(ïx',ïxlï'i!

dotis conce[Ju mon licere boc Sacramentum adminiftrare ,

m*.»m

plurima SS. Patrum decreta teflantur.

st

An Diaconus fieret irre-

UZXRITUR À.

ï

A0

jj

gularis, fi baptizaret folenniter fine commiflione

Parochi ?

D

(f

RresPoNDEo: Affirmativé.

Ratio eft;

t

quia, ut habetur Lib. s. Decret. Tit. 38. de Cleri-

!

co non ordinato , Cap. 1. Qui aliquod divinum officium

M[mh

1

£Xercuerit non. ordinatus , propter temeritatem abjiciatur

de Ecclefia , &? nunquam ordinetur.

QuzRITUR 3. An in cafu neceffitatis Lai-

[j

ci licité miniftrent Baptifmum?

] !ï,z:z; ,

REsPOXN-

FTlSm

ET CONFIRMATIONIS.

127

ET

n

REsPONDEO: Affirmativé.

| WE s

Id poffet PRon Ant1 ex innumeris teftimoniis

Patrum. TrRTULLIANUSs l. de Baftifino c. 17.

" d "

Hilg,

ait: Etiam Laicis jus eft (baptizandi) ficubi aut loci,

aut temporis , aut per[one conditio compellit , cium viget

: Dllï- 'ü

DI

circum[lantia periclitantis.

Quoniam reus erit perditi

bominis , fi fuperfederit prejlare , quod liberé potuit.

lm p

ii

Et S. HizRoNvMwvs in Dialogo contra Lu-

ciferianos.

Si mece[fitas cogit , [cimus , etiam licere

Vr

Hac omnia declarantur à Ri-

"B

Laicis baptizare.

tuali Romano tit. 6. $. r. his verbis: Legitimus

RU r

r

quidem Minifter Baptifimi ef? Parocbus , vel alius Sacer-

triia

dos à Parocbo, vel ab Ordinario loci delegatus 5 fed quo-

ties infans , vel adultus verfatur in periculo vite , poteft

TE

Jine. folennitate à quocunque baptizari in qualibet lingua ,

lii

Jfive Clerico , froe .Laico , etiam excommunicato , ffoe fi-

deli , five infideli , frve Catbolico , froe beretico , five vi-

ibl

"MDENTI

o , five famina, fervata tamen forma , & intentione Ec-

m Mil

clefie.

ipi, at

UJERITUR 4. Quis fit fervandus perfo-

nooniut

narum ordo circa Baptifmum in neceflfitate con-

ferendum ?

u fent t

RzsPONDEO: RriTUALE RoMANUM l.

Ti

c. $. 2. hunc ordinem prafcribit: Si ad/it Sacerdos,

Diacono- preferatur , Diaconus Subdiacono , Clericus

u d

h4

Laico , & vir femine , nifi pudoris gratia deceat f-

deUïrä

münam potius , quàm virum baptizare infantem mon 0-

l gjfw

mnino editum , vel nifi melius femina fciret formam , &

m dj

modura baptisandi. Quapropter curare debet. Parocbus,

ut fideles , prefertim ObfTetrices , rettum baptizandi ri-

«ll

tum probe teneant , C fervent.

! Qvuz-

w

J

128 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

(gguiTU

QuugRITUR $. An fi Pater, vel Mater in

2

cafu neceflitatis baptizet proprium infantem , in-

0ND!

currant cognationem fpiritualem ?

m

REsPONDEO: Éam non incurrunt

Hanc

n i

enim Ecclefiz mentem effe, patet ex RrTUALI

p

RoMANO, quod l. c. fic fcrlbl"

Pater , aut Ma-

ter propriam prolem baptizare non debet , preterquam in

sun u u

I

mortis articulo , quando alius non reperitur , qui bapti-

"'1 WJ

gel

JNeque tunc ullam contrabunt cognationem , que

*F Qx

atrimonii ufum impediat.

n

QU/ERITUR Ó

An Diacono aliquando

(! [M.M

M

pofüt à Parocho committi potefítas folenniter

D

baptizandi ? Et num quavis ex caufa?

RESPONDEO I.

AULM M

Diacono non poteft à

A. 0

Parocho concedi poteftas folenniter baptizandi

du

quavis ex caufa.

Ratio eft; quia in textibus

que[l. 1. relatis Diaconis nunquam conceditur fa-

i n

tT

cultas baptizandi, nifi in cafu neceffitatis.

REsPONDEO 2.

Diacono poteft commit-

T U

hl

^ ll

H

ti poteftas folenniter baptizandi , quando Paro-

chus ob infirmitatem , vel aliud impedimentum

QUT

i

non poteft Baptifmnum conferre , fi alius Sacer-

1

dos commodé haberi non poffi

Ita quoad rem

l) u

PEXUAO If rgp.9.H.5

;l

PRoBATUR. Ordo Diaconis collatus debet

[b

operari aliquem effectum , quando Epifcopus in

W fij

ordinatione ad Ordinandurm dicit

Diaconum 0-

üæ]mpfhl

portet. miniflrare ad. altare , baptizare , &? predicare.

hi

li

Atqui non haberet hunc effe&um , fi non poffet

"TE ]

etiam folenniter baptizare ex commiflione Paro-

*M) ,

chi in aliquo tali cafü neceffitatis , fe tenentis ex

Mghun

(

parte Miniftri ordinarii, nempe in abfentia, vel

Numhn

interveniente impedimento Sacerdotis. Ergo

TM

Q(ïjE-

EU

i

M'TISM)

ET CONFIRMATIONIS,

129

j Vehhk

UJZRITUR 7.

