,de, atque infuper perfundi guttis aqueis inflav fu-

5 doris.

- Quibus curiofe confpettis twm ab alüs,

Jm,qi

, tum à Chirurgo, judicatum fuit, infantem ill

um

b

,,"er& vivere , ideoque adbibitis etiam Patrinis, 69

sidead

iafus [ün

» quidem duobus viris, duabusque feminis , tintus

» fuit ab Ordinaria, probeque probata Obfietrice un-

sl

ut inbumaretur

, dis falutiferis , atque. deflinatus ,

irinir

,in Monaflerio Patrum Francifcanorum. Hec ex

LE

,1llo Gallico inftrumento huc tranftuli , ad-

b N

,dens, fuiffe etiam füb annum 1650. fimilia

& (

|

,Ccirca mortuos fine Baptifmo infantes patra-

J lt

,ta ad ftatuam Beatiffime Virginis in Brau-

AU

, neck, celebri oppido Tiroleos, in qua tunc

aM

», degebam.

"u

r

, Supparia his ipfis hodieque peragi in s&dicu-

m

, la, Lauretana ad Druntrutum, urbem illuftrem

"

n

Ordinaria Refidentia Reverendifimnorum, &

?5

2

5 t-elli

ffimorum Principum , Epifcoporum Bafi-

lhj

"u

» leenfium didici abhinc tres hebdomadas à duo-

sl

I)N

wm

te, al-

, bus üdg digniffimis viris, altero. Sacerdo

,,tero

ET CONFIRMATIONIS.

181

Wty

1fm!dw t

,» tero Laico.

Non me fugit , fuiffe à multis Sa-

L

», pientibus viris dubitatum , an ejufmodi infan-

la:re) ib

, tuli effent ritu Chriftiano abluéndi, eo quod

M

, indicia vite (inter que nonnunquam in Brau-

]

" i

, neck eft excrementorum ejectio per alvum ) in-

, currentia in oculos fpectantium , viderentur

n dh

j M a

» effe potius praftigiz , fafcinatioque oculorum,

»quàm verus, vitalis, miraculofufque motus,

V ijn

» Vera vitalis actio , alteratioque.

Wl d

Thurtr d

, Denique tamen fzpiffimé repetita prodigia

ts

» füftulerunt omnem fere dubitationem, prafer-

TET A

»tim in Mirecourt; idcirco judico omnino, pof-

it od

»fehic, & debere tingi facro latice faltem füb

», conditione.

"p

UP T

,; Porro, quia fui in prius nominato oppido

jj i

,; Bruntruto, novennium moratus, & anno 1625.

ruüm n

»quo inde ad hoc ipfum Collegium Conftantien-

p fmi

,Íe miffus fum à Superioribus, ne veftigium

uic

»quidem illius Sacelli Lauretani exftabat, incef-

y, ii

»[it me fingularis , hifce jam fcriptis, cupido

i.

» comperiendi rationem, indubitatamque certi-

j r

,tudinem rei, quam memoravi de Infantibus il-

m o

, lius loci.

Quare dedi die rs. Januarii anno

p ia

» 1667. litteras ad R. P. Jacobum Reiff Collegii

: , Bruntrutani Re&torem , ad quas ipfe refpondit

Vigai i

4, 10 , die 7. Februarii hifce formalibus: Jnguiftoi fun-

, damentaliter de Infantibus mortuis fine Baptifino,

epe;zgiipæf » qui exponuntur in Sacello moftro Lauretano , etiam

genll.,me ad aram faciente, & [amel, iterumque infbi-

dlinmt , clemte , quique quandoque ad vitam redire credun-

"Admodum R. D. Decanus Sfobelot Paro-

foptt » tur.

jl », cbus noffer , €? Sacelli ilius fupremus Inpettor ,

3

»ficut

) d 0

"

182 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

$, ficut. && edituus. ( five ut. Bruntrutani loquuntur,

»Lo brouder de lorette) bomo fenex , & matu-

j

» Tus concorditer a[feruerunt ,^ nullum. unquam infan-

M

,tem imortuum im Sacello pofitum edidifJe «el -vo-

n al

,,cemn fioe ploratum bumanum , atque infantilem , vel

)

]

.,hanus, aut pedes movi[Je , attraxi[Jeque ita , ut e-

l

» videnter revixi[Je cenferetur , fed tantum fui[]e a-

, nimad'verfum , quód tales parvuli aliquantulum mo-

J

, erint pupillam oculi , aut labiola, aut ex nari-

» bus aliquid balitus emiferint

que figna , " quando

,, deprebenduntur , ipfis potefias conceditur , ejufmodi

, infantulos füb conditione baptizare

Hec , nec

u u

» plura comperire potui.

Ita ille R. P. ReGor,

if m

», teftis utique major omni exceptione.

Ti

j

APPENDIX I

i, m

a concors Theologorum fententia fert,

J

,Ql

, poffe, imo debere animc in extrema

fler

, neceffitate fpirituali conftitute adhiberi omnia

»» probabiliter profutura media, faltem fi hzcgra-

[rn

!

