aHeg

CIRCULARIS

hd

Tj

SANCTISSIMI DOMINI NOSTRI

T

Iu

BENEDICTI PP.

XIV.

t

[

ld

t

Penitentiarios Minores , & Confe[Ja-

vios à Cardinali V'icario Urbis deputa-

VAf

dos pro imminente zinno

mnà

Sancio.

Vfnri

In qua indicantur

uf

pat

Difputationes, & Controvet-

st

fie alias excitate, & fublate à San-

Ctitate fua in tribus Conftitu-

tionibus,

DynD

nempe

i

j u

in una incipiente

PEREGRINANTES,

& alia :

CUM NOS NUPER,

& tertia :

CONVOCATIS,

Quz àb eadem San&itate fua publicatee

funt pro proximo Anno

ancto.

Aa $

BENE-

yt

378

DISPUTATIO V;IJ

BENEDICTUS PAPA XIV.

Dile&i Filii,

Salutem, & Zpoftolicam Benedi&ionemï

I

De variis

1

contro-

nter labores, quos fübivimus, ac et-

verfiis

iamnum fübimus, ut imminens An-

gt

fpedtanti- nus San&us, qua ratione oportet, ce-

quu

bus adJu- Jebretur,

& fideles confequantur fru-

Cor

bileum,

| Jf

&

uo-

&um fpiritualem fan&e Indulgentiz, ul-

Ü

(no

modo fol-

timum certé locum non habuit labor

perfcrutandi, & legendilibros, quitra-

vantgr.

&ant de Jubileo Anni San&i, numero

certé non pauci.

Eos legendo obfer-

I'y

vavimus, quodaliquitra&tent, & refol-

)

j

vant controverfias recipiendo unicé ad

&Y

ea, quz fcripferant eorum pradeceffo-

Yi

(

res, & refolvendo puncta juxta rationis

convenientias, ac captum proprii intel.

qm&

le&us fine ullo refpe&u ad conftitutio-

i

nes Summorum Pontificum, in quibus

g

indicitur fidelibus Jubileum Anni San-

foni

&i, cum tamen in iis, inferta invenian-

fir

tur aliqua verba, precedentes contro-

li

P

verfias dirimentia.

Alii authores fünt,

T0

qui accuraté confiderando verba di&a-

b

rum Bullarum Pontificiarum, eadem be-

E

|

neponderare non omittunt.

Hinccon-

fpecw

fequenter pro diremptis habent excita-

Tif

&TuV

tas contentiones ab au;horibus, qui vel

fcripfe-

DE INDULGENTIIS.

379

ll

fcripferuntante emanatasConftitutiones

prafatas fublativas difficultatum; vel fi

fÍcripferunt poft eas,fcripferunt fine debi-

tisreflexionibus ad verba Apoftolicarum

Conftitutionum. Imminens Annus San-

&us, fi placebit Deo Maximo prolongare

nobis vitam adillud usque tempustertius

j

erit, quemNos vidimus Rome celebra-

M

ri: & bené recordamur Difputationum,

T

qu2 non fine fervore agitabantur inter

If

Confeffarios Urbis & Confeffarios extra

1

Urbem, quando hic terminata celebra-

T

tione Anni San&i locis extra Urbem Ju-

lr

bileum transmittebatur.

In Conftitu-

Isi

tionibus, quas de Anno San&o edidi-

j

mus, inferuimus quedam verba, que

necà Nobis, nec à DoGoribus, qui an-

| l

r

te nos fcripferunt , habita fuere tanti

s.

valoris, ut aufferant difficultates ante-

cedentet excitatas.

jUó

Fecimus equidem

M

l

quasdam Declarationes circa nonnullas

i

queftiones, que& ha&tenus manferant

]u

indecife, & que refolute dici non po-

terant vi tantum verborum Conftitu-

at non exinde

2l

tionibus infertorum :

promittimus Nobis, quod folverimus

g

Jj

omnia dubia, qua in mentem venerint

i

hominibus cerebrinimisfübtilis, & Me-

3mh&

taphyfici utilis quidem pro materiis

v

fpeculativis, fed tanto incommodi pro

materiis moralibus.

Speramus tamen

a

ftraviffe viam, quam alii minüs ac Nos

"

Occu-

$80

DISPUTATIO VII.

occupati ,, profequi poterunt liberis ve-

T

v

fügis. Atqueutomnia, que egimus,

alis utilia evadant, prefertim Confef-

fariis, & animarum Dire&oribus, diri-

gimus ad vos, Dile&i Filii, hanc No-

ftram Circularem Epiftolam, adimplen-

tes hoc modo promiffionem, quam de-

dimus in Noftra Allocutione Confifto-

M

riali habita à Nobis in Confiftorio die

5.Maji Anni currentis 1749. Utomnis

excludatur confufio, & debito ordine

Lf

procedatur, traétabimus particulatim

de qualibet Conftitutione de Anno San-

jil

tem diem.

&o à Nobis publicata usque in prefen-

u

fl

I.

Ti

um

JDe Zpoftolica Conjlifwime, quc incipit

[/7]

PEREGRINANTES, /n qua indici-

um

?ur Univerlale Subileum. nni Sandli,

(

pullicata die 15. Maji Foflo Afcen-

üm

tonis Domini 1749.

ln f

DE Com-

2

fs

munione

In hac Noftra Conftitutione fe-

Ut

Sacra-

quentialeguntur verba: Veré penitenti-

ET

mentali.

bus, 9 confeffis, [ücraque commumione re-

Mi

i.. lNos primi füumus, quiconfeffio-

ni univimus Communionem, annume-

Sm

tthg

rantes eam inter opera injun&ta, &prz-

fcripta pro confequendis Indul

gentiis

Qu

Anni San&i :

Motiva Communionis ad-

jungen-

j

|

li

DE INDULGENTIIS.