Quo fempore fit admini-

ftrandus Baptifmus ?

g iüfanæmrg

R£ÉsPONDEO:

In RrrvALI RowaANO

um p

El

Tit. 9. $. 1. fic prefcribitur : Quamuis quevis tem-

dN

pore, etiam interdi&ti , 6 ce[Jationis à divinis

$ Pïæ-

[/] I:UJ[:'

Jertüm fi urgeat neceffitas , conferri po[fit ; tam

en duo

*f

poti[müm ex antig

(für

uiff/mo Eccdefwe ritu Jacri fumt

08

dies ,

in quibus folenmi ceremonia boc Sacramentum

a

adminiftrari maximà. convenit

» nempe Sabbatum [an-

Gum Pafibe, & Sabbatum Pentecoftes , quibus die-

000 d

bu$ baptifinatis fontis aqua rità confecratur.

uem

us fs

ritum , quantum fieri commode poteft , in adultis ba-

iufa?

plizandis , mifi vite periculum immineat , vetineri de-

T0n g

C& , dui cérté nom ommino pratermitti , pracipue im

Vter bt

Metropolitanis , aut Catbedralibus Exclefüs.

Bur-

yia d t

FALDUS ad hunc Ritualis Romani textum obfer«

p o

vat, quod etiam BexEDrzcTUs XIII. in Con-

vlf

cilio Romano 'Tit. 26. c. 1. hunc morem veterem

pf t

reducere conatus fit, atque Epifcopos adhor.

qundol

tatus fit, ut his duobus temporibus cetemo-

nias per feipfos adminiftrent.

Dyetime

f ais

UXRITUR $. An liceat Baptifmum fo:

lenniter adminiftrare in edibus privatis?

fa quidt

RzsPoNpEo: Id non licere fine gravipec-

cato, nifi refpe&tu Principum. Ratio eft; quia

enlttv d

hp

hec praxis recedit ab univerfali confuetudine

: J

Ecclefiz femper religiofe obfervantis, & exigen-

: äpnedimn

tis hahc püblicam profeffionem fidei faltem ini-

[non poi

tio fufcipiendi Religionis Chtriftianz.

Ea aus

tem publica;, ac folennis profeflio cum dedu-

flone hr

tenentt

&ione baptizandi ad Ecclefiam non habetur , nifl

infans ducatur in Ecclefiam. RirrvarE Ro-

fenti,

MANUM l. c. $. 3. fic fcribit : INeceffitate excepta in

x Efää

D. zdnort Tr. deBapt. & Confirm.

!

pri-

j

130 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

privatis locis mon baptimari debet , mifi forté [int

gt

at

Regum , aut magnorum Principum Fili, id ipfis

ia difponentibus ; dummodo id fiat im eorum Capel-

simand

g q

"

lis,. ffoe Oratoriis , &» in aqua Baptifiali de more

beneditta.

sinn)

d

QuznriTURO. Án Miniftro Sacramenti ti-

tenda fit irregularitas, fi ex mero inani fcrupulo

lg

baptizatos fub conditione denuo baptizet ?

l a

RzsPoNpzo: Si Baptifmus fit certo colla-

Ms v

tus, & fine debita inveftigatione ex mero fcrupu-

If

]

lo repetatur Baptifmus fub conditione, incurri-

tur à Miniftro irregularitas.

Ita fcribit San&iffi-

mus D. N. BENED1cTUs XIV. De Synodo ]. c. 6.

n. 2. 3. & 4. his verbis: ,,INon ideo tamen, quód

IT

»per prefatam conditionem periculum evitetur

gt

» rebaptizandi , qui jam femel fuerit legitime ba-

D 'an

?

» ptizatus, eft illa (adje&dio nempe conditionis )

Arm u

hn

»paffüm, & temere adhibenda; fed tunc folüm

4

, ea uti licebit, cüm prudens, & probabilis fub-

, eft dubitatio, an quis fuerit rite baptizatus, nec

AR

u df*.

j

l

l

» diligenti preemiffa indagatione, potuit rei veri-

[

,tàs innotefcere , quemadmodum fcite perpendit

[

» 90tus in 4. dift. 3. quaft. unic. art. 9. $. Circa

l,

» hanc folutionem , ubi à facrilegio non excufat,

(

»neque ab irregularitate abfolvit facerdotem,

Ri g

*

» füb conditione rebaptizantem , quem fcit, do-

a

v

»1ni baptizatum , & nihil eft, quod collatum ei

Vg

b

l

, Paptifina rationabiliter fufpe&tum reddat. Qua-

,re minime fectanda funt exempla, quz congeffe-

MU

CT.

,runt Gobat Tom. r. Tra&. 2. fect. 3. & Marin.

AU

» L heolog. Tom. 3. Trat. 19. Difp. 1. fe&t. 8. num.

"Ws

»140. ubi plures füb conditione baptizatos nar-

^

Tbl a

»rant, qui, ob merum fcrupulum non tam dubi-

»tabant,

äïaïïtttmu'm

mlïm

ET CONFIRMATIONIS.

131

L

» tabant, quàm imprudenter fufpicabantur, fe non

Ti

yll

» effe rite baptizatos, quam quidem conditiona-

1 g

»tam Sacramenti iterationem , ob confecutos,

ll

li

l

!

