
& Patrum tantum conveniunt accidentibus rea-

Ti

libus, non intentionalibus; ergo illa dantur.

lii

; m

Znt. prob. ab enumeratione harum locutionum,

fic r. Luce 22. & r. ad Cor. zo. dicitur bec fa-

sst

cramentum frangi, participari.

Sed accidentia in-

iT

tentionalia non franguntur, nec participantur.

i, vl

2. Concilium Lateran. füub Innocentio 3. c. 1.

dicit, Chriflum fub [peciebus panis &^ vini vveraciter

contineri.

fem tun

Idem dicit Florentinum fub Eugenio

TAmenn

4. in Inftru&. Amen.

Concilium Tridentinum

od

Seff. 13. Can. 2. 3. & 4. dicit, remanere duntaxat

[pecies panis & vini; fub unaquaque [pecie ; fub fingu-

Lt d

lis cujusque fpeciei partibus , fub fingulis particulis: bo-

flie confecrate. remanere corpus Dominicum.

At hze

&is |

locutiones non verificantur de accidentibus in-

d ep

tentionalibus, neque enim murus v. g. dicitur

ndies

hig: qti

contineri fub fuis fpeciebus intentionalibus im-

preffis vel expreffis.

Accedit, quod idem Tri-

| non p

dentinum Carz. 7. dicat, hoc Sacramentum in fa-

m pl

crario a[fervari; at accidentia intentionalia ibi

Oner qu

non affervantur.

3. InterPatres S. AucusT1-

mar d

NUS l. de Catech. rud. c. 26. ait: Signacula qui-

pl

dem rerum divinarum effe vifibilia, fed resipfas

invifibiles 2n eis honorari.

Idem relatus à Gra-

jj f

fjgieri?

tiano c. hoc eft quod. de Confecrat. dift. 2. di-

cit, Sacrificium Ecclefie duobus conftare, vi-

li fi

ingn

fibili elementorum /pecie ,. & invifibili carne & fangui-

Author fermonis de Cena Domini,

d

ne Cbrifli.

vulgo D. Cyprianus ait: Jmmortalitatis alimonia

qUHTIO. ,

$

datur

! ACCIDB

346

DISPUTAGTIO. IV.

datur corporalis fubflantie vetinens [peciem.

CYRIL-

g

4 V

Lus Hierofol. Catech. 4. dicit : fub fjecie panis da-

tur tibi corpus, grece legitur, £v cvm« oniypo.

giüii', qum

gfoqueü l

S.Macanrus hom.27. vocat panem & vinum

Eucharifticum Zhntitypum carnis & fanguinis Do-

dub ul

mini.

HirpreBERTUSsin carmine de Miffa di-

iondt Y

cit, panis imaginem vemanere.

S. MaAxIMUs in

m 'müitutll

yeyis t

Myttagogia dicit: Largitur nobis arcbetypa myfleria,

que nobis bic per fymbola fub [enfum cadentia oflenfa :

(tsto ol

imt finu

AurnHoR HizRAR CHIE Ecclef. vulgo S. Dyo-

nifius Areop. ait: Sed tu o divinum [acramentum ob-

oj

yosiphd

dutta tibi per figna ob[curitatum quafi vela €&? tegumen-

ta &gc.

S. DAMASCENUS l. 4. fid. c. 14. fcri-

sn d

NT

bit : JNec panis & vinum corporis. Chrifüi figura funt,

verum ipfummet corpus Domini ; quippe cum Dominus

p

z8 0Dh

ipfe dixerit ; boc efL, mom corporis fignum , fed covpus.

ManTINUS 5. in formula fidei Conftant. jubet

amsind

1jat: n

fufpe&tos interrogari; m credant contineri corpus

Domini fub velamento panis 69 oini? Hec funt,

T

tLATRON

qus communiter adducuntur é Scriptura, Con-

ciliis, & Patribus, aut faltem poffunt adduci

d A

pro accidentibus realibus.

D

RrsPoNDEOo frimo. dit. E locutiones

1 ftin

non conveniunt accidentibus intentionalibus in

Mi

fenfu grammaticali rigorofiffimo. t. ant. in fenfu

at a

]

verborum obvio, proprio acufitato. n. ant. pro

V, j

explicatione hujus refponfionis

d )

NoTANDUM I.

Senfum verborum depen-

n

"

dere ab ufu loquentium, à fubje&a materia, &

üj

WO

lr

intentione proferentium : hic fenfus dicitur fen-

i

A

l

j

M

11

fus verborum obvius ac proprius.

Senfus vero,

ii

qui convenit verbis ex inftitutione verborum,

x

fitje

dicitur fenfus grammaticalis rigorofiffimus .Uni-

verfim

V,

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

347

* n

verfim major eft prefumptio pro fenfu verbo-

LU

rum obvio ac proprio, quam pro fenfu gram-

AOT

n

maticali; quia penes arbitrium hominum eft nor-

maloquendi; & fignificatio verborum magis de-

Vi

t t

"n

pendet ab ufu & acceptatione hominum, qu&

efít fecunda verborum inftitutio ; quam à pri-

Mi

2

mezva inftitutione.