381

I

jungende fuerunt à Nobis expreffa in

J

Nofítra Allocutione Confiftoriali facta

1f

in Confiftorio habito die s. Maji 1749.

li

Non arbitramur, -excitari poffe quz-

f

ftionem, utrüm nomine Sacre Com-

h

munionis intelligatur Communio Sacra-

LO

mentalis, vel Communio Spiritualis , li-

il

cet Sacrum Concilium Tridentinum (a)

) ij

facit mentionem de tribus communio-

J

nibus, nempe de fola facramentali, qu

"y

eft illorum, qui eam recipiunt in pecca-

AU

to mortali; de fola fpirituali, quz eft

V.

illorum, qui fummé defiderantes gufta-

n

re Panem Eucharifticum cum fide viva,

que per dile&tionem operatur, exinde fru-

&um & utilitatem fentiunt: & deSacra-

mentali fimul, & fpirituali, que eft il-

lorum, qui prius ia fe probant, €9^ in-

[

fltruunt , ut oeflem nuptialem induti ad Divi-

nam Meníam accedant.

Nos fub nomine

fm

!

Sacre Communionis intelleximus , & in-

fly

telligimus Communionem Sacramenta-

lem fimul & fpiritualem: hic quippe

fenfus obvius verborum eft; nec un-

y

quam credimus, alicui in mentem ve-

j

nire poffe, quod nomine Sacre Com-

Mu

munionis intelligi poffit fola Communio

j

:ïw

Sacramentalis, ficuti etiam bene adver-

ij

tit Pater Pa[ferinus (b) non obftante,

ia

quod ifte, licet fcripferit poft damna-

u

tionem

(2) Seff. 15. cap. 8.

(b) De Indulgentiis quaft. 43. & 44.

DISPUTATIO VII.

382

tionem propofitionis fa&tam ab Alexan-

dro VII. 7. Septembris r665. qui facit

confe[fionem voluntarit nullam, fatisfacit pre-

cepto Ecclefie , fcripferit tamen ante da-

mnationem propofitionis, factam à ve-

ia

?j

nerabili Servo Dei Innocentio XI. 3.

Martii 1679. Precepto communionis annue

t

A

Jatisfit per Sacrilegam Domini manducationem.

De Con-

3

In celebri Conftitutione Bonifa-

r

feffione

cii VIIL incipiente antiquorum fub titulo :

T

Sacra-

De Penitentiis €? remi[fionibus, inter ex-

T

mentali. jrgoagantes communes, ubi indicit Jubi-

ii

q

leum Anni SanGi, fequentia leguntur

verba: Verà penitentibus 69 confe|fis, wvel

ii

qui verà pomiütebunt , & confitebuntur : &

D

in Extravagante Unigenitus Clementis VT.

uN

l

libro Sexto , tit. eodem, leguntur hec

D

uid

alia verba: Peré Penitentibus & confe[fis :

j

(

& ex his verbis quandoque orta eft gra-

lf

vis quzedam controverfia, utrüm ad con-

&l

M

dw;

fequendam Indulgentiam fufficiat con-

&

feffio n voto, vel requiratur etiam con-

UI E

feffio in re, quod idem eft, acquzrere,

Ql

utrüm ad confequendam Indulgentiam

W

]

neceffe fit: Sacerdoti peccata actualiter

confiteri, vel utrüm etiam fufficiat de

illis peenitere cum vero a&u contritio-

(

b

nis, & propofito peccata confitendi,

"us

differendo ad aliud tempus confeffionem,

L

& fpeciatim ad Pafchale, quo tempore

Ü)h

quilibet fidelium obligatus eft ad reci-

"UI

piendam Sacrám Corumunionem.

4. Que-

(

[

DE INDULGENTIIS.

383

d

4. Queftio ifta indicataquidem eft,

fii

nt.

fed non fuit refoluta 4 Cardinali de Lugo

)

(c) Nos eam invenimus formaliter dis-

d

cuffam. JLudovicus Bologninus clari nomi-

ll

nis Canonifta in fuo Traétatu de Indul-

gentiis inclinat in fententiam, quod fuf-

Ti

ficiat aCtus Contritionis cum di&to pro-

12

pofito. . Felimus Sandeus, vir etiam ce-

Ti

lebris per fuos Commentarios in Jus Ca-

ij

nonicum, in fuo 'Tra&atu de Indulgentia

f

plenaria, in eandem inclinat fententiam,

ii

fed afferit, quod contraria fit magis fe-

At

cura.

Opera Bolognini, & Felimi funt

|

j

impreffa in Tractatibus, qui vulgariter

t

appellantur Magni.(d) Infignis Theolo-

N

ia

gus Sylvefler in fua fumma (e) poft ma-

nifeftatam füam inclinationem in fenten-

|

[j

tiam confeffionis in voto, confulitaétua-

p

lem confeffionem pro confequendis In-

«

dulgentiis: & eidem fententie fubícri-

Ui

bit etiam Venerabilis Cardinalis Bellar-

W !

minus (f).

