, ptifmum expetens , non infans, fed füi com-

t r

» Pos cenfendus eft, & quodammodo adultus ,

m

,,atque hac quidem in re duos Jurisperitos , li-

i (j

, Cet haud indo&os, cavere neceffe eft ; Nattam

r

» fcilicet in Confil. 454. lib. 2. , & Burfat. in Confil.

Sndi y

» 231. Jib. 3. quibus in cafu, de quo agitur, ne-

Aperd:

,,Ceffaria videtur duodecim annorum ztas; id

t quit

, .autem perperam quibusdam decretis probant

m

, €qué antiquis, ac antiquatis.

Hac in re con-

TT

, fulendus eft Sedulus, accuratusque Praful Spe-

n u

,, rellus in fua decif. . num. 32. 9 duobus fegq. ubi

n

»» probat rationis ufum ab anno feptimo comple-

fanten

, to inchoari ; idemque confirmaturus, preclara

ümg

, quedam in unum collegit Cardinalis Albizi de

te lii

», incon[1. in F'ide cáp. 1. num. 39. Ricciul.in trátt.

, de Perfonis extra gremium Ecclefie lib. 2. cap. 33.

,. num. 3. Zafius in tra&t. de S'udais queft. 2. Cleri-

» Cat. de furisdit. , Difcord. 38. num. 25. Seffa de

»» J'udis cit. cap. 43. , quibus addimus Congrega-

&

,. tionis Concilii refolutionem , que extat lib. 16.

n D

» Decretorum pag. 233. a tergo in quadam caufa

» Vilne: JDie 16. 9fulii 1639. Sacra Congregatio

»» Concilii efpondit, filios S'udaorum non e[[e invitis Pa-

yustm

»» rentibus baptizandos , donec perveniant ad etatem le-

draorum

» gitimam ; & tunc , fi ipfi confentiant :. ZEtatem verà

», legitimam regulariter cenferi completo Septennio. .. A-

qdfecunt

j dul

, nimadvertere opus eft illud regularíter , nam in-

», dicat, oportere, Prefidem Ecclefiafticum etiam

t o

rino &

. atque etiam confiderare , quifnam fit Baptifmi

» petitor , cum poflit contingere,ut is etiam non

p dcih

4

», cam-

[

,

72 TIRACT./DE SACRAM, BAPTISMT,

yu [l)]

,; completo Septennio fufficienti fit preditus ra-

mfendllm

, tione; ideoque baptizandus , invitis licet relu-

,hg

i

, &antibusque parentibus , ut fapienter diflerit

n'[[miu p

», Sotus in 4. Sententiar. difl. s. queJt. unic. art. 1o.

» dub. 2.. Certi[Jma regula eft , quod fi citra illam ata-

, tem certo confiat , puerum Fidei Catechifinis infiru-

»» Cum fatis intelligere , quidnam fit baptizari,€9 quem-

, admodum fit profe[fio ChrifHiane legis, baptizandus

Swezä

»» 6f , quoniam etas ad contrabendum matrimonium lege

»» bumana fLatuitur ; lex autem divina. Baptifmi neuti-

» quam ab bumana dependet.

M

$:XX X IH

")

' ü-mt

» Qi veró de perfecto rationis ufu dubitarctur,

» &Baptifmum implorantis capacitas anceps ,

u

g

, ac incerta effet , cavendum eft ab eorum fen-

, tentia, qui juxta tritum illud axioma, in dubio

19

»nimirum femper poffidentis conditionem me-

A

» liorem effe, contendunt, petentem Baptifmum

TU

(s

» ad Hebreos , & ad patrem potiffimum , fi fu-

Euü

Cavendum

WUA

» perfit , neceffario remittendum.

» eft, inquam , ne quis arbitretur, fententiam e-

] üJ

(tlin

» jusmodi approbandam, & axioma, cujus dun-

» taxat eft ratio habenda in caufa equali: nulla

ln

» veroó equalitas intercedit Hebrzos inter, atque

Wl

», Chrifti fideles ; ac multo minus inter patrem,

lrei

ih

, &filium ; cum alter patrie poteftatis jactu-

u

», ram ad breve tempus, damnum nempe leviffi-

Ya

»mum evitaret ; zrumn«z alter graviílimz pro-

*

»» Videret, hoc eft mortem fugeret fempiternam,

u

L

»» cüjus periculum certe fubiret , regreffus ad in-

t

» fidelium curam , ac fub patriam poteftatem.

g.

; Quare

"l

ET CONFIRMATIONIS;

73

Pïæditlli !

» Quare in fupradi&tis cafibus Sacramentum eft

Ug

» differendum, fed hoc qui poftulat, retinendus,

Vr dj

, ac fic interea informandus, ut idoneus evádat

| lüliä. [

,, baptifmati poftmodum fufcipiendo.

iil

(lj

f

hii

$ XXXIV.

turig

^j hia

»S

arez in 3. part. S. T bome tom. 3. queft. 68. art.

ii

95

Io. difp. 25. fc&t. 3. ad fin. fic fcribit: 4d co-

Bapti[m !

» gnofcendum autem, an pervenerit parvulus ad eum [la-

, tum , & facultatem ufus vationis , utendum e[t fignis ,

, €& conjetturis ex experientia defumptis , €? bominis

,» prudentis arbitrio judicium ferendum eft. — Quodfi fi-

, £na non fuerint fatis evidentia, tamen rem faciant du-

dbl

u

"

», biam , &? aliquo modo probabilem , fi nece[Jitas non ur-

Vs d

»» geat , expettari pote[? Cg^ debet commodior occafto , &

]b eong

» major cognitio.