»feu potius apprehenfos effe&us , quietis con-

» Ícientiarum, iidem Authores videntur approba-

Sümj

5165 fed potius aures prebende funt Ettio in 4.

t

» dift. 4. $. 15. hec ad rem adnotanti: Sciendum

hg

» eft, non quamcunque levem in contrarium fu-

st

»Ípicionem, vel fcrupulum debere fufücere ad

mf

» hoc, ut füb conditione quis hoc pa&to baptize-

liO i

»tur, fed requiri dubitationem probabilem....

fb

» Ea autem probabilis dubitatio eft, quz facta et-

IN

» iam diligenti indagine, difcuti non poteft, ita,

* Gd

»ut nec moralis certitudo facüi haberi queat ;

um

»Imo verius obtemperandum eft Catechifimo Ro-

K hgt

» mano par. 2. de Sacram. Baptifm. num. 57. ubi

J tond

»de forma conditionata ait: Ea Baptifmi forma

fed tünc

»ex Alexandri Pape authoritate in illis tantum

pb

» permittitur, de quibus, re diligenter difcuffa,

Mp

» dubium relinquitur, an Baptifmum fufceperint;

Jtu r

»aliter vero nunquam fas eft, etiam cum adjun-

fdte p

»GQione, Baptifmum alicui iterum adminiftrare.

aof

» Qua huc ufque diximus, copiofius adhuc, &

p

» Clarius à nobis expofita, pluribufque Sacre Con-

j r

» gregationis Concilii refponfis confirmata fuere

"]u

g.

»in noftraNotific. 34. ubi non folum ex ejufdem

nl tom

» Sacre Congregationis fententia oftendimus, nori

yeii Q

» effe Baptifmum, ne fub conditione quidem, ite-

» randum, cüm nulla occurrit prudens ratio dubi-

|

g

1 C

» tandi de prioris Baptifmi validitate, fed etiam

» ab irregularitate iterantibus Baptifma inflicta ab

La M

p

» Alexandro III. in cap. ex litterarum, de Apo-

» ftatis, & iterantibus Baptifma. NNon eximi pro-

qon u i

'

2

,Davi-

)

!

i

n

p

132 TRACT. DE SACRAM. B APTISMT,

bavimus, qui, ob folum apprehenfum prioris

mn[. li lh

»

g att

» Papt

ifmi vitium, nullaque pramiffa veritatis in-

.

i

one, illud denuo, füb conditione confe-

, dagau

bus certo fciunt jam femel fuiffe ante

git t

»runt, qui

N

, collatum. .

Etenim, quamquam plures Docto-

j

qu

D

fmodi, fub conditione rebaptizantes à

jbl

, res iftiu

»gravi c

ulpa ,

atque ab irregularitate abíolvant,

u d

d per adje&am conditionem, íatis con-

wl

,€0 quo

hl

.....

A»W j

» fultu

m

exiftiment reverentie debite& Sacramen-

to, à

d quod conficiendum, non aliter fertur in-

fsl

Miniftri, nifi fi rite confettum non fue-

ä:'.["æ!eomk

::

tentio

»frita

liud, antea adminiftratum ; hec tamen fen-

qui

ia rejicitur à Catechifmo Romano c. l. ubi

dul

41 l

» tent

j, Uj

» reprobantur afferentes, null

um fcelus admitti,

u, cum adjunctione illa

,fiquemvis, fine dele&

FA

£s

icet conditionis) baptizent. Eidemque

» (videl

attn

» opinio

nirefragatur authoritas S. Caroli, in cujus

» Inftru&tio

nibus, inter a&a Ecclefi? Mediolanen-

um

1

hzec de forma conditionata habentur:

hu

m h

» fi$ p- 497-

.

[

i

,Qua forma uti

tur, cum infans, aliufve, qui

ii

,Baptifmo offertur, re ditigenter perquifita,

,,dubium relinquitur , aut certe non apparet,

,,eum baptizatu

m effe, ut de expofitis, inven-

y

D

d

»tifque parvulis

dubitari, atque ignorari fiepe

D

Quod fi re accurate invefti-

.Jfülcn l Zä!

,1numero folet.

Aff

)Jgata ?

exploratum habuerit, illum, forma

kfü]]

dl

,ervata ,

baptizatum effe, caveat omnino,

i

füb conditione baptizandi formam

i

,ne hanc

58 hnt

I

,adhibeat, cüm facrilegium committat, fi

"]

U l

,contrafecerit , & illud impedimentum con-

: tünful

,trahat, quod Sacri Canones irregularitatem

ii

,, Vocant.

z

Amsm,

ET CONFIRMATIONIS.

133

genfum t

»Vocant.

In alia itidem noftra Notific. 8. hanc

n

Ms

» eamdem materiam traCtantes, diximus cum Car-

»dinali Albitio de inconftantia in fide cap. 33: à

'emelfm'[[k

» num. 14. ufque ad 16. improbandas effe Syno-

lp

» dos, in quibus generatim, atque indiftin&te ite-

Ti

»rum fub conditione in Ecclefia baptizari juben-

Til

l, r

»tur, quicunque privatim fufe ab obftetricibus

» domi baptizati.

