DISPUTATIO VII.

M

ftitutione huic inconvenientiz medelam

(5

afferremus.

ü

"

58. Hiftoria hujus fa&i à Nobis re-

lata eft in noftro Tra&atu de Synodo

a

qu

(n): & tunc temporis à Nobis publica-

g

ta fuit conftitutio , quz incipit Sacra-

mentum penitentie (0), in qua quemcun-

i u

4

que Confeffarium privamus omni au&o-

ritate & jurisdi&tione abfolvendi perfo-

d

nam complicem in. peccato turpi & in-

u

a

honefto contra fextum Decalogi pre-

ceptum, ita quidem, ut abfolutio à tali

d d

m

data maneat nulla, & invalida, tanquam

ib

data ab eo; qui ad eam impertiendam

jurisdictione à Nobis eft deftitutus.

at

Efrrun

59. Excipimus cafum in articulo

mortis, & in quo non alius adeffet Sa-

d

cerdos, cui perfona moribunda poffet

LUR

ia

confiteri: atque fuücceffive aliam publi-

cavimus Conftitutionem, quz incipit

Tottnn

"dpoftolici muneris (p), in qua explican-

Tuinem

tes cafum articuli mortis, & in quo non

E

adeffet alius, quam complex Sacerdos,

& u

qui peenitentem moribundum abfolvere

bo

poffet ; adjunximus, quod in di&is cir-

3R

cumfítantiis poffet complex abfolvere,

LT

quando tunc etiam alius prefens effet

Ed

Sacerdos, cui fi moribundus confitere-

TT

tur, nafci exinde poffet infamia, aut

Ícan-

u ï;ïül

r

(n) Lib.7. cap. 14.

Wl

(o) Ordine 2o. Bullar. tom. r.

Ej m

Cp). Ordine 12o. Bullar. tom. 1.

H

DE INDULGENTIIS,

447

d

fcandalum

in praejudicium Sacerdo-

tis complicis, aut perfonz ponitentis,

Ob

dummodo infamia effet vera, & fimili-

od

ter fcandalum effet verum, & non effet

Xica

urus preetextus ex parte Sacerdotis com-

M

plicis. Iftis infuper impofuimus obliga-

VO

tionem omnem adhibendi diligentiam

WE

pro removenda infamia, & fcandalo.

jj

W

Kt non minus Sacerdoti complici, qui

inta

excipit confeffionem extra mortis arti-

d fra

culum , ac talem penitentem abfolvit;

IOT

vel etiam abfíolvit in articulo mortis

JH

prefente alio Sacerdote; velfi prefen-

g

te alio Sacerdote fibi effingat, quod ex

ualsl

Confeflione penitentis alteri factaorire-

iticto

tur infamia aut fcandalum, atque exin-

i

Kf

de ipfemet Confeffionem poenitentis ex-

nl

cipit, eumque abfolvit; fuit à Nobis

incitatis conftitutionibus impofita poena

m

Excommunicationis Majoris, cujus ab-

g ij

qi

lia

folutionem Nobis folis, & noftris Suc-

10 000

cefforibus refervavimus.

)

60.

Unde cum iftis noftris deter-

N

PTO

D

minationibus antiquz ceífant quzftio-

nes, utrum abfolutio à complice Sacer-

]iv

dote data peenitenti focio in peccato

ii

T

i d

A

contra fextum Decalogi przceptum, fit

valida, aut invalida, fit licita aut illi-

QO

cita.

Etquia tempore , quo fecimus

Di, W

citatam noítram conftitutionem Sacra-

l

mentum Penitentieconfideravimus, quod,

cum temporibus jubileorum ampla de-

tur

f

448

DISPUTATIO VII.

tur Confeffariis facultas audiendi in Sa-

cu

cro tribunali, & abfolvendi quodcun-

que enorme peccatum, potuiffet effor-

mari queftio, utrüm non Confeffario

complici pro tempore Jubilei reftituta

effet facultas abfolvendi peenitentem cri-

minis focium , declaravimus di&ta con-

t

ftitutione, quod, cum talis Confeffa-

rius fit à Nobis privatus Jurisdictione

abfolvendi complicem , atque exinde

non poffit fe ratione diCti effe&tus habere

pro Confeffario legitimo & approbato,

W

debeat hac de caufà in quocunque Jubi-

leo antiquam obfervare legem, adeo-

que habere íe pro inhabili, & deftituto

auctoritate abfolvendi complicem in

peccato turpi & inhonefto.

Et ad hoc

Wl

J

refpicit primum ex Monitis, de quibus

8 i

0

agimus.

]h,&

iUf]

DeéMoni

61. Profequitur cum Monitis in-

)

Tl

(

tis con. ftructio Peenitentiariorum: & premiffa

d.

tentis. in regula generali, qua prefcribitur, quod

$$.XXIV. Poenitentiarii hujusmodi facultatibus,

XXV.

& pro Anno San&o fibi conceffis, uti non

XXVI,

poffint, nifi cum iis Penitentibus, qui

)

JJl

prefens ejusdem Sancti Anni Jubileum

Lt u

confequi fincere & ferio volunt, atque

.eïvorm

parati funt opera injun&ta ad id lucran-

dum adimplere, fit tranfitus ad ftabilien-

da duo pun&a ; quorum primum eft,

DN

quod nullam commutationem, & difpen-

fatiogem concedere poflint extra actum

Sacra-

WJI

Däï

^il

Vl

DE INDUL»GENTIIS.

