i, I

infantes expofitos?

J

REsPONDEO :

RiTUALE ROMANUM

U

tit.7. $.3. fic jubet: Jnfantes expofiti , & inventi, ft

l

h

ve diligenter inoe[Ligata de eorum baptifimo mon conftat ,

Jb conditione baptizentur.

Burrarnus fcribens

v

p

in hunc locum cenfet , fchedam teftimonialem,

TTR

qua ejusmodi infantibus accludi folet de.jam col-

à

lato Baptifmo, non mereri tantam fidem , ut dici

h

poffit,

lgt

«PTISM[,

ET CONFIRMATIONIS.

109

I g

poffit , conflare de eorum Baptifmo.

Tutis (in-

lu g

ilaïem

quit) agitur , f cuicunque expofito , lictt febeda , feu te-

M

Jlimonio in fcriptis de Baptifino vallato , adminiftretur

t

]

E

Eä':

Daptifinus ; quia bujusmodi fcbedis , nift fint omni exce-

lg ,

ptione fupereminentes , fides de raro preflatur.

Mos il-

Dollian

le laudabilis in Ecclefia Ferrarienf? feroatur , ad quam

Vs (s

quicunque expofitus defertur , [acro Baptifio munitur à

liil

Parocbo fub conditione. Idem habetur in SvyNopo

li

BRIXIANA 1614. his verbis: Si diligenti inquifi-

l!t u

tione fa&a dubiun fit , an fit baptizatus , tunc licebit fub

OUm r

conditione baptizare.

Que inquifitio etiam in illis ve-

UUS Q1

quiritur , qui expofati funt , licét appenfum collo fcriptum

feverta

babeant , quo baptizatos illos fignificetur , ut. Concilium

C pnsa

Provinciale declarat.

(ipes i

UXRITUR 9. Quid agendum circa hire-

D

ticos jam baptizatos?

Qu nunà

REsPoNDEO: SvyNopnpvs noftra Avcvo-

xiburti

STANA deanno I61o. tit. de Baptifmo n. 8. preci-

lo Api

pit, ut in illis ceremoniz fuppleantur.

Quod ad

alios (inquit) pertinet , qui ab bereticis ipforum more

foriom Yi

baptizati ad Excclefiam Catbolicam redeunt , obfervari vo-

lumus Synodi Moguntine Decretum , ut, qui ritus cir-

f

ca Baptifinum in illis fant. pratermiffi , Catbolico more

ficundim Obfequialis nofiri tenorem cauté , & pit fup-

vapn d

pleantur.

Primüm autem tales ab bereticis baptizati ,

ut bos ritus , C folitas un&tiones , atque precationes ad-

fs

wüttant , ferió exbortandi , & , qua fieri potef? ratione,

permovendi funt.

lilis quoque totum Baptifmum fecun-

at

j Wt& f

dim Ecclefie no[flre ritum tradat , in quorum forté Ba-

s fb

ptifino debita quoque forma mon fuerit obfervata.

h'monialem

QUJRITUR IO.

Quid obfervandum circa

i?

infantes, qui in cafu neceflitatis ab Obftetricibus,

nj

vel aliis Laicis fuerunt baptizati ?

d

RESPoiv-

g ü

1IO TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

9

REsPONDEO :

j

uandocunque prudenter

4

(

dubitari poteft, an Baptifmus validé ab iis c

P

tusfit, ita, ut adhuc probabile fit, Baptifmum

u

4Q0ni

non effe validé collatum , Baptifmus fub condi-

g

tione conferendus eft.

Itaque quandocunque

rl

confideratis circumftantiis , & habilitate perfonze

usl

baptizantis non habetur moralis certitudo de va-

lore collati Baptifmi , infans fub conditione de-

, j gt

, n BWM

nuó baptizandus eft. Hzc regula , & praxis ap-

probatur à multis Synodis.

SvNopus Tnr-

ü'»jtmum

DENTINA de anno 1595. tit. de Baptifio fic ha-

as du

"I

bet: Parocbus , antequam ad. a&tum baptisandi deve-

miat, diligenter inquirat , an infans ob aliquod. pericu-

6 ditut,

:24W5 |

lum fuerit baptizatus , & fi vepertus fuerit rite e[fe ba-

üizatus , eo cafu ne fub conditione quidem amplis bapti-

nl

zet , fed tamen impofito nomine infanti confuetas preces ,

m

Jacram 'unctionem , atque alia. adbiberi folita adjunget.

i

Eit quia experientia docet , aliquandó CO Ns T ARE vix

po[Je , an à Laicis baptizatis Baptifmutm «er? fufceperit,

js., GWZ

ideo ad medendum in boc Sacramento tam periculofe in-

11

u

certitudini Parocbus quomodolibet baptizatum, ubi ? R o«

1]

n

BABILITER de Daptifini validitate dubitat , baptizet

juxta modum prefcriptum in. Rituali.

SvNopus

VE v

n

"M

BRIXIANA 1614.fic habet: Parochus perquirat ,

an rit baptisatus fit infans ; Quodf diligenti fatta in-

V fiti

quifitione D UB1U M /it , an fit baptizatus , tunc licebit

u

SvNOoDUS VENETA

Jub conditione . baptizare.

Vutm

J

1714.ait: JDelato parvulo ad. Ecclefiam obfletrix ejus

Mil

interrogetur , an fuerit baptizatus ab eadem , vel ab alia

d T

gerfona , & quenam fuerit , ita, ut Parocbus cER T Us

tl

veddatur $. qua viateria , &2 forma ufa fit , & quibus

m

jrefentibus ?. quodfi dubitari contingat de validitate Ba-

u

ptifini , baptisetur fub conditione.

