membr. id probatur ex eo; quia Chriftus qua

homo non eft caufa effe&iva, fed tantum caufa

AUsl (

RIl

meritoria gratiz.

TM

RzsPONDEO.c. Maj. n. Min. & dico, Chri-

pl

ftum inftituiffe Sacramenta, quatenus erat Deus-

bomo, quia ad inftitutionem Sacramentorum re-

n i

au u

quiritur, ut confideretur tanquam fons gratia-

rum ; talis autem neceratuthomo , necut D

eus,

guid

Aa3

ed

374

DISPUTATIO

IVv.

fed ut Redemptor , feu ut bomo- Deus

f t

,& tanquanj.

jt qu

Fundator ac Sponfus INova Ecclefiz.

j g

sein. i

QUJESTIO II

g, 1

g d

44n Chriflus: bomini «oel. Zdngelo. potuerit. com«

pinftmeas

wmüttere poteflatem in[Tituendi Sacra-

gemiit

menta ?

D

D

anan

IWCO T. Chriftus nonpotuithomini vel An-

ii

gelo committere poteftatem inftituendi Sa-

cramenta ejusdem rationis cum noftris Sacramen-

g.

tis authoritate

fopAtUt

propria, feu poteftate Excel-

unitere p

lentiz.

terement

PnosaTUn. Nulla puraà creaturà poteft

s p

authoritate propria conferre gratiam fanctifican-

2 YOo, d

tem ejusdem rationis, qux in Sacramentis no-

t08 L

ftris confertur.

Ergo necpoteftauthoritate pro-

vintuo n

pria inftituere talia Sacramenta.

a. prob. gratia

d eredt

fanctificans, qualis in noftrisSacramentis confer-

tayyícic

tur , eft intrinfecé relativa ad caufam fatisfa&to-

r

riam de condigno pro peccatis, & ad opera de

1 w

condigno meritoria vitz eternze- confiftentis in

vifione intuitiva Dei per eflentiam. Sed talem

tüucte (üo

m tntvi

gratiam non poteft conferre pura creaturaautho-

ritate propria.

ergo. Min. prob. pura creatura

ao [

J q

'

per fe ipfam nec poteft de condigno fatisfacere

pro peccato mortali, nec poteft de condigno me-

li,

reri vifionem intuitivam Dei per effentiam. ergo.

DICO II

Potuit tamen Chriftus pure

Ea Gjü!wmp(

Asl

creatur? committere poteftatem inftituendi Sa-

?W»f il

qamenta nomine alieno, nempe fuo.

PRo-

l.

DE AUTHORE SA-.CR*AMENTOR. 575

At

-"PRosaTUR. Non poteft oftendiimplican-

b

tiain eo, quod Chriftus dicat homini: . dabo

omnibus gratiam fanctificantem , quicunque ap-

l

plicaverint fignum aliquod fymbolicum à te in-

ftituendum, ad quemcunque finem bonum à te

liberrimé determinandum tale fignum fymboli-

0WM

ln

cum inftitueris. Ergo potuit committere pote-

ftatem inftituendi Sacramenta fuo nomine.

DICO IlI.

Potuit Chriftus purz creature

Vnitvel

etiam conferre poteftatem inftituendi Sacramen-

wltd

ta fimul nomine proprio, & ümulynomine alie-

d

no, nempe fuo.

PROBATUR.

Potuit Chriftus pure creatu-

Vib Y

rz& committere poteftatem determinandi ceremo-

niam Sacramentalem ad:quodcunque opus pium

[oT.

libitum cum promiffione gratie, potuitque fimul

d lnb

r

dicere: volo, üt ea gratia fimul conferatur ex

merito meo tanquam pretio condigno, & fimul

adbcty

ex merito tuo tanquam pretio de congruo; imó

g

potuit tali creaturc fimul conferre donum mira-

d

culofum phyficé caufandi gratiam fanctificantem

aiz t

tam in vita quam poft mortem. —'Sed in tali cafu

t

conferret poteftatem

inftituendi - Sacramenta

T

fimul nomine fuo & alieno.

rgo. Maj. prob.

a x

inprimis negative ;

quia in hoc non poteft often-

Tretit

di implicantia.

Dein idem probatur Aut

horita-

Iu

. Q. 64. a. 4.C. fic fcribit:

te D. Thomz, qui p.3

nl jv

»

Dicendum, quod Chri

ftus in Sacramentis ha-

[

C

m. Unam Authorita-

» buit duplicem poteftate

fecundum quod Deus.

(

j

» tis, que competit ei,

, Et talis poteftas nulli creatur& potuit commu-

U

n

n pote-

g nl

» nicari, ficut nec divina effentia. Aliar

» ftatem habuit excellentie, que& comp

etit ei,

d W

34

»iecun-

" yt

576

DISPUTATIO IV.

» fecundum quod homo.

Et talem poteftatem

wwm

» potuit Miniítris communicare, dando fcilicet

apmemï

g

» €is tantam gratie plenitudinem, uteorum me-

ritum operaretur ad Sacramentorum effe&tus,

m

»

ut ad invocationem nominum ipforum fan&ifi-

;efdus!

à hd

carentur Sacramenta, & ut ipfi poffent Sacra-

»

menta inftituere, & fine ritu Sacramentorum

irine, Uf

I

wf

eife&um conferre folo imperio.

jet at

Solvuntur Obje&tiones.