Santarelli (g) multo & ac-

1

curato ftudio colligitAuthores, qui ftant

iil

& re-

pro una, & pxl'o altera opinione,

ld

quirit

T

iUl

(c) De Ponit. Difp.27. Se&. 6. num. 94.

sU

(d) Tom. 14. edit. Venet. anno 1584. pag.

jnd

145. à terg. pag. 158. à terg.

(e) In verbo: Indulgentia num. 20.

mpo*.

(f) Tom.2. controverfiarum lib: 1. de In-

i

n

dulgentiis cap. 13. f. tertia quaftio.

(g) Variarum refolut. quaft. 76. a num.7.

14

usque ad num. 33.

o

guN

384 DrISPUTATIO VII.

u f

quirit aualem confeffionem pro con-

fequenda Indulgentia Anni San&i, &

"

il

Authoribus ab hoc ipfo collectis Nos ad-

sgrto,

jungemus Joannem Baptiflam Pauliani (h),

qui fcripfit in Jubileum Anni San&i, pu-

sf a

st

blicatum à Julio III. qui tenet, requiri

$x

a&tualem confeffionem vigore verborum

1ommil

veré penitentibus & confe[Jis.

fro, 0

s. ANavarrus adeo celebris,

qui

quondam fecutus eft opinionem , quod

gt

I

fufficiat confeffio in voto, motus Autho-

ritate Cardinalis Cajetani, in fuo Tra&ta-

Yf

"ul

tu de Jubileo (i) illam deferuit, & egre-

i

"if

gius evafit affecla opinionis, quz actua-

lem requirit confeffionem, referens gran-

ipretitnt

at lx

dem utilitatem, & fru&um, quem fcie-

bat proveniffe ex practicata opinione,

d&

requirente actualem confeffionem. — Pa-

Antdi, Y

ier l iva (k) qui fcripfit occafione Jubi-

p5 fd

]ei Anni Sancti publicati ab Innocentio

fïmüïa (0

dtte, of

XIL. & Pater Conflantini (1) in fuo Tra-

&atu de Anno San&o publicato à Bene-

&ls(ig

di&o XIII. afferunt, quod fub verbo

*&tfiy (

veré panitentibus comprehendantur pec-

i,

catorescontriti: attamen verbis ver? pe-

RUPR

nitentibus adjungendo alia, & confe[J;s , in

d

1

his ultimis prefcribatur confeflio actua-

"

"m

lis.

6.Hac

VMf

(h) Lib.3. cap. a. pag. 147. &íqq.

(3) Notabil. 18. num. t. & (qq. & num.6,

iJD

(IJ De Jubil. quaft, 8. art. 3.

;

(1) Part, 2. art. $4

1

Anxr:f

v;e.

M

DE INDULGENTIIS;

385

[ro qy

6. Hzc fententia dici poteft ad:

udi, i

Optata judicio fanéte Sedis, fiquidem in

iNora

Congregatione Indulgentiarum propofi:

ln (j

ta fuit quzftio, utrum, quemadmodum

Miffionarii, exiftentes in Infidelium R e-

X

h, Ti

gionibus,licité San&tam Miffam celebrant

velonz

pramiffo actu contritionis propter pec-

catum commiífum, non exiftente ibi

a, g

J

Confeffario, cui confiteri poffint, & die

A0, QU

feftiva urgente, ne fideles San&ta Mifà

VMT

priventur: ita etiam debeant dici capa-

tT

ces confequendi Indulgentias conceffas

p

verb penitentibus €9 confe[fs, qui actum

contritionis eliciunt, & confeffionem

Va

m

non premittunt; dicta Congregatio re-

quie

fpondit, iftos Indulgentiarum capaces

non effe, fed fupplicandum effeSummo

Uj

a. r

Pontifidij ut eos per novam gratiami

síine u

capaces feddat, ut adeo contriti fine

Tonocentà

premiffa confeffione, copia Confeffarii

deficiente, efficiantur habiles ad confe«

n fT

41 Bu

quendas dictas Indulgentias.

EtNofter

b ve

Predeceffor. Clemens XIL approbavit

refolutionem, gratiamque conceffit. Do-

f p

a

cumenta adducuntur in opere Patris T beos

dori;, Confultoris di&:x Congregationis

1 MMS):

Indulgentiarum. (m)

yafio d

7. Nosfub his terminis veré peni«

(

tentibus & confe[is , intelleximus, &fem-

*

per

gítn

q

(1';1) De Induïg. part. t, cap. 1. árt. $. infine,

il

D. dmort Tr.dePon.P. 1.

Bb

586

DISPUTATIO VII.

-

per intelligemus actualem confeffionem,

quam inter opera injunCta reponimus,

adimplenda pro confequendis Indulgen-

tiis.

Sufficiens forfitan fuiffet hec no-

ftra declaratio opportunum tamen duxi-

mus fore, fi exponerentur fundamenta

prafata, quibus innixum eft noftrumju-

!s,:ir

dicium.

ii

De vifita-

8

In Bulla Peregrinantes , poftprz-

f

tione Ba- fcriptam vifitationem quatuor Bafilica-

b

filicarum. rum, nempe S. Petri, S. Pauli , S. Joan-

FA

nis Lateranenfis, & S. Marie Majoris,

u

adjungitur, dictam vifitationem facien-

t

m

dam effe /emel /altem in die per triginta

E

continuos, aut interpolatos dies, frve matu-

10j

rales , [roe Ecclefiafticos , nimirum à primis

um

Ve[peris unius diei usque ad integrum ipfius

w

fabfequentis diei ve[pertinum crepufculum com-

I j

putandos , fi. Romani el incole urbis , fi ve-

füf, li

vo Peregrini, aut alias extermi fuerint, per

Ka

quindecim faltem bujusmodi dies.

