Sed hec ratio ni-

F'"fuljel |

hil probat. Ergo. Min. prob. Poteft dici, quod

Ht

deflru&a fubftantia panis per actionem tranfüb.

'f'üïl;&'*

ftantiativam reproducatur quantitas dimenfiva

L

cum ordine a&tivo partium fine predicato per/ei-

hjj

tatis & fübfiflentie prius identificato cum quantita-

T

te dimenfiva, fed adiacenter fuüb fola fubfitten-

mdum:

tia corporis Chrifti, ficut fpecies intentionales

ij

funt in fpeculo fine effe informativo.

Ergo.

TTR

ant. prob. '"Talis reprodu&tio continua perfectio-

nis ex füo genere ejusdem futficit ad boc, ut in

eftimatione communi hominum cenfeatur rema-

T

Wi

nere eadem perfe&io.

Sic juxta "Thomiftas,

licetin morte hominis fiat refolutio usque ad

Hiqi

ii

materiam primam, ita ut nullum accidens idem

numero remaneat ,

ob convenientiam tamen

p

froning

priorum accidentium cum iis, qux funt in cada-

n

vere, dicitur remanere quantitas corporis, & du-

rities offium.

xb d

Idem contingit in divifione con-

m d n

tinui in fententia Thomiftarum , & aliorum, qui

docent, deftru&o priori individuo produci duo

,

15

vel tria nova individua.

Dico ». Sententia, qu- fpecies Euehare

iiv

Jl

fticas explicat per apparitionem Chrifti in fpecie

panis , non efthzretica, r

ui D

-efi propingua,

id e.

nec erronea, nec periculo:*

f pfob.::

-

d-2

PRo-

D'LSP U-TA-d109 IV

u Til

292

PRosATUR Exargumentis, quz afferunt

" ;zïqnus |

a

j

Patroni hujus fententie , & ex eorum Refpon-

fionibus ad objectiones Peripateticorum. .Ne-

n

f

que enim omni probabilitate deftitui videntur,

Lg if

a(

faltem ex parte.

"a

]o. :

ARGUMENTUM I. AbauthoritatePatrum

UE

Latinorum.

g

1. S. Hygnoui1Mvs in Epift. ad D. Ztuzu-

sl du

vib u

Jlinum fpecies Eucharifticas explicat per meras

impreffiones , quas Corpus Chrifti operatur in

lpv

Sic enim fcri-

(i

yill

fenfus intuentium & guítantium.

bit : lus veteris Legis Manna . unicuique fapiebat ,

quod defideriis concupierat ; aliudque erat ,. quod fume-

batur ; incifibiliterque fapor ille in fingulorum fenfibus

d i

eformabatur.

Si ergo illud Manna per multimodas fua-

ii

vitates generis füi excedebat intvitum ; & fi creaturam

nd.

Juam difpen[atio largitoris multimoda diverfitate condide-

Jneoyi

vat, ut praberet guflus , quod ignorabat afpettus,, quia

RORU

juxta recipientis defiderium efre movitas naftebatur ;

t Mi

ununquemque enim varis faporibus &j alienis veficiebat

211 D

illud donum , ideo quod ibi delettatio obtinebat in fauci-

ET

bus, bic beneditlio operatur in fenfibus.

]ta S. Hye-

tignr

M

ronimus. Sicut ergo tunc diverfi fapores non

Fa

erant realiter in ipfo Manpa ; ita etiam fapor,

albedo, & alia hujusmodi fenfibilia nil funtrea-

ib

le in Euchariftia.

g

2..S. Hir ARIUs l. 8. de Trinit. ait: Cor-

»"f-'»'W!, li

pus Chriflà , quod fumitur de altari , illa figura eft , dum

2 fj

N

M

n

li

panis & wuinum extra videtur.

Ergo non datur ro-

tunditas realiter, fed tantum intentionaliter in

m

j

Euchariftia.

1

.3. S. AvcusTINUs ex Ivone relatus in c.

P ii

INec fimi-

V

AM

Nos -autem. De confecrat. dift. ?. dicit :

liter

h

!

DE ACCIDENTIBUS EUICHARISTICIS.

293

liter pefamus bas duas [pecies , quemadmodum ante

DI

confecrationem pen[abamus ; cum fideliter fateamur , il-

tung, Y

las e[fe panem &? vimun, quas natura formavit ; bas

UI

Idem 1. 3. de Trini-

vero e[fe ipfum corpus Domini.

tate c. Io. fcribit :. JlJas nubes &2 ignes (in quibus

IN

angeli apparuerunt) quomodo a[Jumpferint angeli ,

uis novit mortalium ?. Sicut. infantes. mon noverunt ,

414

quod in altari ponitur.

E fi nunquam. difcant experi-

Cs

mento (per guftum) & nunquam fpeciem illam (Ho-

p

ftiz) videant , nifi in celebratione Sucramentorum ,. di-

Veintt

caturque illis gravilJina autboritate , cujus corpus &

j f

Janguis fit , mibil aliud credent , nifi omnino in illa [pe-

Ergo di-

dj

cie Dominum oculis apparui[Je mortalium.

inm [nj

&amen naturz eft tefte D. Auguftino , appari-

xyw.m i

tionem effe, ubi fubftantia rei, quas videtur ,

$]

non eft.

