cumi conditionibus , quibus ille fuerunt conce[Jee.

INon

(*

j

Jüfpenduntur etiam. Rome Indulgentie [eptem | anno-

vüm , & totidem quadragenarum toties obtinende ,. quo-

ties aliquis comprecationi 40. borarum, in qua babe-

......

M

tur- expofitum Veneralile ,. interfuerit , ibidemque in-

ter preces aliquo tempore detentus fuerit.

M

RresPONDEO 4. AnIndulgentiv pro De-

s

funé&tis conceffe tempore Jubilei füfpendentur,

[

dependet à voluntate fummorum Pontificum.

.....

Y

T

uod non velint fufpendere Indulgentias pro

ii

Defun&is dire&e conceffas , / conftat ex Bullis

j

Af

iil

plerisque anteriorum Pontificum. Quod vero

attinet Indulgentias directe pro vivis conceffas

lt

cum facultate eas applicandi pro Defunctis, illee

li

d

adhuc fufpenfe fuerant füb Clemente X., prout

patet ex verbis prefate illius Bulle fequentibus:

I

M

A«

Ti

b

JUN

j

m.

Infufpenfione. - - Verum Benedictus XIII. p.

In Jubilzo 1725.eas pro Defun&is non fuf-

f

J

pendi voluit, fed pro Defunétis valere indulfit.

v(f

1l

Hujus exemplum merito fecutus eft SS, D. N.

r

JBenedittus XIF. in Bulla fufpenforia Indulgentia-

m N

rum 1750. quz habet.

xl

ia

ROudg

Sufpenfio Indulgentiarum, & Fa-

cultatum vertente anno 1750.

vt

i

BENEDICTUS, EPISCOPUS

v*iï?fül

Ls

Serous Seroorum Dei.

Y

i

n

Mi

»

jl

Ad futuram rei memoriam.

Aoe

2 Cu

m Nos nuper San&i Jubilei celebrationem

f'.mc; h

vitatis

»in hac Alma Urbe à Vigilia]Nati

du

»,Do-

DE INDULGENTIIS.

319

"

Jj [j

» Domini Noftri Jefu Chrifti proxime futurz in-

If A

»choandam, & ufque ad finem fequentis anni

^l y

, duraturam, univerfo populo Chriftiano, de Ve-

li

f

» Derabilium fratrum noftrorum S. R. E. Cardi-

Qu

l

» nalium affenfu, indixerimus, ac omnibus utrius-

Vl

'rv*fïm iï.-

» que Sexus Chrifti fidelibus vere penitentibus,

» & confeffis, ac Sacra Communione refectis, qui

du )

» Beatorum Petri, & Pauli Apoftolorum, nec

d

od

A

,non SanGi Joannis Lateranenfis, & Sanéte

"n

» Marie Majoris de Urbe Bafilicas certis vicibus

A

» Vifitaverint, pleniffimam omnium peccatorum

& N

» füorum indulgentiam, remiflionem , & veniam

Qd v

» concefferimus, prout in noftris defuper con-

QOntef

» fe&tis literis plenius continetur; Cupientes ut

» Chriftiane Nationes ex omnibus terrarum orbis

Q:"cïs, ll

»locis in hac urbe noftra, in fidei, ac Religionis

M

l

sR

,Unitate congregate, eodem pietatis, ac devo-

Jl

» tionis Spiritu Bafilicas predictas, quo maximo

W

» fieri poterit concurfu durante eodem Jubilzo,

6I

n

» Vifitantes, & frequentantes, tanti & tam certi

&L

» fpiritualis emolumenti compotes fiant; multo-

ïndulgc:ü

»,rum Romanorum Pontificum Praedecefforum

»noftrorum exemplo addu&i, Indulgentias, &

» facultates ab Apoftolice Sedis liberalitate alias

» emanatas, pro hocanno fufpendere; & nihilo-

ni

» minus tum fpiritualibus fidelium per univerfum

n

»Orbem degentium neceffitatibus Paterna chari-

»tate confülere; tum pium devotionis fervorem

od

» erga laudabilia quedam Religionis & pietatis

» Opera in Chriftianorum animis confervare, &

ml

» fovere;. tum demum fuffragia in fidelium de-

» fun&torum levamen atque fübfidium erogari fo-

o

Prede-

] NWF'

» lita neutiquam imminueæ*e, eorumdem

,ceffo-

IJ

[L]

——

DISPUTATIO VII.

320

» cefforum veftigiis infiftentes, decrevimus, &

P

, conftituimus.

»ltaque, prefervatis & firmis remanentibus

l

l

» indulgentiis conceflis in articulo mortis, ac fa-

» cultatibus feu indultisillas impertiendi feu com-

L

»municandi tam venerabilibus fratribus Epifco-

w cax

pis, ac dile&tis filiis Przelatis locorum ordinariis

»in vim, feu ad formam noftrarum Literarum

n

,nonis Aprilis anni 1747. editarum, quam aliis

»quibuscumque communiter aut perfonaliter ,

fise]

»feu pro certo perfonarum genere, gradu, aut

]i

»numero, conceffis; iisque pariter, quas felic.

