ta aje[las. --- Cum quedam arcam fuam 1 qua Do-

mini fantum fuit , manibus indignis tenta[Jet. aperire,,

yertli

lus

.seïfWW

igne inde furgente deterrita eft , me attingeret.

qui

D.LS.PIL-T.A T-LO-L

j

8o

qui & ipfe macultatus , facrificio a Sacerdote celébrato ,

m

ül

artem cum ceteris aufus ef? latenter accipere , Santtum

JDomini edere C? contrettare non potuit , cinerem fe fer-

TInNum

re apertis manibus invenit.

Hec miracula non ad-

E

duco, quafi patrari non potuerint ad veneratio-

i li

nem etiam rebusfymbolicis conciliandam , prout

ugi ll

fattam in veteri T'eftamento , fed quia non de-

cuit ea patrari eo tempore ac loco , quo com-

TT

denm, d

munis perfuafio erat, panem illum effe vere Cor-

pus Chrifti, fi opinio foret falfa.

"T

jingit

V I.

J»

,

Ym

ORIGENEAS.

dj V

Seculo terrio.

7, ?

L

"Md

LUA

1. Homil. 13. in Exodum.

INoflis , qui divinis

myflerüs intere[Je confueftis , quomodo cum [ufcipitis cor-

nimi

NLUT

pus Domini , cum omni cautela &2 veneratione fervatis

r

ne ex eo parum decidat , ne confecrati muneris aliquid

dilabatur : veos enin *vos creditis , C9? rette creditis, [i-

2j

quid inde per negligentiam decidat : quod i circa corpus

ejus con[eroandum tanta utimini cautela , & merito uti-

hstond

inini égic.

2. In Pfal. 37. Communicare non times corpus

]

j

Chrifli accedens ad Eucbarifliam , quafi mundus & pu-

rus , quaft nibil fit in te indignum , &9 in bis omnibus

* U Qp

putas, quod effugias judicium Dei ?. non recordaris ,

iil TM'

J

p u

quod fcriptum eft : Quia propterea in vobis infirmi &

dorimiunt multi ? quare multi infirmi ? quoniam non feip-

n

Jos dijudicant , neque examinant , mec intelligunt , quid

p

&f accedere ad tanta Cj tam eximia Sacramenta.

T

N

m

3. In Lucam. Hom. 38. Si non comedimus panem

lok

vite , fi non ve[cimur carnibus Chrifti , & cruorepota-

i

u

N

qmur ,

H

)|

,

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

81

Mi

'W." mur, [i contemmimus dapes Salvatoris moffri ,^ fcire

!

debemus , quod Deus babeat benignitatem &^ féveri-

L

tatem.

LUM

4. In Numerorum cap. 1r. Hom. 7. Moyfas,

priufquam accepifJet. ZtbiopifJam , noneft fcriptum , quia

ïd]iandam,;t

in Jpecie locutus [rt ei Deus, & non in enigmate , fd

1 qü Diläg

ubi accepit ZEtbiopi(Jam , tunc dicit de eo Deus , quia os

OCO, W

ad os loquar ad eum , in [pecie ? mon in enigmate.

ls

Modo enim , cum Moyfes venit ad nos ,. & conjunttus

:

eft buic noftre ZEtbiopi[Je ,. lex Dei jam non in figuris,

& in imaginibus ficut prius ,. fed in ipfa Jpecie veritatis

agnofcitur , & que prius in enigmate defrenabantur ,

:sl

munc in fpecie &^ veritate complentur.

Et ideo ille ,

qui fpecies figurarum & enigmatum dif]erebat ,- dicit:

Scimus autem , quoniam patres mofiri omnes füb nube

ia

fuerunt , & omnes in Moyfe baptizati funt in nube &

Vrl

mari, &9 omnes eandem e[cam fpiritualem manducave-

Mu

vrunt , C2 omnes eundem potum fbiritualem biberunt. Bi-

lj manit

bebant autem de [piritali confequente eos petra ; petraau-

tem erat. Chriftus.

[T)3

Vides quomodo enigmata legis Pau-

if qua

lus abfoloit , & [pecies enigmatum docet , & dicit , quia

1 6 nri

petra in enigmate erat apud Moyfén ,. antequam junge-

vetur buic nofire JEtbiopi[e : nunc in [pecie petra Chri-

fius eft. — Nunc enim os ad os loquitur per legem Deus.

m ia

T

4intea in enigmate baptifinus fuit in uube , & inmari,

nunc autem in [pecie regeneratio e[] in aqua & in Spiri-

TL

tu fantto.

Tünc in enigmate Manna erat cibus ; nunc

n Wi;

autem in fpecie caro Verbi Dei efl verus cibus, ficut &

il

m

ipfe dicit : Caro mea vere ef? cibus , & fanguis meus

E

vere eft potus.

ilgni i

mll

In hoc textu clarum eft , ab Origene perpe-

tuo enigmati opponi veritatem , non figuram

TT

figure, igitur & cibus per Manna perfiguratus

[j m&W

D, Zhmort Tra&t. de Euchariflia.

F

debet

m

82

D'ISPUTXTTIO L

Á

debet in veritate contineriin Euchariftia , nem-

g M

pe Chriftus.

j a

Idem lib.8. contra Celfum.

