Jium 'Tridentinum Seff. r3.' C. his verbis : Si uon

am

decet ad facras ullas f'unttiones quempiam accedere ,. mifi

Jl

[

Janttes certe',

quo magis fanttitas & divinitas celeftis

DI

&0. dili-

bujus Sacramenti viro Chrifliano comperta eft ,

fates,

geniius cavere ille debet ,

ne ab[que magna veverentia

dente

& /antti/ate ad id perczpzendum accedat ; pre[ertii cum

fiCan

illa plena formidinis verba apud dpoflolum legamus : Qui

Que t

manducat & bibit indigne , judicium fibi manducat. & hi.

Det]

bit, non dijudicans corpus Domini.

uare communwdas

t C0f

ye 'volenti revocandum e[l in memoriam ejus preceptum ;

t fen

Probet feipfum. bomo

Ecclefiaflica autem. confuetudo

it pr

declarat , eam probationem nece[Jariam e[Je ,, ut. nullus

detir f

fibi confczus peccati wartalis ,

quantumvis contritus fibi

videatur ,

Tlait

abfjue premi[fa Sacramentali confe[Fone ad

facram Eucbarzjïmm accedere debeat, quod à Cbriftianis

Y

pufer

omnibus , etiam ab iis Sacerdotibus , quibus ex officio in-

filtim

cubuerit celebrare ,

bec fancta bynodus perpetuo feroan-

tiln

dum e[[e decrevit , modo non deftt illis copia confe[Joris,

Quod fi nece[fi tate urgente facerdos ab[que pravia confe[-

W.

[ im

fione celebraverit , quamprimum confiteatur,

ldem ha-

betur Can. r1.

4l

f g

UXRITUR 9. An conftitutus in pecca-

At tj

to mortali poffit fine confeflione licite cum fola

]21]

cons-

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. (or

i

contritione communicare propter fcandalum aut

infamiam vitandam ?

RESPONDEO.

Id concedunt Suavez, La-.

go, /Egidius, Reginaldus, Fugundez , & alii com-

N

muniter.

UZERITUR IO.

An idem liceat in cafu,

l

quo effet periculum gravis aliorum admirationis?

RESsPONDEO.

Id merito negant ZEz:dius ,

Reginaldus , Trullenb , Dicaflillo , Diana; Ratio eft,

quia non omnis gravis admiratio eft conjun&ta

d

L

cum periculo fcandali publici , aut infamie pu-

/

bliez in plebe.,

Periculum autem finiftrz füfpi-

il

cionis apud unum velalterum , velapud fami-

h

liares , vel apud paucos aliquos probos & pru-

Vi

dentes non videtur prevalere precepto commu-

nicandi cum morali certitudine ftatus grati?,

quz2 certitudo raro habetur per folam contritio-

nem. Aliud effet dicendum, fi cum admiratio-

D

ne conjun&um effet periculum infamie publicg,

aut fcandali publici.

Hec enim malaredundant

n

in plures, & difficulter füntreparabilia. ltavi-

"

detur fentire SuAREZ difp. 66. Se&t. 4. ubi ait:

Ejt autem obfervandum , aliud e[Je [candalum , aliud

vero populi quandam admirationem.

Hecenim

pofterior, quidquid aliqui Summifle dicant , non eft

d

fufficiens caufa ad communicandum [ine confe[[one , me

alii admirentur , identes , eum con[uetam communionem

|

li

omittere,

Sola enim admiratio non affert in bac parte

TU

aliquid nocumenti , neque eft ves magni momenti , nifi fi-

|

ema

smul cum illa «el frandalum vel. infamia conjun&ta fit ,

quod tamen moraliter loquendo [ape accidere folet. — Ex

hac enim adiniratione folet oulgus & leves bomines occa-

Y p!»

TU

fionem . facile fumera , aut judicandi de ajiquo jemere ,

Es

gue

602

.DVISPUTATIO VV.'-

UH

gt

aut de eo murmurandi, 69 confequenter infamandi pro-

ximum.

Quando ergo bujusmodi periculum timetur , e[t

y

p

P

te

caufa jufta & fufficiens. — Ita Suarez.

QUIZRITUR II.

Si Sacerdos poft introi-

g, *

Wi

PT

tum , fed ante confecrationem recordetur, fe

effe in peccato mortali, an teneatur confiteri,

l

n

on

fi abfque no&ta vel fcandalo poffit ?

|: Ffff

Id affirmant S. .Bonaventura,

D

D)

IV

Scotus, Sylvefler, INavarrus , Suarez , Vafquez , Fi-

N

?

