Gf977-10

EM

H

—

fw

T

g

i.

n

P

w

m

3

s

:

RERKN

r ari

H.

s

h

M l-

N RASK U IK r n

P ii

m

a

"v

e

h

x

P

P

TW

sb

ak

"

aj

E

n

A A CR

p

-X

u

i.

)75

VC

; H PA

L

*

1

Is

«

A

u

as

Ui

N

D

h

RE

M

d

u

I d

X

vl

H

Ms

n

É

M

»

LA

i.

J

x

o

FE

s

*

u

w»

M

h]

j

$N

d

-

W

d

jj

OE de

i

X

pE

m

y2

N

hi

H.:

d P

j

À

dX

i

M

»

J

eá

1

M

P

V

A

a

ex

^

[v

u

p55

iv

TR

At

d

z]

"

:

A

X

M

o

»

u

du

x

[

1$

34

d

u

ESSTI

.

V,

E

A

[

f

W.

p

r d

..WA

r

2

"

..U:-

COR

hi

Wa

d

u2

"t

N

M

"A

b ;

P

3

j UA

h

M

N

s

*

M

i

E

X

i

A

".

Yw

e

Y

k

-

t

a

r

t

W

an

*

L

y»*

p

X

ia

zi

i

"

u

f

x

M

v

v

rm

m

2

X

A

A

X

3.

»

A -

^

o

xv

ls

TC

AgN

NS

T

N

LVE

w

»

*

r

2

A

4)7;; /)77 ae, äa/z?z /l"/)z L.

c

p

.Zä

*

1

/?w*fml /4 ?UJ (*/ïdcew//w

d.

f FMOM J/z/;t* äzwz a 7v

N12«511866201 021

HUR

UB Tübing

— m

u CROESBES D

Il

R. D. EUSEBII A4MOR T,—

Qan.

Regul. Lateran. Polling. Eminentiffimi C

ardinalis L E R C.ART, neé of

Cmmn

Sereniffimi ac Reverendiffimi DD. J

S. R. I. Principis Darmítadiani,

OSEPHI,

Landgravíii Haílise, &c.&c.

pifcopi Auguftani,

(l

'L'heologi,

l

ï

nmm

THEOLOGIA

*

POLECTICN,

MORALIS zr SCHOLASTICA,

vsm

li

D

Sub ZAufpicis

(Iemr

SS.D. N.Benedi&i XIV.

tj

ad mentem.

Xiur

Qu

SS.Patrum & Theologorum infignium,

Til

1

prafertim veterum confctripta.

li

Tomulus X.

I

DESACRAMENTIS IN GENERE.

LU

Id

Cum Approbationibzfs.

umäe;-

AE

—— um

——2

$(

ie

G

)

t

Q

X(

r n

fs

z

quid

il

Augufle Vind. & W'irceburgi,

Sumptibus. M

ARTINI VEITH, Bibliop.

Anno

MDCCLIL

NAECA

; ZUM

—— -

:

E

)

d

S N

)

/.

£—LÀ .2 w

Q

E E

——

R

——

G

[5

]/

p

G

(

f,

M

$

$:

V

EO

Q

EX

m s A r E r eqs as

r p

ö*

N

x

j

UIBX

b

WA

A

"-

-

INDEX

QUESTIONUM.

'lractatus

SACRAäENTI&

'DISPUTATIO Ls

De uatura & exiffeutia Sacram

ZUürüp.

:

UJESTIO 1. Ín quo fenfü ufüfþetur

- nomen Sacramenti à Scriptura, Patri-

bus, & Ecclefia?

3

X a2

2. Quo-

INDEX

o. Quomodo deüniatur Sacramentum? w YT

3. An & qualia Sacramenta fuerint in Paradi-

fo,in lege naturze, & lege Moyfaica?

28

4. Quot, & qualia dentur Sacramenta in nova

23

W

lege gratie?

l

s. An Sacramenta N. & V.T. conveni'ant ls

in

nivoce, prefertim quoad promiffionem, &

infallibilem collationem gratiee ?

Z

4;&[]1

6. Utrum in. veteri.T ef*cament;o fuerit collata

ff

gratia adoptionis in ftatum filiorum Dei, &

i

gratia fanctificans? & quidem ejufdem uni-

vocza nature cum ea, qua confertur in no-

d)

vo Teftamento?