. Via non fint

!

in ejufmodi autem neceffitate

conftitutxe funt

vel maxime animze corporis

TU

, Vinculis exfolutze ante füfceptionem Baptifmi

», fluminis, flaminis,, fanguinis, oftendimus vero

Al

il

) 1 poftrema parte hUJus cafus ottavi , Baptifmum

lg

,»fluminis probabiliter iis prodeffe , fi fubmini-

U

i

"

;ftretur in Ecclefia Lauretana juxta Bruntru-

u

» tum, quo major fides habeatur dictis, exhibeo

iel

il

"

2:in hàc quoque quinta recufione hujus Tra&a-

"25

»,tus, teftimonium particularis eventus ,

qui in

[

W

» €a contigit menfe o&obri Anni 1659. aliorum-

i hm

jl

;; Que plurium indeterminate.

Datum

0

! M"l(l;[

ET CONFIRMATIONIS.

183

mnhm "

Datüm his verbis:

j fw

i l

n

37

.V , De circum[lantiis , que circa. Infantis. Baptif-

»mum acciderumt , per tefles oculatos in prajatia

üj

l]

5, aliquorum etiam Sacerdotum , Domini Henrici GueJ[-

Ilir

,,nin , Domini Melchioris Li . Peure certiores. fatti

i

» affrmomus , teflamur . feroatam e[fe legitiman. Ba-

tlj

MU.

» Dtifini formam , fignaque. [atis appareniia ite fui[-

7

ü)

»/é: manaffe fanguine : fuda(Je : — colorem mutafJe,

T

» &c.

Praflito juramento affrmarunt. circumftan-

^ COUR

r

[

,ie5: Sanguinis vefligia etimmnum n linteis appa-

l,

s Tent. Quapropter «olui bec pauca firibere, ut la-

lle A2j

»tori barum Ca[paro Scbuarz purior fides babeatur.

IU

» INon labitur menfis, quin aliqui im boc mofiro Sa-

» Cello. Lauretano. mortui mati infantes baptizentur,

M

», datis prius variis fignis.

Datun Bruntruti 20.

»» Oltobris , anni. 1659.

um f

Joannes Erhardus Mathiat , Presbyter.

4nime d

Henricus Guefnin, Presbyter.

te adber

Jitm d

,Circa hoc teftimonium notanda funt fe-

um od

»quentia. Primo. Effe de(criptum ex ipfomet

e anime d

, Chyrographo R. D. Mathiat, quod ego habui

, in manibus die 15. O&obris Anni 1670. Secun-

ptoren M

Uf

,do. Illum Infantem fuiffe filium Clariffimi D.

» ]oannis Leonardi Kleinbrot Adminiftratoris

j ii

iftriff. Prin-

jf n

,, Oeningani pro Reverendiff. & Illu

» cipe, & Epifcopo conftantienfi ,' qui dictum

Tbl

, Cafparum Schuarz ablegarat cum fuo exanimi

J MS) a

,,infante, in oppidum Mirecourt, de quo hoc

p hus !

»ipfo cafu 3. num. 272. fed ex itinere fuit ab a-

um d

»liqua nobili Matrona dedu&tus Bruntrutum.

j

, Lertio. Reverendiff. D. Vicarium Generalem

, Con-

]

M4

D

184 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMI; -

, Conftantienfer , vifo illo teftimonio , quod

hod

E

, fupra defcripfi, expreffe permififfe, ut ille pue-

»rulus humaretur loco facro; fuiffe autem tu-

um

mulatum 23. die à nativitate, & tamen non

i

»,modo permanfiffe ufque ad fepulturam prorfvs

du t

1

o g,

, incorruptum, omnique ingrato odore liberum,

»» fed etiam ejus labiola fuiffe rofea , ficuti mihi

jbl

a l

», audientibus aliis, plusquam duodecim Religio-

nat

» fis, ac fiecularibus, affeverantiffime ,. & perz-

l

» gre lachrymas continens dixit parens infantuli,

D)

, omni fide digniffimus.

u

i

,Ex quibus omnibus jun&is toti relationi,

» Quam legere eft à cit. n. 272. & feq. deduco,

uudp

» parentes ejufmodi infantium mortuorum fine

Fv

, Paptifmo, obligari in confcientia, ut confu-

a nl

»» giant ad tale falutis remedium, faltem fi non

i.

» diftent nifi itinere bidui, aut tridui ab uno trium

aim

»» locorum füpra nominatorum. Ratio eft, quam

zi

», tetigi fuperius , quod videlicet quilibet, & ma-

i donin

» Xime Genitores teneantur procurare falutis re-

T

» media conftitutis in extrema neceffitate, fi ea

ü

[

remedia finct, & non valde difficilia, & proba-

D

», biliter profutura, certo tamen non obfutura;

!

j

Ó

», Dec faciunt Theologi hac in re difcrimen inter

l

AU

,inedia naturalia, aut fupernaturalia, cüm non

d

»füppetat fufüiciens ratio ftatuendi tale difcri-

X

[

.;

r

fl

,, Ad iter oCto, vel decem dierum, nollem

"Q g

|

.quemquam obligare , cüm non videatur eífe

j

l

,tanta difficultas fubeunda propter remedium

V

m

» Valde incertum, ficut eft iftud, & ideo quidem,

»; quod forte neque omnes, qui deferuntur ad ea

R

vj

A&

», loca, edant ulla etiam dubia figna vitz , neque

-«Dl

p

» fit

Bml!m

ET CONFIRMATIONIS.

