trover[ia eft de aliquo fidei articulo, an fit confonus, an

:f

diJonus fidei chrifliane , ad fummum Pontificem e[Je ve-

sf Q

currendums cum enim officium Inquifitionis de bevetica

iptur;

fravitate aliquando non magnis dottis committatur , ab-

hnj 1

furdum videtur , quod ad talem Inquifitorem pertinet

tite l.

quamcunque difficilem que[Hionem & profundam de arti-

d

culis quibuscunque pertinentibus ad Theologiam autbori-

imin i

tate propria terminare, & quemcunque magnum in Tbeo-

u d

logia fomofum & dignum , tam reite vite quam fcien-

h f

iie Dottorem , offidio per. Univerfitatem folennem ap-

vl m

batum , fi fue opinioni contradicerct , tanquam bareti-

At Q

eum condemnare, videtur igitur ad Romanum Pontifi-

Ts

cem recurrendum, quando queflio ventilatur , de ali-

quo, quod non eff expre[]um in fcripturis: Canonicis ,

* qui

INon

T

sec eft per Exclefiam Romanam determinatum.

efl ergo flandum judicio modernorum aliquorum , qui

h

damnaverunt pradittam opinionem.

INon igitur pote[t

ajüquis redargui, etiam[i Dottores non autbenticatos ab

b lgf«';m

Kccle-

W,

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

365

ffit diü'm&;.

i

Ecclefía Romana neget.

Unde eft aliquorum moder-

norum deteflanda Prefumnptio, qui fe fupra f& extol-

At

Wt s

lentes, cupientes foli vocari Rabbi, omnem opinionem

& fuis dogmatibus. di(fentientem agitati invidia damman-

! Mi

D

tes, quia per vationem ne[ciunt improbare , tanquam pe-

viculofam 69 beveticam caninis latratibus lacerant in-

Mni i

ZW. Pn'*:

ce[Janter , non attendentes , quod Pater San&ti[fmus &

JDDottor eximius B. Zfugu[linus mec fuis litteris nec alio-

n D

vum . Epifcoporum fic "voluit inferoiri, quin aliqua in

Q

eis po[fmt juflo judicio, && nulla temeritate culpari. - - -

l, u

(fitim

Ex iflis autboritatibus pluribusque aliis evidenter colligi

potefl , quod [iripta quorumcunque , antequam [int à Ro-

ng j

friti qu

mana Ecclefiía autbenticata , licitum ef1 veprobare atque

vefpueres & ideo quamvis multi teneant oppofitum pro-

LP T

Hucus-

pufit opinionis, non oportet, eam contemnere.

dnim

que Okamus Tra&. de corpore Chrifti. c. 56

nf

Huc pertinet, quod in vita BEL L ARMINICar-

j v

dinalis legitur; ejuslibros, quos fcripfit de Ro-

(

mano Pontifiie, in indicem librorum prohibito-

jfinan

rum relatos effe, eo quod fcripferit; Romanum

tfinimd

4

Pontificem in temporalia regnorum tantum ha-

L

bere dominium indire&tum : eosdem tamen an-

guni:

ho fequente denuo à cenfura abíolutos, & ex

vt m

Similia li-

indice illo cenforio expun&tos effe.

m fimti

brorum & dogmatum facta in hiftoria Ecclefia-

inpa ?

ftica plura occurrunt v.g. circa vocern egosoicv.

um I

Ex quo inferendum, confixiones ac prohibitio-

tütr,

nes parere quidem prafumptionem contra pro-

yi (f

pofitiones confixas, noh tamen moraliter cer-

n

tam.

Exempla afferunt de hac re varia Picus

[/ TU

Mirandulanus in füa Apologia, & Raynaudus,

Ton ]gm" ld

ubi agit de libris prohibitis.

"

OsJr-

364

DISP[ITATiO IV.

n

OsBjrcITUR 4. Sublatis accidentibus rea-

g d

7

libus tollitur natura Sacramenti Euchariftici,

j nf

ergo dantur.

nt prob. 1. Sublatis accidentibus

.mgl, æn

realibus non datur fignum fenfibile ; ergo tolli-

srelis I

tur natura Sacramenti, quod eft fignum fenfi-

gpítion

bile.

2. Sublatis accidentibus Sacrainenta veri-

ägmiimn ü

tatis chriftiane non differrent ab illufionibus,

U.

fpectris, & meris apparitionibus; at debent dif-

Azset

ferre juxta Patres, ergo.

3. Sublatis acciden-

afibie d

tibus realibus homines deciperentur judicando,

r [j

fe videre fpecies reales; at non decipiuntur,

n

quia à Sacramento veritatis abeffe debet omnis

puod, t

4. Sublatis accidentibus rea-

í

deceptio, ergo.

d fpi;!

libus Sacramentum Euchariftie faltem non fo-

»jgpfsgïi jl

ret fipnum ítabile; quia fpecies intentionales

g M

perpetuo mutantur. Ergo.

5. Sublatis acciden-

; Meint

tibus realibus non datur communis terminus

at t t

converfionis fubftantialis, at debet dari, ergo.

i pf

min. prob. converfio panis in corpus Domini

itnper

non eft puraannihilatio panis, fed tranfmutatio ;

a

"

!

