A feion

,: tis opere fugit & timet

au'em Atmen

»S9ECUNDUM. Potelttnihilominus tam par-

l mxixgm

,, Va evagatio effe, tam preterintentionem , ut

Deum mifericordem non

Ra

, merito credi poffi

bftuah

, 0mnino avertere faciem, & gratiam fuam pro-

.uom Qu

pter hanc, quzfolainfirmitas efthumana. Igi-

,. tur hec non impediet

fed tanquam levis quz-

g

Qlæal

, dam nebula diffolvetur virtute devotionis pre-

,, terite

Et nonnunquam fit

ut etiam in ipfa

"J l. Pm]

, evagatione duret nonnullum defiderium fer-

'4'4! W n

Wf "t li

, Voris & charitatis , vel faltem voluntas ipfa

1lumen

E

0Y

n

DE EFFECTU ET NECESSITATE E[ICHAR..- 525

m

,,fumendi facramentum , de quo illa B. Thom-

umm?q f

Ita Petrus de So-

mlf'] w

,Íententia intelligi poteft. ?

räb..ugi

N

!^

to, ad cujus do&trinam contremifcant Sacerdo-

Etg

u

bt

tes tepidi, quotidie celebrantes ex confuetudi-

IT

ne aut amore ftipendii fine ulla devotione.

»famf

]

M

j

VIIL CagsTANUS Cardinalis in Commen-

] ]an

i

J

tario ad p. 3. q. 79. a. 1. fic fcribit : ,, Intelligo

nh

d

»in tota hac materia per tempus fumptionis

AU J

, Euchariftiz;non illam folam morulam , qua de-

» glutitur ; fed cum confequente temporis fpatio,

l

» quo Chrifti corpus facramentaliter in fumente

» perfeverat. — D. Thomas in 4. dift. 12. te-

Ym Tbf

»net, augmentum gratie impediri ex impedi-

mento actualis converfionis animz ad Deum,

Qu h

» aC per hoc fentit, quod idem eft tempus fum-

» ptionis facramenti, & tempus augmenti gra-

»ti£; quia illud conftat effe tempus transforma-

»» tionis attualis anime in Deum.

Iü hac autem

» quzftioneart. 8. verba D. Thomz fonant op-

!;u'f dibin

,

» pofitum, dum dicit, quod mentis diftra&tio

», per peccata venialia in a&utollit quidem actua-

J

,lem refe&ionem fpiritualis dulcedinis , non

, autem augmentum gratige habitualis.

Et rur-

wa'nl

lUA

WT

»füsin REsPONSs. 1. inquit; ille, qui cum a&u

ha

»» peccati venialis ad hoc facramentum accedit,

» habitualiter quidem manducat fpiritualiter,

» fednon a&ualiter, &ideo habitualem effe&um

» hujus facramenti percipit, non autem a&tua-

3 lem.

Quz authoris verba poffunt tripliciter

Omligïl

intelligi. Primo, ut fonant fecundam fuper-

m

» liciem, ut per hoc facramentum augeatur in-

fiüJ

»intenfive habitualis gratia tunc cum fumitur,

U

» etiamfi nullus interior charitatis aé&tus ob men-

:!l'

35 118

Dd$9P UWTATrO:V.

gt

526

jis, 8

ssts diftractionem interveniat; & hocex virtu-

ifibitu

,,te ipfius facramenti caufantis hujusmodi aug.

icelt, Q

, mentum in anima, nullum huic habituali aug-

;ugmentun

,jmento impedimentum preffante. . Et hic fen

tepore,

», fus favorabilis eft , & demulcens aures multi-

mdum D

, tudinis innumerabilium facerdotum , quafi quo-

TM

,, tidie aut frequentiffime celebrantium, qui ta-

IeTUI y

,, men feipfis meliores non quotidiefiunt. Mihi

, autem ifte fenfus verus non apparet.

Sienim

J

l pol.

s p «

,, qualibet fumptione Eucbariítize augeretur gra-

hum

,, tia infinitorum pene facerdotum, quos credi-

,,mus vere in gratia celebrare, charitas jam

um n

d

,,effet major intenfive, quam credi rationa.

, bile fit, cum tanta magnitudo charitatis in

um J

tenllem

,tanta multitudine otiofa appoareat, quoniam

pl denot

, nec extra apparent , nec intus de feipíis te-

,ftantur a&tus fimiles ferventifims charita.

itmen ey

,ti$; & tamen certum eít, quod ficut amor

Noiptur d

» Dei non eft otiofus, fed operatur magna , fi

tsf

,,eft, itatam magna augmentatio amoris Dei

VUagtentu

M

NT

:M

d ef

, non eft otiofa, fed operatur multo majora,

, quam prius, proportionaliter, fi eft, & con-

kl fin

; fequenter fi longe majora operari renuit, lon-

[ TY

yp

"

&

,ge major charitas non eft. Preter hanc ab

ttq

, experientia conjecturam in promptu ratio cum

lii W

, authoritate fuffragatur.

Sacramentum hoc,

BUTCTS

, quia datur per modum cibi & potus, nonnu-

DETIS

, trit nifi per modum nutrimenti. Sedfineattu

b

;J!eflenda |

, vitali nutriti tam cibus quam potus nec nutrit

,, nec auget.

Ergo fine operatione vitali fpiri-

'-:fOHATUR

,tuali ánime, que nutritur, cibusifte nec nu-

Ptf

Aliter ergo intelliguntur ver-

, trit nec auget.

