poffe, fi fcandalum & nocumentum fit notabile,

ll

& pariens effedum. — Si enim fperetur tranfitu-

lj

T

rum cum tranfitoria admirationepopuli, prava-

)

Dl

let integritas facrificii, que ex fuo genere obli-

W

m o

il V

gat fub mortali.

W

m

UJERITUR 25.

An Sacerdos licite pof-

fit finire Sacri&icium, íi ante confecrationem

panis meminerit, fe non effe jejunum?

RESPONDEO.

WA

Si abfque offenfioneadftan-

N

tium, & abfque fui infamia non poflit ceffare à

q

du

Sacrificio , licite pergit.

Si autem poffit defifte-

j iil

n

re fine fcandalo aliorum, & fine fua infamia, te-

|

netur defiftere.

Ita D. TRoMAs p.3. q- 83.a.

TOU

HOdO !

6.ad 2. ubi ait : Si Sacerdos. ante confecrationewi ali-

cujus prediorum. (manducationis , vel peccati

f

mortalis, vel excommunicationis) fit tnemor , tu-

aol D

iius

9

p

582

D:LS PUTATIO- v

" 3

tius reputarem ,. maxime in cafu manducationis &2 ex-

jüis i

communicationis , quod Mi[Jam inceptam defereret , nifi

W (aq*ä'fdli

grave [candalum timeretur.

qfngm):ii !

QUJERITUR 26.

Si Sacerdos ante confe-

crationem morbo à continuatione Miffie impe-

ffquW[H

diatur, an alter debeat eam Miffam finire?

gT

RIESPONDEO.

Non tenetur alius Sacer-

DL

1

fi

dos eam fupplere, poffet tamen eam fupplere.

QUs :

]ta D. THoMAs, Sot. Navarrus , & aliorum com-

yDi

munis; & deducitur ex Concilio Toletano VII.

,ü

relato q. 1.

fü

SiSacerdos deficiat, vel

UERITUR 27,

j i

moriatur poft confecrationem, An alius Sacer-

(

dos jejunus debeat Sacrificium fupplere?

J

RESPONDEO.

Id negant Sotus, Henriquez ;

ARb

Sed affirmat D. Ti oMaAs p. 3. q. 83. a. 6. ad 1.

h

INavarrus Lugo , & alii communiter.

aliü

QuunrTUR 27. Aninpredi&o cafualius

W

Sacerdos teneatur fupplere facrificium , fi fuerit

t prrum

jejunus?

5 ulem (

RESPONDEO.

Id negat Setus & Henriquez.

m v

Quamvis enim concedant , facrificium poffe per-

"rf

fici ab alio Sacerdote, negant tamen , alium fa-

Müttec &

cerdotem obligari ad illud fupplendum.

Id ve-

P»

b

Bo

funy

ro affirmant ANavarrus, Lugo, o Leander.

18 Q

lr

Cenfeo, priorem fententiam conformem effe

"Ut p

Concilio 'Toletano VII. quod eam fuüppletio-

:-'l.ïïis, i

nem non przcipit, fed tanturm oftendit , eam

jïlid itnir

effe licitam ,

& convenientem ; ac propterea

"ittere

alios Sacerdotes ac fic fupplendum hortatur.

a öl'u a h()l-a

Nec D. Thomas qui pro pofteriore fententia ci-

d n Y

tatur, forte de alio debito, quam convenientie

"Ts |

loqui-

V

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 583

W»S'

loquitur.

d m

Verum lis dirempta eft per Rubricas

Miffalis Romani, in quibus $. X. n. 3. dicitur :

IOK a

[

Si poft confecrationem corporis tantum ante confécratio-

nem [anguinis, vel utroque confecrato id accidit , Milfa

Jii

hi

per alium facerdotem expleatur ab eo loco , ubi ille defüt,

&2 in cafu nece[Jitatis , etiam per non jejunum.

1v

UZERITUR 28.

Àn in przdic&to cafu Mif-

fa fupplenda fit per alium facerdotem , etiamfi

non fit jejunus?

REsPONDEO.

Id abfolute negät Azor.

Alii docent , quod Sacerdos non jejunus poffit

N

quidem licite fupplere, fedad hoc nonteneatur.

lta Sotus, Henriquez , Sylvefler, Zngelus; & pro-

Meï

Affimativam ve.

babile cenfet Cruz, & Ledefina.

ro tenet Navarrus , Tàbiena, Va[quez, Bonacina ,

Sylvius, & Rubrice Miffalis füuperius q. 27. rela-

ta

Cenfeo, faciendam effe diftin&tionem. Si

euim nullus alius adfit Sacerdos, nifi non jeju-

ii

d

nus precife jejunio naturali, v.g. qui jam celebra-

i, it

vit, vel parum potionis aut panis fumpferit,

cenfeo, talem obligari ad fupplendum Sacrifi-

117

cium, faltem vi Rubricarum Miffalis.

Si vero

nj

J

jam effet pranfus & potus, autvocareturà men-

m, dh

fa , ita ut nec effet jejunus jejunio Ecclefiaftico,

Jl

J

utpote jam fumpto vel anticipato jam prandio,

non effet obligandus ad fupplendum , nec de

Yi

taliter jam pranfo intelligende videntur Rubri-

nie

ce Miffalis, utpote que nolunt deducere, aut

T

deduci ad innumera abfürda, qualia ex illa obli-

10j

:

gatione fequerentur.

