nova tunc & inaudita, pro intolerabilis laxitatis

i

U

Ial

argumento à Tertulliano habebatur, quia primis

duobus Sxculis tribus vitiorum generibus, vide.

Mp

licet idololatrie , homicidii,

& fornicationis,

l a'v

nulla ne quidem in articulo mortis concedebatur.

g

Xime

Verba "Tertulliani fic habent: , Audio Edictum

D

» effe propofitum & quidem peremptorium, Pon-

Itenti

» tifex fcilicet Maximus , KÉpifcopus Epifcopo-

, rum dicit: Ego & Moechie & fornicationis de-

' j

O Edictum,

Ua

»li&a poenitentia functis dimitto.

, Cui adfcribi non poterit bonum facum! Quid

gui

» agis molliffima & humaniffima difciplina? Mce-

pif. :

jbten.

»,Chia inter homicidium. & idololatriam media

» confedit ; quis eam de vicinorum fcelerum

Jb

»complexu folam fecernat ad poenitentie fru-

r Y

» &um? Concorporavit hec crimina Scriptura;

f et

»igitur aut nec illi,

aut etiam iftis poenitentie

it, i

» fubfidia convenient.

Affiftit idololátres, affi-

Jl

»ftit homicida, in medio eorum affiftit & mce-

plpri

»chus; pariter de poenitentic officio fedent, in

Datit

jonum

» facco, & cinere inhorrefcunt, eodem fletu ge-

,mifcunt, eisdem precibus ambiunt, eisdem ge-

yiora

,nibus exorant, idololatrem quidem &homici-

epol

»dam damnas, moechum vero de medio excipis?

aulie

»Oftendas, quibus exemplis aut preceptis foli

ydo?

3

L ] Ihï[æ'

22

D'USP^UTAGTIO-'VIL

tf

»M«aechiz ponitentice jamiam expandas. Huc-

usque 'ertullianus, jam implicatus erroribus

Montaniftarum.

Ex quo tamen apparet, Ze-

phyrinum, tantum Moechis penitentia funttis, id

eft, diu /acco & cinere inborrefcentibus , fletu. gemi-

g

féentibus &?c. indulgentiam conceffiffe.

Exemplum 111.

p

Indulgenticz affignatur ab Au-

dU

thoribus Catholicis ex S. Oypriano; ex quo con-

a

ftat, eos, qui in perfecutione idolis immolarunt,

WW

aciterum ad Ecclefiam reverfi funt, ad intercef-

fionem Martyrum ab Epifcopis Indulgentiam ob-

tinuiffe. Idem tamen teftatur; hanc indulgen-

tiam conceffam non effe, nec concedi potuiffe,

nifi iis poenitentibus , qui diuturna poenitentize

affli&tione tali indulgentia fe dignos reddiderint.

Ep.54. ficait: ,Statueramus; ut, qui in perfe-

» Cutionis infeftatione lapfi effent, agerent diu

WW

» ponitentiam plenam, &, fi pericalum infirmi-

E

»fatis urgeret, pacem füb i&tu mortis accipe-

Y

AU V

»rent; fed, cum videamus diem alterius perfe-

DfoJ.

» uütionis appropinquare, cenfüimus eis, qui

ILH

» ponitentiam agere, & lamentari, ac Dominum

» deprecari à primo lapfus die non deftiterunt,

3,(

» pacem dandam effe.

Item. Ep. $3. ait: Scripfi-

» ftis mihi; Ninum & Clementianum vi tormen-

» torum füba&tos effe, nec tamen poft hunc la-

ï

» pfum à penitentia agenda per hoc triennium

»deftitiffe, Puto; hisindulgentiam Domininon

| a

&i

»defuturam, quibus ad deprecandam clemen-

N

» tiam Domini exiftimamus füfficere, quodtrien-

ü

J

» hio jugiter ac dolenter cum fumma ponitentiz

4*

»lamentatione planxerunt.

ltem Serm. de Lapfis

N

:l

»4i: Emerfit novum genus cladis, & acceilit

m

»Íub

DE INDULGENTIIS.

23

Thy

» fulj) mifericordie titulo malum fallens; ante

(Ur

, expiata delicta , ante offenfam placatam Domi-

5 l

» ni pacem putant effe, quam quidam verbis fal-

Ài d

, lentibus venditant; perfecutio hzc eft alia, per

ffatur impugnandis

l g.

»quam fubtilis inimicus gra

»lapfis, ut lamentatio quiefc

at, ut dolor fileat,

14j

,ut deli£ti memoria evanefcat, nec Dominum

0

» offenfum longa & plena penitentia deprecetur.

» Nemo fefallat; folus Dominus mifereri poteft ;

liny.

Xero

, veniam peccatis folus poteft elargiri; nec re-

I ob

, mittere aut indulgentia fua donare fervus pot-

lR

» eít,

quod in Dominum commiffum eft. Sola

»tu'xiïe,

»füpereft poenitentia, que fatisfaciat. Si pre-

Yentie

, cem toto corde quis faciat ; fi veris poenitentiz

Vr

» lamentationibus & lachrymis ingemifcat; fi ad

, veniam deli&i fui Dominum juftis & continuis

| pere

ent d

» operibusinfle&at, mifereri talium poteft Deus;

dbf

» poteft ille indulgentiam dare, ponitenti, ro-

p

» ganti poteft clementer ignofcere ; poteft in ac-

b ptt

,Cceptum referre, quidquid pro talibus petierint

& fecerint Sacerdotes.

j, qi

» Martyres,

mnum

Exemnplum IV.