Dico proin, in noftro ca-

MT

fu textus intelligendos effe in fenfu obvio, ac

[

ufitato ; non in fenfu grammaticali rigorofiflimo

Trgi)

femper minus ufitato.

l ,fdirmm:r

NOoTANDUM 2. . Scripturam, Concila, &

(iï.*f*y ä [QE";

Patres in locis innumeris loqui de rebus non fe-

ToOIYT

cundum modum, quo fünt ; fed fecundum mo-

ï*'fffi fgw;

dum , quo apparent, aut quo concipiuntur;

p n

Scriptura innumeras tales locutiones continet,

m, fi

quas tamen omnes improprias dicere non licet.

i of

SaNcT1IUs in Ifaiam r3, 5. & in Zachariam c.

n a

9. n. 45. ait: Scriptura S. [epe non tam ad veritatem

? Bul

ipfam, quam ad bominum opinionem fermonem accome-

Serptus,

snodat.

S. THowas in Job. c.26p. exponens

illa verba : Z4quilonem extendit fuper vacuum ; Id di-

uluta

citur , inquit , quia de [uperiori bemifpberio nibil nobis

Tie lo

apparet , mifi [patium aere plenum , quod vulgares bomi-

1temiom]ïg

nes reputant vacuum ; loquitur enim Scriptura fecundum

Lant d

exiftunationem vulgarium. bominum , prout. efL mos in

S. HyznouiMUSs pluribus lo-

0 d

facra. Scriptura.

cis teftatur; multa in S. Scripturis dici juxta opi-

nionem temporis, quo gefta referuntur, & non

ebormt

f m

juxta id quod veritas continet, fic exponens il-

la verba Jerem. 28. dixit J'eremias Propbeta ad Z4na-

Yus dictt

- Senft

niam Propbetam.

Quomodo, inquit, Pxopbetam po«

L

terat appellare, quem mi[Jum à Domino denégabat ?. ed

one v

Cï*

bifterie veritas fervatur , ficut pradiximus , non juxta

oülïïm"z

d.

348

D LSPU TAT 10 LV.

PUA

id, quod erat, fed juxta id, quod illo tempore putaba-

[

j

iur.

Et in c. 14. Matthzi ita fcribit : znanias

qii ü

D

at

in S'eremia dicitur Propbeta , mon qui e[Jet , fed qui cre-

deretur . €? Sofepb in Exoangelio Pater Domini voca-

que n

iur; €9 ipfa Maria, que fciebat [e de Spiritu S. con-

cepi[Je, loquitur ad filium : Ecce Pater tuus €9' ego do-

jygEXRUS

Herodes etiam contrifcatus dici-

j r

lentes quevebamus te.

iur, quia boc difcumbentes putabant.

Hucusque S.

f n

S. AuGUSTINUS l. 1. de Trin,

Hyeronimus.

qu Dd

c. 12. ait : INullo locutionis genere utitur S. Scriptura,

n

quod in con[uetudine bominum mon inveniatur ,. quia uti-

o J

que bominibus loquitur.

GnEGORIUS NaAz. l. s.

fj d

'"Theol advertit, in Scriptura S. quedam cum

pts,

non fint, dici tamen ; alia, cum fint, non di-

EM:yfä Ti

ci: ficDeum, cum affe&tibus obnoxius non fit,

a5n, 6

Sacra tamen Scriptura ira/ci , dormire , [edere, am-

3040 d

bulare, dicit; ergo totum hoc genus, cum non

gir, vt

fit, affingitur ei.

Nec defunt exempla, in qui-

TEU

bus id, quod apparet, affirmatur abfolute tan-

dpuia

quam res exiftens. J'eremie 3s. v. & Genefis 15.

M0 UPU

V. 5. dicitur numerus ftellarum Znnwumerablilis,

3 t cdentl

CLAvrvs in c.1. fphere ait; id intelligendum

tl

eíle fecundum communem fententiam vulgi;

il

H

!

Tj

exiftimantis infinitam effe multitudinem ftella-

3. quteny

rum, dum eas no&te ferena confufe intuetur;

nam ut advertit FRANcC. BAco; fortius ope-

ii

IU

ratur pluralitas partium fi ordo abeft; nam in-

duit fimilitudinem infiniti, & impedit compre-

", (j

Rtm.

henfionem.

Sepe in Scriptura referuntur fines ceelorum,

-"-ï'.«'lunquaa

& terrz ; jta Chriftus dicit, Reginam deSABA

V

veniffe à finibus terre audire fapientiam Salo-

i lh

t

n

tit

^ QU

mqnis; patet tamen, ut SANCTIUS adver

in

T

, (,25

W

DE ACCIDENTIBUS EUCHRRISTICiS.

349

WW! WJ

l J Ah

in Ifaie c. 13. v. 5. id dici fecundum modum ap-

Wlä

parentem , aut conceptum vulgarem. Matthzi

f

7 ii

24. & Marci 13. dicitur ; ftellas é coelo cafuras;

hoc tamem tantum apparenter futurum effe, ple-

Ms

Dene & vere ait

LT

rumque interpretes afferunt.

MnsENNUs Comment. in Genef. c. r. mille

Uif

HHCU&qu».

talia Scripturz loca oftendi poffe.

His PRJENOTATIS DICO ; per textus al-

La

LA

legatos Euchariftiam nobis proponi fecundum

modum apparentem, non fecundum modum rea-

W, D

lem.

