»íam, plus vel minus participant de illa Indul-

EOnaU]

» gentia.

v. gr. Indulgentias Stationum Rome

wf

» inftituerunt Patres propter peregrinos, qui de

y, Uv

»longé veniunt, nec exiftmaverunt dignum

Qu

» tanta gratia, qui eft natus juxta Ecclefiam, fi-

porüonüï

» Cut qui de longe venit, nec tantam recipit in-

Nec Ecclefia

i r

»dulgentiam, 'fed aliquantam.

yon b

» fallit, fed tacet verum , quod dicere non tene-

» tur ; fed fi homines credant, Indulgentiam va-

j n

: d

»lere ad nutum Pontificis, tunc fefe fallunt, nec

qe d

» €0s Ecclefia fallit, & hoc eft fub honeftiore

vietk.

» locutione

V

cum Altifiodoro coinciderev in fen-

o

» tentia.

XXVIII.

: quuin

!

Stepbanus à Nottis in Opere Remif-

u:awïleüä

fionis Anno r5oo. ait: ,,Indulgentie, licet non

l d TÉ

» Valeant ad relaxationem injun&e poenitentize

»Qquoad Ecclefiam, valent tamen quoad mino-

g v

yut

»rem peccati penam quoad Deum, ficut alia

»bona; debet enim, fi commodé poteft, ad-

Bdudit '*

» €quari-pena cum peccato; & licét fiat genera-

D)

U

2

sslitet

-

j

116

DISPUTATIO VIL

P(f*vo]

»liter indulgentia in omnibus cafibus, tamen

?

,unus plus alio habet, fecundum quod plus de-

5

J

»Votus eft, vel quod plus dat, . vel quod plus

E

i;

Wt

j

»laborat, vel quod mhajoribus periculis fe expo-

j l[lum ]

»nit: Deus omnia moderatur in numero , pon-

» dere, & menfura.

Ita in Ecclefia ob Indulgen-

j a

PO

l

» tiam à Prelato impofitam de gratia debetur alii

»plus, alii minus; nec eft in his multum curan-

,dum vel cogitandum, nifi quia credendum,

»quod Dominus, cujus natura pia eft & libera-

i

»lis, de fuo femper adjicit ultra gratiam & jufti-

3

» tiam.

PRonATUR 7. Infigniores Theologi, qui

vixerunt Szculo decimo fexto, quo celebratum

eft Concilium Tridentinum, ad obtinendum ple-

B

N

narium fructum indulgentie plenariz requifierunt

DN

fatisfationem congruam, quorum DoGrinam

t

etiam Seculo 17. & 18, infignes Theologi ample-

A

xi funt.

Ergo cum hzc fententia etiam fit Tra-

[

lm n

ditioni priorum temporum conformior, proutin

probatione 1.2. 3. 4. . & 6. oftenfum eft, unicé

Ti

tenenda eft. — Znt. prob. ab inductione.

Su

I

Hadrianus VT. Summus Pontifex , ubi fcri-

CUR

bit in quartum Sententiarum dift.2. de clavibus,

NH

fic fcribit: ,,Ad valorem indulgentiz non fuffi-

y E?Eïl[

» Cit in concedente authoritas , fed requiritur ex-

Aliud eft autem

* Nj

»iftentia caufe rationabilis.

AE

» caufa füfficiens, aliud caufa &quivalens.

Sipro

g

, cauía zqualitatis folum conceduntur Indulgen-

Simile

u üfm

»ti?, füpervacua invenitur authoritas.

"d

s

» eft de adminiftratione Reipublice, cujus eft

T

Gn

» diftribuere de publico bene meritis, non ftri-

n-öim

,&o

!

DE INDULGENTIIS,

117

NU t

» &o commercio precife , tantum in pretio, quan-

Wbl

»tum valet labor füfceptus pro Republica, fed

TT

»aliunde & ultra meritum, ut aliquid gratie de

Jl'u*sl"eexpc

» publico reportent; femper tamen in proportio-

Hinc

, r

»,ne fecundum juftitiam diftributivam.

i

»concedo, quod eorum, quiidem opusfaciunt,

iltri

» unus plus confequitur Indulgentiis, quam alter ;

Utn qu

» nec hoc eftinconveniens.

Unde dicit Thomas

Cl

»in 4. Cum indeterminaté datur Indulgentia

d

» contribuentibus adfabricam, intelligitur de au-

rf

»xilio, quod fit conveniens ei, qui dat, & fe-

» cundum quod magis accedit vel minus, de In-

» dulgentia confequitur; unde pauper dans dena-

Qpl (

»rium, totam indulgentiam confequitur , dives

'elebrat

»non, quem non decet ad tam pium opus &

m

» fructuofum tam parum dare.

Unde manifefté

wylte

» vult B. Thomas, quod eorum, qui idem opus

Ym

»faciunt in fubftantia, unus plené confequitur

E

j

» Indulgentiam, alius partem, &plus vel minus,

tum 11

»fecundum quod accedit ad caufam, pro qua

(ry p

»conceffie funt Indulgentim. —Similiter Richar-

t

» dus de Media- Villa d. 2o. in 4. q. 2. a. 2.

Cum

lo

» Indulgentize generaliter concedantur, quicun-

» que dedit eleemofynam pro tali facto, habebit

m,w&

YT.

