»Operibus fatisfa&ioni jam incepte, aut füp-

IAHEOI

» plendo, quod deeft poenitentiarum defectibus,

»eXercendo opera penitentialia in Bullis prz-

»fcripta, & dolendo de peccatis cum extraordi-

-::'S rc

»nariofervore. Cum igitur Itzc opinio Ecclefize

»menti magis conformis videatur, cum S. Bona-

»Ventura concludendum eft: Ideó fanum con-

»filium eft,

quód homo femper poeniteat

* 55

M

Hucusque Eminentiffimus.

His addi poffet Epiftola ha&enus inedita

Bellarmini, quam Roma à Subfecretario S. Con-

gregationis Indulgentiarum accepi. Quia tamen

dul

magis adhuc notabilia continet circa Zltaria Pri-

d

vilegiata, eam in Que'ftionem fequentem refervo.

NT

Preter allegatos autem Scriptores attuli plures

alios in Hifferia Indulgentiarum ,| Augufte apud

Veithium edita, & recuffa Venetiis apud Ricur-

M |

tium, quibus addi poffüunt PoNTAsIUS, P. AN-

l

gl

TOINE S. J. & viRGINIUS vALSsEUHI, Ord,

[

D. Benedi&ti in Italia, cujus opus fuit editum

AU

Florentie füb titulo : Delle Indulgenze , e delle

difpofitioni per confequirle.

n

Addi nunc poffent alii

m

Scriptores non Galliz folum, fed etiam Italiz,

Rï n

qui hanc queftionem attingunt; inter quos Ab-

Aul

bas

II

Dli INDULGENTIIS.

153

TU t

bas HIERONYMUS FRANSONE, in opufculo:

dlemofs

ss dà

Difinganno per li Sacerdoti.

Ulï, Qbl

Solvuntur Objeciones.

Is

Os]J1ciTvum r. Datur in Ecclefia poteftas,

At

difpenfandi thefaurum Ecclefi& etiam pro totali

d j

remiffione poene temporalis. Ergo in indulgen-

hn ce

tia plenaria ad obtinendum totalem ejus fructum

U at

m d

non requiritur conatus fatisfaciendi congrué.

]ta P. THEoDonRnvs in Opere de Jndulgentüs in

1 Biliis

genere & fpecie Rome impreffo c. 8. art. 3. fol.

AO CY CH

278.

c. patet , quia fi requireretur conatus con-

J

grué fatisfaciendi, Indulgentia plenaria jam non

m .

Znt.

effet remiffio totius ponz temporalis.

) fmum ca

frob. ex Bulla Clementis VI. Unigenitus de Poenit.

: t

& Remiff. ubi fic habetur: Quem tbefaurum per B.

Petrum , ejusque. fucce[Jores commifit fidelibus falubri-

ter difbenfandum , munc pro totali, munc pro partiali

2.

AU

vemülone pepce temporalis pro peccatis debite.

o $(

Pontifices in Bullis Indulgentialibus concedendó

i Quiz

Indulgentiam plenariam nullibi requirunt propo-

r Al

fitum congrué fatisfaciendi, aut aliam conditio-

xentemref.f.

nem , nifi quod debeat fieri ex rationabilibus caufis,

EU

j

ut habetur in prefata Bulla cLEMENTIS VI.;

«æpr

atque ut recipientes indulgentiam fint ver? peni-

Mpl

,

tentes, feu, ut in alia Bulla Leonis X. Per pre-

(s i :

fentes habetur , ut cbaritate jungente [int membra

Astus, P

15008

Chriffi, quod totum habetur per ftatum gratie,

feu contritionem fuflicientem ad obtinendum

u füre

jignt, "

ftatum gratia.

Ergo non requiritur ftudium

congrue fatisfaciendi.

i p

RESPONDEO

j etium "

AAd 1. dift. datur poteftas ad thefaurum /a-

i qwi

K5

lubri-

j1

154

DISPUTATIO ViII.

lubriter ac vationabiliter difpenfandum. c. infalubri-

eP'V*O"'

l

1

ter & irrationabiliter. n. Ipfe Pontifex hunc termi-

j

num ac modum poteftatis apponit.

Effet autem

infalubris & irrationabilis Indulgentiarum plena-

j 0

riarum à ducentis annis facta profufio, nifi iis

T rfdpi

ineffet tacitus modus , ut Indulgentia plenaria

T

ilhret

valeat quidem omnibus plenarié in a&tu primo,

ficut paffio Chrifti, fed in affu fecundo tantüm

yiitü

d

proportionaté ad cujusque fatisfaciendi ftu-

dium ; imo etiam plenarié iis, qui confideratà

a l

qualitate criminum & fatisfactionum plenario ac

TC

totali effe&u digni funt coram divina bonitate

d

& juftitia.

4Ád prob. c. dift. Non effet plenaria

"t

y..:m

[

in atu fecundo, & per accidens, ob indifpofitio-

ub

nem negativam fubje&ti. c. in attu primo ac per fe.

ii

n. Sicut enim gratie facramentales, quantum

Ug

eft de fe, femper in actu primo conferunt ple-

At

num ac perfectum effe&tum Sacramenti; attamen

wl

ob variam difpofitionem recipientium uniformiter

ünp

difformiter ; quod ipfum obfervare licet in luce,

t

calore, igne, anima motrice membrorum ; fol

jl

enim de fe omnem oculum & aerem perfe&eé il-

!)

luminat; & anima omnia membra de fe perfe&té

animat & movet; fed in actu fecundo fol imper-

L

fecte illuminat oculum & aerem vaporibus gra-

*?msl

vem, & anima imperfe&te movet tibiam curvam,

0

n

aut manum paralitici, ita etiam applicatio the-

MT

fauri Ecclefiaftici totius operatur uniformiter dif-

IM

IN

formiter pro divería difpofitione recipientium.

