Nifi manducaveritis carnem filii bominis,

IN

, & biberitis ejus fanguinem , non babebitis vitam in

II

ii

(

.,vobis : quemadmodum autemn imanducetur caro Cbrifli,

j ;

, quomodo. bibatur ég /anguis ejus, morunt illi, qui

jU

»» [unt. facramentis ceieftibus influuti. Serm. 95. de

dutl

[

Magdalena.

"i

2.

um d

,. Mulier , que fanguinis fluxum patiebatur , teti-

&tQ

D

»» git veftimentum Chrifli, & fanata ef?, €9 ab anti-

Mi

p

Mifwi, qui quotidie cor-

ll

, quo e[t abfoluta launguore.

,pus Domini tra&amus , €$ fumimus, & a nofitris

VU

, oulneribus non curamur : non Cbriftus infirinantibus,

I

h

,, fed fides deef? 5 nam wmulto magis in nobis wanens . po-

1036 0

, terit oulneratos curare , qui latenteim mulierem pra-

m

, teriens füc curavit. Serm. 33. de hemorroiffa.

XXXIV.

DiO N Y.S I B.

I

Seculo quinto.

dingi

Opera, quae adfcribuntur Dionyfio Areo-

d

E;'.!ïfy

pagite, omnium confenfu ad minimum debent

adícribiauthori, qui vixit ad finem fzculi quin-

Trty

ti : fic habet.

Jf

1. Lib. r.de Collefti Hierarch. cap. 1. , Hier-

55

archiam noftram figuris corporeis, variisque

AU

$5

formis diftinxit, ut pro captu noftro fimula-

, cris illis ad rerum minime figuris adumbrata-

d

,Trum fimilitudinem efferamur: nonenim mens$

,, noftra ad celeftium contemplationem excitari

i

[j

» poteft, nifi rerum corporearum fibi notarum

» przfidio utatur, cogitans pulchritudinem, qux

, Videtur,

!

DE.EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI,

159

, Videtur, fimulacrum effe occultze pulchritu-

,»Gdinis, & divine Euchariftie perceptionem

J

F trlansülbftantiationis Jefu in nos, zv vzc G-

H

»7XTZ7$

£U 496 AS

Íag MSTa a

Vav , 776 lz8 ueracíac.

!

Lib. 2. de Ecclef. Hierarch. cap. 9.

5»dbu-

, chariftie facerorum omnium perfe&ivas :

,500-

$5 TEXec ltT a Gze Ex u EAslas.

, lbid. Pontifex ini-

,tliatum ducit ad fanctiffmam Eucharifciam,

1v

, eumque myfteriorum, quz perficiendi vim ha-

E

bent, participem facit: mo vsAscix

0Y AUSIEAQV,

,; Dein. Sed o tu divinum, fan&iiümumque Sa-

"

»cramentum, difcooperi cenigmaticas veftes,,

»que& fymbolice tibi circumjacent, & perfpi-

, cue nobis oftendere, & mentis noftre oculos

,» pura luce perfunde.

MR

lii

XXXV.

S"ED O LIUS

Lib. 4. Pafchali.

Corporis atque

Sanguinis ille füi poftquam duo munera fanxit,

iO d

"dAtque cibum potumque dedit, quo perpete nunquam

il

m (l

ij Vv

Efuriant, fitiantque anime frne labe fideles &c.

Fonte vena[centes membris &? fanguine Chrifti

Ve[cimur , atque ideo templum deitatis babemur.

t

XXXVI.

L

r

CLAUDIUS MARIUS VICTOR.

Q Ui

W

In Genefin. lib. 3.

j

Libamina Chrifli,

malt

Cujus de manibus fumens Ecclefía corpus

1

Vivificum panem , celefTi pota cruore eft.

d

VM

XXXVII.

y"

E

160

DUI-SSPPLPOpUA p o

I.

XXXVII.

SALYVYIANUS

6l

Lib. 2. ad Ecclefiam.

Siudei manna manduca-

verunt , nos Cbrifium; Sfudei carnes avium , nos cor-

l ln

pus Dei.

s lia

spnül,'

XXXVIIIA4

o orib

VICTOR UTICENSIS.

s

"Irriani

gt &

. Lib. r. de Perfecutione Vandalica.

tempore, quo Sacramenta DDei populo porrigebantur, in-

.äenïqfa

f

troeuntes maximo furore corpus Cbrifli & [anguinem

q

pavimento fparferunt , & illud pollutis pedibus calca-

verunt.

Eclib.3. Prater alius metuens ne fidem ne-

wq'

T 0C

garet , clamabat : iNon ita juravimus im Chriflo :

ieit

füper corpus ejus & fanguinem juravimus , ut pro eo

a

patiamur.

t m

XXXIX. -

AAE C

ALCIMUS AVITUS.

st

, Qetdum

NU

Ergo agnofce tuum in nobis Cbrife cruorem,

»00

"Atque tuos educ /Egypti e carcere feroos,

BU

Et quocunque loco f(an&kus ma&aberis agnus

qip

Inque cibos fanttum porrexerit boflia corpus

gt

Chrifle tuum , non attingat tua dextera vindex,

A l agu

M

In vite novitate tuum fac fumere corpus

,l

Et facrum eterni calicis potare cruorem.

]m'w-

Lib. 5. de tranfitu maris rubri.

Cap. 1o.

nb

wmühn

XL.

l AW

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 1161

Xl

GREGORIUS MAGNUS,

V,

Szculo fexto.

