Pontifex talem confefiionem admittatin partem

m

"p

conditionis pro lucranda Indulgentia, videtur,

,

]

quod etiam in partem conditionis admittat com-

!

"

partes confeffionis, contritionem, & fatisfactio-

T

nen.

Id confirmatur ex fenfu, ac praxi com-

u

muni Confeffariorum, frequentiffimé imponen-

j inænd;

d "

tium pro peenitentia, ut confitentes recitent pre-

Caterum quod pro lucran-

ces indulgeptiarum.

3

o

a

A L*

262

DISPUTATIO 'VIIL.

!

daIndulgentia Jubilzi non fufficient per fe opera

&

aliunde injunGta, patet inferius ex Declaratione

(

SS. D. N. Beneditti XIV. num. 53.

QUZRITUR $3.

An is, qui per ignoran-

tiam, oblivionem, aut impotentiam non perficit

unum aut plura ex operibus prefcriptis, nihilo-

minus lucretur Indulgentiam ?

b

RESPONDEO.

iNon lucrari.

Probatur ex

Af

:

fenfü communi DoGorum, exiftimantium, quod

Pontifex pro conditione effentiali ponat comple-

"

xum operum, ubi requiruntur plura opera, &

à fortiori opus unum, ubi requiritur unicum.

rarjot

UZRITUR 34. Amn islucretur Indulgen-

lii

)

at

tiam, fiquidem perficit opus prefcriptum, fed

non integre, v. g. fiquidem interfit officio divino

AC

!

Mi

!

in fefto Corporis Chrifti, fed non integro ?

REsPONDEO.

qunn

ui five ex ignorantia, five

ex negligentia, aut etiam impotentia omittit no-

[

p

tabilem partem operis przefcripti, fic, ut in cefti-

'»'gniepce

matione morali non fit amplius fimpliciter ve-

upn

Ilf

N'lm

AUA

j

rum, perfici opus, ne quidem lucratur partem

Indulgentis. Probatur ex eodem fenfu commu-

Y

[71

ni Do&orum.

Secus dicendum, quamvis fo-

K

lum probabiliter, fi omittatur pars minima, fic

ia

ut faltemmoraliter, vel quoad füubftantiam cen-

K H

À

featurperficiopusprzefcriptum. Patet ex eodem

Ti

fenfu communi, cui conformis effe prefumitur

b

in fimilibus fenfüs, ac intentio Pontificis; cüm

M Q

eadem fit prudentia oeconomica directiva inten-

y

TAE

tionis in Pontifice, & Doctoribus. Caterum,

qu:nam fitpars minima, fumendum eft refpettiot ;

&

quia fi ad lucrandam indulgentiam requiratur Ro-

,

farium

II

DE INDULGENTIIS.

263

farium, omiffio unius Pater & Ave, cenferi pot-

Xtfeg

hr

eft effe pars minima; fi vero requirantur quin-

que Pater & Ave, omiffio unius Pater & Ave,

utpote quinte partis non cenfetur effe minima.

d ignomi

Eodem modo judicandum de jejunio, auditione

Wi

l

facri &c. vel de opere inchoato , non vero com-

'l)xh, Yi

L

pleto.

QuuRITUR 35. An adlucrandum Indul-

Is

gentiam neceffe fit, ut opus prefcriptum perfi-

a

ciatur nulla interveniente culpa, ne quidem ve-

r

niali v. g. ut fub precibus Indulgentialibus non

f o

admittantur voluntaria diftractio, aut intentio

WTR

vanz glorie?

ii

REsPONDEO.

Me ample&i fententiam Bel-

u

larmini, & Laymanni diftinguentium ; fi enim

jio d

opus przfcriptum ftante concomitante culpa ve-

t

niali nihilominus habeat aliquam bonitatem , per

quam ferviat ad finem à Pontifice intentum; v.g.

pomüa.i'

pounit

fi preces, jejunium, eleemofyna, ftaute inter-

veniente vana gloria, nihilominus contineat

j itd

at

aliam intentionem bonam, realiter aut virtuali-

bf

ter diftin&tam , qua ferviant ad placandam iram

Numinis, impetrandam gratiam &c. aliumvefinem

tenhfom

à Pontifice intentum, fufficient ad lucrandam

quamvïs |

s i

faltem partialiter indulgentiam; fi vero opus

prefcriptum unicé fiat ex fine malo, aliamve ha-

furtat

beat circumftantiam, ex qua ita reddatur vitio-

od

fum, ut nullam habeat bonitatem moralem , qua

hs

ferviat ad finem à Pontifice intentum , puta a

«on;ijasï

jre

placandum Deum, ad obtinendam concordiam

j

Principum, ad exhibendum verum cultum Deo,

M

nd

t

aut San&is, non fufficietad lucrandam indulgen-

aex-

tiam. Ratio eft, quia prudentia eeconomic

m

4

igit,

264.

DISPUTATIO ViIr.

«

igit, ut Pontifex pro conditione indulgentic ex-

igat opus veré meritorium, & hunc finem Pontifi-

qia

n

j

ces millies exprimunt in fuis Bullis, ut fcilicet

promoveatur cultus Dei &San&orum; ergo eam

m

Mi

K

conditionem actu exigunt, cüm juxta textum

juris fupra citatum univerfim id prefümatur fa-

&um, aut requifitum , quod de jure, vel juxta

leges prudentiz debuit requiri.

l

QUJERITUR 36. An quis uno eodemque

T

&u poflit lucrari plures Indulgentias?