Nam fi talis cafus contin-

"du

n av

geret circa horam meridianam , deberetincivi.

o

a

tate , vel in vicinis pagis inquiri facerdos jam

t

benepranfus, & é medio convivarum advocari

Oo 4

ad

D'ISPI T OACTEOCM

prr

$84

lr

ad fupplendum facrificium; quod abfurdum effe

nemo non videt

Videatur C. Nibil

caufa 7

'Dä

cnced

q. r. & dzor l. 10. C. 33. qui fuo tempore, uti

& Leande

nondum videtur vidiffe Rubricas

p& h

aut forte eas non confidera-

perica

Miffalis Romani

vit ranquam praceptivas, fed ut direttivas folum,

entur

Tueo

quianon funt munitz aliqua Bulla, vel Decreto

A»oftolico

Certe in antiquis Miffalibus MSS

leptf

ÍImo hoc

pitten.

quorum plura vidi, non continentur.

fatis colligitur es Miffali Romano, edito Vene-

dcberi

010 1

tiis anno 1597. füb fequenti titulo : MiffaleRo-

manum ex Decreto SS. Concilii Tridentini refti-

Qu

tutum, ac Prr V. Ju[ï'u editum cum additis San-

tIODaI] «

&is ex precepto Srx 1 V. & CLEMENTIS

Ua COf

VIIL. in Kalendario defcriptis.

In hoc Miffali

l

necdum extant illa verba ; &9' in cafà necef[tatis

(

eliam per non jejunum , que verba primum in Mif

i, (

falibus Romanis ab anno 1604 editis inferta funt

1Lmulti

de foio cafu neceffitatis , v. g. i adhuc magna

& nonadeffent

Mu

multitudo effet communicanda

Hoftie confecrate, vel fi providendus effet mo-

Qu

M

ribundus, & non adeffet Hoftia, vel fi pro fo-

lenni proceflione v. g. in Fefto Corporis Chrifti

^ d

Si enim CL E-

ARPO

effent confecranda major Hoftia.

MENSs VIII. qui anno 1604. illa verba Rubricis

!

addidit

|

j/l

;"1

|

folum pro fine & motivo habuiffet in-

tegritatem Sacrificii

redundarent hec verba:

1]

in cafa nece[fitatis , & dixiffet illimitate

Mifa

(n;

pe alium Sacerdotem expleatur. etiam. mon jejunum.

d

QUJIERITUR 29.

Siin predictis cafibus de-

IWHL [

^.

fit Sacerdos, qui compleatSacrificium , an laicus

poflit fumere Species confecratas , etiam vini?

UXR

il Cahcws

RE

!

|

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

585

dlb

]

REsPONDEO.

Id negant Navarrus & Hen-

J l1

riquez.

Efmpn

Id vero laico adhuc jejuno & devoto

concedunt Leander , Ledefima ,. Crus..

Diana ve-

fl

3

Y (

ro & lafquez id folum concedunt, quando effet

periculum, ut fpeciesacefcerent, & corrumpe-

dul

[j

rentur, aut in manus hereticorum devenirent,

Dr"

Cenfeo, in partibus, ubi faltem altero die faci-

1]

"

le poffit haberi facerdos, in laico non effe per-

]

mittendum; & filongiori tempore non poffet

JW lt

n

haberi, eas fpecies pótius abfumendas effeà mo-

defto infante, quam ab adulto.-

QUJARITUR

30

Si Sacerdos poft ablu.

Mi

tionem aut poft diétas orationes reperiat parti-

N

WW

M

culas confecratas , an poffit illas confümere?

X

M

REsPONDEO.

NNegant Paludanus , D. 4n-

toninus Rofella, Sotus.

ld vero concedunt Na-

W

varrus , Cajetanus , Sylvefter , Suarez , Vafqueg; , &

alii multi. Zurtado tamen advertit, fi particula

Jl

l

U

fit magna, &adfit Pyxis, eam fervandam effe.

wnad

Si Sacerdos redux à Mif-

jis df

QUZRITUR 3I.

fa reperiat aliquas particulas confecratas in cali-

TT

m

ce vel patena, an eas poflit confumere ?

RESPONDEO.

n

U

Id negant Paludanus , D. 4n-

ioninus , Rofella , dngelus , Henriquez , Sylvefler ,

.

Bonacina, & alii. Id vero concedunt Leander ,

Suarez , /Egidius, Layman, Fagundez , Lugo , Dica-

Jiillo , Granadus.

Ratio eft, quia moraliter fu-

mitur per modum complementi ad facrificium,

.-",,»'ejunum:

Excipiunt tamen aliqui, nifi partieula fit nota-

gl

bilis, quz decenter fervari poffit.

mu m

UJXRITUR 32. Àn facerdoti poft fump.

a

j

tam calicis ablutionem liceat fümere reliquias

Oo 5

con.

D/LS- PAXPISA TT O^V.

pE

586

gl

confecratas ab alio, fi in calice vel patena re:

figpie

periantur?

REsPONDEO.

Id affirmat Palaus.

Sedne-

QU

gj

gant Jenriquez, Suarez, Bonacina, Fagundez , &

alii plerique.

In dubio autem , an fint confe-

qulum,

crate nunc à fe, velab alio, eas abfumereper-

ticis?

[

mittit Leander , Lugo, Henriquez.

Idem con-

N

:

fores

cederem , fi particule non poflint fervari aut

fumi alio modo fine majori irreverentia.

