[

l

i

faciemus Viri Frütres? Petrus ad illos dixit: Peni-

tentiam agite , & baptizetur unusquisque veftrum in no-

mine Jefu Chrifü. Hinc etiam TRrIDENTINUM

Seff. 6. c.4. dicit : Translatio (in ftatum gratie , &

adoptionis filiorum Dei ) fof? Evangelium promul-

Á

Jf

gatum fine lavacro egenerationis , aut ejus «oto fieri mon

pote[l.

$. II

L

| NU

De Materia, €» Forma Daptifmni."

UXRITUR I. Que fit materia Baptifmi ?

i

RrsPONDEO : Materia remota Baptifmi

eft aqua elementaris. ; Materia autem .ejus froxima

t

€

ET CONFIRMATIONIS.

iISM[1

15

Amm

eft ipfa ablutio.

Materia fuüff/ciens funt r. aqua

D ii

fontana , marina , fluvialis, paludofa, acidula, ful-

IT

phurea, martialis , & aliz fimiles, quz in balneis

T

falubribus é terra fcaturiunt , utpote ad abluen-

T d

dum corpus humanum idonez.

2. Non refert,

lfp agi N

utrüm aqua fit calida, vel frigida, turbida, vel pu-

ra, colorata, vel limpida, pluviofa, nivofa, vel

! d

dring

ex glacie, aut grandine refoluta. Ratio eft; quia

omnes hz aque funt naturales, hoc eít, à natura

lr

3 mlenm

produé&tz, atque ad abluendum idonesm. 3. Suf-

htj

ficit etiam ros, pruina refoluta, vapores conden-

fati in aquam , v. g. in feneftris, muris, lapidibus

p

tempore hyemali.

Ratio eft ; quia etiam hec

aqua eft naturalis, feu à natura produ&a, atque

Are t

ad abluendum idonea.

Materia non. fufficiens Ba-

ptifmi funt 1. aque artificiales, v. g. aqua ardens,

Ym ho

Mp

feu fpiritus vini, aqua rofacea, aqua vite, aqua

ex floribus, vel hetbis exprefía , aqua diftillans

lr z

icerent:Q;

ex vitibus, vel arboribus; idem eft de fero, quod

x

circulatur cum fanguine humano, vel aqua, queze

fs

fluxit ex latere Chrifti, vel lacrymis D. Magda-

DENIV

lene. Ratio eft; quia bz aque , licét fint re-

fpe&tivé naturales

m gt

utpote produ&te à natura,

non funt in ufu humano ordinate, vel idonez ad

Vi f

corpus abluendum. Huc pertinent faliva, fudor,

i odj

& alii hujusmodi humores excrementitii,muftum

ex fucco fructuum , Mellonum, feu muftum vul-

gare &c.

Materia dubia fünt jufculum , feu bro-

deum ex co&ione carnium, SIci(d)«Goupp,Gyfeifdbs

tf

$5rüfe. LixiviuM, faug, feu aqua falibus ci-

du

nerum elutorum imbuta , aqua ex fale refoluto,

cerevifia, &c.

Ratio eft; quia dubium eft , u-

ul

trüm in his liquoribus adhucin eftimatione mo-

Ü pror;:

rali

j

16 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

u

rali falvetur ratio aquz elementaris ad ablutio-

joi

nem ufualis. Quando enim partes aquz, & alio-

f

rum corporum , v. g. falium , fulphurum , vel

"

partium fic incorporantur per naturam , vel ar-

r t

tem, ut ad priorem fuam naturam fua fponte non

1

a.

redeant, videtur plané refultare aliquid ter-

imed

tium , quod in zftimatione morali perdit deno-

A-

;ügnüic

T

minationem , & naturam aque elementaris.

id

liter contingit interdum in aqua precife odorife-

ra, fulphurea, acidula, &c. quia ejusmodi aque

)

il (

vel per fubtiliorum volatilium partium vel eva-

porationem per precipitationem partium falino-

fUl

farum ultró ad naturam purz aque redeunt.

Qu fit forma Baptifmi ?

QUXRITUR 2.

RzsPoNDEOo: Forma Baptifmi apud Lati-

nos confiftit in illis verbis : Ego te baptizo in nomi-

M

fit

Dr-

Wa

ne Patris , €9 Filii, 9. Spiritus Santti.. 4men.

x1apud Latinos ; quia in Ecclefia Grzca etiam eo-

AA

(

rum , qui cum Ecclefia Romana uniti funt, valida,

& licita eft bec forma : Baptizetur Serous Chrifti N.

Wf

in nomine Patris , &? Filii , &? Spiritus Santti.

QUJERITUR 3.

Quenam fint verba effen-

tialia in hac forma?

REsPONDEO: Omnia verba funt effentialia

Wl

Bd

preter ifta duo: Ego, & Zmen.

Ratio eft; quia

1in Baptifimo quatuor exprimenda funt , nempe r.

Vi

Perfona Minifiri baptizantis , quod fit per T? baptizo.

2.. Perfona baptizandi , quod fit per particulam de-

monftrativam ze.

3. Zdüus ablutionis , qui fignifi-

catur per verbum Grecum Paptizo, quod in Lati-

no idem fignificat , ac ablutio.

4. Invocatio ex-

licita trium Perfonarum , in San&iffima Trinita-

te, quod fit per illa verba: 4n INomine Patris &jc.

Q -

Iy

!

ET CONFIRMATIONIS.

