Ecclefia applicari in relaxationem omnis fatis-

fa&ionis; ergo ille antique indulgentiz habue-

runt à Chrifto eum defectum virtutis & applica-

bilitatis; ergo, cum omnes ec proprietates fint

de natura, fübftantia, & effentia indulgentiz,

88 (

& cujuscunque alterius rei à Chrifto inftitute,

quas Chriftus illi tribuit immutabiliter, neceffe

eft, ut dicatur, eam veterum indulgentiarum

infirmitatem, quam mutare aut tollere non licuit

Ecclefiz, pertinuiffe ad fubftantiam ac effentiam

veterum illarum indulgentiarum.

Et ex hoc

ipfo fequitur, quód , fiquis modernis indulgen-

E^

tiis arrogare velit vim ac virtutem tollendi obli-

Ll

gationem fatisfa&ionis, eoipfo invehat alias in-

$

dulgentias novas, à veteribus fubftantialiter ac

effentialiter diverfas.

'TTota itaque quaftio eo

[N

devolvitur; an Ecclefia antiqua, quz per indul-

gentiás non tulit obligationem fatisfaciendi, ha-

buerit poteftatem remittendi eam obligatio-

nem? Dico, quod non babuerit eam potefta-

tem , prout in argumento oftenfum eft; quia,

fi ha-

TU :'"EW

!U'

pE INDULGENTIIS,

171

hy D

fi habuiffet eam poteftatem , fuiffet tyrannica,

ea non utendo, ut pariter in argumento dictum

Ia

eft.

Secundo. Si Ecclefia habuiffet poteftatem

"Cf

l

remittendi obligationem fatisfaciendi, fruftra li-

Ugl

tigamus cum Iizreticis de neceffitate fatisfactio-

0 tlf

nis, utpote quam omnem tollere poffit Ecclefia

ET

per generaliffimas indulgentias.

Teriio. Antiqui

db x

Patres, qui per mille annos à tempore Apotto-

tiiate]

lorum vixerunt, agnoverunt, Ecclefiam non

&n diyi

habuiffe poteftatem remittendi obligationem Sa-

jt il d

tisfactionis.

S. CvypPRIANUSs relaxationem fa-

Ut pf

tisfactionis dicit effe contra legem Domini, con-

| Ornis f

tra preceptum Dominicum , contra Evangelii

u

vigorem. Epift. 10. ait: Quando Martyres conira

is pl

legem Domini plus cuperent , adioneri deberent.

Ep:

n

ir. ait:. Cum Presbyteri quidam contra. Evangelii

ts

E

j ïMV

legem ante aam pemitentiaim dare audeant, Prepo-

fütorum eff , preceptum tenere.

Epift. 15. ait: Cum

t N

darentur quoiidie libellorum millia contra Evangelü

iigatz

legem, litieras feci, quibus Martyres ad. Dominica

Epift. 25. ait:* Lucianus litte-

Jlere nuni

præcepm Te€oocarem.

m acelit

ras jeripfit , Martyres uniwerfis pacem dedi(Je, qui-

H d

bus pene omne vinculan fidei, €? timor DEI, &

mandatum Domini , &? Evangelü Santtüas C9 fir-

s n

mütas foloeretur: Litteras ad eos feci, ut Dominice

aol

Ep.26. Mar-

jlYe

lh

d

i

Ü

legis, é? Evangelii ratio teneretur.

tyres ad. S.. Cyprianum fcribunt: dnimadvertimus,

ipfnt

te eos dignà objurga[je , qui fine re[bettu. Exangelii

us

Santum Domini canibus profana facilitate dona[Jent.

n

Qu

Ubi emim divinus metus relinquitur , fi tam facile

p

peccantibus venia prejzetur ?

Et Epift. 30. Clerus

an

Romanus ad S. Cyprianum fcribit : Moarorem mo-

j um

[firum vigor tuus , & fecundum Evangelicam difci-

plinam

172

DISPUTATIO VIL

J

plinam adbibita feveritas temperat.

Et Epift. 31.

idem Clerus Romanus ad S. Cyprianum fcribit:

l

»

$u

Quid in pace tam aptum, aut in bellis perfecutionis

tam nece[Jarium, quam debitam feveritatem divini vi-

L:

goris tenere ? — Quam qui remiferit , inflabili rerum

curfa erret, mece[Je eft.

INec bec apud mos adver-

i

g

Jus àmprobos modo fupervenerunt repentina fubfidia,

Jed antiqua bec apud mos [éveritas , antiqua fides,

r

Ti

difciplina legitur antiqua; quoniam mec tantas laudes

de mobis J4poftolus protuliffet , nifi jam exinde vigor

!)

yl LGü

ifle radices fidei de temporibus illis mutuatus fui[Jet,

quarum laudum, degenerem e[fe , maximum crimen.| eft.

IN

"dbfit ab Ecclefía Romana igorem fuum tam profana

facilitate dimittere , & neroos feoeritatis everfa fidei

p

" il

maje[tate dilJoloere.

Ita Clerus Romanus, ita fen-

&t

tiebat Romana Ecclefia.

Adhucne requiritur,

qude

ut etiam aliorum Patrum innumeris teftimoniis

a,

infirmam eorum opinionem opprimam, qui di-

tlisdisy

cunt; liberum fuiffe antiquz Ecclefie, indul-

gentiis omnem obligationem fatisfaciendi pro

ES?OAT

peccatis fuis relaxare ?

