AO W

dum, fequeretur viciffim, fumptionem S. Ho-

qin d.

A

ftie non effe facramentum collativum gratiz.

Si dicatur tertium , non poteft dari ratio, cur

fyit u

fumptio S. Hoftiz laico ftatim conferat totam

gratiam, & non etiam facerdoti.

(

REsPONDEO.

,

u

T ASI.

"Tridentinum hoc dicit dofirinaliter in

v

capitulis , declarando fenfum Ecclefig univer-

falem circa ea, que omnium Catholicorum

tf |

1tà t

"Theologorum judicio cenfentür elfe certa. c. di-

J

cit hoc definitive determinando limites gratie in

i, d

Euchariftia conferende. c.

Ita folet obfervare

hii

Concilium Tridentinum, ut in capitulis do&tri-

W

l,

2

],;' LM'

nalibus tantum exprimat fenfum univerfalem Ec-

cletiz.

Cum itaque fciverit, à nonnullis Theo-

!

i

i Y

logis hac de re moveri controverfiam, fatiu

duxit, abftrahere ab hac queílione, & relin

äqnicanä |

quere aliorum prudenti judicio, an fübtraétio

jribfut:

alicujus gratie utilis facta fit, aut prudenter fieri

; um*

potuerit per compenfationem majoris reveren-

D. zdAmort Tratt.de EucharifLia»

Dd

Ua

at e

DISP^UTAUUTO y.

Qmm

418

tiz erga SS. Sacramentum, & majoris gratiz ex

"u

um

faciliori ac frequentiori ufu hujus facramenti,

quz redundat in omnes fideles.

)

i20)

A» 2. d. conceditur hoc privilegium ad ma-

4g oDl

ju: gratie augmentum , affequendum ex opere &

fervore operantis,

ie fperando à chriftianiffi-

( odf

jentiton

mo rege intuitu tam fingularis privilegii c. affe-

quendum ex opero operato. n.

Senfus Bulle

, a

Drest

& Pontificis eft, fe hoc privilegium concedere,

fpe, illud ob fpecialem Regis devotionem cef-

ll

i

t

fürum in majus augmentum gratiz.

iil

AD 3. c. maj. n. min. ad prob. n. a. utraque

ii

1) LA

!L/

U

enim fpecies fignificat plenitudinem refectionis

lj

?ce:emæ

g anmatu

fpiritualis ; quia in fpiritualibus cibus & potus

non diftinguuntur juxta illud Matth. 5.

Qui efu-

nl

( d

Hoc folum conceditur,

viunt &j [itiunt juflitiam.

1

quod utraque fpecies plenius & expre[Jus fignificet

yiteng

plenitudinem interioris convivii.

Sed plenior

u Dr

& expreffior fignificatio rei non mutat aut ple-

bl

"Ü

nf

A

niorem reddit collationem effe&tus, prout pa-

w

h(

tet in fignis matrimonii ineundi, promiflionis,

bX hi

vel donationis.

EU

lenn

AVUl

j

A D 4. tr. maj. n. min. & dico, totum effe-

Eul

&um /acramentalem couferri in prima fpecie ; fru-

bt

mf

j

Vvl

&um autem /acrifiialen conferri tantum in fe-

"r

cunda fpecie; quia ficut facrificium completur

effentialiter in fecunda confecratione, ita et-

iam participatio facrificii completur in fumptione

Q

calicis.

DicEs. In Parafceve facerdos in oblatio-

LKETITQ;G Z"'

m )A'F

ne affirmat, fe offerre facrificium , & tamen

non confecrat nec fumit facrum fanguinem. Er-

a

go collatio gratie& etiam füb ratione facrificii

non

D o o

o

[

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.,

419

maïUIïS h

non poteftalligaritantum fecundzfpeciei. Idem

*A"Fä [

poteft formari argumentum de triduo mortis, fi

Apoftoli in Sabbato fan&to celebraffent.

QR

i

[

l

ResPONDEO d. affürmat, fe offerre facri-

]

ficium oblatione mentali, c. oblatione reali. n.

2 d

realis oblatio facrificii fieri non poteft fine tran-

Ht

fubftantiatione, qu& tamen in Parafceve non

l. af

fit, cum offeratur Hoftia priori die confecrata.

TUD (v

C.h'ön:w

Drcs 2.

Ex hac ipfa omiffione veri facri-

ficii in toto orbe, per quam & animz fidelium

& animze purgantes privantur immenfo fru&u,

[

l

lAf

f

colligitur, ab Ecclefia interdum honeftatem ali-

cujus ceremoniz folennis eftimari plus, quam

Mtw

fru&um animarum utut alias maximum.

Ergo

XQF

idem poteft dici de augmento gratie per fecun-

Ym r

dam fpeciem, etiamfi Ecclefia illo fideles privet

ob honeftatem geueralem.

M

RzsproNDEo; id omnino poffe dici, fi ali-

( TU alL

unde tam certum effet augmentum gratiz ex fe-

fs. r

cunda fpecie, quam certus eft frué&tus facrificii.

d pl

Dire&e autem potius refpondeo, per hanc pu-

blicam ac folennem commemorationem luctuo-

QOU

hh

fam cruenti facrificii in cruce ex opere operan-

D

j

tium compenfari fru&um facrificii qui obtinere-

tur ex opere operato facrificii.

ij WA

m m

:'1

AUf

j

QIJ ESTIO ITI.