Eodem

j üþ'fnm

?h

lII

ET CONFIRMATIONIS.

N

u

(

b

Eodem modo refpondent D. CAR or.vs, C4-

N

TECHISMUS CowciLi TnaripENTINI, &

lt, Ba

U-&x

CoNciLIUM RHEMENSE 1583. & Cowcr-

Qs j

CATECHISMUS

LIUM CAMOTENSE I58985.

VU

TRiDENTINI Part. 2. Cap. 2. de Sacram, Bapt.

lt

US

$. 43. fic habet: Ea Baptifini forma (conditiona-

CUM

ta) ex Zilexandri Pape autboritate in illis tantàm per-

n

m

t

amittitur , de quibus re diligenter perquifita dubium relin-

l, PHL

quitur , an Daptifinum vité [ufceperint. — liter. verà

TYODR

nunquam fas eft , etiam cum adjettione (conditionis)

Jj

Baptifinum alicui iterum adminiftrare. — Ita Catechit-

!tj

mus , qui, dum dicit, Baptifimum conditionatum

] al'mgi i

]

aliàs effe illicitum , videtur refpexiffe ad praxin

Ui nl

Anabaptiftarum, qui , ut eluderent feveritatem

m n

legum, etiam in dubio juris, an Báptifmus par-

fl

vulorum effet validus , conditionaté fe baptizaf-

fe dicere.poterant.

L 4 CRoix 1.6.n. 320.fcti-

AT.

OT AU

bit z zdbfirabendo à Statutis Diecefanis plerique ab im-

ii jj

peritis, & à mulieribus baptizati licite baptizantur fub

conditione ;5 quia fepe deprebenfi funt errores ab dis com-

m jriali

U

miff; , uti refert Gobat.

Sed quando obfletrix eft inte-

ilitt,

gre fame , animofa , circum[petta , fapitus experta, &

, otyt

probata femper egilJe reGté , tunc proles m& quidem [üb

DT

conditione efl rebaptisanda , fi illa a[Jeveret , eam & fe le-

gitimé e[fe baptisatam ; quia tum mon pote[l e[Je prudens

iif

dubium.

y, t

TR

QuzRrTUR II. Án infantes fine Baptif-

mo defun&i baptizari debeant conditionaté, fi ad

st

p d

imagines Thavmaturgas delati edant figna vite

dubia ?

ju CR

RzsPONDEO tz. ÉEosinfantes, de quibus

PUL

m

indubitató conftat, eos re vera effe mortuos,non

effe baptizandos, nifi de eorum revivifcentia

coníftet

f

112 TRA.,CT.,DE SACRAM. BAPTISMI,

m

conftet per figna certa & indubitata. Ita refpon-

,giidi

fum. eft à S. Congregatione S. Officii Romze in

;.», ."W

caufa Urfpergenfi anno 1729.1737.& 1738. Ex-

m !

tractus ex Protocollo S. Congregationis fic ha-

TT

bet: 4m Congregatione 27. Zdprilis 1729. fuit decre-

':pi n

iun: —— Refcribendum e[fe Em."*. Cardinali Schün-

born , ut impedire curet abufum Baptifinatis infantium

'lecgnruwm

L

imortuorum , & voita naturali aut miraculofa carentium ,

cuim , ut oivi cenfeantur , requiratur , ut dent figna cer-

ta 69 indubitata certitudinaliter revivifcentiam denotan-

l

üia.

Idem decretum fuit.in prefata Congrega-

tione confirmatum 19. Decembris ejusdem anni.

aum L

Idem Decretum poft novas inftantias partium

wi

fuit confirmatum 29. Februarii 1737.

Et anno

3008000.

1738. 30o. Januarii fuit in Congregatione coram

a

Summo Pontifice habita refolutum : Z/n Decifis.

tbw,

Ex [ciant, probibitionem indittam de non baptizando pue-

BAU

^

vos demortuos absque certis fignis revivifcentie non fuif-

um

f& per modum fimplicis confrlii , fed per modum expre[Jce

DranT

é&j praceptioe probibitionis ; ideoque omnino executioni

lo

demandent.

Rationes hujus Refolutionis videri

stb

poffunt in Differtatione II. de hoc Baptifmo in-

LT

ferius fubjungenda.

|. — RESPONDEO 2.

uando non .conftat cer-

Wt

As

tó.de morte infantis per figna indubitata , & fi-

mul concurrunt indicia vitze faltem dubia , fine

Wtiy

tin(]

fcrupulo baptizari poffunt ejusmodi infantes. Ita

J

[/

z.'r;g

communis Theologorum.

l

:

u

L

"

Caterüm quandonam mors infantium fit in-

certa, videri poteft in dicta Differt. II. Quod

J,W, "

j

:

hiüy

attinet priorem Refponfionem , eam dudum fir-

j

mavit etiam PHrLiPPUS EÉpifcopus Lingonen-

:

..

ii

tj

i

y

! ïüfmg

fis in Synodo 1452. inquiens : Siatuimus , & ordina-

M

fus,

Ws p

Avf

n

Pïmu,

ET.CONFIRMATIONIS.

113

!' m Nï j!

