» mentem effe, Baptifmatis haberi effe&um, quan-

» do quis vel in a&u affenfum przbeat, vel jam

105 hij

ilv

» ante prebuerit. Quod fi Pontifex ea in fenten-

» tia fuiffet, fufcipiendo Baptifmati fatis effe vo-

i. pl

»luntatem non obfiftentem , utique non decre-

li: [

» Viffet, ut re vera ftatuit, in amentibus volun-

)

us

» tatem neceffarió requiri antecedentem.

At

n

ag X DIX

. i

i (nait)

»| Jemum fi Baptifmus violenter, atque animo

i, u

» palam contrario fufcipiatur , fupradi&tus

Ti

» Pontifex Innocentius III. eadem in Decretali Ma-

fripuss

» jores , de Baptifino, diftin&ione utendum judicat.

folendis q

, Etenim eos, qui minis, ac terrore correpti vio-

nb

»lentim cedunt , Baptifmum , ut fibi confulant,

pf f

» füfcipientes , ab iis diftinguit, quibus , vi etiam

jares

» illata, contradicentibus palam , & relu&antibus,

m n

» hoc Sacramentum per vim confertur.

Decer-

jec venü

, nit autem in primo cafu, non in fecundo , Ba-

jj ii

» Ptifinatis imprimi chara&terem : I;, qui terrori-

»bus , atque fuppliciis vebementer. attrabitur ,. me detri-

ii d

p (itis &

» mentum incuyrat, Baptifmi fufcipit Sacramentum, ficut

» G is, qui fitó ad. Daptifium accedit , charatteren fu-

contrariï

J

U

.,, Jcipit

g

9o ,TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

n

» fcipit Chriftianitatis impre[Jum &c... ille verb, qui nun-

ag

» quam confentit ,. fed penitus contradicit , nec vem, nec

» cbaratterem füfcipit Sacramenti , quia plus eft expre[Je

ïmuqllïmi

gt

» contradicere, quàm minim? confentire z. [icut nec ille no-

» tam alicujus veatus incurrit , qvi contradicens penitus

g u

j quid [

» & reclamans, tburificare idolis cogitur iolenter.. Di-

» ftin&tio ejusmodi occurrit quoque in Gloffa Ca-

qesi

gin, d

» nonica in Can. de S'udeis, ad verbum , coatti funt ,

Il

» Üifl. A5. in cap. Majores , S. item queritur , ad ver-

y bum , conditionaliter , de Baptifino , & in Cap. Contra

» Chriflianos , ad verbum , abfoluté , de Hereticis , in

N

fril

» Jexto.

EL

Quid fervandum , fi pof? Baptifmum quis negat

intentionem Jufficientem baburf]e.

"j

'.'

E

xamen porro fi haberi debeat de adulti pro-

rj

1

li

»

pofito, aut voluntate, cüm Baptifmum ac-

P

tf

, cepit , is profe&to eft ante cateros audiendus,

Ro

» & interrogandus; cavendum tamen, ne incon-

!

w

» fulto fides eidem illico habeatur, ubi refponde-

»rit, fe baptizatum non liberé, fed invitó. Fie-

CM

l

, 1i enim poteft (nec cafus fané hic metaphyficus

"n S:ü'

,eft) ut ipfo in a&u intentionem habuerit fuffi-

d

» cientem , Diabolicis deinde ftimulis incitatus,

Ug

»& vi&us, ad vomitum rediturus mendacium

'yüdmï

» proferat, & de intentione interrogatus nigrum

m

ml

u

»proalbo, ut inquiunt, reprefentet. Quiin

»foro, in Curia, in Republica verfatus , non

j

»ignorat, & fzpé aliàs contigiffe, & frequenter

i lt

» ufüvenire , ut facris Ordinibus initiati; ac vitam

Qumw

» Regu-

PTISM[)

ET CONFIRMATIONIS,

9I

i

» Regularem profeffi , enixé poftulent contra&is

LU

TM

» à vinculis folutionem, di&titantes nimirum , &

» nonnunquam jurejurando affirmantes , fefe illo

fitwi;

Mul

» tempore aut nullam penitus intentionem , aut

»Omnino contrariam habuiffe.

In hoc rerum

!l ]

» ftatu quid folet confilii capere Judex cautus, &

cin Gh*w

»prudens? Clamores afpernatur , refpuit jusju-

, ii

»randum , nifi hoc idem comprobent adjun&ta

T yh

Lt

» plurima , & circumftantie antecedentes, conco-

»Imitantes , & fübfequentes, & ez quidem mo-

i linij

» menti fint ineluctabilis, & inconcuffi. Hac pro-

» fe&tó ratione,hoc examine, hac diligentia opus

» eft , ubi adultus poft Baptifmum aut intentio-

» nem fibi fuiffe pernegat, aut non idoneam, mi-

» nimeque fuflicientem extitiffe contendit.

ZT

j

$. LI.

d adily

»

od fi nulla fit reliqua dubitatio, planeque

Q

Joptmt

»

conftet hac luce clarius , adulto Baptif-

s audiet

»1»um accipienti nullam prorfus fuiffe volunta-

2

»tem, aut intentionem , nil reftat aliud, quàm

ubi refi

» eumdem & hortari , & admonere, ut rité id fa-

nvitb. d

» Ciat, quod jam irrité fecit, & fufcipiat ab/oluté ,

neaplylt

» aC libere Sacramentum ; ac fi obftinaté repu-

ubuert

» gnet, tum nihil aliud fupereft, nifi ut remitta-

jy us

»tur. Si autem res in dubio fit, nec intelligi

mandciu

» poffit , an defuerit intentio , an füfficiens adfue-

»rit necne , adultus tum retinendus , baptizan-

j gt

z QUiï

» dusque /ub conditione. S."Thomas 3.part. queft.68.

fitos ,

» d. 7.5 Ubi, ut antea diximus, in Baptifmo in-

. frequet!