Wi (

ergo debet dari commune tertium. . 5. Si non

nl )

remanerent accidentia realia, tunc daretur et-

r

iam transaccidentatio panis, at hoc eft falfum,

X Ms

ergo. min. patet, quia tantum datur tranfub-

, r

ftantiatio. 7.Sublatis accidentibus realibus non

daretur determinativum creatum ftabile ad ubi-

a, f

tht

cationes & alias proprietates facramentales, at

tale debet dari, ergo. min. prob. in cafu indif-

ER

ET.

ferentie Deus non folet operari effe&us ffabiles

fine determinativo creato , quando tale haberi

"i

poteft, at in Euchariftia datur femper indiffe-

::lfiï:*, ['m

rentia ad ubicationes, &c. & determinativum

Wä*,h |

LT

creatum haberi poteft, ergo. - 8. Solum corpus

Chrift

Vs

I

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

365

lh "

10

lEu

fhil'lnm

Chrifti non eft totum Sacramentum; ergo da-

n 1

Jlb

D

tur aliud conftitutivum reale, quod fimul dica-

tur frangi, affervari &c.

9. Sublatis accidenti-

l;

hi

ï

ïüg

nj

bus realibus non potelt explicari fenfus hujus

propofitionis. ZucbarifHia efi figmum fenfibile fla-

ii

bile gratiam ex in[litutione divina fignificans €9.. con-

ferens.

lt

lr ij

REsPONDEO AD I. dift. non datur fignum

fenfibile diftindtum à fuo fignificato. t. ant. non

M

t

datur fignum indiftinéctum. n.apt. dico enim,

corpus Chrifti effe fimul fignum & fignificatum;

(eet r

tf

fignum eft, quatenvs fenfibus imprimit fpecies

fenfibiles figni; üignificarum eft, quatenus per

GU

Wtj

illas impreas fpecies fenfibiles indicat füi pre-

fentiam.

Necrepugnat, idem effe fuiipfius fi-

Md

Rex in theatro fuiipfius perfonam refer-

Vs r

gnum.

re poteft, hic terminus, Jox, eft fimul fuiipfius

hn w

fignum & fignificatum ; Signum eft, quod pre-

t D

ter id, quod ingerit fentibus, facit aliud in cogni-

Ti

tionem venire.

Corpus Chrifti ingerit fenfibus

n s

fpecies fenfibiles panis, & preter has facit infü-

nedarer

per in cognitionem venire feipfum.

LAN-

pced t

FRANCUS, ALGERUS, & GuiMUNDUS fufe

Qnbyr t

probant, corpus Domini fimul effe figuram, &

tiredit

figuratum, fignum & fignificatum , Sacramen-

blb

tum, & remSacramenti ; fignificat enim feipfum

vantot)

S.

in cruce, & fimuleft ipfa oblatio in cruce.

nl

AucusTINUS referente Lanfranco etiam vo-

fsf

cat corpus Domini fuiipfius iguram. | S. Hira-

j tl bgï.

RrUs dicit: Corpus Chrifli, quod fumitur de altari,

&t ]

figura efl , dum panis & vinum extra videtur ; otri-

L

wOb as autem , dum corpus &

interius creditur

fanguis Chrifli in veritate

olim CO

Rz-

PT

366

DISPUTATIO IV.

Áà d

RrzsPoxDEo 2.dift. Non datur fignum

g. Ut

fenfibile, ut quod, tranf. ant. fignum , wf quo.

n.

ant.

Species impreffe ac intentionales

, L demo

jnm J

funt fignum, wu£ quo, videlicet, quo mediante

sdis n

ducimur in cognitionem rei invifibilis; funtfor-

g iif

ma fenfibibilis, utquo; & tale fignum ut quo po-

ohobetli

tuit Deus requirere ad rationem Sacramenti, ta-

um t

le manifeftativum , ut quo, eft lumen externum,

Vs

& juxta multos ipfz expreffa.

REsroNDEoO 3. dift. non datur fignum phi-

st

iidi A

lofophicum. tranf. non datur fignum theologi-

cum ac Biblicum. n. ant. in prefenti, ubi agi-

, tl

tantum atten-

g

tur de figno divinitus inftituto

dere debemus , qualibus fignis

b

eus uti foleat.

st Ut

tl

Ex fcriptura conftat, eum communiter uti fignis

n o

intentionalibus; lrideufus eft in fignum federis,

& hoc fignum confiftit in fpeciebus intentiona-

yooiard

DEU

libus.

Deus íuis Prophetis plurima revelavit

per vifiones; he vifiones confiftebant in fpecie-

UMT

BO

bus intentionalibus, & tamen erant myfterium,

facramentum, ac fignumreifuturz &c. fic AGo-

tinfbie

rum Io. dicitur fuper Petrum cecidiffe mentis

mi It

exceffus, ac eum vidiffe linteum demitti de cc-

"EUR

lo &c.

Hoc figno Petrus ad vocationem gen-

llhbüe, n

tium vocatus eft.

Similiter, dum Joannes erat

ipeadfn

in fpiritu , fignificavit ei Deus , qu& oporteret

fieri cito.

Fa

Cur Deus abhorreret à tali figno ad

TT

demonftrandam przfentiam fui corporis ?

