bus Stationum, feu poenitentix generalis in Qua-

i

dra-

Wl

TE

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR,

453

l

"Ut

t

dragefima , non effe communicandum , & ob

n T

MUT,[.

hoc ipfum non effe, perfiftendum in Sacrificio

Q

Miffe poít Offertorium , nec effe manendum

10

MU

cum aliis fidelibus tempore Orationum Miffze

i

[

lj

ul

poft Offertorium usque ad communionem reci-

Mi

tari folitarum ; ratio illorum erat, quia per fum-

AU d

ptionem Euchariftie confueverat finiri ftatus

ponitentig.

His ergo fuadet, ut in Sacrificio

H u

Miffz permaneant, non tamen publice commu-

Ui

nih

nicent, fed Euchariftiam domum reportent,

T DAR fon)

ficeque privatim communicent.

lia jam , in-

(!

quit, con[uetudo imvaluit ; jejunantes babita ( poft

f

j us

Offertorium in Sacrificio ) oratione cum fratribus

T

A.

fübtrabunt. ofculum. pacis- - Quecunque ratio fit ( ita

1]

fubtrahendi tempore jejunii privati ofculum )

J

non erit potior obferoatione precepti, quo jubemur je-

E

junia noftra celare , jam enim de ab[tinentia ofculi agno-

fcinur jejunantes.

Sed & fi qua ratio efl, ne tamen

buic precepto tu obfis, potes Domi, fovte inter. quos

latere jejuniumi n totum mon datur, differre pacem :

il

ubicunque autem alibi operationem tuam ( jejunii) ab-

&t

fcondere. potes , debes memini[Je pracepti ( abfconden-

do per ofculum jejunium ). Jta & difcipline fo-

Y

ris, (9' confuetudini domi [atisfacies. -- Similiter de

J

Stationum diebus non putant plerique Sacrificiorum ora.

tionibus interveniendum , quod Statio folvenda fit acce-

to corpore. Domini.

Ergo devotum .Deo obfequium

wllt

Eucbariflia vefokoit ? án. magis Deo obliget ?. INonne

€7 folennior erit [latio tua , fi & ad aram Dei fletevis?

a

"dccepto Corpore Domini & referoato utrumque faloum

efl, & participatio Sacrificii , &9 executio Officii.

'To-

jl i f'tn

tum

contextum adduxi , ut appareat,

eo

1044

modo, quo Tertullianus fuadet privatam abfti-

quil

I6T,.3

nen-

us

454

DISPUTATIO V.

g

TUHUL

nentiam ab ofculo, non publicam, ne violetur

m

J

if pubhue

obfervantia publica, fuaderi etiam communio-

nem privatam, qua exiftimat non folvi Statio-

4, f d

fe;enï fige

nem publicam.

Jam vero, cum appareat, eam

guorminicé

Euchariftie communionem privatam conftitiffe

in una fpecie panis, nec ulla fuerit neceffitas

::rrzlnaunïü

u

u

nl

|

falutis vel preeepti ad ejusmodi communionem

"I

privatam , patet, fola majoris utilitatis cauía

j

LL I

Ij

ex frequenti communione inductam fuiffe com-

J

/

munionem fub una fpecie.

yuli

2. Certum efl , antiquitus fidelibus liberum

1.

fuiffe, fecum afportare domum Euchariftiam

fub fpecie panis, nec extat aut prohibitio aut

lj Uf IDITJ '

Ül

ratio , ob quam prohiberentur eam, quando

D

m

!

vellent, fumere: fic r. Cyprianus lib. de Spe-

'1.

um

&aculis num. 7. redarguit eos , qui recenter à

v/ffpma

Sacrificio dimiffi, afportabant fecum Euchari-

ftiam, & immediate recta ex Ecclefia currebant

atb hr

ad Spectacula, in quibus meretrices compare-

U mm*h.n

bant.

J

!

Qui, inquit, fefLinans ad Spettaculum dimif-

us ( e Dominico, prout in alio Manufcripto ha-

Wüm ia

hopm

betur) 6 adbuc fecum gerefis, ut af]olet , Eucbari-

]dem

-",'

H

fliam , inier corpora obfcgna meretricum tulit.

Serm. de Lapís num. 92. de muliere narrat:

"

Y t

m

Cum quedam arcam fuam , in qua Domini fanttum fuit,

manibus indignis tenta[Jet aperire, igne inde furgente

iU

deterrita efd ; me auderet. attingere.

Vide num. fe-

d

t

quentem.

uvH

LP

* Q

3. S. Bafilius Epift. 93. alias 289. ad Ciefariam

N

Patritiam expreffe teftatur, eum morem com-

munionis privatz füb una fpecie in multis vige-

re Ecclefiis , etiam ceffante perfecutione, & fo-

Vf

lum

: .M

NMEA

j

DE EFFECTU ET-NI;E-CES/SXTATE EUCHAR. 455

d

b

li

lum devotionis caufa, ut, ubi non communi-

cabatur publice in Ecclefia aliquoties in hebdo-

As

im

1

mada, ficut fiebat in ejus Ecclefia Cafarienfi,

ii

haberent fideles commoditatem , faltim priva-

vm dam EO.

tim communicandi : fic babet: Sinpulis etiam die-

[51 $j

DEG

bus communicare , ac participem e[Je fanti corporis &

Vr

Janguinis Cbrifti bonum eft ? perutile, cum ipfe per-

I

M

fpicue dicat :. Qui comedit. meam carnem & bibit meum

Waf

]

m

Janguinem , babet vitam eternam.

