aliam Zfpoflolica Zfutboritate &c.. fufpendi-

mus Cjc. easque eodem anno durante, nulli

(P) ln

prode[e , aut fuffragari debere &9c.. ufi fu-

4

inus

ICI

Vl

(o) Part. 4. Tra&t. 2

4. Difp, unic. pun&. I2«

ht

$.2. n. 1. & 13«

!l

DE INDULGENTIIS

40l

Dj

mus hac &laufula, tum quià Clemens

Í

VIIL in fufpentione Indulgentiarum &

OCf

facultatum in Anno Sanéto, eandem ad-

fect

hibuit ; & Ipfius exemplo adheferunt

E

omhes alii Ejusdem Succeffores, quo-

Lüljn

rüm témporibus celebrati fuerunt Anni

fili

San&ü, tum quia pef hàric claufulam di«

if

rimitur difficultas alías oborta, utrum

a

poft annum San&um perfeveret, vel

pnü)

non; fufpenfio Indulgentiarum , ficuti

optime ad propofitum obfervant LLavos

s

rius (p) & Quarti (q).

(

110

295

Qui aliquam quamvis medio-

tl

crem habet notitiam de Authoribus Mo«

t pl

raliftis, haud dubié non ignorabit mul-

nf

ta$ quzftiones, quz ab illis agitantur in

enti

ordine ad Indulgentias, que Anni San-

Nos ad eas-

Vs

&itempore fufpenduntur.

mah

dem é medio tollendas, in noftra Con:

TP

ftitutione Generalem fecimus fufpenfio-

i fl

nem: antea tamen, uti in ea legi poteft;

URT

revocationi generali füubtraximus quas-

It CM

dam Indulgentias, quas etiam expreffi«

1j

r

mus; & nominavimus: unde confequi«

p

Jumi

tur, illas Indulgentias, que non funt

nominatim prefervate , habendas effe

/ A)W

Qs 1

ut fufpenfas.

Gravis eratcontrovertfia;

utrum

j

j n

(p) De fabii. & Indulgentiis Part. 1. cap.

[

IO. D. T

(q) In fuo Tra&. de jubil. pan&. i. de fuf-

penfione Indulg. dub. 7.

p

pdAmart Tr. déPenit. P.IL,

C

g!l

402

DISPUTATIO VII.

utrum füb fuüfpenfione folz comprehen-

5

derentur plenariz Indulgentiz, vel etiam

u

utrum ifta fufpenfio fe etiam ad non

))

A

plenarias, & partiales extenderet? JNa-

(

varrus (r) Benzonius(s) Lavorius(t) Vi-

va (u) tenuere, folas plenarias effe fuf-

Tt.mï

aiï w

penfas.

Alii deinde exiftimabant, &

plenarias, & non plenarias, vel uti vo-

u 1

Ita

m b:

cant, partiales, fufpenfas manere.

fcripfit anranft (w) Quarti (x) Pigna-

tlli(y). Difficultas originem duxit à

! Mi

variis formulis in fufpenfione adhibitis,

in.aliquibus quippe fequentia legebantur

10

d

verba; ommes, & fingulas Indulgentias ple-

narias, in aliis, ommes (9 Jingules lIudul-

f5

QV

gentias. Refle&cbant aliqui, quod, li-

cetin formulis fufpenfivisnominate non

j

A

füiffent Indulgentie non plenarie, hoc

00

non obftante credendum effet , easdem

timdrs

in illis effe comprehenfas; propterea

quod aliqui füummorum Pontificum, du-

ab

d

rante Anno San&o gratiam concefferint,

4 fmff

T

vi cujus quedam partiales Indulgentize

th

infuo remanerent vigore, & publica-

ii

ren-

(r) De]Jubil. & Indulgent. notabili 5 5. n. 26.

(s) De Jubil. lib. 4. cap. 8. dub 2.

(t)) De Jubil. Part. 1. cap. 160. n. 3. & 4-

(u) De Jubil. przfertim Anni San&i quaft.

4. art. I.

(w) In Opufcul. Hiftor. Theologic. de In-

dulg. & Jubil. quaft. $.

(x) In Tra&. de Jubil. cap. 3. pun&. t,

(v) In Tra&. de Anno San&ocap. rg. dub.10;

DE INDULGENTIIS.

408

d

rentur: quod fane non feciffent, fi an-

lts

tea non habuiffent intentionem easdem

d ny

comprehendendi füb futpenfione.

Ita

A

[

fcripferunt P. P. Conftantini (z) & T beo-

.I

a

dorus (a) Nos ad removendám omnem

A

quefítionem, poftquam expreflimus In-

il

dulgentias, quas non revocamus, hunc

ub

in modum fubjungimus: Ceteras omnes;

m

& fingulas Indulgentias tam plenarias, quam

)hh

non plenarids &9c. fufbendimus , & füfpen-

d

Jas e[fe declaramus. &c.

iib

2$.

Ne à prefenti materia vel mi- DeIndul:

)

n

nimum defle&tamus, dicimus, Nos ex- gentiis

ii

jl

cepiffe, & revocationi fubtraxiffe Indul- non fu.

,

penfis

u

gentias directé cohceffas pro animabus

pro proxi«

jni, i

Defunctorum. Supererat Controverfia

mo anno;

M

in ordine ad illas, quas confequi vivi

fa.

potfunt, cum facultate eas applicandi

u

defunétis per modum fuffragii. ^ Quarti

t

(b) & Pignatelli (C) opinatifunt, fupra-

n d

diétas Indulgentias non effe fub revoca-

tione comprehenfas.

