Eccleüæ , facta authorjtative àPapa; ina

men

Ill

DE

INDULGENTIIS.

189

men /écundo dependet à folenni deprecatione Ec-

triij

clefie, & à liberrima acceptatione Dei.

lt

Senfus Conclufionis eft, quod famspamones

fidelium, quas offerunt pro Ecclefia in genere,

m

non determinando perfonas, pro quibus eas of-

g Ó

ferre poffent, à Prefidente Ecclefiz: offerantur

D f

fpecifice pro perfonis, aut generibus perfonarum,

Iefäum E!* ;

determinatis.

Hoc pertinet ad Officium feu

Iu Y

authoritatem Papz, inquantum eft Caput Eccle-

Dens t

fie

Sicut enim intentio contrahentium de fe

QU a

indeterminata fubftat directioni legum, & inten-

nf

tioni Legislatoris , ita etiam intentio fidelium

Alibem é

fatispatiendi pro Ecclefia in genere fübítat Dire-

&ioni illius, qui preeft Ecclefie, & nomine to-

Qu er ?

df

tius Ecclefiz ex officio deprecatur.

Quia tamen

Ti

fatispaffiones alienz non neceffarió acceptantur

ideo

MM

à Deo pro illis, pro quibus offeruntur,

etiam valor Indulgentiarum pro defun&is i in a&u

fecundo dependet à merito, & motivo, & modo

fetetur

as Q

refpectivo deprecantis Ecclefiz relate ad animam,

pro qua offeruntur, & à gratuita acceptatione

m ex ub

Dei.

Deus et:

CoNcLusio fic exphcata probatur fequen-

viorg

tibus argumentis.

imm àj

ARGUMENTUM I

Sixtus IV. anno 1477

l[lquaïh.

ex inftituto definivit, Indulgentias pro defun&tis

vtl

Qrim p*

verfari, valere, & prodeffe in genere deprecationis.

ergo dicendum; quod valor Indulgentiarum in

rocpot

aCtu fecundo dependeat à

folenni deprecatione

nu d

Ecclefie, que thefaurum fatispaffionum Chrifti

fan&orum , & fidelium deprecatorié offert pro

rum

n

l

anima defuncti per Prefidentem Ecclefie, & à

7./

o d

gratuita acceptatione D EI

Bulla Sixti IV

LPapa»m*

quam.

DISPUTATIO VII.

190

quam impreffam reperi in Bibliotheca Ecclefiz

,v

uf

(

2!

Cathedralis Auguftane fic habet: Sixtus Epifco-

"

pus ferous fervorum Dei ,. univerfis , €2 fingulis Chri-

|

jfüi fidelibus prefentes. litteras in[petturis [al. & d.

?^

i

Ben. Romani Pontifiis provida diligentia maxime fue

declarationis adminiculum curat. folertius adbibere, que

TL

1

TT

animarum falutem ,. €9' fidei Catholicee conferoationem

|"T

um u

concernunt., ut amotis ambiguitatibus , €9' erroribus

jper vettam interpretationem veritatis via aperiatur.

j',ö d

[

Cum itaque fuperioribus menfibus nobis velatum e[fet ,

vm,

in publicatione Indulgentie per nos alias Ecclefue Xan-

eui

1

&onenfi conce[Je. plura. fcandala, & difcrimina fuiffe

UL

T

^

j

exorta, predicantesque in bujusmodi publicatione mul-

[ M:'m

tos abufus commififJe , multosque errores predica[fe , ac

DI

?

j

inter alia occafione dicie indulgentie, quam animabus

PT

j

T N1

in purgatorio exiflentibus per modum fuffragii conce[fi-

mus , nonnullos fcripta moftra male interpretantes pub-

nlmu y

licb aferuiffe , atque a[Jerere, mon e[fe ultra opus pro

TM L

animabus ipfis orare , aut pia fuffragia facere , ex

fií, at

quo quam plurimi à bene agendo retrabebantur. — [Nos

àn, f

jfiandalis , & erroribus bujusmodi ex. pa[torali. officio

obviare vvolentes per. Brevia noftra ad diver[os illorum

ll

partium. Prelatos fcripfimus, ut. ChrifHi, fidelibus . de-

NU

clarent , ipfam plenam Indulgentiam pro animabus ex-

iftentibus in purgatorio per modum [uffragiüi per mos

D

(

fuiffe conce[Jam , mon ut per Indulgentiam predittam

AI]

Cbrifti fideles ipfi à piis, &2 bonis operibus revocaren-

l

[

tur, fed ut illa in modum fuffragii. animarum faluti

r'd,mw

prode[Jet 5 perindeque ea indulgentia proficeret , ac i

"MT

devoic orationes , piceque eleemofyne pro earundem ani-

4

*

snarum. falute dicerentur, & offerrentur.

INuper oero

71,,D

mon fime gravi animi mofiri difplicentia. intelleximus,

f

nonnullgs minus veio, Cj longe alüer, quam intentio

n

nofira

|],

DE INDULGENTIIS.

