purgans à vitüs, alio vedimens a ponis.

A

MASCENUSs 1. 4. de fide orthod. c.14. Panis, vi-

num, €9 aqua per invocationem &^ adventum Spiritus

hij

i

Jan&ti. fupernaturaliter transmutantur in corpus & [an-

s.GREGORIUS PaATRIARCHA

h q";lü?

guinem Chrifli.

C. P. c. 4. de ufuSacramenti. Panis fit corpus Chri-

[

&? vinum €? aqua fanguis Chrifli fuperventu Spiritus

i lot

Santti. G. SAL MONAS Epifcopus Gazenfis. Chri-

p co p

nte (

Jius fub fpecie panis &2 vini & aque abditum corpus

fuum & fanguinem ad [umendum tradit. . 7.P AscmRA-

f 1 l]

s1Us Abbas Corfejenfis in l. de Sacram. altaris,

fed quod

Aquq confecratur , mon quod aqua pär'maneat :

con'oer-

D'FS PU TA TI1'O-"IEL

j XHTEF

254

]

A

convertatur in fanguinem.

Similes textus repe-

, (

riuntur in Zreneo, zdugu[lino, Gregorio M. Mar-

h;

li

W

tino Braccarenfi , Hüdeberto, Zlgerio, & aliis, de

quibus videri poteft Zfrefius in opufculo de Trans-

j

ii

fubftantiatione aqua.

g f

PRoBATUR 2. ex fenfu Ecclefiz.

Nam r.

j C

jufatel

fi Ecclefia requireret ante confecrationem aqu:e

converfionem in vinum, non potuiffet primis

n5oL

duodecim fzeculis admittere, ut vino admifcea-

d poü |

g du

tur pars tertia aquge, prout JVotando 3. oftenfum

eft, Neque enim potuiffet univerfaliter & cer-

d

to fupponere, tertiam partem aque intra tam

exiquum fpatium temporis etiam in aere frigi-

i

diffimo fubftantialiter converti in vinum, pra-

fertim in cafu, quo Sacerdos obliviofus, dum

(ortim

i

lr

prius fuerat oblitus affundere aquam, immedia-

te eam ante confecrationem affundit.

2. Cum

J d

Ecclefia nullam faciat diftin&ionem inter vinum

UA

debile ac forte, non potuiffet Ecclefia unifor-

tti D.

miter fine fcerupulo fua praxi veteri operari;

3 quag'

quia Sacramentum expofuiffet probabili pericu-

A0 4

lo nullitatis.

3, Converfio totius mixti ab Ec-

li

clefia habetur tanquam certa & indubitata.

Ea

autem non poffet haberi pro certa, fi alhigare-

i

;

tur ea fuppofitio converfioni incerte aque in

b2

1

vinum.

4. Ecclefia fupponit, totum poft con-

VX n

NC

fecrationem eífe adorandum, quod reper:tur

in calice; fed hoc non poffet fupponi, fi pra-

N Vi

fupponeretur fübftantialis mutatio aque in vi-

t

Tuj

num.

5. Si vera effet oppotita fententia, Ec-

clefia confecrando deberet habere intentionem

conditionatam, ac fuam intentionem alligare

l

huic conditioni,.fi aqua jam fuit fubftantialiter

[ h

con-

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR. 255

fUS Ieþe

convería in vinum. . Sed hoc eft contra pfaxin

M ls

Ecclefim. 6.5i oppofita fententia effet vera,

QJUS j da

debuiffet vetus Ecclefia uti eadem pracautione,

T

quà utuntur multi Patroni oppofite fententiz,

ut aqua ftatim ab initio Miffz affundatur vino.

XA" l

Séd hac cautione nunquam fuit ufa Ecclefia.

)D&Eïï;*g

Conftat enim ex S. JUs'r NT textu füperius N o-

ln

TANDO r. addu&to, quod finitis precibus , hoc

ltl

eft, poft noftrum offertorium, dum Catechu-

Qltafgn

a.

meni & Ponitentes jam fuerant dimiffi, panis,

L

vinum & aqua fuerint Prafidi oblata.

li (4f

^

tf

Solvuntur Objectiones.

hye

i du

O5]ICITUR I.

IuNocENTivusIIL inc.

Wi

cum Maribe. de Celebrat. Miff. docet, eam fen-

AC

tentiam eífe probabilem ,. quz afferit , aquam

W

prius in vinum, quam in fanguinem Chrifti com-

t t

mutari. Ergo.

2.ID EM l.c. fupponit tanquam

i

certum, quod vinum poft confecrationem vino

ilyi

confecrato affufum non convertatur in fangui-

d ïf

nem, fed maneat tantum circumfufum partibus

Ya d

vini confecrati.

Ergo, fi etiam aqua ante con-

[ dpe

fecrationem per juxtapofitionem tantum effet

TU

circumfufa partibus vini fine converfione fuüb-

yodum

ftantiali, non converteretur in fanguinem Chri-

fti.

3. InEM in l. 4. de Myfterio MifT c. 4. di-

[b j

j h pre

cit, quibusdam non videri abfürdum, quod aqua

g*

cum vino tranfeat in fanguinem ea ratione, quod

ri, D

aqua vino admixta tranfit in vinum.

ao

RESPONDEO.

