ptio fumitur à communiter contingentibus , fola

g

Cer-

$80 DISPUT.IV. DE ACCIDENTIB. EUCHARIST.

p

certitudo ab iis, que femper accidunt.

Memi-

l"*i**

niffe oportet , argumentum noftrum Theologi-

cum non ja&are certitudinem, fed urgere pre-

fumptionem.

Àl

Ap OBJECTIONEM 4. Obfervo , longe

connaturalius omnia fieri juxta fenfüm obje&io-

gt

nis, quam refponfionis.

Connaturalius ea fie-

hi

ri dicimus , quorum habemus plura exempla in

natura, aut cui conformior eft modus operandi

communiter à Deo adhiberi folitus ; cum ergo

facilius talia credantur , que frequentius aut

propenfius fiunt , vincunt plerumque in fedatis

s

mentibus ille opiniones, qu&e connaturalius

Idem factum eft in pra-

ATRR

obje&ta reprefentant.

fenti.

Ea etiam de caufa fa&tum crediderim,

p M

cur in capitulo Generali Fratrum Minimorum

l

Tetis D

prohibitum fuerit omnibus Ordinis Profeffori-

3 t

bus, docereSyftema Maignani de Accidentibus,

gupdat v

ut teftatur D. Dupont in libro, cui titulus :

fit; Qu

Eloges des Philofophes, & ex eo acta Trevol-

iif

tien(ia 1727. menfe Junio.

ln

Pro Coronide addo tria Syftemata, nempe

bvTT

Cartefii, P. Fabri, & Maignani, quorum pri-

te i

mum fatis explicari nequit, niíidicatur, fuper-

: tj

ficiem corporis, quz prius erat identificata cum

j

fubftantia, per a&ionem creativam polfe fepa-

] QW Chj»(

rari ac feparatim confervari.

P.Fabri videtur,

h, m

illud retinuiffe in S. Hoftia loco accidentium ,

:w: Heg&[ïe;

quod in pane & quavis alia fubítantia vendiderat

vll

pro forma a&tiva rei.

R

Xoï

yi

AP-

1

Ug

EUtH,W

$ )o0(4

381

i, y

Ms

X Neoe OOX 3e dX ROX GK E ROU ORE OK

t

eoï&

X o GR KE ok o k o x X k o o o o 0X 0 0R o OX o UÀK OCOK o

3 mg

x

APPENDIiX

MWJW

ln Qj

Proponuntur Syflemata Cartefii, HHonorati fa-

ldiye t

m' Is

bri, Maignani circa accidentia

FEucbariffea.

Q

l

il

W QU

s.

M

TTR

Syfema CAR TESII

i

Lt

AR'TESIUS in fuis Opufculis Philofo-

phieis Refponf. 4. ad objett. 4. fequentibus

t Mtim

C

i hi

verbis mentem füam explicat. ,, Supe-

,reft, inquit, Sacramentum Euchariftie , cum

ld

, &t

, quo judicat vir Clar. meas opiniones non con-

, venire ; quia, inquit, fide credimus , ablata

9 h T

,ab Euchariftico pane fubftantia fola illic rema-

, nereaccidentia; putat autem me nulla acci-

lentt, t

, dentia realia admittere , fed tantum modos,

|, quuiz

,,qui abfque fübftantia, cui infunt, non pof-

dictt, o

,,funt intelligi, nec proin etiam abfque illa exi-

identi&czle:.

p ftere;

j pl

, Quam obje&ionem facile poffem eludere,

? i

, dicendo , me nunquam ha&tenus accidentia

4

M

l

u

,,realia negaffe; nam quamvis ipfis in Dioptri-

"m

, ca & Meteoris non ufus fimad ea, de quibus

, agebam , explicanda; dixitamen expreflis ver-

In

, bisin Meteoris p. 164. meilla non negare.

, his vero meditationibus fuppofui quidem, ip-

; fa à me nodum cognofci; fednon idcirco nul.

»là

A'BPEW/ODEX.

þ u x

382

gj

, la effe: modusenim fcribendi analyticus quem

»fecutus fum, id patitur , ut quedam interdum

W) aquæ.1

-gurom m

füpponantur, qu& nondum fint fatis explora-

amiqu'

,»ta, ut patet in prima meditatione , in qua

g N

,,multa affumpferam, qua dein in fequentibus

g g

,Tefutavi, nec fane hic quidquam de natura

, accidentium volui ftabilire, fed ea tantum,

,

ais abUl

,que de ipfis tanquam prima fronte apparue-

,,TUnt, propofui.

Ac denique ex eo, quod

um o

yticiedat

, dixerim, modos abfque aliqua fübftantia, cui

JJ'l

Tl

,,infunt, non polfe intelligi, non debet infer-

)Ii

y

MIMUHV

,

jc n

,1i, me negaffe illos abfque ipfa per divinam

; p()fäf!üs [/

» potentiam poni nonpoffe; quia planeaflirmo,

a p

»&credo, Deum multa poffe efficere , quie

a gt

,nosintelligere non poffumus.

