quia inibi, ut traditur, aliquamdiu detentus fuit,

Diit r

antequam omnia parata effent ad eum crucifigen-

tife

dum fuper montem calvaric.

Quarta. [latio. Re-

udn]

tro ipfam Ecclefiam didiam (Refürre&tionis) ex

rvr:

adverfo eft Capella divifionis veftimentorum

j

AU

Chrifti, hic fit ftatio.

Tuic loco vicina fcala eft,

Vs

& defcenfus per 5o. circiter gradus ad locum in-

AC

ventionis S. Crucis.

Statio

Hic f flatio quinta.

Mivl

féxta.. Per aliquot gradus afcendendo à loco in-

il

í

hN

J

l

ventionis S. Crucis ad dexteram Capella S. He-

o:guä

Chri;ï'.

lene invifitur.

Statio fibtima. Capella imprope-

. fIäUO

riorum Chrifti fupra fcalam ad levam verfus

montem Calvarie , feu Capella Coronationis,

ubi memoria Coronationis refle&titur, vel ut alii

sar

n2

volunt, hic acetum felle mixtum pra&paratum

fuit.

'"Tandem afcenditur mons Calvar

H

iCUe

Pre-

n

rubs

fentes fuere crucifixioni B. V. & S. Joannes,

locus utriusque, ubi fteterunt indicatur marmo-

nudi

yl

reo fignali.

Ottava [latio. Prius Chriftus in pa-

vimento fuit inclavatus cruci, antequam cum

j

Qndt

cruce erigeretur. Myfíterium hujus inclavatio-

nis, feu crucifixionis ad dexteram confcenfo Cal-

D pOl

varie monte concinnatis ex petris artificiofis fi-

u

guris

300

DISPUTATIO VILI.

guris reprefentatur.

Statio nona. In loco crucis

1

plantate Capella dolorofe Virginis adjacet monti

Calvaris.

Hoc in loco Paffionem & mortem

filii fui vidensdefecit viribus. Statio hic non fit.

Statio decima ad petram unGionis, quz eft ela-

tum marmor album. Stiatio undecima in SanGifüi-

Statio duodecima. ubi Chriftus

W

mo Sepulchro.

apparuit Magdalene.

&U,

Adrichomius viam crucis n. 118. hoc modo

defcribit : Chriftus incipiens à Palatio Pilati per

26. greffus proceffit ad locum, ubi crux ei im-

| Til

pofita eft; (1) Unde crucem bajulans per 80.

gradus progreffus eft ad locum, ubi primo cum

ET

cruce cecidiffe traditur.

i

(2) Inde ftatim per

fexaginta greffus ad locum cum B. Maria, cum

dl

Joannefilio fuo occurrit.

jn, dl

(3) Hincautem per

tl Q

feptuaginta unum pedem , & fesquipedem ad

quoddam trivium, ubi Simon Cyrenzus crucem

hl

Ll

nu

Mi

n

lo

pott Jefum portare coa&us eft. (4) Ifthinc

per centum nonaginta unum greffus & femipe-

Álir

dem ad locum, ubi ipfi Veronica occurrit.

(5

tf

Atque illinc per trecentos triginta fex greffus &

J

duos pedes ad portam judiciariam, ubi rurfum

' f bi

cum cruce lapfus eft. (6) Deinde ardua, fa-

üdm

xofa, atque paulatim afcendente via verfus fe-

TIgg

ptentrionem proceffit per trecentos quadraginta

[ Bullam

o&o greffus & duos pedes ad bivium quoddam,

lyleg

ubi mulieres plorantes allocutus eft. (7) Ac

R

ifthinc continuo per centum fexaginta unum gref-

Uümf.& C]

fus & fefquipedem ad pedem feu radicem Montis

fs

Calvarie, ubi ultimo cecidit.

(8) Deinde ul-

bm

terius per o&todecim greffus ad locum, ubi car-

RUT

nifices ipfi veftes extraxerunt, ubi & vino myr-

l tamm

rhato,

DE INDULGENTIIS.

$01

(0 (ni

V mor

rhato, fele mixtopotatuseft. (9) Dehinc per

duodecim greffus ad locum, ubi clavis cruci af-

Tlorter

10f

fixus eft. ( 10) Inde poftremo per quatuorde-

cim greffus ad locum , ubi de cruce pendens in

d

foramine rupis Calvarie fixus eft, (11) A Pa-

Quf

latio itaque Pilati, usque ad locum, ubi crux

rl

rupi infixa fuit, funt greffus mille trecenti viginti

& unus, five pedes ter mille, trecenti & tres.

l

t

GNMORGRAEQUESUTADONQUREHUEUBTIE U EOE CVT EWNSSICSEES

DUr d

spel:

Hzc linea eft quarta pars pedis, quo ufus eft

fino ct

author, in cujus menfura cuivis greffui duo pe-

4tin x

des cum dimidio.

Idem author defignat alium,

[j, (

ubi B. V. ftetit cum mulieribus fpe&taps crufi-

Q

xum, diftans 18. ulnis à cruce.

(12) Et ubi

milites diviferunt veftimentum. (193) Et ubi

wmc

u U

in finum B. V. Corpus Chrifti traditum. (14)

n

Et locum fepulchri. (15)

l:

j

-Ad tertium dico, à S. Cöïgregatione prohi-

bitum fuiffe, fingulis Stationibus adfcribere de-

m

terminatas Indulgentias; adeoque etiam non li-

Ü

Vi*

Vi

j

cebit mihi eas defignare, vel determinare.

r i

deri etiam poteft refponfüm S. Congreg. Indulg.

