videtur effe contrarius ; quia l. cc. ad 3. videtur

Qnt n

fupponere, tunc folüm non poffe baptizari infan-

asci

tes infidelium , quando hi Deum agnofcunt, &

j um

ad Deum diriguntur.

Dicendum (inquit) quod bo-

ZIMH

mo ordinatur ad Deum per vationem , per quam Deun

don d

cognofcere potef?, — Unde puer antequam ufum rationis

i. ]

babeat , naturali ordine ordinatur in Deum per rationem

m

parentum , quorum cure naturaliter fabjacet $. & fecun-

prapter u

dim eorum difpofitionem funt. circa ipfum divina ordi«

"

1770

nanda.

Vil /M/Wl-

CoNFIRMATUR ex eo j quia Deus pertnif-

five tolerat, ut infantes quandoque initientür Sa-

ficlium.

cramentis demonum per màgos, vel fagas; erga

,& de

etiam approbat, ut irnfantes Atheorum initientur

LLMAN

Sacramento veri Nuininis ad coercendas hoéc mo-

ALDUS

do infidias , & poteftatem deimonis.

ytoxitul

REsPoNDEO $. Probabile eft; licitüm etiam

s &J

effe baptizare infantes infidelium jam baptizato-

h

D. dhmort Tr. de Bapt. &? Confirm,

C

funD

jj

44 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMI,

fum , hoc eft, eorum, qui à Religione Chriftiana

'W" ) tö

jjirm

ad Judaifmum, Machometifmum &c. apoftata-

"

runt. Ita GaniBALDUscitans CAJETANUM,

& BONACINAM.

Ratio eft ; quia tales Eccle-

qiumi

$i, Tlä

fice jam femel fuerunt fubjecte; ergo illis non fit

injuria, fi eorum infantes baptizentur.

Neque

obftat S. T Ho MAs; quia folum videtur loqui de

cafü, quo infans cur& parentum fübtrahitur per

abdu&Gionem $ domo paterna, vel fciente paren-

te.

Idinfinuat 2. 2. q. 10.à 12. C. ubiait: Contra

juftitiam naturalem e[fet , fi puer , antequam babeat ufum

pl

vationis à cura parentum fubirabatur , *oel de eo aliquid

erdinetur invitis parentibus.

Quamvis autem duz

n j

i

ex his refponfionibus, nempe tertia & quarta vi-

iil

deantur effe probabiles, practice tamen videtur

lov

xQutoic

in contrarium ftare Ecclefie confuetudo , qua&

nunquam videtur ufa effe ejufmodi clanculariis

n D

MTU

Baptifmis: cüm enim fimus filii lucis, non vide-

n

tur rationi confentaneum, à Chriftianis aliquid

TUr

praéticari, cujus publice, fi deprehendantur, non

poffint dare rationem fine opproprio, & prajudi-

cio Ecclefiz.

Imo, quantumvis videatur urgere

charitas, non licet Apoftolis abire in vias gen-

tium, & difpenfare gratias mediatoris ultra pra-

ftitutum ordinem, & miffionem Divinze Sapien-

tice

Hinc plane pre oculis femper habenda, &

Pl L'HQ

cuftodienda illa doctrina S.'T' Ho w , quam tra-

:'*' l ?H]bk

dit l. cc. 2. 2.q. 10. à. 12. & Quodl. 2.a. 7. his ver-

r

bis: Dicendum , quod maximam babet autboritatem con-

Jaetudo Ecclefie , que femper in omnibus efd emulanda ;

quia & ipfa Dottrina Dottorum Catbolicorum ab Eccle-

n

Jfía autboritatem babet.

Unde magis f[Tandum eft autbo-

j, vl

ritatilEccleþþæ, quàm autboritati «el 4duguftin

Hiero-

118

ET CONFIRMA TIONIS.

73

dum

" (l

Hieronymi , vel cujuscunque Dottoris. — Hoc autem Ec-

clefie ufüs mmquam babuit , quod Sfudeorum Filii inoj-

p

tles Ecg

tis parentibus baptizarentur , quamvois fuerint retro a&tig

temporibus multi Catbolici Principes potentiffimi, ut Cop-

lst

. N

Jtaniinus , T beodofüus, quibus familiares fuevunt Jan&t

jf

Jimi Epifcopi , ut Sylvefler Conflantino ,

& ZImbrofius,

tutlgi

trahitur;

T beodofio, qui mullo modo pratermififfent ab eis impetra-

v€ , fi boc e[Jet confomum rationi. —.Et ideo periculofum

tDl n

Iait: (k

videtur banc a[Jertionem de novo inducere ,. ut frater

confuetudinem. ba&tenus in Ecclefía obférvatam Sudeo-

p

rum invitis parentibus Filüi baptizentur.

Verum de

d as

his Lege Bullam SS. D. N. Benedicti XIV. de pra-

auten

& g

xi infantes Judeorum baptizandi, in fine hujus

"Tracét. de Baptifmo infra adjiciendam.

Qen vidà

REsPoNDEO.Ó. Si infideles fint fubditi Prin-

üdo, &

cipis Catholici, etiamfi non fintmancipia, poffunt

clanqut

eorum liberi baptizari etiam invitis parentibus.

