Gf977-11

—— —

i

m

m a

d

Pal Q TIPRE E

Jt9ea

m

s

?

a.

m

W AK WU RA Roj AVT

i

iL

—

8 r

lrR L o Ro E a

D

kj m

&i

À

u

ss

r2

^

?.

"

VE

A

E

eru

d

us

s

A

)

g

z

*

^

v

w

*

A

Q^.

x

af

$4

[

]

k

M

"s

s

u

[/:

hp

^v

VU

;

"Y

j

d

E

21

*

A

s

n

r

E n

*

z

VE

A

$

E

vafe

f

*

A

,,,

hs

2 d

j

m.

X

um

AE

gt

5

quE

o

f

»

v

di

b

-

A

d

VA

M

s.

r

ROE RO

iA

3.

w o Mp

:

s

D

j

A

, ad

NY

*

A

4e

A

X

b

$.

"m

IN A

w

v

ais

d

i

3

7-

-

[v

*

Va

d

Y

*

,

v n

il

Pj

^

w—.

A

r

M

$

x

^^

s

-

-

y

? (/;W ;;Z Jmf Jesze .

((/0 "P er,

(4

,

/

4&»4& lo

ü*/

(FQL cnwæz Jknr KereAa m gä;gg |

J

N12«511866425

021

TTE EE EUR

uB Tüb

j

*

l7

zEI

ER AC S

r

« ]

J.

o

35

*

9s

pf

«

rj

taä

j

V

l

lm

]

Ji

W

E

l

'I-T.a

R. D. EUSEBII AMOR T,

C»n. Regul Lateran. Poling. Eminentiffumi Cardinalis £ E R C.AR I, nec non

Sereniffimi ac Reverendiflimi DD. J O $E P H 1, Epifcopi Auguftani,

S. R. I. Principis Darm&udi:ni, Landgravii Haffie, &c.&c.

THEOLOGIA

ECLECTICA,

MORALIS zr SCHOLASTICA,

Sub Aufpicis

SS. D N.BenediGiXIV.

ad mentem

SS.Patrum & Theologoruminfignium,

prefertim veterum confcripta.,

Tomulus XI.

Dz SacRAMEN TO BAPTTISMI, xm

CONFIRMATIONIS.

x

Ó

P

Cum pþrobtionibug.

i

5

"

"

E

:;

i

^

ZAugu[fie Vind. & W'irceburgi,

Sumptibs MARTINI VEITH, Bibliop.

lj

Anno MDCCLII

i eo —

—

-

—

——

—

E

—

——

I..M.

EET

—

W

cet

eNM

ew

A N

—

"

kM

— p

J TRUE

m

P

(

NI I

u Wa

UE

Y

d

ERN

(

C^

,

X

QK

a

VAbl ) 21

ASSS

NS

Y

N

U

03

( ND

És

A

— 77

E

INDEX

QUASTIONUA.

Tracïatus

SACRAMENTO BAPTIS-

MI ET CONFIRMATIONIS.

f de

JDe natura , in[litutione , €? necejfitate bapiifmi.

( AU ESTIUNCULA 1. Quid fit ba-

ptifmus ?

ibid.

2

2. Quotuplex fit baptifinus?

3. An baptifmus fuerit à Chrifto inftitutus an-

te vel poft éjusRefurrectionem?

ibid.

X 2

4. An

INDEX

4. An baptifinus fit neceffarius neceffitate me-

1

dii , vel neceffitate precepti?

n

$. An parentes teneantur infantes offerre ba-

Y

ptifrno, quam primum poffunt? Et num

Parochi ad eum ftatim conferendum gravi-

i

ter obligentur ?

7

6. An nonfulli ex Patribus Ecclefiz fuaferint

baptifinum parvulorum differri usque ad

annos difcretionis, velSenii?

2

. Cur illa vetus libertas differendi baptifimum

fueritab Ecclefiaindulta ? & cur fuerit füb-

lata?

l2

li

j

9. An parvulis noceat dilatio baptifini ?

13

9. Quandonam baptifmus coperit fieri necef-

. farius ad falutem?

14

$. 9.

l

De Materia, & forma Laptifmi.

UJESTIUNCULA 1. Que fit mate-

14

ria baptifini?

2. Quae fit forma baptifmi ?

16

;:

3. Quenam fint verba effentialia in hac for-

]

ma?

ibid.

'Q

4. Qualis mutatio forme fit fubftantialis ; &

17

qua fit accideptalis?

s. Quan-

QU/ESTIONUM.

d

$. Quandonam liceat uti materia dubia? rg

u

€. Quid agendum,, fi adhibita fuerit materia,

lr

vel forma dubia ?

/I9

H]gïz

7. Quot modis poffit fieri baptifinus, feuab-

16

lutio ?

lá

9. An, & quamdiu trina immerfio in Ecclefia

Qd

Latina fuerit?

20

9. Anfemper in ufu fuerit tfina immerfio? 22

Yi

erili

10. Cur Seculo XIV. baptifmus per immer-

fionem fenfim defierit ?

24

I!

[

z1. Qualis nunc foleat in baptifino obfervari

ibid.

forma accidentalis? :

Qj

$3.

l

De Subjecto Baptifmi.

,Q)uæj.l

tif-

Ini «

?iuncula I. Quale fit fubjectum Bap

27

2. Quid agendum, fi offeratur monftrum? ibid.

LE

3. Quid agendum, fi fuerit dubium, an in

l

monftro, quod affertur , contineantur duz

l

perfone, v. g. fihabeat duo capita, vel qua-

tuor brachia ?

