lem, primario ac effentiali fine fubfiftente, con-

) 1

ftat ex praxi Ecclefie , preefertim fi effectus acci-

[

ij

dentalis nil conferat ad fanCtificationem internam

reci-

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

£

I

"

N

m

recipientis, prout revera donum linguarum, & pro-

betie ad hanc nil confert.

ZAd 3. n.a

iNon enim verba illa confere-

l

fj !f

bant gratiam ex opere operato, fed Chriftus con-

tulit gratiam ex opere operato.

Verba Chrifti

ET

Qu

nec erant fignum //abile, nec fignum /ymbolicum,

d

nec fignum in/Htutum à Chrifto, fed inftitutum ex

beneplacito hominum, necetiam fubftabant fpe-

I

li promiffioni

vel pa&o divino, fed affume-

jim

bantur precifé à Chrifto tanquam fignum inftru-

"

lt

mentale aliunde inftitutum ex placito hominum

ad fignificandam fuam mentem , remiffivam pec-

.

catorum in S. Magdalena.

J

mur

OBJICITUR 3. contraeandem. Dantur alize

definitiones meliores, breviores, & clariores;

I. Poteft di-

ergo funt praeferende

"nt. prob

ci, quód Sacramentum fit fignum facrum, fen-

i

fibile, fymbolum, ftabile, pra&cticum nofcræ

1

fanctificationis, d1v1n1tus inftitutum.

2. Poteft

N

cum Magiftro Sent. in 4. dift. r. dicij quód Sa-

.j

cramentum fit invifibilis grativ vifibilis forma,

[7]

quz ipfius imaginem gerat, & caufa exiftat.

9.

Poteft cum D. Thoma p. 3- q.60. a.2. c. Sacra-

mentum definiri, quód fit fignum rei facre fan-

Qu

€tificans homines

4. Poteft cum Catechifmo

It

Romano p.2. c. 1. n. 2. Sacramentum definiri,

1

quód fit fignum fenfibus fübje&um , quod gra-

0a

tiam, quam efficit, fimul etiam declarat, ac ve-

Ya

luti ante oculos ponit.

5. Poteft cum. eodem

d

Catechifmol.cc. n.3. Sacramentum definiri, quód

am

fit invifibilis granæ vifibile fignum, ad no[tram

juftificationem inftitutum. — Ergo.

^

REsPONDEO. n. a. quoad 1. membrum

B a

Ad 1.

L

20

DISPUTATIO I

[j

d 1. dico, in ea definitioneredundare, quód

dicatur Sacrum ; ex Authore enim Sacramenti,

J

N

& ex effectu Sacramenti per fe intelligitur, quoód

fignum, de quo eft fermo, facrum fit.

Dein

f

[/

meliüs dicitur, ex opere operato collativum gratie ,

quàm pratticum [anckificationis ; quia in definitioni-

[fät

hr

bus talium rerum , que diftinguunt Écclefiam

j

concordemà falfis Religionibus per modum figni

fymbolici, decet, ut adhibeantur termini maxi-

j

mé ufitati, uniformes, & canonizati ab Eccle-

li

i,

fia, ut ex ipfa uniformitate definitionum magis

reluceat unitas Eeclefis.

Denique terminus

E

pl

Jan&tificationis eft nimis genericus, utpote indiffe-

rens ad fignificandam etiam fanclificationem le-

F

galem, quz dabatur in Veteri Teftamento.

4d2.3. 4. &

r

dico, eas definitiones qui-

dem effe bonas,

&

non meliores noftri; quia

t

M

noftra definitio partes effentiales di/Tinttius, adeo-

que ad captum facilius exprimit; & quia utitur

J

terminis canonizatis in Concilio Trident. ab Ec-

ii

clefia; ac denique quia noftra definitio meliüs

&

evitat equivocationem vocum, qualis habetur

áy

in his terminis, cifiilis forma, [antlificans , gratia,

l!

i

(

ad ju[lificationem , qui termini ob &quivocationem

facilé vel nimium reftringi poffunt, vel nimium

ftl

ampliari.

Nam ad rationem figni Sacramentalis

li

non requiritnr, ut fit ftri&té oifibilis res, dum-

qu

modo alio fenfu percipi poffit, üt patet ex con-

tractu matrimoniali de przfenti.

Santtificatio eft

fiz

terminus, qui etiam adhibetur in confecratione

til

rerum vel perfonarum etiam externa v. g. in fan-

Tiif

Qificatione per votum , ficut dicitur AG. or

lo

V. 24. fantifa te.. in quo fenfu etiam templum

Conn

* dici-

pE NATURA & EXIST. SACRAM. 2I

fs

Ui

dicitur fan&ificatum, & corpus fan&ificatum v. g.

D

3-

Regum 9. fantiificaii domum banc, & 1. Cor. 7.

^0

3Sanct:

ificatus ejh Fir infideis per Mülierem fidelem,

i

& fanttificata eft Mulier infidelis per Virum. fidélem.

Mi

Gratia eft terminus indifferens etiam ad gratiam

gratis datam , & juftificatio fiepe ufürpatur pro

tranfitu à ftatu peccati ad gratiam, vel pro im-

mediato augmento gratic habitualis, cüm tamen

juxta plurium 'Theologorum prafertim "Thomi-

j

1;;

ftarum fententiam inSacramentis nonnullis vivo-

li

rum, v. g. Matrimonii & Ordinis Sacri non con-

feratur pbyficum augmentum gratiz habitualis, fed

IIBUS

iif

tantum morale, nempe jus ad majores gratias

d

actuales ftatui congruas.

