jetanus, Dicaflilld. — Alii cum Soto, Valentia, Con-

v l

rado exiftimant, pueros non obligari ad commu-

M.

nionem ufque ad annum duodecimum.

Imo

At

Rodriquez , & Chapeavilla putant, eos non obli-

W

m

gari ufque ad quatuordecim vel quindecim an-

nos. ld vero affitmant D. THowas p. 3. q.

g, m

80.a.9. Paludanus , D. Zfntoninus , Tabiena , 5foa.

vt

Sancius, Palao, Philippus à Cruce, Leander , & alii.

Hec pofterior fententia unice tenenda eft non

m

folum ex eo , quia Concilium Lateranenfe , &

"

Tridentinum obligat omnes fideles, qui ad annos

tj

"

ld

difcretionis pervenerint , fed etiam ideo , quia Eu-

j

[

Iw

chariftia eft medium divinitus ordinatum ad con-

iine

ferendum corporibus femen immortalitatis ,

gl

prout quzft. 5. probat. 8. & in obje&tionibus

oftenfum eft.

L'u'hwem;

| Qvua-

DLSTITATIOrv,

Eu

544

DI

UZXRITUR Ó.

Anpueri prius obligentur

;ya;.LeW

precepto confeffionis, quam communionis?

jedir,

REsPONDEO.

Id affirmant Suarez , Vafquez,

» viaticum

Diana, Hurtadus,' Corduba, Prepofitus , "Irullencb.

j edam 0

Sed id negant Henriquez ,. ZIrmilla , Tannerus , Ca-

n$$.r (

jetanus , Salas , Reginaldus , INunnus, INavarrus ,

UET

Vivaldus , Diana , Sancius , Lugo, Leander, &

at n s

& alii, qui docent, adminiftrandam effe pueris

gndum at

Euchariftiam in articulo mortis ftatim ac funt

Aesbo)

capaces recipiendi Sacramentum poenitentig,

s. ag

Cenfeo, minorem ufum quidem rationis requiri

Ti n

ad fcienda neceffaria pro Sacramento poeniten-

(naum

tiz, quam Euchariftie , minime tamen errare

f05 pbl

eos, qui pueris in articulo mortis, quampri-

ETO

mum confitentur, in dubio de fufficienti difcre-

tione miniftrant Euchariftiam, prout quaft. 5.

;üc Conti

X

D

MH

in obje&t. & Prob. 3. oftenfum eft.

(raum

QuEzRITUR 7. Ánpeccent mortaliter con-

rgwe intel

feffarii & parentes puerorum, non permittendo

UPONDE

illos ftatim communicare ftatim ac capaces funt

t'duintg

doli?

tl

RESPONDEO.

Id negant Suarez, Vafquez ,

*b etefa

Id autem affirmant

Bonacina, Filliutius & alii.

LUR

Sancius , Leander.

Cenfeo; in particulari deter-

a

minationem, utrum hi vel illi pueri confideratis

rbtelii

particularibus circumftantiis locorum & tempo-

oD

ruu habeant vel prefumantur habere fufficien-

'tirod

tem difcretionem, relinquendam effe judicio Su-

At tujf

periorum.

'::: hTiRun

UXRITUR 8: An pueris debeat dari Eu-

Sun

chariftia pro Viatico, quando dubitatur de eo-

Relits

à

rum capacitate ?

;? lahem fll()

-

Rz-

»flmm Tm

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHA.R.

545

i li

REsPONDEO.

Id confequenter negabit

xmmumu-üï

Y

Vafquez. Leander affirmat cum Lugone , & Henriques;

poífe dari, fed non dari obligationem , dandi

hi

tale viaticum. — Égo vero certum effe exiftimo ;

h

m;

dari etiam obligationem dandi viaticum ob ra-

J M.ï',«

tioncs $. 1. q. 16. indicatas.

] JM

QUZRITUR 9. An pueri non communi-

n

cantes in Pafchate ligentur penis Canonicis, fi

nondum attigerunt pubertatem ?

ln t l

RESPONDEO.

Id affirmant ZEzidius & Hur-

D

iado. ld autem affirmant Suarez,

Diana, Leander & alii.

Vafqyez A

Dd

lr

QUEZERITUR IO.

Àn preceptum commu-

[

M

1

N

nionis obliget determinate in Pafchate.

;

14&

REsPONDEO.

Id certum effe.

Expreffum

enim fic continetur in Concilio Lat. & Trid. re-

g

W

|

latis q. r.

AÀn nomine Pafchatis de-

Boritt

QUJERITUR II.

terminate intelligatur Dominica Refurre&tionis?

n

RzsPowDpEo. Idaffirmat Panormitanus. Sed

t

per Pafcha intelligi (imul o&o dies precedentes

& o&o fübfequentes declaravit univerfalis con-

"

fuetudo Ecclefie, necnon Eugenius IV ut refert

quo d

Sylvefler V. Euchariftia. n.3.

viun

QUJRITUR I2.

An vi confuetudinis per

d

Paícha intelligi poffit tota Quadragefima?

REsPONDEO.

Ubi ab immemoriali tem-

g g ,w;a

W

[

pore jam introducta eft, licet fe illi conformare

l]

s

IU

accedente cauía rationabili.