, Ionri

PRoBATUR ex Concilio Tholetano IV. quod

WE

refertur C. J'udeorum 28. q. 1. his verbis: Studeo-

antüryt

vum fiios , vel filias , ne parentum ultra involoantur

& praj

erroribus , ab eorum confortio [eparari decernimus , depu-

tür u

tatos aut Monaflerüis , aut Chriflianis viris , vel mulie-

Vi g

vibus, Deum timentibus, ut fb eorum conver/atione cultum

vltra p

Fidei difcant , atque in melius in[lituti tam in toribus,

p ia

quám in fide proficiant.. 1d eo magis locum habet,

la, d

fi alteruter conjugum fuerit addictus Fidei Catho-

Jun (f

lice , & ambo degant fuüb furisdi&tione Principis

Aisvet

Chriftiani.

Ita habet l. cc. C. 9'udei ubi fic dici-

m ao

tur: Judei, qui Cbriffianas . mulieres in. conjugio

mulamdt

babent , admoneantur , ab Epifiopo cicitatis, ut f

) E

cum eis permanere cupiunt , . Cbrifliami effciantur.

dtau

Quodfi admoniti noluerint, féparentur ; quia mon po-

ïml ,1

teJ] infidelis in ejus permanere conjunttione , que jam

lii

[

u

36 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

D

l

. MP

in Chriflianam tvanslata eft fidem.

Filü autem ,

n

qui ex talibus nati exi[lant , fidem , atque conditio-

at

Similiter &? bi, qui pro-

mem matris fequantur.

i

creati funt de infidelibus mulieribus , ? fidelibus vi-

vis, Chriftianam fequantur Religionem , mon judai-

j ;,j?.f,[z/ni !

Id etiam referente V ALEN-

gni.

cam fuper[titionem.

yohi

TIA Difp. 4.q. 3. p. 3. à Gregorio XIII. declaratum

eft in cafü, dum avus paternus quemdam puerum

baptizari voluit reluctante Matre Judea, quz de-

fun&o marito fuperftes erat.

Hzc tamen omnia

intelligenda funt de fübditis Chriftiani Principis,

qui poteftati ipfius fubjecti fuerunt ex bello, aut

fucceffione, nullo interveniente alio pacto.

Si

enim Princeps ex pacto , vel juramento obligare-

kin

tur fübditis füis Vafallis ad confervanda Privile-

gia, vel confuetudines, non poffet in ejufmodi

negotiis arduis ponere legem contra&ui matrimo-

gl

niali, nifi forte infideles effent tam exigua portio

populi, ut merito cenfeantur in omni contrac&tu,

& more fe conformare debere legibus communi-

k

tatis.

W'

REsPoNDEO ]7. Filii fervarum, feu manci-

l

M

piorum, emptorum , aut in bello captorum fine

Ca-

dubio poffunt baptizari invitis parentibus.

terum etiam illud obfervo, quod, cüm hujufnmo-

di abdu&tio à cura parentum alterutra, vel utra-

que parte conjugatorum invita pertineat etiam

if

ad jus gentium, moribus vicinarum nationum in-

LT

trodu&um, in praxi nihil fit innovandum fine

previa confultatione Epifcoporum, vel fummo-

L:

rum Pontificium , ne per novitatem plus infera-

ET

tur damni, quam emolumenti in Ecclefiam.

R

tit. de

Hinc etiam SyNopug AUGUSTANA

jïäPerle

Baptif-

i

!

ET CONFIRMATIONIS.

37

tl [

Baftifino n. 12. hec precipit: INon baptizet Sfudeos,

i tj

& S'udeorum filios , aut filias , nifi in illis vite pericu-

lum timeretur , ab(que noftra, «el. Vicarii noftri expre[fa

æä?äsïæ

Refert enim prius inquiri , fittene , an vere

facultate.

n j

tales baptizari cupiant ; & num in fide fint füfficien-

* VAU

ter inftru&ti: de Infantibus autem Judeorum vi-

d

de Bullam fequentem.

ATa um

UT

Bulla

D ori

| r

bBHO,i

Benedidi XIV.

JDe

ul |

0 0bl

d Prij

Baptifmo Judeorum, five. Infantium,

1 ejut;

five Adultorum.

m

Venerabili Fratri zrcbi- Epifcopo -Tarfen. Vich

gupt

gerenti.

CODLEA

COImy:

Benedi&us Papa XIV.

e0 m

Venerabilis Frater, falutem, & Apoftolicam

orüm f

Benedictionem.

u.

duj

$.L

vel utt

T

Cafus trium Infantium Sudaorum nuper Rome,

numit-

imvitis Parentibus , baptizatorum refertur.

m fie

»

oftremo menfe Superioris anni cum de more

fümmo-

, ad nos acceffiffes , retuliffefque Antonium

, infere

vdefian

»quemdam Vivianum in Hebreorum vico do-

ii t

»mum Perle Mifani Hebrez ingreffum effe, ibi-

C 3

» que

byj

!j

38 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

gin J

» que cum tres ejus filias, quibus cum puer dun-

» taxat aderat, earum frater, annos natus duode-

gf

g

»cim, inveniffet, eam, que nonum annum age-

mque WP'

» bat, Baptifmate abluitfe, Sacramenti verbis rite

» eodem tempore pronunciatis, quo caput aqua

iil

;lj eo

» luftravit, idemque deinceps cum reliquis dua-

j

»bus fororibus prime adhuc etatule peregiíle,

:prod

«tl

(

» Darem autem non baptizaffe, quod aquam fibi

» deeffe viderit.

