tim ex eo, quia Paulus V. in przefata conftitutio-

ne nullam Indulgentiam pro defun&is conceffit

fit al

diréie: quod non eft verofimile eum fatturum

fuiffe, fi precedentes revocaffet: partim, quia

1

Peyrinus L. Part. V. Indulgentia teftatur, Paulum

Tno [ndds

V. fic viv&e vocis oraculo pro Congregatione Fu-

fis ol

lienfi declaralffe.

s. Indulgentie à Paulo V. re-

atvl

vocate, non fuerunt per ejus Succeffores reftitu-

n

ts

te

Id patet ex propofitione ab Zflexandro V II.

]

M

Vyyz

damnata 1666. Indulgentie conce[]Je Regularibus, &

à Paulo V. revocate , bodie funt revalidata.

6. In

N

[

ea revocatione non comprehenduntur Indulgen-

De i

tie, que direti? conceffze funt Tertiariis Ordinum

!

L

LM. !

J

Regularium.

In ea tamen comprehenduntur In-

r

]re

dulgentie, que illis tantum conceffz funt indi-

J

1

Jl

H

j

re&é, & intuitu Ordinum Regularium, id eft,

COK:1

p j

per communicationem, feu extenfionem. Ita

Doncfcut

declaratum eft ab Innocentio XI. 10. OGobr.1686.

Ratio autem eft, quia Paulus V. tantum revo-

rbl

Twldio

Y

cavit Indulgentias Regularibus, hoc eft, adflri-

Md

r

&is ad tria vota Ordinis Religiofi,. conceffas,

Vg

quales non funt Tertiarii , & Tertiariz. 7. Defi-

u

nita etiam fuit à S. Congregatione Indulgentia-

feretae

rum controverfia 1737. in partem negativam cir-

at

inter Tertiarios

ca pratenfam communicationem

gior b

Carmelitarum, &D. Francifci,

8. Novitii juxta

g uo

Q 2

P. T'heo-

244

DISPUTATIO VII.

(i

P. TTbeodorum non poffunt lucrari Indulgentias à

d

)

Paulo V. Regularibus conceflas.

Ita refpondet

P. T'heodorus l.cc. p. 9. S.2. a. 1. $.3. q.2. Ratio

eft, quia Paulus V. in prefata conftitutione ex-

t

preffe requirit annum Novitiatus completum.

Cuilibet INovitio, inquit, qui po/T completum probatio-

nis annum profe[fionem emiferit , plenariam.

Hoc ta-

men non obítante, oppofita fententia eft mihi

d

J

probabilior: quia non eftverofimile, Paulum V.

If

voluiffe in hac Bulla recedere à communi do&ri-

na, quod Novitii in favorabilibus gaudeant pri-

vilegiis Ordinis.

Neque per verba proxime ad-

i

du&ta Pontifex voluit ponere modum , conditionem

*

& 'claufulam reftringenten 1ndulgentiis in fua Bulla

contentis; fed potius voluit Indulgentias jam in

BISR IN

Novitiatu obtentas ampliare per Indulgentiam in

profeffione poft expletum probationis annum

u

obtinendam. 9.[n ea revocatione comprehen-

l M"

W

duntur etiam Indulgentie antiquitus conceffie

1. i

Canonicis Regularibus. Ita declaratum eft à S.

K

i

Congregatione Indulgentiarum 1713. 8. Maji.

1o. Indulgentiis à Paulo V.Perfonis Regularium,

TT

j

(

hi

vel ab aliis Pontificibus Ecclefiis Regularium di-

l

re&e in favorem Laicorum conceflis gaudent et-

AR

iam Moniales, quantumvis non amplius exiftant

u

hh I

füb gubernio Ordinis, fed füb regimine Epifco-

il

pi. Ita declaravit eadem S. Congregatio ?. Fe-

DN

w

W

n

bruarii 1720. & fpeciatim confirmavit Innocen-

W

tius XIII. 9. Maji 1722. per Breve Apoftolicum

N ä«

editum in favorem Canoniarum, Beyrberg, Bey-

harting, Bernried, Dieffen, Dietramzell, In-

W

dersdorf, Polling, Raitenbuech

; Ranshoven,

ü

T

Rorfchledorf, Wayarn, ad S. Magnum.

(

hbæ

QU!F.-

LUA

DE INDULGENTIIS.

245

tl

QuzRITUR 20. Quales foleant concedi

. ftr

Indulgentiz extraordinariw pro Monialibus?

Mz

'RESPONDEO.

P. "TTbeodorus Confultor S.

eonfi

As QQn

Congregationis Indulgentiarum ]. cc. $. 5. fic re-

fpondet: Jfferemus nonnullas bic Indulgentias , qua-

ii f

vum conce[fiones ad limitatum dumtaxat tempus, puta ad

r d

aptennium &g'c.. juxta Z4poftolicee Sedis [bylum à Regu-

fentoto d

laribus obtineri foleant.

Pro omnibus & fingulis Mo-

r g

nialium Mona[fleriis cujuscunque Ordimis &?. Inftituti

mj

tam Monialibus , quam exteris puellis inibi degentibus

um

f

per Brevia diftin&ta conceduntur fequentes gratie ad in-

i proxïjja

dulgentias pertinentes.

