, Interdum vero folet occurrere neceflitas bapti-

» zandi puerum in pede, propter periculum mor-

l

& tunc etiam licité id fit ; tamen quia res

$£ tis,

» eft dubia, fi infans evadat periculum ,

& perfe-

QUi

,&

nafcatur , iterum abluendus eft fub condi-

u

1l

, tio

ne, prout in Ritualibus Ecclefiafticis Paro-

»l)f;f»odom

,chia

dmonentur. Et hec eft communis doGtri-

Et profe-

f-;i'üer(t, l

,na Theologorum cum D, Thoma.

Vi

,quuntur Gregorius de Valentia Tom. 4. di-

»Íput.4. q

. I. pun&. 2. $. Quamquam re&ie. Sotus.

25

Coninch. de Sacram. q

. 66. a. 2. dub. 2. n. 79.

i

Gonzalez in cap. 5. de Baptifmo n. 3. & alii.

hj

55

8f (

,,Idem

diffidium , quod viget inter Theologos,

deprehendimus, inter Ecclefia-

, viguiffe olim ,

UR

A

, rum

RF'HSM[)

ET CONFIRMATIONIS.

Fa

163

Rtgt.

,Tum Antiftites, EtenimStatuta Synodalia Ec-

i

» Clefie Biterrenfis, à Guillelmo Epifcopo anno

»» 1342. condita num. ro. ((Tom. 4. Thefaur. nov.

iil

ts

» Anecdotor. Martene col. 644.) validum fta-

» tuunt Baptifmum y quxcunque fit pars corpo-

;emün[ht:þ 1

Wi

»Il$, qua aqua luftretur : precipimus moneri

s ts

» Ppopulum, quód fi in ipfo partu mulieris immi-

,neat grande periculum , ipfa muliere multo

r s

Q m

» tempore laborante in editione partus , & ca-

» PU5 , & manus, vel alia pars infantis appareat ,

. qui f

» quód illa baptizetur , & cenfeatur baptizatus :

DT

» At antiqua Statuta Ecclefie Rutenenfis, in A-

DI

» quitania ratum duntaxat habent Baptifmum, in

il jmg

n d

»» Capite , non veró in alio quovis membro colla-

» um ; Cap.enim 6. ('Tom. 4. Thef. Anecdotor.

jei oj

»» Martene Col. 686.)itadecernunt : Si veró mu-

Dnt p

»liere in partu laborante, infans extra ventrem

inpedony

» matris caput tantüm emiferit, & in tanto peri-

dub

» culo infans pofitus , commodé haberi nequive-

mll

»rit, infundet aliquis, vel aliqua de aftantibus

*pen'culum;

» aquam fuper caput infantis, dicens: Creatura

tamen qi

»» Dei ego te baptizo &$?c. & erit baptizatus. Siveró

yium, 6

; Don caput, fed aliud membrum emiferit, & fü-

ialb

» per illud membrum aquam effundendo , pradi-

vl Fg

» &o modo fuerit baptizatus, & poftea vivus na-

o d

, tus fuerit , non judicamus talem baptizatum.

"] li prof

» Concilium veró 'Treverenfe anni r310. difcri-

i T. 4

», Inen faciens, inter membra principalia, & mi-

"D

», nus principalia, idem ftatuit, quod nuper lau-

i .

»» dati Theologiopinantur ; Cap. enim 114.hec

TELA

», habet : (eodem Tom. 4. Thef. Anecdot. Col.

, Ti

»» 268.) Si autem muliere in partu laborante, in-

» fans in ventre matris tantüm caput emiferit, &

a Ecdf

l2

, Daíci

)

j

164 TRACT. DE SACRAM. BAPTiSMI,

Jj

,,nafci nequeat , mox aliqua de obftetricibus a-

g

a htT

5,quam fuper caput infantis infundat, dicens: E.

» £o baptizo te &?c. & erit baptizatus. Idemque di-

aEl

d llm"

ghudi

, cendum eft , prout.quidam aflerunt , fi major

», pars corporis, prater caput appareat , baptiza-

st

gt

, tur ; fecus fi minor, folus pes, vel fola manus

, appareat , baptizari non debet; quod fi fiat,

((ngpnit

, nihil agitur; Cüm enim partus tunc non na-

j I

»fcatur, nec tunc etiam poteft renafci.

Cüm i-

|

"

S-xrr.l.ä

l

,taque hec Controverfia hactenus indecifa re-

!

fsl

,maneat, uti fcité animadvertit Cardinalis de

,,SRohan in fuo Rituali Argentinenfi ad tit. de

i Ti

il

, Baptifino $. s. inquiens : Utrum ratus fit Baptif-

, Tmus , non in capite , fed in aliqua alia corporis parte

)

», collatus , anultà non immeritó dubitant , idcirco cavere

É

»debet Epifcopus , ne in fua Synodo aliquid, quoad eam,

X

]

s

», decernat , fed id [olum curabit , ut Parocbi , ceterique,

zi y

, quorum intere[? , illud exatté exequantur , quod in Ro-

Tlhy

,,mano Rituali prafcribitur ,.| ficuti optimé animadver-

Lt

Unure.«ïen:

»» tit citatus Gibertus in Confult. Canonic. de Sacramen-

(

» to Baptifimi Confalt. 22. ubi Synodos affert. Ri-

[

,,tuali Romano conformes, ejusque veftigiis in-

, ha&rentes.

|

u

x

VN

(

[

^

QUJAESTIO. II.

