in Ecclefiam frigidam , non repugnat , fifti gra-

JU &

veolentiam cadaveris , prafertim fi exponantur

j Vïh'll]æ)g

in loco, ubi preffior eft circulatio aéris, vel pref-

ls enerm

fior afflatio aéris.

U p

14. Frigus externum promovet fermentatio-

Vetnag, )

nem internam. Sic enim major eft conco&io

lm hz

feu fermentatio ftomachi in hyeme , quàm in z-

ye r

tate ; quia minor eft exhalatio partium fulphu-

tb P

rearum. Si ergo in Ecclefia frigida per occlu-

IUO p

fionem pororum augetur fermentatio interna in

f fpet

cadavere infantis, non eft mirum , augeri etiam

Junoo cuds

effe&tus fermentationis preflione fanguinis verfus

m d

pártes extremas.

, k petr

15. Fermentatio facilior & major in liquidis

DLT

fit, quando poft agitationem primó finuntur quie-

Aefinua

Ícere; fepe etiam poft novam agitationem redit

fecunda, ac tertia vice fermentatio. Id patet ex

t fmd

mufto vini, aut cerevifia in doliis re&ta. INon

igitur mirum eft , fi in cadavere infantium poft

jnligidit

yentatotets

novam agitationem vel inverfionem liquorum

redeat prior fermentatio , & mutatio coloris.

[t.

;

dl

16. Plerique infantes , qui fine vita nafcun-

tur, moriuntur in utero materno ex fuffocatio-

pf

fement

ne. Cum itaque in defun&is ex fuffocatione fa-

cilior fit reftitutio circulationis liquorum faltem

n f

modi

r

in venis & arteriis, mirum non eft, in ejus

COr-

j

D

)

218 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

corpore ex fluxu fanguinis per venas & arterias

PU f

gt

poffe alterari colorem.

m

g

$. III.

; u

Offenditur , mutationem coloris cada'verici in colo-

jmr,mul

J

reim vrvidum C? rofeum ex caufa natu-

rali venire po[Je.

s

d

u

E:

mutatio ex triplici caufa venire poteft ; knem.

pe vel ex affufione aque , vel ex precipitatione

P

yutenit

feu receffione craffiorum partium in fundo , vel

ex fermentatione. . Ex affufione novi bumoris ;; exinde

j

enim liquida , quz habebant colorem rubeum,

f;z'emenu

vel album atrum & obfcurum , eoipfo quod fiant

1

dilutiora & limpidiora , fiunt etiam clariora, pro-

luando

ut patet ex vino , cerevifia , deco&tis, fuccis, pul-

DO

mentis , jufculis , &c. qua per affufionem aque

NT

fiunt magis clara, diaphana, diluta, & limpida.

tarjox

Itaque fi caro infantium, quz fe habet inftar char-

ul

tz bibulz, fi adhuc ex utero recens, vel per fri-

Ti

gus diftenfivum partium concreta, & in loco tem-

perato relaxata fit , attrahat humorem in loco

mbmm

humido, eoipfo prior color rubeus fiet dilutior,

vfeh

la

& pallidus vivacior. In Academia Regia Pari-

UA

if

fienfi 1714. oftenditur , corpora humefacta di-

Cl

ftendi; ita ut fafcia papyracea undecim linearum

LR

poft humefa&tionem evaferit tredecim linearum.

]

T

Itaque , fi caro infantis pofira in loco humido di-

EE

ftenditur, eoipfo-etiam.color fit dilutior. Ex

N

U

li

precipitatione videmus vinum & cerevifiam obti-

nere colorem clarum , & vivacem, quod in vinis

M

ä

nmmü gl

rubris atri coloris manifeftum eft. — x fermenta-

$jone

ts

y

ET CONFIRMATIONIS,

219

Wl

tione autem, quam in cadavere infantis fimul cum

interna putrefa&tione & foetore cadaverico oriri

citius vel ferius neceíTe eft, prout $. 2. oftendi ,

oriri mutationem coloris fic oftendo.

Wdä*!þm

I. Quando vina aut cerevifie in doliis fer-

mentant , mutant notabiliter colorem,

mfa 1

^

2. Quando caufatur fermentatio ex affufione

aceti in oculos contufos cancrorum pulverifatos,

redit color tertius.

Ti

de

3. Quando vinum aut cerevifia fermentans

ejicit fpumam, ifta fpuma eft diverfi coloris à vi-

It

fni

no vel cerevifia.

Cum ergo etiam cadavera ta-

Vi

lium infantium ore egerant fpumam , fignum eft

Dloren

interne fermentationis fufficientis ad mutandum

5

eoipfoqi

colorem.

Dam d

4. Quando oleum tartari mifcetur cum fpiri-

od n

tu vitrioli, caufatur ingens fermentatio , que au-

tafüong

etur, fi mifceatur limatura ferri ; imo jam fini-

ihta, &i

ta fermentatione poteft ea refüfcitari,fi de novo

hobet i

agitetur liquidum.. Semper autem in a&uali fer-

5 ve p

mentatione mutatur color.

a kinlt

5. Idem homo mutat colorem ex pallido in

Wrorem i

rubeum ordinarie poft liberalem comeftionem &

potationem, nempe per novam ciborum & potus

yets fet d

zil Regia,k

in fLomacho & aliis vafis fermentationem.

n hn

6. In cadaveribus nonnunquam crefcunt un-

In aliis mutatur color, fluit fan-

n

gues & barba.

guis , excitatur fudor.

