H dices filiis Ifrael: dltare de terra facietis mibi, &

tiad lr

j

IU

offeretis fuper eo bolocau[ta & pacifica veftra. --.. INon

a[cendes per gradus ad altare meum , me reveletur turpi-

NT

iudo tua.

n 6

Hec quz dicuntur ad omnes, tantum

"

exequenda erant perfonaliter à Sacerdotibus.

Jem

"f"('

Pt 21

j:

6. Exodi e7. Precipe filiüs Ifrael, ut afferant ti-

bioleum : utique per determinandos,

[it

d

w [:"!

3

7. Exodi 9. Vade ad populum; & fanttifica illos,

laventque vefTimenta fua.

Similes textus , ubi,

Áciit

quod przecipitur omnibus, exequendum erat à

"d

particularibus membris communitatis , obvii

g

"

funt legenti Scripturam Veteris T'eftamenti, ad-

j oto

ducam nonnullos etiam ex INovo Teftamento.

singi *

Ee2

$. Mat-

436

D LS PU TANTHEO:)VS

g

gt

8. Mattbei 7f Inducuntur multi dicentes :

ANonne in nomine tüo propbetavimus., €9* in nomine tuo

as

damonia ejecimus , & n nomine tuo virtutes wultas fe-

D J

cimus ; ubi tamen hoc intelligendum refpective

-

W

"

ad diverfos, eo quod regulariter dona ejufmodi

, 4

non dentur uni perfonge , juxta illud Divi Pauli

n Ejznïi? j

1. Corinth. 12.. Divifiones gratiarum funt. . lii (da-

wl j'l.ffï» t

; (ctiment

tur) gratia fanitatum --- alii propbetia Cg'c.

. Mattb. 1o. Chriftus omnibus Apoftolis di-

vfenfnutit

cit : Jradent vos in Concilüs, €9 in Synagogis fuis

y, J

flagellabunt vos, & ad Prafides & Reges ducemini :

fi- yr?f ] !

quamvis hzc omnia verofimiliter non contige-

[/7]

fiftil

rint omnibus Apoftolis.

Idem dicendum , dum

;']?/r:».'f: ä:. l;

4dGor. 1. dicitur : Eritis mibi tefles in. S'eruJalem &

ti gea

in omni Sudea &2 Samaria & u[que ad ultimumterre.,

j um

10. Mattb. 24. Sicut erant in diebus ante diluvium,

f Duim,

Gul am: i

comedentes C9 bibentes, mubentes, C9 muptui tradentes

u/que ad diem ,. quo iniravit INoe in arcam ; ubi ite-

i. ]

rum ,quod dicitur de omnibus, in ftatus diverfos

à agj

hominum.

Rn m

1r. Marcii 16. Signa autem eos , qui crediderint,

1 lfl

bec fequentur : In momine meo demonia ejicient ; lin-

ET

guis loquentur novis ; ferpentes tollent ; ? fi mortiferum

ib qu

quid biberint , non eis nocebits fupra egros manus im-

tht

ponent, & bene babebunt,

Hac, licet fidelibus

Iit, tfan

omnibus promittantur , adminiftrantur tamen

"t

folum ab iis, qui hec dona & quidem divifim,

N n

accipiunt.

:Jïla, (ed [

12. Luce 20. Zíttendite à Scribis , qui colunt am-

U

ii

bulare in ftolis && amant falutationes in foro, & primas

Catbedras in Synagogis, &9^ primos difcubitus in convi-

Ro

E

üümmc

viis, qui devorani douos viduarum : ubi iterum ag-

. gregatum vitiorum, quod tribuitur toti ftatui,

lfhæ

Vero-

R

Ó

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 437

Imuif

a

verofimiliter intelligendum . eft per diftributio-

g

JMU- "

nem in fingulos.

13. Zdüerum 9. Propbetabunt filii veflri && filie

hi ?

lt

t

A U

BIl

vefira.

L

(

14. Z4ü.7. Quem Propbetarum non funt perfecuti

AUL

]" m

ü

paires oefiri ? &5 occiderunt eos ,. qui prenuntiabant de

Iun

adoentt ju[ti , cujus vos nunc proditores ? bomicide fui-

!

D

flis, & tamen non omnes perfecuti, nec omnes

W.

li

|

J

confenferunt in necem Prophetarum & Chrifti.

ïj

15. 4dd Roman 1. Jradidit illos Deus in vepro-

bum --- fenfum repletos omni iniquitate, malitia , forni-

1t ()j

catione, avaritia, bomicidio , paventibus mon obedientes,

ARQUU

üt

ab/que federe C'c.. qu& omnia utique diftribuenda

"

fünt in perfonas & ftatus diverfos.

Alios tex-

a LIMJRA?W

tus fimiles quivisreperiet in Novo Teftamento.

n

N

16. Deuteron. s. Vocavit Moyfés omnem Ifraelem,

€&? dixit ad eum : dudi Ifrael ceremonias atque judicia ,

DEU

lul

que ego loquor. --- Ext cap.6. Hec funt precepta atque

;:s, hr

ceremonie , aique judicia. --- Precepitque nobis Domi-

nus , ut faciamus omnia legitima becs eritque no[tvi mi-

TA

fericors , i cuflodierimus 69 fecerimus omnia pracepta

n

ejus.

