
dinentur. n.

w]

Finis adequatus omnium horum

jb r

Sacramentorum eft recta adminiftratio Euchari-

d

ftie & gubernatio Ecclefiz per poteftatem Sacer-

itani

dotalem. ltaque referenda funt ad unum genus

Ws

Sacramenti condiftin&dum à genere aliorum Sa-

cramentorum.

fs

rqen

Zid 2, ditt. Sunt Sacramentum , ita tamen,

ff

ut coordinentur ad unum finem adzquatum,

hg

nempe ad nutritionem anime füb his fymbolis

Ql

externze nutritionis corporalis. c. ita ut non co-

ordinentur. n.

'03 D

m

ld 3. dift. datur triplex baptifmus per ana-

logiam.c. per proprietatem. n. Nam baptifmus

«"Ee flgm

Atite

flaminis & fanguinis proprié non funt Sacramen-

Yy,

tum.

Nam baptifmus flaminis caufat quidem

vm'om

;emiü"xonem peccati originalis quoad culpam, fed

W g

non

DE NArURA & EXIST. SACRAM. 77

Uom

non ex opere operato, nec quoad reatum pons.

mä'

i i

Baptifmus autem fanguipis tantüm remittit pec-

catum originale & actualia ob fervorem charita-

L:

tis; qua deficiente quoád fübftantiam feu initia-

n

liter ne quidem juftificat.

"

i'

Thos

QUJESTIO V.

Ht h

"n Sacramenta IN.. €&?. F. T. comveniant tuni-

rl

vocb, prefertm quoad promilfonem €» in-

Tf

fallibilem collationem gratie?.

lii

OTANDUM I.

Hoc loco non poffe quari

i

^* * de univocatione hortim Sacramentorum fub

ORRT

predicato generico genere fummo, nec de uni-

T

vocatione horum Sacramentorum fub predicato

TO

fpecifico fpecie infima,

Certum enim eft, quod

y Jont

hec Sacramenta, v. g. circumcifio & baptifinus

Ts

univocé conveniant fub ratione generaliffima

r

Sacramenti, quatenus Sacramentum dicit ratio-

n

nem genericam myfterii, prout myfterium pre-

]i

fcindit à fuis differentiis.

Certum etiam eft, quod

Sacramenta V. & N. T. non conveniant univocé

u

füb fpecie infima, quatenus funt inftituta à Chri-

fto, & quatenus eam gratiam, quam conferunt,

j

ti o

caufant ex opere operato. ltaque folum eft que-

uu

"1

ftio, utrüm conveniant univocé fub hoc con-

ceptu definitivo , dum Sacramentum definitur

effe fignum vifibile invifibilis gratie ad noftram [antti-

p

ficationem: divinitus inftitutum.

anu

"

NormANDUM 2. Univoca definiri, quorum

ratio per nomen expre[Ja efl eadem , hoc eft, quo-

cultt

?

j

rum totus conceptus definitivus fecundum omnes

)adctü?';

j

pe-

n

78

"2 DI DPSPUTATIOGT

Iw

partes in definitione explicité importatas eft pror-

fus formaliter idem. ^ Cum ergo in definitione

jnri

1f

Sacramenti importentur vari& partes , nempe

D

1j

ratio figni.

2. Ratio fignificati feu gratix.

9.

Caufalitas gratie. — 4. Sanctificatio hominis.

ia

m

1

Inftitutio divina, fequitur; fi vel unicus harum

0i

partium terminus ab univocatione deficiat, Sa-

ii

cramenta N. & V. T. non fore univoca.

li

JJ

NorTANDUuMS. Dubitaripotiffimum poffe:

NT

![q

1. Àn Sacramenta V. T. fignificent gratiam, ut

Mi

d

infallibiliter conferendam? — ». An fignificent gra-

A

jsll

tiam tantüm acualem , vel etiam habitualem,

fU

Y

bomini recipienti conferendam ? 3. An ea gra-

Bri

W

tiahabitualis, quam conferebant, fuerit univoca

U

cum gratia habituali, quz confertur in N. T.

agl

utpote quz eft arrha glorie proximé poft mor-

nUnjs

tem juftis conferendz, & hominem elevat in fta-

tum filiorum Dei. 4. An eafancificatio, quam

(i41

Sacramenta T. V. fignificabant, & conferebant,

fuerit interna per gratiam fanCtificantem, vel tan-

li,

L WM

tum galis, quatenus ea fan&ificatio przcife di-

MMPW

cit puritatem à transgreffione ceremoniarum

d i

divinitus prefcriptarum cum promiffione bono-

t )

rum temporalium erga obfervatores illius legis?

b

5. AnSacramenta V. T. conferant, & caufent

gratiam ex pa&o feu promiffione divina faltem

LUS [

ii

1

per modum conditionis, vel figni, vel chyro-

nj

graphi, licét gratiam non contulerint per mo-

o

caufant Sacramenta IN. T.

dum caufe moralis vel phyfice, prout gratiam

äremlmï

DICO: Sacramenta

3dlhi

Mlac

V. .&. N j T non con-

y*eniunt univoce.--

PRo-

m[

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

79

PROs2BATUR r.

In Sacramentis V. T. nec

datur infallibilitas gratice confequendz, nec etiam

r

datur gratiahabitualis fan&ificans univocé eadem

cum gratia fanctificante N. T. ergo non conve-

l

niunt univocé. zfnt. quoad . membrum proba-

lii

bitur infequentiQ. . Quoad 1. membrum autem

r

d

probatur negativé ; quia illa infallibilitas non

j

poteft fufficienter probari.