LT

[

1. Hom. 14. in Evang.

,,bonus paftor ani-

,mam fuüam ponit pro ovibus fuis: fecit, quod

1Uonuit, oftendit, quod juffit: bonus paftor

» pro ovibus animam. fuam pofuit, ut in facra-

, mento noftro corpus fuum & fanguinem ver-

,teret, & oves, quas redemerat, carnis fuae

HUI ,

, alimento fatiaret.

Et hom. 22. Quid fit fan-

TRU

.,guis agni, nonjam audiendo, fedbibendo di-

», diciftis: qui fanguis fuper utrumque poftem

m

. ponitur, quando non folum ore corporis, fed

J

,»,etiam ore cordis hauritur; in utroque enim

L

, pofte fanguis agni eft pofitus, quando Sacra-

,; mentum paflionis illius cum ore ad redemptio-

,:nem fumitur, ad imitationem quoque intenta

. mente cogitatur, nam qui fic redemptoris füi

,fanguinem accipit, ut imitari paffionem illius

,, necdum velit, in uno pofte fanguinem pofuit,

, Et edent carnes noé&te illa affas igne : in nocte

"

,» quippe agnum comedimus, quia in Sacramen-

»to modo Dominicum corpus accipimus: fed

k

"

»Qquid prodeft corpus. & fanguinem illius ore

?

».Percipere, & ei perverfis moribus contraire?

i

, carnes agni cum lac&tucis agreftibus funt com-

, edende, ut cum corpus Redemptoris accipi-

,,Inus, nos pro peccatis noftris in fletibus af-

,» fligamus.

m

2. Lib. ». Dial. cap. 37-

, Exitum fuum Do-

,, minici corporis & fanguinis perceptione mu-

L

D. Zimort Tra&i.de Eucbariftia.

», hivit.

DISPVUTATIO,I.

p

162,

h

,Aivit. Et cap 24. Dominicum corpus cum

st

,emuD

,magna reverentia fuper pe&us ejus ponite.

y u

Vi

, Et lib. 3. cap. 3. Cum ei Dominicum corpus

,in os mitteret, illa diu muta ad loquendum

ji 2

i

J

tij

,lingua foluta eft. Et lib.3. cap. 36. Rimis

, itaque patentibus mare ufque ad füperiores ta-

ypete

hs d

, bulas implevit navem, tunc turbati corpus &

, fanguinem Redemptoris acceperunt. Et lib.

i M

ingii

»4. Cap. 58. Debemus quotidianas carnis ejus

, & fanguinis hoftias immolare , hec hoftia mor-

: n

,tem unigeniti reparat, quilicet jam non mo-

i an

um

,ritur, tamen pro nobis iterum in hoc myfte-

,,rio immolatur; ejus quippe ibi corpus fumi-

m

|

,, tur, ejus caro in populi falutem partitur, ejus

Ed

hi

:

, fanguis non jam in manus infidelium, fed in

:Wf

,ora fidelium funditur: quis habere dubium

tj

,poffit, in ipfa immolationis hora cclos ape-

p

,,riri, in illo myfterio Angelorum choros ad-

fii, 6

, effe, terrena celeftibus jungi, unum ex vifi-

W at

», bilibus & invifibilibus fieri ?

tj o

3. Epift. 64. ad Joannem.

, Orationem Do-

M tj

, minicam ideo mox poft precem dicimus, quia

ffün;

tri od

,; mos Apoftolorum fuit, ut ad ipfam folummo-

» doorationem oblationis hoftiam confecrarent:

lioni

,; & valde mihi inconveniens vifum eft, ut ipfam

ldu

, .0rationem, quam Redemptor nofter compo-

r

;» füit, fuper ejus corpus & fanguinem taceremus.

Wipjr

LT

XLI.

nj

EUSEBIUS GALLICANUS.

1 Elmïi

]

!

Prodierunt Homiliz 56. apno 1575. fub no-

ln

mine Eufebii Emifleni: eas poftea Baronius ad-

fcripfit

DE EXISTENTIA HUJUS SACTAMEMTI. 163 [

J t

fcripfit Eucherio Lugdunenfi; acden q» reme

D

lius expenfía Eufebio cuidam Gallicano

Oudi-

NO[ l

nus eas vindicat Faufto Rhegienfi, teftatus Ho-

WMm

miliam de Pafchate 5. alicubi habere nomen Ifi-

ij

"A

dori: cujufcunque demum fint , videtur certum,

m

eas pertinere ad tempora primitive Ecclefie, de

üy

2

W

quibus agimus.

Itaque homil. s. de Paích. fic

habet: Recedat omne infidelitatis ambiguum . quando-

T &

quidem qui auibor efl muneris , ipfe etiam e[t teffis ve-

J

100 f

ritatis : naminvifibilis Sacerdos vifibiles creaturas in fub-

fLantiam corporis &* fanguinis fui verbo [uo fecreta pote-

Tf

flate convertit , ita dicens : Zdicipite && edite ; boc eft

sf

enim corpus meum : C fanttificatione vepetita : Recipi-

I s

te & bibite , bic eft fanguis meus.