Magni hujus Theologi auctori-

m,ni

, ta$, quidquid fupra diximus , mirificé probat,

ditonet

, Baptifmum nempe, donec dubio locus fuerit,

1 hi

,protrahendum : adultum veró id temporis à

mu, i

,, Chrifti fidelibus detinendum -procul à Genito-

Cavax

, ribus , ex his , qu& fubjungimus, aperté patet.

fontentit

», Cardinalis de Lugo lib. 5. vefbonf. moral. ad dub. 4.

, ajst

, hoc Rome accidiffe narrat etate fua : — Contigit

,. Rene , ut parvula quedam puella cafu inveniretur

quj; n

sinta d

» longé ab Hebraorum domibus , que interrogata à fuis

j pitem

,, Parentibus , refpondit , fe parentes babere Hebraos ,

Condutta ergo ad. Cate-

fatis u

» €9 velle fieri Chbriftianam.

geleit

,, chumenorum domum , parens petüit , filiam fibi re[ti-

»» tui , que adbuc fui juris non erat , mec rationis compos

ifhme y'

mpitetté

$, d deliberandum de Religione.

Confilium expeti-

, tum eft fapientiffimi Cardinalis, qui poftquam

vliüsa

goelii

, puellam examinaffet, dubitavit, an perfe&to ra-

n

» o

[

74 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

W BECfne

,tionis ufu preditam judicaret: Confultus ergo

|/

, tunc fui , & examinavi puellam , mec. perfe&tum ra-

i.f

W

, lionis ufum affirmare potui , mec etiam fufficientem me-

» gare , fed manfi dubius.

Cüm puella feptennium

li flüf H

Ti

WW'

, adhuc non compleviffet , dubitaretque Cardi-

, nalis de perfecto rationis ufu, Baptifmum pro-

ul

qui, v

» trahendum eífe refpondit, & puellam interea

, apud Catechumenos detinendam : Ego, quoniam

E

n

l

DI

», puella ilia Septennium non compleverat , & de fuff-

», cienii vationis ufa dubitabatur , dixi, Baptifinum qui-

TT .

», dem fufbendendum e[Je , donec cum pleno rationis ufu

,, Certo conflare po[Jet de fufficienti ejus voluntate ; inte-

"WM

g, rüm tanen non debere , nec po[Je veftitui ,. fed cu[todiee

E

»» caufa retinendam in eadem Catechumenorum domo. . At-

adn

, que ita geftum eft , ac puella deinceps , nova

,, adhibita diligentia , baptizata fuit , ut videtur

, in fine predi&ti Dubii IV. ANon erat controverfia,

», an puella baptizanda e[Jet , fed an. Patri reddenda, in

TT

», dubio de ufu rationis fufficienti ; in quo dubio de fatto

» Yeddita non fuit ; fed in loco tuto depofita , donec [uo

T

D

5, tempore , &9 explorata jam ejus vvoluntate , cum certif-

Y

»» fimo vationis ufa , baptizata fuit.

DL

M

,ü

X XXV.

l

n

,, Qpecies fa&i, quam modó expofuimus , de

MT

" puella eft, que feptennium nondum ex-

Iuf

.pleverat; fi autem illud füperaffet, & non

J

,,conftaret de perfe&o rationis ufuü, non

o

, ideo Hebrseis Parentibus reddenda effet , fed

UM

5 Chriftianorum curz mandanda. |Etenim idem

[

l 'fu

, argumentum & ad puellam detinendam , & ad

h m N

,, Baptifmum protrahendum in utroque cafu va-

5

, leat,

g

Vi

'ltyr

ET CONFIRMATIONIS.

75

Oil

Meäm'

», leat, neceffe eft, Zfuttere Se[fa de Sfud. cap. s4.

», num. 8. C? feq. . Ego veró adberendum puto fententiee

llmm

ifep l

Jj

»» Henriquez, ut baptizari in dubio ufus rationis non de-

bt

D

W

»» beat, froe feptennium compleverit , fioe non &yc.. modà

»» 0n, urgeat periculum mortis &c.

Erit tamen eo ca-

JUmm

3l

vili

A ]

» fu à Parentibus fegregandus , & in domo Catecbume-

», iorum , «l penes bonefvam wmulierem collocandus , ad

l

li

n

»» vitandum periculum , ne à Parentibus fubvertatur.

, Et anteSeffam id docueratSotuslococit. Quid

3nifto,

»» veró, quando ves e[Jet aliquo modo dubia , nempe fi bo«

ii

», n e[Jent conjetture ,. & indicia , puerum annum a«

dntai;

; finji

»» gentem ottavum intelligere , quid vellet profiteri , Ba-

»» Dtifinumque peteret ?. e[Jet baptizandus , ac fubinde ab

udm, !

», €0rum educatione fubtrabendus ?

