I4. Serm. ór

Non effe ad gratiam concio-

* [efr

Lescem vobis de facramentorum

] , Ril

ITH

lL

, nandum

» participatione recitavimus

Probet 'autem

Ang M

» feipfum &c. Sciunt, qui myfteriis initiati funt,

T

» quid dicam, & quis hic panis fit, quifve calix:

NAUO

, diximus ,

quid fit, reus erit corporis & fan-

M

d

Q

, guinis Domm1 eafdem nimirum penas datu-

,rüm, quas OZ'.IHI, qui Chriftum crucifixere,

k

n

" iufcmuerunt

ML

15. Homil.2.ad Antioch

[13

Elias melotem

A0

» difcipulo reliquit; filius autem Dei afcendens

DLTA

,; fuam nobis carnem réliquit

fed Elias quidem

L

AL

N

, exutus eft , Chriftus autem & nobis reliquit

T

» & ipfam habens afcendit

eigitur apnitio con-

QUind.

5 Ccidamus

qui enim fanguinem füuum pro om-

UC Q

» nibus effunderenonrecufavit , & carnem fuam,

ll, qL

» & rurfus ipfum fanguinem nobls communica-

dt 05

d

» v1t, qmd pro faluue noftra facere recufablt?

q"m D]

0 'yOGP TO (/lM.A adTQU (J/; "I'QPGHTNTO&[M5205 J'TEP æ?fav'rwv

7[1)&1»

au'rou TOU al-

Enxf.u 33 1"7'9' GO&P/OC U(.IW HE'&JOU;

ii

Meros TU

C.

R d

16. Ibid. Homil. xr

« 9inemo purpuramre-

u

»galem manibus inquinatis accipere audeat,

!

H 4

» Quo-

I20

DISPU'fATIO E

gt

pb

»quomodo Dominicum corpus lingua polluta

, fufcipiemus ?

[ [oni

Jf in

17. Ibid. Homil. 2r. , Cogita, quid manu

» Capias, & ipfam ab omni avaritia liberam fer-

p

i lt

,V8: reputa, quod non tantum manu capias,

FE

»Verum & ori admoveas & linguam cuftodi a

, türpibus verbis & contumeliofis mundam : ete-

dumfuu

umentu

, nim pernitiofum eft, tam tremendis miniftran-

»tem myfteriis linguam, & tali fanguine purpu-

i, QW

bun; 10

, ratam ad fcurrilitates transferre.

;

18. Homil.24. de Baptifmo Chrifti.

, Qui

ipui d

, immundus eft, ne in feíto quidem equum eft,

TE

m

r i

», ut fancte illius ac tremendz carnis particeps

; Hiat.

Jite t

19. Homil. 28. de incomprehenf. Nat. Dei.

mb

, Cum ego fermonem facio, frequenter ad fi-

n

,2em ufque dicendi perfeveratis ; cum vero

,cedtn

» Chriftus in facris myfteriis apparereincipit Ec-

n

» Clefia deferta redditur, proh ! fidemhominum

uh

» Chriftianorum ! ov dà Xpizou * qpaívecoa TEXM-

,

0s émri TO isptov éxsívew. uuevpicv.

tenit,

20. Homil. 31. deB. Philogono. , Rogo vos,

,a

»Ut fumma alacritate velitis adeffe , fed prius

Itl

» quifque fuam domum repurget, ut videmus

ii

, Dominum noftrum in cunis jacentem ac fafciis

d

yn

,:w!

» involutum, tremendum ac ftapendum fpe&a-

l

W lu

, culum! quam enim veniam obtinebimus , ut

,cum ille ad nos defcenderit de celis, nos ad

| C

» illum vel ex &dibus ire gravemur ? cum Magi

, ex Perfide occurrant, ur illum videantin prze-

»Íepi jacentem , tu vero, qui Chriftianus es,

», ne breve quidem fpatium emetiri fuftineas, ut

Wi

» hoc felici fpe&taculo perfruaris ; hec menfa

?

|

vicem

i

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

I2I

Mu

J

d

, Vicem expletprefepis : nam & hic ponitur cor-

I

pus Dominicum, non quidem faíciis involu-

W

düan*

,,tum, ficut tunc, fed undequaque Spiritu fan.

AT

, €&o conveftitum.,

21. In cap. 49. Gen. Homil. 67.

, Lavabit

, in vino ftolam füuam, & in fanguine uvz ami-

, &um fuum.

Vide quomodo nobis totum fa.

»cramentum infinuavit : fciunt , qui initiati

lr

, funt, quod di&tum eft: lavabitin vino ftolam

,,fuam ; ftolam puto corpus dici, quod ferre

!b, [ O

,, dignatus eft: dein ut diligenterdifcas , vinum

TU

,,quid appellavit , fubdit, & in fanguine uv:e

ts

, ami&tum fuum : vide quomodo fanguinis no-

,1UOÓine crucem & occafionem nobis manifefta-

N

; Vit, & omnemfacramentorum difpenfationem.

T

22. In'Pfalm. 144. , Menfà fpirituali frueris,

,,,,,

A

u

,, comedens carnem & fanguinem ejus, qui te

l

iv

Ua

»regeneravit.

Wl

J

]i

23. In Pfalm. so.

, Parit mater nec nutrix

Iu n

, efficitur: at nonita Chriftus: namut nos pro-

,genuit, ita etiam alit ; ac proptereaciborum

p

,,loco carnefua nos pavit, ac poculi vice cruo-

t fj

, re fuo nos potavit.

