Gf977-12

—— —

i

m

m a

d

Pal Q TIPRE E

Jt9ea

m

s

?

a.

m

W AK WU RA Roj AVT

i

iL

—

8 r

lrR L o Ro E a

D

kj m

&i

À

u

ss

r2

^

?.

"

VE

A

E

eru

d

us

s

A

)

g

z

*

^

v

w

*

A

Q^.

x

af

$4

[

]

k

M

"s

s

u

[/:

hp

^v

VU

;

"Y

j

d

E

21

*

A

s

n

r

E n

*

z

VE

A

$

E

vafe

f

*

A

,,,

hs

2 d

j

m.

X

um

AE

gt

5

quE

o

f

»

v

di

b

-

A

d

VA

M

s.

r

ROE RO

iA

3.

w o Mp

:

s

D

j

A

, ad

NY

*

A

4e

A

X

b

$.

"m

IN A

w

v

ais

d

i

3

7-

-

[v

*

Va

d

Y

*

,

v n

il

Pj

^

w—.

A

r

M

$

x

^^

s

-

-

y

? (/;W ;;Z Jmf Jesze .

((/0 "P er,

(4

,

/

4&»4& lo

ü*/

(FQL cnwæz Jknr KereAa m gä;gg |

J

N12«511866425

021

TTE EE EUR

uB Tüb

j

*

l7

zEI

ER AC S

r

« ]

R. D. EUSEBII A4MORT,

Ganon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L ER C.A RI, nec non

Sereni 1m1 ac Reverendiffimi DD. JOSEPHI, Epifcopi Auguüanæ

S. R. I. Principis Darmüadlam Landgravii 'Hafli

heologi,

THEOLOGIA

ECLECTICA

MORALIS zr SCHOLASTICA

Sub Aufpiciis

SS. D. N. Benedidi XIV.

ad mehntem

SS.Patrum & Theologorum infignium,

prefertim veterum confcripta

'TIomulus XII

D& SacRaAMENTO EUCHARISTLE

P

*sx

TT

UEL ,

/

»

IT

"d

f

VO E-

C

IQ'

(s

P

27 G. X

A

Cum Zpprobationibus.

[

"Augufle V'indel. €? IW'irceburgi ,

Sumptibus MARTINI VEITH , Bibliop.

Anno M DCC LII.

Ji)

J

L

IT

]

il

Q*

[u, [

if

il

Jl

u) LC

n

Wi

!

"PT

At

gt

J

AR

l

uT

:

A

zQL

(

Ut

4|

aïemh

"u

(ti;

o

li

X* o 4

1NDEX QU/ESTIONUAM.

lractatus

./ :

DESACRAMENTO

EUCHARISTLZE.

DISPUTESXTIO E

De exiffentia bujus Sacramenti.

DAUSJ IQ

An exiftentia Sacramenti

Euchariftie efficaciter probetur ex verbis

Chrifti Joan. 6.

2, An Exiftentia Sacramenti Euchariftiz efficaci-

ter probari poffitex verbis Chriftiinultima cc-

na, & ex verbis Apoftoli 1. Cor. 11.

g

3. An Sacramentum Euchariftiz poflit efficaciter

probariex conftanti traditioneSS. Patrum? 64

"DISPUTATIO:. II

De materia , forma , & tzlz'z's. gartibus

Sacramenti Euchariftice.

UJESTIO r. Quznam fit materia hujus

Sacramenti ?

16

2. Qu fit forma Sacramenti Euchariftie? 185

3. Quanam fintaliz partes hujus Sacramenti? 210

4. Utrum verba formz proferantur recitative,

affertive, vel authoritative ?

225

5.Utrum aqua vino comixta per confecrationem

immediate tranfeat in fanguinem Chrifti? 50

X 2

DI-

| INDEX

DISPUTATIO IIL&IV.

1'. Aü Chfl"

g n

g ial

De Trausfubflautiatioue , & AAcciden-

Liluis.

, Quamö

5

UZES'TIO 1. Quid fit transfübftantiatio ?

,

idis

274.

du al

9. Quid fint accidentia Euchariftica ?

294

]U

3. Refolvuntur varia dubia circa hoc myfterium

& ejus proprietates.

314

R

Appendix. Proponuntur fyftemata Cartefii, Ho-

J

norati Fabri, Maignani circa accidentia Eu-

chariftica.

38r

W!'[?//'

- QUIESTIUNCULZE MISCELLANEE.

[

IT

2

De varüs proprietatibus Euchariflia.

n

Quafliuncula 1. An Sacramentum Euchariftiz fub

NI

sftit,

f

tum?

fpecie panis & vini fit unum fpecieSacramen-

uiqu

Doz

2, An Laici communicantes füb una fpecie acci-

o

piant totum Sacramentum?

299

A jn

3. An Sacramentum Euchariftie fit etiam nume-

Mi uj

atj

ro unum intoto mundo, cum fit ubique unus

Chriftus ?

MT

394

Mi

4. Àn tranfubftantiatio efficaciter probari poflit

ex illis verbis: Pboc ef? corpus meum?

ibid.

df

5. An fübftantia panis & vini definat per annihi-

Urecipiemj

lationem ?

396

6. Quidin confecratione ponatur viverborum? 397

dj

7. An Chriftus in Euchariftia toties contineatur,

n] l

quot in facra hoftia reperiuntur particule pa-

o

nis realiter diftinttz ?

