roceJfifJe ex. potejLate liberaliter remittendi penas.pecca-

Lis debitas apud Deum , ed debitas tantum apud. Eccle-

l

fiam.

Et n. 11. His &j bujusmodi rationibus «idetur

convittus Cajetanus , ut diceret , per Indulgentias, que

Jfünt in uf Ecclefie , folum remitti penitentias per. Mi-

niftros Ecclefie ünpofitas , non vero penas ipfas in ju-

li

dicio Dei debitas.

Quod quidem, licet falfum fit de

prefenti flatu. Ecclefie ; de illis tamen temporibus ante

n

l

Gregorium Magnum non videtur improbabile; mon quod

pofitioe nobis conflet, tunc mon fuife eundem. modum,

ï

& ufum Indulgentiarum , qui nunc efl; fed tantum

negatioó , quod ex bis , que de illis temporibus legimus,

non fatis convincitur bic ufus.

Solum ergo pote[? ali-

qua conjeGtura fieri ex illo antiquo ufu.

Ita Eximius.

Similiter AR R1A 6 A Difput. 24. depcenit. Se&. r.

fcribit: Suarez SeQ.92. à n.4. fufe probat- nibil e[Je,

l;

quod efficaciter ,. aut. etiam — plaufibiliter . probet . eum

ufum ante tempora Gregorii M. — Quia omnia, que

adducuntur de ufu vemüttendi penas impofitas pro pec-

catis, «el intelligenda funt precife de penis exterio-

vibus , nibil interim vemittendo de penis coram Deo de-

[

bitis,

DE

INDULGENTIIS.

3

H

bitis, vel de penis impofitis in foro penitentie etiam

] funl

quoad forum exterius.

In quo difcurfi omnino a[fen-

tior eidem Patri. (Suarezio ).

Ita Arriaga.

Q

J

DICO. ]Jam in primitiva Ecclefia dabantnr

Indulgentie cum modernis univoca.

T

PROBATUR.

Reconciliatio Penitentium,

ittam,

qua fiebat per Epifcopum in Coena Domini, erat

Itf

veraIndulgentia ejusdem rationis cum modernis.

L

Ergo.

"dnt. prob. Tn illa reconciliatione Epifco-

r

pali peenitentium dabantur tria effentialia confti-

^ (

tutiva modernarum indulgentiarum. videlicet

. (j

1. remifíio pene feu fatisfactionis poft abfolu-

Ml

tionem Sacramentalem refiduz,

valida apud

r

Deum.

2. Solutio deprecativa ex thefauro Ec-.

il

clefie, feu oblatio meritorum Chrifti & Sancto-

X

rum.

3. Authoritas concedentis indulgentiam

r M

Epifcopalis.

Ergo.

44nt. prob. quoad fingula

nj

menibra.

IT

If t

QuOoAD PRIMUM MEMBRUM,. quod illa

reconciliatio, penitentium Epifcopalis fuerit remiffo pe-

nj

ne pofi abfolutionem Sacramentalem refidue ,. valida

du

coram Deo, probo quinque argumentis.

PRr-

d

MUM ARGUMENTUM EST, quod, ficut con-

Fint

ftat ex Poenitentialibus, & Difputatione 5. ac 6.

i

oftenfum eft, Epifcopi in relaxatione penz Ca-

K

nonice, quz fiebat in Cena Domini, adhibebant

OUl

fimiles formulas deprecatorias, quales adhibe-

ii .

bantur in initio Quadragefime ad abfolutionem

yi us

Sacramentalem; in utraque rogant Deum, ut

i, (

ponitentibus remittat peccata; inutraque dicunt

j k

fe uti poteftate fui Minifterii; in utraque poni-

t

tentes petunt abfolutionem à peccatis in reme-

| De«?

dium ac falutem anime fuz. — Ergo ficut in Ini-

[j

2

tio

4

DIES.PEUAT ALTAEO - V. 11

M

tio Quadragefimz ifta

nnia refpiciunt ftatum

& forum internum quoad culpam, ita etiam re-

fpiciunt eundem ftatum quoad poenam peccato

debitam in Cena Domini.

"ntecedens. patet le-

433

H

infra

referendum. Num.2.

gentl Ordinem Romanu

ALTERUM

MEUM ARG

MEN'TUM EST,

quia tempore D. cYPRIANr Chriftiani putabant

fe liberari à vindicta INuminis & ira divina, fi in-

terceffione Martyrum obtinerent r

atonem

ab

pone Canoni

VU .

& S. Cyprianus ipfemet faffus

eft, in hac.re plurimum coram'Deo valere in-

terceíffiones & merita Mart

.)*LL

vru

m refpeétu eorum,

qui fe illis per conatum congruum poenitentia

dienosredderent

vm. de lapfis fichabet: Emer-

fit. mooum. genus. cladis ,

quaft. parum. per[ecutionis

jrocella feviiffet, acce[|t ad cumulum füb mifericor-

n

die titulo malum fallens ,. & blanda pernities -- ante

expiata delida, ante exoinolog cf i criminis, ante pur-

gatam. con[cienti:

Anm

[

Sacrificio &

manu .S/zm dotis, ante

[

[

"MÉ

ojfenfam placatam indignantis. INuminis. pacem. putt

vv

um

e[e , :quam -quidam fallacibus «verbis. enditant

M:znd(mt aliquid .Martyres fieri?. fi. jufía, . fi lmta,

à Dei Sacerdote facienda funt

"Ante efL, ut fciamus

zllos impetra(fe à Deo,

10d- po[Tulant

tunc facere,

quod mandant ; neque enim. [Latim videri potef? à divi-

na Majeftate conce[Jum. quod fuerat bumana pollicita-

tone promi[]um. - - -

Orare oportet impenfius , juflis

operibus incumbere , quibus peccata purgantur , eleemo-

fynis. frequenter. inftflere , ut inde crimen & culpa . ve-

dimatur --- fi precem toto corde quis faciat, i weris

pænzte; &i lamentationibus & lacbrymis ingemifcat , fi

ad veniam delicii fui Dominum juftis &? . continuis ope-

ribus infleitat , müfereri talium poieft , poteft. indulgen-

1*

iiam

DE INDULGENTIIS.

s

iUR

tiam dares pemitenti, roganti , operarti poteft. clemen-

N

AU0

ter ignofcere , poteft in acceptum veferre, quidquid pro

talibus petierint. Martyres

& fecerint Sacerdotes.

) 13

f

4 CL

En! clarum eft, quod coram iV

jeftate divina

ITj

quod pro ponitentibus

in acceptis referatur,

l51

gratia dignis petunt Martyres, & relaxando pee-

bux

nas faciunt Sacerdotes.

In Ep. r1. S. CvPRrA-

n

NUS fcribens ad Confeffores dicit : d me litte-

ORRT

vas direxiffis , quibus lapfis dari pacem poftulaffis -- &

fafïu:*

lapfis quidem in boc. (quod celerem pacem ac Com-

J

munionem petant) potef] venia concedi, quis enim

W),

moriuus non vvoificari appetat? quis non. ad falutem

N

Jüam venire feftinet?. —--

Oro vos, ut caute defideria

Eiil'(ä-

il

Jangulorum ponderetis , & infpiciatis &9' attum, g ope-

ra, €j werita fingulorum --- & eos, quorum poeniten-

Wam) fatisfattioni proximam intellexeritis , — defignetis.

x hoc patet, quod lapfi crediderint, fe'perin-

!tj

terceffionem Martyrum eandem. falutem confe-

5 0

qui, quam confequerentur poft longam poeniten-

fl

,,,,,

T

tiam

l.

InEM Ep. r2. ait: Occurrendum puto. fratribus

licilty

noflris, ut qui libellos à Martyribus acceperunt , €9

iumts

71

Uv U

ari po[funt ,

1

prerogativa eorum apud Deum adj

facg)';,

incommodo aliquo, aut infmmatis periculo occupati

!

i di

fuerint , mon exfpettata. prerfentia mofira apud Presby-

Vi

terum quemcunque prefentem , voel füi Presbyter veper-

; i

tus non fuerit, & urpere exitus ceperit, apud. Dia-

duaie

conum - Exomologefin quoque facere deliti fui po[fnt,

ut manu. eis in peuitentiam impofita oeniant ad Domi-

ilp t

[ vz:ig

mum cum pace, quam Martyres defideraverunt. — Hic

T

iterum dicitur, interce(i;ones Martyrum, quas

uis (j

datis litteris feu libellis ad Epifcopos pro lapfis

faciebant, valere apud Deum, ut in cafu necef-

Endzll;ff-

n

fitatis

3

6

DISPUTATIO VIL

fitatis etiam à Diacono ab Excommunidatione &

n

d

penis fatisfactoriis abfoluti divinum remedium con-

m

fequerentur , ut poftea loquitur.

Iu-Dpiit. 13.

P.

rurfüs ait: Satis plenó vobis ad banc rem me in pro-

ximis litteris.fcripfile credo, ut qui libellum à Mar-

tyribus acceperunt ,. & auxilio eorum adjwoari apud

Dominum in delitis fuis poffJunt , fü. premi. infirmitate

aut periculo ceperint ,. ad Dominumn,cum pace remit-

tantur Exomologefi fatta , & manu eis in penitentiam

impoftta.

Omitto plures fimiles textus, quibus

teftatur, interceffiones Martyrum valere apud

Deum pro peccatis, id eft, pro expungendis

pormnis peccato debitis.

i

AÁRGUMENTUM TERTIUM fümo ex 7er-

tulliano, qui in l. de Pudicitia c. ult. teftatur,

hanc effe Univerfalem Ecclefi& Catholicz per-

fuafionem, meritis & fatisfa&ionibus Martyrum

remitti peccata, feu poenas iis debitas.

Etquam-

;

lu

vis ea perfuafio malé explicetur, & reprehen-

datur à Tertulliano, tunc temporis jam hzreti-

i

:

iA

co , nihilominus de ejus exiftentia dubitari non

poteft.

Quodfi ea perfuafio in Ecclefia tota fe-

mel extitit, etiam perftitit; & fi ea perfuafio

fuit quoad relaxationem ponz Canonice factam

intuitu Martyrum , haud dubié etiam talis per-

fuafio fuit circa relaxationes penz Canonicz fa-

&as intuitu meritorum Chrifti.