M ie lnyi

;; ba D. Thom:e de perceptione habituali, ut fit

ss febfüs.

q Wt

D

o

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

327

Jl

j

li

»fenfus, quod talis diftra&us non a&ualiter,

», fed habitualiter percipit effe&tum habitualem,

, hoc eft, quod per hancfumptioncm mereatur

M 'h&x

F:

,8ugmentum charitatis , exequendum tamen

tempore, quoad hoc erit difpofitus.

Etfe.

Y

», cundum hunc fenfum tempus augmenti chari-

Jn,q

»» tàtis eft, quando fumens eft difpofitus ad aug-

D

Ti

.mnentum, five hoc fit tem

pore fumptionis,

» five poft.

Tertius fenfus eft, quod D. Tho.

, mas per adualem manducationem non intelli-

u V

Bl

» git quamcunque a&ualem devotionem, fedil-

»1lam folam , que fpiritualis delectatio animze

;; eft:

Et fecundum hunc fenfüm plana funt

n

0mnia. Siquidem augmentum habitualis gra-

» ti valde multis credimus contingere, qui di-

z

» gne & devote ad hoc facramentum accedunt,

» & tamen expertes funt fpiritualis dulcedinis,

q

, Non igitur docet hoc D. Thomas , quod fu-

,,mens abfque omni a&uali devotione confequi.

A

» tür augmentum gratiz.

Sed quod fumens abf-

» que actuali refe&tione delectationis fpiritualis,

;r mgï:g E

l

» & hoc ex füa.culpa veniali, fi quoad alios

, à&us devote accedit , habituale augmentum

I

» &ratie confequi ex hoc non impeditur ; quod

»tamen poflet aliunde impediri, putaex tam

»Parva devotione , ut non füufficiat difpone-

,,Te ad augmentum gratiz,

Et hec expofitio

N

, ample&enda videtur. "

Hucusque Caje-

W

tanus.

a

J

PROBATUR 2.

Si Euchariftia ex opere

N

n

operato conferret augmentum gratix habitualis

j

etiam fine devotione , fequeretur, quod com-

iUl

munio quotidiana omnibus fidelibus effet utilis,

dum-

DJIS/ U JTJ3:A-F1 O Ve

um

528

mharitatis

dummodo nonexiftant in ftatu peccati mortalis,

etiam(i accederent tepide ex confuetudine , &

n dipo

Sed hoc non poteft dici.

qRos DP

fine ulla devotione.

Ergo min.prob.

Hoc eft contra fenfum Eccletz

ytertu ad

"T LUE

& Do&orum, prout patet ex DECRETO Ix-

f

NockN TII Xl. & ex D. Bonaventura que/

1one

m d

precedente velatis , in quibus fupponitur, aliqui-

i ijrn

bus quotidianam communionem effe utilem , aliis

gendi ex

Dicitur enim ; illis tan-

eam non effe utilem.

LOU

tum communionem quotidianam faadendam au

qm, 6

:

permiuen

dam effe quibus fuerit. utilis-

3 m

PROBATUR 3.

Augmentum gratie feu

w i,

Va t

charitatis babitualis nunquam fit fine augmento cha-

ritatis actualis.

Atqui augmentum charitatis

sà, p

a&ualis fieri nequit fine a&u interno devotionis,

o ia

feu boni motus tendentis ad Deum.

Ergo; min.

tifu, d

patet. maj. prob.

Nunquam infunditur homini

ii

charitas habitualis (ine actu charitatis, quifeha-

ag

beat per modum difpofitionis ad charitatem ha-

:m it ii

bitualem. Ergo etiamaugmentum charitatis ha-

Vr f

bitualis nunquam fit fine augmento charitatis

3 thnlg,

[

[

a&ualis, qus& fe habeat per modum difpofitionis

o

"

i

ad augmentum charitatis habitual

is. ant. & tota

uf

argumentatio eft D. Thome , & Cajetani, &

IT

Petri de Soto, prout patet ex eorum textibus.

'.w H

Nam D. Thomas docet; quod nulla perfe&io

Utj i j

aquiratur fine difpofitione ; & eam difpofitio-

D)

nem materialem ad habitum charitatis docet eífe

motum charitatis in Deum, excitatum per gra-

N

tiam actualem ; ad augmentum vero charitatis

docet difpofitionem materialem confiftere in de-

,Uallmvn

votione, & CAJETANUSs ex augmento chari-

tatis habitualis infert , neceffarium effe augmen-

"Ptin.

tum

d

n

D!

án g

u

DE EFFEGTU- ET NECESSITATE EUCHAR. 529

t lh

l

|

Pa

tum charitatis a&tualis, utpote que fe habeat per

modum difpofitionis ad charitatem habitualem.

n

PETRUs-DE $070 autem , qui fe remittit in

li

fuo textu ad ea, que prjus fupra dixerat , iLett.

9.-de effe&iu Sacramentorum 9 gratia fic fcribit:

DT

Quartum denique non eft pretermittendum; | quod vide-

!l

sl

licet ita. a[Jerimus banc virtutem Sacramentorum (con-

m

D

ferendi ex opere operato gratiam, ) ut tamen aper-

te doceamus , nece[Jariam e[Je in. adultis. difpofitionem

ij

propriam , & atum liberi arbitrii cooperantem gratie

&9 facramentis.

