
Jegiütl

», noftris caufam calumniandi prebet , & contra

,,authoritatem veterum, & contra ipfum jus

yrentin

Et

, Pontificium eft introdu&tus."

Ita Vega.

) 193

13

revera

?

j!

134

DISPUTATIO VII.

revera procedit ipfius Argumenfum, nifi Ecclefia

y

n

i

J

tacité apponat indulgentiis conditionem congrué

v

fatisfaciendi.

aT

at

l

j

VIIL — Micbael Medina Infignis Theologus in

Concilio Tridentino, qui & fuum Tra&tatum de

jst

m

indulgentiis juffu ejusdem Concilii confcripfit,

eidemque dedicavit, Tr. de Indulg. Difp. 8. c.

iian

41. Anno 1560. fic ait: ,,Dico, Pontificem ali-

s

. quando per modum poteftatis tantum, id

,l

» eft, nullo Ecclefiaftici Thefauri adjun&o au-

dl

; Xilio, poffe peccatorum temporales poenas

z

» Condonare; quemadmodum & nullis rationi-

E

, bus convinci poteft, eundem fepofita pauli-

&t

*

»Íper poteftate per Ecclefiafticum "Thefaurum

tind.

, tantum eas penas poffe compenfare.

Eft au-

ia

, tem advertendum, tunc equam effe condo-

timie

, handi penas peccatorum per modum potefta-

m

,,tis occafionem, quando penitens alioqui per

,l

, externas affli&tiones in feipfo bene punit , quod

n

,,male geffit. Utendi autem tantum applicatio-

, ne thefauri occafio eft, quando conítante le-

lgt

d

» gitimo cordis dolore, acponitentia, fine qui-

'»"l'muml

. .bus valere nequaquam poffunt indulgentie,

n

, aut per veram impotentiam , aut per animi fra-

"ts

»» gilitatem peccator in fatisfactorios illos crucia-

, tus prodire nequit.

Poteftate demum ac the-

t

n

» fauro fimul, quando peccator neque pro pe-

, Darum dilutione acerbas illas affli&tiones fufci-

w

f

» pit, neque tamen omnino illis cruciatibus &

l

D

» penis compenfandis eft excors.

Primiautem

,,ratio eft, quoniam hujus poteftatis Miniftri

J

4 W

,, hon in deftructionem eandem acceperunt , fed

,j 1l

l,

DE INDULGENTIIS.

135

il E

, in edificationem Ecclefie; effet autem ingens

I ong

,; Ecclefie fübverfio erga eos poteftate uti, qui

, nihil ex fe ad debiti folutionem impenderent.

» Secundum etiam ex eadem ratione apertum eft ;

Ribmui

, nam fi tunc tantum utendum eft Ecclefiafticis

n

,», Clavibus ac poteftate, quando peccator per

tj

f

, Voluntarié füfceptas afflidiones eisdem pote-

3

,» ftati.& clavibus fe prebet idoneum, quando

Qntfcn

, ergo hec ratio non occurfaverit, erit Ecclefia-

latg,

5 ftico "Thefauro debito faciendum fatis, Ter-

dN

» tii ratio ex his dilucefcere fatis poterit.

Nam

des p

Ils r

, fi peccator per füufceptasjuxta hujus vitzee mor-

, talis fragilitatem condignas penitentias fe cla-

Oflta p

, Vibus & folvendi poteftati idoneum prebet,

Thefiur

,; utendum eft fola poteftate; & quando nonper

v Wa

, ullam animi malitiam, fed per folam quamdam

d

,infirmitatem, quz citra peccatum accidere fo-

lu p

, let, non fatisfacit, utendum eft Ecclefiaftico

n dioqi

» thefauro.

Certé quando peccator fatisfacere

p t

» quidem aliquatenus fatagit, fed non tanto eft

EM

,,in hac parte animi fervore, ut omnino erga

confua

, illum poteftate fitutendum, fimul & poteftate,

yis, f

» & thefauro utendum erit.

. ii

Ix.

oannes He[Jaius Profeffor Academiew

& celebris Concilii Tridentini

peus

Lovanienfis ,

osilos d

"Theologus Part. ?. Cacech. c. 46. anno 1560.

ymun 2

ait: ,,Siplenariam indulgentiam acciperet omnis,

vt

, qui utcunque contritus eft, & confeffus, qui

,eft in ftatu gratie, male diceret Bonifacius

lii

i

, VIII. Extrav. Antiq. quod unusquisque plus

,; mereretur, & efficacius confequetur indulgen-

h

fuis

,'tas, qui Bafilicas ipfas amplius & devotius

14

,fre-

:ceperunïll

136

DIDSPUTATIO"YID

, frequentaret,

Quare non eft putandum, ut

)

[',0

ï

»quidam docent, quod, quicunque indulgen-

njm

tiarum particeps fuerit, fi ftatim moreretur,

t

"

» absque ulla peena continuo ad coeli gaudia trán-

"

»fiturus fit.

Multum, oportet, pro peccato

n

[*

MM

1d£

» peniteat, & valde pie perfecteque participet

$ 0

indulgentias, cui hoc contingit. Et revera,

l

f

, fi ad hoc, ut plenarias indulgentias homines

j

,acciperent, fufhceret eos effe in ftatu gratie,

»; plurimum evacuaretur ftudium poenitentie &

»» fatisfa&tionis, nec vellent homines ullam fübire

» Penitentam, fi putarent, fe alioquin plenarias

4 mam

00

» indulgentias, & totius promerite poens condo-

, nationem effe accepturos.

