lerent Purgatorium, quod, excepto Sacra

baptif-

M

"NT

DEg INDULGENTILIS,

97

u

baptifmi, nullum aliud preftaret Sacramentum;

Itj Sci

alià enim Sacramenta conferunt quidem gratiam,

o

delent etiam venialia, & armant adverfus infi-

i, &

dias Diaboli, Indulgentie veró non tantum pre-

CRutite

bent occafionem fimul augendi gratiam , fed tri-

Dity

buuntipfuri codlum, delent venialia etiam quoad

t

reatum posne, & eripiunt totum hominem dia-

l5 Donis

bolo, ditmiiodo fecum geftaret devote numifma;

Dfori

aut in agorie devoté cogitaret Nomen Jefu; fola

Qiderin,

heé cogitàtio vitam fceleftifmam Neronis , &

ef eo

Sardandpali omni reatu liberaret, tantaque effet

Tif Ui

indulgentiatum vis, ut poenitenti permitteret hic

dorim à

gaudefe in terris, & poft hanc vitam immediaté

letari in ccelis.

o dtari

8 A

Rario XXXIV. in republica humana Le-

gislator non concedit Indulgentias plenarias

Wt m

jDae

omnium criminum perpetuas, quotidianas; &

übivis obvias; tollendo omnem caftigationem

U u5 t

p praut

ériminumi ergo neque in Republica Chriftiana

fimile$ Indulgentias largitur Legislator Divinus.

gna

[e

| Mi

Conf. prob; Eft eadem prudentia legislativa inR

ul

publica humana; & in Republica Chriftiana , &

)

eadem proportio mediorum ad finem, eadem

m Df

difpofitio in animis hominum ad yitia, idem me-

ntie tl

tus ponarum, eadem fatio & neceffitas genera-

|, tu y]

lis, üt terrore indifpenfabili abfterreantur , &

j

coérceantur fenfus humani proni ab adolefcentia

in malum, & barathrum perditionis.

stl

dl

Rarro XXXV. Cehfent Infighes Autho«

res, ut S. T 'bomds , "duguftinus de Zncona, & alii,

geitt t

ij rel'

ipfummet Chriftum, quando defcendit ad infe-

ro:, non liberaffe omnes animas é purgatorioj

jpnm, v

dulgentia ple-

j Swämf

ergo nulla poterit dari generalis in

G

narid,

P

D.dmort Tr. de Panit. P. 1II.

j|

DISPUTATIO Vil.

98

]v

D

Fal

naria, qua Ecclefia fuo arbitrio ab omnibus tol-

"

N

lat obligationem ad poenam.

"

Rarro XXXVI.

dUl

j

S. S'oannes Baptifla Matth.

J D[w

3. & Luc. 3. oftendit, Deum hanc fibi conftan-

g

tem pofuiffelegem, ut de via ordinarianulli po-

DN

nas peccati debitas penitus dimitteret, fuamque

Va

IT)

10

fugere iram concederet , nifi exhibitis fruCtibus

dignis peenitentiz ; ergo & Summus Pontifex nul-

la via dire&a, feu indirecta hanc legem infrin-

gere poterit per indulgentias.

Sacer textus fic

habet Matth.93. Progenies viperarum! quis demon-

flravit «vobis fugere à ventura ira? . facite ergo fru-

&um dignum penitentie.

Et Luc.3. Genimina vi-

perarum, quis offendit «obis fugere à wentura ira?

UM

facite ergo fru&tus dignos penitentie. — Nec dici pot-

eft, per fru&tus dignos poenitentie tantum intel-

ligi novam vitam ; quia r. S. Gregorius Hom. 20.

a

dicit: , Quisquis illicita nulla commifit, huic

, u

»jure conceditur, ut licitis utatur; at fi quis in

& i

»fornicationem, vel adulterium lapfus eft; tan-

» to à fe licita debet abfcindere, quanto fe me-

» minit illicita perpetraffe; neque enim par fru-

"

, &tus boni operis effe debet ejus, qui minus, &

»ejus, qui ampliusdeliquit. Cum ergo dicitur;

» facite fru&tus dignos poenitenti& , uniuscujus-

-.,U

»Qque confcientia convenitur, ut tanto majora

3

»Qqu&rat bonorum operum lucra per poeniten-

»tiam, quanto graviora fibi intulit damna per

ïiccïeii:

:

» culpam.'

Idem in l. 1. Regum ait: ,,Non pro-

»,miífa inania, non fterilia defideria, non fructu

T

"lU

»Vàacuum propofitum poenitentie probat Deus,

m

» fed opera quzrit peccatorum gravitati refpon-

ls

]

»dentia: Idcirco omnis confeflio excipitur, ut

aru-

R à

,

DE INDULGENTIIS.

99

Iibny

» fru&us poenitentie fequatur; unde & Dominus

» arborem foliis ornatam maledixit, quia confef-

a at

» fionis ornatum non recipit fine fructu afflictio-

Yonftr

lst

2. Drutbnarus ad c. 3. Matth.ait: ,,Fru-

ttiliy;

»Gum dignum poenitentie facere eft praterea

; lümy

»mala fletibus punire, & bona é contrario age-

Qs rl

»Ie, & mala commiffa eleemofynis redimere."

ntor

3. Zdilredus in Speculo amoris c. 46. ait: ,,Eft

fen u

»ordo neceffarius, ut qui commifit illicita, ab

p Centul

» ufu licitorüm fe reftringat, in qua reftrictione

qis m

,duo confideranda funt, modus fatisfactionis,

l mf

,& neceílitas purgationis ; modus fatisfactionis,

"ii

»ut fecundum modum culpz rigor continentice

TTR

»extendatur, quatenus fecundum Baptifte vo-

C d

» cem dignos peenitentiz fructus faciamus."