Eam autem difpofitionem confiftere vel non

?i h

DT

confiftere in propofito firmo congrué fatisfacien-

4l

Ini

di eft ipfiffimum pun&um controverfie, quod

A [)

€

PT

Il

DE INDULGENTIIS.

155

iC i

eft in quaftione , nec ex hoc argumento refo-

Tütt t

Jubile.

[f

Ad 9. dift. nil aliud requirunt explicité, tr. im-

n plar

plicité. n.

Omnes enim Bulle Pontificie requi-

»ïuüo, Ti

runt, utrecipientes indulgentiam, fint ver? fe-

Ra v

mitentes. Sub his veró terminis non przcife figni-

TT

ficari dolorem de preterito & propofitum de fu-

[ T5

turo , fed etiam propofitum congrue fatisfacien-

if !

di, conftat partim ex declarationibus' ipforum

QU cofü

fummorum Pontificum & Doctorum; partim ex

Ut ple

natura ipfius conceffionis, que foret imprudens,

ia Dor

nifi haberet imbibitum tacitum hunc modum,

efbt pl

prout in dedu&tione argumentorum oftenfum

yindipot

eft; partim ex natura verge poenitenti& , prout

p

declaratum eft Difput. 1.

D. TnHowas docet, ad

ii quiti

OBJICITUR 2.

[

Indulgentiam plenariam non requiri propofitum

moyy d

congrue fatisfaciendi.

Ergo.

ZInt. prob. in 4.

nj

dift. 20. q. 1. a. 3. qq. 1. fic fcribit: Cbrifjus poterat

yelicet t

velaxare absque ommi fatisfattione penam peccati; ut

Ergo Papa

ombronit

patet Sfoan. 8. De muliere adultera.

n p

idem potefl , qui mon efl münoris poteflatis , quám

Paulus fuit , condonans inceftuofo in perfona

nl

cudo

ChrifH.

?. BoNurirAcius VIII. anno 1300.

interrogatus, quanta effet illa Indulgentia Jubi-

p ag

tübium d

lei? refpondit: Pleniffimam e[Je , quantum claves

Ecclefie fé extendere po[Junt.

3. CoNcILIUM

jque

LATERANENSE 4. dicit: Per indifcretas & fu-

yr um

j n

perfluas Indulgentias poemitentialis fatisfattio enerva-

tur, atqui non enervaretur, fi indulgentiis ineffet,

fltr Y£

tacita conditio vel modus, congrué fatisfaciendi.

REsPowpro. dift. Chriftus poterat rela-

gorett

xare fine omni fatisfa&tione potentia abfoluta. c.

ordi-

DISPUTATIO VIL

[Fl

/156

!

ordinata. fubdifl. accedente motivo vel cafü ex-

"L

D

iNon

traordinario. c. paílim ac univerfim. n.

[

enim videtur conforme futurum divine fapien-

"MT

tie, fi Chriftus omnibus poft baptifmum relapfis

iil

voluiffet condonare omnem fatisfactionem, ficut

« tf

nunc facerent Romani Pontifices, fi eorum In-

w

li^

dulgentiis non ineffet tacitus modus feu obliga-

n

»

u

tio tacita ad congruam fatisfa&tionem. .Hinc po[Jet

invoerti argumentum ; Chriftus nec voluit, nec dc-

21

j

l

center potuit usque ad finem mundi valere po-

tentiam fuam abíolutam condonandi omnibus

J

relapfis obligationem congrué fatisfaciendi. Er-

go nec Romani Pontifices indulgentiarum colla-

tione id volent, nec poterunt.

Ad füummum

al

(

(

ex hoc argumento fequitur, quod Papa in cafu

extraordinario, ubi illi particulatim conftat de

qu

difpofitione ac meritis impetrantis, poffit abfo-

j

luta poteftate uti fine tacita obligatione ulteriore

WO

Ü

ad congrué fatisfaciendum. — Quia tamen de ea

Ü

W

1

il

TAf

difpofitione non poteft effe modo humano cer-

tus, id nunquam videtur contigitfe.

Caeterum

i

D. THOMAM non fore contrarium noftre fen-

Jl

T

tenti: fi etiamnum viveret, & videret tantam

n

mii

s

abundantiam Indulgentiarum plenariarum, col.

b

"i

ligitur ex ejus principiis.

Nam inprimis in 4.

lt

1

dift. 20. q. r. a. 3. qq. 2. fic fcribit: Jm arbitrio

& i

dantis Indulgentiam efl taxare , . quantum per indul-

t

?Ow

gentimn de pena remittatur.

Si tamen inordinate

A

"n

vemitiat, ita quod bomines quafi pro mübilo ab oeri-

n

bus pemütentie revocentur , peccat faciens tales indul-

M

gentias.

