fimul ad primam gratiam.

Itaque, fi aliqua Sa-

cramentorum conferunt primam gratiam; . v.

g. Euchariftia, eam tantum conferunt per ac-

cidens , hoc eft preter effentialem finem Sa-

cramenti.

Ado. dift. Conferunt infallibiliter gratiam

j

non ponentibus obicem tam negativum, quam

j lt

"Y

Etiam

pofitivum. c.

tantum pofitivum. n.

"M

non baptizatus ,

vel:» femina ,

vel infans ,

"

Wi

MP j

non ponit obicem grati? ordinationis pofiti-

vum ,, & tamen non eft capax gratie ejusmo-

Wi l

M

H

di Sacramentalis ob defe&um alicujus requifi-

41

ü

Ergo idem debet dici de folo attrito ex

metu inferni fine dile&ione initiali , quia vi-

j

delicet contracturus amicitiam cum Deo non

ponit

DISPUTATIO VI.

»

492

a

ponit a&um effentialiter 1ncompoüïb11em cum

ftatu peccati mortalis.

d

/

On]jrcrTUR 3. contra 5. Concl

Si hec

um 1

Conclufio effet vera, tunc fequeretur, quod

M

in fufceptione Sacramenti vivorum peccans

ao

venialiter eo ipfo peccaret mortaliter

Sed

qmrat

hoc eft abfüurdum. ergo. JMaj. prob

Per pec-

fitni

catum veniale homo fe redderet indignum gra-

ld

tia. ergo,

2

Q

Hzc Conclufio ultimato probaret, quod

n d

gratia Sacramentalis daretur ex opere operan-

tis , & non precife ex opere operato

Sed

J

TO

hoc non poteft dici

ergo

s O

[2J

2

Decet

ut Deus ad confervandam in-

dttà

fallibilitatem gratie& Sacramentalis non requirat

füfin;

ejufmodi difpofitiones

ergo

4. Probationes tantum oftendunt neceffi-

hitümo

non au-

$ Dl

tatem affenfus ad gratiam actualem

tem habitualem. ergo

,

pata

RrEsPowNDEO. n. Magj

Poteft enim cum

quij

peccato veniali aGtuali v. g. diftraCüonis, vel

Q nlnnr

diffolutionis ftare propofitum ferium coope-

huá

randi grati9 Sacramentali alterius finis ;

vel

,Di f

etiam fuperandi ipfam infirmitatem prefentem

(*te

aCtualem virtute eratiz. Sacramentalis.

um

ld 2. n. .Maj

Aliud enim eft, quod ejus-

Tif y

modi difpofitio requiratur per modum meriti;

Qg

& aliud eft, quod prarequiratur per modum

conditionis

fs d

id patet ex requifitis in Sacra-

q

n?

?j

)

mento baptifmi, fide, fpe

dilectione initia-

Tt: n

li, attritione &c. qus omnia ibi non con-

ern

currunt

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

493

ll

currunt per modum meriti, fed per modum

conditionis , vel difpofitionis congruz.

N

4d 3. retorq. in Sacramento baptifmi, qui

fsl

MM

etiam ipfe infallibiliter confert gratiam.

I

ResPoNDEOo 2. dift. Decet hoc, ni

fi leX

ww

P

?

San&itatis , Sapientie , & juflitie divinz re-

[

j

lt

quirat acceptationem & affenfionem liberi ar-

/

fecus.

X

bitrii ad gratiam gratum facientem. c.

n. a.

Perfectiones divinge nunquam operantur

lt

folitarié, fed cum harmonia omnium perfe&io-

num divinarum.

t

Yn

" Sax

d 4. n. a.

Nam S. Thomas eam accepta-

tionem & affenfionem expreffe requirit in omni-

l

"m

vil

"

bus Sacramentis ;

imo etiam ad dona gratis

N

data, v. g. ad. donum Sapientig. Salomoni in-

3 11 Wi

fufum; quod ibidem AD 2. afferit, fuiffe col-

M

latum ob przcedens ejus defiderium Sapientiz,

l

j

S. Do&or l. c. fic fcribit: ,Dicendum , quod

»

etiam Salomon dormiendo non meruit Sa-

» pientiam , fed in fomno declaratum eft ei,

» quod propter precedens defiderium ei à Deo

, »apientia infunderetur.

"Unde ex ejus Per-

ii

»

Ífona dicitur Sapient. 7. optavi, & datus eft

*

(

, mihi fenfus.

'/

Certe ratio

D. Thomz eft generalis.in o&mi-

595

d

l

bus Sacramentis.

Nam cum gratia in Sacra-

mentis vivorum fit tantum extenfio gratiz fan-

T

m

(f

i*

&ificantis vel per novum ordinem ad novas

gratias a&uales, prout multi Thomifte defen-

u

"ll

dunt, vel per novam difpofitionem potentia-

rum: femper urget ratio D. 'Thomz 1. 2. q. 13.

ii

a. 3. ad 2. fic Ícribit : Sciendum eít, quod

jb

non

»

494

DISPUITATIO:VE

u

non eft eadem ratio de dono Sapientie , .&

Nam donum gra-

cud

de dono grativ juftificantis.

fl

tie juftificantis precipue ordinat hominem ad

!

bonum, quod eft obje&tum voluntatis, que

fili y

h

eft motus liberi arbitrii.