Servanda hic omnia precepta inculcantur

omni populo, quamvis aliqua pertinuerint ad fo-

ïïldg

los Sacerdotes aut Levitas.

u

ltaque , etiamüi Chriftus conjun&tim preci-

ii

peret manducationem & potationem fuz Eccle-

fie, non effet certum, id preceptum pertinere

ad fingulos, fed ad membra illa Ecclefie, qui-

i

h

bus congruit id preftare nomine totius Ecclefie

in Sacrificio Miffze ad reprefentandam diftinétius

paffionem Dominicam.

0 u

Wi

OnjiciTUR 2, Chriftus in inftitutione Eu.

JM

T

charifti& precipit omnibus etiam fumptionem

Mi s

cali-

D L|$/PjU TA TL O^ Yy;

438

jut eong

calicis : nam Matth. 26. dicitur; Jccipiens calicem

gratias egit , && dedit illis diceng : .Bibite ex boc omnes.

s pra:ci

g, &ap

REsPOoNDEO 1. Non effe certum , quod

Chriftus hoc loco fermonem ac intentionem di-

g alici,

rigat ad ablentes; fed potius dari pofitivas pre-

gvideturi

siione pri

fumptiones, quod tantum refpexerit eo manda-

to przfentes: r.quia in Luca non obícure ex-

g, u

plicatur , queznam fuerit ea univerfalitas , quam

ii ls

Chriftus fub omnium idea comprehendit.

Poft-

vadpraa

quam enim Chriftus , tefte Matthzo dixerat:

aniu L

Bibite ex eo omnes: Lucas addit : é9 biberunt ex illo

yeíriur

omnes , utique prafentes.

Itaque cum prafu-

s r p

mendum, terminum à duobusauthoribus relatum

wananme

juxtaeafdem circumftantias fumi in eadem notio-

d d

tehonem f

ne atque extenfione, co omnes etiam in Matthzo

tantum àd przfentes referendurn eft.

Id confir-

x obtinen

matur ex e05 quia verbaMatthai probabilius lecta

1 necef

fuerant à Luca, üt proin connaturale fit, in Lu-

um

ca referri inpletum, quod à Domino in Matthzo

18 f t

legitur conflitutum , quo pofito neceffe eft, ter-

OAT f

minos mandati & impleti habere eandem extenfio-

AU jj

nem.

2. Ínmandatis ea habenda eft regula; ut fi

hip, qust

mandatum verfetur circa actionem exequendam

Toteqili

in continenti ; regulariter referatur ad prafentes

r

tantum , faltem quoad circumftantias ad finem

d y

mandati generalis indífferentes; ratio efít, quia

302 v

cum actiones poni non poffint nifi in circumftan-

"h

m

tiis determinatis, neceífe eft, ut mandans man-

det etiam circumítantias hic & nunc actioni in

ET

lu

At

continenti exequendz congruas : itaqueà priori

conftat, modum mandati pro finelegis generali-

| m

ii

l:

ter non neceffarium non przecipi abfentibus , fed

RI

lt

prefentibus pro exigentia circumftantiarum pre&-

fenti

MM

GE

.

t

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUICHAR. 439

r, A»'Wur

fenti aut congruentia. Jam vero in cafu con-

Hf Q

troverfo precipiebatur aétio ponenda in conti-

us

nenti; & expreffio Dominice Paffionis per ufum

Cltly

WUM

!

N

m

i

etiam calicis , quz in jugi Sacrificio fieri debet,

!

non videtur neceffaria effein figno in omni com-

Fl

Jf

munione privata, quam decet potius effe expe-

'cu.

ditam, ac facile parabilem , prout videbimus

L

UM

obje&t. 4. & 5.

Ergo hic modus mandati perti-

nl

net ad prafentes, non ad laicos abfentes.

m

i (|

j

3. I

omnibus Legibus aut Conttitutionibus , in quibus

J

prafcribitur forma contra&ibus vel a&ionibus',

igüf ldE

p

ea cenfentur pertinere ad valorem actus, dui-

;jüfl[**f

j

bus tanquam mediis ad finem generalemlegis mo-

raliter neceífariis Legislator cenfetur alligaffe

um

l

"

intentionem fuam & valorem aCtus : econtra

iud

|

M

s p

qu& ad obtinendum finem generalem legis non

funt ita neceffaria, in dubio non prefumuntur

dl

Juaoiiz

à Legislatore ad formam effentialem & valorem

aCtus, fed tantum ad formam accidentalem &

tteded,

ad decentiam variabilem pro diverfitatelocorum

tapott

& temporum; ergo pari modo difcurrendum eft

d

"]

i

M

in dubio, quas circumítantias & quam formam

Qu dige

Chriftus requifierit ad conftantem licentiam ad-

feript

miniftrationis Euchariftice ; quas vero requifie-

gt

rit tantum ad przefentem vel temporaneam di-

LEM

fciplinam, variandam libere pro diverfitate lo-

]i

':

UM

eadem enim eatenus eft

corum & temporum ;

| ugio

ratio ad accidentalia valori, & ad accidentalia

T.

RU

conftanti licentie vel obligationi.

