ter obfervat, in ea precipue relucere amorem

ii t

Chrifti erga fuos.

Cum dilexi[Jet fuos, inquit,

n

in finem dilexit eos : ea autem expreffio amoris per

4f 11

excellentiam nec habetur per lavationem pe-

dum; quia in hoc potius exprimitur bumilitas,

I

quam amor; nec per inftitutionem figni reme-

Mu

morativi fuz paffionis; ea enim inftitutio potius

"ii

effet effe&ius amoris proprii quam alieni; fic

*j

enim ; dum alios volumus noftrüm meminiffe,

& parentes volunt, ut filii meminerint laborum

dty

fuorum pro ipfis exantlatorum, id non eft ex-

preffxo amoris acualis parentum erga liberos,

'mw"l! [

fed

"

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

61

nhbm 9

Econtra fi

1 nüvæ l

fed exa&tio gratitudinis & amóris.

Chriftus ponatur-fe realiter prefentem confti-

a]e&iledwg

li

tuere in Euchariftia in ftatu ifto iterat:e exina-

nitionis non obftantibus innumeris irreverentiis,

u

]U Y

) Düm Dtt

quz illi à tepidis irrogantur, hoc demum eft

expreffio fümmi amoris, violenter e cordibus

)

Àtis

duriffimis excutiens reciproci amoris flammas.

ID

lt r

7. Chriftus cum inftitutione Euchariftiz conjun-

xit inftitutionem lotionis pedum , eamque Ce-

lt v

VC

n& Dominice premifit : Pof/quam lavit pedes eo-

vum , accepit veflimenta fua, &2' cum recubui[fet. ite-

l, Quoj

vum, dixit eis.

«dnen . dico vobis, quia unus ex vo-

ls Donl

bis tradet me, ? cum intinxiffet panem, dedit. "fu-

DIens

d&. Joan. 13.

NNon apparet pronior caufa,' cur

Mi

v

Chriftus eam ceremoniam lotionis voluerit pre-

mittere Menfe Dominice, nifi animo fignifi-

prets f

candi, hominem etiam à pulvere minimorum

hum

quotidianorum defeéctum ac terrenorum affe&u-

j dianal

um purgandum effe, antequam accedat ad pu-

dj i

rifimum hoc convivium, prout ipía connatu-

Qe j

ralitate circumftantie in unam uniformem ex-

Iceredctt

pofitionem tracti explicant Patres; & prout

j a

ipfe Apoftolus faciendum monet, dum r. ad

)

j

3[1]0;5

Cor. r1. dicit, Probet autem feipfum bomo, & fic

df

l]

de pane illo edat.

'Tanta autem mundities affe-

lr

&uum connaturaliter ac per fe non requiritur

p p

]

ad fignum rememorativum paffionis tractandum

J

!

vel manducandum. 8. Complexum omnium bo-

2

f

1ii

»

ji; l

norum confequens ad fuppofitionem prafentis

nenit

realis eft motivum excellens fortiffime invitans

AU

& alliciens charitatem Chrifti ad eam prafen-

n d

tiam potius ponendam , quam ejus negationem.

1. Fre-

Bona autem exinde confequentia fünt.

j liberä

quen-

62

DrlSVPUTATIO l.

pus

um

quäntior Euchariftie & Sacrificii ufus: conna-

turale enim eft, fideles pronius attrahi ad ipfum

w*'æmiamm

Chriftum, quam ad nudum ejus fignum: 2.Fre-

PT a

jnirit

quentior memoria paffionis Dominice ; quia

ubi frequentior ufus Euchariftie , & facrificii ,

g

"g

etiam connaturaliter frequentior eft non folum

reprefentatio, fed etiam rememotaàtio paffionis

t cit;

Domihnicz.

dt d

3. Frequentior & ferventior exer-

citatio precipuarum tali myfterio congruentium,

qs b

fytit

gratitudinis, amoris, imitationis &c, quia ex-

perientia monftrat, non ita facile aut fervide

j t

nos excitari ad a&us amicitie & amoris ex pra-

vdtir, d

fentia imaginis, quam ex przfentia fenfu aut fi«

ial

de apprehenfa ipfius amati.

4. Majot, ac con-

ul

gn,eut

ftantior puritas animi. Dum enim frequentior

eft acceifus ad puritatis fontem, connaturalis

Vfonb

eft major obligatio ad puritatem ahimi cuftodi«

ss n

endam, ne aut tantus Hofpes indignum repel-

t f

lat, aut tepidum evotnat.

$. Matutior , & cer«

tiet u

tior repatatio lapfüuum : cum enim fuppofita

v ptütr

prefentia grave facrilegium fit füumere intra fe

5 t

Chriftum corde & anirno etiamnum affixo pecca»

i

tis & mancipato fervituti demonum, ufus fre.

g

"

quentior Euchariftie connaturalitet. monet ad

ufe d

diffolvenda peccatorum vincula, furta, inju-

V Q]

ftitias, inimicitias , lafcivias &c.

Pravarutm

mlïem,

confuetudinum & concupifcentiatum refrcna-

*f

tio, edomatio, eradicatio : cum enim frequen-

"UO

tior Euchariftie ufus poft fe trahat exercitatio-

UT

nem virtutum, renovationem feriam bonorurm

propofitorum , deteftationem adducentium à

"t

d mnm

Deo; connaturale eft, ut repetite imprteffio:

L h'l'(ï,

nes in memoria, & voluntate fenfim frangant

ac

WW

l

DE EXISTENTÍA HÜJUS SACRAMENTI.

