, Offertis füper al-

,tare meum panem pollutum: pollüimus pa-

$

, nem, id eft corpus Chrifti, quando indigni ac-

, cedimus ad altare, & fordidi mundum fangui-

,,nem bibimus: & in cap. 2. polluit Chrifti my-

| h] Vi

, fteria indigne accipiens corpus ejus, & fan-

Hinrtt

, guinem.

. Duni

18. In cap. 26; Matth.

, Poftquam typicum

p

f

i a«

, Pafcha expleverat, & agni carnes cum Apo-

,» ftolis comederat, ad verum Pafche transgre-

od

, ditur Sacramentum , ut quomodo Melchife-

,, dech in prefiguratione panem & vinum offe-

l

,rens fecerat, ipfe quoque veritatem fui cor-

» poris & fanguinis reprafentaret.

3

19. In cap. 4. Epift. ad Gal.

». Nobis licete

(nfi

lU

,; diem Dominicam accepto Domini corpore in-

!

», definenter celebrare.

d

db

1m

20. In cap. s. ad Gal.

.. SCciebamus in fan-

(

» guinem Chrifti vinum confecrari.

W

D

21. In cap. 1. Epift. ad Tit. ,,Tantum in-

2 tereft inter propofitionis panes & corpus Chri-

d

,,fti, quantum inter umbram & corpora , inter

,imaginem & veritatem, inter exemplaria fu-

u NT

,Umorum, & eaipfa, quz per exemplaria pra-

"

Itriy

»» Bigurabantur.

du

Author Commentarii in Pfalmos fepe etiam

D

Euchariftiam vocat verum corpus Chrifti, fi hic

commentarius non eft D. Hieronymi, certe eft

QUi

Ícriptoris Hieronymo cozvi.

Lj

dhqm

.

XIX.

DE EXISTENTIA HUjUS SACRAMENTI.

IOI

i

ij lnn

XIX.

:

QO

S. AiV[BROSIUS.

l

Szculo quarto.

M.)

1. Tn vita S. Ambrofii, ab ejus Clerico fcri-

pta.

Honoratus Sacerdos Ecclefie | Vercellenfis obtulit

Santtum Domini corpus , quod ubi zImbrofius accepit ,

V

emifit Spiritum , bonum viaticum fecum ferens.

l& CUf j

2, Lib. ». de Cain. & Abel. c- $, INe verea.

lat

^ Ml

ris, ne in convivio Ecclefie aut convioe nobiles defint,

aut decentes münifiri : quid Chriflo nobilius, qui in con-

um ofe

m f y

vivio Ecclefie & minifirat, & miniflratur 5. iflius con-

vive recumbentis te adjunge lateri, ac te Deo conjunge.

Et l. 2. c. 6. Sfam non fpec

,i" agni fit, [ed veritas

Mil

corporis Cbri[H.

O

3. In pfal. 38.ad illud: "Thefaurizat.

, Que

,Dnc celebrantur in Ecclefia, eorum umbra

erat in Sermonibus prophetarum, umbra in

?bamust':

, Petra, quz aquam flüxit, & populum feque-

|

,,batur: nonne illud in umbra erat facrofan&ti

,T

,nhujus myfterii Sacramentum ? nonne umbra

bt

,,erat aqua de Petra, quafi fanguis ex Chrifto,

n

,Que fvgientes fe populos fequebatur : fed

» jam difceffüt umbra, diesappropinquavit: vi-

n

li

Üj

», dimus principem Sacerdotum & audivimus pro

, Dobis offerentem fanguinem füum ; fequamur,

. et poffümus Sacerdotes, ut offeramus pro po-

yie u

, pulo facrificium ; quia etfi nunc Chriftus non

orif

, Videtur offerre, tamen ipfe offertur in terris,

j, &t

, quando Chrifti corpus offertur.

4. In pfal. 118. adillud: Media no&e fur-

£5

gebam. Celebranda eft oblajio, tunc paratus a[frft

2

ut

Jr

102

DT SPITA T TITO m

d

ut accipias tibi munimentum ,. ut, corpus edas Dowini

li

l mml[h 1

Sefu, in quo remg[ 10 peccatorum eft : ubi corpus ejus,

:ccepent 4

ibi Chriflus efb, qui efurientem te fui covporis epulis

giilet

explevit.

l

)

f

Jf

jl

4. Ibid. ad illud : /Von confundas me ab ex[pe-

la

Gatione.

Fenias ad. cibum Chrifli, ad cibos corporis

r

Dominici , ad. epulas. Sacramenti , ad illud poculum ,

quo fidelium incbriatur affettus,

J

6. In cap. 1. Luce ad illud : fpparuit illi an-

gelus

Utinam mobis quoque adolentibus altaria, /a-

D

,WL

OLU

erificium deferentzbus a[ff]at angelus, imo prebeat fe

videndum :

non enim dubites ajffLere angelum ,' quando

E

l

Chriflus afftit , quando Chriflus immolatur.

(

ï;:

3 .

7. In cap. s. Lucz: ad illud : Quare Difcipuli

Sfoannis jejunant ? — INobis non Caipbas, mon Pilatus

. Fa

Chriffum abftulit , nec po[[umus jejunare , quia Cbriftum

4

babemus &? Chrifli carnem epulamur. &$ fanguinem

U

quomodo fitire poteft , qui bibit Chriflum ?

