eft , fi bujus Sacramenti dona , admirabilesque. ejfe-

&us intellexerint.

SYNODUS ÀÁRRETINA I729.

TL i

ymtini

à Confirmandis etiam exigit fchedam teftimonia-

lem de Confeflione depofita, fic inquiens: Ut u-

j uj al

yi n

na cum boc Sacramento quis Spiritus Saniti gratiam ple-

nius a[Jequatur , penitentie Sacramento aniui fordes ex-

er d

piare curel , cumque fefe nobis ad vecipiendum Sacramen-

L w

t

tum obtulerit , pr manibus babeat teftimonitim Confe[Ja-

viü fubferiptione munitum-

SxNODUS VENETA

:

connm:o:;

1

1667.

*

l

254, TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

(un

1667. dicit etiam , quomodo Confirmati fe gere-

re debeant etiam poft Confirmationem.

Confir-

at

mati, inquit , ad recolendam Jeptiformis Spiritus me-

. Tseo)

morium per unum ex nofiris Capellanis moneantur ,. ut

dU f

7)

Til

j

qui lepere movcerint , per integram bebdomadam officium

paroum Spiritus Santti recitare, qui veró legere ne[cive-

IT

vunt, per fingulos bebdomade dies fepties Pater mofter ,

€y. toties /4oe María dicere non omittant. — Hzc devo-

j

l ]

A

n

IT

tio ad Spiritum San&um per modum invocatio-

li

nis haud dubié magis difponit animum ad ube-

auiniit

riorem gratiam , fi integra hebdomada vel inte-

dosoox]

gro menfe ante Confirmationem fufciperetur, vel ,

li "

à zelofo Parocho in Ecclefia cum Confirmandis

JUS

(

publicé recitaretur, ut etiam qui legere non pof-

funt, ab aliis recitata in animo conciperent.

xme

f

i Chri

QUERITUR I2.

Quid fignificetur , dum

fignum crucis in fronte confirmandi imprimitur ?

z if

RresPoNDEO: Ut Catechifmus Tridentini

tnfie

n. I8. explicat, per hoc fignum declaratur, con-

zil

firmatos nullo metu, aut verecundia, quarum af-

ATU

fe&tionum figna maximé in fronte folent appare-

iU

re, à libera Chriftiani nominis Confeffione ab-

1

Mi

fterrendos effe.

fuli

A

QUERITUR I3.

uid fignificetur , dum

(

n

Epifcopus Confirmando alapam infringit ?

i

P

d

REsPONDEO:,Caufam hujus ceremonie

(

Catechifmus Tridentini reddit hanc: Uf Confr-

thm

mátus memiünerit , fe tanquam fortem atbletam paratum

N

e[fe oportere ad omnia ad'verfa invitto animo pro ChrifH

s

d

nomine ferenda , manu leviter in maxilla ab Epifcopo ce-

]

ditur.

Poftremà pax ei datur , ut intelligat , fefe pa-

W

cem, que exfuperat omnem [enfum , confecuturum e[Je , fà

ilig

videlicet in pugna Chriftiana fuperet.

Es

d

N

Qvz-

ET CONFIRMATIONIS

255

Ol'lüïm ma

QUXZERITUR 14.

uid fignificet oleum in

)l!

HLUD.m £

Sacramento Confirmationis mun&um*2

Int

Mi

REsPONDEO:

I Wg.

Oleum , inquit Catechifmus

Romanus, quod natura fua diffluat , gratzce plenitudi-

b MUMW

i trj]

nem exprimit , quod per Spiritum Santium à Chrifto Ca-

pite in alios redundat , atque effunditur , ficut unguen-

HPU Prr

l, fs

tum , quod defcendit in barbam 4Aaron ufque in oram vve-

b

/izmenn ejus. Pfal. 132.

HOGUU] T

*

i ;

QuERITUR 15. Quid fignificet balfamum

oleo admixtum ?

Momdy

RESPONDEO:

Prout denuo Catechlfmus

tlf J

"Tridentini explicat

balfamum, cujus odoratus

J Coti

jucundiflimus eft, Fideles , cüm Sacramento Con-

Ul

firmationis perficmntun, eam virtutum omnium

ontipee

fuavitatem effundere , ut illud Apoftoli queant

duf

dicere : Chrifti bonus odor fumus Deo

Habet

Dudi

praterea balfamum eam vim , ut quidquid eo cir-

tifmis T

cumlitum fuerit, putrefcere non finat ; quodqui-

detir

dem ad hujus Sacramenti virtutem fignificandam

Ua u

valde accommodatum videtur , cüm plané con-

te (lex

ftet, Fidelium animos colefti gratia, que in Con-

Confel

firmatione tribuitur , preparatos,'facile à fcele-

rum contagione defendi poffe.

Ti

QuiERITUR 16. An poteftas Confïrman-

di etiam poflit , ac foleat conferri fimplici Pres-

if

uj

bytero?

fa.

REsPONDEO: Ea poteftas poteft, & folet

y 4 p»

conferri fimplici Presbytero , fed in Latina Ec-

L

clefia ea delegatio fit à folo fummo Pontifice.

lod

Ita declaravit SS, Dominus Nofter Benedictus

jil

XIV. de Synodo c. 7. 8 & g. " ubi afferit, r.

dubitari non poíle, Summo Pontifici com-

l

J

petere poteftatem hanc delegandi fimplici

pereL

Presby-

H

255 TRACT. DE $ACRAM. BAP'TiSMïþg

gon

Presbytero. 2. Etiam Presbytero à Papa coni-

inif alb

.'ä

mitti poffe poteftatem confecrandi Chrifma , ne-

que neceffarium effé , ut utatur Confecrato pef

gt5 t

Epifcopum.