)

lj

"

E Jint. baptizandi infautes zlefun&*i,. ff ad imagi-

jl

l[, q

nes T /aapmamrgas edant figna *vitee dubia ?

a j

('(,

"l

li t

li

OTANDUM I.

Reperta effe non folüm in

u

Hirg

Germania , fed etiam in aliis regionibus va-

n

ria Loca pia, in quibus infantes in utero materno

d)

Ti

ditln

jam defun&i dicuntur edere figna vitx dubia,

quibus

lü)uhi

HPT.lSm,'

ET CONFIRMATIOÓNIS.

165

]büelïiö.bmv,

quibus pofitis ba

ptizantur fub conditione. 1tà

t

fiebat Im?sTri: in Tyroli in Diccefi Brixienfi

TUl od

circa annum 1680; in Diecefi Auguftana in qua-

dam Parochia Rottenbuechenfi ante annos fer-

X

Ya

"

me quinquaginta, in Dicecefi Conftantienfi in qua-

L

5 iE

j

dam etiam Parochia ante annos circiter triginta ,

& UnsPxRGE ab anno 1686. ufque ad annum

l fu.

1738-

Plura alia fimilia loca recenfet P. B-

. (

GATTA, & P. GosgAT.

Prior in l. cui Titü-

hus i

it C

lus : Zdmiranda Orbis Chrifliani, l. 8. c. ?. in Ap-

pendice , alter in fua Theologia Morali de hac re

Denf 4

fufe fcribit.

"Textus amborum ad calcem hujus

nf

"

usftionis adducam.

tio n

NorTANDUM 2. Hosterminos: Signamor-

ni, ia

tis aut vite dubia, figna mortis aut vite certa , aliam

lii p

"

habere notionem apud plebem, & imperitos; a-

r

j

liam apud Phyfice experimentalis peritos, & ve-

nir,

ros Theologos.

Eadem enim indicia, quz im-

ftünd a

periti apprehendunt tanquam //ena vite dubia , 'v.

TO

g. colorem rubeum , ftillationem fanguinis, ceffa-

dos affert

tionem fotoris &c. in Philofophia periti ne qui-

i

jevelig

dem tanquam /izna vite probabilia recipient.

ea indicia, quz populus apprehendit tanquam

igna mortis certa , periti in Philofophia neutiquam

[l

pro indubiis , fed tantüm pro /fgnis mortis dubiis

Ex ea notionum diverfitate forte

accipient.

i jumm

provenit, quod Roma refpiciendo ad notionem

WMN

popularem Jigmorum «ite dubiorum , qux reipfa

communiter ne quidem probabilia feu dubia fünt,

ga s.

d

ad regulandam praxin Ecclefiz juxta fana princ -

ob

pia pro adminiftrando ejusmodi infantibus Ba-

o m

ptifmo fapienter /igna revivifcentie cería requirat ,

hoc eft, talia, qua etiam à plebe pro certis ha-

meg

q'u::v

3

bean.

"!

u

166 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Caterüm illa tantüm figna in eftima-

W

beantur.

nf

tione fapientum re&té pro fignis vitz dubiis feu

w

H

yiit

robabilibus habentur , qux pofito eodem cir-

cumítantiarum complexo in centum aut mille

gio

qini a

cafibus faitem aliquando cum effectu operationis

vitalis manifefto conjungi contingit. Si enim fi-

f W 6,

j '::'," !

mile complexum circumftantiarum in cafibus in-

numeris prorfus nunquam operatur vitales ope-

ij

il

yationes manifeftas, nemo recté tale circumftan-

;,gïiï, H iïf

[

h

á

tiarum complexum pro figno vite dubio pofue-

p

(f

[:

rit.

NOoTANDUM 3.

Rome in Congregatione

S. Officii anno 1729. 1737. & 1738. prohibitum

fuiffe Baptifmum infantium mortuorum , nifi e-

Decre-

[!

dant figna certa ac indubitata revivifcentia.

tum hoc recitavi fuperius in Quaftiunculis $. 3.

ii

qq. 1.

NorawDuM 4. Hoc ipfüm dudum fuiffe

judicatum à Synodo quadam Dicecefana Lingol-

,

nienfi anno 1452. & 1455.

Quia tamen contra

hanc Synodum Patroni oppofite fententie exci-

pere folent ; quod folüm Synodus mota fuerit

ad condemnandos tales Baptifmos propter abu-

[;

fum, infantes defunétos prius ponendi fuper car-

0 d

bones , iisque applicandi varia media naturalia,

LW

opere pretium eft adducere textum integrum,

quem refert P. NATALIS ALEXANDER in

"Theologia Morali tom. r. l. 2. c. 7. propof. 2.

Reg. 3. ubi fic fcribit: PuinipePus Lingonen-

[

fis; Epifcopus in Synodo 1452. h&c decernit :

Mulioties infantes , qui nafcuntur , &? quibus mon eft i-

ta aut anima, per aliquos ignaros baptizantur ,. quà cre-

i

*

dunt , vitam & animam babere , quia videntur moveri

ü

RR

mlsm)

ET CONFIRMATIONIS.