U D

1j

REsPONDEO ado. dift. Sacramenta veri-

Ato

ln

tatis non differrent ab illufionibus materialiter.

N

DA

tr. maj. formaliter. n. maj. facramenta non de-

?äm

!

bent.in oimnibus differre ab illufionibus, alio-

4

À

l

quin non deberent effe entia ; fed folum debent

dif-

qu" le t

)

)

DE ACCIDENTIBUSV EUCHARISTICIS,

367

t n

differre in eis , que fuünt formalia conftitutiva

g

illufionis.

Deus utitur fpeciebus intentionali-

" i

bus, & dcemon iis utitur; fed Deus iis utiturad

RO i

inftruendum ; doemon ad decipiendum

. igitur

W iv

fpecies intentionales habent fe per mo

dum ma-

j

teri& indifferentis ; fed inftru&io , aut dece-

lSacramgm'

ptio habet fe per modum formz ; in Euchariftia

U DMM

locum habet inftructio, igitur abeft illufio.

REzsPONDEO ad 3. dift. homines

decipe-

üritmo)

rentur à Deo.n. ant. à feipfis. "Trans.

Deus om-

u d

nibus dicit; Zloc eff corpus meum ; igitur fponte

Áni, dj

errat, qui boc non credit, fedpotiusaliamrem

fafün at

fuis fenfibus demonftrari arbitratur.

Dein non

At U g

foret major occafio errandi circa accidentia,

lilerdiy

Mnfei:

quam circa fübftantiam panis ; ficut fpecies im-

preff non folent darifine obje&o reali proprio,

Bu ii

ita accidentia realia non folent dari fine fubftan-

Juita n

tia; fi fides fufficit in uno, ne dicantur homines

lm

à Deo decipi, fufficiat eadem fides in altero.

rnt ml

REsPONDEO, ad 4. Eüchariftia non foret

re Vc It

fignum fenfibile ftabile ftabilitate ad rationem

tendife z

Sacramenti impertinente. c. maj. Stabilitate re-

mdenitit

quifita, n. ant. facramentum tantum dicitur fi-

IOGt0t

gnum ftabile, in quantum durat ftabiliter in Ec-

m

clefia ufque ad finem mundi ; & hanc ftabilitatem

qu g

habet facramentum Eucharifticum fine acciden-

tibus realibus ;

tll

Qu

DrcrEs.

Euchariftia affervata in facrario

non foret fignum fenfibile, ergo.

ao

j at

RzsPoNDEoO. Dift.non foret fignum fenfi-

bile in potentia proxime expedita. n.ant. in actu,

TT

fion

jonod.

c. ant. Corpus Chrifti affervatum in facrario eft

ol

D

j

&qux proxime expeditum ad caufandas impref-

ií

fiones

gt

368

I:)AISP[I*IV'A.TIO

IV.

'J,'Mm E.n 0£

fiones fenfüum, ficut ipfa forent accidentia ; fi-

yad, "

cut tamen accidentia non funt a&u fenfibilia,

gt

quando hoftia &ffervatur in facrario , ita nec

Corpus Chrifti.

dio, qu

ims d

RESsPONDEO ads.c. maj. n. min. ad prob.

c. ant. n. c. quia Converfio unius fubftantie in

[ yam t

aliam non requirit commune tertium, abftra-

iil delut

hendo à converfione naturali & fupernaturali.

a, n

BzLLARMINUSs de Sacramento Euchariftiz l.

ions Üntdo

n dieuuri

3. €. 18. fequendo communiorem & tutiorem

viam D. Thome , ut loquitur, omnes effentia-

gt qu

les conditiones converfionis facramentalis hunc

tib d

in modum enumerat.

Ad Converfionem requi-

wober t

rit quatuor conditiones.

Prima efl , inquit, ut

sipetrtum

ile, ut unum

zi Thone

aliquid definat e[Je ; mon enim et intelligib

convoertatur in aliud, mifi id , quod convertitur ,. definat

ducdpd

Secunda Conditio efl , ut ali-

Vi n

e[Je, quod antea erat.

quid fuccedat in locum ejus , quod definit e[fe , alioquin

TTE

mon effet converfio , fed corruptio vel annililatio , fiter-

t n f

minus illius attionis e[fet non e[fe rei ; atque boc fievifi-

nting,

camus , cum dicimus , unum converti in alterum ; indi-

hletitr

camus enin bis fententiis, unum alteri fucce[fi[je.

JTer-

fattpyrg f

tia Conditio eft , ut it connexio quedam C dependentia

1 Dit,n

dnter defitionem unius , & fucce[fionem alterius ; ita , ut

rl

unum definat , & alterum fuccedat , & vi defitionis fiat

liil )

fucce[fio 5 mam fi ifta non. e[Jent connexa ,' non. e[Jet una

AAE t

attio, que dici po[Jet converfio , fed e[Jent due attiones

!d o

per accidens concomitantes fe, quarum una annibilatio ,

altera creatio diceretur.

JAtque binc intelligi pote[t ,

"of

15:'235]]20 3

cur panis in. Eucbariftia re oera non annibilatur , licet

"p

mibil ejus-remaneat poft confecrationem ,. quia nimirum

Mig

attio, per quam panis definit efe , mon terminatur ad

aT

Tübil, fed ad aliquid , nimirum ad Corpus Domini ; an-

TCOHVQW ,

mibilatio

!