4 &? quomodo boc Sacramentum fit. ueceljarium,

s m

l

prafartim füb utraque fpecie ?

iuul v

gt

ico r. Obligatio fümendi Euchariftiam eft

M

juris divini.

i

PRo-

Dd s

m

ym

DIS PU T &TTO-v

420

"m

PROoBATUR r1. exScriptura.

Chriftus enim

1 v 1 Y

Joan. 6. dicit: Nifi manducaveritis carnem filii

n M

hominis, & biberitis ejus fanguinem , non habe-

jico

bitis vitam in vobis.

PRosATUR 2.authoritate D. Thome, qui

qminione

P- 3. q. 8o. a. 11. fic fcribit: Manifeftum eft , quod

OM

bomo tenetur boc [acramentum fimere , non. [olum ex fta-

sl

tuto Ecclefie , fed ex mandato -Domini dicentis Luc. 22.

d B

, t O0

Hoc facite in meam commemorationem.

Drco 2.

Hec obligatio urget faltem in ar-

TE

ticulo mortis.

PROBATUR ex Concilio Niceno Can. 15.

&i

quod fic habet: JDe bis, qui recedunt ex corpore ,

antique legis regula obfervabitur nunc etiam , ut fi for-

QbytcITO

te quis recedat ex corpore , mece[Jario vite fue mon de-

fraudetur. viatico.

'1;?izm ulun?*

"

11

IDreo s.

Datur przceptum Ecclefie com-

lii lm

municandi in Pafchate.

A41)

PRosATUR ex C. Omnis utriusque fexus, ubi

hoc in Concilio Lateranenfi IV. fub Innocentio

lii

1 n

III. ftatuitur; quod ftatutum renovatum eft in

MiLE DA

:

d,

Concilio Tridentino Seff. 13. Can. 9. his verbis:

LAT:

Si quis negaverit , omnes & fingulos Chrifti fideles utri-

90020

ufque fexus , cum ad annos difcretionis pervenerint , te-

PT

neri fingulis annis faltem in Pafcbate ad communican-

dum juxta preceptum [antke Matris Ecclefie , anatbe-

2 qum älj

Ubi tamen advertendum eft, à Conci-

l; u

ma fit.

A

lio Lateranenfi non fuiffe introdu&tam obligatio-

AO

i

nem novam, fed potius moderationem ac rela-

Q

xationem legis veteris.

Certum enim eft ex Ca-

pitularibus Caroli M. & variis Conciliis fieculi

VIIL illis temporibus viguiffe confuetudinem

WU

li

ac legem univerfalem Ecclefiw, vi cujus omnes

jl

N

S

laici

ov

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 4or

MT

laici adftringebantur ad communicandum faltem

[: n

I

il

ter in anno, videlicet in nativitate Domini, in

umem]nw 1

Pafchate, & in Pentecofte.

Dico 4. Ecclefia non erravit ftatuendo

I

A

communionem fub una fpecie.

j

fjj "T

J

j

PROBATUR.

Ecclefia nec probatur egiffe

L

contra legem divinam, nec contra mentem pri-

in d, m

mitivz Ecclefie, nec contra naturam facramen-

!l)'

ti, nec contra rationem.

Ergo non erravit.

M

4Int, prob. ex folutione obje&ionem.

] Ga l

Solvuntur Objectiones.

/

]

(

o

OBJICITUR I.

Chriftus Joan. cap. 6. prz-

" N

cipit etiam ufum Calicis, dicendo : JVifi mandu-

caveritis carnem filii bominis &j biberitis ejus [anguinem,

»u

m

DA

L,

non babebitis vitam in «obis.

2. Ibidem folis illis

M

1

promittit vitam eternam, qui etiam fumunt ca-

licem, dicit enim : Qui manducat neam carnem €9

W I'L'

bibit meum fanguinem , babet vitam eternam.

ltem:

D

ü?:

ui manducat meam carnem g bibit meum fanguinem ,

z

M

inine manet , €9 ego in illo.

RESPONDEO I.

Non effe certum , quod

m

".

particula & hoc loco potius habeat fenfum co-

F

pulatioum quam difjunttivum : merito enim dubi-

tari poteft ; utrum non forte hicfit fenfus.

INi-

inm df d

(i

fi. manducaveritis carnem . filii bominis , aut biberitis

ejus fanguinem.

Qui manducat meam carnem , aut. bi-

«mact

bit meum fanguinem.

Hanc zquivocationem,. &

jd

REA

niii

indifferentiam particulz & tam ad fenfum disjun-

(

&ivum quam copulativum probo ex ufuScriptu-

v

1525

rticula utitur in fenfu

r& , que frequenter illa

,ij a

Dd 3

dis-

vicujus&;;'

[

as

422

DISPUTATIO V.

Al |

disjun&ivo, prout patet ex fequentibus exem-

hi

L.

£ j

plis Novi Teftamenti.

T

enus

1. IMattb. s. Beati eftis ,. cum maledixerint voobis

« Muth

bomines €9' perfecuti vos fuerint , & dixerint omne ma-

g jl

lum adoerfum *«wos , entientes propter me.

Hoc

ji fjumimz

loco ad beatitudinem iftam promerendam uti-

silim,

que fufficit unum é tribus, aut maledicta homi-

sivum, !

num, autperfecutiones, aut calumniz ; necre-

jn u

quiritur, ut omnia horum malorum genera in

qu) d

idem fübjectum concurrant.

