€. 21. D. I T. his verbis: ,'Trium dierum fpatium

lyry

» in his, qui funt apopleGtici , nonnulli requirunt,

lr

»ut tutum de eorum morte ferri poffit judicium.

NT

» Ita Schenkius, Atalii cenfent; diftinguendum

m

» €ffe cafum à cafü. Vel enim fermo eft de apo-

W,.

Db)

"af

» ple&ico ? Et feptuaginta duz hore neceffarie

» effe videntur, ut tutum ferri poflit de morte

n üm

» judicium.

Ad apoplexiam autem revocantur

h

» füffo-

] eahquu

. mïl&w

ET CONFIRMATIONIS.

199

B]Oltug lum

j fuffocatio ex aqua , fuffocatio ex laqueo, ftran-

l) Ti

D

ul

»gulatio ex fumo carbonum , fuffocatio ex e-

» brietate, ex fulminis ictu , ex cerebri percuflio-

n N

]pe f

q

3

» ne, ex fumo Mercurii, animi defectus ex pefte.

» Vel fermo eft de Syncope affe&is, quz diftin-

e[th

blem

»guitur à Lipothymia, tempus viginti quatuor

»horarum fufficiens eft. At in Syncope & hy-

liciu

l

»ftericis paffionibus non modo quartum diem,

t

» fed feptimum & ultra effe exfpectatidum, ut tu-

X fæwf;',

, tum ferri poffit de morte judicium , o(tendere

nte d

»Conatur MEDINA de reétta in Deum fide 1. 2. c. 7.

f

, Eft enim do&tiffimorum Medicorum ufü com-

fLeertunm

»pertum , nonnunquam in quartum , nonnun-

relpobg

»quam in feptimum diem hujusmodi languidos

lrb gt

, durare ; neque , fi rem exatte difpicias, aliquid obftat,

Ym od

» quo minus ampliori temporis [Datio, quàm [eptem diebus

or o

»quis perduret , prefertim in. Syncope & Hiyflericis

qe, ii

» (hoc eft, uterinis mulierum ) paffionibus. Sed à

m

»communi fententia non videtur effe receden-

]ta Pontifex.

R COn [JI]gï:

, Qdum.,

N

Ex his omnibus colligitur , mortem infan-

bsüyi: tium, qui à praefata adultorum regula excipiendi

unt ob affuetudinem tranfpirationis, frequenter

sahe non effe certam ante triduum , feptiduum , vel

] && decendium , & ultra.

g i

Huc pertinet, quod in eruditis Novellis Ra-

&bonenfibus 1751. Hebdom. IX. ex Anglia re-

m

!

qi ti

W fertur ; INon ita pridem obierat repentina mor-

Preco cujufdam pagi prope

"

if

du te, ut putabatur ,

j

11

»di Briftolum fiti , Richardus nomine. Amici infe-

gy pultum detinuere per biduum. Tertio die, cum

: aof l

fepulturzee commendare vellent, advertunt , ca-

daver effe aliquantifper calidum , & flexile. Ita-

at rf*'f*"

4

que

n

200 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

1l

vb

que advocant Chirurgum, qui, cum fecaffet ve-

nam, fanguis tanto impetu erupit, ut difliculter

j

Eu

jadt

fifti poffet.

Declarat proin ; Richardum non

UT

effe mortuum , fed eum quadam fpecie deliquii,

e

RU

feu fyncope, detineri. Ea de caufa tentabantur

oinnia media , ut reftitueretur fenfibus ; fed irri-

lag

to omni conatu.

Cum ergo cadaver nec mini-

Jr

j

mum ederet fignum vitze , fepeliebatur die fe-

J

B

j

J

fj

quente, nempe quarto.

Contigit autem brevi

poft fepelitionem , ut perfona quzdam veniret

(

in Ecclefiam, quz in aliquo fepulchrorum quid-

piam fe movere audiit.

Adiit igitur celeriter

W

fcrinarium , qui adveniens etiam ipfemet quid-

piam vivum in fepulchro Richardi detineri ad-

n

2

L:

!

vertit. Aperit proin fine mora fepulchrum &

!

farculum , fed feró nimis.

Repererunt enim ,

J n nv

quod cadaver copiofe fudavit, & ex naribus ftil-

iranm d

larit fanguinem.

Ex hoc concludebatur , Ri-

[;: li 6;

chardum necdum fuiffe mortuum , dum fepelie-

L

4l

batur, fed eum primüm fuiffe fuffocatum in far-

culo.

V

VII. Idem fat luculenter oftenditur ex recen-

a

L

tioribus Obfervationibus Anatomicis.

Ex his

D Pn "

enim patet, Infantes in utero materno habere

l

li

quandam circulationem fanguinis fine ufu , dila-

t hd "

tatione, contrac&tione , aut refpiratione pulmo-

Ut

num. Certum eft , illam circulationem fangui-

nis fieri ope cujusdam foraminis ovalis , quod ex

vena cava & dextra cordis auricula immediaté a-

[7

peritur in finiftrum cordis ventriculum , & quod

u

non femper ftatim obítruitur poft partum.

Ita-

p (f,n'f?im'

"

que non repugnat, Infantes poft partum aliquam-

a, w

diu continuare circulationem fanguinis abbrevia-

tam

V d

ET CONFIRMATIONIS.

