ad me, non ejiciam foras : quia defcendi non ut faciam

;ï:, i

voluntatem meam ,. fed voluntatem ejus qui mifit me.

LT

Hec eft enim ooluntas ejus , qui mifit me, Patris, ut

dorlnd

omne quod dedit mibi, mon perdam ex eo , fed refu[citem

UY

illud in noviffimo- die.

Hec eft autem voluntas patris

Y od

mei, quimifiimes; ut omnis , qui videt filium ,. 9 cre-

Ti

dit in eum , babeat vitam eternam 5 & ego ve[ufcitabo

'e dj

eum in novi[Jimo die.

(id eft; O Judzi, panis il-

hm

miüii()üï

le, quem vobis promitto, non eft panis com-

munhis, qualem heri comediftis; & vita, quam

F m

Y

ex illo pane vobis promitto, non eft tempora-

Til

Jis, fed «terna corporis per beatam refurre£tio-

fl

nem; fi vultis fcire, qualis ergo fit ille panis,

Yi

dicam vobis: Ego ipfe fum ille panis, qui con-

fcipulj,g

fert

l

DE EXISTENTIA HUJUS SAC'RAMENTI.

7

IN

T

fert vitam a me promiffam.

Si autem vultis

st

D

fcire , qualis fit ergo illa vita a me promiffa , di-

]

cam vobis & iftud aperte, non eft temporalis,

"memwr

fed &terna; ac denique, fi vultis, fcire, quo-

Eï illskw

modo huncpanem, me videlicet, participare

UÜtim: .

j

pofütis , & hoc difcetis , & hunc panemobtine-

t dlxï:rg

ü'('

bitis, fi volueritis venire ad me , id eft, fieri

lltal

mei difcipuli, & credere in me; dico enim vo-

hite

bis, omnes, qui fa&i fuerint mei difcipuli me

Tb

& meajuífa fequendo, ac credendo, hoc affe.

Mfervenyl

cuturos, ut obtineant etiam vitam corporis im-

Tpordeny

mortalem , cujus hec eft natura , ut nec efuria-

À huy

tur amplius, nec fitiatur in eternum.

Verum

um

an vos hunc panem, & exinde vitam immorta-

!t aum j

lem affecuturi fitis, non promitto.

Ratio eft,

[XT.

quianon meum eft, vobis autalicuiproprio arbi-

mu, Wi

trio tam grande Donum concedere, fed hoc de-

mj

pendet a voluntate patris mei, cujus in omni-

bus voluntatem fequor.

Pater autem meus vo-

LT

lm

luit, ut vitam illam corporis immortalem per

refufcitationem conferam folumiis, quiveniunt

DT

ijim, H

ad me fiendo mei difcipuli, & credendo in me

tanquam verum Meífiam , quam conditionem

, n

t t

vos nondum impleftis ; Siautem Pater meushanc

[

i

vocationis ad meum difcipulatum ac fidem gra-

Uidtff»'m!,

,

h

tiam indulferit, quantum eft ex me, neminem

jeon

) luir z

repellam nec a difcipulatu, nec a menfa & com-

municatione illius panis ,

nec a confequente

m d

exinde dono immortalitatis etiam corporez,

ïis; &V:'J.e

quia ob hoc ipfum in mundum veni , ut fequar

non Ef[ W-:v

t

ejus voluntatem; & certo novi, hanc effe ejus

voluntatem , ut corpus cujuslibet veri mei di-

i lt

iIeg

fcipuli, fequentis me, & credentis in me , fa-

] pani-*s P

Á 4

ciam

8

DISPUTATIO I

| n8

ciam immortale per refufcitationem. — Hac ergo

p

via poteritis obtinere & panem a me promiffum,

g

]

um t

& vitam a me promiffam) Murmurabant. ergo Sfu-

dai de illo, quia dixi[[et : Ego fum Panis vivus ,. qui

j n

n

de celo defcendi, & dicebant : INonne bic eft Filius 'o-

fébb, cujus nos novimus. patrem & snatrem ?. Quomodo

hiy

ergo dicit bic ; Quia de celo defcendi? — Re[pondit ergo

du

gt

Jrefus , & dixiteis : Nolitemurmurare in invicem ( exi-

ftimantes, meum patrem effe Jofephum, &hac

ib

de caufa invicem magna animorum contentione

U

litigantes, dum alii difputant pro me, alii con-

jn, *

tra me.

Deponite hanc turbulentam concerta-

tj

tionem ; quia fides in me non dependet a per-

p

fuafilibus humanz fapientie verbis , aut a fervido

lad

pro me litigantium zelo , fed a gratia patris mei

tnigi )

iluminantis & trahentis.) ^ Nemo potefl venire ad

IT

me , nifi pater tneus (notate bene, quem ego agno-

RL

fcam verum patrem) qui mifit me , traxerit eum,

A MR

(talis folummodo obtinebit a me vitam eternam

F

corporis) (2 ego refufcitabo eum in movi[fimo die.