Zdtque ita beretici aperte conoincuntur

? il

",

nobis imponere , qui dicunt , nos ex bac predicata (a-

cramentorum oirtute occafionem dare negligentie & fo-

cordie , quafi abfque bono aliquo motu anime noftre fa-

eramenta operentur.

In paroulis quidem boc credit to-

n

ta Ecclefía, fed de adultis nullus , qui prudenter loqui-

tur , boc af]erit.

Hec eft. B. Thome fententia manife-

flifma 1.2. & p. 3. ubi ait ; adulto non remitti pecca-

ta, etiam in baptifino ,. fine aGtuali mutatione animi ,

1

r

l

é

que fit per penitentiam.

Et de remi[fone. venialium

I cï"..z:

loquens eodem loco , ait; gratiam mec dari nec augeri ,

i

,«K

nec peccatum remitti adultis , etiam «eniale , fine motu

cordis &g preparatione. (ita S.'Thomas. 1.2. q. 113.

a.3. Et p.3. q. 86. a. 2. & q. 87.) B. Benaventu-

ul

vain 4.difl. 17. q. 2. idem diligenter. confirmat &

"dlexander de J4les p. 4. q. 72.

Hucusque Petrus

i

3

de Soto.

ür

M

j

t

Solvuntur Objectiones,

J1

J

IU

OBJjICITUR I.

Si communicantes fine de-

a

votione/nullum obtinerent effectum facramenta-

st

lem vel augmentum gratiz habitualis, fequere-

L1

tur

D. «dniort. dra&t. de Eucbari(iz'a.

DpISPUTATIO'v

g R

$39 .

gt

tur, quod omnes ejusmodi communicantes pec-

&ofdei a

carent mortaliter.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo; maj.prob. Omnes ejusmodicommunican-

g jntt

Sed

«eutom m

tes fruftrarent Sacramentum fuo effe&tu.

ÀD 1.

fruftrantes facramentum fuo effe&u peccant mor-

vfaltem X

taliter. Ergo.

2. llle eft capax gratiz facra-

Sed

iicem pol

mentalis, qui non ponit obicem grati.

o de3ot

communicans in ftatu gratie, etiamfi nullam ha-

h

1aCragm

en

beat devotionem, nullum ponit obicem gratiz.

Ergo. maj. prob. ex parvulis baptizatis, & ex iis,

mqutitür d

tuiiter pr

qui in phrenefi, delirio , aut fomno accipiunt

qrament

gratiam facramentalem abfolutionis, commu-

nionis, extreme unctionis; matrimonii contra-

Qp

vantlm]

&i per procuratorem &c.

RrsPONDEO d.maj.fequeretur , quod pec-

Jptt. .

carent mortaliter, fi hoc faciant ex confuetudi-

n n

ne, velcum contemptu interpretativo. c. fecus.

riüi, fd

n.maj. Quod enim facerdotes ex confuetudine

iint;

celebrantes fine ulla devotione peccent morta-

Tj

Idem concedo de commu-

Vuimallr

taliter, non dubito.

nicantibus precife ex refpectu humano fine ullo

i Diem

bono actu interno antecedente ac virtualiter pet-

"i gj

feverante, vel concomitante aéctum indevotio-

ii í

nis, autfubfequente, quamdiu adhucremanent

LT

Id enim indicare videtur Petrusde So-

fpecies.

[7) A(m:,w['

to, & Cajetanus.

De aliis vero , qui Chrifto fal-

UER

Ü

tem in a&tu exercito exhibent actum fidei ac re-

"6 t

ligionis ; fpei & fiducie , feu actum proteftati-

EWL l. (

vum fux unionis ad Ecclefiam, dico, quodpec-

f

"t gj j

cent quidem venialiter, & nutriantur faltem in

ïhm.boffüm

habitu fidei & fpei , non tamen in habitu chari-

ii

tatis, utpote in quo fe non movent dilpofitive

TT

ad obtinendum ejus augmentum.

Ceaterum fi

' lls

quis

Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EIUCHAR,

53f

Mi

quis fcienter & advertenter nec poneret faltem

dT

t

actum fidei aut fpei pro fe velaliis, idforetcon-

1

cemptus interpretativus hujus facramenti , &

d

y

peccatum mortale.

It

! lgt

A D. 2. d. maj. qui nullum ponitobicem gra-

tiz faltem negativum. c. qui tantum non ponit

quis

obicem pofitivum. n.

Ut enim oftenfum eft ex

tinl]

Petro de Soto, Cajetano, & D. Thoma, etiam

Uenm

in facramentis ad obtinendam gratiam in adultis

MT

requiritur difpofitio pofitiva , que faltem vir-

10 4j

tualiter perferveret & exiftat in fufceptione Sa-

1 Qp

cramenti.

Vif

OBJICITUR 2.

D. Thomas in Summa re-

tractavit fuam priorem fententiam.

Ergo; ant.

du

prob. part. 3. q. 79. a. 8. C. dicit : — Effettus. bujus

Av

Sacramenti non. [olum efL adeptio babitualis gratie «el

t.t

cbaritatis, fed eiam quedam attualis vefe&tio fpiritua-

RTOA

lis dulcedinis ;; quee quidem impeditur . fi aliquis accedat

T

ad boc facramentum per peccata venialia wnente diflre&tus.