» tentionis neceffitatem probans , hoc fibi obje-

, &um proponit fecundo loco : C de intentione

1 Vib'ï

)M

» Dafti-

m

92 TRACT. DE SAC'RAM. BAPTISMI,

» Bapiizati non conftet . quilibet po[Jet petere , ' f& denub

w O

JNon 9vi-

J5

jj

» baptisari , propter inientionis defettum,

»deiur ergo, quod inientio vequiratur ex parie ba-

» ftisati , ut fu[piciat Sacramentum : atque ita re-

»fpondet: .Dicendum ergo , quod fi in adulto de-

W Mü ('Z'

y» e[Jet. intentio fufcipiendi Sacramentum , e[Jet. vebapti-

,zandus , fi tamen boc mon conlarei , e[Jet dicendum,

)Lä'll" i

y» fi non es baptizatus , ego te baptizo.

(

$. LII.

iil

mum quotiescumque aliqua ex parte de col-

E

lato Baptifmate dubitetur aut in facto, aut

»in jure; cüm ex fa&o articulus juris oriatur,

"l

, de quo nihil adhuc certi Ecclefia ftatuit, Theo-

»logorum autem , Scriptorumque fententic di-

vife funt; Hebrezus jam luftratus non remitti,

»Íed retineri debet, & baptizari /ub conditione,

hum

»juxta regulam Alexandri lL. n cap. De quibus,

D.

7

» füb tit. de Baptifino: De quibus dubium efü , an

» baptizati fuerint , baptizentur bis verbis premiffis :

» Non te rebaptizo , [ed , [i mondum baptizatus es ,

d

»6go bapiizo te.

Hi porro ita baptizati tenen-

j

r

»tur, omnino Fidem Catholicam obfervare, eo-

J

100

,rum inftar, qui minis, ac terrore addu&ti , fu-

d

:

&F

»

fcipiendo Daptifmati affenfüm liberó przbue-

,runt: vide cit.cap. Majores , $. Verim , de Ba-

Q

» ptifimo : Et ipfe tanquam. conditionaliter olens , li-

, cet abfolute mon "velit, cogendus efl tamen ad obfer-

, vationem. Fidei Chrifliane. |Et prolixius in Can.

»de Sfüdeis, ad difl. 45. , ubi fic legitur : O-

n

» porieb , ut fidem ,. quam etiam vi , vel nece[fitate

u

s Jufcaperunt , tenere cogantur , ne momen Dowinà blaf-

Ut

nPbe'

" L

.'TISM(l

ET CONFIRMATIONIS.

93

i

2

l, h

»pbemetur , C? PFides, quam fufteperunt , vilis, &

» contemptibilis babeatur.

| atque h

$; LIH.

ETU

! d

lia dubia circa banc materiam fokountur.

Á ejïäüq

» S'atutum hicnobis fuerat,epiftolam terminare;

M

1

»

fed deinceps audivimus operz pretium effe,

»quasdam queftiones folvere huc fpe&antes ,

»quarum ufus haud infrequens effe folet. '"l'ene-

t

pai

.

» Inus itaque huic epiftole additamentum neéte-

Ui

W

M

» I€ , & opportunius hoc fore exiftimamus, quàm

: Juri u

» opus jam perfe&tum retexere, aut fafciolas, ut

Lt )

» dici folet, ac fruftula infarcire.

Je fntai

A5 OT

$. LIV.

| ) n

aj D

À. In cafu denunciationis aliquem Chriffianum d-

fici optare ,. quibus teflibus fides pra-

dulium j

ii r

Jfari debeat.

hiats

» NUperius, hoc eft num. 40. e vico evocandum,

ptati t

obfana,

» tradendumque Chriftianis diximus, eum, qui

» nuncio haud dubio, fed certo & indubitato de-

t a,

»latus eft, & dediffe, & adhuc exhibere indicia

j j

il

» defiderii, quo flagrat, fufcipiendi Baptifmatis.

fria ]

"

» Hoc premiffo, in prefentia quzritur, quando-

h

» nam ejusmodi denunciatio tuta, minimeque du-

1

» bia habenda fit? Cüm non de adulto ad falutis

"

(

» fontem ultro fe conferente, fed de eo nunc fer-

]i

»mo fit , quem alii fignificant Baptifmum votis

"

»Omnibus exoptare , jam patet non poffe quaz-

? Don;z'm'fy»

»ítionem folvi, nifi decernatur, cujusmodi &

!

»quot

u

94 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

3 fftu pl'0?

»quot effe teftes debeant , eorum ut denuntia-

gt

,tio non incerta , non anc?ps , fed fide digniffi-

qgdit

»ma exi[t"imetur.

gift

:

5. LV.v

Q;pifcopvü

zi r

R&

gula generalis, quam te non ignorare com-

»

pertum habemus , aperte jubet non unius

» teftimonio haberi fidem. Hec veró Jure Di-

»vino innititur, i ore fcilicet , duorum , «el

Ir'fergorsfml

"tl

s trium, flabit omne erbum, concordat Jus Pon-

taniz

»tificium im cap. V'eniens 10. C? cap. Licet umi-

»verfis 23. de teflibus, & Jus Civile im leg. Ju-

d

int !

