tur, & exigat hanc interpretationem, probo ex

Tdr.n

eo, quia & tenor Decreti hunc fenfum admittit,

M

& quia intentio S. Congregationis non erat, AI-

AU

taria privilegiata reddere in tota Ecclefia inutilia

profeftisduplicibus. "TenorDecretiett fequens:

Cian Santti[Junus D. IN. Alexander Papa V HH. in Vift-

g

tatione Ecclefiarum Urbis acceperit , in plerisque Eccle-

fs abufum irrepfiffe celebrandi Miffas privatas pro De-

Jfun&is etiam in. feftis duplicibus contra srefcripium Ru-

bricarum MifJalis Romanis : eundemque abufum Decreto

Congregationis eliminari preceperit ; innotuerit oero

f

Jacrorum Rituum Congregationi, bujusmodi abufum et-

T

dam in aliis Ecclefüs ubique. gentium exiflentibus indu-

Ui

&bum pariter veperiri ; facra eadem Congregatio, ut, Mif-

Jalis Rubrice inviolate Jérventur ,. difirilà. precipit

3l

omni-

,

DE INDULGENTIIS.

28I

Tf

ommibus, €? fingulis Sacerdotibus , tam fecularibus,

Qu

quam Regularibus €2e. wut in poflerum dittam Rubricam

Plid OCC]L

fervent , ita ut Miffas pricatas pro Defunttis , feu. de

Ut deth

Requiem — dn auj:?zczbus mullatenus celebrare. audeant.

Quodfi ex Benefattorum prefcripto Mi[Je bujussmodi ce-

l

nj

lerande incidant in feftum Duplex, tunc minim trans-

ferantur in aliam diem mon impeditam, me dilatio anima-

bus fuffragia ex[pettantibus detrimento fit , Jétl dicantur

de fefto currenti cum applicatione famfm juxta men-

iem eorumdem Denefattorum.

NoTANDUM 8

Diruta Ecclefia non per-

li 1an

feverare Altare privilegiatum , ut habeturex Re-

[j mmOH

fponfo S. Congreg. 1712. menfe Julio n. 6. &

!"p

1732. menfe Februario n. 3.

$i vero manente

f

eadem Ecclefia in renovatione Ecclefiz: eonfti-

m

iv

(sl

tuantur loco priorum Altarium privilegiatorum

nova, non amittitur Prmlcglum fed perfeve-

dU UE

rat.

Itarefponfum eft à S. Congreg. 1723. men-

R, MUV

(e Febr. n. 1. & 3.

llf A

NOoTANDUM 9

Falfum effe, quod Con-

Qd

j

fraternitati S. Rofarii conceffum fuerit A]tarepri-

li

vilegiatum perpetuum, nulla amplius indigens

IN W"*

coniumanone de feptennio ad feptennium.

Íta

conftat ex Í

Refponfo S. Congregat. edito 1729.

menfe Majo n. 2.

Hinc vehementer deciperetur

populus, fi in hac & fimilibus Contraternitatibus

Altare haberetur pro privilegiato, & non pete-

retur confirmatio Privilegii fingulis feptenniis 5

quia in hae materia error popuh non tribuit Pri-

vilegium Altari

NOoTANDUM IO

j

"l

Indulgentias Altaris pri-

vilegiati, uti & ceteras Indulgentias pro defun«

"

&is non fufpendi in Jubileó

Patet ex Declaras

jni

h

3

uone

282

DISPUTATIO VII.

tione Innocentii X. & Clementis X. quorum fen-

U

fui cenfentur etiam inhzrere alii Pontifices in

u

Bulla Jubilei. De priori teftatur Gobat p. ».

c. 26. n. 533. hisverbis: Non interrumpi (Privi-

legium Altaris Jubileo) fatis oftendi in Tr. de Ju-

bileo. Accedit Declaratio Innocentii X. cujus

omni exceptione major teftis exiftit Diana; ipfe

enim à duobus noftris Patribus Rome vifitatus

"

.

u

affirmavit iis: S. D. Noftrum hebdomada prace-

li

^

dente in examine Epifcoporum fe prefente, &

audiente interrogatum , quidnam fua San&itas

velit determinatum de Indulgentiis pro hoc anno

San&o circa defun&tos, & in articulo mortis?

Refpondiffe , eas Indulgentias à fe non revoca-

tas.

fra

Declaratio autem Clementis X. ponetur in-

QUEZERITUR 47.

Quales fint conceffz fe

[

invicem falutantibus hac formula: Laudetur 3 E-

fif)

fus' Chbriffus? aut dicentibus Litanias de B. V.2

as

RESPONDEO.

refi

He continentur in Bulla

25 N

Sixti V. & in Notificatione Benedicti XIII. Bulla

du

Sixü V. fic habet: Quia mon efl aliud momen fub

tyrla

clo, in quo oporieat noy faloos fieri, nifi nomen JE-

d.

sU , ijdcirco omnibus , 69 fmngulis Chrifli fidelibus ,

d

qui boc modo [alutaverint alios, mempe [uo vulgari,

Tl

Jeu latino fermone

LAUDETUR JESUS CHRI-

Vs QUO

STUS; (9 bis, qui fic refonderint: 1N s cun.A,

«el

AMEN.

aut :

SEMPER.

li

utrisque tam falu-

TAUR

tantibus , quam re[pondentibus quinquaginta , ubicun-

Q

|

que id fattum fuerit.

