in eodem Sacramento.

3: Chriftus non eft in eodem [a-

, n

cramento identice C2 vealiter propria prefentia corpovali.

editiot

Si Martinus omnes has tres propofitiones judi-

càvit effe hzere&ticas, cur fufpe&os de herefi

s rent

farbos

tantum jubet interrogari de prima & tertia? alia

d tntt

ratio reddi non poteft, nifi quia fecundam tan-

din p

tum judicaviteffe fcandalofam , auttemerariam,

hts €

in quantum in contextu illo videbatur affirma-

J L00

J

re, vel approbarefalfitatem propofitionis primg

& tertie.

aydite

.l

Igitur probo , propofitionem contro-

j hat

verfam,licet cempore Concilii Conftantienfis fue-

rit Scandalofa, aut temeraria, poffe effe veram

a formi

Vil

féorfim extra illum contextum, fi non fumatur

. & füb-

J

relative ad propofition

n em antecedentem

Ü

ï

X

fequen-

DISPUTATITIO-tV.

yit

328

quentem.

Propofitio /candalefa dicitur, qus li«

jm gu lt

g

cet defe vera fit, ex ufu tamen ac acceptione

hominum in malo aut erroneo fenfu ufürpatur;

^g t

fic eam definit Lupovicus Bair in fumma

Aj

Conciliorum , qui fimul obfervat, hane cenfu-

semor

emiit, J

ramino nullo antea Concilio Generali fui(fe ufur-

patam.

Etiam La CRorx in Theologia Mo-

4 damnit

ralil. 1-c.2. Dub.2. n. 188..& n. 204. recte ob-

gvelild

fervat; propofitionem pofle effe fcandalofam,

gehatr

& tamen veram.n. 188. li fcribit : Certum e[fe vi-

dÀ

detur , po[Je propofitionem aliquam e[fe fcandalofam &

prapoü!igä

veram , uti fi occultam luxuriamonacbi revelares , vel

p

apud innocentes vera loquereris de peccatis luxurie. . Etn.

prml n

189. Propofitio piarum aurium offen[tva efd , qua in mate-

800 000

riareligionis dicitur aliquid , f non falfum , attamen inde-

vhte n

Cens.

Etn. 194. Propofitio fufpetta efl , que inrigo-

f ontiis

ve grammatico vera e[fe potef? , attamen innuere videtur

wpoftonen

1

Tfntenfs

latentem berefin. Et n.204. Lv Go de fide difp.20.

n.134. cum CANO de locis l. 12. c. 10.. fí. propoft-

Mfener

tionew , abíolute docent , propofüionem aliquam po[Je

n

damnari, ut fcandalofam, aut offenffvam piavum au-

ml

vrium, neque tamen inde inferri pofJe , e[Je falfam. . Si

j

lte

tamen damnetur ut temeraria, 9 aliquis abfque nova

j

ü

,

'.e

fif

vatione inventa judicaret e[Je oeram ,. e[fet error contra

ls

o

Jfidem ,. quia judicaret , nunc babere grave fundamen-

w , cujus oppofitum pro nunc judica[Jet. Ecclefia.

Ex

lm

his verbis patet, propofitionem fcandalofam in

Aüt dm

his circumftantiis, velintali contextu , poffe

f;

A Cqy

effe veram, & non fcandalofam, fi fpe&etur in

ï

i

aliis circumftantiis, velin alio contestu. Idem

DUIT

dicendum de propofitione temeraria, que po-

D)

XXDU

teft fieri non temeraria , fi ftabiliatur novis ac

^

1

n

[:

;

d

folidis fundamentis , qu& prius non apparebant,

u

aut

rl

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

329

W [

: (

aut non fatis expendebantur.

Nam propofitio

temeraria eft, quz licet poffit effe vera, afferi-

U

U

!

L i ln

tur tamen contra communem opinionem fine

fufficienti fundamento.

Igitur etiamfi propofi-

o (s

tio controvería damnata fit, ut fcandalofa , aut

l fllllre U:.

temeraria, poteft tamen effe vera.

Sic inter ip-

tj

fas damnatas Wicleffi propofitiones occurrit

"Lf

unavelaltera, qua à modernis Catholicis plerif-

VM

que habetur pro vera.

Propofitio Wicleffi 38.

Grtumq,'m

eft hec : Decretales Epiflole funt apocrypbe. EHec

"if

propofitio a Concilio fuit damnata , ad minimum

n

tanquam fcandalofa aut temeraria; ideo nempe,

, f

quia tunc temporis Wicleffus fine fufficienti fun-

y Qimg

damento communi opinionicontradicebat: nunc

NU

veritate melius patefa&a Baronius cum eruditis

'c";'..ï quin

Vj

i

fere omnibus has epiftolas rejicit.

