»tero , ita ut qualitercumque five per uteri fe-

VOU

, &ionem, five per ejusmodi dilatationem pateat

214

1

, via ad ablutionem infantis , quamvis non exi-

Ut

,matur utero, imó eidem firmiter adhzreat per

n

!

á umbjlicum ,.membranas,, & fibras, capax fit re-

W

lum dw

» gene«

t il

Bmuu.

ET CONFIRMATIONIS.

145

LEN

» Benerationis per Baptifmum, ficuti S. Joannes

o pf

» Daptifta ante fuam ex utero nativ

Md

itatem capax

Gd

» fuit regenerationis in Chrifto ,

& de facto fuit

Itl

181&»1

» 'egeneratus in Chrifto fine Baptifmo ante fuam

iT

» €X utero nativitatem.

Mi

» Ufitatum quippe eft in S. Scriptura, vocem

PO us

»natum accipi pro genito.

Bu

Ita Matth. c. 1. De qua

»natus e[? Yefas. Gracé autem habetur genitus, &

Yi

» Cap. 26. Bonum fuilJet ei , fi natus non fuiffet bomo

» ille, hoc ett genitus, prout gr

&cé etiam dicitur,

X

» ut intelligant, fe errare, qui ad probandum, me-

&ITUS, quf,

äiptiü]]um,;

» lius effe homini malé effe, quàm non effe, hunc

» locum contra ipfos facientem ita conantur elu-

| téo t

» dere, quod non dixit Dominus, fi nun

105 il

quam ge-

» nitus fuiffet homo ille ,

fed fi nunquam natus.

ngii )

» Àc eodem c. r.explicatiüs: Quod in ea natum eft,

Ti

» de Spiritu Santto ef1, Graecé genitum. Non enim tunc

aj p

» erat Jefus natus, fed Conceptus, five ut grecum

ia

» Verbum fignificat, genius. Unde Baptifmus re-

i,

»generatio à Tridentino appellatur.

Denique

pertit

» Verba Chrifti intelliguntur de regeneratione fi-

erütero;:

» Ve nova nativitate fpirituali, ut ex contextu li-

quiudn

»quet, qua fané etiam in utero verificari po-

y teft.

nann f

» Hinc D. Thomas locis citatis rationem hanc,

vt

J

» quod nondum natum eft , non poteft renafci ,

gt

» intelligendo de nativitate ex utero rejicit , &

n dl

» confutat, & ad D. Auguftini verba in Epiftola

» ad Dardanum refpondet in 3. dift. 3. q. r. ad r.

urittl

jnem p

» Verbum S. ZAugu[Lini ad Dardanum ita intelligendum

muis o

» && quia qui in uteris maternis funt , operationi mi-

» nüftrorum Ecclefie fubjacere non po[Junt , ut fupra di-

adhoret]

» ximus , & latiüs decláravimus.

K

»Nunc

B,waï

gL

D. Zmort Tr de Bapt. & Confirm,

146 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

iT

j

"

»Nunc ad Do&ores Scholafticos, quos Comi-

» tolus pro fe citat , deveniamus.

Et in primis

j

Odo Ü

In

» üit , S. Thomam hoc modo concludere , & ita

»)

y relinquitur , quód nullo modo infantes in uteris exiflen-

;

1

» tes baptizari po[Junt.

Fateor ita loqui S. Tho-

on

5 mam, fed ex precedentibus liquet, ly nullo mo-

jj u)

» 0 idem effe, ac fi diceret , neque baptizando

jb

M

» Inatrem, quia eft diftin&um fuppofitum, neque

n

$ baptizando parvulum, quia ad eum ablutio per-

Ok

;

» Venire non poteft, quemadmodum etiam füpe-

»Tius demonftravimus.

0 D

» Eadem feré , & non amplius docent Magi-

VE

» Íter Sent. Alenfis, S. Bonaventura, Richardus,

J

Jl

AUL

Ilf

» & alii ab eodem citati, qui cafum noftrum non

l:

»feriunt , fed potius adjuvant noftram Conclu-

:3f:zorus:fm

» lionem.

m

ii

» Denique video, objici poffe Rituale Roma-

q

h

»num , ubiait: Nemo in utero matris claufus bapti-

d

Ü

» &ari debet : at fi infans caput emiferit , baptizetur &c.

5 Sed exiftimo, fi bené confiderentur hec verba,

d

Hriin

»pro nobis facere: nam in cafu noftro infans

OA

»non eft in toto rigore claufus in utero matris,

:

» ficut non debet dici claufus in carcere, qui ftat

i

» ad oftium carceris apertum, ut egrediatur, quam-

AU

» vis nullam corporis partem foras extulerit, pra-

;fïtpurpwe;]

» fupponitur enim infans jam aperuiffe oftium u-

»teri: faltem quantum neceffarium eft, ut aqua

AR qi

"Eï &PHJ

» ad ipfum pergat, imó quod manibus obftetricis

» tangi poflit ipfum corpus infantis , ut ipfe Co-

'.Ed j fugg

wal l

» mitolus fatetur juxta fibi tradita à perantiqua

» & expertiflima obftetrice.

Addo ergo & ex-

]

ld

» €emplum ex Sacra Scriptura.

Gen. 38. Jnflante

NI

» partu , apparuerunt gemini in utero Tamar , atque in

»ip/a

nhm Pm

MPTIS!I[

ET COVNIL"IRMATIODAIIS.