63

j ly "

ac doment pravarum confuetudinum & concu-

LT

pifcentiarum infolens robur.

Qb t

7- Occupatio fan-

&a cum Deo , quz eft prafervativum à pecca-

Ommicæ;

n

)

tis plurimis, nam & dies feftivos fübtrahit otio,

t g

W

ac evagationi ad periculofa confortia & mentem

L

tam fancte horis matutinis facratam Deo non fa-

It

cile tam cito refolvit ad impia.

8. Connatura-

URU

le eft, uberiora gratiarum flumina per infpira-

p

tiones & motiones animi congruas manare ex

ETO

ipfa pre&fentia regis, quam ejus abfentis invoca-

TU

tione ; tum quia ex apprehenfione prefentis eft

Lf

ardentior, tum quia decet major prefentem in

Dit f

fupplicantes bonitatis diffufio.

Cum Sapientia

lt

divina teftetur Prov. 8. JDelitias fuas e[fe cum filüis

bominum , etiam inter ordinatas humanitatis Chri-

t fj

, GU

fti affe&iones reponendum eft, ut dele&tetur cum

D dtiti t

animabus fanétis fibi familiaribus.

Huic autem

idgnts

ordinatz affe&ioni aperitur latior libertas, fi

fatitiüt

realiter fuos amicos fecum in fuo Ecclefiz re.-

enit ii

gno patiatur focios menfe, fi apponat convi-

i t

vium medullatum, fi apponat frumentum ele-

&orum, fi denique naturaliffime ludat factas ,

gt

no, ij?

quz in Canticis füb velo clauduntur, fponfi &

ltet d

fponfe delitias.

Hec omnia, & forte majora,

1

T

que nonnulli-ex verbis Apoftoli fufpicantur,

j It

dum afferit, jam non fe, fed Chriftum in fe vi-

vere, & futurum omnia in otnnibus Chriftum,

q d

d

confequuntur bona ex prefentia Chrifti reali in

yit

Euchariftia; quis neget, complexum tantorum

bonorum fortiter debuiffe follicitare cor Chrifti

« t

j entit

amantiffimum , ut ad fanctificandam fuamSpon-

fam Ecclefiam & in fe moribus faltem transfor-

i mf ]

mandam unico facili verbo diceret, volo? lta-

j Wïf

que

64.

pl

DI'SP[I'fATIO'L

H affenmt j

que concludendum, cum omnia interpretatio-

g li

nis principia, proprietas verborum, fubjecte

materi& circumftantie , & intentio loquentis

iM

proniora fint ad fenfum litteralem, effe eviden-

ter credibilius, hunc fenfuüm doceri in verbis

sde

m

Inftitutionis & Apottoli.

sl

s Utuntut

SOUZESTIO TITIT

seaydin

x Dun 1

ZAn Sacramentum . Euchariflie: polüt. efficaciter

probari ex . con[lanti traditione SS.

al

mufnun

Pah*z!m -

idun

OTANDUM, hanc quzeftionem à me fufius

citic &i

of

deduci, ut Theologi, quorum in presby-

teratu quotidianum objectum eft Chriftus in Eu-

du

chariftia ,, nonnunquam non f(ine fraudulentis

zi,

fuggeftionibus demonum, ex traditione tam

q ,

coníftanti & univerfali confortati eo liberius fine

d

Cum

1 nl

ulla hzfitatione devotioni indulgeant.

enim paucis Presbyteris ejusmodi libri Polemi-

f Crdi

Atf

ci ad manum fint, in quibus tota illa traditio

uno confpe&u fiftitur , füadeo Profefforibus,

N Q9

ut in Theologia hanc demonftrationem non

LU

omittant.

tian, t

Drico.

Hoc Sacramentum probatur effica-

citer ex conftanti traditione SS. Patrum.

J (r

A ob

PROBATUR.

Attente confiderando & in-

vicem conferendo textus SS. Patrum evidenter

credibilius eft, ab iis agnofci realem prefentiam

Chrifti in Euchariftia.

Ergo ex iis efficaciter

MOA

probatur exiftentia Chrifti in Euchariftia c. patet

ex NOTANDO 2, Quefl. 1. ant. prob. . SS. Pa-

Wuh

ires

tl

]

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI,

65

m

d

tres afferunt varias notas characterifticas

pra-

DAT

fentie realis Chrifti in Euc

lg

Nam

e

hari&ia. Ergo. ant.

prob.

l nj

1. Affirmant conftanter, panem Eucharifti-

ET

cum effe corpus Chrifti, nullibi monendo de

fenfu metaphorico, aut variando & explicando

phrafin.

l

2. Utuntur frequenter loquendi formulis po-

fitive exclufivis fenfus metaphorici.

ii

3. Dum loquuntur de converfione panis in

Corpus Chrifti, utuntur exemplis &

m&&

converfionum phyficarum & realium.

paritagib'us

4. Dum loquuntur de hoc myfíterio , affe-

ij

runt id fola fide comprehendi poffe; quod non

m ag

haberet locum in fenfu metaphorico.

lrl

5. Dum loquuntur de carne Chrifti in Eu-

Q fradic

chariftia, conteftantur, effe ipfiffimam, qua ex

tridtinet

Virgine nata, in cruce paífa, & in codlum af-

o lt

fumpta eft, qua expreflione non uterentur fau-

!

