, tesbaptizari in fola fide Ecclefiz, anathema fit.

PROBATUR- ?.

Ecclefia femper agnovit

hn

h

validum baptifmum parvulorum, & aliunde phy-

fice. certum eft, in iis non poffe naturaliter re-

M

periri a&um voluntatis liberum circa obje&tum

lls

fibi incognitum. ergo non requiritur. a. frob.

i

l:

teftimonio Patrum ; fic

NU

ULL

I

OnrcENEs homil. 8. in Levit. dicit :

li

t

[

» Cum Baptifma in Remiffionem peccatorum de-

» tür, fecundum Ecclefie obfervantiam etiam

» parvulis baptifmum dari, fi nihil in parvulis

tii]

» e(fet, quod ad Remiffionem peccatorum per-

» tineret, gratia baptifini fuperflua videretur."

Idem hom.14. in Lucam ait: ,Parvuli baptizan-

cu

A

tadit

» tur in Remiffionem peccatorum.

LE

D. Cvpeniawus epift. s9. ad. .Fidum.

m

gt

» Quantum ad caufam Infantium pertinet, quos

, dixifti intra fecundum vel tertium diem , quo

J

amentïþjäï

u

j

» nati funt, conftitutos baptizari non oportere,

, & confiderandam effe legem circumcifionis an-

jï D

»

tiquz, ut intra octavum diem baptizandos non

putares, longe aliud in Concilio noftro vifum

j

»

efít. ldcirco hzec fuit in'Concilio noftro (eun-

a?

»

tentia, à Baptifmo atque à gratia Dei n

Mi

)

Gg 4

M

472

DISPUTATIO VI

!

, nem per nos debere prohiberi.

Quod cum

us

f

» circa univerfos obfervandum fit, magis circa

» infantes &recens natos obfervandum putamus.

gl

Idem S. Pater Serm. de lapfis docet, S. San-

qe

guinem etiam infantibus infundi confueviffe,

,lunas

quod non potuit fieri fine precedente baptifmo.

», ass

ILI.

D. AvcusTINvus fepiffiné ex ba-

,qu

ptifmo parvulorum ubivis confueto fummit ar-

, tl

gumentum pro pecceato originali v. g. in libris

, I

contra Julianum.

It

PRonBATUR 3. Siin parvulis requireretur

, dl

pofitiva difpofitio aut fides, tunc etiam require:

gds

retur cognitio & libertas liberé affentiendi my-

,l

fteriis fidei per fpecialem revelationem fibi pro-

,fticip

pofitis , fed hoc non poteft dici. ergo. Maj. pa-

Pyo

tet; quia difpofitio libera ad Sacramentum dari

n di

non poteft, fine cognitione myfterii, & fine li-

bertate.

pitop.

Min. prob.

Si in paryulis daretur co-

, Ui

gnitio myfteriorum & libertas, non eft verofi-

, p

mile, omnes parvulos uniformiter affenfuros

,a

myfteriis fibi propofitis, ficut nec omnes Angeli

r

uniformiter affenferunt gratiis fibi collatis. — Sed

, Ui

hoc non poteft dici. ergo. Min. prob. Si non

nll*, qul

omnes uniformiter affentirentur, fequeretur, ab

ydiin

Ecclefia ne quidem probabiliter fciri poffe, an

yMltit

hic vel ille parvulus fuerit. juftificatus per ba-

püfmum, vel non? Quodeft contra unanimem

vt

i W

fenfum Ecclefie , & contra omnem traditionem,

Yüm g

dum parvulis antiquitus etiam fuerit data com-

munio.

J

! Cbliüiäü

DICO IL. In recipiente Sacramenta, in-

;tün C(]]

primentia chara&erem , fufficit, & requiritur

D

intentio feu voluntas faltem permiffiva.

PRo-

j lr

j

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT.

473

(hi

PROBATUR I.

Ex D. Thomain 4. dift. 6,

! Mlg],

yh

M

q.1.à.2. qq. 3. ubi ait: ,Sciendum, quod non

»

requiritur in adulto voluntas abfoluta fufci-

i

T'

lls

» piendi, quod Ecclefia confert, fed fufficit vo-

H

»

luntas conditionata , ficut eft in voluntariis

la

»

mixtis.

Etideo fi fit coa&io futficiens, ita,

Yi ü

»

quod principium fit ex toto extra nihil confe-

0 m

»

rente vim paíffo , ut cum aliquis reclamans

Tbl

»

immergitur violenter, tunc talis nec Sacra-

»

mentum füfcipit, nec rem Sacramenti.

Si

joll

autem fit coactio inducens , ficut minis vel

»

ln

flagellis , ita, quod baptizatus potius eligat

i

FLN

» baptifmum fuüfcipere, quam ta

lia pati , tunc

m

Isl

l

» fücipit Sacramentum, fed nonrem Sacramenti.

b

1

PRonBATUR 2. ex InnocentiolIIll. in'c. Ma-

A

h

al

jores. de Baptifino. ubi Summus Pontifex Archie-

j

(!

pifcopo Arelatenfi fic.refpondet: ,EftReligioni

» Chriftiane contranium, ut femper invitus &

» penitus contradicens ad recipiendam & fervan-

» dam Chriftianitatem aliquis compellatur pro-

» pter quod inter invitum & invitum, coa&um

, & coactum alii non abfurdé diftinguunt, quod

i

L

?