] aiï';i'f

AnD r. n.a. nam Innocentius, IIl. tantum

refert tres fententias inter fe quoad terminum

,ïamie;"ï

D

con-

m

256

D-LS PU T.AST. IT O .L

4niii

converfionis, non quoad modum przcife oppo-

qiiidih»

fitas, inter quas fecundam ut probabiliorem ap-

robat.

"E

PR1IMA dicebat; aquam vino admix-

ii

tam tranfuübítantiariinaquam, que fluxit ex la-

f

mte*ï.

Y

tere Chrifti.

SECUNDA dicebat, eam conver-

m

il

ti in fanguinem Chrifti, idque vel mediate, vel

(4)

immediate.

TET

TERTIA dicebat aquam vino ad-

mixtam nec converti in fanguinem Chrifti, nec

st d

in aquam, quae ex latere fluxit ; fed remanere

;j.-ï

i

etiam poft confecrationem circumfufam parti-

bus vini. Inter has tres fententias prefert fe-

L]

pb h

cundam, non determinando modum, utrum

aqua immediate tranfeat in fanguinem , vel me-

J

AR

(

diate, quem pofteriorem modum obfervat effe

contrarium do&tring phyficorum.

L

m

À D 2. C. a. n. c. nam inferendum potius erit

il

contrarium.

Si enim aqua poft converfionem

TET

non convertitur in naturam vini, quod juxta

Ql

M

ij

adverfam fententiam connaturaliter deberet

01

ia

r

119)

fieri, fignum eft, quod etiam ante confecratio-

ll

nem aqua non convertatur in vinum; & nihilo-

|

(

minus ob moralem mutationem in zítimatione

hominum immediate convertatur in fanguinem,

4d)

ita volente Chrifto, licet poft confecrationem

Chriftus nolit amplius novas circumfufas parti-

'Textus

culas vini vel aquz tranfubftantiare.

notabilis Pape hunc fenfum confirmat.

Sic ha-

bet: Que/fivifli, utrum aqua cum vino in [anguinem

MENI

convertatur ?. Super boc autem opiniones apud Scbolofti-

cos variantur.

"Aliquibus enim «idetur , quod cum de

(

latere ChrifHi fluxerint ( fanguis & aqua, ) in illa duo

e&

vinum &$ aqua mutantur , ut in boc Sacramento plene

fit veritas (9 figura, — lii tenent , quod aqua cum vino

n

trans-

u ïmi:l

DE£ MATERIA ET FORMA &c. HUJ, SACR.

257

tranfübflantialiter in fanguinem ,. cum in *oinum trans-

]fem HP'

eat mixta vino ; licet Pbyfici contrarium a[[everent, qui

hj

aquam à vino per artificium po[Je a[ferunt faparari.

la [

Preterea pote[l dici, quod aqua (nec mediate nec

"Ui

immediate ) tranfit in fanguinem , fed remanet prioris

&

vini accidentibus circumfufa , ita quod vini faporem af-

d.

Jumit : quod inde cowoincitur , quia fi pof? calicis con-

M

fecrationem aliud oinum 1nittatur in calicem , illud non

femanïe

tranfit in fanguinem , nec fangvini commifcetur ,. fed ac-

Qu

cidentibus prieris vini commüxtum corporis, quod fub

vt

eis latet , undique circumfunditur , mon. madidans . cir-

rug

cunfufum.

Verum inter opiniones predittas illa proba-

W.

bilior judicatur , que a[Jerit , aquam cum «ino in. fan-

WL

guinen transmutari ( abftrahendo , an id mediate

fiat, vel immediate.) lta quoad fenfum Inno-

ts

centius III.

v

À D 3. d. dicit hoc narrative c. approbati-

yi j

ven.

Quienim refert aliorum fententiam, non.

t d

eoipfo illam approbat.

Dein aliud eft, appro-

J

bare

tanquam probabilem fententiam

ali-

i2

quam; &aliud eít, approbare rationem fen-

dini

tentis.

Pontifex folum agnofcit, probabilem

nl

effe fententiam, quod aqua transmutetur in fan-

guinem ; non vero approbat, fed potius impro-

r

i p

4 p

bat rationem fententie, nempe quod hoc ideo

. Ten

1l

fiat , quia prius aqua mutatur in vinum.

.j

r

h

O RDIODPER

Aqua non eft materia ido-

Mu

nea confecrationis; ergo non poteft immediate

tranfubítantiari in fanguinem Chrifti.

ZInt. prob.

i

ex concilio Florentino in Inftru&. Amen: ubi

i an

Eugenius IV. expreffe contradiftinguit mmate-

jl

Sic habet :

Tertium

riam Kuchariftie ab aqua.

u

eft Eucbariflie Sacramentum , cujus materia e[1 panis &

j a

[

D. zhmort. "TraGt. de Eucbariflia.

R

vinum,

u

258

DP S-POUTEOAST I2O073IPT.

vinum , cui aqua modici[[ma admifceri debet.

2, T,u-

s

1:.

I) nomi!

GENIUS IV.in texru proxime relato aquam mo-

diciffiupam requirit.

dinabon

Ergo fupponit , aquam

prius debere converti in vinum.

qumimo,

ln

REsPONDEO.

