Gf977-15

-

N

w

A

^

-

X

T

E

s

At

:

j

L

4l

w

$

n

$

x

:

Es

*

,

P

-N

n5

Nx

a

PU

$g

O5

r

Xj

N

" Es

E

*

i

u

E

»

A

W

»*

WU

5

M

AE

z:

i

i r d ;

RI

-

as

um

n

R

rA

a

ye

t

r

— ÀÀ

30v

-T

u s

--

d

Ms

. du

T

-

A C

pE

b Is

$9-

5

Uis Va i t

zredeititr:

m M

x

——

--

-

NUA

MM

v

*

E l-

AE ond

/

,/fmngyz (i 7,)/*52

,

70'2 4722/1(67'

f

ä ämærz'/ Zunc- ggw*-gz-/-/ä -9226(25');

N12«511866904 021

AHR

)JB

R

n s

fj

X

gl

m [

[

(X

M

MT

l

Ia

Es

li

T

Y

R. D. EUSEBII AMORT,

Canon Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.A RI, nec non

Seremfïmx ac Reverendiffimi DD. JOSEPHI, Epifco

i Auguitanl

S. R. X. Principis Darmüddlam Landgravii Halfiæ

heologi,

6; &G, ^

THEOLOGIA

ECLECTICA,

MORALIS zr SCHOLASTICA

Sub Zufpiciis

SS. D. N. Benedidi XIV

ad mentem

SS Patrum & Theologoruminfi gmum,

prafertim veterum confcripta

lomulus XV

Dg SaczAMENTO POENITENTUE

PARS III.

continens Difputationem

VII

De Indulgentiis. ,y

r

EE

L LE

r RR

N

At

y/

N

)a;;ï

Z ER

ALE

Cumn Apprabatzomaus

ZAugu[Ie V'indel. & IF'irceburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH, Bibliop.

Anno M DCC LII.

|

f

m

(

|

i

!

;

T

(//

REX

I

5

u .

Z

W

EC

(d

(

,

À -

N

z*

R

,

RD

p

2

Id

1NDEX

QUAESTIONUAL

'lractatus

DE

PL.OENLTEN«LTX

DISPUTATIO VII.

De lIudulgentàs.

UZESTIO 1. An primis duodecim fz-

culis reperiantur exempla Indulgentia-

rum cum modernis Indulgentiis univoca? r

9. Utrum Indulgentiarum plenariarum fructus

plenarius poffit obtineri fine propofito con-

grue fatisfaciendi Deo?

17

X a

93-

IN[DEX'

ll

. Utrum Indulgentie pro defunctis infallibi-

. liter liberent unam animam ex purgatorio ?

& an duntaxat valeant per modum folen-

l

nis deprecationis Ecclefie ?

187

UZESTIUNCULA 1. Quid fit Indul-

j

entia ?

226

2. Qualis eft divifio Indulgentiarum?

ibid.

|

3. Quid fit Indulgentia plenaria, & partialis ? ib.

4. Quid eft Indulgentia 40. dierum? 7.anno-

rum? & quid eft carrena, vel quadragena ?ib.

s. An ergo ponitens lucraturus talem Indul-

]f

í]

gentiam partialem non tenetur perfolvere

vel acceptare ponitentiam v. g. duorum

veltrium annorum à confeffario injunctam ?

227

6. Quid fit Indulgentiä localis, realis, &

per-

3

fonalis?

228

7. Quid fit Indulgentia perpetua, quotidiana,

& temporalis?

ibid.

!

9. Quid fit Indulgentia extraordinaria S'ubilai,

aut cruciata ?

229

9. Quid fit Indulgentia plena, plenior, & ple-

niffima ?

" ibid.

10. Quid notandum circa Indulgentias pro

feftis Sanéctorum?

(

230

11. Quid notandum fit circa Indulgentias fta-

:

tionum ?

2000

l

12. Quales fint Indulgentiz feptem Altarium ?

235

15.Sub

.Q,UJESITIONUM.

15. Sub qua forma foleant concedi Indulgen-

))

ti:& feptem Ecclefiarum urbis?

236

314. Sub qua forma concedi foleant Indulgen-

tiz pro feriisfextisin Quadragefima? ibid.

:

15. Sub qua forma concedantur Indulgentic

fcale fancte ?

237

f

(

16. Quales dentur Indulgentiz in Dedicatio-

li

ne Écclefiarum ?

ibid.

17. Quales dentur Indulgentiee in fefto & per

b

?(l-

octavam corporis Chrifti?

238

W

18. Quales fint Indulgentiz Regularium? 242

W

19. Que fint notanda circa Indulgentias Re-

A

ularium ?

242

n

20. Quales foleant concedi Indulgentie extra-

ordinarie pro Monialibus ?

245

u

i

21. Quales Indulgentiee extraordinariee foleant

]

obtineri à viris Regularibus aut etiam Mo-

li

nialibus?

246

i

22. An communicatio Indulgentiarum que

funt conceffe uni ordini, aut loco fe ex-

f

1)

tendat ad reliquos ordines, vel locareliqua

!

ibid.

j

ejufdem ordinis ?

ij

23. An omnes Indulgentie confraternitatum

ante Paulum V. conceffe, fuerint revo-

n

cate?

247

m

f

24. Quales fint conceffe Indulgentie oran-

tibus ad pulfum campan:e feriafexta? ibid.

