men, ut neuter condemnaret fententiam fibi

jq

iteln

oppoütam.

ifrrs]

OB]ICITUR 2.

Poteft dici, omnes illas

(ruti

variationes, quz reperiuntur circa materiam &

formam Sacramentorum ex determinatione Eccle-

Eul

t

fiz, effe tantüm accidentales, ita ut nihilominus

du

Sacramentum effet validum, five ritu greco five

m

latino, fiveritu primevo vel antiquitus folito,

f

five ritu novo adminiftretur. . Ergo non fuffi-

donem:

cienter ex praxi Ecclefie probatur poteftas de-

P

terminandi materiam & formam Sacramentorum

j (

quoad fpeciem infimam. — Zni. prob. Poteft dici,

i. 1

v.g. Baptifmum fore etiam in Latina Ecclefía va-

lidum, etfi baptizans uteretur hacforma: Bajti-

t

hii

zetur ferous Chrifli; & Confirmationem fore va-

lidam, etfi Epifcopus tantüm uteretur formula

atb

DT

deprecatoria; & Confecrationem Euchariftiz fo-

hi

re validam, etfi Sacerdos Latinus poft Confe-

crationem confüetam uteretur formula invoca-

hr

toria Grecorum, ubi invocatur Spiritus San&tus,

od

ut panem convertat in Corpus Chrifti; item Ab-

UOT

uT

folutionem fore validam, etfi Confeffarius fo-

Q

lüm uteretur formula deprecatoria, qus& à Con-

ET.

g

'

t

"

feffariis dici folet ante formam abfolutam; item

Extremam Unctionem fore validam, etfi Sacer-

d

dos non uteretur formula deprecatoria moderna,

0s

fgd tantüm abfoluta antiqua &c

/

A?

RESPLO N-

DE MATER. ET EORMA SACRAM, "I49

m

REsPONDEO. n.'a. ad prob. n.a.^ Ratioeft;

M

quia hec videntur repugnare fenfui communi

ii

Ecclefiz.

Quis enim dicat, foreabfolutum pee-

nitentem ,

fi Sacerdos uteretur tantüm forma

Wt

:

deprecátoria? fi enim hoc verum effet, fequere-

nf

tur, quód omnes ponitentes jam abfolverentur

ante formam abfolutam, quia ab omnibus Con-

I

feffariis preemitti folet forma deprecatoria apud

AT

Grecos confueta, Aut fi quis dicat, Abfolutio-

(s

nem propterea füfpendi; quia Sacerdos non ha-

(

bet intentionem conficiendi Sacramentum, us-

A

que dum finiatur forma abfoluta: fequeretur,

; lt

quod. etiam in Confecratione Euchariftie non

conficiatur Sacramentum, fi Sacerdos habeat in.

ml

hlhsi

tentionem non conficiendi Sacramentum, donec

finiaturformula invocatoria SpiritusSan&i, 4Grz-

Iffis

t

cis addi folita poft noftram formam apud Latinos

dHf

ufitatam. Itaquelonge uniformior, expeditior,

àc etiam praxi ac fenfui Ecclefie, &intentioni

: Mi

Av

Chrifti conformior eft fententia, fi dicatur, Chri-

ftum virtutem collativam gratie conferre etiam

rl

rl

materic ac forme füb fpecie infima determinate

ab Ecclefia.

Si enim Verbum in Chrifto, &ani-

du

o

ma in homine partibus unitur peraccretionem de

novo adgenitis, v. g. dentibus capillis , particu-

N

lis novis carnis &c. cur videatur abfurdum, fi

Ü

Chriftus fignis Sacramentalibus quoad fubftan-

d

tiam feu rationem genericam , vel fpecificam füb-

, quæi.

alternam à fe determinatis etiam quoad partes,

Qu

utitadicam, per determinationem Ecclefie de

2, 0

novo adgenitis conferat, aut extendat, feu uniat

torio

virtutem phyficam vel nioralem collativam

gratiz ?

K

R&

3

OBJI?

DISPUTATIO TI

j

150

N

Ti

OsjgicirTUR 3.. Potéft dici, etiam formu-

las deprecatorias Grecorum habere fignificatio-

g

suli

nem quamdam abfolutam , & authoritativam ex

circumftantia Miniftri, abfoluté & ex officio vo-

W&!

a

I

lentis conferre Sacramentum. Ergo in ordine

ad valorem Sacramentorum non mutatur mate-

jis, T

ria aut forma per ejusmodi determinationes Ec-

J

clefize. a. prob. ex iis, quz dicentur in Difp. s.

gl

de Abfolutione. in Tra&. de Penitentia,

; i

ftxln

REsPONDEO. c.a. n. c. Quamvis enim

t

qü

etiam formule deprecatorie Grecorum ex cir-

hx

cumftantia Miniftri nancifcantur quemdam fen-

g

fum fecundarium abfolutum, videtur tamen Ec-

, qitt

clefia Latina alligaffe valorem Sacramentorum

rjru:

materize aut forme à fe determinate, idque de-

(C0L4U

fumitur ex communi fenfu DD. ac communi fen-

fu Ecclefie, que non agnofceret validam eam

& n

; Md

Abfolutionem peenitentium, ífi à Confeflario

tantiüm adhiberetur forma deprecativa Graco-

hia

rum, aut in ordinatione fieret fola impofitio ma-

M q

j

nus, aut fola oftenfio inftrumentorum.

