municantis, ut verum fitdicere, Chriftum ope-

jettnem adi

1ittsad Dl

rari in tali anima omnes ejus aCtiones, & omnes

st f

bonas actiones animz humane effe vere ac pro-

prie a&iones Chrifti.

Ea ratione docet Em. Au-

VECTT]

thorfieri, ut anima humana , dum omnes ejus

dindin, T

tlf

potentie affumuntur & reguntur ab anima Chri-

l

Ml

Lj

fti tanquam füo motore, per a&tiones deiformes

'iïil

TT

^

transformetur in perfe&am imaginem Dei. Co-

[

terum eam unionem animae Chrifti cum humana

J üþ

Aj

anima non efTe fubftantialem fed tantum acciden-

Wn,

talem ac corruptibilem, eamque a&u deftrui per

"a g

peccatum mortale; licet iterum renovetur per

hü !f,*?m;;

novam communionem ,. ac dein iterum non fo-

ftiy

j

Fim

lum in vita, fed etiam per totam eternitatem

TUl

1

maneat, nifi denuo deftruatur per peccatum ;

NUA

ll

mortale.

d

UM

N

O-

ov

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

471

|

T

NoTANDUM 2.

uj

A me non defendi pri-

V

mam & fecundam thefin hujus doctrinz.

li

L

PnuriMAM quidem, quod Chriftus in Eucha-

mf

riftia exerceat omnes actiones vitales , habeat-

R v

que communicationem mutuam , actionem & paf-

fionem cum vicinis corporibus, non quidem de-

Ti

m

pendenter àlegibus nature , fed dependenter

àliberrimo arbitrio mentis, cenfeo, probabiliter

W:Gp n

4

ii

VL

m

M

i

i

defendi poffe.

A g

SECUNDAM autem , quod ratio facrificii

confiftat in repentina fufpenfione actionum vita-

!f

lium Chrifti Euchariftici, neutiquam admitto ex

T

AU

variis rationibas.

Ratio mea eft 1. quia tali

E

modo in Miffa non perageretur à Chrifto idem

LY

Y

facrificium , quod peractum eft in cruce, fed

n n

perageretur novum genus facrificii per novam

O

fufpenfionem a&ctionum vitalium , cum tamen

£n, t

Apoftolus ad Heb. 9. dicat: Chriffus per proprium

2deve

fanguinem introivit [anel in fan&a eterna vedemptione

i

inventa.

Non in manufa&a fantta S'efus introivit , fed

in ipfum celum , ut apparcat nunc vultui Dei pro nobis ;

, t um

WE

neque ut fape offerat femetipfum ;. alioquin oportebat eum

frequenter pati ab origine mundi ; nunc autem [emel in

i

confummationem feculorum ad de[litutionem, peccati per

maginemD:L

Oif

boftiam faam apparuit .

Et quemadmodum [latutum eft

bominibus femel mori, f & Chriftus femel oblatus eft

Ms

od

ad multorum exbatrienda peccata. . Etc. 10. Hicunam

1

pro peccatis cfferens bofliam in [empiternum fedet in

g r

jimnx

dextera Dei.

Una enim oblatione confummavit in

Ex hoc patet, in Mif

i vt

Jempiternum fanctificatos.

fa non poffe admitti novum genus facrificii ,

ry ph'

[

fed replicari tantum incruento modo illud,

Gg 4

quod

D-LSPiUT ATOW

DF vFFCTu

472

quod in cruce oblatum eft, prout etiam Triden-

hi

P ( ao

tinum Seff. 22. Cap. 4- Declarat

2, Hec fen-

L(u

j5, &

tentiarepugnattraditioni, que dum agnofcit fo-

sepon pO

lum facrificium in cruce oblatum , hoc novum

omunerm :

genus facrificii refpuit

3. Si poneretur hec

fufpenfio actionum vitalium in confecratione,

ii genus I

m al

Chriftus in elevatione S. Hoftie , & deinceps

Tarenus

usque ad commixtionem particule in calicem nec

videret nec audiret fideles preientes in Ecclefia;

u ao

vf AY

& fic nec obtineretur finis, quem Em. Author

intendit

nempe modus connaturalis colendi

L»METM M

regem praientem

Quomodo enim aulici ad

Jj

Á

reverentiam erga regem prafeptem animmarentur,

fi nec videt

nec audit ? 4. hoc modo Chriftus

v

!

nciufus in tabernaculo eílTet inftar inclufi in car-

ü

cere

qui oculos habet , nec lucem folis, nec

)

hominem afpicere permittitur.

s. Hzc fufpen-

CILIUM

»?

fio nec convenienter ponitur in prima confe-

HIDOTUt]

cratione, nec in fecunda.

Cur enim potius in

in hac quam illa? 6. Si fimul in eodem inftanti

AU

fiunt centum confecrationes, non poffunt fieri

j

centum negationes earundem actionum in eodem

1

A.

fubje&o. Ob has rationes , licet ad textum Apo-

N

ftoli Em. Authoerfput 6, Se€. 2. fol. 445. va-

ib L i

ria tentet effugia, uti adaliasrationes, cenfeo,

AC Jb

non poffe admitti hanc comoediam , antmmtatl

WMP [

ignotam. Quod vero attinet tertiam Thefin,

À QUs hn

Dico, Non eft impoffibile, dari unionem

SLUUIUS N

phyficam de fe perpetuam inter animam Chrifti

i

& animam digne communicantis.

ii

I'v

w

PRonATUR r.

