dinales Diaconi, fic dicti à titulo vel officio.

inon «t

UZERITUR 2.

An ad licite confecran-

Ed

dum in Neomyfta requiratur fpecialis licentia

(v

ab ordinario ?

Tiler egt

W

RrsPoNDEO. ld videntur negare Gavan-

tus & Sancius.

Id vero affirmant Suarez , Lugo,

: lisoy

Cenfeo, fufficere taci-

lerifin

Leander , & communis.

tam, nifi ordinarius expreffam exigat.

Hujus

; ;xäl lu

enim retentionis poteft dari prudens motivum,

&if

v. g. ut fit certus de fufficienti notitia & obfer-

(teuT

vantia Rubricarum in Neomifta.

Kf nec

UZRITUR 3.

An Sacerdos Regularis in-

108)]

digeat licentia Paiochi ad celebrandum in aliena

VO T

Ecclefia ?

li

REsPowDEO. ld negant Lugo, Dicaflillo,

Mde

Leander.

Videat autem Regularis, unde fumat

"Avïllltio fi

Calicem, & Paramenta, quorum cura Parocho

commiífa eft à fuo Epifcopo.

*b qui

An Sacerdos fecularis

&T

QUZRITUR 4.

Vs

in Ecclefia Regularium indigeat expreffa licen-

tia

h Wïnpet-;

)

!

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. $64

mee;m

tia Superioris ad difpenfandam aliis Euchari-

ftiam ?

RzsPoNDEO. ld affirmat Se, Medina. Ro-

driques , Granadus.

Sed licentiam tacitam fuffi-

cere docet Lcander.

Cui enim conceffum eft ce-

æ'

lebrare, etiam per fe conceffa eft facultas diítri-

buendi, nifi expreffe reftringatur.

kj

QuRITUR $. AnhabensBullam Crucia-

te poffit fufcipere Euchariftiam à quocunque

j ME

Sacerdote fine licentia Parochi ?

J

j

"zcar,;

RrzsPoNDpEo: Id affirmant Zasquez, Tan-

Yaj

merus, Zdoila, Trullencb.

Sed id negat Swarez,

[ild

Bulla enim

WSM

Rodriquez , Lugo, Dicaflillo, Leander.

id non concedit, &, cum fit contra Jus commu-

Ws

ne, eft ftri& interpretationis.

ii

QUJERITUR Ó

An Diaconus poffit effe

Minifter extraordinarius Euchariftie im difpen-

t

[ando ?

p L

ResPONDEO.

Diaconus poteft difpenfare

i

d

Euchariftiam ex commiffione Epifcopi, vel Pa-

1

4 n

rochi.

Ita habetur in C. Diaconos. & in C. Pre-.

5

n

fénite. dift. 93.

15 00 l

VN

i

QuRITUR 7. Anea comrhiflio licite fiat

fine cauía neceffaria vel rationabili ?

REsoNDEO

iasRegü'if?

Id negare videtur SZ, Zrmil«

la, fed D. T Honas in 4. dift. 13. q. 1. à. 3. qq.

2. & alii DoGtores diftinguunt. Conceduntenim,

r;aü

quod fine cafu neceflitàtis illi poffit committi

difpenfatio fanguinis , non autem difpenfatio

r

i

corporis; quia in hoc requiritur attactus imme-

diatus.

D. Thomas l c. fic feribit: Difpen[atio

Sed

d t

bujus Sacramenti proprie ad Sacerdotem pertinet.

I

Diacono competit ex offcio fanguinem Domini difpen-

qi

n2a

fare ;

564.

DISPUTATIO V.

p

j d

fare ; fed non corpus. — Quia difpenfator corporis opor-

tet, quod ipfum corpus tangat , non. autem difpen[ator

;egändi in

Diacono autem non licet corpus Chrifti tan-

ijb not

Janguinis.

gere, cum non babeat manus facratas; & ideo non de-

ii g

bet corpus Chrifli difpenfare , mifi de mandato presbyte-

giteret L

vi, vel Epifcopi , el presbytero longe pofito in cafu ne«

Qvgn

ce[Jitatis.

Hac refponfio confirmatur ex . CoN-

g st ne

sfrmis?

ciLIO CARTHAGINENSsI IV. ubi Can. 38. di-

citur : Diaconus prefente presbytero Eucbarifliam Cor-

us

mv um

poris. Chrifli populo, fi mece[ftas cogat, ju[Jus eroget.

LrANDER cenfet, cauíam.juftam efle, fi Sa-

Qcg

cerdos fit debilis, infirmus, auct aliis exercitiis

fiti, l]

impeditus, aut fi non poflit communicare tot

ftconis n

homines, & non fit alius Sacerdos, qui id com-

Tisoot

mode poffit efficere.

üini, j

QUJERITUR $.

An abfente presbytero

hr /a

pofit Diaconus Euchariftiam infirmis di(pen-

hu R

fare ?

ul

RESPONDEO.

Id afürmant Suarez , Henri-

V& Luli

quez , Fagundez , Hurtado , Sylvefler ,| Granadus;

ls Avf

Lugo, Toletus, Vasquez, Leander.

Ratio eft; quia

UTTT

in tali cafu datur tacita vel prefumpta licentia

tl

Parochi; & quia ita habetur in Concilio Nice-

t leyen

no Can. 14.

AÀn idem liceat Diacono

dN

UJXRITUR 9.

i f*

prafente quidem presbytero , fed nolente Eu-

EATY

chariftiam e&groto dare per fe aut Diaconum ?

"t pin

RESPONDEO.