449

Vs

Sacfamentalis Confeffionis , vel extra

Uodoy,

ills Bafilicas & Ecclefias, ad quas pro

ff

fi(lrio

excipiendis Confeffionibus fuerunt de-

ftinati: & alterum eft, quod ne pretex-

tiltufa

tu quidem bonz difpofitionis Peenitentis

t

ad adimplenda opera injuncta, & con-

Wa

fequendum Jubileum , non pr&termit-

Cvf

tant fuam cuique Poenitenti falutarem

D

poenitentiam imponere in Sacramento.

It i

dul

62. Quodattinet ad regulam gene- Quod fa.«

cultates

ralem illud, quod in ea ponitur liqui-

conceffa

D

dum eft. Siquidem, fi omnes faculta-

exerceri

Yq j

tes, que conceduntur , ordinate füntad pop pof.

, d

confequendum Jubileum, & fint tan- fint, nifi

defitu

quam quedam preparatio; clara eft con- cum illo;

:

ln i

fequentia, quod nempe ufus earundem

qui vult

facultatum locum non habeat, nifi pro

confequi

Etaüþoc

übi-

Id

eo, qui paratus eft ad lücrandum Jubi- 1sug,

]leum, & ferium hàbet animum adim-

fonti

plendi opera ad ipfum confequendum

peni

injumGta: QGratiá mon conceditur, mifi in

y, qui

erdine ad bunc. ejfe&tum: & per modum pra-

TET

parationis ad. effettum SFubilei: érgo qui mon

babei. animum. adimplendi €9^ obtinendi us

; i

i, d

bileum, mon poteft gaudere facultate; . V &«

fj

ba funt Suaríi (q) , qui agit de cormmu-

i^ Hs

tatione votorum. Et paulo infra exa»

( r

minat dubium , utrum revivifcat vincue

lum voti commutati teipore Jübilzi;

: fibi

EB

mum »

[

J

quando penitens , licet in actuali Con-

feffio»

us

ma We

(q) Tom. 4. de Religione lib. &, cap. 16.

Il

num,. 6.

D. Amort Tr.dePenit. P.1LL.

Ff

DISPUTATIO VII.

)

450

yi

feffionis Opere haberet animum lucran-

di Jubileum , pretermittit adimplere

Ü

gl

poftea operà injunCta ad ipfum confe-

quendum, de quo pun&to pofteaagetur;

WM

[2

00l

& docet (r), quod, fi in commutatione

non adjunétum eft clarum & expreffum

FLalii)

[5

Y

pa&um, adjunétum tamen in ea eft pa-

&um implicitum : JDico, licet mon probe-

zil

Q

b

j ü

tur patum explicitum ,. fufficienter. probari

implicitum , quafi intrinfece & ex matura

f

vei inclufum im tali a&ione, feu müniflerio,

v()nj

u re&te C fideliter fiat ; mec videtur. du-

ao

bium , quin bec fit brefumpta. intentio Ponti-

m

ficis talem facultatem concedentis.

w

Quod di-

63.

Verümenimvero fi clarum eft,

qunin

&a facul-

tates ex-

quod in premiffa declaratione contine-

&

ercerí

tur, non tamen ejusdem claritatis, ante

i,

nonpof. DOftram declarationem, dicipoterat pri-

bt p

fint extra um punctum , in quo obligantur Poni-

W

a&um

tentiarii ad exercendas fuas facultates in

Confef-

Ut uj

a&tu Sacramentalis Confeflionis, &non

84j

fionis,

extrailum. Multa continentur in fa-

tiftnpa

cultatibus datis Penitentiariis tempore

1f

Jubilei, nempe abfolutio à peccatis re-

Q

* fervatis, à cenfuris, authoritas vota

mo 10

commutandi difpenfando, & poteftas

4; ü

difpenfandi etiam in aliis materiis extrà

l,

1

vota, veluti paulo ante di&tum. Lo-

AU

1

quendo de abfolutione à cafibus refer-

[ w

i

I'i

i

vatis, certum eft, duod ifta dari non

poffit extra facramentalem confeffionem.

San-

DI

u

(f

(r) Ibid. num. 11,

D)

d i

li

DE INDULGENTIIS.

451

1litte

Sanchez exiftimavit, hoc fieti poffe, quan-

do in litteris conceffivis facultatis non

inple

Confe

apponitur claufula eorum con]effionibus di«

r

ligenter auditis, velalia &quivalens, uti

wtre

videri poteft in operibus (s). Alii ta«

N

men fecuriorem tenuere fententiam, ab:

udly

folutionem à cenfuris per modum prz:

w rl

vie difpofitionis ad abfolutionem à pec-

ir v

jj

catis: & ita opinantur Suarez , Vasquez,

UM

Filliuccius, Navarrus , quos fequitur i*

lri

va (t) refpe&ive autem ad commutatio-

nem votorum Con/lantini in fuo 'Tractatu

de Anno San&o (u) tenet, poffe eam

ïm:;p

tempore Jubilei Ànni San&ti dari ab eo;

:iarum dl

qui eam impertiendi habet facultatem

etiam extra facramentalem confeffionem;

Pt

u t

cüm ipfe, uti afferit, in notificationi-

ptet

bus publicatis in prateritis Annis Sanctis

TUf

non legerit claufulam eorum. confe[Jonibus

ayats

diligenter auditis , nec videatur ipfi, quod

; (

commutatio votorum habeat relationem

nit

ad forum ponitentie , nec ex fua natu-

n

ra, neque ex voluntate concedentis fa«

gt

cultatem cotnmutandi.