n

»record. Predeceffor nofter Benedictus Papa

Jj

» XIII. cun&is fidelibus Salutationem Angelicam,

T

feu alias preces de tempore, mane, aut meri-

: Atofi

die, feu Vefpere ad Campanz pulfum, de ge-

AL

»nu, veljuxta dierum , & temporum rationem

ATU ld

»ítando recitantibus; Item indulgentia feptem

at

»annorum, & totidem quadragenarum , quam

Leü, pl

» ipfe Benedié&us noviflimo Jubilei anno duran-

1 d]d

»te, omnibus Chrifti fidelibus, tamin urbe, quam

W['A&mæ

»extra eam ubicumque degentibus, qui facra-

ia

»mentaliter confeffi, & facra communione re-

'h Qma

»feGi, vel faltem vere contriti, & cum firmo

u("' Y

in quibus Au-

» propofito confitendi, Ecclefia

D

» guftifimum Euchariftie Sacramentum pro ra-

A tm

» tione quatraginta horarum , eo anno durante,

Rtlg

» expofitum effet devote vifitaffent, ibique juxta

)

MA

li

»Sanctx Matris Ecclefie mentem oraffent, to-

ü:L"v«

W

ties, quoties id egifTent

benigne conceffit;

J

»quamque nos etiam, iliius exemplo, pro pro-

lfo

» Xime ineunte Jubilei anno, & tam pro Urbe,

N

i

F. quam pro aliis ublque locis, , prefentium teno-

pICs

D'&kfr]

DE

INDULGENTIIS.

321

Vituy,

»1e, libenter concedimus, & elargimur; Atque

'

TDonti

»illis etiam , quas fimilis memoriz Innocentius

L, & Innocentius XII. Romani Pontifices

u

n

;

fedeceffores noftri, fidelibus San&iffimum

» Eucharifti& Sacramentum, cum ad infirmos de-

ii

T

»fertur, devoté comitantibus, vel Lumen, aut

» facem per alios ea occafione deferendum, feu

t

» deferendam mittentibus, fimiliter concefferunt ;

quiá

»tum etiam indulgentiis à S. R. E. Cardinalibus

elnit,

»de Latere Legatis, & Apoftolice Sedis Nun-

ml

»Ciis, ac Epifcopis, in ufu, feu exercitio Pon-

qus ,

» tificalium, aut impertienda benedictione, aliave

(s J

» forma confueta, concedi folitis; Item falvis, &

Ia

» firmis remanentibus Indulgentiis Altarium Pri-

Tun

» Vilegiatorum pro fidelibus defunétis, aliisque

nig

» eodem modo pro folis ipfis defun&tis conceffis;

Wenyial

» atque etiam aliis quibuscumque indulgentiis, &

a

»peccatorum remiflionibus alias pro vivis con-

qun, q

» ceffis, ad effe&um dumtaxat, ut Chrifti fideles

um d

» illas animabus fidelium defunctorum, que Deo

»in charitate conjun&tz ab hac Iuce migraverint,

lurbe,qj:

, qu i

»per modum fuffragii directé applicare valeant;

»quas omnes & fingulas licet, pro eo quod re-

d

Wup

» fpicit vivorum favorem, hoc Jubilzi anno du-

»rante generaliter, ut infra, fufpenfas, ad pre-

TU

u p

» di&um tamen effe&tum , ipfius anni decurfu,

»etiamfi in earum conceffionibus hujusmodi ap-

o at

i

» plicandi facultas indulta non fuerit, ab omni-

»bus utriusque fexus Chrifti fidelibus , qui in-

u

»)

» juncta in ipfis conceffionibus opera cum debitis

Du

» difpofitionibus impleverint, aquiri poffe con-

n

amp[oH

»Cedimus, & indulgemus.

fe,uüuü*J

[

X

M

D.mort Tr. dePenit. P.IL.

»Pre-

322

DISPUTATIO VII.

rv

[

» Prefervatis etiam, & firmis remanentibus

»facultatibus tribunalis officii inquifitionis ad-

» Verfus hereticam pravitatem auétoritate Apo-

» ftolica inftituti, ejusque officialium, Mifliona-

» riorum quoque, & Miniftrorum, qui ab eodem

ii n

»tribunali, feu à Congregatione Venerabilium

g

»Fratrum Noftrorum ejusdem S. R. E. Cardina-

L M*Läitü

»lium negotiis Propagande fidei prepofita, vel

L

91

[

» alias à Sede predicta ad id deputati fuerint, &

AURT

» prefertim facultate abfolvendi ab herefi illos,

:

»Qqui abjuratis eórum erroribus, capaces ejus-

»modi abfolutionis redduntur; aliisque faculta-

» tibus, quz ab oflicio Penitentiarie noflre Apo-

»ítolice, Mifüijonariis, in locis miffionum, ea-

»rumque occafione, ab ipfis exercende, con-

g

» cefl fuerint.