Imo novi quandam mue

lierem lenta tabe confe&am , que , ut ab ejus

o

fcdiin :

marito, viro docto & fide digniffimo audivi, am-

te mortem habebat oculos fraétos , & in corpore

eerlia

TL

frigus inftar glaciei intenfiffimum , o&o circiter

horis poft mortem obtinuit colorem rubrum , &

| m

in

J

220 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

" fl Y

in toto corpore calorem magnum , qualis reperi-

j u

tur in fanis , qui durabat pluribus horis.

Ergo

cum in infantibus ad mutationem coloris & flu-

j

U5

Mi

Qu

xum fanguinis detur major difpofitio , etiam hie

effectus poteft effe frequentior.

*

Ü pumdï*

i,

7. In aquis colorandis per affufionem unius

guttule , qui habetur ex fermentatione aquze

li

M

fortis cum argento, ferro, cupro, coloratur in-

gens quantitas aquz.

Ergo etiam ex fermenta-

u

D

[l

tione in cadavere infantium

liquidorum feu humorum.

poteft glterari color

[

t

8. Experientia oftendit, colorem cerevifie,

W

vini , vel alterius deco&i liquidi fieri ex obfcuro

iTOUCUC

limpidum , dilutum , ac dilucidum, quando pra-

o

n

Cipitantur , aut refident in fundo partes craffio-

a

res.

Idem ergo fieri poterit in colore cadave-

ial d

rum, prefertim admiífo novo aére humido im-

* d

pragnato partibus alcalicis ,

ubi locus fuerit pa-

luftris.

Ünhr

$. IV.

Offenditur , ce[Jationem & reditum fitoris cada-

ATR f

verici caufas naturales babere po[fe.

AU

1. [n lotrinis fpirante vento auftrali feu meridi-

PïHerU&

dionali repente fcetor expanditur ; ceffante

& p

€effat.

A l

2. Sic aéris humiditas cum moderato calore

hii

w

excitat odorem rofarum mane & vefpere. Ex-

orto fole repente quiefcit.

"Ut

ked

N Ihm

3. Eadem velox odorum excitatio & remif-

fio per varias aéris difpofitiones obfervatur tem-

W

pore

. M"W

ET CONFIRMATIONIS.,

221

b

pore verno in floribus arborum , in ceemeteriis ,

DnQ |

in lignis odoriferis, v. g. cypreflinis, in mofcho,

lr

U

DW

in Violis , Tulipis

Rofmarino , Jefamino , Li-

m

lio, faetore hedorum , fterquiliniis , ftabulis, car-

nibus putridis ,

aut ferlms fylveftribus, pifcibus

i aml[lnnu *

in foro , affa foetida , caligis & habitibus affidué

rmenlw

geftis.

QOT

Idem obfervatur in variis carnibus, pifci-

T rl

bus, pannis , vel lanimentis odore aut foetore in-

ol d.

fe&tis , donec libero tranfpiranti aéri expofita, ef-

Huvns per aérem pervadentem motis ac difper-

Olorem s

fis, fufficienter expurgentur.

$518 fie in bem £uft

l f

auésieben.

Poteft ergo cöntlngere, quod atmof-

u qU"

phaera vaporum foetidorum in ciftulis aut pannis

contenta , dum ciftul: aperiuntur & panni evol-

Mdo ts

vuntur, à permeante fpiffiore acre circa altare,

10 Col)

) die lr

ubi infantes deponuntur, diffolvatur; & nova

effluvia durante vehementiori interna fermenta-

bilonus t

tione fiftantur ; prafertim fi Ecclefia fit humida.

NNam in papyro madefacto, cui fimilis eft cáro in-

fantium , impediri tranütum liberum aéris, & no-

tabiliter diftendi corpora, adeo ut fafcia papyra-

2177

cea, quz ficca longa erat undecim lineis, madefa-

&a longa fuerit tredecim lineis , prout ibidem

ln

pag. 71. dicitur, conftat ex Actis Academic Re-

(ri f

gie Parifienfis 1714

Itaque fi Ecclefia fit hu-

mida , dum caro infantium inftar papyri imbibit

ndtir;

humorem , neceffarió fiftitur & impeditur exha-

latio odoris cadaverici ex partibus interioribus ;

modnto t

p veftt

quz aliquot horas neceffario iterum fenfim redit;

dum iterum deficcatione vel actione aéris ape-

riuntur pori.

3iott

Md

$. V.

l

U

222 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

4 r

g. V.

J

Vif

j

O/iendz'tdr , manationem fanguinis ex ore *oel na«

v

ribus naturaliter fieri po[e.

j

y a

1. Etiam ex cadaveribus adultorum, ac prefer-

tim infantium baptizatorum , manare fo-

ss

let fanguis, fi vehantur.

ol

2. Sanguis infantium eft fimilior aqui& colo-

jl

rate vel fero.