QU

Jobrr

QUERITUR 33.

An facerdos poft longam

communionem laicorum immediate poft Sacrum

fendi

In

poffit vafa purificare , & reliquias abfumere ?

[

T0 CODVt

RzsPoNDEO. dnegant Paludanus , D. Zn-

Tirth,

toninus, Rofélla, & Hurtado.

Id vero, fi parti-

Mi

cule in eadem Miffa fuerint confecrate, eeque

um itia

commode fervari non poffint, concedit Suarez,

Bonacina ,. Fagundéz, Lugo , Filiutius, Hurtado,

Qu

Leander.

j Id

Idem concederem in cafu, quoferva-

Mp

ri aut fumi alio modo non poflint fine majori ir-

Diris p

reverentia, etiamíi ab alio fint confecrate, v.

tine Con

g. fi afferantur à penitente hoftie confecrate,

at

quas poft communionem fuo ore extraxit. Éas

enim fumerem poft facrum fecreto in cubiculo

(va

vel oratorio.

(

mïgtcepi

Mha

(

QUXZRITUR 24.

An hujus reliquie pof-

lt

fint dari communicantibus , fi nondum vinum

D.

!t [

pro ablutione acceperint?

i ïmen

REsPoNDEO. Idquidem concedit Leander,

Al

Lugo , Crux , Dicaftillo.

Sed merito id negat Sua-

Ü

Yez

Bonacina , Fagundem , Filliutius , — /Egidius ,

ET

"Tb. Hurtado.

Ratio eft, quia he reliquie vix

"tifrm

proberi poffunt laicis fine irreverentia; & quia

nul-

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 587

þa!m ,

nullum habetur exemplum, in quo Ecclefiía con-

fumptionem talium reliquiarum indulferit laicis.

l h

QU/JERITUR 35.

An quis, etiam laicus,

non jejunus poffitabfümere Hoftiam, fi fit peri-

ftl

Ils

culum, ne irreverentur tra&tetur v.g. ab here-

ticis ?

Iiem/

A

RESPONDEO.

Id affirmantunanimiter Do-

Gores.

l

QuuRITUR 36. An quis licite poffit ce-

M

ln

lebrare vel communicare non jejunus , propter

t

UE

fcandalum vel infamiam vitandam ?

D

)]

RESPONDEO.

Id negat Navarrus.

Id ve-

l4

ro concedit Pa/quez , Suarez , Lugo, Layman , Tb.

Y

W

Hurtado , Leander. — Cenfeo, id poffe permitti,

uN

nifi facerdos ultro fua culpa, fe in hoc pericu-

xll

"

]um infamies conjecerit.

TI

UJXRITUR 37. An poffit infirmo nonje-

juno Euchariftia conferri?

[

RESPONDEO.

y nj

Si infirmus fit in probabili

CUM

mortis periculo, id licet.

Id patet ex declara-

tione Concilii Con/Jantienfis relata q. .

Id etiam

um

J

docent authores, & praxis Ecclefia.

J i

QUERITUR 938.

An infirmo, qui jam fe-

nl

i

mel accepit viaticum, poffit non jejuno dari Eu-

chariftia durante eadem infirmitate ?

[2

REsPONDEO.

Id negat Vafquez , Ledefina ,

u»

d

Medina, Hurtado, Samacbeus, Prepofitus , & alii.

"

Sed id merito concedunt Tabiena , Zirmilla , Sotus,

Reginaldus , Henriquez , Suarez , Dicaflillo, Leander,

y

& alii.

"

ï)h«

QuzRITUR 29. An infirmo durante ea-

)

p

m

dem infirmitate liceat quotidie non jejunio Eucha-

riftiam dare?

e'm,

Rze-

D ISPUS"ATIOLV

p

588

RESPONDEO.

Id negant fere omnesDo-

[no?

j J

&ores utriufque fententie in quzfítione prece-

dente relati.

Requirunt enim aliquot dierum

àn t

ip, 9t

intervillum inter unam & alteram communio-

nem,

Id vero poft fumptionem Medicinalium

y u

infirmo concedit Leander, Palao, Ba[Jeus, Dica-

dun di

jj

flillo.. Id etiam approbo,fi Euchariftia nonldebeat

hj

"

per plateas ad infirmum deferri, nefiat murmur

sgn

1

g. Dio

aut zmulatio populi, fed boc fieri poffit in ora-

torio domeftico ; fique in infirmo concurrant

4f

conditiones ab Innocentio XI. in Decreto de

communione quotidiana requifite.

An infirmus, fi non de-

j

QUIZRITUR 40.

n

cumbat periculofe, poft fümptionem medicine

tD

poflit füumere Euchariftiam in Pafchate?

x Mu

RESPONDEO.

Id affirmat Toletus.

Sed ne-

gat Leander , & Diana.

Affentior Toleto, fi in

u ïegeq

W

villis rufticanis longe à parochia diffitis alio die

» IQ

non poffit commode haberi Parochus : velfi hic

AU0f

error primum deprehendatur à Parocho, poft-

n

10 ll

quam Euchariftia jam folenniter per plateas ad

W

Jnn

"

&des infirmi portata eft.

An liceat Euchariftiam

QUERITUR A4I.

]

deferre ad infirmum , qui eam non poteft fume-

!

.

li

reratione vomitus, vel ob aliud impedimentum ?