185

Ef*dmunm

H

[llfl[l"e] j

V

» fit omnino exploratum , ea, quz füperius ex-

i

»» preffi, provenire ex aliqua vitali aéctione animz.

UIHE W;-

& lt

», Omnia proficifci, vel ab aliqua Sympathia, An-

» tipathiave inter loca, in quibus hac patrántur,

ul

IQ Q

ln

» & tenella corpufcula, cum quibus patrantur,

, non credo, cüm à fe.invicem diftent duo ex

Pa l

dunde

», his tribus locis fpatio facile duodecim dierum,

.Íicuti & differunt materis , quibus conftant.

t

]. us

» Effe meram impofturam malorum hominum,

» nemo prudens credet; Ergo eft opus vel Dia-

» bolicum, vel Divinum; atqui in dubio, utrum

Yi t

» aliquid procedat à Diabolo, an à Deo , prefu-

A

»,mendum eft provenire à Deo, fi videlicet ille

1 ITR

», eventus accidit fine minifterio hominis , fi au-

denti, t

» tem cum minifterio , cenfet Sanch. in fumma l.

im, lg

» 2. C. 5.n. 48. effe adfcribendum Cacodamoni.

trdti u

,Equidem perdifficile mihi videtur, damnare

D. hod

» fumme infcientiz , ofcitantie , aut philadoxise

t qull

», omnes dominos Ordinarios eorum trium loco-

(CUrare fs

,rum, tolerantes hanc tam diuturnam confuetu-

pecefat.

» dinem: tot Parochos, Capellanosque ftudiofe

fhcia, &

» cooperantes huic negotio , ac Baptifmo , fiis

« n ob

» fuperftitiofus, atque ab avernali genio intro-

Te dferinti

,» du&us eft, & introdu&us, continuatusque poft

qria, t

» tot preces, tot miffze Sacrificia ab optime no-

hi b d

», t Sacerdotibus (atque Ordinarié in Mirecourt

» ab ipfismet Patribus Chordigeris, ut retuli in

m

» hoc cafu 8. num. 272.) oblata Deo , ad exoran-

no t

, dam Divinam Majeftatem, ut interceffione fuzx

i

» Matris reducat in corpufcula fua illas animas,

», easque tantifper faltem in eis detineat , quoad

TT

,, animula edat fignum fuz prafentiz, reftaurate-

j

,,que Divinitus unionis cum innocentiffimo focio.

p

M 5

ACP-

J

j

186 TRIACT. DE S;&C-,RAM. BAPTISMI,

71

fi

/l

l

APPENDIX II.

g

5 C.red

ibilitatem de revocatis ad vitam , bre-

25

vem quidem, fufficientem tamen reci-

:);r mf.?ïm

» piendo Baptifmo infantulis, de quibus in pre&-

,. cedente appendice, augebit fequens

o

ij

i

Multiplex prodigium Brafilum.

P:

i

» Aabacui Chrifliane gentis odio imnatam feri-

, latem acuente, antequam inirent frelium (cum

,, Brafilis Catechumenis, ducem certaminis, &

» Vi&torie vatem habentibus Patrem Almeidam)

J

» multos, im quos incurrerant , pueïos [agittis confo-

,derant , & illorum cadavera per agros ftrata. fe-

]

li

Il

,Tis, avibusque voranda reliquerant.

"Affecit ea

T

^ 4

TA

», iniferorum cedes, gravi dolore Sfoannem , illa potif-

» finum vatione , quod Sacri Daptifmi expertes de-

Ergo, céleffi

,. Ce[Jerant; certe. damnationi -obnoxii.

, baud dubie inflinttu motus , |fe dedit in preces:

Id

l

hn

,nec prius ab illis deftitit , quám intellexerit , fore,

|

, ut ommes ad vitam [alutis eterne obtinende caufa

»» l'evocarentur .

Hac concepta fiducia , fimgulorum

, in bracbia defuntorum corpora accipit , & ad fe

, colligit arülius ; x petbori appre[ja infufo fovet

I.;.'Jm [g:-

» [piritu.

Mirum vifu, diftugue: ommes ad vitam

dultg(

?5

mortui continuo redierunt , eatenus iamen , quoad

» facro abluti fonte , & candida innocentie ve[le in-

a

, duti ad beatam vitam ,. ex ipfo pene lthrqlis un-

» de vegenerantis utero pervolarunt.

, Hec.à pluribus , 69 idoneis teféibus Sacra-

,mento ada&tis, litteris prodiderunt Brafülice Pro-

, vincie Socii, de quorum fide dubitare mefas e[Jet.

»Non alia res smagis J'oannem apud fideles , Etbni-

vnlm

,5 C0$que

!

ET CONFIRMATIONIS

187

l

»» COSque reddidit fama illuftvem , "effecitque,* ut. .Ca-

» Vigi ilius woti confüiis patrias defererent fe/es,

TM

T tey

3 6, in proximam - Lulitanorum | Coloniam confe im.