$i :

;on datur talis pbyfica ,

IU

[I-Im ,

A

tunc in hoc Sacramento folum datur unio cum

Chri-

li j

&U

u

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 473

*UUAE

w-qT

U ,

[

läL

Chrifto affe&tiva , moralis ac myflica , nempe pef^

t dLE

fidem & amorem , per augmentum gratiz fan&i-

h

"0

u

Q

M

ficantis, & per donum gratiarum a&tualium ; fed

i

hoc non poteft dici.

a

Ergo. Min. prob. Juxta

DEU

|vir

communem fíenfum Eccle(ie & SS. Patrum datur

U

aliud genus unionis cum Chrifto in Euchariftia

quam.in aliis Sacramentis.

Ergo cum in aliis

Sacramentis detur unio cum Chrifto affzüiva ;

moralis, ac myflica, dabitur in Euchariftia unio

1]

phyfica. ANT. PROE. ex Phrafi locutionis ab

N

d

Ecclefia & Patribus non ufürpata in aliis Sacra.

mentis. I. S. AUGUSTINUS traét. 26. in Joa.

de Euchariftia loquens exclamat : .O fienum uni-

I

T

L

tatis ! o vinculum charitatis ! 29. T AaIDENTINUM

Seff. 13. cap. 8. Oumes in boc unitatis fizno , in. boc

vinculo cbaritatis , in boc concordie fymbolo comveniant,

3.CoNcrLiIUM FLonENTINUM in Inftru&io-

ne Armenorum per Eugenium.IV. Hujus Sacra-

a

wenti effedus ,. quem in anima. operatur digne fumentis,

i

!d

efl adunatio boininis ad Deum.

Etpauloante. Mix-

TU

Wo aque cum «ino convenit ad fiznificandum bujus Sa-

T

cramenti effe&um ,. qui eft unio populi Crifliani ad Chri-

&il tg;u;

fium.

4. CoNcitLiUM LATERANENSE füb

Innocentio III. in C. firmiter de Summa Trinit.

Q V

vocat Euchariftiam myflerium unitatis.

5. San&t.

THoMas p.3. q. 74. a.6. C. Vino debet aqua

mifceri, quia hoc convenit ad fignificandum ef-

fettum hujus Sacramenti, qui eft unio populi

Chriftiani ad. Chriftum.

6. S. BONAVEN TU-

RA iHi*4. dift. 12. p. 2-a- . q.3

Cum hoc Sa-

cramentum fit unionis, effe&us ejus primusaut

g

eft unire, aut magis ünire, fed non de novo

du

unire , fed jam unito magis unire.

7. CYRIL-

:

85

LUS

DISPUTATIO V.

amm

474

gf

LUs ALEx. in Epift. ad Colofyrinm. — Decebat,

eum noftris quodamodo uniri corporibus per [acram ejus

d

l] Pattem

carnem 69 [anguinem.

8. CaATEcHIsMUS Ro-

MANUS p. 2. C.4. n. 39. ex S. Cyrillo affirmat;

gunonen

in Eucbariflia Cbriftum miro quodam modo uniri corpo-

y B

Cum ergo hzc fpe-

gt u

vibus per carnem & [anguinem.

cialis unio corporis ad corpus non poffit effe

um ii

suicd t

immediata, videtar probabile, quod detur quedam

unio mediata etiam corporum, in quantum anima

m d

g TUM

Cnhrifti immediate unitur ad animam digne com-

municantis.

( gt

/

J

Mimnttr

PROBATUR 2.

Ex una parte unio trans:

t

m

"

formativa,, qua Chriftus affumit animam cum

DL

M

:x

|

ejus potentiis per modum motoris, eamque mo-

um

vet ad aétus transformativos anime in fui ima-

autndi

ginem per vitam & aétus füupernaturales , eft pof-

( Ori

fibilis ac decens Deum

ex altera parte per hanc

i, &j

unionem longe melius explicantur varii textus

1 Df

Ergo debet admitti. ent. q. r. m.

Scriptura.

LU

probatur negative , quia non poteft oftendi im-

lp

plicantia in tali unione: prefertim cum D. Pau-

LITT

lus ad Gal. ». v.20. infinuet , in fe a&tu extitiffe

1 4ITW

talem unionem, dum ait: J/vo autemjatm non ego,

t Inie

ivit veroinme Cbriftus.

Quoad 2. membrum pro-

"U gt

batur ex illo textu [oa. 6. ubi Chriftus dicit : Qui

Wi

imanducat neam carnem , & bibit meum fanguinem , in

"htr uy

me manet , g ego in illo.

Et rurfus ibidem in alio

Um

textu.

*'WCUBS(

Sicut wüfit vne vivens Pater ,. &2 egovivopro-

qh

EY

pier patrem , && qui manducat me, €9 ipfe oivet pro-

llf

"m

pier me. — Jam vero hos textus in fenfu obvio ac

AJILS I

proprio longe connaturalius intelligi de unione

li

li

aliqua naturali feu phyfica, quam morali , proba-

ïüls

tur

J

Y

DE EFFECTI ET NECESSITATE EUCHAR. 475

[mm' Dh'

whmp

tur ex fenfu Patrum & Do&orum Ecclefiz. INam

1. S. Hilarius 1. 8. de Trinit. confutans eos, qui

ECHHW

inter Patrem & Filium divinum tantum admitte-

; ETiEu aüm

M

T

bant unionem affeCtivam feu moralem, fic fcri-

bit: Éos nunc, qui inter Patrem C* Filium voluntatis

Mp

ingerunt unitatem , interrogo , utrumne per nature *ve-

T

vitatem bodie Cbriflus in nobis fit, anper concordiam vo-

lg,

E

luntatis?. Si enim vvere Verbum caro fattum efl ,. & nos

D uttg

vere Virbum carnem cibo Dominico fumimus , quomodo

D t

non NATURALITER tmanere in nobis exiftimandus

efl , qui &? naturam carnis nofire jam infeparabilem fi-

bi bomo natus a[Jumpfit ,. €? naturam carnis fue ad na-

(

Alr

V Wd)

