di&torum ac phrafium connexio non eft obvia,

necreperitexpediterationem &motivum. Nam

QU

1. Si Chriftus non habuit intentionem prafigura-

h

nfti-

ttïm*fub&ituendi figure , cur .hanc Cenam i

m

tuit

l0

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

43

um

tuit poft efum Agni legalisinultimo fuo.Pafcha-

' [01 iDW'*

jpmm

r

te? necratio, nec exemplum aliud fuadet, ut

figure fubftituatur figura , umbra umbrz.

2.

llllm emm;

Cur Chriftus dixiffet; fe defiderio defideraffe hoc

E Q

W

Pafcha manducare cum Difcipulis, firealiter nil

'

preftantius contineretur in hocPafchate, quam

u v

!

]'.'

if Qu

in prioribus ? fi defiderium referatur ad vici-

nam paffionem, non dixiffet Chriftus, fe defi-

L

P t

deraffe, hoc Pafcha comedere, qus atio per

fe non eft connexa cum paffione, fed dixiffet ,

AT,

fe defideraffe hoc tempus, diem , & horam,

hj

quibus vicinior fieret paffioni. 3. Chriftus Luc.

h Donit

22. immediate ante verba inftitutionis dixit :

parte: Co

Defiderio. defideravi boc Pafcba manducare vobifcum ,

(odm

antequam patia.

Dico enim vobis , quia ex boc non

Tomogi

manducabo illud donec impleatur in regno Dei.

Ergo

[j wf

illud ipfum Pafcha, quod defideravit comedere,

0 prtent

erat implendum in Ecclefia, qus eít regnum

jr n

Dei; ac confequenter , cum Pafcha implétum

tts, qu

fit Chriftus immolatus, revera defideravit hunc

t i

fumere realiter in Sacramento. 4. Chriftus Mar-

m

ci 14. declaravit, fe bibiturum fuum fanguinem

novum in regno Dei : fed fi Euchariftia folum ef-

dunAgy

fet fignum fanguinis in paffioni effufi, non effet

i r

»ovus , fed femper idem.

Hic , inquit, ef? fanguis

u

L;Fi

n

Y

T

wmeus movi teffamenti, qui pro multis effundetur, . 4Amen

dico vobis ,. quia non bibam de genimine vitis ufque in

équi

diem illum , cum illud bibam novum in regno Dei.. Ho-

Q

rum diéctorum non occurrit facilior ratio, quam

1506 d Obï

fi dicatur , Chriftum poft fuam refurrectionem

cum Difcipulis celebraffe Ceenam ac bibiffe inil.

s. ^

la fuum fanguinem novum , utpote corpori refti-

TUbl

tutum & jam gloriofum ; cujus rei fufpicio non

Y Cæuïm'?

eft

DISPUTATIO I.

j 9t

44.

eft témeraria fine omni anfa; legitur enim Lucze

EEhn'lhlm

qun Y

24. quod duo Difcipuli ejus agnoverint eum in

fractione panis ; & A&orum ro. Petrus dicit :

joDon!

Manducavimus & bibinus cum illo poftquam vefurrexit

yr, dim

a mortuis.

5. Dum Apoftolus r. Cor. 5. dicit,

gl

4000

Pafcha noftrum effe immolatum Chriftum , hoc

J

j

i

conjungit cum efü Agni Pafchalis.

Ergo fuppo-

nit, figuram efus Agni Pafchalis impletam effe

jopenz

raniaun d

per efum Euchariftiz.

Expurgate , inquit, vetus

'

T

j fermenium ,. ut fitis nova confperfio , ficut. eTis Z1zxymi.

D!

lj WW

Ita-

j-- f

Etenim Pafcba noflrum immolatus eft Chriftus.

fn

que epulemur non in ceteri fermento , neque in fermen-

[

to qmalitie & nequitie : &c.

Non occürrit facile,

i

ad quales alias epulas invitet, ad quas adhiben-

P

di fint Azymi finceritatis & veritatis fraterne,

y us

nifi ad epulum Dominicum , in quo noftrum

!

Pafchale convivium eft Chriftus immolatus in

4 JmþW

cruce, fua fecum ferens paflionis ftigmata , ac

j

,h

vulnera.

6. D. Paulus ad Hxbreos univerfos,

irj

quibus non licebat aperte prodere noftraomnia

hf

myfteria prafertim Euchariftize & facrificii, ita

]

tamen ea infinuat, ut ad fidem converfi facile

|

intellexerint , quo collimet , & quid exigat,

t hn

poftquam cap. ro. multa preclara de Chritto ,

E

in:r(r-.lw,': j

tanquam unica & perpetua novi Teftamenti ho-

^

j

ftia dixerat, jubet nos ad eum purgata confcien-

d

tia accedere, non omittere conventus Ecclefia-

p

fticos, nec fanguinem novi Teftameuti inhono-

Wm,f

rate, quez omnia ficut confona funt ad illa z.

;

Cor. rt.. probet. feipfum bomo , qui indigne manducat ,

veus erit corporis Domini; ita etiam hoc loco non

E

recipiunt rationem & interpretationem tam ob-

viam , quam fi dicatur, D. Paulum hic, poft-

; 44;;

/

quam

It

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

45

leäïturemh

quam Chriftum confideraverat tanquam hoftiam

Dj

U a

perpetuam novi Teftamenti , eum referre ad

menfam Dominicam.

