tenet , quod materia apta ef1 frumentum. CoN crv-

j

sro I. Panem e[Je materiam confecrationis tenet fides

um h

religionis.

ComcLusto 2. ANon fufficienter proba-

st

f

tur, quod in folo pane triticeo fiat Sacramenti Eucbari-

upn

ftie confecratio.

Patet ; quia ad boc neque eft autbori-

ia

tas facre fcripture , neque determinatio Ecclefie , neque

sl t

vevelatio, nec experientia , nec ratio.

CoNcLvusrio

()nrcr

3. non excufatur à peccato , qui in pane montriticeo con-

iC

sPudha

fcrat , mifiufus Ecclefie , in qua [acramentum conficit,

oppofitum teneat , quia quilibet celebrans aut facra mini-

hord

M

115

firans tenetur fe conformare confuetudini Exclefie , in qua

officium fuum agit.

Ita Biel , qui obiit 1494. adeo-

"n

li

J

?n

que fexaginta annis poft Concilium Florentinum,

Wil

T

ubideclaratum fuit ; panem triticeum effe mate-

2 h

.I

riam Euchariftie ; ut proin vel hoc Concilium

ET

cum Bafileenfibus non agnoverit pro ccumeni-

vt

p

co, vel fi agnovit pro ccumenico , quale re

UE

vera erat, non cenfüit, ibi efle fermonem de

&pnit,

materia neceffariafufficiente, velcredidit, tan-

ft, qu

tum fermonem effe de pane triticeo late dicto.

DN

Idem Author hanc fuam fententiam fufe & eru-

ho

dite LLe&. 35. in Canonem. .MifJe deducit.

"Non

fl d

alienum fe prebet GoBAT. l. cc. num. 32.& 34.

jj

ac 35. fic fcribit : Licet farinam ex avena &^ bordeo

hnj

inolitam cenfuerint valide confecrari Gabriel , ac non-

l

'

ff

Hhil

l

nulli alii antiquiores ,. quia tamen id jam nequit. a[Jeri

Wtj

fine periculofa temeritate, ut loquitur Dicaflille , eam

ob rem i contingeret tempore magne famis mon reperiri ,

"t

]

'.'

u

T

ficut baud dubie non femel.fattum ,. in aliquo pago ejus-

AU i

que diflritiu aliam. farinam , quam ex bordeo , deberet

L

Parocbus die Dominico potius facrum omittere , quam

d

l

bofliam ? tali ferina conficere. — Quid fi in eodem pago

rïtumïf);æ

decumbant complures ex periculo[o worbo , ut experti

juere

injy

DE MATERIA ET FORMA &c. 'H['U. SACR.

T

179

uf

fuere fuperioribus bellis vicini Suevi, an patietur Paro-

j

cbus omnes illos mori potius fine [acro viatico , quam in

Iü('

4

praxi adjLHipulari Gabrieli Dottori Suevo , — curando vi-

ii

delicet pinfi boflias ex farima bordeacea ? — Probabiliter

ii

meo judicio exiftimant. Henriquez ac. Tannerus , po[]e in

MY

ejusmodi nece]fitate ufurpari taliter dubiam.

Ita Gobat

m

OarciTUR 3 D. Bonaventurain 4. diit. rr,

3. 1. q. i. C. & p. 4. C. docet ; materiam fufficien-

[

tem Euchariftie effe quodvis frumentum ; fed

L

etiam hordeum eft frumentum. — Érgo maj. patet

j

ex verbis S. Do&oris in pofteriore loco, ubific

4e)

fcribit: JDicendum, quod materia congrua buic Sa-

n

cramento de natura fua eft panis de frumento &? vinum

If

lt

VT

de vite, — Ideo in alio pane quam de frumento non poteft

confici.

In omni autem pane defrumento ,. ficut inomni

UR

ii

vino de vite , five ibi fit differentia accidentalis , [rve

i

Jpecifica , ut quidam dicunt, pote[t confici falva [Decie

ITR

ilius panis, €9 illius vini.

W

Min. prob. 1. ex Pr1-

w

NIO , qui etiam hordeum inter frumenta nume-

ld

Wi

rat.

TU

Sic enim fcribit: Sunt duo frugum genera ;

u

Frumenta, ut triticum , bordeun ;5 & legumina , ut

j

faba, cicer. . Frumenti ipftus totidem. genera per tem-

d

pora fatu divifa funt.

Hiberna , ut triticum , far , bor-

gin

dewns dfHoa, ut milium, [ofama ; fementica autem ,

t

triticum , bordeum. — Frumenta multis vadicantur fibris

Jine vaimis, — Erumpit à primo fatu. bordeum die feptimo.

j m

Frumenta quedam in genu tertio [picam incipiunt conci-

iil

pere , quaedam in quarto , fed etiamnum occultam,' Ge-

p

nicula. autem funt tritico quaterna ; farri fena ,. bordeo.

n

ottona,

2. S. Isrtponus Etymolog. 1. 17. C. 3.

JW

dicit : Frumenta funt proprie que ariflas babent. Hor-

jm pl

deum ditkum , quod pre ceteris generibus: frumenti ari-

d

du fiat , vel quod [pica ejus ordines babeat,

/!

2

Rz.

I

180

DISPI TA IG j

| RzsPONDEO tr. maj. d. min. hordeum eft

g

'

frumentum late dictum.c. ftri&te di&um. n. adtex-

d)

tus Plinii, quod ipfemet in eodem capite hor-

a re

deum non obícure à frumento ftricte dicto di-

jfet,.

ftinguat.

