contentum locale in continente, v. g. tariq.uam

ii

civisin urbe, licet utraque fint conpartes re-

Ípectu ejusdem totius, nempe provinciz.

Contra eandem.

g

O5jgrgiruna .

Si preter

fpecies Eucharifticas etiam corpus Chrifti effet

1 pel

d

pars Sacramenti, etiam corpus Chrifti deberet

eífe fignum fenfibile; fed non eft fignüm fenfi-

f

(cenin

bile. Ergo.

2. Corpus Chrifti eft potius ipfum

fignificatum.

Ergo non eft fignum facramenta-

iT

le.

3. Sacramentum Euchariítie eft fignum re-

ao

memorativum paffionis Dominicaz.

Ergo cor-

hh

pus Chrifti non eft parshujus Sacramenti. c. prob.

ts

fi effet pars ejusmodi figni, fequeretur, quod

ficall

corpus Chrifti effet fignum fui ipfius.

4. Si cor-

u

pus Chrifti effet pars hujus Sacramenti, deberet

(f

effe aut materia aut forma.

Sed neutrum pot-

PT

eft dici.

Ergo. maj. prob. Nihil eft pars homi-

DI

WI

t

]

nis, horologii , domus , Reipublice, &c. nifi

yinisa

pertineat ad materiam vel formam talis totius.

denf

L

"m

RESPONDEO.

i i

A»p r. d. maj, deberet effe fignum fenfibile

ratione continentis, feu per accidens. c. debe-

FX.

ret effe fignum fenfibile ratione fui, ac per fe n.

Sicut enim materia prima & forma fubítantialis

"

v. g. ligni, animalis, hominis, non funt fenfi-

d

d

bilia per fe, ac ratione fui, fed ratione quanti-

n

tatis, ita etiam corpus Chrifti fpirituale eft fen-

fibile per aliquid fibi unitum.

Hinc fpecies Eu-

i

chariftice fibi invicem reddunt vicem.

INam

g

!

W

corpus Chrifti hoc habet ab accidentibus , ut fit

N

fignum fenfibile internz refe&ionis. Etviciffim

accidentia hoc habent a corpore Chrifti, ut fint

d

fignum practicum, feu collativum gratiz.

ag

AÀD 2.

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ.SACR. 917

tanïu,

Ap 2. d. eít fignificatum relate ad fignum

V

fpeculativum. c. relate ad fignum practicum. n.

j

Species enim Euchariftice, que corpus Chrifti

lp,i

It

fpeculative fignificant, fiunt fignum, practicum

lQ

^

gratie per ipfum corpus Chrifti.

ÀD 3. c. a, n. c. non enim repugnat, idem

effe fignum fui ipfius fub diverfa contideratione.

Sic enim Rex in Theatro, vel profectus in ter-

tas remotas incognitus poffet agere legatum vel

,

I

i

perfonam fui ipfius.

$0

AD 4. tr. maj. n. min.

Dico enim , quod

TO

corpus Chrifti fit materia hujus facramenti, &

qu

forma fub diverfa confideratione.

In quantum

i.

enim Sacramentum /ignum fenfibile, fic corpus

QU

Chrifti fe habet per modum materiz, quia fit

u

fenfibile per accidentia, ficut murus fit albus per

j f

t

albédinem, hoc folo difcrimine, quod unio al-

;

du

bedinis ad murum fit informativa; fed unio ac-

J

cidentium ad corpus Chrifti fit tantum localis.

Si vero facramentum accipiatur , in quantum

eft fiznum pratticum, fub hac confideratione ac

]

]&

(

ratione aecidentia Eucbariftica fe habent per

p

modum materie , quia fiunt pra£ctica per corpus

Jari

Chrifti; tanquam caufam moralem, qua movet

t l'rs,f;-

Deum ad efficiendam in anima gratianr.

f

i

Contra 9. Concluf. Patres

"

OBJICITUR 3.

j

M

abfolute dicunt, hoc Sacramentum effe corpus

Sed hoc non effet fimpli-

J5 Dd

& fanguinem Chrifti.

)Mü

citer verum ; fi hoc Sacramentum partialiter

m

confiftererin fpeciebus Eucharifticis. min. ptob.

Non eft fimpliciter verum dicere, v. g. homo

;vicïf:

j

eft corpus, vel anima.

2. Species Eucharifti-

l

unt

du

ca nonfüntcaufagratie. Ergo non conftitt

hoc

$

218

DiSPUTATIO H

( u y

hoc Sacramentum.

3. Species Euehariftie non

yds

funt cibus anima.

Ergo necfüntSacramentum.

g

4. In cibo naturali non nutriunt accidentia pa-

Duy

nis.

Ergo idem dicendum in cibo fpirituali.

,

RiEsPoNDEO.

[

1 uiUï 53

JASDT:

c. maj. n. min. ad prob. tr. a. n. c.

9d

& p. Diíparitas eft, quia in toto phyfico non

g.

fert confuetudo , ut totum dicatur de parte , aut

V

viciflim; econtra in compofitis moralibus ita fert

m

ufus; fic enim dicitur Sacerdos eft homo, Rex

D. Ti

eft homo, hoc album eft lac, &c.

IX D 27

fitatà

D. non funt caufa gratiz ratione fui

ac per feipfas. c. per corpus Chrifti. n.