AncuMENTUM Il. Abauthoritate Patrum

Mi

Grecorum.

n

1. Macanius /EcvpPTIUs, qui floruit

diiti i

feculo 4. Hom.27.ait: In Ecclefía offertur panis

TR

Su-

&? vinum antitypon carnis & fanguinis ChrifH.

, duj

snenies de apparente pane carnem Dowini comedunt.

f( pot

F.E'mkæluBa'vostg &T2 d;æwoy.a'vz zïg'rx.

4 etm

o. S. EerPHANIUS in Ancorato de Eucha-

TET

riftia loquens ait : Dominum nofirum novimus to.

Al

tum fenfum , totum fenfitioun , totum Deun , totum

J

snoventem , totum operantem , iotum lucem, operan-

nj

do videlicet in fenfus noftros.

dänd

RLU

. S. CunvsosroMus Hom. 83. in c. 26.

ntiondi

Matth. Credamus , nibilnobis enfibile traditum à Cbri-

[io ; fed quidem rebus. [eufibilibus (pane & vino) om-

ereitui

nia vero qua tradidit infenfibilia [unt.

id: M

3

4. T REO-

294

DISTPILTA LLO IV.

y u

4. THEoponETUs in Dialogo de immu-

"2

tabili Dei natura ait : Signa my[lica poft. fanttifica-

g m

tionem à natura fua mon vecedunt,

Manent enin in

"m

priori figura & forma; & videri & tangi po[Juat , fi-

:'nflïfl"ï' ón;

cut && prius . intelliguntur autem ea efe ,. que fatia

um

funt & adorantur.

qiun CWJ'

5. GaEGOoRIUS NvssesNvus Hom. ro. in

Cantica.

ROU

Chriflus ei , qui querit alimentum perfe&iug,

|viritano

fit panis , qui non comeditur. cum la&ucis agrefibus,

d üni

Cujus rei certum efd. argumentum panis ,. qui poft refur-

nnfiii;äi!"

vettionem Domini apparuit. difcipulis in favo mellis con-

ditus.

ii

(oytttd

ARGUMENTUM llI.

Ex fenfu univerfali

Bo

Ecclefie Greca.

^

I. Grazci ditionis Venete apnno 1570. mife-

äfdiütüdei

runt ad Claudium Quifianum profeflionem feu

P.;irmw

formulam fidei, que à Romana Ecclefia fuit ac-

ceptata.

In ea inter alia fic habetur : Credimus

sinc Y

biltni

ac profitemur , panem in. Cbrifli corpus ac fimili ratione

]

vinum in. Chri[ti [anguinem itamuzari , ui neque panis,

n

C

neque fubflantie ipfius accidentia maneant. , fed in divi-

nam fuüb[tantiam tranfelementur ;; INon enim dixit Cbri-

f, )

W[W

us 5 boc eft fignum , f&d boc eft corpus meum.

2. LZACHARIAS CHRYSOPOLITANUS,

lum

H dfm

qui fcripfit feculo undecimo Commentaria in

quatuor Evangelia c. 156. fic habet : Sunt qui

'JMIH

cum daimnato Berengario derident illud , quod quidam

hii

1

dicant , panis &g 'vini [pecies in aere apparere ;; quidam

ORAT

veros fenfus corporeos falli.

Undse bene dicit Poeta :

Mif

Spiritus videt. & [entit munimentum corporis Domini.

:*Fï-ïïïä lia

3. THEoPHILACTUS, qui vixit fculo

d

]

1;'5 |

undecimo, in c. 26. Matthaei feribit : Panis con-

j

vertitur tnodo ineffabili, quamvis non definat. nobis ap-

i

,

x"

.?Jv

parere

li

IN

D£ ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

295

AT

W h

parere panis. Nam nos infirmi fine dubio difficulter man-

Wi";a»

ducaremus carnem crudam , maxime carnem bominis ; 69

1

ln

binc apparet nobis adbuc ut panis , licet vevera fit caro.

H)qm

A

&gros rlv Quwerw. — Idem in c. 14.. Marci. Quia

non [ine borrore apicere po[Jemus coram nobis carnem 9?

Iln . Janguinem , confervat apparentiam panis €? vini.

ATaj

. AcAPIUS Monachus in monte Athos,

qui vixit anno 1580. in l. de falute peccatorum,

L

fcribit :. Chriffus fubflantiam füam conperuit fub bis ap-

L

h]j

parentiis panis & oini. — Reveraadeft Jub(tantialiter [ub

apparentiis panis &j oini. £ig o éidoc v2Zgra,

CoNCILIUM PLENARIUM Ecclefie Orien-

'uï iil

talis, cui intererant quatuor Patriarchz, anno

o vl

(

1643. edidit fidei profeffionem , in qua fic ha-

betur :

ilnwo t

CTIT

PanTHENIUS JDvei gratia Zdfrchiepifcopus Con-

URU

]iantinopolitanus INove Roma , €g Patriarcba Oecume-

nicus.

Exclefía minoris Ruffie , quam ut [ororem dili-

t fnn

t

gimus in Sfefu Chriflo, miftt nobis librum , cuititulus :

Confe[fio fidei ortbodoxe Ecclefue Catbolice &$ Zpofto-

NT

lice fefu Chrifli,

Po[fiquam le&tus efl in prefentia fa-

T

)

cre Synodi Epiftoporum. noflre mediocritati affftentium

OLT

ac Cleri, eum reperimus conformem Dotring Ecclefia

efu ChrifHi, &9 [acrorum Canonum , quibus nibil cgn-

Vs

: Sm

trarium continet. — In cujus perpetuam fidein. [ubfvipfi-

imüs anno gratie 1643. 11. Martii.

ii

PaARaTHENIUS &c. ut fupra,

m (ui

pANNICIUS Dei gratia Papa & Patriarcha

T

y D

Magn:e Urbis Alexandrig , & Judex Univerfi.