Ex quo proin iterum fe-

L

quitur, efum Euchariftie effe Verum efüm ho-

) I-Eor.;[;

ftiz realis novi Teftamenti, nempe Chrifti, in

ln Cürlïh,

colo, ac éóonfequenter, ubicunque exiftat , fe

B]iS. if;]f;

offerentis & fupplicantis Patri : verba D. Pauli

I&üS I[Ijrl'L

fic habent : Omnis Pontifex ex bominibus a[Jumptus

]

TUb i

ro bominibus con[iituitur in dis que funt ad Denm , ut

!f ü

offerat dona & facrificia pro peccatis --.- Sic €g^. Chri-

Ti

Jius --- fecundum ordinem Melcbifedecb. Pontifex fattus

N

in eternum --- Et alii quidem plures fatli. funt. Sacer-

n ocdur.

dotes , idcirco quod morte probiberentur permanere ; Hic

IT

autem eo quod maneat in clernum [empiternum babet

ventaif

Sacerdotium ; unde & falvare in perpetuum pote[l. acce-

IT

cedentes per femetipfun ad Deumn , [emper *oivens ad in-

(s inm

terpellandum pro nobis : talis enim decebat , ut nobis

ts La

e[Jet. Pontifex , [antus , innocens, impollutus fegres

PUreos U

gatus a peccatoribus , & excelfior celis fattus ; qui non

jere o

babet nece[fritatem quotidie , quemadmodum Sacerdotes ,

Iu f'zcrir]þ:.'

prius pro fuis deli&is boflias offerre , deinde pro populo :

] CODVLL

boc enim fecit femel fe offerendo. ---- Chriflus autem af-

& qiis

fifiens . Pontifex futurorum bonorum per proprium fan-

hu Ua

guinem introioit femel in Santta , eterna redempt/one

iT

inventa, --- Secundum legem (Mofaicam? omnia pene

UM

in fanguine wundantur ---. nece[Je ergo efl exemplaria

.

]

n:u's'Eccïe[

celeflium bis mundari ; ipfa autem celeflíia (nove le-

gt

gis) melioribus bofliis quam iftis.

dNon enim in manue

(

qi

fa&ta San&a Sfefüs introivit , exemplaria verorum ; fed

rJigM w

in ipfum celum , ut appareat nunc oultui Dei pro nobis ;

doc

neque ut fape offerat fanetipfum , quemadmodum Pon-

ionen

tifex intrat in Sant&a per fingulos anmos in fanguine

alieno; alioquin oportebat eum frequenter pati ab origi-

ne

j hïfv'

DISPUTATIO I

! m

46

g

ne mundi.

ANunc autem femelin confummationem [ecu-

AUL

lorum ad de[tinationem peccati per bofliam fuam appa-

iil

vuit: &9 quemadmodum [latutum efL bominibus femel

W.:g»'?amfn

snori , pofl boc awtem judicium 5 fic & Cbriflus [emel

" u

oblatus efl ad multorum exbaurienda peccata. -... Lex

yi ao

per fingulos annos eisdem ipfis boftiis , quas offerant in-

m f

delinenter , munquam potefl accedentes perfettos facere --

sftounzd

Ildeo (Chriftus) ingrediens mundum dicit ; Hofliam &

oblationem noluifti , corpus autem aptafli mibi; Folocau-

qe j

Arfcin.

tomata €9 pro peccato non tibi placuerunt , iunc dixi:

Ecce venio; in capite libri fcriptum efl de me , ut fa-

aL

j d

ciam Deus «oluntatem tuam.

Superius dicens , quia

boflias &2 oblationes €? bolocautomata €9' pro peccato

z OU

"

gt

T

li

]

voluifli; tunc dixi, Excce venio, ut faciam Deus *volun-

tatem tuam 5 in qua vooluntate facrificati [umus per obla-

T

tionem corporis 5Yefa Cbrifti [emel.

Et omnis quidem

igrüN

Sacerdos preflo efh, quotidie miniflrans, €9^ easdem

.U,d

Y

vltüre

fepe offerens boflias , que non po[Junt auferre. peccata :

Lbic autem unam pro peccatis offerens bofiiam in.fempi-

ä

EU

ternum fedet in. dextera Dei : una enim ollatione con-

tb

t

d

fuminacit in fempiternum fanttificatos. — Poftquam enim

"

ü

dixit : Hoc te[lamentum , quod te[labor ad illos, dicit :

d)

vür:

Et peccatorum eorum mon recordabor amplius: ubi au-

tem borum vemü]o, jam mon efl oblatio pro peccato.

dl

Habenwes itaque, Pratres, fiduciam in introitu San-

futts, x

&orum in fanguine Cbrifli, quam initiavit nobis viam

vl ;

u

i

novam & viventem per oelamen , id eft, carnem fuam

lt

&? Sacerdotem magnum füper domum Dei, accedamus

htl

afperfi corda à con[cientia mala , & confideremus invi-

hii

cem in provocationem cbaritatis ,* &2 bonorum operum

non deferentes colle&ionem |moftram. ( éerisvvaryeryz? )

a Em' *

ficut confuetudinis ef2 quibusdam : voluntarie enim pec-

JH

N

eantibus nobis pofl acceptam motitiam «veritatis jam mon

M It

A

relin-

I()L

DE EXISTENTIA HUJUS SACR».AMENTI. 47

Pt

relinquitur pro peccatis boflia.