(i qur:ä: mus , quàd de cetero nullus tales infantes præfmnat ba-

-

T

ptizare, nifi con[let per evidentia figna , quàd infans.de

lt i

4

& ipfo moveatur , non autem woveatur propter calorem

ignis , aut alterius accidentis.

19. TJ w

Quripo fucceffor

AYiii l

Philippi in Epifcopatu Lingonenfi i alia Synodo

1455. Conftitutionem fui Praedecefforis confir-

b

lj cai.qv

mavit.

" mfkïdz

$. IV.

f i

De Paftrinis.

t Ü

[

ERITUR I. Quid intelligatur per Patri-

IU

QU

nos?

y. lu

BUGODe

RzsPoNDEO: PerPatrinum intelligitur,qui

baptizatum de fonte levat , ac fidejuflionis mu-

m: hl

nus in fe recipit, de confervando

j

, àc dirigendo

baptizato in Fide Catholica.

[

jomicm)

QUXERITUR 2.

An mos adh

ibendi-Patiis

mim j

nos in Baptifmo fit antiquus?

M i

REesPowNDEO: Hic mos adhibendi Patrinos

Yonis v

femper erat ufitatus jam primis Ecclefie fzeculis ,

gt

non tantüm apud parvulos, fed etiam adultos

baptizandos.

De his enim jam meminit T'zn-

n ntatt

TULLIANUS in l. de Baptifmo , ubi Baptifmum

i, d

parvulorum improbans ait: Quid necefJe eft, Spon-

»di, ln

Jüres etiam (Patrinos) periculo ingeri , qui & ipfi de-

ia

füituere permiffiones fuas po[Junt , & proventu male in-

dolis fali? D. AuausTiNUs Ép. 23. fcribit :

gin (t i

Quid e[t illud , quód , quando ad Baptifauum offeruntur

Qu

(parvuli) pro eis parentes tanquam fidedictores vefpon-

; dn:

dent ; €9 dicumt , állos facere , gugd illa etas cogitare

; Linguf

mon potefl ? nterrogamus enim eos , à quibus afferun-

llj t)j wif

tur, & dicimus : Credit in Deum? vefpondet: Credit.

[

D. Zmort Tr. de Bapt. &? Confirm,

H

* E

D

if (

114 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Et ad cetera. fic vefbondent. fingula ,. que queruntur.

W Wj ^

-Ejusdem moris meminit l. 1. de peccatorum meritis

j

C. 34. Quód autem etiam in Baptifmo adulto-

;,ngnim.

rum Patrini fuerint adhibiti , teftatur Au THOR

aj j

Lisnzr de Ecclefiaftica Hierarcbia , c. 2. ubi fic fcri-

gt

j m

bit: Qui borum Sacramentorum particeps fieri cupit ,

j

n

cium. aliquem eorum , qui initiati funt , adiit ,. fuadet ille

j 'fi,

1

uru [

!]

[4

]

quidem, ut fe re&ta ad Pontificem ducat ; ipfe autem o-

mnino, feea, que tradentur , fecuturum e[Je pollicetur,

petitque , ut ad eum gdducatur , & vite omnis , quam

deinceps aget , curam fufcipiat.

lilum autem , qui ejus

Yrit

1]

""

quidem falutis cupiditate ducitur , dum bumane nature

vires cum rei magnitudine confert, borror quidem repen-

1b reique dijficultas deterret , ad. extremum tamen id ,

T

quod petivit , benigné fé fatturum e[fe , promittit, acce-

h

Hic weró letus vi-

prumque eum. ducit ad. Pontificem.

LE 4

$ IU

vum, qui ade[t , interrogat , cur venerit ?. Ille juxta quod

lT

à füfceptore fuo fuerat edoCtus , petit , ut Deo potiatur.

M

Tum Sacerdotibus imperat , ut viri , atque Sponforis no-

liemz

mina per[cribant. - - - CumSacerdos aliquis ex tabula

K""l[

:J'

jrofe[fonis eum , & [ponforem citat , bic à Sacerdotibus

ad aquam ducitur - - - - (Baptifmo pera&to) eum

Jponjori , & duci vie Sacerdotes permittunt.

UXRITUR 3. Quodnam fit officium Pa-

trinorum?

i

REesPONDEO: Éorum officium eít , fufce-

jæ'zs Ü

10

ptos é fonte admonere, ut Chriftiané vivantcon-

formiter Baptifmo.

Hanc obligationem D. A v-

;imïssoxm:

l

GUSTINU; Serm. 163. de Tempore , (vel quisquis

Mi

?

]

eft Author illius Sermonis) explicat his verbis :

;

Hoc admoneo , ut , quoties Pafcbalis folennitas venit, qui-

i

cunque oiri , quecunque mulieres de facro fonte füios fbi-

iJores

vitualiter exceperunt , cogno/caaät » fe pro ipfis fideju,

apu

Jf J(v

Pt

ET CONFIRMATIONIS.