398

" Anü*,x-

8. An particule panis & vini poftdivifionem tam

b

exigue, ut amittant ftatum fenfibilem panis

Qu

aut vini ufualis, eo ipfo amittant prefentiam

fbiri!h'ag

corporis Chrifti ?

399

[ i |

g. An

QUAESTIONUM.

lt

9. Àn Chriftus in S. Hoftia pomtmovere oculos,

1 Mfflfä

labia,linguam, pedes&c. Item,an poffit vide-

IO

re, & audire, quz fünt in vicinia?

fere)

aamdiu ordinarie maneat prafentia Chrifti

U

fub S Hoftia?

ibid.

1. Qualis mutatio in fpeciebus Eucharifticis fuf-

ld .

ficiat ad tollendam Chrifti prefnntiam?

402

du 12. Quomodo in fpeciebus Eucharifticis produ-

catur novus chylus, vermes &c.

ibid.

n

1 )

DISPLTEATITO V.

De effetiu & ueceffitate Eucbariffize.

TLLANG U /ES' T IO r. Utrum Sacramentum Eucha-

D

riftiz aliquando caufet primam gratiam ? 404

j 2:AnSacramentum fub utraque fpecie plus cau-

L

fet gratie, quam füb una fpecie?

414

3. An & quomodo hoc Sacramentum fit neceffa-

rium, prefertim fub utraque fpecie?

41

as

. 4. Utrum in communione anima Chrifti uniatur

[ at

L:

phyfice unione ftabili cum anima communi-

M:

cantis ?

469

5. An & quibus fuadenda frequens communio,

przfertim quotidiana?

496

r

;

:

! 6. An ad fru&um hujusSacramenti impetran

dum

m

du

in recipiente requiratur devotio?

$16

QUJESTIUNCUL E.

« $- 1. Circaobligationem communicandi jure drvino.

nirinm

, Quefliuncula 1. An detur preceptum divinum fuü-

n

mendi Euchariftiam ?

yridt

$34

2. An-hoc preceptum obliget etiam non baptiza-

1]

tos?

3

Qne

3. Quoties in vita detur obligatio fumendi Eu-

enühllrü i

chariftiam ?

ibid.

w/^ 4. An hoc przceptum obliget in articulo mortis

X 3

fpe-

INDEX

gnqud

fpecialiter, etiamfi quis jam communicaverit

in Pafchate ?

536

Angi

s. An ille, qui paulo, antequam incideret in arti-

N

culum mortis, communicavit, teneatur rurfus

qpriüsa

communicare in ipfo mortis articulo ?

ibid.

6. An debeat aut faltem poffit viaticum füumere

j (f

ille, qui eadem die jam communicavit ex de-

votione ?

537

infim

7. An detur obligatio iterum communicandi, fi

qume

hr

&grotus fumpto femel viatico poftea mortali-

ter peccet?

ibid.

rj

i

8. Anille, qui in articulo mortis culpabiliter non

communicavit, teneatur illo tranfacto commu-

Mp

hn

nicare ad implendum przceptum ?

538

9.An hocpreceptumobliget pro articulo moirtis,

l

i

h

'U»

fi mors eft authoritate judicis infligenda? bid.

p

c.ISg

1o. An ille, cui judexjubet mortem inferri eadem

]

I

ï

|

T

]

die abíque ulla dilatione, teneatur communi-

lnuti

care etiam non jejunus ?

ibid.

ä

^ QU

1r. An judex teneatur fub mortali concedere reo

)

(

tempus ad füumendam Euchariftiam ?

ibid.

t

12. An Judex teneatur fub mortali homini ad

! [

mortem damnato concedere tempus commu-

l

]

[

nicandi, quo certo fcit, eum evafürum , aut ti-

M

!

met erupturum occafione communionis? 139

LT

13. An ipfo die mortis ad illam damnatis poflit

R

miniftrari Euchariftia ?

ibid.

poet

14. An etiam miniftraripoffit Euchariftia damna-

j

r

tis una hora, antequam occidantur ?

ibid.

A

15. An judex teneatur a morte liberarereum, qui

H 3& J

non vultSacramentum Ponitentie & Euchari-

D

ftiz recipere, & fic fcitur, certo in ftatu pec-

T

cati mortalis deceffurus?

549

ftt

16. Àn hoc przcepto in articulo mortis oblige-

Ddni

tur puer adepto ufü perfeétz difcretionis, fi

nun-

fd

il

QUJESTIONUM.

wmmunim?

nunquari antea recepithocfacramentum? ibid;

17. An qui fingulis annis communicat in Pafchate,

Hincideretieï—'

fatisfaciat precepto divino, extra articulum

st

mortis aliquoties communicandi in vita? 54r

U

Vitefe

$. 2. Circa obligationem communicandi Sfure Ec-

clefiaftico in Pafcbate.

munzaüexi

uefliuncula 3. An detur preeceptum Ecclefiafti-

tommw:-t::.

cum communicandi in Pafchate ?

54I

O pl

2. Àn preceptum communicandi quoad perfonas

religiofas obliget plus quam femelin anno? 542

| culpabi':ä

3. An infantes ufu rationis carentes teneantur

CURT

hoc precepto ?

ibid.

t

..

4. An infantes faltem nunc poffint effe capaces

vetclte

fru&tus Sacramenti Euchariftiz ?

ibid.

rit p

5.Anpueriobligentur precepto annuz coimunio-

Qul

nis ftatim, acannos difcretionisattigerint? 543

z

6. An pueri prius obligentur precepto confeffio-

nis, quam communionis?