17

4 abm

UJXRITUR 4. Qualis mutatio forme fit

uæ,&a&

fubftantialis, & que fit accidentalis?

RT

REsPowDEo: llla mutatio forme eft /üb-

1.

DO

fiantialis , qua tollitur fignificatio, vel fignificatum

verborum ex inftitutione Chrifti, vel ex deter-

liqil

minatione Ecclefi;& requifitum. | Econtra muta-

Rl

tio formz eft tantüm accidentalis, quando non mu-

lgt |

tatur fignificatio verborum ex inftitutione Chri-

(f o

Ífti, vel ex determinatione. Ecclefiz. requifita.

od

EÉXEMPLA MUTATIONIS SUB STANTIALIS

m vda

funt 1. Si quis dicat: E»o te baptizo in nominibus

tum ii

Patris,€2 Filü , €&? Spiritus Santti.

Ratio eft, quia

deup,

nomen non famitur appellativé , fed fignificat id, ac

Dipti

autboritatem, ita ut fenfus fit : .Ego te baptizo autbo-

Cüm er-

apul;

ritate Patris, & Filüi, & Spiritus San&i.

1

Dim

go non fint tres authoritates in Trinitate, fed tan-

Amy. ].

tum una authoritas , feu poteftas dominativa ,

lm

prout conítatex Symbolo A't HANAS11, in ejus-

funt

modi forma Daptifmi fic immutata tollitur fignifi-

s Oj

catum intentum à Chrifto. 2. Egotebaptizoinmno-

Ti

3. Ego te baptizo in

mine Domini nofiri Sfefu Chrifüi.

r

nomine ignoti omnium Patris, & in veritate omnium ma-

ire, g. in £o, qui defcendit in S'efum.

Ratio eft; quia

tefnt

in fecunda forma non exprimitur 77initas perfona-

rum; & in tertia forma non exprimitur proprietas

odt;

j

trium perfonarum , nempe Paternitas, F'iliatio, &

Spiratio , feu proceflio trium perfonarum ad in-

rile

tra. ÉXEMPLA MUTATIONIS ACCIDENTA-

ticlt

Lis funt, fi quis dicat: Jgo te abluo in nouüne Pa-

qiig

ditl

tris &t. velfi ex imperitia Lingue Latine dicat :

Ego te baptizo in nomine Patria , €?' Filia, (2 Spiritua

od

Santia &gc.

EXxEMPLA FORMJE DUBIJE funt

nf

1. Si quis v. g. dicat: Kgo e baptizo in nomine Pa-

j

B

iris

u

D. Amort Tr. de Bapt. & Confirm.

j

18 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

1; lmblt

iris majoris , Filii minoris €&?c. quia dubium effe po-

g

teft, an baptizans non alliget huic fuo errori in-

tentionem conferendi Sacramentum ; & utrüm

/»E»Uf'bü

non intendat per hanc formam introducere no-

n

vum ritum in Ecclefiam , tanquam profeffionem

gm

fidei: Si enim alligaret huic errori intentionem

I2

conferendi Sacramentum, & per hancformam no-

'JU) fj

vum in Ecclefiam ritum introducere intenderet,

al

Sacramentum foret nullum.

2. Siquis diceret :

j

Ego te baptizo in nomine Patris , & in nomine Filii, &2

lo

in nomine Spiritus Santti.

Quia dubium foret , an

at

non per hanc formam exprimantur tria nomina ,

a

hoc eft, tres authoritates trium perfonarum inter

u

fe diftinCte, vel utrüm ille terminus nomen tantüm

ufurpetur appellativ?.

3. Siquis dicat: Egote ba-

a

lo

ptizo in nomine Patris , & Filii, €? Spiritus Santti, &?

B. V'irginis Marie.

Ratio &fít; quia dubium ef-

m

fet, utrüm non fignificetur per hoc cumulatioé et-

n

iam authoritas D. Virginis, licét participata à Deo,

t

üt influens caufaliter in virtutem , & effectum fa-

cramentalem.

QuuzRITUR 5. Quandonam liceat uti má-

D

teria dubia ?

-mn, M

l

REsPONDEO: Tunc folüm licet adhibere

M

ii

materiam dubiam, quando in cafu neceffitatis non

D

T

[

poteft haberi materia certa.

Cafus nece[Jitatis vo-

"

catur , quando baptizandus eft in prafenti difcri-

mine vite, velin eo ftatu, in quo non ampliüs

poterit habere idoneum Magiftrum Baptifmi, v.

g. inter Ethnicos &c.

In tali cafu liceret etiam

uti aqua exprefla ex herbis, ac floribus, vel aqua

P

rofacea , vel alia artificiali ; quia non eft omnino

certum , quod fqb['cantialiter differant a

b aqua

pluvia

i

)

ET CONFIRMATIONIS.

19

n EHE;.;,

) U

pluvia imbibita per radices herbarum, vel à ro-

re , qui certiffimé non differt ab aqua pluvia, nifi

us

At r

tantüm fubtilitate.

Offi

'OuxRiITUR 6. Quid agendum, fi adhibi-

ta fuerit materia, vel forma dubia?

X

OFTO

RrEsroNDEO: DBaptifmus eft de novo con-

Dtenler

ferendus fub conditione.

Ratio eft ; quia hoc

fs d

Sacramentum efít Sacramentum neceffarium ne-

li Flffi;

ceflitate medii, vel faltem rigorofi precepti, quod

fore

alio remedio fuppleri, aut impleri non poteft.