115

d

Ffümrmny,».

apud Deum extitif]e , & ideo femper illis folicitudinem

vera charitatis impendant , & admoneant , ut caftitatem

X d

lr RUH:

cu[lodiant , virginitatem wfque ad müptias férvent, à ma-

lediéto , vel perjurio linguam vefrenent , cantica turpia ,

^ Ui

Ms

vel luxuriofa ex ore mon proferant , mon fuperbiant ,

tj

mon invoideant , iracundiam , *vel odium in corde mon

wu

teneant , auguria mon obfer*ve& , phila&teria , €9 cba-

ratteres diabolicos mec fübi , mec [uis aliquando fu-

nifà

lt i

fpendant , incantatores velut Minifiros Diaboli fu-

p

giant , Pidem Catbolicam teneant , ad Ecclefiam fre-

j

quentis currant, contempta verbofitate leiones divi-

Va "

nas attentis .auribus audwnt , peregrinos accipiant ,

gt

& fecundim quod ipfis im Baptifimo di&bum eff , bo-

d

/

Jpitum pedes lavent, pacem C9 ipfi teneant, &9 dif-

jrinià

cordes ad concordiam reoocare contendant , Sacerdoti-

t Vil

Mi

1

L

bus , 69 parentibus bonorem amore wvere cbaritatis

!]

impendant.

Hec ergo omnia, &? bis fimilia , fi. fi-

lil Del Atà

lios, 65 füias *weflras admonere contenditis , cum tpfis

n

ad ciernam beatitudinem feliciter pervenietis.

Ibi-

d r

dem Serm. 215. ait: J'ilios, quos in Baptifino ex-

d rl

cipitis , Jitote *vos fideju[Jores pro ipfis apud .Deum

panidoji

extiti[Je:

Et ideo tam illos , qui de vobis nati funt,

Jf

quàm illos , quos de fonte excipitis , femper caftigate, at-

ofiüm)

que corrigite , ut caflé , & juftà , && fobrit oivant.

QUERITUR 4.

uot adhibendi Patrini ?

yd, s

Et qualis ab iis.contrahatur cognatio ?

vIRRQLCOT

REsPONDEO :' Tridentinum jubet, tantüm

vD. Ài

adhiberi unum , vel unam , aut ad fummum unum ,

d quii

& unam. Seff. 24. c. 2. de Reform. fic habet: Do-

fis veri

cet experientia, propter ultitudinem probibitorum (hoc

g ul

eft, impeditorum ) multoties im gradibus probibitis

ignoranter contrabi matrimonia , in quibus vel mon fine

Mtejäfif'ï;?

magno peccato perfeoeratur , vel ea nen fine magno fcan-

þsfïd'i&'?f

[]

2

dalo

me

116 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

g ii

dalo dirimuntur. — Volens itaque . S. Synödus buic in-

commodo providere , & à cognationis [piritualis impedi-

n

m

i iM

jii

mento incipiens , fLatuit , ut unus tantim , froe vir , five

a

amulier , juxta facrorum Canonum infLituta , *vel ad fum-

(

1]

"A!Pmm :

mum unus , & una baptizatum de Baptifmo fufcipiant ,

qii m

i u

i

inter quos , ac baptizatum ipfum , 69 illius patrem ,. &2

mmatir d

matrem , mec mon inter báptizantem , & baptizatum, ba-

m

tizatique patrem , & matrem tantüm J[piritualis cogna-

/

tio contrabatur.

.d:Smr

"i

a

Parochus , antequam ad. Baptifium accedat, diligen-

L.

d

l

ter ab iis , ad quos fpeGtabit , [cifcitetur , quem , vel quos

L

n

elegerint , ut baptizatum de facro fonte fufcipiant , &

m

»

eutm , *vel eos tantim ad illum fufcipiendum admittat , 9

t u

in libro eorum momina defcribat , doceatque eos , quam-

nam cognationem contraxerint , ne ignorantia ulla excu-

T.

fari valeant.

Quodfi alii ulira. defignatos baptizatum

tetigerint , cognationem fpiritualem nullo patto. contra-

; m

bent.

N

J

QuzRITUR 5. Quales Patrini affumendi

Wif

fint? «;

(unuma

REsPoNDEo: In omnibus feré Synodis ip-

of

culcatur, à Parocho non effe admittendos in Pa-

Mu

trinos , qui officio fuo fatisfacere non poffunt,

"

aut verofimiliter non fatisfacient.

In SvNopo

W LU)

ls

4

noftra AUGUSTANA IÓIO. D. I4. fic habetur:

V m

;H

Illi tantiun in. Compatres , oel Commatres , d vocant ,

: Jf

admittantur , qui officio fuo fatisfacere po[Je videbuntur.

f M

Etn.rs. zfnimadvertant Parocbi, priusquam ad Ec-

l

1|

l

D

clefiam veniatur , cum parentibus baptizandorum illud

f Hla,

agendum e[Je , ne Compatres , vel Commaires eligant, qui

4

nondum tenent fidei rudimenta ; quique ad annos difcre-

^M

U'Mp

tionis nondum pervenerunt , €&? qui.[unt per[one Regula-

"Ule

ves cujuscunque Ordinis , quüd neutri pro aliis [pondendi

h

nece[Ja-

mlm]

ET CONFIRMATIONIS.

117

SWM;,

mece[Jariam. libertatem. babeant. t n. 16.. Praterea

rf"ïiïüäïi;f;,;

Jciant , && moneant Parocbi , in Compatres admittendos

.

mï üm';';i

non e[Je , qui jufto impedimento ce[[ante eo anno Sacerdo-

mawh

ti peccata confe[J; non funt , neque in fefto Pafcbatis fa-

ïP"fW 4-

cram fufceperunt Eucbariftiam , quique berefi. forta[Je

litlg

infetti , aut excommunicatà reperiantur.

Hec omnia

;l

aj

confirmantur à RrTUALI RoMANO, quod

[f

tit.8. $. 3. (ic habet: Patrinos [altem in etate puber-

tatis , ac Sacramento Confirmationis confignatos e[Je, ma-

i

ximé convenit.