!

n fu,;f

I. Quatuor Indulgentiz plenaric vifitantibus Ca-

t n

pellas intra clauftra exiftentes diebus velin

Brevibus defignatis, vel ab Ordinario defi-

a r

nandis.

"

N

Qs t

II. Índulgentiz feptem Ecclefiarum Urbis.

A0 QO

III. Indulgentia pro Novena Nativitatis D. N.

ss

; editunt

IV. I.nd.ulgentiæ feptem Altarium.

m s

wüns

V. Indulgentiz feriarum fextarum Menfis Martii.

VI. Indulgentiz fcale fanctz.

disnie

s g

VII. Indulgentia in articulo mortis (relaté ad ex-

teras. )

ynanpiti

VIIL Indultum Altaris privilegiati pro anima

(

cujusque ex Monialibus, earumque confan-

, C

guineis ,

& aflinibus primi & fecundi gradus,

ia

Quod fi

ac pro Benefa&toribus Monafterii.

)

l2

"

Monialium monafteria perfe&am claufuram

n H

non fervent, przediéta Brevia minimé conce-

ln DICL am

duntur; ideoque non raro audivimus in S.

u

hi

Congregatione Indulgentiarum oblaturum

u

preces

3

n

Yi

3

246

DISPUTATIO VII.

preces pro hujusmodi indulgentiis obtinendis

to

d

Ita P. 'Theodorus.

(

ls

Vgl

n

fuiffe reje&tas.

»ifa

UERITUR 21. Quales Indulgentie ex-

r

traordinarie foleant obtineri à viris Regularibus,

aut etiam Monialibus ?

M

[

RESPONDEO.

P. Theodorus]. cc. ficrefpon-

det

|

Alià concedüntur Indulgentiarum Brevia

particulari Religioni vel Provincie, vel Mona-

]h)

VC

fterio, five virorum, five mulierum pro quibus-

dam piorum operum exercitationibus, f1S. Con-

Q]

Ttoo

gregatio id expedire judicaverit, & potiflimum

Orationi mentali vacantibus: Subjicimus hic hu-

Amoat

l

jus conceffionis formulam: Ommibus Fratribus N.

qui per quadrantem bore orationi mentali vacaverint,

pro qualibet oice centum dies; qui per duos quadrantes

"

continuatos , feptem annos de injunttis eis, feu alias quo-

modolibet debitis penitentiis relaxamus.

lis vero, qui

Wifrdem

devotioni bujusmodi per duos quadrantes continuatos , vel

(on

Jültem per. quadrantem bore fingulis diebus per totum

rnte.

menfem dabunt operam , & eré pemitentes , & confe[f;

at

Mp

SS. Eucbariftie Sacramentum fumpferint, ac pro Cbrift.

Prin. &?c. preces ad Deum ejfuderint , plenariam femel

u

quolibet men[e Indulgentiam , quam etiam animabus

Cdefun&orum?) aplicare pollint, concedimus G9c.

Pre/fentibus ad feptennium tantum valituris.

ZT

QUJERITUR 22.

An communicatio Indul-

"m

J j

Y

gentiarum quze funt conceffe uni ordini, aut

j fMf

loco fe extendat ad reliquos ordines, vel loca

reliqua ejusdem ordinis?

fs

RESPONDEO.

Indulgentie difficilis. con-

J

ceffionis, hoc eft, qux raro , &cum difficultate

D

conceduntur intuitu fpecialis meriti, aut moti.

L

]i

^Ó

vi, non comprehenduntur in generali commu.

nica,

VII,

DE INDULGENTIIS.

247

RTM

Xony,

tione privilegiorum.

Ratio éft, quia latitudo

communicationis unice dependet à voluntatefeu

hiipe

intentione concedentis, qui non prudenter com-

n'risReggï

municaret indifcriminatim omnibus privilegia

conceffa loco , Monafterio, aut Ordini ob moti-

"u tcírs

Ita cum aliis refpondet etiam

va particularia.

Iptmg

P. T beodorus l. cc.

Tia, v

An omnes Indulgentie

UJXRITUR 23.

li

Coniraternitatum antePaulum V. conceffz fue-

ls f

rint revocate ?

REsPONDEO negativé.

Ita refpondit S.

L

[

COU

Congregatio indulgentiarum die 16. Jan. 1674.

L

li

dum libratis utrinque rationibus cenfuit: JNom

vl a

u

conftare de vevocatione. generali indulgentiarum Confra-

V

ternitatum omnium. Videri poteft P. T'beodorus 1.

ii jziäw;c

cc. art.2. $. 5. ubi fufe difputat de Indulgentiis

m, lw

Confraternitatum.

at

QUJERITUR 24.

Quales fint conceffie In-

dulgentie orantibus ad pulfum campane feria

qii i

fexta?

jeiut, d

REsPONDEO.