TT

ANon autem tollitur augmentum babitualis gratie velcba-

hao

riiati. Ibidem AD r. dicit: Jlle, qui cum attu

agvïx:qzä

peccati venialis ad boc [acramentum accedit , babitualiter

pl

I

quidem mandaucat [piritualiter ,. ed non a&ualiter.

It

pde

ideo babitualem ejfe&um . bujus [acramenti percipit , non

auiem attualem,

2. Etiam ALENsis concedit

jett

hw

j

augmentum gratiz habitualis in eo, qui fine de-

(

votione accedit.

Ergo non bere citatur. emt,

prob. part. 4. q. ro. memb. 8. art. 3. ad 5. dicit ;

;

;»y;l' l

W

Cum, quantum ad piura, attendaiur augsuentum virtutum

-,-

l *;alze;

conferri in boc facramento 5 fortafJe quantum ad aliquid

u

eorumn . conferenda eft ejus efficacia àn. cafu propofito ,. vit-

n

y

pote quantum ad robur contra tentationes ,. el aliquod

i

"

aliud. — Exiftimo enim [ineprajudicio , quod juflus acce-

17152

dens

DISPUTA- r-LO V.

p

532

g v

dens ad communionem facram ,. licet negligens fuerit in

j ii

præparando

f& modo debito & [ujficienti , dummodo non

ifidel,

cadat à juftitia , affequatur aliquo modo ejfettum . princi-

egrtutit

palem bujus facramenti , fcilicet unionem firmioren cum

g, etim

capite & cuim membris , &2 ex unione illa firmioni for-

& r

Hoc opinando dico , non

n

tior efficitur contra tentationes.

vfeveranti

a[Jerendo.

1ls

RrsPONDEO. n.à.

hp 1.

An r, d.Per peccatum veniale non tollitur

ieineo, Q

augmentum gratiz habitualis , fi cum peccato

Anum at

veniali antecedenter, concomitanter , vel fub-

dine 41 od

fequenter concurrat a&us internus devotionis

dmdite

in ratione fidei, fpei, vel charitatis. c. fi non

concurrat. n. D. Thomas folum oftendit , quod

tantes oltin

per peccatum veniale non neceffario ac per fe

od od

a. D

tollatur augmentum gratiz habitualis, quia pec-

catum veniale in uno genere compatitur bonum

utino à

Et fic etiam obfervat

irdrelpio

affe&tum in alio genere.

S. Bonaventura in 4. dift. 12. q. 1. a. . q. 3. ad

taper m

ao r

3. ubi obfervat, per peccatum veniale non ir-

ritari effe&umhujusfacramenti, quia unum pec-

etxiyem q

Ad

m

catum veniale poteft remitti fine altero.

!

alterum textum

1

V, q

REsPOoNDEO d. dicit hoc S. Thomas, fu-

3 i

mendo to babitualiter pro virtualiter. c. fumendo

lil g

hunc terminum precife pro actu preterito non

-:.»äi:ad Ti

retraé&tato. n.

Quod D. Thomas hunc termi-

!

num babitualiter , vel babitualis , aliquando pro eo-

ttP0yyr

dem fumat , ac virtualiter, vel virtualis, manife-

$l

fte oftendi in Tra&. de actibus bumanis, ubiegi de

f

attu indijferenti.

Itaque etiam hoc loco poteft

"i u

fic accipi, ut fenfus fit; eum quiante actualem

GE

fümptionem Euchariftis fe preparavit ad com-

A p

munio-

du

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 553

rj

]

munionem v. g. jejunando , orando, mundan-

z

do, fle&endo, ficque in a&u exercito eliciendo

"T

J

aCtus fidei, fpei, velreligionis , charitatis , ad-

lm*rmm

Jl

huc viriualiter retinere hanc devotionem inter-

!

g

nam, etiamfi füb ipfa fumptione actu diftra&tus

Aj

fit; & fic ratione illius devotionis virtualiter

perfeverantis obtinebit augmentum gratiz habi-

tualis.

lt

À» 2. D. Alenfis concedit augmentum gra-

iuco

tiv in eo , qui accedit fine ulla devotione. n. qui

"

tantum accedit fine fufficienti devotione in or-

Mintiri

dine ad totum effectum. n.

Alenfis hoc loco

MT

idem docet, quodfupra docui, nempecommu-

nicantes obtinere gratie augmentum proportio-

ul

w&æ

natum ad fpeciem virtutis, per quam fe quisque

*

difpofuit.

Hinc cum nullus fine contemptu in-

terpretativo accedat faltem fine a&u fidei vel

AQUU

fpei vel religionis, fufpicatur, intalicommuni-

IAM

cante augeri gratiam habitualem fidei & fpei , feu

i

habitum charitatis extenfive ad a&us fidei & fpei

per firmiorem unionem ad Ecclefiam,

qiunit

p d.

OBJICITUR 3!

S. Damafcenus 1.4. d. fide.

C. 14. dicit, quod caro Chrifti fit ficut carbo

$n

J

ignitus. Ergoficutcarbo ignitus calefacit, quod

i. C d

f

nihil habet caloris; ita etiam corpus Chrifti ac-

w p zHV*

!

lj

cendit ad virtutem eos, qui nihil habent devo-

1l

tionis.

J

RESPONDEO. C.a.n.C. &p. Difparitas eft,

s« t

"

quam datS. Bonaventura , quia videlicet fubje-

&um calefa&ionis fe habet paffive, non autem

j

die

ho p

fubje&um amoris divini erga hominem haber fe

paffive fed a&tive.