Et in 4. dift. 20. a. 3. qq. 4. c.. INon eft in

deftruttionem , indulgentias dare, mifi inordinaté den-

tqr, id efl, prout in priori textu explicat, taliter,

li

L

u

H

DE INDULGENTIIS.

157

Vi od

ut bomines ab operibus pamitentis rvevocentur.

Et in

10 j

3. dift.20. a. 1. qq. 3. ad 3. /In remi[fione peccato-

Vine fri

vum oportet , quod fit aliquid ex parte müfericordie

ln

vemittentis , ut aliquid de pena remütatur , €9 ali-

jonem,üu

quid ex parte vecipientis, ut [cilicet in aliquo pumia-

t emu]

tur; in eo enim, qui peccavit, efl aliquid, quod re-

is ( i

Ita S. Do&or.

pugnat impunitati.

. f

d ». c. a. n. c. hoc ipfum enim eft in que-

Olit, w

ftione, utrum claves Ecclefie potentia ordina-

M Vi

ria & ordinata fe extendant ad condonandam

jdi oni

paflim omnibus Chriftianis obligationem congrué

ficend, i

fatisfaciendi ; prout fieret juxta adverfarios in

ORTUD l

prefenti alluvione Indulgentiarum plenariarum.

A funm:

Ad 3. dift. Maj. enervatur eo tempore, quo

hp

Indulgentie conferuntur tantum de poenitentiis

m

injunétis. c. quo conferuntur de jungendis. n.

; pl

Eo tempore , quo imponebatur fatisfactio rigo-

,,aïïoneuker'.:

1

rofa non folüm compenfativa offenfe in ordine

ad delendum reatum culpe, fed etiam vindica-

jt m

p umat

tiva proportionata ad delendum reatum pone,

confundebantur indivifim poenitentia fatisfacto-

f Q

jm n

ria & vindicativa ; ut proin remiffis per Indul-

videre t

gentiam poenitentiis injunctis eoipfo remitti vi-

deretur etiam poenitentia fatisfa(toria ; aut fi

r

hoc non fieret, certé enervatio quedam effet

p n

ii

w

poenitentiz fatisfactoriz fi ab illa fepararetur ra-

n

tio vindicatoria.

At vero , poftquam Ecclefia

ml

M

P

ad przcavendum eum abufüm declaravit, Indul-

um

gentias concedi de injun&tis vel injungendis, &

fj

fimul per os Do&orum Synchronorum Szculo

i

li b

n

XVI. fideles inftruxit, relinqui obligationem fa-

!l

"

tisfactionis congruz imponendz, aut fi non im-

j

Ü

jl

g', b

ponatur, ultro in fe recipiendz , ex hoc tem-

j u

pore

i

158

DISPUTATIO VII.

pore jam non per copiofas indulgentias hzc pri-

ba'v »

i

[!r

vata fatisfa&dio enervatur, fed fupponitur &

n

P

confirmatur.

ifli

Os]JICITUR 3. fi in Indulgentiis implicite

aM [l

L

exigeretur vel fupponeretur obligatio congrué

W*H

J

fatisfaciendi , indulgentie effent pise fraudes

Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

Maj. prob.

m

ul

rINSE

Indulgentiz plenari: promitterenttotalem remif-

fionem poenz, vel partiales viginti annorum re-

b

ib rfc

miffionem penz vicennarie; & tamen hoc effet

Y

falfum; quia adhuc remaneret obligatio fatisfa-

"m

ciendi.

]ta denuo P. THEODORvs l. cc.

2

finn

j

Eíft commune axioma: Jndulgentie tantum «alent,

tht

quantum Jonant. Sed hoc effet falfum. — quia In-

aN

EO

n

i

dulgentia plenaria non valeret plenariam re-

m

miflionem.

!

MA

RESPONDEO

RH

At

AAd 1. n. Maj. ad prob. dift. promitterent re-

miffionem totalem, n atu primo, ac per fe talem.

r

d

c. talem in atu fecundo & per accidens. n. — Senfus

K;Q

diftinctionis patet ex dictis ad objeCtionem r.

Ad 2. c. Maj. n. Min. ad prob. dift. non va-

z

leret plenariam n atu fecundo, & per accidens ob

zlty

indifpofitionem particularem fubjeGi. c. im attu

t

primo, per fé , & univerfim. n. Indulgentia enim

Hl

plenaria femper in a&u primo eft apta & efficax

bl

ad conferendam totalem remiffionem, fi reperit

T

fubje&tum debité difpofitum, hoc eft, preditum

:((Jlgmu

firmo propofito fatisfaciendi congrué ac propor-

tionate ad qualitatem & quantitatem criminum ;

"u

4l ldp

1

ficut ad Obje&t. 1. refponfum eft.

7

OnpjJrcrTUR 4. Hzc tacita ac imbibita ob-

ligatio congrué fatisfaciendi non fufficienter pro-

D me

batur.

]

DE INDULGENTIIS.

159

V hr

batur.

Ergo Indulgentiis non eft annectenda.

ln

ZInt. prob.

Si probaretur hec obligatio, inter

alias rationes effent etiam hs r. quod fit indi-

tl

gnus fru&u alienz fatisfactionis , qui negligit

100 m

conferre propriam.

2. Quia in Republica pro

L o )

nullo folvitur ex s&rario publico , qui adhuc

h i

poteft, & negligit folvere ex fuo.