Qui autem nomen TESU mo-

W

)!

minaverint : reverenter, vel nomen MARIZX, viginti

quinque . dies.

Qui autem in moriüis articulo ore vd.

r

A

invoca-

Ellemj :

corde ( fí ore mon ])otue-rint) idemque momen

verint,

h

II

DE INDULGENTIIS,

283

QUortm

verint , dummodo ante babuerint con[uetudinem. fic fa-

Prtifs

lutandi vel momünandi idem momen Sfefu, plenariam

n D

omnium peccatorum. Indulgentiam, & remi[Jonem. . Qui-

LUfir

que Litanias ejusdem. SS. NNominis recitaverint. tre-

mTr.Mu

centos ; qui Litamias B. V. Marie, ducentos, mec

WY Q]läï

mon predicatoribus: Verbi Dei, qui inter predican-

g

dum ad bunc modum falutandi, imvocandi, vel reci-

It rl

tandi [eu mominandi momen Jefu & Marie audito-

Qd

ves monuerint , 6 quicunque banc falutationis formam

preint

ufii e[Je curaverini , easdem lüdulgentias , ac.pecca-

[it Vaf

torum vemi[lones confequantur , autboritate C temore

( at

premiffis. concedimus.

Volumus autem, ut preditie

11 r

Litanie INominis Sefu, €9 B. Marie juxta morem,

10 T0

& confuetudinbm n Romana Curia, &? domo B. V.

u

AMarie ufüatum recitentur, decernentes prejentes lit-

teras mullo unquam tempore per quascumque alias lit-

j

xn-uüp

teras poflolicas revocari , fufpendi , aut limitari,

aui ilis derogari po[fe Cgc.

Has Indulgentias ,

2 U

(j

Mi

quatenus refpiciunt falutationem, pronuntiatio-

n

nem SS. Nominum, & litanias B. V. confirmavit

li

Benedi&us XHI. ut patet ex adje&a Notificatio-

ne, imprefla typis Camere Apoftolice; & ex

Bullario.

Adverto tamen, in przfata confirma-

tione allegari, quod Sixtus V. falutantibus & re-

fpondentibus concefferit Indulgentiam centum

i

dierum ; quod fic intelligendum eft, ut quinqua-

K

ginta dies tribuantur falutanti , & reliqui quin-

Si enim hzc confir-

quaginta dies refpondenti.

matio non fic explicaretur, allegaret falfum;

cum in Bulla Sixti V. falutanti tantum tribuantur

AR

$o. dies ; non roo. d. & hec mea obfervatio

propterea eft notabilis, quia hucusque ex malo

intellectu prefate Confirmationis tam in Concio-

nibus

R

DISPUTATIO VIL

284

Ó [

nibus, quàm in libellis paffim fuit publicatum,

quod & falutans & refpondens, quilibet feorfim,

habeat Indulgentiam centum dierum.

Indulgentiz,

Pro fé imvicem falutantibus diceudo:

LAUDETUR JESUS CHRISTUS, C? refpon-

dentibus AMEN, C» pro imcocantibus ss.. INo-

J 10

fle JESUS, ET MARIE, 24ut Lita-

fü4$ B. V. MARIJE, 7€Ci-

l

'./i

tantibus.

lias San. me. Sixtus V. Bulla, que incipit: Red-

dituri, edita die 11. Sfulii ummo 1587. Uni-

verfis. ChrifHi fidelibus ,^ qui.fe imoicem . falutantibus

dixevént : SIA LODATO GIESU CHRISTO, &

(oam

ve/bondentibus : men ,

ut in fecula, five ltalico,

as

)

Jfive Latino, vel quocunque alio idiomate id expre[[e-

vint, quoties id egerint , Indulgentiam centum dierum,

ii

zitjhsl

€ illis, qui Santi[imum. INomen S'efus, aut Ma-

vie devote imvocacerint , Indulgentiam. viginti quin-

qtz:ispye;

que dierum conce[fit.

lis veró , qui prafata agere

d Eï, l

con[ueverint , fi in. articulo mortis confHituti, & ore,

9 u

vel fi non potuerint , [altem corde San&iffimum. INo-

RT

wen J'efus & Marie invocaverint , infuper. plenariam

V

As

Indulgentiam adjecit.'

l

!

x(pa

Easdem Indulgentias tribuit. Predicatoribus ,. qui

inter pradicandum zuditores bortati fuerint , ut. mo-

L

x

l

4l

do fupra expofito Santtif[mum . Nomen SFEfus ,. lau-

Bo

dantes [efe imvicem falutent, &$ idem . Nomen 'Sfefus

m

€z Marie devote imvocent, ceterisque ommibus , qui

banc [alutationis formam ufui effe curaverint.

Reci-

* M

iantibus

,

DE

IN.-DULGEN:|TIIS.

2985

Düllcg

tantibus tandem. .Litanias B. V. Marie bis centum

MÉ dies Indulgentie. dedit.

Cum autem San£tiffimo D. N. Beneditto Pape X1T.

bumillime fupplicatum fuerit ,' ut. omnes & . fingulas

Indulgentias fupra. memoratas. confirmare. dipuaretur,

Santtitas Sua audito «oto S. Congregationis Indul-

Mi

gentüs Sacrisque Reliquiis prepofite , bujusmodi pre-

cibus benigne ammuens easdem lndulgentias dpoflolica

"utboritate| confimavit.