Dicit enim : Frumentum 69 bordeum unum

1000

folium babet.

In ZEgypto bordeum fexto à [atu menfe,

gt

frumenia feptimo metuntur.

Similiter C. 8. ubi ite-

l

rum de frumentis agit, nullam amplius facit

ünin

mentionem hordei; quamvis C. 30. iterum in-

3 COT

ter frumenta hordeum numeret.

-

Wa

OnirciTUR 4. Terminus t£ritiri non raro

a

fumitur /ate pro quovis frumento , prout etiam

.Kl

bordeum includit.

Ergo ex eo, quod in Conci-

T

lio Florentino & in Miffali Romano requiratur

t J

e ll

panistriticeus, nonfequitur, excludihordeum.

i

ant.prob. r. Concilium Florentinum ita fumit

L.M) [

hunc terminum. Ergozant.prob. Hoc Concilium

n

)

in Grzco exemplari , quod Grecis tradidit, ubi

J

in latino habetur : Znpane triticeo corpus Chrifticon-

1 Jl

fici , fic habet : Inpane frumentaceo corpus Cbrifli

Msve

confici. aerw cirívo. atqui frumentaceus panis etiam

tiigi

comprehendit hordeaceum.

Ergo

hgt

NEc POTEST DiCrI, quod Concilium Flo-

Hmdïi |

rentinum füb termino Graco : &ero cirívo intel-

nj

lexerit panem triticeum ftricte diéctum ; quiacer-

fürir

tum eít; apud Grecos eum terminum effe ge-

Mi

nericum , prout fignificat omne genus frumen-

n

tàceorum, prout patet ex Lexico Greco magno

Y

1

Roberti Conflantini , qui ex Homero , Platone,

'ff&ïi

Xenophonte, Thucydide, Demofthene, & D.

T

Chryfoftomo adducit varios textus, in quibus

nomen íf?tici ,

mm

vel triticei panis fumitur large,

Uf

prout includit omne genus panis ufualis , vel fru-

"0i

D

*

menti.

&

DE MATERIA ET FORMA &e. HJ. SACR. Ifr

n

menti.

Si enim Concilium hunc terminum pro

ii

d

Grzcis fumpfitfet fpecifice pro tritico ftri&e diéto,

nec Grzcos de ea reftriéta fignificatione admo-

Mi

h]

nuiffet, enormiter decepiffet Grecos , fimulan-

do cum iis fitam unionem per terminos diverfze

Wi

ii

n

fignificatiouis in latino & Greco exemplariunio-

nis.

Idque eo magis fuiffet inexcufabile; cum

J

fh

etiam in Grzco idiomate habeatur terminus pro-

prius correfpondens termino latino panis triticei,

r

ftri&e ac fpecifice fümpti , nempe zeroec mveiwoc ,

prout Robertus Conflantinus ex Ariftotele , Diofco-

al

4

ride, & Theophrafto oftendit.

2. etiam S.Tsr-

uN

DORUS ]. 17. Etimol. C. 3. terminum tritici ge-

T

nerice fumit, prout varias fpecies frumenti in-

.

cludit: Süigo, inquit, genus tritii à SsELECTO

[

didums nam in pane [pecies ejus precipua eft.. Trimen-

U

l

j

f triticum ideo dittum ,. quia fatum poft tres menfes col-

]

ul

ligitur.

INam ubi propter aquam ,. aliamve caufam ma-

Ini

!]

iura fatio omi[Ja.eft, prafidium ab boc petitur. ^ Qui-

i (

bus verbis S. Ifidorus manifefte oftendit , à fein-

IU

telligi aliam fpeciem tritici, nempe bordeum. De

hoc enim femetipfum ftatim explicat his verbis:

il

Hordei funt tria genera.

Tertium bordei genus eft Tri-

p I

mene, quia dum cogit nece[fitas , «oerno- [eminatur , &

J li

celeriter colligitur, 3. InScriptura novi Teftamen-

(

F

ti nomen tritici duodecies recurrit,nempe Matth.

(l

$:V.I2:Q 13-. V. 95.99.30. & Lücg 3. V. I7. &t

um

I2. V. 42. & 16. v. 7. & 22. v. 31. & AG. 27. V.

j

38. & 1 Cor. 15. v. 37. & Apoc.6. v. 6. & 18. v.

&

I3. & tamen in omnibus his locis, ubi in ver-

qu

fione latina habetur terminus tritici , in Greco

fj

hrg

originali textu habetur, círeg , frumentum , feu.

vi

terminus genericus ad om

frumenti.

: nes fpecies

s

:

4. Quan-

DISPUTAT TIO .l

n

189

.-4.Quandocunque in Scruptura terminus tritici fu-

i, 0X

mitur ftricte cum oppofitionead hordeum, fem-

;efiCO )

per in Graco textu correfpondet termino triti-

«t pr

ci terminus grzcus proprius tritico fpecifice ac-

i

cepto , nempe erigoc ,. & non eíroc.

Ergo ubiin

1 0f

Scriptura termino latino tritici in Greco nonre-

f.?nVl

fpondet normen tritici proprium, c2gec, fignum

PL

eft, quod is terminus large fumatur pro omni

" xg?ïjv-

genere frumentorum. ant.prob. ex indu&ione il

24 n

lorum textum. Sic Ruth. 2. v. 23. ubi in latino

sndo DO

dicitur: donec bordea & triticum in borreis conderen-

jnga

tur, in Greco textu habetur vv xgifev $,vv «rv-

itfemi

pov.