71

lit

YO

Ecce

l Elm

!

» ipfa effufione infantium unus protulit manum.

Qd

»quomodo dicuntur apparuiffe in utero , ante-

»quam , üt inquit Toftatus, ullus eorum egrederetur

I ii

( lo

» &l in toto , oel in parte.

Et boc fenfit Obfletrix inte-

» rius applicando manum.

NNam maturus infans na-

Iu h

VQUe lo

,turali impetu contendit erumpere 'carcerem

, ventris, Secundinas fcindit , fuo pondere ape-

IDpof.

lem d

»rit uterum, quodfi vires infanti non fufficiunt ;

» Obftetrix adjuvat un&tionibus, & frictionibus,

uodumezii;

» Secundinas vellicat, ac difrumpit, & fic ad ex-

,timum materni corporis oftium fefe infans e-

lits d

T N

,mittit. Cüm autem motus emifl;onis hujusmo-

» di adeffe claufum in utero, ufque ad totaliter,

(fum nol

oftan (

» & perfe&té egreffum effe ex toto corpore ma-

, tris fit motus fucceffivus , fequitur, quód ftatim

ffe t

» inchoata emiffione, jam aliqua emiflio facta fit,

, & aliqua reftet magis, minusque perficienda.

ufi; d

, L'unc ergo dici debet , quód fe magis , vel

i, fs

» minus perfecté emiferit infans, quamvis adhuc

entür hat

t moftoi

, nullam fui corporis partem foras , & extra to-

, tum matris corpus extulerit.

'Tunc autem fz-

n otemo n

»pe contingit, perfe&um egreffum é materno

C

»corpore compleri non poffe fine graviffimo

» mortis periculo.

Sic fefe jam aliquo modo e-

anelitne

]

ras ext)

» mifit purpurea rofa, quando carcerem viridium

en ts

» foliorum , quibus claudebatur protuberans , a-

rund, 14

» peruit , & celi rorem non jam in viridi tegmi-

uj

,ne, fed in fuam fubftantiali purpura fufcipit.

j L

» Sic Bombyx, quo nullum aptius eft exemplum

ii p

» feetus humani, poftquam exuit vermis formam,

o p '1

, candentibus alis preditus Secundinam, ac fecun-

( P

, dam fuis fibi filis contextam aperit, & aére fruitur,

, aC rore coli, priufquam foras egreffus evolet.

"r ï!.*

2

»

g

148. TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

»Ad rehquas objectiones facile refpondetur.

i.

j

'

vll

ji

Nam primó quód ab obítetrice fibi relatum

COIDItOlU.S affert, nimirum neque matri , neque

"

p

á Obitetr1c1 mnotefcere an proles vivat, contra

0. t

,experientiam eft, & contra rationem. Nam

t [i

»quomodo Obfcetrlx manu tangere poteft cor-

jeit !

st

»pus pueri manu intra uterum emiífa , abíque

»e0 , quód fentiat ejus vitalem motum , quem

d)

sl

r

percipere etiam poteft manu fupra uterum ab

»extra adhibita ? Et ad quid defervient figna

» qu& congerunt Medici, ex quibus cognofcatur,

» Inortuam effe in utero prolem ad hoc

ut Ob-

VGV

» ftetrix de extrahenda provideat? imó etiam af-

fignant modum cognofcendi , & providendi,

» quando ex duobus gemellis unus eft vivus, al-

l

» ter mortuus

aM

!

Secundó

uód in difpofitione quarum-

ARU

1

» dam Legum Civilium , nondum perfeGé natus,

ritt

Itf

» habeatur quafi non effet

nec juribus natorum

i

»potiatur , tradunt Paulus Caftrenfis ad /. quod

JJ

Ubi etiam

, certatum, C. de poflbum. bered. inftit

» Jafon, & Jacobus de S. Gregorio

Subfcribit

:

» Purpuratus /ib. 1. Conf. 156. num. 4. & Curtius

[

» Jun. lib. 3. Conf. 326. num. 6. &? 7. aliique non-

Af

»nulli, eo maximé nixi fundamento , quod üt

nj

Paulus Juris Confultus /. Znniculus ff. de verb. ft-

BU

Q

» &nif. falfum efl, eam peperi[fe , cujus filius exfe&tus eff.

ii

Vr

uod di&um valde celebrant Angel. Alexan-

ffc*u

der , & alii ad 1. Quod dicitur ff. de liber. & poflb.

J

J

Idemque multi addu&ti à Tiraquell. ad . fi un-

Al

y quam C. de revoc. donat. v. fufzeperit liberos num.140.

» Verum hec & fimilia non urgent. Quia cüm

l

» connifus prolis inad&quaté integret concurfum

)

» necef-

m

M?W

ET CONFIRMATIONIS.

149

ülere[

, Deceffarium ad ejus nativitatem ,

aliquatenus

übl [p'

Wt

» quoque fundat nzati denommatlonem, unde foe-

J d "

, tus , matre premortua, profiliens vi fua & nifü

,,€X utero , minüs abfürdé dici poteft natus ex

Tif x

ngere r()n

matre, cujus efficientia circa emiffionem eft

, defiderata.

Quare contraria fententia , quz

Eu

] IEOlhn

,, atfirmat Cefones , aut nondum perfe&é natos

», iisdem potiri juribus , quibus potirentur, fi na-

fuþ T

defemc

, turali modo , & perfecté editi fuiffent, eft lon-

»£é communiflima & veriffima

'Tradit eam

ibus u "

W

, Guilielmus Benedi&. d cap. Raynutius de tefTam.

hO»,

;

|

, num.64. Gutier quefl.1o1. Tiraquel. . c.m.141.

