peccata, in Diariis Sfoannis Burcbardi Ma-

ad quas

fe exten-

n

gittri Ceremoniarum Pontificie Capelle

tempore Alexandri VI. in Annalibus Dizo-

dunt fa-

j ln

cultates

dihihr

vii, & in fzepius citata Hiftoria /lfani ( g)

Poeniten-

gunp

de Annis San&is, regiftrate habentur

tiariorum

, qii

petitiones, quas Alexandro Pape VI.

fecerunt Penitentiarii ad S. Petrum pro

q t

n

Anno San&o , quod tunc temporis ce-

lebratum fuit: inter quas regiftrata eft

lj i

Llï d La'

petitio facultatis in ordine ad dandam

abfolutionem 4 peccaiis ommübus quanium-

vl

ii

cunque enormibus: & Pontifex in una fuá

Conftitutione incipiente cüm im princ

j a

ul

Dd 4

jio,

1j^"

(g Lib. $. de Anno San&o 1500. pag. za,f.

num.7.8. &9.

424

DISPUTATIO Vif

Y tl

N

pio, eam conceflit, fed chim exceptione

M

quatuor cafuum, nempe conjurationis

1

contra perfonam Summi Pontificis, &

Ejusdem Statum, falfificationis Littera-

i

D

rum & Commiflionum Apoftolicarum,

Transve&tionisarmorum, &aliarum re-

1

)

rum prohibitarum ad Regiones Infide-

lium, & violente percuffionis Cardina-

J

lium, Epifcoporum, Praelatorum & alio-

rum Ecclefiafticorum Superiorum. Ean-

i,

T

dem exceptionem legimus à Pontifice

alinn

Clemente VII. pro AnnoSan&o, quem

vf

ipfe celebravit, ipfis etiam Ponitentia-

v

ris Bafilice Vaticanz factam, in.una

o

Conftitutione, quam apud Nos habe-

;;'w'æ, q

mus, incipiente Pa/loris eterni.

Deprze-

EUR

dictis cafibus, & etiam aliis,

fermo eft

tuyd

in una Conftitutione Pauli II. incipiente

ii

Etfi Dominici Gregis inter Extravagantes

Brptr]

communes tit. de penitentüs & ven

71

L

ifJioni-

UI t

bus ,. quod ali

quibus anfam przebuit cre-

if

dendi, & fcribendi, Ponitentiarios Mi-

i0 Ie

Jf

nores Bafilicarum tempore Anni San&i

gl

abfolvere non poffe à predictis cafibus

J

exceptis.

Nos veró ad removendam

l;

f

omnem difficultatem, infiftentes etiam

li

M

exemplo aliorum noftrorum Przdecef-

forum in noftra Conftitutione, de qua

nuncagimus, $. quarto dedimus memo-

It

ratis Peenitentiariis authoritatem abfol-

di

vendi à cenfüris etiam refervatis in Bul-

la Cene Summo Pontifici , & Apoftolice

i

i

Sedi,

l

DE INDULGENTIIS.

425

o

Sedi, infuper ab ommibus peccatis & ex-

t

ce[fibus :quantumcunque gravibus. & enormi-

( d

bus.

Praterea $. trigefimo tertio decla-

Atten.

ravimus, falvas, & in fuo vigore ill:e-

m:um,

fas hoc ipfo Jubilei Anno permanere

TY.

alias facultates aut pridem conceffas, aut

^ lfj

forfitan ipfis concedendas per Cardina-

rl

lem Majorem Poenitentiarium.

ikdn.

38.

Non intelligitur, ficutinferius

i a

dicetur, unquam conceífa authoritas

Puifs

abfolvendi ab herefi externa, tametíi

la

verba Indulti univerfalia fint, aut uni-

allfn

verfaliffima, fi herefis illa expreffe &in

um

individuo nominata non fuit.

In facul-

0 ldhe

tatibus, quas Peenitentiariis pro Anno

D

San&o conceflfimus, cafus herefis exter-

md

ne expreffe nominatus eft in $. fexto,

ubi tamen facultas abfolvendi à Cenfuris

imipi?ï?

l]

propter herefin formalem externam in-

i

curfis certos intra limites reftringitur,

Ut C

ad quos Penitentiarium bene attentum

zi

effe oportet, ne faciat, cujus faciendi

"

nsmd

poteftatem non habet.

s u

De Confeffario, qui privatus

Qrent

eft poteftate abfolvendi perfonam com-

8 &L

plicem in peccato turpi, & peccato in-

[

"

"

honeftatis contra fextum preceptum, fi-

militer inferius fermo inítituetur ; ter-

i

m

minantes praefens inftitutum circa facul-

tates, qux hoc Sané&to Anno Poniten-

j &h(

j

tiariis Minoribus conceduntur in ordine

ad abfolutionem à peccatis & cenfuris,

poiï;l??