Contrarie opi-

firit,

gt

nionis erant //iva (d), Vanranft (e), &

Conflantini (£). Neque negari poteft,

pubïia

c 2

hanc

lr

m,;:lL

(z) In fuo Traé&. de Jubil. AnniSan&ti Part.

3. caps .

"

(a) DeIndul. Tom.t.cap.13. att. . quaft.2,

(b) InTra&. de Jubil. cap.3« punét. t. p. 198.

yii

(c) In fuo Tra&. de annofan&o c. 15. dub. 20.

;ic. il

(d) De]Jubil. quaft. 4. art. 4.

(e) in Opufcul. Hiftor, Theolog. de Indulg.

d

& Jubil. quaft. 5. n. 9.

hMi

(f)In Tra&. de Jubileo part. 3. cap. 7. p.244«

y;,äl

DISPUTATIO VII

j

404

[d)

T

banc fententiam fuiffe magis receptam,

P li

& etiam per longum fan&torum annorum

rüu'

decurfum in praxin deductam.

Michael

1

[

Apngelus Ricci, Secretarius Congrega-

tionis Indulgentiarum , primüm Abbas,

r

d d

dein Cardinalis tempore Anni San&i ce-

lebrati à Clemente X. in Congregationi-

E

AV

4l

d

bus habitis, &in quibus examinata fuit,

4

fed non exaudita quarumdam devotarum

(

Perfonarum inftantia, ut ftabiliretur,

qua

W" li

Dur]

univerfali indulgentiarum füfpenfione

noncomprehendi Indulgentias vivis con-

veltn

li

!

1

ceffas cum facultate eas pro defun&is

applicandi, non modicé fe adberere de-

itt

monfiravit opinioni tenenti, quod prz-

2 IN

dicte Indulgentie fufpenfze fint in Anno

g

San&o, & comprehenfie füb revocatio-

& h

ne, veluniveríali fufpenfione.

Patro-

doorin

cinatur etiam huic fententice fequens ra-

vl

tio;s quod in Indulgentiis , quz vivis

Drg

conceduntur, cum facultate eas appli-

E

SWIUN ]

candi pro defuné&tis per modum Juffragii,

1 il

duo confiderari poflint: unum, quod

?».po:glh:

principale eft, & refpicit vivos: alte-

AUDIS

rum, quod eft acceflorium, & refpicit

Á

J

defun&tos: & cüm füb revocatione pars

j

principalis fit comprehenfa, pars accef-

:

:

:

foria non poffe à revocatione excipi vi-

etur.

i

24. Utnihil de precedentibus no-

M

(

tificationibus loquamur publicatis in de-

curfuü aliorum Annorum San&orurm, le-

"

'5(«

gitur

n

"

u P

l

DE INDULGENTIIS.

405

ptt

gitur in quadam publicata à Cardinali de

DO

Carpegna Vicario Urbis 1675. anno Jubi-

[ohus

lei, ex mandato Clementis Papz X. - -

TOR

INon intelligantur fufpenfe Indulgentie 4lta-

lus

vium Prioilegiatorum pro defunttis , - neque

.

alie conce[]& eodem wodo pro defun&is; *oe-

Rüt

rum ilke fufpenfe babeantur , quas po[fJunt

Al

fübi confequi ivi, wt eas po[[mt concedere

j

animabus Purgatorüi per modum fuffragii.

lünty,

Ejusdem tenoris fuere Notificationes

I

publicate in Anno Sancto celebrato tem-

Ym

pore Innocentii XII. & Benedi&tus Papa

dtnj

XIII. id ipfum obfervavit in fua notifi-

ub

catione publicata die 10. Januarii 1725.

u

Anno Jubilzi.

Attamen cüm defcribi

A

digné nequeat devotio hujus Piiffimi, &

od

pleni Spiritu Pontificis Benedicti, Be-

D

nefa&oris noftri, erga animas Purgato-

rij veluti bene colligitur, etiam ex fer-

At

ye n

monibus de Purgatorio ab Eodem inlu-

igyl-

cem editis; r9. Februarii ejusdem anni

j

aliam publicavit notificationem , que

L

videri poteft in hiftoria San&orum An-

j dl

norum typis dataab J/fanio (g) & paulo

1

poft 2o. April. ejusdemAnni edidit quod-

dam Breve, quod apud Patrem T beodo-

Qp

T

rum infertum fuo fepius citato tractatui

de Indulgentiis (h) habetur, ubi decla-

gdph'i-

ravit, fub revocatione àfe in Anno San-

&o facta non contineri Indulgentias vi-

j

Cc 3

Vi1$S

g

(g2 Pag. $64.

Jrum*

]H

(h) Part. 1. pag. 375*

U

406

DISPUTATIO VII

y

u

vis coücefï'as cum facultate eas pro-de-

y

functis applicandi, fecundüm hanc ta-

»

men folummodo partem , que refpicit

fuffragium pro animabus defunctorum:

,wmï

"

& licet pro regula habeatur, Indulsen-

n?li

ís

tias vivis conceffas, non poffe per mo-

jl

dum fuffragii applicari pro defun&tis, fi

hoc non exprimatur in conceffione: ad-

m

u

R

junxit tamen przlaudatusPontifex, quod

durante anno, ne mifere animz in pur-

Rma ü

T

gatorio opportunis private efTent fuffra-

giis, poffent à vivis Indulgentiz appli-

suta

t

cari pro animabus defunéctorum , quam-

vis in conceffione expreffa non fuiffet

g

hirit

facultas, qua applicari pro defuntis pof-

fent.