A

2. Matib. s. Omnis," qui dimiferit uxorem . fuam

ylatí

Jj

extepta caufa fornicationis , facit eam macbari ; & qui

dimifJam duxerit, adulterat.

Hoc loco particula

T

&j iterum habet fenfuüm disjunctivum , prout

fuppono ex aliunde probatis deSacramento Ma-

Mi

1 10

[]

trimonii.

H

[j

].4y

iM

nl

3. Mattb. 6.. Cum facis eleemofinam , noli tuba ca-

nere ante te, ficut. Hypocrite faciunt in. Synagogis &

)

&it,

]WIïCE

vicis-- Cum oratis, mon eritis ficut Hhypocrite , qui

sibm ha

amant in Synagogis & in angulis platearum [Llantes ora-

ï»

Al

]

T€.

li.

Hic effe fenfum disjun&tivum clarum eft ;

itinm i

ad conftituendum enim Hypocritam fufficit, fi

tno f

in alterutro locorum tuba canat ante fe in Sy-

ET

nagogis aut viciss fi ftans inSynagogis aut angu-

ütt

lis platearum amet orare.

MO

4. Mattb. 6.. INolite tbefaurizare tbefauros im ter-

hag

va, ubi erugo & tinea. demolitur , & ubi fures effo-

UR

diunt €9 furantur.

Ad fenfüm hujus textus veri-

hi

t

ficandum fuflicit fenfus disjun&tivus, ita ut fen-

Utb !

fusfit, ubi erugo vel tinea demolitur, ubi fu-

Duy,

res vel effodiendo, vel clam fuübintrando tol-

wjl! P'* »

lunt.

Mi

h

l

1

»

5. Mattb.

OY

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 423

quïllubu

b

5. Matib. 7.. In quo judicio judicaveritis , judica-

bimini, €9 in qua menfura men[i fueritis , remetietur

! W'I;m*

vobis.

Senfus eft, aut in qua menfura &c.

) )

6. Matib.7. Sümilis ef viro ftulto ,. qui edificavit

n

Wt

domum fuam fuper arenam ,. C? defcendit pluvia , & ve-

Utte

nerunt flumnina , &2 flaverunt xventi , & irruerunt in do-

li

M

mum illam, €9 cecidit.

Hoc loco effe fenfum dis-

AL

AUTDP w

jun&ivum , res ipfa loquitur; ad evertendam

RUT

li

enim ejusmodi domum fufficit aut vis imbrium

terram arenofam excavantium, aut alluvio flu-

1"/

L

"i

minum, aut ventorum impetus ; prout explica-

tur Luce 6. ubi dicitur : Siímiülis efl bomini edifi,

);,V

canti domum /uam fuper ierram fine fundamento, in

UJ

Ahmx

N

quam illifus eft. flwvius , & continuo cecidit , & fatta

eft ruina domus illius magna.

ecenl

7. Mattb. 1o. Quicunque non receperit vos , neque

audierit fermones ve[lros , exeuntes de domo el civita-

TU

te excutite pulverem de pedibus vefiris : fenfus eft, qui

non receperit, aut non audierit ; alterutrum

L

"

enim folum haud dubie meretur derelictionem.

AUUO t

9. Matib. 13. Solicitudo feculi ifltius , &g^ falla-

u cla.L

cia divitiarum faffocat verbum: una harum duarum

eim d

caufarum fufficit ad fuffocandum verbum Dei,

w at

Itaque neceffe eft, fenfum effe disjun&tivum aut

p

fallacia &c.

. Quod Proverbiorum 30. dicitur. — Qui maledi-

r

J

i

cit Patri juo €? Matri , extinguetur lucerna ejus in me-

L

f

düs ienebris , idem. Levitici 20. &2 Mattbei 15. red-

j

h

v

ditur disjun&ive his verbis: Qui maledixerit patri

1f

AW

vel mairi wmorte moriatur.

j^

n u

Io, Luce r2. dicitur.

Si [ezrous ( malus ) ce-

lii

perit. percutere feroos & ancillas, C edere Cg bibere

€9 inebriari.

Matth. 24. idem redditur : .. S; ma-

lus

Dd 4

424

DISPUTATLIO V.

MWMU

í fic.6.

lus ferous coperit percutere confervos fuos, manducet

autem &9 bibat cum ebriofis.

Ad malitiam fervi non

g

")

requiritur, ut omnia ifta malorum genera con-

EMüw

jungat

Senfus ergo eft disjun&ivus; fi coepe-

rit percutere, aut inebriari cum ebriofis &c.

d

gunm s

1r. Quod Mattb. 13. dicitur copulative,

ut

yf. Dit

fper. peirofa feminatus eft -- eft temporalis, fa&a au-

tem tribulatione €9^ per[ecutione continuo fcandalizatur.