De hifce Synodis , ac Rituali-

o

Valerit

» bus idem decernentibus , agit Holzman in fua

» L heologia Morali Tom.2. Tra&. ». cap. 2. art. 2.

f

» qui, licet eorumdem authores, hoc nomine ex-

lectagd)

»cufet , quod fcilicet dubium illis vifum fuerit

T0 ]

» Baptifma ab obftetrice collatum; fatetur nihi-

ld

»lominus, minus caute, ac nimium indefinite

«j

» €0s loquutos, cum debuerint potius rerum cir-

- D

»cumítantias diftinguere, eafque determinare,

lt

»quzx incertam reddunt validitatem collati Baptif-

»Ihi, quem propterea tunc oporteat füb condi-

( Medid

ynata hat

»tioneiterari. Enimvero fi obftetrices de Sacra-

»menti materia, forma, & neceffaria in Miniftro

, difri

» intentione , fint legitime edo&e , ficuti nos in

e p

» cit. Notific. g. eas, per Parochos folerter edo-

g t

» ceri juffimus, priufquam ad obftetricum officium

polti

» exercendum admittantur, ezque in fpeciali even-

»tu, quo Baptifma periclitanti infanti privatim

od [

gieind

» contulerint, ab eodem Parocho interrogate, o-

» innia rite à fe adhibita, teftentur, qua& ad Sacra-

l

N

o

»mentum validé conficiendum , requiruntur,

Ti onmni.

» nulla fane fubeft probabilis ratio, cur Baptifmus

j fom:

» debeat, aut licité poffit, fub conditione repeti.

ymici

» Scimus utique in aliis Synodis relatis à Giberto,

» Lom. 2. Confüult. Canonicar. Confuült. 16. cau-

yenum d

des habeatur folius ob-

1ïegtüarimif

»tum feperiri,ne plenaFi

I

2

o

» obfte.

,,VOfï

g

194 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

jmitt

y ftetricis teftimonio , nifi comprobetur affertio-

g

,ne aliorum, qui Baptifmo prefentes fuerint.

j

» Verum quamquam, ex plurium atteftatione ,

, major profeé&to hauriatur rei gefte certitudo, at-

g

» tamen Sacri Canones füfficienter probatam ha-

» bent collationem Baptifmatis, per unicum te-

» ftem, precipue fi is teftificetur de fa&to proprio,

!]

» hoc eft, fi affirmet illud fuiffe à fe legitimé ad-

, miniftratum , nec quidquam in contrarium oc-

H

T

L

»Currat, quod illius teftimonio fidem detrahat,

,Uti diferte decernitur in Can. 110. & 112. de

ï

T

j

i l

DL

» Confecrat. dift. 4. & cap. Nuper, de Teftibus,

om

»ubi interpretes omnes.,,

Ita Pontifex moder-

nus.

Infüper videantur etiam di&a in Traüt. de

'u,' l ;r&;

m

Sacramentis in genere Difp.2.q. 6. ubi ex CoNcr-

LIO CARTHAGINENSI V. Ex S.LEowEe M.

A

UM

Et S. Gazconrz0 M. oftenfum eft, nullam pror-

gt

fus formidinem habendam effe de incurrenda ir-

n

regularitate, fi de novo baptizetur fub condi-

?WHX

tione is, pro cujus Baptifmo, vel valore non ha-

]

Tl

bentur certiffami tefles , vel certa indicia.

ConcCi-

[

Pla-

LIUM CARTHAGINENSE C. Ó. fic habet:

MW

b

cuit de Infantibus , quoties mon inveniuntur . certiJumi te-

t

AA

Jfles, qui eos baptizatos e[Je fimne dubitatione teflentur., ab[-

ts

que ullo fcrupulo eos e[Je baptizandos. EC S. GR E G o-

1. g

RIUs M.l .r2. Ép.32. dicit: JNen monfiratur itera-

::.&Szm

tum, quod mon certis indiciis oflenditur. rite perattum.

Ttrum

Imo fi agatur tantüm de habilitate obítetricum,

Ttdoy

de qua in particulari cafu timetur , an non forte

MSPOXDEO

imperite adminiftraverint Daptifmum, valor prio-

li

ris Baptifmi nunquam monftrari ( hoc eft, demon-

"l

ftrari) poterit, & ideo in tali cafu , ubi iteratur

ï! W

füb conditione Baptifmus, nunquam oftendi po-

L

terit,

ml&m

!

ET CONFIRMATIONIS.

135

Jb'etur dr

terit, incurfam effe irregularitatem. Hinclocum

M

potius habere poterit illa Regula TERTULLIA-

Dd

&tthi.

Nrl. de Baptifio. c. 17. . Reus erit perditi bominis , [i

Jupevfederit prajlare , quod libere potuit.

du

D r

bl

E

Lelesg

De Effc&üu Daptifmi.

tlf

m s

'UIERITUR I.

T0

uis fit effectus Baptifmi?

RrsPoNDEOo: Effe&tus Baptifmi eft qua-

MY

Nam 1. imprimitur baptizato character

OUf t

druplex.

indelebilis , quo diftinguitur Chriftianus à non

h

Chriftiano , & ordinatur conftanter ad obligatio-

ia

2. Confer-

nes , ac jura Religionis Chriftianz.

LoLoty

tur gratia fan&tificans remifliva non folüm pecca-

d nilis

ti originalis, fed etiam omnium peccatorum actua-

P innm

lium Baptifmum przcedentium.

3. Remittitur

ür fb d

etiam totus reatus poena, pro peccatis actualibus

VIlore D

ante Baptifmum commiflis poft remiffionem pec-

a. Qu

catorum quoad reatum culpe refiduus. 4. Con-

hbt ;

fertur gratia fpecialis regenerativa, qua potentice

u rj

interne in anima ad faciliorem obfervantiam Le-

ii

gis Chriftiane per modum habitus infufi difpo-

DAT

nuntur.