167

1

"r

[!

j

l

ad motum ignis , & propter calorem , qui folet fieri circa

A d

UET

j

tales pueros in certis Ecclefüs , feu Locis piis noftrarum

Civitatis &? Diecefis , in quibus confueverunt tales de-

UR

ferri fub fpe , quod per interce[Jionem , &? merita Santto-

ii Ut

vum vitam & animam recuperent.

Statuimus 6 ordi-

E. d

mamus , quod de cetero nullus tales infantes prafumat

p

baptizare , mifi con[tet per evidentia figna , quod infans

VOT Vi

n

de feipfo moveatur , non autem moveatur propter calorem

igmis, aut alterius. accidentis.

Quripo fucceffor

lte dl li

Philippi in alia Synodo Lingonenfi 1455. id con-

firmat his verbis: Conffitutionem Domini Pbilippi no-

1 n

ftri Predece[Joris venocantes damnamus. & penitus ve-

y.m

probamus abufum illum, quo pa[fim & indifferenter tem-

Tüorn i

poribus vetroattis fuerunt infantuli ex utero matrum fua-

oj

vum fuffocati , qui vulgariter dicuntur mortui nati , quo-

Vg

vum etiam aliqui fuerunt ad. Ecclefiam delati , certis die-

bus ac no&tibus coram Imaginibus SanGtorum appofiti , &

m diditi

grincipio frigidi & tanquam baculus vigidi. — Sed per

Jpctl

4gnem carbonum , €$ quandoque cereorum ac lampadum

j2 (men

accenfarum molles effetti , in quibus color rubeus ad tem-

fententi

pus, & fanguis fluens à naribus apparuit. — Quorum et-

lu m*

dam aliqui fadare fuper orificio ftomacbi oift funt., & ve-

qs t

nas temporales , & frontes , ac circa collum aliquanti[per

d p

-movere , alterum oculorum aperire €g' claudere , flatum à

meda at

naribus calidum emittere, à quo plume nafo impofite a-

Wupir i

Jüffiantur : perfufi facri baptifimatis unda, & deinde in

Hos igitur

D

Ciemeteriis Eccleftafticis fuerunt tumulati.

,j

& fimiles abufus de cetero füb excommunicationis pena,

Pl'fs

g*

6 Emende arbitrarie per mofiras Cioitatem &» Diwcce-

j &t

fin diftrittiits fieri probibemus : Inbibentes , ne aliquibus

gius

Sacramentum conferatur , nec etiam in Ecclefiaftico Ce-

untir, V

meterio tumulentur aliquü, quos VERISIMILITER

T. ld

CONSTITERIT vitamaturali aut miraculofa caruiffe.

i

4

E

168 TRACT. DE SACRAM. BAPT!S4MI,

g u

Et quia funt quedam smulieres , fe de prewiffis abufibus

ropter quefTum intromittentes , ipfis de cetero boc face-

gt

ii

Te inbibemus , probibemusque omnibus , ne tales mulieres

ad talia de cetero in fuis Eccleftis vecipiant. feu admit-

zison

dTant.

gt

Sed me Laici ex bac probibitione fcandalizati ve-

maneant , oolumus , quod cum predita occurrerint ,. ad

EU

,

f b

Curatos fingulorum locorum fpecialis babeatur vecurfus.

Ita Synodus Lingonenfis, in qua notandi funt ter-

jj atl

mini: Ferifmmiliter con[Literit. i enim termini vi-

Mi

dentur loqui de certitudine morali , ita ut folüm ii

!

prohibeantur baptizari, quos morali certitudine

conítat, nec naturali nec miraculofa gaudere vi-

ta; & hincvi hujus Synodi Dicecefane faltem à

Curatis feu Parochis fub conditione baptizari

It h

Jl

potffent, de quibus probabile eft, eos non carere

vita naturali vel miraculofa.

Caterüm quid Se-

Th

des Apoftolica pronuntiatura fit in Caufa Urfper-

l

i

genfi poft iteratam Informationem diítinctam ,

[!

p

aut quid prafcriptura fit Parochis , patebit fuo

2!

tempore. Ego illius judicio has meas confideratio-

nesomni veneratione fuübjicio. Interea inherendo

Decretis S. Officii de anno 1729. 1737..& 1738.

Dico xr. Nulli infanti, de cujus morte cer-

Z

d

1

toó conftat, Baptifmus conferendus eft, nifi edat

1 gl

(ltlg

figna revivifcentig certa & indubitata.

i H]Em j

[

RAT1O eft r. quia $. Congregatio S. Officii

M g

ome anno 1729. 1737. & 1738. declaravit, non

effe baptizandos infantes fine Daptifmo mortuos,

*WM |

r

L

prout $. 3. queftiunc. 11. oftenfum eft. ». Quia

ll

Concilium Tridentinum Seff. »5. de Purg. & In-

voc. San&t. vetat promulgari in vulgus miracula

incerta. 3. Quia alioquin Ecclefia fe exponeret

periculo graviffimo proftitutionis,& confufionis

coram

(

mmn,

ET CONFIRMATIONIS.