" j um

vt r

Hic effe fenfum disjunctivum, patet ex ipfa na-

tura fubje&:e materie, & ex D. Marco cap. 4.

g

ubi redditur disjunctive his verbis: Orta tribula-

[kgvgngeïv .'

tione vel per[ecutione continuo [candalizantur.

n ht

12. Marcüi4. /EÉrumnne faculi, & deceptio divi-

v u

tarum ,

€9 reliqua concupifcentie fuffocant ver.

| ;,g',uffd'.

bum: ideft, vel erumnz, vel deceptio divitia-

Ó utnt

rum, vel concupifcentiz fuffocant.

ihmpit,

ielaris

13. Marci 9. Spiritus ( malus) frequenter eum

n ignem (9 aquam wifii, ut eum perderet :| utique

Anm

[4

non fimul in ignem & aquam miffus fuerit: fen-

pre

fus ergo eft disjun&tivus : in ignem vel aquam.

il

LC

14. Marci 10. Zhmen dico vobis, nemo efl, qui

d m

veliguerit domum , aut fratres aut forores aut patrem

10 t

aut matrem aut filios aut agros propter me , qui non ac-

t n

1

cipiet centies tantum munc in tempore boc, domos 9

Kl

i

N

(

fraires & forores & matres & filios & agros cum per-

ln

fecutionibus &c. in fceculo futuro oitam eternam.

Hic

& r

eft fenfüs disjun&tivus dupliciter ; eft enim fen-

l

fus, talem recepturum aut centuplam id eft mul-

5-';& tf

TT

tiplicem remunerationem in hoc tempore, re-

RU

cipiendo aut domos , aut fratres, aut forores,

t

aut vitam cternam; quod fi non placet duplex

L lg

ifta disjun&io, faltem una circa domos vel fvatres

Ts

Md

T

&c. vitari non poteft.

aj (

&w

1s.Luc.

Vr n

N

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

225

J

)N

"Q

gl

l

15. Luc.6. Bentieflis , cum vos oderint bomines,

& cum feparaverint vos && exprobraverint, 63 ejece-

U w

.

vint nomen vefirum tanquam malum.

Senfus eft ne-

I lts

ceffario disjunctivus, alioquin de illa beatitudi-

ii

ne gaudere & exultare non poffent, quibus tan-

Wplliztire,

tum unum & alterum obtingeret.

mM'h ! '5;,

16. Luce 14. Qui non odit patrem fuum & ma-

t

trein 6 uxorem €9 filios & frawes & forores &gc. non

ter

n

W

oteft meus effe difcipulus.

Senfus eft fimul

UT

disjun&ivus & conditionalis, patrem «el matrem,

J (j

fj Evangelio repugnaverit.

4

17. Luce 21. Jrademini à parentibus, & fva-

DL

;/AJ

tribus & cognatis &2 amicis; id eft, vel fratribus ,

w

«tl cognatis.

ji

18. Luce 21. Zittendite, ne graventur corda ve-

W.

Y

flva in crapula, &2 ebrietate , C? curis bujus vite ; id

) tl

eft, vel curis bujus vita.

1 ;2!

19. Züorun s. S.Petrus ad Ananiam frau-

ii

dantem de pretio agri venditi dicit: JVonne ma-

w u

nens tibi wanebat , €g venundatim in tua erat poteftate,

"T.

Senfus eft, nonne liberum tibi erat retinere to-

tum agrum, aut totum ejus pretium ?

LLET

n a

20. Zforum 7. Quod verfu 27. ponitur co-

Quis te coi

p i

pulative.

5

nflituit principem &2 judicem fu-

per 105 ? ftatim poftea verfu 35. redditur disjun-

M

ménts, :

&tive.

Quis te conflituit principem aut judicem ?

i d

21. Quod Züorum 10. ponitur copulative :

INunquam comedi omne commune & immundum ; hoc

:upisaia'aïmu

908 !

ftatim cap. rr. verfa 8. redditur disjun&ive :

Commune aut immundum nunquam introioit in os meum.

, u f

22, Zfüorum 17. D. Paulus dicit: JNon debe-

a:placet dy*,ï

1

lm

mus exiflimare, auro & argento aut lapidi divinum e[Je

fanile.

Cum eadem fit ratio argenti & lapidis in

ordi-

M

Dd s

426

b1SPIULTATLUO:'Ww

ordine ad fimilisudinem Dei exprimendam, cla-

"d

FP "

rum eft, etiam in argento eífe fenfum disjun-

Givum.

f Apcca'.

;'ifïlm PW"

23. ldem dicendum,' ubi A&orum 2o. dicitur:

«2 DC

Zirgentum & aurum, aut veflem mullius concupivi.

T llbns

Senfus enim eft, aut aurum.

: *

M

Wl

j

l,

24. 4d Rom. 14. Regnum Dei non eft efca &2

at o

jotus , id eft vel potüs.

hh

n

Q 4

25. z4d Epbef. s. Fornicatio & omnis immunditia,

ajntiMn t

aut avariia nec nominetur in vobis.

Cum avaritia

NU

uN

V'rhï |

ponatur disjun&ive, etiam precedentia intelli-

L

genda erunt disjun&ive.

26. /4d Colo[J. 1. v. 16. dicitur: JIn ipfo condita

Jfant unicer[a in colis &2 in terra , vifibilia & invifibi-

lia.

Sed v. 20. ponitur disjun&ive.

Omnia pa-

n

li

cificans five que in terris frve que in celis funt.

1li e*gü

27. lbidem cap. 2.. 1Ne quis vos decipiat per pbilo-

tripti

fopbiam & inanem fallaciam ; id eft: vel per aliam

YU

1

fallaciam.

