W R

erit datio eleemofynz , fed pia affectio dandi

ol

eleemofynam , maxime in cafu, ubi ratihabitio

ol

nil operatur, ficut nihil operatur, ubi fingula-

Y

rium non requiritur confenfus. Deinhujusmodi

f

h

N

formalitates in ratihabendo, ficut inter centum

ibl

Religiones vix uni aut alteri prz ceteris ingenio-

:p

fiori incidunt, ita non funt faciles, fed rarze, adeo-

que Legislator non cenfetur juxta prefatam re-

ii

w

r

gulam juris univerfalem fuam legem alligare àd

Qpl l

hujusmodi ingeniofam formalitatem , pauciffimis

ht

obviam; fed cenfendus eft potius refpicere to-

tum genus Religioforum , & mendicabulorum,

iil

valdeque pauperum, tanquam émpedimentum ab

erogatione eleemofynz.

M

CoNrIRMATUR ex DBullis referendis q.72.

gt

!

pomit

Quia tamen hzec fententia non omnibus videbi-

tur certa, confülo, ut prefertim Religiofi ha-

gcepüüüï

o

bentes aliqualem ufum pecunie per modum de-

na þ

pofiti, ut vocant; & pauperes habentes de fua

mUd

parfimonia redundantiam tribuant pauperibus.

"

Idem confulo circa pauperes, ut à Confeffariis

alir ^

J

X

reci-

)

"

E

D.Amort Tr. dePanit. P.11I.

DISPUTATIO VII.

338

recipiant quendam modum erogandi eleemofy-

il

nam, fi quis eorum conditioni congruat, v. g.

t

pj

in efculentis, vel auxiliis erga refpective indi-

gentiores vel miferiores.

il

k

RESPONDEO 4.

ui abfolute nequeunt

Manl

nl

dare eleemofynam , tenentur à confeffario pe-

AR

tere commutationem in aliud opus pium.

Re-

N

Jpoufio eft contra Gobat, qui pro fe citat Navar-

«

rum, videtur tamen Bullis prefatis, & fenfui re-

quia]

centiorum authorum conformior.

Sic v. g. an-

&i

Ranfi Ord. S. Dom. q.7. n.24. dicit: Quod fi quis

li

tamen odl iantillum erogare non po[[et , ialis impo-

tentia foret per accidens, ficut per accidens ef] , quod

egroius mon po[|t jejunare ad lucrandum.

Quare

Monua

—

ficut tunc cegroto commutanda funt jejunia, ut po[fit

NT

e[fe particeps Sfubilei , ia €9 im tali cafu pauperi

FT

e[Jet. commutanda. eleemofyna. in. aliud opus, puta, in

m

jreces aliquot.

Idem fentit /;va hic q.8. art.6.

Áiri) a

& patet ex Bullis referendis q. 72.

Adeoque

Qjb

»

cum hzc refponfio fit ad minimum probabilis,

EU

in praxi, ne exponatur quis periculo amittendi

Anyo

Jubileum, facienda eft cum pauperibus, & Re-

ligiofis commutatio eleemofyne in aliud opus

Rs

pium.

hf

I n

1n

"n

I

REsPONDEO s. Nomine pauperum, quos

llf

pro impeditis habere convenienter poffumus, ve-

niunt illi, qui vivunt dietim prope de quotidiano

]

labore, quia tales non videntur adftringi ad dan-

l

dam eleemofynam füb conditione, alias perdendi

b

gratiam Jubilei; quoad rem confentit Diana.

Rlo

Prob. ex eo, quia hec intentio Pape fervat va-

li

tionem melioris , & confirmatur ex Bullis referen-

V

18

DE

INDULGENTIIS.

339

dj

dis Q. 72.

Si vero de labore füo vel mendica-

VW,Rg

tione fibi comparaverunt quantitatem pecuniz

It j

fuo ftatui in prefenti tempore non neceffariam

pro decentia, videtur eos prudenter poffe obli-

gari ad dandam modicam eleemofynam ; ficque

W

non habendos pro impeditis.

d)

I f

REsPONDEO 6. Si uxor, famuli, liberi

NT

&c. non habeant de jure, vel confuetudine fui

in eodem diftrictu fimilium liberum ufum circa

S&ML

quasdam pecunias, pro decentia fui ftatus prg-

1

fenti tempore non neceffarias ,. non licet ipfis,

ut furripiant Maritis, Dominis, Parentibus &c.

áliquid, idque erogent in eleemofynam.

Sed

d

(

tales perfone tanquam impedite debent petere

commutationem.

h]

;

h]

m

"

PRosnaATUR, quia Pontifex prefcribendo

conditiones pro lucrando Jubileo tanquam pru-

WUM

dens difpenfator cenfetur agere juxta rationem me-

t

lioris; heec autem intentio Pontificis eft melior

ACCx

nonipía, quia fervat optinium rerum à Deo or-

m

dinatarum ordinem.