A»p 1. d. aqua moraliter confiderata, quam-

j ii

diu adhuc in eftimatione morali retinet deno-

p

minationem aquz c. phyfice fpeGtata. /ubd. per

stione I)

fe ac ratione füi. c. per concomitantiam n.

AD 2.c.a. n. c. ratio enim fummi Pontificis

; ol

a d

eft, quia nonnunquam reperiuntur vina adeo

b lv

o ij

put

debilia, jam prius à cauponibus Jympbata feu

afo, 1

adequata, ut fi in notabili quantitate affundatur

x iil

aqua, timendum fit, etiam in eftimatione mo-

Amn

rali ceffatarum nomen vini, ac futuram potius

aquam vinofam.

(iatm

(CA,

OBJICITUR 3.

Concilium Tridentinum

fiihvinum

Seff. 13. Can. 2. definit; in hocSacramento poft

yri, Q

confecrationem manere duntaxat [pecies panis C9.

df

vini.

Hoc autem non efífet verum in noftra

fententia.

In noftra fenten-

titr, l

Ergo. min. prob.

b ]

Wa

tia remanerent etiam fpecies aquz.

2. Idem

Concilium eadem Seff. Can. 3. definit; In hoc

Bo

Sacramento fb unaquaque [pecie, & [ub fingulis cu-

Dd

jusque fDeciei particulis [eparatione f a&ta totum Cbrifium

contineri.

Hoc autem non effet verum in noftra

TU N

Jirn

? N

j

W

fententia.

Ergo. m. prob.

In noftra fententia,

300dg.

fi fpecies aquz fepararentur à fpeciebus vini,

l

füb illis non amplius contineretur Chriftus,

KE

Mm

RESPONDEO.

Dv

At

Àpn 1. d. definit manere duntaxat fpecies

x

panis & vini confiderati in &ftimatione morali.

;

tlt?

n

ï

c. fpe-

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

259

Al

c. fpe&ati in confideratione phyfica n.

Conci-

ïïüamu(»,

4l

lium fub nomine vini intelligit omne id, quod

Qu

in eftimatione hominum comprehenditur füb

hoc termino , five reipfa partes hujus totius fen-

fibilis int fimilares & univocz, five heteroge-

i

n

M

l

nez, ac fpecie diverfa.

"W

LY

A n 2.d. definit füb unaquaque fpecie in efti-

i

!

matione morali fpectata Chriftum contineri c.

Eul

i

i

il

in confideratione phyfica fpectata. n

Senfus

Ti à

patet ex di&tis.

Hinc fi aliquando contingeret

particulas feu fpecies aque feparari à toto com-

gt f

fndqt

pofito, fub iis non amplius contineretur Chri-

ftus, quia in zftimatione morali non amplius re-

TO m

'

tinerent nomen vini ufualis.

ii

QbTIICITUR 4. D. THOMAS .A qo 7

a. 8. c. docet, aquam ante confecrationem con-

lt

vertiin vinum. Ergo.

2: CATECHISMUS RO-

At

MANUS, Concilii Tridentini juffü confcriptus

xin j

p. 2. C. 4. n. 16. non folum idem docet, fed et-

n nu

jam teftatur, hanc effe Scriptorum Ecclefiafticorum

Qul

fantentiam.

À.

RESPONDEO.

jt; l

if

A D r. d. docet, aquam ante confecrationem

j r

converti in vinum converfione morali c. con-

ni t

verfione phyfica n.

Ratio D. Thome, quod

:fitent

tantum modica aqua debeat affundi, plus non

a Vi

probat, quam ante confecrationem fieri debere

ts

converfionem moralem aque in vinum, ita ut

fiat perfeéta partium commixtio, que nulla fe-

u p

paratione partium operatione humana fola tolli

Si enim affunderetur aqua in ma.

J müf-'

poífit.

u

2

gna

260

DJsrpuTAOGUYOCM

gum

r

gna quantitate, partes aque non tam facile ab

invicem fepararentur, & fic remaneret aqua et-

um

iam in eftimatione morali, ita ut actione hu-

(uftus

P

mana à partibus vini juxtapofitis feparari poffet.

DL

g

Id etiam experimento facili demonftrari poteft.

g.

Nam fi mediante linteo lentiffime per marginem

ii

finatur delabi notabilis quantitas aquz in cali-

sntied

cem, in cujus fundo continetur vinum, vel ea

dfhYtone

ldele

in ctuftulum panis innatans vino fenfim immita-

tur, ea aqua, inftar olei & lactis, non ftatim

an n

permifcebitur vino, fed etiam adhuc extrahi,

p [l

& quoad fenfum aqua comprobari poterit.

freon

Drixr, fola operatione bumana.

Nam fi adhi-

hii

beatur operatio artificialis ope ignis, etiam ex

fittote m

fpiritu vini adhuc elici pura aqua poterit, pro-

ut defcribitur in A&tis Academie Regie Parifi-

vtritlm

enfis.

Si enim fumatur poculum ftanneum vi-

timtin

dlimatin

no aduíto plenum, illudque imponatur in me-

BIN

dio pelvis cuprez, aqua frigida continuo ex

fonte illabente usque ad füummum poculi ftan-

Ài

(

nei repletz, ac dein vinum aduftum, etiam o-

101,

h

ptimum, incendatur, poft exhalationem vini

remanebit ejus loco in fundo notabilis quantitas

aque, qua continebatur quidem in fpiritu vini,

N

fed ob frigus circumftans retinebatur, ne fimul

l!