Sed fapientia perfi-

cit intelle&tum , qui precedit voluntatem.

EUS

in lg

Et ad 3. dicendum , quod in infufione gra-

Ainin

tia efít quedam tranfimutatio anime humane,

ut anima moveatur fecundum modum fuum.

f tb

Sed confervatio gratiw€ eft absque tranfmuta-

nüyt

tione.

Unde non requiritur aliquis motus gra-

p

li.

ti& (ficut in infufione) fed fola continuatio

influxus divini.

(j pit

ii $

M

QUJESTIO II

, d

ZdIn Sacramenta. inequaliter. difpofitis. conferant

, iUl

inqualem. gratiam ?

i

N

CO -T

Sacramenta equaliter difpofitis

n yi

DI

conferunt eéx opere operato equalem

MT

)

gratiam.

N

lt

PRosnATUR. Eadem caufa naturalis equa-

liter applicata in fubje&tis equaliter difpofitis

T

UET

operatur zquales effe&tus.

Ergo etiam Sacra-

imenta.

H

j

lg

DICO IL Sacramenta tam vivorum, quam

mortuorum inequaliter difpofitis conferunt ex

! qmï[[]w

d

opere operato inequalem gratiam.

;

PROBATUR I.

;llsde

Caufi naturales in agen-

r

'

do neceffarie in fubjeétis inequaliter difpotitis

caufant

ET

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 495

xl

düml[l

caufant inzqualem effe&um. Ergo etiam Sa.

cramenta, in quantum operantur ex opere ope-

N

rato, sque habent virtutem operandi unifor-

l

AWK

miter, ac caufe naturales neceffarie in agen-

do.

a. prob.

Duo ignes.caufànt diverfos ef-

U

fe&tus in fubjectis diverfimode difpofitis v. g

.

in ligno ficco & humido , in cera & luto.

l Ut

Anima rationalis operatur incqualem effectum

Q

AT

ín tibia re&a & curva , in brachio fano & pa-

lr

ralytico , in oculo claro. & turbido &c.

It

PRoBATUR 2. D. Thomas eam inzqua-

AOUR

litatem effe&us agnofcit in baptifmo.

Ergo

ob paritatem rationis idem. eft dicendum de re-

liquis Sacraments. a. prob. in p. 3. q. 69. a. 8.

C. fic fcribit: ,Dicendum , quod duplex eft

l

»

effe&us baptifmi; unus per fe & alius:per

Jl

»

accidens.

Per fe quidem effe&us baptifmi

»

eft id,

ad.quod baptifmus eft inftitutus,

»

fcilicet ad regenerandum homines in fpiritua-

»

lem vitam.

Et hunc effe&tum equaliter fa-

»

cit in omnibus, qui equaliter fe habent ad

baptifmum.

Unde, quia omnes pueri zqua-

»

liter fe habent ad baptifmum, omnes equa-

»

lem effectum percipiunt in baptifmo.

Ad-

)»

ulti vero , qui per propriam fidem ad ba-

»

ptifmum accedunt, non zqualiter fe habent

»

ad baptifmum ; quidam enim cum majori,

n

j

»

quidam cum minori devotione ad baptifmum

jut

»

accedunt, & ideo quidam plus, quidam mi-

»

nus de gratia novitatisaccipiunt. 'Sicut etiam

ab eodem igne accipit plus caloris , qui plus

»

»

ei appropinquat, licet ignis , quantum eft de

516

DISPUTATIO VI.

u

496

mani& |

fe, equaliter ad omnes calorem füum effun-

(

»

dat.

Effe&us autem baptifmi per accidens eft,

ad quem baptifmus non eft ordinatus, fed di-

Wdeli

»

gt

»

vina virtus hoc in baptifmo miraculofe ope-

»

'"ratur.

Et tales effectus non equaliter fufci-

mlitate

P«

»

piuntur ab omnibus baptizatis , etiamfi cum

»

equali devotione accedant.

de lu

PROBATUR 3.

Concilium "Tridentinum

prudem

docet, menfuram gratiarum commenfurari à

$ hum

Deo juxta cujusque difpofitionem.

Ergo inz-

füo gt

qualiter difpofiti recipiunt inxqualem gratiam.

g

a. prob.

Seff. 6. c. 7. fic habet: , Difpotitionem

, feu preparationem (im baptisando) juftificatio

ipfa confequitur. - -

Caufa (juftificationis ) eft

»

juftitia Dei, qua ab eo donati renovamur fpi-

0y

ritu mentis noftre , juftitiam in nobis reci-

qu d

»

)»

pientes unusquisque füam fecundum menfu-

aquiia

ram, quam Spiritus S. partitur fingulis, pro-

uj

»

ut vult, & fecundum propriam cujusque dif-

pedia

» pofitionem & cooperationem.

p

PRosBATUR 4. Authoritate S. Damafceni

totfert

L 4. deFide Orthodoxa c. 2o. ubi ait : ,Quamvis

N

» peccatorum remiffio omnibus zque per baptit

Ti

hii

, mum detur; Spiritus tamen grati& pro fidei

A

»

ac precedentis purgationis modulo ac ratione

Mil

»

comparatur.

Q

PROBATUR $.

Ratio Sapientie divinz

li It

poftulat, ut inzqualiter difpofitis conferatur in-

AUE

Ergo fic Chriftus inftituit.

a.

