2. JusriNvus M. in Apolog. 2.

, Die fo-

TA

,,lisabiis, qui velin oppidis, vel ruri degunt,

,,in eundem locum conventus fit.

Precibus

» pera&is panis offertur & vinum & aqua, & di-

, ftributio, communicatioque fit eorum cuique

IU

» prafenti.

Abfentibus autem. per Diaconos

, Inittitur.

Neminem autem licet Euchariftie

j

liv

li 5

»» P2T-

5o6

DiDSCEPMU P ACTUOSV

jaiml

, participem fieri, quin confentane:;ïm prece-

!

,» ptionibus Chrifti vitam agat.

yrüm, 1

s ho

3. S. Cun YysosToMvs Hom. de $. Philo-

, Multi Chriftiani in tantam vzcordiam

qun t

gonio.

«ontmdicd

. Venerunt, ut, cur innumeris fcateant malis,

,qotdan

,1ilam tamen vite fuz& curam habeant; fed

, in diebus feftis negligenter & temere ad hanc

G

irime:ltet

,.menfam accedant, non intelligentes, quod

eeCuritipe

,, communlionis tempus non eft feftum, neque

,celebritas, fed conícientia pura, vitaque à

g, i

,f

, peccatis repurgata. Quemadmodum enim, qui

,fibi nuliius mali confcius eft, hunc oportet

u

RUAU

», fingulis diebus accedere; fic qui peccatis oc-

l, Mi

, cupatus eft, nec penitet eum , eum nec in fe-

», ftis quidem accedere juvat ( xegaAMc).

sipim ecrü

IpnrM in Epift..ad Hebr.

Quid ergo;

iil centori

teum fiumí

, quos magis acceptabimus ?. Eos, qui hoc Sa-

» cralnentum in anno femel, an eos, qui fpius,

M dj

,,anillos, qui rarius accipiunt? Neque illos, qui

eoSdrator

ao nfi

» femel, neque qui fepius,neque qui raro,fed eos,

; qui cum munda confcientia, qui cum mundo

n i,

,,corde. Cumvitairreprehenfibili ifti femper ac-

tütenon f

UTY

,,cedant. Quiverotales non funt, neque femel.

, H&c dicens non ab una receptione vos veto;

Vu(Q

u fhm

San&is hac

,,;fed volo vos femper accedere.

^. tf

, conceffa fünt.

w TO w

l

4. S. HyeRoNIMUs in Epift. ad Gal. ,,Sic-

.AMM,

T

ATU

J

A, (

,,ut nóbis licet femper jejunare, vel femper

»0rare, & diem Dominicam accepto Chrifti

V

, Qod

TU

, Corpore indefinenter celebrare, non ita & Ju-

,; deis fas eft Agnum Pafchalem femper immo!are.

efg

s. S. AvucusTINUS in Epift. 118. ad. Ja-

1

nuarium.

, Dixerit aliquis , non quotidie ac-

"RRU Q

t:

» Cipi-

|

j

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 507

,, Cipiendam Euchariftiam.

Quaefiveris, quare ?

,. Quoniam, inquit, eligendi funt dies, quibus

lcm &

», purius homo, continentiusque vivat, quo ad

5Pïämvzcgi

, tantum Sacramentum dignius accedat.

Alius

l

,; econtra dicet, quod homo non debeat feipfum

1 i

du

n

1

,,à quotidiana medicina Dominici corporis fe-

», parare.

ReGius fortaífle inter eos quispiam

4

l

» dirimet litem, qui monet, ut precipue jn pa-

Hlb

:

», Ce Chrifti permaneant; faciat autem unusquis-

n v

» que, quod fecundum fidem fuam pie credit

TE

. effefaciendum. — Neuter enim eorum exhono-

dMntoys

, rat corpus & fanguinem Domini, fi faluberri-

It

,; mum Sacramentum certatim honorare conten-

j peude-

,dunt. Neque enimlitigaverunt intérfe, aut

» quispiam eorum alteri fe prepofuit, Zacheus

T

u

» &ille centurio, cum alter eorum gaudens in

» domum fuam fufcepit Dominum , alter dixit :

», Non fum dignus, ut intres fub te&tum meum,

, ambo Salvatorem honorificantes, ambo mife-

4

,ri, ambo mifericordiam confecuti."

Ex his

f

n

ä

omnibus patet, confuetudinem communionis

quotidiane non fuiffe univerfalem.

OBJICITUR 2.

Euchariftia eft cibus, fed

cibus quotidie fumitur licite.

Ergo & Euchari-

ftia.

2.In orationeDominica juxta textum Gre-

MM

cum quotidie petimus, JPanem noftrum fuperfub-

")

t

Jlantialem da nobis bodie, quod D. Cyprianus, D.

N

Ambrofius, & alii de Euchariftia exponunt.

3. Manna, quod erat figura Euchariftie , debuit

quotidie colligi.

4. Communio femper ex ope-

m

re operato auget gratiam. Ergo nunquam eft

u

prohibenda.

5. Eadem tribuit femper occafio-

ij

nem augendi merita, proficiendi in virtute , ex-

) Wï

ercendi

[

508

DOLSPUaTATIO*Y

diet, €

ercendi a&tus fidei, fpei, & charitatis, deflendi .

peccata,

renovandi propofita. &c.

Ergo quo-

l) ais Ori

i, 00

tidie eft bona.