Dico proin,

propofitionem controverfam tempore Concilii

0d

Conftantienfis merito reje&tam eífe ut fcandalo-

2

fam & temerariam, quia pronum erat illi tribue-

n a.':ïjuiu'

refenfum erroneum a Wicleffo intentum , quod

Z

nempe in Euchariftia remaneat fubftantia panis,

dia

feu, ut ille intelligit , fubje&tum accidentium ;

qis dj

& quia fine fufficienti fundamento , quale nunc

temporis habetur, author contradixit communi

j "

u fs

opinioni.

i Laj

REsPONDEO 2. n.a.adpb. d. ant, hecpro-

(cunditi

pofitio fuit damnata in fenfu obvio ab authore

ueitd,

intento. c. ant. in fenfu rigorofo fcholaftico. n.

lii

ant. pro explicatione hujus refponfionis

ytesti

No'raNDUM I. Senfum propofitionis ob-

q, (

vium effe illum , quem aut verba fecundum fe,

[jatur D

aut circumítantie verborum ultro menti offe-

runt,

onaPPi"f

X 5$5

No-

Ji ACW

330

DISPUTATIO

IV.

NoTANDUM 2.

Propofitionem contro-

ul

a

verfam in his circumftantiis & hoc ordine fuitfe

r

propofitam: Propofitio Wicleffi' 1. erat hzec :

Sub[tantia panis materialis , 9^ vini materialis manent

D

yi

f

r ia

in facramento altaris.

2. Zccidentia panis nonmanent.

fine fabjetto in eodem facramento.

8. Chrifzus non e[l in

qaficin

fj cont

eodem [acramento identice & vealiter propria prafentia

corporai.

Dico, ex his circumftantiis cuivis ob- '

Soreitl

' vium effe, quid Wicleffus intendat , & intelli-

ya d

gat per fuum /ubjetium , nempe fubíftantiam panis,

du

"

'

ut fenfus fit; accidentia panis non manent fine fabflan-

l

li

J

y

fantel

ia panis: atque in hoc fenfu cuivis obvio & cer-

tiffime ab authore intento propofitionem fuiffe

4 T

damnatam , non vero in fenfu rigorofo fchola-

Dros t

ftico, fic PRoBO. r. Inillo tantum fenfu pro- ,

vmitt

pofitio fuit damnata , in quo fuit controverfa

n

& conciliariter examinata ; atqui tantum in hoc

yelo

fen(u obvio ab authore intento fuit controver-

Mgeoyn

fa & conciliariter examinata , ergo imnin. patet , quia

in Conciliis tantum definiri folent res cum hzre-

as

RAU (

ticis controverfie ;

& Martinus $. noluit a&a

Concilii confirmare, nifi que Conciliariter gefta

QO

1t d

fünt, id eft, cum debito examine ac difcu[fione , ut'

hunc terminum SroNDRATI $n Sacerd. Regali.-

"nf

explicat. min.pb. nonconítat , quod hzec propo-

a bfir

fitio füuerit examinata in fenfu rigorofo fcholafti-

r yerizag

l

co , in quo non neceffario debuit examinari,

lg

i60

quin potius debuit non examinari: ergo dicen-

dum, quod folum fuerit examinata in fenfu ob-

r

vio ab authore intento , in quo neceffario debuit

h

examinari.

2. lNon poteft dari expeditior ra-'

(uh

Me

tio, cur ManTINUS $. hanc propofitionem :

VR

ht

nifi quia :

in. fua formulafidei inta&am reliquerit ,

AUQU

M

quoad

l

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

331

* ts

quoad verborum fenfum obvium coincidit cum

t

Qj

D

prima; ergo tantum fuit damnata in hoc fenfu.

[

3. Quandocunque conftat de fenfu verborum

l eraf l

A Mp

obvio ab authore intento certe erroneo, prze-

I mmm'.*z'

fumitur damnatio tantum afficere hunc fenfum,

UT

non afficiendo alium fenfum dubium; fed inhoc

J pj

cafü conítat de fenfu verborum obvio ab au-

lt r

thore intento certe erroneo, ergo: maj. conítat,

4 6l

quia damnationes funt ftri&te interpretationis;

QU

adeoque damnatio ad fenfum certo falfum re-

V j(ïMm:;

ftringi debet, nec extendi ad fenfum dubium

broen,

diu antecedenter in Ecclefia toleratum, & inter

m ff

ipfos Theologos controverfum.

Xfb o

Diczs r. Concilianonnunquam occafiona-

h n

Annttod

liter definiunt etiam ea, quz cum hzreticis con-

troverfa non fünt ; ergo potuit hoc etiam fieri

uml

OE

in prefenti.

AIUI

RzsPONDEO. c.ant.d. c. potuit hoc fieri,

ita ut prefumatur factum effe. n. c. ita ut non

"

prefuümatur. c. C. prefumptio fumitur à com-

. Rolti

muniter contingentibus; communiter Concilia

xc'zäiari;eig-:

non folent definire ea, que& cumhzreticis con-

IN«

troverfa non funt; igitur nec id przfumitur fa-

&um effe in prafenti.

Accedit, quod Conci-

J

lety

lia tales veritates occafionales non foleant defi-

yofoci

nire in iislocis, in quibus ex inflituto agunt

jt epto

contra hereticos; ficut feflione 8. Concilii Con-

m

god

ftant. factum eft.

if

TDYrTGES-—,

Senfüm propofitionis obvium

sf

à Wiecleffo intentum fuiffe hunc ; manet in fa-

mediit

cramento altaris fubftantia panis, quia acciden-

nopOflïfP'ï

tia panis fine fubje&o manere non poffunt; ita

ut

il n

!