[l

RzsPoNDEO diftinguendo. Si Indulgen-

ti diverfe conceff fuegint ad eundem diem ex

diverfis titulis, & opus in quavis indul

gentia pra-

fcriptum eodem die eft initerabile,

cenfendum

eft, poffe opus offerri pro quavis indulgentia.

il

Sic exempli caufa, fiin eundem diem incidat dua-

rum diverfarum Confraternitatum , Indulgentia

]

u

menftrua, indulgentia 4o. horarum,

Indulgentia

A

,

d

Numifmatis Pontificii ,

Indulgentia Numifmatis

At

alterius quinque vulnerum &c. poterit eadem

tpttg

confeffio ac communio fervire ad lucrandas fal-

A r

tem partialiter, omnes has indulgentias. Ratio

T

(ray

eft, quia fru&us indulgentiz plenariz eft divifi-

bilis, ac proportionatus gravitati caufe, feu

fäiüüimvi

.Aïsplox

motivi, & gravitati profcripti Operis. Itaque

xm[

non repugnat natur& indulgentiarum, fi idem

opus offeratur pro

pluribus indulgentiis, con-

ceffis ex diverfo motivo.

Cumque ejusmodi ob-

uipfe

M

latio non fit irrationabilis,

eoquod prabeat oc-

!

;

cafionem exercendi diver(ía

S virtutes ob refpe-

&um ad diveríà motiva, c

enfendum eft, Sum-

Mi

mum Pontificem eam haber

e ratam

s

; quod ipfum

Ad

u

colligitur ex communi fenfu Doéctor

um.

Sivero

li

t

con-

D£ INDULGENTIIS$,

265

It

concurrant indulgentie ex eodem titulo, aut

T o

opera fint iterabilia, cenfendum eft, non effelo-

I fs

cum adlucrandas pluresIndulgentias, nifiiteren-

t

tur opera, v.g. fi quis habeat . duo Numifmata

4 hm

Pontificia, non poterit eodem die lucrari duas

hr

d

plenarias indulgentias.

Etfi eodem die concur-

Wi

runt Indulgentie duarum Confraternitatum, &

indulgentia menftrua, non poterit eodem a&u

ol

obtineri triplex Indulgentia, fed neceffe erit, pro

Ra-

lucrandis fingulis offerre diftin&tas preces.

i litg

tio eft, quia alioquin conceffio Pontificis non

d

foret rationabilis, utpote non debité proportio-

d

nata ad intentum fuum finem, ut füpraoftenfum

Cenend

eft Q. 32. ex di&is vero fequitur reiteratione

Yugot

ejusdem aétus virtutis eodem die poffe obtineri

tl

fepius indulgentiam Confraternitatis partialem,

hii

V.g. Ico. dierum, quia rationabile eft, ut Pon-

j

tifex concedat iteratas fimiles indulgentias reite-

Noni

ratis aGibus virtutum, ficut concedit reiteratas

k al

indulgentias iterantibus Ave Maria juxta þnunie-

qrnds l

rum granulorum Rofarii.

u Mn

QuxmnrTUR 37. An quis poffit lucrariIn-

z d d

dulgentiam vivorum pro alio ?

al k

RrsProNDEÉo negativé, Ratioeft, quiaea

facultas in nullis Bullis, nifi in antiquioribus

RTl 112'

qn, L

Cruciatis, legitur exprefía, in quibus datur in»

dulgentia plenaria mittentibus alium loco fui ad

u

bellum facrum. Eftque hec fententia certa; ut

u

| præheu. i

prorfus illa perfuafio habenda fit pro errore po*

pulari, qua nonnulli credunt, fe poffe gbtinere

dul

lil eü,s

indulgentiam Portiuncule, fi mittant alium loco

füi ad aliquam Ecclefiam Ordinis D. Francifci.

; qu l"

n

Hoc enim Privilegium, quod pracüicatur Affifi

54

in

266

DISPUTATIO VIL

in Ecclefia Portiuncule, fi veré fubfiftit, nun-

Y

quam fuit communicatum aliis Ecclefiis Ordinis.

NEsc o2sTAT, quod refert Rodriquez tom. z.

q.33. a.2. his verbis: Urbanus V. conce[fit. genera-

Ü

lem Minifirum po[Je dare. de toto Ordine fuffragia in-

dulgentiarum , & orationum , & beneficiorum fpiritua-

lium. quibuscunque. devotis & benefattoribus moftri Or-

dinis.

lia babetur in libro: Monumenta Ordinum,

du

& in fupplemento , & eandem conce[fionem. babent. alii

u

Pralati Regulares.

REesPONDETUR; fi de tali

conceffione Pontificia, cujus nullum reperitur

exemplum in Bullis Pontificiis, aliisque gratiis

indubiis, conftaret authenticé, & ille liber mo-

numentorum citaretfontem, conceflionem illam

fic effe intelligendam , quod Provinciales Mino-

Dl

rum Benefactoribus Ordinis potuerint communi-

ii

Cs

care Indulgentias foli alioquin ordini conceffas,

il

id eft, facultatem lucrandi easdem indulgentias,

fi perfonaliter preftiterint prefcripta, eo feré

(ro n

modo, quo nunc à nonnullis diftribuuntur Nu-

mifmata indulgentialia. Eo vero cafü non ipfi

Pralati proprié loquendo concedunt indulgen-

M

tias, fed ipfeSummus Pontifex ; neque in eo cafu

Md

unus lucratur Indulgentiam pro alio.