Benedittus XIV. 923. Dec.

n r

nit, j

1740. conceffit fequentes : d Pa[Jionis ( Agonie

Redemftoris D. N. 5f. C. in fidelium animis excitandam

m d d

atque fovendam otmpibus , qui fingulis ferüs fextis totius

hi, n

anni bora tertia poft meridiem ad fonum. campana Ec-

o

clefiarum Metropolitanarum , Catbedralium , & Paro-

n

aliisque Superioribus , ut

[f u qd

chialium , quarum Parocbis ,

campanam uniuscujusque Ecc.

lefie bujusmodi pulfari fa-

s (s "

ciant , injungimus, C2 in virtute fantte obedientie man-

damus , flexis genibus quinquies Orationem Dominicam,

g

&? toties Salutationem Zngelicam. devole recitaverint,

) &a]mt

ac pro Cbriftianorum Principum concordia berefum ex-

jf

srpatione , ac S. Matris Ecclefie exaltatione , ec non

ip

OX

au-

DISPUTATIO VII

248

Qr

falutari perditorum bominum:emendatione pias ad Deun

jreces. effuderint , centum dies de injuntlis eis. féu alias

l

quomodolibet, debitis penitentiis relaxamus ; prefentibus

ferpetuis futuris temporibus valituris &c.

qu

[

QUJRITUR 25. Quales fint conceffz In-

dulgentie pro recitantibus Salutationem Ange-

p

n

T

licam ad pulfüm campane mane, meridie & ve-

-

lm

fpere?

n

4h!

irv'

1

REsPONDEO.

j n

Benedittus XIII. 14. Sept.

1724. conceflit fequentes: Omnibus veré penitenti-

Vonej

füred

bus & confe[is , ac S. Communione refettis , qui mane,

aut meridie, feu oefbere ad pulfum Campane , Zngelus

&Ul

Domini nuntiavit Marie , & concepit de Spiritu San-

Go : Ecce ZIncilla Domini, fiat mibi fecundum erbum

tuum: Et Verbum Caro fattum eft, & babitavit in no-

(b t

bis , cum tribus A4ve Maria flexis genibus dewoté reci-

tacerin; C? pro C. p. c. b. e. ac S. m. e. e, pias ad

T )

Deum preces effuderint, blenariam. in uno. die menfis

Mil r

dumiaxat , per unumquemque fidelem. ad fui libitum eli-

fnün

In ve-

gendo lucrifaciendam indulgentiam concedimus.

W J

liquis cero anni. diebus iisdem Chrifli fidelibus verà con-

i, d

triis, quoties id egerint , centum dies de injurttis eis,

Jeu. alias quomodolibet debitis penitemtüs relaxamus.

k [

1

Prefentibus perpetuis futuris temporibus — valituris.

Exorto autem dubio, an tempore Pafchali hz

) n

preces flexis genibus, an vero ftando dicende

i

fint, Benediétus XIV. confirmatis przdiétis Be-

s Brne

nedi&i XIII. Indulgentiis, prefcripto Rubricarum

Dd

inhzrens, juffit orationem illam à Vefperis cu-

»

juslibet Sabbati usque ad totam Dominicam fe-

yl

quentem à ftantibus recitari; ac infüper durante

jl

tempore Pafchali, quod in Vefperis Dominicee

yt (

SS. Trinitatis terminatur , loco fupra memoratze

?

il

Ora-

T

DÉ

INDULGENTIIS.

249

UT

Wi

Orationis Antiphonam: ARegina celi &?c. cum ver-

ficulo & oratione correfpondente: JDeus, qui per

n nj

vefurreftionem €2'c. à ftantibus dicendam fubftitui;

T

iisdem eam devote dicentibus, Indulgentiis con-

dtt g

ceffis, ita tamen, ut ii, qui eam Antiphonam

lo

memoriter dicere nefciverint, easdem Indulgen-

T nl

tias aquirant fupradi&am orationem , ngelus

JDomini , recitantes; ut habetur ex Notificatione

puli l

Emin. Card. Quadagni SS. D. N. Vicarii Generalis

hrj

.-Romz publicata die 2o. April. 1742.

Circa Re-

WäJHI, A;",;1

gulares extat alia Declaratio & Indultum Bene-

UI Á

dicti XIII. hujus tenoris:

jb n

n

v

[4

Indultum,

&i à

uo corceditur, ut Regulares, ali-

TT

0

que in Religiofis Domibus Commorantes , fi. con-

S.)m.z,

"Xx]

fuetas pretes ANGELUS DOMINI C?v. ad

Jonitum. campane recitare non poffmt , mibilo

Mi

mipus ludulgentias alias. conce[Jas , lucrari oa-.

leant, dummodo easdem preces recitent flexis geni-

inkig

bus flatim, ac opus ad Regularem obfer-

viair n

vantiam [peclans expleoerint.

mrit :

gue L

Li

tteris in forma Brevis emanatis die r4. Se-

» ptembris 1724. San&iffimus Dominus No-

s) f

gt d

»fter Benedi&tus Papa XIiI. omnibus utriusque

»Sexus Chrifti fidelibus ad fonitum campanse

jmpNi

ipi lt

, confuetas preces Zfngelus Domini nuntiavit Ma-

»rie, & concepit de Spiritu Santto : Eece. Zncilla

as

» Domini , fiat mibi fecundum verbum tuum: .Et Ver-

gt

»

bum Caro fattum eft , & babitavit in mobis, & ter

Vefpgjs J

» Salutationem Angelicam flexis genibus recitan-

gl

V

Q5

»tibus

250

DISPUTATIO VII,

» tibus femel in menfe die ab unoquoque eligen-

j

[i

» do, fi confeffi, & Sacra Communione refe&i

»fuerint, & pro Chriftianorum Principum Con-

»Cordia, hzerefum extirpatione, ac San&te Ma-

» tris Ecclefie exaltatione oraverint, plenariam

» Indulgentiam conceffit.