Senfus

(

taii

patet ex prius dictis.

Apn 3. D. non funt cibus animz ratione fui

pd

IT

ac per feipfas. c. per corpus Chrifti. n.

Cum

jj

enim habeant unionem localem cum corpore

Chrifti, ac cumeo conftituant unum totum mo-

TUf

j

rale , movens Deum ad efficiendam in anima

tl

gratiam , etiam per fui conpartem, nempe per

Int

V

corpus Chrifti, funt cibus anime.

PCLATDCAE,

At

c. a. n. c. & p. Difparitas eft, quia

in toto phyfico accidentia nunquam tranfeuntin

A

Econtrain to-

j

]

principium er fe ac primo atioum.

to moraliilla entia, que in confideratione phy-

L Pu

AL

PU

fica , funt purum accidens, fiunt fubftantia,

feu principium fer fe ac primo moraliter attivum , feu

1

"

w

A

motivum, quo Deus movetur ad efficiendam in

l

anima gratiam.

*00

OsJrcrrvmR 4. OContra 3. Concluf.

Verba

M

confecrationis fola caufant gratiam prefentia

H

d

Chrifti. ^ Ergo fola funt Sacramentut

2. D.

""

m

THoMas in 4. dift. 9. q. 1. a. 1. qq. 1. dicit ; il-

Y

Cpgï

lud

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

219

h

!m

lud effe Sacramentum

per quod fan&ificatur

materia Sacramenti confecrationis.

Ergo

l h

&'

RESsPONDEO

UT

c. a. n. c. quia, dum Sacramenta di-

L

cuntur eíTe figna practica gratie

tantum eft fer-

mo de gratia interna ,

quz efficitur in ipfa

anima.

AD.9.

D. dicit, illud effe Sacramentum

inadequate fumptum. c. adequate fumptum. n.

D. Thomas per hoc folum oftendit, quod con-

Defi

fecratio fit pars Sacramenti Euchariftis.

enpus

OsnJrcrTrUR s. Contra eanden.. Confecratio

eft caufa efliciens Sacramenti Euchariftie

Er-

n f'"

go non eft illius pars

2. In Concilio Florenti-

n

no confecratio eodem modo affignatur pro for-

n

ma hujus Sacramenti, ficut affignatur panis &

'nm m

vinum pro materia

Ergo ficut panis & vinum

iE

non funt pars hujus Sacramenti; ita neque con-

j

fecratio eft pars illius

3. Sacramentum Eucha-

riftie dicitur adorari & affervari

Sed confe-

lg

cratio non adoratur & affervatur. 4. Confecra-

T

f

tioni non convenit, quod fit fignum collativum

if

I)

interioris gratize , faltem immediate

Ergo 5.

Il

Si panis & vinum modo füpernaturali fine confe-

cratione mutaretur in corpus & fanguinem Chri-

fti, daretur Sacramentum Euchariftie , & tamen

J

g

non daretur confecratio

m

RESPONDEO.

JCD"T

Nei

"

D. eft caufa Sacramenti inadequa-

al

te fumpti. C. adzquate fumpti n. non eft contra

rationem partis , quod efficiatur ab alia parte.

dm

Sic pater & filius funt partes ejusdem Reipublics.

D

220

D5 P U-E-A- v PO:U;

j N;ATEF

Apn 2.

qun ü

D. affignatur eodem- modo confi-

derando Sacramentum in:fieri, c. confiderando

at

Sacramentum ín fatto effe. n

Si fpe&etur Sacra.

jinils

mentum infieri, fic etiam panis & vinum erunt

jgeft

pars hujus Sacramenti.

INos autem confidera-

j qui

mus hoc Sacramentum in facto effe, prout eft

4 0L

fignum pra&icum gratie.

gv

D. dicitur adorari ratione aliarum

D 3.

T

partium c. ratione omnium partium. n.

Sic di-

iloto,

citur homo mortalis

etfi non omnes partes ho-

Qu

fninis fint mortales: & communitas vel mona-

Jes?

fterium, vel natio vituperatur , vel laudatur,

hi

etfi non omnes illius partes fint laude aut vitu-

[

n

A Ü

(fer n

W

perio digne.

at

Ap 4. n.a. Cum enimSacramenta fint tan-

stl

tum caufa moralis gratie , non repugnat, quin

"T

Deus ad efficiendum in anima gratiam finat fe

2

immediate moveri ab omnibus ac fingulis parti-

m

bus Sacramenti, tam prateritis, quam prafen-

p

tibus, prefertim cum omnia fint Deo phyfice

pitrf

praefentia in zternitate.

Apnp s.n.a. Talis enim Euchari

ftia nonþcon-

df

Mu

ferret infallibiliter ex opere operato gratiam, quia

OT

non comprehenderetur fub inftitutione & pro-

fb'

miífione divina.

OsjJriciTUR 6. Contra s. & 6. Concluf.

lllud eft pars, quo folo nonpofito, pofitislicet

Sed fo-

UE

reliquisomnibus, non ponitur totum.

lo pane & vino , vel tranfubftantiatione non

u

D

W j

pofita, non ponitur Sacramentum Euchariftie.

?. Non prgexiftente pa-

Ergo funt pars illius.

