rum nomine veniunt, qui iter aggre-

j

diuntur ad vifitanda Sacra Limina, &

m

j

confequendam Sané&am Indulgentiam:

lvl(

j

advena fum €9 peregrinus apud *os, legi-

hi

Infuper verbo

tur in Genefi cap.23.

d)

f

geregrini. adjunximus aliud extermi, quod

al

verbum non tantum juxta idioma lati-

jdmi

num, fed etiam, quod majoris eft mo-

ii

menti, juxta Sacrarum Litterarum lo-

aut

n

cutionem, extraneum (ignificat ,

ijnt;

quemdam alterius Religionis, unde in

hT

Éxodo cap. 23. legitur: Per nomen ex-

i

iernorum Deorum mon jurabitis , neque au-

dietur ex ore ve[iro.

Et in Libro Nume-

ml

n

rorum cap. I.

Quisquis externorum ac-

ce[Jerit, occidetur.

Et cap. 3. Zxternus, qui

;-'Mn.

bl

ad immolandum acce[Jerit , morietur. . At-

vjttim

que ut ad noftrum inftitutum redeamus,

declaravimus & declaramus,peregrinorum,

Lt

ii

t iny

aut externorum nomine comprehendi re-

liquos omnes, qui juxta explicationem

& n

Lb

füpra datam comprehenfi non funt Roma-

norum , aut JIncolarum Urbis appellatione.

ii

[f

N

3 VIIL

ts

JDe Declarationibus contentis in. Con[Hi-

r!

)Q

ulioneg CONVOCATIS, quantum

ad opera injuntia.

()t,

anndo

Z9*

Effet haud dubie exoptabile,

facienda. fieretque absque dubio melius & fecurius,

fit confef-

Ut

!!

J

fi ante inceptam. Ecclefiarum vifitatio-

j

Df'

fio,

Tiem

[

Yl

pE INDULGENTIIS.

469

nem fru&uofa premitteretur. Confe

ffio commu.

g

ad faciendas in ftatu gratiz vifitationes ;

nio pro

m

Jubilzo

melius pariter faceret , qui iteratam con-

confe-

i, l

feffionem deponeret, fi inceptis vifita- quendo,

s

tionibus in lethale peccatum incidiffet.

ï'ia&,legi.

t Vil

In As Ecclefe Mediolanenfis (1) ltalica

lingua confcriptis à San&to Carolo Bor-

1 Qu

lm l

romzo italegitur: Zfmte omnia quilibet de-

QT LO

ï

inde attendat, t diligenter obferoet ommes

conditiones à füa San&titate expre[Jas ?n litte-

(l

vis conce[fionis ejusdem Sfubilei ; non enim fu-

li, d

lilei fieret. particeps , qui eas non: obfervoaret.

A

1N

Prüna conditio efl, ut quis fit ver£ contritus

€&? confe[Jus : quod. quilibet faciat nece[Je eft,

n

ho N

antequam Ecclefias voifitare incipiat , pro ma-

Vg

jori. nimirum. fecuritate Santtum confequendi

ubileum. ^Eàdem de caufa fi quis poft con-

Tumuj

ceptam Ecclefiarum

Wi i

fe[fionem. perattam 9 m

vifitationem in letbale pecca

tum (quod Deus

m

avertat) incideret , confe[fio

nem de mortali

m

fi-

r

jeccato de

muo deponere debebit , & deinde r

duos continuare dies usque ad comf

leium die-

gïicztïonu

v

vum numerum , qui pro vifitandis quatuor Ec-

clefüs fuit ipfi prafixus.

;ppellaüoa:

ma approbant

4. Atque hoc fyfte

& üt magis fecurum tenent $. "intoninus

-

m

(k), Cardinalis Bellarminus (1), Beca

nus

quamum

8 3

^

(i) Part. 3. Editionis Mediolanenfis Anhi

i

1599. pag. 103T.

um

k) In Summa part. 1. tit, 10.

c.3. $. $. infin.

gt

De Indulgentiis lib. 1. ca

(

.p. 13. contro-

"

t

verfiar. tom, 2.

470

DISPUTATIO VIIL

y

nmus(m), Benzonius (n), & Pentas (o).

"

f

Et quod hoc fuerit, & defa&o fit no-

u

M

;ml

furum ardens defiderium, fatis colligi

xl

Á

potefttumex iis, quzfcripfimus in dicta

Circulari Epiftola, tum ex iis, que feci-

j

awwmq

mus, cum proxima elapfa eftate in hac

x Vi

alma Urbe publicas inftitui Miffiones cu-

v

ravimus; tum denique ex iis, quz fieri

g

ial

mandamus pro prefenti adventus tem-

pore, Sacras Miffiones in variis Urbis

jinioy

g t

Ecclefiis usqueadFeftum S.ThomzApo-

ftoli continuari precipientes: quaomnia

Tf

& fingula talis naturz funt, ut pro uni-

guij

co fine & obje&o habeant Confefliones

YT

fru&uofas, à peccatoribus faciendas, an-

n a

tequam Porta San&a aperiatur, atque

aade

adeo, antequam Ecclefiarum vifitatio

iab vi

incipiatur. JNeque pratereundum efty

xl n

'

hoc noftrum defiderium deduci poffe ex

Qd

Conftitutione Peregrinantes, in qua Con-

ftnfig

feffio & Communio à Nobis vifitationi

vürp

Ecclefiarum przponuntur.

r

75.

Verum in hoc difficultas non

EuE

eft repofita.

