tumHoftie objectivum quoad fenfus hic & nunc

At d

fibi fenfibilem; ac etiam vero fimile eft, Chri-

?'xurfm ha

ftum attemperaffe effe&tum confecrationis huic

f;;acrament

int:entioni, ut vitentur abfurda innumera. '

RT

l

PROBATUR

9

-

Si vera effet fententia op-

1

'El tbim

T

polita, toties in una hoftia daretur Chriftu:,

t

quot dantur ibi particule farinacez , aut certe.

UP

l

quot darentur binaria , aut trinaria talium

L

A

par-

DE ACCIDENTIBUS FUCHARISTICIS,

(

Al

399

l

)«

particularum farins.

Sed hoc eft abfüurdum.

&Emvo ;

Hh hr

Ergo. maj. prob.

Certum eft, in pane co&o

tantum reperiri juxtapofitionem

(t]

partium farine,

easque manere realiter diftin&as, cum facile ab

M

!

invicem feparari poffint.

j

Et quamvis perignem

vel calorem particule fa

rine immutentur, fi

lal

quis ita loqui amet , etia

m fübftantialiter, per

hoctamen non tollitur, quin illz particulz fari-

i

fe realiter diftinCte.

nacez in naturam panis converfie maneantinter

QuizRrTUR 8. An particule panis aut vi-

1l

ni poft divifionem tam exiguze, ut amittant fta-

tum fenfibilem panis aut vini ufualis ,

eoipfo

amittant prefentiam Corporis Chrifti ?

RESPONDEO.

In ejusmodi particulis de-

u

finere prefentiam Chrifti.

Ita docet Alenfis,

PRosATUR r. Tales particule ,. nifi per

collectionem facile poffint reduci ad ftatum fen-

U

bilem , amittunt in eftimatione morali denomi-

rc;ltin&æ:?

nationem panis ufualis , etiam in actu primo,

|

h

H

4

) U (

cum nunquam in actum fecundum, ut ponitur,

N

Mi

reduci pofiint.

Ergo amittunt rationem Sacra-

Y

1

w d

menti.

j

f

M

D 1

a': u

1

7

PRosBATUR 9. ex abfurdo,

Si enim op-

nl

pofita fententia effet vera, fequeretur , quod

fnid, Q

per odorem feu exhalationem partium vini vo-

N

Ü

latilium Sacramentum transferretur etiam in na-

j

M

n

m

Yi

res hominum & canum; aut quod , ficut exha-

]u

)l

lationes vini ubique vagantur inaere, itaetiam

d

qeyt

Sacramentum ubique vagaretur in aere.

Que

y od

omnia, cum fint abfurda, haud dubie ab inten-

u E*

tione Chrifti inftituentis remotiffima funt.

T ü

Quz-

400

AZBOPOE NODOIGX

j Tul?

An Chriftus in S. Hoftia

QU ZERITUR 9.

f

pofit movere oculos, labia, linguam , pe. jdW"

des &c. - Item, an poflit videre, &audire, que

»

, g

funt in vicinia?

gj p

RESPONDEO.

Id non repugnat.

Ratio

1

qm ag

igiis d

eft, quia, prout di&um eft, Chrittus eft in füa

naturali ftatura & ftatu hoc fola diverfitate , quod

g A

partes corporis fint create füb minore termino

ü p

magnitudinis in S. Hoftia, quafi in alio Univer-

n POHeu W

fo fervata Symmetria partium.

irgo hec om-

datinted

nia non repugnant, etiamíi comparative ad no-

ii

ftrum univerfum tota magnitudo non excedat

wiljt

magnitudinem pun&di. JAdhuc enim falvari po-

ssb

teft adtio & paffio cum vicinis corporibus de-

1f

pendens ab arbitrio mentis exiftentis in corpo-

19 tUt

re gloriofo. Exhocetiam fequitur, quodocu-

1 a

lus hominis poffit fupernaturaliter elevari ad vi-

sitm qud

dendum Chriftum Eucharifticum in. fuo ftatu

tsb a

connaturali magnitudinisinterne.

n

QUJERITUR IoO.

Quamdiu ordinarie ma-

gt

neat prefentia Chrifti fub S. Hoftia?

Mirtin,

ttn, wl

REsPONDEO.

In communicantibus Spe-

titiom m

cies panis probabiliter adhuc manent per dimi-

ob

diam horam.

d n

Conftat

PROBATUR r. ab experientia.

d'noutte

enim , eosj qui poft Sacrum fumpferunt Medi-

Wi

iT

It

cinam, licet alioquin habuerint fortiflimum fto-

TUf

g

machum , poft dimidiam circiter horam reddi-

N

atl

diffe per vomitum integram ferme hoftiam,

!

[

0l

prout mihi Sacerdos retulit, cui hoc con-

»

?

l

1

tigit.

ii

]

d

1

Pgo-

D,Ammdx

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS. 4or

J

! mgugm

PaoBATUR 2. Raro reperitur ftomachus

H

jl

[ n

ab omni cibo vel chylo vacuus; & quando va-

cuus eft, exigua particula Hoftie non fufficien-

D

, Q

ter' vellicat parietes ftomachi ad provocandum

recentem ex glandulis liquorum gaftricum:

Er-

udi

go facilis eft. confervatio Hoftiz ultra horam

ïn:

rEtaie,c,

T

:

&Bæn

dimidiam. Fatendum tamen, durationemejus-

i fhal

ld)

m

modi per regulam univerfalem — determinari

(

Unltet

non poffe, cüm ea dependeat à majori vel.mi-

'Ji«'

7

1

nori activitate ftomachi , juxta cujus difpofitio-

j

[

IT

j

i

nem in uno citius in alio ferius corrumpuntur.