ïïl r'*'n

ne & vino non habetur ex folis accidentibus ra-

u

lh

tio cibi & potus,

Ergo panis & vinum funt in-

trinfe-

du

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. 221

t

z

trinfecum conftitutivum Euchariftiz. ant. frob.,

accidentia panis & vini folum ideo nutriunt,

57Jc

quia in illis datur virtus nutriendirelictaex prge-

cedente fubftantia.

:

3. InaliisSacramentis actio

ila, quam forma facramentalis immediate figni-

n

ficat, eft pars Sacramenti.

Ergo etiam actio

converfiva panis & vini eft pars Sacramenti.

in

V

l

N

ant. patet ex baptifmo, Confirmatione &c. ubi ipía

(

ablutio, inun&io &c. eít materia proxima Sa-

cramenti.

TI0n

RESsPONDEO.

/

l

At

Ap r. d. min. Illud eft pars, quo folo for-

Vl

maliter non pofito non ponitur formaliter to-

tum. c. quo folo tantum realiter non pofito non

lt

ponitur realiter totum, n. maj. alias etiam Deus

i

effet pars füz creature , quia Deo non pofito

iib

non ponitur realiter creatura.

Ponitur tamen

hp

formaliter Sacramentum , licet formaliter non

p

ponatur tranfübítantiatio, ficutetiam Deusnon

p

ingreditur formalem conceptum creaturz.

Apn 2. d. in folis accidentibus non datur ra-

Donut

tio cibi & potus naturaliter. c. füpernaturaliter.

jü

n. non enim virtus à pane relicta nutrit, fed vir«

S

i þio-

tus$ fupernaturalis accidentibus panis & vini fu-

pertaddira.

Imo, etiamfi daretur ejufmodi natu-

Ti

ralis virtus nutriendi in pane relita, nontamen

i

fequeretur, panem fore partem Sacramenti , fed

$df

àd fummum fequeretur, panem importari in

e M

obliquo per modum connotati.

M

uritt

ÀD 3. c. a. n. C, & p. difparitas eft, quia

m

alia facrarnenta confiftunt in actione tranfeun-

u

te; Hoc autem Sacramentum con(ittit in re per-

Vi

manente.

Hinc in aliis Sacramentis ipfa fozmà

t« ]

Sacrá-

222

DISPIIATLO .JL

Sacramenti fignificat actionem tranfeuntem. v.g.

a

Econtra in hoc

Ego :e abluo &c. te inungo &c.

] ;nmo

Sacramento forma non fignificatatctionem , nem-

l

u

d

pe transfübflzntiationem , faltem directe , fed

aW

Verba enim Chrifti, verifi-

]i

u

rem permanentem.

cantur fufficienter, etiamfi in ultima Coena prius

um

iib

tranfuübítantiaffe füpponatur panem & vinum,

ac dein dixiffe : IJoc eff corpus meum 5 — bic eft calix

000

lii

fanguinis mei.

D

"

h

OBT]ICITUR

7

4

Contra 8. Concluf. Ipfa

s

fumptio eft fignum fenfibile infallibiliter collati-

ah»q *

2. Eu-

l

AT,

vum gratig.

Ergo eft Sacramentum.

chariftianon habet vim completam caufandi gra-

j

Mdl

tiam fine fumptione.

Ergo eft pars.

9« LiOC

i

Sacramentum fuit inftitutum per modum cibi &

OCU

potus. Erpo pro fui parte involvit fumptio-

Ditis

nem.

duv

At

RESPONDEO.

AUE (

A DCIOD. r

Sumptio enim folum fe habet

i

j

Wi

per modum conditionis feuapplicationis ad hoc,

irir

ii

N

ut caufa producat effectum , ficut applicatio

ignis ad lignum nil caufat , fed cantum applicat

m

ALE

caufam.

Apn 2. n. a. Sicut enim ignis habet in a&u

primo vim completam urendi fine approxima-

V

tione; ita etiamSacramentum Euchari(tiz babet

Ui

Pg[a

lh

in a&u primo vim completamreficiendi animam,

m

K

quamvis in a&u fecundo non caufet gratiam fine

AU

d

T

approximatione.

li 'Ig)

Ap 3. D. fuit inftitutum per modum cibi

!

&u fecun-

i

& potus in actu primo fpe&tati. c.in a

D

do fpe&tati c.

Sicut panis eft cibus, & vinum

ü

eft potus in a&u primo, etiamfi a&u non fuman-

Iæ E

tur,

DE MA'TER*A ET FORMA &c. Hlij. SACR. 923

em' V. !

tur, ita etiam Euchariftia eft cibus & potus in

ul

lu

a&u primo ante fumptionem.

Ad rationem ci-

bi & potus in a&u prijno fufficit, quod habeant

h l

W

ordinem ad fpiritualem refectionem anime.

Dzicszs T.

Ex hocfequeretur; quodetiam

in facramento baptifmi & Confirmationis &c.

ablutio & inun&io &c. poffint confiderari per

MJ

modum purz conditionis.

Sedhoc non poteft

dici.

Ergo.

LIE

RresPomNDEO n.min. quia in Sacramentis

aliis vis collativa gratiz adfcribitur a&ioni tran-

l

feunti , v. g. ablutioni , inun&ioni.