Macanrus D. G.Patr. Antiochenus, ma-

viri t

gne Theopolis.

: D

Par1srus D. G. Patr. San&te Urbis Jerofo-

lyme. Poft fubfcriptionem reliquorum Epifco-

g

4

porum

D.LS:.P.U T-A TIO..1V.

! gt

296

porum confeffio Ruffica, p. 1. q. 106. fic ha-

A

jgriti

bet: Tértium Sacramentum eft fantta Eucbariflia ,. id

fl , corpus & fanguis Domini noflri S'efu Chrifti füb

;;l,wi TT

-apparentiis panis &j vini --- nam panis mutatur in erum

Ü Qr t

corpus Jefu Chrifli & vinum in ejus fanguinem , appa-

i E

ventiüs panis & vini remanentibus,

gb

ARGUMENTUM IV. Chriftus in Euchari-

a GO

ftia eodem modo tangitur, cernitur, & palpa-

flb

fimoint

tur, quomodo fuit palpatus à S. Magdalena poft

m

refurrectionem in fpecie hortulani, & àS. Tho-

fcoid

-M.LIL:

maApoftolo, dum in Scriptura Joa. 2o. appa-

tunmur dj

ruit Apoftolis; & dum apparuit difcipulis eun-

Fllucl/a

tibus in Emaus in fpecie peregrini.

Sed ibi non

dabantur accidentia realia hortulani vel pere-

!

grini in corpore Chrifti.

Ergo.nec dantur ta-

ij *

lia accidentia realia in Euchariftia.

Min. patet

j

ex Scriptura Luce 24. v. 16. ubi dicitur : Oculi

itdpatü

qutem eorum tenebantur , ne eum agnofcerent ; ex quo

fl

textu D. Hyeronimus & D. Auguftinus inferunt,

::c.czüonej

W

nullanr fuiffe fa&tam mutationem ex parte Cor-

DEU

poris Chrifti, fed tantum ex parte oculorum in-

tuentium.

1 VI

Maj. probatur authoritate Revela-

j

DN

tionum S. Dirgittz , vel potius authoritate eo-

P

AoT,

rum , quiillas revelationes approbarunt , tan-

'*"Wïe

quam nihil continentes erroneum , - berefi propin-

UM

ni

guum, autpericulofum in. fide.

Ibil.4. c.61. Chri-

Vl

ftus ad $. Dirgittam fic locutus fuiffe legitur :

^

I

"dbfque dubio fcias ,. quod boc corpus , quod de virginea

carne [fumpfi, idem efi in altari.

INam ficut. offendi sne

[

[

difcipulis euntibus. in Emaus in aliena forma ; fic fub

aliena forma oftendo me facerdotibus.

Jdeo indottis &

buwilibus oflendere volui invilibili effe&tu , — & «ifibili

;,

l

forma, quid f& 'fviübz'lzþ forma pamis, Ibidem

Chri-

ftus

il

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

297

Mf f;nh

ftus 1. 4. c. 63. ad S. Birgittam dicit : Corpus meum

H

]

l

poft. vefurreGionem fanul fuit corporale & [pirituale , &2

binc potui intrare januis claufis, & etiam à S. Thoma

lj n [

zangi.

Cur ergo nunc non potero facere confimile mira-

du

culum? Ex his conftat ; illud quod immediate

tangitur & videtur, effe ipfum Chriftum.

J

ARGUMENTUM V. Zb autboritate Haymonis

Du

ia

Halberfladienfis , € Remigii Zntiffiodorenfis.

Pinus in fua Nouvelle Bibiiotheque des autheurs

T

Ecclefiaftiques refert inter. Pafchafium & Ra-

1 Q qn

trampum difputatum effe, an Corpus Chrifti in

RTR

Euchariftia fine velo & figuta prefens fit, itaut

Selilin

corporis oculis appareat? & an ita prefens fit

lii v

palpabile & vifibile ac in fepulchro , in Cruce,

STN

in utero virginis fuit ? Paíchafius dixit corpus

»br

Chrifti fine velo & figura prefens effe, & ex

üir: (

Pafchafii partibus fteterunt Remigius Anciffiodo-

ftma

renfis, &Haymo Halberftadienfis.

Hzc Dupi-

lii 1

pinus occafione Bertrami, cujus librum de cor-

a at

pore & fanguine Chrifti cum Ufferio & Mabillo-

TOU

nio Ratramno vindicat.

du i

ARGUMENTUM.VL . Ab authoritate Ro-

TTE

berti Hor koT , ordinis Przdicatorum, quiad-

nbawnï j

huc fieculo 14. teftatur , accidentia realia negari

)

l]j

peffe.