Cum ergo per commotionem

yritt

d

caufatam in geftatione talis liquor infantium ex

venis & fibrillis facile extravafare poffit in car-

g

nem, non eft mirum, per frigus Ecclefie ar&tius

g

compreffis mufculis extrudi liquorem extravafa-

.....

aä-ä—üonem |

tum. Velfi necdum eft extravafatus , frigore

iM

fes

&t

conftringi venas & arterias in Ecclefia, ficque ex

illis & fibrillis exprimi fanguinem.

3. Etiam in Phyficis , in quibus organa pul-

monum vel funt putrida, veltenera, ad quam-

vis vehementiorem commotionem, v. g. ex in-

|

hr

tenfiorie vocis, firpe extruditur ex pulmonibus

per tracheam & os copiofüs fanguis. Cur idem

L

i

D

fieri nequeat in infantium cadavere, ubi pulmo-

nes & alia vafa funt tenerrima ? Dein, in iis, qui

lts

moriuntur ex fübmerfione , hoc ordinarié con-

Bu

3

tingit, ut poft mortem copiofum effundant fan-

li

guinem, cujus rei luculentum prebent exemplum

ii

duodecim perfonz in vicino Lacu Amrenfi ante

menfem fuübmerfi.

lg

Harum perfonarum novem

ZUR

extracta fuerant ex Lacu profundo undecim die-

bus poft fübmerfionem.

Omnes habebant co-

Tif

ln H

lorem rubeum , inftar vivorum. Brachia erant

b

kj

enfis

rjgida, & adhuc extenta inftar orantium ext

x

bra-

E'i' CONFIRMATIONIS. : 223

brachiis. Foetor cadavericus nullus in iis depre-

hendebatur; & licet undecim diebus in profun-

M hg

do lacus jacuerint , in nullo tamen eorüm ven-

lh

ter intumerat vel minimüm. Sed quando obver-

fa facie deponebantur in navi, omnes ex ore cum

lltONm)M

una circiter menfura aquz & dimidia etniferunt

, W

copiofum fanguinem , eumque rubicundum, qua-

lis emitti folet ex vivis. Itaque emiífio fangui-

flmiHOF qu

nis ex ore vel naribus non eft firmum ac indubi-

I tj

tatum fignum vite in infantibus, prefertim cum

IUO o

etiam horum complures moriantur ex fübmer-

dure g

lone in utero.

Novi etiam aliam perfonam,

U5 Derkde

quz obiit ex defe&u virium caufato ob frequen-

quorem

tem effufionem fanguinis ex ore. Illa enim etiam

tirlüty, s

poft mortem ftillavit fanguinem ex naribus. Plu-

Pa i

ra ejusmodi exempla allegantur à Garmanno.

U

n

$. VL

Mu

teet, d

j

Offenditur , flexibilitatem membrorum in tali ca-

, vt

Pt p

davere naturalem e[Je.

pi. Qti

n tali infante nec datur adhuc foliditas oF

te, Ut

I.I

Dan,iá

fium , nec cartilaginum confiftentia , nec

tendinum firmitas, nec nervorum ac mufculorum

g od

$

m f

rigiditas. Itaque neceffe eft, dari flexibilitatem

membrorum.

t

9. Eadem flexibilitas reperitur in aliis etiam

m Amdit

infantibus recenter. poft Baptifmum defunGis.

fonzum u

Ergo non eft fupernaturalis.

d nitt

a at

3. Eadem flexibilitas membrorum reperitur

etiam in infantibus mortuis, recenter natis ac de-

Bul

funétis, antequam deferanturUrfpergam. Etin

st*

infanti-

j

L

bl

224 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

infantibus remiffis fine Baptifino , & in infanti-

l Eädem

bus jam ibidem baptizatis perdurat ufque ad fe-

m

pulturam. Ergo non eft fignum vite.

'JPOQB'AP!

'4. In Ecclefia papyrus, pr&fertim charta bi-

REU

z du

bula, flaccefcit, fi Ecclefia fuerit humida. ' Ergo

neceffe eft , etiam flaccefcere membra infantium

ul d

in tali Ecclefia.

o

$. VII.

li

Offenditur , pelluciditatem oculorum naturalem

e[e poffe.

lj

]luciditas in oculis ex duabus vel tribus

I. þe

caufis tollitur. Primb fi humor aqueus ex

t r

putrefa&dione vicinarum partium fiat turbidus.

A QT

Nk

Secundo , fi humor cryftallinus ex remiflione ner-

vorum ac mufculorum flacceícat.

Tertib , i cor-

NI

neaexvaporum internorum anhelitu obfufcetur.

Hzc autem omnia tolluntur per repentinam ma-

/

gnam fermentationem internam.

Per eam enim

L] fl

:

li

precipitantur partes heterogenee in humore a-

hm

queo.

Sic enim vinum turbidum, vel cerevifia

turbida fiunt clara , quando refident in fundum

partes cralliores; vel quando ope fermentatio-

'l:ater t

nis caufate per injectionem cinerum , calcis, & a-

liorum alcalicorum precipantur partes acida.

if l

"i

Sic etiam acetum dulcoratur & fit pellucidum per

injectionem olei tartari, quod nil aliud eft,quam

lg

W

m

tartarum vini calcinatum & refolutum in liquo-

rem ex appenfione in aére humido.

