lime explicari, dicendo, quod corpus Chrifti

d

gloriofum habeat connaturaliter vim imprimen-

^l

di f«nfibus omnes qualitates fenfibiles.

Ergo.

l. Dr0),

dnt. prob.

r. Demones habent vim excitandi

OI54m d

odorem, ac feetorem , mentiendi mille formas,

loptscon

& commovendi humanos fenfus tam internos

Wi ew

quam externos; ergo fimilem vim habet corpus

"N

gloriofum, quod à S. Paulo dicitur fpirituale.

t m

2. Corpus gloriofum eminenter precontinet per-

Y

fectiones qualitatum fenfibilium, ergo poteft eas

nii, lt

imprimere fenfibus; Z£nt. prob. ex CaATECHIS-

Vbl

MORO M. in art. 12. Symb. ubi dicitur; beatam

Afleenl

caleftium vitam omnium earum rerum copüs, quecun-

dl Vi

que nobis jucunde in bac vita contingere , veletiam opta-

g D

vi queunt , five ad mentis cognitionem , froe ad perfe-

jmnedit

&um corporis babitum pertineant, longe Eminentius ab-

unduturam.

at

Accedit , quod accidentibus juxta

t

"homiftas competat virtus producendi fuübftan-

tiam, cur non concedamus corporibus gloriofis

qrmi

^

hls

vim faltem inftrumentalem producendi ac im-

primendi fenfibus qualitates fenfibiles ?

übfntd

ARGUMENTUM XXIII. 2 ratione.

Multi

p

effe&us in Euchariftia non poffünt uniformiter

n N

hr my

'.

j:

explicari per accidentia realia, ergo non dantur.

qon d

C. patet. quia tam Philofophi, quam Theologi

femper quarunt caufam uniformem effectuum

D

L

v:

U 3

conne-

D.rS:P-U-T-A-E 4$0:4Vi

Dl Aw

510

g

connexorum; & aliunde conítat, quod Deus

operari foleat modo fimpliciffimo, ac uniformi,

PO

ubi convenienter poteft haberi uniformitas.

Hinc etiam modus phyfice caufandi gratiam in

g

g,

facramentis à plurimis Theologis negatur ob

hanc rationem, quod ille modus non procedat

n i

uniformiter ac univerfaliter.

gantid

Int. prob.. 1. Va-

ri2 apparitiones, quibus Chriftus apparuit in

ireng

dencium.

Euchariftia v. g. in figuraagni, non poffunt ex-

plicari per accidentia realia, ut videbimus infra.

ieton,Á

venit 100

2. Hoftia corrupta convertitur in fübftantiam

aliti, in chylum, in carnem & fanguinem, ver-

p

mes &c,

vl

Sed hoc iterum non fit per actionem

áccidentium realium ; fed tantum per operatio-

vie, (

nem divinam.

3. Species vini licet oppofitum

qutràl

teneat Innocentius III. & D. Thomas, probabi-

EU

liter prorfus eo modo, quo egiffent fine confe-

1; qiy

cratione convertunt aquam infufam infe; quod

Pa

non poffunt per actionem propriam.

Quodfi

wl 1

quis hoc non concedat, eo ipfo erit opus actio-

virin

ne fupernaturali, qua hebetetur virtus acciden-

(0jtr

tium, ne agant in aquam infufam.

4.Sepe in

hoíftia producuntur nove qualitates, v. g. ca-

?modo

BUl

lor, frigus, impetus &c. actualis independen-

Ht (l

tia harum qualitatum a materia in füi productio-

CUM

ne iterum excedit vires accidentium realium,

lp

j

quia omnis naturalis produ&tio eft eductio é po-

i n

potentia materia.

5. Ipfa quantitas hoftige, qua

Ui

dicitur fubjectum aliorum accidentium, fepiffi-

me mutatur vel per mutationem figure, vel

&l

Vj

per rarefactionem, & condenfationem , vel per

divifionem ; a&tio ifta condenfativa, rarefaci-

fU[ lii .hh

l

ID ex.-

mmüfc J

va &c. cum qon habeat fubje&um, iteru

cedit

Lo

l

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

$1I

Qu ..

cedit vires accidentium. — 6. Species vini repa-

u

rant qualitates deperditas; hsec reparatio exce-

lt

dit vires accidentium ; fi enim qualitates con-

ipitg

trarie poffent feipfas confervare in fuo tempe-

Mi

ramento, ac feipfas connaturaliter reparare,

JL p

non requireretur in compofito phyfico. forma

J u

fübftantialis, quz ideo requiritur, ut detur ra-

? a

dix exigitiva temperamenti & collectionis acci-

Q pofgs

dentium.

7. Gravitas non eft proprietas acci-

Hinsis

dentium, fed fubftaptiz; quia gravitas non con-

Vübntg

venit rotunditati , albedini &c. fed materic.

Ufen, ve

8. Ubicationes, durationes, aut aliz relationes

trdinet

poft confecrationem fierent intrinfece füperna-

GE

turales, quia non manent ezdem numero.

