eft Ecclefia. S. Nicolai ab ipfo Papa , . qui editto juffit,

iL |

ut unoquoque anno. apud. S. Nicolaum feptima pars . po-

julo comvenienti ad illam celebritaiem dimitteretur.

ER

Baronius de Dedicatione Ferrarienfi ex antiquo

libro ad annum r1

77.lic habet: Zmno 1177. Zle-

hr

QL

xander 1l1I. confacravit in majori Ecclefia Ferrarienft

|

majus ZAltare, & in Feflivitate Dedicationis boc ma-

jus Zitare vifitantibus annum. unum

de criminalibus,

[

& fep

timam, partem venialium relaxavit.

Oldoinus

"r.

«

in Urbano III. de Dedicatione Ecclefize S. Marice

]

in Stellis ex antiqua infcriptione ait : Urbamum

III. eam Eccleftam dedica[Je anmo x187. & in nni-

|

ver[ario Dedicationis unum annum

» €9.240. dies con-

ce[ifJe.

Ray

B

naldus ad annum 1247. teftatur,

V |

Innocentium IV. Ecclefia

m Lugdunenfem con-

fecraffe, & feq

[ MU

uens indulgentie diploma con-

J

ceffiffe: Innocentius IV. Li

cet. benefa&toribus fabricee

Lugdunenfis . Ecclefia ,

ï'lflw

que dudum incepta efl, &

N

Jumptuofo opere, 4o.

dierum indulgentiam. duxerimus

Is

m

Í

C0T1C6-

DE INDULGENTTIIS.

41

T

concedendam , quia tamen a[fflentibus. mobis. Cardina-

f

libus, & quam plurimis Epifoopis SS. dltare. ipfius

Wt

]

Ecclefie propriis manibus duximus . confecrandum , *vo-

U n

lentes ob mofiri memoriam indulgentiam bujusmodi am-

pliare, omnibus, qui eidem fabrice manum porrexe-

rint adjutricem , unum annum . de injun&is fibi peniten-

I d

Oldoinus in Alexan-

s annis fingulis relaxamus.

Dd

dro IV. ait ex antiqua infcriptione: m 1256.

Vif

"Alexander. IV. confecravit banc Ecclefiam SS. Marcel-

Gntir

lini & Petri, Cg conce[ft à ditta die Confecrationis

Inuun

usque ad. Ottavam | fingulis annis indulgentiam trium

E.

annorum, &g trium quadragenarum.

Ex his patet,

Jrenis

Summos Pontifices etiam in folenniffimis Eccle.

dulicil

fiarum Dedicationibus nunquam concefliffe in-

hj

dulgentiam plenariam; aut certo adeo raro, ut

LT

toti orbi, omni etati, nationi, & conditioni

TT

hominum fervire non potuerit.

M

WE

UARTUM GENUS Indulgentiarum repe-

fimri

ritur in Canonizatione Sanc&torum.

Verum &

um

in hacnunquam concedebatur indulgentia plena-

ninai

ria, fed modica plané, prout ex Bullis Canoni-

hi

zationum, qu« continentur in Bullario, liquet.

$ Mu

Honorius LT. in Canonizatione S. Laurentii Dubli-

m

nenfis anno 1226. ait : JNos ommibus , qui ad..Ec-

dids

clefiam |.S. Laurentü in die Solennitatis acce[Jerint

y d

(Dublini) viginti dies de injuntkis [ibi pamitentiis

relaxamus. Gregorius LX. in Canonizatione S. An-

-tl

Yem o

tonii Paduani 1236. ait: Omnibus f&pulcbrum S.

oma d

"Antonii in Fe[licitate illius fingulis amnis vifitanti-

41

bus annum unum de injuntia pemitentia relaxamus.

husj

l

ldem in Canonizatione S. Dominici 1256. ait:

Omnibus. fepulturam illius in ejus Feflivitate vvifitan-

dinea

tibus

W

(f

M

$

42

DISPUTATIO VII.

tibus unum annum |de injuntta . Ponitentia relaxamus.

9

ldem in Canonizatione S. Elifabethe 1236. ait:

s

j

Omnibus ad füpulturam illius in ejus Foflo f& confe-

rentibus unum annum C? 40. dies de mjuntta fibi po-

i.;;ïüï

mütentia velaxamus.

Í M !

Jnnocentius IV. in Canoniza-

tione S. Edmundi 1248. ait: Ommibus, qui ad fe-

$i

il

pulturam illius annuatim acce[ferint in. Feflo ,^ umum

annum €9 4o. dies , infra O&avam verb Fefli 4o.

m

3

dies de injuntia penitentia relaxamus.

Jdem in Ca-

u)

nonizatione S. Petri 1253. ait: Omnibus, qui ad

a

Jépulcbrum illius in ejus Feflo anmuatim acce[Jerint,

J

!

1

annum unum €9 40. dies, infra Ottavam veró 40.

dies de injuntta fibi penitentia relaxamus.

ldem pror-

j

fus concedit in Canonizatione S. Stanislai 1254.

s

"Alexander IV. in Canonizatione S. Clare 1255.

u

ait: Omnibus, qui ad. fepulcbrum illius in ejus. Feflo

annuatim acce[Jerint , unum annum 69 40. dies de in-

juntkis pemitentüs relaxamus.

