fine metu tamen

« caülä

propitiatio peccatorum fit

"m

homo effe non debet

quia poenitentis fatisfa-

U

» &io divino tantüm penfatur judicio, non hu-

»manos; proinde quia miferatio Dei occulta eft

uoüdlet

(UM.

yfine

DISPUTATLIO ^:YH.

» fine intermiffione flere neceffe. eft,

Es156.

» Piymol. c. 19. — Poenitentia appellata eft quafi

» punientia, eoquod ipfe homo in fe puniat pce-

»hitendo, quod malé admifit; nam nihil aliud

B^

u

»agüunt, quos

T

er? penitel, hifi utid, quod male

»fecerunt, impunitum efle non finant; eo quip-

» pe modo fibi non parcentibus ill

€ parcit, cujus

» altum juftumque judicium nu

llus contemptor

» eVüdet.

9t

»/

j

Eucheriis Gallus. in l. 4. Reg. €. s. ait:

»ber panem fübcinericium, quem verus Klias

» Dominus nofter precipit exhibere, quid aliud

v

» àccipiendum eft, nifi peenitentium fatisfa&io.

Y

D

9. d

4 E

,',1. 01

4s anno 64o. Hom.4. in Cen. ait:

» Qui peecando fa&tus eft ei in

imicus, nifi fatis-

» facien

do noh poteft ei reconciliari , ut fiat

,amicus. .Ef bom.rr. Poenitentia fatisfactionem

» Oftentat, fatisfaGio fibi veniam divin

a pietate

» conciliat.

M

Nec enim poterit indu

lgentia tri-

»bui, nifi ita Dei poffit confeffion

e (id eft pub-

» lica poenitentia) placari.

28. Beda.anno

700. Expof. alleg. in Esdram

lootensoalt :

» Multi laboris eft, eum, qui ac-

» Cepta fidei Sacramenta peccando contemnit,

» priftinam recipere dignitatem ; quia non huic

ii

» facileemundatioperaquam baptifmi denuo dari

»Poteft , fed fcelus longo peenitentiz labore,

» largis lachrymarum fluentis, diftrictiori conti-

» nentie fudore eluendum eft.

29. Jlcuinis anno 630. de divin. Offic. c. I5.

alt: , Qui veram.penitentiam faciunt , agant in je-

»junio & fletu, in eleemofynis, & orationibus.

» E in Pal x18. ad állud j Exitus.aquarum de-

VRL

,dUxe-

DE INDULGENTIIS.

79

DI

, duxerunt oculi mei, aii: Veram femper egit

g

» penitentiam hic fpiritus, & non ceffavit influen-

:Dfüfpæ,

» tis lachrymarum antiqua delia diluere, ut tu

il dfuj

as, nifi veram penitentiam egeris, tibi

» intellig

Vera eft

i dl

b

facile non dimitti, quc gefleris.

r fletibus commiffa di-

Qu

,cnim ponitentia, jugite

du cuj-;

,luere, & abluta non iterare.

DT

3o. dnaflafius INicenus. anno 860. Queeft.

76. ait : ,, Etiamfi fit San&us is, qui condonat,

C5.a

,nifi & is, qui peccavit, apud Deum puré &

füs ff

» finceré poenitentiam egerit, non ei remittetur;

BP

hu

sfatio,

, etenim cüm Maria Moyfen maledi&to appetiif-

»fet, Moyfes quidem condonavit, quam fepa-

A. d

, tata fuit extra caftra feptem diebus.

tif fs

31. Rodolpbus Flav. 1. 3. in Lev. c. 3 ait: , INon

, fmaf

, fufficit peccata deferuiffe, nifi congrua fatisfa-

N

,Gione, quod iniqué perpetratum eft, abo-

Wt

p leatur.

eli

32. Smaragdus. anno 970..in Diadem. c. 14.

jd )

ait: ,Ille penitentiam digné agit, qui reatum

T Est

, fuum fatisfa&ione legitima plangit. Et 6.29.

»Nequaquam Deus delinquenti parcit, quoniam

1, qii

CTLefU.

» peccatorum aut flagello temporali, ad purga-

»tonem ferit, aut judicio zterno puniendum

a nond

vll Ü

,relinquit, aut ipfe in fe hoc penitendo punit,

» quod male geffit.

jz d

jor at

33. Petrus Danii

anus anno Iogo. Serm. d.e $.

Andrea ait: , Ne tibi blandiaris, fi graviter pec-

, canti levior peenitentia a manfueto vcl diffimu-

)nc.er

» lante dictatur, cüm in purgatoriis ignibus per-

ii

» ficiendum fit, quidquid hic minus feceris; quia

mitionb

imus.

, dignos penitentice fru&us quarit Altifli

iquamï.?i

34. Mi-

D

jo

H

8o

DISPUTATIO VII.

j

Tar

34. Micbadl Pfellus. anno 105o. in Difput. ait:

» Quot afferemus lachrymas, ut fonti baptifmi

v

»exequentur ? Facilé concordari poffunt, .que

a

» ante baptifmum peccata füunt ; quze autem poft

Yj ;I]Ub

, baptifmum, muluslachrymis indigent, nec fa-

il

il

» cile condonantur.

qu

35. S. Znfilmus anno 1080. ad c. 3. Matth.

Iile

i

ait: , Poenitere eft anteaCta deflere, & deflenda

Jn' M

»non committere ; agere ponitentiam eft poft

»ponitentiam fatisfacere, jejunando , eleemo-

(l

wl V

» fynas dando &c.

