nus tribuit impofitioni manus.

i rf

7. CoNcrL1UM ARELATENSE I. Can.8.

im

de Afris , quód (quamvis) rebaptizent, placuit, ut

f aliquis ad Ecclefiam de berefi venerit, interrogent eum

!" (

Symbolum , € fi previderint eum in Patre, & Filio,

hi

& Spiritu Sant&o e[fe baptizatum , manus ei tantàm im-

ni

Mi

ponatur , ut accipiat Spiritum Santtum.

N "m

8. CoxciLiUM ÉLIBERITANUM C. 38.

dicit : Pof[Je fidelem baptizare in nece[[itate infirmitatis

Catecbumenum , ita , ut , fi fupérvixerit , ad Epifcopum

L

eum perducat , ut per manus impofitionem- perfici. po[fit.

H

"

Perfici in lingua veterum Patrum idem eft, ac Sa-

|

j

tx (s

cramentum Confirmationis confequi.

9. OP T A-

272 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

9. OPrATUS MirEvir. ]

Spirituale o-

g t

M

je

leuni in imagine columbe n Cbriftum de[cendit , quando

unttus eft à Deo Patre

Cui ne manus impofctio defui[]e

f J

um jit: l

qideretur

vox audita efl Dei de mube dicentis

Hic eff Filius meus dilectus.

Hic textus often-

gunit

dit

gratiam , feu dilectionem Patris alligari im-

pofitioni manus.

M

10. S. HizgoN v Ms in Dial. adverfus Lu-

QICITU

ciferianos dicit :

INon abnuo , banc e[fe Ecclefiarum

|

Tif

con[uetudinem , ut ad eos, qui longà in minoribus Urbi-

bus per Presbyteros , €&? IDiaconos baptizati [unt, Epi-

: 3

Mil

fcopus.ad mfvomtzonem San&i Spiritus manum impoftu-

vus excurrat.

qu u

ATU

II. S. AuaRosrUS 1. 4 deSacramentls €.2;

Sequitur fpirituale fignaculum, quia poft f'ontem fupere[T,

uji

o Q

ui perfettio fiat , quando ad invocationem Sacerdotis Spi-

vitus Santlus mfundztm

Si hi duo textus D. Hie-

MU

ronymi

& S. Ambrofii conjungantur , colligi-

ii

tur , etiam apud Hieronymum ad invocationem

UA

Spiritus Sancti , que cum impofitione manuum

a

conjungitur , infundi Spiritum Sanctum

lu

12.. S. LEo Ép. 35. v. 37. c.2. fi ab hereti-

tll

cis baptizatum quempiam fuifTe conftiterit, quia

^i

hoc Sacramentum regenerationis nullatenus ite-

IT

etur, fed hoc tantüm, quod ibi deficit, confera-

tur, ut per Epifcopalem manus impofitionem

vwal

virtutem Sanéti Spiritus confequatur

14

t13. CoNciLIUM HisPALENSE Il. c. 7

—LRM

Per impofitiones manus fidelibus baptizatis ,. 'oel conver-

fis ex berefi Spiritum Santtum tradere Epifcopis tan-

w"xL»W

tum licet.

y h

14. S. GREGOoRIUS M. l. g. Ep. ó1r.. Aria-

hd

L

"ös per impofitionem manus Occidens , per un-

&ionem

Därrx

L Bmlw

ET CONFIRMATIONIS.

273

d

I

&ionem veró fancti Chrifinatis ad ingrefï'urh S.

LA

Ecclefize Catholicz Oriens teformatur.

Wïlhar,

T

15. DaMasus in Pontificali de Eufebio Pa-

müw&'*)

r

a

pa fcribit : ZJereticos invenit in Urbe Roma ,

quos Jü-

la manuum impofitione reconciliavit.

i Pm ü

Solvuntur Obje&iones.

| Dlll ldï:-

)WFM

d

O

BjiciTUR r. Reperiuntur plurimi textus

LT

Patrum, qui ipfi chrifmationi adfcribunt col-

! hiaj

lationem Spiritus Sancti; ergo Chrifmatio eft

ï

r

t g

materia Baptifmi , vel adequata , ve

:

l falæm in-

adzquata. à. p. ab indu&tione.

t um

I TERTULLIANUS l. de Refurr. c. 8. di-

iif

cit: Caro ungitur , ut anima confecretur 5 caro ,

figna-

t

tur , ut &9. anima muniatur.

j do t

II. S. CxeR1IANUS Ep. 70. ad Januarium :

njuyate ;

Ungi nece[Je efl eum, qui baptizatus fit, ut accepto Cbri/-

um at

wmate , id eft, unttione e[Je unttus Dei , C babere in fe

moitigus

gratiam Cbrifli po[Jit.

m

IIIL. OgrcENEs Hom. 8. in Levit. Purifica-

tl

tio per omnia illa datur , que [upra enarravimus. — Do-

Jf n

num autem gratie Spiritus Santti per olei imaginem de-

30ns Qd

fignatur , ut non folüm purgationem confequi po[Jetis, qui

Vi d

converiitur à peccatis , féd etiam Spiritu San&o re-

m dj*

pleri.

niqu.