N

Datum die 22. jfm-zuaf

rij 1728.

ii [j

fl

L.-Card. Picus;

Al

Prafectus.

Loco f Sigilli.

Raphbael Cofmus 'de Hieronymis,

Secretarius.

UXRITUR 48.

Quid notandum circa In-

dulgentias, & preces confraternitatum? -

REsproNDEo. Qui infcribitur confraterni-

tati, non tenetur quidem fub peccato obfervare

prefcriptas leges, & recitare conftitutas confra-

ternitatis preces, fi tamen easdem non perfolvat,

autfervet, pro eo die, hebdomada, menfe, vel

anno, quibus eas negligit, non lucratur Indul-

gentias confraternitatis. . Ratio eft, quia eadem

videtur in aliis confraternitatibus effe intentio,

fufcipientium & ingredientium , vel Epifcopo-

rum, ac Pape Statuta confraternitatis confir-

mantium, que eft in confraternitate Rofarii; in

ifta tamen non datur obligatio füb peccato ad

Statuta, prout teftatur JNavarrus l. cc. Mifcell. g.

his verbis: Tertium flatutum ( confraternitatis. . Ro-

Jb

Jfarii) continet , quod mullatenus pegcent. preditti. con-

fratres

286

DISPUTATTITO- VIE

'M) l

frátres mon. dicendo illa prefata P[alteria per megli-

gentiam , occupationem , *l oblivionem ; — fed folum

ll

jerdant participationem. omnium. bonorum , que faumnt

à Confratribus im toto orbe Chrifliano pro bebdoma-

dis, quibus recitare omüfirint ; quod quidem provide

fattum eft , ad tollendos. fcrupulos , quibus multi omit-

tentium , qui boc ignorant, anguntur; imo eorum ali-

qui peccant contra legem eorum confcientie , eoquod

credant fe peccare, quod ipfum videtur dicendum de

confratribus mon implentibus Statutum 7. & g8. de

intere[Jendo. certis Miffis, defunctorum. &.

Ita Na-

varrus ]. cc. & Mifcell. 14. ubi docet, eum con-

w&

i

fratrem, nonlucrari Indulgentias confraternitatis,

qui facit Rofarium recitari per alium.

Confir-

"

matur à paritate, cum Indulgentiis Defunctorum

in Altari privilegiato, quas S. Congregatio In-

l

dulgentiarum, ut fupra dictum eft, declaravit

non fortiri effectum tantum eo menfe, vel ea

hebdomada, quibus non implentur prefcript

li t.ïl]ä

conditiones.

I!

fl

J

NoTANDUM I.

Indulgentiam in articulo

M L

mortis non prodeífe iis confratribus, qui non

habent ferium animum implendi Statuta confra-

ternitatis.

Hanc eífe intentionem Summorum

Pontificum, patet ex communi fenfu Doctorum,

"

li

"

.

in quibus, & in Summo Pontifice principia di-

j

rectiva prudentie, & intentionum utique funt

t Qün

l1

unifona, cum fundentur in eodem lumine ratio-

N sl

nis, & in prudentia cconomica Ecclefiaftica.

ln

LU.E

De fenfu autem. communi Doctorum teftatur

&H]gH

j

[

Gobat hic c.35. his verbis: Q. z/m Indulgentiam

jro articulo mortis acquirere po[Junt, qui 4lbo Con-

V

r

gregationis Zfnnuntiate, expuntii funt ob mores difto-

"i

los,

(Jl

DE

INDULGENTIIS.

287

Eadem

"j p;», 1

los , aut qui [bonie ei muntium müferunt ?

; J Í

que[lio movcetur de confratribus Rofarii , Scapularis

^ fvl((?:j.

G.

Ratio dubitandi efb , quia Gregorius XIII.

"WW

dicit, fe üwnipertiri banc Indulgentiam omnibus , Q u1

IN PRJEDICTAM CONGREGATIONEM RECI-

L

PIENTUR;

KEx altera parte videtur dicendum , bunc

f«vorem tanium dis veferoari , qui tanquam legitima

& attualia Congregationis imembra moriuntur.

JNam

pro uno atku folo qualis eft fola infcriptio in Con-

fraternitatem ) mon folent dari plures indulgentie ;

ergo, cum jpro ingrefJu detur plenaria , mon. datur

v

at

fimul pro eodem . Indulgentia in. articulo mortis. - - -

Dein Eugenius IV. & Innocentius VIII. in Bullis da-

]

i

L (

tis 1430. pro Monacbis Vallifoletanis , & 1493. pro

Eremitis S. AugufHini; ubi concedunt illis Religiofis

Dtn

VAf

t

Jndulgentiem plenariam pro articulo. mortis, — addunt

Mul

expre[fe banc claufulam : . Quamdiu. fub. Regulari ob-

Jéroantia fuerint.

Hee rationes mibi perfaadent , ad

t v

Et

f

propofitam quafLionem . e[fe vefbondendum negatiot.

ita etiam refbondendum cenfuerunt Dotti , Japientesque

a

Patres & Socieiate Sefü noflra à,me con[ultis quam-

, i

vis Navarrus de Orat, Mifcell. 3o. loquens in [pecie

u lt

de indulgentia in articulo mortis promi[Ja . Confratri-

m at

bus Rofarii dicat, ejus fieri compotes ommes, qui illi

Congregationi in[oripti funt cum «era *ooluntate dm-

;:fïuDsStq:;

W

plendi omnia Statuta.