MeWx

1710o. menfe Nov. n. 1.

Pro majori notitia ad-

do Bullam Innocentii XXII. &

Benedi&i XIII. &

qu

11

TIpnd

Encyclicam A. R. P. Provincialis inBavaria. Ce-

u

t (5

terum fi que occurrant dubia tam circa exerci-

? UO

tium vie Crucis, quam circa Stationes & Indul-

jl

gentias v. g. cur Benedictus exercitium vie crucis de«

u

finiat effe illud, quo NB. TOTA PASSIONIS

!

SERIES reprefentatur, cum tamen in via cru-

m

cis tantum reprafentetur parsPaffionis ? cur P.

" Mülle-

PAl

902

DISPUTATIO VII,

Müllerus pro lapfu Chrifti, & fubftitutione Cy-

ren&i ponat unam Stationem & Indulgentiam,

[

alii duas? &c. &c. non eft meum ejusmodi con-

troverlias examinare.

Dulla Jmnocentüi XIl. fic

habet::.

I.

lj

J

IxNocéNTIUS XIL g. fua nobis F. Diaz.

Ord. FF. Minorum Familie Ultramontane Procu-

ï

l

i

vator petitione monIravit , quod a f. . Innocentio XI.

m

i

f...,.rr,r f

littere s.:5ept. 1686. emanarint , in quibus confir-

ibidns

mata reperitur communicatio Priviegiorum , C In-

viig

dulgentiarum etiam plenariarum , u[que tunc mom re-

vocatarum inter Ecclefias , .Loca ,. Confraternitates ,

f

Congregationes , Ordines, & Perfonas utriusque fe-

AM

yr

XUS ,

Obedientie «vel Direttioni Miniflri Generalis

W

Fratrum Minorum fubjettas , à pluribus Romanis Pon-

tificibus eisdem per divería loca conce[Ja; à qua com-

T (

Al

municatione , prout iteratis vivibus à Sede Jdpo[lolica

extitit declaratum , refultare dignofcitur , quod , quan-

do decoratum veperitur 24ltare umius loci, «vel una

Ecclefia, aut una confraternitas , feu quevis Congre-

gatio, Ordove aliquarum & di&is Perfonis ,. aliqua

Indulgentia, five plenaria, fioe mon, applicabili per

D

']f

modum fuffragii , five mon applicabili pro. animabus

Purgatorii; ad favorem earundem tantum perfonarum,

IV

L

vel omnium fünul Chriffi fidelium conce[Ja ; minime

iqmen revocata, qui im eo loco, zdltari, vel Ecclefia

i

Confraternitatum in diebus in. conce[fione expre[fis. per-

/

Ü

fecerint , quod per eandem conce[Jonem fuerit. prafcri-

pium; in omni Loco, Ziltari, vel Ecclefia Confra-

(

ternitatum , Congregationum , Ordinum, €9 Perfona-

vum prefatarum eadem Indulgentia ab . ommibus re-

)

L.

Jpettive

DE

INDULGENTIIS,

3903

line(

fpe&tive aquiratur , qui eisdem diebus easdem . emiferint

Pnfün '

diligentias, im conce[[one taxatas.

Verum ficut ea-

Df

dem petitio fubjungebat ,. pretendentibus nonnullis fcru-

Ál f

pulofis , quod in. prafata generali communicatione com-

jrebenfa mon. 'veniant INB. Loca, & Ecclefie Terre

Santte , aliarumque partium Orientis , exiflentium ex-

tra Sferufalem; ad tollenda de medio quecunque du-

D*M

bia, fuit mobis pro parte prefati Ordinis bumiliter

e

Jüpplicatum , quatenus. declarare dignaremur , mon

exclufa prememorata LLoca in ea Generalitate , — fub

U

qua loquuntur con[litutiones Pontifiie prefate , ad

m,ä'f,-

boc, ut Indulgentie ditke eisdem conce[]Je , €9 ufque

, /*)AM [

modo mon rvevocate , obtineri valeant [ine.ullo dubio

J

in alüs Ecclefüs, /ltaribus, €9 .Locis püs, ac de-

UM j

votis fpettantibus ad: Per[onas prememorate Obedien-

V

ln C

tie *vel Direftioni fubje&tas, fiante, quod Santte Se-

dis mens fuit famper, bec omnia loca reddere equa-

liter condecorata ob meritum «cquale, umiforme , *oel

)

.

equicalens, quod di&te perfome in Dei, ac Santie

^

Ecclefie fervitie peragunt.

7) r

ij

|

a

INos veró. prafatam declarationem commifimus Con-

;

[j

gregationi Concilii , que 16. Sulii currentis anni de-

üy

ï

claraoit , preditia .Loca , & Ecclefías Terre fantie,

HP.

aliarumque. partjum Orientis extra Sferufalem«e[Je com-

p

PV

prebenfa, [toe comprebenfas in dittis Priviegüs, In-

H

J

!

7

dultis, €&? Indulgentüs; €9 deinde fub die 27. ejus-

rzj)ü

dem menfis fententiam preditte Congregationis appro-

j F,,'W( ?

bavimus.

Sed quia adbuc dubitabant momnulli ,. an

T

!lf

mens ditie Congre

[o

gationis fuerit flabilire , quod pia

f ]

la v1X cRUcis feu Caloarii ad recolendam , feu

i V

meditandam . Chrifli. Paffionem à prememoratis Perfo-

/

j

mis feu Ordinibus ad inflar Stationum Calvarii mon-

, 0H

tis, juxta diverfa etiam. Privilegia Sedis dpoftolicee

j

fv

ercita

DISPUTATIO VII.