RESPONDEO. C. maj. d. min. quamdiu fto-

spota Qu

qun ag

macho vitiofo reperitur falubris. c. fecus. n.

À n 2. d. quotidie petimus hunc panem in fenfu . !

verreo ls

Jitterali, c. in fenfu myftico n.

In fenfu litterali

q rl

Pl plhres

tantum petitur panis fubftantiofus valde, hoc

eft,. valdenutritivus

AÀp 3.retorqueo. lllud

diorefltO

Qta venial

non debüit colligi in Sabbato

Ergo nec Éucha-

riftia debet fumi die Dominico

Ex hoc patet,,

m tll

no Car.. jl

tantum przfiguratum fuiffe, quotidie efurienti-

bus in facrificio Miffe noviter parari hunc pa-

CIZ (' htlec

nem

À D 4. d. auget pratiam rite difpofitis. c.

iniilie m

A p s. d.tribüit occafio-

j

T

non rite difpofitis. n

fionem ad talia bona per fe. c. per accidens. n.

BEU

Ritdnus Qu

JNam ob mdxfpoüc;onem habitualem hominum

feve impediuntur hzc bona.

Itaque fapientif-

xn nx

Pmb

fime limites pofuit in Decreto fequenti.

y DUDQUG

D

be

Decretum

Qn

(2

cre Con gregationis

l

O

Cardinalium Sacu Concilii Tridentini

IU]

duf

Intérprecum.

Y

Vi

&

i

Circa Communionem quotidianam.

VM

Al ul

4j

"um ad aures SS. D. N. fide dignorum tefti-

hü e*) M'T:T

55

monio pervmerxt in quibusdam Diccefi-

Ommm lI fet

»bus vigere ufüm quotidiane Communionis,

^ i f

, etiam in Feria Sexta Parafceve, & fimul affir-

1 I]Ego i

mari, eandem quotidianam Communionem

glæ

D pra ceptam effe à jure divino, quin etiam in

"Mm d

»lüius admxm[trdmone aliquos abufus inoluiffe, |

ol es

,, vide-

Y

[

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

C'og

m

s

" videlicet , quod aliqui non in Ecclefa, fed in

[: l

» privatis Oratoriis, & domi, imo cubantes in

;,le&o, & non laborantes ulla gravis infirmita

Hin, Qurz,

n

» tis nota fumant Sacro-San&tam Euchariftiam,

, quam argentea theca inclufam in crumena, aut

r

l

»Secreto illis deferunt Sacerdotes fieculares ,

, aut regulares; aliique in Communione acci-

» piant plures formas, ac particulas, velgran-

4

» dioresífolito , ac tandem quis confiteatur pec-

ii

» cata venialia fimplici Sacerdoti non approba-

U

»to ab Epifcopo, aut ordinario.

Cum autem

, he&c San&iffimus confideranda commiferit Sa-

n

» €r& Congregationi Cardinalium Concilii Tri-

, dentini Interpretum , eadem Sacra Congrega-

T

» o , previamatura difcuffione fuper pra-di&tis,

, unanimi fententia ita cenfuit: Etfi frequens,

» quotidianusque Sacro.Sanécte Euchariftiz ufüs

» à San&tis Patribus fuerit femper in Ecclefia pro:

» batus, nunquam tamen, aut fepius illam perci-

» piendi, autab ea abftinendi certos fingulis men-

!W"U

ULLV

1

» fibus, aut hebdomadis dies ftatuerunt, quos

ïïl

n

u

»nec Concilium Tridentinum prefcripfit ; fed

» quafi humanam infirmitatem fecum reputaret,

n

, nihil precipiens, quid cuperet, tantum indi-

,Cavit, cum inquit : Optaret quidem Sacro-

,9an&da Synodus, ut in fingulis Miflis fideles

»,adítantes facramentali Euchariftie perceptio-

,necommunicarent; idquenonimmerito, mul-

J

» liplices enim fünt confcientiarum receffus, va-

j L?-tjf

»ri& ob negotia Spiritus alienationes , multze

, €contra gratie , & Dei dona parvulis concef-

»fa, que cum humanis oculis fcrutari non poft-

[

)

Ü

)

j lügï

,»fümus, nihil certi de cujusque dignitate, at-

»que

lr)ISkPUTATIO V.

ym

510

P

, que integritate, & confequenter de frequen-

graopi

,tiori, aut quotidiano vitalis panis efu poteft

«iriust

, conftitui : & propterea, quod negotiatores

sj u quo

»ipfos attinet, frequens ad facram alimoniam

stione Ti

» percipiendam acceffus, Confeffariorum fecre-

semitiattf.

,,tà cordis explorantium judicio eft relinquen-

vn, &Co

,,dus, qui ex confcientiarum puritate, & fre-

» quentie fructu, & ad pietatem proceffu Laicis

g (oncion

tm hibet

» Negotiatoribus, & Conjugatis, quod profpi-

qument fre

, cient eorum faluti profuturum, id illis prefcri-

tenttit

» bere debebunt.