€o8

sl

Dds

y

426 DISPUIATIO VII.

eos admonemus, ut noftram Conftitu-

iif

ci

tionem circa facultates Cardinalis Majo-

"

i

ris Penitentiarii & Officii Peenitentiarie

g

attenté legant, & confiderent: eam enim

legentes bene colligere poterunt, non

obítante univerfalitate verborum con-

j Jlllü

ceffionis, & non obítante, quid ipfis

TU

fuerit communicatum, aut in pofterum

communicaretur ab ipíomet Cardinali

(

Majori Penitentiario, effe ipfis tamen

prohibitum omne illud, quod fupradi-

&o Cardinali in Conítitutione prohibe-

5

od

tur. Exempli caufa fi Cardinalis Major

Ponitentiarius abfolvere non poteft in

RTR

occultis etiam im foro con[cientie eum qui-

cunque, vivente Romano Pontifice,

a, n

amii

pravios fecit tra&tatus, fuffragia colle-

git, aut pa&a iniit in ordine ad ele&io-

Wt (

quays

nem noviSuccefforis, vel etiam qui per

aftrologiam judiciariam vel per fe, vel

Ti

uoryd

per alium inquifivit iu ftatum Reipubli-

ce Chriftiane, &in vitam, & mortem

-:ul JM,

Papz viventis ; multo minüs talem ab-

W

folvere nequibit minor Ponitentiarius.

M

t

Conftitutio, cujus initium eft Paftor bo-

"us, qua eít ordine nonagefima quin-

ta in noftro Bullario tom. r. fi bene

TM

legitur, & attente confideratur, ma-

gnum przbere lumen poterit minoribus

li

Penitentiariis; quos infuper admone-

b

mus, ut occurrente ipfis aliquo ex prze-

f

M

di&is cafibus recurrere non omittant

ad

um

!l

DE INDULGENTIIS.

427

of

ad CardinalemSummumP enitentiarium,

iij

cui à Nobis remedia opportuna, & ne-

"DL

ceffariainfinuabuntur, & prefcribentur.

T 6nim

l, n

&. III.

Wt

yil lpï]:

De facultatibus Minorum . Poenitentia-

Minn

riorum circa v o'rA, contentis n

tvl

^

Con[litutione c o N V O C A-

J t

TIS.

n

In Anno SanCto celebrato ab De Votis

p

40.

Alexandro VI. uti videri poteft apud San&z

diunm

Sedi re-

p a

Bzovium (h) , interalias petitiones, quas

fervatis,

Penitentiarii minores Pontificii fece-

m

ordine undecima fequens efít:

(

runt,

commutatio ommium «otorum, dempto conti-

pl

Veruüm

j d

nentie , aut Religionis folemmi.

quamvis hoc illo tempore fuerit dictis

a

Ponitentiariis conceffum , indubitatata-

rf n

men reseft, temporibus fubfequentibus

lu-

nihil aliud fuiffe illis conceffum, quam

Torem

n2

authoritatem commutandi difpenfandó in

alia opera pia, omnia V ota fimplicia , et-

n

f

iam Sedi Apoftolice refervata.

j i

bt

4I.

Senfus horum verborum eft,

non poffe eos difpenfare in votis folemni-

g

bus Caftitatis, Paupertatis, & Obedien-

j

tie, folemnizatis per Religiofam Pro-

n*

feffionem , aut per receptionem Ordinis

Qd

Sacri.

0n»

(h) Ad Annum Chrifti 150o. num. $.

DISPUTATIO VrTI.

D

428

Sacri. Iftaenim folafuntvota folemnia,

jg

& omnia alia vota, quamvis publice

)

facta, fünt tantum fimplicia, juxta De-

cretalem Bonifacii VIII. (i) & commu-

!l

nem Aucorum fententiam (k); poffe

autem 6 contrario dictos Peenitentiarios

iil

j

omnia alia fimplicia vota, etiam Sedi

v]w

Apoftolice refervata commutare di[pen-

Qu

Jando in alia opera.

A

W

42.

b

S. Tbomas (T) non facit men-

TE

tionem, nifi duorum votorum fimpli-

cium Pape refervatorum , Continentiee

" [

nempe, C7 peregrinationis terre fantte: &

de przdictis duobus folis Sané&tus Do&or

la

locutus fuit, quia illo tempore fola illa

.:räämux

duo Sedi Apoftolice refervata fuerunt.

t

Poftea fücceffu temporis crevit nume-

at

rus fimplicium Votorum Papz referva-

ij

torum, quze, ficut unusquisque non

a

ignorabit, fünt vota ingrediende Reli-

gionis, Cafítitatis perpetug, peregrina-

n d

tionis in Terram Sanétam, ad S. Jaco-

.:2rgfen'e

bum in Galetiam, & Romam ad vifi-

ul

tandas Bafilicas SS. Apoftolorum Petri

Q

& Pauli: five hoc proveniat à confue-

tudine, five etiam à fubfequente Cano-

7 (

rl

nica difpofitione Sixti IV. inferta Cap.

etft

[w

QD Cap. unic. de voto & voti redemptioue, in

exto.

[)

(k) Apud Pontas in verb. vofum, in principe

fj

(I) 3. 2« queft. 88. art. 12, ad Tertium.

/3) ;

d

l

DE INDULGENTIIS.

429

J

p

etfi Dominici (m). Aliiinter vota Sum-

publi

mo Pontifici refervata adjungunt votum

(

vifitandi Sacram domum Lauretanam:

I

fed de hoc nulla habetur probatio. Alii

wf

denique ad hancclaffem revocant omnia

mher.