B GU

"

:

X. Martinus Navarrus Di&us Monarcha Ju-

A

ris, Comment. in $. levit. de Jubileo Notab. 2 1.

u

anno I570. ficait: ,JVidetur ad Indulgentiam

nl

», fufficere, ut homo fit vere contritus & con-

i n

n

, feffus, & opus impleat.

Contrarium tamen

m

Jii

,» Cajetanusaffirmat, dicens, neceffarium effe pre-

"

» ter prediéta adepturo Indulgentiam, acceptaffe

"

m'l

» à Confeffario agendam, aut omnino propo-

A

» fuiffe agere tantam poenitentiam , quanta illi

(

» pone delende fufficit ; aut certe illa eífe

ii

» mente, ut per fua bona opera, piasque paf-

UI

»fiones, & labores velit in hoc Szculo Deo

"

»fatisfacere; aut opus, ob quod Indulgentia

J

», Conceditur, adeo fit arduum, ut velle id ob

» illam querendam fübire fit tantum, vel plus

n

(

W

, facere velle, quam pena debita pro fua fatis-

m

W

N

, factione requirat; quod contngitin his, qui-

xEWS

1

o

» bus ob mortem naturalem vel civilem propter

R I

;; Chri-

m

M "IW*

'

DE INDULGENTIIS.

iM2

A

» Chriftum oppetendam plenaria conceditur in-

j indulgeq

, dulgentia.

Qus opinio abhinc duodeviginti

DOrerety

, annis cüm in celeberrima Salmanticenfi Acade-

WUR i

, mia prelegerem, arridere ccpit, & nunc etiam

O u

5 perplacet.

Movet me autem ad hanc opinio-

h Wt

,,nem tenendam, primó, quód per eam Indul-

T t

»gentiis fuus honor fervatur &c.

Secundó,

d

» quod indignus eft aliena ope, qui fibi non vult

fitt n

» Oopitulari &c.

'Tertio, quód Vicarius, & De-

Qenitent

,legatus alicujus non debet facere id, quod

lm

, Principalis non faceret; at Chriftus non juva-

» ret fuis fatisfaCtionibus eum, qui torperet &c.

ünpleur.

(QD CODd

,, Quartoó movet me, quód, qui irrationabiliter

», Vult fibi diftribui indulgentiam, peccat, & in-

od f

», dignum fe facit ed; at, qui poenitens pro peena

dN

» per eum perfonaliter luenda, cüm poflit, non

hii

, vult pro fe redimendo laborem perferre, &

j

, vult Chriftum & fervos ejus pro eo pati, irra-

Tarium t

», tionabiliter id videtur velle; quoniam perinde

gmedy

Íe habet, ac debitor poen verberum , fi is

at

» babitu corporis ad labores apto, & pecunio-

, fus nollet fuo fe labore vel pecunia à tam gra-

n p*

NU

,, vibus cruciatibus redimere, fed vellet, & pe-

w l:

, teret, ut fuus amicus omnem laborem ad id

m

, neceffarium fübiret, vel pecuniam omnem

« ab

, folveret: Irrationabiliter profe&to id vellet &

at Id

» peteret, aé per confecutionem peccaret faltem

, venialiter; indulgentia autem per acum , qui

videi

,,malus eft, etiam venialiter tantüm, quzri ne-

hm, !

» Quit.

Non obftat huic rationi, quód Chriftus

TO

, & ejus San&i jam fünt paffi, & ita hujusmodi

jcin D

,penitens non velit eos pati, fed paflionibus

ia

, eorum per Ecclefiam difpenfatisfrui: Quoniam

)

5

, illi

i

138

DISPUTATIO VitI.

l

» illi non paffi, pro quibus erat patiendum, &

J

», ideó, fi pro poenitentibus fatisfacere negligen-

j

», tibus non erat patiendum, non fünt etiam pro

j

» eis paffi.. Sexto movet me, quód ex zrario

jl XP*

J

» publico, non debet füccurri eis, qui, cüm

3625

» poflint de fuo cs alienum folvere , nolunt;

» quoniam per id daretur materia ne

As il

M.

gligentie

v

, deli&ti.

Et ne dicas: hanc rationem conclu-

H

» dere, nemini feré largiendum effe indulgen-

», tiam, eoquód feré nemo eft, qui, fi velit, non

(

j

» poffit pro fuis peccatis fatisfacere.

Ne, in-

»quam, hocdicas: confidera, quód, qui non

;miL

g

» poteft commodé facere, non poffe dicitur.

