dem pro mille, qu: nunc funt, refpondeat, ne-

etate,

que eas fic comparatas fuiffe, ut ab omni

fexu,

DE

INDULGENTIIS.

59

6 (

fexu, natione, ac conditione hominum obtineri

n

potuerint.

Neceffe ergó fuit à tempore Apo-

n

ftolorum ufque ad annum r39r. infinitam fide-

LJub

lium multitudinem plenariis Indulgentiis deftitu-

d 4

tam debuiffe aut fubire terribiles cruciatus pur-

0 h

gatorii, aut adhibere ftudium fatisfaciendi Deo.

i

]i

Nulla ratione credibile videtur, Ecclefiam un-

i

quam tam grave onus fidelibus fuiffe impofitu-

i

A

ram, fi ipfi liberum fuiffet, conceffione libera-

Jenti

liori Indulgentiarum plenariarum obligationem

À

e[in

fatisfaciendi prorfus exterminare.

of

PROBATUR 3.

A Seculo XLI., quo mo-

risQ.

dernaIndulgentiarum forma introducta eft, Sum-

W d

miPontifices & Concilia fpiffimé proteftati funt,

te |

'V'

fe nolle per Indulgentias tollere obligationem

ii

fatisfaciendi privatim pro fuis peccatis ; ergo

um

eadem etiam eft mens omnium aliorum Pontifi-

Q, «

cum, qui Indulgentias concefferunt.

Conf. patet ;

MU

quia omnes alii Pontifices cenfentur velle dare

D

Indulgentias in forma Ecclefie confueta , & juxta

mentem ac fenfum Ecclefiz alias jam fufficienter

) I

Jetro f

explicatum.

Zni. demon[iratur ab InduGione-

Sum-

ais

r. Zb anno 1000. ufque ad arinum 1391.

j o

mi Pontifices nullam omnino concetferunt In-

yni t

dulgentiam plenariam, nifi pro operibus difücil-

efa pl

limis, videlicet pro fufcepta militia Sacra, pro

peregrinatione Roman£t, aut Affiana, &c. ut

J

priori argumento oftenfum eft.

Anno 1022. cap.

; a d

2. Concilium Salegun[ladienfe

18. exprefle ftatuit, ut ii, qui Romam ire vo-

, qitt

o n Q

lunt ad obtinendam à Summo Pontifice plenam

Indulgentiam , prius juxia modum delitti peniten-

vt f

n g

tamn fibài datam à fuis Sacerclatibus adünpleant.

!

[

3.

V

6»

60

DISPUTATIO VIL.

rj

-9. "Hlexander I.

Imponit anno 1o65. alicui

"

homicide 28. annorum penitentiam, nec per-

PT

mittit, ut illi aliquid de rigore jejuniorum rela-

xetur, nifi poftquam tribus annis in ea poeni-

tentia perftiterit,

4- Gregorius VII. .Anno 1073. Lincolnienfi

Epiícopo largitur indulgentiam inquiens: J4bfolu-

tjonem iib miüttere duximus , fi tamen bonis operibus

Wsl

inberendo commiffos exce[Jus. plangendo, quantim «a-

tü

lueris , corporis tui babitaculum Deo mumdum tem-

lum exbibueris.

Addit Baronius: wf uppareat,

Sedis Zpofiolice Indulgentias illis communicari , qui,

b

quantum [uppetunt vires , benb operari mon prater-

mültunt, mon autem ignavis, otiofis, ac megligentia

h

torpejcentibus.

W

5. ldem. Anno ro74. Belluacenfibus fcribit:

Quoniam deteflanda perpetraftis , indultam abfolutionem

vobis deflinavimus , 69 , Jji penitentiam adbuc mon

Cirh

feifüs, Epifcopi vefiri [alubri Confiio fine mora

Jufcipiatis.

6. Idem. Anno 1077.ait: Senenfis Epifcopus

KExcommunicationis laqueum incurrit , nunc -ab[oloi po-

Julat ; quod minim? faciendum e[fe judicavimus , mif

l.

!

jrius pro reatus [üi pomitentia aliquo tempore bumi-

liatum fore cognofceremus.

7. Leo IX. Auno 1050. conceffit S. Eduar-

T

do Regi Anglie Induleentiam plenariam, ob/iga-

LT

vit Lamen eundem., wut in vemi[[ionem peccatorum. con-

d

Jirueret. MonafLerium.

T»

8. Urbanus II. Anno 1094. concedit Indul-

gentiam plenariam Crucefignatis ; vult tamen,

La

L.

ut illud izer & onus peregrinationis , fine dubio dif-

ficiliimum , pro penitentia füfcipiant.

P

I

9. Ge-

DE INDULGENTIIS.

61

» li

9. Geafius I.. Anno 1118. dat plenariam

( p

1 fels

Indulgentiam Crucefignatis ; quoniam , ait, vos

'

ipfos, &P veflra extremis periculis objeci[His.

]oai

1o. Junocentius I1T. Anno 1200. cuidam poe-

Jrien

nitenti Romipete injungit, ut per undecim an-

ros fexta feria jejunet in pane & aqua ; nec per-

Ajiy

mittit relaxationem, & temperamentum, nifi in

ipràr

eíftate. Idem alteri cuidam poenitenti Romipetz

TU t

n im.

injungit, ut tota fua vita carnibus abítineat, &

fingulis fextis feriis in pane & aqua jejunet ; &

jns

folüm dat ipfi fpem obtinende mifericordie, fi

^j

expleto in poenitentia triennio Romam reverte-

jra.

retur.