J

DicEs roRTE; hunc rigorem iterum per-

tinere ad peccata publica, & difciplinam exter-

T

n

nam? Sitita fané ; attamen & in peccatis oc-

W t

cultis eadem eft ratio, quz nullo unquam cafü

s

hi

vel minima indulgentia Ecclefiaftica remiffa funt.

3Q f

l

Et Patres loquuntur indifcriminatim de peccatis

MU

I

tam publicis, quam occultis, dum neceffitatem

hi

fatisfactionis aftruunt ;

ut argumento V. palam

-:m:äntia

fiet. At veró non ita effe ; fed etiam peccata

al

occultaad peenitentiam publicam refervata fuiffe,

n

m

oftenfum eft à me in Demontt. Crit. Relig. Cath.

de penit. nifi conditio etatis vel ftatus eximeret.

an.l? )

O3]J1-

l,

DE IN»DULGENTIIS.

173

L d

OsjrcrruR 7. Etiamfi moderne indul-

i [r:

gentiz tollant obligationem fàtisfactionis, non

li þfw

tamen antiqua Ecclefia foret tyrannica, fi nul-

d dj

mfdu: [

lam talem indulgentiam conceffiffet; quia multa

egregia ad coelum fubfidia in moderna reperiun-

tl LT

tur Ecclefia, qua& non reperiebantur in antiqua,

^iy

v. g. cultus B. Virginis recitatione Rofarii, cul-

LT

tus Sanctorum , eorumque patrocinia , pietas

H n

erga defunctos, Miffe private , frequens ufus

as

Confeffionis Sacramentalis diftinétzee & auricula-

d

ris, Religiofi Ordines , Confraternitates, libri

u r

afcetici & moralis Theologia, &c.

Qu omnia

tim frj

non eo faltem modo reperiebantur in antiqua

jj ] j

Ecclefia; imo fequeretur, Ecclefiam antiquam

n ia

etiam in noftra Sententia fuiffe tyrannicam, quia

p u

non ufa eft ea benignitate, qua utitur moderna

j ln

Ecclefia, dum videlicet non adftringit ad rigo-

12 i

rofas illas penitentias Canonicas.

ntblie, 1

u*xüdüüä

RrsPOoNDEO, innoftraSententia Ecclefiam

Semper reli-

femper manfiffe in eodem rigore.

m itern

quit fatisfactionem pro peccatis occultis arbitrio

jiun d

penitentis, ut oftendit Francolinus l. ?. de peenit.

i p

nunquam tamen eam obligationem omnimode

remifit; fed tantum poenitentiam fidelium fuis

o at

ial

precibus, fua abfolutione, & oblatione merito-

rum Chriftiad Deum commendavit; id olim pre-

in&p

m d

ftitit fupplicationibus publicis, rogando Deum,

ut peenitentiam populi gratanter fufciperet. Idem

v p

i p

nunc przftat fuis indulgentiis, dum :ex thefauro

meritorum Chrifti & Ecclefiz fupplet, quod deeft

vemia

humanez infirmitati.

Quod attinet enumerata

i. Reiig /

Chriftiang pietatis fübíidia, ea non ita neceffa-

us d

ria

!

174

DISPUTATIO ViII.

i

ria funt fidelibus, ficut neceffaria foret condo-

natio fatisfactionum , fi harum condonandarum

V

iT

facultas unquam in Ecclefia extitiffet, quod

oftendo: fine condonatione fatisfactionum diffi-

jd

Frul

cillima redditur ad ccelum via, & quia fine dubio

n

d

infiniti fideles à condigna fatisfaéctione ob ejus

14

dificultatem abfterrentur, confequens eft, ut

infiniti detrudantur ad duriffimos cruciatus pur-

D2

gatorii, dum interim Ecclefia clauderet thefau-

rum meritorum Chrifti filiis fumméindigentibus,

il

[

& litrum redemptionis noftrz tot millionibus

L.

,,,,,

f

"

J

/

^

il

"

animarum fruftra opem inclamantibus otiofum

(

Vel

D

q

in fuis manibus per tot Sxecula detineret.

enim ignoravit Ecclefia per mille annos potefta-

AT

m

tem, vel agnitam noluit in falutem populorum

explicare? Siignoravit; quantum nafcitur con-

&

tra talem poteftatem prejudicium? Neque enim

:ïnnihm) |

Ecclefiam inter infortunatorum illorum, quinon

I

M

Ti

Si vero

norunt fua bona , numero reponimus.

:

lr

agnovit poteftatem, & non ufa eft; que tan-

ao

dem caufa, quod ingens bonum, aut damnum,

Fitifrim

quz neceffitas excogitari poterit, ut non liceat

x C

Ecclefim extremé miferis é "Thefauro Ecclefie

A

tl

fubfidia impertiri? Qui fieri poterit, ut pia Ma-

Y

ter Ecclefia quotidie ficcis oculis videat, pofttot

Fän

If

annorum afperrimam poenitentiam filios fuos ad

U

Vk

cruciatus purgatorii longe acerbiores, &tempo-

R

re diuturniores raptari fine auxilio, quod ipfa-

Ti

met unieg, Indulgentiz Bulla poffet elargiri? A

NU a

me quidem:-non impetro, ut hanc tenacitatem

&tf

j

Ecclefix fine tyrannice crudelitatis nota cogitare

li

pofiim, fi ver'im effet; antiquam Ecclefiam tot

M

q

plenariis Induigentiis, ut nunc eas habemus, fide-

h "«l

m

les

1l

DE INDULGENTIIS.