)j

!

ü' fï;fc'z

Lugo hic Difp. ro.n. 54. teftatur quidem, peri-

ul LEU

tiffimos Medicos hac de re confultos cenfuiffe ;

a

minorem hoftiam à ftomacho mediocriter con-

SOny

coCtivo.communiter intra unum minutum , ma-

, qui

d

jorem vero cum fpeciebus vini à Sacerdote in-

tra medium quadrantem hore ita confumi, ut

nüt

n

Chriftus ibi prefens effe definat : Sed hec do-

i

&rina illorum Medicorum non videtur effe fuf-

fulta per experientiam.

Conftatenim , hoftiam

")

.qxïordiuaria

non confecratam, fi projiciatur pro maceratio-

Md

nein acetum , vel alium liquorem menftruum ,

1

t

u

non ftatim intra minutum confumi : neque iíti

dl

mpti

Medici id probantex fectionibus cadaverum, vel

animalium, v. g. ultimo füpplicio affe&orum,

(

quibus paulo ante mortem poffet porrigi hoftia

en:ia"

j

"

W

major vel minor non confecrata.

Dein Lugo

confuluit tantum Medicos Italie vel Hifpaniz,

f

T v

in quibus regionibus vigent temperamenta cali-

q l

(is

da, ubi etiam ftomachionerari folent duplo aut

triplo minori ciborum copia, quam in Germa-

myw

nia ob clima frigidius.

f[v

Cc

D, Amort Tratt. de Eucbarjtia.

Qu-

T

APPENDIX

402

" (

UJERITUR II.

Qualis mutatio in.fpe-

gt

€«iebus Eucharitfticis fufficiat ad tollendam Chri-

h*f.*ïfl dige

fti prefentiam?

aium, 1

RzsroNDEO. lllamutatiofufficit, quafit,

ajfe f

ut hoftia non amplius in eftimatione morali ve-

at v

niat nomine panis ufualis vel nutrivi.

Hinclicet

Pt

fape fiat, ut in Ecclefiis humidis ex Hoftiis af

a

fervatis nafcantur vermiculi, feu potius pedicu-

qion, Val

li albi vix libero oculo difcernibiles , nondum

ipoteta d

videtur corrupta hoftia , quia hec animalcula

i li

forte folum nata funt ex nonnullis particulis ho-

nj u

ftie minus compactis intra poros latentibus , vel

ia j

ex particulis folum extimis.

UZRITUR I2.

j atj d

Quomodo ex fpeciebus

t i

Eucharifticis producatur novus cbylus, ver-

mes &c.

prgrts

REsPONDEO.

In tali cafü tam materiam,

[LEETEI

quam formam fübftantialem novz fubftantie

produci a&ione converfiva per virtutem fuper-

I

naturalem in quantitate hoftie refidentem.

PROBATUR.

Ex una parte talis virtus fu-

hr

pernaturalis convertendi accidentia in fübftan-

tiam per aCtionem creativam dependenter à

1 D

difpofitione caufe create non repugnat; &

Ain &

ex altera parte conformius eft methodo fapien-

tie divinz etiam in ordine gratie ,. ut pro con-

"tl uf

ftanti ferie effectuum adhibeatur feu ordinetur

Ug

caufa fecunda.

Ergo debet hoc dici, quodtam

materia quam forma nove fübftantie creetur à

Vg

quantitate Euchariftica exfe. Min.patet. ex meis

t;aäï;qm's(,

Pripncipiis Philofophicis , in quibus oftenditur,

J

totam aétivitatem caufarum fecundarum nihil

Perinde

t

"ep;ii

aliud eiï"e,' quam ordinem exiftendi.

auitem

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

403

L t

autem eit, five Deus ordinem exiftendi produ-

[

Ml

&ivum effe&us alliget difpofitionibus materiz,

five eumalliget difpofitionibus accidentium prz-

Mi "

exiftentium , five eum alliget difpofitionibus fo-

mlDHE rj

lius caufze fecundaz.

Solum poffet fieti quaftio

LE

de nomine, utrum talis a&io produ&iva fub-

lirhg

ftantie novz tam quoad materiam quam formam

flritte loquendo debeat vocari converfiva, vel

IN

creativa , veleduttiva, ita ut fubftantia educatur

ex potentia accidentium. Mihi videtur, vo-

Ht uj

candam illam a&ionem effe creatioan, latius fü-

TU

mendo hunc terminum, in quantum fipnificat

*ia.'embus, |

aCionem produétivam effedus non quidem ex

H d

nihilo omnis caufz fecunde, produ&ivam ta-

men effe&tus ex nihilo materiz.

l th'ms, !

ln u

M*KOGk OR OX X & X X Rok ROE k OR k Xox ROR GR o XOX R

M Gk k K ok k k t R G B d x M G6 0 X 6 6 6G 0 3A 0R 0X

re ii

TAU

.DISPUTATIO V.

tilden

de tj

De effectu & necepftate Euchariflia.

jnrcind

at

n hac Difputatione quasritur

J n

l

1. Utrum Sacramentum Euchariftis ali-

odl

quando caufet primam gratiam ?

jp, n

rl

2. Án Sacramentum fub utraque fpecie plus

caufet gratie , quam fub una fpecie?

