liberantur ; mon. enim . certum eft ; an. bujusmodi Juf-

jragium Divina. mifericordia pro illarum liberatione

J

acceptum babuerit. — Deinde id. fuffragiorum genus il-

lis folis prodeft, qui in bac vita, ut fibi prode[Jent,

sneruerunt ;. quamois autem meruerint omnes, qui in

gratia, && charitate obierunt , ut bec fibi po[fent prod-

M

e[Je non tamen, ut bec fibi reipfa prode[Jent , fed illi

f*

!

d

joli, qui reverentia, ac devotione fingulari. erga claves

Ecclefie , 69 indulgentias affetti fuere , qui mifericor-

fdn'poü

dia, follicitudine ad. [atisfaciendum pro peccatis , ftu-

dio ad [uffragandum pro defunttis infisnes extitere ,

j n

inquit Cajetanus , in bujusque rei confirmationem af-

La

VU

........

fert verba fantti Thome 3.p.4.52. a.8. ad 1. fcri-

"

bentis; non po[Je ex verbis [antti Juguflini concludi,

DA

quod ewmes ili, qui in purgatorio erant, cum Chri-

Jlus defcendit ad inferos , fuerint à purgatorio libe-

lil

vati, [ed quod aliquibus eorum fuerit boc beneficium

collatum , ilis [cüicet , qui jam fuffücienter purgati

!

erant, vel etiam, qui adbuc , dum vioerent , merue-

j

J

Fï*- N

runt per fidem , &? devotionem ad mortem. Chrifli,

wz eo0 defcendente liberarentur à temporali purgatorii

pena. — Quod fi Chriflus Pontifex futurorum bonorumy

jlenariam.indulgentiam. fanguine. fuo. partam illis dum-

[

daxat animabus indulfi, qua liberarentur à purgato-

rii

lg

VIII

DE INDULGEN TII&

DPT-

riüj pena, cum de[cendit ad. inferos, que id. fingulari

aj

ide , g. devotione ad mortem ejus. futuram merue-

"ï,f?r"l!liä i

vant, mon eff exifiimandum , indulgentiam plenariam

ni.

à Romano Pontifice Chriflfi Vicario àn terris animabus

purgatorii conce[]ums & à fidelibus in bac ita con-

Tieig

füitutis aliquibus. [peciatim. applicatam, illis ad. benee

Mier

tolius relaxationem , plenamque liberationem füffragari,

T nipiy ;".

nifi fide, & devotione ad indulgentias figulari, fo«

hi

licitudine ad [atisfaciendum pro peccatis , müfericordia,

0 li

fiudiogue fuflragandi defunttis , alüsoe piis operibus

TE

JDeo in bunc fmem acceptis, inter que pietatem. erga

Pajfionem Cbrifti, SS. Sacramentum , & B. Virginem

UT n

f r

murerari, exifHimaverim , ut. fibi Indulgentie fuffraga-

ventur , meruerunt.

L

His Authoribus addi poffunt

Florentinus de Cocq ,. Corduba, Canus, Petrus Sotus,

lf

". u

& plures alii.

Nec dubitandum, eos quoque

"

in hanc fententiam ituros, quos adduxi in queff.

)

yi

N

2. de difpofitione ad lucrandas indulgentiás pro

vivis.

ub

if t

Wnmans

ltaque concludendum ;. IYndulgentias pro defun-

&is differre quidem à nuda oratione, ac depre-

t5 4l

)

catione Ecclefie, in quantum per Indulgentias

exhibentur Deo fatisfactiones Chrifti, &Sancto-

", á

rum autboritatio, ficut fi amicus capitalis crimi-

l]

hm

nis rei offerret füummam pecuniarum ad fe perti-

ia

tinentem, rogando Judicem, ut hanc compen-

[j

fationem pecuniarum pro condonanda capitali

u

g,

pona acceptare dignetur; quiá iamen bec acceptatio

|grn Ü

sDei eft mera gratia, fequitur , quod. ultimatà *vis In-

T

dulgentiarum. pro. defun&tis in. a&iu fecundo ii tantum

ml

m»

deprecatoria, - - -

D.mori Tr. dePanit. P.IIL,

P

u 3;"".

QUA.

226

DISPUTATIO VIIL.

j

QU/ESTIUNCULZE.

—

QJERITUR 1. Quid fit Indulgentia?

RESPONDEO.

Eft remiffio peenz poft ab-

folutionem Sacramentalem pro peccatis refiduz.

UXRITUR 2. Qualiseftdivifio Induigen-

1

tiarum ?

u

RzsPowpEo. Dividuntur r. in plenarias,

l

Q

feu totales, & partiales.

2. in plenam , pleniorem

sl

pleni[[|pmam.

3. in Jocales , reales , & perfonales.

4

f

in quotidianam, perpetuam, & temporalem.

$

in

erdinariam , & extraordinariam S'ubilei, vel Crucia-

tc

6. inindulgentiam fro vivis , &Indulgentiam

pro defun&tis.

ÜUJERITUR 3

Quid fit Indulgentia ple-

i

naria, & partialis ?

in

Wt

RESPONDEO.

Plenaria, feu totalis eft, quce

r

de fe in peenitente rite difpofito eft remiffiva to-

iif

tius poene poft abfolutionem Sacramentalem pro

iptta

peccatis refidua.