9'

kvl

Impenetrabilitas quantitatis poft confecratio-

it, oj

nem non habet amplius determinativum in ho-

t t

ftia; quia quantitas dimenfiva non eft ex feipfa

ininls «

impenetrabilis, fed tantum ob exigentiam fui

ru (

fubje&i.

1o. Intenfio & remiffio qualitatumnon

entoput

poteft fieri naturaliter; .Si enim intenfio confi-

vitus at

ftit in majore radicatione qualitatis in fuo fubje-

N

&o, quomodo poflibilis erit major radicatio it

ite, n

fübje&o ; cum accidertia exiftant fine fubje&to ?

jr t

fi intenfio confiftit in additione graduum hete-

Vi

rogeneorum, quis reproducet v. g. gradum fri-

Yium r

goris in fpeciebus vini, fi nulla adeft fübftantia

Mediii

exigitiva hujus gradus? fi intenfio confiftit in

ts hoflig»'

additione graduum homogeneorum, quis in de-

nium, £

fe&u fubftantie determinat numerum graduum?

aut quomodo verum erit dicere, remanere ea-

du

yan, *

dem numero accidentia? rr. Odor non diffundi-

tur fine vehiculo fubftantiali , quia eftevaporatio

y, It

fumofa, ut experimentalitet notum . eft; quo-

l, itenlif

UA

modo

p

312

D1SPUT'XT1O IV

fnodo ergo odor fpecierum vini diffundi poterit

[

s lat

1

gb

J

per a&ionem creatam ? 12. Panis nihil aliud eft,

quam compofitum accidentale, feu innumere

ämomnh

gis p

particulz farinacesz artificialiter interfeconjun-

&z: ergo tot deberent dari a&iones conferva-

lat

tive realiter inter fe diftin&e, quot dabantur

particula.

13. Forma panis eft modus fenfibi-

sbons 10

lis particularum minimarum, infeparabilis à fuo

4 mordi

fubje&o, quia omnis modus ac relatio eft infe-

s d)

parabilis à fuo fübje&to ; ergo non poteft re-

« d

manere eadem numero accidentalis forma ac

T

fenfibilis panis.

14. Nullum accidens poteft

aj

geatiet

educi ex alio ; ergo omnes alterationes hoftie

]

deberent efle creationes.

ZInt. prob. quia alias

150 00

tntem

non poffet probari neceffitas materie prime ;

& ARISTOTLEs 1. phyf. probat, nihil per fe

um u

fieri ex alio, quod jam eft a&u, in quantum eft

al

a&u, velquid, vel quale.

15, Hoftia fe habe-

, ünt

ret per modum rei exiftentis in vacuo ; quia fi

tf q

,

accidentia exifterent in vacuo, eodem modo exi-

1 f(üitte

fterent, ac nunc exiftuntin Euchariftia: ergo, fic-

u)

utin vacuonon poteft dari motus, quiaibi non da-

liren

tur materia, ita nec in hoftia poterit naturaliter

1nd

dari motus.

16. Corpus Chrifti debet habere

h

^—f€5p

aliquam unionem cum fpeciebus Eucharifticis ;

od

ergo hec unio, cum fit fupra omnem exigen-

LE

p

n

tiam creatam, unice poterit produci à Deo. 17.

1 Ym

In Manna figura Euchariftie pleraque. fiebant

y

ü

per folam actionem divinam; ergo etiam in ipfa

A

0

Euchariftia.

Zint. patet , quia in manna diverfi

U

f

fapores juxta defiderium cujusque fentiebantur,

üxw

"j

l

& qui plus collegerat, non habebat plus ; quod

ï

lt

NY

N

t

poteft.

EIDL N

cl

-foli virtuti diving operanti adícribi

ergo

v)

DE ACCIDENTIBUS ' EUCHARISTIICIS.

. 813

Atl

Ergo conftat, plurima fi non pleraque in hoc

Ddl

s

myíterio fola virtute divina peragi poífe; ac

proin omnia virtuti divinz adícribi debent, ut

ts

I QUf

modus operandi fit fimplex ac unifprmis.

t d

ARGUMENTUM XXIV. . Ratio naturalis

D [j

probans non dari accidentia realia peripatetica

tl

eft moraliter certa: & Ratio Theologica pro-

Pf d li

bans dari in Euchariftia talia non eft moraliter

pl

certa: ergo ftandum eft potius Rationi natura-

li.

]is Á ;

ZiInt. quoad 2. membrum. patebit ex folutione

Àty pot

objectionum.

Quoad 1. membrum prob. per enu-

006 lfl

merationem horum accidentium. Sic r. NEu-

. Qu dig

TOoNUSs demonftrat nullum dari colorem per-

Yi yinr

manentem in rebus ; fed omnem colotem adve-

y lp

nire cum iuce.

ZABARELLA pttat eum- pro-

u

duci abipíaluce; plurimi etiam Peripatetici pu-

Bsf

tant, eum confiftere in modificatione lucis; &

h0

pauci funt, qui defendunt colores permanentes ;

jemmol

igitur ratione naturali moraliter certum eft;

(ia:

hoc accidens non dari in Euchariftia.

2.Sapo-

quiaihiüï:

rem & odorem confiftere in figura particulerum

erittitus

minimarum docent cum antiquis fere omnibus

debe t

Recentiores plerique: ergo iterum hac duoac-

Bicad

cidentia non efTe realia in Euchariftia moraliter

m« u

€ertum eft.

