» ftatuit tamen fententiz fuz in favore Fidei fun-

"

» damentum: 4n favorem maxime Fidei Cbriffiane

Mil

»re[pondemus , patri eundem. puerum. a[Jignandum: fa-

DT

i

» Vor autem Fidei in utroque cafu valere pluri-

Yi

Ü

, mum jure debet.

Eu

!

tytdoy

& XVIL

Vr

tl

arta eft, quodfi pro certo habeatukr, pa-

u

rentum voluntatem eíle infantium Ba-

iögdus d

LY

» ptifmati neceffariam , quoniam fub appellatione

Rsf

» parentum locum quoque habet paternus avus,

UnU]w

» ut obfervatur im . jufta interpretatione 201. ubi

wqu

» &lo[fa in verb. avus ff. de vverb. fignif. cum eo, quod

n

» amplius Legi poteft in di/cept. 977.num. 4. Gratia-

1

'

» i

HSMI,

"ET CONFIRMÁTIONIS.

58

»"i. Hinc neceffario fequitur; ut, fi avus pa-

f

» ternus Catholicam Fidem amplexus fit, ac ne-

D gy

» potem ferat ad facri lavacri Fontem, quamvis

ran

» Inortuo jam patre, mater Hebraa repugnet, ta-

»men infans fit abfque dubio baptizandus. Mar-

U qu

T Ceton

»tinus Navarrus vir, Sacrorum Canonum do&ri-

»naexcellens, cim hic Rome cafus ejufmodi e-

d

» Veniffet , plus valere contendebat matris diffen-

?abenda !

'

j

Jiri

» fum, ut videre licet in ejus conf. 4. lib. 3. de Con-

» verfione. Infidelium.

Contra eum fcripfit Preful

fitiy T

Ef

,Rutilius Benzoni: Pontifex autem Gregorius

» XIlI. pro avo fententiam tulit, ut ipfe refert in

", i

»fuo [peculo Epifcoporum lib. 1. que[t. 9. dub. 1. ubi

MA

»teftatur , Hebreo infanti Baptifmum fe contu-

i d

s liffe.

Quamobrem in fine Confilii Navarri hzec

cbat,

trafn t

»leguntur:' z4doertendum autem , contra opinionem

»latam [ententiam, infantemque traditum fui[fe 4fvo

dire

» Chriftiano , C? demum baptizatum ,. perfeverareque

yeH t

» adbuc in fide.

Hujufce facti Marchinus etiam te-

li r

» ftis eft de Bello Divino par. 1. cap. ?. Non defunt

a.

»alia judicata, quorum vi avus, ad fidem con-

od

» Verfus preferri debet, non folüm fi Mater , fed

» etiam fi Pater diffentiat, & quamvis ambo pari-

»ter proteftentur, fe fe filii Baptifmati non affen-

»tiri, ut videri poteft in cit. difc. 977. Gratiani,

»cum pr&ter favorem Religionis , qui maximi

a,

» habendus eft, argumenti loco etiam effe debeat

yium i

»lext. in Can. Pairem 32. qu&fl. 3. ubi in-neptis

pellation

» huptiis, avi fententia patris judicio anteponitur,

nis av

» cum avus liber, pater autem fervus exiftit. Pa.

ol !

»iren puelle Ecclefie mofire famulum , avum «verà

(00, 04

» 6jus liberis ortum conflat effe natalibus , & ideo a-

» Uj uagis eletionem de .conjuntiione meptis , quàm

. 4. GW-":'

[

D-:3

» Patris

J (

54 TRACT, DE SACRAM, BAPTISMI,

p

» patris ejus , cujus mullo modo liberum poteft e[Je

ia

» arbürium, decermimus attendi. —Quia ergo elettione

m

]j

»4vi buic ifla mupfilfe probatur , banc conflat legiti-

» tne e[Je copulatam.

a

g od

un'

jl

$. XVIII,

il

M

ty

Ms

st

E

&itia res non eft, quod aliquando Pater

"

L—

Hebraeus fe velle Catholicam Religionem

ii

u

f

, ample&ti przdicet, ac fe ipfum, filiosque infan-

Yi

» tes baptizandos offerat, poftmodum vero fui fe

,confilii poeniteat , abnuatque filium baptizari.

Val

ii

Am V

J

ld Mantue evenit, ubi Hebreus quidam non

» modo cum viro perhonorificum dignitatis gra-

A

Vïxag

u*,& lt

»dum tenente, fed ipfo etiam cum Duce id rei

» geífit. Duos habebat infantes liberos, totidem-

,que pueros, atque uxorem , cumque deinceps

» ad Chrifti fidem accedere recufaffet , Ducisque

j

»fpem fruftratus effet, res ad examen deducta eft

D

»in Congregatione San&i Oflicii, ac Pontifex

iT

y die 24. Septembris anni 1699. ftatuit ea fieri, que

u

» fequuntur ; Santtiffanus , auditis votis Eminentif-

NT

A

:

diny

» fimorum , decrevit » quod duo filji infantes ,' alter

d

s /eilicet triennfs , alter. quinquennis. baptizentur. — 4-

1Ut g

» li , mempe filius o&to amnorum , C fü

ja duodecim,

t

» Collocentur. jn. domo Catecbumenorum , fi ea .Man-

a,

»iue adft, [m minus apud

jiam , boneflamque

D.

s fer(inam , ad. ejffettum . explorandi ip[orum volunta-

MUET

» tem , eosque. infiruendi,

- Uxoris quoque in loco à

» filiis. faparato, exploretur. ooluntas.