rf

(quod autem fides in me dependeat a fpeciali

ii

vocatione ac gratia Dei, fcire poteftis ex ipfa

V

Scriptura) Efb firiptum in Propbetis : .Erunt omnes

i, t

docibiles Dei (hinc folum) emnis qui audivit a patre ,

T

€&9' didicit, venit ad me,

Dico autem a patre non

ftünm

vifibili, quem vos noffe creditis in perfona Jo-

n fm

fephi; fedinvifibili) JNen quiapatrem vidit quifquam,

gifiis, quiefl a Deo : bic vidit patrem. — Miffa ergo

LT

MT

inutili concertatione invicem de meo patre,

veriflima fünt , que dixi; que proin etiamnum

T

À

yepeto, ac confirmo) Zmen 44men dico vobis , qui

hnj

credit in me, (mediante illo pane celefti, quem

itil |

folis difcipulis meis veris, in me credentibus,

LT

largiar,

"u

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

9

i h

largiar , obtinebit immortalitatem etiam corpo-

ame m»

Wi

ris per refurre&ionem) babet (id eft , habebit)

vitam (etiam corporis) eternam ( verf. 51.) Ego

| m W'd

fum panis vite (ejufmodi immortalis.) — Patres ve-

"d

Ti

ri manducaverunt Manna in deferta,. & mortui funt.

k

Hic ef? panis de celo defcendens , ut fi quis ex ipfo man-

il

[j L

Vl

ducaverit , non moriatur (poft returrectionem ob-

tenta immortalitate etiam fecundum corpus de-

]0 mx

t

JTm Qs

li

pendenter ab hoc cibo : nam) Ego /um panis vi-

vu$, qui de celo defcendi.

Si quis manducaverit ex boc

Dno me,L

pane, vioet in eternum ; & panis quem ego dabo , ca-

linhn

vo mea eft , pro qmundi vita (immortali etiam cor-

| dep j

E

poris.) Litigabant ergo Sfudei ad invicem , dicentes :

Ti u

Quomodo poteft bic mobis carnem fuam dare ad mandu-

t

candum? Dixit ergo eis Sfefus : . 4Amen 4men dico vo-

LIT

bis , mifi manducaveritis carnemy, filii bominis , & bibe-

NT

ritis ejus [anguinem , non babebitis vitam (per fe & ex

LE

fua natura ratione unionis cum mea immortali

Devte

carne immortalem) in vobis.

(Si vultis fcire ,

i ii

quando & quomodo meam carnem comedens

pendettó

fiat immortalis etiam fecundum corpus dicam

? potdat

vobis ; id nempe fit per refürre&ionem glorio-

heit: D

fam, quameo corpore faginati ob unionem cum

DI

tali cibo vivificante in vitam immortalem refu-

feitabuntur.) —Qui manducat meam carnem ,. C bibit

uenigt

jb

meum [anguinem , babet vitam etermam , ( quia )

€9 ego refufcitabo eum in novi[imo die.

Cavo. enim

um

um D

:3ea «ere ef] cibus , €9 [anguis meus vere ef]. potus.

(& quia ob analogiam cum aliis cibis naturali-

nimf

d ü

bus fic fieri convenit) Qui manducat sneam car-

nem 9 bibi meum fanguinem , im me manet €9 ego

hn ii

gl

in illo : (manendo autem in invicem confequens

eft, ut etiam corpus cum meo corpore unitum

[: m

3

aqui-

)

Iio

D»LS:P U-TCACE POSL

aquirat quodd;am quafi femen, feujus immorta-

T

litatis, per refurrectionem obtinendz;

Decla-

« n

rabo hoc a pari, & ab exemplo : nam) /iut mi-

p

fit sne vivens pater (qui in me eft) & ego vivo (fem-

ifiài,

per, nunc & poft refürre&ionem etiam quoad

nf

corpus immortaliter) propter patrem (in me-ma-

inilis,

nentem ac vivificantem , ita) & qui manducat e,

al

& ipfe (manéndo in me, pane vivificante) vivet

(m (

T

propter e (etiam quoad corpus immortaliter. Ita-

que manent veriffima, quzs dixi) Hic ef? panis , qui

(

INon ficut manducaverunt patres ve-

de celo defcendit.

trp

firi Manna, & mortui funt , (erit etiam circa huric

epiati

panem, ut eum comedentes moriantur fine do-

lt a&rs

no infito ad refurre&tionem vite immortalis,

m

l

(

nam) Quimanducat bunc panem , vivet (etiam quoad

H

corpus) in eternum. « Hec dixit in Synagoga docens

uT

in Capbarnaum.

Muylti ergo audientes ex Difcipulis

tetin

ejus dixerunt; Durus eft bic fermo, & quis pote[i eum

bra

audire ? . Sciens autem Sfefus apud [emetipfum ,. quia

LT

murmurarent de boc Difcipuli ejus , dixit eis : Hoc vos

lo

fcandalizat ?. (non obftantibus tot miraculis, ob

Md

qua verba mea merentur fidem , & dum adhuc

M

apud vos fum, itaut poffitis a me uberiorem

T

habere verborum explicationem ; quanto ergo

LT

magis fcandalizabimini, dum per ignominiofam

Á ij

mortem in cruce tollar a vobis ,

rediturus ad

BU

patrem ?) Si ergo videritis ( Sewpzrs , videtis) filiun

IT l'f

bominis afcendentem ubi erat prius? (verum non ha-

l

Y

betis ullam caufam fumendi fcandalum , exifti-

W P

l

mantes , vos debere comedere carnem meam

fj

exanimem , divifam a mea anima ; ita utfic per

läm .l"' :