Et 2. Reg. 4. v. 6. ubi in latino habetur :

(nic

Offiaria purgans triticum obdormivit.

Ingre[J| autem

b

a[Jumentes fpicas tritici, in Graco dicitur : sxz6a-

m

Et 2. Paralip. 2. v. 10. ubiinlatino ha-

ge ugac.

in

betur: Operariis qui cefuri funt ligna , daboin cibaria

ts

triticicoros viginti millia & bordei coros totidem ;in Gree-

um

CO dicitur, «oeor mrog£ 9, «pibov.

sls d

REsPONDEO,

c.a.d.c. Ergo hoc non

&t

fequitur convincenter. c. faltem probabilius. n.

A0

[]

Quamvis enim ille terminus non raro fumatur

|

D

de'

generice ac large, prefumptio tamen in termi-

n

no ambiguo ftat pro fignificato fuo famofiori ac

M g

nobiliori.

Ergo prefumendum , quod terminus

füriag

tritici , frumenti, cir« , fumatur pro eo quod in ge-

tl

nere frumentorum, ac triticorum eft excellen-

n

tius, nempe pro tritico ftri&e ac fpecifice acce-

"t

pto, prefertim ubi fübje&ta materia oftendit,

iif

quod congruentia petat, fermonem effe de fi-

gnificato nobiliori, prout in materia Euchari-

ET.

ftie convenit.

*

Hinc patet Refpon io ad r. 2.3.

Qg

&4. Hzcenim omnia argumenta folum often-

dunt,

tl

DE MATERIA ET FORMA &e. HUJ. SACR. '18s

Ji

]n

J

dunt, quod nomen tritici fepe fumatur in fenfu

generico , quamvis ordinarie , ac communius

U

l

G

fumatur pro tritico ftri£&te fümpto. — Hinc obfer-

!bl

1]

vo; quod etiam in Scriptura terminus Grecus,

Ál

círoc , opponatur faltemhordeo ; namubi». Pa-

ralip. 2. v. 13. in latino dicitur

triticum & bor-

&M

i

deum mittat ferois fuis. in Graeco dicitur : «v eíray

X zv «ubrv. Ex quo patet; falfum effe, quod

A

1

num 4. in obje&ione adducitur; in Scriptura,

quando nomen tritici hordeo opponitur in lati-

Thity

LE

no, in greco femper adhiberi terminum zwjz , &

non terminum círz.

UE

i

OnircirTUR 5. Jus Canonicum, ubi ex in-

Yl

ftituto in pluribus locis agit de materia Eucha-

ii

ol

riftiz, non facit ullam mentionem panis triti-

cei.

Ergo non requiritur ad valorem confecra-

T

J

i

tionis. ant. patet ex C. f. De Summa Trinitate ; ex

C. cum Martbe. de celebratione Miffe. & ex De-

cretis de Confecrat. dift. 9.

I

C. prob. Eft incredibi-

le, in tot occafionibus nunquam fieri mentio-

nem materiz effentialis.

2, S. AUGUSTINUS

fuuzt]

l. 3. de Trinit. C. 4. indefinite dicit: iludtantum

J

diciinus corpus & fanguinem Chrifti ,. quod ex frugibus

Qf

Lerre acceptum $ confecratum famimus. Atquietiam

vrüi

hordeum eft ex frugibus terre.

3. Ecclefia mul-

ynpe

ta exigit ad confecrationem Euchariftie , que

Vl

tamen non exiguntur ad valorem confecrationis,

&

fed tantum ad licentiam. Ergo idem poteft di-

endlt

ci de fenfu Ecclefie, dum requirit panem triti-

T

ceum. ani. prob. Sic enim Ecclefia requirit, ut

Duchmi

Sacerdos celebrans fit jejunus; ut veftibus fa.

]14/

cris ac benedi&tis utatur, ut non celebret nifi

lmOFFf

inloco confecrato, noninterdi&to; ut celebre

.

9

in

M 4

DISPIUT-XTIO'"!L

| j

184

in altari lapideo chrifmate. confecrato ;. ut non

celebret fine luminaribus & Miniftro ,. ut cele-

bret certo tempore, &non in calice ligneo &c.

l7

)

|

las

REsPONDEO n. a, Nam in C. f.de Trinitate,

quri

& in C. cum Martbe, non agitur ex inftituto de

endor

materia Euchariftig.

In Decreto autem GR 4-

aite t

TIANI de Confecr. diít. ?. C. s. ex Concilio Car-

thaginenfi III. cui interfuit S. Auguftinus, can.

st$n

Yora

24. fufficienter indicatur materia his verbis: n

hi d

Sacramento-Corporis & Sanguinis Domini nibil amplius

u-

offertur , quam ipfe Dominus tradit , boc ef? , panis &

Amsbe

vinum aque mixtum.

INec amplius in. Sacrificiis offe-

vatur , quam de wois & frumentis.

Cum ergo hor-

J

TU

deum à frumento ac tritico fimpliciter dicto pro-

babilius diftinguatue , prout oftenfum eft, non

D

erit materia fufficiens Eucharifti;.