Urbanus IV. in Ca-

[5

li

m hi

i iM

nonizatione S. Richardi r261. ait: Omnibus, qui

ad [epulcbrum illius in. Feflo ipfius acce[Jerint. fingulis

annis, unum annum €j 4o. dies, infra Fefli quinde-

i

nam «erü 4o. dies de injun(ia eis pamitentia relaxa-

[

mus

Clemens IV. in Canonizatione S. Hedwigis

*',H

1271.ait: Ommibus, quiad fepulcbrum illius in.ejus

Feflo annuatim acce[Jerint , unum. amum , & 40.

CI

dies , infra Oavam verà centum dies de injun&ta. fibi

l

penitentia relaxamus.

Bonifacius VIII. in Canoni-

M

zatione S. Ludovici Regis 1298. ait: Ommibus,

qui ad fepulcbrum ilius in ejus Feflo annuatim ac-

T

ee[Jerint , unum annum & 40. dies, infra O&tav«m

1j

vero 4o. dies de injunttis fibi penitentüs relaxamus.

0

anmes X XII. in Canonizatione S. Ludovici Epi-

y i

d

COpi 1316. ait: Omnibus , qui ad fépulchrum ülius

W?dä:g'g

DE

INDULGENTIIS.

43

in ejus Feflo anmuatim acce[Jerint, duos ammos, &

$. at

duas quadragenas , infra Ottavam veró. unum. annum

uf

€» 40. dies de injunttis fibi pemitentiis relaxamus.

fün'— "

ldem in Canonizatione S.'Thomzs Herford. 132o.

OA

ait: Omnibus, qui ad fépulcbrum illius im ejus. Fe[to

iij

annuatim . acce[Jerint , duos annos, & duas quadrage-

y n

nas, infra Octavam *vero centum dies de injuntta. fibi

Wi

ponitentia. velaxamus.

Jdem in Canonizatione S.

i

'"Thome de Aquino 1323. ait: Omnibus , qui ad

(ui i

ejus fapulcbrum in ejus Fefto annuatim acce[[erint, unum

"i

annum C 4o. dies, infra Otlavam vero centum dies

14

de injuntta. fibi penitentia relaxamus.

Bonifacius tan-

m

dem IX. in Canonizatione S. Birgitte 1391. ait:

ngi.

Omnibus, qui fópulcbrum illius im ejus Feflo ammua-

D.

tim vifitaverint , féptem annes C totidem quadragenas

i h

de injunttis eis penitentiis relaxamus.

Ex his patet,

rdi

Indulgentias in Canonizatione Sanctorum ufque

n

ad annum r391. fuiffe plané modicas, easque tan-

hi, u

tum reftridias ad Ecclefiam fepulture , in qua

figi

San&us fepultus fuit; adeoque patet, ne has

quidem etiam modicas obtineri potuiffe ab omni

gl

lttt-

natione, ac hominum conditione.

edvigi

UINTUM GENUSs Indulgentiarum con-

rin d

ficiunt ee Indulgentie, quz pr&cipuis Chriftia-

&5

ni orbis Ecclefiis, videlicet Romanis, Vaticanz,

p J

Lateranenfi, D. V. Marie ad Nives, Compo-

Canot:

ftellang, & Ecclefiis 'lTerre San&e concetfe

fuerunt.

Ovb

Sed & hz non erant plenarie, fed aut

ii d

indeterminatz, aut ad exiguos dies, aut annos re-

ftrictee.

Baronius ad annum rrri6. n. 6. ex Ur-

(f

TRU

fpergenfi ait: Pafcbalis II. bis, qui propter anima«.

vum. faarum remedium zdpoftolorum Lámina vifitarent,

ii Dy

qui de capitalibus penitentiam agerent , quadraginta

u d

D

dierun

44

DISPUTATIO VIIL

dierum penitentiam. indulfit.

Onupbhrius Panvinius

in l. de 7. Ecclefiis refert fequentem Bullam Ni-

colai IV. concedentis Dafilice Vaticanze indul-

P

gentiam aliquot annorum : , JNicolaus IV. Hanc

» itaque Bafilicam non nulli Predeceffores noftri

1l

» cupientes à Chrifti fidelibus eó libentius & de-

»Votiüs vifitari, falubriter providerunt, quód

» eandem Bafilicam vifitantes affequerentur am-

» plam veniam peccatorum : nam ficut ad Nos

» tàam ex Scriptis antiquis in Bafilica ipfa repertis,

»quàm ex Seniorum Canonicorum ejusdem Ba-

» filicee relatione pervenit, Predicti Predeceffo-

»res omnibus veré poenitentibus & confeffis ad

» prefatam Ecclefiam accedentibus in Feftis Na-

» üvitatis D. N, &c. Septem annorum & feptem

»quadragenarum , & ab O&tavis. B. Petri ufque

,ad Kalendas Auguíti trium annorum & trium

W )

» quadragenarum, & in Feftis Nativitatis B. V.

N

» M. &c. unius anni & 40. dierum , & reliquis

D

» fingulis anni diebus 4o. dierum remiffiones fuo-

»rum peccaminum concefferunt.

NNos igitur,

» qui prefate Bafilice honoris & decoris augmen-

,» tum totis defideriis affectamus, prefatas remif-

»[iones approbamus , & de novo elargimur. ,

Hanc Bullam JVicolaus IV.. dedit circa annüm 1238.

J

Jdem Pontifex dedit aliam Bullam Bafilice S. Ma-

"U

rie Majoris, que extat in defcriptione ejusdem

W

Bafilice fa&ta à Paulo de Zngelis , & fic fonat :

» Nicolaus E. S. S. D. Dile&tis Filiis Jacobo Car-

»dinali, & Canonicis Bafilice S. Marie de Urbe

»9. & A.D. - - - - Unde unius anni & 4o. die-

»Ium à Sixto III. in die Confecrationis ejusdem,

M

» quando lapidem Altari majori füperpofuit con-

, )fecra"

"d

DE INDULGENTIIS.

