
^ Qf

h ln

» etiamSpiritusS. contulit virtutem fanctificandi.

AT

Et ibidam ad Obje&t. penultimam : " Decebat, ut

j

"

manfe

,

» Spiritus S. non in tanta daretur abundantia,

» quousque Dominus fuiffet glorificatus: Joan.

i Vud

» 7- propter quod iftud Sacramentum debuit in-

,» ftitui non immediaté à Legislatore,. fed me-

» diante Spiritu Sancto cooperante."

Et ad Ob-

Mi

T

hr

iib V

je&t. ultimam :« "Sacramenta Evangelica quedam

» fuerunt inftituta à Chrifto, quxdam à Mini-

» ftris Legis, fcilicet Apoftolis, & eorum Suc-

1j

»

cefforibus, fcilicet Pontificibus, fed inftin&u

» & cooperatione Authoris Legis, ficut hoc

dU

d.

, Sacramentum.

Qà

SECUNDUS EST $. BONAVENTURA, qui

J

in 4. Q. r. fic fcribit: ,,De inftitutione (confir-

» mationis) diverfificantur Doctores.

Quidam

, g

Scumeit

, enim dicunt, quod formam illam Chriftus in-

» fituit, & Apoftolis tradidit.

Aliter poteft

mmmlugi;

lil

» dici, & melius, ut credo, quod Chriftus illud

» Sacramentum nec difpenfavit, nec inftituit;

xl

» quia poft Afcenfionem decebat Apoftolos con-

m x

» firmari, & Spiritum eis ad robur dari. Unde

Lde u

» confirmati funt in die Pentecoftes à Spiritu S.

W

, immediaté fine Minifterio & Sacramento, &

» ideo ipfi alios confirmabant etiam fine verbo.

nusneqï

P

Z2

»Sed

$56

DISPUTATIO IV.

j n

, Sed poftquam Apoftoli defecerunt, inftituit

» Spiritus San&tus hujusSacramenti formam, cui

9 "st

etiam virtutem fanéctificandi dedit.

Et Q.2.

æ;emomä

»

jb

jj

»

Chriftus hoc Sacramentum non inftituit; quia

credentes poft ejus Afcenfionem erant confir-

j D

mandi.

Unde per materiam nec formam Apo-

ts

»

ftoli difpenfaverunt; fed rem hujusSacramen-

n dl

ti fine forma à Spiritu Sancto immediaté acce-

omn? i

»

perunt.

Nam immediaté ab ipfo confirmati

WUE l)

fuerunt, & quidem fine elemento vel materia ;

w D

quini

L

»

quia in donatione Spiritus San&i figna vifibilia

apparebant, & ideo non erat opus elemento.

3inin,

»

Sed poftea Succefforibus inftitutis dandus erat

gt

vi verborum & invifibiliter.

Ideo oportebat

»

Inftitutum eft

.

»

inftitui fenfibile elementum.

sHl d

»

ergo elementum Spiritu San&o diftante abipfis

Ecclefie Re&oribus; & quia Chriftus non in-

&Ob

»

itfi,

»

ftituerat, necvim ei dederat, fecundum quod

»

contaétu fux carnis dederat aquis, ideo Epifco-

ib

tl

D

»

pi non valentes fe ipfis materias confecrare,

1

j

Y

l

T

»

confecrari per benedictionem inftituerunt. Et

E r'l.

ideo materia hujus Sacramenti debet effe con-

u

rnre

» fecrata." ]Ita S. Bonaventura.

k

NorTrANDUM 4. 'heologos, qui fcripfe-

tic ( df

runt poft Tridentinum , communiter quidem de-

fendere, quod omnia Sacramenta fint immediaté

at

zi

inftituta à Chrifto, multostamen ex iis afferere,

M

hoc non effe de fide; imó juxta aliquos id tan-

ibf

Ita re ipfa docent Mori-

T. H

tum effe probabilius.

!Ca'te

mus, Eflius, Grandin , .Du Hamel, S'uenin, Tour-

H

nelius , Paulus à Lugdune , P. Canali , Piette & alii.

Á li

A

P

NT

'Textus eorum fic habent:

I Me-

K' st

-

I

DE AUTHORE SAC-RAMENTOR. 357

,

L Morinus in Tra&. de Confirmatione. in P£oé-

i [Umm

1n10

"Sacramenta juris funt pofitivi, utpote

J &þ

Ubj

ceremoniz à Chrifto immediaté, aut per Apo-

N

» ftolos & Ecclefiam inftitutz.

ltl

J

(fug)

JI. Du Hamel in 'Theologia Tom. 6. de Sa-

cramentis, Differt. 2. c. 2. "Non videtur illud

VU o

I

1

» ipfüum equé ad fidem pertinere, Sacramenta

o i

»

omnia fuiffe à Chrifto immediaté celebrata.

, Neque hoc Tridentina Synodus videtur decer-

OTelmi

l

[ru rj

, nere. Illud quidem üt certum ftatuendum eft,

o deron

», quadam Sacramenta à Chrifto immediaté effe

»

celebrata, & inftituta; alia veró celebranda

ltise

ln tut

» Apoftolis demandaffe.

lm

III. Suenin in Commentario Hiftorico-Do-

LT

matico. de Sacrament. differt. 1. Q. 3. c. 3. in

vl

Rc

fp. ad Obje&. fic fcribit: " Refpondeo 2. non

effe de fide, quod Chriftus immediaté omnia

um

»

ho i

» NOove

Legis Sacramenta inftituerit" Et dif-

1 nf

fert. 7. de Extrema Unttione. Q. 5. Conclufionem 2.

g, )

hanc ponit: "Sententia, quz affirmat, Chriftum

ä

D

!

d t

»

immediaté inftituiffe Extremam Unctionem,

, probabilior eft negativa.