Itaque eo-

UT

dem modo lucidi reddi poffunt oculi ex nitro a&-

Md

ris humidi concurrente interna fermentatione li-

ii fïfmp'a

Huü

.qqo?um ,aut pr&cipitatione partium.

"l

2. Ea-

D

*

il

ij

ET CöNFIRMATlON'IS.

225

&ME

2. Eadem mutatio claritatis in oculis etiam

lt "[W

[ Ti

Obfervari poteft non raró in aliis infantibus pri-

lt

müm poft Baptifmum denatis, & in iis, qui ob de-

fe&um aliorum fignorum à Baptifmo exclufi füe-

Ti n l

runt.

membn&»

Itaque illa mutatio claritatis oculorum

non eft operatio

fed natura.

gratie refüfcitantis ad vitam,

3. Quando oculi taurorum in hyeme finun-

lr

tur gelafcere, in retina diftinté exhibent fpecies

transmiffas , prout opticis notum eft. Ergo'et-

jam cornea tunica in infantibus reddere poterit

dubus v

imaginem infpicientem inftar fpeculi, pro diver-

fa ficcitate vel humiditate aéris modo fufci & ob-

|humra

Qu u z

fcuri , modo clari & claré reprefentantis. Quod

ipfum no&te humida experiuntur Aftronomi in

o Temis

fu. Tri|

vitris objectivis, & in Tubis INNewtonianis.

phento od

Xt rpet

$. VIIL

n fee

ANec motus fübitanei aut. inordinati labiorum «oel

ne2 n n

oculorum in ejustmodi Infantibus funt cer-

lum, vdt

tum frgnum revroifcentie.

eident ib

) opelené

Id

patet ex plurimis exemplis non folüm infe-

yerum, d

&orum poft diffedionem edentium quofdam

yur a

motus irregulares, fed etiam hominum.

Sic de

j at

quodam Romani Imperii Principe , qui frequen-

n d

ter ante mortem utebatur Effentia Sinenfi, à fide

( j

dignis audivi, quod poft ejus mortem quofdam

motus in Cadavere operata fit.

Plura. talium

jb lu

Gadlie o

motuum exempla refert GARMANNUS in l. de

miraculis mortuorum. |Quidam etiam meorum

ermenu

p

familiarium , in phyficis expertus, narrabat; fe

D. zfmort T. de Bapt. & Confirm.

i

-ali-

j

226 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j

aliquando ranis jam decortatis , & avulfo ante-

T

riori corpore paratis ad menfam experimentum

j

fumpturus de earum motu pofthumo infperferit

r

falem , qua faéta infpeffione non folüm oriebatur

turbatus ranarum motus , fed una earum tali di-

« uf

stl

midio fui & toto faltaverit extra patinam,in qua

Aosnoyn

jàcebant. Poffunt igitur vel refidui fpiritus vi-

dia i

tales, vel falia admixta contrahére nervos & mu-

fculos, ficque ciere motus irregulares.

ipig

li

d

S1 AUTEM QUIS INTERROGET; CUFI di-

fputat

& hucufque mutationes in unis infantibus

Eu

1

u

fiant,in aliis non fiant ? cur interdum cito, quan-

doque feró , v. g. primüm, fecundo aut tertio die

fiant ?

RzesProNDEO: ld inprimis venire ex diver-

Vr

fa conftitutione naturz in infantibus. Mollior

enim & corruptioni vicinior eft natura femella-

rum quàm mafculorum , que proin fexus diverfi

circumftantia annotari debuiffet in hoc negotio.

o t

A

Secunda caufa eft celerior vel tardior aéris ex-

m

i

terni per poros c

adaveris infantilis ad interiora

A

M

!

j

penetratio accommunicatio aperta. Obfervat e-

nim Academia Regia Parifienfis anno 1705. &

facwim,;,,,gz

1714, fi loco tubi vitrei in Barometro fümatur

Y ii

i yge

tubus papyraceus , membranaceus , veficarius, li-

gneus , ferreus , &c. quod pro diverfa denfitate

n

harum materiarum aér externus modo citius mo-

I

do tardius in tubi fuperiorem partem penetret,

CTUT]

]

'N

ficque Mercurium precipitet. In tubo enim pa-

l

pyraceo pro diverfa ejus denfitate ad permeatio-

f

R

Jf

lr

4

nem aéris requiruntur I. 2. 3. 4. 5. hore ; in ve-

ficario porcorum 9. hore ; in ferreo 3o. horg.

bum :

fermi-

)

Itaque etiam in infantibus eo tardior erit

us

natio

*Ml'mml

ET CONFIRMATION£S.

227

.S'&Wog

natio vel precipitatio internarum partium , quo

li.

tardior erit permeatio aéris externi in cadaver

infantis.

m

UJXRES$: Adque potiffimüm attendi de-

Wi

beat, ut ferri poflit firmum de morte, aut revi-

Ti Pt

vifcentia Infantis judicium ?

Fl ln

REsPOoNDEO: Parochi, Chirurgi , & alii,

M

quibus incumbit cura talium baptifmatum & in-

epulre

fantium , tria examinare debent.

OT

I. Caufam &

tempus mortis in infante.

2. Signa mortis.

3.

n u

Signa vite.

Yetdum d

Ut in Examine ordinaté proceda-

tur , fubjungo fequentem Inftructionem.