NY

vota perpetua; quod errorem parére

uY

fsl

Wi

poteft, nifi aliquid aliud addatur: pro-

j

UE

pofitio enim intelligenda eft de folo vo-

to perpetuo, quo aliquis, acceptans

Epifcopatum, fe obligat ad curam reti-

1 T

l

W,

nendam animarum ipfi concreditarum,

juxta refponfionem Innocentii II. (n)

M

Wt

£, V

j

& do&rinam majoris nominis Theolo-

gorum, uti videri poteft in Sylvio (0).

sDo&o:

43-

Super hucusque dictis, non re-

f

cordamur exortam fuiffe aliquam con-

Arur.

troverfiam. Controverfíia autem alias

] u-

excitata verfabatur circa hoc dubium;

n

utrum Poenitentiarius , qui facultatem.

j t

habet abfolvendi à votis fimplicibus, lo-

du

quendo etiam de quinque Sedi Apofto-

Yi

lice refervatis, hacau&toritate uti poffit ;

u

quando ifta vota funt juramento confir-

|4

À

ri

mata. In hac controverfia aliqui affir-

m

mativam tenuerunt fententiam, docente

quiüe

S. Tbona (p) majus effe vinculum voti,

s

quam juramenti, atque exinde poeniten-

tiario

tü CAE

(m) Cap.5. de poenitentiis & Remiffioni-

bus, inter Extravagantes communes.

mpiioï.ïä

(n) In Cap. zifi cumpridem, de renuntiatione.

(o) In 2. z. D. Thomz quaft. g. art. 12.

h?

Concl. 2.

(p) 2. a. qua'ft. $9. art. 8.

(uo

Dw

430

DISPUTATIO VIL

tiario habente au&toritatem abfolvendi

üf

5

à voto , dicendum eífe, quod habeat

) g

pariter au&toritatem abfolvendi à voto

giti

jurejurando confirmato.

Aliisnegativa

MH

placuit fententia, propterea: quod, in

voto jurejurando confirmato, cum duo

interveniant vincula diverfa, unum,

T.

EUY

quod nafcitur à voto, alterum , quod

à juramento , qui auctoritatem habet

axtent

unum diffolvendi vinculum, non habeat

st

"m

auctoritatem folvendi alterum, fi hec

Bu

m !

m

illi in fpecienon fuit collata; proquare

magna ftatratio, fi perpendatur, eum,

DRU

qui per vim emifit votum, ad id implen-

dum non efíle obligatum , effe tamen

dndi

obligatum ad illud implendum, fi hoc

tqu

jurejurando confirmavit: fimiliter prz-

1

bet fortem rationem , fi perpendatur;

K Qu

eum, qui promittit folvere ufuras, ad

dino

eas folvendas obligatum non effe, effe

r

tamen obligatum ad earum folutionem,

at

fi eam jurejurando firmavit juxta Decre-

Ü guæjj

J

talem debitores de jurejurando.

llj

44. Nomina Auctorum five primz

"N

nl

five fecunde fententie faventium, vi-

W

deri poffunt in Leandro(q). — 4zorius(r)

A

autem refert rationes utriusque fenten-

tie, qui in fine adhseret fententie ne-

ganti,

SU«;

bapa

(q) Part. 1. Tra&. $. de Sacramento Poeni-

tentiz. Difput. r4. quaft. 101.

( Inftitut. fnoral, Tom. 1. lib. r z. cap. ro.

(b

quaft. 2.

l

DE INDULGENTIIS.

431

Olren

ganti, eum, qui auctoritatem habet ab-

lib

folvendi à votis, fuam exercere poffe

i Vott

poteftatem ,' quando vota funt jureju-

vt

rando confirmata.

Pater Sirus (s) vult;

facultatem datam in ordine ad commu-

ii

Inun

tanda vota, comprehendere etiam vo-

EtiNos ad tollendam omnem

un,

ta jurata.

li

controverfiam inter datas Minoribus

i

Penitentiariis pro Anno San&o faculta-

o hst

tes $. fexto hujus noftre Conftitutionis,

, Lt

non folum illis dedimus facultatem, ut

Yiut

omnia & [igula vota fimplicia, etiam Sedi

I t

"Apoftolice reféroata, CO MMU TARE DIS-

.

'inpla

PENSANDO fof[Jint in alia opera pia, fed

o ff

ibidem etiam adjunximus, quod hoc fa-

cere queant , etiamfi vota fint jureju-

üoc

lh

rando confirmata, etiam jurata commutare

&c. quod idem etiam à INobis factum

yatur

li &

eft in citata Noftra Conftitutione Paffor

bonus circa facultates Cardinalis Majoris

f, di

Penitentiarii, ubi tractantes de Au&ori-

J

ia

tate, que ipfi dabatur in ordine ad com-

iutanda difpenfando in alia pietatis opera

p

vota fimplicia SanGtz Sedi refervata, fe-

quentia verba adjunximus : tametfi pri-

iun, r*

In his omni-

2710

vato juramento confirmata.

bus ita ordinandis exemplo Nobis pre-

Jo

s t

ivit fattum Gregorii XIII. cum. Patribus

Societatis Jefu.

Concefferat Paulus

gani,

PapalII. ipforum Confeffariis Ordinariis,

facul-

o H

li

]

(s De facultatibus Minorum Poenitentia-

riorum Part. 1. cap. 6. dub. 4.

D

432

DISPUTATIO VII

facultatem commutandi vota, exceptis

n

'II

Wl

Sanétie Sedi refervatis.