PT

(E

332

DISPUTATIO IV.

ut hac fpeciali propofitione voluerit evertere

»

: Nlm &

fuppofitum Theologorum Catholicorum , ergo

fuit damnata in fenfu rigorofo fcholaftico.

L.

ä[, ir

$ fride h

REsPONDEO. n.ant.ratio negandi eft, quia

propofitio Wicleffi in terminis non eft caufalis,

dann d

ergo gratis fingitur eífe caufalis; fecundo, cir-

gt i

cumftantie propofitionis potius probant,Wiclef-

gut, d

fum ommi modo poflibili exprimere voluiffe ac

qi; 3

explicare doctrinam fuam, quam caufam imper-

agl m

tinentem adducere; quam enim diftorta foret

i, m perü

hzc probatio ? remanet fubflantia panis, — Quia acci-

yt, d

o

dentia non manent fine [ubjetto? Ponamus enim , acci-

dentia non poífe manere fine fubje&o , num

gt

nydo d

propterea remanebit fübftantia panis ? Igitur

prafumendum eft , Wicleffum non voluiffe po-

r m

nere caufalem adeoimpertinentem , maxime cum

15 i

nec proprietas verborum fuffrapetur , necullus

h p

fcriptor coevus de hoc Wicleffi difcurfu te-

tmoltio t

ftetur.

Tertio; Intentio Concilii non eratpro-

t proy

pofitionem damnare in hoc fenfu caufali Schola-

g Prog

ftico; igitur in hoc fenfu damnata non eft, cum

r 0

nec verba fignificent ultta intentionem profe-

t n

rentium, necdamnatio operetur ultra intentio-

Vr

nem damnantiums; ant:prob. Intentio Concilii ta-

Wt nj

lis fuit, qualis effe debuit ; fed talis effe debuit,

tUnir g

ut non vellet damnare propofitionem in hocfen-

DT

fu caufali fcholaftico , ergo maj.patet , quia in

311] lmw

omnibus, quod convenientius fieri debuit, prz-

tj

n

fumitur factum effe; ficut & Deo, quod melius

x&'&m,w /F

acfapientius videtur, tribuimus, ut advertit

S. Auguftinus. min. prob. Intentio Écclefi& non

L.

^l

M

AHL

eft deinire ea, que non pertinent ad fübftan-

'J'M hj

A

tiam fidei , fed hzc propofitio ; dantur accidentia

ID

n

realia,

W

j

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

939

H Wt

n

i

realia non pertinet ad fuübítantiam fidei , ergo

Al

Q

Y

min. patet ex D. THoMaA 2. 2. q. 1. a. 7. & 1o.

ubi ait, à Conciliis ac Romano Pontifice non

:andiEü,qut

poffe ftri&te loquendo condi novos articulos fidei ;

Em

fed tantum articulos jam antecedenter revelatos

UI

explicari; idque , quod implicite in fcriptura

z

continetur, explicite Ecclefie credendum pro-

- Wl

poni; reliquas vero quaftiones , quz ne quidem

ällfam impa,

implicite continentur in articulis aliunde revela-

Ut [

tis, non pertinere ad fidem. min. prob. Haec

h Düg;

propofitio ,. dantur accidentia realia in. Eucbariflia

D

continetur implicite in nullo articulo revelato ,

30, um

ergo non pertinet ad fubftantiam fidei. ant.prob.

iy lgm

D)

ila propofitio continetur implicite in altera,

Vf

quz ex illa faltem probabiliter poteft deduci;

uloenr

aut cujus fubje&um & predicatum continetur

, QU

in fubje&o & predicato alterius propofitionis;

L üul:

fed propofitio controverfa neutro modo conti-

hr

netur in ulla propofitione revelata, ergo. Huc

AUf

facit, que Picus MiRANDULANUS quaft,

tl

7. apolog. pro falute Origenis affert.

Dico ,

Ionem

inquit, quod non videtur credendum , quod. Ecclefia

tlraitte

wnquam determinaverit,, animam Originis ad inferos

tioConcd

e[Je damnatam ; vatio eft bec : Deillo , quod certitudi-

is t

naliter determinari nift temerarie non poteft ,^ mon debet

wnipg

credi , fa&am e[Je determinationem ab Ecclefia : Sed de

i, d

boc quefito, urrum Origenes falous fit , an damnatus ;

jdebul p

deterininari altera pars ,. mifi temere mon poteft. [altem

i

ab[que reoelatione [Deciali Dei ; ergo cum de tali reve-

1 dié

latione mon con[tet , mon debet credi de boc fattam e[fe ab

fedefett

Ecclefia determinationem : M A yom eft nota, & op-

x atl

pofitum ejus e[Jet injuriofum Ecclefie credere , quod ali-

quid &b ea po|Jit incenfulte (* temere judicari,

Hucus-

W accidg;ï

ij

que

j qa0E

334

DISP[ITATIOïlV.

Nx Wïö

que Picus Mirandulanus.

Idem proportionali-

;a

!

10h^l^3

i

ter poteft dici de exiftentia accidentium realium

erfo l

Secundo.

Intentio Ecclefiz

ll

peripateticorum.

.gefis

non eft definire ea, circa quz nulla extat con-

i o

ftans ac uniformis Ecclefie traditio ; fed circa

hoc, an dentur accidentia realia Euchariftica ,

guver

nulla extat Ecciefiz traditio , ergo.