Á Mi

lia

st

Os]jrciITUR r. contra x. Concl. r. pura

creatura poteft phyficé caufare gratiam fanétifi-

ii

cantem. Ergo etiam poteft inftituere Sacramen-

dbu. X

talem czremoniam, dependenter à qua velitcon-

d um

ferre eam gratiam.

OwpuE

2.

Gratia fan&tificans relativa intrinfecé ad

hm

caufam meritoriam de condigno , & ad vifionem

Ennei

Dei intuitivam per-effentiam non differt fpecie

& ls

ab alia gratia fanGificante non relativa intrinfecà

ad hos terminos.

1 anict

Ergo non obftante illa ratio-

daton

!

ne poterit creatura habere poteftatem conferen-

RR C

di gratiam fan&ificantem.

a.prob. Relatio illa

p

intrinfeca tantum pertinet ad gradum individua-

; Mltoen

lem gratic fanctificantis, no

n autem ad gradum

fpecificum.

ergo.

? l

Aj ij

lk

RzsPoNDEO ad r. c.a.dift. c.

Ergo poteft

inftituere ceremoniam , dependente

wm[

r à qua velit

m

conferre gratiam fallibiliter, &nom

inealieno. c,

h

ditygi

infallibiliter, & nomineíuo.n. In eaenim fup-

pofitione, quod creatura phyficé

H

caufet gratiatp,

Uttin

nihilominus fequeretur, quod co

nferret gratiam

nferens gratiam

'&me

nogpine alieno ; qua.m;ïgs- enim co

hoc

&igm;ü

U

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

977

p

hoc nec exprimeret, nec intenderet, attamen

MSW&

lt

id exprimeret ipfa gratia, quod, ut dixi, habeat.

lm[mm !

relationem intrinfecam ad caufam meritoriam de

condigno , &fatisfactoriam de condigno. Dein

m1pf0mm

Dl

n

ille effe&us non fequeretur infallibiliter; tum,

quia illud donum caufandi gratiam poffet tolli ab

d

homine, tum etiam, quia ftante dono miraculofo

[

poffet emergere circumfítantia, in qua Deusnol-

let concurrere ad produ&tionem gratiz.

uæl

"Ad ?. n.a. ad prob. iterum n. a. quia ejusmo-

di relationes non precife determinant circum-

Wlpu

ftantiam exiftendi, fed etiam conferunt diver-

as

fum gradum, dignitatem, & operationem aliam

Bo

inentibus. Ac proin pertinent ad differentiam

ii

fpecificam unius gratie fanctificantis ad alteram

non relativam ad eosdem terminos.

m

OsjgrciTUR 2. contra 2. & 3. Concl. r.

9 drit

pura creatura non poteft conferreinfallibilitatem

M f

gratiz. Ergo nec poteft inftituere Sacramenta,

vt

9. Implicat Deum fieri caufam fecundam

d

quoad collationem gratie, fed hoc fieret, fi

ia

committeret creaturz poteftatem inftituendi Sa»

TR

cramenta.

p

3. Inftituere Sacramenta eft illa primo fta.

umdj

tuere. Sed hoc non poteft pura creatura. ergo.

Min. prob. implicat, ut creatura inftituat Sacra-

"TE

menta fine previo Decreto divino poteftatis col-

satrit

Jativo.

REsPONDEO ad 1. dift, Non poteft con-

lr

ferre infallibilitatem fine promiffo divino.c. cum

; hac

d

tali promiffo. n. poteft enim Deus promittere,

fe femper cooperatarum creature ad productio

o

!

jonietl

nem gratie fanéctificantis.

! di g,

mwnïemi;:j

Aas

DISPUTATIO IV.

378

Ad 9. dift

gii

Yal

Implicat, Deum fieri caufam fe-

cundam in collatione gratieintentionis. c. ordine

gu ml

executionis.n. Verum eft, quod creatura non

gan!

g

poflit habere intentionem efficacem conferendi

gratiam, quin prius Deus habeat intentionem,

Sl ud

deterfmnüï

ad gratiam producendam concurrendi, vel eam

phyficé caufandi.

In executione vero poteft

omülïunezr

finere fe determinari à caufa fecunda ,

Íficut facit

od

jn fuo concurfu ordinario. ad aöhones humanas

t at

liberas.

s m

(V

"Ad 3. dift.

Inftituere Sacramenta eft illa

primo ftatuere per modum füblativi indifferen-

z

ticv ultimi. c. per modum collativi omnium re-

iptooyDE

quifitorum. n. Ad inftitutionem Sacramento-

s t

rum concurrunt duo: unum conferens potefta-

axlat d

tem, & fübfidia neceffaria , attamen reli&ta liber-

d

tate, an accipiens poteftatem velit ea uti, & in

tl

quibus circumftantiis ea velit

Itaque, fi quis

i erdi

accepta tali poteftate determinet ufum & circum-

A LT

ftantias pro ufu, reveratalis tollet ultimam in-

bt

différentiam ad exiftentiam Sacramenti,, & primo

Jlatuet Sacramentum.

EuEvl

1 1'-1 DN

OnJicrTUR 3. Sacramentum definitur effe

* lr

fignum fenfibile divinitus inftitutüm.

Ergo im-

n md] ]

plicat illud effe inftitutum ab homine. c. fateis

quia tolleretur effentiale predicatum definitio-

At n

Utin

nis, adeoque tolleretur ratio & natura definiti.

