refpondens Adverfariis objicientibus confuetu-

dinem Ecclefie ait: 44d confuetudinem . Ecclefie,

x -«P()nw

i

dum facit predicari crucem , ibique concedit , quod

j

a[fumens crucem. babet indulgentiam pro duabus, vel

Bd

tribus, aliquando pro decem animabus iam wvivorum,

:

E

quam mortuorum , dico, quod non conflat de boc mo-

Um'[]

i

do; nam contra turcas moflris diebus, C» etiam con-

tra Bobemos crux predicata eff; füwiiter pleni]ume

;

indulgentie in reduttione Grecorum. iempore concilüi

v

b

M

"d)

Bafileenfis ; item in. ammo Sfubileo. tempore INicolai Pa-

pe anno 1450. €9 nullibi appofite [unt conditiones,

M

N

per

]l

DE

INDULGENTIIS.

207

Ts

jer quas exdenteretur ad purgandos in purgatorio,

d

Dein lect. 57. fatetur, feinterea deveniíTe in no-

i

titiam , quod fuerint aliquz indulgentie pro

defunétis conceffe, & exemplum affert ab Ec-

AU

j

Wi

clefia Xantonenfi in Gallia, Tyraconenfi in Hi-

( wmbe

h

Ípania ac tribus Ecclefiis Romz, quod ipfum

s

confirmat, alia indulgentiarum exempla authen-

i

tica pro defun&is, nifi forte rariffima non exti-

!tl

tiffe, eo quod Author folertiffimus facta diligen-

yos füfe]

tiffima inquifitione non potuerit alia talium in-

dulgentiarum exempla reperire, quam prafata,

i 1]

prorfus pauciffima , ac fingularia.

2, Romani

ettlo3

Pontificesiniis occafionibus, in quibus habebant

p t

motivum graviffimum concedendi indulgentias

9 dünd

pro defunétis, nullas tamen concefferunt; ergo

m

non erat confuetudo Ecclefie, ullas eo tempore

;üy

concedendi indulgentias pro defunüis.

Quod

in Cruciatis nullas concefferint, jam oftenfum

!mä

:

4

eft; & tamen eo tempore graviffimum erat mo-

tivum, ut animz per indulgentias liberate affi-

fterent Chriftianis, ficut adítitiffe narrantur .Ro-

u 1

gerio Regi Sicilie, quod ipfüm exemplum nog

pus u

debuit effe Romanis Pontificibus ignotum. Item

Romani Pontifices gravifimum motivum habe-

d .E.'I.

l

| fæl:(dij;

bant concedendi indulgentias pro animabus Re-

gum, ac Principum defunctorum, qui Sedi Apo-

Íftolice .erant fpecialiter devoti ; conftat enim,

j i

quod eorum falutem ante, & poft eorum mor-

tem procurare voluerint.

Conceflerunt indul-

jV

gentias orantibus pro falute talium Principum

ante eorum mortem, & concefferunt etiam in-

]

dulgentias orantibus pro eorum anima poft mor-

J

tem, & tamen nullam concefferunt indulgentiam

JMFJ d

que

208

DISPUfATIO VII.

J

que poffet applicari pro anima talis defun&i

g

INicolaus IV. ad Ca-

m [

Principis. Affero exempla.

rolum Regem Siciliz anno 1289. fic fcribit:

" lu

d.

Omnibus , qui devotis orationibus divinam pro te

mifericordiam. imploraverint , fingulis diebus ,. quibus

"m

id fecerint , decem dies de injuntia eis pumütentia re-

si n

laxamus.

& poft hujus mortem Clemens V. anno

hi

1309. hanc addit Bullam : Clemens. V. Cgc. Cum

i DW

clare memorie Rex Sicilie Carolus optimam vepofi-

dl r

1

tam gratiam babere credatur ,| Marie .Regine Sici-

La

f

Vi

lie velitke vidue precibus amnuentes , ommibus, qui

$ro anima prediüi Regis devote Deum oraverint,

[ 1416.

Jingulis diebus quibus id fecerint, viginti dies de.in-

[:

?U.

jun&is füi pemitentiis relaxamus.

Jnnocentius IV.

DIr

El

anno 1251. ad inftantiam Berengarie, filiz Fer-

dinandi Regis Hifpanie optime de Ecclefia me-

riti pro anima Berengarie Matris Ferdinandi, qua

u

m

/

eum ad debellandos gentiles excitaverat, hanc

Bullam edidit.

lunocentius IV. Ommibus, qui ad

'err;q

fépulturam Berengarie acce[Jerint, orationum. fuffra-

1 v.lf-';'/(;l

gia impenfuri, 4o. dies, mec mon C9 illis, qui pro

DT

animce ipfius remedio orationem. Dominicam dixerint,

du

IO

dies de injunttis fibi penitentüs relaxamus.

j

oannes XXII. anno 1316. ad Clementiam Regi-

]

nam Gallie fic fcribit : Omnibus, qui devotis ora-

i

?

tionibus pro te, & prole Tua, nec mon pro anima-

RU dl]n

bus clare Memorie Ludovici Regis Francorum viri

ts

tui, €9 parentum tuorum. dioinam müfericordiam im-

n

jloraverint , quoties ad. Deum bujusmodi preces. ejffu-

vt

l;

derint ,: viginti dierum. indulgentiarum impartimur.

u

J

Raynaldus ad annum 15322. num. 22. ait: Sublatus

'si

& vivis efl. Pbilippus Francorum Rex: 1noriens S'oan-

[

h

nis XXII. apud Deum preces ad. expiandas. reliquias

Q u

crimi-

ld

IL

DE INDULGENTIIS.