Wdo a

INsTRUCTI!O

Y Veniteg

Yrantbis |

ad examinanda figna certa mortis aut vite in

el n

Infantibus.

proi n

RIMO CIRCA TEMPUS ET CAUSAS MOR-

fetin hoct

J trüir d

Tis ex Bajulis infantium defun&torum . in-

iil ad &

terrogandum eft r. Quot dies vel hore effluxe-

w Ol

rint à partu infantis ? 9.

uot diebus vel horis

locus diftet , ex quo allatus eft infans? 3. An

Yis amm 1

n

partus fuerit difficilis ?, Et quot horis dolores

j

partus duraverint? 4. An mater jam diu ante

qus, d

v vt

partum zgrotaverit ? 5. Quanto tempore ante

partur) mater vitam in infante fenferit? 6. An

u ao

y p

infans ante ordinarium tempus paàrtus venerit?

Et quanto tempore? 7. Quot horis poft par-

BL

tum infans é domo materna dimiffus , & bajulo

jtge

traditus fit 2... 8.

uz media infanti poft partum

M

"

fort;!

adhibita fuerint ad excitandos fpiritus vitales ?

i

Mf

91

Quis

,wdiorefiïïï

9. Àn proles fit puellus vel opue]la? "IO

-

color

D

220 TRACT. DE SACRAM.BAPTISMI

E iori

color fuerit infanti poft partum ? quis domi in

I

An in infante nullus

jl

abitu? quis in via ?

g

foetor cadavericus domi , vel in via animadver-

m

fus fit?

12. An infans in via pondere notabili-

Tiaro

ter creverit ?

gt

SEcuN»Do in loco, ad quem infans defertur,

a od

Obfervetur, an in eo reveriantur infallibilia mor-

"f

Lcolo

tis indicia? Obfervetur r. utrüm in infante jam

(

ad aliquot paffus fentiatur magnus foetor cadave-

[!

ricus ?' An veró vix ullus, aut nullus talis odor

W

cadavericus etiam proximé adverti poffit ? : 2. u-

trum color in vultu fit pallidus, lividus , feu e-

mortuus ? an atroceruleus ?. an rubeus amoenus

l

& limpidus? an atrorubeus? an intermixtus?

lp

Notentur etiam determinate macule pallide in

, UT

facie, ut earum mutatio poft unam vel alteram

horam facilius deprehendi poffit.

3. an brachia

sridi yt

n Tit],

faciliter vel difficulter fle&ti poffint ? 4. an caro

in vultu vel pe&tore poft impreflionem digiti fta-

df

rf

tim vel tardeífe reftituat ? 5. an gen& , vel ca

ro in.pectore mollis vel dura fit? 6. an oculi

xj

fint clari vel obfcuri? 7

utrum vultu fudor,

Lur

CT

NU

velin oculis limpida aqua fit? 8. an fub nari-

bus, vel in fafciis, ac linteis fanguis aut macul

li

0R

fanguinem fint? 9. an cranium fra&um, vel alia

principalis pars lefa fit ?

IO. an corpus inftar

-eegm/

*hv

l

s

glaciei intenfe frigidum ? vel frigus exiguum, aut

[

vix ullum fit ?

11. fi nullum reperiatur infalli-

Ó

r

bile mortis fgnum, applicentur vel fpiritus , vel

M]]p

balfamum , aut pulveres fternutatorii

vel falia

WL]

Q

Ti

volatilia, v. g. fal volatile cornu cervi ;' vel ad-

xm]

MU

moveantur pe&ori aliquandiu panni calidi , aut

"

A

lamine lapidez caleface ; vel fulphur aflletur

j

(

Uu

D

nari-

Mifty

Ei* CONFIRMATIONIS.

220

n

'

i

!

naribus & ori incenfum, &c. dein obfervetur ef-

-

&inh

y

fectus poft aliquod tempus.

Infans autem fer-

DT

vetur in loco temperato bene obte&tus; nec ex-

| ponüfïïüf"gj

ponatur magno frigori vel humiditati.

'TERTrIO, fi nullum adhibitis omnibus me-

u

TM

AE ID

diis reperiatur fignum vitz ; obfervetur poft ali-

quot horas interruptis vicibus r. an nullus ve-

AU ]

i

niat color vivus? 2. an oculi non fiant pelluci-

TOU f

diores? 3. an brachia non fiant flexibiliora? 4.

lt nqlmag

an feetor cadavericus totaliter defierit? s. an ex

Ver

w

oculis fluant lachrymz clare aclimpide ? 6. an

$]

H

ex naribus fluat clarus fanguis?' 7. an rigor in

AR

genis & pe&ore ceffaverit ?

uando talia figna

E

reperiuntur in infante, in quo prius nulla infalli-

ml

bilia figna deprehenfa funt; & prudenter dubita-

LUMD V£l

ri poffit, utrum tales effectus proveniant à prin-

TAE

cipio vitali pér modum ultimi conatus naturg,

vel non vitali, id fine mora indicetur Sacerdoti,

ofint? i

efitneng

ut fiat, quod faciendum duxerit.