Sed , ut hic

z ao

,agam liberalius, non diffimulabo, me mihi

fpeicis

» perfuadete, nihil aliud plane effe, à quo fen-

JAorADt

n dter

, fus noftri afficiantur , preter folam illam fu-

, perficiem, quz eft terminus dimenfionum ejus

remulun

,corporis, quod fentitur: in fola enim fuper-

1 dem

», ficie fit conta&us; & nullum fenfum afficini-

Euf

,,li per conta&tum non ego folus , fed omnes

t in

,fere Philofophi cum Ariftotele affirmant; ita

NUUT

,, ut e. g. panis & vinum non fentiatur , nifi qua-

Ut qi

, tenus ejus fuperficies vel immediate à fenfus

tf uj

, Organo, vel mediante aere, aliisque corpori-

0T

f'.tili

lridel

, bus, vel, ut aiunt plerique Philofophi, me-

ssl

», diantibus fpeciebus intentionalibus attingitur.

t

i

, Notandum autem eft, iftam corporum füper-

YR Ü

» ficiem, non ex fola corporum figura externa,

ii

T

t

», qua digitus.tradtatur , effe eftimandam ; fed

MU

t

,», confiderandos etiam efTe omnes illos exiguos

Qsl

t

» meatus, quiinter pulvifculos farinee

x quibus

»ä&ug

"W

» panis

u

DE ACC!DENTIBUS EUCHARISTICIS,

383

]WUS

.. panis conflatus eft, atque inter particulas fpi-

m n

lt

W

u

N

»ritus, aque, aceti, & fecum feu tartari, ex

t

» quorum miftura vinum conftat, itemque in-

Tofe

vm[

J

j

,terreliquorum corporum minutias reperiun-

d)

j tur.

];

!

QT

Notandum etiam eft hanc füperficiem

[

vï

» (que fingulis particulis eft immediate circum-

&t

TOl

» pofita) non modo totam moveri, cum totus

» panis ab uno loco in alium transfertur, fed

aeïEOJL

, etiam moveri ex parte, cum alique panis par-

»ticuleabaere, alisque corporibus ejus poros

Dur

, ingredientibus agitantur; adeo utíi que cor-

p

», pora talis naturg fint, ut vel alique vel om-

ï

Ti i

», hes earum partes affidue moveantur (quod de

X wï u

»plerifque partibus panis , & de omnibus vini

N

u

lu

» Verum exiftimo) intelligenda etiam fit ipfo-

SILY

,rum füperficies in continuo motu elfe,

[

Ml

eg;wï-:

»NOTANDUM denique perfüperficiem pa-

Birulird

» nis & vini alteriusve corporis non hic intelli-

140

UMl

"

etini

» gi partem ullam fubftantiz , ne quidem quan-

,,litatis ejusdem corporis , nec etíam partem

Vinftmd

», Ccorporum circumiacentium, fedtantummodo

i, du

, terminum illum, qui medius effe concipitur

Je m

»» inter fingulas ejusparticulas, & corpora ipfas

» ambientia, quique nullam plane habet entita-

:ntiatur,tfä:

ml

», tem nifi modalem.

Docet autem Ecclefia in

disqetr

, Concilio Trident. feff. 13. c. . & 4. conver-

hii

4

», lionem fieri totius fübftantie panis in fübftan-

Yl

ii

j

», tiam corporis Chrifti manente duntaxat fpecie

j

»panis Ubinon video, quidnam poffit intel-

cc.pov

a

:

»ligi per fpeciem panis, preter illam füperfi-

(

; ciem, que media eftinter fingulas ejus parti-

s1los &

», cülas & corpora ipfas ambientia; ut enim jam

» di&um eft, in hac fola fuperficie fit conta&us,

du f

L

& fa-

p

384.

APPENDIX

y

as

,, & fatente ipfo Ariftotele , non modo fenfus

R yet C?.D-

, ille qui fpecialiter ta&us vocatur , fed & alii

) qul eu

, fenfüs ta&u fentiunt ; & nemo eft , qui per

(j um

, fpeciem hic aliud intelligat, quam przcife id,

al

, quod requiritur ad fenfus afficiendos; &nemo

,

etiam eft qui czedat converfionem panis in

,, corpus Chrifti, quin fimul hoc corpus Chrifti

, füb eadem accurate fuperficie contineri cre-

a )

,,dat, füb qua coptineretur panis, fi adeffet,

,; Hucusque Cartefius , opinionem fuam magni

DW

,, eftimans.

S1 QU RAs, àn CanTEsiUs füos modos

figites

fur: At

re ver5 à fub(tantia diftinxerit ?. Refpondeo,

eum probabilitét modos à fubftantia faltem di-

fo, i

ftin&ione modali diftinxiffe.

Id Colligo ex Epi-

, t (

ftola r 16. 'Ep. part. r. in hàc admittit tres diftin-

z8 u

&iones, nempe Realem , que& eit inter duas fub-

Al ao

ftantias; Modalem, que eftinter fubftantiam &

ATR

modum fubítantie ; ac denique di/Linctionem ratio-

a li

nit ratiocinate , quxe fit per intelle&um cum fun-

nitr

damento in re.

