»tandis mortuis non folummodo verbo atque

v(rt v

»imperio ut Deus utebatur, verum etiam car-

f Cuto

»nem fuam quafi cooperatricem nonnunquam

ued

l

»adhibebat, ut reipfa oftenderet, carnem quo-

» que fuam, quoniam fibi conjuncta eft, vivifi-

L

j

(

»cam effe : nam quando Synagogz. principis fi-

N

» liam fufcitabat , manum ejus apprehendit: quan-

» do etiam in Naim offerebatur mortuus, tetigit

vtr

»Ccorpusejus, dicens: Adolefcens tibi dico,

TU PO"

»furge. NNonergo verbo folum femper, ut di-

»Xximus, verum etiam ta&u mortuos excitabat,

quts v

fiogis.

» ut oftenderet, corpus quoque faum vivificare

» poffe : quomodo non vivemus , qui carnem

vset

ylümis,

»ilam & guftamus, & manducamus ? reforma:

» bit enim omnino ad immortalitatem participes

sní

, and

»fui: oportuit enim , ut non folum anima per

yttta

» Spiritum San&um in beatam vitam afcenderet,

» Verum etiam terreftre hoc corpus cognato fibi

vlit,

vj

»£guftu, ta&tu, & cibo ad immortalitatem redu-

» Ceretur.

Et cap.15. Verbum humanitati con-

Vg

l

»jun&um totam in feipfum ita reduxit, ut indi-

uïïfü

»gentia vite poffit vivificare : fic interitum a

Wy

s

»Datura humana expulit: quare, qui carnem

Y

» Chrifti manducat, vitam habet sternam : ha-

"4

y

»bet enim heccaro Dei verbum, quod natura-

» liter vita eft : propterea dicit; ego refufcitabo

ul

eum

DE EXISTENTIA HUJUS SLX(ERAMENTI. 139

Hs

» eum in noviffimo die : ego enim, dixit, id eft,

UT

|

»COorpus meum, quod comedetur , refufcitabo

W)IO X

1

»€um: non enim alius ipfe eft, quam caro fua;

t

u

!j

Ex

»nOon id dico, quianaturanon eftalius , fed quia

» poft incarnationem fe in duos dividi;filios mini-

»1ne patitur: ego igitur, inquit, qui homo fa-

D

i

» &us fum, per meam carnem in noviffimo die

thi

b ll

» comedentes fufcitabo : non enim poteftnatura

CUT Q

E

» noftra vite conjuncta non vivificari.

E* cap.

D

» I6. Caro mea vere eft cibus, &fanguis meus

TA

(

» Vere eft potus : manpna non erat cibus verus,

A

»id eft, panis de colo ;. fan&um vero Chrifti

Itpit

»COrpus ad immortalitatem & vitam sternam

m

»hutriens cibus eft ; fed aquam illi ex petra bi-

b, i

»berunt: quid inde lucrati funt , qui mortui

TDI i

»fuerunt? non igitur erat ille potus verus, fed

Wt U

» Verus potus ett fanguis Chrifti ,, quo.radicitus

TO

»nors evellitur : non enim hominis fimpliciter

]i

» fanguis eft, fed ejus, quinaturali vite conjun-

QU

» &us eít: propterea corpus & membra Chrifti

!d

»Íümus , quia per hanc benediétionem myfterii

t

»ipfum filium Dei füfcipimus. Et cap. 17. Qui

d

»manducat carnem meam, & bibit fanguinem

J

»Ieum, in.memanet, &ego inillo: ficuti

ii

»€enim , fiquis liquefa&te cere aliam ceram in-

"

»fuderit, alteram cum altera per totum commi-

u'uu'coq-

» Íceat neceffe eft ; ita neceffe eft, utfi quis car-

»nem &fanguinem Dominirecipit, cum ipfo ita

ii

t

» Conjungatur, ut Chriftus in ipfo & ipfe in Chri-

» ito inveniatur.

| Gu

am s 'if

4. Lib. 1o. in Joan. cap. 13.

»Non negamus

» Ie&a nos fide , charitateque fincera Cbrifto fpi-

u n

fed. nullam nobis cojun-

» ritgaliter conjungi 5

» ionis

eïu[cii

yy

146

DISPUTATIO EL

]

tj

» &ionis rationem fecundum carnem cum illo ,

UL

» effe, id profe&to pernegamus, idque a divinis

u d

» fcripturis omnino alienum dicimus : quis enim

Jntes p

» dubitavit Chriftum fic vitem effe, nos vero pal-

|

] ]ib

»TDites, qui vitam inde nobis aquirimus? audi

» Paulum dicentem.

Quia omnes unum corpue

t puty |

, t

» fumus in Chrifto : quia etfi multi fumus, unum

» tamen in eo fumus: omnesenim uno pane par-

jrbi D

P,nguinispi

» ticipamus : an fortaffe putat (bereticus) igno-

» tam nobis myftice benedictionis virtutem effe?

(f tn

*

Tl voli

» que cumin nobis fiat, nonnecorporaliter quo-

» que facit communicatione carnis Chrifti Chri-

(ene d

» ftum in nobis habitare? Cur enim membra fi-

g

» delium membra Chrifti funt? nefcitis, inquit,

ii

» quia membra veftra membra fünt Chrifti ? mem-

st

»bra igitur Chrifti meretricis faciam membra?