Bipet

ir. Concilium Lateranenfo.

Anno r216. ei—

(ibit

preffé cavet, ne per Indulgentias peenitentialis

fatisfa&tio enervetur; adeoque nunquam fuit Ec-

ia

ii Wt

clefie mens, obligationem fatisfaciendi tollere.

Cap.62. fic habet : Quia, per indiferetas &9 fuper-

um

uas indulgentias claves Ecclefie contemmuntur ,

panitentialis fatisfattio enervatur , decernimus , ut in-

li

h

1j

dulgentia mon extendatur ultra annum. égc.

12. Concilium Ravennatenfe vult, ut in com-

Is f

ferendis indulgentiis cum lenitate mifceatur fe-

n at

veritas; hoc autem non fieret, fi in indulgentiis

5 Iu

plenariis nulla prorfus requireretur obiigatio fa-

tisfaciendi.

Concilium hoc 1317. c. 20. fic ait:

N

Ciun. jure contineatur , quàd. Epifcopi nen po[fint con-

g d

cedere. Indulgentiam ultra mumerum 40o. dierum , li«

smiütamus ad mumerum 40o. dierum, ad boc diligenter

j

confiderantes , quod , qui alüis prefunt , lenitaiem cum

Ms

Jfeve

ritate wüfcere debent.

aubiot

13. Bonifatius VIIL. AAnno r3oo. in Bulla

Jubilai dicit, eosdem indulgentiam plenariam

amplius

l ,

62

DISPUTATIO VII.

m

amplius affecuturos , qui Baflicas Romanas am-

J

jlius & devotius vifitaverint.

Ergo fupponit, eos

M

non omnem plenitudinem indulgentiz obtentu-

ros, qui precife ea opera prz(tant , quz& prz-

fcripta funt. Adeoque requiritur majus ftudium

t (

fatisfaciendi per pia opera, ad plenitudinem in-

M

Ji

dulgentie obtinendam.

I^

n

14. Bonifacius IX. . Anno 1392. vehementer

invehitur in eos Concionatores, & Quieftuarios

indulgentiarum, qui pro levibus operibus indul-

AE

"

gentias plenarias fpondent.

In Epiftola ad Epi-

fcopum Ferrar. fic ait: Jndulgentiam (plenariam)

quibusdam elargiri pro nibilo ducunt , & quafi bo-

--DJ1

VN

münibus perpetuam) felicitatem im boc fceculo polliceri

du uG

conentur , €9 eternam gloriam in futuro &gc.

J

15. Concilium Con[lantienfe vult , ut per fre-

quentes indulgentias non prebeatur incentivum

qu

"

WT

delinquendi, ac propterea ftatuit, ut indulgentize

^

non nifi ex maxima caufa concedantur ; huic au-

p

tem intentioni Concilii non fatisfaceret moderna

Ecclefia, f1i concedendo tam frequentes indul-

gentias, & ex caufis leviffimis non obligaret ta-

cite lucrantem indulgentias , & ftudeat fatisfa-

Concilium tit. ro. de Re-

cere pro peccatis.

form.Íic habet: Quia tempore fcbifmatis millte In-

dulgentie [unt conce[]e im Ecclefiflici flatus. ridicu-

du

)

J , quibus velut ex. facilitate venie incentioum pra-

Et in

ts

betur delinquendi , idcirco eas revocat (g.

:Concordatis Nationis Germanicz art. 17. ibidem

dicitur: J'idetur, quàd indulgentie exorbitantes con-

«e[Je tempore fcbifmatis continentes remi[frionem. omnium

deccatorum fint penitus revocande ; quodque deinceps

A

j

70

DE INDULGENTIIS.

63

f g.

Ceélebratum

non nift ex maxima caufa concedantur.

l, 09

eft anno 1417.

Tenti.

16. Concilium Bafieenfe.

Anno 1436. con-

: Dre-

ceffit plenariam indulgentiam , attamen impofuit

um

obligationem jejunandiferiis fextis per integrum

lm

annum. Eft quidem hoc Concilium non appro-

batum à Sede Apoftolica, habet tamen vim re-

PUR

prefentandi fenfüum ac mentem Theologorum

J

tunc temporis precipuorum in Germania, Polo-

nia, & Gallia.

Ti

17. Quando 1450. prima vice indultum eft

uf

à Sede Apoftolica, ut liceat Indulgentiam Jubi-

iri)

1zi lucrari in quibusdam Ecclefiis Germaniz, ad-

tf h

ditze tamen funt tres fatis difficiles conditiones.

| plin

(

Ii enim, qui tale Jubilaum lucrari volebant, de-

buerunt r. Dimidium pecunie, quod probabili-

ter expendifTent per iter Romanum , expendere

w

Wtl

ad caufam piam ab Epifcopo defignatam.

2. De-

buerunt per feptem hebdomadas feria 2. 4. & 6.

dülat

hüc a

jejunare, hisque diebus recitare 3o. Pater, &

moderc

Ave.

uid opus tanto rigore, fi dependet à

voluntate Ecclefie liberare à tanto onere? Bul-

ts Id

"

jprea

4

la Nicolai V. /nter cunttas, fic habet: Singulis

uiriusque fexus fidelibus, - - - contritis & confe[Jis,

at at

). d

&? qui ponitentiam , quam bic inferimus, devotb in

anno primo pofL Subileum impleverimt, aut /altem in

ib

g, t

eo anno inceperint, C9 continuaverint , omnium fuo-

rum peccamuünum plenifmam. remi[fonem mifericordi-

jun p

l D

ter impartimur.