Hucusque Gobat.

Itaque

fenfüi communi non eft conforme, eos lucrari

"

Indulgentiam in articulo mortis, qui in ingreffu

m

hon habuerunt ferium animum fervandi Statuta,

H f

& in eo animo faltem habitualiter perfeverent,

&O

u)

Quia tamen in mea, & communiori fententia

Indulgentiz funt divifibiles, fperaripoteft, eos,

qui adhibuerunt faltem aliquam diligentiam in fer-

"T

vandis

288

DISPUTATIO Vttl.

vandis Statutis, lucraturos in atticulo mortis

jl

a

partem Indulgentie proportionalem fue difpo-

j

TA

fitioni.

UJRITUR 49. Qua hora diei Indulgen-

tive incipiant, aut definant?

REsPoNDEO r. Quandoconceditur Indul-

gentia plenaria à primis Vefperis usque ad occa-

a

fum folis in die fefto, incipiunt ea hora, qua in

m

loco Indulgentie, aut in vicinia folent inchoari

m d

Vefpere prime; finiunturque ea hora, qua ibi

D7

locorum fol fübire folet Horizontem, ut fpecta«

Mi

tus in plano , aut in. vicinis apicibus montium.

Ratio eft, quia, ut fuprainftar axiomatis pofitum

r]

eft, 'conditiones requifite in Bullis Indulgentia-

Wl W

libus intelligendz funt juxta morem, ac confue-

ZA

hr

M

hf

tudinemloci, pro quo indulgentie conceduntur.

;

Itaque & prime Vefperz intelligende funt juxta

in

morem ]loci, aut vicini$; & occafus folis intel-

Tif

ligendus utiliter relaté ad totum ambitum vici-

du

nie, intra quam etiam comprehenduntur apices

(

vicinorum montium. . Si enim intelligeretur oc-

t

cafüs folis alio modo ex fuppofitione planitiei,

lttm

opus effet peritia aftronomica,. quam non requi-

j

runt Pontifices ad intelligendas fuas Bullas; aut

in nonnullis Ecclefiiss qu& fitze funt ad radices

j

montium, ubi tota hyeme fol non fit fpeGabilis,

'Umv Is

ut fieri dicitur incelebri Monafterio Stamsin T y-

&l

Ui n

roli, ceffaret indulgentiarum ufus.

2. Quando conceditur Indulgentia plenaria

L

pro aliquo die fefto, aut feriali, non exprimen-

& Jj

do primas V efperas, videtur, íaltem circa Indul-

i g

T

gentias à ducentis annis concedi folitas, eam

-j Q

incipere à medio noctis, & durare usque ad me-

2

M PUW

t

dium

li

Il

DE

INDULGENTIIS.

289

Ra-

dium noGtis, non autem à primis Vefperis.

li d

tio eft, quia illud difcrimen, quod in nonnullis

BullisIndulgentiarum, initium ftatuatur à primis

Ls

Vefperis, in aliis autem Bullis id non exprima-

tur, minimé cenferi debet otiofum & vacuum ra-

Wi

tione; adeoque cum hujusmodi Bulle deftinato

s o

confilio quoad determinandum Indulgentiarum

initium diverfe fint, etiam operentur earundem

initium diverfum, & cum ftylo Ecclefiaftico per

hurl

analogiam cum aliis rebus Ecclefiafticis, puta

Feftis, Horis Canonicis, Miffis, jejuniis confor-

UT

me fit tempus à medio noGtis usque ad medium

fequentis, pronum eft, etiam Pontificem ad hoc

tempus. quoad indulgentias refpexiffe.

Confir-

Wa

matur ex eo, quia anno 1700. Em. Vicarius Ge-

neralis Romz declaravit, Bafilicas Romanas vi-

fitari debere à medio no&tis, üt infra dicetur.

Videinfra Declarationem SS. D. N. Beneditti XIV.

qui utrumlibet modum in Tubilzo conceffit n. 6.

QuzRITUR 5o. Quidnotandum circare-

vocationem Indulgentiarum ?

RESPONDEO I.

Omnes Indulgentie Que-

ftuarie , videlicetille, qua fuerunt conceffz fub

conditione porrigendi manus adjutrices, feu dandi

Eleemofynam ad fabricam Ecclefiz, aliudve opus

pium, fuerunt revocatz à S. Pio V. Revocatio-

«Omm

nis Bulla habetur in mea hiftoria indulgentiarum

2. Ibidem habetur revocatio aliarum

j

pb

variarum indulgentiarum.

3

uando in una

J

eademque Bulla continentur duo diverfa indul-

oneS»

gentiarum genera, quarum alique funt queftua-

B

j a*

rie, ali& autem non funt quaftuarie; non cen-

fentur pofteriores revocate. Quia utile per in-

ïeuWï

Ddmeori Tr. de Penit. P.ILL

T

utile

290

DISPUTATIO VII.

utile vitiari non debet.

Exemplum talium habe-

us

li

tur p. 1. £. ult. Indulgentiis.

Refolutio patet ex

Refponfo S. Congregationis dato 1715. menfe

Januario n. 2. ubi talisIndulgentiaagnofcitur pro

valida.

Md

lt

NOoTANDUM 4.