304

f

ereétta , comprebenía fint im prefata mutua communi-

f

9V

catione ; eadem Congregatio fab die 19. MNov. mox

elapfi. declaravit ,. INB. etiam prefata. pia loca v1m

fä

cRUCrISs feu Caloarie comprebendi in. fepe dittis Litte-

ris ditti Innocentii X I. ac proinde frui, & gaudere pof[Je

Ti

Indulgentüs, 69 Privilegiis in eisdem lütteris contentis,

i

ht

&j expre[ls; ac mos fenientiam prememorate Congre-

gationis fub die 15. ejusdem Menfis INovembris ap-

[

bavimus. €9c.

Datun Rome 1605. 17. Kal

nuaru.

Sequitur jam Bulla Denedi&i XIII

iil

i,

(i

II.

BENEDICTU

XIII €c. inter plurima figna

A ii

DBonitatis dioine fummam cbaritatem. declarat. Pa[fio-

nis: Dominice Sacramentum.

Ea propter Pv.

Jfe-

")

Jübbus .Maria ab Ebora Procurator Generalis. Ordi-

1l

AW

mis Pratrum Minorum B. Prancifci

qui de obfer-

du D

vaniia nuncupantur , petitionem mobis exbibendam cu-

Lllä g

Yav

qua continebatur , Fratres ejusdem Ordinis

304 N0

puun exercitium , vii CcRUTCISs afpellatum

quo

(

7l

TOTA PASSIONIS SERIES fittis tabulis, ubi com-

mode fri po[fet, expre[Ja, & im plures Stationes di-

ftributa, eo modo, quo peregrini Civitatis SYeru/alem

Loca ipfa, ubi C/mjius pa[]us efl, recolentes & frequen-

L

tanies mwfunt, contemplanda pr oponefetur , in varias

ul

Chriftianorum Provincias magno. animarum fru&tu in-

n

d

tulifJe , ac Innocentium XII. ejusmodi exercitium lar-

y

gitione celeflium munerum 1692. per litteras 4po-

[Lolicas. incipientes

AD EA , fromovi[fe , ubi inter

j

J

alia omnibus Fratribus & Monialibus , atque . alüis

D

utriusque fexus perfonis Ordinum & Congregationum,

Obedientie [eu direttioni Minifiri Generalis Fratrum

Minorum de Obfervantia fubjettis , Chriflique fideli-

Wm Mm

xfpin

[

bus,

[

l

[

DE INDULGENTIIS.

305

(f

bus, Confratribus , & Con[ororibus quarumcungue Con-

JW [

fraternitatum , &^ Societatum , five füb Titulo B. M.

JH [:1

Virginis immaculate , fioe fub alia qualibet, imvoca-

tione in eorundem Fratrum & Monialium Ecclefüs

Canonice ere&arum , fioe -erigendarum , orationi men-

iali, que dicitur VYJE CRUCIS EXERCITIUM,

quo ratione fue Regule , €9 con[titutionum. quotidie

tenentur , operam dantibus pro qualibet vice dierum

centum , per duos quadramtes vero continuatos , «vel

faltem. per. quadrantem | boree fingulis diebus , perque

totum inenfem Orationi 9 exercitio bujusmodi vacan-

tibus, dummodo vere pumitentes €9 peccata fua con-

l

fe[f.,. SS. Euchariftie. Sacramentum fumpferint , pro-

4$ AD DEUM

Ilj

que C. D. C. b. €. ac $. M. K ses

l

jreces fudifent , [emel quolibet menfé plenariam pec-

catorum, Indulgentiam , quam per modum fuffragi

animabus Purgatorii applicare po[Jent, conce[]t. — Poft-

modum dittus Inmocentius per alias litieras incipien-

it$: SUA NOBIS 1695. declaraverat , pia loca v 1

Ü

cnucis /feu Caloarii ad vecolendam &j meditandam

Chrifti Paffionem à predittis Fratribus, & .Monia-

libus , alüsoe perfonis ad inflar Statiomum Calvarii

Montis ereé&ta , atque inftituta in Privilegiorum atque

Indulgentiarum. plenariarum mondum vrevocatarum. ge-

nerali mutua $ veciproca commumicatione .per 24po-

flolicam Sedem conce|Ja , & . Litteris Innocentii XI.

j lr

5. Sept. i68r. comprebendi , ideoque frui C& gau-

jos

dere Indulgentüs im iisdem Litteris Inmocentüi XI.

expre[fis.

Cum autem ficut eadem petitio F. SFoftpbi

,

j iif

dp ?

de Ébora fubjungebat , predittum E XERCITIUM

viE cRUcIS in omnibus ferme Ecclefüs Ordinis

quis

jij; 1

Fratrum. Minorum de Obfervantia diebus feftis tam

plu-

pio operi adfignatis Religiofe peragatur à quam

u

4

D. Amort Tr. dePanii. P.111.

rimig

)

306

DISPUQI'ATIO VII.

vimis Cbrifüi fidelibus Miniftro Generali nequaguam

Yi

Jübjettis extra Ordinem quoque illuc accedentibus , id-

ii

circo iidem Fratres Indulgentias , & Privilegia etiam

jer viam communicationis , ut. prafertur , conce[Ja, &

"utriusque Innocentiüi litteras memoratas. confirmari cu-

piant, C2 Indulgentias & Privilegia eadem. quascun-

que fideles Miniftro Generali non — fübje&tos. extendi ,

Hiünc ut omnes Domiünice

&? ampliari depo[cant.