, ier arriperent.

de qukhu

Buty

Drüz

969 6969 6969 6959 2969 C0 6969 6909 6969

N

" as

m a

Drtrem d

DISSERTATIO I

[

^l

W d

P

De Baptifmo infantium ad Imagi-

j

J

nes Thavmaturgas fera vite figna

N

]

edentium.

l

L

,

x Relatis à Bagatta & Gobatio & Ur[fpergen-

J

n

4

^i

fi Canonia conftat

communem perfua-

T Gd

fionem effe , quod infantes ad Imagines

At , J

Thavmaturgas baptizati in cafu ibi expofito ve-

(L*wv, U

re prius fuerint mortui, ac denuo miraculofe ad ef-

pprc' j

||

fe&um obtinendi Baptlüm gratiam refufcitati. "

[

Cum autem Concilium Tridentinum Seff. 25. de

/

f

1]

cultu & venerat. San&t. prohibeat, , admitti nova

-

smiracula , nifi vecognofcente & approbante Epifcopo, cui

li

tum primum veritati (j pietati ftatuere confentanea

conceditur, poftquam de prafatis miraculis com-

f

JSS*

pertum aliquid babuerit , mirum videri non debet,

j BrapM

fi in tali cafu ad publm L:Uäremlum miraculum flgn

revivifcentie certa requ irantur.

Neque enim

r t

Cofcilio vifum eft, expedire ad honeftatem &

rUfï I(]e*)'

[

deco-

J

188 TRACT. DE äA;RAM. B APTISMI,

decorem Ecclefis Catholice, fi repleatur & in

Hl hibenm

plebe quafi fulciatur fama miraculorum folum te-

gt

Tl

puiter probabilium , aut profecto valde incerto-

(l

epfïdül

rum , quorum facile à peritis in dubium revoca-

m

ii

RU.

«

ri poffit veritas, aut omnino experientiis phyfi-

cis demonftrari falfitas.

Hinc etiam Roma, ubi

f

D

de refufcitatione miraculofa infantium ad Imagines

graüeUöef

'Phavmaturgas agitur , in Refcriptis, S. Congre-

j

;1[5,3 j

gationis S. Officii anno 1729. 1737. & 1738.

m

pro Canonia Urfpergenfi editis, figna revivifcentie

p m

/

ceria. exigit.

Quamvis enim ad conferendum

g

Baptifmum, ubi nullum pratenditur /olenne müra-

t

culum , fafficiant figna vite dubia, propter oblocu-

EL j

tiones tamen Acatholicorum, etiam in hac parte

14

figna certa requirenda duxit.

Neque obftat;

i

quod priori 2vo minori cautela a&um fit, quia

ut SS. D. N. BeNEDIcTUS XIV. in opere de

a

u *

Beatif.1.4.c.21.n.29. obfervat: Santte Sedis di-

d t

füiplina eft maximis laudibus cumulanda , fi qua[dam no-

st

«as adbibeat diligentias , qu& olim non fuerunt adbibite,

ut obfiruatur os loquentium iniqua. — Illud Refcriptum

E Rer

h

Romanum etiam ea de caufa commendandum eft,

k

a

Wa R

ïjdzig&

quia fiepe contingit, à populo.aut ab imperitis ea

ATA W

indicia recipi tanquam figna revivifcentize dubia,

D

L

que nequidem fignorum dubiorum feu probabi-

lium nomen merentur, prout quzft. . Notando.

2Mptal

Ibir

l. M

2. oftenfum eft.

IL Cum autem ex iis, quz à patronis

: Baptif-

Mcna

« de(

miin favorem revivifcenti& adducuntur, fignis,

*

vix certitudo miraculi ante tentamina Phyfico-

n (

j

rum , circa ejufmodi infantes inftituenda, conclu-

*uüdemap

di poffit, examinandum in hac Differtatione duxi,

T

hr

quod dici poffit; plurimos ex iis infantibus, qui ex

utero

Nl

ET CONFIRMATIO&IS.

189

j n

ütero habentur pro mortuis, revera non effe

nti

mortuos, fed adhuc per plures dies , v. gr. tri-

duum, feptiduum, imo decendium, continuare

"o h

vitam, etiamfi exterius nulla appareant fufficien-

tia ad conferendum Baptifmum vitz indicia. Hoc

tinly

tium &

fuppofito exiremus quidam nature in Infantibus cona-

DN

tus , gratia Dei adjutus vel excitatus , ad edendas

Bu

in fenfibus externis operationes vite, quamvis

non pertingat ad caufandas operationes vitz in-

sf

E

dubitatas, pertingere tamen poffet ad efficiendas

in partibus extimis operationes vite /altem dubias.

t f

y propir

Cum autem in hac explicatione non agatur de mi-

raculo, fed de fpeciali beneficio Dei, füa gratia co-

etam us

Nwri

natus natura adjuvantis, indicia vite dubia ad con-

ferendum Baptifmum conditionatum facilius ad-

d nf

M

mitti poffent.

Daxr: ante tentamina à Pbyficis in-

i L

flituenda.

Sic enim fentio ; «quitati confenta-

t

neum effe; utii, qui omnes mutationes in ejuf-

i f pia

modi infantibus deprehenfas nature in vero ca-

injunm d

Ti Mfeg

davere operanti tribuunt , áut experimentis Phy-

ficis in veris infantium cadaveribus fimillimos ef-

nmendand

fe&tus demonftrent , aut beneficium Dei in con-

Eu

fervanda vel reftituenda infantibus vita agno-

xultente d

fcant.

Ut autem hic modus explicandi verofi-

r i p

milis appareat, fic difcurro.

yel.; N

IIl. MirRACULUM eft

, quod excedit vires

totius naturz create tam corporalis, quàm fpiri-

p B*PE:

tualis in moderna providentia.

