timne fore, ac e[Je delere participes quorumcunque Pri-

i

M

2

vilegio-

DISPUTATIO VIL

$56

vilegiorum , Conceffonum , Facultatum , Gratiarum,

fit

& Indultorum à Santtitate fua. Arcbi- Confraternitati

SS. Sacramenti de Minerva per Breve datum Rome

J

apud S. Petrum die 3. INov. 1606. nominatim &2 ex-

:[u[

jre[fe conce[Jorum , ac impofterum à Sede Ipoftolica

ii

concedendorum , illisque. omnibus & fingulis uti, poti-

It

vi, gaudere poffe, ac debere flatim, | atque . Confra-

[ rO[rm

ternitatum earundem erectio Zd4poflolica , vel Ordinaria

(

"Autboritate fa&ta fuerit, [roata tamen in veliquis

1

I u

omnibus preditta Clementis V.1II. Conflitutione. — .Non

Q

obflantibus Con[titutionibus & Ordinationibus 4pofto-

l

Bul

licis de Indulgentüs ad inflar mom concedendis, mec

;

n

aliis contrarüis quibuscunque.

Datun Rome . die 15.

Fbr. 1608.

L |

Bs

R. Card. Bellarminus.

Archiepifc. Aragrinus.

Secretar.

um

i

UZRITUR 77. AÀn quis fepius eodem

inja

die vifitando Ecclefiam poffit fzepius lucrari ean-

13 f

dem Indulgentiam?

Ui

RzsPOoNDEO negativé. Id enim patet ex

TU j

variis Refponfis S. Congregationis prefertim eo

g', lii

"

quod editum eft 1717. 27.Sept.

Ll

CoNFIRMATUR ex declaratione Znnocentii

Em

XI. edita 1678. 7. Martii, atque à me in Hiftoria

itin,

Indulgentiarum relata p. 2. S. 2. ubi declarat, quod

ii

Indulgentie Stationum non poffint obtineri fz-

MWPH

?

pius eodem die.

Item coNriRMATUR ex Bul-

H

la 36. Sixti IV. ubi declarat; Indulgentiam ple-

Hl

nariam, conceffam Ecclefie Marie de populo

pro fefto Annuntiationis transferendam effe in

WH LT

Ti

Dominicam fequentem, fi quandoque illud fe-

!

ftum

DE INDULGENTIIS.

357

1

ftum inciderit in aliquem diem Sabbati tempore

(

! n

Quadragefime, quo die jam aliunde in eadem

Ecclefia habetur Indulgentia plenaria.

Itaque

6

W

/

non eft Intentionis Pontificie, pro eodem die,

[

ex eodem faltem titulo, qualis hic erat cultus B.

l

W!

uj

V. Concedere eidem Ecclefie plures Indulgen-

tias, poffunt etiam videri dicenda Q.

TMf

M

QUXERITUR 78.

An formula illa: Pre-

AT

Jantibus ad. feptennium. tantum. valituris , intelligen-

V(.

il

da fit à dieDati, an vero à die Publicati Brevis ?

RESPONDEO.

Intelligenda eft à die Dati.

Alfy

[.9u

Ita declaratum fuit à S. Congregatione 1711. 23.

Augufti.

Circa Altaria autem Privilegiata pro-

diit alia declaratio hujus tenoris.

Die 4. Fibr. 1736.

Yi

W

Quum pofl expeditionem. Privilegiorum dltarium

in Urbe fattam Brevia Zdpoflolica, in quibus eorum

ls &

conce[fio continetur , Ordinarüis Locorum, ut par eft,

at

nonnulli pre[entare negligerent , &? detre&tarent, eorum

executionem; Sac. bec Congregatio fub die x8. .Maji

171I. frovide modum impofitura gratiarum | executio-

i patet q

jatm

ni, [latuit tempus in Brevibus ZApoflolicis pofitum pro

Conce[fione Privilegii 4ltaris , non à die prefentatio-

J

nis Brevis Ordinario Loci, fed à die date e[Je com-

if

puiandum. — Sed cum nimis dicerfa diflantia Locorum,

r

ad que bujusmodi Brevia transmittuntur in. Regiones

a

ab ÜUrbe remotas , per longa etiam ,. &2 incerta maris

itinera , medum multorum menfium , d annorum [patio

uv

l

Epiflole & Brevia retardentur , idque ut pluries citra

oratorum megligentiam , inolevit praxis praventive con-

de PU«

d ?

firmationem . gratie. ad tempus conce[J expetere, eam-

,1*-1 Ix

que nondum expirato tempore primeoe concejJio

Qis ex-

Qu

Ii

£edire,

358

DISPUTATIO VII

fj

pedire , ut opportune transmi[fa fulæcuta Privilegia

"

( I

ante priftinorum expirationem exequi po[fents mec va-

J

n

cuum tempus intercederet. defun&torum fuffragio , & fi-

delium. Indulgentiis

Quoniam vero in Brevi conce[fionis Privilegii Zlta-

ris adjicitur claufüla - --- Dummodo in eadem Ec-

clefia nullum aliud fit. ZAltare fimili Prioiegio de-

coratum z. propofitum eft. dubium ab EE. VV. difcu-

tiendum ; an fecundum |.Breve Prioris confirmatioum

Jübfrflat? : quamois enim executione minime detur , mif

A

joft lapfum temporis in primo Brevi prafixi :

tamen,

quando fecundum Breve in Urbe expeditur , verà Eccle-

Jía Privilegio Altaris decoratur.

