W

aque ingenti dolio infufa mutetur in vinum , aut anima

1*,,0

"m

1") )

copuletur corpori.

9.MicHAEL ViviEN in Ter-

6

tulliano predicante tom. 1. Conc. 5. deEuchar.

fcribit: In Eucbariflia unimur Chriflo tanquam corpus

t

capiti coaptatum ; non unitate perfone , ut in Incarna-

';;

tione, féd quadam wntonis [pecie , majoriea , qua wmy-

pr«.nwau L

4

Jtico

488

g

D'ISPUTATIO V.

INon tan-

D

y U

ftico Ecclefie corpori conjungitur Chriftus.

tum (unione myftica) fed re ipfa nos fuum corpus effi-

i u

«giatt

cit (ut loquitur Chryfoftomus Hom. 61. ad pop.)

g p

Hanc unionem Cyrillus Sferofol. appellat concorporatio-

nem; Cyrillus 4dlexand. incorporationem ;; .D. Hilarius

grprimud

^

gipre

nüxtionem , Tertullianus concarnationem ;. Pafcbafius in.

«ifcerationem.

Unio Sacramenti bypoflaticam emula-

yla nij

tur unionem.

Invvenit enim amor dioinus alterum amo-

gio duori

vem fibi maxime familem , per quem fingulis uniretur bo-

iium nX

gim Cori

münibus, ut unio illa bypo[Latica extenderetur ad omnes

pariter & ad fingulos.

Dei Filius non debuit. fibi per.

au;manez: 6'

Jonaliter unire fingulas buinanitates 5 in Incarnatione a[-

[

wiepri

n

fuimpfit bumanitatein , cui mos unümur in Sacramento

unione adeo pevfeGa, ut imütetur indi[Jolubilitatem bu-

du rpu

qanitatis Chrili cum Verbo divino.

Io. LvuDovr-

DESTO)

cUS DE PowNTE De perfe&ione. tract. 4.c.r.

i Critiy

S. 9«

Ut S. Thomas perpendit ; non decebat Dei «na-

at phy(

jeflatem , perfonaliter fe unire cum fingulis , quemadmo-

4 D.

dum cum bumanitate Chrifti fefe univit ; nec ejus chari-

uite

tas continere fe potuit ,. ut folus unus bomo tanto illo bo-

idltr p

no frueretur , nifi etiam ad ceteros aliquo modo deriva-

p er ?

Telul .

Ad boc igitur celeflem banc iam $9. confilium

a2 Cor

invenit, ut Deus & bomo fub forma cibi fe collocaret ,

titgtsin

quo ad fingulos illi pateret aditus , && per. boc Sacramen-

f0f5 QUi

tuin fingulis f conjungeret. Hxc funt argumenta,

&l utuy

qui& pro tuenda probabiliter hac fententia ab

Emin. Cardinali partim adducuntur, partim in-

ET qn

REU

finuantur.

Ego vero in ARGuwENTO OcTA-

TT

[

AR v

vo magnam vim agnofco.

Verner

Solvuntur Objectiones.

lt

N

OsjyrcrTuR r. SianimaChrifti permane-

tlf

M

Mi

reg' phyfice unita cum anima communican

tis,

vel

m

o

Ul[ïm !

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 489

iij Al'!f

vel anima Chrifti poft corruptas Species Eucha-

rifticas maneret phyfice prefens in anima com-

QT v

municantis, vel non maneret phyfice przfens?

h U

Neutrum poteftdici. Ergo ; maj. prob.

Si di-

lt

li

catur primum , quod anima Chrifti non maneat

Ü

l

iL

1

phyfice prefens, fequeretur, quod detur unio

phyfica in dif/ans , fed hoc non poteft dici, quia

D

1j

unio duorum in fuo formali conceptu dicit prz-

j

Yif

fentiam unitorum.

Si dicatur fecundum , quod

Axi.»u:f:m.gj(:

anima Chrifti maneat prefens , fequeretur, quod

& f

i

aut maneat etiam illius corpus prefens ; aut quod

1

Chriftus poft corrüptas fpecies fit adhuc inadz-

Á

quate prafens, & inadequate non fit prefens. Sed

utrumque repugnat communi fenfüi Ecclefis.

Y

REsPONDEO c. maj.n. min. & dico, quod

anima Chrifti poft corruptas fpeciesnon amplius

]

maneat phyfice ac localiter prefens.

Ad prob.

A W

c.maj. n. min.

Nonenimeftimpoffibile, füper-

Wt

naturaliter poffe dari unionem in diftans, ficut

t ii

fupernaliter poteft dari a&tio in diftans , prout

TT

fuppono ex Philofophia.

Sic enim etiam D.

a d

Paulus 2. Cor. 12. dubitat, utrum fola anima

m j

fuerit raptus in tertium colum , five fimul cum

D

W

corpore; quin tamen exiftimet, fe fuiffe mor.

duf

f

]

"

U

li

tuum, ita ut unio inter animam & corpus perie-

f

!

h

MM

ii

rit.

Sive in corpore, inquit, füve extra corpus , ne-

n

mlf

fcio.

Si ergo in anima Pauli rapta ad tertium

QOn

!

m

colum potuit remanere ünio ad corpus, etiam

poterit remanere in anima Chrifti unio ad ani-

inam communicantis.