Patrem . ver,

ïiuu:tn&;

t

»€ Maritum vefpettive, qui à propofito fufcipiende

i

» Fidei Chriftiane vecefit , nom. e[Je. cogendum , . ed

Idem

T

» Contra eum. po[Je procedi, prout de jure G.

r;)[;?

» ferme

l8

)

ET CONFIRMATIONIS.

3

" Wi

AT

» ferme accidit Augufte Taurinorum, ubi cum

»Hebreus quidam Religionem Catholicam am-

Oj þ

» ple&ti nollet, poftquam id fe fa&urum promife-

»Iat, cumque inftaret, ut filiola, quam bapti-

»zandam obtulerat, ideoque à Matre Hebrea

»jam ablatam Chriftianz nutrici la&tandam dede-

Vi

» at , in poteftatem rediret fuam ; Congregatio-

»nis San&i Officii auctoritate Romz fancitum

Religiü:;

»fuit, ut puellula Chriftianos penes effet, & ad

Diqte

ien t

» facrum regenerationis Fontem elevaretur, quod

» Videri poteft apud Seffam cap. $1. num. 98. Hoc

n bye

, autem prudenter ftatutum eft, ne fcilicet Paren-

quiq

»tes Hebrzi, quibuscum fumma «quitate apud

Pt

» Chriftianos agitur, eo impudentiz deveniant,

Dute l

» ut & nos, & Ecclefiam audeant irridere.

0 t

Y d

TL

, Di

dedut

us, qui Baptifnum recipiunt ob bo-

pe Infidelib

c Port

num aliquod temporale,

firi t

nt quoque aliqui infideles, fuos infantes

»Su

r Enint

»

Chriftianis offerre foliti, ut aquis falutaribus

np, f

, abluantur, non tamen Chrifti ut ftipendia me-

Vil

,reantur, neque ut originalis culpa eorum ex a-

T7.

, nima deleatur: fed id faciunt indigna quadam

u M

»fuperftitione ducti, quod nempe Baptifmi be-

wümp

» neficio exiftimant, eofdem à malignis fpiritibus,

TET

,:à foetore, aut morbo aliquo liberandos. S. Au-

d d

» guftinus in Epi/lola ad Bonifacium Epifcopum Tom.2.

m 9f

, Üybis Patrum S. Mauri mum. $. de hac re ita

mfcipief:.j-

, differit : JNec illud te meveat , quod quidam mo

i, )

,,e4 fide ad Baptifinum |percipiendum — parvulos

y W

E fq*uïzt ,b gratia fpirituali ad vitam regeneren-

-

)

M

4

3 UE

i

SÓ TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Juu

j "

»tur eiernam, fed quod eos putant boc remedio tem-

ii

JNon e-

pf

», poralem. vetinere , *vel recipere fanitatem.

n

Ü

,nim propterea il mon regenerantur, quia mon ab

uY

» iftis bac intentione offerumtur.

Celebrantur enim

1l

» per eos nece[Jaria wmünifferia , & verba Sacramento-

,»Tum, fime quibus confacrari parvulus mon poteft.

, Mens quippe non infantem Baptifmo offeren-

ITI T

», tis, fed baptizantis eft ferio confideranda: 4

j

/th

.. "on. parentum , fed. miniflrorum mens efl fpettanda,

41 POUU

!)

», hi enim fi bona, & reGa mente voluerunt exequi.,

»,quod Ecclefia pofiulat, ommino Baptifmum valide

; n

g

», contulerunt.

Verba funt Arcudii /ib. de Con-

5, cordia.. Ecclefie . Occidentalis , €? Orientalis lib. x.

a

nl

ul

5 Cüp. 12.

E

6XX

fa m

stl

s ad examen revocata fuit in Synodo habi-

RR

ta anno rr48. Sub Patriarcha Luca, de

miji

.Qua fynodo fermonem habet Balfamon /uper

Aj

, Canone 84.. Trullano.

Agareni quidam fynodo

lii

, adfuerunt, qui ut Baptifmum reciperent, invi-

»» tati , illico refponderunt, fe fe jam pridem Sa-

J

» €ro Baptifmate initiatos; nam id in more fuam

hu

,,apud gentem effe dixerunt, infantes vix natos

r

, ad Sacerdotes Catholicos deferri folitos, ac ba-

fineum

, ptizari : INon tamen admi[fi fuerunt 5 audierat enim

pgaoj

»» (predi&us fcilicet Patriarcha) quod Baptifmus ,

&í

», quem Infideles à Cbriftianis petunt ;; mon bona affettio-

dfdui fm

», £ , €? Ortbodoxo propofito petitur , fed propter corpo-

1 Áj

.» ralem medicinam. — Perfuafum eft enim Agarenis, fo-

L üf".k'

»» 6 , ut fuüi liberi à Demone vexentur , ? tanquam ca-

d-m]m

» nes male oleant, nifi Baptifmum Chriftianum a[fequan-

'):F;m] li

»iur. Verba funt Balfamqnis é Graeco idiomate

L

,in

I*j

ET CONFIRMATIONIS.