Non omne

OB]ICITUR 4. contra eandem.

Sacramentum eft aliquid fenfibile ; ergo non de-

Zni. prob.

I

)

bet definiri per fignum fenfibile

Sacramentum Matrimonii conftituitur confenfu

J

interno contrahentium: imo interdum conftitui-

!

tur folo non diffenfu, licét nullo fignó externó

st

exprimatur, v. g. quando Sponfa non contradi-

Y

j

cit parentibus locó filie in ejus prefentia cOn-

il

trahentibus; vel quando matrimonium ex defe-

iUd

&u confenfus interni nullum revalidatur pofitó

li

folo confenfu interno.

Ergo.

2. Corpus &

u

fanguis Chrifti in Euchariftia eft Sacramentum,

quamvis fit aliquid infenfibile.

n

5. Quando S. Hoftia per fradionem, vel

(jis

facer fanguis per effufionem difpergitur in minu-

Wi

tifimas particulas oculo infenfibiles, adhuc re-

manet Sacramentum; ergo non pertinet ad ra-

tionem Sacramenti, ut fit fenfibile. — .Znt. fro^.

Concil. Trident. Seff. 13. Can. 3. dicit: 5j quis

3

nega-

w

22

DISPOT ATIO.j.

hegaverit » in venerabili Sacramento Euchar

iflie fub

wunaquaque [pecie , 6 füb fingulis c

ujusque .[Deciei par-

Amm]

tibus, fparatione fa&ta , totum

j

anatbema fit.

Cþrijfum contineri,

i

4. Contritio interna in Sacram

ento poeni-

D

(

tentie eft pars Sacramenti,

& tamen non eft ali-

L

quid fenfibile.

Eu

5. Intentio Miniftri in omnibus Sacramentis

YX

eft pars Sacramenti, & tamen non eft neceffe,

qu

ut exprimat ullo figno externó fenfibili.

Ergo.

fii

RESsPONDEO. n. a.

vel dift. Non omne

$4

Sacramentum eft aliquid fenfibile fenfibilitate

ff

j

omnium partiumn. tr.. fenfibilitate totius.n. Sic enim

J

etiam homo eft aliquid fenfi

bile, vifibile, ac

|

(

palpabile, mortale,

corporeum, etfi ha deno-

J

(

minationes non con

veniant fingulis partibus;

ao

non enim anima eft fenfibilis, vifibilis

, palpabi-

lis, mortalis , corporea.

Qu

Idem contingit in

PT

omni toto compofi

to phyfico materiali, haud

i

vll

dubié fenfibili ;

nunquam enim partes conftitu-

tivse totius

n

; Dempe materia prima , & forma

tyl

fubftantialis

5

prout concipitur, & defcribitur à

Peripateticis,

fbl

fünt aliquid fenfibile fecundum fe.

Hinc poteft &

ESPONDERI 9.

Sacramentum eft

fe

aliquid fenfibile faltem

i.

per accidens & mediaté ra-

Wt

tione accidentium & cir

cumftantiarum, cum qui-

bus conneGitur. c. per

J& & immnediatà. n.

TUt,

-Ad 1. dico, in tali cafu

W

confenfum internum

Al

exprimi

per complexum circumftantiarum v.

actuum

g.

fenti.

fponfalitiorum vel conjugaliu

m de pr&-

ttà

"d 2. dift. eftinfenfi

bilein feipfo. c. in fpecie-

Ticn

bus,cum quibus cofiecti

tur.n.fenfus patet ex dictis.

Á

"d 3.

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

25

i

44d3. dift. Manet Sacramentum difperfum

hi

ïml

in minutiflimas particulas im actu ficundo ac feorfim

tantim infenfibiles. c. difperfum in particulas in-

Ejus-

fenfibiles etiam ina&u primo & àn potentia. n.

J

modi particulz dicuntur im a&iu primo & in poten-

du

tia effe aliquid fenfibile, quando faltem adhuc

a&ione & induftrià humaná ita poffunt colligi,

Ts

ut adhuc coalefcant in totum fenfibile; ita enim

It

utut feoríim in-

contingit, quando pulvifculi,

n

fenfibiles, fcopá velflabelló colliguntur. Quan-

(j

do autem nulla a&ione humana ampliüs poffunt

»ih'qæ

colligi in unum totum fübftantialiter ide

m, ne-

n

Et ita

go, ampliüs remanere Sacramentum.

T

contingit in facri fanguinis particulis per evapo-

1

rationem in auras, ac ctiam in nares hominum

)arþlbg

&animalium difperfis, folo odoratu fenfibilibus.

Quodfi quis hoc nolit admittere , dici poterit,

Mi

ad rationem Sacramenti non requiri, ut actu

/(auä

femper fit fenfibile, dummodo maneat fenfibile

li

in potentia per actionem faitem Angelicam , qua

u

colligi poffenttales particule in unum totum fen-

hu

fibile etiam finé miraculo.

Jit)

.Ad 4. dift. Contritiointerna non eft aliquid

fenfibile per fe.c. per accidens. n.