OB]JICITUR 4.

Poteft dici, quód Inftru-

Ttmr

l

&io EucENrir IV. ad Arm. ubi pro materia

Corfirmationis declaratur Chryfma, & pro ma-

ul

A

ü

teria Ordinum traditio Inftrumentorum, non ha-

beat rationem definitionis Conciliaris aut Pap3-

1 j

lis, fed tantüm Paftoralis, aut Do&oralis íeu

jl

Magiftralis.

Ergo exinde non eruitur efficax

ïül' PAU [

argumentum, quód in Latina Ecclefia ifta requi-

DICN

rantur ad materiam effentialem, feu valorem Sa-

i ]

i

cramenti; fed tutó defendi poterit, eas materias

n j

folüm effe integrales, vel materias remotas, Lege

d

Eccle-

DE MATER. ET FORMA'SACRAM. ISI

0

Ecclefiaftica requifitas ad licité recipiendum vel

uN

adminiftrandum Sacramentum. Zfnt. prob. Par-

FR

tim ex fenfu infignium "Theologorum v. g. Tóur-

ii

nelii, &aliorum. Partim ex eo; quiaInftru&io

V

folum directa ad unam Gentem , & nonad omnes

Qu

fideles, non eft Doctrina Paps loquentis ex Ca-

i

thedra; partim ex hoc; quia EucENrUs IV.

h)j

in illa Inftru&ione non obligat omnes fideles ad:

affenfum fidei fub Excommunicatione, quod

jj elf:

etiam requiritur ad hoc, ut Pontifex cenfeatur

loqui ex Cathedra, prout oftenfum eft in Traét.

( at

n

de Fide. Deniques; quiaplures lii Pontifices Ro-

n

mahi ediderunt ejusmodi inftructiones particula-

res, quin tamen velint eas haberi, aut à Theo-

RORU

Sic

hg

logis habeantur pro definitionibus fidei.

NricoLAUusIL,edidit Inftru&ionem ad Bulga-

a

rOS

CrLEeMENs VIII. Inftructionem ad Grze-

(hm a

Dl

cos.

Modernus Pontifex BENED1cTUS XIV.

Inftru&ionem ad Italo-Grzcos in Bulla. Etf; Pa-

Gret

fiorus

floralis. quin per hoc cenferi debeant dogmata

fidei.

l

RESPONDEO. C.23. D. C.

Quamvis enim illa

:Od s

f0 Ts

Inftrusio EucENi1 IV. ad Armenos non fit

Reeula.fidei, exprimit tamen communem fen-

&

fum Ecclefie Romane & Doctorum Latinz Ec-

n

EU

clefie, cui non decet repugnare fine argumentis

convincentibus, qualia in hac Quzftione non

x

T

dantur pro oppofita fententia.

Dic&s: Poteft dici, in illa Inftru&tione E v-

fn i

u

GrENII ÍIV. ad Armenos tantüm effe fermonem

de materia remota, vel integrali. Ergo adhuc

,uf

nihil exinde probatur.

mmï

K 4

Risþou-

152

DISPUTATIO Il

n

RESPONDEO. n. a.

Si enim Pontifex fo-

qti

jcli

lüm loqueretur de materia integrali, & remota feu

preparatoria ad effentialem, effet valde abfur-

rl

dus, & potius deciperet Armenos.

Cüm enim

p

futics

loquendó de materia omnium aliorum Sacramen-

tortum ubique affignet materiam effentialem,

ls

1]*

Armeni haud dubié exiftimare debuerant, eum

etiam in Sacramento Ordinis loqui de materia

menttn

eflentiali; quia fic exigit methodus docendi; ut

trmi

Lt

idem terminus in eodem contextu toties repeti.

tus, & quidem in materia tam gravi non fuma-

jntas

Jl

tur in diverfo fenfu non obvio, quin variatio

fenfus exprimatur faltem ex ipfanatura manifefta

ii

fubjeGe materie , quod in prefenti non contin-

i

hls

git FEjusmodi autem abfurditates, & imperitia

quoad methodum docendi non

poffunt przfumi

ii

de Summo Pontifice.

ieii, (

OsJrcrTUR s. NecexScriptura, necex

ii

t d

traditione poteft oftendi ullus textus, in quo

Ecclefiz relinquatur poteftas determinandi ma-

vjj

lu

teriam & formam Sacramentorum in fpecie infi-

ma;

ergo hzc poteftas non datur.

"r

2

tiy "!

Si Ecclefia haberet hanc poteftatem ma-

teriam & formam fic determinandi, haberet etiam

s

poteftatem eam jam femel determinatam mutan-

"r

di.

ILi

Ü

Sed hoc non poteft dici.

ergo.

Min. prob.

It |

non habetur exemplum, quód materiam aut for-

mam ab Ecclefia determinatam mutaverit.

1 m

PT

3. SiEcclefia haberet hanc poteftatem, fru-

ts

ftra Patres in ejusmodi Queftionibus monuiffent

recurrendum ad Matrices feu Zpoflolicas Ecclefias,

Afj

Sed

& f

uþi Qifcere opvortet Ritus Sacramentorum.

A

hoc

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 155

Po*ï.

hoc non poteft dici.

ergo.