Irritam quis faciens de-

vwm!

gem Moyfi moritur : quanto magis putatis: deteriora

Mi WI;

E"Qm

mereri fupplicia , qui filium Dei conculcaverit , & fan-

h

guinem teLamenti pollutum duxerit ?. ( & u v2 dia-

hi K

i

Ürnne taavOv z'yzousros ; id eft, fanguinem tefta-

ll

j

[

W

1]

menti communem arbitrans) Horum omnium

"T

di&orum facile poteft reddi ratio, fi dicatur,

Apoftolum alludere ad hoftiam novi Teftamen-

g

Aj

j

ti, quz jugiter femper eadem manet, & ut ju-

nj

L

j

ge facrificium in conventibus Ecclefiafticis of-

2]ï i LA

fertur, & à communicantibus, fi indigne com-

Vr i

municent, ac hunc pretiofuüm fanguinem tan-

I

quam communem fumpferint, non fine grandi

i fims

facrilegio accipitur.

at

3. De impleta promiffione cap. 6. Sfoannis fa&ta.

ET.

1. Si quis in Natali alteri promittet mille aureos,

d

dicens, dabo tibi milleaureos ; & altero ftatim

Atl

I '3

anno redeunte eodem fíuo die anniverfario fe-

,

a

fto eidem amico daret mille aureos dicens ; Ec-

[7/]

[

ce, do tibi mille aureos; cenferetur per hoc

. Al

velle implere füum promiffum ; ergo cum Chri-

ftus in Pafchate penultimo jam proxime immi-

TT

TL

nente dixerit: Panis quem ego dabo caro mea e[t , &

ftatim altero Pafchate dixerit; Z4ccipite, boc eft

dipt

"TT2

corpus meum , praefumendus eft, implere voluiffe

promiffum.

2. Evangelifta cum inftitutione &

LL

í

ii

L

promiffione conne&tit verba & facta analoga ac

relativa ad invicem, in quibus non occurrit fa-

7 Dj, t

k',»,fl,'äff m

Cilior connexionis ratio, nifi dicatur hoc con-

jungi cum inftitutione, quia oftendunt, imple-

n V

(ämmff/

ta effe, qu: acta & dicta funt in promiffione.

Ergo etiam ipfa inftitutio cenfenda eft effe imple-

um s

tio pretatie promiflionis.

"dntecedens. probatur.

| WMiïf'T

I. C.

g as

D'ESSB WTA TOE

48

1'0[0

n reCBl

I. c. Joannis 6. Evangelifta teftatur , Chriftum

f

(qui

dixiffe, fed [unt quidam ex vobis, qui mon credunt ;

lwmtfl

feiebat enim ab initio 9efus , qui e[Jent credentes ,

G

7

gm 34

&

quis traditurus effet. eum.

JNonne ego vos duo-

p

decim elegi, C ex wobis umus diabolus ef0? |dicebat

nl

"

autem de Juda Simimis l/cariote j bic enim erat

quimb,

traditurus ewn , cum e[fet umus ex duodecim.

In

yDi. 2

ipfa autem inftitutione Euchariftie Chri(tus im-

mediate poft verba inftitutionis : i efl calix no-

g pl

gt

um teflamentum &c. Luc. 22. fubjungit: Perum-

ymM?lï [

tamen manus tradentis me án wenía - - o2 bomini illi,

u W'-"'U J !

er quem tradetur.

Cum ergo Chriftus tam in pro-

dul

miflione quam in inítitutione cogitaverit & lo-

cutus fit de proditione Jude, & ab experientia

l

conítet, fpecies femel cum aliquo obie&o con-

[

jun&as fimul cum eodem manere conjun&as,

ita ut récurrente in memoria uno objecto recur-

rat etiam ftatim alterum, ita obfervante Carte-

Ti

umj

fio, connaturale eft, objectum primarium pro-

t n (

miffionis & inftitutionis, cum quo proditio Ju-

dein memoria Chrifti copjungitur, effe idem.

hs D

MA n

3: Evangelifta de promiflione loquens oftendit,

ea data occafione multos Difcipulorum Chrifti

&5 t

non permanfiffe cum Chrifto in tentatione ; e-

zütiq

tiitig

contra Chriftus in inftitutione Apoftolos laudat

quod fecum permanferint in tentatione, & pro-

1 Of

L

pterea eos adícribit focios fue& menfe; ergo

.....

cum termini relativi aut demonttrativi, quales

M

Qit

V 4

funthi: Pes permanfiflis mecum in tentatione : fo-

leant referri pronius ad objectum primo ac illu-

j

ftrius obvium, prefümendum, Chriftum hoc

üc [

Ul

loco refpexiffe ad illam folennem tentationem,

in qua fola ab Evangelio notatur, multos Diíci-

p g

r

lg

pulorum

u

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

49

]

l "

pulorum receffiffe.

Itaque. verba Evangelifte

l

MLT

cap. 6. Joan. funt ifta: Ex boc multi Difcipulorum

ejus abierunt retro , &2 jam mon cum illo ambulabant.