IV. S. AvavusTINUs l. 2. Cont. Lit. Peti-

SMUR

liani c. 104.. Sacramentum Chrifinatis in. genere figna-

T M

culorum facrofanttum e[t , ficut ipfe Baptifinus..

T

V. CvniLLUS JEROsOLYMITANUS Ca-

techefi Myftagogica 3. E/& Chrifma Chrifli , qua

I

frons , & alii fenfus corporis tui /ymbolicé inunguntur ,

n

S

j

(]).

:

J

:.

P.Anzaæ'z Tr.de Bapt. &2 Confirm.

274 TRÁCT. DF SACRAM. BAPTISMI,

gt

&? corpus quidem iffo viftbili unguento

erungitur ; ani-

Y

:

zi

ma vero fan&to , & vivifico Spiritu fanctificatur.

yü

i

VI. S. GaeEconRriUus NAziANZENUS O-

T

It

H

rat. 4o. Sí per Baptifinum te premunieris , animum ,

Dics:

& corpus untiione , & Spiritu confignans.

VII. THEODoRETUS in c. i. Canticorum:

1

polt

^

(

Qui initiantur Baptifino poft Satane abnegationem , &

il

Dei confe[[onem veluti figno , ac nota quadam regia fpi-

qus, d

vitualis unguenti Gbrifiate inuntti fub ea vifibili unguen-

RUT

]

z [pecie invifibilem SS. Spiritus gratiam . [ufcipiunt.

ET

Plurimos alios ejusmodi textus offert Morinus

T^

.MTITU

tam ex Gracis Patribus, quàm ex Latinis.

YT I

RErsPONDEO: dift. a. reperiuntur plurimi

Patrum textus, qui Chrifmationi attribuunt col-

Jationem San&ti Spiritus tanquam fpeciei impo-

r

j

if

fitionis manuum , feu parti poteftativz hujus to«

r

t

tius, quod eft impofitio manuum. c. tanquam

at ob

generi, vel parti condiftin&e ab impofitione ma-

nuum. n.à. Sicut enim homo,leo &c. tantüm

aodti

efít pars poteftativa, feu fpecies hujus totius,

nl

Lü';;ermu

quod eft animal ; ita impofitio manuum eft aliquod to-

tum poteftativum füb fe continens diverfas fpe-

tb

T

cies impofitionum. . Aliqua enim impofitio ma-

huum eft moralis , feu generalis per modum ob-

hr

Q

wumbrationis ; alia phyfica per attattum phyficum ;

alia per con/ignationem verticis ; alia per confignatio-

D

nem fronti;; alia per confignationem inunitivam ;

P.

alia per inun&tionem non inunttivam. Dico proin;

Ecclefiam inter varias fpecies impofitionis ma-

(

j

fu

x

nuum elegiffe inuntiivam; Cum igitur manifeftum

m

C

fit, omnia predicata , qu& conveniunt generi ,

etiam convenire fpeciei, mirum non eft, virtu-

lj

Ilj

NT

tem collativam Spiritus Sanci, que convenit

impo-

MI MPTIW

ET CONFIRMATIONIS.

275

*WW*,

impofitioni manuum , ordinate ad collationem

ll

L

T

Spiritus Sancti , eam etiam tribui poffe, ac debe-

Ayr,

Fj

re ipfi Chrifmationi tanquam fpeciei contente

L

fub genere.

mffg

J

l1

x

Driczs: Primis VIII. fzculis intelligebatur

per impofitionem manuum aliquid realiter diftin-

Ont d b

&um à Chrifmatione ; ergo non poteft dici ,

mtag "

quód impofitio manuum fe habeat per modum

if i

C.

generis , & Chrifmatio, per modum fpeciei.

lt n

PATET ; quia genus nunquam diftinguitur reali-

us ofee

ter à fua fpecie. v. g. ratio animalis ab homine.