Maj. prob. quia etfi

ln

alicubi fuerit diverfa obfervantia, potuiflet fem-

D

per refponderi, eam fundari in aliqua particulari

u

determinatione Ecclefie, vel alicujus Summi

k

Pontificis.

3

RrsPoNDEO. n.a. QuiaScriptura in plu-

TU n

ribus locis oftendit, Apoftolos circa ritus Sacra-

de Diim

mentorum varia ordinaffe, qus non fuerunt de-

At

terminata à Chrifto.

Sic D. Paulus poftquam

B n

I.Cor. 1r, varia determinaverat circa Ceenam

Xf

Dominicam, addit: Cetera, cum venero, difbonam.

Verüt

Ley:ult.

Et D. Jacobus in Ep. c.5. ubi agit

ll

de Ritu in Extrema Unctione adhibendo, non

L OQDR

dicit, eum fe accepiffe à Chrifto, prout hoc dicit

d

D. Paulus l.c. circa fubftantialia Euchariftize, ubi

La

ait v.23. Ego enüm accepi à Domino , quod & tradi-

di vobis.

Circa Sacramentum autem Ponitentie

i

ü

idem videtur fatis manifefté colligi ex generali

textu: Sicut mifit me Pater, C ego mütto vos, quo-

10

N

Tt

vum vemiferitis peccata remittuntur eis; hoc eft, eo

i

modo & ea conditione, quo vos determinaveritis

congruenter ad fubftantiam actus.

Et]Joan. 16.

Chriftus ad Apoftolos dicit: 44dbuc multa babeo

Mp

«obis dicere , fed mon pote[lis portare snodo ; citm. autem

yndi

svenerit ille Spiritus veritatis, docebit vos omnem «veri-

p

Latem, ille de meo accipiet , & annuntiabit vobis. Et

m

| M:

Joan. 17. ad Patrem dicit: v. 18. Sicut tu me mifi-

li. in mundum,, ita & ego mifi eos in mundums; hoc

vat.

eft, cum eadem poteftate, in quibus nihil eftde-

terminatum à Chrifto.

J

"Iraditio etiam oftendit,

sf

actu fuiffe praCticatam eam poteftatem ab Eccle-

fia

Huc reduci poteft divifio Diaconatus in

u^

.tonü-**ï

quinque Inferiores Ordines, nempe in Subdiaco-

W

j

natum

154

/|DISPUTATIO IL

y n

natum & Quatuor minores Ordines, qui funt

w

1

j

nihil aliud juxta D. Thomam, quàm divifio Sa-

cramenti, & poteftatis Diaconalis, prout Concl.

yo

2. Prob. 2. oftenfum eft ex D. Thoma, & D. Bo-

ul

naventura,

"m

Huc etiam pertinet ille textus Dio-

nyfii c. 1. de Hierarch. Eccl. ubi author illius li-

x'lh

[

bri fic fcribit: Prami Sacerdotalis muneris Duces xi-

j

Qu

Jibilibus fignis celeftia Sacramenta. texuerunt , &?. par-

silii

tm fcriptis , partim mon fcriptis

ml

tradiderunt.

7?/Zitutionibus nobis

J d

"d 2. dift. Haberet hanc poteftatem ficmu-

Ef

La.44]. Validé.c. fic mutandi licité. f/ubd. pro cafü

rf

gl

neceffitatis. c. pro arbitrio puro. n. non enim

bene ac licité Ecclefia uteretur fua hac potefta-

LA

[

l

..

4 Ü

te, fi fine gravi caufa neceflitatis mutaret talia

ER

jam femel conítituta figna Symbolica Ecclefiz,

N N

ex quibus tam perfpicué relucet & uniformis Ec-

t n

clefi&'univerfalitas, & uniformis Ecclefiz anti-

ginrd

quitas.

ld 3. n. Mmqj.

EW

Quia Patres femper remife-

$

LIL

runtad Romanam potiffimum Ecclefiam , in qua

N

jam H. Seculo , haud dubié ex determinatione

hi

li

P

D. Petri, aut primorum Pontificum , fatis ex-

acté reperiebantur determinate materie & for-

Maq

me Sacramentorum etiam quoad fpeciem infi-

iinpij

A

i

mam; fi enim exa&té confiderentur origines Ri-

u

tuum Sacramentalium , qui nunc obfervantur in

REt (

l)l

Latina Ecclefia, apparet, quód à ritu primevo

A s

Roman:s Ecclefie , qui jam à II. vel III. Seculo

IDWW

viguit, defcendant, prout in Ceremoniali & Ri-

EC

tuali Epifcoporum à Cantelmo edito apparet.

mllampu,

- OsB]grcrTUR 6. . Si Ecclefia haberet pote-

It

ftatem determinandi materiam & formam Sacra-

vfW

mento-

l

DE MATER. ET FORMA SACRAM. I55

Ü

h

mentorum quoad fpeciem infimam, fequeretur,

L

quód Ecclefia poffet mutare fubftantiam Sacra-

n

mentorum. Sed hoc eft falfum.

ergo. Mim.

ij

st

patet. ex Trident. Seff. 2 1. c. 2. ubi dicitur : S. Sy-

modus declarat, banc poteflatem perpetub in Ecclefia

ii

fui[fe , ut in Sacramentorum difpenjatione .faloa illorum

lo

fübftantia ea. Tatueret , oel mutaret , que fufcipientium

Z 8!0'

utilitati , feu ipforum Sacramentorum «enerationi pro

DT

rerum , temporum , g locorum varietate magis expedi-

ve judicaret.