1 Doni

Idque oftendit praxis Ecclefiz , de qua actum eft

atmi

DE SACRAMENTIS in genere Difp. 2. qu. 3. & 4.

T£n 0

UXRITUR 7.

Quot modis poteft fieri

: Int

Baptifmus , feu ablutio ?

TU

RzspPoNDEO: Tribus: nempe per infufro-

dub

mem , immerflonem, & afperfionem.

PER INFUSIO-

Toldioa

NEM folet fieri, quando fuper caput baptizan-

l

di infundituraqua. PER IMMERSIONEM fit,

ffefni

quando ipfüm corpus baptizandi immergitur a-

quz.

PER ASPERSIONEM fit, quando ali-

at Ut

quot guttule afperguntur baptizando ; ita ta-

men , ut illz guttulz aliquantulum diftendantur,

t adte

& per modum ablutionis faltem in aliqua parte

(fiatnt

corporis ad eluendas fordes , vel maculas deter-

quia alioquin non referrent fymbolicé

fitiv

gantur ;

onti u

internam ablutionem animz.

In hoc ergo fenfu

intelligendus eft

CaATECHISMUS TRIDENTI-

n ami

& RirTUALE RoMANUM de

Xl

NI de Baftifino ,

Tet li

Baptifin , ubi dicunt :

Baptifinus. licàt. fieri. po[fit

vel aQ

aut per infufionem aque , auí per immerfionem , aut

L omnin

ger ajperfionem ;

primus tamen, & ficundus modus,

di-

EU

qui magis funt in ufu ,

ne

pro F;ccleþamm confuetu

p

m

20 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

ne vetineantur , ut trina ablutione caput baptizandi

quD

jl

gerfundatur , aut, immergatur.

UJERITUR 8.

An, & quamdiu trina im-

gl

merfio in Ecclefia Latina fuerit?

N

jl

,

fjl

RzsPONDEO: Trina immerfio etiam in Ec-

clefia Latina fervabatur ufque ad Seculum XIII.

yjdirigff

( n n

Id patet ex variis teftimoniis Veterum.

!

I. In Can. Apoft. 5o. dicitur: , Si quis Epi-

:

» fcopus, vel Presbyter non trinam merfionem u-

p

i.

» nius Myfterii celebret, fed femel mergat in Ba-

» ptifmate, quod dari videtur in Domini morte,

i

, deponatur.

^

H 1

]L. TEeRTULLIANUS deícripturus Sacra-

menta, & Ritus Ecclefie in 1. de Corona tnilitis c. 3.

$

;aisi

ait: , Ut à Baptifmate ingrediar ; aquam adituri

»in Ecclefia fub Antiftitis manu conteftamur ,

j

»nos renuntiare Diabolo , & pompae, &

lAnge]is

xts

» ejus.

Dehinc ter mergitamur.

NU

a

IIl. S. AuaRosriUus, & S. CHRYsosTO-

MUs teftantur , quód perfone baptizande nudz,

z

M

hoc eft, nulla alia vefte, preterquam velo, feu

paludamento lineo ufque ad talos contecte , fue-

p

m

rint ingreffe lavacrum , quo non fuiffet opus, fi

ln

non fuiffent immerfz.

S. AuaROosIUS Serm,

me' ]

Io.ait: , Nudi in feculo nafcimur , nudi etiam

[ i

»accedimus lavacrum. Quàm autem abfurdum

"

l

» eft , ut, quem nudum mater genuit, nudum fu.

:

i

»Ícipit Ecclefia, dives intrare velit in co-lum.

]

Et S. CuRYvsosToMvus narrans irruptionem

!'

A

ld

EE

militum tempore Baptifmatis folennis in E?i/7. ad

T0

Jnnocentium 1. Papam ait : ,, Mulieres quoque, quze

» per illud tempus fe exuerant, ut baptizarentur,

»Inetu graviorum infidiarum nude aufugerunt,

[

!l

»neque

i

ET CONFIRMAÁTIONIS.

2I

L

» neque etiam concedebatur, ut fe velarent, ficut

Ut autem ea vefti-

»mulieres honeftas decet. ,

UFrinain.

mentorum exutio , & veli , feu paludamenti linei

indu&io, & ipf ceremoniz honefté perageren-

üm iil

i

tur, Diaconiffarum officium erat, baptizandas

l

Ilum Y

feeminas dirigere.

Sic etiam

V. In Coxcrrrio CaoAR THAGINENSI IV,

i qu ]

Can. r2. habetur mentio viduarum , & Santtimo-

Ilong.

ts n

nialium , que& ad. miniflerium baptisandarum mulie-

rum eliguntur.

Et ne daretur occafio fcandali,

iti moy

jrimo baptisabantur mafculi , deinde femine ; pro-

tüs n

ut habetur in OnprNE RowawNo de Sabbathe

Jan&to.

n

m od

V. S. AuBnRosrUs ritum hujus immerfio-

nis exactius defcribens l. 2. de Sacramentis c. 7.

Qtelum

fcribit: ,Interrogatus es: Credis in Deum Pa-

[

»trem omnipotentem ? dixifti: Credo ; & mer-

»fifti , hoc eft, fepultus es.

Iterum interroga-

Y$080)

»tus es: Credis in Dominum noftrum TJefum

Dd n

» Chriftum , & in Crucem ejus? dixifti : Credo,

ve, i

»& merfifti.