,is, qui terroribus atque fuppliciis violenter

T

, attrahitur, & ne detrimentum accipiat (T) , ba-

u

» ptifmi füfcipit Sacramentum; talis, ficut & is,

Ul Iu

» Qui fi&e accedit ad baptifmum, chara&erem

j

»

füfcipit chriftianitatis impreffum, & ipfe tan-

':

af

t

»

quam conditionaliter volens, licet abfolute

»

non velit, cogendus eft ad obfervantiam fidei

»

Chriftiane, in quo cafü debet intelligi decre.

tum Concilii Toletani , ubi dicitur , quod,

Mdl

,J"Mx

qui jam pridem ad Chriftianitatem coaci funt,

i

»ficut

x

(I) Detrimentum incurrit,

DISPUTATIO VI.

p

474

J

(

» ficutcontigit (*) temporibus ReligiofiffimiPrin-

»

cipisSifibuti; quiajam conftat, eos Sacramentis

as

»

divinis affociatos, & bapt1fm1 gratiam fufce-

r

ftoi

piffe, & chrifmate unGos effe, & corporis

9

Domini extitiffe participes: oportet etiam, ut

sl

igis,

»

fidem, quam neceffitate fufceperunt, tenere

cogantur. - -

Ille vero, qui nunquam con-

eordi

»

fentit, fed penitus contradicit, nec rem nec

Ti

W

P

characterem füfcipit Sacramenti; quia plus eft

»

expreffe contradicere, quam minime confen-

B

tire

Dormientes autem & amentes, fi prius-

a

»

»

quam amentiam incurrerent, aut dormirent

fitt,

2»

in contradictione perfifterent: quia in eis in-

t q

»

telligitur contradictionis propofitum perdura-

dny

»

re, &fific fuerint immerfi

characterem non

Tett

fufcipiunt Sacramenti

Secus autem fi prius

Puo

»

»

Catechumeni extitiffent, & habuiffent propo-

ts

»

fitum baptizandi.

Unde tales in neceffitatis

Bu

'Tunc

(l

?

articulo confuevit Ecclefia baptizare

»

ergo characterem Sacramentalis imprimit ope-

t r

»

ratio, cum obicem voluntatis contraric non

lii

invenit obfiftentem

ipeldn

DICO III

In Sacramento praefertim Pc-

ml

nitentie , Matrimonii, & Extreme UnGionis

dv

requiritur quidem intentio pofitiva ad valorem

d

Sacramenti, fed fufficit habitualis ex parte reci-

1 dj

ientis.

Cl

PROoBATUR ex Concilio Arauficano I. de

ts

Subito obmu-

anno 442. can. I2. ubi dicitur

"Ollan, l

s tefcens, prout ftatus ejus eft, baptizari aut

» ponitentiam accipere poteft, fi voluntatls prz-

s Werite teftimonium aliorum verbis habeat.

n

DICO

J

(*) Fa&um eft,

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA,

475

iomm

m

DICO IV. In Sacramentis imprimentibus

characterem ex parte recipientium Sacramenta

1

non requiritur fides interna.

evü.mr

PROBATUR 1. ex praxi Veteris Eccleüæ,

N

qu: ad Ecclefiam redeuntes ab Arrianis, Nefto-

TRU t

rianis, & Macedonianis, non rebaptlzavxt nec

g

reordinavit, licet prius in fua Secta non habue-

M

rint veram fidem.

] (

Qp

PRosATUR 2. ex S, Auguftino lib. 3. de

lUT (

Baptifmo. c.14..ubi fic fcribit: ,Non intereft,

W, 6 pl

, cum de Sacramenti integritate & fan&titatetra-

QU

&atur, quid credat, aut quali fide imbutus fit

Wt

111e , qui accipit Sacramentum

Intereft qui-

Vi

r..

dem plurimum ad falutis viam, fed ad Sacra-

U

ment1 quaftionem nihil intereft.

T

PROBATUR 3.

Etiam Atheus vel Gentilis

^U

coa&tus ad recipiendum baptifmum poteft habere

vjibool

intentionem internamrecipiendi hunc ritum chri-

]

d

ftianum externum non tantum materialiter, fed

etiam formaliter, prout eum à Chrifto recepit

Ecclefia, etiamfi credat, eum effe tantum ritum

fuperftitiofum.

Ergo non requiritur fides in-

l 'HHDL

terna ad valorem talis baptifmi.

a. prob.

"'Talis

u

Atheus vel Gentilis re ipfa habet intentionem

QU d

abfolutam fe conformandi etiam interius in ani-

mo obligationibus hujus Sacramenti ac ftatus

iÉ

Chriftiani, quamprimum agnoverit fidem Chri«

ftianam effe veram. Ergo poteft habere inten«

[

; i

tionem, hunc ritum recipiendi etiam formaliter,

i

. Solvuntur Objeähones.

| us

OnjrciTUR r. contra 2. Co

xe5e

1 mbh p

! olu

Ordmes Sacri collati funt ,

[

n*

üs ag

rCDUa

476

DLISPUTA TIO-YVI

p

repugnantibus.

Ergo non requiritur voluntas

,K

pofitiva permiffiva.

"Theodoretus in

r

d. prob.