;

j

j

Similes textus in Divo Chryfoftomo, ubi

iTA

i

fi

dicit , accipimus Chriftus & fanguinem Chrifti, aut

f

j

j

1

ubi hanc menfam vocat terribil

, V

em a; tremen-

dam, occurrunt plures.

h Wie

XXII.

a

Yi

S- A UGUS-IisUm

axnp

Sseculo quinto.

(umist

r. Epift. 43. Maximus Madaurenfis gentilis

n

$. Auguftino ficfcribit : , lllud quafo, vir fa-

ht

J

»

» pien-

t

122

DISPUTATIO I

p

L

, pientiffime, remoto facundierobore , & poft-

,pofita Diale&tica , re ipfa approbes, quis fit

us

sf

,;ifte Deus, quem vobis Chriftiani quafi pro-

uni i

, prium vendicatis , & in locis abditis prefen-

d o

, tem videre contenditis: nos enim deos no-

voYümit

,» ftros luce palam ante oculos & aures omnium

a

, adoramus.

qum d

2. Epift. 64. ad Aurelium.

T Sedþ feramus

hecin labe domeítica, accipiamufque cum

dnunqu

at ced

, eis corpus Domini, cum quibus panem edere

» prohibemur.

inr, d

3. Epift. 180. ad Honoratum.

« Quando ad

g,

u

d

!

iW

v

,extrema pervenitur, quantus fit in Ecclefia

,,concuríus? alii baptizantur; aliireconcilian-

4

EL

«

,Stur; nulli corporis Dominici communione

.» privantur.

J

ATU

4. Lib. 3. de Trinit. cap.4.

aol i)aulus po-

,tuit fignificando predicare Dominum Jefum

RI

, Chriftum , aliter perlinguam fuam, aliter per

t

6l

, epiftolam, aliter per facramentum corporis &

.fanguinis ejus : nec linguam quippe ejus, nec

AMGLI

shonii,

, membranas, nec atramentum, necfignifican-

, tes fonos lingua editos , nec figna litterarum

w od

, confcripta pelliculis corpusChritti & fanguinem

»Piïïfdpä

» dicimus, fed illad tantum, quod ex fructibus

DZ

,,terre acceptum , & prece myftica confecra-

«llefe

, um rite fümimus ad falutem in memoriam Do-

quedí

,,ninice paflionis: quod cum per manus homi-

" ty

,1um,.ad illam vifibilem fpeciem perducitur,

Eu

, non fan&ificatur, ut fit tam magnum facra-

AU

,.mentum , nifi operante invifbiliter Spiritu

j mimürm

; Dei.

Etcap.1o. Illas nubes & ignes, quo-

D

.1nodo fecerint, vel affumpferint Angeli ad

D] "Wx::"::.*-

figni-

[

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

123

t &Bg[[

»fignificandum , quod annuntiabant, etiamfi

m

»Dominus vel Spiritus San&us illis' corporali-

1

hi

|

lu

, bus formis oftendebatur, quis novit homi-

ïi*.:?fäfen.

,,num? ficutinfantes non noverunt , quod in

| :&qw

, altari ponitur, & peracta pietatis operatione

ii

i

I

. confumitur, unde vel quomodo conficiatur,

, unde in ufüm religionis affümatur : & fi nun-

a

ll

» quam difcant experimento vel fuo velaliorum;

i

» € nunquam illam fpeciem rerum videant, nifi

n

inter celebrationes facramentorum , cum of.

& datur

»» fertur,

ol

dicaturque illis authoritate

TM

» gravifhma, cujus corpus & fanguisfit , nihil

Dj

,, aliud credent, nifiinilla fpecie Dominum ap-

OCl

» paruiffe oculis mortalium.

T

5. Queft. Evapg. quaft. 33.

« Vitulus fagi-

, natus ipfe Dominus eft : it& epule nunc ce-

ul

, lebrantur per orbem terrarum ; vitulus enim

, ille in corpore & fanguine Dominico, & of-

n le

, fertur Patri & paícit totam domum.

Qu

6. Lib. 17. de Civit.cap.20o. ,In libro, qui

., Vocatur Ecclefiaftes , ait: INon eft bonum

st

f

l

» homini, nifi quod manducabit & bibet : quid

fit

» credibilius dicere intelligitur, quam quod ad

TU

;!

» participationem menfz hujus pertinet, quam

,»acerdos ipfe mediator Teítamenti novi ex-

rf

J

», hibet fecundum ordinem Melchifedech de cor-

d

» pore & fanguinefuo; id enim Sacrificium fuc-

» Ceffit omnibus Sacrificiis veteris Teftamenti :

,j lu

jj

. quia pro illis omnibus facrificiis & oblationi-

ym iav

» bus corpus ejus offertur , & participantibus

», miniftratur.