IV. Paulus à Lugduno Capucinus in Theolo-

,ai

gia tom. 6. differt. 7. de Extrema Untiione. c. I.

j i

» Licét conftet hoc Sacramentum fuiffe inftitu-

u

, tum immediatà, licót iftud immediaté omnino

yarid

» de fide non fit.

diot

V. P.Canali Ordinis fervorum B. V. Dettri-

&i

«a Catbolica de Sacramentis , edita Venetiis 1734-

)

j

1.6. de Extrema Untiione. difp. 2. Q. 1. n. 14. fic

"W

habet: ? Non eft tamen de fide tenendum, omnia

» Sacramenta effe immediaté inftituta à Chrifto,

Z3

»quaim-

358

DISPUTATIO

IV.

Dr AUIH(

» quamvis fententia hoc afferens videatur magis

j

A

» conformis menti Tridentini.

VI. P. Piette Ord. Erem. S. Auguftini in

j qn

Theol. part. 6. de Extrema Unttione. ad Obje&. 3.

srundam

Extrema unCtio non eft à Chrifto inftituta &c.

gelitem.

fic refpondet: "Refp. fecundum opinionem Ma-

u 2

» giftri Sententiarum, S. Bonaventure, & Hu-

u -S-HI

» gonis à S. Vi&ore faltem mediaté à Chrifto

jetata

» fuiffe inftitutam ; ajunt enim Apoftolos ipfam

du

» inftituiffe inftin&tu Spiritus S. & poteftate fibi

wadii

» à Chrifto conceffa.

Cateri vero Theologi à

m -

» Chrifto immediaté inftitutam effe fuftinent,

u "r

» prout & ceteràSacramenta, cui magis favet

m med

» lridentinum."

Et part. s. de Confirmatione.

vl A

Q.2. in fine. " Non eft quidem à Tridentino de-

sümmia J

» finitum, omnia Sacramenta effe à Chrifto im-

^hie Q

» mediaté inftituta, cüm tamen non appareat,

zil prt

» per quos Chriftus Sacramentum Confirmatio-

Eu

» nis mediaté inftituerit, verofimilius dicendum

& Va

» Videtur, ipfum effe immediaté à Chrifto infti-

Edf

» tutum.

VII.

Grandin in 'Theologia de Sacramentis.

kï» $et

[

Hi4

art. ?. SeGt. 1. "Quidam veteres Theologi exifti-

» marunt, nonnulla Novze Legis Sacramenta ab

lii

z

» Apoftolis fuiffe inftituta, ac proinde non nifi

X t

» mediaté à Chrifto.

Sic Hugo Victorinus, Ma-

» gifter, Alenfis part. 4. Q. s9. membr.3. S. Bo-

Vaf

l B

» Dlaventura ad dift. 17. l. 4. art. r. Q. 3. cum qui-

» busdam aliis dicunt Sacramentum Poenitentize

u)

»

aQ

ftolis.

non fuiffe inftitutum à Chrifto, fed ab Apo-

ET

»

Item idem Alenfis exiftimat, Sacra-

»

mentum Confirmationis longe poft Apoftolo-

':mmm*e,

AE

»

£

rum tempora inftitutum fuifie in Concilio Mel-

"tb

]

,denfi,

. ln

)

Es

Vl

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

359

[7iN h

» denfi; anno videlicet Chri(ti-845. qui quidem

» fententia ferri nullatenus debct; fed ea, quz

hintü

hi

, afferit, commitfam fuiffe Apoftolis à Chrifto

» quorundam .Saceramentorum inftituendorum

Df

Dto

» potettatem, cenfura nulla notari poteft.

VIIIL.

Touruelius in "Theologia de Confirma-

Tf (

ii

tione. Q. 3. art. 1. " Quamquam vera fit eorum

» fententia,. qui docent, Chriftum immediatum

mflolosi';;

pütelt

»

effe omnium Sacramentorum Authorem, non

, tamen eft de fide, etiam poft Concilium Tri-

Ti

Ec in 'Tra&. de Sacram. in genere.

E fs

» dentinum."

Q. 5..a. r. "Orthodoxi Theologi confentiunt,

lu L.

IN

» Chriftum mediaté faltem omnium Sacramento-

Trd

?

)

rum effe Authorem, difputant tamen, an Chri-

ftus omnia immediaté inftituerit, & an illud

hod

»

certa fide. Catholica fit definitum ?. .-

Ad

p

fidem id pertinere oppofitamque fententiam

V Conimd

»

velut erroneam traducere non verentur Bellar-

Ti

minus, Vasquez, Becanus, Ifambertus. Ali

ho at

]ta

iftud effe de fide pronuntiarenon audent.

»

Dominicus Soto in 4. dift. x. Q. 3. a. 2. Concl.

T

»

3. -Suarez in 3. part. Q. 64. a. 4. difp. 12. SeQt 1. ,

ag

»

Eftius in 4. dift. 1. $. 16... Conclufio.

Chri-

s

»

ftum omnia Sacramenta immediaté per feipfum

QO n

»

inftituiffe, certa quidem eft ac vera fententia,)

non tamen de fide.