544.

J conet

7. Àn peccent mortaliter confeffarii & parentes

ifian!

puerorum, non permittendo illos communi-

jradi b

care ftatim ac capaces funt doli?

ibid.

teyt

8. AÀn pueris debeat dari Euchariftia pro viatico,

quando dubitatur de eorum capacitate? ibid.

m

[DMUEiu j

9. Àn pueri non communicantes in Pafchate li-

gentur peenis Canonicis, fi nondum attigerunt

1

paupertatem ?

545

I

"

il

i

1o. Àn priceptum communionis obliget deter-

minate in Pafchate?

ibid.

d

m

11. An nomine Pafchatis determinate intelligatur

Dominica Refurre&ionis?

ibid.

du

12. An vi confuetudinis per pafcha intelligi pof-

qoindz

ibid.

fit tota Quadragefima?

13. An fideles teneantur ad Communionem pa-

0 moy:js u

546

fchalem tempore interdi£ti?

ls

j

X 4

14. Àn

INDEX

p

14. Àn hoc preceptum impleri debeatin proptia

parochia?

ibid.

cep(O (

«

I5. An fatisfiat huic precepto per communio-

nem in Ecclefia Cathedrali ?

ginl

3547

jui

16. Anfatisfiat huic preecepto per communionem

g

in Ecclefia Regularium, fi Parochus tribuat Pa-

"E

rochianis licentiam generalem communicandi,

ubi maluerint?

ibid.

qrp

p

17. Utrum advenz & Peregrini fatisfaciant huic

t

. Precepto, fi Euchariftiam Pafchalem fumant

Ti

in Ecclefiis Regularium Mendicantium? — 548

y lg

18. An fatisfaciat huic przcepto, qui in Ecclefia

rpiti

Mendicantium communicat ex tacita vel pre-

u

fumpta licentia fui Parochi?

ibid.

dl

19. & 20. AnRegulares tempore Pafchali poffint

T

diftribuere Euchariftiam? Etan hoc illis poffit

fiii,

interdiciab Epifcopo pro ipfo die Pafchatis ? ib.

st

21.Ànvi Bulle cruciatz fatisfiathuic precepto,(i

a

quis communicetin quacunque Ecclefia? 553

igaty

22, Àn Religiofi fecularibus in articulo mortis

ii

poflint miniftrare Euchariftiam, etiam per mo-

Qttyy

dum viarici ?

ibid.

j

23. Andeficiente, aut nolente Euchariftiam mi-

j t

niftrare Parocho, poffit eam quilibet Sacerdos

abl

miniftrare etiam per modum viatici ?

ibid.

| Lt

24. Àn Parocho irrationabiliter recu(ante porri-

i

gere Euchariftiam inPafchate poffint eam porri-

Mito

gere Regulares etiam in ordine ad fatisfacien-

3

dum precepto communionis pafchalis ?

554

W&h

25. Àn Religiofi poffint Euchariftiam miniftrare

di';g

in Pa(chate & inarticulo mortis fuis/amiliaribus

EURT

& famulis a&u intra monafterium commoran-

(

tibus?

ibid,

I

26. An Sacerdotes teneantürin Pafchate celebra-

Mi

re

QU/ESTIO NUM.

Xbütm;

re in Parochia propria ad fatisfaciendum pra-

cepto communionis?

;

55

, Mp

27 AnParochi poffint fuis Parochianis inPafchate

miniftrare Euchariftiam in aliena Ecclefia? ib

, Coml*'vor "

28. An in pafchate precepto Ecclefiz fatisfiat

CQ

j er communionem facrilegam ?

ibid

(Otj

29. Àn qui in Pafchate non communicat , tenea-

tur pott pafcha communicare?

*550

[au*m(h

Z

3o. Àn qui przvidet, fe non poffe communicare

tempore paífchali, teneatur prevenire commu-

an VRR r

rionem?

lattüp!

ibid

31. Àn qui bona fideob futurum impedimentum

ial

in paíchate fecuturum anticipavit communio-

T CU

nem, non fecuto impedimento teneatur in pa-

Íchate iterum communicare ?

954

n

32. Àn qui videt fe impediendum poft diem pa-

H CUU

fchatis , teneatur communicare in hebdomada

Yi

fanéta ?

37

ii

33. An excommunicati & interdicti excufentur

efod

a pre&cepto communionis pafchalis ?

ibid

articult

34. An Papa teneatur fub mortali ad preceptum

) tDj

communioníis pafchalis?

ibid

35. Anquiomittit communionem in pafchate, in-

Duchri

currat aliquam cenfuram ipfo facto ?

558

qulbe

36. An huic precepto fatisfiat per communionem

Victt

materialiter facrilegam? v.g. fiquiscum invin-

cibili inadvertentia communicavitin ftatu pec-

r

E MPU»

cati mortalis ?

ibid.

37. An ille, qui in fua parochia acceplt commu-

m" Wl* lf

ii 1

nionem Pafchalem facrilege, teneatur fupplere

defe&ctum in propria parochia?

ibid

TOE g

TY L2

38. An Convi&tores habitantes in Seminariis So-

cietatis Jefü fatisfaciant, fi communicent apud

n

Jefuitas ?