»annum de indulgentia , pares funt quoadremif-

i

» fionem extenfionis poenz fed fecundum Geo-

» netricam proportionem addantem. Etclarius

quitt

j du

» Bonav. d. 20. in 4.

Dans Indulgentias confi-

»derat caufam, pro qua reputat dignum tanta

l Xf

y hi

» gratia, &fecundum quod plus vel minus acce-

» dunt homines ad illam caufam, plus, vel minus

u »

» participant de indulgentia.

Concedo igitur in-

, 0

arte

»quit, quod indulgentie, quantum eft ex p

j i

H 3

,dan-

vl

118

DISPUTATIO VII.

ïa

(..-

1

» dantis, tantum valent, quantum promittunt,

»non tamen zqualiter omnibus, fed fecundum

» exiftimationem illius, quam habuit, vel habere

» debuit, quiIndulgentias dedit, quem non opor-

m

»tuit exprimere; quia omnes fideles debent in

g

»Corde prefupponere, quod dona & miferatio-

jb

»nes Spiritus Sandi donentur cum equo libra-

MUU

o

» mine.

Nechoc debetaliquem ab his retrahere,

»quia femper plus valent, fi homo fit in chari-

»tate, quam valeat obfequium vel aliud, pro

Hzcille.

Ex his

» quo Indulgentia conceditur.

» dico: cüm Pralatus proexili caufa, puta, omni-

» bus contribuentibus unum ftuferum, vel dimi-

» dium ftuferum dat plenam omnium peccatorum

»remiflionem, diffipatio eft, & non difpenfatio

^

» Indulgentiarum ; & tunc folum in eaparte, pro

^W à

»Qqua rationabilis foret, confequitur: Puta, fi

iW

» quis ex illa contributione tantum patitur, quod

m x

» dignum fe reddit, ut fi eft penitus pauper, to-

»tum confequitur, in aliis folum operatur ejus

» partis remiffionem, qua ex fua contributione

» fe dignos faciunt.

Exhis omnibus, ut valeant

iU

»Indulgentit, quantum fonant, quatuor requi-

qui

»runtur: Ex parte concedentis authoritas & ra-

"uf

»tionabilis caufa ex parte promerentis ftatus

» gratie, &impletio ejus, pro quo conceffze funt

n

i

» Indulgentis.

Quibus concurrentibus prome-

i

»retur quis plené indulgentias, fi caufam ad fuf-

& .».hl

»ficientiam expleat, nam ad proportionem &

t

»menfuram caufz fuüfüicientis Indulgentize com-

ll

j

»menfurantur; quod íatis probari videtur ex

uU

L0f

j

» Bulla Bonifacii VIIL. qua concedit veré poeni-

» tentibus pleniffimam veniam peccatorum, ad-

*

»jiciens,

,

DE INDULGENTIIS.

119

D

»jiciens, unusquisque tamen plus merebitur,

!tj

,& indulgentiam efficacius confequetur, qui

Wlb

, Bafilicas ipfas amplius, & devotius vifitabit ;

t 0py

»fed pleniffimam Indulgentiam adeptus nihil

ln

ib

, poteft ultra confequi: ergo mens Papz eft,

, quod ,

nifi fufficienter devoté vifitaverint,

L r

» pleniffimam Indulgentiam non affequuntur, ft

[s

d

li lr

» infra ad proportionem devote vifitationis ; &

ftad

» fic femper, qui devotius & amplius vifitaverit,

ld

, efficacius Indulgentiam confequatur.

il

II.

Cardinalis Cajetanus , qui à Summo Pon-

DU o

tifice Auguftam in Germaniam miffus eft, utre-

, veldz

vocaret Lutherum ab erroribus circa materiam

YecCatort

Indulgentiarum, ac propterea optimé fuerit in-

dipenfdi

formatus de mente Ecclefis in hac materia, n

t

Trattatu 1o. de fufcipientibus Indulgentias, fic

r u

fcribit: ,Queftio L An preter gratiam requi-

ximg

fcipientis Indulgentias aliqua

,ratur ex parte fu

: p

»alia difpofitio ?

Circa fufcipientes Indulgen-

peratit

»tias dubium dupl

ex occurrit.

Primum, an

ontribu

» preter gratiam requiratur ex parte fufcipientis

; u

» aliqua alia difpofitio? Secundum eft, an tem-

u uOL

»pore, quo fit opus pro Indulgentia, oporteat

iorta t

, operantem effe in gratia ?

gt ftg:

,Etin primo quidem dubio pro parte ne-

emd

»gativa e

ft Authoritas Doétrinze communis te-

p

, nentis,

ad Indulgentiam fufficere tria, Autho-

Wji l

,ritatem in dante, gratiam in fufcipiente, pieta-

guruma

»tem in caufa.

yret

',In oppofitum eft, quod ad plenariam re-

j i

d.

]

, miffionem pone per viam Sacramenti Poeniten-

» tie non fuflicit gratia ex parte fufcipientis 5 er-

4

»69

aiONU

y

w

DISPUTATIO VII,

j!

moï

i

»g£0o nec ad plenariam hujusmodi remiffionem

? *

» per viam Indulgentiez fufficit gratia ex parte fu-

dfï

»Ícipienus. Antecedens eft clarum , alioquin

»quilibet confeffus in gratia confequeretur ple-

P

I

»Bariamremiffionem penz. — Confequentia vero

» probatur: Tum, quia Sacramentum eft potius,

[

à N

» quam Indulgentia; & diftributor Thefauri per

»Sacramentum eft longe liberalior, quam quili-

D

» bet Pontifex: Quoniam liberalitas divinain in-

» finitum exceditliberalitatem humanam.