3. Epifcopos de facto , ubi fum-

r à

ia €

mus Pontifex fibi refervavit poteftatem delegan-

di Presbyteris hanc poteftatem , non habere po-

;ipua

u

teftatem , eam poteftatem delegandi Presbyteris.

4. Utrum fpe&tato pfecife Jure Divino Epifco«

df

vicf

pi habeant poteftatem delegandi Presbyteris po-

teftatem , effe queftionem controverfam intér

,j

irtir,

graves authores, in qua etiam pro affirmativa

n

2"

]

'c'

fententia non levia ftant argumenta. $. In Eccle»

fia Greca in iis locis , ubi fummus Pontifex mo-

s m

rem conferendi Confirmationem per Presbyte-

s b

ros notorium tolerat , eam Confirmationem tan-

m

quam ex tacita delegatione Summorum Pontifi-

DLT

cum validam effe ; econtra in aliis locis, in qui-

000l

bus Greci Latino Ritui addictis permixtim vi«

d

N

vunt , ubi Summi Pontifices eam Confirmatio-

b

nem pro irrita declarant , eam Confirmationem

zttlm

nà

invalidam effe, eo quód in tali cafu , & loco ejus-

i

pl

niodi Greci Presbyteri non habeant delegatio-

X

nem à Summo Pontifice.

'Textum SS. Domini

TT

Noftri Benedi&ti XtV. anne&to ad finem Queflios

1 q

nis Difputata.

fifn'.&ïm

* QuznITUR 17. Án expediat, ut Epifcos

pus inungat infantes periculofe decumbentes ?

RESPONDEO I.

Ug

Ut Epifeopus veniat irt

dotnum infantium, qui certó necdum funt ratio-

m

j

nis compotes , eosque ante obitum confirmet;

non habetur exemplum in.Ecclefia.

Id ptoba-

tur negativé ; quia nullum ejusmodi exemplum

M

profeni poteft,

li

REsPON-

Ány

"Pnsxu

ET—;?ONFIRMATIONIS.

257

"i

an«

" RzsPoxwpEo ». Ut Epifcopus veniat in

(

Ti

Jl u[,

g

domum adolefcentium ,. qui jam funt rationis

,

r[a

compotes , eosque ànte obitum confirmet , non

od

Q

l

u

improbatur à S$. Domino Noftro Benedi&o XIV.

]d probatur ex ejus Differtatione ad finem Que-

l; Y

Certé Em. Cardina-

duxi]

ADX fs

flionis Difputate anne&tenda.

lis Quadagnius in Synodo fua Aretina 1729. pro

It D] m

j

fuo zelo, & fervore charitatis ardentis zit. de Con-

r V

firmatione fic feribit: Si quis adolefcens extiterit, aut

Vion

i Dro d

uer , compos tamen rationis , qui eger in po[iremo vitee

curfu verfetur , & boc Sacramento infignitus adbuc non

BUA

Iu r

e[fet , Parocbus illum moneat , eique omnino fuadeat , ut:

bujusmodi Sacramentum plurimüm in otis babeat, ejus-

m per]

que fummopere flagret defiderio , quem , fi próvetta erit

Of

etate , Sacramento rité confirmare non omittemus , dum-

Yunmora)

todo boc nobis expedire videatur.

Ego veró hoc lo-

n aisl

co pre oculis habendam effe cenfeo morem uni-

lfs p

verfalis Ecclefie , à qua D. Thomas relatus de

&t (

Baptifino S. 3. qq. 7. non effe recedendum monet;

m Contrr:

fi enim nullum reperitur exemplum, quód Clini-

[/

cis fimul impenfum fuerit cum Baptifmo, vel ex-

hübegnt &

trema un&tione Sacramentum Confirmationis, É-

extuns

piícopis non videtur propterea movendus fcru-

od n

pulus ; quia ad folam luctam in articulo mortis

fufficienter armat Evchariftia, & extrema un&iof

ipelit r

b d

QUJESTIO DISPUTATA.

pftpa s

n

Quenam fit. materia efentialz'ic Sacramenti Con-

firmationis ?

ob t

cdelt. )

.'

dJorANDUM 1. Quzftionem potifiimum ver-

u

fari in eo , utrum fola impofitio manuum

R

fu-

Hh

D..dmort Tr. de Bapt. & Confirm.

[

258 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

Vrlllld

fuper caput confirmandi fit materia effentialis

Confirmationis ? vel fola inun&io Chrifmatis ?

öldl,&a

P

vel utraque fimul? Solam manuum impofitio-

nem efle materiam effentialem defendit Sirmon-

: ür

dus.

Solam inunctionem Chrifmatis admittit D

y (d&

"'Thomas.

Anfrtir

Utramque eífe fimul materiam tota-

lem, & adequatam , folam autem impofitionem

[s nl

manuum, vel folam inymétionem effe tantüm in-

iqU

adequatam, docet Tournelius ,/& alii

inn de

QMTI

NoTANDUM 2

Duplicem in Confirma-

tione fieri impofitionem manuum. . Una eft ge-

Afl

neralis, ac moralis, qua Epifcopus ante aCtum Con-

ln

firmationis extendit manus verfus Confirmandos,

m

quafi manus fuper eos impofiturus, quamvis phy-

WOIHI

odb

ficé nec unum attingat.