Indulgenti& exhibet Synodus

Kerunt

Romana, quce indulgentiam quidem concedit iis,

&i

qui in perfecutionelapfi funt; fed non nifi in arti-

tQrmd

culo mortis, & non nifi poft pera&am toto vitz

nl

tempore ponitentiam. Decretum Synodi Ro-

jenniom

manze, quod extat apud S. Cyprianum Epift. 31.

fic fonat: ,Noslapforum curam medio criter tem-

yininot

cJemon

» peranda

m effe credimus, ut eorum, quorum

»Vite fuz finem urgens ex

itus dilationem non

ydtria

& profeffa fre-

niteni

» poteft ferre, a&ta penitentia

» quenter

fuorum deteftatione

fa&orum, fi la-

"

entis ac

T

, chrymis, fi gemitibus , fi fletibus dol

i

4

» poni-

I

d

24

DISPUTATIO .VItI.

[5

»penitentis animi figna prodiderint, cum fpes

d

» Vivendi fecundum hominem nulla fubftiterit,

» tà demum caute & folicitefübveniri, ipfo Deo

L

"

»Íciente, quid de talibus faciat, & qualiter ju-

1f

» dicii fui examinet pondera; nobis tamen anxié

^

» Curantibus, ut nec pronam noftram improbi

N

t

(

»homines laudent facilitatem, nec veré poeni-

»tentes accufent noftram quafi duram crudeli-

J

» tatem.

Yf

Exemplum V. Indulgentig reperitur in S. Pe-

1

t

tro Alexandrino , qui concedit Indulgentiam quo-

rundam piorum fidelium parentibus & fratribus

in perfecutione lapfis.

Canone rr. ficait: ,Pro

»parentibus vel fratribus, vel liberis (lapfis)

»Una dolore & triftitia affici neminem ledit;

»Ícimus enim, propter aliorum fidem quosdam

» effe Dei bonitatem confecutos, & in peccato-

»rum remiffione, & corporis fanitate. Memo-

Ws

» I€$ itaque multorum laborum, & miferiarum,

p

» quas pro Chrifti nomine füftinuerunt, cum ipfi

DT

4

)

)

»eCtiam poenitentiam egerint, &, quod à fe fa.

L

» &um eft, corporis afflictione & mortificatione

2

T& U

» defleverint, fimul oremus, & poftulemus pro

»€orum reconciliatione cum aliis, qu& decet,

»Pper eum, qui eft nobis Advocatus apud Pa-

a

»trem, fe noftris peccatis propitium exhiben-

»tem.

a

u

Exempinm VI. Indulgentiz dat Concilium Neo-

.

^i

Cafarienfe , quod Can. 3. fic ait-

223

lis, qui in cri-

» Inen Polygamiz incidunt, t

"

"

e

empus quidem pa-

4

al

» Ditentie conftitutum eft, f

d converfatio eo-

»Ium, & fides tempus abbreviat."

Vult Con-

"

cilium dicere ; iis, qui in converfationem poeni-

tentic

"

DE INDULGENTITIS.

25

1f

tentive fervidam oftenderint, aliquid indulgen-

lr

ti& abbreviando tempus ponitenti& condonari

005

polfe.

( J

Exemplum VII. Indulgentie habetur in Con-

il

cilio Z/ncyrano, quod quidem poenitentibus rela-

prol

xationem aliquam fieri permittit, fed non nifi

penj

poft diuturnam probationem ponitentig. Can. 2

Vg

ait: , Diaconi, qui immolaverunt, ceffare de-

» bent ab omni facro Minifterio; fed fi ex Epi-

&

» fcopis aliqui adverterint, eorum laborem, aut

»quo.

» humiliationem manfüuetudinis, & voluerint al-

Tihus

»leviare, penes ipfos erit poteftas.

Can, S. ait:

N

» Quicunque accefferunt (ad templa idolorum )

apü;)

»fi triennale fübítrationis tempus impleverint,

ledit

»[ine oblatione recipiantur.

Epifcopi autem

0s

» poteftatem habeant; examinato converfationis

CT

» inodo humanius cum iis agendi, aut plus tem-

Mem

]

»poris adjiciendi; ante omnia autem & przce-

Ti

»dens vita, & que confecuta eft, difcutiatur,

» & ita eis humanitas commenfuretur.

Can. 7.

mj

ff

]

»ait: De iis, qui in fefto ethnico Gentilibus con-

AQONG

»vivati funt, vifum eft, cum biennio fubftrati

l po

»fuerint, effe recipiendos; an autem cum obla-

decti

» tionibus recipi debeant, eft cujuslibet Epifcopi

ul D

»examinare, & reliquam vitam in unoquoque

(hibe-

» ponderare.

Can. 16. ait: Quicunque ante vi-

» gefimum annum (cum pecoribus) peccaverunt,

nNet

»poftquam quindecim annis proftrati fuerint,

i d

»communionis ad orationem participes fiant.

m p

»Deinde, cum quinque annis in communione

Kjo «t

»berfeveraverint, etiam oblationem attingant.