Partialis eft, qu: de fe in pe-

nitente rite difpofito eft remiffiva tantum partis

1 t

m

j

il

p.

ponarum refiduarum poft abfolutionem Sacra-

n

h

mentalem. Exinde oritur divifio Indulgentia-

T

Ml

j

rum Partialium in indulgentias ro. vel 4o. dierum ;

U

I. 2. 3. 7. 10. Vel 1ooo. ammorum; & in carrenas,

feu quadragenas ?

Y

QuzRiTUR 4. Quid eft Indulgentia 4o.

hT

!

Mi

lïl

dierum; 7.annorum? & quid eft carrena

j Vel.

Wt

quadragena?

bj

GU.

REsPONDEO r. Per Indulgentias dierum,

vel anmnorum intelligitur remiffio peenitentise tot

dierum vel annorum conformiter ad Canones

uT

EWD, |

poni-

VlI

DE INDULGENTILS.

565

n

penitentiales à Confeffario injun&te vel injun«

gende non folum in ordineadfatisfaciendum pró

l)

offenfa , fed etiam pro vindicando competenter

: p

delicto.

Per carrenam vero feu quadragenam intel-

J

4

ligitur remiffio abftinentiz feu jejunii quadrape-

i

fimalis à Confeffario conformiter ad Canones poe-

nitentiales injun&ti vel injungendi.

!L ajg

UXRITUR s. ÁAÁn ergo ponitens lücrà»

-

1

turus talem Indulgentiam partialem non tenetur

hny

perfolvere vel acceptare poenitentiam v.g. duo-

( frinà

W. :

rum veltrium annorum à Cofffeffario injunctam ?

RESsPONDEO.

Si antiquitus Confeffarius

ld ve (

viderat, opus pro lucranda Indulgentia requifi-

at

tum confideratis circumftantiis effe proportiona:

tum faltem genere proportionis infime ad fatis-

nilgy

faciendum pro offenfa, hoc eft, ad compenfan:

dum congrué honorem, & damnum, & affecus

d

randam conftantiam, non poterat titulo vindi«

d d

candi deli&i peenitentia vindicativa uülteriore cà-

1aamm£f;

ftigare ad prefcriptum Canonum delictum poeni«

i

h

T

h

q

tentis, necpoterat obligare peenitentem ad fufci-

(t ta00Ut

piendam peenam Canonicam , indulgentia relaxa»

Jutone !

tam. Hoctamen non obftante poterat & debe-

ii h

fo 1

l

bat Confeffarius à poenitente exigere pdeniter

p

tiam congruam deliéto titulo fatisfattionis feu come

un,&lll

genfationis pro honorelefo , pro damno bonis di-

vinisillato, &pro cavenda indemnifatione di vi-

ne glorie in pofterum. Itaque fi Confeffarius

du

viderat aut nunc videat, nullam offenfo aliam

jt

Í

Qu

congrueé preftari poffe fatisfactionem , nec caus

tionem füfficientem Deo przeberi poffe de cavert-

jjpat

fal

dis impofterum injuriis, nifi per poenitentiam ar»

nuam, biennalem aut triennálem &c. poenitens

j

Pa

tené-

228

DISPUTATIO VII.

tenetur eam penitentiam etiam tempore Jubilzi

acceptare, non quidem titulo jufte vindicie,

qu& per indulgentiam extinguitur faltem in facie

Écclefie, fed titulo congrue /atisfattionis.

Plura

de hac re vide in Epiftola Circulari SS. D. N. Be-

nedi&i XIV. infra in fine hujus Difputationis

WIM

fubjicienda.

?r

QuzmniTUR 6. Quid fit [Indulgentia /oca-

w

jdiá

lis, realis, & perfonalis?

RESPONDEO.

Localis eft, qus conceditur

la

()

uno

omnibus certum locum pium v. g. Ecclefiam, de-

vote frequentantibus, aut pio fubfidio veneran-

tibus, ita ut Indulgentia potius alligata fit loco,

quam perfong.

Indulgentia realis eft , quz alli-

MW

tht

gatur rei mobili, v.g. rofario, vel numifmati,

ita ut indulgentia gaudeant perfone, rem illam

devoté geftantibus.

Indulgentia vero fer/onalis

difgenï

efít, qu& conceditur perfone individue yel cer-

:)E U

to generi perfonarum, v.g. Confratribus alicu-

pl

jus Confraternitatis, vel perfonis certum opus

nna

pietatis obeuntibus, quin ea indulgentia fit alli-

gata certo loco aut rei.

Poffet addi indulgentia

ex locali, reali, & perfonali mixíta , v.gr.quze

i

conceditur Confratribus alicujus Confraternita-

RUO

tis certum fcapulare geftantibus, & certam Ca-

:';"C*ZESI]

pellam vel aram vifitantibus.

faim

QUXERITUR 7.

Quid fit Indulgentia per-

B

u!

petua, quotidiana, & temporalis ?

Wy

REsPONDEO.

Perpeiua dicitur, que non

indiget renovatione, fed perfeverat fine prefi-

j

xione termini.

Temporalis eít, qua& exfpirat fuo

tempore, quo elapfo renovanda eft, v. g. poft

Jiptennium ,. quod fpatium temporis ordinarié nunc

T )

Indul-

:Hl

DE INDULGENTIIS.