Econtra non

rar, f

miraculum, fed BENEFICIUM eft, quod etiam

g r

in moderna providentia non excedit vires totius

od U*

nature create corporalis vel fpiritualis, faltem

ao d

adjute vel excitate per gratiam. Sic enim non

eft miraculum , fed beneficium, fi Deus median-

te

m

190 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

4542

te minifterio Angelorum ad preces populi re-

ducat ferenum , aut conferat pluviam; neque e-

, jai

nim etiam in moderna providentia excedit vires

m d!lmwi

g

-nature Angelice, diducere nubes , vel movere

vapores aeris ab una regione in aliam ; multo

-:.ZUUUWJ ä

m

minus miraculofum eft imperium Dei ; quo An-

gelos jubet velfinit ita fuis operationibus fuc-

ii

«currere miferis.

Idem dicendum de operationi-

Id

bus Beatorum fpirituum poft exutam carnem fe-

«ll fib

l

Ql

liciter in ccelis cum Chrifto regnantium, fi impe-

[j

ür

rio vel permiffione divina finantur fuo vel Ange-

"w

Íorum auxilio juvare clientes ,'cum ibi inter San-

j

j

j

fiü

asll

-&os, & inter Angelos regnet una , concors , fo-

cia; & femper expedita charitas.

Sic etiam non

at

ad miracülum, fed ad beneficiun. eft referendum,

li

d

j

4i Deus immediaté vel mediáté minifterio Ange-

u

M

lorum ad invocationem zgrotantium fuggerat

N

Medico , Chirurgo , amico, vel'ipfi egro bonum

ld

confilium ad applicandum potius hoc, quàm il-

;iii*i

H

lud, aut potius ifto , quàm illó modo , reme-

Md

t

dium.

Vel fi egro infpiret quandam alacritatem

animi, per quam excitetur naturz acivitas ad

cooperandum faciliu$ medicinz, de fe infufficien-

ti ad exerendas fuas vires in languentis fimul ani-

Similiter ad beneficium re-

;mum]

mi languido corpore.

At

ferendum , noón ad miraculum adícribendum eft,

A du

fi Deus immediaté vel minifterio Angelorum ad

du

ibenedi&iones Ecclefie inhibeat operationes d-

"ttig df

monumi , fuget peftes & nociva animalia, aut et-

iam augeat activitatem minimarum partium' in

*U.wp,-;,, |

medicina, organis internis, cibo; potu, & aliis

iffvrjm'mn

3M

T

confervandse ac reducende fanitatis adminiculis.

K

Z W

Hec defcriptio . Miraculorum ac beneficiorum

n

Con-

u

Ü DN

M

ET CONFIRMATIONIS.

I9I

Wt

W

conformis eft communi fenfui fidelium & Do&to-

J

]s

l

rum.

Illi enim neutiquam à fe pofci miraculum

[ D.

ihe

MT

exiftimant, dum fanitatem, tempeftatem bonam,

effugationem animalium nocentium , compreffio-

« l1 d

lum ]

nem demonum, aut benedictionem ciborum, a-

grorum, & medicine &c. poftulant. Itaque non

Qp

ad miraculum fed ad beneficium referendum fo-

n dE (]Pgï.i

ret, fi in homine apoplexia aut fyncope corre-

pto, aut aquis fubmerfo , aut exhalationibus fuf-

Fantig,

focato, jamque omni externo vite indicio per

Itur ov

multas horas deftituto , nature vires per gratiam

CU i

Dei vel minifterium Angelorum adjute novum

Ut, t

ac veluti extremum conatum adhibeant ad exte-

ETA

rius edendas operationes vite ,/fi non certas,

i ef tl

faltem dubias, prout in morientibus non raro'

t minidemi

contingit.

Qanum lg

IV. Jam veroó in

fant&s plurimos, qui ex ute-

Tipl ami

ro materno habentur pro mortuis , fubmerfione aut

dus , &

Jüuffocatione vel fyncope vel ftrangulatione per

[ modo

nervum umbilicalem veniffe in eum infenfibilita-

ndamalacr

tis ftatum, verofimillimum imo certum eft. Cum

fip MU

enim certum fit, infantes intra fecundinas uteri

defeali

materni conclufos detineri in integro veluti fta-

xyentisfm

gno humorum , quos alvus in partu effundit , fa-

T

cile contingit, partus jam perfedi per contor-

fiones maternas aut alios vehementes motus ma-

feemd

ternos vehementer agitati aperiri jam perfecta oris

j Jj

o C

vel narium oftiola, ficque vel intromiffo humo-

rity l

re eos fubmergi , vel turbato illo ftagno feeculen-

j pirtut

to humorum turbatisque proin re&tilineis humo-

rum poris, per quos aer circulabat in infantem,

pOI

)U

js um

refpirationem infantis intercipi ; vel denique apertis

narium oftiolis tranfire in tenellum infantis cere-

: at

brum

]

192 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

t

brumA tetrum odorem ex commotis omnibus

3

g

maternis humoribus ; ficque caufari repente afo-

Caufe horum effectuum

P

jlexiam aut fyncopen.

sei t

"I

exiftunt & fufficiunt.