:

PRozATUR 2.. Scriptura varios habet tex«

Tuny)

tus, in quibus oftenditur in Sacramentis V. T.

1] (

vel non dari infallibilitatem , vel non dari uni-

Ia

p

f

vocationem gratie cum gratia N. T. vel non

dari univocationem caufalitatis cum caufalitate

lap

Sacramentorum NN. T. ergo non conveniunt

U

T

univocé. Jnt. prob.

I. Joan. r. v. 17. dicitur:

Lex per Moyfen data ef?, gratia €9 veritas per

£-

It

fum Chriftum.

2, Hebr.1o. v.1. Umbram babeng

m

lex futurorum bonorum , non ipfam imaginem rerum,

1 t

3. Gal.3. v. 11. n lege nemo jufZificatur apud Deum,

Vr

4. Hebr. 7. v.18.: Reprobatio fit precedentis man-

L

dati propter infirmitatem ejus C2 inutilitatem . mibil

m

enim ad perfettum adduxit. Lex.

5. Rom.8. v.3;

I

fine t

Quod impo[fibile erat. Legi ,. in quo infirmabatur. per

carnem , .Deus filium [uum müttens, ut juflificatio

iliud

Lepis impleretur in mobis.

6. Hebr. 8. v.6. Chri-

AT

ftus melius fortitus efl müniflerium , quanto & me-

ld

lioris Tiflamenti mediator efl, quod in melioribus ve-

j À*

promiffonibus fancitum efl. Quod autem meliores

erit E

ille repromiffiones confiftant in promiffione gra-

prout?

tie remiffive peccatorum, infinuat ibidem v. 12.

ubi alludendo ad vaticinium Jeremiz de futura

Ecclefia c. 31. v. 34. editum addit: Propitius ero

iniquitatibus eorum , 9* peccatorum eorum - jam ^ mon

s

1nemo-

80

DISPUTATIO

"

]

snemorabor,

J

7. Gal. 4. v.9. quomodo convertimini

ierum ad infrma 69 egena elementa? .. 8. Hebr.9

5

|

v. 9. ubi deSacramentis & Sacrificiis V. T. fermo

x

eft, Munera & boftie oferuntur ,

w non po[Junt

qui

* juxta con[cientiam perfe&tum facere

j

A

vientem. folum-

giti

modo in cibis C im potibus &9 «varüs baptifimatibus

p

juflitüs carnis.

Et v.13. Sanguis bircorum &9

u

taurorüm. €9" cinis vitule afperfus inquinatos. fanttifi-

d

cat ad emundationem carnis,. Et c. 10. v. 4. impoffibile

hu

eft fanguine taurorum €9' bircorum aufferri peccata.

fi

Ex his omnibus textibus patet,

in V. T. non

uml

fuiffe per Sacrificia & Sacramenta collatam gra-

M

tiam fanttificantem vel jus ad. gratias attuales füper-

lM

naturales intrinfece ac extraordinarias infallibiliter

(üitn

confequendas

t

Sienim hz gratie fuiffent collatze

infallibiliter

I. Non effet /ampliciter verum, gra-

EU

tiam non fuiffe datam per Moyfem

2. Lex non

m

D]

habuiffet tantum umbram gratize, fed quoad fub-

ftantiam habuiffet ipfam rem gratis.

3« InLege

fifiy

per vim gratie fanctificantis, & per jus ad extra-

li

ordinarias gratias actuales homines potuiffent

w ]

eque faciliter pertingere ad faftigium juftificatio-

p

nis, feu ad juftificationem, & fanctitatem per-

AORU

fectam.

4. Lex non fuiffet infirma & inutilis.

Ti

Praéticé enim nihil refert, an homini conferatur

Yf

infallibiliter gratia ex pacto, vel per modum

effectus moralis

fg

vel per modum effectus phy-

ll 4

fici.

5. Non fuiffet impoffibile, ut in Lege ju-

T

ftificatio impleretur.quoad fübftantiam , etiam

IN

perfecta.

6. Fuiffet in V. 'T. equalis promiffio

l

deobtinendaremiflione & oblivione iniquitatum,

lnl

feu peccatorum.

7. Sacramenta V. T. non fuif-

Sämmg

fent practicé.infirma & egena, fed tantum fpecu-

tiri

lativé,

"

ld

DE NATURA & EXIST. SACRAM. 8I

]

lativé , quia contuliffent quidem gratiam , fed

Z

llT

tantüm per modum conditionis vel figni, non

vero per modum caufe moralis, vel phyfice;

MW

"

quia in praxi non detrahit , nec addit aliquid

T f'h

utilitatis fpiritualis in. recipiente Sacramentum.

!

8. Sanguinetaurorum tollerentur peccata faltem

U m

tanquam pofitione conditionis requifite ad pre-

i

ftandum promiffum conditionatum in Deo.

T.

PROBATUR 3.

Ex variis textibus PP. qui

17 M

falvari non poffunt in fenfu obvio ftante urüivo-

L Ta

catione & infallibilitate quoad collationem gra-

"TT

tie in Sacramentis V. T.

iry

I

$. Basirrvs 1. de Spiritu San&o c. 14.