In conjugatis autem hoc am-

»plius animadvertant, cum beatus Apoftolus

, DeMdum p

n

Alvi d

o

tigu

, nolit eos invicem fraudari, nifi forte ex con-

,,fenfu ad tempus, ut vacent orationi, eos fe-

quntire,

,,rio admoneant, tanto magis ob facratiffimaz

1 funptoten

, [e

, Euchariftie reverentiam continentie vacan-

,dum, puriorique mente ad coleftium epula-

aygai, f

M Iirmita

,rum communionem effe conveniendum. In

, hocigitur Paftorum diligentia potiffimum invi-

tinii la

;v

;

»gilabit, non ut à frequenti aut quotidiana Sa-

1. inqu

»cre Communionis fumptione unica przcepti

u ginug

»» formula aliqui deterreantur, aut fumendi dies

l

u cd

;

h

«

» generaliter conftituantur ; fed magis quid fin-

d

» gulis permittendum per fe, aut Parochos, aut

MUU

" M

lr

,» Confeffarios fibi decernendum putet; illudque

WE'

, omnino provideat, ut nemo à facro Convi-

M t

» Vio, feu fiequenter feu quotidie accefferit ,

"oret

,Trepelletur, & nihilominus det operam , ut

M l

, unusquisque digne pro devotionis & prepa-

*v tl

,rationis modo rarius, aut crebrius Dominici

"litinge

, Corporis fuavitatem deguftet.

Itidem Monia-

, Ti

,les, quotidie facram Comimunionem petentes,

*'äque) ac (

,,admonende erupt, ut in diebus ex earum Or-

N quOd äbum

, dinis

L

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 51II

r

b

j

, dinis inftituto preftitutis communicent ; fi

e&*.

:

» qu& vero puritate mentis eniteant, & fervo.

UI

!

w

j;

i

,Ie Spiritus ita incaluerint, ut digne frequen-

, tiori aut quotidianaSanüiffimi Sacramenti pet-

farolum

» Ceptione videri poffint, id illisà Superioribus

Md

h

» permittatur.

Proderit etiam preter Parocho-

Í

Vif

"fl

, rum, & Confeffariorum diligentiam opera quo-

» que Concionatorum uti, & cum eis conftitu-

')C'JUVF

,tum haberi, ut cum fideles ad San&iffimi Sa-

s

ff

,cramenti frequentiam (quod facere debent

Lsf

(l

,.accenderint, ftatim de magna ad illud fu-

TWIWI

,.1umendum przparatione orationem habea

fits,

»generatimque oftendant , eos, qui ad fre-

lv

»quentiorem , aut quotidianam falutiferi ci-

,»bi fumptionem devoto ftudio excitantur,

D

, debere, five Laici Negotiatores fint, five

, Cconjugati, five quicunque alii, fuam agno-

WUR

A

,;ícere infirmitatem , üt dignitate Sacramenti,

ä

,,ac divini judicii formidine difcant Coleftem

AC

» Menfam, in qua Chriftus eft, revereri, & fi

ij

E

» quando fe minus paratos fenferint, ab ea ab.

1l

Al

»tinere, feque ad majorem przparationem ac-

» Cingere. Epifcopi autem, in quorum Dic.

TL

» cefibus viget hujusmodi devotio erga fan&tif.

»fimum Sacramentum, pro illa gratias Deo a-

E

»Bant, eamque ipfo adhibito prudentiz & judi.

» cii temperamento alere debebunt, & ab eo.

m

,rum officio poftulari fibi maxime perfüade-

W

d

ld

; bunt, nulli labori, aut diligentiz parcendum,

JDo

u

, Ut omnis irreverentia, & (candali füfpicio in

li

:mN l

» Veri & immaculati Agni perceptione tollatur,

m

y

; Virtutesque, ac dona in fumentibus augean-

4 u

» r: quod abunde continget, fiii, qui de-

kak

"

23 VOïO

a

DEIS PIDTACOTd 0O V

512

P

,; voto hujusmodi ftudio, divina przeftante gra-

jitoporut

»tia, tenentur , feque facratiffimo pane fre-

sufüm aDi

»quentius reficere cupiunt, fuas vires expen-

an Mu

, dere, feque probare cum timore & charitate

uibus Chriftam Dominum, qui

yeipls EP;"!

,, affueverint.

sum a

,Íe fidelibus manducandum, & fe pretium in

hUt

, morte tradidit, atque in celeftiregno fe pre.

, mium eft daturus, precatur facra Congrega'tio,

»

f fda

lo«l verb

, ut fuam opem ad dignam preparationem &

Porro Epifcopi , &

ht C P

,,fumptionem largiatur.

,; Parochi feu Confeffarii redarguant aíicrentes

güblari 0

pe z f

» Communionerh quotidianam effe de jure divi-

,,no; doceant in Ecclefiis, feu Oratoriis priva-

J

» tis ex difpenfatione feu Privilegio Pontificio de

$r

, manu Sacerdotis fumendam fan&iflimam Eu-

, chariftiam , nec eam ullo modo deferendam in

,crumena, aut fecreto ad exiftentes domi, vel

,cubantes in le&o, preterquam ad infirmos,

À

» qui ad illam fufcipiendam ad loca predi&a ac-

[

M

:

, cedere non valeant, & ad eos, fi ab Ecclefia

Ms

,,deferatur, publice & cum pompa juxta for-

T

itj

,mam Ritualis Romani; fi vero ab Oratorio

Curent et-

*eïrequ

» privilegiato , cum forma decenti.

, iam, ut circa Communionem in feria fexta Pa-

A

lefie Roma-

li

.HUI]

, rafceve Miffalis Rubrice, & Ecc

i

0.l

,ne ufüsferventur. Infuper admoneant nulli

,, tradendás plures Euchariftiz fo

rmas, feu par-

tf (

i

V.