45

[

!

N

:

»fecratum, ac unius anni & 4o. dierum ab H-

, nario III. ab ipfo Fefto Confecrationis usque ad

dul

ln

; Octavam Affumptionis ipfius Virginis Concef-

» fam indulgentiam confirmamus. DatumRome

ofti

» 3. Cal. Aug. Pontif. anno r., /dem Paulus de

T

Angelis, exhibet Bullam JJonorij I1I., quá anno

qui

1223. confirmat Indulgentias duorum annorum & to-

WO

N

tidem quadragenarum ab alüs Pontificibus Conce[Jas

Eccefie S. Marie Majoris in Feflo INivis ufque ad

ttiy

Idem affert Bullam Gre-

1Je

Octavam . AL[Jumptionis.

gorii LX. anno 1240. Concedentis Bafilice B. M.

d-

M. in quibusdam Feffis indulgentiam unius anmi €9

al

ldem recenfet Bullam-Urbani IV.

4o. dierum.

3

qui anno r26r. eidem Bafilice B. Mariee Majo-

ptem

ris in Feflo Dedicationis ufque ad Ottavam. A[Jum-

Viqu

jtionis conce[fit indulgentiam umius amnni C2 40o. die-

At

Tum.

Bonifacius V IIIl. cum fummam exhibere

:

vellet Romanis Ecclefiis gratiam, iisdem unum

reiqi

annum indulfit.

Onufrius Panvinius, de ritu fe-

esfüo-

peliendi mortuos, affert Bullam hujus Pontifi-

ipitit

cis, ut fequitur: , Bonifacius VIII. E. S. S. D.

r

»Etfi de cunétis Orbis Ecclefiis indefeffo Soli-

n

, citudinis ftudio cogitemus, de Romanis tamen

;ïmur. j

, €0 propenfius cogitare nos convenit, & ad fta-

m

»tus & honoris earum incrementa felicia opem

:5

» & operam efficacius impertiri.

Sané perluftra-

ejusdem

»mus, qualiter B. Gregorius & alii Preceffores

- font:

» noftri Urbis Ecclefiis diverforum tenorum Sta-

o r

» tionarias indulgentias concefferunt: Nos Glor.

dU

» Principum Apoftolorum Ecclefias, nec non &

» Urbem, quam infra Sacrarium pe&toris gerimus

0. (

ejusdem,

»predile&am , honoribus condignis attollere ,

füit Q*

» überibus profequi gratiis, & pracipuis favori-

,,Dus

d

46

DISPUTATIO VII.

»bus confovere cupientes, eorundem univer-

» fas Stationarias indulgentias confirmamus ; &

» ut paternz dilectionis affe&um, quem ad Ur-

, bem gerimus przlibatam , per effe&um operis

:

»€Videntius oftendamus , ac ipfam & easdem

il

, Ecclefias honoris & gratie potioris impendio

at

»profequamur , omnibus, qui à die Cinerum

z

»ufque ad Feftum Refurre&ionis przediétas Ec-

g

» Clefias vifitaverint, annuatim unum annum &

»49. dies de injunétis penitentiis relaxamus.

» Datum Laterani 8. Idus April. Pont. anno III

7)

Hzc de Indulgentiis Ecclefiarum Urbis fatis often-

-! rfl

dunt, u$que ad fieculum decimum quartum non

fuiffe moris, concedere indulgentias plenarias,

que eluant omnes Penitentias.

Quod attinet

Indulgentias Terre Santte, de his Author Ano-

nymus S&culi XV. qui totum Archivum Montis

Sion Jerofolymis perfcrutatus eft, & ex inftituto

j

de Indulgentiis Terre San&te fcripfit, c. 12. ait:

» De Indulgentiis Terre San&te nullam apud Fra-

»Uues Bullam Apoftolicam haberi, fed tantum-

» modoó reperiri tabulas antiquas, in quibus con-

1)«"

»tineatur, quód ad petitionem Conftantini & S.

»Helene Papa Sylvefter Solemniffimas indul-

»gentias contulit locis Terre SanGz.

Ita-- P.

ä

» Franc. Quarefinius Ord. Min. in Elucid. Terre

)

»9antie 1.2. c. 3.

Qui & rationem addit, cur

»nulle conceffe fuerint Bulle Indulgentiarum

l

» pro Terra San&a his verbis : Quod nulle pri-

»Ícorum Pontificum pro Indulgentiis locorum

» San&torum fcripte fuerint Bullz, fecit ipforum

» fumma dignitas, & infallibilitas.

Cum quidam

» Quardianus Montis Sion fupplicaffet Eugenio

n

»1V.

DE

INDULGENTIIS.

47

1Lief

»IV. Pape, ut litteras Apoftolicas de premiffis

n

»Indulgentiis confici mandaret, fertur Papam

Ut

»Iefpondiffe: Loca illa San&tiffima non indigent

Wetis

» Litteris noftris ; nam potius effet quedam de-

lm

»IOgatio, quàm authenticatio ; quia & Rome

ao

,[unt multe indulgentie, fuper quibus fcripta

Ym

»Apoftolica non habentur.