&qualis gratia.

^ Q]

prob. Perhocobtinentur plurima ingentia bona,

T

j

idque fine ullo ex hac lege redundante malo;

D

in hu-

& leges prudentie hulngnæ hoc poftulant

g,

manis.

láy

h

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 407

m

manis.

Ergo idem dicendum in Sacramentis.

ul

a. quoad r. membr. frob. quia fic acuitur indu-

j hi

ftriafidelium fe devotius preparandi ad receptio-

B

nem Sacramentorum ; nec tepidis per eam ina-

U.?ülü]jf[g

qualitatem infertur ullum damnum. ergo.

ïB, m"amï

PROBATUR ETIAM C. quia ratio pruden-

tie humane eft participata à divina, & leges

n Ts

prudentie univerfiri funt unifone feu univoce

uml

in humanis & divinis, cüm nulla perfe&io ex

L Iy:

fuo genere fimplex reperiri poffit, que non re-

d n

periatur in Deo.

Solvuntur Objectiones.

W

OsjrcrrUm r. contra r. Concl — [n cafü,

n

quo ad Sacramentum Baptifmi accedunt duo

imine

zqualiter difpofiti, ita tamen, ut unus apportet

pl

unum peccatum mortale aGuale, alter centum

peccata mortalia; hic pofterior obtinet majorem

aov

"

gratiam, Ergo Sacramenta wqualiter difpofitis

)

I

conferunt ingeequalem gratiam.

9. Accedentibus ad Sacramentum cum equa-

J

li difpofitioneconferuntur inzquales gratize actua-

"i

les. Ergo etiam iis confertur inequalis gratia

gt

hábitualis. a. prob. duobus parvulis baptizatis,

quando ad ufum rationis perveniunt, conferun-

tur inzquales gratie a&tuales, v.g. illuftratio-

wo'l

Qu

nes, vel motiones interne. Ergo. Confimili-

ter, quando abfolvuntur duo peenitentes zqua-

5

g

liter difpofiti in Sacramento Penitentie, fwpe

ddü"

obtinent à Deo diverfas illuftrationes & auxilia

atig.

apió

li

R£-

D..dmort Tratt. de Sacram. in gen.

498

»DISPUTATIO VI.

yi

RrzsPoNDEo dift Obtinent diverfam gra-

gr ]

QUi

tiam fecundum id, quod gratia attingit in obli-

l

quo de pr&terito. c. fecundum id, quod gratia

Í

ail

attingit in recto aut de fututo.n. peccata remit-

tenda funt totum objectum gratic, & quidem

fs t

obje&um de preterito. Ifta ergo objecta gratiz

notem

remiflivz in obliquo importata non funt ipíà gra-

nor d

tia; requiritur entitativé fortior aut perfectior

i

gratia ad remittendum mille peccata, quàm ad

q

Q

unum peccatum mortale.

li

ld ?. dift. Conferuntur inzquales gratiz;

Yaj

vel ex libera predeftinatione divina fine intuitu

deermi

ullius meriti; vel intuitu meritorum praeceden-

enm,

tium ex parte parentum, vel poenitentis. c. in-

frat

tuitü Sacramenti. n. nam gratie a&uales non

commenfurantur Sacramentis, fed partim Sacra:

quii

detert

mentis, partim meritis perfonalibus preceden-

tibus, partim orationibus piorum, v. g. paren-

ii

ho

tum, avorum &c. partim interceffionibus San-

T

&orum, partim libere voluntati divine. Ad

gratias enim actuales pertinet, quod fcribitur ad

hp

itdo

Hebr.6. v. ro. ANon enim injuftus efl Deus, ut ob-

livifcatur operis veftri 9 dilettionis , quam ofzendiflis

T&j

in nomine ipfius.

mf

Lpi

OnJ1CITUR 2. contra 2. Concl.

Sacra-

qoiay

menta tantum conferunt gratiam, quam fignifi-

&hy,

cant. Sed tantum fignificant gratiam zqualem.

T

Ergo.

Min. prob. non fignificant gratiam in-

lil

&qualem. . Ergo tantum fignificant sequalem.

2

&ib

Sacramenta tantum operantur, quantum

ltte.

P(piïunt o.p-erari.

Sed poffunt operari zqualem

f

gratiam

l

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

499

| dmf "

gratiam in fübjecto etiam inzqualiter difpofito.

lülm

T

Ergo. Min.prob. etiam in fübje&o minus difpo-

fito nullus datur obex gratic.

ergo.

N

i i

Sacramenta fuum effectum habent ex án-

finitis meritis Chrifti, Ergo ad majorem vel mi-

j

norem eorum effe&um nihil facit major vel mi-

i

[

nor difpofitio fubje&i. «c. prob. virtus infinita

D

in operando non limitatur à difpofitione objeéti.

g) W

ergo.

u

RrsPowDEO tr. Maj. n.Min. ad prob. dift. a.

VY

Non fignificant gratiam inzqualem fignificatione

LU

Il

n W

AR

determinata.c. fignificatione disjunctiva.n. dico

enim, quódSacramenta determinaté neque figni-

ficent gratiam equalem, neque inzqualem, fe

m

dgtaty

quoód abftrahant à menfura gratié ; quiahecnon

determinatur à Sacramento, fed à Deo juxtà

&bvarth*

"

Í

difpofitionem fübje&torum. taque Sacramenta

non operantur plus, quàrm fignificant.