37

Wj

»in Latinum verfía à Card. Baronio in annalibus

m

, 4d annum predittum 1148., unde fignificari vide-

dU g

,tur, ilius Concilii Patres Baptifmum ratum,

Vg

, ac validum nequaquam exiftimaffe.

l SWWC

Sm*m P

TO0 of

$ x5l

E

W

um ad Theologos, Canonumque peritos

( f

"

C

2 hujus quzftionis examen tranfiffet, varii

:

Vf t

, cafus propofiti , ac difcuffi fuerunt.

Infideles

j

AH

,,aliqui, cum hoc fibi in animum induxiffent ,

m

, Baptifmi gratia Infantes fuos à morbis, Doe-

Til

, monumque vexationibus liberatum iri, eó de-

, mentie addu&i funt, ut mortem quoque mini-

»tati fint Catholicis Sacerdotibus , qui, utpote

, €orum prave mentis confcii, Baptifmum eo-

N

m

,.rumdem liberis conftantiflime denegabant. JVa-

"a

», varrus in fuo conf. s. de tit. Bapt. refpondit, pue-

fumon

D.

,,T0S jam rationis compotes in cafu ejufimodi à

am f

, Baptifmi fontibus repellendos, infantes vero

Tent,a

, omnino admittendos effe, qui adhuc rationis

prideni

, expertes fint. Alii veró perperam fentiunt, o-

morefiz

, mnibus conferri Baptifmum poffe, mors ut e-

S YT

» Vitetur, dum materia folüm, non autem forma

lts at

, adhibeatur. At huic fententiz refragatur Con-

TTE

» gregatio San&ti Officii coram Pontifice habita

Him,

, die 6. Septembris 1625.

Sacra Congregatio uni-

vt

,, verfalis Inquifitionis babita coram San&i[[rmo , elatis

»» litteris ZIniibarenfis , in quibus fupplicabat pro refolu-

jir r

r

»» tione infra fcripti dubii: n cum Sacerdotes coguntur

», & Türcis , ut baptizent eorum filios, non ut. Chriftianos

um i

T

», &fficiant , fed pro corporali falute , ut liberentur à feto-

s T€ , Comitiali wnorbo , malefictorum periculo , & lupis ,

| 1d10m31

$

» n

y

P

m

58 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

g H

»» an tali cafu po[Tmt þltem fitte eos baptizare , adbibita

wl !

»» DBaptifmi materia [me debita forma? — Refpondit nega-

I

CW» |

» tive, quia Baptifmus eft. S'anua Sacramentorum , ac

j

»» frotefTatio. Fidei , nec ullo modo fingi potet.,

Hoc

vfreltt

» Decretum typis editum extat in /ericello de 4-

p

»» poftalicis Mifftonibus tit. s. ad voerb. Baptifinus quajt.

jj

» 219. Neque hoc loco pretermittendum eft,

VL J

» Vigefimam nonam inter propofitiones ab Inno-

"m

Ü

i

Centio XI. damnatas die 2. Martii 1679. effe

"u

» hujufmodi :

Urgens metus gravis ef. jufía caufa

2 Sacr qinentorum adininifrrationem fimulandi.

o

5 XX L

s t

f Baptifmus , cum adefl pericu-

Cow?rri tiequi

lum perverfionis.

t h

ETUN

» Qi tamen mortis difcrimen abfit, omnibus

hat !

;

» . hec opinio infediffe videtur , Baptifmum

j

241

, conferre nefas effe, cum dubitari prudenter

i

» poflit, id futurum , ut baptizatus traétu tem-

M

»poris à Catholica Religione defcifcat ; quod

E.

» quidem experientia docet plerumque iis Infan-

i

I

W

»; tibus evenire, qui à Parentibus Infidelibus ob-

li

D

u

»]àati, ut ab infirmitàte aliqua Baptifmo liberen-

ii

»tur, poftea verb in eorum educationem, ac

tig

» poteftatem revertuntur,

Hoc idem compro-

»» bat fuffragio fuo Caf?rus Palaus Tàm. 4. fuorum o-

Min

"m

hii

»» perum moralium Trat. 1 9. difput. unic. pun&t. 6. num.

GH"

ln

»à ET« Cardinalis Zlbisii de inconft, infid, cap. 33. mum.

m

]s

»47.. Verricellus de Zpoflolicis Miffionibus titul. 6.

Ri

» qu&ft. 113. n. 8. Hinc veró id fequitur, quodfi

eles re-

jj ]

5 t:aptizatus infans non ad Parentes infid

!N

25 diteti

T

ET CONFIRMATIONIS,

59

A a&.*,;

» diret, fed Chriftiano cuipiam committeretur,

ejþm L^

,,1$ baptizari deberet, etiamfi non à Parentibus

Vaf j

» oblatus effet, ut Catholicus evaderet, verum

E

,,utab zgritudine, ac morbo aliquo fervaretur.

Vil

» Appofite ita concludit Azorius inflit. moral. par,

-Dt

jf

»» L. lib. 8. cap. 25. que[t, 6.. Ex quo per[picuum eft ,

EX

I

bl

»» &jufinodi infantes jure donari, & ablui Baptifino pof-

, Je , quoties commoda occafío fe [e obtulerit à patrio ejus

165

» jure, & poteflate liberandi,

d

ij

$. XXIII,

gari profe&o nequit grave perverfionis

& IN*

periculum in hac materia rem effe maximi

, momenti,

Epifcopus Quebec alias fignifica-

H

»Vit, Barbarorum aliquot, etiamfi Chriftianze

, militiz adfcriptos , nullum Religionis fpecimen

, Omnin

»e€xhibere ; hoc enim habent in more pofitum,

Bptitz

» ut ftatim ac filius nafcitur, eum Chriftianis of-

prüdez

»ferant baptizandum; is veró ubi adolevit, à

r t

, Religionis noftre San&imonia abhorret, pa*

1 qu

,rentum fcilicet exemplo edoctus.