Der La

À. PATET ex di&is in Conclufione 1

RrsPONDEO: dift.a. Primis VIII. fzculis

EU

Toni at

intelligebatur per impofitionem manuum aliquid

um f

realiter diftinéttum à Chrifmatione in confidera-

lat

tione phyfica. c. in cónfideratione morali. n. a.

RU. C

In confideratione enim morali impofitio ma-

nuum per obumbrationem , vel folam configna-

d

mo, lo ii

tionem dicit omnes a&iones fubfequentes, vel

antecedentes , ex determinatione Ecclefiz coor-

Xcis j

aunels

dinatas per modum partis poteftative magis de-

terminative , ac fpecificative generis in ratione

ninens d

figni fymbolici gratie conferendze, ita ut actio

ii

i

impofitiva manuum confideretur per modum u-

nius actionis continuz cum Chrifmatione , qu&

m

; diptol

1mpof'1txonem manuum in ratione figni Symboli-

ci reprefentativi gratic internz magis fpecifi-

FUU

cat.

din. D*

OB]JICITUR 2.

D. Thomas p. 3. 9.72.a- 2.

g ii

C. pro materia Confirmationis affignat folam

m

Chrifimationem ;5 ergo, a. p. ex ejus-textu. JDi-

quass

cendum , inquit

quàd Chrifina ef? conmveniens materia

"um

bujus Sacramenti.

"M ude

S 2

REsPOXN-

2076 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

RrzsPoNDEo: Dift. dicit, quód Chrifma fit

gm

materia Sacramenti confiderando materiam fub

st

n

fpecie infima determinata per Ecclefiam , & lo-

Confiderando

im il

quendo de materia reimota. c.

- Dict

materiam fub ratione generica determinata à

Chrifto , & loquendo de proxima materia. n.

qeder

quod autem D. Thomas effectum Sacramenti

pinpo

Confirmationis non adícribat materie remote,

ïpn "i

Ts

feu Chrifmati, fed materie proxime, feu Chrif-

mationi, manifeftum eft ex iis, que fcribit in 4.

dift.7. q. 3. a. 2. qq. C. his verbis: lm materia

(Confirmationis) Cbrifima in modum crucis effundi-

iur.

)

Et ad ».. Dicendum , qubd. quidam dicunt , ipfum

"m

Chrifina e[Je Sacramentum , féd boc falfum apparet in

!

Mi

ll

boc , quód ufus Chrifmatis in pluribus efl , quàm Sacra-

M

smentum Confirmationis ,. ficut. patet in baptizato , qui

z f

Chrifnate in fronte (vertice) linitur , &? de Pontifice,

cujus caput Chrifmate tangitur.

Ei ideo dicendum ,

i

ubd boc Sacramentum Confirmationis mon efL ipfum

qitdi

Chrifma , fed limitio Cbrifmatis fub forma prefcripta

Sgizit'miäz

«erborum.

]ta S. Doctor.

Cum ergo linitio

Lr

Chrifmatis fit quedam fpecifica impofitio manus,

j L;

D. Thomas non negat , impofitionem manus ef-

fe fpecificé confideratam fub ratione Chrifmatio-

ïïtgmz:c

nis materiam proximam Sacramenti Confirma-

ii

M

tionis.

LR

Id CoxrFIiRMATUR ex eo; quia D. Tho-

Q

mas l. c. qq. 1. ad 1. non improbat pofitivé opi-

Kl

nionem , quz afferebat , Sacramentum Confir-

mationis per impofitionem manuum Chrifti fuif-

fe prefiguratum , fed ab Apoftolis inftitutum ,

Tij

puta quoad fpeciem infimam. — Secundim unaim o-

I

erti-

(

pinionen?, inquit, ea, qu& ad boc Sacramentum p

stet ,

MPTW

ET CONFIRMATIONIS.

277

"u (

um

d

nent, mon fuerunt ante Cbrijium inftituenda ; fed aliquo

modo prafiguratum fuit boc Sacramentum in manus im-

l

i

C

jofitione fuper pueros.