ZAd ». dift. Maj.

"Tantum operantur , quan-

n

tum poffunt operari potentia ordinata congruen-

ter ad ordinem Sapientim divitw ac difpofitio-

] 'HDfH

!

nem fübje&i. c. quantum poffunt operari poten-

tia non fubordinata ad ordine

m fapientis divinge

Sic etiam in Jure,

& difpofitionem fubjei. n.

fieri non poffe

nl !

quod convenienter fieri nequit,

dicitur.

j CAW

Habent fuum valorem ex in-

n*

Ad 5. dift. a.

finitis meritis Chrifti, applicatis tamen

modo

zp

finito cum fubordinatione ad ordinem Sapientice

"d

divinzs.c. applicatis modo infinito, & fine tali

.ï."lnwrg $

fubotdinatione, n.

1

2

Os]t-

qu ï"rl

$00

DISPUTATI!IO VTLl

y!

Osjrcrrum 3. Etiamfi inzqualiter difpo-

u f

fitis conferatur ingqualis gratia, poteft tamen

p

dici, quód exceffus majoris gratie non veniatex

59l

opere operato Sacramenti, fed ex opere ope-

us

rantis.

d

ergo.

a.prob. major difpofitio füfficien-

50l

ter premiatur per augmentum gratiz extrafacra-

iv

mentalis, quz debetur tali difpofitioni etiam

tanda

&iva

extra Sacramentum pofite.

ergo.

2

d U

Plura peccata füfcipientis Baptifmum red-

dunt illum indignum gratia equali, quam recipit

4

alius cum minoribus

li devotione.

peccatis pofita tamen cqua-

graüæ

TU

Ql

j« Qui habet majores gradus gratie, red-

df (

dit per hoc equalem difpofitionem majoris va-

loris, quàm eít difpofitio alterius non habentis

p

Fl

tot gradus gratiz.

Jam vel tali confertur in-

Wrtürr

zqualis gratia velnon? Si dicatur, quód illi con-

feraturzqualis gratia, fequitur, quoód inzquali-

lm

m

ter difpofitis non conferatur inzqualis gratia.

Si veró dicatur, quód illi conferatur inzqualis

l,

gratia, fequitur, quód habentibus zqualem de-

Vinsi

votionem actualem poffit conferri inzqualis gra-

Miv

tia ob inzqualem difpofitionem actualem.

li

RESPONDEO n.a. ad prob. c.a. dift.c, . Er-

La

lm

go poteft dici, quód exceffus ille gratiz veniat

ii

ex opere operantis, fi difpofitio major confide-

retur in ratione meriti. c. fi confideretur in ra-

o u

dj

W

:tione conditionis vel difpofitionis congrua. n.

« Eadem devotio fufcipientis Sacramentum poteft

UT

conüderayi füb duplici ratione; nempe per mo-

dum

QU

So1

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

Qs

mb

dum a&ionis meritorie, & fic illi correfpondet

premium vite eterne; & per modum conditio-

i

q D

nis applicative, .qua fübje&um perficiendum

propius applicatur ad caufam, aut per modum

(l

difpofitionis perfectiv:e fui fubje&ti in ordine ad

lbt

ii

a&ivitatem caufz de fe ampliffimam minus limi-

tandam. Sub hacratione applicativa vel perfe-

&iva fübje&i non correfpondet illi premium,

n

fed tantum illimitatior activitas caufz.

Thilra

d 2. n. a.

uia, fi Deus in admenfione

Q] [

gratie Sacramentalis voluiffet attendere ad nu-

merum & gravitatem peccatorum przcedentium,

collatio minoris gratie in equaliter difpofitis

j gW

D

1 tU

effet quedam tacita exprobratio peccatorum

precedentium; quod non convenit perfecte

Ws

Ts

amicitiz divine, qu:x contrahitur in Sacramentis

mortuorum. Decet autem Deum, ut inadmen-

fione gratiarum attendat

Ws

37d prefentem cujusque

a

difpofitionem.

4d 3. dift. Reddit difpofitionem majoris

valoris in ratione meriti. c. in ratione conditio-

Y

nis vel difpofitionis ad gratiam Sacramentalem. n.

j

Dico proin, quód talibus habentibus diverfa

4

l

merita precedentia, attamen habentibus &qua-

lem devotionem in füfceptione Sacramenti con-

!gmb

feratur zqualis gratia Sacramentali; quia hzc

gj

non commenfuratur meritis przcedentibus, fed

l

W

difpofitioni prefenti.

-

j o

OsjrcrruR 4. Deus in Sacramentis fre-

u

sl

l

quenter folet fufcipientibus zqualiter difpofitis

13

in-

505

DISPUTATIO VL

*

D

inæquales gratias conferre. Ergo non eft prz-

-Aii

füumendum, quód ordinarié attendat ad diver-

ye

fam difpofitionem recipientis.

a. prob. Deus

o

!

frequenter in Sacramentis confert incquales gra-

g

gmto

tias ex fpeciali fine fuz vocationis, aut prede-

ftinationis gratuite; vel ob preces Sanétorum,

s

& aliorum propinquorum, vel ob interceffio-

UT

contta

nem S. Angeli Cuftodis,

(init

2

Deus multis contulit in Sacramento Ba-

qui)

ptifmi fpeciales gratias corporales, v. g. fanita-

fs

tem, üt refertur de Conftantino M., vel fpecia-

D

lem fanationem paffionum & nature, üt conti-

s

git in D. Cypriano, qui id de fe ipfo teftatur;

j n

vel expulfionem demonum, prout etiamnum

hi d

fit in India, vel fpecialem pulchritudinem &c.

flnc

ergo idem obfervat Deus circa largienda inequa-

lt

lia dona animz,

n

3.