(iliig

» Quid confers, inquit, Lavacra cum Lavacris,

r

» qua folam appellationem nominis habent com-

[

[

,munem, rerum veró tanta eft differentia ,

DI

» quanta eft inter fomnia & veritatem , inter

(utd

»

umbras imaginesque, & inter ea, qus revera

Vil

» fübfiftunt ?

Yupun

T

II. S. CunvsosroMvs Orat. de Bapt.

x

Chrifti. ,Judaica, inquit, expiatio nequaquam

m

à peccatis liberabat, fed à corporis fordibus

u

sl

»

tantum : noftra vero talis non eft, fed multó

ul

»

major, ac multà gratià referta; nam & à pec-

catis liberat, & animam emundat, & fpiritus

Y a

»

K

D»

gratiam largitur.

d

241

$. AMBROSIUS

1.1. de Sacram. c. 4-

i

jl

- Diviniora, inquit, & priora funt Sacramenta

fItif^

Chriftianorüm , quàm Judeorum.

Et lib. de initiandis. feu de myfteriis. c. 8.

usf

J

wqy

»

Probatum eft, ait, antiquiora effe Ecclefiz

» Sacramenta, nunc cognofce potiora. Revera

Vr

]uj

u

, mirabile eft, quod Manna Deus pluerit Patri-

DÀ

^

D. dmori Tra&. de Sacram. in gen.

F

»DU$,

92

DISPUTATIO

ID

h:

, bus, quotidiano Celi pafcebantur alimento..-

[

, Sed tamen panem illum qui manducaverunt,

pxenn

» omnes mortui funt in deferto; ifta autem efca,

ff

, quam accipis, ifte panis vivus, qui de colo

ln

Ji

» defcendit, vite sternze fubftantiam fübmini-

» itrat.

il

j

ii

IV. S. AucvusTmINvs in Pfal. 3. non

Oi

longé ab initio.

,Sacramenta, inquit, non ea-

r

» dem, (in utroque Teftamento) quia alia funt

ftiai

(l

, Sacramenta dantia falutem, alia promittentia

»

Salvatorem. Sacramenta N. T. dant falutem;

H [

Ut«

»

Sacramenti V. T. promiferunt Salvatorem. - -

»

Mutata funt Sacramenta, faéta funt faciliora,

108

D

»

pauciora, falubriora, feliciora.

!'&

fioi

u)

Idem 1. 19. contra Fauftum. c. 13.. , Proinde,

»

inquit, prima Sacramenta, quz obfervaban-

r g

»

m

tur & celebrabantur ex Lege, prenuntiativà

»

erunt Chrifti venturi, que, cüm fuo adventu

od

»

HN&

n

l

Chriftus impleviffet, ablata funt. - - Et alia

»

inftituta virtute majora, utilitate meliora, a&u

K

It

»

Mi

faciliora, numero pauciora,

Wi

Denique Quaft. 25. in 1. Numer.,Si per fe,

E' [j

»

inquit, attendantur (Sacramenta vetera) nullo

W

»

pacto poflunt mederi: fi autem res ipfie, qua-

u

»

rum hzc Sacramenta funt, inquirantur, in cis

ftn

»

inveniri poterit purgatio peccatorum.

V. Eugenius IV. P. in Decreto feu Inftru-

ia

ithe

&ione Armen. aàit: ,Novze Legis feptem funt

)

» Sacramenta. - -

Qua multum à Sacramentis

i lþüu

i

» differunt Antiquz Legis. Illa enim non cau-

» fabant gratiam, fed eam fo

dpm

lüm per patlionem

o a

ant; hec veró no-

» Chrifti dandam efre ügurab

& ]

,üra

rl

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

83

ri:

d

i

» ftra & continent gratiam, & ipfam digné fufci-

L

Lt

» pientibus conferunt.

&

Item S. Ambrofius N. IIL pauló ante relatus

A

l.7. in.Luc. n..66.

,Alibi purificatio, alibi fan-

» &ificatio, alibi juftificatio.

Circumcifio puri-

li

"w

» ficavit, fanctificavit Lex, juftificat gratia.

'Ui!, [

» Chriftus unus in omnibus, & in uno omnia."

li d

Ex hac oppofitione potius colligitur, quód ju-

ftificatio nec fuerit.collata per Circumcifionem,

LUA

W

nec.per legem, fed per gratiam , qua confertur

ob fidem, & meritum fpei in Chriftum.

UI -

u

PROBATUR 4.

Authoritate D. 'Thome;

I.

Scoti, & aliorum Veterum 'Theologorum.

S-TBoSraAs in4. diftir.'q. T. a-f.'qq.37 ad 5v

; d

d

dicit: ,Sacramentum non dividitur per Sacra-

-

»

menta V. & N. L. ficut genus per fpecies, fed

ficut Analogum in fuas partes, üt fanum in

izoadve:f

»

Sacra-

Id

»

habens fanitatem , & fignificans eam.

!

»

mentum vero fimpliciter eft, quod caufat fan-

d

)

sl

»

Gitatem ; quod autem fignificat eam tantüm,

»

non eft Sacramentum , nifi fecundum quid.

D)

?u

A

VEU

»

Et qq. 1. Sacramentum fecundum proprietatem

»

vocabuli videtur importare fanctitatem activé,

i ;

ut dicatur Sacramentum, quo aliud fàcratur,

TO

2

2.

»

ficut ornamentum, quo aliquid ornatur.