15)

Driczs, faltem fequeretur,quod anima com-

municantis remaneret unita mediate cum cor-

M

u

pore Chrifti exiftente naturaliter in coelo , &

Hh 5

non

DI SPUTATIO-V.

490

non effet mediate unita cum corpore Chrifii

g

exiftente in aliis hoftiis confecratis in Afia vel

3 0nitat

America; fed hoc non poteft ldici.

Ergo. min.

giconm

A (

ü

prob.effe unitum unione mediata , ,& non effe

unitum unione mediatafunt contradictoria,

i M

jana conf

XESPONDEO. n.min. q. 2. m.

Dico enim,

TMUE

quod anima communicantis unione mediatama-

neat unita cum corpore Chrifti, ubicunqueexi-

jslippol

o st i

ftat.

Neque neceffe eft, ut replicatis corpore

D

& anima Chrifti multiplicetur illa unio Chrifti

fi, i

ad animam communicantis, velut unio commu-

i, d

[

nicantis ad animam Chrifti aquirat novum refpe-

&um ad animam & corpus Chrifti noviter repli-

gt

catum in Afia vel America.

Unio enim illa ter-

Layitri 1

minatur ad animam Chriíti precifive fpectatam,

tübn,

loe d

in quantum abftrahit ab omni differentia tempo-

rum & locorum.

tunmnio

Quod vero entia relativa, v.

g.acio, unio &c. preícindant, ut ita dicam,

à npat

!t a

formaliter, fuppono ex Philofophia & patet ex

Sq

i!ïfgm

ipfa unione hypoftatica, quzrefpicit formaliter

UM

perfonalitatem Verbi , quin formaliter refpiciat

110

naturam divinam.

It

U

ii

OsjICITUR 2.

Si communicantes aquire-

m

n

rent unionem phyficam cum anima Chrifti, Eccle-

IT

* licalmr. 1

fia non amplius effet corpus Chrifti myfticum,

fed phyficum.

Sed hoc non poteft dici. Ergo.

] S V&kïe*

! COR

min. prob.

Ubi datur caufalitas phyfica, non

datur inoralis feu myfítica.

Ergo idem dicendum

l0

de unione.

Y

um

tj

RzsProxDpEO.n.maj Myftiecum enim vo-

tf

ll

catur hoc corpus, quia licet in pluribus fideli-

Ls

bus detur ex digna communione unio phyfica

cum

)

L

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 49I

BUTI

le;

ceum anima Chrifti, illa tamen non eft fübíftan-

A

tialis in unitatem fuppofiti feu perfone, fedtan-

l

tum in communionem operationis, in quantum

, g;

anima Chrifti fe habet per modum motoris ex-

r

trinfeci.

Non autem repugnat, idem totum

fub una confideratione effe phyficum f£otum acci-

ï*m' Djïof';

o

dentale, füb alia vero confideratione in ratione

j

ij

unius füppofiti effe totum moralefeu myfticum,

prout patet in aggregato accidentium in Eucha-

L:

l

J

T C,

riftia, quod fimul eft totum phyficum acciden-

Ha

It

tale, in effe vero facramentali eft totum mo-

rale.

,.

D

l

OB]JICITUR 3.

In hac fententia non po-

i

1

l

NS

teft explicari r. Quid à communicante aquira-

turinfecunda, tertia, & ulteriori communio-

i

ne; fed hoc debet poffe explicari, alioquin ite-

1

iM

ratee communiones effent fuperflug. Ergo ; min,

Mi

prob, Non poteft ad unionem in prima commu-

nione aquifitam fuperaddi alia unio.

2. INon

( p

vtf

poteftexplicari, an hec unio per peccatum mor-

tale amifía remoto obice revivifcat,

Si enim

vt

nonrevivifcit, fequitur, quod juftificatus per

contritionem perfe&am vel abfolutionem non

If

p

haberet jus ad refufcitationem corporum.

Si

autem dicatur, quod revivifcat, id probandum

eft.

3. Sivaleretargumentum octavum, feque-

retur , quod communio etiam parvulis effet ne-

ceffaria ad obtinendam refufcitationem corpo-

D

rumin vitamimmortalem. 4.Sequeretur, com-

munionem omnibus fidelibus effe neceffariam

neceffitate medii ad obtinendam gloriofam re-

fan eni;

j

furre&ionem corporis, fed hoc non poteft di-

i 3. Sequeretur, quod omnes fideles pecca-

"TU r v

rent

DISPUTATIO;V.

g

492

a d

rent mortaliter negligendo aut procraftinando

communionem , etfi jam effent conftituti infta-

jgiioln

6. Non habetur finis aut. effe&tus

D

U

ET

tu gratiz.,

hujus unionis in altera vita.

Ergo faltem non

du D

i recu

debet admitti, quod hzec unio duret per totam

zternitatem.

jreítentet

finprotun

REzsPoNDEO n. maj aquiritur enim per

novas communiones nova extenfio unionis in

It

ordine ad novas operationes intelle&tuales &

mpe ton

volitivas magis deiformes, ita ut anima Chrifti

À df

liberius & latius operetur in potentiis animz om-

um

nibus.

Sicut dum in embrione perficiuntur or-

YTH

gana, unio animz fit extenfive major, veldum

t Crif 1

vigor anime redit in membra apople&tici, para-

trphtámats

lytici , vel alias infirmi.

zudand

AD 2.