Altera eft particularis ,

ac pbyfica , dum Epifcopus frontem Confirmandi

Cotir

fignat ügno crucis ,

& chrifmate inungit.

0401

NoTaNDuM 3. Refolutionem hujus quz-

vt

fionis non parüm dependere ex refolutione al-

]

TU

d

terius queftionis, an Scriptores primitive Eccle-

JI.P

W

fiz loquantur de primo , vel fecundo genere im-

i

"

t

pofitionis manuum , vel de neutro , fed de alia

impofitione manuum fbyfica , & þ(wmulm , qua

t

Epifcopus füper fingulorum Confirmandorum

Eu

caput imponebat manus ante fingulorum confi-

R

gnationem.

tf

Dico t

Scriptores Latine Ecclefim - pri-

D

mis octo feculis per impofitionem manuum in

| MCJ[&

Confirmatione intellexerunt fiepe tantüm impo-

D W

fitiónem manuum oralem , feu generalem.

wmnh M

PROBATUR I

Tertullianus /.. de. Refurre-

st

&ione c. 8. quando loquitur de impofitione ma

Et

nuum , eam folüm vocat obumbrationem ; in ob

Pïunf

umbra-

ET CONFIRMATIONIS.

259

Ts d

ET

umbratione veró non fit atta&tus phyficus um-

brandi, & corporis obumbrati; ergo ea impofi-

M

[

tio manuum erat tantüm moralis.

l?f

&Häï &f

"Textus fic

li d

habet: Caro ungitur , ut anima confecretur 5. Caro fi-

l n '

gnatur , ut 69 anima muniatur ; Caro manus Tmpofitio-

ne obumbratur , ut €?. anima Spiritu illuminetur Hac

lt i

ii

antithefis inter adumbrationem, & illuftrationem

oftendit, quód loquatur de propria obumbratio-

5 &dïh

n i

ne, & non de attactu phyfico, feu teCtione.

.PRoBATUR?2. ld ipfum, quod in antiquif-

m (s

Isantede

fimo Sacramentario S. Gregorii M. vocatur leva-

tio manus fuper capita omnium , in Ordine Romano

as C

antiquiffimo vocatur elevatio, & impofitio wianus fu-

Ia

per capita omnium; ergo feculo VII. & VIII.

em duj

ifta duo adhuc erant fynonima. Marinus in Dif-

ontem (

fert. de Confirmatione c. 3. totum ritum veterem

t g.

Confirmationis in Latina Ecclefia exhibet his ver-

QtOnem j

bis: ,Antiquiffimum S. Gregorii Sacramenta-

G refic

»rium, quod eft in Abbatia S. Germani pulcher-

$ prinio

» rime fcriptum , utriufque Chrifmationis Presby-

&eundo

j

» teralis (in Baptifmo) & Epifcopalis (in Confir-

euo,

» matione) ritum , & ordinem fic explicat, quem

& j

»totum verbum é verbo referimus.

Ut autem

Confred

» fürrexerit à fonte, ille qui eum füfcipit, offerat

figiirg

»eum uni Presbytero , qui faciat fignum crucis

»de chrifmate cum pollice in vertice ejus , di-

ine D

»cens : Deus omnipotens, Pater Domini Noftri

n

» Jefu Chrifti, qui te regeneravit ex aqua, & Spi-

ongn p5

»ritu Sancto, quique dedit tibi remiffionem o-

a ïapiu:,

»mnium peccatorum, ipfe te liniat chrifmate fa-

w

!

[

» lutis in vitam &ternam.

Refpondetur: Amen.

äagu:

L

»Et baptizantur , & parati fünt , qui eos füfce-

J

» pturi funt cum linteis in manibus éorum, & ac-

m filil

Ra2

» Cipiunt

b

:60 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,;

RLT

, cipiunt ipfos à Presbytems

qui eos baptizant.

a

, Pontifex vero redit in Sacrarium exfpectans, vt

p I

ui

cum veftitifuerint infantes, confirmet eos.

s |

, etiam non prohibentur la&ari ante facram Com-

n f

Induéti veró or-

,1»uhionem, fi neceffe fuerit.

« itm$

dmdntur per ordinem, ficut fcripti funt ; & in-

imone.

f"mCes quldcm in brachus dextris tenentur ; Ma-

TOU

» jores veró pedem ponunt fuper pedem Pamm

u

fu ls

Deinde Schola juífa facit Letaniam , qui-

As

,nam ad fontes.

Pontifex veró veniens ad in-

(BATU

tantes tenente Archidiacono Chrifma , involu-

EU

tls fcapuhs , & brachiis ex panno hnneo &

ji,

A ;levata manu fuper capita omnium dicit: O-

1

,»Imnipotens fempiterne Deus , qui regenerare di-

d

, gnatus es hos famulos tuos ex aqua , & Spiritu

"du

San&o quique dedifti eis remlüïonem omnium

TOU

y

peccatomm , emitte in eos feptiformem Spiri-

u lp

, tum tuum San&um Paraclitum de ccelis ,

Spiri-

MT

AH

tum fapientie , & intelle&us , Spiritum conülu,

m

17

& fortitudinis, Spiritum faplenmæ & pietatis,

DO

adxmple eos Spmtu timoris fui, & configna eos

, ügno crucis in vitam propmatus. cternam. Per

Dommum noftrum Jefum Chriftum Filium tu-

, qui tecum vivit

& regnat in unitate Spi-

p

3

rltus Sanéti.