Penitentia 'oero, quam quisque pro

; bit

a[Jecutione .bujusmodi pleni[me remi[fionis cum. omná

i

cbaritate & devotione facere debet, bec efl, ut fcili-

j *

ceb ommis perfona utriusque fexus per faptem. ferias

) W""

[écundas , 69 féptem quartas à carnibus, (9^ feptem

a

feüas

H

j

64

DISPUTATIO VITI

ferias fextas à lathicinüs ab[flineat, & illis fextis fe-

"

n

viis jejunet, C9 per eos viginti unum dies omni mane

nl

catbedralem aut matricem fuam Ecclefiam adeat , Ec-

cle/iam ter circumeat, C pro fidelibus defun&tis de-

cem Pater. nofler &2 totidem 44ve Maria, in Ecclefia

r

vero triginta & totidem 4ve Maria dicat , ac MiJam

audiat , fi reperiatur ; de fero *vero iterum Eccleftam

frequentet , [emel circumeundo eandem, &? quinque

Pater mofler &? totiden /4ve Maria pro. defunttis. di-

cat, im Ecclefia vero dicat quindecim €9 totidem 4oe

Maria.

Hanc penitentiam: etiam Seculares. Sacerdo-

tes faciant, && totidem , videlicet viginti unam, Mif-

as legere teneantur.

Ultra banc penitentiam ola-

mus, quod quisque ex ommibus ad reparationem Eccl:-

À

fiarum & piorum operum fuffragium. mediam partem

illius Summe pecuniarum contribuat , quam ipfe eun-

V

do, flando, & redeundo verifimiliter expendiffet ,. f

N

in propria perfona ad limina SS. J4poflolerum pro

gratia tante remilJronis a(Jequenda acce[fiffet &c. — Haec

Bulla Nicolai V. data eft ad inftantiam Epifcopi

Auguftani pro ejus Dicecefanis, prout Pontifex

L

in ea Bulla conteftatur.

I8.

Nicolaus de Cufa, Cardinalis Apoftolicze

Sedis Legatus per Germaniam 1451. in Synodo

Provinciali Belgii declaravit, tantum idcirco dari

indulgentias, ut Ecclefia de T'befauro Ecclefie fup-

a

pleat, quod bomo pro digna fatisfatione fentit fibi de-

e[Je, quia multis obnoxius criminibus dignam agere

jenitentiam vix po[[et, eo quod pro umo peccatomor-

iali jam feptennis penitentia agi deberet.

Paulus II. In Bulla Jubilei 1475. ex-

I9.

effe

.-preü"e docet, cum indulgentiis adhibenda

alia

53

Mil

DEÉ

INDULGENTIIS.

65

&tf

alia opera expiatoria, fi velimus introire beati-

11 ff

tudinem.

!

"Aitendani , inquit, fideles, & ponderent

l, H

peccatorum [uorum farcinam, £5 , ui mortis elerna

"

A (

ac dawmnmationis delrimenta eviteni, bis atque alüis me-

D

Mifos

vitorüs operibus peccata fua ommni ex parte [Ljudeant

expiare, ut [altem per bec media, atque remiffionum

li

ln

n

& indulgentiarum largitionem bujusmodi , ac Santto-

[

vum meritis & intercef[onibus adjutà ad cternam Tne-

Wi i

veamur beatitudinem per-vem're.

m Á

20.

Alexander V I.

n declaratione Jubilei

durj-

1500. expreffe requirit opera poenitentie , etiam

n lfj

1 vll

nonprafcripta, utfideles eam Indulgentiam pro-

m L:

mereri valeant.

Sic ait: Preparent ergo omnes

! r

fideles corda fua DDomino , & mores in melius commu-

tare comentur , à walefattis abflineamt , — fatisfaciant

at

JDemino per penüentie dolorem, per bumiülitatis fpi-

vijt,

j

J

ritum, jer contriti cordis facrificium ,. cooperantibus

eleemofynis , & peregrinationibus , ut Ecclefias predi-

U^

l

Gas devoté vifitantes , vere penitentes & confe[]t zdpo-

LUg

. Dontit

Jiolos , & Sant&tos Interce[Jores , && pleniffimam indul-

gentium eorundem precibus confequi mereaniur.

Qs

Concilium Tridentinum abfolute vult, ut

ioftol

ponitentialis fatisfa&tio non-enervetur; ergo, fi

ij

m

l./)vl

hunc finem non obtinet parfimonia Indulgentia-

jf

rum, quam optavit, vult faltem , ut remaneat

»

oblig

atio, privatim fatisfaciendi pro fuis pecca-

s ji i

tis

Seff. 25. 1563. fic ait: SS. Synodus in indul-

n

gentiis concedendis moderationem juxta veterem (2 pro-

Wü n

batam in Ecclefia confuetudinem adbiberi cupit, me

Ad

nimia facilitate Ecclefiaflica difciplina. enervetur.

T

hanc à Concilo concupitam moderationem, quod

u'bendä?

jam ante Concilium anno 1538. fub Paulo III,

à

D.mort Tr. dePanit. P. 1LI.