comefítas mez carnis exanimatas particulas de-

Ktm

;

beatis obtinere vitam immortalem, fuo tempo-

4

re

h

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

Ir

N

re per refurre&ionem obtinendam ; non enim

LUNN

n

U t

M

caro mea exanimata dabit vobis vitam corpo-

rum immortalem , nec caro mea in particulas

AX ts

diffe&a , & comefta, tanquam in Thyefteis con-

viviis fa&um effe, ex fabulisgentilium forteau-

r (lM "

j Q

diviftis, refufcitabitcorporaveftra: nequeenim

lii

J

caro fic exanimis, fed) Spiritus ef? ,. qui vivificat,

Caro (fola exanimis ad refufcitationem veftro-

ammoruäuäf;

J d

rum corporum gloriofam) mon potefl quidquam.

(Verum haec omnia non poffunt vobis fufficien-

AT

Lt Q

ter explicari pro captu ; hinc abftineo a majore

explicatione ; vofque remitto ad fidem.

Cre-

Of l

!ite ia

dite dicis; nam fi iis credideritis , ea vobis

erunt in fpiritum per media falutis a me ordina-

f(

ta, ad que fides dirigit, vivificantem , accon-

i

fequenter etiam per alimoniam corporis mei,

ii

quz eft inter illa media, in vitam corporum ve-

M

ftrorum immortalem.) — Verba que ego locutus fum

Sed

ï fm'!ll;«[;«"ft:

vobis (Aaxe , loquor) Spiritus & vita funt.

dri :b

(heu ! quod dolendum ) funt quidam ex vobis , qui

Qu Dl

non credunt. (his verbis meis , que vos poffunt

, Vdné

perducere in vitam immortalem) Sciebat enim ab

a ned

initio S'efus , qui e[fent credentes , && quis traditurus ef-

1; qui*

fét eum ;. & dicebat : Propterea dixi vobis , quia nemo

"1 iguomm!

pote/1 venire ad ime , mifi fuerit ei datum .a Patre wmeo.

; i

Ex boc multi Difcipulorum ejus. abierunt retro,. &? jam

, i

7non cum illo ambulabant.

Dixit ergo Sfefus ad duode-

cim : INunquid &2 vos vultis abire ?. Refpondit ergo ei

(qg

'x

II

"

, D

Sünon Petrus : .Domine ad quem ibimus ? verba vite

as

eterne babes: (ideft, perducentia in vitam il-

T j

lam immortalem, de qualocutus es, &adquam

q ia

per media falutis a te prefcripta, prefertim per

illam alimoniam corporis tui Difcipulos tuos te

j d

vere

I2

DISP UA TTIQGE

u

vere fequentes, & in te credentes perventuros

vt

UR

promififti) &? nos credimus é9 cognovuimus , quia tt

es Chriftus filius Dei.

Refpondit ei j'efus : INonne ego

qu

vos duodecim elegi, & ex vobis unus diabolus ef ? Di-

qpopot

cebat autem de SYuda Simonis l/tariote ; bi enim erat

y q

eum traditurus (& quidem in ipfa inftitutione Cce-

[ 7B

ne Dominice , cujus myfterii profeffionem hic

bp f

fimulabat.)

Rm yr

Hucufque verba Chrifti cum Paraphrafi ve-

Mir)

rofimili , utpote cohzrente cum antecedente

i

& fübfequente contextu per modum partis ora-

ht

tionis, intelle&ui loquentis & audientium con-

nf

naturaliter obvie , puta explicativze , demon-

f i

ftrativz , illativz , exceptive , connexive, tranf-

"]

greffive, conjun&ive &c. &c.

Sicut enim hu-

Ó

Óut

'wr

jufmodi partes orationis menti loquentium re-

ï

;

n

gulariter aut facile infunt, licet explicite non

t

exprimantur a loquente vel fcribente, ita prz-

r;torum,

fumende & a paraphrafte verofimiliter exhiben-

tytnti

de funt, maxime fi alius fenfus probabiliornon

1j D

óccurrat , in quo omnium di&orum reddatur

p

idonea ratio, cum antecedentibus & confequen-

o

tibus totoque difcurfu in ordine ad fcopum prin.

fl

cipalem. difcurfus prudenter ac provide confo-

tri o

na. Jam verbis Chrifti fic in confpe&u pofi-

giï(& D

tis, fit

Areyy

Ut n

ARGUMENTUM I

ISIW, [

"NY

Quandocunque fubje&o tribuitur predica-

Qs

catum, per vires: nature aut omnipotentie in

circeumftantiis, de quibus agitur, congruenter

Of

Tite i

compoffibile, prafumptio potius ftat pro fenfu

ver-

b

u

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

T3

verborum proprio ac litterali , quam metapho-

m

i

rico; fed in cafuü & circumftantiis, de quibus

I

agitur, fübje&o tribuitur predicatum per vires

omnipotentie congruenter compoffibile, nem-

LT ln

um

pe corpori Dominico tribuitur effe cibum , potum,

comedi , bibi , caufareimmortalem vitam corporum ;

M

Ergo ftat prafuümptio potius pro fenfu verbo-

rum proprio ac li

erali, quam metaphorico.