Ad hoc enim,

ut contritio interna fit pars Sacramenti, requiri-

(

tur, utexprimatur fig

nó aliquo fenfibili, nempe

per actus externos ponitentis, ordinatos ad Ab-

Inc

folutionem Sacramentalem.

füt

Ads.n. Quodintentio Miniftri fit pars Sa-

m

cramenti,

On]JICITUR s3. contra eandem . In Sacra-

& verba formee fignificant remif-

ii

mento pæni-t,enti

ilb

mmaticaliter ex inftitu-

Qonem peecatorum gra

4

tione

24

DISPUTATIO I

J

d

tione hominum; ergo in hoc Sacramento non

datur ratio fi

gnificationis fymbolicze ex inftitu-

tione Chrifti.

iU

9

Etiamfi de facto omnes circuli effent au-

ts

rei, non tamen ex hoc fequeretur, quód

e[Je au-

j

reum pertineatad effentiam circuli.

Ergo, etiamfi

Ls

de facto omnia Sacramenta habe

ant rationem

p

fymbolicam, non tamen fequitur, quód effe fsym-

(

bolicwim pertineat ad effentiam Sacramenti.

yi

3

Multi exiftentes in ftatu peccati mortalis

hn

fufcipiunt Sacramentum v. g. Baptifmi , Euchari-

ttndi

ftiz &c. quibus tamen non confertur gratia. Er-

go non eft de effentia Sacramenti

1

J

, ut fit collati-

hvl

vum gratice

w I'i*säl

4.' Suflicit ad rationem Sacramenti

, quód

n

fit fignum fenfibile, quo pofi

to. Deus vi fuz pro-

aii

mifhonis teneatur conferre gratiam, ficut Rex

lt

exhibito. fibi chyrographo tenetur preftare pro-

KC

miffam iu fua fcriptura gratiam. Érgo ficut in

talicafu non ipfum chyrographum eftcollativum

:'oïllm;o

h

grati&, ita etiam non reóié dicitur, quàüd ipfum

[

BU

fignum facramentale fit colJativumgratie. — 4j

i.

prob Neque ex Scriptura, neque ex Patribus

4

poteft probari, quódadrationem Sacramenti

plus

requiratur,

D

fs

Wa

RzsPoNDEo ad 1. dift. Verba forme in

iuy

Sacramento Poenitentiee fignificant grammaticali-

asj

ter remiffionem peccatorum caufalem. c. formalem.

tilt

n. Ut enim illa verba, quatenus proferuntur

E

à puro homine, fignificent remiffionem pecea-

torum formálem

letiy

per infufionem gratie fancifi-

At

cantis, id non habent ex inftitutione grammati-

A'ture

cali, feu hominum placito; -fed ex inftitutione

"ire

Chrifti,

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

25

sT

hj

Chrifti, qui formam Judicii Ecclefiaftici exter-

nam voluit effe fignum fymbolicum reprefenta-

äfnf ]

tivum cjue judicii interni, quod agiturinter Deum

&animam.

Itaque illa verba grammaticaliter ex

lj

infütutione hominum tantüm fignificant remif-

^ün

fionem peccatorum caufalem, hoc eft, a&ionem

mym

judicialem Ecclefiafticam , qua ex poteftate Sa-

I

cerdotibus à Chrifto conceffa contrahitur cum

poenitente de modo fatisfa&ionis preftande pro

Ia

honore divino lefo, quz a&tio judicialis in ac&u

du

conclufionali complet formam Judicii Ecclefia-

ftici, & eo ipfo momento inducit rationem fym-

"i

bolicam remiffionis formalis peccatorum.

Ex

ïy,

quo fequitur, illa verba in priori figno rationis

habere fenificationem grammaticalem" vemiffionis

if

caufalis per abfolutionem ab obligatione rigoro-

f ulterioris fatisfaCctionis, de fead remiffionem

J

peccatorum jure naturali ac divino requifite; in

W

pofteriori autem figno rationis babent /ignifica-

inin

tionem ymbelicam remiffionis formalis peccatorum,

d

prout pluribus explicabitur in Tract, de Poenit.

»

Difp. s.

Iu

d 9. c.3. n.c. & paritatem. Difparitaseft;

i

quia partes effentiales in tali compofito naturali

vcl artificiali per voluntatem humanam nec con-

j

ftituuntur , nec mutantur.

Econtra partes effen-

II

tiales in compofito morali unicé depenident, &

,

arbitrarié affumuntur, coadunantur, & perpetuó

of

conftituuntur à voluntate humana inítituentis

tale totum.

Itaque fi Chriftus, qui eft Authoer

*

Sacramentorum, voluit rationem fymbolicam

requirere tanquam partem vel proprictatem ef.

fentialem Saergmentoróm emnium fux Ecclefiz,

D

m

9

ea

26

DISPUTATIO

L

w

eo ipfo ratio fybbolica erit pars vel proprietas

effentialis Sacramentorum novz legis.

Quàd

n

u

autem Chriftus ita voluerit, patet ex eo; quia

ftante prefente decreto divino non eft poffibile

m

[

Sacramentum non fymbolicum, prout tamen

n

ftantibus iisdem caufis intrinfecis vel effe&ivis

u

circuli effet poffibilis circulus non aureus.