W

evolaret cum vino.

uhm l

i

A D 2. d.docet, Scriptorum effe fententiam,

quod aqua ante coníecrationem convertatur in

]

l

vinum converfione morali c. converfione phy-

- MRU

!

fica n.

OjICITUR $. Si aqua immediate conver-

Q

teretur in fanguinem, daretur triplex materia

l

AH

con-

DE MATERIA ET FORMÁ &c. HUJ. SACR. 261

s

4 E

Wt

confecrationis, fed hoc eft faifum.

ZÍnt. prob.

MQD

]"

materia confecrabilis effet panis, vinum & aqua.

2. Chriftus in ultima cona folum dixit: JNVon bi-

TAl

t

bamn de boc genimine vitis, non vero dixit: £ ele-

A

[ Qu

qmenio aque.

3. C.cum omne. 7. de Confecrat. dift.

2. dicitur: Prater panem & vinum aliud offer-

QU t

re non licet.

um, ïäl jj

4. Aqua admifcetur vino non ex

inftitutione Chrifti , fed tantum ex precepto

Ti

10n hs

£cclefis. Ergo non poteft effe immediata ma-

teria coufecrationis. c. patet; quia Ecclefia non

Dwid

il

poteft inftituere materias Sacramentorum.

RESPONDEO.

WEwt

t

bori

A D 1. d. daretur triplex materia, fi aqua in

t

zítimatione morali fpectata immediate conver-

ia

teretur in fanguinem c. fi tantum convertitur in

ho

confideratione phyfica fpe&tata, ita tamen ut

muifs

in eftimatione morali comprehendatur fub ter-

COX

mino vini n. Senfus patet ex di&tis.

pit

A D 2. d. Chriftus hoc dixit degenimine vitis

D ti

mixto c. puro n.

Nam etiam Chriftus more Ju-

DOX

deorum vino lymphato in ultima coena ufus eft.

li qua

Imo raro habetur vinum tyrolenfe in noftra Ba-

fj

varia, cui non ftatim in prima fermentatione

j i

notabilis quantitas aquz affufa eft. — Verofimile

eft, idem fieri in vinis Palefting.

n

r

Ap 3. d. non licet aliud offerre , quod in

zftimatione morali non comprehenditur füb ter-

f

mino feu nomine vini c. aliud in confideratione

phyfica fpe&tatum n.

Je

Ut enim Ludovicus V eir in

A. a.

I m:

R5

Mat-

262

DISPHUTAT-DO.3E

! .le

b 0.

Matthevm, & UconrrNus, aliique obfervant,

ipfemet Chriftus more Judeorum ufus eft vino

j

]ymphato.

"A dUb!

a al

RrsPoNpEo 2.tr.a.d.c. Ergo aqua in

itium à

eftimatione morali fpe&ata adhuc retento no-

j u(uali;,

mine aque non poteft effe materia confecratio-

i 9

nis c. in confideratione phyfica fpectata, atta-

WE

du

Ti

men converfione morali mutata in vinum n.

) Do

Senfus patet ex dictis.

NDI

^ f

3

Ex noftrafententia feque-

DT

fjj

O5]ICITUR Ó.

ll

retur r. quod valida effet confecratio, fi vi-

nl

no generofo ante confccrationem affunderetur

aquain zquali vel etiam in majore quantitate.

T

U

(

TR

:

2. Quod, fi vino affundatur aqua rofacea, vel

fuccus abfinthii, vel alius fimilis liquor, etiam

um

ea aqua, vel fuccus immediate converteretur

|preur

as t

in fanguinem, quia hoc totum in zftimatione

morali

effet vinum.

3

uod etiam Mufca,

mi(cea

Ti

[l

pulvifculus , vel pilus, fi forte in calicem in-

cidant, immediate convertantur in fanguinem.

Il

/» REsPONDEO.

"n

«

A D r. d. fequeretur , quod ea confecra-

IT

tio effet dubie valida tr. certo valida n.

Cum

Md

,l

enim in tali cafu merito dubitandum effet, an

i L]

L

M

illud totum potius in eftimatione morali me-

reretur nomen oviíni |ympbati, vel aque baptizate ,

Em

Uiltgn

ea materia & confecratio pro dubia habenda

foret.

Ob hanc ipfam dubietatem Howo-

niuslIL JNotando3. relatus eum morem pernitio-

j

f abufum v ocavit.

Ap

" :

T

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

263

U

A 2. d. fequeretur, quod etiam hi liquo-

'J[tw

( i

resimmediate converterentur in fanguinem con-

verfione dubia. tr. converfione certa n.

Cum

m

enim in tali cafu dubium foret, utrum vinum

u

fic mixtum adhuc comprehendatur füb nomine

m

vini ufualis, etiam materia & confecratio foret

dubia.

Si quis autem contendat ; vinum ejus-

B

modi adhuc in eftimatione morali comprehendi

fub nomine vini, confequenter dicendum fo-

ret, etiam partes immixtas, utut folidas, pro-

NTIS

utfunt falia chymica in vino contenta, per

UMT

modum partium integrantium vini, immediate

jdeett

converti in fanguinem.