Item falvis, & illafis remanen-

st q

»tibus facultatibus tam venerabilium fratrum

um

» Epifcoporum, aliorumque füperiorum Antifti-

m

»tum, in fuis refpective Diccefibus, circa dif-

» penfationes, & abfolutiones fuorum fubdito-

! Regum )

qisea

»rum in cafibus occultis, etiam Sedi Apoftolice

v

»refervatis, prout ipfis à Sacra Tridentina Sy-

d wl

»nodo, feu alias etiam in publicis à jure com-

um

»muni Ecclefiaftico, & ab eadem ApoftolicaSe-

Q t

»de, procertisperfonis, & cafibus indulte, per-

»miffeque dignofcuntur; quam etiam Superio-

ul

slb

»rum Ordinum Regularium , quaecumque ipfis

D

»in Regulares pariter fibi fubjectos à Sede Apo-

WD,M

W

N

» ftolica prediéta tributze fuerunt:

D

!sl

» C&teras omnes & fingulas Indulgentias, tam

! rflltm

»Plenarias, quam non plenarias, etiam perpe-

»tuas, &peccatorumremiffiones, ac facultates,

ylis)

:

Vo&

» & indulta abfolvendi etiam à cafibus Sedi Apo-

» ftolice

1

:

1

DE INDULGENTIIS.,

323

iDony

» ftolice refervatis etíam in literis die Ceene Do-

ln

,mini legi folitis contentis, feu relaxandi cen-

i[e Apg

»Íüras, commutandi vota, aut difpenfandi etiam

lii

fuper irregularitatibus, & impedimentis, qui-

D&m

»busvis Écclefiis , Monafteriis, Hofpitalibus,

il

»etiam San&i Joannis Hierofolymitani, Domi-

i

»bus, Militiis, Ordinibus, etiam Mendicantium,

mü&a, u

» Congregationibus, Confraternitatibus, etiam

V

»Laicorum, Univerfitatibus, & piis Locis, illo-

ii

,rumque Ordinibus, Capitulis, Conventibus,

9

Ü

»Magifítris, Superioribus. Et tam fecularibus,

I i

» quam quorumvis etiam mendicantium Ordinum

[reds

»hegularibus perfonis, Coronisque, QGranis,

JIm, t

» Hmaginibus, & Numifmatibus ex metallo, feu

2, t

»quacumque alia materia confe&tis , tam fingu-

ROT

Ia

»lariter, quam univerfaliter, per quoscumque

» Romanos Pontifices Predeceffores Noftros, ac

W W

u

»etiam nos, etiam ad inítantiam Imperatoris,

»Regum, Ducum, & aliorum Principum, aut

p lii

»ipfis etiam Imperatori, Regibus, Ducibus, &

At

»Frincipibus, velaliis, quacumque aliamunda-

k

»na, vel Ecclefiaftica dignitate fulgentibus, et-

j

»iam ad inftar Jubilei, aut alias quomodocun-

lol

»que, & ex quibusvis caufis, & occafionibus,

dila f

» füb quibuscumquetenoribus, &formis,accum

Laptt

» quibusvis claufulis, & decretis etiam motu pro-

j ]

»prio, & ex certa fcientia, ac alias quomodoli-

u

»bet conceffas, & conceffa, quorum omnium

» tenores, formas, derogationes, & decreta prz-

nfis t

» fentibus pro expreffis haberi volumus, Apofto-

m

»lica Authoritate, de eorumdem fratrum confi-

facüd*

»lio, & affenfu, ac poteftatis noftrz plenitudi-

SSEL 1

a effe

h

»ne, fufpendimus, &fufpïnfas, acfufpenf:

, de-

DISPUTATIO VII.

324.

»declaramus, easque, & ea eodem anno duran-

ada*' E!

»te, nulli prodeffe, ac fuffragari debere.

Irri-

j

n

f

»tum quoque, & inane decernimus, fi fecus fu-

p

» per his à quoquam quavisauthoritate, fcienter,

g

» velignoranter contigerit attentari.

zi

qu

» Quocirca per prefentes Authoritate Apo-

»Ítolica precipimus, & mandamus, ne interim

M

? 1

» preter füperius expreffas, alia, quam indicti à

.....

fl

» Nobis przdiéti Jubilei.

Indulgentiz, five pu-

d

»blicé, five privatim, quovis pretextu, ubivis

li

»locorum, & gentium fub excommunicationis

ii

» eoipfo incurende aliisquearbitrio ordinariorum

» infligendis poenis publicentur, vel nuncientur,

Eu

»àut in ufum demandentur.

»,Non obftantibus premiffis, ac Conftitutio-

ab

»nibus, & Ordinationibus Apoftolicis nec non

i

, Ecclefiarum, Monafteriorum, Conventuum,

R. w

» Ordinum, Congregationum, Hofpitalium, Con-

at

»fraternitatum , Univerfitatum, Collegiorum,

12 n

»&Locorum, aliorumque predictorum, etiam

l AUl APC

»juramento, Confirmatione Apoftolica, vel qua-

,Dttn

» Vis firmitate alia roboratis, ftatutis, & confue-

ht d

»tudinibus; privilegiis quoque, exemptionibus,

Atüpe

» & Indultis Apoftolicis iis, eorumque Superio-

tl

»ribus, & perfonis, ac aliis quibuscumque per

D) NOHO.

» eosdem Romanos Pontifices Predeceffores no-

»ftros, ac Nos, & dictam Sedem, ejusque Le-

j

» gatos, fub quibuscumquetenoribus, &formis,

»,ac cum quibusvis claufulis & decretis, & ex

»quibusvis caufis conceffis, confirmatis, & in-

»novatis: Quibus omnibus, etiamfi in illis ca-

l

» veatur expreffe, quod füb fimilibus, vel diffi-

» milibus fufpentionibus nequaquam comprehen-

l

j

4

, dantur

DE INDULGENTITIS.