Cum itaque

r

u

ad finem communionis private nec ex natura

W

D lk

aCtionis, necex aliquo decreto divino aliunde

li

certo requiratur, ut fit realis, analoga, folen-

;

nis, ac Ecclefie fymbolica reprefentatio paflio-

mftaumruz;

nis

Ee 4

d

440

DISiPU T'AT-LOSV.

) ] (T

RE POM

nis Dominice, & facrificii in cruceoblati , prout

tamen requiritur ad naturam Sacrificii novz le-

g etm

nfamen (

gis; fed fufficiat, ut ferviat ad vitam communi-

cantis , quem effe&tum Chriftus connaturaliter

v1bus ii

nullo motivo retrahente, imo multiplici mo-

tivo fuadente alligare potuit cuilibetfpeciei , non

3is Chri

imatim I

eft prefumendum , intentionem Chrifti com-

munionem przcipientis obligationem alligatfe

yne oDl

ad illam circumítantiam fpeciei fimultanee,

lipetlg

Ífed eam. pertinere ad formam accidentalem

jein m

& ad accidentalia mandato

aynon g

4. Quia in re-

bus majoris momenti , in quibus ipfa perpetuitas

B d

wrtion

Do&rine aut conítituti non eft per fe ex natura

objeéti evidens, Chriftus addidit, feloqui etiam

, 0

Quod *vo-

ad abfentes; fic enim Marci 13. dicit

dp Qpt

bis dico , omnibus dico, vigilate.

Sic & in plu*xbus

& D. Dl

aliis locis expreffe fua verba refert ad eos, qui

igo l

credituri füunt' per Apoftolos.

Ergo, cum ex

nrebon

natura objecti nulla appareat neceffitas, cur fi-

titacciden

multas ambarum fpecierum debeat in La1c1s effe

me MW'H

perpetua, & Chriftus non monuerit ,

fe id ob-

lribn dii

fervatum velle ab omnibus fidehbus, dubitare

fitpreln

licet, an fua verba dirigere voluerit ad abfentes.

AT

5. Chriftus ad eofdem retulit illa verba confe-

U RU

quentia : Bibite ex boc omnes , ad quos retulit

tl

verba immediate antecedentia : 4J4oc facite im

j

qmeam commemoraiionem.

Atqui hec verba non

VMM]

retulit ad abfentes Laicos ; ergo nec priora.

M

æ('

Minor prob. Per ifta verba tradere videtur Chri-

Raj d

i

ftus poteftatem confecrandi Euchariftiam , qu&

[c'lt;m' (

poteítas tunc non eft collata laicis abfentibus,

df

LT [

fed Apoftolis pr zfentibus,per quos collatione po-

iDosd)

teítatis ordinaria defcendlc folum ad Sacerdotes

'l[uf li

d

N. Teftam.

RE

IOV

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

441

mela

h

RESPONDEO 2.

Etiamfi illa verba Chrifti

m!ül l

fuiffent etiam directa ad omnes laicos ac fideles,

i Wim W

non tamen foret certum, fuiffe ad omnes dire-

ltu: LO di Lr

i IW h

&a per modum pracepti perpetuis futuris tem-

poribus inviolabiliter obfervandi ; ratio eff. r.

U*W"ge "

Quia Chriftus fuo mandato indivifim ac indifcri-

[DCP mæ

minatim involvit totam formam à fe in Inftitu-

d Uüm El

tione obfervatam , fed ad totam formam noluit

AR LW! li

obligarelege ftabili; quia, licet dixerit

Hoc fa-

AMc fionh

ia

cite in meam commemorationem ,. & dubitari potuerit

J(A,Un

an non etiam circumftantia cene , & temporis

P odj

no&urni pertineat ad fignum expreffioris com-

Wt

memorationis, imo etiam aliquandiu fuerit ob-

| vt

fervata , non tamen diu ea obfervantia perfti-

ts

tit, fed propter abufus & variaincommoda, de

xm W"

quibus D. Paulus r. Cor. 11. penitusobfervati de-

nl [

fiit

Siergo heccircumftantia, quamvis aliquan-

ina

do comprehenderetur mandato, defit, aut fuit

Fs

tantum accidentalis, fic, ut nunquam reipfa com-

at in L

prehenderetur mandato preceptivo, curnon

a,

poflit idem dici de fimultate fpecierum, ut aut

Shu,

non comprehendatur mandato przceptivo, fed

ol Qerit ' 1H

difpofitivo tantum & directivo; aut fi compre-

Ma vt

hendatur mandato preceptivo

fed difpofitivo

tantum & dizeGivo ; aut (i comprehendatur man-

), u L«C

.I þi p

dato preceptivo, hoc non neceffario fit perpe-

tuum ? 9. Quando dubitatur de perpetuitate alicujus

"

A

j)

precepti

hzc adhiberi poteft Regula: Quan-

Ü

do precepta divina vel Apoftolica verfanturcir-

li

,

ca objectum ,

CU]»N tota bonitas non requm ur

n

MM

i

W

abfolute ac conftanter ad obtinendos generales

fines à Deo preftabilitos, fed ad tantum requi-

«Oxcolhfw

p

ritur ad majorem decentiam, vel ad majorem

Ee s

util

442

DESSULT A&TIO!yv.