Eft enim impoffibile, quod

jad

Deus amet hominem, vel eum magis amet amo-

PHIW iï:

D

]B EE

re

D;bSP UT ANTpO Y

g

534

fosno*

re amicitie, quin viciffim detur aut crefcat re-

ciprocus amor amicitia&.

j19d

Itaque ejusmodi tepi-

g

de fine devotione communicantibus congruitil-

lud OnrcEeNrs Hom. 2. in Pfíal. 37. ubi ait:

at i

gyfia. :

Cominunicare non times corpus Cbrifti , accedens ad Eu-

charifliam quafi mundus ac purus , quafinibil in te fit in-

PRoBT

PT

digni , & in bis omnibus putas , quod effugies judicium

Dei? Non recordaris illud quod. fcriptum eft :

uia

qulir, 6X Q

uare

frpitus 0

propterea in vobis multi infirmi , & imbecilles ?

multi infirmi ? Quoniam mon feipfos dijudicant , neque

s qu

gin ao

intelligunt ,. quid efl attendere ad ianta my[leria ?. Pa-

tiuntur boc, quod febricitantes pati [olent , cum fana-

furrebionen

fipezan a

rum cibos prafumunt , fibimetipfis inferentes exz;tium.

QuguIm

xepum Don

$. VL

TesooxD

QUJAESTIUNCUL X.

agtatos

gt r

l. Circa obligationem communicandi jure di-

hiopTU.

vino.

tibpienda

II. Circaobligationem communicandi jure Ec-

dityumer

clefiaftico in Pafchate.

AE

III. Circa Miniftrum Euchariftiz.

irtnj, f

IV. Circa jejunium requifitum.

t od ol

tUt qp

V. Circa alias difpofitiones ex parte commu-

Ua

nicantis requifitas.

$ fümmi|

n

s n

! j

Circa obligationem communicandi jure dioino ?

* gl

U

AZXNITUR ) E.

.;' Ll'lgj) &C

An detur preceptum divi-

fim C()mmum

Q

num fumendi Euchariftiam ?

RE-

"Ug ObhE

)Vl

DEEFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. j 535

s

REsPONDEO.

Datur.

Ita D. THowaAs

Atyi

in 4. d 9. & nunc omnes DoGores; licet illud

lt

olim negaverit Alenfis p.4. q. 51. n. 4.

D. Bo

um

naventura in 4. dift. 72. a. ult. q. 1. Sylvefler V.

j Mw'mï

Eucbariflia. |5.

fl

PRoBATUR ex verbis Chrifti Joa. 6.. if

TU

/'Um

L

n

manducaveritis carnem filii bominis , non babebitis oitam

"

in vobis. ex quo patet Euchariftiam efTe medium

divinitus ordinatum ad vitam & quidem medium

n

fine quo non ,

quod proin , five intellipetur de

niny?

vita anine , five de vita &terna corporis per re-

f /W/M)

furrectionem & donum immortalitatis, finegra-

TA

vi peccato contemni nequit.

QuzxRITUR 2. An hoc preceptum obli-

get etiam non baptizatos ?

R£gsPONDEO. Probabiliuseo obligari etiam

d

non baptizatos.

Ita Suarez, Va[quez, Lugo , &c.

contra Sotum in 4. Bonacinam , Leandrum &c.

at

PROBATUR.

Qui obligatur ad aliquem fta-

tum fufcipiendum , eodem jure obligatur etiam

j u

ad omnia annexa illi ftatui.

Ergo, qui jure di:

vino obligatur ad fufcipiendum ftatum hominis

ld

Chriftiani, feu baptifmum , tenetur etiam eo-

dem jure ad obligationes hominis Chriftiani , ju-

Yif

re divino annexas huic ftatui.

p

OUXRITUR 3.

Quotiesin vita detur obli-

gatio fumendi Euchariftiam ?

REsPONDEO.

Paludanus , Cajetanus , Ledef-

ma , Viüoria exiftimant , fufficere, fi in vita ac-

Sed D. THonAs, Suarez , 'af-

cipiatur femel.

n iv

quez, Lugo, &c. docent, dari obligationem,

Cenfeo , jure

fepius communicandi in vita.

;'æcepmm Ü

divino dari obligationem fiepius communicandi

!

D

L14

in

um

536

D'!ISTU-TATrIO"W

in vita, ita tamen, ut quoties relinquatur deter-

y, n

ul

ITR

minationi Ecclefize

aque ea obligatio erit ju

ris divini quoad fubftantiam, feu quoad ratio

AO

y

(i non &

nem genericam frequentationis , fed quoad modum,

feu rationem fpecificam numeri erit juris Eccle-

jgetione

g extraorü

fiaftici.

QUJERITUR 4

An hoc preceptum obli-

n r

get in articulo mortis fpecialiter, etiamfi quis

ii at e

jam communicaverit in Pafchate?

J modo t

REsPONDEO.,

ld negant D. Beonaventura ,

j minumur

Paludanus

"rmilla

jfitas o

Cajetanus , Sylvefter

Ledef-

Vi&loria

Rodrique

G»raffis

Econtra id a£-

Onm

Viati

ii

firmant uterque Sotus, Durandus , Suarez ,. Vaf-

quez, Falentia , Lugo , Leander

& alii relati à

tUt er

Leandro

loseoyo

cujus funt etiam alie citationes au-

thorum, quas in omnibus his quzftiunculis ci-

As Cojk

to

uod femel monuitfe fufficiat

Cenfeo,

w, Lu,

eam obligationem

fi abfit contemptus, afcen-

a Drttd)

nifi ne-

dere ad minimum ad culpam venialem

d gl

glgentiam excufet difficultas advocandi Mini.