Nam in l. 4.Sent. q. 3. pun&o 4. fic fcri-

il

bit : Quarto differt (hzctransmutatio Eucharifti-

iil

Ca) ab aliis transmutationibus , quia omnia accidentia

poft transinutationem manent ,. quod non e[l in aliis mu-

talionibus : ex quo patet , quod accidentia fubftantiarum

smaterialium funt alia & diflin&ta ab ipfis fubflantiis : non

Ó 1

tamen, boc femper tenui , quia aliquando dicebam oppoft-

, 0

twn tamen pote[? dici, quod pof? confecrationetm vübilina-

net ibidem continve G regulaviter , fd intentiones foluin

hii

:

e

t

298

DISPUYTATTO' TV,

gt

69 fpecies accidentium ; unde folebant vocarii [becies paQ

,a

nis 69 vini, && non qualitates pofl confecrationem ;. &

gf du

ideo fen/us utitur fpeciebus pravebus ;. €9 fic judicat, idem

p

manere j nibil tamen dico bic a[[ertive.

jnguy

AncuMENTUM VIL. Ex fenfu fidelium. Fi.

$0 3

deles enim, quando elevatur Sacra Hoftia, ado-

stf

rant totum id, quodSacerdos tenet in manibus,

dirimi

& quod eft immediatum obje&tum vifus, nec

m at

difinguunt inter continens & contentum ,

quo modo diftinguunt facrum fanguinem à ca-

mui n

WDW:W AL

lice, in quo continetur.

Atqui deberent di-

v/l

A

ftinguere, fi accidentia Euchariftica effent ali-

( tj

quod involucrum reale, cui accidentaliter tan-

a U

tum uniretur Chriftus unione locali , itaut Chri-

i

ftus non foret principium phyficum earum fpe-

MT

cierum intentionalium , quz imprimuntur inno-

ftros fenfus. At verolonge connaturalius per

à Dd

vinmeda

a&um adorationis tenditur in corpus Chrifti, fi

dicatur, omnes illas impreffiones, quz fiuntin

MAT

UT

noftris fenfibus, immediate venire à corpore

Chrifti, tanquam fuo principio & caufa effe&li-

Otiin,

va immediata, ficut contigit, quando Chriftus

22 nedi

apparuit S. Magdalenz in fpecie hortulani, &

lt

difcipulis in fpecie peregrini.

t

ARgUMENTUM VIII. Quando Chriftus in

W

Euchariftia apparuit in fpecie infantuli , prout

tf

Yj

legitur contigiffe (zpius, velin fpecie carbonis,

-u r

fanguinis &c. tantum dabantur fpecies intentio-

t

Àj

nanes, quzles danturcoloresinride. Ergoidem

??.ïärechju

dicendum eft in Kuchariftia. c, prob.

Certum eft

t ls

ex moderna Philofophia, quod colores tranfeun-

j

*

ET

tes in Iride, & permanentes inaliis obje&is non

i

gifferant ; necctiam ftabilitas rei 4« fe tranfeun-

Mi

[

tis

N

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

299

htj fPB

"i

tis mutat naturam rei. Ergo ex eo, quod ille

MM

l

li

apparitiones cibo tranfeant, econtraapparentia

MW)M

panis diu duret , non debet affiznari quoad na-

turam harum fpecierum diverfitas.

i

m !

AnRGUMENTUM IX. Ex Concilio Romanofuh

uT

Nicolao 2. Pontifice, in quo fuit Berengario

" mmll]l "

h

propofita fequens fidei formula: Ego Berengarius

] Uj

lt g

a'eteyzfar berefin, qu& a[huere conatur ,. panem é$ i.

Cüulenruml

num, quein altari ponuntur , poff confecrationem fo-

tj

lummodo facramentum , & non vverum corpus & fangui-

r d

nem Domini N. 3. Cbrifti effes. nec po[fe fenfualiter ,

htl

nifi in folo facramento ,. manibus facerdotum tratari ,

hittta,

vel frangi , vel fidelium dentibus atteri : Confentio au-

Ti

ien, Corpus Domini fenfualiter non folum in facramen-

Doy

to, fed in veritate manibus [acerdotum tratiari & fran-

gi, €9 fidelium dentibus atteri,

Hueufque formula

ATT

i

fidei. Ex hacficargumentor : r. denominatio,

quz immediate tribuitur Corpori Dominico,

J Qd

Ti

non convenit ei tantum mediate ; fed tra&iari ,

frangi, dentibus atteri , immediate tribuitur cor-

QTRU

Gu

pori Dominico , ergo non convenit ei tantum

i (

mediate , mediantibus nempe accidentibus rea-

ii

libus. 2. quod tantum unitur rei tra&abili, aut

frangibili, non dicitur tra&ari , aut frangi; er-

go, etiamfi corpus Dominicum uniatur rei tra-

j C

Yil m

&abili aut frangibili,. non propterea diceretur

traétari. ant. prob. anima unita brachio non di-

IU

vlb

citur tra&ari, frangi, dentibus atteri; etiamfi

tractetur brachium , idquefrangatur , dentibus

B

(&rurt

atteratur, Ergo. pb.3. Hi termini, :raftari,

frangi , dentibus atteri ex ufu homipum fere feme

eytratit

per verfantur circa immediatum fenfüum obje-

us

&um; ergo etiam in prefenti materia ducunt

in

[ trauff:'

300

DISP[ITATIö TV

Eu

in corpus Dominicum tanquam immediatum fen-

gt

fuumobje&um; quia pro illo fignificato ftat pre-

n

fumptio, quod regulariter verbo fubjicitur. pb.

igg P

4. Quando denominatio immediate tribuitur

sgrim 0

fübje&to, tunc forma denominans debet imme-

a $T

diate vel realiter vel apparenter recipi in fubje-

r at

&o : fed hec denominatio trattari, frangi , den-

tmon f

Libus atteri immediate t

.ribuitur corpori Domi-

m ucat

DicOo, ergo.

lr

ARGUMENTUM X. Quando virga Moyfis

tii

fuit converfa in ferpentem , terminus conver-

Anoy

fionis eza5 intus & extra ferpens.