Qui enim amant

Deum, Chriftum, & ejus Ecclefiam, conantur

fe conformare, & confuetudines obliquas pri-

m

gt

mitus neceffitate aut improbitate introdu&tas fua-

viter faltem fuo exemplo & monitione reduce-

[

l

D. zdmort Tratt.de Euchariflia.

Mm

re

m

546

DISPUTATTO!YM

gt

re ad vigorem univerfalium legum Ecclefie,

qin, qX

congruentium adhuc prefenti ftatui Ecclefie.

inbus COf

'Talem confüetudinem Zrullencb teftatur vigere

Mediolani & Conimbrict&.

INavarrus & alii Do-

m

g, I

&ores teftantur, eam vigere in tota Lufitania.

Asor , Vivoaldus , & Rodriquez teftantur, tale ex-

i ao

Qm

tare privilegium Clementis VIL pro tota Hifpa-

nia, cui tunc etiam fubdita erat etiam Lufita-

joptr t

DT

nia, & Mediolanum. Quamvis in regnis Caftel-

le, Navarrz, & Arragonie nullum vigere ufum

i, hj

sitooppo

hujus privilegii , teftetur Leander, cum ibi tan-

um uf-

tum fatisfiat precepto à Dominica Palmar

d Mf

que ad Dominicam in Albis inclufive.

Quod

firain if

DEDIU]

etiam obfervari folet in Germania.

UZRITUR I3.

An fideles teneantur ad

& prhun

Communionem Pafchalem tempore interdicti ?

thtj

RESPONDE O.

Id negant D .Zntoninus, Syl-

$ Lübur

Id vero affirmant

st poffn

vefler , Sotus ,' Cavarruvias.

INavarrus , & Leander.

Ratio eft, quia jure no-

gtf

vo in C. Zlma mater , conftat , quod Interdidtum

Ütiren

7»»

l

non obliget in quatuor anni feftivitatibus, ex

Ut

J

/

quibus una eft Pafcha.

A

UJXRITUR I4.

An hoc preceptum im-

Vg

pleri debeat in prop

ria parochia.

At omm

RzsPoNDEO. lImplendum effe in propria

Qs t

parochia.

Ita omnes Do&tores, moti partim ex

t m

textu Concilii Lateranenfis , quod ficut vult

ETU

confeflionem deponi proprio Sacerdoti , hoc eft,

! Trmï'emb1

parocho juxta ftylum loquendi in Seculo 13.ita

3 a

etiam in contextu continuo videtur receptio-

Wï ilimi

nem Euchariftie alligare ad proprium Sacerdotem ;

i'i'.ilonem i

partim ex declaratione Congregationis Triden-

Vi

tini edita 13. Januarii 1586. qua fuit declaratum,

äinüaum

non

u

DE EFFECTU ET NECESSITATE FUCHAR.

547

U

non fatisfieri nifiin propriaparochia. NEc onm-

n m

STAT, quod hoc tem

J

ZHU;

pore ob privilegia Regu-

laribus conceffa

fatisfiat precepto confeffionis

Mmg&z

LU s

annug, fi deponatur apud Regularem privile-

giatum. Privilegium enim illud tantum exten-

AU

m

ditur ad confeffionem, non ad communionem.

l

Wi

t

QUZRITUR r5. An fatisfiat huic prace-

l]

sinregnis

—

1

pto per communionem in in Ecclefia Cathedrali?

RrEsPONDEO.. Id affirmant quidem Maba-

lt Ti

, Utj 1

do, Po[Jeoinus, Piafecius, Barbofa, Sa. Sed me-

rito oppofitum tenent Bonacina, Trullencb, San-

T

cbez, BaJeus, Dicaftille, Diana , Leander.

Pror-

j (ti

fus enim improbabile eft, Concilium Lateranen-

Wt

fe, à cujus intentione modus hujus legis depen-

v

det, per hanc rimam fubvertere voluiíTe vigo-

RORN

rem hujus legis in Eccleliis parochialibus urbica-

D A'J!f[öïiif -x

nis, & fuburbicanis, quas parochiani facile de:

U

clinare poffent fub prztextu communionis rece-

] qijc

pte in Ecclefia Cathedrali.

Neque etiam verum

T

eft, in jure nomine Ecclefiz parochialis venire

RUA

cathedralem , nifi in privilegiis generalibus com-

munibus.

p

QuzRITUR 16. An fatisfiat huic prece-

K

j

pto per communionem in Ecclefia Re

gularium,

jdii

fi

l

t

ï.

Parochus tribuat Parochianis licentiam gene-

ralem communicandi, ubi maluerint ?

]ïQ

RrzsPoNDEO. ld affimant Zor, Fagun-

q

i

dez, Tiullencb, Leander, & communis.

Cenfeo

901

tamen, Parochum peccare tribuendo tam gene-

u

" ;ec&

ralem & illimitatem licentiam, quia agit contra

NUA

"

u

intentionem duorum Conciliorum Generalium,

jns TH(

ea communicatione folenni de uno pane volen-

tium inftaurare vinculum unitatis in plebe.

imtöedataïä

Mm 2

Quz-

nEEFFECT

D ISPJIFTzA-FPILO V.

548

i | h ( 42..

UXRITUR 17. Utruüm advene & P&re--

i Pont

grini fatisfaciant huic precepto, fi Euchariftiam

agl

Pafchalem fumant in Ecclefiis Regularium! Men-

:

ribus Mi

dicantium ?

jiom, n

REsPONDEO.

Id negant D. Zntoninus, Syl-

Sed melius id affirmant

lius,

vefler , Vittoria, & alii.

hais

Henriquez , Sotus, Sancbez , Rodriquez , Portelus,

Fagundez , Granadus, Navarrus, Lugo, Leander,

nl

iM

& alii.