QrUn

»

MaGISTER SENT. /.4. difí.1. Sacramentum

o fal

»

dicitur effe id, quod ita eft fignum gratize Dei,

;; lr

ut ipfius imaginem gerat, & cauía exiftat."

Scorus dift. 1. q.2. docet, ad Sacramen-

m

3-

A

n

tum proprié

di&um requiri, ut fit fignum efficax

Idem docet S. Bonaven-

u

gratie feu fanctitatis.

tura.

Durandus- & alii.

Ex quibus omnibus

; It

2

patet,

84

DISPUTATIO

I.

n

patet, Sacramentum , nifi fumatur in genere ;xfxüeï

fummo, prout abftrahit ab omnibus differentiis

BU

figni, caufe, gratie, & caufalitatis, fed fpeci-

W

ficé fpecie fübalterna , importare caufalitatem

q

infallibilem gratis interne , in qua acceptione

VT

Sacramentum non convenit Sacramentis V. T.

f

Jnsi

Solvuntur Obje&iones.

ssl

eliumt

Sacramentis V. T. fuit an-

OXTICPTER..

QW

nexa promiffio gratiee & remiffionis peccatorum

Yi

infallibiliter confequenda.

Ergo non datur ra-

A

tio negandi univocationem Sacramentorum V.

ct

G IN EC -udnt. prob. 1. , Levit.4. v.21.4& c.iz.

igud

v. II. ubi de Sacrificio fermo eft , abfoluté dici-

i, qi

tur: Orabit pro eo. Sacerdos, C^ dimittetur ei, &

A0

propitius erit Dominus ,. & fanguis pro animne pia-

d

culoefl. ergo.

c. prob.

Quando in Epift. D. Ja-

malj

cobi c. s. dicitur: Infrmatur quis in obis , inducat

d

presbyteros. Ecclefie , & orent fuper eum; -.- 9 ft

ünt (

in peccatis füt, vemüttentur ei.

Redé infertur pro-

1

miffio gratie infallibiliter confequendz.

Ergo

t

idem inferendum eft, ubi in V. T. Levit. 4. ha-

UL

betur fimillimus textus.

2. Quando A&.g.

l

V. I7. dicitur: Apoftoli imponebant manus fuper

jl |

illos, 9 accipiebant Spiritum Santtum. Re&é in-

LT

fertur promiflio gratiz infallibiliter confequends.

) ig'mi

Ergo dum Deut. ult. v.9. dicitur: Sfofue repletus

lnit;

ef? Spiritu Sapientie , quia .Moyfes. pofuit fuper eum

"Ui

manus fuss. Etiam fignificatur infallibilis collatio

gratic.

d

duf

RESPONDEO ad z. dift. a. fuit annexa pro-

mifiio gratie remifliv& poenarum temporalium

"Ü

con-

?Wc

L

DE NATURA .& EXIST. SACRAM. 85

"n m

:

ij

confiftentium in fübtra&ione prote&ionis & au-

kþ

"u

j

xiliationis fpecialis populi electi.c. promiflio gra-

h

l

tix interne facilis confequendz. n. quódilla Sa-

crificia & Sacramenta Veteris Teftamenti non

l

habuerint infallibilem Remiffionem culpe inter-

iT

ne, fed tantüm ponarum temporalium, quibus

Deus in hoc mundo affiigere folebat transgreffo-

,

resfuzs Legis. "Tournelius exiftimat colligi poffe

etiam ex eo; quia fi remiffa fuiffent peccata,

Ti

CR

quoad culpam per gratiam internam , per quod-

libet Sacrificium remiffa fuiffent omnia peccata

r g

AT.

in quavis fpecie peccatorum, eoquód unum pec-

catum mortale non poffit à Deo remitti fine alte-

Wi

ro quoad culpam. Sed hoc non videtur poffe

ji

dici; quia pro vario genere ac varia fpecie pec-

catorum przfcripta fuerunt diverfa genera ac di-

I

verfie fpecies Sacrificiorum &oblationum.

Ve-

al.))

rüm miffa hac ratione, quam cenfeo non effefo-

[ü, /[;'.4

lidam ; quia potuit Deus ad veniam omnium pec-

H

'xv',"ü

[

catorum obtinendam requirere fpeciale facrifi-

f

cium pro quovis genere & fpecie peccatorum

yie, u

per modum conditionis & fatisfa&tionis, ficut

lat

nunc ad veniam in Sacramento penitentiz impe-

u s

trandam requiritur varia fatisfa&tio proportionata

m

fpeciebus peccatorum, & determinanda à Sacer-

j V

dote nomine Dei.

Hinc rationem Refponfionis

(

K

Y

pono folüm iftam; quia nempe ipía Scriptura

Ü 31111!2

oftendit, illa Sacramenta vetera non ferviiffe ád

ij

emundationem confcientiz, fedtantüm ad emun-

pufm ]

AU

dationem carnis.

Eam anthitefin infinuat Apo-

ftolus Hebr. 9. v.13. his verbis: Si fanguis birco-

TU

rum 6 taurorum €$ cimis vitule afperfus inquinatos

carnis (hoc eftimmun-

m «

| Jan&ificat ad emundationem

3

ditize

86

I.

:

-DISPUTAT*IO

j

diti& legalis, & fine peccato formali, incurfz)

quanto magis Sanguis Chrifli, qui femetipfium obtulit

|

.-'aueï

j

immaculatum IDeo ,. emundabit con[cientiam moftram ab

operibus mortuis ad ferviendum Deo?

