textibus Patrum Grzecorum, aut fequentium ri-

4 d

tuim Ecclefi&e Grzece.

Sic- l.5v CXRIDÓIUS]e.

JUT

rofolimitanus Catech. 3. dicit: Panis Eucbariflie

T

pofi Spiritus S. invocationem mon amplius eft panis com-

itiy

munis, [éd eft corpus Chrifli.

Et Cateches. s. De-

th',*;;

w benighuin éxoramus, ut müttat Spiritum S. fuper

le l

dona propofiá , ut panem faciat corpus. Chrifli, oinum

mUilM

"Uero

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

T

MW

mbü

vero fanguinem Cbrifli.

Omnino enim , quod attigerit

Spiritus S. id fan&tificatum & transmutatum eft.

2. DAMASCENUS l. 4. de fidec.13.. ,,Di-

llje

Xit Deus; Producat terra herbam virentem,

»'& ad hanc ufque diem accedente imbre divi-

,,no precepto impulfa & roborata fetus fuos

»» profert.

Dixit perinde Deus: Hoc efl corpus

T

, meum; & Lic efl fanguis meus, & hoc facite in

M |

,1Deam commemorationem; idque omnipo-

v

5, tentr ejus. p

a C

cepto, donec veniat, efficitur

1/n

» per invoca:ionem huic novz fegeti imbre fu-

, perveniente ; Spiritus S. nimirum obumbran-

T

. te yirtüte.

Velut enim quidquid fecit Deus,

i

, id Spiritus S. fecit opera, ita nunc quoque

d*

» Spiritus.S. operatione facta funt, quz nifi fide

my

; fola nec capi queunt, nec intelligi.

Quomo-

o mihi accidet iftud , ajebat Virgo fanéta,

.quoniam virum non cognofco? Cui Gabriel

i

, Archangelus: Spiritus S. fuperveniet in te,

ln

, & virtus altifhmi obumbrabit tibi.

'Tu quo-

» que nunc quzris, qui panis fiat corpus Chri-

V

u

,Íti? ac vinum & aqua Sanguis illius?

Ego

fUR

, Vero tibi repono; SpiritumS. füpervenire, &

UOR

, €a facere, quz fermonem conceptumque om-

if

[

; nem procul exfuperant.

3. THugoDonzTus in Dialogo. Quid ap-

!

J

j

pellas donum , quod offertur ante invocationem . Sacer-

irs]e

dotjis? OR THODOXxUS, Nutrimentum. ' ERRAN-

TIUS,

ii

Pofl fanttificationem | quomodo ea. appellas?

OnTHonpoxus. Corpus & fanguinem Chrifti. In

mif

"

hoc textu ex Liturgiis & precedentibus textibus

Cyrilli, & Damaíceni manifeftum eft, per ter-

'

minum 7rnvocationis intelligi invocationem Spiri-

tus

N 3

n

198

D.1.$ P.II T. A T-01 O^ .

| J

tus San&i.

Imo etiam S. AvuGusTINUSs ad

[

eam Grece Ecclefiz Liturgiam, ut verofimile

p

eft, refpiciens, lib. 3. de Trinit. C. 4. ait: Pa-

«l

vis non Jandtificatur , ut fit tam magnum Sacramentum,

n P |

rf[[

lj

nifi operante invifibiliter Spiritu Dei.

PRoBATURn 2. Liturgie Orientales ferme

ii

u

omnes polt verba Chrifti invocant Spiritum S.

—

ut panem efficiat corpus Chrifti, & vinum effi-

yit df

ciat fangüinem Chrifti, idque non folum in fen-

w dl

Jumodali, prout fit in Liturgia D. Bafilii, in quan-

n f

tum rogatur Spiritus S. ut faciat, corpus Chri-

wb

fti nobis fieri in remiffionem peccatorum & in

!

741

vitam eternam, fed etiam in fenfu abíoluto, ut

(um

tranfubftantietur panis.

Ergo Irvocatio illa

jf

j

Spiritus S. probabiliter pertinet ad valorem Sa-

AUA

(

cramenti in Écclefiz Greca. C. patet, quianon

2100

eft prafumendum , omnes illas L turgias unifor-

poü

miter fuiffe corruptas, aut omnes uniformiter

u (l

li (

voluiffe loaui modo verborum impropriiffimo.

l N

"Int. prob. Sic 1. Liturgia S. GnEGORII, puta

ATUX

Nazianzeni, vel ut in aliis Codicibus M. S. ha-

T Ve

betur, S. SEvERI Patriarche, ubi deventum

lia

eft ad invocationem Spiritus S. poft prolatio-

TT

nem verborum Chrifti dicitur :

"Iu Domine voce

ij

[

h

/

tua fola commuta bec que& [unt propofita ; mitte fuper

Ws

4&

nos gratiam Spiritus tui San&ti, qui [anttificet, & trans-

?54]]

ferat b&c dona propofita in corpus & [anguinem falutis

W

DLT

j

nofira.

Ei bunc quidem panem facias corpus tuum [an-

Vi

Gu quod datur in remi[fionem peccatorum &$. vitam

3l

il uC

eternam , illis qui ex illo communicant.

In hoc tex-

N

tu tamen infpicerem textum Grecum, ut cer-

Wt

b

tum redderetur, verfionem non effe vitiofam ,

wilm'f

prout vitiofam effe verfionem Liturgie S. Bafi-

Alje

lii

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

199

lt

lii füperius oftenfum eft.