Maj. patet ad fubftantiam Sacramen-

Lom.

torum pertinet qualibet pars ex opere operato

1 Cf

collativa gratis, Sed ejusmodi partem poffet

JLenm

mutare Ecclefia.

ergo.

widh

2.

4

AdSacramentorum fubftantiam pertinet,

effe inftitutum à Chrifto.

Sed hoc poffet facere

I

(rni

Eeclefia, ut illud effetinftitutum à Chrifto, quod

revera inítitutum non eft.

ergo.

Min. patet

[v a

quod non eft determinatum à Chrifto, etiamno

eft inftitutum à Chrifto.

"

mlb

ag

3.

Si quis in homine poneret corpus fpecie

ITH

diverfum, vel animam fpecie diverfíam fpecie

quantumvis infima, ille mutaret fübftantiam rei.

tise

il

Ergo etiam qui mutat materiam &formam Sacra-

mentorum füb fpecie infima, mutat fubftantiam

ab

Sacramentorum.

ts

REesPoNpDEo n. Mgj. ad prob. difc. Ad fub;

at

i p

ftantiam Sacramentorum pertinet quzlibet pars

fs

pro ea temporis differentia , pro qua determina-

od

tur ab Ecclefia ad effe partis. c. pertinet ad fub-

L

ftantiam pro alia temporis differentia, pro qua

non determinatur ad effe partis. n. Suppono ex

d

Philofophia, quód tota moralia fucceffiva ha-

mnafï :

beant

i

156

DPSPUTATIO IL

beant fuas partes effentiales difperfas in variis dif-

J'lüæ:d

ferentiis temporum; fic enim annus, qui eft to-

gl

vt

tum fucceffivum morale, fuas partes effentiales

habet in diverfis temporibus; neque ex eo,quód

p

giat.

unaejus pars, v. g. Januarius pergat ad finem,

aut definat; etiam annus perget ad finem, aut

lii

definet.

i, U

Neque exeo, quód December prinum

exfpectetur, fequitur, quod exfpe&tetur prefens

ïpe&jva«

annus; cujus Januarius & December eft pars.

vt

Eodem modo dico, quód Sacramenta Ecclefie

atl

ex fuppolitione, quód materia & forma fub fpe-

avl

cie infima fit reli&ta à Chrifto determinationi Ec-

s

clefie, fint aliquod totum fücceffivum, ita ut

gt

BA

ex intentione Chrifti habeant diverfis tempori-

bus diverfas partes materiales collativas gratiz.

n r

DICO:. Materiales: quia tam materia quam

ii n

QT

forma Sacramentorum in ordine ad formale Sa-

cramentorum, hoceft, in ordine ad virtutem

j dmi

pI

collativam gratic fe habent tantüm materialiter,

ficut tam forma quàm materia propofitionis vel

f

definitionis eft materiale Syllogifmi, & tam ma-

1g

teria quàm forma corporis in ratione corporis eft

jni

l

1materiale hominis.

Itaque ficut in toto fucceffi-

ii

vo fubítantia rei, nempe Annus, Respublica,

1 a

Arbor, Mundus, Univerfum &c. femper quoad

ln

fubftantiam manet eadem, ita etiam Sacramenta

Din

n i

quoad fubítantiam manent eadem, etíi partes

u

€t[v- (

etiam eífentizles in hoc toto fucceffivo muten-

älïlïfæ

Til

tur, quia talis eft natura totius fucceffivi, utto-

Vj

u

tum confiftat in pcrpetua mutatione partium,

ile

K

vel faltem compatiatur fucceffionem - partium,

Vs

dummodo maneat una ratio totius, qualis eft in

umx

Sacramentis voluntas Chrifti, & virtus collativa

Em

gratie,

!

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

157

:

gratie, & ratio generica figni alicujus fpecifici,

lib

licét ea una ratio fucceffivé informet diverfas

Is

partes materie, ficut anima hominis, vel arbo-

"M

ris, vel anni fucceffivé informat diverfas partes

*J.em

materiv.

VMU

|

"Ad ». dift. Ad fubítantiam Sacramenti per-

]

tinet, ut fit inftitutum à Chrifto inftitutione re-

1f

fpeGtiva diverfarum partium materialium pro di-

dy

verfitate locorum & temporum.c. inftitutione

Ecclgiz

refpe&tiva femper earumdem partium. n.. ficut

D

nim Inftitutor alicujus Religiofi Ordinis poteft

Q

pro diverfo tempore exigere diverfas conftitu-

2

tiones & diverfos ftatus voluntate & objecto ma-

r

teriali manente in eftimatione morali eodem, ita

T0

etiam Chriftus in Sacramentis a fe inftitutis fub

m

aliqua ratione generica potuit pro diverfis tem-

mj

poribus aut locis exigere diverfas partes materia-

D

les, determinandasS judicio Ecclefiz.

r

ZAd 3. n. a.

Quoad r. memb. id enim a&u

ii

fit in omnibus compofitis plantarum & anima-

p

lium, ut partes materiales perpetuó mutentur

fubftantialiter, etfi totum non cenfeatur fubftan-

gt

aol

tialiter mutatum effe, dummodo faltem maneat

eadeni anima. plant?,

animalis vel hominis.