Ideo & Chrifto es confepultus ;

tete,

»qui enim Chrifto confepelitur, cum Chrifto re-

p

» fürgit.

Tertio interrogatus es: Credis & in

us d

»Spiritum San&um ? dixifti: Credo.

'Tertió

Qudi t

»merfifti, ut multiplicem lapfum füperioris eta-

abliris

» tis abfolveret trina confeflio.

nudic

VI. S. Lzo in Epift. ad Sicilie Epifcopos dicit:

st

» In Baptifmatis Regula & mors intervenit inter-

uptios

» fectione peccati, & fepulturam triduanam imi-

» tatur trina demerfio , & ab aquis elevatio refur-

1j

u

» gentis ad inftar eft de fepulchro.

AR

VII. S. GagEconivs M. in Epiff. ad Lean-

Ugerun'.

drum ait : ,INos, qui tertio mergimus, triduane

18

3

» fepul-

)

$99 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

/

g

» fepulture Sacramenta fignamus , ut , dum ter-

j

, tio infans ab aquis educitur , refurrectio tridua-

gbyetia

,ni temporis exprimatur., Ex hoc textu D.

P

GnEzconiIpate£, quód etiam infantes fuerint

1 iv

immerfi.

Ceterüm hunc morem perduraffe uf-

gt

que ad Seculum XIII. colligitur partim ex eo,

3MJL

quia MAGISTER SENTENTIARUM, ubi de

11

Baptifmo tractat , folius immerfionis meminit ;

r

partim quia D. TBoMas teftatur , quód adhuc

od

fuotempore communius fuerit adhibita trina im-

merfio.

MAGISTER SENTENTIARUM , qui

st

fcripfit circa annum 1160, de Baptifino agens nul-

uml

De immer-

',',ämr

lam facit mentionem de infufione.

fione veró , inquit, /i queritur , quomodo fieri de-

diit,

gl

beat , precife vefpondemus , vel [emel , vel ter pro

more Ecclefie.

Ex quo conftat, quód eo tem-

gt

pore adhuc fuerit in more Ecclefiz immerfio.

n

Ec D. THoMas p. 3. q. 66. a. 7. in Summa,

st

quam fcripfit circa annum 1271.dicit : ;, Ablutio

i i;

» in Baptifmo fieri poteft per aquam , non folüm

n d

» per modum immerfionis, fed etiam per modum

u h

» afperfionis , vel effufionis.

Etideo , quamvis

,

J

,tutius fit baptizare per modum immerfionis ;

»quia hoc habet communior ufus , poteft tamen

ITO

du

» fieri Baptifmus per modum afperfionis, vel et-

,iam effufionis., Et ibid. a. 8. C. ait: ,,Com-

1

,muniter obfervatur in Baptifimo trina immer-

Yiny

»fio; & ideo graviter peccaret aliter bapti-

idq

,» Zans.

ii

UXRITUR 9. n femper in ufu fuerit

K

trina immerfio ?

a

RrsPoNDEO: Semper fuit in ufu trina im-

l"

merfio ufque ad Seculum VI. ,.quo,primitus in

ä

a

Hifpa-

N

ET CONFIRMATIONIS.

23

) dü[m:

)Hifpania mos baptizandi per unam immerfionem

i i

introduci copit.

Caufa hujus novi moris erat ;

: erh

Is flle.";

quia hzxretici utentes etiam ipfi hac trina immer-

ZAione exinde inferebant, etiam Deitatem , feu na-

fdura]h

turam divinam in tribus Perfonis divifam effe.

m ere

In deteftationem etiam hujus herefis S. GaE c o-

L wj

R1Us M. l. r. Ep. 41. ad Leandrum Epifcopum , juf-

? n

fit, ut in Hifpania adhiberetur una immerfio.

]uod d

»$i nunc ufque , inquit, ab hereticis infans in

( trits

» Baptifmate tertió mergebatur , faciendum apud

hO t

» V0s effe non cenfeo, ne, dum merfiones nume-

p

CONCILIUM

DT

»Irant, divinitatem dividant.,,

'TonLETANUM IV. anno 633. Can. 5. hanc con-

i f

troverfiam , & Refcriptum S. Gregorii Magni re-

9u i

ferens ait: , De Sacramento Baptifmi, propter

d g

»quod in Hifpaniis quidam Sacerdotes trinam ,

Bd

» quidam fimplam merfionem faciunt, à nonnul-

n u

» lis fchifma effe confpicitur. Nam dum partes

: uI

» diverfz. in baptizando quafi contrario modo a-

Donli

»g£unt; alii alios non baptizatos effe conten-

t od

»dunt. Proinde, quid à nobis in Sacramenti di-

, qui

» Verfitate faciendum fit, Apoftolicz Sedis infor-

merite

»memur preceptis, non noftram, fed paternam

Xeli :

» inftructionem fequentes.

Beate ergo memo-

i, Vi

»rie Gregorius Romane Ecclefie Pontifex de

: t

» hac Hifpanie diverfitate fic ait : De trina veró

na gt

»merfione Baptifmatis nihil refponderi verius

ter

La x

m

» poteft, quàm quod ipfi fenfiftis ; quiain una fi-

, de nihil officit San&e Ecclefie confuetudo di-

Vi i

» Verfa, reprehenfibile nullatenus effe poteft, In-

» fantes in Baptifmate , vel ter, vel femel merge-

trntit

»Ie. Quapropter, quia utrumque irreprehenfi-

rimius!