E

Oon.

j1

66

DISPUTATIO VII.

!

9)

Congrégatio Cardinalium fpecialiter. dele&a in

U

articulis pro emendanda Ecclefia colle&is propo-

fuerat his verbis: JWVec 4ndu

]ve;

"o

itie dande e[fent , nifz

f&mel in anno à unaquague infignium civitatum. fol.

1 "

penuït.

ii

22.

Varii. Summi Pontifices in fais Bullis In-

"

dulgentiaram hortantur fideles, ut redimant fua

feccata operib

[2 iJw«

4e m

wientie , ut bis placentiram INu-

j

wünis, ui isdem promereantur dicinam clementiam ;

emrc

vic

hoc autem verum non effet, fi op

ipeenitentic

in ordine ad Indu

Ab'v

lo«2

ntias tantum effent conditio,

1

qua pofita per Indulgentiam totaliter redimeren-

tur peccata.

Clemens VIII. 1599. in Bulla ait :

Revert

mini ad-Dominum im toto corde, n jejunio,

v onpm

o

C2

,l of

lï.

V2

^

j2

L

VA D.

J ag2

iu, ite ad Matren G

1 GL

arum , ite

2

N?

H

hoc

d

ad Princ

Zl

4v9 L

boftolorum , plorate corain Domino, C

6

/

1chr

^^

jreees cum 1

»

wüs fundite, wt per merita C9 in-

terce[fionem Santterum* ceniam atque indulgentiam im-

peiremus.

Urbanus VALL.

1628.

in bolla dit::

404 11

Tbro

TUAAT

1 gratie adeuntes, peccatá, jejumio, fletu,

Jnnocenti:s

orationibus, €» eleemofynis redimamus.

XI.in Bulla 168 1. ait: . ddeamus tbronum gratie,

Jéindamus. corda moflra , C5 expiatis per. veram: puni-

tentiam peccatis. divinam indignationem. placare, jeju-

nü

Wüsque, 6 eleemofymis vires orationis intendere ftu-

deamus.

Zlexander V1lI. in Bulla 1689. ait:

Adeamus: mente ,contriti ad tbronum gratie , dolentes

M

per oeram junitentiam veniam petamus , inftemus ob«

Jecrationibus die'ac mo&e, fan&tificemus jejunia , elee-

fnofynas im fimu pauperum ab[condamus , aliisque pie-

E

Cle-

tatis operibus divinam. clementiam conciliemus.

N

nens XI. in Bulla 1706. ait :- Zldeamus ad. tbronum

Ui

gratie; obfecrationibus , jejuniis , eleemofynis. divinam

ïh",,m

iram

DE' INDULGENTIIS.

67

e

iram: placare. [rudeamus.

En! Summi Pontifices

Droy

in ipfis Indulgentiarum Bullis nos adhortantur ad

11

opera ponitentiz , etiam non przfcripta in Bul-

jl 10

la, idque eo fine, ut redimamus noftra peccata.

In omnibus Bullis Pontificiis Indulgen-

M

29.

l

ish

tiarum Summi Pontifices tantum concedunt In-

"a

dulgentias vere pemientibus; fed hoc nihil aliud

eft, quam, habentibus propofitum congrué fa-

n

tisfaciendi Deo: ergo. Min. prob. Hunc termi-

li

i

t

num fie explicant duo Emin. Cardinales, videli-

JYXLO,

cet Cajetamus, qui in caufa Indulgentiarum fuit

It

conftitutus à Leoue Pontifice Legatus in Germa-

U

niam, ut Luthero Auguftz ad fe vocato aperiret

]l 'ai

1

j

genuinum fenfum Ecclefie; & Cardinalis Denoff.

prior Tra&t. fic habet: Confirmatur ex antiqua for-

V

ma lndulgentie , cum dicitur , er penitentibus ; boc

shodo pemitens mom eff, mifi Solicitus ad — Jatisfacien-

dum per feipfum. Alter vero in füa Paftorali di-

Dulh &

cit: Ea mens Eccdlefie mamifeflatur in Bullis Ponti-

ii,

ficis, im quibus Summi Pontifies exprimunt , fe in-

di

odl

op;

wias elargiri veré penitentibus , que claufila fm-

f

j

p

ceram omnium peccatorum detefLationem , €2^ oolunta-

7

(l f l

tem congrub fatisfaciendi Deo importat.

N

24. Gregorius XIII. Anno 1576. fuc Bulle

(

ht j

Jubilei in Belgium, & ab eo tempore reliqui

n

Pontifices usque ad noftra tempora addiderunt

If

hanc claufulam : Jmjun&ta tamen pro modo culpe

gonitentia falutari , tali utique peenitentia, qualem

prefcribit Tridentinum, quz videlicet non tan-

1, *

tum fit in medicinam ac nove vite cuftodiam,

(

t l

fedetiamin vindictam peccati przteriti.

Siergo

]

ea peenitentia commenfurata effe debet pro mode

j i

gen-

culpz, non ceaferi debet Ecclefia per Indul

)'ms [j

Z

tas

*«

j

DISPUTATIO VII.

68

!

tias hanc' obligationem remittere, etiamfi Con-

j

)

feffarius five ex imperitia, five ex difcretione

proportionatam poenitentiam non injungat.

f

25.