175

Lt

:

les fuos ab obligatione fatisfaciendi potuiffe li-

T

berare.

N

(

MU

:LEEI, '

OBJICITUR $.

Poteft dici, jam ante an-

ii

num I239r. extitiffe plurimas Indulgentias plena-

af

rias, quarum tamen documenta interierint,

Wt d.

Ergo Probatio 2. & 3. noftre& Conclufionis non

Ut d

eft efficax.

T

1

RzsPowpEo. Hoc prorfus dici non poffe.

iUdet

Id

atf

1. Quia in plerisque Monafteriis, & Ecclefiis

B

adhuc diligenter affervantur littere Originales

1t il

omnium Indulgentiarum particularium ; utpatet

IT

ex eorum Chronicis.

Multó majori cura affer-

tf |

vate, aut certe annotate fuiffent indulgentie

2. Conftat ex

10 p

plenarie, fi aliquz extitiffent.

) popuon

indubitatis Bullis Pontificiis, fupra adductis, &

IT

aliis Documentis, Summos Pontifices in iis oc-

cafionibus, in quibus precipue locus effe pote-

N r

Irün,qi

rat plenariis Indulgentiis, tantum conceffiffe In-

itis

]

Un

dulgentiam aliquot dierum, aut unius anni, v. g.

d at

inRomanis Ecclefiis, aut in Dedicatione Eccle-

fiarum facta à Summo Pontifice, cui intererant

p

,UL i

plurimi Cardinales , Principes, & Epifcopi ex

univerfa Italia, Gallia, Germania in Canoniza-

(aro D

tione San&orum, in Feftis folemniffimis, in lo-

ri, p

Ubique

videt,

cis peregrinationum celeberrimis &c.

Nulla

sls

tantum concedebantur dies, aut annus.

U M

eft ergo ratio fufpicandi, in aliis occafionibus

prorfus fimilibus conceffas effe plenarias indul-

j q

fj du

gentias.

3. Si tunc temporis extitiffent plures

plenariz Indulgentie, non fuiffet tam ftupendus

j as

concurfus ad Bullas Cruciatas; quis enim voluif-

j

fet relinquere domum , uxorem, liberos, pro-

] ECC)L&?

pinquos, bona, patriam, militare tribus annis

etiami

1

J

176

DISPUTATIO Vrr.

etiam in regionibus transmarinis, vitam denique

]

) u^

ipfam tantis periculis objicere precife fpe obti-

;

»

nendi indulgentiam plenariam Cruciate, fi ha-

a

h LL

buiffet domi, autin Provincia, feper Indulgen-

tiam aliquam plenariam liberandi ab onerePoni-

HMW

/tenti& ? Certé, quamprimum coperunt multi-

T l

plicari in Provinciis Indulgentie, non fuit tam

»

Ji

ingens amplius concurfüs ad Cruciatas eorum fal-

U

tem , qui militarent propriis ftipendiis. Atqui

Wt

fuit olim Concurfus ad Cruciatas prorfus admi-

a

J

randus. S.Bernardus de hoc Concurfüc. s. Serm.

n

iUl

Exhort. ad milites templi ait. Paucos admodum in

ts

tanta wultitudine bominum illo confluere «ideas , nifi

iutol

uique [celeratos, & impios, raptores, & Jacrilegos,

WA

$& f

bomicidas , perjuros , adulteros, de quorum profe&tione

z l,

duplicatur gaudium; quandoquidem de fuo difcelTu tam

"N

Juos letificant , quàm illos de adventu ,

quibus fuboeni-

Ti

ve feftinant. Etin Ep.246. ait: Facuantur urbes,

li, h

&& ca[tella, & pene jam mon inveniunt , quem appre-

'.G) h

bendant féptem mulieres, virum unum, adeo ubique

vidue vivois remanent viris.

d ag

Certé Scriptores Belli

iig

Sacri teftantur, intra fpatium trium annorum ultra

millionem Crucefignatorum ex Europa in Afiam

Mitnm

tranfiiffe.

MT

Sine dubio illi fceleratorum exercitus

manfiffent domi , fi domi indulgentiam plenariam

à

foyïm;q

inveniffent.

'TFAW

4- Honorius I1I. quando confirmavitindul gen-

hir ]

du

tiam plenariam Portiunculcà Chrifto datam,tefta-

tur, non effe moris Romano Pontifici, concedere

l,(mm

indulgentiam plenariam.

Jm]'mt

Beneditius de. Jrezso,

qui ipfemet accepit habitum Ordinis à S. Fran-

HWWMM

cifco, & omnia, que fcribit, fe

M

N

accepiffe ait à

F. Ma[eo Marignan

Socio S. Francifci, fic ait:

T !w«j [

m

ljje

?ll

DE INDOULGENTIIS.