E

utilitatem Ecclefie , crefcentem vel decrefcen-

tem pro congruentia temporum ; ipfa etiam fub-

gam

dmdit,

ftantia legis fubjacet difpenfationi aut variatio-

ni pro diverfitate locorum & temporum ; ergo

. Tut:

multo magis id locum habebit circa modum le-

gprim

gis , quo fublato aut variato adhuc affignabile

st*

eít aliquid in lege dignius per modum fubttan-

l

i

tie, quod maneat conftans acinvariatum, prout

du

fitin przfenti , ubi, licet tollatur fpecierum fi-

Mepmot

1

multas, manet tamen fimultas omnium partium

Zn-

ri hacot

conftitutivarum Chrifti in qualibet fpecie.

w Ut

tecedens probatur ab indu&tione. Sic enim

set04, CU

I. Dedit Chriflus Zpoflolis. varia temporanea

r, elitl

precepta. Matth.ro. JMifit S'efus duodecim praci-

u

T

piens eis, dicens : In viam gentium ne abieritis , & in

i

Qu

ciuitates Samaritanorum ne intraveritis , fed potius ite

9

20f

Mor. tl

ad oves qua perierunt domus Jfrael.

Hoc non ob-

2 Lt

ftante poftmodum tum per vifionem Petro often-

DEITIS

fam tum per alia miracula Apoftoli fine fcripto

aliquo contrario mandato abrogante per infpi-

IN T

rationem uniformem Spiritus San&ti intellexe-

"99

runt, eíTe predicandum in gentibus.

LE

2. lbidem dicitur : INolite po[fidere aurum , neque

tdntigr

argentum , neque pecuniam in Zonis ve[iris ; non peram

od

in via, neque duas tunicas , neque calceamenta , meque

t

virgam.

Miniftri Proteftantium non afferent,

a

LE

hoc preceptum vel effe univerfale, aut faltem

I Aityru

in Predicantibus perpetuum ; imo ne quidem

"n li

erat-perpetuum quoad Apoftolos , dicit enim

4 |

Chriftus Luce 22. — Quando tnifí vos. fine facculo. &?

Tv m

pera €$ calceamentis , munquid aliquid. defuit vobis? ---

LUA

C

mdïd

d wimc qui babet facculum ,. tollat fimiliter & peram ;

RI

w(.]l

& qu non babet , vendat tunicam fuam , & emat gladium.

d m;'tl

HOV

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 443

KTY

MTA

Etdivus Paulus ?. Timoth. 4. oftendit, fe habuif.

RU

Rn

fe peram pro libris, & Penulam ; & r. Corinth.

[l w

1

(f

AU

9. oftendit, fe non vixifTe ex eleemofinis.

Á

4 0

3. Luce 10. dicitur ad 72. Difcipulos : Nemi-

! Zuþ [[w

l1

nein per *oiam f[alutaveritis ; in quamcumque domum in-

iraveritis --- in eadem domo manete , edentes & biben-

M

tes, que apud illos funt ; dignus eft enim operarius mer-

cede [ua5 & in quamcumque civitatem. intraveritis &

AR

H

fufceperint vos, manducate, que apponuntur vobis. Quame

]I.'b:ï Iþfm h4

vis hzc ordinatio foret aliquo modo precepti-

At

va, &non purepermiffiva, non tamen fuit per-

m Apot

petua; cum Divus Paulus r. Corinth. 9. teíte-

tur, fe fine fumptu (fidelium) pofuiffe Evange-

LOT

hii d

lium : neque verofimile eft, Apoftolos in iti-

nere nunquam invififfe ad falutandum amicos;

Ti l i

MY

cum A&or. 21.dicatur; Defcendimus Ptolemai-

lod

dam, & falutatis fratribus manfimus die una apud

f

illos; alia die profecti venimus Cafaream.

polol r

yyut i

4. I. Tim. 3. dicitur : Oportet Epifcopum e[fe unius

d i

txoris virum, non neopbytum -- Diaconi fint unius uxo-

AU

risviri. Et tamcn hec non funt. ita neceffaria,

!

ut inveniant frequentes difpenfationes ; imo

ï""m'am, w

D)

apud Proteftantes ne quidem indigeant ullius di-

r

fpenfatione.

1l

5X Timass dicitur:: Vz'dua«deligatur non minus

i

tl

Jéxaginta annorum , que fuerit unius viri uxor , in ope-

n

j«'

1

al

n

Mi

ribus bonis tefzimonium babens ; i bofpitio vecepit , fi

iM

U

10

San&torun. pedes lavit , fi tribulationem patientibus fub-

Iu

minifiravit , fi omne opus bonum fubfecuta et. . Si hec

iM

lex in rigore deberet aut debuiffet femper ob-

Bw

Vi

i Md

fervari, difficile fuiffet aut foret ejufmodi füb-

jecta invenire,

MLA

ld

6. Ih-

pum

444

D'^LES PiUTATTIO:!YV

6. lbidem dicitur : . Volo juniores (viduas) nubere,

fl

j

TU

»

Si hec verba aliquando habuerunt vim prece-

1[IIn i

pti, forte ob nimiamincontinentiam Corinthio.

jgrini N

rum & fimilium gentium , certe non fuit per-

petua.

putre p

!

7. lbidem cap. s. dicitur : Z4dverfus Presbyterum

g

g, & l

accu[ationem noli recipere , mifi fab duobus aut tribus te-

iibus o

flibus.