Hift. c. 15. de Macedonii Eremite Ordinatione

aj

fequentia narrat : ,,Poftquam Magnus Flavianus

Diaco

»

magno Dei.Gregi (Zntiocbene Ecclefie ) Paftor

s

»

eft ordinatus , & Viri ( Macedonii) virtutem

vilde

cont

»

cognovit. - -

De montis illum vertice per

»

fpeciem obje&tze accufationis, abduxit, &fub

j g

»

myfticum Sacrificium Altari admovit, coopta-

)

&p

»

vitque in numerum Sacerdotum.

Cumque

J

»

peracta Liturgia hoc illi quidam indicaffent

, geam

D

b

(ignorabat enim prorfus, quid egiffett,) pri-

ni !t

»

mum quidem conviciis verbisque afperis pro-

,ante d

E

»

fcidit univerfos; deinde arrepto baculo, quo

j

»

innixus propterSenium incedebat, Pontificem

D

»

ipfum, & alios, qui aderant, infecutus eft,

, ha

»

ordinationem hanc ratus montis verticem fibi

,U

ia

»

optatamque habitationem erepturam.

Sed

N

»

tum quidem ficindignantem egre tandem amici

, lr

quidam fedaverunt.

Expleto autem hebdo-

$6

mad curriculo, cum rediiffet dies dominicus,

hc)

lj

»

iterum evocat illum magnus Flavianus, rogat-

D

AU

»

'Tum

que, ut celebritati cum ipfis interfit.

Qd

»

ile, ad eos, qui venerant, an vobis, ait,

40

»

non füfficiunt, quz jam acta fünt, fed iterum

m

k

me Presbyterum creare vultis ?

Et refpon-

15 ia

w

»]

dentibus illis, fieri non poffe, ut bis eadem

o

. fiat manuum impofitio, non acquievit." Hzc

Tigrir

"Theodoretus.

Secundum exemplum eft Pau-

lg

liani Fratris S. Hieronymi, quem, ait S. Epipha-

n M

nius in Epift. ad Joannem Hierofolymitanum

RLT

inter Hieronymianas, r10. alias 6o. »Ignoran-

Tl j

» tem & nullam penitus habentem fufpicionem,

»pet

3 Ata feno

L

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

477

ii

W

» per multos Diaconos apprehendi juffimus, &

EM

tr)' n

X

»

teneri os ejus, ne forte liberare fe cupiens,

»

adjuraret nos per nomen Chrifu: & primum

lgr,"xnai»

»

Diaconum ordinavimus, proponentes ei timo-

»

rem Dei, & compellentes , ut miniftraret;

XP

Il lemü

»

valde quippe obnitebatur, indignum fe effe

A

"

»

conteftans.

Vix ergo compulimus eum, &

u

f(

»

perfuadere potuimus teftimoniisScripturarum,

TOR t

»

& propofitione mandatorum Dei; & cum mi-

L (

»

niftraret in San&tis Sacrificiis, rurfus eum in-

i

»

genti difficultate, attento ore ejus, ordinavi-

'xmv) P

»

mus Presbyterum, & iisdem verbis, quibus

»

ante fuaferamus , impulimus , ut federet in

M

»

ordine Presbyterii."

Hec S. Epiphanius.

z

2.

S. Auguftinus Tra&.26. in Joan. ait:

, t

»

Intrare quisquam Ecclefiam poteft nolens, ac-

vt

»

cedere ad Altare poteft nolens, accipere Sa-

»

cramentum poteft nolens; credere non poteft

»

nifi volens.

r

3.

Gloffa in c. Solet. de Confecr. dift. 4. &

in c. Majores de baptifmo docet, effe validum

baptifmum ab eo fuüfceptum, qui cor

R

de diffentit,

modo dicat, fe ore confentire.

J

L|

4. ConciliumFlorentinumtantum dicit, tri-

is|

"j

bus perfici Sacramentum, nempe materia & for-

ma, & intentione Miniftri, nullam faciendo men-

tionem de intentione recipientis.

ergo hecnon

b

3

j

requiritur.

RzsPONDEO n.a. ad prob. Dico, ordina-

nl

l

ï

tionem Macedonii fuiffe invalidam, & verofi-

[j

mile eft, eum hac ordinatione nunquam fuiffe

;

ufum; quia ut ex hiftoria colligitur, ipfemet cre-

7

g

didit, fe nondum effe validé ordinatum in Pres-

byterum.

pl ]

478

DISPUTATIO VTI

eici

byterum. Pauliáni autem ordinatio erat valido ;

quia ut ex hiftoria apparet, tandem perfuafus

hu

eít , ut ordinationi acquiefceret.

Àl

aeäiäf

R

"d ». dift. S. Auguftinus hoc dicit loquens

äahd

vel de Sacramento Euchariftie , quam accipere

) aï?'lI?

poteft üefciens, effe confecratam ; vel de ba-

ptifmo parvulorum fepe reluctantium ceremo-

Epito

ï

h

nicz Sacramentali, vel denolente fecundum quid,

feu per metum ada&o. c. loquendo de nolente

queren

abfolute. n.

fium d

n

"4d 3. dift. Gloffa hoc dicit, loquendo de

$0

)f

diffeatiente diffenfu fpeculativo perinfidelitatem.