ái, l

T

3. Quo tempore in fufcipiente caufetur gra-

n

tia ? Et qualis ad fuüfcipiendam gratiam hu-

ys oltt

jus Sacramenti in fufcipiente adulto requi-

CU

.

"

ratur difpofitio?

«

[

Cc a

A. Àn

n

404

DISPUTATIO V.

P

4.. Àn & quomodo hoc Sacramentum fit ne-

ggranes

ceffarium.? prefertim fub utraque fpecie?

,j0CmD2A

s. Utrum in facra communione anima Chri-

fti uniatur phyfice unione ftabili cum ani-

a Qu

2020

1na communicantis ?

a d

6. An, & quibus fuadenda fit frequens com-

smiün,

munio ?

worament

n

7. An ad fructum ex Euchariftia impetran-

fv

dum neceffaria fit in' recipiente devotio ?

p Lt

tanei p

8. Queftiuncule de obligatione communio-

Joruypuy.

nis, de Miniftro, & difpofitione requifita

sun ts

ex parte communicantium.

pirim

alie coné

QUJESTIO 1.

; avero

1 hiids

^

Utrum Sacramentum Fucbarifiee aliquando cau-

TA

[

É

fet primam gratiam.

1fuD t

ii T.

OTANDUMI. Per gratiam primam intelligi

gratiam juftificationis, remiflivam peccati

x gl

r

»i!bh Sk

mortalis; dum videlicet conítitutus in peccato

mortali per infufionem gratic fan&tificantis ob-

1 p

TT

tinet remiffionem peccatotum mortalium, de

quibus eft-vere attritus.

Wij p

Ut g t

NoTANDUM 2.

Primam gratiam in fenfü

9 fig

przfato acceptam duplici modo conferri

poffe,

!t

tj

l

nempe per fe, & per accidens.

PER sE . in Sacra-

W

Af

mentis confertur, quando Sacramentum dire-

]

&e à Chrifto eft ipfitutum, ad conferendam

il

À

W

N W

omnibus

L

W,

DE EFFECTU ET NECESSITATE ElCHAR. : 405

Wrt. omnibus vere attritis juftificationis gratiam. Et

Ut fp

j

talia Sacramenta funt baptifmus & poenitentia,

qu& propterea vocantur Sacramenta Toriuorum.

l m (

li

"RO

PzR ACCIDENS autem dicitur conferri prima

anh Q

gratia, quando Sacramentum non eft dire&te in-

ftivutum ad conferendam juftificationis gratiam,

!

W" Wi

fed tantum ad conferendum juftificatis augmen-

tum gratie, itatameh , ut, fi quis bona fide ta-

le Sacramentum fufcipiat, exiftimans, fe jam

r

Yithy

AUL

effe in ftatu gratiz, licet juftificatus necdum fit,

ff

AV

& Tl

pofita vera attritione accipiat juftificationis gra-

tiam.

Et tale effe Sacramentum Euchariftiz,

^ t

multorum eft opinio.

]

Dd

NoTANDUM 3.

Duplicem effe in hac re

fententiam. ,Prima eft D. Thome, Scoti, Sua-

rezii, & plurium aliorum, quod inSacramento

I

Euchariftie conferatur. gratia prima per acci-

dens. At vero Gabriel; Lugo, Efparza, Hau-

noldus, & alii id negant.

*? du

Dico.

Sacramentum Euchariftiz! caufat

lh

gratiam primam per accidens.

PRosPRATUR r. authoritate D. Thome &

f t

t

Scoti. Angelicus in 4. dift. 9. q. 1. a.3. qq. 2.

5

c. ficfcribit: Si aliquis fatta diligenti difcu[fione fue;

"ORDS

f

u

"

con[cientie , quamvis fovte mon fufficienti, ad corpus

Chrifi devote accedat aliquo peccato mortali in ipfo wma-

TT

nente , quod ejus cognitionem praterfugiat, non peccat,

imo magis ex vi facramenti peccati remiffionem . confe-

d

il

quitur.

Unde etiam. duguflinus babet in. quodam fer-

aert p

mone; Quod quando corpus Chrifti manducatur , ivi-

LE n

, ficat mortuos.

Scotus vero in 4. dift. 9. fic fcri-

bit : Dicendum , quod aliquis potef? e[Je in peccato mor-

tali tripliciter. — Primo in a&u, quia tunc peccat wor-

Lcouferï:

e:3

taliter.

)

f EFECm ï

DISTUWATIO Vr

406

j Jl

[

l

ialiter,

Secundo quia pofl peccatum mortale pveteritum,

"T

de quo non vecolit , non penituit , nec penitet.

De fc-

j [

cundo dico , fi negligentia , propter quam mon recolit pec-

T

catum , mon lit cra[Ja, puta, quia prace[Jit examinatio

dmitit,

fufficiens , & mullum occurrit peccatum , de quo non

g, £ m

fuerit ve]. fit. contritus & confe[Jus prius , mon peccat

gtl

communicando,

Propter quod dico, quod diligenti in-

inr. d

quifitione fatta fecundum po[ibilitatem noftre fragilita-

6!