Til

»abfit. Salvator etiam. Qui manducat carnem

dtun

»meam, &bibit fanguinem meum , in me manet,

g

»&ego in eo : unde confiderandum eft, non

d

» habitudine folum, que per charitatem intelli-

Wt

»gitur , Chriftum in nobis effe, verum etiam &

d

»Participatione naturali: nam quemadmodum

aol

» fiquis igneliquefa&tam ceram alie cerz fimiliter

Va

» liquefacte ita mifcuerit, utüanum quid ex utrif-

)

» que fattum videatur; ficcommunicatione cor-

j candum,

» boris & fanguinis Chrifti ipfe in nobis eft, &

if

» nos in ipfo : non enim poterat aliter corrup-

::3?02[*3((

p tibilis hec natura corporis ad incorruptibilita-

uY

»tem & vitam traduci, nifi naturalis vitze cor-

NU

»pus ei conjungeretur : non credis mihi hecdi-

AT

»Centi; Chrifto , te obfecro , fidem prebe.

rl

,Amen, amen, inquit, ni(fi manducaveritis

nnm:*:

»carnem filii hominis, non habebitis vitam in

&

uunüm:g

» VObis

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

141

W

ij

» VOobis : in vobis, dicit, id eft, in corporeve-

» ftro : vita autem jure ipfa vite caro intelligi

!Nj

At

»poteft: cur igitur nos fecundum carnem dici

» palmites pernegat?

u

5. Lib. rr. in Joan. cap. 16.

» Ea de caufa,

Dümgm

»Ut puto, comparticipes Chrifti, ac, ut ita di-

!mmlïü

»Càm , concorpores, aut concorporalesgentes

d

» Ícribit Paulus, quia fan&tiffime carnis ejus &

"..'*W) ]gr[

» fanguinis participes facte funt; fic & membra

Atemel

» Chrifti membra noftra dicuntur.

Et cap. 22.

lt

» Nibil vobis mali accidere poteft, ait Chriftus ,

if Qu

» fi carne abfuero, cum deitatis mez poteftas ,

D

» Quz vos hucufquefervavit, inpofterum etiam

n

» fervatura fit: hoc nonideodicimus, quiaDo-

NT

»Inini corpus non magni zftimemus , fed quia

hum

» Inirabiles hos effe&tus gloriz deitatis attribuen-

MLC

s dos putamus : nam ipfüum etiam Domini cor-

igiri4

» pus conjun&ti virtute verbi fan&ificatur, &.ad

d

» benedictionem myfticam adeo activum fit, ut

Guf

» poflit nobis fanc&tificationem fuam immittere.

m eiti

» Unde Salvator, cum multa ad Judeos de car-

yinpia

» ne fua differeret, ac vivificum vere panem eam

reliz

»appellaret, dicebat : Spiritus eft , qui vivifi-

jdentt

» Cat , caro nihil prodeft : aperte hic ad fan&ifi-

VOAT

» candum, vivificandumque nihil prodeffe car-

TA

»nem oftendit, in quantum fcilicet naturz hu-

T

, manzcaroeft. Etcap.26. Origo &via,qua

a

» Spiritu San&to participamus, & Deo uniti fu-

jte u

»Inus, Chrifti myfterium eft, ut igiturinter nos

jhicé

» & Deum medius veniret, modum adinvenit ;

l pïæbü

»fuo enim corpore credentes per communio-

a

»Dem myfticam benedicens & fecum & inter nos

»Unum nos corpus effecit : quis enim eos, oui

sviu?.f

U

Un:us

&

H

DISPIAurxTTOtt.

p

142

[

l!

sl

,unius fan&i corporis unione in [nno Chrifto

sj a

,uniti funt , ab hac naturali unione al:enos pu-

hh]Epl

Stabit? nam fi omnes unum panem manduca-

$ ,DU

^ )

,mus, unum omnes corpus efficimur : dividi

, enim atque fejungi Chriftus non patitur , idcir-

j

ytidpe

,co enim. Ecclefia corpus Chrifti fa&a eft, &

, nos finguli membra Chrifti , fecundum Paulum;

g

aipi

, uni enim Chrifto per.corpus fuum conjun&li,

'

M,

k

, quoniam in nobis illum, qui eft indivifibilis,

, 8CCepimus , ipfi potius quam nobis membra

yti ron

ii

,noftra accommodantur: quod autem corpo-

, ralis hec unio ad Chriftum participatione car-

m

ais

, nis aquiritur , Paulus teftatur, dicens : Quod

, aliis generationibus non eft agnitum filiis ho-

at

,minum , ficut nunc revelatum eft fanétis Apo-

iptoi

2 t

, ftolis ejus, effe gentes coheredes , & concor-

»pores & comparticipes promiflionis in Chrifto:

ais

E

, fi autem omnes inter nos in Chrifto unum fu-

, mus corpus, nec internos folum , verum etiam

ia

, Cumeo , qui per carnem fuam ad nos tranfivit:

nuny

,fed de unione corporali fatis.

De fpirituali

N

,autem eandem viam fequentes dicimus &c.

qri, di

6. Lib. 12. cap. 5o.

» Cum baptifmum rece-

RUT

s perint, a ta&u & communione falutaris Chri-

,

»Íti corporis non prohibentur; idcirco acce-

ts

, dentibus miniftri clamant : San&a fan&tis : fo-

ii

em

4

, lis fan&ificatis fpiritutactum & fan&ification

t

; Corporis Chrifti congruere fan&tificantes. Et

il

In Ecclefiis vifibiliter fimul & invi-

» Cap. 58.