) us

RzsPONDEO 7. Sillerus famulo porrigàt

Jl

pecuniam , ut eam diftribuat tn pauperes, non

J

privabitur gratia Jubilei. ita Pan-Ranfl. Pa-

tet ex communi fenfü hominum, qui cenferent,

IIW&

Pontificem non folum minus decenter, fed & ir-

rationabiliter exclufurum hujusmodi Heros à Ju-

j

quonöx

Ü

bileo. Lugo, Liana, Gobat tenent quidem op-

pofitum, fed fi ipfimet fuiffent Pontifices, cre-

j

gl

do humanius cum Heris fuiffe acturos.

j

REzsPONDEO $. Nomine pauperum, qui-

tll

bus eroganda eft eleemofyna, hic veniunt omnes,

t

qui fe non poffunt fuftentare pro decentia fui fta-

J If'ï

2

tus.

340

DISPUTATIO VII.

DL

tus.

Nec requiritur, ut fint vere pauperes,

nl

dummodo appareant, & à dante eleemofynam

Td

$.

/

credantur effe pauperes.

Patet ex fenfu com-

P

muni Do&orum; & quia hzc intentio in mente

d

Pontificis eft melior non ipfa.

Quamvis autem

M

N

Clemens VIII. in Jubileo anni 1595. in genere

Din

pauperum comprehenderit etiam Ecclefias, alia-

|

f

j

que Religiofa loca, nifi tantum ad conventus

ln ]

Quia

Regularium exiftimatorum vere pauperum.

ii

fenfus communis explicat hzc verba, ac intel-

in jf

ligit de perfonis pauperibus, non de locis pau-

niddit

peribus.

ll.'-

nl

J

m

QuznriTUR 72. Quid notandum circaMo-

T r

niales, Religiofos, Eremitas, incarceratos, in-

firmos. &c. aliosque impeditos quoad Vifitatio-

nem Ecclefiarum , aut impletionem przfcripto-

rum operum ?

:g'n;r

I)

t n

REsPONDEO. Quoad hos alia eft formula

in Jubilzis extraordinariis; alia vero in Jubil&o

W ,

Anni Santi.

iti, i

In prioribus eft hec in Bullis 7-

"

l

AT

[

mocentii XI. Alexandri V ILI. Innocentii X11. Clemen-

Wi

tis XII. formula: ANavigantes vero & iter agentes,

ut, cum primum ad' fua fefe domicilia veceperint , fa-

t nj

Tn

ra fcriptis peratkis, 9 vifitata Ecclefia Cathedrali,

:;

/

vel majore , aut Parocbiali im loco eorum domicilii

Af q

eandem Indulgentiam confequi po[imt , & valeant. . Re-

gularibus autem per[onis utriusque fexus , etiam in

UT

j

u

Claufiris perpetuo degentibus , mec mon alüs quibus-

cunque Laicis quàm Ecclefiafticis, Secularibus, &l

EUN

MM[T"

Regularibus ,. etiam $n carcere , aut captivitate exiflen-

üibus , vel aliqua corporis infirmütate , [eu alio quo-

T

gunque impedimento. detentis , qui füpra expre[]u, vel

! d

€orum

DE INDULGENTIIS.

341

U

eorum aliqua pre[tare mequiverint , ui illa Confe[Ja-

Df

rius ex jam approbatis à locorum Ordinarüs ante

re/antium publicationem , feu approbandis , eis in alia

!fü Q

Lt

jüetatis opera commutare , «el ad. aliud proximum tem-

tüg

pus prorogare po[ft , eaque injungere, que ipfi pe-

]

n

Wütenies efficere potuerunt , Concedimus &9 Indulgemus.

du

Formula vero in Jubileis Anni SanGti, qua

ufi funt Urbanus VIII. 1625. Innocentius X. 1650.

tütg

x|

Clemens X. 1675. & Innocentius XIl. 1700. eft

fequens: Pontifiia follicitudo precipue Sanbtimonia-

L.

hg

lium profe&tibus [ludet. providere.

Ipfe enim fumt

amplectentes illam vite rationem , que eas Zmgelis

quodammodo cequat.

Quoniam auiem confimüle vi-

Vij

'

te genus plurimi /nachorete , atque Eremiie , u

1 i

Jupernarum. verum. cotemplationi oacent , laudabiiter

K'iïm'o-

elegerunt , [piritualibus quoque ipforum incrementis pa-

r

iernis vifceribus maxime. ducimus confulendum. — Cum

igitur tam ipfi, quam prafaie San&timoniales perpe-

d

zue vioant Claufure mancipati ; mec mon mulii, ut

accepimus , utriusque [éxus fideles partim carceribus

1

"

| i

detenti , partim vero diuturna infirmitate prepediti ,

non folum im lialia , féd in alüs etiam Regionibus,

li

Provincis, & locis reperiantur , qui €9. que bujus-

u g

suodi refpettioe impedimentis vemotis pro percipiendis

prefentis anni. Sfubilei fruttibus ad urbem. pradittam

ommino venirent , €9 Bafüicas ad id Deputatas in-

dubitanter vifiarent ; verum ob prafata impedimenta

(l

i

ij

ad Urbem münime venire , meque ve[pettive Baflicas

[

vifüare valent ; Nos ommibus, & fmgulis Santimo-

l

q*u

nialibus quorumcunque Monafteriorum etimn. illorum,

iriih

que ab ordinaria jurisdi&tione exempta funt, vel qje

j

a[feruntur , & nachoretis , atque Eremitis bujus-

u

nen-

UT

modi , ac uiriusque exus fidelibus ,' qui smpedi

üs

9

3

342

DISPUTATIO ViII.