559

39. An puerpers fint domi commumcandæ ? ibid.

T

X5

40. Àn

INDEX'

j

QU

4o. AnCommunio Pafchalis fit danda femifatuo,j

Qdl

habenti caput indocile, ftupidum, aut fatuo ha

benti lucida intervalla ?

ibid.

n hi

[uriy

41. Àn etiam phreneticis fit porrigenda commu-

nio?

ibid.

n hn $

m a

42. An iis, qui a nativitate totaliter furdi & muti

funt, fit porrigenda Euchariftia?

560

&t

43. Antempus Pafchale poffit per Epifcopos ex-

m

tendi?

561r

N

$.3. De Miniftro Euchariflia.

Ijá

Quafliuncula 1. Quis fit Minifter hujus Sacramenti

in conficiendo ?

562

T

i

)! AU 3&

(

2. Àn adlicite confecrandum in Neomyfta requi-

ratur fpecialis licentia ab Ordinario ?

ibid.

rori;aen

D)

3. Au Sacerdos Regularis indigeat licentia Paro-

chi ad celebrandum in aliena Ecclefia?

562

&i

EU

4. Àn Sacerdos fiecularis in Ecclefia Regularium

indigeat expreffa licentiaad difpenfandum aliis

gt

Euchariftiam ?

ibid.

ln

5. Àn habeos Bullam cruciate poffit fufcipere Eu-

ln

J

i

j

tia Parochi?

chariftiam a quocunque Sacerdote fine licen.

VN

1Àtt

6. An Diaconus poffit effe Minifter extraordina-

J

hi

rius Euchariftiz in difpenfando ?

ibid.

ET

7. Àn ea commiffio licite fiat fine caufa neceffa-

bt

ria vel rationabili?

n

ibid.

Q

A

^

8. AnabfentePresbytero poffit Diaconus Eucha-

W

Ti

riftiam infirmis difpenfare?

64

V

9. An idemliceat Diacono prefente quidem Pres-

P

bytero, fed nolente Euchariftiam egroto dare

per fe aut Diaconum?

ibid.

Ti

1o. Àn etiam Subdiaconusin cafu neceffitatis pof-

"

Bs

*

iet

Euchariftiam deferre infirmis ?

65

AQADIA

ifter

ER An in cafu extremz neceffitatis, fi Min

fiin

ido-

QUZESTIONUM.

idoneus nonadfit, poffit Subdiaconus vel Lai-

Hm,üülïquïg?

cus feipfum communicare?

ibid.

[

12. Àn in eodem cafu neceffitatis poffit Laicus

:rigen&;w;;

!

etiam alios communicare?

566

[

N

ltrisy.

i

13. AnSacerdos poflit communicare feipfum et-

L

jam extra cafum neceffitatis, fi non adüt alius

in

:

Sacerdos, qui id przftare poffit aut velit? ibid.

tl

14.Àn, fiin predi&to cafu adeffetDiaconus, poffet

n

Sacerdos feipfum propriis manibus commani-

care?

ibid.

*Zwry?iz.

15. An etiam Diaconus extra urgentem neceflita-

Dj

tem abfente Presbytero poffit feipfum commu-

nicare ?

ibid.

Veoyfi

16. Anad communicandum Laicum ob folam de-

i?

votionem poflit celebrans partem füz Hoftiz

zU

dividere, & illi prebere?

566.

Df

17. Àn parochus tempore peftis teneatur fuis Pa-

EE

rochianis mini(ítrare Eucharilïiam etiam cum

periculo vita ?

567

if,afnfznd;

18. AnSacerdos, qui chiragra impeditus non pot-

f(

eft Euchariftiam porrigere pollice & indice,

Xote n

poffit eam conferre aliis digitis ?

ibid.

19. Àntempore peftis liceat Sacerdotibus zgro.

ïe; ex!raorjlt

l

tis Euchariftiam miniftrare in cochleari argen-

|

o

!

teo, ut fic effugiant contagium ?

ibid.

p ub

20. Àn tempore peftis vel alterius infirmitatis

]

contagiofz liceat Sacerdoti Euchariftiam po-

nere in loco decenti, ut inde proprio ore aut

)faconusEUQ

D

manibns infirmorum capiatur?

568

p

D

21. An inarticulo mortis licitum fitaccipere Eu-

chariftiam de manu Sacerdotis heretici, fchis-

matici, vel excommunicati in defectu alterius

tmagrotoïl

Sacerdotis ?

ibid.

necefütatisä

j

22.Àn tangereEucharimam in peccato mortaliob

:

rationabilem caufam fit peccatum mortale? 569

1l

g53. Àn

INDEX

23. Àn Diaconus velSacerdosin peccato mortali

tntt

QU

,miniftrans Euchariftiam peccet mortaliter? ib.

n Ani

fci

j

$. 4. De jejunio ad communionem prerequifito.

guxy

Quejtiuncula 1. Àn preceptum communicandi je-

june fit tantum juris Ecclefiaftici?

o

»o

2. Àn hoc jejunium debeat eífe naturale? 571

m

j

3. An communicans poft f(urptionem cibi exigui

ftatim peccet mortaliter ?

ibid.

(

l

T5Àt)

l

4. Àn bibens vel comedens in dubio, an jam fo-

nuerit hora duodecima noctis, poffit fequenti

frii

I

die communicare ?:

ibid.

«

li

s. An fi unum horologium fonuerit horam duo-

d

Ifr

(roi

decimam no&tis, poffit quis comedere vel bi-

bere, donecaliud fonuerit, & craftina die com-

t

municare?

