, atque infigniter do&us, eam opinionem te-

LU

It

,nuitin Scriptis fuis fuper decret. ut iu ore

, duorum ac tantorum Pontificum ftet verbum

".

, verum.

Sed objiciet quis ex adverfío autho-

Qy.

, ritatem multorum Scholafticorum , qui cum

u

,; B. Thoma confentiunt.

Et preterea Conci-

d.

, lium Florentinum , ubi traditur doctrina Sa-

lh.

,'

,cramentorum, conteftatur, quod Dominus

(

, confecit verbis illis.

Cuirefpondemus inter-

105

, pretantes , quod ideo confeciffe illis verbis

l,

, Chriftus dicitur, non quia ipfe ea forma ver-

Ef

, borum ufus fuerit, cum vere ipfe confecit,

Sartg

,fed quia illa fua verba aptavit, ut,nos perilla

AT

», conficeremus.

Sicut cum dicitur , Spiritum

J

» Sanéctum gemere & poftulare pro nobis , pro-

"

», pterea quod gemere nos facit & poftulare, &

vb

, quoties nos conficimus, ipfe vere conficit.

TA

,; Simile quid proferimus dicentes : Zccipiens 62

ii

, bunc preclarum calicem €gc.

Quomodo enim ac-

o p

, cepit Jefus hunc calicem in ea coena , cum ca-

Qrdtuti

»lix ifte non effet? At quando Dominus in fuis

um t

» manibus accepit fuum calicem , omnes accepit,

QOQD

, quia virtutem dedit, ut poffent fuum fangui.

m p

» nem recipere.

Mitto, quod poteram etiam

mrttot

»refpondere; quiafas eft vera loqui, non ita

h

, cogi nos Conciliorum verba obfervare , ut

tT

, putemus, in multis non indigere benigpa in-

qend

» terpretatione, prefertim cum docent, &non

i

,, eX propofito certas queftiones difcutiunt, at-

wen!

» que determinant.

Cogor fic exiftimare pro-

i

, pter Scripture teftimonium.

Legimus enim

» »apud B. Lucam , quod Dominus accepto pane

t

I

/

»» Bra-

J

236

D.IS P;:USTACOTIO-T

p

ul

vt

» gratias egit, quodeft benedixiffe & confecraf-

$5 fe.

SlC legitur apud Paulum ; gratias agens ,

XL]OMUF

9b suxael"qo'a; B. Matthæus eodem ufus eft vo-

n[) que

, cabulo, évxegigzcas.

B. Marcus dicit : évxoyz-

lefendu

»ca£, poftquam benedixit, fregit &c. & de ca.

iione

, lice ait

accepto calice évxoeigzoas. poftquam

i. q

»» gratias egit

dedit eis

Scio ,. quod & hic

w

, occurrit D. Thomas exponens fic. Accipiens pa-

tte

, nem benedixit dicens

Hoc eftcorpusmeum;

Ünde|

,» & deinde fregit

& dedit difcipulis fuis

At

ymuia

»cum reverentia, hoc non eft exponere, fed

,ud

,mutare verba & cogere

Quod. & ipfemet

hüf! Lu

Sed idem fenfus haberi

»» perfpiciens adjungit

l Ti

» poteft verbis Evangelii non mutatis

Sed

il

, hie fenfus manifeftiffime adverfatur le&ioni

u

»Gr&ce, quz clare dicit; quod poftquam be-

ul

, nedixit,fregit, & dedit difcipulis fuis

Quam

Hf

,Ob rem nequeo definere mirari Scholaíticos

hw

, fere communiter in eam perfuafionem veniffe,

mb

», hifi quod plerumque ita folet

qua unus prior

T t

», pergit, illac etiam alios pergere

Verum per-

A

»» fpecta ratione quilibet faltem hserere deberet

p

, & dubitare

Nam quod Chriftus per ea ver-

pxüü [

, ba confecravit

Hoc eft corpus meum , — elt pro-

) ini J

, fe&o novum

nec ullum habet in Scriptura

iflM

f

»exemplum, ut fermo enuntiativus & demon-

wl

35 ftrativus accipiatur ut imperativus.

Dicere

At

15 Q

, enim , Hoc eft corpus meum , perinde eft juxta eo-

,rum intelhgentxam

ac fi dixiffet : Hoc fiat

NUOC

D

r

» Corpus meum , quod abfque exemplo dicitur,

?h !l

, Nam in rerum creatione non dixit :

Hec eft

Dixit , fiat

p |

y» lux, fed imperando dixit; fiat lux

tl

,,Jïrmamentum, non autem; bo: ef jïrmamentum. " .

Q-

l

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR, 237

Mi

»» Nofter intelligendi & loquendi modus abfque

» ullo ferupulo & inoffenfo pede incedit, ut om-

L

» nis quazftio & difficultas diffolvatur.

Sicenim

] ä,)wr;,",

t

»» defenditur mos Grecorum, qui in tanta cele-

» bratione myfterii poít recitata ea Chrifti ver-

s

» ba , quibus nos confecrationem perficimus,

L

t

» Ipfi vertunt orationem fuam ad Chriftum , ro-

..gantes eum , ut dignetur venire in hoftiam.

Jtgqr

Uj )

l

Unde fequitur , nifi in ritu eft error, eum

», nondum veniffe in hoftiam illis.