Id vero negant

m

lum

liutius , Bonacina , & plures alii.

Henriquez , Sotus, Paludanus , Layman , Reginaldus,

T

Cenfeo ;

p

Leander , & plures alii cum alentia.

facrificantem non teneri ad confitendum, quia

dl

eft moraliter impoffibile, vitari periculum fcan-

(

dali apud unum vel alterum Miniftrantem, qui

l

]

ET

W

facileobfervaret confitentem. Scandalum autem

ili

fi

à presbitero datum eft malum maximum, &prz-

A

Idem

bens occafionem plurium peccatorum.

cenfeo cum Leandro, fi facerdos jam fit confti-

NT

tutusin Altari.

"n

it, ]

/

1

Quando autem eft periculum

fcandali vel infamieg , licitam effe communio-

( q

Ui

l

du

Al

nem cum contritione, vidimus in priori qug-

ftione.

T QU

)

UZERITUR. I2,

An liceat laico commu-

r e

nicare, fi jam conftitutus in fcamno communi-

[

IT

j

cantium, recordetur peccati mortalis, fine prae-

via confeffione ?

$ ff

Tl

Íta

RESPONDEO.

Licite communicat.

IT

Henriquez , Valentia , Granadus , Leander , & alii.

m

Ratio horum Do&orum videtur effe periculum

n

fcandali vel infamiz.

Sed mea ratio eft ; quia

l

talis, cum in precedenti confeffione jam fuerit

;

m

indire&e abfolutus, eft moraliter certus, fe eQ'e

tl

in

DE EFFECTU ETNECESSITATE EUCHAR. | 663

h

'-

in ftatu gratie , nec remanet illi alia obligatio,

"

nifi peccatum oblitum in proxima confeffione

confitendi.

("j

Aliud dicendum foret, fi recorda-

retur, fe adhuc effe in ftatu peccati mortalis ob

M

!

defe&tum effentialem in confeffione commiffum,

v.g. propofiti, vel doloris.

Tunc enim, fief-

fet perfona plebeja indocta , cujus conditionis

,WI]

homines fepe ob teneritudinem confcientiz,

j

vel oblivionem ponitentie injuncte , vel ob

d

fcrupulum quoad peecati circumftantiam aliqua-

M,

liter aggravantem folent redire ad confeffio-

h

)

nale, teneretur prius confiteri , non obftante

li

aliqnali admiratione hominum.

]

QUERITUR I3.

An Sacerdos vel Laicus

N

jfs]

jam conftitutus in altari , fi recordetur peccati

in confeffione ultima obliti, teneatur ante com-

MI

munionem elicerc contritionem?

hy

i

RESPONDEO.

Id.negat Lugo, Diana, Pre-

pofitus, Vafguez , Granadus , Leander,

Rationem

DI

dant, quia talis homo jam fupponitur effe con-

]

ftitutus in ftatu gratiz.

Sed hzc do&trina falfa

eft, quia, ut fuppono ex Tra&t. de Ponit. homo

AO

tenetur etiam in confeffione peccata mortalia

ii

diftin&e deteftari propter Deum. — Cumergo ta-

"

le peccatum oblitum necdum diftin&te detefta-

tus fuerit , tenetur illud deteftari faltem ante

j

communionem per talem contritionem, qualis

—

requiritur in confeffione.

; d

Qul

QvARITUR 14. An Sacerdos vel Laicus,

J

qui in precedenti confeffione oblitus eft aiicujus

peccati mortalis, vel circumftantiz fpeciem mu-

Y

1.

tantis , poflit licite accedere ad communionem

fine

D'TSP-U.rATIO V

pl

604.

fine previa confeffione, fi habeat copiam con-

wietd

g voc

feffarii, nec fit periculum infamie vel fcandali?

REsPONDEO.

Leander fcribit ; certiffimum

gan u

effe, quod talis teneatur prius confiteri.

'Te-

g

ftatur etiam, quod Cenfores fidei in Hlfpania

Pngtos

jufferint deleri fententiam oppofitam , ut habe-

jouiien

jngpi

tur in Indiee Expurgatorio Hifpanis edito anno

1640. in Appendice.

Diana fententiam oppofi-

PTO

TTTE

tam vocat improbabilem ; & Lugo dicit , fe nullum

inveniffe authorem afferentem oppofitum.

Si'

14&.4),

m

í

J

1]

J

milia dicitur habere Suarez Difput. 66. fe&. 4.