229

m

d

Indulgentiis localibus anne&itur. —Quotidianavo-

i

E

catur, quam adeuntes certam Ecclefiam aut lo-

cum pium quotidie, aut femel per annum quo-

l

vis anni die liberé deligendo lucrari poffunt. Et

&i

)

tales concedi folent in locis peregrinationum fo-

a

lennium, ubi concurfus peregrinantium per an-

num aícendit ad centum millia.

hithe

QUJRITUR &8.

Quid fit Indulgentia ex-

traordinaria Sfubilei, aut Cruciate ?

Qu t

RESsPONDEO.

Indulgentia Sfubilei vocatur,

k Lrcbln

quz olim concedebatur fingulis annis centefimis,

Ddio u

dein quinquagefimis; nunc autem concedi folet

Ia f

fingulis annis vigefimoquintis.

Cum autem in

d qei

ejusmodi Indulgentiis Jubileis Romani Pontifi-

v um

ces anne&ere foleant varia privilegia, v.g. ab-

g, t d

folvendi à cafibus refervatis, & cenfuris, nec-

c wl

non difpenfandi circa vota aut irregularitates &c.

Yi

j

W

ideo etiam aliz Indulgenticz habentes annexa fimi-

r

lia privilegia dicuntur conceffa ad inflar , feu ad

Indulgentia Cruciate vocatur,

j t

modum Sfubilei.

qu:e conceditur contribuentibus aut coo

peranti-

Va

Ti d

bus ad Pellum facrum contra infideles. .Et talis

Bulla Cruciate in Hifpania eft perpetua, quia ibi

n , Vf

perpetuo contra 'Turcas, Africanos, & Mauros,

Is (onfit

-

invafores navium Chriftianarum & urbium , pu-

li, &

""

gnandum eft.

UJRITUR 9

Quid fitIndulgentia plena,

: i

& pleniffima?

ml

plenior,

Hi termini in authoribus

Ü

RESPONDEO.

]CIM«

ab acceptione arbitraria autho-

fignificationem

f

rum accipiunt.

Authores autem Indulgentiam

| r

plejan vocant quamcunque Indulgentiam plena-

T ER) W

riam.

Pieniorem nominant, qus& habet annexam

3

pote-

porisorä"wä

DISPUTATIO VII.

239

poteftatem abfolvendi à cafibusrefervatis, com-

qi

mutandi vota, difpenfandi à juramentis, abfol-

vendi à cenfuris, concordandi ac componendi

circa reftitutionem bonorum incertorum &c.

Pleniffamam dicunt, in qua anneGtitur ea poteftas

commutandi, difpenfandi, componendi &c. am-

plifïime fine exceptionibus aut claufulis limitan-

tibus.

UJRITUR Io. Quid notandum circa In-

dulgentias pro feftis Sanctorum?

REzsPONDEO.

lNNoTANDUM r. Ordinarie

non concedi indulgentias pro Feftis San&torum

autBeatorum, quorum nomina non funt deícri-

pta in Martirologio Romano.

P. Theodorus in

Opere de Indulgentüis in genere part. 9. c. 1. & 4.

affert Decretum S. Congregationis Rituum, edi-

Q, d

tum 16. Junii 1674. ubi Eminentiffimi Patres fta-

tuerunt; Jndulgentias mon e[Je concedendas in pofle-

MUV

vum , nifi Santtis. defcriptis in Martirologio.

uod

hi 1

fi tamen in cafü extraordinario obtinentur, S

.-:c:ia]n

Congregatio refcribit quidem : Pro gratia; citra

tamen expre|Jionem .Beati 'oel Santti in Litteris 4pofto-

licis.

I

NoTANDUM 2.

Ecclefiis Cathedralibus

concedi duplicem indulgentiam plenariam. Una

conceditur pro fefto Titulari, altera pro alio fe-

1

fto, quodfolenniter celebratur.

Collegiate vel

Parochiales Ecclefie obtinere folent unam indul-

N..M

] |

gentiam plenariam & alteram partialem feptem

XM

annorum & totidem quadragenarum pro diebus

à Summo Pontifice, vel ab Ordinario defignan-

At

dis.

Regularium.Ecclefiis, & aliis inferioribus

N

conceditur unica tantum indulgentia plenaria,

d

aut

rl]'

DE INDULGENTIIS.

231

ld e

aut pro fefto Titulari, aut pro alio, quod for-

Q d

taífle majori celebritate fervatur.

Si plures fint

d

ejusdem Ecclefie San&i Titulares, vel Feftum

Qertona

'ituli pluries in anno recurrat, pro uno die in-

UETS

dulgentia plenaria, pro alio vero vel aliis partia-

Ynend

lis feptem annorum & totidem quadragenarum

dl

concedi folet.

Quamobrem Ecclefiis fub titulo

B. V. Marie, cujus feptem celebrantur Feftivi-

m

tates; concedi foletindulgentia plenaria pro uno

ex di&tis feftis, in aliis feftivitatibus reliquis In-

D. r

dulgentia partialis feptem annorum, & totidem

d X

quadragenarum.

0 t &l

NOoTANDUM 3.