Et ideo non

lr

L

», Vis eft verborum, fed pacti & voluntatis divi-

»n&, Undenobis, qui ante oravimus , pro-

Ti

.M

» latis verbis füis confeftim adeft; Grecis vero,

» Qui poft recitata verba orant , ipía oratione

L:

» peracta adeffe dignatur. "

Hucusque Catha-

Qu ld

,rinus Épifcopus , qui Concilio Tridentino in-

i.f

N

us

Qul

, terfuit.

PRoBATUR 6. Variisrationibus ac obfer-

u

vationibus, quas P. Sar.mERoN S. J. difputan-

du

do in utramque partem, & füuze mentis propen-

Vetr

fionem ad noftram fententiam non obfcure indi-

a d

cando adducit. "TomoIX. Tra&. ;3. ficfcribit:

r a

, Non abs re erit quxrere, an Chriftus illa ea-

dr

, dem forma (qua nos utimur) ufus fuerit , an

n

8lia? Nam potuit aliis verbis conficere, &

d

» Dobis formam conficiendi illis verbis prafcri-

; Ditt

. bere; quemadmodum alia forma ufus eft in

[j

» promovendis Apoftolis ad Sacerdotium.

Et

oc

, fane utraque fententia fuis nititur rationibus.

Ts

, Prior illa, quam B. Thomas cum fus Affeclis

37

» fequitur , his fere argumentis confirmari po-

pisti

», teft &c.

Altera fententia füos habet autho-

»res & rationes, que illam non improbabilém

nanw:'i

per

DISP[iTATIO II

.

p

238

a.

s per fe oftendunt , nifi Concilium Florentinum,

ii

, & communis fenfüsadverfaretur. Étinprimis

, (:a fentit) Innocentius II Huic fententiee

1gpone

i

», (Innocentii tertii) fubfcribit Innocentius IV. in

qqio

, apparatu, quem edidit füper decretum. . Ex

!

,, Scholafticis vero Mayron , Gabriel Biel , & non-

iedpt

T

,,nulli alii pofteriores idem docent.

Et ante

lp

,,eos Odo Epifcopus Cameracenfis exponens

ol

,; Canonem Miffe ; Titelmanus longe pott Odo-

, QD

, nem Canonem Miffz interpretans. Hujusfen-

»

na

,, tentiam fecutus eft Micbael Epifcppus Mogun-

i

,tinus in expofitione Canonis Miffze.

Et ha-

pl

W

W

;; &enus de Do&oribus, qui etfi antiquitate &

r

,fan&itate non fint cum reliquis conferendi ,

vll

ol

, do&rina tamen & ratione minime füntinferio-

ii tes,

Idem evincitur ex textu Evangelico.

E

'

, Inprimis enim dicitur, quod Dominus accepit

gt

, panem, deinde benedixit; & poftea fregit,&

art

Cum igitur benedié&tio non fit

t

;; dedit difcipulis.

;; fuperflua; illa enim folet Dominus converte-

ynnu

,Ie cteaturas, ut conftat de quinque panibus

lil

,apud Matheum, & de feptem panibus apud

yJen

, eundem, nec dederit purum panem, nechor-

yi,

, tatus fit ad illum accipiendum, fequitur, quod

) fmm qü

, cum dedit , jam facta erat transmutatio , & ver-

id d

, ba illa, Hoceff corpus imeum , quid contineretur

o

,in pane, indicabant, non quid fieret , ita ut

«?Ufm, Q

, hec verba, Poc eff corpusmeum, non poffint re-

isn

» ferri ad benedi&ionem, fed ad porre&ionem.

ET

, Ut etiam apertiflime teftatur S'uftinus Martyr ,

v

,,ad Antoninum Pium in Apologia, & Epipha.

Ad hzec Lu-

) H le

!

, nius in Ancoratu prope finem.

)

n

,'c& ultimo Chriftus fola benedictione confe-

vj

, Crà-

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. 239

Uj

u)

,Cravit, quando difcipulis'euntibus in Emaus

Al

i

» exhibuit corpus fuum.

Secundaratio eft, quia

tJ/

]

» oportet formam Sacramenti fignificare id, quod

» efficitur in Sacramento.

Ergo forma confe-

J

, Crationis debet fignificare ipfam converfionem,

n

» Sed profe&o illis verbis nequaquam converfio

W

......

PAU

»» fignificatur ex vi verborum ; alias qui diceret ;

, Hoc eft corpus meum , . demonftrando fuum

l pol

l

H["H(l

» Corpus , fignificaret converfionem alicujus rei

»,in corpus füum. Neque fignificatur conver.

j Müs.

, fio ratione fübje&s materix , nifi fübintelli-

E

» gatur przcedens converfio.

Atifta converfio

yitte

»» (precedens) ex verbisnon accipitur, firatio-

fered

», ne fubjecte materig fübintelligenda fuerat. At

Vfero

» premiffumeít, quod formaipfa verborum hoc

Va

» debebat fignificare. Hoc autem pa&o fignifi-

AW

l

, Catio potius venit à materia ipfa, & non de-

», Claratur per verba.

Tertio ex textu idem vi-

nl

» detur elici poffe. . Nam in hoc textu, Hoc eft

NUA

, Corpus meum , velto, ef[, proprie fümitur,

j r

» effe fignificat exiftere, five improprie, prout

A

» denotat rem ibi fieri five contineri ? Semper

],

,tamen, Ef/, de prefenti denotat rem effe,

j

», etiam cum incipitur fermo.