» Difcutiatur autem & eorum, quam duxerunt

i r

) p

» in fübftratione, vita, & fic humanitatem con-

[

B

» fequan-

Jl

26

DISPUTA TVIO VII.

»fequantur.". Exhis fatis apparet; intentionem

Ecclefiz antiquitus fuiffe, ut indulgentiz cuili-

bet proportionaliter juxta füuum fatisfaciendi ftu-

dium obveniant.

Exemplum VIIL. Petitur ex Concilio Laodi-

ceno quod ejusdem eft intentionis in conferendis

indulgentiis , ac Ancyranum. Can.2. fic ait:

» Eos, qui in diverfis lapfibus peccant, & in ora-

» tione Confeffionis, & penitentie perfeverant,

» & fe à malis perfe&té convertunt, tempore poe-

» hitentiz juxta proportionem delicti dato, pro-

» pter Dei miferationes & bonitatem ad commu-

»nionem adducere oportet. , En! Indulgen-

tiam juxta proportionem delicti & poenitentiz

vetus Ecclefia contulit.

Jxemplum IX. Extat in Concilio Oecumenico

JNiceno L. quod iis folum confert indulgentiam,

qui diuturno poenitentie ftudio converfionem

fuam demonftrarunt. Can. 11. fic ait: , De his,

j

» qui preter neceffitatem prevaricati funt, pla-

»Ccuit Synodo , quamvis humanitate indipgni ef-

»íent, eis tamen bonitatem exhibere.

Quicun-

U

» que ergo rit? poeenitent, tribus annis inter au-

2

» dientes habeantur, & feptem annos inter pro-

»ftratos.,, Et Can.12. ait: ,, Quicunque depo-

»nentes militie cingulum poftmodum relapfi

»funt, decem annis proftrati fint.

Sed in his

» omnibus inftitutum & genus poenitentie con-

» venit explorare.

Quicunque enim metu, &

»lachrymis, & patientia, & bonorum operum

» ftudio converfionem opere oftendunt, hi defi-

meritó

5 nitum tempus auditionis implentes ,

i

»Oratio-

27

DEINDULGENTIIS,

0s

, orationibus communicabunt, poftmodum verb

Qu

» licebit Epifcopo humanius aliquid de illis co-

li

» gitare.

Exemplum X.. Petitur ex Concilio Zfrelatenfi 1I,

L

l

quod & ipfum confert indulgentiam lapfis, at-

edy

tamen primum poft febtem annorum poeniten-

t

tiam, & iis folum', quos Epifcopus ex animo

10rt

deflere errorem & agere ponitentiam viderit.

(

Can. 1o. ait: ,, De his, qui in perfecutione pra-

, varicati funt, Nicena Synodus ftatuit, ut quin-

p

pro-

, que annos inter Catechumenos habeantur, &

l-

,duos inter non communicantes.

In arbitrio

Ipt-

,tamen fit Epifcopi, ut, fi eos ex animo erro-

GG

,rem deflere, & agere poenitentiam viderit, ad

, Communionem pro Ecclefiaftica. humanitate

» füfcipiat.

It

Exemplum

XI. Prebet Concilium Välentinum,

Yi

quod lapfis indulgentiam largitur, fed in articulo

fiotet

mortis folüm, & iis tantüm, qui toto vite tem-

Je li

pore fe poenitentiz tradiderunt.

Can. 3. fic ait:

,ph

» Circa eorum perfonas, qui fe facrificiis pollue-

nd

,runt, cenfuimus, ut his fatisfactionis quidem

Yicure

, aditus non negetur, ne infelicibus lachrymis

EU

»Íolatii janua defperatione claudatur ; acturis

p

»veró penitentiam usque in diem mortis, non

: d9

» fine fpe remiflionis, quam ab eo fperare debe-

p

,bunt, qui tam dives eft in mifericordia, ut ne-

gel

j hs

» mo defperet.

$ C0

Exemplum XII. Sumitur ex S. Bafilio, qui

fuis contulit indulgentiám, fed primum poft de-

0s

)perum

cem aut triginta annorum penitentiam, & iis

folum , qui Jachrymas babent , qus clementiam

i d*

meti

moveant, qui vitam müfericordia dignam oftendunt,

qui

,,oracö-

28

DISPUTATIO VII

4

qui penitentie fru&tummonftrant, qui falutis ftudium

P

r'.ff

teftificetur. Can.2. in Epift. ad Amphiloch. ait:

» Que fetum corrupit, penas luat, oportet

:

;QN

»autem non ufque ad obitum extendere confef-

2 N

»fionem, fed decem annorum menfuram admit-

[

»tere; definire autem non tempore, fed modó

»ponitentie medicinam. Cam.7. ait: Eos, qui

S

1

» in triginta annis propterimmunditiam peniten-

»tiam egerunt, jube absque dilatione recipi,

jj

»maximé fi lachrymas habeant, quae tuam cle-

»Imentiam moveant, & vitam mifericordia di-

» gham oftendant.

Can.5. ait : Hzereticos, qui

» in exceffü é vita ponitentiam agunt, recipere

» Oportet; recipere autem non fine judicio, fed

»€Xaminantes, an veram ponitentiam often-

f

»dant, & fi fru&us habent, qui falutis ftudium

» teftificentur.

Can. 53. ait: Eft tug prudentiz,

g

» pro circumftanti: proprietate peenas intendere

» Vel remittere.