Quibus

1 h

verbis bene, & ficuti Nos ea intelligi-

hl

mus, intellectis, 6 medio tolluntur due

fs

alias excitatee controverfiz.

Q

9. Primaeft, utrüm, ficuti vifita-

ldys

tio quatuor Bafilicarum fieri poteft jux-

!I

""

Y

h

ta tenorem Conftitutionis in diebus in-

uT

terpolatis, veluti exempli gratia fieri

l l

poteft una vifitatio quatuor Bafilicarum

]

femrätr

decima menfis Januarii, & alia vifitatio

U g'u, ,

quatuor Bafilicarum decima quinta; ita

La

arum

etiam fieri potgfc vifitatio e. gr. du

Bafi-

A

DE INDULGENTIIS.

387

o

Bafilicarum in uno die , & vifitatio alia-

Íniy

rum duarum Dafilicarum in uno alio die,

lr

usque dum fit completus numerus tri-

du

ginta vel refpective quindecim vifitatio-

m

num pro qualibet Bafilica.

TR

IO.

Verba /altem femel in die etiam

j

leguntur in citata decretali Bonifacii

VHI. Zntiquorum: & Glofa commentans

i.

in dicta verbateftatur, quod dictus Pon-

Mi

tifex in Confiftorio declaraverit, Vifi-

sJ

tationes Bafilicarum fieri poffe modo

wmüfii,

paulo ante adducto, hoc eft, unius vifi-

f

tationem Bafilice in uno die, & alterius

iniid

in altero, dummodo numerus vifitatio-

/ W

num cujuslibet Bafilice fit trigefimus,

i m

quantum ad Romanos, & decimus quin-

Af

tus, quantum ad Peregrinos, & exter-

nos.

Si factum à Gloffa relatum fubfi-

"

ftit, credimus, dicendum effe, quod

yni

Pontifex Bonifacius non jam declarave-

Wu

rit, talem efTe fenfum verborum /altem

r

Jémel in die, fed quod concefferitgratiam

p

patticularem , vi cujus, non obftante

contraria difpofitione fuz decretalis, vi-

fitationes Ecclefiarum modo adducto

g

lu

peragi poffent: & fane quicunque tem-

Aj

poribus fubfequentibus fcripferunt in

"

j

Bullas Jubilei Anni Sanéi, in quibus

J

femper inveniuntur verba; /altem feme

in die, attendendo, quód dicatur n die

Vi

j

f"

infingulari, & non n dieébus in plurali,

"if

dixerunt, vifitationem quatuor Bafilica-

|

rum

)

Bb2

9

388

DISPUTATIO VIE

j [

rum in uro die effe faciendam. — Videri

j Mi

poffunt Navarrus (n) & Benzonius (0o).

g

Ita pariter ratiocinantur Saniarelli (p),

Lavorius (q) , Quarti () , Pa[ferinus (s),

j

W

f

Pa[qualigo (t), Riccius (u), quihocetiam

adjunxit, quod, quando à Summis Pon-

tificibus in Anno Sanéto Bafilice vifitan-

I

tur, vifitentur omnes quatuor in uno

die.

II,

Hoc non obítante, occafione

apïümi

Anni San&i 170o. intimati à Pontifice

T '1x

Innocentio XII. opere pretium fuit ha-

bitum, in quadam Congregatione par-

ticulari; ex variis Cardinalibus & Przela-

W

W

tis compofita, novo examini fupradi-

&um pun&um fübjicere, utrüm vifita-

tio quatuor Ecclefiarum facienda fit in

5,(&».

uno folo die, vel utrum etiam fieri pof-

D

Ilsl

fit indiebus interpolatis, vifitando e. g.

duas Ecclefias in uno die, & duas in al-

(üffa

tero: & unanimi votorum concordia

l

"l

fuit refolutum, vifitationem omnium

JU*U

quatuor faciendam effe in uno die: at-

D xäfv

)

que ita etiam intimatum fuit in quadam

1

Notificatione, publicata à Cardinali Ca-

Jparo

(n) De Jubil. & Indulg. notab. 32. n. 41.

(0) De Anno ]ubil. 1. ;. dub. g.

(p) Variar. refolut. quaft. 75. n. 1. & fq.

(q) De Jubil. & Indulg. part. 1. c. 17. n. g.

(h

(r) Tra&. de Jubil. pun&. . dub. 1.

(s) De Indulg. q. 49. n. 363.

( De Jubil. qu. 44.

,

(

(u

) Tra&, de Jubil, cap.uz;

[/

w

DE INDULGENTIISs.