Ergo extraneum

jo,

» eft dicere, fignificare rem fieri, vel fore vel

TU

» contineri poft prolationem verborum. Non

g,

, enim, cum dicitur ; Ego fum homo, folum

p«

», fignificatur, quod ero autfiam homo poft pro-

ediont

"

a

», lationem verborum, fed etiam in ipfa verbo.

"

,rumprolatione. Agamusjamrationibus. Prima

&be

»fit. Chriftus in aliis Sácramentis fe preeditum

j

» poteftate excellentie oftendit , & nequaquam

g P*« '

» adftrictum verbis, que fuis Miniftris prafcri-

D

bebat.

240

DISPUTATIO

IT.

E

Sic enim abfolvebat.

Confide fili , ve.

S

, bebat.

, mittuntur tibi peccata. tua.

Conftituit etiam in

(j

» graduSacerdotali Apottolosjuxta omnium Do-

», &torum fententiam cum dixit : boc facite in meam

j T

aMive,

,, commemorationem.

Secundaratio , & illa quidem

,firma, eft. Quia illa pofitio magis eft ample-

ais

, &anda , que minores patitur difficultates. Sed

um

, qui afferunt , eisdem verbis , quibus nos be-

TLT

4

conil

, nedicimus , Chriftum confecifTe , in multosin-

» Ccidunt fcopulos pene inextricabiles, à quibus

'.fiIBlW )

,,evadunt, qui fententiam oppofitam confe-

tifind,

D

Ita SALMERON, licet in fine ad.

ii

,, &antur.

dats

hanc fententiam ob Decretum Concilii

n al

Florentini fibi non videri tutam.

nl

Dico 2.

Verba Confecrationis non tan-

NT

tum fümuntur recitative , fed etiam /ignificative fi-

15

gnificatione fymbolica.

alpiit

PROBATUR.

Chriftus in ultima Cena te-

at

ftatur; Sacerdotes faciendo fui commemoratio-

ET

nem idem effe&uros, quod ipfe effecit.

n

Ergo

cum ipfe effecerit converfionem panis & viniin

m

fuum corpus & fanguinem , manifeftum eft, ip-

Mi

fam illam ceremoniam commemorativam acto-

H

rum à Chrifto, habere quandam fignificationem

"rf

fymbolicamtranfubftantiationis ponende à Chri-

Vtttj

fto. ant.prob. Chriftus poft confecrationem te-

"Irtttt

fte Apoftolo r. Cor. 11. Difcipulis dixit : Hoc

r

facite in imeam commemorationem.

Unde etiam Sa-

lm

cerdos poft confecrationem , eam fignificatio-

Rn

nem facramentalem practicam ceremoniz confe-

fï*m':'üïïlbür

"m

cratorie conteftatur his verbis: Howc quotief-

J

A

gunque feceritis, in mei memoriam facietis.

2 jj Zml

Sol-

fmbüiiw' |

L

h

DE MATERIA ET FORMA &c. HIIJ. SACR. DAE

ii

TU

Solvuntur Objectiones.

i Em

OBJrcIfUR t. D. Thomas p. 3. q.78.a. s.

"Il

docet; verba confecrationis pronuntiari fimul

recitative, & affertive.

Ergo ant. prob. fic enim

ïe

l.c.fcribit : Quidam dixerunt ; quod ifla locutio : Hoc

MA M

hy

h

ef? corpus meum:, fumitur materialiter ,. cum recitative

proferatur,

Sed boc [Lare mon potef?; quia fecundum

du

t

boc verba bec non applicarentur ad materiam corporalem

L

prefentem ,. & ita non perficeretur Sacramentum. — Ma-

i (

!

nifeftum ef ,. quod non inaterialiter ,. fed fignificative

Lt d

(à Chrifto) fumebantur.

Fit ideo dicendum efd , quod

Conli

eliam, quando proferuntur à Sacerdote ,. fignificatiot ,

&j non tantum materialiter fumuntur.

WA

REsPONDEO. n. a. ad prob. d.a.

S. Tho-

ij

mas docet; verba confecrationis fumi fignifica-

tive fignificatione fimbolica feu facramentali. c,

du

fignificatione affertiva feu grammaticali, n, S,

TIr)

'Thomas ex eo, quod Chriftus his verbis ufüs

i. h

fuerit affertive , tantum infert, quod eadem

i

verba à Sacerdote prolata habere debeant figni-

ind)

ficationem faltem fymbolicam, feu facramenta-

dnnà

lem practicam, ut fignificent, idem fieri, quod

f

Chriftus in ultima Ccna fattum effe, aut fieri, in

lod

fenfu grammaticali afferuit,

Hzc explicatio col-

TOA

ligitur ex toto difcurfu & contextu S. Doétoris.

p

Nam admittit eam przcife fignificationem, que

fitil N

materiam Sacramenti de fe indifferentem deter-

gniücatijf

minat ad rationem facramentalem, & que pro-

j Qu

lationem verborum marerialem in ultimo inftan-

ti prolationis facit pra&ticam in effe facramenta-

j q'JOLï;,

li,

Hoc autem totum fit per fignificationem

facieü.ï.'

fymbolicam , feu facramentalem, quam ifta cze-

D. mnort Tra&t. de Euchariflia,

Q

remoe-

DftsPuTATIO L

put

242

remonia commemorativa habet ex inftitutione

g

Chrifti.

lm

OB3]JICITUR 2.