Md

LU

*t

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

t

denm- |

369

ib

F p

nibilatio autem eft a&io , que terminatur adnibil.

uar-

D)

ia Conditio eft , ut tam terminus, à quo, quam termi-

IH

nus , ad quem , fit vere pofitivus.

Hucusque Bel.

Va j

larminus , qui fimul obfervat , converfionem ,

1 il

D

quatenus eft deftruétio panis, nontam effe actio-

j

llf d)

j

h

nem , quam negationem a&ionis; Deus enim,

inquit, deftruit panem , dum definit eum con-

L

D

fervare ; & licet negatio actionis, & pofitio

a&tionis fint duo, dicit tamen tranfubftantiatio-

4 E i

Ontes of

nem effe unam actionem , quia hzecactio eftuna

volitio Dei, qua non vult confervare panem ,

J

utin ejus locum fuccedat Corpus Domini. Pa-

rfonemrequi-

^j tnit, d

tet proin ex hac converfionis idea non requiri

l

.

i

commune tertium; & hoc conformiter ad do-

W

id)

1

Vr

i

[

&rinam D. 'Thome , qui 3. p. q. 35. art. g. affir-

mat, hanc Propofitionem, ex pane fit Corpus Chri-

L

7)

l

[j

fü, füfficienter verificari exeo , quod unim extremorum

NT

tran[eat ii alterum.

Caeterumadverto; hanccon-

t

l

verfionem etiam fieri poffe per duas a&iones,

; r

unam deftructivam , alteram creativam , modo

jin dl

f

prior fit effentialiterrefpectiva pofterioris , ficut

lia

:

|

l|n

inftantia temporis fücceffiva funt refpe&tiva ad

lm

invicem.

Dein, non habetur ratio requirendi

ml

commune tertium, fi enim Corpus Chrifti poni-

: fy'vidz»'u:'ï:

tur in Euchariftia per a&ionem creativam , ad

?I

g,r,;r,f-'.h

quid commune tertium? aGio certe converfiva

TT

non poteft dependere ab accidentibus, alio-

ii

J

DT

quin foret imperfectior actione generativa;

y

d

RzsPoNDEo ad 6.dift. daretur tranfacci-

] W,L",'.M

dentatio concomitanter c. per fe. n. ant. licet

"

W "

enim per fe tantum convertatur fubftautia panis

g m

in Corpus Chrifti viverborum, tamen comitan-

n

m*u D!mn'

ter convertuntur etiam accidentia, quia accel-

-

D. Zámort Tra&t.de Euchariflia,

Aa

forium

DISPUTXATTO IV.

u A Qog

379

gp0XDU

forium fequitur principale, licet denominatio

ju Phïücu

defumatur à principali, ut dicatur tranfubftan.

j ficme

tiatio.

Sic vi verborum tantum ponitur Cor-

& tamen concomitanter ponitur

a

pus Chrifti,

etiam anima.

Quando uxor Loth fuit conver-

fificat ia

snori, &

fa in ftatuam falis , ea converfio fuit fubftantia-

lis, non tamen dubitandum eft fimul fa&am ef-

:.

pietee t

e t

fe transa&ionem. gitur hec tranfaccidentatio

irrideri non debet, nifi à Luthero, & ejus dif-

a u

quitgi

cipulis.

u (ubd

RErsPONDEO ad 7. n. ant.

Dico enim;

fro, d

in Corpore Chrifti poni aliquem ordinem acci-

vldio p

dentalem ad omnes effe&tus facramentales ; ficut

gntents

zi

ii, qui volunt , à Sacramentis phyfice caufari

(

nnei

gr

atiam, dicunt facramentis à Deo imprimi vir-

dinem àccidentalem ad caufandam

iümore C

tutem ac or

a LO

gratiam.

Nec mirum videri debet, per confe-

D

0NDIO ;

crationem Corpori dominico imprimi talem vir-

gdpr

tutem feu ordinem accidentalem ; clarum enim

:

Adf]

eft, eidem Corpori per confecrationem adve-

Euuun

«

nire alia accidentia v. g. unionem ad accidentia

r

Euchariftica, & mediante hac unione alias rela-

tiones ad effe&us facramentales; cur igitur no-

hii f

jikkaW

bis non liceat Corpori Dominico attribuere ta-

lem virtutem accidentalem ad effeéctus facramen-

ïMe&pr

Uif

tales immediate producendos ? maxime cumip-

fa accidentia realia non füfficerent ad omnes ef-

"ER t

fe&us, ut in probationibus oftenfum eft. Ne-

T

que neceffe eft, multiplicari has virtutes , quia

iU

r

füfficit una fola, que refpiciat omnes effectus,

m

ficut caufa phyfica fuflicit ad diverfos effectus

Ti

ïiüatzg:';;,

|

producendos.v

LN

RE-

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

371

REsPONDEO 2. dift. non daretur détermi-

um

Lt

nativum phyficum. tr. ant. morale. n. ant. fi enim

lr

in aliis facramentis- fufficit determinativum mo-

X fj :ok

rale ad caufandos effe&tus facramentales , Cur

non fufficiat in Euchariftia? v.g. Sacramentum

Jum

It n

matrimonii, & Ordinis caufat gratias actuales in

füfcipiente eo tempore, quo indiget; quo tem-

ts

pore hoc Sacramentum non amplius exiftit.