Itarefpon-

J

det P. Gobat tr. de Indulg. n. 110o.

UZRITUR 38. Anis, qui iSummo Pon-

V

tifice habet multas Indulgentias, aliis diftribuen-

D

das (feu intentiones ac Benedi&iones, ut vo-

cant) poffit eam facultatem diftribuendi in toto,

N

vel parte donare alteri ?

(llu6

REÉsPoNDEo. Negative.

Ratio eft, quia

f

E

videtur oppofitum prorfus effe contrarium in-

tentioni ordinatz, acper rationem regulatz fum-

I

:

ii

'

DE INDULGENTIIS

267

Glb't, i

mi Pontificis, quod colligitur tum ex natura

iOri

concefiionis , tum ab exemplo fimilium.

Ex

M

natura conceffionis quidem , quia Pontifex cen-

J r

feri debet elegiffe induftriam , ac prudentiam

'lljfügiu [

ceconomicam Perfonz, cui eam facultatem diftri-

um

buendi Indulgentias contulit.

Neque enim cui-

T

vis concredenda eft tanta facultas, que dari de-

i rl

bet tantum bene meritis. Ab exemplo fimilium

n ln

idem colligitur, quia & Alexander VII. fpeciali

l lod

Decreto edito 6. Feb. 1657. cavit, ne Indulgen-

D

tia annexa Rofariis, vel Numifmatibus piis tran-

iU p

firet perfonam, cui femel in ufum Indulgentia-

lm

lem conceffa eft. Hinc & Gobat, qui in prima

Qmemilr

editione docuerat oppofitum, in fecunda revo-

4 n

cat fuam fententiam tr. 4. p. r. c. rr. potifimum

k

ob rationes Dianz teftantis de oppofita praxi

j d

Curivw Romanz his verbis: Ego mon recedo à fen-

ia

d

lentia negatioa , quam femper docui, mixus autboritate

n u

Curie Romane; 69 ita mibi etiam refponderunt .Ma-

um Y

giftri ceremoniarum. SS. D. IN. in bis materiis In-

dj Q1j

dulgentiarum verfati[fimi.. Ex diétis colligitur, quod,

tll

fi quis v. g. Religiofus, dum erat in vivis, In-

waadi

Y

!

dulgentias, feu intentiones, ut vocant, nondum

u

N

diftribuit, Superior non poffit eas diftribuere

poft illius mortem; quia fic diftribuerentur ab

Gu

alio, quam ab eo, cui Pontifex indulfit diftr

i..

j;ilrit

buendi valide facultatem.

ye, U*

UZRITUR 39. AÁn gquis poflit lucrari In-

gt

dulgentiam, fi opus ultimum prefcriptum per-

ficiat quidem in peccato mortali, poft aliquot

1 CR! d

autem dies de hoc doleat per veram contritio-

m

nem, feuan Indulgentiz revivifcant?

i Rgülaæä

RESsPON-

$268

DISPUTATIö VIL

REsPONDEO.

ANegative.

Ratio eft, quia

non decet Pontificem habere hujusmodi inten-

u

QHJ

tionem concedendi Indulgentiam generaliter

pro ejusmodi circumftantia; neque habentur in-

p

dicia probabilia, quod aliquando habuerit, aut

t

foleat habere ejusmodi intentionem. — Isque fen-

zl

dil

fus Pontificis colligitur ob communia dictamina

prudentie ex fenfü communi Do&orum, quo-

)!

il

rum plerosque Gobat hic n. 156. teftatur, tenere

negativam circa revivifcentiam Indulgentiarum.

QUERKITUR 40.

ÁÀn in communicatione

generali omnium Indulgentiarum. alicujus Eccle-

il

fie& comprehendantur etiam Indulgentie pro de-

funétis ?

bHi

REesPONDEO.

1

"ffirmative , exceptis Alta-

z d

ribus. Raio ef, quia noftris temporibus non

tma]

datur fpeciale motivum, cur Pontifex exciperet

Ts ts

à concefüione generali Indulgentias pro defun-

hn

&is, cum eque facile jam concedantur, ac In-

pl

dulgentiz pro vivis: adeoque non eft opus illa-

u

a

"fs

rum fpecifica expreffione, quali opus eft quoad

m

Altaria Privilegiata; quz ficut non folent tam

1* Gb

facile concedi, ac ceterz Indulgentie, ita non

prefumuntur comprehendi in communicatione

generali, nifi exprimantur.

TM

j

QUJRITUR 4I.

An qui poffit lucrari In-

tll

D

dulgentiam plenariam, retinens affe&um ad ali-

X RW-HJ

quod peccatum veniale ?

b

RzsPoNpEo. Talem quidem lucrari Indul-

m

entiam plenariam, fed non totaliter.

t

qf*

i

Quia ut

d

) 4f

7

upra oftenfum eft fru&us Indulgentiarum eft di-

u

vifibilis: nec eft rationabile, quod Pontifex fuas

HM

Qy

Indulgentias refþe&u majoris pártis hominum,

inhe-

n

)

DE INDULGCENTITS.