$

Ts

»

g

IX.c;CEfus imaodifir. $2627 Cüm non fit

T

»

à (Tridentinz) Synodo de&nitumSacramenta

a 'e

Nov: Legis omnia immediate à Chrifto inftüi-

j f ebf

»

tuta effe, difputatur adhuc inter Catholicos,

sj

»

utrum omnia feptem Chriftus immediaté & per

quu

fc ipfum inftituerit, an vero quorumdam iufti-

(

tuendorum Minifterium Apoftolis vel Ecclefi

L4

,,comf

$6o

DISPUTATIO IV.

jf

» commiferit? Quz fententia (negans omnia à

gt

risfmtentia

» Chriíto fuiffe immediaté inftituta) ut aliquid

» probabilitatis habeat, majore tamen probabi-

u

» litate diverfz fententiz fuperatur.

j« G

yplem j

NOoTANDUM $.

In eandem fermé horum

Theologorum fententiam eunt, qui docent, à

g t

Chrifto non folum effe reli&iam Ecclefize pote-

g,

&udt

ftatem determinandi materiam & formam Sacra-

mentorum quoad fpeciem infimam, íed etiam

DI

quoad fpeciem fübalternam, ita ut Chriftus tan-

prnodut

tum requifierit aliquam materiam & formam in

genere, & non in fpecie.

De his Theologis lo-

hum

evim ol

quitur TounNELzrUs de Sacramentis in genere.

Q. 1. a. 4. ubi fic fcribit: " Hinc inter Theologos

sf

»

nata eft controverfia, an & quomodo Chriftus

ts

»

fingulorum Sacramentorum materiam & for-

jeniife

»

mam . determinaverit.

Obfervandum autem,

n d

»

res, & verba duobus modis à Chrifto determi-

tuorted

»

nari potuiffe, in genere fcilicet & in fpecie.

EEl

In genere quidem, fi tantum przfcripfit , affu-

n Ed

»

mendum effe fignum aliquod exterius aptum

n Tere.

»

& idoneum ad finem Sacramenti fignificandum;

Wetlem

»

Ecclefiz vero poteftatem fecerit, tale fignum

Mif v

»

eligendi & determinandi.

In fpecie vero, fi

t

»

ipfemet Chriftus fignum illud notaverit, & de-

ts d

terminaverit. Idem de verbis, que forme

at

»

rationem habent, dicendum. --

Qui affir-

1 gl

mant, Chriftum determinaffé in fpecie mate-

Bll

»

rian & formam, his ducuntur momentis. --

!

)

rl

Qui ex adverfo exiftimant, non in fpecie, fed

d

D)

in genere duntaxat Chriftum Sacramentorum

U ts

res & verba determinaffe, Ecclefi;e fuz data

::

Pa

libettate, ea fpeciatim affignandi, ii h

ac ma-

L

^^ . Xime

"

DE AUTHORE SACRAMENTOR. $361

ts

Admomenta prio-

L)y

:

, ximeratione moventur. --

» ris fententie reponunt. - En momenta, qui-

TR

, bus utraque fententia innititur, Utraquefuos

n

Q

» habet Catholicos defenfores; utramque pro-

, babilem judicamus."

Ita Tournelius, qui,

| Qlll dOtQ

dum affert Solutiones Argumentorum primce

ii

aj

fententie, videtur potius aquiefcere fententize

fecunds.

D, j

du

DICO: Certum eft, Chriftum omnia Sa-

Vg

cramenta immediaté inftituiffe.

j

PROBATUR.

InftituereSacramenta eft con-

lls

ferre vim collativam gratie dependenter ab ap-

It

plicatione fignorumidoneorum in ordine ad fines

T

determinatos.

Sed certum eft, Chriftumimme-

n

diaté contuliffe vim ejusmodi collativam gratie

TE

dependenter ab applicatione fignorum idoneo-

)rfo dt

rum in ordinead determinatos fines.

ergo. Min.

jaiei; ex perpetua & uniformi traditione omnium

af

Do&orum Écclefie proximé referenda. Magj.

ii d

PT

ob. inftituere Sacramenta eft tribuere fórmam

tiia

Sacramentalem miaterie aliunde prefuppofite.

,

Sed conferre vim collativam gratie dependen-

fl t

p

ter ab applicatione fignorum idoneorum in or-

dine ad fines determinatos eft tribuere formam

inouveri;

Sacramentalem materie aliunde prefuppofitz.

y, a

"

]

ergo. Maj. prob. Illud eft caufa reiphyfica, quod

"m

tribuit formam materie aliunde prafüppofitz,

v. g. ignis A. refpectu ignis B. produ&i ex ligno;

r m

ht

illud etiam eft caufa artificialie, quodtribuit for-

o

mam artificialem materie aliunde prefuppofite

v. g. Statuarius introducendo formam Mercurii

at

inlignum, Archite&us, Sutor &c. refpe&u do-

u) "

3

1nUS,

3625

DISPUTATIO:

IY.

N KUH(

j

mus, calcei &c.. omnes enim artes nihil-aliud

od2

faciunt, nifiut introducant formam in materiam

gt

gl

idoneam aliundeprzfuppofitam. Deniqueetiam

W

in moralibus illud eft caufa moralis; quod ponit

Puos,

formam toti compofito morali.