» bile habetur , propter vitandi heretici dogma-

f

4

» tis

24 TRACT. DE SACRAM. BAPT ISMI,

4 hüæn

» tis ufum fimplam teneamus Baptifmi merfio-

»nem, ne videabtur apud nos, qui tertio mer-

j

j

«[l[]h

» gunt, hzreticorum approbare affertionem, dum

» fequuntur & morem.

us

]

Y

QUJERITUR IoO.

Cur Seculo XIV. Baptif.

nf

mus per immerfionem fenfim defierit?

j

(i

Pj

N

KV

RrspoNDEo: Caufa primaria videtur effe ;

d

quia Scculo XIII. exeunte jam tota Europa con-

MA

A

(

verfa fuit ad Fidem Catholicam ; ita, ut vix ul-

wF1

AA

lus ulteriüs reperiretur baptizandus ex adultis,

nifi forté aliquis Judzus, aut Gentilis, vel Sara-

]s"

cenus in bello captus.

Cüm ergo reftarent foli

infantes baptizandi , & pro iis poftularetur Ba-

ptifmus aliquot ftatim diebus poft nativitatem,

non videbatur congruum in Pafchate , & Pente-

il

cofte pro uno,, vel altero adhibere immerfionis

N

ceremoniam , prefertim cüm Seculo XIV. in

u

plerisqué Epifcopatibus vix unus adultorum in-

rn

veniretur baptizandus.

Itaque parcitum eft fi-

j

mul infantium valetudini, & mulierum bapti-

Zandarum pudori, & Sacramenti reverentiz eo

tempore, quo hec incommoda nullo alio am-

)

plius compenfarentur infigni animarum Baptif-

I

mum fufcipientium, vel fpe&antium ex fignifica-

tione Ceremonise emolumento.

NUT

WE

UJERITUR II. Qualis nunc foleat in Ba-

ptifmo obfervari forma accidentalis ?

RrEsProNDEO: Eaforma accidentalis repe-

Af

ritur in Ritualibus Dicecefium.

In RrroXLI

:.n

RonwaANo Tit. r5. defcribitur his verbis: , O-

D

:

» mnibus opportuné preparatis Sacerdos ad tan-

» ti Sacramenti adminiftrationem lotis manibus,

» füperpellicio, & ftola violacea indutus accedat

N

»ad

i.

ET CONFIRMATIONIS.

25

lt

, ad limen Ecclefie , ubi foris exfpe&ant , qui

»infantem detulerunt.

Accepto nomine bapti-

t

»Zandi in hunc modum nominatum interroget 1.

» N. Quid petis ab EcclefiaDei ? 2. Patrinus re-

.

p?

» fpondeat: fidem. .. Deinde ter exfüfllet leni-

» ter in faciem infantis, & dicat femel: £xi ab eo

fdetur Ü

» immunde Spiritus Cc.

4. Poftea pollice faciat

;umpa t

» fignum crucis in fronte , & in pectore infantis

j tv

» dicens &c.

s. Deinde imponat manum fuper

t adi

» caput infantis, & dicat : Oremus, Omnipotens &&c.

v S

» 6. Deinde Sacerdos benedicat falem, qui femel

(hrey

» benedictus aliàs ad eundem ufum defervire po-

lav

» teft.

7. Deinde immittat modicum falis bene-

itivibte

8. Hic polli-

» di&i in os infantis, dicens: &c.

; &Pega

» ce in fronte fignat infantem , dicens: &c.

9

mnmefis

» Mox imponit manus füper caput infantis, & di-

0 X

ycit: &

10. Poftea Sacerdos imponit exter-

ültorun

»nam partem ftole fuper infantem , & introdu-

T

Cuüm

itm dl

»cit eum in Ecclefiam dicens: &c.

TUm j

» fuerunt Ecclefiam ingrefli, Sacerdos procedens

erentes

» ad fontem cum fufceptoribus conjun&im, cla-

0 02

»ra voce dicit: Credo &c.

12. Ac deinde, an-

um J

» tequam accedat ad baptifterium dicat: Exorcif-

» us.

13. PofteaSacerdos digito accipiat de fa-

x fs

» liva oris fui , & tangat aures , & nares infantis :

ylent j

» langendo veró aurem dexteram , & finiftram

» dicat : Epbpbetba, quod eft adaperire.. Deinde tan-

Yal

»gat nares, dicens: &c.

14. Poftea interroget

Ri

», nominatim baptizandum, dicens: IN. Abrenun-

bis: !

»tias Satane ?

1s. Deinde Sacerdos intingit

in oleo Catechumenorum , & infan-

0s a

» pollicem

a

,tem ungit in pe&ore, & inter fcapulas in mo-

, dum Crücis,dicens; &c. 16. Hic deponit fto-

l accea'ï

)

B5

»lam

26 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

»lam violaceam , & fumit aliam albi coloris &c.

»17. Subinde pollicem , & inun&a loca abfter-

»git bombacio , vel refimili, & interrogat ex-

»preffo nomine baptizandum Patrino refponden-

gT

pte. N. &c.

I8. Subinde expreffo nomine ba-

,ti!