3

uia an-

LUa

tiquitus indulgentiz folum concedebantur folli-

Lt

citis de complenda fatisfactione congrua.

4.

"U

Quia alias peccarent Pontifices ,« concedendo

lii i

tot fuperfluas indulgentias.

5. Quia antiqua

0$].

Ecclefia alias aut fuiffet crudelis, aut erraffet,

TET

nullam concedendo indulgentiam. 6. Quiaalias

D quii

circa neceflitatem fatisfactionum à Lutheranis

lnariam 1

folum diftingueremur uno & altero Pater noffer ;

Sed hs omnes rationes nihil probant.

RE-

SPONDERI enim poteft ad primum; quod juxta

n

Dominicum Soto etiam amicus negligens in fuis

v )u

negotiis non fit indignus, cui fuccurratur. Ad

un.n

fecundum negatur paritas; quia etiam negligentes

gt

in operibus fatisfa&toriis funt tamen amici Dei ;

T

& ideo digni beneficio.

Dein thefaurus pecu-

. tuuit

niarius Reipublice deficere poffet, & ideo debet

refervari tantum dignioribus; thefaurus autem

j o

Ecclefiafticus non poteft. deficere.

Ad iertium

yupat

gu t

dicitur; licet antiquitus fuerit alia Difciplina,

requirendo ad indulgentias plenarias fatisfactio-

yen, uf

TT

nem congruam; tamen non reputabantur inva-

lide non precedente fatisfactione congrua.

Ad

um

quartumrefpondetur; etfi Indulgentize indifcretee

j

Ad

fint illicite , non tamen funt invalide.

quinium reponitur ;

Chriftianos ante fzculum

iab

duodecimum fuiffe ita fervidos, ut non indi-

fifcgé

3

»

guerint

160

DISPUTATIO VII.

guerint Indulgentiis.

Ad fextum dicitur, fuffi-

d/üa

i

ciens difcrimen à Lutheranis haberi, quod adliuc

J

confervetur neceífitas fatisfactionis medicinalis ;

etfi Ecclefia poffit totaliter tollere fatisfactionem

vindicatioam.

Ui

Ita P. THEODORUSs loco füpe-

Jä.lun

rius citato.

n

i

REsPONDEO n.a. ad prob. tr. Maj. n. Min.

T

ad 1. dift. "Talis nou eft indignus auxilio, ubi

|

Tia

&

non eft generale periculum fovendi negligentiam

generalem omnium amicorum. tr. fecus. n.

K

)

Z4d ?. eodem modo.dift. Sunt digni bene-

ficio, nifiperhoc foveatur generalis negligentia,

ftnto

1

Tet

& univerfalis everfio legum preftabilitarum à

divina fapientia & juftitia requirendi fatisfactio-

ä

Nly

nem congruam. c. fecus.n. hanc enim generalem

negligentiam bonorum operum in fententia ad-

verfa foveri, & legem faàtisfactionis congrue

preftabilitam à divina fapientia ac juftitia agni-

ian t

tam effe ab Ecclefia per duodecim prima Secula,

"M fj

evidens eft legenti meam bi/Zoriam de Indulgentüs,

Ed

& perpendenti argumenta fuüperius adducta.

zdd 9:tr- a. m. e.

Quia eoipfo, quod fuerit

alia difciplina, fuit agnita aliqua lex, neceffitas,

LL

& ratio conftans immobilis exigendi fatisfactio-

TT

nem congruam. Itaque, five conceffio prodiga

avj

& contrária legi divinz fit valida five non; cer-

tum tamen eft, Pontificesnonvelletantum ope-

UT

rari validé , fed.etiam licité.

Igitur ex ea veteri

Difciplina fequitur; etiam modernis Indulgentiis

Af f

l

adhuc inherere eam obligationem ex ordinata

m

1nente Pontificum.

A0 1

Z4d 4. idem refpondetur tr.a n.c. quia Pon-

AU l'J

jl i

tifices tot Indulgentiis plenariis inundando mun-

dum

d

ll

DER INDULGENTIEIS.

161

| dicitm, i

dum revera fuftuliffent obligationem fatisfacien-

5j i

di congrué, à tota Ecclefia veteri agnitam ; &

li j

fic, etiamfi ponerentur egiffe validé, peccaffent

t

& corrupiffent Ecclefiam enormiter, quod vel

O o

cogitare iniquum eft.

t

Ui

^

Ad s. n.a. quia in Hifloria Indulgentiarum de-

À

u

monftravi; & Hiftorig peritis evidens eft, Chri-

j auxikc,i

ftianos duodecim primis Seculis adeo non fuiffe

ldinegh'gfg

ferventiores, ut potius econverfo Ecclefia fem-

Q]

per in perfectione creverit.

Itaque hzec P. T'beo-

TL iil

dori refponfio fundatur in gratuita fuppofitione,

nl

quam oftendo non fubfiftere.