Eu

turam cternitais [ub facramento nobis communicande

u

carnis admifcuit? [ta enim omnes unum [umus , quia in

x,wu

u

)

Chriflo pater ef , & Cbriflus in mobis eft..— Quisquis

ergo naturaliter Patrem n Chriflo negabit , neget prius

A

vel fe in Chriflo, vel Chriftum fibi ine[fe , quiain Cbri-

u

W

Jlo pater , &? Chriflus in nobis unum in bis e[fe mon fa-

Vi

ciunt.

Et infra.

Quam autem maturalis in mobis bac

101

unitas fit, ipfe ita teftatus efe : Qui edit carnemmeam,

i ii

g bibit [anguinem meum , in me imanet , & ego inillo.

qu)

INon enim quis in eo erit , mifi in quo ipfe fuerit 5 ejus

n

b

tantum in fe

ea

umptam babens carnem ,

qui [uam fum-

!

Ub

pferit.

Perfette autem bujus unitatis fJacramentum fa-

fà

T

perius jam docuerat dicens : Sicutmifit me vivens pater,

Al

f

€9 ego vivo €jc.

Vioit ergo per patrem , eodem

r

J

Hucusque D.

modo nos per carnem ejus vivimus.

Hilarius, cujus expofitio haud dubie potius lo-

FT

J

n

quitur de aliquo genere unionis phyfice feu na-

j

lu

qu

turalis , quam moralis.

2. S;, CYRILLUS AÀALE-

j n

XANDRINUS l. 1o. in Joa. C. 13. ait : Confide-

vandum efi, non babitudine folum , que per cbaritatem

j t

inteliigitur , Cbriftum in nobise[Je 5 verum etiam & par-

mmüiaüup[(i

tici-

476

D2DLS PUU/EATILOCVW

ii !

ticipatione naturali.

INam fi quis igne. liquefattam ce-

ram alii cere füniliter liquefatke ita mifcuerit , ut unum

ämrionem

quid ex utrisque fattum *videatur ; — fic communicatione

ftoBATU

Corporis & Sanguinis Chrifli ipfe in nobis eft ,. & mos

niim Ui

in iplo.

Et1.11.in Joa. C. 26. circa finem.

Jliud

fj

z

gnia u

Tiec

g

J

Jav

[

0 dicamus , cum Cbriftus per fubflantialem , quam

ji, ncina

cum P atre babet, unitatem in fe,imodo fanili voluit nos quo-

Barssc

queinter nos unitate Trinitatis, quantumnature nofire li-

sionem fer

cet, tniri.

Ecl. 11. C. 27.. Corporaliter filius per

tUpio a

benedi&tionem wmyflicam nobis ut bomo unitur , [piritua-

liter tamen ut. .Deus.

In hoctextu benenotandum

v atl

li

eft, quod D. Cyrillus admittat fummam unio-

T

Vl

Id enim ver-

nem, quantacunque eft poffibilis.

MW

baillaimportant; quantum nature nofire licet. 3.

S. CsunvysosroMus Hom.45.in]oa. | Ut non

folum. per. diletionem ,. [ed. veipfa in illam carnem con-

veriamur , per cibum id ejicitur , quem nobis. largitus

1 !W!!lü, [

e/f ;

Guin enim fuum in mos amorem indicare vellet , per

':"Jäff')ïfïpf !

l

corpus fuum fe nobis commifcuit , & in unum nobis eum

4 C*Jr

Et Hom. 46.

À

vedegit ,-ut corpus cum capite uniretur.

*

ibidem. Cun dixiffet , qui manducat carnem meam ,

iil

& bibit fanguinem meum , in memanet , non abfurde pro-

l

fequitur 5 ficut mifit me ovens Pater , & ego vivoprop-

ll E"

D

ter Patrem.

Nan, cum [ape repeii[Jet oitam aternam ,

S;

i Q R

ad id confirmandum addit : IN ME MANET.

l

1f

enim ia me manet , quiivo, per[picuum eft , etiam eum

d t

vitturum , qui inmesnanet, Ex Hom. $5. adpopulum

It

ll

BI

W

Antioch.

Manduca me , dixi , bibemej, & te fuvfum

Non fatis. eft. tibi,

T

babeo ,. & deor[um tibi conne&or.

connettor.

INon fatis eft tibi, qu

J

i0d tui primitias [urfum

babeo.

Hoc non tui fatiat defiderium 5 & ideo deor[um

fE t

((

defcendi , nec fanpliciter iibi commifceor ,. fed connettor.

À

z

A

. S. lrenzus l. 4. C. 34. ait:. ANos. in Euchariflia

N

e

U

'

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR.

j7

L lr

WVW

ei offerimus ea, que [unt ejus , confitentes congruenter

lg

[

cominunicationem & uniiatem carnis & [piritus.

LT

PROBATUR 3.