97

fi

DISPUSATIO Il

d

De materia ,. forma , & aliis partibus

lj

con[Litutiois Sacrameutorum.

14

UZESTIO 1.

,Àn omnia Sacramenta

122

li

N. T. conftent materia & forma ?

». Àn

QUJESTIONUM.

i

l

g. An Chriftus materiam & formam Sacra-

1

mentorum determinaverit quoad fpeciem

"-

infimam ?

132

SQUR

3. Quenam mutatio materize vel forme obfit

valori, aut licitze adminiftrationi Sacramen-

li

torum ?

165

t

l

4. An intentio Miniftri & voluntas Chfi['ti'ili-

1)

— füituentis fint pars conftitutiva Sacramen-

i

186

torum ?-

Id

Ti

s. An ad valoremSacramenti fufficiat intentio

l

folum faciendi materialiter, quod facit Ec-

[

clefía? Et quando error Miniftri obítet va-

W

lori Sacramenti ?

hY

195

T

J

6. An valeat, aut liceat in Sacfa—men-tis for-

u

ma conditionata?

g

254

!u

d

X 3

DI-

1INDEX.

DISPUTATIO III.-

De caufalitate & effe&tu Sacramen-

Z0rum.

QL!

U/ESTIO 1. AnSacramenta phydce

I

261

caufent gratiam ?

vT[

fl

2. Quales gratie conferantü'r in Sacramentis?

Et quomodo à gratiis non facramentalibus

l1

differant ?

290

ul

3. Quenam Sacramenta imprimant characte-

Pm, «

rem? Et quid fit ille character?

322

tttj

DISPUTATIO IV.

hi

De .Autbore Sacramentorum.

Mj

QJ AESTI O. 1. AnChriftus omnia Sacra-

menta immediate inftituerit ?

353

J

2. An Chriftus homini vel angelo potuerit

committere poteftatern inftitueridi Sacra-

!

mmenta ?

374

r

W

DI-

QUAESTIONUM.

l

ODISPUTATIOSGM,

Al

De Miniftro Sacramentorum.

UZESTIO a. Quis fit Minifter Sacra-

lo

mentorum ?

383

l

2. Utrum in Miniftro ad validara & licitam

d

adminiftrationem Sacramentorum requira-

I

tur intentio virtualis , vella&ualis, aut re-

l

flexa?

392

Q

5. An, & quando Minifter licite uti poffit in-

i

tentione conditionata vel indeterminata?

414

4. An ad valorem vellicentiam adminiftrandi

!

requiratur probitas Miniftri ?

431

Wa

DISPUTATIO VI.

De füfcipientibus. Sacramenta.

W

i

Q] JESTIO 1. Qualis difpofitio requira-

tur in recipiente ad validam fufceptionem

N

Sacramenti?

470

w

2. Qua-

INDEX QUJESTIONUM.

*('v

». Qualis difpofitio ex parte recipientis requi-

ratur ad licitam & fructuofam füfceptionem

Sacramentorum ?

483

3. An Sacramenta inzqualiter difpofitis con-

494

ferant inzeequalem gratiam ?

4. An Sacramenta revivifeant? Et qualis re-

quiratur difpofitio adrevivifcentiam Sacra-

mentorum ?

504

C

|

j

—

i

N F

$,

C erdt

ä )

RE

Ü

N

|

;

CX

j

M

A u N

/

m

4

)j

U

)X

ä

E

X

| /

Á

N

4

xü(

u*»xsä

-ï(ï(/

(j

ANM

ï/z

$7

"

N

ER

l

X

E

[

M

x

[

)

EE

)

i

ï

ANM

]

^i

l

| (

ld

j

N

WEq

EY 4

um

m

— dX

S

N

(

3

d

A

$

W

N

J )7

df

x

;

»,

?

CQ

E

e

u —À

»)))

'///

// 7

I))X-

d

n

ii

Tra&atus

n

SACRAMENTIS

IN GENERE.

"ractatus hic contmet 6. D1fputat10nes

fequentes :

Difputatio 1. . De natura & exiftentia Sacra-

mentorum.

Difputatio Il. De materia, forma, & aliis

partibus conftitutivis Sacramentorum.

JDifputatio 11I. De caufalitate & eiï'e&u Sa-

cramentorum.