2

ïug hmo n

Pure creature non poteft à Deo com-

o

mitti poteftas creandi alterum mundum. Ergo

non poteft ei committi poteftas inftituendi Sa-

le([ig l

Utf

!

cramenta. c. prob. inftitutio Sacramentorum eft

U d

majus opus, quam creatio Mundi,

ergo. a.prob.

infti-

*Würqo[

i

j

DE AUTHORE SACRAMENTOR,

379

u

inftitutio Sacramentorum eft collatio gratize ac

mlligw

juftificatio impii. Sed juftificatio impii juxta S.

)ümmm

"R uf

Auguftinum Tra&. 72. in Joan. eft majus opus,

quam creatio Mundi. ergo.

L nf

ET

3

Si ad inftitutionem Sacramentorum fuf-

ficit determinatio ceremonis Sacramentalis cum

RE

promiffione gratie, fequeretur, quod in Lege

i, ii

It u

Naturz vel in Lege Moyfaica actu fuerint infti-

tuta Sacramenta per hominem. Sed hoc non

poteft dici. ergo. Magj. prob. ibi à primis Patri-

vt dl

archis & à Moyfe fuerunt determinate varic ce-

N

remoniz habentes promiflionem gratiz.

x t

J

REsPONDEO dift. a.

Definitur effe fignum

T t

divinitus inftitutum, ita ut dicatur inftitutum à

Md

Deo mediaté, aut tanquam à caufa principali.

od

c. ita ut dicatur inftitutum à Deo tanquam à

gt

caufa immediata, aut tanquam à caufa totali. n.

li f

fenfus patet ex dictis.

Riv

irimi

ZAd 9,.tr:a. n. c. & parit. Difparitas eft;

quia in inftitutione Sacramentorum per creatu-

mi, t

ram tanquam caufam partialem & fecundariam,

& agentem nomine alieno adhuc concurrit actio

amii

caufte principalis, quod non fieret in creatione

j h

alterius Mundi; in noftra enim fententia Deus

i u

femper manet tanquam caufa phyficé vel mora-

n

liter productiva gratie, eoquod creatura tan-

um

tum agat alieno nomine. Dein circa produ&tio-

"

nem gratie dantur adhuc duo termini phyficé

| mundüü

proportionales, nempe caufa produ&tiva gratide

dono miraculofo przedita, & fubje&tum recepti-

s il

mmeuw.ü

vum gratisx.

Itaque inter hos duos terminos

poteft dari ordo feu confequentia exiftendi quoad

j Efiï

quali-

380

DISPUTATIO

IV.

y um

qualitatem füperadditam.

Econtra in creatione

i

j p

alterius Mundi non dantur duo termini pofitivi

u o

proportionales, fedtantum creatura & nihilum

g

j

TO

alterius Mundi, in quo deberet recipi aGtio crea-

tiva Mundi.

a hi

g o

Ad 3. dift. . Si fufficit determinatio ceremo-

&O

jl

niz cum promiffione gratiz etiam alieno nomine

faCta.c. fi tantum fuffhicit determinatio ceremo-

iue df

nie Sacramentalis cum promifífione grati& pro-

(yjt?i

prio nomine facta. n.

Ad inftitutionem enim

Domic

Sá

1-dL

(*

N

amenti requiritur, ut & promiffio & produ-

As

Cio phyfica vel moralis gratizw fiat, partialiter

vülh,

5

.

faltem, nomine proprio

7

quod nec in Mo

yfe?

fd. I

nec in Patriarchis antiquis contigit.

trítus J

i ,

OB3]J1CITUR 4.

Ex probatione primæ'

Concl. tantüm fequitur, quód creature non pof-

1 rf

yiradi,

fit committi poteftas inftituendi Sacramenta ejus-

dem rationis cum modernis Sacramentis.

Ergo

if n

faltem poteft creature committi poteftas infti-

g

b

tuendi Sacramenta ejusdem rationis cum moder-

nís Sacramentis.

Ergo faltem poteft creature

d

committi poteftas inftituendi Sacramenta diver-

Ldrtnet

fie rationis;. v, g. ubi conferretur gratia homini

Vr d

juíto ob merita inftituentis, vel ubi conferren-

UR m

tur tantum gratieactuales, vel ubi ipfe inftituens

tiettomn

fibimet ipfi ex opere óperato conferret augmen-

al

tum gratiz,

i

REsPONDEO tr. a. n.c. Quia ctiam in ejus-

n

modi inftitutione Sacramentorum effe&tus infal-

m

libilis femper fequeretur tacité alieno. nomine;

Ut

neque enim homo mereretur alteri de condigno

J ]&2

augmentum gratiz , neque etiam gratiasactuales;

nec

D

n

DE AUTHORE SACRAMENïon. :,;81

lt

nec fibi ipfi poffet hoc mereri de condigno, ut

k

ex opere operato poffit in pofterum in fe ipfo

zumhg

augere gratiam. . Condignitas enim & valor ope-

Md

rum de condigno dependet ex ordine intrinfeco,

quem habent ex fua natura. In hac autem pro-

ib

videntia opera meritoria non ordinantur intrin-

]lälim[)m:

fecé ex fua natura ad tales effe&tus hic in Obje-

It

&ione affignatos.

li g[zt]æ

OBJICITUR 5.