Per omnia fzcula fzeculorum. A-

, men.

m f

1

Et interrogantibus Diaconibus nomina

l

üngulorum Pontifex tin&o pollice in Chrifma-

ii

)

!t (

, te facit crucem in fronte unius, fimiliter per o-

.mnes fingillatim. ,

Eadem omnino habet ns-

x,wm

S'[j

JXIN E

dem verbis , & fyllabis liber Sacramentorum $.

fJb MU

Gregorii ex antiquiffimo Codice Vaticano Rome

DUUQW

editus.

Onpo.RoMaNcus excufus habet:

duünten

Kleoaia, C? impofüa manu füper capita omnium &c.

ALCUI-

m

l

ET 6ONFIRMATIONIS.

26

'

Wil

ArcuriNus: npofita manu €c.

(oDEXXTrI

riunmfPal

LIANUS: Elevata , & compofita manu füper capita

m

omniumn.

IN PoNuTIFICALI RoWRANO: 7üunc

j

Ti

extenfis verfus. Confirmandos manibus , dicit : Oremus.

T

. lnduä D

Omnipotens [amnpiterne IDeus , qui vegenerare. dignatus

r

es &gc. üt in Sacramentario Gregoriano , qua fi-

nita oratione Pontifex ipfe interrogatis fingulo

r

Iris t

fum nominibus pollicein chrifmate tin&o fignuim

NIET

crucis in eorum frontibus pingit.

Hucufque P.

Morinus.

) Yal

D]

Y o

hlï

PRo2ATUR

9)

In Confirmationis Ritu, qui

obfervatur apud /Ethiopes imitantes Ecclefiam

pao

Alexandrinam , cui fubje&ti funt , manifefté. per

Qnin

dnpofitionem manuum tantüm intelligitur ómpoftio

yqurge

ioralis , feu generalis.

In eo Ritu, prout editus in

CUM

enilona

l

Bibliotheca Patrum tom. 6. Confitmatio incipitur

"

ab inun&tione frontis, & completur in impofitio-

ht

'Titulus totius

ne manus fuper capita omnium.

m de d

Ritus eft fequens : Orationes , quas dicit Sacerdos ,

p

cium imponit manus fuüper eos , qui Confirmandi fumt.

jentig, dj

Poft ceremoniam inun&tionis fic habetur : Po-

(i, &ad

flea (Pontifex) imponit manum fuam füper eos, &&

Vtus at

dicit : Beneditti fütis benedictione Angelorum celeflian.

Aritur

Benedicat. oobis Dominus nofter S'efus Chriftus.

Ac-

epmat d

cipite Spiritum Santtum per virtutem Dei Pairis, per

T

virtutem Filiü Sfefu Cbriflü , & per virtutem Spi-

Discubst

vitus Sanüi; fWis wvafa ele&a , &? munda Dowüini

poliice':iï

nofiri Sfefu Chrifti , cui efl gloria cum Patre, C

Jl

Spiritu Santto in fecula [eculorum.

Ita Ritüs ZE-

) 0na0

thiopum.

Ex hoc autem apparet, quód , cüm

um

fub impofitione manuum orationes dirigantur ad

iT

omnes in plurali, etiam impofitio manuum , qua

durante fiunt orationes, tantüm fit generalis fu-

i*

e

3

T (W '?

r

262 TRACT.DE SACR AM. BAPTISMI,

per omnes fimul cölle&ivä fumptos , adeoque fit

g COHüm

al d

tantüm moralis.

g A

PRoBATUR 4. Alcuinus fcriptor fzculi

B QUb

o&avi per impofitionem manus tantüm intelligit

impofitionem generalem, feu moralem ; ergo ,

qan

agl

[

cum fuerit doctiffugpus , & Preceptor Caroli M.

prefumendum eft, ex ufu generali Ecclefiz fuif*

? 'ärm'.f.frrr!

gl

rl

fe tunc temporis eam fignificationém .nominis.

a.p. Alcuinus loquens de ceremoniis Ecclefiz

hgT

at

in Sabbato fancto ex more Romano fic fcribit :

Poflquam (baptizati) vefliti fuerint , deportantur ante

a C

3QUS 1

Pontificem ad confirmandum , quibus dat fingulis [Lolam

candidam Chrifinalem , &? fic. veftiuntur.

Ei poft-

n con

í

r

quam induti fuerimt , dat Pontifex fuper eos oratio-

f

(

nem , impofta [cilicet manu fuper capita eorum cum

Y

incocatione feptiformis gratie Spiritus .Santti.

Q-

ATT

1,dnd

ratio. Omnipotens Jempiterne Deus , qui regene-

raye €»c. — Hac finita facit crucem de Chrifmate cum

(Hnis,

yi??l:

polüce in fingulorum frontibus &t. Ex hoc textu

j

3 I

Alcuini patet , quód id ipfum , quod in Pontifi-

cali Romano vocatur extenfio manuum verfus Confir-

Wt

mandos , ab eo vocetur impofitio ianus , eandem et-

iam orationem cum illa impofitione manus con-

MT

J

jungit, quam Pontificale Romanum extenfioni ma-

"

nuum verfus Confirmandos conjungit.