PAOR

28. Zdd Titum . INon intendentes Sfudaicis fabu-

t t

lis, &9 mandatis bominum : id eft, vel mandatis.

n

29. Zdd Hebraos cap. 9. & cap. 10. promifcue

leoyr

fümitur (&, & vel: v.12. JNeque per fanguinem

m

bircorum aut *oitulorum fed per proprium [anguinem in-

Mi

h

i

trotoit.in Santa.

Dein v. 13. dicitur: Si enim

1 p

M

fanguis bircorum & taurorum £ cinis vitule afper[us

prefi

inquinatos fanttificat , quanto magis fanguis Cbrifti. Et

Vet

v.19. dccipiens [anguinem vitulorum Cs bircorum po-

[

(

pulum afperfit. Etcap. 1o. v.4. JImpof[fibile eft, fan-

1

guine taurorum 6 bircorum auferri peccata.

qu

i

30. I. joan. 2. Omme, quod ef inwnundo, concupi-

IN

M

fcentia carnis ef? , & concupifcentia oculorum ; & fu-

"n

LTA

perbia

o

. DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 427

DI

j

Wlm

AV

perbia vite ; id eft vel concupifcentia carnis , vel

MW] dl

oculorum, vel fuperbia vita.

31. pocalypfis cap. 1. .Beatus, qui legit & au-

Urum [ dl

dit verba propbetie bujus.

Clarum eft, ad beatitu-

dinem hánc non requiri determinate le&ionem

hujus libri, fed fufficere auditionem cum obfer-

D*:r

J

vantia, ita ut fenfus fit, qui legit vel audit, &

Jervat. Cg'c.

ii

32. Zpocal. 21. JNon intrabit in eam aliquid coin-

quinatum aut abominationem faciens 9 mendacium.

u

t

lt

Ad exclufionem à colo fufficit abominatio fola

aut mendacium id eft, injuftitia gravis.

33. Zdpoc. 22. Foris canes , €9 omnis, qui amat,

& facit mendacium ; quo loco iterum ad damna-

tionem fufficit amare illud, de quo Scriptura

fuo more loquitur, mendacium.

Ex his ergo & pluribus fimilibus textibus pa-

]

tet, inScriptura particulam & frequenter habe-

iT

I

re fenfum disjunctivum.

Itaque ex proprietate

ac fignificatione illius convincenter probari non

V

poteft, in textu controverfo à Chrifto intendi

, T

fenfum copulativum.

d

RESPONDEO 9.

Nonfolum fenfüm copu-

-

1L

lativum ex proprietate particule &? convincen-

ter probari non poffe, fed etiam pofitivas hoc

TÀ

loco haberi prefumptiones pro fenfu disjun&i-

vO, quz prefumptiones faltem fufficient ad hoc,

l

ut fenfus verborum Chrifti etiam in fenfu disjun-

EU

&ivo appareat congruus & contextui, & fubje-

Przefum.

LUUT

l

& materi2, & intentioni loquentis.

j

ptiones pro fenfu disjunctivo funt fequentes.

&n;undo,ccga

1. Quandocunque ex ratione aut revelatione conflat.,

effe&um aut pradicatum . terminis copulatis convenire

um

etiain

j

428

DOLSoP LT AUTYO-V.

etiam feorfim feu disjunttim fumptis , poteft effe eque

L J[u;'lfäfiï '

fenfus disjun&tivus, ac diftributivus. .Sic in ad-

qiun d-

ductis exemplis perinde eft, five loquens ten-

, iil

dat modo diftributivo five disjunctivo: Non

; Argià

intrabit aliquid coinquinatum aut abominatio-

55[0, prOUï'j

nem faciens & mendacium ; potuit enim vice

gin, df

verfa dici.

NNon intrabit aliquid coinquinatum,

ao m

& abominationem faciens aut mendacium.

Sic-

n Vg

ut & Apoftolus potuit dicere: Non poffidebunt

[zqu*: IW

regnum cclorum fures, & adulteri, & homici-

m eyrint

dz, aut blafphemi &c.

Jàm vero in textu con-

iu o «

troverfo ex ratione & revelatione conftat, ef-

ili, um

fe&tum à Chrifto Euchariftize promiffum conve-

vit, f m

nire terminis copulatis , manducationi videlicet,

«f ial

& potationi, feorfim fumptis, ergo poteft effe

Effe-

las p

fenfus disjun&ivus.

Minor probatur.

s

&us enim à Chrifto promiffus eft babere vitam in

X rariation

femetipfo.

Atqui hic effe&tus ab ipfomet Chrifto

Mb du

adícribitur manducationi & potationi feorfim

d adrert

fumptis, dicit enim v. $1. Ego fum panis vious ,

vitt n

qui de celo defcendi.

Si quis manducavverit ex boc pane ,

i

vivet in eternum ; €$ panis quem ego dabo caro mea ejt

n

]

RRRCURID

pro mundi vita.

Et v.57. Ego vivo propter patrem,

à pra

€$ qui manducat me, & ipfe oivet. propter 1ne.

Etv;

"

4

t edr

58. Hic efl panis de celo defcendens 5 -- qui manducat

bunc panem, vivet in aternum.

Et v.5o, Mu

MO

Voedus d

janis de celo defcendens , ut fi. quis ex ipfo manducave-

vi, mon moriatur.

s du

Ex hoc patet, eundem effe.