)39,

25. Quales fint conceffze Indulgentie pro re-

citantibus falutationem Angelicam ad pul-

1j

X 3

fum

)

INDEX

3(

i fum(campanæ mane, meridie, & vefpere?

ä

248

26. Quales fint conceffe Indulgentie oranti-

bus vefperead pulfüm campane pro defun-

ctis ?

29I

27.In quo fenfu concedantur Indulgentie pro

articulo mortis ?

ibid.

?

28. Quales fint Indulgentie Numifmatum, vel

J)

Rofariorum &c. Benedictorum à Papa? 253

29. Àn cruces & coronzterre fancte perdant

Indulgentias fi vendantur? & quenam (int

D

earum Indulgentiz ?

255

30. Quales fint Indulgentiz pro recitantibus

Rofarium B. V. etiamfi non fint confratres

in confraternitate Rofarii ?

256

31. Quales requirantur difpofitiones ex parte

)

lucrantis Indulgentiam?

ibid.

32. An fuficiat ad lucrandam Indulgentiam

opus aliunde preceptum vel imperatum ?

253

t

33. Anis, qui per ignorantiam , oblivionem,

ANI

aut impotentiam non perfpicit unum aut

ä

plura ex operibus prefcriptis , nihilominus

1

lucretur Indulgentiam ?

262

34. An is lucretur Indulgentiam, fi quidem

T!l]

perficit opus prefcriptum, fed non inte-

gre, v. g. fi quidem interfit officio divino

d

in fefto corporis Chrifti, fed non integro ?

4(

ibid,

35

QU.ESTIONUM.

s. An ad lucrandum Indulgentiam neceffe

fit, ut opus prefcriptum perficiatur nulla

interveniente culpa, nequidem veniali v.

g. ut fub precibus Indulgentialibus non ad-

mittatur voluntaria diftractio, aut intentio

V o

ä:)

vane glorie?

063

dl

36. An quis uno eodemque actu poffit lucra-

ri plures Indulgentias?

264

L

37. An quis poffit lucrari Indulgentiam vivo-

rum pro alio?

o6g

|

38. An is qui à Summo Pontifice habet mul-

J

tas Indulgentias

aliis diftribuendas ( feu

QUs

intentiones ac Benedictiones

ut vocant)

1ó

poffit eam facultatem diftribuendi in toto,

n

vel parte donare alteri ?

266

NU

39. An quis poffit lucrari Indulgentiam , fi o-

j

pus ultimum prafcriptum perficiat quidem

&rIl

in peccato mortali , poft aliquot autem dies

12

de hoc doleat per veram contritionem, feu

»59

an Indulgentie revivifcant ?

367

a, «

40. Àn in communicatione generali omnium

U

Indulgentiarum alicujus Ecclefie compre-

Iu

hendantur etiam Indulgentlæ pro defun-

Ctis ?

)

268

(den

41. An quis poffit lucrari Indulgentiam plena-

Ó

riam, retinens effectum ad aliquod pecca-

[

tum veniale?

ibid

10?

42. An requiratur fpecialis intentio ad lucran-

joi

dl

das Indulgentias ftationum? & num in Ec-

clefiis

]i

JCuE

-INDEX

clefiis Regularium poffint à quibusvis Laicis

l

obtineri ? .

4

269

43. Que fint notanda circa Indulgentiam Por-

tiunculz?

27I

J

44. An quis Indulgentiam vivorum, quam lu-

cratur, propria authoritate poffit applicare

defunéctis ?

274

ïl

s. An Sacerdos habens obligationem cele-

brandi in Altari privilegiato , fatisfaciat cum

Numifmate, aut imagine habente Indul-

gentiam transferibilem in Defunctos? 275

jata?

46. Quid notandum circa Altaria privileg

ibid.

47. Quales fint conceffe fe invicem falutan-

|

tibus hac

O

(

rmula: ZLaudetur Sfefus Cri-

|

us? aut

&

icentibus Litanias de B. V. 282

48. Quid notandum circa Indulgentias, & pre-

j

ces confraternitatum ?

285

l

49. Qua hora diei Indulgentie incipiant, aut

i

definant ?

288

$0. Quid notandum circa revocationem In-

k

dulgentiarum ?

289

51(

$1. An & quomodo in materia Indulgentiarum

u

locum habeat probabilitas ?

293

$2. Quid notandum de Indulgentiis viee cru-

1

cis ?

296

à

u

$3. AnIndulgentia poffit haberi pro authenti-

ca, quando conceffionis in forma facte ha-

FPU

þ'etur tantum copia authentica ?

310

Ü

$4-

QUAESTIONUM.

Lj

$4. Anfruftulum panni affütum vefti fufficiat

lm

]

ad hoc, ut quis dicatur deferre'fcapulare

Al

-ahcujuq ordinis?

310

$5. An una confraternitas pofï' t aggregari al-

Dj

if

teri cum facultate participandi Indulgentias

074

alterius confraternitatis ?

ibid.

l

$6. An in revocatione Bulle alicujus, in qua

er

continentur varia Privilegia, cenfeantur et-

l

li

iam revocate Indulgentie contente in Bul-

i

la?

31I

)g:ï?

$7. AnIndulgentie concedi foleant pro cultu

Beatorum, autSanctorum, qui non fünt in

M.u

Martyrologio ?

ibid

r

$8. Quomodo & fub quibus conditionibus fo-

ibid

n

leant concedi Altaria privilegiata?