Dubio deinde

orto, utrum di&ta facultas comprehen-

[ ]

deret vota jurata, Gregorius XIII. falva

exceptione Pauli III. auctoritatem exten-

pl

pur

dit etiam ad vota jurata, ut videre eft

in'Compendio Privilegiorum Societatis

yi d

P

Jefu (t).

De com-

*

45

Dignum confideratione eft,

u

mutatio-

quod facultates, de quibus hucusque

ne voto-

actum eft, non fint facultates commu-

f

rum,

tandi fimpliciter, & abfolute, fed fint

:

-

facultates commutandi difbenfando; diverfa

eniminter fe funtcommutatio & difpen-

1

fatio : difpenfatio quippe tollit obliga-

nj

!

tionem voti, fine aliqua fubrogatione:

Y m

I)JJI

J

per fimplicem autem commutationem

PT

voti non extinquitur, fed materia voti

DO

ad aliam transfertur materiam, quze illi

K d

fübrogatur.

Pater Sirus in fuo Opere

i

fupraallegato (u) obfervat, quod, quid-

u)

quid facultatis in hoc genere datur Poe-

àii j

nitentiario, confiftat in commutatione

Euf

mixta cum quadam difpenfatione: &

lr

quemadmodum fola.& fimplex commu-

Fïïdl' lli

tatio exigeret fubrogationem materiz

p

majoris aut faltem zqualis: ita commu-

Rjv

tatio mixta cum difpenfatione , capax

Wütel

eft cujusdam moderate incqualitatis,

t

inter materiam voti, & matefiam fub-

"n

roga-

j

À

(t) In verb. coumutatio $. t.

n

(u) Part. 1. cap. 6. dub. a.

j

DE INDULGENTIIS.

433

b

rogatam: u£ principale, fcribit dictus au-

deini

ui ac.

G&or, fponilüÜr COMMUTARE,

ln

ce[Jorium jungitur DISPENSANDO, ia

[ &l

ut effe debeat e[Jentialiter commuutatio, que

1Ie[-

de fui natura efL in majus «el equale, &

d

per acce[Joriam — difbenfationem: à rigore na-

Vitht

ture fue aliquanti[per. recedat : .ergo mode-

vata & mon exorbitans, debet e[fe inequa-

lt d

litas materie fubrogate in commutatione votis

li

eum acce[Joria. difbenfatio fequi. debeat matu-

3 QU

vam füi principalis , — [cilicet . commutationis,

. t

ejus naturam mon multum Zmmutando , ne

1; d

quod acce[Jorie ponitur , locum babeat. princi-

&üpo

jpalis, nempe plus difpenfando , quam com-

t R

mutando, quod. effet contra intentionem Pon-

Qntone

y

Ufiis, qui facultatem dat Penitentiario, ut

TE

po[it DISPENSANDO COMMUTARE,

Bs

NON COMMUTANDO DISPENSARE.

i

46. Ad praefens inftitutum optimé

ia ptt

conducunt duo exempla, primum eft

Pontificis Alexandri IIl. in fua Decretali

ji du

rl

Venientis , de Voio, in qua ex maximi

aol

momenti rationibus difpenfat cum quo-

n

dam Clerico, qui votum emiferat pro-

ficifcendi Hierofolymam ad vifitandum

p OOU

j nant

Sepulchrum Domini, difpeníat autem

commutando votum in eleemofynas, illi-

; DI

t capaï

que injungendo, ut toto vite fue tem-

pore £am in vittu quam n veftitu uni. pau-

3quaïm.üs'

du

perum Chrifli, dummodo .ad . boc fue facul-

Lates füjüciant , provideret.

Alterum ex-

u

emplum eft Innocentii III. in Decretali

D..dmort Tr.dePen. P.

Ee

Ma-

DISPUTATIO VII.

)l

434

;mu[,ïü

JMagno, eod. Tit. ubi difpenfat cum Epi-

Ícopo Trecenfi fuper obfervantia voti

g

emifüi, licet improvide, proficifcendi

gl

;gm

;gpeïl

fimiliter Jerofolymam, ut omnes expenfas,

quas fuerat in eundo, morando, €? redeundo

m

fat&turus ,' alicui Religiofo committat , in me-

yzali

z w

ce[Jarios ufus Terre illius, hoc eft, terre

SanGtm, fie diminutione qualibet transferen-

j

AT

das, & laboribus, quos itineris caufa

fuftinuiffet, fubftituit augmentum alio-

j, n

rum laborum, quos illi imponit in fui

n

u

f

Gregis fervitium : Jabores etiam laboribus

compenfet , folicitius inflando «igilüs, de-

ais

votius vacans orationibus , €9 jejuniis fortius

a at

f& exercens, ac fuper Grege fuo vigilans fo-

:;ma

licitudine. Paflorali.