Hzc Eugenius. ,,

sl

Ex his clarum eft, quod Seculo XV., quo vixit

um i

Eugenius IV. nulla adhuc extiterit Bulla Ponti-

ATU

ficia pro indulgentiis Terre Sanc&e ; adeoque

Il,,

ez indulgentie, quz in Terra Sancta extiterunt,

flon

tantum fuerint fundate in fpe obtinendi facilem

WU

& magnam peccatorum veniam ob Sanctitatem

loci.

QTIdS

Es

Compo[lellane Ecclefie prima vice Calixtus

n

III. anno 1123. indulgentias, fed indetermina-

t Àm

tas, & tantum pro Anglis tribuit. Baroenius enim

»

Mi

ad annum r123. n. r. ex Wilhelmo Malmesbu-

mütut

rienfi ait: Callixtus I1I.. 7nglos magis ad dittum

].d

locum (Compoftellam) quàm Romam pergere admo-

pudfr

muits pro vite longitudine bis ad. illum locum eunti-

bus idem benedittionis refundendo commodum , quod

Fa CUrm

JUS COn

baberent , qui femel Romam irent.

Ex quo fequi-

DN

tur, Ecclefiam Compoftellanam tunc temporis

; u

Jr

nondum habuitfe Indulgentiam plenariam, alio-

lul

quin Angli etiam femel adeundo eam lucrari po-

tuiffent; fequitur ulterius, quód Compoftellana

il Tnt

i

[gl!

Ecclefia pro Lufitanis, & Hifpanis, & aliis Na-

tionibus non habuerit eas qualescunque partia-

nE

les Indulgentias, quze Rome obtineri poterant;

mle j

Joons

quia alioquin fuffeciffet etiam Anglis, eam Ec-

clefiam femel vifitaffe.

Et ultimo denique ge-

iipont

m qllldü.

neratim colligitur, indulgentias tum in Bafilicis

Romanis, tum in Terra Sancta, tum Compo-

34

ftellze

y

l

DISPU'PATITIO VIL

J!

48

ftellze non fuiffe plenarias ufque ad annum 1391.

nec etiam eas ab omni &tate, natione, & homi-

zl

num conditione obtineri potuiffe.

SrxTvM cENUs Indulgentiarum confti-

tuunt variz indulgentie a Romanis Pontificibus

diverfis perfonis, & piis locis, aliisque ex di-

verfis caufis conceffze.

Sed nullam omnino,

aut certé vix ullam reperio indulgentiam plena-

Nul-

riam à Szeculo XI. ufque ad annum 1391.

lum Monafterium ex tota Germania, nulla Ec-

yLi

n

clefia, nullus Sacer Ordo, nulla Conftraternitas

in toto orbe ullam Bullam Pontificiam proferre

y

poterit, quaipfi plenaria indulgentia ante annum

1391. conceffa fit.

Innocentius III. tefte Gui-

lielmo :Nangio anno 1r200.

Vifitantibus Reliquias

S. Dionyfü Parifüs 4o. dies indulfit.

Idem, tefte

D. Thoma: Orantibus pro Rege Gallie 1oo. dies

"-

concef[[it.

Idem, tefte Matthzo Parifieafi, & Mat-

theo Weftmon. anno r210. Recitantibus aliquam

oratiunculam cum . quodam P/almo ad. memoriam mira-

culofe imaginis, V'eronice ditke , decem dies relaxavit.

Hhonorius LII. tefte Baronio ad annum 1222. n. 16.

Unum annum largitus efl iis, qui interfuerint Rome

?ij

Jnnocen-

Proce[fioni & deportationi Effigiei Cbrif?i.

tius IV. tefte Baronio ad annum 3250. n. 3. Cum

audi[Jet Regem 4nglie in bonorem Sanguinis Domini,

cujus guitas aliquot S'erofülymis acceperat, templum

magnificenti[fimum edificare,. & fumptibus plane regiis

ditare velle, omnibus , qui quidpiam contuli[Jent, unius

"

anni indulgentiam conce[Jit.

Gregorius LX. tefte Ba-

ronio ad annum :i232. n. 12. Concurrentibus ad

jredicationem Bulle Cruciate in Polonia. 40. dies in-

fiulft.

Urbanus IV. anno r264. Celebrantibus

Q "

Feftun

Me]

|

DE4gINDULGENTIIS.

49

ln

fon

j

Feflum Corporis Chrifli, & ad divina officia prefenti-

bus pro fingulis divinis officiis 40. aut 100. dies indul-

Qnft-

fit , ut abparet ex ejus Bulla, quc extat in Bzovio.

Clemens V. tefte Raynaldo ad annum 1305. n. 14.

IN

Meditanti Regi Gallie facram edem in bonorem avi

t d

ui S. Ludovici excitare, eam adituris 4o. dierum in-

Ti aj

dulgentias impertitus e[l.

Idem, tefte Raynaldo

il

N

ad annum 1308. n. 38. Contribuentibus pro munitione

Famaugu[le centum dierum indulgentiam propofuit.

]/^ 'Ec-

oannes X XIL.. Recitantibus quolibet moGbis crepu[culo

'erfutas

ad pulfum Campane 4oe Maria, 1o. dies condonavit.

fefre

Ut patet ex ejus Bulla apud Raynaudum ad an-

EW

le Gj

num 1327. n. 54.

Idem: Sufferentibus contumelias

pro fide apud Tartaros 20. dies relaxavit.

Ut patet

n, t

VW^ "ex ejus Bulla apud Raynaldum ad annum 1321.

n. 4.