(

Quomodo & fuüb quibus conditionibus

Aj

foleat Ecclefiis concedi Indulgentia quoti-

diana pro peregrinis?

312

x

u

&o. Quid remedii, fi in Altari privilegiato fu-

^il

perfit tantus Miffarum numerus , ut omni-

0

bus fatisfieri non poffit?

ibid.

61. Quanam opera przfcribantur ad lucran-

r

313

9

das Indulgentias Jubileei ?

? (

62

uenam Indulgentie & facultates fufpen-

s

dantur in Jubileo anni Sancti?

514

635. An quis poffit Indulgentias jubllæüucran

end

z hi

fiepius , quando durant per duas hebdoma-

?

das? vel perannum?

327

L

64

INDEX

f'(

64. An quis Jubileo fatisfaciat per opera ali-

[:

unde precepta?

328

€5. An lucretur Indulgentias Anni Sancti, qui

iter Romanum fufcipiunt, fed occurrente

l

ibid.

)

impedimento non perfpiciunt ?

66.Anrequiratur devota ufitatio Ecclefiarum?

|

|

& quid ea velit dicere ?

329

67. Quid requiratur, quando exigitur vifita-

330

tio Altarium ?

68. Qualis requiratur oratio ad lucrandum Ju-

bileeum, vel alias Indulgentias?

33I

&9. An füfficiat orare prz foribus Ecclefize, fi

porte fint claufe,vel non poffit intrari in Ec-

clefiam ob nimium concurfum populi? 332

& quibus preefcribatur tem-

7o. Quale jejunio,

ibid.

i

pore Jubilei ?

[

1. Quidnotandum circa eleemofynam in Ju-

bilzo largiendam?

335

|

uid notandum circa Moniales , Religio-

(

72.

fos, Eremitas, incarceratos, infirmos, &c.

aliosque impeditos quoad vifitationem Ec-

clefiarum, aut impletionem præfcriptorum

operum?

340

73. Quales foleant alize gratiee anne&i Jubi-

leo?

344

1

4. Àn translato fefto , pro quo conceffa eft

h

Indulgentia plenaria, etiam transferatur In-

dulgentia ?

351

ulam

r

/AT An Indulgentie juxta antiquam form

CO/l-

QUJESTIONUM.

u

conceffe de poenitentiis injunctis etiam va-

D

leant pro penitentiis injungendis?

353

76. An valeant Indulgentie confraternitatibus

Id

v.g. Rofarii, SS. Nominis Jefu &c. concef-

li

fi ante Decretum Clemenus VIII. quo ju-

V?

bentur ille confraternitates de novo erigi,

n

, fi denovo poftillud Decretum erecte non

i

fuerint?

| 354

i

77. Àn quisfepius eodem die vifitando Eccle-

j

fiam poffit fiepius lucrari eandem Indulgen-

tiam?

n

85)

(e

78. An formula illa: Prefentibus ad fepten-

n

nium tantum valituris, intelligenda fit à die

r

Dati, an veroà die Publicati Brevis?

334

t

79. Àn liceatrecipere onera perpetua, ac fun-

i

dationes ad Altaria privilegiata?

358

i

8o. Àn quis poffit obtinere Indulgentiam con-

ceffam füb formula, cowrEssis, fi defi-

jj

ciente confeffario eliciat actum contritio-

m

u

nis?

358

LEC

81. Quomodo fitintelligendailla claufula: vo-

n

lumus autem, ut [i aliee Indulgentice Ecclefie con-

i

ce[fre fuerint, prafentes nulle fint ?

359

j

82. An Indulgentie, que vifitantibus certam

MW

Ecclefiam vel capellam conceduntur, pof-

fint etiam obtineri ab abfentibus?

360

hat

ii

83. An verum fit omnes Indulgentias ex recen-

ti conceffione Benedicti XIII. poffe appli-

ml

cari defunctis ?

36I

84

u

INDEX QUJAES TIONUM.

1

94. An in Altari privilegiato amitcatur Privi-

legium, fi in eo aliquoties non celebretur

M

prefcriptus Miffarum numerus?

361I

85. An Privilegium Altaris privilegiati concef-

fum cum expreffione numeri Sacerdotum

in Ecclefia defervientium extinguatur im-

ibid.

minuto eo numero?

m

86. An per aggregationem ad Dafilicam Late-

ranenfem vel aliam Ecclefiam cum aliarum

Indulgentiarum cofnunicatione etiam com-

262

municetur Altare privilegiatum?

$7. Quinam poffint concedere Indulgentias?

ibid.

& quales? ac quantas?

3. Quales requirantur conditiones ad hoc,

l

ut quis valide ac licite conferat Indulgen-

tias ?.

364

89. An Indulgentie omnes expirent morte

concedentis?

368

Appeudix

J

Epiftola circularis S

Sxi D. N. Benedi&i XIV,

, quam quadraginta

in qua determinat plus

Quseftiones, hactenus in Authoribus

de Ju-

367

bileo controverfas.

|

TT

ET

EE

u

-

WNAN,

N

8

ü

I

Tra-

E

d——

IA«

r Em

$J

pemoppemepuemRS

——

nE

—

V

—

-

$

X

y

3 N

(ie

C

x

j

EE

R—

(

IN

D3X

::

Ut

E

ï

//

[

Al

z

W

E*—*-

A

.