TrRTULLIA-

NUs, poftquam Romanam Ecclefiam reprehen-

derat, quod moechis tribueret veniam, c. 22. fic

ait: t tu jam & in €Martyres tuos effundis banc po-

teflatem. --- —Quis permittit bomini donare , que Deo

4l

vefervanda funt? --- fuffciat Martyri propria delitta

b

purga[Jes ingrati oel. fuperbi eft , in alios quoque [par-

"

gere,

DE INDULGENTIIS.

7

üfel

gere, quod pro magno fuerit confecutus. Quis alie-

llQQt.

nam ortem foloit , mift folus filius Dei -- proinde qui

Id

ülum imitaris donando delidta, fi mil ipfé deliquifti,

j

*,r:.'.

plane patere p

ro mes fi'vero peccator es, quomodo oleum

j

ifficere. tibi & mibi poterit? fi propterea

facule tue fi

| aþ:d

Chriflus in Martyre eft , ut macbos €9 fornicatores al-

Ill

cculta cordis edicat, ut ita delitla concedat,

Jolvat , o

Tj

& Chrift

useft. Ex hisliquet, quodEcclefiacre-

t

ffione Martyrum veré folvi pec-

diderit, interce

1b

cata quoad reatum poene, quamvis Tertullia-

jpui

nus, ut conflet Ecclefiz invidiam, id calumnio-

Ms

fe interpretetur, quafi Martyres id facerent au-

thoritative, cum id fecerint tantum deprecato-

.Tr

rie, ut patet ex eoru

m deprecatoriis litteris ad

Pluribus de hoc Tertullia-

hity

D. Cyprianum datis.

p

ni errore differit Lu Pus tom.6. ubi agit de In-

gni

dulgentiis. C. 1.

CLERUS

qui

AÁRGUMENTUM QUARTUM.

fdhet

Roxawvs in Epift. 30. ad D. Cyprianum tefta-

gri

tur, totum populum Carthaginenfem credidiffe,

| Don

per libellos Martyrum fe jam obtinuiffe pacem in

t fe

Colis, & folum reprehendit, quod hoc fperare

ferint fine Minifterio Sacerdotum: ergo

foio

prefump

du

accedente hoc Minifterio admifit, valere r

elaxa-

Sic. alb

p

tiones penz Canonice coram Deo.

li

Mirati fumus , lapfos eousque profilire voluiffe, ut pa-

LL

cem non tam peterent , quam "vindicarent, imo jam

in colis fé babere dicerent -- fi dandam illis pacem

prekxen-

m [x

Martyres. j

udicaverunt, cur ipfi mon dederumt? cur

ad Epifcopos vemife

[2

runt? --- tempus eft, ut agant de-

jacp

litti penitentiam ;

ut de fubmi[fione provocent Dei cle-

qu:f'D:

mentiam, & de bonore deb

ito in Dei Sacerdotem : eli-

T

Facilius impe-

ciant in fe divinam müfericordiam.. —

j

4

ivatur

i £;

$

DISPUTATIO VIr.

Wi

tratur ,. quod petitur , quandois, pro quo petitur , con-

[

dignus ef?, wt quod petitur, imfetretur. .EX hoc

n

textu colligitur; cumlapfi perinterceffiones Mar-

tyrum petierint veniam peccatorum & impunita-

tem coram Deo, etiam eam fuiffe impetratam

accedente Sacerdotis Minifteri

O, & congrua di-

fpofitione pnitentis.

AÁRGUMENTUM QUINTUM.

Sozomenus,

& S. Ambr

ofius l.1. de Ponit. c. 15. teftatur,

penitentium peccata, quando ab Epifcopo in

Cena Domini reconciliabantur, purgari inter-

ceflione totius populi tunc in Ecclefia prefentis:

ergo multó magis purgabuntur interceflione Mar-

tyrum, & meritis Chrifti, adeoque illa reconci-

liatio fa&a in Cena Domini, ac relaxatio poenze

Canonice valet coram Deo.

SozoMENUS

Hift. 1.7. c. 16. ait:: In. Occidentalibus Ecclefüs &

maximé in Romana eft mamifeflus. penitentium. locus.

;l

Stant enim im e» mefti-GP cum lamentatione fe .in

j

terram pronos. projiciunt ; tum . Epifcopus. confailiter

ll

Nt

bumi: cum ejulatu collabitur , ac tota Ecclefie multi-

tudo lacbrimis

J'ffunditur -- - pena demum . quaft. pro

debito exfoluta

quisque a. peccatis abfüloitur, & po-

pulo in Ecclefía conjungitu:

Ad hunc ergo mo-

Tem D. AMBROSIUS alludens ait: Zfpoflolus ait :

Expurgate. vetus fermentum 5 . Sfam. tum. ieitur. ved-

dendum (pcenitentem) Sacramentis Judicavit ecle-

Jlibus , fi- burgari J& ipfe vellet

.

Et bene ai: Ex-

furg

die: velut enim operibus quibusdam totius populi

purgatur ,

mibus:

€& plebis lachrymis abluitur, qui oratio-

flibus plebig vedimitur a peccato ,. & in

b

omine mundatur interiore.

Donavit enim . Chriftus

Esclefie fue ,

wí unum per ommes vedimeret , .quee

'M

Domim'

DE

INDULGENTIIS.

9

J

v

Domini. S'efü' meruit. adcentum , ut. per umum . omnes

Ady

redimerentur.,

Hic fenfus Pauli eff , quem «erba

ESMH.

obfcuriorem. faciunt.