»ptizandi Sacerdos dicit: N. vis&v. 19. Tunc

Qigon

»Patrino, vel Matrina, vel utroque , (fi ambo

yl

fl

»admittuntur) infantem tenente , Sacerdos va-

TAU

»fculo fürceolo accipit aquam baptifmalem, & de

ahd

5ea ter fundit fupra caput infantis in modum

h

»Crucis , & fimul verba proferens femel tantum

JEITUR

» diftinété & attenté dicit: N. Eco TE BAPTI-

| Db"d

»ZO IN NOMINE PaTRIS & (fundat primo )

ET FrLi: eB (fundat fecundb) E& SPiRITUS

»SANCTI FR (fundat tertio.)

20. Ubi autem

m

» eft confuetudo baptizandi per immerfionem, Sa-

UA |

» cerdos accipit infantem , & advertens, ne lzda-

m

ptur,cauté caput ejus immergit, & trina merfio-

V

x[[,

»ne baptizat , & femel tantüm dicit: N. &c. 2r.

»Mox Patrinus, vel Matrina, vel uterque fimul

MT

»infantem de facro fonte levant, fufcipientes il-

»lum de manu Sacerdotis.

22. Si veró dubita-

!N

» tur , an infans fuerit baptizatus, utatur hac for-

»ma: N. Si nones &c.. 23. Deinde intingit pol-

»licem in facro Chrifmate , & ungit infantem in

OR

,

» fummitate capitis in modum Crucis dicens: &c.

Is

»24. Tunc bombacio, aut re fimili abftergit pol-

Jj

»licem fuum , & locum inun&tum , & imponit

» capiti ejus linteolum candidum loco veftis albz

i]

» dicens &c.

25. Poftea dat ei, vel Patrino can-

IT

»delam accenfam , dicens : &c.

26. Poftremó

»dicit; Jade in pace , & Dominus fit iecum.,, — 1ta

Rituale Romanum.

4

$.H

NT

ET CONFIRMATIONIS.

27

m

0 EU

$. II

3"0 uf

Tf

De Subjecto Daptifini.

l0me

JERITUR I.

V.T

L

mi?

Quale fit fübjectum Baptif-

s(fïiü

REsPoNDEo: Omnis, & folus homo via-

iC

tor nondum baptizatus.

t

DriciTUm r. Homo: fi enim fit monftrum,

ih mj

quod non habeat animam rationalem , non pote-

T t

rit validé baptizari.

PT

DiciTun 2. Piator: fi enim jam. fit mor-

ii j

tuus, vel nondum natus; pariter non validé ba.

$n

ptizatur.

Ub

DicirTum 3. INondum baptisatus : fi enim jam

Tiono!

fit baptizatus , alter Baptifmus non eft validus.

15, D

Imó rebaptizantes fcienter jam validé baptiza-

tIDa m

tum peccant mortaliter , & fiunt irregulares. C.

N At

Eos quos. de Confecrat. dift. 4.

lr

QUXERITUR 2.

Quid agendum , fi affera-

Cl

tur monftrum?

r d

ResPoNDEo: Eft infpiciendum r. Utrim

tur li

adfint certa figna nature humanz , vel belluine:

ntmg"[ )

fi enim adfint figna certa , v. g. caput, & pectus

ianti

humanum, vellacrymz, velvagitus &c. debet

Baptifmus abfoluté conferri. ?. Si omnibus con-

dicen d

ü TU lw'

fideratis dubium fuerit, an lateat natura humana,

j

n

vel belluina, Baptifmus erit füb conditione con-

vefinlbz

ferendus. RrrTvALE RoMaNuM tit. 7. $. 4.

at u

fic ait: /n monflris baptizandis ,. fi cafus. eveniat ,

du

muagna cautio adbibenda efl , de quo , fi opus fuerit,

Ordinarius loci , vel alii periti confulantur , mifi mor-

a, a

ts periculum immineat. .Et $. 5.. Monfirum , quod

u

bumna-

El

28 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

æ*l') Ml

bumanam fpeciem non prafeferat , baptivari mon de-

bet , de quo fi dubium fuerit, baptizetur fub bac

n,U

conditione : Si tu.es bomo , ego ie baptizo , g.

Hoc loco Rituale Romanum providé monet,

r

(unf

confulendum eífe Ordinarium ; quia fi forma

effet fic comparata , ut multis videretur potiüs

natura belluina, quàm humana, forté Ordinarius

juberet adminiftrari Baptifmum clam, & forté abf-

que.ceremoniis.

J

ii

QUXERITUR 3. Qüid agendum , fi fuerit

dii

LT

dubium , an in monflro , quod affertur, conti-

(rany

neantur due perfone, v. g. fi habeat duo capita,

vel quatuor brachia?

z

N

REsPoNDEOo: Ante omnia eft infpicien-

dum , an reperiantur figna duarum perfonarum,

vel tantüm unius certa: tuncenim Baptifmus ab-

foluté ad duas, vel unam períonam referendus

mtï[

B

eft. Siautem dubia maneat unitas, vel dualitas

10

perfonarum , unus ex duobus eft abfoluté bapti-

Zandus, alter conditionat&. lta refpondet RrruA-

LE ROMANUM tit. 7. $. 6. ubific habet: lllud

mon[irum , de quo dubium efl , unane , aut plures

fint perfone , mon baptizetur , donec id difcernatur.

Difcerni autem potef? , fi babeat unum , *vel plura ca-

"Ub li

MM

pita , unum , vl plura peGora : iunc enüm totidem

erunt corda , €9 anime , bominesque diflint&ti , & eo

cafü. finguli eorum: funt. baptizandi , unicuique dicendo :

;

Kxo te baptizo &c.