Et in 1. Cor. x1. Peccata fi-

» Veparvafivemagnaimpunita effe non poffunt;

^

l

V

» quia aut homine puniente, aut Deo judicante

» ple&untur.

TAU

1»

j

36. S. Bruno anno 1080. ad c. 12. Epift. ad

Hebr. ait: , Licet peccata dimittat Dominus ,

R

»nulli tamen pona remittitur, quin vel in hac

RUR

» Vita, velinfutura folvatur, vel ab ipfo homi-

um

»ne fpontanea voluntate, vel ab alio fibi infe-

» rente,

En! per mille annos primitivz Ecclefiz fen-

fus univerfalis fuit, Chriftum nolle applicari

fru&um fux Paffionis peccatoribus poft baptif-

mum relapfis, fine propria eorum fatisfa&tione.

Impoflüibile eft, aliam nunc effe mentem Eccle-

fie, dum conferendo indulgentias fru&um Paf-

l

fionis Dominicz peccantibus elargitur.

j 89

PnoBATUR 5. Exvariis Rationibus.

!

RaTtro I.

Y

Si Chriftus fructum füzs Paffionis

AOI

vellet per Indulgentias plenarias quotidianas ubi-

vis nunc obvias omnibus poft baptifmum rela-

X

pfis plenarié ac totaliter applicare, dummodo

'm['w

detefcemur füa peccata , & adimpleant conditio-

AW

nes

D*Wï

DE

INDULGENTIIS.

81

a

nes inIndulgentiis prefcriptas, plerumque levif-

Diptif

fimas, fequeretur quod in materia circa fatisfa-

T-qui

&ionem practicé vix hilo diftemus ab hzreticis.

m pofr

Heretici enim dicunt; quod Chriftus omnibus

Nb

veré peenitentibus contulerit Indulgentiam ple-

nariam fine ulla noftra fatisfactione.

iNos autem

3 Mil

diceremus: quod Pontifex omnibus veré peni-

t d

tentibus conferat indulgentiam plenariam , dum-

1dt d

modo geftent Numifma à Papa benedictum , vel

; bem

recitent faltem unum Pater ; aut in articulo mor-

at -

tis faltem devoté pronuntient nomen Jefü &c.

Sed hoc eft abfurdum.

pofint;

at

Rario IÍ. Si neceffitas fatisfa'&ionis con-

grue exüngueretur per indulgentias plenarias,

Toit. i

tot & tante contentiones Theologorum cum Hz-

J ,

reticis tempore Tridentini fuiffent fruftranez &

v r

lepide quoadarticulum de fatisfa&tione. Velenim

jj

eorum argumenta, ducta ex Scripturis & Tradi-

tione, fuiffent infirma, utpote elidente omnem

p ii

fereillorum textuum vim frequentia Indulgentia-

cefe t

rum; vel potuiffent Theologi potius fedare ani-

R appliæ'

mos hareticorum, affeverando, doGtrinam Ec-

clefie Catholicze tantum procedere /Peculativé,

x

TO

non fraüié, eó quod in praxi tantum opus fit

geftatione parvi Numifmatis Papalis, aut recita-

yen

tione unius Pater, aut pronuntiatione SS. Nomi-

du

,

nis Jefü &c.

Que omnia quam abfurda fint,

nemo non videt.

yibus

RaATro III.

yehifit

Si Ecclefia haberet potefta-

"m

tem, per indulgentias plenarias innumeras exi-

ianas 11*

fmum P

mendi fideles ab onere congrué fatisfaciendi , fe-

queretur, quod Ecclefia per quatuordecim prio-

dunm?

ra Secula hanc fuam poteftatem vel ignoraffet,

F

vel

j conï;j

»

D. Amort Tr. dePenit. P. III.

82

DISPUTATIO VIL

vel eam non exercendo fideles fuos crudeliter

"

traéctaffet, eosque fine remedio, in thefauris fuis

reclufo, ad pornas purgatorii dimififfet, fed hoc

iterum eft abfurdum, & cogitareimpium. Ergo.

"ni

Maj. patet ,, quia ex Hiftoria Indulgentiarum con-

ftat; usque ad annum 139o. nullam fuiffe concef-

fam Indulgentiam plenariam pro omnibus fideli-

bus.

Indulgentiam. enim Cruciatarum, qus& co-

perunt primum Szeculo undecimo, nonpoterant

lucrari fenes, nec infirmi, necfemine, necju-

niores, nondum militi& apti, nec pauperes, qui

fuis impenfis non poterant militare, nec etiam

r

uxorati, qui debebant alere uxorem & liberos.

ii

Jubilea autem tantum coperunt anno. 1300. &

folum Romz.- Alie autem Indulgentie plena-

rie, quarum vix fex in toto orbe numerari po-

terunt ante annum 1390. erant tantum locales,

que vix à millefimo obtineri poterantinter Chri-

;

ftianos.

m

Rarro IV. Scriptores Catholici Luthero

& Hireticis exprobrant, quod tollendo opera

ponalia fatisfatctoria introduxerint doctrinam

blandam carni, & fanguini.