Indulgentie conceffe à

Concilio Bafileenfi, & Felice V. fic in fua obe-

2l

i

U

dientia dicto, velabeorundem delegatis non funt

at

revocate, fed potius confirmate a JNicolao V.

obhar.»:.ig

a p

per Bullam: U: pacis. datam 1449. 14. Kal. Julii:

bim,.

lom

ubi expreffe dicit, fe pacis ftudio confirmare

E

omnes indulgentias à Concilio Bafileenfi, Felice

h

V. eorumque delegatis, conceflis.

]

n i

LU lv

NOTANDUM $5.

Indulgentie conceffze per

(tori]

viv&e vocis oraculum ante Gregorium XV. & Ur-

banum V IIl probabilius comprehenduntur füb

revocatione omnium lndultorum ac Privilegiorum

emanatorum per vivz vocis oracula ab his Pon-

y *

tificibus fada. Ratio eft, quia etiam Indulgen-

"i

tie proprie funt aliquod Indultum; & quia ea-

dem certé, fi non major ratio erat revocandi

5

)

u

hujusmodi Indulgentias; cüm manifeftum fit, ex

if

allegationibus talium vivz vocis oraculorum in

cconomia Indulgentiali nafci ingentem confu-

—.,,L

fionem.

2

CoNFIRMATUR refponfio ex eo, quia S.

DEU

Congregatio non ftatim confirmattales indulgen-

tias vivie vocis oraculo conceffas, nec eas de

li

Wf (j

novoconcedit, imo fi denovo concederet, agno-

Íceret abrogatas, üt patet ex Refponfo dato

Un

1715. menfe Januario n. 2. ubi fupplicatum fuit,

rjw, à

pro nova talisIndulgentie conceflione, adeoque

m

l

eoipfo ex parte Oratorum de earum valore dubi-

'ïlhu |

JJ

tatum.

]

DE INDULGENTIIS.

201

umj

v

tatum. Anno r718. menfeFebr. n. 4. fuitabfo-

0 patet

luté denegata Confirmatio Indulgentie cujusdam,

15. at

que ex aliquo Scriptore probabatur conceffa vi-

va vocis oraculo.

Similis denegatio fa&a 17 19.

menfe Aprili n. 3. & 1722. menfe Augufto n. s.

Qd

& dilatio facta usque ad productionem documen-

tnd

torum 1726. 11. Martii.

Itaque hujusmodi In-

At

dulgentiarum valor eft ad minimum dubius; &

Ui

ob hanc ipfam dubietatem non amplius promul-

I.L.Kïl:']';

gare eas licet per Decretum de Indulgentiis dubiis.

) CL

Ut autem revocationis Tenor fciatur ; appono

M

ipfos terminos Urbani VIII. Conftit. 121. T. 4.

Bullarii fic habet :

Urbanus VIII. &. alias f. r.

of

Gregorius XV. ut fubnafcentibus jugiter varüs difi-

cultatibus & abufibus ex Privilegüs à Sede Zlpoftolica

J &

l

l

vioe «ocis oraculo fepemumero conce[fis oboiam iret,

TRAMI

Contitutionem. edidit tenoris. fequentis : -- RoMA-

MMJF

Nus PoNTIFEX Cjc. Chm autem experientia Te-

arl

vum Magiftra compertum fit , conce[fiones €? gratias

vioe vocis oraculo etiam à S. R. E. Cardinalibus ob-

!

[qlit

AUE

ientas, & ipforum manu frmatas, fepe ab bis, in

ihalie

quorum . favorem emanarunt , minus canonica interpre-

tatione extendi, & perperam in Difcipline Ecclefiafti-

puud

ce detrimentum executioni demandari; idcirco bis, &

quat

NB.aliis malis occurrere *voléntes , motu proprio, &

jo, d

ex certa [cientia ommia 69 fingula Privilegia , facul-

tates, licenias, €9 gratias quascunque. per Summos

jsnat

, nue

Pontifces, Predete[Jores moflros, ac per mos vive

vocis Oraculo, 6&9 S. R. E. Cardinalium quorumcun-

r

que manu firmata quibuscunque Generalibus , Superio-

gl

vibus, & Per[onis cujusois Ordinis , Congregationis,

as

lnftituti , & Societatibus five Secularibus , five Regu-

m e

laribus , five ipfis. Ordinibus ,

Congregationibus , JIn-

2

[iitu-

mvalo:;

292

DISPUTATIO VII

h

füitutis, & Societatibus , etiam. Societati Sefu, aut

ejus Clericis , «el Presbyteris , aliisque Perfonis predi-

m

I

&is quacumque de caufa C9c. illorum tenores pre/fenti-

bus pro expre[fis babentes revocamus €c. -- etiamft

gro ilorum derogatione de illis expre[Ja mentio baben-

T

da foret &gc.

Reme 30. Decemb. 1631.

i

vl

NoTANDUM 6. Quando in Bulla Indul-

"

j

gentiali habetur hec claufula, ut nunquam pot-

P |

(f

fit revocari, nifi in Bulla revocatoria fiat expref-

N

Is

fa mentio omnium articulorum, quibus hz Indul-

!

li

gentie conftant, non cenfebitur revocata per

UM

revocationem generalem , v.g. his verbis: Revo-

camus qualescunque indulgentias à mobis «el moftris

m4

Pradece[foribus nofiris conce[Jas ; fed ad ejus revo-

(H

NIM

cationem requiritur, & fufficit, (fin in Bulla re-

Wif

vocatoria habeantur ifta vel fimilia verba: .Revo-

VuV

In

camus omnes Indulgentias, etiam illas, quarum de ver-

bo ad verbum oporteret facere expre[Jam mentionem.