Me quod atti-

ag

net, fi in tali infante nulla deprehenderem prius

f 6

manifefta certe mortis indicia ex foeetore cadave-

n vulti

rico & corruptione feu putre/centia incboativa in cu-

te ac carne vultus & peGoris , qu& ex mixtura

! Quf

palloris lividi feu obfcuri cum diverfi coioris ma-

Inpls i

Q

culis heterogeneis cognofcitur , concurrente po-

mf t

ftea eleganti colore rofeo , aut vivido in-

U

tra triduum, infantem fuüb conditione baptizarem

Jlj*hf

j

n

hac forma : Si adbuc vivis , ego te baptizo &?c. Idem

n

facerem etiam poft triduum, imio menfem, & an-

r

num, fi infans dicto modo in cafu extraordinario

]u!zrcriij ;

reperiretur incorruptus in vultu & pe&ore; &

r

de novo illi in vultu & pe&ore rediret color vivi-

nuti ab

dus,hoc eft,manifefté fimilis alicui homini viventi.

j(iphrà

[

Circa

jj

230 TRACT. DE SACRAM. BAfTISMI,

Circa locum, ubi pommiur infantes, obfervandum

jjm, !

iff y

i

g

j

eft 1. an fit humidus, vel ficcus, quod ex plagu-

la papyracea bene bibula experiri licebit.

Si e-

g

i

nim in tali loco flaccefcat, & manu fenfibilem

humorem contrabat, quafi fuiffet in cella fübter-

j

Q

[] magnau

ranea; velfi circiter per horam in tali loco pofi-

ta pluribus granis plus ponderet , quàm prius vel

M

qi ]

2

n

poftea aliquamdiu detenta in loco ficco , manife-

ftum eft , locum effe humidum.

2. an fit frigi-

d

dus vel refpectivé temperatus.

Id experiri licet

g

ope Thermometri,, fi in illo loco pofitum , &

ill

i

j

prius vel poftea in aliis locis collocatum often-

n

dat notabilem differentiam.

3. an fit paucis, e-

f

xiguis, & altis feneftris preditus, ficut Ecclefize

Romse, Tales enim Ecclefie in hyeme folent ef-

na

4. an janua vel

BIID

fe temperatiores externo aére.

feneftra fit verfus plagam Auftralem, Occidenta-

xinac

d

lem, Septentrionalem , aut Orientalem , & utrum

in illa regione venti pluvii potius veniant ex me-

a od

ridie & Occidente, quam alia plaga ? Ex eo enim

|

g cordls

m

cognofcitur , an in illo loco dominentur venti

Al

l

ficci vel humidi,calidi vel frigidi? 4. an vicinia

W xmuz

fit humida, paluftris, vel collibus fepta , ita ut

fanF

L

ibi in vere & autumno fe detineant in valle vapo-

L Ugscï

res? 5. qualis fuerit tempeftas tempore obfer-

vationis, an pluviofa, ve! ferena, vel nebulofa?

quis tunc fpiraverit ventus, quota tunc fuerit lu-

nain Martyrologio ? An eo tempore fuerit con-

LFW] nym

curfus magnus multitudinis in Ecclefía? Hec e-

nim omnia dirigunt & variant judicium circa co-

piam humorum concurrentium ad effectum. . 6.

NWmL

Qualis fit tabula, in qua deponuntur infantes, an

l

lignea, vel lapidea ? an fubtus fit pavimentum

bt

!

frigi-

mnwh

ET CONFIRMATIONIS.,

231

NIS, ()bfm;

frigidum, humidum ? Conftat enim ex A&is A-

i qja

4

i

cademiz Regiz Parifienfis, fpiritum vini fortiffi-

LT

mum in vafe ftanneo, quod in pelvi magna , a-

ii

EATM

qua frigida plena identidem refrigeranda per

affufionem novz aquz frigide, ponitur, incen-

fum magnam poft fe relinquere quantitatem

& i

phlegmats.

Similis ergo feparatio volatilium

00 lt

partium ad partes extimas fuperiores tendentium

T. " 'M

poteft in infantibus fieri ex vicinia corporis fri-

2

gidi. 7. An figna in toto vultu & pe&tore den-

lo i

tur, fi infaptes finantur jacere ex latere , vel in-

CCllont

verfo corpore? Spiritus enim exhalati per fer-

V at ftg

mentationem tendunt verfus fuüperiora.

8. An

tuüs, f

affufa aqua frigida pe&tori ftatim ceffet rubedo ?

intyael

infufio enim aquz frigide fiftit fermentationem.

t LUg

9. An incrementum & decrementum coloris fiant

frden i

gradatim ac fucceffivé ; an inftantaneé ? 1o. An

fiendon

poft decrementum coloris, quando jam fuerunt

X Ven

baptizati conditionaté , fa&te funt fe&tiones Ana-

lg D

tomice cordis & cerebri, ut ex eorum infpectio-

dominent

ne poffit fumi conje&tura de hora mortis ; utrum

i? t

videlicet contigerit poft Baptifmum , vel diu an-

libus p

te Baptifmum? Multa alia hujusmodi obfervatu

digna fuggeret prudentia & peritia phyfica.

at n

hus tenptt

qs,

QUJSTIO III.

gota u

Utrum infantes fine Baptifino defunt?i þlvärz'

pl

iL

po[fint. fide parentum?