4-

yum ata

S. Chryfoflomus in Mattheum Hom. 10.ait : ,,Aga-

j m

,musponitentiam; poenitentiam vero dico, non

yift, t

»folum, ut à malis prioribus defiftamus, verum

atqi

»etiam, ut bonorum operum fructibus implea-

jis t

,mur; facite, inquit, fru&tus dignos poenitentiz.

into fe;

» Quo autem modo fructificare poterimus? Si

, utique peccatis adver(a faciamus.

v. g. Aliena

nim pat

Deliciis

yi m

»rapuifti? Incipe donare jam propria.

,antea &tumulentiadiffluebas? Jejunio, & aquz

ap dJC!-

Hs omnes Ratio-

, us

» potu utrumque compenfa."

nes fimul fumptz videntur fufficere ad determi-

u

nandam Écclefiam, ne tam innumeras fine tacita

conditione fatisfaciendi elargiatur.

j p

, Nj

I;

«

PROBATUR Ó.

Infigniores Theologi, qui

j IQ n

,:obatDei

fcripferunt ante Seculum decimum fextum, aut

docuerunt expreffe, quod ad obtinendum plena-

iui d

rium Indulgentiarum fru&um requiratur animus

aol

2

fatis-

y

100

j

DISPRUTATIO: VIL

P

fatisfaciendi congrué, aut certé pofuerunt ea

principia, in quibus moderna abundantia Indul-

4

uf

gentiarum plenariarum non poteft defendi tan-

J

quam rationabilis, nifi füpponatur à Summis Pon-

4Lm5

tificibus tacité fupponi à quovis fideliumanimum

g t

congrué fatisfaciendi, eamque conditionem in-

M

volvi implicité fub termino «eré penitentium.

!)l üM]u

Ergo.

Zfnt. prob. ab indu&tione.

ii 1mlu

I

Paulus Presbyter circa annui 120o. adeo-

J

|/

que omnium Authorum é Scholafticis primus,

"

qui fcripfit de Indulgentiis, c. 15. de peenit. ait:

et

]

Indulgentie «valent propter duo, propter nummi dona-

u

tionem, C? quia Ecclefia fó obligat, (5 con[lituit fé

"m

orare. pro illo. ^ INec tamen dico illis prode[Je, qui

ul

fraude adbibent , *volentes vivere luxuriofe & Jplendide.

m

II lexander de Zles Parte 4. queeft. 23. art. 9.

B

memb. 1. anno 1230. fic habet: ,,Poteft unus fa-

m

» tisfacere pro alio, fed oportet, quod fiat Au-

u

» thoritate Superioris, cujus eft hzc duo confi-

ul

, derare, fcilicet debitam in fubditis difpofitio-

Mi &æ

, nem, & debitam proportionem in pena; debi-

Dj

, tam difpofitionem voco, quod in uno fit fuffi-

» cientia, in altero indigentia, ut infinuatur Lev.

» 25. Si attenuatus frater tuus vendiderit fe &c. - -

» Propter quod ille, cui facta eft plena indulgen-

»tia, femper in vita ifta debet niti ad fatisfactio-

»nem, & debitifolutionem. . Si autem quando-

»que contingat, ipfüm fuiffe attenuatum, tunc

,conveniret, quod juvaretur à fratribus; atte-

^ H

» nuatus enim dicitur refpectu poene, quam im-

M

uy

(ln

»plere non poteft. Jtem q.24. ait: Refpondeo,

m

» quod unus poteft fatisfacere proalio illo vivente

i

»in

DE INDULGENTIIS,

IOI

Ü

, in cafu, utpotefiille, pro quo fit fatisfa&tio,

t [ndi

» impotens fit.

tl ii

III.

Guilielmus Alltiflodorenfis 1. 4. 'Tit. de rela-

inisPor

xat. Anno 1240.ait: ,,Adhoc, quod indulgen-

t

,tie valeant, quantum promittit Ecclefia, fex

üenr

» exiguntur.

1. Eft poteftas ligandi, & folven-

j

, di. 2.Neceffitas loci, & illius, cui fit indul-

»gentia, quando non poteft pre debilitate , vel

» propter egritudines injunctas poenitentias face-

I109, t

5

3 r

xX T6.

3. Devotio fidei,

4. Status contriti.

»Difcretio, ut fcilicet difcernat apud fe, pro

peui,

Vi d

» quanto vellet exonerari, vel quantum vellet

» dediffe - ut abfolutus effet à tanta peenitentia.

nf

» 6. Jufta zftimatio, ut, fecundum quod.ei di-

if a

1

,mittitur, ipfe recompenfet. Ifta ergo fex in-

» telliguntur in Indulgentiis,,

quas facit Ecclefia,

du

, ut profint, quantum Ecclefia promittit. Ad il-

el n

»lud, quodcunque folveritis. Dicimus, quod

od at d

» intelligendum eft jufté, &perjufté intelliguntur

* QUo Q

»ila fex, que diximus.