Confideremus dpfum , Zlpoftoli

Vr

farmonem , Expurgate, inquit, vetus fermentum ,. ut

T

fitis mova con[berfio, ficut effis. dzrymi.

"üta Ec-

lt d.

clefia füfzipit omus peccatoris , cui compatiendum &

fietu , & oratione, &v dolore efl, & quafi fermento

Rs

ejus fe totam confherzat, ut per umvoerfos ea , que

|

i,

Juperflua. [unt im aliquo, penitentiam agente, viritim

o n

müfericordie aut compa[[onis velut collativa quadam

admixtione purgentur

Hucusque D. Ambrofius.

'lif;r'.

Similia habet 1. 2. c. 7. & 10.

Ya

UOAD SECUNDUM MEMBRUM , quod

onc

illa vetus reconciliatio peenitentium facta fit per

pan

applicationem feu oblationem meritorum Chrifti

ENUS

& San&orum, hoc eft, prout nunc loquimur,

ex thefauro Ecclefe ; id patet ex di&tis in Argu-

mentó Secundó ; ubi D. Cyprianus manifefté do-

il

1

cet, ponitentes jam Sacramentaliter abfolutos

li

in eorum receptione ad poenitentiam in ordine

nl

ad maturandam reconciliationem | abfolutiffamam

[ jio

juvari interce[fione & prerogativa Martyrum. Idem

;

J

)

veró fpecialiter probatur priim) ex ORDINE RO-

T

MANO;, in quo poft confefiionem peccatorum

i

Obnixé etiam te

pomnitens hoc modo precatur.

!

I n

Sacerdos Dei expofto , ut intercedas pro me, C? pro

[

jeccatis meis ad .Domimm D E U M mofirum ,

iS]

ÉD

B

quatemus de bis,

de alüs omnibus fceleribus meis

veniam, C indulgentiam per merita, & interce[fo-

'Hpopifii ;

Et in Cena

gt

nes Santtorum. omnium a[Jequi. merear.

)

li

Deomini, quando Epifcopus reconciliabat poni-

(

n

tentes , erat etiam haec Oratio.

Deus. bumani

i

j

generis conditor , & reformator - - agnofce oves tue

11l

3

vedema

)

IO

DISPUTATIO VII.

[«!

vedemptionis, &? confiritlas vinculis peccatorum .Ec-

clefie tue precibus exoratus abfolue.

f

PRosBATUR SECUNDO ex modo, qui fer-

vabatur a poenitentibus afpirantibus ad reconci-

IU

liationem ; hi enim implorabant omnium fide-

lium interceffionem, ut ea adjuti reconciliatio-

nem feu Indulgentiam promererentur.

'Ttrn-

TULLIANUS inl. de ponitentia c. 9. iftam di-

fciplinam his verbis defcribit. —E/f Kxomologefis

jroflernendi, &? bumiliandi bomünis difiiplina, con-

verfationem injungens mwüfericordie ilicem: de ipfo

u

quoque babitu, 9 vitiu mandat, Sacco, 69 cineri

incubare , corpus fordibus obfcurare , animum ma-

voribus dejicere.

Ceterum potum , & paftum pura

vo[fe ; plerumque veró jejumüs preces alere , ingemi-

Jcere, lachrymari, Presbyteris adooloi , Charis Dei

!

adgeniculari, ommibus fratribus legationes deprecatio-

vis fue injungere. — .Hec omnia. Exomologefis, ut. pa-

vütentiam commendet.

PROBATUR TERTIO ex D. CYPRIANO,

qui pro remiffione peccatorum multum valere

interceffiones Martyrum teftabatur, ut füperius

vidimus. Et ne putemus, eum tantüm refpe-

xiffe ad honeftatem quandam reverentiz externz

ipfis Martyribus debitz, non veró ad opera fa-

tisfacoria Martyrum, teftatur, tales füpplica-

tiones Martyrum pro celeri reconciliatione lapfo-

rum non facilé recipiendas, antequam mortem

M

actu pertulerint.

Hinc epiftola ro. vehementer

]X

conqueritur, quód ante mortem Martyrum ad

N

horum interceffionem ftatim fine alia peenitentia

L

reconciliatio data fuerit ; fic ait: JHj contempta

Rj

Domini

DE INDULGENTIIS.

II

!]

JDomini lege ante extin&tum per[ecutionis metum , ante

veditum noftrum , ante ipfum pene Martyrum excef-

ift.

füm. communicant cum lapfis, & offerunt , & Eu-

Onr

chariftiam. tradunt.

PROBATUR QUARTO ex D. AMBROSIO,

fid.

iti

qui l. ?. de Poenit. c.7. teftatur, quódin reconcilia.

lt

tione ponitentium ratio habita fuerit interceffio-

m

num populi ac precum Ecclefie, quas fundebat

lul

pro penitentibus, afpirantibus ad reconciliatio-

(f

nem. fichabet: Preveniamus Dominum confiten-

Si te. detuleris ipfe , etfi mortuus

i

do peccata no[tva.

fueris, revivifces - -

Feniat ad wwonumentum tuum

dri

tr

Chriflus, & fi viderit pro te flere Maribam , fe-

minam) boni wünifleriüi , flere Mariam , que attentà

hn

B.

audiebat werbum Dei, ficut Santta Ecclefia , que

optimam partem elegit , movebitur mifericordia, cüm

: J

t

viderit in tuo. obitu. lacbrymas plurimorum, 62 dicet:

Ubi po[ufiis eum ?

boc efl , $m quo reorum flatu

li jt

efl, in quo penitentium Ordine ?

videam , quem

füe&tis , i lacbrymis fuis ipfe fe moveat; wvideam fi

X0,

ei peccato , cujus venia po[citur , jam defun&tus efl.

dete

Dicet plebs, voeni C9 wvide.