D. Zmort Tra&t. de Sacram.in gen

A Difpw-

2

DISPÜTATIO

I.

r

Difputatio IV. — De caufa feu authore Säc

mentorum.

wmq

Difputatio P. — De Miniftro Sacr'amentoru'm;

Difputatio VÍ. ^De. füfcipientibus Sacra-

mentg.

No

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

*

pan

j

ht

DISPUTATIO L.

liT

ii

li

De Natuta & Exiftentia Sacm—

Dut

2

tinentorum.

j

& hac Difputatione queritur s

Ll

I

l'

In quo fenfü nomen Sacramenti ufur-

qu

TU

petur à Scriptura, Patribus, & Ec-

i

i

clefia?

2.

Quomodó definiatul* Sacramentum ?

'1ga£

hus

Qualia fuerint Sacramenta in lege na-

ht

ture, & lege Moyfaica?

Ia

Quot & qualia dentur Sacramenta in

MU

lege gratie?

fij.

lu)

An Sacramenta Nove & Antique le-

TO

gis conveniant univocé?

g

Utrum in Veteri Teftamento per Sa-

qii

[

l

cramenta fuerit collata gratia actualis

adoptionis in ftatum filiorum Dei, &

gratia fanctificans ejusdem rationis ?

hn

L

QUJE-

DE NATURA. & EXIST. SACRAM.

3

31

QUJESTIO I.

I

Jn. quo Jenfu ufurpetur. nomen Sacramenti à Stri-

- ptura, Patribus & Exclefa?

m

NIOTANDUM I.

Plurimüm referre, ut fcia-

tur, in quo fenfu nomen Sacramenti ufur-

patum fuerit à Scriptura, & Patribus, ne, ubi

nomen Sacramenti occurrerit in Scriptura, &

Patribus, ftatim ponatur vis in termino folo, &

fine aliis adminiculis imperité pugnetur contra

Acatholicos.

NoTANDUM 2.

Nomen Sacramenti aliter

fumi à Scriptoribus profanis, & aliter à Scripto-

ribus facris & Ecclefiafticis.

Apud vARRONEM

1. 4. de Latinitate. nomen Sacramenti fignificat ali-

[]

quod pignus à litigantibus in loco Sacro depofi-

H

tum: Ut enim hic Author teftatur, mos erat

apud Romanos, ut, cüm duolitigabant, ambo

litigantium deponerent in loco Sacro apud Pon-

il

tificem quingenta «ris; finita lite victor recipie-

[

bat fuum depofitum ; victus veró in poenam te-

merarie litigationis cedere illud cogebatur era-

D:

rio. Apud crcERONEM 1. 2. de Offciis. termi-

nus Sacramenti fignificat idem ac juramentum; eó

quód juramentum fiat per rem facram, feu per

l

Sic dicebatur

invocationem fupremi Numinis.

quis fe Sacramento, hoc eft, juramento obftrin-

j

gere.

p

DICO 1.

In Scriptura nomen Sacramenti

J

idem fignificat, quod myfZerium, feu fignum rei

facre arcang.

A. 2

Pno-

XV

DISI?UGPATPIO

T.

4

jj

PnaosnATUR Conclufo t.

Ratione Bellarmi-

[

ni

!'

Quotiescunque in Scriptura Latina occurrit

n

nomen Sacramenti, in Biblia Grec occutrit no-

hii

men JMyfterii ; ergo manifeftum eft,inScriptura per

p

nomen Sacramenti idem fignificari, ac Myflerium.

Pw

Bellarminus lib.r. deSacram. in gen. c. 7. ficfcti-

ff

bit: ANotendum , Scripturas Sacras non. Latire , fód

Hebraice el. Grece à Propbetis vel Zpoflolis fcriptas

[

jl

e[Je ; — Proinde non. e[Je : demonftrandatn.: ex- Scripturis

Fl

vocem Latinam $A CRAMENTUM, fed Grecam, que

Mul

illi refpondet , nimirum wueveiv3: id enim omninb La-

.

tinis eft Sacramentum, quod Gracis MyJflerium ; me-

que in boc di[fenfio efl.

PRoBATUR 2. exindüctiore variorum tex-

tuum Scripture. Sic Apoc.17. Angelus ad S.

ff

Joannem ait: Ego dicam tibi Sacramentum. mulieris

N

&2 beflie , que portat eam, hoc eft, arcanum ju-

if

diciorum divinorum fuüper veterem Romam

Ethnicam.