Pajfonis memoriam fepe animo repetant , Indulgen-

tias etiam pro animabus Purgatorii applicabiles, . &

Pricilgia etiam per viam commumicationis conce[Ja,

n Liütteris utriusque Pape Innocentii, inque Decreto

$. R. E. Cardinalium expre[Ja ,. 9 declarata , ac

quibuscunque alüis Litteris dpoflolicis idem EXER-

CITIUM VIJZ CRUCIS re/picientibus, declaramus,

)d

Fratres , Moniales , ac. perfonas fuperius memoratas

EXERCITIUM VIJX CRUCIS bujusmodi peragen-

tes, de Prioiegüs, 6 Indulgentüs etiam plenarüs,

Juüb generali , mutua , & reciproca. Communücatione

N

ger Sedem Zfpoflolicam conce[fis ere. communicare , &

M

participes fieri, proptereaque frui &? gaudere Indul-

gentüis, ac Privilegüs, que Romani Pontifices Lo-

l

ff

cis Santtis , ac illorum Stationibus intra & extra

gerufalem largiti fuerunt , perinde, ac fi exercitium

M

jredittum ibidem peragerent ; atque ita ab ommibus

a[Jeri, & cenferi debere woolumus; ideoque ea ommia,

battenus recenfita, Jdutboritate Zpoflolica tenere pre-

Jentium . perpetuo confirmamus , abprobamus , & inno-

vamus; ac perpetue , Cj imviolabilis 4po[lolice fir-

lj

d

mitatis robur üsdem adjicimus, ommesque C figulos

fo

II

tam juris, quam facti defettus , fi qui im eis quomo-

m

l

dolibet. intervenerint, fupplemus.

lufuper, me parti-

MS.R

L

eipatione bonorum þiïitualium ; qu& ab EXERCITIO

"VIJE

WQM

»

d

)

DE INDULGENTIIS.

307

j

]

L

d

vrLE CRUCIS frovenire fperamus , ullus. arceatur.

^i

Jndulgentias etiam ámimabus Purgatorii applicabiles,

lo

&? Privilegia fuperius expre[Ja, etiam. per iam com-

!lf:'

hi

anunicationis Indulgentiarum , que locis fanttis in, &

Ll

If

extra S'erufa'em conce[Je fuerunt , aut alias quomodo-

i

La

libet Praitribus, Monialibus, ac per[onis jam dittis,

ii t

qu& per mos approbantur , & confirmantur , ad quos-

"J

L

M

cunque Cbrifti fideles utriusque fexus , .Minif?ro Ge-

"

Mu

nerali nullo modo fübjettos, qui EXERCITIUM VIA

Jj

Mf

n

cRUCIS, ( alia Chrifliane pietatis opera eisdem

J

[

modo, & forma, que à Fratribus & per[onis pra-

didis peraguntur , pie ac devote penes Pratres diti

dTR

Ordimis private quoad alios quoscunque peragent , €9

bt

implebunt, perpetuo extendimus, £? ampliamus &«.

ii

jl

égc.

Datun Rone 1726. Nonas Martias.

Wi

III.

EPISTOLA ENCYCLICA

Adm. R. P. Provincialis Ord. Min.

w»av f

,

in Bavaria.

FR. SIGISMUND. NEUDECKER,

It C: lj

Ordinis Minorum S. Francifci, Le&or Jubilatus,

Reformate Provincie $. Antonii Paduani

|] c?'

iij

Bavariz tertió Minifter Provin-

cialis & Servus.

n u

l1

[

üim pü[fmum EXERCITIUM VIX. CRUCIS

T. V

plurimis jam in locis ingenti animarum fru£tu in-

il

troductum exiftat , & nos pa[[m comveniamur , ut. per

*

JDeputatos

ü

nobis etiam in plurimis alüs locis pre-

j

fatam X1AM CRUCIS erigi faciamus ,

facultate ad

id à Summo Pontifie mobis conce[Ja; idem autem San-

Giffamus novi[imam Declarationem cirea v1AM. CRU-

U 2

Exjigï;z

CI?

508

DISPUTATIO VII.

ers emanari fecerit, in eaque velit, ut populus de-

bità inflruatur de mece[Jario modo EXERCITIUM

vrE cRUCIS cum favore Indulgentiarum rità per-

agendi; bint tam pro erettione v1z cRUCIS, quam

pro infbru&ione populi circa exercitium. ipfius debit,

ac uniformiter facienda communicamus extrattum me-

l

morate Declarationis, in quo extratbu ea, que curft-

vis Litteris expre[fa inver

aiun

VL UUl v

ur, formalia funt De-

Al

clarationis.

Ténor autem fequens eft :

I

Clemens X1I. in. Declaratione , que incipit :

EXPONI NOBIS. Sub dato 15. S'an. 1731. con-

ce[ft, quod v1x& cRucCISs erette €? erigende in Ec-

clefüs , ac locis piis nom fubjettis,

C dependentibus

ab Ordine FF. Minorum S. Francifei de obfervantia

A

——

fruantur Privilegiis , & Indul

U VUL

is, quibus gaudent

in[litute in Ecclefüs & Locis ejusdem Ordinis.