Idem: Principi Tartarorum 20. dies ob ejus

W0.£

Jingularem devotionem indulfit , quoties fé ad Ecclefiam

LU optwlerit, Patet ex ejus Bulla.

Bonifacius IX.

w p

Celebrantibus Fe[lum Vifitationis B. V. M. & ad divi-

Tim g

na ofücia pre[entibus , 100.dies conce[fit.

Ut patet

U ex ejus Bulla apud Dzovium ad annum r39o.

ii

2! De]lndulgentiis Montis S. Michaélis in Norman-

nia R. P. Arturus du Monflier in füa INeuftria pia fic

h? -feribit: Cum igitur bic locus per Neuftrriam, Angliam,

X

Galliamque valde celebris effet , & à Catholicis bono-

jtir J

vatus, qui & longinquis etiam patrüs eo peregrinatio-

&U mes fufciperent , baud mürum e[b, fi inibi indulgen-

QR tke fuerint magne per Summos Pontifies conce[Je,

j — quarum te[Jeram bic fubjicimus. . In die Refurreétio-

Ial

nis Domini Alexander IV. conceffit 100. diesIn-

gm5! dulgentie iis, qui Ecclefiam illius Montis in pe-

pl riculo maris devote vifitabunt.

J'oannes X XLI.

Qu

f

tidem dies.

Urbanus V. annum unum & 4o.

| 9

D. dmori Tr. de Penit. P. I1I.

D

dies

Fl

i

ISISPUTATIO V1I.

so

^l

dies fingulis diebus fub Oc&tava ejusdem Refür-

reGionis, & usque ad Afcenfionem &c.

En!

He tunc temporis erant magne indulgentis.

Similes fere erant omnes, quotquot à Sz«culo

XI. usque ad annum r39r. conceffe; ut proin

1

clarum fit, tunc temporis non fuiffe conceffas

indulgentias plenarias pro omnibus.

j

SEPTIMUM GENUS Indulgentiarum faciunt

Indulgentie, que Ordinibus Religiofis & Mona-

m

fteriis conceffz funt.

Sed & he usqueadannum

1391. partiales erant omnesacmodice; prototo

aliquo Ordine usque ad illud tempus plenaria in-

dulgentia conceffa fuit nulla.

Canonici Regulares

in fuo Bullario nullam prorfus exhibent indul-

gentiam ante Seculum XV. nifi indulgentiam 40.

dierum , & hanc Clemens V. anno 1306. tantum

conceffit Abbati & Conventui Monafterii S. Petri

Papie, ubirequiefcit corpusS. Auguftini. JBul-

t

larium Ca[fnenfé ante annum 1391. nullam etiam

pro toto Ordine exhibet indulgentiam, faltem

El

Bullarium primz editionis.

- F. dngelus Manriquez in Chronica Ordinis Ci-

Jüercienfis c. 6. & 13. enumerat quidem indulgen-

tias, fed ante annum 139r. nullas affert, nifi fe-

quentes.

Anno 1222. Zonorius I1I. Ecclefie S.

A

'homze de Ozech. Cift. Ord. cui aliquas Reli-

Lt

quias transmiferat, concedit 4o. dies.

Anno

|

"n

1228. Gregorius LX. Abbati, & Conventui de Bes-

m.'m)

benhufen Ord. Cift. in Dedicatione largitur 40.

dies. Anno 1320. Soanes XXII. Omnibus

Eu

ïgipfelo

»

Ciít. Ord. in Generali Capitulo congregatis, &

if

certas devotiones peragentibus largitur 20. dies.

Bulla

à Ab |

DE

IN D:UÜLGEN-TIIS.

51

l lt

I

Bulla hujus Pontificis extat in Chryf. Henriquez.

.l

Hs funt omnes indulgentiz Cift. Ordinisante an-

Bl

num I39I.

w

oannes de la Paige, Ord. Premonftratenfis , in

i

QU

fua Bibliotheca Premeonftratenfi de Indulgentiis fui

o

Ordinis ante annum 1391. fic fcribit: Zfnüguitus

Ordo habuit x6. Jdrcbiepi[copatus & . Epifcopatus.

u

Praditti [exdecim. Zdrcbiepifcopi & Epifcopi: omnibus

(s

DBenefatloribus ,| qui auxilio Ordinem Premonflraten-

Jém . promoverint , Yoo. Carenas contulerunt.

Ab üis-

TET

T0 t0t0

dem quoque ommibus diebus Dominicis; quibus Procef-

fiones fiunt , univerfis fidelibus ,. qui eis interfunt , dan-

Md

tur 1ooo. dies wvenialium ,

&? 140. criminalium.

m

Jiem , quocunque die Prelatus loci in cenobio folenni-

n

Ym

ier celebraverit , conferuntur audientibus illam . $oo.

dies criminalium, &2 quinque anni venialium , &2 be

( nl

ni $

Indulgentie fuerumt confrmate per [beciales Bullas

Romanorum Pontificum , Honoriü, Eugenii, Martini,

i À

lum el

Gregorii, Denedicti, Clementis, Bonifacii , atque Ale-

[4

xandri.

Hucusque P. de Paige.

