Jnnocentio XI , & Canonice promulgatum

viiji

die feptima Martii 1678. in quo decreto

n

hechabentur - - - femel dumtaxat in die ple-

m

nariam Indulgentiam incertos dies Ecclefiamvi-

d

fitantibus conce[Jam , oel aliud pium opus per-

agentibus lucrifieri ---5 fed quod agatur de

Mp

bri )

numerofis vifitationibus Bafilicarum, quz

(

inter fe longo viz fpatio diftant ut adeo

dnd)

vifitationes peraginon poflint, nifiin mul-

um

tis diebus diftinétis; non habuimus diffi-

)ntn)

cultatem declarandi, iteratis fiepius injun-

d

h

a

&is operibus San&tamIndulgentiam fiepius

etiam acquiri poffe. Di&tum fuit Jndulgen-

ia

Ti

tian de novo acquiri poffe, iteratis de no-

voinjun&is operibus. Cumautem tempo-

prbqe

i, !

re Jubilzi fint Indulgentiz adjun&i alii fa-

J

vores & gratie; in eadem Conttitutione,

yiad

& in eodem $. declaravimus, quod qui di-

r

&is gratiispotitus eft, quando prima vice

]

Jubileum lucratus eft, non poftit amplius

m

gaudere memoratis favoribus & gratiis, fi

m

poft primam Jubilei confecutionem de

P.[;aü&

novo incurrerit in cenfuras, aut cafus re-

h

fervatos comiferit, aut opus habeat novis

quæü»?f'w

Hh s5

voto-

: ül 8"":

490

DISPUTATIO VII.

r lo

votorum commutationibus, veldifpenfa-

tionibus.

j

"m

7

De fa-

"

85. Quando in di&a Conftitutione

eultate

Convocatis di&tum fuit, quanta facultas mi-

abfol-

vendi ab

noribus Bafilicarum Poenitentiariis con-

hzrefi

cedatur in $. VII. facta eft expreffa men-

[

W

externa,

tio de facultate abfolvendi ab haerefi ex-

terna, cum reftrictione tamen talis facul-

t

T

[iuLit

tatis certos intra limites expreffos in fu-

pracitato $. Cum autem in facultatibus

um

ia

datis Confeffariis à Cardinali Vicario fpe-

!

cialiter pro Anno San&o defignatis con-

od

r

ceffa fuerit ampla facultas abfolvendi à

i u

cenfuris refervatis in Bulla Cene, & non-

(

nullus pretenderit, poffe ex hac ampla

a,q

facultate etiam deduci facultatem abfol-

g

vendi ab hzrefi externa, de qua mentio-

i?

lm o

nem facit dita Bulla im Cena Domini; op-

portunum duximus declarare, uti decla-

tieer

ramus in $. LIII. deductionem hanc non

ET

fubfiftere; propterea quod talis facultas

tj

expreffe nominata effe debeat, nec un-

Ka

quam pratendi poffit effe conceffa vigore

La

cujuscunque verborum . univerfalitatis;

d

veluti ftatutum fuità Przdeceffore noftro

hd

Alexandro V1I. in quodam Decreto,quod

fecit in quadam Congregatione Sacri Of-

n

LT

ficii habita Ipfo prefente , San&iffimus Do-

T

minus nofter Alexander Papa V LL. fub die25.

tl

Martii 3656. inberendo declarationibus alias

IeUigam

à Pradece[Joribus fuis faäz's,' ad vemovendam

omnem

UOEES Ó

w

DE AINDULGENTIIS-

491

dj

emnem. dubitandi occafionem , & me circa id

in pofterum ullotempore befitari contingat, cum

crimen berefis pre ceteris graviffmum [beciali

BIN

mota dignum fi, decrevit, facultatem ab[ol-

T

vendi ab berefi in. Syubileis , vvel aliis fimilibus

"aT

Conce[fionibus mon. cenferi comprebenfam , nift

nüng

M

expre[/is verbis concedatur facultas abfovendi

ab berefi. .De controverfia, que ante de-

uY

cretum hac in materia fuit agitata, ac de

Ya

controverfia ex integro refciffa per decre-

finti

tum, fufeà Nobis actum eft in noftra

lii

INotificatione publicata, quando Bononic

miw

refidebamus , que quarta eft in Editione

YOl

ltalica, & pariter quarta in Editione Latina.