[

ld 3. c.a. dift. c. ergo Sacramentum noneft

effentialiter collativum gratie pcr accidens, &

EU

inaGufecundo. c. in a&u primo, & per fe. n.

DAR

ficut enim ignis femper eft uftivus, & fol illu-

sl

minativus, licet in aé&tu fecundo ab effe&u poffit

t

impediri ob indifpofitionem fübje&i, ita etiam

u

vis collativa grati: in Sacramentis poteft in actu

f«f

fecundo ab effectu im

pediri ob iudifpoütionem

N

fübjedi.

3

d. 4;- n..a.

j

Sacramenta enim Nove Legis

Y

u

non fe habent precife inftar figni rememorativi,

gl'n,:

ac monitorii, vel inftar probationis authenticz,

ln

vel inftar pur& conditionis, vel inftar tefferz,

(

M

qua in eftimatione morali nec caufant phyficé

(

effectum intentum, nec ratione füi movent vo-

luntatem caufantis effe&um; fed habent fe in-

m

I

ftar caufie phyfice vel moralis, quz in fe habet

x

quamdam vim effectivam effe&tus, quamvis de-

pendenter à pacto & promiffione divina.

Sic

A

lr

l

li

alia eft ratio Chyrographi Regii, & alia ratio eft

a&ionis Miniflri vel Legati Regii, qui in a&u

Wle

M.

folenni v. g. pacificationis, vel defponfàtionis,

teprefentat Perfonam Regiam; verum enim eft,

h

quód Legatus concluferit pacem, aut contractum

1g

onfalitium nomine Regis; & non cft verum

(j

á

icere , quod Chyrographum Regium concluferit

L

pacem

l

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

27

W

pacem aut contractum.

Quodautem ipfis Sacra-

*l

mentis in Scriptura & à PP. tribuatur aliqua vis

q OT

collativa grati&, patet ex variis textibus. Sic

p

1. Petri 3. v. 21. dicitur: /alvos vos fecit baptifina.

It li

& Joannis 3. Chriftus ad NNicodemum dixit: nifi

Vi

Jis

quis renatus fuerit ex aqua 69 Spiritu S. mon poteft

introire in Regnum Dei,

s

(

TrRnTULLIANUSsl.de baptifmo dicit, quoa

p

aquz baptifini animent, & GREGORIUS NYS-

|

SENUS l. de baptifmo ait: bapiijfina peccatorum ex-

li

"m

piatio efL, 9 regenerationis caua.

Dein explicans,

t eit

quomodo baptifmus poffit effe regenerationis

lnd

caufa, fic pergit. ,Virge Moyfis & Aaron, li-

»

cet fint materic inanimate, poftquam vim Dei

Yi

»

acceperant, magnis miraculis media intercef-

)»

ferunt.

Simili confequentia rationum etiam

"l;

»

aqua, cüm nihil aliud fit, nifi aqua, fuperna

TOR

» gratia benedicente ei hominem in eam renovat

heqf.i:z

» hegenerationem.

Quod fi quis mihi rurfüs

1

if

» dubitando negotium exhibeat, interrogans,

» qua ratione aqua regeneret ? dicam optimo

» jure ad eum. . .Oftende mihi modum nativita-

» üs, qu& fit fecundum carnem; dices fortaffe:

n

, Semen caufa hominis effe&iva eft. Audi igi-

» tur viciffim à nobis; quód aqua, qux benedi-

]ta

li

» Citur, purgat, & illuminat hominem."

Nyftenus.

Plures ejusmodi textus reperies in

w

Difp.3. ubi agitur de Caufalitate Sacramentorum,

p

lii

EL:

Ex Hr$ ITAQUE SEQUITUR I, qubd non

j

fit bona definitio Sacramentorum, quz traditur

nd

à Confe[Jtone Auguflana. avt. 13.. Sacramentum 6j2 ri-

tus, qui babet. mandatum Dei, & cui eff addita p

mij]to-

J

28

DISPUTATIO L

miffo gratie.

Non enim ad rationem Sacramenti

1

qu

fufficit, quód fit ritus habens promiffionem gra-

tit; fed requiritur, ut habeat faltem caufalitatem

ylit

moralem gratie, in quantum ponitur à Miniftro

1

Chrifti tangnam ejus Legato nomine Chrifti, füb

)

qua confideratione habentSacramenta quamdam

uam

dignitatem moralem, fufficientem ad movendum

,

Deum, ut intuitu a&ionis tam zftimabilis & di-

gnificate conferat gratiam. Illud etiam verum

D]

non eft, quod omne Sacramentum habeat man-

"n4

1f

datum; neque enim Sacer Ordo, vel matrimo-

[/

at

mjum fub precepto cuiquam injungitur.

CorLriGiTUR 9. à Turnelio & aliis non

D)

[

d

nullis non re&té explicari illa verba, que ponun-

tur in detinitione Sacramentorum: Éx oere ope-

]i

j

vato collativum gratie.

dum ea verba explicantur

precife per hoc, quod in Sacramentis ex pacto

h

Aliud

QR

& promiflione divina conferatur gratia.

enim eft, quód pofito figno Sacrameptali Deus

g

Di

caufet, & conferat eratiam, & aliud, quód Sa-

A I

cramenta caufent, & conferant gratiam.