Ita communis.

Palao credit fuüfücerehanc in po-

fteriore cafü formulam: .Revocamus indulgentias

Cenfeo in-

(vm

omnes füb quacunque forma conce[Jas.

i ïnduïga

fpiciendam effe Pontificis intentionem & motiva,

lum

fi ifte fuerint ita generalia, ut merito timeatur,

mih

ls

eum in Bulla revocatoria voluifle refpicere etiam

.-'I.MH

1l g

ad Indulgentias alioquin exceptas, eoipfo tales

Indulgentie habende fünt pro revocatis, aut

RAT

]

certe pro dubiis; adeoque non funtamplius pro-

mulgande ob Decretum de Indulgentiis dubiis

non promulgandis.

NorANDuM 7. Eodem modo difcurren-

dum effe de Indulgentiis conceflis pro articulo

ii

Quamvis enim varii

æortis, & pro defunis.

g

Autho-

*

!!

DE

INDULGENTIIS.

293

!*

Autliores à Gobat relati cenfeant, indulgentias

ff

pro articulo mortis, & pro defunctis non revo-

L ts

cari per claufulam hanc vel fimilem: Aevocamus

tin

ommes indulgentias , quibuscunque Ordinibus ac Perfo-

W ln

nis Regularibus , aut fecularibus quovis modo conce[-

l

Jüs, confirmatas, inmovatas, cenfeo tamen, infpi-

ciendam effe mentem Summi Pontificis , & de

b

illa fümendam conje&turam ex circumftantiis, fic

r

N

-----

v. g. fi Pontifex in Bulla revocatoria concederet

(

d

Dlb

alias Indulgentias pro articulo mortis, prout fa-

&um eft in Bulla revocatoria Pauli V. vel fi con-

WO

cederet alias pro defunctis, non dubitarem revo-

l"erb:* k

catas effe priores indulgentias pro articulo mor-

Idem dicendum circa AI-

]

tis, & pro defuncus.

1

m

Univerfim etiam locum habet

taria privilegiata.

n &

in hac materia illa Regula Critice de interpreta-

!D

tione: Propofitio univerfalis (v. gr. revocatoria )

i

eam. babet univerfalitatem , ad. quam. pronum. erat lo

quenti refpicere , confideratis ejus fcopo & moti-

vis.

"

QUXERITUR 51.

An & quomodo in mate-

Jf

(aftt

ria Indulgentiarum locum habeat probabilitas ?

ml

RzsPONDEO 1. Quipretermittitaliquam

Sitoed

conditionem, modum, vel partem operis pr-

i

fcripti, quam juxta opinionem probabilem, aut

etiam probabiliorem credebat non effe neceffa.

,a

j

A

riam, non lucratur indulgentiam, fi illa condi-

um

tio, modus, aut pars operis prafcripti revera

fuit requifita in mente concedentis. Ita commu-

g*

nis

Ratio eft, quia opinio probabilis, aut etiam

probabilior non poteft facere, ut a&tualiter con-

ceffum fuerit, quod a&u conceffum non eft;

N

n

quod tamen ad valorem Indulgentiarum , que fe

a

pE

iabent

294.

'DISPUTATIO VII.

habent per modum abfolutionis, abfoluté requi-

cvïw

D

ritur, cüm ad abfolutionem validam non fuffi-

[r/

ciat voluntas abfolvendi prefumpta, fed requi-

ratur actualis.

Nrc ossTAT, quod Sacerdos

errore communi cum titulo colorato habitus pro

1

vero Parocho validé abfolvat, quia jurisdi&tio

"N

fuppleri poteft per voluntatem prefümptam; vo-

Rs

luntás autem abfolvendi non poteft fuppleri per

voluntatem prefumptam.

Nec obftat rurfus,

quod Tannerus, tefte Gobat n. 712. afferuerit,

Y

fe audiviffe ex ore viri digniffimi, Urbanum V LIT.

aliquando interrogatum generatim de interpreta-

tione verborum indulgentias proponentium re-

3

fpondiffe: Suam , Sedisque Apoflolice mentem. banc

-

i

e[Je , ac voluntatem , ut ee valeant illo modo, quo

j

prudentes , i, dottique "T beologi exiftiment «alere.

m;

i

Quia ficut non decet, voluntatem teftatoris va-

Mu

lere, quivult relinquere confectionem teftamen-

Md

ti voluntati alienz; ita non decet, ut Pontifex

t

relinquat valorem indulgentiarum, acrefpeGtivé

frtam Jn

conceflionem ad hanc , vel illam circumftantiam

f

varie femper opinioni Theologorum, adeoque

tall

al

fenfus prudenter intendibilis refponfi Pontificii

iU

folum poteft effe hic , quod Urbanus V III. dicat,

n

fuam & Summorum Pontificum actualem volun-

j DO

tatem faltem implicitam ex legibus prudentie

t

ü

ln

ceconomicz refpicere ad easdem conditiones, mo-

li

dum, ac circumftantias, tanquam requifita effen-

D

tialia; ad quas plerique Theologi idonei cenfue-

bm[j'*

s

rint fuiffe à Pontifice refpiciendum voluntate le-

d

gali, id enim, üt fzpiusdiGtumeft, Pontifex vo-

QUi

N

luit, quod voluntate legali juxza rationem melioris

ET

debuit velle, cujus voluntatis fignum eft judi-

N

cium

D

DE INDULGENTIIS.