Dico, quod hecunio non recupe-

ls (

retur, nifi per novam communionem.

Reftuf-

citantur quidem czteri fidelesintuitu communio-

i, df

nis habite in voto, non tamen habituri funtil-

ttors p

]

Jetha il

-

lml

lam gloriam accidentzem , quam obtinebunt

habentes actualem unionem.

1 tneol

tüi n

AD 3.

Dico , Deum fupplere in parvulis

defe&tum communionis ob eorumimpotentiam,

h f 14,

1

& rationejuris, quod habent ex gratia fan&ifi-

Dehles n

cante obtento in baptifmo.

INon tamen affe-

T la

quentur illam gloriam accidentalem , quz com-

ïï;'fris

fl

]

municantibus confertur ex illa unione phyfica.

L

h)

lm

Neque tamen fequitur, quod Ecclefia erret,

hr

fubtrahendo parvulis communionem ufque ad

Llnr de

Bl

ufum fufficientem rationis; quia etiam parvulis,

N

VA

qui more veteris Écclefie communicarunt, li-

n

M

cet habeant unionem phyficam cum anima Chri-

W

d R

fti, illa nullum fpeciale gaudium illis in altera

vita

"Ti

Üv

DE EFFECTU ET .NECESSITATVEZ EUCHAR.

493

vita allátura eft, quia vident, eam in vita fuif

Nl

fe fibi otiofam, necprofuiffe ad operationes dei-

r Eïïf:

formes , ad quas effentialiter ex fua natura erat

ID

ordinata. lllud tamen fequitur , praxin in Ger-

) Q j

mania receptam communicandi parvulos ftatim

allucefcente ufurationis etiam dubio adhuc

Vr ts

,non

f

effe improbandam, fed commendandam.

]

TA

j t

D

hj

AÀp 4. n. maj. obtinebunt enim refurre&tio.

nem per communionem in voto, fti

H

patam gra-

tia fanctificante ,

qu& tribuit jus remotum ad

i

gloriam. Gloriam tamen accidentalem, quzin al-

Y

tera vita confertur preditis unione

phyfica cum

AU

1

anima Chrifti,

T

AC W

non affequentur; & inordinead

hanc gloriamaccidentalem concedo, communio-

t

nem actualem effe neceffariam neceffitate medii,

Apnp s. Concedo,

peccaturum graviter ,

Ill

qui, cum afpiret ad gloriofam refürrectionem

fui corporis per communionem in voto ; ex mera ne-

Qu od

gligentia illam lon

go moraliter tempore procra-

ftinat, ficque oftendit, füuum votum reci

piende

communis non effe ferium & efficax.

y

ij

J

Apn 6. n.a. Nam prater illum effe&um,

quod habentes unionem phyficam cum anima

N

Chrifti habeant refürrectionem gloriofam fui

corporis titulo juris, ac tanquam ger fe ac conna-

turaliter debitam, quod alii beati carentes illa

bl

unione nonhabent; acceditalius effectus

»quod

(

participent de gloria Chrifti,

tanquam de re fibi

u

per participationem phyficam propria ,

cujus

qpiam

participationis fic phyfice proprie effe&

us eft

::

u^

inexplicabilis letitia, dulcedo 3

& voluptas,

gpibo

Eminentiflimus Cardinalis Cienfueg

0$ exiftimat,

quod

DISPUTATIO V.

D;M

494

n

quod

habentes ejustodi unionem phyficam cum

Chrifti vifuri fint eadem vifione beatifica,

üdi atl

anima

qua

videt intuitive Deum ipfa anima Chrifti;

j ( hat

i fspïicati i

que

tes nec eft impoffibilis nec omnino impro-

babilis.

Licet enim vifio ex fua ratione gene-

que H

g diqi

ricà fit a&io effentialiter immanens fuo fübje&o

is poffit reddi capax vifionis

jginriel

individuo ; nec lap

enatr o

per vifion

em aliena

m; quia ipfi deeft ratio ge-

dentie vitalis , non tamen videtur

a

pnerica tep

impoiïibile , ut tendentia vitalis vifiva generica

itrore d

fontena

in beato affumatur à vifione altioris ordinis, ab

eaque accipiat rationem fpecificam vifionis per

Mumana,

inrrent: h

identitatem.

Sic enim magis verum erit illud

Tlnd

Vita veftra abfcondita eft cum

16

Apoftoli ad Col. 3.

.im

Chriflo in Deo ; cum vero Chriftus apparuerit o

itave[ira,

)

jli]

i

Et illud

UT

Ü

E

tunc &? vos apparebitis cum ipfo in gloria.

T. Cor. 15. V. 24.

In Chriflo omnes vivificabuntur ,

t nj

" Cum tradiderit regnum Deo patri.

Cum

deinde finis.

ul Mu

tradiderit vegnum | Deo patri.

Cum autem fübjetta illi

ug nf

fuerint omnia , tunc & ipfe filius fubje&tus erit ei 5 ut

Ml

D

Deus omnia in omnibus, in quantum videlicet

m

!

)

[

ft

n

per vifionem feu fruition

em beatificam ipfa ef-

L: gazia' ]

j

fentia divina loco fpeciei creatze immediate uni-

n

L

u

tur menti beatorum , mediante videlicet mente

"Inhn

feu anima Chrifti.

rl ?