Quare non

fs i

fine caufa predi&tus Epifcopus poftulavit, iis

Bu

,,ne infantibus Sacramentum effet Baptifmatis

plberet-

, conferendum ? Huic petitioni diligenter expen-

hg, 4

»fÍ& in Congregatione San&i Officii habita die

tonpro-

» 3- Maji 1703. refponfum fuit, Baptifmum con-

firim t

»» ferre infantibus non licere, qui filii infidelium

TU

, effent, atque in eorum poteftate manfuri. Hoc

" f

» tamen Decretum eos excepit pueros , qui gra-

iitul. 6

» Viflime egrotantes vita periclitarentur,

on

» licere , ff fint filit infidelium,, & in potetate eorum re«

, qui

ddes t

2j linquendi; feclufo tamen mortis imminentis. periculo,

?? LICB-*-

N2

"

60 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

]ïffmt', æqlll

» Licere autem, fi filii quidem Barbarorum fint,

» fed jam Chrifti militum , dum tamen , aut à vi-

gt

g

,,tis Apoftolicis illic degentibus, aut ab ipfis Pa-

F

,rentibus, de San&te Religionis preceptis, ac

Lice-

agl

, myfteriis edoceantur, cum adoleverint.

»» f& 'verb , fi fint filii Barbarorum baptizatorum , curan-

» dum tamen per Mifionarios , ac per ipfofimet eorum

»» parentes , ut , cium ad annos difcretionis pervenerint, à

» £ » vl ab aliis infiruantur , prefertim in illis regioni-

x*:n

u

'

'g

frn

, bus , fi non provideatur in promptu. adfuturos Mini-

»» firos Evvangelicos , qui in boc parentum commode fup-

r n

ao

», plere po[Jimt defettum.

In Servia audivimus pau-

»perculas effe Chriftianas mulieres invito cum

d

ii

, lurcis Matrimonii vinculo copulatas, qux cum

,» filium pariunt, eum Sacerdotibus offerre folent,

gt

» ut baptizetur.

Idcirco pottulatum fuit, qui

T

, debeant in cafü hujufmodi fe fe gerere Sacer-

ii

»4,dotes.

De hac re Decretum habetur in noftro

hp

,; Bullario n. 89. $. 8.7. 304., ubi apparet, confe-

gl j

,rendum eífe Baptifmum, fi conftet, mortem

;

n

, Oblato puero imminere: J/larum veró filios , quos

1.

y, Parocbis baptisandos exbibent , ubi eorum vite pericu-

», lum imminere videatur , facro Lavacro abluere predi-

,

, &i Parocbi minime dubitent , admonitis matribus , ut,

i

»» f convaluerint, ipfos in Chriftiana Religione educare fe-

XM

» dulo curent.

$i nullum adfit vite periculum,

ii

ii

,, certa regula generalis ftatuta non eít, cüm o-

T

» porteat diligenter omnes expendere circumftan-

dT

?5

tias, & prefertim, vel eos in Evangelice Legis, &j

?i

» Fidei cultu. pereveraturos , vel Chriftiana educatione

m

», ab ejufmodi matribus fraudatos , Mabometani Patris

», impietatem fecuturos e[fe. Si Sacerdotes, poftquam

;ï,lïl!jcm

n I

,pie, & Religiofe hoc negotium Deo commen-

: R?Lw

», dave-

'lsm)

ET CONFIRMATIONIS.,

61

Ut

» daverint, equum , bonumque exiftiment, pre-

m

» dictos infantulos baptizare, id quidem facerent,

b ii

, matres tamen enixe admonerent de graviffimo,

UM

» quo tenentur, munere filios de Chriftiana Re-

1 m

, ligione fedulo edocendi.

TT t

fl us

$. XXIV:

'eïï)f)leïfw;]

:

liv

n certe ignoramus, accidiffe , ut Pater ali-

irty J

N?

:

,

quis Hebreus Rome, aut alibi infantem

1717

;; obtulerit Sacris Baptifmi aquis tingendum, non

vim

» quod eum cuperet Chriftianum fieri, fed à mor-

Vi

, bo aliquo liberari. Hoc fi unquam eveniat;

is u

» S. Auguftini fententia, nempe pravam paren-

errefi

tum intentionem Baptifmati non obeffe rite

n (üt a

» collato, prz oculis habita; & conjunétim com-

rre us

, muni opinione confiderata, in hoc cafu Baptif-

ür il

.mum minime negandum eíffe, dum nullum fit

re, Qd

, periculum perverfionis, quod fane eft maxi-

, It

, mum, fi baptizatus in Infidelium poteftatem fit

J

, rediturus; prudentum certe judicio rite luftra-

qe j

» Ti debet infans , & Chriftianis tradi, ut probe e-

lrb

,, Qucatus, ztate, & fapientia coram Deo profi-

üriu,

, Ceret; hoc autem fi diligenter fieret , ut fem-

» per poft Baptifmi Sacramentum decet, nullum

tj

tUl

, effet periculum perverfionis; quod vitari non

» poteft, fi Patri Hebreo filius reftituatur; atque

,üno-

aman-

,hoc pa&to omnis etiam difficultas tolleretur,

1gs E

, qu& fiepiffime in caufà fuit, cur refponforia Ca-

at

» tegorica Miffionariis negata fit enixe poftulan-

yi Patri

», tibus, liceretne Baptifmum conferre Infidelium

oltquit

» Infantibus Sacro Fonti oblatis, non pietatis,

'orme

, non Religionis caufa, fed rerum temporálium

», caduca-

: davg.