325

10j

» dantur, nifi de illis fpecialis, & individüamen-

t [

n f

» tio fiat, illis alias in fuo robore permanfuris ad

» effe&um premiffum, hac vice dumtaxat fpecia-

li,

»liter & expreffe derogamus , ezxterisque.con-

» trariis quibuscumque.

ln

tv

, Et quia difficile nimis effet, praefentes, quo-

i

»cumque, ubiillis opus fuerit, perferri, volu.

n ii

, mus earum exemplis, etiamimpreffis, Notarii

m

»publici manu, & Sigillo Perfonz in Dignitate

tl u

,»Ecclefiaftica conftitute obfignatis , eamque

Dicti

» prorfus fidem in judicio, & extra, ubique lo-

Iucin

» corum adhiberi, quz adhiberetur prefentibus,

DO

» fi effent exhibite, vel oftenfz.

, Nulli ergo omnino hominum liceat hanc pa-

Yi

»ginam noftre fufpenfionis, declarationis, de-

j

»Creti, precepti, mandati, & voluntatis infrin-

RD

»gere, vel ei aufu temerario contraire.

Si quis

eri

d

,autem hoc attentare praefumpf:

it, indignatio-"

ügu

, nem Omnipotentis Dei, ac Beatorum Petri, &

qm, &

; Pauli Apoftolorum ejus fe noverit incurfurum.

L.

, Datum Romee apud Sanétam Mariam majo-

! &FUL

,rem Anno Incarnationis Dominice millefimo

Y

» feptingentefimo quadragefimo nono , fexto de-

i

j

» cimo Kalendas Junii, Pontificatus Noftri An-

J

li

,no Nono.

( D

D. Card. Paffioneus.

J

]. Datarius.

um

vifa de Curia

em,&*

J. C. Bofchi.

jis, "

ü

Loco t Blumbi.

D

kmühx

91

i Eugenius.

Regiftrata in Secretaria. Brevium.

*

c()m f

X 3

,Anno

DISPUTATIO VIIL.

326

di

»,Anno à Nativitate D. N. Jefu Chrifti 1749.

»Indi&tione duodecima, die vero vigefima

m

»quarta Maji, Pontificatus SS. D. N. Bene-

»didi XIV. Supra dicte LitereiApoftolice

»affixe&, & publicate fuerunt in Atrio Ba-

»filica Principis Apoftolorum, & Bafilicis

»Lateranenfi, & $. Marie Majoris, & ad

a

RA

»Valvas Cancellarie Apoftolice, & magne

D

MA

!]

N

»Curie Innocentiane in Monte Citatorio,

»& in acie Campi Florze, ac aliis locis foli-

T 1

»tis, & confuetis Urbis per me Petrum Ri-

s

ial

if

»ghi Apo&olicqm Curforem.

"Intonius Befani,

D

a D

Jl

Magifter Curíorum.

g

A

RrzsPoNpEo s. Non fufpendi Indulgen-

tias pro articulo mortis.

M

me

Id expreffe continetur

p

in prafata Bulla his verbis: non habeantur fu-

fpenfe conceffz in articulo mortis.

! J

RrsPoNpEÉo 6. Nongquidem füfpendi In-

dulgentiam Portiuncule Affifii, eam tamen fu-

(üm

fpendi in aliis Ecclefiis.

Patet ex Bulla.

Ht

J

RI

REsPoNDEO 7.

In Jubileo etiam fufpen-

di omnes & fingulas facultates abfoloendi etiam à caft-

4 D:x

[

bus Sedi Apoftolice vefervatis.

Non tamen per hoc

i

!

fupenditur facultas, quam habent Epifcopi ex

L, uf

Trid. Seff. 24. c.6. abfolvendi ab occultis Papee

refervatis, & difpenfandi in irregularitatibus ex

D

!Tl

deli&to occulto provenientibus, & non dedu&is

ad forum contentiofum (excepta ea, quz oritur

ex homicidio voluntario) aut facultas abfolven-

u

di impeditos adireRomam. — Ratio eft, quia hu-

EURT

il

jusmodi facultates competunt Epifcopis ratione

Imæ; Ubl

officii

DE INDULGENTIIS.

327

li m

officii & de jure communi.

Idem dicendum de

Tipein

facultatibus, quas habent Prelati Regulares ra-

N i Bel]e.

tione proprii muneris in ordine ad abfolvendum

Mdl

fubditos.

lrb

REsPONDEO 8.

Eas Indulgentias, que

: B

conceduntur ad feptennium occurrente Jubileo

MT

ita fufpendi, ut ille annus nihilominus currat pro

g

complendo feptennio.

Adeoque fi annus Jubi-

(b

leus incidat in annum hujusmodi feptimum , In-

J

dulgentie& renovande erunt immediaté expleto

Pengi

Anno Jubileo, quamvistantum utiles fuerint per

fexennium.

Ita conftat ex praxi.

An quis poffit Indulgen-

du

QUERITUR 63.

(urima,

tias Jubilei lucrari fepius, quando durant per

duas hebdomadas ? vel per annum ?

Mp

REsPONDEO negativé.

Ratio eft, quiain

N

a

Bulla Jubilei non dicitur; quoties intra duas fepti-

manas talia opera pre[titerit, fed hoc modo : qui

in prima vel [equenti feptimana . talia prajftiterit.