Si veró periculum mortis im-

Jl;

i

A

wüneat , tempusque non. fuppetat , ut finguli feparatim

"

4

baptisentur , poterit, Minifter fingulorum capitibus a-

J

quom infundens. ommes, fimul baptizare , dicendo:

Kgo *vos baptizo in nomine Patris , & Filü, &

D

t

Spiri-

NT

ET CONFIRMATIONIS.

29

vm m"

Spiritus Sanli.

Quam tamen formam in 3is folium ,

lir j

D.

€g' in aliüis fümilibus mortis periculis ad. plures. fimul ba-

N

jüizandos ,. & ubi tempus non patitur , ut finguli fepa-

Ti

af

lm

vatim baptizentur , aliàs munquam licet adbibere.

Et

$. 7- Quando veró mon eft certum , in monftro e[fe duas

stl j

li

perfonas , vel quia duo capita, & duo peGtera non babet

t

bené diffin&ka , tum debet primium unus ABSOLUTE

OR

baptizari , & pojiea alter sUB CONDITIONE boc

modo : Si mon es baptisatus , ego te baptizo in no-

ly üfüfïï

mine Patris, & Filü, €&? Spiritus Santh.

It, qui

QUAZRITUR 4. Quid agendum , fi Mater

dup :

pregnans obierit ?

REsPONDEO:

In RirTvuALI RoMANO

Bu

TOnan

tit. 7. $. 3. fic precipi: Si Mater pregnans mortua

fuerit, fetus quamprimüm cautà extrabatur , ac, fi vi-

ptfurg

tefer

vus fuerit , baptizetur.

Si fuerit mortuus ,. & bapti-

zari non potuerit , in loco facro [epeliri non debet. Ve-

fel qüdi

rum circa hoc Decretum nonnulla obfervanda

jb N

funt.

1. Eft obfervandum , quód Rituale non

t

bet: J

faciat difcrimen inter tempora pregnationis , u-

trüm quarto, quinto, fexto, feptimo , oGtavo,

a du

difmdt

vel nono Conceptionis menfe fuerit; dummodo

conftet de ftatu pregnationis. ». Obfervandum

1j a

j ia

eft, ne nimis properetur in fe&tione: Contingit

enim aliquando, ut ii, qui videntur effe mortui,

" öjü

necdum obierint.

Et hinc per talem fectionem

pf

occidi poffet mater , quz nondum obierat.

Id

ii in-

per fectionem ejusmodi eveniffe Andrez Veffa-

fpurais

lio, Anatomico peritiflimo, narrat M. pz Tuou

ipin'bm n

& ANTONIUS TEissIER tom. 1. Elog. des bom-

dicend.

mes fcavants, Mihi etiam narrabat quidam Miffio-

hi, t

Or-

narius Caftren(is, quód graffante contagiofo m

yn

bo

jj

390 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

sz!T

bo inter milites , cum fingulis diebus ad no&em

onerarent plauftrum cadaveribus fepeliendis, u-

f

"

num ex plauftro deciderit; apprehendente autem

igsPON]

uno crines cadaveris , ut id in plauftrum faciliüs

a

iterum levaret, qui erat proximé fepeliendus, ad

Hinc

gt

fe rediit , ac adhuc uno die füpervixit.

BurrALDUS in fus notis ad Rituale Romanum, re-

iib

^

&é monet, aliis experimentis (v. g. uftione, vel

quim

applicatione intenfe calidorum) tentandum priüs

u

Hinc etiam fe&tio

"

effe , an mater veré obierit.

lenté facienda, ut, fi fecanda adhuc viveret, ex-

st

citata dolore figna vitze ederet.

3. Eft obfer-

vandum , ut hzc fe&tio, (i haberi poffit, commit-

m

m

]s

"m

fi

tatur perito Chyrurgo, vel Phyfico. 4. Eft ob-

fervandum, hoc munus exequendum effe à Lai-

jj

M:

cis, non à Clericis: fi enim fua operatione , &

inconfulto Medico temerarié occiderent vivam,

z

incurrerent irregularitatem.

5. Obfervandum

atl

eft, quód ejusmodi matribus aperiendum ftatim

Ser

1

u

poft mortem fit os , & fic apertum retinendum,

donec fectio pera&ta fuerit: quamvis enim pro-

babile fit, infantes in utero materno habere com-

municationem cum aére externo per poros ven-

OLE*

tris materni , facilius tamen fit ea circulatio per

pl

poros , fi etiam os retineatur apertum , ficut fit

l

in culinis, ubi faciliüs fumus evehitur in furnum,

M

fi janua aut feneftra relinquatur aperta pro circu-

Wifr

latione aéris.

6. Cüm mariti nonnunquam illi-

[j

1

benter ferant, ejusmodi , üt putant, crudelitatem

L

erga defun&tas conjuges , amicé hortandi funt,

UW

:-

aut etiam metu infamie, quód parricide haben-

I,m ,

di fint fuorum infantium, fi eos fine cefione peri-

M

M

re fiverint , ad hoc adigendi funt.

Quz-

lsm,

ET CONFIRMATIONIS.

,31

d no&a

QuzniTUR 5. Analiquando matres pre-

gnantes obligentur ad patiendam fe&tionem in

QT

bonum prolis ?

n

RrsPoNDEO: Nunauam tenentur eam fe-

&ionem permittere.