Econtra,

F

cum filigo, fpelta, & far , proprie ex confef-

,Ul

J u

fione fere omnium , de natura horum generum

proprius inftru&orur pertineat ad genus fru-

Bo

mentorum, non eft dubitandum , has fpecies

J

frumenti effe materiam fufficientem Euchariftiz,

s

J

Apn 2. Dico S. Auguftinum loqui de aliqui-

bus frugibus in fenfu difiun&tivo , non deomnibus

n

» Dd

in fenfü diftributivo, alioquin etiam aven&e , &

"

fabe &c. effent materia confecrationis.

] XJ[,. [

AD 3. c. a. n.c. &par. Difparitas eft, quia

Ll

Miffale Romanum dicit; fine pane iriticeo nihil

efici, & Concilium Florentinum pro materia

IWJIDH(

«äatur i

Sacramenti affignat panem triticeum.

xtïïïïïün[

"

D

QU £-

Y

a

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

85

QUJESTIO II.

Ut

ii

Quee fit forma Sacramenti Eucbartflie?

l

OTANDUM r. Per formamSacramenti Eu-

chariftiz intelligi illa verba, quibus alliga-

tur valor Confecrationis, ita ut illis pofitisim-

Mj

mediate tranfubftantietur panis & vinum in Cor-

pus & Sanguinem Chrifti.

NOoTANDUM 2.

In Latina Ecclefia. ad-

hiberi &d confecrationem fequentia verba :

» Hanc -- oblationem tu Deusin omnibus , que-

, fumus benediétam , adfcriptam , ratam , ratio-

» nabilem , acceptabilemque facere digneris , ut

m

,. DObis corpus, & fanguis fiat dilectiffimi filii tui

NT

» Domini noftri Jefu Chrifti.

Qui pridie quam

i,

, pateretur , accepit panem in fan&tas ac vene-

LO

,rabiles manus fuas , & elevatis oculis in co-

p

1um ad te Patrem füum omnipotentem vibi

?j

» gratias agens benedixit, fregit , deditque di-

, Icipulis fuis dicens : Accipite & manducate ex

, hoc omnes.

Hoc eft enim corpus meum.

Simili

, modo poftquam cenatum eft , accipiens &hunc

» preclarum calicem in fanétas ac venerabiles

ka:tz';

, manus fuas; item tibi gratids agens benedi-

u

, Xit, deditque difcipulis fuis dicens : Accipite

, & bibite ex eo omnes: Zic eft. enim Calix San-

,qi

» guinis mei, novi & eterni teftamenti , mylfte-

j t

,rium fidei, quipro vobis & pro multis effun-

gt

,» detur in remiffionem peccatorum.

Hac quo-

», tiefcunque feceritis, in mei memoriam facie-

»tis. " Dehis ergo verbis queritur, quznam

ex illis pertineant ad valorem confecrationis ?

v

M5

No-

p

186

DISPUTATIO I

)

NoTANDUuM 3. In Greca Ecclefía adhi.

1ant

&Benedii

beriad confecrationem longealium ordinem ver-

borüm. In Collettione Liturgiarum Orientalium , quze

1 ao

i

prodiit Parifiis 1715. tom. r. Liturgia S. B Asr-

Anen.

LII in Canone poft Prafationem noftre Latinz

non multum abfimilem, & aliam orationem re.

i

j fan&»

memorativam operum redemptionis noftrz fic

pergitur alternatim à Sacerdote & populo.

us

Sacerdos.

Mim

Inftituit nobis myfterium hoc ma-

gnum pietatis &religionis, cum ftatuiffet , fe tra«

silisi

dere morti pro mundi vita.

strit

!nty

Populus.

Credimus , in veritate ita effe.

if

S. Accepit panem in manus fuas fanctas, puras,

ob

& immaculatas, beatas , & vivificantes, &

Ü

afpexit in celum adte, oDeus, Patrem füuum

j

& omnium Dominum.

IDitl,

P. Amen.

t

i orte

S. Et gratias egit.

/

f

P. Amen.

S. Et benedixit eum

iMemi

P. Amen.

u

S. Et fan&ificavit eum.

lum

P. Amen.

Tue

S. Et fregit eum (Sacerdos frangit oblationem

tl

tll

in tres partes) deditque fan&is difcipulis &

Apoftolis fuis, dicens : Accipite , manduca-

!

,EX of

A

te exhocomnes ; Hoceftenim Corpus meum,

quod pro vobis frangitur , & pro multis da-

W

tur in remiffionem peccatorum ; hoc facitein

o

mei memoriam.

AU

P. Amen.

LNT

B

$. Similiter & Calicem poft ceenam aqua & vino

mifcuit.

Gratias egit.

K

P. Amen.

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

187

] u

P. Amen.

RE

S. Benedixit eum.

u

P. Amen.

L

S. Sacrificavit eum.

-

i

P. Amen.

NU

S. Guítavit, & dedit difcipulis fuis & Apofto-

DA?ELF

lis fan&is dicens ;; Accipite , bibite ex eo

l

omnes, hic eft enim fanguis meus novi

teftamanti, qui effunditur pro vobis, &pro

Ih

*

multis in remiffionem ; hoc facite in mei me-

moriam.

"

P. Amen; hoc ita eft.

lt

S

uotiefcunque manducabitis ex hoc pane,

!

& bibetis ex hoc calice, mortem meam an-

T

l

TU

nuntiabitis, & refürrectionem meam confite-

bimini , meique memores eritis, donec ve-

niam.

P. Mortem tuam annuntiamus Domine & Re-

furrectionem tuam confitemur.