Ergo ficut ad nu-

L

tum precipientis IDomini repente ex nibilo [ubfliterunt

d

ln

excelfa celorum , profunda. flu&uum , vafla terrarum ,

MY

T

pari potentia in [piritualibus facramentis verbi pracipit

d

virtus, éy fervit effe&us : mec dubitet quifquam prima-

D

TT

tias creaturas mutu. potentie prefentia majeflatis in Do-

mini corporis tranfire po[Je naturam , cum ipfum botni-

Wi

it)

nem artificio cele[lis; mifericordie xideat. corpus Chrifti

TU

(

n

effe&hum : ficut autem quicunque , ad fidem *veniens

Qlürt).

ante oerba baptifmi adbuc in vinculo efl veteris debiti ;

bt

&tf

bis vero commemoratis mox exuitur omni fece peccati :

AU.

Ji

ita quando benedicende verbis celeftibus creature . facris

tj

"Altaribus imponuntur , antequam invocatione fummi Nu-

AU

winis confecrentur , fab[lantia illic eft panis & vini; poft

verba autem Cbrifli Corpus &? Sanguis eft Chrifli : quid

mirum autem efl, fiea, que creare potuit, po[ft crea-

ta convertere ?. imo fam minoris videtur. e[Je miraculi ,

Sl

fi id, quod ex mibilo agnofcitur condidifJe jam conditutm

r

in melius valeat commutare.

Qp

L2

XLII.

r

DiS.PulrXTLO L

p

164

. XLII.

J

(

ISTD ORU S

n

Seculo feptimo.

gc.16

I.

» Jllic pecoribus immolatis carnis & fanguinis bo-

ll

» ftie offerebantur , bic facrificium carnis & [anguinis

gt

» Chrifti offertur.

De different. fpirit. n. 28.

i Ü

2.

;,»m E

, Chriflus adbafit uxori

fue , idefl , fantte Eccl?-

: u

d i

»,fie, ut e[Jent duo in carne una : vocatur Eva «ita

» €? mater vivorum , que de viri fui latere fumpta e/t ;

n

» & Dominus dicit : fi quis non manducaverit carnem

E

, meam, Cg biberit [anguinem meum , mon bábebit in fe

1

, Vitam.

In Genefim c. 3.

3.

li

», Habet magnam «ocem Chrifti fanguis in. terra;

u Mi

.

,,Cum &0 accepto , ab omnibus gentibus re[bondetur ,

i G

,. hmen : bac efd vox clara fanguinis Chrifli , quam

"m

, Janguis ipfe exprimit ex ore fidelium eodem fanguine

Ti r

, "edemptorum, In Genef. cap. 6.

m

:

i

ij

|

»» fer þinguz's panis ejus. — Afer Chriflus efl ; cu-

»» jus panis pinguis fa&tus eft , caro [cilicet ejus , que eft

tf

! nl

»» 6fca [anctorum.

In Genef. c. 31.

5.

! fj

"JE*AJMS, |

», Quod ait de /dgni illius efa , omnis alienigena

,. nion. comedet ex eo ,. boc de Cbriffi Corporis Sacramen-

(

LT

, t0, cujus Zdenus ille figuram obtinuit , proprie tene-

, tur foriptum ,. cujus Corpus & Sanguis ve[ci pracipi-

ï'*'*«xï!f;fz

»tur in Ecclefia,

In Exod. c. 15.

V

hn

TW

6. Chri-

DE EXISTENTIA HUJUS SA(-ZRAMENT[. 165

6.

» Chriflus de corpore & fanguine füo inflituit facri.

5, ficium. fecundum ordinem. Melcbifedecb.

In lib. r.

Reg. c. 16.

á

t

uarta Oratio in Miffa infertur. pro ofculo pacis ,

lci

», Ut cbaritate owmes reconciliati invicem digni Sacra-

Hl LB.

, ento. Corporis €$ Sanguinis Chrili confocientur ;

, quia non reci*it. di[fenfionem Cbrifli indivifibile cor-

m

,fus : quinta infertur illatio in fanttificatione oblatio-

lus

!

,, fis : exbinc fexta fuccedit confirmatio Sacramenti , ut

n

»,0blatio que& Domino offertur ,. anttificata per Spiri-

Dui

» tum Santtum corpori Cbrifli & fanguini confirmetur.

Ml

Lib. 1. de offic. Ecclef. c. 15.

18.

INon jam voitkimas judaicas credentes. offerunt , fed

!u um,

quales Melcbifedecb immolavit , idef , panem &j vinum,

[il

quod eft Corporis &? Sanguimis Domini veri(fimum Sa-

j

cramentum ;; de quo Dominus dixit : Qui manducave-

nju

vit carnem meam : &c. cujus [acrificii Sacramentum in

Salomone monflratur : Sapientia propofuit men[am fuam :

&c. Chriflus ergo con[lituit. [ibi Domum facrofanttam

Wi;' h

Fcclefiam , in qua mattavit füi corporis boftias , in. qua

mifcuit oinum fui Sanguinis in calice Sacramenti Divi-

T

ni, müttens Zpoflolos ad omnes gentes, dicens; veni-

te , comedite panem meum , & bibite oinum, quod mif-

cui vobis , id efl, fan&ti corporis efcam fumite , €9' po-

j

culum fanguinis [acri percipite , cujus quidem gratiam

m

quia judei non meruerunt , tollitur illis vetus Tftamen-

upn'e [

tum, redditur nobis novum , conceditur nobis falutaris

aj

cibi gratia , &? poculum fanguinis Cbrifi.

De Gen-

tium vocat. c, 26.

L.3

9. Di-

6/'

!

