atqui nullus Miniftrorum Proteftantium unquam

yaty,

tl

fic erigere velit fuorum dubias de Euchariftia

mentes, dicendo : Amen, Amen, fi non man-

EU

dU

ducas carnem Domini , non eris falvus: Ipfius

caro eft vere cibus: & hoctam verumeft, quam

&t

, tf

verumeft, quod Pater ccleftis miferit Chriftum ;

!

quamprimum enim coguntur in os fümere ver-

N

LU

(

ba Chrifti pretacta, ftatim tanquam ad locutio-

Vi )

nes.duras, ne inftar veneni inficiant, addunt

M

Lt

il

& fanan-

[/

MT

terminos lenientes ,

emollientes ,

tes, v.

g. Symbolice , reprafentative , objettive per

N

fidem €&àc.

^

i,

D.

Io. Si Chriffus tantum intendiffet in pane Eu

ülmh:

;

chariftico conftituere nudam reprafentationem

fui

lg

i

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

75

r

t

i

fui corporis , potuiffet cuivis propofitioniinhoc

difcurfu ad Capharnaitas faCte fübftituere in fen-

'nlmnomN

fu propriiffimo contradiéctoriam ; propofitioni-

I

bus affirmativis potuiffet fubítituere veriffime

Xb

L.

negativas, & negativis affirmativas.

Sic enim

l tl

potuiffet dicere : Caro mea non eft vere cibus ;

itnn

& fanguis meus non eft vere potus.

Etiamfi

,[ M

IU ]

quis non bibat meum fanguinem , & etiam quis

J dr

non manducet meam carnem, nihilominus ha-

IUj m;þ;:

bebit vitam , dummodo cum fide comedat pa-

Lit g

nem fymbolicum mez carnis.

Non eft autem

0i dl

verofimile , Chriftum in re tanti momenti no-

luiffe uti verbis propriis , cuivisobviis, &nul-

m t

lo urgente motivo confugere ad modum loquen-

iif

di tam improprium, illique infiftere, etfivide-

rat, tam gravia exinde nafci fcandala.

od

| t

i. Decetper leges prudentie legislative , ut pree-

cepta füb graviffimis poenis comminatoria pro-

Wil

efintim:

ponantur, non verbis metaphoricis, & obfcu-

ris; nec ut cadant in obje&um vagum, indeter-

jts de D

minatum, & dubium ; fed ut efferantur in fen-

no, f

fu proprio, obvio, claro, aclitterali , & ut

ris n

cadant in objectum preceptum apertum, cer-

nverumä.;

tum, acfacile demonftrabile; Atqui verba Chri-

jl

fri

0

3

fti hoc loco controverfía funt precepta fub gra-

viffimis penis comminatoria ;

dicitur énim :

l

Q 4

INifi manducaveritis carnem filii bominis , non babebitis

if

vitam in vobis. Ergo. Major patet ab induéctione

entd, s

Mw

legum divinarum: fic preceptum primis paren-

Id

tibus datum de non comedendo ex arbore deter-

minata, erat clarum & de . objecto determinato:

i

fimilis eft lex circumcifionis, Decalogus & re-

rE

P[eü j

liqua leges Mofaicæ', lex baptifmi &c. quzom-

3

nia

D

26

DaSsPUuTATio^r

WIOI]

nia prxcepta cadunt in aGiones determinatas ,

tabos O

& modo precipiendi claro , dum efferuntur in

" ill

populum & promulgantur.

Jam vero in expli-

catione Catholicorum ea verba Chrifti funt cla-

"

Alimes

ra, & determinata; in explicatione Proteftan-

tium fymbolica funt obfcura & indeterminata ,

afiqut

ita ut non appareat,

qualis fides , ubi, & quan-

nl

do fit conftitutiva hUJUS manducatloms fpiritua-

gt

lis,

utrum fides in Chriftum natum ac defcen-

qurs f

dentem de cclo, an paffum & abeuntem in cce-

nii d

lum ? an füfficiat fine pane fymbolico , ita ut

docati

panis fit tantum ad melius effe ad excitandam me-

)/

41

1

"If

moriam, an vero fine illo? an requiratur viva

n

& charltatl jun&a fides

an fufficiat informis ?

i:

1 auzl

ï

Imo hoc ipfüm, quod ea manducatio facienda

[

TOU

fit per fidem, ex verbis non obvium eftfine ra-

;

tiocinio acuti ingenii & verfatili.

Ergo prefu-

M

mendum, Cbriftum hoc preceptum edidiffe in

UT

fenfu litterali.

1

fi

12. Si Cbriflus intendi[fet inftituere nudam re-

prefentationem fui corporis ad excitandam fi

lt

hü&

dem & memoriam fuz paflionis, reCte quidem

inftitueret diverfa fymbola rememorativa fan-

A Vety

»xprobret

guinis in paffione effufi , & corporis in cruce

mortui; non tamen prudenter ea myfteria me-

& i

AHEI]IO

moranda proponeret füb odiofa ]udæls , &non

neceffaria idea manducande carnis humane, &

ia

;

hi

n

bibendi fanguinis humani; potuiífet enim urge-

Wlnm

re reprefentationem illam & fanguinis fufi , &

W PT

corporis mortui , ac frequentem ejus memoriam

fttys

ad prefentiam fymboli, quin contenderet, po-

Nj

tibi

tandum fanguinem humanum , cum fciverit Ju-

deos abhorrere etiam a fanguine animalium.