209

LT

A

crimipum waculas imploravit; mec pio Sfoamnem de-

leirii

fui[fe officio indicant. littere , quibus 20. dierum in-

dulgentiam preces pro illius anima DDeo porre&turis im-

T^

pertit..— In Papebrobio ad s. Janii in vitaFerdinandi

l dizhu,iz

habetur hec- Bulla ad annum 1470.: Paulus 1.

&t j

n z

wuniverfis Chrifli fidelibus - - - - cupientes , ut. capella

S. zdIntonii; Ulixbonenfis , in. qua ex ordinatione lfa-

AA

belle Duci[]Je Burgundie in die obitus Ferdinandi

(f

Jnfantis Portugallie, ejusdem Duciffe fratris, qui

t hv

ad expugnationem infidelium in Zfrica transfretavit,

)

L

olmnizïw,,

& pro liberatione Chriftianorum in. partibus illis tunc

|

(

exiflentium , ac inde aliter liberari mon valentium in

smanibus eorundem infidelium [pontà obfidem f tradi-

i

li

7770

dii, ac per ipfos infideles diris carceribus mancipa-

2, loA

tus, C tormentis affeGbus per plures anmos extitit, ac

Va

in fide catbolica viriliter perfiflens, ut atbleta fortis

i

poft plurima fupplicia, egritudines , ac labores in eo-

, i

rundem infidelium partibus , & capticitate conftitutus

Redemptori [uo animam veddidit, folenne J4nniverfa-

tht ,

l

T

l

vium anmis fingulis celebratur , & ut congruis bono-

vibus frequentetur , omnibus , qui Capellam preuictam

ii

l

in die Znniver[arii oifitaverint , &? pro Ifabelle, Fer-

dinandi, €9 progenitorum eorundem animarum Jalute

ni::ïis n

m

jreces. effuderint, feptem annos. de injunttis eis pteni-

tentijs relaxamus.

En! nulla hic Indulgentia pro

q,g' ii

*TI

TL

defunctis anno 1470. quamvis majus moti

[2

vix excogitari poffit.

: froti

"

Obiit Princeps Regius pro

J

falute Chriftianorum inter barbaros; jubet Pon-

tifex, ut fideles pro illius anima orent, &tamen

L

n

"

huic anime nullam concedit indulgentiam dire-

&am.

Quz caufa effe poteft tante paucitatis,

j

'

a

nifi quia Pontifex vidit; idem ferme quoad füb-

!

A

U5; ftantiam defun&o fieri lucrum ex deprecatione

W

D..4mort Tr. dePanit. P.41I,

Ec-

2lO

DISPUTATIO

VII.

authoritate Pape, quod

j

Ecclefice folenni fa&a

gentiis noftrorum tempo-

fperari poffet ex Indul

huc circa medium Seculi

rum? ApDo, quod ad

XVI. nondum fuerit confuetudo Ecclefie in con-

fraternitatibus, ac ipfa etiam confraternitate de-

fun&torum. concedendi Indulgentias pro defun-

Gis,

fed tantum concedendi indulgentias pro vi-

Vil

m

In Archi - -

vis, qui oraverint pro defuntis.

Confraternitate Orationis, & mortis, feu defun-

:

&orum Bulla Pii //. anno 1560. fic habet: Pius

Sf

n

hf

IV. Dioina - -- non mulli ordinarunt , ut. pauperum

G

defuniorum corpora proprüs bumeris, candelis ,

expenfis. [cpelirent.

Nüs confratribus, qui pro viri-

unius anime. cujuscun-

[

bus preces effuderint intuita

1

que fidelis defunt&ti centum

annos ; d

llis vero. Confra-

tibus, qui Pauperum deced

entium corpora ad locum

i .m;

de injun&tis fibi pe-

b

Jipulture detulerint , anille. anmos

mitentüs relaxamus.

In Confraternitate B. Mariz

lndu':gem

V1ilI.anno 1592.

de fuffragio pro defunttis Clemenis

QU

adeoque jam in fine Szeculi XV

L. hanc folum, &

:j

nullam aliam Indulgentiam concedit. Bullaillius

j :ïgï

1

fic habet: Clemens I1I. Ex debito &9c. Cardinalis

t

Sfortia muper mobis expofuit quod monnulli ex Paro-

)!

iil

arum

b

chianis fue Ecclefüe wnam Confraternitatem anim

»3-

alias suFFRAGII nuncupalam , — cujus

purgatori ,

ht

pracipussm inflitutum. boc. e[Jet , p

iag ad Deum preces

D

iflentibus. effun-

h

fro di

Gis animabus in purgatorio ex

INos

JU

ln

dere , erig

endam atque inflituendam . [Latuerint.

| V

h

E

--- gmmübus fidelibus ,

qui Ecclefiam. Confrateruitatis

Mümh

in ommium £gc. ac per totam O&tavam , ac INaiioita-

l

u

üis B. V. M. Feflivitaiibus anmis fingulis vifitaverint,

'Gpl Ih

iflentium liberatione

& pro animarum. in purgatorio ex

il

"I

plenariam. indulgen-

pias ad. Deum. preces fuderint ,

tiam

Bo

TL

D'EINDULGENTIIS.