166

D'rSPIrTXAÀTIO'-EL

fact

553] üt, |

3Difcipuli corpus & fahäuinem Domini non accepe-

Pj

vunt jejuni ; ab univerfa autem Ecclefia nunc a. jejunis

gidin|

femper accipitur.

Sic enim placuit. Spiritui. San&to per

TT

4dpo[lolos, ut.in bonore tanti. Sacramenti jejunum in os

Chriftiani Dominicum corpus intraret : panis enim,

eron

n feci

quem frangimus ,. corpus Chrifli eft , qui dicit : Ego fum

panis vivus : vinum autem [anguis ejus efl , & boc eft,

ia

quod fcriptum eff , ego fum vitis vera : dicunt aliqui ,

nifi intervenijente aliquo peccato , Eucbarifliam quotidie

J

accipiendam : quod quidem bene dicunt ,. i boc cum, Re-

ligione & devotione , & bumilitate fufcipiunt 5 ne fiden-

Vil

do de ju/titia fuperba prefumptione id faciant : ceterum

fi talia funt peccata , que removeant ab altari , prius

agenda penitentia e[L, ac fic deimde boc falutiferum me-

dicamentum f[ufcipiendum.

Qui enim manducat indigne

tD

&c. Ceterum fi tanta non funt peccata , non fe debet a

N

medicina Domini corporis feparare , me dum forte diu

N

ab[tinens probibetur , a Chrifti corpore feparetur ; mani-

A

feftum eft enim, vivere eos , qui corpus. ejus attingunt.

Conjugatis autem ab[linendum e[t a coitu : relegamus

libros Regum de panibus propofitionis : tantum eft inter

M

inter panes propofitionis &? corpus Cbrifli , quantum in-

ter corpus &? umbram , inter imaginem && veritatem ,

T

inter exemplaria futurorum , €? ea ipfa, qua per exem-

plaria figurabantur. Lib. 1. de offic.c. 18.

IO.

»» Presbyteri þræfunt Ecclefüis Chrifli , & inconfe-

;, Gione Divina corporis 9 fanguinis confortes cum Epi-

la

»» [copo funt : lib. 2. deoffic. cap. 7.

Et Epift. ad

M

WT

», Luidfred. — d Presbyterum pertinet Sacramentum

»» corporis &$. [anguinis Domini in altario conficere.

E.

s

]i

Hac

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTL r67

Hzc teftimonia fufficiunt, ut cuivis manife-

L

ftum fit , feculo 4. & 5. indubitatam fuiffe to.

]1

tius Ecclefiz fidem de prefentia Corporis Do-

I

minici in Euchariftia; cum ergo Do&ores fzcu-

d

li 6. 7. 8, 9. preffe fequi confueverint Patrum

anteriorum fidem , füperfluum duco , fequen-

i,

...

1]

tium fculorum ufque ad tempora Berengarii hac

in re accumulare teftimonia.

lu

!

! ïw.'«.;i;

nj

DISPUTATIO Il

Vi

t

De materia , forma ,. & alis partibus Sacra-

NU

TU WU«

menti Fucbariffie.

lu

n hac Difputatione Queritur

hii

I

Jur]

1. Quenam fit materia hujus Sacramenti ?

2.

Quenam fit forma hujus Sacramenti ?

lr t

D.j

3-

Quenam fint alie partes hujus Sacra-

TU

menti?

wit

4.

Utrum verba forme proferantur recita-

Min

tive vel authoritative?

[I

arniti

Utrum aqua vino admixta tranfeat im-

n

mediate in fanguinem Chrifti ?

QUJESTIO I.

j

unDi

2 Quenam fit materia bujus Sacramenti?

jl

OTANDUM I. Duplicemab authoribushuic

Yi

Sacramento affignari materiam ; remotam vi-

M

delicet, feu iran[zuntem , ex hujus converfione

L 4

fub-

168

DISPUTATIO I

gt

fübftantiali Corpus & Sanguis Chrifti in hoc Sa.

j

cramento prafens ponitur.

Altera materia eft

Mllmu

proxima. (eu permanens, ex qua tanquam parte in-

j m

exiftente hoc Sacramentum coníftat.

In hac

g m

(l

quzftione tantum eft fermo de rmateria remota

feu tranfeunte.

g

NorANDUM 2. Triicum,feupanemtriticeum,

sf

In ftri&ta

uj

poffe fumi firidie, & large , feu late.

fignificatione fignificat determinatam fpeciem

j pl

al

frumenti, diftin&tam à filigine, farre, & [pelta , &

bordeo, Inlata autem fignificatione fignificat idem

qinit, 4

ia

ac frumentum , quod eft genus ad varias frumen-

torum humano communi ufui pro pane ufuali

FE

fervientium fpecies.

e a

.Dixrt, bumnano communi ufui fervientium pro

at

pane ufuali.

Per hos terminos intelligo ufüm

ithd,

non folum pauperibus, fed etiam non pauperi-

FE

bus communem ; qua de caufa à plerisque hor-

Eu

deum diftinguitur à frumentis, & panis hordea-

H

!

ceus excluditur à menfa communi agricolarum,

Q di

ac civium non valde pauperum in plerisque re-

AC

gionibus.

Qu enj

Dico.

Materia Sacramenti Euchariftie eft

quta

panis iriticeus, late didtus & vinum de vite.