N

Ergo

l

DE EXISTENT.,A HUJUS SACRAMENTI.

27

J

t

ld

mnl

Ergo verofimile eft, Chriftum his odiofis expref.

fionibus non ufurum fine neceffitate ; qualis ta-

MU

i

men alia non occurrit, quam veritas litteralis

r

[

ily

hujus myfterii ob fines divini amoris multos, ac

n

;

fublimes femel libere preftabilitos neceffar

Wt

iol

:

1 l

confequens & promulgata.

m

UY s

13. In articulis fundamentalibus Relizionis decet

m

Legislatorem uti expreffionibusclaris, quz ven-

Wl

At

turis fzculis ferviant pro fundamento fidei im-

mobili; hoc autem Chriftus non obfervaffet in

Diol :

lt

hocarticulo, quem praevidebat venturis fzcu-

lis fore inter primarios articulos characterifticos

eqürg

CR n

Ecclefie vere, fi verba non fumpfiffet in fenfu

litterali, ac obvio, quem primo quafi conípe-

d f

itn ll

&u przferunt, & immediate ingenerant.

i ln

I4. Si Chriflus nil aliud intendi[Jet fuis verbis ,

ptun d

quam reprzfentationem fymbolicam , non in-

crepaífet in fuis difcipulis incredulitatem , fed

Tort od

finiftram fuorum verborum expofitionem , dum

| excitua

i

ea interpretantur de manducatione reali : hoc

enim habebat in more, ut incredulitatem car-

m

o

pat verbis fuis rite intelle&is ; ftultitiam vero

exprobret in erronea füuorum di&orum acceptio-

yyti at

ne.

unat

Sic Matth. 16. ubi dixerat , cavendum a

fermento Pharifeorum , & Difcipuli id intelli-

as

niriat

gerent de pane materiali, folum reprehendit he-

betudinem intelle&us dicens : Quare non intelli-

jf u

ii li

gitis, quia non de pane dixiobis? "Tünc intellexerunt,

quia non dixerit de f'ermento panum , fed de dottrina Pba-

d

rifeorum.,

d

In Marco ea reprehenfio datur acrio-

ribus quidem verbis, fed non ob incredulita-

g r

tem'

ANondum cognofcitis , inquit ,. nec intelligitis?

* animää

adbuc

28

DA S-P uT TddTIro:sw

n

adbuc cecatum babetis cor vefirum ? Oculos. babentes

y oUX

non videtis ?. quoiodo nondum intelligitis ? Matthei

ii

IS. dnterrogante Petro de fenfu illorum verborum:

i

INon. quod intrat in os coinquinat. bominem ,' refpon-

^

fedy

m

det: Zdbuc €9 vos fine intelle&u eflis ?. INon intelligi-

ma

tis, quia omne quod in os intrat , in'ventrem vadit? Sic&

in pluribus aliis occafionibus compatitur igno-

s

m

rantiz & ccecitati cordis ; in ipfa cruce excufatig-

fitemy

norantiam Judeorum , dicens : Jgnofce quia nefciunt

Ti teny

quid faciunt ; & Petrus Act. 3. Scio, quia per igno-

du

vantiamfeciflis. V erofimileitaque, Chriftum non

T d

exprobraturum fuiíTe incredulitatem, fed debi-

falt, (

litati intelleétus expofitione emolliente compaf-

gt

furum , cum non verofimile fit, in tot difcipu-

l; i

lis retro abeuntibus, etiam pofito quod quedam

p

incredulitatis durities ac pertinacia intercefferit,

tifa:

latuiffe tam pravam animi difpofitionem autma-

Ttenim|

litiam, ut.meruerint relinqui in fua incredulita-

& t

te ortaex interpretatione finiftra verborum, tam

DO

facile corrigibili per expofitionem : aut fi Chri-

t lii

fto difplicuit prerupta difcipulorum judicandi

iij j

temeritatis , & preceps difcedendi propofitum

r

non exfpeGato opportuno ad poftulandam hu-

dul ]

mili prece expofitionem tempore, id faltem fe-

PT

quitur, aut verba Difcipulis vifa effe tam clara,

p ]

ut nulla expofitione metaphorica poffent expo-

EX hlh

ni; aut fi non vifa fuiffent tam clara, verofimi-

ET

le eft, Apoftolos recedentibus reliquis expofi-

TT

tionem poftulaturos.

W

t

16. Si Chriftus dicere voluiffet , fe effe myftice

illum panem , quem in Symbolo fuis fidelibus

[l

1

per fidem manducandum fe daturum promifit,

d DI

potuiffet dicere , fe jam illis dediffe manducan-

d

li

dum

"

DE EX[STEI*;TIA HüJUS SACRAMENTI. 29

| Ü

DT

»

dum hunc panem; eo quod non in Symbolo

fed in perfona haberent prafentem quotidie

r

l

i

n

manducandum per fidem ; hoc autem non di-

xit, fed primum in futurum fpem &attentionem

li Y

n

ais

fuorum difcipulorum diftulit; dicendo ; Panis

quem ego dabo, caro mea e[L.

n

pWL N

Itaque non przfu-

mendum, Chriftum intendiffe per verbum futu-

lcruceexräi;

ämkiqu;ï;

ri temporis eum fenfuüm, qui dum congruit om-

ni tempori, futuro, prefenti, & preterito, in

m

iis tamen circumftantiis convenientius exprime-

retur verbo prateriti temporis, fed potius eum

tten, f

Ollentetr

fenfum, qui congruit foli futuro tempori , in

quo actu expreffus eft, nempe fenfum littera.