Quis enim dubitat,

quin vite continenter e[Je participem nibil aliud fit, quam

li

L

l

1l

multiplici ratione vivere.

INos quidem quater' fingulis

hi

bebdomadibus communicamus ,. Dominica die ,. quarta

11

AUt]|

die, in Parafceve , €g Sabbato, & alüs diebus, ff

L

Santti alicujus memorta recolatur.

Quod autem perfe-

W] u&ï

N

M

cutionum temporibus cogitur quis abfente Sacerdote aut

Diacono communionem fua ipfius manu accipere , id gra-

ve non e[fe fupervacuum e[t oftendere ; quia boc diutur-

L

na confuetudo rebus ipfis confirmat.

Omnes enim in fo-

litudinibus monachi; ubi non efl. Sacerdos , cominunio-

ICV

nem domi feroantes fuis ipforum manibus fumunt. — fle-

)

n

! n

M

n

xandrie autem C in /Egypto unusquisque etiam de plebe

u

l

ut plurimum babet domi communionem , &2 quando

d u

j4

vult, per fe ipfum fit illius particeps.

Pofiquam enim

L

à

ii

Sacerdos Hofliam (6vciav ) pevfecit , & porrexit, qui

illam accipit ut totam fimul (ac dein ) quotidie ( ex

L

illa privatim ) communicat , ( nihilominus ) tnerito

u

s ln *

credere debet , fe ab eo, qui dedit, participare & acci-

pere: nam & in Ecclefía facerdos porrigit partem, quam

qui fufcipit, cum ommi poteflate retinet ,. && fic ori ad-

j d

tmovet propria manu.

Iteque idem valet , fice quis par-

tem unam à facerdote accipiat , five multas fimul partes.

; o

In hoc textu obferva, Bafilium principaliter tan-

p ii

tum refpondere ad difficultatem , an conveniat,

l'e:unose.ï

BI

Eucha-

DISPUTArTIO V.

mchuE

456

yji

I*lüchgriftiam accipi é manu laica? Hóc autem

g pfebm

convenire, probat ex eo, quod id faétum fit

tempore perfecutionum, übi non poterat faci-

j s g

qiirio p

]e fine periculo quotidié recipi é manu Sacerdo-

tis vel Diaconi; imo idem obfervari à mona-

"

chis, & in /Egypto, ubi tamen non deerant Sa-

; at j

al

cerdotes & Diaconi, ad quos facilis erat accef-

"

füs.

Exinde sutem duo deduco. r. quod illa

il

] ]anIr,

l

privata communio fa&a fit in una fpecie ; quía

!V

tradita eft in manum communicantis hoftia iila,

n

A

quam licebat deferre domum. 2. quod ea com-

Mi

5

tnunio facta fit non caufa neceffitatis , fed tan-

tum rnajoris fpiritualis utilitatis: nec enim, et-

!

jam tempore perfecutionum, multo minus in

D)

defertis monachorum, aut Alexandrie cuiquam

P

neceffarium erat quotidie aut fingulis o&tiduis,

( |

L

vel menfibus communicare.

ltaque ea necef.

fitas utendi tina fpecie non erat abfíoluta, fed

:E

j

i!?oria: |

tantum conditionata feu ex fuppofitione, ex

deAmufierf

fuppofito videlicet , quod Ecclefia ejusmodi fi-

arde at

delibus vellet indulgere quotidianam aut faltem

t v

frequentem communionem, cum qua difficilli-

& I g

me conjungi potuiffet ufus utriusque fpeciei,

tf prlo'a:

"tl r

4. Certum eft, primis feculis Hoftiam facram

fuiffe porre&tam in manus communicantium,

36 f

T!

eamque folitam fuiffe refervari à multis ea inten-

:-;ml h

L

EY

E

tione, ut illam fumerent privatim: ad illum

morem alludit D.Zfmbrofiusin exhortatione Theo-

F'Mh

dofii Imperatoris, poft cedem Theffalonicen.

fium ftatim afpirantis àd communionem ; nam,

[/

[

ut refert 'Theodoretus lib. 5. cap. 17. his eum

alloquebatur verbis : J/lbac ne adbuc [lillantes inju-

Wg.

fie

J 1"2

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 457

N

fie cedis cruore manus extendes, 6 üis San&ti(fimi Do-

i I

li

mini corpus prebendes ? E.. Cyprianus Serm. de la-

j

pfis: Zdlius qui & ipfe maculatus facrifiio à Sacer-

ldl W

lj

dote celebrato pariem cum ceieris aufus efl latenter

Lu. ib

u

[

accipere ; fantkum | Domini edere, & contre&are mon

potuit ; cinerem [ ferre apertis. manibus imvenit. Et

in eodem Sermone fepius idem teftatur.