Celfus ota perfol-

g al

vat demonibus ; mos qui verum omnium conditori placere

g, W

fiudemus , cum precibus & gratiarum a&ione oblatos

jl) ]

panes edimus , per precationem jam corpus quoddam fan-

virandaf

qlag

Gum fa&tos &9 [anüifians utentes eo cum [an&io pro-

2

pofito.

db at

hET

VII.

nl

AUTHOR CONSTITUTIONUM

»Q

yein h

APOSTOLICARUM.

,l

4

"

li

Hic author vixit fzculo fecundo vel tertio,

r

v di

utpote a Rufino in latinum verfüs. Lib.7. cap.

22:dit.

Gratias agimus tibi Deus pro fan&to corpore

du

*

tuo, quod in nobis babitare feci[li.

Et lib. 8..cap.14.

UR

TT 6d

Qui pretiofum corpus & pretiofum fanguinem Sfefa Cbri-

P

[ià participavimus.

nl

(ti

NT

CONCILIUM NICZENUM.

J

VVA

"N

ml

Mu

Canone 18. Pervenit ad Sanctum Concilium , quod

)

in quibu/dam locis Presbyteris gratiam facre communio-

1

i

nis Diaconi porrigant , quod nec. vegula nec confuetudo

li

hn

Vil

tradidit , ut ab bis , qui pote[Tatem non. babent: offeren-

l

]i

di , illi qui offerunt ,' Cbrifti Corpus accipiant.

IX.

Id

EUSEBIUS C/JESARIENSIS.

T

Szculo quarto.

jti

l

"W

t

u

» Quicunque in Chrifto fpem habuerint,

i

» quando illius memoriam , corporisque ejuf-

M

dem

N

|

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

83

: mnil,[q

, dem, & fanguinis recordationem quotidie ce-

,;lebrant, ad longe przftantius facrificium , &

GUH; m ) j

M

x

, munus affumpti funt , quam illud antiquius

»» erat.

Cum ergo facrificii hujus (in Cruce pera-

t d

WPW&

,,&i) memoriam fignis quibusdam in menfa ce-

»lebrandam, corporifque item illius, falutarif-

I)

, que fanguinis, ut novi Teftamenti inftitutum

,; habet acceperimus , aPropheta David infirui-

,mur ad dicendum : Paraíti in confpe&u meo

, menfam adverfus eos, qui affligunt me; pin-

MA

Ul

» gue in oleo fecifti caput meum , & calix tuus

,inebrians, quam preclarus eft. Palam igitur

QG Vi

b

, in his myfticam fignificat un&tionem , & hor-

s. [

,torem afferentia menfze Chrifti facrificia ,

^i

, quibus operantes incruentas & rationales, ei-

n

WT

J

, que füaves vi&timas in tota vita fupremo Deo

,» Offerre edo&ti fumus.

Sacrificamusigitur Deo

IU

,plenum, & horrorem afferens , & facrofan-

, &um Sacrificium.

Demonft. Evang. lib. 1 . ad fin.

»» Ibidem cap. 10. dicit : Preftantius quam veteres

, Judei Sacerdotium & facrificium confecuti

NU

,,non amplius integrum nobis effe putamus re-

Otci

, cidere in illa prima & infirma elementa, qu

l

A

, Bgna & imagines, non ipfam veritatem con-

l

/

» tinebant.

177

H

!

:

€i Eufebius credidiffet, in pane Euchariftico

j

haberi nudam imaginem corporis Chrifti ,. non

videtur ratio cur a Chrifto, & Ecclefia non po-

tuerint convenienter retineri, ac cum novzele-

NI

gis Symbolis faltem conjungi illa veteris legis

elementa , non jam ut-figurativa rei venturz,

nempe hoftige in cruce oblate, fedut figurativa

j hii

rei prateritz, prout a&tu retinebantur ad tem-

wotisqueï

E 3

pus

p1S:uTNWwTDLIo-rt

j D

84

pus a Judeis ad fidem converfis Jerofolyme :

nec enim magis veritatem contineret Sacramen-

qmu

tum Eucharifticum ,

quam Manna aut Agnus

Pafchalis.

i Catech

X

J['t Spm[

ATHAN.-ASIUS.

às d

(urii.

S&culo quarto.

N

I

fme, d

peun; i

» Poculum autem wmy[licum , quod , aut quonam in

»» loco a Macario confrattum eft? atqui locus , in quo

db at

», poculum fraGtum jattitant , Exclefía mon erat ,. quale

gU D

'.

»» igitur my[ticum poculum fractum efl ?. pocula multa in

PT

« m

», &dibus babentur , quecollifa collidentem non impiant :

, tryfHicum autem poculum nufquam mifi apud. Exclefiee

st

, Prefides veperias , eoque folo vos. propinatis populo ;

st

,, folum enim vefirum eff propinare [anguinem Chri[H ,

whin

, €9. praterea nullius: ceterumut impius efl , qui bunc

ais t

», myJ[Hicum calicem frangit , ita mnlto magis impius e[L,

a

[

»» qui Janguini Cbrif]i contumeliam facit ; qui calice illo

, abutitur. Apolog. 2.

Bu

2.

hürsïni

db

Idem in Oratione de fide majore , cujus Sermo-

vitmid

nis fragmentum hoc refert 'Theodoretus Dialo-

go 2. Sic habet : Que de eo adjecimus , Sede a dex-

.:e&l'angm

tris meis , de corpore Dominico dica funt.