295

IDIU[& It

cium prudentum, '"heologorum videlicet ido-

10p (j

neorum faltem à potiori in unam fententiam con-

f

fpirantium.

rerdt

REsPONDEO 2.

Nonlicet promulgare In-

m

"

dulgentias dubias, etiamfi probabiles, aut etiam

i

;

probabiliores. Quia Ecclefia non habetrationem

E

fufficientem , aut neceffitatem proponendi populo

i

Indulgentias dubias, ubi labor ex parte fidelium

effet certus, & frué&tus incertus; maxime hoc

udn)v "

tempore, quo eft tantaIndulgentiarum certarum

copia. NNec obftat, quodEcclefia in aliis mate-

D

1

f

!

T

ris, v.g. cultu Reliquiarum, aliisque a&tibus Re-

ligionis publicis fequatur probabilitatem ; quia

jer'mm

J

l

ibi datur idem fru&us, ac meritum etiam in fup-

.

pofitione falfa, ac veras cüm cultus v.g. fit re-

T

lativus ad Deum idem, etiamfi Reliquia fit falfa,

Hsv

RrEsPONDEO 3. QuandoIndulgentia,que

ynttlus

habebatur pro certa, incipit fieri dubia, datur

obligatio, apud S. Congregationem requirendi

hii

^

V

r

"

iij

certam loco dubis, aut abítinendi ab ulteriori

aunfuat

promulgatione. Quia non decet populum foli-

j

citare ad lucrandas indulgentias dubias, ne qui-

f od

dem fi moneatur de dubietate; cüm id Religioni

j Ts

fit parum honorificum, & obítat Decretum, de

g v

non promulgandis Indulgentiis dubiis, quod De-

cretum, cüm fit favorabile honeftati publice no-

p

j

fire Religionis, debet effe ample interpretatio-

nis, adeoque extendendum ad Indulgentias du-

ii

bias omnes, etiam eas, quz funt in a&uali pof-

ädoneiü*f

feflione. Neque obftat, quod fit favorabilior

Va

at

caufa poffidentis; quia id verum eft, quando ex

parte poflidentis agitur de damno vitando; non

j t

vero, quando agitur de lucro captando, & qui-

em

;mm] f](:;

4

296

DISPU,TATIO VII.

dem cum dedecore ac damno boni, aut honoris

T

UM

publici.

REsPONDEo 4. Privatim tamen cuivisli-

cet habere intentionem , ac conatum etiam lu.

crandi indulgentiás dubias; quia nec id jure pro-

hibetur, nec cedit in cujusquam prejudicium.

l

Mi

QUJERITUR 52.

W

s

)

Quid notandum de In-

I

dulgentiis vi: crucis?

Lw

Ui

RrsPoNDEO. Indulgentias hasreperiri Je-

rofolymis variis in locis, feu ftationibus, que

as

h

vocantur //ia Crucis.

Earum nonnullz conceffze

L'

dicuntur à S. Syleftro Papa tempore Conftantini

Magni, &S. Helene; prout etiam aliquz dice-

bantur conceffze Bafilice Lateranenfi, de quibus

a&um eft p. r. S. 1. $. 46. &p. 1.S.8. mnocentius

XI. anno 1686. s.Sept. & Jnnocentius XII. anno

I695. 17. Kal. Jan. per litteras Apoftolicas con-

cefferunt indulgentias, qui& reperiuntur in locis,

€& Ecclefüs Terre Santte , fübjectis Ordini Fratrum

Minorum S. Francifci, communicari aliis Eccle-

fiis ejusdem Ordinis per totum orbem pro Reli-

f

giofis Ordinis; & Jmocentius XII. in iisdem litte-

(

ris declaravit, in ea communicatione Induigen-

tiarum fpecialiter comprehendi ia loca Vie Cru-

cis , feu Calvarii ad recolendam

, J&u meditandam Paf-

0

l

Jfionem . ChrifH.

Anno 1726. V. Nonas Martias

Benedittus XIII. non folum Indulgentias locorum

Terre San&e confirmavit, fed easdem etiam ex-

tendit ad omnes fideles, quiin Ecclefiis Fratrum

h

Minorum exercitium /ie Crucis obirent. 'Clemens

I.Ti

U

XII. 1731.conceffit;ut fideles easdem Indulgentias

o

g

confequerentur, fi exercitium Vie Crucis

obirent

Wi

etiam extra Ecclefias Fratrum Minorum in locis

non

L

l

DEÉ 'INDULGENTIIS.