Id negat Poffevinus & Sylve-

Sed id affirmat Suarez, Henriquex, Hurta-

*(0 it

fier.

Pl q

do, Valentia, Lugo, Leander.

Ratio eft, quia,

in tali cenfetur Diaconus habere commiflionem

" i ll

m

à Papa vel Epifcopo.

Verum id tantum conce-

NI w

di poffet Diacono in cafu, quo presbyter evi-

denter

n Dü

l

DE.EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

565

"| Qj

ln j

L

denter nullam habet rationem probabilem de-

Imsc

negandi infirmo Communionem.

In cafu enim

TT

dubio non eft Diaconi corrigere Presbyterum ;

i

Lf

/'M

neque Papa vel Epifcopus pro cafu dubio com-

mitteret Diacono talem correctionem.

Mi

J U

QUJRITUR Io.

An etiam Subdiaconus

ii .

in cafu neceffitatis poffec Euchariftiam deferre

infirmis ?

REsPONDEO.

( lt

Id aliqui negant. . Sed Le-

IT

ander cum aliis pluribus id affirmat.

QUXERTUR II.

Anin cafü extremz necef-

))L»'va,refalv;

li

fitatis, fi Minifter idoneus non adfit, poffit Sub-

diaconus vellaicus feipfüm communicare ?

WT

REsPooDEOo. ld negant Henriquez , Sa,

n

Vioria, Po[Jevinus , Sylvefler , Vasquez, Bonacina,

l u--hn

Valdus, Zambrarius, Hurtado, Fagundez, Lugo,

Prepofitus , Fauftus , Serra, Dicaftillo.

Sed affir-

V

Jl

mat Suavez, Piliutius ,. Valentia, Reginaldus , Gra-

nadus, Lublinus, Laywan , Vi&orellus, Po[fevinus ,

ir, (

od

Diana, Zverfo, Francifcus Lugo, Leander, & alii.

In hac re id üunum obfervo, exemplum STv-

Àoy

ART Z Reginz Scotie, quo utuntur Patroni fe-

andio?

cundz fententie , non effe ad rem ; quia, pro-

ut fcribit P. HazanT in Hift. Ecclef. Anglie,

du

illa habuit fpecialem conceffionem à Papa. Fe-

AR

licius hi authores uterentur exemplo primitivee

Ecclefiz primis quatuor fzculis, ubi Chriftianis

in mundo Cinteolo Euchariftia dabatur domum

reportanda, quam etiam fecum in itinere porta-

lt

bant, vel collo.appendebant, ut illam in necef-

i

1 L(mm

fitate, irao etiam extra cafum neceffitatis fume-

|ound

rent, prout patet ex Tertulliano, & D. Ambro-

h

) Fms

,r,'Bï:

fio, relatis Difp. 1. q. 3.

D

n 3

Qvz-

n

DISPUTATIO V.

566

UJRITUR I9.

An in eodem cafu necef-

U

Y

fitatis poffit laicus etiam alios communicare ?

REsPONDEO. lId negant preter Doctores

jl

imme

proxime pro contraria fententia relatos etiam

Sotus , Catbarinus , Fagundez , Filliutius , Lugo , Lub-

st mor

as folen

linus.

Sed etiam affirmant Suarez, PFalektia, Vi-

Gorellus, Granadus, Mercerus, Chapeaville , Regi-

ike totat

Dfor

naldus. Lefius, Palaus, Tb. Hurtado, Leander.

QUJIERITUR I3.

An Sacerdos poffit com-

ylsten

üüiam, (

mupicare feipfum etiam extra cafum neceflitatis,

Y

fi non adíit alius facerdos, qui id preftare poflit

giuj, U

aut velit ?

REsPONDEO,

Id negant Zfrmilla , Cajeta:

J r

Sed id affirmant Sua-

u ,

nus, Piülutius, Villalabos.

rez, lVasquez., Hurtado, Fagunden, Syloius, Lugo,

s a

nmr

Diana, Leywan, /Ezidius, Bonacima, Leander.

s dl

QuxzRiTUR 14. An, fiin predi&o cafü

fs f

adeffet Diaconus , poffet Sacerdos feipfum pro-

priis manibus commu

nicare ?

3d, drt

RESPONDEO.

Id negant Fagundez , Prapo-

n£, g

fitus ,. Diana.

Id tamen concedunt Diara, F.

Vslobet

liutius , Vittorellus , Durandus , Chapeaville , T'b. Hur-

(teum

tado, Leander.

qpupedt

QUZRITUR I$5.

An etiam Diaconus ex-

feipo!lice&

tra urgentem neceffitatem abfente presbytero

tül

pofli* feipfum communicare?

ltsoy

REsPONDEO. ld negat Sa, fed concedunt

Vgi,

Fasquez , Dicaftillo , Leander.

L

Ui

UZXRITUR 16. Àn ad communicandum

jv

laicum ob folam devotionem poflit celebrans par-

eARITI

tem fuz Holtie dividere, & illi prebere ?

fohUS,

RzsPoxDrEo. Id quidem concedit Lean-

ul

m

quos

:

der citans pro fe plures authores, inter

Suae

ROE

VI

DE EFFECTUI ET NECESSITATE EUCHAR. 567

dem üfm

Suarez , Gavantus, Bonacina.

Sed contrarium do-

U

cent Zanardus , Grafjis , Zambranus , Paludanus ,

tl

Syloefler , D. ZIntoninus , Henrviquez..