» risjurandi C. de Tiftibus.

Alique porro funt

» hujus regule limitationes , quarum unam pau-

y frena

» lo ante produximus, nimirum collationem Ba-

tbl i

» ptifmi unius teftimonio probari: preter hancfi

t m

» quis alias unde triginta legere cupiat , Specula-

18ran

Nobis in pre-

» torem adeat tiz. de tefZib. num. 8.

ibl

» fentiarum fatis erit earum unam memoraviffe,

at

,rem nempe aliquam unico etiam tefte probari,

k N

, dum is tamen fultus haud dubiis indiciis fuerit,

A

» & claris oppidó conje&turis: ita Farinaccius de

Ils

» tefi. quaft. 63. cap. 1. num. 35.. Pac. Jordan. elu-

Qj

» Cubr. lib. 14. tit. 18. n. 66.. Panimoll. decif. 23. an-

Df

» tio. 5. num. 18.

Quoad teftium conditionem,

d

» ufus invaluit, tam in Judiciis Canonicis, quàm

Vf

» Civilibus , admitti mulierum teftimonia , ut a-

» pud Tiraquell. de Legib. Connub. Leg. 9. num. 64.

RT

» 9 [&g. Farinac. de tefl. quefT. 59. per tot. Pac. Jor-

» dan. loc. cit. num. 529.. Pirhing. titul. de tefz. num.

L

'».*Ejmme)]

» 66. & 69.. Anaclet. ad eumdem titulum, num. 84.

"n

» Sperell. decif. 81. num. 4$. Quidquid ha&tenus

»dictum

*s

PTISMI)

ET CONFIRMATIONIS.

95

ts

d

» di&tum eft, probatum fuis , ut inquiunt, à prin-

» Cipiis videre qui cupiat, fuffragium perlegat ad-

» Inodum elaboratum, & 19. Julii 1709. typis e-

» ditum à 6o. mem. Prefüle Frofini Pifarum Ar-

» Chiepifcopo in quadam Controverfia, que ipfi

»cum illius Civitatis Hebrzis intercefit.

at lt

$-LVI.

Ttt i

; lm

at t efgo regule hs generales in quzftione

Yàt fo!

N propofita locum habeant , cavendum eft,

MP- LW l

»ne inconfulto ac temeré quidquam fiat, fi teftes

nile i

» Hebreum aliquem ferió Baptifmum petere fi-

2 mi

» Enificaverint.

Acin primis videndum , num

Vr Ututy

»index, five mas, five feemina füerit , certz fit

Olttone

» probitatis, ac notz fidei ; deinde examinari de-

Jretei

»bet, & admoneri de gravitate jurisjurandi;

Jpt, s

» tum ejus examen eft defcribendum , cui & in-

Nohisi;

» dex ipfe fübfcribat neceffe eft. . Si duo inter fe

memoni

» teftes concordent quoad locum , tempus, & oc.

tl o

» cafionem , in qua Hebreus füfcipiendi Baptif-

ndicis f

»matis voluntatem aperuit , tunc prudentis erit

Parinact

» Prefidis, Hebreum ad Catechumenos evocare,

c Jorima

» eumdemque ibi ad dies duodecim detinere , ut

WT

»Don minus rei veritas , quàm voluntatis con-

xaditonat

» ftantia cognofcatur.

At cüm rem denuntiant,

qpió, Qu

» aut duo teftes fingulares, aut unus tantummo-

yna, Wt

» do , fed fide dignus, & omnem citra dubitatio-

, nl

» hem idoneus, & multó magis fi adminiculis fuf-

j Due]t

»fultus; tunc habito, üt diximus, teftium, vel

iuf. n

» teftis examine, non oportebit Hebreum ad Ca-

g, n

» techumenos ducere, fed Judex Catholicus, qui

yd hd

TA

» Rome eft Vicefgerens pro tempore , ejus vo-

(

*.'i

» lun-

D]

j

96 TRACT.DE SACR*IAM. BAPTISMI,

j

, luntatem extra vicum , vel domi fue , vel in

g P

» Femplo aliquo femel, atque iterum , aut etiam

nf jllm "

, pluries explorabit, ut Hebrai confilio claré per-

:'däfl j Pm

» fpe&to , & cognito, eum tuto jubeat, aut ad vi-

J

) JIW

, cum remitti, aut Catechumenis recenferi.

p h

"

71

n

If

$. LVIIL

ll;

que id veró recens inventum eft , fed de-

[

lj u

AR

cretum à.Congregatione San&i Officii an-

TT

»nO 1727. Cum adhuc in minoribus eadem in

, Congregatione Confultoris munere fungere-

s u

ii

,mur ; itemque hoc poftea confirmavit per Lit-

; teras Apoftolicas die 14. Februarii anni pradi-

ii a

TT

» &i Benedi&tus Papa XIIL. fel. rec., cujus in Nos

» beneficentia haud parva fuit : ejus Decreti ver-

d d

a i

»ba talia fünt: J'ería 4. die 7. Pübruarii 1727.

s im Congregatione generali Santte Romane, €&2.U-

j ul d

s niverfalis Inguifitionis babita in Comventu Sanüie

M

unjdi

» Marie fuüpra Mineroam coram FEninenti[fmis , €2

» Reverendi[fimis . Dominis Santte. .Komane | Ecclefie

LU

) &; u

» Cardinalibus. in. t0ta. Republica Chrifliana | contra

s Hareticam . pravitatem. Generalibus. Inquifitoribus. à

f i

LT

» Sede. ZIpoftolica [pecialiter. deputatis : Cum . pluves

, exorte fini. Controverfue fuper intelligentia, ^ exe-

» cutione : Decreti. ab bac/ Sacra. Congregatione, editi

» die 8. jfulii 1641. quoad Hebreos utriufque fexus

s denuntiatos de. eorum. animi declaratione [ucipiendi

DWWW!