169

Peiii

OM

coram hsreticis , fi forte inftitutis Experimentis

innumeris & per plures annos continuatis circa

DN

"l u

ejusmodi infantes demonftrarent;ad minimum de-

cimam ejusmodi infantium partem edere fimillima

as 1

figna,que& confpiciuntur inlocis piis nullo concur-

rente probabili indicio fupernaturalis principii. 4

] babm---,ï

Hoündif;ï,ï

Si liceret ob figna reviviícentie praecife probabi-

lia, aut tepnuiter dubia , baptizare infantes non-

&t t

; ltl

dum baptizatos , etiam liceret ob fimilia revivi

fcentie figna abfolvere adultos, v. g. ex fubmer-

T0rdi t

fione, fuffocatione, ftrangulatione, apoplexia,&c.

TTE

fine abfolutione defunctos, prefertim fi ante

peenz d

mortem petiiffent Confeffarium , & poft mortem

ltione lz

à propinquis pro ejus revivifcentia ad effectum

LeOs D

abfolutionis facramentalis fuiffet emiffum votum

dtring

tin Cl

ad Imagines Thavmaturgas. Sed hoc non poteft

dici, quia eft coptra fenfum Ecclefie & Fidelium,

Yem ditz

deplorantium acerrimé, fi quis obierit fine abfo-

dji, p

lutione. |5. D. Thomas, prout füpra oftenfum,

Xatton

Quodl. 2. art. 7. ubi agit de Baptifino infantium

Yore i

Judaicorum, plus tribuendum effe docet confue-

ag

tudini Ecclefie, quàm pietati & propenfioni pro-

tj mott

prie in favorem infantium, ubi cum pietate con-

hs dl n

currit quidam abfurditas vel inconvenientia,

yid

Ergo idem fentiendum in prefenti. Maximam ,

" i j 01791

inquit, babet autboritatem confuetudo Ecclefie , que

ii

Jemper in omnibus eft emulanda , quia dottrina Dotio-

Un-

iiomónts

ruim Catbolicorum ab Ecclefia autboritatem babet.

ii

de magis [Handum eft autboritati Ecclefie , quam autbo-

hg

ritati vel Augu[tini , vel Hieronymi ,

vel cujuscunque

Dottovis. .Hoc autem. Exclefie ufus nunquam babuit ,*

jf hi

p eu

quod "Tudeorum filii invitis parentibus. baptizarentur.

us

Ex ideo periculofum videtur , de novo inducere , ut pra-

Ü

3

tey.

j

170 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMi,

E

ter confuetudinem battenus in. Ecclefia obfervatam bapti-

zentur.

6. Merito dubitari poteft, utrum ifta

il fipl

g

praxis deportandi infantes ad Imagines , ut vo-

cantur , "havmaturgas plus profit, quàm obfit

faluti animarum.

Ergo non eft facile admit-

"

tenda.

f

u

"nt. prob. Per hanc praxin moraliter certum

eft, long? plures infantes vivos interfici fine Ba-

ptifmo , quàm refufcitari ad vitam. Nam cum

ftatim una & altera hora poft partum , fi in iis

plebs imperita non reperit figna vitz, efferantur

domo ad imagines 'Thavmaturgas , & involvan-

tur undique fafciis, & includantur arcule lignee

vel fchatule bene claufe , & dein per unum,

duos , vel tres dies fine omni fomento relinquan-

$u

tur expofiti aéri frigido ac humido in Ecclefia,

neceffe eft mori etiam eos , qui eoufque retinue-

rant latentem in pe&tore fine refpiratione vitam.

Occafionatur etiam focordia matrum , inconti-

i lj

nentia maritorum temulentorum ufque ad extre-

ma gravitationis tempora, & Religionis vilipen-

fio apud hereticos ; negle&tus fervidarum obla-

tionum , quas alioquin parentes ante partum pro

i

falute parvulorum, &c. que licet fequantur per

accidens ex illa praxi, flura tamen & majora mala

W

forteinducunt,quàm füunt bona oppofita. Deemon

autem habet fuum intentum , ubicunque fequun-

tur plura & majora malabono oppofito, nec curat,

.U

It4

7. Quan-

an fequantur per fe vel per accidens

BU

do Deus refufcitat mortuos etiam in ordine ad

"n

Baptifmum, caufat figna vite evidentia, ita ut

:

fic refufcitati fiant etiam capaces ceremoniarum

L*Fïn'ur

Ecclefiz , tum ut juvetur infans perfecté, tum ut

1 ij

mani-

! müïz,

ET CONFIRMATIONIS,

171

Üniy),

manifeftetur gloria Dei in confirmationem Reli-

& Ui

gionis. Id patet ab exemplo , quod $. Auco-

fts

STINUS teftatur , ad Reliquias .S. STEPHANI

T

fuiffe patratum. Nam Sermone trigefimo fecun-

A p

do & trigefimo tertio de diverfis fic habet: 4pud

U/alim , ubi eft. Epifcopus frater meus Exodius , quanta

Tordtes

ibi miracula fiant (ad Reliquias S. Stephani) querite

;interüc";fz

It Na

& ivenieis. Pretermifs aliis indico vobis unum,

quod ibi fattum eft. .. Mulier quedam fubito egrotum fi-

p t

lium, cui fuceurrere feftinando non potuit , in gremio fuo

Lie d

Catecbumenum infantem la&tentem amifit. Que cum vi-

2 U

di[Jet amifJum. & irreparabiliter perditum , cepit eum

lüt i

amagis flere fideliter quam mater. — INon enim filii fai de-

dinge

iderabat vitam , nifi in futuro faculo.