NV

z

1

—

NEZY

Qïx

J

o

/ï

,

2

NU

u

EE

Neet

]

A

—

Ka

1

li

lat

Pars Ill

Af

QOf

i

'Tractatus

n

!]

Wal

SACRAMENTO

W

POENITENTLE.

Tf

36

DISPUTATIO VIIL

W.

n

De. Indulgentiis.

ii

uam utilis eftfrequéns Indulgentiarum

f

ufus in Ecclefia Dei, tam pernitiofa

Q

eft laxiorum Theologorum de Indul-

$entiis doctrina; afferentium, plenum Indul-

gentie plenariz fructum obtineri poffe à qui-

busvis peccatoribus maximis fine ullo propo-

D.zdmort Tr. dePenit. P. II

X

fite

n

11

'DIS.PUTATIO V1

Y

fito fatisfaciendi Deo congrué pro tantis cri-

Lt

minibus.

Ex hac ergo doctrina languet in

ftudio bonorum operum magna Ecclefiz pars,

Amï

qua haud dubie generofo annifü ad opera mi-

fericordiz, frequentiam orationis, & abfti-

nentiam à delitiis carnis & vite. profanee ille-

j

l

cebris, libens affurgeret, fi non à molliori

illa doctrina palparetur communis fegnities.

Alterum, quod circa Indulgentiarum expofi-

tionem emendandum eft ad traditionis nor-

;.

mam, ad privilegia indulgentialia pro defun-

[

Cs pertinet.

Docent novi hi expofitores

mentis Apoftolice, Indulgentias pro defun-

étis habere effectum infallibilem per modum

r

folutionis, ita ut Deus teneatur eas accepta-

n

re pro anima defuncti. .Nec ifta veró doctri-

li

na in fola fpeculatione fübfiftit ; fed vergit

Cum enim

l

etiam in morum preejudicium.

Á

Chriftus caput vite chriftiane in exercitatio-

7

1

ne virtutum, in extirpatione vitiorum, & in

mifericordiis erga pauperes hujus mundi po-

1

fuerit, hujusmodi Doctores fpe tanta redi-

mendarum facillime animarum ope oratiun-

l

cule pro defunétis populum allicientes, ex-

V

hortationes é cathedra ad congerenda ftipen-

ï

dia Miffarum integris congiis effundunt; ad

ï

largiendas autem eleemofynas vivis , atque

ad vitia erádicanda & populo vix tandem ferió

"l

mu-

DEINDULGENTIIS.

III

mutiunt.

His illud Chrifti oggerendum f&-

[

pius; illa oportuit facere, ut crebró fideles ad

I

fubveniendum animabus per füffragia indul-

|

gentiarum animent ; /ed bec mon omittere; ut

li

monftrent , quàm difficulter indulgentiarum

fubfidia, & quàm ancipiti exitu, pertingant

lr

ad defunétorum animas, prefertim eas, quze

It

neglectu fatisfactionis proprie , & emunda-

J

tionis interne per extirpationem vitiorum

)

fefe reddiderunt indignos, ut pro illis acce-

i

ptentur à Deo viventium füffragia.

Ut ita-

I

ue fana de Indulgentiis tam vivorum quam

n

defunétorum doctrina, & zítimatio magna

ylm

Indulgentiarum fine vilipenfione in Ecclefia

Q

confervetur, fcripfi Opus Z7/f?orico- Dogmati-

wl

cum de Origine, Progrejju, valore, ac fru&tu

Judulgentiarum , nec. on. de. Difpofitionibus ad

t

m

eas lucrandas. requifitis , quod anno 1736.

I)«

Augufte Vindelicorum apud Veithium excu-

$i

fum, anno veró 1738. à Vicurtio Venetiis

recufum eft. Cum iftud Opus in prefentia

p

rel-

Em* Cardinalis LERCAR1 offerrem SS"*

qDle

D. N. cLEMEN'TI X11. fel. record., is.au-

D

ditis Cardinalium & Prelatorum, quibus jam

Lt

prius Exemplaria diftribueram, judiciis mihi

conteftabatur ;

APPLAUDERE ROMAM

t &d

HUIC OPERI.

Eo Oraculo Pontificio ani-

aqye

D

matus addidialtero anno SUPPLEMENTUM,

fer

in

9.

X 2

IV

DIS?UTATIO VIIL

in quo non folum exhibui RESOLUTIONES

n

S.

CONGREGATIONIS INDULGENTIA-

W

Dl

RUM, quas ex ipfis Protocollis S. Congre-

gationis excerpferam, fed etiam defcripfi Or-

u

dinem, ac formam omnium exactiffimam, ab

anno 1710. à S. Congregatione operá potif-

finum RR" ac Ill* DD. JoANNIS DE

LERMA, Archiepifcopi Tyrenfis obfervatam,

I

]

qua videlicet po/?ulata Supplicantium in Con-

p

gregatione examinantur ; Supplicationes, Con-

fultationes , & Refponfiones in Protocollis

Q

;

annotantur, & fixe Regule, à quibus non

nifi rara extraordinaria gratia requifita prius

"n

fpecialiter mente SS"' receditur, firmiter con-

fervantur.