Itaque neceífe eft; pluri-

PU

mos infantes, qui ex partu habentur pro mortuis,

1 Mll][OI

vel.ex fubmerfione, vel ex fuffocatione, vel ex

qieni

apoplexia feu fyncope in eum ftatum infenfibili-

'

g

tatis deveniffe.

gl

Dixr: Aliquando in infantibus refpiratio-

gapolta

nem intercipi ex turbatione pororum rectilineo-

rum io humoribus maternis.

Conftat enim ; ae-

simin l

sb

rem facilius tranfire per poros corporum re&ili-

a Mul

neos, quam turbatos & agitatos , utpote à tranfi-

gt

tu libero impeditum per innumeras reflexiones

s at

ex partibus elafticis agitatis.

uod enim infan-

&l ,Tl

tes in utero materno non attrahant aerem per

nares,nec per os,nec per folum umbilicum,fed per

sl qe

iigen u

poros füi & materni corporis, & per poros hu-

morum ambientium , fuppono aliunde demon-

FTT

ftratum.

iv

V. Reftat proin, ut oftendam ; fubmerfos,

iag

fuffocatos, Apoplecticos, & hujufmodi, per

plures dies, etiam triduum, feptiduum , imo &

Dam

X

decendium & ultra, fine omni fenfibili vite indi«

cio perfiftere ac pro mortuis haberi poífe, étiam-

vtl

finecdum fuerint revera. mortui.

Exempla

Wa

hujufmodi hominum vitam per plures dies in fta-

T

tu totalis infenfibilitatis protrahentium refert

ss

»

Z^cHIAS, & S. D. N. BENxEDicmTUs XIV.l.c.

l,l

sm

l

PRroRl.4. Queftionum Medico-legalium tit. r.

t

T

Q. 1 1. D. 2. fic fcribit: ,,De ZElio Tuberone Plutar-

X i

» chus de ferp. numin. meminit, quod de fublimi

m?lm i

,,10co in cervicem delapfus, i&tu absque vulnere

J«hhcem

»accepto,

lg

!à

Hnmu,,

ET CONFIRMATIONIS

193

Hm*ds QE.'ï

lii

, &ccepto, mortuus (hoc eft, pro mortuo habi-

,tus) eft , tertiaque poft die füb ipfam funera-

lïyu

N

,tionem revixit. Mirabilius eft, quod de Ere

nbe

, Pamphilo narrat Valerius Max l. r. c. 8., quod

U

,revixerit poft decimum diem , qua mortuus

ocating;ï,

»» fuerat.

Multo majorem admirationem affert,

nj

, quod Sigismundus Liber in fuis Mofcovie Com-

mentariis & ex eo Delrio memorat; homines

UT

»Qquofdam Lucomoriz trans flumen Obium in

Torunri

,,montibus pofitum füb finem menfis Novem-

Confht i

» bris obdormire, feu ut Sigismundus inquit, mo-

QO

»ri; poft hec fub finem fubfequentis Aprilis re-

y Ut

» vivifcere.

Similia apud erodotum legi l. 4.

Teras r

» Nefcio an de eifdem populis loquatur; eos ta-

Quodeutï

, 1men fex menfibus dormire narrat.

Marcellus

Tibunt t

», Donatus 1. 4. Hift. Med. c. 12. refert , tempore

Tf

, Gregorii XI, quendam Scholafticum (Lubecen-

,;fem) feptem annis dormiviffe ,. excitatumque

Em

) diünde

,Unam Ííe no&em dormiviffe fibi perfuafiffe.

, Giraldus teftatur in Hift. Poet. Dial. 4., in Ger-

in; fühn

, mania rufticum quendam per totum autumnum

, univerfamque fubfequentem hyemem dormi-

viinod,

viffe.

Cromerus 1. 1. Hift. Polon. narrat, Hi-

yidm, d »»

rundines implicitis inter fe pedibus congloba-

fl zi 9?

ü »

tas in lacus & paludes fub hyemis initium fe

n

Tey

, immergere , nec excitari ufque ad novum ver;

H

i »»

capi au

tem à piícatoribus hyberno quoque

»

tempore fine ullo fenfu & motu aut vite admi-

l

nf

», niculis, fed igni admotas reviviícere, licet illico

DL

YN

» ab externo ambientis aéris frigore de novo ex-

jgiiun?

, unguantur.

Apes quoque oleo enecatas ace-

Ti D

,, to revivifcere dicunt, & quomodo id fiat, re-

, cenfet Licetus 1. 1. de fponte vivent.c.59. Mu-

Ab

D.zfmort Tr. de Bapt. & Confirm.

N

»cas

A5

)

,

D

194 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMI,

» fcas item & Apuas poft mortem revivifcere te. i^

His

g

»ftis eft Cardanus 1. 9. de fubtil. in fine

, obfervationibus collectis à PAuLo ZaccHrA

gt

xæ()m]() flm.

,addo, me Rome apud Superiorem Ecclefiz

, Germanice vidiffe teftudinem jam ad minimum

gin, j

,,Íexagenariam , utpote jam à tribus fuccetlivé

ol

» Dominis ahtam quz ineunte vere incipiebat

fs lu

i. M

, Inanducare ufque ad autumnum. — Sed ab au-

, tumno ufque ad ver infequens manebat in fua

Qsf

» teftudine inclufa fine:ullo cibo & potu , & fi-

VRU

, De ullo motus vel fenfus indicio.