It g

l:

Q us

JMajor patet ex Arte

ritica part. 3. $. 7. num. 9.

ubi ftatuitur hec Regula : Vulla locutio cenferi de-

UOdum pm

ATR

bet tropica ,. mifi tropus. fit audienti per fe enfibilis &

manife[tus.

Cum ergo tropus non poflit fieri fen-

hiire, t

fibilis nifi ex natura terminorum difparatorum,

CR

. ia

per vires nature aut omnipotentie incompof-

fibilium; clarum eft, nullam locutionem prz-

fi la

fumendam effe metaphoricam, nifi a proprieta-

jet nl

te verborum recedere cogat terminorum difpa-

Tnt, t

fimiltere

ratorum, congruenter per vires natur& aut om-

nipotentie incompoflibilium , improportio. Di-

sprob

xi, congruenter compo[Jibilium , quia licet aliquan-

dorm n

do per omnipotentiam Dei predicatum poffit

buslteon

convenire fübje&o , non congruit tamen fem-

pal p

per legibus divine fapientie in quovis cafu par-

; provide u

ticulari operari miracula ftupenda nulla appa-

uj

rente neceffitate, nullo urgente motivo, nul-

lo preponderante emolumento.

Sic , dum di-

citur, prata rident, tota urbs venit oboiam, Chriftus

n

eft petra, ovis, oflium , leo, vitis &c. terminorum

difparatorum ea eft improportio, ut pro cir-

g

cumftantiis, de quibus dicuntur, nonappareant

,Hmjpotel]üï

congruenter per vires naturze, aut per leges di-

, "d

ving fapientie compoffibiles fuo fubje&o. — Sic

etiam dum in Apocalyfi cap. 3. dicitur ; Qui vi-

137 [(

cerit,

D LSS TT JUPOOE

p

14

cerit, faciam illum columnam templi Dei , fta-

at

tim apparet , non congruere divinz fapientiz

gingtu

& juftitie, fi hominem in remunerationem exi-

EU

miorum meritorum vellet converterein ignobi-

m Y

lius fe, nempe columnam inanimatam ; quod

i ho

ipfüm verum effet, filitteraliter intelligeretur

p u

Hi fünt due olive & duo can-

illud Apoc. 1r.

yt, i

delabra.

Regula autem prafata patet ex eo,

ingisa

quia omnis metapbora , aut quf*vis alius tropus mon fen-

Tnintin

fibilis ve vera eft mendacium, — Probatur igitur Minor.

i u

Predicata in propofitionibus hoc loco contro-

hlrtti

verfis, puta, effe cibum, potum, comedi , bibi , effe

& !

caufam vite immortalis corporum ,

per vires

ia J

omnipotentiz fünt juxta leges divinz fapientiz,

&bod

& juxta harmoniam divinarum perfectionum ac

hm

decretorum preftabilitam congruenter com-

agl

poffibilia fuo fubje&o ; hanc enim congruentem

folfibilitatem pofitive fuadent exceffus divinx bo-

AA

nitatis & charitatis erga fuam Ecclefiam, cujus

lriie

membris vult Chriftus uniri modo , quantum

térent

fieri poteft, fummo & perfe&iflimo ; confenfus

L

nlemM

'

decretorum divinorum per figuras in veteri Te-

Qntgj

ftamento , & per Scripturam novi Teftameriti ,

2 nl

fenfus denique totius Ecclefie per conftantem

lt q

traditionem , ut monftrabitur $. s. Negative

ia

autem eadem congruentiffima poffibilitas proba-

nl

tur ex Solutione Obje&tionum, qua monftrabitur,

^l

1

fenfum litteralem & proprium horum verborum

[

UT

nec continere implicantiam, nec indecentiam.

Rn

h

i

lt

Q 'ï'x' "

ARGUMENTUM II.

lg

Quandocunque in Scriptura fubje&o tribui-

äll QU

impropor-

Fur pradicatum difparatum, ac de fe

tionatum,

T H

J

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

I$

I?*PPH Dei] l

j

tionatum , addita tamen particula modali vere,

INe

reftringitur femper proportio a fenfu metapho-

Wt

rico , aut tropico ad fenfum litteralem ac pro-

J

prium; Sed hoc ipfum fit in textu controver-

!

lt in:e';::-';

fo; Ergo etiam inhoctextu confimiliter reftrin-

gitur propofitio ad fenfum litteralem.

Minor

liei,

H fitn ;

patet, quia dicitur : Caro mea vere eft cibus, &

fanguis meus vere eft potus.

Major probatur ab

MK mlr'a. []

Indu&tione.

MW!&L&"—

Sic dicitur Gen. 20o. - 'ere foror mea

efl,

Matth. 14. Vere filius Dei es. Et 27. . Vere fi-

t lg

ünd

lius Dei erat if/e. Marci 1. — Quia vere Propbeta e[-

ft. Et rs. Pere bic bomo filius Dei erat. Luce 24.

Q g

Surrexit Dominus vere. Joannis r. Ecce vere I/rae-

lvielo:

lita. Et 4. Hic efd vere Salvator mundi.