Dignabuntur itaque EE. VV. decemere,

l

lt

n €9 quomodo fit refbondendum in cafa?. &c

REesoLvUTrIO.

Tempus non à die date , fed à

n

die pra/fentationis Brevis Ord. e[Je computandum in Re-

n t

iUj

gionibus remotis tantum.

LZ'

QuzRITUR 79. An liceat recipere onera

tl d

perpetua, ac fundationes ad Altaria privile-

"

giata ?

REzsPoNDEOo negativé

Ita refponfum eft

l

à S. Congreg. 17 11. 14. Dec.

VideHift. Indulg

lv JC(

QUZRITUR 80

An quis poflit obtinere

]( )

CONFES-

Indulgentiam conceffam fub formula

S1s, fi deficiente Confeffario eliciat a&tum con-

tritionis ?

REsPoNDEO negativé. Itadeclaratum fuit

à S. Congregatione 20. Sept. 1734. . Et videtur

l

NM;

hec generalis Declaratio eüam intelligenda de

md

iis, qui alioquin jam putant fe effe in ftatu gra-

lam,

tie, nifi foleant bis aut ter confiteri in hebdo-

M

TE

mada,

DE INDULGENTIIS.

359

[

[U^

mada, fic ut in eftimatione morali confeflio prz-

I g

cedens refpe&tivé ad talem perfonam, vel com-

munitatem poffit haberi pro preparatione ad füb-

[

fequentem communionem, & fic intelligi aliqua

j AIM

moralis unio, ac continuum inter confeffionem

nl

& communionem. Ratio eft, quia S. Congre-

Debet

";JI

!

gatio cenfetur ea requirere, qu: debet.

autem ab iis hominibus, qui rarius confitentur,

quam bis aut ter in hebdomada, juxta moder-

nam difciplinam Ecclefiz requiri, utacceffuriad

.zf,

S. Communionem /fe ?robent per confeflionem, &

ob reverentiam Sacramento debitam regulariter

J

l

expurgent confcientiam etiam à venialibus. Cum-

"n

que Decreta debeant ferri generaliter fine exce-

ptioneob ea, que debent fieri regulariter, etiam

)

)v

hoc decretum relaté ad prefatas perfonas eft cen-

àt, i

fendum generale.

Vide Declarationem | SS**

nl Ui

num. 3.

UJXRITUR 8r. Quomodo fit intelligen-

fe (

da illa.claufula: J/elumus autem, ut fi alie [n-

-

p

fi

dulgentie Exclefüe conce[]e fuerint, prefentes nulle

fant ?

:

RESPONDEO.

Hzc Claufüla declarata eft

n ü

abipfaS. Congregatione indulgentiarum 98. Apri-

i

qtné

lis 1716. per fe

quens Decretum: Cim à $. Cori-

facrisque Reliquiis. prepofita

:OXFN

gregatione Indulgentiis ,

m a

Cameracenfis Zrchiepifoopus . quafüffet , que fit. 'ois &

antentia Claufule , que bodie Brevibus Indulgentiarum

apponi folet: N OLU MUS

AUTEM(c. Sacra Con-

n

d

gregatio ve diligentius examinata

Claufulam fic expli-

candam cenfuit, fi videlicet SS"* D. N. oifum ue-

j

vit; ed minim? contineri Altaria privilegiata pro De-

u

AC

s cerio perfonarum generi

! iny

funttis ; meque Indulgenfiq

c0n-

(

4

560

DISPUTATIO VII

conce[Jas , t Confmterm'tatz'bus,xRegularibus, & Ca-

(

pitulos aut certum pium opus in Ecclefia peragentibus,

-u Litanias, aliasque bujusmodi Orationes recitantibus,

nec Vis, qui Chrifliana Dottrina. erudiuntur , el alios

erudiuut , ? qui SS. Euchariflie Sacramenti expofi-

tioni cum Oratione 40. borarum inter[unt ;; meque Sta-

tionum. Urbis, C féptem Zlltarium Indulgentias inftar

Jéptem Altarium Bafilice V aticane conce[Jas , neque de-

Dd

tmum;, que& pro unica vice conceduntur.

T

Ceterum fi

alia Indulgentia féu plenaria, [éu mon plenaria in per-

petuum , vel ad tempus tum ab eodem , tum ab alio Ro-

[ fl

muzno Pontifite generatüm Chriffi fidelibus. Exclefiam,

vel aliquod ejus Alltare , wvel Capellam vifitantibus eodem

l

j

anni die, «el diver[o conce[Ja fuerit, de qua mon fiat

$n Litteris Zlpoftolicis mentio , bas litteras ob adje&tam

n

y'i WJ

Claufulam e[Je prorfus irritas, ac mullas. — Datum die

n

23.Juni 1676. .De his autem fatta relatione ad

quyl

CU0 d

S5»» D. N. die 18. Martii 1677. fintentiam. Con-

TOU

£regationis. approbavit.

dAT

C. Cardinalis Maximus.

Qu

Loco 1 Sigilli.

Michael Angelus Riccius.