Dicss. Hec tota fententia eft nova. Et-

". (

go merito fufpecta.

LU

ü (VM

]

RESPONDEO.

D. eft nova quoad evolu-

T

ll Em!m

tionem Do&rine veterisinScriptura, Patribus,

« i &(

& antiquis Theologis involuts. c. quoad füb-

LT

À gun

ftantiam rei. n. ficut pallium , aut pannum phry-

tum

gii operis involutum &evolutum feu explica

non

lt

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 495

mpbïüüa(

L

hi

non differunt quoad fübftantiam , fic in myfte-

Ht s (

riis fidei articuli per coordinationem principio-

rum, & harmoniam plurium veritatum evoluti

x

;

ütiye

DTN

ac explicati non differunt quoad rem à tradito

dogmate. Eminentiffimus Cardinalis refpondet;

AUA

i

Qu i

etiam aliquid privilegii novitati indulgendum,

* ldl

ubi agitur deimmenfa gloriaPrincipis, ne, dum

damnatur novitas , culmen gloriz Principis tan-

quam reum & falfitatis convié&tum in tenebras

exteriores dejiciatur.

In ejusmodi circumftan-

tia intentanti feralem i&um foluta lingua libere

inclamandum , quod miles antea mutus hofti in-

"y

clamaverat : O bomo , cave, Crefum interficias, Ufür-

1

pat etiam illud D. Nazianeni orat. 26

JNon no-

vun vobis fontem prerupimus , quemadmodum Moyfés ;

Y

féd abfconditum & abfirufum aperuimus , ut olim

fervoi

:

Jfaac.

Item illud Tertul

liani l. de velandis vir-

gin. C. I.

Regula quidem fidei na omnino eft ; illa

immobilis & irreformabilis,

Hac lege fidei manente

cetera jam di/cipline €? conver[ationis admittunt novi-

guma

W

n

tatem correttionis, operante [uilicet &? proficiente ufque

in fimem gratia Deis cun propterea Paracletum mifevit

um

"

Dominus , ut , quoniam bumana mediocritas omnia

Jimul

d) eli»:u

capere non poterat , paulatim dirigeretur , & ad perfe.

&unf perducevetur difiiplina ab illo Vicario Dom

ini ,

Spiritu. Santto.

yni'ï iM H

Que efl Paracleti ad miniflratio nifi

bec, quod difciplina dirigitur , quod Scripture revelan.

tur, quod intelle&tus reformatur , quod ad meliova jro-

"L

Jicitur ?. Ita Eminentiffimus Cienfuegos ref5;on-

h

det fol. 662. & 663. ubi de utili vel inutiji no-

quu

vitate do&trinarum plura erudite differit,

WW

du

j

li

QU E.

.DISPUTATIO V.

Ü Emm

495

«

QUJESTIO V.

t

M

1

faadenda frequens communio, þræ-

An, €? quibus

!

fartim quotidiana?

f J!

OTANDUM I.

Hanc controverfiam cum

J d iil /

4 i

ipfa Societate Jefu exortam effe, valde mul-

tis Theologis, prefertim ex Societate Jefu, fre-

Wil

uentem communionem aperte commendanti-

Inter priores

!y

bus, aliis eam impugnantibus.

eminet P. CHnisToPHoRUS MADRIDIUS,

delih d

T

unus ex primis S. Ignatii fociis, qui edidit libel-

lum de frequenti ufü. Eucbariflie , primum INeapoli

? « bl

editum, dein recufum Dilingz anno 1557. uno

videlicet anno poft mortem S. Ignatii.

Ex eo

tempore non folum fervide difputatum eft de fre«

[

quenti communionis ufu, fed etiam communio quo-

tidiana in nonnullis Dicecefibus indifcriminatim

Hv

introdu&a eft refpe&u laicorum. 'T'andem In-

nocentius XI. anno 1679. huic controverfiz mo-

deratos limites pofuit Decreto à feedito, in quo

Dt)

declarat, etiam communionem quotidianam iis

QG feqU

permittendam & füadendam effe, quibus ea uti«

:) u fmm

lis ac profutura vifà fuerit.

Integrum tenorem

£t uj

Decreti adjungo ad finem hujus quaftionis.

A t

NoTANDUM 2.

Convenire otmnes, etiam

Ój

i

10 rb

alioquin fautores quotidianz communionis, pre-

M; M RW

"r

fertim poft Decretum Innocentii Xl. quod com-

munio quotidiana non fit concedenda indifcri-

gu

ij

minatim omnibus.

L.T

Quales tamen ad eam indul-

LO

gendam conditiones exigendz fint, non conve-

u

"

niunt.

Quidam eam quotidianam communio-

l

nem concedunt etiam iis, qui labuntur in fre-

quentia

o

DE EFFECTU ET N ECESSITATE EUCHAR. 497

quentia peccata venialia. Aliiid negant; P. M -

DRIDIUS C. 1. fuam mentem his tribus propo-

Wm.::io,;;

"H

fitionibus proponit. PRrMo, Quamvis in perfo-

nis tam religiofis quam facularibus , que non mimis oc-

D

n

cupate fuerint megotüs profanis facularibus, mentem

1one ld

it

lT

[

l

à divinis nimium avocantibus ,. laudabilis ac fru&wuofa

Ms

fit quotidiana communio , nibilominus faltem ottaco quo-

i()

que die digne accedentibus laudabiliorem , utiliorem , ac

v Ut

jfru&uoftorem ,. quam ab[tinentiam à tali frequentatiore,

hm

ljl

e[Je cenfemus.