MEI.

t Paï.ä j

lts

tjam peccatorum fuorum, & remi[fonem elargimur ;

hii

ipfisgue. Confratribus , qui qualibet feria fecunda fri-

D

m bebdomadis cujusois menfis SS. Sacramentum eis-

Ui

dem animabus purgatorii P[almos , & Orationes. eci-

]

zando fufceperint , 7. amnos, & tot quadragenas ---

"YT.

velaxamus.

Datum Romz 1594.

lt

ld

Similes Indulgentias tantum pro vivis con-

ha

ceffas reperies plures in mea hiftoria indulgen-

liC hd

tiarum Part.I. ubi a&um eft deIndulgentiis con-

fraternitatum.

t

L

Jd. ipfim confirmatur ex epiftola Bellarmini Car-

(

dinalis füuperius ad finem prioris queftionis pofi-

ta, ubi teftatur, ufun Jitarium privilegiatorum

e[Je valde movum.

AncuUuMENTUM IV. JDemonftretum eft

mathematicé, intra duos, aut tres annos plures

d

indulgentias plenarias applicari pro defun&is,

Jlà

Dno

quod potuerint in purgatorium apime defcende-

hx 0

D

re ab origine mundi usque ad hzec tempora; er-

ll

lh

r Bl

$0 clarum eft, quod Indulgentie pro defun&is

Gw

$

non femper extrahant animam; alias quotidie

exhauriretur purgatorium per novas indulgen-

tias.

Si autem non femper extrahunt animam,

eorum effectus dependet ab aeceptatione Dei,

ll

adeoque profunt modo deprecatorio.

Hujus rei

demonítratio hzec eft.

Conftat ex Geographia; quod in toto orbe

;

(

non dentur ultra mille milliones hominum.

P.

,

-

M

Kolb in fua Geographia p. 4. $. 11. admittit in Eu-

ropa rso. milliones, totidem in Africa, 20oo.

1]

milliones in America, 3oo. millionesin Afia, quo-

L

rum omnium fuümma eft roco. milliones, fi his

hi

jl

O 2

omni-

212

DISPUTATIO VII.

"!

.:

(

omnibus ex abundanti addo 2oo. milliones, fiunt

l!

mille milliones.Conftat ulterius per experientiam,

quod per decurfum unius anni inter 25. homines

ä;

ad fümmum moriantur unus.

]ta conftat ex fin-

B

r

gulis Parochiis; fi v. gr. fint in Parochia 5oo.

]

anime, per annum vix morientur 2o. &in com-

DA

munitatibus quibuscunque , ubi funt v. g. 5o.

i Ut

In urbibus, ubi

vix per annum moriuntur duo.

uqei

funt anims 5000., vix moriuntur 200.

Londini

n

computantur anim: 700000. & tamen numerus

p n

mortuorum annuus ordinarié non afcendit ultra

FR

28000.

Parifüs computantur animz 6000co. &

tamen annuus numerus mortuorum ordinarie

|

].

[

non afcendit ultra 2200o0.

Rome computantur

anime 150000., & tamen numerus annuus mor-

Jf ch*;

r

tuorum ordinarie non afcendit ultra 60ooo.

]Ita-

jmám

que demonftratum eft, quod é mille millionibus

hominum intra annum in toto orbe non morian-

Srdy

1100

tur ultra 400000000. feu quadraginta milliones

hominum.

x quo ipfo conftat, quod intra

unum diem in toto orbe non moriantur ultra

puhy

109589. feu rotunde 110000. hoc eft, centum,

]

ac decem millia hominum.

Jam vero certum

eft, quod inter omnes homines in toto mundo

ff

dus tertie partes fint gentiles, videlicet idolo-

Wtj

latre, aut lurce , qui non perveniunt, nifi

AUR

forte in cafü ignorantie invincibili raro, ad pur-

&l

;Mïhm

gatorium ; igitur deletis duabus tertiisex 110000.

remanent Chriftiani 36666. inter Chriftianos rur-

Rt

fus dimidia pars fervit errori, ac herefi; Abyf-

mell

finie, Agypti, Mofcoviz, Suecie, Danie, An-

Jmsfm

glie &c. populi ab Ecclefia, ac falute, nifi in

QU ü

quantum páucos ignorantia invincibilis ad pur-

RT

gato-

[

DE INDULGENTIIS.

215

lioe t

gatorium admittit, avulfi funt. Major pars Bel-

Aperie

gii, ac Germanie, Armenie, & Greciz itidem

as

in errores & herefes divifa eft; ut proin pro Ca-

C

tholicis quotidie per orbem univerfum ad aliam

Parocbja.

vitam tranfeuntibus vix füperfit pars dimidia

o lt

18333-

jJam ex his octodecim Catholicorum

fitys :

millibus vix tertia pars purgatorio adícribi pot-

eft. Unam enim tertiam morientium parvuli

Iul

'10, J

usque ad feptennium decedentes conficiunt, ut

monfítrat experientia.

Aliam tertiam fibi infer-

IT6T D

dfendt

nus, vorago infatiabilis, depofcit.