43, Utp

» fibiliter Chriftus omnibus apparet : invifibili-

A

»ter quidem ut Deus ; vifibiliter autem in cor-

Ww |

»

» pore prebet enim nobis carnem fuam tangen-

»dam, utfirmiter credamus , quia vere templum

Ql

M

M

,iuum

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 143

M

, futm füfcitavit : fugiamus igitur infidelitatem

] s

» Doft ta&um, Chrifti.

Ts

7. In Epiftola ad Neftorium de Excommunica.

QU

tione. ,, Dum Jefü Chrifli mortem annuntiamus,

»incruentum in Ecclefiis perficimus cultum ,

äa'*l&

» participes facti fan&z carnis, pretiofique fan-

mPamï

» guinis Jefu Chrifti, nec ut.communem carnem

(

»accipimus, abfit, neque tanquam viri fan&i-

li

!

,ficaii, fed ut vere vivificatricem, & ipfius

Tif

I

», Verbi proprium.

3

8. In declaratione 12. capitum anathematif-

(V g

mo II.

» San&tum ac vivificum ac incruentum

Qu

»in Ecclefiis celebramus facrificium , non homi-

iishy

»nis alicujus nobis fimilis corpus :- confimiliter

iyly

» & pretiofum fanguinem effe, quod proponi-

dul

» Ur, credentes, fed magis tanquam proprium

r

» Vivificantis verbi corpus & fanguinem accipi-

T'ond

»Imus: communis enim caro vivificare non pot-

TUTCA

» eft : & hoc ipfe Servator teftatur, dicens: Ca-

Vr

»IO non prodeft quidquam, fpiritus eft ,* qui

r

» Vivificat : quoniam enim verbi facta eft pro-

j

» pria, ob eam caufam eft vivifica, ficutServa-

fU a

» tor dicit : Sicut mifit me vivens Pater , & ego

u (

n

» Vivo propter Patrem, & qui manducat m

v

et-

,iam ille vivet propter me."

Similia habet lib.

11

ad Evoptium anath. z. & in Apologia ad Ori-

"m

entales.

u

9. Lib. 12. de Adoratione.

» Accedimus ad

&t

»fan&a, ut per ineffabilem hoftiam Chriftum

yilbi

vitb

» Participemus.

Et lib. 13. Menfa propofitio-

yin

»num panum incruentam hoftiam fignificet, qua

jun

[l

»benedieimus, dum panem manducamus illum,

&

"

» Qui de colo eft, Chriftum ícilicet.

(

Er lib. 17.

)

"d

»Quod

DlSPUTATAIIO I.

n

144

!uj

g

,,'Qu'od autem, qui Chrifti particeps per fancte

j dul

LJ)

, €jus carnis atque fanguinis communionem fit

&t

»factus, eum illius quoque oporteat mentem

il

»ac fenfüm habere, ftatim oftendit.

;

](Ww

10. De recta fide ad Reginas.

» Qui mandu-

T

, Cat me & ille vivet propter me ; Si nudum fe-

ju d

,cundum fe verbum miffum eft, quomodo, fi

aj m

, tnanducatur a nobis, vivamus propter ipfum?

, Deus enim natura incorporeus eft: fi aut fo-

;litn.

hm f

,lum & fecundum ipfum hominem dicunt effe

, miffum , quomodo eft vivificus?

ilimun

E^ F"." /JP*

11. Lib.adverfus Anthropomorphitas in Pro-

ii

logo. , Alios effe audio, qui myfticam bene-

T.

, di&ionem nihil ad fan&ificationem proficere

» dicant , fiquid ex ea fiat reliqui in alium diem :

a,

Llimi

, infaniunt vero, qui hocafferunt: neque enim

,alteratur Chriftus, neque fan&tum ejus corpus

t Dj

m

,immutatur, fed vivificans gratia perpetua in

» ipfo exiftit.

dttniu

iT

XXIV.

muvri; d

THEODORETUS.

Mi en

$zculo quinto.

j ïd.amï

1. In Pfalm. 22. ad illud: Parafli in conjpettu

meo meníam adverfus eos, qui tribulant me; impin-

H

UM

guafti in oleo. caput mewn, 6 calix meus inebrians

( t

quam praclarus eft.

» Manifeffa fumt bec dis . qui fa-

*f

» cris initiati funt : noverunt-enim [piritus oleum , cum

li

L.

li

TM

"!

, eorum capita oleo un&ta fant , €? ebrietatem quidem po-

p tentem, fed non diJobventem:. atque my[Hicum. cibum,

j

»quem. nobis proponit is, qui prater pajloris officium

T)

» [pon[us fa&tus efL.

3. ldem

D-Gjïaf

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

I45

!d

3. Idem in Pfalm. 33. — David, cum panes qua-

Umm Í

d

«

Jierit , alios non invenit , verum folis facerdotibus Yé50-

fitos , && bos accepit ; mam - folis facerdotibus tali cibus

diflribuebatur ; oerumtamen gratie iny[teria adumbrata

Q.-.

lt

Jünt , &2 janua divine liberalitatis credentibus referata

Jr us

efl : quandequidem mon amplius [olis facerdotibus. divi-

U0

nus cibus deflinatus ef?, oerum bec divinorum commu-

ia

Ht

micatio omnibus proponitur.

l dl

3. Idem. in Ezech. ad finem : Sires Sudzorum

ID

noflrarum figura rerum fuere, ubi anniculo agno opus

eft. poft immaculati agni facrificium?. & que azymorum

trinpto

uiilitas po[ fuperceleflem panem? etemim Pafcba mo-

n bae

Jürun immolatus efl Chriflus ; dicit: Hoc eft corpus me-

woer

um €sc.