Ergo etiam

[

M, gumï

[

quando- panis convertitur in corpus Chrifti , ter-

minus converfionis eft intus & extra Chriftus.

"

Hanc argumentationem videntur approbare aut

4

formare verba Dei ad S. Birgittam 1. 4. c. 63. ubi

i

Pai:chai"tu

Deo tribuitur hic difcurfus.

Virga Moyfis , cum

buungy

convertebatur in ferpentem , dic, utrum fimilitudo fuit

dncoyr

ferpentis, aut totum intus & extra ferpens. — INunquid

Torl t

difficilius efl mibi munc operari müraculum- confimile ?

02 CO

Quamvis autem ille Revelationes non fint in-

if

dubitatz, non funt tamen periculofe in fide.

tànlnil

ARGUMENTUM XI. SS. Patres paffim do-

yhs

cent, quod in hoc Sacramento fenfus fallantur.

j

nd

lta docet CyniL.LUvs J]eROsOLIMITANUS

M m ü(

Catechefi. 4. Myftagog. 7. S. AMBnosrUs l.

de initiandis. c. 9. TagoponzTvus Dial. 9.

Miti (s

u

n

[

J

EusEniUs Gall.Hom, «, dePafch. S.Cnunv-

sosroMus Hom. 83. jg Matth. & Hom. »4.in

, :RGEMEX:

Ep. r. ad Cor.

ldem continetur in vulgari

|

)

j

Rythmo , qui tribuitur D. Thomse, ubi dicitur:

Fifus, guflius , tattus in te fallitur.

Atqui ftri&te

lity l

í

M

N

loquendo fenfus non fallerentur , (i darentur

(

l

acci-

Qu

al

|

DE ACCIDäNTIBIIS EUCHARISTICIS.

3or

lm

ibf

n

j

accidentia realia, quae fünt objectum proprium

:

ac verum fenfuum.

Eft enim àxioma Philofo-

phorum Peripateticorum , quod fenfus circa

* t

proprium objectum non fallantur,

Q

Ita teftatur

ipfemet S. "Thomas Opufculo 57. ubi ex eo

dentur accidentalia in Euchariftia

quod

fi

15

, Infert, fei-

fus non falli.

"Icidentia , inquit, fine fubjetto in

Dori D

eodem Sacramento /ubfrfzunt ,

. ut fenfus à deceptione

veddantur immu

iM

molis.

es , qui de accidentibus judicant Jibi

I6 CQv

AncuMzNTUM XII.eftex Authoritate Pa4-

TAT

iil t

fchafii, quiin l. de corpore & fanguine Domini

D

a1t

*

Quia voluit, licet figura panis & vini bic Jit ,

r

omnino nibil, quem caro Chrifli &2 fanguis poft confe-

):mma»;

crationem credenda funt.

Itaque ipfa figura panis

ORUA

OY

IN

juxta Pafchafium realiter nil aliud eft, quam ip-

fum corpus Domini.

J

(

n

ARGUMENTUM XIII. In fententia oppofi-

ta Chriftus tantum effet cibus per accidens, in

i as

quantum concomitanter cum accidentibus reali-

t0n

nj

bus trajiceretur in ftomachum, ficut quando

cum cibo fimul ob concomitantiam fübintrataer,

wpdt

[ d

A

demon, pilus &c. fed hoc nonpoteft dici. Er-

go dicendum eft, Chriftum immediate ratione

DUTA

0sl

füi trajici in ftomachum. min. prob. Chriftus

Joa.6. dicit : Caro mea vere eft cibus ; & fanguis meus

, D

vere eft potus. v. 5s.

CRl

AncuMENTUM XIV. Si fpecies Euchari-

ml

ftice non fint reales, fed tantum intentionales,

n vi

longe connaturalius & magis proprie verifican-

j diti

tur verba Chrifti, ubiJoa. 13. dixit: Hoceficor-

[qu ?

pus meum; fenfus enim eft: Hoctotum fenfbi

le,

p t

& quidquid reale eft in hoc obje&o demonftra-

tionis,

)j

i

DISPuTA'i".IO 1V.

$02

zin

tionis, eft corpus meum.

Econtra in fenten-

düne

tia oppofita magis proprie verum effet? Subhoc

toto fenfibili eft corpus meum.

Id reéte obfer-

j; Al

vavit Quimundus Archiepifcopus Averfanus,

g o

]. 2. de oeritate Eucbariftie contra Berengarium fic

d amo

fcribit : Me audi[fe exiftimo , quod Berengarius depro-

sl

nomine B o c ad bunc modum ratiocinatur.

Hoc, in-

Mrentur £

wit, pronomen efb; pronomina autem. fabflantiam fine

lec n

qualitatibus fignificant. — t quis ef& . qui quotidianoufu

nelu, u

loquens reprebendatur , [iita dicat : INon fum ego ille ,

fasi

qui quondam fui.