Exemplum tam Magni Pontificis

M

ii

&c. & Nos promptiffimo animo in No-

|

ftra Conftitutione fumus fecuti.

$(

De fu-

25.

In Noftra Conftitutione Cim

pj

fpenfione

INos nuper non folüm, ficut hucusque

ii

faculta-

tum du-

di&tum eft, fufpenduntur durante Anno

hn

rante An. 9ànXto , Indulgentie, fed etiam omnes

lia

noSan&o, facultates , & indulta abfolvendi à cafi-

T

bus refervatis etiam in Bulla Cone, jux-

tülng

ta illud, quod legitur in &. ceteras omnes:

AWl ]

Nos, quo ufi fumus modoin fufpenfio-

b

ne indulgentiarum, eodem etiam ufi fu-

Àl

mus in fufpenfione facultatum , & in-

r

dultorum, & in particulari expreffimus

Mi

facultates, & indulta, qua non inten-

dimus füb revocatione comprehendere:

ex quoinfertur, quodindulta, &facul-

Q

)

(WU(

tates

W

]

DE I INDULGENTIIS.

407

i

tates non excepte inclufe fub revoca-

It

tione permaneant. In generali fufpen-

i

fione facultatum & indultorum alias du-

Ifüfo

bium agitatum fuit, utrüm etiam com-

l.

prehenfie.fint facultates, qu& compe-

K

tunt Prelatis Regularibus ratione proprii

li,l

officii, facultates nempe abfolvendi fuos

T

Regulares fubditos à cafibus refervatis,

ial

& difpenfandi füper aliquibus impedi-

mentis , uti videri poteft apud /iva (i),

2mpu.

ii

Conflantini (K.) & Pafqualigo (1). INos ve-

ro ad tollendam omnem ambiguitatem,

T

inter facultates à fufpenfione exceptas

q

)

Tutd

excepimus etiam illas Superiorum Ordinum

Regularium, quecunque ipfis erga Regulares

Vi

ts

pariter fibi fubjettos à Sede Apoftolica predi-

&a. tribute fuerunt.

:0 n

|

26. Quia vero Regulares non folis

i t

audent indultis & facultatibus in fuos

fübditos Regulares, fed aliqui ex illis

i

:

etiam pratendunt, fe habere facultates

Q

& indulta conceffa ipfis à Sede Apofto-

lica, & nunquam revocata, in ordine

is'a;aüv

j

ad abfolvendas perfonas Szculares à ca-

fibus Sedi Apoftolice refervatis, & ad

ich

commutanda vota, & concedenda varia

alia, quz hic neceffenon eft recenfere;

n ulï(ü-

remanet gravis controverfia, utrüm ifte

u

nl

facultates maneant comprehenfz fub in-

CQe 4

dul-

(i) De Jubil. quaft. 4. art. ult. $.4.

(X) De jubil. anni fan&i part. 3. cap.7. p.2$o*

(D Qausft. 160.

fa

j

408

DISPUTATIO VII.

dultorum & facultatum fufpenfione, que

g

'fieri folet in AnnoSan&to? qua in Con-

troverfia volunt aliqui, manerefufpen-

gwhc

)

fas facultates abfolvendi à cafibus refer-

n

jj

g

vatis, commutandi vota, licet collatz

non fint ratione, vel occafione Indul-

Y giüää

gentiarum. Alii deinde diftinguunt in-

sidi

i

ter facultates abfolvendi, collatas ratio-

ne vel occafioneIndulgentiarum, & in-

s

F

ter facultates collatas ex aliis motivis,

dicuntque, primas in Anno Sancto ma-

na lt

nere fufpenfas, minimé fecundas, uti

i,

videri potéft apud 77iva loco .citato,

tin t

Conftantini loco citato (m), V'anranft (n)

n

1

& apud multos alios

m

$i

l

1

» quos nominare

hic inutile eft.

il ]

27.

Qui prime adherent fententiz

nf

tenenti, fufpenfas manere facultates, &

b

indulta tam concefía ratione feu occa-

fione Indulgentiarum, quam ex aliis

itt

nj

motivis, pro fundamento habent &

univerfalitatem, quacum concepte funt

f;wæde,

Bulle füfpenfive, & exceptionem ali-

M

sl

'wx

quarum. facultatum & Indultorum à ge-

h

nerali forma füfpenfionum, uti videri

At

ARU

poteft apud Sorbo, & Rodriquez relatos

àPajqualigo (0); atqueadhoc probandum

if

non parum fervit factum quoddam Julii

IlL., qui in.Anno Jubilei, poftquam il-

4

]

lis

(9 i

(m) Pag.246. & fqq.

(n) Cit. Opufcul. de Indulgentiis quaft, .

(o) Citata quaftione 160.

l

J

i

uU

l,

DE INDULGENTI!S,

409

It a

lis Confeffariis, qui eam habebant, fu-

lLs

fpendit faeultatem abfolvendi à cafibus

(Ufpen,

Sedi Apoftolice refervatis, ex particu-

tf

Vlitg

lari gratia Patribus Soc. Jefu conceffit,

ut durante Anno Sanéto, qui tunc cur-

li

rebat, gaudere poflint privilegio abfol-

NU R

vendi à cafibus Summo Pontifici & Sedi

iimjlg.