Reducitur difficultas ad

TULDÀ

hoc, ut videatur, utrum, qui incepit,

pb

& Bafilicarum vifitationem continuavit

17

in ftatu peccati mortalis ; &dictum opus

per-

Ubj

(m) In Summa tit. de Sacra

,'n,u

de Indulgentiis quaft. .

mentis gap. a.

X

(/f,

. (n) DeAnno Jubilai lib. $

Jeptimo.

dub. 4, 5 Dico

ftà

(o) In verb. Indulgentie caf. 15,

(I)D:jgJ

M

ll

DE INDULGENTIIS.

471

l

peregit, quod bonum erit illo bonitatis

t

genere,

cujus funt capacia opera facta

- Colls

ac poftmodum depo-

à peccatoribus,

itdi

fuit fru&uofam. confeffionem, Sacram-

leferi

que Synaxin in ftatu

gratie recepit, at-

317]

o in ftatu gratig exiftit,

que adeo mod

s.

ubiantea vifitan

do Ecclefias exiftebat in

efen

ftatu peccati mortalis, utrum , inquam,

T f

tali-exiften

ti in ftatu gratie in pofitione

.

ts Ug

ultimi operi

s, quod ad lucrandum Jubi-

Q1

precedentes valeant

1

leum perfolvit,

um

vifitationes pro

fufficienti pera&ione

I p

operum injunctor

um? Fufe dehocpun-

Ti

&o agit ANavarrus

(q): fed negari non

fententiam,

ts

poteft ,

communem effe

uodad

confequendam Indulgentiam fuf-

1, i

v Vl

,

ciant vifit

ationes etiam fatte in ftatu

i d

peccati mort

alis, dummodo ultimum

Indulgentia acquiritur, fa-

hgt

opus, in quo

nonenimre-

ag

&um fuerit in ftatu gratig;

mittitur poenat

emporalis, nifi extin

&um

rizoi

eterna remiffas

fit peccatum , poenaque

quod obtinetur

media p

nitentia. Ita dif-

eis n

Authoritatis Fheologiin

Bolts d

currunt majoris

"

fuis operibus 'T

heologicis nimirum Sua-

g

i

Cardinalis deLugo C

Yptbut

vius (1), Valentia (s)G,

$

M

&

(

o notabili 19.

W

(q) De Jubilz

D. Thomz tom. 4. difput. $2.

(r) In 5. Part.

ais d

Sect. 2. num. 7«

de Indul-

(s) Tom. 4. Di

fput. 7. queft. 20;

entiis punct.

$

$. Non tamen.

j4 Pl

(t) De Sacramento

Poenitentiz

Difput. 37*

Se&t. 6. num. 83*

Ó

"l

472

DISPUTATIO VrII.

Syloius (u), Eflius (x), S'uvenin Cy ); &

W

u

multiali. Conveniuntetiam Theologi

Morales, inter quos Filliuccius

2" Sa",'

gt

tarelli (a) , La Croix (b),

Bonacina ( c):

j

conveniunt pariter, qui expreffe de Ju-

/.']ï[ummv

bil&o fcripferunt, quibus annumerandus

ia

eft iva (d), Zmort(e)5 & qui compo-

& u

fuerunt, &Romz typis mandarünt tra-

qedty

&atus de Indulgentiis, inter'quos PP.

gilit

Pafferinus (£) , Vanraft (g ), & T beodorus

gt

(h). Ita, que communis appellari pot-

a

eft, fententia, valido non eft deftituta

yrtet

fundamento; fiquidem vifitationes Ec-

t

clefiarum tametíi fa&e ab uno, qui non

us

eft in ftatu grati , funt opera moraliter

i

bona,

ügtiy

isn

(u) In 5. part. D. Thomz tom. 4. in fupple«

büy

mento tertía

partis quaft, 27. art. 1.

Qx) In 4. fent.

dift. 20. $. g. pertot. & fignan-

p

ter verf. Ceterum

Wi

(y2 In Tra&. de Sacrai

, cum feqq.

H

ER

nentis Difp. 13.

de In-

ulgentiis queft. 6. $. Ceterum.

A00R0

(2) Oper. Moral. tom. r. tra

€t. 8. cap. m.i

i

quzft. s. num. 258.

(a) Variarum refolut.

queft. z6. num. 1$.

Giliy

(b) Lib. 6. part. z.

de Indulgentiis n. 14104

zoril

(c) De Jubilzo qu

e&ft. 6. art. 2. num.

4

(d) In Hiftoria Indul

WL a

& refolut.

gentiarum, inter quaft.

Ditlg

prad. queft. 32.

Edj

'.

(e) Tom. :.

p* 203. Venet. edit.

anno 1698.

(f) De Indulgentiis quaft, 75.

per tot. &

Fs

Prefertim

D. $I4.

Qsl

€g) In Opufc,

deIndulg. quaft.6, n. z. & feq«

Mil

(h) In Tra&at.

árt, 1. per totum.,

de Indulgentiis lib. 1. cap. &

Biülium

Tl

DE INDULGENT"ïïs."

473

m/yi

bona, licet non meritoria vitezterne;

Ti

& quamvis fint opera fa&a ab inimico,

(Z); Sæ,

fünttamen opera facta à tali inimico, qui

ul

fefe Deo reconciliare incipit: videtur

l

d

hoc ipfüminSacraantiquitate effe adum-

Ms

d

bratum in publicis poenitentiis, quas fa-

Rutty.

ciebant, qui in graves exceffus & publi-

lt

cos erant prolapfi; ifti enim anteobten-

t

tam à fuis peccatis abfolutionem , adeo-

& Tbï, n

que ut exiftentes in ftatu peccati, fefe

w

"i

exercebant in adimplendis operibus &

d ls

peenitentiis pro ratione fuorum delicto-

At D

rum impofitis.