297

II fs

non dependentibus ab Ordine, dummodo erigere-

tur /iaCrucis à Religiofis deputatis prefatiOrdinis,

1 ]

Ml

Itaque ad intelligendas has Indulgentias requiri-

bUn)

l

tur r.ut fciamus, quale fit exercitium Vie Crucis?

uty

l

2. quales fint flationes , qu:&€ comprehenduntur in

"

W

Via Crucis? 3. quales fint Indulgentie cuivisStatio-

ni conceffe? d primum dico, quod exercitium

Vie Crucis confiftatin devota contemplatione Paf-

2" Ler

t

fionis Dominice coram pictis tabellis, in quibus

J

exhibetur tota Paffionis feries, ita explicat eum

terminum Aenedittus XIII. in fua Bullahis verbis:

(orf

Procurator Generalis Ordinis Fratrum. Minorum peti-

di

j

tionem exbibendam mobis curavit, qua continebatur,

li

j

Fxatres ejusdem Ordinis pi

ul

141

n exercitium, V1m CRU-

e';

cis, appellatum , quo tota Dominice Pa[fonis. feries

pitis tabulis , ubi commode fieri po[fet, expre[Ja , in-

que plures Stationes. diftributa , eo smodo, quo peregri-

s?.&'mï u

M

IURT

ni Civitatis Santte Sferufalem loca ipfa, ubi Chriffus

pa[Jus-eft , vecolentes , & frequentantes invifunt , con-

templanda proponeretur , n arias Provincias intuli[fe

d li

€9c.

Ad fecundum dico , Stationes Paffionis Do-

fen U

minice, que Jerofolymis habent indulgentias,

(

T

defcribi à Patre ZIngelico Müller, Ordinis Servo-

Y

:

rum Marie Definitore, qui eadem loca propriis

Wl

oculis]uftravit, & in libro, cuititulus: Peregri-

mus in Sferufalem , hoc modo defcripfit, ac enu-

meravit.

1. Ubi Chriftus fudavit fanguinem in-

Yi

T

dulgentia plenaria.

2. Ubi Chriftus ad Apofto-

losdixit: Sic mon potuiftis una bora vigilare mecum?

T. 7.annorum.

3. Ubi Chriftus fuit comprehen-

fus Indulg. plen.

4. Apud tórrentem Cedron,

j

ubi Chriftus lapidi impreffiffe dicitur veftigia. In-

(nt

i

€ £ on.

rf*.r*usgin. domo Anu

I

tificis

Vr

. dulg. plen. 5 Ubi Chri

Y

DISPUTATIO VII.

298

tificis fuit examinatus, & à fervo percuffus. In-

dulg. plen.

6. Ubi Chriftus in domo Caiphe à

.

Concilio fuit condemnatus

7. In domo Pilati

Indulg. plen

8. In Palatio Herodis Indulg. plen.

9. Ad columnam

ubi Chriftus fuit flagellatus.

Indulg. plen

10. Ubi Chriftus in purpura illu-

-;

fus.Indulg. 7.ann

11. Ubi Chriftus populo pro-

ductus, & à Pilato dié&tum: Acce bomo. Indulg.

plen.

12. Ubi B. V. occurrendo Chrifto baïu-

il

L

Id

"4

lanti Crucem traditur pafa deliquium. Indul. plen.

W

13. ubiChriftus traditurfüb onere crucis cecidiffe,

& Crux Simoni Cyrenzo impofita. Indulg. plen.

0

I4. Ubi crediturà Chrifto impreffam fuiffe faciem

Sindoni Veronice. Indulg. plen

15. Ubi Matro-

iM

a

nz Jerofolymitanz. plorantes occurrerunt Chri-

fto. Indulg. plen

16. Ubi Chriftus creditur fuiffe

..... Á

m y

t

incarceratus. Indulg. plen

17. Ubi milites divi-

Lt

ferunt veftimentum Chrifti. Indulg. 7. annorum

DEU

18. Ubi crux fuit collocata. Indulg. plenar.

19

Ubi Corpus Chrifti creditur fuiffe aromatibus

bl

n PFJ'

conditum. Indulg. plen

20. Ubi Corpus Chrifti

';Dæml H

fuit fepultum. Indulg. plen

Si ab his 2o. ftatio-

M (

nibus detrahantur quinque, videlicet 4. 12. 14. 16

[ ij C

19. que in Scriptura & Documentis fcriptis pri-

blm RTO

morum temporum non funt fundate, remanebunt

cïum |

quindecim Stationes omni veneratione dignz.

xll» Tdr(

Alio ordine ftationes Jerofolymitanas defcrl-

wp 3"

bit P. Conradus Hieting Ord. S. Francifci,

olim

L

il

Guardianus Betlehemiticus, adeoque & 1pfe te-

Itl

ftis idoneus l. 2. mandu&. r. fic habet: Proceda-

Y

w?l*l

mus ad Myfíteriorum confiderationem, prout

QU a

defacto per Procefüiones quotidianas poft com-

W feh'm

pletorium per hymnorum Cantum, & thurifica

Ms

tiones

]

DE IN,D'ULGENTIIS.

299

Kf

tiones devoté obitur.

Prima [latio fit in Capel-

Cuple

la B. V. ubi fertur, Chriftum poft refurreétio-

o n

nem apparuiffe primo Matri fus.

Secunda . fLatio

lr p]en

eft in hoc ipfa Capella, ubi Columna flagellatio-

tl

nis veneratur.

Tertia [latio. Ad fervandum or-

It j

dinem Proceffionis tranfitur pro nunc ad Myfte-

Youby

fterium, ubi Chriftus apparuit Magdalene, quod

m hij

in reditu habet fuam ftationem , & aditur Carcer

Qb

Chrifti di&tus, qui eft ad latus manus finiftrae Ec-

s

clefie Majoris.

Dicitur autem carcer Chrifti,

J