" p:.u'^*l(

» Septimo movet me, quod ii, qui proponunt

v VM

» in hac vita fatisfacere juftitie divine, foli di-

d

, Ccuntur veré ponitentes , eoquod non folàüm

g,

, carent a&u contrario penitentie , fed etiam

n

jb du

, habent a&um virtualem ejus, nempe volun-

»tatem jufté pro pcena fatisfaciendi, & indul-

,

» gentia tantüm veré penitentibus conceditur

Bu

hl

»&c. itaque in ea füum opinione, ut fatis pu-

V;E

li

»tem folertem difputatorem poffe quidem ad

, hec AÁrgumenta coloraté in hominum etiam

*uOdJ (

, do&orum theatro refpondere, coram Deo

P,(

"

M

» Vero, &in fcrinio confcientie fereno , mini-

OO

»m€6. , Quare omnes etiam at

Nil

que etiam rogo,

» &adhortor, uthanc o

pinionem ample&tantur,

DV

»,€am concionentur

» Populoque ad indulgen-

3

» tias prono eam fuadeant, & ad concipiendos

Lrn

,animos fatisfaciendi pro peccatis fuis in hac

Vr

» Vita pro viribus cohortentur.

D

XIL.— Fr. Francifcus Polygranus Affert.

Dogm.

Ed

Ecclefiz. f.63. Anno 1571. ait

$ Quomodo li-

y

j '.Bmpu

»? Citus,

DE INDULGENTIIS.

139

du

J

, citus, utilisve fit talium Indulgentiarum ufus,

'neghgü

», aliquot regulis explicabimus

1. Indulgentie

Süam n

» apud divinam juftitiam tantum de peenis perfe-

- atari

'

,rendistollunt, quantum concedit homo. Ut

lmx dW

»fi Pontifex pro una eleemofyna five oratiun-

, W

, cula centum annos relaxet de injun&is poeni-

lp

»tentiis, debitor non fum hos annos ponitere;

ag

, nec tamen fequitur, mox relaxatos annos cen-

1 indulge;

, tum de penis purgatoriis, fi totidem mihi quo-

Ratio eft, quia ficut

Il

, que deputaffet Deus.

Mi

, Deus non approbat clavem in dimiffione cul.

»pz, nifi id rei ponitudo promereatur, ita nec

l quin

[e dici

»in dimiffione penz, nifi id vel devotio, vel

, Oopus pietatis in accipiente mereatur.

Quare

fOponut

h fl d

; fi&piffimé fallunt indulgenti:, quze vel huma-

yn fitm

DO favore, aut recipiendi cupiditate parum

i

f etur

»dignis pro re levi diftribuuntur , & quidem

n vt

, füb annorum aut centenariis, aut millenariis;

» fallunt, inquam, fi anni conceffi non ad ho-

i, il

Qonced

, minis poenas, fed ad Dei juftitiam referantur.

» 3. Indulgentie dandc non funt, nifi pro opere

u t

quén:

,aliquo pietatis , & quidem conferendum eft

inum d

, ejusmodi opus cum dono, vel agentis devo-

qun D

,tione, vel operis magnitudine, ut id divinitus

», comprobari impartiens indulgentias non dubi-

»tet. Nihil enim poteft humana fententia, fi

tium 0f

,,non quoque faveat divina.

4. Opus pietatis,

piianr,

»quod pro merendis fit indulgentiis plus valet

| ia

ycipieu

»ad relaxandum, quàm fimile , quod nullo fit

,;indulgentiarumrefpe&u. 6. Non funt nifi pro

fis i

,, manifefta neceffitate aut rationabili caufa do-

,nandze indulgentie, ut, puta, dum vel vires

. Df

,vel tempus fatisfaciendi prefumitur homini

» deeffe,

m

(

)

140

DISPUTATIO VII.

41

» deeffe, ne per venias homo ad malum laxetur

» facilius, vel fidentius à vite rigore torpefcat.

"

» Quàm vero parum pia fit

prodiga indulgentia-

» rum pollicitatio, S. Cyprianus videtur fuo evo

JM'EU»*J

a

» conqueftus. l. i. E

pift. 4. & Serm. s. de lapfis,

qghrti

, dum ait&c. EHec atque alia vir pius S. Cy-

» prianus in füborientem veniarum abufu

m pro-

;:,E'II(

, loquitur, quibus & palam oftendit ,

eos fic

gi

» indulfiffe peccantibus, ut opera fatisfaCtoria,

!

r

» feudignos penitentiz fru&tus prorfus eliderent,

,ac Dei mifericordiam minimé agnofcerent,

gin u

p n

l

» quod & nos pari fide damnamus, qui nihil di-

» cimus, humanam indulgentiam, nifi à Dei mi-

ji,

A t

»fericordia prius profeéta fit, nec cuiquam

» prodeffe, fi hinc fiat ad operandum remiffior.

b

XII.

S. Carolus Borromeus in Concione, feu

Paftor. Anno 1575. Romipetas fuos tempore Ju-

W

bilei fic alloquitur: ,, Cum tali affe&u ac devo-

Q

i

» tione hanc fan&tam peregrinationem inftituere

fpi[; : J

1

» debetis; relinquentes omnem curiofitatem,

W

"

!

» Vanitatemque mundanam.

iNec id vobis fatis

Attgl

» Videre debet, quod Urbem Romanam, ac Ec-

st

» Clefias & Reliquias San&orum vifendas adieri-

qu),

» tis; fed huic quoque veftram & perfectam poe-

at

» hitentiam adjungere debetis, quatenus peregri-

1 f

!

.

,natio ifta in gratia Dei cum tali carnis, fen-

1 Sïdïs

,Íuüumque veílrorum mortificatione inftituta

» in fatisfa&ionem pro peccatis veftris vobis effe

i, |

xl

» poflit. .