a d

OTA N DUM r. Triplici modo poffe forma-

d Cfïff?ïï

ri quzftionem. INam frim) poteft qu&ri

&re-

nuri?

utrum Baptifmus fuppleri poflit per aliam c

tusfifPamï

4

Immo-

j

232 TRACT. bE SACRAM. BAPTISMI,

l gifi, "

moniam externam , per quam accedente fide in-

terna parentum infanti ex promiffione vel beni-

r

j

I

gnitate divina infallibiliter conferatur gratia? Se-

cundo , utrum infantes fine applicatione externa-

i

LTA

m

j

rum ceremoniarum infallibiliter juftificentur

per fidem parentum ? Et utrum hoc fit hzreti-

g, W

(

cum, vel errori proximum ? Tértió, utrum con-

a Gul

m

u

fultum fit, ut parentes orent pro infantibus fine

Baptifmo in utero materno rmorientibus, vel jam

"

actu mortuis , pro illis impertienda extrafacra-

mentaliter juftificationis gratia ?

l

lr

T

NoTANDUM 2. Circa primam queftionem

& fecundam, eam fuiffe féntentiam C 4 JET A N1,

!^ nnoi

J

quod infantes fufficienter falventur fide paren-

l

dj

tum. 2Deé illo Gonetus h. l. Difp. 3. art. 1. $. 1.

n. 4. fic fcribit: Ex Catbolicis CAJETANUS in

ïlx:ams

hr

!

Commentario ad Summam D. T bome ad a. 2.4. 68. do-

g, má

t , deficiente opportunitate baptizandi-parvulos votum

)

"m

AU V

Daptifimi-à parentibus , aut ab altis conceptum eis fuffi-

Türi,

cienter prode[Je ad [alutem , precipu? cum aliquo exterio-

vi figno.

Quod ibidem fic explicat dicens : .Debet au-

tem in tali cafü. párens figno crucis infantem. cum invo-

'catione Trinitatis munire ,. ficque Deo offerre morientem

p

n

u

"

Jtem

in nomine Patris, & Filii, & Spiritus Santti.

x;.

]i

n

Juper art. undec. bujus queft. fic [cribit : Dicendum,

"

Jüb correttione tamen , parvulos in maternis uteris peri-

;

clitantes po[Je faloari per Sacramentum Baptifmi , non

Y

in.ve , fed in voto parentum fufceptum , cum aliqua

fithim

benediione prolis , [eu oblatione ipfius ad Deum cum

invocatione — Trinitatis.

ln eandem fenteniiam pro-

Et eandem mon-

ls DG«

jpendere videntur. Gerfon , Gabriel.

li

li

nullos. Recentiores probabilem exiflimare teflatur. Ser-

1

Cen-

du

va bic art. 2.. Caramuel nulla banc |fententiam

[ura

ET CONFIRMATIONIS&.

233

n

M

i

X

fara motat , unde illi ut. probabili adbevere videtur.

w

"n

Hucufque Gonet.

Idem l. c. $. 3. n. II. dicit:

lii

Cajetani opinio & Commentarüs ejus in D. Thomam

lgt

li

T

ju[Ju Pii V. expun&ta fuit , licet adbuc in quibusdam

m d

Exemplaribus vetufHoribus , aut. Rome mon. cufis ve-

periatur.

Verüm errare Gonetum in hoc loco,

Iri Ü

DO d

dum Gerfoni & Gabrieli fententiam Cajetani tri-

buit ,

ex eorum textibus infra fübjiciendis pate-

Otlentu s

bit

UI

" Gerfon enim & Gabriel non primam aut

fecundam , fed tertiam folüm fententiam fequun-

"

tur

finanq

NOTANDUM 3.

Gonetum h. 1. $. 3. n. 17

jum u

improbare preces & devotiones parentum , dum,

(entr j

fuos infantes fine Baptifmo in utero morientes,

Dp. s

vel mortuos pro obtinenda extraordinaria jufti-

rj

ficationis gratia Deo commendant

Hinc colligés,

nmoat

inquit, non debere parentes orare . Deum , ut. infán-

uj

ies nondum matos

fi in utero matris fime Baptifmo

ij [mcyv

Jint morituri , fakoos faciat, fed potius , quia fine

I 9 d

Ba/ tifimo non ef? falus , dignetur eos in vita ferva-

[ NB

e, donec in. lucem. éiti aqua falutis. abluantur.

2[5

fcum precandi inorem malé improbari à Goneto,

T

LUE

ex dicendis patebit..

iritur

d)4cio :

Parvulos fine Baptifmo deceden-

írii: )

-

tes infallibiliter. aut regulariter juftificari fola fide

D)

parentum, non folüm eft fententia temeraria, fed

j B'r "

etiam errori proxima

PROBATUR

Illa fententia eft temeraria,

"i

quz repugnat in materia fidei vel morum unani-

p

j

f

mi fenfuüi Doctorum à quindecim anterioribus

[

[

feculis ; errori autem proxima eft, quam per il-

|. l

J

amfft

D

lationem Theologicam moraliter certam conftat

i]

opponi Verbo Dei fcripto vel tradito 5 fed talis

i

eft

D

9

234 TRACT. DE SACRAM., BAPTKISMI,

eft ifta fententia. Ergo. Min. prob. Scriptura,

5$MW

& Traditio conftanter teftantur , nullum falvari

yprimoA

,ail

fine Baptifmo in re vel voto fufcepto.