4 Dia-

lUi

boliaris, inquit, revertentes ad [anttum Domini for-

didis &9^ infeüis midore manibus accedunt : wortife-

ros idolorum cibos adbuc pene ruttantes corpus Do-

'!u

miüni imvadunt-- éy plus modo in Dominum wani-

I

bus aique ore delinquunt , quam. cum. Dominum ne-

gaverunt -- Quid de eo boni fentias, quem mec per-

LU

V]

fecutio ipfa veformavit? -- S'acens flantibus. minatur,

€g quod.non [latim Domini corpus inquinatis mami-

bus accipiat , aut polluto ore Dowini fanguimem bi-

j

üt

bat, facerdotibus [acrilegus irafcitur.

Idem proba-

&t O0

tur ex Hiftoria, quam narrat Sozomenus lib. g.

J

cap.5. de muliere haretica, quae loco hoftiz

fibi porre&ze alium panem fibi ab ancilla por-

PUf

re&um fumere voluit.

Jempore . communioris ,

a

inquit, quod acceperat continens «elut. oratura pro-

cumbit.

ml

Hec probant, corpus Domini in ma-

nus Domini dari folitam, ut affervari poffet,

il

Til

fi quis vellet, fanguinem autem in ora fuiffe

iNunc

i

prebitum , ut affervari non poffet.

ex Zinbrofo videamus , corpus Domini ideo

affervatum , ut privatim fümeretur.

Oratio-

ael

ne de Obitu Pratris fui Satyri dicit :

Priufquam

f

IU

perfettioribus e[Jet. initiatus Sacramentis , in. naufra-

gio conflitutus cum ea qua veberetur mavis fcopulofo

m

ht

iülifa vado (2 urgentibus binc atque inde fiutlibus

MP

7

Jolveretur , non qmortem etuens , fed ne vacuus my-

h

J

i

Ef5

fierii

u

DISPUTAVTIO V.

gt

458

fleriüi exiret e vita , quos initiatos e[Je cognoverat ,

u L

ab bis illud dioimum fidelium . Sacramentum popofcit ,

ul L

non ut curiofos eculos infereret arcanis, fed wut fidei

ggnah DI

füe confequeretur auxilium ; etenim ligari fecit. in

«deit d)

gl eamam d

evavio , &9 orarium involoit collo, atque ita fe deje-

cit in mare -- primus feroatus efl. — Ex hoc textu

gmmeo f

patet, navigantes Chriftianos fecum portafle in

gt tudit

jo &if p

Ípecie panis Euchariftiam, & propterea id petiit

fibi mutuari Satyrus, ut non vacuus tanto my-

ato ts

& Venli

fterio exiret é vita, fiin fluGibus crefceret mor-

d

tis periculum. . Cum ergo navigantibus concef-

|

ljl v'r

J: fr

fa fuerit Euchariftia fub una fpecie , & nemo

J

".E'H

lp Ut

vitftms, (

cenfeat, eos periclitari de falute, qui in itinere

slmodet

absque fua negligentia fine communione ob-

eunt, clarum eft ; communionem fub una fpe-

s p

cie conceffam effe non caufa neceffitatis, fed

*folo m

caufa majoris folatii & fruétus ex frequentiore

pttr Saf.*a.:.

communione.

Hdö

s. INulla erat unquam neceffitas falutis vel pre-

!

cepti, communicandi infantes ; hi tamen nihilo-

J

li

Sic

"w

minus communicabantur füb una fpecie.

]i

Oyprianus Serm. de lapfis teftatur, puelle, que

A

adhuc geftabatur forte brachiis, infufam effe

l;

r D

Euchariftiam ; wbi, inquit, olemnibus adimpletis

calicem offerre Diaconus prefentibus cepit , g^ accipien-

ün

tibus ceteris locus ejus advenit, faciem [uam paroula

...-zummi*;tzarir

inflintiu divine m

dj

/

eíl

712

atis avertere, os labüis obiuranti-

,

bus premere, calicem recufare; per[titit tamen Diaco-

l

(

nus, éy reluCtanti licet , de Sacramento Calicis inj udit :

Pl

obfervat idem Cyprianus, hanc parvulam pre

l

l,

e&tate nondum potuiffe loqui', nec carnem com-

edere; & eandem à nutrice ad magiítratum gen-

Ts

Orta

A

tilem p

vVáived

tam effe, quz circumítantie fatis in-

]E[Zg [*

&

LY

finuant,

)

'

DEEFFECTU ET NEC.ESSITATE EUCHAR. 459

!

W

It

finuant, eam nec Euchariftiam fub fpecie panis

H j lf )

accepiffe.

Parentes, inquit, fugientes fub mutri-

i b

cis alimento paroulam filiam veliquerunt ; relittam nu-

trix detulit ad Magiftratum ; illi ei apud idolum,

b n T

h

Wt

quod carnem necdum poffet edere per etatem,

panem mero mixtum, quod de immolatione fu-

finnyn

fjl

perat, tradiderunt.

Quod fi & in Ecclefia par-

A

!

n

vulo fuiffet porre&us facer panis vino confe-

'crato mixtus, non diceretur infundi Euchari-

u

iL

ftia.