A nf

W

if

XLIIL — S'oannes Egolfus Epifcopus Augufta.

W à

nus, qui anno 1575. prefatam S. Caroli admo-

A

nitionem fuam fecit, dum eam fuis ovibus com-

J

tTnen-

INDULGENTIIS.

DE

I4I

"m'laxet:

mendavit, in Promulgatione Bulle Pontificie

for pefcaj

per Diecefin Auguftanam fic ait : ,, Omnibus

üüfenti

,,animarum Paftoribus follicité commendatum

T 100 9t

, effe cupimus, ut populum de Indulgentiarum

& lfs

» Virtuteinftruentes ad easdem plené confequen-

i $. Ü

, dasexhortemini; quodquo faciliüs facere pof-

B y

, fitis, Illuft. Card. & Arch. Borromai Concio-

VA

,,nem de hoc argumento italicé confcriptam &

tsf

,nuper Mediolani editam in Latinam pariter

3 dlire

,& Germanicam linquam transferri, & typis

Dooftere

,,mandari curavimus; vos omnes monentes, ut

i nili i

,falutarem pientiffimi Prefulis exhortationem

HiDen

'

, licet alibi, & ad alios habitam , ad veftr..i

,utilitatem , accedente etiam noftra commen-

t Cliqua

reryfior,

,;datione, convertere ftudeatis.

Datum .Dilinge 1575.

Yiv

XIV. Baronius Cardinalis Anno 16o0. poft-

]

Xinac d

quam ad annum 1073. retulerat, Gregorium VII.

m inft

Epifcopo Lincolnienfi Indulgentiam mififfe his

xuriottt

verbis: ,, Abfolutionem peccatorum tuorum,

i vobir

» ficut rogafti, tibi mittere duximus, fi tamen

num, al

, bonis operibus inherendo commiffos exceffüus

nb d

, plangendo , quantum valueris, corporis tui

, habitaculum Deo mundum templum exhibue-

yriturp

g

iT

Subjungit banc fuam reflexionem : Ut appa-

,, reat, Sedis Apoftolice indulgentias illis com-

j r L

j ia

,municari, qui, quantum fuppetunt vires, be-

,,neoperari non premittunt, non autem igna-

ii

, Vis, otiofis, ac negligentia torpefcentibus.

XV. Cardinalis Palavicinus Hift. conc. Trid.

lpllS Wl

].2. n.5. ait: ,,INarrat Petrus Suavis, Adrianum

C&WH 4

5 oribis

t

,propenfo fuiffe animo , ut eam doctrinam,

[

; quam

)l

142

DISPUTATIO VII.

L

, quam privatus Author tradiderat, Pontificia

l']'lm,

, authoritate firmaret, nimirum Indulgentiarum

21

» fru&um percipi pro ea menfione pietatis, qua

u

MP

» injun&ctum opus perficitur, fed addit, Pontifi-

ju!

,. cem à Cajetano effe deterritum, dicente, fibi

» quoque hanc opinionem animo infediffe, fed

qu n

Qu

, fui in voluminibus ita temperaffe, ut non

» nifi homines in litteris exercitatiffimi germa-

atl

"L

i,

, num é verbis fuis fenfum poffent elicere; quod

Pl

»fi hec doctrina fuiffet evulgata, periculum

T

» effe, ne hec res hominum fervorem in obti-

JWUC i

, nendis indulgentiiis effet frigefactura.

Verum

(ut

».&c narratio ab horum Scriptorum Sententia

j

RUL

1 ii

», Valde difcrepat : Nam Adrianus in 4. opinatur

» quidem, Indulgentie frucum non aliter me-

20iy

zl

l

. tiendum, quam pro menfüra rationis, cujus

» gratia hujusmodi operi conceditur indulgen-

l,

.,tia; fed nec ille unquam putavit, hoc ratio-

)Q À.

:

.nis momentum coar&ari ad tantum fru&tum,

» CUE]PEHU '

» & non amplius, quantum confequeretur à

'Jpwïlmf

» Deo illud opus per feipfum, & absque indul-

dprün

» gentiz dono. Sententia ab Adriano excogita-

Hurl W

,;t&, qua tum omnium indulgentiarum largitio

n

, ut rationi confentanea defenditur, tum ftimu-

&il

, lantur fideles ad opera per easinjun&ta peculia-

b

» Ti pietate preftanda, in eo verfatur, quod quod-

. cunque opus honeftum oriri poteftab actu cha-

Ogcor(

J

,titatis magis, magisque ferventi; unde fi ope-

NU

»» l'atio illa exterius confideretur, prout conflat

ïlh u 8

. unum meritum conjun&dum cum voluntate

As n

» interiore, à qua procedit, ejusmodi femper

ET.

»» effe poteft, ut jure optimo Pontifex ejus gra-

R c

» tiaindulgentiam quantumvis amplam impertia-

Vi

, tur.

DE INDULGENTIIS.