Alii denique

omnino non curant claufulam auditis con-

r 1

: l

fe[fionibus ;

etenim , tametfi h:ec claufu-

la pofita fi

t poft facultatem abfolvendi

f um

$u

um I

à cafibusrefervatis, & à cenfuris, & pa-

riter poft authoritatemi commutandi

j jj

Ff 3

votàáà

; t

YU

v

(s) Lib. g. de matrim. difp. 34. num. 3e.

W

(t), De Jubileo quaft. io. num. 4.

(u) Part. 3. cap. 2, pag. 197

y^

452

DISPUTATIO VII

u

vota & concedendi quasdam difpenfatio-

b

A P

q

nes, adeoque videatur, quod debeat

omnia antecedenter expreffa in fe com-

prehendere, docent Authoresifti, pre-

h

di&am claufulam referendam effe ad fo-

5

jam abfolutionem

a

cafibus refervatis;

T

Q:U

vel etiam ad abfolutionem à cenfuris,

M

?

(

pro quibus fpecialis quedam militat ra-

».&u

d

j

M

tio'conveniens & proportionata natura

j d

f

[

rerumpradictarum; nunquam autem re-

m ]iin

ferendam effe predictam claufulam ad

commutationem votorum, & ad alias

ngals

"m

M

ii

"l

difpenfationes, pro quibus non pugnat

ratio, que propria eft, & convenit ab-

"M

folutioni à cafibus refervatis, & à cen-

furis.

Omyd

Ita fufe difcurrit -Bonacina (x),

d

n

"

n

Leander (y) , Diana (z) , Giribaldus (a).

INos vero adtollendam é medio omnem

wl

ambiguitatem , inInftru&tionibusadjun-

?clmopoü':

J AE'W

ll

ximus; à Poenitentiariis dari non pofle

Mvl

"UH'J

abfolutiones, commutationes, & difpen-

Eh

fationes quascunque exíra atum Sacra-

)

mentalis confe[onis ;; hoc. quippe INobis

vifum eft debitum & proportionatum

M

N |

JIti

at

gravi-

21 m

(x) Oper. Moral. tom, 2. difp. 4. circa fecun-

:dum Decalogi preceptum quaft. z.

iï';aan fþl

punct. 4. $.2. num. r6.

(y) Part. 1. Tra&t, $. de Sacramento Poenit,

difp. 14. deIndulgentiis quaft. 97.

(z) In edit. Coord tom.7. tra&. r. refolut.

j0o. num. 7.

(a) Tra&. de Sacramento Pcenit. cap. 21. de

Jubilzo dub. 6, num, 47, & íqq.

De

L: N

l

DE INDULGENTIIS.

453..

o

grávitati materie, & qualitati minifterii,

f

conducens' ad refcindendam omnem li-

tem, ac pariter conforme praxi Noftre

o

, pre

Penitentiarie, uti videri poteft in The-

Ti

Jauro (b).

ltvits

Quod

uf

64. Sequitur fecundum pun&um,

quod refpicit falutarem pehitentiam à

non pra-

t n

termitta-

TA

Confeffario imponendam ei ; qui ipfi con-

tur impo-

fitetur, ut perhoc fe difponat ad lucran-

fitio falu-

UM

taris poe-

ia d

dum Jubileum. Non agitur hic de cele-

d dia

bri queftione inter Theologos agitata,

nitentiz.

utrum ad copfequendum fru&um Indul-

u

Yfetcd

gentiz fufficiat premittere bonam con-

feffionem,adimplere peenitentiam à Con-

(ia

n

l

feffario impofitam, & ad amuffim exfe-

qui opera injuncta; vel utrum praterea

(

[

awomäf

neceffe fit, promptum habere animum

ac propofitum , aliis oper

ibus peenalibus,

us

quantum fieri poterit, divine Juftitie

p

fatisfaciendi? Prafens pun&um ulterius

&

NI

progreditur; fiquidem pertinet ad po-

nitentiam , quz à Confeffario imponitur

* Nl

cuicunque, qui ipfi confitetur, ut per hoc

yondt

fe difponat ad confecutionem Jubilei.

gm'iv

Hac in materia füunt, qui tenuerunt,

jl

poffe non folum occafione Jubilzi Peeni-

] qlllx i

tenti imponi à Confeffario peenitentias

leviores, fieund

em videat lucrari velle

m

fed etiam poffe

vdt

plenariam Indulgentiam,

]ta

t pf

omitti penitenti impofitionem.

Ff:3

^opi-

u

j

!

(b) De poenis Ecclef. part. 1. cap. 22«

i

[|

454

DISPUTATIO VII,

y

Ti .

opinatur Czrdinalis deLugo(c) , Diana (d)

»)

ü

cum multis aliis Authoribus

Aliidiftin-

P

xerunt inter poenitentias /atisfattorias , &

po'.el"t

poenitentias medicinales , docueruntque

P

poenitentem , qui Jubileum eftconfecu-

n

tus, non effe obligatum ad implendas

fj

pomnitentias fatisfactorias, effe tamen

obligatum ad Medicinales, uti videri

r Qä&ï

jm

poteft apud Zivam (e) , Conflantini (£),

a n

Leandrum (g).