Itaque ad

purgatorium quotidie ultra 7oco. animarum de-

g vt

Et hoc haud dubie nimium

m od

ferri non poffunt.

foret, fi exemplis narrari folitis fidem adhibea-

n

AUL U

mus

Dicitur Bertboldo Francifcano, cujus vita

continetur in Javaria fantta Raderi, Ratisbone

f Y

Je li

revelatum effe, intra 6oooo. hominum tantum

4. ad purgatorium perveniffe.

Si ergo inter

X 0l l]le

110000. admitto 7000, ex abundanti multum

i Dj

admitto; imo, ne tenacior videar, auctarium

T

Vr

gratuitum facio trium millium, & quotidie ad

purgatorium defcendere transmitto decem mo-

celt

(

ao 6

rientium millia. Igitur intra annum ad purgato-

rium defcendent 3650000. & intra quinque an-

Vrb

norum millia, fi fupponatur, femper fuiffe tot

1

ii

É

fideles, ac nunc, 18256000000., id eft, o&o-

qtji, !

decim milliamillionum. Atqui certum eft nume-

1il) d

rum fidelium ante Chriftum natum per 4. anno-

jr

g

rum millia fuiffe ad minimum decuplo minorem,

bribu:

ac nunc; adeoque dum nunc intra annum luftra-

l efh*l*

f

libus flammis adfcribuntur 365000., ibi intra

. D

annum eo vix perveniebant 36500.; adeogue

il

if

intra 4. annorum millia 14600c000.

Si addamus

3

annos

Lübllb :

214.

DISPEUTATEO|9*MIE

annos 1r73o. computando pro f(ingulis annis

?wu j

36500o0o. fient 6314500000. adeoque fümma

omnium animarum purgantium usque ad noftra

tempora erit ad füummum 74605000o0. id eft,

feptem millia millionum.

Videamus, quanto

tempore ad eorum liberationem opus fit? Ca-

M

tholici funt 166000o0oo. utpote dimidia. pars

Chriftianorum, qui funt tertia pars hominum,

omnium, nempe mille millionum.

Si igitur qui-

libet Catholicorum intra tres annos tantum lu-

[r

cretur, ut folet fieri, quinque Indulgentias pro

defun&is, jam lucrabuntur o&o millia/ millio-

num; adeoque intra tres annos homines lucran-

i

J

o

tur de fa&o plures indulgentias pro defun&is,

v

quam pervenerint anime ad purgatorium ab ori-

gine mundi.

Preterea, quot legantur quotidie

TAWAMM

[l

qu

"

facra pro defun&is in Altaribus privilegiatis ?

a

quot per annum ab uno fidelium applicantur in-

)

t

dulgentie pro defunctis? quot legantur alia fa-

lr d

cra? quot redemit Chriftus? quot S. Martinus,

& aliiSandi? certe in Ecclefia quotidie celebran-

x

tur ad minimum fexcenta millia facra; habentur

!

inter tot facra ad minimum 20000. privilegiata.

Preterea offeruntur tot commuüniones à fideli-

ii

bus, ut in fingulos dies diftribute ad minimum

conficiant centum millia.

Si ergo omnes indul-

gentiz pro defun&is, & Miffie in Altari privile-;

j

dh(

u

giato liberant unam animam 6 purgatorio, im

il

n

poffibile eft, aliquam animam amplius morari irt

U)

h

purgatorio, cüm per unum diem ad fummum in

purgatorium defcendant decem millia animarum.

Quodfi vero certiflimum eft, dari etiamnum ani-

At

[

d

MW

más, easque plurimas in purgatorio diu cruciari,

il

[

P

prout

L

D'E INODULGEN-TLIS.

215

llg w

Vi

rout dubitari non poteft, eoipfo inferendum

OQue ff

eft, Indulgentiarum effe&tum dependere ab acce-

u a )

n

ptatione arbitraria Dei, adeoque eds tantum. fuffra-

U

A

gari animabus per modum. deprecationis interpofite ab

[

«Ecclefia.

)

u

N

lifi

ÁARGUMENTUM V.

Seculo. XIII. XIV.

: QIOOR

XV, multi Theologorum adhuc dubitarunt, an

Af5 D0r

Indulgenti: valerent pro defunétis; ergo non

BU

dabatur traditio, aut fenfus univerfalis Ecclefiz,

0 H;HUE

dari in Ecclefia remedium pro defun&is tam effi-

lgt

cax, ac infallibile, ut differat quoad fübftantiam

niliz i

à deprecatione Ecclefie; tale enim remedium

TUn6s r

tamdiu latere non potuiffet , nec tacuiffet Eccle-

0 defünd

fia ad errorem Theologorum publicé, & tamdiu,

Ym ) r

nempe per tria Secula pafüim contradicentium.

l

j.

J

—Zntecedens ero prob. ab indu&tione. Joannes Ma-

ti

jor, quifcripfitad finem Scculi XV. nempe 1490.

lt

A

in 4.fent. dift. 20. quaft.2. ficait: Secundo dubi-

at i

iatur, am exiflentibus in. purgatorio Papa po[fit. con-

-

cedere. Indulgentiam? . HofHienfis ,

,

$ multi Tbeologi

$ M

Yil cdi

partem negatioam enent ; &2 primo anno , quo Dottor

m l

eram, bac materia propo[ita n Facultate moftra (Pa-

.

rifienfi) mülti gravi[Jami

Magiflrorum noftrormm par-

j priviff;'

nione d

iem megatioam Lenuerunt.