It

, € feqq. Alphonfus Garranza de part. cap.6. qui

M

Ts hn

,alios permultos adducunt

Et proferri fané

» poffunt omnes illi, qui docent

Cafones effe

, Veré filios Matrum, é quibus eximuntur, & üt

f c

,, filios earum habendos, atque tractandos, etiam-

n p

» fi non fint per partum fufcepti, quem effe com-

juruss

,munem fenfum Jurisperitorum habetur ex AI-

Ireif a

» Clato , l. etiam 141. fF. de verb. fignif. Ubi dif-

i. Ut

,, ferté id tradidit Ulpian. & 1. r. $. Si qua pre-

rio. Qu

» gnans ff. unde Cognati. & l. Quod dicitur, ff.

TEU

, de liber. & pofth. ac precipué l. r. ff. ad S. C

», il

» lertull. ubi ftatuitur, exfecto matris ventre e-

HEI][O quoa

, ditum ad legitimam matris hereditatem effe

a in

, admittendum, & inftitutum fecundüm tabulas

,, elfe cenfendum. Nam tametfi Cefo , vel qui

| aE ,

, nondum perfeété natus eft, proprié , & in ri-

»MW

» gore loquendo nec parlatur à tali foemina , nec

i

PINT

; ex ea nafcatur , tamen cüm ex ejus fanguine fit

jhrts

, formatus , meritó babetur tanquam ex ea mu-

,liere natus

Jus enim commune ad aliquem

aj QUi!

x CO

»; pro nato habendum , fpe&tari duntaxat voluit

I

K5

33 fOf'

!

lu

150 TRACT. DE SACRAM, BAPTISMI,

f

Vr

» formationem ex tali femina , & feetus vitalita-

Prete-

d

av D

,tem, quantum eft ex vi formationis.

vll

,rea liec Legis fictio eft in particulari materia,

, quz ultra fuum cafum non extenditur. Unde

j

m

,filius Regis in utero exiftens, fuccedit in Re-

Bald. in l. fin. C. de teftam. militari , in

$

nüt

1

DA

, Utero exiftens poteft legitimari.

Unde gene-

,ratim, is, qui in utero eft, pro nato habetur,

n

:»tïä !

um

!

,; quoties de ipfius, commodo agitur. l. qui in u-

(

»tero, deftat. homin. Idque prerogativa qua-

, dam non fit, non fi&ione, ficuti communiter

It

li

», putant Interpretes , refutati ab Arumdo Difp.

j

, I. ad Pandec. Thef. 13. & exercit. Juftin. 15.

sies

u

jui,d

3 Lhef. s.

» Quo item modo declinatur, quód aliqui Ju-

ag

r

» risperiti docent, nimirum infantem nondum na-

, tum non effe hominem , quare admitti in illum

d

, homicidium negare videtur Tiraquell. ad 1. fi un-

gt

Ü

» quam, C. de revoc. donat. $. fufcepitliberos num.

Nit

P

» 148. ex Bald. & aliis , quos refert, nixos ea Do-

M

V

uT

, mini apud Joannem fententia: Mulier cim parit,

ii

» triftitiam babet &c. — cium autem peperit , jam non me-

K

, minit pre[Jure propter gaudium , quia natus eft bomo

»in mundum. Hinc enim intulerunt DD. predi-

(&t]

dl)w

»€i, infantem priufquam utero funderetur, &

(utd

, natus dici poffet , non effe hominem de Chrifti

4 4

H

» fententia.

At homicidium non poteft effe nifi

ET

»hominis. Igitur, fi non eft homo, non eft ca-

[j

! hd

» pax Baptifmi.

AL

[P'da

» Sed quidquid fit de genere füpplicii, Legi-

wrm,&d

» bus decreto huic nequitie , quod diverfum eft

,& poena homicidio proditorio conftituta,re vera

&

r

, tamen cerni in hoc fcelere malitiam homicidii

W

» prodi-

&

AHISMIE

ET CONFIRMATIONIS.

151

ftty T

lUt l

» proditorii recte affirmat Molin. tr. 3. de Juftit.

» Difp. 27. num. 9.

Nec contrarium poteft, nifi

CM

t

» ridicule fundari in verbis Chrifti , cüm Chriftus

» Verbis allegatis non in partu, & nativitate fieri

lUt

»hominem, qui homo non fuerat, fed nafci ho-

nl

, minem utique jam faétum, & praeexiftentem di-

a

»Xerit ; conftat enim, abortione animati jam fce-

U fl

»tus procurata occidi vivum quid, non utique

gilur. | ü

»plantanimum , & pecuinum, igitur humanum,

p

, de quo occifo ante Chrifti tribunal reddendam

QU t

» effe ultro occidenti rationem graviter contefta-

b Artni)

» tur D. Auguft.fer. 244. de temp. Hacde reopü-

at J

,me ita Clemens Alex. ?. pedag. C. 10. Tertioin

»Doftro cafu, infans nondum aliqua fui parte ex

quiás

,Utero foras agreffus, non foli Deo natus eft,

Lem mondu

» fed etiam Ecclefiz, quatenus Minifter neceffita-

al

» tis Sacramenti Baptifmi à Chrifto, & ab Ecclefia

iqudid

» deputatus, ipfa nimirum obftetrix experimen-

pb

»talem notitiam per tactum habet vite infantis,

t, od

»Ccujus corpus dum aqua Baptifmali abluit , ani-

Mi nj

,mam fanétificat, & Ecclefi& Chrifti aggregat,

ri, um

»quamvis illud non videat; non enim ad valo-

j ts d

»Iem Baptifmi requiritur vifio , quandoquidem

utDD.pr

» & c&ci baptizare poffunt.

fündrcr

» Quare affero: Probabile etiam effe, quod,

ii n

» quando aqua capillos folummodo , aut umbili-

pl

»cum tangit, & non immediate aliquam aliam

m

» corporis partem, conficiatur validum Baptifma.