Donin

8. In cap. g. Luce ad illud :

, Audivit He-

eevide

», TOdes,

Nemo cibum accipit Chrifti, nifi fue-

AT, )

myto t

» rit ante fanatus ; ubique myfterii ordo ferva-

»tür, ut prius per remiffionem peccatorum

f

, Vulneribus medicina tribuatur ; poft alimonia

J

,,Tmenfz coleftis exuberet, quanquam nondum

tlj

, Validioribus hec turba reficiatur alimentis,

paaí

lh

j

, neque Chrifti corpore & fanguine jejuna foli-

1 D

» dioris fidei corda pafcantur: la&e, inquit

ia f

ï

» V0$ potavi

non efca :

efca folidior eft cor-

(; |

W

» pus Chrifti

potus vehementior fanguis eft

T

, Domini: non ftatim à primo epulamur omnia,

]i

tPV nä

, nequepotamus omnia:; eft ergo primum quod

M'Vu

,manduces; & eft fecundum ( verbum Dei)

n

AUR Y 1*

, tertium eft corpus Chrifti, -- myfticum quo

fmm P

L

q

» QU

|

DE EXISTENTIA Hujus SACRAMENTL 1053

l

,,que eft: quod manducans populus fatiatur,

, & miniftrant Apoftoli, quia non efüriet, qui

, acceperit cibum Chrifti, & in Apoftolorum

,minifterio futura divifio Dominici corporis

, fanguinisque premittitur.

9. In cap. 17. Luce ad illud: Due molentes.

[

Eft cibus vefe&bionis, efl cibus fanguinis: fiut enüm

caro Domini vvere efl cibus, ita fanguis vere eft nofler

jni j

potus .

TI f],

1o. Lib. r. de officiis cap. 41. fic Laurentium

TL

Levitam Xyfto Papse loquenteminducit: ,,Ex.

1 t

,perire, utrum idoneum miniftrum elegeris,

^

, cui commififti Dominici fanguinis difpenfatio-

;re J

h

2 hem.

Et l. 2. cap. 28. Nos aliquando in in-

,» vidiam incidimus, qui confregerimus vafa my-

u

,ftica, ut captivos redimeremus : ornatus fa-

,; cramentorum redemptio captivorum eft, tunc

t

, vas Dominici fanguinis agnofco, cum in utro-

m

i

, que videro redemptionem, ut calix ab hofte

il

3

,redimat, quos fangui$ a peccato redemit: a-

1 0100

,£nofíco infufüm auro fanguinem Chrifti non

"

y

Al

, folum irrutilaffe, verum etiam Divine ope-

pO& ah y

,rationis impreffiffe virtutem redemptionis.

iril

11. Lib. 4. defide cap. 5.

, Confidera, quid

, przmiferit: vere, inquit, vere dico vobis;

"H

nhifi manducaveritis carnem filii hominis, &

"

!

üq.

» biberitis fanguinem ejus, non habebitis vitam

j t

in vobis: fecundum filium hominis de carne

inpis

, eft locutus & fanguine, ad divinitatem putas

Tir QD

, effereferendum ? Deniqueaddidit: Caro enim

imune

,,meà vera eft efca, & fanguis meus eft potus;

xoum J

,carnem audis, fanguinem audis; mortis do-

, minicz facramenta cognofcis, & divinitati ca-

lum-

3üicumf;

!

4

j

104

Dd1SPUTATIO*-K

J L(IST

, lumniaris: audi dicentem ipfum; Quia fpiri-

p

, tus carnem & offanonhabet: nos autem quo-

, tiescunque Sacramenta fumimus, quz per fa-

E?üm &l

p

»Cr& orationis myfterium in-carnem transfigu-

,rantur & fanguinem, mortem Domini annun-

;duïii&

, lamus.

d t

12. Lib. 2. de penit. c. 3. Quotieftunque [an-

guinem Domini fumnünus, mortem Domini annuritia,

Tne d

ul

mus: Sicut ergo [emel pro omnibus immolatus efd, ita

quotiefcunque peccata donantur, corporis ejus Sacra-

lg d!

lt

mentum fumimus, ut per [anguinem ejus fiat peccatorum

10j

t (

remifJio.

13. Lib. r. de virg. ad finem.

In altari caput

1m Va

Til

aW

emnium Cbriftus quotidie confecratur.

14.. Lib. de viduis.

Vide, quid agas Sacerdos,,

D

nec febrienti anu corpus Cbrifli atiingas.

a (pert

15. Lib. r. de iis, qui myfteriis initiantur

E

cap. 9. de Euchariftia loquens, eamque cum

i

Manna comparans ait:

,Confidera, utrum

o .c'eg«

(l

» przftantior fit panis angelorum , ( Manna,)

, 2n caro Chrifti, quz utique eft corpus vite?

, Potior eft lux quam umbra , veritas quam fi-

u

»gura, corpus authoris coeli, quam Manna de

Mu

»Celo: Forte dicas; Aliudvideoy quomodo

y!

» t mihi afferis, quod corpus Chrifti accipiam ?

DA m

; Et hoc nobis füpereft , ut probemus.

Quan-

Tif e

l,

, s ergo utemurexemplis? Probemushocnon

DEU

8

» €effe, quod natura formavit, fed quod bene-

ROt e

» di&io confecravit, majoremque vim benedi-

lu

» &ionis effe, quam naturz, quia benedictione

] ul.[h P

.

,etiam ipfa natura mutatur.

Virgam tenebat

"tf

» Moyfíes, projecit eam, & fa&a eft ferpens.