Econtra

in Euchariftia vis collativa grati: adfcribitur rei

xHN

permanenti, prout patet ex textibus Scripturze

& SS. Patrum addu&is.

it

E

DricErs 2. Si alicui Euchariftia miraculofe

poneretur in ftomacho, talis homo non confe-

queretur ex promiffione divina gratiam.

Ergo

iT

fumptio eft pars Sacramenti. ant.prob. In Evan-

gelio Joa. 6. tantum manducanti promittitur

d;)pw ]

gratia.

Si quis manducat huncpanem, vivetin

14)

Ltl

zternum.

RESPONDEO. C,.'3.n. c.'Exhocenin.] pra-

eP

[4.

cife fequitur, quod fumptio Euchariftie fit con-

Jri

ditio per voluntatem divinam requifita ad cau-

Mi

fandam gratiam, ficut approximatio ignis.

i

OsJriciTUR 7. Sacramentum Euchariftie

xüm[

Id

non eft unum fpecie.

Zrgo etiam debent affi-

gnari partes fpecie diverfze. ant. prob. Euchari-

m u

ftia füb fpecie panis eftaliud Sacramentum, quam

u gU

fub fpecie vini.

Ergo ant.prob. 1. Hz duz fpe-

A

cies habent diverfam materiam & formam. 2.1Il-

yn li

le caufant diverfas fpecie gratiss.

Ergo funt

etiam

j w

BOTS-PTUETDA TO

TT.

224

p

etiam diverfa facramenta. 3. Si fpecies panis &

iM

vini tantum conftitueret unum Sacramentum

T

" C.ü

adequatum & completum , fequeretur , quod

n

D l

Laici fub una fpecie tantum fümerent facramen-

g

tum inadequatum acincompletum. Sedhocnon

x

poteft dici , quia alias haberent juftam caufam

g

F

conquerendi, quod illis prebeatur Sacramentum

j f

tantum incompletum.

4.. In Colle&a Miffze poft

x

bt

fümptionem Sacerdos dicit: Purificent nos Sacra-

«

(ive

menta que fumpfimus.

gl

REsPONDEO h.. ad prob. n. a.

Jl

1

Ap r. D. a. Due fpecies habent diverfam

iil

materiam & formam ingenere Sacrificii. c.in ge-

Dm*

nere Sacramenti. n.

Ad rationem enim Sacra-

st

menti in ordine ad. collationem gratie fufficit

g. f

alterutra Species; fed ad rationem facrificii, in

if

quo ex inftitutione Chrifti debet reprafentari

1

EM

mors Chrifti in cruce , & feparatio fanguinis à

2 hst

corpore, debet neceffario poni utraque fpecies,

ln

in quarum prima vi verborum tantum corpus,

& fanguis per concomitantiam, in altera autem

n

dem

vi verborum ponitur fanguis & corpus per con-

comitantiam.

i

AE 2. n.a. Dico enim, quod utraque fpe-

cies eandem fpecie gratiam caufet.

AD 3. n. maj. & fuppofitum , quod juxta

j

!V

j

nos ambz fpecies fimul fumpte caufent unum

El

Sacramentüm completum & adequatum.

Dico

enim, quod quzlibet fpecies feorfim fumptafit

NG n

JJ

adequatum & completum facramentum.

Hinc

antiquitus infantes , & moribundi qui interdum

Mf,

accipiebant folum fanguinem , accipiebant to-

tum, completum , & adequatum Sacramentum.

ls

( d

l

AD 4

du

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. | 225

DA

Ap 4. D.dicitur; Sacramenta, que fumpfi-

T

|n

mus €gc. intelligendo Sacramenta folo numero

il

Í

!

diverfa, c; fpecie diverfa. n

Sicut enim in plu-

'aïäü

ribus baptizatis , Confirmatis , &c. funt plura

1 tl

Sacramenta numero divería; itaindiverfis com-

municantibus, vel in eodem fepius communi-

cante dantur Sacramenta numero diverfa.

Hine

nïM

dico, facerdotem fumentem àmbas fpecies non

TU

aliter fe habere, ac eum , quifumeret fimul vel

fucceffive per unam adtionem continuam diver(as

hoftias, in quo verofimilitergratia non augeretur,

j

nifi ex opere operantis efficaciori tamen ex cir-

cumftantia convivii cum Chrifto.

g

M

Dricgs: Hoc Sacramentum infítitutum eft

per modum unius convivii completi , & refectio-

:

j

nis juftz.

Ergo non poteft dici, quod in una

fola fpecie habeatur ratio adequata & completa

Sacramenti. C. prob. Ratio completi convivii

i

ina

non habetur folum per cibum vel potum.

J

P

REsPONDEO.

LO

D. eft inftitutum per mo-

dum completi convivii fpiritualis. c. corporalis.

p

n. In convivio fpirituali non diftinguitur cibus

& potus.

j

li

QUASTIO IV.

j

f

j

Uirum verba forme proferantur. recitative X,

FUDUm

affertive, vel authoritative?

Du

K

OTANDUM I.

Triplici modo proferri pof-

Y

tl

PRriMoO veciative , mnarra-

fe aliqua verba.

tive , feu biflorice vel ut aliiloquuntur , materia-

yerit

xbau j

liter. v. g. quando dicimus : Ariftoteles dixit :

Mundus eft ab eterno.

Angelus ad Mariam

fj

JD. Zdmort Tra&.de Eucbarijftia.