Ilnnocentius XII. In Declaratione Jubilei

"

1700. inftantis jam anno 1689. edidit Declara-

tionem, in qua expreffe hanc mentem Ecclefice

declarat.

Verba ejus funt fequentia ex ore Car-

dinalium, quos ad fpecialem Congregationem ea

de re inftituendam deputavit: Proponaiur fidelibus

ulilitas, quam ex magna bac lndulgentia confequun-

turs qualiter *videlicet illius viriute ac operatione re-

müttantur ille pene, quas bomo divime ju[litie de-

bet, wmodo dioine gratie condigna [alisfattione coope-

vetur s doceatur ergo populus, quod, licàt per Sacra-

il

mentum pomnienie culpa C9 eterna pena remitiatur,

mibilominus pofl vemüfionem deli&torum debitum tem-

poralis pgne, adeoque grave onus [atisfa&tionis ve-

m

maneat, quod copiofis eleemofynis , rigorofis jejuniis,

& longis ac diffcilibus operibus peniteniie, ut tem-

pore veterum fervidorum Chriflianorum. fattum e[fe li-

quet ex Canonibus peniteniialibus , aut borrendis pur-

gatorii pemis foloi deberet ; cum vero talia fufferre

s

bumane infirmitati mimis grave foret, ideo Vicarius

"j

Chrifli tales. fatisfathiones per Indulgentias minuit.

u

Hucusque Declaratio Summi Pontificis recens,

cui, quid addi poflit, aut debeat ad confirman-

dam clarius Sententiam noftram , non video.

PROoRATUR 4. SanCti Patres & tota anti-

qua Ecclefia agnovit, Chriftum noluiffe, appli-

í

cari ab Ecclefia fructum fuz Paffionis peccatori-

bus poft baptifmum relapfis fine propria eorum

!

:

fatisfadione. Ergo Ecclefia non habet potefta-

"IQ

tem

DE INDULGENTIIS.

69

li (

tem per Indulgentias fic applicahdi fru&um Paf-

Fe(10m

101

fionis Dominice, ut tollatur obligatio fatisfa-

I

ciendi.

Zni. prob. ex multis Patrum textibus,

in quibus aperté teftantur, ea conditiene & eo pa-

fbl

T

&o condonari à Deo posmnam inferni, ut homo

At

Deo fatisfaciat operibus poeenitentie, ita utvcre

lal

operibus peenitentie , tanquam impletione con-

orer.

Og

ditionis promiffie & pa&ti folutione, irrefcindibi-

liter & irrevocabiliter & ternz poenz redimantur.

li

Si enim homo conditionem indulte venic & pa-

lll

&um per contemptum interpretativum non im-

ft

pleat, reddit aut contrahitur certé de novo qua-

Jificatus reatus inferni.

Itaque Ecclefia non ha-

N Cü?þi-

bet poteftatem, generatim fine obligatione ad

- Aitt-

congruam fatisfadiionem condonandi reatum

Iidtr,

culpe per abfolutionem , aut reatum poene fa-

tisfa&toriz aut vindicativi per Indulgentiam ple-

m W

ll

l

nariam.

'Textus Patrum funt ifti:

n

il

u

S. S'uftinus M. Anno 16o. in Dial. cum

n

Tryph.ait: ,,Hic, qui peccatorum ponitentiam

"T

» egerit, accipiet à Deoremiflionem peccatorum,

li j

,non tamen ita, ficut vos feducitis vosmetipfos,

r

, & alii itidem veftri hac in re perfimiles , qui di-

) Vr

»,cunt, etiamfi peccatores fint , non imputatu-

f; Nné

,rum efíe Dominum illis peccatum, ut modo

s Ia

Hujus rei unum teftimo-

»Deum agnofcant.

Yitrd-

»nium habemus Davidis, qui ei propter gloria

um tum

jd.

, tionem accidit, lapfum, cujus peccat

»demum remiffum eft, cum ita ploravi

t & la-

o at

Verum

, mentatus eft, fi

cut de eo fcriptum eft.

5

prius noxa

xeatut

,enim vero, fi viro tanto non eft

»gimifa, quam

penitentiam egit, & tum de-

d r

& res tantas fe-

»1num, cum tantopere Qevit 5

E 3

31C1t;

) potb;

70

DISPUTATIO VII.

*

» Cit, magnus ifte Rex, & Un&us & Propheta,

»quam tandem impuri ifti, & nullius mentis,

fsl

!

» comploratique adeo homines, nifi lamentati

a u

»fuerint, planxerint, & Poenitentiam egerint,

Lor

»fpem habere poffunt, non imputatum illis iri

» Dominum peccatum?

2.

Tertullianss de Poen. c. 6. anno 20o. ait:

» Quam porro ineptum, quam peoenitentiam non

,adimplere, & veniam delictorum fuftinere?

P

» Hoc eft, pretium non exhibere, ad mercem

»manum emittere: Hoc enim pretio Dominus

D t

» Veniam addicere inftituit; hacPonitentic com-

lx

» penfatione redimendam proponitimpunitatem.

d

» El c. 9. Satisfactio confeflione difponitur , con-

zm

, feffione penitentia nafcitur, penitentia Deus

ï

» Initigatur,

Itaque exomologefis profternendi

» & humiliandi hominis eft difciplina, converfa-

» tionem injungens mifericordizillicem ; mandat

l

i

»Íacco & cineri incubare, animum moeroribus

»ücjicere, jejuniis preces alere, ingemifcere,

r

» lachrymari, ut cterna füpplicia expungat.

l

2

0

Origenes anno 240. Hom. rs. in Levit.

ait: ,,Pietas Legislatoris fuccurrit, ut peccati

,debitum intra certum tempus redimi poffit.