" b

» Rurfus apprehendit caudam foerpentis , & in

m W

, Virg&

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. Io6

li

l

;

,Virge naturam revertit.

Vides igitur pro-

:

, phetica gratia bis mutatam effe naturam & fer-

W

:atem

, pentis & virgz? Currebant Aegypti flumina

»puro aquarum meatu ; fübito de fontium ve-

"i A

, nis fanguis ceepit erumpere.

INon erat potus

» in fluviis.

Rurfus ad Prophetz preces cruor

li

t

, ceffavit luminum, aquarum natura remeavit,

» Nonne claret, naturam effe mutatam ? Sitie-

, bat populus Patrum; tetigit Moyfes petram;

) (l

»» & aqua de Petra fluxit,

Nunquid non preter

,,naturam operata eft gratia, ut aquam vome-

,,ret petra, quam non habebat natura ? Quod

[/fj "

5 fi tantum valuit humana benedictio, ut natu-

,ram converteret; quid dicimus de ipfa confe-

, cratione divina, ubi verba ipfa DominiSalva-

jgasS y

,,toris operantur ? Nam Sacramentum iftud,

»quod accipis, Chrifti Sermone conficitur.

ET

;; Quod fi tantum valuit fermo Elie, ut ignem

ï

i, u

,,decoelo deponeret; non valebit Chrifti fer-

j mm

, Iho , ut fpecies mutet elementorum ? De to-

, us mundi operibus legifti; quia ipfe dixit,

Ts QU

, & fa&ta funt, ipfe mandavit, & creata funt,

m

4

» Sermo ergo Chrifti, qui potuit ex nihilo face-

?l

E

,1e, quod non erat, non poteftea, qus funt,

il

,in id mutare, quod non erant?' INNon enim

u

,,minus eft, novas rebus dare, quam mutare

(

, naturas.

Sed quid argumentis utimur? Suis

jl

,Jutamur exemplis, incarnationisque exemplo

a bee

», adítruamus myfterii veritatem.

Nunquid na-

,turge ufus preceffit, cum Jefus Dominus ex

aeilit

gl

, Maria nafceretur? Si ordinem quarimus, vi-

» ro mixta femina generare confuevit.

Liquet

d

» igitur quod prater nat

'uræ ordinem

Virgo ge-

g

3

, DeTavit,

!

106

DlSl)[ITATIO I.

neravit, & hoc quod conficimus corpus, ex

p "m

jniet a

, virgine eft. Quid hic queris naturz ordinem

,,in Chrifti corpore; cum preter naturam fit

;eminiflr 1

n

pape

» ipfe Dominus Jefus partus ex virgine ? Vera

, utique caro Chrifi, que crucifixa eft, que

st

igtttil

»epulta eft: vere ergo carnis illius Sacramen-

,tum eft.

Ipfe clamat Dominus Jefus; Hoc

goxdü

, eft corpus meum.

Ante benedictionem ver-

l De Vi

gasmd

, borum caleftium fpecies nominatur ; poft con-

,»fecrationem corpus Chrifti ( prefens) fignifi-

ïk.

s ieta

Ü

&

5, €eatur,

Ipfe dicit fanguinem fuum.

Ante

», confecrationem aliud dicitur; poft confecra-

Jdetiod

, ionem fanguis Chrifti nuncupatur; & tu di-

ii

, Cis; Amen, hoc eft; verum eft.

WORU

^

(

4

XX.

m

Qd |

$: EID OH OR OEAMS

li,

l

:b

Il

Sgculo quarto.

(

If

Jj

1

I. be Sacerdotio. ,,Sacerdotium afcendit

t

»8d Deum, ut Spiritus San&tus defcendat, fan-

T n

», &ificetque dona, cumque oblata fuerint tre-

.Ienda myíteria immortalitate plena, tunc

DL

l

l

,,anim: accedentes per illa tremenda myfteria

! mm&üi

purificationem accipiunt: vides homo illu-

&t n

J

, ítrem miraculi editionem, cernis füblime fa-

ltty

» crificium.

lr lem

Á

2. De Dignitate myfteriorum.

», Ad divina

i

» frequentanda myfteria ftudiofe concurrite, &

D Plftl]"[

, ftate in multo timore & tremore, ne quis fu-

M

M

W

,Íceptione divinorum myfteriorum reperiatur

vt

"

, indignus: celum & terra, & omnia que in eis

Y

,5 fünt,

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTL. jo7

| "

31l

t

,» fünt , tremunt ac fe inclinant: tu autem im-

t

]

jl

l

,pudenter accedis? angeli mundi cum tremo-

m Í

,Le miniftrant, faciemque obtegentes non au-

W

Ü

, dent afpicere, at tu immundus cum fis & im-

, ponitens, non contremifcis? hominibus qui-

n

, dem te rite Euchariftiam accipere fidem facis,

)

,5 fed cordium fcrutatori quid dices ?

ALDOD v

u

3. De vita fpirituali.

, Corpore unigeniti

1]'0

)

D

» filit ejus vefceris, & fanguinem bibis, gaude

N

EI!E)]

€rgo & lztare, quod merueris templum ejus

D d

»; fieri.

[Uun

4. Beatitudines.

, Beatus, qui ad immacu-

] ( T.

,, lata myfíteria Salvatoris cum reverentia & tre-

, IOre, atque horrore accedit, certo fciens,

,;Íe vitam in feipfo recipere fempiternam.

s. Adverfüs eos, qui negant refurrectionem.