Et6. Hic

petíg

eft vere Propbeta. Et 8. Vere liberi eritis. x.'Tim.s.

Dyras

Que vere vidue [unt.

&tin um

«lisdry

ARGUMENTUM III

Atbl

Moraliter certum eft, eum fenfum ab autho-

, qu

re effe intentum inrebus maximi momenti , quem

I10; t

auditores innumeri diverfiffime conditionis ,tam

Cj

amici quam inimici palam, & uniformiter fubji-

ciunt, authore prefente, id fciente, actu col-

j Teliïzï

Wa

loquente, ac nihilominus, licet falus propria,

& publica ad evitanda immenfa damna perpetuo

duratura id pofceret, nec verbulo contradicen-

TT

te, imo eadem di&ta poft compertam audito-

y r

rum expofitionem , iteratis vicibus fine ulla emol-

d

liente determinata explicatione ac modificatio-

ne fub expreffionibus a fenfu tropico longe ma-

n

gis recedentibus inculcante.

Sed hocfit in tex-

tu controverfo circa fenfum a nobis affertum.

j

]e&o r

]

e lmox H

Ergo. Major patet ex Legibus Contingentium ,

quia

16

D.L8 P UA T. E0O d

d

ginad

quia vix unquam circa verba obícura , dubia,

aut equivoca, v. g. circa textus Scripture du-

g

j d

bios, contingit uniformiter convenire multi-

j a

tudinem expofitorum & audientium; & prorfus

alienum eft a more , & inclinatione ferio in re-

um

stj

bus maximi momenti loquentium, non corrige-

re pravam fuorum verborum expofitionem aut

n

jenum

intelligentiam apud eos, quorum error facile

obeffe poterit commodis propriis & finibus ab-

y

folute intentis; imo idipfum alienum eft a mo-

nen at

p

re Chrifti in ejufmodi circumftantiis , & a con-

füetudine Evangeliftarum. — Sic dum S. Lucas

nf

Chriftum vocat filium Jofeph, addit , ut putaba-

u, i

tur, cap. 3. & dum Chriftus Difcipulos monuit,

UT

ut caverent a fermento Pbarifeorun , Luc. 12. ip-

uf

Etdum

stj

femet Salvator addit, quod ef? bypocrifis.

Chriftus Joan. 2. dicit : Solvite templum boc , & in

thrtiet

tribus diebus excitabo illud, Evangelifta addit : llle

tcato

Et dum Chri-

autem dicebat de templo corporis fui.

;mme lj

ftus Matth. i1. de Joanne Baptifta dicit : Jpfeef

lm

r tf

Elias, quiventurus efl , Lucas cap. 1.ex verbis An-

geliid exponit : Jpfe precedet illum in [piritu & vir-

5 dinn

tute Elie, Joan.3. cum Chriftus ad Nicodemum

àn, f

diceret : JNifi quis renatus . fuerit denuo , mon potef£

iv if

videre regnum Dei ; & Nicodemus hoc intellige-

allit,

ret de nativitate corporali, Chriítus ftatim ex-

mdlm, ii

plicat, hoc intelligendum de regeneratione in-

ET

terna infenfibili.

Sic & Joan. 4. cum Chriftus

Widerix

Apoftolis diceret : Cibum babeo manducare , quem

Wab

vos nefcitis; & illi interrogarent : JNum ei aliquis

r !

attulit ad manducandum ? Chriftus errorem tollit

tiniQg

refpondendo : JMeus cibus efl, ut faciam voluntatem

p

ejus, qui mifi me.

Similiter Joannes , ne quis

Vil

exifti«

D

)l

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 17

ln

M ii

exiftimaret, in celo mat'eriali(;er reperiri, phia-

las plenas odoramentorum , veftes byffinas, &

"TR

fimilia, cap. 5. dicit : Habebant finguli citbaras , &

"m "

phialas aureas plenas odoramentorum , que funt oratio-

LTN

nes Santtorum. Et cap. 19. Datum efl illi ,. ut coo-

n Witgy

periat fe by[[imo 5 by[finum enim funt juflificationes. San-

QUUTN

Gorum.

Probatur igitur Minor.

Multitudo gu-

TU v

dientium in tres partes divifa erat, nempe in

tit n

Capharnaitas fcandalizatos, atque manducatio-

ltl

nem crudam carnis Chrifti fomniantes ; in Difci-

AMTI

pulos Chrifti ob ipfam difficultatem incompre-

i n

henfibilem, quam in iíta manducatione reperie-

tidt u

bant, a Chrifti difcipulatu recedentes , & in

lp

Apoftolos aliofque , qui difficultaten: quidem

, L.

agnofcebant ac fatebantur, intelle&um tamen

aj d

fidei fubjiciebant; atqui hi omnes conveniebant

gt

uniformiter in hoc , quod hoc loco agatur de

manducatione reali ; & Chriftus eos adeo ab ea

Ril

Bu

opinione non deduxit, ut eam etiam fexies , iif-

dem ferme verbis , & quidem cum particulis

if d)

La

fümme confirmatoriis Zmen , Zmen confirmave-

rit, affeverando in fine, carnein fuam vere effe

i fjot

at Nl

cibum, & fanguinem fuum vere effe potum; id

folum infinuavit, modum effe ipfis incompre-

TL

s x

henfibilem; . & carnem fuam non comedendam

crudam, diffe&am, aut exanimem; interimre-

rf

mifit eos ad &dem cum promiffo , verba fua, fi

gt

iis crediderint , illis ceffura in fpiritum vivifi-

, m

cantem & vitam.

ais t

Hec omnia patent effe con-

naturalia textui , compoffibilia verbis & inten-

[;NMW

j etudt [/

tioni Chrifti, imo congruentiora contextui prz

omni alia expofitione Àcatholicorum , adeoque

:faiMW

evidenter magis credibilia.