Min. patet,

fis lt

ii Wi

quia Catechifmus Romanus volens tradere exa-

&am credendorum regulam , nullam aliam addu-

gen gl

vl Ql

cit, nifi Scripturam & Traditionem. min. prob.

r. nulla poteft oftendi talis traditio; fed potius

uemiz Hu

[ 4 N

ex noftris probationibus oftenditur, contrariam

p

[

"TAUITI

viguiffe traditionem ; maxime cum Patres prin-

cipiis Platonicis imbuti nulla agnoverint acci-

Ó

3. D. THoMas, &

Imá

dentia realia peripatetica.

2

alii antiquiores fcholaftici non probant acciden-

tia realia Euchariftica à fcriptura, Patribus,aut

'raditione ; fed tantum ea probant ratione na-

;;Jnem 1j

fhddfum v

turali ex philofophia peripatetica; quin D. T Ho-

MAS refertopinionem veterum fibi contrariam ;

Mu A

ergo prefümendum eft , nullam extare traditio-

atre if

tionem; nec accidentia realia é fcriptura & Pa-

Vrbl

tribus deduci pofíe.

3. PETRvs de Anria-

EUR

co Cardinalis , cui totum Examen & cenfura

Mu

propofitionum Wicleffi à Concilio Conftant. de-

: Ti

mandata eft, exprefIe fatetur ; hoc, an dentur

h rl

?

accidentia realia à fubftantia diftincta, effe tan-

'M

I;iï

l

P

tum aliquid P/ilofopbicum probabile , communiter ve-

Tl

D

ceptum ab iis , qui fequuntur Philofopbiam Peripatetico-

rum; ergo hec quaftio non poterat ab Ecclefia

ih

definiri ex Traditione.

"i

N

);w

[j

Dicrs 3. Exiftentia accidentium Peripate-

Mmyw

y

ticorum fine fubjecto in Euchariftia fuit contro-

IN

*s Wll

verfa

J

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

0335

Wt

verfa inter Wicleffaüm & Do&ores Catho!icos ;

tim ls

ergo probabilius Propofitio Wicleffiana in hoc

controve

rfo

& i.

fenfu fuit definita. ant. prob. lpfe-

TM

met Wicleffus teftatur, id inter fe effe contro-

0 i

verfum & fuos Adverfarios ; ergo erat re vera

Al

controverfum. ant.prob. ex confeffione , quam Wi-

Min.pa:g

cleffus edidit 1382. quamque Larroquius ex ma-

J

nufcripto Codice Univerfitatis Oxfordienfis in

1dany

Lucem protulit, ut refert Lenfant in Hiftoria

L D

Concilii Conftantienfis : Confeffio illa continet

0 o

fequentia Wicleffi verba : O quam magna eft diffe-

; Cl

rentia inter no$ , qui credimus , boc Sacramentum in fsa

TUCTIT

fpecie re vera e[Je panems && inter bereticos , qui nobis

OV t

dicunt ,. quod [it accidens fine fubjetto ! mam , priusquam

oUA

pater mendaciorum fuerat. folutus , id nulli unquam. bo-

WOW

minum in wentem venerat ; bec differentia plane magna

, hao

efL ; quia nos dicimus , boc Sacramentum in fua [pecie ve

X tuis

«verae[Je panem ,. & Sacramentaliter corpus Dei.. Eun-

i ia

dem Wicleffum coníftat dixiffe; ftercus effe me-

TOONC

lius Sacramento Romans Ecclefie; quia illud

extaretti

quidem foret fübítantia hoc vero tantum acci-

feipn

dens; ut refert Dellarminus.

U d

Idem confirmat Author Synchronus Venera-

no &

bilis Stephanus Prior Cartufie Bolanenfis in fua

f Cons

Medulla Tritici & R. P. Pez noviflime edita, in qua

Author ille ex inftituto refutat fingulos articu-

h, u£

los Wicleffi.

li, ü

Parte 1. c. 9. refert ex Trialogo

Iu

Wicleffi hec verba : inter oimnes berefes ,. que un-

U

quam in. Ecclefía pullulaverunt , mnunquam confidero:alt-

quam plus callide per. bypocritas introduciam ,. & multi-

ml

flicius populum defraudantem-, . quam ut credatur in Sa-

cramento Domini Corporis e[Je accidens [ine fubjetio. D'ein

vt

p

c. 10, Áuthor ponit hunc titulum: caibolici , dum

ff

die'z-ui;;,

CC(DN

336

D.LS:P.U T-A-T. DO

IV

D)

dicunt, in Sacramento Zllteris accidentia e[fe fime fubjetto.

j)e ewh

non dicunt , Sacramentum e[Je nibil,ut W^ icieff calummatur,

Similiter & Lutherus de Captiv. Dabyl. in du-

ujm, v

bium vocat , an color, quantitas &c. in Eucha-

[b

riftia (int accidentia , aitenim : Sed bic nata eft

4 lr t

Babylonia illa pbilofopbie if£ius de quantitate continua

j um

dz/imäa a fubflantia , doneceo ventum fit ,

ut ignorent

endt fi,

& ipfi, que fint accidentia. & ful"/iantm ; nam quis

Coxrmt

atlio C

certo monflraverít unquam , calorem , fvigus , luceim, pon-

dus , figuras, e[Je accidentia

Cathar. f. 27

geri, t

REsPONDEO.

