NambBellarminusl.c.putat, ideoillam actionem

f

il

non effe annihilativam , quia actio non termi-

fb

naturad non effe panis , fed ad pofitionem alte-

hi

Md

rius entis.

Sed D. Thomas p. 3. q. 75. a. 4. ad

N

3. videtur affignarealiam rationem , quiaincon-

1

1

verfione retinetur aliquod predicatum commu-

ne utrique converfionis termino , fublatis tan-

!

tum predicatis differentibus.

Sicut enim in

l

converfione naturali requiritur aliquid commu-

ne, nempe materia communis , cui una forma

diffe-

d

l

DE TRANSUBSTANTIATIONE,

273

(

t

ATting

differentialis aufertur, alia autem conjungitur,

ita in converfione füpernaturali requiritur pra-

D (

&t

dicatum cummune conftitutivum rei , cui alia

predicata differentialia tollantur, & alia nova

K

d

predieata differentialia uniantur.

"Textus D.

111

il

*)

b

Thoms fichabet: Vürtute agentis finiti non poteft

forma in formam mutari , necmateriain materiam. Sed

ABITTM

virtute agentis infiniti, quod babet attionem in totum e[t,

potef? talis converfio fieri , quia utrique forme & utri.

que materie eft communis natura entis , & id quod eft en-

T H

titatis inuna , poteft attor entis convertere inid , quodeft

entitatis inaltera, fublato eo , per quod ab illa diftingues

batuy.

idipfüm obfervat Cajetanus Cardinalis in

int df

Commentario ad Summam D. Thome, ubi inar-

s a

ticulum eitatum S. DoGoris fic fcribit : ,, Inre.

D

U

»» fponfione ad tertium (à D. Thoma) ratiocon-

i

», Vertibilitatis affignatur communicatio in natus

»;T2 entis.

Modus autem fübditur & eft, quod

J

Jl

(

» poteft authorentisid , quod eftentitatis in una

l

!f' E

,,Ie, convertere in id, quod eft entitatis inal-

to d

» tera, fublato eo, per quod abea diftingueba-

iilb

35 tU.l'.

Per naturam entis intelligit (S.''homas)

Qatu G

», €8s commune folis creaturis ,

quod nomine

[amdig

» Daturg (in textu) appellatum eft, quia hujus-

0 m

», modi ens fecundumauthoris doéctrinamfecun-

; dum naturas generum & fpeciem definitur. Eff

Qr.oaez'i:

» igiturratio convertibilitatis totiusuniusrei ia

»,alteram communicatio earum in nàtura ents

n

n

» Communis omnibus creaturis tantum.

Etbinc

»qu&libet creatura poteft converti in qüam-

nat

IQ

9

», cunque aliam cr

v OL

uram, quia creaturis om.

qmd

J

. nibus communis eft hujusmodi entis$ natura.

Wi

39 intet

N

n (D. Thomz) ad hoc tantum tendit,

Tratt. de Eucbariflía.

$

- quod

an

DI-SI;UTVATIO T1.

y TRW

y gt

», quod convertibilitas rerum eft fecundum id,

,üünquo communicant , & non fecundum ea,

al

fU

f

,,in quibus differunt. Dum tota res, quz& eft

j!fVCJ qm

,panis, convertitur in corpus Chrifti, forma-

fj:antia j

» lisratio naturz entis falvatur ; formalis vero ra-

stl

, tio proprii conftitutivi & diftin&ivi panis non

jRogAT

,» falvatur.

Sic enim verificatur, quod fit con-

?ïi(*mos m

» Verfio entitatis in entitatem, fublato eo, per

d 1

, quod diftinguebatur. Converfio quidem fitto-

gir: U

,, tius reiin totam rem alteram,fed inter rationes

ss

, feu conditiones fubftantiales communes , vel

sini, m

», proprias difparatas eft; quiares diverfa fic fe-

j

Y

,, cundum communia quafi falvatur, quod ite-

p

, rum füfcipit eorundem predicationem, fecun-

PU.

, dum vero propria non fübit eorundem przdi-

IOT

, cationem.

Hoc enim modo intelligitur fübla-

i, qi

,tum id, quod diftinguebatur, & totam rem

jvuo d

. Converti in totam rem.

In naturali conver-

t0t6lpt

» fione communis ratio eft convenientia in ma-

»teria, & differentia in formis; & materia

*f

$, f

,,Utrobique remanet, & forma non remanet.

,; Undeut proportionaliter de totali converfiore

i

» do&rina traderetur, pofuit (S. Thomas) in

l

!

t q

» convertibilibus hujusmodi naturam entis, in

l

» qua convenirent, & conftitutiva fpecifica , in

, quibus diftinguantur. **

Ita Cajetanus.

His

.l:,;gamäivuAsïe

prenotatis

6 eh

Dico. A&io tranfuübftantiativa eft quedam

N

a&io unius in aliud fub novo modo effendi crea-

tiva.

T

PROBATUR I.

'Talis a&io unius in aliud

T

jmshm |

fub novo modo effendi creativa eft poffibilis,

l!

[

nec datur alius convenientior modus explican-

Cllæm n

U

di

lnl

DE TRANSÜUBSTANTIATIONE,

273

ani:

di hoc myfterium.