&um, qui uno loco alligatur terminis copula-

T

tis, in quatuor locis tribui uni termino feorfim

g

S,.P'

fumpto.

Atf

f

2. Quandocunque Scriptura variat , tribuendo in

n

wuno loco terminis disjunttis ,. quod in alio loco tribuit ter-

il

minis

"m

(

ha

P

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

i Effgef Y

429

"It

DN

Vi

minis copulatis , preefumendum eft, particulam co-

IT

pulativam 6 fumi in fenfu disjunGtivo, prout

patet ex addu&is exemplis n. 6. n. 9. 11. 20. 2 1.

26. Atqui hoc ipfum reipfa fit intextu contro-

verfo , prout proxime oftenfum eft: ergo. Idem

ii f

dicendum , dum in uno loco infifHit terminis copulatis ,

in altero vero loco tantum infifTit uni terminorum copu-

du

latorum: v. g. dum Matth. 7. dicitur: Orate pro

" vMW

perfequentibus & calumniantibus *oos.

Et Luc. 6. fo-

IV

]um exprimitur unus terminus: Ovrate pro calumni-

Tfato

antibus v0$: aut dum Matth. 5. dicitur: Peati

d

1 (tjg

eflis , cum maledixerint vobis bomines , & per[ecuti vos

fuerint , 9 dixerint. omne malum adver[um vos.

Et

Vib

^

I.Oül

w

M

b

!

Luc.6. dicitur : JBeati eritis cum *vos oderint bomines,

w

I

& cum feparaverint vos, £5 exprobraverint, & eje-

cerint nomen ve[irum tanquam malum.

H & hujus-

modi variationes oftendunt , terminos fumen-

dos effe disjun&ive, fic ut orandum fit pro o-

AV M

mnibus adverfantibus, five fint perfequentes,

hi

j/

five fint calumniantes; & beatos fore eos, qui

patiuntur pro Chrifto, five per maledi&a, five

ToiL.

per perfecutiones, five per calumnias, five per

odia, five per exilia, five per condemnationes.

Cum ergo eadem variatio reperiatur circa tex-

(

tum controverfum , idem fenfüs disjunétivus

prefumendus eft.

4

3. Quando ea eft natura terminorum copulatorum ,

ut quod utrisque fimul fumptis ad[cribitur , per fe con-

:

gruat fingulis , prefumendus e[f] fenfus disjun&ivus.

jl

;

frot

Sic fi edificantibus in folo fabulofo dicerem ;

nifi edificaveritis in petra, & in folo compa&o,

, tri'wiïfï

non fubfiftet edificium veftrum; aut fi laboran-

j

tibus fcorbuto dicerem: nifi comederitis dul

(

cia,

a

D'ISP/UTATEO-'WV

430

gen H ft Co

cia, & pinguia, & fpirituofa , & carnes recen-

j JG Jile emn

tes, -& panes falubres, & alia prefcribi folita à

medicis non fervabitis vitam

non eft fenfus

PL

Umendun

collectivus, ita ut neceffe fit imul zdificare in

n ex m ]F'Cl

petra & gleba compa&a; aut omnia fimul adhi-

Od dubl À

bere falubritatis media.

Atquiin textu cont

Apottl

verfo vita, que manducantibus carnem & bi-

F Wt" h

bentibus fanguinem promittitur, vque congruit

IOba t

manducantibus Chriftumin pane confecrato ; 4€

hm r l

congrüit illum bibentibus in vino confecrato;

I

quia major non eft vis corporis Chrifti, quam

POgul

lj

fanguinis; aut utriufque fimul fumpti

quam

fi

[/

unius; cum tota vis five phyfica five moralis

caufandi vitam unice dependeat à toto Chrifte,

n if

non à folo corpore, cujus folum partes funt ca-

(

IfT

ro & fanguis.

fitrii

4« Quando de intentione loquentis aliunde cenflat ,

TU

quod nec præceþzln,z nec effectum volue rzt alligare termi-

mis copulatis [imul þmzjms

enfus eft

disjun&ivuss

wpitetr

Qmef

atqui in prefenti textu id conftat ahu*]de de in-

Amle fjl

tentione Chrifti loquentis:

nam r.Ipfemet Chri-

Iu

ftus in ipfo contextu totum eífe&tum alligavit

gtl

81 f

"RW]

quatuor vicibus foli manducationi , prout iupra

oftenfum eft.

2. Ex una parte merito dubitari

MT

poteít, an non ipfe Chriftus & Apoftoli etiam

iv M

extra cafum neceflitatis adminiftraverint Eucha-

imü

riftiam fuüb una fpecie; ubi id exegerat precife

u

E-3

i h

utilitas aut opportunitas fidelium; exaltera par-

AUtfur r

te certum eft ; Ecclefiam primitivain jam fecun-

6» *cm &

do & tertio fecalo agnoviffe li

itum ufum Éu-

fb Hn

E

Q pD1

['nr

Chariftiz fub una fpecie pr

v o

ife ob utilitatem &

5 Ut

Opportuuitatem fideliums; ergo,

cum praxis ac

a

fenfus fecundi & tertii iæcu i uniformis przfu-

o Y

mendus

l

/4DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR, 431

x&"

mendus fit conformis traditioni Apoftolorum,

u

M.

adeoque etiam intentioni Chrifti inre, queob

continuum ufum non facile admittit novitatem,

prefumendum', hanc doGrinam ac praxin flu.

xiffe ex intentione Chrifti perfpe&ta Apoftolis.