Corpus eft

"m d

!

evgo, cuidici : Sede a dextris meis ; per quod corpus

Tïnüphü:

Pontifex fuit , & dictus efl. per id quod nobis tradidit

3 fjl

amy[lerium dicens : Hoc eft corpus meum , quod pro vo-

IT

bis frangitur , & [anguis novi Teflamenti , qui pro

s i

volis effunditur.

i

X

i

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAI-VIENTI. 85

!j

XI.

E

v

DI g

CYRILLUS JEROSOLYMITANUS.

Sseculo quarto.

, Catechef. 3. myítag. Panis Euchariftie

» poft Spiritus San&i invocationem non am-

USI

, plius eft panis communis ,

fed eft corpus

, Chrifti.

»; Catech. 4. Cum igitur Chriftus ipfe fic af-

,» firmet , atque dicat de pane; Hoc eft corpus

NT

, meum ; quis deinceps audeat dubitare? ac eo-

ii

,; dem quoque confirmante, & dicente; Hic eft

B

,fanguis meus, quis, inquam, dubitet, &di-

! wit

, cat, non effe illius fanguinem ? aquam ali-

TA

, quando mutavit in vinum, quod eft fanguini

LT

,propinquum, in Cana Galilez fola volunta-

hx

,te; & non erit dignus, cui credamus; quod

ml

, vinum in fanguinem tranfmutaffet? fienim ad

g

, nuptias corporeas invitatus ftupendum mira-

r

,; culum operatus eft, &non multo magis corpus

j p

,, & fanguinem fuum filiis fponfe ipfum dediffe

, confitebimur ? quare cum omni certitudine

, Chrifti corpus & fanguinem fumamus ; nam

, fub fpecie panis datur tibi corpus, & fub fpe-

,ai

, cie vini datur tibi fanguis, ut fumpto corpo-

a

1e & fanguine Chrifti efficiaris ei comparticeps

j Mi

,corporis & fanguinis. ( XpigoQopor 'yevo usÜa, )

; u !

,; Chriftophori erimus, hoc eft Chriftum feren-

Y

yli

i

,, tes, cum ejus corpus & fanguinem in membra

, hoftra receperimus , atque ita, ut B. Petrus

í dpm

L

s dielt. «

divine nature confortes efficiemur:

ji, d

, hoc fciendum , & pro certiffimo habendum,

, panem hunc, qui videtur a nobis, non effe

3

» panem

96

ISISPU'TATIO I.

jdi

, panem, etiamfi guftus panem effe fentiat , fed

, effe corpus Clirifti: & vinum quod a nobis

g at

gin Lor

,, confpicitur, tametfi fenfui guftus vinum effe

», Videatur , non tamen vinum , fed fanguinem

Tud

EU

,, effe Chrifti.

, Idem Catechefi 5. explicans preces in Sa-

x p

emutati

, Crificio confuetas fichabet : Deum benignum

, exoramus, ut mittat Spiritum San&um fuper

, d

F

., dona propofita , ut faciat panem quidem corpus

», Chrifti,vinum vero fanguinem Chrifti. Omnino

vfita

, enim quod attigerit Spiritus San&tus , . id fan-

hr

5 &Gificatum , & tranfmutatum eft. --- Hic pa-

,,nis non in ventrem vadit, atque in feceffum

», ejicitur, fed in omnem tui compagem dividi-

,,tur ad corporis & animce emolumentum. ---

, Audivifti deinde vocem dicentis : Guftate &

», Videte --- Ne corporeis faucibus hujus rei ju-

» dicium aeftimationemque permittite; non, in-

D

, quam, fed fidei omnis dubitationis experti,

tis, [

, Qui enim guftant, non panem & vinum degu-

,ftare jubentur , fed antityfum Corporis &

, Sanguinis Chrifti. Adiens igitur, ne expan-

a

vmi

,fis manuum volis neque disjun&is digitis ac-

,,cede ; fed finiftram velut thronum fübjiciens

llt' i [u

) S'M'(:ll':s (

, dextere, utpote regem füfcepture, & con-

, cava manu fufcipe Corpus Chri(ti refpondens,

vt

,.

'Tum vero poft communionem Cor-

, Amen.

"g

» poris Chrifti accede & ad fanguinis poculum

«"«ml fm

D

,non extendens manus, fed pronus & adora-

,tionis ac venerationis in modum dicens,

ET

,, Amen.

p

In his Cyrilli textibus notandum , quod hanc

D

inftru&ionem dederit Catechumenis, qui füb

o

iftis

0

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

d

h

87

ii

g

i

iftis expreffionibus non fuiffent inftruendi, fi

Y

panis tantum effet figura Corporis Chrifti : ef-

MUS I

! fed[m

fet enim hominis infipientiffimi , inftruendis in

fide augere diflicultates fine explicatione facili

obvia affirmat ipfum panem effe corpus Chrifti,

T p

"t

in hac propofitione effe difficultatem , id fieri

per mutationem unius in aliud : quid neceffe

n

W

Q

eft, dareoccafionem errandi, & denegandi my-

(

fterio fidem catechumenis , cum fatis & in prom-

yil

n i

ptu fuiffet dicere, hoc myfterium confiftere in

nuda reprzfentatione , & fignificatione?

d-l

i

U n

XII.

D

BAXS5LLDTUS,

Ilünay:

ntis: (

Seculo quarto.

hia

Ut fU

I

D

, Dominus nofler oerus eft panis , && ejus caro ve-

Rnb

Vorina:

y» "us cibus.