Stabilito hoc pun&o,

10 QU

quod ftatus gratiz abfolute fit neceffarius

UR

i

in ultimo opere, quod pro lucrandaIn-

t

dulgentia peragitur, & quod przediétus

ftatus non fit abfolute neceffarius, quan-

"

do alia opera injun&ta perfolvuntur, ci-

TET

nydlgut

tati Authores pro fuz fententie confir-

l

matione adducunt publicam fidelium

confuetudinem vigentem fciente etiam

:

AI].dGIR'

T0

& non contradicente eo, qui Indulgen-

iL up

tiam conceffit ; impoffibile enim eft, eun-

dem fibi poffe perfüadere, quod Eccle-

j

OAT

fiarum vifitationes, que aut per trigin-

ta, aut per quindecim dies peraguntur

p

pro confequendo Jubileo, ab iis folis

g

fiant, qui funtingratiaconftituti. INec

T

removentur ab ipforum fententia, eo-

quod in Bulla Jubilei univerfalis Con-

p

feffio & Communio vifitationi quatuor

37 718'5

Bafilicarum premittatur; refpondent

ib d

etenim,

6g 5

DISPUTATIO VII.

!l

^ 474

qi

etenim, ordinem verborum non effere-

m

gulam adequatam factorum; addunt et-

j

yi

iam , fufficere in Indulgentiis authorita-

if

tem in concedente, Gratiam in easdem

recipiente, pietatem in caufa, ac devo-

:AW

if

tionem in vifitationibusBafilicarum,tam-

etfi fiant ab uno, qui in ftatu gratie non

gt

j

eft, dummodo peragantur cum debitis

circumftantiis, fiquidem ifte funt caufa

ii t

difpofitivz ad confequendam gratiam ha-

a n

bitualem.

Á

76. Adduximus in Compendio,

pf

quidquid pro tuenda fua fententia affe-

D

runt authores citati, à qua Nos pariter

d

non intendimus recedere , uti videri

t

& j

poteft ex eo, quod declaravimus in $.

XLV. ultime Conftitutionis ; fiquidem

dl

tametfi Nos ardentius defideremus, ut

EU

vifitatio Ecclefiarum fiat in ftatu gratize,

inje

atque adeo vel poft fru&uofam Confef-

tb j

fionem, vel faltem poft actum Contri-

wd hu

tionis; attamen ex altera parte confide-

Mil

1

(

rantes, non femper, quod defideratur,

Potn)

obtineri poffe, & humanz fragilitati effe

« n

compatiendum; exifítimavimus à fructu

bUT

Indulgentiz non effe excludendum eum,

tl

qui incipit, aut profequitur Ecclefiarum

l Wa

vifitationem non premiffa Confeffione,

dummodo talis fit in ftatu gratize, quan-

do ultimum ponit opus, in quo Indul-

ff

gentia obtinetur, & dummodo vifitatio-

(

h

nes cum devotione pera&te fint: devote

vifita-

lg,

l

1

V

DE INDULGENTIIS.

475

Idf

!

1

vifitaverint, legitur in Dulla Peregrinantes ;

1dduncg

i

in Extravaganti Unigenitus habetur ver-

Udori

bum devotionis ; in alia Quemadmodum : re-

1edon

«erenter : Quee verba explicans JNNavarrus

Vr

() ita loquitur: Per que frignificatur, vi-

D.

füüationes bas Eccleftarum fieri debere bene, &

püemm

quidem reCtes. nam licet per a[ferta cum com-

t ts

muni, mon fit nece[farium , ut. fiant in ftatu.

a

gratie, nece[Jarium tamen efT, quod fint attus

horayt

boni moraliter.

Neceffe igitur eft pro

adimplendo injuncto opere, ut vifitatio

A2b

fiatcum intentione, vel voluntate Deum

f d

honorandi, fuosqueSan&os, utingreffus

Nuptte

& egreffus ex Dafilicis fiatcum modeftia,

T v

& ut ibi aliquis religionis actus exercea-

tur.

iminf

Unde infertur, quod fi quis acce-

s n

dat ad Ecclefias absque aliquo bono fine,

fed ex mera curiofitate, &, fi accedat

&rau, t

hg

faciendze, uti dici affolet, ambulationis

in n

caufa, Jubileum non confequitur (ut

g at

nihil loquamur, quod aliunde effet fu-

tl

perfluum, de eo, qui Ecclefiam vifitaret

Pt

in peccato mortali actuali, exempli gra-

gj ü

tia, cum animo alios inducendi ad pec-

y t

catum); uti de his & aliis fimlibus cafi-

bus diftin&is articulis difcurrunt anranft

aj d

(

m

(k), Conflantini (T), Quarti (m), I:)

d

T

Rüæ) quw

(i) De Jubilao ful(s num. 44.

Tj

(k) De Indulgentiis quaft. 7. à num. 1. ad

pv

num. 20.

(1) Part. 2. cap. 6. pag. 121.

(m) Tra&at. de Jubilzo pag, 146. & feq.

476

DISPUTATIO VII

Jl

^

va(n), Pignatelli (0) , Zmort (p), cum

[

[.4

multis aliis. (NB.