Scriptura teftatur , dari

10

quandam unionem transformativam anims in

Deum ita ut Chriftus omnia bona Operetur in

Vl

nobis, inclinans , non neceffitans vol

Af

Untatem,

& Patres ac Do&ores docent,

talem transfor-

mationem fieri in Euchariftia, Érgo datür ftabi.

lis unio animz Chrifti ad animam communican-

A.

tis. ant. q. . m. probatur ex illo ad Gal.

z

Vi-

vo autem jam non ego &c. que verl

li

a D..Chry-

foftomus explicans dicit : Non dixit ;

vivo Chrifto.

ftd quad longe majus erat , dixit ;

viuit in me Chriflus.

in

Quemadmodum . enim. peccatum ,

f vicerit , ipfum CU

quod vivit in bomine ,

animum, ad que oult pertrabens ;

ita fiillo mortuo, que Chrifto funt placita, fiant, mec

bumana deinceps efl ejusmodi vita, videl

icet ipfo Cbriflo

vivente in mobis, boc eft, agente,

& operante,

Ec

D

j

Apoftolus 9. Cor, 3. fcribit.

INos revelata (per

fidem) facie gloriam Domini [pe

culantes in eandem ima-

LA

ginem transformamur tanquam à Domini /pir

iu. Quo-

Wi

ad ». membrum Probatur ex Patr

ibus.

Sic D.

Leo Papa Ep. 22. n illa myftica dif]

ribitione [piri-

tualis alimonie hoc fumitur, ut accij

Doientes virtu-

tem celeftis cibi in carnem i

pfus, qui caro no-

ftra factus eft, tranfeamus.

2. PAscHAsIUS

exponens illud Matth. 26. Cexa

ntibus illis , ficfcri-

bit: Admiremur,

atque intelligamus, quod B,

Hilarius intellexit

» quO artificio, utitaloquar,

nos Chriftus in fec

olligit, vel quo myfterio unum

in fe nos effe natural

iter voluit ,

non per con-

cordiam folummodo voluntatis

!]

.

PRo

DISPUTATIO V.'

p

478

j gyit.

PROBATUR 4.

Datur quedam fpecialis

agratid

unio Spiritus S. ad animam, dum confert gra-

!EQdUO, i

tiam fanctificantem.

Ergo etiam datur fpecialis

unio animz Chrifti ad animam digne communi-

i Don

snelct

cantis. C. patet ex variis textibus Scripture &

st r

Patrüm partim jam relatis , partim referendis,

aiDo,

in quibus infinuatur fpecialis unio Chrifti ad com-

al t

municantem , qui non eft communis toti SS.

(rinitati, qualis eft illa unio ad animam, dum

yjadi m

t , m

confertur gratia fanctificans. — /Znt. prob. ex con-

n um

fenfu fere omnium Theologorum, de quo tefta-

PAl

tur SUAREZ De Deo. l. 12. C. 5. n. 8. his verbis:

Wi

Dico tertio; quando Deus infundit anime dona gratiee

eópiiundux

fa

n&ificantis , non folum creata dona , Jed ipfemet divi-

sánm cuni

na per[one

bomini dantur , & animam ejus inbabitare

ày d

incipiunt ,

& ideo talium donorum interventu Spiritus

fanttus i

nvifibiliter iütitur .

Ita docent Dottores Scho-

L

t in Deor

la[tici ,

adeo ceriam reputant banc veritatem , ut D.

'THOMAS p. I. 43. à. 3. ERROR

EM appellaverit

Vrj n

t i

ententiam dicentium ; mon

dari Spiritum San&tum ,. fed

Idem fenfit ALE Ns1s p.1. q.73. memb.

tytrtid o

[

ejus dona.

Eflque

4. a. I. & alii Tbeologi in 1. dift. 14. &. 13.

r qui

communis fententia Patrum. — Videri potel LE o Serm.

tht ( i

9. Pentecoftes AMBRos1Us l. 1. de Spiritu S.

At f

C. 4. &. $. AuGUs TINUS l. 5. de Trinit. C.26.

& tra&t. 32. &. 74. in Joa.

Ratio pracipua e[l , quia

Vr

ita loquitur expre[Je Scriptura 1. Cor. 6. INe[citis , quia

Vrj

templum Dei eflis , €? Sp

iritus Dei babitat in vobis ? Si

em templum Dei violaverit , di[perdet illum

j'»:ïäonis it

quis aui

IW&I

Deus.

Tanplum enim Dei fantum eft.— Prafertim

t

Pt

b

Al

fant optima verba illa Pauli 1 .Cor.6. Nefcitis , quo-

X

ll

niam corpora veftra membra funt Chrifti? tol-

Tneres

AU (

lens ergo membra Chriíti faciam membra

tricis

»Ww

l

]

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 479

n [W

tricis? abfit.

(

li

müfh

An nefcitis, quoniam qui adhz-

ret meretrici, unum corpus efficitur? Erunt

]33] a'upn

j

1

lj xec

if

enim duo, inquit, in carne una.

Qui autem

|

CT]D' "

adhzeret Domino , unus fpiritus eft. & iterum.

Àn nefcitis , quoniam membra veftra templum

P ?mm l EI:EFETj

r

funt SpiritusSan&i , quiin vobis eft, quem ha-

!

betis àDeo, & non eftis veftri? Quenonpo[Junt

ïm

!