AR-

i U:;

D. Amort Tra&t. de Euchariflia.

B

18

DISPï;ITATIO I.

u p

ARGUMENTUM IV.

g

Evidenter credibilius eft, intentionem Chri-

ipete

fti hoc loco potius propendiffe ad ingeneran-

i

dum menti audientium potius fenfum litteralem,

isffion

quam metaphoricum.

Ergo etiam credibilius

lm

eft , intentionem Chrifti a&u illum fenfüm habuif-

i inet

fe; quia, ut patet ex Arte Critica, effettus regu-

fir t

lariter fequuntur inclinationem fuarum caufarum ,. & quod

(emmi

pronum eft fieri, regulariter fit. . Zntecedens probaiur.

voliibd

Dantur plura motiva partim fuadentia, partim

amdla

urgentia , nulla econtrario efficaciter retrahentia

ii

in ordine ad eam intentionem.

Ergo neceffe eft,

mutia

intentionem Chrifti ad ingenerandum hoc loco

ht

fenfum litteralem propendiffe. Motiva funt fe.

vt

quentia.

TT

r. JDecuit Chriflum , preparare animos füorum

t Dtei

Difcipulorum ad myfterium magnum CeneDo-

1f

minice; ad hoc autem non erat aptior occafio,

TY

quamhoc loco &tempore , quoinproximo erat

frtuty

Pafcha penultimum , & quo ex multiplicatione

^gl

panum facilis erat in hanc materiam tranfitus :

ttrg V

ut hanc congruentiam attenderet & fequeretur,

, l

movere illum poterat , quia inftituturus erathoc

o $

myfterium in ultima Cerna prafentibus tantum

EM

paucis, quorum folo teftimonio longe adhuc

Vi

difficiliorem fidem adhibendam fore prenove-

rat, quam füo.

Previdebat etiam , fi in ulti-

b

g

ma Cena inexpe&ato hoc ederet myfíterium,

dubia , interrogationes , aut concertationes

W.;

exorituras, incongruas fan&titati & tranquiliita-

pri

l

ti tam facri convivii.

Sciebat preterea & ob-

hy, le-n

fervare ipfemet folebat eam provid prudentiz

ti hm

le-

m

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

I9

A

legem , ut ad arduafa&tu, toleratu, autcreditu

'iüïmtimmü

preparentur animi; fic ipfemet fiepius przpara-

bat mentes Difcipulorum ad myfterium fuzcru-

l i

gl

cis & exinanitionis, ad fpem refurre&ionis, &

Em

ad miffionem Spiritus San&i.

Imo cum Apofto-

hm] eïlïtzm

li in ultima Cona propofito hoc myfterio in nul-

rltica,;gm

lam interrogationem profilierint , prout auda-

lmmu[m!&

&er faciebant in ipfa Cena & in fermone pott

T

.Conam de aliis dubiis circa verba Chrifti , ve-

rofimile eft, eorum animos ad nudam fidem ab

fuadentiz,

G t

omni difquifitione alienam jam fuiffe inftitutio-

ne alia previa praparatos.

Si autem przceffit

T

preparatio animorum, prudentie erat, eamin

famm

hunc ufum affumere , que datur & fuffcit , id eft,

- Moini

quas aliunde danda erat, & in eum de fe idonea

r t

eft, qualis eft fermocinatio prafens.

2. Intentio Cbrifli tum docentis , tum infpi-

hmun (

rantis eo folet ferri propenfiori confilio , ut

1 at

precipua myf(teria fuz religionis , folennioribus

I0impros

figuris aut vaticiniis premonftrata, ftabiliantur

t mlj

Evangeliftarum omnium unanimi confenfü, &

terim t

uniformi teftimonio.

Sic omnes fcribunt de

n

morte, & refurre&ione Chrifti, & de baptif-

Hitotrgi

mo &c.

Si vero hocloco non ageretur de Eu-

zf

chariftia, deeffet ipfius S. Joannis, qui in ulti-

Yip Md

ma Cona in finu Salvatoris quievit, de hoc di-

u

Nullibi enim

viniffimo myfterio teftimonium.

din t

in Evanpgelio Joannis occurrit relatio de inftitu-

tione hujus myfterii nifi hoc ipfo cap. 6.

r rf

L at

3. Decuit Chriflum , ut aliquando explicaret pro-

j

prii oris teftimonio effectum tam excellentis in

tpra

nova lege Sacramenti ; id vero nullibi fa&um ,

wisge

þiü hoc loco.