191

den D

noftra fuerit, aut fit, bujusmodi «erba interpretatos

D

e[Je; propter quod miramur plurimum , quod. inquietu-

J

dinis fpiritus, qui mentes fidelium perturbare, €9 ani-

s f d

marum faluti imoidere, mon ce[Jat, tantum im cordi-

t m

bus malignantium invaluerit , ut illi A4poflolice Sedis

lt tll

bonori, & autboritati detrabentes , vel falutem anima-

1j

vum , *el pacem bonarum mentium affe&antes, Pba-

:llïi dm

vifeorum more 'oerba *vite in deteriorem partem acce-

ET

perint , & re&tum fenfum in finiftrum traxerint ,. occa-

li n

fionem inde. fumentes n ipfam Santtam Sedem, . Ma-

ïl)' EZ(L?;GJ

irem omnium , ejusdem confé[Jarios , ac im monnullos

ijriiu j

magne dottrine , ut accepimus ,. oiros macbinandi , in

ul

malum exemplum , ac fcandalum plurimorum, devotio-

ial

nis diminutionem , [alutis animarum detrimentum , .&?

um

Catbolice fidei perturbationem , ex quo profetto dete-

d)

M

t

flabilem eorum opinionem & «alde miramur ,. &9 jufle

M

u

damnamus , cum ita obcecati ea fentire ,. 9 palam

init

ferre cum tanto. Chrifzianorum. difcrimine mon. erubue-

"NI

vint, que à mente, C9 intentione moftra funt omnino

(

aliena, & que ipfi, fi religionem cbriflianam profi-

zj

m'ir |

tentur , nequidem cogitare debui[Jent. . Qua quidem in

UL

ve Catbolici Zntiflites, ad quos Brevia nofiva direxi-

Vil

mus, veprebenfione, & culpa non careni; quippe qui

l

T

de eorum officio bujusmodi errantium opinionem virili-

ier impugnare , €9' fcripta mofüra mon ad finiflram ,

ff

Jéd ad vettam , mon ad malam , d ad bonam refe-

ipim j

mfws

venda e[Je, ut certo veferri debent, in[lantüs per[ua-

!i'ï»'

dere debebant , meque permüttendum erat, ut nodus in

fcirpo quereretur.

INon enim nos, qui licet immerità

jj p

!

jJacrofan&tum Petri. folium obtinemus, quique omnes ad

pl

À

jl

bene de Deo merendum |[ltudemus . allicere , ad fupra-

Ti

di&tos Prelatos fcripfimus, €? declaravimus, fupra-

jii

*

dictam indulgentiam plenarigm animabus n purgatorio

il p

J

exiflen-

192

DISPUTATIO VIL

exifTentibus , ac fi fierent pro eisdem devote orationes,

"ii

pieque eleemofyne efficerentur. videre prode[fe , — mon

fip)

g i

qubd. intenderemus , prout nec intendimus , meque etiam

i

n

inferre vellemus , indulgentiam mon plus proficere, aut

H

1

valere, quam eleemofyne , €? orationes ; . aut eleemo-

Jynas , & orationes tantum proficere , tantumque va-

[

lere, quantum indulgentia PER MODUM SUFFRA-

eir, cum fciamus eleemofynas , & orationes & indul-

gentiam PER MODUM SUFFRAGII /longe diflare,

EU

m ^

"W Tr]:(

^m

jed eam perinde valere diximus , id efl PER EUM

MODUM, PER, AC SI, ?defl, per quod orationes,

AR

€9 eleemofyne «valent, 69 quoniam orationes, & elee-

mofyne - oalent tanquam . füffragia. animabus. impenfa,

JNos, quibus plemitudo poteflatis ex aito efl attributa

ä

de tbefauro univer[alis Ecclefie , qui ex Chrifli, fan-

T

j|

&orumque ejus «eritis confiat, mobis commi[Jo , auxi-

lium, & fuffragium animabus. purgatorii afferre cu-

Qu

pientes , fupradittam conce[Jmus indulgentiam , ita ta-

hi.

men , u fideles ipfi pro eisdem animabus fuffragium

A0Q1)

darent, quod ipfe defunttorum anime per [e nequeant

r pf

adimplere.

Heec in fcriptis noftris. fenfimus, & fin-

l]

tünus, boc diximus, &5 dicimus j boc illa continent,

€9 fonant, modo ab cequo interprete fanus, rettusque

Jenfus. eliciatur.

Ut igitur fanttum, &? laudabile de-

t ]

Jfiderium boc noftrum à nullo poteft jure damnari , etiam

intentio, €9' fana wens, que non nifi ad apertum bo-

i

mum intendit , impugnari per ambiguitatis medium non

T

debet , cum fecundum tbeologice difciplime rationem

hmmn(

quecunque propofitio dubium intellectum in fe continens

li

Jemper in eo fenfa fit accipienda , in quo vera reddi-

tur locutio.

r

uam ob rem volentes, ficut? tenemur,

:':-'UFL PD*

omnem ulterioris [fcandali materiam amputare, ne cui-

g

tatio-

Eüls) Q

-p?am deinceps malignandi, litésque dolofis difcep

nibus

L

Il,

DE INDULGENTIIS.