20I

vt st

tam fine ullo motu & ufu pulmonum. Hoc prin-

ts

cipium fufe explicatur in VERHEYDEN, & in

! ICMT&:

t &

AGis Academie Regic Parifienfis 1699. 170r.

1703.1717. & 1725.

VERHEYDEN in Ánato:-

lt

mia Edit. Colon. 1712. traét. 5. c. 19. de circula-

'fenühus;äz

tione fanguinis in foetu fic fcribit: Zabetur circu-

n

lao fanguinis fetui propria circa ipfius cor per vias

hn

eum in finem . [becialiter fabricatas , quibus fcilicet

Ug d

maxima pars ma[Je [anguimee tranfit per fmifirum

1 g

cordis «entriculum £2 per. aortam .mon . transeundo

hus

prius per pulmones.

lile autem -«vie fpeciales funt

t lg ( d

(ovale) foramen inter venam cavam , C$ 'wenam

im i

pulmonalem ; item tubulus brevis arteriofus inter ar-

d (

teriam pulmonalem , 69 aortam de[cendentem. — Per

o ftia

bunc iubum magna [anguimis portio & dextro cordis

Mperaz

ventriculo in arteriam pulmonarem injetti tranfit . ve-

, L r

&à in aortam de[cendentem. . Sunt. igitur foramen. o-

^

QOcndeho

vale

(

7 iubus arteriofus eun in fmem conféüa, ui

un, dun

major ma[J fanguimece portio abfoloat fuum circulum

(ufocatut

non transeundo per pulmonés.

Fit igitur [anguinis

circulatio in fetu boc modo.

Magna pars [anguinis

Penditürer

& vena cava tranft per foramen ovale im truncum

onids. ]

vene pulmonaris ; inde influit in ventriculum cordis

finiftrum.

llle autem fanguis , qui in vena cava fo-

matem l

isfre u

ramen ovale fubterfugit , tranfit in ventriculum cor-

dis dextrum 5 & ventriculo expellitur in. arteriam . pul-

Bu

r

monarem , indeque flatim magna ejus pars tranfit per

ZAltera

g, qe

iubulum arteriofutn in aortam defcendentem.

vinnedi

pars profequitur ias per arterias C5 venas pulmo-

n i f

mares ufque ad [mifirum cordis "entriculum , atque

inde per con[litutionem — pellitur ?n aortam cum jJan-

f parturm

Cum auien

qundé

guine , qui «venit per foramen ovale.

n €on-

lgu'mis abbïf

aorta defcendens multum occupetur per Janguinen

A:

fluen-

1

ii

202 TRACT. DE SACRAM. B APTISMI,

jfluentem ex tubulo arteriofo , evidens efW , eam mon

j

g

jo[fe capere multum fanguinis ex finiflrro cordis ven-

, ] a

D] f]b

triculo ; adeoque bunc fere totum , aut [aliem pro

[

x 6f

parte longe maxima diftribui per partes [uperiores.

vl a

- - Porro «erofimile eft , prefatum fanguinis circui-

tum mon folim furi im fetu animato, fed etiam ani-

üini

li

ma nondum infufa; quia fetus animatio prefuppo-

g n

lLl

nit aliquam membrorum confettionem.

"d

An M

Neque flatim

joft matioitatem omnino ce[Jat idem [anguimis cur[us

n

vt

Y ff

M

u

per foramen ovale C? tubum arteriofum ; quia be

vie nequaquam [ubitó , fed fenfim & decurfü tempo-

ib

vis clauduntur.

Et C.20. fForamen ovale , &2 tu-

bulus arteriofus fenfim clauduntur , dum überó re[pi-

j

]s

TàL.

!t

In cadavere infantis duobus à matioitate men-

n

fibus extint&i imveni £5 foramen ovale & tubulum

zzm

arteriofum adbuc modicà pervia.

Hucufque Ver-

fgrtüny

heyden.

Ex his ergo manifeftum eft, infantem,

301 t

cui per fuffocationem , fubmerfionem, ftrangula-

ngpteti

tionem, Apoplexiam, vel Syncopen, prohibe-

:::':gbere (

tur ufus pulmonum pro refpiratione, adhuc pof-

Vi

fe per plures dies continuare circulationem & vi-

zi

tam latentem , quamdiu abeft putrefactio par-

,

[

tium.

zm&c&kz.ää

Idem confirmatur, & erudité per varia Me-

hr

ll

dicorum fyftemata deducitur in AcTr1s Aca-

vt

|

DEMIJ PARISIENSIS anno 1699. 1701. 1703.

"tf

1717-'& 1725. In 4517 17. Edit. Amft. £. 23.

'Mgl

fic habetur: lm foramine ovali in fetu reperitur vàl-

i

vula [eu membrana , fed. ea mon ümpedit , quin Janguis li-

ij

beré transeat. ex- dextro in. finiflram , & ex finiftro in

21 ïGcem

dextram partem.

Ejus ufüs folim ef? , ut poft partum

5

.' ESPOH

obfiruat foramen.,

Ttaque ante partum fanguis duarum

auricularum cordis & duorum ventriculorum fefe fenni-

Jcet ,

1ïïmüs t

MPTIS*Mï

ET CONFIRMATIONIS.