Adhuc ergo tenetur

quia

dipot

»homo facere fru&us dignos peenitentiz,

m d

»nefcit, quantum profint illi indulgentie, Papa

uo fl

» habet poteftatem , ut faciat Crucefignatos par-

efia, fed non

uml

» ticipes omnium fuffragiorum Eccl

ii

, habet hanc poteftatem , ut iftum , qui eft poen

» debitor, faciat evolare fine folutione poene,

nf

j

, imo neceffe eft, quod fufcipiat de manu Do-

u

, mini duplicia, & quod faciat fru&tus dignos pce-

» nitentis.

m U

de Penafort Surhma 1:34$.

us 4

IV. P. Raymundus

63. Anno 1230. fic ait: ,,Si Papa faciat genera-

,guii

»lem remiffionem pro fubfidio Terre Sancte.

va-

feput

tiz füb-

, let fibi taliseleemofyna ad onus peniten

)illovivlf»f

3

»levan-

j

IO2

DISP'UTATIO 15

;

» levandum, &hoc propter duo, fcilicet proptär

5:x L

» devotam erogationem, & quia obligat eum, qui

» facit remillionem, imo & totam Ecclefiam, ut

» fuffragetur ei.

i

Sciendum tamen, quod majo-

?

jl

»litas, vel minoritas remiffionis attenditur fe-

g

» cundum majorem & minorem devotionem ipfius

2 ,!ü'llm«

» peenitentis , & ipforum, qui fuffragantur; cum

» igitur nullus poffit fcire menfuram talium, nec

; äïllm

» per confequens poteft fcire remiffionis menfu-

Nl Ws

»ràam. dNunquid ergo poterit peenitens poft col-

)þ

zi

» lecionem talis eleemofynew ceffare ab execu.-

'Yl

» Gioneponitentiz fibi ab Ecclefiaimpofite? Non

]

:

» credo.

V.. Hoftienfis Cardinalis in . Decretal. Tit. de

jl

M

if

penis. Anno r26o. fic ait: »Quid valeantindul-

»gentie, vetus eft quzftio, adhuc tamen fatis

a

AU

»dubia. Hoc certum eft, quod valent, quantum

» ad Deum quoad minorem peccati poenam, ficut

V h

» & alia bona.

Sed pone, quod alicui impofita

» €ft feptennis peenitentia, datis feptem denariis

» habet feptem annos remiffionis; nunquid ultra

» Jejunare tenetur? Refpondeo, non tenetur ex

p

Vil

n

li

» neceflitate jejunare , fed ex honeftate tenetur,

» &, fi contemnit, peccat mortaliter, debet enim

Ti fim

» femper dolere de peccato, quia nefcit, an fitei

d

» dimiffa paena; &, fi commodé poteft, adzquari

A0 0s

» debet peena cum przcedente culpa, & punirein

ïäïq.cu

» fe , quod deliquit.

$. Bonaventura in 4. dift. 20. q. 6. Anno

vllia

1265.ait: ,,Quantitas indulgentie menfuratur

T

» fecundum rectum judicium Pontificis, qui In-

» dulgentias facit; ille autem, qui dat indulgen-

a

»tias, confiderat caufam, pro quo reputat eum

108

,dignum

DE

INDULGENTIIS.

103

od

,dignum tanta gratia; & fecundum quod plus

reum, (

l

,vel minus homines accedunt ad illam caufam,

um i

, plus vel minus participant de indulgentia. Con-

IX mgjo

»cedo igitur, quod Indulgentie, quantum eft

Wb .

m pro-

,ex parte dantis, tantum valent, quantu

nl

,mittunt; concedo nihilominus, quod c

uilibet

Is qt

» valent tantum, nec equaliter omnibus, fed fe-

AU

» cundum exiftimationem ejus, quam habuit, vel

Yi m

, habere debuit, qui Indulgentiam fecit, quam

1550l

,non oportuit exprimere, quia omnes fideles

d ei

» debent illud in corde prefupponere, quod do-

fitz?

,na, & miferationes San&ti Spiritus donentur

Nec hzxc debet aliquem

,cum equo libramine.

a TItU

,ab his retrahere, quia femper plus valent, fi

Aptindo

; homo fit in charitate, . quam valeat obfequium

1men At

, vel aliud aliquid , quod pro indulgentia conce-

, at

» ditur.

o i

VIL . nnocentius V. vocatus prius Petrus de

Yi inyd

Tarantafio,in 4. d. 20. q. 3. a. 3. ait: ,,Puto, quod

em d

»valent indulgentie in fe, quantum fonant.

nqii

»Quia vero actus a&tivorum non fünt, nifi in

) Cenetu

» patiente difpofitio ideo non valent indulgentiz

qte (e0d

, omnibus equaliter, fed fecundum quod magis

d

, vel minus funt difpofiti permeritum redemptio-

J

Ári al

»nis peene ('id eft, ftudium f atisfaciendi) unde

du

; ficut 40. dies poenitentie plus valent uni perfi-

» Cienti eam cum majori fervore & labore, quam

l,&pm;'ei(

»alteri, quicum minori, ita dico, quod 40o. dies

FE

» Indulgentiz plus valent illi, qui fe magis adeam

g

» difponit, majori fcilicet fervore & labore, feu

(5 ql]lb

» afflictione.