Et alii eximunt poeni-

tentem etiam ab adimplendis peenitentiis

in W

u

medicinalibus à Confeffario impofitis, fi

non fint abfoluté neceffariz ad fugienda

1

& vitanda peccata; in hoc autem rerum

ad p

ftatu obligatio easdem adimplendi non

W WST?

provenit ab Authoritate Confeffarii, fed

n i

g

à jure nature; uti videri poteft apud

Cardinalem de Lugo (h) , Leandrum (i), &

CTUN.

Dianam (K). Non defueruntalii Theo-

&

logi, qui contra przdictas has affertio-

Vam

nes fufe fcripferunt, inter quos nume-

gv;ï;me,

rantur

u

(c) De ponnitentia difp. 27. fe&. 2. n. ;o.

LU

(d) In edit. Coord. tom. 1. tra&t. 6, refolut,

n

- IOo. num. 3.

(e) De Jubileo quzft. g. art.2,

i

(f) Tra&. de AnnoSan&to part. 1. cap. 4.

S.

fecundum.

Cg) Art. 1. traét. s. difp. 9. quaft. 82.

ïïgf'tk

L.

(h) De ponnitentia difput. 27. fe&. z. n. 2I,

& pluribus feqq.

(1) Tom. i. tra&. i. de Sacramento Poeni-

(t

tentia quaft. 172.

(k) In edit. Coord. tom. g. tra&, 1. refolut,

li

201, num. 4.

7')

*

l

pE INDULGENTIIS.

455

ivf

rantur S'uvenin (1) ;

Pontas (m) , & nuper

if

Pater ZAmort (n) , qui

diligentia prorfus

L

fumma (eftrema), quidquid hac in ma-

teriadicipoteft, collegit. Et cumipfius

Untqu

tiam fubterfugerit teftimonium

i.

diligen

Diela

Patris

Gregoriüi de Valentia, qui profe&o

: m

illis annumerari non poteft, qui Rigo-

Nos hic eundem ad-

n

rifte appellantur ,

jungimus.

'Tomo quar

to (0) ita fcri-

nit)

&us Falentia - - NNotan-

Ut ye

ptum reliquit di

(f

dum, neque per ban

c lndulgentie formam,

pl

[ülict DE INJUNCTIS POENITEN-

p

Tiis, meque per ullam aliam , quamrois dm-

D UR

plam & generalem velaxari obligationem, quas

m Sacramenti , tenetur Con-

&i Q0t

jropter integritate

i in-

hi

fe[Jarius

Jalutarem

penitentiam. peniteni

Pri-

jungere ,

é&g penitens eam implere Cgc.

pl

d illa obligatio eft juris Divini

n

qno ex €0, quo

Villiz

e9c.

Secundo ex €0, q

uod truncaretnr. alio-

Penitentie quadam fua in-

vftttt

qui Sacramentum

9 UR

tegrali parte, qua

liseft mimirum Sfure Divino

Jatisfattio ipfius pemi

teniis.

"Tertio id con-

Ti

1

Jfanfa. & ufu. Ecclefie

1N

firimatur ex. commun

.L r

Jfiquidem mec in ple

(//

"

iJimis etiam Indulgentiis

EL

$ $a-

folet negligi à Conf'

angis & ponitentibu

&ra-

asb

1) Tra&. Hiftor. Dogmat, de Sacramentis

differt. 15. quaft.

$. cap. 4-

,

li in verb. Jubileum

(m) In Di&ionar. Mora

DI

caiu 10O.

(n) In hiftoria Indulgen

t. in quaftionibus

"

pra&icis p. 467.

*d:ïgä.ulgemiis pun&.

1 p

(o) Difp.7. quaft. 2o.

3. pag. 1603*

456

DISPUTATIO VII.

y

1

cramentalis [atisfattio & þæm'tem?z'a, imo ex«

D]

pre[fe ab ipfis Pontificibus folet tunc etiam re-

[

quiri.

6s. De prima quzftione, uti etiam

de qualitate fatisfactionis, vel poeniten-

tie imponendz à Confeffario, diximus,

quantum futficere duximus , in noftra

circulari Epiftola fcripta ad Patriarchas,

vl

il

Archiepifcopos, & Epifcopos füper prz-

1

paratione ad Annum San&um, data in

Arce Gandulfi die 26. Aunii Anni currentis,

m

Et ad iftam INos remittimus. Supererat

n W

r

unice, ut etiam aliquid diceremus circa

yi

quzftionem, an Confeffarius poffit omit-

a

tere impofitionem penitentie? dictum

d

etenim à citatis authoribus erat; Poeni-

FA

tentem, qui lucratus fuerat Jubil&um;

r

tum.

ad eam adimplendam non eiTe obliga-

M

Et cum hzec do&trina Nobis vifa

lod

fuerit pertinere ad laxitatem , de qua in

'ufrg,

inftructione agitur $. XXVL, Noftram

f5 f

declaravimus mentem , quod à Confef

n dj

fario debeat imponi /alutaris peenitentia

b

confitenti, tametfi ifte paratus fit ad con-

* qi

fequendum Jubileum. Ex hoc deinde

"..:,i

'

t

nafcitur in poenitente obligatio , eam

ÜI

adimplendi.

Omnia fua

peccata confitea-

tur fideliter ,. &

j

:

injun&tam fibi penitentiam

h

Jludeat pro virilus

adimplere.