Hic fenfus, ut oftenfum eft, eft Scriptu-

1N ];

r& familiaris, obvius, ac ufitatus ; igitur eft et-

V qq

iam proprius, maxime, cum conftet, fcriptu-

TM

ram in hac ipfa materia loqui fecundum modum

NV

apparentem, & non fecundum modum realem ;

n lia

Quando enim dicit Apoftolus, Panis, qui de al-

RUT

tari fumitur , nonne participatio Domini efl ?. non de-

t br

notatur verus & realis panis, ut volunt Luthe.

EUTTE

rani, fed panis apparens tantum.

& n

RESPONDEO 2.

H locutiones non con-

D f

veniunt accidentibus intentionalibus caufaliter.

Lintelipe

n. ant. formaliter. n.ant.

Dico; Sacramentum

tentam Y

Euchariftie frangi, dividi, obfervari &c. C AUs A-

tudinm &

LITER, quatenus hoc Sacramentum eft caufa

fufe it

earundem affe&tionum ac fenfationum, quarum

y forüst

caufa forent accidentia realia : non tamen hanc

iefts n

fractionem, divifionem &c. fieriin Sacramento

FORMALITER.

Ratio hujus refponfionis eft;

pedt at

quia nonnunquam tribuimus objecto ea, quze

[ cæ]g;

fiuntin nobis, quando obje&um eft caufa talium

nam deo

affe&tionum.

Horum exempla occurruntin ipfa

AvcusTINUs l.4. de Genef. ad

jentdm-

fcriptura.

Ü T

Ü

litt. c. 9. ait: Cum ea, que non accidunt: Deo , tan-

quam

DISPUTATIO-'IV,

j

350

ii

J nOï) |

quam illi accidant , loquimur 5 eum facere agnofcimus,

í

ut nobis ea accidant.

Sicut rette dicitur Deus facere,

M

Jm PIO j

ms in teu

quidquid ipfo in nobis operante fecerimus ;. ita vee dici-

tur requiefcere , cum ejus munere requiefcimus.

Hoc

g d

$, Q

quidem re&te intelligimus , quia & verum efl, &2 non

magna intentione indiget, ut videamur ita dicere re-

"m

qo Dd

quiefcere Deum , cusm mos requiefcere facit ; ficut. dici-

tur cognofcere, cum efficit, ut cognofcamus : neque enim

untn

u

il

Deus temporaliter cognofcit , quod antea non noverat , &

?f

tamen dicit ad Zbrabam : — INunc cognovi, quoniam ti-

an

mes Deum ; ubi quid aliud accipimus , nifi, munc feci

Yi

ut cognofceretur ? 69 boc locutionis modo arbitror di.

J,wc(ï] Ti

fil

lIt

&um ab Zpoflolo ; nolite contriflari Spiritum S. Dei.

NT

"

INeque enim ipfa Spiritus S. fub[Tantia contriflari potefi ;

/

Jed quia ita in fanttis babitat, ut eos impleat. cbaritate,

PC

10; 1

L VOCUT

que nece[Je efd, ut bomines ex tempore gaudeant profe-

&u fidelium , &? bonis operibus , & ideo etiam nece[fe

tped,

eft , ut etiam contriflentur lapfa vel peccatis eorum , de

j o q

quorum fide ac pietate gaudebant ; que triflitia laudabi-

dn df

scdedra

lis ef?, quia 'venit ex dile&ione, quam Spiritus S. in-

fudit, proptevea ipfe Spiritus dicitur. contriflari ab eis,

lratione

qui fic agunt , ut eorum fattis contriflentur fantti , non

TW

non ob aliud , mifi quia Spiritum S. babent.

Hoc gene-

t n

ve locutionis rurfus idem Zdpoflolus mirabiliter unus eff,

&t a

^

ubi ait: lINunc autem cognofcentes Deum , imo cogniti

SNI L

lh 4

3f

ab eo.

INeque enim tunc eos cognoverat Deus , praco-

W.l Tobe

gnitos quidem ante con[titutionem mundi ,. [ed quia tunc

s b*(m,

ip[i cum illius munere non fuo merito vel facultate cogno-

Mi i

verant, maluit tropice loqui, ut tunc ab illo cogmitos

Hucuss

Ut l g

TM

diceret , cum eis cognofcendum fe prajlitit.

;

T

^N

uT

V

que S, Auguftinus.

Alia exempla occurrunt in

P

n

Philofophia & Theologia; fic enim tribuimus

W

N

obje&tis qualitates coloris permanentis licet hg

tr;

BI

1.'..

4

)

^H

quali-

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

351

l] W*W

qualitates non fint in rebus ipfis permanentes.

A f

Jlli, qui pro immediato objecto adorationis aut

Ifä !

i

cultus in. re&o ítatuunt S. crucem , neceffario

ii

4

,

" ]

tenentur afferere in cruce confiderari aliquid di-

?wn e;ï1 j

i

vinum, quod tamen cruci tantum ineft relati-

7 j dictm

ve ac caufaliter.

Quare non repugnat Sacra-

LT

mento Euchariftis tribui illos effe&us, qui il-

li tantum conveniunt fundamentaliter ac cau-

M

faliter.

7 ii

RzsPONDEO 3. ad fingulos textus in par-

d mj

ticulari.