Et alibi: Patres oeflri manducaverunt man-

TUf

na in defevto, & mortui funt : bic eft panis vite. &c.

U

4. Idem in Danielem ad illud: Salvabuntur

j m

de manu Edon & Moab. — ,,Quod fi ad moralem fenten-

» Uiam intelligenda funt bec nomina , Edom rur[um in-

Mu

» terpretantur : 9 fanguis rubram Jpeciem babet ,. qui

» itaque Domini fanguine digni cenfentur , & pro bujus

» tnuneris dignitate vitam degunt , florenzem in fe conti-

» nent gratiam [anguinis Domini.

5. Idem in r. Epift. ad Corinth. ad illud : S;i

dnter vos fornicator , aut ebriofus , cum bujufinódi mec

a

cibum fumere. — Si non oportet eos commumis cibi e[fe

» participes , nec my[Lici quidem certe &j divini.

y i

T

6. Et in t. Epift. ad Corinth. ad illud: Zs

f

W

fratres peccantes in Cbriflum peccatis.

^ qm

» Hoc fignificat,

(um,[tn

» quod frater efl de corpore Domini; efl enim corporis

» Dominici particeps ; caput. autem smembro . fattam dn-

ii

yn d

pJuriam fibi adfcritit

7. Et ibidem ad illud : INon pote/Tis smen]o Do-

nl

amini participes e[fe & «men[e demonierum.

» Quomo.

n

D. zhmort Tra&t. de Eucbariflia,

0

j

D-L.9 P.ULT2A- DL OL

p

I46

u (

y do fieri potef? , ut Dowino communicemus per. pretio-

» fum. ejus corpus g fanguinem , & rurfus demonibus

t

jl

sjper ejus, quod dewmonibus immolatum efü , mutri-

1040

, mentum ?

8.Ibidem. JNunquid domos non babetis ad tmandu-

il

[j

!

candum €g bibendum ?. aut. Ecclefiam Dei contemnitis ?

il

» Quomodo non. eft abfurdum intus in. templo Dei pre-

M

ll

» fente Domino , qui communem nobis men[am appofuit,

» v0s quidem lause oroere , eos autem qui funt pauperes,

n

Sacram

» ejurire.

Ego enim accepi a .Domino égc.

m

14f

» illam, & ex omni parte [anttamn nottem in mentem re-

»"ocai, in qua g typico Pafcbati finew impofuit , &

MM

winn

T

» verum Lbypi arcbetypum oflendit, &j falutaris Sacra-

t

,menti portas aperuit, & monjolum undecim zdpoftolis,

z bt

i

i

» fed. etiam. fudee proditori pretiofum corpus & fangui-

ï.lï,'ji j

,nem impertüt: docet autem, quod illius moGbis bonis

» fenper. frui. po[Janus.

Quotiescunque. inanducabitis

i,

» panem bunc &?c. — Etenim poft ejus adventum non am-

g n

» plius erit opus fymbolis [eu fignis corporis , cum ipfum

micdj

, corpus apparebit.

ltaque qui manducaverit indigne

lk

[

» Gc. pungit eos, qui absque ullo difcrimine fuerant

l

» participes , praterea autem C^ nos,. qui cum mala cor.-

WUM

M

» fcientia audemus dioina Sacramenta percipere.

» lllud

i

N

L

T

»autem ; erit veus corporis Domini , boc fiynificat, quod

j

þ

Vly

» quemadinodum ipfum tradidit S'udas , ipfi autem inful-

00':."11.(

» tarunt , ita eum ignominia Cj dedecore afficiunt ,. qui

u

, fan&i[/mum ejus. corpus immundis manibus accipiunt,

^ qu

s & in pollutum & inceflum os immittunt.

il

[

J

J

9. Idem in Epift. ad Ephef. ad illud : AJNutrit

& fovet eam ficut Chriflus Ecclefiam.

» ANuiriens

,ffre; H

i

s iplam &g fovens & ei fuum dans corpus €? [anguinan.

Y

» Quia membra fumus corporis ejus , de carne ejus , €9

, de o[fibus ejus.

Sicut. enin Exa ex zddam fitta eft, ita

t

DE"M;

»» 105

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

147

TM

du

» f05 ex. Chrifto Domino : cun eo enin in baptifino con-

HH']

» fépelimur ,. & una cum eo refurzimus, &g COTDUS COl

» edimus ,. & fanguinem bibimus,

D

Io. In Epift. ad Hebr. ad illud :

Per velamen,

id efl , carnem fuam.