Dd

lem; maxime cum inftitutio Cene Dominice

tqui

proximo pafíchali tempore fa&a fummam habeat

St n

analogiam ad promiffionem hoc capitulo datam;

ofoneg:

ficut enim hic dicit , füuum corpus manducan-

n fv

dum , & fanguinem bibendum, itainInftitutio-

LVO

ne confequente dicit ; manducate , boc efl corpus

: at

meum , bibite, bic ef? fanguis meus.

Hinc poteftfic

um j

formari argumentum.

De illa manducatione

at p

loquitur Chriftus in promiffione, quam a&u ex-

lil

hibuit in promiffi impletione: fed in hac exhi-

i, iil

buit manducationem realem dicens : Z4cipite &

d

[

d

comedite.

Ergo

J

"

iil

u p

Ex his ergo omnibus indiciis colligitur, evi-

qr, t

denter credibilius effe, intentionem Chrifli lo-

[:

"

u

y

quentis potius refpexiffe ad fenfum litteralem

quam metaphoricum in textu controverfo.

TT

Os2]jrcizs 1. Certum eft, Chriftum in ver-

T1

fibus precedentibus ufque ad verfum s. epiffe

n p

de mandicatione fpirituali per fidem : dum nem-

pe dixit: Operamini non cibum qui perit , féd qui perma-

jfe mandlf

net

D

DDSTSETACDITOCT

30

g

met in uitam ceternam &c.

Ergo etiam in fubfe-

jite X

quentibus verfibus de fimili manducatione lo-

Jasec

quitur.

diton

ResPoNDEO mnegando Zntecedens.

Oftendi

juds; Y

enim in addu&ta paraphrafialium fenfum, & qui-

us t

dem probabiliorem , quia non folum üngulls

andico.

verfibus feorfim fumptls. aut folum iifdem cum

one QY

contextu proximo jun&tis, fed etiam cum con-

gt

textu totius capituli uniformi quadam proprie-

hu

tate verborum , & conftanti ratiocinio longe

YU.

congruentiorem.

Adverfarii autem coguntur

11

modo tranfilire a fenfü proprio ad improprium,

agl

admittere tranfitiones ab uno orationis fcopo ad

En tnü"

alium ex fua natura non connexum, & in mul-

Dd

tis verfibus fatigari ad inveniendam di&orum,

1 lp

& phrafium rationem

In mea autem paraphra-

&Af

fifervatur perpetua verborum proprietas , uni-

TO

forme ac perpetuum in toto capitulo ad eundem

PU

fcopum refpiciens ratiocinium, in quo fingule

^C

partes funt cormaturalis fequela antecedentium,

fsl

& ratio plana ac obvia omnium confequentium,

WSRIU'

ut attentius confideranti patebit.

Itaque cum

nf?umm

in hac quaeftione non agatur , quinam horum

f od

verborum fenfus ac expofitiones vel ob autho-

ao

ritatem Do&orum extrinfecam

vel ob natu-

At

ram ipfius textus fint poffibiles, velprobabiles,

Tüttty

fed quenam expofitio ex vifceribus ipfius textus

habita credibilitate

-W!Ohal

fit evidenter credibilior ,

Vg

evidenter majore habetur intentum.

[

Op]1crzs 2. Si Chriftus hoc loco foret in-

Bif

telligendus in fenfulitterali, fequeretur. r. Om-

m a

nes etiam indigne communicantes habituros vi-

T

tam

0

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

3r

kin] u

M

nilldïlcm

tam eternam. 2. Sumptionem Euchariftize effe

abfíolute neceffariam ad falutem.

RzsPONDEO ad1.cuivis promiffioni ineffe

"n Jj

conditiones per fe inexiftentes, ac per fe cuivis

Utfg |

obvias; inter quas etiam hzc; fifueris ,

& perfe-

1 [j

veraveris e[Je meus amicus.

Cum ergo he

C tacita

ol

j

conditio fit jam per fe imbibitain omni promif-

[

fione civili, ut patet ex Jure, & ex moribus

gentium, etiam promiffio Chriíti habere debuit

Qity

fri

hunc fenfum tacite conditionatum , omnibus ob-

vium.

A0 ty

d i

Àp 2. concedo, fumptionem Euchariftig

congruo loco & tempore preftandam omnibus

Tritoni

n, i

effe neceffariam in voto , adeo ut etiam parvu-

li, ficut fufcipiendo baptifmum re ipfa contra-

n d

Lületg

hunt obligationem fervandi legem Chriftianam,

ita etiam re ipfa fufcipiunt realem profeffionem

] propr

pituoda

feu votum fumende congruo tempore & con-

gruis in circumftantiis Euchariftis. Itaque ficut

,IL qui

Deus in veteri Teftamento non finebat fe mo-

TA

veri ad conferendas gratias ab ipfis figuris fa.