Ergo dicendum , quod

ls

i

IBS, mæï

tranfübftaniatio ín tali a&ione confiftat, ant.prob.

negative, quia in tali a&tione non poteftoftendi

riüi, 10.]

Rn

implicantia , nec alius convenientior modus ex-

plicari poteft.

d

t

LT

PRoBATUR 2. ex Canone Miffz & ex D,

Cypriano, quiahabetur ex traditione primitivge

Iatoeu.;«

Ecclefie — Ibi enim ante orationem Dominicam

Uóni

It

dicitur: Domine, intra confortium (San&orum ) nos

admitte per Cbriftum D. IN. per quem bec omnia femper

4

if

bona creas , voioificas , &2 pre[lasmobis, — Similiter D.

Cyprianus, feu vetus author in Serm. de Coena

, Qui

M

otnini. n. 22. fcribit : Qui u/que bodie boc SS. cor-

pus fuum creat , & dividit.

at

lii

PRoOBATUR 3. llla aCtio eft creativa unius

in aliud, quz fine pracedente exigentia nature

Mi

Qdl t

confervato folum uno vel altero communiprae

tnintit

dicato rei fuperaddit per identitatem predicata

fpecifica alterius rei fub novo modo loci vel

TEU

Don

temporis , fed talis eft tranfübítantiatio. Ergo

maj. eft explicatio termini, min. patet ex do&ri-

Viconyd

M

pa D. Thomz, quamex Cajetano explicavi N o-

TANDO 6,

um d

uf

PnosATUR 4. AGio 1'efufcitati€a Ccorpo-

rum probabilius eft talis a&io creativa uniüus in

j

aliud. EÉrgo etiam tranfübftantiatio re&te dici-

tur e(fe talis a&io. ant. prob. Poteft contingere,

ul que

yendt

quod una eademque materia induerit individua

tionem Adami, Jude , & Antichrifti.

Ergo,

fi velitDeus refufcitare eorum corpora , proba-

yis d

bilius utetur taliactione creativa unius illius rna-

dp?

terie in trium hominum corpora.

(s eSFi'

$23

PRo:

276

D-IS P-E TAE

Tf

7145

gtl

PaoBATUR 5. Poteft Deus totummundum

funül cum omnibus hominibus per actionem no-

n"f

leh(i

vam créativam ponere in centum arenulis vel

pulvifculis , quin advertant ullam fibi contigiffe

atürt 1

inutationem.

Ergo etiam per talem a&ionem

i, QU

JIN

x

creativam poteft ponere corpus Chrifti in cen-

tum hoftiis vel particulis minimis. antecedens eft

105 Aïu v

mathematice demoníftratum à P. MALLEBRAN-

NU

cHE in l de Jnquirenda Veritate

ubi oftendit

Y

1 d

:i

j

m

i

hi

homines, fi ponerentur in tali mundo parvulo,

f

in quo reperitur eadem fymmetria partium, ha-

h

pun

lh

bituros prorfus easdem fenfationes ac nos, &

m

prorfus idem de quantitate feu magnitudine cor-

:

J

porum judicium, quale nos habemuc

Hoc ar-

Ü .Deul DN

H'T"!C

gumentum non folum debent admittere Peripa-

tet1c1

qui diftinguunt quantitatem ab effentia

$D Th

corporum, fed etiam Philofophi Neoterici , qui

irim dl

identificant trinam dimenfionem curm e'ïent,la

corporum.

Si enim Deus ab initio potuit creare

Mif

particulas minimas cujusque corporis in deter-

minata magnitudine , cur non poffit easdem par-

TT

ticulas nova a&ione creativa, feu confervatio-

i()

ne, que nil aliud eíft, quam continuata creatio,

creare fub magnitudine duplo

contuplo, mil

fo

Va

lecuplo &c. minore, obfíervata tamen femper

AT

fymmetria partium , & fubordinatione ad eandem

Hüledf

Ia

animam ?

i

af

PRoBATUR 6. Non implicat,

idem pre-

* f

dicatum extenfionis poni in ftatu materiali ac

h

fubítantiali per modum materie communis cor-

porum, & in ftatu accidentali per modum rei

V

hl

accidentalis ad corpus gloriofum.

Ergo etiam

2tmr

nonp implicat, panem per novam actionem crea-

Vl

tivan

M

[

DE TRANSUBSTANTIATIONE,

ia

mmü'h:

MT

tivam tranfübftantiari in corpus Chrifti. antece-

dens à me feit demonftratum in Pindiciis Pbilofo-

IU

lb'l W

bie Peripatetice quaft. 2. ubi oftenfum eft ; effen-

tias rerum in ftatu materiali & intelle&uali, vel

n

T

X

)

j

Il

fpirituali, quoad effe quidditatioun effe ejusdem

rationis.

imo ZABARELLA, princeps inter

IALiEw.

Latinos Ari(totelis interpretes, oftendit, jux-

ta do&rinam Ariftotelicam idem ex füo genere

Wi d

ens, v.g. calorem, tranfire à ftatu accidentali

MOi

in fübftantialem, & calorem in füummo gradu jam

futim

effe ipfum ignem.