It

PRonATUR 1. ex Concilio Florentino , ubi in

It

-JDecreto Unionis hic conclufio eft in terminis defi-

L Tij

nita his verbis.

Tertium efl Euchariftie Sacramen-

bj

tqm , €ujus materia efL panis tviticeus ,. & vinun c]e

ho

«vite

af

PROBATUR 2. Authoritate Miffalis. Roma-

';E,ua] [

ni, juffu Concilii Tridentini reftituti , & à S.

j Rn

Pio V. ac CLEMEN TE VIII. recogniti.

Ibi

D

de defettibus in. Miffa occurrentibus Tit. 3. num.

3 Tn

T. fic

DEMATERIA ET FORMA &é. HüJ: SACR.

169

li

I. fic habetur : Si panis non fit triticeus, *vel f triti-

"E li

Jf

j

ceus adwixtus fit ganis alterius generis in tanta quanti-

lil J

tate, ui non maneat panis triticeus , *el fit alioquin cor-

hi

vuptus , non conficitur Sacramentum.

d)

CorLriciTUR Ll Non effe materiam ido-

neam confecrationis panem confeCtum ex radici-

N ity

li

MY

bus aut fru&iibus arborums vel ex /eguminibus ; v.

g. examygdalis, caftaneis, nucibus, glandibus,

fabis, pifis, cicera, lentibus. 2. nec effe mate-

IW»

riam idoneam confecrationis panem confectum

X

ex bordeo, orima , avena, wülio, frumento iwrcico.

f'pty

Hec enim omnia non veniunt nomine panis tri-

TU

ticei. 3. nec effe materiam idoneam panem fü-

ba&um aquis artificialibus vel aliis rebus liquidis

v.g. oleo, butyro, lacte, vel ovis , faccaro &c.

d

Ratioeft, quia hec omnia non veniunt fimplici-

k

j

ter nomine panis triticei. 4. nec effe materiam

Mu

q

idoneam ma[Jam adbuc crudam , vel elixam, aut fri.

n

xam.

Quamvis enim in confideratione phyfica

It

non differant effentialiter a pane triticeo, diffe-

tiqe:

runt tamen fpecie in confideratione morali; ne-

que enim , fi herus petat panem , famulus ap-

"

portabit placentam, aut libum. 5. neceffe ma-

J

teriam idoneam panem permixtum materic hete-

, i

rogenez in magna quantitate, v. g. hoftiam ru-

ul

bram cinnobero permixtam.

Ratio eft; quia ex

immt.

eapermixtione illud mixtum perdit in eftimatio-

s d

ne morali nomen panis triticei. Ó.nec panem ex

"hnylo feu zmydo ((tótb), quia Amydum non eft

j w

farina, fed füccusalbusex granis tritici aqua ma-

u

ceratis expreffus.

CoLLIGITUR 2.

Non effe materiam ido-

i !

neam confecrationis 1. liquorem ex pornis , piris,

n

J

malo-

L5

170

DISPITATIO.IL

quut

malogranatis &c. expreffüm. ». neque vinum myrr-

"m

binum, velaliud artificiale. 3. nec vinum aduflum,

s.

4. nec agrefíam , feu füccum ex uvis immaturis

, lt

expreffum. 5s.nec füccumintra uvas contentum.

win

6. nec vinum in pane imbibitum. 7. nec /oram,

1ifi

feu vinum acinarium , quod ex acinis jam ex-

(61]

preffis füperfufa denuo aqua fecunda vel terna

DN

viceexprimitur. 8. nec /apamfeu defrutrum , quod

antitte

confiftit in mufto ad dimidiam, tertiam, vel

PUEI

quartam partem deco&o. 9, nec vinum aroma-

100j

tibus in magna quantitate conditum. 1o. nec

Atente.

acetum ex vino.

Ratiohorumomnium eft, quia

iln,

non veniunt fimpliciter nomine vini in «ftima-

& hu

tione morali.

ET

COLLIGITUR 3.

Idoneam materiam con-

a.

fecrationis effe 1. panem ex farre , feu varre , fern;

LU

imo etiam ex /pelta, feutritico fulvico , Cpelten,

ET

Soündef, Syündelform, quod genus frumenti in

um

1

Suevia adhibetur paffim loco tritici. 2. panem

EY

ex filigine , feu fecali , $Rocfet quod genus Ar-

rimiu

sERTUS M. Layman, Gobat , Haunoldus , Illfang,

V

& plures alii füfficere exiftimant , quamvis fa-

kie,

tendum , hos terminos non habere conftantem

1l

notionem, fed ab ejusmodi authoribus non nun-

lity

quam confundi cum fpelta. 3. panem tam fer-

&

mentatum, quamazymum ; quia uterque fimpli-

At

citer venit füb nomine panis, etiam ufualis.

CorrLriTUR 4. Idoneammateriam confecra-

tionis effe 1. quodlibet vinum cujuslibet regio-

nis, five fitalbum, five nigrum. 2. muftum vi-

um

ni, quia fimpliciter venitnomine vini, licetac-

Wm

cidentaliter imperfe&i.

Ita colligitur ex C. cum

fetin

amne crimen , dift, ?. de Confecer. ; exhabetur expret-

DI

e

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. 171

M y

fe in Miffali Romano de defettibus. n.4.. $. vinum

li l

D

fugiens, feu aliquantulum acefcens.

Ratio eft,

quia, ficut homo incipiens mori eftadhuc homo,

lihy

tltn

ita etiam vinum, acefcens parum

per, eft adhuc

vinum.