3. Quantitatem identificarunt cum

xiaDa

materia prima precipui Peripatetici.

AvVER-

s

noEs in l. de fuübflantia orbis id expreffe docet :

j etm

ergo & Ariftoteles; qui aliunde corpus definit

ZLABARELLA intér

m d

per trinam dimenfionem.

fntidt

latinos Ariftotelis interpretes poft D. Thomam

tpiss?

fine controverfia Princeps non folum quantita-

tem identificat cum materia fed univerfim ne-

( P'

U ;

,

gat,

IDISPUTATIO IV.

d

314

j i

gat, accideentia à fubftantia feparari poffe. Oka-

q i

mus Nominalium Princeps pariter quantitatem

qpuns 0

identificat;cum materia; & rationes omnium ho-

xf d

rum authorum non funt enervate, fedab innu-

meris recentioribus Philofophis approbate;

r

tamor!

ergo ratione naturali moraliter certum eft, non

dari accidentia realia vulgo peripatetica in Eu-

dnohbis

s il

chariítia.

Hzc funt argumenta Philofophorum Neote-

ha

j r

ricorum, quorum /altem aliqua videntur id evin-

cere, non effe periculofam in fide eam fenten-

ij i

tiam, quod accidentia Euchariftica non fint rea-

W/ä?müfw

du

lia, fed tantum intentionalia, feu apparentia,

qualia furit colores in lride, aut illz fpecies,

u Dl

fub quibus apparent Deus, angeli, anime de-

rj

fun&orum, demones.

Sic legitur Lure 3. quod

VTa

Spiritus San&us defcenderit in fpecie columbe , &

riro

quod Chriftus apparuerit femel in /pecie bortulani,

& femel in /pecie peregvini.

Dixir liqua, quod

st

vt

enim non omniafint folida, fed plura eorum fa-

cilem patiantur refponfionem, fequentes obfer-

1 000 Jl

e

DArlfo

vationes monítrabunt.

i.

t me

OBSERVATIONES

ï*u'!äimu; G

Ümp ts

ZAd prafata argumenta. Pbilofopborum INeoteri-

Corttn.

gt

I. Circa autboritatem ex ver-

"Ad Argumentum .

ffmzïft, "

bis D. Hyeronimi dico ; ea verba non reperiri in

&

R, H

ulla Epiftola S. Hyeronimi. Reperiuntur enim

tantum in aliqua Homilia, qux reperitur qui-

M

dem inter opera D. Hyeronimi tom. 9. fub ti-

L

tulo :

!

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

315

!

Ws g

tulo: omilia de corpore & [anguine Domini, fed

Waties

prout Oudinus in notis ad tomum 4. editionis

tl

Erafmiane obfervat, eff certo Faufli Rbegien[is

L

haétenus editi fub titulo Eufebii Emiffeni.

Ver-

lg,

ba tamen Homiliz iftius longe aliter fonant, ita

ut author illius potius videatur loqui de ope-

l a

rationibus Chrifti diverfis in fenfus internos,

quam in fenfus corporisexternos. Textusenim

fic habet : Sacrum Dei tui corpus bonora,, mente con-

TU i

tinge, cordis manu [ufcipe , & maxime bau[?u interiori

[f

a[Jume. — Sicut in Manna in corpore cibus. [apiebat, ita

Don fntrey

in pe&tore Deus credulitate proficiat.

ldeo quod ibi de-

t

le&atio obtinebat in faucibus , bic benedittio operetur in

le ds

fanfibus.

En! verbum operari, ponitur optative,

, uitte i

non afJertive.

i

2. Textus S. Hilario adfcriptus non reperi-

Wal

tur inter ejus opera.

1217

Aj

3. In textu, qui tribuitur S. 4uguflino à Gratia-

lürt r

no, &inter opera non extat, per nomen /e-

quenst

cierum non intelliguntur fpecies accidentales,

fed duz nature feu fubftantie fpecifice panis &

vini.

Sic D. Ambrofius fumit l. de initiandis

€..9.

Ibidem c. 4. dicit: Speciem pro veritate acci-

J

piendam legimus de . Chriflo : Specie inmventus ut bomo.

Ad alterum textum dico ; aliud judicium exfpe-

n M

Gari non potuiffe ab infante, qui füb hac fpe-

cie Chriftum tantum femel viderit.

Si autem

obfervaífet, ex pane fieri eum tranfitum, & fpe-

hnitient

ciem effe ftabilem, virilius judicium tuliffet et-

n

jam infans.

Hinc eoipfo, quod S. Auguftinus

eriunit

talem opinionem infanti tribuat, eam non ap.

p

i:-l

probat.

om. :

E

D'LS-PUT-A- T-FO-r:v.

a

316

u

"^ d rgumentum II. dico, etiam in noftrafen-

tentia verum effe, quod detur in altari apparens

u golo

qaspet

anis, & quod appareat efle panis; & quod Chri-

ftus fit fub apparentiis panis.

Sed hoc dicitur com-

g, U0

eulit i

paraie ad aliud, nempe ad fübftantiam panis,

not abfolute pro uuda apparitione.