Apoftolicg refervatis, quod Privilegium

AU

profectó ipfis à PauloTII. conceffum fuit

W

non ratione, autoccafioneIndulgentia-

I

rum, fed ex aliis motivis; unde confe-

a

quitur, quod dicta privilegia fuerint ab

)Q

Eodem comprehenía fub fufpenfione,

i

quam fecerat in Anno San&o.

Factum

M ula

enarrat Orlandinus in hiftoria Soc. Jefu,

& teftatur Fuebeus (p), F'itorellus (q),

(ate

Zllfanus (r) & Ricgius (s).

il

28. Quivero fecunde adhzret opi-

li "

nioni, hac utitur reflexione, quod nem-

& di

u L

peRomani Pontifices confüeverint quas:

dam concedere facultates pro facilitanda

Jtæfunp

indulgentiarum confecutione, nec non

jm d

pro removendis impedimentis: &quod

nir

ifte facultates fintille fole, quefufpen-

j

fie habentur in Anno Sancto: cüm

ro

Td

fl

earum fufpenfione militet defiderium,

Cc 5

quod

g j

(p) Tra&. de Anno Jubil. part. 2. cap. 10.

,quimä

pag.162,

(q) In hiftoria de Jubilzo Pontificio part. 3.

ag.

1

(z) In hift

ï)ria de annis fan&is p. 3 11. & fqq.

[2

(S) Tra&. de Jubil, cap. 58.

j

410

DISPUTATIO VII.

quodhabentRomaniPontifices, ut An-

x

Wk

ni Sancti tempore Romam veniant ad

sl

aquirendas Indulgentias :

non autem

d

quod fufpenfe maneant facultates abfo-

p

lutze conceffz non in ordine ad Indul-

gentias, aut earum cauía, & intuitu.

L0

Ita poft multos alios tenet Quarti (t).

Eul

INavarrus (u ) commentatus in Bullam fu-

2 N

fpenfivam Indulgentiarum factam à Gre-

du

gorio XIII. Anno Jubilei, tametfi faci-

t Q

lem ad Papam haberet acceffum, quiil-

[j2

!

]um magna erat profecutus benevolen-

ul

n

y

"

tia, magnaque in eftimatione babuerat,

u;f

refert, quod, nolens frequentiori accef

drij Ex

fu effeimportunus, defüper locutus fue-

Paf

rit cum Pralato tunc temporis Datario,

m

viro peritiffimo, cui apprime nota erat

m t

mens Pontificis, illumque interrogave-

E

rit, utrüm fub univeríali fufpenfione

TR QU

comprchenfz effentfacultates, & indul-

ta ex aliis motivis conceífa, & non ra-

ulg

p

tione, aut occáfione indulgentiarum:

il

&fequentemaccepitrefponfionem. /n-

ET

ientionis Santtifumi Domini Noftri fui[fe,

rl

ATU

Jufpendere folas & omnes Indulgentias ple-

h. nm, :

narias, C f[ola C ommia earum querenda-

h)

vum caufa conce[]a , &^ indultas ita quod

4

l

nulla lidulgentia, que mon e[fet plenaria,

Rn

sec ulla faculias, que mon e[fet caufa In-

dul-

d

!]

(t) Tra&.. de Jubilzo cap. 3. pun&. 2. p. 219.

1

(u) De Jubilzo & Indulgentiis notabili 55.

üb num. 2.

(

lls

l

DE INDULGENTIIS

AYt

pH

dulgentie plenarie querende conce[fa , cen-

Hük

Similis alia Declaratio

&Uten

eatur. fufpen

Clementis VIII. refertur à Cardinali de

| Hbf(]

Lugo (x)

[tdul

29*

In haccontroverfia utrum Bul-

ii

la fufpenfionis univerfalis omnium In-

il

lr

dulgentiarum & facultatum abfolvendi

à cafibus Sancte Sedi refervatis, folas

u

facultates in Anno Sanéto comprehen.

RU

dat, intuitu Indulgentiarum conceffas ;

qi

vel etiam ad illas fe extendat, quz ra-

Is

i,

tione Indulgentiarum nequaquam con-

ceff:e funt :

Nos femper credidimus &

E

credimus, exortam efle,

& exoriri opi-

TU TU

nionum diverfitatem à d1verütate ver-

r

borum & claufularum, füb quibus con-

Q

cepte funt Bulle Sufpenfionis, & ex

T

eo quod fcripto nullam fecerit reflexio-

DO

nem, quod fufpenfiones non fint unifor-

i

j

mes, & quod füb una füfpenfione poffint

IUl

effe comprehenfze omnes facultates ab-

UM

folvendi à cafibus refervatis, & fub al-

y p

tera aliquz folummodo, & non omnes.

ifij

if

In Decretali Quemadmodum Sixti IV., qui

Ti

P

M

primusfuit, ficuti etiam füpradictum eft,

Ü

T

qui in Anno San&o fufpendit Indulgen-

j

[

tias, & facultates abfolvendi

cafibus

li

refervatis , fequentia leguntur verba:

up

bl

Omnes 6 fingulas plenarias , etiam adinftar

J'ubilei &jc. deputandi Confe[Jores cum. po-

ib

teflate abfoloendi etiam in Cafibus Sedi 4po-

flolicee

v

(x) DePocnitentia difp. 20. fe&. 8. n. 145.