193

ltste t

mibus fufcitandi , &? mentes fidelium perturbandi locus

! pmqu],

relinquatur ,' ac. denique ; ut. «ideantur vationi , &

Ij Wi

veritati adbevere; mon autem à retto tramite deviare,

At ff

prefentium tenore decernimus ,. declaramus , in quibus-

Q5 &i

cunque fcriptis noftris. fomper noftre intentionis fui[fe,

h Iimax;?f

€? munc e[Je, ipfam plenariam indulgentiam, per tmo-

DP

dum Juffragii animabus in purgatorio exi[lentibus

ii gt

conce[]Jam fic «alere, & fuffragari, & ita ab ommi-

DLT

bus accipi, intelligi, & interpretari debuil]e, & de-

i i

bere «volumus ,. C9 . Zdutboritate Zdpo[lol. mandamus.

jr aui v

ANulli ergo omnino bominum liceat banc paginam noftre

ntim, g

confirmationis , declarationis, approbationis ,. conce[Jro-

i i

vis, reprebenfionis, [latuti , precepti, decreti, deter-

d df at

münalionis , 69 voluntatis infringere , vel ei aufü te-

a nl )

merario contraire , [iquis boc attentare prefumpferit,

indignationem. Omnip. Dei , &? B. Petri, & Pauli

T

ii dj

"Apoflolorum |ejus moverit f incurfurum.

Datum

Rome apud S. Petrum.

4dnno incarnat. Domiünice

u.am,fär

iil

M

W W

MCCCCLXXVI. V. Kalend. Decembris ,^ Ponti-

ficatus. noftri anno |faptimo.

3

w y

Ex Bibliotheca Ecclefiz Cathedralis

j at

!

Auguftang.

/

n

».

)

f;u:!u". fïï

Ex hac Bulla Pontificia videtur fatis .claré

NVE

t üt

effe definitum, indulgentias pro defunétis in actu

jl

r

M

fecundo tantum valere per modum deprecatio-

W

nis, quamvis plus valeant, quàm private cujus-

gmt

i

il

)U

y!

libet orationes, ac eleemofyne, eoquod plus

incomparabiliter valeant preces Ecclefie, dum

i i

authorítative offert Deo merita Chrifti, & San-

LL

&orum. Poffet proin ex Bulla fic conftrui ar-

hnid jï".i '

gumentum.

Indulgentie eo modo profunt de-

T u

funétis, quo modo profunt defunctis orationes,

D.4mort Tr. de Penit. P.11I.

N

&

iuz Wjü 0'1

DISPUTATIO VIL.

194.

& eleemofyne fidelium ; ergo fimpliciter profunt

des?

Qd

per modum deprecationis ; quamvis enim ora-

tiones, & eleemofynz habeant aliquid folutio-

4

nis, cum fint fimul fatisfactorie, effectus tamen,

& applicatio talium fatisfactionum dependet à

&

x

deprecatione offerentis , in quantum offerens

exorat Deum, ut dignetur tales fatisfactiones

,W

acceptare pro anima defundti.

KOA

n

J

Srx niCcAs: Romanum Pontificem expreffe

dicere , quod indulgentie plus valeant, quam

« u

RESPONDEO I.

Wi

orationes, & eleemofynz.

fic. fi inipfo genere deprecationis datur major,

'ä

ac minor efficacia, tunc illa major efficacia in-

f

dulgentiarum non tollit modum deprecationis ;

[

fed. ergo, Min. patet ab experientia; quia majo-

l

ris efficacie funt preces amici, parentis, aut al-

TAU

terius perfone in authoritate conftitute , aut jj

perfonz ingentia fimul afferentis munera, quam

Ireg

alterius perfone vilis, & vilia tantum afferentis

TUj

Wi

munera : cum ergo Ecclefia fit majoris authori-

Y

l

tatis, eaque authoritative Deo offerat merita

:nLU, []S

Chrifti & Sanctorum, etiam illius preces erunt

ïlb pr(

validiores orationibus privati hominis.

9. 1SÍ

Pontifex cum majori efficacia indulgen&iarum

z

vult fimul retineri eundem modum efficaciz in-

"Wi

ter orationes, & indulgentias, tunc habent eun-

dem modum eflicacie, fed: ergo.

3. Si Ponti-

fex per fuam declarationem voluit explicare,

25

quomodo indulgentig, & alia pietatis opera pro

defunétis debeant iterari, tunc intendit inter in-

l

dulgentias, & orationes, ac eleemofynas parita-

tem quoad fallibilitatem effectus provenientem

*

tantum à

gratuita acceptatione Dei folutionis

J

depre-

1l

DÉ

INDULGENTIIS.

195

m

Ti g.

deprecatori& , adeoque eoipfo declaravit 2 'in-

dj

dulgentias in a&tu fecundo tantum valere per

us

modum deprecationis ; atqui hanc iterandi obli-

n g

gationem voluit explicare Pontifex, ut patet ex

,Uaütüm v

Bulla: ergo.

ARGUMENTUM II. Etiam alii SummiPon-

l (

tifice$, qui à feculo nono usque ad fieculum de-

ntüfom «

cimum fextum reliquerunt indulgentiarum pro

defunttis fpecimina, precife defun&os juvarunt

Srdat,

per modum deprecationis.

Uuspoy

Ergo, cum in hac

re non poílit admitti novatio in Ecclefia Dei

D duon g

quoad fubftantiam, dicendum ; valorem indul-

jor li

gentiarum pro defun&is, etiamfíi interveniat au-

dgreat

thoritativa folutio, in a&u fecundo dependere

lt quam

à deprecatione Ecclefie, hoc eft, à folutione

j i

nt.

authoritativa modo deprecatorio oblata.

vt

jrob. ab indu&ione.

um

Primum indulgentiarum pro. defunttis exemplum,

ia d

omnium, quz extant, antiquiffimum, in Pbi/foria

W

mea Zndulgentiarum ex Baronio ad annum 878. n.