(l

CONFIRMATUR ex €o, quia tefteFilliutio

m m

Tn

'Tom. r. 'Tra&. 8. n.261. S. Congregatio Concilii,

ad quam illis temporibus pertinebant etiam quz-

um (

j n

ftiones de Indulgentiis , declaravit, tantum fe-

mel acquiri Indulgentiam per Jubileum. Verba

It

jj

ejus funt fequentia: Jdverte boc menfe Maji anni

V

1620. declara[Je

S. Congregationem Concilii , tantum

J

/

[7

7

ibileum , &$ femel

ifi

M

famel acquiri. Indulgentiam per 5

Y

tanium a

cafibus abfokoi quempiam po[f, quare buic

pb

declarationi [tandum erit. — Videri etiam poffunt di-

a q'l£0

&a q.7

4. Attamen SS. D. N. Benedi&us XIV.

jj2

pro Jubileo Univerfali conceffit , ut falte

m Ro-

obtineri

me, ubi durat per integrum annum ,

ifcopïs?jz

X 4

poffit

328

DISPUTATIO VII.

poffit fiepius, prout inferius dicetur in Declara-

qi

tionibus illius num. $4.

g

QUJERITUR Ó4. An quis Jubileo fatisfa-

ciat per opera aliunde precepta ?

REsPONDEO.

Videnda di&a q. 32. & De-

claratio SS. D. N. n. 53.

QuiRiTUR Ós. An lucrentur Indulgen-

tias Anni San&i, qui iter Romanum fufcipiunt,

fed occurrenteimpedimento non perficiunt?

IN

ä

REsPONDEO affirmative,

Id patet ex Bul-

NI

la Clementis X. qus fic fonat:

Quoniam contingere

V LW

ho

fotefL, ut ex dis, qui bac de caufa iter apgre[f; fue-

A0

]

vint, vel ad urbem fe contulerint , aliquà in via, aut

r

i

[

etiam in ipía urbe egritudine , vl aliqua .legitima

m

j

caufa impediti, aut morte preventi , prafmito dierum

mumero mon completo, ac ne quidem for

ta[fe incboato,

A

[

premilJa. exequi ,

"m

G dittas Bafilicas vifitare nequeant ;

lNos pie , prompieque illorum «oluntati , quantum in

lol

Domino polJumus , benigne favere cupientes , eosdem

Ddb

veré. penitentes , & confe[fos preditte indulgentiee &

A

vemüllonis participes perinde volumus , ac fi predittas

dlpnt

Bafüicas diebus à mobis prafcriptis re

rA

ipfa vifita[Jent.

Hinc fequitur,

€os lucrari Jubileum, qui v. gr.

It d

N

in itinere accepto nuntio de morte uxoris, de

incurfionc hoftili, de graffatione morborum, vel

AT ()

de alia confimili circumftantia, qu: prudentem

quemvis paris conditionis viru

m domi retineret,

L

redeunt domum.

lts

Idem dicendum de illis, qui

h..

1l

in via corripiuntur aliqua infirmitate, inquaqui-

B

dem poffent phyficé Romam pervenire, fednon

PM

Eteim

nifi cum maxima diflicultate, velcum fumptibus

tinj

H5

triplo, aut quadruplo majoribus

.

Requiritur

T

sj IN

tamen ab his, fi volunt lucrari Jubileum, ut

1

conit-

DE INDULGENTIIS.

329

l]u

cönüteantur & communicent. Idem Pontifex

conceffit, ut advene, qui, nifi citius Rome di-

0 t

fcederent non poffent exfpéCtare aliorum com-

moditatem, vel qui adveniunt, dum alii jam lu-

i.

crati funt Indulgentias, fatisfaciant vifitando

quinquies Ecclefias; &illi, qui cum confrater-

h&llls

nitate femel vifitant Ecclefias, fatisfaciant vifi-

J

if

tando bis feorfim Ecclefias. vide Declarationes

Q

!

SS. D. N. Benedi&ti XIV. num. 14.

f

q

]

1

!

UXRITUR 66. Anrequiratur devota Vi-

fitatio Ecclefiarum? & quid ea velit dicere?

RESsPONDEO I.

Requiri in Bulla expreffe

li iU,. li

N

devotam vifitationem Ecclefiarum.

Per hocau-

"3

tem non requiritur folum devotio in templo, fed

etiam in via & actu vifitationis.

Hinc fi quis jo-

cando, confabulando, autdifcole fe gerendo ad

,Ww

Ecclefiam pergeret, in ipfo tamen ingreffu &

precibus ibi fufis devotionem fervaret, non fa-

tisfaciet conditioni.

Sequitur ulterius , eum In-

dulgentiam non lucraturum , qui vifitaret Eccle-

fiam pracife ob curiofitatem ; cum talis vifitatio

non ordinetur ad Dei cultum.

Imo nec ille ob-

T

tinebit Indulgentiam , qui principalius vifitat Ec-

TE

clefiam ob curiofitatem, illam alioquin non vi-

P

ij

j

L

fitaturus, quia talis vifitatio non procederet ex

vifitationis motivo, fecüs dicendum, fi curiofi-

f

tas tantum fe habeat concomitanter.

p

A

J

RresPONDEO 2.

Etiam eos, qui funt in

i

peccato mortali, attamen cum propofito confi-

m l

j

j

tendi, & fe emendandi, poffe habere devotio-

nem fufficientem ad lucrandam poftmodum com-

g

ia

f

pleto ultimo opere in gratiTa Indulgentiam.

i^

4

»

Pnao-

!

339

DISPUTATIO VII.

[

)

i

PRoBATUR ex Tridentino Seff. 6. c. 7. ubi

anathematizat eum , qui dixerit, ommia opera amte

] Al,i

jf

juftificationem e[fe mala.

