ger fidem & dolorem de peccatis difboni ad gratiam.

]

2. GERSON, Cancellarius Parifienfis, in O-

1

Mi d

ratione. de Nativitate D. Virginis , quam habuit

IU

in Concilio Conftantienfi , Confid. ». fic habet:

n

Poteft pia credulitate credi , quod Sfofepb fanctificatus eft

in utero.

Sic enim in Officio Serofolymitano de Sfofopb

compofito continetur. --- Con[iat , Deum müfericordiam

"

Jalvationis non ita legibus communibus Traditionis Chri-

p

y

fliang , mon ita Sacramentis ipfis alliga[Je , quin absque

u

i

prajudicio legis ejusdem po[Jit pueros nondum natos ex-

-|

tra uterum intus fan&ificare gratie fue Baptifino vel vir-

iiritim

tute Spiritus San&ti.

Debent igitur mulieres pregnan-

tes , fimiliter &9 viri fui , per fe & alios diligentius pre-

i

ces fundere DDeo ,. & ad, fanttos Z4ngelos Cuflodes bomi-

mum , etiam puerorum in utero. . Debent ad ceteros San-

L

&os, Sant&tasque omnes confugere, quatenus infans non-

dum natus , f forte moriturus eft , priusquam ad DaptiJ-

1

wmi fluminis gratiam peroenire valeat , dignetur ipfum

Jiominus S'efus Summus Pontifex Baptifimo Spiritus

San&ti preveniendo mifericorditer confecrare.

Quis e-

T

mim [cit , fi forte exaudiat Deus ?. Imo quis non devotius

)

li

Jperare valeat, quod orationem bumilium & in fe [peran-

UA

w

tium nequaquam defpiciat ? — Proficit bec. confideratio ad

Ti

"QU

exercitationem deoptionis in parentibus ; proficit ad. le-

iU

. iandum eorum anguftiam ,. dum. fine Baptifmo decedit

R

puer,

L R«(

h

|

)

i

237

[mum üim' j .,

ET CONIFIRM*ATI'ONIS.

Wg. uer , quia non omnis inde [pes falutis ablata eft. . Sed

a. meque absque vevelatione , fateor , datur certitudo. .Huc,

ufque Gerfon.

|

3. DuRÁ

NDUS in 4. dift. ó. q.r. Santtifica-

Qu

tio à culpa originali eff. duplex 5 una. fecundum legem

1j

) th

communem , que fit mediante Sacramento Baptifmi.. -

7)l

lia fecundim fpecialem difpen[ationem ex. [peciali. gratia

UPFH'

Itj

T

ej. --- Siex utero matris egrediatur caput pueri , ut

quidam dicunt , a[pergi debet cum prejfcripta forma ver-

b Pa

L

l

orum , & reputatur puer baptizatus.

Secus autem ef£

2

de aliis partibus , ut de manu vel pede.

INibilominus

O0f

[

& be afpergende fünt cum forma verborum. ' Quia non

[

eft. artlanda divina mifericordia ; quinimo potius. ofb

grefumendum , quod fi aliquid deficiat de integritate Sa-

D:uN

h

b

eramenti , füppleatur per miféricordiam CbrifH. . Si ta-

Ilsf

men poflea plenarie nafcatur 5 baptizandus eft ad caute-

Ih,

lam fub bac forma : . Si tu mon es baptizatus , ego te ba-

Tj

'/W

ptizo, &c. --- Secuniim [pecialem difpenfationem po-

-teft. aliquis in utero [antificari.

Quia ficut e[t in ordi-

U

!

Sed fic eft in ordine

nenatures ficeft inordine gratia.

natura , quod illa, que fecundum curfumnature fuunt me-

diantibus caufis fecundis , po[Junt fieri && quandoque

n Jïz'mt à Deo fine eis , ut patet in operibus miraculofis.

qlü!

Krgo eodem modo eft in ordine gratiz , quod fanttificatio

noflra , que fecundiun legem communem fit mediantibus

J

Sacramentis , potefl à Deo fieri immediate fine eis ; &

À

i

)

!

!

^ füc eft. fatlum in. Sferemia , €? Sfoanne Baptifta. lta

! Durandus,.cujus hoc loco data principia pra-

bent argumentum etiam pro licentia poftulandi

à Deo fanüificationis gratiam animabus infan-

tium extinCtorum in utero , utpote quorum ani-

hy

mz non funt judicio pofitivo reprobate , ficut animze

VBI

H

U0,

dan?natorum , fed tantüm derelitte judicio negati

oc

!u

238 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

hoc eft, non vocate ad gloriam ob peccatum A-

; lii

::'I'MW

dami. Eatenus ftatus infantium fine Baptifmo

defun&orum mipus eft diffimilis ftatui animarum

jfgim

t

n

purgantium, quàm ftatui damnatorum.

4. GABRIEL BrEL in 4. dift. 4. q. ?. dub. 2,

fimy

p

d

fcribit: Si infans non totus eft claufus in utero, fed ap«

paret pars minus principalis , puta manus vel pes, quame

vis quidam dicant, quod illa pars non fit capax baptifina-

dis, dicit tamen Scotus , quod illa pars ftt baptizanda,

p

Credendum eft autem , quod . Deus fuppleret id , quod im-

u lT

MJ

potentia impediret, --- SED CONTRA de puero fe-

L]

AW

cundum f totum claufum in utero arguitur. — [Nulli fla-

tui bominis pracluditur ia falutis ab eo, qui oult omneg

bomines faloos feri.