V at

86. Supra di&um fuit;

non pofï'e De illis,

VO

eum, qui habet facultates conceffas in

qïui poft

Confef-

vt d

Anno Sanéto, dictis facultatibus uti nifi

fionem

u

pro iis Peenitentibus, qui prefens Jubi- ,ecequne

]eum confequi fincere, & ferio volunt; à propo.

;

m

r

i

]

atque ex hoc animo ipfum lucrandi, & fito 1u.

T

reliqua ad id lucrandum neceffaria operá crandi

TO

adimplendi, ad Confeffione

m apud ipfos Jubile-

, non

peragendam accedunt. Supererat

dubium "

rofe-

M

vl Wgüfi

refpe&tive ad illum, qui bonum habuerit quendo

jrei

animum adimplendi, quidquid adimplen- opera in-

fjl

dum eft, poftea fuper hoc fa&to feriojun&a,

v

propofito peenitentiz ducitur, ac proinde

reliqua neceffaria opera non adimplet;

vt

Utrum talis reincidat in Cenfuras, à quibus

ais

abfolutus fuit, & utrum in tali cafu in-

Lt

m :

telligantur nulle, & irritate commuta-

tiones votorum, & difpenfationes jam

obten-

j mmf:ïi

DISPUTATIO VII.

492

obtente ? Verum quemadmodum abfo-

lutio à Cenfuris non fuit data, neque da-

tur cum reincidentia in cafu modo expreffo,

: iw

fed datur abfolute ; In eadem Conftitu-

pj

tione Convocatis fub $. LIV. declaravimus,

D.

predicum non manereinnodatum cenfu-

ris, à quibus fuit femel abfolutus, neque

j

izüieuti*

privatum fuiffe gratia commutationum,

& difpenfationum obtentarum.

Ita poft

i

gU

allegatos pro fua fententia antiquiores

Authores difcurrunt Giribaldus (r), & Vi-

(at

va(s). ÉEtquamvis primushorum Autho-

rnm à peccato mortali excufet eum, qui,

A

mutato ferio Jubilzeum confequendi pro-

&T

i

pofito, nonadimplet, quod ad hujus con-

ial

fecutionemremanet adimplendum ; ratio-

n

nabilis tamen & fübfiftens eft fententia

W

Secundi, qui talem mortalis peccati reum

& N

arguit, citatque pro fe Suarium, V/afquex,

geors

& Filliuccium; propterea quod talisin ma-

pl

teria gravi contraveniat menti & inten-

ia (

tioni concedentis facultates Confeffariis ;

F

eas quippe conceffit, ut medium quoddam

duj

adconfequendum Jubileum, & Poenitens

Lf

ad exequendam refiduam partem injun-

nyi

&orum operum fefe obligavit in a&tu ob-

h Regu

tente abfolutionis à cenfuris, favoresque

acceptavit, ac gratias datas occafione Ju-

kd&fac

)

1

bilei; uti etiam fupra notatum fuit.

li

g^X.

ij

il

(r) Tr. 7. de Sacram. Poonit,

cap. 21, dub. 4.

(s) De Jubilzo quaft, 11

» Qart. $.

ad(

T

DE INDULGENTIIS.

493

Xip

$:X

Tnted

De facultatibus. aliorum. Confe[Jariorum

&refr

OOf

Urbis, qui non funt in numero Penitentiario-

vum vel [becialiter defignatorum à Cardi-

us

Ts

nali Vicario pro 44nno Santto.

"l r

87. Preter ordinarios Bafilicarum

lum

Penitentiarios, preter ipfis adjunctos oc-

. gl

cafione Anni San&i; & preter Confeffa-

I

u

rios fimiliter pro Anno Sané&to defignatos

)

)U

à Cardinali Vicario, alii pariter Ordinarii

Confeffarii dantur Rome; de quibus fer-

)rumium

La

mo fuit in Bulla Convocatis, ut habiles red-

QUi

dantur ad porrigendam opem extricandi

ljco

fe à peccatis ac cenfüris peenitentibus, qui

lo

pro Anno San&to Rome advenient.

A n

88. Ordinarii ifti duplicisfunt gene-

w

[

TIS

Aliqui funt Regulares per fuos Su-

periores,&Regulares Przlatos deputati ad

Jl

excipiendas fuorum Religioforum fübdi-

ia

torum Confeffiones.

Alii deinde Regu-

nrfehris

larium funtà Cardinali Vicário approbati

n

ad excipiendas Confeffiones fxcularium.