Dift. Exiftentiaaccidentium

ii d

Peripateticorum erat ControverfaScholaftice. c.

[x l

i d

j

l

n

Concilialiter. n.ant. Wicleffus, ut baberet majo-

rem occafionem fubvertendi tranfubitantiatio-

IOIEMID

nem, impugnavit quidem modum tranfuübftantia-

) h: EX OW

!

tionis tunc in Scholis communiter receptum;

M

tyot

fed re vera veritas tranfübfítantiationis non de-

Qonem d

pendebat a modo tranfubftantiationis ;

& licet

p

"Theologi defenderint in fuis Scholis utrumque,

MIRATU

nempe tranfubftantiationem ipfam , & modum

ob

ejus; tamen Concilium de modo non erat foli-

ii &

citum; ut oftenfum eft.

Id confirmari poteft

UP

I. ex eo , quia Cenfüra Theologorum propofi-

QUE (

tionis fecunde Wicleffiane à Doctoribus Conci-

Atl

liilata tantum adftruit tranfubftantiationem , non

aol

modumillius. Cenfuraillareperitur in Colle&io-

rl

ne Conciliorum Feneta Coleti , in Codice M.S. Lip-

«nmm

fienfi , & editaefta CDon ber Jyarbo in Hift. Concil

lhI (y

Conftant. In hac cenfura propofitio dicitur falfa,

erronea , & Sapiens berefin univer [aliter intelle&ia. Ra-

d

iij

tio cenfure defümitur anonnullis textibus Lom-

Í

1

bardi, duobus Decretalibus Lucii 1181 , qui ex-

l

communicavit in genere omnes hzreticos diffen-

!

tientes

*/iml!

U l

l

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

2297

h M:jä

LUg

tientes à Romana Ecclefia circa Euchariftiam,

M

& ex Decretali Innocentii IIT. 1. 5. tit. 7. c. 9. ad

vll

abolendum, ubiPontifex afferit tranfuübftantia-

tionem: Jam fic: Si ratio cenfüre non fe ex-

21

thftllf (

tendit ultra tranfubíftantiationem ad modum il-

lius, tum neque intentio Cenforum fe ulterius

/", U*gm

iij M

extendit, fed, ergo.

CoNFIRMATUR2,. Ex eo, quia Hufs in

, [JW, P

b

Concilio Conftantienfi concrematus, poftquam

z&ccfdentim

dixerat, tantum remanere fpecies panis fine ejus

fubftantia , objicit nonnullis Doctoribus Catho-

dodltet

licis tanquam abfurdum, quod faciant corpus

betnáj

Chrifti immediatum obje&um fenfüum confor-

Mlentit

aM

miter ad formulam Berengarianam, ut Lepfant

l. 3. n. 53. ex opufculis Hufli demonftrat ; ergo

1 E

Haretici tempore Concilii Conftantienfis no-

s unà

ftram opinionem deteftabantur tanquam Catho-

"TET

licam; ergo non fuit damnata à Concilio.

s t

CoNFIRMATUR 3. quia Hieronymus de

N

Praga, Jacobellus, & ipfe Hufs de doctrina Wi-

D0n dra

cleffiana fufpe&ti, & quoad precipuos articulos

firm j

accufati aut examinati, nunquam accufantur

o

vel examinantur de accidentibus Eucharifticis,

toribur (

fed folum de tranfubftantiatione, quod fieri non

jitioneny

debuit, fi propofitio Wicleffiana fecunda conti-

prin ob

net diftin&tam herefin à prima.

iM

CoNFIRMATUR 4. Ex cenfüra Theolo-

pBit u

gorum Concilii Conftantienfis diffufiori, quzx

pictri

extat in colle&ione Conciliorum venata Coleti ;

Ti

liil

ubi Theologi manifefte tantum intendunt loqui

ytbul

exn

de fubje&to panis, fic enim habent : Secundus ar-

rijid

ticulus ( Wicleffi ) ef? dire&te contra tranfubflantiatio-

d

nem in principio expofitam , de qua, ut di&um efl , 1o-

I

D. dmort Tract.de Eucbari[lia.

Y

quitur

u

D'ISPU'A T O-BV.

338

—

quitur. Ecclefia in verbis [ue fidei, C? determinationis

us

iU

n bac materia.

Ita illi 'heologi, qui omnes tres

ial J

primas propofitiones Wicleffi cenfurant tanquam

LL

bereticas , in quantum omnes negant tranfubftan-

gb d

tiationem ; hinciidem Theologi omnes tres pro-

«ndt,

pofitiones feu articulos tantum) impugnant uni-

ginsisin

co argumento , quo oftendunt dari tranfubftan-

lg r

tiationem.

Inter alia fic difcurrunt: vel manet

in hoc Sacramento ipía fübftantia panis vel non

$i I

[C!hteh qw"

manet? fi non manet, & tamen ibi remanet to-

lg i

ta fpecies per fe fenfibilis ipfius panis, que non

EE

poteft effe in aliquo alio fubje&to, quam in pa-

ne, fequitur, quod talis fpecies panis ftet ibi

ET

tihorin, (

fine fubjecto ( pane videlicet ) & quod ipfa fub-

ftantia panis tranfiverit in nihilum , quod eft ir-

IH

riria us

rationabile, aut tranfiverit in aliam rem feu cor-

pus Chrifti, & habetur intentum, quod ibi fiat

h u pogit

921,d

TUj

ff

tranfubftantiatio.