S. Memoriam agimus paflionis ejus fan&te , re-

furre&tionis ejusamortuis , afcenfionis in co-

lum & feflionis ipfius ad dexteram tuam, o

Pater; fecundi etiam ipfius é coelo adventus

A

terribilis, & gloria pleniffimi , offerimufque

Ti

tibi hec dona ex bonis tuis, pro omnibus,

pl

t

ex omnibus, & in omnibus.

Diaconus.

Adorate Deum cum timore & tre-

HU

more.

j d

citeil

Sacerdos dicet invocationem.

Rogamus te Chrifte,

Deus nofter, nos peccatores, indigni fervi

tui, & adoramusteper beneplacitum bonita-

tis tu£, ut adveniat Spiritus fan&tus tuus fu-

&

per nos, & íuper hzc dona propofita, &

fan-

A

r

188

DISPUTÁTIO IL-

| [j

"

fan&ificet ea, & efficiat ea fan&a San&o-

rum tuorum.

(Sacerdos "habét interea ma-

st

j 2;

nus expanías, interpellans pro illapfu).

gt n

Amen.

S. Et panem quidem hunc faciat corpus fanctum

I

d

Chic Sacerdos caput inclinat, & manu corpus

innuit) ipfius Domini Dei, & Salvatoris no-

Yora

At

ftri Jefu Chrifti in remiffionem peccatorum,

& vitam &ternam ei, qui illud percipiet.

u

P. Amen.

alnten

a

S. Et hunc calicem fanguinem pretiofum novi

teftamenti tui ( hic Sacerdos corpus & fangui-

lat

nem pretiofum defignat) ipfius Domini Dei

ürg

& Salvatoris noftri Jefu Chrifti inremiffionem

hi

ii

peccátorum, & vitam eternam illis, qui illum

percipient.

RAU |

P. Amen.

ol il

Hucusque Liturgia D. Bafilii, ubi obfervo

um

effentialem corruptionem , quam tentare aufus

«ntion

eft editor prafate Liturgie in editione Parifi-

amiat

enfi de anno 17r15.

Non enim erubuit; illa

NY

trum|

verba; Panem bunc faciat corpus D. N. 9P. Chrifti

in remij]ïonem peccatorum C vitam eternam ei, qui il-

Vil e

LEU

lud percipiet , fic reddere: Pagem bunc faciat

corpus D. N. 7*. Chrifi, quod datur in remif-

14n fj

fionem peccatorum & vitam eternam ei, qui illud

43[ li I

percipiet.

Eodem modo illa verba : £Hunc caüi-

ul

^U

cem ( faciat ) fanguinem D. N. 9*. Chrifti in remi[fio.

nem peccatorum €9 vitam eternam ; vertitfic: /unc

V

ht

calicem ( faciat ) fanguinem D. N. 9*. Chrifli,

SW D. ;

ui datur im remifonem peccatorum & «oitam

LT

esternam illis, quiillum percipient. Hanc effe men-

DT

dacem

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR

189

d

! Snn

dacem & fraudulentam verfionem , patet ex tex-

t

tu Greco, quem edidit P. Garnier Cong. S. Mau-

!ruï

ri'Tom. 2. Operum D Bafilii, fol. 679. qui lta

habet : nou mm-o-/; TOV yev æea-ov -a-rov yireSon c-:g TO

u

&*y10y o-w,uæ wuT8 Xeigs eig agernv & A QT IGIV ,

x04 ew

l

jj

zv eicvicv,

l

NoraANDuMA. Aliud effe; quod aliqua

NI

j

verba requirantur ad valoremSacramenti, & aliud

lf

T.

quod requirantur. ad efJentiam Sacramenti.

Sic

enim Intentio Miniftri requiritur quidem ad va-

Tf

lorem Sacramentorum, etiamíi non requiratur

l Iäüglh

ad effentiam Sacramentorum.

Illud enim fólum

ii [

dicitur requiri ad effentiam Sacramenti, quod

ln

eft pars Sacramenti,

Pari ergo ratione poffet

tilin

effe quaftio , an aliqua verba Confecrationis re-

quirantur quidem ad valorem confecrationis ,

eo quod illis Ecclefia alligez fuam intentionem

1j

Mi

confecrandi, quin pertineant ad effentiam con-

il

fecrationis, eo quod non fint pars forme, de-

nl

terminatz à Chrifto

J

l

Varias effe hac in re Do-

NOoTANDUM $

j

&orum fententias

I. ScoTUs cum nonnullis

ii

vult; etiam verba przcedentia requiri ad valo-

u

rem Sacramenti, in quantum determinant actio-

1 f() /

nem Miniftri ad rationem fignificativam, quod

agat in perfona Chrifti.

2. ALENSIS, SUA-

lll nïlld

REZ, & VASQUEZ cum communi aliorum do-

i (

cent, quod effentia prime confecrationis confi-

ij

i

ftat in folis illis verbis

Hoc efl corpus meun : &

fecundz confecrationis in illis : 4ic eff calix fan-

n

guinis mei; velin equivalentibus: Z ef? fanguis

M

Y (

meus.