Si vero Ecclefia per

Indulgentias plenarias eximit fideles ab obliga-

tione fatisfaciendi congrué, idem poteruünt ex-

probrare heretici Romane Ecclefie , ac dicere:

fi Romanus Pontifex tam generaliter poteft eam

obligationemtollere, verofimile eft, eam à Chri-

bl

i

fto nunquam fuitfe impofitam.

RaA-vrio V. Concilium Tridentinum Seff.

14. C.8. neceffitatem fatisfaCtionis probat ex intrin-

feca inconvenientia rei, fi Chriftus poft bapti-

Ls

finum relapfis tam facile remitteret peccata fine

r

fatisf

bE INDULGENTiIIS.

83

Criddj

fatisfa&ionecongrua. In eandem vero iriconve-

(sf

nientiam Ecclefia reincideret, fi per indulgentias

f

plenarias tam generaliter fideles eximeretab one-

h. Iro

re congruz fatisfactionis.

TU CUt

Ra-mro VI. eft Cajetani Cardinalis "Tra&. 1.

(eeongs

de Indulg. queft. 1. his verbis: ,Indignus amicabili

u ii

» adjutorio eft indignus aliena) fatisfaCtione; fed

T

»negligens fatisfacere per feipfum indignus eft

p

,amicabili adjutorio, quoniam , fi ego pro me

?, I

»ipfo nolo fatisfacere, non amice peterem ab

p g

»,amico, ut me negligente fatisfacere, ipfe pro

IN

»Ime pateretur : €rgO.

Nec obftat, quod Chri-

t Toeny

»ítus, & Sancti jam pafli fintj quoniam fimilis

9l

» eft ratio de paffionibus prsteritis & de futuris;

üe p

» quia illis folis profunt preterite , pro quibus

r o

» patiendum eratj & ideo, fi pro hujusmodi ne-

f Iv

»glgentibus non fuerat ab amicis patiendum,

Vr

»necpoftea, quod pafii funt, illis amicorum pro-

» funt paffiones,

ji Lutt

RaTro VIL que etiam eft Cardinalis Caje-

ndo 0f

taniloc. cit. his verbis: ,In qualibet bene ordi-

dodri

,nData Republica, quantumcunque rationabilis

fedelut

,adeffet quandoque caufa difpenfandi commu-

d di

,nem Thefaurum in cives gravatos ere alieno;

yotertmid

, negligentes tamen folvere, indigni cenferentur

»adjutorio thefauri; ex eo enim, quod poffunt

D

| poælt D

, de fuo folvere & non curant, indignos fé red-

, dunt tali fublevamine, &nifi tales pro indignis

eamäChï

»haberentur, foveretur negligentia, quoniam

» lii horum exemplo ad fimilem negligentiam

n $

ueull

» provocarentur; legis autem eft; facere virtuo-

»Íos, non negligentes. lgitur cum Ecclefia fit

! pOü y

,àDeo ordinata, equum non eft, ut fpiritualis

2

»difpen-

)

DISPUTATIO VIEL,

84

(Jof*

» difpenfatio thefauri neghgentes fatisfacere pro

Y ss

»dignis habeat; hoc enim veré effet enervare

j

fatlefaähones poeenitentiales.

hn

Ramr:o VIII. eft NNavarri in Commentario

:

de Jubilzo INotab. 21. ubi fic ait: , Movetme ad

]r f

[l

,hanc opinionem tenendam , quod per eam In-

20

dulgentus fuushonor iervatur, Chriftiani ad fub-

a D

, eunda opera peenitentie excitantur, obítruun-

l

tur ora in Indulgentias debacchantlum & fuffra-

d

» gia Ecclefie non contemnuntur, & negligentes

»Íui corporis peenas pendunt, aut faltem. dili-

h

X gentxæ aliorum fructum non percipiunt.

M

Rarro IX, quz etiam eft Navarri loc. cit.

M

his verbis: ,Indignus eft aliena ope, qui fibi

*

,non vult opitulari, cum poflit ; cui alluditillud

at

É Apoftoh : Qui non vult operari, non mandu-

N

cet

Qui ergo poenitens non vult

aut non

n

)

curat, cum poffit, fatisfacere de reliquiis fuo-

N

»IUum peccatorum, indignus erit ope aliena.

;

Racro X. que pariter eft Navarri loc. cit

his verbis: ,,Vicarius & Delegatus alicujus non

debet facere id, quod Principalis non faceret;

at Chriftus non juvaret fuis fatisfactionibus eum,

p

»Qui torperet

& fibi fubvenire negligeret, jux-

d

»taillud: Vigilate ergo &c.

RA-EO XL

Qu eft Concilii Tridentini, dum

ä

Seff. 14. c. 8. probat neceflitatem fatisfactionis

)

his verbis:

,Sane & divine juftitiz ratio exige-

,re videtur, ut aliter ab eo in gratiam recipian-

»tur, qui ante baptifmum per ignorantiam deli-

»Querint, aliter vero, quifemel à peccati & dee-

T

d

»Ionis fervitute liberati; & aceepto Spiritus

)

Mm

San&j

DE INDULGENTIIS,

85

lr h

» San&i dono fcientes templum Dei violare, &

Ileryu

»Spiritum San&um contriftare non formidave-

»,tint: Et divinam clementiam decet, ne itano-

Dentang

»bis absque ulla fatisfa&ione peccata dimittan-

vtned

»tur, ut occafione accepta peccata leviora pu-

tD

»tantes velut injutii, & .contumelioti Spiritui

ttialfi

» Sancto in graviora labamur, thefaurizantes no-

D

» bis iram Dei."