II.

lia tamen, ut quoad ila fic deinceps eri-

genda wodus & forma [eroentur , quibus ejusmodi ere-

h

Giones in Ecclefüs && Locis Ordinis predithi baftenus

fieri. confueverunt.

Et

* V

IIT. — Zfccedat licentia Ordinarii loci, ac confenfus

Parocbi, & Superiorum Ecclefie , Monafterii, Hofpi-

hr

talis , && LLoci pii, ubi de iis pro tempore erigendis

m

agi contigerit.

1

Et im Declaratione ab Emin. D. Cardinale Pico,

Prefetto S. Congregationis Indulgentiarum ex mandato

j

AT,

Sue Santtitatis 3. dprilis ejusdem . anni fatta. notatur

ulterius.

1

— IV.. Quod bec facultas erigendi viAs cRucIS

fiy,

Religiofis , .Miniflro Generali FF. Minorum tam ob-

hg

feroantium , quam reformatorum fubje&tis privatio

quoad alios quoscunque fübjetta fit, mec ab aliis erettee

At

n

^ Q

-;gaqdebzmt Indulgentiis.

V. ngd

DE IN;IDULGENTIIS.

309

Md

V.

uod mon. po[fnt erigi, mifi ex commü[fione

MITID

Superiorum Ordinis à Religiofo ejusdem Ordinis, qui

4

tamen [it oel Predicator , *vel faltem Confe[Jarius ap-

!j

n

1 qum

grabatus.

M.

Quod debeant e[Je 14. Stationes , 9^ collo-

centur in locis nulli irreverentie. fubjettis.

VII.

Fiat brevis in[lruttio circa modum nece[Ja-

^ f j

rium vifitandi Stationes pro lucrandis . Indulgentiis.

VIII.

Modus awuiein ifte confiflit in boc , ut. ( ff

]

boc Exercitium prioatim frequentatur ) ad quamlibet

i

7

;

Siationem fiat. brevis meditatio Paffionis Domini. ( quod

eft opus injunttum ad aquirendas Indulgentias ) g" jux-

ia modum communiter introduttum vecitetur. unum Pa-

Wa

ter $ 2doe, cum attu aliquo contritionis.

IX. Si vero procc[fonaliter à toto populo infti-

tuatur fiat fub dircülione unius aut plurium Sacerdo-

ütun Ordinis; qui ad quamlibet Stationem . legat. alta

voce confiderationem. correfpondentem myflerio , €9 poft

dilium PATER & AvE, ac fattum aliquem. attum

In Proce[Ju inira

contritionis procedatur ulterius.

unam Siationem usque ad alieram. cantetur Stropba ex

Lymno: STABAT MATER, UEl dlia.

X. n Proce[fione mares incedant. feparati à fa-

minis.

XL Si apud Moniales erigatur , Benedittio. cru-

yriu F

cum, & lftructio fiat apud. crates absque ingre[Ju in

m

claufuram.

| ii

i f

XII.

Numerus Indulgentiarum. ad. Stationes mon

infcribatur , cim obfervatum fuerit , [epe vel ex im-

js C

adoertentia, «vel ex errore, aut translatione de uno

y

ad alterum wyflerium ob [pecialem ad id devotionem

PUHUU

U

Sed fuffcit, quod

!

V

j

[

easdem inter fe fui[fe confufas.

u

i

3

ant fe lucrari

eas ip[as

banc viam frequentantes Jci

Indul-

3

D

N

410

DISPUTATIO VII.

FIIM

indulgentias , quas. lucrarentur , fü. perfonaliter. oifita-

vent bas Stationes Sferofülymis, dummnodo meditentur

D

Pa([fionem Domini. .

XIII.

Quando v1^ cRucrs eretta eft in Ec-

n

clefia, intermittatur. boc exercitium. (puta in vifitatio-

(5

j

ne publica, fecus in prioata) tempore divini Officii,

& S. Mi[Je , vel quando adfi tantus concurfus , ut

Bf

U

Joffit caujari perturbatio , eo magis, quod ubi non fit

dmpedimentum , debeant vifitari omnes Stationes fecun-

z

jl

dum Ordinem.

Jl

XIV. Notandum etiam , bas indulgentias mon

j

«

]

po[Je applicari pro vivis aliis , fed pro fe dumtaxat , el

i

fro defunttis &gc.

fi

( T

QUJRITUR 593.

AnIndulgentia poffit ha-

beri pro authentica, quando conceflionis in for-

ii

ma facte habetur tantum copia authentica ?

Thiy

REsprowpso aflirmative. Patet exRefpon-

Qun

fo S. Congreg. fa&ta 1711. menfe Febr. n.2. ve-

tatyr

rum authentica non eft copia, quamnon conftat

afünti

fümptam ex originali.

lt

UXRITUR 54. Anfruftulum panni affu-

lh

tum vefti fufficiatad hoc, ut quis dicatur deferre

tknm

fcapulare alicujus ordinis?

ht

RrsPoNDEO negativé. Patet ex Refponfo

&t d

1716. menfe Aprili n. 2. quod continetur in mea

";.n.l,ms

Hifloria Indulgentiarum in Supplem.

s

UJXRITUR 5$5.