P

dixit:

!

p

2926

DISP'[tTATIO I

dixit: Ave gratia plena.

Chriftus in cruce di-

f;ommäl

g

xit: Pater, 1gnofceillis.

SEcuNDO proferun-

tur ASSER TIVE feu formaliter , — & [/anificative ,

r

P

quando videlicet affirmamus , rem eo modo fe

habere, quo verba fonant. v. g. quando demon-

g

ftrantes hominem afferemus; hic eft Petrus , hic

gw,if.fatiw

eft Rex; hec herba eft fana &c.

'TreRTIO

gijni

niicd

poffunt verba proferri autboritative, quando vi-

hn

delicet verba proferuntur quidem a[Jertive, fed

iltorir

nomine alieno , v. g. dum in matrimonio Pro-

bt

curator contrahit nomine fui principalis, vel

ett

dum Legatus fancit feedera pacis nomine fui Re-

timi o

gis.

Quamvis enim Procurator vel Legatus di-

sst

cat: confentio; id enim non afferit fuo nomine,

AU

fed nomine & authoritate illius , qui mandatum

procuratorium dedit, & cujus voluntas ponen-

Manrt

nj

di effe&um , etiamíi actu tempore contra&tus

dormiat, virtualiter in actione Procuratoris vel

fl |

iif

Legati perfeverat.

Lj

NOoTANDUM 2.

Triplicem hac in contro-

r

m a

verfia reperiri fententiam. Nam Pnarwo Ix-

NOCENTIUS IlI. l.4.deEuch.C.17. DonaAN-

tone

DUs in 4. dift.8. q.-2. MAjJon. quzft. un.ado.

ii

Picus MinANDULANUS in;fua Apologia

Bu

queft. 10. AMBROSIUS CATHARINUSs in

Mjdgg

Opufc. de verbis confecrat. ALPHoNsusSArL-

tirifa

MERON S. J. tom. g. in Evang. Tra&. 13. &c.

Dd

docent; verba confecrationis tantum proferri

TT

recitative , marrative , feu biflorice-

SECUNDO

V

Marfilius , Gabrie], & alii, quos fequuntur V As-

QUEZ, Galii, exiftimant, ea affertive tantum,

Lï'x'zï.: nj

feu formaliter , & fignificative proferri.

'TER TIO

( T

D. THoMAs p. 3. q. 78. a. 5. cum communi

dl

M

D

'Tho-

DE MATERIA ET FORMA &c. HIIJ. SACR. 227

Til

Thomiftarum docet; verba confecrationis pro-

ïOfer;

ferri (imul recitative, & fignificative.

mfl

NoTaNDUM 3. Poffe effe aliam quartam

LT

fententiam , quod verba confecrationis profe-

Q

rantur quidem fimul recitative , & autboritative , &

i

1N

fignificative, quin tamen proferantur affertive fal.

i

tem a[fertione grammaticali , feu fignificatione gram-

ii

maticali.

Poteft enim concedi ; quod illa ver-

i

ba dire&te tantum proferantur PifZorice, referendo

if

hiftoriam in ultima ccna geftam ; ficut verba

ln

baptifni, confirmationis , matrimonii &c. di-

lf

re&te tantum fignificant a&tionem externam ablu-

lr

tionis corporalis, inunctionis corporalis, con-

tractus civilis &c.

Titt,

Quia tamen Chrifto placuit,

Witun

illas a&tiones & locutiones elevare ad rationem

us

Sacramentalem, hoc eft, ad novatm /enificatio-

yid

nem /ymbolicam earum rerum , qua in anima ge-

d

runtur, quin propterea verbis tribuatur nova

fignificatio grammaticalis ; ita poteft dici; quod

IQ

ipfa recenfio feu commemoratio hiftorica acto-

TM

rum à Chrifto in ultima cona elevata fuerit ad

rationem facramentalem , hoc eft , ad novam

Dl'ä:ä

du

fignificationem fymbolicam practicam, . inquan-

tum aquirunt à Deo virtutem tranfubftantivam

lp

INS 1

panis & vini in corpus & fanguinem Chrifti in

ultimo inftanti, quo Ecclefia in perfona & au-

Ui

45

thoritate Chrifti complere intendit fuam narra-

tionem feu recenfionem hiftoricam.

In hacfen-

p

(UNDI

tentia verba confecrationis in fenfu grammati-

cali fumpta proferuntur nomine proprio recita-

T

t

tive, narrative, ac biflorice; in fenfu autem fym-

bolico, quatenus fimul proferuntur nomine &

ul

authoritate Chrifti, reprefentant & fignificant

com»

2

1

p

228

DpisPUTA'-TIO

]II

id quod à Deogetitut, nempe tranfub&antiatioL

m

PT U

nem panis & vini in corpus & fanguinem Chri-

fti.

Cererum utrum hec fignificatio verborum

j

p :W (i

fymbolica poffit vocari locutio affertiva, poffet ef-

fe controverfia de nomine.

Proprie enim lo-

:,f,) rld [

m

quendo illa fola locutio videtur dici affertiva ,

quz in fenfü grammacicali id fignificat, quod ef-

yiit f

d

ficit, aut demonftrat.

Hinc obfervo ; D. Tho-

y du

mam 1. c. caute abítinuiffe ab hoc termino : af-

fertive.