B

2

4. Cbri-

DpISCUTATIOOE

p as

20

rj r

4. . Chriftus toto difcur [uintendit excitarein audien-

in

L(MS WEtiif'

tibus fpem ad immortalitatem corporum ;

hunc,autem finem aptius erat , fi oftenderet,

Maö

guap.

eam confecuturam ex reali unione cum fuo cor-

yin

porerefufcitando , quam fi oftenderet , eam con-

u d

fecuturam ex fide in fe ; illud enim habet quan-

dam connexionem & confecutionem ad effe-

gmt d

ii d

&um quafi connaturalem , eamque pro captu

741

populi obviam , fi femelintelligunt corpus Chriz

fti comedendum manfurum vivum , integrum ,

lii

Eam autem connaturalem con-

d

ac immortale.

fecutionem non habet fides.

Major probatur

n

"I

ex eo , quia pani fuo conftanter hunc effectum

in. d

affignat, quod tribuat vitam eternam, & hanc

conne&it ter, ac conftanter cum refurreGione;

n

ii q

ergo illa vita &terna, quam promittit, referen-

i. C

da eft potius ad corpus, quam ad animam , ut-

tireton

pote quz eft immortalis & beata-etiam ante re-

furrectionem.

x Bj

ia

s. Chriflus dicit , tnan

ducaturos bunc panem eo

modo vi&uros per bunc panem, quo modoipfe

gl

vivit per patrem. (di& cóv carépu) Atqui dum

Wi

afferit fe vivere per patrem, infinuat, fe vi&u-

ob

rum ac refürre&turum per patrem in fe phyfice

$, f

manentem , ergo eodem modo promittit vitam

i Cri

sternam corporum manducaturis hunc panem,

&i

ut phyficecommunicaturisimmanentem. Quod

IT

autem Chriftus vitam fuam & omnem virtutem

T

operandi adfcribat patri in fe manenti, patet ex

,

variis textibus. Joan. 14. v. 10. dicit : JNon cre-

MT

dis, quia ego in patre , C pater in me ef1 ? pater au-

RUT

tem in me mianens , ipfe facit opera, Et Joan. 1o. v.

nt t

30. Ego & pater unum fumus, --- v.37. Si non facio

imyy

opera

IQL

DE —EX'ISTENTIA HUJUS SACRAMENTI. 2rI

J"'Wm

opera patris mei , molite credere mibi ,. fi autem facio ,

Wicmponm

fil, W

operibus credite, ut cognofcatis &j credatis , quia pater

in me efl, & ego in patre.

Idem argumentum af-

T

b

lk

fumit cap. 14. nam poftquam dixerat : Pater in

T

me manens ipfe facit opera, id ex effe&tu demonftra-

iE

n

turus addit : JNon creditis , quia ego in patre, & pa-

"l i

ter in me efl ? alioquin propter opera ipfacredite. Idem

innuit cap. s. Sicut pater fufcitat mortuos , &2 oivifi-

lia

cat , fic && filius quos vult vivificat -- 4men 4men dico

LW

vobis, quia venit bora & nunc eft , quando mortui au-

OOO

dient vocem filii Dei ,. €$ quiaudierint , vivent. — Sicut

| Majæþ

enim pater babet voitam in femetipfos fic dedit & filio ba-

Yer hu

beve uitam in femetipfo; & pote[latem dedit ei judicium

EC

facere.

INolite mirari boc ; quia venit bora in qua om-

um r

nes qui in monumentis fant , . audient vocem filii Dei ,

DEU

&j procedent qui bona fecerunt , in. vefurreCtionem vita.

1 40

Joan. 11. Chriftus fe ipfum effe ipfam vitam &

d C t

refürrectionem eorum,qui credituri & vi&turi funt

in fe.

Ego fum vefurrettio & vita; qui credit in me ,

n n

etiamfi mortuus fuerit , ivet.

Dein quafi limitans

2, t

autexplicans hoc, quod dizerat, addit, ('om-

nis qui vivit & credit in me, mon morietur in eternum.

rin) d

inünd,

Quo loco nifi c2, in me, etiam referatur ad v2,

rni r

vivit , fuperflua videtur hec expreffio.

Itaque

o gt

dum Chriftus cap. 6. refürre&tionem corporum

us hn

adfcribit cibo Euchariftico, nempe fuo corpori,

(g,

Ut

(.

idque per analogiam ad alios miraculofos effe-

ona s

&us a fe patratos ob unitatem cum patre in fe

manente, inferendum , etiam refurre&ionem

m

h

corporum confequi ob unionem fui corporis cum

corpore eorum , qui refurre&uri funt , rema-

mll

nente faltem aliqua virtute , feu quafi femine

p

Argumentum hoc non enerva-

immortali;atis.

v.37.5f7'f'

3

tur,

pm

22

DI SP UTOWTLOSE

tur, fi adverfarii dicant , fimilitudinem a Chri-

3;«naturaï

g

fto non eoufque urgendam effe, fed fufficere

minorem confiftentem in eo, quod ficut Chri-

denoi

j n

ftus patrat alia miracula ob manentem in fe pa-

trem, ita etiam operaturus fit refurrectionem

arnin.

u n

eadem manente in fe patris potentia; hic enim

modus fimilitudinis non peteret connaturaliter

geot

alligari & conne&ti cum manducatione cibi Eu-

ii

chariftici.