Si purz creature poffet

LU a

communicari poteftas inftituendi Sacramenta,

lg

probabilius Chriftus eam actu communicatfet

1 i

Sed hoc

Apoftolis, ac prefertim D, Virgini.

äqetm*a&oï!

nonfecit. Ergo nec potuit fieri.

Maj. prob.

:

1. Chriftus Joan. 20. ait: Sicut mifit me Pater &

hd

l

ego müto *0s.

9. Chriftus Joan. 14. v. 12. dicit: 4men,

r

rl

amen, dico cobis, qui credit in me, opera que& ego

"t L

l

facio, € ipfe faciet, , & majora borum faciet.

t

[!

E

aliquod axioma, quód Chriftus B.

u

Matri fuz tanta contulerit dona, quanta decentet

ylet

potuit conferre. ,

4«

Pertinet a

d gradus entiürn in ordine gra-

ö

d

me

hl

tig, ut detur aliqua creatura inftitutrix Sacra-

j a

mentorum.

ergo datur.

a. prob. in ordine na-

ture dantur omnia fuprema genera entium poffi-

Jthe

]i

a

bilium, idque pertinet ad perfe&tionem etTentia-

lem univerfi.

ergo idem d.icendur.p in ordine

À

gratiæ.

jin

Qu

j diu

ResPowxDEO n. Mg. ad

t. di&. Chriftus

[

id dicit, comparatione fa&ta delegationis ad dele-

?

gl

jj

b

gationem. c. fa&ta comparatione Authoritatis ad

Authoritatem.n. poteftas inftituendi Sacramenta

g

non

982 DISPUT. 1V. DE AUTHORE &c.

non pertinet ad delegationem, ex fua natura mi-

;!

nifterialem, ac delegatam, fed ad authoritatem.

d 2. dift. Majora faciet in genere miracu-

lorum.tr. in genere operationum & meritorum,

j

velinftitutionum. n. manifeftum eft, ibi fermo-

nem eífe de miraculis, quorum mirabiliora in

eftimatione hominum patrarunt SanGi,

Zd 3. dift. Eft axioma tantum quorumdam

Mu

addictorum Revelationibus non authenticis , nec

approbatis ab Ecclefia. c. "T'heologorum refpi-

;

cientium ad traditionem & rationem folidam. n.

l QULS f

Z4d 4. n. a. ad prob. c.a. n.c. & parit. Di-

fparitas eft; quiainordinenaturz pofitio omnium

:I

Umun

t

generum nullum poft fe trahit abfurdum, aut

malum nature; econtra in ordine gratie concef:

im f

fio illius poteftatis obfufcaret gratiam capitis, &

od

nimis divideret fiduciam hominum inter Deum

& creaturam, Eft autem generale principium;

T

nullum bonum naturz vel gratiz effe eligibile à

x

Deo, quodjuxta rationem melioris ponderatum

[]

V

eft connexum cum majori malo, quam

eft bonum, .quod' elige-

tDedt

retur.

vl"

ii i

& h

ia

i

l!

Z

—2

y

mlln

D

N T

U

it!

j

l

(

]

N

N

i

DA

gl

Ü

( f

UT

[

iil

jl

j

Itili-

T

|

|

j

k

fu.

Uitg

N

Ed

MO

383

$& Co) ää

Vs

U

]

d

*

*

*

*

*

hu

lt

Ul j

1 t

DISPU

FATIO-M

De

rgm

r

lUt

Migifcro Sacramentorum.

lr ;ï

[n hac Difputatione examinabitur

n

Vr ]

I.

Quis fit Minifter Sacramentorum ?

Utrum in Miniftro ad validam ac lici-

jl

2.

uY

tam adminiftrationem . Sacramento-

D o

rum requiratur intentio virtualis, vel

actualis, aut reflexa ?

iufitqh

1 Oj

3.

An in Sacramentis liceat uti intentio-

Ü

ne conditionata, vel indeterminata?

Mi (Jhi'm

4.

Qus intentio valeat, fi in Miniftro

[ "

habeantur du intentiones contrariz ?

S.

An in Miniftro requiratur probitas

Íeu ftatus gratie ad licitam aut vali-

dam collationem Sacramenti ?

QUASTIO L

Quis fit Minifler. Sacramentorum ?

OTANDUM 1. Quod Scotus in 4. dift. 6.

Q.1. affirmet, Angelos etiam de lege ordi-

naria poffe effe Miniftros Sacramentorum. Alii

)

docent,

394

DISPUTATIO V.

)

;U!NIS'

docent, Angelos poffe quidem effe Miniftros

jl

mrdmmaï

Sacramentorum de lege extraordinaria, non ta-

men ab iis poffeconficiSacramenta. Tertia fen-

" al

tentia communis Theologorum docet, ab An-

fjaopAT!

gelis de potentia abfoluta etiam poffe confici Sa-

wiiimpt

cramenta, folos tamen homines effe Miniftros

ho

ordinarios Sacramentorum.

, q*.ï]j

NorawNDuM ?2. Alia Queftio eft, an et-

o us

iam defun&i v. gr. Beati in coeelo, vel iterum re-

quti, 0

fufcitati poft mortem poflint conficere, &admi-

M

niftrare Sacramenta? pro fententia negativa ci-

uH

[

àg Angls

tantur Alenfis, Cabrera, Vasquez, Lugo, & alii.