28

i

iil

4. Quid agendum, fi Mater pregnans obierit?

29

ji

J

$. An aliquando Matres pregnantes obligen-

X 3

tur

Quan

INDEX

tur.ad patiendam fectionem in bonum pro-

!

lis ?

j

3I

6. An baptizandi fint, qui necdum ex utero

i

materno nati funt ?

ibid

7. An filii infidelium , puta Judsorum, Turca-

rum , vel Gentilium poltlint invits parenti-

bus baptxzam ?

32

«

Bulla Benedicti XIV. de baptifino Judeorum,

five Infantium, five Adultorum.

r

8. Quid obfervandum circa infantes expofi-

tos?

IO8

i

8..Quid agendum circa hereticos jam bapti-

Zatos?

109

:M

Quid obfervandum circa infantes , qui in

K

cafu neceffitatis ab obftetricibus, vel aliis

D

laicis fuerunt baptizati?

ibid

M

1r. An infantes fine baptifino defunc&i ba-

!

ptizari debeant conditionate, fi ad i imagi-

i

nes thavmaturgas delati edant figna vite

dubia ?

III

h

$. 4

De Patrinis.

Que[huncula 1. Quidinteiligatur per Patrinos?

IIj

2. Àn

QUAESTIONUM.

UM

2. An mos adhibendi Patrinos in baptifmo fit

j

antiquus? :

113

j

W

g. Quodham fit officium patrinorum? — 114

T

4. Quot adhibendi patrini? & qualis ab iis

k

contrahatur cognatio?

IIj

$. Quales patrini affumendi fint?

116

zl

6. An Regulares etiam jure communi à mu-

nere Patrini excludantur 2

117

Q

]i

7. An poffint in eodem Baptifino adhiberi duse

IIS

1

conmatres, vel duo compatres?

lj

8. An inRegionibus, vel Urbibus, ubi catho-

,üi

lici vivunt permixti cum hereticis liceat ad-

n

hibere patrinum hareticum, fiita ferat con-

wlv

ibid.

fuetudo reciproca?

X

T

u

9. An integra communitas poffit in fe recipe-

re munus Patrini?

120

W

li

10. An in patrinam baptizandi infantis mafcu-

li admitti poffit fola mulier?

,12I

11. Quenam fint alie controverfie Autho-

rum circa Patrinos, & quid tenendum pro-

qu'

ibid.

IIj

babilius?

M

3CuE

Gs

INDEX

Gi^s.

JDe Minifiro Baptifmi.

Quaffiuncula x. Quis fit Minifter Baptifini?

125

2. An Diaconus fieret irregularis, fi baptiza-

ret folenniter fine commiffione Parochi ?

126

3. An in caufa neceffitatis Laici licite mini-

flrent baptifinum ?

ibid.

4. Quis fit fervandus perfonarum ordo circa

Baptifmum in neceffitate conferendum ?

127

[

;

$. Anfi Pater, vel Mater in cafü neceffita-

tis baptizet proprium infantem, incurrant

128

l

cognationem fpiritualem ?

J

6. An Diacono aliquando poffit à Pafocho

i

committi poteftas folenniter baptizandi? &

i

num quavis ex caufa?

128

J

7. Quo tempore fit adminiftrandus Daptif-

j

mus?

129

J

4

9. Anliceat Baptifmum folenniter adminiftra-

re in edibus privatis?

130

|

9. Àn

QUAESTIONUM.

. An Miniftro Sacramenti timenda fit irre-

ularitas, fi ex mero inani fcrupulo bapti-

Zatos fub conditione denuobaptizet? 130

n

&. 6.

l

De dfettu. Baptifini.

Parr

Q,uæjliuncäla 1. Quis fit effectus Daptifmi ?

I35

J

2. Qualis in adulto requiratur difpofitio ad

ibid,

ti)

confequendum effectum Baptifmi ?

cefTio difputata 1. De. Baptifmo infantium

fetir

jn utero materno.

136

Md

9. An fint baptizandi infantes defuncti , fi ad

imagines thavmaturgas edant figna vite du-

T

bia ?

164

DISSERTATIO z. De Baptifio lufan-

Pa'cdij

n

tium ad Imagines Tbaromaturgas fera vitc fi-

gna edentium.

1807

lj

DISSERTATIO 2. In qua oftenditur,

y)

ea figna, que in talibus Infantibus confpiciun-

tur , non e[e certa €? indubitata figna revroi-

Jcentiae , aut voilee.

213

ii

J

: r. Recenfentur figna, que reperiri folent in

ejufinodi infantibus ad loca piadelatis. 213

6. 2.

9rï

INDEX

. 9. Statuuntur principiageneralia ad feren-

dum in hac re judicium neceffaria.

215

. 3. Oftenditur, mutationem coloris cadave-

p

rici in colorem vividum & rofeum ex cau-

fa naturali venire poffe.

218

1

A

G. 4. Oftenditur, ceffationem & reditum fe-

toris cadaverici caufas naturales habere

i

poffe.

220

. $. Oftenditur, mutationem fanguinis ex ore

DL

vel naribus naturaliter fieri poffe.

QO E

!

!

. €. Oftenditur , flexibilitatem membrorum

in tali cadavere naturalem effe.

223

h

n

$. 7. Oftenditur, pellucitátem oculorum na-

224

"

turalem effe poffe.

t

€. g. Nec motus fuübitanei aut inordinati labio-

ii

rum vel oculorum in ejufmodi infantibus

il

funt certum fignum revivifcentig.