203

t«ü)!»ï!

ï;

Jcet, & fotus eji in eo [latu., . ac [i ejus cor baberet tan-

TVj

^

n,m

$

Ttum unam auriculam 6 unum ventriculum ; binc etiam

mon refpirat . & confequenter eft n eodem ftatu , in quo

"

Vr

j -m ( h

Im

Jünt animalia carentia pulmonibus veris , qualia funt pi-

UM

[ces $. 'vel que mon babent perpetuum ufum pulmonum ,

la,

QU *

qualia funt animalia ampbibia , v. g. teftudines, & va-

l

6nc.

Con[lat enim , quod omnium borum animalium cor

1l

Y

babeat tantüm unam auriculam &? unum wventriculum.

j fmw

In Acr1s AcADEMIE 170r1. fol. 46. refertur,

n

quod foramen ovale adhuc apertum fuerit in-

g !iffüf';?

ventum in homine quadraginta annorum.

In

104 (

M

AcTIS EJUSDEM ÀÁCADEMIE I725. dans Me-

, m i

moires fol. 36. refertur, quod etiam in o&to infan-

: d n

tibus, quorum quatuor jam erant trium vel qua-

d

tuor annorum, pariter foramen ovale adhuc fue-

. Buf

rit apertum poft mortem inventum.

Itaque nil

hm d.

repugnat, infantes carentes refpiratione, etiamfi

fionen, lz

non appareat exterius vite indicium , poffe ad-

Yooje

huc habere circulationem & vitam internam, fic-

tione, at

que fanguinem accedente alteratione tranfpiran-

reuationt

tis per poros acris, & excitato quodam extremo

pureid

nature morientis conatu poffe propelli in vultum,

auriculas, & labia,

jf p

OsnjpicrEs F. Si alterationes coloris pro-

hd

venirent à latente infantium vita, verofimile eft,

16*

inter tot infantium millia, quz venerunt, ad lo-

Edi L Ad' f' .

capia, v.g. Urfpergam, faltem aliquos per ex-

u n

tremum nature conatum perventuros fuiffe ad

E d!»', a r,*nflü.

st

alia manifefta figna vite , v. g. motum oculo-

n Mi

j

rum, vocem ; fed id nunquam contingit.

mu

REsPONDEO: Id confecuturum forte fuif-

"

i

j hi

í

n

j

fe, fi corpora horum infantium fuiffent debitis

r

Ju

fomentis confervata, & non tam liberé frigido ac

rigido

D

204 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI, -

r

j

rigido aéri in Ecclefia aut Propyleo expofita.

ul

Certé in uno aliquo veniffe calorem & fudorem ex

gt

certa Relatione conftat.

Narrabat mihi Sacer-

at

dos fide dignus, quod cum aliquando fungeretur

w

( ]]Cæl

li

at

P L

cura parochiali, infanti, qui habebatur pro mor-

tuo , illiniverit balfamum Braunfchoberianum,

[

TE

3enl

quod balfíamo Bori fimile eft, & infans ftatim re-

n

fpiraverit ac emiferit vocem ; quo figno edito il-

gt

lum baptizavit.

Infans autem poft mediam ho-

]

ram obiit.

Dein , cum infantes in utero nun-

p u

l

quam habuerint ufum pulmonum, qui requiritur

ad vocem, & inflandos mufculos, ut patet ex a-

j

nimalibus in Zntlia pnevmatica pofitis ; & pulmo-

num contractarum craffities à tenui circulante

n

fanguine füperari nequeat , extremo conatu nature

1

]

in infantibus plus praftari non poterit, quàm ut

Q

fanguis fluidior propellatur verfüs caput & pe-

ial

&us.

dm d

Iu cONFIRMATIONEM predictorum,quod

mbU* Dj

infantes ex utero pro mortuis habiti poflint con-

d

tinuare vitam inteftinam per aliquot dies fine o-

À N*Hn(

mni fenfibili figno vite externo , addo recens

exemplum , quod ante quatuordecim in Parochia

Al

J

Regulari , Canonie noftre Pollingane incorpo-

i

w

rata contigit.

Mulier quzedam honeftz condi-

;f

lt

tionis die 25. Augufti 1750. hora pomeridiana

l

intde

circiter fexta poft exantlatos quatuor horarum

Tif

dolores infantem mafculum , mortuum, ut crede-

U

batur, peperit.

Maritus, quem ad me vocave-

AU

(

ram, vir cordatus, & prudens, teftabatur, quod

b

hii

femiquadrante ante enixionem aótualem foetus

:

s T

manifefté vitam in illo deprehenderit. Animad-

W

N

It

vertebat enim attactu , quod infans fortiter fuis

L

b

pedi- *

ET CONFIRMATIONIS.

208

j«

iTA

"i

m

pedibus prefferit latera uteri, ut fic facilius pro-

moveret exitum.

Infans éx utero editus ha-

A

Ts

i fs

buit colorem rubeum vividum, qui tamen paulo

poft in ceruleum tranfüt. Nervus umbilicalis

E MI Fl]] !