Verofimile eft, etiam infirmis fezpe por-

AIIT

"

Lt

rc&am effe Euchariftiam fuüb una fpecie, tum

quia diffcile erat affervari vinum confecratum

jj

pro infirmis, tum etiam, quia, dum in hiftori-

NTRU ;»5

cis eft fermo de communione infirmorum, qui

IY

AW

adhuc poterant deglutire, nonnunquam fit men-

tio de folo corpore Domini, quo communiter

[

defignatur Sacramentum in fpecie panis.

Sic

Paulinus in vita S. Ambrofii teftatur, quodHo-

l

IN

fl

li

oratus Vercellenfis Epifcopus Ambrofio mo-

rienti Corpus Domini obtulerit , quod ubi accepit , emi-

u t

f&t fpiritum.

M?"

"

DricEs: Quando infirmis vel il]fanfibus por-

rigebatur Éuchariftia fub una fpecie, erat cafus

neceffitatis, eo quod illis füb bina fpecie com-

mode adminiftrari non poffet.

Ergo adhuc ve-

rum manet, juxta fenfum veteris Ecclefiz fem-

per adminiftrandam effe Euchariftiam fub duplici

Al Dh

fpecie, nifi in cafu neceffitatis.

lu

REsPoNpEO, Duplicem hic confiderari

poffe neceffitatem ; unam communionis , & abf(o-

Evïmem j

i

Jutam ; alteram unius fpeciei & conditionatam:

Ne-

d

l

u |

ceflitas comimunionis refpe&u infantium non da-

batur,

D 15-«PSUEJE.A T-]b O-.V.

460

batur, prout ipfimet Proteftantes agnofcunt,

"

PT.

1ní

ipgi

kj

illam antiquam communicandi infan-

gj

qui &

tes praxin abrogarunt : neque etiam data foret

P

, ii

refpe&tu infirmorum aut morientium, qui utram-

que fpeciem fumere non poterant, fi extitiffet

eofirim,

syftione 11

rigorofalex divina communicandi fub utraque

fpecie, ficut datur lex facrificandi fub bina fpe-

aipfib b

cie; nam non datur obligatio celebrandi fub una

«roltcs D

fpecie, quando fub utraque celebrari non pot-

iil

eft. Hoe ergo fuppofito, quod in ejusmodi ca-

iüg, d

feedimmetd

fibus non extiterit lex communicandi, eoipfo

pertinuit ad arbitrium & Difciplinam Ecclefiz,

Tif o

an vellet admittere communionem fub una fpe-

bt

ciein tali; & dum hoc admifit, non potuit pro

fEOQDmODIOCR

motivo habere neceffitatem, utpote non ante-

ahatis, eo

cedentem ad fui determinationem, fed tantum

lol

confequentem.

Habuit ergo pro motivo tan-

vv

tum majus folatium fidelium, autfru&um. — Zfr-

t fümendan

gumentum pote[L inoertihoc modo :. Quandocunque

tsf

ipía conditio non eft neceffaria fed in libera de-

Virer a

terminatione concedentis , tunc etiam conditio-

Auft s (j

natum quod fub conditione ponitur, non dici-

t m

tur fimpliciter neceffarium, fedliberum ; ficenim

WO ag

fi pater non tenetur dare confenfum in perma-

ET

turas nuptias fuz filie adhuc in poteftate patria

IT

conítitute , quo tamen confenfu femel pofito

V0 of

neceffarium eft affignare dotem , nemo dicit , ab-

folute ac fimpliciter neceffariam effe affignatio-

tl

nem paternam dotis pro puella nubili fuomet ar-

itrio volente contrahere pramaturas nuptias,

A T*M?nichæo

aut ejusmodi puellam fimpliciter habere jus ad

, ] (amh

dotem.

Hocenim,

E

il«

Atqui idem fit in prefenti.

quod infantibus, aut aliis v. g. inhrmis, mona-

M

chis

L

uY

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

A6tY

] M

chis in folitudine, itinerantibus, domi ob per-

um

fecutiones, vel alia caufa fe detinentibus & com-

li

I

lmx th

m

mode utrámque fpeciem participare non valen-

tibus, indulgeatur communio , non eft abfolu-

MM

i ub

TA

te neceffarium, fed Ecclefie liberum, faltem in

fuppofitione Proteftantium , quod Chriftus eo

ul [[xb b n /

j

modo fub bina fpecie fine exceptione iiftitue.

li

J

l

I

rit pro laicis Euchariftiam, quo modo irnftituit

fub bina fpecie facrificium; ergoetiam non pot-

d

eft dici, effe neceflarium , feu quod idem eft,

]

tj

lr'.

j

effe cafum neceffitatis, ut in prafatis circumftan-

a fjf

tiis fiat communio fuüb una fpecie.