Precor Deum , ut hec forma

"

femper illibata maneat, ne fi Indulgentiee per

u

plures Canales in orbem effluant , Ecclefia

) [

iterum Indulgentiis Apocryphis repleatur.

i&

Regule faluberrime femel conftitutz pereant,

& materia Indulgentiarum fine Protocollis,

fine difcuffione, fine difficultatum & Refpon-

]ï

forum annotatione in magnum chaos abeant.

f

Ceterum, fi alicui difficilis vifa fuerit ipfa

Indulgentiarum poteftas ac largitas, velim,

'

attenté expendat textum illum D. AUGU-

il

STINI, ubi potefJatem remittendi peccata ad

V

unitatem .Petri , ad unitatem. .Eccdefie in. ejus

1

vertice, efficaciam vero: ad orationes Sanclorum,

4l

L

atque

DE INDULGENTIIS.

V

]

atque ad gemitum columbe , qu:x eft Ecclefia,

h

reftringit.. Quamvis enim S. Doctor directé

j

pre oculis habuerit remiffionem peccatorum

(

Ü

quoad reatum cule, ut nunc Theologi loquun-

tur; videtur tamen, S. Auguftinum eo loco

Ideam quandam confufam divinitus didiciffe

Wt

de natura Indulgentiarum Apoftolicarum, fe-

"

ris fzeculis evolvenda, quam ipfe quidem Spi-

Ion

ritu prophetico data occafione vidit, fed

Af

claré ac diftin&té explanare nefcivit, Deo

l

explicationem fequioribus fzeculis ex eventu

Y

facilem refervante.

Itaque de Baptifmo 1. 3.

m

C. 17. & 18. fic fcribit:

uod in typo unitatis

(

Petro Dominus. dedit potefTatem , ut. id folvere-

Q

Tur in terris , quod ille foloi[fet , manifeftum eft,,

»

quod illa unitas etiam una. columba perfe&a fit

if

dicta.

n forte per orationes Santforum [piri-

IU

zualium, qui [unt in Fcclefia, tanquam per. co-

lumbe creberrimum gemitum ,. magnum geritur

Jis,

Sacramentum, C& occulta difbenfatio mifericordiee

n

JDei, ut eorum etiam peccata foloantur ,. qui nom.

eunt

per columbam, fed per. aceipitrem baptizantur, f£

t

ad illud Sacramentum cum pace Catbolicee unita-

iei,

?is accedit ? — INec. enim in berefi aut. fibismate

Ut

con[Hitutum Sanclorum Orationes , id eff, illius

quu

um columbe gemitus poterunt adjwoare. - - -

1di

Petra tenet ;; Petra dimittit ; columba tenet ,. co-

r

lumba | dimittit 5; unitas. tenet , unitas. dimittit.

d

2

Sicut

VI

DISPUTATIO VII

y

Sicut autem ifli, qui intus cum gemitu toleran-

l]

tur , fi corriguntur , incipiunt ad columbam per-

L

tinere, per cujus gemitus peccata Jolouniur 5 fic

qui foris [unt, cum correcti ad Ecclefiam veniunt,

ï.f'fl

!

unitatis oinculo liberantur. - -

Jales. ( bveretiet

«el Schifmatici) Remil]am peccatorum non dabant,

B

que per orationes Sanclorum , id ef?, per colum-

be gemitus datur , fi ad ejus pacem illi pertinent,

quibus datur.

Solvitur , qui cum columba. fece-

rit pacem, C ligatur , qui cum columba non ba-

(

bet pacem.

Hic textus D. Auguftini, qui re-

laté ad remiffionem peccatorum quoad rea-

tum culpe obfcurus ac confufus eft, planus

2

tamen eft relaté ad remiffionem peccatorum

baptifino füpervenientium quoad reatum pce-

ne, qui ex centro unitatis Apoftolico per

preces Sanctorum recté difpofitis folvitur.

Huic proin fundamento meam de Indulgentiis

(

doctrinam fuperftruxi femper, ac fuperftruo,

quod eó alacrius exequor, quo majori folatio

me perfudere ss. D. N. BENEDICTI XIV.

ad me füb dato. 10. Januarii 1750. date Lit-

|

tere, in quibus inter alia his me verbis re-

creat: JNos te plurimi facimus ,. dileGle. fili, &

etiam occafione. nonnullorum ,. que edidimus. oc-

cafione currentis anni Sfubilei, te tuamque do-

&rinam de Indulgentüs fepe. nominavimus , &

laudavimus. Refpexertt fine dubio SS"'* per

hec

DEINDULGENTIIS.

VIi

2

hec verba.ad Epiftolam Circularem ineunte

1 p(r

anno Jubileo ad Confeffarios Urbis editam

j

füb titulo :

Lettera. Circolare à . Penitenzieri

li

minori, à à Confeori. deputati dal Cardinal

(f

J'icario di Roma per l iminente ammo janto.

hw

[

Hanc epiftolam integram Lector Benevolus

A

reperiet adjectam in fine hujus Difputationis.

j

Ml

Ceterum Difputationem in fequentes Que-

í

ftiones ac Queftiunculas divido.

'i WW

N

An primis duodecim fi.«

q

QUJESTIO I.