In variis criminibus v.] g. folicitationis

ii À

in Confeffionali, Iefe Majeftatis, proditionis,

que uX t

hzerefis &c. etiam folet admitti unus teftis omni

deis df

exceptione major faltem ad accufationem reci-

qo r

piendam.

FUOT

8. Idem videre licet ex illo folemni mandato

DITUTTA

at

confimillimo , in ipfaultima Cena edito Joan. 13.

poftquam enim Chriftus laverat fuorum Difcipu-

gt

lorum pedes, addit: Scitis, quid fecerim vobis- Si

1. Qrilr

ergo ego- lavi pedes veftros Dominus & Magifler ,. &

tin, £

vos debetis alter alterius lavare. pedes ; exemplum enin

t mp]

dedi vobis, ut quemadmodum ego feci vobis; ita & vos

faciatis.

Wi n

n

L

Hoc, inquam, mandatum eft mandato

n

li

Euchariftico quoad modum tendendi fimilli-

i. f

j

mum; imo & fortius.

In Euchariftia dicitur :

h 0

Hoc (quod ego feci) facite in meam commemoratio-

]i

d

nem --- bibiteex eo ommes.

Ethic dicit : £t vos debi-

L if m

ng,d

tis alter alterius lavare fedes --- ut quemadmodum ego

Mib D

feci volis ita & vos faciatis.

Utrumque profertur

M

modo preceptivo, & tamen in altero eft fenfüs

tantum dire&tivus , aut forte ad tempus difpofi-

LT

u

tivus

"t [le

ergo fi non aliunde evincitur rigorofum

(

conftans ac perpetuo conftitutivum pra&ceptum

[

m«'«'r.ec l

N

quoad ufum utriufque fpeciei, proutre veranon

It |

evincitur , verba inítitutionis ad rigorofum

m

Mnda[u;

*ämgi

utriuf-

*

É

]

|) Y

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

hfs

445

i

N

m

u'riufque fpeciei ufum convincenter trahi non

"s

poffunt.

i

D

f

H

I

9. n Zdtis Apoftolorum cap. 15. dicitur: Pifum

V

l

eft Spiritui Sano &^ mobis , nibil ultra (jam alias ju-

re naturz prohibita) vobis imponere oneris , quam

44:2;*-4?":?;:»

bec nece[Jaria ; ut abftineatis vos ab immolatis Simula-

"4 Md n

crorum , C5 fuffocato, & formicatione ; quce à Gen-

tilibus non docebatur tanquam jure naturz pro-

dU

hibita.

Atqui hzc lex abftinendi à füffocato,

MU)

lol

qu& tunc temporis ob communionem cum Ju-

'fL'f.ä.ïOE;'ü [;[;

deis ad fidem quidem converfis, & ab ejusmodi

cibo abhorrentibus , aut ob honeftatem coram

gentilibus expediebat, licet in variis locis dura-

lr

A

n

verit adhuc feculo 10. prout patet ex antiquis

AR

l

Penitentialibus, defiit tamen ipfis Proteftanti-

V

Ui

bus leginon reclamantibus.

Io. Chriffus Mattb.Yo. dicit : Quinon accipit cru-

Mi

Éu

Quj

cem [uam , €9 fequitur £ , non eft medignus. EtLu-

j tj

ca 14. Qui non bajulat crucem fuam & vvenit poft the ,

tl il

non potef? e[Je meus Difcipulus --- Omnis ex vobis, qui

ndez

non venuntiat omnibus que

polidet , mon poteft meus e[fe

db f

Difapulus. Et Matth. 1

9. Si vis perfettus e[fe , va-

Mura d

de , vende omnia que babes (2 da pauperibus.. Marci

m

1o. abfolute dicitur: Unum tibi deefl , vade, qua-

(

cunque babes , vende , & da pauperibus , & veni , ac

"

Jequere me.

Hec partim fuerunt przecepta tan-

IÀ

tum perfonalia refpeciu illius Juvenis, partim

fuerunt particularia ac reftri&ta ad Apottolos,

jj

cum utique fuerint alii multi divites Difci

puii

Qf

Chrifti ,

& nec hoc ipfum preceptum Apoftoli-

s a

jos

cum tranfiit perpetuo ad Succeffores Apoftolo-

Ti

«l

rum. Exiftis omnibus patet, ad difcernéendum

E

fl

gO!(.

mandatum rigorofum , generale ac perpetuum à prae-

cepto

gt

446

DISIUOC- A TILO: W.

gin

m i

cepto particulari, aut temporaneo , ac difpofiti

U&I,

dire&ivo, vel folum permiffoo non effe infpicien-

ii

40 Q

dum folum modum tentendi, fed potiffimum in-

tentionem loquentis, & fubjedtam materiam,

ar o

qins 16

cujus bonitas, fi,non requiratur conftanter ad

qui d

fines à Legislatore przeftabilitos, prefumenda

giis n p

eít potius fubftare legi dire&i;ve , aut ad tempus

ae n

difpofitioe , quam perpetuitate inviolabili atque

invariabili con/Titutiva.

giliun, !