SEcuNDO. JNon cenfemus , ab[Linen-

tes à frequenti communione aliquo propterea peccato ob-

(ü

firingi.

TrnTr0. d bor, ut ipfi dicantur. digne

"i

W

accedere, mon requiritur ea dignitas, que confiflat in

quadam perfettione «irtutum ac. donorum, & im deve-

à uv

tione; ifla enim cum fint dona. Dei, in frequentatione

idi

Q

il

bujus Sacramenti primum donantur , unde, ut obferoat

Ger[on, qui nolunt accedere. ad. boc ty[terium. fine tali-

bus donis, finiles funt frigidis , qui nolunt accedere ad

i

1

"

!

ignem , quim pvius fint calidi, mec ad Medicum , mif

prius fint fani.

Ita P. Madridius.

,;3ïge

ilti

n

NOTANDUM 3.

Eos authores, qui com-

u

1

Mi

U

mendant frequentiam communionis, non inten-

j i

dere, ut ftatim introducatur confuetudo com-

p

munionis quotidiape cum fítrepitu, & contra

Nam D. HygRoN1IMUS ad

m

morem regionis.

Lucinium fcribens ait: De Eucbariflia quotidie ac-

j:

(je u

cipienda, quod Remanorum Ecclefie &? Hifpanice ob-

(

Qu

fervare perbibentur , [cripfit quidem Hyppolitus vir di-

iM

fertiffmus , & carptim diverfi fcriptores ex variis au-

«

iboribus

edidere ; fed ego illud te breoiter admonendum

Quv

puto. "Traditiones Ecclefiaflicas , pre[ertim. que fidei

TO

Tin "Ziïf?z'ant, ita obfervandas , ut à majoribus traditee

j v

funt , nec. aliorum confuetudinem aliorum contrario Àore

li

f[ab-

D. edmort Tratt. de Euchariftia,

DDS PUL AVET O V.

p

498

füboerti. — dtque utinam po[femus Eucbariftiam absque

r iffl

condemnatione no[iri & pungente femper accipere! Eun-

Aff ii

dem in fenfüum P. MA pRIDIUS C. 4. fcribit:

4inmuno

Fatendum tamen , in introducenda in populos fideles fre-

atb i

quenti communione rationem «el maximam temporum ,

i j

Aptem 0m

locorum , & per[onarim babendam , ut fine fcandalo,

rixa, €g contentione, & cum quam maximo poteft fra-

u$ -2

!

&u, atque edificatione introducatur , atque recipiatur.

a, qus

Jllud etiam affirmamus ; in. quibusdam regionibus , ubi

omunid

confuetudo. communicandi mom viget , ufum frequentis

d qui

communionis differre fatius e[Je ,^ quam cum pufülorum

pitoqua

offenfione inducere : tanti[per tamen , dum C2 per ver-

TisH

aol

bi divini concionatores , vel piorum bominum confuetu-

dinem tam Prepofiti, quam fubditi bene de "veritate at-

triferga

que utilitate ejus frequentationis edotti eandem cum gau-

r

dio ac [pirituali confolatione vecipiant ; €g' alii aliorum

Aadi qu

exemplo ad falutiferam bujus Sacramenti [ufceptionem

j m N

ducantur &j invitentur.

Cum enim populus rudis & ad

SORQTDODICÉT

divina munera cognofcenda tardus fit , aliquorum magis

difimur

exemplo, quorum car tetigerit Dominus , commoveri ,

Wferhe o

quam Difputazionibus , rationibusque impelli (olet.

Ca-

r re

vendum etiam efL , ne ab ea frequentia abftinentes vepre-

$" Inp]

bendantur , oel irritentur ,. fed potius in [piritu lenitatis

DICO, li

edoceantur &g informentur.

Que omnia , ne fingula

tj i

per/equamur , pio && prudenti difpen[atori confideranda

fo,ïm jjg, Ql

1

€g' exequenda relinquimus.

Ita Madridius.

T d

NoTANDUM 4.

AP.r4CRorr, qui

Wf

:':iv Vg [e

fcripfit poft Decretum Innocentii XI. circa fre-

n

-;ïiw!se: fef, j

quentem communionem 1. 6. p. 1. n. 664 668.

U

669. fequentes tradi regulas.

» I. Dicendum

LT

"um

;

RUT

»cum S. Thoma, quamvis unicuique expediat

jl

»quotidiana communio, fi adfit ftatus grati,

"u

"h.'e;

r

, a&ualis devotio, & debita reverentia; tamen

;; quia

0Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

499

BWMHW

[

M Lp?m« [

» quia difficile eft, ut omnes, praefertim fiecu-

JIUS

"L

» lares, ifta quotidie habeant, hinc quotidiana

» communio abfolute loquendo non expedit o-

LT

MX(M][ l

, mnibus indifferenter, fed hoc relinquendum

, €ft judicio prudentis confeffarii.

Abfolute

Wümn

,8utem omnibus adultis convenit valde fre-

A

n

»Qquens. 2. Poffunt confeffarii devotis perfo-

P

al

,nis, quas dirigunt, determinare dies, quibus

^l

» communicent.