Id non licet ob Decretum

A

REsPONDEO.

Z

S. P11 V. & S. Congregationis Concilii, de quo

p

0

teftantur Sa V. Euchariftia. n. 5. & Rodriquez. p.

PA LUE

3. 6p Bs

dN

Uf

QUJERITUR 42.

An poft abfolutam Mif-

M

"

fam, velfumptam Euchariftiam , liceat ftatim

'üty

alios cibos fumere?

N

X

RE

Tf

L

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR

589

iivl

M h

U nE

BEsPoNDEo.. Idnegant Syloefler , Zingelus,

Sa, Diana, Fagundes.

Leander. docet ;

id qui-

jr (s

BU

fv

dem licere, fed non decere.

Sed hoc eft abífur-

dum. Si enim non decet , fignum eft, " quod aga-

tur contra reverentiam Sacramenti , adeoque

4 )

J

a&um eíle quandam deordinationem rationis,

h

fi fiat fine neceffitate,. vel caufa gravi, v. g.

It

dum properandum eft iter , aut fumenda medi-

cina.

Dico proin ; ejusmodi deordinationem

W«'.»'Z.ZI

rationis , quamvis non fit fpecialiter prohibita

00

lege femper effe peccatum veniale; & fi at ex con-

fuetudine, aut conftanti propofito, eífe etiam

n

peccatum mortale ; quia argüit vilipenfionem

N

habitualem hujus Sacramenti, & negle&tum cha-

ritatis ergaDeum. . Nequealiaeft mens D. T H o-

eln

NUN

M. Solum enim oftendit, quod non agatur

j

contra legem pofitivam Ecclefie ftatim come-

dendo poft Miffam de quo folo ibi movebatur

"

queftio ; non vero probat, quod non agatur

contra rationem, fic comedendo fine gravi cau-

1 9

fa. Imo, fiattente infpiciatur, docet, agicon-

n

tra rationem , ac contra reverentiam Sacramen-

m

to debitam ; p. 3. q. 8o. a. 8. ad 6. fic (cribit:

Maxima devotio requiritur in ipfa fumptione bujus Sacra-

menti; quia tunc percipitur Sacramenti ejfettus , que

devotio magis impeditur per precedentia , quam fubfe-

n

quentia,

Et ideo magis efl inflitutum ((ab Ecclefia

qu

per legem pofitivam ) quod bomines jejunent ante fum-

n

ptionem bujus Sacramenti , quam pofl. — Debet tamen

e[Je aliqua mora inter fumnptionem bujus Sacramenti , &

alios cibos.

j b

Unde C in MiJa Oratio gratiarum attio-

dv

nis.pof? communionem dicitur ,. &2 communicastes etiam

Wal [

Juas privatas orationes dicunt.

Secundum támen anti-

)!

quos

Id

DISPUTATIO V.

$99

lE

uos Canones [tatutum fuit à Papa Clemente ; ut babetur

w i

de Confec. di[l. 2..

Si mane Dominica portio editur , uf-

afolat

ue ad Sextam jejunent. Minifiri ,

qui eam fumpferunt ,

jMDU

& fi tertia vel quarta bora acceperint , jejunent ufque a

ti tan

INunc autem , quia oportet frequentius my-

ve[perum.

mápi

fleria celebr

are , non po[fet de facili obfervari , C& ideo

nfuetuainem e[L abrogatum,

Ex hoc

poris &

per contrariam co

tionem

difcurfu D. Thome patet, dari intrinfecam exi-

gentiam rei ad interponendum intervallum; quia

Titiam

Sacram

alioquin antiquitus tam magnum intervallum non

Cenfag

fuiffet requifitum; & hinc, licet illa lex fuerit

a t

abrogata ,

aut illi quoad exceffum rigoris potius

derogatum , quoad fuübftantiam tamen o

bligatio-

putiau.

epure,

nis naturalis, qua debemus Chrifto reverentiam

Similia

& devotionem, non potuit abrogari.

t

Dicendum ,

d

habet in 4. dift. 8. q. r. a. 4. qq. 3-

&T0ner4

inquit

, quod fecundum con[uetudinem Ecclefie propter

veverentiam tanti

Sacramenti poft. ejus fumptionem bomo

t eatr

Unde etiam in

dite,

debet in gratiarum actione perfiftere.

Oratio gratiarum actionis pofl communionem dici-

(

Miffa

fm av

tur ,

& Sacerdotes poft celebrationem fuas [peciales ora-

tiones babent ad gratiarum.

Et ideo oportet e[Je aliquod

d

lteo

inter vallum inter fumptionem. Eucbariftie €9' aliorum

ciborum.

Si ergo hoc requirit

Confuetudo Éc-

'

N

ftatim poft Mif-

1

clefiz, non poteft effe licitum,

[ ii

fam finegravi caufa cibos edere. Neque obftat,

NT

[/

quod

D. Thomas ibi dicat, id fieri poffe /fatim

tj (,

oft Miffam.

Ipfemet enim infinuat, fe hunc

n)

terminum, /lazim (umere moraliter, & comparatioe

N "o

ad magnum illud aliquot horarum intervallum ,

ftj

J c(]m

nones antiquos.

L

quod exigebatur per Ca

LY

[

QUJERITUR 43:

An licitum fit, ftatim

uev

lt

uüa

poft communionem exfpuere ?