Cer-

tum enim eft, quód actio Sacramentalis ponatur

h

mif

naomine Chrifti, & in confidérátione morali fit

actio Chrifti, prout oftendetur Difp.2. 3. & 4.

TU

&U

D

QU/ESTIO IIl

&

4fn. &? qualia Sacramenta. fuerint in Parady-

1b

EH

Jo, in Lege Nature, & Lege Moyfaica?

.ïian

OTANDUM I.

Per Sacramentum hoe loco

üg

- nonintelligi Sacramentum fpecificé famptum,

1gu[

ex opere operaie colatioum gratie , qualia funt Sa-

W

cramenta

l

DE NATURA & EXIST. $ACRAM.

29

M

i

cfamenta Novze Légis; fed genericé fumptum.

1

prout dicit fignum fenfibile infenfibilis gratic a

d

A

noftram fanctificationem divinitus inftitutum.

i li

NOoTANDUM 2.

Poffe à Deo inftitui ad

Cmfh !

]

noftram fan&ificationem figna variis modis; nem-

f

[

a

perememorativé , prafiguratioe , commonitioe , difpo-

i

fitivé ,. & promi[frve.

iij

REMEMORATIVE fignum ponitur, quando

g

ob oculos ponitur ad renovandam gratitudinem

I

lt

pro accepta gratia.

I!

PRXEFIGURATIVE ponitur, quando pro-

ponitür ad fefe difponerndum adrecipiendam gratiam.

lis

tr

CoMMoNrTIVE ponitur, quando renova-

tur ad confervandam & augendam gratiam.

d

LT

DrisPosrTIVE datur, quando ex fua natura

Yi

hominem difponit ad reétum ufum gratiz.

q

PRoMissivE daturfignum , quando Deus

promittit, fe pofita certa conditione collaturum

jil

jl

ratiam.

DICO L Inquovis ftatu nature humane,

ai

x (

etiam in Paradyfo, dabantur Sacramenta.

BW

PROoBATUR.

Ratione S. Auguftini.

In

omni ftatu datur Religio, feu focietas hominum

l

verum cultum Dei confervantium & publicé pro-

fitentium. SedReligio non datur fine Sacramen-

tis. ergo.

Min. prob.

Religio dari non poteft

fine cultu externo per varias ceremonias, ap-

[/] Lx

probatas à Deo in ordine ad confervandam ejus

f

gratiam. ergo. c.atet; quia ejusmodi ceremo-

nig jam pertinent ad confervationem & augmen-

tum gratie diving.

Znt. prob.

Authoritate $.

Auguftini l. 19. contra Fauftum. c. 11. ubi dicit:

In nullum nomen Religionis feu "verum feu falfum

eoagu-

30

DISPUTATIO

I'

coagulari po[Junt bomines , mjz' aliquo. fignaculorum,

&l

..Ulgl

aut Sacramentorum vifibilium confortio.

Idem col-

ligitur ex illo Sap. c. 9. Quis bominum poterit. fcire

at

k

(l

confilium JDei, aut quis cogitare poterit, quid velit

Y

h

";l

Deus? — fenfum tuum quis fiie, mifü tu dederis fa-

pientiam , &? , que tibi placent, didicerimt bomines?

[)

jnis

itaque nec cultum externum Deo acceptum

fcire poffunt homines, nifi ad uniformes cere-

It

1

monias, tanquam figna beneplaciti divini $-&

confervandi favoris divini ac gratie, à Deo Au-

thore inftituantur.

AW

CONFIRMATUR ex Platone Dial. 4. de Re-

publ.ubi ait: Témplorum conflitutiones , & Sacrifi-

cia, ceterique Deorum & beroum cultus, & quecun-

jl

que funt ad eos placandos münifleria , talia funt , que

T

lr

nunquam ipfi [cimus , & nulli credemus alteri , fi fa-

d

piamus , mullogue alio utemur inierprete , mifi Deo.

i

Cüm igitur in nullo ftatu poffit dari vera Religio

lr

finc inftitutione divina ad certos ritus, etiam

dari non poterit vera Religio aut ftatus fine Sa-

s

cramentis.

"

A

(

nl

DICO:II.

In Paradyf'o jam dabantur fex

Sacramenta.

MIN

b

PRosnATUR ab enumeratione.

I. Dabatur

in Parádyfo fignum rememoratioum gratie creationis

I

IH

€9 fantificationis ; dicitur enim Gen. 9. formavit

n

JDeus bominem de limo ,. & infpiravit in faciem ejus

TL

Jpiraculum vite.

Certum eft, hanc ceremoniam

Tfe

à Deo fuiffe adhibitam alicujus rei fpiritualis fi-

ii

gnificande caufà.

Cüm enim actiones divinze

Ü

l

I

non fint otiofe, univerfim pro Regula haben-

dum eft, aCtiones divinas, quarum finis naturalis

4l

ln

vel fupernaturalis affignari non- poteft ex natura

rei,

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

31

f'gm

rei, prefertim fi videantur ridicule, Deoque

(f

indigne, fignificandz alicujus rei gratià à Deo

!

Jam vero alius finis harum circum-

pofitas effe.

H?'Ml

ftantiarum in creatione hominis affignari nequit,

l

LLf

nifi dicatur, has ceremonias generi humano pro

L

U

figno rememorativo perpetuo fuz primze condi-

) s

tionis & creationis conftitutas effe, ut ex ea re-

Ts

memoratione per actus humiliationis, gratitudi-

dnij

nis, & fubjectionis fan&tificaretur homo.