225

Inftru&io ad examinanda figna certa mortis

aut vite in infantibus.

227

l

w;;

U ZESTIO 3. Utruminfantes finebaptif-

mo defuncti falvari poflint fide parentum.

|

231

W

QULJE-

QUAESTIONUM.

li.

QU/ESTIUNCUL.E.

De Sacramento Confirmationis.

il

bt

Quajliuncula x, Quid fit Sacramentum Con-

firmationis ?

242

'lh

ibid.

2. Que fit materia confirmationis?

Quj

3. Que fit forma Sacramegti confirmationis ?

lir

243

h

4. Quid fit Chrifma?

ibid.

sU

$. Quis fit Minifter Sacramenti confirmatio-

h

nis ?

ibid.

6. Quis fit effe&tus Sacramenti confirmatio-

D

nis?

ibid.

7. An, & quales adhibendi fint Patriniin con-

J

firmatione ?

248

ll

8. Inter quos contrahatur cognatio fpiritualis

in confirmatione ?

ibid.

jin

9. An omnes baptizati obligentur ad fuícipi-

Ya

M

endum confirmationis Sacramentum? 249

10. In qua eetate füfcipiendum fit Sacramen-

i

tum Confirmationis ?

251

11. Qualis in adultis requiratur preparatio ad

digne recipiendum Sacramentum confirma-

t

tionis ?

253

Vi

12. Quid fignificetur, dum fignum crucis in

03I

Í£ronte confirmandi imprimitur ?

254

15. Quid

U

INDEX QUJESTIONUM. -

15. Quid fignificetur, dum Epifcopus confir-

mando alapam infringit?

254

;

14. Quid fignificet oleum in Sacramento con-

firmationis inunctum ?

255

15. Quid fignificet balfamum oleo admixtum ?

[

Ibid.

16. An poteftas confirmandi etiam poffit, ac

foleat conferri fimplici Presbytero ?

256

17. Àn expediat, ut Epifcopus inungat infan-

ibid.

tes periculofe decumbentes?

Quenam fit materia effen-

|

1'

Queflio difputata.

tialis Sacramenti confirmationis ?

257

; (

2

l[]l

p

e ) JJ

1]

A

(&H Jv

[

$

(

N

N

j

/li

[

N

j

| i

(

»

il

,N

N

il

N

"

ä

2

E N

N

B

lL

)

3

un

!T

.

CA

GN

z )

NS

,

;

b

DW

hi uU[

Tra-

li

£ o Z

Y

—

s

i,

7

K

m

i

^

B

M

AX

TA

-Aä

)

)U ü

—

3

—

m

d

u

33

U d

W

G

2

3)

S&:

u)

——

:./

EU

Z

EE SS

w

A

-

)

n

2

gaw

Traäï:atus

ts SACR AMENTO BAPTISMI,

j

ET CONFIRMATIONIS.

Cinca BaprisMuM hoc loco agitur

1. De natura, & neceffitate Daptifmi.

2. De materia & forma Baptifmi.

—— — —

3. De fubje&to Baptifmi.

4. De Patrinis

s. De Miniftro Baptifmi.

6. De effectu Baptifii , prefertim circa

infantes necdum perfecté egreffos uterum

imnaternutm.

[r

A

SI.

D. Zmori Ty. de Bapt. & Confirm

2

TRACi'. DE SA&&AM. BAPTISMI?

$.L

n

De natura , z';z/lz'tutime*, & necefitate Baptifini.

jl

[

n

QUJERITUR I. Quid fit Baptifmus?

RrEsPoNDEo: Baptifmus eft ablutio corpo-

:

L;

ris exterior per aquam fub prafcripta verborum

;

|

forma ex inftitutione divina fignificans, & ex o-

pere operato caufans interiorem ablutionem ani-

1»:e ab omni peccato tam originali, quàm actuali,

non folüm quoad reatum culpe, fed etiam quo-

ad reatum totius poenge peccatis debite.

QUJZRITUR 2.

Quotuplex fit Baptifmus?

——

RzspPoNDpEÉo: Triplex.

Dividitur enim

communiter in Baptifmum fumiris , flaminis , &

Jünguinis ; quz tamen divifio non eit univoca,

h

|

a

fed tantüm analoga; quia membra dividentia non

participant perfecté. rationem divifi.

BAPTrs-

|

AW

)n

MUS FLUMINIS eft Daptifmus per aquam Que-

JHione prima definitus.

BAPTISMUS FLAMINIS

eft ablutio interior ab omni peccato tam origi-

L

;

nali , quàm a&uali, faltem quoad reatum culpz,

i

obtenta per contritionem , & a&um: charitatis

w

perfeCte intuitu Baptifmi in voto fufcepti. Ba-

PTISMUS SANGUINIS eft ablutio interior ab

omni peccato tam originali , quàm a&uali non

folüm quoad reatum culpz , fed probabiliüs et.

jam quoad reatum totius penz obtenta per mar-

tyrium pro Chrifto voluntarié toleratum.

l

QUEZERITUR 3. AnBaptifmus fuerit à Chri-

bl

fto inftitutus ante, vel poft ejus Refurre&io-

nem ?

L

M

REsPON-

J

ET CONFIRMATIONIS,

3

RresPoNpEOo: D. AvcusTINUS, & D.