Legantur enim

dubliti

ea, quae Tertullianus, Cyprianus, Chryfofto-

d t

mus, & Salvianus fcribunt de moribus Chriftia-

D gt

norum fuo tempore, &patebit, non minus illos

at d

abhorruiffe ab operibus ponitentize , nec minus

Wi n

illos indulgentiarum cupidos fuiffe, quam Chri-

( lag

füianos horum temporum. Quanta importuni-

jprna t

tate fornicatores anno 200. indulgentiam inter-

T

ceffione Martyrum obtinendam ambiverint, te-

ftatur Tertullianus |. de Pudie. c.22. ubi ait:

Ut

ld

), quX i

quisque «incula induit, flatim ambiunt mechi , flatim

ls, d

adeunt fornicatores, jam preces circumfonant , jam la-

chryme circum[tagnant , nec ulli magis aditum car-

ii fs

yedogi

ceris redimunt , quam qui Ecclefiam perdiderunt ; oio-

sfve miy

lantur voiri 9 femine in tenebris, plané ex ufu libi-

clletamt

dinum motis, €? pacem ab bis querunt, qui de fua

hr er d*

periclitantur ; alii. ad metalla confugiunt , ? inde com-

municatores revertuntur.

S. Cyprianus anno 251.

ii

yn g

denumero, &importunitate lapforum, qui ante

preftitam peenitentiam voluerunt reconciliari,

graviter conqueritur.

Ep. 31. dicit: 2/pice to-

n6 quþj

tumn penb orbem vaflatum , & ubique jacere dejettorum

D..Amort Tr. dePonit. P.LL.

E

T£*

iuuudandoi

-

D?

iöz

DISPUTATIO VIL

"

y

veliquias & ruinas, €&9 idcirco grande expeti confülium,

D

quam lat propagatum *videtur delictum. Et Ep. 26.

p

INibil numerus impudens ad extenuationem delitti fa-

7f

j

cere confuevit.

Ep. rr. Martyres alloquens ait:

f

Quoniam audio, impudentia cos quorundam premi,

.

ii

ero v0s, uL pelentuum

defideria cauté ponderetis. . Ep.

(

d

15.ait: Cum comperi[Jem, lapfos exambire ad .Mar-

i

LW

V*N

iyres pa[Jm , Confe[Jores quoques importuna &^ gratio-

n

fa. deprecatione corrumpere , ut. fine ullo difcrimine da-

U.

ventur quolidie libellorum millia contra Evangelii le-

iU

gen, literas feci, quibus Martyres & Confe[Jores ad

jsjis

JDominica precepta revocarems pofbmodum , cum qui-

dam de lapfis audaci flagitatione proruerent , wt pa-

cem. fibi à Martyribus & Confe[Joribus promi[Jam ex-

torquere violento impetu miterentur , mandavi, ut ad

M

üllorum «iolentiam mütigandam, i qui libello accepta

N

de Seculo excederent , cum pace ad Dominum | dimitte-

m MPl

rentur.

Et Ep.23. ait: S'am in Provincia noftra

1 Vi

ema n

jer aliquot cioitates in Prepofittos impetus mu/titudi-

mum fa&us efl, &? pacem, quam femel cunttis à Mar-

tyribus datam clamitabant, confeflhiàm fibi reprefentari

X

[

coegerunt, territis &5 fuba&tis Prepofitis. fuis.

Apud

mos etiam turbulenti pacem fibi datam extorquere c«-

li

perunt.

Et Ep. 26. Martyres ad S. Cyprianum fic

D

fcribunt : nimadvertimus , te eos. digné objurgafe,

J

qui immemores delictorum. fuorum pacem à Presbyteris

per abfentiam tuam pracipiti cupiditate extorfifJent. --

JNübil numerus impudens ad extenuationem deli&i fa-

cere confuevit.

Ép. 29. ait: Litteras mifi de quo-

vündam temeritate, qui panitentiam agere, €9 .Deo

fatisfacere detre&tant , pacem non dandam.fibi poflu-

Jantes, fed quafi jam. datam. fibi vindicantes.

Ep.

30. Clerus Romanus ad S. Cyprianum fic fcribit :

Mearo-

LT

1l

DE INDULGENTIIS.

165

TM t

Muerorem moftrum vigor. tuus temperat , dum quorun-

l, E[Ep

dam improbitatem jufle coercet , quos fatis mürati fu-

im d

mus ad boc usque profilire.voluiffe , ut pacem fibi non

n ;

iam peterent, quam «indicarent.

Quis jam dicere

audebit, in primitiva Ecclefia Chriftianos ob fer-

qmï'-« ;

vorem charitatis peenitentiasCanonicas adamaffe ?

tU m

D. Paulus Corinthio largitur indulgentiam , ne

r

omnino in defperationem verteretur; tempore

iif

Teriulliani currunt. meechi paffim ad Martyres,

i Emi

tempore S. Oypriani omnino viIndulgentiam mul-

& nn

titudo lapforum extorquet, & fubfequentibus

hm a

Szculis perpetua occurrunt exempla, quod po-

Ti d

nitentes omni modo poflibili poenarum Canoni-

u frijn

carum imminutionem quzfierint.

Non igitur

t i

vetus Ecclefia propterea fideles omnimoda po-

TU

narum relaxatione deftituit, quod illos repere-

yriut d

rit ad fubeundas poenas promptiílimas ob fervo-

r

rem charitatis.

Oftendo jam, etiam inoftes ve-

Qd

J

terum Chriftianorum, comparando totam anti-

o Ut

quam Écclefiam , ad modernam, non fuiffe San-

.:

ii

:'

&iores; adeoque nec illa przetenfa morum fancti-

tas in cauía eft, quod vetus Ecclefia non indi-

jis J :

a o

guerit indulgentiis.