Quod ipfum

quat

etiam D. Thomas 1.2. Q. 103. a. 2. obfervat.

H

d 3:€3. dift. c

itUS (

Ergo fignificatur infalli-

bilis collatio gratie gratis dat: & perfonalis tan-

M

Mi

!.;155 q'.li

tüm.c. gratiz fanctificantis, & generalis refpectu

omnium recipientium ejusmodi ritum. n.

Ex

Ü

contextu patet, quod Jofue illo ritu tantüm ac-

ceperit perfonaliter fapientiam ad regendum po-

emm

pulum, non autem ille ritus erat à Moyfe infti-

tutus, utomnes, quiejusmodi ritum acceperint,

wm

obtineant gratiam internam fan&tificantem.

al

OBJICITUR 2.

Judas Machabzus 1.2. c.

o

12. juffit offerri pro mortuis facrificium, üt à

d

peccatis folvantur.

Ergo fàacrificia Veteris Te-

ftamenti valuerunt etiam pro peccatis quoad cul-

d

DT

m

]

pam, &non tantüm quoad reatum| poene tempo-

3

ralis in hoc mundo.

2. Sacrificia Veteris Tefta-

i

menti habuerunt fuum effe&tum. — Ergo infalli-

bilem conferebant gratiam. ad prob. ex Sacrificio,

D

Rtertu

quod 1. ?. Mach. c. 3. Heliodoro divinitus punito

iaN

reftituitfanitatem. 3.Apoftolusloquens delfrae-

h

litis in deferto r. Cor. 1o. v. 3. & 4. dicit: Omnes

eandem efcam jþiritalem manducaoerunt, $ ommes

Vi

eundem. potum [piritalem biberunt.

JBübebant autem de

n fp

du

Jpiritali confequente eos petra, — Petra autem-erat Cbri-

hr

ftus.

Ergo per Sacramenta Veteris T'eftamenti

umj

conferebag;ur etiam grati& interng.

ResPowpEo ad 1. dift. Valuerunt fimul

" fin

H

cum fide & merito offerentium ad facilius impe-

trandam

by

l

DE NATURA & EXIST. SACRAM. 87

lr

i

trandam vivis & defun&tis veniam. c. ad infalli-

'Ww

[f

biliter impetrandam ex pa&to feu promiffo. n.

d 9. dift. Habuerunt fuum effectum fimul

j )

m

concurrente fide & merito offerentis, & fallibili-

ter.c. precife ex pacto & promiffo. n.

Ipfecon-

li

textus oftendit, fanationem Heliodori potiüs ad-

p

fcribendam effe precibus Onie Summi Sácerdo-

'ml)lkï

tis, quàm Sacrificio; ibidem enim v. 33. dicitur:

(U]

Onie Sacerdoti gratias age ; mam. propter eum Domi-

r

mus tibi vitam donavit.

g

d 3. c.a. dift.c. Ergo conferebantur gra-

tiz internz concurrente fide & merito operantis

b nf

G

& fallibiliter. c. fine fide & merito operantis, &

Vi

infallibiliter. n.

Dico.enim , quód Deus tantum

promiferit, fe fore iis propitium, hoc eft, mife-

ricordem, hoc eft, faciliorem ad condonandam

nt

T

veniam, & conferendas varias gratias, partim

temporales, pártim fpirituales, etiam internas

d

tam actuales quàm habituáles, ita ut contentus

ilmp

Ri

effe velit minori fatisfactione, aut minori placa-

L

T

W

tione vel minori conatu & munere deprecántis ;

non enim promifit infallibilitatem effe&tus ad opus

w t

externum, & folam remotionem obicis, prout

mm;;

fitin Novo Teftamento.

u

Anppno in áddu&to forté tantüm ideo vocari

l d'lcï'»lf'

Manna cibum fpiritalem, & aquam ex petra po-

Ti í

tum fpiritalem, & petram fpiritalem, quia ille

B

Cibus, & potus , & petra erant figure Chrifti &

jaumt

Euchariftie, fub qua confideratione habent

ii IÉ

quamdam rationem fignificationis fpiritalis. Pe-

u

tra enim, quz Ifraelitas in deferto juxta verfio-

'V Ü

nem 7o. Interpretum ubique in viainfequebatur,

ut ex illa haberent potum , erat figura Chrifti.

i faul'«j

4

Os]r-

$8

DISPUTJA'TTO:*1.

j

»

On]Jg1cITUR 3.

SS. Patres agnofcunt in

uf

Sacramentis Veteris "Teftamenti vim caufàndi

gur

n

infallibiliter gratiam. Ergo.

"nt. prob. . 1. S.

AvcusTINUS in P/al.77. " Cüm effent (anti-

ib

»

g

quis) omnia communia Sacramenta, noncom-

»

munis erat omnibus gratia, quz Sacramento-

fY

»

rum virtus eft: ficut & nunc omnibus baptiza-

poü'xoy

»

tis commune eft lavacrum, fed ipfà gratia, cu-

9»

jus funt ipía Sacramenta (figna) non commu-

i

nis eft omnibus.

ii

"

Off

»

2.

ldem Q. 84. in Levit, " Moyfes fanctifica-

ii

» bat vifibilibus Sacramentis ; Dominus autem

Wi

"n

» Vifibili gratia per Spiritum Sanctum.