Hoc ipfum dicendum

Ed

foret, de vinis fulphuratis, qualia effe folent

At W

vina Auftriaca, vel de vinis medicatis per va-

yt, du

rias medicinas prefervativas, aut repárativas

J

v.g. per cremorem lactis, ova, faccarum, &c.

|

Dicendum enim eft, particulas immixtas, fi

t Y

perfe&te mifceantur, ita ut per precipitationem

um

il

artificialem facile feparari nequeant, immedia-

nf

ii

te converti in fanguinem.

Si autem non fue-

rit perfe&a mixtio , fed tantum juxtapofitio

partium , dicendum , ejusmodi particulas im-

mixtas nec immediate nec mediate converti in

& qu

fanguinem , fed remanere non confecratas,

ll

TT

!

a

Apn 3.n.a. quia manifeftum eft, ejusmodi

Em

nit

materias non commifceri per mixtionem perfe-

)

Gam, fed tantum per juxtapofitionem.

j

i

OBIICPTUR 7.

Aqua vino admixta divi-

t

(

n

ditur in minutiffimas particulas.

Ergo non pot-

eft diu refiftere aGtivitati agentis fortioris, fed

9. Ariftote-

neceffario convertitur in vinum.

R 4

les

(

264 DISPUTATIO II. DE MATERIA &c.

les l. r. de Generat. C. ult. dicit

Modicum vi

g

H;!H

num ab aquis in aquam converti; Ergo etiam

viciffim modicum aqui convertitur in vinum.

h

REsPONDEO

Ap r. tr. a. d. c. Ergo non poteft diu, hoc

eft, integro die, refiftere, quin tranfeat in vi-

hD)

num refractum per novas formas partiales aque.

ln

Q

c. diu, hoc eft, per aliquot Minuta.

Quan-

do enim immediate ante coníecrationem affun-

! QU]U ]

pl

ditur aqua in cafu commiffi defe&tus ex parte ma-

M MU

TT t

terig , prout praífcribunt Rubrice, inter affu-

fionem & confecrationem vix intercedit dimi-

dium Minutum

Dixr in vinum refratium, quia ex Phbilofopbia

(HNDU

Pollingana iuppouo $ quod partes aque alteratz

p

retentis tamen primariis proprietatibus fiant par-

tes integrantes nov1

iA ii

ita ut fub forma propria

AU g

partiali depende.mt tamen a forma principali

Uw E

ipfius vini,. cum ejusmodi formz partiales fub-

ordinantur.

/

A n 2. d. docet

m

hoc fieri fücceffive & poft

intervallum congruum temporis. c. in in(tanti n.

]

vel fubd. ita tamen, ut partes mixtx in novo

VM

compofito retineant diu fuas proprias formas

partiales, forme principali fubordinatas. c. ita

:J

ut eas non retineant

Quod enim ab ejufmodi

hij

partibus mixtis retineantur proprie earum for-

inze partiales, in przfata szlq/opbza ab experi-

Qf

entia oüenfum eft.

lt

vt

h

i

DIS-

L

A

Is

d yoCs

265

Udmm h

Xeoe E OX OXX kX ROX KEX E EOX X OX

1] n

AR K OE Ck o k o k E ob o o x x x x X G R G x xR K X oX

s

DISPUTATIO-HE

W

]u

De Tranfubftantiatione.

n hac Difputatione quzritur

l

1](

1. Quid fit tranfuübftantiatio ?

2. Quid fint accidentia Euchariflica ?

Lt

3, Refolvuntur varia dubia circa hoc myfte-

Itrf

rium & ejus proprietates.

(j dj

QUJSTIO I.

]à

d

NOTANDUM r. Effe defide, quod in Sacra-

UVT

mento Euchariftie fiat tranfübftantiatio pa-

nis & vini in corpus & fanguinem Chrifti.

]ta

m p

Id Df

definitum eft in Concilio Tridentino Seff. 13.

[

(s

Can. 2. ubi fic habetur : Si quis dixerit in Sa-

cramento Eucbarifiie emanere - fubflantiam. panis &

vini, una cum Corpore &$ Sanguine Domini mo-

[ire

l

n

Jiri S'efu Chrifti , negaveritque mirabilem illam €9 fin-

gl

gularem éonverfionem totius fabflantie panis in. corpus,

ts

&& totius fubflantie vini in fanguinem , manentibus

Ti 10f

duntaxat [peciebus panis & vini, quam quidem convcer-

u5 ol

fionem . Catbolica Exclefía. aptiffame tran[ubfiantiationem

$

j

?

appellat , anatbema fa.

NoTANDUM 2.

exmum t

Licet terminus tranfubftan-

a

tiationis in Scriptoribus Ecclefiafticis in primis

fieculis faltem apud Latinos, non videatur fuif-

fein ufu, res tamen ipfa per nomen fignificata

manifefte probatur ex conftanti traditione Ec-

!

R5

clefia,

j

266

D'US p TA IT nno

III.

ii

clefie. Cum enim Patres teftentur, bunc panem

PUTLAD

qui in altari eft, poft confecrationem effe corpus

r jü]l dUdU

Chrifli, ibi non amplius dari panem , qualis erat an-

m

te confecrationem ; panem fui[fe mutatum in corpus

I

Chrif/i, hic uniformis modus loquendi à Patribus

vjl d

ufitatus in fenfu proprio ac obvio non poteft

vt

intelligi fine mutatione faübftantiali unius in ali-

g, a

um, feu, quod idem eft , tranfubftantiatione.