Tu non es ille, qui folebas : cum ea-

u0d-

bt

dem tamen fubftantia fit ,. [&d qualitates diver[c.

flgptat

71$, & ILLE, & IDEM fronomina famt ,. &2

yipti

non femper fubflantiam , [ed & qualitates apud. Dotif-

Ti

fimos perfape fignificant , cur $ Hoc, pronomen

non po[Jit idem pati ?. /fn quia Berengario non babenti ,

i eftn

tb hum

unde [uam aliter muniat berefin, id non placet ?. Pla.

t difin

cuit tamen fumwe autboritatis quibusdam autboribus

Ex his colligitur, objectum

the

grammatice artis.

primo ac per fe , demonftrabile, eífe potius fta-

M

tum fenfibilem externum , quam infenfibilem ac

at g

internum rei.

Lpott r

tuy

AncuMENTUM XV. Chriftushabuitidem

motivum deftruendi accidentiarealia, quod ha-

&oonm

buit motivum deftruendi fubftantiam panis. Er-

«,'E:;dewrim

go prefumendum eft, quod etiam deftruxerit ac-

Z2l

"&t tj

cidentia. ant. prob. Motivum deftruendi fübftan-

tiam panis, prout Joannes de Ragufio in oratione

BI

coram Concilio Bafileenfi habita obfervat, eft, ut

Wi T

evitaretur occafio idololatrie , qua exhibetur

if

creaturz cultus Deo debitus.

Atqui hoc moti-

KT

"

vum zque urget circa accidentia realia. Sienim

D

:

N

cultus de fa&o abftrabit ab accidentibus, & dirigi-

im»;lie

tur

u

DE ACCIDENTIBUS ELICHARISTICIS.

393

n

tur ad contenturn füb accidentibus realibus, po-

hn N

tuiffet &que abftrahi à fubftantia panis, & cul-

[ [

tus dirigi ad Chriftum contentutm füb fübftantia

TU

panis.

Aliud motivum deftruendi fübftantiam

p

M

panis potuit Chriftus habere, ut fideles libetiori

[b

Tij

affe&tu amoris & adorationis fine multis ambagi-

^. Bo

bus abíftractionum circa continens & contentum

Sed

li

ferrentur ad. prefentem in Sacramento.

Utl

hec ratio etiam locum habet circa accidentia

realia, habentia modum effendi per fe, prout

ht

Bellarminus & alii concedunht.

Mïf;' m

Longe enim li-

d

berius & itnmediatius fertur affectus in Chriftum,

fifupponatur , Chriftum precife apparere füb

'i i

i

fpecie panis.

& p

AnGuMENTUM XVI.

Non eft verofimi-

le, Chriftum in myfterio jam aliunde difficili

m

TU

voluiffe humanz infirmitati multiplicare novas

im &i

credendi difficultates ex confervatione acciden-

tium fine fubje&o , idque fine neceffitate; cum

it, d

4..'

f potz

potuerit eligere modum prafentiz realis per ap-

paritionem, quem etiam infantes facile cape-

nlentbis

rent, prout ex S. Auguftino obfervatum eft.

Tib

AnóUMENTUM XVII. ab authoritace & ra-

tione GurMuNDI Archiepifcopi Averfani,

i qu

i p

qui l.2. deveritate Eucbarifiie ex inftituto probat,

du

Chriftum in hoc Sacramento immediate tangi,

& dentibus teri, ficut Chriftus immediate atta-

dl

j ona

&us eft poft refürreciionem à S. Magdalena, &

ab Apoftolo Thoma.

Oftendit etiam, quod,

d

dum dicitur facra Hoftia frangi, ea fra&tio non

) ejhil

uhot t

fit realis, fed tantum apparens, feu intentio-

nalis. Berengarium proin & ejus affeclas, qui

m

negabant, fas effe, Chriftum dentibus atteri,

allo-

bus,&ää

]

d

304.

D/PS: Pet- DAU p o

IV.

E fwn fU

alloquens fic ait: ,, Ego vero in primis quzro,

, quid dicantfignificare, atteri ? Si enim intel-

Jeut, q

jbl

,,ligunt, atteri, velut preffius tangi, aut for-

,1uspremi, quero, quare non fit fas, Chri-

gt

, ftüm dentibus atteri ? quare non poflit denti-

"r

, bus premi, qui manibus Thom: & poft refur-

aiicola

, re&ionem potuit attrectari ? & fanGe mulie-

allintt,

qutmett

», I€8, quibus occurrit poft returre&ionem, fcri-

, ptum eft, quia tenuerunt pedes ejüs : nulla

qecis

, namque ratio eft, cur non poffit tangere dens,

,no p

.Quod tangit manus ? Paulo poít author fic

pl

» Pergit , Intelligendum eft hoc, quod dicitur;

,Tf

€jus caro in falutem populi partitur, dictum

f UI

» €effe, non quia partiendo minuatur, fed pro-

aullelcs

», pter fimilitudinem fractionis; ficut immolari

o Y

» quotidie dicitur Chriftus propter fimilitudinem

eLoy

» paffionis; licet enim hec magni caufa mytte-

mvidebat

, tii quafi dividere videatur, nos tamen Domi-

j rolli; 4

,, num participatione fui ad diverfos credere de-

1

D

» bemus venientem, poffumus etiam dicere tan-

:

"m

,.tum effe in una quaf| particula , quantum

&l

,e€rat in hoftia tota ; ficut de manna legitur;

vrdnd

;», quia nec qui plus collegerat, habuit amplius ;

düm o

ï

,,nec, qui minus collegerat, habuerat minus;

u lol

,ita ergo tota hoftia ett corpus Chrifti, ut ni-

EU Hpþar

,hilominus unaquzque particula feparata fit

A ul

, totum corpus Chrifti, nec tamen tres particu-

3 qiff

, & feparatz funt tria corpora, fed unum cor-

,,pus: nec ipfe etiam particule à fe tanquam

mefemprl

b

du por

, plures differunt ; quia quod corporis totius

,,una eft, hoc & cetere funt.