177

DT

&f [

Ipfe C.Ma[feus) fuit cum. B. Francifto apud Pera-

T

fiam ante prefentiam S. Memorie D. Pape Hono-

T

vü, cum petioit indulgentiam ommium peccatorum

bvl

jro illis, qui contriti & confe[h comoenirent ad [o-

ul

cum S. Marie de Zngelis , que Portiuncule nomi-

D

nantur ; que Indulgentia , cum fui[fet à B. Fran-

h fj

cifco petita , fuit tandem à Summo Pontifice. libera-

ts

Netdis

lifime conce[Ja, quamvois diceret ipfe Summus . Ponti-

fex, mon e[fe confuetudimis .4poflolice Sedis , talem

? rorüyd

Jndulgentiam facere.

S. Quando S. Francifius pri-

WT

ma vice promulgavit Indulgentiam plenariam

lt d

Portiuncule, Epifcopi, qui aderànt, omnes in-

V^ ,

dignati funt ob magnitudinem Indulgentie; er-

y & firi

hh.

go non erat moris, ufpiam haberi Indulgentiam

n p

1

plenariam.

Lucas Ifadingus in Annal. Min. ad

l]

annum 1223. fic ait: ZTonorius ILII. Indulgentiam à

ij

q

B. Francifco. poftulatam conce[ft ,. fcripfüque Epifcopis

IT

-Afienfi , Perufino, Tudertino , Spoletano, Fulgina-

li, gt

tenfi, INucerino, & Eugubino, ut ad Kalendas Augu-

w, ihi

fli ad prenominatam adem comoenirent ,. & folemniter

ptu

Jndulgentiam banc promulgarent ; Francifcus ergo bor-

T ao

tatu Epifcoporum fuggeftum afcendit , premi[foque Ser-

o

mone feriem retulit, concludens , per Summum Ponti-

o

ficem conce[Jam e[Je plenam omnium peccatorum remi][io-

um

9emn.

"Accedentes. autem..Epifcopi indignati funt , di-

centes: Frater Francife , licet Dominus Papa. nobis

m

mandet fatisfacere tue voluntati quoad boc , non eft ta-

]riüpda:az,.

men ejus intentio, ut te féqui debeamus in eo, quod

congruum mon efi; ideo denumtietur tantum Indul-

U,LOL

lj

[]

gentia decem annorum. — Surrexitque Epifcopus Aff fien-

i

fis volens publicare indulgentiam decem annorum , tamen

j

If d

u

j

aliter eloqui mon poterat , quam B. Francifcus dixerat.

6. Quando Concilium Lateranenfe anno 1216. c.692.

af

f

D. dmort Tr. dePanit. P.LI. .

M

Ve-

DISPUTATIO VII.

178

m

»

I)]

vetat

dari indulgentias majores, quam unius

pO

J

l

anni, teftatur, ne quidem Romanum Pontificem

M

concedere indulgentias majores, quam unius anni.

Vr

Decernimus , inquit, ut, cum dedicatur Bafilica , non

extendatur Indulgentia ultra anmum; ac deinde in 4n-

0 w

j

I

niverfario Dedicationis 40. dies remiü[fio mon excedat ;

a

bunc quoque dierum mumerum Indulgentiarum litteras

a(ï

pracipimus moderari , que pro quzhuslzbet caufis conce-

J

M

l

duniur , cum Romanus Pontifex , qui plenitudinem ob-

tinet poteflatis, boc in talibus moderamen. con[ueverit

1

LEPW

1

obfervare

Quando Culef?inus V.. initio fui Pon-

tificatus conceffit in Ecclefia Muronenfi Indul

& Qd

um vn

|

gentiam plenariam, addit Scriptor vite illius

—

apud Henfcbenium ad 19. Maji, hoc fuiffe inaudi-

tum.

Omnibus , inquit, qui tunc ad[titerant, uberio-

N

zb

re, quam unquam auditum e[L, relaxatione veniam

omnium peccatorum plenam , confummatamque conce[fit

tibmiti

Ex hoc clarum eft, anno 1292. quo ea indulgen-

Nb

tia à Coleftino conceffa eft, homines adhucnul-

Vf

lam alicubi habuiffe plenariam indulgentiam, nifi

btb

Affifi.

8. Ut fupra vidimus, Indulgentia Jubi-

lei, feu plenaria, quie anno r39r. in gratiam

150 f

Ducum Bavarie Monachii conceífa eft, à Scri-

E

ptoribus illorum temporum dicitur fuiffe prima

RUT

in Germania.

Itaque fruftra fufpicantur, qui pu-

tant, ante annum 1391. frequenter extitiíle In-

i Dc«

dulgentias plenarias,

aut unicam pro omni con-

(

ditione hominum, ac natione, quarum tamen

UK

perierint documenta.

a

JJ

-DUrcEs-r.

Poteft dici

Ecclefiam ante an-

s

num 1391. habuiffe quidem poteftatem per in-

umr

dulgentias plenarias remittendi obligationem fa-

Wor

tisfaciendi pro peccatis, fed eam noiuitfe uti hac

W'l) M

potc

l,

DE INDULGENTIIS.

179

* t

poteftate, ne impediretur majus bonum, vide-

Iu P

licet refrenatio major carnis, continentia mo-

QU

rum, expeditiones belli facri, & potiffimum edo-

itr lj

matio barbare adhuc naturz in hominibus à Gen-

T17

tilifmo converfis.

Certum enim eft, tribus pri-

QT

mis Seculishomines à Gentilifmo converfos mul-

iptimg ;

tumadhuc retinuiffe corruptiffime in Ethnicifmo

Seculo IV. V. VI. VII. VIII. IX. X.