Tunc nobis quoque fignificavi-

m i

» fti, quid ad mul&andam Viviani audaciam fta-

n

K

TU

j

d

» tueras, quidque de puellis Sacro Baptifmate ini-

» tiatis ftatuere in animo habebas: id porro à no-

doelt

at

» bis probatum fuit.

. II.

Cafus bujufinodi quum accidunt , flatim novi fer-

n Mi

!

tones, C opiniones excitantur ; ideo Pontifex

hn

certam Juper boc inftru&tionem C tnetbodum

r

edere [latuit.

mf

2. ,,Si

quoniam fa&a hujufmodi frequenter Ro*

N

»

mze, & alibi audiuntur; quotiescunque

:ihu

,

» Veró id accidit, multe hinc ftatim opiniones,

tatg:

» naximeque diverfe, perinde quafi tunc id pri-

sidfi

» mo evenerit, excitantur, quod fane inde oritur,

iil

p quia bene multi temere obloquuntur, cum hac

;äïpam

» de re fcriptos neque expenderint libros , neque

lu

»noverint; alii veró, qui fcriptores legerunt,

d

» cum eofdem non femel videant fibi invicem ad-

» Verfantes, non fatis ingenii, & facultatis habent

u

r

» ad judicandum quis eorum prudenter fenferit,

» quis veró fecus; alii demum aut nunquam tri-

ls

in t

» buna-

Ism,

ET CONFIRMATIONIS.

39

Ti

V5 d

»bunalium judicata cognoverunt, aut eorum

, certe non reminifcuntur; ideo operez pretium

]

AIDum h

»exiftimavimus Epiftolam hanc fcribere , eam-

] Vetr

» demque typis impreffam in lucem edere, que fi

RUL

» tibi ufüi non erit , quia probe jam nofti omnia,

ts i

, Qus& hic continentur, non parum opinor iis for-

: gl

» taffe proderit, qui in eodem Vicefgerentis mu-

ET

, nere tibi fuccedent, vel aliis extra Romam de-

gt

» gentibus, ad quos pertinet, quemadmodum ad

hat

» Vicefgerentem Romz fpe&tat , hujufmodi cafi-

Ximates

, bus providere, aut non omnino diverfis, aut

porri

, huic plane fimilibus, qui noviffime in urbe ac-

» Cidit, quique, ut vulgo dicitur , dat caufam E-

» ditto.

$. III.

n

Primna He-

4 Dj

Divifio Materie in duas partes.

breorum Infantium.

Secunda Hebraorum

Vv

adultorum. Subdivoifio prime.

tque ut omnis , quoad fieri poteft , confufio

Jenter N

E

»

evitetur, materiam duximus in duas partes

TescuN

» diftribuendam.

In prima enim de Hebreorum

OpiDÍODE

»infantium : In fecunda de Adultorum Baptif-

uncidpr

, nate differemus.

Prima autem pars multifa-

Veriti

»riam dividi

tur. Primo enim expendetur, utrum

um lac

» invitis pare

ntibus , ac relu&antibus , Hebrzei in-

j, Ieque

» fantes baptizari licite poffint: Secundo , fi

hoc

an cafus unquam contin-

&eruDt,

» nefas effe dixerimus,

iem at

» gat aliquis, in quo id fieri non modo

poffit, fed

s habent

, etiam liceat, planeque deceat : T'ertio , Baptif-

fonferi,

»1num Hebrais infantibus tunc impertitum, cum

m haberi

yam

,fas non fit, ratumne, an veró irritu

, DI

C 4

» debeat :

p

40 TRACT. bE SACRAM. BAPTISMI,

» debeat: Quarto, quid fit faciendum, Quum in-

um

a

g

» fantes Hebrai afferuntur, ut baptizentur, aut

» compertum fit eos jam fuiffe Sacro Daptifmate

g,mï?a

T

»initiatos; demum quomodo probari poffit, eof-

W!M'

y dem aquis falutaribus jam luftratos fuiffe.

b

*IW 5'[

y m

$. IV,

lo qui

,

L Pun&um an difentientibus: Parentibus , p

vl

Jint Infantes baptizari.

«Imri

» | ye primo prime partis capite fi fermo vüt , u-

TI

)»

trum nempe diffentientibus Parentibus

jan n

» Hebrai Infantes baptizari poffint, aperte afferi-

h TM !

» us , hocjam à S.'Thoma tribus in locis defini-

g F/EW

»tum fuiffe, nempe in quodlibet 2 art. 7. in 2. 2.

TM

T" W

» que[1. 10.art. 12. , ubi ad examen revocansque-

i m

» Ítionem in quodlibetis propofitam ; Utrum pue-

»Ti Judeorum, €? aliorum Infidelium fint invitis

» Parentibus baptizandi , ita vefpondet: — Re[bondeo

» dicendum , quod. maximam , babet.| au&oritatem. Ec-

» Clefie confuetudo , que [anper eft in omnibus emu-

À mw

|-VM.

j *

» anda Cgc. Hoc autem Ecclefie ufus munquam ba-

L

»bui, quod Sudeorum Filüi imvitis. Parentibus ba-

l

T

» Dlizarentur , quammois fuerint vetro ais temporibus

J

»mulii Catbolici Principes potenti[fami, ut Con[lanti-

ii

» "s, "beodofius, quibus famüliares fuerunt Santtif-

051]

»imi Epifcopi , wt Sylvefler. Conflaniino , & .4m-

lr

» brofíus Tbeodofio , qui mullo modo pretermififfent

V g

» b eis impetrare, fi boc e[Jet confonum vationi: &

üy [

» ideo periculofum videtur banc a[fertionem . de novo

ii

» "iducere, ut, praier con[uetudinem battenus in. Ec-

1

fs

» clefia. obferoatam, Studeorum Filiü, imvitis Paren-

» übus

Mda

3

ET CONFiRMATIONIS.'