Igitur. Cartefius opponendo

m (

diftin&tionem modalem diftinétioni rationis ra-

o

tiocinate agnofcit, eam dari à parte rei. Es

vt f

quo confequitur, hos modos poffe divinitus fe-

t&tenfone

parari à fubftantia faltem per actionem creati-

&i

vam, feu reproduttivam modo fine reprodu&tione

At ii

fubftantiz, non obftante quod fint entia moda-

":HU&UH] (

lia.

uia etiam Scotus fatetur entia relativa

:'"'F) Qu

divinitus feparata ab omni fübje&o exiftere pof-

Ceterum adverto, fententiam Cartefii non

"tl

Ti

fe

LU

J

multum differre ab eorum fententia, qui dicunt

N

LA

t

in Euchariftia remanere folam quantitatem pa*

Wi

ium ;

j Od DI

nis, qu& fupleat v-ices reliquorum accident

hanc

)rï*

ü

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS-'

385

d

h

t (

hanc edo&tus füm à meo Col. D. Profeffore Igna-

Qd

tio Rainer Can. Reg. Rottenb. in mea Philófo-

Uf

phia, qui eandem fe à R. P. Tofepho'VoGrER

Qum

ftnj

ij

W

S. J. in univerfitate Ingolftadiana celebriProfef-

)

fore accepiffe afferuit.

ln

A

*

( COTPIB l

« (

Ti

K E

Hnls, üädf

Sylena P. HONORATI FABRI

El lfl li

Soc. Sfefu.

R. P. Honoratus Fasa1 S. J. in fua Summn-

^ lnsmujy

la T'beologica de Sacramentis traét.8. c. . n. 9. fic

Ti

loquitur : ,, Accidentia modalia (qualiafuntex-

X ln d

.tenfio, impenetrabilitas , durities , humidi-

dl

,tà$, ubicatio, opacitas, figura &c.) in hoc

i dl

, facramento adherent non modalibus.

Hinc

kore st

» t8odo fit aliquod accidens non modale, quod

r n

»Íemper remaneat, cuialia modalia adhereant,

ii

» fpecies facramentales fuíficienter falvantur.

a um

» Ubi deftruitur fubftantia panis, hoc eft, tota

ls 0pput

.,elementorum fubítantia

ex quibus conítat

9Q r

» panis, remanet calor primarius, itemque im-

pate .

. petus innatus, fed inftatu corporis , hoceft,

Yfe db

», cum extenfione impenetrabili; nempe fingula

Guon

» pun&a caloris primarii fingulis punctis ignis

jinerant; igitur deftru&to puncto ignis confer-

d

m a

, Vatur punétum caloris, qui ipfi inerat , per

i t

, &&tionem, qua eodem prorfus modo extendi-

paiduep.

, tür, & in eo ftatu ponitur, in quo per fuam

» extenfionem pun&um ignis erat, hoc eft, in

yanddir

a, qul li

5; ordine ad raritatem , ficcitatem, figuras, alios-

», que ftatus, qui ex ipfa extenfione refültant.

iaf

, Quod dico de pun&o caloris primarii , idem

,accideüï

l

ïL.'

é

D. zdmort Ti att. de Eucbariftia,

Bb

dicen-

APPENDIX

u Ti

586

» dicendum eft dealiis, itemque de pun&isphy-

Mogi.' N

»» ficis impetus innati.

Hac autem pun&a tam

st

, impetus innati , quam caloris primarii eodem

d um

»prorfus modo implicantur; hinc impetus in-

du !

, natus poft confecrationem nulli fubje&to inhe-

ageyus d

,ret; idem dico de calore primario ; hinc fuo

,Liitine

», plexu e[fe fenfibile panis prferunt; hincreliqua

Bul

,, accidentia ipfis infunt; de modalibus conftat

ilent t

, €X di&is.

De aliis vero, que de novo pro-

fs p

l

; ducuntur, ut color fecundarius , & impetus

cidenti

1

,impreffus, etiam conítat, ne multiplicemus

trn)

[

l

ii

M

f

,miracula; hinc impetus impreffüs & calor fe.

lgt dnt

,, cundarius périnde in primariis illis fpeciebus

wl (

, recipiuntur, ac fi vera panis fübftantia adeffet,

nimqid

, Hucusque R.P. Fabri,

j iquy

BI

ROE

idtp

Syflema P. Emanuclis Maignani Ord. Minimorum,

hao

|

D at

Explicationem accidentium Eucharifticorum

ä

:1

i

Y

i

&

traditam à MArGxNAxO in fua Philofophia na-

)l

[

turali recitat & impugnat RAv NAupvs in fuis

b

v

Exuviüsfeulibro, quem vocat, Exwvie panis &

tU od

"vini.

At cum ipfe Maignanus fateatur, feinPhi-

BN

lofophia fua nondum fatis adcurate explicaffe

do&rinam fuam, proponam hic aliam Explica-

&

j f

R f

?

Y

Vl

"

tionem, à Maignanotraditam in fua Theologia feu

ll

b

l

Pbilofophia Sacra Cap. 22. propos. 6. ubi fic ait:

"a

lh(w

; De his accidentibus egi in Philofophia Natu-

rali variis locis; verum quia meam hac de re

1]

l

l

t

,nentem forte non fàtis aperui , contigit, ut

» ld aliqui durius acceperint, ac vifus fim ipfe

V J,Uü

YU

G

,» aliter loqui, & fentire, quam fentiant omnes

'Theo-

hr

T

h

l

"

DE ACCIDENTIBUS RUCHARISTICI. — $87

:

, lheologi. Sed ego certe in re Theologica &

lt

» Precipue in hac ne latum quidem unguem dif-

E

, cefli quoad fenfüum ; nunc autem fpero me ef-

]xl Ub

J

Al

fe&urum, ut nec in modo loquendi videar

[mifm' (l

,, ullatenus difceffiffe, '

uf

lity

Jl

, Exiftimo remanere tantum accidentia fen-

Ol

» fibilia ut quo, non vero fenfibilia »t quod.. Ac-

» Cidentia fenübilia uz quo funt, quibus median-

CT

LA

"

» tibus panis prebetfe percipiendumfenfui. Ac-

[l

, cidentia fenfibilia ut quod funt quz identifican-

Ut

l

I d aj

, tur cum fübítantia.