Qui tamennon

j f

"

addit ullam Bullam taliter confirmatoriam, ne-

que etiam exhibet litteras illorum 16. Epifcopo-

jdint i

rum, neque explicat, unde habuerint potefta-

j

tem conferendi tantas indulgentias, utpote qua-

les conferre expreffe prohibitum fuerat in Con-

t, lii

vbl

cilio Lateranenfi; & qualium nullum aliud repe-

ritur in Hiftoriis exemplum. — Obfervo etiam,

WS RCL

; hi

Eugenium, Martinum, Gregorium, Benedictum,

Clementem, Bonifacium, & Alexandrum, de

yideli

[giwï'iï

quibus ipfe loquitur ordine confufo, tantum vi-

Ommïï

xiffe Seculo XV. . Solus Honorius rexit ab anno

egati&. f

1285. usque 1287.

Quidquid autem fit de con-

ceffione iíta extraordinaria, certum eft, quod

um

D 2

P. de

j

"

52

DISPUTATIO-VII.

QD

T2

j

or'j

P. de Paige nullam aliam, preterhanc, afferat

li

pro füo Ordine ante annum r39r. & hec ipía

i

indulgentia potius videtur conceffa pro Laicis,

quam pro ipfis Religiofis Ordinis Premonftraten-

fis.

Quod attinet Ordinem Eremitarum S. dugu-

ftini, Innocentius IV. anno 1248. conceffit 4o. dies

contribuentibus ad reparationem EcclefiarumOr-

dinis. Bulla reperitur in Bullario Ord. Erem. S.

Auguftini.

Sed hec indulgentia potius eft pro

« f

Laicis, quam pro Religiafis.

"lbertus. drgenti-

nenfis teftatur, Clementem V. conceffiffe anno

1351. indulgentiam Jubilei Capitulo Generali

Ordinis.

Sed hec indulgentia non pertinuit ad

omnes Religiofos totius Ordinis, fed tantum ad

.eos paucos, qui Capitulo Generali intererant.

z

Similiter etiam Indulgentiv plenarie, quz re-

cenfentur in Summario Indulgentiarum conceffarum

Confraternitati Cinécturatorum, non probantur

"

ex Bullis, aut Documentis Synchronis, neque

earum Documenta cozeva ha&tenus producta funt

ex Seculo decimo tertio, aut decimo quarto.

Ob quod Clemens X. in Bulla confirmatoria earum

teftatur, eas à Gregorio XV. folum in genere,

non in fpecie, expreffas &innovatasfuiffe. Dein

ille Indulgentiz, fi revera fuiffent conceffze, tan-

tum date effent vivi vocis oraculo, cujus clau-

ful& ignorantur.

Ordo S. Francifci ante annum

.1391. nullam habuit Indulgentiam plenariam.

Indulgentia Portiuncule conceífa anno r22r.

1

reftriéta fuit ad Ecclefiam Portiuncule, & ipfi-

met Fratres Minores proficifci debuerunt Affi-

K

fium, fi hujus indulgentiz participes fieri volue-

runt

JVadingus enim in Chronica Ordinis ad an-

nuin

DE INDULGENTIIS.

54

num 1480. n.41. teftatur, ptimum hoc anno in-

df

Hæc )

dulgentiam Portiuncule& ad totum Ordinem ex-

tenífam effe.

Zliqua pricilegia, inquit, boc anmo

)La,a.

i

impetravit Vicarii Generalis Socius ; primum, ut omnes

Fratres €9. Sorores magnam . indulgentiam. Portiuncule

Ü Au"

lucrari po[Jent in omnibus Ecclefüs noflre Religionis.

u

: uUO

Idem colligitur etiam ex Statuto Capituli Genera-

]i

lis anno 1295. quo ftatutum eft: Ut Minifiri Or-

iU

ha

dinis non mümis faciles e[Jent im concedenda licentia

eundi Aff pro. lucranda. indulgentia Portiuncule,

pj

/;

[ m

veque eam darent jis, qui alias eam lumati e[Jent,

quia tanta concurrentium multitudo tum Conventui Af-

o

dmutud

fifiati , tum Provinciis , & domibus, per quas trans-

irent, erat mimis molefta.

Item in Capitulo Ge-

m

nerali anno 1446. conftituitur, uwt amno quolibet

Motita

qe

non po[fmt ad indulgentiam Portiuncule mitti [eu ac-

cedere ultra féx Fratres in totum pro unaquaque Pro-

nl

vincia feu Vicaria, & quod , qui ad illam acce[Jerint,

proat

non po[fnt ad eandem redire per quinque ftquentes

5, I

dudalz

annos Continuos. Ex his patet, Indulgentiam Por-

tiuncule non fuiffe datam pro toto Ordine.

Por-

0 qui

ro nec aliam ullam indulgentiam plenariam eidem

i eart

Ordini ante annum 1391. conceffam effe , often-

n gue

dit Alphonfus Cafarubios celebris Scriptor Sera-

jfe X

phici Ordinis, dum in Compendio Privilegiorum

vfo u

Fratrum Minorum V erbo, Indulgentia, nullam aliam

J

jsca

ponit plenariam Indulgentiam, nifi eas, quz Se-

teamt

culo XV. à Martino V. Eugenio IV. Nicolao V.

Jenaria

&c. conce(Te funt.

Inter Indulgentias vero par-

Q0 12

ticulares nullam aliam ponit, nifi qua Alexander

z &i?;

IV. anno 1260. euntibus ad Capitulum Generale

w2

annum unum & 40.dies, euntibus vero ad Capi-

He funt

jeri YU

Jum Provinciale 1oo. dies indulfit.