TU

ftrum.

Imo per accidens ratione imminentis ago-

1 al

nis graviffimi cum demoneineundi, &ratione

exercendi aétus charitatis in articulo mortis, ti-

f

T

"

Q

mendum, netemeritatem & teporem, przfer

ATE QO

tim relative ad pre&cedentia vite acta , habeat

ilite (

pro obje&o gravis difplicentie, & pro defe&tu

aritatis.

r

Titt

h J

i, |

QuzRITUR 5. An ille, qui paulo ante-

hn Ij

quam incideretin articulum mortis, communi-

WOyDE

cavit, teneatur rurfus communicare in ipfo mor-

RL R

tis articulo ?

RESPONDEO

Id negant Paludanus , Znge-

J*MAM ]

!j Ad

lu$, Suarez , Henrique

Conink , Reginaldus , Lay.

tnán ,

3 qma Ti

)v

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

M

537

lii

man, Donacina, Fagundez, Granadus, Lugo é$c.

Sed Pafquez, Hurtado, Leander , &c. idaffirmant.

jl Wi t

Wal

Cenfeo; priori fententie concedendum, in tali

cafu non dari obligationem ger fe, dari tamen

Fl

obligationem per accidens ratione imminentis ago-

"t

nis extraordinarii ac omnium graviffimi cum dee-

Fï, &pl

mone, & ratione exercendi actus charitatis , quze

ferio ac efficaciter tendit ad fui unionem cum

Deo modo meliori, quo poteft. Ea obligatio

D BW-W,*

u [j

ad minimum obligat fub veniali, nifi excufet

difficultas obtinendi Miniftrum.

Ij

QUARITUR 6.

An debeat aut faltem poffit

li, j

Viaticum fumereille, qui eadem die jam com-

Üj

municavit ex devotione?

n w

RESPONDEO.

Utrumque negant Suarez,

JIErgidius Conink, Fagundeg , Zambrana , Granadus ^

Layman, Lugo, Diana , "Trullencb.

Id vero affir-

inant Zurtado , Vafqueg , Mendoza ,

u

LLeander . & alii.

Türrianus ,

n

Cenfeo , talem poffe fumere

ihwndil

communionem per modum viatici, fed non te-

Tl

neri, nifi valde tepide communicaverit, utexi-

Wi &m',

guum inde fperet fru&um & robur pro imminen-

K0 001

te agone, aut nifi omiferit in communione exer-

yna, t

1

cere actum competentem charitatis tendentis ad

TM

unionem cum Chrifto,

, hi

QuzRITUR 7. Andeturobligatioiterum

communicandi, fi egrotus fumpto femel viatico

AE

poftea mortaliter peccet?

Jf

REsPONDEO.

Id affirmant Zfrmilla & . Ta-

d

j

biena. Sed id negant Suarez, Henriquez , 4Egi-

dius, Bonacima, Hurtado, Lugo, Filliutius , Léan-

m

der, & alii. Adducit Leander pro fe praxin Ec-

clefi& ; quia nullus Parochus audet hodie dare

Rïgi!m'w*w.rif

Ls

via-

yu EFFECT

538

DI"SPUTATI(O V.

viaticum illi, cui heri dederat.

Cenfeo ; in

m' Wlll, I

POP

tali egroto eo fortiorem dari obligationem de

yrtis t

novo communicandi , fi id abfque fcandalo fieri

convenienter poflit, quo experitur fe infirmio-

! 5)'102""

jnuo &

rem & imparatiorem pro imminenti agone, &

apnavit pr

quo majorem in fe advertitteporem charitatis.

UJERITUR. $.

An ille , qui in articulo

1gia ute

au,ucin

mortis culpabiliter vel inculpabiliter non com-

municavit, teneatur illo tranfacto communica-

sdivino.

QuiAT

re ad implendum preceptum ?

RESsPONDEO.

Nontenetur fupplere. lta

morti o

Henriquez , Bonacina , Lugo, Leander.

tenpus (02

An hoc preceptum obli-

ateirtm, dl

QUJZRITUR 9.

aniapi?

get pro articulo mortis, fi mors eft authoritate

Aosooy)

judicis infligenda?

; dv

RzsPONDEO, Obligat.

Ita Suarez; , Henri-

s; Diufi

quez .. Fagundez , Trullencb ,. .Leander , Dicaftillo ,

qui addit, poft decretum S. Pr1 V. editum an-

àylità vi

no 1569. non pofíe damnatisad mortem Sacram

ile, fs

Euchariftiam negari.

1tUt p

QUJERITUR IO.

Anille, cui Judex ju-

filus p

bet mortem inferri eadem die abfque ulla dila-

t 0 oe

tione , teneatur comm

T r

uyicare etiam non je-

junus?

Düite t i

RESPONDEO.

Id negat Navarrus , & Pitto-

('im

vellus.

Sed Leander refpondet , teneri etiam non

t p N

jejunum. Ab eocitatur Suarez , Henriques;, Zamn-

1.ESPOX3[

branis, Layman, Syloius , Reginaldus, /Egidius,

'fl'mj J ü [

Diana, Lugo.