389

Vil

Jparo de Carpegna , tunc temporis urbis

(j

Vicario, Nomina eorum, qui Congre-

)

gationi interfuerunt, & ejusdem refo-

(j

"

t

lutio regiftrata eft à S'oanne Riganti in re-

AT

gulas Cancellarie (x); & declaratio ha-

s?w

betur typis edita à Paire Viva(y) eft

m

etiam indicata à Patre Vanranfl (z). .Et

1 U

INos adhzrentes obvio fenfui verborum

[imel. faltem. in. die, communi DoGtorum

UR

opinioni, &precedentibus refolutioni-

Iilid

bus, inNoftra Coníftitutione Peregrinan-

ts declaramus, & proteftamur, NNos

I

j

intellexiffe, vifitationem quatuor Ec-

PM

clefiarum in uno die effe faciendam.

f

"i

I2. Secunda Controverfia refpicit De die,

V

M

n

conditionem. diei, quo, ficuti dictum qUo vifi

[ 1]

il

o

W

fuit, facienda eft vifitatio quatuor Ec- y,., qua-

clefiarum.. Aliqui crediderunt, diem qyor Ec-

D

metiendum effe à media no&e przce- clefia.

dente, ad alteram mediam noctem fub-

VM

fequentem, e-g. à media no&e diei Jo-

j

vis usque ad mediam noctem diei V ene-

[

ris fubfequentis.

Alii deinde credide-

""

l ïUcm

runt, diem menfurandum effe à primis

i

(

vefperis diei precedentis ad vefperas

a

N

/

n

diei fubfequentis, v. g.

vefperis diei

Jovis, usque ad fecundas vefperas diei

TU

Vene-

byo

tl

: QX) Tom.4. ad regulam $3. à n. 22. usque

17. M

a

n

a

(y) De Inäulgcmiis pag. 668. edit. Patavin.

anno 17I$.

(2 Opufc. deIndulg, & Jubil. q.7. n. 10.

590

DISPUTATIO VII.

Qu

Veneris fubfequentis, hoc eft, usquead

'L»v

principium noctis, five usque adhoram

vigefimam quartam diei Veneris; com-

pletorium quippe eft orationum diei

complementum.

I$

Examinata fuit heccontrover-

fiaoccafione Anni San&i celebrati à Pon-

A

m

tifice Clemente X. & refoluta non fuit,

p

veluti teftatur Febeus (a). Expofita fuit

Ro

novo examini occafione Anni Sancti in-

s

di&i abInnocentio XII. Aiganti loco ci-

Wi

tato adhefit fententie, quod dies com-

WA

putandus fit à primis vefperis usque ad

Wt

vefperas diei fubfequentis neque omifit

h

validiffimas afferre rationes pro fuo af-

zu

fumpto, proponens hanc valde oppor-

!)

tunam fuo propofito reflexionem, quod

L

fan&te Porte aperiantur in Vigilia INa-

tivitatis Domini Noftri ante vefperas &

n

a

claudantur in fubfequenti Vigilia Nati-

vt

vitatis Domini poft vefperas, hoc eft,

verfus folis occafum.

Pa

Rationesifte ap-

probate, &affumpte fuerunt à quibus-

Mty

u)

dam, qui congregationi fuere prefen-

l

n

tes, & ab aliis, quorum opiniones ab

eadem congregatione fuerunt poftulate,

At

Yil

m

wE"

M

Alii deinde ex congregatione, & etiam

p

nonnulli ex iis, quz confuluit eadem

T

congregatio, fequebantur fententiam,

ff

quod dies menfuranda effet à media no-

-

&e

h

WI 1

(2) De Anno Jubil. part, 2. cap. 15, pag. 241*

DE INDULGENTIIS.

391

lt

&e ad alteram. Prevaluit hzc opinio,

Tri

üt videri poteft apud eundem Riganti :

ün)

& in citata Notificatione Cardinalis de

dii

Carpegna Vicarii, declaratum fuit, quod

dies à media no&te ad alteram incipere,

st

& finire intelligatur.

Nos autem, ut

fideles vifitationem quatuor Bafilicarum

Iu

fü

imminente Anno San&o facilius adim-

plere poffint, innoftraconftitutione ab-

l'dwr

if

Ícidimus omnem difputandi occafionem,

declarantes, quod vifitatio quatuor Ba-

li

(

filicarum fieri poffit vel primo, vel fe-

QU

cundo modo, hoc eft, ab una media

jd

no&te ad aliam mediam no&ctem , vel à

Of]

li

Ua

vefperis diei precedentis, usque ad ve-

fpertinum crepufculum diei fubfequen-

Y

J

tis.

NI

De con-

14. Denique in citata Conftitutio-

fluenti-

i

t

ne Peregrinantes ftabilitur, quod illi, qui

bus, qui

iter ad urbem aggrefli fuerint, vel in yifitatio-

NI

urbeadvenientes complere non poffunt, nes prz-

/

d

aut inch

oare vifitationem Bafilicarum, fcriptas

I)

morte preventi, velalia legitima cau

(a adimple-

re non

j

detenti, confequantur fructum Indul-

poffunt.

n

sl

gentie, dummodo fint penitentes, &

I

"confeffionem depofuerint, & Sacro-fan-

lt

Ji

&am Euchariftiam receperint: Eosdem

«

vere penitentes , & confe[Jos , ac facra Co

?21-

u

aunione rvefeülos predicke Indulgentie , 9

i

vemifionis participes perinde feri wolumus,

Jl

ac fi di&as Bafilicas diebus à INobis pre-

firiptis ve ipfa fvgitgw"int

15.Do-

1]

J

J

992

DISPUTATIO VvIr

I5. Bonifacius Papa VIII. in feepius

D

3

citata fua Decretali Zntiguorum , i

n qua

Annum Sanéctum indicit

, predictam de-

[

clarationem comprehenfivam Externo-

rum, aut Peregrinorum non inferuit :

propterea ab eodem facienda fuit verba-

g

lis declaratio in Confiftorio in favorem

M

"

Externorum, velutteftatur GlofJa in de-

cretalem Zntiquorum (b) inter Extrava-

j

gantes communes.