--- go, quia fuper fe-

nes non iniellexi, fifto im illa examinatione.

p nf

Hoftienfis Cardinalis, qui fcripfit 1260. in fum-

) onns

ma tit.de remiffionibus c.6. ait: Jndulgentie «ivis

Tiedo

tantum profunt, mon mortuis ; ficut. enim membrum

gt

corporale, putridum , *el vefecatum , «oel mortuum mon

yits *

vel vivificari cibo corporali, i& wec

d fing

poteft nutriri ,

membrum fpirituale Corporis Cbr

ifli - cibo - [pirituati.

jlia ts

:Lict alia fuffragia E

cclefie moriuis profmt ; quia

j

io, fed poteflas cla-

charitas fola prode[h in purgator

eiun

j diuff-ï

4

516

DISPUTATIO ViII.

*

M

vium non babet ibi locum , mec ob[lat, quod Ecclefia

Q

Joloit , & ligat pofl mortem, quia ibi fit abfolutio ad

W

con[olationem. «oioorum , & abfoloitur. mortuus, id efl,

antequam morerejur , abfolutus. fuiffe per. contritionem

mon[tratur , 'vel declarat Ecclefía, quod. omnes pro ex«

communicato mortuo liberé orent.

g

Gerfon Cancellarius Parifienfis fermone 2. pro

gt

defun&tis quacft. 9. fic quaerit: Pe[Junine. indulgen-

Lm

hi

à

J acquiri pro defuntlis ? — . Teneo , quod non, quia

Judulgentie ordinate funt pro bis, qui fubmittunt fe

lt

n

curie müfericordie , que bic efl , & durat usque. ad

mortem, non autem pofi mortem.

Idem in Tratt,

de Indulgentiis $. 11. fic habet: Utrum Claves Ec-

d

clefie fe po[fmt extendere mon folum fuper terram , fed

[Uui

Juh ierra imn purgatorio , maxime quoad remi[[ionera

N

1

"

pene, aui venialis culbe , funt opiniones ad utram-

Eul

que partem probabiles, & favorabile ef , dicere, quod

0

fic, [altem per indiretum propter. communionem . in

charitate.

itba

1

od

ltem 4nomymus, qui fcripfit 1480. de indul-

gentüs ait : JDicendum €c. quod ifte indulgentie

um

ln

non. proficiunt exiflentibus im. purgatorio , quia ibi pa-

na, que determinata eft per . Juperiorem Sfudicem, mou

ET

LT

jpoteft per inferiorem. .Dominum eque . tolli.

Bertboldus Epifcobus Chiemenfis in Bavaria,

hng 1

qui fcripfit füam Theologiam 1529. c.89. de in-

* d

dulgentiis fic ait: Pofiquam anima corpore foluta

Ü PW

eft, non amplius Pontifici, od immediate divino ju-

*-wim

dicio fubjetia efW ; binc mec poteflas , mec indulgentia

Pontificis fe ad purgatorium , utpote imn alienwm ter-

ritorium fe extendit.

Ex his, & pluribus aliis Au-

W

thoritatibus fequenti argumento offerendis patet,

Wil

M

poteftatem concedendi induJgentias pro defun-

Á

Gis

i

VH.

DE INDULGENTIIS.

217

5 if

M. li

&is usque ad Seculum XVT. non fuiffe à Theo-

logis omnibus pro certa agnitam. Ex eo autem

,r Wy.

bt t

.:

infero: quod ufus indulgentiarum pro defun&is

non debuerit effe frequens ; quia alias ob uni-

li m ,

verfalem fenfum Ecclefiz de ea poteftate dubitari

non potuiffet.

Infero etiam ; quod nulla tunc

: fe'mo

J

4

temporis extiterit univerfalis traditio de valore

i

V

l

MU

j

t

talium indulgentiarum diftincto in actu fecundo à

h ii

folenni deprecatione Ecclefiz pro defunétis de-

(l n

71

terminatis , adeoque valor earum indulgentia-

rum tam infallibilis effe non debet; quia de tam

ln aT

infallibili, ac efficaciffimo remedio debuiffet fem-

inm (l

per dari univerfalis notitia in Ecclefia, maximé,

Artrin,

cum nullum unquam fuerit motivum, cur Deus

il t

hanc notitiam fübtraheret Ecclefie, eamque pri-

TY

n

mum refervaret ad tam fera tempora.

NU

OBJICITUR.

Hzc fententia, quód valor

n

indulgentiarum pro defunGis m atiu [ecundo de-

pendeat à deprecatione Ecclefiz, nullos pro fe

p i

habetgraves'Theologos. KErgonon efttenenda.

IT

]

"

i

1

REsPONDEO. n. a. nam fatis multi Theo-

ri, ( *

" J

u

j

logi antiqui, & moderni docent, indulgentias

i

pro defunGtis dependere ab acceptatione Dei ar-

l

bitraria, adeóque eas tantum effe deprecatorias.

nü*Bc

$1

I. . Zlexander de Zlles p. 4. q. 23. a. 1. memb. 5.

29 04

iu ]f

ait: Probabiliter , & «veri[me prefumitur , quod il-

n

lis ,. qui funt in purgatorio., poteft Pontifex facere

gpiit

f N [

indulgentias. - - -

Potefl ergo dici, quod illis, qui

junt in purgatorio, po[Junt fieri relaxationes per mo-

il i]ï Wl:

dum fuffragüi , jPoe imeivationis , mon per modum

o

judiciarie abfolutionis , five. commutationis.