1j (j

intelligi de donis creatis; tum quia de ipfa perfona Spiri-

ag t

tus [an&i fermo ef1, tum etiam, quia templum foli Deo

4 ]

M

f(

m

dicatur , mon donis creatis , que accidentia quedam fant ;

A.J.,L

/

unde ex bujusinodi locis folent Patres communiter Spiri..

tus Santti divinitatem probare.

Eft etiam infigne tefti-

monium illud ad Rom. s. Charitas Dei diffufa eft

per Spiritum San&tum , qui datus eft nobis.. bj

enim donum cbaritatis creatum à Spiritu San&o diflin-

guitur, diciturque, e[fe effe&tum Spiritus San&ti nobis

dati. Et 1. oa. 4. dicitur : Qui manet in cha-

lk V

i, f'

ritate, in Deo manet , & Deus in eo.

ui er-

&o in cbaritate manet , non folum babet donum creatum,

M

hi

fed illo mediante ita Deo conjungitur , ut vere Deus fit

erQ M

ineo, juxtaillud Joa.14.. Ad eum veniemus, &

ul d

manfionem apud eum faciemus. Z ilud. Apud

vos manebit & in vobis erit.

He igitur & fimi-

L. ag

les locutiones. frequenter in Scviptura veretite verificari

non po[Junt per folam infufionem gratie create,

^ äeTrin:ï:IC;

UM

Ergo

7

oportet fateri, aliquo wodo magis proprio ipfammet per-

fonam divinam mitti.

TT

ItaSuarez , quamvis modum

o

illum unionis inter animam & Spiritum San&um

W

J ^

D. I2. n. I3. & 14, non reécteexplicet, durahanc

nl: Pm*rr

unionem confiderat , tanquam aliud confequens

Vi

ad gratiam fan&ificatem. — Manifeftum enim eft

!

l

tam ex Scriptura quam ex D. Thoma in r. dift.

! (hri

d

14. & 15. quod collatio Spiritus fan&i ejusque

unio

DISPiITATI(')- V.

nilfTECTü

48o

t t

unio ad animam fit faltem formaliter aut natura

,:5' ylelicet

prior ad gratiam fanétificantem in effe abfoluto

siim. 1

ífpe&atam. Prius enim juxta Apoftolum Rom.

3RINUS,

s. eft dari Spiritum , quam diffundi charita-

giiniate

tem , que eft concretum ex amore & gratia

jfb

fan&ificante, prout in Tra&. de Charitate often-

gt

fum efít.

PROBATUR s. Nifi daretur quedam unio

vt du

TM

ftabilis inter animam Chriíti & animam commu-

i

nicantis, non daretur proprie loquendo phyfi-

hg )

!

cus influxus narurz humanz Chrifti in nos. Sed

H

Trinidi

hoc non poteft dici.

Ergo maj patet, quia fo-

lus inüuxus moralis proprie loquendo non eft

d aiint

»?

l

L)

i

phyficus. min. prob. ex verbis Chrifti juxta SS.

]

hriftus in Sermone imme-

FE

::ï

Patres explicatis.

diate poft inftitutionem Eucbariftie , habito [oa.

KV.IMI..

lj

rs.ficait: Ego um oitis vera , & Pater meus Agri-

':(Chriüus f

A fiam vj

"

[

cola efl. — Omnem palmitem in me non ferentem fru&um,

&

tollet eum.

Manete in me ,

i

$ ego in vobis.

Sicut

t quni

M

vüft man-

palmes non poteft ferre frutum à femetip[o ,

Ajnirsit,

Ego

ferit in-vite ; [ic mec os ,. mifi in me inanferitis.

TLTA

fum vitis , 'o0s palmites.

-

Qui manet in me, & ego in

1f ddum

eo, bic fert fru&tum multum.

Quia fine me nibil pote-

LOU

fiis facere.

Si quis in me mon manferit , wittetur fo-

Wal

vas , ficut palnes, & arefcet , & colligent eum , & in

DLT

Hic textus, licet fuum fignifica-

ignem müttent.

"'s (pi

tum importet ultimato in fenfu morali feu my-

: HWWI

ftico, cum utique verificetur de omnibus Chri-

N

ftianis, etiamfi nunquam communicaverint, vi-

NUj

detur tamen fenfum illum myfticum fignificare

er

Til

l IW

fymbolice mediante eo , quod importatur in fen-

-Ji

fu phylico , nempe mediante infuxu phyfico in

1

corpus Ecclefie , quatenushoc corpus Ecclefiz,

N

repra-

n

) dn

D

D

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 481

T 1

h

l

i

reprafentatur per majorem ac digniorem ejus par-

l AP

^i

m

tem , videlicet per colle&tionem omnium commu-

u

Q

n Ill

nicantium. Itafentirevidetur CYvnzrLLvs Arg

XANDRINUS,quiconfutans Arium,hzec verba de

l QU h

fola divinitate Chrifti explicantem, 1.10. in Joa.C,

: At

13. fic fcribit: Cur fecundum carnem nos palmites

1l^n,

dici pernegat? n non convenienter dici potefl , vitem

bumanitatem ejus e[fe , & nos palmites propter identita-

n AUT

tem nature ? — Ejusdem. enim natura. vitis & palmites

funt. — Ita C2 [piritualiter &? corporaliter nos palinites ,

& Cbriflus vitis el. Similiter D. HrrARIvs l.

9. de Trinit. ait :. Cbriflfus carnem a[fumpfit ,. ut illi

D

quaf, viti nos bomines carni quafi palmites inferi. po[Je-

D

mus,. Et D. AucusTINvs tra&. 8rz. in Joa.