S. Oyprianus defcribens mo-

res fuorum temporumi Serm. de Lapfisficait: Quia

gt

T

traditam mobis dicinitus difciplinam pax longa corru-

perab, jacentem fidem , C pene dixerim dormientem

ymi

cenfura cxleflis erexit: Studebant augendo patrimonio

jgt t

finguli, & obliti, quid credentes facere deberent , in-

ii P

fatiabili, cupiditatis ardore. ampliandis, facultatibus in-

ii d

cubabant ; mon in Sacerdotibus Religio devota, mon in

7 agm,j |

smüniflris fides integra , non in operibus müféricordia,

Ágion jm

non in moribus difciplina, ad decipienda corda [im-

j

plicium callide fraudes, circumveniendis fratribus

g

fub-

p *

DISPUTATIO VII.

j

164

J

fubdole voluntates ; proftituere Gentilibus membra Cbri-

Y w

]

fli, mon jurare tantum temere, fed etiam pejerare &c.

Vides; mundum femper fuiffe fui fimilem.

S.

Chryfoftomus , quando Hom. 40. usque eo progre-

f Um)

-';

ditur, u£ in tot müllibus Antiochene urbis dubitet

«

centum falvari, unicé fundatur in morum corru-

ptela: Quanta, inquit, m juvenibus, quafo, mali-

N

/ M

tja, quantus in fenibus torpor.

Filü curam gerit

Ni

nemo, nemo Zelum babet.

OM

lNos equidem in noftris

urbibus plures quam centum falvari pié confidi-

Tnus.

L. 3. contra vituperatores vite Monaftice.

S. Chryfoflomus depingit mores urbis Conftantino-

politane; videamus & iftos.

Sic ait: ,, Dedita

» opera liberos veftros perdere curatis; imperat

» Chriftus ultioneabftinere; vos in ejusmodi pe-

» ftibus illos femper enutritis; dimittereilleuxo-

aM

»rem non permittit; vos modo pecunias acci-

g

» pere ampliores liceat, hoc etiam preceptum,

;Liï»:ex "

»Utilli afpernent, imperatis; vos, fi quem id

iidtol

D

»Íervare videritis, etiam ridetis: ut filii veftri

1

» ulcifci fe poffint, curamomnemadhibetis; vos

1

li

,hec univerfa fimul congeritis, & imponentes

» peccatorum onus importabile ita demum in ge-

s

»hennam immittitis, favorabilius appellationi-

J

, bus vitia obducitis; Circenfibus ludis & fpe&ta-

Ti

,culis ceteris intereffe, urbanitatem & facetias

gUf

» VOcatis; arrogantiam confidentiam , prodigali-

H][

iV

» tatem clementiam, injuttitiam fortitudinem effe

AU

» afferentes.

Atqui nondum fupremum verticem

At ]

»& culmen malorum omnium dixi.

Audien-

I9 U f

»dum jam, ac,dicendum eft. Quod ergo tan-

Y

t

» dem iftud malum eft? Amorquidam novus, pe-

(

ij

» ftis deterrima: Naturz pervertuntur leges, ni-

,hil

"N E)m

,".

DE

INDULGENTIIS.

165

tl

» hil jam feré ad impudicitiz rationem fornicatio

L

, effe exiftimatur: periclitaturjam füperfluo effe-

iinden,

, &us effe fexus muliebris, adolefcentibus vices

T

, ejus omnes füpplentibus; quod cüm per fe eft

QUb j

, acerbiffimum, facit id, quod tertius eft, quod

m

, tantum fcelus incredibili audacia, fummaque

bü) W' l

» jam libertate admittitur, flagitiumque lex fa-

hii m

»Gum eft: nemo jam metuit, nemo perhorre-

Vr

»fcit, nullus continetur verecundia, nullus ru-

Caterum ifta impudentia fe

r pb

» bore fuffunditur.

t

,Ornari putant, & faceti videri ex fcelere vo-

s Confer

, lunt; nihil jam leges, nihiljudicia valent; non

FH

»Pedagogi, non parentes obfiftere jam valent.

11 inp

; Adeo mediis in civitatibus veluti in folitudine

idumod

» ingenti mafculi in mafculos turpiter defzeviunt;

lu

»fiqui tamen hos laqueos effugere potuerint,

ia t

» opinionem faltem , quod fint ejusmodi , difi-

i yey

, culter evitabunt; primum quidem , quod fint

» ipfi admodum pauci, ficque facillime operiun-

m iqe

: t f

, tur improborum multitudine; fecundo, quod

, flagitiofi illi, cüm eos, qui fe fpernunt, non

1adhlibet's:

&iny

»pofünt aliter ulciféi, vel in hac parte violare

demu

,illosftudent. Liberorum vero, qui ejusmodi

y g

, contumeliis afficiuntur, patres hec taciti fe-

,runt, nec ullum malo remedium inquirunt: &

ylisii

» quisquam afferere aud

ebit, tantis malis inver-

«t

fim, *

» fantes, falvos fieri.^ Hucusque S. Chryfofto-

mus. Poffent produci innumera talia teftimonia

artimdbt

de moribus priorum temporum, Falfum ergo

m

eft, illis temporibus in Chriftiano populo tan-

dy

tum viguiffe fervorem charitatis, ut non indi-

uX f

guerit Indulgentiis; fed jam tunc verum erat,

iummoré

quod S. Cyprianus Serm. de Lapf. ait:. Penitentia de

QItut M

peto-

3

166

DISPUTATIO VII.

j

pettoribus excu[Ja. eft.