An una confraternitas

Q

b

poffit aggregari alteri cum facultate participandi

LJH

Indulgentias alterius confraternitatis ?

gw

RzsPoNDEO negativé. Patet ex Refponfo

RHU

S. Congreg. 1716. menfe Dec. n. ?. & 1715. men-

" CO']'W

M

fe Jan. n.2. vide Hifforiarum indulgentiam &c. in

Mu

W

Supplem.

ht

Quz-

DE INDULGENTIIS,

311

ir oj

QUXERITUR 56. An in revocationeBulle

Vs

alicujus, in qua continentur varia Privilegia, cen-

feantur etiam revocate Indulgentie contente

I E.

in Bulla?

lnw

V

l-

RESPONDEO.

Infpiciendam effe mentem

n Of

Summi Pontificis revocantis.

Si enim Pontifex

)

infinuet, ferevocareBullam ex motivo devitan-

dicontentiones, & querelas, fignum eft, eum

tantum revocare voluiffe Privilegia contentiofa,

qua. poffunt aliis inferre prejudicium ; & in tali

lt g

cafu non cenfende funt revocat:e effe Indulgen-

TA

tie. Refponfio patetex RefolutioneS. Congreg.

data 1733. menfe Jan. n.3. Si verointentio Pon-

Vl

tificis non reftringatur manifefto aliquo figno,

i f

füb generali revocatione etiam comprehendun-

!

..

Indulg.

tur Indulgentie. vid. Ejff.

d

UJXRITUR 57.

An

Indulgentie concedi

, V

foleant pro cultu Beatorum, aut San&orum, qui

yn

non funt in Martyrologio?

RESPONDEO.

Id rariffime obtineri, utpa-

puné

tet ex Refponfis S. Congregat. 1715. menfe Jan.

r d

n.3. & menfe Majo n. 3.

1718. menfe Aprili n. 5.

6. 1727. menfe Jan. &

1722. menfe Augufto n.

ar. menfe

i

menfe O&ob. ejusdem anni n.6. & 17

2

Jan. n. 1. menfe Febr. n.2. & menfe Septemb. n. 3.

sl

vide meam Hif. Indulg.

QUERITUR 58.

Quomodo & fub quibus

r

conditionibus foleant conce

di Altaria privile-

riipol

giata?

REsPONDEO.

Id colligi poffe ex Refponfis

gREprL"ï

S.Congreg. 17 1o. menfeSept. n. 5. & 1712. men-

ITISIW

fe Martio & 1712. menfe Majo n.2. & 1712. men-

n

feDec: 1. 3. & 1715..1.

Aug. n. 1. & 1715.menfe

[

4

Sept.

i

31*

DISPUTATIO VII.

Sept. n. 3. & 1720. m. Jan. n.4. & 1720. m. Apri-

g

;

li.n.5. & r722. m. Martio n. s. Ea Refponfa

continentur in mea HiftoriaIndulgentiarum. Sed

"!

interdum Summi Pontiáces

us

n

l

gratia extrgordinaria

favent poftulatis.

D

VOA

QUZERITUR $59.

Quomodo & fub quibus

s UX

conditionibus foleat Ecclefiis concedi Indulgentia

m

quotidiana pro Peregrinis ?

RrsroNDpEO. Aliquando ob celebritatem

«tf

NJVOKI

Joci & difficultatem aditus folet concedi ob con-

curfum non valde magnum. Aliquando- folet

j

Tid

i

attendi ad numerum communicantíum annuatim

in ea Ecclefia, vel ad numerum Proceffionumad

eam Ecclefiam venientium.

[

!N

Nunc regulariter

(

requiritur numerus centum millium Peregrino-

Ti

I

rum ad novam conceffionem, & ne tunc quidem

femper conceditur, quando in vicinia eft Eccle-

aT

fia habens fimilem Indulgentiam. Sed pro con-

ts

Wil

firmatione femel obtentz gratiz aliquando con-

ceditur pro minori, dummodo Epifcopus tefte-

UET

QUten

ftetur, concurfum priorem, qui fuit motivum

conceflionis prioris, non fuiffeimminutum. Hzxc

IN

';am*fw'

omnia poffunt colligi ex Refponfis S. Congregat.

1712. m.Febr. n.4. 1712. m. Jul. n. 4. IY2

jEleemo[

Jan.n.4. 1733.m.Januar. n.5. & 1733. m. Jul.

d

1 3

"

lg,

QUXERITUR Óo.

Quid remedii, fi in Alta-

ri privilegiato füperfit tantus Miffarum nume-

tl

n

D

'

T

rus, ut omnibus fatisfieri non poffit ?

Tuyt

REsPONDEO. SüpplicandumS. Congrega-

fs

tioni Indulgentiarum, ut Miffe refidux poffint

Ts

celebrari in alio Altari cum facultate, utvaleant,

!3j

ac fi celebratze effent in Altari privilegiato. Ex-

t

empla

DE INDULGENTIIS.

313

. Apg

empla habentur in Refpontis S. Congreg. 1710*

Pfny

m. Nov. n.2. & 1714. m. Majo n.2. & 5.

n

Mij

UXRITUR Ór. Quaenam opera prafcri-

bantür ad lucrandas Indulgentias Jubilzi ?

D ts

RrzsPoNpEOo r. In Jubileo Auni San&i

requiri nunc folet, ut Romani & Urbis Incole

J

per triginta dies five continuos, five interpola-

lürhin

tos; exteri vero & Advens per quindecim dies

üidbus

continuos, vel interpolatos devoté vifitent qua-

D f

tuor Romanas DBafilicas, videlicet S. Petri, S.

Pauli, S. Joannis Lateranenfis, ac S. Mariz Ma-

F

n

joris &c. & ut confiteantur, de confuetudine

etjam requiri folet, ut communicent, quamvis

gulrte

ifta conditio in Bulla non exprimatur.