Jmpleta affettu

Tmento t

fiduciee tulit illum mortuum ,. & cucurrit ad memoriam

mido at

B. Stepbani , &2 cepit ab ipfo exigere filium , & dicere:

n

S. Martyr ;. tu vides , quare plangam ; redde mibi: fi-

lium , ui babeam eum ante confbettum Coronatoris tui.

ii

WU , E

Hec €g talia cum precaretur lacbrymis , vevisit filius

ejus. Ei quia dixerat 5 INo[fi , quare illum plangam ;

ul d

djonst

oflendere voluit etiam Deus verum animum ipfius.. Con-

ervidurüt

tinub tulit illum ad Presbyteros ;; baptizatus eft Jan-

at p

Gificatus efL 5 un&tus eft 5 impofita eft ei manus ;; com-

pletis omnibus Sacramentis aJumptus eft.

lila autem

t g

a arnt

tali eum cum «ultu deduxit , tanquam mon deduceret ad

mofta at

requiem. [epulcbri ,. fed ad.finum. Martyris. Stepbani.

jl

Probatum eft cor fidele mulieris.

Ita S. Auguftinus.

Dico 2- Nulli infanti denegandus eft Ba-

yfo t

N

j

ptifmus conditionatus , fi ex una parte de ejus

morte necdum certó conftet , & ex alia parte in

j od

eo reperiantur figna vitz faltem dubia.

RaTrr10 eft , quia in hoc DoGores conve-

a

niunt, adminiftrandum cuivis effe in cafu necef-

perïe&ävä

fitatis

m

172 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

.»-mmedlm

fitatis Sacramentum neceffarium ad falutem ;

j

dummodo faltem in fubje&o reperiatur difpofi-

tio dubia , & nulla obftet particularis lex Eccle-

nän[i.ï Eïl

st o

fi2, aut generalis prefumptio in oppofitum.

Drzco'$.

Mutatio fola coloris , & ceffatio

m

gbu, qi

fetoris cadaverici non eft fignum certum & in-

dubitatumrevivilcentiz.

Idem dicendum de fle-

m [ l

j d

xibilitate membrorum , fluxione fanguinis, pellu-

cididate oculorum, motu irregulari oculorum &c.

U

"

j

Rarro eít, quia hec omnia poffunt prove-

midiude:

jj t

nire vel à fermentatione, qu: infeparabilis eft à pu-

trefa&tione internarum partium in cadavere; vel

|

ü

(

;

ex pracipitatione craffiorum partium , vel ex obfiru-

&ione pororum per frigus & humiditatem Ecclefiz,

:

prout in DisszEn r. II. fufe oftendam.

U

j

Drco 4.

Inter mille infantes, qui haben-

i

ii

u)

tur pro mortuis ex utero materno , complures

ts

funt , qui adhuc confervant vitam ad triduum,

um

& ultra, fine ullo externo vite indicio.

didoo v

RaTro eft 1. quia ZacHrAs, Medicus in

Tij

his rebus peritifimus , & SS. D. N. BENEDI-

Ij

E

P

crUs XIV. teftatur; eos, qui moriuntur /uffo-

l):ml

catione , fubmerfione , [irangulatione , ZApoplexia , Synco-

MW

b

4

! 7

D

e, &c. vivere poffe faltem per triduum fine ul-

Ef

:

1

lo figno vite externo. Quod autem plerique in-

Vr

fantes in utero materno defun&i obierint vel ex

m

fuffocatione, vel ex fubmerfione , vel ex ftran-

sj

i

gulatione per venam umbilicalem , vel per Syn-

2

uiainfantes in utero

o

copen, certum eft.

N

materno jam funt affueti foli vite interne par-

g

tium fine refpiratione & ufu pulmonis , ope cu-

jusdam particularis circulationis fanguinis per fo-

ül ln

, i

o pul-

:Udiïz[gg

ramen ovale, per quod fanguis'non tranfit

mone

Ti

Hmsm,

ET CONFIRMATIONIS.

173

1 d d

mone immediaté tranfit in finiftrum cordis ven-

Wt

triculum , prout Academia Parifienfis noviffimis

Vr

experimentis detexit.

Poteft ergo poft partum

LO

aliquamdiu continuari hzc vita interna in non-

Afj l

nullis faltem , refpectivé paucis.

3. Quia in iis

U tsl

l

infantibus , qui ad loca pia folüm deferuntur ex

ts

vicinia, v.g. ex diftantia aliquot horarum, vel

p

unius folüm diei , fiepe nec reperitur faetor cada-

hn

vericus,nec aliud certum mortis indicium. Hec

i lts

omnia fufe oftendo in D rssEn T. I.

pirdol

Daco:5:

Confultius eft; ejusmodi infan-

o calue

tes non deferri ad Loca pia; fed eos commenda-

lIm, v

ri Deo etiam cum ermiflione voti, v.g. inftituen-

Qiten D

dz fuo tempore peregrinationis ad Loca pia, qua-

t

lis locus eft Urfperga, ubi reperitur antiquiffima

i, qi

ac devota Imago Crucifixi cum duabus Statuis

, t

juxta primzevam formiam fabrefattis B. Virginis ,

jhum ad t

& S. Joannis ftantium füb cruce , & fi apparue-

indico.

rint beneficio INuminis dubia vite figna , eos à

45, M

propriis Parochis baptizari.