» De Capillis docent Henriq. Otoletus , Vafquez,

» Valentia , & alii plures, quos fequitur Diana

yjdi, l

j

j divertur

» P- 5. tr. 3. de Cafib. occurr. ref. 4. & 5. quibus

» fuffragatur Card. de Lugo in refp. mor. dub. r.

f

dum Do

D

» . 3. & reclamantibus Bonacina, Roderico, Syl-

J

I.4

» 910,

p

I52 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

,'&'Emi!h |

»Vio , & aliis ab eodem de Lugo addu&lis n. rr.

» de umbilico , Diana docet , cum probabilitate

» fuftineri poffe,

i

Et horum omnium ratio eft,

»quia probabilius eft, quod informentur omnia

Ym

» totius viventis, &ab ea reci

gt

piant omnes gradus

» effendi, quod fignum eft phyfice continuatio-

ieind

[

»his; utrecte adnotavit Valefius lib. 2. contro-

gt

ln

» Verf. med. cap. 5. quare cüm omnia ifta perti-

» heant ad fuppofitum infantis tanquam unum cum

Jf

Jm,

;

j

[

» illo, & fint aliquid ejus, per confequens, iis ab-

D

» lutis dici debet, infantem effe ablutum in ali

quo

» fui

c:f

)

Imo & infantis partes dici debent interim,

»dum in tali ftatu reperitur.

Sic fi fuper folia

ln

(

» arboris pluvia decidat, afpergitur arbor, quam-

» Vis nec ramos, nec truncum attingat.

Simili-

li

i

«t

» ter fi folüm contingat pluvia exteriorem arbo-

» Lis corticem, & ut de Lugo inquit n.6. habent

at t

» fe Capilli refpe&u capitis, ficut pellis in ove,

;ll

» Vel ficut penne in ave.

Nemo autem dicet,

"

l

!

» Don effe prcprie, & in omni rigore madefactam

Ug(

» Ovem, vel avem , quarum pellis, & lana, vel

W

» penne madefactz funt.

N

» De Baptifmo autem in fecundina majus du-

PV

»bium eft, Aureolus in 4. d. 4. q. r.art. un. arbi-

Wt

» tratur, ad Baptifmum infantis fufficere ablutio-

Ut

» nem fecundinarum , dummodo puer fit extra u-

»terum; nam puerum prorfus utero abditum

Ti

"

» cenfet Baptifmi incapacem.

Idem habet Sylv.

l

lg

» & Angel. v. Baptifinus.

Nonnulli item recen-

—NOH eü Pj

» tiores verüm pueri Baptifmum intra fecundinam,

'«kat 1

» fola fecundina ablutionem excipiente, agnove-

AX

»rünt, ut Vafquez. 3. p. Difp. 155. c.4. & Prepo-

ho

d

» fitus 3. p. q. 66.n. 91. Hoc tamen non exiftimo

Mu

h

» verifi-

ET CONFIRMATIONIS.

153

»verifimile, ut Valentie qubque vifüm 3. p.

Ti

mnium m'ü:

» Difp. 4. q. r. pun&. 9. corol. s. ac Raynaudo de

/

» fect. Cafar. d. C. 6. n. 14.

Ut

N

»Nemo fane jure cenfuerit, puerum facco

» coriaceo indutum veré baptizatum iri , fi aqua

lt t

» foli corio affunderetur, nec ablutio ad puerum

ls hb. !b

» immediaté pertingeret, ficut facilé eveniret, fi

Oj As

» corii immiffio intra aquas effet fübdita, & per-

U t

»brevis, corium autem validum, nec facilé per-

Ylérue

»Imneabile ab aqua meritoque Richard. in 4. d. 6.

TR

d

» att. 2. q. r. & Gabr. ibid. d. 5. q. 3. dub. ?. negant,

» corii puero circumfufi intinctionem fore verum

Nl foy

» pueri Baptifmum.

tüt g c

» Atqui licet ex dictis remanere poffit aliquod

Lüngi, t

»dubium nou omnino ev .cuatum , imo in fa&i

oXterorn

»Contingentia, Baptifmus fic collatus, regulari-

Qut of

»ter dubius cenferi debeat, ideoque dicendum

J pl

»fit, quodfi fupervixerit infans, tub conditione

10 aUtem.

»fit denuo baptizandus; quia ut prudentiffime

Qre m

» advertit deLugo fup. n. rr. quidquid fit de aliis

s, ( lu

» Sacramentis, an in eorum collatione, & fufce-

»ptione licet amplecti opinionem probabilem;

Vins m

» in Baptifmo tamen , Sacerdotio, & ÉEpifcopatu

Tatin d

» propter eorum neceffitatem, & damnum irrepa-

Ufitredi

»rabile, quod ex eorum invaliditate confequere-

peítat

»tur, debemus, quoties fieri poteft , certam , &

»fecuram viam ample&ti, quam doctrinam alias

o ddt

g

» alibi fecuti fumus.