Sic Plato dici-

(T0R,

tur Author definitionis, Ariftoteles Syllogifmi;

at n

quia invenerunt formam definitionis, & formam

T

Syllogifmi; Sic illi dicuntur Fundatores alicujus

quiréd

Religiofi Ordinis,. Fundatores Inftituti, Funda-

a, du

tores Reipublice, qui tribuerunt determinatam

y, nzid

formam vivendi certo generi perfonarum aliun-

um a.

de Prefuppofito.

Ergo etiam ille dicendus eft

immediatus Inftitutor Sacramentorum ,. qui ma-

gv

i ia

terie aliunde prefüppofite tribuitformam Sacra:

mentalem.

iL fl

ipun, q

"PROoBATUR 2.

Illud eft certum , quodha:

betur ex conftanti & uniformi traditione omnium

at t

t |

Doétorum Catholicorum. ' Sed Chriftum imme-

diaté inftituiffe omnia Sacramenta, habetur ex

g ah'q

dl

conftanti & uniformi traditione omnium Do&o-

rum Catholicorum.

Ergo. Min. prob. immedia-

SEacil

té inftituere Sacramenta nihil aliud eft,. quàm

conferre vim collativam gratie dependenter ab

" Mk

W

ul

Q

applicatione fignorum idoneorum in ordine ad

finés determinatos.

Sed ejusmodi vim contu:

Itj

DW nm

" LUE

liffe Chriftum, habetur ex conftanti & uniformi

tradiione omnium Dod&orum Catholicorum.

Wt (

Ergo. - Min. prob.. etiam illi Catholici Do&tores,

-MLD eæmeï

qui aut fimpliciter afferunt, Chriftum non infti-

»m, Jmh[

tuiffe omnia Sacramenta, aut Chriftum non in:

Jm[l(lm LSME(

ftituifle omnia Sacramenta immediate ; fed me-

MT

diaté, eaminftitutionem aut immediationem tan-

Ev

tum ;*'cferunt ad materiale Sacramentorum, non

A

autem

!

'DE AUTHORE SACRAMENTOR.

363

"j "qutem ad formale feu vim collativam gratie de-

Q

pendentem ab applicatione fignorum idoneorum

]

"i

ad fines determinatos.

Ergo. a. prob. ab indu-

À Qj

!

j

j

G&ione.

:

tl

ParMUs, qui objici folet, eft Huco à s.

Hs f

VICTORE, Qqui parte decima quinta. cap. 2. fic

li i

fcribit: Sacramentum unGbionis infarmorum ab 4po-

Md

flolo inflitutum legitur.

Quod tamen Hugo folum

fl

loquatur de eo, quod eft materiale in hocSacra-

mj

mento, aut omninó tantum de in[litutione. obfer-

Irnum af

vaniie, manifeftum eft legenti ea, qu:s fcribit

"eyd parte mona. cap. 2. & 4. ubi claré docet, vim

a

fignificativam & collativam grati& univerfim in

OT

omnibus Sacramentis pertinere ad folum Chri-

ftum. c. r. fic habet: "Sacramentum eft Sacrze

fin, i

»reifignum, quemadmodum enim in homine

[tmetm

» duo funt, corpus & anima; & in Scriptura

» duo fimiliter, littera & fenfus; fic & in omni

Arlfm n

a, r

» »acramento aliud eft, quod vifibiliter tracta-

]

» tur foris; & aliud, quod invifibiliter creditur,

C

a

u

» & percipitur.

Quod foris eft vifibile & mate-

» riale, Sacramentum eft, quod intus eft invifi-

ad;«

» bile & fpirituale, res five virtus Sacramenti,

iependeme:

» femper tamen Sacramentum eft.

Sed. quia

m o

o vt

» non omne fignum rei Sacre Sacramentum dici

» poteft, fi quis perfe&tius Sacramentum defini-

us

Gu

» re voluerit, dicere poteft; Sacramentum eft

» materiale elementum, foris fenfibiliter propo-

i

» fitum , ex fimilitudine reprefentans, & ex in-

ilun u

» ftitutione fignificans , & ex fan&ificatione con-

jlunt

» tinens aliquam invifibilem & fpiritualem gra-

ged'lalä j j

, tiam.

In Sacramento inveniuntur tria ; re-

geliit

» prafentatio ex fimilitudine, fignificatio ex in-

mettité

» fitu-

D[ MH(

364

^DISPUTATIO

1V.

d B

» füitutione, virtus ex Sanificatione.

Ipfa

, ümilitudo ex creatione eft; fic v. g. omnis

mauilate.

M Mu K

» aqua ex naturali qualitate habet fimilitudinem

» quamdam cum gratiaSpiritusSanéti; quiaficut

g

» h&c abluit fordes corporum, ita illa mundat

gintos

ghoren.

» inquinamenta animarum.

Ex hac ingenita

» qualitate omnis aquafpiritualem gratiam repre-

ginem o

» fentare habuit, priusquam etiam illam ex fu-

[

o g

» peraddita inftitutione fignificavit.

Venit au-

» tem Salvator, & inftituit vifibilem aquam per

p

fa.

» ablutionem corporum ad fignificandam invi-

» fibilem per fpiritualem gratiam emundationem

iif

», animarum. Adhunc modum in ceteris quo-

g, u

sfolum

» que Sacramentis hzc tria confiderare oportet.

Dein c. 4. Hugo fic pergit : , Quod elementa Sa-

sj prin

»

cramenta fint, non natura facit, fed appofita

ntt, E

»

inftitutio & infufa gratia; que duo fi elementa

isgiob

» non accepiffent, Sacramenta proprié effe non

poffent.