» Quale pretium? Ponitentiz fine dubio lachry-

j

,1nis congregatum, & manibus, id eft, labore

ij

»boni operis inventum.

1

l

:

4. S. Oyprianus Anno 250. Serm. ad Lapfos

ait: ,Agite penitentiam plenam, dolentis ac

» lamentantis animi probate meeftitiam.

Putasne

» u , Dominum cito poffe placari, quem verbis

» perfidis abnuifti? Putasne, eum facile mifereri

N

* tju-i., quem tuurm non effe dixifti? Orare opor-

X

»,tet

DE INDULGENTIIS.

71

'Onh,

, tet impenfius, diem Iu&u tranfipere, vigiliis

Tj

, no&tes ac fle&tibus ducere, tempus omnelachry-

Tl

lamentationibus occupare, firatos folo

» Inofis

WR

,adherere cineri, in c

ilicio, & fordibus volu-

Ls

,tari; juítis operibus incumbere , quibus pec-

frequenter infi-

,cata purgantur; eleemofynis

Qd

]

,ítere, quibus à morte anime

liberantur, poeni-

iterigno-

Ym

»tenti, operanti , roganti poteft clemet

ufnend

»fcere; poteít in acceptum referre,

quidquid

t

»pro talibus & petierint Martyres, & fecerint

Jomims

» 9acerdotes.

o

3.

Lattantius Anno 220. 1. 4. Inftit. c. 7. ait:

ftree confulere, poni-

natem.

» Volens Deus faluti no

,tentiam propofuit, ut fi peccata noftra con-

Ir, t

ii Dus

» feflifatis Deo fecerimus , veniam confequamur.

educi ac liberari,

henend

» Et 1.6. c.24. Poterit homo r

NU

»fieum poeniteat a&orum, & ad meliora con-

m

»

verfus fatisfaciat Deo.

6. S. Hilarius Anno 350.

in Pf r18. ait:

D

»Hec penitentiz vox eft, lachrymis ingemifce-

p

Int.

,re; hec venia eft peccati.

o

T-

Lucifer Calarit. Anno

)

70. de Regibus

dle:

Deus vult te tandem à malis emer-

apoítat.ait: ,

u pet

ini p

»gere per ponitentiam , per

veram fatisfa&lq-

»nem.

b hd

8.

S. Ambrofius Anno 370. Ep. 32. ad Eccle-

f, lm

fiam Verceil. ait:

,Que nobis falus effe poteft,

»nifi jejurtio eluerimus peccata noftra? r l1.

lat

nlents t

, de Pen. c. 16. Volo, veniam reus fperet, pe-

» tat eam lachrymis, petat gemitibus. ' /

3

29 E 4

Putat

lu

ere de-

» Qui agit penitentiam, non folum c

i

um, fed etiam emen-

m

» bet lachrymis peccatum fu

, datioribus íaclis operire ,

& tegere deliàa fu-

4

»perio-

)rareor'ï

!

75

DISPUTATIO:VIL

u

»periora, ut ei non imputetur peccatum. /dem

ad Virginem lapfam c.8.ait: ,Pcnitudo necet-

» faria eft; fed quanta putas? aut qualis necef-

»faria eft ponitentia? Qu aut equet crimi-

»nDa aut excedat.

Nec aliud remedium confti-

N

r

» tutum eft poft baptifmum, quam peenitentiae

"

» folatium; quantumvis afllictionem , quantum.

x

» Vis laborem , & indecorem fübire efto conten-

»ta, dummodo ab eternis poenis libereris. Lu-

» Bübris tibi accipienda eft veftis, defluant ocu-

»lis lachryme; totum corpus incuria macere-

»tur &c. "lalis a&tio peenitentime, fi fuerit per-

»feverans, audebit fperare, etfi non gloriam,

» Certé poeng vacuationem. Peccator

ergo, fi

N

» fibi ipfi non pepercerit, à Deo illi parcitur, &,

» fl futuras peenas gehenne perpetuas in hocpar-

» VO vite fpatio compenfaverit , feipfum ab eter-

» 10 judicio liberat,

9. Pacianus Anno 370. de Pen. ait: ;Rogo

»VOS, fratres, ne pudeat dejicere mceroribus

»,animum, facco corpus involvere, cinere per-

»fundere, macerari jejunio, merore conficeres

»in quantum penz veftre non peperceritis, in

»tantum vobis Deus parcet.

'f'fi:re:

&

T

IO. S.Bafilius Anno 370. Hom. 3. ait: »Ma-

» gnum eft & grave peccatum ? Multa opus habes

(

» confeffione, lachrymis amarulentis, peracri

»Contentione vigiliarum, indivulfo & conti-

»nenti jejunio.

Levis eft, nec intoleranda

» offenfio? Huicquoque exequetur poenitentia.,

M

II.

S. Zugu[tinus Anno 40o. Hom. ult. inter

50. c.5. ait; ,Non fufficit mores in melius com-

[3»

P

»mutare,

DE

INDULGENTIIS,

73

h p

»mutare, & à factis malis recedere, nifi etiam

O Decd

»de his, quae fa&a funt, fatisfiat Deo per poeni-

5 Decif

»tentiz dolorem , per humilitatis gemitum, per

: hi.