; Cujusmodi manibus fufcipies pretiofum cor-

,»pus Dei, & admovebis impuro tuo ori, quod

» ipfum Dominum violavit ?

6. De compunctione.

,; Licet procul àno-

Q du

,bis fit Siloe, quo cecus miffüs erat; calix

, tamen tremendi tui fanguinis lumine ac vita

» plenus nobis ecce praíto eft: hoc nobiscalice

, lumen largire: eft anima noftra fponfa facta

, immortalis fponfi; nuptiarum autem copule

» divina funt facramenta: attende igitur tibi,

)

, thalamumque tuum immaculatum cuftodire,

» & coleftem fponfum Chriftum in eo fufcipere

ALv

, contende,

7. Parenefi 2o.

,, Non exiftimo bonum ef-

v

, fe impudenti oculo contemplari propofita my-

qiil

t

, fteria corporis & fanguinis Domini noftri Je-

, fü Chrifti : fidem hujus faciat nobis Scriptura

[ W

J

l

», dicens :

Io8

D?bpS PUCT OAST RO.

p

qurt

» dicens: tremefactus autem Moyfes non au-

, debat afpicere,

n

luüllh ü

8. Denatura Dei cap. 5.

», Participa imma-

Ml

nifi

, cülatum corpus & fanguinem Salvatoris ; cer-

üomug,

», tus quod agnum ipfum integre comedas : ignis

fU

00

i

,funt myfteria Chrifti; cave ea fcuteris, ne

, Comburaris, Abraham angelis terrenos cibos

"

f i

fumu

» appofuit, ingens fane miraculum eft, cernere

» fpiritus cibos carnium manducantes, féd hoc

us VeD)

.0mnem excedit admirationem, quod nobis

btl i

,fecitSalvator: ignem quippe & fpiritum man-

dngeni

"

. ducandum atque guítandum preftitit nobis,

1

!

T

,. corpus videlicet füuum & fanguinem: illa enim

l

VU

ï j

» Veneranda & tremenda myíteria cunétas inge-

J CUU

;

» nii mei vires fuperant,

m

tf

XXI.

[

v

S. CHRISOSTOMUS

1ptity

apriude

Sa&culo quarto.

n

L.

NH

1. In cap. 3: Epift ad Rom. hom. 8.

lerea«

P EAW

uter

iini igitur , vereamini men[am eam , cujus omnes par-

)

ticipes. fumus , . Chriflum propter mos trucidatum , [acri-

*ch I

ficium eidem menfa füperpofitum,

CR

l

2. In cap. 10. Epift, ad, Corinth. hom. 23.

«itor

Vult figuram prope veritatem adducere ; quomodo enim

dl

tu bibis [anguinem ,. fic illi aquam ? petra ;. & quomodo

rl

dQ

t comedis corpus Domini, fic illi manna.

g

We

3. Ibid. in cap. ro. hom. 24.

», Conferve-

W

!

,,mus unitatem: ad hoc enim nos vocat illud

t

MX

, terribile & formidandum facrificium, jubens,

x

Is

,, üt cum concordia ad ipfum accedamus, & arden-

y

»

A

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.. 109

, ti charitate, & inde effe&i aquile ad ipfum

l

)

, celum evolemus; ubi enim cadaver, illic &

» aquilz ; cadaver corpus vocans propter mor-

tem: nifi enim ille occidiffet, nos non furre-

;Xiffemus; aquilas autem vocat, oftendens,

,. quod oportet eum, qui ad hoc corpus acce-

», dit, effe füblimem, & cum terra nihil habere

LT]

[

,Ccommune : ipfi quoque tunc ei occurrent e

qubd

"

.Cclis venienti, qui nunc digne percipiunt,

,(icut qui indigne extrema patientur; nam fi

tlunma

» quis regem non temere nec inconfiderate ex-

T

» Ceperit, quid dico regem, ne veftem quidem

Ti

,,rogiam temere & inconfiderate immundis ma-

"T

, hnibus contre&averit quifquam, quomodo Dei

», COrpus, quod cum illa divina natura eft con-

, Verfatum, accipiemus cum tanto probro &

,Ccontumelia? nerogo, ne nos ipfos occida-

,,mus per impudentiam, fed cum timore & fum-

'SI

,,ma puritate ad ipfum accedamus: & quando

,ipfum videris propofitum, dic: propter hoc

» Corpus non fum ego amplius terra & cinis;

EL

. propter hoc non fum amplius captivus, fed

j n

, liber ; propter hoc fpero me accepturum cc-

Jn

. 10s: hoc corpus clavis confixum, & flagris

.. cefum nontulit mors: hoc corpus in crucem

LA

,, a&um cum vidiffet fol, fuos avertit radios :

», hoc eft illud corpus, quod fuit cruentatum,

.. quod lancea percuffum, & falutares emifit fon-

,,tes univerfo orbi: hoc corpus nobis dedit &

(f

b

, enendum & comedendum, quod fuit inteníz

Ya

», dile&ionis: nam quos amamus , etiam morde-

,;mus fepius: quamobrem Job quoque ferto-

n j'dbfï

ug,&äïf:'

,,IUmÍuorum amorem in ipfum indicans, dice-

7 Dat,

[ Dl

IIO

DYIS-P UCTOA DO

,bat, quod fzpe illi ipfum amantes dicebant.