Dedit primó natura Sacramentis hu-

qitet

r

militatem (elementarem) ut hoc effe poffent:

tin qe

»

quod factum per Creatorem.

Inftitutio addit

?i

» authoritatem. Ut hoc fierent, propofitum eft

» per Redemptorem. Superaddit tertio benedi-

ld

» &io fan&titatem.

Prima (Sacramentorum pro-

*is13

» prietas) facta eft per Creatorem; fecundapro-

an uj

» pofita eft per Salvatorem; tertia adminiftrata

Wmi;

» per difpenfatorem.

Primum Creator vafa

Poftea

i

» (gratie, nempe elementa) formavit.

P

» Salvator per inftitutionem eadem propofuit.

Attm

» Poftremó Difpenfator per benedictionem hzec

t

» ipfa mandavit, & gratia implevit.

Creavit pri-

iij

El

» mum Deus per fe & in fuo, hoc eft, folus & in

ii

* (

s Majeftate. Infütuit poftea Salvator per fe

MIM !

,quidem

Y

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

365

fïüüüng

» quidem, fed in noftro, hoc eft, folus & in

CVg

» humanitate.

San&Gificat poftremo Sacerdos

» neque per fe, neque folus, quoniam Deus per

Xlrs

Qu

hominem fan&ificat.

Et c. 5. idem Hugo. ait:

!lm)amn

, Inftitutio Sacramentorum, quantum ad Deum

Ll g

T

, Authorem, difpenfationis eft, quantum ad ho-

D

, minem obedientem neceffitatis."

Ita Hugo ;

I ine

ex cujus verbisliquet, quód in omnibus Sacra-

j

bl

mentis agnofcat Chriftum pro Inftitutore, . &

Ifm äqumï

Deum pro Authore, ut proin in illo textu, ubi

m r

Apoftolum agnofcit pro Inftitutore Extreme Un-

df

Gionis, id folum intelligere potuerit de inftitu-

!mmm

tione ejus, quod eft materiale in hocSacramen-

to, vel folum de inftitutione obfervantie, itaut

lm r

9d gt

Apoftolus primus hoc Sacramentum obfervari

B H

mandaverit, & in praxin redegerit.

T

Alter, qui objicitur, eft AL ENsrIS; fed hic,

p d

Mil

prout patet ex ejus textu, eam inftitutionemfo-

lum reftringit ad formam verborum , & materiam

"T

elementarem , qu& folum conftituunt materiale Sa-

Mibid

trameniorum,

TM

'l'ertius eft s. BONAVENTURA, WVerüm üf

ijordt

iiptitld

bene do&us P. Bontempi obfervat ; ille exprefé

docet, quód Chriftus omnia Sacramenta inítitue-

a, lt

r u

rit quoad formale ; & quoad materiale, ea faltem in

genere INB. infinuaverit.

S. Bonaventura /fextá

g t

parte Breviloquii c. 4. fàc fcribit: ,De inftitutione

imut.'

al

» Sacramentorum hoc tenendum eft, quód fep-

» tem Sacramenta legis gratize Chriftus inftituit.

lii

, Inftituit autem predicta Sacramenta diverfi-

i v

TE

» modé.

Quzdam fcilicet ex eis approbando,

» confirmando, & in actu fecundo ponendo, ut

j SalW'Jï;

» Mattri-

y M»f

"DISPUTATIO IV,

366

14[412

, Matrimonium & Ponitentiam.

Quiedam au-

» tem infinuando, initiando , ut confirmationem

j 1l

, & extremam un&ionem. Quedam veró ini-

JME, h

» tiando & confummando , & in femetipfo fufci-

s 5

5 piendo, ut Sacramentum Baptifmi , Euchári-

jnter

» ftiz & ordinis. **

Idem habet 1. 6. Compend.

probabile |

"Theol. c.3.

Idem in 4. dift. 22. art.». qu. z.

Jtio g

fcribit: ,,In legenova inftituta fuit (penitentia Sa-

f Qu

» cramentalis) quantum ad formale, quod eft ab-

Ál

» folutio Sacerdotalis; & ligatio , & quantum ad

guijin

» materiale, quod eft quedam lucida & aperta

r

' confeffio non folüriin generali, fed etiam in

»

adis

fpeciali. Et primnum Dominus inftituit per fe,

ao p

» & promulgavit, fcilicet clavium poteftatem

t forma.

» Joàn. 20. poft refurrectionem.

Secundum

m

, veró inftitutum füit per Apoftolos, vel ut me-

s

» liüs dicam, promulgatum; quia Dominus Apo-

» ftolos docuit, & ipfi à Domino do&i, & au-

m

» thoritate ab ipfo accepta primó ejus authori-

Ed

, tate promulgarunt. "

Idem Do&tor Seraphi-

T

mhmi q

cus docet in 4. dift. 17. part. 2. q. 3. ubi fic fcri-

bit : , Cum Ecclefia fuit inftituta, & homines la-

*s qu

» bi coperunt, tunc remedium ,* ne defperarent

moa

ttylt i

»

vel contemnerent , publicari oportuit.

Et

5

]

ideo per Apoftolos confeflio- debet inftitui au-

2t| rf

mgt

D)

j]

thoritate fibi Domino in clavibus tradita, in

?

]

quibus poteftatem acceperunt fanandi. *«

snei

?

.Ne autem quis przefata verba S. Bonaventurz

n

W

ita exponeret, quafi tantüm admitteret nudam

r

ao

promulgationém forme & materie à Chrifto de-

hii

]

terminate in fpecie explicita , quin opus foret

W

aliqua determinatione Apoftolica quoad materia-

[ il

lii

le lSacramentorum, id ipfemet declarat in 4. dift.