g

tis longe carcerationis, ac diuturne infmmitatis cif-

tl

Jantibus ad eandem. Urbem . pro. tbefauris : bujusmodi

confequendis. oenturi fuiffent , «ere penitentibus &

confe[lis, quod in locis, wbi eos e[Je contigerit , pia

Chrifliane pietatis &^ cbaritatis opera juxta mormam

[

11l

ab Ordinariis locorum, [eu Santtimonialium , &? 4fna-

cboretarum , Eremitarumque bujusmodi Superioribus ,

b

g

vel de eorum mandato à prudente confe[Jario prefcri-

bendam ro cujuslibet flatu & conditione , ac loci ba-

n

bita ratione exercendo, &? alia in moftris litteris In-

g

dittionis Znni S'ubilei contenta. adimplendos: omnes. &

u

[

Jingulas. Indulgentias &? peccatorum. vemi[fiones. etiam

jleniffmas. conféquantur , quas. confguerentur , i i

j t

boc prafenti anno S'ubilei diebus ad id flatutis qua-

a,l

tuor ad id deputatas Bafülicas , pro quibus vifitandis

Tis n

interie

Indulgentie prefate conce[fe funt, perfonaliter vifi-

tarent, eisdem Santtimonialibus , " Znacboretis , atque

N

Eremitis , &? Chrifli fidelibus impeditis: bujusmodi

concedimus.

QH

NoTANDUM 2.

PerSanG&imoniales hic in-

:

af

telligi etiam Mulieres, quz licet tria vota Reli-

tht

giofa non emittant, vivunt tamen collegialiter

K

intra aliquod Monafterium cum obligatione fer-

vandi perpetuam claufuram; item Novitie, &

at

alie mulieres, vel puelle educationis, vel alia

[offuv"d

ex cauía in Monafteriis ex licentia Sedis Apofto-

Vr

lice degentes: Mulieres ille, quarum inftitutum

à Sede Apoftolica approbatum eft, oblate vocan-

|:

W

tur. Id patet ex Bulla Innocentii XII. prefata,

ubi fic habetur : Cum Santtimoniales ifle perpetuc

(Qny

vivant claufure mancipate , & multe Puelle , &

if

Mulieres feculares. educationis, wvel alia ex caufa de

L

licentia. Sedis I4poflolice in. Monafteriis degant , ibi-

Viy

que

II

DE INDULGENTIIS.

343

;"W!»

es obfervent , multeque etiam reperian-

que claufure leg

l

/

]i

^

&ur oblaie , quar

um inflitutum à Sede Zdpoflolica ap-

( (

grobatum exiflit, & que in Domibus , Jeu conferoa-

l, g

doriis in comumumi vivunt , bas Subiei Indulgentias

m D Tan

"Autboritate "4poftolica tenore. prefentium concedimus.

5 6 h

Hic vero intelligenda eft claufura ftri&e talis, vi

YMhrun

cujus ne quidem licet exire negotiorum caufa, ut

DoT.

cenfent Doctores.

NOoTANDUM 3.

Per Zmachoretas, &? . Ere-

ia

smitas non intelligi illos, qui ab hominum Socie-

Àj If

tate non fünt remoti, habentque liberam eundi,

, poteftatem, fed eos,

& redeundi, quo voluerint

é Clauftro non

j

qui, ut vacent contemplationi ,

s vitam ducunt.

exeunt, ficque folitariam prorfu

& nonnulli Ci-

"Tales fünt inprimis Carthufiani ,

ftercienfes, ac Religiofi, v. g. de la trappe. &c.

NorawpUM 4. Per incarceratos. intelligi

omnes, qui ob fuam culpam ,

aut àliam caufam

ut poflint egredi

v. g. belli, fui juris non funt,

nide

é cuftodia, etiamfi pro carcere

nonnunquam fit

: o

ambitus totius urbis, aut navis. Huc vero non

Ml

pertinent

milites & Religiofi; cum enim non de-

j

tineantur aliena, fed propria voluntate , non

;Nl'miu'le,;

poffunt dici effe in cuftodia.

D5 !

ueu

/t

NorANpUM $. Nomine infirmorum in-

»

ut nequeant ad Ur-

l

(

telligi eos, qui fic languent,

.

H

bem tendere fine pericu

lo gravi

detrimenti magni

;iüiæ;'(ï'ï

quoad valetudinem;

adeoque in eodem numero

] d

inarii.

Porro

d

comprehenduntur etiam valetud

talis videlicet,

infirmitas illa debet effe diuturna ,

Dl

aturaprefumatur, ut

nulla

Ti

quz faltem tamdiu dur

anni pars fuperfit, qua

poffit fanus commode ire

"i

344

DISPUTATIO VIIf,

& rediredomum. — Senestamen füb eis non con-

lus

tinentur, prout aliqui cenfent.

Quia Pontifex

ul

cenfetur fumere verba in fenfu obvio, ac trito, vi-

Ifj

delicet de infirmitate phyfica. Referendi tamen

huc fuünt Podagrici, leprofi, cz&ci, claudi, morbo

j

caduco, fi frequenter occurrat, obnoxii ,

Pthy-

g

fici, paralitici &c.

Et hoc Privilegium non fo-

jz

]um pertinet ad períonas feculares, fed etiam

Regulares, fi infirme funt, ut cenfet Van-Ranft.