SS. Patresteftantur , quod

Amelqüide

in confecratione Sacerdotali verba Chrifti, in

g,

ultima Coena ufurpata, fint operativa & tranfub-

i, i

Ergo

x

ftantiativa, quia non poffunt effe falfa.

füpponunt, ea fumi affertive. ant.prob. r. S.

uN

AMBROSIUS l. 4. de Sacram. c. 4. fic fcribit :

btl

, Confecratio quibus verbis eft , & quibus fer-

s

,monibus? Domini Jefü. Nam, ubivenitur,

a

,, ut conficiatur venerabile Sacramentum , jam

ia

, non fuis fermonibus Sacerdos, fed utitur fer-

T

, monibus Chrifti.

Ergo fermo Chrifti conficit

dund,

,;hocSacramentum. Quisfermo Chrifti? Nem-

u d

,,peis, quo fa&a funt omnia.

Juffit Domi-

Antbls

dttn.

»,nus; & fa&um eft colum; juffit Dominus, &

»» facta eft terra ; juffit Dominus , & fa&ta funt

d

,, maria ;

jufit Dominus , & omnis creatura

dipiel

»generata eft. Videsergo, quam operatorius

In n

,, üit fermo Chrifti. Si ergo tanta vis eft infer-

Aitilod

;; mone Domini Jefu, ut inciperent effe, quz&

titl

,,«*.EID

'

,,non erant, quanto magis operatorius eft, ut

D

y

,fint, que erant, & in aliud commutentur?

i

t

,; Accipe ergo , quemadmodum fermo 'Chrifti

vän'ff

!

MA

f

:

,; creaturam omnem mutare confüeverir , & mu-

2. Di

d

,,tat, quando vult, inftituta naturg.

tin ij

/

», Chryfoflomus Hom. de proditione Judz ait: Ad-

Non enim eft ho-

Titey

;, eft nunc quoque Chriftus.

V

1ny

, mo, qui hzc munera facit corpus & fangui-

N

LU

()

,nem Chrifti , fed Chriftus. Sacerdos quidem

,; Verba pronuntiat, poteftas vero & gratia to-

; ta Chrifti eft. — Hoc eff corpus meum , ait: Hoc

"Nam

,, verbum res prOpo-ütas tranfmutat.

n

D

»quem

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. 2293

d

, quemadmodum vox illa, qua di&m eft ; Cre-

i Qu

, fcite & multiplicamini & replete terram ,. fe-

il

; mel quidem dicta eft, femper autem fit ope-

d

)

, ITe, nature noítre vim przbens ad generan-

,; dum, ita hec quoque vox femel quidem dicta

Y 5]

NY

, hoc Sacramentum integre perficit.

3. Grego-

»» rius INy[Jenus de bapt.

Re&e panem divino

ls

T

QU

l [ N

» Verbo fan&ificatum in corpus Dominitranfmu-

» tari credimus; quemadmodum Apoftolus ait

liT

TTR

Ml

i

, 1. Tim. 4.) Santtificatur per verbum Dei & ora-

u

» lionem, non per cibum & potum procedens ad

ii

»,corpus verbi, fed a verbo , quemadmodum

Laf

», dictum eft, transmutatus, nempe boc eff corpus

fiNn

PPRUTITITR

4. Euftbius EmifJenus Hom. de Pafcha.

D D

, Invifibilis Sacerdos vifibiles creaturas in fub-

yri, l

, ftantiam corporis & fanguinis fui verbo fuo

tdt

»» fecreta poteftate convertit, ita dicens : Ac-

Q Qu

» cipite & manducate; Hoc eft corpus meum.

ia

]

,; Ego ficut ad nutum przcipientis repente ex

ii d

w

U

,» hihilo fubftiterunt excelía coelorum, pari po-

tf

!

» tentia in fpiritualibus Sacramentis Verbi pra-

ürisd

, Cipit virtus, & fervit effe&us.

Nin]en

RESPONDEO.

D. teftantur, quod verba

iem (

Chrifti mentalia & preceptiva fint operativa in

n t

hoc Sacramento. c. verba Chrifti vocalia &

m

affertiva. fabdif]. teftantur , quod nunc fint ope-

h

rativa vi mentalis verbi , tunc in ultima ccena

a d

per verba vocalia affertiva indire&te manifeftati.

T25

c. quod (intoperativa vi fue fignificationis gram-

ls qh'ffi'

maticalis prefentis. n.

Si quis attente confide-

ret omnes hos textus Patrum, patebit,eosnon

T

velle plus dicere , quam quod Chriftus in ulti-

j ülï:L

u

ma Cena fuis verbis, tunc affertive prolatis,

[

Q 2

impe-

! g

DTISPUTAITIDLO

lL.

244

Q

imperio mentali voluerit conferre perpetuam

qirito

virtutem Sacramentalem tranfubftantiativam ,

ia

quotiefcunque à Sacerdotibus in fui memoriam

gl W

recitative pronuntiantur.

j

Ap» 1. D. Operatoritls eftfermo Chrifti men-

slsv

talis, quo verbis fuis in ultima ccna affertive

sisdem

prolatis , & à Sacerdote recitative pronuntian-

d D

dis contulit vim tranfuübftantiandi. c. fermo Chri-

s. Cov

NamS.

fti vocalis in ultima Ceena prolatus. n.