tores fenfus Allegorici.

u &

libri P

6. Chrifto exiftenti in Euchariftia, & pani

x il t

Euchariftico eas tribuunt proprietates, qua

xofefr

non congruunt in fenfu metaphorico, v. g. ad-

At i

orationem , refidentiam in altari, comitatum

angelicum , tractationem particularum reveren-

qrd

tem, Chriftum nobis concorporari &c. Que

410

omnia probantur fequenti indu&tione textuum.

gb

s eridtt

I.

rf

S. IGNATIUS MARTYR.

; efite

In Epiflola genuina ad Smyrnenfos, juxta edi.

nita W

) W

tionem Ufferii, Voffii, & Cotelerii, num. 2.

D. z&mort. Tratt. de Euchariftía.

iE

,; Chri-

66

DISPUTATIO L

d

,, Chriftus vere paffus eft ; ficut & vere feipfum

, refüfcitavit ; non ut quidam increduli (Zzicor)

u

,,dicunt, eum tantum apparenter paffum effe.

», ( 76 doxeiw zuróv. mémovÜévw)). Ego enim & poft

ial

3P[0 Chnfh

lw

,,refurre&ionem eum in carne vidi.

Quem

,,Qquidam ignorantes, abnegant.

Quid' mihi

st

, prodeft, fi quis melaudet, & Dominum me-

jg; Dd

'

i

,,um blafphemet, non confitens, ab ipfo car-

sir pins

,,nem geítari ? Qui vero id non dicit, prorfüs

gutqpiii

af p

, eum negavit.

Confiderate vero eos, qui ali-

,, ter docent, quomodo contrarii fint do&trinze

àr, t D

Non eft cura ipfis de vidua, non de

du po

, Dei.

,,orphano, non de oppreffo, non de vin&o,

d p

,,non de efüriente. Ab Euchariftia & Oratio-

gl

, De ( reoccoxzc , quie fit in oblatione Euchari-

qi,qi i

,fti€ ) abftinent, eo quod non confiteantur,

u Am,

,; Euchariftiam effe carnem Salvatoris noftri Je-

t dit,

,; fu Chrifti, qu& pro peccatis noftris paffa eft,

nantm d

», quam Pater fua benignitate fufcitavit.

ïïæwili a

In hoc textu obfervandum eft, quod S. Igna-

PT

tius tota hac fua Epiftola ex inftituto agat con-

i k

tra eos, qui dicebant , Chriftum non habuiffe

D T.

verum corpus, fed tantum phantafticum. Si

"ai

autem Ecclefia folum docuiffet, panem Eucha-

t g

rifticum effe tantum figuram ac fymbolum cor-

Wi

poris Chrifti, ejusmodi hzretici non habuiffent

[

[

M

DT

opus, ut tollerent ipfam Euchariftiam, fed ex-

plicationem folum correxiffent, dicendo, hunc

VO

CUA

panem non elfe fymbolum corporis veri, fed

^i

phantaftici: & S. Ignatius non debuiffet eos re-

Mi

prehendere in hoc,: quod negent, hunc panem

3 g

effe carnem Chrifti, fed quod negant, effe fym-

^

bolum veri corporis.

V

D

II. S. JU-

Wkim

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

& W

j [Hpk

H

67

n

n

LT

p

S. JUSTINUS MARTYR.

Eütlmn&p

I fua ad Imperatorem & Senatum Roma-

du Q

num pro Chriftianis Z4pologia 2. quz tevera eft

l Dïd

tD

prima ritum & naturam Euchariftie his verbis

"t

explicat: ,, Deindeei, qui fratribus preeft, of-

1 d

, fertur panis & poculum aquz & vini, quibus

M

, ille acceptis laudem & gloriam rerum univer-

EL

, farum Patri per nomen Filii & Spiritus San&ti

tl

, offert, & Euchariftiam , id eft, gratiarum

Vil v

Y ds

[

,,a€tionem, pro eo, quod nos donis fuis hifce

» dignatus eft, prolixe exequitur.

At ubi ille

miüia&»f;

» preces & gratiarum actionem abfolvit, omnis

htinre l

^

!]

,populus, qui adeft, faufta approbatione ac-

on o

U

1

, clamat, .fmen.

Vox autem Hebrea zfmen,

Witors t

» fat , fignificat.

Prefidens vero, poftquam

mifri d

» gratiarum a&tionem perfecit, & populus uni-

u

,, Verfus apprecatione lzta eam comprobavit,

f ii

,Qui apud nos vocantur JDiaconi, diftribuunt

Tlto

, unicuique prefentium , ut participent eum,

m n d

,;in quo gratie a&te funt, panem, vinum, &

atf

,,aquam, & ad abfentes perferunt.

Porro ali-

ent

atl

, mentum hoc apud nos appellatur Euchariftia,

f t

» quod nulli alteri participare licitum eft, quam

» Veram effe do&trinam noftram credenti, & la-

imclit

a Ht

, Vacro propter remiffionem peccatorum & re-

,

l

» generationem abluto, &ita, ut Chriftus tra-

L

m'o,lhug

Mi

wl

i

. didit viventi.