Certe grz-

«pediato

cus terminus eidor, fzepius fignificat formam feu

j di

fpeciem realem alicujus rei, quam meram appa-

g u

t

ritionem.

D. Epipbanius ibi loquitur de divini-

i

a uniaá

De illa

A

tate Chrifti, non de corpore Chrifti.

dicit, quod fit fintiens , feu fenfitiva, non vero

wimd

Qul

quod fit fenfibilis.

D. Cbryfoflomus in hoc ipfo

textu agnofcit veras res, fub quibus nobis tradi-

POT

tur Chriftus.

Tbeodoretus fatis aperte fupponit,

EE

quod aliquid, quodreale panis vocat, remaneat. D.

du y

Gregorius pariter tantum loquitur de pane ap-

n d

parente comparative ad fubftantiam panis.

DEU

2, qe !

^ d Zrgumentun III. nego , eam profeffio-

nem fidei fuiffe acceptatam à Romana Ecclefia;

Á dn

15 qi

quia, ut obfervat P. ANsELMus Panrs inli-

bro gallico, de confenfu Orientalis Ecclefiz in

muli f

^i

articulo de imaginibus , de purgatorio, & de commu-

Eul

mione fub utraque [becie continet aperte contraria

do&rinz Romanz Ecclefis.

Ea profeffio etiam

fl

edita eft in Commentario rerum Mofcowitica-

EUY

rum à Leunclavio Calvinifta.

Zacharias Chryfop.

98, m

Wt

tantum invehitur in eos, qui cum Berengario

irrident omnes modos poffibiles falvandi trans-

ü Algwng

fübftantiationem.

Uil n

Ad Thbeopbylattum & dgapium

jam refponfum eft, eorum phrafes loquendi et-

lwm" d

Jf

jam à noftris authoribus admitti.

t

Iüï&

D

Idem refpon-

b

l

A

detur circa apparentias panis.

ü (

"Ad

j

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

317

d

44ld Argumentum IV. conceditur , Chriftum

hi D

eodem modo tangi & videri quoad fubftantiam

Wi(y

Vr

veritatis per propofitionem importatz, quia et-

iam, dum tangitur homo , non tangitur homo

lmlam Y

immediate immediatione fubítantiz , fed tantum

(tte n

immediatione quantitatis dimen(ivz.

Perinde

du

autem eft in ordine ad veritatem propofitionis.

meram

quoad ta&tum, utrum quantitas fit unione phy-

ii dIUL

fica unita fubftantme five unione locali.

Il Dj

ld Argumentum V. Quzftionem tantum in eo

1, I0n

verfatam efle, an in Sacrificio Miffz facrificium

Id

Chrifti in cruce pera&tum tantum renovetur re-

10l tti

memorativeinfigura, ac velo, prout Ratramnus

^ i,

afferebat; an vero in reipfa, ita ut fit idem fa-

m ]

crificium, prout Pafchafius juxta do&ctrinam Ec-

r

clefiz* afferebat.

Non igitur fermo erat de velo

1

aut fipura accidentium relate ad füum conten-

tum, quz Pafchafius non negabat.

um p

n D

Ad Argumentum VI. Dico, ex hoc ipfo ag-

D

parere, quod jam eo tempore nullus Theolo-

gorum aufus fit, a[fertive contrarium tueri,

Jis t

MT

d Argumentum VII. dico,

homines tendere

in fubftantiam 1nv1übxlem,dum regem füb forma

pet u

rofeft

vifibili honorant, absque eo, quod cultus &

honor tendat per fe in accidentia regis

Idem

Maftor

ergo eft, dum adoratur Chriftus fub accidenti-

s

bus panis.

m ts

"d ZArgumentum VIII. Quamvis colores trans«

f t

euntes & permanentes formaliter non differant,

w J

datur tamen in his caufa fecunda ftabilis, de fe

lod

ex fua natura exigitiva talium effe&tuum. Qua-

Tiemr

lis in Euchariftia connaturaliter awgnarl nequít

fine quantitate dimenfiva;

A

J Til

318

CD-ES^PAITXT TO

IV.

Zd ZArgumentum IX. dicimus etiam nos, tan-

"

gi ac premi fubftantiam, dum immediate tangi-

tur quantitas ligni vel hominis, unita fübftantiz.

qgdintur

g

iNec refert, utrum illa unio fit phyfica in unita-

tem fübítantem, vel tantum localis & acciden-

igi provt

gl i

talis.

d Zirgunentum X..— Ibi tantum urgetur pa-

spercta

hm

ritas quoad veritatem interioris fubítantige, quod,

ficut ibi erat intus fub accidentibus ferpens, ita

at

PT

fic fit fub accidentibus vere corpus Chrifti.

d Zrgumentum XI. Dico, fenfus falli, in

jadnt e

'quantum illis przbetur occafio concurrendi ad

hg

judicium erroneum, nifi corrigatur aut preca.

tb eyt

veatur per fidem.

d t

hd Argumentum XII. | Pafchafius tantum di-

dicad o

'eit, nihil fubftantie adeffe, nifi corpus Chrifti.

mupot

d- Argumentum XIII. — Dico, quod Chriftus

gtumdt

non folum habeat unionem localem, fed etiam

A d

"unionem operationum cum accidentibus , in

vuor u

n

quantum ea confervat, iisque tribuit vim affi-

Vif

ciendi organa comeftionis & nutritionis.