Etjuxta mo-

[

dernam confuetudinem Ecclefie meo judicio pec-

j ] b*i*.

caret mortaliter, qui fic practicaret , utpote mu-

17

tans folennem Rubricam, quz vult fumi àSacer-

Z

dote totam Hoftiam.

ln

QUJERITUR. I7.

An Parochus tempore

! pl

peftis teneatur fuis Parochianis miniftrare Eucha-

I

riftiam, etiam cum periculo vitz ?

tlcyi

REsPONDEO.

Id negant Molfefius , Pof[fe-

Sed hec fententia eft improba-

«inus , & Major.

(f

bilis.

Parochum ad id teneri docet JVavarrus ,

N

Suarez, Sa, Sylvius ,. Toletus , -Rodriquez , Vittorel-

L

lus, Fagundez.

Contrarii authores forte folum

^

loquuntur de Parochis Manualibus , nec inftitu-

u

tis in Beneficio ftabili; quamvis etiam in eo ca-

Y d

p

fu falüiffima fit hzc fententia.

Nam boni Pafto-

ris eft, dare vitam pro ovibus, & Parochi mu-

i,

nus eft

Sacramenta miniftrare Parochianis ,. à

b

abet fuftentationem.

If

quibus

QUERITUR I8.

An Sacerdos , qui Chi-

/ N'Mi,

H

ragra impeditur non poteft Euchariftiam porri-

i Dlæg

VU

gere pollice & indice, poffit eam conferre aliis,

d

J

r

digitis ?

RrzsPONDEO. ld negant Poffvinus , Diana,

Sed id concedit Leander ; Ratio-

h

fej l dul

Pranc. Lugo.

nem dat, quia tota manus Sacerdotis eft con-

u

fecrata.

«

[

&UE

QUJIRITUR Ig.

Antempore peftis liceat

Sacerdotibus, xgrotis Euchariftiam miniftrare

g

ld

( ^m

D

in Cochleari argenteo, ut fic effugiant conta-

gium ?

;IP.S, m'iï*'

RE-

Nn4A

DTISPUTATIO V

p

568

RESPONDBO.

Id negant Diana, Chapeavil

aob

Qn5,

le, Marchinus, Bartb. à Faufto, & Po[fevinus. Sed

re&e id concedit JLeander (2 Prepofitus.

Ratio

gunicat

urltie

eít, quia Deus & Ecclefia re&o ordine charita-.

tis in tali cafu potius volunt confülere fecurita-

Qui

n pECCHW

ti Parochorum in bonum omnium parochiano-

rum, quam infiftere.Rubricz ac ceremoniz adia-

geccatur

k

phorg; prafertim cum fciamus , antiquitus uni-

verfim per fiphonem laicos attraxiffe facrum

w D

Suri,

fanguinem, prout Berlendis in l. de oblatione , o-

ftendit

v N

lia Qs

QUIERITUR 20

An tempore peftis vel

alterius infirmitatis contagiofze liceat Sacerdoti,

tntum

Euchariftiam ponere in loco decenti, ut inde

u

proprio ore aut manibus infirmorum capiatur?

At d

RESPONDEO.

Id negant Henriquez , Catba-

i, fuim

vinus, Fagundez, Diana, Cbhapeaville, & alii.

Id

s L

tamen concedit Leander, Cajetanus , Boit, Manci-

'MW

nus, Sfac. Marcbantius.

Cenfeo, id licitum fore,

wi M Jk:

fi forteinfecto Parocho alii Sacerdotes facile ha-

qr'tam|

beri non poffent, aut alias bonum commune

THRUNGO

exigit confervationem parochi.

Á n! MM

QUJERITUR 2I.

An in articulo mortls li-

fl

z

citum fit accipere Euchariftiam de manu facer-

46 Q0Dd

dotis hzretici

Íchismatici

vel excommunicatt

D uj

jn defectu alterius Sacerdotis ?

[

i

REsPONDEO.

Id negant Sylvefler

Henri-

J[ïp

Q

quez;, Fagundes;

Si vero abfit fcandalum prefen-

* Ut

tibus, nec fequatur infamia religionis

nec he-

$P0

reticus per hoc animetur ad permanendum in

fua religione, id concedunt Navarrus, Suárez ,

", ]/

URT

Diana, Serra, Leander.

Cenfeo, ab heretico

[ au(hü

nullum unquam petendum effe facramentum, ex-

B

) (

cepto

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 569

1 Q

cepto baptifmo , ob generale periculum perver-

LUf

fionis, quia reguntur à deemone.

Ab excom-

J

municato vero Sacramentum penitentie & Eu-

li.

chariftie peti poffet.

lnb

QUJERITUR 22.

An tangere Euchariftiam

La

in peccato mortali ob rationabilem caufam fit

"i

peccatum mortale ?

As

RESPONDEO.

Id affirmat Zdrienus , cui

TM

favet D. Bonaventura &9 Sotus.

Id. vero negant

i

Suarez , Pillüutius, Henriqueg , INavarrus , .Bonaci-

na, Fagundes, Leander, qui pro hac fua fenten-

ff

i n

tia citat etiam D. Thomam; Nam S. Thomas id

(

tantum permittit n cafu nece[fitatis ; Sic enim p. 3.

u

j

q. 82. a.3. fcribit: JNulli alteri ( nifi facerdoti )

H'N

tangere licet ( corpus Chrifti ) nifi in nece[fitate ; pu-

ta2, ficaderet in terram , vel in aliquo. alio nece[fitatis

i

cafu. Etin 4. dift. 13. q. 1. a.3. qq. 1. ad3.

i

Jàngere corpus Chrifti ex officio foli facerdoti competit ;

i

Jed in cafa neceffitatis poteft && debe corpus Chrifli tan-

Ds d

gere (euiam laicus) etizmfi fit peccator ; ut ft in aliquo

J r

loco immundo jaceret.