UE EJu

Dein quale datur ad producendos eos effe&tus ;

ad quos ne quidem ipfa accidentia realia fuffi-

Dit a

ciunt? Quale determinativum dabatur olim in

(tünen d

deferto , ubi Deus per 4o. annos produxit ef-

fe&us ftabiles panis omne dele&amentum & fa-

Kttls: d

G u

porem continentis? Poteft tamen dici, ftabile

j

determinativum effe virtutem phyficam refiden-

Ral

D d ia

tem in Corpore Chrifti ad miracula, & determi-

n

w

nationem voluntatis in Chrifto.

NU

Dyrtits

REsPONDEO ad8.&9. Sacramentum Eu-

1 n

charifiie eft res per fpécies fenfibilis, & per eaf-

Vrationen

dem fpecies gratiam fignificans , & per feipfam

ab

gratiam immediate conferens. Ex hac explica-

Ti d

tione conítat partes facramenti effe CorpusDo-

$, Q2

mini, & fpécies fenfibiles , juxta nos intentio-

04

m

.....

nales.

Net mirüm videri debet, has fpecies

fs t

tranfeuntes effe partem facramenti; quia etiam

intentio Chrifti inftituentis, & juxta aliquos in-

| m

j

Jl

tentio miniftri conferentis eft pars facramenti,

licet utraque tranfeat.

p

jf

Nzc ogsTAT, quod Sacramentum Eucha-

riftie dicatur affervari, circumferri & fpecies

Qmm

intentionales non dicantur affervari.

Quia de-

meni &

nominatio tribuitur toti compofito , etiafnfi illa

denominatio non conveniat fingulis partibus ;

Àa 2

€

uiim

3972

DISPUTATIO IV.

"u

fic enim facramentum Eucharifti& dicitur affer-

T»'mifefïl 2

vari, etiamfi intentio Chrifti inftitueptis, aut

'C'lemm !

miniftri confecrantis noón dicatur affervari ; ho-

j ii

mo dicitur mortalis , etiamfi anima fit immorta-

4 a

lis.

Poffet etiam defendi , Sacramentum Éucha-

gl ejk.c

riftig non habere alias partes effentiales , nifi

diures, QU

Corpus Dominicum, & virtutem feu phyficam

ífeu tnoralem caufandi effeétus facramentales.

J o her

Certe à multis Theologis Corpus Dominicum

zlhspoxnz

feorfim à fenfibilibus accidentibns fumptum vo-

T

catur Sacramentum. Apte in rem noftram lo-

vadi, g

quuntur INNOCENTIUS 3. in fumma de officio

tetptn

Miffe, JoaANNESs DE Racvstro in oratione

Juyni lt

ad Concilium Bafileenfe , quando adhuc eratle-

Triia, inquiunt, in boc facra-

t

gitimum, habita.

stho indil

mento continentur , forma vifibilis , veritas Corporis ,

zi on

Primum e[t Sacramentum ,. &9

&2 virtus [piritualis.

ET

non eft ves. — Secundum eft ves , & facramentum. . Tàr-

& Mi

tium eft ves , €9 eft [acramentum.

OsjgrcrTuR s. RAvyNauDUsin fu

is Éxu-

s Aptpa

do&trinam accidentium

;k,lmishhis;

viis panis &9 vini dicit ;

Est

realium femper fuiffe doctrinam Ecclefis , &ex-

p

reffe ait : Omnes ad banc diem Catbolici Dottores , uf

dndubitaium babuerunt , [pecies facramentales e[Je acci-

m

r

dentia fenfübilia panis &j oini, que deflru&tis per confe-

]

X

crationem eorum [ub[Lantiis per[everant revera (fenten-

FO

T

tia oppofita) ab omnibus ba&tenus Dottoribus Catbo-

licis eft veje&ta , nec ullus fuit inter or

tbodoxos , quijus Ui

"t d

meminerit, eumque non exploferit. Pun&o 2. S. 2.

Wi

Pun&o 7. vero dicit; JNota temeritatis , non video, i,

quomodo po[Jit. declinari , cum bac nova. do&trina fit con» g

ira torrentem do&torum , mec mitatur vationibus validis, "m

vel etiam probabilibus. — 4fddo infuper baberi debere er- mt?*i*,-i[m

(

roneam ,

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

373

L

voneam , quandoquidem permanentia accidentium. panis

| i'.üemig, [

& vini manifefle eruitur ex principiis fidei , declinatio

.

LR

enim Conciliorum , ut ait Puntto 2. e[1 manifefle inanis.

T i

Pun&o 7. dicit, banc dettrinam non folum e[fe teme-

Tatnl

variam €$ erroneam , fcd etiam bereticam 5. atque acci-

lt

dentia realia e[fe de fide. Citat etiam quadraginta

Ti

Do&ores , .qui do&trinam fpecierum intentiona-

| ln

lium pro heretica habeant.

Ita definit Raynau-

dus.