Vr

;

2. In Liturgia S. C -

RILLI poft prolationem verborum Chrifti ha-

l

:

betur hec invocatio : JDeus pater omnipotens mitte

deor[um Paraclitum Spiritun tuum San&um fuper nos

Mi""

férvos tuos & fuper bec veneranda dona propofita coram

te, fuper bunc panem , €2' fuper bunc calicem , ut pu-

rificentur & transferantur.

Et bunc panem quidem

facias corpus Chriffi ; ( refbondet populus. Z4men.) &

J

L

y

bunc calicem facias quoque fanguinem pretiofum tefta-

n

r'**( l

menti vovi; (re[pondet populus. 2dmen. ) ut fint nobis

ommibus, qui ea percepturi fumus , utilia ad fidem,

Ti

charitatem , patientiam &c. ad focietatein vite eterna,

A U

& ad remi[Jionem peccatorum.

Hic textus, quam-

i

h

vis abfolute poffet exponi zn fenfu modali, prius

J

M

explicato, in fenfu tamen obvio videtur etiam

j

iMl

u

ipfe importare fenfum abfolutum , prefertim

E

Y

Qu

cum poft illa verba : faciat panem corpus Cbrifli, &g

faciat. calicem. [anguinem Cbriffi, populus tanquam

(iy

J

fenfu jam completo interponat. Amen.

3. In

[1in

LirvRGr:A ArLExANDRINA poft prolatio-

3

N

nem verborum Chrifti fit invocatio his verbis :

d

Deprecamur te Domine , ut oeniat Spiritus tuus San-

n

&us fuper mos fervos tuos, €2 fuper bec dona tua, [an-

Gificetque , &^ efficiat ea San&ta San&orum.

DrAco-

Nus. Zitendamus.

PorurLus. Zimen. SACER-

m

DOS ALTA voctk. Ét faciat panem i[lum fieri cor-

J

pus fan&um D. N. 3f. Cbrifli in remi[fionem peccato-

Ín hoc

vum 6 vitam eternam ex illo participantibus.

J

J;x

!

textu, licet habeat modum loquendi fimilem il-

m

li, qui reperitur in Liturgia D. Bafilii ; tamen

n

excitatio attentionis que fità Diacono ; & ele-

Y

'

vatio vocis in celebrante faciunt dubium pro-

Ia

»

babile, an non agatur potius de a&u principali

B-

Sacri-

pi

2080

Dip5P uU^rATro

je

Sacrificii ,, nempe de confecratione, quam de folenni

r Zrl

gnat

adoratione, qua: tunc fit à populo; Sacerdote po-

4j 00

pulo (acrum panem & calicem monftrante.

4-

As

in LirruRGIA D. Mancr poft prolationem

verborum Chrifti habetur hec invocatio : Ro-

À

gamus te Domine

ut emitas Paracletum Spiritum

!j Eü

Ti

£mitte fuper nos & fuper panes &g' calices ifdos Sþzrztum

Sanc"tpnn tuum , ut eos fan&ificet &X confecret ( zyixsn

j JW)

Xo4 céXewoco ) tanquam Deus. owmipotens.

ELATA

1

vocE. É faciat panem quidem corpus.

PorurLvus.

It p

dmen

SACERDOS ELATA VOCE. Calicem au-

il

tem fanguinem navi teffamenti D. N. *Y. Chrifli. D 1A«

COÓNUS. dafcend te. Diaconi

SACERDOS ELA-

j UW

j

n

uU

TA vocr. Ut fiant nobis in. [an&tificationem. anime

€9 corporis, in commumionem vite eterne, in remi[-

It

l

fionem. peccatorum.

Val y

'

Solvuntur Objectiones.

, i

W w

OB]JICITUR I

Contra r. Concluf. Ifta

T.

(

verba: Hoc ef? corpus meum , jam fupponunt prz-

fentiam corporis Chrifti. 24nt. prob. Quando di-

IEG(F l

co ; boc eft lapis, boc objeCkum efl bomo ; ad verifi-

d (Cw

candam propofitionem jam prefupponitu

X1-

lv

2, Siin his verbis

ftentialapidis, hominis &c

M

confifteret forma Sacramenti, vel per particu-

D

]am demonftrativam

boc, fignificaretur fubítan-

tia panis, vel prefentia corporis Chrifti ? neu-

n

W)

(

trum po:eft dici

Ergo min. prob

Si fignifi-

[

caretur fubítantia panis, propofitio effet falfa

Ó

L

quia falfum. ett

fubftantiam panis effe corpus

Chrifti.

Si autem fignificaretur corpus Chrifti,

D

jam demonftraretur corpus Chrifi, antequam

effet

tte

i

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

201

dipm

Si enim Sacerdos

(5

effet ptefens corpus Chrifli.

pronuntiata hac particula demornftrativa more-

t

retur, non poneretur prafentia corporis Chrifti,

u

REsPONDEO.

m

ÀAD I. n. a. ad prob.c, a. n, c. & p. Difpa-

W

ritas eft ;

quia aliw propofitiones enuntiantur

a[Jertive,

Econtra hec propofitio: Hoc eft. cor-

pus meum , à Sacerdote tantum enuntiatur narra.

live, feu recitative, narrando quid Chriftus fece-

PUL

, prout in fequente quaflione dicetur.