,; Quis dederit nobis impleri ejus carnibus ? fic

dnn

; I

, euam Chriftus dedit nobis impleri ejus carni-

dema

,,bus, ad majorem nos attrahens amicitiam :

st d

,ThDoc corpus etiam jacens in prafepi revetiti

y nl

,Íunt magi, & cum veniffent, cum multo me-

F

,,tu & tremore adorarunt : imitemur ergo vel

,Iy.'ur

Toom

Ti

, barbaros nos ccilorum cives: nam illi quidem

1

cum & in prefepi vidiffent, & in tugurio, ne-

s 0

gt tte

,,que tale quidpiam vidiffent, quale tu nunc,

31j

,, cum magna accefferunt reverentia: tu autem

,non in prefepi vides, fed in altari, non fce-

q, M

p

, minam eum tenentem, fed facerdotem adftan-

,tem, & fpiritum cum magna copia ea, qu&

um

ib

,funt propofita, fupervolantem : non folum-

, modo hoc ipfum corpus vides, quod illi, fed

z i

M.

t

i

, nofti ejus & virtutem & difpenfationem, &

m

,, nihil ignoras ex iis, quz per ipfum effecta funt,

m l

h

;, ut qui in omnibus myfteriis fit exacte & accu-

li

Iu

|

li

,rate initiatus: nos ergo ipfos excitemus &

,; formidemus, & longe majorem, quam illi bar-

N

; bari oftendamus reverentiam, ne fi temere &

, inconfiderate accefferimus, in noftrum caput

,ignem congeramus -- hic terram tibi cclum

us

diteg

V

, facit hoc myfterium : nam quod illic eft om-

, nium pretiofiffimum, & maxime honorandum,

fl

,;hoc oítendam tibi fitum in terra: ficut enim

Teotrol

,in regia id quod eft omnium magnificentiffi-

, mum, non parietes, non tectum aureum, fed

Rfj

,, corpus regis fedens in folio : fed hoctibinunc

VUf

,licet videre in terra: non enim Angelos , ne-

Em

, que Archangelos, neque colos , & colos c&-

Wt

,,lorum, fed ipfum eorum oftendo Dominum:

1

]i

p

»» Vvidifti,

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

Ppr

A d

ts

xU!.;

J

» Vidifti, quomodo , puod eft omnium przftan-

Wi

, üflimum, & maxime honorandum, vides in

L

j

,terra; neque folum vides, fed etiam tangis,

Eu

u

» fed etiam comedis, & eo accepto domum re-

QR

» Verteris: abfterge & munda animam, & pre-

ib

lUl

»para mentem ad horum myfíteriorum fufce.

]

It s

» Ptionem: nam fitibi regis filius cum mundo

14 [

, & purpura & diademate tibi traditus effet fe.

"l

,rendus, quecunque funt in terra abjeciffes,

d QD

,nunc autem non hominis regis filium acci-

i ( af

s

, piens, fed ipfum unigenitum Dei filium, dic,

j ufn

,rO0g0, non extimefcis , & eorum, qus ad

uY

,hDanc vitam pertinent, non omnem expellis

TW

amorem ?

ton z

4. In cap. 5. Epift. ?. ad Cor. hom r1. ,,Pro

Vil

.

,manna corpus Dominicum accepimus , pro

i

l

i,

, aqua e petraexpreffa cruorem e latere proflu-

ii

, entem.

Et in cap. 9. hom. 29. Hoc altare,

s tn

,quonuncutimur, eximium eít, atque admi-

exetmo.

, randum eft ob eam viétimam , quz in ipfo im-

quniit

»ponitur: natura quidem lapis eft, fanctum

"

Vr

M

,,autem efficitur, poftquam Chrifti corpus ex-

V

, Cipit.

Ibid. in cap. 13. hom. 3o. Ad nos in-

nl

» greditur Chriftus, cum communicamus: no-

W

;5 ftis enim vos, qui myíteriorum participes eftis,

, quid dicam ; neque enim vulgari quodam ho-

V

W

l

, Dore os noftrum afíficitur, cum ccrpus Domi-

v

,,;niceum excipit; eaque przfertim de caufa tum

[/]

um

,,mutua ofcula jungimus : audiant, qui obfcce-

t

» Daloquuntur, qui convitia proferunt , ac co-

N

mgehs ]

, horrefcant, cogitantes, quale os turpent, ac

», dedecorent. Et in Epift ad Ephef. cap. 4. hom.

(eg

,,15. Deus os tuum ornavit tam multis, hy-

u

4 Innis

)

p

II2

DISPUTAT'I'O I

3üquod3

, mnis angelicis, alimento non utique angelico,

,f

; fed fuperangelico, fui ofculo, & fuis ample-

VOA

ij n

» Xibus, & contumelia afficis? Etin cap. 5. hom.

l

)

f

,,20. Membra fümus corporis ejüs, de carne

*;

f

» ejus & offibus ejus; & quomodo Chrifti mem-

u

»bra fumus? quoniam facti fumus ficut ipfe:

qpum, d

;, & quomodo ex carne? fcitis , quicunque eftis

"

J

miti of

», participes myfteriorum.

viüetdi

. In cap. 1. Epift. 2. ad Tim. hom. 2. ,, Vo-

s r

»,lo quiddam adjicere plane mirabile: quid ve-

, ro iftud eft? facra ipfa oblatio, five illam Pe-

gudadDus

qiu: d

,tUus, five illam Paulus, five cujusvis meriti

»» facerdos offerat, eadem eft, quam dedit Chri-

g, at

»» ftus ipfe Difcipulis, quamqueSacerdotes modo

, 000

st

, conficiunt : nihil habet ifta quam illa minus,

,cur id? quia hanc non fanctificant homines,

J

ld) 1

» fed Chriftus, quiillam ante facraverat: quem-

» admodum enim verba, quz locutus eft Chri-

aisl

m

quim r

5, ftus, eadem fünt, qua Sacerdotes nunc quo-

H

ita & 'oblatio eadem

]

i.