Idem Zabarella cum Zfrifto-

41f

iele , Aoerrore, & Okamo, imo etiam ZEgidio Ro-

La

mano Theorematum propof. 28. 29. 34. docet, fal-

n

tem dimenfiones interminatas, identificari cum

n

materia prima; quam fententiam etiam videtur

b d

tf

adoptaffe D. 'homas , prout in Phyüca de ma-

teria prima often—di.

Ti

p

Solvuntur Objectiones,

Qs nà

l

V

0

as

OnjrcrTUm r. Poteft dici, quod tranfub-

) Cont

ftantiatio fit actio addu&tiva corporis Chrifti per

fuda t

replicationem definitivam in locum pauis fubla-

ta hujus confervatione,

2. Poteft dici , quod

otnglt

ub

tranfubftantiatio confiftat in a&ione unitiva cor-

p

poris Chrifti ad fpecies Eucharifticas, earumque

fuftentativa feu confervativa fine fubjecto. 3.

Poteft dici, quod tranfübftantiatio confiftat in

h idfhl!»

ii

unione quadam hypoftatiea temporanea ad fuüb-

ftantiam panis & vini, prout docuit Rupertus Zlb-

nununit

f müdtf

bas..4. Poteft dici, quod tranfubftantiatio con-

fiftat in deftru&ione folius formz panis, & fub-

o

ftitutione forme corporis Chrifti , remanente

äioneüf.

83

tamen

278

DISPUT/ATIO:IB,

g^

tamen eadem materia , prout docuit Durandus,

pH

. Poteft dici , quod tranfubftantiatio confiftat

4e

in deftru&ione folius materie panis retenta ta-

i

men ejus forma , ut detur principium omnium

ámiuri

operationum pani connaturalium

3 prout docui;

;äfurdum, |

quidam Joannes Parifienfis.

iDurt

REsPONDEO.

euradt

AD 1, n. 3. quia in hac fententia non falva-

gb

tur natura converfionis fubftantialis,

$i enim

g n

;

La

Deus una eademque actione deftrueret truncum,

h

& in ejus locum adduceret Petrum , non pro-

ag

pterea poffet dici, truncum effe tranfubftantia-

um

tum in Petrum.

t

' ÀD 2. h, a. quia etiam in hac fententia non

qutttns,

falvatur converfio fübftantialis unius in aliud.

adenis

Si enim Deus Domones, vel animas damnato-

n i

rumunirigni infernali, ve] angelos fpeciebus v.

. D. Zntonii , Xaverij, &c. non propterea ignis

hsa

infernalis tranfubftantiatur jn deemones , aut D.

vontiat

Antonius in Angelum,

ttotrdt

Apn 3. n. a. Si enim fübftantia panis przci-

n (

fe affumeretur hypoftatice à Verbo, vel à cor-

", (

pore Chrifti, maneret panis in füo effe indivi-

"eefif

duali, ficut natura humana affumpta à Chrifto

remanfit in fuo effe individuo nature. Hocau-

o

T

tem effet contra traditionem uniformem, juxta

1 (

quam panis convertitur in corpus Chrifti, nec

amplius manet panis.

Sequeretur etiam, quod

"t

r

fübftantia panis effet pars hujus totius, quodeft

Chriftus Eucharifticus, & quod vera effet pro-

"Uftrtum

"tl

pofitio

anis eft Deus , prout Bellarminus l. c. de-

ducit,

Á

&c autem repugnant conftanti ac uni-

Yi

formi traditioni.

9 Ht

s

4

A»

Wl

!

DE TRANSUBSTANTIATIONE.

279

ï.Dülaudu

An 4. n.a. quia, fi in materia panis rema-

I Q

neret ejus propria individuatio , darentur due

L

materie imo innumerz omnium Hoftiarum fimul

I t

confecratarum materiz in Chrifti corpore, quod

YO du

eft abfüurdum , & contra naturam rerum.

Si

enim Deus vellet confervare materiam fub ratio-

ne generica extenfionis deftru&aillius perfeitate,

if

& individuatione, longe convenientius per actio-

EE

nem creativam confervabit vel quantitatem il-

E

lius, fi eft diftin&a realiter , velejus pradica-

y D gt

tum genericum extenfionis, ficut D. Thomas &

T

Cajetanus, in NoTAND O 6. relati docent, in

tranfuübítantiatione falvari naturam entis com-

& tUt

munem creaturis, attamen in ftatu accidentali

i d

t m

relate ad corpus Chrifti gloriofum in ordine ad

formandam fpeciem , feu apparentiam panis.

A

u

Apn s. n.a. Sic enim re vera maneret for-

Qn, u

male conftitutivum panis , imo ratio panis , quod

eftcontra traditionem , & contra verba, & verita-

jptis p

tem verborum Chrifti : Hoc eff corpus meum 5 &

0 Vi

fequeretur , quod in corpore Chrifti darentur

j a

due forme fubftantiales non fubordinate ad in-

yiit

vicem; adeoque Chriftus effet monftrum. — Ita-

n k

queDeus, fi velit habere principium operatio-

m f

num alias connaturalium pani, longe facilius

: Chrl)

deftruere poterit perfeitatem acindividuationem

tl

forme , ac per a&tionem creativam retinere ra-

j,

tionem genericam feu a&ivitatem hujus form&

( d

in ftatu accidentali dependenter à corpore Chri-

wiithe

fti, tanquam principio füftentativo, ficut fpe-

futit

cies intentiones| colorum füftentantur ab ae-

re vel fpeculo.