M S(

c. loquendo de diffenfü practico circa receptio-

sdepre

nem Sacramentalis ceremoniz. n Si aliter fen-

tuea)

tiret Gloffa, ejus authoritas tanta non eft, ut

lp

propterea authoritati aliorum Do&orum & fen-

fui communi Ecclefizx preponenda fit.

ifipp

timd

Z 4. dift. Concilium hoc docet loquendo

qua

de effentialibus requifitis Sacramentorum , re-

lt

Ípectivis ad quevis indifcriminatim individua. c.

Á

refpe&ivis etiam ad parvulos.n. Eugenius V,

Srent

tantum vult defignare requifita, quz univerfim

in omni ufüu Sacramentorum adhiberi debent.

Til

li

OsnjrciTUR 2. contra 3. Concl.

*

Mori-

itti

bundis folet dari Extrema Unctio, etiamfi eam

t

nunquam petierint. Ergo non requiritur, ulla

d h[

pofitiva intentio , ne quidem habitualis.

2

Cqy

Si fufficeret intentio habitualis, fequere-

LT

tur , quód Sacramentum Confirmationis conferri

poffet dormienti vel amenti.

Sed hoc eft con-

Ut

rcleüaexig

tra praxin Ecclefiz. - Ergo.

Maj. prob. nullus eft

as

C'ritanus, qui non eit ita comparatus, ut in

arti-

Eron

l

DE SUSCIPIENT. $ACRAMENT A.

479

Ut

articulo mortis, velalias velit provideri omni-

É

bus Sacramentis fibi utilibus, vel recipere omnia

media falutis non fpecialiter ardua.

.

Ht

Si fufficeret talis intentio habitualis, pof.

up

fet validé ordinari dormiens, qui prius aliquan-

l Wi

do afpiraffet, vel optaffet pinque beneficium vel

t a

Epifcopatum.

UUR

4 Siital

is intentio habitualis quiceret,k. fe-

jO de li

queretur, quàd tempore Pafchali comedens ho-

ftiam confecratam, quam putat non effe confe-

cratam, fatisfaceret praecepto annue communio-

E

nis ob intentionem habitualem.

I st

$. Sequeretur, quód etiam in articulo mor-

| r

tis deprehenfus fine ullo figno doloris poffit ab-

PO

foluté abfolvi.

Sed hoc non poteft dici.

ergo,

REsPONDEO C. 3. n.C.

Quia in moribun-

yinal

Jj

1

do füpponitur, quód aliquando habuerit volun-

tatem a&tualem recipiendi in morte Sacramenta,

quorum fuerit capax, feu moriendi chriftiane.

Ad ». n. Maj. Quia non poteft in Chriftia-

no fupponi voluntas peccandi, feu recipiendi

n

Sacramentum non neceffarium fine actuali vel

N

"m

virtuali praparatione.

ia

Ad 3. n. Maj.

Quia licet quis optaverit fieri

W

u

Sacerdos, non tamen potuit fine peccato optare

recipere Presbyteratum pro & in ea circumftan-

« eï

Mu

Yi

tia, in qua nullam premitteret preparationem

k

(

aéctualem vel virtualem.

j

J

Ad 4. n. Maj. Quia ad fatisfaciendum pre-

cepto requiritur intentio faltem virtualis. Dein

sfitit

Ecclefia exigit Communionem idoneam ad obti-

ul

r

nendam gratiam. T'alis autem Communio non

effet idonea ad obtinendam gratiam; adeoque

ag

noi

480

DISPUTATIO VLIL

prs

non fatisfieret intentioni Legis Ecclefiaftice,

i

jlii

nec poneretur Communio precepta àb Ecclefia.

-Ad s. n. Maj.

Quia in Sacramentis, in qui-

frso

bus pro materia ponuntur ipfi a&us recipientis,

gl

utfitinSacramentoMatrimonii &Ponitentiz ;ma-

st

teria debet effemoraliter prefens forme, quod

Hinc tale Sacra-

qea d

in hoc cafu non contingeret.

Tinc m

mentum effet invalidum ex defe&u materiz,

gerdia

nempe doloris figno expreffi & a&ualiter velvir-

satiimi

tualiter ordinati ad Sacramentum.

t

Idem dicendum, fi quis vellet altero die con-

[ rrih

fiteri, & in fomno vel phrenefi confiteretur Sa-

gt

cerdoti; talis enim non poffetabfolvi; quiama-

sorn

teria hujus Sacramenti eft confeffio modo huma-

1 mond

no fa&ta & a&tualiter vel virtualiter ordinata ad

ss

formam Sacramenti, quod in hoc cafu non con-

al

tingeret; cüm fomnus aut phrznefis non fitme-

r

dium idoneum à libero arbitrio ad Confeffionem

lat

peccatorum efficaciter ordinabile.

Dicrs: Si fufficeret intentio habitualis,

(iji

faltem fequeretur, quód Judzus vel Gentilis in

RUO

articulo mortis conftitutus poffit validé baptizari.

WA

Sed hoc eft contra fenfum & praxin Ecclefiz.

|

f hn

v. gr. in conflidibus cum exercitu Turcarum.

asl

Ergo. Maj. prob. poteft meritó fupponi, vel fal-

iri lgt

tem dubitari, quód Judzeus vel Turca moribun-

dus habuerit aliquando defiderium-ferium con-

N

thtät,

:

fequendi falutem eternam, & ample&tendi omnia

mediafalutis à Deo prefcripta ;. poteft etiam fup-

Q g

dl

poni vel faltem dubitari, quód habeat faltem

attritionem de fuis peccatis.