572

fdtisq

6. An aliquis poffit fequi unum horologium quo-

tl

& orei

ad jejunium Ecclefiafticum, v. g. comedendo

poft fonitum primi horologii in Sabbato car-

Niün|

nes, & alterum quoad jejuniumnaturale? 573

jtim

7. Anfonante horologio duodecimam no&is de-

r

It

tur obligatio ceffandi a cibo vel potu ftatim in

ibid.

tj

WU

pulfatione prima?

n

8. An reliquix ciborum inter dentes refiduz, fi

) dtin

fponte & advertenter deglutiantur, impediant

tdil

communionem?

574

D AH l

9. Àn fi quis deglutiat aquam per nares trajectam,

t

aut fanguinem e naribus defluentem, impe-

ibid.

t

diatur a communione ?

li

1o. Àn fümptio tabacci per mafticationem, odo-

rationem, aut fumigationem impediat commu-

221l

nionem?

ibid.

!

1r. Àn impediretur communio, fi quis biberet

(l

fanguinem ex propriavena, autvulnere? 575

Q6

12. An impediatur communio, fi quis preter in-

DN

tentio-

QU/AESTIONUM.

MWW

tentionem trajiciat aliquas aquz guttas, dum

tlv

os abluit?

ibid.

"ts

13. Ànimpediatur communio, fi quis trajiciat of-

n

ficulum, chartam, fruftulum ligni; aut aliquid

iil

ex unguibus, vel t quid fimilenon comeftibile?

V.g. aureos fecure deferendos?

Wtj

5726

I4. Àn mulieres corrupto appetitu terram, cre-

lts

!

D

tam, vel carbones comedentes impediantur a

communione ?

ov

iubio,anmï

15. Àn impediat communionem, fi quis officula

j polütfsq:ïz;

fru&tuum comedetet, aut avellanam nucem

cum cortice?

ibid.

Pl horazï

I6. Àn impediatur communio, fi cuiinapertum

Qd

eridini t

os muíca ingreditur, & eam cum refpiratione

trajiciat?

ibid.

17. Anis, qui cogitataltero die communicare, te-

hodhpa

neatur buccellam panis, quam maíticat, ftatim

r a

ex ore ejicere, quam primum audic ultimum

1in o

pulfum hore duodecimsx noGiis ?

ibid.

natürdii:

18. Animpediatur communio,fi quis ante mediam

imam noà

- . no&tem aliquid facchari ori imponat, paulatim

'elpotulh;;

trajiciendum, & partim ante & partim poft me-

L

niam noétem trajiciat ?

578

ntis t

19. Animpediatur communio,fi quis aliquidc

ome-

meftibile deglutiat, & pofteaevomat?

$7

,anmr,impef

20. An facerdos non jejunus poffit celebrare ad

rnares'fï?äï

conferendum viaticum infirmo morti proximo

ff Mr

fi careat hoftiis confecratis ?

579

W

21. Anindi&o vel fimilicafu poffet facerdos non

(s

A

jejunus celebrare ad evitandum fcandalum ? ib.

u

22.AÀn ffacerdosad dandum viaticuminfirmo alio-

lmpEdllï

quin fine viatico morituro poffitprivatim con-

n

W

fecrare dicendo fola verba confecratiohis abf-

X

,t

qit

quealtari & veftibus, & in pane fermentato? ib,

jqi

i

23. Si Sacerdos ante fumptionem advertat, fein

"

calice

VINDEX

"

«dini

caliceloco vini pofuiffe aquam,eamque guftet,

g

an poffit eam deglutire, & de novo apponere

vinum ac confecrare?

r

580

24. An facerdos, qui pro vino aquam pofuit, &

( hg

o

fumpfit, debeat de novo confecrare, & fumere,

qium Y

fi hoc fieri nequeat abíque gravi fui nota aut

58X

z

gravi perturbatione adftantium ?

conta

25. AnSacérdos licite poffit finire Sacrificium, fi

ante confecrationem panis meminerit, fe non

g Ani

pl

effe jejunum ?

ibid.

26. Si facerdos ante coufecrationem morbo a

datin

p drit

continuatione Miffie impediatur, an alter de-

beat eam Miffam finire?

582

quile

t

27.Si Sacerdos deficiat, vel moriatur poft confe-

crationem, an alius facerdos jejunus debeat

fapity

ibid.

lnl

Sacrificium fupplere?

28. An in in prediécto cafu Miffa fupplenda fit per

LAbl

Q

alium facerdotem, etiamfi non fit jejunus? 583

29.Si in przdictis cafibus defit facerdos, qui com-

vb

Mpf

pleat Sacrificium, an laicus poflit fumere fpe-

cies confecratas, etiam vini ?

584.

Qiutig

tAt

30. Si facerdos poft abfolutionem aut poft di&as

orationes reperiat particulas confecratas, an

Dd

/585

LAbl

poflit illas confumere ?

31. Si facerdos redux a Miffa reperiat aliquas

E

particulas confecratas in calice vel patena, an

| GM&

eas poflit confumere ?

ibid.

Q'n

i

32. An facerdoti poft füumptam calicisablutionem

liceat fumerereliquias confecratas ab alio, fi in

ÓD: Hw

calice vel patena reperiantur?

ibid.

l

h:

33. AnSacerdos poft longam communionem lai-

à AnL"J«

N

corum immediate poft facrum poffit vafa puri-

f

N

l

ficare, & reliquias abfumere?