De quibus omnibus videantur di&a in

"Tra£t. de Sacramentis in genere Difp. 3.

j i

zi jrit

UJXRITURO2. Qualis in adulto requiratur

difpolitio ad confequendum effe&tum Baptifini?

iif

gt

RrEsPowNDEO: Requiritur r. A&us Fidei,

quo homo fide Catholica credit, per merita Chri-

s vbtp

( eüa dv

fti fibi in Sacramentis conferri gratiam. ?. A&us

Spei, quo baptizandus fperat ex Baptifmo gra-

, i ii

tiam.

g. A&us Puenitentie , feu deteftatio pecca-

torum

n o(teudj;

I 4

136 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

g'ï (

torum cum propofito obfervandi omnia mandata

QW,C.

aj Pt

Legis Chriftianz, pr&fertim charitatis erga Deum,

& proximum. ^ 4. Aéus dilettionis initialis erga

" fmjwfï ]

Deum, quo baptizandus Deum tanquam juftifica-

"

tionis tam copiofz, tam liberalis, & amorofe au-

1N

thorem diligere, eumque mutuo aricitiz affe&u

im, 4*

comple&i incipit.

Plura de hoc effe&u vide in 7ra&. de Sacra-

quiti

imptalt

mentis in genere Ditp. 3.

d D

QUAESTIO DISPUTATA I.

d

J

"m

De Baptifmo infautium im utero. materno.

OTANDUM r. Queftionem valde contro-

verfam priore fzculo agitari ccepiffe, utrum

infantes adhuc in utero parturientium latentes,

M

etiamfi nullum corporis membrum extra uterum

(rind

proftet, baptizari poffint validé, & licité? Dixr

1

validé , €g. licité.

Nam diverfz funt hz due que-

ftiones.

Poffet forte non improbabiliter defen-

uo"» MAT

ryin

di , quod ejufinodi Baptifinus poffet aliquando ef-

VM

LIi

fe validus. Sed utrum expediat, ut Ecclefia, quze

1

ad edificationem publicam in Sacramentis Chri-

fti conformiter ad traditionem, ac perpetuam ob-

jjIittg

fervantiam amat fummam honeftatem , ejufmodi

"

fl

Baptifmum ex una parte incertum , ex altera parte

raro pertingentem ad conditiones pro valore re-

titug

äyng;Q

quifitas, ex íeríia parte non carentem quadam

WQM ü

fpecie inhoneftatis , fecundüm Leges prudentiz,

ET

&c Sapientie Divine in Scripturis premonftrata,

Wi

approbet, vel ordinet, difficilius refolvitur.

NoTrANDUM2. Utramque queftionem fu.

n mle i

T

fé difcuffam effe à SS, D. N. BENEDrCTO XIV.

k7.

ul hy

me[!

ET CONFIRMATIONIS.

137

[

l. 7. de Synodo, c. 5. & dudum ab Eminentiffimo

A EN

Cardinadi PrGeNAaTELLO Confult. Canonicarum

ii

M

tom. 1. Confult: 153. eo tamen difcrimine , quód

Eminentifmus PiGNATELLUSs abfíoluté ftet

;) ! amüï[lf[

pro valore , & licentia hujus Baptifmi: Contra

[

SS. D. N. BeNznricTUS XIV. rem etiamnum

in bivio, ac fub Judice relinquat.

Hinc nec

DTj

meum aufim interponere judicium ; Sed tantüm

afferam tam Eminentiffimi Cardinalis, quàm San-

&iflimi Domini Noftri eruditas Differtationes,

TAj

relicturus cuilibet liberum eligendi , quod verofi-

If fin

milius duxerit , judicium.

N

D vb

.

I.

iil

intium u

CONSULTATIO

Vr Cl d

Em. Cardinalis Jacobi Pignatelli de Baptifmo

Ij

infantium in utero.

It he du

DT

n puer nondum in aliqua.parte füi corporis tia-

bLdliquix

tus in extrema nece[fitate baptizari po[fit

jt Edl

in utero. matris ?

r

: qeptua

bitatio excitata fuit ab Obftetricibus juf-

1t, GU

u

fu Eminentiffimi Domini mei Cardinalis

Eu

» Vicarii examinatis ab ejus Congregationis Pre-

TuTUd

» fectis, inter quos & ego minimus fum. Earum

um quit

» enim aliqua etiamfi infans nullam fui corporis

p gdeit

»Partem extra uterum matris emiferi£, volunt

jrmol i

» facile aqua in manum, vel fpongiam, feu Goffi-

» pion infufa, fe poffe ipfum uterum penetrare,

PO

ulb

»aquam füper feetum exprimere , ac verba pro-

»ferre, & baptizare.

Idemque afferunt , fieri

echO?

L5

» potie

J (

138 TRACT. DE SACRAM. IgAPTISMI,

p

iM

j i

» poffe per fiftulam ; vel per cochleare immiffum

ag o

» cum aqua in uterum , ficque eas ab experientia

[U

U

m

» perdoctas fuiffe.

um

j

li

,EÉt quidem opinio negativa creditur com-

QU

»munis, & probata in cap. Qui in maternis d. 4.