'THoMas exiftimant , Baptifmum à Chrifto in-

Bapn-

ftitutum fuiffe initio predicationis, poftquam Ba-

ptifmum à Joanne Baptifta acceperat. Hzc fen-

?

tentia PROBARI Vvidetur ex eo; quia certum

L0

eft, quód Apoftoli, & Difcipuli Chrifti baptiza-

Vety

verint Baptifmo Chrifti, & quidem adhuc viven-

T &EZ

te Joanne Baptifta. Id evidens eft ex Evange-

Ofen,

lio Toan. c, 3. v. 26. ubi dicitur: Zenerunt ( Di-

fcipuli Joannis) ad J'oannem , & dixerunt ei : Rabbi,

E

m f

qui erat tecum ad SYordanem , cui tu teftimonium perbi-

j

buifli , ecce bic baptizat , & omnes veniunt ad eum. Et

äa'ptifm:

C. 4. dicitur: Cognoverunt Pbarifei , qubd S'efus plu-

ltür «

res Difcipulos facit , & baptizat, quàm Joannes; quan-

quam Sefus non baptizaret , fed Difcipuli ejus.

lr

: UD

Hunc autem Baptifmum Chrifti non fuiffe nu-

Qntoy

dam ceremoniam, fed collativum gratie , PRo-

BARI poífe videtur; quia S. Joannes Baptifta

Bu

Joan. 1. v. 31. dicit: Jeni ego in aqua baptizans, fed

qur i

qui mifit me , ille mibi dixit : Super quem videris Spiri-

LAMIS

Fu[

tum dejcendentem , bic eft ,. qui baptizat in Spiritu San-

&o.

Hoc tamen non obftante RuPEn TvUs l.4.

It i

in Joan. ArENsrs, & B. ALsER TUS M. do-

Turin

cent , Baptifmum fuiffe tantüm inftitutum poft

yi, ]

Refurre&ionem Chrifti , quando pauló ante A-

YXeriti

fcenfionem in Celum fuis Difcipulis dixit : Jte,

tud t

docete omnes pentes , baptizantes eos àn momine Patris ,

ibl

& Fili, ? Spiritus Santti.

t

ff

Hanc pofteriorem opinionem effe probabi-

]em non folüm fatetur MELcurioR CaNvs de

n hu

Locis Theol. L. 8. c. s. fed ea etiam probari poteft.

[

PaiMo. QuiaS.]JoannesBaptifta Matth. 3.

V. 11. priüs citata fua verba explicans fatis apet-

DT

2

e

4 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

W

té declarat, fe loqui de Daptifmo Chrifti Apofto-

h]

j

lis, & Difcipulis Chrifti conferendo in die Pente-

j

ao

coftes; fic éenim ait: Ego quidem baptizo vos inaqua

t

]

in penitentiam , qui autem pof? me venturus ef , ipfe vos

Mf

baptizabit in.Spiritu Santio , & igni. Idem repetit

Luce 3. v. 16.

j

SEcuxDO. Quia,

licét Chriftus potuerit

ante fuam mortem fruétum fuz paflionis, & ple-

nitudinem gratie Spiritus Sancti communicare

E

Sacramentalibus Ceremoniis à fe tempore pradi-

cationis inftitutis, videtur tamen meritó dubita-

Ratio eft ; quia Joan.

ri poffe, an id voluerit.

16. v. 7. dicitur: Si mon abiero, Paracletus non ve-

niet ad «os , f autem abiero , snittam eum ad vos.

Vi-

detur proin , quód Chriftus ante fuam mortem

materiale Sacramentorum, feu Ceremonias facramen-

T

tales varias quidem inftituerit , ac etiam gratiam

Sacramentalem contulerit , fed non /acramentali-

L

h

ter , benà tamen extra/acramentaliter , videlicet po-

Wi

teftate excellentie applicata fufcipienti, non ex

I

opere operato Sacramenti.

CoNxriRMATUR ex ratione D. THowz,

I

.......

quam adducit pro fua fententia , applicari tamen

A

Sacramenta

Q

poteft pro hac pofteriori fententia.

enim non cenfentur tunc inftitui, quando infti-

t

V[Jl

tuitur ipfüm materiale Sacramentorum , hoc eft,

quando determinatur materia , & forma Sacra-

M

mentorum , fed quando iftis Ceremoniis Sacra-

491;

mentalibus confertur vis collativa gratia.

d.

W

q. 66. a. 2. C. fic fcribit : Sacramenta ex fui inftitu-

li

tione boc babent , quoód conferant gratiam.

Unde tunc

o

]

videtur aliquod Sacramentum inftitui , quando accipit

J

virtutem producendi fuum effe&tum. . Applicando er-

go

NI

ET CONFIRMATIONIS,

3

ij Apg'

go hoc principium D. T uoM x ad Baptifmum,

d]e PQH

k

V

licét ipfe exiftimet eam virtutem Sacramento col-

VÜ

latam effe, quando Chriftus fuit baptizatus in

J

h

Jordane, pofterioris fententie Patroni dicent

sU i

Baptifmum tantüm effe inftitutum poft mortem;

quia tunc fru&um fuc paffionis Sacramentis a&tu

$ potge

conferre voluit, ut. veré dici poflit, omnia Sacra-

nh,&,

Jf

menta fluxifJe ex latere Chrifh.

QuzxRIiTUR 4. An Baptifmus fit neceffa-

0fe p

It

ur

rius neceffitate medii , vel neceffitate precepti?

RresPoNpEo: Refolutionem hujus quazftio-

Qu

[

AU M

nis dependere ab exacta notione, feu definitione

r

terminorum. Si enim per nece[Jarium nece[[itate me-

W

dii intelligatur illud , /ime quo etiam imvincibiliter

1. TYf

ignorato non poteft obtmeïz falus , fic Baptifmus non

fatri

eft neceffarius neceffitate medii.