Itaque cum

TuTa

1

Ecclefia antiqua nulla cogente neceffitate indul-

Ut

ferit communionem fub una fpecie in variis cir-

i

EAEN

cumftantiis, eoipfo fufficienter probata eft pri-

h

Vi

ma Refponfionis pars, ex praxi veteris Ecclefize

p at

non evinci Ecclefiam agnoviffe preceptum divi-

"r

num ad fumendam utramque fpeciem extra Ca-

(

fum neceffitatis.

iil

Sed nec ex illa veteri praxi evincitur, Läi—

C 540 0E

cos habuiffe jus optionis ad utramque, aut al-

QUi D

o

terutram fpeciem; nullum enim proferri poteft

Í

documentum aut minimum indicium, quod ul-

!(D

jiuli

lus laicorum in publico aut privato communio:

1

nis actu petierit & obtinuerit fpeciem quam vo-

j

luerit: imo potius colligitur contrarium ; dum

I

San&tus Leo oftendit, ex hoc poffe agnofci Ma-

Iu

]^

nichzos, fià fpecie vini abftineant, & Gelafius

J

jl

r

Papa eam Manicheorum abftinentiam propterea

f

"

1 u

$Ti

damnat, quia facrilegum eft, dividere myfíte-

dj

rium; quam fui Decreti caufam edere non po-

j h

tuiffet, fi propria authoritate in publica Syna-

Xi cuilibet licuiffet, abítinereà vinifpecie. Ad-

gt

dit

D'L:6 BU r A-T POP^M.

gt

462

M

40

m

dit etiam tantum quofdam ex füperftitione à fpe-

cie vini abítinere, quod de Catholicis dici non

[

l

ä

ia a

rl

potuiffet, fi fui

et id licitum & practicatum et-

gj

jm erutu

iam à probis propriaauthoritat

itaque de fo-

lis Manicheis ibi fermo eft, qui in turbis à Sa-

NLM ]

gpfrramtit

cerdote accipiebant Corpus Domin

fed ad Dia

sdeife m

conum, qui porrigebat Calicem ;. inter turbas

J

non accedebant, ut proin non ni(i à valde cu-

) [

!

cila i

riofis aut attentis obfervatoribus fciri potuerit,

f mojdt

utrum quis inter turbas poft receffum à Sacerdo-

te etiam accefferit ad Diaconum

Neque fave-

jients i ;

[ a,

re adverfariis prefumendum eft illud Gelafii, !

quod dicat facrilege dividi myfterium; quia tunc

í m/af [

1

f

i d

temporis communicabatur tantum fub ipfo Mif

!

(ufiten

fe facrificio & communio fidelium erat aliqua

par

accidentalis Miffe, ita ut communio fide-

t

du ulb

lium debuerit conformari facrificio quoad repre-

fentationem explicitam paffionis Dominice tum

1600v

ES

ex lege decentix intrinfeca

vi cujus pars con-

du E

formanda eft toti

tum ex perpetua confuctudi-

.nM M urpnm

ne adeoque tacita lege Ecclefise; traCtare autem

üinitem

tantum myfterium cum violatione legum utique

ztr pf

T'extus S. Leonis & Gelafii funt fe-

facrilegum

i MC

quentes.

$. Leo Serm. 4. de Quadrag. de Mani-

& Al

clíeis loquens, ait

Cuin ad tegendum infidelitatem

WAL d[]er u

fuam noflris audeant. intere[Je my[leriis, ita in Sacra-

æl le&.(

mentorum communione [e tempemnc

ut interdum tutius

lateant

T

ETU n

ore indigno corpus Cbrifli accipiunt , fangui-

nem autem redemptionis noflre baurire ommino decli-

4 *imum, pe

l

At u

nanít.

Quod ideo ve[lram volumus fcire [anttitatem, ut

li

hi

i

qobis bu]ufccmodz bomines €g' bis manifeflentur z'zdvms,

lm

Cü'* al

DO!af

& quorum depreben/a fuerit facrilega fimulatio

4 San-

Gorum focietate facerdotali autboritate pellantur. S Ge-

f g

l

lafius

)w'hp

N

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 463

I

M

i

lafius autem, prout refertur à Gratiano de Con-

l!

fecrat. dift2. cap. 22. fic habet : Comperimus, quod

&]

quidam fumpta tantummodo corporis facri portione à ca-

tJ"*

[

lice facri cruoris abflineant. — Qui procul dubio, quo-

niam, nefcio qua fuper[titione docentur. obflringi aut. in-

Y

tegra facramenta percipiant , aut ab integvis arceantur

Vl

quia divifto unius ejusdeque wy[terii fine gvandi facri-

legio non potef?. provenire.

Nec denique evincitur

ex illa antiqua praxi, , Ecclefiam antiquam agno-

viffe, motiva abrogandi ufum Calicis effe infuf-

ficientia; poteft enim affignari alia caufa poffibi-

lis, exiftens, &fufficiens, ex qua Ecclefia po-

tuit moveri ad retinendum ufum Calicis, qua

L

ceffante ceffare convenientius poterat ufus Ca-

NI

W

licis.

Caufa nempe motiva poterat effe hec;

Primi fideles erant ab ipfis Apoftolis inftitüti ad

exhibendam ultimam Salvatoris Ccenam per mo-

dum veri convivii, in quo cum aliis cibis etiam

adminiftrabatur Euchariftia3 ratio fic faciendi

t cenfiil:

forte erat, ut primis fidelibus rudibus memoria

» ia

Coenz Dominice modo quodam fenfibili impri-

lm

?

meretur profundius cum commendatione com-

Muf r

munis vitz, & Chriftianz in egenos omnia equan-

4

uj

ü

^

tis charitatis.