AÀpn2. n. maj. & fuppofitum, quod hzc pro-

Dh

pofitio à Sacerdote proferatur affertive

Dico

p

enim, quod proferatur narratio

& fic ifta par

TUf

ticula non demonítrat aliquid prefens ; fed de-

L

monftrat, quid demonftratum fuerit à Chrifto.

A Chrifto autem demonftrandum fuit corpus

Chrift

non pofitum per formam facramenta-

lem, fed per a&ionem extra(acramentalem fa-

&am ante pronuntiationem horum verborum

ii a

immediate poft benediétionem panis.

li

lu

Ti

ï

f

O3]ICITUR 3

$i omittantur verba prze-

cedentia

Qui pridie quam pateretur, nonpote

PU

eft fciri, utrum Sacerdos loquatur nomine fuo,

vel-nomine Chrifti

Sed hoc non poteft dici.

Ergo etiam illa verba requ.runhur ad valorem

Sacramenti.

2. Hxc fola verba

: Hoc eft corpus

1

meum, potius fignificant corpus SlLCrdOtJS quam

n

corpus Chrifti

Ergo ea fola non poffünt fuffi-

cere ad rationem formz facramentalis

m

3. Chri-

ebidx

ftus ipfe in fua confecratione addidit

Quoed pra

j COï

vobis tradetur,

Ergo, qui hec verba omittit,

non facit, quod fec1t Chriftus; & coníequen-

sC

j

ter nec valide confecrat.

RE-

NSs

L d

]u

J

Abl

202

D5 PU T-ATIEO

II.

l!

g0)

REsPoNDEO. d. maj. non poteft hoc fciri,

U

l!

nii ipfe circumftantie actionum fufficienter ex-

j

j

primant hanc intentionem Sacerdotis. c. fecus. n.

Sic etiam in Matrimonio, aut in collatione or-

u

a

dinum , aut in abfolutione facramentali Minifter

"n

Al

non neceffario exprimit verbis, quod agat in

perfona Chrifti, fed fufficit, ut id exprimatur

j

n al

ipfis factis & rebus.

vdisra

A n 2. D. a. fignificant potius corpus Sacer-

dotis, nifi circumftantiae fufficienter oftendant,

pitatt

wektt

ea verba non proferri affertive authoritate pro-

*

pria, fed minifterialiter nomine alieno. c. fe-

[

cus n.

Nam fi Sacerdos in Miffa haec verba

proferat, intentio loquentis fufficientur expri-

mitur aCtionibus & verbis precedentibus.

Si

d?

r

h

autem extra Miffam Sacerdos vellet celebrare,

ea intentio deberet exprimi aliis fignis.

t

AD 3. D. Chriftus hocaddidit ad fignifican-

du v

Vs

dum effe&um facramentalem in affiftentibus Sa-

crificio, vel digne communicantibus. c. ad figni-

itinfi

Ad

ficandam prefentiam corporis Chrifti. n

YT

formam Sacramenti tantum pertinent ea verba,

que oftendunt, à Chrifto pofitam effe realem

Si enim hzc ver-

prefentiam corporis Chrifti.

!

ba nomine Chrifti proferuntur, fü, quod ipfe fe-

h

cit , fic promittente Chrifto, faltem quoad fub-

il

ftantiam a&tus, prout colligitur ex communi

j U]VC l

zftimatione Do&ctorum.

à ",

OBJICITUR 3.

Nifi addatur particuia cau-

M

falis, enim, non retinetur fenfus relativus ad

fs

hUM

precedentia acta, di&ta, & facta Chrifti.

Ergo

[/

per eam omiffionem mutatur effentialiter forma

Sacramenti.

ll

E

RE

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.. 203

Itj

(

ResPoNDETUn. D. non retinetur fenfus

Uita

relativus, ita tamen ut'ille fenfus relativusnon

VU

mutet fignificatum principale, pertinens ad füb-

!

Uf

ftantiam hujus Sacramenti, nempe realem prz-

Iul

fentiam corporis Chriíli. c. ita ut mutet hoc fi-

l

gnificatum principale. n. In Sacramento Eucha-

riftie juxta communem aftimationem Do&o-

rum ad fubftantiam Sacramenti folum pertinet

hi

"

realis prafentia corporis Chrifti, non autem pro-

frtr

prietates relative corporis Chrifti.

Ea autem

Itn

przfentia corporis Chrifti a Chrifto pofita fuffi-

t

cienter exprimitür per illa verba : oc e[t corpus

tl

meum s bic eft calix [anguinis mei.

ii

Dicxs. Siin fyllogifmo omitteretur par-

n Sl

ticula illativa; Ergo, tolleretur tota ratio fyl-

UP

J

logifmi.

Ergo etiam in forma facramentali, fi

n

tollatur particula connexionalis ac caufalis, enitm,

i

lMM

tollitur ratio formz.

RzsPONDEO.c.a.n. c. &p. Difparitaseft,

EUA

quia in fyllogifmo principale objeétum attentio-

nis & probationis ac demonftrationis eft conne-

10

xio terminorum tanquam principale motivum af-

fenfionis conclufionalis.

f

Econtra principale fi-

(

i

gnificatum & obje&tum in Sacramento Euchari-

Ü

ftiz eft prefentia corporis Chrifti abfolute con-

J

j

fiderata, non proprietates relativz corporis vel

pru

fanguinis Chrifti, quz fignificantur per particu-

lam, enim.

a d

Diczs 2.