) N Dur

RaTrIO eft r. quia ita judicavit Synodus

moriuntt

Lingonenfis anno 1455, prout INotando 3. often-

fum eít.

2. Quia moraliter certum eft , plures

Apapiex'w,(

trittum i

tales infantium , qui una ftatim vel altera hora,

j p

aut certé brevi poft partum , efferuntur ex do-

j

mo materna ad Loca pia valde diffita , partim in

p t

via, partim in Ecclefia, ubi exponuntur, pri-

müm amittere fuam vitam, ficque perire; cum

y p

s n

iniislocis, prout certó comperi , inter centum

Vix decem edant figna vite dubia. Nam infan-

z intert!

yuis , 9

j

tes, fi qui, ut verofimile eft, veniunt vivi vita

'gnguïnïs K

eterna:, neceffario pereunt ob frigus & alias in-.

commoditates , ac defectus fomentorum , quibus

g m

per

[

174 TRACT. DE SACRAM,. BAPTISMI,

gt

per ejusmodi deportationem exponuntur.

3.

jpid

Quia nonnulli infantium bajuli teftati füunt, gra-

" du

vius pondus fe fenfiffe in infante poft aliquamdiu

j ugmtibüïï

continuatum iter, quàm ab initio; quod fignum

yirit

eft valde probabile , infantes primüm in itinere

obiiffe.

Cadavera enim plus ponderant , quam

3l

N

"

ps

vivorum corpora.

Verüm hec omnia in dua-

) qu |

bus fequentibus Differtationibus latiüs deduco,

D

quibus fubne&to interrogatoria & obfzrvanda , quee

b

circa ejusmodi infantes formari aut notari me-

a O

rentur, ut tutum de morte aut vita infantis ferri

judicium queat.

arff[

Drices: Ex una parte certum eft, dari in

Ecclefia miracula circa ejusmodi infantes depor-

!

d

m

tatos ad loca pia, prout patet ab exemplo relato

füperius ex S. AucusTINO, & ex relationibus

nn,

& d

Bagatte , & Gobati ; ex altera parte non eft vero-

fimile manente conftanter in Ecclefia confimili

zl

EX

devotione matrum ceffare confimilem benignita-

tem Numinis 5 ex tertia parte illze mutationes in-

'.ïa!;?camme!

fantium jam diu fepultorum & feetentium in co-

AT

lorem amcenum & odorem non cadavericum a-

FCTNT

gnofcuntur.à Medieis & Chirurgis, etiam Luthe-

:a;rt;gzm

ranis, tanquam effectus füpernaturales.

dj

RrsPoNDEO: Ex una parte illud miracu-

j

lum fuiffe manifeftum per figna certa vite ac in-

RUT

dubitata. Ergo non eft moris divini operari mi-

tüghy

racula in ordine ad collationem Baptifmi dubia,

z [ny

Dein illo tempore dabatur fpecialis neceffitas e-

At

dendi miraculum apertum pro neceffitate Baptif-

A

mi parvulorum, quarm eo tempore negabant Pe-

Fümt ul

lagiani, Hoc tempore autem , fi Deus has füuas

i

operationes ordinaret contra hereticos in con-

n ]

|

firma-

uY

ET CONFIRMATIONIS.

175

DO

firmationem Religionis , deberet edere figna cer-

il

ta; fi has ordinat in folatium Catholicorum, non

Wlge

opus eft miraculo ,. fed füfficit beneficium conferva-

IU

te in infantibus vite , & retente in corporibus

g

adhuc integris animz: necdum diffoluta unione,

Ob

quamdiu adhuc in infantibus datur circulatio Jan-

m

guinis , vel faltem /pirituum circa partes cordi vi-

Is h

tlb

Es

Y

cinas; quz res fe&tione anatomica inveniri pof-

L

fet , fi ftatim poft edita figna & poft receptum

Fa

Baptifmum deficientibus fignis aperirentur. Pof-

D

fet enim fumi conje&ura de tempore vitz & mor-

tis precedentis.

Hinc conftanti matrum devo-

tünd,i

tioni conftans refpondet Peneficium Dei , ubi par

( fs

precedit fiducia & meritum. — Quod attinet te.

ib etemi

ftimonia Medicorum & Chirurgorum , etiam Lu-

lr

theranorum , in eorum teftimoniis lego hanc

xttemndt

claufülam: Si ommia pbenomina recenfia ita fó ba-

Fedbln at

beant. ltaque complexum illorum omnium phoe-

nomenorum in uno eodemque fübjecto aliquan-

Ümiem j

fe mütatit

do verificatum effe, teftimoniis indubiis proban-

fotentiunt

dum effet. Si probetur idoneis teftibus , ipfus

cudavetit

fatebor miraculum. Si veró illa pheenomena

non reperiantur conjunctim in uno , fed divifim

js tl

qurda

in diverfis infantibus, iidem Medici & Chirurgi,

fi Phyficam experimentalem noverint, certiffimé

rellu d

dabunt , imo & dant , teftimonium oppofitum.

f

Neque etiam Relationes BA GATT J & GoBATI

f gt

ita exaCte funt , ut ex iis formari queat certum

; hii i

de morte indubitata , aut de revivifcentia infan-

sj t

tium judicium , prout confideranti patebit. Aut

ia

enim carent tefte idoneo , aut deeft fignum pre-

x

cedentis mortis, vel novz vitz infallibile.

f Den

Relatio P. BacaTT X fic habet:

g

j

» Adn]i-

176 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j

[5

li

1

, Admiranda Perennia circa Refurectionem

AW

pl

Q

,; Mortuorum.