)!

AIS

DISPUTATIO VIL

Jlolice vefervatis, facultates, conce[fones, &

yn

;

indulia, à INobis &$' eadem Sede , vel lllius

n

au&toritate conce[Jas. . .. — fufpendimus. &c.

Qu« formula adhibita fuit ab Ejus Suc-

r

cefforibus Alexandro VI. Clemente VII.

. V !

& Julio IlI. in Conftitutionibus, in qui-

gu

bus indixerunt univerfale Anni San&ti

sini

d

Jubilgeum. Formula ifta verba conti-

net nimis univerfalia, omnemque ab-

a

ii

fcindit viam , qua fufpenfio reftringi

poffet in ordine ad facultates abfolven-

At

di, conceffas caufa Indulgentiarum, pro-

y d

pterea quod hec fufpenfio etiam com-

n

prehendere debeat facultates abfolvendi,

ï

5«

conceffas exaliis motivis: atque exinde

;

nullus admirabitur, fi Julius Papa IIL.,

qui hac ufus erat formula, Patribus So-

cietatis Jefu concefferit, ut durante An-

TV)

"T

Qp

li

no San&to, quem celebrabat, abfolvere

poflent à cafibusrefervatis, voluit nem-

bl

pe gratiofe refpicere. privilegium , ipfis

Jf

àPauloIII. conceffum, quod anteacom-

E

prehenderat fub univerfalitate fuze fu.

A

T

fpenfionis, uti etiam paulo ante dictum

eft,

* DIf

3o. ltaformuleuniverfalitas usque

4f

7dm

ad Gregorium XIII. fuitcontinuata, qui

N Q

in facta Indulgentiarum & facultatum

Wt

D)

fufpenfione, vertente Anno San&o ab

AQ i

Eodem celebrato , eam fequentem in

t

1

modum reftrinxit: JDe /po/lolice potefta-

A

is plenitudine fufpendimus . .

ompnes, C

W

quas-

DL^

I

DE INDULGENTIIS.

413

,

quascumque plenarias , etiam. adinflar. Sfubi-

1/ [l

lei, C? earum caufa, faculiates , conce[fio-

It &

nes, & indulià ejusque autboritate quibus«

: uc.

cunque Ecclefiis &c. digna funt obferva-

I

tione Vexba ; €9 earum caufa, de iftis

A

quippe manat compreheníio fub Bulla

i od

fufpenfiva folarum facultatum abfolven-

LOf

di, conceffarum intuitu Indulgentie:

N d

unde optime ftabilitur explicatio dataab

mïmm

]lius Datario & opinio JNavarri, ficuti

Miira.

pariter fupra memoratum eft.

um

3I.

Reftri&io Gregorii XIIL. fer-

( (00

vata non fuit à Clemente VIIL, qui a£

ülre

fumpfitantiquam univerfalitatem : Ormnes

Ti

& fmgulas Indulgentias , etiam perpetuas,

iall

€&? peccatorum remi[fiones , & facultates , &

du

indulta etiam à cafibus. Sedi Apoflolice re-

db

farvatis .

. fafpendimus.

Et hanc me-

Dd

thodum fecutl funt Ejus Succeffores, qui

(s

omiferunt verba, é9 earum caufa , ex

lr

quibus reftri&io oriebatur,

Car dinalis

folam

AC

de Lugo loco fupra citato vult,

fis

admittendam efle füfpenfionem "faculta-

tum conceffarum in Ordine ad Indul-

Tiv

gentias, minime aliarum ex aliis motivis

conceflarum ,

tametfi etiàm in Bulla

sU

j2 Q

fufpenfiva data à Clemente VIII. defint

j

verba 69 earum caufa; afferens, id de-

claraffe eundem Pontificem : Sed idein

nuo t

r

Pontifex interrogatus. dixit ,

eandem fuiffe

intentionem. fuam , €9^ ad tolleudum. dubiium

tf

n

edita fuit iterum DBulla additis eisdem vver-

P

bis,

414

DISPUTATIO VII.

yH

Nos circa hanc

ia

É

bis, nempe earmn caufa.

mutationem nihil opponimus: & fi fub.

ULL

fifteret, probaret, quod, fi in Bulla

PU

fufpenfiva non fint hec verba, earumn

J

caufa, intelligantur fub ejus univerfali-

tate comprehenfee facultates abfolvendi

äïgtlzrö

conceffie five in ordine ad Indulgentias,

qul

)

d

[

five ex aliis motivis.

Etiam verba ea-

rum caufa omiffa fuerunt in Bullis fuf-

aUM

E

penfivis Urbani VIII. & reliquorum

Succefforum: & quantumvis fupra me-

Mülz

nf

Md

&

moratus Cardinalis de Lugo, fuam pro-

fequens fententiam, dicat, Bullam Ur-

"

nl

A

bani intelligendam effe juxta explicatio-

nem Clementis VIIL. alicui datam ; ad-

N

vertendum tamen eft, quod non dicat,

d t

Urbanum ita declaraffe, fed hunc ipfum

d

at

Cardinalem ita opinatum fuiffe: quare,

cum iterum de boc dubitaretur , eque dixi,

bægmfi

M

non fuiffe revocatam Regularium facultatem.

uuuuu

!V

Et perluftrati profecto fuerunt Annales

de Anno Sanéto Urbani Pape, neque

A

ulla inventa eft memoria, qus contin-

4 W

gat materiam, de qua agitur.