Itaque non quzlibet ratio-

nabilis caufa füfficit, fed mecefftas imo etiam in

jto gt

hoc cafu laicus peccaret mortaliter, nifi prius

ln

elicere conaretur contritionem per feftam, fi ne-

as

ceffitas patitur moram.

An Diaconus vel Sacer-

QUZRITUR 23.

ln

dos in peccato mortali miniftrans Euchariftiam

peccet mortaliter ?

;»ræïe

d

REsPONDEO.

Id merito affirmant Suarez ,

jl

uf

Filiutius , Valentia, ZEgidius , Fagundez; , -Bonacina,

ii

m

N

Granadus ; nec audiendi fünt Leander cum lafquez;,

& aliis authoribus, qui id negant.

Valde autem

g

u

j

mirum eft, dum Leander q. 26. doce

rdo-

Nn $5

.H Sace

tem

pE ERf

wDISPUTATIO N

479

T

tem peccare mortaliter, fi miniftret Eucbariftiam

hii

fine fuperpelliceo, & q. 25. tuetur, eum non

r

peccare mortaliter, fi in Miffa vel extra Miffam

miniftret Éuchariftiam in peccato mortali, hoc

f Conol

"m

eft, fine vefte nuptiali & habitu charitatis.

y u

u

$« 4.

valiit

De Jrejunio ad communionem prerequifito.

PT

UJZRITUR I.

An preceptum communi-

r

i, uj

candi jejune fit tantum Juris Ecclefiaftici ?

RESPONDEO.

Eft tantum juris Ecclefiafti-

tlj

ci.

PROBATUR ratione & authoritate Concilii

Mi

Conflantienfis, quod Seff. 13. fic habet: Licet

(uaur

fatürde

Chriflus poft. cnam fuis difcipulis adminifiraverit boc

AispoN

Sacramentum ( ut habetur Joan. 13.) tamen boc non

a

ob/lante Sacrorum Canonum autboritas laudabilis & ap-

m

lp

znled

probata confuetudo Ecclefie fervavit & [ervat, quod

bujusinodi Sacramentum mon. debet confici pofl cnam ,

tdummun

g de

neque à fidelibus recipi non jejusis , mifi in cafu. infmmi-

taiis aut alterius nece[Jitatis à jure 'vel. Ecclefia conce[Jo

du

EC

& admifJo.

Canones vero, ad quos Concilium

Conftantienfe refpicit, funt fequentes.

Prüno

)

ligoy:

HOBAT,

Concilium Carthaginenfe III. anno 397. C. 29.

Y

j

fic habet: Sacramenta lltaris-mon nifi

b

jeiunis bomi-

um

nibus celebrentur , excepto umo die amnioer/ario , quo

Vg |

Cena Domini celebratur.

INam i aliquorum pomeri-

Viitq

diano tempore defunttorum , five Epifcoporum , feu Cle-

f.rreve;el

vicorum, [ive ceterorum , commendatio ( anime fa-

Apvem

cienda. eft , folis orationibus fiat, fi ili, qui faciunt ,

::'ftibum (

jam pranfi inveniantur.

Et Concilium Bracarenfe

f

[

Il. anno 563. Can. 16.

Si quis quinta feria Pafcba-

a iü, ü

i

b

qu& el Cuna Domini, bora legitima pofl Nonam

Wif

jeju-

Vl

DE EFFECTU ET NI-iCESSITATE; EUCHAR,. s7t1

li

jeunus.in. Ecclefia. Miffas mon-tenet ,. fed fecundum fe-

m

Gam Prifcilliani fe[ioitatem ipfius diei ab bora tertiaper, —

quls

JMi[Jas defunttorum foluto- jejunio. colit , anathema fit.

lii

Ec Concilium Toletanum VII. Can. II. .Cun 4 fa-

d

cerdotibus Miffarum tempore [antta myfleria confecran-

tur, fi egritudinis accidat. cujuslibet eventus , quo ca»

pium nequeat. confecrationis expleri miniflerium ,. fit li-

"i

berum Epifcopo vel Presbitero alteri , confecrationem exe«

qui officii cepti.

JNe tamen ,. quod nature caufe lan-

QO.

quoris con[ulitur , in prefumptionis pernitiem. converta-

tsf

iur , mullus poft. cibi potufoe quamlibet ninimum fump.

Lbl

tumn Mi[Jas facere , nullus abfque patentis prexventumo-

(od

lefltie incepta myfleria velinquere pre[umat.

: D

QUJERITUR 2.

An hoc jejunium debeat

pud

effe naturale ?

REsPONDEO.

mnm'wl)'.m

Debet effe naturale. Idpa.

tet ex prafato Concilio Zóletano, eft ex circum-

ftantia objecti, cum tempore matutino celebra-

ri & communicari foleat, quo aliunde non eft

n

periculum de fra&tione jejunii Ecclefiaftici.

QUuJIRITUR 3. Án communicans poft

Jl

fumptionem cibi exigui ftatim peccet mortaliter 2,

REsPONDEO.

l:

)

Eft peccatum mortale.

PRonATUR ex communi fenfu Theologo:-

rum omnium , & fidelium horum temporum,

qui, ubi non inveniunt legem antecedentem, fa-

ciunt legem,inquantum apprehendunt tanquam gra-

vem irreverentiam Sacramento debitam , & tan-

f

quam gravem contemptum legis in hac materia ,

fiquis cibum corporalem fpirituali preponat.