WXerum res aliter fe habet.

INam P. PETRUS

fu'j,'fa:'u!,"o;

ConNzrjo, in Univerfitate Salmanticenfi 5S.

ii

'Theologis Profeffor, qui jam fcripferat anno

u

1627: adeoque diu ante Lugonemin 3. part. Tra&.

sU

MM

4. circa q. 8o. art. 4. düb..9. n. 2. fic fcribit ;

i

,

Queritur , an Sacerdos quando premifit. confe[Jionem ,

FUi

n

25*;» oblitus fuit alicujus peccati mortalis , cujus poft cele-

o eta

brationem recordatur , teneatur confiteri faltem illud pec-

UT

catum , antequam iterum celebret ?. Quidam megant , tum

At f

quia ifle vevera non. babet con[cientiam peccati mortalis ,

ts mo

cum illud jam ei fuerit per ab[olutionem remiffJum , quam-

f Q

vis teneatur illud confiteri tempore , quo praceptum af-

q;:'.idiana

firmatioum confe[fionis obligat per f& femel in anno ; tum

Vg ;

quia ideo precipitur confe[Jio ante communionem , quan-

Uv

do eft confcientia peccati mortalis , quia probatio requift-

D

z2 ab Zpoflolo non debet velinqui judicio proprio, fed

'tíion

gonfeffovis. —dtifle, de quoloquünur , e[t in gratia ju-

um

dicio confe[Joris. — Ergo non eft ei pracepta nova confef-

Mi

9,

Alii vero affirimant.

Mibi videtur utraque fenten-

Ms

tia probabilis ; fed banc pofleriorem judico ampletti à vi-

Ex hoc modo tendendi

i

vis timorate confcientie.

.

iiiv-j

rne

o etiam priorem fententiam

d

patet, quod Co

judi-

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

605

(

]Udlcet effe tutam ? qma viri timorate confcien-

ii

tie vocari folent illi,/ qui in omni cafu ample&i

amant tutius.

].

Alter, qui etiam fcripfit diu an-

te Lugonem, nempe anno 1628. eft P. Joannes

i

!

PRJEPOSIFUS ex Soc. Jefu, in Univerfitate

Lovanienfi & Duacenfi SS.'T heologr Profeffor.

1y

Is'in 3. part. q. 80« art. 5..dub.

n T$5: fic Terr

r

bit :

Si aliquis fit legitime conf. e[/"us, qui in confe[fione

M

ex oblivione vel ]u/la de caufa aliquod peccatum non ex-

N

*t [

plicuit , OOte]i communicare antequam pramittat confef-

fionem illius peccati, quia per pracedentem conj"/f tonem

t

É

€9 abfolutionem illius pecmtz remi[fionem efl corf.

eCUtUs ,

quam ois indirette , efique in flatu gratie.

HLNRL

QUEZ in Summa l. 8. C.46. $. 3. fimiliter docet

3

talem communicantem , qui adítatcommunionis

b

linteo

& recordatur peccati mortalis obliti in

R,

confeffione

non obligari ad premittendam il-

lius peccati obliti confeffionem

etiamfi confiteri

if

Cenfeo P g x-

po[]et fine inf amie nota & [candalo.

n

POsITI fententiam effe veram, dummodo pe-

II ol),

nitens moraliter certus fit

fe jam effe in ftatu

(

t

gratiz. Cum enim in primis feculis vigueritufus

nf

quotidiane communionis, & confeffiones fue-

J)**1

rint rarg&

videtur impoffibile

multis non in-

I!

cidiffe varias circumftantias fpeciem mutantes ,

/

»l

aut peccata, quorum obliti fuerant in ultima

i

confeffione quia tamen propterea abítinuerint

du

à communione.

Idque prefertim concluderem

Wi

in hominibus plebeis, debilis memorie , depo-

W

i

nentibus confeffionem generalem , inclinantibus

w

ad fcrupulofitatem , vel hominibus tenerz val-

anuh*

de confcientiz , quibus fzpe incidere folent poft

J

Yl

con-

606

DISPUTATIO OX

confeffionem circumftantie eorum judicio pro-

babilius mutantes fpeciem, vel numerum.

Caterum afferuntur quidem à Leandro &aliis

Theoiogis multa alia fimilia dubia circa difpofi-

tionem communicantium.