»In hac quaftione, quia difficile admittitur

» Oppofitum eorum, quz confuevimus, cenfo-

idi

»Iem defidero, intelle&tum mundum ab opinio-

» Dibus.

Videtur fiquidem mihi rationabiliter

» dici, quod non füfficit fola gratia ex parte fuf-

i u

» Cipientis ad veraciter confequendam Indulgen-

UR

NU

»tiam coram Deo.

Sunt fiquidem confeffi in

A

» Bratia duplicis ordinis: Quidam foliciti ad fatis-

um

"

» faciendum per fe ipfos pro peccatis füis, qui-

d

» dam negligentes fatisfacere per fe ipfos. Pri-

N]

» Ini condignas poenitentias vel petunt à confef:

uf

»foribus fibi imponi, parati eas implere: vel

»Íponte illas affumunt, dum continué ftudent

U

»per füa fan&a opera fatisfacere, jejunando,

) ]

»Orando, eleemoíynas dando &c. adhoc. Se-

W

!

»Cundi vero parviffimam poenitentiam aut ro-

ii

1

»gant, aut lati fufcipiunt: Et cum illam imple-

t

» Verint (quam fciunt effe minimam) noncurant

a(

l)

, amplius de fatisfaciendo , reputantes fibi füffi-

»C€r€ , quod non ibunt ad infernum.

Et hi

«hl,q

W

r

»funt, quibus indul

gentie non profunt meo ju-

»dicio. Etratio, que me movet, eft; nullus

Wt

» indignus aliena fatisfa&tione pro poma fibi de-

N

» bita

i

DE INDULGENTIIS.

Y2I

"tf

»» bita confequitur veraciter fru&um Indulgentiz ;

r

,» fed quilibet in gratia conftitutus negligens fa-

]1 iJIOqUï

k li

», tisfacere per feipfum eft indignus aliena fatis-

,,factione pro poena propriis peccatis debita :

Ml m

, ergo nullus conftitutus in gratia negligens fa-

TAT

, tisfacere per feipfum acquirit fructum Indul-

Mi k

,Bentie. Major propofitio intelligentibus ter-

E

i

Vaqi

|

Ü

, minos eft evidens ; Indulgentia enim per fatis-

j

, fa&ionem alienam ( hoc eft Chrifti, &Sanc&to-

Dd

eatnit

,T0üm) parit fru&um, qui eft remiffio pone

, temporalis pro actuali peccato debitz: Acper

QUS, (j

, hoc, fi eft aliquis indignus aliena fatisfactio-

db opii

,ne, indignus eft Indulgentia.

Indignos au-

d0nobll

,,tem Indulgentia non confequi veraciter fru-

i parte f

, &um illius, tam verum ac manifeftum eft, ut

dl

, probatione non egeat apud intelligentes, di-

euis t

,» ftributionem divinorum donorum in folis dif-

EW

» pofitis habere locum: conftat autem, indignos

ji[is, q

.,non effe difpofitos, & divina operatione re-

i. 1

, mifliones fieri poenarum per Indulgentias hu-

nàat

, mano minifterio rité conceflas.

Dplee:'

i f

,,Ad evidentiam autem Minoris prelibanda

»füuntduo. Primum eft, quod fatisfadio, pro

m

al ?

»pona temporali actuali peccato debita, eft

,Oonus perfonale; tenetur enim ipfíe, qui pec-

tim d

ii*

» Cavit, facere fatis,

Secundum eft, quod, li-

] n

,cet tam contritio, quam confeffio fit ita per-

D

t

V

,,fonalis, quod non poffit per amicum fuppleri,

TUf

», fatisfactio tamen , quia per exteriora bona fit,

, inter quz computantur amici, ita eft onus perfo-

ofü

l

efh l

, nale,quod capax eft amicabilis adjutorii. Quibus

, premiffis probatur minor 1. fic: Indignus amica-

pæuaü

Hs

»bili

u

122

DISPUTAT.IO ^VI

1&1f

»» bili adjutorio eft indignus aliena fatisfa&iones

]

»fed conttitutusin gratia negligens fatisfacere per

»» fe ipfum indignus eft amicabili adjutorio, quo-

dl

d

»niam amicitiz: ratio pofcit, quód amicorum

Du.

«l

(

»fit idem velle, & idem nolle: Et propterea,

Ü

»Íi ego pro me ipfo nolo fatisfacere, par eft,

» Ut amicus quoque hoc nolit, quin potiüs non

» ümicé peterem, ut me negligente fàtisfacere,

p

» ipfe pro me pateretur,

Poffentque re&té hu-

» jusmodi negligentes, qusrentesque per Indul-

» gentias fatisfacere verbo Domini reprehendi:

"T

» Alligant onera gravia, & importabilia in hu-

)f

dv VA

a i

» meros hominum, id eft, amicorum , digito

» autem fuo nolunt movere ea.