» Baptifinum 5 .. Eminenti[/mi , €? Reverendi[]mi .Do-

li

s mini- Cardinales. Generales. Inquifitores preditti di-

» Gum. Decretum declarando , &^. quatenus. opus. fit ,

ch T

» reformando ,:in. pofterum illud. fequentà anodo. exequi

, mandarunt , & decreverunt :. nempe quod tefles ,. qui

nl

»

e..

l.fm T"&j

Ti

ET CONFIRMATIONIS.

97

ifuæ,vää

»» Hebraos denuntiabant , [fve mares , five feminas de

um) &ll? W:

lii d

»» declaratione. animi. fufcipiendi Baptifium per .iNo-

»» tarium , juxta interrogatoria Generalia ab R. P. D.

g

a

», 'icefgerente prafcribenda , cum | fpeciali monitione

»» relevantie . S'uramenti , in fcriptis coram eodem R.

» P. D. Ficefgerente , & eo impedito , coram ejus

» -Auditore , examinentur ; qui etiam. examen prafa-

»»tum [ub[cribere debeant ;; &? , quatenus duo tefleg

1 eü: [»

» Jint de loco , tempore , & occafione conteftes , tunc

ii (

»» denuntiaà ad demum Catecbumenorum duci , x

DU d

» Collocari im loco feparato , ad bunc effeitum defüi-

Ut f

,,hüi0 , in eoque per duodecim dies detineri pof[int ,

"d

»ut fuper veritate, & con[lantia declarationis eorum

ET

» voluntatis [ufcipiendi Baptifinum. explorentur. -.Si

»y Cl

, dutem iefles erunt fingulaves , vel unus ade[Jet te-

As Dec

» Jlis idoneus ,. &? fide dignus , tumc denuntiati , &0n

füruri

, latim. pof? denuntiationem , €9. teflium. examen. du-

a, i

,,Cendi erunt ad domum Catechumenoyum , fed per

AUH

» R. P. D. Vicefgerentem extra. Gbetum, «el in e-

iif

, jus. domo, *vel in aliqua Ecclefia , vel alio loco ft-

a. D

, bi benb vifo, C? intra tempus vece[Jarium , & op-

rifit t

, portunum , juxia fa&ti [peciem & circum[lantias ,

», pro arbitrio , €? prudentia ditli R. P. D. V ia

lpifüri

6fge-

m h

, Teniis , eorum voluntas exploranda erit.

puii, G

g;e;,m ü

$. LVIIIL

iif

77 jtfüpw

1l. De uxoribus , €? Jponfis oblatis à Jl[ariz*äs,

Wnd[lgi'mi

qui Cloryfzïznz'x eficiuntur.

jredi

a queftio feqüitur ad fponfas perti-

qus (QU

; Hanc ali

TU

:

4 nens,

atque conjuges Hebrzorum, quz vi-

» ri jam Chriftiani, aut fponfi opera Fidei Catho-

D. Amort Tr. de Bapt. & Confirin.

G

yitit ,;

,lice

j

98 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMIX,

$ licée

offeruntur. Nulla Judeorum querela eft,

p

immamn

» quod a viris, aut fponfis Chrifti fidelibus fpon-

j

qu

,, o , aut conjuges ad lavacrum fandiffimum of-

x Mtt

»ferantur; non enim nefciunt vel ipfi Hebrzi,

h

j

yt al

;, nullam hac invitamenti , vel adhortationis fpe-

,, cie violentiam includi, ita ut fi mulier Baptif-

Y

, mum refpuat, matrimonium in Judaifmo con-

Mil

», tra&um omnino folvatur , tefte Apoftolo 1. a

:

j

», Corintb. cap. 7. & juxta Decretalem , Quanto, de di-

d

, woriiis, que quidem matrimonii folutio fit fta-

-

vf

»tim ac Judzus Ecclefie gremio admiífus tran-

» fit ad alias nuptias, ut à Nobis longa difcepta-

p

,tione probatum eft, cüm in Congregatione

vuitog

igü

,, Concilii à Secretis effemus , in quadam caufa

, Florentina propofita 27. 3'ulii 1726. , ut videre

u

», licet in tom. 3. T befauri refolut. pag. 340. &9 pag-

pv

!

|

» 350. & fàg. ac tom. 4. pag. 30. C2 fequ. Quando

quig

», infidelis ad Chriftum converfus tranfitum facit

at

,, ad alias nuptias, an eadem fit libertas conjugi

hr ia

», infideli alias contrahendi nuptias , res adhuc in

ab

, dubio eft. Sententiam negativam fuftinet Pon-

s nd

», tius de matrim. lib. 7. cap. 48. num. 25.. Affirma-

s

», tive adheret Sanchez de matrim. lib. 7. difp.77.