De Con-

77. Preceptum San&e Confeffio-

w

M

feffione

nis, in quantum eft de jure divino, fola

JAT

facienda comprehendit mortalia peccata, neque

TA

lt

€o, quí

etiam ab advenialiafeextendit. Poftquamautem

mortali-

Ecclefiain Concilio Lateranenfi determi-

j

[

um pec- Dàvit tempus Confeflionis annuz, quod

catorum . €ft. Pafcha Refurredionis Dominice ;

us

v

T

reus non controvertitur, utrum neceffitati confi-

lpn

eft,

tendi peccata mortalia Ecclefia adjunxe-

(

g

rit hanc etiam neceffitatem confitendi

[

h)

[ir

venialia: & quamvis communis fit affer-

g

tio, adjun&am non fuiffe neceffitatem

m

confitendi venialia ad fatisfaciendum

Prinw

Pracepto Pafchali, non defünt tamen

ii

Authores, qui ftimulante ipforum zelo

d

contrarium tenent, docentque eum, qui

g

fola habet peccata venialia, faltem in

101 f

Pafchate fiftere fe debere Sacerdoti, il-

^ d

)

lique infnuare, quod cum gratia Dei

DN

non aliorum quam venialium peccato-

lo

rum

gmpiftl

(n) De Jübilzo quaft. 8. art. $. n. 3.

(0) De Anno Sanc&o dub. 22. cáp. g.

»»pmi

(p) In quzftionibus practicis in fine Hifto-

riz Indulgentiarum quaft.72.

(D8

(NB.) Hoc loco textui SSmi. D. N. Benedidi

UET

XIV., ipfomet, ut fpero, non invito,

[n]

addendam cenfui obfervationem, quod

(

à me dicantur lucrariIndulgentiam de fe

plenariam, qui lucrentur faltem aliquam

i

M

illiüs partem,ad quam habent faltem alí-

ü

Jn

quam congruam difpofitionem aliquali

hj

fatisfaciendi pro fuis peccatis ftudio.

() l

(Z/ Tüm,[

!tl

DE INDULGENTIIS.

477

þ): (

rum fibiconfcius fit.. Videri poffunt 7-

venin (q), -Du Hamnd (r), Habert (s),

"ff

Gloffa in Pontas (t) ineditione latina, Au-

1 foj

thor Tbeologie Moralis ad ufum Seminarii

Y ue

Petrocorienfis(u). Nos hanc controver-

WE NN

fiam non aggredimur.

S. ZInitoninus ex-

lmi

preffein fuaSumma(x) docet, rem füm-

I qi

me laudabilem effe ad cónfequendam In-

J

fiter

dulgentiam confiteri venialia peccata, fi

ponitens mortalium peccatorum fefe

lu

reum noninveniat.

Sedneque hocno-

Qd

ftro fufficit inftituto, prefentis etenim

Qf

rei cardo non verfatur circa utile, fed

vt

circa neceffarium. , Principalis difficul-

EC

tas ad hancfereducit queftionem,utrum,

m um

fi precipiatur Fidelibus Confeffio in or-

i

dine ad confecutionem Jubilzi, intelli-

hag

atur etiam effe precepta homini, qui

T.

non mortalia, fed fola venialia habet

i 1

peccata. InSantarelli (y) & in curfu Mo-

j D

vali Salmanticenfium (z) videri poffunt

Colle&i Authores pro affirmativa, & ne-

p

ni

gativa parte.

Illi oftendunt fe defenfo-

M

res partis affirmativz, judicantes e

amut

fecu-

T

M

(q) De Sacramenti

s Differt. 6. c. 3. art. 2

(r) Tom. 7. Tra&. de Panitentia differt. 3«

&wcdiä

cap.2, num. 4* $. quid vero dicendum.

n i

(s) Tom. 8. de Poenitentia cap. 9. quaft. 2

j t

a

(O Tom. r. in Verb. Confeffio cafu 5 1.

(u) Tom. 4. lib. 2. Tra&. t. quaft. 9

ml

"

(x) Tom. r. tit. 10. cap. 3. num. 10. noviíTi-

wl

mz Editionis Veronenfis.

nm ä;

(y) Quaft. 76. variat, refolut. num. 2. & feq.

jjte

(2) Tom, z, tra&. 6. cap. 7, pun&o 3. n« 24e

!

478

DISPUTATIO Vil.

UM

4

fecuriorem. Cardinalis de Lugo (2) au-

Jii

tem, & Leznder (b) negativam tenent

P ul

fententiám, du&i motivo, quia, ubi fer-

mo eft de Confeflione, femper intelligi-

Hu(]üdm

gt

tur Confeffio peccatorum mortalium.

RUO

A

Cum autem detur auctoritas injungendi

Confeffionem yenialium, uti optime ad-

k

D

J

3

u

vertit Cardinalis de Lawra (c), & Cleri-

catus (d), quod etiam comprobatur per

«

Qb

textum Pontificis Clementis V. in Cle-

,

(l !

mentina incipiente: Ne im agro de flatu

Mnim

Monachorum , ubi Monachis imponit ob-

ligationem, uz figulis menfibus ad Confe[fio-

n t

nem [altem [emel accedant , tametfi rationa-

ynm u

f odi

biliter poffet, & deberet fupponi, quod

major ex illis pars, non aliis quam venia-

n

libus peccatis effet maculata,

Infüper

Nüri

cum certum fit, quod pro lucrando Ju-

l

»|

l

bileo przfcribi poffit pofitio operum,

quz ex fua natura effent opera meri con-

W a

Imt

filii, & fupererogationis, uti in exemplo

eft jejunare aliquot diebus non prefcri-

d

1, dl

ptisà Przcepto Ecclefiaftico, aut devote

àt, qií

vifitare Bafilicas,

veluti contingit in pra-

fenti Jubileo An

niSancti; poteft etiam

r

&t ij

preícribi Confeffio venialium pro eo,

qui peccati mortalis macula non eft in-

RE w

LUR

fectus;

t

(2) Difp.27. de Sacram. Poenit. fe&.7. n.1or.,

Nl

(b) Part. r. Tra. s. Difput. 14. queft. 76, -

A

(c) In 4. Sent. tom. z. de neceffitate Sacra-

ment. Pcenit.