In Pfal. 33.

2.

m (oni

, Regula »r. Quod nece[Jaria ad vitam eternam

ia

yiüs df

s fit. communicatio Corporis &2 Sanguinis Chriffi , &

nun ij

» Cap.2. Quod qui ad communicationem Corporis. 9

» Sanguinis Cbrifti accedit , &2 indigne communicat. ,

, d

(initos

», damnatus efl. Moral.Reg. 21. & cap.3. Quodra-

5 tio., qua corpus Domini manducari , & fanguis bibi

um

j o

,, debeat , commemoratio fit. obedientie Domini, ufque ad

», thortem.

;us&

gdo'

i d

.. Quanto cum timore , qualive cum animi perfuafio-

,& , affettioneve Corpus && Sanguinem. Chrifli com-

»» municemus.

De timore babemus Zpoftolum 5 Qui

a,quodfuj

», tnanducat indigne &c. Reg. brev. interrog. 1-742.

lj qmj

4.

F 4

b

88

DorS POH-TXOA T I2 * 3.

4-

3 jtl Ti

j qulm'

Idem lib. 2. de I'Jaþ

tifmo queft. ». Judaica fa-

crificia cum noitris conferens dicit : Si tales mine

qqtoem

adoer[us eos pofite funt , qui temere ad ea facra acce-

dunt --- quid dicendum de eo,. qui in tantum ac tale my-

y

mem

Jlerium temerarius eft ? Quanto enim majus. aliquid is

getitbo

eft templo .- tanto gravius & terribilius eft in anime

Atinig

impuritate con[Hitutum Corpus Chrifli attingere , quam

mutate:

fíc (zccedere ad tauros &g arietes ?

n o

z

m

XALH,

guiled

GREGORIUS NYSSENIUS.

àn, 6

Seculo quarto.

PL TO

I.

. Judais defluit cibus varius fimul ac fim-

n din

» plex; fimplex vifu atqueunicus; varius, quia

ltps, Q

n

», ad fingulorum cupiditates fe vertens: quid

T IG

-, hinc difcimus? depurato , defecatoque animo

(

i

» €€leftem cibum effe fufcipiendum , quem nul-

.Iiïïüüä& f

»» la nobis fatio agriculturz artibus produxit ; fed

Attinol

»» Panis eft abfque femine , abfque humano ope-

M u X'ï&

» Ienobis paratus : is defuper defluens in terris

J

, invenitur; panis enim , qui de cclo defcen-

»dit, qui verus cibus eft, qui enigmatice hac

»» hiftoria fignificatur, non incorporea quedam

vll

» IeSeft; quo enim pactores incorporea corpo-

vulgay

»Ti cibus fieret ? res vero , qux incorporea

», Don eft, corpus omnino eft: hujus corporis

rxïfilbtlm l

Ff&por

» Panem non oratio, non fatio , non agricola-

D

T

J

;,rum opus efficit, fed terra inta&ta permanfit,

!

D

E

; & tamen pane plena fuit , quo famefcentes

» IDyfterium virginis perdo&i facile faturantur:

) lHE I*E

»Qi i

"m

01

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

89

,1s igitur mirabilis fine agricultura panis varie-

; !s

,tate qualitatis ad fufcipientium habitudinem

UTR

, Virtutem fuam commutat.

De vita Moyfis.

: l

2.

if tj

LE

» Qui bonum &honeftum amavit, ipfe quo-

l

, Que eritbonus & honeftus bonitate ejus , quod

lim [P mq

T"

m

, eft inipfo eum , qui accepit, infeipfam tranf-

, mutante: propterea nobis feipfum comeden-

, dum proponit is, qui femper eft, ut cum ip-

, fum in nobis ipfis acceperimus , illud fiamus,

.. quod ille eft; dicit enim; caro mea vere eft

DAH

,-cibus, &fíanguis meus vere eft potus.

In

Exclef. bom. 8.

30

I Uf

,; Cum alimenta in me fuerint, fiunt fanguis

l; n

il

,. & corpus, nutrimento per vimalterandi con-

: VeIt

» gruenter redacto ad formam corporis: hisa

CGL0O

» nOobis declaratis ad ea , que fünt propofita,

li,

, revocanda eft cogitatio : quaerebatur enim,

b prod

» quemadmodum , quod eft in illo pane corpus

Jelnt.

» Chrifti, vivificat omnem hominum naturam,

As

» in quibus eft fides, omnibus diftributam , &

Tl

» ipfum minime diminutum? fortaffe non pro-

Mp

, cul abfumus a probabili ratione: nam fi cu-

Va

», Juslibet hominis fübftantia feu confiftentia eft

mpty

» €x alimento; id autem eft panis; Dei autem

vj

. Verbum humana eft natura contemperatum,

j

» Cibo & potu continens fubftantiam : quomo-

mnagit

» do ergo in nobis, qui panem vidit , huma-

um

, um corpus videt quodammodo, quod, cum

funett

», ille panis in eo fuerit, hoc fit ; ita illic quo-

nis

e[atuxauj-

»» Que corpus; qgod Deum füfcepit, cum pa

»

ali

v

9o

DADSUPPUCTOATTO-TG

,,*.WWW

,,alimentum accepiffet quadam ratione idem

at

,erat, quod ille , alimento, ut dictum eft ,

, tranfeunte in naturam corporis: corpus au-

, tem Dei verbi inhabitatione ad divinam tranf-

ordis

Vfl

, Inutatum eft dignitatem : re&te ergo nunc quo-

,que Dei verbo fanctificatum panem in Dei

m qu

.