I

[Ch()h fi

in ipfo partu deprehenfus eft circumlipatus col-

lo, ac füb axilla brachii ab humero verfus pectus

ts

lis

protenfus.

Adhibito per diem alterum novies

i i

imi

u

ut fieri folet, balneo calido, ac tandem frigido,

Dl n

applicatis etiam fpiritibus & rebus odoriferis ,

BI

nullum tamen fignum vite deprehenfum eft.

D qureg

Itaque maritus tertio die , nempe die 27. Augu-

5, U p

fti, mane fumit infantem, eumque defert Urfper-

ftis; j

gam , ubi ad no&tem advenit.

In medio viz in-

tenyi d

fantem depofuit in quadam Capella ad quandam

TG09 C0144

imaginem B. Virginis, quó etiam deportari olim

Xtert, q

folebant ejusmodi infantes.

Ibi confiderans in-

Tis i

fantem deprehendit , colorem ceruleum iterum

mutatum effe in rubeum & fanguinem manaffe

'didont;

ex naribus. Die 28. Augufti mane detulit infan-

hii pl

tem ad Ecclefiam Urfpergenfem , ibique peracta

fua devotione confiderans denuo infantem ad-

uot diet

, ao t

vertit, non tantüm colorem in labiis & genis &

cim Pa

naribus effe rubeum vivaciffimum , cum novis

n ii

guttis fanguinis , quz manaverant ex naribus &

ore, fed etiam os infantis, quod prius erat clau-

toyle 0i

g r

fum,nunc effe apertum. Cum ergo attente con-

spuor o

fideraret vultum infantis, vidit in prefentia P.

tp,t C

Bernardi Gadinger, Presbyteri Urfpergenfis, quod

gge a

infans octies circiter moverit linguam , eam ad

labia protendendo , ac denuo retrahendo.

De

fir,

fulem i&

cetero maritus ifte mihi teftabatur, fe in infante

nec poft partum , nec altero die, nec in via, nec

j A

Urfperse ullum notabilem odorem cadavericum

y frdit 1

adver-

pu

"

206 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

advertifTe.

Cenfeo proin ; in hoc infante, fuf-

focato vel ftrangulato in partu , vitam intefti-

qgri

quiu

nam remanfiffe , quz in extremo conatu naturz

morientis beneficio INuminis ad fui manifeftatio-

:.:«:'»;Tllü[ [il

«f

nem quandam vires fuas exeruerit.

Similem protenfionem lingue fe obfervaffe

Jiica

dl

foï

teftatur mihi D. AucusTiNUs HArNER,dum

ante decem circiter annos in fua Parochia Atten-

ml

jtii

choven ad fuam Ecclefiam deferretur infans jam

per quatuor feptimanas in ccemeterio infantium

l

f

)

"

fine Daptifmo defunctorum fepultus , fed ad in-

ftantiam matris, quz infantem Deo voto obftrin-

r

j

xerat, denuo erutus, ac repertus coloris vivacis

rubei.

Poftquam enim illum per triduum Ca-

gl

Dd

tholicis & Hereticis turmatim accurrentibus fpe-

&andum exhibuerat, femel advertit , quod infans

ts

linguam verfus labia protendat.

i& u

Huc fervit experimentum ex Phyfica. Nam

RO M

quando per novum genus microfcopii infpiciun-

T*Euügue

tur vermiculi, v. g. pediculi, trans radium fo-

li g

larem in obícurato cübiculo , jam emortuus ex-

tj

terioribus membris, omnique motu deftitutis ob-

fsüp

fervatur adhuc interna ef/uatio humoris , feu fan-

i

I

HAT

guinis, in pe&ore , hoc eft, ejus preffio verfus

&l

exteriora organa jam obftru&ta & repretlio.

( Ril

CPM

Idipfum confirmat infans Urfpergam delatus

lt

ls

jl

eo tempore , quo ibi verfabar in commiflione.

UI

AU

Prafentatus mihi ibi fuerat tertio die poft par-

Rn

tum , evolutis à partu horis circiter triginta fex.

i

Colorilli erat rofaceus; fotor nullus ; fümma

D

l

membrorum flexilitas ; fripus vix ullum ; molli-

o

ties carnis in genis & pectore; oculi non valde

MAU

obícuri ; folum cranium fuerat in partu compref-

fum

MEW]

i

MPTISHIl

ET CONFIRMATIONIS,

207

hocin[an,æ]&

l Vi[.ïm WQ

fum & diffra&um. — Omnibus bene. expenfis in-

10

terrogavi duos Chirurgos ; utrum in illo infante

'

lt

reperiant aliquod znfallibile mortis fignum ? Re-

|

Laj

ert.

fponderunt ambo coram pluribus aftantibus ;o

infallibile mortis fignum non reperire.

Je d.

Ditfertationem claudat alius infans , de quo

um

mihi teftatur quidam, ut fupra dixi, amicorum,

ii

t t

olim munere parochiali funétus, quod pro exani-

mi habito applicaverit certum genus balfami, Po-

Q trg i

ri- balfamo fimile, quod ex urina conficitur, Ín-

pults, ii

fans poft applicationem manifefta figna vitz per

0 VOU

vocem edidit ; baptizatus eft; & intra femiho-

115 GOLU

ram obiit.