Reliquis vero diebus

»predicas preces ut füpra recitantibus Indul-

» gentiam centum dierum. Quia vero SanGitati

» fu€ expofitum fuit, quod fiepe Itegulares, alii-

»Qque in Religiofis Domibus commorantes, &

»tempore, quo mane, meridie, aut Vefpere

» Campane pulfantur, quibusdam ationibus ad

» Regularem obfervantiam fpectantibus detinen-

»tur, & ideo easdem preces recitare tunc tem-

» poris minime poffunt; ac in fimul praefatorum

» nomine humillime fupplicatum fuit, ut ex Apo-

» ftolice Sedis difpenfatione predi&tas preces alio

» tempore recitando easdem Indulgentias lucrari

» Valeant.

Quapropter Sanciffimus Dominus

L]

» Nofter audito voto Sacre Congregationis In-

» dulgentiis, facrisque Reliquiis prepofite, be-

(

|

»nigne indulfit, ut Regulares omnes, aliique in

Tij

» Religiofis Domibus commorantes, fi, dum,.ut

RLM

» fupra Campanz pulfantur, aliquod opus exer-

t (

» cent, quod ad Regularem obfervantiam perti-

U n

»Deat, nihilominus fupra memoratas Indulgen-

&il

AU

Il

»tias acquirere poflint, dummodo ftatim , ac

i

)

» Opus predictum expletum fuerit, preces füpra

ï». TN

» memoratas flexis genibus devoté recitent. Da-

QY

tum die 5. Decerübris 1727.

(v

d

L. Card.. Picus, Preefectus.

t

Ri

Loco T Sigilli.

LT

Rapbael Cofinus. de Hieronymis, Secr.

EI]],(

QuE-

DE INDULGENTIIS,

251

Id

UJXRITUR 26. Quales fint conceffze In-

Il tei

U Con.

dulgentiz orantibus V efpere ad pulfum campaneg

pro defun&tis ?

Id M

Yi

RrzsPoNDpEOo. Clemens XII. r4. Augufti

1736. conceffit fequentes: Ommnübus, qui fub boram

« d

h hii

nottis ad pulfum campane P[almum de profundis , dl

Jfémel. Orationem. Dominicam , & Salutationem nge-

Og

ts d

licam, cum verficulo Requiem. eternam. &c. in fuf-

fragium animarum fidelium. defun&torum flexis. genibus

r

devote recitaverint, quo die id egerint, centum dies

i Vif

de injuntlis eis , [eu alias quomodolibet debitis pomi-

dionust

J det

ientüs velaxamus.

Infuper eisdem fidelibus vere pe-

mitentibus, & confe[fs, ac S. Commumione refeüs,

Eunc t

qui per anmum premi[Ja peregerint , ac pro c. p. c. b.

ts

e. ac f. m. e. e. pias ad. Deum preces. effuderint ,* ple-

d

mariam 1n uno die cujuslibet anni, dumtaxat per unum-

DT

kf t

quemque fidelem ad fui libitum eligendo lucrifaciendam

Andulgentiam. concedimus. — Prefentibus perpetuis fu-

j Donis

turis temporibus valituris.

lii

lia

QuzRrTUR 27. In quo fenfu concedan-

A

Y

tur Indulgentie pro articulo mortis ?

X

j ünj

REsPONDEO.

In hac re dari tres fenten-

tias.

Canus, Covarruvias, & P. T beodorus exifti-

AU

nuu

mant; intelligi verum mortis articulum, ita ut

s t

talis Indulgentia nunquam obtineatur, nifi in ipfo

momento mortis, quo anima folvitur in corpo-

p fiün

Te.

Fundamentum P. Theodori eft, quia Pon-

r

m )

tifices Romani, v. g. Paulus III. 29. Nov. 1539.

Confraternitati SS. Sacramenti, Indulgentiam pró

articulo mortis exprefferunt fub hac forma: /m

mortis articulo , etiamfi tunc mors mon [ubfequatur.

Dein, quia praxis impertiendi Indulgentiam in

IärrW*f(

:;,

artif

552

DISPUTATIO VIL

articulo mortis erat, ut daretur à Sacerdote fuüb

f

hac forma: autboritate mibi commi[Ja &jc.. omnem In-

dulgentiam tibi concedo , .[ü tamen bac wice moriaris ;

Se-

alias eam tibi veforoo pro wero mortis articulo.

éunda eft Sententia Navarri, quod talis indul-

D

gentia tantum obtineatur in articulo mortis prz-

fumpto, id eft in proximo periculo mortis, in

[

s

quo feníu dicit Rituale Romanum , vegrum à quo-

vis Sacerdote pofle abfolvi in arziculo mortis.

In

VT

hac fententia, fi eger in tali articulo mortis con-

fjl

ftitutus utatur Indulgentia, & preter opinionem

convalefcat, non poteft amplius lucrari eandem

i mo

Indulgentiam in altero, aut etiam vero articulo

Ql U

mortis.

Tertia fententia eft Cordube, qui docet,

h

talem Indulgentiam obtineri in prefumpto, & in

;

K

vero articulo mortis, ita ut fi homo fingulis v.

EX

g. annis conftitueretur in articulo mortis prz-

sl

fumpto, toties obtineret Indulgentiam. Mihi

ATU

Tine ulla hefitatione preferenda videtur tertia

al

fententia, ita ut toties homo obtineat hanc In-

a

dulgentiam, quoties conftituitur in articulo mor-

x fi

tis, hoc eft, in probabili periculo mortis.