Licet proprietates relative cor-

n

n

$

poris Chrifti & fanguinis Chrifti ad paffionem Do-

minicam, ejusque oblationem non pertineant

h

tf

ad fubftantiam Euchariftie, pertinent tamen ad

fubftantiam Sacrificii, utpote effentialiter reme-

f

InOras

204

DI S BSUSBCATECIHO

l.

j f

m

j

Í

morativi paffionis Dominice, & oblationis cru-

ente in cruce, quod non fit per fola figna fa-

Mi

cramentalia.

Ergo fine illa particula relativa

non fitSacrificium

REsPONDEO. d.a. pertinent ad fübftantiam

facrificii

nifi rememoratio paffiouis Dominice

N

f

n i

& oblationis eruente in cruce habeatur per ver-

ba precedentia. c. fecus. n

Concedo proin,

T

quod ad valorem facrificii, ac confequenter ad

l

[i

valorem confecrationis facrificative requiratur

rememoratio paflionis Dominicz

Sicut enim

]

Chriftus ad valorem Sacramentorum per modum

u

"

conditionis requifivit intentionem Miniftri fa-

ciendi, quod facit Ecclefía; ita etiam Chriftus

ad valorem confecrationis, prafertim facrifica-

tiva, per modum conditionis exegiffe videtur

H

rememorationem explicatam paífionis Domini-

1 R

C

Id enim illa Chriíti verba indicare viden-

us

tur

.Hoc facite in meam commeimorationem

BI

iUR l

Cor. 11. v.25. Hoc facite, quotiescunque. biberitis ,

[ T.

n meam commemoratinem.

Quamvis enim hzc

1 411

verba folum explicari poffent de precepto, vide-

t

tur tamen, quod juxta Apoftolum potius fonent

conditionem.

Sic enim praefatis Chrifti verbis

Quotiescunque

Corinthios alloquens fubjungit.

enim manducabitis panem bunc, &g' calicem bzbem, Tor-

tem. Domini annuntiabitis donec veniat; quod forte

t

UT

falleret fepiffime, nifi faltem in celebrante per

1

W

"

modum conditionis exigeretur rememoratio paf-

" Wänth

fionis Dominice , eaque exprimeretur vel ante-

cedenter ad confecrationem, vel per particu-

*MNO

lam relativam enim concomitanter in confecra-

lt

tione, ita tamen ut ipfa particula relativa de-

tl

ter mi-

DE MATERIA ET FORMA &c

UJ. SACR

205

Ulc(»

terminate fumpta non poflit afferi neceffaria ad

| t [

valorem

i i

O3JICITUR 4

Contra ?. Concluf.. Ev GE

Nius IV

in Inftractjione ad Armenos dicit :

Forma bejus Sacramenti [unt verba. Salstoris quibus

boc Sacramentum conficit.

Sed ea verbaapud Matt.

26. funt ifta:

Hc eft calix. fanguinis "mei ,

novi ép

eterni teflamenti, qui pro wmultis effundetur in remzäza-

7501 peaatw um.

Ergoin omnibus his verbis con-

TUl

fiftit forma fecundz confecrationis.

2.inc. cum

UE GDf

Martbe dicitur : Si /]uæ verba funt in Canone Miffe,

J

que ab ]"mngeh/izs di&ta non fuerunt ,

credere debe-

mus, quod à Cbriflo Zipofloli, ab p ()/Zmzs fucce[[ores

u

accepevint

3. Verba illas novi & eternite[tamenti,

tl

in Miffali Romano exprimuniur eodem chara-

Vi

G&ere

quo przcedentia proferuntur, & eodem

Qu

ritu, fcilicet tenendo calicem in manibus , ne-

que prius calix deponi permittitur, antequam

omnia illa verba fuerint abfoluta.

Ergo omnia

illa verba zqualiter pertinent ad effentiam for-

ma

4. Illa verba; novi teflament? , interponun-

tur ab ipfó Chrifto in ipfis verbis effentialibus

Wi

foinze

Sic enim dicitur:

Hlc efl calix novum te-

"

i W

Jlamentum in. meo. [anguine , qui pro volis fundetur.

Ergo etiam ipfa pertinent ad effepntiam forma.

t

5. llla verba ; novi &7 eterni teflamenti

fünt quz-

(UC

dam determinatio predicati in confecratione ad

EI

fenfum determinatum

Ergo ficut predicatum

1"0 pdu

eft pars effentialis forme

ita etiam determina-

at

tivum predicati erit pars effentialis formsg,

W

pä

6. Si hzc verba , novi (9 eterni te[lamenti non per-

'0!11 r

tinerent ad effentiam forme , non effet ratio,

J*

cur Ecclefia hec verba adderet in fecunda con-

I

M

/,

fecra

*

D)

206

IXIIS pE E A DEIEQ

T.

ii

fecratione , & tamen confimilia verba : Quod

E

pro vobis tradetur , in prima confecratione omit-

m

teret.

Ergo cenfendum, quod ab Ecclefia ha-

nf

,Nt,:e

dl

'

beantur pro effentialibus.

jl

RESPONDEO.

rD&f

quní

A n 1. d. Forma hujus Sacramenti funt ver-

5, lb

ba Salvatoris, quibus hoc Sacramentum conficit

nunc in Sacrificio Miffe. c. quibus illa cónfecit

W

ye df

tunc in ultima cona. n. a. & fuppofitum, quod

Chriftus in ultima coena hoc Sacramentum con-

jnfüst

fecerit verbis.