»-Veri corpus credo tranfmutari

etenim in

1, il

-:

fuit autem

igom X

», panis erat poteftate illud corpus

»fanébficatus habitatione verbi ,

quod tan-

insDe,

pilpeli

»quam in tabernaculo liabitavit in carne : igi-

,iur unde in illo corpore tranfmutatus panis

m

, tranfit in divinam virtutem, peridem nunc fit

g a,

,fimiliter : nam & illic verbi gratia fanctum fe-

um

»,Cit corpus, cui ex pane erat fuübítantia, &

s

» quodammodo ipfum quoque erat panis: &hic

aum i

»» fimiliter panis, ficut dicit Apoftolus , fanti-

Higinem

,»ficatur per verbum Dei & orationem , non

t t

» per cibum & potum procedens ad corpus ver-

at

, bi, fed a verbo, quemadmodum di&tum eft,

., tranfmutatus, nempe, Hoc eft corpus meum.

,.:.sieüïa:ira

l

» Verbum Dei fe admifcuit humane naturz, ut

ul

[

3, communione divinitatis fimuletiam deificetur

u

,.humanitass ea de caufía per fuz gratie difpen-

! n-,*'f&üïl

»fationem fe per carnem inferit omnibus cre-

sR

»; dentibus commixtus & contemperatus corpo-

Md

» ribus credentium , quibus fubftantia eft ex pa-

,1*0é & vino, ütunione cum eo, quod eft im-

,moittale, fit etiam homo particeps incorrup-

, tionis : hecautem dat , virtute benedictionis,

MR

, inillud tranfelementata natura eorum , qu&

In orat. catecbet. cap. 37.

W

» üpparent.

d

N

,, Panis in altari ab initio panis eft communis , fed

t

»» ubi

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

9I

L

»» ubi eum my[terium facrificaverit ,. corpus Chrifti &2

L mtlm:

g

'

» dicitur ( efl 5 eodem modo vinum. . Orat, de baptif.

lr

i

d

»» Chriftus Pilati fententiam non exfpe&at,

» fed confilio fuo anteverit, &arcano facrificii

M

Afl

»B8enere, quod ab hominibus cerni non pote-

,Iat, feipfum pro nobis hoftiam offert , & vi-

J

bl,q

N

. €&imam immolat , Sacerdos fimul exiftens, &

» Agnus Dei, qui mundi peccatum tollit : quan-

Lt

! .

ninus

.....

D

"

» do id preftitit ? cum corpus fuum difcipulis

. congregatis edendum , & fanguinem biben-

Viln

t g

»dum prebuit, tunc aperte declaravit, Agni

» facrificium jam effe perfe&um : nam vi&time

ff

n

» Corpus non eft ad comedendum idoneum, fi

anima tum fit: quare cum corpus edendum,

vhols, i

niitt,

» & fanguinem bibendum difcipulis exhibuit,

» Jam arcana & non afpe&tabili ratione corpus

y d

» €rat immolatum, utipfius myfterium peragen-

um d

» tis poteftati collibuerat : quapropter fiquisin-

La

, de tempus incipiat dimetiri, cum facrificium

IEHA

; Deo fa&tum eft a magno illo principe Sacer-

"um ht

»dotum, quiratione, qus nec verbis expli-

u i

. Cari , necoculis perfpicipotuit, feipfum tan-

: Qntin t

» quam agnum pro communi falute obtulit, non

gt

» Iecedat a veritate. Orat. in Refurre&t.

yida

XIV.

| (wd Elt j

wb

S. GREGORIUS NAZIANZENUS.

xl

Seculo quarto.

forum, j

'

1. Carmine adverfus mulieres: n.295.

Sacrificifne capuz mon borres fubjicere illud

Larve inflar formis appofitis nitidum ?

INon

EMW'U'*

D!

i

92

DISPIUTATIO:. I

INon. borrent palme , quas lyba ad my[Tica tendis

Et queis depingis trifle &g' inane decus ?

m

2. Orat. r. ,, Ubinam & a quibufnam Deus

, myfíticis illis ac furfum ferentibus facris cole-

fs. 60

, retur, quibus nec majus quidquam , nec pre-

UIIEgqu

ftantius apud nos eft, fi nec facerdotium ef-

jmi p

$; 1eto

nec facrificium ? --- utinam non multo

ii

», pejores prophanis animis in fanctiffiura myfte-

s ng

,riafe inferant, priufquam digni fint.

«rilis,

3. Orat. 23

, Adesdum ad meníam hanc

U(& mx

T

myfticam, atque ad me, qui per hec facrum

W

» deificationis munus obeo.

us

i

ii

4« Orat. 32. ,, Vale cathedra, invidiofum

hoc & periculofum faftigium , Pontificum con-

,c111um Sacerdotum non minus majeftate,

FHDEX1

, quam gtate ornatorum, & quicunquetandem

» alii circa facrofanctam menfam Deo miniftra-

L upA

, s. atque ad appropinquantem Deum appro-

m

,» Pinquatis.