Quam«is vitis non effet , mifi bomo e[Jet ;; tamen iflam

gratiam palmitibus non praberet , nifi Deus e[fet.. Cum

ergo Chriftus fecundum humanitatem vitis fit ,

nullibi fuam. vitalitatem palmitibus magis com-

municat, quam in Euchariftia juxta illud Joa.6,

Ego fum panis vite. — Et rurfus.

Ego fum panis «i.

vus, qui de celo defcendit.

Siquis snanducaverit ex boc

pane, «ivet in eternum.

Qui manducat carnem meam,

d

& bibit meum fanguinem ,. babet vitam eternam,

iNi-

fi manducaveritis carnem filii bominis , && biberitis ejus

Janguinem ,. non babebitis vitam in vobis,

Hinc D,

'TuoMas Opufc. 58. De Sacram. C 25. fcribit:

il

Pavticipatione corporis & fanguinis Cbrifli bomo vivit ,

u

d

10n fumens tantum Sacramentum , quod (2 mali faciunt,

fed pertingens ufque ad fpiritus pavticipationem , ut in

corpore Domini tanquam membruim maneat ,. €2 ejus

At

| jpiritu oegetetur.

Et ConNErnivs à Laperpg

M

in C. 6. Joa. v. st.

Idem eft ac fi Chriftus dice-

ret: Sum panis vivus in sne ipfo, £? me vivum come-

at

D. Zmort Tratt.de EucharifLia,

Hh

denteui

M

um

pore p UuT ASWDPOSV.

482

.quUa umm

dentem voioificans , eiquemeam vitam communicans , cum

JWFIA Chm

Manna e[[et inanime , ideoque vitam comedentibus fe tri-

abus d

buere non po[Jet.

UR

Chriftus affirmat talem uni-

PROBATUR 7.

1

ä

ür pl

y

tatem fui cum Ecclefia, qualis eft unitas fui cum

vll

T

Patre.

Cum ergo ifta unitas fit realis, etiamil-

g M

la unitas erit realis. ant. patet ex illo textu Chri-

iniitudo c

fti Joa. 17. ubi rogans Patrem ait : Rogo, ut om-

nes unum fint , ficut tu Pater in me, C? ego in te, ut

aim m

yhis,

& ipfi in nobis unum fint.. . Ad quse verba Torr.

n unizacg

TUs Cardinalis in Joa. C. 17. annot. 12. fic fcri-

bit : ,, Ut Athanafius ferm. 4. contra Arianos re-

o

ni, Ll

»fert; Arius dicebat fic : Si nos fumus unum,

f

, ficut Pater & Filiusunum funt ; igiturnon erunt

wiig 1

ia Dd

, Pater & filius confübftantiales, aut certe nos

Rurfus fi

Qtem

,erimus confübftantiales inter nos.

s aferi !

,nos fumus in Deo , & Deus in nobis, ficut

s

i

liT

;; Pater eft in Filio & Filius in Patre : igitur non

,, eft dicendus filius in Patre & Pater in Filio ef-

. Qu

Ui

, fe propter identitatem nature , ficut nec nos

n

, dicimur effe in eo , & ipfe in nobis propter

El

OIL'FJUH;C

U PATNJ

v

, naturam eandem. Sed audiamus Cyrilli Zllex. 1.

t

, I 1. C. 26. refponfionem. — Ut igitur inter nos &

,Deum fingulos uniret, quamvis corporefimul

& einC

um f

, & anima diftemus. Suo enim corpore creden-

il

,,tes.& fecum & inter nos unum , unumnos cor-

j UL

li

»pus efficit. Quis enim eos , qui unius fan&i

u mm k

Quf

», Corporis unione in uno Chrifto uniti funt, ab

l If

u

hi

, hac naturali unione alienos putabit ? Nam fi

W

lii

,, 0mnes unum panem manducamus, unumom-

t *i il

,nes corpus efficimur.

Dividi enim atque fe-

ætl J E)

J

ICi

,jungi à feipfo Chriftus non patitur.

Pofi banc

,» t'éfponfioneni Cyrillà Toletus fic pergit : Hoec unitas,

an d h

,in

u

DE EFFECTU ET NECESSITATE FÜCHAR. 483

Wl

W

,in qua uniuntur, & efficiuntur unum, eítca-

]i d

, ro ipfa Chrifti realiter in Sacramento ipfis cre-

,, dentibus data , ut non participatione unum

n 1Uln

fint, ut fa&um eft in priori unitate, in qua

m

T

, dabatur Spiritus fan&tus ratione donorum , fed

i

&vl

,,realiter & fübftantialiter Chriftus ipfein cibum

t

», detur,

Rationeautem hujus unitatis major eft

j

^L

», fimilitudo cum unitate Patris & Filii: perhane

TET

L

, enim carnem & fanguinem Chriítus realiter in

21

Hy

,hobis, & nos in ipfo manemus.

Hanc ean-

1001

vll

(t

,; dem unitatem ton folum Cyrillus, fed & Hi-

i

R

,, latius 1. 8. de Trinit. his verbis fignificati affir-

Mhm)

, Tat.

Et fane vera DoGrina eft, & expofitio

WW

NI

"

, legitima.