L

W

CorLrGrITUR 5. Quenam fint materize du-

bie. Sic materia dubia erit r. panis in notabili

LEU

iam, !

quantitate cum materia heterogenea mixtus;

IU

2. panis aqua rofacea vel marina fubactus. 3 vi:

num congelatum.

Quamvis enim pro materia

h

fufficiente habeant IN NocENTIUS, hngelus,

AT

Syloefler , Sotus, Suarez, Vafquez, Layman, di-

iline

ca[tillo, Petavius , Maflrius , & alii , Ledefina. ta-

men id non improbabiliter negat ; cum glacies

man

non veniat nomine vini in confideratione mora-

"xm]

li. 4. vinum ex uvis paflis, foliscaloretoftis, &

lt

Ij

affufa aqua calida denuo repletis.

Quamvis ea

tanquam materia valida utantur Sacerdotes Zbif-

m

dU d

finie , eo quod vinum ad eas regiones deportatum

ob nimium caloremloci nimiscito acefcat. Uvae

li

j

tamen tantum in aere frigido vel umbroco ap-

penfz , ficque fenfim ficcate , & in alias regio-

Yirr

m

nes deportate habentur pro fufficienti materia ,

"

fiin aquam immiífe fontanam iterum intumef-

n i

cant, ac exprimantur.

Sic enim fubftantia vi-

J

pl

nicenfetur effe confervata. .5.

. panis hordeaceus,

11

$*

-

t

Solvuntur Objectiones.

[

nv

OniciTUR 1. Nec ex inftitutione Chrifti,

t

nec ex traditione fufficienter probatur , quod de-

terminate panis triticeus fit necefíaria materia

(

Confecrationis, ant. prob. ex eo, quod Chriftus

:expff'

ad-

172

DISPUT*A'Tf'O It.

n

adhibuerit panem triticeum , nonfequitur, eum

jgai

qni

effe materiam neceffariam.

Ergo ant.prob. ex eo,

h,

quod Chriftus adhibuerit vinum rubrum , magis

idoneum ad reprefentandum fanguinem , vel a'-

(yri

bum, non fequitur, neceffarium effe vinumru-

g eomi

brum, velalbum.

Ergo etiam ex eo, quod

'nmuniq

g

Chriítus adhibuerit panem triticeum , nonfequi-

tur, eum effe materiam neceffariam. 2. Non e(t

n

certum ; Chriftum ufum effe pane triticeo.

Er-

l jïne [am

go.ant.prob. Non eft certum ; Chriftum celebraf-

g

qpna

fe Pafcha Judaicum, in quo adhibebatur panis:

Azymus, pro cujus materia magis fervit triti-

z

ausal

cum. Ergo nec eft certum, eum effe ufum pa-

ne triticeo.

3. Ipfemet Chriftus & Apofto-

tahhre

sl

li ufus eft pane ufuali hordeaceo , & quidem

ut prefigurativo panis Euchariftici.

Ergo. ant.

Prilct

T

prob.Joannis 6. ubi Chriftus occafione mul-

tlX

tiplicationis duorum panum hordeaceorumlon-

RT

gum fermonem de Euchariftia habuit , Chriftus

h1

ad PuiLiPPUM dicit, unde ememus panes , ut man-

Aromen

ducent bi? dicitei ANDREAs : Efl puer, qui ba-

bet quinque panes bordeaceos.

"Accepit ergo Sfefus pa-

(utito

droum

nes, €9 diftribuit.

Collegerunt ergo duodecim copbinos

fragmentorum ex quinque panibus bordeaceis. ---- Sfefus

fitci

Pri

dixit: Quaritis me ,. quia manduca[lis ex panibus , &

faturati eflis. . Ex his patet, etiam panem hor-

hi

deaceum, eíffe pariem ufualem. 4. Quando Apo-

Wefi

ftoli confecrarunt in conviviis noéturnis, ficut

E

PAurLUus r. Cor. r1. vel Chriftus poft Refurre-

n

&ionem in diverforio coram duobus di(cipulis

L

euntibus in Emaus, Luce 24. non eft verofi-

mile, quod ubique in itinere vel in carceribus

A

x

)

repererint panem triticeum.

: 5. In primitiva

u

EÉu-

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

173

lf, eU!

Euchariftia pro confecratione adbibebatur panis

.em

communis etiam pauperum.

Sed non eft vero-

l ngi;

N

fimile, eum femper fuiffe triticeum. ant.prob. ex

|

D. Cypriano; qui increpat feeminam divitem ,

ln

quod communicatura nullum panem offerat, fed

j

communicet ex pane à pauperibus oblato. .o-

As

cuples es , inquit l. de opere 6 Eleemofinis ,. dives

i onyi

e$, & Dominicum celebrare te credis , que in Domini-

Q i

cum fine facrificio oenis; que partem ex facrificio , quod

ab |

pauper obtulit ,. fumis.

6. Ne quidem unicus tex-

lp

tus ex primis fzculisadduci poteft, ex quo pro-

Mi

betur neceffitas panis triticei.

Ergo gratis hec

ij

neceffitas adítruitur. 7. Poteft dici, quod Con-

lo

cilium Florentinum tantum fuerit locutum de

qiim

materia fufficiente , non de materia nece[Jaria hujus

,

Q

Sacramenti.