[

M

cramentalibus Chrifti , aut ab ipfo a&u fidei in

Chriftum in fe & fubje&ive confiderato, fed ab

m

14

ed

r

ipfo obje&to figure aut fidei , nempe 'ab ipfo

& )

Chrifto venturo ; ita contingit conferri gratiam

, !

regenerationis Catechumenis non ratione a&us

I

charitatis , quem eliciunt, fed intuitu baptifmi

Qu

"

in voto habiti, ita ut Deus ad conferendam re-

Ann

M

a

bi

generationis gratiam non finat fe moveri ab ipfo

li

Ti

voto baptifmni tanquam motivo, fed ab ipfo ba-

ucnt

ptifmo. Pari ergo modo ea refurre&io corpo:

rum ad vitam alteram immortalem, qui& pro-

T !

y i

miffa eft communicantibus ,

confertur etiam

par-

DISPUTATIO L

p

32

jl

parvulisautaliis acommunione impeditis depen-

denter ab Euchariftia in voto habita.

Itaquein

i

1l t

his propofitionibus : JNifi manducaveritis carnem ,

nifi hiberitis [anguinem &c. debet fuübintelligi mo-

g (

ayfenü

duss; congruo loco &9 tempore , 9 in debitis circum[lan-

s.

Ratio eft, quia ficut omni promiflioni ac

asf

diuto

contra&ui infunt conditiones tacitze , ac imbi-

bite in fenfu proxime explicato ; ita omnibus

jyraita

legibus tacite ineft modus, /oco, tempore, £5 cir-

syic d

du n

cumftantiis debitis : cum enim omnis lex fit ordo ra-

tionis ad bonum commune vel ad alios fines prz-

mu d

ftabilitos; necin ipfa lege congruenter poffint

wind,

exprimi fingule modificationes, reftrictiones,

«ll

p

aut explicationes ad circumftantias particulares

accommodze , ejusmodi modum in omni lege ta-

at

lmperiti proin aut

cite fubintelligi neceffe eft.

malignantis ingenii eft, urgere leges aut prz-

cepta ultra limites & circumftantias fubftantes

prudentie legislative, & intentioni legislatoris

bt

legibus prudentiz regulate.

8 rl

On]JiciES 3. Chriftus fufficienter oftendit,

attymg

fe loqui de manducatione fpirituali per illam ge-

p

neralem omnium fuorum di&ctorum. claufulam.

tl (

Spiritus eff , qui vivificat ; caro non prodef? quidquam ;

t vt

verba, que vobis locutus fum , fpiritus & vita funt.

ltei n

REsPONDEO, hec verba varios recipere

Ti

fenfus etiam in fenfu proprio ; itaque ambigua,

*

obícura, ac de fe indeterminata ac dubia funt:

M'Dis (

Econtra priora Chrifti verba funt plana, clara,

m

aperta, ac determinata ; cum ergo ex legibus

hermeneuticis & criticis conftet , textus obfcu-

ros ac dubios juxta alios textus claros ac

| Lllm*

determinatos intelligendos efTe,prudentia fuadet;

!ills (enk

potius

i

01

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.,

33

lmpgd

W

ii

lüq 1

potius in hac fermonis claufula ambigua inter

QT

plures fenfus poflibiles eum feligendum effe , qui

totius Sermonis ratiocinio apertiori ac clariori

t

I

M

A

nj

congruat; quam ob fenfum claufulz inter plures

l

alios feníus precife poffibilem, aut probabilem

U m

totius fermonis ratiocinium diffolvere ; eoque

Ia

diffoluto fingulares illius textus nullo connatu-

105 fs

ralis ratiocinii vinculo cohezrentes a fenfu pro-

d WW 5

prio ac obvio ad metáphoricum a mente audien-

QURVT

tium alienum , & intentioniloquentis minus con-

nl

gruum detorquere.

Itaque folum id demon-

WTR

ftrandum efít, pretactam claufülam preter fen-

, relti

fum ab Adverfariis intentum recipere etiam alios

I t

fenfus proprios, ab intentione loquentis aliun-

1in ontil

de certa non alienos.

lnyet p

t b

SE/N S-U-S' .L

(s i

TOR li

In paraphra(i infinuatus eft hic : Ne exifti-

metis, refufcitationem ac vitàm aternam bea-

jdente

tam corporum , quam ex manducatione mea

carnis vobis promifi, fore effe&tum mes carnis

u r

n d

inanimate; caro enim mea fecundum fenon ha-

/

bet vim vos refufcitandi; fedfpiritus meus , car-

TU

uf W

ni mez in hoc ipfo cibo conjun&us, habet vim

vobis impertiendi novam aternam vitam ; hinc

xv

du

*. j

verba, que locutus fum vobis, fi iís credideri-

tis, vobis cedent in fpiritum vite , & vitam

"v

51 M

wternam.

m a

SENSÜUSUb

T

Lumen fidei mente comprehenfum ,non car-

nalis fenfus foli teftimonio fenfuum conformis

ia

e

D. Awort Tratt.de Euchariflia.

C

DISPUTATIO f(

i

34

(apc!

eft bona regula ad affequendam eternam vitam ;

verba, quz ego locutus fum vobis, non carna»

j

yp hn

liter juxta cognitionem fenfuum metienda , fed

fublimiori quadam ratione continent fenfum de

ia

li. .

quodam genere fpiritualis mez in illo cibo vite,

& exinde veítrz,

g Om

a if

S d5 -B U m M

j rejdt

Anima eft, quz tribuit vitam corpori, non

lii D

caro , que nil prodeft ad tribuendam vitam :

Ts

verba qu& ego vobis loquor de cibo carnis mez

Trieon

& potu fanguinis vivificantis in vitam e&ternam,

Tf p

tra&tant de carne & fanguine animatis anima mea.