Jet trig

Itaque verofimile eft; facile contingere pof-

ACürten

fe , ut intra centum vel mille infantes pauci ali-

ttüt,qui

qui infantes pro mortuis habiti vitam inteftinam

l

[

aliquamdiu continuent, atque in ultimo agone

al

feu extremo naturz conatu in imembris exterio-

Tuopi i

ribus diffufione fpirituum refiduorum dubia ali-

(ranj a

qua figna vite latenter continuata proferant.

uI emoris

Neque enim exiftimandum eft , ab omnibus in-

o df

fantibus ad loca pia, v. g. Urfpergam delatis e-

yumoris,

di figna vitz, feu, ut ajunt, revivifcentie dubia,

fed ea fors inter decem vix uni contingit, prout

jusprion

(l

mihi compertum eft. INon eft autem incredibi-

le, inter decem infantes , qui ab obftetricibus ha-

g l

j o

bentur pro mortuis , faltem in uno adhuc latere

aliquamdiu inteftinam vitam, obftetricibus & im-

p p

d

peritis aliis incognitam.

nilis; iU

O3TLOLES. 2

Hunc morem baptizandi in-

fantes , pro mortuis habitos judicio Fidelium &

rülim; Y

yili

Chirurgorum ac Medicorum, effe anti

fie incognitum, & abfurdum.

que Eccle-

REsPON-

Iu! comï

n'

208 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

RzsPoNDEO: Non effeantiquitati incogni-

gtl

j m

tum, baptizare eos , de quorum fuperftite vita

habetur prudens dubium, etiam judicio Medici

j

aut Chirurgi feriti.

Peritus autem hoc tempore

m gl [

dici nequit, qui negat , vel non curat recentio-

s m

res obíervationes ex VERHEYDENIO , & ex

g

AcmTris AcADEMIZE REGiE£ PARISIENSIS

TL

atl

relatas. Quod attinet abfurditatem, ea tota fer-

me tollitur , fi Fideles feveré prohibeantur por-

a int)

tare aut mittere ejusmodi infantes ad loca pia,

a j

M a

prefertim remota itinere unius diei, aut ttatim

una vel altera hora poft partum , & Baptifmus in

ubl

cafu vite dubie admini(tretur à Parochis propriis.

iil

valu

Dein fi qua fupereffet abfurditatis fpecies, ea in-

uT

E

comparabiliter ninor foret , quàm in Daptifmo in-

yrtimpit

fantium adhuc exiftentium in utero materno per

t

Siphbones, quem tamen SS. D. N. BENEDICTUS

tl

XIV. in l. de Synodo non eft aufüs condemnare.

ET

O BJICIES 3.

Saltem complexum indiciorum

rj n

probabilium mortis,, quando fimul concurrunt, &

At

dimidio die durant, inducunt moralem certitudi-

vtj

nem mortis, quia inter centum millia hominum

i

T

vel infantium vix unus rediit ad operationes fen-

&l

ij

fibiles vite , in quibus dabatur illud complexum,

n

nempe defe&tus refpirationis , defeitus pulfus arterie,

A

n

!t

defe&us fenfationis pofl applicationem | ferri intenfe

"itlggi

calidi, defe&tus alterationis po[i afflationem.| fulphuris

T

accenfi in mares €9 os; defetkus alleviationis natur&

nbfwdo |

pofl applicationem . [lernutatoriorum pulverum , vel fa-

!]

.*Wï,üm

Nl

lis volatilis ex cornu cervi, vel balfamorum, vel

fpirituum illitorum, frigus permanens ac pertinax ,

tj

:ä'WiquOg

defettus. elafticitatis impre[Jo genis vel carni pollice,

color ater aui lividus , oculi ienebrofü &g fraüüi,

hi

Tiein-

K

".

E

MPT'«ISHI)

"

ET CONFIRMÁATIONIS.

209

TM

membrorum rigor, aliqualis odor cadavericus faltem

TM

p

incipiens , cranium lefum €9c.

ResPowpDzo: Extali complexo circumftan-

l

TM

tiarum nafci quidem moralem certitudinem de

morte , fed non femper /labilem mutatis aut novi-

Tity

ter apparentibus aliis circumftantiis,

Sic mora-

: u

liter quidem certum eft, exercitum decem mil-

AT,j

lium fore fuperandum ab exercitu centum mil-

YOl

lium , domum hanc prafenti hora non incenden-

QU d g

dam, pontem non ruiturum, hominem robuftum

TC

hodie non moriturum, urbem non capiendam

) g

ab hoftibus &c.

Ea tamen moralis certitudo

Puodsm

non femper eft ftabilis, quando apparent nove

ts p

circumftantie v. gr. defectus occulti, difpofitio-

r lg

nes prius incognitz, proditio detecta &c.