«dd boc refbondent. Alexander &

LT.

S. Thomas $ quod parvulis in utero matris mon eft provi-

DupH

Jum de vemedio , non efl ex defettu mifericordie Dei,, fed

DI

quia non funt capaces i'lius remedii, puta baptifinatis , or-

'nTl püj&,

dinati fecundim legem communem contra originale pecca-

tum. Sed bec folutio non fatisfacit ;; quia admittit, quod

4

:W

ii

J

parvulis pro ifto [latu non eft provifum de remedio falu«

pE

tis, quod videtur repugnare mifericordie divine, que, ut

M

Á

loquuntur communiter Do&ores , nullo unquam tempore

uv

qoft lapfum veliquit bominem fine remedio. Unde fi par-

11 QUi

A

vuli nen funt capaces remedii baptifinatis in utero ; de-

g,

buit aliud remedium inftitui , cujus po[Junt e[fe partici-

T fj

fes && capaces , ficut in Lege Moyfi;. quia femelle non

RLOT

fuerunt capaces remedii circumcifionis , pro eis fuit a-

kl

1

liud remedium.

uid ergo erit remedium generale pro

T

paroulis in utero exiftentibus? | INullum manifeflat Ec«

hi

clefia.

Sed fenfum Domini quis cognovit? aut quis

lue

Confüliarius ejus fuit? Ex fua mifericordia Dominus

"bt

perdito bomini vemédia con[lituit , que , & quando ,

€$' quomodo voluit , quem /ine'n

mediis jufi damnare

U

fpotuit.

M

ET CONFIRMATIONIS.

239

lg

potuit.

Voluit itaque remedia inflituere contra morbum

um

i

peccati in. Ecclefia per Sacramenta difpenfanda hbis,- qui

noti é[Je poterant. Ecclefie.

Eorum veró , qui nondum

Tif

d]n,) q

ii

[.

in lucem notitie prodierunt , remedia in fua pote[late fo-

la conftituit , quos ,. cum voluerit , Jine exteriori reme-

lr

i

dio & [anthificare & [alvare potef : ficut faitum de

Wij

quibu[dam Scriptura teflatur.

Infuper , quod paucis in

hliqus

N

privilegium fattum eft, potef? , quibuscunque *ooluit ,

impartiri , qui potentiam [uam Sacramentis mon alliga-

WM la

Wt s

vit. .Hinc confülit S'oannes Gerfon parentibus ,. quate-

mus devotis oratiomibus ac bonis operibus paroults:fuis

rpár, j

gratiam àmpetrare. mitantur.

Potens efl enim Do-

d) L qi.

minus in utero fanttificare , quos novit ad viativitatis or-

wl dn

| Wi

tum non perventuros : licet de. boc certitudinem mon ba-

beamus.

Mijfretur enim cui oult 5 & quem vult indu-

ajriri

rat

wuod *vero Santti dicunt 5 nullum nifi regenera-

il

tum. faloari po[Je , loquuntur. fécundim. legem: commu-

tur

nem , non prajudicando [becialibus privilegiis ac. dici-

; f

nis difpenfationibus.

Ita Biel , qui licet fe non fa-

ln

tis explicet , an admittat remedium generale in-

dit dl

fallibile ex pietate parentum , in qua explicatio-

lo wguri

ne cum Cajetano foret deferendus , in hoc ta-

d. Ui)

men, quod nonnullis ex pietate parentum illa

ii

"

gratia obveniat , antequam mortui fint in utero,

Jl

hn

d.]

nempe in momento mortis, nil doceret repu-

gnans rationi aut traditioni univerfali Ecclefisze.

T.

l,

PT

Ceterüm quamvis non loquatur de infantibus

jam mortuis , ratio tamen illius etiam ad hos fe

gj p

ia

extendit, ut patet confideranti.

s. P. MaRcUs SznnA , Ordinis Predica-

ygnï:i!? u

riariit f

torum , in Commentario ad part. 3. Summe S.

'Thomz, edito Rome 1653, queft. 66. art. ». fic

u 0p

"fcribit : Quod attinet parvulos in uteris maternis exi-

ii 7

fientes

"

i

240 TRACT. DE SACRAM.BAPTISMI,

flentes mon eft fà ngulare Legis nove ,. mon po[Je faloari,

[urt

nf

ff ibi moriantur 5 quia [an£tificatio , quæ interdum facta

eft in aliquibus , femper exij?imata eft fieri ex privilegio

v ORU

2 o

fpeciali , ex quo etiam nunc fieri poteft , ut ait D. T bo-

mas bic-art. 1 1.

- [ta Serra.

$i ergo juxta hunc

a

, qlm Wi

authorem eft paritas inter Legem veterem & no-

vam-quoad juftificationem parvulorum in utero

qui

materno , fequitur , quod ficut in Lege anthua

parentlbus rogare Deum pro Jufhhcauone in-

Hl

fantium morientium in utero materno, ita idem

parentibus liceat in Lege gratic.

Solvuntur Objectiones.