Ri

23.

Y

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

367

23. à. I. Q.2.:C. Ubiait: , Aliqui dicere. volue-

runt, omnia Sacramenta inftituta fuiffe à Chri-

tmmax)

2

tiaw

» fto ; fi autem Apoftoli dicuntur aliqua intti-

» tuiffe , hoc eft, quia inftitutionem promulga-

ln

Vver unt

li ] li

]

»

Sed tamen ,. cum in Evangelio fuffi-

j

i

600

D

)

cienter lex evangelica exprimatur , quomodo

Mm

»

probabile eft, ut omnes Evangeliftee fic füb fi-

lltf

» lentio tam. nobilia Sacramenta pertranfiüffent,

b n

ii

» fi Chriftus ea inftituiffet ? . Et ideo alii proba—

» bilius:dicunt ,

.& Magifter hoc aperté dicit,

dga

L

$ quód Spiritus 45 per Apoftolos hoc Sacramen-

?

7,

LA

f:

tum (extreme un&tionis) inftituit , ficut fupra:di-

MWW

2

&um eft de Sacramento Conürmatloms

Et

»

exemplo patet; quia Apoftoli, Spiritu.dictan-

ais

o

»

te, formam baptismi à Chrifto inftitutam &

f vdt

»

confirmatam ad tempus mutaverunt ;* quanto

?)

magis, quód Chriftus infinuavit, inftituere po-

i D

1044l

»

tuerunt? Et quoód ita fuerit congruum, ma-

)»

nifeftum eft ; quia hec duo Sacramenta, Con-

EE

LD(]» VL P

»

firmatio & extrema Unctio, fignificant gratiam.

)

d

»

in tali ftatu, que proprie competit legi novz,

»

fecundüm quam inungatur quis in pugdem, ut

z

ln

Md Gs

»

pro Chrifto audeat mori, & ut in regnum co-

»

lorum poffit introire.

Ideo hzac duo Sacra-

o

i

?

menta à Chrifto fueruntinfinuata, fed poft à

»

Spiritu fuerunt inftituta

Sic patet, quomo-

viis r

»

do congruentiffimé ftatuta & inftituta fint Ec-

« lii

clefiaftica Sacramenta

»

Concedendz igitur

$o

» fünt rationes probantes Spiritum S, per Apo-

d

Et ad t.

dl

» ftolos hoc Sacramentum inftituiffe.

» Dicendum,. quód Spiritus S. füpplevit hoc,

.,qmnü

» quod ipfe Dominus dimiferat in doCtrina. Un-

ia

» de ficut fupplevit ,

quod deerat de do&rina,

$t

; 1ta

DISPUTATIO

IV,

yi

568

» ita etiam de inftitutione - Nec funt duo le-

i 455 t

Et ad2.

» gislatores Chriftus & Spiritus S.

wmujpndc

, Deus immediaté loquebatur Moyfi , & poft

» Moyfes precipiebat populo, ficut nuntius Dei

Y

& Minifter.

Sic Spiritus S. Apoftolis, &ipfi üt

Unde Sacra-

miniftri populis exponebant.

(spit

mentorum inftitutionem non attribuimus nifi

apm

»

Deo, vel perFilium, vel per Spiritum S. Nec

pud

credendum eft, quemquam Apoftolorum hoc

yo U.

»

per fe inftituiffe, fed totum Collegium; . fed Ja-

v d

cobus promulgavit.

Et per hoc patet , ,.quia

geri o

inftitutio Sacramentorum refpicit Deu:

ut

eutr

authorem , & Apoftolos refpicit üt Miniftros

s afbu

in promulgando.

Etad3. Dicendum, quod

; 6Augif

ibi (quando Z4pofToli egros ungebant oleo ) non fuit

a ia

hoc Sacramentum inftitutum, fed infinuatum.

z pucii

Iptw ibidem g. 3. c. ait: Quoniam Chriftus per

t pelant

femetipfum inftituit baptismum , qui per fe-

int, t

metipfum potuit fanctificare baptifmum & Eu-

& to

ä,ï;ä

chariftiam; ideo non eft alia confecratio pre-

ET

»

parans neceffaria, fed folüm ad folennitatem

tl

facit.

»

Sed hoc Sacramentum ('extreme Unttio-

mradit

»

nis ) Spiritus S. inftituit per Apoftolos, qui non

iré

l-xh

poterant fanctificare, nifi per Deum , ideo ma-

»

teria non eft fimplex elementum , fed oleum

"1 9tls

N m

»

per verbum & invocationem Spiritus S. confe-

i

Jyi

»

cratum per verbum Épifcoporum, ut, ficut

u S(

Ro st

»

Spiritum S. inftituit per Apoftolos, fit etiam

nunc confecrata per Epifcopos. **

Hi omnes

VUyd

ï J

te

At tre

xtus B. Bonaventure oftendunt, quod folum

Minyro

Deum ac Chriftum agnofcat pro authore & in-

Tagy

» ftitutore Sacramentorum quoad vim collati-

» vàam gratiz, quamvis quoad materiale Deus ac

Ultry q

NT

» 9piri-

lánj

Ij

l,

DE AUTHORE SACRAMENTOR. 369

t

""

» Spiritus S. ea inftituerit precisé fequendo &

, promulgando inftin&um Spiritüs San&i.