, ticulas, neque grandiores , fed confuetas.

lr

,;INon permittant, ut venialium Confeffio fiat

A in loti

,, fimplici Sacerdoti n

on approbato ab Epifco-

iun]

Si Parochi & Confeffarii,

,», po aut Ordinario.

"t r

, etiam Regulares, aut quicunque alii Sacerdotes

iï.»

!

d if

» fecus egerint, fciant, fe Deo Optimo Maximo

ratio-

q( q'üi,da:n AI

"n

|

L

E

'

DE EFFECTU ET NECESSITATE FUCHAR. 5I3

à mïüäüi&;

ationem reddituros effe, neque défuturam

j ']":

Wi)

, Epifcoporum, & Ordinariorum juftam ac ri-

» gorofam animadverfionem in contrafacientes,

n

,etiam Regulares , etiam Societatis Jefu , facul-

, tate ipfis Epifcopis, & Ordinariis per hoc De-

, cretum per Sedem Apoftolicam fpecialiter at-

,, tributa.

,, Et fa&a de premiffis omnibus, ac de ver-

, bo ad verbum relatione , Sanctitas füa appro-

H

]

»bavit, ac prafens Decretum typis dari, ac

, publicari voluit; inquorum &c.

Datum Ro-

, T 12. Februarii 1679.

F. Card. Columna Praf.

S. Archiepifcopus Brancaccius Epifc. Viter-

bien. Secretaríus,

Animadverfio

l

3l

Circa quendam librum, editum Parifiis, Leo-

dii, &c. à P. JoaNNE Picuon S. J.

QU

de frequenti communione.

p

aucis abhinc annis, nempe 1746. edidit Pari-

fiis P. JBoaxNNESs Prcuoe S. J. librum fub

titulo : L/Efprit de Sefus Chrifl. & de l'Eglife fur la

frequente Communion.

Altero ftatim anno, nem-

pe 1747. liber recufus eft Leodii.

Verum cum

Qv

fententiz in hoclibro contente incurrerent cen-

nl

furam quorundam Epifcoporum Gallie, author

fuum librum corre&iorem in Alfatia edidit. Li-

:

ber fcriptus eft in forma Dialogi.. Interlocuto-

i

L

n

resfünt quidam A n2As, Tbeopbilus, & Doütor,

D. Zmort, Tratt. de Eucbariftia.

Kk

cu-

DISPUTATIO V.

s

$14

;m'yna d

cujus poftremi P. PrcHoN perfonam affumit.

Ih

m mun

DriALoco XIX. fic habetur :

App4y

, ABBAS.

Fateor, frequentem communio-

gpunion

am jure divino; fed

, nem effe quidem precept

gad comm

,; Chriftus non determinavit, quoties per heb-

senn d

1

,domadam, menfem, vel annum ea lex obli-

"

llis

x [rpis

suEÉE S

»

Docro

Verum eft, quod hocprzce-

5,DocTOoR.

W pracet

» ptum divinum non prafigat determinatum nu-

m t

merum communionum, adquas Chriftiani per

u i

,;hebdomadam, menfem, vel annum adftrin-

rapnd

», gantur.

'Tradit tamen generalem regulam;

f

,,qu& banc queftionem detiniat.

Regula illa

fl

iM

M

"r

!

eümman

W.H.lluuv.

» fumitur à fine hujus Pracepti & Inftitutionis

,Sacramenti. Finis autem precepti & inftitu-

m

fitgt

atio à peccato & confer-

, tionis illius eft preferv

Tuntont

, Vatio in ftatu gratic.

Itaque Chriftus preci-

I

h

1Vi

» Cipit, toties fümi communionem, quoties ed

!hi

DN

neceífaria eft ad perfeverandum in gratia, at-

BU

?

,que ad nos prefervandos à peccato mortali ,

Qf Ál I

, & peccamus toties quoties, quando recufamus

, Chrifto obedire in hoc pun&o.

AUl

, ÀABBAS.

Hoc quidem verum effet, fi com-

y

, munio foret folum & unicum medium vitandi

At vero habemus plura alia media

, peccatum.

, perfeverandi in gratia. Talia füntoratio, au.

N

, fteritates , eleemofyna , jejunium , folitudo,

luas j

Plerique Chriftiani moraliter

,DocTOoR.

'tii T

» loquendo vix habent alia falutis media, quam

nn

-;inP

A Cid

»frequentem & valde frequentem communio-

J

?,0 L

,mDem. Quotenim funt, qui non poffunt jeju-

D

Mi

»

,nare? vellongis orationibus vacare? Klee-

, mofyna

n

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. srs

fl .

, mofyna eft impoffibilis pauperibus. Solitudo

,, & fuga mundi non convenit conjugatis.:

, ABBAS. Ecclefia preceptum frequentis

J

» communionis divinum determinavit ac reftrin-

BU

Ils

li

, Xit ad communionem Pafchalem annuam. Ita-

d M ]

AE

, que non eft peccatum, fi quis non communi-

, nicet fepius, quam in Pafchate.

Qdl

H

» 1061 0R

Verum quidem eft, quod de-

ij

, tur preceptum Ecclefiafticum communicandi /al-

l

G

, ten in Pafcbate ( Conc. Trid. Seff. 13. Can. 9.)