Verba füunt

Concilii Lateranenfis ,

quando loquitur de

Sacramentali Confe

flione in celebri De-

)

B

eretali Omnis Utriusque fixus, De peni-

dl

lentiis

s

N

1l

DE INDULGENTIIS,

437

.

Lentüs €» remi[fonibus.

Dein, preter-

t r:-:

quam quod neceffaria intercedat corre-

latio inter authoritatem imponendi po-

ietm

]

nitentiam, & inter obligationem adim-

Yi

plendi eamdem, vifum iNobis fuit effe

üm,

imperceptibile, quod dici poffit, vel fit

b

vere Penitens , uti tamen effe debet, qui

u

lenariam vult confequi IÍndulgentiam ;

i

j

pretextu ejusdem fefe eximere inten-

1 ii

dit ab adimplenda ea poenitentia, quz

Wt

ipfi in Sacramentali Confeffione fuit à

Speet

Confeffario impofita.

uT

66. Profequitur Inftru&io dando

fu. quasdam providas admonitiones circa

!dàm., abfolutionem à cenfuris & circa abfolu-

hh -tionem illorum, qui finelicentia & malo

jbl

fine ingrediuntur Claufuram Monialium

] g

& Religioforum, ac eorum, qui ex eo-

N

dem malo fine introducunt Mulieres in

d

claufuram, infuper illorum, qui fine li-

Nofrem

centia libros prohibitos legunt; quibus

nf

tandem adjungitur admonitio circa di-

;æniten*iz

fpenfationem aliquorum votorum: &

du

NNos, qui hic aliud facere non intendi-

yc i

mus, quam indigitare controverfias, quas

refcindere procuravimus, ad effectum,

j u

du

ne res jam fopite, de novo in medium

OUU

producantur.

Dicimus itaque modo,

eidi

quod, ubi Poenitentiariis conceditur fa-

qitmé

cultas abfolvendi à cenfüris occultis, &

od

ob partem lefam incurfis, cum adjun&ta

claufüla, ne hac facultate utantur, feu

D

[/

Ff 5

quod

!

DISPUTATIO VII.

yl

458

quod idem eft, ne ab his cenfuris peni-

tentem prius abfolvant, quam parti lzfze

.

N

fatisfecerit, vel faltem ante abfolutio-

nem promittat jurejurando, fe huic fa-

W(

tisfaéturum, non intelligimus, quemad-

«l

modum nonnemo intellexit , nomine

igni

partis lefe, Judicem, fed illum, qui da-

mnum eft paffus; ifte quippe obvius

verborum eft fenfus , uti etiam bene

u !

obfervavit /iva(p), Giballinus (q), &

gt U

Salmaticenfés (r). Refpedive autem a

t d

commutationem votorum , in quibus

d t

agitur de prajudicio tertii, quze Poeni-

& DO

tentiis prohibetur, optime fcribit Sua-

sl

vez (s). De votis perfeverantie, que

ml

à quibusdam emittuntur, qui aliquam

dl

ingrediuntur Congregationem, & quam-

jeuy

dam contraétus, & reciproce inter ipfos

fiyta

& Congregationem eosdem recipientem

d

obligationis naturam affumunt, à quibus

ul

Penitentiarii difpenfare non poffunt,

Mi

optime ad prefens inftitutum fermoci-

tl

natur Pater Sirus (t), qui infuper in eo-

$.

stbl

dem Opere agit de Potis penalibu

h fj

$. VI.

"m

(p) De Jubileo quzft. ro. art. 2.

(q) De Cenfuris. difquifit. 9. queft. 4. n. 7-

(r) In Curfu Theologico-Morali tom.2.tradt.

f

r

16. de Cenfuris c. 2. pun&, ». num. 20.

LU

?m.',

(s) Tom. 2. de Religione lib. 6. cap. 15. &

1

"]

prefertim num. 7.

(t) In quodam fuo Opere manufcripto Ita-

tj

lici Idiomatis in unam Bullam Innocen-

t

tii XIII. tractantem de facultatibus Ma-

k

joris Pcenitentiarii.

J

DE INDULGENTIIS,

439

lp

VI

Wtl

Áiuti

De facultatibus contentis in ConfTitu-

dio coNvocaris pro Confelariis

lii f

d.

deputatis à. Cardinali F'icario, quan-

r

tum ad abfolutionem à PPeccatis , &

Won

Cenfuris , dilJolutionem «votorum,

Y n

& difpenfationem,

J

Prefens admonitio huc colli-

67

vjl

mat, ut ifti Confeffarii attente legant

édnd

textum, in quo ipfis conceduntur facul-

it qiu

tates, ne eas excedant, ut ex illa parte,

qu h

que concordat cum aliis facultatibus

ii e

conceffis Poenitentiariis, non omittant

11 t

legere, illudque perfcrutari, quod de

i du

iisdem paulo ante fuit memoratum; at-

j

que ut refpe&u difpenfationum , bene

r

memorie impreffum retineant , quod

n

alia non gaudeant facultate, quam di-

li qw'bus

fpenfandi aut commutandi vifitationes

pl

Bafilicarum in alia pia opera, qua facul-

u

tate gaudentPoenitentiarii: quamobrem

;u?e;me;

neceffe erit, ut legant, quod füper hoc

"

pun&o fuit refpe&u poenitentiariorum

j

di&tum num. 52. & 55.

$

VII.