195

, Wi

T COUR

$ XXXVT

Ti r

De üs adultis , qui Baptifmum petierunt.

iij

i, i

» | empore conftituto , in Quo Hebrzus ratio-

j, i

25

nis compos prudenter cenfendus eft, fta-

»tuto etiam,quid fit agendum, cüm Baptifími pe-

,titor , an fit idoneus , dubitatur ; de iis jam

» differemus , qui aut ab adoleícentia , aut zta-

» teetiam maturiori Baptifmum poftulant. Quo-

imy, d

,; ad hanc etatem, Parentum confenfum neceffa-

m er

, rium omnino non effe , auctor eft S. Thomas

, & mr

» in prafat. loc. id eft in 2. 2. queft. 1o. art. 12. quo

jj, m

»in loco difputans de Baptifmo Filiorum He-

jft,

, bre&orum, diffentientibus Parentibus , . fic fcri-

Tim i

» bit : Pofiquam autem incipit babere ufum liberi arbi-

f , &

, trii, jam incipit e[Je fuus, €9? poteft , quantum ad ea ,

»» que funt Sfuris Divini , vel naturalis , fibi ipfi pro-

g ao

?

[2

» Videre ;

n mll Y .

*

j

76 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

, vVidere ; & tunc eft inducendus ad Fidem , mon coa-

"a

55 &ione , fed per[uafione , & potefl etiam imvitis Pa-

ii h

5 rentibus confentire Fidei , &? baptizari , mon autem ,

g W

,, antequam babeat ufum rationis. Eadem veró repe-

"

5 tit in 3. part. que[t. 68. art. 1o. Re[pondeo dicen-

"od

; n

L

, dum , quod. pueri infidelium filii aut babent ufum va-

», üonis , aut non babeni.

Si autem babent, jam quan-

MLW:

i

,, tum ad ea , que fünt Sfuris Divini , vel naturalis ,

hn

», incipiunt fue pote[tatis e[Je ; && ideo propria volunta-

N

Xei

M

55 & invitis Parentibus , po[Junt Baptifmum fufcipere ,

5 ficut. &2 matrimonium contrabere ; €g ideo tales licità

, moneri po[Junt, & induci ad fufcipiendum Baptifimnum.

,, Que quidem cum iis conveniunt, que& Ícripta

, Teliquit idem Dottor /4ngelicus in quodlib. 2. art. 7.

u

6 XXXVII

» Jh

Thome do&rina de modo, quo Hebrzi jam

d-

:

5

rationis compotes ad Fidem Catholicam

,.ample&endam inducendi funt, omnino con-

Næp

, gruit cum San&ti Gregorii fententia in Can. qui

LU

il

»» fincera,, difl. 45. cujus hec funt verba: Qui fin-

5 cera intentione extraneos à Chriftiana Religione ad Fi-

RO

Al

"

,, dem cupiunt vetta perducere , blandimentis , mon a-

Wblræolm

»» /peritatibus debent fludere , ne quorum mentem reddi-

111

, a ad planum ratio poterat revocare , pellat procul ad-

,, vrfias. Nam quicumque aliter agunt , & eos. fub

t

, boc velamine a. confulta vitus fui volunt cultura. [u-

'W L

lli magis , quàm Dei caufas proban-

»» fpendere , fuas i

TR

, tur. attendere.

Accedit Concilii Toletani IV.

», Au&oritas in Can. de Sfudais difl. 45. De Judais

J/

wlxm

»» autem precipit Santta Synodus nemini deinceps ad cre-

x;*;,

W

j dendum vim inferri, . Cuj enim ul Deus , mifere-

i, !

^ d

»rs

rlsm,

ET CONFIRMATIONIS.

jm'a LT

YV

ANon enim tales inviti

Yij

s Ut 5. C? quem vult , indurat.

M

» falvandi funt , fed *volentes , ut integra fit forma ju-

» [litie.

Sicut enim bomo proprii arbitrii voluntate fer-

D Vele

,':

j

Dd i

» pentà obediens periit , fic , wvocante fe gratia Dei , pro-

» prie mentis converfione bomo quifque credendo falva-

ln [

A jam "

»ur.

Ergonon vi , fed liberi arbitrii facultate , ut

0 M

» convertantur , fuadendi funt, nom potius impellendi,

» Idem fentit Clemens III. in fua Decretali, cujus

[

hunfy

» hoc eft exordium : Sicut Jfudei fub tit. de Jude.

iniiri

» &9 Saracen.. Statuimus , ut nullus invitos , *oel nolen-

lii

» tes S'udeos ad Baptifinum «enire compellat : fi quis

» autem ad. Chriftianos caufa fidei confugerit , poflquam

, quiits

» voluntas ejus fuerit patefatta , Cbriftianus ab[que ca-

TR

» lumnia efficiatur , quippe Chrifli fidem babere non cre-

» ditur , qui ad. Chriftianorum Baptifinum non fponta-

» us , fed invitus cogitur pervenire.

H

Tebre

Cathol

ii

$. XXXVIII

fRnino (

c plane obeft huic fententi:s au&oritas À-

n (

driani Pontificis, qui Baptifmum a Caro]o

: Q

N

» Magno Saxonibus vi collatum , ut fertur, com-

TT

»probavit, cüm infidelium ratio eque ac He-

j , nl

ii

»breorum habenda fit, juxta S. 'Thomz Senten-

» tiam in 2. 2. que[?. 10. art. 8. ubi fic fcribit : Zn-

T

ij

y» fideles quidam fünt , qui nunquam fufceperunt fidem ,

» ficut. Gentiles , &? S'udei , & tales nullo modo funt ad

alira J

» fidem compellendi , ut ipfi credant &c.. alii veró funt

i rin

tDl

» Infideles , qui quandoque fidem füfceperunt , & eam

» profitentur , ficut Heretici , & quicumque Apoftate ;

o jul

» € tales funt etiam corporaliter compellendi , ui im-

) gl

» pleant , quod promiferunt , & teneant , quod feémel fu-

l mi'f?'('

» ceperunt.