] ojferendïi

44d illud, quod primo objicitur , (Chriftum tan-

t

tum

ais

3

J

218

DISPUTATIO^VII

]l

Y

Y

I AR

tum dixiffe, quz folveris fupra terram) potef? dici,

f

quod ia C5 [olutio dicatur e[e fuper. terram , — que

Jit per modim Juffragii , &?. deprecationis.

t

*

S. Raymundus de Pennafort. in Summa 1.

3. de Poenitent. $.63. & 64. dicit :

Si Papa facit

generalem. remiffionem o fubfidio terre - fantte ,. fi

aliquis fecerit eleemofynam , «oalet. fibi talis eleemofyna

l

ad onus penitentie fublevandum , & boc propter duo,

feilicet propter. devotam erogationem , & quia obligat

eum, qui facit remiffiomem, imo (5 totam Exclefiam,

1

ut fuffragetur. ei.

Nunquid igitur, fi erat. paniten-

Wa fiptennis, 9 dedit in prima die 7. mummos fuc-

ce[roe . babentibus remiffiones annuales , erit. continuo

lüberatus totaliter

nam in parte, an in quota par-

ie ?

bec omnino nec [cio, mec credo, aliquem mor-

NI

talem [vire, wifi efet alicui divinitus infpiratum. - -

Sciendum: tamen , quod majoritas , & minoritag re-

LA

miffonis penitentie attenditur. fecundum iria, filicet

. Il f

Jecundum majorem , & minorem devotionem ipfius pa-

Tütentis , cj)zpfn um , qui fuffragantur , &2 /eczmdum

majorem , €9 minorem numerum eorundem fuflragan-

Vp

|

Wums cum igitur mullus po[Jt [cire menfuram ,

G

j 1

mumnerum talium , mec per con[equens pote[l fme Te-

Mi

mzjf 0nis me nfm ümn.--- quo(l autem per orationes,

& fuflvagia Ecclefie fiant bec, patet per multa ex-

empla ; Nam jer orationes Dcmzelzs Jolutus efl popu-

lus à captivitate; per Orationem Moyfis remifit Deus

iram [opleo lfrael; ad orationem David removit Deus

D

LT

pl('"fm & populo þw.

liem , munquid per bujusmodi

l

fufjragia, €» eleemofynas , quas pro eisdem remi[Jio-

nibus dant aliqui j)zf) animabus parentum , «el alio-

TU

AT

112 *

idelium defunttorum

)

liberabuntur. tales. anime

& purgetorio , cum boc ipfum contimeatur in litteris

remif-

l,

DE

LN;DUJL:GiE NT EFTS.

219

QUE

Vg

vemi[[ftonis ?

Credo, quod fic , fecundum modum pre-

dictum

D

4l

IH

Y N

S.' Bonaventura in 4. dlft 20. q. $.. Di-

cendum , quod relaxatio duo dicit ,

- tbefauri Ecclefie

p

e

c0om

m

£U

nicationem

C? cum boc qwmdam Sfudiciariam

If[!/y

abfolutionem

Dico igitur , quod

quia ibefaurus Ec-

[) PM

clefie . eft in Sun i Pontificis [og"jfate, & Ub, qui

fünt in purgatorio ,

vaiione charitatis idonei funt

Ü W [

Jpiritualia: beneficia m;pe;e quod Papa pote[! . eis bo-

lim H

l

na Ecclefie .communicare

; quantum autem ad autbo-

/A

ritaten judicandi ,. cum mz jam

exierunt forum Ec-

; M

1.

clefie , videtur , quod eis non

po[fit. fieri abfolutio ,

il n

TO

vifi per modum (10/J7ecahoms,

j iia proprie loquendo

.l

/il

mon fit eis relaxatio.

IV. — Cajetanus Tratt. 16. quaft. s. ait: Que-

L

viur, qua via th/Lngezztza pe1 modum fyjlumz J)er-

veniat ad auimas in purgatorio, una, eademque wvia

fi,

eft , qua Ecclefie fuffragia fatisfattoria

ub jejunia,

peregrinationes €2c.. ad defunttorum. animas. perducun-

K

tur, C& per quam indulgentia ad illas percenit.

via bec non efl via ]ujz,rzæ , fed via gratie , — fem

mifericordie , quoniam univerfa Ecclefie fuffragia. di-

)

lu

vinam efllapitant gratiam.

ANec puites ,. propterea Exc-

t (

v p

clefiaftica /ijflcl"l/t pro defunttis e[fe vana , aut in-

certa, fed [cito , e[Je utilia , & certa , ficut. etiam

utz/m Junt. & certa . fu äwzgm orationum pro illis,

j n

que conflat dicine mifericordie inniti: Lene figuidem

)

Vil

nobiscum agitur , U cum iis, fi dioina gratia ac-

i

y m

ceptata Eale/zge fuffragia ad . relevamen animarum. de-

(l

ducuntur , non e[l mobis ia juris aliqua adeundi: fo-

rum illud ad alicujus redemptionem , [ed. gratia opus

gt.