Non enim ut communem pa-

(fet i

,ném, neque ut communem potum ifta fumi-

il «

u p

, mus, fed quemadmodum per verbum Dei ca-

i

d

,IO fa&us, Jefus Chriftus, Servator nofter,

» Carnem & fanguinem falutis noftr caufa ha-

4

2

s5 DUIE,

68

DI S.P IT À T/EO:)(K

p

, buit, ad eundem modum etiam eam, in qua

nin W

y l

,, per preces verbi ejus ab ipfo profe&ti gratiz

, funta&e, alimoniam, unde fanguis & caro

Mtxit

, noftra per mutationem aluntur, incarnati il-

s r

,lius Jefu carnem, & fanguinem effe edocti fu-

s d

Nam Apoftoli in. Commentariis à fe

tj a

, mus.

,fcriptis, que Evangelia vocantur, ita tradi-

d. t

, derunt fibi precepiffe Jefum. Eum enim ac-

» cepto pane, cum gratias egiffet, dixiffe: Hoc

, facite in meam commemnorationem ; Hoc eft corpus

)

QM

, neum : & poculo fimiliter accepto, & gratiis

Q g d

,, a&tis dixiffe : Hic ef? fanguis meus , €9' folis ipfis

fa i

MI

95 6d tradidi[]e.

n [ p

Circa hunc

Juüini textum notandum eft,

A

| j

quod Apologia Imperatori, & Senatui Romano

injal

gentilibus ac Chriftianorum perfecutoribus, qui

miris calumniofis de Euchariftia rumoribus fue-

E I

nit ln

rant imbuti, fuerit oblata.

Cum ergo Chriftia-

itrio d

ne Religioni fuerit fumme expediens, compla-

L.

nare omnes difficultates, quantum veritas fidei

m d

pateretur, non eft verofimile, Juftinum aper-

Vf ar

tiffime fuiffe declaraturum, panem hunc tantum

effe in figura & fymbolo corpus Chrifti per nu-

Mi ]

LATT

dam reprefentationem rei abfentis, non vero

eum a&urum fuiffe difficultatem affirmando di-

'MDuJB

'T.nu, t

re&e, hunc panem effe Corpus Chrifti.

J

TT

II

IRTEN.EU..

';MM, D

Seculo fecundo.

I.

LT

,, Chriflus fuis Difcipulis dans confilium , primi-

,, tias. Deo offerre ex [uis creaturis , eum ,. qui ex

h

crea-

hi

Di EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 69

j üm;l

, creatura. panis efl, accepit , & gratias agens di-

Wi

Ws

» Xit : Hoc eff .Corpus meun ; &? Calicem fimiliter,,

,qQui efl ex ea creatura , que e[l fecundum f10$ ,

hn

LI

, fuum . fanguinem. confefJus eft, & novi Tiftamenti

, novam docuit oblationem , quam Ecclefía ab 4po-

*mm&agms ]

IN N

»[lolis accipiens in univerfo mundo offert Deo." Lib.

4. adv. heref. cap. 32.

M

& übs

2.

TT

MUAT

»» Quomodo conftabit ( hereticis Valentinnia-

»nis, qui- dicebant, Chriftum non effe filium

Mi C j;,»!.

,; Dei conditoris mundi, fed alterius cujusdam

,Dei) eum panem, im quo gratie atbe [unt, core

| Dottig

dul

,»pus e[fe Domini [ui, €9 calicem [anguinis ejus,

, ff mon ipfum fabricatoris mundi filium dicant , id

Tetiy

, et, verbum ejus, per quod lignum fru&ificat, &

1 Ut

,lerra dat [picam, dein triticum in [pica? quomo-

ag

,,de rur(íus dicunt, carnem in corruptionem «enire ,

i, t

» & non percipere vitam , qu& à corpore Domini

Y vett

» & fanquine alitur? INos. autem offerimus ei, qu&

Juline:

,»6jus [unt, congruenter communicationem 69 unita-

m hotut

,tem predicantes carmis & [piritus:/ quemadmodum

Qu

, enim, qui ef? à terra panis, percipiens invocatio-

tt, 10

,nen Dei jan non communis panis efl, [ed Eu-

p

» cbariflia, ex duabus rebus con[lans , terrena &9 ce-

(

, leffi, fic &? corpora mofira percipientia. Eucbarifti-

»am, jmn non funt corruptibilia, fpem refurrettio-

1 m's baþentia. " Lib.4. adv. heref. cap. 34.

3.

» Quomodo Chriffus im bomines bonus videtur,

nüliwm !

, in ipfum autem , qui fecit bomines , injuftiffimus ,

un, f

nt ejus? quomodo autem

» auferens ab eo, qu& g

3

»jufte

at

79

4D.OLSPAUTATLIO.L

an t

»julte Dominus , f alterius patris exiftit ,. bujus con-

,, ditionis, que efL fecundum mos, accipiens panem,

p

y n

, fuum corpus ejJe confitebatur , ? temperamentum

y; t

»calicis fuum fanguinem confrmavit ?" Lib. 4.

adv. haeref. cap. 57.

j

y: 61

4.