RE

At

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 59I

Pg)

[

A

RrsPoNDEO. ldnegant Cajeianus , Henri-

lM

U

ow

quez, Tübíena, Layman LEANDER ait; id effe

abfolute loquendo licitum ; fed non decere, G R A-

Mij

NADUS refpondet; confultum effe & reveren-

"

tig tanti Sacramenti confentaneum , fi fieri com-

n

iode po[it , non exfpuere, donec bona pars tem-

li

poris elabatur.

k

W

Quod vero attinet ad obliga

tionem przcepti, fi non effet dubium, Eucha-

H

n

riftiam jam effe traj

J

l

iU L

"

e&am in ventrem, vel aliquid

hi

Sacramenti hzfiffe,

fine peccato poffe exfpui,

2!

AH

Cenfeo, relinquendum effe cu

J

I

juslibet judicio ,

an fine prudenti dubio judicet

,

nulla

$

m exfpui

particulam. Si hoc intrepide judicet , poterit

|

exfpuere. Sivero dubitet, non tenetur quidem

WN

M

deglutire fputum glutinofum; id enim noceret

Ü

fanitati; fi tamen natura exoneratione

m petat,

exonerandum eft inftrophiolum mundu

m, quod,

ut celebrans aut com

(

municans fecum habeat,

)

i

decet.

Ia

QUXERITUR 44.- An liceat ad Euchari-

od

ftiam accedere ante fomnum captum , vel ci-

TT

bum digeftum ?

")

RrzsPoNDEO. ld negant Gloffa in C.. nibil,

7* Q* I. Panormitanus ,. Felinus , dureolus ,. Ricar-

tl

nj[l V

dus, fed affirmant D. Thomas , Navarrus, Henri-

quez, Suarez, Sotus, Fagundez , Bonacina, & com-

j

munis. Cenfeo tamen ; fi hoc fiat fine gravi

N

caufa; v. g. itineris , fed protra&ione cong,

s

vel compotationis in feram no&em gulofitatis

a 1l

caufa, committi fpeciale peccatum irreveren-

um

iuos.

tiz erga Sacramentum; & fi hoc fiat ex confue-

"

tudine, vel conftanti propofito,

etiam peccari

h"

mortaliter.

Id non obícure indicat S. Thomas

P.

DLSPUT-ATIOQ.V

"

9-

iigii.

3.ad $. ubi ait: Si pof mediam mo-

.8. 3. 80. 8.

ondum

&em aliq

uis fu

mpferit aliquid. per modum cibi vel pe-

qirütm

eft eadem die fumere. facrauentum.

Po-

ius , mon pot

INec vefert , utrum

gentie.

tefl vero ,

fi anie mediam nottem.

] potum. a[fumptum dorinierit , — aut etiam

lo dl

ofl. cibum *ve

wttept

dige[Lus [it ,

quantum ad rationem brecepti, Refert au-

venade^

ian, quanitum a

d perturbationemn mentis, quam patiun-

tionem.

u vl

tur bomines propter in[owneitatem , vel indige

ns multum pertuybetur 5 bomovedditur

Mi

Ex quibus , fi m

Ucaken

em. bujus Sacramenii.

Ex his ma-

ineptus ad fumption

id fiat fine caufa bene vifa Deo,

h:g

nifeftum eft, fi

Attamen in facra no»

h, lt

P

eccari faltem venialiter.

U.

€e, a

bftrahendo à pofitiva lege Ecclefie, non

iens , fi devotis perfonis por-

Mu g

videtur inconven

h

nio, pre

fertim ubi Parochus ma-

» A 104

rigatur commu

brare in alia Ecclefia diffita, ut

T EULT

ne tenetur cele

K

ruri fit.

$. $.

j

!l irton

1j

"Afmf'(

öirm alias difpofitiones in communicatite requifitas ?

,Cl.mm'js l

KERITUR t:

An pollutio involuntaria

NURTT

st

s

pro eo die impediat communionem faltem

füb peccato veniali :

)

Id affirmant Zlbertus M. D.

D "EEGEOD

[

RrzsPONDEO.

Sed

Bonaventura , Paludanus , ZIngelus , Gabriel.

a, j

Henriquez , Do-

D. TuHowas, Suarez , Fagundez ,

vt

d negant, fíi pollutio

nacna, Laeyman , & alii i

1v3in€, (

contingat

inculpabiliter.

Si vero.contingat qui«

J :Qorum

abiliter ,

fed tantum per culpam venia»

"n

dem culp

lem , cenfet

D. fhomas , communionem nomn

fsf

ri ex mece[fitate , eam tamen impe-

quidem impedi

.

VRb

Unde infero ;

fi facerdos

dirvi ex congruentia.

alig-

f*fïïïllfair

um

4

!.

DE EFFECTU ET.'I.*IECESSITATE EUCHAIVQ.

593

i |

alioquin affuetus velobligatus ad quotidie cele.

brandum ex oimiffione Sacri fe exponeret finiftris

aliorum füfpicionibus, eum premiffo a&u pe-

nitentie & amoris erga Deutuepoffe celebrare.

Ratio eft, quia in tal! cafu major exhibetur ir-

reverentia, & anfa difplicentiz , fi ob culpas

veniales. difficulter evitabiles aliorum irrifioni

aut vilipenfioni exponatur ítatus Sacerdotalis

Miniftrorum alias fidelium Deo & proborum.