Cüm ergo peccatores pof-

fint exercere actus moraliter bonos, quamvis

P

U

i N

conjunctos cum habituali defe&u ordinis effica-

cis ad ultimum finem, adeoque cum peccato;

J

poteruntetiam exercere actum devotionis, quam-

n

vis conjun&dum cum aliqua deordinatione habi-

N

J

tuali, vel etiam a&tuali.

0

Si tamen quis in Ec-

clefiarum vifitatione committeret peccatum mor-

i,

]

tale, v.g. habendo animum inducendi alium ad

30

peccatum, non lucraretur Indulgentiam; quia

il

peccatum mortale actuale non fimul compatitur

devotionem a&ualem, aut certé deftruit ratio-

AMRRT

nem devotz vifitationis Ecclefiarum. vide Decla-

Ri

rationes SS. n. 75. & 76.

h

QUJERITUR 67.

Quid requiratur, quando

UT

exigitur Vifitatio Altarium ?

fiterea

REsPONDEO.

Quando pro aliqua Indul-

qii hii

gentia confequenda prwfcribitur vifitatio trium

d q

aut quinque Altarium, non fufficit precife effe

trdyur

intemplo, inquo funtea Altaria, &animo con-

n t

verti ad illa, fed requiritur, utaliquogeftu, vel

dütd

converfione capitis aut corporis fignifices con-

POT

verfionem animi ad fingula Altaria; nam exigi-

itu Wn

tur vifitatio fenfibilis, hoc eft, talis a&io, que

dtiy

exterius fignificet orationem, autalium Religio-

fum actum fieri ad tale Altare, üt ratiocinatur

hstpo

u

Lugo n. 98. loquens etiam de illo, qui eft in me-

NT

dio templo. KHinc ne quidem ipfa converfio, &

dem—wi

motus corporis fufficiunt, nifi quis fit in eoloco

autfitu, utmoraliter cenferi poflitorare ad quod-

N

t

libet ex iis Altaribus; nam aliter nemo dicet,

vifi-

l'.lmere "

DE INDULGENTIIS.

331

ï-C.],g

vifitari illa Altaria.

Ita re&te Gobat hic c. 20. n.

Qni g

131. & Lugo.

Iftsi

UZXRITUR 68.

Qualis requiratur Oratio

Quny

ad lucrandum Jubileum, vel alias Indulgentias?

hd

RESPONDEO I.

Probabiliter quidem fuf-

Wt

ficere orationem mentalem, quia & nomen Ora-

lQs

tionis indifferens eft etiam ad mentalem juxta il-

Üntel

lud Apoftoli: orabo Spiritu, orabo 9 mente. 1.

qiib

Cor. 14. & oratio interna neque inepta eft ad po-

At

teftatem , neque ad finem concedentis Indulgen-

(dini

tias, cum aliquando pro meditatione interna

Dd

concedatur Indulgentia, ut patet ex Refponfis

ODpt

S. Congregationis; videtur tamen effe temerita-

VUE 0j

tis, nolle recitare unum vel alterum Pater. fic-

D&

que fequendo probabilem fe exponere periculo

perdendi Indulgentiam.

1 i

RzsPONDEO 2. Etiam minimam orationem

fufficere ad lucrandam Indulgentiam. — Ratio eft,

quia Indulgentia eft divifibilis ;; adeoque nihil

obftat, quin ponens orationem minimam lucre-

rdi

]

tur aliquam partem Indulgentie; aut etiam to-

n

tam, fi etiam minima oratio fuerit proportionata

ad totalitatem debiti expungendi, v. g. in cafu,

pl

w

Ti d

quo lucraturus Indulgentiam vel minima commi-

u)

fit, vel maxima aliis operibus poenitentic fere

Säfäoa g

ad quadrantem usque jam expunxit.

vt

RrsPoNDEO 3. Quando pro lucrandis In-

x

dulgentiis non prefcribuntur determinatz pre-

j de

ces, hon requiruntur quafi ex lege confuetudinis

determinate 3. s. 6. aut feptem Pater & J4ve,

av

ia

fed relinquitur cujusvis arbitrio, quot & quales

velit fundere ad Deum preces; hinc poterit tales

qull

fumere etiam ex devoto libello precatorio. SS.

v

g (

[

332

DISPUTATIO ViI.

[i

j

D. N. Benedi&us XIV. in Tubileo requiritþetiam

(f

orationem vocalem prout patet ex ejus Declara-

P»

-Hï

tione num. 88.

QuERITUR ó9. An füfficiat orare prze

iMilt!

foribus Ecciefiz , fi portz fint claufie, vel non

At

QUi

poflit intrari in Ecclefiam ob nimium concurfum

At

l

populi?

RESPONDEO.

In cafu neceffitatis id fuffi-

y

f

cere. Ita communis; &ratio eft, quia in tali

2,0

cafu adhuc verum eft cifitari Ecclefium; & quia

N

ita tefte SanBiorello praéticatur Romz à peregri-

L

nis, quz praxis videtur interpretari intentionem

A

l

fie (

Pontificum. Aliter refpondendum foret, fi in

Afdeqt

Bulla diceretur: Qui in Ecclefia oraverit.

QUERITUR 70.

u

Quale jejunium, & qui-

bus praefcribatur tempore Jubilzi?

M

)

ARU

l

morem Patriz.