) Of

34. attuli, ubi S'oannes III. Gallize Epifcopis de

lis r

militibus pro defenfione Ecclefie occifis fic

j homiti

habet :

, n

Omnibus Reverendiffanis, ac fan&tiffmis venera-

pl d

(

bilibus Co- Epifcopis per totum regnum cbariffami. filii

iU

, U

mej Ludovici Regis.

!

uia veneranda Fraternitas veftra mode[la inter-

il

9

l Wlhl' I^

vogatione foifcitams qu&fioit; utrum, qui pro defen-

fione S. Dei Ecclefie , &? pro flatu Chrifliane. veli-

1pï

Mi

gionis, 9 Reipublice in bello muper ceciderunt, aut

TP

dé reliquo, pro ea re cafuri funt , indulgentiam po[fint

etti

"l

,cmj FTUW

confequi delitorum.

Ziudenter conffi Chrifü DEI

noftri pietate refbondemus , quoniam illi, qui cum pie-

L

2

tate

[v

196

DISPUTATIO VII.

vt

tate Catbolice Religionis in belli certamine cadunt , e-

l

quies eos eterne 'vite fufcipiet , contra paganos , atque

?r

infideles flrenub. dimicantes , eoquod .Dominus per Pro-

1

!phetam. dignatus eft. dicere ; peccator , quacunque bora

di

Q

convcer[us fuerit, omnium illius iniquitatum mon recor-

Et venerabilis ille latro in una con-

11

dabor amplius.

sindi

fe[fionis voce de cruce meruit. paradifum.

Mana[Jes

n

quoque impuri[]mus quondam Rex captus, carcerique

W

il

ar&tiffimo religatus ibi pemiütentiam agens cum perfe-

1 4

&ione indulgentie propter. Domini mifericordiam , que

l

Tf

MTO

immen/a eft circa genus bumanum , adeptus eft folium.

T

Noftra prefatos mediocritate , interce]one B. Petri

MA

j

"Apoftoli , cujus poteflas ligandi , atque foloendi eft in

n

cxlo, & in terra, quantum fas ef&. abfoloimus , pre-

cibusque illos DDomino commendamus.

Optamus fra-

du

ternitatem veftram in. Chriflo bene valere, bec Sfoan-

nes de indulgentia tam pro vivis, quam pro defundtis.

u

ex hoc fic argumentor.

I. Si ad applicandum

nf

pro defun&is abfolutionis Pontificie effe&tum

li p

,

intervenire debet interceffio D. Petri Apoft. tunc

W. 1

l

indulgentie pro defun&is tantum valent per mo-

at d

dum deprecationis ; fed. ergo , JMin. patet ex

! exüär:m

verbis adductis.

2. Si ifta verbaPontificis, quan-

(

tum fas eff , non habent alium fenfum , quam

j

hunc;. quant:

t

11

permittet Deus ;; quantum . placuerit

l

divine bonitati , tum abfolutio illa Pontificia eft

il

fj

tantum deprecatoria. fed; ergo. Major proximé

oftendetur.

Min. prob. ex una parte non poteft

NI

affignari alius horum verborum fenfus; ex altera

"l

vero parte Romani Pontifices in aliis Bullis ea

[

verba fic explicant, dum eorum loco ea fubfti-

äd )

m

tuunt; quantum divine bo

57

[2

ati placuerit, ut pro-

i

p

xime videbimus.

$1 nicAs; fenfum horum

verbo-

,(CXVU[

I

DEÉ INDULGENTIIS

197

lbt d

verborum effe: quantum permitit dignitas , ac ca-

t

jacitas anime, cui applicatur indulgentia ,, vel fic ;

hi lf?' l

RESsPONDEO,

inquantum . ego-babeo pote[latem.

t

T

neutrum dici poffe.

Poflerius indignum eft gra-

i

V

:2.

vitate Pontificia, cüm füpponat, Pontificem

ii

ignorare limites fuc poteftatis, ficut fi fuperior

4

h

dubius in cafü particulari de limitibus fuz pote-

MPI [j

i),

ftatis daret fübdito licentiam , aut Sacerdos du-

A0nr Cf

bius de fua jurisdi&tione abfolveret, cum di-

&o; in quantum po[jum, quod mihil aliud eft,

j t

quam dicere, /i po[jum.

Particula enim, in quan-

u)

iun, quando refertur ad rem indivifibilem, qua-

lis eft abfolutio, non eft divifiva objecti, aut

reduplicativa, fed conditionalis, & fufpenfiva,

jrius vero fuperfluum , ac infulfum, adeoque &

)

ipfum à mente Pontificis alienumeft; nonenim,

um d

"

dum abfolvimus penitentem , dicimus, n quan-

tum fas efl te abfolvo, quamvis abfolutionis effe-

dj

nica d

&us dependent à dignitate, & capacitate peni-

tentis.