Ab hoc ftylo S. Congre-

P. Thndn.

gationem Indulgentiarum non recedere, nifi fpe-

AUAT

cialis Chrifti fidelium ad Ecclefiam confluentium

,

devotio, autloci qualitas, ubiEcclefia conftru-

&a eft, alterius indulgentiz plenarie conceftio-

nem füadeat. Ideoque, fi Ecclefia preclariffimas

poflideat reliquias, aut in ea infignis miraculi

100

"

memoria recolatur, previa füper his Ordinarii

informatione aliam indulgentiam plenariam non

N

a ln

raro folet concedere ; nulla tamenin Litteris Apo-

ftolicis fa&a expreffione Reliquiarum & miraculi,

m

(s C

vel fub aliqua adhibita cautione. Eadem gratia

conceditur Ecclefiis vel in Indiis, vel füb hare-

has

ticorum dominio conftitutis, vel conterminis,

d gt

ut fideles pluries per annum poffint commode

s. (

infra annum indulgentiz plenariee participes fieri.

[ d

NOoTANDUM 4.

Ad obtinendas ejusmodi

t

g p*

indulgentias requiri; ut in Libello fupplici expo-

natur r.Ecclefie Titulus.

2, Ecclefie qualitas,

ninro

videlicet, an fit Cathedralis , vel Collegiata, vel

ruis n

Parochialis , aut Regularis , & cujus Ordinis; vel

j

4.

&cu-

$52

DISPUTATIO«-YIL

fecularis neque Cathedralis, neque Parochialis.

(i

w

3. Locus Diecefis. 4. Feftum San&i, quod ce-

lebratur, pro quo petitur indulgentia. $. An

Ecclefia gaudeat alia vel aliis Indulgentiis

Jptcia-

liter conce[fs. Hiwc ultima expreffio tam rigoro-

fe requiritur faltem pro Eeclefiis Regularium, ut,

fi omittatur , fupplex Libellus nequidem recipia-

j

tur à S. Congregatione, prout ab ea Decretum

eft die 27. Julii anno 1733. An & quomodo

translato fefto transferantur indulgentig, dice-

tur qe»5:

UZJERITUR II.

Quid notandum fit circa

Indulgentias Stationum ?

j

REsPONDEO.

NorANDUM effe r. Nul-

las ftationes gaudere indulgentiis, nifi qua ex-

?T

primuntur in Miffali Romano ad Miffam.

Ita

declaratum eft à S. Congregatione Indulgentia-

rum

LU

«

NoTANWNDUM 2.

Nunquam ad eundem

diém concurrere duplicem indulgentiam plena-

|

riam. [ta declaratum eft ab eadem S. Congre-

gatione.

Mlv

l

NoTANDUM 3.

iNon conftare de ulla In-

dulgentia plenariaStationum.

Ita refpondet no-

vifhmeé P. Theodorus,. S. Congregationis Indul-

gentiarum Confultor l.cc. c. 1. art.2. $. 3. q.2.

ubi fic feribit: Refpendemus ; mon conflare Stationum

D

indulsentias e[fe plenarias.

Jnfpetta fiquidem Bonifa-

eii VILL eiate Stationum indul

gentie non erant ple-

A

1

marie. las Bonifacius Siationibus quadragefanali

lr

tempore occuryentibus mon addidiffet partialem wunius

A )

anni & quadragene.

Superflium: quippe: foret. poft

üzdulge;

ütiam plenariam adjicere aliam unius anni. — . Nec

"

ln

Seculi

'1I,

D E

INDU'TLGENTIIS.

233

ql Pür(wy

W

Seculi XIL. aut fuperiorum difciplina patiebatur , in-

El

^

dulgentiam plenariam pluries intra annum aquirendam

D

d.

leelzbm defbondere.

Quantum «

vero ad Summos Pon-

ani

u

lp

tifices Bonifacii V IIT. bwrefïmes attinet ,

plenariam

t

i

unquam dediffe mullibi deprebenditur.

Sej)æm UerO

Ecclefiarum. Urbis indulgentias i in Stationibus contineri,

Jhama

M

m

nullo [olido argumento probari pote[l

Ita P. T'heo-

Ü

m

dorus

Similiter Pa[lerinus q. 98 n. 770. fcribit

A'lö.g

Ego, licet bic Rome confuluerim peritiffmos Miri-

Y

l

Jlg»h li

Jiros Curie , & viros eruditiffmos , mibil aliud potui

mbemre, mifi quod incertum fit , quantee & quales fint

tdom (

bujusmodi fudulgentie Stationales conce[]g Stationum

fr

intuitu ficut €9 incertum efl, quante 69 quales fimt

h

Tndulgentie conce[æ Jiptem. altaribus privilegiatis in

n

]ta Pafferinus.

Baf lica S. Petri.

Idipfum fufius

[

Ws |

probatum reperies in meo Supplemento tiftorie

Q

km o

Indulgentiarum queft. 43

Ex his vero colliei-

tur

emendandos effe libellos Sodalitatis Maria-

M d

(«

ne ufitatos in Scholis; in quibus non una tan-

Vij

tum fed interdum duplex indulgentia plenarià

a5

& myriades Indulgentiarum recenfentur.

icc

publicare non licet, cum Tridentinum prohibeat

onPare u

incertas publicare indulgentias

h l'fïþG

NOTANDUM 4.

Etiam incertum effe, &

j nOu

probabilius fal lfum effe, Indulgentias Stationum

[ d

in Ecclefiis Regularium à laicis obtineri poffe;

cum ea extenfio ad laicosnullibi legatur concetfa

effe

NoTANDUM 5

Indulgentias Stationum

e (

certas nullas alias reperiri,

nifi que continentur

wl

in Bulla Bonifacii V'ILI. & quæ defcribuntur ä.