W

3. Grzci, & noviter P. Lz BRuN, do-

cent; effentiam forme confiftlere in omnibus

li

[

1

verbis,

p

I9o

D'FSPUTATTO'"TE

verbis, quibus refertur inftitutio Chrifti, cum

1

:

yitt

invocatione Spiritus Sancti, ut panem efficiat

corpus Chrifti; quamvis etiam ipfi in hac con:

;rzkü[ia

u

tinua actione Miniftritranfubftantiandi vim prz-

cipue videantur adfcribere verbis Chrifti con-

fhoa

qurii

tentisintota continua a&ione Miniftri. 4. Tho-

mifíte in hac re inter fe diffentiunt, nam teíte

ii !

sit, i

GoNETO Cuietanus, Sotus, INvmnus , Sfoannes a

S. Thoma, Serra, & plures alii ex Recentioribus

m

"Thomiftis fatentur quidem; fola priora verba:

iupte

Hic ef? [anguis meus , vel, bic eft calix fanguinis mei,

uho

pertinere ad efJentiam confecrationis calicis ; negant

T

tamen alia fübfequentia verba fe habere taántum

T

accidentaliter, fed etiam ipfa effe de fub[1 ;.tia &2

n

integritate Sacramenti.

Econtra GoNETUS cum

j Ti

Capreolo, Paludano, S. Zíntonino, Sylveftro & aliis

1 nj

defendit; omnia verba, quz in confecratione

d D

calicis proferuntur, effe de effentia formz.

l ?Pilll

Drico r.

FormaSacramenti Euchariit:z in

us

prima confecratione confiftit in illis verbis. /oc

LURU

eft corpus meum.

iT

PROBATUR r. In illis verb's confiftit for-

$ü

À

ra confecrationis, quibus folis pofitis verum

[

eft dicere ; Idem quoad fubflantiam fieri, quod Chri-

tir, (

ftus fecit in ultima ceena nempe poni corpus &

1

fanguinem Chrifti.

Sed his folis pofitis verum

Ü

eft dicere; Jdem quoad füb[tantiam fieri, quod Chri-

ftus fecit in ultima ccna.

Ergo. Miaj. patet j

4

4

quia Chriftus ad validam confecrationem plus

ab Apoftolis non requifivit, quam ut idem fa-

H r

Sic enim dixit: £Joc

WW

cerent, quod ipfe fecit.

facite.-in meam commeorationem ; id eft, idem fa-

aaþ';

n i:pfis

T

cite, quod ego feci ín [ignis & verbis, & i

rebus

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. S./ACR. I9I

tl, Q

rebus fignificatis per verba 6 figna. — Min. prob.

LU

((

Solaifta verba: Hoc eff corpus meum , fignificant

prefentiam corporis Chrifti, quam Chriftus ef-

'mþæ

fecit in ultima cena.

u

PROBATUR 2. SS. Patres ex eo, quod ver-

n

ba Chrifi non poffint fallere, dum dixit; boc

hs

W

eft corpus meum , vel bic eft calix fanguinis mei , in-

ferunt, in altari poni prafentiam corporis Chri-

Ver

fti. Ergo eoipfo fupponunt, ea verba effe ope-

|

rativa prefenti: Chrifti in Euchariftia, adeo-

w&ig

|

que effe conftitutiva formz facramentalis. c. pa-

hn

tet; quia illa verba vocantur Euchariftia for-

ATU

ma, quz fignificant & caufant prefentiam Chri-

Lv

d

fti in Euchariftia.

"nt. prob. ab indu&tione.

i

I. TERTULLIANUS l. 4. cont. Marcin. n.

*AJN

ent

A

662. Chriffus accéptum panem corpus fuum fecit di-

cendo: Lloc eff corpus meum.

Et lib. s. c. g.

iird

Atl

MR

"Acceptum. panem. pariter , vitisque liquorem

Corpus, ait, [anguisque meus, qui funditur,

i

h d

bic ef s

Pro vobis; fieri fomper. quod po[tea ju[it.

h

[

2. THEODORETUs. JPer corpus Pontifex fuit

h XM"

€9 diüus efl per id, quod mobis tradidit my[lerium

yi

dicens : Hoc efL corpus meum, quod pro vobis fran«

vt

gitur , C? [anguis novi teflamenti ,

qui pro *vobis

yisil

effunditur.

(ht

3. CrniLLUS ]ERos»oLIMITANus Ca-

d

4

thech. 4. Cum Cbriffus ipfe fic affirmet atque dicat de

f yh)

pane: Hoc efl corpus meumn quis deinceps. audeat du-

M

biare? ac eodem quoque confrmante- ($ dicente 4

I

bic eft fanpuis meus, quis, inquam, dubitet, & di.

wo

ee& , non e[Je illius [anguinem ? quare cum omni cer«

ttudine Chrifli corpus. & fanguinem. famamus.

p»

4. GRE-

192

DISPiü.TA L O-IHt

yl

4. Gnzcon1us NvsszNus in Orat. Ca-

u

h

l

l!

;

tech. Corpus Dei Verbi inbabitatione ad dioinam trans-

[ )

mutatum e[L dignitatem ; re&te ergo nunc quoque Dei

g ili

verbo fanttificatum panem in Dei Ferbi corpus credo

&

transmutart.

INam panis, ficut dicit zdpofiolus, fan-

n t

Gifiatur per verbum Dei £ orationem, à verbo

transiutatus, mempes boc eff corpus meum.

m [0!2'1.'«

"T

5. IpEM Orat. de bapt. Panis in altari ab

; u

initio panis efl commumis, fed ubi eum wyflerium fa-

y «j

crificaerit , corpus Chrifti &2 dicitur , & el. - Eo-

dein modo vinum.

Ita Nyffenus, qui docet, tunc

hi iJ:'juJ

DN

facrificari, quando fit, quod Chriftus in ultima

cona egit & dixit.