Ergo poffet bapti-

EM

zari faltem fub conditione.

Eodem modo feque-

v

retur, quód etiam hzreticus in articulo mortis

Is

jamque

i

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 481

i

jamque deftitutus ufu linguz & fenfuum poflet

hil

abfolvi.

M

Wï h

ResPoNpEo dift. Maj.

Sequeretur, hoc

*Pæm*

fieri poffe fpectata natura Sacramenti. tr. fpectata

At

intentione Chrifti & Ecclefiz. n.

Chriftus & Ec-

Üir

clefia enim omhia ad zdificationem fieri voluit ;

j

jl [

hine non vult exponere Sacramenta Écclefic ge-

T

nerali contemptui, irrifioni & profanationi, ob

rariffimum aliquem fructum, qui fequeretur ex

Cüm ergo malum longé frequentius

od

tali praxi.

ii

& eravius foret, quàm lucrum tenue , Ecclefia

nunquam ufaeft boc medio. "Utrum in cafu ex-

T

traordinario , ubi Sacerdoti perfpe&ta erat probi-

tas moralis talis perfonz, & mors eftindubitata,

M

ejusmodi praxis foret illicita, non affero. Ex-

emplum tamen nullum alicujus viri probitate ac

do&rina infignis ex hiftoriis fcio , qui ufus foret

Is

]i

ea fententia.

m

i

OsjtcrrUR 5. contra 4. Conc. In Con-

cilio Arelatenfi, celebrato Sxculo IV. jubentur

baptizandi interrogari de SS. Trinitate, quod

Mu

ipfum ftatuitur in Concilio Arelatenfi II. Can. 17.

il

ergo fides fufcipientis in adultis requiritur ad va-

j

j

lorem Baptifmi.

od

2

S. Auguftinus l.7. de Baptifmo. c. 53.

g

afferit, valere Baptifmum receptum fine fimula-

Jb

tione & cum aliqua fide. . ergo fupponit, quöd

j

ad valorem Sacramenti requiratur fides.

m

3. S, Optatus Milevitanus l. 5. sit: ,In Sa-

*

»

cramento bapti

fmatis celebrando tres efle fpe-

"

h

y,Cies

D. Amort TraGt, deSacram in gen.

i

482

DiSPU/XATJIOiVI.

p

»

cies conftat; prima fpecies eft in Trinitate:

qndi

!j

»

Secunda in credente: "Tertia in operante.

n

»

Duas video neceffarias.

Ui

5

Principalem locum

»

Arinitas poflidet, fine qua res ipfa non poteft

»

geri, hanc fequitur fides credentis.

"Trinitas

»

enim femper ipfa eft; fides in fingulis una eft,

»

vim fuam femper retinent ambz.

gwmyd

RESsPONDEO C.à. n.C.

li

Quia ex praxi Ec-

clefie , quód baptizatus teneatur edere profef-

fionem fidei, tantum fequitur, quód fides in

adultis requiratur ad licitam fufce

No TY

menti.

ptionem Sacra-

De.

i

-4d2. dift. Dicit hocS. Auguftinus loquen-

i, V.

do de Baptifmo joculariter adminiftrato, fed

(nctoni

cum fide recepto, idque per virtutem Sacra-

rideist

menti extraordinariam à Deo collatam. c. lo-

;h'genn'an

quendo de Baptifmo recepto per virtütem Sacra-

ii

22

menti ordinariam. n. D. Auguftinus ibi loqui-

1074

tur de Mimo, qualis erat S. Genefius, qui ab

hh n

initio joculariter, deininipfo a&u Baptifmi con-

verfus ferio recepit Baptifmum.

De hoc ergo

fentit, quód Deus Sacramento virtutem extra-

ordinariam contulerit, eamque aCtionem Sacra-

d

mentalem fuo nomine Deo Patri ad coónferen-

dam recipienti gratiam offerri ex fpeciali pietate

M

hii

Mu

voluerit. Ea expofitio videtur propterea con-

formis menti S. Auguftini; quia expreffe docet,

DiCQ

ad valorem Sacramenti non requiri fidem.reci-

P

pientis, prout Concl. 4. oftenfum eft,

U

4ld 3. dico, Optatum Milevitanum non re-

quirere fidem de natura & effectu Sacramento-

i

d (

rum;

"

rll

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 483

rum; eam 'enim nec nos requirimus. . Requiri-

)

mus tamen in tali Miniftro, faciendi, quod facit

Ecclefia, prout di&um eft.

QUZESTIO

IT.

lt

lis. difpofitio ex parte recipientis requiratur

Qua

ity

ad licitam €? . fru&tuofam fufceptionem

Sacramentorum ?

[5 ]

li JL

OTANDUM I.

Aliud effe Zcitam receptio-

nem Sacramenti, & aliud effe fructuofam fu-

fceptionem.

Poteft effe Sacramenti fufceptio

licita, v. gr. Euchariftie, Ordinis, Extreme

Unctionis, Matrimonii, quin fitfructuofa; tunc

videlicet, quando homo exiftimat, fe adhibere

yr met

diligentiam füfficientem , quin tamen ea ad fru-

&um in Sacramento obtinendum fufficiat.

NOoTANDUM 2.