Hiac concipientifunt duo

» apores, duo colores, due gravitates, figure

sf

il

, humiditates , quantitates &c. nempe unus fa-

»» por &t quo qui eft pani extrinfecus ac acciden-

»talis, & quo panis fe prebet percipiendum

,» fenfui füb ratione fapidi.

Alter fapor eft uz

» (uod, qui eft pani intrinfecus, eique' identifi-

TA

» Catur, & quo panis eft intrinfece fapidus.

,» Hic, ut patet , folum quzftio effe poteftde

od

La

, accidentibus fenfibilibus immediate per fe & vt

» (/0 , non vero de ipfis propr:etatibus fübftan-

NAUDUS

I

», tialibus , feu accidentibus fenfibilibus ut quod;

, cum enim accidentia panis non requirantur,

ttit

» nifi ut Sacramentum fiatfenfibile, evidenseft,

Qu t

»tàm parum requiri proprietates fubftantiales

ciun Dy

» Panis, feu accidentiaut quod, quam parum re-

[07]

» Quiritur ipfa fubftantia panis; queftio ergo eft

f Uil

», de accidentibus wf quo qu: tantum funt figna,

ia

»,non res juxta id, quod in Profa Miffz SS. Sa-

um d

» Cramenti dicitur j /ub diver/is fpeciebus fignis tan-

, Quf

» (um , C non rebus latent ves eximie,

vifis l!

» Solum controverfia effe poteft pure phyfi-

» Cà fintne de facto duo hujusmodi fapores , duó

fentiamcï

Ó

2

$, colo-

APPENDIX

388

, colores , duz gravitates , figure , humidita-

od

g n

,tes, quantitates &c. Mihi quidem vifum eft

, Variis locis in Philofophia Natur.

Eas affe-

orro J

, &tiones feu proprietates faporem , colorem &c.

j

fear

, idem effe cum fubítantia corporis ; fed cum

ziäï

1 qu

»ita exiftimaverim , nufquam tamen negavi,

» quin potius innui non femel; aut fi fortenon

Manta m

,» latis expreffi, nunc expreffius dico, aliudcor-

ii d

» poribus effe genusfaporis, coloris, quantita-

i, qui

»tis, figure &c. que non modo fint immedia-

five, TUf

, te fenfibilia ut quo , verum etiam fint proprie

vt

»» di&ta fubftantiz corporec accidentia : & quam-

(epto at

,» vis naturaliter exiftere non poffint fine fubítan-

ln

» tia, divina tamen poteftate effe poffint fine

vf

Emi

, omni fubje&to ac de fa&to itamaneantin Eucha-

»riftia poft confecrationem, & per ea fic rema-

&tros n

», nentia tanquam per veras panis & vini fpecies

inp i

»Íenfbiles Euchariftiam effe vere fenfibile fa-

p

feterz a

, Ccramentum, nullamque in eo effe , vel fieri

»» fenfibus externis fallaciam aut illufionem. Sed

BO

, intereft, ut explicem , quid rei phyfice fint

ailgdo

, hec ipfa fecundi generis accidentia, fapor,

RI

» Color, figura, humiditas, gravitas &c.

82, ff

,» Inprimis itaque hzc fecundi generis acci-

titis u

, dentia nihil aliud fünt , quam fpecies panis,

ia

», per quas panis fit fenfibilis ; fi enim effent ali-

t

» Quid aliud, tunc fierent tantum fenfibilia me-

nf

, diate, nempe mediantibus fpeciebus à fe di-

RL

,ftinétis, & re vera per accidentia in Euchari-

"r

» ftia remanentia intelligi tantunt fpecies, patet

,

» €X €e0, quia tota antiquitas cum Conciliis La-

f

üteg

&

fi

teranenfi, Florentino, Conftantienfi, & Tri-

T

j

[

» denüno folo nomine fpecierum ufa eft , adeo-

Ri

» que

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

389

) ræ! hm*f

, que Scholaftici, qui voci fpecierum fubftitue-

li D

1

i ]

,Tünt vocem accidentium , idem fignificatum

,retinere debuerunt, & voluerunt.

em) COIU

f

frpon,] hi

, Porro fpecies ifte impreffze , perquas fub-

, ftantia fe exponit fenfibus, non aliud effe pof-

n

Vütf

l,

,[ünt, quam operationes objeGive , quibus

, fübítantia movet fenfus formaliter , & ab eis

i i

l

QQng qu

,5 fe facit percipi; fi enim dicantur effe aliquid

,»8liud , quam hujusmodi operationes obje-

0 Nmæi

,€Give, tunc ille fpecies non forent ratio for-

l

t

malis movendifenfum , quodtamen eft decon-

;lj i

li

, ceptu accidentis ut quo, fenfu quo formaliter

li

, obje&tum fe facit fentiri : quin , nifi fpecies

lt þ(:f[w f

, impreffa confifteret in operatione objedtiva,

at Dj

, foret omnino inutilis, quia fola prefentiafpe-

TCR

,» Ciei alterius fine operatione non moveret fen-

IT h

,Íum, v.g. fpecies foni non magis faceret au-

vt ln

» dire aurem vigilem, quam fomno fopitam.