Ita Tridentinum.

Quivis au-

ii

tem videt, hanc rationem nuliam habituram vim

tglpats

contra hwréticos, Ífi Ecclefia per indulgentias

plenarias quotidianas, ac cuivis obvia poffet; &

ialtem di

It

vellet tollere neceffitatem preftandi fatisfactio-

1106

nem; refpondebunt enim hzretici, & cogita-

bunt: fi Ecclefia convenienter remittit omnibus

, Qu d

hdu

veré ponnitentibus fatisfactionem , nec inconve-

n m

niens;erit, fi Chriftus generaliter omnibus veré

, at

ponitentibus det plenariam Indulgentiam , & re-

mittat fatisfactionem.

jl

t "

RaTro XII. eft S. Bonaventure in 4. d. 20.

q.5. ubi fic ait: .,Dicendum, quod fi Deus per

i loct

»feipfum fic miferetur, ubi femper velit tenere

js?

»Íuam juftitiam; multo fortius Dei Minifter:

on i

»Uunde difpenfatio bonorum Ecclefixw difcreté,

onibuse

» & cum moderamine fupplendaeft; alioquinnifi

Et ne

n

» difcreté fieret, Deus non acceptaret.

»bona fpiritualia poffent ditlipari, aut contra

jris

» divinamacceptationemtribui, quamvis poffent

gU

» bona temporalia non folum difpenfari , fed et-

j at

»iamdiffipari. ItaS.Bonaventura.

Argumen-

tum poteft fic formari: Non convenit jegibus

j yeciplï

um

divinefapientie, ut Deus fe obligetad acceptan-

dam quamcunque remiffionem peccatorum & fa

yiié

tisfactionem à Romano Pontifice, etiam rationa-

p YP

V

N

"

n

bili»ter

y!

86

DISPUTATIO VII.

at

biliterfa&tam; ergo non tenetur acceptareindul-

N

gentias irrationabiliter conceflas ; atqui irratio-

1

nabiliter concederentur, fi non tantüm pro cafu

)

particulari confiderata difpofitione alicujus per-

m

fonz, fed generaliter per remiffionem univería-

lem quotidianam in tota Ecclefia non haberet

n

"d

i

amplius locum juftitia in peccatis poft baptifmum

commiffis; ergo.

g i

l

RaTro XIII.

Que etiam eft S. Bonaventure

loc.cit.

Dona & miferationes Spiritus Sancti do-

a.

st

(

nantur cum &quo libramine; non autem hocfie-

ret, fi Spiritus Sancti dona darentur indifcrimi-

l

natim zqualiter omnibus, quantumlibet inzqua-

liter difpofitis: ergo. — S..Dottor fic ait: ,, Quan-

zf

» titas indulgentiz menfüratur fecundum re&tum

» judicium Pontificis; ille autem confiderag& cau-

»fam, pro qua reputat eum dignum tantagratia,

» quia omnes fideles debent illud in corde pra-

»fupponere, quod dona, & miferationes SanCi

At

)

» 9piritus donentur cum equo libramine.

RaTro XIV. Do&ores Scholaftici, qui

primi fcripferunt de indulgentiis, & quidem eo

Seculo, quo modernus Indulgentiarum ufus ini-

tiafüumpfit, agnofcunt, Ecclefiam tacité agno-

fcere obligationem fatisfaciendi pro peccatis ;

ergo Ecclefia fübfequentibus Seculis eandem ex-

plicationem primevam intentionis fuc fecuta eft.

"nt. patet ab indu£&ione primi, qui de hac re fcri-

pferunt, fuerunt Paulus Pa[Javienfis , Allenfis , Al-

At

tiffodorenfis , Hoflienfis , Bonaventura &c.. qui una-

!

J

nimiter agnoverunt, Ecclefiam cuivis diftribuere

indulgentiam, fecundum quod quisque dignus

'11..

fuerit.

Paulus Pa[Javienfis ait: ,,Concedo indul-

!

| U]

»Ben-

l

DE INDULGENTIIS,

87

iil

»gentias valere, quia Ecclefia obligat fe orare

Lmfi

»pro illo: Nec tamen dico illis prodeffe, qui

Droci

» traude adhibent, volentes vivere luxuriofe &

mll& f

» fplendidé.

Alenfis ait; Peccato mortali debe-

Vs

»turponasterna; unde nunquam dejuftitia pof-

i

» fet obtinere plenam Indulgentiam, nifi de, Dei

ii

,»mifericordia fieret fibi Indulgentia, propter

» quod debet femper in vita ifta niti ad fatisfattio-

J

»nem. Si autem quandoque contingat ipfum.

st

» fuiffe attenuatum , tunc conveniret, quod ju-

T ocfe

, Varetur à fratribus; attenuatus dicitur refpectu

(itrim

»pone, quam implere non poteft... Zlitifiodoren-

qmq

»/i5 ait: Ad hoc, quod indulgentie valeant,

)Qu

»quantum promittit Ecclefia, exigitur neceflitas

1 edr

»loci; &illius, cui fitindulgentia, quandonon

hr Cl

» poteft jejunare pro debilitate, vel propter egri-

, tudines injun&tas penitentias facere.