T

culis reperiantur exempla Indulgentia-

rum cum modernis Indulgentiis univoca ?

pl TR

QUf

a

QUJESTIO 1L. Utrum Indulgentiarum

il

plenariarum fructus plenarius poffit obti-

(

j

neri fine propofito congrue fatisfaciendi

Deo ?

lrb

[j

[oli

QUJ/ESTIO JII. Utrum[ndulgentie pro

defunctis infallibiliter liberenc unam ani-

[ri0,

(Jito

mam ex purgatorio ? Et an duntaxat

N

valeant per modum folennis deprecatio-

a li

nis Ecclefiz ?

i

QUJESTIUN CULLAUE octoginta novem

de Indulgentiis varie ; cum pif/ola Cir-

Á

culari SS. D. N. BENEDICTI XIV. ln

If

ä

qua prefcribit Confeffariis formam pro

Vi i

recté adminiftrando Sacramento Poni-

Il,

Ts

tentie tempore Jubilzi.

"N

J

X 4

Qum;

VIII

DISPUTATIO VILI.

]l

:

QJERITUR I, Quid fit Indulgentia?

j

2. Qualis eft divifio Indulgentiarum?

]

9

Quid fit Indulgentia plenaria, & partialis ?

4-

Quid eft Indulgentia 4o. dierum ? 7. anno-

ïj

rum? & quid eft carena, vel quadragena?

s.

An ergo penitens lucraturus talem Indulgen-

tiam partialem non tenetur perfolvere vel

acceptare peenitentiam v.gr. duorum vel

trium annorum à Confeffario injunctam?

. Quid fit Indulgentia localis, realis, & perfo-

nalis ?

^

Quid fit Indulgentia perpetua, quotidiana, &

temporalis ?

8. Quid fit Indulgentia extraordinaria Jrubilei,

aut Cruciate ?

9. qud fit Indulgentia plena, plenior, & ple-

"n

niffima ?

*

1o. Quid notandum circa Indulgentlas pro feftis

Sanctorum ?

i

1r. Quid motandum fit circa Indulgentias Statio-

num?

12. Quales fint Indulgentie feptem Altarium? *

13. Sub qua forma foleant concedi Indu]gentlæ

feptem Ecclefiarum Urbis ?

14. Sub qua forma concedi foleant Indulgentxæ

pro feriis fextis in Quadragefima?

15. Sub qua forma concedantur Indul

gentise fca-

le fanéte ?

16. Qua-

"

DE INDULGENTIIS,

IX

16. Quales dentur Indulgentie in Dedicatione

Ecclefiarum ?

t

17

Quales dentur Indulgentie in fefto & per

octavam Corporis Chrifti?

DIo-

18

Ü

Quales fint Indulgentie Regularium?

19.

Quz fint notanda circa Indulgentias Regula-

M.

rium ?

vd

20

Yd

Quales foleant concedi Indulgentiz extraor-

il

dinarie pro Monialibus?

2I.

al

Quales Indulgentie extraordinarie foleant

obtineri à viris Regularibus, aut etiam Mo-

nialibus ?

1l

22

An communicatio Indulgentiarum que funt

conceffe uni ordini, aut loco fe extendat

llj

ad reliquos ordines, vel loca reliqua ejus-

dem ordinis?

Jl

23

An omnes Indulgentie Confraternitatum

ante Paulum V. conceffe, fuerint revo-

(lis

cate?

24

Quales fint concefTe Indulgentie orantibus

o

ad pulfüm campane feria fexta?

25

Quales fint conceffe Indulgentiz pro reci-

n

tantibus Salutationem Angelicam ad pulfum

oYig

campane mane, meridie & vefpere ?

26

Quales fint conceffe Indulgentie orantibus

ent

vefpere ad pulfum campane pro defun&is?

2

In quo fenfuü concedantur Indul

genti'æ— pro

d

articulo mortis ?

3

'28-Quæ

Qu

E

X

DISPUTATIO ViII.

»8. Quales fint Indulgentie Numifmatum, vel

Rofariorum &c. Benedictorum à Papa?

29. Àn cruces & coronz terre fanCte perdant

Indulgentias fi vendantur? & quznam (int

i

earum Indulgentiz?

30

Quales fint Indulgentiz pro recitantibus Ro-

farium B. V. etiamfi non fint Confratres in

confraternitate R ofarii ?

3I

Quales requirantur difpofitiones ex parte lu-

crantis Indulgentiam ?

32.

An fufficiat ad lucrandam Indulgentiam opus

aliunde preceptum vel imperatum?

ÀAn is qui per ignorantiam, oblivionem,

aut impotentiam non perficit unum aut plu-

Ta ex operibus prefcriptis, nihilominus lu-

cretur Indulgentiam ?

34

An is lucretur Indulgentiam , fiquidem per-

ficit opus prefcriptum, fed non integre,

v. g. fiquidem interfit officio divino in fefto

Corporis Chrifti, fed non integro ?

l,

35

An ad lucrandum Indulgentiam neceffe fit,

.ut opus przfcriptum perficiatur nulla inter-

m v o DL M.

veniente culpa, ne quidem veniali v. g. ut

fub precibus Indulgentialibus non admittan-

tur voluntaria diftraCtio, aut intentio vane

r

gloriz?

i

36

An quis uno eodemque a&u poffit lucrari

(

plures Indulgentias ?

l

37

An quis poffit lucrari Indulgentiam vivorum

pro alio?

38.Àn

J

DE INDULGENTIIS.