O

BJICITUR I

Non licet fine fpeciali inter-

iil

na motione divina petere à Deo miracu-

T Id

lum ; fed juftificatio infantis jam defun&i eft mi-

u pa!'

raculum. Maj. prob. petere à Deo miraculum eft

Ufs

tentare Deum

2. Non licet à Deo petere re-

ll

fufcitationem & juftificationem damnacti fine fpe

&

ciali inftinétu divino

Ergo nec licet petere ju-

w |

ftificationem ejusmodi infantis defuncti

951

QU

vera effet hec fententia, parentibus injungeretur

"A.

gravis obligatio offerendi Deo jugiter prorfus

^l

ä

extraordinaria bona opera pro falute infantis fic

4

defun&ti, & eoipfo ob incertitudinem obtente

gratie illis adderetur perpetua anxietas ac trifti-

tia, quia forte nondum fatis preftiterint.

Sed

ll

hoc non eft admittendum. Ergo.

Vi

REsPOoNDEO: dift. Non licet petere mira-

[

culum ad falutem sternam non neceífarium. tr

neceffarium. n.

Dix:

transeat

Quia multi

San&orum petierunt varia miracula , non abfo-

luté

"

l' BAE;IISMI.

"ET CöNFI'RMATIONIS.

54:

WL m

luté neceffaría ad falutem ; ficut

patet ex iis, qui

petierunt miraculofam fanatione

1 füþn !11-;.

m vel refufcita-

1 ;

tionem fuorum à Chrifto vel Apoftolis. Poffet

etiam Negari Minor.

! n

Quia fi poteft expulfio

z

D&monum peti,

& redem

ptio animarum purga-

torii, quin cenfeatur peti

à Deo miraculüm , er-

UM

lt m LH;:

iam condonatio peccati originalis extrínfeca cum

immediata inveftitione

glorie non videtur eífe

referenda

n

ad miraculum, fi Deus eam voluit al-

t

ligare & frequenter concedere extr

pietati parentum.

aordinariæ'

dd2. c, a. n. c, & p. Difparitas eff-

, quia iri

t

damnatis datur obex juftificationis pofiti

Us, 3à1em-

pe voluntas obfirmata in malo ;

& ex parte Dei

Lined

datur d

ecretum reprobativum pariter pofüioum,

t iDo:

Econtra in infantibus datur obex folüm ne ati-

jaddin

Vus, & ex parte Dei decretum reprobativum eft

Doonini

tantüm negativum , in quantüm non affümuntur

LiDeo p

ad gloriam. Minus autem repugnat ordini divi«

n dmnati

ne fapienti& confueto mutare decreta negativa

&t licet i

telaté ad obje&ta , in quibus non re

peþitur obex

defand.

pofitivus.

übus r

. 4d 3. dift. Daretur jugis ea obligatío & an»

9 t p

Xietas , fi lex charitatis obligat ad füummam ar-

falte r

duitatem pro fru&u incerto, tr. fecus. n, E£

tulinem a

féftus enim, feu acceptatio Dei, eft incerta, &

arduita$ foret fumma.

Igituf lumen naturz di-

TNOTI

vl

&at, non dari in patentibus obligationem ad vale

i

de ardua pro faluteinfantium; quamvis ejusmo-

r gt

di ardui$ operibus aliquando eam juftificationia

geefarir

gratiam concederet:

; ii

jl m

D.Amort Jr.de Bapt. & Confirm.

Q. QU&

i

242 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

tf

vjmpiis

QU/ESTII)ENCULJE

RgsFOND

Sacramento Confirmationis.-

aultt

s

ERITUR Ir. Quid fit Sacramentum Cön-

!-"31

il

i

s Diti

e

firmationis ?

REsPONDEO: Sacramentum Confirmatio-

lus

',UiRlïï

nis eft fignum fenfibile , quo per impofitionem

manuum , & inunCtionem Epifcopi baptizato ex

mans

Bl

promiffione Chrifti confertur Spiritus S. in ordi-

ne ad fidem plené cognofcendam, fortiter tuen-

i

h

dam , & perfecté adimplendam.

QUXERITUR 2.

J

- nge fit Materia Confir-

n

mationis ?

RzsPoNDEo: Dantur in hac re quatuor fen-

Ui

trtoti

tentie. Prima afferit , quod fola impofitio ma-

nuum fit materia effentialis Sacramenti Confir-

ayonito

mationis.

Hsec fententia eft St& MoN r S. J.in

faumi

Zhitirretica 2. cap. 7Z. SANBOv1I, & aliorum.

T unim

Metyon

Secunda dicit , quód fola inun&io Chrifmatis fit

materia Confirmationis.

Hujus fententiz eftD.

]

&

Tuowas p.3.q.72. a. 2. cum fuis. Tértia vult,

adequatam materiam Confirmationis effe fimul

Drk:

impofitionem manuum, & inunctionem Chrifma-

g

".

tis

Hzc fententia eft multorum RECENTI0-

Vtqyy

RUM. Quarta fententia defendit, determinatio-

", ]

nem hujus materi& dependere ab Ecclefia; &

u

hinc in Ecclefia Greca materiam effentialem Con-

firmationis effe folam inunctionem Chrifmatis ;

in Ecclefia autem Latina tam impofitionem ma-

W :

nuum, quàm inunétionem Chrifmatis. Qu fen-

]i

Bu

tentia videatur verior, difcutiam

«Nüf

in Quepftione di-

i

Jputata.

lll

t

ET CONFIRMATIO&IS.

243

Q

QUXRITUR 3. Que fit forma Sacramenti

Confirmationis ?