Et $. 4.. Sciant preterea Parochi , ad

^ u

boc munus mon e[Je admittendos infideles , aut bereticos ;

AU

mon publicé excommunicatos , aut interdittos ; non publi-

d d

ce criminofos, aut infames ; nec preterea , qui [ana men-

ze non funt, nec qui ignorant rudimenta fidei : bec enim

TM

i

Vr

Patrini Spirituales filios fuos , quos de DBaptifini fonte

füfceperint , ubi opus fuerit , opportun? docere tenentur.

m i

vb ia

Et $.5. Preterea ad boc etiam admitti non debent Mo-

macbi , el Santtimoniales , neque alii cujusvis Ordinis

tri d

Regulares à feculo fegregati.

QuRITUR*6. An Regulares etiam Jure

communi à munere Patrini excludantur?

r

ittendos

REsPoNpEÉo: De Jure communi c. 10o3.

o p

ANon licet. IDe Confecratione. dift. 4. fic habetur:

hn

AINon licet Zbbati , oel Monacbo de Baptifmo fufcipere fi-

lios , nec conmatres babere. Et ibidem c. 104. Mona-

t 'hab.ecg

4f

cbi dicitur : Monacbi fibi Compatres, Commatresve non

j faciant , nec ofculentur feminas. — Et c. pervenit. 20.

)f

il

caufa 38. . 2. Abbati B. GaEGORIUSs l. 3. Ep.

syürim u

40. fcribit : Hujus te precepti ferió commonemus,ut in

Monaflerio tuo non permittas , Monacbos tuos Comma-

a gtl

tres fibi facere.

du

Verum quidem eft, quód PAL AO Tra&. ro.

yjnt M

j

p.11.$. 1. n.4. Canonicos Regulares ab hac lege

Ti rpï

H3

€xXci-

]

118 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

DA

excipiat.

INon caret. (inquit) difficultate , an nomine

u 1.6- ln 3(

Monacbi omnes Religiofi tam mendicantes , quàm Cano-

vtl

nici Regulares xoeniant , ita , ut & fupra ditto munere fmnt

m

exclufi ?. Affrmat Laywman.

Contrarium verius exifli-

gt

mo cum Conink ; quia , efto , eadem ratio probibitionis

procedat in. Religiofis Mendicantibus , &2 Canonicis Re-

afiné t

rejm

gularibus , ac in Monacbis , inde folüm infertur , po[Je

probibitionem ad omnes extendi , mon tamen de fatto ex-

yofi d

Jperverüaniü

tenfam e[Je.

INon enim füb momine Monacborum «e-

niunt Mendicantes , &$ Canonici Regulares in Decreto

vrma, d

ul (t

probibitivo , odiofo , correttorio. V erüm , licét Palao

fic fentiat , judico , etiam Canonicos noftros Re-

jetn p

sT

gulares à munere Patrini excludi ex Jure com-

muni; tum quia hec lex non eft in odium , fed

Dd

aig. m

in favorem Religionis ; Dein legem dubiam ex-

plicat fenfus, & mens univerfalis Ecclefie , que

f

m g

in multis Synodis excludit Regulares cujuscunque

Ordinis. Basit1us PomiUs l. 7. de Matrim.

Mu m

c. 37. cenfet , ejusmodi Patrinatum à Regulari fu-

walty

fceptum etiam effe irritum , acsinvalidum.

Rytrl

]

UERITUR 7. Àn poflint in eodem Da-

IU

ptifimo adhiberi duze Conmatres , vel duo Com-

qimy

patres ?

nl

. REÉsPONDEO: Id non permitti in RrTU A-

t l

L1 RoMaANoO, ubi Tit. 8. $. 2. dicitur: Patrinus

ha, h

unus tantim , ffoe vir , ffoe mulier , vel ad fummum u-

Tb if

mus, €g una adbibeantur ; fed. fümul mon admittantur

b ftj)

duo viri , aut due mulieres , neque ipfius baptizandi Pa-

*u, t

ter , aut Mater.

"ii

UXRITUR 8. AninRegionibus, vel Ur-

ï'fw mbeü

bibus, ubi Catholici vivunt permixti cum here-

ticis, liceat adhibere Patrinum hareticum, fi ita

Vs

(

"tl

ferat confuetudo reciproca?

RESPON-

EUWMW

P

ET CONfIRMATIONIS.

119

WL

RESPONDEO :

Ad hoc refpondere LA

23.1 W (;1

A

Cnorx l. 6. n. 371. his verbis: ,,Peccat, qui ro-

» gat hereticum, ut fit Patrinus Catholici infan-

LIUN

$ tiS

T i

Et n.373. , Ubicunque, & à quocunque

,» baptizetur infans, Authores apud Gobat com-

& nj l

» muniffimé docent, admitti non poffe Patrinum

hij

i

(

»ha&reticum ; tum quia hzreticus eft incapax il-

» lius officii ; tum quia proles objiceretur pericu-

lg,

» 10 perverfionis.

Putat tamen Layman, licere

TT

»in Germania, quando adeft gravis caufa , vel

ln tj

» neceflitas.

Confentit. Caftropalao, fi alioquin

tos ol

Sed adhuc contra-

» nafceretur gravis offenfio.

& us

» dicunt Tannerus, aliique communiüs, dicentes,

inod,

,effe intrinfecé malum. Duz tamen praxes li-

^m d

»cite funt. Prima eft Tanneri, & Gobati. n. 560,

Dd

»ut baptizans in tali cafü omittat omnia , que&

hts d

»Patrinum concernunt, & infantem baptizatum

lii

» reddat Obftetrici.