D

60 TRAET.DESACRAM. BAPTISMI,

fim;,mïl

,; caducarumque cupiditate.

Fid. Card. Albizi

gudi

4» Cit. cap. 33« de Incon[lant. in fide num, 47.

[edll&us)(

€

;-ln

gl

G XXV.

n

n

I hn Baptifmus etiam in cafibus won licitis

f At

tet Tut

collatus , validus fit.

?i

[it,

l,

tis.abunde diximus non folüm de primo

r

» Sa

, g

^.

^ hujus partis capite, utrum nempe , invitis

» Parentibus, Hebrai Infantes baptizari poflints

m d

,verüm etiam de fecundo , an cafüs unquam

airt)i

stl

,, contingat aliquis, in quo id &que licitum fit, ac

, decorum; ad tertium nunc accedimus , Baptif-

diagut

, mum videlicet Hebrzis infantibus impertitum,

jcqn[eüu

n

, cum fas non fit, ratumne, an veró irritum ha-

j

ä, beri debeat.

m

:

U

$. XXVL

[

lia de hae £e intet S. Thomam, & Scotürm

n

"

u

diffenfio eft , cüm non in eam fententiam

», difputaverint, utrum Baptifmus Hebreis Infan-

y&

JJ:T'

,tibus fine Parentum confenfu conferri valide

» poffit, verum an licite ; ut prudenter animad-

[lh

, Vertir Cardinalis Lauria egregius Scotifta i

Wi

,5 Fom.«d . lib. 4. Sententiarum Difp. 14. art. $. num;

nf

li

»58. t nota , quod fermo von eft de po[Je valido , quia

l

dU

» f baptisarentur , certum eft remanere baptizatos;: fed

i[r.

», de po[Je licito , id eft , an licite fiat , [i baptizentur.

ET

, Durandus n 4. Jent. difl. 4. qu&fl. 7.art. 13. cons

Adm

[

,, tendens, irritum Baptifmum efle fine confenfü

]

a

um

5 faltem interpretativo illius, qui baptizatur, ideo

TM

3 fi hoc Sacramentum Hebraorum ; aut Infide-

D

1

$3 lium

)Wf

fmgh

4ET (::ONFIRMATIONIS;

63

(j i

,j lium filiis , invitis Parentibus , impertitum fue-

j

» rit, illud effe irritum omnino exiftimat;. ea ra-

, tione ductus , quod Infantulis non alia, quàm

, Parentum voluntas fit, qua fi defideretur, o-

»1nnis deeft voluntas, cujus neceffitas eft fane

Hs

,maxima, Baptifma ut validum habeatur.

Ve-

,.1T0üm hec Durandi opinio fingularis nunquam

,4ut plaufüm , aut exiftimationem nacta eft;

W ln

» quod re vera conftet, Baptifmum effe ratum, ac

, r

» Validum, quotiefcumque baptizantis voluntas

Lt i

,cCum forma & materia neceffaria accedat.

[is u

;; Quamobrem Durandi fententiam Suarez falfam,

(itmi;

» Cajetanus à ratione alieniflimam effe affirmant,

1U5, r

,, Prefati argumenti , validitatem Baptifmi colla-

Ti

» &i fine confenfu Patris contra Durandum com-

j itigi

» probantis, Silvius auctor eft, doétiffimus S.

» T homz fe&tator in 4.. Tàm. i^ 3. part. S. Tbome

» queft. 6g. art. 1o...Si. Filüs quorumcumque. Infide-

»» lium conferatur. Baptifmus , erit validus , etiamfi Pa-

, t

,, rentes fint inviti , quia fubjetum ef] capax , & ;Mini-

fenteniz

s fler cum debita interitione adbibet ei materiam , & for-

teis lia

» mam.

INibil autem. aliud vequiritur ,^ ut. Baptifina

fett vahu

,5 paroulorum teneat ; mam intentio Parentum e[t imper-

[er n

»s Ünens.

Et Phraffen eximius Scotifta Jom. 1o.

Stotila

s fuii Scoti Academici tra&t, 0. difput. 1 .art. 9. quaft.3.

jj, 5l

, Durandi fententiam refellens, & ejufdem argu-

, 1nento, hoc eft, in Baptifmo Infantium volun-

vll d

jj

» tatem deeffe, fi Parentum vel offerentium vo-

,luntas defit, refpondens admonet, Ecclefie

aprizmtur'.

14 Q1

, Voluntatem femper ineffe: Quid fi nullus offerat,

confetil

s fed folus Minifler baptizet ?. Rette intelligitur efpon-

», dere tota mater Ecclefía que íin fan&tis efl 4 quia totd

ii

y i

,, 0tmnes , tota fingulos parit , per voluntatem Miniftri,

55J05

,l

m

64 TRACT. DE SACRAM. BAP"rlsm,

g

», fito, & Chriftiani nomine baptizantis. Quz quidem

fj

!