í

tis , & premi[Ja contritione & confe[fione , quantum vi-

j aj

j

j

l

J

detur bomini fufficere , fi tunc communicet , non. peccat ;

t

imo fi aliqua alia peccata. lateant , per iftud Sacramen-

i. J

ium etiam remittuntur.

In hunc textum Hiquzus

du

fic commentatur ; Sententia & conclufio Dottoris

gtf

eft , accedente bona fide & premi[Ja fujficienti difcu[fio-

eut d i

ne [ui peccati non peccare ,. licet in re ipfa babeat aliquod

1 initt

eccatum grave, quod mon' occurrit wnemorie ; &2 ulte-

vius ipfi remitti peccatum virtute facramenti s unde col-

din) (j

Mibttmur

ligitur ; boc facramentum in cafu dare primam gratiam

pv accidens,

wthn

T. 5

lii

PnRoBATUR 2. authoritate Patrum,

CunvysosToMus Hom. 83. in Matth. compa-

ii O

V,

rans Sacramentum Eucharifti? cum veteri Sacra-

mento Agni Pafchalis dicit: Si boc ( Sacramen-

timn,

r

tum N, T.) remifionem peccati facit , ficut, certe fa-

£, fupervacaneum omnino illud eft. Et Hom. 45.

:M'Hmn !

Hic noftrarum animarum falus efi ;

in Joan,

hoc layatur ; hoc ornatur,

2.S. AMBROSIUS

&t (l

Panis bic vemi[fo

L. de bénediét, Patriarch. c. g.

hNU

peccatorum eff, Et Serm. r5. in Pfal. 118.

"Acce-

a

Tlly

MT

dat ad illud poculum , quo inebriatur affe&tus. fidelium,

A N

? leutjam induat de remi[fone. peccati.

3. 9. CX«

n

Wal

WPJW

PRIANUS Epift. 63. n. 35. ad illa verba: Calix

tuus inebriens quam preclarus ef?, fcribit, — Quia ebrie-

LIT

U

i

as

lY

DE£.EFFECTU ET NäCES'SITATE EUCHAR. ..407

mmbWï

tas. Domninici calicis non. ef? talis, qualis ebrietas «vini

j

Jecularis, addidit, QUAM PRJECLARUS EST,

n

mltl

quod [riicet calix Domini fic inebriet, ut fobrios fa-

n

?w[

JH

1

tj

ciat ; C? epoto fangwine Domini exuatur memoria u-

:T.:afi

) i N

ieris bominis , & fiat oblivio conver[ationis priftine fa-

f

nj

cularis, & muo[lum pet&tus ac trifle, quod prius pecca-

w*tM

M UT

ts ingertibus premebatur , divine indulgentie letitia

1

vefokvatur.

4. Author vetus Serm. de Cena Domi-

fii. 3..6. 7. 9^ LT. T5»-9.

Panis eft efca , fanguis

N

vita, caro fubflantia, corpus Ecclefia.

Panis propter

J

lil

muirimenti congvuentiam , fanguis propter vioificationis

M

Ts P

UiL

ejficientiam.

Panis bic mos ta&u, fanttificat.

Et ficut

panis communis vita eft corporis , ita panis t/Te fuperfub-

Jflantialis ita eft anime 69 fanitatis mentis. — fliis [unt

bec munera odor «ite in vitam , aliis odor mortis in

mos 8

moriem.

Sanguis animalium temporalis tantum babet

Bibimus autem .de [anguine

( v

vioificationis . effe&twm.

Chrifli, vite eterne cum ipfo €2 per ipfum participes. Qui

n m

manducat ex boc pane , ultra mon efurit, quoniam my-

Jlerii bujus fic fufficit gratia ut cuicunque tante vei inno-

Pirtn

V at

tuerit plenitudo , Chrifti baculus ipfum ferat in pettore,

ipfum gerat in mente, &2 ommi tempore babitatori [uo

m vett

(ü

laudes decantet.

In bujus pre[entia mon fupercacue

jj

]

WA

mendicant lacrime veniam , nec unquam patitur contriti

cordis bolocauftum repulfam.

5.S. JoaNNzs D 4-

j li

yus li

MASCENUS 1. 4. de fidé orthodoxa l. 4. c. 14.

ut refertur à Suarezio.

lis qui facramentum boc

S gt

per fidem digne fufcipiunt , ini peccatorum vemi[Jionem ,

hk "

& vitam &ternam animeque € corporis cedit , eamque

jlb /

Il

Wi

vim babet , ut omnem [purcitiam ab[lergat , neque , in

j|

j

uv

mu J

quibus fumus peccatis , confideret , fed egrotos curat,

&2 ficut paftor bonus , qui animam fuam pro ovibus dat,

o

Mirum autem in modum

ab omni nos erigit ca[u.

)

j u

CC

ab

CHDSESrPPAU ET ACUPGUOY $V

um

498

ab hoc textu variat nova verfio P. Lequien, que

in 4g uml

s m

greco textui conformior eft, fic habet: Copus

u ä büïvï(

é&g fanguis Cbïi[i,i-e/i in noftri tum animi , tum corporis

m i

vegetaliontth , susaciw, Cedens , quod ommigene labis

jpropulfationem , omnisque purcitiei, güms, deterfio-

jnty i d

finp

mem, ut fi adulteratum. deprebendat , per explorantem

m nl

judicii inflammationem illud purget , me in. futuro facu-

lo damnemur.