Et.lib.21. eap. 19. Suntalii; ab

t Spm

. €terno füpplicio liberationem non omnibus

j, T

, hominibus promittentes , fed tantummodo

ngeï

,; Chri-

124

DASoP U.T A-T.EOR TL

! g

nl

,, Chrifti baptifmate aþlutis , qui participes fiunt

,» Corporis ejus.

j Jugm dï(

He-

hg päf[i[

7. Lib. 20. contra Manich. cap. 18.

€c

, breiprophetiam celebrabant futurg victime,

"d

d

, quam Chriftus obtuiit; Chriftiani ejufdem fa-

» Crificii jam pera&ti memoriam celebrant facro-

ial

, fan&a oblatione & participatione corporis &

jnt i

, fanguiais Chrifti.

pi nf

8. Lib. ?. contra adverfarium Legis cap. 9.

ag

» Hominem Chriftum Jefüm carnem fuam nobis

snpol

,manducandam, bibendumque fanguinem dan-

lap2

,tem fideli corde atque ore fufcipimus ; quam-

ul

», Vis horribilius videatur humanam carnem mian-

il

» ducare, quam perimere, & humanum fangui-

lg

,nem potare, quam fundere.

At

9. Lib. s. contra Donatiftas cap. 8. , Sicut

T

, judas, cui buccellam tradidit Dominus, non

pl

,.malum accipiendo , fed male accipiendo lo-

Jv

,4cum infe diabolo prebuit, fic indigne quif-

ls

» que fumens Dominicum facramentum non ef-

JUmm

»ficit, ut, quia ipfe malus eft, malum fit, aut

P

»quia non ad faluteni accipit, nihil acceperit:

N

»corpus enim Domini & fanguis Domini nihilo-

»tat

,,minuserat etiam illis, quibus dicebat Apofto-

, t

,]lus: Quimanducatindigne, judicium fibi man-

T

, ducat & bibit. £t cap. 37. lib. 2. contra litt. Pe-

1POT€(!

» tüliani.

Aliud eft Pafcha, quod Judai adhuc

ii

, deore celebrant; aliud autem , quod nos in

Ü

»Corpore & fanguine Domini accipimus.

Et

» Cap. 55.

Hi di&uri funt; in nominetuo man-

ittr

h]

» ducavimus & bibimus; &audituri : non novi

» VO0S: qui corpus ejus & fanguinem in Sacra-

DN

Wt

,,'mento manducant & bibunt, &c.

jo.Lib.

ht

ET

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

125

10. Lib. r. contra Pelag. cap. 20.

, An quif-

j

» quam dicere audebit, quod parvuli poffint fi-

,ne participatione corporis bujus & fanguinis

»infe habere vitam[; quia nonait, nifi mane

,Qducaveritis, velut eos alloquens, quiaudire

!

)

Y

»S&intelligere poterant , qduod utique non va-

COK&;:

l

» lent parvuli : fed qui hoc dicit, non attendit,

» quia nifi omnes ifta fententia teneat , ut fine

d.

» fanguine & corpore filii hominis vitam habere

li

» non poffint, fruftraetiam ztas major id curat.

ln

, Etcap.23.&24. Qui non manducaverit car-

TEU

»nem ejus, non habebit vitam: optime Punici

N u

»» Chriftiani Sacramentum corporis Chrifti nihil

D n

,aliud, quam vitam vocant: unde,? nifiex

,4antiqua, utexiftimo, & apoftolica traditio-

ï. " S'.LL.

»ne, qua Ecclefiz Dei infitum tenent, preter

IS, D

» baptifmum & participationem Dominicx men-

iil

» fead vitam &ternam quemquam pervenirenon

IruTa

» poffe; nam quid aliud tenent, qui Sacramen-

( N

,tum menfe Dominice vitam vocant , nifi quod

lm(l,t

, di&tum eft; Ego fum panis vivus, quide colo

]unpt

» deícendi, & panis quem ego dedero , caro

Vr

, mea eft pro feculi vita &c. &, fi non mandu-

ul

,caveritis carnem filii hominis, non habebitis

TUl

, Vvitam in vobis ; fi ergo vita «terna fine cor-

gui l

»pore & fanguine Domini nulli promittitur,

j du

Et con-

» fruftra fine his promittitur parvulis.

us

» tra Pelagium cap. 18.

Parvuli fine participatio-

m

,,ne corporis & fanguinis Domini vitam eter-

ptoomé

,,nam habere non poffunt. "

In hoc quidem

n

errat S. Auguítinus, quod putet parvulos fine

ni W

communione falvari non poffe , fed eoipfo often-

dit, corpus Chrifti fufcipi non per folam fidem,

Y»

fed realiter,

I1I,.Jfi

p

I26

D T5

DAUEPE ACISITQUOE

p

71. In Pfalm. 33

, Ad hiftoriam videtur

qm

»pertipere, cum hic fcriptum eft:- Pfalmus Da-

(enr at

» vid

cum mutavit vultum fuum coram Abi-

, melech

Erat, ut noftis, facriücium Judxo-

Tifel

,T750um antea fecundum ordinem Aaron in vi&ti-

hi

nondum

,1nis pecorum , & hocin myfterio :

EM

, erat facrificium corporis & fanguinis Domini,

TT

» quod fideles norunt ,

& quod nunc di ffufum

nisido

eft toto orbe teuarum

proponite ergo vo-

1 p4f

»bis duo facrificia ; illud fecundum ordinem

pisur

,4aron, & hocfíecundum ordinem Melchife-

rom q

,dech. Scriptum eít enim

tu es Sacerdos in

XpIct

» €ternum fecundum ordinem Melchifedech : de

» quo dicitur? de Domino noftro Jefu Chrifto,

A :ll

35 Q.ns erat Melchifedech? Rex Salem: ipfepro-

,tulit panem & vinum, & benedixit Abraham:

DT

» videte, quid protuht ei, quem benedixit

&

Jf qw

li

,; di&um eft ei poftea; Tu esSacerdos &c

De

T

M

IN

,»quo, nifi deillo, cujus noftis facrificium? fu-

us

Atelutt

,blatum eft enim facrificium Aaron ; & copit

, effe facrificium fecundum ordinem Melchife-

WU

J E

5, dech

ergo mutavit nefcio quis vultum fuum:

» quis eft ifte? Dominus nofter Jefus Chriftus:

U

iT

, in corpore & fanguine fuo voluit effe falutem

T (4fe

,nDoftram : unde autem commendavit corpus

, &fanguinem fuum ? de humilitate fua ; ni-

BU

»1i enim effet humilis , nec manducaretur,

LV gem

,,nec biberetur: refpice altitudinem illius.