Non igitur

g, d

, mirum, fi etam infantes, quibus nec os, nec

Fulri

l) yä

,nares, nec oculi, nec aures hactenus in utero

D]

|

l

Wi

r

Jl

, aperta fuerant, diu fine motu & fenfu poft par-

ia

[

tum continuent vitam internam.

Eu

Caterüm quod ad prafentem cafüm propius

M nj

attinet , Paulus Zacchias l. c. n. 27. fic pergit:

&t

TTR f

uia contingit in examine hujus miraculi :

MD'UI.

dubltare , an is, qui refurrexiffe prefumitur, ^

Mväïo €I

»

mortuus veré effet, necne , idcirco quatuor

N

» pun&ta difcutienda veniunt.

Primum ett , ut e-

u

W

NI

m

!

» Darremus eos morbos, ex qmbus hommes in-

terdum contingit ita affici, ut omnino pro mor-

LT

"Vf gm:m

tuls judicari poflint, hinc morbo difcutfo à mor-

te fufcitari.

Secundum , an poflit homo abfque '

m UIHD

iin UM f

u]lo fenfu & motu vivere,, ita ut à veré mor-

tuo nequaquam difcerni potlit ?. 7« trihun, quot

Julmcm

dxebus in eo morborum ftatu homo vivere ad-

xïumum T

huc prafumi poffit, motu & fenfu jam orbatus?

W

AU

* Quartum, quibus potiflimum fignis diftingui pot-

.memE

Q

» fint aliquo morbo detenti ab his, qui Jam veré é

N

u

x tha excefferunt ?

NU

L

4

» CIRCA

M

2

mTlSm]

ET CONFIRMATIONIS.

195

m lü'i&ifuä

»CiRCA PRIMUM dicendum ,. tres præäi-

'U-inhm,

)Wïm

»pue morbos eífe, in quibus folet homo ali-

» quando abfque ullo fenfü & motu permanere,

Wg.

'?iamadgïg

"

» & mortuo fimillimus apparere.

Hos effe apo-

» plexiam , Syncopen, uteri fuffocationem. Ad

m

Dic Vere;,:;:

»Apoplexiam revoco Epilepfiam ,' quando ita

» fortis fuerit, ut ab apoplexia forti diftingui non

QTUm, ïg;t

» poflit.

u

Ad Apoplexiam item revoco fuffoca-

»tionem ex aqua ; quia licet vulgo perfuafum fit,

i.

lii V

»aqua fubmerfos , quod multum aqus hauriant,

» perire , tamen fuüffocari potius conftat , quod

qubuss

»refpirare non poflint. Ad eundem morbum re-

3 hn

» Voco fuffocationem ex laqueo.

iNonnulli e-

t &—feufu;

»nim, cum per plures horas pependiffent, & eo-

TU

»rum corpora tradita effent aut vefpillonibus, ut

1len ln

»fepulchris conderentur , aut Anatomicis diffe-

17 üc(:

» canda, inter opus revixerunt.

Ad eandem A-

»poplexiam revocandi , qui ex carbonum fumo

Tie hst

Ad eundem effectum revocan-

Terife p

» ftrangulantur.

» da fuífocatio ex ebrietate, ex vapore vini, aut

, iderent

Drimmé

» cerevifie, cum ebulliunt; ex fulminis i&tu ; ex

» Cerebri percuffione & concuflione, ut in iis, qui

yibus ho

Lommpt

»ex alto cadunt; ex aére item corrupto exfpi-

»rante ex cavernis, puteis , fubterraneis locis, ex

ybo d

ofithomd

» foffis, in quibus frumenta affervantur ,. & cloa-

» Cis, fentinis, & hujusmodi.

Huc etiam revo-

j

» canda fuffocatio ex fumo Mercurii, Arfenici,

j frim,

7A

» & fimilium medicamentorum ; & denique huc

plggo rv

» revocanda fuffocatio vel animi defectus ex.pe-

iij o

jfte: multi enim ob tetrum corruptumque va-

j ng:

» porem peftilentem animo linquuntur atque de-

j i

»ficiunt, ut omnino mortui appareant, cum ta-

»Imnen adhuc vivant.

Aliqui eorum, qui aliquo

(

N2

ex

!

»

"t

196 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

gt

»ex his modis afficiuntur vel fuffocantur , ali-

4 Mi

» quando poft duos aut tres dies ad vitam revo-

» cantur.

De quibus omnibus exempla vide a-

grim

ao

» pud Schenkium , & Dominicum Terill. ; peculiariter

»autem de füffocatis, & de aqua fübmerfis.

g rl

sb

»CiRCA sECUNDAM dubitationem , quo-

» modo fieri poffit, ut homo absque ullo fenfu &

i ]am;?i:»'ä

» motu, etiam ipfius pulfus & refpirationis vivat,

j n

» dicendum , hoc realiter nequaquam poflibile ef-

sl

»Íe, quia privatio refpirationis eft ipfa mors.