NNec obftat,

i

u

» quid San&i jam paffi funt, quoniam fimilis eft

»» ratio de paflionibus preteritis, & futuris, quia

» illis folis profunt preterite, pro quibus patien-

A

» dum fuerat: Et ideo, fi pro hujusmodi negli-

N u

r

» gentibus non fuerat ab amicis patiendum, nec

n

|

» poítea, quod paffi funt, illis amicorum profunt

» pafliones.

2. Probatureadem minor fimiliter

u

,FO

» €X habitudine ad communem Ecclefiz thefau-

AT

»rum: Quia in qualibet bene ordinata Republi-

n

» Ca, quantumcunque rationabilis adeffet quan*

L

» doque caufa difpenfandi communem thefau-

«

» rum in cives gravatos zre alieno, negligentes

Mil

» tamen folvere, indigni cenferentur adjutorio

sl Opl

»thefauri: Ex eo enim, quod poffunt de fuo

"MU

A

»folvere, & non curant, indignos fe reddunt

» tali füblevamine.

.fedp

Et nifi tales pro indignis

V Pæn

li

» haberentur, foveretur negligentia; quoniam

» alii horum exemplo ad fimilem negligentiam

» Provocarentur: Legis autem eft facere non

Driil

W

,, negli-

II

DE INDULCENTIIS.

123

äds&&jom

,negligentes, fed virtuofos, — Cum igitur Ec-

At

, Cclefia fit à Deo ordinata, equum non eft, ut

UI qu

» fpiritualis difpenfatio thefauri negligentes fatis-

um

,» facere pro dignis habeat: Hoc enim veré effet

i,

, enervare fatisfaCtiones ponitentiales.

Non

?ETE, d

» profunt igitur Indulgentiz conftitutis in gratia

1 s

,, hegligentibus fatisfacere per feipfos, quoniam

uv

indigni funt indulgentia, fed oportet ultra

r

» gratiam difpofitos ipfos effe, ut digni fint alie-

pl

», nisfatisfactionibus; fiuntautem digni per hoc,

prele

,quod funt parati per feipfos fatisfacere: Sic

la i

, enim funt digni amicabili adjutorio ad fatisfa-

1, d

. Ciendum. Parati autem ad fatisfaciendum per

tc obl

,fe ipfos funt, non qui negligunt per fe ipfos

fimils af

, fatisfacere, fed illi foli, quorum voluntas fic

1f qià

»» eft ad fatisfaciendum parata, quod non retar-

Confirmatur autem

biydn

, dat opus, nifi impedita.

nl

,.hoc ex antiqua forma Indulgentize , cüm dici-

,,tur: Veré ponitentibus.

Penitens enim du-

YAun, t

I priz

»» pliciter dicitur, vel per exclufionem contrarii,

Qr fimi

», Vel per pofitivum affectum poenitentie, quia

fie t

,» fcilicet vis affe&us poenitentialis in eo fecun-

p o

,,düm veritatem viget, & hoc modo peenitens

df

, non eft, nifi folicitus ad per fe ipfum fatisfa-

yn d

,Ciendum. Cüm ergo dicitur; veré poniten-

n

» tibus, nifi füperflué, feu ad majorem expret-

p n

, fionem oppofitum fit ly, Veré, denotat In-

, dulgentias non confequi poenitentes negligen-

i o

f

»tes, fed penitentes follicitos , qui foli funt

, Veré penitentes, fignificante participio actum

qinf

,; poenitendi: Qui non invenitur apud negligen-

, tes, fed apud follicitos.

Manifeftius quoque

;, fuadetur hoc idem ex alio verbo ejusdem for-

t

"

95 mæ,

y

124

DISPUTATIO VIIL.

?f

,,me*, cum dicitur: De injun&is penitentiis.

[ d

u

» Conítat enim communiter , quemlibet poeni-

» tentem paratum effe ad adjun&tam peenitentiam

iL

» peragendam, alioquin non acceptaffet illam.

, Et propterea ex hoc verbo duo habentur: Al-

»,terum eft, quód Indulgentia non prodeft nifi

TY

» parato per fe fatisfacere; primum enim ho-

jl

T

, rum explicité, fecundum autem implicité (in

» quantum paratus ad fatisfaciendum fupponi-

»tur) exeodem verbo habetur.

, Et hinc fequitur primó, quód fruftra face-

», Fet quis fibi injungi magnas poenitentias à Con-

»feffore, non ut ipfas adimpleret, fed ut per

» Indulgentias ipías exfolveret : Quoniam hoc

»non eft effe paratum ad fatisfaciendum , fed

Arus

M

» ad imponendum amicis jugum fuum. Sequi-

»tur fecundoó, quoód, fi forma Indulgentie mu-

Y

» taretur, & ad non injunétas penitentias exten-

Wi

» deretur, difpofitio tamen fufcipientis non pro-

» pterea mutaretur, quoniam ex natura rei exi-

TM

» gitur ex parte fufcipientis effe paratum ad fa-

» tisfaciendum fecundüm vires per feipfum, ut

» declaratum eft. Nec intelligo hanc prepara-

» tionem ad fatisfaciendum ita ftricté , quin per

i

» aliquid &quivalens, aut majus fuppleri poflit,

»,ut patet ex hoc, quod contingit, quandoque

PT.

d

» Ccaufam, pro qua datur Indulgentia, tale ac

» tantum exigere opus, ut excedat preparatio-

T

» nem ad fatisfaciendum ; puta, fi detur plena-

»riapro a&u, quo fe exponit morti pro Chri-

U

»Íto, aut perpetuge mancipationi alicujus pii

» Servitii, aut aliquo hujusmodi. Ettunc cau-

» fa Indulgentie ex parte concedentis tenet lo-

"Ug

«

lg

»cum

i

DE IN'DüLGENTIIS.