Authores non convenire

inter fe, quidnam requiratur ad fru&tuofüm Sa-

cramentorumreceptionem? Aliqui enim tantum

Iu

requirunt fidem & fpem cum remotione obicis

pofitivi, nempe peccati: Alii veró infuper re-

quirunt a&us internos pofitivos fpecialiter ordi-

natos & proportionatos ad finem cujuslibet Sa-

cramenti.

LDUICO.L

Pro Baptifmo in parvulis & à

nativitate amentibus non requiritur pofitiva di-

fpofitio.

PROBATUR.

Ex praxi Ecclefi& ejusmodi

G

parvulos & amentes baptizantis, quin pruden-

Hh 2

ter

Ew

[

484

DILISrTUTATLIO VI.

f

ter in iis füpponi poffit aliqua pofïtiva difpo-

fitio.

iil

l

'

ü

dv

ü

|

DrICO-IL

Pro Baptifmo in adultis ad fru-

&uofam fufceptionem Sacramenti requiritur aCtus

D)

fidei, fpei, & dilectionis initialis, attritionis &

muver

propofiti fervandi mandata.

ho Ü

PRosATUR ex Concilio Tridentino quod

Sacran

SefT. 6. c. s. & 6. preparationem feu difpofitio-

Co)

nem ad juftificationem in Sacramentis impetran-

li vt

dam fic defcribit: ,Declarat S. Synodus, juftifi-

T

» cationis exordium in adultis à Dei per Chri-

Ti

» ftum preveniente gratia fumendum effe, utad

» juftificationem eidem gratiz libere affentiendo

1 fyti

pfinti

» & cooperando difponantur.

Difponuntur au-

, tem ad ipfam juftitiam , dum excitati divina

DiC

»

gratia & adjuti fidem ex auditu concipientes li-

foof

»

beré moventur in Deum, credentes vera effe,

ts g

quz divinitus revelata & promifla funt, atque

]ur

» illud inprimis, à Deo juftificari impium per

defed

» gratiam ejus, per redemptionem, que eft in

r«

» Chrifto Jefu, & dum peccatores fe effe intelli-

tl

» gentes à divine juítitie timore, quo utiliter

iif

» concutiuntur, ad confiderandam Dei miferi-

]u

» Cordiam fe convertendo in fpem eriguntur,

» fidentes, Deum fibi propitium fore, illumque

.'*;dire&u

» tanquam omnis juftitie fontem diligere inci-

"

m

» piunt, ac propterea moventur adverfus pec-

Vrf

» Cata per odium aliquod, & deteftinationem,

19l

» hoc eft, per eam peenitentiam, quam ante ba-

Trüscyt

» ptifmumagi oportet: denique dum proponunt

&f

» iufcipere Baptifmum, inchoare novam vitam,

PROBA

» & fervare divina mandata.

DICO

DN

vII

DE SUSCIPIENT. $ACRAMENTA. 485

du

DEGO-III.

ProSacramento Peenitentie ad

X

fru&uofam Sacramenti perceptionem requilfitur

eadem difpofitio, que in Baptifmo.

ii

U d

PROBATUR.

Concilium 'Tridentinum 1. c.

univerfim ad omnem juftificationem requirit pra-

Ti

fatam difpofitionem.

ergo etiam requiritur in

Sacramento Ponitentis.

-T

CONFIRMATUR.

Sacramentum Poeniten-

I a

m i

tie vocatur à Concilio Tridentino Seff. 14. c. 2.

& à SS. Patribus laboriofus quidam Baptifinus. ergo

linrt

ii g

ad minimum requirit easdem difpofitiones, que&

Plura de hoc videri

in Baptifmo requiruntur.

]

poffunt in Tra&t. de Penitentía. difp. 3.

W

DICO IV. Pro Sacramentis vivorum ad

V

fru&uofam eorum fufceptionem per fe requiritur

i

ftatus gratic.

Drxr: per fe.

Inferius de Sacramento Eu-

chariftize dicetur, quod conferat primam gratiam

per accidens , iis videlicet, qui premiifa attritio-

ne bona fide ad hoc Sacramentum accedunt, ex-

Tif

iftimando fe effe in ftatu gratix.

PROBATUR I.

Finis horum Sacramento-

rum dire&us non eft juftificatio peccatoris, feu

n

collatio primz gratie; fed potius augmentatio

Jlv

tf

& confortatio gratie , proutdifp. 2. oftenfum eft.

W

Ergo fufcipiens Sacramentum eo ipfo tenetur fe

Wi

t

prius conftituere in ftatu gratie , que poffit au-

geri & confortari.

PavOmADUR- 9.

Ex Concilio Tridentino,

u "

z.

quod de Sacramento Euchariftiz Seff. 13. c

fic

Hh 3

486

DISPUTATIO VI

n

DC

fic habet: " Cómmunicare volenti revocandum

»

eft in memoriam preceptum ( Zfpoftoli) probet

stj

»

fe ipfum homo.

Ecclefiaftica autem confue-

n

»

tudo declarat, eam probationem neceffariam

2 vitt

»

sente

effe, ut nullus fibi confcius mortalis peccati,

»

quantumvis fibi contritus videatur, absque prz-

u

»

miffa Sacramentali Confeflione ad Sacram Eu-

ffcant

»

chariftiam accedere debeat, quod à Chriftianis

squiit

»

omnibus hzec S. Synodus perpetuó fervandum

yione

»

effe decrevit: modo non defit illis copia Con-

adnotr

»

fefforis."