Ratio eft, quia hic locorum, ubi ver-

fantur, non habent proprium parochum , aut

, renün

n a

parochiam.

ylh4 p

QUJERITUR I8.

An fatisfaciat huic pre-

cepto, qui in Ecclefia Mendicantium commu-

d

,Ii, tf

Afl

nicat ex tacita vel prefumpta licentia fui Pa-

rochi ?

qago

RESPONDEO.

Id affirmant Navarrus, Hen-

i dietü

aum ad

viquez , Sotus, Rodriquez , Fagundez , Sancbez , Por-

telus, Suarez , Granadus , Diana , Lugo, Leander,

atum f

& alii.

Cenfeo tamen, à taliter communicante

9 lg

peccari venialiter contra modum precepti; quia

st des|

Concilium Lateranenfe ordinarie requirit licen-

sfatderen

tiam expreffam , ubi commode poteft haberi,

Ws d

fic ejus mentem dirigente, & exigente prudentia

[

i lemg

legislativa.

UZERITUR IQ., ET 20.

An Regulares

3 m

tempore Pafchali poflint diftribuere Euchari-

db &

ftiam ? Et an hoc illis poffit interdici ab Epifco-

8 dicuf

po pro ipfo die Pafchatis ?

"ïfml', Que

RESPONDE O.

Epifcopi non poffunt Re-

7 ab

gularibus interdicere diftributionem Euchariftig

m n

tempore Pafchali , poteft tamen hoc illis ab Epi-

^ ttünf

fcopo interdici pro ipfo die Pafchatis. Ita do-

Vttti

cet SS. D. N. BENEDIcTUs XIV. in l. de Syno-

Wi amu

do.

i

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 549

;

u

do. l, 7. C/42. n. 3. 4. & 5. ubi fic fcribit : ,,Sum-

J

t

ï

, mus Pontifex Paulus IV. in fua conftitutione

Mi

li

|

, impreffa in Bullario Rodriquez , permifit Fra-

,,tribus Minoribus diftribuere facram Euchari-

14' Ww)k

s

,ftiam, in fuis Ecclefiis, omnibus Chrifti fide-

Ut

»libus, illam petentibus, fola excepta die Pa-

W«

*j

Is

»fchatis Refurrectionis Dominice , ejusmodi

M n

» privilegium , confirmatum à S. Pio V. ad om-

I Q

lia

,,nes Regulares, per communicationem , ut ajunt,

d

4

, extenfum eft. "Verum, quia Eugenius IV.

»in fua conftitutione fide digna ((29. pag. 318.

, tom. 3. part. 3. Bullar.) jam pridem declarave-

T

ii

»rat, tempus Pafchale, intra quod integrum

"n

, eft fidelibus, annuz perceptionis Euchariftie

» precepto fatisfacere, non unius, fed quin-

am, l

, decim dierum fpatio, hoc eft à Dominica Pal-

,marum ad Dominicam in Albis, intercludi,

A ia

li

, dubitatum fuit, an füb limitatione privati pri-

» Vilegii, Regularibus conceffi, fola intelligen-

:ommuni::j

tj t

», da effet dies Pafchatis, an potius omnes com-

» prehenderentur predicti quindecim dies. Con-

gt

yd

, troverfia, de qua plura Diana tom. 2. edit.

, coord. de Ecclef. commun. refolut. 17. usque

a

5 ad24. Lezana oper. tom. 2, V. Euchariftia.

l; M

» quoad Regulares, num. 2. & Tamburin. de

(

» Jur. Abbat. tom. 2. difput. 3. q. 3. num. 2. & 3.

wl

!

jti "n

» fepius difcuffa fuit, in facra congregatione

, concilii, quz cenfuit, fola die folennitatis Pa-

zi

N

» Íchatis, abfolute prohiberiRegulares, ne Eu-

(hat

», Chariftiam in fuüis Ecclefiis porrigant feculari-

j

» bus, etiamf(i ifti jam antea annue& communio-

lls

)

s !

i

t

,.his preceptum in propria Parochia imple-

, Verint: aliis vero diebus impediri non poffe,

n

Mm 3

, qUuo

qum

550

DISPUTAT'IO' V.

Jjoci

.. quo minus illam diftribuant, modo feculares,

,',

jgtemp

,; Eucháriftico pane in eorum Ecclefiis refe&i,

glrate

, non fe folutos arbitrentur ab obligatione illum

ldr

Qctam

» percipiendi à proprio Sacerdote.

Ex muiltis,

jrismot

» que proferri poffent, duo feligimus facrz con-

» gregationis decreta : Primum prodiit in caufa

tie Bl

Ticats p

»; Burdigalen. 9. Julii 1644. iterumque confirma-

, tum fujt in una Senonen. rr. Junii 1650. lib.

ais Jet

refandid

» 19. decretor. pag. 54. cujus verba funt: Sa-

», Crà congregatio concilii, poft maturam difcut-

lo faa

,,fionem , cenfuüit, Archiepifcopum Durdiga-

,qUE,&P

,;lenfem non poffe prohibere Regularibus, ha-

, ho de

, bentibus privilegia Apoftolica, ut à Domini-

fodin

, ca Palmarum, usque ad Dominicam in Albis

1à, i

duiliamà

,inclufive, non valeant miniftrare perfonis fz-

, cularibus Sacramentam communionis; poffe

s Prmin

,, tamen iisdem prohibere, ut perfonis fzcula-

juxplo,

; ribus, die Pafchatis, non adminiftrent dictum

,j ver

, Euchariftig Sacramentum, etiamfi dicte per-

o

, fonz faculares fatisfeciffent pr&cepto Eccle-

ytincan

,,fi&e,hacdereedito. Alterum emanavitin cau-

d t

, fa Mechlinien. anno 1682. quod in facre con-

Uif at

»» gregationis aGtis ita legitur adnotatum: Paro-

m o

, rochi loci Lovanii conquerentes , fanctifimum

T verbo:

, Euchariftie facramentum perfonis fzcularibus

n

,» miniftrari à DominicaPalmarum usque ad Do-

snfiam i

,,minicam in Albis, à Regularibus, & preter-

za»:'ftrandi,

»,tim Societatis Jefu, pratextu privilegiorum,

iritea

,üUnde arguunt, Juribus Parochialibus praju-

, dicium inferri, & Ecclefie preceptum eludi,

r qi

-j:dii, di

,, cum non defint falfo afferentes, fe in Ecclefiis

» Regularium illi fatisfeciffe; libellum porrexe-

'V!'Jïïïionem (

:*:äautem Re;

, runt San&iffimo Domino noftro, ut hifce ma-

5 li$

L

!

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. s55I

,,lis occurreret, vetando Regularibus, ne prg-

lf lh

, fato tempore dl&um facramentum audeant mi-

HU Uijb

», niftrare.

Cum autem fan&itati fug placuerit,

J EM

N

, ad facram congregationem Concilii remittere

lf

dlI[ lt

, hujusmodi preces, Patri Procuratori Provin-

, cie Belgice Societatis Jefu fucceffive commu-

QU

ll 16w^

, nicatas, proponitur dubium; an PatresSocie-

,,tatis Jefu, aliique Regulares poflint miniftra-

U

, re fanctiffimum Euchariftie Sacramentum per-

i (

»fonis fzcularibus, à Dominica Palmarum uf-

n J

Cui

»que, & per totam Dominicam in Albis

(

T

» dubio die 31. Januarii ejusdem anni 1682. re-

ii

»fponfum fuit affirmative, excepto die Pafcha-

i

ib As

, tis, ita tamen, ut in aliis diebus fumentes Eu-

W

D

chariftiam à Regularibus, intra duas hebdoma-

xn

»,das Palmarum, & Paíchatis, non fatisfaciant

C

»» pr&cepto.

IG

», Jarh vero his decretis, fzpius à facra con-

1 (

»gregatione renovatis, etiam die r4. Januarii

ml

»» 1736. in caufaSueffana, Jurium Parochialium,

P

, de qua in thefaur. Refolut. Tom. 7. pag. 16r.

n

»; & 181. aperte contrarie dicebant Regulares,

Vr

, prefatam conftitutionem Epifcopi Midenfis,

.) l.nu

Ól

cujus verba adeo generalia erant, ut videren-

,, tur liberam facultatem ipfis auferre, etiam Eu-

»» chariftiam , in fuis Ecclefiis , qualibet anni die

»

, miniftrandi.

Et quiaSynodalis conftitutionis

»» Verbis rite expenfis, jüfta deprehenfa eft Re«

, gularium querimonia, ideo facra congregatio

, Concilii, die 24. Augufti 1686. eandem con-

b vnEu 4

; ftitutionem corrigi ,

& reformari juflit.

Nul-

,lus autem Regularlum querimoniz effet locus,

J W

, uthï-"

» fi Epifcopus illis interdiceret, ne folemni Re:

Mm 4

$2 fut-

p

552

DISPUTA;Tro:v.

, furre&ionis die, ulli Secularium facrafn Eu-

ub

» Chariftiam audeant miniftrare, aut, fi feverif-

Irptoy.

,fimis peenis , eorum refrenaret infolentiam,

n IT

» Qui eam falfam, nec certe tolerandam do&ri-

UER

, Dam in vulgus diffeminarent, annus fcilicet

sst hulcj

» communionis precepto pofle fideles in eorum

soue t

; Ecclefiisfatisfacere : etenim hec propofitio,

JuspoA

»,honfolum eft aperte contraria Decretali In-

ia

». Docentii 1lI. in cap. omnis utriusqne fexus , ejus-

i, M

» demque Decretalis communi, ufuque compro-

i tht

, bate acceptioni, verum etiam contradicit

od

»pfismet Apoftolicis ,, de quibus gloriantur ,

ipurtep

»privilegiis, in his enim facultas fit Regulari-

f

7

J

Aitiot

"

, bus miniftrandi in fuis Ecclefiis facram Éucha-

EUEn

[

|

» riftiam perfonis fzcularibus, expreffe, & no-

m gne

» minatim excepta die Pafchatis Refurre&ionis

» Domini, uti audivimus.

Quare cum circa

(uzu

Ariculo g

..annum 1630. quidam Patritius Cahil Paro-

»chus Dublinenfis, inter ceteras propofitio-

&t o

5,nes, quas à nonnullis Regularibus in Hiber-

liteoy

Wa lcite

» nia degentibus doceri, ac fpargi audierat, &

» quarum judicium à facultate 'Theologica Aca-

i det]c

» demiz Sorbonenfis poftulavit, hanc etiam ab

?z:cfaus. ]

»lisdem Regularibus prolatam, ad eandem fa-

i, Lj

, cultatem detuliffet : JParocbiani moh tenentur. in

pnvifo)

» propria Parocbia comnunicare in Pafibate , et(i Re-

3 Bul |

»gulares, qui ceteroquin alias propofitiones,

ET

» de quibus accufabantur, unquam à fe affertas

t pj

,,negabant, hanc unam, confueto fuorum pri-

* Conf)

», Vilegiorum obtentu, pro viribus, nifi fint de-

, WRIT

» fendere, impedire nihilominus non valuerunt,

s

»ne eidem hec, quam jure merebatur, inure-

"tb

»Tetur cenfura propofitio falfa, [candalofa, & te-

, meraria.