OnjrciTUR 3. Apoftolus r. Cor. 11. pre-

einigits

ceptum bibendi Calicem refert etiam ad laicos;

iexpnidi

dicit enim : Ego enim accepi à Doinino, quod & tra-

ii p t

i, d Qu

didi cobis; quoniam Dominus Sefus, in qua notle tra-

1

n

J

n

]i

[

debatur , accepit panem , €9 gratias agens fregit , &y

li

-

Y

u

dixit : Zccipite boc efl Corpus meum quod pro vobis tra-

detur ; boc facite in meam commemorationem . fimiliter

drendendi d

AIDHCUTRS

& Calicem , poflquam cenavit dicens: .Hic Calix no-

vum Téflamentum eft in. meo fanguine ; boc facite, quo-

ts CC d

tiescunque bibetis in tmeam commemorationem.

Quo-

1iote ol

OX rania

tiescunque enim manducabitis panem bunc & Calicemn bi-

betis , mortem Domini annuntiabitis , donec veniat. . Ita-

d À

véreio L

que quicunque manducaverit panem bunc vel biberit. Ca-

licem Domini indigne , reus erit Corporis &2 Sanguinis

rptug

Domini.

"of

.....

REsPONDEO, negando antecedens, quod

E

i ia

nempe Apofítolus preceptum fumendi Calicem

Ehrgh l

fimul cum pane Enchariítico tranítulerit ad Lai-

Q ff

COS.

Adeo enim hoc ex prefatis verbis evinci

NT

non poteft, ut etiam non obfícure colligatur é

CT

diametro oppofitum.

Intentio Apoftoli non

Voluit

I,Q,q

g

poteft oftendi fuiffe alia, quam ifta.

30

NU

nempe monftrare rei indignitatem, dum menfze

) d h,u

A

Euchariftice à nonnullis conjungebatur ccna

i

pri-

*MBM

J IN

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 447

l

)

privata non fine ebrietatibus & fcandalis ex las-

Utbat

fione charitatis. Indignitatem autem rei often-

J

"tl

dit ex eo, quod in menfa Euchariftica vere fu-

840 tv

URT

matur Corpus & Sanguis Chrifti: hoc demon-

Nh[

ll

i j il

J

ftraturus recenfet ipfa verba Chrifti cum toto

contextu ex Evangelio Luce, ejus individui

! la

f ]j]wo:ab, l

comitis in peregrinationibus Apoftolicis.

De-

nique concludit, five fumant folum panem Eu-

TY

charifticum , five bibant Calicem folum, fem-

per indigna tractatione violari reverentiam Chri-

d

fti corpori aut fanguini debitam.

In hac expo-

! nj

fitione plane manifeftum eft, Apoftolum apud

iuston.

Laicos, ad quos dirigit applicationem in con

u

CA

clufione difcurfus per particulam Ztzgue, tendere

disjunttive , quicunque manducaverit , vl biberit , qui

modus tendendi disjunctivus longe frequentius,

i

"

ac connaturalius coajungitur cum füppofitione

U

i

)

LOT

optionis circa alterutrum duorum, quam cum

n

fuppofitione obligationis ad utrumque duorum,

xl

ut cuilibet manifeftum eft , & facile oftendi pof-

j n

fet induétione. Neque obítat, quod Apofto-

T

lus, referendo Laicis verba inftitutionis, in il-

üpri f

lis conjungat utramque fpeciem ; ut enim in Re-

fponfione ad obje&ionem 2. num. 5. oftenfum eft,

D

i

Chriftus in ultima cena inftituit primario Sacri-

WUU

ficium novz Legis, quod debuit effe modo quo-

T

iril

dam reali ac fenfibili reprefentativum Sacrificii

j

oblati in cruce; itaque in Sacrificio confecran-

J

tes Euchariftiam obligantur ad fumendam utram-

At

que fpeciem , que obligatio, cum includatur in-

;X(

feparabiliter in contextu applicato laicis ab Apo.

, QU lJ

ftolo ad probandam prafentjam tam Corporis,

f

iL

quam Sanguinis in utralibet fpecie, eoipfo de-

buit

DISEUTATIO:V.

]j [[FICTU l

448

j

buit attingi, non.tanquam objectum per fe dire-

&um ad laicos, fed tanquam pars contextus con-

fg:abilemu U

wfevoCan l

venienter non feparabilis à toto textu, dire&o

ad laicos.

às Lt

Jam fic argumentor: Datur expofi-

tio necefífaria, ac füfficiens textus Apoftolici

TOE

,pemi

fine obligatione laicorum ad utramque fpeciem ;

ergo ex ifto textu non evincitur , Ecclefiam erraf-

vne t

o non ot)

fe

Antecedens probatur, quia in data expo-

fitione nihil ponitur, quod non neceffario de-

fngendn

beatadmitti; nec in textu quidpiam occurrat,

« mj

"i

cujus juxta prefatam expofitionem habeatur fuf-

Jsþï?üfu

ü

ficiens ratio.

i

OBJICITUR 4.

Etiamfi ufus Calicis non

sijrem f

fuiffet à Chrifto Laicis preceptus, fed tantum

tlonn r

ermiffus, eoipfo tamen Laici ex Teftamento

3 dtue, u

Chrifti habuiffent jus ad ufum Calicis.

Itaque

!

fl

Til

tt, p

erravit Ecclefia Romana rumpendo Teftamen-

irimmm a

tum Chrifti, & fübtrahendo filiis hzreditatem à

u um i

j

Mediatore relictam.

dude d)

j

"

al

'

1

RzsPONDEO, Antecedens effe falfiffimum ;

Q t m

non enim omnis Superiorum aut Legislatorum

Vi

permiffio tribuit fübditis jus pofitivum ad a&tio-

iobetione

nem que permittitur.