-Mabillonio in M:fæo Italico tom.

. Comment.

J

Ord, Rom.

Bonifacius V HI. in 1 Bulla : Sublzmz,

m

p

fic

234

DISPUIATIÓ VII.

fic habet : Solicita meditatione difcutimus , qualiter

B. Gregorius pluribus Urbis. Ecclefüs primo, prout

tradit antiquitas , & alii poffmodum Romani Pontifi-

ces Predece[fores moftri. diverforum tenorum Stationa-

H

vias Indulgentias conce[Jerunt.

INos igitur -- univer-

nf

Jas Stationarias Indulgentias predittas cisdem Ecclefüs

Jüb quacunque forma contentas, [ioe eis à Predecef-

Joribus mofiris ipfis conce[Jas confirmamus , easque ob-

tmere. oolumus perpetui roboris firmiütatem; 6 ut eas-

dei Ecclefías gratie potioris impendio profequamur,

ommibus vere pemitentibus €7' confe[]s , qui ad. predi-

&as Ecclefias à . die Cinerum usque ad. Feftum Refurre-

&ionis Dominice inclufíve, wvenerabiliter vifitaverint,

gnnaastim unum annum C? quadraginta dies de injun-

&is penitentüs relaxamus €gc. Pontificatus ammo ter-

tio, hoc eft anno 1297.

Quales autem fuerint

OE

"

indulgentie Stationales, quas Donifacius VIII.

N

J

dicit effe. conceffas à fuis Preedecefforibus, difci-

28, Q

zitn

mus ex Ceremoniali Romano Gregorii X. qui Bo-

nifacium VIII. viginti annis in Pontificatu prz-

d m

ceftit.

In eo Ceremoniali prout refert Mabillo-

;L;detm

AT

nius l.cc. reperiuntur fequentes Indulgentie pro

tationibus Quadragefimalibus, quz promulga-

It

bantur poft Evangelium Miffe à Concionatore,

er

qui eo die Sermonem ad populum habuit : Feria

4. Cinerum , qua fiebat. colle&ta in Ecclefía S. "nafta-

hi

Jie; Statio vvero in Ecclefia S. Sabine , feptem anno-

vum, 9 totidem quadragenarum.

Prima Dominica,

I)

in qua efi Statio im Ecclefía S. S'oannis in Laterano,

ceterisque fequentibus , quinque annorum , & quinque

N

quadragenarum. — Quarta Dominica, &? RosE, C?

AM

Feria

lvm/-

JDominica, GAUDETE, Jfeptem annorum.

J

quinta in Cemna Domini, qua efl pariter Statio in Ec-

Ti J

clefia

Il,

DE INDULGENTIIS.

233

mms

ujp

clefía S. S'oannis in Laterano , unius ammi, ($ uniug

quadragene civibus Romanis ; exteris duorum anno-

RJIM'

rum Cj duarum quadragenarum ; illis, qui tranfierant

*U'JW]. l

ET

tnonies, irium amnorum €9 trium quadragenarums alüis

qui tranfierant mare, quatuor amnorum €? quatuor

quaaragenarum

Ita hze 3ndulgentie promulga-

J)P

bantur Romz fub Gregorio X. qui ad Pontifica-

tum venit anno I 271

Eodem modo hz Indul-

)V

genti€ promulgabantur adhuc anno 1398. nifi

quod in ultima Statione refpe&u venientium ul-

tra mare loco quatuor annorum promulgati fue-

fm]

rint feptem anni

U JERITIRL9,

Quales fint Indulgentise

(

4

feptem Altarium?

7)

RzsPowDpzro. Harum indulgentiarum quan-

hm r

titas indeterminata eft moreveteri; &ideo, cum

u mX

Tridentinum vetet promulgari indulgentias in-

" 'mm »

certas

nulle determinate promulgandz fuünt;

TLUJ

; prefertim cum etiam Romz in Bafilica Vaticana,

Por"nw

unde communicatio ad alias Ecclefias porrigitur,

u d

nulla determinata infcripta reperiatur Altaribus,

fed tantum affixa fit altaribus tabula cum hac in-

jndüges

Ícriptione: Unuwm ex feptem.

Dehis P. T'beodo-

qu' 'WW

* RLOUM

tus l. cc. art. 3. $. 1. fic fcribit: JDe Indulgentiis fe-

l

ptem Zlltarium Bafllice S, Petri de Urbe mon una eft

Jm

dU

M

Scriptorum fententia.

Sunt, qui pro figulis ex iis

féptem Altaribus vifüatis Indulgentiam. decem. &? octo

annorum. aquiri puiant, ex tavella fpro infirutione pe

w P nu

"

)

regrinorum veteris Bafilice S. Petri. (dirute à Leo—

, ne X. circa annum 1510.) cujus fidem facit j'oan-

lm-r"*' U

nes B. Hordonus Subarcbivifia. ditte. Ecclefie.

PZi/7)

u, 61

a('nflf'm

easdem e[fe. credunt

quas lucrantur. ifitantes. fepiem

Urbis Ecclefias.

lü tandem, lIndulgentiam plena-

Twun

Panle' u

DISTPUTATIOSVIA

236

viam borum Altarium oifitatione percipi [cribunt. ^ Et

jdeo mos ob banc. autborum varietaieim cira erroris

L

periculum mibil po[Jumus defmire. Yta P. "Theodo-

rus.