Md

a

[

Oftendi enim in Philofophia, quód etiam com-

N

pofita naturalia fint aliquod totum fucceffivum

fucceffione diverfarum partium materialium. Sic

?

ü

ce([WO j]

enim funt alie partes in femine velfurculo arbo-

ris, &ipfà arbore; aliz in embrione, aliz in cor-

lECqu

i f

pore perfecto ,. quamvis omnes partes adgenite

fint informate anima plante, animalis, vel ho-

mf

minis. - Hinc, cum in Sacramentis ex intentione

i q 1]

Chrifti in diverfis partibus ab Ecclefia determina-

Qu

h

tig

158

DISPUTATIO II.

TU

4 im

tis femper per modum animg perpetue maneat

virtus collativa grati&, femper manet fubftantia

;ndizmï

Sacramenti eadem. — Et poterit potiüs invertiar-

D

011!01

gumentum.

Idem manet quoad fübftantiam ani-

g

mal, homo, vivens, etfi mutentur fucceffivé

partes materiàles totius compofiti etiam fpecie.

gi, i

m

Ergo etiam manebit fübftantia Sacramenti, dum-

modo maneat eadem anima , nempe virtus Sacra-

qu u

ia

mentalis, que informat partes materic fücceffive

diverfas.

a/b D.

Ql

OBJICITUR 7

'Si daretur in Ecclefia lhæc

Fanirht

poteftas , non polfet efficaciter identitas Sacra-

Vil d

mentorumin moderna & antiqua Ecclefia contra

[

T

hereticosprobari Sed hoc eftabfürdum. ergo.

Dd

2.

Si in Ecclefia daretur hec poteftas, pof-

jrnm

fet etiam ab Ecclefia ad valorem Confecrationis

determinari folus panis Azyntus, vel folum vi-

i t

tid.

num Italicum, aut Burgundicum.

Sed hoc eft

1 d

abfurdum.

ergo.

XUHUS Amh*

RzsPONDEO. n. Maj Quia ex hoc ipfo

& m

faciliüs oftendituridentitasSacramentorum quoad

T

fübítantiam, dum contra hereticos oítenditur,

zil

in omnibus feptem Sacramentis aliqua praidicata

duj

tanquam immobilia fpe&tari poffe, que habeant

lp

promiffionem gratiz.

Va

d 2. n. Mgj.

uia ex traditione conftat,

g

quod Chriftus materiam hujus Sacrameni jam

tll

determinaverit in fpecie infima, ita ut pofitivé

"n EE*IJIE

noluerit fieri aliam determinationem. mágis fpe-

al

eificam circa varias panum aut vinorum fpecies

diverfas in confideratione phyfica.

Idque etiam

ïf'ülrid,w

"d (

egif-

ä priori conftat, quia imprudenter Chriftus

let,

(ähfmm]&

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 159

i

fet, fi reliquiffet Ecclefis& poteftátem reftrin-

DN

gendi ad materias non ubivis in Regionibus ob-

n

vias.

ln

Os J[CIT'UR 8.. In Matrimonio per Tri-

.

!

nf

]

dentinum non fuit determinata materia Sacra-

R

r

jl

menti, fed tantüm fuit irritatus contractus Ma-

M

trimonii clandeftini in ratione contra&tus civilis,

Ils

quod etiam potuit fieri per leges civiles. |Ergo

?flcæäï:

faltem ex hoc Sacramento non probatur illa po-

teftas Ecclefiz.

Tridentinum docet Seff. 14.

Hfr h

Can. 7. materiam Sacramenti Ponitentie jam efTe

MA

determinatam à Chrifto quoad fpeciem infimam.

t

Ergo nihil determinandum relinquitur Ecclefiz.

n

D

"Int. prob. "Tridentinum fic habet: Si quis dixerit,

in Sacramento Penitentie ad Remüfionein peccatorum

a

nece[Jarium mon e[fe jure divino , confiteri omnia &2

f

Áin

Jingula peccata mortalia, etiam occulta, &2 que funt

contra duo ultima Decalogi pracepta, & circum[lan-

iocd

üas, que peccati [peciem mutant ;

anatbema fi.

3. Nullus Authorum docet, quod poteftas Ec-

clefie determinandi materiam & formam Sacra-

i

u

mentorum quoad fpeciem infimam fe extendat

ofteit

etiam ad Sacramentum Poenitenti*. ergo hoc

at

non poteft admitti.

RESPONDEO. n.à.