Nullius quoque momenti fünt, quz

"

» gefta

j

78 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

E M |

» £efta fuerunt à Sifebuto Hifpaniarum Rege ,

T

»quem Concilium IV.'T'oletanum cap. Majores, de

» Baptifimo, Principem Religiofiffimum compella-

gim!

ais

» vit, propterea, quod vi , ac minis Hebrzos ad

» Baptifmum impulerit, cujus veftigiis inftiterunt

jym

"

n

» Rex /Egsea , Ferdinandus, atque Ifabella, ut vi-

j

Al

» dere licet in Mariana noviffime editionis ann.

» 1733. tom. I. pag. 202. C9 in tom. 3. pag. 184. &

QUi

n

$ 2L.

j

M

$. XXXIX.

u t

»pi

acet hic veró nonnulla breviter adnotare ;

»

ac primó, Pontifex Adrianus gratulatus eft

D

» quidem Carolo Magno , quod Saxones juffiffet

» ad Baptifmum accedere ; in ejus tamen Epifto-

DU

g.

» la typis impreffa in tom. 2. Concil. antiqu. Gallie

»f4£. 112., quod unum extat fatti ejusmodi mo-

tiriy

,numentum , inejus, inquam , epiftola ne le-

Bu

» Viter quidem commemoratur modus, quo fue-

il

»rant Saxones baptizati ; deinde, iidem Saxones

du

»fidem Imperatori dederant, fua fe fponte ad

itlg

, Baptifmum venturos , cum armis fuperati , &

CY

elio victi fe Carolo tradiderunt : Spoponderunt,

L

»/e

e[fe Chriftianos, & fe fub ditione Domini Caroli Re-

at

» &is , && Prancorum fubdiderunt : ut narrat Anna-

PU

» lium Scriptor Loiffelianus zom. 6. Znnal. Ecclefia-

Ul

» /tic. Gallie Patris le Cointe pag. 310. — "lertio, Rex

Dd

, ifebutus non ubique fuit, neque ab omnibus

lt

, Ccommendatus ; quapropter Rex Sifenandus im-

"ii

» peravit , ut nulla vis in pofterum adhiberetur,

7?&!0»,,

» quod Mariana teftatur zom. 1. pag. 207. S'udeos

Mpj

» dnplius ad. Religionis Chrifliane Profe[fionem cogere

"hj

men Si-

1,,nefas dio. Quarto, Religiofifimi No

» febu-

p

T

ET CONFIRMATIONIS.

79

i h

» febutus , non fcientie merito, fed pietatis cau-

d Müjm;,.

»Íà eft confecutus ; propter zelum , quem babzbat,

U

hi

hn

Tij

» licet is non e[Jet. [ecundüm fcientiam , ut notat: Sil-

» Vius in 2. 2. S. Tbome queft. 10. art. 8. Conel.. 4. S.

M

» 4Ld. boc tamen.

Quinto in Hifpania per eam a&-

f

» tatem Ecclefiaftica Difciplina nimis remiffa erat;

eliini

»ideoque Epifcopi non aufi funt Regum v'olun-

, püg. IE

» tati adverfari , uti animadvertit Natalis Alexan-

»der in fua Teologia Dogmatica , &2 Morali , de

» Sacram. Bapt. lib. 2. cap. 7. Propof. 7. ad fim. . .Mores

» illos in. Hifpaniarum Ecclefüs viguiffe , negari non

GE

» potef! , Epifcopis Ecclefiafticam difciplinam. ad. mu-

Eritity

» tum Regum füorum fle&tentibus 5 fed. [aniorum fuif-

XOnes E

n/é , ut C? antiquiorem difciplinam de S'udeis ad

m D

» Fiden Chriftianam per Baptifmum non . cogendis ,

üttig.

» per[bicuum efl. Demum Principum gefta legem

&smodt

» prefcribere privatis nequeunt ,. cüm fas fit Re-

niltol .

»gibus infideles devictos, captivosque fuos vi

U5, qui

» ad Baptifmum impellere , edictoque fancire, ut

Jem Sant

»illud accipere fi recufent, à regno eliminentur;

t fpont

»id autem Regibus licet non fine caufa: .me-

»tuunt enim , ne ipfi aliquando ad rebellioriem

fipetii

Sprprint

»deficiant , aut alios ad infidelitatem perduizere

inanil

»moliantur. Quamobrem S. Auguftinus in ] Zpi-

wtrt Ánti

» ftola ad Vincentium,que nunc XCIII. eft, olim

u lh

» XLVVIIIL. poftquam fuam fententiam femper fuif-

[to Ner

»Íeagit: JNeminem ad unitatem Chrifti e[Je cogerudum;

pomnibu

» hoc ad rem noftram addit : Legum terror , quibus

ndus t

» bromulgandis Reges feroiunt, Divino in timore , ita

tibetetit

» profuit , ut nunc alii dicant. .

. . Gratias L'omi-

1. u

» o , qui vincula noftra disrupit, C nos ad pacis sxincu-

u d

» lum transtulit.

Normen *

!