Ut autem fciatur, quandonam timeri debeat in

hoc genere culpa mortalis, autvenialis, autnul-

AE

la, id exa&e D. 'THomas declarat p. 3. q. 8o.

» nn

m

El

-

"

TT

c. ubi fic fcribit : ,, Circa pollutionem no-

i U

, &urnam duo poffunt confiderari.

Unum qui-

m

» óem, ratione cujus ex nece[/itate impedit homi-

"

m à fumptione hujus Sacramenti.

Aliudau-

*

;, rátione cujus non ex neceffitate impedit

»5

i

jm

em, fed ex quadam congruentia.

Ex ne-

ceit

$5

te impedit hominem ab hujus Sacramen-

»». A. Ber

Lþtz

Can

üoneÍfolum peccatum morctale.

Et

25

quamvis nocturna ipfa pollutio fecundum fe

NU

» confiderata peccatum mortale effe non poffit ;

um

, nihilominus tamen ratione füe caufe quando-

,que habet peccatum mortale annexum.

Et

"

ideo confideranda eft caufa pollutionis nó-

» Gurng.

Quandoque enim provenit à caufa

», extrinfeca fpirituali, feilicet ex deemonum il.

M

,lufione, quiphantafiata commovere poffunt,

gj

» €X quorum apparitione pollutio interdum füb-

» fequitur.

Quandoque vero provenitpollutio

Wþum VE'

ynet

, €x caufa intrinfeca fpirituali , feilicet ex prae-

,Cedentibus cogitationibus. Aliquandoe autem

vf j

!

hi

Ü

» ex cauía intrinfeca corporali , vel ex füper-

J

L

D. mert Zra&. de Eucbariftia.

Pp

33 HUi*

DisPpPuTaATio V.

pE LR

$94

Lanpo

,, fluiditate five debilitate nature , fiveetiam ex

Quslibet autem

, um

,, fuperfluiditate cibi X potus.

, harum trium caufarum poteft & fine peccato ,

g

ais pat

,, & cum peccato veniali ; vel mortali exiftere.

,, Et fi fitfine peccato , velcum peccato venia-

Egru

non ex neceffitate impeditfumptionem hu-

deedbf

» lis

,jus Sacramenti, itafcilicet , quod homo fü-

banr

u

, rnendo fit reus corporis & fanguinis Domini.

, Si vero fit cum peccato mortali , impedit ex

u

,, neceffitate.

Illufio enim doemonum quando-

bt

,que provenit ex przcedenti negligentia prz-

N

5,parationis ad devotionem & orationem, qua&

at

,,poteft effe & mortale & veniale peccatum.

at

» Quandoque vero provenit ex fola nequitia

hg

,, demonum , volentium impedire hominem à

quatp

,fumptione hujus Sacramenti. Undelegiturin

yiote,

,, collationibus Patrum, quod cum quidam fra-

D

»» ter pateretur pollutionem femper in feftis, in

yüütate

,», quibus erat communicandum ; feniores com-

duf (

»perto, quod nulla cauía ab ipfo przcefferat ,

At

,; decreverunt, quodpropter hoc àcommunio-

f ol

,nenon ceffaret ; & ita ceffavit illufio doemo-

dtin huj

,num. Similiter etiam przcedentes cogitatio-

r

, nes lafcivie quandoque poffunt effe omnino

T

)

, fine peccato; puta cum aliquis caufa leGtionis

i mmo

,, vel difputationis cogitur de talibus cogitare.

F

, Et fi hoc fit fine concupifcentia & delectatio-

DIUT.

, De, non erunt cogitationes immunde , fed ho-

9 g

, neftz , ex quibus tamen pollutio fequi poteft.

j

, Qua

ndoque vero precedentes cogitationes

.

"p

,fünt ex concupi

fcentia & deleCtatione ;

& fi

"d (

, adfit Confenfus, eritpeccatum mortale; fi au-

t l

, tem defit, erit veniale.

Similiter etiam & cau-

fa

DC

]

y

DE EFFECTU ET-NECESSITATE EUCHAR. $95

üm»[w ]

Ilb

» fa corporalis quandoque eft fine peccato ; pu-

t

;,ta, cum eft exinfirmitatenature : undeetiam

lt

1

» quidam in vigilando abfque peccato fluxum fe-

( m

(

», Ininis patiuntur; vel etiam , fi fitex fuperflui-

li

»tate natur&, Sicutenim contingit fanguinem

!

ll

», fluere abfque peccato, ita & femen , quod eft

li

», füperfluitas fanguinis.

Quandoque vero eft

lt

i

», Cum peCcato; puta, cum provenit ex füper-

», fluitate cibi vel potus; & hoc etiam poteft ef-

l

»,fe peccatum veniale vel mortale; licet fre-

)

», quentius peccatum mortale accidat circa tur-

T d

» pes cogitationes propter facilitatem confenfus,

AU

», quám circa fumptionem cibi & potus.

Unde

um

», & Gregorius in Epiftola ad Auguftinum An-

n

», glorum Épifcopum dicit; ceffandum effe à com-

» munione, quando ex turpibus cogitationibus

aeïeg'x';uj:

» provenit; non autem quando provenit ex fu.

», perfluitate cibi vel potus, prefertim fi necef-

nora.':a;.v

», fitas adfit (communicandi). Sic igiturex cau:

T

»,fa pollutionis confiderari poteft, utrum no:

n

» &urna pollutio impediat ex neceffitate fump.

jb

», tionem hujus Sacramenti.