!

p

,]ed independenter à precepto Ecclefiaftico

, preceptum divinum eft frequenter communicandi,

,,(1.c.c.8.) Ecclefia fub comminatione ex-

N

, communicationis &privationis fepulturz prz-

, cipit communionem in Pafchate; fed per hoc

, non reítringit preceptum divinum frequentis

,, communionis , fed folum reftringit peenam ex-

, communicationis.

, ÀABBAsS.

Ecclefia à me plus non poftulat

( A

n

»quam communionem Pafchalem.

Itaque non

, pecco mortaliter, fi non communico, nifi in

n

, Pafchate.

M

f

,.lDaecrTOom

Ecclefia non plus poftulat fub

l:

Uf u

|

,. excommunicatione , nifi communionem paícha-

Tl

,,lem, fed fine excommunicatione poftulat fre-

»quentiorem communionem ( plus fouvent, )

AUl

,.ad hoc ut homo perfeveret in gratia.

MUU

, À BBAS.

Explica mihi hunc terminum

, (Concilii Tridentini ) Fideles communicent

, altem in Pafchate.

qJ

Qu

,DocToR.

Senfus eft iíte.

Communi-

ügnpblïmïg

, ces in Pafcbate , && tam [epe, ac communio tibi

non.peccandum , atque

» fuerit nec?H'aria ad

j W; 1

Kk.2

» d

!

DLPST USTATIO:^-V

g

S16

jj Mum

,,ad perfeverandum in gratia.

Severe te pu-

hoct

, niam, fi non communices in Pafchate.

Quan-

"

4itiy tf

, tum attinet ad alias communiones pro tua fa-

aerationis,

, lute neceffarias, te relinquo judicio Dei, &c.

a od

Ita P. PrcHoN, qui tamen non determinat,

st C

quoties homo communicareteneatur perannum

snl nl

Si enim non vellet atten-

generaliter Yoquendo.

aipx &t

di ad periculum generale incidendi intra annum in

h

peccátum mortale, atque excidendi amicitia di-

Norix

vina, quale periculum reperitur in omni Chri-

a d

ftiano, bono & malo, juvene & fene, conju-

u u

gato & foluto; & tantum attendendum effet ad

lMi

nar

t d

periculum perfonale , ea quaftio facile potfet refol-

nf i r

vi à Confeffariis refpectu cujuslibet poenitentis.

RTT

Mihi videtur; hanc do&Grinam P. P rcHow, fi

umf fe

exa&tius proponeretur feparando propofitiones

2:iones 4 n

nimis generales ac nimis indeterminatas, & pro-

diftti, q

bationes non firingentes, quas plurimas affert,

m edbrin

fervire poffe Confeffariis faltem ad hoc, ut fi

M

poenitentibus aliquando pro remedio injungant

h]

TAh'IïL'!

T

confeffionem & communionem menítruam, fi-

i

mul iis dec/arent , quatenus opus fuerit, ipfos

Y

m

non folum ob poenitentiam injunGtam , fed etiam

W

m

At

per fe ac jure divino ad hoc obligari.

ü

[

E

) 0X

QUJESTIO VI.

Mpl

1

Zn ad fru&um bujus Sacramenti impetrandum

Ánij daxïd

"i ht

in recipiente requiratur devotio ?

Fiï'äl'eäo, "

OTANDUM I. Duplicem effe inhac re fen-

tentiam.

MTM

Veteres Theologi ferme univer-

i

fim docent, prorfus nullum ex hoc Sacramento

t

per-

)Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 517

Y

D

n

Lj

A

'ïu[e

percipi fru&um , nifi in recipiente detur attualis

d

devotio ,. hoc eft, aliquis a&tus internus cujusdam

j TIQ

|

Til

"VW

virtutis erga Chriftum, v. g. fiducie, amoris,

)

venerationis, gratitudinis, &c.

At vero mul-

ts

tiex modernis 'Theologis docent , in fumptione

:

Euchariftie conferri ex opere operato gratiam,

V

u

etiamfi nulla in recipiente detur devotio, dum-

Ef]

l

modo non detur obex gratie perpeccatum mor-

VC

tale.

!tl

(

NoTANDUM 2. àGoneto,&aliisduplicem

d/*r

in Euchariftia diftingui gratiam ; nempe Pabitua-

lem & a£ttualem.

Tf

m

Aílerit proin, in Euchariftia

femper conferri augmentum gratiz habitualis ,

D

etiamfi in recipiente nulla reperiatur devotio.

At vero concedit; ejusmodi communicantinul-

las conferri fpeciales gratias actuales, feu illu-

;

n

U

þ.

T

ftrationes ac incitamenta ad bene operandum ;

A nil

& ideofieri, quod fine devotione communican-

9 d

ïI[Päs

l

OCA

tes vel celebrantes nunquam fiant meliores.

NoTANDUM 3.

Aliud effe, quod /fine de-

T0 IU

W

votione communicans nullam recipiat; & aliud, quod

j

WU

fri

cuim peccato oeniali commus

E

Iman

ans nullam accipiat gra-

li

tiam.

Nam poteft durante communione actu

L

j

i

committi peccatum veniale, v. g. negligentiain

j

]g

repellendis diftractionibus, vana complacentia

de feipfo, appetitus inanis gloriz , prefumptio

J

in poftulandis gratiis gratis darifolitis, &c. &ta-

At

men fimul dari devotio a&ualis erga Chriftum.