D 3

omnes

Qini

54

DISPUTATIO VII

[/]

j

omnes Indulgentie Ordini Seraphico pro Reli-

(MU

giofis ejusdem conceffe. "Verum quidem cft,

u

anno r259. plenariam Índulgentiam conceffam

jfti

effe Fratribus Minoribus hzeretice pravitatis In-

(

J

quifitoribus, & anno 1260. 1310. 1330. pro Fra-

nf

Il

tribus Minoribus in Syria periclitantibus pro fide,

Y

& anno r299. pro Ecclefia Montis Alvernis.

3

Sed he indulgentie non pertinent ad omnesRe-

(

ligiofos hujus Ordinis.

i

n

j

Indulgentias Ordinis Carmelitarum complectitur

R. P. Juguflinus à Virgine Maria Carmelita in Li-

d

bro, cui Titulus: Privilegia Ordinum.

Enume-

rat quidem multas indulgentias particulares ante

annum r39r. conceffas, fed nullam inter eas re-

perio, quz dire&te pro Religiofis Ordinis Car-

melitici conce(fa fit.

Omnes enim, quas enu-

merat, conceffe funt Laicis eleemofynam pro

i

Ecclefiis Carmelitarum contribuentibus, autalias

n

devotiones in Ecclefiis Carmelitarum peragenti-

m

bus.

AN,

Quod fi dicatur, Religiofos Ordinis Car-

melitici à fortiori harum indulgentiarum partici-

pes fuiffe; hoc tamen manet, eas indulgentias

fuiffeparticulares. SicGregorius V III. anno 1187.

& Innocentius IV. anno 1254. concedunt 4o. dies

l

recitantibus duo Pater, & 44ve in Ecclefiis Carme-

litarum.

d

Itidem lpbonfus Cafarubios ecenfet Indulgen-

tias Ordini Predicatorum conceffas.

Affert mul-

tas, conceffas Laicis contribuentibus eleemofy-

nam ad Ecclefias Predicatorum ; nec tamen uni-

cam affert feu particularem fcu plenariam, que&

ante annum 1391. Religiofis Ordinis Predicato-

EY

rum

DE INDULGENTIIS.

55

n N

rum conceffa fit. Patetergo, nullam plenariam

tm d

Indulgentiam integro alicui Religiofo Ordini ante

Wefm

annum 139r. conceffam effe.

At [n-

OcTAVUM INDULGENTIARUM GENUS

n

eft, quod Confraternitatibus conceditur. Sed

mofie

& ex hoc fonte Indulgentie ante annum r39r.

litmie

faltem plenarie non fuerunt pro toto mundo,

ml

pro omni natione, «tate ac hominum conditio-

ne. Et quidem ante finem Seculi XV. nullam

hÜ

adhuc extitiffe Confraternitatem , nifi 5S. Scapu-

Dl

unli-

laris, Rofarii, & Cin&uratorum certum elt:

Confratermitas Rofarii primam Indulgentiam obti-

fhume.

nuit anno 1478.

Sixtus IV. in Bulla Pafloris fic

Ts dnte

ait: Cum, ficut accepimus , in. Ecclefia Ord. Pred.

TGSTG

Colonienfi fit quedam Fraternitas ,. de Rofario nuncu-

s Cr.

U5 Qv

pata, inflituta , INos Confratribus. [eptem annorum In-

dulgentiam concedimus. Datum 1478.

Confraterni-

n

tas Cinturatorum ante annum 139r. nondum erat

X

in aliis Ecclefiis, quam fola Bononienfi S. Jacobi

r

introdu&a; adeoque ejus Indulgentie, quales-

dinis

cunque demum fuerint, non poterant obtineri

) par

ab omni conditione hominum, & omni natione.

higent

In Confraternitate Scapularis ex Summario Clemen-

yno uj

n

tis X. unicam reperio Indulgentiam plenariam

.

ante annum 1391. ab Honorio [II. & NicolaoIV.

isCarme

conceffam.

Sed non as4litur cuinam, aut qui-

bus conditionibus, an forté in articulo mortis,

conceíla fit ; ut proin in hac refaltem nulla pro-

poge

ferri poffit, que contineat ullam plenariam In-

hm

Jeemmot

dulgentiam ulli Confraternitati conceffam. .Nec

obflat , quod Bulla Clementis X. affignet eam ple-

men V

Óaf (

nariam indulgentiam, & multas alias Confrater-

nitati Cin&uratorum, & Scapularis, quia Cle-

Inens

?rædiïïi

»

D 4

S56

DISPUTATIO YVIX

mens X. his Confraternitatibus affignare voluit

u

,

omnes indulgentias Ordini Carmelitarum, aut

m

ejus Miflionariis, aut individuis,. aut particulari-

n

M

bus locis imo etiam aliis Confraternitatibus, Or-

"

&»

dinibus, perfonis, vel locis, cum quibus parti-

z

cipant quomodocunque olim conceffas ;

ut proin

ex Summario Indu

lgentiarum Clementis X. non

g us

[U]

liceat inferre, eas indulgentias, qua in eo con-

tinentur, Confraternitati, aut toti Ordini olim

AE

conceífas effe.

Revera, hanc fuiffe intentio-

nem Clementis X. quam Confraternitati Cin&u-

ratorum contulit.

In ea fic habetur: Premitten-

dum 1. Confratres uti po[fe indulgentüs toti Ordini

ao

Eremitarum S. Auguftini conce[fis. — Premittendum 9.

l PUW

Leo X. omnes Indulgentias locis & perfonis didi Or-

J

dinis m [pecie conce[Jas extendit ad totum Ordimem.

[!