41

ln

» libus baptizarentur. Tranfitum deinde facit Do-

fmuf 9

» &or Angelicus ad exponendas rationes, atque

at

» ita ait, in3. par.queft. 68.art. Yo, Refpondeo dicen-

poüt»&f

üli

»Sdum , quod pueri infidelium fili aut. babent ufum

,Trationis , aut mon. babent C9c. fü mondum babent

»ufum liberi arbitrii , fecundum jus maturale funt

» ub cura. parentum , quamdiu ipfi fibi providere non

» po[Jun:: unde etiam €9 de pueris antiquorum dici-

lll?ur) ;

»iur , quod [aloabantur in fide parentum ; &^ ideo

»conira juflitiam maturalem e[fet, fi tales pueri in-

» vitis Parentibus baptisarentur ; [icut etiam . fi. ali-

of

Pirenis

»quis babens ufum vations baptizaretur — invitus.

» Effet etiam periculofum taliter fiios infidelium ba-

ette d

»püizare, quia de facili ad infidelitatem vedirent,

Jcis d

» propter maturalem affe&tum ad. Parentes ; &$^ ideo

T

»n0n babet boc Ecclefue confuetudo, quod Filü Infi-

0cmg

» delium invitis Parentibus baptizentur,

Ug

fni ii

$. V.

Rq/pf'.jz

DA

otus n quarto fententiarum difLintt. 4. quaft. 9.

ts t

» Sc

num.92., €? in quae[Lionibus relatis ad. queft. 2.

»

inqum

, cenfuit laudabiliter poffe Principem imperare,

miihu Y

» ut, invitis etiam Parentibus, Hebreorum, at-

tj

»que Infidelium infantuli baptizentur, dummo-

rf

» do id potiffimum prudenter caveatur, ne iidem

t ndij-

» infantes à Parentibus occidantur. Habet fe&ta-

$ n

» tores hec fententia fuos non folüm in Scholis,

» Verüm etiam apud Au&ores recentiores in Se-

m ot

ii: &

» cularibus negotiis apprime verfatos, quos inter

j n

» recenfendus eft Loay/a in motis ad Concilium deci-

T

y mum fptimum Toletanum pag. 761. Tom.9. collett.

« Dart

» Concil. Hifpan, clar, mem. Cardinalis 4guirre, Prae-

3

,UL

» yaluic

r

42 TRACT.' DF SACRAM.'BAPTISMI,*

yiil

» valuit tamen in Tribunalibus S. Thomz fenten-

»tia, ut teftatur Cardinalis Albizi de inconftantia

ia

g

» in fide cap. 11.n. 32., atque inter Theologos, Ca-

m

,nonumque peritos vulgatior eft, quorum no.

jddilïe;

»mina recenfentur à Cardinali Santorio in Ritua-

sin

»li Sacramentorum, ut videre licet fag. 209. €7

jl

» f&., in quo Rituali complures viri doctrina illu-

»ftres multum laboris , atque opere infumpfe-

..:»s'pl.opffl

ln

»IUnt, quos inter Cgrdinales Bellarminus.

ml

$. VL

10

rx i

coïligi poteft ex nuper allatiä S. Thome

verbis , fententia: ipfe fue precipuum fta-

l

24

tuit in Ecclefie confuetudine fundamentum;

Ad1a

» quodfi, ad graviflimi hujus argumenti vim labe-

»factandam , Matathia?, aliorumque exemplum

» proponeretur, qui nimirum , ut legitur n /ib. 1.

]

» Macbabeorum cap. 2.. circumciderunt pueros incircum-

» Cifos , quotquot invenerunt in fmibus Ifrail ; quod

u

l l:'n.a

» quidem invitis eorum Parentibus evenit: Re-

,,,,,

» ípondet Liranus, folos Hebrzorum filios cir-

Y

cumcifos fuiffe, cujus fententiam fequutus eft

ia

» Verhoft de lib. Macbabeorum pag. 88. Concedit

Tibl

» Sotus in Hebraorum filios hoc geftum efTe, fed

&ug

, ulterius procedens addit, quodfi hoc pariter in

3 af

, Ethnicorum liberos factum effet , Matathias er-

ls

»raviffet: Scriptoris hzc funt verba im 4. Sent.

1 df

» Difl. s. quaft. unic. art. Yo. $.. Quodfi Hifloriam :

CODUJ]E

» Refpondetur , eos , qui jfudeis Parentibus erant pro-

Xræumm

» gnati , jure poterat «i circumcidere ; fiquos autem inter

d

» €05 circumcidit gentilium , fecit zelo Fidei, fed tamen

A

1l

At enimvero cum in

» non fecundum fcientiam.

|

«

N

» Divi-

llty

ET CONFIRMATIONIS.