En! Theologi illud , quod

accidentia panis maneant fine fübjedo, & quod

ttilg

[

ä

!

!

PUA

maneant fine fubftantia panis, fumunt pro eo-

dem.

TMM

m,*qu

ne.

REsPONDEO 3. n.ant. adprob. d.ant. Hec

d

propofitio fuit damnata in fenfü conditionato.

t, ll

li

c. ant. in fenfu abfoluto. n. ant.

Dico, fenfum

EopuT.

Concilii effe hunc ; accidentia panis manent fi-

tunt

ne fubje&o , fi dantur aliqua accidentia panis

stl i

realiter à fubftantia diftin&ta, hunc fenfum con-

At i

ditionatum probo authoritate PETRI DE ArL-

Mu

LIACO Cardinalis Cameracenfis, in hac contro-

Str

verfia omni exceptione majoris , utpote cui non

!

NT

tantum conceffum eft prafidere toti Concilio in

u

* Rf

feflione 3. fed etiam per facrum Concilium commi[fa

RU

eft iateria fidei cum plena autboritate , quoad dottrinam

ipfius

D 'Gütm m

"

!

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

339

dïf"minu«;k

ipfius S'oannis Wiclef , nec non Sfoannis Hufs ,. & fuo-

] Ut

vum [equacium.

Ejusdem judicio reliétus eft Mo-

Mi

dus procedendi fuper condemnatione articulorum 43. fa-

er maieria Joannis IV'icleffi.

Et formulam damna-

o

tionis ab eodem fcriptam Concilium approbavit

Ut

ac conclufit , ut refert BrNrIUs.

lr

i

Hic proin

Cardinalis in l. 4. fent. quaft. s. art. 3. de fenfu

U w

Ecclefiz circa propofitionem controverfam fic

Btth vl

fcribit.

» lertia opinio poffet imaginari talis,

Àf

»fcilicet, quod licet accidentia panis, fi effent

Dj qiet

5 aliqua diftincta à fubftantia panis, poflint fe-

p

» parari à fübjecto, & manere feparata: tamen

ts d j

» de fa&to non manent fine fubjecto ; quia dice-

bt

, ret ifta opinio, quod nulla funt accidentia di-

; quid

, ftin&a à fuübftantis, & per confequens nec

um at

,, accidentia panis : & ad determinationem Ec-

l i

, clefie, que ponit, quod corpus Chrifti eftfub

ji l,

» fpecie panis, diceret confequenter, quod de-

jtbn,

, bet intelligi fub Conditione , ícilicet, fuppo-

Umunt

» fito, quod fint alique fpecies accidentales di-

» ftin&te à fübftantiis : fed fi non (int tales, tunc

ob C

, fenfus eft, fub fpecie, id eft, ubi apparet ef-

p condit

. fe panis, & ubi prius erat: &, fi dicatur con-

Dio

, tra5 quod tunc effet ibi deceptio & illufio,

Xnis Dd

, cum appareant ibi effe fpecies feu accidentia:

» diceret ifta opinio confequenter; quod non

ycodety

pmc nl

» plus apparet ibi effe fpecies vel accidens pa-

'prRL D

»nis, quam fubítantia panis, & apparet, quod

in d

», comedatur & videatur panis, & tamen oppo-

» fitum judicatur per fidem : fic in propofito,

upottt

», Unde hic diceretur, ficut quedam opinio ,

oti as

jiim

» Quam recitat Magifler di(t. 12. refpondet de

od

» fracione, que ibi apgaret; Ícilicet, qu

ibi

u

i?

D'LSp UT ACTIO

LE

340

L

»ibi non eft fra&io; fed dicitur frangi, quia

jgio

, videtur : nec tamen fallit nos vifus; nec fal-

,litur; quod effet, fi crederet ita frangi, ut

» videtur; nec fit illufio, quia ad utilitatem fi-

u

a. Y

,; dei, non ad deceptionem fidei itafit; & po-

st t

, nit exemplum de Chrifto , qui fe oftendit duo-

s lat

» bus difcipulis in viain fpecie peregrini, nec

df u

, in eo tamen talis forma erat, fed oculi eorum

gt

, tenebantur.

Sed przdicta opinio effet extra-

gtl

,nea à communi Philofophia, quz ponit acci-

1

MW

H

, dentia effe res diftin&as à fubje&to, ficut al-

,[04["

vh;l

3,.

i

Tsl [

, bedo eft diftin&a à re alba, & albedo panis

-m r

fhx

l

,ab ejus fübftantia ; licet hoc non fit evidens.

ht

,»1ldeo, quamvis predicta negarentur, tamen

,,dubium eft, utrum debeant haberi tanquam

w g, (

af p

,heretica? Et videretur, quod non: Quia

»[ficut illa, quz inferuntur ex his, que funt

& enerdl

hencens i

» fidei, ficut ex Scriptura facray & per confe-

, quentiam non evidentem, fed folum probabi-

f pt1

qu df

55 J6mos

non videntur proprie pertinere ad

»fidem, nec eorum oppofita eíffe haretica

slne f

um efe4

,,in fide: fic illa, quae inferuntur per confe-

» quentiam evidentem, tamen virtute alicujus

d la

, medii vel affumpti in antecedente, quod non

ia vj

,; eft evidens, nec pertinens ad fidem; fed eít

At

,aliquid bilofopbicum probabile, & communiter

*

,; concellum; non videretur etiam pertinere ad

TT

P

» fidem, fic, quod oppofita eorum fint haben-

sR

; da ut heretica in fide.