:?3*;'02,/;, ]

Q.11. Anm Judex teneatur füb mortali con-

J;g.:æ IT

cedere reo tempus ad fümendam Euchariftiam ?

r

RESPONDEO

Id negant Paludanus, Sotus,

r

à

ü:ä!i&i& da[

ia

biena , Navarrus , Covarruvias , Vittoria ,. Ledef-

Ri

"a,

U

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR,

if

539

j

ma, Zerola, Filiutius.

Id affirmant faltem feclu-

dg)

!

J

Qd

fo periculo alicujus damni , aut alia jüfta caufa,

]0*)

tf lh

Suarez , Henriquez, Bonacina, Fagundes, Reginal-

».nlc

f

dus, Syloefler ,. Hurtado , Dicaftillo , Leander , cu-

ALb

jus ràtio eft, quia contrariam confuetuüdinem

damnavit pro Hifpania Prus V. anrno 1559.

QR uf

lttint

Et quia Judex per fe hoc tribuere Chriftiano te-

netur, ut impleat, ad quod adftringitur precep-

1ttmy;

to divino.

QUJERITUR I2.

An Judex teneatur füb

ii ]

mortali homini ad mortem damnato concedere

tempus communicándi, quo certo fcit, eum

RD Q

evafurum, aut timet erupturum occafione com-

t

munionis?

RrsPoNDEO. ld affirmant Bonacina , Fa-

N

|

gundez.

Id vero merito negat Petrus Navarra ,

Setus ,. Dicaflillo , Reginaldus , Leander.

Ratio eft,

quia juftitia vindicativa eft bonum generale Rei-

Z'CA :

:

publice, falus autem plectendi ultimo fupplicio

eft bonum privatum.

Itaque, fi utraque peri-

&i n

1

clitatur , illius periculum precavendum eft ; pra-

fe d

fertim cum hoc feria ponitentia , dummodo

& N

reus velit, averti poffit, illud vero nullo alio

fufficiente aut idoneo remedio.

,JIM ,

QUJERITUR I3.

An ipfo die mortis ad il-

lam damnatis poffit miniftrari Euchariftia?

RrsPoNDEo. ldnegant Zerola, Vega , 9tu-

lius Clarüs , & alii.

Id vero affirmant Sancius ,

Sa, Majolus, Diana, Leander, & Navarrus, qui

u

W

[j

ita Rome fervari teftatur.

QUZERITUR 14. Anetiam miniftrari pof-

fit Euchariftia dam

Mj

Vnatis una hora, antequamoc-

lwïï

"

cidantur ?

PRo-

yum

540

DISPUTATiO V.

RESPONDEO.

Id negant Henriquez , Ortiz.

iil o

Id vero affirmant JNavarrus , Sa , PFagundez,

gl d

Sancius, Sayr, Sotus , Diana, Dicaftillo, Leander.

« ulti

g C

Cenfeo , in tali cafu feftinationis reum magis di-

fponendum ad ea, quz funt magis neceffaria ad

"

Mente,

falutem , puta confeffionem , contritionem ,

a&um charitatis perfe&tze.

Cum enim animus

ipolommmo

Rnspo

fit turbatus, forte feapplicando ad devotionem

procommunione negligeretillaneceffaria. Aliud

V, Bl

Dnint,

dicendum , fi fciretur jam prius optime difpo-

fitus.

l, Con

fidtt, Qu

QUuERITUR 15. An]udex teneatur à mor-

te liberare reum , qui non 'vult Sacramen-

tiojudiae

tum Ponitentig & Euchariftie recipere , &

v r

fic fcitur, certo in ftatu peccati mortalis decef-

!

1 pravt

furus ?

RESsPONDEO.

Judex non tenetur illum li-

berare , fed potius tenetur, illum morti adjudi-

"

l

!

Ug

care.

l1ta Sotus, Reginaldus , Bonacina , Navarra ,

Dicaftillo.

Obfervat tamen Bonacina, & Dica-

ftillo , Judicem ex charitate obligari ad indul-

TIRTTU|

gendum unum, duos, veltres dies, fi fperetur

Q

dlicum

poitentiam a&turus intra hunc terminum.

limoyr

QuERITUR 16. An hoc przcepto in arti-

t Gtnen

ticalo mortis obligetur puer adepto ufu perfe-

tnyi.

&z difcretionis, fi nunquam antea recepit hoc

Sacramentum ?

t n

"o

RESPONDE O.

Leander quidem id negat.

Sed contrarium cenfeo effe certum. — Quia Chri-

"Uj

4in [

*Q.

vi LU

ftus inftituit hoc Sacramentum tanquam furcu-

lum immortalitatis, & tanquam medium fer fe ad

IN

"m g

hunc effe&um ordinatum , prout Quefl. 5. Pro-

baione $. oftenfum eft. Ergo datur gravis obli-

"i

"i

gatio

i

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

£41

"

x

,al

gatio ad hoc medium recipiendum in omni eo,

quiillius capax eft. Accedit, quod confortati-

4

,1 bfz

T

vo ad ultimum agonem , & conteftativo fuüiamo-

ris erga Chriftum etiam puer indigeat.

AUs

Q. 17. Àn qui fingulis annis communicat in

]

u

Pafchate, fatisfaciat precepto divino, extraar-

l

f2—

ticulum mortis aliquoties communicandi in vita?