Diligen-

w

U

tiffime etiam perle&ti fuere Annales Con-

M

1

gregationum habitarum Anno Jubilei

»

A

df

celebrati à Clemente X., & ex iftis col-

W Wk

ligi potuit, affeffores fuiffe opinionis,

)

quod non expreffis in Bulla fufpenfiva

X

verbis, ( earum caufa, intelligerentur

18

n

revocate facultates abfolvendi, five

d (p,

€onceffz, five non conceffe in ordine

ad

'*)PZR;

DE INDULGENTIIS.

418

Vl

adIndulgentias. Undenulli pepercerunt

il

labori, ut à Summo Pontifice declara-

Buj

l

rétur, uti declaratum fuit, quod etiam

if

durante Anno Sanéto poffent Regulares

kl

uti privilegiis abfolvendi proprios fubdi-

!

d

tos Regulares à cafibusrefervatis: quod

i

nequaquam feciffent, nifi fuppotuiffent,

m

quod fub fufpenfione facta à Clemente

ivf

Papa comprehenfe etiam effent faculta-

|

lm

tes abfolvendi, non conceffe intuitu.

m

Indulgentiarum , propterea quod tales

.

effent ee ipf, circa quas petitio fuit

T

fa&a, ut prefervarentur in favorem

nl

]

Regularium.

m d

Ü

32. Pater Con/lantini in fuo 'Tra&a-

m d

tu fpius citato de Anno San&o (y)

p

optime dicit, ubi dicit, totum depen-

kan

dere à Pontificis intentione.

iNos no-

TW

ftre Conftitutioni non inferuimus ver-

iib

ba, & earum caufa, ficut inferuit Gre-

d

gorius XIII.

Neque ea verba juffimus

adjungi fecundz editioni Conftitutionis

Ls

noftre, ficuti Cardinalis de Lugo loqui-

Jud

D

tur, fa&um fuiffe à Clemente VIII.

Nos magni eftimamus verborum uni-

dQ

| (Ubljff

verfalitatem : atque exinde proteftamur,

quod, preter facultates expreffe exce-

jiid

j

ptas, füfpenfie maneant durante Anno

f

San&o aliz facultates abfolvendi à cafi-

bus refervatis Sedi Apoftolice etiam i5

ia

lo

Bulla Cene, five deinde conceffae fuerint

jl

1iDn-

que

(y) Part. 3. cap.7. pag. 24€.

ys

416

DISPUTATIO 'VII.

u

intuitu. &- in ordine ad Indulgehtias,

j

five ex alii$ motivis.

Et quantumvis

hoc füfficere deberet ad manifeftandam

]

a

hacinre, que pertinet ad fcopum, de

quo agitur, noftram intentionem, ni-

: d

hilo tamen minus repetendum efle duxi-

n

mus in noftra conftitutione incipiente

I2

F

i,

1

Convocatis, fufpenfas effe omnes faculta-

^

tes abfolvendi & difpenfandi, five con-

j

W

cefífas caufa, & occafione Indulgentia-

rum, five conceffas ex quocunque alio

E

titulo, vel caufa, quando agitur de ea-

rum ufu extra Romam; non tamen in

Urbe; & quando agitur de earundem

ufu fupra f'eculares, non tamen quando

agitur de earum ufu velextra vel intra

Romam , fupra fübditos Regulares pro

f

ilis Prelatis, & fuperioribus Regulari-

x r

bus, qui funt in legitima poffeflióne di-

n

&arum facultatum , ficuti etiam füpra

"

5 52. memoratum fuit.

4 (

ll

N

Iii.

Ü

IT

De Apoflolica . ConfHitutione | incipierite

s

CONVOCATIS, fignata Die 25.

-----

n

JNowembris 1749.

34

33. Non hic integram de Annis

lIN

Sanélis hiftoriam componere intendi-

d

inus: à multis enim aliis hoc factum eft;

V

& etiam

Wm

l

li

DE INDULGENTIIS,

417

t

& etiam occafione Anni San&i celebrati

Xunyy

à Benedi&to Papa XIII. à fuüpra citato

du

Paire Zifani ex ordine Praedicatorum :

I, de

ac propterea omittemus enarrare, quo-

l, fj-

modo & in quo numero Noftri Prede-

lu

ceffores inceperint deputare minores

ij

Ponitentiarios, & poftea alios illis ad-

j

jun&os, in Bafilicis SS. Apoftolorum

igs

Petri & Pauli, S. Joannis, & S. Mariz

li

Magjoris, ad excipiendas Confeffiones,

d)

& ad abíolvendos à fuis peccatis omnes

n

illos, qui venerant ad eas vifitandas pro

i

confequenda plenarialndulgentia. Nec

zi

pariter loquemur de deputatione, que

D g

tra&u temporis à Cardinali Urbis Vi-

vt

cario etiam fieri incepit circa alios Con-

lrep

feffarios, qui in ipforum Ecclefiis exci-

jon

pere Confeffiones poffent pro majori

ii

Ponitentium commodo,

Deputatio-

z i

nem tam minorum Poenitentiariorum in

Bafilicis, quam adjun&torum, ficuti pa-

riter Sacerdotum. à Cardinali Vicario.

electorum, Nos invenimus fuiffe intro-

ductam, & dicere poffumus, nos etiam

d

dedu&am vidiffe in praxin aliis duobus

precedentibus Annis Sanctis, quos Ro-

u

mza celebrari vidimus.