T (m

natura.

V hii

XI. XII. XIIL in Hifpania, Gallia, Germania, &

tma

pletisque Provinciis horrenda erat confufio vi-

"iif

tiorum; leges civiles pauce erant, quz publica

etiam fcandala tollerent; Provincie ininnumera

ironenf )

O vite j

dominia divifz erant; Clerici erant pauci, aut

efufei

plerumque rudes, Scholz pauciffime , perpetua

lirag, u

ubique latrocinia, homicidia, ftupra, adulteria;

At i

nec videbatur in promptu effe remedium , quo

tanto malo obviam iretur, nifirigor difcipline:

nim r

quuinti

Cüm ergo Ecclefia videret, bonum, quod ex

ynies d

rigore confequitur, tunc temporis fperari & ob-

p

tineri potuiffe jam difpofitis ad rigoremhominum

barbaris mentibus; ex oppofito vero , nullo alio

fiupeti

remedio, nifirigore, mala illa temporum infe-

l. nf

lh di

licium fanari poffe, prudenter omnino fecit,

non utendo poteftate fibi à Chrifto conceffa, per

gr i

indulgentias plenarias relaxandi obligationem fa-

en

tisfaciendi Deo. Poftquam vero $zculo XIII.

pyer t

ortus eft Ordo S. Francifci, S. Dominici , &alii Or-

dines per Europam clarius illucefcere , ac diffun-

] qlllflw:

di ceperunt, barbaries mentium emolliri , leges

civiles melius difponi, populus erudiri, occafio-

d

nes à malo retrahentes, & ad pia exercitia, que&

ul

mentes viatorum diftrahant, exítimulantia mul-

jnigil

tiplicari, tunc etiam apparuit benignitas Eccle-

"i uülüilïïi

2

fig,

180

DISPUTATIO VIL

j

atf

fie, fenfim ad majores ac majores Indulgentias

ls

progreiffe , donec ad modernam clementiam de-

I

ícenderit.

D.

RESPONDEO.

Pulcherrimé ifta dici poffe.

Hn[

Et hoc quidem non nego, mores illorum prio-

k

rum infelicium temporum indiguiffe ferro &igne;

A

hoc tamen nego; mores noftrorum temporum

st

Si

in freno & maxilla conftringi non oportere.

ul

enim femper impunitas delicti habita eft pro li-

bertate peccandi, omnino verofimilius eft, Chri-

ftum nunquam voluiffe fic condonare peccata,

iisque applicare fructum fuz Paflionis, ut nulla

prorfus pro tot millibus peccatorum pendenda

u

L

effet fatisfactio.

Argumentum precife probat,

PA

quod antiquitus Ecclefia uti debuerit rigore in

b

imponendis duris operibus poenitentie , quzetunc

z

à potiori faltem usque ad Seculum XVI. fatis

graves à Confeffariis imponebantur, prout faci-

Mu

le demonftrari poffet; nunc autem, cüm opus

&ynd

non fit, mentes unctione S. Spiritus plenius de-

Dicg

libutas coércere tam violentis remediis, recte

Ecclefia modum fatisfactionis cujuslibet peeniten-

B

tis arbitrio remittit.

Adeoque licebit omnino

li

invertere argumentum, atque in ipfos Adverfa-

rios intorquerehocmodo : Ecclefia eousque per-

L Uel

fequitur bona ingentia ex obligatione fatisfacien-

20

di nata apta confequi, quousque fperare poteft,

fe illa bona per obligationem fatisfaciendi obten-

hr

turam; econtra eousque infeCtatur mala ex de-

K

u

N

ftructione fatisfattionum nataapta confequi, quo-

usque non videt, fe per opportuniora remedia

l

d

ea mala deftru&uram ; atquiin omni ztate Eccle-

fia: fuit, eíft, eritque mens nidelium fic difpofita, ut

j

i

Eccle-

ll

DE INDULGENTIIS.

181

t Trlig

Ecclefia fperare poffit bona, vitare non poffit

lz

mala, ex obligatione autdeftru&Gione fatisfactio-

num nata apta confequi: ergo.

JMajor patet;

d )

EU

quia Ecclefia non habet à Chrifto poteftatem in

deftru&ctionem Ecclefie, fed in sdificationem ;

ifefemlo

Y t

adeoque, fi mens fidelium femper fuit, & erit ad

affignata bona fperanda, & mala vitanda difpofi-

gt

ta, nullam etiam accepit poteftatem Ecclefia,

ii d

qua illa bona tolli, mala vero permitti poflint;

ii

poteftas enim, que nunquam reduci poterit in

lnae

aCum, data non eft, nulla eft. Min. prob. Eft

i, 1

certum, innumeros Clericos, & laicos vivere

Tum p

vitam mollem, tardam ad bonum, pronam ad

recje pri

malum, ex qua neceffe eft fepe refrigefcere cha-

iil r

ritatem Dei & proximi, &nafcifcandala; inquo

a

ftatu Clericorum & Laicorum confifut corruptio

u W.

Ecclefiz.

Sperare autem merito poffümus, haec

g, n

à potiori non fecutura, fi homines crederent, fe

J cüm

teneri aut ad ardendum , aut fatisfaciendum.

ys

T

Drcrs 2.