269

GI?, (t

inhzrentium hujusmodi affe&tui, velit exponere

VU

tam univerfali periculo nullitatis.

Sed verofi-

r

mile eft, quod compatiens humane infirmitati,

ROf j

& intendens excitare etiam languidos ad ftudium

It w

bonorum operum, omnes perficientes prefcripta

lneín

opera velit donare faltem aliqua parte venie, &

T

ponarumrelaxatione, non eo fenfu, quafi tali-

»mm, u

bus remittatur poena debita peccatis , quorum

TU t

retinent affe&um babitualem, aut totalis peena

fetn

reliquispeccatis; quorum depofuerunt affectum,

NUl

debita; fed quod confequantur refpe&tu horum

j Ls

pofteriorum peccatorum partem plenariz Indul-

"u

gentiz.

UJERITUR 42.

An requiratur fpecialis

a

intentio ad lucrandas Indulgentias Stationum?

Qu qut

& num in Ecclefiis Regularium poflfint à quibus-

ia

vis Laicis obtineri?

RESPONDEO.

Ad eas lucrandas requiritur

t

i z

fpecialis intentio.

Nam ad lucrandas has Indul-

gentias debent faltem Religiofi preces fuas of-

fgui

sdiqud

ferre pro Chriflianorum. Principum concordia, bere-

(let t

füm. extirpatione , Romani Pontificis falute, ac S.

uia Paulus V. dum

p m

JMatris Ecclefie . exaltatione.

purci

Religiofis in fua Bulla Indulgentiarum revocato-

ria concedit Indulgentias Stationum, fatis clare

requirit hanc intentionem. — ANec refert, quid hic

i u

um d

pér Romani Pontificis falutem intelligatur. . Si

enim abfoluté quis intelligere velit falutem ejus

ls

sternam, conditionate autem temporalem, id

eft, fi fuerit ad majorem Dei gloriam, non re-

« QU

turom fr'

pugnabit Pontifex ; nec volet vivere fanus invi-

to Numine, & in detrimentum Ecclefiz. Pre-

Pt

terea notagudum, quod videatur etiamnum incer-

tum

üs homii

v

270

DISPUTATIO ViII

tum effe, an fieculares lucrentur Indulgentias

Stationum in Ecclefiis Regularium, habentium

el"

j

communicationem Privilegiorum cum aliis Re-

[

gularibus.

Ratio ef? , quia ficut conceffio Altaris

j

Privilegiati ob fpeciales confiderationes pro ejus-

a

modi difüciliori conceffione occurrentes non

id ad EI

i

comprehenditur in communicatione generali In-

dulgentiarum , & Privilegiorum, ita etiam In-

i

dulgentie Stationum pro fiecularibus non viden-

at

tur comprehendi communicatione generali In-

lia

dulgentiarum cum aliis Ordinibus.

Et hunc

(V.

1

,

!

fuifle fenfum Romanorum Pontificum , ac ipfa-

i

ii

rum Religionum, patet ex eo, quia Gregorius

deo)

t im

XIIL 1584. 5. Dec. & 1573. 26. Augufti tan-

quam fpecialem gratiam Scholaribus, Parentibus,

3lptum

Fratribus , ac Medicis Religioforum Societatis

l;;mAf[ül

Jefu conceffit, quod poffent lucrari Indulgentias

quiq

Stationum in Ecclefiis Societatis Jefu.

Idem

inids (

erat fenfus totius fere Societatis tempore, quo

qu dj

Gobat parabat fuam primam editionem.

nam p.

; lt

2. C.8. n.343. fic fcribit: Perdottus quidam noftre

UT

Societatis T beologus Rome babitans, confultus à me

& th

hac füper que[Hione refbondit mübi anno 1648. 29.

[ (

Febr. in bec verba: De queftione illa , quam ibi

Hütin

R. V. propofuit , indagavvi apud Patres quam plu-

ld

h

Timos, eosque varie vationis, ac dottrine

"n

:

Cfl qu

» judicio,

ny

verumque ufu praflantes ; non potui autem ab ullo,

r

h]

praterquam T beopbilo Raynaudo intelligere , quis ve-

AAAAAA N

lit admiüttere , quod ommes Chrifli fideles fpol[[int - in

Q

templis mofiris. lucrari/ Indulgentias Stationum

, f&

BU

"d

refiringunt ad Sodales B. V. (& adillos,

de qui-

t

bus infra) afferentes, ita babere praxin in

Germa-

»lifæ.c

nia, Hifpmia, Gallia, lüalia, Lufitania, Belgio,

j

I

A

&7c.

DE INDULGENTIIS.

2

dl

&

la P. Gobat.

Itaque tunc temporis non

ia

erat Pontifici, & Regularibus notum 5 Privile-

W ]s

gium de Indulgentiis Stationum, conceffum Ser-

dl

vitoribus Ecclefiarum ab Innocentio VIII. circa

o

annum 1495. pro fzcularibus extendi poffe, aut

T t

debere ad Ecclefias aliorum Ordinum. . Cum er-

Md

go ea extenfio, adeoque ipfe Indulgentiz Sta-

i.

tionum pro fzcularibus incerte fint, publicari

nl

non debent, quia prohibitum eft, publicare In-

Ef

dulgentias incertas.