[

y X

j

80 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

jf

AT,

j

s lt

ebreis igitur, ut Baptifinum accipiant, vim

g r

H

facere nefas eft 5 quare, fi quis Hebreorum

r

» expleto jam feptennio Catholicam Religionem

u

,ample&i cupiat, aut fi non dubia, fed certa fi-

a

»gnificatio detur, Hebreum aliquem predicte

* di

b

, tatis Baptifmum petere , in hoc cafu tum In-

n

»dex , qui hoc admonet , eft retinendus , tum

il

» Sacramenti

petitor ex Hebreorum vico evo-

» candus , Chriftianisque tradendus eft, ut in-

»terrogetur , qua potifimum de caufa velit ab

p

»Hebreorum inftitutionibus ad Chrifti cultum

)

lt

»accedere; diligenter demum inftrui debet , ut

»paulo poft edocebimus. Hac autem adhibita

vttm

, diligentia , fi forte incapax inveniretur , iterum

Cnn

i

»absque dubio Judzis tradendus effet. .E; me-

u )

T

»mini, verba funt Cardinalis Albizi de inconft. in

» Fid. cap. 11. fub num. 38.. 4 Congregatione Conful-

TA

,terum Santi Offci vevocatum fuiffé ad examen

A

» puerum. quemdam Hebreum ,. qui [upponebatur pe-

Y

At

» [ Baptifum , &9 ad domum Catecbumenorum

[

»reda&tus fuerat . qui tamen adeo bebetis ingenii vi-

» füs. fuit , ut , etiamfi explevi[fet. feptennium , nibilo-

ld

» minus Patri Hebreo ve[titutus fuerit.

$. XLI.

j

» Qi contingat, ut Hebreorum aliquis atate ad-

»

ultus Baptifmum cupiat; is quidem eft reti-

, nendus , aut e vico evocandus , dum ejus opti-

»1am voluntatem quispiam fide dignus attefta-

IN

»tur. Magna hic vero diligentia opus eft , ex-

Qd

» perien-

L

PTlsms

ET CONFIRMATIONIS.

81

» perientia edocente , Hebrewas feu mulieres , feu

»puellas frequenter ad Daptifimum confugere,

Og

jl

»non Religionis , fed matrimonii caufa , quod

f HEb[æ(f

»nimirum Chriftianum aliquem depereant: ma-

lmRe ,

h

MR

»Ie5 autem Chriftianz Fidei defiderium affe&a-

! dCQ

»I€, quod matrimonii jam contra&i laqueos de-

Uem

n

» clinare cupiunt, & uxorem Hebream relinque-

CQ

(l

»Ie, aut quod are alieno gravati funt , ac fol.

inendu

»vendo impares.

Atque utinam in prefentia-

LEU

»rum non eveniret, quod Stephanus Tornacen-

5 el n

» fis fcripfit in Epift. XXXIL. . Raró accidit , ut de

GUf v

» Dlebis circumcifc duritia in novam Ecclefie renatus in-

Chrili

» fantiam fideliter aliquis converfetur., Hanc vocem

i d.

»aro ita interpretamur , ut non negemus perfz-

y

:,

TULem d

d

»pe Hebraeos ad. veram fidem divinitüs evoca-

Ürefut i

»10$, eafecifle omnia, quz bonos viros, & u-

et, D

»tiles Chriftianos decent. Eorum Elenchum vi-

WT.

» de apud Poffevinum, & T'homam a Jefu de Con-

um s

» verf. Gent. lib. 9. part. 2. cap. 1. pag. 635.

Pre-

» Viam inftitutionem multüm ad hanc rem con-

f du

p

»ferre fatendum eft.

Sapientes inítructiones

A hum

»Ppro Miffionariis Rome in lucem. edite anno

ti; gtl

» 1699. pag. 187. hec habent : Enimvero comproba-

» (um ef£ experientia ,. Chriflianos pejores mon inveniri ,

a, n

» quàm .qui ante competentem in[ltructiopem ad. Bapti[-

» um admi: funt ; quippe qua facilitate Cbriflo mo-

»men dederunt , eadem dt plurimimm nuntium ei re-

» mittunt. &c.

Quodque iferabilius efl , deieriores

jrattet

» Uultà - [unt. quàm . ante. Baptifauun ,. &5* correttionis

imdt t

» Qmnino impatientes. Concilium Tridentinum Seff. 6.

» Cap. 6. indicat, quz adulto , & ad Baptifmum

? ejus 0f

» cum fpirituali utilitate accipiendum fünt necet-

nis it

»faria. Catechifmus Romanus ?ar. 2. de Baptifino

þ&lS di 54?

D. zdhmort Tr. de Bapt. & Confirm.

F

Ino-

)

n

852 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMI,

:&ü'tolæ ]mpüu

,moram, & tarditatem in hoc negotio in

culcat,

g,

,cum mortis difcrimen abeffe videatur. — Dilatio

jpam

»

aliquas videtur utilitates afferre : primüm enim quan-

b Ecclefia providendum eff, me quis ad boc

:.

M

j

» ium a

u

» Sacramentum ficto , &? fimulato anümo accedat , eo-

vum «oluntas , qua ad Baptifmum accedunt , ma-

a

niles

»gis explo

ratur , atque perfpicitur 5 deinde im fidei

Z

, do&trina , quam profüteri debent ,

& Chrifliane vi-

g

»te inflitutionibus. erudiuntur perfettius.