586

PA

34. Anhujusreliquiz poflint dari cofhunicantibus,

ilm

]

finondum vinum pro ablutione acceperint ? ib.

f

35. Àn

»

QUAESTIONUM.

Lümqungnc :

35. Anquis, etiam Laicus, non jejunus poffit abfu-

mere hoftiam, fi fit periculum , ne irreveren-

ter tra&tetur v.g. ab hzreticis?

587

"

36. Àn quis licite poffit celebrare vel communi-

i

l

CUU

care non jejunus, propter fcandalum vel infa-

dr

miam vitandam ?

ibid.

37. Àn poflit infirmo non jejuno Eucbariftia

t SacriE:*ä

conferri?

«f

ibid.

BD

l x

38. An infirmo, qui jam femel accepit viaticum,

poffit non jejuno dari Euchariftia durante ea-

loten rL

dem infirmitate ?

ibid.

, at d

39. Àn infirmo durante eadem infirmitate liceat

quotidie nonjejuno Euchariftiam dare? |ibid.

t

40. Aninfirmus, i non decumbat periculofe, poft

l:

J

fumptionem medicinz poffit fümere Euchari-

ftiam in Pafchate?

598

pl

füp

41. An liceat Euchariftiam deferre ad infirmum,

t j

qui eam non poteft fumere ratione vomitus,

ibid.

Kerdos

d

vel ob aliud impedimentum?

offt f

(it um

42. An poft abfolutam Miffam, vel fumptam Eu-

chariftiam, liceat ftatim alios cibis füumere? ib.

1 at pl

43. An licitum fit, ftatim poft communionem ex-

fpuere?

con(ecrü1

590

44. Anliceat ad Euchariftiam accedere ante fo-

mnum captum, vel cibum digeftum ?

SuE

reperiati"

ev

i

$. 5. Circa alias difpofitiones in communicante requifitas.

Jicatt

Quefliuncula 1. An pollutio involuntaria pro eo

die impediat communionem faltem füb pecca-

£f ül

to veniali?

592

D

UMW

2, Anliceat fumere Euchariftiam eodem die, quo

fi]

fe polluit, aut fornicatus eft?

596

plb

3. An talis accedens ad communionem peccet

- faltem venialiter ?

ibid.

Omuüw

TA

:l

4. Àn peccent conjuges faltem venialiter, fi ac-

)P

cedant

INDEX QUAESTIONUM.

cedant ad Euchariftiam ipfo die exercite cau-

»x

fa voluptatis copulz ?

597

H

s. An mulieri patienti fluxum fanguinis, aut tem-

pore menftrui, confulendum fit, ut ab Eucha-

riítia abftineat ?

598

N

6. An peccet venialiter , qui accedit ad Euchari-

ftiam non loto ore, facie, manibus ?

ibid.

7. An Euchariftia licite miniftretur Energume-

nis?

-

599

9. An aliquando conftitutus in peccato mortali

poffit fumere Euchariftiam fine confeffione,

600

attamen eliciendo contritionem?

9.Anconftitutus in peccato mortali fine confeflio-

nelicite cum fola contritione poffit comunicare

propter fcandalum autinfamiam vitandam ? ib.

1o. Àn idem liceat in cafu, quo effet periculum

óor

——

|

4 —— 9.

gravis aliorum admirationis ?

11. Si facerdos poft introitum, fed ante confecra-

tionem recordetur, fe effe in peccato morta-

li, an teneatur confiteri , fi abfíque nota vel

602

fcandalo poffit ?

12. Anliceat Laico communicare, fi jam coníti-

C

fCHD ]

tutus in fcamno communitantium, recordetur

li

peccati mortalis, fine previa confeflione ? ibid.

t

13. AnSacerdos vel Laicus jam conftitutus in al-

Ui

tari, fi recordetur peccati in confeffione ulti-

hm D

ma obliti, teneatur ante communionem elice-

&&]

re contritionem :

603

fPUIc

m

14. An Sacerdos vel Laicus , qui in precedenti

confeffione oblitus eftalicujus peccati morta-

l

lis, vel cireumftantie fpeciem mutantis, poffic

licite accedere communionem fine previa con-

Il

feffione, fi habeat copiam confeffarii , nec fit

Iy,

ibid.

periculum infamigz vel fcandali ?

l4

Tra

OY

$ )oC*

lie em[z "

NG

N

——

3

2

——

-

æ

EE

«

N

*nmhk,iatï

Ü

3

2374 ((

R N

SS

——

Ts

C

!b

t

D

UE

MCX

€w

E

&T

gmäü€ l

.

S

L0V

s

/lg

4

M

d »,f:

NCNS

—

',

d s

123

——

SSSNSS

NES

j

lLr:..-ä

r i E

2

E

r Enm

'peccatu u

It* t

m

Aliünees

Vfitenk

TracEïEatus

o vitiie

) d

|

SACRAMENTO

fs

] pE

ag

pO

e fignc

acramentum Euchariftie communiter de-

ium, ratt

N

fcribitur , quod fit Sacramentum: Corporis

yldir!

€? Sunguinis ChrifJi füb [Beciebus panis & *vimi ,

of

ad fpiritualem. anime-ref e&ionem dioinitus infli-

euidi

tulwm. — De hoc Sacramento inftituo fequen-

ia Elä

tes Difputationes.