M

yiu

Idem CoNrIRMATUR ex eo; quia dum AI-

]i

cuinus de inunétione dicit , quód fiat in /ingulo-

D"JS Iïü

rum frontibus ; econtra , ubi loquitur de impofi-

AT

tione manus , non dicit , /uper capita fingulorum ,

bt

fed tantüum fuper capita eorum. Denique cüm ora-

Hme,

tio, que pronuntiatur à Pontifice durante impofi-

f

lio

NU

üione manus defignata ab Alcuino , fiat fuper o-

mnes

Crin

ET CONFIRMATIONI

263

P [

mnes Confirmandos collectivé fumptos,fatxs ma-

nifeftum eft, etiam impofitionem manus , de qua lo-

l

quitur Alcumus, effe tantiim generalem, feu mo-

W tamxm

ralem. Quód autem oratio illa fit generahs, pa-

Hs

tet ex Sacramentario D. Gregorii , fuperiiis in. Pro-

t xüïü

batione fecunda adducto.

[bi enim dicitur : Omni-

kri Emh

potens . fempiterne Deus , qui 7egenerme dignatus es bos

1cauon d

famulos tuos &g'c.

æremomn

BRonaATUR$. $. GREGORIUS M. expref

Lomyig

"nf T

fe contradiftinguit impofitionem manus ab in-

unctione Chrifmati

ergo füb termino impofi-

Mda j

tionis manus non intelligit impofitionem manus

eöunmr

phyficam confiftentem in fignatione , feu Chrif-

j furi

atione frontis. a. p. In l. 9. Ep. 6r. ad Quiri-

L dpiþ

num fic habet : Zb antiqua Patrum in[litutione didi-

Siriu

cimus , ut qui apud, berefin in Trinitatis nomine bapti-

t u a

gantur , ciun ad fanttam Ecclefiam redeunt , aut unttio-

Ym d

ne Chrifinatis , aut impofitione manus , aut fola profe|[to-

ne fidei ad fimum Matris Excclefie revocentur.

Unde

dl h

qux

"Arianos per impofitionem manus Occidens , per un&tio-

nem ger) þnäz Cbrifmatis ad ingre[Jum S. Ecclefie Ca-

Ym t

n d

tbolice oriens reformat.

(itione r

PROBATUR 6. Author Conjiztutzonum Apo-

fU J

flolicarum ]. 8. c:39. etiam ritum benedicendi to-

npt

tum populum vocat impofitionem manuum.

'Sic enim habet : zimpofitio tmanus tmatutina, — Ora-

tio. Deus refpice populum bunc ,. qui tibi capzm ; fua in-

u

L

u

clinarunt.

lquri

Drico 2

yr U

Jam feculo VIII. per impofitio-

nem manus à nonnullis intelligi cepit illa impo-

De[h u

fitio manus phyfica , qua.fit per fignationem ac

chrifmationem frontis.

jn,

PRos

R 4

H

264 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI

PRor. Cowcrvus. ex variis textibus Scri-

gj at

4 0

ptorum , qui vixerunt fzeculo IX. X. XI. & XII.

j am

1. RABANUS Maunvus l.r1. de Inflitutione Cle

"mm [

vicorum C. 30. dicit :

Novi[fme à Summo. Sacerdote

s p

jper impofitionem manus. traditur illi Spiritus Santtus,

roul

ui roboretur þer Spiritum. Santtum ad. predicandum

put u

alis idem donum , qued ipfe im baptifinate confecutus

eft-: Szgnatur enim bapiisatus cum Cbrifmate per

Sacerdotem. $n Capitis Summitate , per Pontificeifi ve-

rb in fronte.

9

RurERTUS ÁBBas l. 5. de

c(

JEu

divinis Officiis c. 16.. Omnis Ecclefia unctione Cbrif-

muatis per impofitionem manuum confecratur.

OQuod

TE

;

folis debeatur Epifoopis , ut. conftgnent ,

& Spivitum

Paracletum tradant , mon. foliun confuetudo Ecclefia-

d

CN

Jflica. demonftrat

verim Cj LeGio 4dorum po[Lo-

lorum , que a[Jerit

quibufdam baptimatis per impo-

fitioneim manuum datum e[fe Spiritum Sanctum.. 4&. 8

ff

KEti chm impofui[Jet manus illis prolibus , venit fuper

V A'T

]tem in alio loco

tunc

eos Spiritus San&tus

tiy

Zmponebant illis manus , €5 accipiebant Spiritum San-

n

ll

ät.l/]n'

Ubi apertà datur. intelligi ,

folis. Pontificibus

(deberi , ut conf Tgnent ,

e9 Paracletum tradant. ..

Le-

gitur autem in Geflis Pontificalibus , qubd Sylve/fer

Papa conftituit ,

ut baptizatum liniat Pr eshyter Chrif-

mate levatum de aqua propter occafiones ' tranfitus

]

wuoriüis , ne propter ab[entzam Epifcopi [ine manus

UT

impofitione baptizati migrent.

Presbyteris itaque chrif-

ij

wnate bapiizatos ungere licet ,

non iamen frontem ,

A

quod folis Epifcopis debetur , fzd verticem. . Hoc lo-

U.'[d

co Rupertus non obfcuré etiam inun&ionem

D.

Presbyteri in vertice vocat impofitionem ma-

Pv

nus.

3. WALAFRIDUS STRAZEO Rerum Éc-

U]amw

elefiaflicaruim c. 26.. Myflici. lavacri gradatim. cele-

bratio

prour

*

|

ET' CONFIRMATIONIS.