125

Xf

,,cum caufe rationabilis tantz Indulgentie, &

* o

, ex parte fufcipientis fupplet locum difpofitio-

Mifenfn

,7is reddentis dignum amicabili fatisfactione.

li lm

, Secüs autem eft, fi daretur plenaria pro vifi-

ts A.

, tantealiquam Ecclefiam: Nam dato quód cau-

nl n

» fa effet rationabilis ex parte concedentis, vifi-

1 m hy

, tatio tamen ipfanon fupplet vicem praparatio-

Dl (

», nis ad fatisfaciendum, cüm nec illi &quivaleat,

il fllppna.

, hec excedat.

,, Ad obje&tionem autem in oppofitum dici-

m fs

Iiss n

, tur: Quantum ad D. Thomam fpectat, quód

, aliorum opiniones fecutus eft, üt ipfemet tria

&t y

Yniam ]

, illa colligendo explicat in 4. Sen. dif. 20. q. r.

»4. 3. q. 2.

uantum veró ad communem

um (

,.Do6Grinam, quia non nifi opinativa eft (cum

a

ia u

»bona reverentia dictum fit) non inconvenit

,, adinventis ab ipfis aliquid novi fuperaddi, quod

Ts ete

f mott

»fub forma Indulgentiz latebat, & ratione pro-

rf d

, babili roboratur.

Et fcito, quód juxta hunc

» dicendi modum folvuntur omnes quazftiones

um al

, tam de nimis largo Dei foro, quàm de omit-

apfün, t

», tendis fuffragiis pro plenarié abfolutis in mor-

n prapt

, qiy

,,te, quàm de admiratione fapientum, & de ab-

»locutionibus detrahentium; & excitantur Chri-

p

»Íti fideles ad poeniterítiz opera.

Nec aliquid

ia

», adimitur efficacie Sacramentorum ex hoc, quód

"II

,. oportet accedentes ad illa effe digné difpofi-

(æpmw

» t05, fi fructuofa fibi effe volunt.

Soli fiqui-

g

,, dem indigni Indulgentia ab illius fru&u juxta

ip r

» dicendi modum excluduntur.

djmur

Notandum veró, quód Raynaldus in conti-

ld

nuatione Annalium Baronii adiannum 1518. &

j t^

i

s

I519.

L]

[

126

DISPUTATIO VII.

41J

1519. doctrinam hanc Cajetani ubique proponat

» '0

tanquam doctrinam Ecclefiz.

IlI.

'Juä J

Bertboldus Epifcopus Chiemenfis in Ba-

t

varia in

af

Jüa T'beslogia c.89. de Indulgentiis, fic

1

fcribit: ,, Nunc dicam de tribus temporalibus

«

TM

» penis, quz homini in hac vita imponuntur.

ii

, Prima eft à Deo inflicta, altera Evangelica,

m

u

"

»tertia Canonica.

Prima eft illa, qua Deus

»aliquando punit, & hec non remittitur per

]

, Indulgentias, cum & ipfi Pontifices tales pla-

» &as ftepé tolerare debeant; ficut & modernus

/ "h

, Pontifex (Clemens VII.) à fuis hoftibus ob-

i

», feffus in adverfitates incredibiles incidit.

Al-

d. I

»tera pena efít Evangelica, & hzc confiftit in-

» terius in patientia, contritione, dolore, de-

» VOtione, exteriüs in caftigatione corporis, &

N

AUR

» mnu!tis aliis piis operibus erga Deum & proxi-

»Inum; & hanc poenam Évangelicam nulla in-

J

l

» dulgentia tollere poteft; alioquin fimul tolle-

u

*

,retur Crux Chrifti, quam omnes homines fe-

» quendo Chriftum ferre debent pro noftris pec-

j

l

»Càtis, in quibus perpetuo jacemus, & ratione

» quorum perpetuo oramus: Dimitte nobis de-

»bita noftra. Tertia pena eft Canonica, feu

L'Wlþnzï:

»judicialis, & hzc iterum eft duplex; una con-

AU

» fiftit in fori externi punitione, altera datur in

d

,foro interno. Ea, que eft fori externi, non

« I

,Iemittitur per indulgentias; ea veró, quize eft

ME

,in foro interno, eft objectum indulgentiarum.

d

, Indulgentie ergo contemnende non funt, eo-

A '0]

jl

» quód fint compendiofa via, & opportunum

NT

, auxilium, quo homo adjutus fperet, fe poft

» u

» hanc mortalem vitam brevi aternam confecu-

^ rhïm

5»wWu-

,

DE INDULGENTIIS.

127

duv

», turum.