Itaque

UTO f

etiam experiri aliquamdiu licebit, utrum in cada-

N Deyur

vere exiftimato perfeveret tale complexum indi-

[Is OM

ciorum, & an non appareant nova figna, ex qui-

Vib D

bus corrigi poffit prefumptio moraliter certa. Si

Jl COUCULR

enim, ubi agitur de vita corporis, vel falute tem-

Qrtem Qd

porali unius urbis, fpe tentantur extrema peri-

mll h0

cula, etiam(i moraliter certum fit, conatus fore

(peraite

irritos , & fola fuperfit tenuis po[fibilitas confervan-

rilii ag

di v. gr. vitam in naufragio, incendio, vel falu-

i j

tem Reipublice jam dejectis turribus & aggeribus;

Ya Ámi

cur non liceat po[fibilia amplecti, ubi agitur pro

d

'

jj falute vel perditione eterna anime , prafertim fi

d

y; id fine abfurdo generali, aut prajudicio gravi par-

prout fieri poteft juxta eam,

u

,y ticulari , fieri poffit,

Bufimorun

quam monftravi, methodum, ut nempe tales in-

fantes per aliquot dies, donec appareat jam cer-

MWW

y um P

tus & notabilis foetor cadavericus, ferventur in

locotemperato , & fi interea dubia vite figna e-

Ó

D. Amert Tr. de Bapt. & Confirm.

di-

21O TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j

joo

diderint, à proprio loci Parocho, vel in ejus de-

fe&u ab alia perfona baptizentur? Ego certé in

j

tali cafü'infantem baptizarem , atque etiam alios,

g

ut exemplum fequerentur, admonerem.

Imo

TAU

monerem , ne cum figna probabilia venerint, Ba-

f st

j

ptifmum differrent.

Experimento enim didici;

"D

&l

tres ftatus in his fignis vite diftingui poffe; nem-

J«

iaj

j

pe ?rogre[Jionis feu incrementi 5 /atioris , & retro-

T

l

gradationis feu decrementi. Quando mutatio co-

RUi

loris atriin vividum ad fuam /?ationem venerit, ita

jl

ut intra femihoram non amplius crefcat, Baptif-

]:

^^ d

".

mum feftinandum cenfeo , quia infans , fi forteil-

u

wfdpr

]a mutatio coloris ab extremo conatu nature ve-

D)

::ynannug |

nerit, tunc jam in extrema lucta naturz feu ago-

ne eft. . Ceterum, excepto folo fetore vehe-

n d

menti cadaverico , non obftante reliquo comple-

xo indiciorum plures adhuc retinuiffe vitam , o-

ftendit GaAR MANNUS de miraculis mortuorum in

?ïlelES f

ial

Differt. Praelim. à.n. 11. Sic etiam ex curione ca-

&il

ítrenfi audivi; militem ex morbo contagiofo

a

pro mortuo habitum , dum eum o&to circiter ab

exiftimata morte horis ad fepulturam comitare-

tur, & à vefpillone crinibus in currum funeralem

traheretur, revixiffe, & triduo adhuc vixiffe.

ifm qui

AMO

OB]1c1Es 4. Ipfemet in altera Differtatione

oftendo, quod hujufmodi mutationes colorum &

j

!

odorum in cadavere ex caufa naturali v; gr. fer-

tmentationis , precipitationis partium , obf?ruttionis po-

m

TC

rorum odorem exhalantium &c. facile venire pof-

) tha j

fint.

Ergo ubi habetur caufa parata, quc datur

g Bo

d

o

€& fuficit, non eft requirenda caufalitas ex prin-

T

cipio vitali incerto.

n

i

REzsPow.

H Wm 1

L

ET CONFIRMATIONIS.

21I

UM

1

IN

REsPoNDEo: In hoc negotio non quari,

, quid prefümendum, aut probabilius judicandum

» ïtqlleem

ls

' fed quid probabile, ac faltem tenuiter dubium

M

TU

Quamvis enim verofimilius fit, ejufmodi

!

T

mutationes in infante non venire à principio vi-

tali, fed à fermentatione, precipitatiore, ac po-

lg lh

rorum ad tempus obftru&tione; id tamen certum

; (I!W,,b

j

non eft. In hac materia autem, ubi agitur de

falute animarum aliis viis irreparabili , licet pro-

fs

babilia, imo & poffibilia fequi.

It u)

Non adftruo;

iif

u

nece[Je effe , aut credibilius effe, has mutationes ve-

'' nire ordinarie à principio vitali,

fed dico; id of

CORREUGÉ

d tl

fibileimo nonnunquam confideratis variis circum«

ftantiis mortis & mutationum & temportum proba-

folo fett

bile feu dubium effe. Hoc enim ad Baptifmum fut-

lu Gcit,

um

OsgpiciEs s. Si admittenda eft vita latens

!t $n aliquibus ejufmodi infantibus poft biduum aut

4nd€ triduum à partu, ea etiam admittenda erit in

0700 ejufmodi infantibus poft menfem vel annum à

n)€ partu, quia prout ex relatione conftat, eadem

linntt ediderunt figna, ac priores. Sed hoc nimium.

um i

Ex rela-

ResPONDEO: Id non confequi.

alitii tione enim conftat, eos infantes , qui venerunt

ex locis remotis ac confequenter longo tempore

j t

iione at

poft partum , excepto uno vel altero cafü , in

quo przfumendum eft,intervenifTe ob fidem pa-

n

g, fs

rentum beneficium extraordinarium Dei , con-

fervantis corpus infantis à putrefactione ac mor-

fb vent

te pet caufas fecundas ; habuiffe manifeftum fce-

Vs uæ:' torem cadavericum. taque in iis jam dabatur

Ill* turrefattio , & fermentatio, quam conftat non folüm

po[Je , fed etiam neceffario debere mutare colo-

hh

O 2

rem.