UJERITUR I3.

Sub qua forma foleant

concedi Indulgentiz feptem Ecclefiarum Urbis?

RESPONDEO.

Sub hae: Folentes feptem Ec-

clefias [N. Dieces. ab Ordinario defignandas [peciali

dono iluflrare, ommibus fidelibus , qui femel tantum

in anno Fcclefias bujusmodi im umo die per eundem

Ordinarium fpecificando , devote vifitaverint, quo die

id egerint , ut eas ompmes &9 fingulas indulgentias ,

quas vifitando féptem Urbis. Ecclefias confequerentur,

confequi po[fint C oaleant , concedimus prejentibus ad

fébtennium valituris. &c.

Ex hacforma denuo pa-

tetj obtineri Indulgentias indeterminatas.

In

mea Hifloria Indulgentiarum recenfui quidem va-

rias Indulgentias feptem EcclefiarumUrbis; Cum

tamen ille determinatis feftis & diebus alligatee

il

J

fint, non eft verofimile eas omnes Indulgentias

j j/r

per communicationem in unum anni diem deter-

minatum à Summo Pontifice coacervari , " quo

fünel. in anno tantaum ejusmodi Ecclefiz vifitande

n

fint.

UXRITUR I4. Sub qua forma concedi

foleant Indulgentie pro feriis fextis in Quadra-

iM

n

gefima ?

RzsPoNDEO fubifíta: Omnibus fidelibus veré

punütentibus & confe[fis & [acra communione refettis,

r

li

qui Ecclefiam IN. Diecefis N- in una. ex. ferüis. fex-

tis menfis Martüi per Ordinarium . defignanda ab ortu

usque ad occafum folis feria bujusmodi figulis annis

l

devote vifitaverint, plenáriam omnium peccatorum fuo-

Tum

VIL

DE

INDULGENTIIS.

237

(

rl

dgentiam. concedimus.

rum h

7/'7]

[

Uv

VEV

Infüper eisdem vere

d

[

"

penitentibus & confeffis & Sacva commumione refe-

d

Gis predictam: Ecclefiam. in reliquis feriis . fextis men-

. fu Martii bujusmodi, ut. fupra vifitaverint , qua fe-

lt 10f

Tl

!

ria predittarum id egerint , Jéptem annos ,. ? totidem

Mdl

öbl

07

)5 de injun&tis f&u alias quomodocunque de-

quadra

bitis penitentiis relaxamus C9c.

Prefentibus ad fepten-

nium *oalituris &jc.

UJERIJOUA I15.

Sub qua forma conce-

"( dantur Indulgentiz fcale fanctz ?

RrsPoNDEO füb hac : Ommibus veré peni-

ientibus & confe[fis & fücra commumione refe&tis , qui

,

*

Scalam in Ecclej

f,

ia .IN. C

Yont

v Uiv

atis.IN. ad. inflar. S

cale

hr

fantte de urbe, ut. afferitur , confiru&tam , & Qra-

VOLCId (

tioni tantum. deflinatam, in. quatuor. anni. diebus , per

f

Sfïifi

/

[

"

r

Ordinarium [emel tantum. dej

]

snandis, flexis genibus

(

Wil

pie a[cendevint., ibique pro Chriflianorum pr. conc.

&gc. pias ad. Deum preces effuderint , quo die pre-

ILKL:

ININ

di&erum id egerint, plemariam Indulgentiam. concedi-

IN

ms|

mus. n reliquis vero anri diebus Scalam bujusmodi

iib

ut fupra afiendentibus ,. quacunque vice -z'd egerint ,

» (oncana.

cenium dies relaxamus.

l

r

À

&

ii

QuueRITUR 16. Quales dentur Indulgen-

tie in Dedicatione Ecclefiarum?

RrzspoxDpEo. l1nipfa Dedicatione Eccle-

quim:

In

fiarum conceditur Indulgentia unius anni.

j fetod

anniverfario autem die Dedicationis habetur In-

dulgentia perpetua 40. dierum. Ita ftatuitur in

(m!

Concilio Generali Lateranenfi fub Innocentio IlT.,

ff.a RU

ubific habetur: Decermümus, ut cum. dedicatur Da-

)j

filica , mon. extendatur Indulgentia ultra umun annum,

five ab uno folo, five à pluribus. Epifvopis dedicetur :

Mi

ac deinde in anniverfario Dedicationis tempore quadra-

7 d

ginta

238

D/ESPUuTATIO VIL

ginta dies de injun&is pemitentiis indulta remi[fo non

I

]H

j

excedat. Ad lucrandam hanc certam & preci-

puam indulgentiam nil aliud requiritur, quam

devota vifitatio Ecclefie. Deplorandum fane;

quod nunc populus eo die peccata magis accu-

inulare foleat, quo antiquitus erat in fumma efti-

matione hec folennis remiffio.

Optandum; ut

,ï':.ïa]

';;lm'um

Parochi in Tabella hancIndulgentiam publicent,

& populum prolucranda hac Indulgentia ad tem-

Itoo

pus vefpertinum circa occafum folis, ubi con-

vivia foluta funt, & chorez claudende effent,

folenni quadam devotione, fed brevi, per mo-

dum gratiarum actionis peragenda cum hymno

Mi

decantando, invitent.

UXRITUR I7.

Quales dentur Indulgen-

tiz in fefto & per octavam Corporis Chrifti?