Ergo

1

cum termini fint indefiniti , faltem de providen-

(

;?LOREN'

tia Dei ordinaria intelligi debent.

ZInt, prob. ab

j

induétione.

i:' Dij'.ml

1. CunrsTUs Joan. 3. ad Nicodemum di-

p

cit: Nifi quis renatus fuerit ex aqua 9 Spiritu San£to,

n

non. pote[l introire in regnum Dei.

Duti

2. S. AMBROsrIUSs l. ?. de Abraham C. ult.

cpmmc:

explicans prafata verba Chrifti ait: Utique mul-

li

lum excipit , non infantem , non aliqua preventum necef-

fitate.

jl

S. AUGUS'TINUS l. r. de peccatorum

Ti

"d

meritis C. ?7. de parvulis loquens ait: Quoniam

uY

de ovibus ejus e[Je mon incipiunt parouli , nifi per

fl

l,

Baptifium , profetto fi bunc mon. accipiunt , peribunt.

04

Etibidem l.3. C. 23.. INulla ex arbitrio nofiro fa-

iüpt

lus eterna preter Baptifum Cbrifti promittatur in-

tlnmnr

fantibus , quam mon . promittit Scriptura divina , bu-

manis omnibus ationibus praferenda.

fi:'ien,cum

. S. PRosPER l. de vocat. Gentium C. 8.

INon eft fas , eos parvulos , qui regenerationis non [unt

adepti Sacramentum , ad ullum pertinere beatorum con-

[l

Jortium , cum Dominus dixerit Soan. 3...INifi quis rena-

E] EVE

tus fuerit , &c.

"d"

D

IN

5. Senfus Fidelium

Szculo 4.'& 5.erat, eos

ànti

d

indeclinabiliter perire infantes , qui fine Daptifmo

h

hüi

m

ï

1

decefferint; prout patet ab exemplo Matris, que

1

fuum infantem fine Baptifmo defun&tum ad Re-

ll

liquias S. Stephani pro obtinenda refufcitationis

& Baptifmi gratia portaverat.

De illa enim S,

Mulier

AvGUuS$STINUS Serm. 33.dediverf15 aitz 7

L d

infan-

Wms

ET CONFIRMATIONIS.

235

11[, UUIJL

* dnfantem la&tentem amifit ; que cum vidi[et 1R REP A-

RABILITER ferditum , cæþzt eum magis flere fideli-

[ ïfe*m

temd

ier , quàm mater.

m i ,,,

6. CONCILIUM LUGDUNENSE II. 1274

& FLoRENTINUM 1438. in Decreto unionis

ad MOU

ait : JDefmimus , illorum animas , qui in aCtuali mortali

peccato *vel. folo originali decedunt , mox in infernum de-

I 5j

Jcendere , penis tamen disparibus puniendas.

Drico 2

Non eft improbanda, fed fummé

lt Mi

T [

commendanda parentum devotio , Deum fervi-

dis orationibus & piis operibus interpellantium ,

Mi

ut infantes vel ad Sacramenti gratiam perducat,

vel extrafacramentaliter juftificet.

L0

PROBATUR r1.

Ex una parte certum eft,

Qu d

à Deo aliquos infantes fuiffe juftificatos extrafaö

ii j

cramentaliter , v. g. Jeremiam , S. Joannem Ba-

nj

ptiftam, nec poteft oftendi divina prohibitio, po-

t trüiti:

ftulandi & per extraordinarium fervorem aut ftu-

Orjfi

dium bonorum fperandi hanc gratiam extrafacra-

VT

mentalem, cum Deus non fit alligatus Sacramen-

j

tis

cut Gent

PROBATUR 2

In Lege Nature & Moy-

faica infantes poterant falvari fide viva & fervi-

gt

t IM n

da parentum fine alio externo Sacramento deter-

minato

Ergo verofimile eft, fide & charitate

(m3 MJ [

fervida hanc extraordinariam gratiam etiam po-

4;&3&'4

ftulari & fperari poffe in Lege Gratiz.

ii J Bd,

PROBATUR 3. authoritate 'Theologorum

( p IHU*

infignium

I. S. BONAVENTURA in 4. dift. 4. part. 2.

( urC tUm &

yi reit

art. 1. quzft. r. ad 2. concedit, pro parvulis per

fpecialem gratiam poffe fperari graüiam , fic fcri-

Deilté

bit

yaris ^

d illud , quod objicitur de paroulo , quod tunc

(f

jj

236 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

(fi poffet dari falus per Baptifmum flaminis) mon

FFTMW

baptizatus poterit [akoari , dicendum , quod parvulus fi

gt

baberet. -Baptifinum . flaminis , munquam . damnaretur.

we GerfOQ-

4DoMd

Quod ergo damnatur ,. boc eft , quia privatus Baptifino

aqua& caret gratia Spiritus Santti , quia aliter ad. gra-

T "

tiam mon potef? difponi , quantum eft de Yure coummuni ,

gmifmsïw

PAU

nifi Deus faciat de privilegio [peciali , ficut in fantlifica-

tis in utevo.

Sed adultus de fententia communi . poteft

L