n

» Deus non defiderat aliquid à mobis, quafi in-

at

ii

», digens . mos autem indigemus ejus , que ef? ad eum,

,, communionis: 6 propterea benigne [eipfum effu-

m

lm!j",odn

y» dit, ut mos colligeret in finum Patris : *vani au-

, iem ommiümodo, qui contemnunt difpofiionem .Dei,

fuim

»,€9 carnis falutem megant , 9 regenerationem. ejus

m

»» /pernunt , dicenies ,, mon. eam capacem ejekz'ncorru-

»» ftibilitatis : fic autem ,. [ecundum bec videlicet , nec

,, Dominus fanguine [uo redemit mos, meque calix

Va

, Eucbariflie communicatio [anguinis ejus efi, meque

, panis, quem frangimus , cominunicatio corporis ejus

IX d

,60: fanguis enim mon eff nifi à venis & carni-

1 j

, bus, é? à reliqua, que ef?. fecundum bominem fub-

ün t j

,fluntia , qua vere faüum Verbum Dei [anguine

w g ;

s fuo redewit nos: É9 quoniam membra ejus fumus,

L

,f per creaturam mutrimur , creaturam autem ipfe

, nobis preflat, eum calicem , qui ef? creatura ,. u-

liitn

, um [anguinem , qui effufus efl, ex quo auget mo-

, M

»» firum. fanguinem , &^ eum. panem, qui eft à crea-

::!&me

, tura, fuum corpus confirmavit, ex quo moftra au-

faina i

, get corpora 5 quando ergo &j mixtus calix., & fra-

Vf

DI

,üus panis percipit Verbum Dei, ft Euchariftia

lg

Jj

l

,Sanguinis ( Corporis Chriffi, ex quibus augetur

b

W

»» & confiflit: carnis noftre fubflantia : quomodo car-

M

Ui

f

»nem negant capacem e[fe donationis Dei , qui efi

BM

brifti nu-

DN

:s, Vita eterna , quæ.Saggm'ne & Corpore C

»» tritur,

"W

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

7X

E

, tritur, & fit membrum ejus ? quemadmodum &

1

ho

»» ZIpoflolus ad. Epbefios ait: Quoniam membra fu-

uj

,!hus corporis ejus , de carne ejus , €9' de offibus

.. 6jus ; dicens bec ea difpofitione , que efl fecundum

», bominem, qui de calice, qui efl fanguis ejus, au-

, getur : €&9? quemadmodum lignum *vitis depofitum in

,Urra fuo fru&ifiat tempore , per [piritum , qui

; mh;,q

Y

, contintt omnia, que deinde per fapientiam in ufum

Id

» bominibus veniunt , €9 percipientia . Verbum . Dei

Ig'l! ärw

Jky

LUE

, Eucbariflia fiunt , quod efl Corpus & Sanguis Cbri-

» [li, fic & nofira corpora ex ea mutrita, €9 repo-

ójfn

»» fita in. terram refurgent. fuo tempore." . Lib. 5. adv.

gnmlm

heref. cap. 2.

A0 (

/

M gl

S.

U

T TR

Marcus beveticus fingens fe confecrare. pocula vi-

i g

"0 inixta , atque imvocationis verba in longum pro-

ii

tendens , purpureum 69 rubricundum. facit apparere

n i

poculum, ut exiflimetur , fanguinem. [uum per ipfius

n Dis

invocationem in poculum illud flillare. — Lib. 1. adv.

Tf 4'44 [i

hzref. cap. 9.

drum a.

d ,

Exhislrenzitextibus obfervandum 1. Quoa

afferat, panem hunc & calicem efTe proprium cor-

o d

nf

pus , & proprium fanguinem Chrifti, & quod in hac

do&rina infinuet difficultatem, ac. propterea

j fl/] fü'ïm VX

'5!:'*131, gf

eam confirmet ipfius Chrifti teftimonio ; quia

j hn

ipfe id confe[Jus eft, & -confirmavit.

Itaque lre-

ngus per boc corpus non intelligit corpus myfticum,

"fy

n

;m'lms u

;

nempe Ecclefiam ; tum quia expreffio propriinon

eft expreffio my/lii; tum etiam, quia in ea fi-

IDEinF

gnuificatione, quz potuiffet inftitui etiam ab Ec-

i

)

4

clefia,

DISPUTATIO I

g

72

tlefia, non reperitur ulla difficultas.

Neque

etiam intelligit tantum figuram corporis veri ;

TE

nam & hec figniflcatio potuiffet inftitui ab Ec-

clefia, neque ad conciliandam affertioni fidem

opus fuiffet affeveratione Chrifti.

Obfervan-

dum 2. Juxta Ireneum Chriftum eodem modo

,vin

confeffum efíe , in Euchariftia effe fuum pro-

qriit

prium corpus, quo modo confeffus eft, fe efTe

verum hominem : atqui dum fe dixit effe ve-

a

MWW

rum hominem , id in fenfu proprio accipi vo-

luit; ergo etiam fenfum proprium intendit in

prafenti.

3. Juxta Irenzum Euchariftia dua-

p

bus rebus conítare dicitur; terrena ,. & cele[ti ,

il

nempe corpore Chriffi ; atqui res fymbolice tan-

"T

tum non dicuntur conftare ex fuo figurato ab-

At

fente. 4. Irenzus probat refurre&tionem corpo-

n ul

rum noítrorum, quia participes fumus corporis

Atl

Chrifi. Atqui h&c probatio effet vana, fitan-

Sic

Atl

tum fumeremus figuram corporis Chrifti.

dtpa

enim nemo auderet probare refürre&ionem cor-

*:;?3 i f.'&M

porum & immortalitatem in Judzis ex eo, quod

vt

comederint Manna, quod ad ipfum erat figura

ylitt

Corporis Chrifti; cum & ipfe Chriftus alium ef-

Hm,ü;

fe&um eatenus adfcribat Euchariftis quam Man-

J a

n&, dicens: Patres veftri manducaverunt Man-

ss

naindeferto, & mortui funt. 5. Irenzus te-

'mg Wl;

ftatur de hereticis, quod voluerint phyfice ex-

Hl

hibere prefentiam Sanguinis Chrifti, qua impo-

ftura non fuiffet opus , fi Ecclefia non agnovif-

Ug

fet phyficam prefentiam Sanguinis Chrifti.