Quod dubitari poffit, an non ipfemet Chriftus

i

t^

& Apoftoli eam in variis circumftan

U

lis pro op-

j

[i]

l;

portunitate fidelium prebuerint unam fpeciem,

probatur r. quia Luce 24. dicitur : Faüum eft,

dum recumberet cum. eis (Chriftus cum difcipulis

euntibus in EEmaus) accepit panem , . & benedixit ac

fregit , C2 porrigebat illis. — Et aperti funt oculi &0ttit,

V

€&9 cognoverunt eum , €g ipfe evanuit ex oculis eorum:

& fürgentes regve[] funt in S'erufalem , & invenerunt

AW

u

congregatos undecim , & eos, qui cum illis erant, di-

centes : Quod furrexit Dominus vere & apparuit Simo-

n)i; 9 ipfi narrabant, que gefla Junt in via, €9 quo-

modo cognoverunt eum in frattione panis. . Si hic tex-

tus comparetur cum iis, que Chriftus fecit

in inftitutione Euchariftie , apparebit, a&iones

Chrifti effe fimillimas.

Utrinque cenabatur ad

vefperam. $Si enim dicitur Matth. 26,

Vejpere

autem fatto difcumbebat cum duodecim difiipulis, Et

Luce 24, Duo difcipuli ad Chriftum in. fpecie peregri-

ni dicunt : Mane nobifcum , quoniam adve[perafcit , &

inclinata eft jam dies, Similiter utrinque reperitur

panis acceptio, benedi&bio , fratkio , porrettio.

Sic

(

enim dicitur Matth. 26. Cenantibus eis accepit

Jefüs panem, & benedixit , ac fregit , deditque dif-

Á

ii

cipulis fuis.

Hic vero dicitür :

Dum recumbe-

t

j

T

T

l

i

j

rel cum eis, accepit panem , & benedixit , acfre-

git, & porrigebat illis.

Si igitur fimilia objecta

36

v.g.animalia , herbas, lapides, fi habeant col-

le&tio-

DISPUTATIO'^"'Ys

n

432

t Nin

le&ionem fenfibilium proprietatum confimilem,

hi

, ul

:udicamus effe ejufdem nature , cur non habea-

PL

mus faltem prudens dubium, an in prefenti ca.

j p mot

fu a&iones confimiles fuerint confimilis propo-

s p

fiti ac inftituti? Dobium confirmat paritas operatio-

iperotram

nis & effettus ;

eo quod Chriftus ipfi huic circum-

ftantix fra&tionis voluerit conj

ungere manifefta-

, Cutli

m cott

tionem fui.

Agnoverunt. eun in. frattione panis ,

tio vel annotatio vi-

fus, t !

quz circumftantige obferva

su. p

deretur otiofa non apparente alia caufa obvia &

:

flioey t

congrua, nifi fupponatur, Eucharifticam fuitfe

u

illam fra&ionem.

Emnt

dps commUn

o. Alorum 2. de primis fidelibus. dicitur :

«dpoftolorum , & communica-

tin mj

perfeverantes in. dottrina

Cumhoc

i gl

tione , €9 frattione panis ,

g oblationibus.

i cuuf aéctionibus

CUT

loco fra&tio panis conjungatt

vini t«

facris & conventu Ecclefiaftico

, prefumptio eft,

a, utique Eu-

dde pra

etiam agi de fra&tione panis facr

t intent

chariftica. Quod ipfum forte ex

tendendum ad

t Crftm

verfum fequentem ubi dicitur: (erant) quotidie

in templo, & frangentes circa

1 peco

perdurantes unanimiter

domos (xov' ci«ov, id

eft, domi) panem fumebant ci-

ii

bum cum exultatione & fümplicitate cordis ,

collaudan

lieoom

tes Deum.

Cum ergo hoc loco mentio fiat de

L: T

l roc

fola fra&ione panis, dubitari poteft , an laicis

illis quotidie fimul cum pane confecrato admini-

"ii dj

ftratus fueritufus calicis, quod fuiffet plane pro

"tf

more & conditione illorum temporum commu-

p

nitati pauperum one

rofum, fi vinum confecra-

WUfb d

tum fimul cum pane con

fecrato debuiffet diftri-

Tj

u

ii v

bui fidelibus ut afportaretur domum.

|

3. Divus Paulus v. Cor. 11. non fruftra juxta

?mü

J

[

textum orieinalem gracum videtur uti termino

) hhr»(

Iï& |

disjun-

N

n

'

DE EFFECTU ET NECESSITATE BUCHAR. 44

3

"tl

ii

disjunctivo dicens : ltaque qui manducat bunc pa-

nem, aut Libit bunc calicem Domini indigne, reus eft

m

corporis & fanguinis Domini.

Igitur dubitari po-

Conüm.ii

W

teít, an non infinuare voluerit praxim & licen-

hm

j

l

tiam, pro divería opportunitate fidelium fumen-

"

T Qu

di alterutram fpeciem. (&c &94; 2 «ív4)

4. Conftat, fecundo & tertio fzculo folum

J m

panem confecratum delatum effe domum a fi-

delibus, ut manducaretur privatim quotidie,

n

prout patebit ex Tertulliano & Cypriano Ob-

je&ione 3. referendis 5 fimiliter folus panis con-

fecratus deferebatur in carceres, licet in eaquo-

tidiana communione nulla fuerit neceffitas, fed

ol

tantum major utilitas & commoditas.