»Non eft autem omnino certus valor Baptif-

yiiem ret

vindt

» mi in cafibus addu&tis, negatur enim ejus valor

»àmultis do&oribus , quos füpra recenfui. Ni-

ate, t

U & PWP

» hilominus tamen inftruenda videtur Obftetrix,

» quod in cafibus pofitis urgente articulo neceffi-

T eïiftf"

K 5

» LAUIS,

)

W

n

154 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

[ j (f

, tatis, omnium meliori modo , quo poteft, fata-

[; g ihq

» gere debeat , ut infantem probe aqua abluat,

'

")

a

o

»pronuntiata Baptifmali forma cum intentione

» faciendi, quod facit Ecclefia,

» Habemus enim magiftralem regulam ab An-

» gelico Do&ore traditam in fimili dubio de Ba-

»ptifmo per ablutionem pedis, vel manus,

!

»qui tunc temporis communiter à DoGoribus

l

l

|

»cenfebatur invalidus. — JNon mocet , inquit, etiamfi

» tunc a[perganiur ille partes Baptifmali aqua, quia Di.

1? EM

» vina mifericordia mon ef? ar&anda. 1ta in 4. d. 6. art.

p I- q. 6. ad 3. quam regulam Écclefia approbare

h

» vifa eft in Rituali Romano, & Theologi con-

vl

ä

EC

» corditer amplexi funt, eamque explicat, & pro-

» bat Montefin.in r. 2. Difp.26. q. 5. n. 45. & Joan-

.3

il

j

JH

1;

» nes fan&us in felect. Difp. 44.n. 35. Quia in ca-

» fu neceffitatis Sacramentum quafi juri fuo cedit,

Id

» & periculo irritationis exponi non zgre fert,

d

a,

»€o quod falus proximi magis tuta relinquitur

u bäp

»füfcepto Sacramento, & in cafu noftro plane

)

qu

Y

»defperata eft, i illud non miniftretur, & ubi

» violatio charitatis imminet, aut Religionis, cha-

n

[

»ritas eft preferenda ex Card. de Lugo Difp. 8.

» fe&. 9. n. 14o. Summa enim indigentia proximi,

j COD'rm

, €ui aliter fubvenire non poffumus, preponde-

1

h

Jl

»Tat reverentie, qui debetur Sacramenüis, &

xp p,

afw (

» teddit licitam talem operationem , propter ne-

!m

W

u

» ceffitatem.

, Atque ha&tenus fatis firmis, ut opinor, ra-

M

&

» tionibus noftram fententiam probavimus, quam

s

» primus, abfit vero verbo invidia, propugnavi,

1 m

» quamque alii quidam magni viri fecuti funt, no-

mmle

,minatim Francifcus Paparettus , Parochus S

N l

, Marie

hPTlsmï

ET CONFIRMATIONIS.

I55

d

»Marie in Cofmedin. vir exquifite eruditionis,

IT

Q ts

»nec mihi abfque candoris, & virtutum , doctri-

» Dque elogio nominandus.

Miai

il d

1.

iS, V k

Differtatio

t Ls

4 igta

Santriffimi: Domini noftri

Wij Miits

BENEDICTI XIF.

uU

Xf

de

: Ti

Baptifmo collato infanti in matris utero lati-

al t

tanti , nec non infanti, qui aliquam fui

M

partem ex utero matris emifit.

j Q

Mdj u

3 Cvert

um eft, infantem in matris utero ita iati-

hops

25

tantem , ut nulla ejus pars aqua perfundi

füta rel

» queat , baptizari non poffe, nec ei quidquam

fu ofros

» prodeffe, quod nonnulli hzretici olim fünt ar-

jlretu, d

» bitrati, fi ejus loco, matris corpus abluatur,

Reigoni.

» quemadmodum lib. 6. contra Julianum cap. 14.

ehgoDi

» differte tradit Auguftinus relatus in Can. 114,

, de Confeerat. diftin&t. 4. Si ad matris corpus

petia r

js, p

» id, quod in ea concipitur, pertineret, ita, ut

I rame,

» ejus pars deputaretur, non baptizaretur infans,

NUSU

», cujus mater baptizata eft, àliquo mortis urgen-

,,te periculo, cüm eum geftaret in utero. INNunc

»Veró cüm etiam ipfe baptizatur, non utique

p

m

» bis baptizatus habebitur.

iNon itaque ad ma-

,ternum corpus, cüm effet in utero, pertine-

p

, bat:

t D

Et profequitur D. Thomas 3. part. quzft.

» 68.art. 11. At queaftio eft, an referato materni

i ?awd*fi

,

» Uteri

)

g

I5Ó6 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

.:LM-W

»,Uteri oftio, quod puerperii initio contingit,

n f[ï[]lhkv )

. Validé baptizetur infans, cujus corpufculum,

» etfi nulla füi parte in lucem prodierit, aqua

g

a &D(

» hihilominus, faltem per fiphunculum tingi po-

»teft. Mirum eft, quantum in hac quaftione

n fT

» Varient Doctores.

Validé etiam baptizari af-

Eu

in

» firmat Vi&oria in Summ. de Sacram. queft. 35.