Si enim Tridentinum

" l]

tantum voluiffet irritare Matrimonia clandeftina

pne i

in ratione cohtra&us civilis, idem potuiffetfieri

per folas Leges civiles ita connivente Ecclefia,

Ts

u

prefertim fi fola Benedi&io Ecclefie conftituit

formam hujus Sacramenti; fic enim facilé difcer-

em o

OUU

neretur id, quod in Matrimonio Sacrum, & quod

profanumeft. «Cüm ergo Ecclefia nunquam banc

. W

r id

«ü

poteítatem in Imperatoribus vel Regibus agno-

verit,

160

DISPUTATIO

lI,

ii

verit, inferendum eft, Eam hunc contra&um

Ju

irritáffe non in ratione contra&us civilis, fed in

YU

j

ratione materie Sacramentalis, qualis per fe effet

] w**anï

omnis contractus materialis jure nature liber &

,,,,,

T

validusindependenter ab ulla difpofitione Le

SU

ummhü&

civilium.

gulat.

um

"d 9. n.a. ad prob. diftt. Docet, jüre divino

EH

neceffarium effe, confiteri omnia & fingula pec-

Mu

cata, & circumftantias fpeciem mutantes, modo

agl

tamen pro congruentia temporum & perfonarum

ii

ab Ecclefia determinandó. c. modo per Chriftum

determinato quoad fpeciem infimam.n. hauddu-

u

Faf

bié perfe&tio hujus Sacramenti ex natura füz in-

xl

fütutionis exigit, ut, quantum ftátus Ecclefie

t

& conditio perfonarum admittit, diftin&iffime

f (

numerus & circumftantie fpeciem mutantes in

Yil d

confeffione exprimantur, & hinc jus divinum in

tilis (

adu primo fpeGatum femper tendit ad perfe-

iyetet

Gum, & pro ftatu Ecclefiz perfe&o femper ex-

]

igit modum diftin&tiffimum confeffionis, ac con-

fequenter confeffionem non folum formaliter,

al

Vil

fed etiam materialiter integram ; quia tamen in

exprimendo numero & fpecie peccatorum datur

Vtrdtg

RE

latitudo, & fpecies ac numeri peccatorum non

femper adeó enucleáté primis Seculis fuerunt

ïmmä

P

expenfe, acinculcate populo, przfertim circa

peccata dubia, & numeros a&uum internorum,

.'iïäläm! i

& fpecies infimas , non repugnat menti Concilii

ln

Tridentini, fi dicatur, femper quidem omnia &

" Ri

fingula peccata & circumftantias fpeciem mutan-

t

tes fuifle materiam confeflionis, fed fub modo

MS:ME

Tagis generico.

'Emæn

hd

.

Vrl

J

-

DE MATER. ET FORMA SACRAM. IÓI1

d 3. n.a

Tl

Hallerius enim Anno 1739. cum

Approbatione Magiftri S. Palatii Rom: recufus

i

i

in preftantiflIpo fuo Opere de Ordinationibus.

li

tom. 2. Se&. 2. c. 9. n. 53. & 54. fic fcribit: "Ex

wþm

?

$

omnibus, quze fufe explicuimus, evidenter

Y

»

conftat, varia circa materiam formamque Sa-

il W

D

?

cramenti Ordinis áddita effe, & immutatas

»

nec per univerfam Ecclefiam ufurpari easdem

hum

1 t

omnino materias, aut easdem formas.

Hoc

pf

EU

autem quomodo fieri poffit, alicui videbátur

D)

ert

impoffibile. Verüm fic Chriftus potuit infti-

o

»

tuerequasdam materias, ut rationem commu-

mdi

»

nem materie prefcriberet, ac determinatio-

ld

»

nem Ecclefie relinqueret, v.g. materiam Sa-

-

»

cramenti Peenitentize Chriftus peccata jurisdi-

furts

&ioni Confeffarii ac cognitioni propria effe

fumm

voluit; ut autem hzc vel illa peccata, hujus

vel illius Confeffarii cognitioni ac jurisdictioni

l peä

»

relinquerentur, vel ad majus tribunal referren-

ld

»

tur, arbitrio Ecclefiz reliquit. --

Cur autem

N

od

in his potius Sacramentis (Penitentia, Matri-

»

monio, & Ordine) quàm in ceteris, Chriftus

j t

»

materie determinationem arbitrio Ecclefiz re-

jonné

»

liquerit, ratio eft; quiareliquorum Sacramen-

vatonut:

»

torum materie fuünt res quedam phyfice , in

aol i

»

quas res phyficas Ecclefia nullam habet autho-

pïæïertïüx

ritatem, at przedictorum Sacramentorum ma-

n n

»

terive funt res morales, qux ab Ecclefiz judi-.

pl

»

cio pendent.

Et n.57. Negandum ergo eft,

od

»

u

materias Sacramentorum Penitentie, .Ordi-

i

»n

nis ,

ac Matrimonii

ab Ecclefia vatiatas

h f&dL

»

effe in ea ratione formali, fecundum quàm

»

à ChriítoinftitutzefuntSacramentorum iftorum:

D.mort Tra&, de Sacram. in gen.

L

d-

162

DISPUTATIO II.

1u

materie, quamvis materialiter, ut itä dicam

L

Ji

pzmt

»

H

& "d

,» variate fuerint.

DicEss: Ha

llerius hoc ipfo in loco pro ex-

j

m 301

emplo, quód Ecclefia poffit determinare máte-

riam & formam Peoenitentie, ponit refervatio-

gifiun

3 n

nem peccatorum, vi cujus in una Dicce(i aliqua

peccata fünt refervata, in alia non.

Sed hoc

Rnl

non fervit ad intentum. . Si enim exinde poffet

g p

erui poteftas determinandi materiam Poenitentie

rigt,

in fpecie infima, fequeretur, quód etiam Epifco-

hat

[

pi habeant poteftatem determinandi materiam

Ponitentie in fpecie infima, utpote habentes

poteftatem refervandi fibi peccata; quod tamen

nemo dixerit.