3. Si Pontifex animas defun&torum poft

perdgi

m vaett;

earum abfolutionem precibus Deo commendat,

tunc exiftimat , ad applicandum defun&is talis

, Mi

xdotió

abfolutionis effectum effe neceffarias, aut utiles

preces; quod fi veró neceffarie, aut utiles funt

il fenïma

ad hunc finem, eo ipfo fequitur iudulgentiarum

; Ilälïlüï.ä

effe&um dependere à deprecatione Ecclefiz,

BI

y. M

quod ipfum nihil aliud eft, quam Indulgentias

valere per modum deprecationis. Ergo.

ïg p ia HUU/

Secundum Indulgentiarum pro. defunttis exemplum

j

in prafata Hiftoria Indulgentiarum attuli ex Raynal-

TO

do ad annum rr18. ubi in tabula Ecclefie Cathe-

dralis Januenfis de Gelafi Il. fic fcribit: .4mne

MCXVF ILI. dedicatio fatta eft Ecclefie. Sfanuenfis,

j

)

N 3

que

DISPUTATIO VIL

r

f

198

d

qu& confecrata fuit à Gelafto Papa, in qua con/ä&ra;

»

Y

tione fecit vemiffionem cuntorum peccatorum ex parte

Dei Omnipotentis, Beateque Gemitricis Dei Marie,

& omnium Santorum, (9 fua, imn quantum potuit,

ommibus defumthis , qui fepulii funt im cemeterio Ec-

clefie SYanuenfis , & fepelientur usque in fimem Seculi.

Ex hoc textu fic argumentor. 1. qui efficaciter

1

ponit effe&um, non dicitur pofuiffe effe&tum,

in quantum potuit.

Amicus, qui folvit totum

n

amici debitum , non dicitur juviffe, aut folviffe,

jn quantum potuit; fed tunc dicitur juviffe, in

quantum potuit, fiinterpofuit pro amico preces,

aut pro viribus aliquam partem debiti folvit, non

tamen obtento effectu principali.

Ergo fi Pon-

tifex dicitur feciffe remiffionem , in quantum po-

m

i, effe&us non dependet ab ejus poteftate,

fed ab alterius infuper poteftate, nempe à gra-

tuita acceptatione Dei, adeoque à deprecatione

b atl

Ecclefiz.

jl

CONFIRMATUR.

Hic modus loquendi , /n

L

quantum potuit, dicit divifionem, ac inadzqua-

i

IN

tionem potentiz, prout patet ab indu&ione fimi-

;&vl,l

lium locutionum, v.g.fi dico: Titius pro libe-

ratione füi amici fecit, in quantum potuit, fed

w

d

l

non obtinuit liberationem à Judice, quia me-

SEAQT

dia, ac potentia liberandi precipue refident in

RL

perfona Judicis, non inperfona Titii; ergo etiam

CR

Vi

liberatio animarum non adzequate, ac totaliter

rf

refidet in abfolutione, aut folutione Pontificis,

hI

L

fed precipue in arbitrio Dei Judicis.

2. Ponti-

W]'dm uq

fex vemittit in hac conceflione peccata. fepeliendorum

ih tali cemeterio usque ad fiem Seculi; hoc fieri

W

Ll

;

non poteft per modum abfolutionis, aut folutio-

tl

T

nis;

"

D E

INDULGENTIIS.

199

LIT.

nis; ergo per modum deprecationis. Abfolvi

AO n

nemo poteft à futuris peccatis, maximé qui non-

niis )

dum exiftit, adeoque etiam a&tualiter folvi non

! quiy j

poteft pro futuris peccatis; litrum redemptionis,

l u (tv

nempe merita Chrifti, poni poteft ante pecca-

u

tum, fed hoc litrum à Pontifice a&u expendi,

h qüi e»

folvi, ac applicari non poteft pro peccatis futu-

wüfe d

ris: Reftat ergo, quod Pontifex folum potuerit

qu ht

rogare Deum, ut clemens fit in futurum iis, qui

J ET

fepelientur in tali cemeterio, ficutSalomon L

r j

Reg. c.8. rogat Deum, ut in pofterum fit pro-

! ag

pitius populo, fi peccaverit dicens: Si fpeccave-

hii ov

vit bomo in proximum fuum , & venerit coram alta-

j Imíl

ri tuo in domum tuam, tu exaudies. ---

Si pecca-

um

verint tibi, & tradideris eos inimicis , &5 captivi du-

Ts

G fuerint ad te exaudies preces eorum, & propitia-

beris populo tuo.

En! hec eft deprecatio, que

, Mi

qelgt

fe extendit in Seculo pro remiflione peccato-

rum.

odl

Tertiumejusmodi Indulgentiarum exemplum in pr&-

fata hiftoria attuli ex Bulla J4lexandri VI. ubi

m x

i

d ini

N

V

concedit Jubileum contra Turcas cum annexa

y Ti

!

.;.'I

indulgentia pro defun&tis. Forma autem hujus

Indulgentie confiftebat przcife in communica-

yntum p

tione bonorum operum, qualis communicatio

j pües t

etiam nunc fieri folet à Religiofis Ordinibus.

yodpie r

Cüm vero iis, qui contribuerunt pro bello con-

ys Ti 4

tra Turcas fingulis darentur litterz indulgentia-

pquto, *

H

les, eorum exemplum, in Archivio noftro Pol-

puiat^

lingano affervatur hujus tenoris: Raymundus &c.

j

Presbyter Cardinalis ad Germaniam - - - "Apoftolicee

J

*

--- Notum facinus, quod Alexan-

Sedis Legatus.