Ambrofius manifefte loquitur de verbo mentis,

ïüjjJS NI

quo condita funt omnia.

À

Ap 2. D.lIllud verbum Chrifti. . Hoc eft

corpus meum, in ultima coena prolatum , Sa-

cramentum perficit ope imperii mentalis. c. fine

DL

a

tali imperio mentali. n.

Cum S. Chryfoftomus

34

vim conficiendi Sacramentum tribuat verbo

URT)

Chrifti femel prolato , manifeftum eft, " quod non

à ndi

loquatur de verbo Sacerdotum vocali, fed de

Anrenüo

'"verbo Chrifti mentali, manifeftato indire&te per

odf

illa verba enuntiativa in ultima Cena prolata.

3000

. Ap 3. D. credimus , transmutari panem

(nolis

per verbum Chrifti vocale ut fubftans verbo

bt

Chrifti mentali. c. ut non fubftans. n.

Conce-

b

ditur enim, quod per hzc verba recitative pro-

hi

lata accedente fignificatione Symbolica & verbo

?WU &tj

mentali Verbi transmutatur panis in corpus

& Mi

Chrifti, quin propterea illa verba debeant à Sa-

'"f id [0[35.

cerdote proferri affertive.

"fl

Anp 4. D. convertit fübftantiam verbo fuo

TY

vocali recitative prolato habente fuam vim à

li

f

"n

verbo Chrifti mentali. c. verbo fuo vocali affer-

v

tive per Sacerdotem prolato. n.

i

OBjr-

DE MATERIA'ET FORMA &c. HUJ. SACR. 247

M

OB]JICITUR 3.

Concilium Florentinum

lg

in Inftru&ione Armenorum , que ex confenfü

Eu

Romanz Ecclefie fcripta eft, ut patet ex Bulla

Eugenii IV. declarat, Chriftum confecraífe per

ila verba: JJoc ef] corpus meum. — Ergo cum Chri-

ftus illis verbis ufus fit affertive, & nunc Eccle-

vav

fia iisdem verbis in perfona Chrifti confecret,

etiam Ecclefia illis verbis utitur affertive. ant.

li

D nl

prob. Concilium Florentinum fic habet :

Forma

bujus Sacramenti Eucbariflie funt «erba Salvatoris ,

m

Bs

quibus confecit boc Sacramentum 5 . Sacerdos enim in per-:

fina Chrifli loquens boc conficit Sacramentum.

Nam

lhea

ipforum verborum virtute fubflantia panis in Corpus Cbri-

i, &

fli convertitur.

Ex quibus verbis colligitur ; à

TT

lu

Concilio per verba Chrifti intelligi.

Hoc eft cor-

pus 1T2€Uum.

M w

REsPONDEO. r.n. a. & füppofitum, quod

, Qu

illa Infiructio Zrmenorum fuerit edita à Concilio

Qd i

Florentino. Confiftit enim precife in Epiftola

]s

Paftorali Eugenii IV. ad Armenos, edita jam fi-

[l

qui

nito Concilio; unde etiam innoviffima Editione

ii

Conciliorum Veneta, viginti tribus tomisin fo-

Y

lio comprehenfa , illa /nfiru&io Zrmenorum inter

a

A&a Concilii Florentini omiffa eft. Neque do-

NU

&rina in illo Decreto contenta, licet prazmiffo

li

previo examine edita fit, pertinet ad Dogma

j a

fidei, quia Pontifex eam Inftru&ionem non di-

TE

rexit ad totam Ecclefiam, neque ad illius fidem

omnes fideles obligavit.

T

RrsPOoNDEO. 2. n.a. ad prob. n. a.

In

illo enim decreto non dicitur confecit , fed, con-

un t

ficit. veriffimum eft. —Chriftus enim nunc per il-

uié

la verba recitative prolata, quatenus ex inftitu-

tione

3

um

246

D«ISPUTA-TIOII.-

$n f

tione ipfius habent fignificationem fymbolicam,

m

feu Sacramentalem , vereconfíecrat. Quodenim

m

legendum fit, confiit, probatur ex editionibus

l?.

magis corre&tis, v. g. Binii, & Bailii ubilegimus,

In hac autem Lectione tolli omnem dif-

;r;'fxative |

conficit.

g. C

ficultatem , re&te obfervat P. SaL.MERoON his

verbis : Zdverba Concilii Florentinivefbendetur , quod

qut

so fiot

f illa effent , prout babentur in multis exemplaribus , fa-

Sic enim [latuit : lerba bujus Sacra-

3fmotio.

cilis e[Jzt folutio.

menti [unt verba Saloatoris , quibus boc conficit Sacra-

ganni

teride t

mentums Sacerdos enim. in perfona Chrifti loquens. boc

conficit Sacramentum.

Hoc ibi $ que fatis commode ex-

D n

at

ponuntur , fi dicatur , Chriftum conficere non quidem im-

mediate per fe , fed per Mimiftos illis verbis conficientes.

n d

Sicut enim dicitur , ipfumn baptizare nobis baptizantibus,

ita dicitur conficere nobis conficientibus. — Ya P. Salme-

VÀ UA

TO.

ï'lim ;æ

.OsjrcrTuR 4 Chriftus confecit hoc Sa-

thcston

B

cramentum aífertive illis verbis : Hoc eft Cor-

pus meum.