Dabantur Ora-

culo Pontificio opportunz facultates mi-

noribus Penitentiariis Bafilicarum & ad-

junctis, & eodem interveniente Oraculo

T

! iüm'?

dabantur à Cardinali Vicario alique fa-

(un

cultates Confeffariis, quos ipfe defigna-

il

. D. Zimort Tr. dePonü.P . 1LT. Dd4 bat.

j

)

418

BISPUTATIO-WPN.

bat. Exinde quzdam fpecies Confufio.

nis & inordinationis nafcebatur, tametft

]

nni

publicarentur inftru&iones pro recto ufu

yilm

facultatum conceffárum & illis, & iftis,

H

ll

& per varias notificationes varia folve-

rentur dubia, quz f'epe fepius orieban-

i

tur

Nos omnia in una Conftitutione

unire ftuduimus, quce Conftitutio ea

ä

Huic

ipfa eft, de qua modo loquimur.

ao

|

inferuimus facultates , quas minoribus

Irrun

Ponitentiariis Bafilicarum concedimus,

-

Fs

& aliis Confeffariis adjun&is in iftis, &

aliis Urbis Ecclefiis, inferuimus inftru-

,

&iones pro recto earum ufu, facultates

i

conceffas Confeffariis à Cardinali Vica-

&i d

rio defignatis, declarationes aliquorum

boqni

dubiorum alias propofitorum; ut adeo

E

in unico oculi i&tu, uti dici folet, qui-

m

libet videre poffet, quantum requiratur

"æcuiari,

ad adimplendum in futuro Anno Sancto

fj

Minifterium Penitentiarii, & ConfefTa-

ET

rii, uti fupra, defignati.

Unde nihil

lh i

aliud füpereft, quam ut exhortemur &

i

injungamus, uti exhortamur, & injun-

U (

gimus cuilibet tam Ponitentiario quam

Confeffario defignato , ut attente legat,

'l: fHW(

:

quantum cuilibet concedatur , ne fuüce

h

(

authoritatis limites excedat non fine

prejudicio füze animc, & animarum

N

Poenitentium.

A

r

i

b

$. II.

J

DE INDULGENTIIS,

419

Anfil

$. IL

Lanej

(do u

De faculiatibus in ConflHtutione , cow-

tifi

VOCATIS, fro imminente Anno San-

tne.

& Conce[fis .Peenitentiarüs , in ordine

Qndn.

a4d ABSOLUT10NFS 4 fectatis,

D

- €? cenfuris incurfis.

ib a

W

34. Duo funt, que Nobis in pro-

De Poeni-

pofito inftituto notatu digna videntur.

tentibus

II

Regulari-

Y

ALl

m

Primum vefpicit Penitentes: alterum

us.

pertinet ad peccata.

nils, t

ii

35-

Graviseft controverfia, utrum

fl

aliqui Regulares tempore Jubilei Anni

Vi Vit

San&i, vel etiam in aliis Jubileis, in

Üyon

quibus datur Penitentibus facultas eli-

T

gendi fibi Confeffarium ab Ordinario ap-

iM d

probatum, confiteri poffint Confeffario

Ut

feculari, veletiam Regulari alterius Re-

Ü 5311&0

ligionis, qui approbatus fit ab Ordina-

vnfel-

rio pro excipiendis fzecularium Confef-

j t

fionibus, &utrümhocpoflint fine licen-

eml

tia fuorum Superiorum? alique enim

t

Religiofie Communitates, aut Religio-

du

nes, privilegiis gaudent ipfis ab Apo-

felds

Íítolica Sede conceffis, vi quorum, non

y lt

obftante facultate, qua temporibus Ju-

yn ld

bilai datur, confitendi alicui Confeffa-

jl

rio approbato ab Ordinario, hoc pro-

hibitum maneat earum alumnis, fi non

expreffus concurrataffenfus Superiorum

fuorum Regularium. — TalePrivilegium

dici-

Dd2

z

)

420

DISPUTATIO VIL

l4

dicitur effe conceffum à Leone X. Mi-

i

t

N

,

nimis, ab Alexandro VI. Ciftercienfi-

j

bus, À S. Pio V. Predicatoribus, à Six-

hu

to V. Barnabitis.

Amplum eft illud

em

gPoipt

privilegium , quod Gregorius XIII. con-

J

ceffit Societati Jefu in Bulla incipiente :

3b

i

ïw

IDecet Romanum Pontificem , ubi declarat,

^

non e[fe, mec fore unquam mentis nofire aut

du

dN

N

"

i

Sedis Zlpoftolice , ut perfone Societatis , abs-

i x

que expre[Ja Superiorum ejusdem . Societatis

licentia , utantur. facultatibus , que in. 5fuhi-

Y

sian

leis, Bullis Cruciate &c. battenus. conce[]ve

funt, aut in poflerum concedentur, etiamfi in

1

illis expre[Je indulgeatur , ut omnes Regula-

zIS d

1

ves etiam Mendicantium .bujusmodi. faculta-

AXl

|

8 U

iibus uti po[[mt.

Et de hoc privilegio

alii Ordines Regulares pra&tendunt fe

d

participare per viam communicationis,

zil

uti bene obfervat citatus Pater Conflan-

slinim

tini (z).