Sic enim pater permittit

niit, o

filiis quotidie innumera; maritus uxori, Domi-

f?iïmilüonem;

nus famulo, Magifter difcipulo , amicus amico,

( r

vicinus vicino, princeps fübdito, nec tamen

"t

ea permiffione tribuitur jus v. g. invehendi mer-

AT

ces exteras aut evehendi patrias; ducendi cur-

rum per fundum alienum, altius zdificandi, ex-

W. IN

Al H

eundi domo : &c.

Itaque ficut in (imilibus per-

d A

A

miffionibus, pater, maritus, Dominus, Magi-

1 g

T

*j

fter, amicus, vicinus, Princeps, &c. dat per-

It i

miffio-

W

m

L

4

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR,

449

!mmmke

i

Q

miffionem ad nutum à fe vel fuis füccefforibug

AU

n

lj l

* Q

revocabilem, utpote implicite refervata pote-

ftate revocandi, ita etiam ex eo przcife, quod

du D

QU lxl

Chriftus Laicis ponatur permififfe üfum Calic

i$,

D

non fibi aut fuis Succefforibus abftulit potefta.

!

j

tem, permiflionem revocandi, ubi id pro bono

At

regimine Ecclefie vifum fuerit expediens. Quia

ergo non omnis permiffio tribuit jus pofitivum,

O tf

diftinguendum eft inter permiffonem facultatis, &

io

D

li

inter permiffonem juris.

:fäbaäezrm

Quando obje&tum eft

ejus nature, ut vel ex confuetudine /i resmere

facultatis, vel ut expediat eam remanere tanquam

I

W

rem mere facultatis, tunc prefumitur, fieri folam

IN

permiffionem facultatis, non permiffionem fey

conceflionem juris.

3!'

Iu

m

Econtra quando objcé

M&am

|

eft ejus nature, ut non foleat permitti fine con-

b

cefone, permiffione aut fuppofitione juris,

Kk

tunc primum preefumendum , fa&tam effe perzi/-

fionem . juris.

]am vero in przfenti ufus Calicis

non eft tale obje£&tum, ut eam expediat neceffa-

vll

rio concedi per modum juris, aut per modum

u lr

f

privilegii irrevocabilis ; prout patebit ex refpon-

m

[

ägi

1

fione ad obje&ionem fequentem ; ergo non eft

u

prefumendum, eam permiflionem, fi qua fuit,

tOSUOR

4j U^

fuiffe permiflionem juris.

lta fic argumentorz Si

m

W

ufüs Calicis nec ex fua natura petit indulgeri

]

JIMA

( n

laicis permiflione juris, fed nuda permiflione fa-

i

cultatis ;

neque etiam circa illum concurrunt

u

circumftantiz permi[fionem juris regulariter conco-

f

]

mitantes, tunc prafumendum eft, eum íolum

ii

mll

Laicis permiffum effe permiffone facultatis ; fed ,

ommos, M

ergo.

Minor quoad primum mewbrum patelit ex R e-

]

)

& fponfione ad fequentem obje&tionem.

—

[

D. ZÁmort Tratt. de Eucbariflia,

F

h

£

szï?

sE

DI1SPUTATIO.V.

j

450

iil

facundum autem membrum probatur. . Quando fubdi-

tis aliqua permittuntur permiffione aut concef.

f 4 inm'—ï

ag df

fione juris, folent concurrere fequentes circum-

ftantia.

1. Verba permiflionis feu conceffionis

[

gOt u

diriguntur immediate ad ipfos fubditos, non ad

(irt,

as fequlr.

eorum Superiores ac Rectores; aut certe ad

utrosque fimul, illis jus conferendo, his exe-

i

cutionem demandando.

Atqui in prefenti ver-

j ii

ba conceílionis diriguntur immediate non ad

sym, &

amti exettt

ipfos Laicos, fed tantum ad Apoftolos, prout

2. In concef-

m fugwforïb:

ad obje&ionem 2. oftenfum eft.

nrï (sl

l

[

fione juris aut privilegii, aut in Teftamento fit

clara demonftratio h&redis, aut donatarii ex-

al

j

fl'*;'

i.'es.

hn

primendo nomen heredis , & donatarii, aut alio

f

zil

*

figno non zquivoco illum defignando, fed in

hoc Teftamento Salvatoris adeo non exprimi-

n d

tur nomen fidelium Laicorum, aut alio figno

ÜgICITUR

defignantur indubio , ut etiam longe probabilius

inim 14 |

defignentur foli Apoftoli; qui foli fine ullo aiio

T ettern

laico videntur fuiffe prafentes.

3. In conceffio-

n

28, QUe f

ne juris vel privilegii per modum Teftamenti

tUtl vl

quod conceditur immediate in füirpes, feu in

tf

patresfamilias, non conceditur in capita feu li-

n

[

:»

T

!