À tloy j

Ad ScniPTURAM dift. Sacramentum hoc

fimi r

dicitur frangi fraCtione activa. c. ant. fradtione

Til

paffiva. n. ant. etiamfi enim detur illa a&io, quee

m drii

vocatur fra&tio; non tamen datur revera paflio

tl

ila, que vocatur fractio; quia licet detur co-

natus frangendi, non tamen datur fubje&tum

A Ut

frangibile; ob quod Patres, ut in probationi-

bus oftenfum eít, hanc fractionem tantum ap-

! S'þin'!u;ä

parentem effe dixerunt.

INec mirum videri de-

nirlnii

bet, dari fra&ionem aGivam fine fra&tione paf-

mf!IT UM

fiva; quia a&tio finepaffioneintelligi poteft. v.g.

. li

poteft intelligi motus in vacuo, aut extenfio

(

brachii extra codlum in fpatia imaginaria, quo

tur, !

, m

cafü datur a&io fine paffione.

Raphael Ange-

1]

lus c. 12. l1. Tobiz dicit;. videbar quidem vobifcum

manducare 69 bibere, fed ego cibo invifibili utor... 1n

hoc cafu iterum datur activa applicatio ad or-

t

gana guítus & nutritionis, quin detur pafliva

i

ii HU»

receptio. lgitur fimili modo nonrepugnat dari

aCtivam fractionem fine paffiva, vel D1sTIN-

petimt

GUO 2. fic: hocSacramentum dicitur frangi mo«

p ts

Dico fraétio-

us

raliter. c. ant. phyfice. n. ant.

il

nem

y i

DISPUTATIO IV,

352

u

nem a&ivam moraliter caufare omnes illos effe-

ts *

&us fenüibiles, quos caufaret phyfice frattio paf-

u cole

fiva.

AG&io enim frangentis determinat mora-

jjï!!i&ia- ;

liter Deum ad fupplendos omnes effe&us fractio-

nis paffive, & hinc ficut Sacramenta fimpliciter

pl

dicuntur caufare gratiam, etiamfi hanc tantum

ag d iïm

"

caufent moraliter, ita etiam facramentum dici-

jj

tur moraliter frangi, etiamfi adtio frangentis tan-

;,;j:wen

.

]

tum moraliter determinet Deum ad fuum cor-

Caterum

pus in pluribus locis replicandum.

J

adverto, Luce 22. fractionem potius przcef-

fiffe ante confecrationem, quia Chriftus prinum

poft fractionem pronuntiavit verba confecra-

D

l

tionis, nec ex Ep. 1. ad Cor. c. 10. fufficienter

e i

j

conftat; an fra&io referatur ad panem verum ante

M

m*h":ä W

"

con[ecrationem , vel.tantum ad panem apparentem.

T , W

v

| d

gl n. di

Ad CowciLIA, in quibus corpus Chrifti

pogeu

dicitur contineri fab peciebus , aut remanere [peciebus

al in o

panis; Dico, per fpecies nil aliud intelligi, quam

i ftwim

panem apparentem, non aliquid reale, id pro-

Mi

batur innumeris exemplis.

Sic Spiritus S. dici-

citur apparuiffe in /pecie columbe , Chriftus in fpe-

LU [

NUUT

cie peregrini, bortulani: Chriftus in Euchariftia

dicitur apparuiffe in fpecie agni, infantis &c. ap-

d

t enliny

paritiones Angelorum, & San&orum femper di-

cuntur fieri in fpecie v. g. juvenis; & demones

TT

MLUTTM

in fpecie ethiopis v. g. Univerfim omnes ap-

paritiones exprimuntur nomine fpecierum, &

IT

quando adhibetur vocabulum fpecierum , ple-

'"x It ts

rumque denotatur tantum res apparens.

Igitur

j Ts

etiamin ore Conciliorum vox fpecierum Eucha-

sB

rifticarum nil aliud prefumitur fignificare nifi pa-

Wt

nem

ii

W,

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

353

TA

nem apparentem. Sicut igitur in omnibus aliis

d

apparitionibus ex parte objecti non intervenit

"E r

res, aut collectio accidentium, ita neque in

Euchariftia.

Rnf

Modum hujusmodi apparitionum

li

docet ipfe RAYy NAUDUS de Apparitionibus Eu-

L lt n

charifticis. qusft. 6. ubificfcribit : Prior dubita-

QU

[

)

tjo, vereme an imaginarie tantum ChrifTus in- agni [pe-

Opi

cie apparuerit , facile expediri potef] juxta D. Thomam

4- p. d. 76. art. 8. que fert, quoties forme peregrine

tl «

oifz

, at

circa Eucbariftiam

V

mtur , formas illas mon e[fe rea-

Ex eo au-

QU

les, fed imaginarias tantum five objettivas.

tem, quod agni exbibitio mon fuerit mifi objetiva, ex-

Trprimr

1 Cubq.

pediri potefd. fecunda. dubitatio, an mutatio fit fatta in

fotentia videntis tantum ?. 4d. quam dico , nullam mu-

fcinm

d n (

tationem f'attam e[Je five in medio, five in objettos fad

füfficere wutationem omnium facillimam , fa&am in ocu-

g,

lis contuentis , vel etiam in pbantafía, vel intelle&tu.

ÍIpEgM queft. 7. dicit de aliis variis formis, vi-

a

delicet, eas tantum fuiffe apparentes per muta-

ag a

iteli g

tionem fa&tam in corporali oculo vel phantafia.