MM

[

De quibusdam. declarationibus . contentis

$ F.Hm«*-'j

in Con[litutione coN vocATIs in or-

j al

dine ad prefens SFubileum ; & primà de

st "

declarationibus que re[piciunt Per[onas,

joni

"

"

que ipfum confequi voolunt.

TIuA

68. Ce-

DISPUTATIO VII.

I

460

i

68.

Celebris Sfoamnes de /fnania, qui

commune debitum nature folvit anno

wetrill

[

1458. parvum Tra&atum de Jubileo

compofuit, & in ejusdem fine aliquas

rl

propofuit quaeftiones, inter quas legun-

Vger

tur fequentens: Utrum fructum Jubilei

ev iil

i

aquirat Epifcopus, qui ad idem confe-

7 iJ

quendum Romam venit, fine obtenta

«

lw

priuslicentia Romani Pontificis? Utrum

M

Jubileum profit Parocho, qui Romam

li

venit absque licentia Epifcopi? Utrum

N

Religiofo, qui venit absque licentia Ab-

m w

d RR

j

n

batis? Utrum Marito, qui venit absque

Bsl

licentia conjugis? & utrum conjugi, fi

"m

q

A

Romam venit absque licentia Mariti?

At

Examen eorumdem dubiorum continua-

ii

vit verfus annum 1599. Benzonius fz-

NY

pius nominatus (u) & refolutio fuit,

yhur,

fupradi&tis perfonis licitum non effe ipfo-

(f

rum Patrios deferere Lares ex motivo

eundi Romam pro lucrando Jubileo An-

A QU

(ür

niSan&i, nifi previam à fuis refpective

BU

MM

M

Superioribus adepti fuerint licentiam ;

44444

i

adeo, ut fine hac licentia Romam ve-

tht

nientes peccent, quodfíi vero de hoc

peccato, & de omnibus aliis, in Roma-

tüy

t f

nis Sacre Poenitentiz Tribunalibus fefe

Trewe

d!

accufentcum vero dolore, & adimpleant,

NI

t "

quidquid pro lucranda Indulgentia eft

lis-

prafcriptum , eamdem lucrantur.

dem

(i)

(v) De Anno Jubilei lib. s. à dub. 14. ad

üb, 18.

UL

M

l

DE INDULGENTIIS,

461

LA

"

dem fubfcribit opinionibus Quarti (x),

Jt aQ

libiln

tantummodo adjungens; nonpoffecon-

jugem venire Romam absque licentia &

diqua

confenfu Mariti; poffe tamen Maritum

S'.&gun.

Romam accedere absque confenfu con-

N

[

jugis, dummodo ipfius abfentialongum

T o

temporis fpatium non inducat, aut gra-

tdtt

ve incommodum, five damnum Con-

yiUng

T

jugi & familie non afferat: & non fine

magna ratione invehitur in Religiofos

lm

atque in Curiales, qui absque neceffariis

catad

licentiis aggrediuntur iter ad Urbem ad

J du

obtinendum Jubileum Anni SanGi; in-

oj

vitatio quippe generalis, quam Summus

i ii

Pontifex omnibus facit, intelligenda eft,

QU

quod folum comprehendat illos, qui li-

cite & cum debitis circumftantiis venire

poffunt.

Adhzret hifce opinionibus

ij

MV

Conflantini (y).

In füpracitata noftra

ax'moä'l'a

Epiflola Circulari edita 26. Junii hujus

hiA

Anni currentis fuper preparatione ad

vipdi

Annum San&um, cohasrenter ad prz-

Ti

dictas opiniones, ftabilivimus refponfio-

Vonan v

nem ad diéta pun&a, uti in eadem Epi-

ftolalegi poteft.

Referimus INos ad Cir-

cularem Epiftolam , ex qua neceffario

Àv

promanat prima declaratio exprefià in $.

1.

XLIIL , quod Perfonis Romam ad boc Sfu-

bileuwn

H

[

(x) In Tra&. de Jubileo Anni San&i pag. 67;

cap. I. puné&t. 6. dubio r. & feqq.

d

(y) In fuo Tra&atu de Anno San&o part. 2*

Cap. 4« p. 105. & feq.

51

4623

DISPUTATIO VIt.

bileum con[équendum venire volentibus , n

yiP

j

intelligatur data wveniendi libertas , fioe li-

J

centia , [me obtento alias mece[Jario fuorum

ii

refbe&tjue Superiorum confenfu.

t

Quznat

69. BonifaciusPapa VIIT. in fuafe-

h

perfonz

F:zhaïiu

habean-

pius nominata Decretali Zntiquorum (z)

ftabilivit pro Romanis vifitationem Sa-

20405

tur pro

stl

Romanis

crarum DBafilicarum per triginta dies, &

& Incolis pro Peregrinis, ac externis vifitationem

Bl

Urbis, & perquindecim diesrepetendam : /; fuerint

lia

quenam ARomani ad münus triginta diebus continuis

z

l;

'

pro Pere-

Jeu interpolatis, & [altem femel in die.

Si

u

/

;

grinis &

Externis.

vero Peregrini fuerint aut Forenfes, fimili

gfdüæd;

modo diebus quindecim ad Bafüicas easdem

accedant.

1fta verba habentur etiam in

Ed

alia Decretali Clementis VI. incipiente

a dl

Unigenitus (a). Eodem tenore ufus eft

[

Clemens Papa VII. in indi&ione Jubi-

quildi

lzi, quam fecit in füa Bulla incipiente

OF

Inter Solicitudines , edita die 17. Decem-

i

bris Anno r524.