$. Bona-

n

qui n

» ventura ait: Coricedo, quod Indulgentie valent,

jons

,non equaliter omnibus, fed fecundum exifti-

Tif

,mationem ejus, quam habuit, vel habere de-

:la.md,

»buit, qui indulgentiam fecit."

Tta Paulus Pres-

.qiüe

byterPaffavienfis, qui fcripfit circa annum 1200.

vum d

in Summa de penitentia edita à Duellio'Tom. 1. Mi-

fcellaneorum. — lenfis part. 4. q. 23. art. 1.

l-

tb g

Bonaventura l. ec.

fÜ peC(':i

tifiodorenfis 1. 4. de Relax.

RaTro XV.. Seculo XII. quo ufusmoder-

g ennit

u f

narum indulgentiarum invaluit, prorfus igno-

ratum fuit, quid valerent hz Indulgentiz, & fe-

hi

A'W

ré omnes fcriptores unanimiter judicarunt, non

tam facili conditione obtineri plenum indulgen-

6( qdi "

tiarum fru&um, prout judicat fententia contra-

J

A

ria; ergo mens Eccelfie ab initio , quo has in-

i u D

dulgentias invexit , non fuit tollere omnem ob-

j

Bu

liga-

P

d

j

$8

DISPUTATIO VIL

jj

ligationem fatisfaciendi. —4mi prob. Ex Paulo

)

Pa[Ja. qui primus de hac re ad initium Seculi

fl

XIII. feripfit; recenfens enim opiniones Autho-

rum de indulgentiis fic ait: ,, Videndum, quid

»Valeant indulgentie? Super hoc feptem funt

» opiniones probabiles; feptimam autem ample-

f

» Cimur, licét alie poflint effe verz.

Primi di-

»CUnt, quod valeant, tanquam thefaurus, ut,

»cum alia defecerint , & jam mereri non poffi-

a

»mus, recipiant nos in &ternatabernacula.

Se-

",',*'JDL«' [

» cundi dicunt, quod valeantquoad deli&taigno-

»rantig.

Tertii dicunt, quod valeantquoad ve-

» nialia oblivioni tradita.

)j

uarti dicunt, quod

» Valeant tanquam quodlibet bonum tamen am-

»plius propter authoritatem Ecclefiz.

Quinti

» dicunt, quod valeant quoad mitigationem poe-

,ninpurgatorio, quod hic non peregit pro-

» pter mortis preoccupationem. Sexti dicunt,

»Qquod valeant quoad peenitentiamr negligenter

D

»pera&am. Septimi dicunt, quod in veritate

» Valeant propter duo, propter nummi donatio-

»nem, & quia Ecclefia feobligat orare pro illo."

l)

Ita antiquiffimus Scriptor.

Ex quo patet Seculo

XII. quo Indulgentiarum harum uíus invaluit,

nullum Authorum fomniaffe de tanto valore, ut

tolleretobligationem ulteriorem fatisfaciendi pro

eccatis.

RArro XVI.

Relaxatio fatisfactionis ex-

tra Sacramentum per indulgentias fuccedit rela-

xationi fatisfactionis, quz facta eft in Sacramen-

al

to poenitentie per Sacerdotem; ergo ficut Sacer-

dos in Sacramento condonando peaitentiam Ca-

d

[)

nonum non potuit tollere obligationem fatisfa-

|ltf

"f"fl

cægdi,

DE INDULGENTIIS,

89

I)

ciendi, ita neque Ecclefia eandem obligatio-

[] fooi

nem tollere poteft per indulgentiás.

ZInt. prob.

5 Atf

Ecclefia ab anno 1ooo. usque ad annum 1570.

IT Quj

in omnibus Bullis Indulgentiarum tantum abfol-

m fu.

N

vit à poeenitentiis à Sacerdote vel Canone injun-

any

ls

&is; ergo idem fecit, quod fecerunt antiquitus

lr

Confeffarii,, remittendo juxta fuum arbitrium

Àl t

Canones poenitentiales.

ZInt. patet ex omnibus

hod

Bullis indulgentiarum illorum temporum, inqui-

Qu $

bus femper continetur hec formula: ZNos de mi-

d

Jéricordia Dei confifi tres o.g. annos de injunttis ve-

Quoa

laxamus.

It qui

RaTro XVITI.

In omnibus Indulgentiis

n

effectus Indulgentiarum promittitur & obtinetur

uit

interveniente mifericordia Dei; atqui, ubiinter-

p

venit mifericordia Dei, prefupponitur in peni-

ol

tente difpofitio, quz flectere poffit Deum ad mi-

Yi du

fericordiam , adeoque etiam ftudium fatisfacien-

lr

di.

ZInt. patet ex formula omnium Indulgentia-

j veni

rum, in quibus adhibetur hec formula: 2Nos de

j dont

sifericordia Dei confift tres aunos o. g. relaxamus.

s proi

RATIO XVIIL

In multis Bullis & litteris

jiet at

Indulgentiarum Summi Ponufices & Epifcopi con-

i d

teftantur, feper modum fupplicantis orare Deum;

ut, intervenientibus fimul San&orum precibus

jvatrtt

figidi

& meritis, remittat ponitenti debitas poenas;

ergo fupponit Ecclefia peenitentem fe debere red-

(s &

dere dignum, ut fua oratio mereatur exaudiri.