Dixit ergo. Sfefus ad duodecim: Nunquid & vos vul-

il

N

tis abire ? Refpondit ergo ei Simon Petrus : Domi-

Ms

T]

ne ad quem ibinus? verba wite eterne babes: €9

q

nos credimus , €? cognovimus , quia tu es Cbriflus

2(y

füius Dei.

Econtra in ipfa inftitutione Luc. 22.

Chriftus poftredargutam Judz proditoriam men-

füb

tem ad ceteros Apoftolos dicit: ^s effis, qui

f

ET

permanfiflis. mecum in. tentationibus meis , & ego dif-

ii ;

pono vobis , ut edatis &y bibatis [uper men[am me-

QOglan:

am in vegno meo Cgv.

ld

ARGUMENTUM Il

ito u

iUefe (ühg

"

A Confequentibus.

o od

)

Verba inftitutionis ingenerarunt fenfum lit-

teralem in mente Apoftolorum nec ullo dubi-

D prinra

tante, nec Chrifto aut Spiritu San&to errorem

QUo prüd

dedocente; Ergo revera habent hunc fenfum.

gur,

Confequentia patet , fi enim Chriftus aut Spiritus

oqus

San&us potuit errorem de articulo tam funda-

y]ru(]lu[u.

nt

mentali relinquere in mentibus Apoftolorum, fic

ut falfo inftruxerint in re tanti momenti Eccle-

d

fiam, corruit etiam infpiratio Scripturarum no-

?Rïi&

vi Teftamenti, adeoque tota Religio ; cum non

uB

appareat, cur Deus potuerit permittere falfam

opinionem ac doctrinam circa hunc articulum,

& non potuerit confimilem errorem permittere

m&

circa alios articulos.

Probatur Zntecedens.. 1. D.

| Crhrlilum l

Paulus, qui dicit fe hoc accepiffe à Domino vel

j vt

per revelationem vel per Apoftolos ;

qui etiam

D. Amort Trait. de Euchari[Lia.

D

tefta-

y

i

D'ISPU"TATIO l.

)j b

$o

qitdt

teftatur ad Galatas 2. fe fecundum revelationem afcen-

s il

di[fe Sferofolymam , ut cum po[tolis conferret Exange-

lium à fe predicatum in gentibus, docet, eum

tlteri

qdotte

veum e[Je Corporis Domini, qui indigne manducat ;

illudque manducari in judicium ; atqui talis reatus,

um at

ia t

talis impietas, talis damnatio non foret effectus

manducationis indigne , fi Euchariftia folum fo-

gf

wideni

ret figura, neque enim cenfendum, eos fuiffe

peccati mortalis reos, qui manducarunt de A-

site o

no Pafchali, aut de Hoftiis pacificis in ftatu pec-

n

cati mortalis; neque etiamnum peccati mortalis

wditnc

,

rei funt qui aut fumunt Eulogias, id eft, panes

ao

yisim Do

benedi&dtos fymbolicos , aut agunt memoriam

paffionis Dominicelegendo, fcribendo, adhor-

tando.

2. D. Paulus gravitatem Sacrilegii in

lN

indigne communicantibus exaggerat ex eo, quod

Hoc autem non fe-

l

non dijudicent corpus Domini.

J

quetetur, fi corpus verum Domini tantum fe

teneret ex parte //gnificati : difcerneretur enim &

r

dijudicaretur utique hoc przclarum fignificatum

EU

ab omni alio obje&o non fignificato fpeculati-

t

ve, & pra&tice per indignam tractationem tam

tf

parum attingeretur, ac fi quis in ftatu peccati

tidef

tra&tat Scripture verba, aut alia Symbola Dei

18 g

& Chrifti.

Econtra illa practica malitia folum

tf i

locum habet, fi corpus Chrifti prefens eft rea-

Qrent l

liter in ipfo figno quod per modum cibi fumitur,

Atl

eo quod pra&tice non difcernatur ac dijudicetur

T f

ab alio cibo communi aut alias allegorico aut

Vi

fymbolico tantum.

3. Conftans & uniformis

i

'-".f.fen[

traditio Ecclefi& a primis feculis de reali pre-

ftí

fentia Chrifti in Euchariftia que demonftrabitur

t

$. fequente, eft certum fignum, eam Doétri-

Mpf

nam

DE EXISTENTIA HUJÜS SACRAMENTI.

St

i

"an;aä

i

nam promanare ab Apoftolis; ergo Apoftoli

Ü

verba inftitutionis neceffario intellexerunt in

M

fenfu litterali.

dniecedens patet, quiain materia

D

i

( k hn

adeo abhorrente à fenfu communi, & à judicio

URT

fenfuum nulla poteft fingi communis caufa, quze

ä

ingenia tot hominum ultra captum intelle&us

h&lifüahw[

(UD,

coegiffet ad tam uniformem perfüafionem, cum

ne quidem in rebus indifferentibus foleant con-

Vg

venire contingenter in uniformem praxin aut

fl

Dititr

fententiam fine authoritate omnibus füperiore,

qualis tunc interveniffe alia nullo verofimili ar-

5, ld.

gumento aut fufpicione fingi poteft preter Au-

RUL t

thoritatem Doctrinz Apoftolice.