Abrogata fenfim propter abufus

illa coafuetudine retenta nihilominus fuitexpref

fior fignificatio & expreffio convivii Dominici

perhoc, quod populus, femper tenax priorum

confuetudinum, perrmiffus fit faltem in facrificio

Miffe tanquam in publico fpirituali convivio,

retinere figna externa veri convivii, nempe man-

ht

ducationem & potationem. Sed poftquam ipfe-

D

]

met populus fine ullo precedente Decreto Ec.-

i

TR

^

clefiz, velhortatu privatorum vel infpiratione

INumi-

D'ISPIULTATIIO V.

464

"TM

Numinis, vel ex utriusque concurfu, ultro fe

gjis i

abdicavit ufu calicis, aut faltem tranquille per-

mifit, hinc inde introduci confuetudinem com-

, antum

g, I

munionis fub una fpecie, donec ea confuetudo

fa&ta fuerit ferme univerfalis, tuic prinum Ec-

seconmod

d

clefia eam confuetudinem tanquam rationabilem

sne obltepe

fufpexit, & jam nullo retrahente motivo con-

trario ex tenacitate populari ad ritus$ veteres eam

ge, 00 U

i ocd

ma

uv

adoptavit, & contra inquietos pauculos Bohe-

aminionis d

mos, jam ex aliis articulis haereticos, univerfa-

j

li rationabili confuetudini hucusque jam per du-

3

0100

centos ad minimum annos tranquille tolerate,

tanquam erronez obftrepentes publica lege de-

Vi

fendit & fanxit.

Itaque motiva ab ufu utrius-

A

fioneadn

que fpeciei retrahentia nempe irreverentia Sa-

cramenti, & erroris remota occafio verofimili-

4 n d

mOrdindtz t

ter femper erant eadem, fed non manferunt ea-

dem motiva oppófita ufum duplicis fpeciei non

21 f r

attentis irreverentiis € errorum periculis intro-

RYOTI

ür. ?. Dotj

ducendi & diu retinendi: motiva introducendi

illum ufum per modum convivii proutdixi, ve-

EUOET,

rofimiliter effe poterant r. Coene Dominice ex-

qaventur

preffior fignificatio : 2. communis vite: ac 3.

FTT

Chriftiane charitatis in egenos. commendatio.

-».Jïue p()p

Ti

Motivum coptam confuetudinem, quamvis cef-

ARU

fante complexo horum trium motivorum, fal-

j

At

tem aliqualiter retinendi in Sacrificio, quamvis

30 D |

fine forma materialis convivii, effe poterat tum

"DAT em

aliqualis faltem decentia fervandi expreffiorem

N

reprefentationem Coenz feu convivii ultimi Do-

Til

T

minici, tum ipfa confuetudo, quam non expe-

Ü

dit facile mutari ubi timetur murmur populi ca-

1

tholici, non capacis ad penetrandas Superiorum

fatio-

u

DE EFFECTU ET NECESkSITATE EUCHAR. 465.

u n

rationes; quia, ut bene S. Auguftinus alicubi

QIF mhquille Y

in fimilibus obfervat, immutatio confuetudinis

Ti

f»pe, quantum ratione fanat, tantum novitate

MT

Wf

T

perturbat.

Itaque ceffante etiam hoc motivo ,

nempe commotione populi fidelis, dum fenfim

DEU

i

UT

per ducentos & amplius annos ufus unius fpeciei

Vw

nomine obftrepente, murmurante, vel fcanda-

T

T&

lizaute, imo, ut verofimile eft, ipfomet popu-

ï

:

NU

;

lo ob occafionem frequentioris ac expeditioris

TRU Q

communionis idipfum collaudante, in populo

T

fideli fumma tranquillitate usque ad tempora hz-

il

Mi

reticorum in Bohemia introdu&tus eft, folum mo-

tivum fignificantius etiam in communione pri-

E

]v

vata reprefentandi convivium Dominicum in

M

V

comparatione ad innumeras irreverentias nec vi-

W

M

Qu

fum eft, nec oftendi poteft effe tanti ponderis

mawlexw

in libra ordinate rationis, ut przvalere debue-

j

l

W

ritfolum r. tam gravibus & innumeris irreveren-

inpe

tiis ac inconvenientiis, quz in ufu Calicis com-

jot od

mittuntur: 2. bonis, quz per frequentiorem

j t

communionem ex ufu unius fpeciei confecutu-

veDoniti

ram, promoventur: 3. fcandalo confecuturo,

TOR

fi Ecclefia ufum Calicis jam per ducentos annos

Q Gu

confuetudine populi fidelis abrogatum przcife

ob murmur hominum ex aliis articulis heretico-

".

UO

rum priorem praxin ac confuetudinem jam ul-

Wi

AU

tra ducentos annos toleratam ac tacite appro-

t

l

batam tanquam erroneam blafphemantium re-

AUIC

duxiffet. In bac Refponfione, cum catera at-

yiulini

tento & indifferenti animo exiftimem plana effe,

g n

duo folum :ihi probanda videntur: r. quod

j

j

al

ufus Calicis ','mr- uitra ducentos apnos ante Con-

cilium Bafileen

& affentiente tranquille ipfomet

masSuperiï

D. zhmnort. Tratt. de Euchariftia.

Gg

po-

7u

M

ssMl J

466

VDISPUTATIO V.

it æypus CF

opulo in defüetudinem abjerit: ». quod exin

»

at

'

de fequatur frequentior communio conformiter

j

r

1j

ad praxin primitiva Ecclefie, & ex frequenti

De illa

[ E) hls(

communione innumera immenfa bona.

grat o

jam priori defuetudine teftantur

dpetiecud

1. Zllexander de /les , quifcripfit circa annum

a Det

1240. Part. 4. quaft. 11. art. 4. $. 3. fic habet:

diam j

Dicendum , quod quia Cbriftus integre famitur fub utra-

sinaem n

que [pecie , bene licet. fumere corpus Chrifti fub [pecie pa-

gie, t pr

nis tantum , ficut fere ubique fit à laicis in Ecclefía.

uod

autem dicit Canon ibi : COMPERIMUS €&c. inteli-

s nl

d pus

itur de conficiente.