112

Quod fpiritus füumatur pro anima , ufitatiffimum

pue

eít in Scriptura; quod Chriftus dedu&urus Ca-

ais

pharnaitas ab ea opinione , quafi caro in frufta

mulafün

diffe&a comedenda fit, ut eos difponeret ad fu-

Q od

fpicandum altius omnipotentie divincz miracu-

tdüny

lum prudenter monere potuerit, fe vivum co-

'rfion

medendum fore, patet ; quod denique hic mo-

V pl

dus loquendi, verba funt, idem dicere velit, ac

wrgt d

fignificant , probatur ex eo, quia verba inScriptu-

25 qun

ris fzpe fumuntur pro obje&o, quod fignificant,

ts

v.g. Marci13. Culum & terra tranfibunt. Luceg 1.

H&nih

INon eft impofJibile apud Deum omne verbum. . oan. 5.

ATT

Verbum ejus non babetis in vobis manens. 1. Joan. 2.

IT

Verbum Dei manet in. vobis. Yfaize 2.. Verbum , quod

t

vidit Ifaias. — Et cap.9. Verbummifit Dominus in Ja-

"ii

cob. Et cap.39. 4Non fuit verbum , quod non often-

deret eis. Jerem. 11. Verbum, quod fattum eft a Do-

'Q!'f ':i W

müno, Et cap 28. Cum venerit verbum ejus. Et cap.

D

go. Ht verbum , quod fatun eff. — 1n his & ntultis

t

OI

aliis textibus verbum fumitur pro fuo fignificat

WTPOU N

B*

)

J

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI, — $s

ET

"

&

OnsgrcrEss 4.. S. Zfuguflinus hos textus fie

w&m

tl

lt

explicat de manducatione fpirituali, ut nullum

alium ienfüm agnofcere videatur; videlicet

Xny ml

hi

Tra&t. 25. & 56. in Joannem; Homil. in Pfal. 9g.

& lib. 3. de Doé&trina Chriftiana c. to. & 16. Si-

militer Clemens Zllexandrinus Peedag. lib. t. per car-

li

nem Chrifti intelligit verbum Dei, quo fpiritua-

liter reficimur. Bafiius Epift. 141. Doctrinam

a,

las

Chrifti. Hieronymus in Pfal. 147. Scripturas fa-

cras.

ag

EY

RzsPoNDEO, Patres frequenter myfteriis

tribuere per accommodationem fenfüm myfti-

Jrtista

, ul

cum, attamen pro fundamento fenfus myttici

IN

(

M

füpponere fenfum litteralem 5 fic fundamento

Val n

fenfuslitteralis, quod Chriftus natus fit, fuüper-

ftruunt fenfum myfticum, quomodo nafcatur in

lO

cordibus noftris; & fundamento , quod Chri-

ï:

(

ia

ftus refürrexerit, adjiciunt fenfum myfticum de

m reïn

refurre&tione fpirituali a vitiis.

Pari ergo mo-

Jdttin

W

Vicete Y

do ,

poftquam prajecerant fundamentum aut

füppofüerant de veritate hujus Sacramenti ex-

ieni

plicant , quomodo etiam extrà fumptionem phy-

quilii

ficam Sacramenti poffimus guftare Chriftum, nem-

pe recipiendo do&rinam illius , aut per fidem

jl

i L

illum in cor noftrum accipiendo imo $. Au-

guftinus obfervat, eam manducationem realem

æ)/

ü;

effe figuram hujus manducationis fpiritualis, nec

illam fore utilem fine ifta, ob quod reprehendit

AUE

€e08, qui parant folum dentes & ventrem pro

h

i

hoc cibo fine devotione; docetque fic demum

1

i, M

mente recipi Chriftum, dum creditur.

Itaque

dum

jons t

non excludunt manducationem realefn ,

corpori Chrifti venter paratur, eamque fpeciem

:ofuoüäïff

2

quan-

D IS PUTATITO':L

E

36

quandam facinorofi convivii habere agnofcunt,

od

;njænti.

fed addunt, manducationi corporali jungendam

effe mentalem, quz per corporalem & fignifica-

tur, & intenditur; quia hac fola immediate ac

formaliter in anima recipitur Chriftus. Ceterum

if

quod iidem hi manducationem realem veram

corporis Chrifti tanquam fundamentum illius fi-

yimi)

fignificationis & figurationis fupponant, pate-

u

bit ex textibus eorundem Patrum infra $. 4. re-

Morinn

ferendis : ac fpeciatim ex S. Auguftino, dum

adverfarii afferunt tres aut quatuor textus , in

H .W.j

)

I)

quibus circa verba Chrifti controverfa refpicit

ad fignificationem hujus myfterii fpiritualem

g. d

lia

nempe ad manducationem fpiritualem , afferri

poffunt duplo aut triplo plures ejufdem S. Patris

lod

ETIO

textus, in quibus ad probandam prafentiam ve-

ram Corporis Chrifti utitur ipfiffimis verbis hoc

af

.ï

loco controverfis: aliqui hujufmodi illius tex-

6

.tus videri poffunt infra $. 4. & ex Indice Ope-

Du

li

J

;

rum D. Auguftini de Locis Scripturg ad cap. 6.