In hoc tamen uno diffentio ab his

WU

, duobus DoGoribus, prefertim à Cyrillo, qui

Wi

, unitatem talem animarum & corporurm figni-

UM

», ficari afferit verbis hifce : Ut omnes unum

»ünt, "

Ita Toletus, cui libenter ex parte ac-

cedo.

al

Quamvis enim in Euchariftia caufetur

aliqua realis unio feu unitas inter animam Chri-

, n

l

DI

i

fti & communicantes ,

non tamen arbitror ,

Chriftüm PRiMARIO illis verbis ad hancunio-

fed tantum sECUNDARIO,

lt ;D.E' k

nem refpexiffe ,

Primario enim Chriftus illis verbis. tefpexit ad

p

p

beatitudinem finalem , feu ad vifioném Dei per

e[fentiam , ubi datar fumma unio effentiz divi-

d

[i]

ne cum anima beati,

utpote unite per mo-

Ut

dum fpeciei impreffe & expreffe , que unio

M

tanta eft , ut fit quedam deificatio contingens

intempore, illius &mula , que eft neceffaria

VO

ab eterno inter Patrem & Filium , adeoque

[ULM

per confubftantialitatem:

Et ideo direéte re-

i. I

fpondendum erat Ario.

Hha

Pno-

j: a

DTSPUTATIO'*

p

484.

PROBATUR 8.

Chriftus & Patres teftan-

g Ff

giectl

tur, quod Euchariftia fit caufa refurre&tionis &

immortalitatis corporum. Hujus autem caufa-

s Pa

guimand

U

litatis nulla apparet ratio aut connexio, nifi di-

catur, inter animam Chrifti & animam commu-

j « vil

^ limbore

nicantis dari unionem ftabilem refufcitativam

corporum, & ex corpore Chrifti mediate unito

u qi

collativam immortalitatis. maj. prob. .

g.

[. Ex verbis Chrifti , qui Joa. 6. fic ait :

jdit m

» Non Moyfes dedit vobis panem de clo; fed

d i W

qm amift

,Pater meus dat vobis panem de colo verum.

, Panis enim verus , qui de celo defcendit ,

dm s p

Hac eft enim voluntas

»dat vitam mundo.

at r

,ejus, qui mifit me, Patris, ut omne , quod

UTO

285 utfn.

, dedit mihi, non perdam ex eo , fed refufci-

Atà, qu

, tem illud in noviffimo die. --- Nemo poteft ve-

,nire ad me, nifi Pater, qui mifit me , traxe-

1 C0GUDI

,rit eum, & ego refüfcitabo eum in noviflimo

g pus n

m

», die.

Patres veftri manducaverunt Manna in

u

Wrtde re

, deferto, &mortuifunt. HHic eftpanis dece-

tijizsen

!

, lo defcendens, ut fi quis ex ipfo manducave-

D

i

Trm ij

,,rit, non moriatur,

Si quis manducaveritex

lm

Et panis quem

, hoc pane , vivet in zternum.

Bol mdur

,ego dabo , caromeaeft promundivita. Amen

Atrlinho

, Amen dico vobis, nifi manducaveritis car-

, nem filii hominis & biberitis ejus fanguinem,

Ls

d CWPWH

,,non habebitis vitam in vobis.

Qui mandu-

,,cat meam carnem & bibit meum fanguinem,

T t

r

[

, habet vitam eternam, & ego refüfcitabo eum

VET

, in noviffimo die.

Qui manducat meam car-

"Ui oy

,,nem & bibit meum fanguinem, in me manet,

l

W

u

Sicut mifit me vivens Pater,

Ehe 4k

&

,» & ego in illo.

M

; & ego vivo propter Patrem, &qui manducat

&f

me

"A

S;

ov

DE EFFECTU ET NECESSITATE E'A['TC)HAR. 48 5

Vs

u

refm

E

,me, & ipfe vivet propter me.

Hic eft panis

iNon ficut manduca-

]UIL» 1

if

,,qui de cclo defcendit.

CDWX'D Y

, verunt Patres veftri Manna & mortui fünt.

Euj

F

(

; Quimanducathuncpanem, vivetinzternum.

,,Si ergo videritis filium hominis afcendentem

D o

il [

» (ex limborefurgentem) ubi erat prius. Spiri.

A

,, tuseft, qui vivificat.

Caro non prodeft quid-

ï

»» quam. ?

Qui hec verba bene expenderit,

LT

videbit manifefte, id aperte doceri à Chrifto,

Ti

lg

quod ficut per efum fru&tus vetiti genus huma-

)jaf

[

1]

num amifit immortalitatem corporis, ita per

&n

efüm hujus panis eandem recuperaturum fit,

il

ll

L

idque ea ratione, qua Chriftus non carne, fed

. qui

fpiritu feu anima fua perpetuo in anima commu-

. R il

nicantis manfurus eft.

Inde enim eventurum ,

u

utea vita, quam à Patre Chriftus accepit, ex

!

|

l

1

li

ii

L

ht

anima comrmunicantis in corpus ejus migratura,

J hi

l

ficque corpus in vitam &ternam refufcitatura,

nV

acimmortale redditura fit.

Caro enim fola,

p

[I

J

que à Judais crucifigi, & tumulari poteft, ad

n ( CQ

bunc effe&um nil profutura eft, fed anima Chri-

j menäuczg:

fti, que fuum proprium corpus refufcitavit, ac

"

Ts

denuo in mundum, ubi erat prius, ac dein in

J

celum ex limbo Patrum afcendit.

u

II. D. Thomas Opufc.58. C.6. — d eiernam

[

Jalvationem corporis & anime unus cibus exigitar , cu-

jus "virtute anima ad vitam cterne beatitudinis perve-

lat

a U

i

i

miat, €9 corpus tandem ploriofe vefurgat.