D Donip

Ws

REsPONDEO 1. Raynaudum non effe fatis

Euf

felicem in definiendis novis articulis fidei no-

Xan; nf

vit orbis, quanta pro novo fuo articulo imma-

t r

culate conceptionis pertulerit, quintamen opta-

TE

tam Martyrii lauream affecutus fit; mirari non

"IT

decet, fi contra aliquot do&oresSiculos paulo

liberius fuo indulferit genio , qui cum varii ab

Wi

|

j m

eo editi libri Rome configerentur , videlicet r.

de communione pro moórtuis. 2. Heteroclita fpi-

Pa

ritualia. 3. Anamala pietatis. 4. De Martirio per

peftem. 5. Apopompszus tomus 2 edidit alium

vusint

inam «cdi

librum de bonis libris pariter noviter confixum, in

quo fuos vehementer fpiritus intra modum con-

nbedelt

tineri non poffe probavit.

Sed in hoc , quod

m

fuas opiniones pro do&Gtrina Ecclefie, oppofitas

gt

vero pro hzreticis vendiderit, nil a magnis viris

7 Mnätsgf

alienum commifit.

Etiam D. Cyprianus fuam

m

opinionem de rebaptizandis hereticis Epift. 70.

u rl

vocat eritatem 69 firmitatem Ecclefie . Catbolice,

gt

Sententiam , inquit , no[iram mon movam promimus ,

- Juio:

Jéd jam pridem ab antece[Joribus. noftris flatutam & à

yildiy, V

mobis obferoatam vobis communicamus , cen[entes &

Vi dæïti&f»

pro certo tenentes , neminem foris extra Ecclefiam Ba-

( pisari poffe , mefcio etiam , qua preefumtione ducantur

W hn

a 3

qui-

D AOCW

374

D'LSPUTATILIO.-tV.

quidam de collegis noftris , ut putent eos , qui aqud be-

[

jl

£, am

fen

veticos tin&ti [unt ,

quando ad eos venerint Baptizari non

oportere Ep. 71. & 73.

Idem Ep. 36. ad plebem

" m;maïes

fcribit :

Scire debetis, & pro certo credere ac tenere ,

[CnS P

occafum [aculi atque Antzcbrrjiz diem appropinqua[Je.. In.

sonlonet

Concilio Niceno 2. expreffe dicitur; de Zngelis

spri T j

ipfa Catbolica Efclef /a fic fentit ,

e[Je quidem intelligibi- ',

r u ]W

les, fed non omnino corporis expertes , ut vos geniiles

[

y

creditis , vevum tenui corpore preditos €? aereo [iue.

u [)3)

igneo.

Ex his apparet , non femper effeRomane

T

Ecclefie doctrinam, qug pro do&rina Ecclefize

(f bf.ll

etiam à magnis viris venditur; Cypriano accla-

TU [

marunt 70. Épifcopi;. Joanni Theffalonicenfi in

( CO0T

Niceno acclamavit totum Concilium; Raynau-

i,

Cum his condit

dus pro fe citat 40. do&tores.

lr

novum articulum fidei , quem tamen nemo te-

AU

neatur credere, nifi qui ignorat difcrimen inter

ünie &t

definitionem doctoralem , & Papalem.

Atvero

vilor d

nec 4o. DoGores ex parte Raynaudi militare re-

, It

peri

Bellarminus , Salmero , /Egidius Conink , Sua-

Mi

rius, Vafquius, Tànnerus , do&rinam fpecierum

intentionalium damnant tanquam hegreticam , ut

Tinrio

vult Raynaudus, reliquos plerofque Doctores, ;

IT

quos citat, in patria fua notiores effe credi-

lrl

derim, quam in Germania.

Igitur fruftra pla-

«F, iti lp)

cent fibi adverfarii in Chimerico numero Theo-

nl

^m

ads |

legorum, doGrinam,hanc de herefi poftulan-

Ri i

tium; audiendi potius forent Theologi modera-

"IQ g.

tiores maxime PETRUS DE ÁLLIACO, qui ;

m*wfamm

fatentur; accidentia realia Euchari(tica revera

Ac-

JEIu. i »ïdllm

niti folum. argumento.pbilofopbico probabil

LDE

NUf

cedit, quod Theologi à.Raynaudo citati ,. lo-

à k

quantur de omnibus accidentibus fenfibilibus,

T

cum

W M

—

W

DDE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

375

Ml,m ;«:!

cum tamen hodie ea univerfalitas vix defendi

lg

poffit, cum fere omnes Philofophi negent , co.

LT| plen

lores formales permanentes dari.

Ttg

Drczs: Pro Raynpaudo ftat etiam Conci-

W v.!S»MFg

v

Ql à

u p

lium Colonienfe 1. parte 7. c. 15. ubi ait : Quid

enim panis , vinique fpecies aliud [unt pofl. confecratio-

n

nem, quam jpecies [acramentales , & accidentia fine fub-

[ ',:vf.ri 5('

jetto ?

! P y,

tlbl

RrzsPONDEO, in hoc Concilio anno 1536.

M

celebrato füb HzRMANNO Archiepifcopo, qui

Jiratoan

poftea ab Ecclefia defecit, nullam contineri de-

cifionem.

Determinat Concilium ; fub unatan-

rf i

tum fpecie communicandum effe ; & pro ratio-

lI lg

An ts

neadducit, quod hz fpecies nihili eftimande

VOR Yeny.

fint; hec ratio tantum difputative, non defini-

t n

tive eft propofita, ut patet legenti Concilium.