à du

47-

Verbaifta, que non fimplicem

i

a

quamdam denotant commutationem, fed

commutationem wunitam cum difpenjatione,

non folum deferviunt ad bene regulan-

das difpenfationes, & votorum commu-

]

tationes in alia pia opera, fed refcindunt

il

difficultatem, qua oriri poterat, & alias

u5

orta fuit inter auctores, propterea quod

folum adhibitum fuerit nomen Commu-

L Q

tatio, vel etiam folum nomen di/penfatio :

Mu, (

tenentibus aliquibus, poteftatem com-

mutandi vota non afferre fecum pote-

ftatem in iftis difpenfandi, cum commu-

tl

tatio & difpenfatio, uti jam di&tum eft,

LT

fint acus totaliter diftindi : aliqui é

(j

D

contrario docebant, quod nequidem ex

(1) Dl f:h

facul-

üjj

l

DE INDULGENTIIS,

435

nl

facultate data in votis difpenfandi de-

i Y

duci poffit poteftas eadem commutandi,

Ti

quando agitur de poteftate delegata,

vn

que femper inter przecifos limites Lit-

(1777]

tere delegationis reftri&a effe debet.

,

Itacum multis aliis difcurrit Pignatelli ( x ).

T

h

Agendo etiam de Anno San&o, non

jf

defuit, qui fcripfit intelligi datam facul-

n uf

tatem commutandi & difpenfandi in vo-

n

tis, tametfi nec una nec altera fuiffet

W

expreffa.

Verum ifte opiniones com-

!

lr

muniter funt rejectze , uti videri poteft

iil

apud P;vam (y ) & Conflantini (z). lftee

nir j

1j

etiam fententie fuo deftitute funt vigo-

il

li

re, cum in füpradi&o $. VIII. & fequen-

tibus, circa facultates datas Peenitentia-

inpi

Wl

riis fupra vota , inferta fuerint fzpius

QU

i

nominata verba commutare difbenfando.

n

J

]

&. IV.

fu.

De facultatibus Jupra DXsPENSATIO-

driut

, ii

NES, Contentis in. Con[litutione

g

CONVOCATIS.

en Cm] !

48.

ui vel falutavit limina Juris De facul-

j

Canonici, & Theologie Moralis, hau

d tatibus

m n

Ee 2

dubie

difpen-

fandi fu-

T püï.e

er Irre-

um

(x).In fud Tra&. de Anno San&o cap. 19.

gularita-

dub. ». & dub. 5.

N

te- etiam

h&um b

(y) De Jubilzo quaft. 12. art. r. num. 7.

cum Cle-

ahp æ

(z) De Jubileo Anni Sanüi Scripto Italice ji.;5 O.

Part. 3. cap. 1. $. poffef , cum multis qisum

u

aliis feqq.

Minorum

DISPUTATIO VII.

J

436

»

dubienon ignorabit duas Controverfias ;

:!

prima eft, utrum nomine Cenfure com-

5»

prehendatur irregularitas , quse oritur

j

]

ex delicto: altera, utrum qui incurrit

cenfuram, nempe vel excommunicatio-

(

Jv

n

T

nem, vel fufpenfionem, aut interdictum,

fi conftitutus in Minoribus Ordinibus,

N

la

li

folemniter exerceat ordines receptos,

UM

irregularitatem incurrat. Prima queftio

ov

oritur ex Decretali querenti , de wverbo-

a(ö

rum fienificat. ubi interrogatus Summus

Pontifex, quid per cenfuram debeat in-

"

j

|

telligi, refpondet, intelligi interdictum,

,aü/l

fufpenfionem & excommunicationem ;

H

Bul

r

quo non obftante Gonzales (a) tenet,

(

nomine cenfure intelligi etiam irregula-

Müg

ritatem ex delidio; contrarie tamen fen-

tentie eft Suares, Molina, Trullench, Fil-

n

f

liucius , -Reginaldus & multialii. Oritur

ü

4 li

n

deinde altera quaftio ex Decretalibus

iij

l

infertis titulo de Clerico Excommunicato,

A0

depofito, *vel interditto miniftrante; in qui-

P u

hi

l

If

bus quamvis legatur , quod celebrans

NT

in Excommunicatione Minori, graviter

peccet, fed irregularitatem non incur-

Exk.»:emi

t

rit: quam tamen incurrit, qui ligatus

[

Excommunicatione Majori, & in Sacro

]

u li

jl

Presbyteratus Ordine conítitutus, ce-

lebrat, aut conftitutus in Subdiacona-

tus vel Diaconatus Ordine, muniaSub-

(

!

diaconatus vel Diaconatus exercet, dum-

()A

|

modo

D)

(2) In Commentar. ad di&um tit.

ä

[

j

DE INDULGENTIIS.

437

Wtf

modo fciat fe cenfuram incurriffe, aut

[ (0f)

hoc nof ignoret ex ignorantia crafía,

Otit

fupina, vel erronea; nulla tamen cit.

Würjr

tit. reperitur Decretalis, qua loquens

Wif

de Clerico excommunicato excommu-

i,

nicatione majori, non conftituto in Sa-

türiu,

cris, fed in minoribus Ordinibus, eun-

Rol

dem declaret irregularem , fifolemniter

INavarrus,

naqaaüq

?

exercet. Ordines acceptos.

l

ZLvila, & multi alii tenent, in di&o ca-

fu non incurri irregularitatem. — Econ-

(det

tra Pirbing (b), nacletus (c) , Fagna-

&UO

nus (d) volunt, irregularitatem incurri;

V,

& ultimo loco citatus adjungit, hanc

Ms

effe mentem Ponitentiarig, & Sacre

pl

Congregationis Concilii.

h

[

49. Exiftis Controverfiis emanare

poterant duo dubia: Primum, utrüm,

data fub S. IV. Poenitentiariis facultate

Ual

abfolvendi & quibuscunque fententüis Ex-

communicationis, alüsque Ecclefiafticis Cen-

;ng

furis, intelligatur etiam ipfis data autho-

edeora

ritas abfolvendi ab occuliis, & pro foro

l gï& j

confcientie, ab irregularitatibus con-

Qn t

traé&tis ex. delitlo, illa tamen femper ex-

j ts

cepta irregularitate, quz provenit ex

TOU

homicidio voluntario; quippe juxta ali-

g,

Le3g

quo-

Qu

(b) Ad lib. s. Decretal. tit. 27. $- 6.