,,,,, hp

5. Epift. 24o. ,, Ne cun&eris orare pro no-

)u

» bis , quando di&o allicis verbum Dei , quan-

A

u

"

M

» 5 do incruenta fe&ione corpus & fanguinem

AU t

, Dominicum fecas, vocem adhibens pro gla-

m n

dio.

üïo

6. Orat. ?. De baptifmo.

, Abfque confu-

"& Hm

,, fione & dubio comede corpus & fangumem

A

(:

»» bibe, fi faltem vitze defiderio teneris :

- Con-

AUf

»» ftans efto firmus & ftabilis ; ; in nulla re pro-

T

», pter fermones Adverfariorum (gentilium irri-

W

», dentium ) flu&tues.

(

I

ll

D

XV.

)|

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

93

t

u

XV

hnj

! bufm

N

jj

OPTATUS MILEVITANUS

.

D

Ssiculo quarto.

l

Tun, nüï

Lib. 6. contra Donatiftas.

»* QUid eft tam

i

» facrilegum , quam altaria Dei frangere? in qui-

M n

»bus vota populi & memora Chrifti portata

iil

funt? quid enim eft altare, nifi fedes & cor-

Rif

» poris & fanguinis Chrifti : quid vos offende-

l nujz

»Tat Chriftus, cujus illic per certa momenta

,corpus & fanguis habitat ? hoc tamen imma-

fl

, nefacinusgeminatum eft, dum fregiftis etiam

, calices fanguinis Chri[ti portatores.

m

Ponií

XVI.

W

GAUDENTIUS BRIXINENSIS.

li

nDor:

Seculo quarto.

n Dens

'Ira&. ». de Exodo.

» Jacob de Chrifto

» prophetaverat, dicens : Lavabit in vino fto-

r

»lamíuam; quippe noftri corporis indumen-

mbi,a

, tum fuüo proprio erat fanguine abluturus : ipfe

» igitur naturarum creator, qui producit de

u

]ha]to

,terra panem, de pane rurfüs, quia & poteft

. & promifit , efficit proprium corpus, & qui

M

»de aqua vinum fecit, & de vino fanguinem

tagnt

,,fuum. O altitudo fápientie & fcientie Dei!

yi U

,,neterrenum putes, quod colefte effe&um eft

,

gl rept

» Pereum, quitranfitinillud, & fecitillud füuum

j

viilum *

, Corpus & fanguinem : quod annuntiatum eft,

, Credas, quia quod accipis , corpus eft illius

, panis coeleftis, & fanguis eft illius facrz vitis.

XVII.

yus

94

D:bo:PIUbPD EAU O E

XVII

a

E Til

S.

HDLIXARTUS

JDUU N

a, Gd

Seculo quarto.

I. Lib. 8. de Trinit. ,. Dominus dicit: Ut fint

em Ti

, unum, ficut & nos unum fumus ; ego in his

smid ,

Eos

Linguin

» & tu in me, ut fint perfecti in unum.

,nDunc, qui inter Patrem & filium voluntatis

J enif

v v

,1ngerunt unitatem , interrogo , utrumne per

, Daturg veritatem hodie Chriftus in nobis fit

at

T Chr

, àn per concordiam voluntatis? fienim vere

», Verbum caro factum eft, & nos vere verbum

o

,, carnem cibo Dominico fumimus , quomodo

pupilts

,,non naturaliter in nobis manere exiítimandus

M

st etüb

» eft, qui & naturam carnis noftre jam infepa-

uN E!

& natu

C NI

,,rabilem fibi homo natus affumpfit

,Tram zternitatis füb Sacramento nobis com-

( VVGUS

»1Dunicande carnis admifcuit? ita enim omnes

tm,

, unum fumus , quia & in Chrifto Pater eft, &

TO UI

», Chriftus in nobis eft : quifquis ergo naturali-

40 d

», ter patrem in Chrifto negabit, neget priusnon

l

,naturaliter velfe in Chrifto, vel Chriftum (i-

EW

& Chriftus

, bi ineffe, quia in Chrifto pater

E

, in nobis unum in his effe nos faciunt

fi vere

D HPE

»igitur carnem corporis noftri Chriftus affum-

(

25 Püt

& vere homo ille, quia ex Maria natus

ts

Chriftus eft

v EIuit

nofgue vere füb myfíterio

D

. carnem corporisfuifüumimus, & perhocunum

Dd

, erimus, quia pater in eo eft, & ille in nobis,

J

» quomodo voluntatis unitasafferitur, cum na-

.....

y

Lxlm

, turalis per Sacramentum proprietas perfe&z

,,9acramentum fit unitatis ? non eft humano

-,l'l[ IR*.(

l)tumlt

»» aut feculi fenfu in Dei rebus loquendum. De

xl

, natu-

1

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

95

,,naturali in nobis Chrifti veritate , que dici-

u

» mus, nifi ab eo difcimus, ftulte atque impie

'

, dicimus : ipfe enim ait: Caro mea vere eft

» efca, & fanguis meus vere eft potus, quiedit

iflïliiitït:ï;

IT

, carnem meam, & bibit fanguinem meum, in

,.1he manet, & ego ineo. De veritate carnis

il |

hllm W..,

», & fanguinis non reli&tus eft ambigendi locus:

, nunc enim & ipfius Domini profeffione, & fi-

, ts

» de noftra vere caro eft, & vere fanguis eft :

fisini

» & hec accepta atque haufta id efficiunt, ut&

! [j

,,nos in Chrifto , & Chriftus in nobis fit : eft

DO t

» ergo in nobisipfeper carnem , & fumus ineo;