Ergo etiam ex Concilio Florenti-

t m

no nihil probatur.

um

REsPONDEO.

ia

t

AD r. tr. a. n. c. quia füppono ex di&is de

Sacramentisin genere dif5. ?. quod Ecclefia habeat

a

i

à Chrifto poteftatem, determinandi materiam &

formam Sacramentorum quoad fpeciem infimam.

w

zi

,

Hinc dico ; panem triticeum pro materia necef-

faria fuiffe determinatum ab Ecclefia.

ii

od

ÀD. 2. 3.4. & s. eodem modo refpondeo tr.

j

ant.n.c.fuppono enim , Ecclefiam habere po-

teftatem determinandi materiam & formam Sa-

; It

Lt

cramentorum quoad fpeciem infimam.

Potuit

J(ipi!

ergo Ecclefia determinare panem triticeum pro ma-

v

teria neceffaria Sacramenti Euchariftiw , — faltem

od

indire&te, in quantum non habet intentionem con-

fecrandi in alia materia, prout ex INNOCEN-

TIO

I

|

174

DAIIS2BE USESAOT AIESORPTE

]' u

ynft

T10 V. obfervavi de Sacramentis in genere Difp.

2. q. 2. in obje&. 1. & refponf.

g

(sitC

A n 6. Refponderi poffet n. a. Conftatenim

I5 p.

ex A&is Concilii Chalcedonenfis affione 3. quod

jam eo tempcre, videlicet medio fieculo quinto,

ia

fuerit fenfus totius Ecclefie , panem triticeum

p fb

efTe materiam neceffariam Sacramenti.

lbi enim

gt

düttrirt

IscurRroN Diaconusin Libello adverfus Diof-

corum conqueritur; ejus avaritia fattum e[Je , ut in-

al

cruentum MifJc facrificiun in Lybia non offerretur , de-

nitr )

fe&tu fcilicet tritici, quod cum rarum effet , ab illo dio-

wit

[ioro maximo pretio divendebatur.

Verum hec re-

ii

fponfio non ett folida. In Concilio enim Chal-

ii

cedonenfi non fit mentio tritici , fed frumenti, quod

"TA

etiam pauperibus in eleemofynam dabatur. "Tex-

g

tusfic habet: 7anta perpetrare aufus efl, ut etiam

tll

m

frumentum, cirov ,. quod ab Imperatoribus. a[fignatum

eft Exclefüs Lybie propter. ariditatem illius provincie ,

ET

quia frumentum , eirov , ibi non nafcitur ,. inprimis ut

Mt,:

ex ipfo incruenta bo[Zia offeratur , dein. ut. peregrini &9

i

gauperes exinde babeant folatium , mon permitteret fufci-

Qd

pere &c. — Itaque refpondeo tr.a. n. c. dico enim,

trste

lianc materiam fuifTe determinatam ab Ecclefia.

Md

hritg

AD 7.n.a. quia Concilium Florentinum agit,

m

de illa materia, de qua prius, übi egerat deSa-

ltsn

cramentis in genere , dixerat : quorum fi aliquid

defit , mon perficitur Sacramentum. 9. Quiahoc Con-

l

cilium in eodem loco, dum enumerat materias

1ld V

aliorum Sacramentorum , non loquitur de ma-

fuïklm.nv[:

teria fufficiente , feu accidentali, fed de necef-

Ht

faria ac effentiali.

3. Quia Concilium in ipfo

uoad

Mi

cqntextu , dum pro materia confecrationis q

M

alte-

Bs

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

T7$

d

alteram fpeciem affignat vinum de vite , haud dubie

loquitur de materia neceffaria.

Mj

OBIICITUR 2. contra CORRELL. 3. D.

«

Thomas p. 3. q. 74. a. 3. ad 2. expreffe negat,

ex Spelta poffe fümi materiam Euchariftie ; fic

]

enim fcribit : Si qua frumenta funt ,. que ex femine

|

l

jen]

tritici generari po[Junt , ficut ex. grano tritici eminato in

J

!]

T

malis terrisnafcitur füligo , ex tali frumento panis confe-

^

l

Gus pote[t e[Je materia bujus Sacramenti.

Quod tamen

Tc'(la,l.

non videtur babere locum neque in ordeo, meque in Jpel-

D7

ta, neque etiam in farre , quod inter. omniae[t grano tri-

BI

T

tici fimilius. — Similitudo autem figure in talibus magis

videtur fignificare propinquitatem quam identitatem [pe-

i

ciei; ficut ex fimilitudine figure manifeflatur , quod ca-

t T

nis & lupus funt propinque [peciei non autem . ejusdem.

[

Unde ex talibus frumentis — que nullo modo poffunt ex

u

emine tritici generari, mon pote[t confici panis , qui fit

jnio,

debita 1nateria bujus Sacramenti.

2. Etiam filigo,

Mi

SRoc'en, non nafcitur ex femine feu grano triti-

"i

ci. Ergo juxta principium D. Thome etiam fi-

ligo debet rejici pro materia Euchariftiz. 3.Au-

j

thores fere omnes rejiciunt filiginem. — Ergo de-

I

ii

bet rejici.

4. Si fufficit filigo, etiam fuflicit

il

[

fl

hordeum, quia etiam hoc fervit pro pane ufua-

i

li; fed hoc non poteft dici.

Ergo nec prius.