Quoad

, ea, que ante Baptifmum adulto credenda funt,

VOU

, animadverfione dignum eft dubium , feu quz-

» ftio ab Epifcopo Quebec Sanéti Officii Congre-

a

» gationis propofita, definita 3. Maji anno 1703.

hm

» Utrum , antequam adultó conferatur Baptifma , .Mi-

,nifler teneatur ei explicare omnia Fidei moffre my-

gj

, [leria , prefartim ft. eft -moribundus , quia boc per-

»turbaret mentem illius; an mon Jufficeret , fi mori-

»bundus promitteret fore , ut , ubi e morbo convale-

»./& z

ret , infiruendum fe curet, ut àn. praxim redigat,

lia

d ei prefcriptum fuerit ?. Refpondetur , non fuf-

A

5 1uo

» ficere. promiffionem ; Sed. Miffionarium . teneri. adul-

»to etiam noribundo , qui incapax ommino mon fits

j

» explicare myfleria Fidei , que funt nece[Jaria nece[-

» fitate medii , ut [unt precipu? my[leria Trinitatis , &9'

?fi'irer

1

al

» Incarnationis.

Tüig

6 XIIL

T r

"

2 p

De illis , qui extra infantilem etatem. baptizati

m

funt , absque eo , quod ipfi Baptifma

UT

petierint.

i

X r

&enus verba fecimus de Hebrzis adultis

IN (

od

ultro Baptifmum petentibus ; modó , finis

RU

j Ut

P'flsml

ET CONFIRMATIONIS,

83

Ui

, ut epiftole imponatur, de iis fermonem infti-

A D

» tuemus, quibus, infantium atate expleta, nec

t [

» Ipfis quidem petentibus, Baptifius impertitur,

n QIäSH;

ij

» Ut re ipfa contigit in Viviani fa&o ; unde obla-

» a Nobis hujus epiftole confcribende occafio

ln

s fuit.

Is enim preter infantes, filiam annorum

[

» hovem Daptifmate confecravit, idem cum filio

[

»jam duodenni facturus, nifi aquam deficere

li

Cl

» comperiffet. .Eos itaque & retinere oportet,

» & diligenter inquirere, à quo baptizati fint, an

Um, r

» debita forma & materia adhibita; tum etiam o-

Oil

» portet eos inftruere & docere füpplendo quid-

ij r

» quid antea non factum fuit, ac fieri omnino de-

Paj

» buit: Neque veró hzc fatis funt , fed nonnul-

il n

m

»1a infuper obfervari neceQ'ariö debent.

f

$. XLILHL

rl (s

brtrin n

dutentio baptizati an requiratur , quando eff

ii t

extra infantilem etatem.

m t

rj t

» N on raró fit, ut puer adhuc rationis impos in

LT

»

rebus momenti maximi cogatur alienz in-

Ti

» fervire voluntati, quod folebat olim ex veteri

» difciplina frequenter ufüvenire. Quos enim ab

»infantia parentes ad Monafterium miferant , ii

»toto vite fpatio folitudinem colere teneban-

d

»tur, quamquam, ubi adoleviffent , fefe palam

» profiterentur ab inftituto ejusmodi abhorrere.

ia

h

» l'ide Can. Adudiflis 20. queft. 1.

Atqui adultus

» alieng obnoxius voluntati, nifi fponte fua ob-

»ligari nequit: quare, cum Baptifmo Catholice

"25 ad

no,

» Religionis obfervantia conjuné&ta fit, hinc fané

F2

y Oritur,

p

84 TRAC'I!. DE SACRAM. BAPTISMI,

l] .FWH/

,Oritur , hoc Sacramentum non effe validum in

a m

,adulto palam ac liberé diffentiente. San&us

qu mïr"ïh

» L homas 3. part. ad queft. 68. art. 7. quarit : U-

E

, irum ex parte baptizati requiratur intentio Jufcipiendi

:gecemmte |

» Sacramentum Baptifimi ? Et quibusdam more fuo

"T.

» propofitis argumentis intentionem non elfe ne-

» ceffariam probantibus , ita quzftionem folvit :

» Refbondeo dicendum , quod per Baptifmum aliquis mo-

» ritur veteri vite peccati, j incipit quamdam vite no-

I

gOlO

j

» vitatem &c. ' Et ideo ficut ad boc , quod bomo moria-

Cum

n

T

»

tur veteri vite , requiritur , fecundm adugu[Himnun, in

U

j

t

» babente ufum liberi arbitrii voluntas , qua eum veteris

W d

,vite peniteat , ita requiritur voluntas , qua intendat

,,,,,,

M

"

s vite novitatem, cujus principium eft ipfa [ufceptio Sa-

gatih

» cramenti ; €9 ideo ex parte baptizati vequiritur volun-

Gloffa

zi

» &as , £u intentio fufcipiendi Sacramentum.

j«

» Canonica in Can. Solet , ad verbum , implorandum ,

st

» de Confécratione dift. 4. intentionis neceffitatem in

, adulto , qui baptizatur , non requirit, fed bapti-

222

qud

, zantis tantummodo fatis effe affirmat. —5 Papti-

, &ans intendit baptizare , qualemcumque intentionem ba.

At

r

» ptizatus babeat , vecipit Sacramentum : féd , [i non

M

u)

i

t

» intendit baptizare , licet verba proferat , non eft bapti-

»zdtus. Sed juxta Sotum in 4. Sent. difL. s. quaft.