Etc aliunde ex Niceno 2». conítat , rationes

p d

Taydi n

Conciliorum difputative propofitas non effe de

fide, nec comprehendi generali approbatione

Zin n

ac definitione Conciliorum.

nian f

imberet

^

Igitur nullo argumento Theologico probari

ye D

(

fufficienter poteft, eam fententiam, quz negat,

xiore d

in Euchariftia dari accidentia realia peripatetica,

^

J

'

jr f

j

bereticam , berefi propinquam , erroneam , aut in fide

c numerafï

periculofam effe.

Dum vero in Philofophia Pol-

d

j

g

lingana in Phyfica Generali, ubi de exiftentia

lo

SLL

ptm

accidentium egi, probatione 4. €9.. 5. illam fenten-

AO

tiam periculofam in fide , & oppofitam fidei proximam

dit

(

afferui, necdum naturam tranfubftantiationis

T

tam exacté noveram , quod nempe confiftat in

|

j

jo dl

e&ione reprodu&tivafeu creativa, quz ficut po-

)

nit corpus füb modo novo eífendi, ita etiam

"j [EDüf»;

TUm 4

quan-

D/ISPHLTATIO 1V,

y ACUDFJ

976

j:

l

j

d

quantitatem panis fub modo novo effendi repro-

j

du

nsre

ducere queat.

ïl

OsjJrciTUR 6. Si fententia negans acci-

ln

dentia realia in Sacramento Euchariftie non eft

ov

erronea, aut periculofa in fide, non eftratio, cur

enur u

Aod um

Rome fuerit confixa.

Sed hoc non poteft di-

ci. Ergo.

d t

REsPONDEO. n. min. potuit enim merito

y at

deram t

prohiberi ideo , quia vel in iis authoribus, qui

eam ediderant ,

ratione contextus videbatur

tmfaniaf

ul fdnd

Jfcandalofa, vel quia contradicebat fine gravi fun-

damento & (ine idonea refponfione ad textus

ib

aisl

Conciliorum communi fenfuüi omnium ferme

"TTheologorum , adeoque tunc temporis cenferi

P

J V

ul

P

& prohiberi poterat faltem ut temeraria.

An ve-

s p

ro hoc noftro tempore notam temeritatis effugiat

& itDu

non eft meum, ferre judicium.

Mihi rro amo-

UT

re, quo feror erga ampliationem Romap: Ec-

t i

clefie, & quo vehementer cupio, ad ovile re-

*s Fecef

ia Ddon

duci viros do&os ex Anglia, Hollandia, Ger-

mhaDia, &c. omnes inftitutos Phyfica Neoteri-

1t2, i

corum Antiperipatetica, fuffecerit monftraffe,

tb d

eam Neotericoruu fententiam quoad hoc pun-

1 Qdf

&um nec effe hereticam, nec periculofam in fi-

&if n

de.

Refponfiones tamen, quas ad objeétiones

* n

Peripateticorum attuli, non eousque vim fuam

ïäï[et hi

extendere, ut efficiant, objc&iones Peripateti-

Vütafim

corum vanas ac futiles effe, easque non parere

V

prafumptionem fortem pro oppofita fententia,

hn

fequentes ORssERvATIONES oftendent. Nam

Vi

Àp oBJECTIONEM r. obfervo; falfum

effe, quod Wicleffus non moverit dire&e con-

T

g

troverfian de accidentibus Eucharifticis.

Ex-

h

H

l

Ut

t

preffe

N

DE ACCIDENTIBUS EtICHARISTICIS.

TT

meEendire?y,

preffeenim in argumentum fuierroris, quod fub-

ftantia panis remaneat, affumpfit , quia acciden-.

1 TT

tianon poffunt effe feparata à fubftantia; itaque

TM

valde conveniens erat, ut hec ipfius caufalis

iDiy

rejiceretur tanquam temeraria ad minimum.

ol

Quod autem conveniens erat, przfumitur fa-

&um effe, & ob hanc ipfam prefumptionem da

i

tur argumentum "Theologicum , quo dicitur,

UM

adverfam fententiam probabilius ut temerariem à

j

"

Conftantienfi Concilio reje&tam effe. Deinetiam

t

li

illud falfum eft, quod Ecclefía non poffit con-

It d

dere Gltem quoad modum novos articulos fidei,

D m

cum enim Ecclefia habeat fibi affiftentem eandem

ThUrs t

Spiritus San&. providentiam , qua dire&i funt

. lr

fcriptores hagiographi poterit dari ratio ac ne-

df

ceffitas , ut DeusEcclefiz revelet aliquam veri-

. Miivng

tatem, quz ex fcriptura, & conftanti traditio-

g o

ne tantum implicite acceptaeft ; & in tali cafü va-

Dio, aion

let fenfus Ecclefie ; quia prafumi poteft, hune

Holhndis

fenfüm Do&oribus Ecclefiz & populo effe in-

hia N

fpiratum , feu inditum per fpecialem providen-

'rit mord

tiam Dei dirigentem fyftema ingeniorum ome

quod

nium.

uodfi Petrus de Alliaco in Concilio

pericv!afzf'