Clemens

-

Yi

X. in füua Bulla 1675. conceflit, Religiofos fatis-

facere, fi prafatas Bafilicas vifitent tribus diebus

T

ipar

continuis, autinterpolatis; circa pauperes vero

Q t

indulfit, ut Confeffarii habeant facultatem a[j-

gnandi mumerum «ifitandarum

Ecclefiarum , id. eft,

ypu

Ob hanc vero dif-

quoties eas vifitare debeant.

t motir;

ficultatem adeundi Romam, aut vifitandi Eccle-

m l

(nnt

fias in ifto Jubileo Anni San&ti, nec folent requi-

riEleemofyne, ne jejunia, ut patet ex Bullis re-

m

latis-D. 3 439

i

REsPONDEO 2.

In aliis Jubileis extraor-

dinariis duarum hebdomadarum folet exigi jeju-

fl

nium, & eleemofyna. . Quoadalia convenitma-

pm Y

ximaparte cum Jubileo Anni Sancti, etiam quoad

facultatem abfolvendi à refervatis, & à cenfüris,

?Congr&?

& commutandi vota.

Dantur & alie Indulgen-

TU

cum in-

ub

tie in forma Jubilei, quarum tenores,

Sed

ter fe diverfifint, fingulatim funtinfpiciendi.

:giaml ü

f

3

e€a

M

314

DISPUT'ATIb VIL

ea dere vide infra Declarationes SS. D. N. Bene-

n

dicti XIV.

*

vl

—QuaRiTUR 63. . Quenam Indulgentis &

facultates fufpendantur in Jubileo anni San&i?

»-

RESPONDEO I.

Sufpendi in Anno San&o

[

omnes plenarias Indulgentias in toto orbe, non

!u

W

U

"

autem partiales. ' Probatur ex eo, quia in anti-

quioribus Bullis fufpenfivis Sixti IV. queincipit:

J

QW

uemadmodum , referturque in 6. Decretalium T.

dePon. & Remiff. & Gregorii XIIT. quam defcri-

9 Qu

bit Navarrus de Jubil. notand. 32. tantum fufpen-

duntur Indulgentiz plenarie his verbis: Supen-

1j

dimus onnes, & fingulas Indulgentias plenarias.

Ad-

1l

eoque cüm pofteriores Pontifices non cenfean-

tur recedere à mente, ac difpofitione Anteceffo-

YO.

WR ä&

rum, nifi id exprimant clare, eorum verba fu-

fpenfiva: Sujpendimus omnes & fingulas Indulgentias,

ml

tantum intelligenda funt deIndulgentiis plenariis.

lt

Deinjuxta univerfalem regulam Summi Pontifi-

jend;n:ïo

ces cenfentur illud velle voluntate legali, quod

4 entm

VUl

l

juxta leges prudentie debent velle; non autem

AR i

videretur effe a&us prudentie , fi in toto orbe

n (n

LU.

fufpenderent omnes, quantumvis non Epifcopa-

"u k

les, fed tantum Pontificias Indulgentias etiam

il

AL

n

l

partiales; fic enim clauderent quafi totum Fhe-

At

n

faurum Ecclefiz innumeris fidelium millibus per

4m

lp

integrum annum, quod antea nunquam factum

Mi

"Ul n

eft ab initio Ecclefie per fedecim Secula usque

üüv

T

ad tempora Gregorii XIII. inclufivé, Dixi quafi

T

totum; quia ipfa poteftas Epifcoporum in conce-

if

l

dendis Indulgentiis ad ar&iffimos limites contra-

LT

a eft,

uodplus eft, id faciendo fübtraherent

Wt

tot millionibus fidelium incitamentum tot bono-

xem

rum

DE INDULGENTIIS.

315

Vs

rum operum, univerfale, ac quotidianum, &

precipuum , & occafionando tantam torpefcen-

thle d

tiam non poffent prudenter fperare alium fru-

?

&um, nifiut é centum millionibus Catholicorum

o

forté unus, aut duo, tempore Jubilei veniant Ro-

x

mam, alioquin non venturi, nifi fimul cum In-

ul

dulgentiis plenariis fufpenderentur etiam partia-

B

les.

'Tante parcitatis fpecies non poteft ftarein

tT

Confirmaturex

mente Pontificis optimi Maximi.

mie

praxi, quia Gobat teftatur hic c. 9. append.g.

ulilia

Illuftriffimum Nuntium Lucernenfem, D. Odoar-

:f

dum Principem de Cybo in ipfo anno fan&to im-

"

pertitum fuiffe indulgentias centum dierum appli-

Qenfem

candas vivis aut defunctis pro arbitrio commu-

tecef

nicantium. Accedit, quod tempore Jubilei ut

proxime dicetur, non fufpendantur indulgentie

vetba(p-

jt

conceffie ab Epifcopis, Patriarchis &c.

Igitur

y

jl

Pontifex non poteft habere fpecialem finem fu-

n

ih

fpendendo proprias indulgentias partiales; quam-

J

vis enim Indulgentie Pontificiz partiales fint co-

Qon a

piofiores indulgentiis Epifcoporum , earum ta-

otot

men fufpenfio remanentibus indulgentiis Epifco-

palibus, & Patriarchalibus, ac Cardinalitiis ex

ii

millione hominum vix unum élocis Romaremo-

nd(fïj

um T

tioribus moveret ad fufcipiendum iter Romanur.