Textus Patrum videri poffünt fuperius Difput. 1.

wjrt, t

iil

qu&ft. 3. prefertim S. uflini, Origenis n. s. Cy-

"..'.

villi Serofolymitani Catechefi s. S. A4mbrofii l. de ini-

"

tiandis c. 9. Zértulliani ]. 4. contra Marcionem,

ii

l

l

Gregorii INy[feni in Catechefi c. 37. & Orat. de

od

:

bapt. Gaudentii Brixienfis, S. Chryfoftomi Serm. 32.

z t

de proditione Jude, S. 4uguftini Serm. 87.. Cy-

illi Alexandrini in Joan. c. 13.. Eufebii Gallicani ,

fitt, ibo

sin Bu

& Liturgiarum, quas retuli Difp. 2. q.2.

Porro

etiam terminus tranfübftantiationis , uerzcíac ,

i, 1]

t bílen

reperitur in autbore ]. z. de celefti Hierarcb. c. 1.

f

qui vixit feculo quarto, aut certe quinto in-

eunte, ubi dicitur: Mens nofira ad celeftium con-

EIF ,!

templationem excitari mon pote[l, mift rerum corporearum

prefidio, per. Sfefa tranfubflantiationem , usracíav, di-

|

ving Eucbariflie perceptionem.

l

NorANDUM 3. Hanctranfubftantiationem

h

etiam àScriptoribus Catholicis diverfimode fuif-

lg

Mi

fe explicatam.

Nam

W

jl

I. RuPERTUS Abbas 1. 6. in ]oahnem cen-

l

fet, eam mutationem fieri per hoc, quod panis

Z

affumatur a Chrifto hypoftauice à Chrifto, ficut

nitura humana fuit affumpta in unitate fuppo-

At

nl

"UE

N

fiu. In $. Quomodo panis coleftis fit panis vifibilis ?

Af

NI

lC

DE TRANSUBSTANTIATIONE.

267

s

fic fcribit

Sicut verbum caro fattum efl , non muta-

'h;

tum in carnen, fed a[Jwnendo carnem . fic idipfum Ver-

*»Sertau

bum , jam dudum caro fattum , panis vifibilis fit, mon

j WJ

non mutatum in panem, fed a[[umendo & in unitatem

| T

perfone fue transferendo panem. — Proinde ficut de car-

W'Q*tü

ne noflra, quam Virgo Maria peperit, fatemur pro-

A

pier unitatem per[one , quia Deus eft , f tc de pane iflo

QUi

vifibili, quem Ferbi divinitas ajumem in carnem faam

i

transfert, vere & catbolice confitemur ,

quia corpus

JH)f

Chrifii efl. Eodem modo loquitur 1n1 2. de di-

1] d

vinis officiis c. 9.

Verum, quia in hac fententia

TCORAT

panis proprie non mutaretur in corpus Chrifti,

n &

fed manendo in fua natura folum affumeretur,

m

ficut natura humana in Chrifto per affümptio-

. (

nem non fuit mutata, ideo hzc fententia, pro-

m

ut jacet, ab omnibus refícitur.

Si vero Ruper-

j ?Oh

tus in Euchariftia admififfet aliud genus affum-

V Mrafi

ptionis, nempe talis, per quam non folum tol-

litur fübfiftentia, fed etiam individuatio rei pre-

Vr

quinh

exiftentis , forte mitius à Theologis fuiffet ha-

bita hec do&rina.

Sublata enim mdlv:duaüo-

J

ne rei faltem falvaretur, quod in Euchariftia

L C0 PW'A

U !M

non remaneat fübftantia panis, ficut juxta Tho-

miftas, qui in morte hominis docent fieri refo-

lutionem usque ad materiam primam, qu& non

Atict

eft pofitive, fed tantum negative una, ut P. Pbi-

imode

lippus de SS. Trinitate docet.

Verum eft dicere,

non manere idem numero corpus in tumulo,

quod fuit in vita.

Itaque tolleretur fübftantia

mem &

|

panis prioris ,

fi Rupertus admififfet, tolli etiam

quod

individuationem forme & materie panis, falva

iin, l

ge ll

earum fola effentia, quz juxta Thomiftas diftin-

f

quitur realiter ab ex1üent a, & à dimenfionibus

!

LU

indivi-

m d

n m

268

DISPITATIOCNMDU

individuantibus fubftantiam.

,Un j

Simile quid ad-

jagria

mitti debet in divifione continui, ubi fublata

du

priori individuationerei ponuntur duz vel plu-

res alie individuationes ; item in accidentibus

nl

if l

mutato fubjecto, v. g. aque calid in aerem ca-

smirid

lidum. Forte Cajetanus id infinuare voluit,

. B

l M

rl

dum in p. 3. q. 75. a. 4. fcripfit, nullam quidem

um

remanere partem fubitantie panis, remanere

tamen id, quod fuit panis.