In

41 .&.

»principio erat verbum, & verbum erat apud

l

il

;Deum, & Deus erat verbum

EÉcce cibus

g

»fempiternis ; fed manducant Angeli; mandu-

AA

, Cant fupernge Virtutes, manducant coleftes

)Q NU

»Spiritus, & manducant & faginantur, & inte-

t«

» B um

DE EXISTENTIA HUJUS SACTAMEMTI.

I27

ul

»grum manet quodeos fatiat, &letificat : quis

| hh

, autem homo pofflet adillum venire cibum ? un-

l

l

» de cor tam idoneumillicibo ? oportebatcrgo,

j

ü'inv-

, ut menía illa lactefceret, & ad parvulos per-

N

, Veniret : unde autem fit cibuslac ? unde ci.

D

hm

it]

,bus in lac convertitur, nifi per carnem traji-

n

, Ciatur? nam mater hoc facit: quod mandu-

( dfifs

U

,Cat mater, hoc manducat infans : fed quia

LaT

Ü [

, Iminus idoneus eft infans, qui pane ve(catur,

[l

n

At

» ipfüum panem mater iücarnat , & per humili-

Moti

, tatem mammille & la&tis fuum ipfum pafcit in-

tj

, fantem : quomodo ergo de ipfo pane pavit

h

, nos Sapientia Dei? quia Verbum caro factum

Ui

»eft, & habitavit in nobis. Ef in Pfalm. 39.

o

» Quid eft , quod datum eft nobis? corpus,

irdn

» quod noftis; quod non omnes noftis ; quod

iil

, utinam qui noftis omnes , nonadjudicium no-

T

353 G BIDISs

Jam nos in luce fümus , tenemus

F

yinil

» Corpus Chrifti, tenemus fanguinem Chrifti :

! g

- fi refurrexiftis cum Chrifto ; dicit fidelibus,

Ml

» corpus & fanguinem Chrifti accipientibus di-

mn ;

»Cit. Erin P[ahn. 100. De cruce Domini pa-

r

; fcimur, quia corpus ipfius manducamus.

f ts

12. Tra&.:r.in Joan. cap. 3. ,, Si dixeri-

, mus catechumeno, credis in Chriftum ?. re-

iL i

li, t

»fpondet: credo, & fignatfe cruce Chrifti. In-

n

»terrogemus eum : manducas carnem filii ho-

o

i,

u h

»mnis, & bibis fanguinem filii hominis ? ne-

»fcit quid dicimus.

v

13. Tra&.s7.in Joan. , Quid eft, fpiritus

; qbu

mui:

» eft, qui vivificat , caro nón prodeft quidquam ?

»0 Domine, quomodo caro non prodeftquid-

cald

» quam, cuni tu dixeris; Nifi quis manducave-

n (

if

», iC

128

DISHPU.TAT[O

L

u

, titcarnem meam , &biberit fanguinem meum,

r ICVCITf

,non habebit in fe vitam? Non prodeft quid-

j

»quam, fed quomodo illi intellexerunt: car-

afigun

jur i

,;nem quippe fic intellexerunt, quomodo in ca-

.davere dilaniatur, aut in macello venditur,

gprap

j Q

,non quomodo fpiritu vegetatur: proinde fic

» di&tum eft; Caro non prodeft quidquam , quo-

g

f De-

»1nodo dictum eft; fcientia inflat: jam ergo

», debemus odiffe fcientiam? abfit : quid eft er-

gupet

»g0, fcientia inflat ? fola, fine charitate: fic

m Qu

, etiam nunc caro non prodeft quidquam , fed

gynpi

,fola caro : accedat fpiritus ad carnem, quo-

m

, inodo accedit charitas ad fcientiam : & pro-

TO

, deft plurimum.

t

14. Traét.62. in Joan. ;, Datus eft Jude pa-

puistp

,»nis Chrifti, per quem manciparetur Diabolo,

al

,,unde fcriptum : Quicunque manducaverit pa-

du &

,,nem hunc indigne, reus erit corporis Domini.

adcen

,;De his erat fermo, qui Domini corpus velut

b

, alium cibum quemlibet indifcrete, negligen-

n

,, terque fumebant : fi ergo corripitur, qui non

mápd

, dijudicat, hoc eft, non difcernit a ceteris ci-

u d)

,;bis Dominicum corpus, quomodo non dam-

,u m

,,natur, qui accedit inimicus ?