, contriti cordisSacrificium, cooperantibus elee-

| of

Tif

»mofynis; non enim dictum eft, ut tantum ab-

» ftineatis à peccatis, fed & de przteritis, inquit,

Quntus

Idem

» deprecare Dominum, ut tibi dimittantur.

0 QOf

»in P[alm. 44. Converte te ad punienda peccata

r D

»tua, quia impunita effe non poffunt; punien-

DL (

»dum ergo erit aut à te, aut ab ipfo. Et in

TIdCefte

» P/alm. so. Implora mifericordiam , fed attende

Irlyr-

» juftitiam.

Mifericordia eft, ut ignofcat pec-

ploran,

»canti; juftitia eft, ut puniat peccatum. . Quid

"i

» ergo?

uxris mifericordiam, peccatum impu-

dur

»nitum remanebit? Refpondeat David, refpon-

a

»deantlapfi & dicant: Non Domine, non erit

n

,impunitum peccatum meum.

Sed ideo nolo,

,uttume punias, quia ego peccatum meum pu-

URU

» nio.

Enchir. c. 70. adit: In melius eft vita mu-

, tanda, & per eleemofynas de peccatis preteri-

Toronin

if p

» tis eft propitiandus Deus, non ad hoc emen-

, dus quodammodo , ut ea femper liceat impuné

of

vertis, :

»committere; 'nemini enim dedit laxamentum

»peccandi, quamvis miferando deleat jam facta

»peccata, fi non fatisfactio congrua negligatur.

| 3jf.' "M

I2.

S-Chryfoflomus Anno 400. Serm. de Con-

yuide

feff. ait: , Curet pomitentia, quod delictorum

, p

» macula fordidaverat, ferpentinum virus fatisfa-

( o

» &ionis antidoto recuretur, ut Dominum, quem

Yolerux

» nobis deli&ta fecerant iracundum , reddant ob-

aniten

»Íequia digna placatum."

Et Hom.9. de lapfu

Md

grimi bom. ait:. , Oftendit Dominus, quibus offi-

ylnus

» ciis poflint deli&a purgari; oftendit confeffio-

4

»

3.

mus

Toe

"1

74

DISPUTATIO VII.

,ne& deformitate cultus veniam poffe facillime

sl

»impetrari.

o

L

Jl

2*

nnocentius I. Anno 406. Ep. z. c. 7. ait

*

»De pondere eftimando delictorum Sacerdotis

, eft judicare, actum jubere dimitti; cum vide-

n

»Iit congruam fatisfactionem.

I4.. Sulpitius Severus de Virt. B. Mart. anno

jl

41o. ait: ,Fornicatio deputatur ad poeenam, nifi

» fatisfactione purgetur.

Is. Sixtus I1Il. .Anno 430. de malis Do&.

ait: , Siquis poft San&um lavacrum fidem dere-

»liquerit, jam non per folam fidem, ut ante

» baptifmum, veniam fperat, fed fletu, planctu,

» abitinentia, jejunio, cilicio, & cinere, & omni

» genere lamentationis implorat.

Sed unde hic

N

» humanis mentibus error obrepferit, ante omnia

» Doffe debemus, qui fidem Chrifti non tam ad

» deftruenda, quàm ad protegenda cenfeat pec-

n

W

»Cata venilfe.

Proteguntur enim plurimüm,

»cüm fecuritatis folatio nutriuntur : Maxima

»enim fecuritas eft, ut per fidem fuffragium aut

» parvo fupplicio, aut nullo expianda credantur,

»Que ante gratie tempus feverius vindicaban-

5j tut.

Quod fi itaeft, nefcio, quomodo Chri-

» ftus Dominus non venerit folvere legem, fed

»adimplere, fi per ejus crudelitatem difciplina

v

L

'Fimoris autem

»,non aucta eft, fed minuta.

l

»caufa füblata eft, fi poena dimota eftí; dimota

[hi]

D

» vero eft, fi absque ulla penitenti fatisfactione

]ta

»fub aliquo impunitatis fine conclufa eft.

Sixtus.

Bellarminus quidem putat, hoc opus

Utut tamen

efie- Authoris clicujus Pelagiani.

fit,inhoc minimé attingit Pelagianifmum. Aptus

"

ergo

DE INDULCGEN'TITS.

73

f:ï('ülfm

ergo eft Author, reprefentare fenfüum commu-

nem veteris Ecclefi;, a qua etiam heretici nifi

7 dlb

in punctis controverfis non recefferunt.

Cetüoti

16. Sfoannes Ca[]anus Anno 430. Collat. 3.

nvl

c.I5. ait ; , Quisquis poft baptifinum in illud

» corpus mortis irruerit, fciat fe non quotidiana

UT

» gratia Dei, id eft, faciliremiffione, quam mo-

li, ij

» mentis fingulis Dominus nofter exoratus erro-

» ribus noflris donare confuevit, fed aut diutur-

Is Doi

» naaftliione poenitudinis ac peenali dolore pur-

m r

»gandum, aut certé pro his in futurum zeterni

LUf

» ignis fuppliciis addicendum.

pl

17. Jfidorus Pelufiota anno 440.1. 3. Ep.295.

(tomi

ait: ,Si ante preftitum diem Deo per res ipfas

IXe f

»fatisfecerimus , in judicio mifericordiam con-

P OT

»Íequemur.