Wg.

Ratio ef? 1. quia hiecIndulgentia eft id ipfum,

lo

Teattu

quod erat antiquis perfe&a reconciliatio poeniten-

tiumin articulo mortis.

Illa autem habuit fuum

d

N

valorem & effe&tum ftatim, quando sgro con-

-ferebatur, prout patet ex di&is Difput. przced.

NU Fip

M

2. Eft exorbitans à ftylo Ecclefie, & fana

lh

i

ratione, fufpendere effe&um Indulgentie ad

[

conditionem independentem ab homine, quan-

il]. v

)p

tumvis jam pofuerit omnes conditiones ex parte

"düïgeü

fua pro lucrandis Indulgentiis requifitas.

u

al

"d

3. Si

l

DE

INDULGENTIIS.

253

U

.. Si vera effet prima fententia, falfificaretur

- i

forma, Rome pro communicanda Indulgentia

! I

in articulo mortis prefcripta, ubi femper fignifi-

DN

catur effectus de prafenti. v. g. in his verbis: Re-

ts ii

vii[jonem omnium peccatorum tuorum tibi concedo.- for-

Wt

ma ifta applicandi moribundis Indulgentiam, qua

ts t

uti folent Regulares varii prefertim erga Con-

ggïumaqa;

fratres fuarum Confraternitatum , reperitur in

ll Wij |

P. Theodoro: & aliqua etiam reperitur in mea

uf

Hifloria. Indulgentiarum.

Neque oppofitum pro-

t Opti;

bant rationes P. 'Theodori.

Prima enim ratio

VN

potius fervit pro noftra fententia, quam pro op-

Q9 dfüc

pofita, ut patet confideranti.

Praxis illa anti-

f

qua, ficut erat privata authoritate introducta, &

wdo

l

erat per fe abfurda, ita tacite revocata eft per

(

l

VV

novam formam Rome prefcriptam pro commu-

Vgf n

nicanda Indulgentiain articulo mortis. Ceterüm

W V

fi queras , qualis fit differentia inter morientem

TU V

cum lucratione Indulgentiz plenarig, & morien-

VA. M

tem cum communicatione /olenmi Indulgentiz ple-

jatiog

narie fub illa determinata formula, non video

o motts

difcrimen , nifi ex merito , pro &gro nomine

Ecclefie, aut alicujus Ordinis, particulatim de-

lt

precantium.

u

[

QUEZRITUR 28.

Quales fint Indulgentiz

al

Vi

Numifmatum, vel Rofariorum &c. Benedicto-

n s

rum à Papa?

Dipu.

REsPoNDEO. HeIndulgentie exprimun-

tur in Notificatione fedente Beneditio XIII. edita

Xl &

Rome, €? à Clemente XII. & Beneditto XIV. fer-

hiig

vala, prout P. T'heodorus teftatur.

Precipua

homine,»,f

Indulgentia in illa formula contenta eft plenaria

(iono6

in Feitis Nativitatis D. N. J. C. Epiphanie, Re-

pl |

Urre-

ESESPUTATEO--VLIÉ

254

furrectionis, Afcenfionis, SS. 'Trinitatis, & Cor-

g

poris Chrifi; & die Purificationis, Annuntia-

2

tionis, Affumptionis, & Nativitatis D. V. & in

Nativitate S. Joannis D. & in Feftis Petri, &

?j

d

Pauli, & reliquorum undecim Apoftolorum , &

in articulo mortis.

".-'üL

Ad has tamen Indujgentias

lucrandas requiritur inprimis, «t quis ejusmodi :co-

N

ATU

vonas €&9 JNumifmata fecum . babeat.

Dein. ut- quis

altem |femel in. bebdomada. coronam. .Domini , aut. Ro-

ATUD ]

farium ,. ejusque tertiam partem, aut officium vl divi-

p

num , vel paroum B. Virginis, vel defunttorum , vel

eur

Jfaptem Pfalmos. penitentiales ,' vel Pfalimos. graduales

qun

vecitare, aut rudimenta fidei iradere, aut detentos in

zi

carcere , *oel alicujus domus bofpitalis egrotos. vifitare,

hum

aut pauperibus fubvenire , aut MifJam vel audire , vel

d

fi eft. Sacerdos. celebrare confüeverit , & ut vere peni-

&il

iens , & confe[fus Euchariftie Sacramentum. acceperit.

ass

Hs funt conditiones lucrandi Indulgentiam ple-

A

lh l

,

nariam.

Adduntur ad varia bona opera Indul-

J

[

]

"

gentie partiales annorum vel dierum. . In fine

!

additur conditio, wt ejusmodi Corone, -Cruces, Ro-

uþü

D

Jaria, INumifimata , & facre imagines mon: tranfeant

m

gerfonam illorum , quibus à fua Santtitate conce[]ce funt,

qn Ub

aut quibus ab bis prima «ice diflribuuntur , neque com-

At g

]

modari , aut precario dari po[[mt ; alioquim careant

'-mu"dm pe]

Jndulgentiüis jam conce[is ; &2 aliqua re ex. predittis

T

deperdita pro ea [ubrogari altera mullo wmodo — po[fit.

n

Probibet fua Santtitas banc. Indulgentiarum. formulam

)

amprimi extra Urbem.