"nt. prob.

Gregorius VII. 1. 1. Epift. 30. ad Geb-

gt i

Srane

bardum Archiepifcopum Salisburg. fcribit; Gau-

m

deat (Romipeta) quod diu quafivit , fcilicet S. Pe-

tri miféricordiam , per INos juxta votum fuum impe-

gnta

"Y

tra[Je.

Idem 1.7. Ep. 13. ait: .De divime pietatis

Á

'

^

Es

munert

(

|

|

9o

DISPUTATIO VII,

miunere confifi peccatorum. veniam pollicemur.

Et in

l

jf

Concilio Romano V1II. idem ait: Confidens de miferi-

j

I

cordia Dei, ejusque. püfime Matris abfolutionem . pec-

;: U

Ó

i

catorum largjor.

Joannes Epifcopus Cameracenfis

anno 1428. fic habet: .De Dei mifericordia, & Glo-

005

j

N

i

riofe Virginis at BB. Petri & Pauli, Santterumque

& San&arum meritis & interce[fionibus confifi 40. dies

j

i

j

|

velaxamus. Similes formse occurrunt plures in

u

litteris Indulgentiarum, Hinc & Paulus Paffav.

ait: Palere Indulgentias , quia Ecclefía fe obligat orare

YO0 €Q,

S. Raymundus ait; Jalorem Indulgentize

dependere à deprecatione Ecclefie, atque à numero, &

devotione fuffragantium.

$. Bonaventura dicit: Va-

lere Indulgentias, quia proficiunt Orationes Ecclefic.

Similia habent plures Do&ores.

RaTrIO XIX.. SummiPontifices nolunt pec-

care conferendo indulgentias; ergo nolunt con-

ferre indülgentias fine tacita conditione compe-

tenter fatisfaciendi. conf. prob.

Plerique Docto-

resagnofcunt, Epifcopos, & Romanos Pontifi-

wh

ces peccaturos , fi tam prodige, & indifcrete

conferrent Indulgentias, ut fatisfactiones negli-

gerentur.

N

S. THow. in 4. dift.20. q. r. a.3.

qq.2. C.ait: Inarbitrio dantis indulgentiam eft. ta-

VET H

xare, quantum per indulgentiam remittatur ; fi tamen

inordinai? vemittat , ita quod. bomines. quafi pro mibilo

ab operibus penitentie vevocentur, peccat faciens in-

dulgentias.

HosTreNsris Tit. de remiffionibus

d

ait : Concilium Lateranenfe ar&avit Epifcopos , me

propter. vemiffones indiforetas ,. &2 Juperfluas. contin-

gat contemni claves , & Jatisfattionem penitentie ener-

i

lil

j

vari: ergo Prelati, qui boc fecerunt , agant pani-

dentiam. Idem eft fenfus aliorum Do&orum.

A

RaATIO

DE

INDULGENTIIS,

9I

^. D

Ra-vro XX. Siomnesplenarie indulgentiae

.de tj

tollerent omnem obligationem fatisfactionis,

1041

homines fine dubio eligerent tantum eas indul-

!nwmæfgij

gentias, quz poffent facillimé obtineri , negli-

NU

gerent vero eas, quz habent difficultatem ; ge-

lw]ammp

ftarent ergo fecum aliquod Numifma Romanum,

Á

& negligerent Jubileum: Quod eft abfurdum.

p

RamTio XXLI. SiEcclefiaper quascunquein-

li Ms

dulgentias plenarias ubivis obvias revera tollit

lgt

X

omnem obligationem fatisfa&ionis ; cur aliqui-

bus indulgentiis anneGtit adeo difficilia opera,

M

quz minime funt neceffaria? Cur prioribus

jcit: V

Szculis tam arduas propofuit conditiones volen-

77

tibus lucrari plenariam indulgentiam v. g. iter

Romanum , militiam facram ?

Cur privando

lintye

infinitos populos tam falubri remedio mifit infi-

TW

nitam hominum multitudinem ad purgatorium ?

n

nulla unquam poteft reponi caufa, qux excufa-

qe D

ret Ecclefiam à tanta crudelitate , fi revera po-

Qs Porl

tuiffet tollere fatisfa&tionem feu injunctam, feu

jndit

z

fponte fufcipiendam.

Q D

[]

A

RarT1o XXIL SiIndulgentie plenarie habe-

rent tantam vim tollendi fatisfa&ionem omnem,

üm ii

D

annus Sfubileus, in quo fufpenduntur omnes in-

i

dulgentie plenari:, deberet potius vocari annus

;wf

It

,;'l«

muroris, luiius, & doloris, utpote in quo innu-

t W

meri homines ex defe&u plenarie indulgentia

y

detruderentur in purgatorium 3 at hoc eft ab-

mmomb

I

furdum.

i

n n

RaTrio XXIII.

Si Ecclefia poteft tollere

omnem reatum pomnz per indulgentias , poffet

t

Ff

Rtorun

etiam facere, ut calamitates temporales, pefti:

lentia,

Wi

j!

92

DISPUTATIO VIr.

n

lentia, fames, bella, non amplius effent in po-

nam peccati, fed tantum ad agonem, ficut dici

folet de peenis peccati originalis poft baptifinum ;

i

fed hoc eft contra fenfüum communem Ecclefiz,

"D]

quz perpetuóo in publicis füpplicationibus cla-

t

m

v

, Ut has calamitates fuis peccatis debitas

du

avcrtant. Hoc clamant omnes & finguli, quan-

tuinvis lucrati fint indulgentiam.