RzsroNDEO r. Prefcribi jejunium juxta

Hinc non eft neceffe abftinere

ii y

à la&ticiniis, ubi non folet ab iis abftineri in Qua-

Wi

dragefima; patet ex praxi.

Aft, W0

n if

RzsPoNDzEo 2. Adhocjejunium tempore

Jubilei adftringi omnes, qui volunt lucrari In-

ii

dulgentias, etiam adolefcentes, fenes, artifices,

3 Q

rufticos &c. quotquot ftantibus aliis fuis obliga-

4 FSPON

tionibus moraliter fine periculo infirmitatis, aut

T

li

alterius gravis damni tolerare poffunt jejunium.

"

AE

&XA

Itacommunis. Cum iis vero , qui habent diffi-

i

cultatem tolerandi jejunium moraliter infupera-

Ti

u

bilem fine periculo infirmitatis, aut gravis alte-

E

rius damni, cenfeo poffe Confeffarium facere

M v

commutationem , transferendo jejunium à die

1j

Mercurii, Veneris, & Sabbati in dies non im-

"ügj

peditos,

DE INDULGENTIIS.

333

If

peditos, velillud alleviando, vel in aliud opus

Ders

pornale commutando.

RESPONDEO 3.

Hoc jejunium etiam effe

obfervandum, etiamfi Jubileum, & dies jejunii

t pre

Ym

incidat in tempus Pafchale, aut feftum folennif-

fimum; quia Urbanus VIII. in Jubileo extraor-

Wl

dinario ,. quod conceffit currente anno San&o

1625. 21. Aprilis, quo feftum Pafchale incidit

ls

in 30. Martii, requifivit nihilominus triplex je-

lni

junium, quamvis Jubileum inciderit in tempus

jl

Pafchale.

Id ipfum fecit Pontifex in Bulla pro-

L

DI

rogatoria Jubilei anni 1634. per Quadragefi-

mam Rome celebrati, ut videre eft apud Che-

rubinum.

þet, li

RESPONDEO 4.

Non fatisfacere Jubileo,

qui in Quadragefima habens Privilegium vefcendi

TX) k Qtpl'r

carnibus , tribus diebus pro jejunio prefcriptis

tim

vefceretur carnibus.

Ratio eft, quia id juxta

[ f

fenfum , ac prudentem zftimationem Do&Gorum

repugnat intentioni per rationem regulatz Pon-

i

tificis, ut cenfet Lugo, /4zor, Gobat. Si quis

a

N

Im t

tamen abftinendo

carnibus incurreret pericu-

lum infirmitatis, poffet cum ipfo fieri difpenfa-

du

xS.&

tio, aut commutatio.

REsPONDEO $5. Siquis extra prandium &

collatiunculam vefpertinam modicum quid gu-

T

J

[

ftet, cenfet Suarez eum non lucrari Jubileum;

fed Gobat & Filliutius tenent oppofitum ; idque

Ü

merito, quiafi in opere prefcripto parum defi-

i W

ciat falva operis fubítantia, id non officit Indul-

que

gentie, ut dictum eft Q. 34.

.

n

RzsProNDEO Ó6. Si jej

unium injungatür

yin

ad aliquod impetrandum à Deo , negat Laymann,

illum

j

d

DIPS'P'UTATIO "VIE

334

illum frui Jubileo, qui fe die jejunii inebriat.

qi

;

la

Hac doctrina videtur Gobato tunc maxime pro-

L',jb(

babilis, cum quis fe inebriat, ne difficultatem

M

jejunii perfentifcat; Mihi autem hzc do&trina eft

U

(

certa: quia fi non eft ille dignus favore legis, qui

N

"l

committit in fraudem legis, quanto magis indi-

gnus eft tam fancta gratia, qui fraudulenter de-

ïï

N

clinat conditiones gratic?

AA

k

REsPONDEO 7. QuandoMeffor, aut Ope-

b

rarius propter laborem , quem fübit neceflitate

g

alendz familie caufa, jejunare nequit, poteft

"t

juxta Navarrum de orat. mifcell.6o. & juxta Ro-

iil

dericum in fumma c. 184. n. ro. confeffarius com-

lm

Hc do-

mutare ejus jejunium in aliud opus.

Aynt

AU M

&rina, quam fequitur etiam Reginaldus, non dif-

H

Vr

plicet Gobato , quia hujusmodi perfons habent

guudy

impotentiam moralem jejunandi.

Cenfeo non

QW

opus effe commutatione, fed tantum modera-

àn, tfd

tione jejunii, ut fi fentiant ita füb labore defi-

Tporit

cere, ac languere vires, aut prevideant certo,

Prptigi

eas fic defe&uras, ut labori in ordine ad juftam

Umhüæ, |

mercedem infiftere non poflint, poffint fumere

NI

refe&iunculam neceífariam ad reftaurationem

virium.

illig

REsPONDEO g.

Hec tamen moderatio

u f

BU

non eft extendenda ad eos, qui laborem cum

jejunio incompatibilem non affumunt ex necefti-

"f

i

tate, puta, perfonz, aut familie, feu officii,

D

ui li

vel ftatus, fed ob lucrum tantum non neceffa-

E

rium decentie ftatus.

cügï!i:

REsPONDEO g. Non lucratur Jubileum,

I

qui jejunium dividit in duas hebdomadas, aut

üfifllf; S,' |

urii,

k]

by

qui jgjunat v. g. die Jovis loco diei Merc

"

quia

DE

INDULGENTI1IIS.