» Velamen Chrifli, carnem *o-

»CaUiL ; per eam enim aditum in fantla Jan&torum con-

u

/ DH

» féquimur.: quemadmodum enim legis facerdos per velc-

» ten in [an&a f[anttorum introibat, ita qui in Dominum

» crediderunt , per . Jantüiflmmi. corporis participationem

L

]

» Ccivitatem cale[lem adipijcuntur.

j

11. Idem lib. s. Hitt. Ecclef. Ccap.r8. S.Am-

brofium Theodofium Imperatorem ob cadem

Theffaionicenfium ab Ecclefia his verbis arcen-

4

"

tem inducit. , Z/lafue adbuc [lillanies-injufta cede

» manus extendes , & in üis Jan&tiVni Domini Corpus

n

» Drebendes ? «vel tu pretiofiun illum fanguinem admove-

U

» bis orituo, qui tantum effuderis fanguinem dittato fu-

» entis animi ? Difcede, neque velis priorem iniquita-

u

1l Y

» tem bac alia iniquitate augere.

W

LE

u

12. Idem in Dialogo de immutabili Dei na-

tura.

» Ortbod. Cum Jacob Patriarcha Judam be-

m. II.IJJ..

» Dediceret, dicit: Lavabitin vino ftolam fuam,

if

»&in fanguine uve indumentum fuum. — Erran,

» De veftibus dixit Patriarcha, non de corpore.

» Ortbod. Oftende ergo quando vel ubi in fangui-

1

!

»neuvelaveritindumentum. — Erran.'Tu often-

»de, :g

U

1od

IXX

his corpus purpureum reddiderit.

» Ortbod. Velim te paulo magis myftice refpon-

B

» dere; adfunt enim fortaffe nonnulli, qui non

Nuuz

» funt initiati myfteriis.

Scis quod feipfum Do-

kmguif-f

» minus vitem appellavit.

Erran . Scio. Ortbod.

J

z

» Vitis fru&us expreffus quomodo vocatur?

j

» Érran. Vinum.

Ortbod. Quando milites Jancea

K 2

$5 DO'

«| DE[)

DISPUTATIO L'

148

Eu

, Domini latus aperuerunt, quid ex eo profu-

i

»fum ? Erran. Sanguis & aqua. — Ortbod. Sangui-

Juati

,nem ergo uva Servatoris fanguinem appella-

um

»vit: ficut enim nos myfíticum vitis fru&um

du

» poft fan&ificationem Domini fanguinem nomi-

jndifta

,namus, ita verz vitis fanguinem uv fangui-

gnteni

,nem nominavit. ScisquodDeus fuum corpus

U

»panem nominavit: in myfteriorum enim tra-

g motet

, ditione corpus panem appellavit, & fanguinem

a

»id, quodin calice infufum eft, — Evran. Ita no-

» minavit.

Ortbod. Atqui & quod eft fecundum

dnpip

mnat

»naturam corpus, corpus jure vocabitur, &

»itidem fanguis. Erran. In confeffo eft. Ortbod.

ha

Aeongin

»Servator quidem certe nomina commutavit,

, & corpori quidem id, quod erat fymboli ac fi-

ia

p us

»gni nomen impofuit; fymbolo autem, quod

»erat corporis: ita cum fe vitem nominaviffet,

i,

ts

» fanguinem id quod erat fymbolum appellavit.

, Erran. Hoc quidem vere dixifti: vellem autem

m

»Ícire caufam mutationis nominum. Ortbod. Ma-

uml

» nifeftum eft inftitutum iis, qui funt divinis my-

» fteriis initiati ; volebat enim eos, qui funt di-

»vinorum myfteriorum participes, non atten-

» dere naturam eorum, que videntur, fed pro-

» pter nominum permutationem mutationi, qua

p fit ex gratia, credere. Erran. Quid appellas do-

,num, quod offertur ante invocationem facer-

»douis? Ortbod. Nutrimentum. Erran. Poft fan-

(lin

»Gificationem quomodo ea appellas? Ortbod.

4 N

Tf

» Corpus Chrifti & fanguinem Chrifti. Erran. Et

] f'bl

» credis tefieri participem Chrifti corporis & fan-

r l

j

)7g

uinis? Ortbod. lta credo.

Erran. Sicut ergo

DLT

» iymbola Domini corporis & fanguinis alia funt

DT

,ante

DE EXiSTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

| 90 pm

»ante invocationem facerdotis, ied poft invo-

Wl Su[

:

»Cationem mutantur, & alia fiunt, ita corpus

sl iþk

»Domini poft affumptionem mutatur in divi-

li n

Tl

»nam fübftantiam.

Ortbod. Qu ipfe téxuifti re-

» tibus captus es: neque enim figna myftica poft

u«æx

» fanctificationem recedunt a fua natura; ma-

lm

»nentenim in priori fübftantia," ( hoc eft, quan-

n enim "

titate, ac extenfione, quz prius habebat offi-

U

cium materie, dumhabebat formam & fubftan-

11 lu

tiam propriam, ) , & figura & forma, & videri

PU

»& tangi poflunt, ficut & prius; intelliguntur

ht

»autem ea effe, que facta funt & creduntur.

Dnii

13. Idem Serm. 10. de Provid:

»Natus Chri-

Dd

»ftus Dominus materna quidem ut nos ubera fu-

latl

»£it, in prefepe autem brutorum animalium

1. qi

» menfa ponitur fimulhominum brutam naturam

n

»accufans, & fuum erga homines amorem de-

gl

»Imonftrans, quod cum ipfe nutritor fit Deus,

ff

» fecundum humanitatem hominum cibus fit, qui

J

»nagna & brutali ignoratione laborabant.

Imig

ülutà

XXV.

n d

S.

L E .

hp

[/4

(l

Szculo quinto.