In)

9)

Ob eandem rationem dicendum eft, for-

Ü

mationem Eva ex cofta dormientis Adami fuiffe

ceremoniam folennem, fic à Deo adhibitam, ut

Vr

effet toti pofteritati frenum perenne legislativum ma-

qt

trimonii ordinati ad propagationem gratie primz-

?

1

i

v&e integritatis & fanctificationis.

Imo verofi-

J

mile eft, jam tunc per eam ceremoniam Deum

Ul

i

feris Ad« pofteris fignificare voluiffe aliud altius

myfterium; quia id Apoftolus r. Cor. 11. & Pa-

V Cf

d

tres explicant de formatione Ecclefiz Sponfze ex

latere Chrifti obdormientis in cruce.

Simul au-

Dd

tem Adamo fignificabatur lex conjugii, ut effet

unius cum una, & vinculo indiffolubili, ita ut

ob individuam vite focietatem etiam parentes

1

"

relinguendi fint, prout l. c. Adamus ipfemet ex

T

infpiratione divina hoc myfterium divinarum

jj

acionum exponit.

Itaque hoc Sacramentum

ii

operationum divinarum erat fignificativum dua-

(

rumrerum, matrimonii videlicet, tanquam figni-

f

Jf

ficati proximi, & unionis Chrifti cum Ecclefia,

106

tanquam fignificati mediati & remotis; prior figni-

u

ficatio Adamo revelata eft; an etiam fciverit fe-

i?

cundam, incertum eft.

ydi

3. Etiam

J

32

! DISPUTATIOX [.

g.. Etiam Arborem vite in medio Paradyfi

P

fitam habuiffe quamdam rationem facramentalem

P

verofimile eft; ita ut, fi caufaverat ex fru&u

fiN

perpetuitatem vite corporalis, intelligeretur ex-

np

y

ü

inde perpetuitas vitze fpiritualis beate; aut, fi

non differebat ab aliis arboribus, ex ipfo nomi-

D

x

ne divinitus indito, haberetur pro figno memo-

rativo perpetuo quarende alterius beatioris vi-

a,

te perpetua&. Certé D. Joannes Apocal. ult.

TUf

1

non obfcuré declarat, per arborem, feu ütin

hebraico fümi poteft, per arbores vite fignifi-

[

fet

Rl)

cari vitam &ternam beatficantem. — Offendit. mibi

in medio pZateæ ex utraque parte fluminis lignum «vi-

)l

te afferens fru&um Juum C? folia ligni ad. anitatein

15

gentuun.

AO

4. Similiter Zfrbor fcientie tali & boni erat

MT

à Deo conftituta in perpetuum monumentum

decreti divini obedientiám per translationem ad

l

U

ftatum vifionis intuitive premiaturi; inobedien-

tiam veró pef experimentalem notitiam malo-

ln

rum in inferno vindicatuti.

T

s. Deus voluit extetnam vocationem Ada-

b

mi ad confeffionem fuüi criminis & demonftratio-

d

nem foliorum ficus pungentium effe fignum com-

w

monitivum perpetuum ad ea , que lapfis agenda

dU

funt per veram poenitentiam, infinuando,, quo-

t

l

modo clamori, & infpirationibus divinis, dum in

du

abdito confcientie ad humilem confeffionem vo-

Dn

cant, parendum fit, & quibus mediis veftis gra-

iti

tie deperdita refarcienda fit.

il

6. Deus prafecit Adamum omnibus anima-

EU

libus, & docuit illum naturam omnium anima-

Bu

lium, cujus rei finis fufficiens Deo dignus affi-

'DWH

gnari

n

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

33

hij

gnari non poteft, nifi dicatur, ita fignificationis

"u

caufa aGtum effe, ut futurus Summus Epifcopus

Fä'exäï

animarum in fuis pofteris per analogiam difceret

n

regimen vitiorum & virtutum. . Quez inanimali-

t

bus diverfis obfervari poffunt divifim in gradu

Tl t

excellenti, obfervandum.circa quosvis homines.

Bu

Ex quibus omnibus elucet, varias actiones divi-

Kal

vas, & res miris circumftantiis per fe ad naturam

a i

rerum impertinentibus involutas fuiffe Sacramen-

aj

tariun ddami, & T beologiam Symbolicam , 'unde

j äggh

difceret myfteria, & excitaretur ad fanctificatio-

DAUR

nem confervandam, reparandam , augendam.

A

DICO IIlI.

In Legé Nature dabantur fe-

n

At

ptem Sacramenta correfpondentia Sacramentis

Nov« Legis.

L:

UC

PRosATUR ab induttione.

Qd

L Loco BAPTISMI erat SACRAMEN-

Qd

w

TUM NOMINIS, feu impofitio nominum cum pro-

T

teflatione fidei & re[pettu 'in Deum.

Obfervo

enim, quod Parentes in Lege Naturee fuis infan-

J

tibus impofuerint aliquod nomen, 'in lingua he-

Qu

braica exprimens quamdam relationem ad Deum

n

per verba initialia integrarum propofitionum,

p[h Ó

quibus fuam fidem internam, & deputationem

T

infantium ad perpetuum cultum divinum prote-

De

ftabantur. Quod autem illa proteftatione fidei

[

in Deum infantibus peccatum originale remiffum

Ms

fuerit, colligitur ex fenfu SS. Patrum. . De im-

pofitione nominum cum relatione ad Deum ha-

Sic Gen. 4.