sl

15. Serm. de quarta feria cap. 3. & 4 , Quid

ff

, dicit omnis homo terra , quando accipit fan-

';unf, 1l

» guinem Chrifti ? amen, dicit: videterra,quo-

a d

, modo accipias hunc fanguinem , quia quieum

Nj

, bene accipit, accipit benedictionem , qui ve-

D

,ro eum male accipit, judicium fibi bibendo

Ab k

,, aquirit : fi fanguinem Chrifti noncum timore,

m

,&tremore accipis , eris maledicta , reproba,

a]ä*i N

, &fpinofa: fi autem fanguinem Chrifti tota

[

,cum

l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. &29

Ht

Mi

, cum reverentia accipis, cognofces, tua per

TU tv (

» illum tibi dimitti peccata : o terra tanto riga-

t ]H

,»tafanguine, refponde tanto fanguini , non

w

W

W.

h-l

»ficut Cain & Judas, fed ficut fan&i Martyres,

1

J

h-m

, qui percipientes fanguinem Chrifti , pro (an-

,guine, quem biberunt, fanguinem fuum fun-

T g,

: fütn

, dere non dubitaverunt.

16. De Cataclyímo cap. 4.

« Comeditue

Qildu

, agnus per no&tem bujus feculi , utipfum agnum,

fidte:

lun,

»Qquem quotidie immolatmus, comedimus, &

» cujus fanguinem bibimus, inveniamus illic.

D Qu

T0

17. Serm. 1 1. de verbis Domini cap. 9. , Il-

,lud quomodo intelle&duri fumus, quod ait ;

, Qui manducat carnem meam, & bibit fangui-

ul

N

H

,070em meum, in memanet, & egoin illo? nun-

Dis

»quid etiam illos hic poterímus accipere , de

WU

»Qquibus dicit Apoftolus, quod judicium fibi

Yi Dors

»manducent & bibant? nunquid & Judas , quam-

Qp d

» vis primum ipfum manibus ejus conje&um Sa-

1]

, cramentum carnis & fanguinis ejus cum ezte-

m

, tis Apoftolis manducaret & biberet , ficut Lu-

Vr

, cas declarat, maníit in Chrifto aut Chriftus in

Q Non d

,e0? multi denique , qui vel corde fi&o car-

,nem illam manducant, & fanguinem bibunt,

&JW

» Vel cum manducaverint & biberint, apoftate

t

,fiunt, nunquid manent in Chrifto, aut Chri-

ia

»ftusin eis? non ergo quocunque modo man-

TOE

, ducaverit quis carnem Chrifti, &biberit fan-

j quï W

» guinem Chrifti, manet in Chrifto, & Chriftus

j b

,inillo; fed certo quodam modo.

m flmfï

18. Serm. 46. de verbis Domini. ,, Dominus

! fepfüfiw

» Jefus exhortatus eft ad manducandum carnem

»lüem, & bibendum fanguinem fuum: qui au-

lhriüi'

"

l

y

D. Zmort "Tratt. de Eucbarifdía,

», diftis

u TE

DiLS;P UT AjTI)O«T

130

gt

, diftis hec, nondum omnes intellexiftis; qui

vt n

, enim baptizati & fideles eftis, quid dixerit,

m

, noftis : quiauteminter vos adhuc Catechume-

y, O.

,ni vel audientes vocantur, potuerunt effe,

u Jdi

,Ccumlegeretur, audientes, nunquid & intelli-

,gentes? ergo fermo nofter ad utrofque dirigi-

silimqg

qoti: w

, tur : qui jam manducant carnem Domini , &

5, bibunt ejus fanguinem, cogitent, quid man-

snfum n

a, a

,Qducent, & quid bibant.

19. Serm. 140. feria 2. Pafchze cap. 2. & 3.

m C

, Chriftus.cum difcipulis in via ambulabat tan-

DI

»Qquamcomes; utique videbant, fed nonagno-

tfte S l

"

»Ícebant; tenebantur enim oculi eorum, ne

, eum agnofcerent : non tenebantur, ne eum

,.'.zxüerid&z

Füpum

» Viderent;' fed tenebantur, ne eum agnofce-

»rent: ubivoluit Dominus agnofci? in fra&tio-

2, qui

,ne panis: fecuri fumus; panem frangimus , &

auíte (

»Dominum agnofcimus ; nolit agnofci, nifi ibi

3; m

» propter nos , quinon eum vifuri eramus in car-

2 hh

,ne, &tamen manducaturi eramus ejus carnem:

n iA

» quifquis ergo fidelis es, confoletur te fradio

F(?[)Bno

1

r

» panis, abfentia Domini non eft abfentia : di-

»Ícite, ubi Dominum quzratis, difcite, ubi

.,)Xanäbugz

, habeatis, difcite, ubiagnofcatis, quando man-

» li fs

»» ducatis.

Mürjj jP[b

20. Serm. 83. de diverfis in die Pafche.

ïem'mu; :

» Promiferam vobis, qui baptizati eftis, fermo-

UE

J

,nem;, quo exponerem menfz Dominice facra-

ET

,Umentum, quod modo etiam videtis, & cujus

AT

, noCte preterita jam participes fa&ti eftis: de-

m

»» tis fcire, quid accepiftis, quid accepturi eftis,

n mn

El

W

» quotidie accipere debeatis: panis illej quem

N

, Videtis inaltari, fan&ificatus per verbum Dei,

g.

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI,

il

I3I

"j

q

Ti

i

» corpus eft Chrifti : calix ille ,

imo quod ha-

» bet calix fan&ificatum

per verbum Dei , fan-

4[ffhüm5/

», guis Chrifti eft.

AUE d

J!