ïfüviäticiï

)

DE EFFECTU ET NECESSITATEEUCHAR. s55

LU

IN

» Wraria. - Quemadmodum refertur in opere in-

»» fcripto, colle&tio judiciorum, &?c. edito Parifiis

&il

h n b

; 8nnO I727. pag. 324. 329. & 356.

u

UJERITUR 21. An viBulle Cruciatz fa-

ii

n'

tisfiat huic precepto, fi quis communicet in qua-

& Droy. )

cunque Ecclefia ?

l

REsPONDEO.

U

Certum effe, non fatisfieri.

L

]

!

A

lta Leander, & alii contra Suarez, & Vasquez , &

A

Dianam.

bt

Ratio eft, quia Bulla cruciata non tri-

D OO

buit facultatem communicandiin qualibet Eccle-

f

fia ad implendum preceptum communionis; fed

tantum recipiendi communionem de manu cujus-

1777

CUT

vis facerdotis etiam tempore interdi&ti,

Privi-

legia autem eximentia à conftitutionibus conci-

R Y

M

M

M

liorum generalium fünt ftri&e interpretationis.

i

QUJERITUR 29.

An Religiofi fiecularibus

aQ

u

inarticulo mortis poffint miniftrare Euchariftiam,

etiam per modum viatici ?

!s pyd

REsPONDEO.

ui'gus

Sine licentia Parochi non

l:

poffunt licite miniftrare Euchariftiam morienti-

u

j

bus, fi ea licentia poffit haberi, aut vocari ipfe

Parochus.

hr

]

Ita Navarrus, Henriquez , Fagundez,,

d a

Suarez, Leander, & aliicommuniter. Ratio eft,

quia provifio Moribundi eft a&us proprius Paro-

; " W*

cho.

Dulla PAvL: lV. qua dicitur Minoritis

conceffa ea facultas, non habuit ha&tenus obfer-

vantiam publicam ac continuam, fed potius ge-

um

neralis confuetudo contraria.

"

QUJAERITUR 23.

An deficiente, aut no:

T d

u

lente Euchariftiam miniftrare Parocho, poflit

l Uï,-'

jl

eam quilibet Sacerdos miniítrare etiam per mo-

dum viatici ?

a

"

Mm 5

RE

£

$54

DISP[ITA'i'IO V.

p

REsPONDEO.

C

Id poffe fieri à quovis Sa-

cerdote fecrete erga moribundum , quoties por-

1 &Sit

Jrinis,.

re&ionem Euchariftie irrationabiliter denegat

Parochus.

Ita quoad rem Henriquez , Fagundez,

g pl

dimile €

Lugo, Suarez, Leauder, Palao.

Deducitur per

argumentum à pari ex C. quod in te. de Peenit. &

qttà COD

remiff. ubi cuivis Sacerdoti conceditur admini-

shendun

ftratio facramenti poenitenti& , prefertim cum

UET

w

juxta dicta Difp. 4. q. 1. facramentum Euchari-

fti& per accidens etíam conferat primam gratiam.

Aisfacie

Y

QuzxRITUR 24. An Parocho irrationabi-

liter recufante porrigere Euchariftiam in Pafcha-

àm.in l

te poflint eam porrigere Regulares etiam in or-

, (

dine ad fatisfaciendum precepto communionis

18 1090

Pafchalis ?

AUUF COT

RESsPONDEO.

Id merito negari à INNavarro,

tte 0blj

Contrarium irra-

Syloefiro, Fagundez, & aliis.

i Piroc

tionabiliter defenditur à [Leandro contra mentem

i oleg

Ecclefia.

Parochianus enim, fi illi negetur it-

w

rationabiliter communio , habet fuum recurfum

kaur

ad Ordinarium.

Neque Regularium eft dijudi-

E*

TEanis n

care vel condemnare a&a Parochi, utpote qui

124 Eec

non tenetur Regularibus vel aliis aperire moti-

ligoyi

va recufationis omnia, aut circumftantias omnes

lir, ]

condeterminantes ad ejusmodi refolutionem.

ünreci

Contraria etiam praxis vergeret in perturbatio-

"ii

nem ordinis & fubordinationis debitz.

Aiï.m[ïv

UJERITUR 25.

An Religiofi poffint Eu-

chariftiam miniftrare in Pafchate & in articulo

il

mortis fuis familiaribus & famulis a&u intra mona-

Aj.iP(]xD

fterium commorantibus ?

RESsPONDEO.

Nitmin

Id negant Sa, Bonacina, Fa-

-l?ljimx th

gundez ; Sed immerito.

Id enim conceífum eft

n

à CAn-

"u T

LT

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 555

nq vl

IU

n! unW

à CrLzMENTE IV. Benedi&infs, ab Innocentio

A

b

VI. &Sixto IV. Auguftinianis, & à Leone X.

Minimis, & per communicationem privilegio-

üt*) Fxlx

kl

rum privilegiatis ceteris.