]ta enim etiam D. Tbomas &

Caje-

8 4

p m

280

DPTSOUUUEA TO

Ht

Cajetanus , ut di&tum eft, docuerunt etiam falva- 'ïfmmd!

ri naturam entis communem.

gaine

gaume

BJICITUR 2. llla actio non eft creativa,

que jam prafupponit exiftentiam termini pro-

gium,.

ducendi. Sedtalis eft a&tio tranfuübftantiativa,

ig commi

Ergo; min. prob. corpusChrifti jam praexi(tit. 2.

g, QU

Illa a&io eft creativa, qua aliquid producitur ex

nihilo.

b

Sed tranfuübftantiatio non eft talis a&io.

qem od

Ergo min, prob. corpus Chritti fit ex pane. 9

wmmotit

A;

Quod creatur, tranfit de non effe ad effe.. Sed

Corpus Chrifti non tranfit de non effe ad effe.

foreur

At

Ergo. 4. Tranfübftantiatio eft effe&us corporis

Chrifti tanquam inftrumenti cum divinitate con-

vtbl

"P

N 6

Mi

m

jun&i.

Ergo tranfuübftantiatio non eft a&io

jl

n

creativa. c. prob.

Idem non ypote[ï creare fe-

«nï

ipfum.

REsPONDEO.

';ere ir;fuä

AÀD 1. d. m. illa a&io non eft creativa, que

"u)

Degs |

jam przfüpponit exiftentiam termini fub eo mo-

do & ftatu, quo producitur. c, quz prefuppo-

Euf

nit exiftentiam termini füb alio modo & ftatu. n.

" at

Corpus Chrifti exiftit quidem relative ad ftatum

m d

gloriofum in celo, fed non praexiftit relative

h,

ad ftatum definitivum in Euchariftia, exceden-

aírd)

a

tem non folum omnem exigentiam nature, fed

Rots

etiam capacitatem naturz praexiftentis pafli-

vam.

1

ï.,»«sæpedeä

[

Apn 2. D. Illa a&io eft creativa. fanpliciter ,

lt

qua producitur aliquid ex nihilo. c, eít creativa

ln

J

unius in aliud. n.

A&io creativa fimpliciter di&ta

Q

differt ab a£tione creativa unius in aliud ,. quod

illa ponatur fine ulla prefuppofitione & exigen-

tia natura.

Mi , |

Econtra a&io creativa unips in

aliud

Pfieta'.ueä

l

DE TRANSUBSTANTIATIONE.

281

fl

aliud fit quidem fine exigentia creature , non

tamen fine prefuppofitionecreature , Convenit

d frttis

s

tamen cum converfione naturali quoad rationem

genericam, in quantum attingit przdicata quae-

lais

enril

dam communia termino à quo & termino ad

quem, qus& confervat in termino ad quem.

Fal

j tj

A5 5

D. Tranfit de non effe quoad ali-

M

quem modum effendi, c. de non effe quoad om-

Ub

nem imnodum effendi.n. Senfus

patet ex Refpon-

fed i

fione ad z.

TY

ÀD 4. tr. a. n. c.ad prob. d, Idemnon poteft

Ytteny.

creare feipfum quoad omnem modum effendi. c.

d d

quoad aliquem modum effendi. /ubd. per modum

Ti

caufe principalis. tr. per modum caufz inftru-

mentalis. n.

Poteft enim caufa principalis im-

primere inftrumento, virtutem movendi fe in

alium ftatum determinatum.

r

1

&n,

U

nibat

DXIeES.

Quando Petrus per a&ionem mo-

1 as

tricem ponitur in alio modo & ftatu locali, non

dul

eft opus actione creativa

quia terminus hujus

QTE

actionis non eft novusPetrus, fed tantum nova

ubicatio Petri, feu novum hoc concretum : Pe-

xilit

i d

trus aliter ubicatus.

Ergo fi per tranfubftanuia-

n

tionem corpus Chrifti tantum ponitur in alio fta-

ifb d

tu, nempe definitivo , noneftopus a&ione crea-

tiva.

1

Ht

REsPONDEO, c.a.n. c. & p. Difparitaseft;

a

quia Petrus naturaliter poteft poni in alio ftatu

m

Jocali, quin mutari debeat aliquid identificatum

j

i, d

cum Petro.

Econtra corpus Chrifti non poteft

poni in ftatu definitivo , quin mutentur pro.

v

j

prietates effentiales corporis, nempe dimenfia.

$

nesg

"

DISPUTATIO III.

p

282

g, n

nes minimarum partium corporis, vel faltem

connaturalis exigentia ad a&tionem & paffionem

jre

g fme'

cum vicinis corporibus, ne fit in ftatu vio-

yum prat

lento.

g p

OnsjJrcrTUR 3. Si corpus Chrifti ponere-

opotet

tur per creationem feu reprodu&ionem füb no-

aindivid

vo modo effendi, daretur duplex actio totalis

du a

rodué&tiva ejusdem rei eodem tempore, imo,

j

fi fimul celebrantur mille Miffe, darentur fimul

pudi

mille aCctiones totales.