8l

Joaunis reperiri.

st

Addo ,

ea quz dixi de efficacia Euchariftiz

i. n

. ad refufcitationem corporum obtinendam, con-

it]

firmari ex illo textuad Rom. g. Si Spiriius ejus,

HORV

qui füfcitavit Sfefum a mortuis , babitar in volis ; qui

?aomr

Jufcitavit, S'efum. Cbriflum a mortuis , vivificabit (2

Mm)g

mortalia corpora veflra propter inbabitantem Spiritum

WUM D

.....

ejus in vobis : quo modo loquendi aut infinuatur,

RTT

quod gratia Sandi Spiritus modo vivificante col-

lata vel qualificata per Euchariftiam fit caufa re-

fufcitationis, aut infinuatur, quod refufcitatio

üt

dependeat ab anima feu fpiritu, quam Em.Card.

fuüf,**)

Ti

Cienfuegos & Cabafilas infra $. 4. Obje&t. 12.

(l

refe-

Ü

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

ib&rg

37

QU

ii

R

referendus , putant phyfice manere unitam com-

fakm &4,

municanti.

—

Qd m

AUA

Q

t

QUJESTIO rÍ.

n

mre»hx

At

UI

il

"n exiflentia Sacramenti Eucbarifliee efficaciter

y

Ow

probari po[[rt ex verbis Chrifh in ultima Ce-

fid , C ex verbis Zipo[toli 1.Cor. 1 1. ?

m r "

hi

J

il

lot

OTANDUM I. Chriftum in ultima Cona

u

fumpfiffe panem , ac dixiffe; Hoc eft corpus

MT

1Qheum.

Hloc facite inmeam commemorationem.

Quz-

leri pr

ritur proin, an ex his ejus verbis probari effica-

itig. i

citer poffit Sacramentum Euchariftiz ?

lus ]

NOoTANDUM 2,

Apoftolum in Epiftola

ID pf

[

3

ho

prima ad Corintbios , poftquam egerat de inftitu-

if

tione Euchariftiz in ultima Cona, addere : Qui

Vd00]

manducat €g. bibit indigne , reus erit corporis &5 San-

: et d.

guinis Domini &c. Quzritur proin etiam de his

verbis, utrum ex iis efficaciter probari poffit

plürga

Sacramentum KEucharifítie ?

vtia Dd

Drco.

Ex verbis Chrifti in ultima Cena ,

!

)

ij

& ex verbis Apoftoli r. Cor. 1 r. efficaciter pro-

)

b:ingn

i

bari poteft Sacramentum Euchariftiz.

PROBATUR.

Confiderando proprietatem

verborum , contextum precedentem & fubfe-

hr

quentem, necnon intentionem loquentis aliun-

de notam, evidenter credibilius eft , Chriftum

j

& Apottolumlocutos effe de Sacramento Eucha-

riftiz.

Ergo efficaciter probatur. c. patet ex

pledit

Noranpno 2.queft. L. ant.prob. Verba Chrifti

funt ifta. r, ex Marth. cap. 26. Cenantibus eis ac-

galai

,

cepit J'efus panem , &2 benedixit acfregit , deditque di-

B

fcipulis

j

BLLT S PTATITOSR

d

38

D

fcipulis fuis & ait : "Accipite & comedite , boc eft Cor-

pus meum,

Et accipiens calicem gratias egit C^ dedit

g

v

illis dicens : Bibite ex boc omnes : . Hic ef. enim San-

guis meus novi Teflamenti , quipro multis effundetur in

4 n

Seu ut in Greco habetur:

a

remiff onem peccatorum,

'3'87'0 'yap égi TO aulu...c u3 ,

TO TZG XXxWZg ÓdimOTu5G ,

(uma

v d

TO Tl TO G exxuvousvov,

Hoc (vel hic) ett

Sanguis meus ,

ille novi Teftamenti , qui pro

Jngits

multis effundltur 2. ex Marci 14. Manducanti-

m

bus illis accepit Sfefus panem €g' benedicens fregit C de-

n i

dit eis , & ait illis : Sumite , boc efl Corpus meum, Et

yww,d?l

accepto calzce gratias agens dedzt eis, €9 biberunt ex illo

Ó M?M A

emnes, €9 ait illis ; Hic efl Sanguis meus movi Tefla-

ii

0'.

menti, qui pro multis effundetur.

In Greco habe-

wm tjf

tur, ficut in Matthzo, 3

ex S. Luez 22.. Zfc-

i MMJ

cepto pane gratias egit & fregit

€9 dedit eis dicens :

hn

Hoc eft. Corpus ieum , quod pro vobis datur

boc fa-

1 C

cite 1 meam commemorationem.

"Similiter 69 calicem

)i

poftquam cenavit dicens : Hoc eft Corpus meum ,. quod

NI

$ro vvobis datur.