Iu

, quam autem in eo per Sacramentum commu-

Vr nl

, nicate carnis & fanguinis fimus , ipfe teftatur

fre yni

» dicens :: Ec hic mundus jam me non videt, vos

ii l

, autem me videbitis, quoniam ego vivo , &

&nto n

» VOS vivetis, quoniam ego in patre meo, &

at

, Vos in me, &ego in vobis: fi voluntatistan-

ilo Msl

,.tum unitatem intelligi vellet ,

cur gradum

lt g t

.. quendam atque ordinem confummandz unita-

Degep

»» tis expofuit, nifi ut cum ille in patre per natu-

vel (

,Lam divinitatis effet, nos contra in eo per

, t

» corporalem ejus nativitatem , & ille rurfum

fu.l

»in nobis per Sacramentorum ineffe myfterium

r

,,crederetur ? quam autem in nobis naturalis

CM

, hec unitas fit, ipfe ita teftatus eft; Qui edit

(TU

fi

vl

,Carnem meam, & bibit fanguinem meum , in

doctt

h

,me manet & ego in eo; non enim quis in eo

fs m

, erit, nifi.in quo ipfe fuerit, ejus tantum infe

, 0

, affumptam habens carnem , qui fuam fumpfe-

u

4

»Tit: perfecte autem hujus unitatis Sacramen-

Ü eü u

, tum füperius jam docuerat, dicens: Sicutme

j

»mifit vivens pater, & ego vivo per patrem,

;quen »

y

35

96

DI5 .PAUX;A T TOE

vþrïbr

p

ii

OIwC

, qui manducaverit meam carnem, G&ipfe vivet

j

00l

, ergo per patrem, & quomodo per patrem vi-

w][

, Vit, eodem modo nos per carnem ejus vivi-

,mus: hec vero vite noftre caufa eft, quod

M

N

nu

j

, innobis carnalibus manentem per carnem Chri-

,,ftum habemus , vi&uris nobis per eum ea con-

in

x'þn

W

a& ( CUT

, ditione , qua vivit ille per patrem.

Si ergo

, nos naturaliter fecundum carnem per eum vi-

Ài

rtr

"

,vimus , id eft, naturam carnis füz adepti,

n

$ U

» quomodo non naturaliter infe patrem habeat,

, cum vivat ipfe per patrem? hec autem idcir-

D.

J W

f

l

, €o commemorata fint, quia voluntatistantum

w:a:cipieu:f

, unitatem inter patrem & filium heretici men-

d n

,tientes , unitatis noftre ad Deum utebantur

,exemplo, tanquam nobis ad filium obfequio

(

ATU

,, tantum ac voluntate religionis unitis nulla per

iháph

», Sacramentum carnis & fanguinis naturalis com-

du

,munionis proprietas indulgeretur, cum per

dv

, manentem in nobis carnaliter filium , & in eo

iqgod t

,nobis corporaliter & infeparabiliter unitis my-

» fterium verz ac naturalis unitatis fit preedican-

» dum.

o. In Pfal.64. ad illa verba : ,, Parafti cibum

UM F;

,» illorum.

Quis eft hic cibus? ille fcilicet , a

a t

»quo ad Deiconfortium preparamur: percom-

t

4

|

,Inunionéem fan&ti corporis in communione

"

A

d

VM

», deinceps fan&i corporis collocandi.

(

li

XVIIT.

SHIENONYNUSS

li

:

ili

Seculo quarto.

N

I

1. Epift. z. cap. 7. », Provocabisad clericos ?

,abfit, ut de his quidquam finiftrum loquar,

h Cipiï.ïi

TRU 5':

» qui

l

u

. DE EXISTENTIA HtiJtlS SACRAMENTI,

97

l, &lp

m

Upefp

lts

» qui apoftolico gradui fuccedentes Chrifti cor-

T d

» pus facro ore conficiunt.

"m

)5

2. Epift. r7. ad Paulum cap.2. ,, Recurre ad

X

Ug

, Genefin, & inveniens Melchifedech, qui jam

T

n

, tunc in typo Chrifti panem & vinum obtulit,

,& myfterium Chriftianum in Salvatoris fane

It j

)

a

jl

D]

, guine & corpore dedicavit.

T

lt

3. Adverfus Jovinianum . libr. ?. cap. t4.

B

Wsl

5 Quafi non & nos Chrifti corpus equaliter ac-

» Cipiamus; unaeft in myfteriis (anctificatio Do«

PT

lttist

»mini & fervi, nobilis'& ignobilis, quanquam

» pro accipientium meritis diverfüm fiat , quod

letiin

m ub

»,unum eft: qui enim indigne mánducaverit ,

, & biberit, reus erit violati corporis & fían-

li o

As R

» guinis Chrifti.

4. In Apolog. c. 6. ad Pámmachium. , Quas

r

, Q

,,le illud bonum eft, quod corpus Chrifti acci-

5 pere non permittit? fi per coitum impeditu£

flim, Vi

Jiter o

»id quod minus eft, id eft, orare, quanto plus

,; quod majus eft, id eft, corpus Chrifti prohi-

tirüt r

», betur accipere ?

5. Epift.62. ,, Si munera noftra abfque pa-

rl

jlb

,Ce offerre non poffumus , quanto magis &

.....