Ultima verba de Paftore bono

;ägficizï: li

m

g.

prorífus defunt in textu greco, illa enim verba

funt Cyrilli, non Damaíceni.

6. Cyrillus Ale-

Mil

Á

t

L

4 j

Xandrinus in Joan. 1. 4. c. 16.. Verus potus eft. fan-

guis Chrifii, quo radicitus mors evertitur atque deftrui-

7

(

7j

(

Lt

tur. JEflenim fanguis ilius, qui naturali vite con-

f

61

(

junttus vita effetus efl. . Et c. 17. explicans illa

verba: Qui manducat carnem meam & bibit

tss

fanguinem meum, in me manet, & ego in illo;

gicf

fic fcribit: Sicut, fi quis liquefatte cere aliam infu-

st prof

derit , alteram cum altera per iotum commifceri nece[fe

aym. T

eft ; fic [i quis carnem & fanguinem Domini recipit, ne-

»it di,

ce[Je pariter efl , ut cum illo ita conjungatur , ut Chri-

tbet [

&

Jfius in ipfo & ipfe in Chriflo inveniatur.

Sicut. par-

BI

40

vum fermentum. totam ma[Jam fermentat , fic paroula

Mi

U

LY

beneditkio totum. bominem in [eipfum attrabit, & fua

gratia veplet , C9' boc modo Chriflus in nobis manet, &

ET

nos in ChrifIo . mibi crede , mon mortem [olum, fed et-

"itptt,

jam worbos ommes depellit; mec im quibus fumus . pecca-

timp T

BRU

tis confiderat , fad fizut bonus paftor , qui animam fuam

«J».l',]k

UT

pro ovibus pofuit , ab omni nos erigit cafu.

7. S. Au-

—lï Ergo»

guftinus relatus c. 70. Invitat. de confecr. dicit ;

itip d

d

Quando Chriftus manducatur, vita manducatur 5

läE pl' 4

ul

n

^

ec occiditur ut manducetür, fed mortuos vi-

] p(

m

Til

vificat. Etin]. deEcclef. Dogmat. collecto ex

pb N

fententiis S. Auguftinic.33.dicitur: Quotidie Eu-

D

"W

)

chariftie

"

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

409

i

P.b1

J

d.

cheriflie communionem percipere , nec laudo , nec vitu-

Tj

jero ; omnibus tamen Dominicis diebus communicandam

yry

Uj [

h

Juadeo , & bortor : [i tamen wnens [ine. affeftu peccandi

fít. INam babentem adhuc «oluntatem peccandi, gra-

) (Jïg [/]

1-,

vari magis dico Eucbariflie perceptione , quam purifica-

h

W

ri, t ideo quamois quis peccato mordeatur , peccandi

." L1 Dl j'!(]urgïi

de ce&tero mon babeat *ooluntatem , &$ communicaturus

19. P*[lorn )

fatisfaciat lacbrimis &$ orationibus , &? confidens de Do-

mini miferatiore , qui peccata pie confe[[oni donare con-

a ïiia D

j

l

fuevit , fed accedat. ad.Eucbariftiatn intrepidus & fecu-

Í

TUs.

il

Sed boc de illo: dico, quem capitalia &$ mortalia

peccata, ( pro quibus agenda eft folennis poni-

tentia-). non gravant.

Hic notabilistextus refer-

D

T

"

tur etiam c. 13. Quotidie. de Confecr. dift. ».

PROBATUR 3. ex inftitutione hujus Sacra-

à Mgmïïï

menti c. 26. ubi Chriftus dicit: Hic eft fanguis

;

meus, qui pro multis effundetur in remiffionem

peceatoruüm.

In greco textu habetur: sxxzvo-

n

psvev , hoc eft, effufus, vel potius, qui effundi-

fagir t

für,

tur, ut habeat fenfum am

differentias temporum.

pliativum ad omnes

D

Wij

H

[

PnosnATUnA. Primis quinque fxculis vi-

1 d!

p

gebat communio quotidiana fidelium, quin fide-

les eo tempore, nifi in graviora crimina incide-

.

l

rent refervata Ecclefie ad ponitentiam folen-

qw i

MW

n

nem.quotidie recurrerent ad facramentum po-

4 :v' m:y:' l

l

nitentis.

j o^

Ergo cum in tanta multitudine pre-

fümendum effet, reperiri rhultos, qui in pecca-

ia

dul

ta gravia lapfi ftatum füum vel non agnofcerent,

vel per contritionem perfectam necdum fatis de-

PU

leverant, vetus Ecclefia fuppofuit; per ÉEucha-

g.

"

riftiam conferri per accidens primam gratiam.

y. Q

MI,W

[

n

|

Cc 5

PRo-

AIO

piSpPuUuTATTO. V.

L

n

PROBATUR 5. Sacramentum Euchariftie

i

n

dire&e eft inftitutum ad exercendas & augendas

g. 1*

operationes vitz fpiritualis,

Ergo ubi reperit

fübjectum ad vitam difpofitum remoto obice,

TE

Vi

N

[

cum alio modo ad finem fuz inftitutionis pertin-

guhil

gere nequeat, eo ipfo conferet vitam.

D) ci[nm; ,

PROBATURÓ. Ponitentia in veteri tefta-

fs

gii

mento, nifi fuerat valde perfe&ta etiam mate-

rm E

rialiter, tantum per hoc differt à penitentia fa-

j quoïicïm::;

cramentali novi Teftamenti, quia ibi deficiente

i

b u

promiffione incerta erat obtentio venie, nunc

iU

Gil)

autem certa eft pofitis ad arbitrium judicis facri

!

j

conditionibus.