Hic eft Calix mooum . Toflamentum in

dorur

Sanguine meo, qui pro «obis fundetur.

In Græco

n a

habetur

TÉTÓ e 9t -ro 6044 pou -ro UT'cp u(uwv J;Jw—

"

pavey --- 'rou-ro ro Worrng, P nmw diaÜzX» $v TO ai-

WT

id eft: Hoc

«Tí 00 , TO Urrép UjsoV & pVOMSVOY :

t d

eft Corpus meum , quod pro vobis datur. Hoc

eft ille potus (feu poculum) qui eft novum Te-

:

ftamentum in meo fanguine, qui pro vobis ef-

funditur.

Verba autem Divi Pauli in 1. Epiftola ad

d

Corinth. cap. 11. fünt hec : Convenientibus vobis

Iri

in unwm jam non efl Dominicam Cenam manducare ;

V

unufquifgue. enim fuam cenam prafumit ad manducan-

fif

utt, --- Laudo vos? in boc non laudo. — Ego enim ac-

litg;

cepi

Jl

DE EXISTENTIA HU]US SACRAMENTI.

39

li

cepi a Domino quod & tradidi vobis ; quoniam Dominus

Wldiïg 8 i

Hmpmx

Sfefus in qua no&te tradebatur accepit panem , €2? gratias

agens fregit & dixit ; .4ccipite &9' manducate ,. boc eft

Mi

[

Corpus meum , quod. pro vobis tradetur (và vmsp vv

hi

xxwusvov : quod pro vobis frangitur) boc facite in

! m

meam commemorationem, — Similiter &5 calicem po[lquam

0C w

[

II

cenavit dicens : .Hic calix novum Teftamentum eft in

1eo fanguine; boc facite ,. quotiefcunque bibitis in meam

U

4 lii

commemorationem.

Quotiefcunque enim manducabitis

Mif

panem bunc & -calicem bibetis , mortem Domini an-

Vr

nuntiabitis , donec veniat.

ltaque quicunque manduca-

! ähbm

verit panem bunc €2 biberit calicem Domini indigne ,veus

ATT

erit Corporis & Sanguinis Domini.

Probet autem feip-

ln Grat

fum . bomo , & fic de pane illo edat , & de calice bibat.

$ Dut;

J ET

Qui enim manducat & bibit indigne , judicium fibiman-

Hucuf-

ducat & bibit non dijudicans Corpus Domini.

L IUN

que verba Chrifti & Apoftoli.

Jam fic argu-

Ainiür d

mentor.

nvl

Antecedentia , confequentia, proprietas

um fs

ipfa verborum, & intentio loquentis funt lon-

w hi

ge proniora ad ingenerandum fenfum proprium

rir w

quam metaphoricum, ergo eft evidenter credi-

! Ml

biliusin his verbis doceri prefentiam Chrifti rea-

"h ild: 1r

lem. Zintecedens probatur , his argumentis.

oidm d

j m

ARGUMENTUM L

jj db

Ab Antecedentibus.

Chriftus hoc loco partim verbis, partim fa-

!l Epimä '

gt

&is infinuat fe adimplere. 1. Figuram fanguinisin

veteri Teftamento circum altare ex victimis ef-

d

j d

fufi. ». Figuram efus Agni Pafchalis. 3: Promif-

fionem fuam de novo pane cclefti Joannis cap.

TL

4

6. fa-

p

40

DisPUTATIO"E

6. factam.

Atqui pronius eft, tum figuras illas,

elig

ii

tum promiffionem przta&tam adimpleri per prae-

gdl) s

fentiam corporis & fanguinis Chrifti realem , Er-

go. Minor patet , quia non eft conpaturale inten-

TU

,ji p

tioni figuras inftituentium , & exfpe&ationi

eafdem obfervantium , ut figure tam folennes

m

un d

intendantur & credantur impleri per inftitutio-

nem alterius nove figurz fymbolice.

Quod

st d

"T

vero attinet promiffionem Joannis cap. 6. fattam,

jam fupra oftenfum eft, evidenter credibilius

sin It

effe , ibi promitti prefentiam Chrifti realem in

u l

Euchariítia. Probatur igitur Major. 1. De fanguine.

"p

Nam Chriitus facit oppofitionem inter fangui-

"um

nem effufum circum altare in veteri Teftamen-

g, n

to, & hunc füum fanguinem novi Teftamenti ,

jf

dicens : Hic efl fanguis novi teflamenti ,. qui effunde-

st

tur in vemijfionem peccatorum :. &g'c.