Utitur enim tantum termino; /znif-

T pm;m ;

cative.

st

?

[

)

Drco r.

Verba confecrationis in fenfu

tll

grammaticali accepta tantum proferuntur recita-

tive, non afJertive.

PRosBATUR r. authoritate INNOCENTII

(

III. qui in 1.4. de myfteriis Miffe C. r7. fic fcri-

frtr,

bit: Queritur ,. quid demonftraverit Chriflus , cum

dixit : Hoc eft cofpus meun? db bujus quefLionis la-

i, d

a fod

queo facile fe abfoluit , qui dicit ,. quod Cbriflus tunc con-

fecit , cum benedixit.

Si opponatur ; quis tunc confe-

aítgiy

tl q

crat , cum Sacerdos illa 'oerba pronuntiat ? — Refponde-

tur , quod Sacerdos nibil demonflrat , cum illis verbis

lnd

J

M

[*

tll

(

non utatur enuntiatioe , [ed vecitative,

PROBATUR 2.

ratione DURANDTI.

Si

verba confecrationis in fenfu grammaticali pro-

nuntiarentur affertive , verba confecrationis fe-

in

[)

$

lj &

lt

cunde effent falfa.

Sed hoc non poteft dici,

r

Ergo maj. prob. In fecunda confecratione dicitur:

M j J'uvt

Hic eft calix fanguinis mei, qui pro vobis& pro

Vi ;

multis effundetur.

Sed hoc eft falfum in fenfü

G«-[

DunANDUS

D

grammaticali affertiveloquendo.

in 4. dift. 8. q. 2. ad r. fic fcribit: Quidam dixe-

AT

N

lii

DI

funt, quod praditta verba proferuntur à Sacerdote [o-

"

N

lum

DE MATERIA ET;FORMA &c. HUJ, SACR.

229

i

lum vecitative ,. & non fignificative , € ideo nibil fal-

i

fitatis continzant ; quia fic recitantur ,. ut di&ta fuerunt,

lt

INec oportet , quod pronomina demonflrativa , nunc , de-

I)

mon[irent aliquid ; quia non a[fumuntur. ad demonftran-

]

« ]

duta , - fed recitantur pro €0 ,. quod demonf[lrarverunt. Et

ifüud oerum eft ,' quia verba non proferuntur à Sacerdo-

te, nifi folum recitative , ut apparet ex bis , que ante-

j

cedunt «erba confecrationis.

Si enim nunc proferven-

J

0

tur aliquo modo fignificative , aut proferret. ea Sacerdos

u

w

]J:(

ex propria perfona, aut ut gerens perfonam Chrifli? Si

in propria per[ona; falfum diceret ; Hoc EsT COR-

Si

1 rf

PUS MEUM ; quia non eft ibi corpus Sacerdotis.

fj

il

auiem in perfona Chrifli, adbuc falfum diceretur in bis,

que con[equuntur formam confecrationis ; — quia. dicitur

Yi

ibi de [anguine Chrifüi , qui pro vobis & pro multis ef-

lr

fundetur.

Con[lat autem , quod àmunc in poflerum non

ln at

eff andetur .

lta Durandus ; quia tamen hoc ipfo

ii

]n loco , dum negat, verbaconfecrationis pro-

du

ferri fignificative, folum loquitur de fignificatione

rü)

feu fenfu grammaticali, non de fignificatione fym-

bolica, quam habent ex inftitutione Chrifti,

u

TUpA

NNam eam fignificationem hac ipfa in quaftione

admittit, dum ait : Sujfficit , quod verba confecratio-

i 1

nis fignificant corpus Chri[ti ibi e[Je ex in[litutione Cbri-

fli ordinantis & intentione Minifiri proferentis.

Suf-

tiolp

vtl

ficit ergo ,. quod voerba confecrationis fignificent id, quod

continetur in boc Sacramento non ex ferie. verborum pra-

g

d

cedentium , fed ex in[litutione Chrifi , &j intentione Mi-

nifiri gerentis perfonam Cbrifti.

yist

n

PRosBATUR 3.

Ratione alia JoANNrIs

Majonis, feu MAJERr.

Illa fententia eft

nANI

preferenda, qus eft, planior, rationi confor-

m

mior, atque ad complanandas omnes difficulta-

tates

;u:W'.l';

,

3

pul

256

bi$PUTATIO IF

tates accommodatior.

Sed talis eft hec noftra

:

st .fe

*r! l qma

fententia.

Ergo min. prob. partim ex folutione

NW

obje&ionum, partim ex ferie verborum hifto-

a

rica, quam per repentinam mutationem fenfus

non decet interrumpi, partim ex Liturgia Gre-

jug

l x

corum , qui tranfübftantiationem primum fup-

ne d

ponunt fieri poft noftra verba confecrationis &

invocationem Spiritus Sancti , fubfequentem ad

Ágitt

confecrationis verba.

unet

»

MAJoR dift. 8. q. un.

fic fcribit

C

Dico, quod illa verba proferun-

,ai

ia

»tur recitave , ac fi à Chrifto effent prolata;

»nec oportet, quod pronomen, Poc, aliquid

, Ua

t

» demonftret; ac fi dicerem : Chriftus dixit Pe-

»tro : Tues Petrus, & füper banc petram edificabo

p

Atdi

», Ecclefiam meam; per pronomen , hanc, non

» demonftro Petrum ; 1olum enim materialiter

At

af

, & recitative illa dicimus: Eodem modo non

,, eft neceffe, per pronomen, tu , demonftra-

as

, M

,1Le perfonam Petri, fed folum recitative illa

» Verba proferuntur.