od

hi

,Preterea hec accidentia , feu hz fpecies

tillote

, ànte confecrationem funt in pane & vino tan-

ftiphy

» quam in fubjeé&to non per edu&ionem de ejus

ln

» potentia, & fubje&tationem paffivam , feu in-

as t

, hefionem, fed folumratione originis & deno-

t a

» minationis; quatenus funt à pane activé, ve-

,lut ejus quedam emanationespropriz, &eum

n f

La dit

» denominant, actuque fenfibilem conftituunt

at

» per modum formz ; imo fi effent in pane, ita

du t

», üt eis fübftaret panis , non redderent panem

at

» formaliter fenfibilem, nec effent proprie lo-

fs

» quendo ejus fpecies, quia fpecies neceffario

» imprimitur fenfui, quod fieri non poteft nifi

Corc

vieni, l

» recipiatur in fenfu : cum igiturid, quodreci-

» pitur in fenfu , non poffit fimul recipi ac fub-

xufaeü,ff

,

Bb 3

jeca-

i ]E ACCIDR

399

APPENDIX

»je&ari in obje&o fenfibili feu pane , neceffe

ii

i o

», eft, ut hec accidentia ante confecrationem

, non aliter fint in pane ut in fubjecto , quam

ifionet

à d

,,Uut in obje&o, nempe fecundum quod ab illo

.Oriuntur, & ipfum per fe formaliter confti-

snre «t

»tuunt in eíTe fenfibilis actu,

fs ag !

Hs igitur fpecies, licet naturaliter fine

g, d

, fuo fenfibili fubje&o denominationis & origi-

en (

,,nis effe non poflint, pofíünt tamen à divina

gn n

» Virtute fupernaturaliter produci ac confervari

», fine ullo fübje&o eorum fenfibili proprio, &

aU.

[ jbl

» in tali cafu fenfus moveur, &fitfenfatio, ac

»» fl fubeffet obje&tum fenfibile proprium , quam-

sr p

n

» Vis non fubfit nifi alienum , nempe corpus

g m

», Chrifti, quod ideo dicitur effe fub fpeciebus,

TU

»» feu accidentibus panis.

'Tali autem cafu fpe-

j

» Cies fuperfunt, ac remanent, nonphyficeez-

i

* ia d

E

"

, dem numero , fedtantum equivalenter eedem,

t

, adeoque zftimative ac moraliter eedem, qua-

gt p

tlre

», tenus à divina virtute producuntur prioribus

;»,fimiles, ad eum fere modum , quo in fenten-

tf

k aum

, tia Thomiftarum manent in cadavere acciden-

Tl

» tia, non numero, fed «ftimative , equivalen-

» ter ac moraliter eadem, eo quod omnino fi-

a, ii

» milia füccedunt in locum priorum.

Tderen

» Addo tamen, fi prorfus neceffe fit fervare

ROT

»» &adem individualiter accidentia faltem aliqua-

Ut

, tenus, bene poffe meetiamin hoc fatisfacere;

ttí

Ccum enim fpecies ille, quibus panis movebat

RUE e

» fenfum, nullatenus à pane provenire potue-

li

e

l

»Iint fine concurfü Dei immediato ; neceffe

M

(Ih

»fuit, ut fimul cum obje&tiva panis a&ione in

[

» fenfum adeffet quoque a&io Dei, fimul cum

l

» pane

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

391

me) T

"h

( B[EC[

ENT

, pane in fenfum agentis. Poft confecrationem

» perfeverat fola illa actio Dei motiva fenfüum

""Müx [

J

» fine a&ione panis, & quiaex di&tis in philofo.

, phia naturali conftat , a&ionem Dei effe ac

, manere eandem, five per illam a&tionem Deus

,,folus agat, five agat cum alia creatura , con-

Wt

Rn k )

» fequitur, quod fpecies panis poft confecratio-

, hem fit eadem numero , in quantum aGtio ob-

ET

f

j

)

il

» jectiva motiva fenfaum intelligitur effe eadem.

iC.iQC (

l

U!

» Do&rina tradita confirmari po'teft ex eo,

»Qquia in hoftia remanet vis nutritiva , que ta-

Ti

t qum

,men prius identificabatur cum fubftantia pa-

, nis, fi nulla fiat diftin&io virtutis nutritivz

M

p

,mediate & immediate. Visnutritivaimmedia.

W .

, ta eft ipfa a&tio Dei concurrens cum actione

ol

, panis ; illa actio Dei poft confecrationem re-

Vr

5, manet, & eatenus dicitur remanere vis nutriti-

ltrean.