Orta poftea fuit

ln cbm

quaftio; utrüm, non fa&a hac declara-

(

tione, illi, quiRomam venire intenden-

Vw.

tes, &iter jam inchoantes,' automnino

M

f

Romz advenierites, non tamen aut in-

choare, aut finire potuiffent prafcri-

ptam Dafilicarum vifitationem , fint con-

[

ü

l;

fecuti Indulgentiam Jubilzei , dummodo

düei

Veré de peccatis poenitentes confeffi fue-

EU

rint.

Nec defuit non

nemo, opinans,

Q

quod eam confe

querentur.

Alii majo-

EH

ris fidei,

& nominis contrarium tule-

f

runt judicium, tenentes,

Indulgentiam

u

fola voluntate non effe c

onfequendam,

AA

fed requiri effe&um. — Ita

difcurrit Fzi-

1 DE

)

nus in fuo Tra&t. de Indul

8 (c) fupraci-

I»

tatus J'oannes Baptifla Pa

uliani (d) hoc

.

tj

affumptum variis probav.

it Argumentis.

Similis

!]e

(b) Vers: Sed quero,

G con effus.

aliquis ver?. peeuiteus

i

i

(c) Inter tractatus magnos cit. tom. 14.

Page

Ig

9. à terpo n. 56.

(d) Li

b. 3. de fubil. cap. €»

l

T

[l

DE INDULGENTIIS.

393

)[æp iv' tv

Similis controverfia tractatur à S. T'po-

lqj

7 (e) ubi inquirit, utrüm ille, qui

Wa

W.

cruciatam affumpfit veftem, iturus pro

recuperanda T'errafan&a, propter quam

TUl

infignem a&ionem confequebatur Indul-

d

gentiam plenariam, eam confecutus fit,

;»'orem

fi in ftatu vere penitentiz exiftens mo-

il t

reretur ante inceptum iter? Et fan&tus

At

Do&or refpondet; neceffe effe, ut be-

CR

ne obfervetur textus conceffionis Indul-

k

gentie; propterea quod fi in textu di-

Gd

citur, Indulgentiam concedi illi , qui

JI)

cruce fe veftit, cruce fignatus illicó In-

at

dulgentiam aquirit, ejusdemque fit par-

telr

ticeps, fimoritur, priusquam iter ince-

TU

perit: quodfi in textu conceffionis In-

oj

dulgentia ifta folum reftringatur ad illos,

BIl

qui mare transmeabunt, crucefignatus,

p

qui ante füperatum mare moritur, Indul-

h

gentiam non confequitur.

tll

16. Clemens Pontifex VI. qui re-

3

duxit Tubilzum à centis annis prefixis à

Ym

Bonifacio VIIL. ad annos quinquaginta,

;it li

in fua Decretali unigenitus titulo de peni-

p

zentiis Cj remiffionibus inter Extravagantes

communes, primusfuit, quideclaratio-

)

s

nem in favorem Peregrinorum &Exter-

norum edidit, editamque przedic&te fue

S'm'xïuï

Decretali inferuit: atque exinde cele-

y.-n'na |

bris Jurisconfultus S'oamnes de Znania. Ar-

chidiaconus Bononienfis in fuo Tractatu

' H' FL

Bbs

de

(c) Quodilibet 3« art. 16,

DISPUTATIO VIEL

394

de J'ubileo , fub rubrica de fortilegiis, poft

propofita ad difcuffionem quatuordecim

dubia, fpe&tantia ad materiam de S'ubi-

üg"f«

M

"

!

l&o n. 9. fequens reponit dubium: dubi-

tatur de illo, qui ivit usque ad mediam

viam, &? non potuit ulterius ires. de illo, qui

0on implet numerum dierum: & ad hocdu-

n

bium ita refpondet: i//a tolluntur in Bulla

j

precedenti, qu& eft Clementis VI. füpra

jv

Eadem declaratio ha-

ex Ipfo addu&ta.

g

M

betur in Conftitutionibus, & Indi&io-

iib

nibus AnnorumSan&orum factis à Sum-

U

mis Pontificibus Succefforibus.

EtNNos

A

omnem controverfiam tollere volentes,

eorumque exemplum libentiflime fecuti,

W

dictam declarationem inferuimus noftrze

i

Adverten-

confütutioni Peregrinantes.

hi

dum tamen eft, quod hzc declaratio uni-

t

"

cé comprehendat Externos & Peregri-

CRf

nos, neque fe extendat ad Romanos,

fetm

velad urbis incolas, veluti etiam bene

n

notavit Benzonius (£), propterea quod

t

Romanis, &in urbe habitantibus impe-

TA

ditis ,. & Bafilicas vifitare impotentibus

ttg

alia via, & modo provideatur, ficuti

i

alibi dicetur.

|

uT

N

fà

RT

n

msnü

II. De

EU

AU l

(f) De Anno Jubilai Lib. . dub, 16.

!

DE. INDULGENTIIS,

393

mpm

II

C

De Con[Hitutione intipiente: cuM Nos

jü

li

NUPER, /gnata die 17. Maji

uj

Atj

1 749.

xh,'qu

17. Inprimis quinqueJubileisnon De fu.

N

legitur, fufpenfas fuiffe alias Indulgen-

fpenfione

1li)

"i

tias, neque etiam reliquas facultates ab- !

ndul-

| W

H

entia-

1]

folvendi à cafibus refervatis: & primus

rum du-

qui dictam fufpenfionem fecit occafione j« An.