265

N nl

Y

D

bratio crevit.; addideiunt alii Chrifinatis untionem ,

f

quam ex veteri fumptam con[uetudine mon efl, qui

n

(

h

dubitet , cum primis temporibus dnpofitione manuum

Baptifinum conferri [oleret , quod im Samaria feciffe

W gt

3

u Iu

Petrum legitur , & S'oannem.

4. Hvuco pE S.

V 1c TO KE l. 2. part. 7. c. 2. dicit : Manus iimpo-

lia

LIM

fitio , que confmrmatio vocatur , qua. Chriftianus. un-

Qione Cbrifmatis per dmpofitionem manus in fronte

x frhg

^ Anj]

fignatur ,. [olis Epifcopis -debetur , ut Chriflianum con-

figment , €&? Spiritum San&um tribuant 5 ^ ficut. in

Xf

primitioa Ecclefía. Spiritum. Santtum per. impofítio-

! f

nem manaum dandi [oli 4poftoli poteflatem — babuiffe

, fl

leguntur. . Item ]. C. part. 15. c. 1. Pontifex per im.

L anfut

pofitionem manus Confirmandos ungit in fronte.

Et ].

i m

c. part. 7. €. 3. Sylvefler Papa conftituit , ut. bapti-

b

galum Presbyter in. vertice . Chrifiate liniat , propter

T

occafionem mortis, me fortà per abfentiam Ejifcopi

jihr, v

fine wanus impofitione baptisatum ab bac vita mi-

n ao

grare contingeret.

5. VENERABILIS BEDA

lm s

Scriptor ficuli VIIL. in Pfal. 26. dicit : Sciendum,

i, fl

quüd illa un&io,. que per manuum impofitionem ab

du ii

Epifcopo fit , & Confirmatio dicitur , eadem eft. cum

ii , 0

fetunda (qux in Baptifmo confertur) propter ar-

vogantiam tamen mom conce[Ja fimgulis Sacerdotibus.

i D

uj t

Duico 3.

Materia effentialis. Confirmatio-

Biju

nis eft fola impofitio manuum , ut contra&a ad

tuiyri

fpeciem infimam inuncionis ex determinatione

Ecclefiz.

n i

D xr1, ut contratta ad [peciem infmmam ex. determi-

um o

du t*

natione Ecclefie.

Suppono enim, quód Eecclefia

habeat poteftatem determinandi materiam, & for.

impoü!fü[ä

nun

qmam Sacramentorum quoad fpeciem infimam ,

prout oftenfum eft in Tratt. de Sacramenio in g

F?ïe—

u W»"

V£

R s

I

266 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

re di[p. 2. q. 1.

Ex hoc ergo fuppofito dico, ma-

äu,(ü]Odll Cä

teriam Sacramenti Confirmationis fuiffe à Chri-

g

D

fto determinatam fub ratione generica impofitionis

qr hat

, ol

manuum, tanquam modum à Chrifto difcipulis fuo

exemplo demonftratum valdé idoneum ad con-

i, m

ferendas horhinibus omnigens benedi&ionis cce-

guein

a

leftis gratias. Hac autem impofitio manuum re-

cipit varias fpecies, que determinari poffunt ab

m o

Ecclefia.

if (

Poteft enim r. fieri impofitione ma-

nuum morali per modum obumbrationis. 2. Po-

Janon

teft fieri per impofitionem manuum phyficam fu-

p

per caput Confirmandi.

3. Poteft fieri per fo-

É (

lam fignationem frontis fine inunctione Chrifma-

i

p

tis. 4. Poteft fieri per fignationem frontis cum

inun&ione Chrifmatis. Dico proin Apoftolos

^

T

fuis temporibus adhibuiffe primum genus impo-

fitionis, vel fecundum.

Ecclefiam Latinam ad-

OULU

G i

hibuiffe primum, & quartum ordinarié ; 'Tertium

qu

autem refpe&tu hareticorum ad Ecclefiam re-

ld

J

deuntium.

Ecclefiam veró Grecam pro mate-

5, dl

ria effentiali determinaffe folum quartum modum

a.

ex confenfu Apoftoli Petri.

p WD

PRos.CowNcrus. r. In hac fentertia con-

i

cordantur omnium facillimé textus SS. Patrum,

& redditur plana ratio omnium confuetudinum

Ecclefie, in hac re variantium ; ergo eft prafe-

o

.

Sic enim r. in hac

renda, A. p. ab inductione.

Toiny

fententia explicatur , ac redditur ratio , cur in

üm (

l

Scriptura, ubi eft fermo de Confirmatione, tan-

T

tüm fiat mentio impo/fitionis manuum:

Facilé enim

refpondetur, quód Apoftoli pro congruentia il-

lj

!

iri

lorum temporum voluerint uti fola impofitione

uetos

g

manuum, faltem apud Gentiles, minus affi

i;ä ;

ejüs-

M

vl-

ET CONFIRMA:I'vIöNlS.

267

UM

ejusmodi ceremoniis unctionum ufitatis in Reli-

Ui [

RTM

gione Judaica; donec etiam inter Gentes forma:

h

n

]

»fr;.ï

retur Ecclefia macis patiens talium unctionum.

Yib

i

j

2. Poteft reddi ratio , cur D. Petrus in Ecclefia

[

Greca, mixta ex variis gentibus, voluerit deter-

1 EFM u

minare impofitionem magis fimplicem per folam

D r;;:;

TIhinos r*.

confignationem frontis, decoram tamen & myfti-

cam cum inunCtione Chrifmatis.