Modo, quod acciden-

RetDoni

» tia panis maneant ibi, infertur ex hoc, quod

q

» prefupponitur, quod fübftantia panistranfub-

L

t

, ftantiatur; & accidentia panis funt alia ab ejus

Jl

Itj

»» fübftantia: iftud autem fecundum nec eft evi-

M

;

, dens;

!

[

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

341

.ïrang

T

i

:

,, dens; nec eft in fcriptura expreffum, nec ab

;ïus

Yi

,; Ecclefia determinatum ; fed eft unum probalile

lt hangi);

,6eutrum, receptum communiter ab iis, qui

Ut

,, fequuntur Philofophiam communem Peripate-

itafu; b

, ticorum : Sed fi effet aliquis, qui diceret op-

ts

»pofitum hujus; non effet propter hoc tan-

pE

» quam hzreticus habendus ; aliter enim minus

ltll

, effet favor fidei ad doé&rinam Philofophi.

iO dites

» Quarta & communior opinio, & cui favet ma-

?* Ri z

» gis do&trina Ecclefie , eft, quod in facramen-

&60, [

,,to accidentia, quze fuerunt panis, remanent

db p

,, fine fubje&o, & in illis fit fra&tio; & hanc te-

D t eviden

25 neo',,

Hucusque Petrus de Alliaco.

lu t

ALLIACENSIS RESPONSIO CONFIRMA-

df g

TUR ex dialogis, quos tempore Concilii Con-

: (

ftantienfis vel paulo antea fcripfit contra Wi-

cleffum Venerabilis STEPHANvUvs Prior Cartu-

s u

TT

fie Olomucenfis in fuo libro, cui titulus, 74n-

lum

iyovicleffus. part. 1. c. 1o. de accidentibus Eucha-

rifticis cum Wicleffo fic difputat: ,, Dicis etiam,

P pertüe

, effe l

,, & nequiffime afferis quod nos credamus, fa-

,,cramentum effe accidens five nihil, o ftulte

Qu t

ii d

,magifter, difcerne, quzfo, fi accidens, & ni-

» hil idem fint, etíi in venerabili facramento il-

hnte, i

d fs

,,la adfíint, vel potius adeffe videantur acci-

,, dentia, nequaquam tamen admittimus corru-

r

» ptionem effe aliquam , fed tranfmutationem,

jampem;:-

,& quia venerabile facramentum corporis &

m n

; fanguinis Domini nihil effe reputas, in nihi-

L

,, lum redactus es.

Ecce, quam egregie difpu-

rex ho

, tà$, quod nos credamus facramentum Domi-

à pinitt

, nici corporis nihil effe ex eo, quia dicimus,

(ünt dit

, & credimus, quod ibi fint, vel potius effe vi-

3

, deantur

Qu uea';

542

DISPUTATIO TV

m

"

,» deantur accidentia fine fübjecto, fcilicet ma-

m

», terialis panis & vini.

Panis fubftantia non eft

g

, in nihilum commutata : imo catholica profef-

juro d

, fione fideliter & confidenter refero , quod, fi

jpseoM?

, poft prolationem verborum divinorum fenfus

a

,noftri carnales , vifus , guftus, tactus, &c.

?5

Aliud quidquam cujuscunque materig, pre-

nj D

4 u

» terquam coníftituti panis & vini, percepitfe fe

moli.

» difcernerent, nullatenus tranfubftantiatio in

n

,; corpus & fanguinem Chrifti fuiffet celebrata.

4Aliud effe credimus, quam videmus, quam

um

i, i

»» guítamus -- agitur iftud operante Domino, ut

», Vifibilis & carnalis fpecies panis & vini in ve-

s

s at

, rum corpus & fanguinem Chrifti penitus con-

us Conta

,, Vertatur-- divino miraculo aliud videtur effe

g,

,in ipfo ad apparentiam, aliud vero eft ad ef-

iib tstr

» fentiam-- quanquam caro hominis plerumque

ieeoxDd

, in fenfibus fuis naturaliter poteft falli, amplius

entartr

, ratione miraculi in eisdem fenfibus, vifu, gu-

te p

»ítu, velta&u pie, ut hic, & utiliter pot-

, eft decipi - - accidentia, qua nos fideles dici-

idi (

t

»mus effe, vel potius apparere in hoc facra-

, mento, fine fubje&o panis fcilicet & vini ma-

t Dry

» terialis, funt naturalia fenfuum obje&a, & his

Qimm v

temanentibus, ut diximus, apparenter, rea-

if d

liter & veraciter fubftantia panis tranfiit in

u

» corpus Chrifti, i fic Wicleff crederes, nequa-

'ttty d

.quam errares."