Tif

RzsPoNDEO: Forma hujus Sacramenti in

ts

Latina Ecclefia confiftit in illis verbis Epifcopi :

Signo te [igno crucis , &? confirmo te Chrifinate Salutis

in nomine Patris, & Filüi, & Spiritus Santti, ^

Wtn (

p

UXRITUR 4. Quid fit Chrifma?

l

RzsPoNDEo: Per Chrifma intelligitur o-

if

W

ii

leum cum balfamo permixtum , ab Epifcopo fo-

lenni ceremonia confecratum. Ea confecratio

dam, fü'ï:'

Chrifmatis fieri folet in die Ceenze Domini.

]

QUJERITUR 5.

Quis fit Minifter Sacra-

ü,t Mugi

menti Con&rmationis?

REsPONDEO: Ordinarius Minifter eft folus

tht

Epifcopus.

Solet tamen nonnunquam collatio

tf

Confirmationis etiam committi Presbyteris à

Dutat

. Summo Pontifice, prout infrà oftendetur.

BRRU

;

QUJERITUR Ó.

ti Confirmationis ?

Quis fit effectus Sacramen—ï

;

i

, d

Xiio Chri

RezsPoNpEo: Effe&

us hujus Sacrzimen'ti

wine eft praeter characterem indelebiiem ,. qui in hoc

li ] Sacramento imprimitur , extenfio gratie baptif-

um malisin ordine ad communes obligationes vitze

us Chriftiane congruenter ad cujuslibet peculiarem.

uj Vocationem perfe&té obeundas.

jt, &t

IXI I.

Extenfio gratie baptifinalis , quae fit

4 per majorem adaptationem potentiarum interna-

v

ig| rum ad functiones Chriftianas, in quantum vide-

a rl

licet habitus in Baptifmo infufi augentur, & per-

ciuntur.

3

]

TiU

?[.ionï

Drxr 2. in ordine ad communes ol.aligatz'anes éov.

: Ce

nfeo enim, in Confirmatione conferri cuilibet

n u

n

majus lumen ad fidem melius agnofcendam , ma-

Q2

jus

(

b

244 TRACT. DF SACRAM. BAPTISMI,

jus robur fortitudinis ad fidem coram Gentilibus,

"

D] quz

Hereticis , & profanis hominibus intrepidé pro-

il

1

fitendam , & ad opera vite Chriftiane faciliüs,

i

T

ac perfectius obeunda.

Dixi 3.. Congruenter ad cujuslibet peculiarem

u

(

gint um

vocationem. "V erofimile enim eft, Deum in diftri-

ilm aj

butione gratiarum internarum in Sacramento

i P»

Confirmationis fequi per analogiam modum il-

at5

lum primevum, quo tempore Apoftolorum per

Jl

Confirmationem fimul conferri folebant gratiz

'varie gratis date , ad cujuslibet peculiarem vo-

cationem congrugz.

Ad dona enim varia Spiri.

bbl

C"

tus San&ti in Confirmatione conferri folita perti-

nere videtur illud Apoftoli Rom. 12. v. 6. Haben-

ex hd

tes donationes fecundüm gratiam, que data efl nolis, dif-

n

ferentes , five per propbetiam ,. foe müniflerium in mini-

firando, five qui docet in doGtrina , qui exbortatur in ex-

Cgte;hiü

bortando , qui tribuit in fimplicitate , qui pree[l ii folli-

citudine , qui müferetur in bilaritate , dilettio fine fimula-

J

1i0n£ , oz(ientes malum , adberentes bono , charitatem fra-

L

ternitatis imvicem diligentes , bonore imvicem preve-

N

W

;«

mientes , folicitudine non pigri , Spiritu fercentes , do-

Ü

liA

mino. fervientes ,. [pe gaudentes , in tribulatione pa-

ientes , orationi in[lantes, C9c. dum Apoftolus

hoc loco , uti etiam 1. Cor. 12. & Ephef. 4.

ia

enumerat varias donationes virtutum in gradu

heroico , vel aliàs eminenti, videtur plané eam

diverfitatem referre ad donationes Spiritus San-

&i collati in Confirmatione.

W

Id expreffius habetur Eph. 4. ubi dicitur: OP-

ecro , ut digné ambuletis vocatione , quà vocati e[lis,

Jolliciti fervare unitatem Spiritus in vinculo. pacis 5 u-

mum corpus , C9 unus Spiritus , ficut. 'vocatà. eflis. in

und

L

ET CONFIRMATIONIS.

245

l COramC

r

j

"

una [pe vocationis veftra.

Unug Dominus , una fi-

lblls im

'N

des , unum baptifma.

ii

Unicuique autem . noftrum da-

ta efL gratia [ecundum wenfaram donationis Chrifüi.

[

W

?l

Propter quod. dicitur : 4[cendens in altum, dedit do-

4

na bominibus (per miflionem Spiritus San&i) ut

e&,Dþ.

n n

adimpleret omnia. — Et ipfe dedit quofdam Apoffolos ,

quo[dam autem Propbetas ,. alios "veró Evangeliftas ,

ilorig

red

alis autem Pajlores , & DoGtores ad. confummatio-.

i

nem Santtorum , &c.

r

ii

Hec- omnia innuunt , di-

verfitatem donorum, ordinatorum in collatione

li

lbt

Spiritus San&i ad fan&tificationem propriam , et-

II Dv

iam proportionari ad particularem cujuslibet vo-

Confem i

cationem.