I

NorANDuM 6. In talibus perfonis requiri

Ml

[

voluntatem feriam conditionatam eu

H

ndi Romam,

fi non haberent tale impedimentum

*

Dixi :ale,

ü

fi enim folum laborent alio impedime

nto v. gr.

Id

quia non habent viaticum, aut caren

t comite,

w

j

vel confenfu parentum &c. non lu

crabuntur

hoc Jubilaum.

u

üdoty

Ti I

NoTrANDUM 7. Commutationem operum

pro impeditis non poffe fieri in opera aliunde de-

bita. patet ex Q. 32. neque in opera notabiliter

;(

inequ

d d

alia; alioquin, ut obfervat Gobat hic n.

109. non foret commutatio, fed difpenfatio. Ea

t

xin]

vero xqualitas operum non debet eftimari ex

valore dignitatis, fed ex dqualitate meriti, vel

NU

ex fine concedentis Indulgentiam; quiaPontifex

rl

lss ]

conformiterad naturam Indulgentiarum cenfetur

requirere ftudium bonorum operum.

ln l

QUERITUR 73.

Quales foleant alim gra-

- (55";,"

ti& anneGi Jubilzo?

W

[/

REsPONDEO r.

Solet in Jubileo Anni

r

San&i anne&ti, quod Re

impune reverti ad fuu

gulares Apoftate poffint

Mj

m Ordinem

. ut patet ex

Bullis Urbani VIII. 1625. Clementi,

17/X.. 3675.-&

| Qj

lew

DBene-

i

DE INDULGENTIIS,

345

Tint

Beneditii XIII. de qua re fufe hic tractat Gobat

Toniy

c. 6. & P. T beodorus in Opere de Sfubilco.

fri

ln

2. In Jubileo Anni San&i aliquando annedi-

tur facultas componendi cum confeffario circa bona

j

l ) Mfï-

injufteparta. Hecfacultas confiftit in eo, quod,

Lt h

fi quis per ufuram , rapinam, furtum, aliaque

illicita ratione comparavit bona, & nunc nefcit

n

Dd

eas perfonas, quibus facienda eft reftitutio, poffit

à Confeffario obtinere condonationem reftitu-

Ming

tionis faltem ex notabili parte, aut etiam in to-

lr

Si

tum juxta exigentiam circumftantiarum.

D

enim v. g. in tali cafu deberet in pauperes refti-

Tlbg

tuere mille aureos, poteft illi imponi minor fum-

L mj

:.

ma; Gobatcenfet locum effe compofitioni etiam

VTR

tunc, quando quidem fcitur Dominus, fed ob

diftantiam loci, aut juftum metum gravis infa-

i

mie non poteft fieri reftitutio.

T

5

Conceditur Confeffariis poteftas abfol-

n

vendi ab omnibus cafibus refervatis, five fint

GobiL E

refervati à Papa, five ab Epifcopo, five à Su-

al

dl

periore Rogulari. Id patet ex Bulla Clementis

X. cujus intentioni etiam alii Pontifices cenfen-

du

tur fuam velle conformare in verbis dubiis, fic

gt

habet: Datur facultas abfolvendi in ordine ad u-

u

bileum lucrandum fideles ab ommibus fententüs , €9

[

cenfuris Ecclefiaflicis contra illos pronuntiatis , & ful-

Eub

münatis à facris Canonibus, aut Sudicibus quacunque

de caufas & ab ommibus peccatis, 9 exce|Jbus , e2

Ti

delictis quantumcunque gravibus , & enormibus , etiam

us

& cafibus veferoatis , mon. folum ab Epifcopis , aut

alias à Pralatis inferioribus , verum etiam à Ponti-

E

fice ipfo, eüiam in Bulla cene . Domini , & in alüs

? 14

jzt

quibus-

346

DISPUTATIO VIL.

quibuscunque con[Hitutionibus fummorum Pontificum, in

w

.

foro con[cientie. tantum.

Ubi advertendum, quod

licet hzrefis figno externo manifeftata , nifi in

Bulla fpecialiter excipiatur, prout in Jubileis

extraordinariis folet excipi, comprehendatur in

T

hac facultate, in Italia tamen ob fpeciales decla-

i

-WC

rationes S. Congregationis Inquifitionis refervata

manet etiam tempore Jubilei, ut //an- Ranft te-

wIH

ftatur, qui nihilominus fatetur, etiam in [talia

h

m

abfolvi in Jubileo poffe receptatores, & impri-

uN

mentes libros hereticorum ; uti & Schifmaticos,

MA

J

d W

quia tales in rigore non funt eo ipfo heretici.

Praterea advertendum, locum habere hanc ab-

vt

folutionem à refervatis, etiamfi peccatum com-

[

h

miffum foret ex confidentia Jubilei, & ipfo tem-

[

pore Jubilzi.

Imo fi confeffionem inciperet ul-

t

timo die TJubilei, eamque finiret altero die juxta

b

Van- Ranft, valida effet abfolutio, quia effet mo-

t

raliter eadem confeffio.

Idem dicendum, fi pec-

tifià

catum refervatum, quod oblitus fuiffet tempore

hithy

Jubilzi , confiteretur finito Jubilzo.

Quod fi

UT

quis durante Jubileo abfolutus eft à peccato re-

f

fervato cum propofito implendi reliqua opera

lg

prefcripta, que tamen poftea non adimplet,

"m

non reincidit inrefervationem. — Quia abfolutio

g

non poteft effe in Sacramento conditionalis. V.