Ya

tl

» unüc. art. 7 . $. His igitur , fapradi&ta Gloffa , ficut

, & alia in cap. Majores , de Baptifino , tum contra ve-

t Ml

» ritatem , tum etiam contra textus ip[os aperte pugnant.

ämria!ep;

»Ratio veró, qua Gloffa innititur, nempe bapti-

TT

»Zatum patientis partes agere in Sacramento,

5 Ui

»intentionem autem quóad agentem , minimé

Qu

» quoad patientem neceffario requiri ; ratio, in-

u

» quam, ejusmodi refellitur à San&to Thoma /o.

»Ct. in. refponfione ad primum argumentum :

» Ergo

FTISH('

ET CONFIRMATIONIS.

85

lnl

» Ergo dicendum , quod in juflificatione, que fit per Ba-

AUg. Sm

» Dfinum, non eft paffio coa&a , fed woluntaria ; & ideo

) qu;

» l'equiritur intentio recipiendi id, quod ei datur.. Quid-

umliüküg:j;g(

» quid San&us Doétor in Summa de hac volunta-

NU m

» us neceflitate fcribit, jam antea declaraverat in

11 n

» 4- Senten, diftin&, 6. queft. 1. art. 6. que[tiuncul. 3.

lia

fmm li

S X LIV.

Wi

QUi u

» ( um ergo voluntatis, five intentionis in adul-

! ln

»

to , quoad DBaptifmum , neceffitas certa fit ,

IT

»is debet ideo interrogari, quo effet animo , aut

4j QUi

» voluntate, cum ab fe non poftulatum acciperet

Wil

»Sacramentum; fleri enim potuit, ut in ipfo a-

Füpiniri

»6&u intentionem habuerit accipiendi Baptif-

m

»mum , aut quoddam veluti lavacrum in Eccle-

, pinat

» fia folitum frequentari , aut ut profanam quam-

feceltt

» libet lavacri fpeciem. — Nihil prohibet, quo mi-

iri 0

» nus ante Daptifmum intentio fuerit illius, ut la-

m d

» vacrum eft Ecclefi& proprium, accipiendi, ea

at

» deinde intentione in ipfo a&tu caruerit, cüm lu.

» ftraretur.

Contingere item potuit, ut animo,

: ld

ml

»ac voluntate extiterit Sacramento contraria, li-

A.

» cet modeftam vultus , ac corporis totius com-

» pofitionem in accipiendo Baptifmate prefefer-

Glofh, I

d r

,tet.

Nihil demum impedimento eft, quin ipfa

»rei novitate perculfus , nulla omnino volunta-

ynipgm

»te , nec afTentiendi fcilicet , nec abnuendi fue-

yppe bi

»rit; &fieri etiam poteft , ut animo prorfus à

xrament

» facris myfteriis alieno , vel voluntate coacta &

y, if

»repugnante Baptifmum acceperit.

: nto,!

Thomi

3

gumenïä?

)

$. XLV.

i

86 TRACT. DE gACRAM. B APTISMI,

i

$. XLV.

71

f

»Si

quis adultus ad falutis fontem accefferit vo-

g

»

luntate animatus accipiendi, non quodcum-

i

g

» que lavacrum, fed unicé Ecclefi& proprium, ac

u

» peculiare, Baptifimum effe validum dubitari non

g

» poteft.

Ita /Eft. lib. 4. fent. difl. 4. S. 10.. In bis

» enim ad veritatem Baptifii , froe ad cbaratteris fufce-

n

u [:/NJ"'

» Dtionem omnino nece[Jaria eft. intentio fufcipiendi Sacra-

» mentum , non tamen ut eft lotio quedam in genere ,. fed

» ub talis , qualem frequentat. Ecclefia.

U &

MRU

$. XLVI.

4 dl

D

"ET

»

erüm fi quis Baptifmum accipiens prafenti

E

»

voluntate careat, quam aliàs tamen habue-

il

34 QUi

» rit, talis fufcipiende lotionis, qualis in Ecclefia

&

» frequentatur, tunc examinare oportet, utrum

D

» Voluntas antecedens, nunquam deinceps retra-

&

» &ata , adhuc moraliter perfeveret.

Nam ubi

Ti

A:hhld

"l

»nulla przcefferit retractatio , & moraliter per-

» durare intentio videatur, eft certé validum Sa-

y/l

»cramentum. Hic cafus ad eos fpe&at, qui an-

a

ü

»te furorem, vel fomnum, Baptifmum petunt,

Xitut h

» accipiunt veró , dum aut infania vexantur, aut

004 )

»fomno indulgent, & hoc genus hominum vali-

5

»dé baptizatum dicitur in Concil. III. Cartbagin.

PTR

»C1p.34. Non fecus accidit S. Auguftini amico,

» qui febris ardore delirans, baptizatus ef? neciens ,

n

t

» mente, atque fenfu abfentiffimus, ut habetur in /iP. 4.

» Confe[]. cap. 4.

Is enim cüm adhuc inter Cate-

» chumenos verfaretur , propofitum absque du-

li

L

» bio habuerat baptizandi.

Ad hanc rem anim-

Q

al

» adver-

PTlSm,

ET CONFIRMATIONIS.

87

, adverfione digniffima verba funt Innocentii IH.