Quid efl, veni? — boc

erius

efl, veniat peccatorum remi[Jro.

Veniet itaque, &

levari lapidem jubebit , quem. cervicibus peccatoris la-

vdpe

tere

ffus impofuit, poterat removere lapidem imperio- fer-

n l-

wionis ; feéd bowimibus ju[fit, ut removerent, ut le-

yii

varemus delictorum onera , moles quasdam reorum.

Videns itaque Sefus grave onus peccatoris, illacbry-

lf

Ortem

mat, folam enim jlere mom patitur Ecclefiam. . Idem

l. cc. c. 0. ait: J/m quisquam ferat, wt erubefcas

nentet

um d

Deum vogare ?. pudeat te Deo füpplicare ,. qui. non

erubefcis peccata tua. bowini confieri? — an teffes pre-

ytent?

cationis & focios vefugis, cüm i bomüni fatisfacien-

rl

dum

]s

I2

DISPUTATIO VII.

dum fit , tnultos nece[Je eft ambias, obfecres ut. dignen-

vur interoenire , ad genua te ipfe proflermas , ofcu-

leris oeffigia, filios offeras culpee. adbuc. ignaros , fa-

h

terne etiam venie precatores ? — boc ergo in Ecclefia

Jacere faflidis , ut Deo füpplices , ut. patrocinium. tibi

ad Deum obfecrandum | [antke - plebis requiras , ubi ni-

bileff, quod pudori e[Je debeat, mifi mon fateri, cimn

omnes [unus peccatores ? - - fleat pro te mater Ec-

clefia , & culpam lachrymüs lavet.

In Evangelio

Chriflus vidue lacbrymis , quia plurimi pro ea fle-

bant, filium ejus refufcitavit.

Jdeo cilius exaudioit

JEfus Petrum, ut. Dorcas refurgeret,. quia paupe-

res ortem) mulieris ingemüfcebant.

In hoc textu

D. Ambrofius manifefté loquitur de conftitutis

in publica penitentia, qui, üt Tertullianus di-

j

Xit, adgeniculari debebant fidelium genibus in

)EX À

introitu Ecclefie , & eorum interceflionem po-

N

ftulare.

PRoBATUR QUINTO ex Stationibus Roma-

miS. Nam quando Rome habebantur tempora

Ll

poenitentis , ficut in quatuor temporibus &

Quadragefima , inftituebantur comprecationes

in precipuis Urbis Ecclefiis, ut fuffragio San&to-

rum Deo peenitentia commendaretur , ergo in

relaxatione poenitentiarum illa confiderata fue-

runt tanquam meritum remiflionis.

S..Lro in

Serm. r. de Jejunio decimi Menfis ait : Ozwarta

igitur 69 fixta feria jejunemus, Sabbato apud. Bea-

tiffmum poflolum. Petrum. Vigilias celebremus ,. qui

€? oraiiones , C jejunia, & -eleemo/ynas. moftras jre-

cibus fuis dignabitur a

djwoare per Dominum noftrum

SEfim Cbriflum. . Et Serm.2. Quarta. igitur. &c.

ub prius y -cujus fuffragantibus meritis, que pofcimus,

impe-

DE INDULGENTIIS.

13

'I'gne;;.

impetrare po[fmus per D. N. 9. C. EtSerm.4.

W.

Quarta &jc. cujus orationibus adjuti in ommibus mü-

fericordiam .Dei mereamur.

Similia habet Serm. 5.

j

df

6..7. 9. G»Serme 4 in

uadragefima.

Et

1 (ij

Serm. 1. & 4. in jejunio Pentecoftcs, in quo ul-

l tj-

timo fic habet: Charitatem ve[tram | folemuüter admo-

qn

nemus, w per ca[ligationem corporis , C9 per opera

! r.

jietatis mundari ab omnium peccatorum orde cupien-

d)

tes quarta & fexta feria jejunemus , Sabbato. autem

]

apud Beatif/amum. .Petrum. Zdpoftolum «vigilias celebre-

/

?.

lol

mus, cujus merilis &j Orationibus ita nos per ommia

credimus adjwoandos , ut müfericordia Dei & jeju-

ij

eu

nüs noflris adfit, €9 wotis, per Chriflum D. N.

Is

Similia habet in Serm. 1. &. 3. & 4. & 5. 6. 7.

151

& 9.

un

QvoAD TERTIUM MEMBRUM, quod

illa perfe&a reconciliatio penitentium tantüm

lp

potuerit fieri per Epifcopos, & non per presby-

.

teros, id probo.