35

Chrifti corpus accipere ? qua confcientia ad

ämmu ,"a"ï'

5, Chrifti Euchariftiam accedam, cum de chari-

n as

,, tate dubitem porrigentis ?

(

6. In Apolog. adverfus Rufünum càp. 9.

» Ergo ideo in Anaftafii ( Pape) immolato agno

» dextras junximus , ut tuas fehedulas furare«

yn

5; IQUr.

7. Ad Hedibiam queft. 3. ,, Quoimodo ac-

M

l

At

, cipiendum fit illud Salvatoris: Dico vobis,

j

,,non bibam amodo de hoc genimine vitis, uf-

G

D, dmort Tratt. de Bucharifla.

que

! j guT

98

DISPUT'ATIO L

,Quein diem illum , quo bibam illud novum

(grüie

þä:

,ci

j

[

vobifcum in regno patris mei.

Ex hoc loco

,CE

» quidam mille annorum fabulam ftruunt, in qui-

I'

i,

ïä

j

,bus Chriftum corporaliter regnaturum effe

,contendunt, & bibiturum vinum. XNos au-

if emllll[

at !

» tem audiamus panem, quem fregit Dominus,

» deditque difcipulis fuis , effe corpus Domini

tnris d

» Salvatoris , ipfo dicente ad eos, Hoc eftcor-

dirad d

ipfipol

»pus meum.

Si ergo panis qui de celo defcen-

» dit, corpus eft Domini, & vinum quod Di-

i ding

ylhap.

»Ícipulis dedit , fanguis illius eft novi Tefta-

» menti, Judaicas fabulasrepellamus: non Moy-

wnd

TO

, fes dedit nobis panem verum , fed Dominus

» Jefus, ipfe conviva & convivium, ipfe come-

yhapl

,dens, & qui comeditur: illius bibimus fan-

g i x

» guinem , &fine ipfo potarenon poffumus, &

a

»Qquotidie in facrificiis ejus de genimine vitis

tibty

»Vvere, & vineaforec, rubentia mufta calca-

DI GU

»mus, & novum exhis vinum bibimusinregno

MU

» patris, in regno Ecclefie, quod eít regnum

i

g

4

» patris.

AU

D

8. Epift.85. ad Evagrium.

» Quis patiatur,

Vs

N

T

, ut füpra eos tumidus fe cfferat, ad quorum

,)Rw.nm ]

,, preces Chrifti corpus, fanguifque conficitur?

J

9. In Genef. cap, 14. ,, Quod ait: tu es Sa-

It

,; cerdos in aternum , fecundum ordinem Mel-

V lgpi

[l

,» chifedech, myfterium noftrum in verbo ordi-

IT

,nis fignificatur , nequaquam per Aaron irra-

D

u

, tionabilibus victimis immolandis , fed oblato

Yet

» pane & vino, id eft, corpore & fanguine Do-

i

» mini Jefu.

Io. In cap. 21. Efaise,

, Dicitur ad omnes

TE

, Credentes, ut comedentes & bibentes corpus

,l

^

)

)|

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI,

i

«l

99

Jl un»

|

i

» & fanguinem Domini vertantur in principes

, Ecclefiz.

ia

:Egnim[um i

11. In cap. $5. Efaie ad illud.

« Ite;ad

,a8quam, emite & comedite.

Mirum in mo-

hb

, dum emunt aquas abfque pecunia, & non bi-

L

,bunt eas, fed comedunt: ipfe enim & aqua

ünu g

,, & panis eft, qui decclo defcendit : pergamus

X, Dd

i CO

»igitur ad eum, qui tenens calicem Sacramen-

, ti Difcipulis loquebatur : Accipite, & bibite;

It gj

i Ti

, hic eft fanguis meus.

12. In cap. 56. Efaiz.

« Veniant gentes ad

1 nf

f& Donin

, Eccléfiam, & comedant coleftem panem, agni-

M

, que carne faturentur.

t if

13. In cap. 66. Efaie. ,, Non comedunt car-

y bbl

,nem Jefu, neque bibunt fanguinem ejus: de

um

5 ,, quoipfeloquitur : Quicomedit carnem meam,

qginnti

,, & bibit fanguinem meum, habet vitam seter-

Ym

,"am : etenim Pafcha noftrum immolatus eft

(

», Chriftus.

pl d

14. In cap. 44. Ezech. ,, Ipfe eft pontifex fe-

, cundum ordinem Melchifedech, & hoftia &

r

»»

Sacerdos, qui in confpe&tu patris nobifcum

r

(

j

l

, celeftem comedit panem, de quo loquitur in

[p o

, Evangelio : INon bibam de hoc genimine &c.

yanz d

,nemo poteft paffionis ejus, corporifque ejus

m

, & fanguinis myfteria cognofcere.

n g:i

15. Incap. 2. Sophon.

, Sacerdotes, qui Eu-

» chariftie ferviunt , & fanguinem Domini po-

g n

j d

»pulis dividunt, impie agunt, putantes, ne-

», ceffariam effe tantum folennem orationem.

T

16. Prolog.in Zach. , Cur tu, qui Pontifex

», 68, ut fitientibus populis fanguinis Chrifti vi«

jgrit

tignd

,,num tribuas, non dices &c.

l

G 2

$2 h

IOO

D PS DO TUACPSPIOL AE

]

j

p

17. In cap. 1. Malach.