1

T

Á

IO

jlcus

i

d

» Quisquis Chriffiano nomine pie & fideliter gloria-

ii

Ü

» ris, reconciliationis bumane gratiam ju[lo perpende

n

» Judicio ; tibi enim per Incarnationem Verbi poteftas

» data efl, ut ad tuum revertaris autborem , ut. Deurn

b &f.t'

Qu

» Pairem audeas nuncupare , imiteris Zngelos fuper ter-

»'am, immortalitatis fub/lantie virtute pa[caris, fe-

g

y

15

», CUrus

D DSOPUT A TFO-E

j r

150

» Curus adoerfus inimicas tentationes pro pietate confüi-

Sermone 2. de Nativ.

5845.

4l

Jj !

pi

2.

(

» Manicbi ,. cum ad tegendum infidelitatem fuam

l

» nofiris audeant inteve[Je wmyfieriis, ita in facramento-

"]

J

» rum communione fe temperant ,. ut interdum tutius la-

» teant : ore indigno corpus Chrifli accipiunt 5 [angui-

,nen autem redemptionis noflre baurire omnino decii-

»nant: quod ideo vefiram volumus [cire fanckitatem, ut

» vobis bujufinodi bomines, bis manifeflentur . indiciis ,

» €& quorum deprebenfa fuerit facrilega fanulatio notati

» €9 proditi a [anctorum focietate pellantur.

Serm. 4

de Quadrag.

D

WV

» Pafchali feflo, in qm;d omnia Religionis Sacra-

» menta concurrunt , is vera & rationabili purificatione

i Trr

h

1

j

» t preparat , cujus cor nulla infidelitate polluitur ; in-

TMf

» utilia erunt eorum jejunia, quos illufionibus fuis deci-

» pit mendacii pater , & vera Cbrifti caro non pa[cit : ---

" W !a'T;x

» nam quidam vere carnis in ChrifIo negavere naturam.

OM

1

Serm. 8. de Quadrag.

um

TL

» "Appropinquante fole;ïz'itate Pafihali, debet qui-

» vis omnes [ordes abjcere peccatorum , ut intraturus

» convivium nuptiale [plendeat voefle virtutum : quamvis

» enim benignitas [ponfi cunttos ad. communionem regia-

)

if

à])

y rum inoitet epularum , fludendum eft tamen univerfis,

» Ut facrorum ciborum munere non imveniantur indigni :

4

» abutuntur. autem. quidam patlentia Dei, €? qui non

y funt. in. confcientia liberi, fiunt de longa. impunitate

» fecuri,

Serm, 12, de Quadrag.

) i ll

75303'

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

ISI

lt h

5.

» Jefus vetus Téflamentum confummabat , & no-

, Qum Pafcba condebat :. difrumbentibus enim difcipulis

n

,, ad edendam myfticam Cenam , cum in. Caipbe atrio

» traCtaretur ,. quomodo Chriflus po[Jet occidi , ille cor-

», poris &? fanguinis fui ordinans Sacramentum docebat,

j

ul

» qualis DDeo boflia deberet offerri, me ab boc quidem

i

»» myf[terio traditore fubimoto , ut oflenderetur. nulla in-

I

i

»» füria exafperatus.

Serm. 7. de Paffion.

" l/'

L

6.

T

M

» Iraxifli, Domine, omnia ad te, ut quod in uno

» Jjudee templo obumbratis figmificationibus tegeba-

,. tur , pleno , apertoque [acramento unioer[arum ubique

N

VA

, nationum devotio celebraret : munc etenim &2 ordo cla-

,rior Levitarum, €? dignitas amplior Seniorum ,. &

" n

», facratior eft un&io Sacerdotum : munc. carnalium fa-

»» Crificiorum varietate ce[Jante ownes differentias boftia-

15

jl

j

l

IN

,Twm una corporis €& fanguinis tui implet oblatio ; quo-

, niam tu es verus Zdonus Dei , qui tollis peccata mun-

T.

» di, && ita in te univerfa perficis my[leria, ut' ficut

, unum eft pro omni vittima facrificium, ita unum de

)

»» de omni gent; f regnum. . Serm 8. de Paffion.

fj

J

7-*

;ur:;-vis

Trus

- .,, Fides Catbolica wuniverfis vefiftit Errorihus, dete-

jl üïs

» flans Eutychen , in divinis butnana vacuantem, ut &&

» bominem .credamus effe , qui. Deus eft ; banc conj ef-

iigi

5 ]z'onem toto corde promentes impia bereticorum. com-

qiu

mpunt:

,menta refpuite , ut jejunia & eleemo[yne ve[ire nul-

iunc enün & fa-

»» lius erroris contagionq polluantur *

W

4

»» Crificil

g W

152

DISPUTATI!IO I.A

» crificii munda eft oblatio , & wmifericordie [antta. l.r-

»gitio, quando ii, qui ifla dependunt, intelligunt, quid

H

», operentur : nam dicente Domino ; INifi manducaveri-

"m

ul EP'I[c

»» ts carnem filii bominis , &5 biberitis ejus fJanguinem,

, non babebitis vitam in vobis , fic facre men[e commu-

,nicare debelis, ut mibil pror[us de weritate corporis

,5 Chrifti & fanguinis ambigatis ; boc enim ore fumitur,

» quod fide creditur ; &g frufiva ab illis, 4dmen, re-

»» /Dondetur , à quibus contra id ,^ quod. accipitur ,. di-

, Jputatur.