43

OT f

" Di-vinis Litteris nulla occurrat diftin&io i

nter

d !')Wm

» Hebreorum, & Infidelium filios, illa fane re-

Qp t

QU

» fponfio videtur certior, ac probabilior, Mata-

»thiam nempe, quotquot invenit pueros , cir-

110 n R]r

» cumcidiffe5 cumque idem vir effet virtute egre-

pag. 259,

» gius, & (an&titate clarus, id jure gefiffe optimo,

lod

»cum illi infantes lege belli captivi effent fui,

: infua;

» quos propterea merito quidem ,. vel invitis Pa-

1IDU,

» rentibus circumcidi juffit, quemadmodum mul-

»ta cum laude Chriftiani folent Turcarum filios

»in bello captos facrofantto Baptifmate initiare:

: Tht

» Sapienter ita differit fuarez im 3. parte S. T bome

» tom. 3. que[t. 68. art. 1o. Difput. 25. Se[f. 4. $. Se-

Ciptun:

» Cundo ef? certum. . Cornelius à Lapide lib. 1. Ma-

Kamert

» tbab. cap. 1 . verf. 46.

t vinl)

: CXemy:

1

$MA

iturini

r M

Il n aliquo cafu id liceat?

ul g

» LHoc igitur pofito, quod nefas fit Hebreorum

Venit:

»

infantes , relu&tante parentum arbitrio, ba-

1 flios

» ptizare, nunc juxta ordinem initio propofitum

quutu

» defcendere jam oportet ad alteram partem ;; an

, Conct

» Videlicet contingere unquam poffit occafio ali-

mefb k

»qua, in qua id liceat & conveniat.

Ex his qui-

»dem cafibus unum modo expofuimus, cüm

parter J

atias -

»Matathie exemplum confideravimus.

Sed

»quum ejufmodi eventus noftris hifce tempori-

T

djfrim

»bus contingere nufquam poflint, cum neque

»Hebreorum quifquam contra Chriftianos fti-

gtari n

TU

»pendia mereatur, neque talis eorum conditio

» fit, ut bellum indicere Chriftianis valeant, rem

jdum

» fore opportuniorem ducimus, fi fermo hic no-

um

nDi'r.

» fter

j

44 TRACT. DE SACRAM. B APTISMI;

n

»fter de frequentibus tantum cafibus habeatur,

» in iifdemque fi prudens, fi certa methodus pro-

j

guri

agl

» ponatur, cujus etiam hoc loco addatur non in-

» utilis aliqua declaratio.

P

»

d E]U

g

$. VIIIL

g u

Cafus pra&tici, in quibus licet infantes bapti-

ia

Zre.

; ürrá

Y

"

J !

l

»

uo, ut plurimum cafus evenire folent: cüm

Chriftianorum aliquis Hebreorum infantes

»

» invenit in extremo mortis diferimine conftitu-

» tOs ; alter autem , quum iidem infantuli crude-

D u

»liter à Parentibus proje&i , deftitutique inve-

"

» niuntur.

Cum id eveniat, ut ab aliquo Chri-

ATE U

nl

»ftiano Hebreorum puer morti proximus repe-

j

» riatur , rem oppido laudabilem, Deoque gratam

Itl

u

» is certe efficiet, qui falutem puero aqua luftrali

N

» prebeat immortalem.

Inter cetera Congrega-

xj

» tionis San&ti Officii decreta unum extat latum

i

» poftridie Kalend. Novembris ann. 1678. cujus

ad&hl'&ï»ï

» Verba hec funt: . Cum filius Hebraorum configna-

nE

u

" ."ü

» tus fuiffet: (Nutrici. Chriftiane in deficientia Nutri-

LT

» cum Hebrearum , dum e[fet proximus wmorti , fuit. ba-

Mi

y ptisatus, & Sacra Congregatio declaravit , predittum

"u vf

» puerum fui[Je licite baptizatum.

Cum quo conve-

» nit alterum emanatum die 18. Februarii anno

&i

f

» 1705- que&ftioni refpondens fel. mem. Prafulis

N

» Caroli Maigrot; illud autem eft hujufmodi: n

|

j

, filii infantes infidelium po[fint. baptizari invitis Paren-

» 'ibus : Eminentiffimi , audito voto D2D. Con[ultorum,

l

Gobat

p dixerunt , non licere , nifi in articulo mortis,

RU

»in

Tlty

ET CONFIRMATIONIS.

45

d

d

od

» in T beologia ex[)erimentali Trattatu 2. caf. Y1. num.

»329. maxime commendat Virum Religiofum

latur W

:

»de Societate Jefü, qui cum vi quafi coa&tus

»Machumetani domum ingreffus effet, veluti

» Medicus, ejus puellam morti proximam invifu-

» IUS, eam caute baptizavit, quin id Pater cogno-

PAU

»Verit; quae quidem puella poft menfes aliquot

Ü

» ex hac vita emigrans ad codlum feliciter evola-

» vit.

Conveniunt quoque in eamdem fenten-

» tiam Suarez in tertiam partem S. Tbome Difp. 78.

folentst

Ur ia

» queft. 25. art. 3. $. Ex bis autem. — Becanus de Sa-

» cram. Baptifini cap. 10. queft. 7. num. 7. Hurtadus

Tle conte

» de Sacram. Bapt. Difp. 3. di[.3. Azorius part. 1.

ntull q

» lib. 8. c. 25. quefl. 10. Caftrus Palaus Jratt. 19.