N

A

T

Sed petentibus fzpius aut et-

,Jlam quotidie negari non poteft communio,

L.

lr

U D

4

» pofito quod digna judicentur; neque deterre-

» i debent à quotidiana communione, ut patet

W í

äw

» ex Decreto Innocentii XI.

3. Si tales perfo-

Ü

A

N

»

» nz interrogent , quoties communicare poffint,

» negari non debet, quod habeant jus commu-

, hicandi quotidie, f! nempe judicentur digng.

»5i tamen non judicentur difpofite ad toties

A 1

[

»communicandum, quoties forte vellent, pot-

» eft diffimulari vel negari communio ; quiaPon-

i, (f

» tifex hoc totum, ut fiat frequenter vel infre-

» quenter, reliquit judicio confeffarii & Paro-

hi

Ita P.1a Croix.

His prenotatis,

L

l

Drico,

Per fe & regulariter communio fal-

n

|41

LY

tem menfirua fuadenda éft omnibus Chriftianis ;

Ottiduana iis , qui raro incidunt in peccata venia-

]

o

lia plene deliberata, aut fcandalofa, v. g. men-

jj 1

dacia, verba ícandalofa, rixofa, turpia, &c.

M

d

n

Jingulis diebus feftis eiiam continuis iis, qui rariffime

aut vix unquam incidunt in peccata venialia ple-

d

ne deliberata, aut fcandaloías quotidiana vero iis

Y

tantum , qui clarent eminentia quadam virtutum

1

ac donorum fupernaturalium.

Ita quoad fub.-

ftantiam Card. Luco Difp. 17.

i

y

li2

Dix:

DASPlTATITO-^V.

m

5co

g [

Dixrz, per fe & regulariter.

Quia non nego;

in cafü extraordinario poffe fperari utilitatem

g

communicantis adhuc fepius incidentis in pecca-

y linpo

(ttl

ta venialia plene delibérata ; aut poffe concedi

jm

TT gil

frequentiorem communionem perfonis non adeo

at tj

eminentibus in virtute.

PROBATUR I.

Innocentius XI. in Decre-

!

m lo

to vult, communionem quotidianam vel alias

gt A

ypentoin

frequentem tantum effe concedendam iis, qui-

bus ea frequentia utilis futura eft. — Atqui utili-

o

l.

tas tantum zítimari poteft ex effe&ibus in Con-

clufione enumeratis ab experientia Confeffario

ï.ïeïl

[

[

velParocho notis.

Ergo ; min. patet.

Sienim

i(d

hll

communio octiduana nullum longo tempore ha-

buit effe&um ad diminuenda peccata venialia

frequentia plene deliberata, quis alius ex fre-

i

quentiori communione effe&us fperari poterit,

771 LUAULE

]

nifi vilipenfio Sacramenti, & major indignatio

TEITU]

jl

WE

T

Dei erga tepidum ?

y M

"

PRoBATUR 2. ex tenore Decreti Innocentia-

j

']

"i, cui per hanc conclufionem omnium optime

l

AU

& decentiffime, & cum szdificatione fidelium fa-

11 u

tisfieri videtur.

'Tenorem habes ad finem hujus

ïï;"um m."m q

quaftionis.

]

/|

PRoBATUR 3. authoritate S. FRANCISCI

SaLEÉsiI, qui in fua Philothea part. 1. c.2. fic

10 Ti

J

fcribit : Quotidie Eucbariflie communionem accipere

Ia

Omni-

( cum Auguftino ) nec laudo nec reprebendo.

VU l

L

bus tamen diebus Dominicis communicandum [uadeo &

ATUI

Hoc

bortor , fi tamen mens fine ajfettu. peccandi fit.

ergo, quia poteris , facito, — Cum enim te ab omni tum

rk M

d

((

mortalis tum vvenialis peccati afJ eu alienam exifTimem ,

quam dduguflinus requirit , anüni aj etionem &j prapa-

yrl,(

Talio-

0Y

DE EFFECTU IET' NECESSITATE EUCHAR. 504:

(

Q

[PW

rationem es adepta.

Deinde c. 22. explicat, quid

intelligat per hunc affectum ad peccatum venia-

15[

T

l

le.

Longe; inquit, differunt peccatum veniale, €9

^

l

Qu Q

F IOURE[L

Z

affe&tus peccati vvenialis.

Venialia enim & levia pecca-

ia omnino vitare nunquam po[Jumus , ab ipfo vero affe-

&u cavere po[Jumus.

Dein peccatum veniale com-

!

DIl

R

parat mufez deguftanti unguentum & ftatim avo-

wgiiü m

Janti.

Atfe&um vero peccati comparat mufcze

?

:gmem i

unguento inherenti , & in eo immorienti. Idem

H d

Uif

]. 2. c. 38. loquens de puella'parvula ad ejus ma-

trem dicit: JNolo filiam tuam ad frequentem adeo com-

munionem adducas , nifi antea ,. quid. fit communio fre-

D

a

M

quens, reGbe perpendere moverit.

Zliud eft , commu-

À

l

M

u

nionew ab aliarum verum perceptione , aliud, commu-

AWU

nionem frequentem à rariori fecernere.