Nam in Orat. deRefurre&.

d

fcribit: Chriflus feipfum pro nobis boftiam offert , &

viciimam immolat.

Quando id pre[Liit ? Cum cor-

pus fuum difcipulis edendum &2 anguinem. bibendum

prebuit , tunc aperte declaravit , J4gni facrificium

jam e[fe perfetum ; mam vittime corpus mon eff ad

i lu

comedendum idoneum , fi animatum fit.

Quare cum

n

corpus edendum €? [anguinem bibendum difcipulis ex-

] h

!

bibuit, jam arcana vatione corpus erat immolatum.

ü

[

Quapropter [i quis inde tempus. incipiat dimetiri, cum

lm Dur

Sacrifiium Deo fatum à magno illo principe Sacer-

dotum , mon recedet à veritate.

In his duobus tex-

tibus fimul fumptis Gregorius Nyffenus fatis aper-

te oftendit, facrificium Chritti & noftrum com-

atl

pleri per illa verba: Hoc efj corpus meum, que

!

[

m

d

1

Chriftus protulit immediate ante invitationem

difcipulorum ad manducandum & bibendum.

1115

6.S. HvyEROoN1MUS ad Hedibiam. quzft. 2.

Is credamus, panem , quem fregit Dominus , de-

ditque difcipulis [uis, efJe corpus Domini Salvatoris,

ipfo dicente ad eos; Lloc efl cerpus weuwm. — Siergo

il

la

panis

D. 4

DE MATERIA ET FORMA &c. HtIJ; SÀCR. . 194

)t (

U

panis corpus efl Demini, &? vinum, quod difcipulis

dedit ,. fanguis illius efl, tpfe comviva efl & convi:

Jl

J

vium , illius fanguinem bibimus;

Qu* d

*

:

ïU, "';y.

7. S. AMaR osiUs l. 1. d

é initian

dise.9. Si

A

tantum valuit bumaná benedittio ( Moys ) ut na-

|

turamconoerieret (petre in aquam;) quid dici-

D

mus de ipía con[ecratione divina, wbi verba ibfa Do-

»,lïfM' 1

müni Salvatoris operantur ? JNain Sacramentwn ifTud,

i

quod accipis :

Chrifli fermoné. conficitur.

Quodft

5u

tantum valuib fermo Elie, ut ipnem de culo depo-

li

meret, ui [pecies wiuler elementorum ?. Ipfe clamat. Do-

ii

minus

zdnte benedi.

efus: Hoc efl corpus meum.

Ti g

&ionem -verborum celefüium — [pecies mominatur ; poft

"d

confecrationem corpus Cbrifli fignificatur. —lpfe dicit

fanguinem fuum.

zinté confécrationem , aliud dicitur s

þihwiw

WTLU

poft confecrationem [anguis Chrifti nuncupatur

dicis, z4men, boc e[l, werum eff.

3 & tü

nji

V

"T

8. D. CnnisosTOoMUs ih c. t. Ep. 9. ád

j

Tim. hom. 2. Jolo quiddam adjicere plane admira-

Wa

bile.

Quid vero iftud eft ?. Sacra ipfa oblatio , five il«

ia

lam Pe;rus , five illam Paulus , froe cujusois meriti fas

g

cerdos offerat , eadem eft , quam dedit Chriflus ipfe di«

U

feipuliss quamque Sacerdotes modo conficiunt , nibil ba«

a

bet if2a quam illa min us.

Cur id? Quia banc non fan»

nUn

Gificant bomines , [ed Chriflus, qui illam ante facraves

j (

vat.

Quemadmodum enim verba, que locutus eff Chris

TO

Jius, eadem funt, que Sacerdotes nunc quoque pronun«

if

üant, ita & oblatio eadem eft,

Et boc igitur Cbriffs

uæüu l

J

corpus, é& illud eft.

Qui autem boc illo minus aliquid

Jj ^

babere pütat, ignorat, Chriftuim e[Je, — qui munc etiam

j

ade[) atque operatur.

In hoc textu manifefte ope-

M

ratio adícribitur verbis Chrifti in confecratione;

;

)

D. mort Tratt. de Kuchariflia,

9.

D'ZLS DIUSD AC TREOSBE

NÀ Y

194

. IneM Hom. 83. in cap. 26. Matth. . Cre-

damus ubique Deo , etiamfi fenfui & cogitationi noftre

uf

abfurdum e[Je videatur , quod dicitur.

Quoniam ergo

fil

ille dixit: Hoc efl copus mewun , nulla teneamur ambi-

g0C

puitate, f.d credamus , & oculis intelle&us id per[picia-

iM

mus ; mibil enim [enfibile nobis traditum à Chriflo. Ip-

[um comedis.

X6U]

j T

10. IpE M Serm. 3o. de proditione Juda.

Sed jam nos ad terribilem men[am cum debita reverentia

d

Et

bIITU

l

tempus invitat.

INullus ibi Sudas reperiatur.

munc enim pre[lo efl ille Chriflus , qui illam ornavit

1

menfam 5 ipfe iflam quoque confecrat.

ANon enim bomo

id AUA

(f

eft , qui facit , ut in menfa propofitee ves fiant corpus &

fanguis Chrifti, fed ipfe Cbriftus.