REseoNDEo. Martinus V. in Bulla : Indf-

;;ïi.am;

fabili 96. Maji 1429. conceffit fequentes: Singulis

A C

vere penitentibus &j confe[fis , qui C quoties in ipfius

A

Sacramenti profeflo jejunium. vel. loco illius aliud pium

z EU

juxta. füorum confilia confe[Jorum , opus. fecerint , cen-

) Q[

tum dies ; & qui premi[Ja in. Ecclefüs , quibus. illa

& OR

(Feflivitas SS. Corporis) celebrari contigerit , officiis

1

interfuerint , pro matutinali ducentos, 69 pro Mif

TU

officio totidem , ac pro qualibet wefperarum ducenios j

veliquarum vero, videlicet Prime, Teriie, Sexte,

! CUI»

& None, ac Completorü Fefli, ottopinta.

Rurfaüs

vKM

quibuslibet othavarum diebus pro [mgulis Matutina-

Bum, MifJfarum, &? Vefperarum , faniliter. centum:

n

|

Wec non reliquarum. borarum. bujusmodi quadraginta

f

:

!

de injuntbis eis pemitentüs relaxamus.

Has Indul-

n

gentias confirmavit Eugenius IV. in Bulla Excel-

»1

lentiffimum 26. Maji 1433. Suaderem; ut etiam

N

ha

VI!I

DE INDULGENTIIS.

239

DN

hz Indulgentie per illam Octavam exponantur

ITR

in Tabula; & parochianis bene inculcetur moni-

Ruirity

tum Bellarmini in Epiftola füperius addu&ta; ex

r

Indulgentiis particularibus non raro plus lucri

A m

reportari, quam ex plenariis.

Indulgentie, inquit,

Ri

T

quo münorés funt , eo funt fecuriores.

QUJRITUR 1.

Quales fint Indulgentiz

Regularium ?

RESPONDEO.

Paulus V. antiquafis omni-

U MU. T

bus aliis Indulgentiis folas fequentes in Bulla:

EP

P

M

Romanus , conceffit, Summarium illius Bulle in

LU

l

l 8'1'&

]

cujus recenfione per hzec figna v. p

Item c.

i um

aut S. C. r, intelligi velim vere penitentes , confef-

Jos ,. & facra communione refeGtos, & per c. p. concor-

hrj

dia principum C9c. fic habet: ,,Paulus V. &c. Ro-

üemr

» manus Pontifex profpicere debet, ne ex Indul-

» gentiarum multiplicitate Confufio oriatur. Cüm

E ioln

It

uN

»1taque Cardinales gratias Ordinibus Conceffas

»examinaverint, ac circa Indulgentias varia du-

, bia ac incertitudines repererint, Nos Regula-

»ribus tantum infra fcriptas Indulgentias fuffra-

,

» gari debere declaramus.

,I. Plenariam omnibus , qui caufa profitendi

du

, regularem habitum fufceperint die ingre[Jus eorum

jv

VAEEUL

»in Religionem, fi v. p. &c. ac S. C. r. £.

»2. Cuilibet Novitio plendriam im die Profe[fio-

hä!

sU vopeec C r

» 3. Cuivis Religiofo i» fefto principali fui Or-

y

» dínis, fi c, & S. C. r. aut fi Miffam recitans pro

!

» €. Part. I. &c. pias ad Deum preces fuderit, pie-

» nariam.

(

;

à

»4- Plenariam in articulo mortis, &i v. p. &c.

J

B

S. C. r. f. aut faltem contritus nomen Jefu ore;

st

»

fi

240

DISPUTATJIO. VIl

u

»fi potuerit, fin autem, corde devoté invoca-

» Verit.

»5. Plenariam iüis, qui ad Presbyteratus Ordi-

lm

» nem Canonice promoti, & confeffi primam Miffam

M gui*ä

34

»celebrabunt; nec non etiam iis Religiofis, qui

n

» pariter confeffi, ac Sacra Communione refecti

ii l

» &idem. Miffe: interfuerint, aut ipfo die Miffam fi-

(

Ia

Ahl

, militer celebrabunt.

a n

» 6. Plenariamn iis., qui de füorum Superiorum

s

Jtnsl

»licentia à negotiis per decem dies alieni in cella

TUj

,commorabuntur, aut ab aliorum Conver[atione

rA

» /éberatiinpiorum librorum & aliarum rerum fpi-

N

»ritualium animos ad devotionem & fpiritum

ml

M

»inducentium lectionibus operam fuam dederint,

vl

, addendo fiepe confiderationes, & meditationes

TM

» Myfteriorum Fidei Catholice, divinorum be-

b

»neficiorum, quatuor noviffimorum, Paffionis

jb

» D. N. J. C.; & aliorum exercitiorum, oratio-

"

,num jaculatoriarum , aut vocalium faltem per

TUl

, duas horas in diem & no&em orationibus men-

ighis

» talibus fe exercendo, faciendo eodem tempore

ttam

» Confeffionem generalem autannualem, aut or-

»Qdinariam, SS. Euchariftie Sacramentum fum-

A

i?

» Pferint, aut Miffam celebraverint, quoties hoc

TA

j

i

, exercitium peregerint.

ais

N

»7. Religiofi intra clauftra viventes , quz

"

N

» [uam . Ecclefiam. devote vifitaverint , & ut praefertur

N

!