ATUL

RESPONDEO.

Eer[?'lä li

Id negant alentia, Petrus

Soto ,. Filliuccius , Lugo, Id vero affirmat Suarez,,

Qritedi

DBenacina , Reginaldus , Hurtado , Granadus , Lean-

der,

Cenfeo , fatisfieri per fe , non tamen per ac-

Müriny.

ciden$ , quo judicio prudentis confeffarii commu-

n

Vr

nio judicaretur effe medium neceffarium ad fu-

"MY

j

Y W«M

perandam pravam confíuetudinem , velad fupe-

randas graves tentationes.

$. 2.

i

iv

r

Circa obligationem communicandi jure. Exclefra-

ü

Jfico in Pafcbate.

l

UXRITUR I. ÁÀn detur prece

l

N

M)

li

ptum Eccle-

fiafticum communicandi in Pafchate.

].

RzsPoNDEo. Datur. ldpatet ex conftitu-

temin:

]

!

i

tione Generalis CoxczLix LATERANENSIS

|

g

IV. celebrati anno 1215. ubi Can.2r. fic habe-

tur.

j n

Omnis utriusque fexus fidelis ,. poftquam ad an-

nos difcretionis pervenerit omnia Jua peccata confiteatur

u

Jaltem famel in anno proprio facerdoti , fufcipiens veve-

t (V

renter ad minus in Pafcba. Euchariflie Sacramentum ,

;

nifi forte de Confilio proprii facerdotis ob aliquam rationa-

)

,ï,(.

bilem caufam ad tempus ab ejus perceptione duxerit ab[ti-

1

nendum; alioquin &? vivens ab ingre[Ju arceatur , &

CowciniUM

?

g'avu.iï

moriens. Chrifliana. careat fépultura.

vero

p

DIWSPVUTATIO V.

542

vero TarbENTINUM Seff. 13. Can. 9. fic ha-

gl

giyitisi

bet: Siquis negaverit , omnes & fimgulos Cbrifli fide-

jderiftia

les, cum ad. annos difcretionis pervenerint , teneri , [in-

tionem

gulis annis, faltem. in Pafcbate ad communicandum ,

v Rrtta

guxta praceptum fantte matris Ecclefie , anatbema fit.

m put

QUJAERITUR 2.

An preceptum communi-

candi quoad perfonas religiofas obliget plus quam

DITUN

v t i

femel in anno ?

REsPONDEO.

Id affirmant Tabiena & Na-

sim abo

wnc d

varrus.

Ratio eorum eft , quia in CLEMEN-

qTINA in agro de Statu Monacb. Benedictinis

frentiam

Ti

precipitur, ut fingulis menfibus communicent;

& in Tridentino Seff. 25. C. 10. de Regul. idem

Qu

ETU

precipitur Monialibus.

Id vero negant Corioja-

nus, Filiutius, Fagundez, Trullencb, Leander , ac

stinis at

Taspoy

communis.

QUJERITUR 3.

An infantes ufu rationis

biu, Cra

n Digf

carentes teneantur hoc precepto?

RESPONDEO.

Non tenentur.

[ta defini-

ieilimant

tum eft in 'Tridentino Seff. 13. Can. 4.

Si quis

D2 ufque

dixerit , parvoulis, antequam ad annos difcretionis per

ie, &(

venerint , mece[Jariam e[Je Eucbariftie: communionem ,

tiead

anatbema fit.

tl Vero

UERITUR 4. Aninfantes , faltemnunc,

4 D

poflint effe capaces fruétus Sacramenti Eucha-

L] Palao,

riftie ?

*l

REsSPONDEO.

Id negant Zlexander , Palu-

EHO,[

ii apud

danus , Major , Petrus Soto, Cajetanus , & al

m 0

Vasquez, propter Ecclefiz, inquiunt , prohi-

AA n

bitionem.

Id vero affirmant Suarez , Vafquez;,

Prohibitio enim

if qe

Lugo, Leander, & communis.

Ecclefie folum afficit ac reddit indifpofitos Mi-

b um Cm.p

Utilitatem au«

MT

niftros Ecclefie , non infántes.

b e&

tem

Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 543

( M

tem provenire infantibus, colligunt'ex eo , quia

KTP

i.

antiquitus in primitiva Ecclefia erat confuetudo

Euchariftiam miniftrandi infantibus , cujus rei

ï (WTM!K;;

* lg

rationem Tridentinum Seff. 15. Cap. 4. affignans

ait: Forte cau[a erat impietas tyrannorum , que tunc

u

etiam in pueros fc'viebat , 6 ideo illos communicabant ,

Jiigetpius;

ut ex tanto Sacramento oirtutem €$^ fortitudinem elice-

Ti

vent ad fabeundum martirium pro Chrifli nomine. | Ve-

rum authores oppofite fententig refpondebunt,

b

hunc fru&um fuiffe extrafacramentalem ob con-

p

fidentiam parentum & pietatem Chrifti Eucha-

ITCUD

riftici.

QuZERITUR 5. An pueri obligentur prz-

Reg'ulri;ïm

(l

cepto annuz communionis ftatim, ac annos di-

n

fcretionis attigerint?

REsPONDEO.

Id negant Suarez , Bonacin

h vt

4Egidius , Granadus , Lugo , Diana , "Trullencb., Ca-

)