Ceterüm ratio. probatur ex fenfu

OT. T

communi Ecclefi& , qui reprafentatur in variis

j dj

Synodis Dioecefanis , & in Catechifmo Triden-

;

h

tini.

M

.L Catechifmus Romanus n. 16. fic habet :

Qarf, n

Confirmatio boc cum ceteris Sacramentis coimmune babet.,

J 3 lia

ut nifi impedimentum aliquod imveniatur , novam gra-

^

].

tiam tribuat.

II

'

Ex quo [equitur , ut peccata etiam condos

m ia

net , ac vemittat , quoniam gratiam fimul cum peccato ne

Siriu jra

fingere quidem nobis licet.

Sed pratet bec , que cum

aliis Sacramentis communia cenfenda funt , primum qui-

,W d

r àn d

dem illud proprie Confirmationi tribuitur , quod Baptif-

mi gratiam perficit.

y. p 62

T

Qui enim per Baptifmum Chri-

ais JPiani. ejfe£ti funt., quafi infantes modà geniti ( 1 . Petri 2.

, Vitrpa

& 1. Cor. 3.). teneritatem adbuc , & wollitiem quam-

dam babent , ac deinde Cbrifinatis Sacramento adverfus

tione

emnes carmis , mundi , C9 Diaboli impetus vobuftioves ,

4 1

d fiunt ,. & eorum animus in fide omnino confirmatur ad.

confitendum , & glorificandum nomen Domini no[tri 9fe--

in, f'—ü?*:

u Chrifüi - - - - Confirmationi ab eo: nomen impoft-

ii

enti virtute Deus in nobis id

t?m eft , quàd bujus Sacram

"Q 3

confir-

7

p

246 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j Smodl]

con]ïrmat,'quod Baptifmo operari cepit , nosque ad Chri«

P

Yl

Jliane Soliditatis perfettionem adducit. —.iNec «eró con-

r

firmat. foliun ,. fd auget etiam. - Deinde non auget'mo-

iif

do , fed admirabili quadam ratione auget.

:Hoc auiem

g m

pulcherrime indumenti translatione (metaphora) Scri-

piura fignificavit , & expre[t 5 Inquit enim Saloator,

n Wm,

cium de boc Sacramento loqueretur : Sedete in. civitate ,

quoadu/que induamini «irtute ex alto.

Hoc loco ma-

C

j

nifefté Catechifmus babitum quemdam perfe&tisoum o-

mnium potentiarum anime demoníftrat.

.HI. Synodus Tridentina Diccefana 1592.' Per

Baptifnum venati Sacramento Confirmationis augentur

in gratía , & perfe&tum animü robur accipiunt, ac ad lu-

&am contra Diabolufn , mundum , & carnem armantur,

1l

quo flabiles in fidei [ufceptee Confe[fione perfe&os fe Cbri-

Jfti milites exbibeant , quod à Parocbis populo Dei dili-

n

genier inculcari volumus.

nimr d

IIIl. Synodus Auguftana 1610. R& jam olim

confLitutum efl , €7 & nofiris Parocbis volumus obferoa-

Yi , ut ipforum acdimonitione permoti parentes , €y alüi ,

MA

qui curam baptiz.atorum puerorum gerunt , eofdem Epi-

fcopo confirmandos afferant , meque finant borum animas

ARU

zam prejenti , & falutari San&ti Spiritus medicina frau-

U

dari.

Curent interim Parochbi de Sacramenti bujus in-

Jüitutione , preflantia, fru&u fepe docere, fimulque fe-

A

piem dona Spiritus San&ti , que in boc Sacramento con-

feruntur , & accipiuntur , ex profe[Jo tra&ent. . 4dmo-

]

nendi , qui confirmandi accedent., ut cogitent, Sacramen-

y

tU

tum Confirmationis rem e[Je [an&titatis plenam ; eapro-

jter buc magna religione accedere eos oportere , ut men-

'd':?';x

tes illorum excellentibus donis Spiritus San&i plenius im-

hi

buantur , & in graii

corroborentur.

]

ü þ?rituali conira quaxvis adverfa

Tl

IV.

'

li

247

ET CONFIRMATIONIS.

Ui

IV. Synodus Patavina 1624. Inefl cuique Sa-

f!zrig, NM

cramento fua peculiaris virtus.

de

Em

Sacri. Chrifmatis un-

d

Gione roboramur ad. pugnam , divinoque Spiritu in ani-

A

ul

u

j

mas illabente ita confmrmati folidamur in fide , ut quan-

(

tumcunque [e adver[us eos truculenta impietas armet, üig-

TU

que plena acerbos cruciatus intentet , illi tamen fortaffe

inania voeluti terriculenta derideant.

ll

l

V. Synodus Tarvifina 1670. Baptifini virtute

&j

Àmj

j)""

ad [piritualem quidem vitam regenerantur , verimm quia

nf

N

in ipfa cum bumani. generis bofLibus eterna mobis collu-

rtary

&atio manet , ut ipfam fuftinere po[[mus , €&? de adver-

nf

D

farüis aliquando triumpbum canere valeamus ; tutó mos

IT (

communiri , validi[fimisque armis in[trui eft nece[fe...Hec

C um

omnia nobis in Sacramento Confirmationis parantur , in

j

un0 perfe&tum animi robur a[Jumimus , & quemadmodum

Ti h

in baptifinate ad militiam vecipimur , ita in Confirmatio-

s coarmamur ad pugnam ,. quodfi in illo Spiritus San-

léto, Mi

&us plenitudinem tribuit ad innocentiam , in boc perfe-

Vi

&ionem miniflrat ad gratiam. — Que. omnia fingularem .