143

Ioy

, tur

Quapropter Pontifex nunquam elargitur

BD

,1ec ex irrito , neque prodigé , concedendo

405 qi

» quamcunque, vel maximam indulgentiam ex

) POHH'H»

, quocunque vel minimo opere, cüm habeat in

M. Q

,animo eam concedere, quatenus peragatur

if &

, Opus ex tanta charitate, quanta fàtis eft, ad

& W

,caufam conftituendam hujusmodi conceflioni

Itl

, congruentem, cüm veró charitas hunc infra

» gradum adeft, ex mente Pontificis conceditur

It u

perict

, tanta pars indulgentie, quanta congrué con-

emin o

» cedi poffit illius operis gratià, eo modo per-

. Ver

0605

Quare ex una parte fideles certó fciunt,

entent

» fibialiquid emolumenti exindulgentia proven-

. Opittr

»turum, übi divinz gratie compotes prafcri-

dlter me

»ptum fibi opus compleant; ex altera ftimu-

» lantur ad illud, quàm exactiffimé poffunt, ex-

ni, ciyt

r bl

» ercendum, quó uberiorem fructum inde de-

»» cerpant.

Praeterea, cüm illis nunquam in

, r

y fri

» comperto fit, opus eo pietatis ardore à fe

» perfe&um fuiffe, qui fatis fuerit ad plenam

&qure

sque i

,,jindulgentiam confequendam , compelluntur,

, ne nova unquam piacularia opera pratermit-

) exto

, tant, quo perpetuo ex aliis atque aliis indul-

um lg

», gentiis fubfidia fibi comparent.

Hanc autem

n li

» opinionem non minus ingeniofam, quàm ra-

n&ap&füü'z

qoique

» tioni concordem, validé confirmavit Adrianus

» Bonifacii VIII. Conftitutione in promulgando

dafuc

» feu inftituendo Jubileo, ubi hortatur Pontifex

undeüopïl

,» fideles ad exequenda opera ibi ftatuta, quàm

vu cu

.1axima poflint, pietate, quo plenius effica-

vohmwf

,ciusque indulgentie benefició perfruantur.

d f

, Jam vero apud fe quisque perpendat, an ex

ag

, hac fententia liceat arguere, quód hec homi-

n impefï

,num

D)

[lh

144

DISPUTATIO VII.

41f

ml

,,.num fervorem frigefactura effet.

Extinque-

P

,,retur potius hic fervor, ubi fideles opinioni

Vr

, contrarie firmiter adhererent, hoc eft, obti-

s

.nendi plenitudinem indulgentie, quocunque

.

. tandem modo injun&um opus perfecerint ;

, tantum enim induftrie nequaquam adhiberent

jdoirinf

j p

» ad novas iterum indulgentias aquirendas, ne-

» que, quó lucra ex iis caperent, qui facram

ss

g ibli

» iconculam obtinerent, ampliífimis indulgentiis

» preditam, longas peregrinationes füfciperent,

$t

» aliaque opera magni laboris. Preterea, quod-

N T'm

,,nam tandem arcanum illud erat, quod debuif-

Mu FF l

,fet, ac potuiffet homines latere ? INonne

m

»illud pronunciaverant inter Scholafticos S.

axhrh

a m

» Bonaventura, Richardus, Gabriel, Major, &

, ]oannes Gerfon? Inter Canonum confultos

din k

,1lnnocentius Pontifex , & Felinus? Nonne

as

, paucos ante annos in duobus Tractatibus illud

« Ms

.typis imprefferat ipfemet Cajetanus ?

Quis

df

»iliteratus Confeffarium mediocriter doctum

Ltf

J Tij

» percun&tatus idem non audiviffet.

INec fatis

(

E

i

, fuerit refpondere, Confeffarios illud tanquam

, opinionem difputationi obnoxiam , non tan-

i

,quam veritatem obfirmatam, diéturos fuiffe:

SI

,; Nam ad elevandam in populo fiduciam , afti.

al

K

, mationemque Indulgentiarum primum abundé

A

, fuiffet.

Non igitur ex tam inepta ratione,

ll

» quam acutiflimo Cajetano Suavis imponit, fed

vhli]

» ex alia caufa id ftatuere non oportebat. Ea

sf

n

, Veró fuit, quód Ecclefia minim& foleat fen-

N

j

, tentias damnare pluribus, precipuisque Theo-

sl

[ pa

,]1ogis innixas, qualis erat contraria fententia.

UT

» Et quo refelleretur Lutheri oppofitio, modi-

A U

3; 2

l]

[I

DÉ

INDULGENTIIS.

145

Iitiy

» Ccà Verborum impenía fatis erat hoc breve re-

& ODiny

» fponfum: Si ipfi minus congrua videbatur opi-

C 9&) 0l

»nio liberalior de indulgentiarum vi, ftrictiori

QU

»adhereret, nec communem Ecclefie do&ri-

Xtleerr

,nam improbaret cujusdam rationis obje&u,

Lltibere

» qua illi doctrinz vim univerfe non incutit, fed

nl

»uni folum peculiarimodo, quo eam amplificant

) qlll fECï

, nonnulli Scriptores.

Ut adeo plus quam ve-

sitdije

»rum fit, illud ipfum Pontificum, Sedisque Apo-

slüter

» ftolice caufam ftrenué tueri.

M g

XVI.

T bomas. Zerula Epifcopus Beneventa-

qud d

nus Ord. FF. Minorum Tr. de Jubil. & indulg.