(d) De Sacram.

Difp. 24. art. 2. $. 4.

Poenit, decif. $0. num. z.

LT

jl

DE INDULGENTIIS.

479

fe&us; quamquam przfcindendo ab his

a

1 [efet

circumftantiis, & abftractive loquendo,

ii fa.

obligatio confitendi venialia aliis ex ti-

Eodem modo Nobis

intelügi.

tulis non daretur.

Wm.

placuit facere , & in $. XLVI. ultimz

Conftitutionis declaravimus, peragen-

il

n

dam effe Confeffionem etiam ab eo, qui

) U.

folis peccatis venialibus teneatur, fi Iu-

r

crari Jubileum velit. —Po[fet autem Papa,

Vat

f vellet, expreffis oerbis injungere, ut qui In-

mifa

dulgentiam confequi *vellet , «venialia peccata

VN

confiteretur, ficut injungit alia opera fuperero-

i

gationis, meque tamen Lboc e[fet f'acere venialia

[ront

materiam mece[Jariam. Confe[fonis , fed cum

alias vvenialia fint congrua materia confe[J'onis,

Jj QuX

M

illam quoque exigeret, fi vellet, in acquifitione

Indulgentie. verba funt Benzonii (e).

, ly

Iab

78. Ut paucis omnia comple&a-

DT

'

mur; queaftio, que inter Theologos

[ CO

movetur, utrum, fi Confeffio in ordine

i

ad acquirendam Indulgentiam injunga-

p

tur, poenitens obligetur ad Confeflio-

gt

nem, qui folis peccatis venialibus tene-

p

tur? locum habet, quando Confeffio re-

jl n

quiritur tanquam difpofitio ad ftatum

] prO Q

gratie neceffarium pro lucrando Jubi-

j a

Ieo; fed ea quaftio locum non habet,

fb

quando Confeffio prefcribitur, veluti à

INobis fa&um eft, tanquam opus injun-

TtM.ü»H"

&um pro acquirenda Indulgentia , uti

; quæff,'lx

etiam

fitacdo

w

(«) De Anno [ubilaei lib, j. cap.15. dub. 6.

fo' DW.'"

480

DISPUTATIO VII

'Jl

etiam optime obfervant

P

,

Viva(g), & Cof[lantini (h).

fquallz'go (5.

De eo,

79. Difficultati modo refolutz fuc-

qui poft

n

confeffio-

cedit refolutio alterius, quz eft in ordi-

nem per-

neadillum,

qui jam peracta Confeffione,

2um

actam in

factisque aliquot Bafilicarum vifitationi-

g

novum

j

lethale

Us, in novum mortale peccatum inci-

dit. Controvertiturinter Do

&ores,quid

fup

peccatum

incideret

facere talis debeat, ut Jubil

eum confe-

éd

ante ex.. QUatur, utrum necefíe fit vifitationes

jl

üit, d

pletas vi- Jam fa&tas repetere, vel utrum fufficiat,

fitationes, ante ultimam vifitationem a&tum contri-

,xl'ägüf, f

tionis elicere, vel utrum fit obligatus ad

&ing

deponendam denuo de peccato commif-

Qu

fo Confeffionem? Exifti

marunt aliqui;

p

fufficere A&um Contriti

ia (

quod in Bull

onis propterea,

a Jubilei una fola prefcri-

ag

batur Confeffio, quz in cafu prefenti

hl

fupponitur jam peracta,

ii

te ft

& ex altera par-

atus gratiz neceffarius adlucrandam

Buj

Indulgentiam, acquiratur per vere Con-

ml

tritionis a&tum. Ita hac fuper redifcur-

r

runt Cardinalis de Lugo (1),

Leander (k),

ii

quiAlios citantaut]

nis fequaces.

Jores ejusdem opinio-

ag

Aliiautem advertunt, &

Vj

prefertim Suarez (1), Filliuccius (m),

Tbf

riá

(f) Quaft. 65.

n

De Jubileo quaft, g. art. 2. $. Dices.

: r

.

(h)

De Ànno Sanéto

part. 2. cap. $. pag. to6.

(i) De Sacr, Pcenir.

difp. 27. Se&. 7. n. 102,

]i

ill

M

(k) Part. 1. O

per. Moral. Traé&t. $. de Sacr.

)

N

Penit.dif;

p.t4

.deIn

dulgentiis qu

(D Difp. $2. fe&. 3. nu

m.7.

; æü-?lgu

UP

NU

(m) tom. r. tra& $. cap 6, n. 147.

]

J

DE INDULGENTIIS.

481

'M"a(

Quarti (n), Conflantini (0), quodinBul-

la Confeffio precipiatur relate ad Indul.