Exteriora quidem

ii

ff

adimplens ponit Sacerdos verba proferens , fed virtus &

gratia Deiefí. Hoc EsT coRPUS MEUM, di-

n

cit : Hoc verbum transmutat res in wmen/a propofitas,

UE

E ficut illa vox , que dixit : Crefcite &z' multiplicamini,

Df

€9. replete terram , emel quidem di&a efl, [amper au-

b

tem operatur potenter ejfeCtum 5 fic & vox illa femel

quidem ditta ef2 , [ed per omnes men/as Ecclefie usque

J

Q t

in bodiernum diem g" usque ad ejus adventum operatur

jugem bofliam.

At

iT

II. SS AvuGUsTINUS Serm. 83. de diver-

lr

fis. Panis ille, quem idetis in. altari, fantüificatus

ber verbum Dei corpus ef? Chrifüis calix ille, imo quod

llviil

babet calix, fan&ificatum per verbum Dei, /[anguis

Chrifliefl. Ecin Pfalm. 33. Ferebatur Cbriflus in

manibus fuis, quando commendans corpus fuum ait:

Hoc eft corpus meum.

12. EvusEBIUS GALLICANUS, vel ut alii

fcripferunt, EvseBa1vus EMisseNUs Hom. 5.

1 A

de Pafchate. Recedat omne infidelitatis ambiguum ,

quando-

DE MATERIA ET FORMA &c. HUJ. SACR.

I9$

À

quandoquidem , qui autbor eft wmumeris ,

j Wn

teflis veritatis.

ipfe etiam. ejt

INam invifibilis Sacerdog

vifibiles crea-

'Mm (rLA

!s

turas in. [ub[iantiam corporis &

fanguinis fui verbo f0

fécreta poteflate. consertit

» (ta dicens: Zfccipite & edi-

i€j HOC EST ENIM CORPUS MEUM:

& fan-

Güficatione. repetita : Refpicite & bibite; x1

C EST.

SANGUIS MEUs,

UE]H

Ergo ficut ad nutum precipientis

Tf

Domini repente ex. nibi

lo fubfliterunt. excelfa celerum .

profunda. flu&tuum ,. va

la wrrarum ; pari potentia im

[piritualibus Sacramenti

$ 0

! n

evbi pracipit virtus & feroit

Ym

e[j e&us.

INec dubitet qu

isquam , primaríias creaturag

nulu potentie pref

entia majeflatis in Dowinici corporis

"u

polje tranfire muturom ,. cum ip

fum . bomnincm artificio

calefris wüfericordie videat COT Dus

Chrifli efftum. 'Sic-

ut autem. quicunque , qui ad fida

u

N

n "Ueniens ante verba

baptifini adbuc in winculo eft veteris debiti ; bis vero

l

[ UL

u

cownemoratis mox exuitur ommi fece peccati ; ita quan-

do benedicende verbis celeflibus creature facris altari-

i

bus imponuntur , antequam invocatione fummi INuminis

LR

confecrentur ,. fabflantia illic eft panis C9 oini;

0

"m

verba autem. Chriffi corpus & fanguis eft Chrifti.

In

T

hoc textu duo notari merentur.

Primo; quod

expreffe affirmet,

ftatim poft verba Chrifti prius

ii

J|s

Á

àfe relata; nempe/oc eft corpus meum ,

poni prz-

fentiam Chrifti.

Secundo, quod in hoc textu

Vd

duo termini Patribus ufitatiffimi, nempe fanttif-

n

il

()

VM

catio , confecratio panis, referantur ad eadem ver-

n

ba Chrifti: Hoc eff corpus meum.

Ex hoc autem

u d

fequitur: quod ubi in Patribus reperitur, Chri-

ftum in altari poni per

Jantkificationem vl confacra-

du

tionem panis, fenfus fit,

Chriftum in altari poni

r

per ifta verba: Hoc eft corpus meum.

"

[

N

2

Dico

DISPi[TATlO If

n

196

n

D:co ?.

Forma Sacramenti Euchatiftie in

fecunda confíecratione confiftit in illis verbis :

1l

M

DA

Hlic eft. calix fanguinis mei.

PROBATUR I.

rDeux

His folis verbis pofitis ve-

1

rum eft dicere; fieri illud, quod Chriftus fecit

Xadh

jf

& fieri juffit in ultima coena.

Ergo in iis confi-

1]

ftit forma.

vofert

PROBATUR 2.

Ex textibus Patrum con-

qum;

Qd

clufione przcedente relatis.

Dico 3.

Probabile eft, in Ecclefia Greca

T

dd valorem confecrationis requiri etiam Invo-

[

ptrinn

;frm.*k

cationem Spiritus Sanéti.

PROSDATUR .

Ex una parte determinatio

m

r

Jl

^i

ri

materie & forme quoad fpeciem infimam in Sa-

h

cramentis pertinet ad Ecclefiam, & probabile

As

éft, in, Ecclefia Greca eam invocationem Spi-

At

4 m

ritus S. ut continuam ad precedentia verba Chri-

fti fuiffe determinatam pro forma hujus Sacra-

quuia

inenti; Ex altera parte, etiamfi Ecclefia Greca

,a

non determinaffet pro forma Euchariftie invo-

r

cationem Spiritus S. potuiffet tamen eam invo-

Rn

'

cationem Spiritus requirere ad valorem Sacramenti

) Q d

per modum requifiti, quo non pofito nolletha-

sl

bere in fuo effe ultimo completo intentionem

yüht

confecrandi, & probabile eft, eam fuiffe men-

r

tem Ecclefiz Grece. Ergo. Zfnt. prob. ex variis

.Ti