'Wm

N

"

"

oronidem imponant huic capiti , totique o-

WWW

mdi

?5

peri, que admiranda adhuc perennant cir-

,5 cà refurre&tionem mortuorum.

porwl.

j

sdté

Euftachius Rudius in fua arte medica

ACup i

», lib. 2. cap. 6o. de Abort. apud Petram Sanctam

IKx

W»

, de miraculis perpetuis

cap. 2.

Eft facra «&edes

at d

» Virginis Deipare in ditione Comitum Ortem-

, lil

, burgenfium , inter fines Principatus Tirolenfis,

,.Quam incole, ac finitimi populi appellant,

cit ln

ul :IM

9. Mariam de Luggau

Ad eam facram &-

, dem, fi emortui fcetus ftatim a puerperio per-

, ferantur , fuper aram Virginis revivifcunt, do-

pend

gt W

, nec luftrali fonte abluantur, & mox rurfus mo-

,1LDiuntur donati eternitate

Hujus autem rei,

sIin d

i

,inquit Euftachius , ne dum nos, verüm etiam

Mu

, innumeri alii clarum & indubitatum teftimo-

...... L

] 4

ij

,nium reddere poffünt; & Pater Fulgentius Ma-

at

, riaKuen, Ordinis Servorum B. Virg. olim Pre-

M

, fes antedict:e Ecclefige, teítatus eft, ita omni-

J

, n0o effe, atque ibi librum exftare, in quem cüm

qm&u

,idoneis teftibus nomina omnium referuntur

u

]

» quotquot ad vitam infantes excitantur

r.mllü ü]g]

, 2. Gumppenberg , de imag. B. Virg. Weif

v i,

»fenfteinenfi , in Germ. Sup. Infantes tine Da-

»ptifmo mortui , ante hbanc imaginem deferun-

«"anfr D

füini ltm

, tur, & in prefentia idoneorum teftium, indu-

m

,,bia dant ügna vite , & rité facris aquis abluun-

U eleb

;, tüt.

Hhm[eüm

ol HocB

3. Idem,

b WT

Mfw,m

ET CONFIRMATIONIS.

127

» 3. Idem, de imag. B. Virg. Sporz,in Germ.

» 9Up. Porro huic loco proprium eft , jam ab

, antiquo in hodiernum ufque diem ; infantes fi-

d

», De Baptifino defun&i , nonnulli etiam e fepul-

!

» Chro eruti , atque ab ipfa ufque valle 'Telina

», huc portati , frequentiflimé vitz figna dant, ad

TM

» Baptifmum recipiendum fufficientia. Authen-

Ial

» ticum inftrumentum teftatur, ann. 1652. 1653.

t D

» 1654. viginti quinque eo modo revixiffe

&

Conine

» baptizatos effe.

ts r

» 4. Idem, de imag. B. V. de Libercourt; in

p

Germ. inf. Miraculofa eft in hodiernum diem

demüm

, hec Sac.lmago: Gratiam precipuam expe-

i puta

, riuntur infantes fine Baptifmo defun&i, qui a-

yTevivt

»» liquandiu per idoneos teftes fuper altari pofiti,

V mox u

»» figna dant vitz , & confeftim baptizantur.

dj al

» 5. Idem, de imag. B. Virg. Burienfi Bufeji,

, Vett

, in Lotharingia.

Multi pueri in matrum utero

yatum t

, demortui , ad Imag. hanc Burienfem propé Bu-

rfüentt

»fcium vitz reftituti , ac piacularibus undis ab-

,, luti, iterum deceflere.

Vi dl

s d t

» 6. Idem, de Imag. B. Virg. Ecclefiz Geldo-

,nie, in Germ. infer. Accurfus ad hanc Sac. I-

eILard.

um rean

», 1nag. prodeft omnibus, precipué tamen opem

r

, inveniunt fine Baptifmo extincti infantes.

g. L

» 7. ldem , de Imag. B. V. Bethunienfi , in

» Germ. infer. Duabus , qua ex urbe Infulenfi

Ya t

g d

, Dethuniam itur, leucis, celebritatem obtinuit

ylium, t

, non vulgaribus miraculis hec B. Virg. imago;

TU

» Quorum celebrius erat infantum mortuorum

, ad vitam revocatio , ut facro abluerentur Ba-

» ptifmo. Hoc Beneficium inviderunt nobis mi-

D

i

D.zdmort Tr. de Bapt. & Confirm.

M

li-

J

178 TRACT. DE/SACRAM. BAP'i'ISMI,

sual

'

44 Jite5 ; 'cjui fübje&o igne templum cum Sac. Sta;

[

ufferunt.

$, tua ex

al

» 9

Joannes Bucelinus in Ann. Gallo-Fland.

s A

», libr. 2. deStatua Virginis , que Fournis colitur.