Moyü, [

"u numm

Qd

Ti t

Solvuntur Objectiones.

Ui

aün'buimm;

O»]1 cITUR r. Patres non agnofcunt Chri-

ittn !

ftum pro immediato authore Sacramentorum,

Ergo non eft certum, ea fuiffe immediaté infti-

Wtl

tf

tuta à Chrifto. Z£nt. patet.

1. Dionyfius l. de

]

colefti Hierarch. c. r. ait:

Primi Sacerdotalis

D

muneris Duces vifibilibus fignis coleftia Sacra-

NT

i Oi

menta texuerunt, & partim fcriptis, partim non

fcriptis inftitutionibus nobis tradiderunt.

ii g

2. S. Auguftinus Epift. 178. c. r. comparans

&i

jugum Chrifti cum Moyfaico dicit: Sacramentis

p

numero pauciffimis, obfervatione facillimis, di-

^i

n g

gnitate preftantiffimis focietatem novi populi

colligavit, ficut eft baptifmus nomine Trinitatis

g li

confecratus, & communicatis fanguinis & corpo-

at

dl

ris ipfius, & fi quid aliud in Canonicis Scripturis

commendatur.

Et pauló poft. Illa, que non

m

fcripta, fed tradita cuftodimus, qu:e quidem toto

terrarum orbe obfervantur , dantur intelligi, vel

us

fam i

ab ipfis Apoftolis, vel à plenariis conciliis com-

g, i

mendata atque inftituta retineri.

e pedum ait

SpinmsS.ï

D. Cyprianus Serm. de Jlotion

jm,

Ipfe fummus Sacerdos fui Sacramenti inftitutor

& author eft.

In ceteris homines Spiritum S.

T

hio d

Á

" H

habuere DoG&orem.

Texüerunt

f qUU«:-

REsPONDEO. n.à. ad z. dift.

Sacramenta determinando materiam & formaim

qu

i

Sacramentorum quoad fpeciem infimam, & infti-

tuta divina cum accomodis ceremoniis Ecclefia-

materiüflj

D. Amort Tract. de Sacram. in gen.

Aa

ftici$

,DISPUTATIO IV.

y r

370

fticis contexendo. c. ;determinando materiam

D li ceï

& formam Sacramentorum quoad rationem pror-

g

fus genericam , aut conferendo vim collativam

gt

s n

gratim. n. Senfus patet ex dictis NoTANDO s.

4d». dift. Dicit hoc D. Auguftinus lo-

f i

j d

quendo fimul de Sacramentis & Sacramentalibus,

feu ceremoniis Ecclefiafticis. c.

loquendo fo-

tiam

Jüm de Sacramentis. n.

S. Auguftinus primo

a

loco loquitur de Sácramentis, tam iis, que in

nte, i

Scriptura exprimuntur, quàm dealiis, quz folim

vll

implicité infinuantur.

: frim

Sed in fecundo loco agit

de Sacramentalibus tantüm & caremoniis Eccle-

N LL

fiafticis, quz ab Ecclefia inftitutà funt.

TE

"d 3. dico, eum fermonem non effe S. Cy-

mmjf m

priani, prout Bellarminus & alii obfervant: cu-

T

juscunque authoris tamen fit. dift.

In ceteris

at

multis homines Spiritum S. habuere DoGtorem. c,

Pt

in ceteris omnibus. n.

Si enim ille author lo-

lo0y010.

ia li

queretur de omnibus aliis Sacramentis, fequere-

tur, quód nec baptismus, nec ponitentia, nec

b

Sacramentum ordinis haberet pro inftitutore

ia pot

Chriftum; quód non folum eft falfum, fed etiam

m in)a-

contra multos textus S. Cypriani.

Itaque dicen-

D dlfï

dum, quód Author illius fermonis tantüm faciat

vldtin

oppofitionem inter Euchariftiam , & alias cere-

3 uf

monias varias Ecclefiafticas, quse folüm fuerunt

fïaformle.

inftitutz ab Ecclefia, prefertim eas , quz conco-

mitantur Sacramentum Euchariftie, v.gr. Aga-

pe, lotio pedum, miffio panum benedictorum ex

ïiz.t.z di

LOT

Sacrificio MifTze &c.

OsgprciTUR 2. Etiam Magifter Sententia-

ienü.cg' "

M

rum, & Durandus, & Marfilius docuerunt, non

Uij

*anig Sacramenta fuiffe inftituta à Chrifto. er-

"AR

go

I,

DE AUTHORE SACRAMENTOR. 971

m]dü W'.f

UM

go non eft certum , omnia Sacramenta fuiffe in-

'

ftituta immediaté à Chrifto.

"nt. patet.

1. Ma-

o l

Momz

gifter Sententiarum l. 4. dift. 23. de Sacramento

extremze unc&ionis loquens ait: /Joc Sacramentum

.ïA Wïl:

ab Zpo[tolis infLitutum legitur.

2. Durandus in 4.

X

j

«

dift.26. dicit, quód matrimonium non conferat

d

gratiam fanctificantem. . Ergo cum inftituereSa-

Ugüfäüüig

cramenta juxta nos-fit conferre vim collativam

æmiis, T

H

gratie , hoc Sacramentum juxta Durandum non

poteft effe inftitutum à Chrifto.

Durandus fic

m

fcribit: Tértió arguitur füc:: Sacramentum autem. con-

ïmmüs lt

fert gratiam mon babenti, nifi ponat obicem, aut ff babet,

du

auget: eam.