Declarationes SS"! num. 35. 36. 44. 45. 47. -- 64-

i

Y

&

u

4- Conceditur in Jubileo Confeffariis facul-

j

tas commutandi vota omnia, exceptis votis fub-

Tij

ftantialibus Religiofis, voto perpetus Caftitatis,

d

& voto intrandiReligionem. Ita habetur in De-

"

claratione Jubilzi facta à Cardinali Carpegna Vi-

T

It

cario Generali Urbis 1675. ubi fic habet: Peni-

Q

tentia-

DE INDULGENTIIS.

347

f

tentiarii 9 Parochi durante boc anmo Sfubilee com-

T QUi

mutare po[[Junt ommia «ota , exceptis caffitatis ,— &2

.Ti

Religionis. - -

Concedit pariter. fua Santtitas. Con-

[

fe[fariüis Religiofis facultatem eandem abfoloendi & cen-

rmt ]l

Juris & cafibus vefervatis, commutandi «ota, modo

ET

ea mon fmt fubflantialia Religionum, Ordinum, In-

Ym

ftitutorum €gc.

Advertendum tamen , ea vota

non poffe commutari in Jubileo, qua edita, &

12l

acceptata fünt in favorem tertii, v. g. votum

lm

dandi tres aureos Petro pauperi, fi Petrus eam

Tl

promiffionem fibi manifeftatam jam acceptavit;

dere

aut votum zdificandi Monafterio Chorum , fi

rE

jam fuerit acceptatum à Superiore.

Aliter di-

A

[;

cendum foret, fi in hujusmodi cafibus votum ac-

pfhtte

ceptatum fuiffet à folo Deo.

Quia promiffiones,

w

t

que fiunt foli Deo, cenfentur habere hanc imbi-

d

bitam conditionem, nifi aliter de mea volunta-

um

tis deftinatione difpofuerit Superior, ac confti-

jnjt

tutus à Deo moderator animi Supremus, vide-

f

licetPapa. Itaque in Jubileo commutari poffunt

j QUOI

vota jejunii, precum, peregrinationum , etiam

peccazc'

Jerofolymam, Compoftellam, ad limina Apo-

J

ftolorum ; vota perpetua, v. gr. abftinendi à

vino, dandi omni die eleemofynam, votum non

p

»

u

j

nubendi, votum fervandi caftitatem conjuga-

lem, votum noh fornicandi , votum caftitatis

j !

d

ad tempus v. g. ad annum &c. ac tandem ipfum

votum non petendi commutationem voti; &

votum fufcipiendi facros ordines; & vota con-

ditionalia fub conditione primum futura, v. g

;

r

g

ingrediar Religionem , fi Pater confenferit &c,

Econtra non poffunt commutari vota Religiofis

n

ï

Miv

j

Ordinibus annexa , v. gr. votum Carthufiano-

l/

rum

DISPUTATIO VItL

348

rum non edendi carnes, votum Societatis eundi

ad Mifliones, votum manendi in pignus fub pa-

i

L

ganorum poteftatein Ordine Redemptionis capti-

vorum; votum ordinis S. Francifci de Paula ab-

ftinendi à laCticiniis ; votum ingrediendi Ordi-

nem militarem, qui folum vovet caftitatem ma-

«t d

?]

j

trimonialem, quales fünt Ordines S. Jacobi, Ca-

latrave &c. votum ingrediendi ftrictiorem Or-

dinem &c. Si queratur, an poffit commutari

"

votum dubie refervatum, eoquod dubitetur vel

derefervatione, vel de deliberatione a&tus, &

alis conditionibus ex parte a&us, ad referva-

tionem requifitis? -Refpondeo, votum non ha-

bendum prorefervato; quiaLegislator non cen-

fetur refervare vota in cafü dubio ob multitudi-

nem talium cafüum, quibus fepe perturbaren-

tur etiam pii.

Caterum in ipfa. commutatione

niin

L

obfervandum eft, ut vota perpetua commuten-

t

tur in alias obligationes perpetuas, & vota rea-

d t

lia in alia realia, perfonalia autem in perfonalia,

(utrs

univerfim vero commutanda funt in opera, qua

tf

magis conducunt ad profe&um animz, v. g. in

kai,

frequentationem Sacramenti ponitentie, & Eu-

chariftiz, le&ionem librorum Afceticorum. &c.

Mr

G

V. infra Declarationes SS"i,

Qbl

5. Conceditur in Jubilzis facultas abfolvendi

Tifn

ab omnibus cenfüris, non tamen ab irregulari-

tate. Id patet ex Declaratione faéta à Clemente

w]

ii

X. 1675. cui fe conformavit Innocentius XII.

|

1700. fic habet : Datur facultas Parocbis tam fa-

| [?iïmæi

cularibus quam Regularibus omnium Parocbiarum Ro-

o

m durante Sfubileo /4mni fantti, abfoloendi in or-

m

dine ad lucrandum S'ubileum fideles: ab- omnibus. fén-

RI

tentüis,

DÉ

INDULGENTIIS.