Ex quadam vero

:g

,. congruentia impedit quantum ad duo ;

quo-

jft r

», tum unuin femper accidit , fcilicet quedam fee:

f

!

j

» ditas corpofalis , cum quà propter reveren:

»» tiam Sacramenti non decet ad altare accede-

Q

»reij unde & volentes tangere aliquid facrum

1 [Qüx

, manus lavant j nifi forte talis immunditia fit

u

j ot

» perpetuá aut diuturna, ficut eftlepra , vel

uglï

AU

»» fluxus fanguinis, velaliquid hujusmodi. Aliud

J

», autem eft evagatio fnentis , que fequitur pol.

vies i

»lutionem no&urnam , precipue cum turpi

:uam&v

» imaginatione contingit. Hoc tamen impedi-

Pp &

nb

DISPUTATIO V.

596

,

fa.

, mentum, quod ex congruitate provenit, .po-

n

», poftponi debet propter aliquam neceffitatem

(ug

,. (communicandi); puta , ut dicit Gregorius

«t

,l.c. cum fortaffe autfeftus dies exigit; aut ex-

jaund

,hibere minifterium

pro eo, quod facerdos

us

,,alius deeft, ipfa ne

ceffitas compellit. *:

Hu-

fipedt

cufque S. Thomas.

Leander hocloco fcribit,

lg,

quod demon quandoque viros probos etiam ex-

(ebnd

terius in corpore agitent.

Et hinc de perfonis,

kalrinth

fi dubitant, an copfenferint, vellibere coope-

J

sl

M

]

ratze fuerint no&u , judicium ferendum eft ex iis,

Í

L M

"

T

)

que de die in vigilia operantur. $i enim nun-

BODRIC

quam de die in hoc genere peccant, ne quidem

venialiter per a&us externos, moraliter certum

r g

n

ïl,n['

itio]

eft, eas nec cum plena libertate cooperatas effe

de nocte.

du

An liceat fumere Eucha-

i

f(

$C

[

UZERITUR 2.

riftiam eodem die, quo fe polluit, aut fornica-

um

tus eft?

i D

RresPoNpEO. Id negant Navarrus , Marfi-

.'-';ï*»';z:mn

H

,

lius, Covaruvias.

Id vero concedunt vere pani-

n

".ivzdde;

W

*uu]u

tentibus, D. THoMas p. 3. q. 80. a. 7. ad 1.

& 4. "Adrianus , Gabriel , Fagundez , Henriquez , Sua-

"441 CUH

vez, Paulliuius, Lugo, Fagundez , Sylvefter ; imo

etiam ANavarrus C. 21. n. 51. in p.ofteriore edi-

ln

tione.

Al

QUJZRITUR 3. Antalis accedens ad com-

^ (

L

munionem peccet faltem venialiter ?

RESPONDEO.

Id quidem affirmat Palentia,

, u

(AXü

H

Vi&toria, Bonacina , & Granadus ; fed , fi penitens

vero cum dolore & fiducia poft confeffionem ac-

,"Mml fun

i

*

N

cedat , nequidem peccat venialiter. — Chriftus

lil

à

enim peccatores vere poenitentes libenter reci-

WI'J,

pit.

D

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 597

Ts

pit.

Ita Leander, Sancius , Gabriel, Navarrus,

Paludanus.

| Hïïfjg..«

i.

QUJRITUR 4.

Àn peccent conjuges fal-

jl

tem venialiter, fi accedant àd Euchariftiam ipfo

10

die exercitiz caufa voluptatis copulz?

REsPONDEO.

Paludanus affitmat, hoc

ii

effe peccatum morctale.

At Sancbez , Henriquez,

(stt

$a, Luzo, Fagundezs, & alii cenfent effe veniale.

Cenfeo hoc abfolute tenendum effe quoad peten-

Isl

tem caufa voluptatis debitum.

Aliud dicendum

Jl

i

refpe&tu reddentis debitum , aut illud exigentis

1

ln

fine fua culpa ratione repentine tentationis fibi

1]

nec in fe nec in fua caufa voluntariz , ex qua ti-

n us

AV

Y

meretur fequi pollutio.

Hi enim , fi utantur

ul

matrimonioloco, & modo debito alias licito,

non impediuntur à communione, fi alioquinur-

ii

l

geat gravis caufa fümendi communionem.

]ta

J

ï

quoad rem refpondet D. Thomas p. 3. q. 80. a.

7. ad.g.

Dicendum , inquit, quod coitus conjugalis,

;!

li fit fine peccato 5 puta , fi fiat caufa prolis generande,

vel caufa reddendi debitum , mon alia vatione. impedit

pt v

f

Jumptionem bujus Sacramenti, nifi ,. ficut dium eft de

bt

pollutione noGurna , que eft fine peccato , fcilicet propter

immunditiam corporalem ,. & mentis diflraGtionem. . Ra-

Ql

tione bujus Elyeronimus dicit fuper Mattbeum.

Si pa-

nes propofitionis ab bis , qui uxores tetizerant , comedi

non poterant , quanto waagis panis ,. quide celo defcendit,

non pote[; ab bis , qui conjugalibus paulo ante vacavere

g

amplexibus , violari atque contingi ? . INon. quod nuptias

condemnewus ; fd quod eo tempore , quo carmes. 2dgni

1

[

mandacaturi fumus , vacare carnalibus operibus non de -

Wt

bemus.

h

Sed quia boc fecundum congruitatem ,. & non

fecundum mecffitatem eft intelligendum , — Gregorius in

u

jj

ing

.E])Z'fï.