Hec do&rina eo

g E n

datit iv

facilius admitti poffet ab-iis, qui docent, pre-

dicata accidentalia & fubftantialia non differte

ngyvqfäfmj

"f

/]

[/;

intrinfece , fed tantum

aícendi.

per diverfgm modum

l.

n

2. Alio modo explicavit tranfubftantiatio-

nem DuRnANDUs, qui docuit, in hac mutatio-

du m us

ne Euchariftica panis in'corpus Domini remane-

t t

Sicut enim in aliis

re materiam primam panis.

um

mutationibus fubftantialibus, v. g. ligniin ignem,

I

fit mutatio tolius im totum mullo fenfibili vemanente ,

W'?li, h 1

prout converfionem fübftantialem Ariftoteles

Ff*-zm*mke,

defcribit; ita cenfet, totum panem converti in

r Q

corpus Chrifti, licet materia prima panis rema-

W

neat; neque plus ex verbis Chrifti, vel ex tra-

.

t

ditione Patrum elici poffe.

In4. dift 11- 9-5

u

fic fcribit : Communiter dicitur , quod in conver[ione

l

fabflantie panis in corpus Cbrifli totum convertitur. in

* W

tptum. — Quod exponitur dupliciter.

Uno modo , quod

i

materia conoertitur in materiam , & forma in formam,

4 LU

É]

€ fic totum in fecundám proportionem. partiu:

Alio

ii

modo, quod tmateria panis convertitur im wateriam 69

dl

formam corporis ChrifHi, & forma panis familiter.. Utra-

iT

T

que tamen opinio ponit, quod mec wianeat materia mec

J

forma panis in fe, «el in corpore Chrifti poft. converfio-

]Ufan

C

netn,

.DE TRANSUBSTANTIATIONE,

269

W

mem. lNam im corpore Chrifli nec plus nec minus eft

m

)

1

poft comverfionem , quam . ante.

t

Salvo meliori judicio

li

poteft a timari , quod converfio fubflantie panis in cor-

1

Mdj

Iw

pus Chrifti fit per boc , quod corrupta forma panis mate-

"4

l

ria ejus fit ub forma cor

poris Chrifli virtute divina,

"

ficut materia alimenti fit [ub forma nutriti virtute natu-

;

K

i

r&. — Es boc tangit D AM ASCEN US l. 4. €. 5. quod

quemadmodum . naturaliter per. commeftionem panis , &

l

lu

vinum 69* aqua per totum, in corpus & fanguinem com-

l

i

n

edentis transmutatur ; ita proportionaliter panis €9 wvi-

I

1 df

num fupernaturaliter tranfit in corpus & fanguinem Do-

od

müni. INon tamen per . boc oporiet , corpus Dowini in

11 a.

aliquo mutari fubflantia

Lttvr

. (uia mec per advemum

AV

alimenti sutatur corpus mutriti fubflantialiter,

Prae-

od

dictus modus converfionis efl po[fibilis; alius autem mo-

dus, qui communiter tenetur , efz inintelligibilis, mec

im

unus iftorum e[t magis per Exclefiam approbatus , quam

Jje

alius, nec oportet, difücultates fidei difficultatibus fu-

peraddere, — .Ex bis patet ; quod proprius modus loquen-

Ad&

J:

diin bac materiaeft ; quod dicatur ;; quod fübftantia pa-

OR

mis comvertitur el comver[a eft in corpus Crifti.

S

puniii

autam dicatur , panis eft corpus Chrifti , falfa eft propo-

Yud

fitio, quia panis mon manet.

Si autem cicatur , quod

A II

panis fit corpus. Chrifli, vel ex pane fit corpus. Chrifli,

h a

valde improprie fünt locutiones ,. quia illud quod prá-

M

exiflit, non fu. —Verwmntamen, quia Santhi non. [am-

per ob[ervant proprietatem. locutienis , ideo alique de

ifi

pradittis locutionibus inveniuntur ditte à quibusdam San-

um À

&is, 9 maxime ab ZIhmnbrofto.

Ita Durandus.

Ve-

yinis|

rum, quia non eft verofimile, duas materias

i. l

effe fub forma corporis Chrifti

etiam hzc fen-

niti!

tentia rejicitur à ceteris Theologis.

Quod fi

Durandus admitteret , materiam deftru&ta fua

f

f W"

J

priori

DïTRAf

270

D:US37U T A T I:O TTE

g

priori individuafione manere fub forma corpo-

g,

ris Chrifti ficut manet in divifione continui de-

zime p

ftruéta priori individuatione juxta Thomiftarum

VN

& multorum aliorum fententiam , ad hoc, ut

n

daretur fübjectum accidentium, & omnium mu-

tationum in Éuchariftia confequentium , atte-

gun p

gyeniu

nuaretur quidem difficultas, fed remaneret di£-

aepnvet

ficultas explicandi propofitionem Wicleffi à Con-

j, vot,

cilio Conftantienfi damnatam , Z4ccidentia panis

zil

non anent. fine fubjetto, & propofitionem à Con-

fanie a

cilio Tridentino definitam, ubi dicitur, panem

converti in corpus Chrifti, manentibus duntaxat

?/mau

T.

fpesiebus panis, niü dicatur, ibi per ubje&um in-

[ J»«,

telligi determinate fubftantiam panis, & hic per

zotfle

particulam exclufivam duntaxat tantum excludi

fubftantiam panis.