Omnibus tamen valent, quantum

y iif

» Videntur fonare, in genere; unde, cum veniens

,à remotis magis difpofitus fit q

uoad meritum

[epuw 'E

!

"

34

jremif-

)

i

104

DISPüTATIO VII.

» remiffionis peene, quia plus laboravit, plus va:

»lent ei, citeris paribus.

«üh

VIIL — £ bertus M.in 4. dift. 20. a. 17. Anno

[

1265. fic ait: ,,Indulgentie valent, quantum eas

lLa

j

» Predicat Ecclefia, fed requiritur jufta eeftima-

pf

"

»tio folutionis ejus, pro qua indulgentia eft in-

l *'LE./D

i

li

» ftituta; juftam autem voco eftimationem bo-

u

»norum virorum confiderato tempore & facul-

g, i

»tateperfone. Hinc nulla eftdelufio, quiapro

» Obolo recipit,

quoad fecundum facultatem

E "

[

Mi

» fuam, & Ecclefie valet oblata; & non recipit

»tantum, quantum credunt illufores.

vt

R q

IX. . S. Thomas in 4. dift.20. q. 1. a. 3. qq. 9.

C. Anno r270. ait; /n arbitrio dantis indulgentiam

od

l

E

n

(

eff , taxare, quantum per indulgentiam de pena vemit-

dabur; fi tamen inordinaté vemittat , ita, quod. bomines

a«

j

w

At

quafi pro mibilo ab operibus pemitentie — revocentur,

Beccat. faciens. indulgentias.

Idem dicit in 4. d. 20.

AU

4.3. qq. 4. JNon eff in deflruttionem ,. indulgentias

qir

dare , nifi inordinaié dentur , id efl, taliter , ut bomi-

mes ab operibus peniütentie revocentur,

Et in 3. d.

m

t

20.a.1. qq. 3. ad 3. /n remiffione peccatorum opor-

-i*-aæjlram

|

J , quod fit aliquid ex parte müfericordie remitten-

1

Lis, u aliquid de pena vemitiatur, €? aliquid ex

.?;';Eroi

parte recipientis, ut fülicet in aliquo puniatur ; in eo

Eul

enim, qui peccavit, efW aliquid , quod repugnat impu-

Air

yitati.

Ita S.'l'homas.

Itaque cum Pontifex no-

4 ]

lit peccare profundendo Indulgentias, prout ta-

.AM(

men juxta $. Doctorem peccaret, inferendum eft,

21

copiofiffimas, qux nunc habentur, Indulgentias

A

jl

non eximere à conditione tacita fatisfaétionis

J

W

congrus.

Caterum ubi D. Thomas videtur do-

Q

d

N.J&j

cere oppofitum, intelligendus eft de fatisfactjione

"u

z'njunäta

DE INDULGENTIIS.

103

b Dlv

injuntta, ita ut revera coram Deo non teneatur

ad majorem fatisfactionem Sacramentalem, quam

I^ m

à Sacerdote habenti Indulgentiam eft injunctum,

AU

X. AHenricus de Gavo, Quodlib. E5. qi X4,

MRMmæ

Anno 129o. ait: ,Dico, quod indulgentiarum

mäm

» conceffio menfüuranda non eft ex voluntate con-

ml

»cedentis illas, ut tantum valeant, quantum

lagl

,»velit, eas valere, tantas conferendo, quantas

N

»voluerit, dicendo; fic volo, fic jubeo, fitpro

fl

,ratione voluntas; hoc enim eft contra ratio-

n g

»nem.

Nec fimiliter eft menfuranda ea condi-

» tione perfonz, cui confertur, nequeetiam ex

4

,aliquibus circa illam, qua debitum inducunt

dujttin

,ad conferendum illas, quafi reddant perfonam

D r

»dignam, aut condignam ad recipiendam illas,

hi li

» quafi ex debito puro;. hoc enim eft prater ra-

T

»tionem.

Et fic dico, quod nec conferuntur

n d

» donatione, nec redditione, fed difpenfatione,

iiiy

»que mediam viam tenet; unde, quia difpenfa-

n us

, tio refpicit voluntatem in difpenfante, & di-

Bs

Dg

num congruitatis in eo, cui fit difpenfatio,

"T

, conceffio indulgentiarum poteft menfurari par-

jt n

,tim fecundum voluntatem conferentis illas,

L

» partim vero fecundum meritum & debitum ope-

r i

; ris illius, cui difpenfantur, ut nec fiat difpenfatio

, indulgentiarum abundans nimium, nec nimis di-

r

Pt

?

,minuat, fed fecundum regulam re&z rationis.

XI. Richardus de Mediavilla, in 4. dift. 20:

j t

asnd.

q.3. Anno 129o. ait : , Poteft unus pro alio fa-

hgt

»tisfacere , utroque exiftente in charitate , &

, debitore per fe fatisfacere non potente; qui

d

vident

, enim fatisfacere poteft per fe ipfum in hac vita,

,» € non vult, veré p

cnitens non eft, & ideo

g

U d

9j

»0pus

106

j

DISPUTATIO VII.

(it

»Opus, quod aliquis facit pro ifto, non fatis-

DA

^

» facit pro peena iftius, quamvis poffit ipfum ju-

[

»Vare per modum meriti de congruo.

Idem

» 4dri. 3. q. I. ait: dicendum , quod Indulgentiz

J

» Valent difpofitis ; per eas enim remittitur ali-

»Qqua portio penz à Deo taxate.