U

pon

PRIMO, ex ORDINE ROMANO, Ubi fic

habetur: Zferia quaria in Capite jejunii ( quadra-

l$

UI

gefimalis) premonere debet Sacerdos omnes Cbriflia-

iM

nos , quatemus im capite jejunii ad veram Confe[fo-

) T

nen, veramque penitentiam. fefLinantius accedant , &

Eam

Iu

in Cena Domini redeant ad reconciliationem.

autem reconciliationem , que in Cena Domini

01

fit, per folum Epifcopum fa&am effe tum ex

[,m

eodem Ordine, tum ex Penitentialibus conftat.

u

(j

l

SscuuxDO, In Concilio Africano dicitur: Poe-

t

nitentibus fecundum differentiam peccatorum

y[ne

Epifcopi arbitrio peenitentit tempora decernan-

finm

tur, & presbyter inconfüulto Epifcopo non recon-

ciliet penitentem, nifi neceflitate cogente.

(int

'TER-

n

14

DISPUTATIO VII.

TERTIO, quia n. cyPRIANUS vehemen-

ter reprehendit Presbyteros, quod reconciliave-

rint ponnitentes fine authoritate Epifcopi. Epift.

Io. ait: JDiu patientiam meam ienui, tacere ultra

-

LE

non oporiei, quod enim mom periculum metuere opor-

tet de offenfa Domini, quande aliqui de Presbyteris,

nec Exangeli, mec loci füi memores, quod munquam

Jub antece[Joribus noftris fa&um eft , cum contumelia,

Ü

Y

& contemptu Prepofiti totum fibi vendicent - - nam

cum in münoribus:peccatis agant peccatores pomüten-

tiam juflo tempore , & fecundum difcipline ordinem

P

".

ad Exomologef/n veniant, & per manus impofitionem

*

Epifcopi & Cleri jus Coumunicationis accipiant : munc

ad Communicationem admittuntur. nondum penitentia

a&ta, nondum wuanu eig ab Epifcopo & Clero impo-

fita.

Similes querelas D. Cyprianus fepius re-

Ó

petit in fequentibus Epiftolis.

AW u

N

QvanTo, In variis Conciliis ea poteftas

I

relaxandi penas Canonicas tantum permittitur

1

H

Epifcopis, coNcCiLIUM ANCYRANUM Can.

J

5. ait: Statuimus , ut Epifcopi modo comver[ationis

rl

examinato pote[latem. babeant utendi clementia, id eft,

XUL

u lfidorus Mercator vertit, ut tempus penitendi bre-

2

«iet.

Et Nicenum ex Interpretatione Dionyfii

Can. 12.. /n bis fpeciem penitentic oportet explorare.

:

;

quotquot emim lacbrymis , C bonis operibus conver-

fionem. .faam. demon[lrant , in oratione. communicent.

gi

fofimodum licebit Epifcopo humanius aliquid de

his cogitare. Ubi Paraphrafis Arabica fic habet.

d

Totum boc negotium Epifcopo Provincie committimus,

ut fi &os dignos viderit , aliquid de tempore. definito eis

detrabat.

ET

OBJ1-

DE

INDULGENTIIS.

15

lIt

OngprcerTUR r. Epifcopus in Coena Domi-

HaVe.

ni peenitentes tantum abfolvit à poenitentia fo-

!

b

l

l

lenni, ftatuta per Canones poenitentiales : Sed

ln

hoc fieri poterat per folum actum jurisdictionis

externe.

fjr.

2. In cafu neceflitatis etiam reconci-

tri

liabant loco Epifcopi presbyteri, imo etiam Dia-

coni.

In ordine enim Romano dicitur : Sj ne-

um

LUA

ce[fitas evenerit, &2 presbyter non fuerit prefens, Dia-

* I

conus fufcipiat penitentem, ac det [an&tam communionem.,

J

RzsPoNDEo. dift. Maj.

Epifcopus abfol-

J

"

vit à peenitentia folenni, qua vindicativa. c. qua

i

Jatisfattoria. n.

Epifcopi enim ad eam abfolutio-

TU

nem prarequirebant congruam fatisfactionem

fetit

poenitentis.

Inquantum vero illa folennis poeni-

ij

tentia erat vindicativa, & àdeo fevera, ut etiam

fufficeret ad emundandum peccatorem à reatu

TC

pene, intantum ab Epifcopis mitigabatur ex

parte in perfona Cbrifü, & intuitu meritorum

Xl

Chrifti & Sanctorum, vel omnino condonabatur,

Xitü

d 9. dift. reconciliabant Diaconi nomine

Can.

alieno Epifcopi. c. proprio. n. fenfus eft, quod

I)

Diaconi nomine alieno Epifcopi, qui tanquam

l ff?)

Prefes communitatis Ecclefiafticee habet conna-

jl

turaliter poteftatem in bona communia nondum

onyli

divifaintentione feu applicatione particulari, illa

dorrt,

bona communia applicent perfonis vel generibus

(

perfonarum determinatis.

Vide etiam di&ta in

jicat.

Hiftoria Indulgentiarum queft. prelim. S. 2. ob-

jl de

je&. 1.

habet

OBJICITUR 2.

Si Papa vel Epifcopus ha-

ftimy

beret poteftatem remittendi peccata quoad rea-

n d

tum pen:z coram Deo, vel id fieret per pote-

ftatem ordinis , vel per poteftatem jwrisdittionis ?

vel

Qj

16

DISI;UTATIO VII.

vel per.modum /folutionis vel abfolutionis ? Neu-

p

"

n

trum poteftdici. Ergo. Nonprimüm; alioquin

conceffio Indulgentiz effet vera abfolutio facra-

mentalis erga prefentes vel abfentes incognitá

caufa; & ea abfolutio facramentalis non perfe-

veraret poft mortem concedentis; quia multi

Pontifices, quorum nunc gaudemus Indulgentiis,

jam dudum obierunt.