VUl

RaTrIO XXIV.AbfolutioSacramentalis facta

L

à Sacerdote vel Epifcopo tantum remittit par-

1

tem pornz proportionalem merito , difpofitioni,

contritioni, ac fervori peenitentis ; ergo idem

Prob.

operatur indulgentia Summi Pontificis.

conf. Antequam poteftas conferendi indulgen-

tias plenarias fuit refervata Summo Pontifici, ean-

DN

dem habuerunt omnes Sacerdotes, & Epifcopi

TR

authoritate clavium, ut docet Hoflienfis , Raine-

n

vius, ZIrmacanus , Gerfón, Dominicus Sotus, Mar-

r

Jilius,. Barthol. Fumus, Medina, Michaél Medina,

Theologus Concilii Tridentini, ex cujus man-

dato fuum Traétatum de indulgentiis edidit. D

.

5. €. 17. fic habet: Fuiego in ea fententia, ut Pe-

tro, C ejus Succe[Joribus indulgentias tribuendi po-

teflas ordinaria , reliquis verà tantim: ex comm

ifftone

[

& Chriflo tributa fuilfet.

Ceterum , cim relaxandi

penas ufum. ab univerfis Epifcopis ufürpatum: adver-

[

V

To, cium deinde omnium pene Tbeologorum in contra-

li 'UX

yiam partem (ommes enim docent im Epifcopis quoque

i

quandam in bac re e[Je ordinariam poteftatem) con-

|

fenfum faütis expendo , cium tertib tum Romanorum

Pontificum ,. tum. Conciliorum. Decreta , que . Indul-

j

gentias tribuere ad . Epifcopalem : dignitatem | pertinere

41

"NU

docent ,

INDULGENTIIS.

DE

93

docent , comfidero , mutata Sententia alios textus in-

li d

n

quirendos *video.

Racrro XX V.Multiantiquiauthores carpunt

Eccleüæ,

nimiam liberalitatem Epifcoporum , conferendo

Ibis d.

innumeras indulgentias levibus de caufis, idque

t debi

propterea folum, quia timebant, homines nul-

J que

lum amplius, aut exiguum fatisfactionum ftu-

dium adhibituros; ergo multó magis carperent

modernas indulgentias millies plures , & longé

Jl

levioribus de caufis conceffas, fi eo animo date

Ditt

effent, ut homines agnofcant, fe ab omni ulte-

Doltir

riori fatisfa&tione effe liberatos.

ALBERTUS

10 j

MAGNUSs in 4. dift. 20. art. 21. ait: Dicendum,

& D

qud -Epifcopus in fua Diecefi potefl conferre indul-

Indpen

gentiam, quantim vult, mifi à Papa limitetur 5 li-

f u

mitatio autem , ut mübi videtur , rationabilis ef , pro-

ATR

pter mimium abufum Indulgentiarum , que odo fumt.

yh, M

Rami0 XXVI. 7ridentinumSeff.25.ait : SS.

"

Synodus in. Indulgentiis concedendis moderationem juxta

veteren , & probatam in Ecclefía confuetudinem ad-

CUj 1

biberi cupit, me mimia facilitate Ecclefiaftica. difcipli-

elidi. |

ma ener«vetur.

De fa&o poft Tridentinum nume-

yit, il

rus Indulgentiarum non tantüm non fuit immi-

tribu:r«ilzj

nutus, fed & in immenfum auctus : fi ergo per

r(

1

has tam innumeras Indulgentias infuper tollitur

j rl

obligatio fatisfaciendi defiderio Tridentini nulla-

tenus fatisfactum eft.

W Jt-

» (

i

Rarro XXVII. Noneftconveniens,ut Ec-

y

L

4)] /

clefia remittat peccata omnibus per abfolutio-

(h

nem generalem fine cognitione diftin&ta pecca-

n

torum & ftatus peenitentis ; ergo etiam conve-

niens non eft, ut Ecclefia remittat poenas pec-

"

T

catorum fine cognitione de ftatu ac difpofitione

y p

poni-

li

94

DISPUTATIO Vii,

1.1

y

li

penitentis. .Cüm ergo remittat eas peenas'fine

bl

cognuitione fua, non remittet fine cognitione ac

difcretione divina, qus examinat merita fin-

jn

rdnc

gulorum.

Rar1:0 XXVIII. Noneftconveniens fecun-

;:

ii

düm leges divinz Sapientige gubernative, ut re-

1 rfue

linquat humano arbitrio abfolutam, & authori-

m »ME

tativam difpenfationem eorum donorum, quo-

rum in debita menfüra & modo difpenfandorum

d MA

j

J Ui

(

ratio jufta non poteft cognofci ab intelle&u hu-

LU

mano, & cujus infuper difpenfationis abufus

[

enormis merito effet timendus, ac facilis ; fed

M

i

talis eft difpenfatio Indulgentiarum , fi depen-

r

Tx

Ilv

deret ab arbitrio Epiícoporum, tollere obliga-

24

tionem fatisfaciendi per difpenfationem merito-

mtnt.|

rum Chrifti: ergo non habet Ecclefia eam po-

1 u

teftatem , fed tantum habet poteftatem difpen-

fandi merita Chrifti juxta condignitatem reci-

A

m

M

pientis foli Deo cognitam, & ad lancem Divi-

aïumïes'n

ne juftitic appenfam.