Itiue s

» Difp. unic. de Bapt. pun&t. 9.n. 16. Pafchal. de viri-

aliqu (

Xitmte

» bus patrie poteflatis part. 1. n. 11. Barbofa in Ca-

» non. Sfudeorum 28. quefl. 1.n.3. Adhancrem pre-

Oquepr

» clare facit Epiftola fan&i Francifci Xaverii pag.

iqua t

»67. Rome typis edita, in qua confirmans Pa-

i Conp

»trem Francifcum Henricum, quod quereretur

extat l

» paucos à fe Infideles in Indiis ad veri Numinis

1675.0;

» cultum revocari , fic fcribit: Plus itaque proficis,

m aj

»quám tu putas , infantes diligenti[fime conquifitos per

ntit Ni

» Daptifmum celo parturiendo. :

Nam certum eft,

r f

; Xaverium hic loqui de Indorum Infantibus, ex-

n

0 omve

»tremum vite agentibus quos Pater Francifcus

, Henricus rite ac licite baptizabat.

At memento,

yri a

» te octo menfibus ,. quibus ifLbic verfaris , plures animas

, rf

» con[ervare moribundis infantibus baptizandis.

nodi: 4

ii Part

S E

De lufantibus. expofitis.

yjillans

]

ut puer aliquis Hebrzus pro-

,

1

á Si item eveniret,

, je&tus

j

46 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

»je&us effet, atque à Parentibus derelictus ,

» communis omnium fententia eft, pluribus quo-

p

» que confirmata judiciis, eum baptizari oporte-

Ampint

»Ie, reclamantibus etiam , repetentibusque Pa-

iiWa qm

»rentibus, ut recte docent Azorius Infl. Moral.

sl

» Dár. 1. lib. 8. cap. 25. quefl. s. Ricciul. Lucubrat.

a

» lib. 2.cap.32.n. 30. Clericatus de S'urisdittione, di-

NI PULW

»cord. 17.n.12. Seffa de S'udeis cap. $ 1.n. 110. 62

» J

At Hebraorum Parentes Patriam fe in fi-

qua

j

» lios habere poteftatem contendunt , nec plane

»injuria. . Compertum eft patriam poteftatem

d.

»neque ad Jus Divinum pofitivum, neque ad jus

»naturale, neque ad jus gentium pertinere, fed

i

»juris, ut ajunt, umani Romani eíffe ; cum autem

» Civitate Romana Antoninus Imperator omnes

C

ao

»lmperio Romano fübje&tos donaverit, juxta

sl

»€a, que leguntur in1. in Orbe Romano, quxque

»inaliis exemplaribus incipiunt in Urje Roma ff.

m m

» de [latu bominum , & Hebrei Imperio Romano

x

» tunc effent fubditi, hoc ipfis argumentum fup-

ao

Sic difTe-

» peditat pro patria in filios poteftate.

» tit Abbas in cap. cit. ex litteris n. 3. de Conver[. Infid.

»

udeus babet filium in pote[late ;

C efl ratio, quia

» Judei contrabunt juftas nuptias, funt fub Romano Im-

;

tl

» perio , €? fic gaudent Legibus Imperialibus.

Sed iti-

Atl

»dem plane conítat predictam patriam poteftatem

Aniiy

» tunccerte amitti, cüm filius derelinquitur, proji-

ia

»Citurque; juxtarefponfum Gregorii IX. cap. x. de

"g

» Infantibus, & languidis expofitis, cujus hzec funt ver-

Wl

» ba: Sià Patre, fiveab alio, fciente ipfo, aut ratum baben-

l pa&m

» te (relegato pietatis officio, ) infans expofitus extitit,

T

» boc ipfo à poteflate fuit patria liberatus.

b "

"d

$.X

TlSm,

ET CONFIRMATIONIS.,

47

S t

$iaX

» A nimadvertendum tamen eft, eum infantem

»

non inter proje&tos, expofitosque adnume-

S Ia

,randum, quem fine Patre, fine Matre, nullo

IU lg

, comite, aut per urbem, aut extra Hebreorum

ïlrirdiäim;

» Vicum temere vagantem inveneris; fed quem

3 y

,inloco publico folum, dereli&um, abjectum,

Tan fj

»atque omni cura , & fpe deftitutum offenderis,

, is abfque dubio proje&tus,is fane expofitus cen-

^ It

1 potej

, fendus eft.

fIeQue j

$. XI.

Tnee

Qnq

nigna hec interpretatio non nullis impro-

FatOr Qp

p

banda videtur; neque enim ignoramus,

, apud auctores multas hac de re fententias valde

verit, i

, Qu

, huic noftre diffimiles inveniri, quz eo potiffi-

,mum innituntur, quod Hebrai, quamvis non

Urle Rmra',

rio Rorz

» jure belli, Chriftianorum tamen mancipia fünt.

Tentun s

» Itaque cum fervitutem ferviant, tametfi fenten-

, Gd

, tia admittatur, eorum infantes fine parentum

; confenfu baptizari non poffe,non deceretalnen

st

Multa de hac

[ rii, a

, fubtiliores addere limitationes.

um

, r€ habet Antonius Francus in additionibus in Abb.