H rationes fortes quidem funt; occurrit tamen

i

g t

mihi non minus gravis ratio pro oppofita fenten-

j u

tia, ut fateri cogar, Indulgentias partiales Ponti-

Ratio con-

D

ficias tempore Jubilei effe dubias.

Lin d

fiftitin hoc, quod Clemens X. in fua Bulla fufpen-

fiva 1675. à generali fufpenfione excipiat non

t

p

tagtum Indulgentias fcalz fan&te, & feptem Ec-

J

clefiarum in urbe, fed etiam Indulgentias feptem

]

ï

anno-

Ü wtb

416

DISPUTATIO VIL

M

annorum, ac totidem quadragenarum, que& dan-

[

tur Rome in comprecatione 4o. horarum.

Hac

enim exceptione non fuiffet opus, fi Indulgen-

tie partiales in Jubileo non fufpenderentur, nifi

dicatur Pontificem tantum voluiffe has determi-

natas Indulgentias eximere omni dubio , reliquas

relinquendo fub Judice. vide s. 3.

ii

RzsPoNDpzEo 2. InJubilzonon fufpendi In-

; (

dulgentias conceffas ab Epifcopis,Nuntiis, velCar-

! ünd

dinalibus. Ratio eft, quia Pontifex tantum dicit,

ho

Vl

fe füfpendere Indulgentias à fe

ac fuis Predece[-

)l

) u

ii

Joribus .conce[Jas

Verba INNOCENTII X. in fua

jl

Bulla fufpenfiva funt

Omnes. & fingulas Indul-

gentias.per quoscunque. Romanos Pontifices ,| Prede-

Hsl

ce[fores.moflros , ac: etiam mos. conce[Jas. fafpendimus

""" »nbi

adeoque cum non foleat Pontifex derogare juri-

"

z

v

bus, & Indultis Epifcoporum, nifi.clare id ex-

tsl

primat, & idipfum exigat bonum Ecclefie, non

t

eft prefümendum, Indulgentiis þplfcopahbus, à

s. &ED

tempore Concilii Lateranenfis füub 1N No cEx-

odl

T1O III. moderatiffimis derogari.

Accedit,

'Mmunt

quod inauditum fit in Ecclefia, unquam ab ali-

df

quo Pontifice, Epifcopis fufpenfam effe omnem

A

TUf

poteftatem conferendi Indulgentias; nec prefu-

WN

nendum eft fummos Pontifices fine extrema, at-

que ineluctabili neceffitate defcendere ad tantam

"ii

n

1

contractionem poteftatis Epifcopalis, quam Epi-

:

Ícopi femper ab initio Ecclefi& exercuerunt

AC

n

u

CoNrFIiRMATUR ex Declaratione edita

X.:-L

F

1700. quam exhibet P. /iva hisiverbis: Noti-

ficatio.

Gafpar..&c. S. R. E. Cardinalis de Car-

rf»

finto, Paps Vicarius Generalis &c. cum S. Con-

hii

gregatlom fpecialiter à SS. D. N. deputate pro

celebra-

V i

DE INDULGENTIIS.

317

ld

celebratione prafentis anni Jubilei, habite 26.

ä

Febr. anno pr&terito porrecta fint varia dubia,

I

placuit füz Santitati facere fequentes declaratio-

j

Til

kttmi

nes. Quod videlicet vifitatio quatuor Bafilica-

rum debeat fieri uno die continuo intra 24. ho-

Nh'q' ^

ras, & quod dies debeat incipere & finiri à me-

ROT

gt

dia no&is ufque ad alteram mediam noGis fe-

quentis.

Quod Confeffariis indulta facultas

d

RU d

commutandi opera pia, & abbreviandi vifitatio-

nem Ecclefiarum pro Romanis, qui inchoarunt,

Dui

fed ob infirmitatem , vel aliud impedimentum

t

non potuerunt finire vifitationem Bafilicarum ,

Mj 1

li

extendatur à fua Sanétitate etiam ad eos, qui

, I

non potuerunt ex eadem caufa illam incipere;

l

4j

admonentur tamen confeffarii, ut ea facultate

g

Preterea. fua

utantur prudenter & moderaté.

m

San&itas declarat, quod Indulgenti: concedi fo-

lit» à Cardinalibus, Legatis, Nuntiis Apoftoli-

cis, & Epifcopis, velin ufu Pontificalium, vel

IY C

in Benedi&ionibus, velfüb alia confueta forma,

h

lr

remaneant in fuo vigore, non obftante generali

J d)

fufpenfione Indulgentiarum fa&a 4. Junii 1699.

( g

j

Datum in noftro Palatio 6. Martii 1700.

TA p

(

RESPONDEO

In ea fufpenfione non

TO

comprehendi Indulgentias fcalze fancte, & feptem

Tirit

Ecclefiarum Urbis, & Indulgentias 7. annorum

pro comprecatione 4o. horarum Rome. Ita ex-

Ia

preffe habetur in Bulla fufpenfiva CLEMENTIS

o t

x. his verbis: Ut conferoetur. pium inflitutum , &&

j X

confuetudo vifitandi templa , concedit fua. Santtitas ,

jis à

non ob[iante ea generali Indulgentiarum Jufpenfione ,

um

ut Indulgentias folitas confequi po[fmt fideles , quas

ePu H

alias conféquebantur , fi vifitent. Jeptem. Ecclefias , &

calan

DISPUTATIO VIL

318

Jcalam fanttam diebus determinatis eo. modo ,. 2 his

)

"