"

» de Confecr. ubi difponitur , quod fi mater prz-

»gnans baptizetur , fotus non fit baptizatus ;

iaïï

K

ul

"

fU

m

» quia qui natus fecundüm Adam non eft, fecun-

»düm Chriftum regenerari non poteft; nec in

, eum operari quid poteft regeneratio , quem ge-

ä

Ms

»neratio non precefit. Unde regula: Qui natus

» non e[t , non pote[t renafci.

, Ratio autem fecundüm Gloffam ibidem eft,

» quia talis notus eft Deo, non hominibus , nec

RE ah'.ü*.;

» eft fübjicibilis operationi Miniftrorum Dei, pro-

» Ut etiam de Jure Civili non perfe&té natus , non

a,

» dicitur homo, /. quod certatum

, C. de poflb. ber.in-

tirdm,

» Jlit.

2 mpti

f d

.

», Tunc igitur infans erit capax Baptifini, quan-

f

TEU

d

» do ita fit in lucem editus , ut dici poflit vitam

ïia:a?:jnm(

»degere cum aliis hominibus , à quibus juvari

Q

» poffit , feu faltem aliqua fui pars ita ex utero

» prodierit, aut apparuerit , ut dici pothit quo-

» dammodo natus , & fic Sacramento renafci , ne

,

» aliàs dicatur renatus , antequam natus.

Ipfa e-

T

il

,nim Ecclefia Sacramentorum difpenfatrix illa

3

(

li

» pr&bet tantummodo iis , qui hanc communem

*vm» f)ä

» vitam ingrediuntur, in ejusque foro , & notitia

(l

J

» verfantur, qualis non eft puer materni uteri te-

*'Elfïïïus D

» nebris circumfufüs, qui etiam aperto oftio ipfius

(

WO

, uteri quando mater eft paritura, licet puer ma-

v'q

]n

ii

» nibus ab obftetrice tangi poflit , adhuc tamen

l

»u?

*

, Oculis ab ea cerni non poteft , imó nec matri

T

"l

» patienti

Ht

ET CONFIRMATIONIS,

139

lea[e T

$i

g

» patienti , neque eidem obftetrici, quamvis peri-

bt

» üffimz , innotefcit, an proles vivat

d r

li

» Quare non immeritó hujusmodi Daptifmus

»intra uterum adminiftratus aliquibus magnis vi-

1b tgy

Qd (img

lmLx

» ris difplicuit, precipue Mayroni in 4. d. 4. q. Y,

Wi

^^^^^^

» $- féd occurrit. Richardo etiam àn 4. d. 9. art. x.

b

»4. 1. Aftefano r. p. fumm. lib. 4. tit. 6. art.9. q.

1ODC

lt

» Henriquez lib. de Baptifin. cap. 9 1. num. 9. litt. M.

l po eü! u

» Angles. in 4. q. 2. de Baptifin. art. 9. Concluf. 5.

RFit, t

» Graffio 5. . dec. lib. 1. cap. 3. mum. 31

S. Augu-

trl: l

»ftino, S. Thome, S. Antonino, S. Bonaventu-

Ym

»I9€ , & aliis relatis à Comitulo in re/ponf. moral,

5 Gb ga 9

Quinimó Raynaudus de fett. Cefar.

homini

» Cap. 6. mum. 13. quomodo poffit perfici pueri u-

irorum

» tero abditi ablutio faltem plerumque , & quo-

Qd

»modo aqua , utero non fiffo , poffit ad foetum

m

»tot involucris, ac feptis c1rcumdatum pertin-

» gere, non putat oftendi poffe.

Nam & ipfe u-

TLNUA

» terus eft aàámodum abditus, ac exquifité occlu-

( pl

fus à momento conceptionis ufque ad tempus

à qubi

»partus , & intra ipfius uteri latebras foetus tot

i5 1 CT U

» undique fecundinis circumfepitur, ut nefciatur,

d ol

» qua ratione dici poffit, aquam ita effe apphca-

od

»bilem, ut ad feetum immediaté poffit pertinge-

us .

»I€. Atque etiam ob eandem fecundinarum cir-

»,cumpofitionem non exiftimet idem Author,

d" vt L

n tonrut

»puerum, etiam reclufo jam utero fub tempus

» partus pofle intra uterum baptizari, quia quo-

jy, F0

m uten j

» ufque fetus expeditus fit involucris fecundina-

»rum, quod non fit nifi in exclufione ab utero,

J,gihm

»aqua, que immitti poffet non nifi fecundinas

ahuc Ut

» Perfundet

quod non poteft ad verum foetus

» Paptifmum fufficere,

» Ni-

DP

rbl

I4O TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

n

?

; E

»Nihilominus pronuntiandum effe cenfeo:

» Defperato partu naturali, fore, ut poffet verus,

gt

1 DDQW

» ac licitus Baptifmus peragi , feetu intra matris

» uterum conftituto , fi aqua ad eum poffet per-

z

yrelli

» tingere.

»PROBATUR. Quiainfans, fic conftitutus,

;0 demf ! QU

[

» eft fübje&um capax Baptifmi; nam eft homo

um

» non baptizatus , & poteft tingi, five afpergi ab

L]

1

»aqua, omniaque hic interveniunt, qua ad Sa-

i

at

» cramentum Baptifmi requiruntur, nimirum ma-

» teria, & forma, & intentio debita, ac fubje&tum

g t

s(itaj

» Daptifmi capax.

» CoxNrFiRMATUR hec ratio ex doGtrina D.