I

QUZERITUR 493.

Quz fint notanda circa

lii

Indulgentiam Portiuncule ?

n

RESPONDEO.

Notatu digna effe fequen-

nái t

tia

r. Eam Indulgentiam datam effe ab Hono-

(tbu

rio Papa anno 1221.

9. Eam ab initio extitiffe

As

folum Affifii in Capella rurali, dicta de Angelis

nipt

ufque ad annum 1480. hinc ipfimet Religiofi &

l ln

Moniales Ordinis S. Francifci ufque ad illud

B

tempus debuerunt ire Affifium ad diem 2. Augu-

L

füi, fi voluerunt lucrari eam Induigentiam.

3'

Anno r48o. fuiffe à Pontifice impetratam gra-

Im

tiam, ut Religiofi & Moniales habentes Claufu-

dn

ram, Ordinis S. Francifci, poflint obtinere In-

dulgentiam Portiuncule in fuis Ecclefiis.

4.

j gumamfï

T

Eadem extenfio ac conceffio anni 1515. fit in

fpecie pro Monialibus S. Clare, ut videlicet in

jt, i

fuis Ecclefiis poffint lucrari Indulgentiam Por-

(47

17 ak»

tiuncule; ne habeant anfam difcurrendi: ex quo

colligitur ,. eam tunc temporis nondum fuiffe

conceffam pro fzcularibus, nifi tantum Affifii,

& in Bavaria Monachii in Ecclefia Monialium S.

]o, df

Clare, cui Ecclefie Bonifacius IX. anno t1401.

j r"""

conceffit. Indulgentiam Portiuncule etiam pro

iil P:

fzcu-

DISPUTATIO VIL

272

facularibus ; in aliis vero Ecclefiis Orditis Mi-

s

norum S. Francifci Indulgentia Portiuncule pri-

j

mum conceffa eft pro fiecularibus anno 1622. 4.

ï

Julii à Gregorio XV. per Bullam /lendor Paterne

glorie, quz affervatur in Tabulario Capituli gen.

Romze, ut teftatur Rodericus Refol. 77. n. 5o.

5. Eandem Indulgentiam anno 1608. à Paulo V.

mi

ad decennium , & anno 1622. in perpetuum à

K

Gregorio XV. extenfam effe ad Ecclefias Capu-

(E

cinorum, ut habetur in Annalibus Capucinorum

j

Boverii.

Ex quo colligit P. Gobat p.2. c.9. n.

351. Indulgentiam de Portiuncula non compe-

tere omnibus Ecclefiis Minorum per viam com-

municationis Privilegiorum. |6. Kandem anno

il

1643. extenfam effe ab Urbano VIIL. ad Eccle-

la

fias tertii Ordinis S. Francifci his verbis: Cum

[! Mlk.

fideles ad. Ecclefias diti Ordinis mon confluant , quia

Wl

Jndulgentia. Portiuncule. predictis. Fratribus. expre[ft

conce[Ja mon reperitur , mos omnes fideles, qui Fccle-

TT

füas Fratrum. Tertiariorum frima die Augufli vifi-

JH Pf

üaverint , plenariam remiffionem. confequi. declaramus,

Ml

Of

ls

ac fi in. Eccleftüis Minorum. de obfervantia peragerent.

7- Indulgentiam Portiuncule non poffe eodem

8

VU

die obtíneri fepius, ut fupra oftenfum eft.

Neque pro abíentibus ut patet ex Qu 37

9s

Ad eandem lucrandam extra Affium requiri

Confeffionem , Communionem , Vifitationem

Ecclefi&, & orationem juxta tres confuetas in-

MJ»

tentiones, ut patet ex duabus Bullis Pauli V. &

Gregorii XIII. proxime citatis;

Dixi extra Affi-

fium; quia Affifii juxta Rodriquez T.1. q.55. a.

18. non requiritur Communio.

1o. Indulgen-

uidem

1

M

fiam ipfius Ecclefis Portiuncule non?

ufpen-

4l

]

DE

INDULGENTIIS/

273

Ol'dmjsk

fufpendi tepore Jubilei , eandem tamen fuf:

Iley

pendi in aliis Ecclefiis.

Prius patet ex Bulla Ur-

bani VIIL Cum nuper.

Data 1624. & Innocentii

01609,,

d7

X. Cum ob [acri. 1650. pofterius ex praxi«.. Cee-

terum affertioni, quod hxcIndulgentia non poffit

Bitnn

TA

applicari abfentibus, prout defendit P. Andreas

Ab

Mohr in fua Portiuncula 'Theologica, aut de-

du

functis, minime obftat; quod Indulgentia Por:

tiuncule fit anno 1622. communicata Ecclefiis

Vs (

Aptcüg

Minorum.

Aliud enim eft, communicari Indul-

gentiam; & aliud communicari fimul Privilegia

Mi

n

eidem annexa.

Sic Indulgentia Portiuncule Af-

fifii habet annexum Privilegium, quod ex con-

Vi

n a

ceffione Pontificia non fufpendatur tempore Ju-

bilei, nec tamen hoc Privilegium communica-

L fi

[rte

"

Cv

i

tur fimul cum Indulgentia aliis Ecclefiis Mino«

rum.