Et drt.3.

vt

"

4

Dl

»4.2. Nec propter hoc fequitur, quód tantüm

m

»remittatur uni de peenitentia , quantum alii;

U d

» quia peenitentia unius anni in hac vita non tan-

»tum valet illi, qui eam facit ex minore chari-

»tatis fervore, & remiffam , ficut illi, qui eam

» facit ex majori & afperam.

qu

XII.

Wa

QrfT

"ugu[linus. de /ncona l.. de Poteft. Ec-

clef. q. 22. art. 3. Anno 13oo. fic ait: , Ut com-

» municatio indulgentiz habeattotalem effectum,

»tria requiruntur ex parte facientis indulgen-

QT

» tíam.

I. Intentio.

2. Clavis rectus ufüs &

lt

» jurisdictio.

3. Difcretio.

Et quodcunque

NT

J

» iftorum trium deficit, puto, quód ipfa indul-

»gentia non confequatur effectum fuum faltem

»totum, & complete.

Ex parte recipientis fi-

»militer tria requiruntur.

1. Fides in intelle-

j;ébu.

2. Charitas in affe&tu.

3. Impletio cau-

»fe, pro qua fit indulgentia.

Quandocunque

» iftorumtrium deficiat ex parterecipientis indul-

t

» gentiam, puto, quód effe&tum ejus non con-

»fequitur completum. — Nec credo, quód Papa

» poflit fcire totum , quod poteft facere per po-

u

»tentiam füuam, & potiffimum, quod poteft fa.

Q

» Cere per communicationem thefauri Ecclefiz ;

l. h

»& iftud probatur tribus rationibus.

I: la

AW 3

» potentia eft homini ignota, quz eft in virtute

iO

h

» Voluntatis, & cquitatis fibiignote ; fed Papa

i

i

agit

DE

INDULGENTII S.

107

Q d

,agit in virtute & aquitate Dei , que eft fibi

b

» ignota.

2. Potentia Pape eft refpe&u thefauri

) h

,infinii ; omne autem infinitum eft ignotum:

n

3. Dupliciter poteft homo

»ergo & potentia.

r d

» fatisfacere ; primo fatisfa&tione exigentie, &

l;

, fic quilibet fatisfaciat pro fe ipfo ; fecundó fa-

at

» tisfa&tione condecentie ; fic unus poteft fatis-

il dj

In communicatione indul;en-

» facere pro alio.

Cum

lm

,tie attenditur fatisfa&io condecentiz.

I d

»ergo talis fatisfa&io confiftit in acceptione

l ii

» Dei, ficut acceptatio Dei ignota eft Pape, &

»Cuilibet creature, ita & talis fatisfaCtio, que

otef ;

» fit per communicationem indulgentiz, eft fibi

U cot

»1gnota. ,,

Ita Anconitanus, qui fi noftris tem-

iun,

poribus viveret, utique ex applicatione fuorum

hts

principiorum neceffarib concluderet , plenum

is s d

indulgentiarum effe&tum raró obtineri.

i

XIII.

"Aftefanus Summa. 1. 5. tit. 40.

Refp. 2

iphin

Anno 1320. ait : , Indulgentie tantum valent,

um fs

»quantum fonant, non tamen zqualiter , fed

iplntil

» plus vel minus, fecundüm quod homo fe dif-

ininà

» ponit ad eas majori vel minori fervore, labo-

p a

»Ie, dati quantitate; unde quandoque duorum

du

, *qualiter divitum, quorum unus dat unum de-

,narium, & alius decem, ille, qui minus dat,

jentismie

]5 n a

,Obtinet remiflionem pomnz unius anni , ficut

j»ille, qui plus dat, nec propter hoc oportet,

iil

» quód tantum remittatur de poena uni à Deo ta-

m

»Xata, quantum alteri.

jtel l

M

j Eccleüg:

IV. Francifcus

[ayronis in 4. dift. 19. q o

Anno 1320. ait: , Quomodo valent indulgen.

];Ihl

u

kip n

, tie pro purgatorio? fidantur decem dies, nun-

,quid funt decem dies in purgatorio ? Dico,

« dul

J

»quod

5

108

DISPUTATIO VII.

2

» quód non.

uiá Ecclefia non habet authori-

:

»tatem proportionandi illas peenitentias, fed fe-

AR

NU

» cundüm quod Deus permiferit, ita debet fieri.

P

XV. Fr. Rainerius Pantheolog. V. indulg.

T

C. 1. ,licet indulgentie valent, ficut fonant, non

W

it)

»tamen omnibus zqualiter fonant , fed fecun-

n

»dum majorem Ecclefie utilitatem & majorem

j n

» fidei devotionem, & fervorem, quia a&us a&i-

[

» Vorum non funt, nifi in patiente, & difpofi-

wm

»tio; unde 4o. dies Indulgentize plus valent ad

BN

»remifhonem pene illi, qui ad illam indulgen-

s. l

»tiam fufcipiendam magis fe difponit, fcilicet

atv

» majori fervore & devotione, & majori labore

P d majore affe&tione, quàm dati quantitate.