Credibile eft, Religiofos tunc

: fefeli

jpsibett

temporis potuiffe lucrari Indulgentias Portiun-

cule, & alias plenarias in fuis Ecclefiis; ergo

p t t

nl

non debet dici, nullam tunc temporis fuiffe da-

tam Indulgentiam plenariam pro Religiofis.

qelaus

gon

REsPONDEO. neg. ant.

Quia r. certum

gf

eft; ipfosmet Religiofos, etiam Fratres Minores,

us

ex variis Provinciis adhuc Szeculo XV. profectos

effe ad Ecclefiam Portiuncule, ut poffent lucra-

[E&M miiwi

guit

ri Indulgentiam, ita, ut debuerit in Capitulo Ge-

nerali Ordinis Fratrum Minorum edi Decretum,

gt

j

quo cautum eft, ne intra quinquennium idem

Religiofus iter illud fufcipiat.

2. Certum eft; in

al

M 3

Jubi-

N

1823

DISPUTATIO VII.

A

d

Jubileo r350. Religiofos, & Moniales paffim

ex toto orbeRomam convolaffe, ut etiam fubin

exhauferint Monafteria.

Ita teftantur Scripto-

res Belgii coevi, &HiftorieBoice. Tanto au-

tem extremo remedio, & non nunquam fcanda-

Y

lo opus non fuiffet, fi potuiffent Religiofiin fuis

li

Monafteriis lucrari Indulgentias Jubilei, aut

alias plenarias.

3. Conftat ex Bulla Sixti IV.

ib

primum anno 1480. Indulgentiam Portiuncule

fic extenfam effe ad totüm Ordinem S. Franciíci,

p

ut Religiofi eam Indulgentiam in fuis Ecclefiis

^m

Iucrari potuerint.

4. Conftat ex aliis Bullis Six-

ti IV, primum circa annum 1480. conceffum effe

variis Religiofis privilegium, ut Indulgentias

V x

aliarum Ecclefiarum in fuis Ecclefiis lucrari pof-

fent.

5. Authores illorum temporum difputant,

N VA

utrum Religiofis deberentà Summo Pontifice dari

bt

alique Indulgentie; hoc autem fieri non potuif-

n

fet, fi palam conftaret , & obvium cuivis ubi-

que effet, Religiofis datum effe Privilegium , ut

lucrentur Indulgentias omnes in fuis Ecclefiis.

n

Certum ergo eft, pro Religiofis tunc temporis

nullam extitiffe Indulgentiam plenariam. —Confr-

mari idem poffetex eo , quia Eugenius IV. & Mar-

tinus V. qui primi concefferunt quibusdam Reli-

giofis Indulgentiam plenariam in articulo mor-

! T

tis, nullam facit mentionem in fua Bulla alicu-

jus fimilis conceffionis à Przdecefforibus facte,

"h

quod femper folet fieri in Bullis Pontificiis, quan-

do talis previa conceffio facta eft.

DTCES 5.

Potuerunt Germani, & alii po-

puli illis temporibus contribuere pecunias ad bel-

lum facrum ; atqui taliter contribuendo jam lu-

craban-

i

DE INDULGENTIIS.

185

Dd

crabantur Indulgentiam plenariam: ergonon de-

l tj

bet dici, quod pro Germanis, &aliis populis

At v

nulla tunc extiterit indulgentia plenaria.

* TIn

RESPONDEO , inprimis contribuentibus pe-

Wa

cunias ad bellum facrum tantum conceffam effe

lgt

indulgentiam in Bulla Cruciata anni 1215. & 1291.

5 Jii

adeoque faltem ante illa tempora, & extra hos

D

duos annos nullam habuiffent indulgentiam ple-

m Ports

nariam. Secundo. Ea Indulgentia, quz prafatis

U

annis conceditur contribuentibus pecunias ad

bellum facrum, non erat plenaria, quia expreffe

t (üs D

lts

dicitur in Bulla: KErunt Indulgentiz participes

conceftun

juxia quantitatem fubfidii & devotionis a[fe&tum.

duj

uod nihil aliud eft, quam dicere: tantum quis-

que babebit de Indulgentia, quanium merebitur juxta

jclumr p

od

jroportionem fubfidii & devotionem. — Plus forte con-

u

ceflit taliter contribuentibus Gregorius XI. Sed

feimyt

primum 1373.

um cii

DicEs 4. Potuit tunc temporis obligatio

fatisfaciendi Deo pro fuis peccatis fatis deleri per

Htüegiü

il

]

(üs 1

indulgentias particulares fzpius frequentatas;

ergo non requirebantur Indulgentiz plenariz.

jüncte

enmriub.

RrsPoNDEO, inprimis Seculo XÍ. & XII.

etiam Indulgentias particulares fuiífe rariffimas,

1g€71i21$mj

& non ftatim obvias.