XI

Y

58. An is, qui à Summo Pontifice habet multas

Indulgentias , aliis diftribuendas (feu inten-

"

tiones ac Benedi&tiones, ut vocant) poflit

frt

eam facultatem diítribuendi in toto, vel

parte donare alteri?

N)

39. An quis poffit lucrari Indulgentiam, fi opus

lsm

ultimum prefcriptum perficiat quidem in

peccato mortali, poft aliquot autem dies de

hoc doleat per veram contritionem, feu an

tll

Indulgentiz revivifcant?

An in communicatione generali omnium Tn-

qi

40

dulgentiarum alicujus Ecclefie comprehen-

dantur etiam Indulgentie pro defun&tis ?.

J

4I

An qui poffit lucrari Indulgentiam plena-

tpli

riam, retinensaffe&tum ad aliquod peccatum

j ]l

veniale?

42

An requiratur fpecialis intentio ad lucran-

p

das Indulgentias Stationum? & num in Ec-

pre

clefiis Regularium poflint à quibusvis Laicis

feft

obtineri?

43

Quz fint notanda circa Indulgentiam Por-

vt

tiuncule ?

It

An quis Indulgentiam vivorum, quam lu-

Qu

44

Ti

cratur, propria authoritate poffit applicare

defunétis ?

)v

45

An Sacerdos habens obligationem celebran-

di in Altari privilegiato, fatisfaciat cum Nu-

Jycat

mifmate, aut Imagine habente Indulgentiam

transferibilem in Defunc&tos?

Koru

46. Quid notandum circa Altaria privilegiata?

47. Qua-

M

XII

DISPUTATIO ViIi.

47

Quales fint conceffze fe invicem falutantibus

[j

hac formula: Laudetur $*Efüs Chriflus? . aut

dicentibus Litanias de B. V.?

)

f

48

Quid notandum circa Indulgentias, & preces

confraternitatum ?

49

ua hora diei Indulgentiz incipiant, autde-

;

nant?

50.

Quid notandum circa revocationem Indul-

gentiarum ?

51. Àn & quomodo in materia Indulgentiarum

locum habeat probabilitas?

$2.

Quid notandum de Indulgentiis vie cru-

cis?

$3.

Àn Indulgentia poffit haberi pro Authentica,

quando conceffionis in forma factz habetur

tantum copia authentica ?

li

54. An fruftulum panni affutum vefti fufficiat ad

hoc, ut quis dicatur deferre fcapulare alicu-

jus ordinis?

$5. ÁÀn una confraternitas poffit aggregari alteri

cum facultate participandi Indulgentias alte-

|

rius confraternitatis ?

56. An in revocatione Bulle alicujus, in qua

contnentur varia Privilegia, cenfeantur

etiam revocate Indulgentie contente in

Bulla.

$7. Àn Indulgentie concedi foleant pro cultu

Beatorum, autSan&orum, qui non funt in

Martyrologio?

!

58. Quo-

DE

INDULGENTIIS.

XIII

l

58. Quomodo & fub quibus conditionibus fo-

J

leant concedi Altaria privilegiata?

59

Quomodo & fuüb quibus conditionibus foleat

q

Ecclefiis concedi Indulgentia quotidiana pro

Peregrinis ?

R

60,

Quid remedii, fi in Altari privilegiato füper-

fit tantus Miffarum numerus, ut omnibus

n

fatisfieri non poffit ?

ót

Quenam opera prefcribantur ad lucrandas

T

Indulgentias Jubilei ?

62

Quenam Indulgentie & facultates fufþ&n—

dantur in Jubileo anni Sanéti?

63

An quis poffit Indulgentias Jubilei lucrari

0

faepius, qduando durant per duas hebdoma-

Q

das? velper annum ?

64

An quis Jubileo fatisfaciat per opera aliurt-

al

de precepta ?

(il

65

An lucretur Indulgentias Anni San&i, qui

iter Romanum füfcipit, fed occurrente im-

a

pedimento non perficit?

lt

66

Anrequiratur devota Vifitatio Ecclefiarum?

& quid ea velit dicere?

qu

67

Quid requiratur, quando exigitur Vifitatio

Dat

Altarium ?

2

68

Qualis requiratur Oratio ad lucrandum Jubi-

leum, velalias Indulpentias?

ml

69

An Ííüfficiat orare pre foribus Ecclefie ,. fi

ntin

porte fint claufie, vel non poffit intrari in

Ecclefiam ob nimium concurfum populi?

7o.Qu&-

QUG

XIV

DISPUTATIO . VII.

lj

7o. Quale jejunium, &quibus prafcribatur tem-

|

pore Jubilzi?

7t. Quid notandum circa eleemofynam in Jubi-

Y

]&o largiendam ?

| |

72. Quid notandum circa Moniales, Religiofos,

Éremitas, incarceratos, infirmos &c. alios-

que impeditos quoad Vifitationem Ecclefia-

rum, aut impletionem prefcriptorum ope-

rum?

73. Quales foleant ali& gratie anne&i Jubi-

1eo?

74. An translato fefto, pro quo conceffa eft In-

dulgentia plenaria, etiam transferatur Indul-

gentia ?