Conftantienfi, magis perpenfis fequelis adverfze

al u

fentie, eam damnaffet ut temerariun , non con-

Qnsgu

tradixiffet fibiipi, cum prius tantum docuerit,

eam fententiam non habendam elífe pro ha-

Mons Pt

que n

retica.

af t

Ap 0BJECTIONEM 2. Obfervo; non hoc

ofeet

agi, utrum textus illi fcripture, Conciliorum,

o d

& Patrum poflint etiam explicari in alio fenfu;

fed qusritur, quis horum verborum feníus fit.

r d

magis'obvius, & ufitatior , cum enim prefum-

:'narilbcii,ïï

uo

E

Aa 5

u Ti

378

DISPUTATIO.IV.

ptio ftet pro fenfu magis obvio, & communio-

gt

jr m

re, argumentum Theologicum ex eo fenfu de-

fumi debet : jam in prefenti claram eft, fcri-

b P[æ u

&meto 0

pturam fzpius loqui de rebus, ut funt in feipfis,

quam ut precife apparent; itaque, dum proba-

ss Ut

glv

tur, fcripturam fxpeloqui de rebus, ut appa-

rent, non eft ad rem ;5 quia pro illo fenfu ftat

4 f'düdä['

prefumptio, qui frequentius verbis fubjicitur.

guin

Dein in iis ipfis locis , in quibus fcriptura lo-

i, t

quitur de rebus tantum , ut apparent, hoc col-

geg j Opfffï l

"

ais ,

ligi poteft ex natura objecti aliunde nota ; fed

/f

"

Jf

in prefenti ex natura obje&i non poteft nobis

yi

[

uf."; [

vryr r n

notum effe, quod fcriptura recedat à proprieta-

te verborum.

In fingulis textibus apparet , re-

lais ety

g, oonb

fponfiones ab adverfa fententia datas & ejus ex-

plicationes habere fenfum verborum minus fre-

os, It

zt, qi ]

quentem.

Circa obje&ionem s. obfervo , in fidei no-

zO OYE

fs vd

fire ducibus non .eíffe requirendas tam rigorofas

conditiones, cum hz ne quidem in multis anti-

ttrloge d

quorum Do&orum extiterint, adoranda eftfem-

iil q

per in fenfu communi Ecclefiz providentia Dei ,

1h

s

linin|

qua novit mille indo&tis Theologis unum prz-

DO

ficere, qui authoritate polleat : hunc potuit di-

At nj

vina providentia ducere per vias reGtas, donec

idtno (

illum educat ad fceptrum regni; potuit eadem

l qui

providentia vel docere preficiendum , vel do-

t&n qefo

"

k

otuit etiam dirigere mentes

&um praficere ;

^'«"ïifm eü ph

hominum indo&orum , prout etiam revera in

V. od d

|

antiquis Conciliis tales fuerunt plurimi, ut con-

Uein

tingenter in hanc potius quam illam cogitatio-

l

|

"l AU

nem inciderent.

Si hoc aut fimile aliud provi-

ts

dentia divinafacere potuit, etiam aliquid tale

a

Eïio[um:;w

N,

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

379

Vg 3

ad ftabiliendam veritatem fecit, & ubicunque

"t

m

datur communis fenfus Theologorum, aut fide-

lium, prefumendum eft, latere cuniculos divi-

m

li

?m

B

ne fecreto operantis providentie ; hanc ego

uel LY h

pronus adoro. Ceaterum fi multi Theologorum

IQ

j Ug

I

non fünt verfati in Conciliis & Patribus , fupt

Vi i

V0 (Uh)lf

tamen fondati in aliis authoribus , qui.diligenter

excufferunt Patres & Concilia; parum autem in-

I ts

i

tereft, five ipfe é mineris aurum eruas , pur-

0 r

ges, opereris, & fic ad ufum adhibeas; fiveab

I

Ia

j

ï

aliis erutum , ac jam ab artifice preparatum in

! Pt nl

ufus affumas; utrum ipfe naviges maria, & the-

d

1

fauros ex Ophir mercesque compares [Índicas,

p w

vel ab aliis empta fine periculo fumas.

Qui di-

lo

1

cunt, ab omnibus Theologis legendos effe SS.

p

l

Patres, nefciunt, quid dicant, aut de quo lo-

guantur, quia hoc ipfum , quod ab aliis requi-

, ET

runt, nonfunt experti. Legi per plures annos

As

SS.Patres; vidi pauca in iis efe que non conti-

D i ml

neantur longe ordinatius in Theologis Scholafti-

d

cis iis faltem, qui cum methodoScbolaftica va-

rovident

ftum ftudium in Scriptis Patrum, Conciliis, &

hiftoria Ecclefiaftica fe collocaffe monítrant.

(f Ut

du

Si hi nunc nimis juniores videntur, cogita eos

ss d

effe Patrum filios, & ipfos aliquando futuros

T

Patres, & quod tandem in Do&oribus Ecclefiz

nip, v

ex etatum ac feculorum varietate difcrimen eft,

ürfre m

ubi eadem eft providentia? Idem Refpondetur

t a

ad id, quod dicitur de Romanis Cenforibus.

Quamvis enim non pretendant, fe effe ivfalli-

yiti, u

]um of

biles , id non prohibet, quin prefumptio ftet

contra fententiam Rome confixam.

Prafum-

e dijdf