Ti

m

ARGUMENTUM IIl

SOPET

DEU

4 proprietate erborum.

Qmiti

TIATCLL

Quivis teftator ftudet feligere pro fuo tefta.

gf

mento terminos proprios, ab omni sequivoca-

tione alienos, & ad precludendas heredutn li-

ia f

A

tes idotéos.

Ergo cum Chriftus fateatur, hanc

nf

fuam Euchariftie inftitutionem effe teftamenta-

ial

riam, ob leges prudentie uti debuit terminis

) nl f

propriis, ad precavendas lites idoneis, quales

velad i

non forent termini indifferentes ad expofitio-

g ii

7

ném metaphoricam & litteralem.

Ítaque fi ea

y pl

verba inftitutionis non funt indifferentia ad

utrumque fenfum, neceffe eft, ut quadam evi-

jf t

(aiiot

dentia figni determinate praferant alterutrum

lr t

fenfüm; non metaphoricum, cum nulla adfint

determinata ac certa metaphore indicia j ergo

o

prOprlfu'm.

3, Omnis metaphora, non fenfibi-

n

!

2

lis

D

32

D .ILS-PJALTATITO' L

lis ex natura obje&ti, aut preparatione animo-

ia

d

rum, vel ufu terminorum jam trito, eft menda-

cium ; quia non poteft ufurpari fine intentione

g

st i

faltem interpretativa animis audientium inge-

nerandi fenfum erroneum ; fed talis foret meta-

diühsad

phora verborum inftitutionis ab Adverfariis af-

yiti, !

t m

ferta; ergo foret mendacium, quod repugnat

Santtitati Chrifti.

MMinor probatur.

'Tunc meta-

vt

phora non eft fenfibilis ex natura objr&i, quan-

qgiut p

do hujus impoffibilitas aut inconvenientia non

N

cogit ad recedendum à fenfu verborum proprio,

g (i

& ad fübftituendum fenfüum metaphoricum; fed

3 dpji

hoc non fit in prafenti.

ipuo d

Tunc enim impoffibi-

litas aut inconvenientia obje&ti non cogit ad de-

il

ferendum fenfüm proprium , quando ex una

a u

parte poffibilitas obje&ti fub modo congruo eft

sl

in poteftate abfoluta ac faltem extraordinaria

4m «

loquentis, & ex altera parte circumftantis mo-

ER

vent vel faltem permittunt prudens dubium,

r era)

utrum loquens in hoc cafu non intendat uti po-

ii fl

teftate füa extraordinaria; fed utrumque con-

tit cue

currit in przfenti: nam in poteftate Chrifti ex-

1t0t (j

l

traordinaria nempe in omnipotentia illius fitum

iï ig&m ln

eft, ponere realem Chrifti prefentiam in Eu-

1l Quin

chariftia, & circumftantie fatis innuunt, eum

dl

hoc loco agere de precipuo aliquo ac incom-

* d

prehenfibili myfterio nove Religionis, quod &

*-JH'HS, li

finem imponat antiquis facrificiis, & fua captus

"ii d

difficultate prebuerit occafionem fcandali Ca-

b

pharnaitis , & .defectionis difcipulis; in quo

MT

Chriftus requifierit, & Apoftoli praftiterint

magnam fidem ; quod denique olim Joan. c. 6.

ts

n

durum vifum fuera; ipfis Apoftolis: it

aque ha

circum-

U

u

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI,

33

)äfatim]e "

Jim] e&

4

circumftantiz non folum permiferant, fed etiam

neceffario movebant prudens dubium, an Chri-

] leE immx:,

lii

ftus in hoc cafü non vellet uti fua poteftate ex-

traordinaria itaque natura obje&i non cogebat

TUN

| dmg*:

Apoftolos ad renuntiandum intrepide verborum

proprietati, & fine hefitatione ample&endam

RU

V. T

in re tanti momenti metaphoram: obligationis

erat indifpenfabilis, ut in re tanti momenti in-

Vil

O

terrogarent Dominum.

Eodem modo ofte&di-

tur, nec preparationem animorum Apoftolos

um

ü

Coegiffe ad deferendum fenfum verborum pro-

Maphor

prium, cum pateat, eos ex circumflantiis prz-

C n

fatis merito debuiffe dubitare, an Chriftus in

LOU

hoc grandi myfterio non effet ufurus fua extra-

QUi

ordinaria poteftate, nempe omnipotentia à fe

100 (

incomprehenfibili.

Quod denique nec ufus ter-

EPT

minorum eorundem aut confimilium tritus po-

VTR

tuerit indubitanter figere fenfum metaphoricum,

ul d

probatur ex eo, quia iidem termini nullibi alias

Vintendnt

|utrur

ufürpati fuerant à Scriptura vel à Chrifto prz-

(

fertim cum verfio Syriaca, que eft antiquiffima,

ehte(

textum controverfum reddat his verbis: Zoc

d lluM

&

eft ipfummet Corpus meum ; confimiles autem ter-

lanio

mini, quando fuerunt ufürpati, aut verfaban-

jt n

tur de objecto ex fua natura impoflibili, aut mo-

Jiniicitt

raliter indecente, aut ufurpabantur in iis cir-

1

l

cumftantiis, in quibus nulla poterat haberi pru-

dens füfpicio de ufu poteftatis extraordinarie,

[

nec dabatur cohortatio vel admonitio ad aperi-

, fi'ä'n

d;a'ii

n

"

endum finum mentis magne fidei; itaque nu-

[i;

]

;æüi[c

fpiam ufus terminorum confimilium tritus, fed

jp o

potius natura obje&i & circumftantiarum coge-

bant ad fubftituendum fenfui verborum proprio

T

meta-

(

D 3

p

54

DISPUT/ATTIOSL

metaphoricum.