)N

C. 14. n. 17. Anno r16oo. fic fcribit: ,Queritur,

olutios

» i conceditur Indulgentia pleniffima, & propter

, Mjor t

»illam lucrandam imponitur aliquod opus fa-

mentito

»Ciendum, & aliqui vere poenitentes facerent

w N

»idem opus, an omnes ifti zqualiter lucriface-

Vab

»rent? Refpondetur, quod fic, fi omnes &equa-

» liter & fufficienter illud facerent: fi vero alter

um (

n

»ilorum majore devotione, fervore, charita-

k Nd

»te, & poenitentia illud perageret, majorem

üld tag

» confequitur.

Et ficpoffet ftare, quod quis to-

»tam, alter dimidiam, altertertiam, alterquar-

i, N

jénr i

,tam partem confequeretur; nam caufa conce.

nducam, !

» dendi indulgentiam multum augetur, vel mi-

,nuitur ex modo eam implendi.

Solet etiam

r

»aliquis plus, minusve lucrari ob refpectum mi-

u d

»noris, & majoris peene debite; nam qui mi-

n

jl :

»norem deberet, lucraretur pleniffimam, qui

»majorem non tantum, fed aliquam partem ad

jne ?

» diluendam partem illius, & nontotam. Siali-

jpuisie/

D

cui conceditur indulgentia plenaria ob caufam

"

»aliquam levem, puta, fi vifitaverit Ecclefiam

D.mori Tr.de Paniüt. P.IlLI,

K

zpoflïior [

, ali-

DISPUTATIO VII.

DJH

146

il

,aliquam vicinam, dicere unum Pater nofter,

? giii

, vel audire concionem, effe prefens Benedictio

* j

; ni Papali vel Epifcopali, an confequatur illam,

gt

» ftante hac caufalevi, & facili? Refpondetur,

h

» quod ille poffet hoc facere cum tanta charitate,

)É

, & fervore, & habere tam parum penz perfol-

, vende, quod confequatur totam illam indul-

) LM [d

1

»gentiam , etfi pleniflima effet. — Et econtra, fi

n

, alicui concedatur indulgentia talis cum aliqua

JUN

p«

» caufa ardua & difficili, & ille cum tali exili &

u

»parva devotione, lenta fuorum peccatorum

A&

» contritione, pigrareverentia illud faciat, quod

zi

30 IN

, non confequetur illam totam: puta, fi diceret

»indulgentia, qui jejunaverit quarta, & fexta

EX

r

(

»feria, & Sabatho, & die Dominico confeffus

»fit, & communicaverit, & largitur eleemofy-

n

at V

»nam, fi hoc faceret mente frigida, & tepida

»devotione, non lucraretur pleniffimam, fed

d

» tantam , ad quantum fe extendit illa füa przdi-

)

hg

»Gorum adimpletio.

Nav. Not. 13. 14. Ger-

ia i

5 (0n.c/15. dub.25.

Dubium, an in fufcipien-

ag r

»te requiratur plusquam charitas? Refpondetur,

mb

» quod Cajetanus dicat, quod fi quis in hac vita

Vi

,aut parum, aut nihil curat redimere poenam,

N

»Ííeu parum curat fatisfacere pro fuis peccatis,

gläitum

» illi Indulgentiz non profunt. '"Tamen Soto, &

d

, multi Recentiores dicunt, quod ei prodeft, etfi

i f

»hoc non haberet. - - -

Refpondetur ergo,

& m

» quod, quando dicitur, aut nihil aut totum lu-

tl

»crari, intelligiturnihil, fi deficiat aliquod effen-

»tiale, puta, jejunium, eleemofyna, confeflio;

Wl

i &H

,uno ilorum dempto nihil lucratur.

$i vero

us

» fervatis effentialibus, puta, illis omnibus, de-

n

»FM.Jl ]y]

»ficitur

l

DE INDULGENTIIS.

147

A n

» ficitur aliquantulum in accidentalibus, puta,

Denedi

cau('a non fufficiens,

üdtur z

vel torpor, parva contri-

Mi hebetudo, parva devotio, tunc lucratur

Dubs ^

5 JU.XCB. proportionem caufe, & dlfpoütloms fuf-

4 QR

»cipientis; & ita concordantur omnia. ---

Se-

ts v

,cundo maxime notandum eft, & quod folitus

m ii

Md

ful inculcare fzepius in meis Concionibus publi-

c1s & privatis, dum fermo aliquando incideret

qua

de indulgentiis, quod ex praemediato animo,

1 al eni

confultlmme ponitur à Summo Pontifice in Bul-

peati

hs Indulgentiarum illud adverbium; veré po-

at

mtentlbus

Nam pauci, & puto, pauciffimi

À, [ d

» acquirunt indulgentias.

Et ratio prima eft de

a, k

, Contriione, que difficilimé haberi poteft ;

9 COnfe]

,hDam in contritione requxntur dolor magnus

r den

$ propter offenfam Dei, & non propter poenas

h, t

Et fic ceffat

»inferni, & votum fatisfaciendi.

mämm,

,admiratio quorundam dicentium; Ó magnam

o R t

Indulgentlarum largitatem ! Magna nimirum

1114

»largitas, fed exigua acquifitio. Quid ergo di-

nin

» cendum ; ergo nullus lucrifaciat indulgentias?