JDe boc cibo

J

M

1

foa. 6. Caro mea vere e[t cibus oalens anime C coypori.

f

III. D. GaEconrivs Nyffenus in Orat. Ca-

)5

QU

techet. ,, Corpus immortale, cum fuerit intra

u

;

(s*

,€um, qui fumpfiti , univerfum quoque trans-

Á

9

mutat

DISPUTATIO V.

i gma

486

NÀ

, rnutat in fuam naturam.

Sed fieriinon poteft,

40

h

, utfitaliquid aliter intre corpus , nifi per efüm &

s

; potionem mifceatur vifceribus. Neceffe efter-

T

» £0,c0 modo , quo natura poteft, fpiritus vivifi-

,5 cam fufcipere virtutem.,

Cumautem folumil-

as ii

ii

,lud corpus quod Deum füfcepit, hancgratiam

, acceperit, oftenfum fit autem, aliter fierinon

jl za.'i:zrr

» poffe, ut noftrum corpus fit in immortalita-

lgb !

jl

J þ]!w

[

l

,, t€, nifi per communionem cum immortali fa-

süuedintm

,,Gum fit particeps incorruptionis ,

oportet

», Confiderare.

"

.M

4 (f

f:f:

IV. ArLcERUs de Sacram. 1. 1. C, 3. Ut

il

rl P

fignetur, animas noftras & corpora animz Chri-

fti & corpori uniri, & conformari debere , fi-

)

n

,

M

l

mul eorpus & fanguis fumitur à fidelibus, ut

[

fumpto corpore & anima Chrifti, toto Chrifto

i

I.dül

2'n!

totus homo in anima & corpore vivificetur,

s Cnfef

PRoBATUR 9. Eguchariftia , prout tradi-

i Mf

tur à Patribus & Do&oribus , eft aliqua exten-

d d

1.

fio Incarnationis.

Sed extenfio Incarnationis

L RUT

proprie non habetur fine unione reali Chrifti ad

pngi r

fideles, , Ergo (fine ea unione nec habetur Eu-

BI

chariftia, min. prob. r. D, CunYvsosToMUus

DA

Hom. 61. ad populum ait : Unicuique fidelium fe-

i mj

metipfum per my[terium commifcet , €? pér [emetipfum

Htf

nuirit. & boc tibi per[uadens , quod carnem tuam af-

VUf

!N

funpfit &c.' Ytem Hom.83. inMatth. — IVos alit &

fj

1

fibi conjungit , atq

[

"D

conglutinat.

2. S, LE o Serm,

ii

Wi

J

15.de Paflione ait ; Sacramentum nobis dari , ut in

jj

id, quod [umimus , tranfeamus.

3. D. GaEGO-

|

Ri1US lNaAz,.

JNobis comedendum proponit , ut cum

l

l

ipfum acceperimus , id fiamus , quod ipfeeftl, — 4. D.

!

Im »

TA I

l

CypRiANUS de Cona, ait, fpirituali tranfitione

L

905

3J£4.w.

!

DE EFFECTU ET NECESSITATE EUCHAR. 487

Eüümmh u

*

)U&]u'

nos Cbriflo uniri.

5. ALBERTUS M. de Euchar,

"

t

dift. 2. tra&t. 3. C. 2. Chriflus ait , in me manet ex-

V i ECi'T: Ü

E

T

tra fetranspofitus , 69 in ipfo maneo transpofitus ex-

?If&,fþirm;

]

]

]

tra meipfum. & -dift. 3. tra&. z. C. 8. Comimu-

RL

nicans infertus efl im bonam olioam & focius vadicis

LA

& pinguedinis fa(tus ,. quia omnia bona , que fiunt, à

n d

Chriflo taliter unit? percipiunt.

6. D. THoMas

O

Opufc. 58. Hec eft. proprietas furculi bone arboris f

B

Vf

l

5

l

trunco inferatur [yloefiri , quod illius amaritudinem in

OLD !

[

j-EI

Jui dulcedinem convertit.

Sic corpus Chrifti nobis infi-

tum in fuam mos bonitatem trabit , ut quales ipfe fruttus

TTE

jultitie facit , & nos per eum faciamus. . Et Opuf.28.

J

utr(y

de Sacram. C. 2o.

Spiritus f[antkus medullam cedri

l

ific

fümpfit , quia . Chriflus Incarnationem. fecit , (2 bunc

quafà furculum plantat , cumfidelibus Dominici Corporis

w

Mi

tribuit Sacramentum.

Hinc dium efl 4ugu[lini ;

o

(1. 7. Confeff. C. xo.) cibus fum gradium ; crefce &

(s

manduca ; nec ego mutabor in te, [ed tu mutaberis in

;

ddüg

qme.

7. S. AMzaROsiIUs l. 6. de Sacram. C. r.

:I ]

lens

:

Dominus Sfefus confors. eft divinitatis && corporis , &g

;

EU

r

tu, qui accipis carnem ejus , divine. ejns fubflantie in

|

D

v d

illo participas alimento.

8. TAvLERUs Serm.-3:

CR

]i

de Ven.Sacram.

Cibus bic vitalis cum bomine mivo

d

quodam modo unitur , adeoque eundem totum in fe trabit,

"

V

é&9 in fe transformat , ut mulla po[fit unio conjuntiior ,

nec transformatio xoerior , perfeciorque cogitari , cum

hd

longe verius anima bic uniatur Deo , quam gutiula una