D

»mun. 6. Utramque probabilem Diana exifti-

j

Aj

», mat in edit. coordinata de matrüm. tom. 2. refol. 122.

tin f

[

35 tïaä. 6-

us

t

A

l

l[fl;f' j l

ls

$ LIX.

CUT

ïg EU

ud. quoque Hebrais eft probé cognitum ,

,T!

j

li

L

25

conjugem viro effe obnoxiam , ejusdemque

; in poteftate conftitutam , quod legunt Genefros

ET

5 Cap. 3. Sub viri potefLate eris, & ip[e dominabitur tui.

Ts

» Ipfis

.'Tlsm,

ET CONFIRMATIONIS.

99

um

(

, Ipfis pteterea compertum eft fponfalia pluri-

, mum à matrimonio differre, cüm hac non fint

'inöimmwi&

, aliud , quàm futuri promiffio matrimonii , ut z

nl

DI

»» Can. NNoflrates 30. que[t. 1. €9 in leg. 1. ff. de Sponf.

| r

»quod & colligitur ex hiftoria Jacobi Genef.

» Cap. 29. qui fervitutem fervire Labano debuit

|Jutisy

,»,ad ftatum tempus , ut uxorem duceret promif-

At

,,Íam fibi Rachelem. INon id audet Hebreorum

o

uifpiam inficias ire, juxta eorum mores , per

WO

:,,

í

P

onfalia jus quoddam fponfo dari forfan etiam

) li

longds

, tnajorem illa, quam Chrifti fidelis habet in Chri-

»ftianam mulierem fibi defponfatam. NNam Ju-

Conpu

, te Pontificio gravis eft reus culpe , non adul-

| quia

»terii, qui aliena cum fponfa turpi confortio

T t

, conjungatur , ut Nos alibi demonftravimus in

UAU

», noflra INotificatione V. tom. 3. pag. 65. edit. Bonon.

n &

, At apud Hebrzos, ex veteri inftituto, qui rem

; tratft

fibertas t

, aliena cum fponfa habuerit, non impudicus di-

5 Citur , fed adulter, ut poft Seldenum Ji7. 2. U-

s, at

s xXor. Hebr. cap. 1. animadvertit Calmet in fua Dif-

mfffini

»» fért. de Connubiis Hebr. & adhuc in prafens apud

oj AE

»» Hebraos fcelus, quo de nunc agimus , eft ca-

Y

» pitale , ut obfervat Cardinalis de Luca de ma-

n Dian d

» trimon. in difcur. 9. num. 15. quem habuit de quo-

"r

, rumdam Judeorum Rome connubio. lgitur

» quemadmodum cüm ad fidem accedunt , qui

» poteftatem in filios, aut filias habent , eorum

» Oblationem Ecclefix liberé , ac jure faciunt ;

» ita vir, aut fponfus Chrifti legem amplexus ju-

x cogtit

, re optimo oblationem facit fuz vel uxoris, aut.

»fponfe, in quam Jus à Legibus , & au&orita-

, jusdiz

,,tem fibi conceffum habet. Fa&ta hec vero ob-

, latio nec fané poteft, nec omnino debet àCh

ri-

dondmbffï?j

y

»1ü

m

jóO TRACT. DF SACRAM; BAPTISMI,

g

, fti fidelibus recufari, qui tenentur nulli parce-

TU

, re diligentiz, nullique ftudio, ut Chriftiana ve-

1:1

Mi

d

, ritas jam viro, aut fponfo cognita, uxori quo-

;inn ]udai

5 que, aut fponfz lucem afferat, ac falutem , eo

jeptt,

, vel maximé quod Romani Pontifices licet Ju-

ymet

, deis vim fieri quoad Religionem feveré pro-

gt

» hibeant, palam tamen fignificant , nihil fibi an-

5 tiquius effe, optabilius nihil, quàm ut iidem a-

5 liquando e tenebris ad lucem, ab errore ad ve-

, ritatem veniant; ideo femel in fingulas Hebdo-

mui

,,Inadas iis publicé Evangelium annuntiari, eos-

f*

l

J

,demque jubent Sacris hisce Concionibus in-

tereffe , .ut apparet in Conflit. y. INicolai 1I, &

1

?5

"

» Conftit. Yo6. Gregorii XLIT

yit

n

$pX

ii

Spon[alia quando contracta dicantur juxta He-

iil

breorum vitus.

25

erüm quanquam Hebrai de uxorum, fpon-

a,

» . farumque oblatione nec conquerantur, nec

n

,,conqueri poflint ; queruntur tamen , ut pri-

fity

,,5mum Hebreorum aliquis ad Fidem profectus,

Val

, aut profe&turus, fuam offert Ecclefi& fponfam,

M

,,quod hec illico evocatur , domumque Cate-

Ui

, chumenorum transfertur , ubi quadraginta die-

"p .1:'

rum fpatio detinetur.

Clamant in cafu ejus-

o

,;modi nimiam Chriftianos incertis vocibus ha-

ü, Selden

»bere fidem, & imprudenter agere , priusquam

IZM*'OS,'

» ullis probationibus demonftratum fuerit, fpon-

X s

» falia rité ac validé contra&ta fuiffe. Hinc di&i-

rimas ,

f

üäü&lüi!