Infantes poft Baptifmum decedentes or-

i, t

dinantur ad replendas diverfas Sedes, feu gra-

ii

dus glori& diverfos, quos prius occupabant Án-

ts imt

&

geli mali antelapfum. Ergo etiam accipiunt in-

JM, f

vqualem gradum gratie Sacramentalis, relativae

qrali

ad gloriam.

a. prob. ex D. Auguftino l. 22. de

(f

Civit. Dei,

Eu

4. Fidéles fe exiftimant feliciores, fi reci-

Ui

4

piant Sacramenta à Miniftris fan&ioribus; idque

effe optandum docet Scotus in 4. dift. 4. Q. 7.

p

& D. Thomas

itt d

P- 3. Q. 64. a. 1. ad 2. idem con-

Bo

ürmftt.

o

-RESPON-

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

5903

u

"-RESPONDEO C. à. dift. c.

Ergo non eft

t

j

praefumendum, quod in difpenfandis gratiis Sa-

l þïq,

cramento accidentalibus attendat ad difpofitio-

I

nem recipientis.c. in difpenfandis gratiis Sacra-

m

mento effentialibus.n. gratize Sacramento effen-

L:

tiales funt, quz debentur ex pacto, & confe-

|

Dr

runtur ex opere operato, quz cum fint effectus

conftantes acregulati, decet, ut conferantur or-

A0

dinaté ac congruenter ad difpofitiones previas;

quia Deus in ordine gratie quoad operationes

LR

U

(

ftabiles fequitur ordinem confuetum in natura,

ut omnia operetur, quoad fieri poteft, in nu-

AC

d

mero, pondere, & menfura, & fervetur analo-

gia caufarum naturalium & fupernaturalium re-

late ad fuos effe&us & modum operandi.

Hinc

VOU

Adx. c.a.n.c. & parit. Difparitaseft; quia

illi effe&us funt prater ordinem , feu extraordi-

narii, nee confequenter petunt conftantem or-

Econtra gratie Sacrimen-

i

dinem in cperando.

i

tales funt effe&us conftans ac effentialis Sacra-

wwl

24

T

mento; que proin petunt ordinem conftantem

MA

operandi, conformem ftatis legibus Sapientie

divine, nempe ut omnia fiant juxta prieceden-

tes difpofitiones fubje&i in numero, pondere,

& menfura.

Q5

Difparitas patet

d. 2,.€.,3,, .. C, , & parit.

d)

U

ex priori Refponfione; quia etiam hi éffectus

^

M

funt effe&us irregulares, feu extraordinarii, fcu

än

V

preter ordinem , & ideo non requirunt conítan-

tem ordinem caufandi.

l./llä 3

"

Ii4

594

DISPUTATIO VL

y

ld 3. dift. Infantes ordinàntur ad replen-

h

das Sedes Angelorum inferiorum xqualis fpeciei

«

ac meriti, c. ad replendas Sedes Angelorum

(icr

4q

ftinus non docet.

equalis nature ac meriti.n. Id enim D. Augu-

peccaü

ld 4. dift. — Exiftimant fe feliciores fpe obti-

Uup

meu

nendi majorem fruéótum ex opere operantis,

tinul

nempe ex deprecatione Miniftri. c. fpe obtinen-

di majorem fru&um ex opere operato Sacramen-

ti.n. id non obfcuré indicat D. Thomas p. 3.

[ont

Q. 64. a. 1. ad 2. ubi ait: " Effettus Sacramenti

l

» Don datur melior per meliorem Miniftrum.

vinica

» Aliquid tamen annexum impetrari poteff re-

14.ü

» Cipienti. Sacramentum per devotionem Mini-

» firi

Nec tamen Minifter illud o

peratur, fed

" impetrat oper"andum à Deo,

41

&i

Qd

QUASTIO IV.

I

r

NAVIEM

4f Sacramenta revivifiant ?. &? qualis vequira-

b

zur difpofitio ad. revioifcentiam Sacra-

u ?

mentorum ?

Vittn

il

OTANDUM I.

Quzítionem füb variis lo-

58

quendi formulis proponi. Namaliqui Que-

E

ftionem hoc modo inftituunt : An Sacramenta

(

validé quidem fed infru&uofe fufcepta remoto

obice revivifcant? Aliiquerunt: An Sacramen-

11!32 j

ta fi&é fufcepta recedente fi&lione revivifcant?

N

ll

Alii denique fic quzrunt: an Sacramentum in-

«(

forme revivifcat? Omnium harum phrafium fen-

LIT

fus

DE SUSCIPIENT, SACRAMENTA,

5os

Em

fuseft: An in cafu, quo quis conftitutus in pec-

H

cato mortali fufcepit Sacramentum Baptifmi,

:

Confirmationis, Ordinis, Matrimonii &c. poft-

lp

ea, quando v. gr. poft viginti annos deteftatur

peccatum per contritionem, vel per confeffio-

Mi

nem, rurfus eonfequatur gratiam etiam Sacra-

UR

mentalem, quam in fufceptione Sacramenti ob-

tinuiffet ?

t

A

NOoTANDUM 2.