»que pronuntiant ,

5 eft, & hoc igitur Chrifti corpus, & illud eft:

Q

» qui autem hoc illo minus aliquid habere putat,

» ignorat Chriftum effe, qui nunc etiam adeft,

il

»uu

5, atque operatur.

6. In cap. 1. Matth. hom.4. ,,Quonam mo-

AORU

,, do ab hactam noxia iracundie pefte fugiemus?

rl

»fiilam potionem bibamus, quz omnes intra

V,

,, nos vermes ferpentesque mortificet : & quod-

1ytur

L fir

,nam, inquies, eft iftud poculum, quod eam

,; vim habeat? pretiofus fcilicet Chrifti fanguis,

&R

»fi cum fiducia utique fumatur.

Et in cap. 2.

f

; hom. 7. Forfan & nunc Chriftus Samaritane

DC

W

»u

k

füiftit

vt

; tantum lgquitur ; nam & nuncnullus ei a

» nifi

Dd

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

II3

t

hl

, nifi quod alii adfunt folis corporibus , alii ve-

,Ir0 nec corporibus : attamen ipfe non recedit,

IltapN

»Í[ed manet: non aquam de hoc fonte nobis

N

,tribuit, fed fanguinem vivum.

In cap. ro.

,»hom. 34. Si latrones,- cum alteri alteris fale

lt [

[

» communicaverint, latrocinandi veritatem de-

UM

»ponunt, quibus nos rationibus excufabimus

» Domini corpore communicantes, & latronum

hj ]

M

,Confuetudinem atrocitate fuperamus ? Et in

il

» Cap. L 1. hom. 38. Sunt certe & nobis peccata,

l [HW

,n0n duabus aut tribus , fed mille dignifüima

»1mOrtibus: & ut alia pretermittam, recorde-

fl

,1nur, quoties indigne corpus Domini fuümi-

t

1nus, cum non ignoremus, hujusmodi homi-

T1 t t

]l

» nes corporis atque fanguinis Chrifti reos effe?

i hor

, confidera te czdis dominice reum effe.

NU (

In cap. 14. Matth. hom. 15...,, Mulier quz

^

du

!

l

» fanguinis fluxum patiebatur, omnes erudivit:

Virung

» tanquam ergo & nos fimbriam veftimenti ejus,

Wldto t

, Vel potius, fi volumus, ipfum totum habea-

, &il

,1mnus: non enim veftis folum, fed corpus ip-

bmyt

»fius nobis propofitum eft, non ut tangamus

Tunpa

»folummodo, fed ut comedamus , &. fature-

»mur: credite, quia etiam nunc ccena illa ce-

Iu

»lebratur, in qua Chriftus ipfe recumbebat :

, hanc & illam ipfe efficit: audiamus & perhor-

:

» refícamus

n

carnes fuas nobis tradidit, feipfum

»immolatum propofuit: quam igitur fatisfa&tio-

gt

! ;UUd at

,.nem offeremus, cum tali pabulo nutriti tali-

»ter peccemus, cum agnum comedentes in lu-

ii

n

» pum convertimur ? cum ovinis carnibus fatu-

j

»rati ut leones rapiamus? vis corpus Chrifti

»honorare? non defpicias ipfum nudum; ne-

H

üuseiä*»ï;

D. /Amort. TraGi.de EucharifLa.

» que

114

D LS/D UWOACEq 0.

p p

fidl

que hic quidem in Ecclefia fericis pannis in-

, duas, foris autem frigore ac nuditate confici

Jl

, Degligas.

$doos

8. In cap. 26. Matth. hom. 83

,; Credamus

qredidt

, ubique Deo, etiamfi fenfui & cogitationi no-

yiuum C

ftre abfurdum effe videatur , , quod dicitur ;

Adhorett

, quoniam ergo ille dixit, hoc eft corpus me-

gt

,.Um, nulla teneamur ambiguitat

fed creda-

barer |

;, mus, & oculis intelle&tus id perfpiciamus

ni-

s pem

, hil enim fenfibile nobis traditum a Chrifto,

3j mgua

»fed rebus quidem fenfibilibus; omnia Vero,

r a

, que tradidit, infenfibilia funt; fic & in ba-

OUU

» ptifmo per aquam, qus res fenfibilis eft, do-

TOS duf

,num illud conccdxtvr

quod autem in ea con-

w AU

» ficitur

renovatio fcilicet ac regeneratio , in-

AV

, telligibile quiddam eft

nam fi tu incorporeus

l

, eífes, nude ipfe tibi dona incorporea tradi-

um,t

»diíffet; quoniam vero corpori conjunéta eft

z potnt

,anima tua , in fenfibilibus intelligenda tibi

» traduntur

o quot multi dicunt, vellem for-

IN

l

»mam & fpeciem ejus, vellem veftimenta ipía,

J

, vellem calceamenta videre : ipfum igitur vi-

w

w

» des, ipfüm tangis, ipfum comedis : veftimen-

,ta ejus defideras videre, ipfe vero feipfum ti-

,bi tradit

non ut videas folum, verum etiam

»Uttangas, & intehabeas: vigilandum igitur

T

,eft, non enim parvum fupplicium indigne

u

» communicantes expectat : cogita, quanta in-

'Iflg]'by

Xttge

» dignatione adverfus proditorem, adverfus eos,

» qui crucifixerunt ipfum, movearis, & cave,

NU

i

,ne tu quoque corporis & fanguinis Chrifti

) m]