Itaque jam nec

N en

V

QU

"Ut

» plures particule dicendz funt, fed una potius

UX

i

, hoftia integra, licet officio facerdotis videa-

J

LR

,itür

'1/"4', I

Á

L

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS,

$o5

EM

nj

», tur quaf dividi propter manum, ut dixi, my-

;, fterium " quod ita oportuit celebrari.

Simi-

J

r

; liter & fi, dentibus, velaliquo alio modo hzc

N

i, (

» frangi videntur, intelligimus non hec frangi,

Hl

HO

» quia nihil aliud in tota, quam in qualibet celut

», particula credimus contineri; ne autem quis

ii

,, exiftimet ,^me hanc fententiam ex meo fenfü

ln f

, commentari.&c.* Itaque jam nulla ratio pro-

LURT

A d

» pter iftas-quafi partitiones obftare videtur, ut

,,non poffit Chriftus panem transferre in cor-

hn f

,, pus fuum. . Sicut opere tuo putas hoftiam di-

At r

», Vidi, fic putari poteft, facerdotum opere fie-

I diüm

,,ri, ut corpus Chrifti, quod in celisunum eft,

,

,in mille locis teneatur , fed ipfe eft, qui ope-

Limmyai

lil

, I€ Veftro,'non quod vifus zftimat, fed quod.

3 ipfe vult operatur ; nam fic violentia judeo-

ais

,jTum videbatur mori, &tamen ipfe dicit, ne-

tinen D

110 tollit animam meam à me, fed ego pono

O5l

,, eam à meipfo ; ita ergo cujuslibet fortaffe vio-

máeen:

,;lentia putatur frangi ; nec tamen, quod car-

i, QU

, nalis eftimat fenfus, fed quod ipfe vult Chri-

n l

»ftus, credendus eft operari; ficut fane poft

Yi aj

5 partitionem hoftiz fingula tibi minora viden-

Qerdt D

», tur, quam hoftia integra ; ita in omnibus Mif-

trifi t

,Ífis minus apparet corpus Domini, quam in

[

[

,,celis effe credatur; fed hoc tantum fecundum

prapat

» fenfüs , qui ficut in multis rebus aliis fzpe, ita

Juum a

,in hac re femper falluntur, fed nunquid fi hoc

at

», capere non poteft oculus carnis, extinquen-

yris t0

» dus ideo eft oculus mentis? cum enim Mag.

jejn?

,; dalenaad monumentum Domini plorans ipfum

; Dominum cerneret, nunquid non ipfe re ve-

m

myd

»ra Jefus erat, quiailla fecundum oculos dece-

D. Zfmort Tratt. de Euchari[lia,

U

DN

», ptà

gt

306

DISPUTATIO IV.

,

,ptahortulanum fe videre putabat?. aut cum

ii

gt

,ipfa die refürre&ionis fuc duobus. difcipulis

, ambulantibus in via fcripturas tanquam pere-

i, 000

dm 4

»grinus exponeret, nunquid aliud, quam ipfe

,erat, quia fcriptum eft; oculi eorum tene-

vt feri

, bantur, ne eum agnofcerent ? aut cum difci-

d anjert

»puli in mari laborantes eum fuper undas cer-

n

Aneul

,Derent ambulantem, quis audeat dicere, non

,,ipfum vere fuiffe, quia ipfi deceptis oculis

indls,

vim M

; phantafma effe putaverunt? quidigitur ? nun-

,;quid putandus eft eos joculariter delufiffe?

yowfire

,8bfit : ipfe enim ubique idem erat, ipfe ubi.

f p

,, que veritas erat.

Seníüus perfepe falli, cum

rcintnta

,veterum Philofophorum multa argumenta,

V enfntan

, tum quotidiana experientia pleniffime docent ;

s t

, fano namque cuivis comedoni, fi multum efu-

5 eutati

[

s,riat, etiam amara dulcia videntur, egroto

,,autem, aut multum faturo , etiam dulcia funt

dARGL')H!N

, amara; remum in aqua, fi interrogas oculos,

DT

,» fra&tum afferunt , quem mox extractum man-

LU

»» fiffe integrum teftantibus oculis ratio probat :

Attí f

,, x quo fit, ut contra rationabilem Ecclefie

mumefïe'

, fidem per hoc, quod infirmus & lippus ocu-

d

,,lus fe videre putat, nullatenus debeat impe-

ab

;; diri," l. 2. expreffe idem Guimundus docet,

M

fih

corruptionem fpecierum effe tantum apparen-

D li

tem. mNaum aliquando Patronus accidentium

Thfm [

realium hunc in modum locutus eft ?

ARGUMENTUM XVIII.