Attamen, iisdem ne nimium fidas,

,cave, neforte in te timor Domini minuatur,

ls in h

,, Omnimodé plus timere oportet Divinam jufti-

FItis, f

,tiam, quàm fine a&uali fatisfactione ac poeni-

Toorsiu

, tentia in fola gratia ac mifericordia fperare.

o

, Nam Pontificiaindulgentia nec tollit naturalem

r

, obligationem fatisfattionis, quam femper Deo

y Qu Da

» preftare tenemur, nec ponitentiam Evange-

D

[

»licam, quam ultró in nos fufcipere obligamur.

5 t n

, Hinc ob obtentam indulgentiam non fegnior

: modems

» fis in vitando malo, & ftudio bonorum ope-

oftibus d

,rum, fed perfevera in iis ufque ad vitze ter-

Qd d

, Ininum.

Indulgentie Pontificiz iis concedun-

VOl

,tur, qui veraciter dolent, & pomnitent; verus

ülre, de

, autem dolor eft, nullam penitentiam fugere.

, Etiamfi indulgentiam Pontificiam confequaris,

auri, &

n

,,non tamen propterea eo ipfo purgatus es ab

m il

, 0mni reatu & debito, ut ftatim evoles in coe-

n fmilt)

,,lum.

Bulle Pontifici& non ad penam Evan-

»gelicam, aut ad tribunal divinz jurisdictionis

fomie

ynofriy

,ampliari debent, fed intra juftos limites coér-

,,Cceri, ne fimplices feducantur, & timor Dei

j r

Mte st

,, cum pecunia perdatur.

IV. .Doemiünicus Soto, Ordinis D. Dominici,

nonia, f

& infigne lumen illius feculi, in 4. dift. 2r.

jer; Ut

Difput.22. art.2. fcribit: ,, Ut valeant Indul-

jtera t

»gentim, requiritur caufa pia , & jufta confe-

(erin, t

,TLendi indulgentias : Et quia indulgentiarum

i, t

» Collatio eft vera abfolutio à peccatis, ficut in

Bdu]gemiar:

» Sacramento non poteftSacerdos pro fuo libito

s

» quemquam abfolvere à culpa, fed eum dum-

L

,taxat, quem judicat abfolutione dignuml, ne-

x t

» que ponam temporalem in quamcunque com-

»

35 muta'

r COU

J

128

j!

DISPUTATIO VII,

1

, Imutare , fed sftimata qualitate perfone, &

D]

fl

ff

» Circumftantiarum ; ita neque extra Sacramen-

Eu

,,tum poteft poenas, quzi relinquuntur, prout

T

at

» eilibuerit, relaxare, fed pro cauía pia, quae

j

i

»in bonum Ecclefie referatur.

Indulgentia-

»rum Authores debent illud munus exercere

,9 d

»e€xemplo Dei, cujus funt Miniftri ; Deus au-

zqnts

» tem, dum culpas remittit, non gratis omnes

» ponas condonat; nam fic eft fummé miferi-

|

, COrs, ut fit etiam fummé juftus: Et ideo re-

Va Gl

»» linquit peenitentem fatisfattionibus obnoxium,

» quas non fine caufa remittit; ergo neque ejus

( Arii

» Miniftri absque ulla caufa eas poftünt relaxare.

at

» Profe&to ratio eft urgentiflima.

Sic enim de-

x-ï

» bent Miniftri fatisfactiones Chrifti & San&o-

,:ïoïkg

»rum aliis impertiri, ut ejus juftitie nulla irro-

aM

» getur injuria.

Irrogaretur autem, fi absque

EU

l

» ulla prorfus caufa homines abfolverent à pec-

» Catorum poeenis; hac enim ratione facile pur-

:

i:iï'.'r',

» gatorium vacuum relinquerent. Dubium eft,

TU

» utrüm quacunque caufà ad quantascunque In-

» dulgentias fufficiat ? Sunt enim nonnulli ex

;

» Difcipulis S. Thomz, qui arbitrantur, hanc

t

» fuiffe ejus opinionem, ut etiam minima cauía

DT

» fufficiat. Sed revera nulla hoc ratio permit-

-fmüa,

»tit; quoniam caufa refpe&um habere debet ad

ld

»» effe&um. . Non tamenrequirimus equalitatem

N iGFe

!

» Caufe , fed proportionem. Quemadmodum

Jonr

M

]

, autem ex parte conferentis requiritur caufa

» pia, ita etiam ex parte recipientis requiritur

j

»caufapia, ut aliquid faciat in fubfidium illius

W

,Caufe , quód aliquam proportionem habeat

"q

»» ad illius Indulgentiz quantitatem ; ergo fi ille

30

»» hihil,

!

M

[

!

DE

INDULGENTIIS.

129

erfonæ,

,nihil, quod fit alicujus momenti, faciet in

Sut.

», proportione ad illam indulgentiam, certe non

U. proi

, Valebit ei, quantum fonat.

Nam etiamfi ne-

Ui Qui

,, ceffarie effent preces Ecclefiz& pro incolumita-

Vs

,,te, nihilominus concedere Indulgentiam ple-

À Qu

,nariam cuicunque recitanti Ave Maria, vel

; Dats

, Pater nofter profecto nullam haberet propor-

YLs (t

, tionem, imo quafi pro nihilo fieret illa am-

Tme nj

», pliffima remiffio.

Ideo Indulgentia fine pro-

Etily:

., portionali caufa non valet, quantum fonat.