Anni San&i, fuit Sixtus Papa IV. Uti noSan&to

N

]

videre eft in fua Decretali quemadmodum

i

N

titulo de penitentiis &2 vemi[fionibus , inter

lat

extravagantes communes, qua invitat

frtt

fideles, ut Romam veniant, & plena-

Wi

riam confequantur Indulgentiam , quam

j

q

Fidelibus inAnno fan&o obtulerat. Ipfius

A0

exemplum fecuti funt alii Ejusdem Suc-

ce[Tores.

Aliqui fufpenfionem Indul-

uf

Is

gentiarum , & facultatum inferuerunt

ia

eidem Bulle, in qua Jubileum Anni

TU

J

San&iindicebant. Ita practicavit Sixtus

ii

IV. Alexander VI. idem fecit, fed per

Pl

UUX

feparatam Conftitutionem. Exemplum

1.

Sixti IV. in omnibus & per omnia pro-

fecutus eft Clemens VIL & Julius IlI.

uti apparet ex Bullis Jubilei. & Gre-

gorius XIII. , qui fufpenfionem faculta-

tum, & Indi&ionem Jubilei per diftin-

&asiterum Bullasinnotefcere fecit, ficuti

p

antea fecit Alexander VIL.: & ita fuc-

cedentibus temporibus obfervatum fuit.

Sirus,

h

396

DISPUTATIO VIL

g

Sirus, Valentiay Salas, nominati à. P.

Jj

Baldello (g) quos & ipfemet fecutus eft,

dixere, fuperfluam effe di&am fufpen-

fionem, cum aliunde jam inferta effet

Juri Canonico in Decretali Sixti IV. uti

paulo ante dictum fuit.

Non ignora-

imus; habendas in honore effe non eas

tantumodo Decretales, quz inferte funt

Colle&tionibus faétis juffu Gregorii IX.

:ï&im d

Bonifacii VIII.

Et Clementis V. fed il-

tibr]

las etiam , .qus Extravagantes Commu-

nes appellantur, inter quas habetur me-

morata Sixti IV.; fiquidem quanquam

X

LJN

|

Colle&io iftarum fa&a fuerit privata au-

thoritate, nihilominus tamen fons unde

i &;'is

(

emanarunt, idem ipfe eft, quem habent

omnes alig, propterea quod & ifte, &

ii y

ille füam fumpferint orginem ab ipía

9d ;

Apoftolica Authoritate , uti optime

Tutfa

etiam advertit Ven. Frater de facto Epi-

Vrj

Jiopus Folteraneus (h)) in fuo Opere nu-

s

l

per in lucem edito.

Attamen reflecten-

ul

tibus Nobis, quod faltem in dubium ra-

tionabiliter vocari poflit, utrum füfpen-

H

fio Indulgentiarum & facultatum fa&ta à

Sixto Papa IV. non fueritrevocata; ex-

[/ ï*M

inde originem duxit neceffitas nove fuf-

hn t

N

penfionis tam quoad Indulgentias, quam

IJ.PMï

quoad facultates, que fufpenfio fieri

"

folet,

(g) Tom. 1. Theol. Moral. Lib. s.

de Lege

Diíp. 1. n. 8.

(i)

. (h) Inftitution. Turis Canon. cap. $9. n. 8

(

;

DE INDULGENTIIS,

397

E

folet, quando Annus San&us indici-

Ti

turl

[jn

I8.

SufpenfioIndulgentiarum & fa-

&t

l

cultatum facta à Sixto IV. fequentibus

m

fuit expreffa verbis: usque ad noftrrum,

N

€? ejusdem Sedis beneplacitum fufpendimus;

hi

u

ilasque, durante beneplacito noflro, &g Se-

2l

TU

dis preditte ,

f

enfas e[Je «olumus ,. nec

interim alicui fi

L

äjg)

agari :

& quantum fta-

tuitur per claufulam ad beneplacitum Se-

(j

dis Apoflolice , durat etiam poft mortem

T

Pontificis eam ftabilientis :. enimvero

TUU

Qu

ftabilitum non ceffat, fi non eft revo-

d dl

catum à Succefore: fj usque ad. Z4pofto-

[lilid

lice Sedis beneplacitum gratia. concedatur ;

£

Vi

tunc enim , quia Sedes ipfa mon moritur,

Wa

durabit perpetuo , nifi à Succe[Jore fuerit ve-

vocata: quod non contingit, quando

(

Pontifex concedit quidquam usque ad fue

voluntatis beneplacitum , Conceflio enim

expiratper mortem concedentis: /i gra-

fT

(atioh

tiofe tibi à Romano Pontifice concedatur , ut

DT

beneficia, que tempore tuc promotionis ob-

j

tinebas , po[Jes usque ad [uc wvoluntatis be-

l

neplacitum. vetinere , bujusmodi gratia per

4 d

ejus obitum , per quem ipfus beneplacitum.

vf

omnino extinguitur , eo ipfo expirat ; funt

verba Bonifacii Papz VIIL. (i).

s QUUT

n

pE

19. ANavarrus in füis Confiliis (k)

dicit,

A

(i) In cap. ff graliofe. de refcriptis in Sexto.

löe[

(I). Lib. . de Peenitentiis & Remiffionibus

Confil, 17.