'Tam

'ar&a unio non reperitur inter aerem, & cibum,

& demonem.

"Ad Argumentum XIV. Id nego ; quia per par-

A

d

il

ticulam demonflrativam fubftantie demonftrari

:mïn

dire&e qualitates fübftantiw, licet id aliquando

PIPUTTT

/v

d dv

l

J

fiat, tamen rarum eft.

ZAd Zrgumentun XV.. Id nego; quia, cum

AUE 9j

j

homines non tendanrt fuo cultu in accidentia rei,

at&tü, Q

non poteratex hoc motivo periculi dubium quo-

Ti

hl;

ad cultum moveri ad deftruenda accidentia panis.

"d Argumentum XVI. . 1n compendio omni-

D)

p |

lts

um mirabiium, ubi humanus intelle&us femel

admie

W.

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

319

RTM

admiferit przfentiam Chrifti in Euchariftia, re-

TM

liquze minores difficultates facile ab hu milibus

liïlfllbüamäz

conceduntur.

NecDeus tenetur deferei:e fuam

m

conftantem methodum, ut feriei effe&turim con-

ZITSN

ftanti provideat de conftanti caufa fecurida, fi

modus caufalitatis hominibus circa intelle é&ualia

b

inexercitatis videatur imperceptibilis.

VA

Ad drgumentum XVII. Guimundus t:antum

RTT

vult per ejusmodi phrafes declarare reale m prze

iif

fentiara Chrifti.

Caterum, quod acciderntia rea-

IT

lia dentur, evidens eft legenti ejus libruim.

WP

Ad Zrgumentum XVIIL . Cum . exiftentia ac-

C p

cidentium. extra mentem pertineat ad g'enerale

di&amen naturale omnibus inditum, etiam hoc

Mu

fufficit ad formandam conclufionem tlieologi-

v Qd

cam ex premiffa una revelata & altera mioraliter

at

certa moraliter certam.

ln

Ad Argumentum XIX. — Addit tamen Cardina-

videntb,

lis, quod huic probabili Philofophico magis fa-

Tibut vimvt

veat Ecclefia.

ritonis !

ZAd Argumentum XX..— In ejusmodi locutioni-

CUM

bus refpiciunt homines ad fübftantiara obje&i,

non ad accidentia; nifi quis velit dicere, etiam

» Qu

modum exiftendi quoad hzc accidentia magnum

fie demo

quid & admiratione dignum effe.

« idig

Ad Argunentum XXI. Dico, non attendi ab

hominibus circa accidentia fublimem modum

( quiz, ]

exiftendi ; quia totam attentionem fidelium ab-

at

forbet dignitas obje&i principalis, nempe Chrifti.

jjdubiont

Ad Zirgumentum XXII. Dico, ex eo, quodali-

videntart

quot effectus in Euchariftia excedant virtutem

yendi

accidentium , non fequitur, quodetiam reliqui

[.

€

innu.-

nelle&us'

L

ï

IURT

D^LS P-UT ACI ISO VO

320

julier &

innumeri, qui poffunt habere caufam fecundam

jjpillimum -

proportionatam, debeant deftitui cauía fecun-

,

iU

j

timus, n

da pro portionata.

ye vocan

A rgumentum XXIII; Dico, omnes

enume- ,Cülidag fono

?atos effettus , preter r. 2. 3. & 11. produci de-sde4N

pendenteràdifpotitione diverfa quantitatis, qu£y. « mg

cum rion differat à materia prima, nifi quoad

p quantum

moduin effendi, nempe quoad perfeitatem, in

H

Ticlis mater?:

omnibus fungitur loco materis primz.

1

pet variaint

étiam «quoad effe&um 1. 2. 3. & 11. facilis

ft

mime, Mul

tranfitus quantitatis in materiam primam,in quan.

7

j probare,

tum nulla alia re ad produ&ionem nove mate

:, & dimenli

rie opus eft, nifi ut a&tio continuata creativa

! reuliter Cili

quz in pane dimenfionibus interminatis conta-

:

nifi Gu ultim

P

lit perfeitatem, poft confecrationem vero

vocut diverl

dem perfeitatem abftulit, corruptis fpeciebu

$

35 üiters f

panis & vini eandem perfeitatem illis denuo r

Aone retin i

ftituat.

Itaque ope actionis creative in fe cot

f

1

Conerndtia f

tinue; étiam dum vocatur confervatio rei, ea

dem ex (uo genere extenfio indefinita modo eri

4l

lo gtte p t

"

[l

"0 n af

ob perfeitatem materia prima fubftantialis, mo

do autem . füblata perfeitate & a&tivitate, quat

Wl

j fpumum f

D

tribuerat forma fuübftantialis propria panis & vi; 1 iij

ni, erit quantitas accidentalis, cujus tota ratic lt v

exiftendi &k a&tivitas poft confecrationem unicäïEEUIMincreaüsa

habetur à corpore Chrifti, cui per modum pa'"'lltlzis, u

ludamenti vel modi non informative fed confer 'iltinfy.

vative uniti accedit.