Qu

Pramittendum 3. quod Gregorius XIIL. vclit Confra-

tribus omnes Indulgentias Juffragari , que. prius Con-

fraternifati etiam. per participationem . Indulgentiarum

XWM

cujusois Religionis conce[Jve funt.

Itaque, usque

dUr ]

dum proferatur aliqua. Bulla ipfi

Confraternitati

ante annum 1391. conceffa , recte negamus, ex-

titifle ullam Indulgentiam pro ulla Confraterni-

tate plenariam, maxime, cum ante Seculum

XV. nulla prorfus proferri pofint veftigia ullius

Confraternitatis, ut nunc folet, in tota Ger-

mania.

l [

NowuMw cENus Indulgentiarum faciunt

eg&, quz Monafter

iis, & Ecclefiis particularibus

conceffe funt. Sed ec ante annum r 391. feré

T

"

in toto orbe erant modicz, nulla reperietur ple-

;«

naria, etiamfi excutiantur omnia Archiva omnium

*"-ADG

Monafteriorum & Ecclefiarum totius Germanig,

"NT

Galliz,

DE

INDULGENTIIS,

37

ol

Galliz, Hifpanie, Italie &c.

Hujus rei argu-

, d

mentum prabent Annales plurium Monafterio-

m

rum, in quibus, licet Indulgentie diligenter

à Or.

omnes recenfeantur, nulla tamen uspiam reperi-

Y

tur plenaria.

Sic v. g. Trithemius in Chronico

L proin

Monafterii Sponheim recenfet indulgentias, nul-

i

las tamen alias, quam unam 4o. dierum Rome

UM

anno 1300. à tredecim Epifcopis fuo Monafterio

It d]n

conceffam, & aliam itidem 40. dierum conceffam

Lt

anno1338. €hrifLianus Schlüpken in. Cbronico Ecclefice

(

Badersvik recenfet indulgentiam 40. dierum con-

^hii-

ceffam 1297. &aliam 10. dierum conceffam 1236.

Item aliam 40. dierum conceffam 1311. 1386. &

Oi'a'jmi

ll

1392. in Chronico noftre Canonie Pollinganz,

(

& in Zirchivio noftro extant litterze Indulgentiarum

L:

'.

I. 40. dierum anno 1263. 2. 40. dierum 1268.

| C;

Ü

Í

ïl

128I. 3. I40. dierum 1283. 4. 4o. dierum 1284.

P

]

1288.. 5. 10. Carenarum 1:289. 6. 4o. dierum

j

1298. & 130o.

Aliam veró Indulgentiam ante

, U

annum 1391. licet Anteceffores noftri Rome

Vertit

fiepius pro Indulgentiis miffo uno e fuis Religio-

Pof-

Jus, &

fis Romam vigilaverint, non obtinuerunt.

Vrater

fem innumeras fimiles indulgentias proferre con-

ecult

ceffas variis Ecclefiis in Gallia, Italia, Germa-

fi tll

nia, qua tamen numerum dierum 40. aut 89o.

o d-

aut 100. aut 140. non excedunt.

DECIMUM ERGO ET ULTIMUM GENUS

fciont

Indulgentiarum omnium conftituunt Indulgen-

varibi

tiv plenariz particularibus perfonis & locis con-

j hn

ceflz; , qui ante annum 1391. in digitis facilé

numerari poffunt, & funt fequentes.

1. Indul-

t

onnit

gentia plenaria in Dedicatione Écclefie Mafilien-

fis anno 104o. & in Dedicatione Ecclefiz Caffi-

jrmi

nenfis.

(

D s

58

DISPUTATIO VII.

"

WP

nenfis anno 1065.facta àSummo Pontifice. Qu

N

tamen indulgentia non extendebatur ad Anni-

verfarium Dedicationis.

2. Indulgentie Cru-

ciate, de quibus egimus.

3. Indulgentia Jubi-

leianno r30o. & 1350. fed Romg tantüm. — 4.

Indulgentia Portiuncule primo & fecundo Au-

gufti, data r221.

Sed pro Afífienfi Ecclefia

tantüm. 5. Indulgentia plenaria annua in Ec-

wf

clefia Montis Alvernie in Fefto Stigmatum S.

Francifci, data r299.

6. Indulgentia plenaria

annua initio Pontificatus conceffa à Coleftino

V.& in perpetuum indulta Ecclefiz& Mauronenfi.

4

W

7. Indulgentia plenaria conceffa Miffionariis Or-

dinis Predicatorum & Fratrum Minorum ab

Alexandro IV. 1256. 1260. & à Clemente V.

1310. & à Joanne XXII. 1330.

8. Indulgentia,

quantüm videtur, plenaria conceífa quibusdam

Principibus, ut conceffa Rogerio Comiti , ac

Regi Sicilie ab Urbano II. anno rogr.

Item,

Indulgentia centum annorum conceífa Blance,

filie S. Ludovici, à Clemente V. anno r307.

EUl

]tem, Indulgentia plenaria concetfa S. Petro Pa-

rentio ab Innocentio [II. annó 12o0o. cui Papa

dixit: PFii, Nos ab omnübus te abfoloimus vinculis

peccctorum ,. f£. per. manus. Hereticorum fueris. inter-

fE&Z:'S.

9. Indulgentia plenaria conceífa pefte

morientibus in Anglia 1344. & 1371.

H funt omnes Indulgentie plenarig, & par-

ticulares, quas hactenus in Authoribus ante an-

num I3I9. reperire potui.

Et plenarias quidem

quilibet videt fuiffe paucas, ita, ut ne una qui-

x