(q

398

DISPUTATIO Vit

(

dicit, fe ad amuffim examinaffe iftam

materiam: & profe&o fufo de eadem

calamo fcripfit in fuo Tra&atu de S'ubi-

leo &? lndulgentüis (I) ubi poft examina-

Qw

f

tam fignificationem claufüle ad noftrum

60

& Sedis Zpoflolice beneplacitum , dicit,

certam effe mortem Sixti IV. fed incer-

N

a

tum effe, utrum hic ante fuum obitum

E

revocaverit fufpenfionem , vel utrum

quidam alius Ejusdem Succeffor hoc fe-

ul

s[i,

cerit: quapropter fe oftendit fequacem

opinionis tenentis , fufpenfionem Sixti

f pl

]

etiamnum durare.

Vixit Navarrustem-

z2

poribus Gregorii XIII. & ubi obferva-

j;æu'onew

vit, quod hic Pontifex in füfpenfione

&t

Indulgentiarum Anni San&i adhibuerit

F

claufulam ad noffrum &? Sedis Zlpoflolice

H ul

beneplacitum , defuüper locutus eft cum

V

officialibus Romane Curie, qui Eidem

fu.

refponderunt, Sixtum Papam nunquam

n

univerfalem feciffe fufpenfionem Indul-

MT

diel

gentiarum, neque pretendi poffe, in-

du&am fuiffe hanc revocationem pre-

Wl

terlapfo Anno San&o; fed credi poffe,

itpta

quod Ipfemet Sixtus, exfípirante Anno

if, g

San&o, particularem quamdam fecerit

u

14l

aliquarum Indulgentiarum fufpenfio-

M

nem, ut petitionibus quorumdam fide-

h

lium faveret; & adjunxere, quód etiam

llhs

A

Gregorius Papa XIII. eandem methodum

füew

fequi

(1) Notabili 28. n.27. & 28. ac Notabili

U

23.1,7.

j

li

)

DE INDULGENTIIS.

399

»m.cn

fequi cogitaverit: & quantum afferit

Z

ANavarrus , id ipfüm quoque confirmat

j

Benzonius (m) & P. "Tbeodorus (n).

20.

T.

Quod fi vero aliquis dixiffet,

w

aut diceret, verum efTe, Pontificias de-

terminationes expreffas per verba: d

i

T

D

noftrum , .&9 Sedis Zdpoftolice beneplacitum,

j

Y

A

i

nonexpirare morte Pontificis, qui eas

Vr

condidit ; & neceffariam effe revoca-

Is

tionem faciendam à quodam Illius Suc-

ceffore, credibile etiam effe, Sixtum

u

i

IV. elapfo Anno San&o non folum nul-

7]isd

lam expreffam & generalem feciífe re-

vocationem, fed ne particularem qui-

m

Yone

dem, confirmando quasdam Indulgen-

u

tias fufpenfas: attamen fimul fübjunxif-

fet, aut fubjungeret, dari quasdam re-

la

vocationes, uti fchole loquuntur, vir-

tuales, & equivalentes revocationibus

Ti

DI

expreffis, & illas interveniffe in cafu,

f

de quo agitur: quippe, non obftante

2

fufpenfione Indulgentiarum faéta tem-

pore Anni San&ti, füummis Pontificibus

1yr

femper optime notum atque perfpectum

n

Jiil

fuit, quod homines pii ac Religiofi,

elapfo Anno San&o ex Cathedris popu-

f

vilt-

lo propofuerint, & publicaverint Indul-

a

gentias tempore Jubilei fufpenfas, eas

fuis inferuerint libris, atque in easdem

ipri

i

fufe fcripferint, nec unquam Sedes Apo-

chli.ca

[|

yp

!

(m) De anno Jubil. 1.4. cap. 8. dub. 6.

(n) .Tom. 1, de Indulg. cap.17. art, f*

)

400

DISPUTATIO VIt,

ftolica quemquam ex przdictis actibus

jii

ad cenfüram revocavit, tametfi non

vb

p

omiferit Indulgentias prohibere Apocry-

phas, & etiam per varia decreta fpeci-

'HHI

;

ficare revocatas, quotiescunque occafio

[/]

[j]

:

fe obtulit id faciendi; unde haud dubie

FE

in anguftias, uti dici affolet, fuiffet

i

redaétus Navarrus, & redigeretur etiam

dl

ia

in Easdem, quisquis fe fuiffet profeffus,

aut profiteretur fequacem opinionis Na«

n

varri.

niti

21. Reflexio prefens noü noftra

Ói)l

eft, fed Cafiro - Palai in fuis operibus

:Q]

moralibus (0) & fi ex predi&ta reflexio-

T

M

né quidquam aliud deduci non poffit,

i.

aut deducatur, nifi quod faltem materia

tgafi

dubia fit, potuit hoc fufficere noftris

t d

Predecefforibus, & fufficiens Nobis fuit

d

cauía faciendi novam füfpenfionem In-

hnime

dulgentiarum, & facultatum occafione

fitie

Jubilei Anni San&i, non obftante fuf:

t:gu

penfione Sixti IV. inferta, veluti dictum

ET

fuit, Juri Canonico.

In Noftra Con-

t hiij

ftitutione cum Nos nuper, de qua impre-

DT

fentiarum loquimur, non adhibuimus

w] UJM

claufulam ad noflrum, 69 Sedis Apofto-

ii

lice. beneplacitum ,

fed adduximus hanc

"d