5 þant damna,. tgrbationesque oriri plu

»cum

QT

ET CONFIRMATIONIZ,

IOI

QUl

, cum non femel evenerit , ut Hebreus infima

fimlülï;«

yünis,

» de plebe aliquis , mulieris aut virginis amore

» flagrans & divitis & honefte , defperans veró

lts

,, eam in Judaifmo ducere uxorem poffe, id con-

Islpi

»filii ceperit, contra&a nempe fponfalia falfo ,

Vi (

, ac temeré venditare, illuftrem ut ad thalamum

» perveniret.

y! Uï llf.,'g

Ehüfed

$. LXI.

st

Vntr

Xionbut

jj Magnus ille Predeceffor Nofter S. Gregorius

55

laudabili femper methodo, & incorrupta

Vi

J

, juftitia in Hebrzorum negotiis ufus eft. Con-

» fule ejus Epiflolam 25. lib. 8. indi&. 1. ultime edit.

» Vi&ori Epifcopi Panormitano datam: Si igi-

»» tur querimonia eorum «veritate fulcitur , oportet , ut

»» Fraternitas ve[lra , legis ferie diligenter infpetta , ita

rb

»» &is quidquid bac de ve decretum eft , cuflodire debeat ,

, C feroare , ut nec ipfa aliquid. injufltum facere , mec

»» Ill pati prejudicium videantur. Sed admonet eo-

um f

,, dem tempore , ut facta diligenter accurateque

Rrantutys

» perpendantur , ad veritatem rei à Judais pro-

m, Vg

, pofite cognofcendam ; ut colligitur ex alia e-

nrüs

, jus epiftola ad Fantinum Panormi Defenforem

, miffa, que $5. ef?, lib. 9. indi&t. 2. ubilegitur,

[ fþomi

g t

», ne fortà in eorum fola voluntate ver[ari prejudicium

» Qoideretur.

A S. Gregorio edo&i, ne ullam his

ngiti (

dii du

» de fponfalibus diligentiam pretermififfe vide-

ndbus h

,remur, Seldenum, Buftorfum , Leonem Mo-

prusqué

, dena, & alios Scriptores confulendos dijudica-

yerit t

» Vimus.

Decreta quoque percurrimus , quz a-

», liàs in cafibus hujufce generis à Congregatione

finc d

, Sanéti Officii emanarunt. Sed auctorum lectio

j plurimäï

G 3

» PF2-

y

p

102 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMT,

g

5 predi&orum , quàm Nobis utilis extitiffet ex-

s

T

, ornande differtationi pro aliqua ex Academiis

CJI[h Bde

,, Ecclefiafticis , que coram NNobis fingulis heb-

;; domadis haberi folent; tam plané inutilis , ac

T

)

p

», fupervacanea fuit certo ac tuto fyftemati de-

, nj

5 cernendo , quod maximopere optabamus. Ex

» predi&tis Decretis , quorum principium eft ab

gall

&inadi

» anno 1725. , licet illud intelligatur , quod fi

T

jj

»fÍponfus Hebreus jam Chriftianus fponfa ad-

dr

5 huc Judez oblationem fecit, hanc inter Cate-

D

T

5 chumenos ad quadraginta dies detentam fuiffe;

,,nullo tamen modo cognofci potuit , an, & qua

, ratione fponfalia probata fuerint , itemque , an

», eorum probatio folius fponfi , vel plurium te-

miy

»ftimonio inniteretur ; an. demum quodlibet

» mutue fponfionis genus exiftimatum fuerit ve»

Lgrat

3 TU5 ac legitimus fponfaliorum contra&tus.

dirb

d

5

$. LXII.

a

d

0&01; Paulus Mediceus in fuo "Tra&atu de

]

m u

:

,

^ Hebreorum ritibus, ac inftitutis, quorum

»» ipfe peritiflimus erat , quippe qui € Mofaica ad

m

;; Chriftianam Legem tranfierat,, cap. 27. de fpon-

,, flibus agit, & matrimonio Judeorum, & id,

j ut paucis dicam , oftendit, in hoc inftituto non

, admodum à Chrifti fidelibus differre Hebrzos.

ab

»Nam hanc apud eos confuetudinem effe.tefta-

ii

j»tur, ut fcriptura conficiatur, in qua parentum

&t

, alteruter filiam fuam aut puellam , aut viduam

H

» promittit fponfo ; hic autem eam fe du&türum

:», pollicetur. "empus quoque decerni folitum ,

vkïüemm l

3 in quo nuptig celebrentur. Contra&ui demum

r f

,,1ub-

Tlv

ET C'ONFIRMATIONIS.

103

"g

»»fübfcribere tum fponfus, tum duo preterea te-

n Audm

»ftes de more debent. Sed quia Hebrei eorum,

p

» qui Chrifti fidem amplexi fünt, diGtis, ac tefti-

hi,

,1nonio egré acquiefcunt , ideo lNos veritatis

ii

, apprimé cupidi , cuidam familiari noftro juris-

duy l

Liieti

» perito mandavimus , ut convocaret in unum

» Judeos aliquot, quorum unus jam pridem No-

n

,;bis, cüm adhuc Anconz Ecclefiam gubernare-

i rb

Dciatgs

, mus, eft probé cognitus, & in Mofaicis ritibus

» egregieé verfatus.

Ex eo autem Conventu ea,

Yentart

, que fequuntur , evicta funt.