Serm. 6. de jejunio menfis 7.

8

uj

, INon. dubie Manicbeorum confederantur . errori,

[

asb

» qui a Dei filio verum & noflre nature bominem ne-

tlb

., gant e[J fufceptum ,. omnesque ejus a&iones voolunt eJ-

a

Drinn

», Je finulatorii pbantafmatis : extra domum gratie, &

UOT

»» extrà [acramentum falutis bumanag : babendi funt ,. qui

, neantes naturam no[flre carnis in Cbriflo , Evan-

dj

»» £elio contradicunt , & fymbolo relu&antur : nec [en-

», biunt fe in boc praruptum fua obcecatione deduci, ut

, nec in Pa[[ionis Dominice , nec in Re[furreGticnis ve-

Jbi

»» ritate conliflant , quia utrumque in Salvatore vacua-

ss

», tur, fl in-eo nofiri generis caro non creditur.

In qui-

m

i

»» bus àfli ignorantic tenebris , in quo battenus . defidie

, gkl.'l j ]

, torpore jacuere , ut nec auditu difcerent ,. vel le&tione

777

», cogno/cerent , quodin Ecclefia Dei in omnium ore tam

) ffl

», con[onum e[l , ut nec ab infantium linguis veritas cor-

/maig/(

», poris & fanguinis Cbrifti inter communis facramenta

rf' ) M

», fidei teneatur ?. quia in illa myf[lica diftributione [piri-

.";ng) ju

», talis alimonie boc impartitur , boc fumitur , ut. acci-

qr [

»pientes virtutem. celeflis cibi in carnem ipfius, qui

ï'"'mï;

,caro no[fira fattus efl , tranfeamus.

Epift 22. ad

"

|

Clerum Conftantinopol.

DP

,, Pre-

DE EXISTENTIA HUjUS SACRAMENTI. i53

Á

4

9.

fl

Mity

» Prefénte Epifcopo mon licet. Presbyteris Sacm-

, mentum corporis & fanguinis Chrifti conficere,. Epift.

WSW

"

88. ad Epitcopos Germaniz.

Ih i

XXVI.

S. MAXIMU S.

l

A

Seculo quinto.

I

» Quid. potiffamum boc .præþnti CEpipbanie ) die

[ enm',

»» fattum fit , moverit ille, qui fecit , nos tamen cride-

j L

»» re debemus , quidquid illud eff , fattum e[Je pro nobis :

Qul

!

YOj V

,, tiam quod eum adoravere Cbaldei , geniibus fpes data

Y Wa U

», 61 Dominum voerum adorandi: quod aque movo funt

*jmü (

», 0rdine in vina mutate , novi nobis poculi prelibatum

hl

»» &t Jacramentum.

Honmil. 1. in Epiph.

J M

2.

"

l!

Al

f

»» Ipfam Mariam Manna dixerim , que velut ce-

iif u

»» litus veniens cunttis Ecclefiarum populis cibum dulcio-

a

», rem telle defluxit , quem qui edere ac manducare ne-

n d

», glexerit , vitam in [emetipfo babere mon poterit,. ficut

»» ipfe Dominus ait : INifi quis manducaverit meam car-

!

, nem, ( biberit meum [anguinem , non babebit vitam

Ti

»» in femetipfo , fed potius ipfe cibus in judicium conver-

TT

ss tetur ; ficut. Zdpoftolus dicit : Qui manducat. &^ bibit

n

»» indigne , judicium fibi manducat. — Quod filüis Ifrael

, u

»» fübtiliter propbetatum e[1 in veteri Teflamento. . Man-

jfus

», ia enim illis contra divina precepta trattantibus ver-

p

», tnes effe&ti funt , id eft , contumacie ultores &y' judi-

, Ce$: que [ümilitudo Chriftum indicat Domninum, quem

L5

» qui

154

D'LES PU TA -TI:0 —

Tij

», Qui fuavem. cibum 62* dulcem potum fumere neglexe

,Tit, judicem patietur

Homil. in ramis palm

"a

3-

jep-!

"ll

Lj

j

» Que domus fidelior Ecclefia ?. quis bofpes dignior

TR

3$ Salvatore? ijle peregrinos ut filios fufcipit , illa fu-

aj n

5 fceptos vefovet. ut infantes : ifle bo[pitibus , ficut. ex-

MU

» perti fumus., pedes lavare geftit . illa menfam parare

i. f eftinat :

quos enim Saloator vioa aqua refriger a ,

», bos reficit cole[libus cibis Ecclefia.

Homil. de ho-

fpital

U

XXVII

REMIGIUS

RHEMENSIS

Carmine, quod facro Calici infculpfit, ut re-

fert Hincmarus in ejus vita.

Hauriat binc populus vitam de fanguine facro

IU

Inje&to, eternus quem fudit vulnere Chriftus.

Bj

XXVIII

W

A&s2IokK

dub

capit

Y0y

Ecclefie fulgere manus, que pocula vite

Mijceat, & latices cum fanguine porrigat agni.

i

Lib. »,

"gnus Chriftus ineft , . panis quoque Chriffus babetur

l

De celo , quod €9 ipfe docet : qui corpore S'efum

Sumpferit, bofle caret.

XXIX

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI

155

7p

XXIX

VICTOR ANTIOCHENUS

Ad cap. r4. Marci.