D. Thbomas & ve-

Ell«

dp] P

teres Theologi exiftentiam realium accidentium

in Euchariftia tantum probant ex naturali ratio-

ts !

lenmbbll lc

ne philofophica & ab experientia fenfuum, non

fi ex

«m p

d

Vero ïex Scriptura aut traditione. Ergo,

Philo-

U WW

]

DE ACCIDENTIBUS EUCHARISTICIS.

Jv

!u

i

j

l

Philofophia oftendatur, experientiam fenfuum

äää

lum

n

circa accidentia peripatetica ferme univerfim

T

fallere, non erit periculofum in fide, tueri op-

uj

BOTum [

pofitum. Z£nt. prob. . In fumma p. 3. q. 75. a.

f] ü

5. c. fic feribit: Dicendum, quod fenfui apparet ,

fatia confecratione omnia accidentia panis & vini re-

T Ug

1naneve.,

Á v

ARGUMENTUM XIX. . Petrus de Alliaco Cae-

f g

dinalis, qui prefedit Concilio Conftantienfi in

ii

primis Seffionibus, in quibus fuerunt damnate

tt duf

propofitiones Wicleffi circa accidentia Euchari-

^ o u

ftica, ipfemet fatetur in fuo. Commentario in

li,

Libros fententiarum intextu oljetione 2, referen-

RU

itedur

'do, exiftentiam accidentium realium in Eucha-

riflia effe tantum aliquod probabile pbilofüpbicum,

jmulud

Ergo contrarium tueri non eft periculofum in

Wi aj

fide.

a i

ARGUMENTUM XX, Author fermonis de

m

Cena Domini antiquus dicit : Mira funt , que bomo

JUCN T

fantit , magna , que videt.

Atqui non effent ma-

T0 p

£na aut mira, fi obje&tum immediatum ta&tus &

bilen 1

'Vifus tantum effet quantitas & color.

& o

"ARGUMENTUM XXI.

Si darentur acci-

s ob

dentia realia in Eucbariftia, tunc ibi exifterent

TUn

ii d

per modum fuübftantie; fed non exiftunt per

DAU d

"

modum fübftantie, ergo. maj. patet ex confef-

y ol

fione D. Thomne & Bellarmini.

D. THonaAs di-

[

cit accidentia Euchariftica exiftere per modum

W

fubítantie, per hoc, quod aquirant propriam

n

[/]

exiftentiam: BELLARMINUS vero dicit, acci-

Mi

dentia Euchariftica aquirere modum fubftantis,

Quf

fai

min. prob. r. fi accidentia Euchariflica exifte-

b

rent per modum fübftantie, tunc in eftimatio-

U 2

ne

p

308

DISPUTA T FO TV.

m

ne morali equivalerentfubftantie ; fed hoc non

r n

poteft dici, ergo maj. patet, quia fubrogatum

quoc

fapit naturam illius, cui fübrogatur; & quia

efítimatio hominum potius attendit ad modum

gptine

d

rei, ad funCtiones, a&iones, & paffiones &c.

adüos Y

quam ad phyficam entitatem rei. min. prob.

Chriftus noluit relinquere id, quod in aftima-

& qnh.)

tione morali equivalet fubftantiz, ergo 2. fi ac-

se t

cidentia Eucbariftica exifterent per modum fub-

foriofom d

i fl

ftantie, tuncreliquiffet Deus Vice- fübftantiam

fed hoc non poteft dici, ergo min. prob. nam

hi p

DN

1. Deus quafi exhaurit fuam omnipotentiam de-

ftruendo fübftantiam panis; ad quid opus omni-

b

( r

potentia, fi relinquitur Vicefübftantia? 29.re-

pugnat legibus prudentie, deponere regem, &

g, q

relinquere Vice-Regem, qui tueatur omnia jura

Vniti

fui depofiti regis.

3. Si Deus voluit populo

& qu

Chriftiano amovere Petram fcandali, fubítan-

xiee f

1041

tiam, ne fumerent occafionem idololatrie ; ut

Joannes de Ragufio in Concilio Bafileenfi habet:

n

cur relinqueret Vice Petram fcandali, Vicefüb-

77

ftantiam ? quid enim intereft pietati fidelium ,

ä'ï,FWM

ac teneris mentibus, impediri ab immediato cul-

tl

tu Domini füi per fubftantiam, aut per Vice-

ET

fubftantiam ? fi fubftantia repugnat teneritudini

g t

fidelium, & intentioni divinz, cur non & Vi-

r

cefübítantia? Igitur dicendum, in deftru&io-

"m l

ne fubftantie deftrui etiam Vicefubfítantiam ut

Em

accefforium fequatur fuum principale.

m

ARGUMENTUM XXII. 4 ratione.

Myfterio

tf

Euchariftico fine neceffitate affüitur myfterium

IN

accidentium realiim, ergo hoc non debet ad-

D

u

"

mitti. C.eiet; quia miracula & myfteria non

M

debent

vl

DE. ACCIDENTIRÜS EUCHARISTICIS.

309

[

] hOW

debept multiplicari fine neceffitate; & in expli-

ls

catione myfteriorum fidei femper eligenda. eft

W du

explicatio captu facilior, ac certior; ne huma-

l y W:

n& opiniones cum certiffimis fidei myfteriis com-

ts

mifceantur, ob quas fzpe ipfa myfteria apud in-

- mi[], pn

credulos vilefcunt , aut omnino rejiciuntur.

X if

ánt. prob. poteft myfterium Eucharifticum facil-

1OpIT