XVI. Quide de Monte Rotberii Manipul, cu-

ziyti

rat. p. 2. tr. 4. Ànno 1330. ait: ,Si quis poteft

ngri

» per fe fatisfacere, dico, quód vivus non poteft

st

» pro alio fatisfacere, & ratio, que me movet

»ad hoc, eít ifta; /Equitas divinz juftitiz exi-

rtmmm

Y

d

"]

» git, ut, qui peccat, fatisfaciat, & hoc fi poteft,

pper fe. Si autem non poteft per fe fatisfacere,

ii

»tunc dico, quód alius poteft pro eo fatisface-

» I€, fed ad hoc requiritur ex parte illius, pro

i

»quo fatisfit neceffitas, & etiam impoflibilitas,

»i;;':miä

» fcilicet, quód non poffit per fe fatisfacere,

4Ir.zcede

XVIL. Petrus de Palude in 4. dift. 20. q. 3.

-.Jfæ,

Anno 1330. ait: , Quaritur, utrum unus poflit

Lm', !

»pro alio fatisfacere ? Siquis fit potens fatisfa-

b

*g

»cere per fe ipfüm, dicunt aliqui, quod non

» poteft fatisfacere per alium. Sed contra hoc

iT

» €ft, quia tunc gratia Dei in baptifmo require-

ptet Plan&um &gemitum. Dicendum eft igitur,

Qu

n

» quod

,

DE INDULGENTIIS,

109

at

»quód fi quis propter nimium amorem carnis

T

,Ííue vellet facere per alium, quod effet fibi

0s ftr

,impofitum, non liberaretur ; fed fi, occupat

]

r

»

fein iis, quze funt Deo magis accepta, quàm

i

hmmx N

»fitillud, & vult fatisfacere per alium, vide-

m

»tur, quód fit plena fatisfactio apud Deum, ut

» puta, fi pugnando contra hoftes fidei, vel pre-

Vtim

bv

»dicando, vel peregrinando, velaliis piis ope-

»ribus eque domet carnem, & mallet fatisfacere

d

Svuey

»per fe, quàm per alium, nifi quia credit, iftud

»magis Deo acceptum, non eft dubium, quód

d

» fatisfaceret.

Et quefl. 4. Quando datur plena,

^j frli

Ori lbt

,aut plenior vel pleniffima indulgentia omnis

» pona remittitur; alii dicunt, quód videtur ifte

tl

» effe fenfus verborum : Remitto tibi unum an-

Q du

» num de peenitentia injuncta; neccredunt, quod

i yd

»propter has generales indulgentias minus te-

Wnyt

» neatur agere poenitentiam in hac vita.

Et ho-

Ti o

»rum dictum fatis videtur concordare zquitati,

jlttied

»ut notat Innocentius.

Et dicunt, quód, ex

xf p

» quo forma Indulgentiarum non diftinquit, quan-

fa.

» tacunque fit peenitentia injunéta pro diebus vel

0 fiütie

»annis, remittitur z:qualiter minor vel major,

]lio, f

»non quia plus meretur unus, quàm alius, fed

npoüibili'z

»ex impotentia diftinguendi ex parte indulgen-

d

»tiam concedentis, qui non poteft ponitentias

d

» diftinguere, & idéo eligit, quod omnibus eft

»commune, puta, dies, vel annus, vel pars$

p

gay t

»aliquota, quz etiam diverfa eft pro diverfitate

»peccantium. . Cum datur indulgentia vifitanti

)

quo i

um d

» Ecclefiam, tot dies lucratur, qui venit de vi-

»CO, quantum, qui venit de ultra mare j fed

p P

»ficut plus valerent quatuor dies de poenitentia

»di

í

» CUmi

[

IIO

DISPUTATIO VIL.

a

»cum labore peregrinationis , quàm cum uno

Y uiti

» paffu vel duobus, fic & plus valent indulgen-

qu

» tix ifti quàm illi.

XVIII.

Ricbardus Zrcbi- Epifcobus Armacanus

'JJWO

E

in queft. Armen. de Indulg. Anno r:350. ait:

» Habens poteftatem Apoftolicam merita Beato-

;,;zieftwü

,rum compeníare.poteft pro peccatis indigen-

T.

»tium fratrum ; non tamen femper funt effica-

)

» ces indulgentie , fed tunc folum, cum ex cauífa

«Wa

»,rationabili, & apud Deum acceptabili indigen-

j

M

T

» tibus conferuntur; quia confeflio femper habet

gt

,conditionem tacitam, Íícilicet, fi iij quibus

xurit

»conceditur, indigeant. Sedin iis, quibus de-

ea

»bet concedi, fuünt confideranda multa, ficut

d

» exercitatio devotionis, fidei, aut operum pie-

aminl

»tatis, & non, ut prebeatur aliis occafio, poe-

Sic. homini conftituto

ii

»nitentiam omittendi.

s

»in extremis poffunt concedere Indulgentiam

d.

» plenam juxta conditionem meritorum, aut alias

Y

'r',ï

, Circumftantias exercitationis, devotionis, aut

;

l

J

» poenitentiz in aliis; fic tamen, quód non pro-

» pter frequentem collationem hujusmodi cxteri

,Occafionem áccipiant poenitentiam negligendi,

, aut torpendi in vita.

Sublata veró caufa legi-

lr

,»tima non video, quód talis indulgentia valeat

jn

»illis, quibus conceditur.