Rapbael Cofinus de. Hierony-

ïe;ää&ï :

ss Secretarius.

Circa has Indulgentias duo no-

tari merentur.

l

1. quod ad eas lucrandas requi-

i, C

ratur, ut quis con[ueverit pr&fcripta Bona opera

2.

' 'CGmL;

peragere.

Quanto tempore ? non dicitur.

ln

quod

)

/

[

DE INDULGENTIIS.

255

Tjs» [ (

quod prohibeatur hzc formula extra Urbem im-

Áinty

qua de caufa? non dicitur.

primi.

d

!

ezii

l il

QUJRITUR 29. Ancruces & corone fer-

re fanéte perdant Indulgentias fi vendantur? &

lnn, 4

quanam fint earum Indulgentiz?

lp

um

ResPONDEO. Adprimum affirmativé. Ita

m

declaratum eft à Sacra Congregatione Indulgen-

ij ii

tiarum 11. Martii 1721. occafione S'acobi de Cruae

In ld

Civis Auguftani, qui poftmodum, cum interdi-

Ut

nn,

ceretur ipfi mercimonium harum mercium, in

W puli

quas coémendas in Paleftina totam fuam fubftan-

Jj (

',

tiam impenderat, ad paupertatem redattus apo-

'

ftatavit à fide Augufte ad Lutheranos.

Eft au-

tem eadem ratio circa Numifmata , Cruces &

alias res à Papa benedi&tas vel circa cruces cara-

! pm'n;-

Ls

h

vacenfes; quia in conceflione Indulgentiarum

]

Q'I"u:ïl'ü l

:

pro iis lucrandis modus & conditio ponitur, ut

LOX

1

ng;

diflribuantur , quze verba in fenfu à Summis Pon-

:

li

l4n

tificibus rationabiliter intento fignificant diftri-

. ü

l

butionem gratuitam, non venditionem. Imo,

cum formula harum Indulgentiarum prohibeatur

extra Urbem imprimi, videtur, hanc diftribu-

vlf

TEU

tionem ex intentione Suümmorum Pontificum

tantum permitti iis, qui perfonaliter accefferunt

ni

r

Romam, & ibi commorantes eadem obtinuerunt.

Et hinc etiam mercatoribus Romanis prohibitum

]

J

eít, talia Numifmata, vel Rofaria jam benedicta

"

"m

vendere, fed poftquam à peregrinis empta funt,

primum portantur ad Pontificem, ut benedican-

gt oU

tur.

Caterum Indulgentie hujusmodi crucum,

gt

& coronarum terre fanéte funt quoad plenarias

eedem, que funt conceff crucibus & aliis re-

bus

n didwjj

256

DISPUTATIO VIL:

prw

bus.ejusmodi à Papa benedi&tis, prout habetur

d

Y

in Bulla Innocentii XI. data 28. Jan. 1688.

QUJERITUR 30.

Quales fint Indulgentiz

pro recitantibus Rofarium B. V. etiamfi non fint

Confratres in confraternitate R ofarii ?

RESPONDEO.

Benedictus XIII. conceffit

M

fequentes: SS. D. IN. Benedittus X11I. audito voto

j

S. Congregationis Indulgentiis prepofite omnibus utrius-

que féxus Cbrifli fidelibus Rofarium , *oel faltem ter-

,.4;1&!1

tiam partem ejusdem devote recitantibus pro qualibet

Oratione Dominica, &? pro qualibet Salutatione 4n-

Reci-

qui

gelica Indulgentiam. centum dierum . conce[Jit.

tantibus vero quotidie per integrum annum idem Ro-

1

Jürium , «el pariter [altem ejus tertiam partem ,. t

Confeffi, ac S. Communione vefetti fuerint , C^ pro

£ N

€. p. c. b. é. ac f. m. e. e. oraverint, femel in.anno

die ab unoquoque eligenda infuper conce[]t Indulgen-

tjam plenariam , etiam cum facultate applicandi de-

li

m

fun&is.

Declaravit iamen Sua Santtitas, ut ad ef-

i

fettum lucrandi predi&tas Indulgentias requiratur , ut

r

Rofarium fuerit de more benedittum à Fratribus Or-

qudm

dinis Predicatorum. — Dabam die 13. Zdprilis 1726.

TAU

M

L. Cardinalis Picus Prafectus.

Rapbael Cofimus de

05911

li

Hüeronymis Secretarius.

Isl

QUZRITUR 31. Quales requirantur difpo-

d

fitiones ex parte lucrantis Indulgentiam?

u

REsPONDEO.