Plura in hanc rem reperies

(r

in Francolino 1. 9. de penit.

""

d 6. n. a.

Si enim Ecclefia potuit & actu

K

voluit tollere tam generaliter obligationem fatis-

M

factionis vindicative , jam manus datur hzreti-

L

cis; & a&tum eft defirmo argumentorumrobore,

nf

que à noftris Polemicis adhiberi folent contra

[i]

hereticos circa neceflitatem fatisfactionum, tan-

tis motibus in Tridentino agitatam.

gt

OsjicrTUR 5. Poteft dici, quod in pri-

mitiva Ecclefia fuerit conceffa univerfalis ac per-

d

I. Pro omnibus

petua Indulgentia plenaria.

[

peccatis occultis.

2. Pro juvenibus, fervis, mu-

i

lieribus.

3. Pro omnibus in articulo mortis.

ARU Vï

Ergo etiam tunc dabantur Indulgentie , quz ex-

emerint ab obiigatione fatisfaciendi.

Int. prob.

a

)

"

Quia inprimis poene Canonice probabilius non

pertinebant ad peccata occulta; ut patet ex Ex-

qu Em

emplo XXV,

iNeque etiam imponebantur mo-

MUN HU

rituris; ut patet ex innumeris Canonibus.

iNe-

m

1)|

que juvenes, mulieres, & famuli ad fatisfactio-

nes Canonicas adítringebantur; imo nec Clerici,

mn

& Conjugati.

Siricius Pontifex Ep. r. n. 14. ait:

3

Sicut pemitentiam agere cuiquam mon conceditur. Cle-

z

ricorum, ita Cj poft pemitentiam mulli unquam laico

(

1

liceat bonorem Clericatus adipifci.

Secunda. Synodus

Romana. füb Sylvefiro I. c. 12. ait: Nemo det peni-

D.

Y

tentiam , vift quadraginta annorum , petenti.

Conci-

a

lium relatenf? II. anno 390. Can. 22. ait: Peni-

N

tentiam conjugatis non mifi ex confenfu dandam. Kt

Concilium Zurelianenfe c. 24. ait: INe quis Lenedittio-

meu pumientie juvenibus per[onis credere prefumnat.

b |

Certé

![L

DE

INDULGENTIIS.

167

UM Coyt conjugatis, mifi ex confenfu partium , &? atate

Jloannes SYejuna-

jam plena, eam dare mon audeat.

tor , Patriarcha Conftantinopolitanus in fuo Poe-

Wt g

qnte annum

ln

nitentiali ait: Quecunque perpetflsta funt. a

U n t

irigefimum five à viris , five à mulieribus , facile &?

celeriter condonentur , qualiacunque fint, ita, ut duo-

li

1

!

il

l

lttt

rum "vel trium annorum peniüentiam mom excedant.

7

Idem, quoad jejunia fervis && ancil

L

l

is tantum mediam

fiona

jartem penitentie , que aliüs imponitur , imponi debere

qmonet.

| ul

REsPONDEO, morituris nonabfoluté con-

Vrl

donatas effe poenas fuis peccatis debitas, fed eos

Tro onz

in cafu, quo convaluerin

t, iterum fübire de-

b bt

buiffe onus penitentiz.

Clerici etiamfi publi-

jco m

cam non egerint peenitentiam , eam tamen agere

Mi t

debuerunt privatim.

Similiter peccata mulie-

Q r

rum, juvenum,

aut alia quecunque peccata oc-

[

j

Y

J

D

TR

M

culta debuerunt privata

fatisfactione emendari,

I

Ls

quia etiam pro his pecc

atis penitentie, fi non

be !

Jf

injungebantur, certé indicebantur. Nulla ergo

ï

DO s

etiam pro his peccatoribus extitit indulgentia,

sfaciendi exemerit.

jiad t

quie eos ab obligatione fati

De morituris GRE-

m n

Singulas affertiones probo.

GORIUS NYSSENUS Can. I. ait:

Si quis fidem

J

-

TE

in Chriflum negavit

, i bora fui e vita exce[Jus Sa-

.

cramenti Communionis erit parti

ceps; fi autem. conti-

yli um

dicio,

gerit , ut convalefat , in eodem rurfus "vivet ju

Srnit

um Sacramentorum ufque ad *ite exitum ex-

: Nat

myfticor

ers.

CoN-

perss totum tempus vite fue exitum. exp

f(fm. ',1

De bis, qui

CILIUM NICENUM Can.13. ait:

, 9 db

ad exitum «veniunt , etiam munc lex antiqua Jervabi-

yi n

luv

j

tur, iia, ut, fi quis egreditur de corpore , ultimo

T

q

ubd

1

il

& maximb nece[Jario V'iatico minime pricetur ,

1 ii&-

T

lu

LA

168

DISPUTATIO VIL

—

fi iterum convaluerit , fit. inter €0$ , qui commumionem

9

orationis tantum confequuntur. De Clericorum pri-

vata penitentia agenda ZACHARIAS PONTI-

rEX in Refponfi

;1g

ne ad Pipinum & Epifcopos

C. 14. fic habet:

vesbyteri aut Diaconi, fi in ali-

UM

quo crimine prolapfi fuerint , mon po[fint per manus

h

impofitionem. penitentie remedium confequi ; unde bu-

jusmodi lapfis ad promerendam miféricordiam Dei

fe-

|ae n

al

creta efü expetenda féce[[io.