It

$. LXIL

d hr

m quà

QSP

rimo, femper fponfalia contrahi inter virum,

o o

25

& parentes mulieris , aut inter virum , &

Wt

, mulieris propinquos, fi parentes mulieri defint:

,mulierem Sponfalia non contrahere pudoris

, caufa & honeftatis , imo contra&um , qui he-

5 braicé dicitur Tenaim, feminz plerumque igno-

Ti

, tum effe , qua poftea explicité- prebet affen-

ts Qu

,»fum füum in folemni nuptiarum celebratione

(eMod

, hebraicé nuncupata Ca'vYip Kiddufcim.

t

um «

/

G 5XIV.

Tftto a

relidr

!,S

ecundo , fponfalibus hac ratione contra&tis

4d u

53

obligari utramque partem ; cum autem con-

lieris , aut confan-

g parett

, fenfüm parentes tantum mu

a viti

»guinei prebuerint , non vero foemina , ideo

,, hanc, fi diffentiat, minimé cogi poffe, & dif-

f u

gm'l f()üü:

, fentientem non contra&um frangere , fed pec-

,»care graviter juxta Hebrzos , debitam -nem-

J

4

»Pe

y

J )

IO4 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

d

» pe obedientiam parentibus, aut majoribus de-

.

,;;»

!

V

r m] ! [

j

; negando.

]

;[ied

[

$. LXV.

;Sguy:riw

'/

!

;

Xlefem j M

$5 I 'grtio,i contrac&tum dici obligatorium , & ab-

25

folutum , cüm à viro, ac feemine parenti-

s a

qi

»; bus fponfio fatta eft, ac defcripta, nec non te-

5»ftibus confirmata aut duobus , aut pluribus.

gl n

eitr

» Hic contractus Roms defcribi folet Notarii o-

4man t

» pera, aliþi à Judzis hebraicé,

$ EXVE

5

» Ad

ditur , contra&um dici pariter abfolutum,

tf

:

£)

cüm pars utraque, vel privatim, vel coram

FTT

,; Rabbino fponfionem firmat jurejurando , co-

fpituni

» ram duobus , aut pluribus teftibus, & fponfio-

iarinr

, nem infüper defcribi jubent.

Quodfi vel abs-

atmi

» que fcripto , & teftimoniis, aut coram teftibus

a

1

, tantuüm fine jurejurando fponfio fa&ta füerit;

w :

lj

, tunc neque obligationem inducit, nec contra-

u

», &um perficit fponfaliorum, ita ut pars utraque

';yma;æ

» libera omnino fit; at fi de fponfione conftet,

iL

»» & de juramento.per teftes, tunc recedere licet

1

Ia

.utrique parti, dummodo previam à Rabbino

ls

, impetrent abfolutionem à juramento.

'rf x W

t

$. LXVII.

MT

» H&c Hebrzorum ex Conventu colle&a fünt.

UM

N

35

Hinc veró deducitur , duabus tantummo-

falia inter

b iit

» dó füpradi&is modis contrg&a fpon

K x

», Judaos

Hlsm]

ET CONFIRMATIONIS.

105

lts

» Jud&os haberi valida, atque obligatoria. Mu-

, tuz igitur viri, ac mulieris fponfiones, epifto-

»» lis, aut fchedulis expreffe nihil ad effe&um, de

» Quo quzritur, valent; ac multó minus mune-

»Ia, Veftes, & nuptiarum apparatus. Non pro-

lo

,bato autem , quod fponfio uno vel altero ex

eminz;ä

»» fupradictis modis fa&a fuerit, fi copula fequa-

& lt

,tur ante Kiddufcim , feu matrimonium , utra-

U d

», que pars ad contrahendum obligatur , non qui-

d N

» dem contra&us vi, fed commiffi fceleris poena,

» & ut crimen commiffum luatur.

$. LXVIIIT.

t abf

»» Ni de fponfaliorum validitate, aut invaliditate,

m vets

?5

itemque de obligatione, aut contra, debe-

Bd

;, ret judicium fieri , res autem inter Hebreum,

i Ef

,, & Hebreàám intercederet, equum effet fenten-

od vd

», tiam ferre legibus confentaneam , & confuetu-

Qram t

» dinibus Hebreorum ; communis enim , & pro-

fl füt

», bata opinio eft, in judiciis hujusmodi oporte-

t

,re non Juri Pontificio, vel Civili , fed Legi , &

pasutm

» Mofaice confüetudini adherere. Marquard. de

Qne (

» Judeis part. 2. cap. 4.. Ricciul. de S'ure perfon.

eltelit

», lib. 2. cap. 18.mum. 7.. Seffa de Sfudeis cap.33.n. 6.

;

», Card. de Luca de Matrimonio difcurf. 15. num. 3.

l

» In prefens veró res in difceptationem venit ad

», Hebream pertinens, & ad Hebrzeum jam Chri-

» Íto fervientem , aut infervire optantem : ne-

» gotium nempe agitur fané maximum, quod ad

J fs

;; Chriftianam fummoperé pertinet Religionem.

tentunt

, Confilio igitur prudenti admodum opus eft

ylii f

j

m re diu ac multüm con-

d

.!

2 'ac falutari. Nos aute

C

35 üde'

!