Cum tamen autho-

res inter fe litigent, nolim tempus perdere in

hujusmodi cafibus prorfus particularibus, cum

in iis ad prudentem refolutionem fufliciant prin:

cipia generalia, & Lex charitatiserga Deum & Ec«

clefiam , femper refpiciendo ad bonum univerfale

animarum primario intentum per leges à

Deo & Eecclefia.

TPOo4 a Is

"

2

F D

SoS

»

d

:

l]

f

L

m

ul

M

i

ft]

u

E

* MP

iA

sf

y o Ms

^

w

:

RU

m

-

j

*

Hs

L

j

H

Y*

i

3

»

AR

&

,m

i RR

E

Ya

vf

"N

"

fs

2!

g

»

B.

v

?

POR

a

jj

is

*j

]

Y*

3

5

P

i

E

"1

2 CR

A

2

M

L*

x

-

$

Rn

LU

1

M

Ed

35

Ó

ts

d

*

*

9X

*

i

*

E

x5

B

z

u.r..

z

ii

m

tj

*

[ x

3

2

PA

.

A M

À

R A

Lb

*2

Dix.

:

EM

fs

ia

aE l

M

d

Z

Vi

23f

i

z

?

"AL

vt

vt

RA

*

v

UM

,m.

E

Q

Ts

2

RU

C&Y

A*

a

$.

2

-

x

k!

N

M

o

-

Tl

[

e

a

;

tmn

ll

-

VORPEC

hs

-1

í

i

l

hl

€

i

j

A

p

r

E

g

A

N

d

Pt

E

$s.

D

P.

E

s

2

ET

X

ia

s

Y

3

h

A

od

a

j

ís

2

u

b

X

ä».

&

y

p

37

$^

W

i

E

LO

*

Hj

&

.a N

i

t ifin

n

T 9.

*

KU

.»«m A.

Y

Vr

2

u

Wh

A.x

1

a

Y

$

2

Tue

p

D

At

2

»

*

"

M

z

s

M

x

-

-

b

M

&

i

HNA

p

X

a.wm-

EE

E

3

»

M&Ix

x

L2

"

:

"

«

t

W

X

iM

(

p

*

x

&w ;

T

L

M

PT

2

1233

j

t

g

"

—xr

z

E

2

v

P s

5

.

5ak

de

m

3

E

RE .

j

d

uw

g

2

LE

r

E

K

LUE

A

M

M

22

n

d

g

ff

b

E

Ia

A

d

(

QAEN C

A

d

35

w

5

T.

—

d

;

X *

W

;

X ï« .

W.

X

3

[2

23

*

,M,.,,

251

u

A

z

27

P

P SLER.

N

M

LL s FO d

Es

ex

t

2e

*

a 6;

M.

r5

PX

d

L

p

^

v

»

Dd

ia

ROR , É GRb hr u 1,nuh-l-1

?

dalleac.

um A

XOUN

N

i

.

d

2ya

Ws

Ro

Vl m a

o É RC a p la ts od

u

at

A

Y

m

ii du

E

1:

s

ARA

"uU.

EX

T

d

G

$

n

lm d

AX

uX

n

C

-

um

x

n

-

muioe Ut t M

ETA

-

l20 m

EL

g

eo

z

L:

R. D. EUSEBII A4MORT,

9

Ganon. Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardinalis L E R C.4 RI;

Sereni Tmu ac Reverendilfimi DD.

—

e

S.R.LP

rincipis Darmftadiani, Landgravii Ha[üæ &c.&c.

OSEPHI, Epifcopi Auguft

:

e

heo!og

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r

ä

E

THEOLOGIA&

ECLECTICA,

e

IÍzm

L

I

p—€—

EmITID

u

MORALIS zr SCHOLASTI

m

ä

Sub Aufpiciis

pC(€—

ed

SS. D. N. Benedidi XIV

I

11

ad mentem

j

E

SS.Patrum & Theologoruminfign g

10

*

prefertim veterum confcripta.

9

e

'Tomulus XII.

8

D& SacRAMENTO EUCHARIST

7

ANSE

E

C

t

n

6

HCH

N ER

i2

E

VOSS

«

VET

E

--

AE

Fol

5

( GN

a

4

B-

Cum Zpprobationibus

3

"ugu[le F'indel. €? IH'irceburgi,

lIIWH I[IHIHHlIHHIIIWHHIIH'HIIIIHwIllïlwl]I!lelllllmlllll!l

2

2

BU

ï-ll

Jl

l

]HHHIWHIHIII»IHHHIIIHHHHWIIIIIHH!IIIIIII!WIIIIIIII(HHIIHIN

&329 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

5

6

7

8

9

1

1

TE