(j l

tentias.

Varias effe in hac rg fen-

TTR

litu

1t, Sorvus fimpliciter hoc privilegium re-

vivifcentie concedit foli baptifmo.

Ita docet

w

in 4. dift. 6. q. 1. a. 8.

wl

2

x

D. Tnowas in 4. dift. 4. q. 3. a. 2.

qq. 3. ad 3. revivifcentiam Sacramentorum agno-

Ícit in folis tribus Sacramentis imprimentibus

characterem , nempe in baptifmo , Confirmatio-

ne & Ordine.

Ejusdem fententie fünt p. B0-

NAVENTURA in 4. dift. 12. part. 2. q. 2. ad ult.

n

ScoTvs 1. dift. .

i

Et dift, 3. past. 1.3,2. q. 3.

17

q.5.

PALUDANUS in 4. dift.4. q.5.

Svr-

VESTER V. baptifmus. n. 4. & alii.

DuRANDUS in 4. dift. 4. q. 4. & dift. 17.

D

3

Viyri

u

23. cenfet, etiam revivifcere Sacramentum

pj

cenitentiz valide fed infrué&tuofe fufceptum.

1

(

4. TawNwERUus hic difp. 3. q. 3. dub. 4.

n.I32. putat, ommnia Sacramenta, quz valide

us

recipi poffunt fine fru&u, revivifcere, excepto

h

folo Sacramento Euchariftiz.

«

n

s. CagzTANUus opufc. s. q. 3. Peirus Sotus

.

Henriquez. Dsana. Franc.

1]

Je&. 4- de baptifmo

li 5

Lugo,

DISPUTATIO Vr.

p

$06

Y

Lugo. & alii plurimi eam revivifcentiam conce-

dunt omnibus Sacramentis

pote

/i

j : quz valide cum pec-'

cato recipi poffunt.

IN

NoTANDUM 3. Quamvis fát mülte fint

depnom

TW

Do&orum fententie circa revivifcentiam Sacra-

mentorum, longetamen plures effe circa modum

pfob. *

revivifcentia.

tals

Nam Gloffa Joan. Andrez in

tim,

Can. tunc valere. de Confecr. dift. 4. & alii Juris-

periti, cum quibus fentit Joannes Medina de

Ra Ü

a

Confeffone qui, ubi loquuntur de iteranda ficta

feia

Conteffione, docent, recedente fi&ione fie-

D.

ri remiffionem peccatorum non virtute baptif-

mi, fed folius contritionis.

Alii diftinguunt

Ri w

inter fitionem fofitivam & negativam.

Ficrro

Mi

frend

POSITIVA eft, qua aliquis fcienter cum pec-

cato mortali accedit ad Sacramentum. FrcTro

vt

autem NEGATIVA eft, qua aliquis conftitutus

at

quidem eft in peccato mortali, ita tamen, ut

pl

non advertat, aut non credat, fe effe conftitu-

D.

U

j

tum in peccato mortali.

Illam fi&ionem pofi-

&

stf

tivam dicunt non tolli fine contritione perfe&ta;

toli veró per attritionem alteram fictionem.

i

li

Sunt, qui per revivifcentiam baptifmi tolli fo-

Ia

lum peccatum originale , reliqua veró peccata

d

aGualia tolli per contritionem perfe&tam exifti-

(

li

ment.

Sed D. Thomas docet, quod Sacramen-

tum baptifmi revivifcat non folum ad delendum

bf

if

Ü ohhs

^

peccatum originale, fed etiam ad delenda omnia

A

peccata a&tualia ante baptifimnum commiffa, cum

D g

omni reatu pone illorum peccatorum.

BI

fona

"n

DICO

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

507

m

DICO I.

Fi&io, faltem pofitiva, non

) m

poteft tolli nifi per contritionem perfe&tam.

PRosATUR,. Omnes antiqui Theologi con-

tj

veniunt inter fe, quod fi&io pofitiva non tolla-

]

tur, nifi per contritionem perfedam. ergo. a.

Q

rob. Omnes antiqui Theologi dicunt ,, quod

i

m

il

talis fi&io non deleatur direGté nifi per poeniten-

L

tiam, vel per Confeffionem; aut dicunt expref-

li

íf$, quod non deleatur per baptifnum. Ergo

r

necefífario delenda eft per contritonem per-

wf

fectam,

D. Tnowas p. 3. q. 69. a. Io. ad 2. ait;

| &LW

Fittio mon vemovetur per. baptifmum , ed per pami-

L dun

tentiam con[equentem, — Alii 'Theologi proximé re-

t

ferendi aperte remiffionem fictionis adfcribunt

t T

contritioni; autillam fi&ionem numerant inter

l

ea peccata, quz funt materia Confeffionis. Cum

ergo fi&tio pofitiva fit peccatum actuale mortale,

j

clarum eft, quod ex mente horum Doctorum

r

deleri non poffit, nifi per contritionem perfe-

Gam.