Id enim quod per actionem fuze

qI

omnipotentie confecerat, à fe confectum effe

verbis declaravit , prout fuperius dictum eft.

REÉsPONDEO ?. c. maj. n. min.

Nam, fi fup-

)

ponatur cum uno & altero SS. Patrum , ipía ver-

ba Chrifti fuiffe operatoria, dico ; à Chrifto hoc

l

Sacramentum confettum fuiffe folis illis verbis:

Ü

-.'xäg

Hoc efl corpus meum 5 bic eft calix fangwinis mei ; quia

£m

jam ad verificationem horum verborum re-

r

EAC

quiritur realis prafentia corporis & fanguinis

Chrifti.

oj

A D 2. d. credere debemus, ea verba ab Apo-

lp

ftolis accepta fuiffe per modum precepti. c. per

(

ic:'

modum effentialis requifiti ac conftitutivi for-

mea. n.

AD 3. c.a. n. c. ratio enim zqualis charatte-

PU[]V

ris eft, ut intelligatur equalitas rigorofi prece-

ä

U

pti; vel ut inteliigatur indifferentia Ecclefize

TT

quoad has fententias; ne videatur pofitive ac-

*X ln

cedere uni fententiaz.

N

AD 4. inverto argumentum.

Apud M a4-

THIZUM & MancuM hec verba non interpo-

u

Ergo non pertinent

nuntur fed poftponuntur.

r

N

ad

DE MATERIA ET FORMA &c. HlJ. SACR.

207

H

ad effentiam forma.

RrsPoNDEO o.n.a. Ex

teftimonio enim D. MaTT H Z1, qui ultime Coe-

:

ln

nz interfuit, & ex teftimonio D. Marci, cujus

Evangelium D. Petrus approbavit, conftat, ea

verba fuiffe pottpofita.

D. LucAs autem, qui

tantum fequitur fenfum, non ordinem verbo-

rum, fibi narratorum, ea verba folum interpo-

nit per modum propofitionis incidentis ,. cui per-

inde eft, five interponatur, five poftponatur.

m

ll

(

Senfus enim eft: Hic eft calix, qui conftituit

zij

elfa

novum teftamentum in meo fanguine. v20 76

il Vi

7ro7l;7'gmr, i;,zouv:; diaÓraus iv TO (AUATI E , TO vmie

ld

r

Ujv £45,0VOJASVOV.

Ex quo manifeftum, quod

W

hoc participium, pro vobis effufus, referatur ad

AT

h

calicem cum fuo contento, adeoque jam fup-

W

ponat ibi fanguinem.

À D 5. d. funt determinativum pradicati ad

rationem confignificati accidentalis Sacramento

ii

Euchariftiz c. ad rationem fignificati effentialis

a

Sacramento n. Accidit fubftantiz Eucbariftiz,

feu prefentiz reali corporis & fanguinis Chrifti,

v

quod pro falute hominum hic effufus, illud tra-

CM

ditum fit.

Itaque, dum illa verba predicato

tUR

aliquod ejusmodi confignificatum adjiciunt, tan-

M

tum aliquid accidentale Sacramento fignificant,

If

ac eo ipfo non pertinent ad effentiam forma.

rrF

v

('?.

An 6.n.a. Ratio enim hec adjiciendi in

(

lt

fecunda confecratione, priora autem verba o-

u

mittendi in prima confecratione effe pote-

rat, ut in prima confecratione agnofceretur

li

u

mens Ecclefie propenfior circa effentialia Sacra-

re*ü

mento Euchariftie; in fecunda autem agnofce-

(l

rentur requifita necefTaria ad valorem Sacrificii,

nempe

208

DES p HATVA- T. O

il

n

? w

]

neipe rememoratio explicita Inftitutionis, Paf-

m

fionis, & oblationis Dominicz.

OBJICITUR 5.

D. Tuowas. ett manife-

fte contrarius.

Ergo. ant. prob. p. 3« q: 78. a. 3.

c. (ic fcribit: Dicendum , quod circa banc formam eft

MT f?f&

duplex opinio.

Quidam enim dixerunt, quod de fubflan-

sool

at

tia forme bujus efl boc folum, quod dicitur : . Hic eft

calix fangeinis mei, mon autem ea, qua fequuntur.

iif

Sed boc idetur inconveniens ; quia ea qu& f[equuntur,

a

ii

funt quedam deteriinationes pradicati, id eft, [angui-

nis Chrifli, unde. pertinent ad integritatem ejusdem lo-

bi

cutionis.

Et propter boc alii melius dicunt 5 omnia fe-

w m

queniia funt de fubfLantia forme ufque ad boc, quod po-

:rjämüþn

flea fequitur 5 Hoc quotiescunque feceritis ; quod perti-

!l

Unde non efl de fub[iantia

At

jl

net ad ufum Sacramenti.

forma.

Dicendum eft ergo , quod omnia preditta funt

l

IN

2. Sacramentum Euchariftiz

de fubflantia forme.

guly

non poteft valide confecrari, quin e& confecra-

1 Gl

j

d

tio fimul habeat rationem facrificii.