ANec aliter flatuendum eft , inquit, cum plures funt,

fede, i

quibus multiplex apparentia obfervatur , ita ut non unu$

yirius

tantum voideat aliquid peregrinum , fed plures contuean-

Critsi

iur varias peregrinas imagines, tunc inquam füufjcit ,

j Dd

ut in oculo «oel pbantafta unius cujusque fiat mutatio.

Pt

Vi

quzft. 9. explicans obje&tum talium przeceptio-

r i

mnum ait: /Von enim fen/atio externa apparentie., cui

s L

mon fubeft objettum reale fenfibile, cavet objc&to : fed ea

[im od

externa fenfatio babet pro termino extrinfzco ftoe objetto

iib

rem abfentem , imo non exiflentem , perinde ac fi ade[-

xrerum )

Necob-

fét &2 exifleret.

Hucusque Raynaudus.

r E

ftat, quod fpecies Euchariftice fint permanen-

jb

tes; quia duratio entis non rmutat fpeciem en-

D. Amort Tra&t. de Eucbariflia,

z

ttis ;

1ficaren»

M

354

D.LS P TOA T EO D

yil (

*is ; ficut colores permanentes non differunt à

j

1im

coloribus apparentibus.

AUb

Ad ConciLiuM 'Trid. in quo dic

/itur Tema-

n«b

nere Ípecies panis & vini. dift. remanent exdem

quenum

numero. n. ant. ezdem fpecie. c. ant. dicitur

quntorut

enim remanere etiam id, quodtantum idem fpe-

;.*äehus ia

cie remanet. Sic Thomifíte dicunt, poft mor-

gt 'mtend

tem remanere idem corpus Chrifti v.g. in fepul-

du

chro, etiamfi ob formas cadavericas non poffit

yiat [ u

dici remanere idem numero corpus.

lidem di-

m atj

cunt, in omni corruptione remanere commu-

v j

ne fubje&um, materiam; etiamfi nec exiftentia

ietiri t

prior, nec proin individuatio prior materiz re-

Ayrlni

maneat, Poftdivifionem continui v. g. ligni di-

vi ml

citur remanere lignum, etiamfi phyfice non re-

ls p

maneat idem numero lignum, ut fatentur plu.

qrimg

res Thomifte. Dicitur remanere idem locus,

x)pitia

etiamfi non remaneat eadem numero füperficies

ia ird

corporis ambientis, aut ubicatio ; fluvius dici-

dastumcon

tur effe idem, etiamfi unda fluat in omne volu-

bilis evum.

r

Sic etiam durare Iris, fonus cam-

SOatu at

pang, clamorpopuli, ventus, dolor, &c. et-

T um

fi omni momento fit alia numero qualitas vel

ipeabu]

Tnotio.

Igitur conftat, homines non attende-

100 u

re ad identitatem numericam , fed tantum ad

LT

identitatem fpecificam, eosque de hac fola lo-

tinhí

qui , dum de identitate loquuntur.

Concilia

vero univerfim utuntur modo loquendi vulgari

UL

" TWin (y

ac ufitato in iis, in quibus veritatem phylice

non examinant.

Nul]:

Em

Ad AUTHORITATEM SS.PATUM refpon-

:

deo; eos loqui fecundum modum apparentem;

IT

i

S.Avcvus TINUS VOCal accidentia Euchariftica

Jigna-

:*..Cïggm,

l

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

ENDE

Q d

" fignacula rerüum divinarum, ficut Deus iridem

m diQitU[ h

vocat /ignum faederis; licet iris fatente D, 'Tho-

ma tantum confiftat in fpeciebus intentionalibus.

L

C d

i

Sacramentum Euchariftie dicitur conftare vifibili

facramentorum /ecie; id eft, apparentia, aut

TM

1

fpeciebus intentionalibus, ficut alia facramenta

conftant intentione miniftri.

CyPRIANUS in-

l M

telligendus eft depane apparente; idem feipfurn

Tl

explicat de ceena Domini , ubi ait : Corpus Domi-

I Mfm:

nicum fecundum formam «ifibilem manducari , non au-

HU t

tem tanducari ipfam formam vifibbilem , quo nihil

Itf

evidentius in rem noftram dici poffet.

Typus ,

U Derio n

& Zintitypus Cyrilli, & S. Macarii; & zmago Hil-

It ln

deberti melius explicantur de fpeciebus inten-

Mi

tionalibus, qua& proprie funt expreffe per mo-

Lt í

dum typi ac imaginis.

Symbola S. Maximi, &

NY

Signa S. Dyonifii conveniunt fpeciebus Euchari-

Ivl

fticis, ficut iridi convenit effe fignum feederis ,

ios furigi

etjamfi tantum confiftat in fpeciebus intentiona-

Lt on

libus.

ti, fny

Igitur Raynaudus fine fundamento affe-

rit ; Sententiam accidentium realium à traditio-

T004

ne vix non certam eífe; accedit, verum non

9 quii

effe, à grecis Patribus univerfim Sacramentum

& 00 d

Domiaicum vocari anütypon; prout fupponit

fed p

Raynaudus.