A Mm

[

u u

IV.

|

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

78

T

.W

IV.

Ts

dR A LbZJOILAGN U.5

LUE

Ut ["

Szeculo tertio.

l U[&m-J

I

t

ef[e [üm n

»» Stationum diebus non.þutant plerique /ZZCTi]QCiLïm"

u Eü,, gï"-

», 0rationibus interveniendum , quod [latio [oloenda fit

hia

», accepto corpore Domini: ergo devotum Deo obfequium

Yi t

» FEucbariflia vefolvit. Lib. de Orat. cap. 14.

IT g

2.

T

»» Quis folennibus Pafcbe uxorem abnottantem fe-

M. &3

, Curus fuftinebit ?. quis ad convivium Dominicum il-

fymholimfl

, lud , quod infamant , fine fua fufpicione dimittet?

0 f

; Lib. 2. ad Uxor. cap.4. 74 nobis extorquere opor«

"T

ftmt

j

"

"

,

»» téret , quodcunque falfo jattatur , quot quifque jam in-

l

"

x

—

j

4

, fanticidia degufla[Jet : o quanta Prefidis gloria , fi

a

|

[

»» erui[fet aliquem , qui centum jam infantes comedi[fet !

(

Dicimur [celera-

, Apolog. adv. Gentes cap. 2.

diowat

» Li[fimi de facramento infanticidii , & pabulo inde , &

TCN

»» Doft convivium inceflo. Apolog. cap. 7. Ut fidem

metiz

, naturg ipfius appellem adverfus eos , qui talia creden-

Ts d

, da e[fe prefumunt ; Veni, demerge ferrum in infan-

il

, ten nullius inimicum , excipe rudem fanguinem , eo

ul

, panem tuum fatia, vefcere libenter.

Qui mon potes

31

, facere , non debes credeve.

Apolog. cap. 7.

Ti

Ex hoc textu patet, calumniam de Infanti-

T

cidio ortam effe ex Euchariftia, quam Chriftia-

gt

ni certo fuiffent clara explicatione caute evita-

Qori

turi, aut ftatim fanaturi, fi credidiffent, panem

Eucharifticum effe nudam fymbolicam repr«fen-

caþioqem corporis Chrifti.

E;

D.LSP U LA Td0.i

u

74

yiii

Idem lib. de Idololatri; Cap« . räprehendens

g

AWW

quofdam Statuarios Chriftianos , - qui conficie-

bant Idola gentililus, prafertim Clericos, quo-

d

La

rum nonnulli huic arti & confe&ioni Idolorum

vacabant, inconvenientiam exinde oftendit,

1lamM

quia facrilegum eft, iifdem manibus tra&tare Ido-

j

lum, & Corpus Domini.

Tota die, inquit , in

I

jmà L

banc partem zelus fidei perorabit ingemens ,' Cbriftianum

ab ldolis in Ecclefiam venire , de adoer[aria officina in

(nii

domum Dei; attollere ad. Deum patrem manus. maires

y

u

idolorum 5 eas manus. adimovere corpori Domini , que

demoniis corpora (nempe ftatuas inhabitandas) con-

j

ferunt.

Parum fit , fi (laici fint, & in commu-

J

RUs

nione a Sacerdotibus vel Diaconis) ab aliis mani-

bus (corpus Domini) accifpiant quod contaminant , fed

FY

etiam ipfe (manus nonnunquam , nempe manus

Diaconorum vel Sacerdotum) tradunt aliis quod

ynfn

contaminaverunt. — Adleguniur in ordinem Ecclefiafli-

.mwpg:äm

cum artifices idolorum.

Prob fcelus ! Semel S'udei

LOm

Chrifio manus intulerunt , ifii (Sacerdotes vel Dia-

coni) quotidie corpus ejus lace[Junt.

O manus praci-

»MMA&

W

dende! Viderint jam ,. an per fimilitudinem dittum J

fi te manus fcandalizat ,' amputa illam.

Que magis

"

nj

amputande , quam in quibus Corpus Domini [candali-

eatur ?

WAW fü

1

li

»» Eft quidem nobis etiam fecundum lavacrum , unum

P

h

» € ipfum , fanguinis [cilicet , de quo Dominus; H.A-

Amp

, BEO , inqut , BAPTISMO TINGI; «enerat

, enim per aquam & [anguinem , ficut S'oannes fcripfit,

,, Ut aqua tingeretur , fanguine glorificaretur ; proinde

W)W

PW&U

J

, u£ nos faceret aqua voocatos , fangwine elettos , bos

duos

4

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

75

N

», duos baptifmos de vulnere effo[fi lateris emifit ; quia

»» qui in [anguinem ejus credidi[Jent , aqua lavarentur ,

Y

Wtj

.. qui aqua lavi[Jent , etiam fanguinem potarent, Lib.