21. Serm. 87. dediverfisin die Pafchz.

4,Do-

A

il

, Ininus Jefu

3

:

$5 ab eis quorum oculi tenebantur,

li

, ne illum agnofcerent, in fra&tione panis voluit

htj i

» agnofci: noruntfideles, quiddicams norunt

Q n;

»» Chriftum in fra&ione panis : non enim omnis

5, panis ,. fed acci

piensbenedictionem Chrifti , fit

NY

» Ccorpus Chrifti.

lg

22. Lib. 9. Confeff. cap. r3. referens verba

Q0D4gm

matris fuz S. Monice apud Oftia Tyberina mo-

Ti te

rientis, ait : ,, Tantummodo memoriam fui ad

n

, Altare fieri defideravit, unde fciret difpenfari

iivf

» victimam fanctam ,

qua deletum eft Chirogra.

Titdi

»phum, quod erat contrarium nobis. À

Haec

hf

victima fine dubio eft Chriftus in cruce immo-

Ki, f

latus; idem ergo difpenfatur in Altari.

AR

]

23. In Pf. 33. n. 1o. ad illa verba juxta ver-

hn

fionem LXX.

, Ferebatur in manibus fuis; ait:

j tf

»; Hoc quomodo fieri poffet in hominibus, quis

Yent

» intelligat? Quisenim portaturin manibus fuis?

i, t

, Manibus aliorum poteft portari homo; mani-

d

» bus füis nemo portatur,

Quomodo intelliga-

»tur in ipfo David fecandum litteram, non in-

: i,

, Venimus : in Chrifto autem invenimus : fere-

j m

, batur enim Chriftus in manibus fuis, quando

al

» commendans ipfum corpus fuum ait: Hoc eft

o

» corpus meum; ferebat enim illud in manibus

»» fuis.

(is: d

In eundem P[al. Concione 9. de Sfudeis 1o-

Yur di

» quens : llli de Crucifixo tenebrati funt; nos

l, C

» manducando crucifixum , & bibendo illumi-

» namur.

tbir

12

y

34.In

| um

152

DISPUTATIO I

D

gt

24. In Pfal. 98. n. 9. ad illa verba : ,, Ado-

x

,rate fcabellum pedum ejus.

Quomodo , in-

j li

.,quit, adorabimus terram , cum dicat aperte

»Scriptura: Dominum Deum tuum adorabis;

« 04

u

» €? bic dicat , Adorate fcabellum ejus ? Expo-

.nens autem illud , quid fit fcabellum ejus di-

yr, l

unl

» Cit ; 'Terra fcabellum pedum meorum. An-

, ceps factus fum , timeo adorare terram, ne

in ag

dulfiam.

, damnet me , qui fecit ceelum & terram : rur-

jr tenpt

, fus timeo non adorare fcabellum pedum Do-

» mini mei : --- flu&uans converto me ad Chri-

Jlbiïll'. qu

MY

, ftum.-- & invenio , quomodo fine impietate

,,adoretur terra , adoretur fcabellum pedum

m

lm

5 éjus.

Sufcepit enim de terra terram, quia

» Caro de terra eft, & de carne Marie carnem

a

t

,accepit, & quia in ipfa carne hic ambulavit,

ld

,» & ipfam carnem nobis manducandam ad falu-

,,tem dedit. INemo autem carnem illam man-

ab

, ducet, nifi prius adoraverit.

Inventum eft,

» quemadmodum adoretur tale fcabellum pedum

» Domini , & non folum non peccemus adoran-

NU

» do, fedetiam peccemus non adorando. Nun-

» quid autem caro vivificat ? Ipfe Dominus di-

,Xit, cum de ipfa commendatione ejufdem ter-

1j

, re loqueretur : Spiritus eft , qui vivificat, ca-

r OU:

I

»ro autemnihil prodeft: ideo & ad terram quam-

f

», libet (etiamfi ad carnem ipfius Chrifli) cum te in-

weri

» clinas atque profternis, non quafi terram in-

"009

, tuearis, fed illum San&um, cujus pedum fca-

n (

u

, bellumeft, quod adoras; propter ipfum enim

n

, adoras; ideo & hic fubjecit : Adorate fcabel.

M

N

,,jlum pedum ejus, quoniam fan&um eft? Quis

DT

» fan&useft? In cujus honore adoras fcabellum

! mhlhm

» pe-

DE EXISTENTIA HlIJUS SACRAMENTI. 133

IT

»pedum ejus. Et cum adorasillum;ne cogitatione

m[)do"

,Temaneasincarne, & aSpiritunon vivificeris:

l

25. Lib. r2. contra Fauftum cap. 10. , Ha-

dj

Jj

»bet magnam vocem Chrifti fanguis in terra,

W EIPU

, cum eo accepto ab omnibus gentibus refpon-

'hlm bN

»detur, AMEN. Hszc eftclara vox fanguinis,

, !

»quam fanguis ipfe exprimit ex ore fidelium eo-

lg

"Y

, dem fanguine redemptorum. Etcap.2. Eu.

ia

», chariftiam vocat, Sacramentum fpei, quo in

L

l

, hoc tempore confociatur Ecclefia , quamdiu

IT

, bibitur, quod de Chrifti latere manavit.

t

26. Lib.ad Donatiftas poftcollationem num.

It pdur

27. de fervo in'tenebras exteriores eje&to dicit:

,

., Inillo uno grande corpus figurabatur omnium

r

»malorum ante Domini judicium convivio Do-

u

,»minico permixtorum; a quibus fe boni corde

hml

»interim & moribusfeparant; fimul manducaun-

ln

,,tes & bibentes corpus & fanguinem Domini.