» Suarez. in 3. part. Difput. 2. queft. 68. fe&. 6.

ia

faiimdn

?

» art. 1. in Comment. Gregorius de Valentia

» l om.4.Difput. 4. quzft. 1. pun&. 2. $.3. fequitur.

upsau 1

»» Capeaville de Cafibus in pefte, cap.2. qu:eft, ro.

*u"ybaqlm

» fub fin. quibus ex recentioribus adharent Pe-

» guletus in Tra&. probabilit. cap. 41. & feq. Piet-

,-.l;'mm

» tein elucidat. difficilior. Theolog. queftionum.

» part. s. de Baptifmo, quaft. 8. Florentius Cocq.

vl

»; de Baptifmo feGt.7. Francifcus Henno Difp. 3.

0 Qu

» qua&ft. r. Concluf. ». Holzman Theolog. mo-

lm t

» ral. Tom.2. Tra&. 2. cap. 2. art. 2. $. 1. num.137.

d M

» 9bogar in Theologia radicali 'Tra&. 13. de Ba-

"

.[::1

ilq

» ptifmo, cap. s. num. 43. Et Gabriel Gualdus in

YT

m

», opufculo de hac re accurate confcripto , Pata-

n

t

» Vii impreffo anno 1710. & denuo anno 1712.

»Qquorum fententiam "Theophilus Raynaudus,

)

» etfi contrariam fequatur, dicit communiffimam.

der

"

», Negant ex adverfo idem Raynaudus opufc. de

AU. n

1

"

, ortu infantium per fectionem Ceafaream, cap.

q EXMea]cg

, 6. num. 14. oper. Tom. r4. Cardinalis de Lau-

lg

,,I*4in4.fent. Tom. r. de Baptifmo, Difput. 14.

, art4. Martinus Orelli in peculiari de hoc ar-

Wij

NT

» gumento differtatione. Nicolaus l' Herminier

,de Baptifmo cap. 1o.. Natalis Alexander Theo-

J Ral

lh

, log. dogmat. & moral. Tom. 2. 1. 2. c. 7. prop.

. J

"

u

à

»» 2. in fin. Juenin. de Sacram. differt. 2. queft. 7.

sls

L m

M

ET CONFIRMATIONIS.

257

li UM

»» €. 1. a. 2. in fin.Gibert. confult.Canonicar. T om.

Ui

a lem, t

» 2. confült. 22. de Baptifmo per tot. & prefer-

N

» tim pag. 242. &feq. Cardinalis Gotti 'Tom. 13.

Ti

» pag. 26o. & noviffime Joannes Laurentius Ber-

h&c (

lt

ID i

» ti in fua Theologia 'T'om.6.1. 3 1. c. 18. fed non

C

, omnes hujus pofterioris fententisz Patroni ei-

Tu] E

lel

,,dem fidunt argumento: "Thbeophilus Raynau-

, dus validum fatetur Baptifmum, collatum in-

! T17

,, fanti é matris utero nondum egreffo , fi ad ejus

ftzgw

»Ccorpus aqua quomodocunque pertingat; fed

14

,.hoc nequaquam evenire poffe putat.

l adig

(

Quia,

» inquit, ipfe uterus eft admodum abditus, & ex-

4nd

K

» quifite occlufusà momento conceptionis ufque

Jti

Eu

», ad tempus partus, & intra ipfius uteris latebras,

loreni

», foetus tot undique fecundinis circumfepitur, ut

Ti

», nefciam, qua ratione dici poffit, aquam effe ap-

h hg

» plicabilem, & ad feetum immediaté poffit per-

NB

» tingere, neque ad rem facere autumat Raynau-

nl d

» dus, quód aqua madefiant fecundinge, quibus

rid Gu

, infantis corpus involvitur: nemo quippe, ait,

fripo,

» Cenfebit, veré baptizatum iri puerum facco co-

10 anno 7

, riaceo inclufum, fi aqua foli corio affundere-

hp

, tur, per quod ad pueri corpus non pervaderet.

umf

», Sed ex duobus , quz& Raynaudus, tanquam cer-

» tafumit, primum eft evidenter falfum; fiqui-

n p

vf

» dem ex Medicorum, & Obftetricum teftimonio,

»» fatis conftat , infantem, puerperii initio, fecun-

iil

o i.

» dinarum involucris jam fpoliatum , poffe intra

» matris uterum tangi, & tra&ari: alterum vero

j hoc:

1Hermi

» eft in queftione pofitum ; quamvis enim feré

aner T

» communiter Doéctores concedant, validum non

, fore Baptifmum, fi aqua fole perfunderentur

A

, Veftes , quibus baptizandus obtegitur, non o-

u qual*:

, Innes

n

j

158 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j

,pd

,, mnes tamen idem fentiunt de fecundinis , qui-

m

», bus infans à natura circumveftitur ; he quippe

at

, cenfentur. quodammodo pars infantilis corpo-

r [

»ris, quod propterea videtur immediaté ablui,

ag

»,cüm ille madefiunt , uti pre ceteris ratiocina-

*)

g

, tur Sylvefter v. Baptifmus 4. queft. 1. Et Vaf-

1tjj

V

», quezin 3. part. Tom.2. Difput.145. cap. 4.n. 3 1.