EUA

Secret.

tb

QuznRiTUR 82. AnlIndulgentie, quz vi-

lus

Wg.

fitantibus certam Ecclefiam vel capellam conce-

W

duntur, poflint etiam obtineri ab abfentibus ?

t

u

RrsPoNDEO negativé. Id patet ex pluri-

bus revolutionibus S. Congregationis de anno

j |

1716. 14. Dec. anno 1724. menfe Januario, &

l

anno 1732. menfe Nov. Et cum ea gratia po-

frins

ftularetur à nonnullis Confraternitatibus Bohe-

V

mie, & Hifpanie, conítanter denegata eft à S.

tin

Con-

DE INDULGENTIIS

561

I

0l

Unicum exemplum hujus gra-

Congregatione.

J

tie reperitur pro Sodalitate puellarum Choreis , pef-

J

]i

fimo abufu in hac regione noftra Germaniz in-

| ll

trodu&tis, renuntiantium, quzs fatisfaciunt vifi-

"

í

tando fuam Ecclefiam Parochialem. — Sodalitas

NE Sl

illa reperitur ere&ta in noftra Ecclefia Pollingz ;

Ml

n

& largifimz grativ illi Sodalitati conceflz: cum

legibus reperiuntur in Libello feparato.

UZRITUR $3.

An verum fit omnes In-

d[f,

n

n

dulgentias ex recenti conceffione Benedi&i XIII.

pofle applicari Defuntis?

lj

Lt

REsPONDEO negativé.

Illuftriffemus Zfrcbi-

epifcopus de Lerma, Secretarius S. Congregationis

nj

!

Índulgentiarum, mihi Romz communicabat fuam

eruditiimam dedu&ionem, ac füupplicationem,

qua poftulabat à Summo Pontifice, ut ea appli-

»

Sed tulit

a

catio fieret in omnibus indulgentiis.

repulfam, prout fufius profecutus fum in Sup-

glemento ad meam Hifforiam de Indulgentiis.

!

QuzmRITUR 84. AninAltari privilegiato

Meols

amittatur Privilegium, íi in eo aliquoties non

celebretur prefcriptus Miffarum numerus?

REsPoNDEo. Privilegium non amitti, fed

u

-tantum eo die, vel tempore non fuffragari, quo

(

o

prefcriptus Miffarum numerus omittitur. lta

1hU$?

declaratum fuit à S. Congregatione 1720. Io.

Y thï

Junii.

V. Hifl. Indulg.

Q

j

QuxniTUR 85. An Privilegium Altaris

d

privilegiati conceffum cum expreffione numeri

Sacerdotum in Ecclefia defervientium extingua-

j

N

al

j

Á

tur imminuto eo numero ?

u

Z5

REsPON4

362

DISPUTATIO VIIL

ResPoNDEo. Affirmative. Ita declaratum

[2

fuitàS. Congreg. 16.Juliir725. V.Hift.Indulg.

QUEZERITUR 86. Anper aggregationem ad

Bafilicam Lateranenfem velaliam Ecclefiam cum

2l

aliarum Indulgentiarum communicatione etiam

communicetur Altare privilegiatum ?

REsPONDEO.

Negative.

Ita declaratum

ï

k

fuit à S. Congregatione 9. Maji. 1729. & 1725.

du

25. Martii.

V. Hift. Indulg.

QUJIRITUR 87.

uinam poflint conce-

ä

;

dere Indulgentias? & quales? ac quantas?

U

RuEsPowDpEo r. Papapoteftconcedere ple-

nariam pro vivis, & Defunétis. Patet ex praxi.

[

2. Concilium generale accedente tacito faltem

confenfu legitimi capitis poteft conferre Indul-

h

AA

m

gentiam etiam plenariam, illo vero legitimo ca-

pite expreffe, ac rationabiliter repugnante, ne

r i

quidem poterit conferre partialern. Patet ex

hi

obfervantia perpetua.

V. Füft. Indulg. p. 1. S. 1.

n

$.20. 91,93. 95, & 8. 2. $. 6.-& S. T 1. ubi haben-

(j

tur Indulgentie conceffe à Concilio Niceno,

DT

Aurelianenfi, & Lateranenfi.

jE

3. Concilia Provincialia , & Epifcopi feclufa

lt l

refervatione Pontificia, poffunt quidem confer-

t

re Indulgentiam plenariam füb ratione ab/olutio-

nis, fed non fub ratione /olutionis ex thefauro uni-

lg

ht

verfali Ecclefie. Prior pars refponfionis patet

r

ex obfervantia primorum temporum, dum Epi-

f

Ícopi, maxime ad interceffionem Martyrum,

lo

aut ex aliis motivis, paílim receperunt ad com-

ldl

munionem lapfos, faltem poft actam aliquamdiu

li

ponitentiam.

Recipere autem ad communio-

fül]fuglm:

nem fuiffe concefionem Indulgentig plenariz,

Dr

often-

DE INDULGENTIIS.

363

If

oftendi in Diff. prelim. & hic q. 4.

Secunda

ii

pars probatur ex eo, quia Epifcopis ex tacita inten-

Ia

tione fidelium noncommittuntur merita omnium

BU

fidelium, prout committuntur Patrifamilias totius

m

Ecclefiz, ut ea, aut difpenfet, aut offcrat, prout

permiferit eorum natura pro indigentibus, juxta

f

eorundem fidelium intentionem tacitam, fic exi-

n

gente lege communitatis, & vinculo charitatis.