A v

de Bapt. cap. 16.

M

S.

U du

Wtb

5 'Chri/iüs accepium b

anem €? difiributum difcipu-

»» lis fuis corpus faum illum fecit , boc eff.corpus meum

i mfi'. j

Ms nl

», dicendo. Lib. 4. cont. Marcion. num. 662.

ur

6

uTT

»» Chriftianus , tanquam filius prodigus , veflem pri-

fDMM,:

» fLinamrecipit , fTatum fcilicet , quem z4dam tranfre[-

xbitnds

»» fus amiferat ;; annulum accepit tunc primum , quo fi-

Md

»» dei pattionem interrogatus obfignat , atque ita exinde

NT

», opimitate Dominici corporis voefcitur ,. Eucbari(lia [ci-

[

:

s licet.

Lib. de Pudicit. cap. 9.

M

Z«

hr i

», Caro frgnatur , ut & anima muniatur ; caro ma-

j L

», nus ümpofitione adumbratur , ut & anima [piritu illu-

! 52!!»'2)5

jotes

,, minetur 5 caro corpore €9 fanguine Chrifli ve[citur ,

» ut &$ anima de Deo faginetur.

Lib. de Refurr.

(mny

cap.8.

j du

8.

: d

;

)

.

al

, Namque fuo focios bomines fibi fanguine fecit ;

» "Atque facerdotes oluit fui corporis e[fe

»» Jpfe Patris fummi perfettus jure facerdos.

r

Author antiquus feculi 3. contra Marcionem

!

lib. 4. cap. 4. & lib. 5. cap. 8.

m

(; o

"Acceptum panem pariter 'vizf/'que liquorem

Corpus , ait, [anguifque meus , qui funditur , bic e[L,

aj

; !

Pro *obis 5 fieri femper quod poftea ju[fit.

T z;j

x

y p

76

DISPUTATIO L

V

l IT

p

pePIAND

n

Seculo tertio.

at

I. Epift. 63. ad Cecilium , de Sacramento

'1

p J

,hefcimusï

Calicis agens , & probans , non poffe confecra-

NY

riinfola aqua , fed in vino cum aqua mixto,

p

dicit : ,, Scias, ut calix mixtus vino offeratur ;

. nam cum dicat Chriftus; Ego fum vitis vera,

durtan

n;ever!fü[f

» fanguis Chrifti non utique aqua eft, fed vi-

filinid

»,num: nec poteft videri fanguis ejus, quo re-

y

Mp

» dempti & vivificati fümus, eífe in calice,

»» quando vinum defit calici --- in Melchifedech

,U

a(

»»facrificii Dominici facramentum prefiguratum

» Videmus , qui panem & vinum obtulit; Chri-

u n

Ug

», ftus Jefus idem, quod Melchifedech, obtulit,

» id eft, panem & vinum , fuum fcilicet cor-

g nl

u Doni

» pus & fanguinem : precedit ante imago facri-

»» ficii Chrifti, in pane fcilicet & vino conftitu-

o

»,ta, quam rem perficiens & adimplens Domi-

lag

»nus panem & calicem mixtum vino obtulit ,

* at

» & qui eft plenitudo , veritatem prefigurate

tbl

. imaginis adimplevit : in benedi&tione Jude

aj

»» idem fignificatur ; Lavabitin vino ftolam fuam,

) häfl fi&':m,

& in fanguine uvze ami&um fuum: quando

v

, autem fanguis uvz dicitur, quidaliud, quam

vilindn

» vinum calicis Dominici, fanguis oftenditur ?

fl

, Et apud Efaiam : Quare rubicunda funt vefti-

velut a calcatione torcularis?

dits

», menta tua ,

lyig,

» Quomodo ad bibendum vinum veniri non po-

ml ME

»,teft, nifi botrus calcetur ante & prematur :

u1 imo

»» fic; nec nos fanguinem Chrifti poffemus bibe-

vt

, Te , nifi Chriftus calcatus prius fuiffet & pref-

Qu

» füs,

bE EXISTEANTIA HUJUS SACRAMENTI. 77

,»füs, & calicem prior biberet, quem creden-

y

» tibus propinaret: hoc quis veretur, ne per

» faporem vini redoleat fanguinem Chrifti? quo-

, nodo autem. poffümus propter Chriftum fan-

: Slmmmg

» guinem fundere, qui fanguinem Chrifti eru-

IOHECUE]',*QQ

, befcimus bibere?

ts

2. De lapfis.

Dum eos increpat, qui fine

Md

condigna penitentia ob negationem fidei ad Eu-

It Vi

chariftiam accedunt, ficait: ,, A diaboli aris

leü) [ff?

, Ievertentes ad fanctum Domini fordidis & in-

8 t

»» feftis nidore manibus accedunt: mortiferos

t

»,idolorum cibos adhuc pone rué&tantes Domini

Mici

,. Corpus invadunt : quando occurrat Scriptura

,. dicens : Quicunque manducaverit panem Do-

preirm

obtü

, mini.