'W/)!J'fbw

hm

36. Queftio iíta accurate difcuffa

eft in opere pofthumo, cui titulus de

zf

Privilegiis Religioforum, Opere compofi-

i

to à quodam Canonico Regulari Latera-

uf

nenfi predefun&to , quod P. Eufibius 44-

if

mort pariter Canonicus Lateranenfis nà-

[

per in lucem dedit, & notis diligenti-

A m]

bus, & accuratis illuifcravit (a).

Inpre-

dicto

l

(z) In fuo Tra&tatu de Jubilzo part. 3. cap. $.

n

$. Secundum quod.

' (3) De poteftate Regularium eligendi fibi

i

In

Confeflarium. num, 17. pag.75o.

UW

l

-DE INDULGENTIIS.

42l

3

Al

]

[

di&o Opere fufe probatur, poffe Cano-

MCenl

nicos Regulares Lateranenfes tempore

E

Jubilzi eligere fibi etiam absquefuorum

Wi

Superiorum licentia Confeffarium five

l.

Secularem, five Regularem alterius Or-

Jite:

dinis, ab Epifcopo tamen approbatum.

[

P.V iva in fuo fepius citato Tractatu (b)

generaliter hanc examinat quzftionem:

& denique fequitur opinionem contra-

riam libertati Regularium, atque non

T

nifi üt probabilem agnofcit fententiam

ipfisfavorabilem. — Natalis Zllexander (c)

profitetur, fe reperire non poffe, quo-

modo talis libertas tempore Jubilzi Re-

gularibus aufferri poflit.

Cardinalis de

Lugo diftinguit inter Bullam Cruciate,

tl

& Bullam Jubilei, dicens, vigore pri-

mz à Regularibus eligi non poffe Con-

w

trüpa

feffarium approbatum ab Epifcopo pro

fecularibus, absquelicentia fuorum Su-

Ti

periorum Regularium: quod pariter fta-

tutum fuit à multis Summis Pontificibus

thils

o

Noftris Predecefforibus, acetiam à No-

bis in noftra Conftitutione incipiente

la

"Apoftolica Indulia (d). Privilegium enim

Cruciate eít privilegium permanens,

pj

QUi

jl

quod, fi in Religionibus fuum haberet

vigorem, haberetad earundem damnum ;

hr

poffe autem à Regularibus eligi fupradi-

Dd 3

um

"T

(b) De Jubilzo quaft. 9. art. r.

Cc) DeIndulgentiis cap. 3. regul. 17.

(d) Ordine centefima $. 7. Bullar. tom, 1.

x

ji

422

DISPUTATIO VIE

z

us

&um Confeffarium vigore Jubilzi, quod

/li

privilegium exiguo durat tempore, &

J

LW

favet omnibus, nec ulli nocet.

Alii

deinde docent, hanc controverfiam non

D

habere locum, quando Regulares pro

deponendis- Confeffionibus adeunt Pc-

Ü

ln

"m

D

nitentiarios minores Bafilicarum Urbis

aut in Anno Sancto, aut extra Annum

I

n

Sanctum; tum quia hoc publicé ab ipfis

aM

A

i

in praxin deducitur absque aliqua licen-

tia fuorum Superiorum , quod fecum af-

J

fert tacitam quamdam permiffionem

[i

D

Summorum Pontificum; tum quia, cüm

ifti Peenitentiariis à Romanis Pontifici-

H

bus fint collocati in Bafilicis ad excipien-

n i

das Confefliones omnium fidelium tam

Secularium, quam Regularium; Reli-

nj

giofi, qui ad iftorum facrum Tribunal

,

accedunt, accedunt confeffuri Sacerdo-

glti(n

ti defignato à proprio Paftore, Roma-

emire

nus etenim Pontifex Supremus eft Paftor

iaf

omnium Chrifti Ovium, &omnium Pa-

D

lt

ftorum earundem. Authores, qui ita

li

i

docent, magnó numeró refert, & fe-

quitur Rotarius (e).. Fufe idipfum con-

K

firmavit Pater Sirus, qui multis annis

)

munus Penitentiarii egit in Bafilica La-

teranenfi, in 'Tractatu de facultatibus

ij)

Uj

Minorum Penitentiariorum Bafilicarum

1]

!

Urbis (f). XNos veró minimé eorum

Con

juri

(e) In Theol. moral. Regular, tom. 3. lib. 1.

cap. I. puntt. 2. n. 18.

(f) Part. 1. cap. 1. dubio 6.

D

ji

.DE INDULGEN TIIS.

423

li qi

juri prejudicare volentes, fed, uti dici

X (

folet, jura juribus addendo , & unicé cu-

JcAh

pientes confcientias magis magisque fe-

d nor

curas reddere, expreflimus in facultati-

A o

bus, quas currente Anno Sancto conce-

u .

dimus Poenitentiriis Bafilicarum , etiam

t Ub

iftam, videlicet, quód abfolvere poffnt

Tudtnun

]

- - - quascunque perfonas fibi confuentes,

ii

j

M

h

etiam. Regulares, cujuscunque fint . Ordinis,

T

i

Congregationis , & inftituti , etiamfi ex pra-

m

féripto Superiorum vel fuarum Conftitutionum

J

etiam à Sede poftolica approbatarum , dl

Tur

alüs ex Indulto, decreto, aut precepto ;dpo-

[

Pont

fiolico extra propriam Religionem peccaia Jua

datpt

confiteri . probibeantur.

De pec-

idtum z

37*

Et hec de his, quz pertinent

ad Ponitentes.

catis &

m li

Jam veró in Ordine ad

cenfuris,

n Trous