Similiter idem Concilium de con-

dtatd

trahentibus Matrimonium Seff. 24. c. r. fcribit:

anzad.

» 9. Synodus conjuges hortatur, ut, antequam

deprix

» Contrabant, velfaltem triduo ante Matrimo-

i CA

» hi confümmationem fua peccata diligenter

, Cündi

» Confiteantur, & ad SS. Euchariftizt Sacrame

«

n-

, DDitem

»

tum pié accedant.

, n

PROBATUR 3.

Exiftens in peccato mor-

, n

tali eft incapax gratie fanctificantis. Ergoetiam

i

eft incapax augmenti gratia fanctificantis, qua-

Dinii

lis eft omnis gratia Sacramentalis. prout difp. 3.

; 'u; ifon

Q. 2. oftenfüm eft; quamvis enim gratia Sacra-

&afm

mentalis confiftat dire&te in difpofitione poten-

m

tiarum ad fines cuilibet Sacramento proprios,

Vi

non tamen datur ea difpofitio nifi amicis, aut

dl

Hs, qui ipfo a&u fiunt amici.

Imó cüm gratize

nj

Sacramentales effentialiter tendant ad fubje&i

fan&üficationem introducendam vel augendam,

: fcmüllm,

E

eo ipfo foret indignus gratia, qui fua perfeve-

DaEUT

rantia in peccato gratiam fibi infufam Sacramen-

vt g

talem & habitualem fruftraret fine fuo intrinfeco ;

Tl

per hoc ipfum enim peccaret mortaliter.

DICO

Q ille] d]

|

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 487

Jotvi

DICO V.

In Sacramentis vivorum ex

parte adultorum Sacramenta recipientium ad fru-

dq

Qs

E

&uofam receptionem requiritur actuale vel fal-

tem virtuale propofitum ferium vivendi con-

gruenter ad finem Sacramenti fufcepti.

PROBATUR I.

In receptione gratice fan-

x

&ificantis juxta D. 'Thomam ex parte recipientis

u

ï

requiritur affenfus gratiz.

Ergo etiam in rece-

A ADYG

ptione gratie Sacramentalis requiritur affenfus

[ i

adnaturam gratiee.

Atqui ifte affenfus non pot-

IT

I

&

eft intelligi fine propofito ferio vivendi congru-

À IU

ln

enter ad finem Sacramenti.

Hoc Gene-

ergo.

rale principium ftatuit D. Thomas r. 2. Q. 11t3.

a.3. C. ubi fic habet: "Deus omnia movet fe-

»

cundum modum uniuscujusque.

Unde & ho-

»

minem ad juftitiam movet fecundum conditio-

»

nem nature humans.

Homo autem fecun-

w

"

»

dum propriam naturam habet, quód fit liberi

)

arbitrii.

Et ideo in eo à Deo. non fit motio

JAUM

»

ad juftiuam absque motu liberi arbitrii; fed

»

ita infundit donum gratiz juftificantis, quód

»

etiam fimul cum hoc moveat liberum arbitrium

?»

ad donum grati& acceptandum, in his, qui

»

funt motionis capaces.

Et ad 1. Si quis ali-

J EM

»

quando habuit ufum liberi arbitrii , & poftmo-

»

dum eo careat, velper infirmitatem, vel per

»

fomnum, non confequitur gratiam juftifican-

tem per Baptifmum exterius adliibitum, aut

»

per aliquod aliud Sacramentum , nifi prius ha-

jlv

»

buerit Sacramentum in propofito, quod fine

pn

TW

»

ufü liberi arbitrii non contingit. Et hoc mo-

-M][

»

do ille, de quo loquitur Auguftinus, renatus

Hh 4

zib

y!

488

DISPUTATIO VI.

» eft, quia & prius & poftca Baptifmum acce-

Bu

» ptavit."

[dem tradit 1. c. ad 9.

Ex his ergo

manifeftum e(t, quód etiam ad gratiam juftifi-

æpmwm

cantem in Sacramentis vivorum requiratur mo-

»gatia ?

tus liberi arbitrii acceptantis, feu fe conforman-

rf

Iw

tisgratie; quia ut D. 'T'homas ad 2. obfervat,

donum gratige juftificantis ordinat hominem ad

anivet

pem i

bonum, quod efl obje&tum. vvoluntatis.

PROBATUR 9.

püone

Indecens eft, à Deo con-

etiam

ferri fanctificantem gratiam relaté ad determina-

dorum

tos fines homini adulto, quin habeat intentio-

gmi«?.

nem,

congruenter cooperandi gratia.

Ergo

Deus gratiam Sacramentalem non confert fine

(01

tali propofito ferio faltem virtuali, vivendicon-

fyr, qi

gruenter ad finem Sacramenti.

t O0

dntur j

PRosATUR 3. DeusinScriptura fepé re-

C0

prehendit negle&tum gratis.

Ergo etiam aver-

fatur receptionem gratie fine ferio propofito

n

OURU

utendi gratia Sacramentali in ordine ad fines Sa-

cramenti. Atquifiaverfaturtalemreceptionem,

pün

d

verofimile eft, à Deo non conferri talem indi-

gnis gratia.

At

(io

PRonBATUR 4.. In Sacramento Euchariftie

p

nullam prorfus acquirunt gratiam. Sacramenta-

pp

(j

lem, qui illam fumunt fine devotione congrua

qj

ad fines Sacramenti, prout monftrabitur in Tract.

d

:

Ti

Ü

de Eucbariflia.