Secundó. Ex erant admo-

[

dum tenues, utpote unius aut alterius ad fum-

j at

mum anni: Credebatur infüper, coram Deo pro

T3

uno peccato mortali deberi feptennem poeniten-

g

tiam. .Si ergo quis habuit plura peccata morta-

u

lia, vix potuit tot lucrari Indulgentias, ut cre-

d

dere potuerit, fe jam coram Deo iiberum effeab

Tertib. Credebatur

7540 6

obligatione fatisfaciendi.

o

tunc temporis, Indulgentias ordinarié non va-

M-A4

lere

»tribuendoä

184

DISPUTATIO VIL

!

y^

t

lere pro peccatis oblitis, prout docuerunt illo-

:

rum temporum Theologi paffim; hinc.-etiam erat

[

Speciale Privilegium , quod Gregorius XI. 1373.

u

i

Ü

& Urbanus V 1. 1382. & fubfequentes aliquando

il

Ü

Pontifices concefferint indulgentiam pro pecca-

mii)

tis etiam oblitis ; nullus autemhominum perfua-

ldu

|

dere prudenter fibi poterat, fenulla oblitum effe

peccata, adeoque nec credere poterat, à fe jam

1::euüaüt

j h

ablatam effe obligationem fatisfaciendi.

Quartà.

Tunctemporis precipui Do&ores fic inftruebant

li

iif

populum, ut non obftantibusindulgentiis adhuc

neceffarium crederetur ftudium fatisfaciendiDeo ;

a N

prout manifeftum fiet ex textibus Doctorum.

dNar

lisant

Quint?. Si populi tunc temporis credidiffent, fe

per multiplices Indulgentias particulares idem

taitd

witeu

obtinere poffe, quod obtineri poteft per indul-

e

ntiam plenariam v.gr. Bulle Cruciate, aut

j

ubilei Romani, non exhaufte fuiffent urbes,

(

& Provincie, tefte D. Bernardo, nec cogi po-

tuiffent tanti exercitus precife fpe obtinendze

Indulgentie plenarie, ut cuivis eft manife-

(z

ftum. Sextà. Erat tunc temporis inter Doctores

l

fatis receptum, Jndulgentias extingui morte conce-

dentis, quo admiffo principio indulgentic parti-

culares non erant adeo obvie, & copiofe. Se-

pihnb. In Concilio Lateranenfi 1215. reftri&a fuit

j

poteftas concedendi indulgentias particulares ad

certum dierum , & annorum numerum; idque

fattum eft, ut ipfummet fatetur Concilium, ne

l

fatisfa&tio & nervus difcipline Ecclefie enercetur. Hoc

autem non obtinuiffet Ecclefia, fi per talesIndul-

An'equa

gentias particulares obligatio fatisfaciendi pro fuis

rRES

peccatis fuiffet earum iterata fufceptione fublata.

Ex

D

j

'DE INDULGENTIIS.

185

Ex his omnibus liquet; Argumenta P. T5eo-

dori non effe fufficientia ad ftabiliendam do&ri-

rit I

nam oppofitam, & infirmandam noftram fenten-

fl.'lïES alm

tiam, pro qua definienda S. Congregatio Indul-

QT r

gentiarum deliberavit; an fupplicandum fit SS.

QUl

D. Clementi XII. anno vite & Pontificatus ejus

ii lfs

ultimo cum hac notabili expreffione, quod hec

Oferit, d

fententia fit. 7 beologorum primi Ordinis.

Ac certé

tend,

huic fententie nunc adftipulantur cordatiores

J

Rome Theologi, eaque femper pravalebit, pro-

ii

ut mihi fcribit P. T'bomas Sergius, Theologus Pon-

Miclend)

tificius, Rome celebris.

1 Dotor

Pro Coronide hujus Queftionis annecto Epi-

vf

ftolam anecdotam Cardinalis Bellarmini ,

qua

circumferebatur apud Eruditos Romz, cum ibi

ts i

d vt

verfarer ante quindecim annos.

a,

ff

COPFA EPISTOEBT/E

j, t Qj

Refponforie inedite,

D

fcripte $.Septembr. Anno 1608.

sdu

sinter D

ab Eminentifimo Cardinale

Vi w

BELLARMINO

dügnt

ad

lp

P. JOAN. BAPTIST. CARMINATA

s. df

Societatis Jefu.

j particuï:

Vi ^

De Indulgentüs C? ltaribus

p ündis

Privilegiatis.

;

!iï»f anti:

» Ant

equam loquar Pontifici de eo, quod füa

»

Reverentia petit pro fua Capella, fcire

f

]j

pini

»priüs debeo , utrum fua Reverentia centum

M 5

58v

DISPUTATIO VII.

186

r

» annosIndulgentiz petat pro vivis, an pro mor-

i

» tuis.

Praterea fciendum, quód in Congrega-

»tione Indulgentiarum nunquam concedantur

',L-:äbuf

[

»indulgentie centum aut plurium annorum,

» prout à quibusdam poftulantur; fed reducun-

di

» tur ad centum dies.

Ratio eft, quia Indulgen-

A:--

f

fpg

3 jndi

» ti& centum aut plurium annorum funt inven-

» tiones nova, & poffunt numerari inter abufus,

b

»quos Concilium Tridentinum praecipit emen-

gl

» dari juxta antiquam & probatam Ecclefke confue-

pen

(

» tudinem. Seff. 25. cap. ult.5 confuetudo autem

»antiqua erat, ut concederentur minimze Indul-

»gentie. Unde Innocentius !II. in Cap. Cum ex

»€». de poenis & remiff. dicit, quod Romanus

ia

»Pontifex non foleat concedere Indulgentias

"

» ultra unum annum & quadraginta dies ; & im-

fin

» probat Indulgentias exceffivas, & immodera-

lu

»tas

Hoc autem Capitulum eft Concilii Gene-

) fïïfüm (

» ralis Lateranenfis.