Dixri autem: SALTEM POSITIVA, fictio-

i

ném enim negativam , cum non fit peccatum

)

L

&il

.

o retra&tationis fuffi-

a&uale fed tantum negati

vt d

cientis circa peccata preterita, vel negatio pro-

w

pofiti fufficientis , quin tamen a&tu advertatur

j

ad obligationem , defe&um , vel malitiam, Pa-

i

M

]udanus exiftimat delegi per attritionem.

a

Mu

DICO II. Baptifmus recedente fi&ione

revivifcit non folum in ordine àd remiffionem

quoad

508

DISPUTATÍO VI

)

quoad reatum culpz, fed etiam quoad reatum

M.

,W;,Gnh

ponz peccatorum baptifmum pracedentium.

[

PROosATUR tam ex Scriptura, quàm ex

Patribus, & traditione veterum " Theologo-

ff lX

rum.

gtb

fj O

L ScnarPTURA omnibus diligentibus Deum

cam eo

promittit remiffionem omnium peccatorum &

el,

poenarum ope baptifini certam fine ulla exceptio-

tr,

ne. Atqui hec promiffio non effet univerfalis

D]

VU

& fine exceptione, fi recedente fi&ione adhuc

NT

remanerent posmne prioribus peccatis debite;

f

1l

imo pro illis peenis adhuc deberetur preftari ri-

hp

gorofa fatisfaélios eadem peccata adhuc per ac-

l

Ü

RI

cidens utiliter pro expungendo reatu pone ex-

ponerentur in Confeffione; vel pro iis deberent

It

Aleyy

poífe applicari indulgentie ; quod totum eft

,

contra praxin & fenfum Ecclefis. a.prob. Apo-

,io)

ftolus, poftquam ad Rom.6. v.3. dixerat: Qui-

,l

cunque baptizati fumus im Cbriflo S"Efu, im morte

Jpfius baptizati fumus ; confepulti enim fumnus cum

ln

,U

$lo per baptifmum in moriem, ut, quomodo Chriftus

, &in]

Jurrexit à mortuis, ita €9 nos in novitate vite am-

bulemus, dein c.8. v. 1. quafi recapitulando füb-

udü

n[ubQ'

u

jungit; JNibil ergo nunc damnationis efl iis , qui

du

Junt in Chriflo JESU , qui non fecundum carnem

ambulant,

Et ad Galat,3. v.27. Quicunque in

jl

u

Omnes

NU

Chriflo baptigati eflis , Chriftum induiflis.

u

enim 0s unum eftis in. Chrifto.

$i autem. vos Chri-

PWI,H

JH, ergo fanen Abrabe efhis , fecundum promii[fo-

nem beredes.

l |

Sic etiam D. Petrus 1. Epift. c. 3.

lt

WA

V. 21.

Omnibus ferio ad perfe&ionem vite

R v

Chri-

!

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 509

vl N

Chriftiane contendentibus dicit :

uod & «os

i

nunc funilis forme faloos facit baptifina.

m

IL. D. AvcusTINUS l. 1. c. 12. de baptif-

1]

mo, loquens de eo, qui baptizatus eft ab he-

reticis aut Schifmaticis adhuc in hzrefi vel fchif-

mate conftitutus, & dein ad Ecclefiam Catholi-

ii

N

cam convertitur, ait: ,INon iterum baptizandus

u d

»

eít, quia ipfa reconciliatione ac pace pracfta-

L

»

tur, ut ad remiffionem peccatorum ejus in

(fb 4

»

unitate jam prodeffe incipiat Sacramentum ,

»

quod acceptum in fchifmate prodeffe non pot-

à i

erat.

J

»

Et l.3. . 13.. 'Tunc incipit valere idem

»

baptifmus ad dimittenda peccata, cum ad Ec-

CUW

clefie pacem venerint, non ut jam dimiffa

lp

»

Qdg

»

non retineantur, neque ut ille baptifmus quafi

»

alienus aut alius improbetur, aut alter trada-

N M

It

T

»

tur, fed ut idem ipfe, qui propter difcordiam

»

foris operabatur mortem , propter pacem in-

»

tus operétur falutem.

Et 1.6. c. 5. 1deo, fi ab

hw

»

ilaa perverfitate corre&us , & à feparatione

gu

»

converfus venerit ad Catholicam pacem, fub

du (

»

eodem baptifmate, quod acceperat, ejus pec-

i

cata dimittuntur propter vinculum charitatis,

»

fub quo baptifmate peccata ejus tenebantur

» propter facrilegium divifionis ; quia illud & in

n

, homine jufto , & in homine injufto femper

A

, fan&um eft, quod neque equitate alicujus au-

h

"

» getur, neque alicujus iniquitate minuitur.

um

u

II. AvuTHOR Sermonis de Paffione Domi;

nica, qui, cum fcribat contra Novatianos, often-

M

u

ditur vixiffe Szeculo IV. vel V. ac continetur

inteï

y

$10

DISPUTATIO VI.

inter opera D. Cypriani. n. 1o. fic fcribit: ,Qui-

quaüd

,:

d

»

cunque fint Sacramentorum Miniftri ; quales-

»

cunque fint manus, quae vel mergunt acce-

g

,

»

dentes ad baptifmum, vel ungunt, operatio-

p

»

nis authoritas omnibus Sacramentis largitur

effe&um , & cunGa peragit nomen à Sacra-

,pe

»

Et licet in-

,Rl

»

mentorum Vicariis invocatum.