(m al

18. T'beodoretus anno 440. in Epitome ait:

t ye

»9unt medicabilia, quz poft baptifmum . fiunt

Jurimin

»vulnera ; medicabilia autem non per folam fi-

Mazt

» dem data remiffione, fed per multas lachrymas,

gium d

»,&fletus, & luctus, & jejunium, & orationem,

recantt

» & laborem facti peccati quantitati commode-

mdicabe

» ratum.

odo (

I9. S. Le» anno 440. Epift. 9r. c. . ait:

qn, f

» Criftus hanc Prepofitis Écclefie tradidit pote-

diin

»ftatem, ut confitentibus aCionem poenitentiz

j tUt

»darent, & eosdem falubri fatisfactione purga-

m

n*

»t0s ad communionem admitterent.

MfaCOo

20. Petrus-Chryfologus annó 440. Serm. 167.

ef[, l

ait: ,S. Joannes habebat veftimentum de pilis

»camelorum, ut, qui à re&i detorferant difci-

hoc o

j u

» plina, magnis ponitentis farcinis fubderentur;

)

» addicerentur duris fatisfa&tionis angoribus,fufpi-

q

. ria

jl

76

DISPUTATIO VII.

»ria compunctionis laboriofa portarent, ut atte-

»nuati in modum acus per anguftum ponitentiz

» foramen ample remiffionis intrarent.

:

21. Kucherius anno 45o. Hom. s. ait: ,, Non

m

» putemus tam facilé remitti poffe inufta femel

» crimina.

Multo opus eft fletu, multo gemitu,

»multo dolore; tota incumbendum eft fpiritus

»contritione. Nonfufficit dicere fummis labiis;

M

Et Saul dixit: Pec-

»Peccavi, parce, remitte.

»CàVi; fed non obtinuit illam veniam , quam

»David. Et hoc quare?

Quia confeffionem

»ilam nuda magis verba , quàm veri gemitus

»exprimebant: quia non compenfabat magnitu-

A

»Qdinem criminis lenta humiliatio fupplicantis.

»Non]levi agendum eft contritione, ut debita

N

»illa redimantur, quibus mors x;terna debetur;

W

» Dec tranfitoria opus eft fatisfactione pro malis

»illis, propter quz paratus eft ignis eternus.

22.. Cefareus. 7frelatenfis anno 470. Hom. 1. in

Quadrag. ait: » Perdurg crucis exercitio decepta

» dudum carnis gaudia puniuntur, & fic morti-

» ficatione przfenti futura mortis fententia pre-

]

» Venitur, & dum culpz author humiliatur, cul-

Mi

»Ppa confumitur; dumque exterior afflictio vo-

» luntariz diftrictionis infertur, tremendi Judicii

| n

» oflenfa fedatur, & ingentia debita folvit labor

»€xiguus, quse vix confumpturus erat ardor

» &ternus.

Hasc & hujusmodi commiffa expiari

j

"

um

»penitus communi & mediocri, licet fecreta,

»fatisfa&tione.non poffünt, fed graves caufie

l)

»&£raviores & acriores & publicas curas requi-

3

l

»;Unt.s

Et Hom. de verbis Apoft. 1. Cor. 3.

m

L m(

otidie re-

a?t: »ltis operibus minuta peccata qu

qu*. m

» dimun-

DEÉ

INDULGENTIIS.

77

[ at

» dimuntur.

QICentio

Pro capitalibus vero criminibus

non hoc folum fufficit, fed addende funt'la-

continuata

chrymæ & rugitus , & gemitus ,

wxo'l

,& proftrata longo tcmpore jejunia, largiores

n

eleemofy1 e, &c

gem

Ü ïþu IN

23. Gennadius Ma[fl. anno 480. de Ecclef.

dogm. c.53. ait: ,, Quem mortalia crimina poft

120&*

j PE»

baptifmum commiffa premunt, hortor, publica

» ponitentia fatisfacere

Sed & fecreta fatisfa-

l, QUi

(lonen

&ione folvi mortaliacrimina non negamus, fed

»mutato prius fzculari habitu, & confeffo Re-

PORICUS

lloloms ftudio per vite& corredionem, & jugi,

gt

»imo perpetuo Iu&u.

flcanti

t db

24. $. Gre, gorzusM anno s59o0. lib. 9. Mor.

Jebetuty

c. I7. ait: ,, Delinquenti Dominus nequaquam

» parcit, quia delictum fine ultione non deferit;

Pxü Ts

&i

,aut etiam ipfe hoc homo in fe peenitens punit,

»aut hoc Deus cum homine vindicans percutit.

n

o d

Ncquaqmm igitur peccato parcitur, quia nul-

latenus fine vindi&a laxatur.

[Íc mon

Bene ergo dici-

»tur:

Sciens, quod.non parceres delinquenti ; quia

t pe

i d

» deli&a noftra five per nos, five per femetlpfum

re['ecqt etiam cum relaxat :

Ab eleGtis enim

fifto v

x o

m » fuis 1mqmtatum maculas ftudet temporali affli-

tlbot

»Cione tergere, quas in eis in perpetuum non

ilxi

n d

» vult vindicare.

H a il

25. lfidorus Hifbal. anno 620. de fümmo Bo-

fecte

no l.2. c. 13. ait : , Quamvis per poenitentiam