4. Epifcopis primum in Concilio Lateranenfi

SODUS-

1216. poteftas conferendi Indulgentias reftri&ta

eft. Sic fonat: Quia per indifcretas ac fuperfluas

h

Indulgentias , quas quidam Ecclefiarum Prelati facere

r

won verentur, €? Claves Ecclefie contemmuntur , €$

iltem

pomitentialis fatisfatio eneroatur , decernimus , ut cum

n

dedicatur Bafilica ,. non. extendatur. Indulgentia ultra

O

anmum, [ioe ab uno folo, five à pluribus dedicetur ,

. N

ac deinde in annioer/ario Dedicationis tempore qua-

J

—

draginta dies de injun&tis pemütentiis indulta vemifio

LAl

0on excedat.

Hunc quoque dierum numerum In-

at

dulgentiarum litteris precipimus moderari , que pro

40

quibuslibet caufis aliqueties conceduntur.

s. Eandem & non majorem poteftatem la-

[edp'a

bent 4rcbiepiftopi. lta explicat fenfum Concilii

Qd

Generalis Cardinalis O/fienfis de Indulg. c. s. qui

eo tempore vixit. V. Hift. Indulg. p.2. 5. 3. $.

( Uf

10 €.5.

pit

6. Cardinales antiquitus conferebant Indul.

Vr

gentiam 14o. dierum ; nunc conferunt tantum

qni

100.dierum. Exemplum prioris ad annum 1283.

d

habetur p. 1. S. ult. &pofterioris ad annum 1477.

um

& 149o. ibidem. Eam vero poteftatem haberi

confüetudine, non fcripto jure, Navarrus INot.

amuüf*?

lo

21. obfervat.

[

7. Nun-

564

DISPUTATIO VIL

(

"

7. Nuntii Apoftolici antiquitus conferebanttres

annos Indulgentie ; nunc annum non excedunt.

Prioris exemplum ad annum 1441. habetur t. 1.

S. ult. in Zoanne Cardinale de Bavaria. . Pofterio-

ris exempla refert Gobat tr.4. de Indulg. c.6. q.

20. his verbis: Sub annum 1666. Iluftvilfanus Do-

j

minus Sedis.Zpo[tolice ad Heloetios &? Rbetos Nun-

fl

Jj

tus, ejusdem Sedis Zulboritate per Alexandrum V II

W

indulta omnibus Chrifli fidelibus Diecefis Conftantien-

Jis, . Curienfis, Laufanenfis, Bafileenfis: conce[fit. du-

15 Ui

centorum dierum Indulgentias , quotiescunque devote ,

at

r

€9' flexis genibus ante imaginem S. Francifci Xaverii re-

l

cilaoerint orationem banc: O Deus ego amo te &$c.

n

Ll

if

Dominus *oero Nuntius. Viennenfis per. fuam. INuniia-

turam. impertüt propter eandem pietatem undecim men-

EE

Jfium . Indulgentiam , Colonienfis. tantundem.

m

8. Picarii Generales, Jbbates, Prelati, Gene-

b

rales, ac Provinciales Ordinum &c. non po[funt

a i

(

poteítate ordinaria conferre Indulgentias. 'Ra-

tio eft, quia antiquitus ea poteftas reconciliandi

d

ponitentes, ficque conferendi Indulgentiam re-

Ui

fervabatur folis Epifcopis, ut conftat ex D. Cy-

NI

Ti

priano relatoinDiff. prelim. Pofteavero digni-

tatibus inferioribus Vicariatus , Abbatie &c.

h;benæ

"

nunquam legitur fuiffe delegata per jus aut con-

l

MO

fuetudinem.

J

:

QUXERITUR 88.

Quales requirantur con-

D

ditiones ad hoc, ut quis validé ac licité conferat

L

Indulgentias ?

W

REsPONDEO.

Requiri r. Jurisdidiionem

hij

in eos, quibus conferuntur Indulgentig, quia fe

Q

habent per modum abfolutionis, ut fupra often-

D Wi

fum eft; quando tamen Cardinales, aut Epifcopi

1

conce-

DE

INDULGENTIÍIS.

565

ln

concedunt Zndulgentias Locales, qus valent etiam

üunt

pro aliis Dicecefis alterius, aut alias non fubdi-

LL

tis, cenfendum eft, accefliffe confenfum Epifco-

jl

10

porum aliorum tacitum, ficut nunc accedit re-

m

fpe&u penitentium accedentium ad confeffarium

lSDr

alterius Diccefis; vel poteft dici, quod in or-

uA'Z

dine ad conferendas Indulgentias habeant Juris-

Jl

di&ionem à Summo Pontifice tacite delegatam,

(f

ut concedens Indulgentias non fit excommunica-

Cum enim conceffio Indul-

,

1 (j

tus, aut fufpenfus.

hi

hi

entie fit a&us jurisdi&ionis, non effet valida

Tl

It

ceffante jurisdiQione.

)EG

2. Ad conferendam Indulgentiam autboritate

]U

jropria requiritur ad minimum Chara&er Sacer-

U

dotalis, quia Indulgentie fe habent per modum

abfolutionis à peena, ut fupra oftenfum eft; fun-

(s

daturque ea poteftas in ufu clavium, ut patet

"

ex Bullis Pontificiis.

Ad talem autem abfolu-

tionem in foro interno non füfficit poteftas juris-

9

fuud

di&ionis, quz refpicit externa, fed requiritur

m

poteftas tradita per Sacramentum operativum

circa interna, quale non eft aliud, quam Sacra-

.

p

mentum ordinis.