INeque enim hec duo incompatibilia funt in eo-

dem fübje&o, affe&tus peccati venialis, & de-

votio, feu a&us virtutis.

Imo in Tra&. de Zti-

J

p

i

bus bumanig ex D. BERNARDO oftendi, eun-

d

dem a&um quoad dive

rfas intentiones fpectatum,

" Sa';raïï

Kk 3

v. g

e

518

DPISPHTATIO: -XX

j E9

v.g. erogationern eleemofyne , poffe effe fimul

EX

meritorium & demeritorium.

Drco.

In Euchariftia à recipiente prorfus

g. 9

nullus obtinetur fru&us feu gratia, nifiin eore-

jp ii if

periatur devotio.

geraonet

PRosATUR r. authoritate Theologorum

dorsinped

veterum.

Dicendut,

I. S. THowAs in 4. dift. 12. q. 2. a. r. qq.

[ ïm&jü :

31

,; Dicendum, quod omnis perfe&tio aqui-

Amild,

, renda impeditur per remotionem propriz di-

»» fpofitionis.

Sicut autem difpofitiones mate-

at

jj A

,riales fe habent ad perfetctionem forme, ita

,,a&us fe habent ad perfectionem finis.

Unde

TM

i

t 101 l&

» cuin hoc Sacramentum perficiat conjungendo

Qu e

»fini, ad hoc quod effe&tum fuum plene habeat

,,in füumente, oportet quod adfit a&ualis devo-

wielinà

& Of

5$ tl O.

Etquiainterdum absque mortali peccato

, attualis devotio impediri poteft, cum diftra-

gal ultm.

at ofen

WUP

, &iones varie ipfam impediant, & peccata ve-

, hialia virtutum a&tum tollant, absque pecca-

Qu

l«

jul?q

,,to mortali poteft effe&us hujus Sacramenti

i

i

d

,,impediri; ita quod aliquis augmentum gratia

Dn

, non confequatur.

NNec tamenreatum peccati

yu

, mortalis incurret; fed forte reatum venialis

..peccati; ex hoc, quod imparatus accedit.

l

D

ff

1

Et AD 1. ubi ex S. Ambrofio objiciebatur; eum

15 (

v»'W'" 'Dw

AUL U

Jpiritualiter ynanducare, ac proin confequi gratiam

j

Wi

Sacramenti, qui innocentiam , hoc eft, carentiam

X denoty

peccati mortalis, ad altare portat , fic refpondet :

*Hlld, Qu

,, Dicendum, quod innocentiam portans fpiri-

'fil'n&'eni!ur

, tualiter manducat habitu, fed non femper actu,

l M&'

TU

» & ad hoc , quod effe&um Sacramenti perci-

|

l

$o

» piat, oportet, quod a&u fpiritualiter mandu-

C* )DAC

s

2 6Eb

VI

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 3I9

, C8E.

Et Ap 2. Effe&us baptifmi non impe-

, ditur, nifi per propofitum peccati mortalis

jin

IN

, committendi, quod dire&te vitz fpirituali op-

r

», ponitur.

Sed in hoc Sacramento fit conjun-

,.io ad finem , que debet effe per debitam

Tj

, operationem.

Et ideo defe&tus talis opera-

,, tionis impedit effe&tum Sacramenti. ,Et AD 3.

M

,; Dicendum , quod non omne peccatum venia-

Mi

,le impedit effe&tum hujus facramenti, fed fo-

,,lum illud ,. quod tollit a&ualem devotionem,

Vr

, quz exigitur in hoc facramento.

1I. ArLENSIS part 4. q. 1o. membro. 8. $.2.

| faïff

A

fic fcribit:. ,, Refpondeo, quod hoc facramen-

,ttum non femper habet efficaciam in juftis.

Y UV

, Quandoque enim juftus accedit ad altare ita

, tepide & indevote, X ita fine debita reveren-

E

,tia & timore, & cum tanta diftractione animi,

:l

, quod nullum reportat commodum, licet non

,;incurrat offenfam mortalem.

Requiritur er-

V

y

Vi

»g0, quod juftus ad hoc, quod hoc facramen-

jj

j u

1

, tum habeat efficaciam in eo,,ita quod ex eo

1

,, commodum reportet; quod praparat fe, con-

ECU'.UELf

DAT

, fiderando, ad quid accedat, ut cum devotio-

Ut ergo non impe-

VW

»ne & reverentia accedat.

p

», diatur efficacia hujus facramenti, debet acce-

,, dens cibum iftum ab aliis difcernere a&u fidei,

, deinde feipfum examinare & purgare; demum

t

,cum devotione & reverentia illum affumere.

J

$i

, Adillud, quod objicitur; quod in viro jufto

(

,non invenitur obexs dicendum; quodomif-

j

» fio preparationis obex eft.

IILl. S. BoNAVENTURA Ín 4. dift. 12. a. 1.

q

n

q.1. C. ,, Dicendum, quod facramentum hoc

fU

«t

»non

H

KkE4-

n

526

D.ISPUTATTO:^V.

[n[. Hu]us

,,non habet efficaciam in aliquo ; nifi in digne

, accedente.

Digne autem accedere in hoc con-

jpuis t

isfos men

» fiftit, quod homo fe preparet, ficut debet.