Can.74. ait : Sin autem unus-

UT

1

»quisque eorum, qui in predictis peccatis fuere,

:

» Confeffüs bonus evaferit, & is, cui folvendi

»tradita efít poteftas, fiat clementior, videns

»íummam ejus, qui peccavit, confeffionem, ('id

» 6^ , penitentiam publicam) ad diminuendum poe-

» narum tempus, non erit dignus reprehenfione;

» cum hiftoriaScripturarum fignificet, quod, qui

»cum majori labore confitentur, Dei mifericor-

»diam celeriter apprehendant.

Can.-7 5 :dit 3

» Qui cum propria Sorore pollutus eft, triennio

'Q

» defleat; poftea alio triennio ad auditionem ad-

x

»Tnittatur, deinde, fiquidem lachrymis exquifi-

x'.!w

» Vit, & Domino cum cordis contritione & va-

TR

»lida humiliatione fupplex procidit, detur ei

»(üb-

DE INDULGENTIIS.

29

diqm

» fubftractio aliis tribus annis; & fic, poftquam

at

» peenitentie fru&us dignos oftenderit, decimo

Ottet

»anno füfcipiatur in fidelium orationes.

Can.

nf

»77. dit: Qui mulierem dimittunt , anno de-

jmt.

»fleant, biennio audiant , triennio fubfternan-

ld)

»tur, feptimo cum fidelibus confiftant, & ita

[

» oblatione digni habeantur , fi cum lachrymis

il

»poenitentiam egerint. Cam.84. ait: Hxwc omnia

i

»Ícribimus, ut peenitentiz eorum fructus pro-

d

»betur; non enim omnino tempore judicamus,

| d-

» fed modum penitenti&e attendimus.

qi

Exemplum XIII.

Indulgentiz affert Gregorius

yte

Nyffenus, qui & ipfe indulget, fed poft longam

i

eamque gravem poenitentiam.

In Epift. ad Le-

Jien.

tojum Can. r1. fic habet : ,, Pro ratione conver-

qim

,fionis peenz tempus contrahetur; adeo , ut

a

, novem annis in unoquoque gradu , vel o&o,

x

»Velfeptem, vel fex, imo etiam quinque tan-

W

,tum anni ponantur, fi peenitentic magnitudo

füett

, tempus vincat, & fuperet correctionis ftudio

vendi

, e0s, qui in longo tempore praftituto fufceptas

Vlens

Can. 8. ait : In

,À fe maculas fegniter eluunt.

, (id

,iis, qui diligentia in converfione ufi fuerint,

1 p

, & vita oftenderint, fe effe emendatos, poteft

[(0n6y

»is, qui preeft, pro Ecclefiaftice Oeconomie

j i

, utilitatetempus auditionis contrahere., Simi-

rf*

lia habet Can. 9. 13. 18. & 20.

,üi:

Exemplum XIV. Yndulgentie offert Jmmocen-

amio

tius L. Summus Pontifex, qui jubet, tunc pri-

m ad

mum adhiberi indulgentiam , cum precefferit

qui

congrua fatisfa&tio. ^ Epift. r. c.7. fic ait: , De

&i

»ponitentibus , qui five ex gravioribus Com-

ür

, niflis, five ex levioribus poenitentiam gerunt,

»qmn'

n

1

30

DISPUTATIO ViI.

» quinta feria ante Pafcha remittendum Romane

» Écclefie confuetudo demonftrat: ceterüm de

» pondere zftimando delictorum Sacerdotis eft

»Judicare , ut attendat ad Confeffionem poeni-

»tentis; & ad fletus, atque lachrymas corrigen-

»ti$, ac tum jubere dimitti, cüm viderit con-

1

» gruam fatisfa&tionem.

Exemplum XV. Indulgentiz fumitur ex Con-

cilio Cartbaginenfi, quod in articulo mortis largi-

tur indulgentiam , íed tamen cum obligatione

agendi poenitentiam , fi :ger redierit ad fanita-

tem. Can.76. fic ait: ,Is, qui peenitentiam in

» infirmitate petit, fi continuó creditur moritu-

» IUS, reconcilietur per manus impofitionems fi

» füpervixerit, fubdatur ftatutis peenitentize legi-

»bus, quamdiu Sacerdos, qui poenitentiam de-

»dit, probaverit. Idem Can.75. ait: Negligen-

» &ores poenitentes tardius recipiantur.

Exemplum XV 1. Indulgentis occurrit in Con-

cilio 4gatbenfj, quod pro obtinenda venia bien-

nii tamen penitentiam requirit. Can.óo. fic ait:

» Lapfis, id eft, qui in harefin tranfierint, gran-

»dem redeundi difficultatem fanxit antiquitas,

» quibus nos annorum multitudine breviata poe-

» nitentiam biennii imponimus.

Exemplum XVII. Habetur ex Concilio 4ure-

lianenfi IV. quod indulgentiam permittit, fed poft

dignam poenitentiam. —Can.8. ait: , De his, qui

»àd herefin defcendunt, in Epifcoporum pote-

»Ítate confiftant, cüm eos viderint dignam pce-

» hitentiam agere, quando vel qualiter priftinze

»Ccommunioni reformentur.

ldem Can.27. ait:

» Quisquis homicidium commiferit , pro modo

il ]

» Po-

DE INDULGENTIIS,

3I

Roma

, penitentiz diftringendus in Sacerdotis potefta-

» te confiftat.

hii

Exenplum XVILL — Ex Coneilio Toletano affer-

sl j

tur; concedit enim indulgentiam , fed expleto

Q

A

fatisfaCtionis tempore.