Neque etiam poteft dici

fecunaum; quiafola Jurisdictio Ecclefiaftica non

in

operatur in foro interno, nifi obligando vel de-

obligando circa obfervantiam legis externz.

REsPONDEO; applicationem Indulgentize

effe fimul abfolutionem & folutionem ;; abfolutio eft

autboritatioa; folutio veroó eft fecundim quid autbo-

ritatioa, inquantum merita Chrifti & Sanctorum

indeterminata quoad per[onas vefert ad perfonas de-

terminatas , quod pertinet ad officium ejus, qui

praeft communitati.

Secundum quid autem e

deprecatoria, inquantum merita Chrifti & San&o-

gala

rum deprecatorié Deo offert pro perfonis deter-

fninatis.

NEC SEQUITUR; quod hec abfolu-

tio fit /zcramentalis , quia poteftas Ordinis inclu-

dit pro foro interno duos a&tuss; wunmum jurisdittio-

;"'.', 'fi

mis, quo penitens à Confeffario ligatur ad poe-

DLT

n

nam fatisfa&toriam, circa graviora quzedam cri-

mina refervata Epifcopo vel Pape, & fic Epifco-

pus vel Papanon abfolvit perIndulgentias; quia

hi

per has non dimittitur poena fatisfaétoria, requi-

fita ex natura Sacramenti & titulo juftitizte com-

mutative ; fed remittitur partim authoritativéà

folvendó, partim deprecatorié, fola poena vin-

dicativa,

Et hoc eft jurisdictionis.

Alter actus

Indul-

qrdinis eft pofitio figni collativi gratice.

Nl (10

gentia

L

DE INDULGENTIIS,

17

M

Qu

gentia autem non eft fignum collativum gratia

interioris.

Itaque Indulgentia non eft actus Or-

Ff

ngnig

dinis, fed jurisdictionis.

Attamen hic aCtus ju-

risdictionalis, licet fiat per modum abfolutionis

per

authoritativa& , habet tamen fenfüm partim au-

Tl

thoritativum, partim deprecatorium. Autho-

A

ritativum quidem, in quantum applicat paffiones

1 dci

IU

Chrifti & San&torum pro Ecclefia in. genere ob-

latas perfonis particularibus; deprecatorium ve-

Vg d-

D

ró, in quantum eas pafliones deprecatorié offert

Deo, ut eas pro peenitente acceptare dignetur.

li

Senfus proin in conferente Indulgentias eft ifte:

od

Ego contentus fatisfactione tua congrua , quam

dulb

inte fuppono, & confifus de divina mifericordia,

horum

st

quod hanc tuam fatisfactionem pro congrua ac-

ceptet, per merita Chrifti & Sanctorum qu: pro

5

te fupplex offero, remitto tibi authoritate apo-

m j

ftolica peenam vindicativam ex parte vel ex toto,

u

quam facerdos tibiimpofuit aut imponere debuit.

sdetg

Il

It

indt.

QUJESTIO

st

Uirum — dndulgentie plenarie fru&us — plena-

i pe

m Cf

rius obtineri queat fine propofite con-

gruà fatisfaciendi Deo.

Fpilo-

OTANDUM I

5 quii

Communem effe T heologo-

TU*

rum fententiam , adlucrandam Indulgentiam

& COT

plenariam plus non requiri, quam ut przftentur

ritativt

prefcripta in Bulla Indulgentiali opera, & ani-

v Vi

mus ab omni affectu actuali vel virtuali ad pecca-

tum veniale immunis fit,

er a

Hanc tamen pofterio-

ïndu;v

rem conditionem communiter fic explicant, quod

D. Amori Tr. dePanit. P. LL

B

-

gf

18

DISPUTATIO VII

r

Indulgentia plenaria precife non obtineatur pro

eo genere peccati commiffi, cui animus adhuc

affe&tu venialiter peccaminofo inharet, quam-

E

vis obtineatur pro omnibus aliis peccatis, qui-

bus animus non amplius inhzret vitiofo affectu

aCtuali aut virtuali.

NoTANDUM 2.

Fructum Indulgentiz ple-

narie communiter à modernis Theologis confti-

tui n indivifibili ; ita ut Iucraturus Indulgentiam

lenariam aut nibil obtineatauttotum, plenarium

videlicet fru&um pro omnibus illis peccatis, qui-

bus nullo amplius affe&u inharet.

[2]

NOTANDUM

3

Authores fanioris do&ri-

ne docere; quod fru&tus Indulgentie plenariz

A U

correfpondeat cujuslibet congrue difpofitioni,

confiftenti potiffimum in ftudio fatisfaciendi con-

rue pro fuis peccatis.

Hinc poenitens, v.gr.

aliquis Aloyfius, qui forte laborat unico vel al-

tero peccato veniali, facile obtinebit plenarium

fru&um Indulgentie plenariz.

Econtra pecca-

tor onuftus mille peccatis mortalibus, fi ipfius

conatus fatisfaciendi congrue pro fuis peccatis

1

valde exiguus fit, etiam exiguam obtinebit in-

dulgentiz plenari& partem. Quanta vero cui-

vis pars obtingat, dependet à fola eftimatione

divina, qui in lance equitatis gravitatem pecca-

torum, & congruentiam faàtisfactionum vel ani-

morum ponderat.