Id tamen non eft ve-

rofimile extendi ad famulos conjugatos no&u

1 Pæg

ilrá

extra conventum dormientibus; quia non com-

prehenduntur fub termino familiarium.

Vi

UJERITUR. 26.

An Sacerdotes tenean-

i Dd

D

tur in Pafchate celebrare in parochia propria ad

fatisfaciendum precepto communionis ?

Tj

RESsPONDEO.

Non tenentur ad celebran-

Til

dum in Parochia propria.

lta Henriguez , Sa,

i.

Donacina , Granadus, Dicaflille, Leander.

Si ta-

Lt

men tempore Pafchali non celebrent alibi, te-

nentur communicare in Parochia propria. Imo

Y

Romz obligantur Sacerdotes ad communican-

dum in Parochia propria in Ceena Domini, etiam-

M.IE"V ,

fi alias foleant celebrare reliquo Pafchali tem-

pore ?

r

?KTL

:,',

UXRITUR 27.

An Parochi poflint fuis

tl

l

Parochianis in Pafchate miniftrare Eucha

in aliena Ecclefia ?

yi&iam

(id!

RESsPONDEO.

Id poffunt.

Ita Fagundez ,

& Leander.

Ratio eft, quia in Concilio Later.

[

tantum precipitur, ut quis Euchariftiam acci-

l

m

)

j

ii

piat à proprio Sacerdote.

JUZERITUR 98.

M

Àn in Pafchate prece-

]i

pto Ecclefiz fatisfiat per communionem facri-

i

j

legam ?

h

"

u

REsPONDEO.

Afüirmativam quidem de-

fendi à Leandro, qui pro fe citat Sotum, J4eor,

BMW

Vasquezium , Suarezium,, Filliutium , Henriquez;, Sa,

j

Granadum , JTrulencb, Lugonem, Bonacinam, Fa-

:oncelï;i

iv

f

gundez,

o

DI S P'HCR-AST-IFOUVU

556

(EM

gundez , Villalobos , Dianam. Sed ea fententia da-

mnata eft ab Innocentio XI. qui anno 1679. da-

srn i.

sgarit d

mnavit hanc propofitionem : Precepto commu-

nionis annue fatisfit per. [acrilegam Domini inanduca-

w ten

g

tionem.

Arspo

QuusERITUR 29. An qui in Pafchate non

$Qu

communicat, teneatur poít Pafcha communi-

ih, Df

care ?

us àDi

RESPONDEO.

Id negant Sotus, Sylveffer,

fficienten

Zrmilla, Tabiena, Vitoria, Henriquez , Sa, Tole-

vantia Q

Econtra id affir-

tus , Ortiz , Medina, & alii.

bonun, pe

mant D. THuoMAs in4. dift. 13. q. 1. a. 1. qq. 2.

dbren, d

INavarrus , INunnus , Zzor, Suarez, Layman, Syl-

Fl

vius, Reginaldus, Filliutius, Fagundez, Flurtado,

Coriolanus , Lugo, Vilalobos, Trullencb, Dicaflillo.

(vanm

dnpot d

Res hec dependet ab intentione Ecclefiz per

Per confuetudinem

ttitebdo

confuetudinem explicata.

lit?ox]

ii, qui non communicarunt in Pafchate v. g.

fid L4p

2grou, vel reduces ex locis Proteftantium, à

Pittio F

Parochis ad fupplendam communionem obli-

hl

*

KT Cor

gantur.

(raam

"

QUERITUR 30.

An qui previdet, fe non

Vercufe

E

poffe communicare tempore Pafíchali, teneatur

prevenire communionem ?

lmoypy

RESPONDEO.

Id affirmant Pasquez, INun-

Vittüfnto

nus, Sylvius, Fagundem, Layman, Hurtado, Dia-

8l m ] n

Id tamen negant .Zzor,

na, Clarus, Cruz , Lugo

Suarez , Filiutius, Reginaldus, Z/Egidius, Molfe-

;i.Aw, l

[ius , Bonacina, Vi&torellus, Sa, Coriolamus, Dica-

?)Emu

flilo, Leander & alii.

Res denuo dependet ab

"d r

intentione Ecclefie per confuetudinem explica-

'HPOXDE

ta.

Conífuetudo autem ftat pro parte negativa.

w']! Nüï'am

Quz-

A

Vl

DE EFFECTUI ET NECESSITATE FIICHAR. $57

QUJERITUR gT.

An .qui bona fide ob fu-

iüïl()lüj;.

turum impedimentum in Pafchate fecuturum an-

k a

;

jn

li

ticipavit communionem , non fecuto impedi-

13

mento teneatur in Pafchate iterum communi-

care ?

P äfh 1

RrEsPoNDEO. Id negat Diana citans pro

p |

fe Suariun. Sed merito id affirmat Lugo, Hur-

tado , Dicaflillo, Leander, & ipfe Suarius, male

Y o

j u

citatus à Diana.

Neque Ecclefiahabetrationem

"M

P

"]

füfficientem ad talem eximendum à lege & obfer-

if

LE

vantia univerfali fidelium ob ultroneu

m opus

bonum

H7Jv

4

» pera&um ex di&tamine erroneo implen-

f )

Vr

dilegem, cum re vera nulla extiterit lex antici-

pandi.

QuXERITUR 32. An qui videt fe impedi-

endum poft diem Pafchatis ,

teneatur communi-

care in hebdomada fancta ?

n

REsPONDEO. ld reécte affirmant Bonacina,

i

Trullencb, Leander, & communis.