» cap. Majores , ad $. Verum, de Baptifino, ubi hec

Ltl

»leguntur: JDormientes autem , &? amentes , fi prius-

Q0n QU

» quam in amentiam inciderent , aut dormirent , in con-

: Dd

» tradittione per[lHiterant , quia in eis intelligitur contra-

u

» ditionis propofitum perdurare , fi fuerint fic immevfi ,

TU

» Cbaratterem mon. fufcipiunt Sacramenti : [ecus autem ,

cbaræ?.&j

» fí prius. Catecbumeni extitiffent , & babuifJent propoft-

fufdþiinïS:

»tum baptisandi.

i,

$- XLVII

ui vultu, atque oculis, ac toto corpore ad

:

modeftiam compofito, voluntate tamen

» alieniflima, ad hoc Sacramentum veniat, is adi-

ples p

»tum aperit ad controverfiam non parvi mo-

ytamen

»menti. Quidquid fit de opinione Caterini, qui

nlis n

» fuftinet , conferenti exteriorem füfficere com-

portet,

» poitionem, etiamfi non id animo proponat fa-

ln

» cere, quod Ecclefia folet, de qua opinione mul-

t M

ta alibi diximus in noftro Tra&tatu de Sacrificio

nordltt

» Mif ad part. 4. fett. 2. num. 76. & feqq. Hac,

b validun

» inquam, opinio minus habet difficultatis , cum

ht qi

, non de conferente agatur, fed de accipiente Ba-

mum pet

» ptifmum. Propofitio autem ab Alexandro VIII.

'eyanttr, d

» damnata , objici Caterino folita, conferentem

ysinur d

, refpicit, non accipientem : J/alet Baptifinus col-

[| ag

»latus a. .Miniftro, qui omnem ritum externum , for-

jf i

, mamque Baptifini ob[ervat ; intus veró, 65 in corde fuo

T

» refoloit , non intendo facere , quod Ecclefia f acit.

nrin lt

k daN d.

inter (

»

otiescumque facra hzc myfteria fufcipiun-

g

»

Q

o d

tur indifferenti prorfus animo ac pljopofi-

V

4

59

n

j

88 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

» to , neutra fcilicet voluntate, Cardinalis Cajeta.

J wmveïo f

m

» nus art. 7. in Summa S. T bome 3. part. queft. 58. ,

» admiffa in recipiente intentionis neceflitate, do-

14 i

k

» Cet , intentionem non fer fe, ut fchole loquun-

» tur , fed per accidens , neceffariam effe, ut nimi-

;sädfueritfu

m

»rum contraria voluntas, fi adfuifTet, fublata pe-

» nitus intelligatur.

Itaque fi quis nec abnuens,

j g

g

» nec affentiens, neutra videlicet voluntate, ba-

»ptizaretur , cenfendus effet Baptifmum validé

» füfcepiffe.

jritsib

At enim Sotus 4. Sent. difi. 5. quajt.

di

» unic. art. 7. Cajetano vehementiffimé adverfatur,

» & ea quidem felicitate, ut plurimos habeat fen-

» tentiz fuz 'T'heologos affertores. Silvius zom. 4.

» in 3. partt. S. Tbome queft. 68. art. 7. poftquam

JAL]

am

li

M

»rem prolixe difcuffit, ita concludit: x jam di-

átm

» &is certum e[t , non fufficere, quod quis neque fit volens,

zi

» nque fit nolens ,. quia talis mon babet intentionem reci-

» piendi Sacramentum. V alentia zom. 4. fuorum Com-

» Inent. T beolog. difp. 4. que[t. 3. puntt. 2. , Cajetano

» Valere juffo , adheret Soto : Quod fi neuier pror-

mf

i

» us aliquis e[Jet , id eft , qui neque vellet , meque nollet

Yet

» fafcipere , putavit. Cajetanus , ft (ic baptisaretur , fore

)

DN

» Baptifinum validum , fed admodum falfe id putavit, ut

» tuliis argumentis probat Sotus.. Confulendus quo-

Dones

» que eft Cardinalis Lauria i. 4. fent. tom.1. difp.11.

Jæ tti

» que[t. 2. num. 22. &? féqq. Cajetanus fulcire ftu-

pl

» det fententiam fuam auctoritate Decretalis In-

» hocentii IlI. ,. de qua mox fermo erit , in Cap.

tlmge

» Majores , de Daptifino , ubi leguntur hec verba:

Ti

i

» dlunc cbaratierem. Sacramentalis. imprimit operatio ,

"

üy

» Cum obicem contrarie voluntatis non invenir obfiflen-

» t&n: übi fentire videtur , Baptifmo fatis effe,

Al

»Iecipienti voluntatem non ineffe contrariam.

l

5 AB

PTISMI,

ET CONFIRMATIONIS,

89

fdinalis ü-g.v

» At enimvero animadvertatur neceffe eft , Pon-

Md

Id

» tificem Innocentium refpondere quaftioni , u-

»trum amentes baptizati absque confenfu pof-

UM

Id ts

» lint , ac decernere hoc licere, eorum fi confen-

» fus adfuerit furori previus, fecus vero , fi nul-

ffet, Mg [

$It

,»lus dementiam confenfus precefferit ac volun-

» taS

Itaque Pontificis poftea afferentis Sacra-

voluy;

YWimpy

»mento imprimi characterem , quando mon invenit

y obicem contrarie voluntatis , nemo non videt, lianc

UY AT

Tb d