ïagnox Ü

beros, quos illi reprefentant, nifi fub libera di-

[

;

V

Ts vel

Ípofitione parentum. Atqui in prefenti infti-

4

ï.-fvmoxw

tutio direGte fit in ftirpes, nempe in Apoftolos;

Bu

ergo quod tranfit in liberos, feu fideles cateros,

)üo

id tranfit fub modo liberz difpofitionis Apofto-

lL. QU

lorum inomnibus quenon nonrepugnant inten-

"t

tioni Teftatoris aliunde notz.

4. In difpofitio-

A'Odiu

ne teftamenptaria ex pimuntur bona aut jura, quo-

rum heredes funt capaces; atqui in prefenti

i m

Q ü

U*M(

exprimitur poteftas confecrandi Euchariftiam ,

,

cujus

0

DE EFFECTU ET NECESSITATE E!ICHAR. 451

|

* li

"ll

hümii [

cujus laici non funt capaces.

5. In conceffione

V

Elï-que

'

]

lts

juris, aut inftitutione hzredis non adhibetur in

articulo effentiali ac principali forma precepti-

ms(ffu(cacg[i;

va, prout tamen fit in prafenti, ubi dicitur ;

LUM

Hoc facite , manducate, bibite.

Itaque ex his om-

RETS

nibus fequitur , Teftamentum Chrifti conftare

N

in derelictione jugis hoftie , quam tam in Sacri-

t ii

ficio perenni, quam in communione admini-

Vf n

ftrandam, ac, diftribuendam reliquit fui Tefta-

Hl v

menti executoribus, Apoftolis videlicet & eo-

Í i

rum fuccefforibus, quibus proin eo ipfo, quod

l T;.'?zmsïm;

i

fint Teftamenti executores, reli&a eft libera di-

|/

!

fponendi facultas in omnibus, in quibus eorum

poteftas réftridta non eft, & in quibus non vio-

Q W

R

W

latar fübftantia Teftamenti, nempe jugis hoftie

confecrande , offerende , & fumendz fuübftantia.

u

T

OBJICITUR $.

Antiqua Ecclefia usque

IOT

ad íxculum 14. permífit ufum calicis.Laicis,

!

quamvis extiterint eedem irreverentie & diffi-

^Ml

n

qu

cultates, quiz feculo 14. in ufü calicis; ergo

AU

NT

n Té

prior Ecclefia vel agnovit preceptum ad ufum

ais

utriusque fpeciei, faltem extra cafum neceffita-

tis; vel agnovit in laicis jus optionis ad alteru-

tram fpeciem; vel agnovit, ea motiva, quie

feculo r4. permovebant Ecclefiam Romanam ad

abrogandum ufíum calicis, non effe fufficientia.

REsPONDEO, ex praxi veteris Ecclefiae

É

necevinci 1. quod agnoverit preceptum ad fum-

n

ptionem utriusque fpeciei'extra cafum neceffita-

tis. 2. nec quod in Laicis agnoverit jus optio-

nis ad alterutram fpeciem ; nec 3. quod agno-

" präfi

verit motiva abrogandi ufum calicis effe infuffi-

cientia,

If2

INon

m

452

DISPUTATI-O Y.

INon primum , quia ipfamet Ecclefia ordinavit

jjin 000

aut permifit ufum unius fpeciei nulla ad id co-

gt Ua

gente neceffitate. Id enim fa&tum r. in commu-

yjis o

nione quotidiana domeftica. 2. in communione

vOfferrut

infirmorum, & viventium in defertis. 3. in com-

doitarum; !

munione infantium. 4. in variis aliis occafioni-

p

bus.

Exempla ejusmodi communionum fub una

genie, i

fpecie funt fequentia.

1. Tertullianus lib. 2. ad Uxorem cap. 5. ubi

fe at

M. p

recenfet incommoda , fi mulieres Chriftiane

contrahant matrimonium cum maritis gentili-

q p

"

it, n

H

il

"f

bus, obfervat etiam hoc, quod mulieres Chri-

nb

ftiane adhuc jejunz fumant domi panem Eucha-

:"e(«.'onif

2f IH

hl

II

l

rifticum quotidie, quod fi maritus viderit, erit

diei tEm

p

illi fufpeétum.

Latebisne , inquit, iu, cum corpu-

tür djri

Jéulum tuum fignas ?. cum etiam per moüem exurgis ora-

ium? C? non magie aliquid videberis operari? INon

Mualm ,

i, À

Jciet maritus , quid fecreto ante omnem cibum gu[les ?

Et fi fciverit, panem ; non. illum credit e[Je , qui dici-

IT

tur.

Et bec ignorans quisque vationem fimpliciter fu-

a i d

flinebit. ( captivabit intelle&um ) fine gemitu, fine

um d

fufpicione panis an veneni? ldem lib. de Oratione

LUl

j

cap. 14. reprebendit eos , qui illis diebus, in

?lt*liüm

ji

LT

quibus ex privata devotione jejunant, publice

1 (

in Sacrificio Miffe prze humilitate jejunii, quafi

Wil

[Ju

exiftentes in ftatu poenitentie, abítinent ab ofcu-

1m;ifnr,,

lo pacis: his enim fuadet,. ut in publico fervent

n D

lo

morem oículi, domi autem, ubi non poffunt

T

;

"

facile latere domefticos jejunando, abftineant à

i

communione ofculi.

ldem fuadet circa ufum

;mirg'

Euchariftie in diebus Stationum feu penitentie

communis.

Aliqui enim exiftimaDant, in die-