Progreffu temporis

AURT

verbo Aoemani fuit adjunctum aliud od

Iifipfe, 1

Urbis Incole, & omiffum fuit verbum

U';fl /:'Il l

Forenfos, uti videri poteft in Conftitu-

wim;,l]

tione Gregorii XIII. incipiente Dominus

uZ] !t

dc Redemptor - - - - triginta continuis vel

interpolatis diebus [emel. faltem in die, f] Ro-

tnani vel Urbis Incole fuerint; fi oero Pe-

regrini

luamL

n

(zg) Inter Extravagantes Communes de poe-

nitentiis & remiffionibus;

(b

(2) Ibidem eodem titulo.

il

il

DÉ INDULGENTIIS.

463

lh(x) n

vegrini quindecim diebus devote vifitaverint,

f

d

& in multis aliis.

Jira

LT

70.

'Tametfi ex verbo Romani nul-

lam oriri poffe controverfiam videretur,

orta tamen eft; fiquidem cum non ille

1l

1

folum fit Romanus , qui natus eft, &

i (1)

Romz habitat, fed ille infuper, qui Ro-

Ia

mae natus, alium in locum domicilium

y[rn

tranftulit, dubitatum fuit, utrum talis

[t

MUK

Romam veniens tempore Anni San&i ad

J

J

lucrandum Jubileum, deberet per tri-

lt (

n

ginta, an per quindecim dies vifitare Ba-

ii Y

filicas.

Navarrus (b) exiftimavit, fuffi-

j i

cere vifitationem per quindecim dies fa-

4 n

&am; cum in hoc ca(u Domicilium de-

t m

beat origini prevalere, cum Romanus,

Yi

qui alibi domicilium fixit, Romamque

mlisd

venit,idem fubeat itinerisincommodum,

i i

quodfubitPeregrinus, & externus. Ben-

ia

zonius (c) & contrario talem credit effe

D

obligatum ad faciendas triginta vicibus

[

Bafilicarum vifitationes: Turpe ef? enim,

dicit ipfe, virum Romanum «el avaritie *vel

i d

j vt

acedie, feu torporis vitio laborare, prefertim

àn eo ZAnno , in quo Urbs tota gaudio , jubi-

| COUM

J

]

latione, munificentia, atque fmgulari[fma fe-

j

Jtivitate refulget, & infuper fibi propofuit

jl

du

quaeftionem, utrum nomine Aomani in

MUP

ordine ad effe&um, de quo agitur, fit

]

etiam ille comprehenfus, qui in viciniis

[

Romma habitat.

71.Di-

um i ]

(b) De Jubilzo & Induülgerit. num. 42. p. 165*

(c) DeAnno Jubilai lib. . dub. 3.

DISPUTATIO VIf.

y

464

zi

Difputationibus exortis circa

ly Romani füccefferunt ali& circa verba

jzas

vel Urbis Incola.

INavarrus loco citato

c&'cmiü

(d) afferit, quod nomine /ncole in pre-

j

fenti cafuille intelligi debeat, qui inte-

[ Ü le.

gro Anno Rome moratur, vel faltem

u u

qui ibi tanto tempore moratur, ut In-

gt

cola Urbis appellari poffit. Quarti & Con-

ER

Jlantini pra&ice difcurrunt. — Primus (e)

n i

vult, quod nomine Jncola Urbis intelli-

m

gatur ille, qui non natus eft Romz, ne-

115

que oriundus , fed ibi domicilium con-

i um

traxit, atque exinde, quód Curiales

iur,o]

Procuratores, Advocati, aulicifint ob-

t a

ligati-ad vifitationem triginta dierum, &

d

quod eidem obligationi fint fubje&ti fcho-

g

lares, Mercatores, & Litigantes, qui

AN

per majorem Anni partem Rome habi-

tant, fiquidem omnes ifti, fi non ve-

my

tingye

rum, faltem quafi domicilium contraxe-

runt,

Secundus Author (f) confide-

Ll

1 inte

rans, quod minor quindecim dierum nu-

merus prefigatur Peregrinis ex ratione

Vi

incommodi in itinere fupportati, & quod

ïsmm?

Ub f

major triginta dierum numerus Roma-

nis, & Rome habitantibus prefigatur

ïi?ü; hjc |

eam ob caufam, quia ifti predictum in-

^

commodum,

vieque moleftiam non

VU jj

Wi

fupportarunt, afferit, obligationi vifi-

tanda-

LUA

Wa

(d) num. 43.

(e) pag. 126. & fqq.

(£) pag. 119. & fqq;

Ü [^

itty

MMI.(

1

DE INDULGENTIIS,

465

Ti t

tandarum per triginta dies Dafilicarum

Yal

fübje&os effe omnes & fingulos, qui in-

0, C

commodum in itinere paffi non funt; &

Inpra

W

N

ab onere graviori effe exemptos, & ob-

A

ligatos ad levius, nempe ad vifitatio-

UM

li

nem per quindecim dies peragendam,

(

omnes illos, qui prediétum itineris in-

I

commodum funt perpeffi.

m

x»*-)

Tl

Lj

72:

In noftra Conftitutione Pere-

grinantes , in qua indiximus Annum San-

N s

Wi

&urn, fequentia adhibuimus verba: Per

iriginta continuos aut. interpolatos dies &c. fi

( rd

Romani , oel Incole Urbis ; fi vero Peregrini,

DL

^m

aut alias externi fuerint , per quindecim. fal-

denm t

tem bujusmodi dies devote vifitaverint.