Sed hoc non poteft di-

qin um

ci. Ergo.

2. Si corpus Chrifti produceretur

trdfere

per tranfübftantiationem , vel produceretur ubi-

iif

que in colo füb iisdem przdicatis effentialibus

i pl

vel non? neutrum poteft dici.

Ergo. min.

ag

prob. Sidicatur, quod ubique producatur fub

ii

jisdem prezdicatis effentialibus, non eft opus

autive n

a€tione creativa , fed tantum addu&iva & uni-

tiva.

fitte lo

Si vero dicatur, quod producatur füb

2, roti

diverfis predicatis effentialibus , fequitur , quod

corpus Chrifti in celo , & corpus Chrifti in di-

24 J

verfis hoftiis effentialiter differant.

3. Si Apo-

d f

ftoli in triduo mortis confecraffent , non creaf-

rdy

fent nc , um corpus Chrifti cadavericum.

Ergo

aT

traniubftantiatio aliud eft, quam a&io creativa.

Al

RESPONDEO.

Apn r. tr. maj. n. min. contrarium enim füp-

póno ex Philofophia.

Drxr. tr. quia non re-

pugnat, ejusmodi a&tiones, dum attingunt cor-

pus Chrifti fub diverfo modo effendi , effe ad

invicem refpectivas, & eatenus partiales.

Apn 2. tr. maj. n. min. & dico, quod pro-

bus ab-

ducgtur füb iisdem przdicatis effentiali

folutis

DE TRANSUBSTANTIATIONE.

283

L

folutis, non tamen fub diverfis predicatis effen-

j

tialibus relativis.

Sic enim in corpore refufci-

g,

tando in fine mundi poterit dari per identitatem

novum przdicatum relativum ad feriem actio-

W p

num vel paffionum per zternitatem, quin in il-

Euffi lj

lo corporereprodu&o mutetur effentia abfoluta,

o tl

aütindividuatio corporis. Parimodojuxta Tho-

Ut i

miftas in caufis fecundis, v. g. inigne A , igne

t

B. & igne C. &c.

Datur diverfus ordo, feu re-

fpe&us effentialis ad diverfam feriem effe&tuum,

| od d

(utten

quin tamen omnes ignes dicantur fimplici-

TJtj-

ter differre effentialiter.

Illa enim fimpliciter

a

loqnendo differunt effentialiter, quz differunt in

aliquo predicato generico velípecifico, qualia

T. tl

non funt quidam refpe&us in replicatione repro-

yat f

du&iva rei identificati à Deo cum individuorei,

u

fpeculative refpectivo omnium ftatuum pro di-

i u

od

verfitate locorum & temporum rem attingen-

tium, prout in Logica de individuatione docui,

yitr, g

Jrifi ti

AD. ,

Dico, tunc füb novo modo effen-

; iil

di creandum fuiffe corpus Chrifti cadavericum,

m

Quia autem ejusmiodi confecratio ex multis cau-

m Ó

fis fuiffet inconveniens , non eft probabile, Apo-

Vi Cl

ftolos confecraíTe.

peinl?

TEUM

4-

.

t

E

j, d

€

P

dul

qui

ii

DIS.

J

*

k

284.

DI SJPUWT-A-T- TTV

u w wAuwn»unc uwAn AV WA uE 9v u

jnitts

gb

gt no

DISPUTATIO IV

gO

y, eiitt

ln quo confiflant dccidentia Eucbariflica ?

M

smanett [

OTANDUM. I.

Certum effe de fide; poft

, QU

confecrationem remanere fp»mes panis &

veferunt

v1n1

feu accidentia panis & vini.

Ita enim de-

m fs d

fmltum eft in Concilio Conftantienfi & 'Triden-

erat f

tino.

In Concilio. enim Con(tantienfi damnata

cuur

hm

eft hec propofitio /Ziclefi ordine fecunda ; 4c-

cidentia panis non manent [ine fübje&o in eodem Sacra-

1004 14

menio

Et in Concilio Tridentino feff. 13. can,

inini

2. habetur.

Si quis negaverit converfionem totius fub-

Yeun,

flantie panis in corpus ,. & totius fubflancie vini in fan-

if

guinein wnanentibus duntaxat [peciebus panis & vini , ana-

JGVm)

tbema fit.

Solum eft quzftio , quid fint 1llæfpe-

fet

cies, feu accidentia?

TW

NorANDpuw 2. Duas potiffimum hacmre

lat

dari fententias.

Unua eft Peripateticorum , qui

ln

at

docent , accidentia cujuslibet rei, videlicet quan-

titatem, colorem, faporem

humiditatem , fic-

Modmfp

citatem &c effe entitates à fubftantla rei fepa-

quo (l

rabiles ac realiter diftin&tas ; quas proin poft

i T l

confecrationem remanere exiftimant

ArL'TE-

Vtlny

RA fententia eft veterum Nominalium ,

qui

li

"

quantitatem cujuslibet rei cam materia identifi

b

!

d

cant, &univer(im omnium Philofophorum Neo-

9sl

"l

"

154

tericorum , qui nonfolam quantitatem , fed etiam

alia accidentia, putacolorem, faporem, humi-

N

ditatem &c. ex claífe accidentium abfolutorum

à materia ,

vel a&uali fenfatione diftinctorum

3

)

elimi-

DE AGCIDENTIBUS EUCHARISTICXS.