V. ja-

220

DISPUTATIO VIIL

V. JSfacobus Latowus, Celebris Profeffor Lo-

(]]A

vanienfis, qui fcripfit 1525. L. adverfus herefes

"

art. 7. de indulgentiis fic fcribit: Quod attinet in-

dulgentias bro defunttis , nibil fine prejudicio melio-

1

vis fententie probabilius apparet , bominem mortalem

nullam babere poteflatem juwvandi animas à corpore

Jéparatas , nifi per oiam fupplicationis , orande. Sutli-

cem , ad cujus tribumal anime füftuntur ,. ficut pro. f.-

delibus defunttis orat. Ecclefia , &? . Chriflo- Alltaris ,

jejuniorum , €9 eleemofynarum offert. facrificia , qui-

bus certum efl, eos jwoari , od per viam poteflatis

mibil in eas po[Je videntur bomünes, quod judicio eo-

.iHIü

vum per wiortem fübdute fint, Cj caufa eorum vo-

caia ad iribunal fuperius, ubi fupplicare, «vel fatis-

jatiionem offerre pole[; communis amicus; féd in ar-

bitrio ^fudicis erit , am acceptare velit, nec me? — Di-

L ji |

UeS.

INibil prejudicii divine juflitie fiet , fi Chriflo

i (

ex commmurw meritorum ibefauro fatisfiat ; mibil enim

LUb

fri at

j'gferre videtur , unde fiat. folutio, qmodo fatisfiat.

1 K

RESsPONDEO.

Cum. thefaurus ille ipfius Chri-

li fit, videndum eff, an pro illo quod bic negligen-

M

u

zer ommüfJum efb, Cbriffus fiài fokoi oelit , aut im

L

Jolutum accipere ,. pro eo maxime , qui non audivit

uadentem udicem , ut concordaret cum inimico , dum

ji

e[Je, in via C forta[fe illi, qui de communi. pro iflo

[/

Al

effert, Chriflus ditturus eff, conclufum eft in caufay,

l i

jfun&us es offidio tuo ; fi vis bunc jwoare, de tuo,

"

"W

opus efl, dones.

l

Pendet ergo à fententia. S'udicis ,

1915

1

jro qua fententia ad clementiam fle&endam pia an-

r

"i

n

Gerums oratio ffoe viatorum, froe comprebenforum in-

W:[m '*n,

dubitanter valet, C fidelium wviatorum opera ad eum

ä.'[m, 1

fmemn direta fuffragantur eisdem. —Et boc egoarbi-

mïgml

iror

ll

DE

INDULGENTIIS.

221

Triiy

tror , Dottores velle dicere , cum indulgentias anima-

Vr

bus prode[fe po[Je ajunt per smodum fuffragà.

Q,Wd li

VI. Polygranus de indulgentiis. Sunt opinio-

!f

nes diverfe , num etiam animabus in purgatorio Pon-

QUE

üifices indulgentias impartiri queant , alis id a[feren-

dbus , alüs «ero megantibus.

JNos cum - alüs dica-

li, tj

mus; clavium poteflatem uti mec in alüs, ita mec n

N ) f'gï;

dandis indulgentiis f& ad. defunétos extendere.. Verumta-

(rjo

men cbaritate adbuc mobis uniti funt, €9 ideo potef

! finja

Pontifex eis charitatis intuitu, veniam exoptare à Deo,

" Qim j

u de tbefauro Ecclefie dignetur eis fuboenire ,. au-

TT

iboritate iamen clavium mec mumerum, mnec menjuram

af n

eis. a[fgnaturus.

", i

VII.

Eflius in 4. dift. 20. S. rr.

Dicendum,

t; f i

indulgentias defun&tis prode[Je mon. per wmodum ab[olu-

ua ]

tionis, fed per modum fuffragü. . Declaravit boc an-

2)

u

ie centum annos Sixtus ÍP. boc autem , ut melius

v

KW,

intelligatur , phrafis ipfa explicanda eft. — INomine u-

mi jl

fragüi auxilium. Ecclefiafticum oportet intelligere , €0

modo quo fideles per pia opera fubveniunt [eu vivis,

iil

h

Pervenit autem bec . indulgentia ad

L

feu. defun&is.

defunétos -non per viam juflitie , [ed per viam gra-

qu m [

9l

l

)

j!

iie, C müfericordie. — Quare exfpettanda efb wüferi-

m

cordia

wudicis, videlicet Dei, ut is oblata pro illis

g i

fuffragia fatisfattoria gratiofe acceptare dignetur , ut

! m

Hmif

bene explicat. Cajetanus.

j

VIIL — Aeefem in 'Theologia p. 2. tr. 5. q. 6.

m

$i

dub.9. Petes, an indulgentia defunt&tis conce[Ja cer-

10, & infallibiliter illis profit? — Refpondeo negatice.

Sed folum per modum impetrationis , & fuffra

gii «/ä'

cundum liberalem IDei voluntatem id. acceptantis.

Hoc

grobatur ex communi fenfa fidelium , qui accepta una

m 0

Ui

j

indulgentia pro defuntto aliam de novo Jolent acc:iþere,

Ce-

025

I'ISPAPT-AT'EO-VIE

e9 celebrata wuna Miffa in Jdltari privilegiato. alia

dlünj:,f"

L

plures pro eodem defun&to curant. celebrai.