Ug f

gentiam, & confequenter quod in ea in-

i

Tord

jungatur Confeflio mortalium peccato-

i

Tf

rum commifforum ad illum usque ter-

j

n

minum, in quo denique ejusdem fructus

viufin

obtinetur, docentquenon fine gravi fun-

X

1

damento, eum, qui Confeffionem per-

&L

egit, vifitationesque Ecclefiarum ince-

Vi

?

pit, fi in quoddam lethale peccatum in-

cidat, antequam ultimam vifitationem

n

nnd

peragat, obligatum effe ad novam Con-

Vg

feffionem, neque fufficere folum actum

[0 Cünpi

Contritionis ad lucrandum Jubileum:

utdiod,

preterea afferunt, eidem obligationi re-

petende Confeflionis fubjacere etiam

r

D

eum, qui recordatur alicujus peccati

mortalis ex inculpabili oblivione omiffi

d p

r

in antecedenti Confeffione. Atque huic

[

magis fundate fententie adhzfimus, in

v

$. XLVII. abfolventes peccatorem ab

i tlf

onere repetendi vifitationes Bafilicarum

jam factas, eundem vero obligantes ad

[adr )

d

novam Confeflionem ultimz Bafilicarum

vifitationi premittendam. Dictum fuit,

jeo !

^ d

INosliberaffe peccatorem ab obligatione

»),'

repetendi vifitationes jam factas; que-

ftio fiquidem de hac obligatione, locum

m

tantummodo habet in fententia, requi-

rente tanquam neceffarium, ftatum gra«

m

x

P

tiz& pro eo tempote, in quo injuncta ope-

i

n

ais

(n) pág. 163.

(o) Pait, éap. $. in fin.

Hh

W

D.mori Dï.dePæn.P.IIL

y

482

DISPUTATIO VIIL,

ra adimplentur; locum autem non ha-

p

et "i

' bet, quando neceffitas ftatus gratie ad

ultimum reducitur opus, in quo Indul-

d

gt

gentia obtinetur, uti bene ad noftrum

gt

inftitutum advertit Benzonius (p).

80o.

In prefenti Jubileo Anni San-

il

De pueris

k

inhabili.

&i; uti fupra dictum eft, ac pariter fta-

bus ad S. tuitur in Bulla Peregrinantes ,. operibus

BQ

Commu- jnjun&tis annumeravimus etiam Sanctam

g

nionm. Communionem; & cum aliqui propter

quid

eorum a&tatem & naturalem capacitatem

hoifind

ad Sacram Confeffionem, non vero ad

at

Communionem admittantur, pravidi-

dul

mus exinde campum quzftioni aperiri,

sulled]

utrum predi&i fint capaces confequendi

cuimyn

Jubileum; que quzítio ab Authoribus

d p

jam fuit agitata in omnibus aliis Indul-

EO

gentiis,in quibus pro injuncto opere prz-

i qii

ÍcribiturCommunio.

Inhac controver-

tifunm)

fia aliqui exiftimarunt, quod, cum ifti,

um

de quibus preffens eft fermo,fint Commu-

Edf

nionis incapaces, fint pariter incapaces

t

lucrandi Jubileum. Nihilenimimpoten-

ittpuf

tia, aut qualecunque legitimum impedi-

d

mentum, illi prodeft, quinon poteft, aut

3ptep]

impeditus eft adimplere opere przícri-

1 rf

ptum ad effectum confequendeIndulgen-

al

tie.

n

Ita Lavorius (qQ), nec movetur ci-

W

H

tatus Author, & alii ejusdem affeclz, fa-

L WI

cultate, quam habet Confeffarius , opera

injun-

(r) F:'l |

(p) De Anno Jubilzi lib. $. cap. 15. dub. 9.

) i

(q) Part. 1. cap x1. de Jubilao num. 51.

'J Dïhär

v"l

DE INDULGENTIIS.

483

Tot li

injun&ta commutandi, in illius favorem,

Yf

qui ea exequi impeditus eft; tum quia

0 hdj

talis facultas non comprehendit commu-

nyürum

tationes Sacre Communionis, tum quia

hec facultasreftricta eftadillos, qui acci-

äms |

dentaliter funt impediti, uti funt Monia-

tf

les, incarcerati, egroti, qui Bafilicarum

T

a

vifitationes peragere nequeunt, aut pau-

m

'

peres, quieleemofinam dare non poffunt,

Vi p

quando eleemofina annumeratur operi-

a

bus injun&tis, adeoque hec facultas ex-

ER

tendinon poteftadillos, qui nonacciden-

p

taliter,fed propter defe&tum difpofitionis

D at

requifite ex parte intellectus funt incapa-

Il

(

Ó

V

ces adimplendi, quidquid prefcribitur in

Wiborb

i

Bulla Jubilzi.

Ita Pa[ferinus (T) , Cardi-

st

nalis de Lugo (s) & Fanranf? (t). Non de-

ficit, qui feipfum gerit interpretem men-

n

AOODLOT

tisSummorum Pontificum,actenuit opus

| and

Ü

injui&tum Communionis non compre-

X Conm:

hendere illos, qui ratione setatis funt in-

qgo

capaces Communionis, propterea quod

mimp()[&?

hocopusfitrefpe&tive ad illos, quedam

conditio de Zure impoffibilis; vel etiam

fupponendum fit,quod àPontifice tribua-

p

gt

tur Confeffariis facultas predictis com-

mutandi Communionem in aliud pium

gt

at 9

opus, tametfi hanc expreffe non concef-

ferit.

Iftorum nomina citata inveniun-

d

Hh 2

tur

ri5;'

o

(r) Part. . quaft. 46;

(s) DeSacram.Poenit. difp.27. Se&.7. n.118.

p

(t) DeIndulgentiis quaft. 7. n. 32.

p n

494

DISPUTATIO VII.