285

WMVM

eliminant.

At vero hi pofteriores , utSpecies

Eucharifticas explicent; in diverfas vias abeunt.

I

Fuerunt nonnulli in Sicilia, quos P.RAvNAU-

pusin fuo libro , de Exuviis panis & vini, refu-

tf

tat, exiftimantes, poft confecrationem folum

remanere particulas panis & vini in poris laten-

aüde; I

tes, qua poft interitum fubftantie ejus fpeciem

pl

praferant.

"E

Verum hec fententia fatis lepida

cum fuis authoribus ferme extincta eft.

/Alia

&T

erat fententia P. Howon ATr FABRY , quipoft

IT

confecrationem nil aliud remanere docuit , nifi

; A.

Verumetiam hzc fenten-

calorem & impetum.

nin.

tia nullos naéta eft Affeclas.

CanRTESIUS qui.

na

dem admifit, remanere fuperficiem panis & vi-

Lalujd

ni.

Verum, cum fe non fatis explicet4 utrum

iaj

ea füperficies realiter diftinguatur à fubítantia

muiu

panis & vini, nil folidítatis aut firmitatis obti-

ii

nuit ea fententia.

Plerisque proin tam Nomi-

nalibus antiquis duce OkAM 0 , quam Philofo-

W h«t

phis Neotericis duce MaraNANo verofimilis

;

anm, t

vifa eft ea fententia, quod poft confecrationem

Mi

nihil amplius reale fuperfit, preter corpus Chri-

üund

fti, quod in fpecie panis ac vini eo modo ap-

paret, quo olim Chriftus apparuit Magdalenz

gl

ypt

in fpecie hortulani, & in fpecie peregrini difci-

lt

pulis in Emaus euntibus, ita ut vel ipfe Deus,

,f

vel ipfum corpus Chrifti fenfus humanos fua ope-

QfId M

T

ratione fic afficiat, quo modo prius eos affece-

W

rat ipfe panis.ac vini fubftantia.

Ita quoad rem

jl

ii

fe explicat fzculo decimo quarto Joannes O & A-

,

MUS, lominalium princeps , dum Quodilibeto

Mi

4- queft. 3 r. fic fcribit : Quaritur, utrum per prin-

cipia fidei po[fit fufficienter probari , quod quantitas lires

Iilïin&ïi

V

abfüs

d

286

DISTUTATTO-T,

ll

B.

abfoluta à fub[lantia €? qualitate ? Dico, quod quanti-

L]

g )

tas illa, que eft fub[tantia panis . convertitur in corpus

din

Chrifli, ficut conceditur , quod fubjlantia panis conver-

;;magnitudu

titur in corpus Cbrifüi.

A9 OBJECTIONEM, in

g gt

qua dicitur; in hoftia interdum produci novam

Ergo de-

T

qualitatem , v.g. calorem vel frigus.

u &

bet dari paffum, in quo illa nova qualitas reci-

piatur; REsPoNDEo in primis retorquendo

difmm

qunit

in rarefattioue & conden[/atione quantitatis , ubi nonpo-

m j

tefl dari aliud fubjettum. — Ideo poteft de omnibus talibus

r

dici, quod omnia apparentia fenfui, que fiunt circa bo-

A n

Jliam non confecratam , per ordinationem. divinam fiunt

circa boftiam con[zcratam immediate & Deo ,. ex quo non

vt

ii i

po[Junt fieri à potentia creata.

Dico ergo ,. quod tam

augmentatio quam produ&tio nove. qualitatis fiunt totali-

iij

xilr ia

ter &j immediate à Deo.

Ifla conflant partim ex fide,

€9 partim ex ratione.

Ex fide enim tenemus , quod

digit)

titit ri

fübllantia panis non remaneat poft con[ecrationem. — Per

vationem 9ero tenemus ,. quod quantitas mon diftingui-

d n

tur à fubflantia &9 qualitate.

Et per. experientiam te-

av

nemus , quod cau[a creata pre[upponit pa[Jum in [ua

TT

attione.

Ex quibus fequitur , quod omnia talia fiunt

N

Ita Okamus.

iminediate à Deo.

tj (

NOoTANDUM 4.

A meex Philofophia fup-

Nj

poni; quod dimenfiones interminatz feu inde-

,(Wf&

terminate /altem realiter identificentur cum mate-

W;Wl

ria prima.

d enimfatis luculenter demonftravi

L

in Phy(ica generali ex Zfrifotele , doerroe, D.

"ürdlty

Tbona , & aliis Interpretibus Ariftotelis.

Idem

9t lii

non obícure docet /EGrbrivs RoMANUSs inl

um

'Tbeorematum de Euchariftia. Propofitiong 26. ubi

pnm/?i)v À

ait: Corpus, quod eft pars compofiti (in homine) fo-

Mj

lam materiam fignificare dignofcitur.

Corpus autem po-

M) m

[

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

287

ts

teft tripliciter fumi.