Pro fententia affirmativa referuntur Soto, Syl-

PAINE

vefter, Suarez, & alii.

st

DICO L De Lege ordinaria foli homines

At Da

funt Miniftri Sacramentorum.

xdlignt,

PROBATUR I.

Ratione D. Tilomæ de-

pentadi

fumpta ex Epift. ad Hebr. 5. ubi Apoftolus fic

gileit la

habet: Ommis Pontifex ex bominibus a(fumptus pro

tl dn

bominibus con[ituitur in bis, que funt ad Deum.

Ergo quisquis non eft ex hominibus affumptus,

tris|

ficut non funt Angeli, non conftituitur in fun-

J

€tionibus Sacerdotalibus à Deo.

PRosATUR 2. Authoritate D. Chryfofto-

ARA

......

nÁ

mi, qui l.3. de Sacerdotio. fic fcribit: ,His qui

h

» terram incolunt, commiffum eft, ut ea, quee

lie

rF,

» in codis funt, difpenfent. lis datum eít, ut

» poteftatem habeant, quam Detus optimus ne-

JIN

» Que Angelis, neque Archangelis datam effe

l

» Voluit; neque enim ad illos dictum eft: quz-

at

» cünque ligaveritis fuper terram, erunt ligata

E

l

x.k

» & in celis, & quzcunque folveritis füper ter-

LUW

» Iàm, erunt foluta & in colis.

DICO

xn) M iR u E

ij

)

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

385

lüïe

DICO II Depotentia abfoluta & de Lege

)

4 T

extraordinaria poffunt etiam Angeli & Beati con-

ficere, & adminiftrare Sacramenta.

li

PROBA'TURUL.

Negativés quia non poteft

Mi

n

oftendi implicantia.

T25

PROBATUR 2.

Ratione & authoritate D.

d .

Thomz , qui:p. 3. Q. 64. a. 7. C. fic fcribit: ,Si-

iL

»

cut Deus virtutem fuam non alligavit Sacra-

lm

j

, mentis, quin poflit fine Sacramentis effe&um

6051'6, &L

, Sacramentorum conferre, ita etiam virtutem

Mi

, fuam non alligavit Ecclefie Miniftris, quin

AVT

»

etiam Angelis poffit virtutem tribuere mini-

n

i

, ftrandiinSacramentis."(*) Id explicatius jam.

prius fcripferat in 4. dift. 5. Q. 2. a. 3. qq.2. ubi

"PT.

ait: ,Sicut Deus potentiam fuam Sacramentis

, non alligavit, ita nec poteftatem confecrandi

JMT

)»

Sacramenta alligavit aliquibus Miniftris. . Un-

b

, de qui dedit hanc poteftatem hominibus, po-

Eu

, tuit dare & Angelis.

ib

PRoBANT ALII apud Gonetum hanc con-

od

"

t

"

clufionem variis hiftoriis, quibus refertur, quód

QTT

Angeli non folum Sacramenta ab aliis confecta

miniftraverint, fed etiam confecerint.

SIGL T.

3:]. 0

S. Onuphrium Anachoretam quavis die Domi-

iM

Ti

nica ab Angelo Euchariftiam accepiffe, idque à

-lu

T

u

fe ipfo vifüm effe, teftatur in vitis Patrum Ab-

jün:

bas Paphnutius.

2. S. Agnetem de Politiano

v

1

r-þ

Ord. Przd. fiepius ab Angelo Euchariftiam acce-

iffe, refertur in Buila Canonizationis fadta à

u

Clemente V IlI.

3. Idem contigifle S. Catharinz

jiune.

Senenfi refert S. Antoninus p. 3. Chron. tit. 23.

tl w

Bb

QiI4.

D. 4Amort "Irait. de Sacram. in gen.

?1x'erid$ Ü

(* NB. in mea Editione Lugd. lego:: attribuere mi-

»

f

niftrandi Sacramenta,

386

DISPUTATIO V.

€,14, . 8.

Id ipfum de S. Aloyfio narratur in

g, um

ejus vita.

4. Nicephorus l. 11. hift. c. 20.narrat,

gt

S. Amphilochium in deferto ab Angelis fuiffe

fiig

confecratum. in Epifcopum, ejusque confecra-

g ine

tionem ratam fuifle habitam à ceteris Epifcopis.

us m

?äwa

5. Legitur in hiftoriis, varia templa fuiffe con-

fecrata ab Angelis.

'Tale Templum eft in mon-

o

te Gargano confecratum à S. Michaele Archan-

ao

gelo.

Idem refertur de EcclefiaEinfidlenfi. De

3 d

[/

t

Ecclefia S. Dionyfii prope Parifios hzc refert

Gaquinus l. 3. c. 2. & 3. ,Epifcopi Fanum B.

at

tsfedi, d

» Dionyfii à Dagoberto Rege ftructum dedicare

» 6. Kal. Mart. ftatuerant. Pridie Kalendarum

diuhrm

jaftur q

» quidam lepra admodum deformis ab edituis

»

impetravit in £de pernoctare.

Ubi dum vigil

DICO I

3

in oratione perfeverat, videt perfpicué Chri-

vrdiatiac

)

»

ftum, comitantibus eum Petro & Paulo una

OTW

»

cum B. Martyribus Dionyfio, Ruftico, &

afinty

2

Eleutherio per feneftram in Bafilicam adven.

i m

»

tare.