Spretis his omnibus vis infertur cor-

i, t

» pori ejus & fanguini, & plus modo in Domi-

Vr

, num manibus atque ore delinquunt , quam

d

; cum Dominum negaverunt.,

f u

3. Epift. r 1. ad Martyres , eosreprehendens,

las

qui poft abnegationem fidei fine przvia conde-

cente ponitentia publica ftatim ad communio-

T00 0l

m

nem Euchariftiz accedebant, ait: ,, Anteactam

» penitentiam, ante exomologefin extremi de-

hu

(iniat

; liéti fattam, ante manum ab Epifcopo & Cle-

3,ro impofitam offerre lapfis pacem , & Eucha-

p u

jiy, p

, riftiam dare, id eft, fan&um Domini corpus

tniar:

» profanare audent.

4. Epift. 56. ubi exhortatur Thiberitanos ad

Ti

yreur

martyrium. ,, Armemus dexteram gladio fpiri-

, tuali, ut facrificia funefta refpuat, & Eucha-

rinop

temd.

, riftie memor , que Domini corpus accepit,

, ipfum complectatur, poftea a Domino fum-

i l

j ptura præmium celeftium coronarum.

Lïfet&gf*

5.Lib.

y

j

D-LS PL-PA T0 II.

78

gt

5. Lib. de Oratione Dominica exponens quoti-

diani panis petitionem dicit :

, Panis vite

jaets

(rz s

Chriftus eft , & panis hic omnium non eft,

, fed nofter eft--- quia Chriftus nofter : qui cor-

ihares

ande:

»pus ejus contingimus , paniseft. Hunc au-

sintto

, tem panem dari nobis quotidie poftulamus , ne

vumiin

, qui in Chrifto fumus , & Euchariftiam quoti-

hn, K

; die ad cibum falutis accipimus , intercedente

, aliquo graviore deli&o , dum abítenti & non

ipropit

, df

,; communicantes , a cclefti pane prohibemur,

,,a Chrifti corpore feparemur ipfo predicante

infyeas

l

RU

i

at

,,& momente : Ego fum panis vite , qui de coe-

,;lo defcendi.

Si quis ederit de meo pane, vi-

:;En:cogm

m Y

Mi

,vetin eternum ; panis autem quem dedero

mu

"

,,caro mea eft pro fieculi vita. Quando ergo

jl

AL

tll

, dicit in e&ternum vivere, fi quis ederit de pa-

,,ne ejus, ut manifeftum eft eos vivere qui cor-

J

rtri

zi m

9?5

pus ejus attingant, & Euchariftiam jure com-

33 :

municationis accipiunt, ita contra timendum

FT

,, eft.& orandum ne dum quis 'abftentus fepara-

g:x:;tecluifüeuu

t

,tur a Chrifti corpore, procul remaneat a fa-

n ,W

,]lute, comminante ipfo & dicente : Nifi ede-

, ritis carnem filíi hominis , & biberitis ejus fan-

!

u

L

!

,guinem, non habebitis vitam in vobis.

I

,

6. Idem Sermone de lapfis, ubi enumerat plura

WO.

miracula de indigne commuünicantibus , narrat

30 f

etiam iftud : (feemina) ,, &tate provedta, & in

33! ffd VfCïi

, annis adultioribus conftituta, quce facrifican-

736", f

:

, tibus nobis latenter obrepfit , non cibum fed

ij

, gladium (commnnicando) fibi fumens, & velut

Bu

, quedam venena lethalia inter fauces & pe&us

J

7515- 0

5; fatígüinem admittens angi & anima exeftuante

'AW

, concludi poftmodum copit , & preffüram non

h

-7.'m«

jam

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

79

M

D

y

» Jam perfecutionis fed deli&i fui paffa, palpltans

,; & tremens concidit.

Ql We

Ot* nv

Circa hos textus obfervo, fi S. Cypuanus &

alii Patres credidiffent ,

panem Eucharifticum

R Hum i

eam de-

W 13[2(

tantum effe figuram COlpOl'lS Chrifti

WE

nominationem panis non affümerent ordinarie

iflfhgm [?

acfamiliariter , utpote non connaturalem ob-

D lmm[n-

je&o, fedfacile relaberentur ad modum loquen-

lii

di proprium ac connaturalem & obvium dicen-

du

do , effe fymbolum corporis Chrifti , ac religio-

P0 Md

fam figuram; neque enim metaphoricz locutio-

Itæ,qlv

nes tranfeunt in modum loquendi communem,

Q

nifi fint connaturales obje&to per fimilitudinem

1 quit

obviam.

Sic nominibus fetre , leonis , agni , qui-

Q

bus fignificatur Chriftus, non folet ordmane ac

ib

familiariter fubftitui nomen Chrifti, dicendo,

i

boc eft Chriftus.

Si autem Patres illorum tempo-

famy

rum hoc modo loquendi ordinario intellexerunt,

Iirt f

panem Eucharifticum effe vere corpus Chrifti,

(lenti )

nondecuitDeum, in confirmationem hujus per-

TECpata

fuafionis patrare miracula,

talia videlicet, qua

te; M

magis idonea erant ad infinuandam præfentxam

yerien

Chrifti, quam reprefentationem.

Sic loco ci-

ol

tato refert puellam, quz per etatem nondum

um

fcierat loqui, a fua nutrice idolothitis contami-

b,j, friri

natam, poftea Euchariftiam non potuiffe admit-

m bt

tere, fed violenter infufam evomuiffe.

In ore

z hi

e9 corpore , inquit, «ijolato Euchariflía permanerenon

um d

potuit.

Sanäzfïmtus in Domini fanguine potus de pol-

i

lutis vifceribus erupit.

Tànta e[i poteftas Domini , tan-

g