Et ficnon eft confecrati-

n fj

$, Va oratio illa verba, nec falfa, feddatanobis

Jfini

,tanquam fignum , quod ipfa prolata ex pa&to

quila

.!

,divino corpus Chrifti incipit effe in Hoftia.

d

» Hec eft opinio D. Innocentii de Officio Mif-

D

n

1]

Et licet hic modus dicendi Innocentii à

s.

ii

, plerifque aliis impugnetur, inter reliquos mi-

ULI

» hi fatis placet ; . nec intelligo aliquem modum

U

, ab eis pofitum ita rationabilem.

hm

PROBATUR 4. Alia ratione Prcri Mr.

lg

RANDULANI.

Si verba confecrationis in fen-

[

fu grammaticali accepta pronuntiarentur afferti-

ve, in fecunda Confecratione Sacerdos fignifi-

r'f'-""jïf,na

A

caret, fanguinem Chrifti non effundi pro fe, fed

l Ceüm

pro

DE MATERIA ETFORMA &c.HUJ.SACR. 231

"N

pro aliis; fed hoc non poteft. dici.

Ergo min.

lIU'IO

patet;, quia dicit: Hic eft.calix fanguinis, qui

!

Picvs in

n

pro vobis & pro multis effundetur.

Mj

fua Apologia quieft. 10. fic fcribit : ,, Dixerunt

,ifti Magiftri, quod hec conclufio : Illa ver-

,,ba, hoceft corpus meum , qu& in confecra-

, ione dicuntur, materialiter tenentur, &non

du

»fignificative , eft fcandalofa, & contra com-

"

, munem opinionem Sanctorum Do&torum , &

TOl

,; opinio Gloffatoris in hoc non tenetur.

Ego

proy

, autem dico , quod füadeterminatio eft contra

du

, communem opinionem multorum Do&orum ,

TU

, & quod opinio Gloffatoris potius , quam eo-

t

,rum opinio in hoc eft tenenda. Et quod ita

: f

,fit patebit evidenter, habito intelle&u con-

t

,, clufionis.

Recitat enim Sacerdos, Chriftum

n w

, dixiffe Apoftolis : zcipite &? manducate (jc.. Sa-

&;mgmh

, cerdos enim confecrans nec loquitur Apofto-

,lis, nec dicit eis : Z4ccipite &9c.

Similiter ef-

u

,, fent falfa illa verba : Qui pro vobis & pro multis

»» effundetur &c.. fi fignificative fumerentur; eo

Wi

ge

j

5, quod fanguis Chrifti amodo non effundetur.

hd

, Ergo illa verba folum recitative fumuntur , &

fionii

»propterea vox illa alterius vocis recitatoria

, eft materialiter fumenda. Item, finonrecita-

nocerïc';i

»tive fed fignificative caperentur illa verba,

ss

, denotaretur fanguis Chrifti effundi pro aliis,

Deberet enim dici

,; & non pro confecrante.

(

, potius, quipronobis. Exquibus patet, quod

, opinio folennis Gloffatoris de Confecrat. dift.

jl

y d

,» 2. C. timorem. non eft rejicienda , fed appro-

, banda." ]taPicus , qui videtur ex ea caufa

wl

à Cenforibus Romanis tuliffe cenfuram ,. quod

profe.ïï';-'

P

non

232

DLS-PIiUTATTOUE

non diftinxerit inter fiznificationem verborum gram-

g

maticalem & facramentalem (eu fymbolicam , negando

j yih

(-vlüü,

ompimode , ea verba proferrifignificative. Dum

i

autem pro fe adducit authoritatem Gloffatoris,

(ommu

notandum , quod Gloffator ia Decretum Gra-

tiani fic L c.fcribat: Solet queri , quid demon[ire-

tj con

lM "

tur per boc pronomen , Ho c * aut panis , . aut corpus

Chrifli? 4d boc dico, quod per banc di&tionem , Ro C ,

r

nibil demonflratur.

INam ipfa materialiter ponitur ibi,

nl

Sed bic quero

borut

qualiter per ditionem mibil fignifican-

tem fiat tranfubflantiatio? 4d boc dico ,- quod ea vis da-

,tit)

hod

ta e/t ipfis verbis, quod ad eorum prolationem fiat trane

fübfl ;niiatio.

ltl

)

PRoBATUx s. Triplici ratione CATHA-

RINI

Nam r. Chriftus non confecravit per

M ïa le

hec verba

n

Hhoc eft corpus meum ,, fed per bene-

[

u

dictionem previam, feu orationem invocato-

f

riam. Ergo nec nos confecramus per illa verba

) Tiv

a[Jertive prolata.

2. Hec verbaaffertive prolata

Ailtori

non fignificant a&ionem tranfubftantiativam ,

»Dons

v.g. dum de meo corpore dico

hoceft corpus

l)UPOMx

meum : Deus vero , quando vult fignificare con-

nedid

verfionem unius in alterum

utitur potius ver-

r

bis preceptivis ; v. g. fiat lux ; fiat firmamentum,

TU

Gen. 1

Ergo hec verba : Hoc efl corpus meum ,

f

affertive prolata, nonfunt idonea forma Sacra-

0 ]

menct.