» Và; patet proin in hac hypothefi , in qua per

ADtU p

, accidentia & reliquas affectiones fenfibiles pa

, qinl

,,nis intelligitar objeGiva Dei operatio in fen-

1

(ATRIOd

» fus &c. modum loquendi magis eífe univerfa-

»lem, quam in hypothefi accidentium peripa-

Jf qi

n

, teticorum, in qua vis nutritiva non intelligi-

i

,, tur proprie remanere.

(

m

fi

$1 D1CAS I. operationes illas obje&i-

alenai

1

, Vas effe entitates modales, adeoque eas non

hl

» poffe manere fine fubje&to.

Refpondetur ,

DAL

ss

?

, etiam aliquas entitates modales poffe manere

v p

, fine omni fübjecto ; id oftenditur ex a&tione

03 D*

, creativa , que eft entitas modalis, & tamen

nis a

, nullum prefüpponit fubje&um, imo eft prior

l

» ad omne fubjectum.

",

[

Bb 4

DO

APPENDIX

392

591 DICAS 2. manere debere eadem nu-

007

u

,,mero accidentia, fed operationes obje&tive

.,non manent eedem numero.

Refpondetur,

h041

j [ vinid

» totum hoc arguzientum conftare propofitio-

» hibus naturaliter cognitis & phyficis , adeo-

si conti

amationem

. que totum falva fide poffe negari; quod enim

», €X verbulo revelato to manere non poflit in-

vftütuot u

» ferri identitas numerica, oftenfum eít, quia

; gt

», Verbuli illius proprietas falvatur in mille aliis

m elt

. locutionibus propriis ,

ubi non importatur

iyftoqun:

, identitas numerica. **

Hucusque R. P. Ema-

i lt

nuel Maignan Ordinis Minimorum, quifufe co-

u Wtl

D

natur oftendere fuam opinionem non theologi-

/

ii

ce , fed tantum philofophice differre à mentere-

rüm, at

liquorum Theologorum.

1 um

Hec omnia ex mente aliorum potius quam

Vg tit,

mea proponere volui, folum eo fine , ut con-

m m

ftet, quid in hac materia dicatur , aut dici pof-

n [

fit; &, quid, certum incertumque fit, cognof-

catur.

, qujn

Poffent quidem recenferi adhuc plures

Vr

explicationes à modernis Philofophis adinven-

Mul

te&; Aloyfius Temmik feu Kimmet Soc. Jefu dia-

LUC TT

logo r. De Euchariftia fere ample&titur fenten-

"p ]

tiam Cartefii deremanente fuperficie , licet quo-

ad modum loquendi parum differat.

M. Dvc-

d

l

du i

y

RAND in fua Hiftoria fpecierum Euchariftica-

"

M

rum Gallice edita defideranti plgra dabit.

Wtj

al GW

l

QUJESTIUNCULJE MISCELLANEJE.

u

Tut

A

De variüs proprietatibus Euchariflie.

«t

li

ERITUR 1. AnSacramentum Euchariftie

T

Q*

:

Mi

füb fpecie panis & vini fit unum fpecieSa-

Vl

[

M

cramentum ?

E-

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

393

MR

ln

müþ )

D

RrsPONDEO. Eftunum fpecieSacramen-

tum.

nj

AE

PRnosnATUR ratione D. Thoms.

j

alt Y

u

Species

panis & vini coordinantur ad invicem in ordi-

Aj

EUl

drll c, (

ne ad conftituendum in effe fymbolico adequa-

tam rationem convivii.

Ergo füb ea ratione

W

il

QU

E

conftituunt unum fpecie Sacramentum. c. pa-

££ , quia ordo feu coordinatio partium materia-

AL l]

10]

lium ad eundem finem in omni compofito tam

lj

phyfico quam artificiali tribuit formam ac Spe-

ciem rei.

Ita difcurrit D. 'Thomas p. 3. q. 73.

] if

a.2. ubi fic fcribit : Unum dicitur ,. non folum quod

li fheaia;;.

e[t indivifibile , vel quod efd continuum , fed etiam quod

f t

eft perfe&tum , ficut. dicitur una domus , & unus bomo.

o

Eft autem. untan in perfeGione , ad cujus integritatem

concurrunt omnia ,. que vequiruntur ad finem ejusdem ;

tssv

ficut bomo integratur ex omnibus membris nece[Jariis ad

[ at

operationem anime , €9 domus integratur ex omnibus

Qd

partibus, que funt nece[Jarie ad inbabitandum.

E fic

Ti

boc Sacramentum dicitur unum.

Ordinatur enim ad

Á

JDiritualem vefeGionem , que corporaliconformatur. — 4d

t

corporalem auiem vefettionem duo requiruntur ,. fcilicet

itri

cibus €9 potus.

Et ideo etiam ad integritatem bujus

yie, t

Sacramenti duo concurrunt , fcilicet fpiritualis cibus &

t Mi

Jpiritualis potus , fecundum illud. oa. 6.. Caro snea ve-

2 fa.

re eft cibus, & fanguis meus vere. eft potus. Ergo boc

g d

Sacramentum wulta quidem eft inaterialiter , fed unum

formaliter &? perfe&ive.

1

LLAN E:

QUJERITUR 2. AÁn laici communicantes

fub una fpecieaccipiant totum Sacramentum ?

ynfu.

REsPONDEO.