Altera eft aliorum, in qui-

nähegula

» busdam Urbibus Acatholicis ufürpata , ut ba-

ialidm,

» ptizans practer hzreticum defignet alium Catho-

E

» licum ex voluntate Parentum, qui puerum tan-

vel duo(

»gat affiftente hiretico quafi ad honorem , &

, tum infcribit Libro Baptifmali Patrinum Catho-

t

» licum.

Notet autem, hzereticum tantüm fuif-

or: J

»feteftem., Ita ille. Ex his ergo verbis P. LA

jui m

Cnor£ colligitur , Patrinum hereticum in cafü

neceffitatis tantüm adhiberi tanquam Patrinum

m

jginil

Politicun , non tanquam Patrinum Ecclefiafticum.

Patrini politici in tali cafu intentio non eft , ba-

j0US, vll

ptizatum inftruere in fide, fed tantüm protegere,

« um

fpeciali favore, & auxilio profequi, & provide-

Yi oU

re, ut poft obitum parentum habeat bonam edu-

cationem, & provifione

m in temporalibus. Hec

Mi

H 4

expo-

j

190 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

expofitio quidem quoad fpeciem elegans eft,fed,

m

nf

cüm Eccleíia in Sacramentis horreat omnem fi-

mulationem , & communicationem cum hzreti-

( rTU

s

cis circa divina, nunquam pofitivé approbabitur

ab Eccilefia.

Accedit, quód heretici eas cere-

RRTO

dtuse

monias , quas ipfi in fuo Baptifmo non habent;

v. g. exfufllationem, & inunctionem chrifmatis,

as

& dationem falis, tantüm irrideant.

| (n

r/

QUJERITUR Io.

An integra. communitas

(

3

4

L]

And

poflit in fe recipere munus Patrini?

RESPONDEO:

Quod non poffit integra

g (aman.

«communitas in fe recipere munus Patrini.

Ra-

tio eft ; quia hoc eft manifefíté contra intentio-

2715 MMl

"

nem TRIDENTINI, àquo jubetur in Patrinum

qui

wl

affumi perfona, & non communitas , que utique

in corpore non poteft habere , aut certé non fo-

Ti

let habere curam in cafu particulari talium ba-

Wa

ptizatorum.

W

Dein TRIDENTINUM vult tantüm adhibe-

J;lllll j

d

riad fummum unum, & unam: in tali cafu

tinint

autem eíTent Patrini viginti, triginta, imo mul-

i f

M

i

|

ta millia in Urbe populofa.

Nec poteft dici,

W

il

quód Procurator, qui tenet infantem nomine

l

d.

communitatis , contrahat cognationem fpiritua-

ATUL

lem; quia hac intentione fuo nomine contra-

j

:

Aj

Mi

hendi obligationem non tenet infantem. Ad

T n

]

praxin appofitam dicendum , quód ejusmodi

DO

communitates tantüm habeant rationem Patrini

t

politici, feu bonorarii. Hinc Parochi tenentur mo-

&l

nere Procuratorem communitatis, ut fuo nomi-

liny

ne per modum Patrini Ecclefiaflici teneat infan-

ü

M

il

A

tem, ejusque folum nomen infcribere libro.

I

Nb

mo praxis oppofita videtur effe antiqua , aut in

:iuy [lliem

bene

«P'HSH[,

ET CONFIRMATIONIS.

I2I

legame "

Wt Omne; :

bené inftitutis Diccefibus nota; quia illius in

nullis Statutis Synodalibus fit mentio.

Dbb

"

UXZRITUR 1iI. An in Patrinam baptizan-

di infantis mafculi admitti poffit fola mulier?

-

I

RzsPONDEO: De]Jure pofitivo pro mare

l) non*;m

ld

adhibendus eft Patrinus, pro feemella veró adhi-

benda eft Patrina.

Ratio eft ; quia ita ftatuitur

l

per Canones Zrabicos , Authoritate CowcriLrE

U

IN1czENir editos, vel, ut verofimile eft, à Patri-

l

bus illiius Concilii pro ufu Africe approbatos.

| IPOlEl u

In iis Canon 22. fic habet : /iri non teneant in Ba-

s u

Btifino feminas , neque mulieres teneant mares , fed po-

ODlta r

tius mulieres teneant, feminas , & viri teneant mares.

r n

Dein , quia ita obfervatur tefte LAYMAN, &

$, qut

La Cnorx in Germania.

Neque aliud inten-

It Cer

dit Tridentinum, dum ait: /ive virum , froe mulie-

lu tl

vem po[Je e[Je Patrinum : id enim intelligendum eft

re[bettivé, nempe pro maribus viros, pro femel-

Atyn d

lis mulieres effe affüumendas.

Nifi enim fic intel-

ii

ligendum foret TRIDENTINUM, non daretur

Ya inot

ratio, cur Pontifex in RrTuALI RoMANO

cpotel i

prohibuiffet adhiberi duos Compatres, vel duas

Ws

Commatres.

onp f

QuiRITUR 1I2. Quznam fint ali& con-

Onyite (nt

troverfie Authorum circa Patrinos , & quid te-

nendum probabilius ?

fum 4

jj gv

RzsProwDEO: Controverfiz aliz circa Pa-

i Datt

trinos funt 1. 24n duo conjuges fmul po[Jint levare in-

í

Va m

faniem ?