Ergo cum in Sacramento Eu-

1 d

i

chariftie videatur plenitudo bonitatis divinz

r

Z

l

iil

I

ï

tquare difpofitionem perfectiorem alias requi-

.';1,57:!41

Ü

!

fitam penitentis, nec, prout D. CyPRIANUS

yrjrint,

in ferm. de Cena Domini obfervat, in praefentia

u doim

Salvatoris deceat repelli lachrimas penitentis ,

[

P

j

ï

MC pR

prefümendum eft, à quovis vere attrito obti-

in H

neri per accidens in hoc facramento gratiam.

Jeoyni

Bene autem notandum eft, à me ad veram at-

hia

tritionem requiri dilectionem initialem Dei.

P

';

;

i

nlb

dtondl

solvuntur Objectiones,

.:cqwnüac.[

[

ELD

OAT

OsjiciTUR r. nullus effe&us tribuendus

"

Y

eft facramento, de quo non conftat ex Scriptu-

ra & traditione Patrum.

DoCAT

|

.m

Sed de remiffione pec-

hn

catorum mortalium in receptione Euchariftiz

2. Conciliam 'Triden-

Mi

fic non conftat.

Ergo.

;

.u.:

tinum Selff. 13. Can. 5. anathema dicit afferenti ;

n

precipuum fru&um hujus Sacramenti effe remif-

fionem peccatorum, fic habet: Si quis dixerit ,

vU Bf;X S'!

vtl

f

)

!

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. AII

hp

i

j

| Maügeng

vel pracipuum fru&um SS. Euchariftie e[fe vemiffionem

ïgo LCI f

feccatorum , *el ex ea non alios effettus provenire, ana-

RUT

thema fit, Idem ConciliumSetT. 13: cap. ?. Effe-

é&tus hujus Sacramenti enumerans ait: Saloator

Hïutiorze;e

"

!l

i

d

:-

u voluit Sacramentum boc , tanquam [piritualem ani-

marum cibum, quo alantur, €9 confortentur vita il-

i

"um

lius, qui dixit : Qui manducat me , & ipfe vivet pro-

ter mes €9 tanquam antidotum , quo liberemur à cul-

1

iptri

l

4]

Vi

——

pis quotidianis, &g à peccatis mortalibus prefervemur.

L:2 nu

Ergo cum inter hos effe&tus non enumeretur et-

jamremiffio peccatorum mortalium, non datur

D n

hic effe&tus.

t D

4. Idem Concilium cap. 1. c. ait:

Patres docuerunt , quosdam [acramentaliter. duntaxat

IN

Y

boc (acramentum fumere , ut peccatores ; alios facramen-

taliter famul & fpiritualiter,

Hi autem fünt, qui ità

TU

&

fe prius probant, & in[iruunt, ut ve[lem muptialem

M

induti ad divinam banc menfam accedant.

Sed attriti

l

p

EUR

funt adhuc peccatores, peque habent vefte

nuptlalem.

Ergo.

T0 g

( Va

REsPONDEO,

A D 1. tr. maj. n. min,

Contrarium patet ex

ii

probationibus.

Drxz. tranfat, Poffet enim d.

effe&tus non eft afferendus, de quo tantum cer-

J

to non conftat. n. de quo verofimiliter non con-

ftat. fubdifl. non eft afferendus tanquam certus,

n

]l

lu Irfg

c. tanquam verofimilis n.

|

"

(f

u

j

AD2.c.a.n.c. nos enim non dicimue, quod

]i

i

remiffio peccati mottalis fit precipuus fru&tus

Bird

hujus facramentum, cum tantum fit fruétus per

dim T

accidens.

j t

ApD 3. d. dicit hoc Tridentinum loquendo

aidis

de effectibus Sacramenti per fe, c. loquendo de

al a!

effe&tibus per accidens. n.

ADp

412

DISPUTATILEO.V.

ymm

A » 4. d. maj.

Patres ita docuerüntloquen-

do de difpofitionibus per fe requifitis. c.loquen-

jn.

do de difpofitionibus requifitis per accidens. n.

]55205

Si refpexiffent ad difpofitionem fufficientem per

jo1.0

accidens , comprebendiffent in poftremo divifio-

j cu

nis membro etiam eos, qui ignorant fe effe

sfervatts

peccatores, & putant, fe habere veftem nu-

gv

ptialem.

hii

qom d

O'B]ICITUR 9. Sacramentum Euchariltie

dilemino

fuit inftitutum per modum cibi & potus.

Sed

2, Sa-

ls o f

cibus aut potus non refufcitat mortuos.

n adicl

cramenta non caufant gratiam , nifi quam fym-

quisrian,

bolice fignificant; fed Sacramentum Euchariftie

non fignificat collationem prime gratie, feu re-

byia

miffonem peccati mortalis.

Ergo.

3. Si hoc

t fümpt

stbre r

Sacramentum caufaret primam gratiam, caufa-

ret illam per fe, fed hoc non poteft dici. Ergo.

at firame

maj. prob. Si caufaret hanc gratiam , caufaret

n d

illam ex intentione. Ergo. C.fatet. Illud enim

x Lal

Lattordn

dicitur fieri fer fe, quod juxta intentionem fit,

fieri autem fer accidens dicitur, quod przter in-

LICpinte

tentionem fit.

thenfimg

4. Si hoc Sacramentum caufaret

primam gratiam, eífet Sacramentum mortuo-

PT

,

H

rum.