Ab iis accipi totum Sacra-

Eu

mentum totalitate effentiali , non vero totali-

uj

tate integrali, faltem integritate figni; feufym-

bs

bOlio

A PPEN IIX

p

394

o

boli. iNam quod accipiant totum Sacramentum

:szorporis

integritate fignificati , feu effectus, quin defrau-

ii

dentur ulla vel minima gratia , oftendetur in pro-

xima difputatione.

Sic homo truncatus mani-

hopam

bus ac pedibus eft nihilominus totus homo tota-

sittoo p

litate effentiali , & integritate effe&tus interni.

g haunc pnr

Neque enim eft femihomo, aut femirationalis.

seCorti d

QUJAERITUR 3.

An Sacramentum Eucha-

r Donax

riftiz fit etiam numero unum in toto mundo ,

1

n p

cum fit ubique unus Chriftus ?

Qd tg9U

Sacramentum Euchariftie

7

RESPONDEO.

dJommond

eft numero multiplex; ficut baptifmi funt plures

,

numero in toto mundo.

ii

PROBATUR.

Concreta multiplicantur nu-

3600 j5

mero juxta multiplicationem materie; fic enim

aC

effent duo alba, vel rotunda , etiamfi eadem

tlf

albedo fimul vel fücceffive ponatur in pluribus

tdmyto d

materiis.

Ergo cum fpecies Sacramentales , que

àte miit

in hoc Sacramento fe habent materialiter ad re»

3 mft

cipiendum effe facramentale, fint numero plu-

T65.,

1 s if

etiam Sacramentum erit numero mglti«

20 p

plex.

^QUZERITUR 4

An tranfubftantiatio effi-

h Deim

TIDELLE

caciter probari poffit ex illis verbis : ZToc efd cor-

pus teum?

UmrT

t d

REsPONDEO.

Poteft ex his verbis effica-

citer probari,

:j-;.:aticam t

L p bt

PRoBATUR exConcilio Tridentino, quod

feff. 13. cap. 4. fic habet : Quoniam Chriftus cor-

i

pus fuum id, quod fub fpecie panis offerebat,

& HTUR

vere effe dixit; ideo perfuafum femper in Ec-

Tj

*

Wvls

Ü

clefia Dei fuit, idque nunc denuo hec fan&a

$ynodus declarat, per confecrationem panis &

I

"Mi

vini

)

L

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

395

MTLIM

L

vini converfionem fieri totius panis in fübítan-

ln

tiam Corporis Chrifti, & totius fubítantige vini

Atrin

in fubftantiam fanguinis ejus,

[TUHH'ug t

PROBATUR 9.

Si non poneretur tranfüb-

fG.Ush mor

i,

ftantiatio panis, deberet neceffario ad verifican-

dam hanc propofitionem fubftantia panis à cor-

Ltj

EWWUH] EU[

pore Chrifti affumi in unitatem fuppofiti , ficut

ROT

natura humana fuit affumpta à Verbo in unita-

tem perfona.

Sed hocnon poteft dici, partim

i Dorri

[H

quia repugnat traditioni, ex qua fcimus, Chri-

m

ftum nonelegiffe huncmodum; partim quia non

decet, talem fübftantiam panis à corpore Chri-

fto affumi , & ftatim iterum poft corruptionem

iettn ,

Miv u

fpecierum panis dimitti, aut Chriftum in homi-

ne communicante, etiam impio, phyfice tran-

vl d

r W

fire in fubftantiam aliti; partim denique, quia

talis affumptio eft abfolutio impoffibilis fine de-

mmenz

»lö,;]

P

E

;

"

J

ftru&tione individui prius habentis fubfiftentiam

[ U

!

]

propriam; prafertim cum ipfum Corpus Chrifti,

à quo panis aflümeretur, non habeat fubfi-

TUTo

ftentiam propriam , fed ipfummet fuübfiftat in

Verbo.,

Ea etiam de caufa admitti nequit fen-

pobanttt

tentia FADEzLLEX, qui, ut refert P. GnAvr-

jio: L

NA in Synopfi Theologiv veterum Patrum n.

b

Jj

622. docuit, doemones torqueri per unionem

hypoftaticam cum igne infernali, ita ut deemon

fubfiftat per fubfiftentiam ignis , ficque demon

10 0

"

li

j

fattus fit ignis & converfus in ignem.

(

(

u

ii

il

PnonaTUR 3. Si panis non convertere-

gj f

tur in Corpus Chrifti, Chriftus debuiffet potius

lm

latl

dicere; /ub boc pane , velim boc pane eft corpus

meum; quam, boce[t corpus meum , proutin Grae

co

Qd pu

t

396

APPENDIX

co habetur 6d , non eós.

Quamvis enim ali-

du

quando per particulam demonftrativam , bor,

" qini

"

demonftremus potius contentum , quam conti-

TARU

P ERRE E

dnspoy)

nens, v.g. quando oftendendo dolium dici

ilu».

Hoc e[i vinum.

Hoc eft oleum.

Hoc e[l cerevifia ;

sico vett

illo tamen modo loquendi tunc folum utimur,

ifiea vodt

quando aliunde evideüns eft, rem oftenfam ex

nmiit t

l

r

fua natura ordinari àDeo, velab arte ad con-

foalte

E

ifitionen 4

tinendum aliud, ita ut potius per modum figni

j

Í

ducat in notitiam contenti.

nf

umï'a

QUXRITUR $5.