Poffunt tamen Epifcopi non

habentes gradum Sacerdotii ex poteftate juris-

g u

It

di&ionis conferre confeffariis abfolvendi à peena

poteftatem ; quia Presbyteri fecundum fe non

funt incapaces hujusmodi poteftatis ad abfolven-

r o

otiete

f

dum, fi ea poteftas ab Epifcopis pofitive delege-

tur, aut non refervetur.

'alis vero conceffio

(Cüutd

Indulgentiz eft alterius rationis , quam prior or-

dinario confueta, dum Epifcopi abfolvunt per

qul' ii

fe ipfos à poena.

nos

rre

E In Germania Epifcopi poffunt confe

j

ul-

(v

DISPUTATIO. VII.

$66

[l

Indulgentias ante confirmationem Sedis Apofto-

lic&; quia, ut habetur c.

Nihil. de Ele&. ha-

d

bent adminiftrationem in temporalibus & Spiri-

tualibus ftatim poft electionem concorditer fa-

&am. .

4. Adlicitam conceffionem requiritur moti-

vum ac caufa proportionata ad quantitatem In-

iil

N

dulgentie.

Quia tanquam prudens ceconomus

divinarum gratiarum debet attendere, ne profu-

G

]

fione nimia vilefcat donum, ne liberalitate im-

q0, d

moderata enervetur difciplina Ecclefie, ac lex

B)

"i

regulariter ceffante motivo extrinfeco fatisfa-

ciendi congrue, preftabilita à Deo; ne denique

facilitate venie languefcat ftudium bonorum

D

operum. Si hoc negligat, aget contra obliga-

[

tiones prudentis economi, feu difpenfatoris, ut

,xm &h

K

patet ex fenfu communi Theologorum preeunte

D. Thomáa; imo aget contra intentionem Con-

cilii Generalis Lateranenfis, & Tridentini relati

r

in Hift. Indulg. p.2. f.2. $. 6. & 26.

5. In mea fententia illa proportio caufz ad

quantitatem. Indulgentie non debet neceffario

effe major, quam ea, que fufficit ad hoc, ut

)

faltem anime fan&tiores, qu: vel babent minima

peccata, eaque leviflima, vel quz peccata gra-

viorapoenitentiis jam maxima parte expurgarunt,

vel quz excellunt charitate inftar Magdalenz,

poflint lucrari plenarium fru&um ejusmodi In-

]

u

dulgentiz. Ad hoc enim, ut Indulgentia ratio-

nabiliter detur, ex fuppofitione, quod fruéctus

Indulgentiarum fit divifibilis, fufficit, quod pof-

r

fit ex parte prodeffe omnibus, totaliter vero

)

plene difpofitis ,. ac melioribus.

l

QvA-

DE INDULGENTILIS,

967

"

QuizRITUR $9. An Indulgentie omnes

»

expirent morte concedentis ? Ratio dubitandi

Jit

|

|

eíft, quia Indulgentis fe habent per modum abfolu-

f

tionis; abfolutio autem à mortuo darinon poteft.

RESPONDEO.

Indulgentias , quibus non

W

apponitur terminus, durare etiam poft mortem

id

concedentis; etiamfi conceffe fint à delegato

QT

v. g. Nuntio Apoftolico, Cardinali, Provinciali.

Yi

Ita Gobat hic n. 646. Suarez, Lugo &c. dico ta-

D

1

men, eas poft mortem concedentis ab uno ge-

o

nere tranfire in aliud, videlicet à genere abfolu-

li

torio in genus folutorium, vel commifforium,

ii

quo videlicet concedens offert deprecatorie fo-

OFUf

lutionem aliedam pro prefentibus, & futuris,

vel quo committit Confeffariis lege ftabili pote-

lite

Vide Decla-

$W

ftatem abfolvendi etiam à poena.

t |

rationem SS*! num. 8.

Vr

dokilopes ekelekdoiokolelolektopolokehokekokodolololelofolol

j 10l

T

APPENDIX.

f |

DECLARATTONES

DA u

j

SSc3D. JN.

um

BENEDICTI XIV.

iil

circa

j

vatias

uzftiones Controverías de

yi lv

j r

Ufu Jubilei.

ia

San&iff. D. N. Benedictus XIV. anno 1749.

ol

g u

3. Decembris publicavit Romz Epifto-

lam Circularem ;ad Penitentiarios &

Con-

Q.i

DISPUTATIO .VII.

568

Confeffarios Romanos , in qua dirimit

V

& declarat varias Controverfias, hacte-

nus ab Authoribus circa ufum Jubilei,

& circa facultates Confeffariorum agita-

4

tas

Titulus Epiftole prolixe , Idio-

1 l'l)üA

mate Italico edite, eft ifte: ZLe/zera Cir-

d

j

colare Della Santita. di INoflro Signore &x-

|

NEDETTO PAPA XIV. 4 Penitenzieri

dN

t

minori, e d' Cowfe[ri deputati dal Car-

:

tn d)

dinal F'icario di Roma per T immunente

nno Santo.

Declarationes vero funt

j

*

fequentes :

n

I

Ad lucrandas Indulgentias Jubilei pre-

Xv Vl

fentis praeter Confeffionem requiritur etiam Sa-

QU

W

cra Communio. num. 2.

Y

II.