Ergo idem dicendum in aliis Sa-

cramentis vivorum.

PRoBATUR s. Juxta com;nunem "Thomi-

ftarum fententiam apud Gonetum Sacramenta

O

vivorum tribuunt jus ad gratias actuales fini Sa-

yd

crameti-

W

Il

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

489

cramentorum congruas.

Atqui hoc jus non tri-

li

buitur invito, fed acceptanti; quia jus non ac-

"j

ceptatum nullum habet effe&tum. KErgo neque

]

gratia Sacramentalis tribuitur, nifi acceptanti

LU

per ferium propofitum utendi hoc jure.

) 0)

PROBATUR Ó.

Concilium . Tridentinum

d

EU

univerfim dicit, juftificationem effe renovatio-

nem interioris hominis per voluntariam fufce-

a

ptionem gratie & donorum. Seff.6. c.7.

ergo

etiam in Sacramentis vivorum, ubi confertur

d

i

.....

donum habituale, requiritur affenfio ad ordinem

WL

gratiz.

CoROLLARIUM I.

Exhac doGtrina fequi-

tur, quód Parochi debeant admonere recipien-

tes Sacramenta de hac obligatione, ne defrau-

dentur fru&u Sacramenti.

CoROLLARIUM Il.

Sequitur etiam, ne-

gle&um hujus ferii propofiti in ordinatis, vel

conjugatis caufam effe, cur nullam receperint

gratiam Sacrameritalem ;; & hunc defectum per-

petuoó durare in eorum vita, prout lamentabili-

ter in multis obfervare licet.

CoROoLLARIUM [ll.

Sequitur etiam, quód

Ls

vallia

peccent graviter, qui fine ulla devotione feu

propofito faltem virtualiadSacramenta accedunt,

quia Sacramentum deftituunt fuo effe&u, & fe

privant gratia Sacramentali.

TL

Solvuntur Objectiones.

Id

OsjrcrrUR r. contra 2. Concluf. Non

poteft explicari, quid fit illa dile&tio initialis,

j imt

hs

quam

j

490

DISPUTATIO VI.

quam requirit Tridentinum in baptifmo adul-

m]',. UC(

torum , nifi propofitum fervandi mandata ex

D Wm

metu inferni.

Ergo nil fpeciale exigitur pre-

g ronf(l

ter propofitum vivendi Chriftiane.

j

2

conïlexu

Eft communis doctrina , quod in Sa-

cramento Peoenitentive füfficiat attritio ex metu

Qbicem

tals

inferni concepta.

Ergo non requiritur dileGtio

init-ialis.

qmy

u

RESPONDEO. n. à.

Confiftit enim in af-

tis d

fe&u amicitie feu propofito exhibendi DEO

uU

»

omnes actus effentiales reciprocos amicitiz,

oblate homini à Deo, idque ex motivo amo-

1

my

ris amicitie , nempe qua Deus non folum eft

Qontra

infinite bonus in fe, fed etiam qua bonum bea-

tificans hominem.

TU ul

fet

Zdd 2. dift. Eft communis doGrina priva-

tianin.

tofum, quod juftificet in Sacramento talis at-

la

tritio fine dilectione initiali. tr.

eft communis

do&rina Ecclefism. n.

Ecclefie doé&rina de-^

Df

M

fumi debet ex Traditione Patrum, & 'Theo-

logorum Veterum.

Sed neceffitatem dilectio-

,

ul

nis initialis femper à Patribus & 'Theologis us-

Áh

que ad Seculum XVI. affertam fuiffe, con-

Wpty

ftat ex Morino de Peonitentia ,

& ex SS. D.

N. Benedicto XIV. 1. de Synodo l. 7. & often-

Rtiug

n gj

detur in Tractatu de Poenitentia Difp. 3.

L Licet

IUt

OB]JICITUR 2. contra 4. Concl.

", i

Sacramenta mortuorum per fe ac dire&te fint or-

lg

dinata àd conferendam primam gratiam, tamen

L D

conftitutis in ftatu grati& conferunt gratiam fe-

UET

cundam.

Ergo etiam viciffim Sacramenta vivo-

il

(

"!

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

491

Wlüm i

j

v

rum, licet dire&té fint inftituta pro gratia fecun-

N(HL

d*- d DWD

da, poffunt tamen conftitutis in peccato mor-

tali conferre primam gratiam.

il

W

Q

9

Sacramenta vivorum juxta Tridentinum

IU

J

T

conferunt infallibiliter gratiam non ponentibus

obicem.

Atqui conftituti in ftatu peccati mor-

lt

ü

talis pofita attritione non amplius ponunt obi-

cem gratig. ergo.

-

Uf

Al d

REsPONDEO. C. a. D. C. & parit. difpari

a

tas eft; quia Sacramenta mortuorum fünt per

RU

(

fe & directe ordinata ad duos effectus , nem-

pe ad primam gratiam , & fimul ad difpofitio-

nem potentiarum congruam Sacramento.

194

T

contra non conftat, quod Sacramenta vivo-

i

rum fint fimul ordinata ad duos effe&us per

N

i

fe & dire&e , nempe ad difpofitionem poten-

tiarum habitualem Sacramento congruam , &