D

106 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

,fiderata, hoc, quod fequitur, opportuné de-

» Cernendum exiftimavimus.

gatn

b lX..

st

y!

d

otiescumque Sponfus Hebreus Chriftia-

al

p g

nge Religioni nornen dare ftatuerit , &

"T

, Evangelio fponfam offerat , 'Tuum erit , eum

PU

, prudenter interrogare , vel ut ab aliis interro-

jglit

»getur, imperare, quomodo fponfàlia proben-

siqi

»tur, neque enim decet ejus affirmationi unicé

g i

», habere fidem. Editas fponfaliorum probatio-

s

, nes Tuum pariter munus erit examinare , aut

R o]

, alicui prudenti viro examinandas tradere. Ar-

» gumenta fponfalibus comprobandis idonea e-

,,runt, fi tanti effe ponderis, & momenti vide-

wOf

, buntur, ut contracta inter Catholicos fponfa-

,,lia iisdem rationibus evinci aperté ac tutó va-

Ts uf

Apud Chriftianos Scriptura non opus

Vr

5 leant.

», eft, cujus defe&us teftium au&toritate fuppleri

»folet , adhibitis etiam cenfüris, cüm quis poft

, Canonicas admonitiones fponfionem vel fine

»Wm'w

, juramento factam implere negat. Sponfalio-

u/ir '

lii

,rum itaque probationes fi tales fuerint, üt mo-

» do diximus , antiqua tibi methodus, que ufui

Wi VE:

,, erat ante an. 1725. , adhibenda eft; e vico fci-

A

»; licet evocanda mulier, & femel atque iterum,

At g

,, aut quamdiu opportunum duxeris, ejus volun-

Rn

, tas in templo aliquo , aut alibi exploranda, ac

ït lg

,; demum aut innata in pervicacia, atque errore

i

, relinquenda , fi refipifcere nolit, aut inter Ca-

u ffi(m

j

» techumenos retinenda eft, ut inftruatur, fi con-

Vi

» Verfionis certa fpes aliqua oboriatur.

ïümmu

$. LXk.

PTISH[

VT CONFIRMATIONIS,

107

t

DI

M em i

»

?5

um aut fponfus , aut alius quilibet fide di-

» - gnus ejusmodi argumenta proferat , quibus

Fa

» plané conftet, fponfalia ita, ut fupra diximus,

M

, contra&ta fuiffe ; nempe apud ipfos Hebrzeos

Id

,Valida, atque obligatoria ; ad Te fpe&tabit,

D ditür

» fponfam illico inter Catechumenos collocare,

,» Ubi tamdiu verfabitur , quamdiu neceffe erit,

Wa i

nf

» dummodo quadraginta dierum fpatium non fu-

» peretur; intra enim hos limites procedere abs-

TUm s

» que dubio putamus fupradicta decreta, que ini-

fuird

st !

» tium habent ab anno 1725.

Ms u

Toment

C PERE

» [nter Caffiodori epiftolas Regis Theodorici no-

AOl

TU

» mine exaratas, feptima fupra trigefimam ad

Qu 0

» Hebraos Mediolanenfes transmiffa fuit, in qua

ritte ls

» lis fignificatur, hoc decretum fuiffe, quód nimi-

um qii;

, rum nullus Ecclefiafticus , que Synagoge vefire ju-

yen vl

» Tà competunt , violentia intercedente pervadat , nec ve-

t od

»» [tris f& caufis importuna acerbitate permifceat , fed ut

w itt

» Religionis cultu, ita &? aGtuum fint conver[atione di-

» Jcreti.

Et hoc idem Nos ha&enus facere pro-

lis, g

j eno

» curavimus.

Eadem praterea epiftola admo-

,nentur Judei, neingrati fint, Chriftianorum

ii

» €quitate temeré abutentes: JHac tamen modera-

n qo

| fOflnda: i

»tione Principalis auxilii beneficium concedentes, ut nec

»» vo$ , quod ad prefate Ecclefie jus , vel veligiofas per-

EO em

»» fonas ceteras , legibus pertinere con[literit , incigiliter

a ia

at

»» atireftare tentetis, Et id quoque Nos addere non

Experimento enim didici-

m

ET prætermittimus.

J

5 Imus,

,

j

108 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

$"

i

,mus, cüm Hebraus palam declarat , Cliriftia-

'1 w':gy,'(il mjl

, norum fe velle inftitutis, ac legibus obtempe-

,rare, à Synagoga, fi ejus voluntatem nequeat

" W"f |

j d

, immutare, rationem , aut potius fraudem ex-

», cogitare de more aliquam, celare fcilicet, aut

[ïä,';amrz'r:flï

/

al

, alio mitte eum , qui à bono propofito deterre-

»ti,non poteft. Cum veró fpon(us Chriftiano

sf

s

,;íe nomini devovere ftatuit, ftatim id Synago-

» £a efficit, ut fponfa pervicaci aliquo cum He-

g ii

J

j

,br&o matrimonii vinculo copuletur , aut ut o-

u5

'iï'"ü-'ä

,,mnes illico evanefcant fponfaliorum rationes ,

L

u

» probationesque.

Hi porro eventus cum me-

T

, taphyficos non effe fcias , ideo feveritatis erit

,ac vigilantie tuze , remediis , ac penis etiam ,

U

ff

» fi opus fuerit, Hebrzorum principes in officio

a

"

,Continere , ut fraus mul&tetur , ac rerum per-

ratqit

»,turbatio tollatur.

Hec funt , que noftra hac

lieont

» €piftola explicanda duximus , quibus ut felici-

.udewzlnno

,tet utaris , paternam tibi ex animo Apoftoli-

u

lj

, cam Benedictionem impertimus.

j

Datum Rome apud San&tam Mariam Majo-

rem die 28. Februarii 1747. Pontificatus Noftri

ï

Anno Septimo.

QuxzRITUR 8. Quid obfervandum circa