349

T

fi) h

.

tentüs , &5 cenfuris Ecclefiafticis contra illos pronun-

tiatis, & fulminatis à facris canonibus , aut S'udici-

j api

bus quacunque de caufas ut iamen fua Sanüüitas de-

llj

(s

claret, [& mon intelligere , aut difpen/are , mec dare

facultatem. difpenfandi, aut vebabilitandi, €9 im pri-

WY

M

ftinum | flatum. reflituendi , que ad irregularitatem

gublicam , aut occultam , oel motam , defe&twn aut in-

n

babilitatem quomodocunque contrattam [pettant , ne qui-

D

lu

dem in foro confcientie.

INeque vult fua Santtitas,

ut prafens facultas illi füffragetur , qui à [ummo

wNi

Pontifie , aut Sfudicibus poflolicis , vel alüis Ec-

m

clefiafTicis. excommunicati , fufpenft , «vel interditti. funt

tonle

declarati, «el publice denuntiati ob fententias , €9 cen-

n G

lii

füras Ecclefiaflicas , quas incurrerunt , adeo ut ifli

omnes ab[oloi non. po[fmt , vifi prius [atisfecerint , aut

RE

obedioerint , €? partes fübi contrarias pacificas ante

NT

veddiderint.

Ex his fequitur, tempore Jubilzi

yue

non dari facultatem abíolvendi ab irregularitate

T

etiam ex deli&o , v. g. ex homicidio occulto;

xinà

quamvis Epifcopus in tali cafu urgente aliqua

st

neceffitate poffet Clerico dare facultatem cele-

A

brandi, donec Roma obtenta fuerit difpenfatio.

l

Sequitur fecundo , fi quis fit excommunicatus

o o

denuntiatus ob damnum illatum proximo, v. g.

ob homicidium Patrisfamilias, non poffe abfol-

ii

vi, nifi in hoc cafü fatisfecerit heredibus, puta,

uxori & liberis.

Cenfebitur autem fatisfeciffe,

i

C

fieo modo res difpofuerit, ut fine dubio fecutura

fit fatisfactio v. g. fi jam attu . depofuerit pecu-

"

niam apud Confeffarium , vel aliam perfonam

n

fidelem. Intali ergo cafü poteft abfolvi in foro

interno, in ordine ad hoc, ut abfolutus à cen-

j

"r

l

fura etiam poflit abfolvi à peccatis, in foro ta-

.

men

359

DISPUTATIO VII.

men externo debebit fe gerere pro excommuni-

'iizwff?

cato , alioquin fi fit Sacerdos, celebrans fiet ir-

regularis.

V. Declarat. SS"i,

6. Concedifolet in Jubilais poteftas eligendi

D

pro confeffario quemcunque Sacerdotem appro-

|

batum ab eo Epifcopo, cui Sacerdos tunc tem-

ä

W

poris fubditus eft. Hinc non füfficit approbatio

f

i

ab Ordinario ponitentis. . Hzc facultas tam in

Jubileo Anni fan&i, quam in Jubileo extraor-

Id

dinario competit etiam Religiofis & Monialibus,

quia fpecialiter non excipiuntur, neque eft ra-

tio eas excipiendi urgens, przfertim quoad Mo-

i

niales, quc folent habere f1mmam nonnunquam

difficultatem circa fuos confeffarios, V. Decla-

"S;'

rationes SS"! num. 36.

M

N

7. Non eft neceffe , ut commutatio voto-

rum, aut operum praefcriptorum, & abfolutio

Q&

àrefervatis fiat, aut petatur

10 Q

ab uno eodemque

Confeffario; fed poterit fieri à diverfis, ita Gobat

hr

n. 241. & ratio eft, quia facultas non

reftringitur

l

ad unum eundemque Confeffarium.

ln

8. Cenfet idem Author, Jubileum femel ob-

i

]

tentum tribuere jus ad fruendum bis Jubilzei Pri-

iü'u'[nq.

vilegiis etiam finito Jubileo.

uando, inquit,

ind

5

capi[Li mübi confüeri tempore

Jubilei, & diftuli ex

Qfe|

caufa ab[olutionem ,

potero tamen. transacto

Jrubileo te

i

abfoloere ab ommibus peccatis, cenfaris r

volis, à qui-

:

a

a

^s

"

|

bus poteram, durante SYubilco.

SP es à me abfolutus,

po/imodum à quovis ,' qui id te

du

mporis babebit potefla-

It li

tem im commupiüa tua peccata mortalia ,

poteris petere

m

abfolutionem . peccatorum ,

j

que prius eras oblitus, vel

eommutationem . votorum , quorum commutationem es ob-

D

litus

DÉ INDULGENTIIS.

351

Wi

litus petere.

Jia Gobat cum communi, verum con-

fetj.

trarium declaravit SS. D. N. Benedictus XIV. in

Epiftola Circulari num.84. Multo minus pof-

Petdi

fum Gobatum approbare, quod addit; videlicet

D

etiam illa vota multis annis poft transactum Ju-

*

bileum à

quovis confeffario poffe commutari,

M

quorum commutationem certa de caufa quis no-

| batþ

*

[

i

u

luit petere tempore Jubilzi.

Id enim videtur

1

N

repugnare intentioni fummorum Pontificum per

rationem regulate, in quantum decet finire, ac

m

limitare gratiarum tempora, ne vilefcant. Hec

d

d

h

de gratiis Jubileo annexis, quia ad ipfam Indul-

gentiarum naturam non pertinent, paucis libaffe

lr

fufliciat.