Id enim exi-

AO

git intentio Ecclefi&, regulata per leges pruden-

ti, & per confuetudinem explicata.

QUEZRITUR 33.

Anexcommunicati & in-

nit i

terdi&i excufentur à precepto Communionis Pa-

:

g

Íchalis?

n

REsPONDEO,

Si per eos non ftet abfolu-

tio, excufantur.

Secus autem, fi fueririt ne-

gligentes in impetranda abfolutione.

Ita Na-

varrus , Zízor , Fag

undes , Trullencb, Dicaflillo, Le-

M

ander.

]

n

d

QUXERITUR 34.

An Papa teneatur fuüb

(ay

w

ni

mortali ad preceptum Communionis Pafchalis ?

W

mj

RrsPoNDEO. Id negantRichardus, Scotus,

AT

Feinus, Navarrus. Sed affirmant Fasundez, Le-

ander,

pE

558

DISPUTATI-O Vi

ander , & alii.

siondo

Cenfeo , cum hoc preceptum fit

f drcutm

juris divini quoad fuübftantiam , juris Ecclefiafti-

ci autem quoad modum & determinationem tem-

(vz

poris, Papam poffe difpenfare fecum ipfo quo-

«in od

ad tempus implendi precepti in duobus Conci-

mymmuni

liis Generalibus conftitutum.

Rn

QUERITUR 35.

An qui omittit commu-

i. &

nionem in Pafchate , incurrat aliquam cenfuram

o

ipfo fa&o ?

ts l

RESsPONDEO.

Nonincurrit cenfuram ipfo

Germuni:

fa&o; quia in Concilio Lat. tantum ftatuitur

to, f

cenfura ferende fententige. —2rceatur ab ingreffu

cilis a

Ecclefie , Careat fepultura.

Ita Filliutius, Bo-

(ugu

nacina, Leander.

Frumm

QuzRITUR 36. An huic precepto fatis-

TrspoN

fiat per communionem materialiter facrilegam ?

dfferatu

v.g. fi quis cum invincibili inadvertentia com-

municavit in ftatu peccati mortalis ?

yitioni

ftbUmiCen

REsPONDEO,

Satisfieri.

Ecclefia enim

Ym Be

precipit, ne quis accedat cum confcientia, vel

lidis: ]

errore vincibili ad hocfacramentum in Pafchate.

Alioquin fequeretur, quod plurimi fideles non

9 M

fatisfaciant huic precepto, qui putant fe in Sa-

Mjru,

cramento poenitentie juftificatos, & tamen ob

(ogrr

defe&um amoris initialis non funt juftificati.

t nj

UJERITUR 37.

An ille, qui in fua paro-

imy at fä

chia accepit Communionem Pafchalem facrilege,

usv

teneatur füpplere defe&um in propria parochia ?

w Qj

RESPONDEO.

Non tenetur fupplere in

d Capa

parochia; quia hoc preceptum ex fua natura eft

"t p

divifibile, & prudentia legislativa, ne oriantur

confufiones & fcandala, exigit, ut Ecclefia ha-

um,

beat intentionem fic dividendi hoc pracept

Emgendi Q

vel

)vl

DE EFFECTU E&' NECESSITATE EUCHAR. 559

T

Mi

vel condonandi compenfationem quoad modum

feu circumftantiam loci.

!jüifiünïg

dU D

QUJERITUR 38.

An Convictores habitan-

d

tes in Seminariis Societatis Jefu fatisfaciant, fi

communicent apud Jefuitas.

REsPONDEO.

Id negat P. /a Croix 1. 6. n.

s l

W

635. & 636. citans pro fe Lugonem.

Id intelli-

gendum, nifi detur particularis conceffio, vel

Mlinm

tacita licentia Parochi, qualis conniventia in

Germania in plerisque locis datur; idque meri-

t fj

jiy

T

D

J

to, faltem ordinarie, quia Profeffores longe fa-

cilius obfervant defectus communicantium.

"

QUERITUR 39. An puerpere fint domi

communicanda ?

t

Vi

RrzsPowDEo. Videtur major decentia , fi

vl..

W

]

illis differatur communio usque ad expletos dies

)!

purificationis, ita tamen ut in parochia propria

Ti

communicent.

Synodus tamen Colonienfis fub Ma-

tf

ximiliano Henrico id judicio Parochi relinquit

N

I

l

his verbis: Pa[cbalem Communionem domi faltem fa-

"ii

mant, neque, donec in Ecclefíam introdutte

fuerint ,

e(!e

eam differant , mifi Parocho aliud videatur.

þh[dm D!

] Hü

UJERITUR 40.

An Communio Pafchalis

L

UIVRV w

fit danda femifatuo, habenti caput indocile, ftu-

F i

pidum , aut fatuo habenti lucida intervalla ?

qu

RrsPoNDEO. Regula generalis eft ; qui-

4

cunque eft capax abfolutionis, etiam conditio-

J

nate, eft capax Communionis Pafchalis, dum-

i at

modo abfit periculum irreverentia.

Ita quoad

l

rem P. /a Croix 1.6. n.658. & 659.

N rl

u küa

bfo

QuZERITUR 41. Anetiam

phreneticis fit

n

porrigenda communio ?

qp

It

j

RE-

p

56o

Db SiPHTATTO-YV.

du p

RrzsPoNDEo. Si eam ante phrenefin pe-

iE c

tierint, & abfit periculum irreverentiz, tantum

ais p

moribundis porrigenda eft; alias non eft porri-

afo, 1l

enda.