3. Poteft red-

V ityíis

hr

di ratio , cur D. Petrus in Écclefia Occidentali

Latina voluerit retinere etiam primum genus im-

AU ho

ofitionis cum impofitione manus phyfica, & in-

Pt j

un&ione Chrifmatis phyfica; ut nempe in hac

Dundiou

Ecclefia femper retineretur veftigium primz ob-

ioer f

fervantiz ad majus decus , & formam antiquita.

0 pro

tis pringvz. 4. Poteft reddi ratio , cur in Ec-

TU s

clefia Latina haretici fuerint Confirmati per fo-

viefum L

lam impofitionem manuum fine inun&ione Chrif.

Qrdii]

matis; quia Summis Pontificibus vifum eft, in

NG

receptione hereticorum minori utendum effe fo-

(racing

lennitate, aut certé ceconomia , ne ab hzreticis

ID quart:

exprobrari Ecclefi poffet, Catholicos effe illas

mufcas, quz perdunt fuavitatem unguenti , hoc

Lac a

eft, Chrifmatis collati invalidé ab hereticis in

texisd

Baptifmo. 5. Denique poteft reddi facilis ratio,

um eo

cur Patres, & Concilia gratiam Spiritus San&ti in

hoc Sacramento collatam aliquando adfcribant

[l ergo:

tantüm impofitioni manuum , aliquando tantüm

Sice.ij:?i

inunctioni Chrifmatis, aliquando utrique. Po-

t

A

teft etiam dici , quód ea vis.adfcribatur impofi-

tioni manus tanquam geheri à Chrifto determina.

li

to , contento in fpecie, nempe in impofitione

p

Xi

I

manus ut contratta ad inunctionem Chrifmatis ;

vel quód ea vis tribuatur viciffim Chrifmatiopi

js D*

l

tan-

"

268 TRACT. bE

SACRAM. BAPTISMI,

|

tanquam fpeciei infimz impofitionis manuum.

n

Utautem appareat neceflitas fic concordandi tex-

y m D

tus Patrum, & varias confuetudines Ecclefiz, ad-

yits

duco textus , & confüetudines Ecclefiz varian-

ii

tes.

/

g m

Paos.CoNcLus. 9. Authoritate Scriptu-

j um

re , & SS. Patrum , ubi collatio Spiritus Sancti

D

l

/

,

n6

1

fimpliciter tantüm tribuitur impofitioni manus.

Y m

1

1. A&.8. v. 14. dicitur : Cim audi[Jent ZIpofLoli, qui

g, qu

erant Sferofobymis , quàd recepi[Jet Samaria verbum Do-

o li

mini , miferunt ad eos Petrum , & S'oannem. -Qui cian

lst

eenifJent , oraverunt pro ipfis , ut acciperent Spiritum

Sanüum. — Tim imponebant manus fuper illos, €9' acci-

I

piebant. Spiritum. Santtum.

Cim autem vidi[fet Si-

æum, |

mon (Magus) quia per impofitionem manus Apo[to-

T |

lorum daretur Spiritus Santtus , obtulit eis pecuniam,

uf

dicens : date g" mübi, banc poteflatem , wut cuicunque

hl

0l

impofuero- manus , accipiat, Spiritum. Santtum. Cir-

&

latn

ca hunc textum obfervo , fi Apoftoli ad confe-

E

rendum Spiritum San&um adhibuifferit inun&tio-

nem Chrifmatis , verofimile eft, Simonem Ma-

li

gum potius exiftimaturum fuifle, quód lateret

&i

vt

t

aliqua vis magica in oleo ; & fic potius petilifï'et

W

artem conficiendi boc unguentum , quàm virtu-

[

T

tem conferendi Spiritum San&um per impofitio-

nem manus.

Imo hec ipfa forté erat ratio, cur

j

Apoftoli ad pre&cavendam omnem fpeciem ma-

l

giz ab initio voluerunt modo fimpliciffimo con-

n

ferre dona Spiritus San&i.

9. A&orum rg. dicitur: Faftum efl , ut Pau-

Vi

li

i

X

lus venmiret Ephefum , 69 imveniret quofdam difcipu-

los , dixitque ad'eos , fi Spiritum. Santtum. accepi[tis

tüm l:þ

iil

eredentes ? t illi dixerunt ad eum: féd meque fi

' Tä[iVUm

S;Tiri-

HPW

j

ET CONFIRMATIONIS.

269

)ü[iühis t

;]

j Wnï(udï:g:

Spiritns Santus eft, audivimus. llle verà ait: In

lnl

quo ergo baptizati eflis ?. qui dixerunt: n Sfoannis

d Eükü& ]i

baptifimate ; dixit autem Paulus : Sfoamnes baptiza-

vit baptifmo pemitentie Cgc.

His auditis baptizati

l

n

l

Ab

Jünt in nomine Domini efu.

Et chm impofuiffet

AU0 i

ilis manus Paulus , wenit Spiritus San&tus fuper

ID

ens, C2 loquebantur linguis , C9 propbetabant ; E-

! MfHM Ff',':':

vant autem -«viri. feré duodecim.

Non eft verofi-

mile; quód Apoftolus toto orbe tulerit balfa-

r

!s

mum, & oleum fecum, aut quód illud toties in-

carceratus, & relegatus in promptu habere po-

[/ aza'pmix-,

t firiu;

tuerit.