Can. 11. fichabet: , A

D QD

» San&to Concilio jubetur, ut fecundum formam

, Canonum antiquorum dentur peenitentie , hoc

o

(

»eft, ut prius eum, quem fui poenitet fa&ti, à

j

t

»communione fufpenfum faciat inter reliquos

TA

»ponitentes ad manus impofitionem crebro re-

itity

, currere; expleto autem fatisfactionis tempore,

m

»ficuti Sacerdotalis contemplatio probaverit,

lo

,eum Communioni reftituat.

; f

Exemplum XIX.

Indulgentiz habetur ex an-

je i

tiqua confuetudine, qua fatisfactiones Sacramen-

m d

tales commutabantur in alia exercitia pietatis,

eliga

ardua tamen & afpera.

Beda in fuo Poenitentiali

C. I4. fic habet: ,Qui implere poterit, quod in

VWU

, Ponitentiali fcriptum eft , bonum eft; qui au-

j2 Die

,tem non poteft, confilium damus per mniferi-

Áicatt

»cordiam Dei, inprimis pro uno die in pane &

; prüt

, aqua quinquaginta Pfalmos pfallat; & pro uno

iqutas,

,die valent ducente genuflexiones, vel unus

Mape

, denarius.

Quidam dicunt, quinquaginta per-

» cufliones quinquaginta Pfalmos pro uno die va-

Item; pro uno menfe, quod in pane &

j Á

» lent.

o

»aqua penitere debet, Pfalmos 68o. Et poft-

, ea omnes dies reficiat ad fextam, nifi quarta &

lis i

) pote

» fexta feria jejunet ad nonam : à carne & vino

» abftineat fe.

In fecundo anno remiflior peni-

qm p

pritot

» tentia erit.

Item; qui non poteft fic agere poe-

]

'

» nitentiam , in primo anno eroget in eleemofy-

jj d

9 mu

»Da23. Pro uno anno in pane & aqua donet in

» eleemo-

i

32

DISPUTATIO ViIL

i

» eleemofyna folidos 22. Et in unaquaque heb-

» domada unum diem jejunet ad nonam, &alium

» ad vefperum, & tres quadragefimas; in fecun-

»o 20. folidos; pro tertio anno r8. folidos.

j

» Potentes homines pro culpis criminalibus fa-

hi

»Clunt, ut Zacheus ait: Domine, dimidium

li

» bonorum do pauperibus; & à quo die definit

J

7

» Peccare, non definat, jejuniis,

& vigiliis, &

»Orationibus ad Dominum."

Similes redem-

j

1j

Tg

ptiones Satisfactionum reperiuntur in Penitentiali

T beodori ,

Penitentiali Burchardi l. 19. c. 21. & 22.

& 23.

Et in Penitentiali Romano.

A

Exemplum XX.

Indulgentiz prebetEpiftola

m

Wi

ANicolai L. Summi P

A

ontificis, qui Romipete in-

dulgentiam largitus

eft, fed poft feveriffimam

zi

ponitentiam.

"

Scribens ad Rutholdum Epifco-

pum ficait: ,Latorem prafentium Matricidam

p effe cognovimus, cui precipimus, utfüb poeni-

» tentie jugo permaneat, ita, ut per annum Ec-

» Cclefiam non ingrediatur ; completo anni curri-

, Culo inter audientes ftet, fed nondum commu-

» hicet.

Completis trium annorum curriculis fa-

» Cr& Communionis gratia ei reddatur, oblatio-

| !ï

»nies vero non offerat, nifipriusaliorum feptem

m

»annorum curricula expleantur.

His autem

[

»Omnibus annis carnem non manducet, neque

:

» Vinum bibere prefümat, exceptis feftis diebus

d

» atque Dominicis, & à Pafcha usque ad Pente-

j

» Coften; & quocunque ire voluerit, nullo ve-

|

»hiculo deducatur, fed pedibus proficifcatur ;

d

» arma non fumat , nifi contra Paganos; jejunet

,

» autem tribus diebus per

hebdomadam usque ad

» Vefperam.

Si autem ante annorum trium cur-

l

,lum

ä

N

DE INDULGENTIIS.

33

ld)

»fum finis vite illius appropinquaverit, Corpo-

LE

'Tamen fi illius

»ris D. N. J. C. particeps faat.

Lt

, converfionem & lachrymarum fontem in omni-

fl

?»

bus videritis floridis actionibus & optimis ope-

[b

»ribus pullulare, humanius circa eum veftra fo-

Itl

,licitudo pervigil appareat, mitisque omnibus

ii

, demonftretur.

li.l

Exeinplun XXI. — Indulgenti& habetur ex Con-

T

cilio JFormatienfi, quod benignitate erga poeniten-

777

tes uti permittit, attamen fecundum favorem

[07)

delinquentium.

Can. 25. fichabet: ,,Poenitenti-

» bus fecundum differentiam peccatorum Sacer-

Vtoh

, dotis arbitrio peenitentie decernantur.