Refpondetur, quod fic; ut viri pii frequentan-

N M

j D

tes Sacramenta, fe exercitantes in actibus bo-

jmete

z , nis , &operibus mifericordiz non habentes ma-

,lum habitum in vitiis, nec malas voluntates,

fu Ph

fanet

, verum dolorem de praterito , verum propofi-

tum de futuro, & defiderium, fi non poteft

je p[Oüï

odet

a&u faltem V1rtute preftandi reliqua, confi-

dere in divina mifericordia, laborare in fatis-

u]au Qu

facxendo, & fufpirare apud Clementiffimum Ju-

»dicem, & adhibere fibi Sanctos Advocatos.

fVUaa u

Non alias, fi millies Romam pergas ad annum

ratur i

150!11111 j

San&um Jubileum, & millies vadas ad Loca

2

»9an-

148

DISPUTATIIO V 1I.

» San&a indulgentiarum, fine hisrequifitis, mil-

[j

»lies veftigia teres, & oleum, & fomnum per-

[

, des

Igitur hec debemus beneruminare; nam

UA

,multi putant lucrari indulgentias, quaslongius

-

«

»potius fugant à fe: & quod Summi Pontifices

o

lv

lïh

iil

, & Prelati Ecclefie non fünt adeo largi & libera-

nl

,les ad concedendas indulgentias, licet multas

M

»indies concedant, quia poftea reftringunt per

m

»adverbium illud tremendum: "Vere ponitenti-

, Büs-

XVII.

T

Genettus Epifcopus Vafionenfis in Ar-

l

chiepifcopatu Avenionenfi, cujus Theologiam

f

Moralem Clemens XI. legit & imprimi juffit, Tra&.

'JZEJ

6. c.7. q. 9. fic ait: ,Quzres: Poffüntne Confet-

(

» fores abftinere ab imponendis fatisfactionibus

"

W

W

»Convenientibus tempore Jubilei? Videtur

»enim indulgentias fore inutiles, fi peccatores

TART

»Ífemper tenentur exequi fatisfaCctiones peccatis

viont

, convenientes & proportionatas? Refp. In nul-

yti, M

»1lo legimus Concilio, in nullo Ecclefiz Patre,

vt

»quod Jubilzeum, aut quecunque alia Indulgen-

»tia eximat Confeffores ab onere injungendi

j

» ponitentias falutares, ac qualitati criminis, &

1

ln

»facultati peenitentium convenientes.

Unde

B!

T

» femper ejusmodi fatisfaCtiones imponi debent;

-5

» primo, quia ut diximus, ex Concilio Tridenti-

n

Yi

»n10, magnopere à peccato revocant.

Secun-

]

At

» do , quia Ecclefia non videtur ea tollere, que

» à Sanis Scripturis, Conciliorum Decretis, ac

3y d"'f

» Patrum Sententiis precipiuntur, qui, utoptime

,notavit S. Carolus, obligant peccatores, ut

» digrios penitentie fru&tus faciant, & ad Deum

U

"1UI

planctu.

p1e conertant in jejunio, fletu; &

L

xfj"nï

,Quare

'

DE

INDULGENTIIS.

149

[Uiüüs, l

» Quàre ut ait idem Archiepifcopus, Parochus

Tonum k

» Videbit , ne pro peccatis gravibus leviffimas

lüre

» poenitentias injungat.

Ipfi etiam SummiPonti-

Vaslngi

» fices in Bullis Jubilei afferunt, fe Indulgentias

t

» conferre vere peenitentibus & confeffis; ut pa-

ag

» tet ex Bulla Bonifacii VIII. & Paulus II. in Bul-

t

»la reductionis Jubilei, que incipit; Ineffabilis

um

»addit: ut mortis hujus, & damnationis detri-

Tt Daniz

»1menta evitent, his atque aliis meritoriis operi-

» bus peccata fua omni ex parte ftudeant expia-

Ynfs ]

»Ie, ut faltem per hec remedia atque remiflio-

Theohg:

»num & Indulgentiarum largitionem hujusmodi

juft T

» ad eternam mereamur beatitudinem pervenire.

Xne Coni

»Ideoque S. Carolusin Paftorali monet, ut non

sttoni

»folum in Jubileo Romamadeant, verum etiam,

1 Vi

»utiter hoc cum tanta carnis & fenfuum morti-

d

» ficatione conficiant, ut prodeffe valeat in fatis-

yns pet

»fa&ionem peccatorum. Quod quidem decla-

M.

»rat, Sanctum hunc Archiepifcopum manifefta-

Ldelie

»re voluiffe, unumquemque eniti debere, mife-

ia It

» ricordiam Dei promereri bonis operibus, & Ju-

r inur

» bilei Indulgentiam intueri, nontanquam occa-

ficins

»fionem negligendz penitentie, fed tanquam

ts u

»medium, quod fupplere poffit impotentig &in-

n d

»firmitatis noftre defectus, nosque juvare, ut

»plenam, integramque pro peccatis noftris Deo

yiloTié

» fatisfaGtionem exhibeamus.

x *

Illi igitur, qui ve-

»re cupiunt effe difpofiti ad accipiendas indul-

a tollte?

»gentias, debent, ut Ecclefie purcw intentioni

nD«ce

lU

»refpondeant, íefe excitare ad finceros poeni-

qu

iil

»tentie motus, operam dare, utanteactm vite

yeccattfe

»peccata purgent, fecundüm vires fuas vero,

[ &äd

» finceroque ftudio, illius Apoftoli ad. Galatas

j i

i5

,di&i

j!