Ratioeft, quia juxta veram fententiam

"T

ad percipiendum fru&tum hujusSacramehti in re-

aprfülfa

cipiente requiritur devotio antecedens vel con-

jds, u

comitans.

Ita difcurrit S. T HoMAs p. 3. q.8o.

um foret

a. 9. C. ubi fic fcribit : 4liqui dicuntur non. babere

jerasimpe

ufum rationis dupliciter.

Uno modo , quia babent debi-

lem ufum rationis.

Et quia tales po[Junt aliquam devo-

nane f

j as d

tionem bujus Sacramenti concipere , non e[l eis boc Sa-

cramentum denegandum.

dlio 1nodo dicuntur aliqui

uxdáqu

b m

non babere totaliter ufum vationis.

Zut igitur mun-

quam babuerunt ufum vationis? & talibus non e[l exbi-

ifelri

bendum Sacramentum.

Quia in eis nullo modo prace[Jitt

(ogun

Zdut non femper caruerunt

st Epifto

bujus Sacramenti devotio.

lisooy]

ufurationis? Et tunc, fi prius, quando erant compotes

tstecarfü

fu. mentis, in eis apparuit devotio bujus Sacramenti ,

debet eis in articulo mortis boc Sacramentum exbiberi ,

iperEy

Vitunref

nifi forte timeatur periculum «oomitus vel expuitionis.

Unde in Concilio Cartbaginenfi (AV.. C. 76.) legitur :

H lr

fs

Is, qui in infirimitate penitentiam petit, fi cafu, dum

ad eum. Sacerdos invitatus venit, oppre[Jus infrmitate

ttonis i

obmutuerit, vel in pbrenefin conver[us fuerit , dent te-

ü la(

flimonium qui eum audierunt , & accipiat penitentiam,

* per t

&2 fi continuo creditur moriturus , veconcilietur per mna-

r pl

nus impofitionem , €? infundatur ori ejus Euchariftia.

stpo (

UAZERITUR 42.

Aniis, qui à nativitate

T

totaliter furdi & muti funt, fit porrigenda Eu-

cbariftia ?

"uf

Ri

REsPONDEO.

Si poflint per figna eousque

ij

difponi, ut intelligant Euchariftiam faltem füb

i p

ratione generica alicujus rei facramentalis, ani-

mabus

MM

"&

l

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 561

thfh !

]

mabus proficur, & reddantur capaces faltem

j

)

eliciend& contritionis, aut omnino confeflionis

d

Fij fEI] )

generalis per figna & abfolutionis conditionate,

cenfeo , illi poffe porrigi communionem Pafcha-

irili

lem. Ad hanc enim recipiendam in adulto vi-

adfn* n

detur fufficere baptifmus, contritio, & fides im-

"M

plicita, ubi explicita haberi non poteft. Opti-

Wa

mum foret , fi Parochus horas à negotiis aliis li-

u

r

beras impenderet pro inftruétione ejusmodi pueri

n

in arte fcribendi, preemonftrando ad fingula ver-

ï

»

ba eas actiones vel objeéta

, que ügniücantur,

Atl

quodà quodam Patre in fuo filio ànativitate fur-

[ //a

h

do & muto tandem diuturna induftria effectum

M

fuiffe legi.

j

QUXZRIRUR 43.

An tem

pus Pafchale pof-

"

fit per Epifcopos extendi ?

À

RrEsPoNDEO. Ex caufagravi, ubinon eft

u m

facilis recurfus ad fümmum Pontificem, poteft

vim aï.j.":

extendi per Epifcopos, aut confuetudinem.

Ita

"

quoad rem refpondet £a Croix 1.6. n. 641. Ii

I/fung.

(f

&c. Idferi obfervant, faltem inregionib

us ul-

; h

tramontanis extra Italiam, quando feftum An-

nuntiationis incidit in Sabbatum ante diem Pal.

!

l

marum. La Croix ]. c. affert etiam Decretum ex-

n

[

D

tenfionis per totam Quadragefimam & quatuor-

decim dies poft Pa(cha, editum 4 Ferdinando Ar-

chiepifcopo Colonienfi anno 1681. occafione Mif-

hi

J

fionum. Ne mifío, inquit, primis quinque bebdo-

"

madis quadragefime cum. magno animarum detrimento

T

cogatur interquie[cere, quandoquidem ruftici in quadra-

ii

gefima confe[f; & SS. Eucbariftia vefetti vix adigi po[-

y t

Jünt , ut eadem Pafcbali tempore iterato reciplant Sacra-

menta. égc.

Verum obfervo; in füperiori Ger-

: D. zfmort. Tratt. de Eucbariftia.

Nn

Ina-

' pE

DISPUTATIO V.

562

à Supeti«

mania, ubi vigetufus frequens Sacramentorum,

n

Deo fintlaudes , ceffat hoc motivum faltem pro

MP

extenfione generali.

Ms

$. 3.

wre doce

ibrare, f

De Miniflro Euchariflie.

iedi, 1

If

UXERITUR I. Quis fit Minifter hujus Sa-

. cramenti in conficiendo ?

te ol

RESPONDEO.

Solus Sacerdos.

Id. con-

Sacerdot

As

ftat ex traditione. . Neque enim ulli Diacono-

rum unquam conceffa eít poteftas confecrandi,

-t lh

hina,

nifi fuerit fimul Sacerdos, prout nunc fünt Car-