At-

j

que in hac ultima noftra Conftitutione

')M.

$. XLIV. di&ta verba interpretantes dixi-

m

j &

mus, & dictamodo repetimus, Romano-

rum apppellatione comprehendi omnes

if

& fingulos, qui nati funt & Rome habi-

) i

tant, ficut etiam qui nati funt, & habi-

[j

tant in diftrituRomano, feu quodidem

p

eft, in vineis, intra quinque milliaria

Q k

ab Urbe, five intra quintum ab Urbe la-

aj t

pidem; hic quippe eft fenfus legalis ver-

pl

bi Romani, uti optime advertit Sponda-

u

"us (g) Sfurisconfultà refponderunt eos, qui

fin

in continentibus Urbis nati funt, Rome natos

!

T

intelligi; Romam enim e[Je etiam , qua conti-

l

nentia edificia e[Jent , nec Romam muro t&-

qUS

( In Epitome Annal. Cardinal. Baronii ad

annum t. in princip.

JD.Amort Tr. dePenit. P.1L.

Gg

Dl

466 DISPUTATIO VII.

j

mus exiflimari, ex confuetudine quotidiana

po[fe intelligi, cinn diceremus Romam mos ire,

li

Diximus

g

etiam[i extra Urbem babitaremus.

infuper, & iterum dicimus, nomine 7-

j

ad

colarum Urbis comprehendi omnes & fin-

jf

gulos, qui Romam venerunt animo ibi

u

habitandi per majorem Anni partem, fi-

s

xtemit

cuti etiam omnes illi, qui certum ali-

quod officium in Urbe obtinent, feucum

u

ij i

fpe illud obtinendi moram ibidem tra-

hunt, ideoque in ipfa, fi non verum &

i

1

rigorofum, faltem quafi domicilium aqui-

runt: Deus plebis Ifrael elegit patres noftros;

ginig

& plebem exaltavit , cüm e[Jent Incole in ter-

utpet

va /Egypti, & in bracbio excelfo eduxit eos

ii

ex e4: legitur in A&ibus Apoftolorum

lr

cap. 13. V. 17. & periti Latine Lingue

dbl

Magiftri dicunt, quod illi fint incole,

tinn|

qui alibi nati, in quodam habitantloco,

t d

quem fibi pro habitatione elegerunt, ta-

"færeüneï

metfi ibi jure municipali non gaudeant:

1. n

unde eorum numero annumerari debent

brlm

Curiales, Procuratores, Advocati, Au-

Säþrumi

lici, Scholares, Mercatores, Litigan-

At

tes, & id genus hominum: uti etiam

H

bene advertit antiqua gloffa in Decreta-

A

lem Zntiquorun , & ecce ipfius verba:

Quid de Curialibus exiflentibus in Curia Pa-

pali? refbondet Sixtus Papa, illos facere de-

Jr

bere triginta dies.

Et efl ratie, quia ifti nec

"m

veré peregrinantur , mec veré funt forenfes,

Jed ut moraturi in Curia accedunt.

Sunt

æ) TIOL'L 3] (

igitur

V[E

!l

DE INDULGENTIIS.

467

Qu

igitur omnes illi przdi&i obligati ad vi-

Tij

fitationes Bafilicarum per triginta dies.

Jttim

Infuper declaravimus & declaramus, ad

tite J

eundem vifitationum numerum obliga-

whin.

tos etiam effeillos, quiRomam veniunt

umj

alia ex caufa & motivo, quam ex moti-

, Á

voconfequendi Jubileum ; fiquidem, ut

m d

pretermittatur controverfia, utrümifti

t inm

comprehendi poffint nomine Incolarum Ur-

hint

bis, indubitata res eft, quod, cüm itine-

nl

ris moleftias alio ex motivo fupporta-

d

verint, non aliter etiam Jubileum con-

(nti

fequi valeant, quam Bafilicarum vifita-

wieint

tionem per trigintadies peragendo : qui-

.

Tf

bus pariter annumerandi funt omnes il-

wl

Ji; quiRomam venientes ex finelucran-

n lg

di Jubileum, ibique longiori, quam fex

[rt d

menfium fpatio fefe detinentes, per de-

ial

curfum diéti temporis trigefies Bafilicas

(

gerungta

vifitare fine gravi fuo incommodo pof-

Ti

funt.

Sicuti exemplum noftrorum Pre-

n

deceífforum à noftris temporibus minüs

WC':ü) l

remotorum fecuti, omifimus ly Forenfes,

3

quod juxta fenfum, mediis temporibus

; J du

confuetum,aliud fignificare non poterat,

(

:uDeU

quam peregrinos, utibeneobfervat Lu-

j 'él

cas Holfleinius (h) interpretando verba

Synodi Romane habite nono Sceculo

T

jj

fuüb Leone IV. - - Taniam fuperfluitatem

uitus

j

Presbyterorum Forenfium. Nos antiq

ufur-

Jf

(10]

g2

.(h) Tom. $. Collectionis Labbeane Conci-

j "

lior. pag. 138.

y

468

DISPUTATIO ViII.

"

7l

vufurpato ufi fumus verbo feregrini, quo-

1