Ecclefía autem iflud Sacramentum

La

difpenare confuevit fb [pecie panis tantum.

n n

2. Petrus de Tarantafio, qui fcripfit circa an-

ve erulo u

num 1260. & rexit totam Ecclefiam fub nomine

s CU

Innocentii V. in 4. dift. 11.fic habet: Cum in boc

ürbot: n

Sacramento fit vatio caufe feu caufalitas pertinens ad

tie uf n

gratiam , C& quia gratia ef. omnibus nece[Jaria, ideo

hr 10 qui

omnibus traditur [ub una [peciei perfeGtione caufativa gra-

V, f

tie : fub qua fub majori cautela feu reverentia pote[t tra-

ia fotecon

di.

Sed fapientia (id eft ratio figni) non eff fic om-

o frgát,

nibus nece[Jaria , ideo à folis Presbyteris vel miniftris

t n

altaris famitur füb utraque [becie, " quia tnajorem caute-

] Egde

lam & reverentiam fervare [ciunt.

Y

n d;!

N

"v

d

3. INicolaus de Lyra, qui fcripfit circa annum

EUTTE

1320. in 1. Cor. cap. 11. de Euchariftia loquens

3

DT

ait: n prünitiva Ecclefía dabatur fidelibus (fub du-

"

D

Af

plici fpecie) /fed propter periculum effufionis [anguinis

A

Ms

modo datur tantum fub [pecie panis.

Nm

Is

11

4. Thomas de Zirgentina ,. qui fcripfit circa an-

num 1350. in4.dift. g. dicit , Propter unionem cor-

M

:

DT

(i

poris & fanguinis Chrifli fub utraque [Decie vecipiens ba-

WY

bet

0Y

.DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 467

i j

W

I

bet totum . corpus Chrifti & totum fanguinem : ideo com-

Atf

muni populo. fecundum confuetudinem. Romane Ecclefue

TET

l

n b)na

veritas corporis &? [anguinis Cbrifli datur ub [Deciepanis

ID:

tantum.

Ex his & pluribus aliisteftimoniis, qua

i

enumerat Joannes de Ragufio in Sermone de utra-

iil

(

que fpecie coram Concilio Dafileenfi habito , pa-

M

n

tet, ante Decretum Ecclefie ac Romanorum

i

v]m[, )

Pontificum jam przceffiffe confuetudinem prz-

I

dominantem in Ecclefia communicandi füb una

Jf

,

l,

fpecie, ut proin falfum fit, Romanum Pontifi-

]

Ui

cem abrogaffe ufüm Calicis, fed potius confue-

ATaf

tudinem precedentem ut rationabilem confir-

ij

matle.

Supereft ultimum. Refponfionis :nembrum: | quod

ia

nempe ex ufu unius fpeciei faciliorreddatur fre-

TM

quens communio, & ex hac innumera confe-

s n

quantur bona : namfi communio non permitte-

ul

ä

E!"

retur fine ufu calicis, fequeretur r. In illis re-

TA R

g

1l

"

,

4

í

fin

j

gionibus, in quibus vinum ob nimium calorem

/

/

brevi acefcit, ficutfit in Abyffinia, populo dif-

Tvl

ficillimum fore confervare vinumin copia. ».In

p)mi

regionibus frigidis , in quibusnullum vinum na-

UEL

fcitur, plebirufticang pauperi magno ftaret pre-

gunm

tio.

3. Eadem difficultas foret in America &

Altianis multis provinciis, in quibus non repe-

4. Vinum deberet con-

Dbrpud

7)

l

riuntur plantatz vinez.

d

j

I

!

Tl

i

fecrari in magna quantitate, cum Sacerdos nec

hii

V

numerum communicantium fcire poffet, prefer-

tim in Ecclefiis Regularium, nec cujuslibet com-

municantis in fumendo facro fanguine modum. s.

)

^

Cum in Ecclefiis ruralibus non habeantur Dia-

|

[

(

E

H:l

j

u

W

;

d

coni, utramque fpeciem deberet adminiftrare

I

i

ipfe facerdos, quod foret incommodum, &ob-

t

Gg 2

noxium

u

468

bE)LS PÁ(UU R AW DOUM

noxium variis abufibus.

6. Communio redde

Ágeacm!

retur difficilis communicantibus extra fuam pa-

«ginionet

rochiam v. g. navigantibus , 1t.nerantxbus, pe-

! [epugïlap

regrinantibus &c.