An fubftantia panis & vi-

UO

jl

ni definat per annihilationem ?

BEU

RrsPoxDEO. Id quidem Scotifte affirmant,

i p

fi Goneto credimus, attamen Thomiftze & alii

Ts U

plerique Theologi, nifi fiat queftio de nomine,

Annihilatio enim eft actio,

viti

merito id negant.

It

quz ita tendit in non eife rei, ut in ejus nihilo

Si vero a&io deftru&iva rei ita ten-

us

quiefcat.

1640 40j

dat in nihilum rei, utloco ejus ponat aliud , eft

At Gopef

potius a&tio converfiva unius inaliud, quam an-

mililativa.

Itaque licet panis incipiat fieri nihi-

lo

lum panis, non tamen actio quiefcit in ejus ni-

T

hilo.

Forte etiam poffet inter annihilationem

itroyp

& converfionemi ftatui hoc difcrimen ; quia ut

D. Thomas , fupra relatus quaeff. r.

ANotan-

&t i

b

do 6. obfervat , in converfione falvatur faltem

A

PU

unum vel alterum predicatum rei deftru&e ,

N

I

b

ISA

quod ex fuo genere fiat commune termino con-

n (

verfionis ; econtra in annihilatione deítruitur

l T

1G

res fub omni predicato pofitivo, ita ut vi actio-

BMruü

TU

nis non folvetur ullum predicatum in alio ente,

TU i

i

l

quod fübftituitur, Si quis nicaT: Nullam

A

re-

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

ii

397

! nxm

| UM

requiri aut dari poffe a&ionem deftru&ivam rei ;

lm N

ad hoc enim fufficere

J T*MW

fervativa rei.

» fifübtrahatur a&io con-

Ui

RESPONDEO.

1 U

Id quidem in rigore meta-

fGN

phyfico verum effe.

In confideratione tamen

phyfica vocatur illa a&io deftru&iva rei, quze

T lj

ita tendit ad ponendum effe&um pofitivum, ut

* od f

effentisliter exigat, prefüppoat, ac refpiciat

defitionem a&tionis confervativ& relate ad op-

pofitum fui effe&us.

lp t

l

QuzRITUR 6. ' Quid inconfecratione po-

natur vj verborum?

r

REsPoNDEO r. Inconfecratione pánis vi

mmf

qerborum ponitur folum Corpus Chrifti , non au-

& NI

tem fanguis aut anima Chrifti, faltem fub ratio-

DN

n dd

ne principii vitalis.

Thomifte enim, qui nul-

lam admittunt formam corporeitatis, nec for-

Vg

Bin rj

mas partiales ,'admittunt], quod vi verborum po-

pout al

natur etiam anima, prout dat effe corporeum.

Ita docet Gonetus hic Difp. 5.a. r.

Àtd, qut

tpit n

RESPONDEO 2.

In confecratione vini vi

dina

verborum ponitur folus fanguis Chrifti.

annih'u'a»*j

RESPONDEO 3.

Attamen etiam in con-

ing; (j

fecratione panis Chrifti; & viciffim in confecra-

ij ]

fl d

tione panis ponitur fer concomitantiam etiam fan-

guis Chrifti ; & viciffi in confecratione vini

u

T

ponitur etiam Corpus Chrifti per concomitantiam.

In utraque autem confecratione per concomitan-

g ii

Hec omnia

tiam ponitur fimul anima Chrifti.

n

quoad rem declarantur à Concilio Tridentino

in 1 &

felf. 13./

g !NL

PnRo-

p a

APPENDIX

398

um i

RrzsPoNDEo 4. Divinitas Chrifti ,

aut

j p

perfonalitas Verbi in hoc Sacramento vi ver-

: gpet

borum non ponitur aut continetur, fed tantum

continetur concomitanter.

Hoc iterum decia-

eu t

qen eptt

ratur à Tridentino l. c.

Textus Concilii cap.3.

1edorem J

fic fcribit: Semper bec fides in Ecclefía Dei fuit , [la-

ial

tim po[t confécrationem voerum Domini noflri corpus , ve-

spmen ol

vunue ejus fanguinem fub panis & oini [pecie una cum

qee innd

ipftus anima 6 divinitate exiflere ; ed corpus quidem

w dl

Jub jBecie panis , & fanguinem fuüb ini [pecie ex vi ver-

VITU

,

borums ipfum autem corpus fub Qecie vini , & Janguinem

iab

füb [pecie panis , animamque |fub utraque i naturalis

zfallin j

ilis connexionis & concomitantie , qua partes Cbrifli

Domini inter fe copulantur : Dioinitatem porro propter

u p

Th0S0n0.

admirabilein illam ejus cum corpore & anima bypo[iati-

cam unionem.

Quapropter voerifimum ef? , tantundem

melntim

fb alterutra fpecie , atque fab utraque contineri .

AoRATUR

QuxRITUR 7. AnChriftus in Euchariftia

tnen fl

toties contineatur, quot in Sacra Hof(tia repe-

stj

riuntur particule panis realiter diftin&te ?

A us

!

ii

REsPONDEO.

Chriftum füb una quoad

UA

fenfum Hoftia tantum femel contineri.

Ratio

;ï;efünt. l

:]

eít, quia intentio confecranus fertur ad confi-

ciendum unum nümero Sacramentum juxta fta-

ETUT