Neny

XXIII.

dl

Ts

CYRILLUS ALEXANDRINUS.

a X

Seculo quinto.

Doninu:

eas

1. In Joa.lib. cap. 36.

, Ego fum panis vi-

,, tæ.

Quanquam íolitus fuerit Chriftus zni-

ii t

m

, gmatice quodammodo , nec aperte nimium

lentei

»Inyfteria exponere , ne res divinz fceleftis

, etiam hominibus in derifionem paterent ; non-

femm t

,Jnnunquam tamen propter audientium imperi-

pedumfd

, tiam, cum nihil eos intelligere videat , omni

und

ul

, ambiguatate fermonis remota , dilucide totam

,»myfterii vim explicat , poftquam igitur illos

w [

inquit,

y lt

» nihilintelligere videþat ,apertiffimejam

, Ego

; gt

134

D.LS.hU-T/A' T EO -T

,Ego fum panis vite : his verbis oftendit f.à

aufam

. J

,

5 Cuffimi fui corporis vitam & gratiam , qua in

, nobis unigeniti proprietas id eft vita & ingre-

TR

t v)

.,ditur & permanet.

O folaimperitia excellen-

»tes homines, cum de colo daturum fe Deus

iil

|

,,panem vobis dixerit , & tantam hanc rem pol-

sinod

a «

, licitus fit, non erubefcitis de fenfibili manna

» hoc intelligere?

$t V

2. In Joan. lib. 3. cap. 37.

4 Quid igitur

du df

5»; Chriftus pollicetur? quid credentibus affert?

intat;

» Corruptibile certe nullum, fedbenedi&ionem,

s

» quam communicatione corporis & fanguinis

qirspa

», Chrifti affequimur, unde ad eam incorruptio.

at

,,nem integre reducemur , ut cibo & potu cor-

gnitit

»poralinon indigeamus; vivificat enim corpus

du

» Chrifti, & ad incorruptionem fua participa-

atb

» tione reducit : non enim alterius cujufdam, fed

ttütetyr

» ipfius vit& corpus eft, virtutem incarnati ver-

O

»biretinens, & plenum poteftate iliius, quo

111

,Univerfa vivunt : quare oportet cum magna

tles

-, fiducia ad fümendam vitam concurrere :. de-

dum du

» mus Operam, ut Corporis Chrifti participes ef-

st d

» ficiamur.

sttis v

.3. In Joan.lib. 4..cap. ro. ,,Ego fum panis

»pue

j

3 Mitce.

Omnibus velaminibus orationis remo-

Jj

li

J

Jl

»» tis feipfum oftendit aperte, dicens : Egofum

t

4

»panis vite : panis vitze vere filius eft , quia

UTR

db

» qui eo participant, a vinculis mortis liberan-

m

Ml'n

EtuCaparr.

Ego fum panis vite.

Sal-

l

» Vator modo enigmatice atque obfcure ,. modo

)

l

5 dilucide atque aperte eandem rem Judais pro-

vt

f

» pofuit, ut.excufari nequeant : iterum igitur

yMUpa

nonob-

» plane clamat : Ego fum panis vivus :

! ffüury

, duref-

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 135

» durefcamus , toties a Chrifto veritatem audien-

f

?

[

»tes. : Et cap. 12. Panis quem ego dabo , caro

li

»mea eft, quam ego dabo pro mundi vita. De-

s

jj

Vs

i

»dit pro vita omnium corpus fuum Dominus,

W)

» & per illud rurfus vitam in nobis immittit : &

Mk ,gjm

[

»quomodo ? dicam breviter pro viribus meis :

ILMW

»nam cum vivificans Dei filius in carne habita:

» Verit, vivificam ipfam effecit, quia natura vi-

Qu

» Vificans eft; propterea participantes hec caro

ijS Efe;j

» Vivificat; fed objiciet forte quifpiam : INonne

A

» qui fidem Chrifti non fuüfceperunt, ac ipfius

ln

» Corporis participes facti non funt , refurrectio-

Arrito

»nis tempore revivifcent? Omninoita futurum

qit

»refpondebimus , fed in refurreCtionem judicii;

In arr

»ad cruciatus eternos vitam igitur proprie il-

piticy

»lam debemus, intelligere, que beatitudine

pl

IOT

» COntinetur eterna , ad quam per participatio-

» nem vivificantis carnis certo perveniemus.

Et

ii a

» Cap. 13. Litigabantergo Judzi ad invicem , di-

Qu

»Centes , quomodo poteft hic nobis carnem

CUT

»fuam dare ad manducandum? Omnia plana &

ttüc

»re&a illis füunt, qui cognitionem invenerunt ;

»fatuis vero etiam facillima obícura videntur :

n

» probus enim auditor acfapiens , quz intelle-

iM f

»Xit, nulla intelligentia remoratus , mentis ea

dl

» thefauro ftatim commendavit, fi qua vero ar-

( qi

» dua videntur, fepe ac multum inveftigans at-

j liheraq»

» que interrogans tandem affequitur: fed non

,

»itafacitanimus malignus : nam quecunque nom

g, I

»intelligit, ftatim tanquam frivola falfaque per

udæisp;ä

»arrogantiam rejicit, nulli cedens, nec aliquid

n

» füpraipfum effe exiftimans, quales judzos fuif-

»íe comperiemus : nam cum oportereteos, qui

4

» divi-

y

p

D PF5.PILT.ATIÓ- L

136

,,(HE; i

»divinam virtutem Salvatoris ac poteftatem ii-

n

» gnorum miraculo perceperunt , fermonem ejus

,mudoigl

» libenter fufcipere , & fi qua difficilia videban.

gint

»tur, eorum folutionem quzrere, contra om-

gj

» nino faciunt.