Unde dicitur ; Ac-

mv

MJ]

» cipite Spiritum San&um,. quorum remiferitis

* ]

»peccata, remittuntur eis; volens clare often-

i

,[l»e

»dere, quód opus Prelatorum in remittendo

*)QUE

» peccata eft omnino invalidum, nifi à Spiritu

iW

QUil P

»

Sancto in opere moveantur.

Wt

XIX. Tbomas de Z4rgentina in 4. d. 20. a.2.

"N

folutio

Agno I350. ait: , Prout fatisfactio eft

» pretii

U"W

DE

INDULGENTIIS.

III

u

» pretii pro reatu ipfius peccati, tunc caufa ex-

Ms

» iftente rationabili unus homo potefc fatisfacere

»proalio; caufam autem tunc appello rationa-

| Am MM

» bilem, quando homo , qui tenetur fatisfacere,

Jo. u

vel omnino non potePc fatisfacere, vel faltem

;

, non poteft commodé.

5 j u

[UN «

XX. Gerfon tr. de Indulgent. prop. 9. Anno

1412. ait

»Indulgentiarum conceflio non eft

Tufatri

bhmdg

parvi pendenda; conftat enim, quód fru&uo-

fior eft, & acceptabilior Deo operatio talibus

mperl

» innitens indulgentiis, quàm altera, cateris pa-

l, qui

» ribus, non innitens; confilium igitur eft, quod

qubus

5 absque curiofa difcuffione de precifa vel evi-

Jl ff

, denti & certa quantificatione feu menfuratione

if

» hujusmodi indulgentiarum ftudeat homo priüs

,

eonltbi

» tales acquirere fecundum qualitatem fuc voca-

tloms pondus autem illi relinquere, qui omnia

Qpatr

fac1t & fecit in numero, pondere, & menfura.

Im at

XXI

. Decret. tit. de

OC &

Sloannes de lmola in 5

ponis. .Anno 1430. ait :

» Efc advertendum ,

r

modi cz

, quód ficut dicit Guilielmus Altifiodorenfis, ad

,hoc, ut indulgentig valeant, requmtur ne-

gl

cefïitas poenitentis , qum pæmtens non poteíft

j ii

"jejunare, vel aliam poenitentiam facere.

gnllä Ti

(j

XXII.

Sloannes :Nider in Gloffa ad Summam

Raymundi Ànno 1430. ait: , Dic, quód Indul-

n f

CU] fs

»gentie, five fiant à Papa, five ab Epifcopis,

»Valent, quantum ad liberationem, & exone-

| f il teüü

TE öplfl

rationem penitenti? ab Ecclefia infli&tze , ita,

» quód non tenentur ii, quibus fiunt hujusmodi

m

» indulgentie , facere peenitentiam exteriorem

» pro ex parte, qug per hujusmodi indulgentias

Jeft[

D)e

li

n

112

J

DISPUTATIO Vi

d

, eft eis remiffa, vel etiam pro toto, fi tota poe-

,mitentia per hujusmodi indulgentias in totum

ht

'y;mihfil

»eft remiffa 3 hujusmodi tamen remifliones non

» prejudicant divinz juftitie, quando cujuslibet

g Til ]i

N

1

s peccatum fufficienter puniatur vel hic vel in

N

. u

»purgatorio, aut poena ejus fufficienter redima-

»tur per eleemofynas, aut orationes, & ceteràá

jrih

sfuffragia, vel amicorum , vel Ecclefie facta

»pro fatisfacione hujusmodi peccati.

Puto;

h i

u

» quod indulgentie tantum valent de fe, quari

»tum fonant; fed quia a&tus non funt nifi in pa-

LL

»tiente difpofito ; ideo non valent omnibus

» €qualiter, fed fecundàm quod funt magis vel

í M

» Ininus difpofiti per meritum remiffionis pene.

XXIIL — Dionyftus Cartbufianus in 4. d. 20. An«

ho 1440. ,,Dico quod conceffio Indulgentiarum

»menfuranda non eft ex voluntate conferentis

»6€à$, ut valeant, quantum velit; hoc enim eft

Qu

» Contra rationem : Nec menfuranda eft ex con-

» ditione perfonz , cui confertur; neque ex ali.

» Qquibus circaipfam, que debitum inducant ad

» conferendum illas, quafi reddat perfonam di-

fl

»gnam, feu condignami ad ipfas. propterea di-

T

»CO0, quód nec condonatione arbitraria, nec

»redditione ex juftitia , fed difpenfütione pra-

Oítantur, que fententia mediam tenet Viami;

WP

» quoniam diífpenfatio refpicit voluntatem in dif-

W d

»penfante, & meritum feu dignumi congruitatis

ul

»in eo, cui fit difpenfatio ; aliter non difpen-

»fatio effet. Hec Henricus,

Et videtur pofi-

wï]q

wh

»tioni Alberti;, & Bonaventurg plus concorda-

ste; Et Summa fidei Lib. 4. c. 342. n.2. Cüm

d Flatur Indulgentia indeterminaté, ut,

qui im*

P pencht

n

Wi

1

,

DE INDULGEÉNTIIS.