ANAS'TASIUS Antiochenus, qui

deliclt

floruit fzculo 6. adverfus Gainitas fcribens, ex-

p (

preffe ait : abfit, ut dicamus , fantlam commuminem

d

antitypon corporis Cbrifli, aut nudum panem , quin po-

fittn j

tius vere corpus & fanguinem Chrifl. |CONCILIUM

NiczENUN 2. a&. 6. fic habet: leras, quocunque

TO

vvoles, nunquam invenies , neque Dominum , neque 4po-

i apparffïf

flolos, neque Patres incruentum illud facrificium , quod

& Sacerdote offertur, imaginem dixi[Je, verum ipfum

i Eucäz:i

H

2

corpus

p

D-ISP-I - ATT Q TLv

356

s at

corpus , & ipfum fanguinem. — Zttamen ante fanttifica-

igri,

j

tionis confecrationem quibusdam Patribus pie ane vifum

f

g, erün

efl , avrirumov, boc efl, exemplar faniüs forme nomi-

gidita

nares quorum e numero Euflacbius , item Bafilius , bic

um ejpi

quidem exponens dictum illud in proverbiis Salomonis ,

iareser]

edite meum panem €c.. bic , inquit, per panem €g vi-

um Dbonym

mum antitypa membrorum corporalium Chrifii predicat.

j, Ven,

llle vero fic alicubi legit : confidentes tuo facro altari

stions, p

appropinquamus, & proponentes antitypa [an&i corporis

a. d

& [anguimis Chrifli tui , te deprecamur & invocamus ;

tin, quti

& que deinceps fequuntur , [ententiam amplius confir-

d Mj

]

mant, quod ante [anthificationem antitypa vocaverit.

1 i

i

;

£U

Hucusque Concilium. Nicenum.

In eundem

yudipe

fenfum PAcnv MERIUSs in c. 3. Dyonifii deEc-

cles. Hierarch. ait : ip/e Pontifex ad illa prototypa

ss

AAE CO

I

ipfum Domini venerabile corpus & fanguinem adducit z

ItemH ER EM1IASsPatriarchac. P. refponfione 2.

:::jJigat ]

!

W

fl

c. 4. de ufu facramenti ait : JNon ef? porro panis &

vinum typus corporis €g fanguinis Chrifii , fed :pJum

tüthe qm

corpus Domini deificatum ; non typus anguinis, fe

anpi Qp

Ex his omnibus textibus conftat à gra-

At rb

Janguis.

cis Patribus Sacramentum Eucharifti:& poft con-

lol

fecrationem non amplius vocari antitypon, pro-

t

totypon, typon; quo ftabilito nullum Raynau-

Antte

1 nf

do füpereft é grecis Patribus hac in re argu-

mentutn.

"t2 b

DicEs.

Id debet intelligi per nomen fpe-

"R

"M

n

ääu:rä

cierum, quod Patres & Theologi Conciliis pre-

iq

)

fentes intellexerunt; fed hi per nomen fpecie-

D

rum intellexerunt accidentia realia, ergo.

00

y

^

l

j

RrzsPoNDEOo dift. Id debet intelligi, in

X

quantum per nomen exprimitur; c.maj.in quan-

03]1

J Pno,

tum per nomen non exprimitur. n. maj. Patres

4 ]

b

enim

u

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

357

du l

l

Wl

enim Conciliorum , dum proferunt nomen cu-

J

l

jusdam rei, non eoipfo definiupt quidditatem

Tj

[

h

illius rei, etiamfi ex privata opinione intelligant

Wm Ea !

4

m

talem quidditatem ; fic etiam per nomen fpecie-

Vij V

;la

.

rUm non exprimitur quidditas fpecierum, et-

P i

v

iam(i Patresex privata opinione putaverint quid-

Vff g

ditatem harum fpecierum confiftere in aliquo

TT

reali.. Verum, ut manifefta fiat falfitas hujus

1j a

obje&ionis, per modum retorfionis fic Argu-

T älfrm'

Mi

h

imentor.

Id debet intelligi per nomen Ange-

lorum, quod intellexerunt Patres Concilii Ni-

T

,

UET

cani 2.^ Sed hi per nomen Angelorum intelle-

( QU

xerunt fubftantiam corpoream, ergo. min. eft

J d

evidens ex a&ione 5. illius Concilii.

'Tales re-

[

[

N fm

toriones poffent fieri plures alie. v. g. SiPon-

tifex definiat contra hereticos gratiam, & per

d

on*i»o;

banc intelligat Premotionem phyficam ; feque-

tur eoipfo, definitam efTe Premotionem.

At Er-

n jmgs

(nfi,fi

ronez funt hz argumentationes ; igitur non eft

refpiciendum ad opinionem privatam , fed ad fi-

ii [rgit

as n

gnificationem verbi verbo ipfo expreffam. Often-

fum autem füpraeft; per nomen fpecierum non

wilit i

Funyn

exprimi determinate accidentia realia, ficut ani-

mal in fua ratione fignificata nec exprimit ratio-

mulinis

hicinat

nale, nec irrationale, quin potius dicendum

foret, nomen fpecierum analogice convenire

fpeciebus realibus & intentionalibus, ita tamen

p n

ut Analogato ac Significato fuo primario potius

;g;'Couci';j;

Ws

fign.ficent /pecies intentionales, utpote que non

habent aliud vocabulum proprium , ficut fpecies

j etm.

reales, quarum nomen proprium eft effe accidentia.

, inrelüg'l :

j

BJICITUR 4.

c ii

Confenfus Theologorum

fundat prefumptionem moraliter certam tam in

o L

3

deci-

d

mf

y i?

DISPUTATIO IV.