DISPUTATIO V,.

pEf

$98

itegi

Epifl. ad Aug. l. 1o. c. 10. dicit : Quod talis eft fuo ju-

dicio relinquendus.

Si vere mon amor procreande fobo-

y4nt

jfinis

lis , fed voluptas dominatur in opere , ut ibidem Grego-

rius fubdit , tunc probiberi debet , ne accedat ad boc Sa-

i.

eramenium,

QU

Ita S. Thomas , qui ingenio docili

fufficit.

nifrett

lu

UJERITUR 5. Anmulieri patienti fluxum

ioin!

fanguinis, aut tempore menítrui, confulendum

fit, ut ab Euchariftia abftineat?

fnt, ]

REsPONDEO.

Id quidem affirmant Suarez ,

tempo

& Granadus , nifi caufa communicandi urgeat.

4 dl

Id tamen permittit Lugo , Henriquez , Dica[lillo,

/m [7/

& alii communiter.

Cenfeo ; hoc non effe con-

tiligui

fülendum mulieribus , accedentibus tantum ex

wiiif

confuetudine, & afferentibus perpetuo eadem

pin

peccata venialia externa fatis deliberata.

Econ-

8il f

tra permittenda eft communio non obftante hoc

C5 f

tcülüm

defe&u naturali feeminis valde devotis & exem-

plaribus , dummodo fe debite premuniant, ne

tri Ca

per fluxum irrogetur templo irreverentia , &

jtere t

aliis per tetrum odorem ejusmodi humorum

(oli.

it: n

moleftia in Ecclefia.

UJERITUR 6. An peccet venialiter, qui

Wrgum

accedit ad Euchariftiam non loto ore, facie , ma-

I , t

nibus?

hm

REsPoNDEo. Nifi excufet fufficiens caufa,

;*em'rmeä

approbabilisà Deo,talispeccat venialiter. Quia

V ttuty

debetur huic Sacramento mundities & reverentia

C

tanta, quanta faltem exhiberetur in adventu ma-

fsj

]ta Granadus , &

gni principis in hofpitium.

QUi

Leander.

Accedit, quod ore non loto à poni-

lt f

tentibus confeffario fepe creetur magna mole-

tfyr i

ftia, &abbreviandi neceffitas , quantum falva

p

inte!

vl

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR,

spo

L

^

integritate Sacramenti fieri poteft. Coxrrn-

'M'm, j

MATUR ex Serm. 244. S. AvGusTINI.

Eru-

VW

befcimus ac timemus

/

Eucbm*ijiz'am manibus f)rdidis

'MJ

tangere.

gEDwx Jj

QuvxzRiTUR 7. An Euchariftia licite mi-

niftretur Energumenis ?

ii fiï.:

RESPONDEO.

Miniftratur licite, dummo-

Mi

do in Ecclefia & fumptione Euchariftie quieti

fint.

Íta obfervat praxis Ecclefix jam à primis

m

temporibus.

Concilium Arauficanum l. Can,

!

(

I4.ait: Energumenijam baptisati, [i de purgatione

B

fua curent , & fe follicitudine Clericorum tradant ,. mo-

Ht

mitisque obtemperent, , omnimodo communicent , Sacra-

Wi

menti ipfius oirtute vel muniendi ab incurfu demonum ,

Qu

quo infeflantur , vel purgandi , quorum jam o[lenditur

w

ita purgatior.

Profper AAquitanicus l. 4. Predi&tion,

fiand

C.6. feualius author illiuslibri refert infigne mi-

lm

raculum, quomodo puella per applicationem fa-

crati Calicis, dum particulam facrate hoftie tra-

un':zf.,aj

'

Et Caffianus

jicere non potuit , liberata fit.

| n

"

Collat.7. C.29. & 3o. de energumenis fcribens

ait : Communionem facrofantam eis à fenioribus noftris

1

l

m

f

M

j

munquam meminimus interditkam ; quinimo fi po[Jibile ef-

! fidi

fet , etiam quotidie eis impertiri eam debere cenfebant,

"d purgationem enim ac tutelam corporis animaque per-

M]lh

j

venire credenda efl , qu& eum , qui infidet [piritum , ve-

J

lut exurens fugat incendio.

Hhc namque modo curatum

j t

€? Abbatem ndronicum nuper afpeximus ,. aliosque

v

ob

quamplures, Concilium vero ELIBERITANUM,

TM

quod Can. 29. vetat dari communionem Energu-

menis, folurg loquitur de illis , qui a&tu exagi-

Q ape

mi 9n

tantur à deemone, ita ut varia indecentia agant,

T

v. g. proferendo blafphemias in Deum aut ex-

AU

in

Pp4

exfpuen-

pE

605

DISPUTATIO V.

fpuendo in divina.

'Timendum enim , ne etiam

eoiti

ipam

Euchariftiam exfpuant.

QUAZRITUR $8

An aliquando conftitütus

in peccato mortali poflit fumere Euchariftiam

.

munil

fine confeffione, attamen eliciendo contritio-

nem?

quoel

RrEsPoNDpEO Affirmitive.

'Tunc videli-

RV

cet ,quando non poteft haberi confeffarius, & ur-

T

Id docet Conci-

get neceffitas communieandi,

quia