Debet

g ]

» itaqueSacerdos in peenitentia danda fingulorum

[imm

»caufas fingulatim confiderare; originem quo-

[

»que & modum culparum , .& affe&us, gemitus-

"

Ticidr

» que: delinquentium diligenter examinare, ma-

bepæn&«

»hifefteque cognofcere, temporum etiam, &

m p

»perfonarum, locorum quoque & a&tatum quali-

] C

» tàtes infpicere, utpro contiderationelocorum,

Ommmu

,€tatum, vel temporum, feu pro qualitate deli-

culs

»&orum, atque gemituum uniuscujusque delin-

QY

» quentis à facris regulis oculos non defle&at.

Ypter

Exemplum XXII. Dat Concilium . Triburienfe,

quod varias elargitur indulgentias, nunquam ta-

j Ut

, Ioje

men fine congrua Satisfactione.

Can. 52. fic ait:

» Placuit de homicidiis , quinquennii tempus ex-

T

|Pente

»plere; modus autem hujus poenitenti& in Epi-

»fcoporum fitarbitrio, ut fecundum converfa-

jlo ve

ifeatat

»tionem peenitentium poffint & extendere tar-

,dantibus, & minuere ftudiofe feftinantibus.

g

» Can. 55. ait: Si quis homicidium fponte fecerit,

usqueaï

» hihil manducet 40. diebus preter folum panem

C

&

um $L

j

D.Amort Ty. dePenit. P. I1.

»

)

1

34

DISPUTATIO . VIIL,

yl

U

,& falem, neque bibat nifi puram aquam. Si

» aliqua corporali infirmitate longo tempore oc-

i»

i«

» cupatus fit, ut non pothitrite jejunare, ad Epi-

»fcopum pertinebit, ut prudenter pertractet,

d

a

Iï

» quomodo infirmum prudenter curare difponat.

» Can. 56. ait: Poenitens poft illos 4o. dies unum

» annum abftineat fe à carne & cafeo, à vino &

»Imedone, ac mellita cerevifia, nifi in aliquo

»magno itinere, vel fiin infirmitate detentus fit.

» Lunc licitum fit ei tertiam feriam & quintam,

»atque Sabbathum redimere uno denario, vel

»pretio denarii, five tres pauperes pafcendo.

» Poftquam autem de itinere domum revertatur,

b

»aut de infirmitate liberetur, praediéctas ferias

» non redimat, fedftatuto modo peniteat.

Can

NÀ

[i

» 57. dit* Secundum & tertium annum fimili mo-

»do peeniteat; excepto, quod pradi&as tres fe-

I

»rias redimere jus habeat. .Et Can.58. Quar-

»tum annum, & quintum, fextum , & feptimum

»ifto modo obfervet: jejunet his fingulis tres

W

» quadragefimas , his quatuor annis fecundam at-

» que quartam feriam denario aut pradiéti dena-

» rli pretio redimere jus habeat.

Exemplum XXIII. Indulgentie exhibet Re-

gino Albbas in antiqua Colle&tione Manufripta , cu-

Ul

jus textum exbibet .Morinus de peen.

Ut fequitur:

» »iquis forte non potuerit jejunare, & habuerit,

»unde poflit redimere, fi dives fuerit, pro fe-

» ptem hebdomadibus det folidos viginti; fi non

Er]

» hàbuerit tantum, unde dare poffit, det folidos

M

, decem,

Si autem multum pauper fuerit, det

ld

» folidos tres.

Pro uno menfe, quod in pane &

E .gi

»aqua jejunare debet quis, Píalmos decantet

,1lle

i

DE

INDULGENTIIS.

s

Qun,

Ts

»mille ducentos genu flexo, & fi non genufle-

»Xo, mille fexcentos oCtoginta, & omni die, fi

-e) adE;

» bftünere non poteft, reficiat ad fextam, nifi

r

1 dlf

»feria quarta, & fexta jejunet usque ad Nonam.

W

» Carnem & vinum non fümat, reliqua perci-

"

& Utr

àwy|

» piat.

itdj

Tentuyt

Exemplum XXIV. Indulgentie exhibet an-

tiquiffimus Codex MS. Zuguflanus, in quo conti-

QU

netur Ponitentiale Ecclefie Auguftanz ufitatum

, vt

ad initium Seculi X.

(cenfo,

Ibidem permittitur fieri

relaxatio peenz Sacramentalis, fed cum obliga-

ERN

Sic

às f

tione ad alia opera fatisfactoria fatis ardua.

habet: ,,Siquis forte non potuerit jejunare, &

i, (

»habuerit, unde poffit redimere, fi dives fue-

hmilm

»rit, pro feptem hebdomadibus det folidos 2o.

NG

» i tantum non habuerit, unde dare poffit, det

Qu

»folidos decem; fi autem multum pauper fuit,

fepünt

» det folidos tres.

Pro uno menfe , quod in pa-

gul t

»ne & aqua jejunare debet ,. canere debet mille

Indamt

» & ducentos genu flexo, vel fine genu flexo

( den

» Pfalmos 1680.

Pro hebdomada 3oo. Pfalmos

»genua fle&endo pfallat.