J

bentur in Scriptura varia exempla.

Jib^

dicitur; Eva peptrit Cain dicens: po[Jedi bominem

per Deum , ubi Cain in lingua hebraica idem figni-

:

^l

C

D. Zmort Tratt. de Sacram. ingen.

ficat,

34

DISPUTATIO L

Jl

fica£, ac poffedi.

Eodem c. 4. dicitur: Rurfus

1& i

!j

eperit Seib dicens : Pofuit mibi Deus aliud famen

"T

pro dbel.

Sed 69 Setb matus efl filius , quem' oca-

d

vit Enos.

Ifle cepit. invocare momen Domini.

Ubi

N

rurfus SETH in lingua hebraica idem fignificat,

ia

ac pofut. Y Nos veroó in lingua hebraica idem

am.

figniticat, ac bomo , ita, ut fenfüs fit: Homo cepit

1

À

incocare nomen Domini; imo folum EN in eadem

lingua idem fignificat, ac i/7e.

Gen. c 5. dicitur:

hr

Lamecb genuit |Noe dicens: lfle comfolabitur nos ab

[

operibus && laboribus manuum moflrarum in. terra, cui

i

maledixit Dominus.

Ubi Noz inlingua hebraica

w

eodem modo fcribitut, ac litterz initiales liujus

n

Ji

Imo veró etiam N oz in

termini: Con[olabitur.

" t

lingua hebraica eodem modo pronuntiatur, ac

n

bic, quod idem fignificat ac i/1e.

NU

Gen. 21. eo tempore, quo claudebatur Lex

af

Naturg, nempe in nativitate Ifaaci, utpote tunc

jf

intrante Lege Circumcifionis dicitur: Natus eff

t

lfauc, dixitque Sara : Rifum fecit mibi Deus.' Ubi

gt

iterum IsAAc in lingua hebraica idem fignifi-

ydgy

cat, ac Rifus.

Ex his ergo manifeftum eft, quód

TU

in Lege Naturz in nativitate infantium à piis pa-

M

rentibus applicatum fuerit Sacramentum INominis.

m

]. PRO SACRAMENTO CONFIRMATIO-

)d

NrS feu incremento gratie jam in Lege Naturz

ul

Obfervabatur Sacramentum Septenarii ad imitatio-

nem diei feptime, quo requievit Dominus ab

operecreationis ad fignificandam futuram alterius

D

vite requiem, ut ea rememoratione Sacramenti

QDQ

excitarentur homines ad conítantiam bonorum

lkl

operum. Eam enim fuiffe fignificationem primi

g

illius feptenarii teftatur Apoftolus Hebr. 4. v.4.

L

Scri-

DE NATUR. & EXIST. SACRAM.M 33

hlm

üj

Scriptura dixit: requievit Deus die foptima ab ommi-

bus operibus füis. -- Relinguitur ergo baptifinus (hoc

K,m,

hi

eft requies) populo Dei.

uód autem in Lege

Naturz illud Sacramentum Septenarii religiofe fue:

A

rit cuftoditum, probatur ex Scriptura.

InLege

vind

h

enim Natureg erant Noe, Zbrabam , ante circum-

cifionem, S'ob, Balaam Propheta.

Vg

De Not autem fcriptum eft Gen. 8. v. ro.

j ü

Expettatis feptem. diebus aliis rurfum dimifit columbam.

lr

At illa oenit ad ve[beram portans ramumn . olioe $. ex-

Áf |

tl

T

pettavvitque mibilominus . ptem alios dies. De Abra-

hamo Genef. 21. v. 28. fcribitur: Statuit feptem

lls n

Hs

Cui dixit ZAbimelech: Quid fibi voolunt

M

agnas feorfim.

Y

w

fepiem agne? Lt ille: Septem agnas accipies de manu

A

mea , ut fint mibi in teftimonium , & uterque juravit.

j

li

Ex hoc, quod numerus feptenarius ad juramen-

tum fuerit adhibitus, colligitur, eum numerum

fDotot

fuiffe confideratum tanquam rem facram, & fa-

Miri

cratam Deo.

Sic etiam in Job, ubicunque de

U

requie ab affli&tionibus agebatur, religiofe cu-

ln

I

ftodiebatur numerus feptenarius.

De amicis Jo-

ndy

bi confolationis caufa adventantibus fcribitur c.

m

9. V.13. Sederunt cum eo im terra [iptem diebus C9"

TTR

fübtem. mottibus. — Et c. 42. V. 8. Deus ipfemet ad

VRU

eos dicit: Sumite vobis feptem tauros €9' feptem arie-

lo

ies &c.

ju

b

Ill. PRo sACRAMENTO EUCHARISTIA

t Dur

dabatur Sacrificium per oblationem panis & vini,

WOrut

quibus prafigurabatur Sacramentum Euchariftig,

Q

Sf

De hac re fcribitur Gen. 14. v. 18. . .Melchifedech

yium Y

Rex Salem proferens panem & vinums erat -enim Sa-

(

cerdos Dei ditifJani.

u Heb!»-:

C 2

IV. P R-W

$6

DISPUTATIO T.