[

QuzRITUR 4. An bibens vel comedens

4

in dubio, an jam fonuerit hora duodecima no-

]em

Gis, poflit fequenti die communicare?

n

n

D-PS'PIPuUATTOo v,

572

vt p

RESPONDEO.

Poteft communicare; quia

dl

melior eft conditio poffidentis, quamdiuin con-

(irm el

trarium non dantur prefumptiones tam fortes ,

ate fn

ut operans ipfemet probabilius credat , jam fo-

y, lii

nuiffe duodecimam. Ita Leander, Pafgualigus,

to conft

Medina, Dicaftillo, & RATIO, qua vetamug

U

precepta Ecclefie fapientiffima vertere in füper-

fütionem, impediendo honorem Dei & bonum

dorologi

p ame

animarum ; adeoque cultum Dei verum propter

cieremoniam adiaphoram, qus nec calidum red-

Sabbato

tude?

dit ne& frigidum , nec pejorem nec meliorem.

Dico tamen , eum peccaturum faltem veniali-

Ts

Tortlter

'*ter, qui folius compotationis voluptuarie cau-

fa fic mercaretur circa leges Ecclefie fe expo-

1imo hon

nendo periculo transgreffionis faltem materialis ;

ilim dl

& fiita faciat ex confüetudine, aut propofito ,

U. p

femper hoc modo operandi nulla concurrente

j enp

alia rationabili caufa, v.g. fitis, infirmitatis &c.

M dre

peccabit etiam mortaliter.

Quia tale propofi-

n e

tum arguit contemptum interpretativum legum,

,:'::vita, 7

& defe&tum charitatis erga Deum & Ecclefiam,

fflotis

cujus decorem confpurcat.

d

QvamRITUR s. ÀAnfi unum horologium

fónuerit horam duodecimam noé&tis, poffit quis

ïendine,

14

u

comedere vel bibere, donec aliud fonuerit, &

craítina die communicare?

ltnr

RESPONDEO.

Poteft communicare , nifi

Mu

"tv

operans ipfemet credat, alterum horologium ef-

fe falfum. Ita Sancbez , Leander, Fugundez, Lu-

.,ïïspox

go, &ali. Ratio eft, quia duo horologia fe

habent inftar duarum opinionum eque proba-

':ïläüfolo

bilium , in quo cafa juxta me licet operari in

materia adiaphora qualis eftifta, ubi nullum

rl

crea-

ul

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR, 573

M

creatur prejudicium moribus au

t difciplinz Ec-

Utl [" l

clefiz. Addo tamen, ficut

q. 4. monui , pecca-

Tl

turum eum venialiter, qui fic ageret ex volu-

fdaï, jyf,

ptate fine caufa rationabili, imo etiam mort

alis

| l ngüï

ter, fi ita faciat ex confuetudi

TU Yel

to conftanti, prout oftendi.

ne, ! aut propofi-

rl

QUJERITUR Ó. An li

quis poffit fequi unum

lm

horologium quo

T

ad jejunium Ecclefiafticum ,. v;

£. comedendo

poft fonitum primi horologii in

lt

Sabbato carnes

Delina

, & alterum quoad jejunium na-

turale?

T r

REsPONDEO.

Talis quidem ;Dón peccat

a;iæczuv

u W.

iU

mortaliter poft fonatam duodecimám no&is in

primo horologio comedend

QRRUN

O carnes üfque ad

N

pulfum alterius horologii ,

& dein communi-

yl

cando , peccat tamen venialiter

AE

3 quia hee

Á

W

praxis exponit irrifioni leges Eccl

efie , '& Ec-

clefia circa ejusmodi temeritate

m, nifi cau-

"T

"

fa gravis excufat

ipulcd

, cenfetur faltem leviter ef-

fe invita, eamque habere pro obje&o levis in-

M:

dignationis. Imo, prout q.4. oftenfum eft , ta-

lis peccabit etiam mortaliter, fiitafaciat ex con-

o

fuetudine, vel ex propofito ;

Y

randi.

femper üc ope.

i

UZERITUR

7. An fonante horoloäi'o'.duo-

decimam no€tis detur obligatio ceffa

o

üdi à cibo

vel potu ftatim in pulfatione prima?

ameï

RrsPoNpEo. Nondarihanc

obligationem,

|

1$

qolop

jog

fed poffe exfpe&tarifinem pulfation

Ratio eft,

quia horologium fe habet inftar proba

tionis au-

thentice contra libertatem, & intentio Eccle.

t o

m

fi& prefumitur effe, exípe&tare probationem

Coin-

$PX as at FA Go

DISPUTATIO V.

Dd

57*

(dique

completam.

Tta Leander, Narbona , Pafgualigo,

frpeci

Dicaftillo, Tb. Hurtado.

f Vel»

QUAZRITUR 8.

An reliquiecibrorum in-

ter dentes refidue, (i fponte & advertenter de-

qe N

1romul

glutiantur, impediant communionem?

RESPONDEO.

Non impediunt.

Tta Hen-

tim qui

fiamin

wiquez, Tabiena, /Egidius, Granadus ,

Sotus , Caje-

fim m

tanus, Valentia, Ledefma , Pafguaüigus , Leander ,

Termam,

& alii.