Itaque etiamfi Indulgentia Affifii haberet

hoc Privilegium , ut poffit applicari abfentibus,

de cujus conceflione non habetur documentum,

non tamen idem Privilegium per generalem con-

ceffionem Indulgentie Portiuncule extenderetur

lr

ad alias Ecclefias Minorum , fed indigeret fpeci-

fica mentione, ac extenfione, cum utique in

i

M

Qd

H

Il

mente Pontificis non urgeant eadem motiva pro

j

M

M'h:

conceffione utriusque, videlicet Indulgentie,; &

XQ»'

annexi privati Privilegii ; pro illa enim dantur

jtum *

motiva fuadentia, pro ifta dantur motiva diffua-

Vil

dentia, ac retrahentia 5 aut certe talia, quibus

(ODa

attentis Pontifex Privilegium illud probabiliter

hii

jl

non conceflillet, fi explicite fuiffet poftulatum:

yg u

Adeoque, cum ipfa Indulgentia; & prefatum

Tl

Privilegium fint diverfz rationis, in conceffione

^ IF,.-'

unius non includitur conceffio alterius; ficut

93

D.mori TY. dePanit. P.LI,

E

etiam

374

DISPUTATIO VII.

etiam ob communicationem Indulgéntiarum al-

(

terius Ecclefie non cenfetur communicari Altare

Y

Privilegiatum, precife ex eo, quia hoc conce-

ditur difficilius, quam ille; & conceffo faciliori,

non eoipfo conceditur id, quod eft difficilius,

nifi exprimatur.

QuzRITUR 44. Anquis Indulgentiam vi-

vorum , quam lucratur, propria authoritate

a

W

poffit applicare defun&tis?

RESPONDE O.

INegative.

Ratio eft , quia

tsf

Indulgentia vivorum eftabfolutio à poena. Sicut

ergo abfolutus à culpa non poteft fuam abfolu-

)

tionem donare alteri, ita nec abfolutus à poena.

i

Hinc patet refponfio ad argumentum Gobati hic

p.2- C 21. n. 466. afferentis: JNullum plane incon-

tiz, r

veniens apparei in bac precatiuncula : . Clementi[|me

QO

JDeus , rogo ie, ut illam Indulgentiam plenariam ,

M,M

quam cras im die Portiuncule comparare [iudebo ,. di-

Wx [

N

gneris admittere potius pro expiandis Parentis mei

lr

defuntti peccatis, quam pro meis.

Ínconvenientia

t

enim in eo confiftit, quod abfolutionem fui ve-

4 Drn

lt

lit tranfcribi defun&tis.

Hinc merito idem Au«

L"XDU

thor recantavit in appendice his verbis: JLepi/H

le&or , quid abbinc annos plus. quam «iginti cenfuerim

ARU

de que[Lione propofita.

Si autem. queras, quid etiam

munc judicem? refpondeo, eam re[bonfionem. jam. non

:ïcï

videri mibi tam probabilem ,' quam antea videbatur ,

idque ob [olam autboritatem contrariam.

Siquidem

n

il

veperio tres Dotlores , qui me citato mon probant il-

(l

lum do&rinam.

Primus eff Diana, alter Cotonius j

$t

'vna

tertius efh. P. Burgbaber.

Sane bi triumviri inji-

AU:

ciunt non irrationabilem metum , me illa mea refpon-

il

N

M

fio non f& vera.

'Eol

l

:

Qum-

']l

DE INDULGENTIIS.

275

äntiarug

QUZERITUR 4$. An Sacerdos habens ob-

l4

D COQ

ligationem celebrandi in Altari privilegiato, fa-

tisfaciat cum Numifmate, aut Imagine habente

D fs

i

Indulgentiam transferibilem in Defun&os ?

RESPONDEO.

Negative.

Ratio eft , quia

(

lt

h

Mi

fiUb

non eft tam certum, conceffam effe revera In-

dulgentiam huic Numifinati in individuo, quam

L ts

eam effe conceffam huic Altari.

Hinec ob talem

incertitudinem quafi generalem circa INumifma-

1j d

q

IpaS

d

ta, & res fimiles conterens ftipendium przefumi-

tur rationabiliter effe invitus, fi Sacerdos non

UT d

Aliter refpon-

$ d

[j

celebret in Altari privilegiato.

f

dendum, fi certo, & non dubie conftaret de alia

16l

voluntate dantis ftipendium. Refponfio eft Bo-

nacine, Gavanti, Cardinalis Lugo, & aliorum;

adeoque ob hanc ipfam authoritatem fententia fit

dubia, & eoipfo, cim verfetur in materia, ubi

agitur de prejudicio tertii, non amplius licita in

praxi.

BOODTD

J QuzniTUun.46. Quidnotandumcirca Al-

juemfi

taria privilegiata?

i*.oli

ln

RESPONDEO.

NoTANDUM r. Privile-

gium Altaris privilegiati ea hebdomada , menfe,

vel dienon currit, quo non implentur conditio-

nes prefcripte, v.gr. fi ingruente bello, pefte,

vel ex alia caufa non poflunt celebrari tot Miffie,

1

quot pro ufu Altaris privilegiati in conceffione

j

Pontificia requiruntur, tnon valet pro ea die,

hebdomada &c.Privilegium. Tta declaratum eft

1!5[71

Jf

À S. Congreg. Indulg. 1720. 1o. Julii.