Ergo candida vefte amictus dedicatio-

:.feiperaä

»

nis facrum munus abfolvit.

Deinde ad lepra

»

contaminatum progreffus Chriftus, tu, inquit,

«vg»ïmentla]

Ti

»

homo dicito Pontificibus, cüm craftina luce

tf

»

fe ad hanc &dem conferent, eam à me confe-

cratam.

hum

»

Cujus rei fidem fecit infirmi hominis

0. Tif

»

Cura; nam conta&a hominis facie lepram

Wt

omnem Chriftus auferens, eam proximo lapi-

At

diagglutinavit, quz ad hanc usque diem per

fummam admirationem vifitur.

Wt

a

Quo miracu-

!

i

» loattoniti Preefules à dedicatione abftinuerunt."

üfnni)bg&]'

He, inquam; Probationes adducuntur ab aliis,

fed ego ab his abftineo.

T

j

ROBA?;R

Nam 1. quod attinet acceptionem Euclari-

[

[

ítie,

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

387

J

r

ftie, ca non propri? poteft vocari adminiftratio

-.Ltzq

d

ll

Sacramenti, cüm opus fit fola translationelocali

Y

S. Hoftie alibi confecrata.

Addo nec iftis hi-

"ï

l

ftoriis fine tefte idoneo, & circumftantiis, in

quibus miraculum requirebat neceflitas faltem

laté dicta, fidem plenam adhiberi poffe.

2, Cir-

;Dium d i

ca confecrationem S. Amphilochii opus effet tefte

i

coevo & Synchrono, non fola relatione Nice-

hii

li

]

"

!]

phori, qui vixit mille annis poft eam hiftoriam.

)

ls

V

3. Circa Confecrationem Ecclefiarum, cüm ea

"ww

Ij f

þræcife confiftat in ceremonia Ecclefiaftica, ve-

rofimile eft, ob probabilitatem ejusmoditeftium

IN

particularium vel hiftoriarum ab Epifcopis fuiffe

Vs

difpenfatum quoad ritum Ecclefiafticum.

x

DICOHI

Nec Beati in colo poffunt de

lege ordinaria conficere Sacramenta.

dU

lu

DIRIOBAUDSULROT:

Beati, etfi appareant, non

"

M

1. i

tamen poffunt proferre formam Sacramentorum

jrturi

modo humano, per vocem articulatam huma-

nam, feupera&tionemvitalem. Ergo ill: a&tio-

nes Sacramentales, qucz exercerentur à Beatis,

Y

non fubftant inftitutioni. Chrifti, nec haberent

lt

QUi

Y

vim collativam gratie ex opere operato.

u

PROBATUR 2.

Si daretur ea pote

ftas in

Beatis, verofimile cft, eam poteftatem aliquan-

(

do exercendam fuitTe ab aliquo Beato.

Sednun-

fU

quam fuit exercita.

ergo. Min.prob. negativés

d

B

quia nulla exftat hujus exercitii hiftoria.

0

DICO IV. Refufcitati tamen poft mor-

y

tem funt Miniftri Ordinarii Sacramentorum, qua-

W

T

l

Jl

n

les ante mortem fuerant.

PROBATUR.

In Clericis refufcitatis nec

deeft character, aut ulla alia conditio requifita

Bb 2

4

j ï*

D4ESOPU-T A-TI1Q0:* V.

J

ynt

388

ad validam confectionem vel adminiftrationem

['2 j]p()ïtt

Sacramentorum: Uti nec deeft in Laicis refufci-

", TU

tatis ulla conditio quoad validam adminiftratio-

at

aonem M

nem baptifmi, vel pofitionem materiz in Sacra-

mento Matrimonii

minus qu

i urat

Solvuntur Obje&iones.

m nl

OsjgrcirUR 1. contra 2. Concl. etiamfi

s od

verba forme .ab Angelo prolate non haberent

D u

rationem actionis vitalis humanz, haberent ta-

Tefir

men rationem figni fenfibilis.

Ms di

crgo in taliSacra-

mento fufficienter falvaretur forma eflentialis

«Pnpr at

Sacramenti. c. prob. in Sacramentis figno fenfibili

sinei

tantum accidit, quod fit actio vitalis

prob. ant.

1 füord

verba forme non fuerunt affumpta à Chrifto ad

Prines

rationem Sacramentalem , quatenus funtactiones

0(

vitales, aut voces articulatz: humanz, fed qua-

Al

tenus funt figna ad placitum.

ergo.

i qiia

2

uldqu1d poteft inferior, poteft etiam

vt d

fuperior

Sed Angelus eft homine Superior.

Is n

Ergo fi homo poteft de lege ordinaria conficere

((

Sacramenta, id poterit etiam Angelus

u

R

Etiam demon de lege ordinaria poteft

conficere Sacramenta

A

Ergo & Angelus bonus.

T

a. prob. iin Energumeno doemon ita regeret ma-

EE

i ffm

nus &linguam, ut poneretur materia & forma

baptifmi, ille baptifmus effet validus.

Sed in hoc

i

Md

cafu conficeretur Sacramentum à doemone. ergo.

L!