Ratio eft, quia Ecclefia à fuis preceptis

arcere debet omnem fpeciem fuperftitionis , qua-

fo pue

t0s, p

lem prafeferrent ejusmodi minutie, quasnemo

g d

prudenter fumeret per modum cibi in ordine ad

papoft

nutritionem.

Vone aCC

'

QuxRITUR 9. Anfiquis deglutiat aquam

Qm

per nares traje&tam , autfanguinem e naribus de-

fluentem, impediatur à communione?

bNTUT

INon impeditur.

]ta D.

Ut r

RrsproNDEO.

Tiso

THoMas p.3.q.8o. ad 4.. Suarez, Valentia &

alii communiter.

Ratio eft, quia nemo pru-

&t q

denter ea fumeret ferio per modum cibi vel po-

t i

ls

tus. [taque fcrupuli in oppofitum pertinent a

fpeciem fuperftitionis , quam à fuis preceptis

ET.

fias

lts

longe arceri vult Eccle

UZRITUR IO.

An fuümptio tabacci pet

5201

mafticationem , odorationem , aut fumigatio-

m n

nem impediat comm

unionem?

r w

RESPONDEO.

Nec maíticatio tabacci

., nec

3 n

fumigatio imped

it communionem , multo minus

j li

attractio pulveris per nares.

Íta Leander , Pre-

3 m

go, Diana.

pofitus ,

"Narbona, Hyer. Garcia , Pafquali

"üonem

Ratio eft

; quia non fumitur tabaccus per modurrt

A

J

D1co.tamen, quod mafticcatio

üdlg

cibi & potus.

S at

tabacci aut ejus fumigatio: ante commu

nionem ,

O d

l

fi abí-

j

DE EFFECTU ET NECESSITATE*EUCHAR. 575

j

]

[)

fi abfque neceffitate extraordinaria fiat, femper

fit peccatum veniale; & fi id fiat ex confuetudi-

m

ne, velconftanti propofito , eritpeccatum mor-

N

tale.

il

Ratio eft ; quia notabilis irreverentia in

communi eftimatione hominum, tam indo&to-

. li

rum quam doctorum , fi quis recipiat Euchari-

M

ftiam in ore tamimmundo , necadhibeat diligen-

, Lt

v

tiam moralem procurandi munditiam etiam ex-

Wa

ii

j)

ternam. Sicut ergo irreverentia continuata er-

Atj t

go parentes vel füperiores per a&us frequenta-

1]

tos, prefertim continuos , accrefcitin obje&um

Yigei]

gravis difplicentie , ita etiam confuetudo vel

propofitum conftanter fic operandi in commu-

*wm

nione accrefcit in irreverentiam gravem

Y

N

1y

UZERITUR II.

Animpediretur commu-

i

nio, fi quis biberet fan

guinem ex propria vena,

"

aut vulnere?

REsPONDEO.

, i

Lugo & Dicaftillo & Leander

LO

cenfent , quod impediretur communio.

Quia

T

fumeretur per modum cibi, vel potus,

yetnd

QUJERITUR I2.

An impediatur commu-

[

j p

nio, fi quis przter intentionem trajiciat aliquas

aque guttas, dum os abluit?

y i

REsPONDEO.

Nonimpeditur. Ratioeft,

i sf

quia non fumitur per modum cibi &? potus, adquod

requiritur voluntarietas , &libertas, & caufa &

qin t

finis; eft enim comeftio & potatio a&tio humana

u

libera, affumpta & ex fua natura ordinata ad fe-

)P'

dandam famem vel fitim , & ad mediatam faltem

nutritionem; quc omnia deficiunt in traje&ione

u

ejusmodi guttularum : Ea enim traje&tio potius

habet naturam attionis animalis , feu tiaturalis , qua-

)i mamäï.ï

lis a&io eft degluto falive, utpote qus fit fine

m.mw'-vä

deli-

p

576

DLS.P UJE A -I LO V.

gt

deliberatione.

Ita expreffe docet D. Thomas,

duco , intali materiaadia-

fj tecal

quo habito fuperfluum

D

P

hora conglomerare alios authores. P. 3. q. 8o.

Pri-

st t

a.9.a

d4. fic fcribit: Duplex e[f jejunium.

n

edih

mum eft jejunium nature , quad importat, privatio

nemn

nl

Et

ao

cujusc

unque prea[Jumpti per modum cibi vel potus.

tale jejunium requiritur ad boc Sacramentum. — Et ideo

gt

l

I

iM

Jl

neque poji a[Jumptionem aque vel alterius cibi aut potus ,

vel etiam medicine , in quantumcunque paroa quantita-

f t

pedneu

te , licet boc Sacramentum accipere.

INec vefert ; utrum

t

aliquid bujusmodi nutrit oelnon nutriat , aut per t , aut

cum aliis , dummodo fumatur per. modum cibi *vel potusi

n Md

ü

r ln

)Ul.

J

d.

Reliquie tamen cibi remanentes in ore , fi cafualiter tranf-

glutiantur , non impediunt fumptionem bujus Sacramen-

Ol;iillrl

1 UUl

Jl

)

ti;' quia non trajiciuntur per modum cibi , fed per modum

alioe.

Kit eadem vatio efl de veliquiis aque 'vel ini ,

I

T Qu

N

quibus os abluitur ; dummodo mon írajiciantur in magna

"!

AIIjd!

quantitate , fed permixte [alive , quod vitari non. po-

il

tefl.

x his patet, quod ratio D. Thomse fit,

" Hant,

di a&io non eftlibera feu humana,

E

i

quia ejusmo

fed potius neceffaria , feu animalis.

(

An impediatur commu-

UJRITUR. 13.