Si veró per ne-

m g

ce[Jarium nece[Jitate medii intelligatur illud , fine quo

TLT

vincibiliter ignorato , ac faltem in *voto zmþlzcztä babito

leli

"on pote[t obtineri falus , fic Baptifius erit neceffa-

L, Df

rius neceffitate medii

Tunc Baptifmus non eft

neceífarius neceffitate medii

Cüm hzc pofte-

['0i

rior terminorum acceptio fit apud Theologos

ATI g

communior, fimpliciter dicendum eft, quód Ba-

CTAT

ptifmus fit neceffarius neceffitate medii

ndo jl

PRosATUR Refponfio

Nemo poteft falva-

hoc

ri, nifi intuitu Baptifmi faltem implicité in voto

02 t

habiti ; & omnis ille, qui habet implicité votum

js O

fufcipiendi Baptifmum, poteft falvari per contri-

tionem, & actum charitatis perfectum

lüP«

f

AN'. quoad 1. memb. PATET ex illis verbis

Chrifti Joan. 3. v. .. I|Nifi quis renatus fuerit ex aqua,

L]'/J Ál

j

€g Spiritu Santlo , mon potef? introire in regnum Dei

Ergo etiam tunc , quando v. g. Gentilis elicit

20

gO

À 3

contri-

6

TRL&CT. DE SACRAM. BAPTISMI

contritionem , & actum charitatis perfecte , non

P

,

accipit gratiam fan&ificantem przcife intuitu füz

At

a&tionis, putà contritionis, vel dilectionis erga

»

« N

Deum, fed potiffimüm intuitu Baptifmi , implici-

Jf

té voliti inter media fibi preordinata, ac praor-

l

u

dinanda à Deo.

ANT. quoad 2. memb. PROBA-

TUR ex D. THoMA , qui p. 3. d. 68. a. 2. fic fcri-

j,

bit : Dicendum, quód Sacramentum Baptifmi dupliciter

Lu]

oteft alicui dee[Je. . Uno modo & ve , & vvoto, quod con-

W

tingit illis , qui nec baptizantur , nec baptizari colunt ,

v

quod manifeflà ad contemptum Sacramenti pertinet., quan-

iüm ad illos , qui babent ufum liberi arbitrii.

E ideo

bi , quibus boc modo deeft. Baptifinus , falutem confequi

non po[Junt , quia mec facramentaliter , mec mentaliter

Chriflo incorporantur , per quem folum e[t falus.

Alio

Dl

modo poteft, Sacramentum. Baptyfimi dee[Je ve , fed non

li

voto: ficut cim aliquis baptizari defiderat , [ad. aliquo

T

cafu prexcenitur morte , antequam Baptifmum fufcipiat,

Dd

Ei talis fine Baptifino a&tuali falutem confequi pote[t pro-

]i

pier defiderium Baptifini , quod procedit ex fide per dile-

ii

GHonem operantem , per quam .Deus interius bominem

*

m t

Jan&tificat , cujus potentia Sacramentis vifibilibus non al-

Ti

ligatur.

Ita D. THowas de juftificatione ex

LU

voto explicito Baptifmi, ubi tamen juftificationem

magis adfcribere videtur dile&tioni humane , &

m

potentize. extrafacramentali divine , quàm ipfi

Sacramento habito in voto.

In Zrattatu tamen

l

DE SACRAMENTIS 7n genere quaft. ult. often-

fum eft, ab aliis nonnullis antiquis Theologis

"

juftificationem adfcribi ipfi Sacramento preteri-

to, vel futuro. Quod vero attinet fufficientiam

E

impliciti vot , D.'T Ho MAS 2. 2. q.2. a. 7. ad 3. fic

habet: Si qui falvati fuerunt, quibus vevelatio (deIn-

carna-

1

ET CONFIRMATIONIS.,

"

7

ïäæ)ö;

nnlitüï;g

carnatione) non fuit fatta , non fuerunt faloati abfque

fide mediatoris ;; quia , etfi mon babuerunt fidem explici-

ï-.iünis b

li

tam, babuerunt tamen fidem implicitam in divina provi-

dentia credentes , Deum e[Je liberatorem [écundium qmodos

& p

P ROM

fibi placitos. . Item in 2. fent. dift. 28. q. 1. a. 4. ad 3.

YU

Si quis in barbaris nationibus natus , quod in fe eft , fa-

li

ciat , Deus fibi revelabit , quod. eft nece[Jarium ad. alu-

tem, vel in[pirando , vel Dottorem miüttendo.

Sed hoc

D

neceffarium ad falutem S. DoGtor in priori textu

DEU

explicat de notitia Dei, qua agnofcitur, Deum fal-

Ti

vare po[Je fecundim qmodos fibi placitos.

! El l

M d

QuiuERITUR 5. An Parentes teneantur in-

«

fantes offerre Baptifmo, quàm primüm poffunt?

377

ZIIHS. À

Et num Parochi ad eum ftatim conferendum gra-

viter obligentur?

i? jb /

REsPONDEO r. Parentes fpectata prefen-

i

te confuetudine Ecclefiz: tenentur fuos infantes

m fj

offerre Baptifmo, quàm primüm poffunt.

li j

PRosBATUR ARefponfio.