, refponfio S. Auguftino auctoritatem debet, qui

i

, in memorata Epiftola ad Bonifacium fic fcribit:

WIW

g, M

» Offeruntur ad. percipiendam . [piritalem gratiam mon

u

h

», tam ab eis , quorum ge[tantur manibus , quàm ab uni-

€$

Ab o-

fl

25

erfa Societate Santtorum, atque fidelium.

,, tnnibus namque offerri re&te intelliguntur , quibus pla-

», C&t , quod. offeruntur , & quorum Jan&ta & individua

,, charitate ad communionem Santti Spiritus adjwoantur.

l

» Jóta ergo Mater. Ecclefía, que in fanttis eff , pueros

;75W

», &flat , & offeri , quia tota omnes, tota fngulos offert.

$. XXVII.

5 MAT

gumentis per fe clariffimis , tantorumque

ul

5

A

au&toritate hominum corroboratis alia ad-

:

in(tg

,» dere fupervacaneum ducimus; quedam veró

zmpavï'.

Y

j

i

,; Congregationum refponfa in medium proferre

,.nullo modo non poffumus, inter que primo

"

, loco afferemus illud Congregationis Sancti Of-

n

, ficii babite die 30. Martii 1638. Circa Baptifmum

,, datum paroule puelle anmorum trium circiter fiie

p

» Hebraorum à Fauftina Chriftiana invitis Parentibus,

, Eminenti[fimi IDomini cenfuerunt , parvulam puellam

»» e[[e vere baptisatam , concurrente materia, forma , &

, ntentione; Baptifinum probari unico teffe; & quam-

li

VMU

» vis Filii Hebreorum non po[Jint imoitis Parentibus ba-

TWl

DT

, ptizari , fi tamen de fatto baptizentur , valere Baptif-

, mum , g charatterem imprimi , & filiam baptizatam

»» penes Chriftianos alendam 5 mulierem baptizantem a-

ul

|

lii

», criter monendam , ut in. poflerum caveat à fimilibus

m(Q

, notificandum *vero populo , non licere invitis Parenti-

AT

»» us filios Hebreorum baptizare, quia, licet finis fit bo-

«ïlu

9 T$

rf

NT

ET CONFIRMATIOÓNIS,

65

i

Md

ba,gw

»» Hus , miedia non funt licita , prafertim flante Bulla

|fe (

frl

»» J ulii LEL. imponente penam mülle ducatorum , €g fuf-

», pen[ionem baptizantibus filios Hebreorum invitis Pa-

WW!.

Ante hanc refolutionem alia extat

qundy

y» rentibus.

m j

», die 3. Martii 1633. cujus hec funt verba:

1G -

»,Tritur , annfantulus filius Sudei à Nutrice Chriflia-

f,qm

C ii

»na baptisatus infcio Patre Hebreo, fit vere baptizatus,

j lldum

» G ejufmodi Baptifmate teneatur, & apud quem debeat

», infantulus educari ?. Refpondetur , inf antulum e[Je ve-

if

» re baptizaium ,. Baptifinumque e[Je validum , eundem-

(mgldüj äv

» que educandum penes ChrifHanos , à quibus infiruatur,

»» €9 cüm pervenerit ad ufim vationis, po[fe cogi ad per-

» feoerantiam in fide Catbolica , eidemque providendum

» à patre , fi babeat in bonis , fin minus in nece[Jariis ad

T

», minus ad fuftentationem. Conveniünt alis quoque

JOREU

, ejufdem Congregationis folutiones, quarum al-

Id

, tera emanavit die 23. Decembris 1698. altera die

im i

» 8. Martii 1708., & à Leone in fuo Thefauro Fori

que

pu

» Ecclefiaftici part. 4. cap. 4. mum. 8.. alia huic fimilis

$ od

, producitur in Congregatione Concilii habita in

i hia

, caufa Foffani , quem tamen cum regiftris con-

(l

i

, ferri non potuit.

FPWWL

in us

G. XX VIIT.

m

fun

IF. Quid faciendum , quando lnfantes. Hebrai

mmþu: li

baptizati exponuntur , *vel fuilJe baptizatos

r hi

notitia babelur,

i

um

P]

Nihil ali

ud nune fteftat, üt prima parti finis

jnis

:

, . imponatur

, quàm exponere, quid fit facien-

; Darti

, dum, cüm Infantes Hebrei aut baptizandi of-

» ferantür, aut compertum fit; eos jam fuiffe Sa-

b

D. Awort Tr, de Bapt. &2 Confirin.

E

5 cto

gmü

66 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

yi M

]

»cro Baptifmate initiatos ; demum quomodo

hr

» probari poffit,eofdem aquis falutaribus fuiffe ri-

)

ii n

,te luftratos; qu& poftrema fuünt hujus prime

mn WW/

» partis capita, & quorum explicationem paucis

jii, d

, expediemus.

" d

$. XXIX.

7| '.'Jllrnw

hil hoc loco cum iis infantibus nobifcum

01

j

NÜ

.....