Sed ad ra-

siii i

tionem Sácrificii requiruntur omnia illa verba.

od

Érgo. maj. patet ex communi fenfu Do&torum,

ho

L

afferentium, rationem adequatam facrificii ha-

bl

1

beri per confecrationem utriusque fpeciei. min.

q

prob. partim ex conceflis, partim ex inftitutio»

né Chrifti, fuperius jam indicata.

jl

REsPONDEO. n. a. ad prob. d. requiruntuf

l

omnia illa verba ad formam confecrationis fpe-

il

n

&ate in ratione Sacrificii. c

in ratione facra.

nl

N

menti.n. Dico enim; facrificium nonfore come

r

eh

pletum per folam pofitionem corporis & fanguis

nis Chrifti fub fpecie panis & vini, fed etiam

Atv

neceffariam effe explicitam memoriam paffionis,

Lr

)

rifti in

c)ublationis, & pactionis teftamentarie Ch

WuOd y

M

cruce,

/A]Wr

DE MATERIA ET FORMA 8tc. HUJ. SACR.. 209

l

y

cruce. Et hunc fenfum attigiffe videtur eo ipfo

in textu, dum explicaturus priora verba ifta

n

fubjuneit: JDicendum, quod omnia preditta verba

T

fünt de. fubflantia forma.

Sed per. prima verba, cum

dicitur : Hic efl calix fanguinis mei, fignificatur. ipfa

l

conver[io ini in [anguinem , eo modo. quo diwum eft in

Per verba autem fequentia

forma con[ecrationis panis.

affignatur irtus fanguinis effufi in pa[ftone , que ope-

j

u

vatur in boc facramento ( videlicet in ratione facri-

i

k

ficii confiderato).

Z

ii

"n

24:D!2.-n.2.

Si enim Sacerdos moreretur

iM

h

poft primam confecrationem , vel in fecunda

confecratione ftatim poft illa verba: Zic eff ca-

lix fanguinis mei , daretur ratio Sacramenti, &

non daretur ratio facrificii.

Quod fi quis pror-

fus tueri velit, fufpendi transfubftantiationem

usque ad pronuntiationem totius formze, nihilo-

t

minus dicendum erit, fubfequentia verba non

d

requiri ad effentiain forme , puta per modum par-

tis conftitutivae, fed ea tantüm requiri ad valo-

Ua'rï:':';;

[l

vem, hoc eft, ad (übftantie pofitionem per mo-

dum conditionis feu vequifiti fofpenfivi operationis,

quam habet effentia formz in effe prattico, ita

I

ut a&u non moveat Deum ad phyfice ponendam

tranfubftantiationem vini ante pófitionem hujus

j

requifiti.

In hac fententia.fequitur, quod ca-

ls

lix non fit cultu adorationis honorandus ante

eïfa

(

integram pronuntiationem forme , & fi Sacer-

'etyt

dos moreretur ftatim poít pronuntiationem

g

priorum verborum , vinum tanquam nondum

j u

confecratum effet de novo confecrabile, & fi

gzüïüï

non adeffet Sacerdos pro füpplendo facrificio,

, quovis laico inftar alterius

Quj

quod poffet bibi à

"

D. Amort. Tra£t. de Eucbariftia.

O

vini.

put

210

D kS P'UEDbOA T IO.-B

(

vini.' Sed mihi prior fententia videtür ample-

&enda.

ü

W

:

41

J

OQU/ESTIO IIL

gv

gvï

Quenam fint alie partes bujus Sacramenti ?

^l

jiln

OTANDUM I.

Sacramentum -Euchariftiz

jl «

confiderari potTe in fieri, & in fatto e[fe. . Sic-

Dia

gl

utergo alia aflignantur principia corporis na-

turalis in fieri , & alia in faüo e[fe; ita etiam à

NU

DoGoribus variis affignariifolent alie partes Sa-

drnu,

cramenti Euchariftiz in fieri, & alie in fatto effe.

/]-

iNos ad prefcindendam omnem equivocationem

gl

quaftionem inftituimus deSacramento Euchari-

hn

ftiz, in fatto e[fe confiderato, quia fub hac con-

g

fideratione potiflfimum recurrit fermo de Eucha-

viem

riftia in Scriptoribus Ecclefis.

DI

NOTANDUM 2.

In hac re varias effe Do-

&orum fententias.

D MF

Nam. 1. Corpus & fangui-

Pn

&

nem Chrifti effe partem hujus Sacramenti, do-

Id ve-

»

Qig

cent D. THoMaAs hic, SUAREz & alii.

"

ro negant JMarfiius, Sotus, & alii, afferentes,

Ch

hoc Sacramentum confiftere in folis fpeciebus

i

L

Eucharifticis.

2. Verba confecrationis effe par-

tem hujus Sacramenti negant V ASQUEZ, BEL-

LARMINUS, Conink, Palavicinus & plures alii

contra D. Thomam , Suarez, Valentiam, Tan-

nerum, & plures alios.

3. Panem effe partem

Euchariftiz negat Suarez & alii communiter, id

W

affirmantibus HAvNoLDo & pluribus aliis.

4.

A&ionem converfivam panis & vini in corpus

l

w

i

M

& fanguinem Chrifti effe partem Sacramenti con-

tendit LuGQ cum aliis.

$uarez cum aliis id

MB

x&

negat.

DE MATERIA ET FORMA &c. HIIJ. SACR.

211

I

!

negat.