SpeGata prefente

[ T

confuetudine Ecclefie non licet differre Baptif-

it ia

lus

mum infantium ufque ad annos difcretionis , &

infra annos difcretionis non datur motivum gra-

aton t

ve differendi notabiliter Daptifmum parvulorum;

D

ergo tenentur eos offerre Baptifimo , quàm pri-

Ia

mum poffunt.

qua;

REsPONDEO 2.

Quid fit tempus notabile

(l Ui

quoad dilationem Baptifmi , re&é relinquitur &-

jj, ol

ftimationi prudentis, v.g. Parochi, vel Confeffa-

Thed

rii, velalterius confcientie Dire&oris: inobli-

gt

fetatan

gationibus enim Legis naturalis , ac divinz inde-

terminatis determinatio reété relinquitur arbitri,

TIT:

vel Superioris indifferenti judicio. Ut veró Pa-

7 (deln-

rochi , Confeffarii , vel alii Confcientiarum Arbi-

a

CR

tri

8 'fRACT. DE SACRAM. BAPTISMi,

j)

j

tri habeant faltem Regulas dire&tivas , refpicien-

dum eít r. ad Ritualia Diccefana.

RriTUALE

RowaNuuM tit. 7. de Baptizandis paroulis/S. 1. fic

habet: Opportuné Parocbus bortetur eos, ad quos ea cu-

D]

f aM

va pertinet , ut natos infantes , quam primüm fieri pote-

E

vit, deferant ad. Ecclefiam , ne illis Sacramentum tanto-

[

H-1

r

gperà nece[[arium nimim differatur cum periculo falutis.

AA

2. Pre oculis habeant Decreta varia Synodalia :

Cüm enim ea partim forment, partim declarent,

praxin ac fenfum Ecclefiv , notabiliter ab iis re-

cedere fine gravi caufa non licet.

D. CARoLvsBonnomwzvus in Concilio Pro-

vinciali I. ftatuit, ante nonum diem ad fufcipien-

dum Baptifmum infantes ad Écclefiam deferen-

dos effe.

ln SYNobpo AucUsTANA de an-

ï

)

no I610. de Daptifmo n. 11. fic habetur: JNe Ba-

NI

j

ptifinus forté dilatus periculum adferat infantibus, fedu-

n

ló precipimus , ut Parentes , INutrices , &5 Obfletrices

l

nv

! :m

moram omnem abrumpant , & quàm fieri poteft. citifJane

h

baptizandos infantes offerant.

INec feratur , ut. ultra

dies octo natis parvulis Baptifina prorogetur .

In SuNopno FEnRARIENSI de anno 1726.

m

de Baptifino n. 7. dicitur : Monemus, ne uliva tres dies

K,

&il II

infantium recens natorum Baptifinus differatur 5 imo ci-

Q

tiüs, mortis periculo impendente , 'conferatur.

Quodfi

ii

ultra ocecum diem protrabatur , penis arbitrio noftro

fubjacebunt ii , quorum culpa id evenerit.

In SyNo-

DO VENETA I667. de Daptifmo dicitur: Dili-

Atl

genter curent. Parocbi , ut infantes infra dies ofto ab ea-

I

rum natioitate ad Ecclefiam baptisanti deferantur ,. fub

jenis arbitrio moftro infligendis , quas incurrent. etiam

Obffetrices non monentes Parocbum die fequenti , qua in-

fans natus fuerit. Inh$y Nop o PATAVINA 1624.

h

de

J

ET CONFIRMATIONIS.

9

t

de Baptifino dicitur : Parocbus det operam , ut quam-

Tb

primium infantes ad boc Sacramentum . fufcipiendum ad

Mïu

qura

Ecclefiam deferantur , nec ultra nonum diem , ft fieri po[-

jf , mors trabant parentes.

In SyNopo TaRA-

wj?m;,;

W

VISINA IÓ70. Parocbis injungimus , ut. fummopere

caveant, ne ad. fummum ultra novem dies Baptifinus dif-

c[dl] J'æw

feratur.

IÍn SyNopo TnripEN TINA Diccefa-

d

na 1593. Statuimus , natum ànfantem quamprimüm ,

declam

vel ad fummum intra otiduum ad Ecclefiam. deferen-

ii

dum , &2 baptizandum.

IÀn SYNopo Bnrxre N-

$1 1614. de Baptifinate dicitur : JNe infantibus cum

Wi

Jalutis periculo Baptifinus differatur , illis , quibus bec

fiícgs

cura incumbit , omnino pracipimus, ut natos infantes in-

d s

tra ottavum diem in Ecclefia Baptifinum fufcipere cu-

«AUJ

rent. Ex his ergo fequitur, re&té fcripfiffe Lg A N-

DRUM cum aliis Doctoribus, fore peccatum mor-

tale, fi ultra duodecim dies Baptifmus differatur

fine gravi caufa, v. g. Solennitatis publicz.

RresPONDEO 3.

Miniftrum vocatum ad

n

Baptifmi adrminiftrationem teneri promptiffimeé

obfequi , nifi prepediatur motivo altioris ordi-

[00 ]

nis, v. g. quód debeat fe praparare ad concio-

nem, fervire egrotis, curare fuam valetudinem,

TT

&c. confiderata tamen brevitate more, & abfen-

r. Q

tia periculi, & fpectato ordine charitatis,

J IU

"

UZRITUR 6. An nonnulli ex Patribus

j

Ecclefie fuaferint Baptifmum parvulorum dif-

: J

ferri ufque ad annos difcretionis, vel Senii ?

rb

RESsPONDEO I.