Uno iodo. corpus eft ipfe tres di-

menfiones; ficut enim magnitudo babens unam dimen

um

fionem eft linea $; babens duas dimenfiones eft fuperficies ,

IONDY

fic magnitudo babens tres dimenfiones ef1 corpus.

Pro-

3

xdn

UO

"æ

L]

pter quod corpus. fic acceptum nibil aliud efd , quam tri-

.L

na dimenfío.

9. Secundo corpus mominat compofitum ex

lualitas:ä.

materia & forma corporeitatis.

Tértio modo corpus di-

BI

cit ipfam materiam.

Corpus primo modo fumptum eft

) ubim

quaniitas,

Efi enim in genere quantitatis fecundum re-

&am lineam.

Propter quod corpus fic. acceptum mec eft

mzm

Cor-

Ij

d

l

in genere fubflantie per fe , nec per redu&tionem.

Wmmr f

pus autem tertio modo acceptum , fecundum quod nomi-

ju

(

nat materiam organizatam ,. ef? in genere fubflantie non

dire&te (fub formalitate quanti habentis dimen-

, ln

t

fiones) /ed per redutiionem (in quantum habet fibi

realiter identificatam perfeitatem , feu rationem

rinci

Iw v

fubftantie.) Dein eandem identitatem realem

"ib

materie primc cum dimenfionibus quantitativis

tb

oftendit Propofitione 27. his verbis: Res unius

jradicamenti wodum alterius pradicamenti fufcipere po-

r

ia

tefl, licet forte in alio predicamento e[Jentialiter e[Je non

tit i

po[fit.. Materiaigitur corporis Chrifli licet inpredicamen-

to quantitatis (£ormaliter) efJe non po[Jit , pote[t eitamen

modus quantitatious competere.

Et Propofitione 28.

xilo.fov!ügï

Materia, que facundum vem efd in pradicamento fub-

o

jr um

füantie , prout modum quendam quantitativum induit ,

d

qui smodus fupra naturam materie nullam addit e[fentiam

(realiter diftin&tam?) otef? corporis appellationem fuf-

A'Wæ)W

cipere.

Poterit ergo dici , quod in corpus Cbrifli fit fa-

wf d

&a panis converfio , f in folam materiam (Chrifti cor-

uyil

poris) panis fabflantia convertatur.

Dicendomalteriam

in

quantam , duas e[Jentias nominamus , materie & quan-

|hor

titatis, C9 tertiam e[fentiam nullo modo dicimus , — quia

non

npma:a'."':

288 |

-DISPUTATIO IV.

y ii

gjgrti

non fit aliqua natura una (compofita) ex materia &2

quaniitate.

Et Propofitione 29. Sela ateria , prout

«iaen

«t

ei faperadditur quidam quantitatious modus absque addi-

tione alterius efJentie (realiter diftin&ae) quoddam to-

m

tum (tmetaphyficum) potefL congrue muncupari.

Si

j

s t

igitur in folam materiam exifientem in. Cbriflo panis fub-

flantia convertatur , dicetur ,. quod totius in totum [it

ais d

fa&ta conver[io.

Quidquide[t exten[imn ,. el eff quanti-

áilm df

ta$, vel boc babet ex quantitate , & ut induit quendam

tigilum

quantitatioum modum ; fed. bujusmodi modus- nullam ef-

quo, u

Jentiam (realiter diftin&tam ) addit fupra naturam rei,

J Ti

nec trabit rem extra predicamentum, --- Extenfto fic

af at,

accepta accidit materie (per modum accidentis me-

taphyfici, ut rationalitas animalitati) & e/fj ali-

quid receptum in e[Jentia materie , & aliquo modo di-

n,

verfificat materiam ,. mon tamen dicit. aliquam e[Jentiam

V

Jfuperadditam nature materie (realiter diftin&tam) fed

modum folum.

Ibidem tamen Propofit. 3o. ob-

] w

fervat, quod per illum modum quantitativum

w

( ib

materia diftinguatur in partes realiter diftinétas,

sz!]

ut fic fit corpus organizatum.

Nf

L

NOTANDUM $.

Quo

d licet juxta ngi;

Iæa()

dium materia non diftinguatur realiter à modo

tf

Is

quantitativo partium , ea tamen diftinguatur for-

TUI,

maliter per intelle&tum.

Exinde infert, quod

u

n

d

M

Deus per novam actionem converfivam feu crea-

Il

lum

tivam poflit ea feparare, ac fub modo effendi

"r

feparatim ponere, qus erant identificata.

Ex

hoc rurfus ulterius infert ; quod Deus dimen-

"Ltf

?

fiones panis tam indeterminatas, quibus reddi-

:äcï

æ

xjo

tur corpus organicum , quam dimenfiones de-

K

terminatas per confecrationem ,

hoc eft per

A

W

aClionem de novo productivam feu creativam ,

DVIUO [

pofüit

i

[ M'

Á

J

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

289

? MW

li

l

!

poffit feparatim ponere fub modo effendi per fe,

licet dimenfiones ill& indeterminatz organica

i Ui

æv

l;

prius fuerint identificate cum partibus materiz

per modum accidentis metaphyfici.