H

ii

», Quamobrem aliud alii argumentum inftaurant,

» ufh.]

lii

» ad evertendum Baptifma , de quo eft fermo:

m

n

CH

. Baptifmus, inquiunt ifti, eft Sacramentum

(

.....

ili

,regenerationis , & fecunde nativitatis fpiri-

»tualis , cui neceffe eft, ut prima corporis

MUW

Qd

:

. nativitas precedat; dixit enim Chriftus Do-

im

if

»minus Joan. 3.

INifi quis renatus fuerit denuo.

5,Et rurfum: oportet eos nafci demuo5 non poteft

Arin o

zl

» autem denuo nafíci, qui nunquam antea na-

»,tus fuit. Eo autem fidentius huic argumen-

aitis, u

»to infiftunt; quia ab Auguftino fe illud ac-

al g

»cepiffe gloriantur, enimvero non femel S.

Mi

» Do&or hac ratiocinatione utitur, ad pro-

lg

l

ujh'uus

» bandum, natum effe oportere, qui regene-

j

ADUT

D

J

»rationis lavacro, ab Originali culpa eft ex-

» piandus; libro enim 2. de peccat. merit. &

wDOW

N

»remiff cap. »7. (Tom. ro. oper. col. 63.)

tiyi, gw

» inquit: Sacramentum Baptifmi profe&o Sa-

Ti

» cramentum regenerationis eft: quocirca fic-

if

»ut homo, qui non vixerit, mori non po-

T

»teft, & qui mortuus non fuerit, refurgere

.iümæ) Ql!i |

»,non poteft; ita qui natus non fuerit, rena-

ts

»Íci non poteft. — Et Epiftola 187. olim 57.

ï»'äil ia

»ad Dardanum num. 31. (Tom. 2. oper. col.

; ülptlzm )

»688.) Nec renafci quifquam potefít, ante-

"g

E'

W

» quam natus fit; & infra: INon video, quo-

Winà

,modo

^

t li

ET CONFIRMATIONIS,

159

eumdm

, modo zdificentur homines in domum Dei , ad

ltU! hæ 'h

,habendum in fe inhabitantem Deum, nifi cüm

lnïanuhd

,,fuerint renati , quod non poffunt effe , ante-

IT

» quam nati :

ac tandem: Si igitur homo rege-

Kal

» Derari per gratiam Spiritus Sandti in utero po-

Qu u

, teft , quoniam reftat illi adhuc nafci , renafci-

Is

, tur ergo , antequam naícatur , quod fieri nullo

AU m

, modo poteft.

qud

, Idem , quod Auguftinus, docet Ifidorus 1. r.

[ t

, Sentent. c. 24. relatus in Can. r15. de Confe-

T

. crat. diftinct. 4. Qui in maternis uteris funt

prim

,ideo cum matre baptizari non poffunt; quia

im r

5 qui natus adhuc fecundum Adam non eft , re-

il

; nafci fecundüm Chriftum non poteft

A0, T

Verüm has, & fimiles Patrum locutiones

;; facile evadunt AuGores prime fententiz, con-

Dun a

ER

;tendentes , unicum illarum fcopum effe, im-

t 1

3, probare Baptifimum , collatum matri pro pue-

) t

,I0, quem in utero geftat, quod quidem baptif-

,,ma Auguftinus , loco paulo ante producto,

li, a

e, qu

,contra Julianum rejecit. Neque urgeri fe arbi-

,trantur à ratione petita ex allegatis Chrifti

UE

at Dd

;; Domini verbis

Veré enim, quantum ad rem

,,attinet, natum ajunt, qui ex abditioribus ma-

ope. d

[ml Pm Y

, terng alv1 penetralibus ad uteri oftium decidit,

,;atque obftetricis manibus pertractatur.

Hanc

I aw» (

i

» porro refponfionem confirmant authoritate D

» Lhome , qui cit. queft. 68. art. 11. C. nuper

[u g j fö Ufg*

s

[ u

» Citatis Patrum teftimoniis rité expenfis , ideo

,; duntaxat infantem intra matris uterum latitan-

T

j Q

, tem baptizari poffe, inficiatur ; quia falutari a-

» qua immediaté luftrari nequit, ex quo apparet,

müïe)

. oppofitum ab Angelico ftatui, cüm infantis

JOD ïldeol

»» Cor-

m

160 TRACT. DE SACRAM. BAIPTISMI,

,,corpus poteft aliquo modo immediaté ablui:

eumie

sf

» Dicendum (verba funt Angelici) quod de nece[[ita-

» te Bapüifini efd , quod corpus baptizandi aliquo modo

m

nl

», aqua abluatur , cium Baptifinus fit quedam ablutio, ut

» fupra dittum eft 5 Corpus auteim infantis , antequam

afieit !

a.

, nafcatur ex utero, non pote[L aliquo nodo ablui aqua ,

»» nifi forté dicatur , quàd ablutio baptifimalis , qua cor-

apiit

sf T

, pus matris lavatur , ad filiun in ventre. exiflentem

» perveniat.

Sed. boc e[Je von. potef?. &gc.

Hisce ar»

w

sb

»gumentis nimium confifus Gualdus in cit. O-

» pufc. cap. 12. . 216. Épifcopos hortatur, ut

aitino,

» parvulos , intra matris uterum adhuc occiufos,

du

, cüm in vite difcrimine verfantur , & obftetri-

*

',

» cis manibus tractari queunt, omnino baptizari

i M

, precipiant, atque edicant. Verüm, quoniam

faceni

,ipfemet fatetur, ultimum controverfic judi-

1yt.