M

15

,

eft, qui vel ad Sacrum Fontem ab iis fe-

» runtur , quibus id faciendi jus effe conftat, vel

g

Ü

j

[

dl

ii u

» qui juxta facrarum legum vim, invitis licet, re-

5 lu&antibusque parentibus, funt baptizandi, ut

T

TU

, ante demonftravimus; de iis, inquam, infanti-

,,bus nullus hic fermo eft, quoniam patet, o-

, mnino effe ad Sacrofanétum regenerationis la-

I

», Vacrum elevandos. . Ad eos itaque fpe&at hic

Ht

, fermo nofter, qui Baptifmo neque à Parenti-

d

,, bus, neque ab aliis, qui jus in eos habeant, of-

, feruntur, fed ab aliquo nullam habente au&to-

,,ritatem. De iis preterea agitur, quorum ca-

u

w

W

, füs non comprehenduntur fub ea difpofitione,

, que finit Baptifmum conferri, etiamfi majorum

a

n

N s

, confenfus defit: hoc quidem in cafu baptizari

tbry j

,,non debent, fed ad illos remitti, quorum in

h g

»poteftate ac fide fuünt legitime conftituti.

b

P

, Quodfi jam Sacramento initiati effent, aut de-

DC

, tinendi funt , aut ab Hebrais Parentibus recu-

E Cflmh l

, perandi, tradendique Chrifti fidelibus, ut ab

As

, llis pie, fanécteque informentur; hic enim Ba-

R CW

» ptifini licet illiciti, tamen veri, validique, ef-

E fE(".lIlü g

,feGus eft. Ex quibusdam paulo ante citatis

Wi

» refolutionibus hoc eruitur,

quibus accedit

TL n

,; Conci-

TISM[1

ET CONFIRMATIONIS.

67

I qie.

A

» Concilii "Toletani quarti textus expofitus i5

DI

1

Mu

y» Can. Sfudeor. difl. 96. queft. 1.

Sudeorum filios,

»» U&l filias, ne parentum ultro imvoloantur. erroribus,

s W

», ab eorum confortio feparari decernimus , deputatos aut

» Monaflerüs , aut Cbriflianis viris, aut mulieribus

» Deum timentibus , ut. fab conver[atione cultum Fidei

» difcant, atque in melius in[Tituti tam in moribus, quàm

» in fide proficiant.

Si autem, poftquam adoleve-

D toi

It dj

,rint, fuo ipfi infortunio Catholicam fidem de-

,fererent, & Hebreorum ritibus adharerent,

b enlr

Witis l

, contra eofdem Legibus utendum effet, ut con-

» trà Hzreticos, juxta Decretalem Bonifacii VIII.

baptut

» in cap. contra , de Hereticis , in féxto: . Contra Cbri-

J

..'

»» fLianos, qui ad vitum tranfierint, vel redierigt Sfudao-

myra

»Tum, etiamfi ejufinodi redeuntes , dum erant infantes

SICN

» . baptizati fuerunt , erit tanquam contra Hareti-

j f

»» C05 , fi fuerint de boc confe[fi , aut per. Chriftianos , feu

que ia

» J'udeos convi&ti &9c. procedendum.

habeat

abented

6XX

, quon

if

ra nonnullis hec fententia vifa eft , qui

fimaur

-

eamdem ut minus afperam facerent, exi-

libl

», ftimarunt, fas effe, puerulos Judzis parentibus

, (un:

, reftituere, dummodo ipfi parentes cautione,

- Q

,, ac fidejuffione data, ingenue fpondeant, ab fe

j

,filios, vix ad convenientem s&tatem pervene-

yibus 10

, rint, Chrifti fidelibus reftituendos, nec quid-

, Ut t

, quam contra fidem Catholicam edocendos. Ita

j enimà

» Opinatus eft Calderinus in fuo Confil. 3,de J'udeis,

jdique,'

, quem fecutus eft Graffius in fuis decif. caf. con-

gye Q

,, Cien. part. 2. lib. 2. cap. 23. num.23. Verum heé

ys M

;; Calderini fententia à ceteris otmnibus erroris

Ts 0

,,infimu-

,U

H

g

69 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

; l.c, W*?'?

, infimulata fuit, ut Affli&. decif. 15 1. n. 13. Spe-

Ü W D

, rel. decif. 1. num. 42.. Seffa de Judeis cap. $5. &&

TL

sj

,. 64. Piton. Difcept. Ecclef. p. 4. difcept. 146. dub.

» 3. & n. 33.. Card. Albizi de Inconft. in fide cap. 1.

p

, 1.-33. Ét vere fcio, in bac Sacra Congregatione , lo-

d n

, quitur de Congregatione S. Officii, Sententiam

gure

» Calderini uti erroneam fui[Je vejettam.

M

vþn'wnar:j,f

L

)

/v

]

u

S XX

L

V. Quomodo probetur , Baptifmum infanti

[

fuiffe collatum.

quibufdam prafatis refolutionibus innuitur,

;]viu

»

$5

eum, qui Hebreorum filios fine parentum

n

, confenfu Baptifmo luftrare aufus fuerit, exce-

&nie

» ptis iis cafibus, in quibus hocliceat, eum, in-

dv n

» quam , pona mulétandum effe; Baptifmum au-

1 diyy

,,tem unius teftimonio comprobari, Ut primz

qyiad

» parti hujus noftre inftructionis extrema manus

Wowhr

MM

,, accedat, nihil aliud reftat, quàm prediéctarum

, refolutionum judicium confirmare, & quidquid

,iniifdem continetur, noftra quoque fententia

Baptizantis mentem effe fan&tam,

, ftabilire.