Mei enim propofiti erat, de Indulgen-

D

tiis ipfis, non de Privilegiis per fe cum Indul-

gentiis non annexis, pertractare.

Qw

UXRITUR 74. An translato fefto, pro

]

m

quo conceíff4 eft Indulgentia plenaria, etiam

W

transferatur Indulgentia ?

feti

r

RESPONDEO.

Quamvis P. T'beodorus de In-

dulgeniiis p. 2. c. 1. $.8. refpondeat negative; fic-

qdo

que declaratum effe teftetur à S. Congregatione

Rituum 3.Sept. 1679. cenfeo tamen, diftinguen-

iib

,

dum effe; fi enim feftum, pro quo Indulgentia

conceffe funt, non eft ex fua natura, vel con-

"d

fuetudine mobile, non poffünt transferri Indul-

lis,täf.tü"

gentie, translato fefto, & perinde eft, five fe-

ftum transferatur fimul in foro & choro, five

| dbfoll.ïw

T

j

U

4

1

fit folenne ac publicum, five privatum , quia

Refponfa S. Cong. Indulg. mox referenda agunt

jm f

etiam de translatis fimul in choro & foro, & de

iin?

folennibus; & decretum eft generale.

Id patet

g

L

ex

*

352

'DISfUTATIO VII.

ex Decreto S. Congreg. edito ro. Junii 169o.

i

quod, prout refert La Croix 1.6. p.2. n.2055. fic

habet: Translato feflo, in cujus die conceditur In-

lo

dulgentia, mon iransfertur etiam Indulgentia,, nifi ex

conce[fone [Deciali. Idem patet ex variis Refpon-

fis S. Congreg. ubi referuntur varie conceflio-

V

nes translationis Indulgentice translato fefto, qua

n

concefione opus non fuiffet, fi transferretur

per fe Indulgentia translato fefto. "Talis trans-

latio Indulgentie ex fpeciali Indulto fa&a eft

4l

circa feftum Annuntiationis B. V. pro Congre-

n

gationibus ere&tis à Societate Jefu per Bullam

Sixii V. 1580. 3. Cal. O&. cujus tenorem refert

l

Gobat p. 2. de Indulg. c.7. Et circaidem feftum

TU

zl

Ü

à S. Congregatione 1712. 25. Jan. n. r. pro Ani-

tuht

cienfibus.

Et circa feftum B. Maris de Mercede

a

1712. die 26. Sept. n.9.

Et Inventionis S. Cru-

1

cis pro Bohemia &c. 1726. 11. Martii. Dene-

m

gata vero fuit licentia transferendi cum fefto In-

& t

üfiety

dulgentiam in fefto S. Ludovici Bertrandi 1731.

4. Octob. n. 4. ac denuo obtenta in alio fefto,

z af

videlicet S. Georgii 1731. ro. Dec. n.5. poft-

tter

modum iterum negata in feftis S. Magdalenz de

AT u

Pazzis, S. Angeli, & S. Alberti 1733. 16. Nov.

i'anæïoï

n.3. ubi obfervo, Refponfa S. Congregationis

t

negativa incidere ad feíta non multum folennia

KM

in foro; econtra affirmativa ad fefta folennia in

lt

choro; in utrisque tamen opus eft conceffione

A

Pontificia pro translatione Indulgentiz.

a

w

ANeque obf/at, quod Gregorius XIII. videatur

declaraffe oppofitum , dum in Bulla relata à

1

Peyrinis T. ». V. feftum fic habet: Cum Feftum S.

&c]&f lt i

Frandfci de Paula pofü Oüiavam Pafibe iransferri

EM

joleat,

D-äm

DE

INDULGENTIIS.

253

| !f

Joleat , C9 ideo im dubium «erti po[fet, an Indulgen-

$.

a die, quo feftum .transferri. contigerit , à fidelibus

"

adipifci po[it, oolumus, & declaramus, ut translata e[Je

cenfeatur.

tifa

Adeoque, cum declaratio non ponat,

hu

fed fupponat naturam rei, cenfendum efít, per

fe independenter ab omni difpenfatione, aut no-

lmeïh-

va conceflione translato fefto transferri Indul-

, QU

r

gentiam.

idrd

RrEsPoNpETUR enim ad hanc obje&io-

d

nem; Pontificem non uti in hoc cafuü fola dec/a-

Ug

ratione, fed infuper previa di/pofitione, quz infi-

nuatur verbo : volumus.

Bula

Et quod fit opus tali

r

difpofitione, patet ex eo, quia ipfimet Religiofi

f

hujus ordinis in eodem fefto füpplicarunt pro

A

translatione Indulgentie ad diem Quadragefime,

at

ut patet ex Refponío S. Cong. Indulg. 1714. 26.

INov, n.2.

MU

)u

Daxr tamen, fi fefftum ex fua natura, *el con-

ol

Juetudine mon. fuerit. mobile.

Si enim Indulgentia

d.

data fuerit v. g. prima, fecunda, auttertia Do-

od

minica Menfis, & folennitas à prima frequenter

transferri foleat in fecundam , aut viciffim 5 vi-

. qu

j t

detur etiam transferri Indulgentia, maxime cum

& Romze folennitas SS. Rofarii apud Patres Do-

Pa

'ega'io.'fi

minicanos transferri foleat à prima Dominica in

(l

fecundam, quin fideles per hoc cenfeantur de-

fraudari confuetis Indulgentiis.

lt

QuzRITUR 75. AnIndulgentiz juxta an-

Pceünue

tiquam formulam conceffe de penitentüs injunttis

u

etiam valeant pro ponitentiis injungendis?