3. Quando unum affirmatur de

DL

alio in fenfu metaphorico, aut alias tropico v. g.

g

affirmando analogatum de termino analogo, cau-

fam de effe&u , totum de parte, originatum de

geniea

fua origine , debet aliunde nota, obvia, ac

gt

certa effe ratio metaphorz, aut tropi, nempe

yfti,qu

jns d

fimilitudo, analogia, caufalitas, proportio, ori-

go &c. que fuaevidentia ftatim inclinet intelle-

st

ehoritt.

&uin ad fenfum methaphoricum aut tropicum,

eo quod denominari foleant objecta juxta habi-

rj

tudinem eorum obviam.

Sic enim dum Chri-

wrip n

ftus vocatur flos de radice Jeffe, lilium conval-

a nl

lium, leo de tribu Juda, petra Ecclefie, lapis

gt

angularis , oftium, via, vita mundi, lux ovis

nach

&c. in omnibus his denominationibus fine labo-

al g

riofo difcurfu cuivis penetranti terminos nota

T C t

ac obvia eft ipfa terminorum fimilitudo inter

a

fe, que confequenter intelle&um ftatim deter-

n

minet aut inclinet ad fenfum metaphoricum. At-

p

qui non erat nec eft obvia fimilitudo inter pa-

ii

nem & corpus Chrifti, vel vini cum (anguine

d. B

Chrifti, fed tantum cum ipfo Chrifto fumpto

Mi

in fuppofito feu perfona, non fecundum par-

ttr, t

tem: neque enim corpus Chrifti, vel fanguis

g

caufat vitam eterpam inftar panis, qui caufat

LA

temporalem ; fed Chriftus eam vitam caufat ;

i d

nullibi reperimus in Scriptura eum effectum ali-

X i

unde adfcriptum fuiffe ipfi corpori Chrifti v, g.

?T;m, fx

dicendo, Corpus Chrifti nos redemit, corpus

illius nobis promeruit vitam &ternam, corpus

lm'ms JO

Atj t

iliius dat nobis falutem; fed potius, Chriftus

nos redemit, Chriftus caufat nobis vitam bea-

LT

"u

"

tam & falutem; itaque debuiffet Chriftus dicere:

6g0

IT

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

5*

ii lämw

ego füm bic panis, bic panis ef?. vefler Magifler ; boc

hmpïm

ego fimm ; cum ergo analogia fimilitudinis non

l milügulz

fuerit ex ipfa idea genuina terminorum Apofto-

! OHWE

lis manifefta aliunde, obvia ac certa, videlicet

, ühm,

inter panem & partem materialem conftitutivam

) Uüpi! L:

Chrifti,-quz eft Corpus, ea notorietas fimili-

um

tudinis

aliunde certa non potuit Apofto-

Lt

los fine hafitatione determinare ad fenfum me-

D dj l

'

4. Quecunque di-

tephoricum feu analogum.

jl

cuntur figurate , non folent conftanter modo fi-

:

gurato exprimi, fed difformiter, videlicet ali-

NT

quando modo loquendi proprio, & aliquando

Ya

metaphorico ; fed hec variatio non fit in Scri-

Ti b

nb

ptura circa Euchariftiam; ergo ille modus ]o-

quendi, de quo agitur, non eft prefumendus

f femin

figuratus ac metaphoricus.

Minor patet, quia

Bu

nunquam dicitur, panis fignificat corpus Chri-

Qf

fti; nunquam de pane Euchariftico dicitur, quod

p

de Sacramentis veteris legis ; Hec in figura fatta

Jitdo i

funt 1. Cor. 10.. Hac in figura contingebant illis :

j um

ibid. Eff parabola in[lantis temporis : ad Hebr. 9.

Chrifol

"Audite parabolam [eminantis. Matth. 13.. Major pro-

ii

batur, tum ab indu&tione, tum a ratione: fic

fi, n

licet v. g. Mattb. 13. dicatur Zizania funt filii ne-

RL

quam, non tamen recurrente fzpius occafione

loquendi de eodem obje&to fit predicatio in re-

n vjfg.ïüü(

J

mi

&o, fed dicitur fine metaphora. Sicut colligun-

j

!

l

j

1

tur Zimania, fic erit in confummatione feculi. Quan-

do Chriftus Joan. 15. dicit: Ego fum vitis vera &j

jot, Q

1. U

vos palmites; non manet perpetuo in metaphora,

, VP

fed loquitur etiam proprie dicendo: Sicut pal-

j v

mes mon potefl ferre fru&tum à [emetipfo, fic mec vos

Vrl

nifi in me manferitis.

Dum Chriftus Joan. 9.

4

dicit.

l.

WW

56

DISPUT—ATIO

A

dicit.