; li

» cap. ex litteris , lit. B. de Converfione Infid. Noftri

, autem inftituti non eft in hanc Epiftolam omnes

potefate

mur,projï

, congerere limitationes , explicationesque regu-

,1$; non enim Tra&atum, fed fimplicem tantum

[up. L.

elüntve:

,methodum hic proponimus, quoad cafus & e-

nunpala

,ventus paffim obvios, ac fequentes. San&us

fiu exti

» Fhomas in locis prefatis docet , Hebrzos in

» fervitute quidem apud Chriítianos effe, non ve-

, IO penali libertatique contraria, fed civili, quse

»icet

—

i

48 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

» licet in abje&tiffimo gradu conftituat, non eum

"n

» tamen prabet, quem altera, dominatum: quod

hs

»item in rem noftram Sapienter à Suarez confi-

i M

» deratur in 3. part. S. Tbome que[. 68. art. 10. Difp.

LL

» 25. Se[J. 4. S. dico fecundo , & à Silvio in 3. part. S.

» Tbom. tom. 4. qua[l. 68. art. 10. concl. 7.

p

m

d m

Hl

$. XII.

fili.

n: mem. Pius V. Predeceffor nofter in fua

EDUI,

» Sa

i

|i

»

Con[litut. 8o. Omnes Hebrzeos ab omni Ec-

» Clefia(tica ditione, exceptis Rome, & Ancone

a

1

» Civitatibus, eliminavit.

Sixtus V. iifdemr con-

n

n

i

»Ceffit omnia ditionis Ecclefiaftice loca, dum-

»modo fepta menibus effent, habitanda.

Sed

u

» Pontifex Clemens VIIT. rem in antiquum ftatum

dul

s il

» reftituit; Rome tamen, Anconaque, Avenio-

»hem adjunxit, ut videri poteft in ejus Conftitut.

2 hd

» 9. Cum veró Apoftolica Sedes Urbini, Fer-

DI

»rarieque Ducatus recepiffet, non ejeGi fuere

1t; lj

»]Judei ab iis Urbibus, Oppidisque, ubi antea

u y

At fiquis pe«

» per duces iis licuerat commorari.

A

» teret, qua de caufa non Hebrzis negatum fue-

f u

» rit, nec negetur, in Pontificia ditione, ac Ro.

Tj p

,»1In2 etiam libere permanere, is quidem quzftio-

» nes adeat Theologicas Piette , qui part. . ufita-

»tà ingenii fui fagacitate queftionem agitat, an

» infantes Hebreorum poffint invitis Parentibus

B CU

!

»baptizari, tum id affirmantes (quorum & fen-

vvmmmu

» tentiam ipfe amplecti videtur) hac interroga-

t

» tione provocat pag. 335. Cur ergo Rome Ecclefia

» Pilios SFudaorum non baptizat, baptizatosque à Paren-

Jjü

» Uibus non avellit , ne in odio Cbrifli , inultiplicique im-

At

il

» pictate

"a

qu,

! ET CONFIRMATIONIS.

49

lt) n ïc[

atUm: "

2 gietaie enulriantur. — Hanc deinde refponfionem füb-

»Jungit: Re[pondeo, €2' peto viciffm ego: Cur in-

ïuam t

» fenfiffimos illos . Chrifti boffes ipfé Cbrifti. Vicarius

]

» Dontifex Romanus in fua Civitate iolerat? .Cüur

n

»€05 inde non amandat? ficut ergo füas babet ratio-

»"e5, gentem illam .Deo abominabilem , Cbriflogue

» infenfifmam tolerandi, ita &? rationes babet, qua-

»Te infantes eorum , ipfis imvitis, non baptimet, mec

»ab eis avellat.

Et inter cetera, quibus niti-

toftti

» tur argumenta, unum extat S. Auguftini lib. g.

db onii)

,& r

» de Civitate Dei cap. 46., in quo exponit Deum

»non eos extinguere penitus voluiffe, fed tan-

ifleno

»tum difperdere , ac diffipare, ut quocumque

lon, i

» pergerent, facras litteras ferentes, id boni Ec-

tnà. $

»Clefi& parerent, ut fuorum Codicum teftimo-

um u

»nio, Chrifti vaticinia vel invito animo ubique

le, At

» terrarum diffeminarent.

ldeo parum fuit (verba

s Qr

»Íunt Auguftini,) ut diceret: me occideris eos,

bini,

»ne quando oblivifcantur legem tuam; mifi etiam . ad-

ejeti f

»deret: Difperge eos; quoniam [i cum iflo teflimonio

, ubias

» féripturarum in [ua tantummodo terra, mon ubique

|tfiquig

» e[Jent , profetto Ecclefia, que ubique eft , eos Pro-

patun d

» phetiarum, que de Chriflo premi[Je funt, tefles n

ne, a

,omnibus gentibus babere /ntm fo[fet.

n quoltt

Vaf

$. XIII.

gitt, d

hrentiui

oc veró obiter attigimus, non contendentes

veram caufam conftituere, cur Hebrzis li«

p & fen

H

qmop »Ceat & Rome, & in aliquibus Pontificiz ditio-

i Edj

»nhis urbibus moram facere; id enim ad rem

j at

» propofitam fatis eft , quodfi Hebrzi fervitutem

» Chriftianis ferviunt, ea quidem non p«nalis eft,

liiqurir

D

» fed

i j

D.Amort Ty. de Bapt. & Confirm.

jl (

S5o TRACT. DE SACRAM. B.APTjISMI,

J

l

"L

» fed civilis, ac fi Romz, aliisque Pontificiis Ur-

» bibus commorantur , id potiffimum fummorum

hj

» Pontíficum indulgenti: acceptum referunt; ex

»quo quidem colligere aperte licet , non id ab iis

» expetendum eífe , quod jure non poteft exigi ;

hu

»tum etiam eorum ad Chriftum converfionem,

gt

» atque Infantium Daptifmum, moderate, Reli-

1

Is

» giofe, pie procurandum effe, fine ulla vi, aut

nl

»injuria ; quoniam quidquid injuftitiam fapit,

)

al

i

» Chriftianorum indignum eft ; contumelia veró

diti

»omnis afylo ipfis conceffo penitus adverfatur.