Et quomodo poteft hic nobis

»Carnem füam dare? De Deo non fine ma

dunt

gna

g

»impietate conclamant,

nec in mentem venit,

doeait

» hihil effe impoffibile apud Deum, fed fatuitas

quncd

» quzdam illis videtur tam magnum myfterium:

M

»Íed nos magnum , quzfo, a peccatis aliorum

» Profectum faciamus, & firmam fidem myfteriis

,

,ual

» adhibentes nunquam in tam füblimibus rebus

»illud, Quomodo, aut cogitemus aut profera-

IBHIUHIHJ

R

» mus ; judaicum enim hoc verbum eft, & ex-

u

» treníi füpplicii caufa :

nam quemadmodum,

[

»quamvis nullus novit, quid fecundum natu-

) q

» ram Deus fit , juftificatur tamen per fidem , cum

Q

» Credat, przmia illum redditurum quzrentibus

ina,

»€um; fic et(i operum ejus rationem ignorat,

s lo

» um tamen fideomnia illum poffe non dubitet,

Vrih

» 110n contemnenda probitatis hujus proemiacon-

Y

OT

» fequetur : itaprofe&o nos affici per Ifaiam Do-

n

»minus nos hortatur: Non enim funt confilia

»1nea, inquit, ut confil

ia veftra, nec ficut vis

li,

» Veftre vie mez fünt,

j

Df

fed ficut exaltatur co-

»lum a terra, fic exalta

te funt vie mec a viis

u

» Veftris, & cogitatione

w

s mez a viis veftris, &

» Cogitationes mez a co

Euf

»autem fapientia a vi

gitationibus veftris. Qui

m

rtute Deo excellit, quo-

» modo non operabit

»rum füorum ratio

ur ita miraculofe, ut Ope-

M

mentem noftram effugiat?

» onne vides, quid fzpe numero mechanici fa-

vt

.c

1

iunt , incredibilia videntur nonnun quam enar-

t

t

» IT&

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI, 157

Ut

»rare, fed tamen quia fimilia ipfos fecifTe vidi-

L

» mus , poffe peragi ab ipfis facile credimus: quo-

N

» Inodo igitur fummis cruciatibus digninon erunt,

V

!

hi

» Qui rerum omnium opificem Deum ita contem-

li

?lj

»Dunt, ut quomodo, inoperibus fuis dicere au-

i

»deant? quem totius fapientiz largitorem effe

U[emäï

» Don ignorant, quem omnia poffe fcriptura nos

hi fe*ml.

»docuit? Si verotu, o Judze, quomodo ,etiam

Df

, nunc clamas? rogabo, quomodo in ferpentem

ld

» Mofaica virga fuit converfa ? quomodo lepra

T0j

» mnanus affe&a uno momento temporis in prifti-

lu r

» num ftatum reftituta iterum fuit? quomodo in

Len.

» naturam fanguinis aque tran(ierunt ? quomo-

» do per lignum amaritudo aquarum in dulcedi-

J

Qnoli

»nem recidit? quomodo a lapide fontes aqua-

Nmpmd

, um fluebant? innumerabilia funt, in quibus,

]

»fi, quomodo, quszris , univerfam tibiScriptu-

QQtre

»ram evertere neceffefit. Et cap.14. Amen,

00 r

»amen, dico vobis, nifi manducaveritis carnem

»filii hominis &c,

Mifericors certe ac mitis

Von du

n

» Chriftus eft ; non enim afpere refpondit: &

» quomodo quidem carnem füam dabit ad man-

Yl

fin al

»ducandum , non docet, & quomodo id fieri

» poffit, non enodavit, fed fide id querendum

J

j

Jj

Ti P

» hortatur: fic credentibus difcipulis fragmenta

» panis dedit, dicens: Hoceftcorpusmeum &c.

tss

» Perfpicis , quia fine querentibus myfterii mo-

LU

,dum nequaquam explicavit ; credentibus au-

hs Q

»tem etiam non quzrentibus expofuit.

Nifi

lt, qu

» Inanducaveritis, inquit, carnem filii hominis,

,U

» & biberitis ejus fanguinem , non habebitis vi-

uj

»tamín vobis: non enim poflunt vite& beatz

ethario

»fieri participes, qui per myfticam benedi&io-

»nem Jefum non fufceperunt : vita enim fecun-

mquami

!

$

dum

gt

138

DISPI-IT'ATIO L

gim

» dum naturam ille eft, qui ex vivo patre geni-

ag

»tus eft, fed non minus corpus quoque fuum

n

» vivificat ; quoniam igitur Salvatoris caro ver-

gnil di

»bo Dei, quodnaturaliter vita eft, conjun&a,

gt

» vivifica effe&a eft , quando eam comedimus

[ pa[i[lll

»tunc vitam habemus in nobis, illi conjunüi,

U

» Qu2 vita effe&a'eft : hzc de caufa in exfufci-

vemedent