Ya

(

w

c) Ad eundem tit. Decretal. n. 21. & 22.

1

(d) In Cap. fi quis Presbyter à rium. 2. usque

ad fin. de Clerico c xcommuünicato mi-

iih

niftrante.

)

'438' DISPUTATIO VIIL

quorum fententiam irregularitatem ex

ME

delicto continentur nomine cenfure. Al-

g

[

t

terum dubium eft, utrum conceffa Mi-

noribus Ponitentiariis facultate Sacer-

jl

i

dotes, & reliquos in Sacris Ordinibus

L

conftitutos abfolvendi ab irregularitate

contracta ob violationem cenfurarum, in-

g

D

I

telligeretur conceffa ipfis eadem facul-

tas abfolvendi illos, qui funt in minori-

D

bus Ordinibus conftituti.

[

vb

fufdi)

50.

Gonzalez in Commentariis ad

citatam Decretalem Querenti, de Verbo-

i

j

vum fienificat., quamquam adhzreat opi-

nioni illorum, qui volunt irregularita-

ab |

tem ex delitto comprehendi nomine cen-

wufin

Pran)

At

fure, affirmat tamen, quod, fi tempo-

re Jubilei detur facultas abfolvendi ab

a

omnibus cenfüris, non intelligatur data

tl

ln

facultas abfolvendi ab irregularitate ex

delito, propterea quod ifta irregularitas

f

lul

fpecialem promereatur mentionem, &

A

difficilius diffolvi valeat.

Ad folvendas

g

u

iftas controverfias, faécte fuerunt duz

j i

claffes, una cenfurarum, altera irregu-

at

laritatum; in prima claffe adhibitum fuit

üsy

nomen abfolutionis in altera adhibitum

U

fuit difpenfationis, qui fünt termini pro-

AW

prii defumpti ex Sacro Concilio Triden-

xmm

tino (e). Ex quo fufficienter colligi

lt

poteft, quod, quantum concernit con-

lii

b

troverfias, utrüm nomine Cenfürz con-

W

'Na

)N

tinea-

[j

(e) Seff. 34. cap. 6. de Reform.

4

Il

DE INDULGENTIIS.

439

m u

tineatur irregularitas ex delicto, poftquam

fe j

Nos feparavimus cenfuras ab irregulari-

f M.

tate, & refpe&ive ad irregularitatem

NU

non aliam dedimus minoribus Poniten-

us

tiariis facultatem , quàm. facultatem di-

ia

fpenfandi ab irregularitate contra&a ob

, d

«iolationem cenfararum, cum adjunca par-

i

ticula duntaxat, exinde excludatur omnis

I

alia irregularitas five ex delicto , fiveex

defe&u contra&ta, & tametfi ibi alii no-

minati non fint, quam Sacerdotes ;

Q

iT

in Sacris Ordinibus conftituti, quilibet

tamen fatis cognofcere poteft, quo fi

TéL j

gatur etiam

Vrl

conceffo. principali intelli

o (

conceffum fecundarium, P

cenitentiariis

habentibus authoritatem — difpenfandi

Lt

VuE]

cum Sacerdotibus, fiveconftitutisin Sa-

cris fuper irregularit

ate contraGta ob vio-

p

dummodo occulta

hr t

lationem. cenfurarum ,

AUA

fit, non prohibeatur

, quo minüs etiam

eadem authoritate uti v

aleat cum Cleri-

p t

i

cis in minoribus Ordinibus conftitutis.

s1. Sequuntur relique fac

ultates De aliis

u d

foro confcientiz , & i

n facultati-

ning

difpenfandi pro

duntur mi-

bus di-

nl

cafibus occultis, quc& conce

fpenfandi

noribus Penitentiariis occafione Jubi-

üjþimw

j o

]lei: &in ordine ad iftas non aliud in-

culcandum remanet, nifi ut ab iisdemP c-

Yi

nitentiariis attente confideretur, quan-

T

tüm & fub quibus terminis concedatur

"ufia

ipfis, nefe coram divino 'Jribunali reos

d

Eyl

reddant de male adminiftrato fuo mini-

Ee4

erio,

440

y!