Ergo etiam Ecclefia conficit hoc

Ms

Sacramentum affertive illis verbis. c. patet. quia

o Ed

Ecclefia conficit hoc Sacramentum in perfona

Chrifti.

atf

Ergo in eodem fenfü utitur verbis Chri-

As

fti, in quo illis Chriftus ufus eft. ant. prob. 1o.

dinlg

TERTULLIANUS l.4. contra Marcionem c. 4.

Id

(Jitm.

dicit : Zdcceptum panem & diflributum Difcipulis cor-

Vil

D OE

us füum fecit , Hoc eft Corpus meum , dicendo.

Ü

AnMBRosIUS l. 4. de Sacram. c. 4. dicit : Sicuti

t

l

Q

verbis baptifini creatura in novam creaturamtranfit ; ita

VN

I

per illa verba Domini (Hoc eft Corpus meum) fa-

À

M

i

nis & vinum mutatur.

RzsPONDEO I.n.a.ad prob. D. corpus fuum

Ti

fecit , dicendo boc teftimonialiter de confecra-

As

tione

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

247

übolm

tione jam fa&a in priori inftanti vel figno ratio-

Mi

nis. c. dicendo hoc caufaliter feu efficienter. n.

qi!iombw

Hoc ipfüm eprim formaliffime eft in queftione.

3

À n 2. d. Per illa verba Domini recitative, &

A

Jignificative fignificatione fymbolica prolata panis

M

mutatur. c. per illa verba aflertive prolata panis

[

mutatur n.

Hoc ipfum enim eft in queftione.

MM

Imo ficut in baptifmo, & abfolutione, & ma-

i

trimonio verba pro priori figno rationis in fen-

j g,

fü grammaticali accepta conftituunt tantum ma-

ipar

teriale Sacramenti qua talis, in quantum eate-

m'mrlea-

nus rccipiunt non novum fenfüm grammatica-

lll

lem fed novam fignificationem fymbolicam, ac

J

virtutem facramentalem practicam ; ita. etiam

WT

verba Chrifti in fenfu grammaticali hiftorice fum-

Vs

pta ex inftitutione Chrifti non accipiunt novum

fenfum grammaticalem , fed tantum novam fi-

!

!

gnificationem fymbolicam & virtutem pra&ticam

j

2

!

|

facramentalem.

Yi

Il

REsPONDEO 2. tr.a. n. c. ad prob. c. a, n.c.

!

Nam Ecclefia poteft adhibere verba Chrifti et-

ilj

re

IC

jam hiftorice in Perfona Chrifti, ficut contra-

hentes matrimonium dicunt: accipio te in ma-

If

TOnE

ritum & conjugem, licet Chriftus non idem di-

cat in eodem fenfu.

/

Q5 ]JICITUR;S:

Formz Sacramentorum id

(; us

fignificant, quod efficiunt, & viciffim efficiunt,

"

Sed forma Euchariftie funt

if

j

)i

quod fignificant.

TRU

illa verba : Hoc ef? corpus meum.

Ergo hzc ver-

ba id fignificant , quod efficiunt.

Atqui non fi-

gnificarent id, quod efficiunt, nempe tranfub-

u

Qu

ftantiationem , nifi fumerentur affertive,, Ergo.

Q 4

RE

DISPUTATIO Il

E

$48

f

RzspeoNDEo. d. Id fignificant facramenta-

liter, feu fymbolice c. id fignificant grammati-

Pt

sünd

caliter n.

Ut enim re&e P. SALMERON arg. 3.

obfervat; nec forma matrimonii grammaticali-

0sj

ter füumpta, dum dicitur, accipio te in meam, fi-

PA

gnificatin fenfu grammaticali effe&tum facramen-

g, u

ti, fed tantum fignificatione fymbolica, quam

i: H

habet ex inftitutione Chrifti, & ex paéto. Idem

100 G

obfervatur circa characterem baptifmalem, &

r f

circa fanitatem corporalem, quze efficiuntur,

fomutt

quin grammaticaliter fignificentur per formam

IU'

baptifmi & extrema Un&ionis.

r ll

OnjrcrTuR 6. Ecclefia ex verbis confe-

[Inin

j

crationis, Zoc efl corpus meum , contra hereticos

?P

(

:

probat prefentiam Chrifti in Euchariftia. Atqui

u

a

id non poffet fieri, fi ea verba non fumerentur

i

affertive, fed tantum recitative.

LU

REsPONDEO.d. probat prefentiam Chrifti

ex iis verbis indireCte c. dire&te n. Eccle(ia con-

Wi

tra haereticos utitur hoc difcurfu.

In boc Sa-

u

cramento idem fit & efficitur, quod factum &

Vg

Sedin ultima cz-

effectum eft in ultima cena.

Tlet i

na fa&ta & effecta eft praefentia corporis Chri-

&f

lii

fti. Ergo.

Majerem Ecclefia probat ex textu

ii

Apoftoli r. Cor. 11. & ex traditione. Minor pro-

Hftin

batur ex verbis teftimonialibus Cbrifti : Hoc

&t f

eft corpus meum.

Ac certe ; fi quis Catholi.

n

corum contra hzreticos vellet probare prafen-

M drg

tiam Chrifti directe ex verbis forme, rideretur

:Fïfïüm i

profe&to ab hereticis.

Refponderent enim,

;

(

A

quod inter ipfos Catholicos graviflimi authores,

i

INNoczrzNrTIUsIII, INNocEeNTIUSIV, Ca-

THARINUSsin Tridentino Concilio promotus ad

p

DE MATERIA'ET FORMA &c. HUJ. SACR.