V

Ad illas lucrandas non fufficit /ola com-

munio facramentalis, quze fumitur in ftatu peccati

190 3

mortalis ,. nec fola communio [piritualis confiftens

mOA*Pd,/

in defiderio fervido fumendi Euchariftiam, fed

"

requiritur communio fimul facramentalis & fimul

[

v

E

m

|

fpiritualis. num. ?.

W

H

.HI. Adconfequendas Indulgentias hujus Ju-

bilei non fufficita&tus contritionis cum Confeffione

1]

in voto, fed requiritur Confe[fio a&tualis in re. n. 3.

p

QU

IV. Quando in Bulla Jubilzi dicitur, quod

2 )

à Romanis quatuor Urbis Bafilicee debeant vifi-

n

tari per ériginta dies, à peregrinis vero per quin-

l

decim dies, perinde eft, five illi dies fint continut

"n

five interpolati, dummodo illz Bafilice vifitentue

]

hcm

trigefies à Romanis, & quindecies à peregrinis.

TR l

nutm. 9-

lr

V- Ad

m

DE INDULGENTIIS.

369

li

V. Ad lucrandas Indulgentias Jubilei non

u

fufficit, fi quelibet illarum quatuor Bafilicarum

llj

vifitetur trigefies aut quindecies feorfim , fed re-

j

quiritur, ut uno eodemque die vifitentur omnes

li

quatuor Dafilice. n. 11.

Cuf

VI. Liberum cuivis eft, pro vifitandis pre-

13

h

fatis Bafilicis computare integrum diem à media

2U)

!

no&te usque ad mediam no&tem ; vel à Vefperis

?

|

diei precedentis usque ad vefpertinum crepufcu-

,

U

il

lum diei fubfequentis. n. 13.

fut

VII.

Peregrinantes Romam caufa lucrandi

Jubilei, fi in via aut Romze moriantur confeffi

& Sacra Communione refedi, lucrantur Jubi-

]

leum, etiamfi vifitationes Bafilicarum inchoare

ny

vel complere nequiverint. n. 14.

VIII.

Sufpenfio Indulgentiarum durante

J

t

anno hujus Jubilei manet, etiamfi interveniret

fl

mors Papa. n.18.

, d

IX.

In Bulla Jubilei funt omnes Indulgen-

(mi

tie alie fufpenfe, qua non fuüerunt nominatim

except$. n.22.

ul

X. Inhac fufpenfione omnium Indulgentia-

rum comprehenduntur etiam omnes Indulgen-

j

tie partiales, quae non fuerunt nominatim ex-

[

j vll

cepte. n.29.

XI. JDurante fufpenfione Indulgentiarum

u quba:

at

tempore hujus Jubilei omnes Indulgentiz poffünt

applicari pro defunctis, etiamfi in earum concef-

fi

fione non fuit data expreffa facultas, ut poffent

n p

applicari defunctis.

n. 23. 24.

D.mort Tr. dePonit. P.1II.

XXII.

n

Aa—

379

DISPUTATIO VII.

XII In hoc Jubileo , dum fufpenduntur

omnes facultates & Indulta abfolvendi à cafibus

ho^

p

)

refervatis, etiam in Bulla Ceene, non compre-

henduntur facultates Superiorum Ordinum Re-

]

gularium, quzcunque ipfis in Regulares fibi fub-

a(

je&os à Sede Apoftolica tributz fuerunt. n.25.

XIII.

In hoc Juübilzeo fufpenduntur omnes

w1€ (

facultates abfolvendi à cafibus Sedi Apoftolicz,

j

etiam in Bulla Cenz, refervatis, five ille facul-

Y

tates conceffe fuerint intuitu Indulgentiarum,

fz»;foau

vel in ordine ad Indulgentias, five conceffie

fuerint ex aliis motivis. n.29. 30. 31. 32.

XIV. In hoc Jubileo datur Penitentiariis

X U

quatuor Bafilicarum facultas abfolvendi quos-

i,l

cunque Regulares cujuscunque Inftituti, etiamfi

*ü [

in eorum Conftitutionibus, à Sede Apoftolica ap-

stl

Wt

probatis, prohibeantur confiteri peccata fua extra

as

J

propriam religionem. n. 36.

NI

XV. Ponitentiarii quatuor Bafilicarum Ur-

bisin hoc Jubileo poffunt abfolvere ab omnibus

TE 07

!l

Ó

peccatis & exceflibus, quantumcunque gravibus

E

"h

t

& enormibus. n.37.

üln

XVI

Poenitentiarii prefati poffunt di/pen-

4

IN

M

fmdo comm

utare omnia vota fimplicia, etiam re-

xbl

fervata Sedi Apoftolice , etiamfi fuerint jura-

mento confirmata. n.44. 45.

Ti

PDTM' il

XVIL — Commutare difpenfando vota idem eft.

D

ac materiam operis pii, in quod votum commu-

Jmm ^

tatur, & quod in fola commutatione deberet effe

majus vel &quale voto,

N

poffe aliquantisper re-

AW

cedere ab dqualitate cum

VOtO. n.47.

hij

XVIII.

DE INDULGENTIISs.

371

Qu

XVIII.

In Jubileis non cenfetur concefía

"ll

facultas commutandi vota, vel in iis difpenfandi,

r

nifi illa facultas exprimatur in Bulla. n.47.-

i

XIX. Inhoc Jubilzo Ponitentiarii quatuor

dmb

Bafilicarum Urbis non folum poffunt abfolvere

M

à cenfuris, fed etiam poffunt difpeníare ab irre-

D

ll

gularitate contra&a à Clericis ob miniftrationem

in Ordine facro ligatis cenfura. n.48. 49. 50. 5 1.