À

RESPONDEO. tr.a. n. c. ad prob. n. a. ad

(v

rob.dift. WVerba forme non fuerunt affumpta

àChrifto, quatenus funt actiones vitales, itaut

particula 1cdup11c1t1va importet motivum affu-

—

mendi hanc mateuam. C. ita ut particula redupli-

cativa

Id )

',l

389

Mir

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

cativa importet adequationem feu extenfionem

objecti affumpti. n. quamvis ipfa vitalitas non

ïümim

fuerit motivum affumendi actionem humanam àd

o

rationem Sacramentalem ; fuit tamen vitalitas,

terminus quafi limitaneus, quousque extenfía eft

IN

ratio Sacramentalis feu vis collativa gratie; id

enim conítat ex eo, quia de extenfione ulterio-

(ti &

re non conftat, & etiam non apparet ratio aut

t ld

ib

neceffitas ulterioris extenfionis vi prefentium de-

cretorum.

O

]

4d . dift. Si a&tiones, de quibus agitur,

pertinent ad fubordinationem inferioris & fupe-

li

rioris in eodem genere. c. fecus. n. & retorque-

tur in fubordinatione Politica vel civili.

Sic

enim Princeps non poteft idem ,. quod poteft in-

ferior, v. g. conficere calceos, pangere verfus,

facere Syllogifmos , advocare in caufis forenfi-

bus &c. quia ars Sutoria, Poetica, Logica &c.

u

non pertinet ad fübordinationem unius ad alium

in eodem genere artis, vel nature, fed in di-

verfo genere, ubi diverfía genera habent fübor-

dinationem ad eundem quemdam finem genera-

liffimum.

d 3. n. a. ad. prob. dift. Effet validus ba-

ptifmus, fi fimul concurreret libera cooperatio

Energumeni, & intentio interna libera faciendi,

W

quod facit Ecclefia. c. fecus. n. quod enim doe-

Qm

mon non habeat poteftatem conficiendi Sacra-

Linl

5

menta, colligitur ex eo; quia alioquin fequere-

tur, veram effe doctrinam Lutheri, qui in l. de

Milfis privatis & de unttione Sacerdotum, fic fcribit:

» 3i diabolus ipfe veniret, & ego poftea refci-

» rem, diabolum fic irrepfiffe in officium Pafto-

pzüiüï?

Bbb53.

» Tis

DISPUTATIO V.

)

N

$90

1 m(h'llmm

ris Ecclefie in fpecie hominis vocatum ad pre

":

dicandum , & publicé in Ecclefia docuiffe, ce-

»

lebraffe Miffam, & abfolviffe à peccatis

&

p ïent

ld j ii

»

tali munere functum effe juxta inítitutionem

?

Chrifti, tunc cogeremur fateri, Sacramenta

UH

gunis quo

»

ideo non effeinefficacia, fed verum baptifmum,

verum Evangelium, veram abfolutionem, ve-

gnencep

»

» rum Sacramentum Cor poris & Sanguinis Chrlfh

afmuoneeï

xledi

D

)

nos accepiffe.

Idem confirmatur ex praxi Ep1fcoporum

Am!n d Juj

EU

Orientalium, rebaptizantium baptizatos ab ob-

feflis

Sic Firmilianus Cefarienfis in Cappado-

1f

jto, fedd

cia Epifcopus in Epiftola ad D. Cyprianum tefta-

tur, baptizatos à quadam Muliere Energumena

«ivu od

denuo baptizatos effe.

»Cüm baptizaret , inquit

(0, WUO

a Camen

» multos, ufitata & legitima verba interrogatio-

nis ufurpans, ut nihil difcrepare ab Ecclefia-

V GIAGLUS

Pl ïLrCIi*H]

»

ftica regula videretur , quid de hujusmodi ba-

» ptifmo dicemus, quo nequiflfimus deemon per

L VA'WL

»

mulierem baptizavit? Nunquid & hocStepha-

&O OFU

nus (Papa) & quiilli confentiunt, compro-

u

»

bant? maximé cui nec Symbolum Trinitatis,

MT

TU

, necinterrogatio legitima &Ecclefiaftica defuit."

LO

AOFU

Ex his Firmiliani verbis colligitur, baptifmum

WU

x

collatum à doemone etiam ex fenfu Romansg Ec-

" .,,

& LUO il

clefic fmffe judicatum invalidum.

OB]ICITUR 2. contra 3. Concl

Si aliquis

DT

mS

Beátus in colo vel Angelus de lege extraordi-

m r -TMIHH

naria conficeret Sacramentum, illud Sacramen-

t *El

tum non forct cjusdem rationis cum Sacramen-

H]

tis nove legis.

Ergo implicat, etiam de poten-

MU

tia extraordinaria ab iis confici Sacramentum.

RE:PGW

a. prob. illud Sacramentum non effet tale, quale

ul

e€

if

[

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

391

Rn

eft inftitutum à Chrifto. ergo. a. prob. Sacra-

m

menta novz legis, prout funt inftitutionis Chri-

"t

fti vi prefentis decreti, non funt inftituta relati-

vé ad minifterium Angelorum.

ergo.

VA

u

REsPoNDEO dift. a.