Hucusque author dialogi,

L

at

manifeíte infinuans, apud Ecclefiam Romanam

Mq

J

li

dubium effe, utrum accidentia re vera & rea-

lu

W f

liter fint in facramento, vel potius apparen-

ter, ut authori huic videtur. V. Anecdot, Pe-

.3'

h

hi

]

Á

211, t^ 4.

"ilo]

DricEss

!

'

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

343

Driczs 1.

fu.

Petrum Zlliacenfem in libros fen-

mll nOTIE:j

tentiarum fcripfiffe ante Concilium Conftantien-

Ut

fe; ergo illum non poffe teftari de fenfu con-

T QUi

ditionato hujus Concilii.

ltoje

REesPoNDEo 1. n.ant. quia, ut GREGO-

1 [aElUS, 1

RIUS Ecocs in fua Purpura dotta teftatur, Petrus

o v

"Alliacenfs mortuus eft anno 1426. 6. Augufti,

| t

id eft, undecim annis, poít feflionem 8. hujus

at

Concilii.

Igitur intra hoc temporis fpatium

[ Ql

Commentarios fuos in libros fententiarum vel

RUT

non corrigendo probavit, vel eos primum con-

fcripfit, vel iisdem quadam de novo inferuit,

Votit

ETE

prout hoc fragmentum de Sacramento Euchari-

t

Ítie : certe verba magis videntur refpicere ad

iil

Conciliam Conftantienfe, quam ad Concilium

od u

Lateranenfe, cujus tempore hzc quzftio à Scho-

I n

lafticis fub his terminis nondum fuit agitata,

TM

REsPONDEO 2.tr.ant. n. c ponamus enim,

Commentarios fuos à Petro Zllliacenfi fcriptos ef-

ibu, v

& vtl

fe ante prefatum Concilium; prefuümendum ta-

s füt

men eft, hunc Cardinalem in cenfura propofi-

n boci

tionum Wicleffi non receffiffe à propria animi

jeer t

fententia.

BrwNivus teftatur; examen harum

n od

propofitionum, modum procedendi, & judicium

unice relié&tum effe arbitrio hujus Cardinalis;

purtay

quis credateundemretractaffe mentem fuam, &

us t

vl

illud nunc pro dogmate fidei obtrufiffe Ecclefiz,

quod prius tantum habuerat pro aliquo frobabili

u

jun s

pliülefüpbico ? quis credat, ex eodem ore nunc de-

finiri, oppofita fentientem habendum effe pro

pv

otius 4

heretico, ex quo paulo antea edocti fümus, ta-

lem non habendum effe pro heretico ? quis

A

credat , infignem Philofophum nunc penitus ne-

»

!

X 4

gle-

j

D-I/S.P-U-T ACTLO Dy75

344

, ,gfampPïO

glexiffe favorem fidei ad do&trinam Philofophi,

quem prius tantopere extulit ? lgitur, fi Allia-

"

[;rciTt

cénfis füos commentarios ícripfit ante Conci-

lium, mens Concilii non fuit damnare propofi-

j I

Aprum t

tionem Wicleffi in fenfu abfoluto fed conditio-

nato; non ut hzreticam, fed ut temerariam aut

fcandalofam ; non in fenfu fcholaftico, fed in

i,

TOE

fenfu obvio ab authore intento; mens enim

Concilii, & PeTRI AL LIACENSsiIS in hoc pun-

m

ayionujt

&o eadem fuit, quia hujus decifionibus ac con-

fitutionibus Concilium fubfcripfit, ut Binius

y Cunciur

"

teftatur.

ii i

/

1.

M

Í

sl

DicEs 2.

Petrum Alliacenfem tantum re-

ferre aliorum opiniones ; nihil tamen in eorum

slná d

favorem definire; Ergo exinde non poffe dedu-

Ti

al

ul

C

ci argumentum.

14

j

REsPONDEO. n. ant. quia tacet ad refpon-

2411 T

fionem opponentium , igitur eandem filentio

fuo approbat, ac confentit; dein exprefTe fate-

B !ïOIH

i5

tur , opinionem contrariam non effe oppofitam

D

10 AUj

Ecclefie, fed tantum Philofophige : ac denique

W end

ftatuendo fuam fententiam eam non probat ar-

M MT

gumento theologico, fed tantum philofophico.

l

- Igitur concludo, propofitionem controver-

ATU

]

fam potuiffe convenienter damnari in triplici

.1

D

1

fenfu in noftris refponfionibus explicato ; etiam-

(

A0f

E

fi forte potuerit etiam damnari in fenfu ab ad-

n

!l

verfariis Peripateticisintento ; fiquaris, in quo

CC

horum quatuor fenfuum poffibilium fuerit. da-

[^

mnata? Dico, juxta leges contingentium pre-

fumptionem potius ftare pro uno indeterminato,

y

Adeo-

V

ä

quam pro uno determinato, ac quarto.

que

:".-igozgm

l

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

345

1

'

que przfumptio ftat pro.nobis; nihil Concilium

J d

Conftantienfe voluiffe hac in re definire.

ha u

OsjrcrTuR 2. EScriptura, Conciliis, &

Patribus.

LocutionesScripturz, Conciliorum,

l Q