Dlmll

14

uPIïp

» L home 3. p. q. 68. art. 11. & in 4 . dift. 6. &

n

» 9coti dift. 4. q. 3. aliorumque Do&orum utriuf-

» que Schole , ubi inquirentes rationem , quare

quadi

btl

»in maternis vifceribus pueri baptizari non pof-

pfint, reprobant, & rejiciunt aliquorum ratio-

at

» nem dicentium, non poffe baptizari, quia quam-

i, lum

» diu in utero matris funt , tamdiu adherent cau-

z'jä.«'luco. (

z

» f& peccati originalis , & fic ab eo mundari non

» poffunt, nifi à peccati caufa fint feparati per na-

» tivitatem ex utero, & rationem unicam , & ad-

i

AN

» €quatam afferunt, quia ut inquit D. Thomas :

Ui

» Dum puer adbuc eft in utero matris , non pote[t fubjici

151 (

» operationi Minifiri Ecclefie , per quem Baptifinus ap-

MAW ï

» plicatur , & dift. 24. a. 2. q. r. ad 2.

Baptifmus

bl

»non eft , nifi illorum intrantium , qui ablutioni

iM

» fübjici po[fJunt.. Et Scotus l. c. INon quia conjunttus

ana P

» 9t caufe corruptionis , fed quia Baptifius eft lo-

-JJ?ü

» iio , vel ablutio in aqua , fed paroulus [ic in ute-

NH"QM

»,T0 non polefl laoari , quia mec fic immediatb tangi

M

»0ju4. Ergo quandocunque propter fotus ma-

L] J.yuu.m

» turi-

lml&m

ET CONFIRMATIONIS$

141

LE UN

»turitatem , aut fimilem aliam caufam patefacta

» fit via, ut poffit infans aqua pertingi , etiam po-

» terit baptizari. Ideo namque regulariter nega-

» tur baptizari poffe in utero matris, quia ibi dif-

» ficile redditur, quód aqua fetum attingat. Si

S) flc CO[[Z'»L

»ergo detur, quód attingat, validus erit Baptif-

; lu f»."m

, Inus.

l fnigs

»PRo2ATUR fecundo authoritate Celeber-

lml]t, C:lkk'

»rimorum Doctorum , qui in terminis hanc do-

LU. t

» &rinam tradunt , fcilicet Victoria in Summ. q. 32.

ltsl

1

»Suar. Valentia, Zambranus, Ledefma, Vival-

Q er d

» dus , Gabriel, Coninch. & alii , quos citat, & fe-

» quitur Diana $. 2. tr.15. re//43. NNec nonGam-

$1

» nacheus , & Prepof. in 3. p. ille q.65. hic q.66.

Joonre

»art.8. dub. 3. Hancque fententiam jam pridem

iF

» antiquatam effe , poffeque veré infantem intra

Xptigri t

» matris uterum baptizari, dummodo ad eum, fal-

aligone:

»tem interjecta tantüm fecundina, pertingat ab-

irr, u

»lutio , communiffimam effe teftatur idem Ray-

TE

» naudus loco citato, piamque appellant Docto-

0 IUO

» 165, quos Diana fequitur ibidem, & tr. 3. de ca-

» lib. occurr. temp. mort. ref. r2.

fipti t

n d

»CONFIRMATUR hec probatio.

Quia

j D. Thot

» tempore D. Antonini , ut ipfe docet 3. p. tit. 14.

, mylrxrg*l /A'

sEn L5 ul

Communiter ab autboribus non reputaba-

hii

» tur baptizatus infans , qui aqua baptifmali fui[fet

» ablutus in manu , vel in pede quos ex utero protu-

|, bt

i fd db[uïl:

» lerat.

Quia tamen nonnulli afferebant , pro-

» babile efle, talem Baptifmum poffe fübfiftere ;

m(uacunjuæi

g d

»ideo Ecclefia precipit, ac prefertim Rituale

j fcin

»Romanum, at fi aliud membrum (pr&ter caput)

» emiferit , quod vitalem indicet motum, baptizetur, &

mj !

» (unc finatus vixerit, erit fub conditione baptizandus Gg'c.

jt fæwä::f

» Multó

n

142 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

MW dh

'» Multo magis ergo moveri poterunt Eccle-

WU puero

, fi& Proelati à tot celeberrimorum Do&orum au-

ECE fil

» thoritate , ad fübveniendum parvulis , qui jam,

uamVIS

» hiante utero , fefe emittere incipiunt , & ablu-

» tioni fub11c1unt

ïth

gt

,PROBATUR 3.

Quia nifi faltem per hu-

»mrumfw

» Jusmodl baptifmum re ipfa fufceptum , poffet

» profpici faluti zeterne infantium in matrum u-

o

i df

"M

» teris abditorum, incufaretur Deus improviden-

»tie , tanquam , qui defeciffet in neceflariis , nec

,1, hn

Al

f«F

,,hUJusmodl infantium faluti veré CODleUlfTet

» cum tamen Scriptura conceptis verbis te['cetur,

b (

?

(t

» velle Deum omnes homines falvos fieri

ud

; verba D. Auguft. /ib. 4. contra Sfuliaman ad par-

» vulos quoque maternis uteris abditos pertinere

» docet , atque adeo vult etiam falvos fieri hos

» paucorum dierum homines , üt feftivé dixit S

i

T

» Profper lib. ». de vocat. gent. cap. 23.

Nulla

tl dow,q

» enim eft ratio ,

cur puer , QUI in utero matris

M[

*vrægmft

» abíque ejus culpa labem Ade contraxit, etiam

r

» fine illius culpa non poffit faltem hoc pa&to in

»Utero regenerari , & renafci.