Ergo.

V m

REsPONDEO.

Hallerium, quantum de

d

'ejus mente conjici poteft, fic poffe intelligi,

quód ex ejusmodi praxi peccata refervandi, tan-

tüm indirecté colligat poteftatem Ecclefiz, de-

KL ]

terminandi materiam poenitentia quoad modum

m

confeffionis in fpecie infima. Multi enim Au-

Mu

thores docent, quód petens Abíolutionem à

j

refervatis, fi confiteatur ipfi Superiori refervan-

dl

ti, poffe confiteri fola peccata refervata, non

t

eonfitendo alia peccata.

Quz fententia, fi effet

d

vera, haud dubié indicaret, in Ecclefia eoipfo,

Mi

quód tfibuat Superioribus poteftatem fic refer-

vandi, habere poteftatem determinandi in parti-

1

i

l

MHL [

cularibus .circumftantiis modum confeflionis,

quz eft materia Sacramenti.

Imoó in cafü, quo

P

us

adiri non poteft Superior, Sotus, Corduba,

Gabriel,

toninus, Palaus, Diana, prout Bu-

ET

fenbaum de Confeff. dub. 4. n. 2. refert, docent,

DIcy

e Confeffario inferiori exponi

:'maa Qu

ä- poenitente po.

fola

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 163

Ll

fola peccata non refervata.

Quz fententia, fi

iterum vera effet, denuó probaret, ex potefta-

Ut n

gu

te, quam Ecclefia tribuit, refervandi peccata

inferri potfe poteftatem determinandi modum

confeffionis, utpote uno peccato expreffo, al-

W

tero non expreffo in ordine ad Abfolutionem

D

n

omnium peccatorum. Verüm, quia nec prior,

1]

*

li

o

nec pofterior fententia videtur confentanea ve-

ritati, illo exemplo Hazllerii non utor in hac

nf

Quzítione; nobis enim fufficit mens Hallerii.

Tüent

li

R

N

r

QUJESTIO III.

uenam mutatio materice *vel forme obfit Va-

m

lri, aut licte adminifirationi Sa-

f us

cramentorum ?

T t

de, i

( od

D

ICO L. Mutatio fübftantialis materize, aut

forme reddit Sacramentum invalidum.

ein A

PROBATUR.

ia

Ubi tollitür materia, autfor-

ma à Chrifto inftituta, vel ab Ecclefia determi-

s

nata, ibi redditur Sacramentum invalidum. Sed

ATH

ubi datur mutatio fubftantialis materiz aut for-

iil

mz, ibi tollitur talis materia aut forma.

ergo.

du

Maj. patet ; quia füblata unica parte effentiali to-

n i

tius tollitur totum. .. Min. prob. INon poteft dari

ais

fübftantialis mutatio rei fine corruptione illius

o

TEl

Ergo ubi datur fubftantialis mutatio mate-

dl

rig aut forms Sacramentalis, neceflarió tollitur

inateria aut forma.

:

y, U

30

mCOAI « Mutasosdubfiantal iE

ni^

eft illa, qua fit, ut res non amplius comprehen-

jl

;:

.1

jl

NE

2

datug

j

164

DISPUTATIO Il

ss

datur fub fignificato proprio per nomen materiz

;Ieü'O 5

à Chrifto vel Ecclefia determinatz expreffo.

"

PRoBATUR & declaratur in Exemplo. Sic

st

enim materia Baptifmi à Chrifto determinata eft

j d

aqua naturalis; i verb per commixtionem & ope-

g

rationem chymicam vel praxatoriam tranfeat in

dm at

aquam v.g. rofaceam, cerevifiam &c. ejusmodi

i us

aqua non amplius comprehenditur fimpliciter

ao

fuüb nomine aque naturalis , aut aquc fimpliciter

ini!

di&m. ltaque non erit amplius materia valida

r

Sic etiam vinum de vite, & panis

baptifmi.

jadic

triticeus ufualis eft materia Euchariftis.

Siveró

adeó fiat acetofüm vinum, ut amittat fimplici-

D

ter fuum priftinum nomen, & potius compre-

ygutil

hendatur fub nomine aceti, quàm vini, nonerit

ünerit

Simili-

Tden

amplius materia fufficiens Euchariftiz.

ter maffa farine non coc&a nondum habet nomen

UT

panis, & panis coCtus in forma placente, autin

u

forma dulciariorum non comprehenditur fimpli-

citer fub nomine panis; quia poftulando panem,

EIUTU

m

aut vinum, aut aquam nemo afferret ejusmodi

panes, acetofos liquores, aut aquas; itaque

ff r

3 ff

non erunt materia validaSacramentorum. Idem

b

dicendum de aqua ex arboribus fudante, vel ex

-'J.m'æ Ga

floribus exprefía: item de lachrymis, fudore, fa-

[

k

liva &c.

]dem quoque fentiendum deaqua con-

!

?57,!.

gelata, faltem per accidens; quia non eft proxi-

ftti T

mé idonea ad verificandam formam baptifmi:

ego te abluo.

JOTiïäü

t

Ex His autem COLLIGITUR, que fit

enutatio accidentalis materie? lla enim mutatio vo-

Drupr

catur accidentalis, qua nom obftante res adhuc

iij

comprehenditur füb fignificato proprio per no-

Wemm,n

Tnen

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 165

men materie à Chrifto vel Ecclefia determinatee

Ut

nl

expreffo.