" P

3

&il

S. LEo Serm. 3. de Nativit, " Hoc magnee

» pietatis Sacramentum tam potens in fuis figni-

ln

» ficationibus fuit, ut non minüs adepti fint,

ul

» qui in illud credidere promiffum, quàm qui

gt

» lufcepere donatum.

ii

4. ddem Serm. 2. de Peniec, "Patriarche &

Á

» Prophete & Sacerdotes, & omnes San&i, qui

ha

» prioribus fuere temporibus, ejusdem Spiritus

rünt

, Sandi fanctificatione vegetati ; & fine hac gra-

D

» tia nulla unquam inftituta Sacramenta, nulla

ia

unquam celebrata myfteria, ut eadem femper

DI

»

fuerit virtus charifinatum, quamvis noneadem

Mná

»

. fuerit menfura donorum.

ho

ResPONDEO n.a. ad r. dift. Communia

LU

erant Sacramenta, non communis erat gratia de-

li &

pendens fimul à fide & merito operantis, & qui-

n

dem fallibiliter. c. non dependens à fide & meri-

Q

to operantis, &infallibiliter. n. S. Auguftinus

Qd

voluit dicere; ficut nunc omnibus applicatur Ba-

^

pE

püfmus, licét ob indifpofitionem non omnes ob-

U

T

tineant

J

DE NATURA & EXIST. SACRAM. $9

H Q

Wm

tineant gratiam ; ita etiam in Veteri Teftamento

[]

gratia preeparate facilioris propitiationis ac mife-

ä*F/ |

ricordie erat omnibus communis, licét eam gra-

Q

(

tiam ob indifpofitionem operantis negativam,

u

videlicet ob defectum meriti congrui, non omnes

ls

sl

T

fuerint confecuti gratiam illis Sacramentis pro-

portionalem.

p

»

Zdd 2. dift. a.

Moyfes fanc&tificabat fan&ifi-

UO (

catione legali.c. fanc&tificatione interna. /übdifl.

fallibiliter, & dependenter à merito operantis. c.

frinin

infallibiliter, & independenter à merito operan-

QU dUfgt

tis. n.

Z4d 3. dift. Non minus adepti funt depen-

S

i

denter à fide & merito congruo operantis. n.

n

Leo non dicit precife, qui illud in figura fufce-

:IV

pere, fed qui in illud credídere.

DT Ut

, (

quia ex fequenti patebit, antiquos fub aliqua con-

fideratione minüs accepiffe, quàm Chriftianos,

pate l

Zd 4. dift. Semper fuit eadem virtus charis-

.x

WU

matum remota.tr. proxima. n.

Charifmata enim

&

N

à

grauarum internarum tám áctualium quàm hábi-

fneicr

tualium difponebant remot? ad amicitiám internam

u

cum Deo, atque ad filiationem adoptivam, &ad

n

vifionem intuitivam Dei, fed proximé ad eam

vt

non difponebant, prout dicetur in fequenti Q.

In hoc etiam fenfu intelligenda funt verba ejus-

h QU

dem Summi Pontificis Serm. 3. de Nativit. Gratia

st p

JDei, qua femper eft unicerfitas juftificata Santtorum,

aucta ef. Chbrifo nafcente , mon cepta.

vt

T0

OnjgrciTUR 4. SS.Patresexprelffe docent,

quod circumcifio idem fuerit operata, quodnunc

$

1.S.Av-

i

operaturBaptifmus. Ergo. adprob.

GUSTINUS l.2. de Nuptiis. c. 11. dicit: ,Ex quo

mnonüï;

F

inius

n

9o

DISPUTATIO I

»

qod

inftituta eft circumcifio in populo Dei, quä:

Fl

erat tunc fignaculum fidei, ita ad fignificatio-

»

nem purgátionis válebat, & in parvulis origi-

(r

»

nalis, veterisque peccati, ficut & Baptifmus

»

ex illo valere ccpit ad innovationem hominis,

v

Jïm,

»

ex quo inftitutus eft.

2

,üqM,

S. GaEGOR IUSs l.4. Moral. c. 3. ,Quod

[

l

» Valet apud nosaqua baptifmatis, hoc egitapud

d f

11

»

Veteres vel pro parvulis fola fides, vel pro

D

»

majoribus virtus Sacrificii, vel pro his, qui

U^

R

ex Abrahz ftirpe prodierant, myfterium cir-

, cumcifionis."^ Eodem modo loquuntur 7^ Be-

9

dl r imkbuc.c.g.

jl 1

S. Bernardus Epift. 77. ad

u

Hugon. Hugo i. Innocentius ILI. c. Mgjores &c.

um

REsPONDEo. dift. Circumcifio idemfuit

p

operata concurrente merito fidei & fpei in Chri-

l:

ftum, idque fállibiliter. tr. fine tali merito fidei,

& infallibiliter. n.

oTU

TV

"d 1. dift. Ita valebat Circumcifio ficut Baptif-

YUf

mus paritate quoad genus valoris. tr. paritàte

ii

quoad fpeciem valoris.n. S. Auguftinus voluit di-

DAT

cere, ficut Baptifmus habetválorem in ordine.ad

Remiffionem peccati originalis,ita etiamCircumci-

n

N

W

fio habuit valoremin ordine ad eundem effectum.

g

Sed non erat idem fpecie valor: nam Baptifmus

Y

LT

valet per modum caufie ex opere operato, &eo

W Dn

ipfo infallibiliter.