Dein fimilitudo non inftituitur inter

quvin

opera & opera ftante eadem caufa, fed inter di-

Dornid

verfa opera, & diverfas caufas fub modo cau-

p

fandi analogo ; quod nempe ficut pater in Chri-

i

fto manens eft caufa refürrectionis in Clhirifto ,

yitin

ita panis caeleftis immanens fit caufa refurre&tio-

dul

nis in aliis.

Dein Analogiz ac fimilitudines

vt

eoufque urgende funt, quoad congruenter pa-

quind

titur natura & habitudo terminorum vel aliun-

N

de certa ac conftituta, vel congruenter ponibi-

AE vet

lis ipfo libero arbitrio eam fimilitudinem infíti-

EE

tuentis, prout in prafenti haud dubie dependet

tb dT

alibera voluntate Chrifti, an in Euchariftia ve-

aT

lit ponere przfentiam phyficam fui corporis ,

Mrlm a

ficque ab ejus manducatione in re vel voto pe-

p

ra&a dependere refürrectionem & immortalita-

(;

tem corporutm..

r

6. Chriflus intendit boc loco commendare excellen-

tiam intrinfecam panis a fe porrigendi fupra pre-

M

;ziïuchar,

ftantiam veteris Manng, hoc autem non affe-

E

queretur, fi ille panis tantum foret nuda repre-

Val

fentatio corporis Chrifti immolatiin cruce, quia

VE,M

fimili modo Manna & Agnus Pafchalis erant fi-

Iüiffeïïa

gura Symbolica Chrifti ; & Manna erat figura

Y ïä

pane Euchariftico Proteftantium dignior , utpote

titfd

fuper-

xOL

DE EXISTENTIA HUJUS SACRAMENTI.

25

mw&imm&

füpernaturaliter produ&tum , & re vera defcen-

dens de celo, ita ut etiam materialiter merue-

Wi

d) i h

rit denominationem fpenis angelici , juxta illud

Pfal. Panem angelorum , id eft, a füperna regio-

L ii

ne venientem & omnem faporem habentem man-

Ws

ducavit bomo : Agnus Pafchalis autem erat figura

TM

Ex hocergo fequeretur , Coenam le-

Ut

expreflior.

galem a Chrifto Conz Dominicz in fuo ultimo

ibis

convivio premiffam fuiffe perfe&tiorem Cona

I:aufa, lio

Dominica.

Nec fufficit dicere ; quod Chriftus

3 [ gj

pani Euchariftico cum fide comefto alligaverit

CU at

i n

majorem gratiam intuitu fuze immolationis acu

pera&z in cruce: Si enim Chriftus przcife ex ef-

QUf d

fe&u voluiffet extollere panem Eucharifticum ,

X

non avocaret attentionem audientium ad con-

| gt

cipiendam aliquam excellentiam refidentem in

ontt v

ipfo pane, dicendo, hunc novi teftamenti pa-

npuey

nem re vera de cclo defcendere ; hunc panem

Ti

novo ac fingulari modo effe fuum corpus, quo

dddel

modo dici non poterat, Agnum Paíchalem aut

p Bd

Manna effe füuum corpus, que omnia infinuant,

m (

Chriftum intendiffe excellentiam majorem hu-

te viit

jus panis non folum extrinfecam ex effe&u fi-

» ln

gno de fe inerti

/libere alligato , fed intrinfecam.

Hinc

mnint

7. Chriftus diflinguit per boc preflantiam panis

iil

fui Euchariftici a Manna veteri, quod ille fit

a at

& dicatur effe fuum corpus 5 atqui fi diceretur

Qu

tantum effe corpus Chritti fymbolice & obje&i-

ve , in eodem prorfus fenfu etiam Manna po-

tiin d

Á

tuiffet vocari caro Chrifti fymbolice & objeGi-

ve

Ergo Chriftus illuderet Tudzis ex hac fpe:

a d

ciofa denominatione, que inre non contineret

dl'güiüfyurg

4

ma-

p

24

D.LS48.UdE A« T 404

inajus quid, eruendo excellentiam longe majo-

f

rem in fuo pane, quam in Manna.

duria

Í proprii

8. Chriflus attulit tres excellentias novi pänis fu-

y dir

pra Manna, nempe r. quod ille vere defcende-

rit de celo. 2. quod in hoc pane vere mandu-

sv

puwiHect

cetur fuum corpus. 3. quod ille caufet immorta-

litatem corporum per refürrectionem , quam

Lüng

non caufabat Manna.

qismon

Ergo ficut in primo &

.tertio comparationis membro loquitur in fenfu

T0n 40

tl

reali & litterali ad comprobandam majorem ex-

cellentiam realem, ita etiam in fecundo com-

nofi

[j

parationis membro prefumendus eft intendiffe

fenfum litteralem.

PT

D

9. $i Chriflus bis verborum formulis intendiffet

liniy

folum reprefentationem fui corporis Symboli-

1ug

cam, tunc iifdem verborum formulis uterentur

Proteftantes ad explicandam & confirmandam

1t.Du

lib

populo hzfitanti de Coena Dominica do&rinam;