NoTANDUM 2. Quando Indulgentiz unius

ü

n n

Ecclefiz vel Congregationis communicantur al-

teri Ecclefie , non cenfetur in communicatione

j

S2

Con-

276

DISPUTATIO VII.

comprehenfum privilegiatum Altare. . .Ita decla-

l*u

ratum eft à S. Congregat. Indulg. 1729. 9. Maji &

25. Martii 1725.

NOoTANDUM 3.

Quando alicui Ecclefize

conceditur Altare privilegiatum fub hacformula:

Volentes Ecclefiam IN IN. in qua. aliud Zltare. privile-

giatum non reperitur ereCtum , boc [peciali domo illu-

Jirare €2c. tó aliud non excludit aliud Altare pri-

vilegiatum diverfz rationis, fed tantum ejusdem

rationis.

Id.colligitur ex paritate cum fimili for-

mula circa Indulgentias vivorum; ubi illa clau-

fula: Folumus autem, utfi alie. Indulgentie Eccle-

fie conce[[e fuerint, prejfentes mulle fit, tantum

intelligitur de Indulgentiis ejusdem rationis: pro-

ut patet ex declar. S. Congreg. Indulg. 1716. 28.

TM

Aprilis.

Itaque fi Ecclefiz conceffum fuerit AI-

tare privilegiatum pro omnibus fidelibus indiícri-

minatim, non excluditur, quin poffit obtineri

aliud pro certo genere Perfonarum v.g. pro con-

fratribus alicujus confraternitatis, aut pro de-

fun&is alicujus familie, fepultis in Capella &c.

NU

Attamen fi in Ecclefia exítet Altare privilegia-

tum quotidianum pro omnibus fidelibus defun-

My

ii

a

&is, non poteritobtineri aliud ad aliquam feriam

hebdomadz pariter pro omnibus fidelibus; quia

IN

cenfentur effe ejusdem rationis ex zftimatione

Indulgentias concedentium , üt conftat ex praxi

4

[

1l

conftanti Romana, de qua, etiam antiqua, te-

ftatur Gobat hic p. 2. c. 26. his verbis: bbinc

30.annos legi Refcriptum quoddam Ill. D. Nuntii Vien-

nenfis ad Parocbum Halenfam , in quo bec verba erant

l

expre[Ja: Po[Junt in eadem Ecclefia preter unum .Alta-

|

re privilegiatum pro animabus e[Je plura alia pro anima-

l

bu$

"A

DE INDULGEN TiIS.

277

ltdsi

4j

bus & variis Confraternitatibus defuntorum. — Sed. &

anno Y650. fuerunt. mibi ex urbe vülfa tria Brevia pro

Tif

tribus Zltaribus privilegiatis cum bac explicatione:. Cir-

ca Altare privilegiatum pro omnibus fidelibus claufula

Q

jla, fmili ad prafens Pricilegio condecorata , intelli-

LE

genda ef? bene; neque enim prajudicant alia Alltaria pri-

vilegiata, cim fünt pro animabus Confraternitatum &gc.

u

il

frout. confideranti patebit , &? per. boc excluditur Altare

Jfamnile pro omnibus , el Zlltare fimile pro iisdem Con-

fraternitatibuss mon «ero ltare pro alia Confraterni-

£ate.

Jta P. Kobler, quotidianus procurator borum ,

f

aliorumque Brevium.

At

$ D

NoTANDUM 4. Si Altare tantum eft por-

tatile, cui tantum imponitur imago alicujus San-

j

1)

&i, dubium eft, an fufficiat ad hoc, ut ferviat

pro privilegiato, & ob hanc ipfam dubietatem

non poteft haberi, ac publicari pro privilegiato.

)

Quod vero valor talis Altaris fit dubius, patet

ex co, quia S. Congregatio noluittale Altare fta-

4u p

"m

tim declarare pro privilegiato, ut patet ex re-

(

fponfo edito 1715. menfe Julio n. s.

T

NoTANDUM

2

Quando in conceffione

Apoftolica dicitur, quod tantum Sacerdotes alicu-

K

M

jus Ecclefie uti poflint privilegiato Altari; per il-

los Sacerdotes non intelliguntur tantum Canoni-

[^

eUfd

ci, aut Parochi illius Ecclefie, aut Convi&ores,;

jf

fed etiam alii Ecclefiz illi defervire foliti, ut Can-

d

tores, Organedi, habentes cooperaturam, co-

( 2

adjutoriam , exfpe&antiam; ac imprimis Benefi-

N

ii

ciati. . Ita colligitur ex refponfo S. Congregatio-

nis dato 1713. menfe Septembri n. 3.

i w

lNOTANDUM.Ó.

Quando conceffum ef

Altare privilegiatum perpetuum fine claufula ex-

T p,v;:.;

preffe

3

278

DUISPHTATIO

VII.

preffe reftrictiva ad dies mon ünpeditos fefto

duplici, fatisfit obligationi celebrandi in eo -

tari Miffam de Requiem, fi in eo dicatur Mitfa

de fefto duplici.