Non foret ejusdem

Jj

n

rationis quoad gradum differentialem in defini-

tione necexpreffum, nec attentione dignum. c. in

Mlgm[*

definitione expreffum, vel attentione dignum. n.

poffet effe quaftio, an illarelatio actionis Sacra-

Try

mentalis ad minifterium humanum mereatur in-

ATE

Ü

gredi conceptum objectivum Sacramenti à Chri-

i

fto inftituti; & fuppofito, quod non fit pura

j

conditio, fedetiam ingrediatur ipfum conceptum

Y UR

obje&ivum Sacramenti, adhuc fupereffet alia

m

queftio, utrum ille gradus metaphyficus intrin-

fecus Sacramento mereatur attendi in ordine ad

n

^v

[

fines & effe&us Sacramenti, ut proin, etiamfi

mutaret fpeciem infimam Sacramenti in confide-

ratione phyfica, eam tamen non mutet in confi-

N

deratione morali, in qua nos confideramus Sa-

,UI

cramenta,

OsnJrcrTUR 3. contra 4. Concl. Si qui-

dam Summorum Pontificum defun&orum refur-

geret à mortuis, non poffet validé uti poteftate

ROM o

Papali. Ergo nec poffet validé uti poteftate Sa-

cerdotali.

2.

(

j V

Si quis Sacerdos effet abreptus in infer-

T

num cum anima & corpore, non poffet ibi vali-

L

l

dé confecraze Euchariftiam, etiamfi illi appone-

retur panis & vinum. . Ergo nec ea poteftas da-

) Lum

p

n

retur in Sacerdote refufcitato.

n

Difpari-

M

N

REsPONDEO C. à. n. €. & parit.

taseít; quia poteftas Pontificia non imprimit

J

cha-

Bb 4

xlms

392

DISPUTATIO': V,

; qm

characterem , eaque nec ex intentione Chrifti,

nec ex intentione eligentium transfertur ab An-

;3!

atl

jj

h

J

teceffore in Succefforem , nifi limitaté usque ad

ejus obitum, aut certé usque ad novam ele&io-

L]

Qu

ly

nem Succefforis.

a, QU

l, l

Econtra poteftas Sacerdotalis

imprimit characterem, & baptizandi poteftas in-

)

mate X

heret ex inftitutione Chrifti cuilibet homini fine

i n

ulla limitatione ad differentiam ftatus vel te

IG s

Wb

m-

poris.

b ol

ld 2. c.a. n.c. & parit.

Difparitas eft ; quia

il

nfant

in damnato a&tio Sacramentalis non. poneretur

D.

f

»nnI

cum debita intentione, nec per actionem vita-

dcpo

lem liberam, cüm damnati non habeant ullam

i

diendo:

amplius libertatem ad ullam actionem bonam;

ieutem

nec etiam ea actio effet idonea ad hoc, ut eam

g

Chriftus poffit habere pro actione moraliter fua.

m

; Iknp

QUJESTIO

TL

H

l

D

zil

n

"

A

Utrum. in Muniflro ad. oalidam. & licitam ad.-

$1

inifirationem | Sacramentorum.| requiratur . in-

Tentio "oirtualis , vel aCtualis , aut

Il

d

reflexa ?

OTANDUM T.

Aliam effe intentionem di-

D

Q

Waf

n

re&tam, feu m aGw exercito, & aliam effe re-

"

Ea

-ï,q

u1

flexam , teu in a&u fignato.

ÍNTENTIO DIRE-

l

(

Dj M

€TA eft, qua homo liberé id vult apere, quod

i

|

agit.

INTENTIO REFLEXA eft, qua homo

icodlüïagere

!

W

explicité cognofcit & approbat fuam voluntatem

A

u

i

aliquid liberé agendi.

Utrumque explicatur in

df

variis exemplis.

Quando homo fcribit, loqui-

]

tur, difputat, vendit, emit, donat, legit,

comedit,

j

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

995

p

1

comedit, ambulat, falutat amicum, haud dubié

titrà

UE

habet voluntatem libermn, feu intentionem direttam

fcribendi, loquendi, difputandi, vendendi, emen-

di, donandi, legendi, comedendi, ambulandi , fa-

lutandi, quin tamen explicité cogitet de hac fua

jl

voluntate fcribendi, loquendi, difputandi, ven-

l

dendi &c. neque enim dicit in corde füo: Ego

N

nunc habeo voluntatem fcribendi; ego nunc ha-

beo voluntatem loquendi; ego nunc habeo vo-

UT

luntatem difputandi &c. ltaque ejusmodi vo-

Mu

luntas feu intentio erit direta; fi vero cogitaret

T

de hac ipfa fua voluntate feu intentione directa,

l]

v.g. dicendo intus in animo: ego nunc habeo

MT

voluntatem fcribendi, ego nunc habeo volunta-

tem loquendi, difputandi &c. approbando & re-

Vhiri

novando eam voluntatem haberet ntentionem re-

exam. Idem poteft exemplificari in fimili ; fiepé

li

J

enim contingit, quod.homo multa fciat, fednon

(cit fe fcire;. fepé contingit, quod homo . curio-

,"'.':'J üni

fe confideret homines in foro, vel cogitet de

varüs obje&tis illicitis, vanis, aut licitis, quin

: p

cogitet fe

cum; quid, & curhecconfideras? quid

cogitas e

quid agis? ea enim confideratio jam

foret reflexa.

Prior autem Íícientia, confidera-

li

tio, vel cogitatio foret direGta. Sic etiam circa

Sacramenta, quando Minifter liberé agit, qui

gU

folet agere Ecclefia in circumftantiis fimilibus,

n

haud dubié habet intentionem direéttam agendi id,

1d

i

quod folet

agereEcclefia. $i veró explicité co-

| u

itaret, ve