'Obtoriz

D

V.- Baribolemeus PFumus in Armila V. In-

1L relya

dulg. n.4. 10. 12. 3. Anno 1545. ait :^,,Ad effi-

C enm d

» caciam Indulgentie exigitur caufa rationabilis

Y

, non folum Indulgentie, fed & tante quanti-

T

Non effet rationabile, quod ifte de

,, tatis.

,l

, uno jejunio haberet centum dies de Indulgen-

A

m iy

, tia, & alius utfichaberet milleannos.

Quan-

x lg

, do dicitur , quod Indulgentie tantum valent,

Dubun:

, quantum fonant, intelligendum eft negative,

icüNQy

, id eft, non plus valent, quam fonant, vel in-

| Donmi

,teligitur de difcretis quoad caufam. Dico,

vantur, d

, Indulgentias effe occafionem fzpius multorum

minm d

,malorum, maxime quando dantur in tanta

, abundantia, quia propter iftas homines negli-

Ro

j

,,gunt bona opera, & penitentias facere, &

», magis ad peccandum fiunt proclives, & multi

Ts

J

^

aR

li

»]ejunarent, & abftinerent à carnibus in Qua-

,,dragefima, fed quia per unum Carlinum ha-

)q*

urar d

, bent indulgentiam, non abftinent; & fic ex

yi i

,indifcretis indulgentiis venit ruina Ecclefia.

jiác i

»Adhoc, quod indulgentia alicui profit , non

j

,» füfficit, quod fit in gratia, fed aliquid aliud re-

M

I

D.dmort Tr. dePenit. P.1I1I.

»qui-

)

9

130

DISPUTATIO VII.

[]

il

,,quiritur. Proquonota, quodponitentes funt

"ï

,in duplici differentia; quidam libenter reci-

atb

, piunt peenitentias à Confefforibus, & implent

, per feipfos, & iftis bene difpofitis profunt in-

W

[ ,,Mu.

, dulgentiz.

Aliqui autem fünt tepidi, qui li-

,, cet fint in gratia, rogant tamen fibi dari pau-

N )

Tin]

,, Ciffimam ponitentiam, & gaudent cum parva

ï"'"'?ïli

,,datur, &, cum illam executifuerint, noncu-

gt

,,Tant aliam facere, &, cum poffent fatisfacere

, pro pona peccatorum, negligunt, & iftis fic

-u'( f

, negligentibus non profuntindulgenti&. Quod

d

il

, autem iftis non profint, patet, quia negligens

,» fatisfacere per feipfum eft indignus tali indul-

q

1 d

,. gentia: unde in forma indulgentiarum dicitur.

, Vere penitentibus. Inquo verbo intelligitur,

M

,,quod vis affe&tus penitentialis in pcenitente

t t

» viget fecundum veritatem, & non tantum per

1b

,conclufionem contrarii, & fic vere poeniten$

1v i

|)

» hoc modo effe non poteft, nifi folicitus ad fa-

d

!d

», tisfaciendum per feipfum.

Vl. Petrus de Soto Primarius Theologus Pon-

71,,1,

l

tif&icius in Concilio Tridentino inftru&t. Sacerd.

brl

ml

1

de Indulg. 1548. fic ait: ,, Tertia fententia affe-

"d

.rit, tantum valere conceffionem indulgentic,

q

li

, quantum fufficit caufa, pro qua datur, fecun-

i

,,dum divinam eftimationem.

Quare tantum

SMON

» proderit indulgentia, & tantum aufferetpone,

W

?lm;

, quantum pro illa caufa Deus judicat aufferen-

l)

Y

li

», dum.

Non ergo, inquit hec Sententia, valor

m Pem

», Operis tantum corfideratur, fed caufa, que,

, cum in judicio Dei non eft rationabilis aut fuf-

u

Pl

À W

»» ficiens ad totam indulgentiam confequendam,

3

, aCcceptabitur ad eam confequendam, ad quam

(

r

1

»coram

]

DE INDULGENTIIS.

I51

Ülnteh

, coram illo fufficiens eft. Hec Sententia non

QU

timple

, parum eftprobabilis, quam & Hadrianus VI.

, Pontifex in 4. efficacifimis rationibus confir-

Nofünt j

, mat,. & Cajetanus Cardinalis in Tr. deIndulg.

,,Nunc quartam referamus Sententiam, quam

T

, B. Thomas , & cateri magna ex parte fequun-

L

,tur, valde fane applaufibilem.

Dicunt igitur,

fiü[, Doy

, tantum valere indulgentiam , quantum fonat,

I ff

,,mmodo fit rationabilis caufa.

Quou certeo ff

] L if

», Verum eft, magna eft collata Authoritas Ec-

9. Qu:

,Clefie & major quodammodo, quam in ipfis

ts

,, Sacramentis.

Habet quidem hzc fententiay

vtl nl

. quod juxta eam confuetudo Ecclefie magis

tmdicitu

, plene verificetur; fed, ut verum dicamus, ni-

Ttliptu,

, miavidetur, & magis ex nimia quadam pietate

u

, Oorta5 nec confideraverunt, quod poftea ex illa

Inm y

,,;in Ecclefia tam late progreffe funt conceffio-

t at

, nes indulgentiarum; tunc autem 40. dies, aut

oiams d

» concedebantur, nunc paffim indulgentie ple-

,, Darig,

& multa centenaria conceduntur.

eoog

» Quare pofteriores diligentius confiderantes

n u

,omnino putant, id effe negandum, & ample-

Caterum

bntenta?