Aj

Et hifce pofterioribus in Conftitutione

v

Convocatis $. XLI. funt erga fuosPcniten-

du

tes Regulares Confratres feu Collegas

omnes facultates communicate, quz da-

f

viius

tc funt Confeffariis defignatis à Cardinali

n

Urbis Vicario pro AnnoSan&o. Infuper

]

ä

adjunGa his ipfis eft authoritas difpenfan-

di cum füpradictis fuper irregularitate for-

fan ob Cenfurarum violationem contra-

?."leä'

al

"

494

DISi*UTATIO VII.

i

&a, dummodo occulta fit; & hec facul.

u

tas conceffa ipfis eft pro totius Anni San-

i

j

'Dmbl

&idecurfu, cumifta tamen claufula, quod

przdi&i Regularesà Cardinali Vicario ap-

(fm) f

probati ad excipiendas Confeffiones fiecu-

Quf

u

[

larium, dicta facultate abfolvendi utinon

poffint, nifi erga fupradictos fuos Religio-

(

fos, qui in cafu, quo opus effet, ad ipfos

[l

pm&ü

recurrere poffunt, nonautem ad alios fim-

pliciter defignatos à fuis Superioribus ad

v

audiendas Regularium Confefliones.

(

89. Alii deinde ex Confeffariis Or-

EULT

dinariis funt de Clero fieculari, qui equi-

du

dem excipiunt Confeffiones fecularium

ml

cum folita approbatione & licentia Cardi-

telder

nalis Vicarii, non tamen fpecialiter ab eo-

ii

dem defignati fuerunt pro Anno San&o.

&Ub

Iftis nulla datur, nec ulla auffertur, fi

Tor

quando quamdam legitimam facultatem

g,

abfolvendi aut difpenfandi habuiffent.

welrri

Idem dicitur refpe&tive ad Regulares, qui

t

cum approbatione Cardinalis Vicarii au-

1Utà

diunt Confeffiones fzcularium ; non enim

tQtoi

Nos intendimus augere autipfis aufferre,

;l

refpective ad PeenitentesSzculares,quam-

Ws

cunquealiam facultatem legitimam, quam

mpoül

alioex capite haberent. Noftra fiquidem

a vj

Conftitutio fufpenfroa cum INos nuper, illos

*ï'.imflm

folos Confeffarios comprehendit, qui funt

Id

extra Urbem, quorum facultates durante

Anno San&o, fufpenfi funt, five deinde

ifig,

concefIz fuiffent, ex caufa & occafione In-

DN

dulgen-

Wl

W

DE INDULGENTIIS.

495

lec i

dulgentiarum, five ex quacunque alia cau-

| IU

fa difparata, & non refpiciente Indulgen-

l qu

tias; utialibiinhaceadem Epiftola often-

t00y.

fumeft; neque etiam comprehendit di&ta

I ony.

Conftitutio Cum Nosnuper Confeffarios de

At

Urbe, quae opus habet magno numero

EGSReligw

Operariorum ad excolendam vineam Do-

&I.'aiipf

mini proximo Anno San&o.

Mi

9o. Igitur cardo przfentis materie

Mi

vertitur in re&to examine, quod faciant

fl

W

l

N

Confeffarii in Ordine ad facultates, quas

g f

]

ipfi habere pretendunt: facultates enim

! qlh ül'x

debentemanare àlegitimis privilegiisnon

brlhnie

revocatis & que funt in ufu, juxta Decre-

TU Crd

tumSancte memorie Clementis Papz XI.

]ttdu

füb die 3. Maji 1711. fa&um pro Confeffa-

NOMT

riis Urbis, & typis commiffum à bone

uf |

memorie Cardinali Petra (t).

p fs

9r. Habetishic, dilecti Filii,quantum

dl

l

[

j

neceffarium duximus, ut vobis expona-

fs

mus, utadeo habentes per noftros labores

ia

in compendio folutionem precipuarum

controverfiarum, quz fuerunt olim exci-

OU

piatr

tate; ille enim é medio füblatz funt per

noftras Conftitutiones pro Anno Sancto

MU

g,

factas, pofitis exacte, uti ferio vobis incul-

camus, veftro minifterio fatisfacere : ad

Vi

W,ï*hï

quem finem pariter conducere pofle credi-

mus alteram noftram Circularem epifto-

a

lam

t z

frei

()) Tom. g. Conflit, Apoftolicar. ad Conftitur.