PT

nio, fi quis trajiciat officulum , Chartam, fru-

m tef

tefni

ftulum ligni, aut aliquid ex unguibus, vel quid

AONT

fimile non comeftibile? v. g. aureos fecure de-

N

ferendos?

2

L]

REsPONDEO.

Non impeditur communio ;

kimt

quia non fumuntur per modum cibi aut poteft.

LOT

Aut enim accipiuntur tantum per a&ionem anima-

Atl

l

lem non deliberativam ; aut nón fumuntur eo fi-

r

Adit ul

ne, ut convertantur in fubftantiam aliti, velin

naturg.

Ita Leander ,. Coro-

chylum purgativum

MESPO)D

na, Crus, Sancius.

chcaret tamen venialiter

y p

Ti

Jlämanï,

DE EFFECTU ET NECESSITAT:E EUCHAR,

377

N

Dw

ob irreverentiam erga Sacramentum , qui talia

ümme

la

)»

fine neceffitate comederet ante communionem.

1l ^

QUJZRITUR 1r4. Ánmulieres corrupto

ape

petitu terram, cret

^A fl

am, velcarbones comeden-

tes impediantur à communione?

"M

REsPONDEO,

UMT

Impediuntur.

Ratio eft,

quia habent faltem intentionem , eas materias

"TT

Ti

.

fumeudi per modum cibi, & forte etiam tran-

lf

feunt in nutrimentum , aut certe per modum

Ti

[]

medicinz conducunt adnutritionem.

Itaetiam

[)!l

P^u)

hi

refpondent-Henriquez , Reginaldus , Layman EEE

nacina, & alii.

Contrarium tamen afferit Z.ean-

[/

MT

lu

der, Sancius, Ledefima, Pafqualigo.

QUJZERITUR 15.

An impediat communio-

M

L

nem , fi quis oflicula fru&uum comederet, aut

T

avellanam nucem cum cortice ?

REsPONDEO,

Id negat Lugo.

Affirmat

4 w'u'l

I

autem JLeander, Sancius, & 'Th. Hurtado.

Ra-

y

(

tionem dant, quiatrajicitur materia per fe come-

]

W0 O

ftibilis, & alterabilis à ftomacho.

A

QUXRITUR 16. An impediatur commu-

QU

q

nio, fi cui in apertum os mufca ingreditur, &

u

eam cum refpiratione trajiciat ?

RESPONDEO,

j v

Non impeditur.

]ta Sua-

noy t

vez , Lugo, Reginaldus, Fagundem , Leander , Dia-

'

na, Dicafüillo,

j

g

QuiRITUR 17. ÁAnis, qui cogitat alte-

,x,folx

ro die communicare, teneatur buccelam panis,

j

quam mafticat, ftatim ex ore ejicere, quampri-

gt

mum audit ultimum pulfum hore duodecimze

noétis?

f Ml, V

REsPONDEO,

Id affirmant Sencius, . Diana,

[

Y WHIL

Ludo, /Evidiu.: Idem ne

gare debent, qui ne-

D. dimort Trat. de Euchariftia,

Oo

gant,

D'ISPUTSATIFO- V

p g

578

(us

gant, data opera reliquias ciborum in dentibu:

harentes poffe trajici ; inter quos eft Suarez,

jo, 1

[ evon

Vafguz. ld vero negat Leander ; quia non fuit

affumptus taliscibus ipfo die communionis, fed

us

jnint,

tantum traje&tus per modum reliquiarum ex prio-

ri die.

Cenfeo , fi buccella panis adhuc petat

(

Comeftio

p ol

maíticari, impediri communionem.

enim non habetur per fumptionem in os, fed

jírmo m

Si vero

st

per mafticationem , & traje&ionem.

jam mafticata fuerit fufficienter per folam traje-

Mi

Peccat ta-

vb di

&ionem non impeditur communio.

men venialiter qui advertens proximum pulfum

tumy, 1

horologii , bolum in s fumeret fine neceffitate;

u It

quia fic luderet cum legibus Ecclefiz & Ecclefia

Mens

M

cum ejus opprobrio.

QL

QUJERITUR I8.

An impediatur commu-

'

w

f $

?

Wl f

nio , fi quis ante mediam no&em aliquid Sacchari

m

ori imponat , paulatim trajiciendum , & partim

ante & partim poft mediam no&tem trajiciat ?

Tnsoo)

lf

RESPONDEO.

Id affirmant Suarez; , Va[quez,

Filliutius , Reginaldus , Sylvius , Bonacina, Fagundez,,

li. H

"a Mif

Lugo , & alii.

Id concedendum his authoribus,

fi intentio fumentis fuerit, ut pars primum re-

BRYT

Valrte

folvatur poft mediam no&tem, vel fi hoc przvi-

deatur, aut dubitetur.

Si autem fperet, to-

Qp t

Vabfe o

tumSaccharum refolvendum probabilius effe an-

te medium no&is, non eft curandum, fiperac-

Vopeii

"

k

dens parsrefolvatur poftea.

Ecclefia enim, que&

vult fuas leges haberi in veneratione juxta mo-

L BIN eH'e

dum prudentie humang , arcet à fuis legibus

Til )

non folum omnem fpeciem fuperítitionis , fed

f

etiam Pharifzifmi, & Judaifmi attendentis adlit-

D

E iv

teram, & non ad animam legum.

Qv x-

Vi

DE EFFECTU ET NECESSITATE E:ICHAR.