» &endam effe tértiam Sententiam.

indige

» limpliciter tenentes illam tertiam Sententiam

dr, i

», efficaciffimis rationibus illam confirmant; &

ure u

» quamquam non fit opus certius aliquid defini-

»Ie, vere tamen tertia Sententia multo videtur

u

jat af

» probabilior, & magis confona juribus ipfis."

Hucusque Petrus de Soto, cujus authoritas in

napt

| u d

noftra Diccefi Auguftana eo majus pondus ha-

bere debet, quia Liber de Inftru&ione Sacer-

xbl d

nfeqi

dotum, ex quo'hzec defumpfi, in hac Diccefi

noftra ab Ottone Cardinale & Epifcopo Augu-

il) HJJ

l2

ftano

D

132

DISPUTATIO VII

"

ftano omnibus pro regula prefcripta eft; in fua

d b

"ii

enim Epiftola Paftorali libro prefixa ait: ,,Da-

us vobis doGiffimi fimul, & pientiffimi, &

pol

gt

, nunquam fatis audati hujus viri ( Petri deSoto)

,, de inftitutioneSacerdotum librum , omnibus,

,

, quianimarum curam gerunt, non folum uti-

u

.lem, fed & neceffarium. . ProfefforibusScho-

m

, l noftre ( Academie Dilinganz) injungimus,

ü m

,,Uut hunc librum difcipulis fuis perpetuo quo-

iil !

, dam ordine à principio usque ad finem legant,

gant

» & finitum rurfus legere incipiant, atque hujus-

ofun

». modi lectionem ad eundem modum fingulis an-

g

,nis continuent, ut fic difcipuli fuflicienter

&i

», eruditi Sacris initiandi in examine Ordinando-

st

, rum ad facros ordines promoveri poflint; ita

m d

, enim à nobis certo conftitutum eft, & Exami-

m,ut

,natoribus noftris mandatum, ut non alios ad

vt w

,facros ordines fufcipiendos admittant, quam

deyte

» quos predicto modo inftru&os effe deprehen-

», derint.

Obfervo

,»,ïu.;of"if:

A&um Dilinge 1558."

V

eüam Summam Cajetani Cardinalis in Synodo

AA

Auguftana 1548. in Dicecefi. noftra prefcriptam

Em

efle; ut proin fequendo do&trinam Cajetani , &

d

Petri deSoto non tam veritatem fequamur, quam

du

Majorum imperia.

ol

VIL — 4ndreas Vega Infignis Theologus in

T

QÀ

Concilio Tridentino L. de juftificat. 1. 13. c. 13.

Fal

NIl

Anno 1550. fic ait: ,,Non placet abrogare po-

M

ls Q

» teftatem Sacerdotibus ad remittendum in to-

sl

t

.tum peccata; dicerem igitur, habere quidem

A

Q

» Sacerdotes eam facultatem, &, fi legitime ipfa

» füngantur, poffe penitus omnem reatum pec-

» Catorum expungere. "Tunc autem legitime ea

M

NU

U.um

,fungun-

,

DE INDULGENTIIS.

133

l; il

l; ]

., funguntur, cum condignis fatisfattiones poeni-

.tentibus injungunt; intellexit enim Ecclefia,

tilini,

tidefott

, neque dubium eft, quin id didiceritab Apofto-

»,lis, non aliter fibi traditam effe banc potefta-

y Ommibus

m v

,tem, quia neque aliter expediebat commode

» gubernationi fidelium, neque gratia baptifmi

u

», derivanda erat ad alia Sacramenta, ne retun-

g

,.dantia clementie coeleftis incentivum fieret

TI&Q0

; delinquendi, & ipfa Indulgentic facilitas tefti-

T

» monium videretur, quod aut Deus non offen-

atquels

»deretur peccatis noftris, aut quod ipía non

Minguli

», effent ita gravia, & lugenda mala, ac nobis

fuficim

», paflim tradit verifica Scriptura.

Cumque illis

Ordinan

», Verbis: Quorum remiferitis &c. Apoftoli in-

vflnt;

», tellexerint, fe conftitutos effe Judices pecca-

ipni

. torum, ex ipfa natura Judicii intelligere po-

Y ditit

»,tuerünt, non aliter fibi tradi poteftatem dimit-

a, t

», tendi peccata , quam condignis fatisfactionibus

fb ii

», impofitis.

Et quo nomine pejus audire pote-

" k

;,rat apud infideles noftra Religio, quam fi in-

g

.telligerent, apud nos una contritione & de-

r

», teftatione peccatorum creditum effe in totum

ia

», dimitti peccata? Quod perniciofius exemplum

», ad ipfos transmitti poterat?

ua ratione abu-

TM

, um concedendi pleniffimas indulgentias pro-

», pter unum Ave Maria, vel unum Pater nofter,

[leohe

3900

», aut alia fimilia, vehementer cuperem de Eccle-

»,fia tolli; enervat enim fatisfactiones poeniten-

abrogtt

n !

»,tiales, & dedecorat Ecclefiam , atque ipfas in-

», dulgentias contemptui exponit, & Adverfariis

dee t