ï

j

RESPONDEO.

gcCot

À D r. d. a. afferit hoc D. Thomas tanquam

maten

aliquid verofimile, c.tanquam aliquid firmum ac

d

en

certum. n.D.'Thomas folum dicit : videtur. Etideo

em

ex hoc modo loquendi apparet,eum paratum effe,

?

ad recipiendas probationes in oppofitum, quod

DI

ql

tan-

nempe genus Fritici per multas generationes

dem

DlSPUTAi'IO II

176

M h !

dem in alio climate & folo degenerare poffit in

j tl

farrem , & fpeltam.

Sicut enim /Ethiops & Eu-

n

ropeus non differunt fpecie, licet non ftatim

qiii t

per unam &alteram generationem forma ZEthio-

r m

pis migret in formam Europzam, aut viciffim,

s

licet omnesab uno Noemo defcendant; ita con-

jPDia

tingere potuit , ex uno genere tritici diverfas

j5

Idem confiderare licet in di-

fpecies natas effe.

i [

verfis fpeciebus canum, plantarum , florum, ar-

a, 1

borum, fructuum, &c. qua fi femelex uno ftem-

PT

mate in diverfas fpecies divifz funt, nonftatim

T

per unam ac alteram generationem ab una fpe-

dorunt

cie in alteram tranfeunt.

IrsuwG obfervat,

hanc tranfmutationem ab una fpecie in aliam fa-

d

gj

cilius poffe fieri in principiis D. Thomz, inqui-

at at

bus accidentia producunt fubftantiam.

iponime

Ap 2. d. etiamfiligo non nafcitur ex tritico

lp 5.

ftatim per unam ac alteram generationem. c, per

iivee

plures fucceffive generationes & mutato climate

ac folo. n.

aup

RrzsPONDEO 2. Nos pro materia Eucha-

düminà

F

riftie tantum afífignaffe triticeum panem late

m

fumptum.

d

An 3.n.a. contrarium probat Gosaar in

Vr

fuo Zípbabeto Sacrificantium Cafu 2. num. 29. ubi

Vif

fic fcribit : Dico, me pro Germanis fentire cum duo-

bus Dottoribus Alemannis ,. Tannero & Laymanno , qui

i

fcribunt ,. nomine tritici intelligi cum [tri&te dittum triti-

i

cum , tum omne illud frumentum , quod proprie [Iritteque

LW

Mny

dicto tritico efl vel ob nature limilitudinem vel ob ufum

communem maxine cognatum ; ac proinde valide confe-

H

*

erari boflias tum & [pelta, . germanice Cyefemz Sertt,

SyincfebSvorn, nan à fligine feu fecali ,' germanice ,

Wilz!um,'i

L

ottl,

DE MAT. ET FOR. ALIISQ. PART. HlJ. SACR. 175

u POïJ

Rörn , feu SRodfen , imo 2 ücite utrumque , filigineum

Dps&

quidem , quando non potefl facile baberi aliud , ut notat

h

!

Laymannus ,. Tannero merito requirente cáfum urgentis

u

nece[Jitatiss ? fpelta autem etiam extracafum nece[fitatis,

l

&

ut teflatur mos Suevorum , ac noftrorum Conftantienfium

t

approbatus à Tannero. n. 101.

Veram judico vegulam

]

noftri P. Dicafrillo , qui &? ipfe in Germania fcripfit Ti

jl

4« d. 2. n. 19. bisverbis : Cum difficilefit , in bis fpecie«

IN

1l

bus frumenti difcernere, tum propter oocum incertam figni-

inoff

Ti

ficationem , tum . propter ipfas frumenti [pecies, ideo ex

u

communi e[timatione , €9 peritorum judicio cenfenda erit

apta , uel inepta materia pro boc Sacramento. — Igitur non -

l;

ATU

)

debet Germanus Sacerdos ducere fibi veligioni, fi in cafa

lumb

nece[fitatis urgentis curet pinfi boftias ex filigine , & mul-

to minus fi ex fbelta.

Hujusque P. Gobat. cui addi

j i

poteft GaBRi1EL BrEL, & plures alii antiquio-

res proximereferendi.

um

.

Ap s.n.maj. Quia Ecclefia videtur hordeum

pofitive exclufiffe à materia idonea Euchariftiz.

lo deo

Cum ergo determipatio materie quoad fpeciem

infimam dependeat ab Ecclefia , videtur , hordeum

i

non fufficere.

T j

Sunttamen, qui aliter fentiunt,

GABRIEL DrIEL in 4. dift. 11. q. 2. fic fcribit:

jonar

De materia confecrationis Eucbariftie funt diver [ce opinio-

"

nes Dottorum. w Sunt enün , qui tenent , quod panis triti-

14j D

al

ceus nece[Jario requiratur ad con[ecrationem. Eucbariftie ,

ita quod fi in alio pane attentaretur , puta fpelticeo., ordeo-

i,

hm rl

c&o, aut filigineo , irrita e[[ct confecratio.

De bac opi-

nione eft S. 1 bomas.

Confonat Gerfon , Scotus , Duran-

f

dus ,* Alexander de Zfles , Rücbardus.

m

li aliter. fen-

tiunt.

iNam Zlbertus tenet , quod in [pelta potejd fieri

"T

"u

confecratio , & Petrus de Palude , fecundum quem fpelta,

triticum , &j far funt ejusdem fpeciei. . Bonaventura

m

M

f

D. dhnort Tratt, de Eucbari[Ha,

Te616l,

u

178

DISPUTATIO IL.

TU