»

P.C. p. C.) oraverint, confequantur easdem

Rn

»,Indulgentias, quas vifitantes Ecclefias Urbis , &

Mronr

, extra eam diebus Lationum confequuntur in omni-

At

d

»bus diebus, perinde ac fi ipfas Urbis Ecclefias

UT

» perfonaliter vifitarent.

&

$. Omni-

Alm

- Vil,

DE INDULGENTIIS.

241

v dev

(

»9

Omnibus item Religiofis intra clauftra

hi

»viventibus, quinquies Orationem Dominicam, &

» toties Salutationem ngelicam ante Altare eorum

y

Thd]

Y

u)

, Ecclefie in quolibet die quinque annos , & toti-

Ml

» dem quadragenas.

TUtiqu»

»9*

Ilis vero, qui de fuorum Superiorum li-

xy.() ü

X

» centia in itinere exiftentes aut extra clauftra de-

» &entes tanquam Pradicatores & Lectores quinquies

bqlrumlSu?ïf,

, eandem Orationem Dominicam , & toties Saluta-

Áin

iL L

» tionem Angelicam ante quodlibet Altare fimili-

(

»ter dixerint, etiam quinque annos & totidem

» quadragenas.

ATU F

t ( r

1o. Nec non etiam eisdem Relipiofis, qui

» per menfem integrum fingulis diebus fpatio me-

Wi

A

»die hore Orationem mentalem fecerint, ac

» confeffi, & facra Communione ultima Domi-

» nica menfis hujusmodi refeGi fuerint, fexagin-

(

»tà, & totidem quadragenas.

5 Sbs

Qui vero contrito corde & poeniten-

j

ML

»tes eorum culpas & peccata ac imperfectiones

m ab

4

»in capitulis culparum accufàbunt, & fpirituali-

od

4

»ter communicabunt, & exercitium virtutum

od

»facient, tres annos & totidem quadragenas.

r

»

I2.

Plenariam Miffionariis bis, videlicet

yenm qui

» quando itineri fe accingent, & quando Provin-

» ciam ingreffi fuerint: fic. & f. c. r. aut Miffam

n vt

» Celebraverint.

»13-

Plenariam iis, qui fpatio faltem dua-

Utf

»rum horarum in diverfo tempore interfuerint

, orationibus 4o. horarum, quas Superior in vi-

o

efon

g

» fitatione generali ordinaverit, fi p. C. p. C. &c.

UiA

,& pro difcipline Regularis augmento orave-

j

rint.

He Indulgentie etiam . fuffragentur

1 D.£mo

Q

,M9-

E

ri Tr. defænit. T.L

DISPUTATIO VII.

242

» Monialibus perpetuam claufuram fervantibus.

iif

mg i

»Omnes autem & fingulas Indulgentias qui-

»buscunque Ordinibus & Inftitutis Regularibus,

i

M

»eüam Mendicantibus tam vigore Litterarüum

» Apoftolicarum , quam vivz vocis oraculo aut

f

,alias quovis modo per quoscunque Romanos

» bontifices conceffas, confirmatas, & innova-

m

ude

»tas revocamus."

Datum Rome 23. Maji.

1606.

p nl

QUuJURITUR IQ. Quz fint notanda circa

(

Indulgentias Regularium ?

REsPoNpEo fequentia.

r. In Bulla prae-

u

""

fata Pauli V. revocate fünt omnes Indulgentie

lu

etiam /ocales Regularium Eeclefiis conceffe, fi

[

Ml

M';

i

precife concefize funt intuitu feu favore Regula-

TE

rium, ut ipfi eas lucraripoffint; quales funtcon-

lg

cef'e Mendicantibus à Leone X. fi propriam Ec-

Eu

clefiam vifitaverint.

ij

2. Si indulgentie conceffze

funt Perfonis non Regularibus, aut Laicis, Ec-

AC

clefias Regularium vifitantibus, hz noncompre-

2qu

henduntur füb revocatione Pauli V.

Ita decla-

ln

n"

ravit S. Congregatio Indulgentiarum 7. Sept.

^

i.

1607. ut refert Lantufca. v. Confraternitas.

sidn

Mi

V

revocatione Pauli V. etiam comprehendunturIn-

gt

dulgentie ab anterioribus Pontificibus conceffie

lictr

pro articulo mortis.

Ita probabilius videtur ;

t

quia non eft ftylus Romanz Ecclefiz pro eodem

"tb

.

articulo duas concedere Indulgentias plenarias.

ET

ltaque, nifi Paulus V. anteriores Indulgentias

Qàty

pro articulo mortis conceffasrevocaífet, novam

Ut

pro eodem articulo non concefíiíTet.

4. In ea-

Buf

dem revocatione comprehenduntur Indulgentiz

Arat

direüé vivis conceffz, defunctis autem tantum

;

indi-

VIl,

DE

INDULGENTIIS.

243

inn Ím

indirecté.

'Tales funt in quibus continetur hujus-

lndulgtk

modi forma: Ommibus, qui iale opus AN. fecerint,

Ts Re;

jplenariam. indulgentiam , ? vemi[fonem . peccatorum,

ifoe L

quam etiam animabus defunttorum per modum fuffra-

NOCS Q

Econtra Indul-

güi applicare po[[mt , " concedimus.

R j

gentie defunctis directé conceffe non . compre-

Ts l

henduntur in ea revocatione.

Id colligitur par-

D ln !