,, Obfervatum eft, homines fingulare beneficium

1Gopit

,, ibi antiquitüs percepiffe, & modo etiam impe-

fs d

,,trare ; utfiquis prius extin&i fuerint, vel quàm

J

, ab utero fundantur, vel quàm facro latice tin-

yinam

», gantur, horum multi tantifper vitam recipiant,

u

» fi deferantur ante predictam imaginem, donec

;!queïeïgmp,)k

,, eos quis unda Baptifmatis abluat , & interdum

(l

&UX

» quidem ad multos vitam annos producant.

1

,, Ha&enus. de Admirandis vires effe&rices

n

11

, cujuscumque caufe procreate in Macrocofmo,

Omnia haud

-&mh

0V

,& Microcofmo excedentibus.

;.:'

Ád

»

ml

, certé complexus fum , multa fine dubio füper-

Alanon)

»funt; neque enim intelle&tus limitatus, memo-

,rialabilis, cun

&orum ignorantia fcriptorum ,

Htf

;ïlüedunc

, librorumque defectus , omnia

perlegere , ex-

hu

101

,5 currere, colligere, permifere. .Ad ea, quz fe-

(u

(

» le8i

procul dubio frangere , allidereque tu-

orum pertinaciffi-

, mentes flué&tus fuos incredul

J

,ma velit, nolit, cogetur fuperbia; his quippe

Til

»Miris viduam , deftitutamque eorum pra:gno-

»» fcentes fuperftitionem , Orthodoxe Religioni,

TT

J

i

T.

ij

, tot tantisque preteritis , prefentibus, perenni-

, busque decorate prodigiis ,

dummodo ratione

Jf

J

,, potiantur, dare manus haud detra&tabunt. Fa-

J Qne

^L d

j,xitigitur Deus. Votique mei compos ero, fi

5, uni tantüm ex tot Admirandorum rutillantibus

Mi APUH

»» fplendoribus lumen veritatis illucefcat , fidei-

t

5 que dogmatibus ab ipfis pertinaciter impugna-

N

racteri-

2,

tis, utpote tot divinitatis obügngtis cha

A

,,DUS$ ,

AF

ET &ONFIRMATIONIS.

179

Q tf

» bus, tandem fubfcribant. Omnia autem fint ad

» Majorem Dei gloriam, ad laudem San&tiff. Vir-

t db

t

» ginis Marie, S. P. N. Cajetani, & omnium San-

» Gorum.

Amen.

tht

r

P.GonaT veró in Theologia Morali Tom. 1

fütritis

d

Tra&. ». Cafu g. num. 272. fic habet:

WR

, Quia in hoc capite fuit mihi fermo de Ba-

T n

» ptifmo moriturientium , fingulariter infantium,

Itj a

, placet memorare hic, quod certiffimis teftibus,

lut, lt

» atque exemplis compertum eft , infantes , qui

o proz

» mortui eduntur in Jucem, confuóffe deferri iti-

VE

. Dere quatuor, fex, octo dierum in Lotharin-

einMad -

» giam , ad urbem, cui nomen Mirecourt, atque

s. n

,ad imaginem Virginis Deiparz, quae magna ve-

j Une d

,neratione in Ecclefia Reverendorum Patrum

» Franci(canorum colitur, & ad quam, poft mif-

s Hmiwïvg.:

"nd f

» fie facrificium , aliasque confuetas preces, par-

T

» Vuli illi edunt non raro talia vitze indicia, ut

M&j

»Íepe nemo dubitet, quin veré fint anima pra-

» diti, eamque ob rem tinguntur aqua Paptifma-

ii

u ts -

», li, ac paulo poft fiunt omnis fenfus, motus, al-

nia; Df

»» terationis expertes , evolantque ad füperos.

» Vidi ego duo authentica inftrumenta , te-

e eorüm

ol Ml

»» flantia ejufmodi (inter cetera plurima) mirifi-

», cum reditum ad vitam, emigrationemque ex il-

ts r

ha fil

5» la

Unum illorum inftrumentorum habui in

» manibus circa annum 1659. de infante Rhein-

ia

y'wmpos «t

.feldenfi. Alterius, fignati manu G. GENU1ER

» Notarii Apoftolici, copiam habui die 3. de-

T vtl

1«55

cemibris, ánno 1666. quo hec pro altera edi-

jf

» tione fcribebam, de Filiolo Excellentiffimi Do-

ycter i

» mini Joannis comitis de Montfort, accole no-

gnaüsf '*

M 2

,»tri

j'

180 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

43 Lal

p

,ftri lacus Acroniani, qui infantulus exters fin-

$5105 ,

& vite editus in lucem , delatus fuit ( per-

!

d n

que

, urgente Illufer

iffima Domina Matre) in Mirecourt,

, [patio dier

um oüo, atque die S. Sejtembris mni,

z o

a n

N

,U dixi, Milefmni , fexcentefimi . fexageftmi. — exti,

, ub boram — feptimam.| matutinam , deportatus |.ad

;pl][l

J

, imaginem Magne Dei Matris , po[i Liturgiam,

gv

,atque alias preces confaetas ab ü[dem — Patribus

s

, chordigeris peratas in eum fmem, ut interce[[ione

Bd

»gloriofe Virgimis infans reflitueretur vite tanti-

fitirant

, fper , quoad fo[j

et per aquam. Baptifmalem vegene-

|

fret

,Trari clo, cepit

Janguine manare in wmbilico ,

e

1

,iï;,ä

[

» cruribus , vofeo colore tingi in vultu prius palü-

MR

^

J