Senfus patet ex dictis.

Sicenimfive

)

aqua fit calida, five frigida, five fit pura, five

Wi

feculenta, five fit marina falfa, five fontana

dulcis, adhuc tamen continetur fub fignificato

"*-«A&O

ii

proprio aqux naturalis , & ideo illa mutatio eft

h1

folum accidentalis.

Sic etiam fi vinum folum

Áj

modicé acefcat, ita tamen ut fimpliciter adhuc

Jl

comprehendatur nomine vini, aut fi panis folum

indurefcat, mucefcat &c. tamdiu adhuc erit va-

a Vi

p

lida materia Sacramenti, quamdiu adhuc com-

prehenditur fub nomine panis.

. r

a

t ln

)

DICO HI. Mutatio fubftantialis förmæ eft

T Q

illa, qua tollitur fignificatio & fignificatum ver-

i, W.

borum ex inftitutione Chrifti vel determinatio;

g

ne Ecclefiz requifita.

1

deiatc

11 d

PRonATUR; & declaratur in exemplo.

Sic in Baptifimo forma à Chrifto inftituta confi-

t

T

Fisi

ftit inillis verbis: Ego te baptizo in nomine Patris,

& Filii , &? Spiritus Santti.

Si quis ergo uteretur

AA

X Uty

5 1

aliis verbis, v. g. iftis: Ego te baptizo in nominibus

Patris, & Filii, & Spiritus Santii.

Vel: Ego te&

o

bapiizo in nomine SS. frinitatis. " Vel: Ego te ba-

IQ

ptizo in momine Genitoris, & geniti , && procedentis ab

; i

utroque. Baptifmus non effet validus.

Ratio

d

j

j

eft; quia in prima forma tollitur fignificatio hu-

n

justermini: woMriNr. Per quem fignificatur

u W

authoritas trium Perfonarum una ac indivifa & -

immultiplicabilis, utpote pertinens ad naturam

UR, ]

divinam tribus Perfonis communem.

In fecun-

m

daformatollitur fpecifica proprietas Perfonarum ;

yit f

ex eo enim, quód detur Trinitas Perfonarum,

L 3

non-

n

166

DISPUTATIO II

nondumintelligitür, utrum fe habeant per mo-

gil

dum Patris, & Filiij & Spirati ;

vel utrüm

T.

omnes tres Perfonz fint ita à fe ipfis, Gt nullum

5;;[10[11

agnofcant principium ad intra? . In tertia forma

qiam

tollitur proprietas Spiritus; quia ex eo, quód

g

procedatab utroque, nefcitur, utrum procedat

st

gl

per modum Generationis , ita ut fiat filius fecundo

genitus, vel ütrum procedat per modum Spira-

ul

üionis, ac per modum Spiritus? Similiter foret

mutatio fubftantialis forme, fi quis in Baptifmo

vt

uteretur hac forma Valentinianorum hzretico-

L güffff

rum: Ego te baptizo in nomine ignoti omnium Patris,

vizdi

gt

& in leritate omnium Matre , & in eo, qui defcendit

in. T Efum.

In hac. enim forma iterum tollitur

jl

D

proprietas trium Perfonarum, confiftens in eo,

quód fint ita unius Authoritatis & Confubftan-

quyi

tiales, ut una fitper modum principii, feu Patris:

tpti

altera per modum Geniti, feu Filii: & tertia per

ff

modum Spirati, feu Spiritus, quorum nihil ex-

Ptoyim

primitur in hac forma.

n

Ex nis corrLiGITUR, quid fit mutatio ac-

iil

cidentalis ferme? Mutatio enim accidentalis eft,

1 g

qua non obftante retinctur fignificatio & fignifi-

i

catum verborum ex inítitutione Chrifti, vel ex

atl

determinatione Ecclefi;€ requifita.

'Talis muta-

ia

tio accidentalis in forma baptifmi effet; fi quis

*Jbiümä:1

omitteret pronomen : Kgo.

Velfi quisin forma

«

"l

[

Confecrationis panis: JHoc efl enim Corpus meum,

Mfæ) H

omitteret particulam: enim.

Velfi quis in Ba-

tf

püfmo uteretur terminis fynonimis v.g. dicen-

ly

do: £0 £e abluo in nomine Patris &?c.. vcl fi quis

li

pro hac forma Abfolutionis: Ego te abfolvo à pec-

TT

cati$ tuis ; uteretur hac forma : Ego remiito,. vel

condono

M, D

DE MATER. ET FORMA SACRAM, IS&?

Natalis & alii multi cen-

condono tibi peccata tua.

»'Ei f

fent, etiam hanc mutationem Sacramento Peni-

Ltl

tentiz non fore fübftantialem , fed accidentalem;

m

quibus tamen ego non confentio, fed habeo hanc

iO,q

mutationem pro dubia; quia aliud eft Abfolutio

;

à peccatis relativa ad aliquid przcedens naturá

M

remiffionem peccati, & aliud ipfa condonatio

ln

s

peccati ; Abfolutio enim in ratione a&us judicia-

i

lis, qui eft materiale Sacramenti , folum refpicit

bt

relaxationem rigorofze fatisfa&tionis per fe requi-

&rot