)

IV. PRO SACRAMENTO ORDINIS erat

quedam ordinatio divina de affumendis ad Sacer

j

Hms

dotium quibusdam authoritate & pietate potio-

"u

ribus

Id colligitur partim ex textu proximé ad-

du&to, partim ex Pfal. 109. ubide Chrifto dicitur:

j

Wi

Tà es Sacerdos in eternum fecundum ordinem Melcbi-

j

edecb. Et ex Apoftolo Hebr. 7. ubi dicitur: Hic

Melcbifedech Sacerdos IDei Summi obviavit Zdbrabe, €9

n

qlwml

benedixit ei, a[fimilatus autem. Filio Dei (in füo pre-

figurato, nempe Chrifto, & Sacerdotio Ecclefiz )

iil

wanet. Sacerdos in. perpetuum. — Obfervare etiam li-

p

cet, quód tantüm Viri fimul infigniores & pien-

tiores fuerint Sacerdotes illius Legis Nature.

-ul;g

v

V. g. Zlbel veré facrificans, & forté ab ipfomet

TT

Adamo ob fuam indignitatem & ftatum poniten-

tic ad hoc munusloco fui conftitutus; Seib, Noe,

T

"brabam ,

jri

gob, de quo Jobi c. 42. v. 8. "Deus

V.

dicit ad ejus amicos: Sumite feptem tauros , €2 ite

ad feroum meum Sob, 69 offerté (per eum) bolo-

u

ii

o

VN

cauftum ro vobis , ferous meus orabit pro vobis; fa-

BL

ciem ejus fi fczpzam.

ONFIRMATUR ex eo, quia nifi Sacrifi-

N

g

cium jam tunc fuiffet divinitus ordinatum cum

ritu & officio Sacerdotum , non videtur effe ra-

Kq

tio, cur Abel & Noe exiftimare potuerint, .gra-

E

t

i

tum effe Deo Sacrificium Latrevticum, & Eucha-

rifticum aut propitiatorium perimmolationem feu

J

deftru&tionem operum Dei, nempe animalium,

Vi

Aliud indicium ve-

lal

quod fola ratio non dictat.

teris illius Sacerdotii prebet Abel, de quo Apo-

Ttin

ftolus Heb. rr fubjicit: Fide plurzmam bofliam ob-

tulit Deo, per quam tejtimonium confecutus eft e[e ju-

irg

jtus 5 tejizmomum Jerbibente muneribus ejus Deo.

d

V.Pno

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

37

V. PRO SACRAMENTO POENITENTIAE

U

fervabant determinata Sacrificia expiatoria. divi-

nitus ordinata cum confeffione peccati.

'Talia

Tj

erant Sacrificia Noemi poft diluvium, & Sacrifi-

T

cia Jobi.

Gen. 8. v. 20. dicitur: . ZEdificavit INoe

1

altare Domino , & tollens de cun&tis pecoribus &^ volu-

ii

Odora-

cribus mundis obtulit bolocaufta. fuper. ltare.

tusque eft Dominus odorem fuavitatis , & ait:. INequa-

quam ultra maledicam terra,

Senfus. enim €9. cogita-

I

J

iio bumani cordis in malum prona. funt.

INon igitur

m ]

ultra percutiam omnem creaturam, — Et Jobi c.42. di-

L

citur: Refpondens Job dixit: lpfe me reprebendo in

Ms

favilla & cinere; ac dein oblato Sacrificio Dominus

)

Qr

conoerfas eft ad penitentiam Sfob.

Ibidem c. 1. v. 5.

Ya

dicitur: Sfob fanttifiabat (filios) confurgensque di-

M

luculo offerebat bolocau[ta pro fingulis ; dicebat entm,

ne forté peccarcerint filii mei, 69 benedixerint. (male-

.

1

j n

dixerint) JDeo in cordibus fuis.

Sic faciebat SKob

n

cunttis diebus, Ex quo patet, Sacrificia illa fuiffe

if

propitiatoria pro peccatis.

Jobum autem fuiffe

gentilem , adeoque adhuc conftitutum in folaLe-

j

geNature. Obfervare etiam licet, quod mo-

"

t

dus Sacrificii per modum holocaufti, ubi totum

ud

igne confumitur, quin ulla pars homini ferviat,

neceffario fupponat inftitutionem divinam, cüm

ltl

M

s

per fe non poffit videri rationi conformis & ac-

ceptus Deo.

Rs

li

Eu

VI. MaTRIMONIUM etiam in Lege Natu-

n

r& habitum fuiffe pro re divinitus certis legibus

conftituta, & facra, colligitur ex variis indiciis.

T

!

i

Nam primó Monogamia fuit ab omnibus Patriar-

lii

chis religiofe obfervata, ita ut Abraham usque

"n

ogefimum fextum folam ha-

ad anpum etatis oct

buerit

j

C 3

DISPUTATIO

L.

Jj/

38

uj

buerit Saram, & Ancillam, quam non fua, fed

Sare voluntate adjunxit, ea volente denuo eje-

u a

cerit.

th

Et quando mifit famulum ad conducen-

al

dam fuo filio fponfam, po/uit ferous manum füb fe-

hi

more Zbrabàm. |.:Doinini fai. in fignum juramenti, ut