Sed matrimonium mullum iftorum. facit.

Dd Y

Ergo non eft. unicoct Sacramentum , ficut. alia. Sacra-

Dl

qnenta novc. legis.

1

ü hs

U. 14. docet, qu*oci non

3. Marfilius in 4. q

btl

omnia Sacramenta fuerint inftituta à Chrifto.

t i

.REsPONDEO. n.a. ad 1. dift. Dicit, effe

inftitutum inftitutione obfervanticx ab Apoftolis.

ii f

c. inftitutione poteftatis. n.

Senfus eft, quód

qet, !

Ti

us contu-

Apoftoli eam poteftatem , quam Chrift

Vel Rz-

lit, primüm in actum redegerint.

N

huj

sPONDEO 2. dift. Eft inftitutum inftitutione

jly

T

ejus, quod eft in Sacramento materiale, faltem

I

in fpecie. tr. inftitutione ejus, quod eft in Sa-

yelt

ii

Cramento formale. n. fenfus patet ex fuperius

a

|ri

dictis.

ZAd ». tr. a. dift. c.

Si etiam juxta Duran-

TfUæ, s':

dum idem fit conferre gratiam & inftituere Sa-

(eelit

cramentà. c. fecüs. n. ^ Durandus eo loco ex-

preffé docet, quod Chriftus inftituerit Sacramen-

ylus

yatt

tum matrimonii; fed ad rationem Sacramenti

gratig fanctificantis vel

u

non 'requ.irit collationem

a 2

ejus

372

DISPUTATIO

IV.

ejus augmentum, fed tantüm ut fit fignum rei fa-

g etha

M.

crze. Ethinc negat, feptem Sacramenta conve-

, r

nire inter fe univocé, licét non neget, hoc Sa.

cramentum ex fua natura & ex inftitutione Chri-

ii

fti habere ordinem ad gratiam actualem, vel ad

j

aliam gratiam remiffivam culpes in a&tu conjugii,

sphyita

qui de fe foret inordinatus fine fpeciali permif-

a denud

fione & approbatione divina, qualis jam dabatur

elne^

Adamo.

Zd 3. nego ; eam quzftionem 14. effe Mar-

st t

fili. Inmeaenimeditione Argentinenfi de anno

d

ISgoI. habentur tantüm quzftiones. tredecim.

óa al

Ipfe autem Marfilius in 4. qu. s. a.9. fic fcribit:

: Inonat

Sacramentum Confirmationis eft à Chrifto inftitutum ori-

dronm

ginaliter ; at lictt à Chrifto fuerit oftenfus Apoflolis mo-

vineat

dus manuum inpofitione €2' forma expre[fione , non ta-

afiun t

smen, videtur eo Chriflus in opere ufus.

uia cum fit à

ais ia

Chriflo , & non quoad exercitium , nece[Je efl , ut fit ab

g, a

eo quoad ufus modum, puta, quia modum eis expre[Jt, &

ij

D

;

"

formam tradidit.

Ita Marfilius l. c. Concl. 3. & 4.

hm

OB]ICITUR 3.

Si effet certüm, omnia

ia

Sacramenta effe immediaté inftituta à Chrifto, id

At hon

etiam effet de fide.

Sed hoc non poteft dici.

Ui qud

ergo. JMa3j. prob. omnis Conclufio dedu&ta ex una

Phg

praemiffa revelata, & altera certa, eft de fide.

&il

€rgo.

ütden

2

Si hoc effet certum faltem fententia op-

"t ln

pofita mereretur cenfuram, quod fit temeraria,

periculofa in fide, propinqua hzrefi &c.

lii

UR

RrEsPONDEO n. Maj. ad prob. dift. . Omnis

MTH

Conclufio dedu&a ex una revelata & altera me-

ta. n.

mawïtüllü

tzïlphyüce certa, c, tantum moraliter cer

Vg

Sup-

N

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

373

*RWR

Suppono ex Tra&. de Fide. Conclufionem Theo-

logicam dedu&tam ex una premiffa revelata, &

Ut

altera moraliter certa non effe de fide; quia ad-

üüllwm;

huc eft fallibilis.

i

'W&J

ld 2. dift. Maj. Si effet certa, certitudine

metaphyfica, vel certitudine morali per Eccle-

EfPWJJpq

fiam declarata.c. fi effet certa certitudine morali,

ujad

necdum per Ecclefiam declarata.n. ad incurren-

dam enim cenfuram Theologicam non fufficit

D1, d

certitudo fententiz oppofite , fed etiam requiri-

us

tur declaratio certitudinis facta per Ecclefiam,

Is tb

qualis in prafenti materia necdum datur. Cüm

vl

enim Innocentius Xl prohibuerit fententiis

j

Theologorum inurere aliquam cenfuram theolo-

fbj

icam fine authoritate Sedis Apoftolicz, licebit

g,

[|

quidem fuam fententiam vocare certam ex men-

& lu

te propria, fed non licebit ferre cenfuram Theo-

TT

logicam , nifi ea certitudo fit declarata à Sede

ii

Apoftolica.

UT

OsJrcrrUR 4. Si Chriftus immediaté in-

i

in, t

ftituiffet omniaSacramenta, vel eainftituiffetut

Qd

Deus, vel ut homo? neutrum poteftdici. ergo.

T

Min. prob. quoad 1. membr. quia Sacramentadi-

od

cuntur fluxiffe ex latere Chrifti.

Quoad 2.

g, di