$7 tenella illa

U

N

i

anina [atis per[piciat , ad boc myflerium crebrius adeun-

duim magna mentis puritate, magnaque fragrantia opus

e[Je ; 1 ad eam excitatur ; fi fefe ca puritate ornare ftu-

deat ; tum vero fapius, boc efi, decimo quinto quoquo

]i

die eam ad illud admittendam afJentior.

Sin «vero com-

munionis tantum percipiende , mon autem levium pue-

vilis etatis macularnm eluendarum [iudio tenetur , con-

EH

fiteri eam o&tavo quoque die , & wuna tanttm intra men-

fem communione . uti commodius cenfeo.

Sacra-commu-

f

i

nio fummo quidem. ad perfectionem adjumento eft , fad

eam.ita à nobis adiri opovtet , ut, quidguid Deo, quem

veperire volumus, di[plicet , evellendi atque amovendi

fiudium acre ac diligens affcramus.

T

PRoBA'TTUR 4. authoritate D. Thomz, qui

P- 3- 9. 80. a? Io. C. fic fcribit: ,, Circa hujus Sa-

, Ccramenti perceptionem poffunt duo confide-

,rari; unum quidem ex parte ipfius Sacramen-

"M.

»ti, cujus virtus eft hominibus falutaris

-; &

li

2

9]

,ideo

502

pisPUTATÍO V,

m

hop TU

»,ideo utile eft quotidie ipfum fumere, ut homo

,Quotidie ejus fru&um percipiat. Unde Am-

g J

g,

, brofius dixit ( /. 4. de facram. c.6.) Si, quoties-

» cunque effunditur fanguis Chrifti, in remiffio-

d d

j i t

, nem peccatorum effunditur , debeo femper

4, quid

,,accipere; qui femper pecco, debeo femper

, habere medicinam.

Alio modo poteft confi-

a ldl

dim; ln

», derari ex parte fumentis, in quo requiritur, ut

,,cum magna devotione & reverentia ad hocSa-

mmedio mo

,, cramentum accedat.

Et ideo fi aliquis fe quo-

r cdiqi

,,tidie ad hoc paratum inveniat, laudabile eft,

qeneer, d

»,quod quotidie fumat.

Unde Auguftinus, cum

lür moroy (

» dixiffet. ( ferm. 28. de verbis Domini.)' Accipe,

Monor; bt

» quod quotidie tibi profit, fübjungit; Sic vi-

qun midri,

Sed quia

» Ve, ut quotidie merearis accipere.

sj dne.

, multoties in pluribus hominum multa impedi-

4 xDUS

n

HO0DATUM

» mentahujus devotionis occurrunt propter cor-

» poris indifpofitionem vel animz, non eft uti-

mmiyr, quo

,;le omnibus hominibus quotidie ad hoc Sacra-

1 pttrno

, mentum accedere, fed quotiescunque fe ad il-

AUs TOR

, lud homo ipvenerit preparatum.

Unde in l.

mtre Dein

, de Ecclef. Dogmatibus (C 53.) dicitur: Quo-

trln ooni

», die Euchariftie communionem accipere, nec

It

»laudo, nec vitupero."

IpEM in 4. dift. 12.

lt

d.:3.8«1499. 2. ait:

»,9i aliquis experimenta-

Wtl

,,liter*cognofceret , ex quotidiana fumptione

,;fervorem amoris augeri, & reverentiam non

1tilinlr

*ofi, t

,,1Thinui , talis deberet quotidie communicare.

,Si autem fentiret, per quotidianam frequen-

ia ij

«ïpes $ S)'r.rJ(

,tationem reverentiam minui, & fervorem non

ts

,,multum augeri, talis deberet interdum abfti-

, nere, ut cum majori reverentia & devotione

"r e

Sütitr

»poftmodum accederet.

PRo-

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 503

Hmmmü

À

1

h

PROoBATUR 5. authoritate D. BoNAVEN-

À

TURÉE.

In 4. dift. 12. p. 2. q. 2. ficfcribit: ,,Si

£

LU

Iili

Il

ii

;qusritur, utrum expediat frequentare Eucha-

m

»riftiam alicui? Dicendum, quod fi videat, fe

» l

»effe in ftatu Ecclefie primitive, laudandum

311 dfhfü ff:

VO Md

, eft, quotidie communicare. Si autem in fta-

,tu Ecclefzm finalis, utpote frigidum, & tar-

ä"öfgquirïiu

Si autem

"

» dum; laudandum eft, quod raro.

AO.

,»in medio modo; medio modo debet fe habe-

'M «fe

t

»re; & aliquando debet ceffare, ut addifcat

» H d

,revereri, aliquando accedere, ut inflamme-

if

.L"S.ïfüi

,tur amore; quia tali hofpiti debetur amor &

j

l

((

i

»honor; &fecundumillam partem, fecundum

;

T

»Quam viderit, fe melius proficere, ad illam

K W

Ym

, magis declinet."

Similia habent ALENsis,

Wi

l

u.thrh

& RicHARDUsàÀàLvcowNE relati.