IX. — Prognolus

(

in fpeculo Clericorum tr. 14.

de indulg. c.6. Refol. s. Summus Pontifex. anima-

bus in purgatorio indulgeniias applicare potef? per mo-

dum [uffragi, & adjutorii Ecclefiaftici illis applicati

exbibendo Deo fuisfaitionem , & quafi pretü folutio-

mem , adjunttis precibus, wt ei

n wüfericorditer acce-

£

20

piare, d

e

netor ad liberationem animarum ,. Deum vo-

gando, ut dignetur bujusmodi. fatisfattionemr ad. libe-

vationem dictarum animarum acceptare.

2

Jta Layman,

Vioaldus ,. Tuletus, INava

VUs. P

Corduba , Suares, 5

Coni

P

PUv ,

& alüi relati à Bonacina

» €& quamvis pro-

[i

bcbilis fi opinio Soti, Navarri,

Falentie , Suarez,

"

« Coninck apud Layn

l

wmnn, a[ferentium, indulgentias

defunttis certo ,

& infallibiliter

prode[]e Cficut & alie

/

11]

Lt

Ht

-

reces Ecclofiaflize infa

üliter exaudiuntur pofitis con-

[709

2*p

-ditionibus ) probabilia, tamen videtur Je

ntia infra

citandorum Do&orum , aferentium ,

i

L

indulgentiam pro

defuntlis concefJam mon. babe,

effettum.certum, & in-

fallibilen ,. fed tantum

prodejje per modum fiffragii,

ac impeltrationis fecundum liberalem Dei acc

.

eptantis «vo-

luniatem, quia Chriffus fé non obir

gavit ad acceptan-

das jatisfa&tiones ab .Ecclefim obla

tas pro liberatione

[

L

defunttorum.

Jta. docent. Bonaver

wura, Richardus,

JDurandus ,| Cajetanus , Cordi

T.

;

ba, Canus, Petrus So-

dui, Henriquez

» C inclinat. Bellarminus.

Jf j

X

T beodorus . Pletamug S.

3. 1. ». de Satis-

factione, & purg

atorio c.r6. Fauten

j!

dum efl , in-

dulgentias nom eodem mmodo

b

prodéje vivis, atque de-

iT

funttis.

V'iventibus profi

wnt per modum abfolutionis,

ID

N

€$ jufie commutationis ,

defunttis autem neutro iftorum

modorum . profunt.

Profunt. autem 4llis folum per mo-

8l

dum

"II

DE

INDULGENTIIS.

225

'; ;*i*:fïeg;;

dum fuffragii.

Utrobique tamen. juftitia fuum locum

veinet; fit enim, quod condonationum cau[a fattum

li

oportuit : quod autem per alium fiat , 69 per alium fa-

&um liberaliter admittatur , id eft.gratie, & mifori-

cordia.

Caterum indulgentiene pro. defunttis juJLitie

J

innitantur , aut tantum IDei liberalitati, w preces , &

füpplicationes , que illorum. caufa fumt? — fed meque

citra diflin&tionem refponderi poteft ; conflat enim, aliud

e[Je elenmofynam pro defunto erogare , aliud pro eodem

orgre, vel jejunare , vel facrificare, aliud rurfas fponte

!j

|

id facere ; aliud ex Ecclefie , «el defuntti mandato ;

j

aliud pro eo , qui meritus ef2, aliud pro eo, qui oppo-

J

[

//f

fitum promeritus. eft.

XI.

Henricus. Henriqueg; S. 9. in Summa

'Theol. Moral. L. 7. de Indul. c.7. .Duo funt con-

;

fiderandà n liberatione anime à purgatorio per indul-

1. Ut Papa de tbefauro applicet juftam com-

r h

fl

gentias.

penfationem.

2. Ut Deus, qui ef juflus S'udex , &

Pater futuri faculi, acceptare gratis velit. ex. miferi-

Nam ,

cordia alienam — fatisfattionem | indulgentie.

quauvois valor prafentis pene ex Chriflo, &9 [anttis

applicate fit equalis purgatorii debito , forum tamen

grafantis voite. Ecclefiafticum eft multo mitius; nam in

purgatorio muda anima fime corporis vefle patitur ab

igne, ut inftrumento 'oinditke divine , & fit pro cri-

üuïa;

;

ainali caufa. executio in Perfona , & Judex propter

eblationem pecunie , aut aliene fatisfactionis redemptio-

n

nem non tenetur reum de juftitia liberare.

Per bec

concordari po[Junt Do&ores ; nam res per indulgentiam

"

7:;

oblata ex Chrifti fatisfattione mon ef? minoris valoris,

quam pena in purgatorio debita, [ed quia intercedit

yotm

applicatio thefauri pro reo alieni fori, mon videtur

li

!

lege juftitie obligari Deus, wut pro defuntto. acceptare

debeat

]i Mif

224.

DISPAUCTA TIO - 3y H

Iu

debeat ex infallibilà promi[fionis patto. |Quare Ponti-

j

fex offert Deo indulgentias per. modum füffragii , per

modum deprecationis ,. ut. Deus ex mifericordia digne-

tur acceptare [ubfidium, quod. pro. anima applicatur.

XIL — Natalis Zflexander , in Theologia Dog-

matica, & Morali. Lib.2. de Indulgent. Regula

16. - : - Quibuscunque purgatorii animabus plena-

via indulgentia applicatur , mon ideo à pemis flatim