u

uN

n

», reus efficiaris ; illi acerbiflime fan&iffimum cor-

)U

,pus trucidarunt, tu poft tot, tantaque bene-

n

V

41

h

»» ficia

(Q(

DE EXISTENTIA IHUJUS SACRAMENTI. IIS

LT

, j

» ficia fordida fufcipis anima: non enim fuffecit

» ipfi bominum fieri, flagellis coedi, & crücifi-

» gi, fed nos fecum in unam, ut ita dicam, maf-

» fam reducit, neque id fide folum, fed reipfa

J

,nos fuum corpus efficit: qua igitur re non

lu

, mundiorem effe oportet eum, qui hoc facrifi-

A.

,Cio participaturus eft? quot radios folares

Tl

, non deberet excedere manus illa, qux hanc

1f

» carnem perrumpit, os quodigne impletur fpi-

»tritali, lingua que cruentatur. hoc admirabili

WH T

t

fanguine? veniat in mentem tibi, quo fis ho-

,0700rehonoratus, qua menía fruaris, ea nam-

lil d

ET

, quere nos alimur, quam Angeli videntes tre-

GRUN

» munt, nec absque pavore propter fulgorem,

,Qui inde refilit, afpicere poffünt, & nos in

hxonyu:

W& u

,,unam cum illo maffam reducimur, Chrifti cor-

,.pus unum, & caro una facti fümus, quis lo-

tb

u

» quetur potentias Domini, auditas faciet omnes

,;laudes ejus ? quis paftor unquam membris fuis

Tl

limeni

» Ovesfuas nutrivit? multe matres poft partum

m gu:

» aliis nutricibus infantes dederunt, quod ipfe

» facere noluit, fed proprio corpore nos alit,

jvl

of

» & fibi conjungit atque conglutinat.

j

In cap. 6. Joannis hom. 45.

,,Ut non folum

m

» per dilectionem , fed reipfa in illam carnem

"TM

,.Convertamur, per cibum id efficitur, quem

^ if

ii lMi

"

,nobislargituseft; cum enim fuum in nosamo-

T

,rem indicare vellet, per corpus fuum fe nobis

dl

» commifcuit, & in unum nobifcum redegit, ut

; & ev

» Corpus cum capite uniretur: hoc enim aman-

ais r

» tium maxime eft: hoc Job fignificabat de fer-

fimunt

»Vis, a quibus ita eximie amabatur, ut ejus

r

» carnibus fe admifceri peroptarent: cum enim

2

,amoris

DISPUTXATIO:-L

g

116

um

,amoris in eum fui vim vix cohibere poffent,

;ng Aiïäl'i

, dicebant: Quis nobis daret, ut ejus carnibus

g, !

,immifceremur? quod Chriftus fecit, ut majori

qieed

,nos charitate adftringeret, non fe tantum vi-

quimp

»deri permittens defiderantibus, fed & tangi

4uinql

,& manducari, & dentes carni füz infigi, ei co-

hm u

» pulari, & defideriofuo omnesimpleri: paren-

ij templ

» tes fiepe liberos fuos aliis alendos tradunt, ego

hte r

, autem longe aliter, inquit, mea carne alo, ime

»Vobis exhibeo, omnibus faveo : qui in hac

g

: ilt

» vita ita fe nobis exhibet, multo magis in futu-

sE

nj

»1Ia: vefter ego frater effe volui, & communi-

j

AU

llsl

, cavi propter vos carnem & fanguinem, & per

LlEm'Uï

»que vobis conjunétus fum, ea rurfus vobisex-

!

»hibui: demones, cum dominicum fanguinem

lt

»in nobis vident, in fugam vertuntur, Angeli

BN

$,autem concurrunt: qui hujus fanguinis funt

T

» participes, ipfum induti funt regem.

9. De Sacerdotio lib. 3.

» Dum confpicis

a n

fit d

»Dominum immolatum, & illic fitum Sacerdo-

» tem facrificio incumbentem, tum vero turbam

qillum

, circumfufam pretiofo illo fanguine intingi, ac

qOnfer

J

,rubefieri, etiamne te inter mortales verfari,

,atque in terra confiftere cenfes? o Dei beni-

vt

rily

»gnitatem! qui cum Patre fürfüm fedet, in illo

»ipfo temporis articulo omnium manibus per-

'7-";4:';*4 J;'v

ls

n

»tra&atur, ac fe ipfe tradit volentibus ipfum

,excipere ae compledi. Etiib.6. Cum Sacer-

JOs Y

Mi

W

, dos facrificium illud horrore acreverentia ple-

LE

»niffimum perfecerit, communi omnium Domi-

,no manibus affidue pertra&tato, qu&ro ex te,

f'lig

il

x

,quo illum in ordine collocabimus? per id tem-

» pus & Angeli Sacerdoti affident, & coleftium

16«&

DX

» pote-

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

I17

Mi

j

bl

» poteftatum univerfus chorus clamores excitat,

W

»locus Altari vicinus in illius honorem qui im-

['V

Vg

»Imolatur, Angelorum choris plenus eft: id

A

» quod credere abunde licet ex tanto facrificio,

quod tum peragitur

Égo vero commemorati-

j

b

»temolim quendamaudivi, cum diceret, fenem

Ü

» quendam tali vifione dignum habitum, ac per

]