Ea tacita op-

P

L£j

pofitio ac fuccetfio inter fanguinem illum vete-

M hh

ris Teftamenti, & hunc Eucharifticum novi Te-

1

ftamenti confirmatur ex eo , quia ex D. Paulo

u

ad Hebraos c.9. conftat, eam effe connatura-

FU

lem utrique comparationis termino , ut proin

At u

tanquam obvia facillime occurrere potuerit &

t

debuerit Chrifto : fic habet : Chriflus a[fftens Pon-

&T

tifex futurorum bonorum per tabernaculum mon manufa-

Ws

Gwmn , neque per fanguinem bircorum aut vitulorum , fed

L ïOFo h

per proprium [anguinem introivit femel in Santta eterna

^if

redemptione inventa,

W

Si enim fanguis bircorum C2 tau-

lTe

vorum 6j cinis vitule afper[us inquinatos fan&ificat ad

emundationem carnis , quanto magis fanguis Cbrifli,

un

N

qui fe per Spiritum fanttum obtulit immaculatum Deo ,

"Chn4 h

emundabit confzientiam noftram ab. operibus mortuis ad

Df

utio-

NT

Jeroiendum Deo viventi, — Et ideo -(per fubftit

nem

u

DE EXISTENTIA HUJUQ SACRAMENTI. 4r

! mmügm

nem fui fanguinis in cruce effufi , & in Euchari-

»dlü!p

lül þe-

fti: facrificio jugiter permanentis ufque ad finem

f W?E*

mundi) novi teflamenti mediator eft , wut morte inter-

Ts

cedente in redemptionem earum, prevaricationum . que&

erant fub priori te[lamento , repromiffionem accipiant ,

Ure t ls

qui vocati [unt , eterne bereditatis.

Ubi enim tefta.

p

smentum efl; mors nece[Je efl intercedat teflatorig. — Ta-

iil l

"

fiainentum. enim. in. mortuis. confirimatum eft ;. alioquin

Itf

.

non valet dum «ivit qui teflatus e[t.

Unde vec primum

ln d

quidem (vetus "Teftamentum) /iue fanguine dedica-

(hili v

tum efl. — Lecdto enim omni mai

2

L^2

^to legis à Moyfe uni-

1

ver[o populo : Zccipiens fanguinem vitulorum &^ birco-

ub

vum omnem populum a[erfit dicens ; Hic fanguis Tefta:

vetn T

menti, quod mandavit ad vos Deus.

Etiam taberna-

vori Ti

culum & omnia vaja minifterii f[anguine faniliter afper-

i, &i

fs & ownia pene in fanguine fecundum legem mundan-

; lu

tur, 6 fine fanguinis effufione non fit remiffio.

INe-

Jem 1

ce[Je efl ergo , exemplaria (figuras) quidem celeftium

tilicomt

bis (figuris) mundari : ipfa autem celeflia. melioribus

ii D

boftiis quam iflis.

INon enim in manufatta Santta 9fe-

de n

fs intvoivit , exemplaria verorum ,. [cd in ipfum celum,

, Jj

ut appareat nunc vultui Dei pro nois.

Ex his patet,

Tett 0U

fanguinem Chrlfti in cruce effufum etffe fangui-

I

(

.....

nem novi Teftamenti, przfiguratum ab illo fan-

W

guine veteris Teítamenti.

Cum ergo Chriftus

ii

T

hoc loco Euchariftico fanguini tribuat.eandem

denominationem & proprietatem, quod fit fan-

.x.

guis novi Teftamenti , neceffe eft, fanguinem

T

V

Eucharifticum effe ipfummet prefiguratum , adeo-

(

que non figurantem & fymbolicum , ac metapho-

| ,gä::;s

s )

ricum, fed reglem, eo tempore quo Chriftus Co-

nam inftituit, proxime effundendum in cruce.

qu i

(

Quod fi Chriftus hos cermix:os; bic eft [anguis no-

3

9t

[

42

DI S:P UCTOA TET

p

yl d

vi teflamenti , fumpfiffet tantum obje&ive , fu-

vJ;

gt

mendo fignum pro fuo fignificato , incongrue

, ii

faceret oppofitionem inter fignum fui fanguinis

xarits

in veteri Teftamento, & fignum ejusdem in no-

:1

vo Teftamento, de hoc potius quam de illo

D

u

ss

dicendo : ÀHic eft fanguis meus novi Tiflamenti ; eo-

dem enim jure hanc denominationem reciperet

j

ille fanguis vitulorum; & potuiffet Chriftus di-

gl

cere : Hic erat meus fanguis movi Téflamenti , in fi-

a, n

amde

gno videlicet; imo erat longe expreffior figura

quam ipfum poculum ultimz Conz.

liil

al r

2. JDe Zgno Pafibali s quod hujus efus in figu-

ra impletus fuerit in cenaultima Dominica, pro-

Ó mm;;e

L'um [

batur ex eo , quia ex una parte certum eít,

Agnum veteris Teftamenti Pafchalem fua immo-

tiut jf

TT

latione prefiguraffe Chriftum immolatum in cru-

ce, juxta illud z. Cor. 5. Pafcba nofirum immola-

rj

tus eft Chriftus.

Ex altera vero parte non appa-

ttitpl

ret aliud prefiguratum , cui majori analogia cor-

Ht o

(rhrin

refpondeat efus illius Agni veteris, quam verus

efus Agni novi Teftamenti, nempe ipfius Chri-

& relle

fti in cruce immolati.

UT

Confirmatur ex eo , quiafi

fupponatur hec analogia inter efum Agni prefi-

U

gurantis, & efüun verum Agni prafigurati effe

mf

intenta a Chrifto , varii textus Chrifti, Evan-

V iif

gelitt» , & Apoftoli reperiunt connaturalem

"n

connexionem cum antecedentibus , confequen-

TW !

tibus, & aliis circumftantiis obje&ti , de quo agi-

" MT

tur; econtra fi illa analogia non fupponatur, ea

« qm