J

"

XX. Poennitentiarii praffati poffunt numerum

U

vifitationum triginta aut quindecim ob interve-

n

niens impedimentum commutare in alia bona

opera; ita tamen ut non commutentur in opera

QU

jam alias injuncta, v. g. confeffionem, commu-

qu

nionem, & orationem. n.52. 53.

M

XXI.

Indulgentie non poffunt obtineri per

Jr

opera jam alias injuncta ,. nifi id exprimatur à

IT

concedente. n.53.

XXII

Nec in Jubileo poteft facerdos abfol-

Tillg

n

vere complicem in peccato turpi & inhonefto, fi

poteft haberi alius facerdos, nifi exinde poffet

i

naífci facerdoti, vel poenitenti infamia, aut cau-

'Tenetur tamen tam facerdos

fari fcandalum.

1

quam poenitens adhibere omnem diligentiam ad re-

iil

movendam infamiam vel fcandalum. n.58. 59.

j jut

XXIII.

Ponitentiarii Bafilicarum Urbis non

poffunt uti'facultate abfolvendi à cafibus refer-

vatis extra confeffionem ; nec etiam facultate

int

NMQ

commutandi, aut difpenfandi. n.63.

XXIV. In Jubileo, non obítante quod po-

t

j

nitens velit lucrari Jubileum, tenetur Sacerdos

imponere peenitentiam falutarem , & penitens

A 9

tene-

j

372

DISPUTATIO VII.

tenetur eam non folum ac

,

ceptare, fed etiami imx

plere. n.64.65.

XXV. Ponitentiarii habentes facultatem ab-

[

folvendi à cenfuris incurfis ob damnum alicui il-

latum, non poffunt abfolvere penitentem, nifi

fatisfecerit parti lefe , aut nifi fub juramento

a

promittat, fe fatisfacturum. n.66.

"

a

XXVI.

Alii Confeffarii, conftituti à Vicario

n

Generali Urbis, non habent aliam poteftatem

10

difpenfandi, vel commutandi vifitationes Dafili-

At

carum Urbis in alia opera pia, quam habent Pe-

200

nitentiarii Dafilicarum. n.67.

XXVII. Religiofi, vel Parochi, vel uxores

L

non habent poteftatem eundi Romam ex motivo

Vr

lucrandi Jubileum fine licentia & confenfu aliun-

Ti

de neceflario fuorum Superiorum. n.68.

f

XXVIII. Quando in Bulla Jubilzi dicitur;

quod Romani teneantur vifitare quatuor Bafilicas

ü'!

per triginta dies , fub hoc termino,, Romani, in-

al

telliguntur omnes, qui nati funt & babitant Rome

A0

vel qui nati funt Rome & habitant in ejus diftri-

Sub

[ ilW

&u ad quinque milliaria , nempe Italica.

Wi

nomine autem Jncolarum Urbis intelliguntur ii,

[

qui alicujus negotii caufa feRoma detinent ultra

i

fex menfes, in quorum numero veniunt etiam

Aulici, Procuratores, Advocati, Studiofi, Mer-

catores, habentes caufam forenfem. n.69. 7o.

AA

DI

n

v

DT

XXIX. Subnomine peregrinorum & foren-

T

fium inteliguntur omnes alii, qui non compre-

henduntur fub nomine Romanorum vel Incola-

£)

u

rum Urbis. n. 72.

XXX.

pE INDULGENTIIS.

373

A

XXX. Etiam illi, qui veniunt Romam ex

alio motivo, quam caufa lucrandi Jubilei, te-

Jb

nentur per triginta dies vifitare quatuor Bafilicas

Jl

Urbis, fi volunt ea occafione lucrari Jubilaum.

VTf

n. 72.

w]

XXXL Quamvis Pontifex ardenter defide-

ret, ut omnia opera pro lucrando Jubilzo requi-

fita fiant in ftatu gratie ac proin, ut fiant poft

Vitri

tl

fru&uofam confeffionem vel contritionem, non

s]

j

tamen excludit à fru&u Indulgentie eum, qui

vifitando Ecclefias fe difponit ad reconciliatio-

ii

li

nem cum Deo, & faltem ultimum opus peragit

in ftatu gratie, & vifitationes Ecclefiarum fiant

[

devote, hoc eít, cum intentione ác voluntate

modvc

honorandi Deum & Sanótos, atque ut eundo

j diu

ad Ecclefias & intrando Ecclefias id fiat cum mo-

deftia, & ibi exerceatur aliquis a&us religionis.

i

mn

n.73- 74- 75- 76

| Baüh»

XXXII. Hine nonlucrantur Jubileum, qui

I

tj

eunt ad Ecclefias fine ullo fine bono , fed ex

t

meracuriofitate; &fi tantum itur animo fpatian-

yülr

di; & multo magis illi, qui conftituti in peccato

m

mortali habent animum alios inducendi ad pec-

f

catum. n.76.

u

XXXIH. Ad lucrandum Juübileum tenentur

j a

confiteri etiam illi, qui habent folum peccata

l

,

Y

venialia. n. 77. 78-

Ms

XXXIV. Qui confeffus eft ante primam vi-

fitationem Bafilicarum & dein incidit in pecca-

m&fnr

tum mortale, non. fatisfacit lucrando Jubi-

y d

leo , fi ante ultimum opus prefcriptum eliciat

«

contritionem, fed tenetur con

fiteriante ultimam

Aa 3

vifita-

j

374

DISPUTATIO VII.

vifitationem Bafilicarum ; non tamen tenetur

p

repetere precedentes vifitationes Bafilicarum.