Ego fum offium , illud ipfum tam Chriftus

/

quam Apoftolus reddit etiam alia pbrafi, dicen-

do : Per me fi quis introierit , [aloabitur.

Et dum

m d

uno loco dicitur: Petra erat Cbriflus, mutatur

phrafis in proximo contextu : Pibebant de fpiritali

s

Sic & dum Chriftus uno lo-

, p

confequnnte eos petra.

co vocatur ovis, agnus, &c. alio loco id ex-

jeutedt

: pmhabilius

primitur per modum fimilitudinis fine tropo :

Sicut ovis ad occifionem ducetur ; quafi agnus coram

ais

tf

tondente fe non aperuit os, Ifa. 53. Ratio autem

eít, quia ad adhibendam metaphoram non co-

du

git penuria verborum , fed fermonis elegantia;

Wl

elegantie autem affumuntur inítar falis ad

u

tollendum faftidium ipfa variatione phrafium ;

st

connaturale proin eft humano genio, easdem

$ t CU

10

n'j

i

A

veritates non uniformiter proferre iisdem ver-

T

borum formulis metaphoricis, prout tamen hic

a Ncy

proferuntur tum à Chrifto in Sermone ad Ca-

w C

pharnaitas & in inftitutione; idque tam circa

at

Inr

materiam panis quam vini.

Eadem phrafis re-

ïïre

Wi

à

tinetur ab Évangeliftis & Apoftolis, licet inaliis

narrationibus fzepe folum recenfeant fubftantiam

A

vislan

di&orum, fententiarum ac textuum, non ipfa

verba.

Hec ergo conítans uniformitas, cum

BUf

non proveniat à cafü, eít verofimile pre-

V u

fumptionis argumentum ,. non fuiffe fenfum

:) äiuü:

metaphoricum , quo ftante fuiffet contingen-

8 diihr

ter locus variationi.

Idem proportionaliter

W

argumentum applicarti potefít ad textum D.

al

Pauli.

::enim i

"

s EJ

n

ï.':ï.'.iïlm

Wj

ARGU-

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

$7

MAT

il

ARGUMENTUM V.

| þhh[], i

N

lt

!t

Áb intentione loquentis.

D

Wl

mk

Summe decuit, inftitui à Chrifto pro fua

tbwä

E

ä

At

W

Ecclefia juge facrificium ex vi&tima realiter pre-

;:P

fente, digna Deo ; & hanc decentiam eum vo-

I

!

N

luiffe attendere probant tum varia loca Scriptu-

re probabilius hoc infinuantia; tum etiam to-

u

fm

dR

tum Syftema Religionis Chriftianz, in quo con-

ftanter relucet Chrifti mors & intentio, in mate-

AORg

riareligionis ac cultus fequendi rationem snelioris.

Q d

Ergo fic voluit.

"Antecedens probatur : nam 1. ab

M i

origine mundi ea vel lumine naturali vel infpira-

00 z

tione erat impreíffa omnibus hominibus propen-

(n,

fio, ut cultum Dei fummum proteftarentur re.

A

rerum optimarum facrificiis ; ergo decuit, ge-

o :

nerali huic propenfioni hominum in nova Reli-

HO

gione Chriftiana concedi facrificium reale ex vi-

It at

&ima prafente nobiliffima, cujus jugi oblatione

4 pl

redderetur Deo cultus perfeétifimus in folatium

, lt

& juvamen fidelium.

2. Manifeftum eft, Chri-

"u

nf

m

ftum elegiffe hoc fyftema Religionis per viam

in, nir

crucis & exinanitionem totalem oómnium bono-

omia, t

rum creatorum, ut faceret Patri facrificium uni-

Tl p

verfale omnium bonorum, honorum, volupta-

ife A

tum, divitiarum, confolationum, vitz &c. fic

t ag

enim dicitur ad Hebr. 10. Zofliam &5 oblationem

yondtt

noluifli ; corpus autem ((ut. effet loco illarum ho-

um

ftiarum & oblationum veterum) aptafli mibi :

addit enim Apoftolns : Zfufert primum, ut fequens

flatuat.

Ergo ficut priores hoftie & oblationes

erant realiter & vifibiliter perpetuz ab origine

mundi ufque ad Chriftum tanquam primarium

D5

coníti-

W

DISPWT/ATIOGO'E

j

58

conftitutivum illius Religionis przfigurative,

4f

ita decuit, ut etiam vera hoftia realiter ac fen-

IU g

gt

fibiliter perduraret à Chrifto usque ad finem

mundi ; Subrogatum enim, cum agnofcat fimi-

igiir

g, ln

lia motiva & confimiles fines, ita etiam, quoad

decet, fapit naturam illius, cui fübrogatur.

ln

3. Chriftus inftituendo Euchariftiam intendit

nem

vivam fui facrificii in cruce peracti memoriam,

pun Pm qu'

prout patet ex verbis inftitutionis & ex Apo-

sfalli d

s at

ftolo: in hunc autem finem cum virtutibus con-

gruis obtinendum incomparabiliter fortius mo-

nf a

uf (l

À

!

il

vet attentionem jugem & converfionem animi

realis ipfius viciime prefentia: inde enim exci-

euu:

Qd p

tantur fideles ad frequentem, ac prout in anti-

qua Ecclefia moris erat, ad ferme quotidianam

2!

communionem, ac confequenter ad quotidia-

zban,

)

Q

nam reverentiam, gratitudinem, & amorem er-

DT

ga Chriftum, & ad perpetuam puritatis cufto-

ET

diam, & converfationem cum Deo: quae omnia

1 m n

partim ceffant, partim deficiunt, partim lan-

m

guent, fi reali prefentie tante viclimz fubfti-

ftti tl

tuatur nudum ipfius fignum.