V

Ex parte lucrantis Indul-

A

gentiam requiritur

I

Ut fit baptizatus quia In-

la

dulgentie fundantur in poteftate clavium, qu&

in catechumenos exerceri non poteft. Cum

vero Indulgenti€ pro defun&is fe non habeant

per modum abfolutionis,. fed per modum folu-

VIS, Q

tionis deprecatorie, potuerunt applicari etiam

& ]:

pro

ld

;

DE INDULGENTIIS,;

357

JU

f l)

u^

pro catechumenis defun&tis ; maxime cum Ec:

DAR

clefia pro his etiam offerat Sacrificium Miffe;

IN

&f

li

9. Ut mon fit excommunicatus , quia excommu-

(

Y

nicatio privat ufu bonorum Eeclefie. $i tamen

quis contritus ferio petat folvi vinculo excome

Mu

municationis, & citra füam culpam maneat ex-

L ulis

communicatusin foro externo, videtur ab Ec-

QU

l

clefia non excludi ab iis Indulgentiis, in quibus

Vi E

non requiritur Confeffio , & Communio ; cum

etiam apud Deum non excludatur à gratia. Op-

MRU

pofita tamen fententia fenfui veteris Ecclefiz eft

"NT

multo conformior, dum penitentes ante exple-

m

&a penitentie conftitute tempora, & ante re:

1 firt

,

ceptionem Communionis Dominice, ac Eccle-

h

fiaftice non cenfebantur effe capaces Indul-

$n

3. Irregulares tamen; fufpenfi; & in-

gentie,

terdi&i funt capaces Indulgentism.

4. Requiri-

l

tur impletio pre[cripterum operum , & quidem mora:

liter eo tempore , vel die; quo prefcribitur.

ii ii

Hincfi prafcribatur Commumio & Confeffo, fuffi-

F'M

i

jl

ciet quidem meo Judicio, fi Confeffio fiat die

precedente, & Communio eo die; quo incipiunt

Árü n

"UL

Indulgentie; non autem fufficiet regulariter ; fi

confeflio fiat duobus diebus ante communionem ;

uïyantmdiï?ï

quia juxta modernam difciplinam Eéclefiz Con-

feffio non folet coordinari ad communionem

g

[c[an[iö Ur

fübfequentem , nifi fiat die immediate antece-

dente, aut eodem.

Moralis autem zítimatio

j

de unione inorali, ac ordine duorum ad invicem

darut *

fumitur à confuetis, non ab extraordinariis; ab

u "

iis videlicet, quz communiter contingunt, non

m

ab iis, que raro contingu

nt, quia attentio ho«

i^

minum fertur ad obvia. Vide diéta refponf. S;

R

Cons

appüwxï

D.Amort Tr. dePenit. P.I1I.

DISPUTATIO VII.

!

558

Congreg. 1712. menfe Martio n. 3. fi qu tameri

ii

z

)!

[

j

perfone haberent confuetudinem in hebdomada

bis confitendi, fzepius autem communicandi, cre-

g

derem, confeflfionem etiam biduo precedentem

fufficienter ordinari ad Communionem.

5. Re-

"L

m

U

quiritur flatus gratie faltem in ultimo opere, &

P

in aliis operibus ex fua natura operativis, aut

tAt

prefuppofitivis gratiw, ut fünt Confeffüio, &

Communio.

Si enim precepto Communionis

?

At

Pafchalis non fatisfit per Communionem facrile-

am, etiam non fatisfiet intentioni, acconditio-

ni Pontificie requirenti Confefionem, & Com-

munionem «veré penitenti;s, prout exprimitur in

Bullis. 6. Requiritur fropofitum juxta vires fuas

congrue fatisfaciendi Deo per ftudium bonorum

operum, faltem ad obtinendum totalem ac ple-

entor

parium Indulgentie fructum, prout

uzít. 9.

EU

oftenfum eft.

7. Requiritur etiam /latus gratie

t f

ad lucrandum Indulgentias pro defunttis. , Ratio eft,

le ff

quia Ecclefia conferendo Indulgentias pro defun-

10 m

&is utitur folutione deprecatoria, conjungendo

us

merita Ecclefi: cum pio opere lucrantis Indul-

TT

a

entiam, eaque conjunctim offerendo divine

FT

W

M

ajeftati, que non tenetur ea neceffario acce-

QT

Va

lr

ptare, prout patet ex Quarft. 3.

Cüm ergo non

* M

jl

deceat, ut Ecclefia opus mortuum exiftentis in

ib

"

peccato mortali offerat pro redemptione anima-

AA

rum ex ponis , non eft cenfendum, quodEccle-

N

fia merita Ecclefiz conjungere velit cum ejusmo-

[

di opere, ficque applicare indulgentiam defun-

i

&is. Multo minus przfumi poterit, quod velit

AT Q

applicare Indulgentiam defunctis dependenter à

M

AU

confeffione, vel communione facrilega, tanquam

lMdep&l

à con-

,

DE INDULGENTIIS.

259

It à conditione.

Ratio hujus do&rine eft, quia,

he domg.

ut conftat ex origine Indulgentiarum pro defun-

ld

&is, Ecclefianon voluit opera vivorum effe nu-

C

dam conditionem; fed meritum , quod elevare

l sh

intendit ad majorem vim impetrandi, conjun-

D

gendo deprecatorié merita San&orum , feu The-

U

faurum Ecclefiz.

In Sacerdote tamen celebran-

C

te in Altari privilegiato habetur effe&tus ex ope-

Conmyg

re operato, faltem aliquis; etiamfi Sacerdos ce-

Q b

lebrans fit in ftatu peccati mortalis.

8. Requiri-

C0

tur etiam Intentio lucrandi Indulgentiam; faltemvir-

, &

tualis, qualis effet, fi homo v. g. in fefto pergit

Tpripitr.

ad Ecclefiam animo confitendi, quiafcit, ibi ha-

t mrertt

beri Indulgentiam.