Q foo o

RzsPoNDEo: ZJdlicet. Etque exftitit con-

traria Conftitutio Un BANr IL, ea per contra-

meit

OU

riam confuetudinem valde rationabilem fuit ab-

s per

iqua j u

rogata, faltem in locis, ubi viget Baptifmu

infu-

p

122 TRACT. DE SACRAM. BAP TISMI,

infufionem; in aliis autem, ubi viget per immer-

,

i

/

fionem conformiter ad Canonem Arabicum Con-

l

:ffräo jir

cilii Niceni adhuc fervanda eft; quia etiamnum

',r«,,

TU

manet motivum , ac finis inadequatus honefta-

tis, ac decentiz.

gigitt

2. hn baptizans po[fit famul e[Je Patrinus ?

gam

REsPONDEO:

ubd boc mon liceat.

Ratio

g

Jf

qu

od

eft; quia, etfi baptizans fui loco fubftituat a-

WL

lium , qui loco fui levet infantem , confuetudo

tamen Écclefiz , & mens legum requirit diftin-

v?'is.im'ä; W

€tionem perfonarum, ut alius fit, qui obligetur,

Neque

W

t

p

& alius, qui poflit urgere obligationem.

[

ob ceffationum motivorum legis in cafu particu-

lari recedendum eft à lege, vel confuetudine u-

i

zl

niverfali fine urgente neceffitate.

l

9.. n Pater po[Jit e[Je Patrinus filii fui illegitimi ?

y:;yux;zmma

RzsProNDEO: Quid boc mon liceat.

Cüm e-

Aiey)

nim RrTUALE RoMANUM, prout fuperiüs o-

LOU

ftenfum eft, non admittat patrem legitimum,

aut matrem legitimam pro Patrinis , multó mi-

äm?am'nol

L

if

nüs intentioni Ecclefi& conforme erit , admitte-

iv

re Patrem illegitimum , utpote de quo longé mi-

[ Aln

nor haberi poterit pro bona educatione , aut fo-

licitudine prefumptio.

M

4. Zln contrabat obligationem , & cognationem Pa-

iwini , qui tenet infantem in Baptifino ,. fed tamen non

lny

5

n

eft defignatus à Parocbo , vel à parentibus?

[

n

]

h

RzsProNpEo: Quid talis contrabat obligatio-

d

l

l

nem , ac cognationem. Ratio eft; quia Patrinum

d) Pg

non facit defignatio Parochi, vel parentum, fed

li

i

propria intentio , & baptizati tacita , vel expreffa

A,q

i

acceptatio.

Ita NavanRus, HENRIQUEZ,

*

? ",[M

PAL'AO, &c.

5. Quis

Pnsm,

ET CONFIRMATIONI&.

123

M

Mi

i

.. 5« Quis contrabat obligationem, & cognationem Pa-

H

trini , quando plures [mul funt defignati , vel admi[fi in

V,

Paírinos ?

fl

RzsPoNDEOo : ln boc cafu contrabunt omnes

r

eam obligationem, feu cognationem. — Ratio eft ; quia

in cafu extraordinario concurrentis erroris , vel

! li

à

ignorantie illud prefümendum eft velle Eccle-

j fuhfh.r,

fiam, quod conformius eft legibus prudentic le-

l, Q

Tenurt

gislativi ; fed conformius eft legibus prudentize

legislative , ut omnes contrahant , quàm ut nul-

QUi

Jus.

0.

CoNrFIRMATUR exPiGNATELLO T. 7

*

D ll

Confult. 93. n. 6. qui refert, Sacram Congregatio-

Qnfüenio

nem Tridentini fic declaraffe.

6. Zin obligatio , €? cognatio Patrini in Baptifino

T

la. (

etiam non folenni contrabatur ab eo , qui tenet infantem?

out lp

tionem.

RzsPowDEo: NNon contrabi ab iis banc obliga-

Ita SANCHEZ.

Ratio eft; quia offi-

m hgt

cium Patrini non eft officium neceflitatis, fed vo-

5, mulit

ri, al

luntatis, & pietatis , üt patet ex natura primeva

hujus officii.

ho hnj

jone, a^

7- n Parochus peccet , fi fumat Patrinum invi-

tis parentibus , v. g. in cafu , quo Patrinus à parenti-

bus defignatus diu emaneat ?

i U

í

J

m i

REsPONDEO: Si in tali cafuà Parocho defigne-

]

tur Patrinus, contra quem parentes confideratis circum-

Jflantüis po[fint effe rationabiliter , &^ graviter inviti $

PT d

; urinit

peccat. quidem Parocbus. graviter , attamen Patrinus à

Parocbo defignatus valid? fungitur a&tu levatoris.

Ra-

um E

lao

tio eft; quia in TRiDEN TINO l. c. füperiüs di-

citur, defignationem fieri debere à Parocho, vel

yu

parentibus.

i

:

9. Zn

n

124 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

8. n ad contrabendam obligationem patrini necef-

Jarium fit , ut. Patrinus in a&u Baptifini pbyfic? tangat

baptizandum ?

j

RzsPoNDEO: Requiritur , ut tangat eum phy-

ficà , eumque vecipiat à baptizante.