Il5

uüfotng

» pendit auxilium ad Ecclefie fabricam, intelli«

! tf

» gendum eit de tali auxilio, quod congruitdan-

ts

» ti fecundum ftatum facultatemque ejus, & pro-

Til

,Ut magis vel minus accedit ad hoc, plus aut

Lv

» minus obtinet de Indulgentiis.

usl

^

ld

XXIV. « Paulus IPan, Vir illuminatus & Pre-

a Ml fil

dicator. Civitatis Patavienfis de tribus partibus

Abl

H

ponit. M.S. 1467. ait: Dubitatur , utrum unus pro

u )

i

ultero pe[Jit fatisfacere? . Ad hoc refpondet: Quod,

b q

fi ille, pro quo debet fatisfacere, poteft per fe fatis-

I tiiy

I

facere, tunc alter non potefT fatisfacere pro eo, quia

1 0mi

:

vatio dioine ju[litie exigit, quod ille, qui peccat,

Igi f

aciat , fi pote[l.

fatisj;(

Dis t

XV.. S. "intoninus Part. 1. tit. 10. c. 3. $. 3.

d.

Anno 1470. ait: , Valent Indulgentiz, quantum

gt

»[onant. Et ficut in mundo 4o. dies poeniten-

vt

» ti plus valent perficienti cum majori devotio-

Weenme

»ne, quam valeant alteri; ita 40. dies indulgen-

idere

»tie plus valentilli, qui cum majore charitate,

»íeu rei datz quantitate accedit,

Alii dicunt,

vt t

ftduet

»quod videtur effe ifte fenfus: Remitto tibi

erfonatt

,unum annum de pceenitentia injuncta; nec cre-

p

!

» dunt, quod propter has indulgentias generales

yttati, d

» minus teneancur agere poenitentiam inhac vita.

vitote p

» Ethorum di&tum fatis concordare videtur cequi-

»tati: ut notat [nnocentius.

t us

XXVI.

m

ZAngelus de Clavafà

io Summa Anggl .V.

mtz::ïi

j

t

Indulg. n. . & n. ro. Anno r480. ait: ,,Quarta

« i

»Opinio eft, quod per Indulgentias remittitur

nia p

»folum illa pona debita peccatis, pro quibus

o

, non fatisfecit ex hesligentia, Et hec eftfalfas

Nonenim

j

» Quiaremunoerare vult negligentiam.

É

q 1

» negligentibus fubvenitur, fed neceffitatererum

H

1imn-

|Ji

W

D. zmort Tr. dePenit. P. 11I.

DISPUTATIO VII.

t

1I4

uüm]

»impeditis. Indulgentia tantum dimittit, quan-

! ,jpw

, tum fonat, dummodo homo faciat, quod fibi im-

Vl

» ponitur, fecundum quod decet eum facere.

PT

"

XXVII.

JSioannes Major in 4. dift. 20. q. 9.

Al

Anno 1490. ait: ,Dubitatur, an aliquis poflit

»latisfacere pro alio? Diftinguitur; fi ille non

g

» poteft fatisfacere in propria perfona, quia de-

»bilis, vel ftatim moriturus, fic unus pro alio

»(atisfacere poteft.

uia non credo verum,

5

PDJ

q

» quod Pontifex poffit ad. nutum Indulgentiam

» exhibere fine caufa.

Iftud furda aure pertran-

»Ííeo, verbum Apoftoli commemorans: fic nos

» exiftimethomo, ut Miniftros Chrifti, & difpen-

» fatores Myfteriorum Dei, fi enim irrationabili-

» ter Pralatus aliquid promittat , hoc non fervat

BU RUT

assl

s EIRUS,

Dicitur à Doctore Seraphico, & non

»improbabiliter , quod dives non tantum confe-

TM

»quitur, quantum pauper, nifi proportionaliter

» det in ea proportione, qua opes fuz opespau-

»peris exuperant.

Sed dicis: Sic non conítat,

M

»Qquando pauper confequatur completé magis,

j

» quam dives.

Refpondetur.

Hoc non eft in-

»Conveniens; nam poteft homo fcire, eas fibi

1

Il

»Valere, licet nefciat, quantum valeant.

Se-

| !

EU

» cundo poteft dici, quod Indulgentiz inzquali-

»ter valent, fi aequaliter porrigant, quia eft in-

Al

J

» €qualitas ex parte dantium, utrique tamenali-

hn

i

U

|

» quid valebunt, quod fufüicit; & hoc eft magis

or|

»,ac méntem Donaventurz.

Summatim colli-

5]

Al

;

»gam ea, quz de indulgentiis oceurrunt dicen-

1

[

» da.

Inprimis tantum valent, quantum fonant,

|

4 (bhg

N

»Clave non errante; Hoc autem includit ratio-

,Dabi-

"

]

DE INDULGENTIIS.

IIS

Itb q.

Ui (s

»nabilem caufam. Unde Gerfon.

Cum datur

»Indulgentia pro contribuentibus, intelligit de

r

»auxilio, quod fit conveniens ei, qui dat, &fe-

»cundum quod accedit ad hoc, plus vel minus

k?q

M

ahm po

» deindulgentia confequitur ; ergo fecundum eum

» duorum facientium fimilia opera unus plené

lbt

D. QU

»confequitur Induigentiam, alius partem tan-

»tum, & plus vel minus, fecundum quod acce-

Is od

» dit ad caufam; pro qua conceffe funt Indul-

OR

» gentis.

Et DoGor Seraphicus dicit: DansIn-

V

»dulgentiam confiderat caufam , pro qua repu-

It pert

» tat eum dignum tantagratia; & fecundum quod

n:: fl

» bomines plus vel minus accedunt ad illam cau-

dj