&lb

r Q

3. Aliam explicationem refert, & fine cenfura

refutat S. Thomas p. 3. q.75. a. 6. c. ubi dicit:

u tl

Quidam po[uerunt , quod fatta confecratione mon folan

", t

vemanent accidentia panis , fed etiam forma [ubflantia-

i

lis ejus.

Sed boc e[Je non potef? ; quia f forma fub»

vidliün

ATYDUY

flaniialis vemaneret , nibil de pane converteretur in cor-

pus Chrilli, rifi fola materias. &2 ita equeretur , quod

F'enny

UMAT

non conoerteretur in corpus Cbrifli totum, . fed in ejus

materiam. lta D. 'Thomas, qui forme panis ibi-

du

dem ad 3. hanc propriam operationem tribuit,

t

v

quod confirmet cor hominis.

Caeterum, quod

* Q

materia panis fupernaturaliter non poffit con-

glv

verti, nifi in folam materiam corporis Chrifti,

if

]

nonomnesfatebuntur. Imo /EcrprusR oMa-

4l

NUs, alias fidelis Difcipulus D. Thome, in l.

"Tbeorematum de Corpore CbrifHi, propofitione 34. fu-

d

Ío^

EE

fe impugnat, quod panis poüit converti in

Uduh«

I

lam

]

DE TRANSUBSTANTIATIONE.

D

t

lam materiam corporis Chrifti, in ea videlicet

Mij

fuppofitione, quod in corpore Chrifti non den-

Dnmiüa;;

tur formz partiales.

illy,

NOoTANDUM 4. QuodkTheologi moderni

Wi

üln, «

conveniant, quideminter fe, tam materiam quam

formam panis convertiin corpus Chrifti, dif.

D d

conveniunttamen inter fe quoad modum a&lio-

Kf

nis converfiz.

Scotus , Bellarminus ; Vafquez; &

At

l

alii, volunt, eam actionem effe addutlivam

, ita

11 ,

ut Corpus Chrifti fücced

at ac fubítituatur fub-

l, n

ftantie panis füb iisdem accidentibus,

lalenzia

?

TU

Henriquez; & alii exiftimant , eam a&ionem e

ffe

li j

unitioam , ita ut Corpus Chrifti uniatur fpeciebus

Ui

panis.

Gabriel, Suarez & alii docent , eam a&io-

m erdi

nem confiftere in tali confervatione Corporis

Chrifti füb fpeciebus panis, qu2 illud de novo

Ttetulz

produceret, nifi jam prius exifteret. : Denique

CU

Cajetanus , & plures ex Recentioribus Thomiftis

n

affirmant, transfuübftantiationem effe veram pro-

w

du&ionem Corporis Chriti , non quidem fimpli-

]

citer , fed füb novo modo effendi.

J

ii

NoTANDUM 5. Ad converfionem unius

"

AT

l

rei in alteram ab authoribus requiri tres condi-

hn

M

tiones. I. ut ea verfetur inter duos terminos po-

j

fitivos. 2. ut terminus à quo aliquo modo defi-

m u

nat effe, & terminus ad quem aliquo modo inci-

E

piateffe de novo. 3. ut detur connexio inter de-

xl

fitionem termini 4 quo, & pofitionem termini ad

quem, quodfit, inquantum defitio unius eft cau-

u

fa alterius, ita ut fit una eademque a&tio . qua

oma, !

deftruitur unum & ponitur alterum.

$i enim

darentur duz aétiones , una deftru&iva , altera

n

productiva, non daretur converfio unius in

u

j

aliud

m

272

DISPUTATIO IL

"

aliud, prout BeLLARMINUs de Sacramentis

]. 3. c. 18. obfervat.

Ali cum Bellarmino ad

ao K

,a um

converfionem requirunt etiam quartam condi-

tionem, ut detur utrique converfionis termino

i d

aliquod communetertium , v. g. accidentia.. Sed

PT

GoNETUSs de Euchar. difp. 4. art. ?. n. 24. ob-

gga f

H

fervat; id non requiri.

4cet , inquit, idlud in

gin j

converfione Eucbariflica reperiatur , non ef tamen ne-

:'ä.eagm:im

TTR

ce[Jarium ad vationem. communem vere conoer[ionis ,

quia nulla apparet vepugnantia, quod Deus mediante vve-

p

M y n

u H

va converfine transformet totam [ubflantiam panis cum

accidentibus in Corpus Cbrifti , & tamen tunc nullumda-

l,

,

retur cominune utrique tertium.

1.l

;

"

NoTrANDUM Ó6. Licet panis definat effe ;

eutrioud

ab omnibus tamen ferme 'Theologis admitti,

UAU

M

[

quod fubftantia panis non annihiletur. D. Tho-

mas p. 3. q. 75. a. 3. ficfcribit : Quidam pofuerunt,

|

quod fubflantia panis & vini annibiletur 5 fed boc non

pl

M

fotefl. e[Je , quia converfio (panis in corpus Chrifti)

at

tollitur per. annibilationem fub[lantie panis.

Eodem

"Neftte

modo loquuntur alii Theologi.

Ratio autem,

tilo«

cur hec mutatio non vocetur annihilatio , fed

ts

converfio, ab authoribus non aflignatur eadem.

ROU !.'D