Similiter

infantibus geftatis inter brachia infundebaturfo-

w

NNUL

la fpecies vini, quamvis necinhis appareat prz-

cepti divini neceflitas.

Itaque cum primitive

4 WA

Ecclefi& praxis fit anthentica interpres de vo-

"

IT

Ti

luntate & intentione Chrifti , merito prefümen-

|

."ïm/:

dum, Chriftum noluiffe laicos obligaread ufum

| 55mgml;

utriufque fpeciei , aut fru&tum Sacramenti fuf.

T M

I

ceptioni utriufque fpeciei alligare.

H

REsPoNDpEo 3. Noneffecertum, an Chri-

ftus verba illa : INifi manducaveritis (gc. & biberi-

0

tis, non direxerit ad totam Ecclefiam in fenfu

diftributivo diftributione accommoda & refpe-

&iva diverforum ftatuum, perfonarum , loco-

gum

rum, & temporum.

Sepe enim fit in Scriptu-

ra; ut obje&ta difparata precipiantur toti alicui

confelïf

j

l

communitati vel toti Ecclefiz, obligatione ta-

men diftributiva & refpe&iva diverforum homi-

"

num ftatuum & temporum.

taque non repu-

jj Eruimfïï

gnat, hunc eífe verborum Chriíti fenfum : Nifi

H

gU

D. 4dnort dratt. de Eucharilia,

" Ee

in

n

434

DISPUTATIO V.

)j

in nova Ecclefia manducaveritis carnem filii ho-

|

i

a

minis & biberitis ejus fanguinem diftributione ,

efiy um

loco, tempore, & modo juxta exigentiami cir-

D

j qu

r

cumftantiarum ,

& determinationem Ecclefize

int pr0

Hunc

debitis, non habebitis vitam in vobis.

v Bul 1

o

modum implicite effe imbibitum , & fubintelli-

,',ïffmäl 1 8

gendum in plurimis precepuüs divinis, patet ab

TA

inductione ejufmodi Legum divinarum plurima-

at fün

rum , prefertim talium , quarum obfervantia

yt [

pertinet ad actus externos implexos variis cir-

rit, r

cumftantiis congruitatem fuam contemperanti-

bus, dj

bus & variantibus pro diverfitatelocorum & tem-

T C

porum.

Cum enim Legislatores aut non poffint

tU

previdere, aut non poflint convenienter expri-

Lb n

mere omnes circumítantias, ad quas devolvitur

i i

obligatio legum , neceffe eft, ut hunc modum

zij

tacite fupponant & apponant fuis legibus : /oco,

21 gt in

tempore , modo , & in circum[lantiis debitis juxta deter-

nglr l

minationem Prefidentium.

Ac re vera Deum tam

in Veteri Teftamento, quam in Novo pofuiffe

Vinboo.

varias füb boc tacito modo tendendi leges, pro-

NI

batur ex Inductione.

Sic dicitur

1

r d

I. Gen. 17. Hoc e(l patttum meum , quod obferva-

Vprptigt

bitis inter e &j vos. & femen tuum pofl te.

Circum-

& fetqi

.....

^H

cidetur ex *vobis omnemafculinum , & circumcidetis car-

ht

nem praputii vefiri , ut fit in fignum federis inter me

iv ]

€g vos.

Hic omnibus datur preceptum , Circum-

* n

cidetis , fed refpe&tive ad perfonas pro hoc mu-

'Uifilg, J

nere idoneas ,

& determinandas à familiarum

P

Prafe&is.

Wyse

2. Exodi 10. Pharao conformiter ad precep-

Bu Y

* g

tum divinum Moyfen & Aaron alloquens , ac

ül ]ES vr þu

fermonem ad univerfos Ifraelitas dirigens, dicit:

aQ

RUT

Ite,

o

Wüem "

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 435

Vil

Ite, facrificate Domino; oves tanhm vefire & armenta

remaneant ; parvuli veftri eant vobifrum. Clarum eft,

emge ;

li

Jfn N

omnibus quidem przcipi , ut facrificent ; nonin

ln

*

perfona propria, fed per conftitutos.

1, Mübn

3. Exod. 19. Loquimini ad univer[um cotum filio-

[

L^

]

J n

;

ruim Ifrael, & diciteeis : Tollat unufquifque agnum per

familias &9 domos fuas --- immolabitque. eum univer(a

Ts

At (j

multititudo filirum Ifrael ; & fument de fanguine ejus,

phay [

i

ac ponent fuper utrumque poflem. ---- Si quid refiduum

Bo

fuerit , igne comburetis.

Hec, que dicuütur om-

nibus , obligabant tamen perfonaliter ordine

rl

Af

executionis conftitutos folum à lege vel Prafi-

dentibus.

K uj

LURT

4. Exodi 12. Cum introieritis terram , obferoabi-

tis ceremonias iflas.

Omnium ceremoniarum ob-

Ut ey

fis hia

fervatio injungitur omnibus, cum tamen alique

earum v. gr. immolatio refpicerent prefidentes,

lu

fenDg

aliz v. gr. efus Z4gni contingerent etiam laicos.

w

5. Exodi 20. Dixit Dominus ad. Moyfen :