Z

gder V. conce[fi ommibus fidelibus pro tuitione

fidai

J

WU

conty a

N 4

200

DISPUT.ATIO VII.

Jl

contra Turcas manus. adjutrices porrz'gentïbus Sfubi-

leum, & alias indulgentias - -- indulfit etiam ,SS.

D. N. motu. füo proprio, ommes fideles bujusmodi, ac

eorum parentes, 9 benefattores, qui cum charitate

decefJerunt, im ommübus precibus, fuffragüs, Miflis,

eleemofynis , jejunüis , orationibus , difciplinis , ac. ca-

"l

veris ommübus [piritualibus bonis, que fumt, C fieri

poteruni, in tota Univerfali Ecclefia militante, 62

& ommibus membris ejusdem im perpetuum participes

furi, & me fuper premüffis à quoquam verti po[fat

]

T

m

in dubium , wvoluit SS. D. N. ut prefentibus. noftris

litteris, adbibeatur fides - - - €9 quia devoti in Chri-

W

Jfo S'oannes Prepofitus ,. S'oannes Daffaner. Decanus,

Joannes Die[fer --- Canonici, Regulares S. 4ugu-

Jlini Mona[ierii Pollingani 4uguftenfis. Diecefis. ad

"

fidei defenfionem - - - de bonis fuis contulerunt , ideo,

]

h

ut.diis Indulgentüs, 69 gratüs gaudere «valeant,

;J'la N

concedimus.

Datum 6. Martii 1502.

: y

.v

"i

:

Ex his evidens eft, Indulgentias has pro de-

il

d

i

hfl ] Cw

fun&is conceffas fuiffe per modum participatio-

nis bonorum operum; ita utanimez defun&torum

i]

reddite fuerint participes omnium orationum,

& bonorumoperum, quz fiunt in tota militante

m

Ecclefia. Igitur, cüm aliunde certum fit: ejus-

PATW

modi participationes bonorum operum in actu

fecundo valorem fuum tantum habere à depre-

i

catione communicationem tribuentium, & à gra-

tuita acceptatione Dei, idem circa indulgentias

pro defun&is fentiendum eft.

INeque verofimile

Í

eft, Alexandrum VI. hanc participationem bonorum

operum erga defun&os fumpfiffe in alio fenfu,

quam eo tempore hic terminus folebat fumi in

i

Bullis Pontificiis, v.g. dum NNicolaus IV. Tertia-

rios

D] n

'

DE INDULGENTIIS.

201

LUA

rios S. Francifci reddit participes omnium bono-

T i

rum operum, qu:e fiunt in ordine S. Francifci,

uj;mdi, .

dum S'oannes X XII. & Alexander V. & Clemens V II.

" u

"

deferentes Scapulare Carmelitarum reddit parti-

W

M

W

cipes omnium bonorum fpiritualium Ordinis Car-

LU

melitici, vel dum Sixtus IV. in Bulla, inter pre-

fül'fl,g

cipuas , anno 1477. conífratres cin&turatorum red-

WU

dit participes omnium bonorum, qu:e fiunt per

lu j

AU

Fratres Eremitarum S. Auguftini, & in tota Ec-

! w

clefia, quo modo etiam Caflinenfes fiunt parti-

iil nj

cipes omnium bonorum, quz fiunt in omnibus

ii

j

Ordinibus &c. cum ergo non detur dominium

nr Jus

duorum in folidum, h& omnes participationes

in a&u fecundo tantum habent valorem depre-

A

Diur i

cationis qualificata.

tjrmi, i

Zliud hujus veritatis teftimonium fumo ex

m i

Bulla 'ulii l. anno 1510. & LLeonis X. 1517. qui

& ipfi concedendo indulgentias pro defunis ni-

n

p

hil aliud faciunt, quam ut defunctos reddant

participes bonorum operum , quz fiuntin Eccle-

n i

edfünit

fia. Bulla j'uü I[. fic habet: S'ulius Epifcopus,

m ontit

Serous fervorum Dei -- liquet omnibus - - S. VII.

Mota n

Omnes , qui in capfis in. fubfidium fabrice S. Petri

vum t

pias eleemofynas. pofuerint , pleni[/Gmam omnium pecca-

peun z

torum remüfionem confequantur.--- $. XXIIL Et

animabus in purgatorio, quantum cum Deo po[Jumus,

i?

ntium,

fuccurrere. cupientes , de divina mifericordia ac Z1pofto-

lice poteflatis plenitudine oolumus , & concedimus , ut

a inif

Nat

Jé qui pro. animabus. eleemofynam. ad. fabricam erogaoe-

rint, ipfa plemi[[Jma indulgentia amimabus in purga-

mf

torio per modum fuffragüi fuffragetur ; ac omnes fide-

j*

les , qui ad fabricam contulerint, ac ommes eorum de-

ij

funtos parentes , &5 benefattores in. omnibus precibus,

"y

u Ta-

8

202

DISPUTATIO VII.

ld

þfrägiis , eleemofynis , jejuniis , orationibus, .Miffis,

boris Canonicis , difciplinis , peregrinationibuss & ce-

a»;*

',:l'r

teris ommibus fpiritualibus benis, que& fumt, €9 fri

joterunt in tota univeríali facrofantta Ecclefia mili-

1

tante, & omnibus membris .ejusdem . participes in per-

peiuum . fiant &jc.

j

Bulla Leonis X. anno 1517. de verbo ad ver-

qi j

bum hanc formam S'ulii IJ. repetit, ut patet ex

litteris publicis Ziberti Archiepifcopi Moguntini

Y

à me recenfitis Parte II. ex quibus omnibus ap-

3»: "a

paret, Indulgentias à tribus Romanis Pontifici-

bus conceffas , nempe ab Zdlexandro V/I. Sfulio IT.