DISPUTATIO VII.

fterio, in prejudicium fidelium Pceni-

gt

tentium.

pii

De di-

52. Contingere facile cafus poteft,

':,ïCOUI

fpenfatio-

ut exteri Romam venientes ad confe-

us

ne &com-

mutatio-

quendam Indulgntiam AnniSan&i, non

"

ne vifira. POflint vel ob paupertatem, velobaliam

q Ql

n

tionum Urgentem caufam in Urbe permanere,

vum ad

inunéa. utquindecim vicibus Dafilicas vifitarent:

ii g

& fimiliter facile contin

gere poteft cum

quatuor

jolem

Bafilicas,

Civibus, & Incol

is Romanis, utpropter

um

morbum aut aliud legitimum impedimen-

( m

tum non poflint trigefies vifitare Bafili-

vius

cas: unde in $. XX. ultime citate no-

m

ftr& conftitutionis data fuit minoribus

a(

Ponitentiariis, quantüm ad Exteros, au-

zi

thoritas vel reducendi ad tres dies vifi-

j m

tationes earundem quatuor Bafi

licarum,

dexm

alioquin per quindecim dies a

b. iisdem

vifitandarum,

u

vel vifitationes przfcri-

m

ptas in alia pia o

pera commutandi, &

lr

quantüm ad Cives, & Incolas Romanos

Ü

in fequenti $. XXI. data fuit di&is Poni-

tentiariis authoritas

Atl

» quapoflint prafcri-

ET

ptas iisdem per trig

inta dies vifitationes

T

in alia pia opera

; qu& impeditorum vi-

ribus & nece

aT

flitatibus proportionata

ii

effe viderint, c

ommutare, fuam tamen

conífcientiam o

nerando, fi

W

W

pradictis fa-

cultatibus fuerint abufi.

53-

Itta authoritas, & quantüm ad

exteros,

(

& quantüm ad Romanos »/ Te-

li

furidia e

Ít ad vifitationem Bafilicarum,

(b

(j

atque

(]) hs

DE INDULGENTIIS.

441

T D

atque exinde nec poteft, nec debet ex-

tendi ad alia opera injun&ia, exempli

Spo em

gratia ad confeffionem, ad communio-

L (Qfe

nem, & fimiliter ad orationem, quze

Jtn

feparari poffünt à vifitatione Bafilica-

(j uY

rum. Unde ceffat controverfia, vel

Ts

utivocaripoteft, difputatio, quze àDo-

at

&oribus movetur, utrüm temporibus

X

iiv

W

Jubileorum poflint in alia pia opera

Wt

commutari opera injuncta Confeflionis,

D

UR

& Communionis, etiam in perfonis ca-

At M

d

pacibusSacreCommunionis. Hanc quz-

TY

ftionem examinant Cardinalis de Lugo (f ),

T0

T

Leander (g) , La Croix (h). INotat Con-

UET

Jiantini in fuo "Tractatu de Anno Sancto

(s v

(1), fi facultas commutandi reftricta fit

[ierur

ad commutationem vifitationis Bafilica-

t

rum, eam non folüm non poffe extendi

J

ad commutationem aliorum operum in-

u (

jun&orum, uti pauló ante diximus, fed

Lomatos

infuper non effe faciendam commutatio-

X

nem vifitationis in alia opera, tametíi

yalt

pia, ad quz ponitens ex alio titulo effet

[l

obligatus

Agitatur inter Scriptores

pl

quadam quzftio, utrüm aliquis confe-

NH

qui poffit Indulgentiam , fi opera faciat.

il

ad qua facienda ex alio titulo eft obli-

Qs

EeSs

gatus;

(f) Difp. 27. de Pcenit. Se&. 7. num. 118.

il

tom. I.

a

(g) De Sacram.Pcenit. Tra&. $. quaft. 95.

i

(h) Lib.6. part. ?. de Indulgentiis n. 1442.

(i) Part. 3. cap. 4. pag. 204* & feq.

DISPUTATIO VII.

)!

442

J

gatus; in exemplo, utrum fi inter opera

,

^

injun&ta numeraretur Eleemofyna, fuf-

"

ficiat ad lucrandam Indulgentiam &c.

d!

!'[MH

dare efeemofynam pauperi, dando illud

tantum , quod titulo Juftitie illi dare

g

deberet; vel utrum, fi quis vigore te-

v

Is

ftamenti obligatus effet ad elargiendam

certam eleemofynam pauperibus, elee-

giu

mofyna hac ratione pauperibus data

ET

0gO

poflit fimul haberi pro elargitione elee-

qi i

!

mofynz annumerate operibus injun&tis

pro confequenda Indulgentia.

In hac

i

t

quaftione, ficuti in omnibus aliis, qui-

p

dam affirmativam , quidam negativam

tuentur fententiam , uti videri poteft

18

d

apud Benzoniun(k). Verum magis eequá

videtur effe opinio, afferens, Indulgen-

gl

tiam obtineri non poffe per opus, ad

quin.

quod faciendum ex alio titulo aliquis

h

obligatur , nifi qui concedit Indulgen-

3C

tiam, expreffe dicat, eam aquiri poffe

?mitenda

per opus predictum: quod fzepenumero

&t

accidit, quando inter opera injuncta

Q0 1]

prefcribitur jejunium trium dierum, &

&il

enominatis in individuo diebus, dici-

Wi

tur, exempli gratia, dies jejunio defti-

Vs

natos effe tres dies quatuor temporum

menfis Septembris. Ita cum multis aliis

*

g

diftinquit Pafferinus (1) , & convenit Pa-

fifin

ter

M gj

IT

(k) De Anno Jubilzi lib. «. dub. 3o,

(1) De Indulgentiis quaft. 41.

bja

.

DE INDULGENTIIS.

443

g 0y

ter Theodorus (m).