, cium à Sede Apoftolica effe proferendum, tu-

B

, tius erit, ut Epifcopus iftud expectet , nec in-

——

.uxr"m

hn

, terim quidquam fuis Conftitutionibus inferat,

t fum

»quo implexe iftius quzftionis decifionem fibi

&V

"

Á

,, arrogaífe videatur.

Ad Parochos veró perti-

Yi

, nebit, obftetrices inftruere, ut cüm cafus eve-

, nerit, in quo infantem , nulla adhuc fui parte

&Wii-ä

, editum , mox deceffurum prudenter timeant ,

11

n

»illum baptizent fub conditione , fub qua pari-

Aqn

hi

, ter erit iterum baptizandus, fi periculum eva-

2

, dat, & foras prodeat, quemadmodum , poft a-

WM

j

,,lios , faciendum monet Tournely in fuis Pr-

, le&tion. de Sacram. Baptifm. q. 3. a. 3

j

[

IQ

,;Ha«c de infante , intra matris uterum tota-

; liter abdito , quid autem de illo dicendum , qui

unm,;m, Í

"ilmum, Q

, aliquam fui partem ex utero emifit ? Hic in-

» ftante mortis periculo, in ea parte effe Baptif-

n

W

u

NI

j Inuim

"a

LU

anu,

161

Ti

ET C'ONF;RMATiONlS.

fä ahï;

,

Wür

ii

,;mum conferendum , qua ex utero emerfit, fta-

ia

,tuit Rituale Romanum tit. de baptizand. par-

WMini;

,» Vulis , additque, non effe Baptifmum ullo paéto

mfü!üli ; Q

» repetendum , fi falutari aqua infantis caput tin-

dT

"

, &um fuerit; fecus veró faciendum decernit,

L

, cum non caput, fed alia quelibet corporis pars

, àqua perfunditur, tum quippe puerulum, fi vi-

1 V

ä äf* H.:

, Vus evaferit, iterum füb conditione baptizan-

,dum precipit.

Rituali Romano confentit Ri-

Ul gt

DOt irgn

,tuale Sacramentorum à Cardinali Julio Anto-

nio San&torio , Tuffü Gregorii XIII. Roma e-

Ladhuc g

MT

,Vulgato anno 1584. atque utrique refpondent

, inftruc&tiones S. Caroli Borromai , inter acta

Oi s

, Ecclefi:s Mediolanenfis pag. 497. $. Si verà fa-

[ein

3» Ls

Hanc eamdem dottrinam diferté tradit D.

OOYer:

; Thomas 3. part. quzft. 68. a. 11. ubi hec ha-

YOf

» bet: d quartum dicendum, quàd ex[pettanda eft to-

It

tiOnis 1

»» talis egrejfio pueri ex utero ad Baptifmum , nifi mors

»» immineat , fitamen primó caput egrediatur, in quo fun-

detliont

», dantur omnes fenfus , debet baptisari, periculo immi-

l0s vero;

, nenie , & non e[l po[tea rebaptisandus , .fi eum perfe-

cüm a

», C& nafci contingat. .. Et oidetur idem faciendum, que-

aliucliy

» Cunque alia pars egrediatur , periculo mminente : quia

dentet n

» Lainen in nulla exteriorum partium integritas vite ita

NT

» ConfrfHit , ficut in capite , videtur quibusdam , quod

pim .. propter dubium , quacunque alia parte corporis abluta,

n p ». puer po/T perfeGtam natiitatem fit. baptisandus , fub

e);mfuis 0 , bac forma : Si mon es baptizatus , ego te baptizo €gc.

L

,; Àt nihilominus, licét Doctores fatis communi-

syenm U

»teradmittant, fub conditione effe repetendum

jbf , Daptifmum , cüm abluta fuit exigua pars cor-

jit i D

» poris, puta digitus, & juxta alios etiam fola

f e(ïeü*f

»1nanus, aut pes, quz ex matris utero erupit,

g

D. Zdmort Tr. de Bapt. &? Confirm.

L

» at"

g

162 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

[ iib

,,attamen inter fe difputaht , an repetendus fit,

gl

, cum abluta fuit alia pars t&quée principalis , ac

» caput

, puta humeri , pe&us , fcapulz, brachia,

m

m à D. Thoma,

biont

]

Y

4f

j

,,&c. exiftimantibus plerisque ta

, quàm à Rituali Romano caput nominatum ef-

ul

TL

, e, non reftrictive, fed meré demonftrativóé, üt

,,ajunt , feu exempli caufa, ac propterea idem

u

p

»j

udicium effe ferendum, de aliis partibus, eque

», principalibus ,

ficuti ratiocinantur Sotus in 4.

35

diftin&. 3. queft. unic. a. 7. circa medium. Sua-

44Tez

'Tom. 3. in 3. part. difp. 2. quaft. 66. a. 4.

,fe&. 2. ubi explicans mentem D. Thome ait :

55

Si Baptifimus fieri po[fit in capite , illa eff certi[fima,,

"

325

& /füufficienti[/ma. materia ; . quia illa pars pracipua

?5

eft , &g ab ea maximé pote[L totus bomo denonunari.

1 o«

lts

,, Quod fi hoc commodé fieri non poteft ,

» propter aliquod gravis nocumenti periculum,

Ed

, fi fiat ablutio in fcapulis, aut in pe&ore, vel in

gt

;; humeris, erit fatis certa , & indubitata materia.

st