& Leone X. tantum fuiffe participationem bono-

Y

rum operum defunctis indultam.

uartum Indulgentiarum pro defun&is exem-

plum attuli ex Bulla Gregori? XI1I. qua fic habet:

adnimabus defunttorum de Tbefauro Ecclefie fübfidia

Jabminiferare fiudemus , ut ille, quantum. divine bo-

"NU

nitati placuerit. adjute , ad. celeflem patriam facilius

Jv

ld

pervenire valeant.

De divina igitur mifericordia con-

Jifi. concedimus , ut. anima per. celebrationem Mi[J ad

nllmä

n UID,

Corpus S. JuvEN A LIS easdem peccatorum remi[[io-

nes confequatur , quas con[equeretur , [i Sacerdos ad

"lltare S. Gregorüi celebraret.

Jam fic: fi Ponti-

fex concedendo indulgentias pro defunctis com-

00

Es

mittit divinz bonitati, quantum exinde juvari

1

animas voluerit, tunc effectus Indulgentiarum

dependet ab arbitraria acceptatione Dei, adeoque

à deprecatione Ecclefie: fed. Ergo. Minor patet

&O

ex verbis Pontificis, quentum divine bonitati. pla-

cuerit, qua» verba non adhibentur in abfolutione

ponitentis, aut aliis divinis effe&tibus ex pacto,

promiffione, aut quovis modo ex juftitia debitis.

-T.zgv à

uin-

II

DE INDULGENTIIS

203

t Jj

Quintam indulgentiam pro defun&tis recenfui

LU

uC;

ex Bulla Pii I/. ubi Pontifex fic ait : Cuicunque

b

u

anime in jur&atorio exiffenti , pro qua eleemofyna

J

per deputatos. taxanda bofpitali erogabit , ut. indulgen-

L]

y

tiam plenariam à pena, (9' culpa, quantum pietati

Majeflatis divine placmerit , confequatur , concedimus.,

Webdy

Ex his verbis idem argumentum confici poteft,

; Uptt

quod prius.

fM

ORU

Sextam indulgentiam fumpfi ex Bulla Sixti V.

qua fic habet: JDivina miferatione confifi concedi-

Dj Pont

mus, ui quoties quilibet aliqua ex premüffis pro ani-

marum in purgatorio exiflentium. [alute. adimpleverit,

Vi

ipfe anime . pro quibus id fecerit , ef]caci[]mi D.

N.

. Chrifii meritis, ac B. V. M. fanttorum n-

yéserer

yo f

gelorum, ZApoftolorum, Martyrum, Confe[orum, Vir-

ginum , omnianque Santtorum, C fan&orum preci-

ae j

bus, 6 interce[[onibus fuffragantibus easdem. indul-

TOU

Jam

hn j

gentias, & peccatorum remi[Jiones confequantur.

fic: fi ad applicandum defunétis indulgentiarum

L

effe&tuum opus eft precibus, ac interceffionibus

m

"

San&orum, tunc etiam opus eft deprecatione

ä?Of!!'n'l' Tr

NT

Ecclefie , qua exoret Ecclefia vel Sanétos ad in-

terponendam fuam intercefhonem , vel ipfum

"

Deum ad condonandam animabus purgantibus

(

Q

ponam; fed. Ergo, ex his omnibus liquet, oCto

&

Romanos Pontifices fatis indicaffe ,. indulgentias

n

u

fro defunttis valere per modum deprecationis.

eDEl'*

fl

ARGUMENTUM III.

Ante finem Seculi

n )

Ü

XV. dabatur vix ullus aut certe rariffimus ufus

j

indulgentiarum pro defun&tis; ergo tunc antiquis

ia

Mfor

temporibus agnovit Ecclefia, non dari modunr

lbu; Bi ^

l4

defun&os juvandi per indulgentias, nifi depre-

Jufbna

catg«

DISPUTATIO VITI.

204

catorium: alias enim per novamintroduGionem

d

jJ

tot indulgentiarum fuiffet fa&a magna variatio

n

in aliquo articulo difcipline Ecclefiaftice , qui

)

ob perpetuam fuam exigentiam in re omnium

graviffima non deberet effe per leges prudentize

] M

i

f

fubjectus tante , tam univerfali, ac tam diutur-

Tf

ne oblivioni, ac tam fere mutationi.