:';rerfa &detim f

T. qmje

Ad Argumentum XXIV. Dico, verum quidem

fl egd

effe, quod circa colores, fapores, odores,;

&t Iem'o.l

1

calores, fonos, &c. à Philofophis Neotericii

i

f

vix non demonftrative probetur, ejusmodi qua

&

litate|,, "

dlg

BU

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

32r

nf

"

l

t

T tf f

litates formaliter acceptas, hoc eft, prout funt

aliquid fimillimum Ideis, quas de iis in noftra

mente fentimus, non reperiri permanenter in ob-

TM

je&is, que vocantur colorata, fapida, odori-

VL Wl

fera, calida, fonora, &c. attamen non proba-

A QU

tur efficaciter à Neotericis, nullo modo dari à

Wm jg parte rei extra mentem, faltem lucem & colo-

&l peritten

. rem, in quantum fequuntur ac comitantur mo-

geyg, | tum fübtilis materie cum actione refpe&tiva con-

iki, ii Einua per varia intermedia usque ad fenfus inter-

os anima.

Multo minus NNeoterici efficaciter

imprimma

1onem nove r F.

offunt probare, quantitatem organicam par-

Jotintata: Cred

ium, & dimenfiones terminatas non effe ali-

uid realiter diftin&tum ab extenfione indefini-

Qerminatis Qu

emtonem Vl

ta, nifi fiat ultimato queftio de nomine, ita ut

j

lii vocent diverfos modos ejusdem fübftantie

tomyi f

Q

ill

itnem ii denu

4 .

as diverfas figuras ac extenfiones, quim una

ne creativa in fe continua, feu, ut voca-

j i n

, confervativa fucceffive extenfioni infinite

eyfermto r C

x füo genere per relationem generalem indivi-

indefnita molt

iNos enim eam di-

[

ualem eidem adjunguntur.

s füblantia,

4

erfarum figurarum fucceffive intrantium tam à

LEU s ie vicem quam à fuübje&ta extenfione indefini-

QyiMiii. aiverfitatem vocamus diftinctionem realem.

s ul 6 o o enim in creatis admittimus quoddam my-

f m "Trinitatis, ut ea, quz inter fe non fo-

et od

qi p

um formaliter in fuo conceptu feu Idea eviden-

t

f cont

er diverfa fed etiam feparabiliafunt, v. g. figu-

arotunda, quadra, oblonga &c. eris vel ce-

i

L

!

(0, v«

qnqie, cum eodem tertio, nempe cum fubftantia

ors, 9

üeris vel cere, quoad particulas minimas phy-

u

o

N

vice indivifibiles fpe&ata realiter idem fit.

J

u m

j- D. dmort Tratt. de Eucbariftia,

X

Sol-

m

322

D-L9 PT ASPLEO LV.

Solvuntur Objectiones.

foUn T

y tl

OBJICITUR I.

Contra primam concluftonem.

i.

1. Certum eft ; non dari colores permanentes ,

, Wi

faporem, odorem &c. in Euchariftia. Ergohaec

gt

conclufio non eft univerfaliter vera. ant. prob,

i crp

Juxta modernos Philofophos ferme omnes , etiam

glüo f

Peripateticos , colores veniunt & abeunt cum

lentdlt

]uce modificata.

Sapor confiftit in figura diver-

nicti009

fafalium, que latent in pane , vel alio cibo.

g d

Odor confiftit in diverfis efluviis , feu potius

g

in diverfa figura falium volatilium.

yn duj

2. Materia prima confiftit in extenfione in-

tétaon

definita.

Ergo, fiin Euchariftia remaneretrea-

( &

lis quantitas panis, quz fine extenfione indefi-

bgrop

nita effe non poteít, remaneret etiam materia

Buf

panis.

itt, Qu

3. Impoffibile eft, ut pradicata inter fe rea-

ADGC DoLUR

liter identificata per tranfübítantiationem fepa-

ii u

rentur ac diftinguantur.

Sed materia panis &

A dl

ejus extenfio feu quantitas diverfiva partium an-

d

te confecrationem funtrealiter identificata inter

&il

fe.

Ergo per tranfübítantiationem non poffunt

oD

inter fe diftingui. tmin.prob. ldem femper manet

i. ].

idem ; necetiam divinitus poteft unquam diftin-

"i,

gui à feipfo.

U

4. Si materia panis poffet converti in cor-

TE

pus Chrifti, & dimenfiones materie cum illa

"tpytg

realiter identificate poffent remanere , deberet

3 ul

etiam concedi , quod Petri animalitas polffet tran-

UT

fubftantiari in corpus Chrifti, & remanere ejus

rationalitas identificata cum animalitate.

Idem

[

Eüli:.,þ: r

A

A

m gene-

iri

d.ebgret admitti circa quodvis przdicatu

ricum,

IVI

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

323

:

ricum, ita ut eo tranfubftantiato remaneret ad -

1 WJJJFLKH

buc predicatum fpecificum; quod eft plane ab-

furdum.