75. An Indulgentie juxta antiquam formulam

: conceffze de ponitentiis injunctis etiam va-

leant pro poenitentiis injungendis ?

j

76. An valeant Indulgentie Confraternitatibus

v.g. Rofarii, SS. Nomini Jefu &c. conceffz

ante Decretum Clementis VIII. quo juben-

tur ille Confraternitates de novo erigi, fi

de novo poft illud Decretum ere&a non

fuerint ?

77. An quis fiepius eodem die vifitando Eccle-

fiam poflfit fepius lucrari eandem Indulgen-

tiam?

E

78. An formulailla: Prefentibus ad feptennium

tantum valituris, intelligenda fit à die Dati,

an vero à die Publicati Brevis ?

'A

79. Àn

DE INDULGENTIIS.

xv

1]

79. Anliceat recipere onera perpetua, ac fun-

dationes ad Ailtaria privilegiata ?

bi

8o. An quis poffit obtinere Indulgentiam con-

ceffam fub formula: coNrEssrs, fi defi-

0

ciente Confeffario eliciat a&tum contritio-

.

05

nis ?

fi-

81. Quomodo fit intelligenda illa claufüla: 7-

N

lumus autem, ut fi alie ludulgentie Ecclefie

J

conce[Je fuerint, prefentes mulle fit? --

82. An Indulgentie, que vifitantibus certam

Ecclefiam vel.capellam conceduntur,. pof-

!

fint etiam obtineri ab abfentibus ?

Yi

83. An verum fit omnes Indulgentias ex recenti

ulun

conceffione Benedicti XIII. poffe applicari

] Yi

Defun&is?

84. Anün Altari privilegiato amittatur Privile-

Eibus

gium, fi ip eo aliquoties non celebretur

elfe

prefcriptus Miffarum numerus?

Dell

85. An Privilegium Altàáris privilegiati concef-

jf

fum cum expreffione numeri Sacerdotum in

non

Ecclefia defervientium extinguatur imminu-

to eo numero?

Ftte

$6. An per aggregationem ad Bafilicam Latera-

gt

nenfem vel aliam Ecclefiam cum aliarum

Indulgentiarum communicatione etiam com-

fIDiUt

municetur Altare privilegiatum ?

o Dit

$7. Quinam poffint concedere Indulgentias? &

quales? ac quantas?

88. Qua-

i Jl

XVI

: D*IAS-PUTATIO VIL

88. Quales requirantur conditiones:ad hoc, ut

tias ?

quis validé ac licité conferat Indulgen-

81' . An Indulgentie omnes expirent morte con-

cedentis ?

L('

APBPPENDIX.

Epiiïoïa circularis San&tiffimi D. N. Benedi&i

|

XIV. in qua determinat plus, quam qua-

draginta Quzftiones, hactenus in Authori-

bus de Jubileo controverfas,

nh

, .

S

:

QUE-

D:E IN DOELSG.ENTI S.

j V

n

Xekertererereret *-B*X**X*

.OII

QUJAESTIO I

Uirum primis duodecim — Seculis | reperiantur

exempla Indulgentiarum univoca ?

OTANDVM I

Indulgentiam re&té defini-

'dl&l

N

ri, quod fit remüf[o pene poft abfolutionem

lii

Sacramentalem vefidue , fatta per applicationem tbe-

Qf

Jauri Ecclefie à Superiore legitimo, & in foro inter-

no valida coram .Deo

"Terminus pene-hoc loco

fumitur ftricté

prout dicit penam vindicatioam,

correfpondentem juftitis legali feu diftributive,

quz exigit puniri delié&ta etlam eorum, qui per

remiffionem offenfie feu cul pz jam in gratiam &

amicitiam Dei, tanquam offenfi perfonz, rece-

pti funt.

Neque enim hoc loco fermo eft de pe-

na. fatisfatoria, qua tali, quze exigitur à juffitia

commutaiioa in compenfationem honoris lefi vel

damni illati, vel titulo aíTecurationis in futurum

Hanc enim poenam fatisfactoriam, qua- talem , ut-

ut ordinarie in moderata punitione deli&ti confi-

ftat, Indulgentietollere nec volunt nec poffunt,

prout oftenfum eft Di/but. 6. & adhuc monftrabi-

tur QuajHone 2 :inferius.

Per thefaurum autem Ec-

clefiz intelliguntur Pafliones Chrifti, San&orum,

& fidelium , quas obtulerunt vel offerunt pro

Ecclefia in genere, fine determinatione perfona-

rum.particularium. — Quoadiftaenim potiffimum

merita paflionum intelligendum eft, quod perti-

U

neat ad Epifcopos , ea offerre Deo pro perfonis

D. mort Tr. de Penit. P. 111

A

par-

2

DISPUTATIO VIIL.

párticularibus.

E(fentiale . conftitutioum hujus the-

fauri funt Paffiones Chrifti; fed accidentale funt

paffiones San&orum.

NoTANDUM:2.

Docuiffe authores quos-

dam alioquin celebres nullas in primitiva Eccle-

fia reperiri Indulgentias, qu: conveniant cum

modernis faltem univoce.

Ut alios omittam,

SUAREZ in 3. part. Difput. 49. Se&t. 2. n. ro. fic

fcribit: ANullo fuffcienti fundamento affrmare. po[Ju-

mus, illam remi[fionem, qu& tunc (in primitiva Ec-

clefia) fiebat à Prelatis, fui[Je ejusdem rationis cum

illo ufu. Indulgentiarum , quem munc inquirimus , aut