249

!l

Epifcopatum &c. doceant, ea verba pronuntia-

Tü.fwaj

ri tantum recitatioe, in quantum fümuntur prz-

cife dire&e in fenfu grammaticali.

i,

OsjicrTUR 7. Ipfemet Innocentius III.

relatus in c. cum Martbe. de celebratione Miffa-

(l

rum, teftatur , Chriftum confecraffe illis ver«

bis: Hoc eft corpus meum, — Ergo illa verba fumpfit

hi

non tantutm teftimonialiter, fed etiam caufali-

:

ter feu efficienter.

Fciumu,

Aï

Ergo etiam eodem modo

fs

fumuntur affertive à Sacerdote. ant. prob. ex tex-

tu'

Quafivifli, inquit , quis forme verborum, quam

T

ipfe Chriftus expre[Jit , cum in corpus [uum panem trans-

fubflantiavit , illud in Canone Mif]e quo. Ecclefia uti-

ag

tur generalis , adjecerit ; qui pro vobis &$' pro multis ef-

N

fundetur in vemi[fonem peccaterun. — Ergo füpponit

TR

Papa, Chriftum tranfubftantiaffe panem iisdem

verbis, & eadem forma , qua nunc Ecclefia

d

Qtelut

utitur.

T

REsPONDEO cum SALMERONE ]. c. n. a.

od

Nam Innocentius III. ut alias in fuis Epiftolis

| ulnrz".

folet, in hoc textu tantum recitat verba illius,

qui fibi dubium propofuit; cum autem de ver-

pori

ran

bis à Chrifto in fua confecratione adhibitis nul-

Mwrr

la fuerit quzftio , eam propofitionem interro-

ili;

gantis, folum incidentem , in fua refponfione

j (

inta&tam relinquit.

Imo, ut redte P. Sarwz-

T

RON advertit, textus ille ne hoc quidem dicit ;

ts

Chriftum illis verbis confeciffe Sacramentum ;

t d

fed quod ea verba protulerit, quando confecit

facramentum ; neque opus eft adverbia tempo-

ial

ris fumi mathematice,

UA

wmo

Qs

QUA.

DISPUTATIO II

DEWR

250

QUJESTIO V

Utrum aqua voino admixta per confecrationem ítm-

jnm

mm

mediate tran[eat im Janguinem

nf

ff

Cbrifri.

(

OTANDUMI

Ex more Ecclefie in Sacri-

NoT/

gb

ficio Miffe mifceri modicam aquam vino

confecrando

Hunc morem defcendere ex tra-

hmü qu

ditione Apoftolica, indubitatum eft; quia de

alert d

illo jam teftantur Patres fecundi, tertii, & quar-

N

ti fzculi.

S.]vusTINvs in Apolog. 2. defcri-

fri

bens coremonias in Sacrificio Miffz adhiberi

[

M

f

folitas. ait

Precibus finitis ( poft offertorium )

mutuis nos ofculis falutamus

Dein ei, qui fratribus

tAl:

praeft ,. offertur panis , & poculum aque & «ini. &.

T

2. S. Ireneus 1. 4. c

dicit

n

L

:

Quando panis &

iixtus calix percipit oerbum Dei, fit Euchariflia cor-

tb

Per mixtum calicem in-

A QY

poris & fanguinis Cbrifti

l

telligit vinum aqua mixtum.

Hinc in eodem

AUQQR

loco ait:

JDominus temperamentum calicis fuum e[Je

al r

Janguinem a[Jeveravit.

3. S. CvyPR1IANUS Ep. 63.

lo

ad Coecilium fcribit :

In calice offerendo Dominica

timo

iraditio fervetur , neque. aliud fiat à nobis , quam quod

fff Id 4M

ru

pro nobis Dominus prior fecit ,

ut. calix mnixtus vino of-

"AMXM!

feratur.

JNam & Dominus prmm &5 calicem mixtum

d

J;,] mI

vino obtulit.

ls

Sed €2' Spiritus Santkus typum Dominici

M

Sacrifici. pramonflrat. (Sap. 9.) Sapientia, inquit ,

Finum snixtum decla-

mifcuit in cratera oinum fuum.

tll a

vat, id eft calicem IDomini aqua &2 vino mixtum pro-

LO

li

phetica voce pranuniiat

4. Concilium CAR THA-

T

v[u

GINENSE ÍII. anno 397. ait: In Sacramento cor-

! lmü h ,,

poris & fanguinis Domini nibil amplius offeratur, quam

li na;«

Domni-

DEMATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

95I

Dominus tradidit , boc efl , panis &? vinum aqua mix-

n

l

tun — 5 Concilium TRvUrLLANUManno 692. Si

quis non fecundum ordinem ab Zpoflolis traditum facit,,

&j aquam vino miüfcens offert. facrificium ,. deponatur ,

ut imperfette my[lerium enuntians, &2 que tradita funt,

dnnovans.

NoTANDUM 2.

Per eam commixtionem

Ut

aquae & vini fignificari duo ab Ecclefia ; nempe

T

primo, quod ex latere Chrifti mortui in cruce

qii

exierit fanguis & aqua.

Secundo, unio populi

iU

Chriftiani cum Chrifto.