ij at

ejusmodi Sacramenti oim , atque "irtutem mob

lS admi-

vandam proponunt.

i,

faati

VI. Synodus Veneta1714. Parocbos bortamur,

jriur

ut quampriminn moverint. pueros ufum rationis babere , ,

Surmai

eos in[truant, quanti ab eis facienda fit bujusmodi Sacra-

,

menti virtus , €$ efficacia ad refiftendum IDemonum ten-

zationibus , & de inimicis noftris vitoriam referendam.

jl

"

G

J

j

TT

Ex his, & plurium talium Synodorum decla-

"

ifi

[)

NU

rationibus conftat, in Confirmatione conferri

:

Spiritum San&um , fed dona Spiritus Sancti non

i

TU

TL

tantüm in ordine ad fidem, profitedam coram ,

g WF

Tyranno , prout Synodus Patavina reftringere

videtur , fed etiam adverfus omnis generis tenta-

i t

tiones, atque ad omnem perfe&ionem affequen-

Q 4

dam,

y

248 TRA£CT, DE S-A(—:RAM. RAPTISMI,

dam, prout Catechifmus Tridentini , & Textus

(

plerique SS. Patrum declarant. Eundem fenfum

"I

!

fovet Synodus Ferrarienfis 1726. dum nos de ef-

ficacia bujus Sacramenti ad eum Catechifmum re-

JgoN

mittit.

Parocbi, inquit, explicemt populo bujus Sa-

gt

eramenti oim , utilitatemque plané Jingularem, quod mi-

, oppormn

Pro

vificé praftitit Catechifmus Romanus , cujus normam, é

do&hrinam inoffenfo pede. Parocbi profequantur.

"4

v D

OQUIERITUR 7.

An, & quales adhibendi

fint Patrini in Confirmatione?

RgsPoNDEO ; In Confirmatione tantüm li-

€et adhibere unum Patrinum , vel unam Patri-

i

w

nam. Ratio eft; quia in Tridentino tantüm fit

mentio de uno Patrino Confirmationis ; dum ve-

k mk

YO unus cum una Patrina admittitur, (olim eft fer-

B

1o de Zapiifino,

Id etiam ex fenfu Ecclefiz col-

OTW

ligitur.- 5SvyNopnvs BRnix1ANA deanno 1614.

m .

tit; de Confirmatione fic habet: Ea libertas, que in Sa-

d

r

m

"

eramento Baptifini indulia eft ,. a[Jumendi unum , & u-

Wi a

nam» nequaquam permittitur ip Sacramento Confirmatio-

nis , in quo unus , vel una tantim e[Je debent, qui tenent,

l

Confentaneum tamen valde eít, ut erga puellas,

& feminas item feeminz , erga verb mares ma-

J

yi

fculi hoc officium praftent.

QuzRrITUR 8. Inter quos contrahatur co.

,

ö:

gnatio fpiritualis in Confirmatione?

REsPONDEO: CowxciLIUM TRIDENTI-

NUM Seff. 24. c. . fic habet: Ea cognatio , que ex

l

j

Confirmatione contrabitur, Confirmantem , & Confirma-

Wi

A

T.

tum , illiusque patrem,' & matrem, 6 tenentem non e-

t

grediatur , omnibus inter alias perfonas bujus fpiritualis

Ti

NY

?ognatiani; impedz"mntis pmnino E/id),lät.i&

A

"t

Q u-

"1 Mn"ï

ET CON-FIRMATI'ONIS.

249

Udennm Ü

. Qu ERITUR 9. - Án omnes baptizati obli-

. fu.

gentur ad fufcipiendum Confirmationis Sacra-

P

um

rnentum ?

*

Ht

RrsPoNDEO: Non videntur poffe excufa-

jj

1

"

ri à peccato mortali , qui Sacramentum hoc ob-

lata opportunitate fufcipere negligunt.

m m 'lel.:: ;:

PRosBATUR. r. ex conftanti obfervatione,

lus

ac fenfu Ecclefie primis fzeculis.

Nam, prout

: Qu

ex dicendis quefl. difput. conftabit , omnes adulti

l:

fimdts

ftatim fufcipiebant Sacramentum Confirmationis

cum ipfo Daptifmo ;. Hzretici ad Fidem converfi

D. v ag

Pridentius

Catholicam recipiebant Sacramentum Confirma-

tionis ftatim in ipfa eorum receptione ad Eccle-

Drmatoni

fiam.

Ergo fenfus Ecclefiz fuit, hoc Sacramen-

itobur, (

tum à nullo baptizato effe negligendum.

nf

PROBATUR 2. authoritate Amalarii l, r,

1An a

Officiorum c. 27. ubi ait: Si quis frne iflo baptifma-

te (Spiritus San&ti) migraverit de faculo , periculofum

: B

iter arripit,

Sic & Rabanus l. 1. Inftit, c. 28. di-

g

cit: JNece[Jarium eft , ut fLatim. fuccurratur baptizato

TT

cum Chrifmatis unctione ,' ut Spiritus Santtus participa-

et Ug

iionem accipiens aliemus à Chriffo non exiflat, ltem

gv

Hugo à San&o Vi&tore l. 2. part. 7. c. 3. dicit :

Timendum efL bis , qui negligentia amittunt. Epifcopi

quot o

prefentiam , & non Jufcipiuni manus impofitionem , ne

xtione?

forià propterea damnentur $. quia. feflinare, débuerunt ,

L P

dum potuerunt.