]tadeclaratum eft ab Zlexandro

VL his verbis: Credite mobis celitus. difpen/ationis

Officium falubriter exequi fatagentes , & quaim plurima

[5

dubia i diverfts murtdi partibus orta, & in. Congrega-

li

tione Venerabilium Fratrum nofirorum S. R. E. Cardi-

nalium facvis vitibus Prepofitorum dedutla occafione de-

"

m Y

creti ejusdeim Congregationis die s. dugufli X662. editi,

AUl

ac à mobis apprebati , de non celebrandis Miffis de Re-

quiem in duplicibus tollere, atque dirimere cupientes de

1memor atorum Cardinalium confilio autboritate Zlboftolica

tenore prefentibus approbamus ,. inprimis illud Decre-

um pradite Congregationis editum in urbe Novarienft

die 22. INovembris 1664. quo declaratum fuit ,. nni-

ATA

verfaria, €7. Miffas cantatas de .Requiem , relittas ex

& r

m

D

difpofitione teftatorum , quotannis in die ipforum obitus

etiam in duplici najori contingentis non comprebendi in

T N

n

ditto Decreto.

Ulterius quoad Altaria privilegiata, &

lv

i

in quibus proinde quotidie etiam in duplicibus celebranda

fint MilJe de Requiem ex obligatione, autboritate, &9

N

tenore preditis declaramus , per celebrationem MifJa-

vum de fefto currenti fatisfieri dittis obligationibus , &

|

D

j

fuffragari cum üisdem Indulgentiis , perinde ac fi e[fent

celebrate Mif[e de Requiem ad formam Pricilegiorum,

i

Jalva tamen [emper in prewülis: autboritate fupraditte

j

Congregationis &c.

Datum Rome 22. S'anuar. 1667.

Ex hoc Decreto colligitur, tantum iis Miffis,

qui ex fundatione teftatorum deberent effe de

h

Requiem, fatisfieri in Altari privilegiato celebran-

do de duplici, prout colligitur ex hoc termino

B

Decreti: dittis obligationibus ; minime vero fequi-

j

!

]

tur,

4

'

DE INDULGENTIIS.

279

T.

lite ]

tur, in Altari privilegiato celebrando de duplici

fatisfieri univerfim etiam iis Miffis, qu& ex vo-

r Mil

luntate perfonarum adbuc viventium, ac ftipen-

dium pro Miffa de Requiem conferentium, ce-

lebrandz funt deRequiem; Ratio eft, quia, cüm

quilibet fit rerum fuarum moderator & arbiter,

poterit determinaté conferre Miffe ftipendium

l

pro Miffa de Requiem , & non pro Miffa de du-

plici.

Hoc modo etiam concordari poteft re-

fponfum S. Congregationis de anno 1725. 16. Ju-

li, ubi fuit declaratum : . Privilegium in. dltari

privilegidto perpetuo ad dies non impeditos ante de-

clarationem Zllexandri. V.HI. conce[Jum . mon. fuffvagari

univerfi etiam diebus impeditis feflo. poft. illam. de-

clarationem.

NOTANDUM 7.

In Altari privilegiato et-

iam occurrente fefto duplici poteft legi Miffa de

duplici pro defun&is cum applicatione Indulgen-

tie

Ratio eft, quia nunquam à S. Congrega-

tione Rituum, vel Indulgentiarum aliove De-

creto fuit prohibitum, legere de duplici in Alta-

ri privilegiato cum applicatione Miffz & Colle-

]i

&a pro defun&tis; ficque uti Privilegio; fed fo-

lum fuit prohibitum, ne in fefto duplici diceren-

W

tur Miffze privatzee de Requiem.

Neque etiam S.

Congregatio, quando Altare privilegiatum con-

cedit pro Miffis Defunttorum, hoc termino inten-

dit retringere Privilegium ad folas Miffas de Re-

T 18

quiem.

Aliud enim eft Miffa de Requiem , & aliud

AMifja Defun&torum.

Ille terminus eft fpecificus,

perem

& o

ia

ac fignificat ritum determinatum; ifte vero ter-

M^

minus Miffa Defunttorum , eft terminus genericus,

Lt

yut

& nihil aliud fignificat, quam Miffam applicatam

4

pro

58o

DISPUTATIO VIL

qi

pro defun&is , 'five dein celebretur fub ritu mor-

tuali, five de fefto.

Neque obftat, quod Bar-

bofa v. Miffa Defunttorum, dicatur afferre decla-

ffi

rationem Congregationis Rituum, qua declara-

tur, per Miflam defunctorum intelligi Mifjam de

Reguiem : nam S. Congregatio non intendit decla-

rare, quod univerfim, ubicunque in Brevibus

Apottolicis occurrit nomen: Miffa Defunttorum,

[

debeat intelligi de Requien; fed ipía potius decla-

rat, terminum hune: AMiffa pro Defunüis, feu

MiJa Defunttorum, habere duas fignificationess

unam generalem , qualis eft in Brevibus Apofto-

licis, aliam vero ftri&iiorem , ac forte famofio-

rem, & ufutatiorem in communi ufü ; propter-

ea enim explicandi caufa, dum adhibet huncter-

i:icde*

minum : MifJa pro Defunttis , addit, fe hunc ter-

Fa

minum hic, & nunc accipere pro Mifja de Re-

f )

quieim.

Quod vero illa declaratio Rituum patia-

t ln