INec boc differt,, five Dominus

(om

ipfemet inftituit , froe "poftoli ejus [peciali precepto.

tss

a

Diczgs: S. Thomas docet, quod Apoftoli

w

contulerint hoc Sacramentum fine materia; er-

AUD d

go impofitio manuum, qua utebantur Apoftoli,

Titre

non re&é allegatur pro materia Confirmatio-

Vs

nis

b qel

REsPoNpEo r. Dift. dicit hoc tanquam a-

Verbi:|

liquid poffibile , vel tanquam rem poffibilem. c.

hm

tanquam veritatem conftantem, vel neceíTariam.

qiimis

n. D. Thomas locis füpra citatis refpondet ad

UT

objectionem eorum , qui exiftimabant ab Apo-

od

ftolis non fuiffe adhibitam materiam Sacramenti,

TL

atque ex hoc fuppofito inferebant, ne quidem

titr, 1

nunc requiri materiam Sacramenti; dicit proin

', El, PT

hoc non confequi; quia in ea fuppofitione ,

J

"

quód nulla fuerint ufi materia, dicendum , quód

!l

j

Spiritum Sanctum contulerint extrafacramentali-

(in :

ter,ac miraculofe per figna alia vifibilia, ut proin

ia

non fuerit opus (reno Symbolico.

YOnats

RzsPoNpEo 2. Dift. dicit, quód non ufi

bnuire

fuerint materia aliquando, & aliquamdiu c. fem-

r

per, & conftanter. n.

Nam p. 3.

. 72. a. 2.

ad r. expreífe dicit, quód Apoftoli ufi füerint

materia Chrifmatis , quando Spiritus Sanétus

(

non amplius conferebatur aliis vifibilibus fignis.

p

n

Ad impofitionem manus Apoftolorum defcende-

bat plenitudo Spiritus Sancti fuper Fideles fub

uv

hP

vifibilibus fignis, ficut à principio defcendebat

fuper Apoftolos. Unde Petrus A&. rr. dicit:

l d

Cüm copiffem loqui , cecidit Spiritus Santus fü-

i

$n

3

per

278 TRACT. DE SACRAM. -BAPTISMI,

]

per eos, ficut & in nos in initio.

Et ideo non

nOH]

erat neceffaria fenfibilis materia Sacramentalis ,

Tind

ubi fenfibilia figna miraculofe: eshibebant divi-

nf

nitus.

Utebantur tamen Apoftoli communiter

j

Chrifmate in exhibitione Sacramenti , quando

2 &U

hujusmodi vifibilia figna non exhibebantur.

Ex

N

his omnibus proin potius confirmatur, quód

Jetit M

Chrifmatio fuerit pro materia Confirmationis de-

u o

terminata ab Ecclefia juxta mentem D. Tho-

i

m«a.

DiIcES 2

Nec D. Thomas probat, nifi ex

fuppofititio Dionyiio Areopagita, nec Scriptu-

ra hoc-ullibi innuit

uód Apoftoli ufi fuerint

Chrifmatione in coliatione Spiritus Sancti , nec

poteft oftendi , quandonam ea determinatio

Chrifmationis fa&a fit ab Apoftolis; ergo hec

determinatio Ecclefie eft fictitia.

RESPONDEO. R. a.

Nam D. Thiomas 1. c

a. 4. allegat traditionem , in qua fundebatur ille

fuppofititius Dionyfius ;

Scriptura autem 2

Cor-I

üon obfícuré alludit ad Sacramentum

V

Confirmationis , ac ceremohiam Chrifmationis,

P

dum Apoftolus, poftquam enumeraverat ma-

ximas tribulationes cauía fidei toleratas , in

quibus opus eít gratia Spiritus Sancti confir-

mantis, & confortantis,

fic fcribit :

Qui au-

tem confurmat mos vvobiscum ün Chr iftum , örf" qui un-

xit nos Deus, qui €9 fignavit nos, & dedit pignus

Ad eandem inun-

Spiritus in, cordibus noftris.

&ionem quafi regiam , & facerdotalem allude-

re videtur D. Petrus r. Ep. 2. v. 9. Fideles vo-

cat genus ele&bum , regale Jacerdotium , geniem fan-

&am.

NEMHW

l n

ET CONFIR M4T1-0Nïs.

279

li

&j

&am.

Omnium autem accommodatiffim hzc

ETU

determinatio Ecclefiz facta dicitur finito Concilio

Bbire

Jerofolymitano Apoftolico , ubi conclufum fue-

MLC

rat, etiam Gentibus conferendum effe Baptif-

Len

d.

AL

mum , & Confirmationem, feu collation

em Spi-

ritus SanGi ,

COnfrngy.

cum eam voluntatem Deus re-

i nf

volverit per vifibilem , ac miraculofum influ-

à Tf

xum Spiritus San&i in Cornelium , & ejus

domefticos, ac familiares

Gentiles.

J02: ol

Mil

Afl

r

m eadr

lolols «

a d

(l

d

U

EU

MP

$

D

y

*

AA

Pa2 0U

N

IZ2 a,

s

Ya Ts

R.

Q

(

—

/;

Dqu fs

AUH

* s

i

—

,—

3f

l

!