I. De exiftentia hujus Sacramenti.

ia

IL. De materia & forma aliisque partibus

qui

u

hujus Sacramenti,

IIl. De Tranfübftantiatione, :

fpy

,f

(

üMJ?

IV. De Accidentibus Eucharifticis,

j!

D. Zimort TIratt.de Euchariftia,

A

V

p

DP S PXIIJATDSEO.

Yorà

V. De effe&u, & frequenti ufu hujusSa-

ahjss

cramenti , & de devotione requifita.

srti;

VI. Queftiuncule de neceffitate , obliga-

g::rofam,

tione, Miniftro , difpofitionibus pre-

snfo d

jum p

requifitis , & proprietatibus Euchari-

t evid

ftiz.

jl Tfllää"»

dfeeati

DISPUTFAIIO I

ilor al

d

Di

fputatio hec dividitur in fequentes qu&-

ftiones.

1. Anexiftentia hujus Sacramenti efficaciter pro-

pio n

betur ex verbis Chrifti joa.6.?

^

9. Anexiftentia hujus Sacramenti efficaciter pro-

KJU

l

betur ex verbis Chrifti in ultima Coena? &

As dl

ex verbis Apoftoli 1. Cor. 11.?

i,

3. An exiftentia hujus Sacramenti efficaciter pro.

3

4f1)

betur ex conftanti traditione SS. Patrum?

AOBAT

;::iü'«m [

QUJESTIO I.

n

lv

A

tNony

n exiflentia. Sacramenti Eucbariflie efficaciter

Y)

T

Jrobetur ex *verbis Cbri[Hi. Joa. 6.

w

0(]1

Delo

NI OTANDUM:I.

10 t

In Evangelio joannis 6. ex-

tare longum fermonem Chrifti, quem cir-

Vi

citer integro anno ante fuam Paffionem ad Ca-

:

W

pharnaitas fuos concives habuit.

In hoc fer-

mone Chriftus fzpius repetit, quod /ua caro ve-

t À

Áoí

lt

e fit cibus, & quod fuus fanguis vere fit potus... De

his proin verbis queritur ; an ex iis efficaciter

rf

df

probari poffit exiftentia Sacramenti Euchariftie ?

At

No-

|

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

3

Ü

1

NoTANDUM 2.

Dum quzro; an exiften-

W L

tia hujus Sacramenti poffit efficaciter probari ex

üm[e | 0"

iis verbis; à me non exigi demonftrationem ri-

lürlïlüü]h

gorofam, cui feorfim fpe&ate non poffit oppo-

i

nj

ni ratio aliqua dubitandi faltem apparens ;; fed

li

efficacem probationem eam voco . qu& objectum fa-

ciat evidenter credibilius oppofito.

Cum enim

in 7rattatu de fide oftenfum fit

5

.

eam Religionem

10 |

effe certiflime veram ; que ett evidenter credi-

bilior c&teris religionibus omnibus ; & ea evi-

fs

dentia majoris credibilitatis confurget ex credi-

bilitate evidenter majori articulorum fundamen-

fiefug

talium , confequitur , articulum hunc funda-

"

mentalem Religionis Catholice efficaciter pro-

batum fore, fi oftendatur ; evidenter eífe cre-

niefr

one

dibilius ; Chriftum de Sacramento Euchariftiz

fuperius defcripto locutum effe.

1

D1co.

nrief

Sacramentum Euchariftie: efficaci-

ter probari poteft ex verbis Chrifti Joa.6.

Qe 16

PROBATUR.

Evidenter credibilius eft;

Chriítum Joa. 6. fuiffe locutum de Sacramento

II

Euchariftis. —Ergo efficaciterprobatur. C. pat.

ex NoTANDO 2. ant. probaiur 1. ex proprieta-

TT

te verborum. 2. eX fuübjecta materia. 3. ex in-

ii

tentione loquentis aliunde ex variis circumftan-

tiis fatis manifeftata,

Suppono enim ex Arte

d

yifi, d

Critica in curfu meo philofophico demonftrata,

& ex legibus Hermeneuticis communiter recep-

fs

j n

tis hec tria Interpretationis verborum principia

efle adequatos reperiendi penuinum verborum

pj

fenfum fontes, ltaque infpiciamus primum ipfa

v

"Chrifti verba.

Verba Chrifti Joa. 6. & Evange-

j g

lite funt cum Paraphrafi verofimili, qua tamen

A

j

non

B

DEISPUT.ATIOUE

4

Fboa qm |

non utor tanquam principio, fed tanquam idea

hr

Syítematis per argumenta ftabiliendi, ifta. bt

s immor

J«f

ustrans mare Galilee ,. & fequebatur eum multitudo

ii V

Erat autem proximum Pafcba -- cum fübleva[fet

magna.

g t x

ergo oculos Sfefus , & vidi[jet , quia multitudo maxima

ii r

venit ad eum, dicit ad Pbilippumn , unde ememus panes,

j eum

ut manducent bi? -- Dicit ei Andreas ; Ejff puer bic,

porala

qitit

qui babet quinque panes bordeaceos , & duos pifces ;. ed

bec quid funt inter tantos ?. Dicit Sfefus ; Pacite bomi.

o

nes difcumbere - Difcubuerunt ergo iri , numero quafi

fuint

quinque millia.

ZAccepit ergo Sfefus panes , &9' cum

[neq

gratias egi[Jet , diflribuit dicumbentibus ; fmiliter &

s2 f

ex pifcibus, quantum volebant.