358

1

" h

decifione Controverüarum, quam in explicatio-

iil 'mw

neScripture, Conciliorum, & Patrum; at pro

j mb

accidentibus realibus ftat confenfus Theologo-

.þm, ad qW

rum, ergo.

:mpmü

CoxrIRMATUR. Confixio alicujus fenten-

f Qu T

tie fa&a ab Inquifitione Romana, aut Magiftro

gr, )

$. Palatii fundat magnam prefumptionem falfi-

dois)

tatis ; at fententie noftre extat talis confixio,

vl :arm

ergo. min. prob. Philofophia MA16xNAN1de

ii qmmut.

novo confixa eft anno 1709. 4. Mart. maxime

fem0!

ob eam rationem, ut dicitur, & fateri videtur

vediTutl

ipfe Maignanus in fua Philofophia naturali , ut

d

vocat, hoc eft, in Theologia, quod negaret

1 Ml

accidentia realia Euchariftica.

Prcus MiRAN-

.....

A

E

m

DULANUS in fua Zfologia fcribit, é fuis nongen-

peii df

tis propofitionibus tredecirm efTe damnatas, & in-

PILUT

ter has effe etiam fequentem. —Quidixerit, accidens

t m

exi[lere mon po[fe , nifi inexi[tat , Eucbariftie poterit fa«

cramentum tenere , etiam tenendo panis fub[Lantiam mon

tit, Tj

a

manere, ut tenet communis via.

RresPONDEO r. dift, Confenfus Theolo-

At f

t t

gorum fundat prefumptionem moraliter certam,

quando ille confenfüs habet conditiones requi-

At t

fitas. c. ant, Secus, n. ant.

"s,

A feno

PRrMo requiritur, ut confenfus feu opinio

fit communis; & ad hoc requiritur, ut autho-

d

res, quorum datur confenfus , fint liberi; alio-

"ts

quin mille authores tantum habendi effent pro

l&t m

"t l n

unico, cujus authoritatem fequuntur. Audia-

mus Eminent. CardinalemP r o L o Mu w in fua

A n

tT

Philofophia differt. 37. Logico-Phyfica ita diffe-

hi

S,qq

^

rentem ; Sepe audies in aliqug qua[iione dici ; Hac

d

li

e/1 opinio coumnunis , communiter ita fentiunt, autbores.

liaque

W

DE ACCIDENTIBUS FUCHARISTICIS.

359

J

dj tni

i

Ttaque communis opinio in aliqua. controver[ia eft , que

T

communiter a[Jeritur à Profe[Joribus & Dottoribus , boc

t Theoloä

eft à fere omnibus , qui profitentur. illam materiam feu

[cientiam , ad quam pertinet. objetum illius opinionis ,

li

quique ex profe[Jo &g' a[Jertive eam que[tionem pertra-

TEUUSI

Gant; quique ex nulla obligatione extrinfeca ( quali

tenentur, qui jurant in verba alicujus Claffici

Qf

tf

Do&oris ) adiguntur ad eam [ententiam fequendam :

omnes ifte conditiones requiruntur , ut *uere dici po[fit

MATGYAYI

M n

epinio communis.

Hucusque Eminent. Cardinalis.

fttr n

SEcuNDO requiritur; ut ii, qui profiten-

LU

tur fe effe'Theologos, fint vere Theologi. Ta-

les defcribit Melchior CANvs 1. 8. delocis Theo-

QU t

log.c.1. ntelligo, inquit.fui[Je in fcbola quosdam

iM

m

li

Theologos ad[criptitios , qui univer[as qua/ftiones frivo-

lis argumentis abfolverint.

Et cum in bis S. Bibliorum

Vanst

Jmi d

tefltimonia vari[fima (int , conciliorum mentio nulla, ni-

bil ex antiquis fanttis oleant &$c.

Scbolaflici tamen, fi

ürjuis

n fj

fuperis placet , Tbeologi vocantur , quos ego probare nec

debeo , nec po[]um.

'T£nTrio requiritur; ut obje&tum opinio-

nf T

orditt

nis communis pertineat ad Theologiam, nectan-

tum tra&etur argumentis Philofophicis, fed et-

mtonst

Has tres conditiones dico de-

iam Theologicis.

ficere in confenfu Theologorum allegato, nam

at

riur, d

circa prefens pun&um nec in fchola Thomiftica,

nec in Scotiftica, nec in fcholaSocietatis liber-

fnt u

tas datur.

Secunda conditio , cum contineat

j eïïi»!ï

qualitatem & capacitatem extraordinariam, non

TT

prefumi, fed probari debet, maxirae in moder-

Qu

nis Theologis, quorum plerique ad fümmum in

hvf

Indicibus Patrum verfati funt.

'Fertia condi-

d d

gis,

tio omüino deficit in antiquioribus 'Theolo

4

qui

fzmm;'»;

560

DISP[IT-A'I;IO IV.

qdit d

qui fuam in hac re opinionem tantum argumen-

U

tis philofophicis probaverunt, inter quos eft

L

u

D.TnHoxas, & PETRUS DE ÁLLIACO ex-

preffe docens, medium probandi accidentia rea-

';;fäpïowïf

g

lia tantum effe alquid pbilofopbicum probabile receptum

Pind Pfæm

communiter abiis, qui fequuntur Pbilofopbiam cowmunem

Peripateticorum. lgitur Theologi inhocpun&o po-

pl

;:e[pïetihüs

tius loquuntur ut Philofophi, quam Theologi.