Quód aliqui ex Patribus

qtir, u

probatis Baptifmum parvulorum ufque ad annos

ia

difcretionis differendum cenfuüerint, verum non

jj Mi*

eft. Nam TrzRTULLIANUS folus l. de Baptifmo

vf '

pofitivé reprobavit eum morem Ecclefiz Catho-

J

lice

A

IO TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

[

»

u

lice ftatim baptizandi parvulos.

Veniant (in-

»

quit) parvuli , dum adolefcunt , ceniant , dum difcunt ,

»

dum quà veniant , docentur 5 fiant Chriftiani, cimn Chri-

ftum no[Je potuerint.

Quid enim nece[Je eft ,, Sponfores

eijam (Patrinos) periculo ingeri , qui 9 ipfi per mor-

talitaten (mortem ) de[lituere promi[Jiones fuas po[Junt,

€? proventu male indolis falli ? Si qui pondus intelli-

gant Baptifmi , magis timebunt confecutionem , quam di-

lationem.

S1 quis DICAT, etiam D. GREGORIUM

NAZzIANZENUM ífuafiffe eam dilationem Orat.

40. de Lavacro.

REsPoNDEO: Falfum effe, quód D. N 4-

ZIANZENUS eam dilationem fuaferit ufque ad

annos difcretionis ; quia expreffé in eadem Ora-

tione docet contrarium ; fed tantüm docet, Ba-

n

ptifmum parvulorum differri poffe ufque ad an-

Yi

num etatis circiter tertium , quo infantes jam

]A

TU

poffunt loqui, & proferre verba ufitata in Baptif-

mo , quamvis ea necdum intelligant.

Sic enim

D

A M

T

n. 17.fcribit: Jnfans tibi ef2 ?. INe occafionem impro-

bitas arripiat , ab infantia fanttificetur ; ab ipfis ungui-

M.Lr

culis Spiritui confecretur.

ht propter nature imbecil-

litatem Sigillum metuis ?. Quàm inbecillis animi mater

OT

es ?. Znna Samuelem , priüs etiam , quàm procreatus ef-

Jét , Deo promifit ,. aique in lucem editum flatim confe-

cravit , ac cum Sacerdotali fLola educavit , mibil bumani

verita. lNibil tibi amuletis opus eft , cum quibus Diabo-

hn

lus ingreditur , venerationem Deo debitam in. fe furtim

transferens in. ejufinodi levis animi bominibus , Trinita-

tem ipfi da , magnum illud, &? pulcbrum amuletum, . Et

n. 27.. lt dixerit aliquis : Sint fané bec ita , quantum

D

ad eos attinet , qui Baptifmum requirunt. — Quid autem

dicis

NI

)

ET CONFIRMATIONIS.

II

m li

!

dicis de infantibus , qui nec damnum, nec gratiam agno-

J dUW'n

Jcunt 9. n bi quoque baptisandi erunt 9. ita prorfus , f

n (

quod. periculum urgeat.

JDe aliis autem cenfco, ut tri-

1.

ennio ex/bettato , aut aliquanto breviori, vel longiori tem-

J

jporis fpatio ( nam tunc Myflici fermonis aliquid. audire ,

i WïT

€9' refpondere po[Junt : quamois emim perfetió ea mon in-

V i

telligant , ea tamen fuis animis imprimunt ) per Baptifini

m

Sacramentum animos , & corpora [anttificent.

KEitenim

veddende rationis de fuis aCtibus tunc. primun quidem

2601

obnoxii fiunt , cim perfettum ufum vationis adepti fue-

nem(n

vint, €$ Myflerium didicerint ; attamen , licét eorum ,

qui per ignorantiam in prioribus annis deliquerunt , va-

dO.

tionem reddere minime cogantur , propter cafus inopina-

: i

tos, ac repeniinos , lavacro com

1

muniri conducibilizts eft,

aden (s

[ta Nazianzenus.

Ecclefia tamen nec Pa-

dul

REsPONDEO 2.

rentes , nec baptizandos obligavit lege pofitiva

Áquedt

fante t

Ecclefiaftica ad Baptifmum ante fenium , vel pe-

riculum apertum vite poftulandum ; fed hoc di-

a nb

, O

fcretioni Parentum , & Baptizandorum reliquit,

quod confideratis particularibus rerum , & per-

fu.

hifem

fonarum circumftantiis ad falutem anime & glo-

riam Dei magis expedire judicarent. Id PATET

hr i

PAULINUS

a

ex plurimis teftimoniis Veterum.

de vita S. /mbrofüi refert , quod bic S. Do&tor pri-

þïä(lf/lï';«

müm fuerit baptizatus ante fufceptionem Epiíco-

| mr [

jl

U

patus Mediolanenfis. Et S. AucusTINUS l1.

j

Confe[J. c. 11. narrat, quod , licét habuerit matrem

ii

"

fanctam, nempe $, Monicam , non tamen fuerit

ij

baptizatus in infantia. — Z4udieram ego (inquit) ad-

yr, i

buc puer de vita eterna , & fignabar jam figno crucis ,

Jl

€9. condiebar ejus fale (benedi&to?) ab utero matris mee,

j p

que muliiamn [beravit in te.

Cimm. quodam die. pre[Jus

(j n

flomacbi

L

I2 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Jlomacbi dolore repentà eftuarem pene moriturus , vidifti

$d

TTX

Deus meus , quo motu. animi, €? qua fide Baptifinum fla-

gitavi , €& conturbata mater curaret feftinabunda, ut Sa-

U

eramentis falutaribus abluerer , mift [tatim recreatus ef-

fan.

Dilata eft itaque anundatio mea.