$u

»

digni fint, qui accipiunt, Sacramentorum ta-

men reverentia & propinquiorem ad Deum

21

»

ort

»

parat acceffüm (nempe per Sacramentum Con-

jf

»

feffionis, in quo poteft deleri peccatum fi&tio-

ln

du

»

nis, quin requiratur contritio perfecta) &ubi

»

redierint ad Cor, conftat ablutionis donum,

mento

& redit effe&us munerum; necalias qusri aut

P

»

rexili

repeti neceffe eft falutiferum Sacramentum."

I

1

hoc textu Notandum, quod licet Author ab

bt

initio etiam mentionem faciat de Un&tione Con-

m

firmationis, ubi oftendit, non nocere malitiam

fl

Miniftriy tamen in fine, ubi eft fermo de revi-

b

vifcentia, folum faciat mentionem ablutionis

m

baptifmalis.

hf

Qd

IV. MacrsTER Sententiarum 1. 4. dift. 4.

Tdigi

fic habet: ,Si queritur, cujus rei baptifmus fit

Qp

Dici-

»

Sacramentum , qui datur jam jufto ?

Til

»

mus, Sacramentum effe & rei, quz preceffit,

rationis,

»

id eft, remiffionis ante per fidem date, & re-

'miffionis temporalis poene , feu peccati, fi

l

»

quod habetur, quod interim committitur,. &

memE.;,

»

novitatis ac omnis grati& ibi preftite. Nec

tl

»

mireris, rem (nempe gratiam fan&tificantem )

, t

aliquando pr&cedere Sacramentum, cum ali-

, t

» uan'

J

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

S1II

d

l.

» quando etiam longé poft fequatur, ut in illis,

,

Á

» qui fide accedunt (in ftatu peccati mortalis)

N1

» quibus, cum poíft penituerint, incipiat baptif-

E

d

, mus prodeffe, in quibus fuit baptifmus Sacra-

» mentum hujus (future) fan&ificationis, quam

I7]

» ponitendo habent.

Sed fi nunquam ponite-

| d

» rent, nec à figmento recederent, cujus rei

m

» Sacramentum (feu fignum) effet baptifinus

4

» ab illis füfceptus? Poteft dici, rei, que ibi

T

» foret, fi eorum enormitas non impediret."

At

D

In hoc textu Notandum, quod Magifter Sen-

(

tentiarum in collatione baptifmi in jufto faciat

Q

mentionem quinque effe&tuum , nempe gratic

üt

fan&ificantis, remiffionis quoad reatum pone,

remiffionis quoad peccata actualia precedentia

baptifmum, novitatis feu regenerationis, & vir-

MUA

ww

tutum infufarum.

j

Sed ubi loquitur de revivi-

m

fcentia baptifmi, loquitur de fola fanGificatione,

tanquam effe&u , quam penitendo babent ; cum

m

l

ergo ponitendo per contritionem perfectam tan-

tum habeatur fanctificatio per gratiam fanctifi-

cantem , incertum eft , an Petrus Lotbardus

il

voluerit, talem baptifmum etiam prodeffe in

ordine ad tres illos effectus , nempe quoad re-

miffionem pene, & quoad novitatem regene-

g

rationis, & quoad habjtus infufos.

2U,

V. ALEXANDER DE ALES part. 4. q. 8.

ag

memb. 7. a. 2. $. 2. qq. 8. utrum recedente fictio-

Ym

gfæïhï

ne baptifma habeat effhicaciam ? fic refpondet:

in

» Dicendum, quod baptifmus habeat illam effi-

» Ccaciam recedente fictione, quam ante habuif-

j l

» let,

y

512

DISPUTATIO VI.

» fet, fi fine fiione füfceptus fuiffet. .Et ad3.

ii

» Recedente fictione character baptifmalis facit,

t

l

» quod feciffet baptifmus , fi non preceffiffet

» fictio.

Et ad 5. Recedente ficione virtute

jl

» baptifmi dimittitur omnis poena peccati prz-

E

zbuit,

cedentis baptifmum, fed non omnis pcena pec-

»

cati confequentis peccatum. — £t ad 6. Baptit-

Paf

»

mus tollit gemitum & plan&tum, fi adfit fides

]m r

»

& contritio, quantum ad peccata precedentia

feqiti

baptifmum, non autem quantum ad peccata

m ]

»

confequentia, licet illa precedant contritio-

il

nem de fictione.

Et ad 7. Dicendum, quod

f

fufficiat baptifmus ad delendum originale pec-

fl

catum in parvulo & veniale, fi quod contra-

,

xit in pueritia; non fic autem eftin adulto,

, Qu

»

ubi exigitur contritio propter a&tualia peccata

d

,[mm

»

(mortalia) que füperaddita fünt, poftquam

ratio capax erat precepti; quia fictio requirit

n

contritionem.

Et q4.9. ApnHUC QUERI-

la

?

TUR; anrecedente fiCtione baptifmus habeat

ii

effe&um fuum ad tollendam poenam pro pec-

,Tf

catis precedentibus baptifmnum ? & ex qua

! l QUO

caufa id fiat ? 1i dicatur; quod contritio fit

T

caufa.

CoNTRA EST; quia contritio non

» Q

ä