Econtra panis azymus facile

; C

fervatur, facile comparatur, facile ubique ter-

firi p

f h[( Pl

rarum afportatur , ut proin facillima reddatur

frequens communio.

Quanta autem exinde fe-

LTan

h

llf

p r

quantür bona, non poteft effe obfcurum atten-

tius conüderantl : cum illa connaturaliter con-

]1 T»H[

neGitur r. Major gratia ad vitam Chriftianam in

if diel, d

fpiritu & veritate condecenter tranfigendam. 2.

TU Wfif

Major fenfuum & cordis puritas tum pracedens

(j

n n

C(

ad condigne tantum hofpitem recipiendum , tum

confequens ad digne pro tanto beneficio con-

ii

lii Wif

fervandum.

3. Avocatio populi ab aliis con-

verfationibus vanis , lafcivis, otiofis,,

aut pe-

riculofis diebus feftis.

4 1*1eqmnr10r difcutfio

QU

confcientie , frequentior peccatorum deteftatio,

V'

L

TOU

& frequentius renovande vite propofitum,

quod alioquin langueret, fi non urgeret p1æfcns

M/

femetipfum probandi ex frequentioris commu-

IDUM ]

nionis ufu neceflitas

5. Exinde autem fcqmtur

NI

pravarum habitudinum animi, paffionum , ini-

WS )mns

micitiarum, lafciviarum

n

injuftitiarum &c. re-

t

preffio frequens, &ex frequenti repreffionetan-

dem pravarum inclinationum manfuefa&tio , con-

d

Y

I

temperatio, & ad bonam confuetudinem 'redu-

o

dl

étio.

6. Sequitur etiam frequentior paflionis

Dominicz recordatio

AH

ratitudinis,amoris, imi-

M

tationis, & variarum aliarum virtutum confo-

"

* VUUI

i Uff]

ill

IK

ciantium exercitatio ; qug

omnia bona, tanquam

connaturales fructus autfouæ frequentis devote

l

&

communionis, qualis in plerifque eíIe folet , fua-

u

dent

VR

ROE

)u

Bu

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 469

lo

A Q] n

:

1

dent fane ac moventad facilitandam frequentem

communionem, ex qua fequuntur , in quantum id

Mp

u

iU

ls

nec repugnante. decretis aliunde preftabilitis

|

^

Deo, necreclamante fideli populo fieri poteft:

prout fieri potuiffe hucufque oftenfum eft.

U

SAML BI

lx his autem patet, quam mifere erret Pe-

trus Francifcus Le Cowrager, quiin libro : Defenfe

I) l

Q Wil

TUl

(

de la nowvelle tradu&tion de I Hifloire du Concile de "Tren-

te. $. 13. afferit; à Concilio Tridentino nonde-

buiffe dici, antiquitus ufum communionis fub

utraque fpecie fuifle frequentem.

Debuiffe enim

r.l

u

H

n

dici; eum fuiffe generalem, ita ut ante fzeculum

Il

0

XII. nullus cafus communionis fub una fpecie af-

fignabilis fit, nifi cafus neceffitatis.

[ dN

QUJESTIO IV.

!

t

Utrum in communione anima Cbrifli uniatur phy-

ll

li V

M

fice unione [Tabili cum anima communicantis ?

:e::ïozis Q

lOTANDUM I.

Huic queftioni anfam de-

diffe Eminentiffudum Cardinalem Crew-

lt kL

FUEGOS Societatis Jefu, quianno 1728. Romsg

V

edidit librum hoc titulo : ita ab[condita , feu fpe-

Y for

ciebus Eucbariflicis velata, à Chriflo indefinenter exer-

cita.

In hoc vaftiffimo Opere , ab Em. Cardina-

[Ü

li BeLLUGA &aliis Romanis Theologis appro-

bato, Em. Author tria potiffimum docet.

PRiMO, quod Chriftus in Euchariftia exer-

j

ceat ad extra omnes operationes vitales inftar

cujusvis alterius hominis, v.g. auditionem , vi-

N

fionem. &c,

Itaque Chriftus in Euchariftia jux-

s

Ww

ta hanc fenteptiam, licet fit totus in toto, &

GE

totus

/

m

470

DISf[ITATIO V.

(rrjvt

totus in fingulis partibus fpatii, omnia, qus& in

vicinia S. Hoftie fiunt , videt & audit inftar al-

" f

terius regis prefentis , qui fereddidiffetinvifibi-

fuyay (

Jem.

t eyertet

Ex hoc principio deducit, quod Chriftus

in Euchariftia fit fpeciali veneratione ac cultu

vpnmut

honorandus.

semoum

SEcuNDo docet, Sacrificium Miffe in

ganr i

hoc coníitere,

quod Chriftus in confecra-

ierimo 1

tione fufpendat in momento omnes operationes

f poie

vitales , nec eas refumat ante commixtionem

particule Hoftie confecrate cum vino confe-

Spcud

enflati

I

"o

I

crato.

n d

TrnRT1I0, quod confümptis in ftomacho

m rb

fpeciebus anima Chrifti fe uniat phyfice cumani-

f x

ma communicantis; & quod ea unio fit eatenus

fimilis unioni hypoftatice , in quantum vi illius

i, qu

anima Chrifti ita affumit animam hominis com-

grlit n