9. Requiritur, ut, fi in in-

m bunorut

dulgentia exigitur oratio ad finem determinatum, v. g.

t t t

pro concordia Chriftianorum Principum, con-

verfione peccatorum, avertendis calamitatibus

:om.(ïxueïu

&c. fiat formalis, ac explicita oblatio orationis

uU.

fl

ad eos fines in Bulla expreffos.

Ratio eft, quia

n) dfx

oratio cum oblatione fpecifica eft longe validior,

Qu

quam generalis, ac confufa. Sic eft efficacior

oratio, fi quis determinaté oret pro patre, ma-

emis hd

Ts

tre, autPetro, quam fi tantum oret pro iis, pro

quibus principaliter debet.

Idem eft de offeren-

m d

(un o

te Sacrificium. gitur Ecclefia praeefumenda eft

requirere talem oblationem explicitam.

n agl

An fufficiat adlucrandam

Md

QUXERITUR 32.

Indulgentiam opusaliunde preceptum vel impe-

ii qUO

l

tome

ratum? v. g. ari Breviarium poffit offerri pro In-

dulgentia, ubi prefcribuntur devoté preces, an

j [

enfoum

Pater & Ave, quz

, u

idem dicendum de 6. vel 7.

"

recitantur in horis Canonicis? An idem tenen-

d f

odv

dum de ponitentia injun&ta, v. g. oratione 5.Pa-

ter

Qp us

2

260

DISPUOTATIO.VIKE

"

ter & Ave? Item an recitando v.gr. 7. Pater &

ee

Ave, que prafcribuntur in variis Confraternita-

tibus, fatisflat omnibus illis Confraternitatibus

in ordine ad lucrandas earum indulgentias? &

numrecitando R ofarium pariter in tali cafu fatis-

du

J

m

Y

fiat omnibus Confraternitatibus, in quibus requi-

; m

runtur ad fümmum 7. Pater & Ave?

REsPONDEO

Nifi manifefté ob particula-

»Jo

N

M

res circumftantias conftet, Pontificem conten-

tum effe opere aliunde precepto, nunquam fuf-

QW

ficiet opus aliunde preceptum, àut imperatum

ad lucrandam indulgentiam.

Ratio eft, quia re-

p

fif

gulariter extra cafum particularis circumftantiz

Pontifex concedendo indulgentias intendit pro-

movere ftudium bonorum operum fuperogato-

!

;

rium , üt liquet tum ex legibus prudentiz ceco-

nomice Ecclefiaftice, tum ex ipfis Bullis Ponti-

ficum.

Certé Princeps non prudenter admini-

firaret erarium publicum, fi regulariter vellet

illud effundere in remunerationem operum aliun-

ii

de debitorum , v.gr. in remunerationem fteura-

l

rum, taxarum, fervitutum &c.

Idem fenfit Eu-

i

genius IV. dum Monachis Vallifoletanis concef-

fit Indulgentiam plenariam in articulo mortis fub

!

conditione, ut per totum.annum fingulis fextis

A

feriis jejunent. Expreffe enim fubjungit hec

j

t

verba: Si preditbis ferüs ex precepto Ecclefie , in-

J

juntta pententia, «oto, «vel alias jejumare tenentur,

W M"fl A

uno alio die figularum féptimanarum ejusdem, quo

Ms

ad jejunandum mon fünt adflritti, jejunemt. — Acce-

[

dit, quod in multis Indulgentiis intendatur à

tf

Summo Pontifice vel placatio irz divine, velob-

A

p-

tentio fpecialis afliftentie divine, quz non ita

effica-

ll

DE INDULGENTIIS.

561

BU

e;fïïcaciter obtinentur per opera aliunde debita.

Q

Dixi, nifi de mente alia Summi Pontificis conflet ob

Termiat

particulares. circumftantias.

Sic enim tempore Ju-

Paf

bilei, ubi cum jejunio przícripto concurrunt

ld t

yaria alia bona opera fupererogatoria, puta elee-

ii

mofyna, Vifitatio Ecclefiarum, Orationes, con-

j

ftat, Summum Pontificem Rome effe conten-

thæh

tum jejunio, quamvis incidat in diem jejunii Ec-

f

Sic etiam in nonnullis

clefiaftici de precepto.

at

jullis Indulgentialibus finis primarius eft, ut re-

lt z

ducatur obfervantia quarumdam legum hactenus

TW

negle&arum, quo cafü opus aliunde preceptum

Qu

pruüdenter utique fervit pro conditione lucrandi

Indulgentiam.

Sic Paulus V. Religiofis Ordinis

ii p

Mp

Premonftratenfis 1606. 19. O& Conce[jit fequentes

i u

Indulgentias: Qui dimidium bore quotidie meditatio-

s

ni rerum divinarum dabunt ,. 40. dies , qui examinande

yenht d

con[cientie per quartam circiter bore partem. quaque die

incumbent, roo. dies , qui matutinartm Officium mo-

quri L

pands

Ge decantabunt, 10.dies, qui aliquem ex Religiofis Or-

dinis Premonflratenfis ad veformationem inducent, 7 . an-

nf

jmiait

nos, qui leGioni, dum wenfe accumbitur , legendo *vel

!

|

ii u

audiendo operam daburt, 30.dies Cjc. Hluc perti-

oj m

nent penitentiz injunétz in illa ipfa confeílione,

T

quz ordinatur ad lucrandam IndujJgentiam. Cum