NoTANDUM 4. Sententiam eorum, qui

ad lucrandas indulgentias plenarias requirunt ftu-

dium congrue fatisfaciendi, non fic intelligen-

dam effe; quod nihil obtineant deftituti ejusmo-

N0

eant

di p?opgüto , &ut quod indulgentiz non val

pro

DE

INDULGENTIIS.

19

ln

pro perfonis deftitutis hoc fatisfaciendi ftudio.

Qhi

Cum enim praeftatio operum ad lucrandam indul-

ln

gentiam plenariam prefcriptorum femper in fe

0

contineat. aliquale, quamvis plerumque tenue,

UR

fatisfaciendi propofitum, nullus lucraturus In-

dulgentiam plenariam fine aliquo fru&tu recedit.

W

Ex quo proin fideles alliciuntur ad frequentem

nf

indulgentiarum ufum, & precavetur, ne multi-

M

plicatarum tantopere indulgentiarum ufus profa-

IIUn]

norum rifui ac vilipenfioni exponatur.

qui

His prenotatis

DICO. Fru&us plenarius Indulgentic ple-

Yi

narie obtineri nequit fine propofito congrué fa-

It

tisfaciendi Deo.

JY

PROOIDAT/UR. T

1 CUR

Ecclefia primis decem Sze-

culis nullam, nequidem unicam, contulit indul-

"t

u

gentiam plenariam fine actuali praftatione, aut

certe fine promiffione fatisfactionis congrusz.

P

rv

Ergo Ecclefia cenfüit; fe non habere poteftatem

conferendi talem indulgentiam fine propofito fa-

pfiis

tisfactionis congrua.

ZAnt. prob..ab indu&tione

ts

i

ejusmodi Indulgentiarum , quarum primis decem

Seculis habentur exempla.

) qu

TW

Exemplum I. Authores communiter pro In-

p€CC«'l"

dulgentiarum primo exemplo ponunt eam con-

] d

donationem, qua D. Paulus inceftuofo Corinthio

poft peractam ferme annuam rigorofam pcniten-

tiam condonat excommunicationem & partem

, Qj

n

refiduz adhuc poenitentix.

Sufficit ilü, inquit,

objurgatio bec , que fit à pluribus. (fugiendo hacte-

ligg

nus ejus confortium ob excommunicationem )

j

jropter quod, me abundantiori triflitia. abforbeatur,

D 2

ob[ecro

"

20

DISPUTATIO VII.

obfecro *vos, ut confirmetis im illum cbaritatem. ---

Cui autem aliquid donaftis , & ego.

JNam €9 ego,

d

j

quod donevi, fiquid donavi, propter vos in perfona

Chrifli. ?. Cór. 2.

Si hoc exemplum revera per-

tinet non folum ad excommunicationis folutio-

nem pro foro externo, fed etiam adremiffionem

pon:s fatisfactorie pro foro interno, prout re-

&e colligitur ex illis verbis: /n perfoóna Cbrifli, pa-

;

tet, preceflffe congruam penitentiam , ut S.

Chryfoflomus in. Ep. 2. Cor. 2. Hom.4. obfervat:

Ea verba, (D. Pauli) inquit, f/unt. bominis magne

ponitentie te[Timonium ipfi tribuentis , nec eum in de-

Jperationem. ruere [inentis. . Sed nec in futurum in-

caftuofus ille ab omni poenitentiz ftudio exime-

batur, teftatur enim S. Chryfoftomus ]. cc. S. Pau-

]um non ideo Corinthio illi aliquid de peenitentia

AW

donaífe, w pofl impetratam veniam ignavior fieret,

quafi fujficientem penitentiam jam egerit, aut contra-

m

&as [celerum fordes jam abjlerferit , [ed me gravius

aliquid in fe admütteret.

S. ZInfélmus in Epift. 2.

Cor. 2. teftatur, inceftuofum hunc ante obten-

tam Indulgentiam jam afperam egiffe ponitentiam.

Et S. Thomas in eandem Epiftolam teftatur, ne

hanc quidem tam afperam pcnitentiam fuiffe co-

ram Deo fufficientem : Pote/] dici, inquit, bec

penitentia fufficiens, mon quantum ad Dei judicium,

Jed quantum expediebat tempori C perfona.

En! pri-

mam , ac veram Indulgentiarum ideam! Datur

afperam agentibus poenitentiam Satisfactionum

Ecclefiafticarum condonatio, &, ne ignaviores

reddantur, eos nondum fufficientem egiffe peeni-

tentiam , nec contractas fcelerum fordes abíter-

flle, admonentur; quantum vero ea condona-

tio

DE

INDULGENTIIS.

2r

n -

tio coram Dei judicio valeat, ejus arbitrio relin-

quitur.

J

btf

Exemplum II. Indulgenti: habetur ex Ter-

.

tulliano, qui l. de Pudic. c. 1. teftatur, Zepbyrinum

Summum Pontificem conceffiffe indulgentiam in

j

Q

articulo mortis mechis, fi usque ad articulum

mortis toto vite tempore fe in operibus peeni-

Utf

'

fin

tentie exercuiffent: Et hec ipfa Indulgentia,

j