Sed Circumcifio valuit tan-

vWij E-

tüm per modum conditionis requifite ad meri-

( nl

tum fidei, de fe fallibile; quia homo non poteft

ita effe certus de exiftentia vere fidei & fpei fu-

lu

pernaturalis in. Chriftum.

Hunc effe fenfum S.

At

(

Do&oris colligitur partim ex eo, quia Circum-

I

cifio-

DENATURA & EXIST. SACRAM.

91

M

eifionem tantüm vocat fignaculum fidei, quod

nj

tantüm valet ad fienificandum non ad caufandum.

ln

Dein quia in l. 4. contra Donatiftas c. 24. docet;

E

Circumcifionem non valere totum, fed tantüm

Itini

valere muitum.

Nam apud nos Baptifmus valet

totum, &nihil valet meritum humanum. — Cur,

inquit, Zfbrabamo preceptum ef? , ut omnem infantem

t j M

UET

mafculum oGbavo die circumcideret , qui mondum po-

tuerai credere, ut ei (fides) deputaretur ad jufti-

b

tam, nifi quia & ipfum per fe ipfum Sacramentum

?i g

UD

multum valebat? In hoc textu S. Auguftinus vo-

luit infinuare, quód applicatio Circumcifionis

" IiBg-

[ d

faltem valuerit ad facilius excitandam, intenden-

dam & acceptandam fidem parentum, qus per

I

i

modum meriti de congruo , quamvis fallibiliter,

j

l

j

A

u

V

poterat & folebat acceptari à Deo pro parvulis.

p

4Ad 9. dift. Hoc egit myfterium Circumci-

Tero o

fionis concurrente merito fidei & fpei fallibili. c.

non concurrente tali merito. n.

Concedo, quód

r

Deus humilem obedientiam parentum , per ap-

r u

plicationemCircumcifionis erga Deum exhibitam,

Wi

concurrente actu fidei & fpei, elevato ad ratio-

n at

nem meriti per actum charitatis juftificative , ita

m

refpexerit, ut intuitu hujus meriti parvulis con-

jendi

tulerit Remiffionem peccati originalis; fed quia

u s

hoc przcife nititur in pia opinione de mifericor-

o

J

dia Dei, & in a&u fidei, fpei & charitatis, de

3io vl

cujus exiftentia homo non eft certus abfoluté,

quyte

non erat infallibilis effectus in parvulis.

o X

RESsPONDEO 2.

Patribus illis opponendo

Ti

textus Scripture & SS. PP. quibus fatis claré

y dl

[

oftenditur, Circumcifionem non fuiffe infiitu-

taim,

Q qm

J

92

DISPUTATIO 1.

tam, ut per fe,. G diretlé, ac ratione fui effet caufa

,

remiffiva peccati originalis.

qe

Nam 1. Scriptura

i

Gen. 17. V. Io.teítatur, circumcifionem datam

effe.in fignum feederis, nulla fa&ta mentione de

)

m

alio fine vel effectu illius.

(

Hoc eft. pattum meum,

inquit Deus , quod obfervabitis inter me & vos,

fit

Circumcidetur 'ex vobis omne

n

€2 femen tuum po[t te.

smafculinum , wt fi im fignum fuwderis inter me &2

)

ol

*0$.

2. Apoftolus ad Rom. conftanter etiam

)

Ti

pofitivé à circumcifione excludit effe&tum jufti-

ficationis, eumque totaliter transfert ad fidem.

[

C.4.fic fcribit: Quid ergo dicemus imveniffe Jdbra-

Duri

bam (per Circumcifionem?) dicit. enim Scriptura:

an

credidit Zbrabamn Deo, €9 reputatum eft illi ad ju-

li

flitiam.

Dicimus enim; quia reputata eft. Abrabe

im,

fides ad . ju[litiam.

Quomodo ergo reputata eft ? in

1

Circumcifione , an in praputio? mon in Circumcifione:

(f

fed in praputio.

Et fignum accepit Circumcifionis ,

WFI

Jignaculum juftitie fidei, que efl in preputio. — :Non

per Legem. (Circumcifionis) promif/o /Abrabe , aut

TARU

"

]

Semini ejus, fed per juflitiam fidei.

3. Idem Apoft.

l.c.c.3. ait: Que ergo utilitas circumciftonis? snul-

f

tum per omnem modum.

b

el

Primum quidem; | quia. illis

j & U

dUf

credita funt eloquia Dei. - - — Sfuftitia autem Dei per

fidem S*Efu Chrifli in omnes & fuper omnes , qui cre-

Ym

Qrim

I

dunt in eum. — Ubi ef? ergo gloriatio tua (o Judze?)

exclufa eft. — Per quam legem? fat&torum? mon: fed

Ínt

(

i

per legem fidei, — drbitramur. enim. juftificari bominem

jer fidem. fine operibus legiss . quoniam unus eft. Deus ,

D

j dïlm l

'

qui ju[Hificat. circumcifionem ex fide, & pr.

ceputium per

dem. Apoftolo adftipulantur SS. PP;

t yg

l S. JusTiNvs dial cum Tryph. ,Cir-

y.