,re&amque non dubitamus ; modus autem o-

»mnino illicitus habendus eft; & ea quicumque

,» facit, quc Ecclefia fieri vetat, pro Judicis pru-

, dentia mul&ari debet, pcena fcilicet aut mitio-

V

, ri, vel feveriori , juxta circumftantias. Addi-

lt

, tur etiam , qui infantes Hebreorum liberos ba-

A

M

» ptizare folent, eos plerumque aut Laicos , aut

w

, ulieres effe; quod neutris liceat , nifi neceffi-

,tas interfuerit, utj videri poteft in Can. ad Li-

D

, mina

ET CONFIRMATIONIS.

69

Ty,

SI.n, [3]&.

,mina 30. queft. 2. in Can. fanttum , in Can. in nece-

» fitate Confecr. difl. 4. in Conc. Flor. Zrmen. Inftru&t.

ii«

Mm-w

, in cafu, autem nece[fitatis mon folim Sacerdos, vel Dia-

» conus, fed etiam Laicus , vel mulier , imo etiam Paga-

ü-mfdzrag

»nus, & Hereticus baptizare potefl. — Hoc etiam in

Pt

Idl n

»trigefimo o&avo Concilii Illiberitani Canone

l

» ftatutum eft, peregre navigantes , aut. i Exclefia in

» proximo non fuerit, po[Je fidelem , qui lavacrum fuum

» integrum babet , nec fit bigamus, baptizare in nece[Jita-

» te-

Et quamvis Petavius in not. ad Santtum E-

» pipb. pag. 341. miretur, Concilium, etiamfi ne-

w if

» ceffitas interfuerit, bigamis, ne quemquam ba-

»ptizent , interdicere ; ergone à bigamis baptizari

»in tanta nece[fitate non licuit? Mendoza tamen &

nibusine

fite pez

» Albafpineus ajunt,in Canone quemquam bapti-

»Zari à bigamis interdici, cüm plures adfint rei

füeri,t

(&1t, &t

»conficiende magis idonei, quod Catholicus

» Ethnico , Laicus autem non bigamus jure fit bi-

Biptt

»gamo anteponendus,

Jam vero Baptifmati

r Uy

» comprobando unius fufficere teftimonium , ve-

X(Tema n

»tus Jurisperitorum axioma eft , ut videtur in

ypredi

» Gloffa Cap. Nuper , ad verbum: nifi juratus , de te-

t Kai

» [libus, & attefLationibus.

Quandoque tamen bene cre-

que fatt

eff f

» ditur uni , quando mon fit prejudicium alicui 5 puta, u-

» trum aliquis fit baptizatus , vel utrum e[Jet Ecclefia

(s aUfen

» confécrata , & ubi quis oult probare, f egi[Je pniten-

Et in Can. Placuit , in

ZTa

» tiam per confe[Jorem fuum.

Jisgu

» verbo: teflentur , de Confecrat. dift. 4. Creditur ergo

v uit o

» tefLimonio unius in Baptifino , &2 in Confecratione KEc-

fu.

» clefie.

Hoc tamen intelligendum eft, dummo-

;Iberos

»do tefti aut mari, aut fieminz, fides adhiberi

]icos,!

» prudenter poffit, aut idem (i teftatur qui bapti-

n n

»Zavit; hic fiquidem fe ipfum afferens Baptit-

3

»niuin

j n MQ

L

p

7O TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

gt

,mum Hebreo infantulo miniftraffe , non rem

jim

» modo ab fefe geftam , fed etiam poena digniffi-

qqueeäæ[

,mam fuo ipfe teftimonio confirmaret.

In S.

D

p Spiritus Xenodochium, projectorum perfugium,

v

Pl

»feruntur non raro infantes chartam collo fuf-

p ii

»penfam prefeferentes, in qua fcriptum legitur,

Cüm ad-

ii

u

» jam Baptifmum eidem collatum effe.

j n

t

» huc in minoribus à Secretis Sac. Congregationis

M[

LL

» Concilii munere fungebamur , Sanüti Spiritus

[j

J

jj

» Parochus interrogavit, quid fibi agendum effet

»in hujufmodi cafibus? Propofita quaftio fuit

il

»in Congregatione die 18. Decembris 1723., ut de-

afh

"

» clarat "T befaurus vefolut. tom. 9. pag. 412. die autem

» 15. Sfanuarii 1724. ita refcriptum fuit: Si non

V

» lateret, qui chartulam fcripferat , eidemque fi-

» des tuto preftari poffet, tunc infantem ut ba-

t

a m

» ptizatum habendum effe, ac ne Baptifmo quidem

J

» initiandum /àb conditione , ut aperte liquet in tom.

iil

Á

bri

1j

]

» 9. prefati T befauri pag. 2.

li

gxvtit

SECUNDA PARS.

dU

ii ;

De Baptifmo SFudeorum adultorum.

Quando

adultus. dici po[frt.

Tte: J

lwr;ïürg;'m

S,H

&c funt, que breviter exponenda cenfuimus

*;*[wamï»,«

))

quoad primam partem ad Hebreorum in-

i

, fantes unice pertinentem. Itaque ad fecundum

B

»

efcendimus , fermonem de Hebrzis adultis, ac

r

, ratione pollentibus habituri. Atque ut ordine

"a

,Utamur, & claritate, differemus primo de iis,

Wi

» qui ultro Baptifmum petunt , tum de iis, qui

Em n

» jam

TT

ET CONFIRMATIONIS.

71

lt t

J p

. jam baptizati ad Ecclefiam fe conferunt. Ve-

, rüm in primis conftituendum eft, quznar ple-

u

,Iumque ea etas fit, in qua Hebrzus fponte Ba-

It þerfug;