De peccatis occultis

BURCHARDUS l.19. c. 36. &Ivo part. 15. c. 53.

hanc ex S. Auguftino afferunt fententiam : Si

AUA

l

quis incaflum occulte commiferit, & Sacerdotali oc-

culte Confe[fionem . egerit , vindicetur ei remedium Ca-

il

monicum, quod fübire debui[fet ,

i ejus. facinus. pub-

licatum fuiffet ; verum, quia. la

tet commi[Jum , detur

ei à Sacerdote. Confülium , — ut .faluti anime

fue pro

ä

occulia punitentia proficiat, boc efl,

WL veraciter. &

u

ex corde fe graviter. delig

uifJe confiteatur, & per je-

Nrii

junia C? eleemofynas ,

vigilias, atque facras Oratio-

$0 Cf

"nes cum lachi

wmüs fe purgare contendat , & i ad

JP

em 'venie pro mijericordia D E.I peroenire conf.dat.

ONCILIUM AURELIANENSE relatum ab

Ivone part. 13. c.43. ait:

Si quis publicam vapi-

ïä

nam ( furtum fecerit , publi

cam inde agat peniten-

nl

tam juxta Canonum Santtion

e$5 fi verü occultà, Sa-

cerdotum confilio peniteat.

De juvenibus non eft

verum, quód nullam debuerint

agere poeniten-

tiam. CoNciriu

M enim ANCYRANUM Can.

16. ajit :

Eï

Quicunque ante. annum vicefimum peccave-

vunt, pofl

)

quam quinque ammis proftrati fuerint, com-

munionis ad oraiionem participes fiant.

P oENr-

a (

TENTIALE RO

MANUM, ZThbeodori , Bede, Bur-

cbardi ,. Foonis ,

uguflanum, faciunt etiam ex-

UA

preffam

Il,

DE INDULGENTIIS.

169

i um

preffam mentionem de peccatis puerorum eo-

ïenfomm |

Poenitentiale

rumque ponitentiis Canonicis.

expreffüm habet Caput de Sordidatione puero-

Tl

)

()

rum, in quo fic ait: Pueri fé manibus invicem

WFM

coinquinantes, 4o. dies pemiteant , Majores veró. cen-

P

T

ium diebus ; paroulus a majore puero oppre[Jus , bebdo-

mada peniteat , fi confenferit, 20. dies.

De famu-

"ric//rdä

:

:.r

lis ipfe Joannes jejunator ftatuit, ut faltem di-

s (j

midiam partem poenitentie fufcipiat; prout ex

) t 15t

textu fupra addu&o liquet.

enm

Fruftra ergo fingi-

tur; fuiffe datam aliquam indulgentiam feu pro

r

peccatis occultis, feu pro publicis, qus& exeme-

^ r

rit fideles ab obligatione fatisfaciendi Deo.

SS.

J

Patres generaliter ad opera penitentie, iisque

& fideles

mjur, d

redimenda peccata adhortabantur ;

hae i

nullo medio fe vindictam Numinis evafuros, &

u m

peccati obtenturos veniam fperabant, nifi iram

"M

Numinis Sacrificio Peenitentie placaffent.

Ad-

" )M (

do; etiam hoc effefalfum ; quod peccata occulta

u, &t

non fuerint refervata ad poenitentiam publicam,

mifi etas aut conditio ftatus indicio Confeffarii

yronir d

p rec

uaderet peenitentem eximendum, prout oftendi

; pl

in Demonft. Crit. Relig. Cath. & Canones Panit.

"T.

ac Penitentialia fatis oftendunt.

1

n t

OsnjgrcrruR 6. Etiamfi Ecclefia nunc per

venibus N

indulgentias remittat obligationem fatisfaciendi,

& eadem Ecclefia antiquitus per indulgentias

g

TAT

non remiferit obligationem fatisfaciendi, ex hoc

tamen non fequitur, quód alie nunc forent in-

n P

:

dulgentie quoad fübítantiam ; quia major vel

j

minor benignitas Ecclefie non mutat fubftantiam

uj :

indulgentia.

Ergó mala eft hec noftra argu-

"N

mentatio ; znüque indulgentie mon relaxarunt ob-

ii etiaf;

r

$

liga-

DISPUTATIO VII.

170

»m

ligationem fatisfaciendi; ergo mec moderne induïgentz'æ

Í

eam velaxant.

REsPONDEO.

Si antiqua Ecclefia non re-

D

mifit per indulgentiasobligationem fatisfaciendi,

eo ipfo oftendimus , quód ea antiqua Ecclefia

Qu

non habuerit à Chrifto poteftatem remittendi

obligationem fatisfaciendi ordinarié ac generali-

ter; adeoque non pependit ab arbitrio, cco-

nomia, inajorique vel minori benignitate Eccle-

jl

fie remittere vel non remittere eam obligatio-

nem fatisfaciendi; ergo indulgentice illee antiquze

non habuerunt vim à Chrifto, ut poffent ab