PnaonaTUR 3. Omnis Chriftianus tenetur

: Dapr

munins

tendere,ad perfe&ionem Chriftianam ; ergo et-

j

tiam tenetur ferió querere , & amplecii medium

i

wj&n&:

pre omnibus aliis mediis intrinfecé efficax , & à

Chriíto inftitutum ad perfe&tioriem Chriftianam.

Jlï[l:)fdm!

À. p. 1. quia omnes Chriftiani tenentur reparare

Q

ima-

j

250 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

imaginem Dei per peccatum corruptam juxta il-

j

, 5;:3'0110')

]ud Coloff. 3. Mortui eftis cum Cbriflo.

Mortificate

ergo membra veflra exuentes «oeterem bominem ,. & in-

g

jgfiik

duentes novum, qui renovatur in imaginem ejus, quà crea-

«it illum.

2. Chriftus requirit ab omnibus Chri-

s

st

ftianis , ut fint perfe&i imitatores fui Patris.

Matth. 5.fic dicit: Ejflote perfett , ficut & Pater ve-

o d

a

fler coleflis perfettus ofl. — 3.. Apoftolus 1. Theff. 4.

dicit: Scitis, quód precepta dederim vobis.

Haec eft

satott

v

enim voluntas Dei , fanttificatio ve[tva.

Qui bec [per-

nit, non bominem [berniz, fed Deum , qui dedit Spiri-

(,&Luc? I

n

tum San&tum in nobis. 4. Cum Confirmatio fit ap-

pendix , & explicatio obligationum Baptifmi, cum

i.

b

quo antiquitus fimul conferebatur , Apoftolus

Eph. 4. dicit : Renovamini Spiritu mentis veflre , &

.VA,VEW

induite novum bominem, qui fecundum Deum creatus eft ,

gt g

NY

in juftitia , & fan&titate veritatis. Et Eph. 2. lpfius

rl

fattura fumus , creati (per Baptifmum) in Cbriflo 3fe-

[

dtnpn

u , in operibus bonis , que preparavit Deus , ut in illis

3

j

'Aï,vdar.fo'

(f

ambulemus. EtGal.6. In Chriffo Sfefu neque circum-

cifio aliquid *valet , neque praputium , fed mova creatura ;

€? quicunque banc regulam fecuti fuerint , pax fuper il-

mït Vïim

los.

Et ad Tit. 3. Salvos nos fecit per lavacrum re-

generationis , &? renovationis Spiritus Santti. Et Rom.6.

A&

V'etus bomo nofler ( per Baptifmum ) fümul crucifixus

(tam

eft , ut deffruatur corpus .peccati.

Et Gal. 5. v.-24.

tith

l

Qui Chrifli funt ( per Baptifinum ) carnem fuam cru-

Ts

cifixerunt cuin concupifcentüs f[uis, Wt 1. Pet. x.. Per-

1 g

-xü]] j

if

fe&te fperate quafi filii obedientie , mon configurqti priori-

ETA

bus ignorantie ve[tre def[ideriis , fed fecunciun eum , qui

T

«ocavit vos , fantkum , ut & ipfi in omni conver[atione

Ws

Vt

Jan&i fütis : quoniam feriptum eft , fan&ti eritis, quoniam

M&mr

ego fanctus fum.

Renovati non ex femine corruptibili ,

VA

ed

ET CONFIRMATIONIS.

251

Ts

)

fzd incorruptibili per verbum Dei oivi (videlicet in

L

I

d i

Baptifmo.) H:wc omnia oftendunt, Baptifmum

ex fua natura tendere, atque ordinare hominem

KW"A],

J

du

ad perfectionem Chriftianam ; cui fini intrinfeco

repugnare per negle&um medii primarii, nempe

lts .

] I(WC )

Confirmationis, gravi culpa non vacat.

Eadem

obligatio tendendi ad perfectionem Chriftianam

ol

TT d

contirmatur ex mandato diligendi Deum ex toto

corde, ex tota mente , ex tota fortitudine, & ex

71!1. j

omnibus viribus , prout habetur Matth. »2. Mar-

! qiid

ci 12. & Luce 1o. Item ex illo ?. Cor. 16. Si quis

Onfrmat

non amat Dominum noftrum Sfefum Cbriftum , anaibema

uD

fit.

Et Rom. 8. Si quis Spiritum Chrifti non babiet ,

r d

bic mon eft ejus.

Et Gal.5. Si Spiritu vivimus , Spi-

ia

vitu , € ambulemus.

Ex his ergo patet, dari in

m

baptizatis gravem obligationem , oblata oppor-

D

tunitate recipiendi Confirmationem 5 imó fi Epi-

muy) i

fcopi non proficifcerentur in loca fuz Dicecefis

j Duit

remota , dari obligationem gravem fufcipiendi a-

liquot dierum iter, ad obtinendam in Urbe Epi«

Mu

J

fcopali Confirmationem. . Hinc Synodus Arreti-

na anno 1729. dicit : JNullus boc Sacramentum reci-

Ti , jj

"4 ]

gere ultra decenmium differat , mift nece[fitas , aut aliqua

d D

vatio [uadeat , Ordinarii judicio comprobanda.

p

! QUERITUR Io.