919 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

t

!

(

rem. Conftat etiam , putrefa&ionem effe cer-

[

u

tum fignum mortis. ltaque in illis non poteft

rudenter dubitari , quin ejusmodi effe&tus pro-

veniant à principio non vitali. Econtra in aliis

J

infantibus non adeo remotis à partu, vel tempo-

re hyemali fub terra, nive, vel glacie preferva-

tis à putrefa&tione, non reperitur principium fer-

qua Olmv

J

mentationis aut przcipitationis partium. ltaque

TU

re& dubitari poterit, an non proveniat à prin-

&tgu

cipio vitali,

ficut fieri folet in hirundinibus, mu-

l:

fcis, teftudine, climace, & variis aliis animalibus

tota hyeme fine fenfibili fgno vite perduranti-

bus. ]Jam veró etiam Q u Es r10 foret , an ad

continuationem vitz requiratur circulatio fangui-

nis? Cur non fufficiat fola circulatio feu potius

aftuatio & reciprocatio /Pirituum vitalium in ner-

air j

vis cordi vicinis ? Antiqui optimé explicarunt

f

vitam humanam , licet necdum agnoverint circu-

Imo cür non ad vitam fer-

lationem fanguinis.

RUT

At

vandam fufficiat fola integritas & recta difpofitio

T

T

artium folidarum & liquidarum ad recipiendam

"h

p

t

motionem à

b ethere fuo tempore , prout fit in

I f

arboribus , mufcis , hirundine, teftudine, &c. in

t Jinty

hveme? Àn quia eft aliud anima rationalis, & a-

t

liud fenfitive ac vegetativae animze, quze poffunt

u

)

educiex materia? Verüm ex hoc ipfo animarum

EH m

difcrimine fequitur , unionem. animz ad corpus

dependere ab ordinato decreto Dei.

uis au-

HO

tem fcit, an Deus velit recedere animam , ante-

d

quam di

ffolvatur integritas partis principalis foli-

:.

T.

^

)l

l

!

ï

D

i

D

dev

el liquide ad denuo recipicndam fuo

tempore motionem ctheris ?

R

'

DIS..

Mmun

X& (o

m

:

db db as

&

Ed

&

&

eoco5e

Gto

6» ofo of cto

IX IQOIOOIOUI

&

ä,*ää;

cto

Wi

ll

UC

1

?

putt

DISSERTATIO l.

dl

T:

Ut

j

In qua oftenditur, ea figna, quækin

!sp

nprovem*ï.l;

talibus infantibus confpiciuntur, non effe cer-

ii

ta & indubitata figna revivifcen:

ris dj

tie, aut vito.

0 vi r

TI0 f

)t Cncu

T

QUE

"E

Recenfentur. figna , que reperiri folent in ejusmo-

tnt d

di inf antibus ad loca pia delatis. — .

] ägHOVE[F

q

mon at

(

igna enumerari folent fequentia:

PRriMUM SrcNuM revivifcentie poni-

)d

*

tur mutatio coloris atri & mortualis in co-

ye, p*

lorem rubeum ,

vel aliàás vividum & amo-

teüudine,ï

]

. num. Nam in auriculis , labiis , nafulo , imo

m n

' quandoque in toto vultu induunt rofeam rube-

/4/! dinem. Facies, pe&us, & ipfz aliquando ma-

Ki" mnus, & alia membra vivacem colorem contra-

j5 hunt, ut folüm dormire videantur.

; QU

SECUNDUM SicNuM eft foetoris cadave-

40! rici amiflio, ita ut qui ab initio advenerant odo-

qi) re moleftiffimo, bunc fpargere definant, poflint-

qil/! que manibus palpari abfque nota inficientis foe-

ii

toris.

D

O 3

Tzn-

ub

214 TRACT.J DE SACR AM. BAPTISMI,

TEnRTIUM SrGNuM eft manatio recentif-

fimi fanguinis ex naribus vel ore, ita ut aliquan-

do etiam fiepius deterfus manarit.

yirn

[1

QuvARTUM SicNUM eft flexibilitas mem-

brorum, quz etiam contingit tempore hyemali,

ml

licet Ecclefia fit frigida, & corpus congelatum.

]

f

QuiNTUM SrcNuM eft claritas oculorum,

ha

n

dum oculi, qui prius erant fracti, obfcuri, & e-

mortui , redduntur clari, ita ut in iis inftar fpecu-

3. k(wal

dra

)

]i videatur imago infpicientis.

.rlf,nWäM

SExTUM S16NuM extraordinarium d&pre—

»/ytiti

henfum eft una vel altera vice motus labiorum,

1

& copiofus fluxus fanguinis,

ii

NoTaNpDvuM tamen r. quinque illa figna

vitod

nec examinari nec reperiri in omnibus infanti-

s

bus, fed ordinarié precife attendi ad ceffationem

; ünmi p

2,

p

feetoris cadaverici , & mutationem coloris.