)

d

A

turapud Pafferinum (u). Nos autem ut

WL

n

Hl

hifce perplexitatibus finem ponamus, in

$. XLVIII. dedimus Confeffariis faculta-

gw

]i

H

(

od

j

tem injunctam Sacram Communionem in

aliud pium opus commutandi pro Pueris,

u

' qui nondum ad primam Communionem

&00)

2"

li

admiffi fuerunt, & quiintrahunc Annum

Parochi vel Confeffarii judicio ad dictam

i

Primam Communionem non admittendi

i

videntur.

fmyed

De aliis

8r.

Remanentin hac Conftitutione

liünümi

declara. Convocatis, füb capite de declarationibus, de-

&if

tionibus cidenda aliqua, quz exigui quidem funt

in il

circa ope-

lurfir

ra injun-

momenti, fed magis infervire femper pof-

a.

funtadtollendas alias controverfías, aliis

at

temporibus excitatas. Primum contine-

Q dit]

tur in $. XLIX. quod nempead injunctam

g

Bafilicarum vifitationem perficiendam

ial

pro confequenda Indulgentia non opus

ptca

fit,in easdem Bafilicas per portas Sanéctas,

D

velper harumaliquam ingredi,vel egredi;

Q q

hocquippe in nulla Conftitutione ftatui-

Mrtwa

tur; tametfi ifte ingreffus & egreffus de-

b«

beant reputari pro quodam opere fuper-

m

erogatorio, uti bene etiam advertunt

a

PafJerinus (x), Quarti(y ), & Pignatelli (z.).

d

82.

Alterum pertinet ad cafum, in

ämtü

quo progreffu Anni Sancti áb Apoftolica

S KP)

Sedeemanat, uti nonnunquam contigit,

aliquod

äü W

(u) Locoffupra citato... (x) DeIndulg.qu.s $.

f

li

(y) Tra&-de Anno San&o pag. 62.

|

(Z) In eodem Tra&, dub. 3o. cap. 8.

] T'ïd

€

()))

4

l!

DE INDULGENTIIS.

485

af

aliquod Indultum, quo prefcriptus initio

iQus

vifitationum numerus ad minorem redi-

fu.

gatur.

Dubitatum fuit, utrum, fiquis

Qem i

ante id indultum, vifitationes aliquas jam

mheris,

peregiffet, poffit vifitationes à fejam per-

TT

a€tas computare ad conficiendum nume-

VRU

rum vifitationum hujusmodi Indulto

w]

prefcriptarum? Infuper quzftio fuit,

i

utrum fi quis, ante emanatum hoc Indul-

tum, eam Summam, feu numerum V ifita-

Qnntn

tionumin eodem przfixum jam explevif-

i

ii

s

fet, poffitita fruiIndulti beneficio,ut nul-

ldl

lam fuüperaddere debeat vifitationem ?

Omnes iftz difficultates é medio ablate

ag

itlis d

fuerunt in$. L. ubi declaravimus, quod,

«t

qui ante publicationem Indulti jam ali-

ii

quotBafilicarum vifitationes peregit,pof-

p

fit vifitationes à fe jam factas utiliter com-

putare ad explendum numerum in di&to

Pt j

f ad

Indulto prafixum; infüper declaravimus,

quod, qui ante emanatum Induitum ex-

dl

toedut

plevit numerum vifitationum in eodem

gt

prefixum gaudere poflit Indulti benefi-

cio, dummodo unam Bafilicarum vifita-

gedit

p d

tionem preterea adjungat, eandem in

uno die integre abfolvens: quod idem

9

infinuant fupracitati Pafferinus (a), Quar-

ld æfum» ?I

ti (b), & Pignatelli (c).

gl

83. Tertium in fequenti verfatur pun-

g u

itutione Peregrinantes

j

&07 Innoftra Conft

h 3

ftatui-

ii

(a) DeIndulgentiis quaft. 47.

(b) Tra&. de Anno San&o p. 155. & feq,

: )

( L

(c) DeAnno San&o cap. $. dub, z. & feq,

DISPUTATIO VII.

Dl

486

d

(f

ftatuitur, vifitationem Bafilicarum fieri

debere devote, atque ad confequendam

$

f

Indulgentiam pias adDeum effe effunden-

das preces pro Sanctz Ecclefiz exaltatio-

aE

ne, herefum extirpatione, Catholicorum

T

PrincipumConcordia,&Chriftiani populi

falute, & tranquillitate: nihil autem infi-

irii

a X

nuatur, uti necànoftris Predecefforibus

infinuatum fuit in ipforum Conftitutioni-

WU,

i

m

bus,in quibusindi&ti fuerunt Anni San&i,

utrum oratio debeat effe vocalis, vel

Ra

utrum fufficiat mentalis? quod alias di-

n

fputationibus occafionem przebuit.

Vi-

va (d) exiftimavit fufficere mentalem.

Vinti

Conftantini (e) tenuit effe probabilem fen-

&i

tentiam ftantem pro fufficientia mentalis

w

orationis, fed vocalem orationem effe fe-

curiorem.

Afferuit Quarti (f ) fufficere

u

p

alterutram. Cardinalis de Lugo (g), 4mort

(h) dicunt, fecurius effe mentali adjunge-

Tiltrgr

rf

re etiam vocalem. Janranf? (1) defendit,

quod non fufficiat fola mentalis, neque

liprg

fola vocalis notabiliter qmodica.