Mu

iL W

5. Eft impoffibile, ut dimenfio interminata,

aut extenfio indeterminata panis tranfubftantia-

d Afj

IOmna

WE

N

"

ta in corpus Chrifti poft tranfüb(tantiationem

ex fuo genere eadem aquirat effendi modum ac-

f

ii

cidentalem refpe&tu corporis Chrifti.

Ergo ex-

plicatio noftraaccidentium Eucharifticorum non

X di d

poteft admitti, ant. prob. Effentiw rerum non

| ^ od

poffunt mutari.

Ergo quod ante confecratio-

nem eftin genere fubftantiali , non poteft per

ttfone t

U

confecrationem tranlire in genus accidentale.

6. Si effet vera hec explicatio, verz effent

MOA

A Dd

h& propofitiones.

Prino , quod poft confecra-

tionem remaneat natura panis, ficut verum eft

dicere , quod in Chrifto poft incarnationem re-

d t

manet natura humana.

Secundo. Quod corpus

AO

Chrifti uniatur nature panis, ficut in Chrifto

itri p

Xerbum eft unitum nature humanz.

Tértio ,

Ya p

quod natura panis fuerit affumpta à corpore

fntift

Chrifti.

Sedh&c omniafunt erronea, Ergo.

" RESPONDEO.

m nj

enpez

JASD) MTO

D. certum eft, non dari in Eucha-

Lunqitd

riftia colorem , faporem,. & odorem formalem.

tr. fundamentalem. n. cólor, fapor,. & odor

wett

formalis funt aliquid fimile noftris ideis , dum

ytrie (

concipimus colorem v.g.album, faporem, odo-

p

rem &c.

De his facile concedo, quod forma-

liter ac permanenter non reperiantur in obje&to,

ras o

ramal

fed oriantur & fequantur ad motum fübtilis ma-

terig, & falium , feu potius ad motionem fen-

at

Reperitur tamen in obje&to figura, &

edica:umiï

!

f

forii.

X2

plexus

2

"D-OES-P/ULT AE T O 3V;

J AE

fyss i

plexus feu textura diverfarum partium , idonea

ad caufandam talem motionem fenforii, & eam

3&'&!&300is &

difpofitionem partium , quz etiam in Euchari-

"Q. [ ; N(]u

ftia remanet quoad quantitatem , feu dimenfio-

A

nes organicas partium.

Eam difpofitionem par-

L ts t

tium quantitatis voco calorem , faporem , &

fomaturt.

odorem fundamentalem.

g |

- 2.

D. Extenfio indefinita eft materia

1e, gt

prima in hac providentia ob liberam determina-

jtotits i

tionem Dei, volentis extenfioni indefinite tri-

ao formdi

buere per/eitatem primo. c. ex füa effentia meta-

u i

phyfica, formaliter, ac intrinfece. n

Itaque

gautul

per tranfübftantiationem poteft Deus ab exten-

bj14

fione indefinita tollere perfeitatem primam in füb-

n vf

ftantiis corporeis , feu rationem materie prime ,

al

eique anne&dere modum effendi tantum depen-

silnbnr

denter ab alio, cum quo non conftituit unum

TEU

compofitum fubítantiale, nempe dependenter

defüog

à corpore Chrifti.

Itaque falfum eft, poftcon-

d plan

fecrationem remanere tmnateriam primam , feu id,

Angn,m

cui identificata eft perfeitas , licet remaneat id ex

tj tl

fuo genere, cui prius in individuo fuerat iden-

:ïmmï:uri

tificata perfeitas.

A

Àpnp 3. D.impoffibileeft, ut talia predica-

A

ta feparentur ftante priore individuatione. c.

fublata priori individuatione.n. Cum enimjuxta

EM

i5 qani]

"Thomittas tranfubftantiatio fit aCtio creativa,non

M

T

1 dm

eft impoflibile, ut predicata formaliter , feu ut

* pe

Thomifte loquuntur, virtualiter diverfa in novo

.....

ATR

termino actionis converfiva inter fe feparentur,

R

r

ita ut unum predicatum fit tranfuübftantiatum

mil,,gx W

formaliter in corpus Chrifti , alterum przdica-

tum formaliter non fittranfübftantiatum , prout

ü düüfüd

::

DA ThO'

(; li

r

D

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS$,

325

UA

| üïii, &E

D. Thomas circa rationem entis , utrique termino

converfionis communem:oftendit, ut in hac di-

tD

Htj

fput.q.1. JNotando 6. oftenfum eft.

Anp 4. D. fi non daretur aliunde implican-

t

Ábme

tia. c. fecus. n. cum enim homo fit immortalis

exfua natura, tranfubftantiatio locum habere

l g

non poteft. In aliis autem compofitis v. g. in

leone, gemma, planta &c. concedo, quod ra-

V ts

tio totius poffet tranfübftantiari non tranfübftan-

Itfnjes

tiato formaliter uno aliquo ex fuo genere prae-

Ti n

dicato , adeoque confervabili feparatim per a&tio-

1. T

nem creativam, fi fit perfectio abfoluta.

tdertr

ApD $. n. a. ad prob. d. effentie reru m fim-

um j Qd

plices non poffünt mutari. c. compofite. /ubdi/f.

m W*'

fiante eodem individuo ac compofito. n. fic

Qu

i

enim deftru&ta ratione principii fenfitivi in leo-

ne per actionem tranfubftantiativam eft confer-

x ia

vabilis ex fuo genere ejus vitalitas , que eft com-

A

munis plantis.