» Aliqui ergo dixerunt, in Apoplecticis & hujus-

du

I

» modi fervari tantummodo refpirationem, quam

UM

ü

»Íufficientem effe volunt ad vitam utcunque

(

»coníervandam. Refpe&ivé ergo ad nos, & fen-

n

v

It

» füm noftrum homo poteft absque ullo fenfu &

»motu, etiam pulfus & refpirationis vivere , ita

lraa

» Ut à veré mortuo vix, ac ne vix quidem digno-

205 t

»Íci valeat. Sic enim concludunt omnes Autho-

n

» res füpra citati , Zfverroes, Galenus , Valefius, Gor-

» donus , Zlltomara, Ma[Jaria , Fidelis, Mercatus, Fa-

T

if

» britini , Sennert , & alii.

s

»CiRCA TERTIUM , dicendum videtur,

iW

» quod ultra terminum trium dierum cufn tanto

P :—"

A

» morbo, qui hominem quoad nos fenfu & motu

&if

:g

»privet, vitam effe fuperítitem pro impoflibili

dl

u

» fit exiftimandum ; & hoc dico univerfaliter lo-

U g

»quendo de omnibus predictis morb;. ,

Ita

N

quidem Zachias ; verüm, fi admittantur qu& di-

cit, folüm de iis intelligenda erunt , qui jam ali-

ämidl'ü!f, (

u itek

quando gavi(i funt perfecté aura vitali per aper-

Vr

tionem pulmonum , trachee , oris, & narium,

aïiäz :

non de infantibus, qui octo aut feptem menfibus

in utero tantüm traxerunt aérem per poros cor-

poris

tl

g

ET CONFIRMATIONIS.

197

lts

:

poris in ordine ad motum fpirituum vitalium in

li

] EXemphwl

nervis. Nam aér externus per pulmones potius

a RT

ordinatur ad motum fanguinis hydraulicum & ad

d

motus membrorum , puta pedum , brachiorum,

ubitmü l

lingug , oculorum mediante fanguine.

At veró

in infantibus , qui per plures in materno utero

QUM

E

Ts

menfes jam funt affueti foli tranfpirationi , & in

quibus pori iili adhuc aut aperti aut facile aperi-

uT E

xit d

biles funt, ad confervandum precife motum in-

ternum f[pirituum vitalium latior terminus fic

pl

continuande vite affignandus eft etiam ultra tri-

éDitiin

D

/

duum , aut feptiduum.

d vitmg

»CiRCA QvARTUM Medici ad nonnulla

o du

Q»

experimenta confugiunt ad dignofcendum , an

du d

! , homo veré mortuus fit.

Goflipii vel lane te-

UW* . nuiffima carpte flocculum , vel accenfam can-

l9t . delam ori jacentis admovent , vel cyathum a-

lIt* , qua plenum füper :gri pe&us imponunt, & ex

inl* . flocculi, ignis, vel aquce motu vitam explorant.

ili.lt , Sed has experientias parvi pendit Hollerius.

» Alii fpeculum terfiffimum ori admovent, quod

wum * , fi offufcari deprehendant , vivere egrotantem

ümnat , dicunt.

OptafTem ut alia tutiora experimenta

mialit , adduxiffent.

Nonnulla ego fübdam. Si Syn-

mj cope abfque ulla caufa manifefta adveniat , at-

)u que illico eger omni motu & fenfu etiam pul-

j2 » fus & refpiratione deftitutus appareat, cum fa-

gt » ciei lividitate, cum tenui ac frigido füdore, pal-

g,ui»lore , & intenfa partium frigiditate. Contra-

;! » rium tamen fentire videtur Mercatus. Si pre-

y;, &t » terea facies apparuerit livida & nigricans aut vi-

iif » ridis, mortis fignum.' Si item ftermutatoria na-

& ille non fternutave-

mperpom': » ribus applicata fuerint ,

Iv-3

5 HUS

1

ub

198 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Mo a

»tit, omnium confenfü pro mortuo judicandus.

» Preter hec membra in mortuo rigida evadunt,

g

p du

» nullo modo flexibilia, fquallor item , ac ficcitas

» quedam membrorum adnotatur. Poftremo o-

W m

j

*

Est

imd

»Culi, ubi homo vivit, tantifper fulgere, & in-

»tuentium imaginem reddere folent.

His acce-

gl

emm us

, dit unum aut alterum infallibile mortis fignum,

» partium nempe aut partis alicujus livor , & &-

&f n

1

&i

»ftuatio cadaveris, & fetor ex ipfius jam putre-

» dine ortum ducens.

Eft enim feetor proprium

"

rr«"'l

» accidens putredinis, quo praefente dubio abfque

i

,dubio non eft locus,,

Hucufque Zachias.

1

Verüm nec iftud ultimum eft certum mortis in-

j um

dicium.

Ipfemet morienti religiofo jam prope

feptuagenario adíftiti, qui pluribus ante mortem

Feptimtvr

horis d:ffündebat per cubiculum odorem cadave-

ricum,

Poteft enim ille feetor oriri à partium

thint, )

internarum putrefa&tione , quz , ut ipfemet Za-

vt

chias 1. 5. tit. 2. q. 9. n. 52. fatetur, pr« aliis citif-

m r

fimé putrefcunt.

Facile autem contingit, partes

w k

QD

aliquas interiores putrefcere , nempe fitas fub

hi

Diaphragmate, aliis fuperioribus falvis remanen-

ium, äm

tibus, prout in Gangrena fit.

t obded

VI. Pradi&a confirmantur ex iis, qu: fcribit

Mb tfte

SS. D. N. BexEDiICTUS XIV, de Beatif. l. 4.

ädium, li