Et contra

Vaf

nimiam parcitatem orationis exclamant

Wtj

etiam //jva, & alii fupra addu&ti: fiquidem

TT

quamvis modica & parcaoratio, cum ma-

Mi

gno peracta fervore,poffit intentioniBul-

Wi

le

:)

(d) De Jübilzo quzft. 8. art. $. dub. 7.

(e) Part. 2. art. 7. p. 28 1.

(f) pag. 178.

Yey

(

De Pcenitentia difp. 27. Set. 7. n. 3.

(I) In quzftionibus pra&ticis in materia In»

L

drel

dulgentiarum quaft. 74.

(i) DeIndulgentiis quaft. 7. num. 20.

'/k/ Tül]

Vl

DE INDULGENTIIS.

487

um h

lg Peregrinantes fatisfaceres ordinarie ta-

QUi

men brevitas orationis folet procedere

fünde,

abexigua devotione, aut ab exiguo affe-

Wittio.

&u ad fpiritualia exercitia, aut à negli-

um

gentia, & tzedio.

Et Nos hifce confide-

lii

rationibus ex integro infiftere volentes,

hnj

declaravimus in $. LL fufficere pro con-

ia

fequenda Indulgentia piam orationem

Mi

vocalem, laudandum effe, qui fola mente

devote orare voluerit, dummodo ali-

lia

,

quam tamen etiam vocalem orationem

ol

adjungat.

hii Ti

IX

T

De iterata Confesc.uti

m gubilei , & de

ajlenfa

alüs declarationibus circa facultates con-

j

ce[fas pro currente Jubileo.

ynd

De itera-

(ï) fs

84. Antiqua fuit quzftio, utrum tem-

ta confe-

pore Anni San&i, (i quis devote Bafilicas

cutione

ia

Jl

vifitaverit per triginta dies, qui pro lu-

Jubilei.

cranda Indulgentia fuerunt prafcripti, ac

'

j tiait

infüper confeffus facraque Communione

js, MF

ao

refeétus fuerit,ita ut poffitinfuper fuppo-

nere, feacquifivife fru&um Jubilzi ; pof-

sexc]a;qaï

j fgutt

fitde novo fru&us Jubilzi participem fe

reddere, fi denuo vifitationem Bafilica-

jg,aülïüä'

n«

rum in prefcripto numero peragat, & de-

!

nuo confiteatur, acad S. Communionem

accedat? Indicata fuit prafens contro-

j

j

J

ag,ffä

verfia à S'oanne de Znania in fuo parvo tra-

Í

&atu de Anno San&o, & poftmodum ab

hM

j

aliis reaffumpta fuit.

Filliuccius (k)) an-

Hh 4

tea

HHN-"'

(k) Tom. 1. tr, 8. C 10, deJubileo num. a61.

488

DISPUTATIO VII.

)

tea opinabatur, quod repetitis de novo

J

y]i

operibus, denovoacquiratur Jubileum :

h-

poftea tamen hanc opinionem deferuit,

po^]

fupponens, contrariam hanc fententiam

Aal

fuiffe refolutam à Congregatione Conci-

g

'!

liihabitaanno r620.

Vanranft (V) tenet,

N

u

J

)

Jubila&um bis acquiri non poffe, licet ad-

impleanturoperainjun&a. Navarrus(m)

gt

fer

advertens, in Bullis Anni San&i nihil ha-

ii

li

bericontrarium nove confecutioni Jubi-

i

lei,fequitur partes fententiz illi faventis,

ii

TAf

INavarroad-

vinh

qui repetit injun&ta opera.

haret Benzonius (n). Atque hzc dici pot-

i

!

hia

eft communis fententia, uti videri poteft

qirin

in Piva (0), Conflantini (p) , Quarti (q).

stl

Refert ConfTantini, ita etiam fuifle declara-

trem

tum à Pontifice Urbano VIII. & non effe

DI

'authenticam declarationemCongregatio-

UT

nis Conciliijnominatam à Filliuccio.

Op-

atl

portunum duximus noftram mentem in

(ipai

]

$. LII. declarare füper hacalias propofita

Em

d

queftione; & poftquam confideravimus,

quod in preefenti cafu non agatur de quo-

Ls

dam Jubileo duarum hebdomadum, fed

Y)dig

de Jubileo , quod integro Anno durat ;

Yoylre

nec quod agatur de operibus injun&is,

gmæm

qu fiepius in uno die adimpleri poffunt,

nj

uti

B]

(1) De Indulgentiis quæfi. 6,num. 15.

(m) De

Jubil.& Indulg.notabili 5 2. (ub n.46.

Ro

n) De Anno

Jubilzi lib. s. cap. 15. dub. 32.

r

(0) De Jubil

&o quaft. 6. art. ult.

BU

(p)DeAnnoSando part.2. c.6. quaft.9.p.123.

m

(9) De Jubilzo Anni San&i p $3« & feq.

/

DE .INDULGENTIIS. :

489

detn

uti tamen contingit, quando Indulgentia

'lbüæüm:

plenaria conceditur ei, qui in diebus deter-

nj

minatis talem vifitaverit Ecclefiam , quo

Xontiam

inrerum ftatu, tametfi iteratis vicibus Ec-

Mnr.

clefie vifitatio perfolvatur, una fola In-

[

dulgentia pro uno folo dieacquiritur, jux-

:e)lice! i

ta JDecretum Congregationis Indulgentiarum,

'

tmín

J

expreffe approbatum à Sanéte memoric

lil