In qua state fufcipien-

dum fit Sacramentum Confirmationis?

DI

)u

RzsroNpEo: Catechifmus Tridentini p. .

L

J

'"

de Confirmatione n. 14. fic fcribit: /llud etiam ob-

$ul

n

Jérvandum eff , omnibus quidem poft Baptifimum Confir-

mationis Sacramentum po[Je adminifirari 5 d minus ta-

qen expedire , boc fieri , antequam pueri rationis ufum

babuerint. Quare fi duodecimus annus ex[pettandus non

fl

ii

videatur , ufque ad feptimum certé boc Sacramentum dif-

'(!hd

ferre,

*

!

2559 TRACT. DE SACRAM. B APTISMI,

VM

ferre, maxünb comvenit.

JNeque enim Confirmatio ad

st pfæpa

Jalutis mece[]itatem infiituta eft , fed ut ejus virtute opti-

m in[iructi , && parati inveniremur , cim, nobis pro Cbri-

g !

fzsno:

JHi fide pugnandum e[fet, ad. quod fanà. pugna genus pue-

v0s , qui adbuc ufa vatiónis carent , non aptos judicarit.

j ial

st u

Eodem modo fentiunt varia Statuta Synodalia.

Synodus Tridentina Diccefana 1595. fic habet:

igpreni

JMonesnt Parocbi , Sacramentum boc. fumma reveren-

sf d

iia, devotione , bumilitate , ac. omni puritate , pre-

305,

via in adultis Confe[Jone , fufcipiendum e[fe.

ANulli

atne d

FR

aninovi féptenmio prabeatur.

Synodus Auguftana

1610. de Confirmatione n. 4. Septennes autem

s nd n

z m

Confirmandos effe t minimum fuademus , &^ defide-

vamus, ^ Synodus Brixiana 1614. Parocbi cura

l, |

Jit', ne quis boc Sacramentum | füfcipiat. ante. fepten-

mium., nec illud im longius tempus , quàm pay eft,

18 u

differatur,

Synodus Tarvifina 1670. Parocbi

il

T

soneant , ad boc Sacramentum vecipiendum. nos. mon

u i

e[Je admiffuros eos , qui feptimum etatis ammum mom

TT

expleoerint , Wifi in gravi fuerint infimmitate con-

fiituti.

Synodus Patavina 1624. JNullis impar-

dietur boc Sacramentum Dominice Orationis , & dn-

gelice Salutationis , . Zrticulorumque Fidei, & de-

cem Decalogi préceptorum ignaris. Synodus Ve-

neta 1592. JNe Sacramentum reiteretur ,- ionemus

b

ex Ecclefie approbata con[uetudine , ut amajores. fépten-

ä;ü;iïïïqin

sio compareant pro fufcipienda Confirmatione ; . mino-

"ii

ves verü parentes eorum , mifi ubi ad ctatem fiptem

"

RE CO]]

l

annorum peroenerint , prefentare mon poterunt. klis

Vaiy

N

tamen non obítantibus patet ex Sacramentario

D.Gregorii M. inferiüs in Queft. difput. Concluf. 1.

[

n

L

Prob. 2. referendo , antiquis temporibus etiam

li

A

infantes adhuc laétentes fuiffe confirmatos.

Ti

l]^

RI

Qv £-

BA?TH;",

iiT CONFIRMATIONIS.

2$3

LT

QU JERITUR II.

Qualis in adultis requi-

Vni n

H

LI

IN

ratur preparatio ad digné recipiendum Sacra-

mentum Confirmationis ?

[j P'lgm [*

LU m

u

REsPOoNDEO: Catechifmus Trideuntini 11O»

net, ut adulti fe preparent Confeffione; horta-

t

1

]

tur etiam , ut recipiant hoc Sacramentum jejuni,

9d

M IW.. 5

[4

feque przviis etiam jejuniis, & aliis operibus pie-

tatis fe difponant.

Varie Synodi adhortantur

h jrig

ii i

Parochos, ut animos Confirmandorum magna z-

ftimatione donorum Spiritus San&ti imbuant, at-

T0

que invocatione Spiritus San&ti per oflicium Spi-

; Sfþfä,ü |

ritus Sanci, vel aliam oratiunculam idoneos red-

ünus, f

dant. CATECHISMUS R. I5. fic fcribit:. Ex di-

(u, Ti

&is effcitur , ut qui adulta jam etate confirmandi

ff

funt , figuidem bujus Sacramenti gratiem , 69 dona

, Qu j

con[equi cupiant , eos mom folim fidem , &$' pietatem

i 1

afferre , fed graoiora etiam. eccata , que admiferunt,

Tijinint

ex anümno dolere oporteat.

Qua in re elaborandum

T ls x

fl, ui peccata etimm prius confieantur , & Paflo-

dl j

vum coboriatione .ad jejunia , C9 alia pietatis opera

u Ni

Jufcipienda incitentur , - admoneanturque , laudabilem il-

Oratini t

lam antique Ecclefie confuetudinem. renovandam e[Je ,

w P

ui nifi jejuni boc Sacramentum fufciperent , quod qui-

j u

dem Fidelibus .facile bojfe perfuaderi exiftimandum

TU