» lantum enim Sacramentum recipere, ficut re-

Atl

, cipitur alius cibus, non eft congruum, nec

ngl

RUY

»fru&uofuüm. Et quia in hoc facramento pre-

, fens eft divina majeftas, & fumma exprimitur

xl i

, Cliaritas ; ideo debet recipi cum honore & de-

d'inpeti

, Votione.

Ad hoc ergo, quod facramentum

Atf p€1 0

, hoc habeat in aliquo efficaciam ; primo opor-

,pedt it du

t, o

»tet cibum illum ab aliis difcernere per fidem;

?

, fecundo hofpitium preparare per fuiipfius pree-

, QUE 4

ia d h

lia

» parationem; tertio in hofpitium paratum re-

-

»Cipere cum honore & devotione.

Et AD.I.

EADeDCU.

,; Ad illud, quod quieritur, utrum vir juftus re-

Dausopert

A R0m0 C

, cipiat efficaciam, dicendum, quod fi fe debi-

te pré&paret, recipit :

alzoqum , fiex quodam

inte ampl

»; torpore, vel ex diftractione non fe debite pra-

quinpedi

Mm

. paret, aut nullam, aut modicam reportat ef-

,,ficaciam, quamvis non incurrat mortalem of-

VUURAN

, fenfionem. ,Anp 2. ad illud, quod objicitur

At (

, de obice, dicendum , quod ad illud facramen-

j

P

|

,,tum requiritur liberi arbitrii cooperatio ; &

E

,ideo omiffio obex eft; & non tantum pecca-

U U

.tum, verum etiam fohcxtudo vel diftra&tio.

fLJI vt

» ÀD 3. Vir juftus tunc fpiritualiter manducat

IUW [

, quando movetur motu fidei & charitatis, quia

f äoc M

» Quia tunc mafticat

Et ideo fi negligit, non

Wl

od

f 6s

reportat effectum.

AD 4. adillud, quod ob-

iEf

,Jicitur de carbone ignito, dicendum, quod

Vr d

;Operaturjn fenfumrarione órgani

Sedfiope-

iWl

Aái

,raretur in fe

TD8]

um ratione fui , tunc fenfus oc-

OM

M

,; cupatus circa aliud non fentiret

nec calefie-

mn um H

» TE

At

0Y

DE EFFECLF[I ET NECESSITATE E[[&IHAR. : 52I

IT

d

il

j

, ret.

Hujus autem exemplum eft in vifu, quan-

j

, do quis dormit, vel occupatur alibi.

$i ergo

'ül'þ«

,» fenfus mentis noftre vult ab hoc carbone in-

t

, lammari, necefle habet ad ipfum converti &

FOD

M

Mu

[

Tf

», dirigi.

(&Cï&men:].

IV. ParUvDANUS A. diftrs.g.r,459.

concluf. 3. ait : ,; Effectus hujus facramenti pot-

AUre

, eft impediri per peccatum veniale; non qui-

, dem per omne, fed folum per illud, quodim-

», pedit actualem devotionem & diftrahit men-

,,tem, ne- actu feratur in Deum; ficut debet;

A

P

»,quia ad hoc, quod aliquid nutriatur, opor-

», tet ipfum cooperari; quia nutriens agit in nu-

ä

trimentum. Unde in ifto nutrimento, licet

, Deus operetur principaliter, oportet tamen,

A

y

» quod homo cooperetur inftrumentaliter, ipfum

lil

», devote amplectendo.

Wi

lliud igitur veniale,

, quod impedit actualem devotionem, impedit

Kl

,» fructum.

V. DvRANDUS in 4. dift. 12. q. 4. ad ».

)

, Dicendum , quod effe&us hujus facramenti

Ll

, impeditur per.peccatum veniale; non quidem,

«00

, fifitin nobis folum fecundum reatum ; fed

"'Tale

T u

» quando in nobis eft fecundum actum.

ov

,, enim peccatum veniale impedit debitam devo-

,tionem, quam a&ualiter debet habere fufci-

,piens hoc Sacramentum, & per confequens

, impedit ejus effe&um; quia quamvis non op-

M

, Ponitur gratie vel charitati, opponitur tamen

,:€jus fervori & devotioni accidentali, quam re-

D] Ü

N

l!

» Qquirit facramentum.

i

u

VE S CANTONINUSD.$.t.13. 670-q.8.

r

vv

, 9Secundum, quod requiritur ad idoneum cele-

j i

Kk 5

, Uratio-

ymon

522

DrLrS.PUTACUTOV

(l P

,, brationem vel communicationem , eft a&ua-

»,lis devotio.

Ad hoc enim, ut aliquid nutri-

;cPapæ n

g

,,8t, oportet ipfum aliquid cooperari; quia

Cum ergo iftud

il

.RButriens agit in nutritum.

amen coni

,, facramentum detur ad nutriendum fpirituali-

venialia, (

,»ter, licet Deus operetur principaliter, opor-

Qormittun

,,tet tamen , quod homo operetur inftrumenta-

Q entrame

», liter, ipfum devote amplectendo.

Non ergo

», quodlibet veniale, fed illud, quod impedit

,venidi,

smaet?