RESPONDEO.

Affirmative.

Id enim fic

r

iM

declaraffe S. Pium V. fcribit R. P. Bartbolomeus

( u9

Ord. S. Dominici in füo opufculo edito Neapoli

")

D.zámort Tr. dePanit. P.1LI.

Z

1574.

354

DISP1UTATIO'VII.

I 574. füb titulo: Confolatione de Penitenti. ubi c. 4.

u

[u)

fic fcribit: /ndulgentie valent ad delendas. penas non

tantum injunttas à Confe[Jario , aut. taxatas per facros

Canones , féd unioerfim ommes coram divina juflitia

debitas.

Pro bujus confirmatione vecorder , quod. cum

aliquando de bac queflione loguerer cum .Magiftro

4mbrofio Saloio di Bagnolo, nunc Epifcopo di Nar-

do , refponderit; boc ipfum dubium f& propofuiffe ore-

tenus Pio V. fummo Pontifibi, ab eodemque petü[Je

declarationem. — Pof; lengum ea. de re colloquium tan-

dem S. Pontifex oculos, &? manus in celum elevans

/

in bec werba prorupit : . .Ego Pius V. Autboritate

D EI omnipotentis ,/ & BB. Zpoflolorum. Petri &

Pauli declaro, C fic volo, quod quotiescunque in ali-

qua Dulla veperiuntur conce[]o Indulgentie iot anno-

vum pro.punitentüs inyuntüs , debeat intelligi mom fo-

lum de pemitentüs à confe[Jario injunttis, fed de po-

miütentüs quocunque modo debitis, ac injungendis.

IU

QUJERITUR 76. An valeant Indulgentize

It

Confraternitatibus v. g. Rofarii, SS. Nominis

Jefu &c. conceffz ante Decretum Clementis VIII.

quo jubentur ille Confraternitates de novo eri-

)

gi, fi de novo poft illud Decretum, ere&te non

j

fqerint 2

RESPONon. Eas non valere. Id patet

ex variis Refponfis S. Congreg. fupra relatis

prefertim edito 1719. 27. Nov. Excipitur Con-

fraternitas SS. Sacramenti.

De ifta enim con-

fraternitate Julius Lavorius Em. Cardinalis Muti

'lmmw

Mhs

Auditor in Tra&atu de Jubileo , & Indulgentiis

edito Romzg 1625. in 4. Part. ?. c. 14. n.97. fic

Af]

habet: Quoad Indulgentias Societatis SS. Sacramenti

Vi

gt

DE INDULGENTIIS.

355

il

H

eft. emanatum Decretum ab eadem. Congreg.. Indulg.

7j

[

tenoris infra fcripti.

Licet fel. rec.. Paulus Papa I1II. per binas fuas

f

j

1]

]

conftitutiones conce[Jerit , ut SS. Corporis Cbrifti. con-

Jl

fratermitates omnes , 69 fingule ubivis locorum tunc

inflitute , ac inftituende üisdem. Privilegüis ,. conce[fio-

nibus, Indulgentüs, gratüs, C? Indultis, que con-

fraternitati SS. Sacramenti in Ecclefa S. Marie

Jfüpra Mineroam de. Urbe ere&te à [e largite fuerant,

ac im poflerum elargirentur , uii, potiri C9 gau-

jj

dere po[Jent, ac deberent ; . quia tamen per monnullas

(jf)

"Apoflolicas Conftitutiones & Ordinationes , que dein-

Ü

ceps emanarunt, pra[ertim vero per recol. mem. Cle-

tid:

mentis VILl. Con[litutionem de aggregationibus. edi-

tam, facultates & Indulgentie tam [upraditte S. Ma-

?f dh

rie de Minerva, quam ceteris omnibus Confraternita-

tibus antea conce[Je , aut abrogate , aut [altem mode-

rate comperiuntur , aliaque boc de genere Decreta . funt,

ex quibus in dubium revocari po[]e videtur, an bu-

Lj

jusmodi . Pauli LLI. .conce[Jones. priftinum faum robur

Vonri

adbuc retineant.

Congregatio Illuftri[f. & RR. S. R.

MM

E. Cardinalium à SS. Domino INofiro Paulo. divina

Yn d

providentia Papa V. Indulgentiarum reformatori Pra-

n u

fe&torum , optans fummopere SS. Sacramenti veneratio-

nem , & cultum indies magis augeri, ad idque fideles

f p

fpiritualibus gratüs excitari, [peciali Santtitati [ua

Ordine vivce «vocis oraculo babito decernit, ac decla-

; t

]

j

(

vat, juxia easdem Pauli ALI. Conftitutiones omnes. &

fingulas: Confraternitates SS. Corporis. Chrifoi ubique

qm

mh( V

terrarum. ba&tenus ApofZolica oel ordinaria autboritate

lia

eretlas, vel de cetero erigendas absque nova ,. aut pe-

U

Ü

D

culiari alia. conce[Jione , communicatione , vel aggrega-

n