Sedhoc nonpoteftdici; quia dantur tan-

tum duo facramenta mortuorum, baptifmus &

) Ll 'mj

penitentia.

5. Si textus Patrum aliquid proba-

"QDN

rent, fequeretur, quod remiffio peccati morta-

W i

lis effet per fe effe&tus Sacramenti, etiam dum

UT

homo fcit, fe commififfe grave peccatum. Sed

Ergo ita funt explicandi,

Vti n

hoc non poteft dici.

Ht

vt dicantur tantum loqui de remiffione peccato-

t

rum quoad reatum pene, vel de collatione gra-

uz

W Pfü-' "

J

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR; 413

!

Tif

J

( lque

ti& a&tualis difponentis ad penitentiam juftifi-

El [

cativam.

s

'U!E

M

Tm

REsPONDEO.

ii

]f

A D 1. d. eft inftitutum per modum cibi &

at p

)P

potus continentis vitam. c. tantum difpofitive

* Vr

confervantis vitam. n.

Nam cibus per effen-

tiam vita poteft etiam conferre vitam.

A»p 2. d. nifi quam fignificant indire&e, c.

tautum direGte..n

Dl

Eoipío quod per cibum vi-

QUl

&

fibilem in hoc facramento dire&e fignificetur ta-

UMAT

lis cibus fpiritualis, qui eft per effentiam vita,

iga

etiam indirecte fignificatur virtus conferendi

mortuis vitam.

tl

QOT

A p 3. d. caufaret illam fer fé, perfeitate re-

NV

lative fumpta ad intentionem inftituentis.. tr.

pm, ul

perfeitate relative fumpta ad intentionem reci-

ul

pientis facramentum. n.

Nam Chriftus quidem

1iuD, Q

refpiciendo ad omnes cafus poffibiles, ordina-

at Ts

rios, & extraordinarios, intendit quidem pro

Yentoneg

cafu extraordinario remiffionem peccati morta-

qui p

lis in recipiente; fed recipiens facramentum,

Senom u

cum fe exiftimet conftitutum in ftatu gratiz, in-

um D

tentione abfoluta tantum intendit augmentum

l

qUat4

ü'-

gratis.

m

li

AD 4. n.'maj. Sacramenta enim mortuorum

(

dN

fic denominantur à fine Sacramenti per fe , dirette,

"

7Il

fit

ac primario intento.

"

AD 5.d. fequeretur hoc ex textibus Patrum,

l

nifi ex fübje&ta materia , & aliis textibus conftet

jape

m

de alia intentione loquentium tr. fecus. n. maj.

j pEC(»

Qd

Conftat enim ex aliis textibus Patrum, quod gra-

V

(

viter peccet coumunicans, nifi ita probatus per

examen

D.I5.PILT.ATIO.V.

nszïïcw

414

examen & di&amen conífcientiz, ut fe exiftimet

fopa!

effe in ftatu gratiz.

X

Mfgcrameï

jl &

QUJESTIO Il.

Jigrato.

sls hl

An Sacramentum Eucbariflie plus caufet gratiee

ni, Täpfïif |

füb utraque fpecie, quam [ub una

Paont!

pecie.

g aduto

OTANDUM r. Euchariftiam confiderari pof-

g acprt

* fefub duplici refpe&u, videlicet in ratio-

m 4

ne facramenti & in ratione facrifci, Ratio S 4-

iis prod

CRAMENTI collativi gratiz falvatur in una fpe-

o gt

Pugitü

cie, prout patet ex praxi Ecclefiz: ex qua con-

fequitur, etiam effe&um correfpondentem Eu-

-Amyiare Q

chariftie in ratione.facramenti poffe effe com-

hr

pletum & adeq

uatum fub una fpecie.

At vero

a, u

ratio SacRiFICcir à Chrifto inftituti non falva-

df

tur fub una fpecies quia Chriftusinfacrificio No-

iM opt

vi Teftamenti voluit fuam mortem & facrifi-

fitrptit

cium cruentum in cruce exhiberi per reprafen-

ss putin

tatioriem fui fanguinis ut feparati à corpore.

ttty

ltaque cum ratio facrificii non habeatur per

ts uX

unam fpeciem, etiam effe&tus correfpondens fa-

t

crificio non videtur haberi per unam fpeciem.

MBATUE

NorANDuM 2. Duas effe in hac re fene

aisf

teutias.

Non obtineri plus gratis& docent com-

atb

muniter Thomi(te , Suarez , Bellarminus, Sal-

As ure

meron & alii.

Plus grati& obtineri affirmant

"n (

Vafquez, Lugo, Dicaftillo, Haunoldus, Ma-

Ms

ftrius, & alii.

D 160,

S

acramentum Éuchariftiz in ratio-

hNTLR

DI

TOf

ne facramenti fpectatum non confert plus grae

i

lg

tiz fub utraque fpecie , quam fub una fpecie.

R O*

ij h

D

lm

n

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

a Vi

415

PROBXATUR I.

In Manna, quod erat fi-

gura facramenti Euchariftie , non conferebatur

l

pius illis, qui plus collegerant.