,, a&ualiter devotionem , id eft, quod diftrahit

ytiltt, d

,mentem, ne a&u feratur in Deum, impedit

, facramenti fru&um; nec tamen facit incurre-

Das T

li. (

,,Te mortale. Dicitur autem devote communi-

,,care, fi conatur omnem diftra&tionem & eva-

hunt d'comn

,:gationem mentis expellere, & non deliberate

t t

, eam tenet, fi occurrat; & quia meditatio paf-

epericit

licet f

, fionis Chrifti multum eft inductiva devotionis

«. Un

,fuper alia, ideo accedenti ad communionem

, multum congruit ipfam meditari.

ybtur d

v u

VIL SvrivEsTER V. Euchariftia in fine.

f

, Effe&um Euchariftie impedijunt peccata ve-

?:fxlï'

M

ïügä

!

^

i

c

nialia prefentia quoad refe&ionem dulcedi-

VAU

ä

A

,, nis fpiritualis, non autem quoad augmentum

l

Tl

,,gratiz habitualis: aliqua tamen venialia impe-

iT

, diunt gratie augmentum , fcilicet que faci-

U

j

1 p

, unt mentis diftra&ionem, & tollunt devotio:

ï,

y

,1em aG&ualem.

Nec tamen tunc incurritur

MT

[HIUIL(]ml

, neceffario peccatum mortale, fed veniale tan-

ltDam

,tum: ut habet D. Thomas p. 3. q. 79 a8.3. &

, in 4. dift, 12. q. 2. a. 1. qq. 3. Peccata tamen

OCttro

xlmb []r |

,venialia praeterita nullo modo hunc effedum

,, impegiunt.

LE

.u,l'

?

VIII.

"t

]

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

523

JM Ü i

Uil

. VHI. PeTRUs Soro, primarius Theolo:

gus Papz in Concilio Tridentino in l. De Infti-

:üo?fïiïi;

ET

tutione Sacerdotum. De Eucharift. Le&.ro. .,Fie-

»ri poteft, ut quisnon peccetaccipiendo, nec

» tamen confequatur fructum. --- Circa peccata

W

I,z;

» Vvenialia, quae in ipfa fumptione Sacramenti

Tf

[ Nonl

» committuntur, qualis eft mentis evagatio cir-

» Ca extranea, five licita five illicita, modo fit

Qu i

l

» Venialis, quzritur, an impediant fru&um fa-

quid

5 cramenti ? Eít vero gravium authorum fen-

]

i

U

M

» tentia, quod procul dubio impediant-

y*

Ita

l

MAU

t

ï

:

J

[

» Deatus Thomas, Bonaventura, & Alexander

» de Ales.

Quod & manifeftiffima ratione pro-

jsu R

»bant & communi ; quam füpra explicavimus.

» Homo, inquiunt, ficut non juftificatur, ita

» nec perficitur'à Deo , nifi ipfo cooperante,

», ut fcilicet fervetur ordo fuavis difpofitionis

, rerum.

Unde & Sacramenta ipfa non aliter

&

», Ooperari diximus, quam mentem excitando ad

» effectum faum confequendum.

M

Al

Cum itaque

» charitas non augeatur, niíi cum augetur af-

AO

i

», fe&us ipfe & conatus; hunc vero impediat

d m

» etiam peccatum veniale; non putant, eo ma-

Qu

» nente augeri charitatem.

Multo vero minus

M

» credunt, poffe alios effe&us haberi, fpiritua-

» lis videlicet refe&ionis, confolationis, &gu-

» ftus divinge dulcedinis, que procul dubio exi-

[

» gunt multo majorem animipuritatem , & quie-

, tem in Deum.

Eft etiam fpecialis & major ra-

[

ul

» ioinhocfacramento quam inaliis. Hocenim

» Cum cibus fit fpiritus, requirit a&tum fpiritua-

us

»lis vite, hoc eft, manducationem a&ualem,

Y

, üLoperetur; ficut corporalis cibus non nifi à

»; ViVen-

FECTU

524

DISPUTATIO S—YVY

Jmend j fc

,, Vivente füumptus operatur.

Ceterum quiaip-

» fe B. 'Thomas poftea in p. 3. Summz q. 97. a.

nenna n

. d cijis

5 8. aperte afferuit,

hoc peccatum evagationis

,animi, ficut non oppomtur habituali charita-

sgid, Q

j amort

, &gratiz,

ita necimpedire augmentum ejus,

ET confequenter poffe per hoc facramentum

Vl G

, augeri habitum gratia & charitatis , reddithanc

00219.)

»rem dubiam

j tota ha

quz tamen non longa difputa-

, tione, aut controverfia, fed prudenti mode-

fucharilis

,ratione expendenda eft. Putamus igitur, fe-

pinti Í

, quentia poffe affirmari citratemeritatem & pe-

J Qd

,riculum.

,prirta

, PRIMUM

Aliquam eífe tantam mentis

Mt, gt

»€vagadonem, quz non folum totum fructum

fent Q 4 UAU

, facramenti impediat

fed reum etiam faciat

prtoc a

»» gravioris peccati

& qua& fumentem non par-

Anis faca

», VO periculo exponat, etiamfi preter intentio-

quia il

,0em & fine peccato mortali contingat.

Hoc

t aduals

,enim probat ratio illa fuperius adducta pro

NU

» priori fententia

& omnis procul dubio Chri-

dur

, ftianus fenfus, qui magnamtepiditatem, & ex

MORAV

,,f£alongam oblivionem in hoc tantze fanctita