Fotorem cadavericum ordinarié non reperiri in

Vr n

infantibus, qui apportantur ex vicinia, fed in iis,

t

qui afferuntur ex locis remotis ; ut proin in illis,

Ti

qui ex vicinia veniunt , vix tantum ad mutatio-

hii

tit, l

nem coloris attendatür. 3. Eam ipfam mutatio-

nem coloris non effe inftantaneam , fed fücceffi-

Qd

vam. 4. Inter centum infantes , qui apportan-

1

tur, vix à decem edi fütficientia figna ad confe-

1l

rendum Baptifmum conditionatum. Reliqui no-

E

paginta , cum nulla edant figna , fine Baptifmo

X

fepeliuntur , vel remittuntur.

Id habeo ex ore

"tllg

eorum, qui erant teftes de vifu.

t

M

uT

W

$. II.

ET CONFIRMATIONIS.

215

LA

5. I I.

Jf.e j lt

Il

Statuuntur principia generalia ad ferendum in

bac re judicium nece[Jaria.

b

d

I.O

mne cadaver fuapte natura tendit ad putre-

fa&tionem.

d lml* [

2. In omni cadavere citius putrefiunt inte-

aai) d

riora, quàm exteriora,

Wiigun

3. Ín omni cadavere inteftina incipiunt pu-

trefieri etiam tempore intenfi frigoris. Patet ex

VOrdigs

apris, cervis, & aliis animalibus vulneratis letha-

liter , fi primüm reperiantur die altero , tertio,

e mon

quarto , aut quinto.

4. In omni cadavere, quó natura eft mollior,

qui

eó putrefa&tio eft facilior, acfeftinatior. Patet

ex pifcibus, lepufculis, damulis:

It omio:

d d od

s. Omnis putrefa&io eft aliqua fermentatio ,

ÍOTemm CU

feu disjunctio intimarum partium chymicarum,

( f

prefertim acidarum , & alcalicarum , qus& fieri ne-

vicini i

quit fine inteftino motu partium. Id fupponitu

"

ex Philofophia, & ex Chymia.

; Ut

mum df

6. Omnis fermentatio fit cum expanfione

Am!

nf

partium, & incalefcentia, quando mifcentur aci-

)

da cum alcalicis. Patet ex mille experientiis chy-

yun, l

i, (

micis.

. Incadavere infántium omnia inteftina funt

Yil gl]H

Í

difpofita ad celerem putrefa&tionem , ac confe-

x Md

quenter ad celerem fermentationem ; quia tene-

i f

i

ra & mollia & imperfe&ta funt.

L0

8. In cadavere infantium neceffe eft reperiri

ul

acida & alcalica.

Acidum enim miniftrant abun-

eclinantes in acetofum ex-

dantes þumores facile d

O 4

! hala-

j

216 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

,I

halatis partibus fulphureis, Alcalicum autem prz-

m

bent partes folidz exhalatis falibus Volatlhbus feu

s odti

Qf

partibus fuülphureis.

9. In cadavere infantium excitata femel pu-

3 t

,

ium

trefactione feu fermentatione interna ex com-

mixtione acidorum & alcalicorum neceffe eft cau-

nf

DE

fari alterationem fanguinis & preffionem verfus

loluf.

partes extimas , abundantes venulis , nempe au-

ln

A

riculas, labia, faciem , &c.

Cum enim arterie,

vene , arteriarum & venarum valvule , nervx,

1

muículi, &c. fint corplexionis tenerrlmæ refi-

ftere nequeunt preffioni verfus partes extimas

Pl

caufate per fermentationem internam.

Ipfe au-

tem fanguis infantium, cum necdum habeat con-

i

|

qt CUU

fiftentiam , fed fimilior fit aque rubre vel fero

rubicundo, eó eft mobilior quó fluidior.

j

o. Fermentatio inteftinarum partium in ca-

p

davere infantis excitari & augeri repente poteft

r

ex admiflione aéris externi, quando cadavera ex

af

ciftulis, in quibus deferuntur, in aérem ad altare

Ttta

exponuntur, vel caput, brachia, & pectus ex fa-

t

fcnq, quibus involvebantur , evolvuntur.

Cum

TI

enim aér fcateat nitro , aéris ad inteftina jam pu-

T a

Q g

trefcentia intromiflio facde auget fermentatio-

nem internam.

& WII, d

1r. Cumomnis fermentatio in liquidis mutet

MueT

colorem, neceffe eft,ex tali fermentatione repen-

( u

te orta mutari colorem in infante.

ontn f

12. Cum affufio aque frigidze fiftat fermen-

Pæna

tationem , neceffe eft, ut per fuperinfufionem a-

* r

que baptlfmahs frlgldæ fiftatur fermentatio , &

Lwüu

confequenter quiefcente fermentatione redeat

u A

prior color mortualis.

RMCI':

15. Fri-

L

ET CONFIRMATIONIS.

217

lg,

'13. Frigus externum fiftit graveolentiam &

IN

fuaveolentiam corporum. : Id patet in fere o-

mnibus odoriferis.

Cum enim frigus compefcat

Utj

motum extimarum partium & conftringat poros

" n l

l.

corporum, fiftuntur exhalationes feu effluvia o-

n

l

Itaque fi cadavera

dorifera , grata vel ingrata.

preüionr;ï

infantium ex cifta vel fafciis fumantia deferantur

COUR