Ratio eft; quia non licet

a

feipfum occidere ad falvandam vitam alienam,

ïWlMum,;

etiam ob confervationem totius mundi: nun-

Lt

quam enim Deus cenfetur velle bonum alicujus

n

regni confervare per aliquid, quod eft malum in-

tiom i

trinfecó, nempe per ejusmodi fuicidium. — Acce-

Netd

dit, quód, fi hoc etiam Deus permitteret, ut ho-

M d

mo cooperetur directé ad fui occifionem , quan-

i't) CU

do vita propria non eft multüm zítimanda , &

4 Ej

procuraretur ingens bonum , in prafenti tamen

ii

cafu, üt re&té PALAUus hic punct. 6. n. 2. obfer-

itios,

vat, forté eft majus periculum occidendi fimul

n Viv

infantem ex vehementiffimis doloribus Matris,

rv

quàm fi Spiritibus matris fenfim exfpirantibus ex-

dum f

Ípe&tetur ejus mors.

Et hec ratio etiam fuadet,

tinend

ejusmodi fectionem ne quidem tentandam effe in

enim p

matribus ultimo fupplicio dignis, fed exfpectan-

berequt

dum effe partum ante fupplicium.

JOr0S Y

QuzRITUR 6. An baptizandi fint , qui

necdum ex utero materno nati funt?

p

, fiuti

RESPONDEO

RÓiTUALE

ROoMANUM

ürnum,

tit. 7. $. 2. fic precipit: JNemo im utero Matris clau-

Yo d-

Jo vaptizari debet.

Si infans caput emiferit , & peri-

um il

culum mortis immineat , baptizetur in. capite , nec po-

vlitaten

flea , fi oivus evaferit , erit iterum baptizandus. — £t

(l font,

ff aliud amembrum emiferit , quod vitalem indicet amotum,

; haber

in illo , fi periculum impendeat , baptizetur , €? tunc fi

natus efl : Si mon es baptizatus , ego te baptizo in nomi-

yne pet

ne Patris , &jc.

Si verà ita baptizatus deinde mortuus

PTO-

u

i

32 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

prodierit ex utero , debet in loco facro fepeliri. . Plura

i [)

R

3

de hac re vide in quzft. difput. ex PIGNATEL-

oD

11 Tom. f. Conf. 153.

u

QUXERITUR 7.

An filii infidelium , puta

udeorum, Turcarum , vel Gentilium poflint in-

u

l

r

j 0511

vitis parentibus baptizari ?

REsPONDEO: Si puer habeat ufum ratio-

g

m

nis, & petat Baptifmum , baptizandus eít etiam

invitis parentibus. Ita D. THoMaAs p.3.q.68.

st

a. ro. C. ubi fic fcribit :- Si pueri infidelium babent u-

nf

um vationis , jam quantim ad ea , que funt. S'uris di-

güaun

at

vini , vel naturalis , incipiunt [ue poteflatis eJe. .E

ideo propría voluntate inoitis parentibus po[Junt. Bapti/-

ii

mum Jfufcipere.

Kit ideo tales. licità moneri , & induci

3

po[Junt ad fufcipiendum Baptifnum.

gutüm

REsPONDEO 2. Si infantes infidelium nec-

audhu

dum habent ufum rationis , non poffunt invitis

T

iA

parentibus baptizari.

Ita D. THoMas l.c. ubi

Yitbjun

addit: Si pueri infidelium nondum babent ufum li

n d

beri arbitriüi , fecundum us naturale funt fub cura

]

arenitum.

Et ideo contra juflitiam maturalem. e[fet ,

fi tales pueri imvitis parentibus baptizarentur.

E.

fet etiam periculofum ,. taliter filios infidelium bapti-

zare; quia facile ad infidelitatem redirent propter na-

Et ideo mon babet boc

turalem affe&tum ad. parentes.

Ecclefie confuetudo ,. quód fülii infideliuu invitis paren-

'Comu

tibus baptizentur.

tieii

REsPONDEO 3. Sitamen pueri infidelium

Euf

fint in evidenti mortis periculo, poffunt, & de-

b

bent invitis parentibus baptizari. Ita SALMAN-

l

TJCENSES, LEANDER, & GARIBALDUS.

[

il

Ratio efít; quia concurrente periculo proximo

u-

t

amittende falutis eterna ex p;rte infantis, & j

"ifün

Y

ia

N

ET CONFIRMATIONIZ

33

ii lh

ré páterno , ordo charitatis exigit, ut jus pater-

um

num cedat juti reciproco infantis.

RzsPONDEO 4. Si infantes habent parentes

ium, »

infideles, qui ne quidem profitentur unum Deum,

| lg

quem tamen Judai, & Turce agnofcunt, proba-

bile eft, eos invitis parentibus baptizari poffe et-

fim v

iam extra mortis periculum.

T

Ratio eít; quia

quilibet homo jure: domini magis pertinet ad

Pa

Deum, & ejus gubernationem , quàm ad paren-

i Dog

tes & eorum gubernationem. Ergo fi hi ne qui-

UET

dem ad Deum ordinent fuos liberos etiam poft

lirh 1

adeptum ufum rationis, exoptabilius erit infanti

fat j

habere Baptifmum, ut accedente gratia Baptifmi,

NU

quando ad ufum fationis pervenerit ,. poflit fe

ipfum ordinare ad Deum.

Neque S. THoMAs

lm