S. Petrus Damianus refert,

AUE

» confuctudinem Romanz Ecclefiz fuo tempore

p

»(anno ro6o.) fuiffe hanc, ut venientibus ad

"

TU

»Limina Apoítolorum ultra mare concedantur

..

"

[

fi

Md

á

"

»tres anni, venientibus ultra montes unus an-

:

"

,

71

W

»nus, & venientibus citra montes quadraginta

» dies.

Una inter alias caufas, cur concedi de-

» beant exiguz [ndulgentie, eft heec, quia requi-

» ritur gravis caufa.

Indulgentie enirr enervant

» Difciplinam Ecclefiafticam, & quando magne

LI'

P t

» Indulgentie conceduntur pro exigua caufa, pro-

» babile eft, quód non valeant.

Videat ergo

il

»fua.Reverentia, quantam ifta duo inter fe ha-

» beant proportionem, audire, aut legere unam

» Miffam, & liberari à graviffimis poenis ad cen-

h

I

» tum annos à Deo impofitis,

»Quod

ji^

DE INDULGENTIIS.

187

d

» Quod attinet ad Altare Privilegiatum, fua

| in CO h

»Reverentia fciat, Papam mihi & duobus aliis

1 Cs

» Cardinalibus dediffe in commiffis, ut invefti-

nE

»garemus, & ipfi exponeremus, quodnam fun-

3 fl

» damentum habeant Altaria Privilegiata ? No-

Ti

»ftra Refponfio erat, Altaria Privilegiata non

n fj

t

» habere folidum fundamentum, nec exemplum

»antiquum, & forté non erant in ufu ante Gre-

Dracpt e

»gorum XIIL, qui illis replevit mundum.

u v

» Propterea Sixtus V. volebat tollere omnia AI-

[ltudo

»taria privilegiata; hoc tamen non executus eft,

Dinime f

» ne fcandalizaret populum.

Hinc Papa ftatuit,

t . (

»€a non concedere, nifi cum multis reftrictioni-

Dd Romun

»bus, & ad tempus, ne decipiantur homines,

ddigati

»exiftimando per Miffam ad Altare Privilegia-

s t

,tum infallibiliter animam liberari ex Purgato-

Vil

»rio. Hisitaque füppofitis fua Reverentia mihi

ongdi t

»Ícribat de novo, quidnam velit, ut petam. Si

uj

, autem meum placeat fequi confilium, confülo,

je fU t

,Uut paucas petat.

Indulgentie enim , quo mi-

vetients

»nores fuerint, eó funt fecuriores; & fi pote-

e O

» ftas ftaret à me, darem exiguas, prout faciebat

Qntes d

» fua San&titas Pius V.

t quaa'ïg.

r o

QUJESTIO

1lJ.

i qi*

etitt d

Utrum: Indulgentiee pro. defunclis. infallibiliter

quis

liberent unam animam ex Purgatorio? .Et num

j quii

Jolum «oaleant. per. modum folennis. .De-

Vi*

precationis .Exclefia ?

T0 m[aw

OoTANDVM I. Communem effe Theologo:-

ug?

N

rum fententiam , quod Indulgentiz pro de-

p Ü

functis

n

188

DISPUTATIO VII.

P/df

fun&is non valeant per. modum abfolutionis; quia

i i

Summus Pontifex non habet jusrisdittionem in

UM

(

Purgatorium, ut poffit ligare aut folvere animas,

qi

quas, & quot voluerit.

TR

(

NoTANDUM 2.

Valde communem effe

y

Theologorum fententiam , quod Indulgentie

|

K

f

pro defun&tis valeant per modum /olutionis; in-

Vil

quantum Summus Pontifex ex thefauro Ecclefize

Wl

MM

il

folvit pro debito animarum purgantium. Verum

non conveniunt inter fe; utrum Deus teneatur

Mm

acceptare eam folutionem pro aliqua anima Pur-

Mi

tll

gatorii? Multi contendunt; omnem Indulgen-

tiam pro defunctis habere hunc infallibilem effe-

Iv

jl

G&um, ut femper liberet unam animam ex Pur-

atorio.

Alii veró afferunt; eum effectum non

&f

2

^l

lm

effe infallibilem,/eo quod acceptatio folutionis

à Summo Pontifice facte dependeat à liberrima

idày

voluntate Dei.

&i

&

NoTANDUM 3. Poffe effe fententiam ter-

tiam; quz admittit, ad Indulgentias defun&o-

t

rum concurrere quidem folutionem ex thefauro

"g

Ecclefie ; ita tamen, ut, cum Deus eam folu-

k

u

tionem non teneatur acceptare, valor ejusmodi

Indulgentiz n attu fecundo potiffimum dependeat

h

o

à folenni deprecatione Ecclefie, inquantüm fup-

plicatio illa Ecclefie Deum movet ad acceptan-

dam paflionem Chrifti & San&torum pro anima,

ul

cui applicatur Indulgentia.

Ex hoc ipfo tamen

l

confequitur per fe , effe&tum non effe infalli-

bilem.

E

DICO. Valor Indulgentiarum pro defun&is

Nj[.k

Ti

in a&tu primo dependet à folutione ex thefauro

Qu

£tu ta-

ïg'