Ut autem impleti funt ,

ln

dixit difcipulis fuis : Coligite, que [uperaverunt frag-

j Wg?a

menta, ne pereant.

Collegerunt ergo &^ impleverunt

m

duodeciim copbinos fragmentorum ex quinque panibus bor-

Vamitt

deaceis , & duobus pifcibus , que [uperfuerunt bis , qui

a m

manducaverant.

lili ergo bomines , cum vidifJent , quod

tinur,

grefus fecerat fignum , dicebant , quia Lic eft vere pro-

r

pheta, qui venturus eft in mundum.

JSfefus ergo cum

Áf

cognovi[Jet quia venturi e[fent , ut vaperent eum , &

inan

facerent eum regem , fugit iterum in. montem ipfe folus.

b

Cum autem . fero fattum eft , defcenderunt. difcipuli ejus

ia

ad mare, ? cum afcendi[Jent navim, venerunt (cum

r

Jefu) trans mare Capbarnaum. -- Cum ergo vidi[Jet

ii

turba , quia Sfefus mon erat ibi; afcenderunt in navicu-

las, €$ venerunt Capbarnaum , querentes Jefun; &

*

tj

cuim. inveni[fent eum trans mare dixerunt ei : Rabbi ,

quando buc vvenifti? Rejpondit eis Jefus : z4men "hnen

Vi

Qj

!

dico vobis ; queritis me , non quia vidifZis figna ( alia )

flü.'m,

féd quia manducaftis ex panibus & faturati eflis. ( v.27. )

fj

Operamini non cibum , qui perit , Jed qui permanet in

do eo

V hh

vitam eternam (id eft , laþoraCe pro aquiren

cibo,

n

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

3

M l^i k

cibo, qui vos etiam quoad corpus fuo tempore

li.

i

per beatam refürre&ionem, quam caufat ,

fa-

Hmm

cit immortales.) Dixerunt ergo ad eum :

de fa-

5

ciemus , ut operemur opera Dei? (id eft, quas ope-

MM *

ras & labores oportet nos preftare ut tanquam

llm- A

boni mercenarii Divini patrisfamilias promerea-

i n

mur eum panem

ex quo tu nos dicis fore im-

Um*»

mortales? ) Refpondit Sfefus

Hoc efl opus Dei, ut

æhF

credatis in eun , quem miftt ille

(hoceft, labor &

IN À

operz veftrz, quibus poteritis a ccelefti patre-

71

familias obtinere hunc panem, eft fides in me,

fine qua nemo poterit admitti ad participatio-

t ;

À Bo

nem tam fublimium donorum) JDixerunt ergo ei;

Quod ergo tu facis fignum ut. videamus , & credamus

fipoms

Tf

Libi? quid operaris ? Patres nofirimanducaverunt Man-

»a in deferto s. ficut. [criptum eff : Panem de calo dedit

Tqungi

rj

eis manducare. (id eft, fi vis, ut credamus , te

m

"i

uu

non folum effe unum ex prophetis, prout actu

credimus , fed etiam effe ipfum Meffiam , quo

TT

decretorio miraculo id nobis probas ? nam &

"N

Moyfes probavit fuam miffionem & familiarita-

dnotit

tem cum Deo miraculis, v.g. per conceffionem

L.

ipfius Manne

Hic Chriftus infinuaturus , fe

/?]Lm»v

majorem effe non folum aliis prophetis, fedipfo

, a

etiam fummo prophetarum Moyfe , docet , fe

an')

Divinius Manna donaturum

quod enim atti-

jnimis

net ad poftulationem miraculi decretorii , ne qui-

:]

9d

l

dem refpondet , cum quotidie ante oculos eo-

dwru

rum verfarentur miracula, quz fufficerent ad

n

lob

conciliandam fuis di&tis fidem.) Dixit ergoeis Je-

i 'anu

þ

Jüs : dmen Amen dico vobis , mon. Moyfes dedit. vobis

mmw

panem de celo; fed Pater meus dat (dablt

dídwciw )

volis panem de celo verum.

Panis enim verus 6ez ,

Dei)

proi W

A 3

p

6

DTSPUTATIO TY

j um

Dei) eff , qui de celo defcendit ,. &? dat itam mundo

&HE, qW

(utitur hic Chriftus adhuc terminis generalibus

" VObiS

initio difcurfus , nondum explicando, utrum

kdetet

intelligat vitam corporis immortalem per refur«

ib hi

recionem; an vitam animse per augmentum &

confervationem gratie ; an utramque fimul,

pom(ii 3 |

li,

prout tamen explicabit in progreffu difcurfus cla-

s

rius ; obquam verborum generalitatem & carna-

i, 0m

les Judai ftatim irruentes in obje&tum fue fpei

obvium intellexerunt hanc Chrifti promiffionem

& onp

QU

de aliquo excellenti pane, confervaturo & re-

ftauraturo hominibus vitam temporalem corpo-

TOR

trpl

ris, qualem credebant fore etiam hunc, quem

heri comederant) dixerunt ergo ad eum : .Domine ,

a

hu

da nobis femper panem bunc.

Dixit autem eis Fefüs :

Ego fim panis vite ; qui venit ad me, mon efuriet ; €9

pittt

Sed dixi vo-

qui credit in me , mon fitiet in eternum.

du

bis, quia & vidiflis ie , €? non credidiftis.

Omne

xv

Aolunt

quod dat wibi Pater , «ad me veniet ; & eum qui venit