Qui vero Pfalmos

hibet )

»non novit, & jejunare non poffit, pro uno

(rijit

»8nno, quod jejunare debet in pane & aqua,

f

» donet in eleemofynas folidos 26. & in unaqua-

; hat

» que hebdomada diem unum jejunet ad Nonam,

u p

» X alium ad Vefperam, & in tribus quadragefi-

yi, lt

»mis, quantum fumit, penfet, & medietatem

qetio

» ribuat in eleemofynam. Pretium autem diei

fuerii !

»hoceft; Agapen duobus vel tribus pauperibus ;

» alii totum Pfalterium in eftate; in hyeme vero

|in p

; decz.'j

» 5o. Pfalmos.

Quidam judicaverunt 12. plagas

"

C 2

»,vel

m

36

DISPUTATIO VII

» Vel percuffiones vel plus minus.

'Tamen tem-

» pora difcernere debet unusquisque judex.

Exemplum XXV. Proponunt Burchardus &

Ivo, dum oftendunt, occultis quidem peccatis

condonatam fuiffe publicam poenitentiam , eos

a

tamen de obligatione fatisfaciendi privatim ad-

monitos fuiffe.

Burcbardus l. 19. c.36. & Ivo

part. 15. C. 53. fic habent: ',,Siquis inceftum oc-

» culte commiferit, & Sacerdoti occulte confef-

» fionem egerit, indicetur ei remedium Canoni-

»cum, quodfubire debuiffet, fi ejus facinus pu-

» blicatum fuiflet.

Verum, quia latet commif-

»Íum, detur ei à Sacerdote Confilium, ut falu-

» ti anime fuz poeenitentia occulta proficiat, hoc

»eft; ut veraciter, & ex corde fe graviter deli-

»quiffe confiteatur, & per jejunia & eleemofy-

W

»nas, vigilas, atque facras orationes cum ]la-

» chrymis fe purgare contendat, & fic ad fpem

)!

» pro mifericordia Dei pervenire confidat.

Exemplun XXVI. Indulgentiarum colligitur

ex Cencilio Salegunfladienfi, quod prohibet , nepoe-

Al

nitentes Romam pro obtinenda indulgentia pro-

ficifcantur, antequam prius-congruam fatisfa-

n

&ionem egerint. Can.18. fic ait: ,,Quia multi

» tanta mentis fux falluntur aftutia, ut in aliquo

»Capitali crimine inculpati, (id eft, accufati)

» poenitentiam à Sacerdotibus fuis acciperenolint,

AUL

»in hoc maxime confifij ut Romam euntibus

» Apoftolicus omnià fibi dimittat peccata, San-

A

» &o vifum eft Concilio, ut talis indulgentiaillis

ii

»non profit, fed prius juxta modum deli&ti pe-

» hitentiam fibi datam à fuis Sacerdotibus adim-

» pleant, & tunc Romam ire fi velint, ab Epi-

"r

»ícopo

pE

INDULGENTIIS$.

37

i

»Ícopo proprio licentiam , & litteras ad Apo-

dor

» ftolicum deferendas accipiant.

Chiri

Hazc funt precipua Indulgentiarum per mille

T

priores annos Exempla, ex quibus fatis colligi-

lg,

tur; nullam tanto tempore extitifle indulgen-

ivtig:

tiam, qux ponitentes exemerit ab obligatione

x h

fatisfaciendi pro fuis peccatis: nam pro peccatis

ceftmi

occultisindicebantur poenitentie Canonicz, tunc

Ie cy

temporis privatim cujuslibet arbitrio peragends,

1 C

ut patet ex dictis Exemplis XXV. & probat Fran-

um

colinus de poenit. l. r. & 2.

Pro peccatis publi-

Commil

cis imponebantur ponitentie publice; & hz

quidem remittebantur iis, qui fe jam diu in ope-

, od

M

ribus peenitenti: probaverant dignos mifericor-

vitet

dia, fed quantum ea remiffio coram Deo value-

eeen?

rit, nulli promittebatur.

Seculo o&ayo pceni-

& Q

tentie h: publice in alia pia opera, ut in elee-

ial

mofynas & recitationem Pfalmorum, aut flagel-

fit,

lationes convertebantur; ut patet ex Exemplis

XIX. XX. XXIII. XXIV. Sed ea ipía erant fatis

ycollig

dl Dj

rigorofa.

Hc ergo facies indulgentiarum erat

primis decem Szculis.

Seculo XI. confluxus

at

m fiü

ponitentium Romam frequentior erat, fed be-

ia C

nignitas Romanorum Pontificum non propterea

major fa&ta eft, ut ex fequenti argumento palam

jcindi

fiet. Seculo XII. XIII. XIV. XV. liberior qui-

1 d

dem peenarum etiam pro peccatis occultis debi-

pereno';

tarum in eleemofynas commutatio fa&ta eft, fed

m a

quantum valoris ea commutatio coram Deo ha-

ccatt, Y

ilpat

buerit, ex conftanti Traditione Ecclefie, &Do-

&orum fententia infra palam fiet, ubi oftendam,

y dl

Ecclefiam ita fenfiffe; eam commutationem feu

Xibus

indulgentiam tantum cuilibet coram Deo profu-

" Ü

C 3

turam,

"

yl

38

DISPUTATIO VII.

",

turam, quantum ftudio fatisfa&ionum & bono-

0*

rum operum coram Deo dignus inventus fuerit.