Ergo idem fit

inifigurato. .4mt. prob. Exodi 16. dicitur :: INon

L

TU

amplius babuit , qui plus collegerat , nec qui minus

verat, veperit minus.

lgara-

PROBATUR 2.

Si quis integra hora conti-

tf

nuo a&tu comederet fucceffive centum hoftias,

TT

non acciperet plus gratie , quam qui comederat

unam, Ergo nec plus accipit gratiz , qui fumit

1 bj

duas fpecies. C. prob. INon latet plus fub altera

tràigjy

»

fpecie, quam fub altera hoftia.

^ u

at

PROBATUR 3.

Sumptio alterius fpeciei ex

inftitutione Chrifti non habet alium finem, nifi

ïg,

dlb

l

ut in facerdotibus fit confummatio facrificii, in

E

|

il

laicis vero, ut fit proteftatio realis participan-

n

di de fru&u facrificii, fed eatenus non conf'ert

ii

w t

ex opere operato plus gratie. Érgo. maj prob.

partim negative, quia plus intentionis probati

i MT

nequit; partim pofitive; quia communio fuüb

t 0

Y

l

utraque fpecie primis decem ficulis extra cafum

/

l

li

du

neceffitatis nunquam erat in ufü nifi durante &

j

st

füb ipfo facrificio Miffa,

Ts

PROBATUR 4.

Non eft vero fimile, Ec-

fe o ht

clefiam laicos fpoliaturam fuiffe ufu calicis, aut

mædïf?"

approbaturam fuiffe confuetudinem laicorum,

15 «

jam prius ante Decreta Ecclefix ab ufu calicis

if

abftinentium, fi conferretur plus gratiz füb utra-

j

äUS, iï

que fpecie.

PRoBATURS. Chriftus communicanti fub

yilie at

una fpecie promifit eandem gratiam, quam pro-

ia p

mifit utrique fpeciei.

Ergo eft idem effe&tus.

4Int. prob. Joan. 6. v. 33. de una fpecie panis lo-

bunaïPf;'

quens

4

416

DISPUHTATTO'Y.

Bo

m i

quens ait: Pater meus dat vobis panem verum. — Pa-

MT

vüis verus efl , qui de calo defcendit , &z' dat vitam mun-

j B

do.-. Ego fum panis vite ; Hic eft panis de celo de-

;; p

fiendens , ut fi quis. €x ipfo manducaverit , non moria-

qdis, QU

tur.-- Si quis manducaverit ex boc pane, oroet in cter-

ces p

num. Panis, quem ego dabo , caro mea eft pro mundi

fis; vt

vita. -- Qui manducat bunc panem., «oroet in eternum.

ayionef

PROBATURÓ. Exprefüior fignificatio gra-

dptiusciis

tie vel caufe non auget effedtum. Sed com-

2 &päf[ifü

munio fub utraque fpecie eft tantum expreflior

yetdn. 2

fignificatio facrificii cruenti in cruce, quod erat

yp, ia

caufa gratis.

Ergo non confert plus gratiz.

atm aol

maj. patet ex variis fignis contra&tuum, v. g.

y i

matrimonii, donationis &c. in quibus aliqua

m de lia

fiunt fignis, fcripturis, aut verbis. min. prob.

jetit t

plus fignificationis in utraque fpecie probari

355 Ht

non poteft.

; bone

fioxDat

Solvuntur Objectiones.

li. Tride

Onjrerrun;. Tridentinum Seff. 21. c. 3.

d. detr

tantum negat, laicos per prohibitionem calicis

TET

defraudari gratia ad falutem neceffaria. Ergo

J

agnofcit, eosíaltem privari gratia utili. — Znt.

1]ago;qrgijugïiæ

N

Wa

prob. ex textu.

Sacra Synodus, inquit, declarat,

&f tonfn

fatendum e[fe, etiam fub altera tantum [pecie totum

g Trdm

Chriflum , verumque facramentum fumi, ac propterea

E

T»;äzntum a

quod ad fru&tum attinet , nulla gratia ad falutem necef-

(un

faria ad falutem eos defraudari, qui unam Jpeciem folam

V]

'iteqt

tf

accipiunt.

2. Clemens IV. dum per Bullam Regi

Gallie concedit facultatem communicandi füb

Dontond

M

jl

utraque fpecie, dicit, fe hoc privilegium illi

iU

concedere ad majus gratie augmentum. . Ergo com-

ratia.

munio füb utraque fpecie plus confert g

3. 9-

Dl

N

ul

W

Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 4I7

3. Sacramenta id caufant, quod fignificant; fed

utraque fpecies plus fignificat gratie , quam una

nl

i

fpecies.

Ergo. min. prob. utraque fpecies fi-

*WSL»?(

UT h

gnificat plenitudinem convivii feu refe&ionis

4 LT

fpiritualis, quod una fpecies non fignificat.

4-

Mif

Si fpecies panis & vini non caufarent diverías

Ts

gratias ; vel tota gratia facerdoti conferretur in

um

fumptione folius primz fpeciei; vel in fumptio-

nefoliuscalicis? vel partim in fumptione S. Ho-

U n

Md

ftie, & partim in fumptione calicis ? neutrum

TU

poteft dici.

Ergo. min. prob. ^i dicatur pri-

mum, fequeretur, ufum calicis non effe facra-

TR

T»entum collativum gratiz.

Si dicatur fecun-