Verum etfi hoc

li fi

etiam locum habeat in terminis expref-

m &

fis, exinde tamen applicari cafui noftro

iil

non poteft; in hoc enim fermo eft de

li ure

commutatione vifitationum Bafilicarum

p

in alia pia opera: talis autem commuta-

fitr

tio fieri non pote(t in alia pia opera,

J d

quz aliunde peenitens alio ex titulo ad-

m i

implere deberet, cum agatur hic de fub-

d

rogatione , & jam ftabilita fit regula,

um

quod fübrogatum debeat effe ejusdem

, hii

qualitatis & nature, cujus eft opus, cui

jis qi

fit fubrogatio: & quia vifitatio Bafilica-

&t

rum non erat opus impofitum ab ullo

1 p

precepto, fed nova obligatio impofita

g

ad confequendas Indulgentias, ejusdem

liue

fpeciei & naturz debeat etiam efTe opus;

i, d

quod in ejusdem locum füubrogatur.

j dj

54. lta fapienter difcurrit Conflan-

tiniloco citato, qui infuper adjungit, à

f

ji

Penitentiariis falva eorundem confcien-

tia, fieri non poffe redu&ionem Bafili-

al

carum ad minorem numerum , neque

j s

jriny

fieri poffe commutationem in alia pia

opera, nifi concurrat impedimentum,

p

aut quedam moralis impotentia faciendi

nl

gU

prediétam vifitationem.

ysdi

E

5s5. Concludamus totam hanc ma-

teriam cum monito Sané&i Caroli Borro-

mei in fuis Inftru&tionibus ad Confeffa-

avenii;'

rios $. 16.

Ecce verba San&i Archi-

epifco-

b,;cl

(m) l?e Indulgentiis Tom. t. cap. to, art. 6

J

444

DISPUTATIO VII.

epifcopi, quz noftro inftituto fatisfe-

1

j

ciffent non minus in hoc, quod refpicit

r

U

facultatem in difpenfationes , quam in

alio, quod attinet ad facultatem com-

mutandi vota, de qua fupra dictum fuit,

s

m

nifi à varietate, & multiplicitate opinio-

E

num, in quas fe diffundunt Scriptores,

coa&i fuiffemus ad latius excurrendum.

n

ial

Confe[Jarius , inquit, qui aliguod. babet. pri-

Md

vilegium ,. facultatem, ( auctoritatem com-

mutandi vota illerum, qui ipfis confitentur ,

f la,

eadem non commutet, mifi in alia opera ma-

Buf

"

at

m

"

1

jora & Deo gratiora , aut [aliem equalia,

C2 diligenter. confideret expenfas , defatiga-

p

liv

1

"n

WHones , aliaque incommoda , que Jubüiffent,

Ji fua 'vota. adimplevifJent.

Infuper . fi. i

Jubileorum ,

aut privilegiorum per Litteras

41

"dpoftolicas conce[Jorum babent facultatem ab-

Mb

Jüloendi à peccatis quantumvis enormibus , &2

niliur

jpenis, ac Cenfuris Ecclefiafticis , memine-

tl

at t

vint tamen , quod. difpen[are non po[fit cum

Allis, qui in irregularitatem incurrerunt , nifi

m

in ditkis Litteris p

oflolicis expre[Ja de boc

n d

mentio fuat.

tidtm

$. V.

iä::'eiïariis

*

TW

De Mnitis. contentis im. Conffitutione,

l Ti

j

CONVOCATIS, necelJariis Dro minori-

x

bus Penitentiarüs ut facultatibus ifis

concelfis bene utantur .

d

De Sa-

n

56. Inter Monita,

qui incipiunt

eerdote $. XXIII. primum eft circ

a Sacerdotem,

V

qui

j

DE INDULGENTIIS.

445

) fl

qui approbatus ad excipiendas confef- complice

fiones, Confeffarium agit, & abfolutio- cum pce*

nitente in

li

nem impertitur perfonzd fecum complici

1Cm

peccato

in turpi & inhonefto contra fextum De-

contra

t

calogi preceptum peccato

Fuit olim fextum

Ht

inter Authores agitata queftio, utrum prace-

T

talis abfolutio valida effet? Et commu- ptum De-

N

nis ftabat pro validitate, cüm nulla cir- Clogt-

]

[

ca hoc extet lex invaliditatem inducens.

T (

Quzrebatur etiam; utrüm abfolutio ef-

W "A

fet licita, & communis inclinabat ad af-

nN.

firmativam partem, quando & peenitens

1 4

h

& Confeffarius commiffum abhorrerent

uf, Wil

fiil

peccatum, &non adeffet in hoc cafüu pe-

riculum novi confenfus

i

B

i

li

M

57. Epifcopi invigilantes bone gu-

bernationi animarum ipforum cure com-

miffarum, & confiderantes rem hanc,

r

quidquid effet de locutione abftrattiva,

(

& in Cathedris ufurpari folita, in praxi

i, t

)

minime approbandam, fed potius per-

I

niciofam eífe, inceperunt in Synodis

jurisdictionem — abfolvendi fubtrahere

Confeffariis, licet ab iisdem approbati

fuiffent, quando agebatur de abfolven-

(f

do complice in peccato contra fextum

Mi

decalogi preceptum, & poftquam pla-

cuit Deo, fineullo noftro merito, Nos

hl

[

elevareadSummum Pontificatus apicem,

non intermiferunt Epifcopi proponere

n

Nobis urgentiamotiva, ut generali con-

WP

ftitu-

|

)

446