$ cumcifio, inquit, quam ab Abrahamo acce-

l nSj(

»piftis

L

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

93

d

11

M

» piftis fecundum carnem, in fignum , notam-

» que data eft, ut fitis ab aliis gentibus & à no-

fü"fm i

»

bis difcreti

--

Et poflea: Abraham - - Cir-

»

cumfionem accepitin fignum, non ad juftitiam :

I

»

quemadmodum & Scripture, & res ipfie nos

»

fateri cogunt. - -

Et quod genus muliebre

i

»

Circumcifionis carnalis capax non eft, fatis id

Atir

»

oftenditin fignum datam circumcifionem iftam,

Ij

ht d

2

non ut juftitie opus.

tinf

l')

H

S. IREN £US l. 4. c. 16. alias 30. fic lo-

41f

I

quitur: ,Circumcifionem non quafi juftitize con-

» fummatricem, fed in figno eam dedit Deus,

ij

»

ut cognofcibile perfeveret genus Abrahz. - -

»

Et infra

Et quia non per hec juftificabatur

»

homo, fed in figno data funt populo, often-

dit

quod ipfe Abraham fine circumcifione - -

TA

»

credidit Deo, & reputatum eft illi ad juftitiam,

A

H

S. EP1PRANI1IUS hzrefi g. quz eft Epi-

U

cureorum: ,Attende, inquit, quomodo poftea

» tempore procedente voluerit circumcifionem

i

hi

UM

» pro lege ftatui, non quód ad animz falutem

i

»

perficere hac poffit aliquid; fed ut hoc grati

nl,

u

jn i

animi indicium , quafi fignum & ügl]lum cir-

»

cumferrent Judæl, & ne liceret eis commifceri

ii

Hinc Beatus Paulus

»

gentium congreflibus.

( D

»

fignum hoc vocat, dicens

Et fignum dedit

n W

»

Circumcifionis figillum. .Nam quod ad jufti-

VA

»

tiam nihil conducat, ecce & hic juftus, non-

Vi

»

dum ftatuta c1rcumc1f10ne ad eandem perve-

jd

p

»

nit virtutem.

y

IV. TEenTULLIANUS lib. contra Judeos.

I

c.2. ,9i Circumcifio, inquit, purgat hominem,

g"

ju

Deus

]

94

DISPUTATIO

I.

d

, Deus Adam incircumcifum cüm faceret, cur

F

»

eum non circumcidit, vel poftquam deliquit,

Pl

»

fi pureat circumcifio ? — Et poflbac c.3. Provi-

g

»

dens Deus, quód hanc circumcifionem in fi-

g

»

-gnum, non in falutem effet daturus &c.

ial

V. S. Cv»PRIANUS lib. 1. contra Judaos.

10

€. . opponitcarnalem Juds&orum circumcifionem

u

Ípirituali circumcifioni Chriftianorum, & addit,

Adamum, Henoc, Noe, & Melchifedech juftos

(I

ii h

TA

fuiffe fine Circumcifione; quia, inquit, fienaculum

Jeminis mibil profuit.

"

VI.

S. AMEROsIUS Epift. 72. nunc 74.

ad Irengum : fignum , inquit, circumcifio corporalis,

i

It

oeritas autem circumcifto fpiritualis ; illa membrum am-

A

putat, ifla peccatum.

Idem. docet l.r. de Abra-

j .

ham. c.4. ubi ex profeffo tra&tat de Circumci-

fione.

n

J d

VII

Denique s. HIERONYMUS in C.3. ad

Rn

n

ls

Gal. rationem reddens inftitut»& circumcifionis,

dl

a

neverbulo quidem indicat eam inremedium pec-

[

cati fuiffe.

Ergo in fignum duntaxat fuit diftin-

"

T

&ionis Jud&orum ab aliis nationibus.

RHU'

CoNFIRMATUR I. hzec omnia ex eo; quia

iNon

um

Circumcifio non ferviebat pro feminis.

;

l

P

eft autem verofimile, quod Deus ultra: duo an-

norum millia voluerit certius vel aliud remedium

Itf

r'

i5 d

Mi

ordinare pro mafculis, & incertum vel diverfum

fatry

pro feminis.

2 neu] l

CONFIRMATUR 2. quiafi circumcifio fuif-

[U, i

fet inftituta in remedium pro peccato originali

xUS&pc

ctum,

AT

pfr f& & ratione fui requifitum ad hunc effe

non

!

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

9s

l

non eft verofimile, quoód Moyfes quadraginta

annis in deferto permififfet omitti hoc remedium

l

in parvulis, prout tamen omiffum fuiffe conftat.

ex l. Jofue. c. s. v.6. falfum.enim eft, quód im-

"N

pleri non potuiffet, cüm fepe manferint in ea-

004![

dem ftatione ; imo in uno loco ferme 38. annis,

prout conftat ex hiftoria migrationis Ifraelitarum.

Qul

?

MT

per defertum.

TAT

BIICDTUR ; Geþ. 17. V. I4. dicitur: Ma-

[

Jculus , cujus praputii, caro circumcifa. mon, fuerit , de-

lebitur anima illa de populo fuo ; quia pattum meum ir-

ritum fecit. : In textu Greco habetur: Cujus pre-

TU

vc;

Wan

putii caro otlavo. die circumcifa non fuerit , quod non

poteft intelligi, nifi de parvulis.

Ergo parvuli

TT

Lt

juftificabantur infallibiliter per circumcifionem.

C

c, prob, ^ Anima parvuli in nullo alio fenfu poteft

à

at

deleri, quia pattum irritum fecit , nii hoc ita intel-

ligatur, ut dicatur, animam parvuli ztternüm.

n

j

perire, nec pertingere ad beatitudinem pripa-