Cum ad poftolos dicit :

Hoc eff corpus meum ; certo apud [e flatuant, «ult,

poftquam | benedictio acceürzt ad panem *vel calzcem,

per panis [ymbolum corporis Chrifli, per calicem ve-

vo ejus fanguinis fe participes fieri.

l, de]

XXX

PROCOPIUS GAZJEUS

In Exodum.

Edamus corpus &2 bibamus fam-

guinem. Cbrifti, nibil dubitantes , quod fint vita, &

vivificent.

UR

XXXI

JOANNES MAXENTIUS

Dial. 2. cont. Neftor.

Panis ille,

quem uni-

vería Ecclefía in wemoriam pa[Jtonis partzczpat , C0T-

pus ejus e[f.

XXXII

NONNUS PANOPOLITANUS

j

In Paraphrafi Joannis cap..8

Vere bominum vita eft mofire libatio carnis,

Exbibet. (* verum [anguis potabilis bauftum,

T

Hac duo qui guftat , mecum ipfe babitans babitatur

u

XXXIII

j

156

DISPUTATI'O I

XXXIII.

"

ht

S. CHRYSOLOGUS.

Szculo quinto.

[ t IPJ

I.

1 i

4 p

,» Omnibus profutura femper loquitur Chriffus , qui

97 M

» f'orum e[fe ooluit fervorum , qui panem vite fe dedit

rinri

», ipfum, qui fanguinem fuum ín poculum falutis e[fudit.

PT

Serm. ?. de filio prodigo.

gtl

W

if

2e

iM

», Mulier , qu& fanguinis fluxum patiebatur , teti-

»» git fimbriam ve[timenti ejus.

O quam docuit mulier

d2

»» quantum fit corpus Chrifti, que in Chrifti fmbria tan-

,, tum e[Je mon[iravit! audiant Chriftiani, qui quotidie

b

,, corpus Cbrifli attingunt , quantam de ipfo corpore fu-

TO

, mere po[]unt medicinam , quando tnulier totam rapuit

iaf

,5 de fola Chrifli funbria fanitatem.

Sed quod nobis

w

», flendum eft , mulier de oulnere medicinam tulit , no-

iif

, bis inedicina ipfa retorquetur in vulnus : binc eft, quod

m qi

» "Apoflolus tangentes indigne corpus Chrifti taliter ad-

p

, nonet ? deplorat : Qui tangit indigne corpus Cbri-

1231

», li, judicium fibi fumit. Serm. 34. de hemorroiffa.

3

:HD 4

d

.ianum danobis bodie. . Ce-

,, Panem noftrum quoti

n

» leftis Pater , celeftem panem celefles filii ut poftulé

2 df

,», us , bortatur.

Ipfe dixit : Ego fum panis, qui de

», celo defcendi : ipfe efl panis, qui fatus in virgine,

ï"ïffpam

»» fermentatus in carne , in pa[fione confettus , in forna-

';WI, S

», Ce cottus fepulcbri, in Ecclefía conditus , illatus alta-

», ribus , celeftem cibum quotidie fidelibus [ubminifirat.

nc«":ïï

Serm. 67. in Orat Dom.

,, Da-

Jam) mg!

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI; I57

, Panem nofirum quoti;lianum da nobis bodie. Poft

, regnum cele[te terrenum panem petere non jubemur,

, probibente ipfó , cum dicit : INolite foliciti e[Je anime

», veflre , quid manducetis , aut quid bibatis : fed quia

» ibfe eft panis , qui de cado defcendit , petimus & pre-

J

IT

, camur , nt ipfum panem , quo quotidie , id eft , jugi-

(

, ter [umus in eternitate vi&turi , bodie, id efl , in pra-

,,fenti vita de convivio altaris [antti ad virtutem cor-

, poris mentifquecapiamus. Serm. 4. in Orat. Dom.

num. $8o.

4(!1!, [

VE m

, Panem nofirum quotidi-anum da nobis bodie. Chri-

D

»» lus mandatis [uis contraria mon. demandat ;. ipfe di-

m

, xit : INolite foliciti e[Je &c. — Sed quia ipfe eft panis,

Wt

PJ

hn

J

1

»» qui decelo defcendit , qui erucis confettus eft paffione,

il

A H,'

;J

[:

»» qui celeflem cibus quotidianus Ecclefie defertur ad

, men[am, qui in remi[Jionem frangitur peccatorum, qui

nnnl,x;

, edentes fe perpetuam pafcit C? nutrit ad vitam , bunc

"T

, panem quotidie nobis dari petimus , donec illo die per-

j r

Serm. 5. in Orat. Domin.

» petuo. perfruamur.

m

num. 8r.

m

6

,, Panem noftrum quotidianum da nobis bodie.. Quo-

u

», lidianum jugem dicimus ; jugis panis illeeft, qui de

, culo defcendit : perfetkio exgo beatitudimis eff bodie,

sl

j, n [

», boc efd, in prefenti illius panis jam cibo oivere, cu-

,jus perpetuitate, quod e[fl quotidie, faginabimur in

jungt

» uturum.

Serm. 6. in Orat. Domin. num. 82.

i

li

j

,, Chriflus corpus fuum fcclgïæ tranfmifit ad men-

»fam, ut effet caleftis caro manducaturis gentibus , ad

[

Ü

»» falutem.,

j

DcbPS PUSCA T I OT*E:

158

"ll

ln

AUf

», falutem.