5. Quod fumptio fit pars Sacramenti Eu-

chariftiz afferit AgEoLUs; & quod fit pars fal-

tem integralis, etiam admittere videtur Dica-

ftillo Difp. r. n.36. Hxretici autem Lutherani,

cum negent realem przfentiam Chrifti, nifi in

a&tuali fumptione, eoipfo etiam pro parte Sacra-

menti admittunt ipfam fümptionem.

L]

[1]

;2

Dico r. Corpus & fanguis Chrifti funt pars

f

intrinfece conftitutiva Sacramenti Euchariftiz.

[:

!

u

PROBATUR I.

Authoritate Patrum, qui

^

if[8)

It

afferunt, hoc facramentum effe vere carpem fi-

'!l?üäf/"z

lii Dei.

Textus varii poffunt videri Difp. 1.

dütem

queft. 3.

N]

PROBATUR 2.

Sacramentum hoc eft cibus

n

anime, & adoratur.

Sole autem fpecies Eu-

V

chariftis non adorantur.

j

Dico 2.

Etiam fpecies panis & vini funt

j Ü

D

pars intrinfece conftitutiva hujus Sacramenti.

ts

P20osATUR . Authoritate INNOCEN TIX

V d

III. qui in c. cun Martbe , docet, in Sacramen-

j

to Euchariftie tria effe diftinguenda. z. formam

vifibilen, hoc eft, fpeciem panis & .vini. 2. ve-

[

vitatem corporis , videlicet corporis & fanguinis

ii

hrifti. 3. virtutem fpiritualem, hoc.eft, gratiam

1f I

211

fan&iüc

&i

tem.

lüter hec tria PRIMUM. Voca-

jrs d

tur Sacramentum tantum ; quia tantum fignificat,

j 1t

& non fignificatur ab alio. SEcUNDUM voca-

u

tur Secramentum & res Sacramenti, quia fimul fi-

ni;gr 1

gnificat, nempe Sacrificium Chrifti in cruce, &

A

fimul fignificatur, nempe a fpeciebus Euchari-

n.ar

flicis.

'TERTIUM Vocatur res Sacramenti , quia

g

tantum fignificatur, & non fignificat.

2

RO*

"T

1 D;HATI

219

D'USTP(UTATTO- E

PROBATUR 9.

f

Hoc Sacramenturn dicitur

a

frangi, comedi, bibi &c.

Ergo in hoc Sacra-

mento debet reperiri aliquod formale conftitu-

)

tivum, ratione cujus dicitur frangi , videri, gu-

i

!

ftari, &c. haud dubie per modum partis confti-

j

tutive. Sienim frangitur veftis, quz eft prz-

jiip

cife aliquid accidentale, vel quando frangitur

i þïHCI

pes, licet fit etiam pars integralis hominis, non

Y

tamen dicitur frangi homo. ant. prob. v. g. ex

Diu

Hymno Ecclefiz ; fratto demum Sacramento

usl

PROBATUR 3.

In aliis facramentis fignum

j

fenfibile invifibilis gratie eft pars Sacramenti.

j r

Ergo etiam in Euchariftia fpecies fenfibiles funt

j UM

aliqua pars hujus Sacramenti. C. prob. Tridenti-

jl

iV

ne

j

num Seff. 13. cap. 3. dicit : . Commune boc efl Eu-

Qu

JU

chariflie cum ceteris Sacramentis, Symbolum e[Je vei

f

)!

facre & invifibilis gratie formam vifibilem.

AU

D1co.3.

Etiam verba confecrationis funt

d

iV

pars intrinfece conftitutiva facràmenti Eucha-

1

Di)

riftie.

z

QU

PROBATUR. Verbaconfecrationis coxnüi-

!

M

tuurit formam hujus Sacramenti. .Ergo eoipío

hn

funt pars conftitutiva hujus Sacramenti. nt,

N

d

Jri

"]

patet ex di&tis queft. o.

C. prob. cujuslibet rei

L

forma eft conftitutivum illius rei.

Ergo.

PROBATUR .

J

Illud quod Euchariftiam

Atl

DW

formaliter conftituit in ratione figni fenfibilis,

illud eft pars conftitutiva hüjusSacramenti; fed

Dl

verba confecrationis id praftant.

Ergo. tin.

A Sa

prob. Sole fpeeies Euchariftice non fignifi-

M

1

cant przfentiam corporis Chtifti, fed potius

[

L

pyæfenziam panis & vini,

OO

[inre

Dico

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ,..SACR.

21$

lj

;

Dico4 Etiam voluntas Chrifti inftituen-

W

tis hoc Sacramentum eft pars conftitutiva hujus

u

Sacramenti.

PROBATUR.

Omnia figna fignificativa ex

beneplacito pro fua parte involvunt voluntatem

inftituentis.

Ergo etiam figna facramentalia

pro fui parte involvunt Chri(ti inftituentis hzc

figna pra&ica.

ZInt. patet. ex probatis in Tra&t.

)

de Sacramentis in genere Difp. IV.

]

Drxco.s:

Subítantia panis & vini non eft

r

|pars conftitutiva Sacramenti Euchariftiz.

mm'

PROBATUR.

T'otum ex quo aliquid fit per

illius corruptionem, non eft pars conftitutiva

ilius, quod fit. Ergo etiam fubftantia panis &

J

vini non eft pars Sacramenti Euchariftiz. C. pa-

u

iet, quia etiam fubftantia panis & vini eft tan.

tum terminus extrinfecus, à quo, per cujus de-

ftru&ionem tenditur ad pofitionem corporis

Chrifti.