Ratio eft ; quia

um

huic actui externo determinato Ecclefia voluit

ui!

allegare fuam intentionem obligandi Patrinos ;

Tue0yDt

& confequenter etiam Patrini, quorum voluntas

g quni

circa a&tus legitimos facros tacité eft fubordinata

umf

intentioni Ecclefie , voluit tacité huic actui ex-

i d

terno alligare fuam intentionem fufcipiendi mu-

)l

nus Patrini.

3

9- n Procurator ,. qui nomine alieno infantem le-

TR

vat, contrabat obligationem Patrini?

dl

REsroNpEo: n tali Baptifmo non Procura-

UM

tor , fed Principalis contrabit obligationem Patrini, fal-

j

]

iem f Principalis [it perfona idonea ad fungendum offi-

TET

cio Patrini.

Ratio eft; quia ita eft fenfus com-

DT

munis, & intentio fidelium dantium mandatum

dms.

procuratorium ; & quia fic tefte GALLEMART

u

i

declaravit S. Cengregatio Tridentini.

u

1o. Quis contrabat obligationem, fi Procuratore te-

W

nente baptizandum Principalis interea revocaverit man-

ii

datum 2

j

J

RzsPoNDEo: lntiali cafu mon à Procuratore ,

4l

nf

féd.à Principali contrabi obligationem Patrini. Ratio

eft; quia in tali cafu Ecclefia, qua non patitur

s nu)

Ti

fibi illudi , non acceptat revocationem mandati

fine debita infinuatione precedente a&um Ba-

ïBäpll'fl]]uæ

"I t

ptifmi: ficut etiam in contradibus, v. g. vendi-

tionis per Procuratorem initis non attenditur re-

,'ïïQnm ym'],

t

vocatio Mandantis, nifi fuerit fa&ta ante comple-

tum a&um venditionis.

NT

"n

gl V.

Pnsm,

ET CONFIRMATIONIS,

I25

np?

T.

g

T

$. V.

De Minifiro Baptifimi.

tanga,mï;

1li Ell.i

[

Atb

i

UZRITUR [.

Quis fit Minifter Baptif-

Q

I

UO

REsPONDEO 1. Vaiidé Baptifmus admini-

ftratur à quovis homine , dummodo habeat in-

dl

]

hs

tentionem faciendi , quod facit Ecclefia. . Itaque Mi-

nifter idoneus ad Baptifmum validé conferen-

Lcninis

dum eft etiam hzreticus , Gentilis , puer , fc-

mina.

imif

RESPONDEO 2.

Ad Baptifmum licité ad-

T]7 3

miniftrandum Minifter idoneus ordinarius eft fo-

lus Épifcopus , vel Sacerdos ex commiffione E-

P

1

pifcopi.

]

]

ja

Id PRosATUR 1. ex TERTULLIANO,

[ fnfü

qui L. de Baptifino c. 17. ait: . Dandi Baptifinum ba-

I m

bet jus Summus Sacerdos , qui efd. Epifcopus ; debinc

ALLEXLUE

Presbyteri , non tamen fine. Epifcopi autboritate.

2

]i

S. PauLiNus in Vita S. Ambrofii teftatur, eum

Brorat;

tot baptizaffe, ut vix quinque Epifcopi aliàs huic

RT

labori füfficerent.

D1

S. HrkeRONvYMwvs in

2

Dialogo adverfus Luciferianos teftatur , Presbyte-

L buantin,

ris tantüm in minoribus Urbibus Baptifmum Ca-

g Mb

techumenorum commiffum fuiffe.

p r

REsPoNDEO 3. Diaconiadadminiftrandum

yp ii

licité Baptifmum non funt Miniftri ordinarii, fed

m P

tuntüm extraordinarii , nifi fint fimul Parochi.

u Va

Diaconus veroó, fi fimul fit Parochus, poteft ju-

venditut t

re.etiam ordinario adminiftrare Daptifmum fo-

pte nj

lennem ; quia in tali cafu cenfetur delegatus ab

Epifcopo.

g

Id

m

12Ó TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

j

Id PRosATUR r. ex EpPrPHANIO, qui

Hereft 79. ait:/ Neque Diaconis ullum in Ecclefiaflico

p

ordine Sacramentum perficere conceditur.

m T

2. PRoBATUR id ex c. Diaconos , dift. 93.

T

feu potiüs ex epiftola 9. $. GL Asir Pape ad

;mD&fiS, D

Epiícopos Lucanie , ubi dicitur: JDiaconos pro-

nglhn.þ ;w

priam conftituimus feroare menfuram , nec ultra tenorem

m

& paternis Canonibus deputatum quidpiam tentare per-

MO

qnittimus.

!

"dbsque Epifcopo , el Presbytero baptizare

Qon audeant , nifi in pradictis ordinibus forta[Je longiüs

ii

"

Item ex c.

ii

Ü

con[litutos nece[fitas extrema compellat.

:Hom

"

i-

Confiat. dift. 4. de Confirmatione.

Seu potiüs ex

Is1DoRo , l. 2. de Offiiis , c. 24. fic Ícribente:

Con[iat , baptifina folis Sacerdotibus e[fe tra&tandum , e-

jusque miniflerium nec ipfis Diaconis explere eft. licitum

absque Epi[copo , vel Presbytero , nifi bis procul abfenti-

n

bus ultima languoris nece[fitas cogat.

j

3. PRonATUR id ex fenfu Ecclefi? , quem

reprefentat CaTEcHISMUS TRIDENTINI.

nj

Is part. 2. $. 22. fic habet : Secundum Miniftrorum

locum obtinent Diaconi , quibus fine Epifcopi , aut Sacer-