Wi

'M

QuzRITUR 7. Cur illa vetus libertas dif-

ferendi Baptifmum fuerit ab Ecclefia indulta? Et

cur fuerit fublata?

RzxsPoNDEo: Verofimile eft , priorem il-

lam libertatem propterea fuiffe indultam ab Ec-

clefia.

I. Quia fic Ecclefia coram Gentilibus

majorem przftare poterat edificationem, fi nul-

lus admitteretur, vel ad Legem Chriftianam ob-

ligaretur, nifi uitró à parentibus oblatus, vel poft

plenum rationis ufum , & edomitas pravas paflio-

nes ultró baptifmo initiaretur.

2. Quia,cüm il-

lis temporibus pro gravioribus criminibus , per

Leges civiles impunitis, aut nondum ad forum

Laicum dedu&tis, graviffimz ftatute fuerint poe-

nitenti&e Canonice , ut fic confervaretur coram

ï

X:thnicis honeftas Religionis Chriftiane, nimis ar-

duum videbatur Ecclefie , omnes ex Chriftianis

parentibus ortos fübjicere tam feveris Ecclefiz

Legibus, nifi effent vel ultró à parentibus oblati

in infantia , vel nifi ultró poft plenum ufum ra-

Atl

tionis Baptifmum peterent.

3. Quia eo tempo-

re , quo Chriftiani vivebant permixti Ethnicis ,

& occafiones peccatorum fuerunt decuplo majo-

res, quàm nunc, remedia autem decuplo minora,

quàm nunc , horrebant multi relapfum poft Ba-

ptifnum 5 .quo in cafu jam non fupererat altera

quoad reatum totalem pong remifíio; & peccá-

ta fingula ob irrogatam Sacramento irreveren-

tiam

Yi

)

ET CONFIRMATIONIS.

13

msi*iäï

tiam effent longé majora. His veró motivis cef-

Hf

fantibus Ecclefia tandem copit rigorofiüs urgere

Iu

Baptifmum parvulorum ; prefertim cüm fenfim

obfervaretur, ejufmodi dilationem Baptifmi adul-

tis tantüm pra&bere incentivum liberiüs peccan-

ibl*rüg ü

di, & parvulis dare anfam fine frano vitiis in-

n

dulgendi , quorum femel contracta confuetudine

difficilius é ceno eluctarentur.

Rationes hz in-

Drior

finuantur potiffimüm à D. Auguftino , Nazianze-

m al

no, & aliis.

D. AucUusTiNUsl.c.ait: Dila-

Cent

l

lls

ta e[t itaque mundatio mea , quafi nece[Je. e[Jet, adbuc far-

m (

duj

didari ; quia vvidelicet pof? lavacrum illud major, & pe-

viculofior in fordibus delictorum reatus foret.

Sie &

Is d

NAZIANZENUS Orat. 40. n. 16. obfervat , eos

Va PL

opinionem vite lafcive non effugere, qui in ul-

ts d)

timum fenium Baptifmum differunt.

Turpe eft

U

(inquit) càüm etate confenueris , libidinem tamen minimà

ul

confenui[]e ; fed «el ea affici, vel certà eam opinionem (ae

r

tua lafcivia) propter Baptifimi dilationem bominibu

eCut Qu

x

prabere.

$, Dmit

QUJZRITUR $.

An parvulis noceat dila-

Chrihi

tio Baptifmi ?

s Dd

RzsPoNDEo: Ea dilatio parvulis nocet ;

jbus d

quia manent diutiüs füb poteftate Damonis.

uf

Dum autem manent fuüb poteftate Demonis, fa-

et

cilius exponuntur infeftationibus Demonum per

| F

maleficos; & privantur majori protectione Án-

ipluse

geli Cuftodis in periculis , & fubjiciuntur magis

Jo n

dire&tioni, ac focietati pravorum hominum, pra-

ii Dün Bl

vos habitus fuo exemplo , & verbo infantibus

eutalit

implantantium. - Hinc S. GnaEGonrUvs N a-

]

!

(

ZIANZENUS in Textu füperiüs citato dicit: 7ri-

jl

nitatem illà da , magnum illud , & pulcbrum amulet.um.

d

Aliax

14 TRACT.DE SACRAM. BAPTISMI,

yi

Aliam rationem infinuat S Y NoDUs ARETINA,

1

quód nempe Dzemon jufto Dei judicio acquirat

"d)

eó majorem poteftatem in baptizatos , quó diu-

i

1

tiüs prius in iis füuum dominatum exercuerit. De

10

Baptifino fic habet : Parentes filios in lucem editos ci-

ind

tiüs , quàm fieri pote[? boc falutari lavacro afpergi , mun-

*f

darique curent , ne fub D«emonis captivitate diutius im-

j

Agl l

wiorentur ; 69 fciant , quod Princeps tenebrarum ,. quà

"

magis exterius regnaoit im bomine , eb fceoits expulfus il-

l

lum foris oppugnet , atque diuturnitate fuc interioris do-

D

44f

münationis majores recipit vires , ut inde bella moliatur

exterius.

QuERITUR 9. Quandonam Baptifmus ce-

perit fieri neceffarius ad falutem ?

REsPoNDEO: Baptifmus obligare copit ad

W

fui fufceptionem poft promulgationem Evange-

lii in die Pentecoftes. . Id patet ex A&. ». v. 37.

]:ägxibu

cüm enim S. Petrus in die Pentecoftes predica-

|

at

ret Legem Evangelii , & audientes dicerent: Quid