19. Sixti IV. num. 14. pag. 572. oma-

ne. Editionis.

wccaügsj.f-

(

496 — DISP. VII. DE INDULG.

(s

lam füb die 26.Junii currentis anni, editam

fuper Preparatione ad Annum San&tum,

quam etiam vobis inculcamuslegendam &

confiderandam. Nequemirum videri vo-

[

bis debet, fi in hac prefenti noftra Epiftola

majori ex parte authoritatibus moderno-

rum Scriptorum ufi fimus, nec imitati Pa-

tremfamilias, qui profert, de T'befauro fuono-

va £? vetera: fiquidem cum ifte Contro-

J!QM

verfiz ut plurimum fuerint excitatze à mo-

dernis Authoribus, & ab iis, qui de An-

no Sanéto fcripferunt, oportuit etiam il-

j

.lorum Authoritatibus majori ex parte uti;

Interea intimo Cordis affectu vos ample-

um

xantes, Apoftolicam vobis impertimur

Benedictionem.

Datum Rome apudS.

Mariam Majorem die 3. Decembris

1749. Pontificatus Noftri

Anno decimo..

IH

-

LT

Raf

272)

——

(j

za T

T

d ss

M

,

T

J

zM

A a

Iovi

h

b*'

A d

g

d)

2977

ao

/)

)

NI

t

!

G5

cQ

Mw

lL

$

sl

lb

|

m De J

d

ï

hnprikhs

Em

l

ii r

i5

ORE

PU m

&e

um

—

-

——

m

9l

a

i

um

2 R

s&s

E

:

t

u

T

d

x

[ 5s

n

st

a

m

—— À Àà

EOW

E

AE

5e:

iM

3

r

ls

um

W

— m

m as

lt

3

"

——

s cdesba ia ii x u

P

g us

2 tb

*

d

UN T

r

3

ss

u

Id

EM

&

2E£

»«

x

^

3

.

ET

n

T

5*

*

;

r

a

EN^(E

i

v

H

X

"

i5

Es

AR T

£*

"Vk

RPE

m.w

m

E

Ls

i

j

:

8

:

a

E

3

FA

P

D

E

ts

i.

i

;

2

A d

A

34

EAU

A Lor

$2

*

L.

*

UM

x

M

5

LX Tb

m

E.

-

CR

E

x

P

r

£

*

K

P

T.

nw,

*s

n

yte

OA

TY

^

t

und

At

us

W

L

R ht

.

s WM

O EM

A

.

z

$ e .

W

«

E

;

d P

*

d

z

*

Fw—æ:

zil

R

2

-

C

u

* æ * :

u

ns

&

Y

LO

E

n

i

T

s

2

PO u

a

«

E.

d

x

E

i

3

-

ag

,V

"d

B

ts

454

a

k

"^K

P E

&

H,

.

m

4

ie

É

m

s

N

P.

u

a

"d s

Pises

d

d

u

n

R

x

ia

£5

1

Ea

A u

iU

m

Se;

PU

4

u

4

d

d.

i

W

u

K

T

:

l20 a

y4

M

ä

Em

eo

[——

n

e

R. D. EUSEBII AMORT,

Canon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.A Iu——

e

Es

Sereniíiimi ac Reverenditfimi DD. JOSEPHI, Epifcopi Auguf[——

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

S. R. I. Principis Darmítadiani, Landgravii Haiüæ &c.&c.

"Theologi,

15

le

t

ä

IHEOLOGIE

Fï'

14

e

ECLECTICA,

13

I.(l.ä

MORALIS zr SCHOLASTEE

*Tuwmn

M

Sub dAufpiciis

12

D

SS. D. N. BenediGi XI

11

ad mentem

HIHIfHIIII!IH

Es

ï

10

SS.Patrum & Theologoruminfign- ign—

E

9

ia

prafertim veterum conífcripta.

e

lomulus XV.

8

IIWIIW I( llw

Dg SacaaAMENTO POENITENTEE

il

E—

p

7

PARS III.

continens Difputationem

6

VII

De Indulgentiis. ,

s«l

o

mimlillrlw

5

P r

Hlf'll

,

ET

G

*S

|

,ï/;

E

ïï*

|

|

4

^

»T71——

:

!—

Cum Approbatzomum

—— 0

m

ugu[ia mdeleäme:

ii —

opyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

IHIII!III

*

o

-

—