1890

DISPUTATIO VII.

"

» di&i recordantes: nolite errare, Deus non irri-

:

» detur.

Et tunc licet fatis virium, fàtis con-

:

.

» ftantie non füppeteret, ut ex toto implerent,

pii!

n

» quod requiritur ad peccatorum fatisfactionem,

,» Ecclefia, qu& habetrationem bonae eorum vo-

p

"u

»luntatis, & fragilitatis miferetur, fupplet per

(l

» exhibitas indulgentias eorum defectus, ut divi-

of

»ne juftitie perfe&te fatisfacere valeant, quod

J

» per fua bona operapraftare minime pravalent.

"n perü

f N

XVIII.

Eminenti[|mus | Cardinalis. Denoff. V.

17

i

J

Ymf

Genettum. 1.cc. fic ait: ,Cavete abufüm, quem

» aliqui Confeffarii introducunt , quitempore Ju-

Jistr

»bilzi, & occafione Indulgentie plenarie, füb

» pr&textu, quod, fi ad litteram adimpleantur

"

» Opera przícripta in conceffione Summi Pontifi-

,;mm

»Cis, remittantur cum culpa omnes pene, im-

d

us i

»ponunt magnis peccatoribus leviffimas poeni-

NS

»tentias: quia fcilicet hec praxis contraria eft

»Hï»

Li

:

T

A

» intentioni Ecclefie, qucz vult quidem adjuvare

»filios fuos, ut per indulgentias poflint fatisfa-

T. Q

» Cere pro ponis debitis, quas aliqui nonpoffunt

J a

Ji

»Omnino perfolvere, aut propter debilitatem

zil

» Virium, aut proptér brevitatem vite, aut cer-

L^l

»te, quia vix aliquando penitentias peccatis

ii

»Convenientes impleverunt; fed Ecclefia non

53 Q

» intendit difpenfare àlege divina, quead fru-

bur|

» &us dignos poenitenti& faciendos obligat, aut

"T Q

» Digritiam feu negligentiam infpirare in exercen-

T

]i

»dis operibus fatisfa&toriis tantopere in facra

TU

»Scriptura & à fan&tis Patribus commendatis.

Mi

» Éadem Ecclefie mens manifeftatur in multis

f ll

, Pullis Pontificiis, in quibus Summi Pontifices

Ws

,,€X-

i

DE INDULGENTIIS.

151

M5 Düni

,exprimunt, fe indulgentias elargiri vere peni-

! fätis q

»tentibus; que claufula finceram omnium pec-

! Inplre

, catorum deteftationem , firmum non peccandi

n

»propofitum, & voluntatem congrué fatisfa-

AW

»ciendi importat. Equidem, fi ita difpofitusfit

) ïüwkty

»peccator, &juxta vires conetur divinz juftitie

m wi

» fatisfacere, tunc Ecclefia, velut pia Mater cum

itt, u

» indulgentiis adhibitis adjuvat, ut poffit debita

lo

»omnino perfolvere, fi plenarie fünt, aut ali-

»quam partem, fi funt limitate. Quapropter

; Dj

»aliquando fieri poteft, ut Indulgentias plena-

iim,

» rias non omnes illi plene confequantur , qui de-

fempon]

» pofito peccatorüm affectu conditiones prafcri-

tare,

» ptas ad litteram impleverunt, quia fcilicet non

dnplat

» omnes equalis füummee debitores funt,nec omnes

qni t

» &qualiter conati funt debita minuere; & fupe-

3ynn, r

»rior indulgentias concedens dictas circumftan-

»tias faltem habitualiter attendit & ponderat.

Vs :

COD

» Hac eftS. Bonaventurze do&trina: Indulgentig,

im dj

» inquit, quantum eft ex poteftate dantis, tantum

ylin

» valent, quantum promittunt; non tamen cui-

j o

»libet tantum valent, nec sequaliter omnibus,

"

i

»íed fecundüm exiftimationem ejus, quam ha-

r d

li

vit, d

» buit, vel habere debuit, qui Indulgentiam fe-

»Cit, quam non oportuit exprimere , quia omnes

af t

J

l

jl

»fideles debent illud in corde prefupponere,

f

u

»quod dona & miferationes Spi

ritus Sancti do-

i qU?äd

n

Illud etiam in-

g*

»nentur cum zquo libramine.

» ferri poteft ex aliquibus Summorum Pontificum

que

Bonifacii VIII. Innocentii IV.

i?

» conftitutionibus,

» & hzc eft Cardinalis Cajetani opinio. Ecclefia

"

» etiam nunc Indulgentiarum thefaurum cum. ea-

us

, dem intentione difpenfat

; idcirco , dum conce-

7 Pont':

4

,dit

y!

152

DISPUTATIO VII.

j

» dit Jubileos, imponit femper opera ex natura

y

» füa fatisfa&toria, ut funt jejunia, eleemofyne,

»Orationes, & Ecclefiarum Vifitationes; & dum

M

»alias Indulgentias pienarias elargitur, obligat

» ad recipiendum Sacramentum peenitentiz, & ad

f

iil

»implendam operam poeenalem prefcriptam, ut

»ita modum fuggerat fidelibus lucrandi tales in-

m

» dulgentias, aut dando complementum cum his

;I«