Ita de fecunda fignifi-

- (

catione teftatus S. Cyprianus l. c. n..37. ubi di-

A

cit: idemus in aqua populum intelligi, in vino vero

irüt)

oflendi [anguinem Chrifli,

Quando-autem in. calice voi-

r

5no agua wifcetur ,' Chrifto populus adunatur 5 qu& co-

wi g.

pulatio aque & vini fic mifcetur , ut commixtio illa. ab

ii g

invicem non po[fit feparari; unde Ecclefiam , id e[l, ple-

niir

bem in Ecclefia fideliter. &2 firmiter per[eoerantem nulla

Vi

1

ves feparare poterit à Cbriflo. Priorem autem fignifi-

Ia

cationem adjungit EucEN1U sIV. in Inftru&io-

t jar

ne ad Armenos.

tsb

NoTANDUM 3.

Quantitatem equz. vino

b

Wi

mifcende fuiffe variam.

Antiquitus fumebatur

;I

(u

tertia pars aqua.

Jta teftatur Concilium T n r-

RURIENSE anno 895. Can. 19. ubidicitur: Due

ll

i

fint partes vini; quia major efl maje[las fanguinis Cbri-

fü, quam fragilitas populi 5 tertia aque , per quam in-

^

l

"I

telligitur infirmitas bumane natura.

Sic etiam IHo-

,

norius III. circa annum 1217. in cap. in c. fer-

n

nitiofus.

De celebratione MifJarum, dicit: Pernitio-

Ev

f.æR)T:d,

Jus inolevit abufus , quod in amajori. quantitate de aqua

ponitur in Sacrificio, quam de vino;. cum fecundum va-

Atf ?;*

tionabilem confuetudinem Excclefie generalis plus in ipfo

[

yut

25*

DISPUTATIO j8n

fit de oino, quam de aqua ponendum. — Sed Eugemus

]i

IV. in Inftruétione Armenorum dicit :

V'ino an-

tita

te confecrationem aqua modici[Jima admifceri folet .

er

ji02/

NoTANDUM A. Queftionem in eo ver-

fari

d t

utrum aqua vino mixta debeat ante confe-

as

crationem phyfice mutari in vinum ; vel an fuf-

a Cl

ficiat, ut tantum moraliter mutetur in vinum,

s

ficut in eftimatione morali totum mixtum fim-

n 1[2 M

pliciter habeat denominationem vini? Quszftio

niiorl

eadem fub aliis terminis proponi folet; an aqua

immediate convertatur in fanguinem Chrifti ?

i

( 0*'

Phxlofophl Neoterici , qui exiftimant, vinum

etiam naturale in confideratione phyfxca tantum

"NI

M 4

efTe compoütum accidentale ex aqua naturali

& aliis principiis chymicis, omnium facillime fe

"N

expediunt ab hac quzftione

Similiter illi, qui

"DT

in compofitis naturalibus admittunt formas par-

Bo

i, U

tiales, feu partes fub diverfis formis fubftan-

tialibus heterogeneas, quales a Recentioribus

Wi r

tigt

admitti folent in corpore humano, etiam faci-

liter refpondent ,

partes aquæ per mixtionem

39 U

fieri partes vini fub propriis formis partialibus,

quarum nimia multiplicatione hebetatur aut o-

r'q-

mnino extinquituf forma principalis hujus com-

l AJ!'

pofiti, nempe forma vini

Et ita docui in PPi-

D mun

lofopbia Pollingana.

Verum Thomifte , qui füp-

Va i

ponubt ex Phbilofopbia, in uno compofito phyfi-

MT

co dari unicam formam fubítantialem, ad hoc,

"fmrg

ut dicatur confecrari vinum, neceffario cogun-

Wfs

tur admittere, aquam vino mixtam ante con-

hT yx

Pr

fecrationem debere mutari fubftantialiter à for-

vkg

ma àquz ad formam vini,

W

MIC

DiIco

lu "

DE MATERIA ET FöRMA &c. HUJ. SACR. 253

aEUgm "

A

Drico.

UT

Traditioni conformius eft, aquam

vino mixtam immediate converti in fanguinem

H

Chrifti.

:

u n

PROBATUR I, SS. Patres, quando loquun-

]

tur de traniubftantiatione, dicunt, panem &

vinum & aquam converti in corpus & fangui-

3

nem Chrifti.

Ergo ficut panem & vinum affe-

Itf

runt immediate fub rationefua fpecifica conver-

l

ti, ita etiam fupponunt, aquam immediate fub

j du

ratione fua fpecifica converti in fanguinem Chri-

fti.

Cl

ZAnt. prob.

I. S. JusriNvs in Apolog.2.

,TÍDUR

dicit: Dant unicuique eorum , qui adíunt , panem,

jei

vinum, €g aquam, que cum gratiarum attione confe-

Tityd

erata funt.

"Atque cibus bic apud nos Eucbariflia vo-

ais

catur.

4. S. AMBRosiUS l. 4. de Sacram. c.4.

Vinum cum aqua in calice mixtum fit fanguis confecra-

ts

m

ius.

Et c. s. ZInte verba Cbrifli calix efi vini & aque

n

pienus.

Ubi autem verba Cbrifti operata fuerint , ibi

VOT

fangwis. efficitur.

3. S. HyzRoNrIMUS, vel ut

eu d

alii citant Ven. BED A in c. 14. Marci. Format

mb

fanguinem fuum in calice oino & aqua mixtis, ut alio

4. S. D 4-

u