Ita /Egi-

Ti

i

dius docet Propofit. 33. ubi fic fcribit : Partes,

J

!

TM

quas babe: materia, naturaliter at e[Je non po[funt [i-

ne partibus quantitátis.

lnielletus tamen propter. ef-

j g? u

fentialem differentiam féparat bas ab illis. — Poteyit er-

lj t

go aliquid converti in partes materie exiflentis in Chriflo

LU

ab[que eo , quod in quantitate ipfius aliquid convertatur.

t läg

Et Propofit. 44.

iNotandum ,. quod in oimni materia

Ij j

panis & voini, &g in materia omnium. generabilium eft

(b

duplex quantitas, &9 duplex genus dinenftonum. — Sunt

IT

enim ibi dimenfiones determinaie ( indeterminaie.

LTA

Quantitas illa, per quam materia eff T AN T A ,. pof-

i

hu ia funt. dici dimenfiones indeterminate ; féd dimenfiones , de-

N

terininate . dici po[Junt illa quantitas , per quam materia

g d

eccupat tantum locum. — In Sacramento. Zlltáris oporteb.

ts

il

L

y

vemanere utrafque. dimenflones panis & oini, deierimie

t dl

matas & aindeterminatas.

Dünenfiones indeterminaté

qon. folum precedunt dimenfiones determinatas , fed etiam

tjot

füant eis fubjie&te , & be fundantur in illis.

Dimenfío-

dileri g

mes indeterminate fo babent ut materia, € determinate

& babent ut forma.

Ete /Egidius.

Ex his omnie

figuti

jet,

bus autem fequitur, quod hic acerrimus difcie

[ t

pulus D. Thome in qualibet materia tria admit-

tat formaliter inter fe diftintta.

PRIiMO eXe

mr«äa'

eL"fnf

ii

tenfionem indefinitam , qute formaliter eft ipfa ma-

Dc;,( Glm.

teria, cui competit ratio fübftantis feu perfeita«

ubusrd

tis. SEcuw»o diünenftones indcterminatas quoad,

magnitudinem loci,:quamvis fint determinate

afonesd

Dot ü ,

quoad rationem organicamac divifivam pártium..

T'RTIO dimenfines determinatas quoad magnitü-

creariïf

D. dhmort Tratt,de Eucbarjtia.

T

&inem

DisPUTATIO IV,

290

'J X

dinemi 16€í.

Primurm & fecundum identifican-

kni fj

tur quidem realiter ; fed a&io tranfubftantiativa

od

attingit primam fofmalitatem formaliter; fecun-

OT

dam auteri forrháliter rior attingit, fed eam ita

relinquit, ut pet actiónem de novo produ&i-

ii a

gtl

vam illi tribuat modurn effendi per fe; acciden-

1pantium

talem tamen corpofi Chrifti , i quodfit tranfub-

afb

ftantiatio. Id infinuat Propofitione 27. ubi ait:

$pb |

l

,

n Sacramento Zltaris accidentia funt fine fubjetto. Quod

àbi fecundum vem e[1 accidens , babet quendam modum

i

ia

Jfübftantie , inquantum ei competit per feeffe ; & natu-

tomarte

va bumana in Cbrifto , licet facundum rem fit fubflantia,

tj

tamen quia advenit Verbo poft e[e completum , babet

tf

quendam modum accidentis.

Sic ergo , quod [e&cundum

|

vem e[L fubflantia , potef? babere quendam modum acciden-

m

l

i bend

talem ,. C econver[o.

His prenotatis

Drco r.

Dantur accidentia abfoluta in Sa-

ii T

cramento Euchariftie,

ia g

E

tpatine

PRoBATUR r. Illud, quod inSacramen-

to Euchariftiz cernitur, guítatur , & tangitur,

tht p

Mif

ex communi fenfu hominum eft aliquid reale,

exiftens à parterei, &non tantum in phantafia;

tf yins

prout fitin apparitionibus, Atqui non eft fub-

Eu

üantia.

Ergo eft accidens ex communi fenfu

frteidn

hominum. miz. prob. lllud non eft fübítantia

Ti w

panis, prout definitum eft in Concilio Conftan-

")*l*i:m]. ]1

tienfi, & Tridentino ; neque etiam eft corpus

Vülntn

Chrifti , quia hoc nec eft rotundum , nec al-

ïïä:;l kini

bum, neé fapidum , nec odorum &c.

"t

PRoBATUR 2. Poflfibile eft, dari acciden-

tia abfoluta in Sacramento Euchariftiz.

[

jt) l. SE

Ergo

RLT :

non eft ratio recedendi à communi Doctrina

m

"N

1

|

Theologotum & fenfu fidelium, ant. prob. nega-

'tive

i LT

l

DE ACCIDENTIBHS ELUCHARISTICIS.

291

Lt

i

J

tive ex folutione obje&ionum, quia in iis non

lg

poteft oftendi implicantia.

n

jl

"

PRoBATUR 3.

Si daretur ratio negandi

accidentia abfoluta in Saeramento Euchariftiz ,

i fes [

ea confifteret in hoc, quod quantitas dimenfi-

t

i

va partium ante confecrationem fit identificata

DEWR

cum fubftantia panis & vini.