TO

PRoBATUnÓ.authoritate Coxcrrri1 T nr-

WA

DENTINI, quod Seff. 13. c.8. fic habet: ,,De-

dC

.1mmum paterno affe&tu admonet S. Synodus,

u d

»hortatur, rogat, & obfíecrat per vifcera mi-

. Ui

»fericordie Dei noftri, ut omnes & finguli, qui

y ld

» Chriftiano nomine cenfentur, hec SS. myfte-

us

»fteria corporis & fanguinis ejus ea fidei con-

uid

»ftantia & firmitate, ea animi devotione, ea

» pietate & cultu credant & venerentur, ut pa-

qju;se

x;erfm:

(hn

» nem illum fuper(ubftantialem frequenter fufci-

f

I

» pere poffint, & is vere fit eis animz vitds «

jputit

» perpetua fanitas mentis.

Et Se[T. 99. c.6. dicit:

" iïeqïlf

», Optaret S. Synodus, ut in fingulie Miffis fide-

m

» les adftantes non folum fpirituali affe&tu, fed

g

?

facramentali etiam Euchariftie perceptione

u

» communicarent, quo ad eoshujus SSmi. facri-

^

», ficii fru&us uberior perveniret.

»

JNec tamen

l

l

li 4

Dïfl

a

FECTU |

504

D:ESPUTATIO*V

» lmam'll

»Íi id non femper fiat, propterea Miffas illas

» damnat."

Ita Tridentinum.

jl, W P(M

io men

i 5

Solvuntur Objectiones.

xintanum

i[,ge EW

O3jrciTUn r. In primitivaEcclefia omnes

fideles quotidie communicabant indifciminatim,

:h( ) n

quin verofimile fit, eos habuiffe rigorofas illas

AeooM

J qïl()ud !

conditiones, à nobis ad quotidianam commu-

nionem requifitas

Ergo omnes fideles, nifi fue-

Qnorum, &

rint in ftatu peccati mortalis, füunt admittendi

$ amort V

uerint qui

ad quotidianam cotnmmunionem. .nt. prob

I. IN AcT1s ÀÁPosTOLOnRUM C.2.depri-

endürhut t

rant au-

WUR A[ [

mis fidelibus Jerofolymitanis lcgitur.

tem per/everantes àn. doGtrina Zdpoflolorum , & commu-

&tVOrm pe

micatione , ég fïaäzone pams , €g orationibus.

Per

z Crilta

-

840vf

eríüs Y

fra&ionem autem panis ex ufu veteris Ecclefie

inte

444

1l

gitur Euchariftia.

Inferius autem dicitur:

r rqu jri d

Erant quotidie frangentes panem circa domos

Ul

J [[7

2. D. CvPn1aNUvSs in explicatione oratio-

?|

nis Dominice ait

Chriflus nofler panis el. — Hunc

n

f

autem panem quotidie in cibum falutis accipimus, - abflen-

AU

tià Cbrifli corpore feparemur.

Wil

t

M

3. D. AuMznRosrvus l. 4. de Sacram. C. 6.

ln

"

li

"dccipe quotidie , quod quotidie tibi profit ; fic oive , ut

W

quotidie merearis accipere

Qui mon meretur quotidie

Á

acotpere , non meretur /JO/i annum accipeve.

'J

Usm

4. D. BaAsrrrus ad Cefaream Patritiam.

HW

Communicare fingulis diebus , & [anttum Cbrifti COrDUs .

Qui

Tsm

percipere , preclarum ef? & utile

cutm ipfe dicat

MH

Ej

]

manducat meam carnem , 6j bibitmewun fanguinem, ba-

bet vitam eternam

: Qny

Quis ergo ambigat , vitam afJidue

participare ? — INos autem quater n bebdomadas fingulas

]v

h

" AW

Ti

divina

)u

DE EFFEQTU ET NECESSITATE EUCHAR. 505

*

al

divina facramenta pavticipamus , .Dominica die, feria

quarta, in Parafieve, & in Sabbato, g^ aliis diebus,

fí quando memoria Santi alicujus fuerit.

sl

s. S. HvERnoNiIMUSs in Apologia contra

Jovinianum.

Scio; Reme banc e[fe confuetudinem,

od

i t[i3

ut fideles femper corpus Chrifli accipiant 5 quod mec ve-

J

Quilibet in fuo fenfa. abundat.

;

prebendo , nec. latudo.

^ij

RESPONDEO. tr. à.n. c. & p. ibi enim, cum

T Q

fideles quotidie parati erantad ja&turam omnium

bonorum , exilia, carceres, & acerbiffimas mor-

f[m F

tes amore Chrifti perferendas, merito muniri

Át, nj

debuerant quotidie cibo fortium.

Eadem ratio

h

perdurabat Romz adhuc fzculo quarto ob per-

l

[

fecutiones Arrianorum, & Juliani Apoftate,

Q

aut fervorem perfeverantem populi.

Sed poft-

quam Chriftiapnis fuperefle tantum ccpit lu&ta-

ARA

men adverfus vitia, major puritas ac devotio

merito requiri cepit.

Dzixr, tranfeat.

Quia ex aliis Patribus con-

QUE

ftat, in pluribus locis communionem non fuiffe

At

l

quotidianam , fed tantum e&iduanam, vel alias

h

T

Id

frequentem.

Sic 1. S.TeN A TIvs M. in Epiftola ad Ephef.

I

V

n

(ti

n. 12. fcribit: ,, Date operam, ut crebrius ad

,, Euchariftiam conveniatis.

Quando enim fz-

» pefic convenitis, infringuntur vires doemonis.