'a de[mf«

»9. Gregorius Pontifex ad Pafchafium Epifco-

m

» pum Neapolitanum fcribens , eum.admonet, ut

j

»humaniter, & manfuete in Hebreos fe gerat,

Ti

!

»qui tunc eam civitatem incolebant. Zgendum

» 6l ergo , u potius vratione ,. & manfuetudine pro-

vt

» vocati fequi mos velini, mon fugere, ut eos ex eo-

l

LUA

»Tum Codicibus oflendentes , que dicimus ,. ad. fimum

&i

» Matris Ecclefie Deo po[fmmus auxiliante convertere.

dindim

» Et quoniam Pafchafius quafdam iifdem celebri-

»tates jam pridem conceffas interdixerat , hec

»fubjungit : JLaque Fraternitas tua eos monitis,

» prout. poterit , .Deo adjwoante , ad convertendum

» dccendat , & de fuis illos folemnitatibus inquietari de-

l

»nuo non permiütat, fed omwmes fefWivitates, feriafque

f

Tib

» Juas, ficut. ba&tenus tam ipfi . quàm parentes. eorum

Pl

[ d

» per longa colentes vétro tempora tenuerumt , liberam

n

» babeant obferoandi , celebrandique licentiam.

Et

lg

»qus in eadem Epiítola decernebantur , per-

leï

»,ünere quoque voluit ad omnes Ebpifcopos,

»,in quorum Dioccefibus Hebrei commoraban-

i

a

ii

nE s

li unioerfis Epifcopis per Galliam, &

» Europam , C& Germaniam . confcitutis.

Hoec au-

]

-:

y tem

I$y]

j

ET CONFIRMATIONIS.

S5i

M n

Vg

, tem Epiffola wecenfotur in Cam. Qui ficera,

» &i 45«

d

&

»

il

$. XIV.

Ils

- Decdaratines. circa cafus premiffos.

lWt

tri lr

» Doftquam eafus magis obvios expofuimus, in

üiy «

» . quibus noftra hec regula prohibet, Hebreo-

ln j

» füm infantes, invitis parentibus , baptizaris ali-

ld

» quas infuper declarationes addimus ad hanc re-

»gulam pertinentes, quarum hec prima eft: fi

d

s

» parentes defint , infantes veró alicujus Hebrai

t

, tutelze commifli fuerint, eos fine tutoris affenfu

»licite baptizati nullo modo pofle, cum otnnis

O g

"

» parentum poteftas ad tutores pervenerit. — Sie

, Azorius ziffitut. Moral. part. 1. lib. 8. cap. 2 $. quéft.

ttin;

TE

59. Thomas à Jefu de converf. gent. pag. 912. Seffa

it, t

» de jfud. cap. 25. mum. 30.5 alios$ praterea aucto-

» tes eadem fentire non ignoramus , à quibus re.

ft ii

m (

, Cenfendis brevitatis gratia fuperfedemus.

EM

$ XV.

Q T

At

cünda eft, fi Pater Chriftiane Militizs nomen

5 Se

u

5

daret, juberetque, infantem filium baptizari;

ii

s eum quidem vel Matre Hebrea diffentiente ba-

dl nl

s btizandum effe, cum filius non füb Matris,

N

s fed füb Patris poteftate fit habendus , juxta tex-

i

s tum in Lege mulla ff. de fuis , & legitimis Heredi-

,

s bus, & in $. famine , Inflit, tit, de adoptionibus,

pcopd

, quod quidem ad verbum ftatuit Gregorius IX.

morabt

, in fua Decretali ad Argentinz Epifcopum fcri-

H

[f (

s ptà, & relata it cap. ex litteris , de converfione Infi-

Hat

9 delium,

"

D 2

$.XVIL

g

52 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

gt

ld

C2X VE

(

:

g

T

lertia eft, quamvis Mater Filios fui juris non

D

habeat, tamen ad Chrifti fidem fi accedat,

yu p

J

I)

» & infantem offerat baptizandum , tametfi Pater

um

» Hebrzus reclamet, eum nihilominus aqua.ba-

J

g

u

» ptifmatis abluendum effe. Ita cum ceteris À-

j uv

» Zorius verba facit ín loco prefato quafl. 3. Ubi de

!

» communi Fidej bono agitur ,. nulla babenda ef? ra-

,qniri

» iio patrie poieflatis, quam leges , C? jura Roma-

T

»na fanxerunt; 69 propterea Mater . fidelis ,. quam-

& n

»vis ei jus civile patriam poteflatem . mon .tribuat ,

ipma

"

»jus babet ad Daptifinum filium offerendi.

Huic

, ls

»quidem fententie favet predicta Decretalis

» Gregorii IX., in qua licet loquatur de patria

d

» poteftate in eo cafu, quem explicabat, Patris

d A

»nempe Chriftiani filium aquis luftralibus offe-

t inón

»rentis, matre Hebrea perperam difcrepante:

in?