In aliis

[l

NV

pun&is difcipline Ecclefiaftice dantur, ac fciun-

A )

ATU

M

tur rationes, ob quas deceat mutatio: Quz ve-

n

ro ratio effe poteít; animas purgantes per tot

Ui

NT

"

"

fecula relinquendi in terribilibus flammis non

reclufo thefauro Ecclefie, non aperiente Dif-

penfatore communi bonorum omnium manum,

nec interponente autboritatis fue plenitudinem,

ut reduceret ad Deum 6 carcere fponfas fibique

il

^

ipfi confcriberet inempto oris verbulo copiofas

A0

^

in auxilia Ecclefic

e

colo copias? De hac re

s

M W

per tot fcula nunquam Romano Pontifici, in-

od

ter tot innumeras, ac quotidianas, que etiam

ü

!

"

privato cuivis bono Ecclefiz civi celitus inge-

d

runtur, infpirationes fuiffe inje&as, fentire, ne

dicam, eloqui injurium divinz providentige, non

Mi

Jj

dormienti per tot fecula, fed inftar piiflimze

Matris vigilanti in bonum Ecclefiz.

Itaque in-

credibile eft, novam indulgentiarum pro defun-

f"ffaias

&is quotidie increfcentium formam quoad füb-

ftantiam aliud effe, quam antiquas, ac folennes

deprecationes Ecclefix pro defun&tis, que, dum

manent ezdem, pro diverfis moribus temporum

A D

|

habitum alium , ritumque recipiunt, non natu-

ram. ltaque id unice mihi probandum video;

"

indulgentias pro defun&is ante finem Szeculi XV.

(v

M

|

vix ullas fuiffe, aut certe fingulares, ac prorfus

b

*l

rarifli-

L

DE INDULGENTIIS,

205

i

rarifmas. Id oftendo r. negativé, quia ex nul-

T r

lo Archivio Germanie, Gallie, Hifpanie &c.

l

H

n

"g

hactenus producta eft ulJa authentica Bulla in-

ii

p

dulgentiarum pro defuné&tis ante finem Seculi

"N

XV. excufli plusquam fexcentos Authores, qui

r 'AH

fcripferunt de indulgentiis, in nullo reperi teno-

QUi |

Mi

n

MT

rem, aut datum, aut textum ullius talis Bullz.

lt t

l

Luftravi plusquam quinquaginta Bibliothecas

mQ

Bavarie, & vicinarum urbium , ac in iis fedulo

tlf Wi

evolvi multa manufcriptorum veterum millias

famn t

attamen, quamvis multas indulgentiales Bullas

Criete

pro vivis in iis repererim, nullam uspiam pro

17 f

defun&tis reperi.

Praterea in multis Monafteriis

Atdit

ex Archivio mihi prolate fünt omnes Bulle in-

j hg

dulgentiales à quingentis, ac fexcentis annis Mo-

I g

nafterio concefTe, ac follicite affervate , inter

D

omnes tamen ante finem Seculi XV. nullam pro

Pont

defunétis reperi.

Nec ego folus in inveftigandis

s qui

antiquis talibus Bullis infelix fui, fed & omnes

at

alii, qui huic inquifitioni incubuerunt.

Alpbon-

, t

Jüs Cafarubios , quo nullus alius diligentius inqui-

1lents

fivitin privilegia fui ordinis fratrum minorum.

fur i

V. Indulgentia. ubi affert tres indulgentias à J'u-

lio II. ad iniium Szculi XVI. conceffas.

Fate-

p

tur has folas effe authenticas: folum tres prafate

npeé

p quu

conce[ones , inquit, pro liberandis animabus purga-

torii reperiuntur autbentice.

In omnibus cruciatis,

D

3 QUi

in omnibus Jubilzis, in indulgentiis omnium or-

dinum, in quibusvis aliis indulgentiarum occa-

Ti

fionibus, v. g. Ecclefiarum dedicationibus, per-

r, i5

egrinationibus, Canonizationibus, feftorum ce-

n

] o

lebrationibus &c. nulla reperitur indulgentiapro

defunctis.

In hiftoria indulgentiarum attuli te-

s 4f

^

f

noreim

Dv

206

DISPUTATIO VIL

norem plusquam quingentarum talium Bullarum,

"m

D Vl

& conceffionum veterum, una, ac altera exce-

T.

pta, relique omnesnec minimam faciunt mentio-

$0

nem pro defun&is. ltaque, cum incredibile fit,

Il

omnes Bullas indulgentiales pro defun&tis fuiífe

u

perditas, cum tamen relique Bulle indulgentia-

les pro vivis, etiam minime, fuerint tam folli-

cite ubivis locorum affervate , ex hoc argumen-

Vl

to negativo recte concludo , aut nullas, aut

l

certe rariffimas, ac prorfus fingulares fuiffe Bul-

las indulgentiarum pro defunctis.

IDEM OSTENDO etiam pofitive.

j. EX

teftimonio Authorum, qui vixerunt Szculo XV.

jam exeunte, & tamen teftantür, fuo tempore

A

(

j J.unui.s

non fuiffe confultas indulgentias pro defuntis.

TAU

Gabriel IFiel, qui fcripfit circa annum 1490. in

expofitione Miffz lect. 56. querit; an poflint

tl

A uj

dari indulgentie pro defun&is ? contra hoc fic

argumentatur.

Si «alerent indulgentie pro de-

d ia

funttis, tunc Ecclefia, & Papa negligenter agerent

9 g,

in tam crebris indulgentiis moftris temporibus. conce[Jis

at (h

Dein

i

xon extendendo illas ad animas defunctorum.

lj

D

*

AO

T