ttdy

illud tempus Angelorum multitudinem vidiffe

W

d

altare circumdantium, & fic capite inclinato-

'giii

»rum, ac fi quis milites prefente rege ftantes

ii

»Videat: id quod facile mihi ipfe perfuadeo

VOT

1o. In Epift ad Innocentium Papam. , Quin

DO

» & fanétiffimus Sanguis Chrifti, ficut in tali tu-

i wh

»multu contingit, in prediétorum militum ve-

» ftes effufuseft, fiebantque, quafi in barbarica

Vi

r

» Captivitate.

thtl

1I. Serm. 32. de proditione Juds.

» Sed

X

»jam nos adterribilem menfam cum debitareve-

J u

,rentia tempus invitat: nullus ibi Judas repe-

tün

»riatur: & nunc enim prefto eft ille Chriftus,

1

» qui illam ornavit menfam , ipfe iftam quoque

» confecrat : non enim homo eft, qui facit, ut

I g

h nlw

»in menfía propofite res fiant corpus & fanguis

TY

» Chrifti ,

fed 1pf'e qui pro nobls crucxüxus eft

Hhh

» Chrli'cus: adc 'ya.e avÓptTTOg gtv 0 TOV TX mgo-

g

Wmusvaa deveSoa TO GA X2 awa XeAc8, &)M avTOG

» Xe&A506;

Exteriora quidem adimplens ponit Sa-

noos J

h n

(ns

m

cerdos verba proferens, fed virtus & gratia

» Dei eft.

Hoc eft corpus meum dicit:

hoc ver-

rerenu

um

" bum transmutat res in menfa propoütas. TETO

Et ficut

quii

» '1'0 grp.æ METG&B QDQFICH '!'00 'II'QOKH(A"VGS.

» illa Vox, que dixit: Creícite & multiplicamini

i W

Q

» & replete terram , femel quidem dita eft, fem-

!

H 3

» per

p

118

D.I$.P U T A T-I-Ovrk

» Per autem operatur potenter effe&um, fic &

il PT ff

PUR

» VOX illa femel quidem dicta eft, fed per omnes

if

»Inenfas Ecclefie ufque in hodiernum diem, &

» Ufque ad ejus adventum operatur jugem ho-

gf &l

» ftiam.

f';e'ub?n 1

12. Serm. 34. de Cruce & latrone.

»,Cum

M

E

t

»igitur eum, qui in cruce affixus eft, ad hodi-

gt

» ernain vefperam vifüri imus, tanquam agnum

qrcodu

»Imaétatum & immolatum, moneo ut cum de-

-»memL

»Ccentia, & reverentia multa accedamus: an

jl

» nefcitis quomodo Angeli adítiterint fepulchro

»Corporis experti, fepulchro vacuo? nempe

f

» quia femel corpus Domini recepiffet, multum

(

» honoris etiam ipfi loco exhibent: Angeli, qui

S

» excellenuia naturam noftram longe fuperant,

(j

il

»tanta reverentia & obfervantia fepulchro affi-

l

Q q

»ítunt; nos non ad fepulchrum inane, fed ad

Don

»ipfam menfam, in qua agnus pofitus eft, adi-

, Qu

»turi, cum tumultu & turbatione accedimus:

BU

»& quz nobis de reliquo venia fperanda erit?

» Quid facis o homo , quando Sacerdos ítat an-

. n

Altipih

»te facram menfam , invocans Spiritum San-

dum d

» &um ut adveniat, ut dona contingat; quan-

st é

»do fpiritus gratiam fuam tribuit, quando de-

» Ícendit, quando dona contingit, quando ovem

vt

»ima&atam & oblatam cernis, tunc tumultum

tudi

»€Xcitas ? cogita quidquam fitillud, quod pro-

i j

»pofitum eft, & quzs fit ejus cauía? occifa eft

X uqudl

»hec hoftia propter te: cogita, quid fit illud,

W u

» quod funditur : fanguis eft; fanguis videlicet,

t

»qui chyrographum peccatorum delevit.

13. Serm.41. de Panit.

4 H&c dixerim ad

"lml,

V

»» €05 , qui fanctorum communionem & congre-

TEU

» gatio-

)|

DE EX STENTIA HUjUS SACRAMENTI]

II9

i

j fed pg»

3 gmnnem relinquunt , & fub horam terribilis

,Dmenfe in vaniloquentie conventiculis occu

1[]1]'] u[

» Pati funt ; quid facis homo ? menía myfteriis

( [lhg

, ftru&a eft, & agnus Dei pro te immolatur,

li

», Cherubin

aGit

qu

ant , Seraphin adv

ant, & Spi-

d

j4

, Hitus fex alas babentes faciem tegunt

omnes

,incorporee Virtutes pro te cum Sacerdote

I WAH]

O UE tj

, intercedu

fangiiis in cratere in tuam purt-

*W

ficationem ex immaculato latere hauftus eft

Cfüamub

,,& non erubefcis?

li fegul