Itaque Chriftus ha-

hr

buit motivum fortiffime inclinans ad ponendam

TT

realem ac jugem fui prefentiam in Euchariftia.

IT

4. Chriftus, prout patet ex Apoftolo ad He-

U

breos cap. 7. agit revera Sacerdotem füummum

u

h|

Pontificem apud Celeftem patrem, jugiter fe-

Tj

ipfüm offerens pro nobis.

Hic autem, inquit,

Vi )

eo quod maneat in etermum fempitermum babet facer-

Nl

]

dotiuwm ; wunde É9 jalvare in perpetuum potefl acce-

U

T

dentes per [emetipfiun ad Deum , femper vivens ad

f

interpellandum pro nobis : & cap. 9. INon in manufatta

At

Santta ( San&orum ) Sfefus introivit , exemplaria ve-

mm'wï C

vorum ;

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

$9

i

vorum ; fed in ipfum celum, ut. appareat munc ultui

LT

U

ll

Dei pro nobis. Si ergo Chriftus vult perpetuo

comparere pro nobis coram vultu Dei per mo-

LT

MT

dum Sacerdotis facrificantis, & per modum vi-

dl rub»

Gime, ftigmatibus fuorum quinque vulnerum

l

characterizat:» , pronum eft, ut in eo ftatu ve-

il

litetiam fenfibiliter comparere coram oculis eo-

M

rum, pro quibus jugiter interpellat, ut & ipfi

TP h

eo fenfibili ac connaturali humanis inclinationi-

Vil

bus ftatu attra&ti jun&tis fecum atfectibus femet-

tr fs

ipfum tanquam pretiofam victimam offerant Pa-

tftte

tri.

5. Chriftus voluit populum Chriftianum

IN deerns

pre omnibus aliis gentibus ditare ac honorare

r i

ea fpeciali gratia, ut habeat oblationem mun-

Ye quiig

dam, & habeat modo quodam (ngulari prefen-

"du

tem Deum.

Sic enim Malachiz r. dicitur ; 24d

, Lanr

vos , 0 Sacerdotes , qui de[picitis nomen meum , & di-

purit d

xiflis, in quo defpeximus nomen tuum? offertis fu-

0: quit

Si offera-

per altare meum panem — pollutum.

, ptriti

fis cecum ad immolandum , nonne malum eft ?. &9 ff

me i

offeratis claudum & languidum , nonne malum eft ?

INon . eft mibi vo-

ueChriflnï*,-

Offer illud duci tuo, [i placuerit.

i p

luntas in wvobis, dicit Dominus; &2 mumus mon fu-

v g

Jeibiam de. manu veftras ab ortu enim [olis usque ad

TP

eccafutm magnum eff momen weum in gentibus, C9

w ianun

in ommi loco facrificatur , €9 offertur . momini qmeo ob-

T

latio munda ; quia magnum e[l nomen meum in gen-

j IU

tibus, dicit Dominus.

Ex hoc textu duo patent;

primb quod Deus in illa reprehenfione Sacerdo-

| Mba IM'

ple

tum veteris Teftamenti, in qua fimul reprehen-

dit avaritiam illorum, pro objeéto reprehenfio-

; o

d

nis primario habeat vilitatem hoftiarum, & vi-

&imarum, cui proin opponit dignitatem victi-

zxmm','*

ma

"f

n

60

D LSjP U B AC TOE5

mz in nova lege ab omnibus gentibus offeren-

jaio|

da.

Secundó , quod dignitatem novz oblatio-

s p

gl

nis doceat non folum efTe fua majeftate dignam,

fed ex ea etiam commendari atque agnofci fuam

sinnsmun

majeftatem. Hec non implerentur per nudum

giiit

fignum victimz in cruce oblatz ; nam ipfa ob-

gt

latio nec effet dignior, aut purior oblatione ve-

irifims t

teri in fe, nec ratione fignificati ; vinum enim,

s us

in quo facrificatur, & reprafentaretur viétima

jrinfitu

crucis, fepe fapit magnam miniftrorum avari-

s n

tiam, & irreligionem; vafa & paramenta fxpe

n uf

monftrant minorem reverentiam, quam illi de-

u i

fe&us legales in vi&imis: & Deus non haberet

TTX

caufam gloriandi de pretio & dignitate novae ob-

l

]

lationis, panis nudi, & vini nudi, fi tantum fo.

l

À

Miü] (

rent fignum oblate femel in cruce vi&ime. E.

ztee M

contra, fi Chriftus realiter eft prefens, fic &

t&j, hoj

Deus poteft gloriari, eo quod habeamus facri-

tl

ficium infinities dignius facrificiis aiiarum Reli-

p

gionum , imo facrificium juge dignum Deo.

ftnur l

n

1

6. S. Joannes loquens de ultima ccna fpeciali-

r

tity