579

m :

T

QUJERITUR I9. An impediatur commu-

nio, fi quis aliquid comeftibile deglutiat, & po-

Jut

ftea evomat ?

u j

RzsPoNDEO. lmpeditur. Ita Henriquez,,

IU

Donacina , Leander.

li

UZRIRUR 20. An Sacerdos non jeju-

(

nus poflit celebrare ad conferendum Viaticum

l,

infirmo morti proximo, fi careat hoftiis confe-

(in

fecratis ?

J

ld

AAAAAA

RzsPONDEO. ld affimant Major, Thb. Hur-

l

M

tado & alii.

Sed negant Paludanus , Ledefina , Na-

nl

varrus, JToletus, Syloius, 2rmille , Sylve[ter , Sua-

li

Ti

vez , Vafguez , Lugo, Bonacina, Leander , & Praxis,

& fenfus Ecclefiz.

UJERITUR.2I.

Tt O

An in di&o vel fimili ca-

fu poffet Sacerdos non jejunus celebrare ad evi-

i

tandum fcandalum ?

r

]itii

1J

RzsPoxpEo. Id negat Navarrus; fed me-

rito id affirmant ZEgidius, Tb. Hurtado , Leander,

n li

I Fu

"ngles.

Hinc fi Parochus in Natali Domini poft

primam Miffam fumeret ablutionem, & non ef-

TU

fet in loco alius Sacerdos, teneretur dicere fe-

p o

cundam & tertiam Miflam, ne populum fcanda-

wiühocpr

lizaret.

Ratio eft; quia Ecclefia à fuis legibus

p

dl

MW ]

It

vult abeffe omnem fpeciem füperftitionis , nec

vultimpediri verum cultum Dei ob ceremoniam

Jf i

x

adiaphoram. Hinc etiam in tali cafu non cen-

D

feo opus effe difpenfatione Epifcopi, fed fuffi-

]

d

cere folam Epikiam.

TU

M

U/ERITUR 22.

An Sacerdos ad dandum

jiuns,

Viaticum infirmo alioquin fine viatico moritu-

i^

ro poflit privatim confecrare dicendo fola ver-

Oo &

ba

Qw

p

580

DISI;[ITATIO V.

ta confecrationis abfque altari & veftibus, &

f qüo(

qu hu

in pane fermentato?

RESPONDEO.

Id affrmat Major , & So-

j

(v

tus, & innuit Pictoria & Pivaldus. Leander id ne-

qo Q

gat du&us C. comperimus difl. 2. ubi GELAstrUS

mnfetra

Papa tanquam abufum reprobat confecrationem

qe g

unius fpeciei fine altera.

Imo confecratio. ju-

re divino exigit confecrationem utriufque fpe-

hyriom

Jus

ciei.

Verum quia poffet refponderi; in talica-

gt H

fu etiam poffe confecrari & à Sacerdote fumi fa.

Surty,

crum fanguinem ; ratio ultimato defumi debet à

Tunir,

fenfü & praxi Ecclefie ,. fundatis in contempla-

10/t COf

tione reverentiz huic Sacramento debite ; Ea

vt

enim confideratione graviter prohibenda funt,

at

quz fi concederentur in uno cafü, facile ob pa-

iti &

ritatem rationum ad cafus frequentes obvios

extenderentur, ficque vergerent in abufum,

itondt

w f

f

longe graviorem ingeneremali, quam effet emo-

M d

ia

lumentum oppofitum in genere boni.

n (

Qu ZERITUR 23.

Si Sacerdos ante Ifum-

r

ptionem advertat , fein caliceloco vini pofuif-

fe aquam , eamque guftet , an poffit eam deglu-

xlbmor

tire & de novo apponere vinum ac confecrare?

(

RESPONDE O.

Debet aquam deglutire, &

n

de novo confecrare.

Ita D. THoMaAs p. 3. q.

3 t

d 4. ubi id docetinterminis.

Confen-

n

83. a.6.a

tit praxis

& fenfus Do&orum. — Exiftimant qui-

T

E

& Sylvefler , in tali cafu

N

"O

dem JZngelus, Rofella ,

d

aquam effe exfpuendam in aliud vas; fed hoc

M

AC

ttrà

modo multiplicantur potius irreverentie, id-

il

d hhl

que cum fcandalo populi, Simili modo , fiad-

hzreat Particula Hoftiz calici, affundenda eft

"n

aqua vel vinum , ficque folvenda , non obítan-

Ut

te,

j

DE EFFECTU ET NECESSITATE FUCHAR. 58rI

LT

te, quod hoc modo aqua prius deglutiatur,

quam Particula;

prout conftat ex Rubricis Mif-

J

falis.

Lam

T

Ll

QuERITUR 24. AÀn Sacerdos, qui pro

TM

vino aquam pofuit, & fumpfit, debeat de novo

:Lm.:';

confecrare, & fumere, fi hoc fieri nequeat abf-

que gravi fui a.

aut gravi perturbatione ad-

ftantium?

W.lqi

1]]

REsPONDEO.

Id affirmat Cormejo & infi-

nuat Henriquez. — Sed id negat Major ,. Aldrianus ,

DI (

Suares; ,

Pagun

dez , dzor , Hurtado , Dicaflillo ,

Ti

Leande. Dicunt enim, quod Sacerdos abfque

eh

nova confecratione poffit finire Miffam ; quia

ia

preceptum divinum non videtur obligare ad in-

i

tegritatem facrificii cum detrimento famr Sacer-

: &'5;

dotis, & cum fcandalo populi, quod jure anti-

)

cipato naturali vitandum eft. —Cenfeo , id dici