,

»

N

|

»

.',

IOTTIITI

I'llr

n

n

gfx

j

i

N "ii

ial u

N

RS

———À

——

4.7

D

oniam r

] du

Ü

Ó ms

4

W

j

j

"

0U

f

llj

n

jl

$]

l

I9

M

DAT

)

DhS&G

u

RU

m

-

j

*

Hs

L

j

H

Y*

i

3

»

AR

&

,m

i RR

E

Ya

vf

"N

"

fs

2!

g

»

B.

v

?

POR

a

jj

is

*j

]

Y*

3

5

P

i

E

"1

2 CR

A

2

M

L*

x

-

$

Rn

LU

1

M

Ed

35

Ó

ts

d

*

*

9X

*

i

*

E

x5

B

z

u.r..

z

ii

m

tj

*

[ x

3

2

PA

.

A M

À

R A

Lb

*2

Dix.

:

EM

fs

ia

aE l

M

d

Z

Vi

23f

i

z

?

"AL

vt

vt

RA

*

v

UM

,m.

E

Q

Ts

2

RU

C&Y

A*

a

$.

2

-

x

k!

N

M

o

-

Tl

[

e

a

;

tmn

ll

-

VORPEC

hs

-1

í

i

l

hl

€

i

j

A

p

r

E

g

A

N

d

Pt

E

$s.

D

P.

E

s

2

ET

X

ia

s

Y

3

h

A

od

a

j

ís

2

u

b

X

ä».

&

y

p

37

$^

W

i

E

LO

*

Hj

&

.a N

i

t ifin

n

T 9.

*

KU

.»«m A.

Y

Vr

2

u

Wh

A.x

1

a

Y

$

2

Tue

p

D

At

2

»

*

"

M

z

s

M

x

-

-

b

M

&

i

HNA

p

X

a.wm-

EE

E

3

»

M&Ix

x

L2

"

:

"

«

t

W

X

iM

(

p

*

x

&w ;

T

L

M

PT

2

1233

j

t

g

"

—xr

z

E

2

v

P s

5

.

5ak

de

m

3

E

RE .

j

d

uw

g

2

LE

r

E

K

LUE

A

M

M

22

n

d

g

ff

b

E

Ia

A

d

(

QAEN C

A

d

35

w

5

T.

—

d

;

X *

W

;

X ï« .

W.

X

3

[2

23

*

,M,.,,

251

u

A

z

27

P

P SLER.

N

M

LL s FO d

Es

ex

t

2e

*

a 6;

M.

r5

PX

d

L

p

^

v

»

Dd

ia

ROR , É GRb hr u 1,nuh-l-1

?

dalleac.

um A

XOUN

N

i

.

d

2ya

Ws

Ro

Vl m a

o É RC a p la ts od

u

at

A

Y

m

ii du

E

1:

s

ARA

"uU.

EX

T

d

G

$

n

lm d

AX

uX

n

C

-

um

x

n

-

muioe Ut t M

ETA

-

Z

l20 m

Y

19 20 . 21

18

VISIONMA TEU CR SeRd

17

o

R. D. EUSEBII AMOR T,

;

Con. Regul Lateran. Polling. Eminentiffimi Cardmalxs L'ERCU RT—

16

Sereniffimi ac Reverendifimi DD. JOos

S. R. I. Principis Darmitad jani, Land;,x.uu Haflie, &c.&o. L—

EPHI, Epifcopi Auguf'—

o

heolo"x

——

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

)W

t

E

THEOLOGIA- .

g

ECLECTICA

........

E

MORALIS zr SCHOLASTI

HHWHHII

13

Sub Zufpiciis

12

SS.D. N.Benedi&ti XIV. -

o

ad mentem

b

10

E

SS.Patrum & Theologoruminfign g

-

prafertim veterum confcripta.

9

lomulus XI.

9

Ds SacRAMENTO BAPTISMI

CONFIRMATIONIS

!IIIHHIWHHIII!IHH WIHH)I!IIIIIWIIIII

7

Cum Aj)probaz*zombm

*-:

——

ä&e»"

um

- P

E-——

5

A

A

D P

.

4

E^

Zugu[ie Vind. & W'irceburgi,

-

HWII IHWIIIIIW

3

Sumptibus MARTINI VEITH, BJE—

Anno MDCCLAI

t:

Ill

,

HIIIHWII !11IH!llHIHH,HHIIIIl'HHHH)?HIIIIliwlIIIIIH)(HIIIIII;(HI

IIHHIWI

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

pascezi

2

3

4

5

10

o

I