3. Hebr. 6. v. 2. Confirmatio nondum voca-

W lm

ln m

tur un&io, fed impofitio manus.

"d perfettio-

nem feramur mon vurfus jacientes fundamentum La-

LT

ijtm, i

puifaatum do&trine , impofitionis quoque manuum, &c.

4. Poft tempora Apoftolorum fit quidern

r v

[ Apofti

tam in Latina, quàm Greca Ecclefia mentio chrif-

matis, fed Sacramentum non vocatur chrifmatio,

dhuletz

di, Sinz

vel un&tio, fed tantüm impofitio manuum : ne-

que collatio gratiz adfcribitur un&tioni , fed im-

fs qi

pofitioni manuum. — Author Conftitutionum A-

Vf poi

poftolicarum licét l. 3. c. 17. dicat: Bapiifimus da-

um (

Qur in moriem Filü Dei, aqua adbibetur pro fepul-

unge

tura , olewn pro Spiritu San&o , fignum crucis pro

fort a

cruce , chrifina confirmatio confe[fionis ef]. Per hec

omen i

ipfa tamen verba fatis oftendit, fe oleum tantüm

confiderare per modum figni fpeculativi, ac re-

l) ümpnw

(

memorativi collate per Apoftolos gratie Spiri-

'.FM

»

tus San&i; ficut aqua per immerfionem eft tan-

tüm fignum fpeculativum , ac rememorativum

u

L

fepulturz , & fignum crucis eft fignum rememo-

f

js:)

rativum , feu reprafentativum crucis in Calva-

rios

I

270 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

rio; imó totam Chrifmationem afferit tantüm

g, 0i

qur r

effe fignum proteftativum Confeffionis in Baptif-

Écontra colla-

il

mo depofitz de Spiritu San&o.

gin im

tionem gratiz adfcribit ipíi impofitioni manuum.

;MUI!&fOï

Nam eod. 1. 3. c. 10. prius dixerat: Laico non per-

smütimus faceke aliquod opus Sacerdotale , àt Sacri-

21

r t

ficium ,. aut Baptifmum ,. aut impofitionem manus , aut

n

benedittionem eu. parcam , feu magnam ; Hujusmodi

T

n

enim gratia per impo[üionem manuum Epifcopi da-

tur

M

s. TERTULLIANUS l. de Refurre&tione ,

licét c. 8. oftenderit ad quid fignificandum un&tio,

& confignatio fiant illis verbis: "Caro ungitur , ut

"anima confecretur , caro fignatur , ut. & anima mu-

n

y

miatur ; care manus impofitione adumbratur , ut. €9

Iv

anima Spiritu illuminetur. . "Tamen in l. de Baptif-

r

"E

)U

mo c. 7. & c. 8. collationem gratie non foli in-

i, (

unGioni quà tali, fed tanquam ultimo determi-

18 00)

pativo ad gratiam adfcribit impofitioni manuum.

ha

Egre[h de lavacro perunguntur benedicia un&kione de

TR

priftina. difciplina , qua ungi oleo in Sacerdotium fo-

lebant.

Unde Cbriftus dicitur à chrifiate , quod eft

untlio, qua Spiritu un&us efl à Paitre.

$ic &9 in

mobis carnaliter currit untio , [éd [piritualiter . profi-,

-

cit, quomodo & ipfius Baptifii carnalis a&us , quo

|

in aqua mergimur , [piritualis effettus , quo delitiis

liberamur.

Debinc manus imponitur per beneditio-

Pf

l!

nem adeocans , €9 imvitans Spiritum. Santtum ;; Sed

iU

N

&Oxk

& boc quoque de "eteri Sacramento , quo mepotes

LT

fuos,ex SKofepb , Epbraim, &? Mana[fen. Sfacob. ca-

pitibus impofitis: manibus benedixit.

Jdunc ile San-

fj

il

Giffmus Spiritus fuper emundata , C5 benedidia cor-

pora lbens à Paire defcendit.

Éx hoc textu li-

Tn

quet,

N

ET CONFIRMATIONIS.

271

1 ïffen'z v

M

n

quet , quód Tertullianus in Africa, ubi feque-

bantur ritum /Ethiopum justá Alexandrine Ec-

: g

clefie morem , nempe prius inungendo, ac dein

UM

primüm imponendo manus , non agnoverit in

: li

ipfa inunctione vim , confercndi gratiam , cum

r v

lm

primüm per fubfequentem impofitionem manus

advocetur , & invitetur Spiritus Santtus.

LUR

6. S. CYvrRIANUS Ep. 72. ad Jubajanum:

u j

lllos , qui in Samaria crediderant , quia Baptifaum con-

fecuti fuerant , baptizari ultra mon oportebat ; fed tan-

f Ml

tummodà , quod deerat , id à Petro, &? S'oanne fattum

Tifeon

J

u

eft , ut oratione pro eis babita, & manu impofita invoca-

t n h

retur, &j infunderetur fuper eos Spiritus Santtus.

uod

mf

munc quoque apud nos geritur , ut qui in Ecclefía bapti-

thniriy,

aantur , Prepofitis Ecclefie offerantur , & per moftram

mom ii

órationem , & manus impofitionem Spiritum Santtum

In

frtie nl

confequantur ,. €? fignaculo dominico confignentur.

An um

hoc textu confummatio adfcribitur quidem figna-

i

culo , feu characteri , fed charaé&ter confequitur

D

confecutionem Spiritus Sandii , quam .S. Cypria-

! i Snd

;