Ào CoN

REzsPoNDEO 2. dift. Confenfus Theolo-

Jiy

inïc

gorum fundat prefumptionem moraliter certam,

n:ïni

m

l

quando illa prefumptio non vincitur per pre-

It

j

iV

i

f

/,

fumptionem contrariam. c. ant. fecus. n. ant.

Suppono, omnem prefümptionem elidi poífe

l

praefumptione contraria; igitur etiam prafum-

It

ptio fundata in confenfü Theologorum prefum-

ptione oppofita enervari poteft. Atque eam

ie

przfumptionem hac in re a&u enervari prefuüm-

0009

ptione oppofita, oftenditur ex authoritate Scri-

toroni

YO dl

pture, Patrum, & antiquiorum Theologorum,

quz longe fortiorem fundat prefumptionem,

at p

d

quam confenfus Theologorum Recentiorum.

"u

[

Dicrss: IpfamScripturam , & Patres intel-

dtin, ]u

ligendos efle juxta interpretationem Theologo-

äyrem "

rum Recentiorum.

[ JMligM

REsPOoNDEoO dift. Sunt inteïligendi juxta

4 o j

Theologorum Recentiorum interpretationem

A ld

regulariter ac plerumque. c. ant. femper & uni-

verfaliter. n. ant.

Wtj

Interpretatio 'Theologorum

U d

non eft infallibilis; igitur aliquando erroris con-

!

LPSUS IOT

vincipoteft; nunquam autem poffet erroris con-

WF]

)

vinci, fi non liceret proprietatem verborum in-

!

iM ",reü

Ípicere fecundum fe, independenter ab illa in-

AU

|

terpretatione. Adeoque etiam in noftro cafü

W g

licet

W.

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

361

M

licet infiftere clare proprietati verborum contra

t i

interpretationem Theologorum, quia interpre-

tatio erronea melius convinci non poteft, nifi

"r

ex ipfa proprietate verborum.

Caterum adver-

"ls

to,interpretationem Theologorum tunc maxime

VUPï*izrn:m

fundare prefumptionem, quendo redditur fine

lr

refpe&u ad fübje&am controverfiam ; ut fit ab

interpretibus S. Scripturz.

ltl Ts

ADCONFIRMATIONEM dico; fententiam

Ttrtte

à

Maignapi ideo confixam effe, quia temere con-

X r

tra fenfum Theologorum fine efficaci ratione af-

bt a

feritfuam propofitionem. Certe cum effem Ro-

1 d pf

mz, & hanc qu&ftionem proponerem RR.mo P.

Ü um

Nicolao Ridolfi, tunc temporis Secretario S. Con-

unyelr

gregationis [ndicis, refpondit; fi precife defen-

hme t

datur, quod hzc fententia non fit heretica, aut

T

hzrefi propingua, aut periculofa in fide, eam

non fore prohibendam à S. Congregatione.

jTh

Obfervo etiam; quod non ipfa Philofophia

Yalimy

v(il

Maignani fit prohibita, prout edita eft ab autho-

Necenti

re, fed prouteditaeft & aucta à P. SaNQUvENS

Ti

Ord. Minim.

Ita enim fonat decretum confixio-

nen Ts

nis.

Syftema gratie autbore P. Sanquens.

Ejusdem

Pbilofopbia Maignani Scbolaflica in formam au&tiorem

digefla. Hinc, licet P. Maignan in fua Tbeolo-

neligena:

D

gia, quam ediditfub titulo : Pbilofopbia Sacra en-

tis fupernaturalis , fufe probet, quod in Euchari-

, fper

p Theotgt

ftia nulla dentur accidentia realia, fed omnes

ii ertori

impreffiones in noftros fenfus fiant immediate ab

yftetti

ipfo Chrifto , hec tamen ejus Theologia nun-

m vert

quam Rome eft confixa.

Caterum pro majori

yer di

elucidatione hujus refponfionis addo ; qu& Oka-

mus olim in defenfionem fuz caufz protulit :

iC

f nmh&f

Zs5

DISPUTATIO IV.

Ts

362

Hic Nominalium Princeps negaverat diftin&io- jjm"

nem quantitatis à materia; hinc in Eucharifítia

íiuim

difficultatem paffus, & à Theologis cenfüris ob-

" wPizïms

rutus eft; his opinionein fuam tanquam hzreti-

gt

"I

cam traducentibus fic refpondet : Aeflat videré

[

& oflendere ,. quod non oportet illam opinionem abjicere

sz

j

)pm

tanquam bereticam , quamvis multi moderni Dottores

inir, f

Primo,

r r

Jcribentes. iflam improbent , €9 impugnent.

quia nullus Do&or multum reputatus. if£am opinionem

» hi

damnat tanquam bereticam ; quamvis neget eam ,. icut

i

ceteras opiniones catbolicas €9^ pbilofopbicas , quas mon

hrj

intelligit e[fe veras , imo fi veputaret eam e[Je berezicam,

[

ud

L*

.

i u

ficut nullus eorum facit , non e[fet [Landum eorum j

u M/ïi D

cio, cum ad folam Romanam Ecclefiam pertineat qua-

:

.(fvdæqt

fliones fidei terminare.

Patet igitur, quod, cum con-

s

A

ini, u