LUN:

Apn 6. n. min. natura enim dicit fuübítan-

TeChangdi

tiam, cui ex fuogenere competit perfeitas , qua-

to f

lis eft natura humana in fuo conceptu formali.

Sed extenfio indefinita non eft talis natura, feu

Wrys

principium operandi de fe completum , etiamfi

jidoct

fumatur cum dimenfionibus organicis indetermi-

Cünert;

natis ; quamvis Theodoretus & Gelafius Papa

jo r

refpiciendo ad materiale nature forte in hoc fenfu

nir, i

dixerint, remanere naturam panis.

jrera t

OnjrciTUR 2. Contra conclufionem fecundam,

f fput

Definitum eft ab Ecclefia, in Euchariftia dari ac-

Yobfani

cidentia realia peripatetica fine fubjetto.

Ergo con-

rün pf

traria do&trina eft erronea. ant. prob. Haec pro-

tiatumvïf

pofitio : Zdccidentia panis in facramento altaris nonma-

]

A

neni

u Aub:

326

DISPUHTATIO IV.

"

[fgt.

nent fine fübjetto , eft damnata in Concilio Con-

ErUn

L

r

x

—

stem

ftantienfi feff. 9.

Ergo ipfius contradi&oria :

41

Onvok

"Accidentia panis manent fine fubjetto. eft defimita.

ag

REsPONDEO rI. n.ant. ad. pb.d. hec pro-

ánipo

pofitio eft damnata ut falía ac erronea n. ant. ut

fcandalofa, temeraria , aut piarum aurium of-

eiter 12

ia

fenfiva & feditiofa c. ant.

Proexplicatione hu-

jüs refponfionis No TANDUM eft r. A&a Con-

e&m

íci

f

cilii Conftantienfis ante ele&tionem Martini s.

non habere authoritatem Concilii Generalis.

Id

n

j

probat Cardinalis TunRECREMATA in fumma

u

u

de Ecclefia l. 2. c. qq. Bartholomeus CARRAN-

J

ZA in fumma Conciliorum ; Francifcus Loxco

ET

in fumma Conciliorum ; Ludovicus BArr in

fumma Conciliorum ;

BiNriUs; & fcriptores

Id

infallibilitatis Pontificie affertores plerique.

D7

NoTANDUM 2. à Martino s. folum con-

softQQ

firmata effe illa , qua Conciliariter gefta funt.

v g a

NoTANDUM 3. à Martino $. aliquas Pro-

1. At

pofitiones Wicleffi rejectas effe ut hzreticas ;

'n&:mm

alias vero , ut duntaxat fcandalofas, temerarias,

g

piarum aurium offenfivas , aut feditiofas ; ut

m

patet ex ipfa Bulla Martini 5.

His prenotatis,

z

dico, Propofitionem addu&am à Martino 5. non

bt

effe damnatam ut hereticam , fed tantum ut

Mp

fcandalofam ,

aut temerariam ; dein probo;

tiherfe

eandem propofitionem , non obftante , quod

&hnin q

tunc temporis fuerit fandalofa aut temeraria,

r

poffe effe veram.

Igitur hanc propofitionem

T0 li

non effe à Martino 5. damnatam ut hareticam

b

g*.'.tem (

fic oftendo: ManTiINUs s. in füa formula fi-

)

j

j

*

l

dei enumerat omnes propofitiones Wicleffi hze-

"ts

reticas, & tamen non ponit propofitionem ad-

aætiveadm

ductam,

E

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS. -

327

( (s

du&tam, licet ponat propofitionem immediate

Ti

antecedentem ,

& immédiate confequentem ;

Wi !

ergo non voluit Martinus 5. propofitionem ad-

Álaty

ductam rationefui, in quantum facit fenfum di-

Fa

verfum à propofitione prima & tertia, nume-

üriün

rare inter hereticas. ant. prob. Martinus 5. in

It

fua formula fidei vult quemcunque de herefi fa-

Ms

fpe&um fic interrogari: Utrum credat , quod poft

! Mardnig

confecrationem facerdotis in facramento altaris fub *oela-

Terdi, ]

mento panis €9 vini non [it panis materialis &9' vinum

Hitfümm,

materiale 9. item utrum credat & a[ferat ,^ quod fatta

CintAy.

confecratione per facerdotem fub fola [pecie panis tantum,

SLox

€&? preter [peciem vini fit oera caro Cbrifli , & fanguis,

at

En! Martinus 5. non ju-

€8 anima €9 deitas &c.

k

bet interrogare füfpe&os de herefi ; anaccidentía

,

panis maneant. ine fubjctto : Wicleffus pofuit tres

. D

propofitiones . fequentes :

I. fubflantia pamis

vl

materialis & «vini materialis manent in facramento al-

. diut

taris.

2. ccidentia panis non smanent fine fubjetto

It herei