TT

]

T

Ravrio XXIX. Si Ecclefia haberet pote-

m

i

j

ftatem poft baptifmum tollendi obligationem fa-

tisfaciendi, non debuiffet fuis Catechumenis per-

mittere antiquis temporibus, ut tot annis differ-

rent baptifmum tantüm ex eo fine,; ut poftmo-

dum per baptifum tolleretur omnis obligatio

j |

ad poenam pro peccatis; potuiífet enim Ecclefia

inonere Catechumenos, in noftra Ecclefia etiam

poft baptifmnum dari inedium tollendi omnem

SNTOS

Wt

fatisfattionem propriam, videlicet indulgentias.

RaTrio0 XXX.

Si Summus Pontifex habe-

nl

tet abfoluté poteftatem difpenfandi thefaurum

ineri«

IEW';.DE

DE INDULGENTIIS.

95

Xf f

meritorum Chrifti, eamque illimitató, etiam in

titone l

iis cafibus, in quibus difpenfationis equitas de-

Ktit fj

pendet à circumftantiis humanz providentie in.

cognitis , tunc poffet ex eodem thefauro im-

E

pendere gratias actuales Gentilibus, Hzreticis,

* t

& peccatoribus, & augmentum gratig juftis,

V at

quibuscunque vellet ; poffet etiam ex eodem

thefauro fumere tantum fatisfactionum , quan-

Jrum, q

d

tum fufficeret ad mitigandam iram divinam in

Fal

Vi

lh

populum Chriftianum. — Nec fotef?. dici, calami-

TU abid

tates in hoc mundo illatas potius effe admini-

culum ad regnum cclorum; & propterea fieri,

icl; d

p

ut Vicarius Chrifti, qui habet claves regni coe-

lorum, pofüt tollere poenas in altero mundo

t O0j

7) r

perferendas , non veró eas, qu& in hoc mundo

infliguntur. Hoc inquam dici non poteft, quia

iuny

tm ia

plurime calamitates , V. g. oppreffo omniuni

Ym n

Chriftianorum in Afia à Turcis non eft admini-

culum ad regnum coelorum eligibile ab homine,

a D

quamvis Deus eandem ad multorum falutem

permittat, & ordinet.

t f

RATIO XXXI.

Chriftus tion contulit Ec-

.

g&t

J

clefie poteftatemi, quz cedit potius in deftru-

&ionem Ecclefie , quàm in zdificationem ; fed

ii

talis poteftas tolle

ndi obligationem 4atisfaciendi

T55

in deftructionem

pro peccatis cederet potiüs

Min.

rob.

Sublata obliga-

Qs 0

Ecclefie : efgo.

enm :l:f.ï

tione fatisfaciendi plerique à Religiofis, Paro-

feddu

chis, Clericis, Chriftianis fe tradent vite molli,

j E

blande, commodz, minimé feriz, eoquod non

fint foliciti de expungendis peccatorum debitis

jdg

per ftudium virtutis ; atqui talis vita eft in de:

ial

ítru&ionem Ecclefie , quia à talibus Clericis

captag-

' mefag

jl

96

DISPUTATIO VII.

T.

captantur occafiones lucri, vitia non extirpan-

"

tur, Charitas Dei, & proximi relinquitur, Scien-

[

tia Ecclefiaftica non comparatur, & in omnibus

4

ftatibus ex molli vita via ad omnes abufüs, &

J

s

grandia vitia panditur. ; Tantüm quis examinet

omnes abufus & vitia in clauftris, in Epifcopa-

müæl

tibus, in Clericis , Parochis, laicis, & reperiet

t

pleraque ex eo promanare, quod tales homines

t

l

enervató animóÓ, ac negle&o ferventioris vitz

"T

ftudio fe molli ac commodz vite tradiderint.

i

!

RATIO XXXII.

Probabilior eft eorum

fl

"Theologorum Sententia , fatisfactionem unius

preftitam pro alio non eífe fatisfaCtoriam de

AV

condigno, fed de congruo tantüm; ergo etiamfi

Ecclefia per indulgentias fatisfactiones Sancto-

ii

IN

rum applicet pro peenitente, ex tamen tantüm

erunt fatisfactorie de congruo , ergo Deo erit

liberum , independenter a promiffione eas ac-

ceptare, vel non acceptare; adeoque prefumen-

dum eft, Deum independenter à congrua noftra

fatisfadione eas non acceptaturum.

INec. dici

l

Bu

d

potef? ,, Deum jam tacité promifliffe, fe has fatis-

factiones acceptaturum ; quiahoc gratis fingitur.

j

RaT10 XXXIIL Si Indulgentie tollerent

obligationem omnem fatisfaciendi, tunc habe-

EOL

rentmajorem vim, aut merentur majorem eftima-

A

tionem,iquàm Sacramenta, qua fluxerunt à latere

Chriftiin falutem Ecclefiz ; fed hoc eftabfurdum:

ergo. Maj. prob.

Indulgentie immediaté homi-

AIM

wss

nes immitterent coelo, delerent omnem reatum,

tollerent onus immenfum fatisfaétionum , & de-

W

mento