Ex quibus omnibus liquet, indulgentias non tol-

:

J

lere obligationem fatisfaciendi congrué pro fuis

peccatis.

i

PROBATUR 2.

. u

À tempore Apoftolorum

usque ad annum 1391. nu

lla fuit conceffa gene-

P i

ralis indulgentia, quz potuerit obtineri ab omni

"TU

hominum ztate, fexu, conditione, natione;

nulla fuit talis pro puellis, juvenibus, fenibus,

mulieribus, Religiofis, pauperibus, cegrotis,

TU

g

Germanis, Polonis, Anglis, & infinitis aliis Chri-

ftianis in Occidente & Oriente.

Ergo Ecclefia

ii

Vil

agnovit, fe nullam habere poteftatem, per in-

dulgentias plenarias remittendi obligationem pro-

N

portionate fatisfactionis, quia alioquin fuiffet

crudelis, fi tam infigne & neceffarium peccato-

W

rum remedium ad Sseculum feré XV. in fudario

repofitum abfcondiffet, aut thefaurum adeo di-

vitem, & hazreditatem filiorum Dei defodiffet.

1

"nt. prob. ab induGtione omnium indulgentiarum,

quz ab anno millefimo usque ad annum 1 391.

conceff funt. De iis enim, quz primis decem

S&culis conceffie fünt, jam a&tum eft.

2

PRiMUM crNUs Indulgentiarum funt Ju-

bilea.

Sed primum Jubileum celebratum eft

tantum anno 1300. &fecundum 1350. Hzcduo

R

Jubilea tantum celebrata funt Rome , non vero

dU

in aliis Provinciis, ut nunc fieri folet.

DBonifa-

A

R

Aj

cius LX. anno 1391. conceffit, ut Jubilzum ce-

bl

M

lebraretur etiam in Germania, fedScriptores co-

evi teftantur, illud primum fuiffe in Germania.

"ROR

Ulricus Futrer,/ Hiftoriographus Bavarie, qui

u

&]I

vixit

DE

INDULGENTIIS.

39

ln

vixit Sz&culo XV. ait: Zfmnm 1392. erat annus Sfu-

QUs jj

bileus Monachii, quod SS. Papa Bonifacius in gra-

t

tiam Ducum Bavarie conce[t , & boc Sfubileum erat

du

jrünum in Germania.

Incipiebat in. Dominica Oculi

Quadragefüne , & durabat usque ad Ottavam S. Sfaco-

Yil

bi in eftate.

Manufcriptum hujus Authoris in

n qu

pergameno affervatur in noftra Bibliotheca Pol-

abom

lingana.

uod attinet Jubilea locorum parti-

Ti

cularium, nullum ante annum 1650. proferri

[enjh

poteft, cui indulgentia plenaria conceffa fit.

?PTOL

Clarum ergo eft, quod Indulgentia Jubilei ante

Is i

annum r39r. non fuerat pro omni Natione, aut

Eetlo

Ex tot enim

&tate, aut hominum conditione.

h

Chriftianorum millibus vix centefimus quisque

nemyr

aut millefimus Romam ire potuit ad obtinendam

n fui

Indulgentiam.

D

SEcuNDuM creNus Indulgentiarum funt

n füte

Bulle Cruciate; hw inceperuntSzculo XL.. At

) ao

nec ifta indulgentia erat pro omnihominum con

jefodil

ditione; qui enim illam obtinere voluit, debuit

entiarit

tribus annis fe abdicere militiz facrz, fumere ar-

m 1

ma, & pugnare contra 'Turcas aut Hreticos;

ts ded

aut certé fuis pecuniis alium bellatorem loco fui

conftituere & fuftentare.

Hc utique indulgen-

n fintj

tia non erat pro mulieribus, Religiofis, Clericis,

yratum

pauperibus, &infinitis aliis, quibus aut cetas de-

Wact

erat, autfexus, aut pecunia, autopportunitas.

,v

Coperunt quidem Romani Pontifices Szculo XIII.

"

etiam iis indulgentiam concedere, quiadbellum

bileunt

facrum pecunias contribuiffent; fed ea indulgen-

iptorat

tia plena non erat, fed cujuslibet tantum fubfi-

dio attemperata.

Et ab hac ipfa utique exclufi

Germz

Grego-

juvenes &c.

narity "

u

erant pauperes, Religi,oü,

4

vius

40

D-ISjP-U TA ITHE O- v V.IT.

í

rius VIII. in Bulla Cr

uciata anno r1187. fic ait:

Capia eft Crux Dominica, c

aptus eff Rex, trucidati

m

Epifcopi. — Accingimini, quoniam melius eft nobis mori

m

in bello , quam videre mala. gentis moftre; eis autem,

pl

qui itineris bujus laboren (in 'T'erram San&am) af-

üampferimt ,. plenam indulgentiam pollicemur.

&l

TERTIUM

GENUS

Indulgentiarum eft,

quod concedebantur in Dedicationibus Ecclefia-

rum; fed & in his, quamquam Solenniffimis,

-iE

quas peragebant ipfi Summi Pontifices, tantum

concedebantur indulgentie exigue; vixunquam

À

plenarie. De Dedicatione Andegavenfis Eccle-

;

.:w

fiz d'Zlcherius Spicileg. t. 10. fic habet: Urbanus

W

Mi

II. anno 1098. Zfndegavos. fe contulit; tunc dedicata