N

D. 79.

XXXV. Etiam infantes necdum admiffi ad

"

u1

facram Communionem poffunt lucrari Jubilzum,

j

ii

,,,,,

itatamen ut Confeffarii iis facram communionem

commutent in alia pia opera. n. 8o.

l n

XXXVI.

Y

m

Ad lucrandum Jubileum non re-

quiritur, ut lucraturi in

M

Portam fan&tam. n.8r.

grediantur Bafilicas per

U

XXXVII.

ui ante publicationem Indulti,

$ (0)

quod interdum durante anno fan&o fit pro dimi-

,

li

nutione vifitationum, fi jam ante Indultum Ec-

rP

clefias aliquoties vifitavit, poteft eas vifitatio-

q

nes computare in numerum vifitationum redu-

&um & fi jam complevit omnes vifitationes

d

n

in Indulto requifitas , fatisfacit pro lucrando

mir

Jubileo , dummodo fupperaddat faltem. unam

vifitationem. n.82.

one Y

L

XXXVIIL. — Ad lucrandas Indulgentias Jubi-

lzi fufficit pia oratio vocalis ; laudandus vero

V

eft, qui orat mentaliter, dummodo etiam ad-

ij

jungat aliquam orationem vocalem. Et quam-

]

vis oratio brevis fa&a magno fervore poflit fa-

tisfacere intentioni Pontificis; attamen brevitas

dp

orationis folet procedere ex parva devotione,

|

*;

aut ab exiguo affe&tu ad exercitia fpiritualia, aut

;

ex negligentía & tedio. n.83.

ii

XXXIX. Pro lucrando Jubileo neceffarium

2EN

eít, ut oretur Deus pro exaltatione Ecclefiz,

41

il

extirpatione herefum, concordia Catholicorum

t5f

Prin-

DE INDULGENTIIS.

375

d

Principum, falute & tranquillitate populi Chri-

nal.m

ftiani. n. 83.

4

XL. Nemo quidem poteft eodem die per

f

iteratam vifitationem Ecclefie fepius lucrari

aM

eandem Indulgentiam juxta Decretum Congre-

Q

gationisIndulgentiarum expreffe approbatum à S.

M. Innocentio XI. & legaliter promulgatum 7.

W

Martii 1678. ubi dicitur: Semel dumtaxat in die

j

jlenariam. Indulgentiam im certos dies Exclefiam vi-

fiantibus conce[Jum , «el aliud pium opus peragenti-

bus lucrifieri.

Verum cum hac in parte non aga-

di

tur de Jubileo duarum hebdomadum, fed de Ju-

d

nb

bileo integri anni, Indulgentia hujus Jubilei

intra annum fiepius obtineri poteft, fi prefcripta

Vuto

pia opera fepius repetantur.

Sed alie gratice

li

N

jubileo annexe, fi quis poft primam lucratio-

nem de novo incurrit cenfuram, vel cafum re-

Jrit

fervatum; aut de novo opus habeat commuta-

| U

tione votorum, de novo obtineri non poffunt.

n. 84.

J

! iVQTO

XLI. In Jubileo non datur facultas abfol-

n

vendi ab harefi externa. n.85.

u

XLII.

Quamvis ille, qui habuit verum pro-

TW

pofitum adimplendi requifita pro Jubileo, &

"t

propterea in confeffione obtinuit abfolutionem

Jiue

àcenfuris, vel commutationem votorum, non

j

reincidat in cenfüras, nec annulletur prior com-

mutatio, fi propofito mutato requifita Jubilei

d

non adimpleat, peccat tamen talis mortaliter,

j

quia in re gravi defraudat intentionem conce-

dgntis facultatem Confeffariis. n. 86.

XLIII-

Aa 4

376

DISPUTATIO VIIL

XLIIL Aliis Confeffariis Regularium depu-

tatis à Vicario Generali Urbis pro anno fan&o

relaté ad penitentes re

gulares fuos Collegas

preter poteftatem ferme eandem, quz data eft

Ponitentiariis Bafilicarum Urbis, conceffa infu-

j

per eft facultas difpenfandi cum illis circa irregu-

p

laritatem incurfam ob violationem cenfurarum.

Hec tamen fpecialis facultas non competit aliis

Confeffariis non deputatis à Vicario Generali.

ini

n. 88.

"u

XLIV. Aliis Confeffariis ex Clero Secula-

ri, fpecialiter à Vicario Generali Urbis non de-

putatis pro anno fan&to, uti etiam Confeffariis

Regularibus, nec datur nec a

ufertur aliqua fpe-

cialis facultas,

fi quam habent; quia fufpenfio

I

facultatum | fol

um comprehendit Confeffarios

exiftentes extra Urbem.

n. 89.

M

H fünt Declarationes SS. D. N. BENEDI-

CTI XIV.

cyclica fu

; quze in ejus prefata Epiftola En-

fe exponuntur. Hujus tenor eft, ut

fquitur B

(

EPISTO-

DE INDULCENTIIS.

377

ifi

fäüu

EPISTOLA