Deus enim in

Md

w

-;.l

,nullo ftatu negat talem fpiritualem regenera-

E

i

2 tionem, ac boni omnes probant confilium, lau-

d

"

» dant conatum in re tanti momenti, tot ac tam

R"rm

)

» illuftrium Do&orum , ut mox videmus , quos

j

A

a QU

j

» Certé vel 1mpudent1"e, vel imprudentiz infimu-

lii

ü

»lare , quafi rem aggreffi fint Deo non gratam,

äqu

n

j Vel plané defperatam , fcelus eft. — Meliüirs enim

/

hl

MT

»6! , inquit Salvianus , mibil inexpertum relinque-

hn

il

J

»"€, quàm morientem mon curare.

&

»PROBATUR 4. Quiain pun&o dubii pro-

l

,,poütl non habemus aliquod argumentum, quod

M üw

» Con-

hw

N

ET CONFIRMATIONIS.

143

t

Oi

tD

N

» convincere debeat Ecclefiz Prelatos ad exclu-

» dendum pueros fic conftitutos à gratia baptif-

'aWUhx Y

"N

Kl

» mali , neceffaria neceffitate medii, ut falventur.

uamvis enim Comitolus lib. r. refpont

5 morQl

q. 15. contrariam fententiam folam de-

f 1 t

» fendi poffe contendat, & in hunc finem alleget

ceprum n

» facrorum Canonum, S. Auguftini, S.1fidori, S

mmm,

» L home , aliorumque Do&torum authoritatem ;

r

»e€jus tamen pace, nullus eorum , quos videre

T nb

potui

noftri dubii cafum attingit, imó plures

n CO"

od

»noftre fententiz veritatem confirmare viden-

b vertnà

» tbf

Etenim Can. qui in maternis , de Confecr.

lrosf

» difl. 3. quem Gratianus ex S. Ifidoro lib. 1. fen-

u n ma-

»tent. cap. 22. deprompfit, fic habet

bdityy

» ternis uteris funt , cum matre baptizari mon po[Junt ,

iWl

» Quia qui natus fecundim 4ddam mon eft , renafci fecun-

fafiri

» dim Cbriftun mon potef]. — UbiGloffa: Quereba-

p5 ]

»tur ab Ifidoro, quare partus non baptizatur cum

ID Uteng

»Inatre pregnante? vides quàm multüm diftet à

Ontait, t

» Cafu noftro dubium S. Ifidoro propofitum , &

nl p

» quod ejus, ac Canonis ex eo excerpti refolutio

Deus ent

, Don attingat punctum noftre difficultatis.

xiem nj

» 9eu obpcxes rationem à S. Do&ore fubjun-

: CODLD,

» &am , quia qui natus fécundian d4dam mon eft &c.

t tüb aL

ESPONDEO I.

Rationes Canonibus, ac

» ; Decretis adjunctas non conftituere jus :

Secun-

Q00, (

d i

»do: Antequam penitus elidam hanc obje&io-

»nem; que certé confiderabilis eft in hac mate-

Q at

Ma

»Tia, debeo illius vim magis explicare , & auge-

»1€.

Augetur ergo vis obje&ionis ex verbis

l j H]ll

Et: Ni-

» Chrifti Joan. 3. Oportet vos mafci denub.

» i quis renatus. fuerit ex aqua &gc.

Etne evadere

d dub

mena;

, conemur , dicendo , quód per Baptifmum rege-

» nerari

?

p

144 TRACT. DE SACRAM. BAPTISMI,

»nerari poffumus à nativitate in utero , & non

E

gt

» neceffario ab ea, quz ex utero, opponit Comi-

»tolus authoritatem $. Aug. ep. $s. ad Darda-

i

r i

»num, ubi expreflis verbis hanc evafionem pra-

» cludere videtur. Addit Comitolus, di&ta ver-

gueo n

u

»ba Chrifti , San&os Patres , & Theologos do-

» &rina, gloria, antiquitate infignes, ita interpre-

PTWI

adji

»tatos , ut nemo nativitatem fpiritualem queat

» adipifci, qui é materno alvo non prodierit, feu

?

du

gm

, omnino , feu ex parte.

n

» Quibus ut ordinaté refpondeam, dico, quód

» omnes Catholici füftinere debemus, quód nati-

» Vitas , à qua renafcimur per Daptifmum , pro-

» prié eft illa, qua nafcentes in utero contrahi-

» mus peccatum originale.

Ita nos docet Concil.

zi n

Parvu-

ancla

» Trid. Se[J. . in decreto de peccato originali.

» li ideo in remi[fionem peccatovui voeraciter baptizantur,

DN

» ut in eis regéneratione mundetut ; quod generatione cone

if

» traxerunt ; mift enim quis renatus fuerit ex aqua , &c.

ipia

» Certum eft autem fecundüm fidem , quod

:

Ti

»peccatum originale contrahitur generatione in

, utero antequam infans nafcatur ex ütero , ergo

)h

,regeneratio Baptifmi eft ab ea, qua nafcimur in

wf

L

» ütero.

i

, Cüm ergo Concilium do&trinam fuam ftabi.

HIUCD h

»liat ex verbis Chrifti Joan. 3. manifefté confe-

!tf

Ql

» quitur, quod ex mente Concilii hec verba Chri-

fl

J

» fti intelligenda fint de renafci à nativitate in u«

t

! &Ed