Drico 6. Nec ipfa tranfubftantiatio feu

a&io converfiva panis in corpus Chrifti eft pars

Jisti

hujus Sacramenti.

PROBATUR.

A&io effe&iva cujuslibet rei

m

WI

j

non eft pars illius effectus, qui producitur. Er-

go etiam a&tio converfiva panis & vini in cor-

57/1

pus & fanguinem Chrifti non eft pars Sacramen-

! Atlam

ti Euchariftie in facto effe.

i

BDicó.7.

Neque Deus tanquam caufa ef-

ti;

fe&iva, neque Minifter, aut illiusintentio funt

0. mig

pars hujus Sacramenti.

l

PROBATUR.

Illud eft pars alicujus totius,

üæi

Y

quo folo formaliter non pofito non ponitur

formaliter totum , pofitis licet reliquis omnibus.

3

Sed

j

DiSPuTÉATLIOÓO'n

u

214

;ïum?

Sed neutrum horum eft id, quo fólo formaliter

gf

non pofito non ponitur formaliter totum. Er-

U

go. maj. patet ex regula partis. min. prob. In

PU

conceptu formali Eucharifti:s confiderate in fa-

Pt

&o effe nec importatur Deus ut caufa effectiva,

(

N

nec Minifter, nec ejus intentio.

Ergo.

Dico 8.

Nec ipfa fumptio eft pars Sacra-

2

menti Euchariftiz.

PROBXATUR I.

Àp

Ponitur formaliter fignum

eru

ii

fenfibile in a&tu primo collativum gratie Eucha-

Vi

riftice, quin in hoc conceptu formaliter impor-

tetur fumptio.

Ergo.

PROBATUR 2.

) Wj

Sumptio cibi, v.g. panis;

non eft pars ipfius panis.

Ergo etiam fumptio

D

IU

Euchariitie non eft pars Sacramenti Euchari-

i

ï

ftie, quod eft cibus fpiritualis anifnæ.

1l

A

Á

Solvuntur Objectiones.

i

OB3]JICITUR I-

Contra Concluf. Sole fpe-

)

cies Euchariftice funt fignum fenfibile ex intti-

at

tutione divina fignificans internam refectionem

anims.

Ergo in iis folis confiftit Sacramen-

"

tum Eucharittiz.

2. In c. cum Martbe , be fpe-

1

cies dicuntur Sacramentum tantum.

3. In c. Ego

Berengarius 42. de Confecr. Dift. ». in abjuratio-

nefuz herefis Berengarius dicit: Confiteor , pa-

nem &j vinum , que in altari ponuntur , poft. confecra-

n

l;

tionem non folum Sacramentum , fed etiam verum cor-

j

pus & fanguinem Chrifli e[fe.

Ergo Sacramentum

& corpus Chrifti inter fe diftinguuntur.

4. Pa-

l

"

tres fzpe afferunt, corpus Chrifti contineri in

ndr

hocSacramento. Ergo folz fpecies funt Sacra-

i

i

ii

mentum ;

DE MATERIA ET FORMA &c. H[If. SACR. 9IS

l

Ti

mentumi ; alioquinidem contineretur in feipfo, fi

It ]

etiam corpus & fanguis forent Sacramentum.

tl l

RzsPONDEOo. d. a. fole fpecies füunt fignum

*ih

refe&ionis internz fpeculativum c. practicum n.

if

Nam licet fpecies facramentales /?folis fignificent

refectionem animze; non tamen /e folis eam cau-

A l^

fant, fed caufant illam per fuum contentum,

nempe per corpus & fanguinem Chrifti.

,

À D 2. d. dicuntur Sacramentum tantum, con-

fideratum in ratione figni, c. confideratum in

tj

ratione caufe. n. Ibi Sacramenti terminus tantum

fumitur pro /igno myflico, abftrahendo , an fimul

fs

f& folo , & per feipfum caufet gratiam.

)

D 3. C. a. d. c.. Ergo facramentum inadz-

Atl

quate füumptum fub ratione figni fpeculativi, &

corpus Chrifti inter fe diftinguuntur. c. C. fum-

ptum etiam fub ratione figni pra&tici per feipfum

caufativi gratig. n.

Non enim fpecies Euchari-

ftice fe folis caufant gratiam, fed eam caufant

Wit

per corpus & fanguinem Chrifti tanquam imme-

a

n

diatam caufam faltem moralem, que ratione fui

T

movet Deum ad phyfice efficiendam in anima

(

gratiam.

hh

A D 4. d. Patres dicunt, corpus Chrifti con-

'l n

h

tineri in Sacramento , ínadequate fumpto fub

Yrcio

ratione figni fpeculativi. c. adequate fümpto et-

iam fub ratione figni pra&tici. n. Sic enim ctiam

r ii

Onjöu

[/

pe&us, & caput continentur in corpore huma.

no, licet fint pars precipua conftitutiva corpo-

TE

f

rishumani. lItaque etiam corpus Chriíti conti-

netur in Sacramento adequate fumpto tanquam

"

parsin toto, & in Sacramento inadequate fum-

j

l

tV

W

pto nempe in fpeciebus , continetur tanquam

4

con-

,

yH

216

D'ES.PAPI-A^CT PO

It

p