Si ea verba pronuntiarentur afferti-

AU

ve, Grzca Ecclefia erraret, que poft pronun-

ytnt o

tiationem horum verborum primum invocat Spi-

!

ritum Sanctum, ut transmutet panem & vinum

D E[M

in corpus & fanguinem Chrifti.

ltaque potius

) Mu

dicendum , quod benedictio invocatoria , qus

DT

apud Latinos precedit, apud Gracos fequitur,

) M

'Hw

tribuat

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ, SACR.

233

h

tribuat vim tranfubítantiativam verbis recitati-

ln

feu. commemorativis actorum. à

ve prolatis ,

a

Chrifto. Textus notabilis CA THARIN1 in Opu-

4400

fculo de verbis Confecfationis fic habet : ,, Eft

U

, communis opinio, quod Dominus iisdem ver-

.

L

, bis confecravit, quibus & nos; hoc eft, per

xm[

»ila verba: Hoc efl corpus meun.

Quidam ex

2

,, adverfo dixerunt, quod Chriftus, cum habe-

,,Tet poteftatem excellentiz , abfque omni ver-

a

, borum forma hocSacramentum confecit. Jam

lu w,

,, enim perfecto Sacramento protulit verba illa ;

,62 Itf

, Hoc eft corpus meum, quibus nihil effecit,

, fed folum enuntiavit, quod jam erat fa&tum.

AMN

, Sunt enim fuapte natura verba illa non effe.

U t

, &iva, fed enuntiativa, ut de fe patet.

Hec

at

, autem opinio fuit San&iffimi & Do&tiffimi viri

N

,» Innocentii Tertii.

Hanc tamen opinionem

riluei

;; B. Thomas non probat, fed putat effe contra

p

;; hiftoriam Evangelicam , ubi habetur , quod

Q

» Dominus benedixit ;

quam benediGionerm

dim

» oportet verbis aliquibus fuiffe expreffam. Be-

ficuna

, nedi&io autem illa non aliud fuit, quam con-

YO v

», fecratio.

Quo in loco animadvertendum eft,

u

» quod S. Do&tor non conclüdit (bene) ex Evan-

Quoniam Inno-

r

» gelio contra Innocentium.

ynot

Centius non negavit ,

Chriftum benedixitfe

ul

» aliquibus verbis, fed folum quod non obfer-

ia

, Vavit formam nobis traditam , nec certe ul-

(onit

,,lam, fed poteftate divina confecit, & poftea

o

]

» formam verborum praftituit , quibus pofteri

W p

» confecrarent.

Quare hxc opinio Innocentii

n ! d

, non eft alia ab illa,;quam idem B. Thomasre-

d

, Citat fecundo loco , & efteorum , qui aje-

I 3

, Dànt

234

DISPUTAATIO lT.

» bant, quod Chriítus aliis verbis benedixit,

j

, que non funt ab Evangeliftis commemorata.

;uql]e lll ]i

;guiï j*

, Verum contra hanc quoque opinionemarguit

, idem S. Do&or his verbis : Benedictio confe-

A

um.

,crationis nunc perficitur per imitationem eo-

,7um, quetunc a&a funt.

Ego vero cum ho-

dtem

) Thot

,nore & reverentiatanti Magiftri in gratiam ve-

, ritatis non video, quid vigoris habeat hoc ar-

du

»gumentum, cum illudfumat , circaquod ver-

ia

»» fatur difputatio.

Hoc eft enim, quod nega-

, contt

, Imus, videlicet in ea confecratione nos imi-

p

!

, tari Dominum.

Sic enim decebat , ut nos,

!

ii

iij

,u

,;020n ficutile , conficeremus cum imperio &

n

, authoritate , fed ut Miniftros alligatos certz

E

, formsg.

Praterea patet , quod juxta com-

u

,Ununem fententiam non imitamur Chriftum

ho

, conficiendo, etfi ejus verbis utamur.

Nos

ag

,,enim recitative commemoramus ejus acta &

ts

» verba.

Ipfe autem fua verba pronuntiabat

IT

»fignificando, non recitando, ut clare patet,

d r

, nifi velimus protervire, ficut video paratos

teit

» plerosque, quia jam funt addi&i & jurarunt in

suidg

, Verba Magiftri, atque ob iftam gratiam meri-

ytib

,,to notitia pulcherrime veritatis in nonnullis

J

d

,» femetipfos privant.

Non eft autem parve

At

, authoritatis Innocentius Tertius cum ratione

[l

l

At

i

, do&rinz & fan&titatis, tum etiam ratione Pon-

A

»» tificig celfitudinis.

Vidit hoc S. Do&or Tho-

UM

»mas, & excufans Pontificiam authoritatem di-

?*re*z

V]O

»Xit, quod illud locutus eft opinative , non de-

UM

», terminative.

Et nos fimiliter authoritatem B.

» l home excufamus, quod & ipfe dixerit non

)

;; determinative ,fedopinative. Attamenetiam

CH

) RPU

*

1nno-

DE MATERIA ET FORMA &c. HllJ. SACR.

235

n

, Innocentius Quartus, vir Pontificii gradus,

lj