335

j

quia non implet conditiones requifitas, que ex

lm

fenfu communi Doctorum cenfentur effentiales

CUf

utteftatur Gobathicc.28. n.213. — Vide Decla-

z d

rationes SS. num. 2o. 35.

i

QUERITUR 7r. Quid notandum circa

iil

eleemofynam in Jubileo largiendam ?

ln

RESPONDEO.

Ad curandum Jubileum

fufficit per fe eleemofyna etiam modiciffima,

p at

Ratio eft, quia, ut fupra dictum eft de oratione,

tedà

Indulgentia eft divifibilis ; adeoque etiam con-

xlf) ]s

r

ferens eleemofynam minimam non eft indignus,

cui aliqua à Deo pars remittatur de pena, imo

0

I

tf

& totum debitum, fi talis minima eleemofyna

fueritproportionata cum onere delictorum, prout

ho

jd]

z bt

poffet contingere in eo, qui v. g. tantum habet

amplius eluendum unum peccatum veniale. Cen-

& Y

m

feo tamen raro condonandum à Deo totam po-

nam, nifi quis dederit eleemofynam non tantum

n

(

[

&

proportionatam fuo ftatui, fed etiam proportio-

natam fuis delictis.

Quia id exigit zquitas divi-

ea

W

ne juftitie, adeoque etiam intentio fummi Pon-

j

J

tificis.

Sic ergo poffunt concordari fententiz

ïm-l

Tigt

aliqua faltem ratione, fi dicatur, ad obtinendum

plenarium fructum Jubilei requiri orationem

m

proportionatam ftatui ; utrasque vero propor-

jren d

tionatas infuper oneri delictorum; idtamen non

um

requiri ad lucrandam partem plenarie de fe re-

miffionis.

adit

n x

CowxrinMATUR Refponfio ex forma Con-

ceffionis Pontificie; quia in Bulla Innocentii X;

f ]ubüä"

dicitur : Si eleemofynas ad libitum , prout. charitag

)madi;,' L

d

Jingulis fagge]Jerit , fecerint. — Et in Bulla Clemen-

ts

w

]

DISPUTATIO VIL

336

tis X. Qui eleemofynas pro arbitrio fuo fecerint , prout

PD*

i

cuique [uggeret. devotio.

RESPONDEO 2.

Per hanc eleemofynam

j m

L"'c..ng* 0

ex fenfu Do&orum non intelligi fpiritualem v. g.

orationem vel inftructionem , fed corporalem.

kähm

j

n

Nomine autem eleemofyne corporalis intelligi-

tur hic precipue elargitio ftipis.

Gobat n.218.

f

cenfet, intelligi etiam commodationem, aut mu-

zil

tuationem omnino gratis faCtam alicui indigenti,

!

ut fi egro pauperi commodes equum vehiculum

;iofynam

&c. ad proximum pagum; tum fi hofpitio, aut

df

i a

te&o excipias mendicum ; peregrinum paupe-

rem, Religiofum; & univerfim omnia ex feptem

"m

siy

operibus mifericordiz fünt proprie di&ta eleemo-

fyna, utpatet ex D. T'boma 292. q.32. a.3. Sed

ipeir,

de hac opinione dubito; quia fenfus fidelium in-

AT

telligit verba Bulle de elargitione ftipis, confi-

ii

ftentis in pecunia, velre pretio aftimabili.

lls

REsPONDEO 3.

Regulares & pauperes

Ti

poffe lucrari Jubileum, etiamfi non erogent elee-

E

d

mofynam, dummodo hanc obligationem faciant

tün u

Ra-

fibià Confeffario commutari in aliud opus.

A

tio eft, quia hoc genus hominum habet impedi-

qu fEl

mentum vel morale, vel moraliter infüperabile

1 M

fine peccato, aut ridiculo, aut abfurdo: adeo-

T

que, licet aliqua individua hujus generis non la-

q

X

borent eo impedimento, cenfentur tamen & ipía

li

N

eximi obuniverfalitatem legis, que more omnium

Vg

legum horret difformitatem , & exceptionem

tunff! (

fingularium in eodem genere, nifi ipfa neceffitas

Al

P

graviffimi motivi fundet prefumptionem , legis-

Wil v

Y

latorem de cafu tali extraordinario non cogitaf-

Wirümg

m

Ífe, aut fi cogitavit, noluiffe eum cafum com-

i Q

prehen-

g

!

DE

INDULGENTIIS.

397

) h

prehendere füb lege, aut Privilegio.

Hac re-

gula ex L.nam ad ea ff. de legibus, ubi Celfus ait:

r

ad ea. potius debet aptari jus, que €9 frequenter, &

lnr, ]

facile, quam ad ea que raro eveniunt ; quia, que

Q

emel] aut bis accidunt ,. contemnunt Legislatores.

Di-

! ïnïe'ihg.

xi, infuperabile fme ridiculo:' quis enim non rideat,

il

fi duo pauperes fibi invicem donent, velintque

l, atïx«;.

perfuadere fe, & alios, quod erogaverint elee-

Ri

mofynam ? aut fi Religiofus fe credat donaffe

]i

K

D

eleemofynam, fi donavit Procurator, ipfo ne-

r

ib

quidem fciente, autipfius confenfü nonrequifito ?

D p

Quod fi etiam ratihabeat , nihilominus id non