Et Eph.5. Apoftolus de Matrimo-

Nn

T

nio, tanquam figno unionis Chrifti cum Ecclefia,

loquens dicit: Sacramentum boc wagnum efl; ego

Ti

''obie 19. An-

iil

autem dico in Chriftro & Ecclefia.

gelus dearcanis confiliis divinz providentie circa

)d

directionem füorum Electorum loquens ait: Sa-

cramentuan Regis abfcondere bonum eft, . Et . Tim.

A

3. de Myfterio Incarnationis dicitur: Magnum

]

ef] pietatis Sacramentum , — quod. manifeflatum eft in

ATR

carne, juflificatum eff im [piritu, apparuit dngelis ,

N

predicatum ef? Gentibus, creditum efl in tundo, af-

"i ]

Jüumptum eft in gloria.

D

DICO II EtiamPatresLatini primis quin-

que f:eculis nomen Sacramenti paffim fumpferunt

| D

W

genericé pro Myfterio facro quocunque.

IXI:

DE NATURA & ÉXIST. SACRAM.

3

]"

Dixr: Patres Laiini;: de Grecis enim Patri-

((

bus juxta obfervationem BELLARMINI & ex

tj

eorum infpectione conftat ,. quod locó hujus ter-

mini, Sacramentum, femper utantur terminó, My-

'Jlrap

D

Jfierium,

PROBATUR

«Conclzyz'o ab indu&tione vario-

rum textuum.

1. TrRTULLIANUS in Zfpolo

J

vocat colum & infer-

h

getico contra Gentes c. 47.

Et inl. de teftim.

hj

num Sacramenta mofire fidei.

.

H

anime c.9. falutationem 1

nter Chriftianos his

hh

m

verbis, JBenedicat te Deus ,

fieri folitam , vocat

Sacramentum conccer [ationis & difcipline. : Etl. contra

j M

9rudeos. €. 9. & l. 4. contra Marcionems c. 36. nomen

l

3l

ofue vocat Sacramentum. Et c. 12. conira Sfudaos

il

formam cruc

is, que in fecuri erat cujusdam

Klifsei, vocat Sacramentum crue

Ta

difcipuli Prophete

lIt

€is.

Et 1:5. contra

Marcin. c. 1. hoftias Veteris

'Teftamenti üt pr&

figurativas earum, que& funt

JIl

il

in/Novo Teftamento vocat figurarum Sacramenta,

19.

In /£orpiaco. ad-

quod repetit c. 11. 15. 18.

verfus Gnofticos c. 4. totam

Religionem ac fidem

Chriftianam vocat Sacramentum , quo

d. rep etiF

l

c. 7. & 8. & l. contra Praxeam. c. 2.

;

i

». LacrawTIUs Ls. Dnflitut. c. 1. fidem

f

chriitianam vocat Sacramentum.

M

3

D. Hrrantus l4. de TTrinit, lu&am

amentum.

Et1. 5. di-

Patriarchz Jacob vocat Sacr

lj

cit, quód Moyfes cognition

em coleftium Sacramen-

u

P

torum in monte acceperit. - EC 156; doötr;';zan?

p

]

lolorum v ocat "Apoflolica Sacramenta.

Ibidem loquitur de Evangelice prædicätionis,

J

1

Sacramento. Et de confeflione RefurreQionis,

J

quam

li

6

DISPUTATIO. I

quarri in'Evangelio Martha edidit, ait: Mgnum

]

T

ef bujus confe[fionis Sacramentum,

4. S. AMBROSIUS lib. r. de Zbrabam. c. s.

Vb[m

Wi

vitulum Abrahami occidendum pro peregrinis

[

vocat Sacramentum Dominice paffionis.

Vir

Cinquit) currat ad boves, vitulum fumat, & Sa-

il

[

cramentum dominice pa[fonis accipiat.

Idem in po-

logia David prima c.4. dicit, quod Soror Moyfis,

nl

& totus populus ignoraverit ZEtbiopife Sacramen-

[

)7

tum, hoc eft, fignificationem Matrimonii, quod

"

Moyfes iniit cum ZEthiopiffa Et in Pfal, 37. ad

j L

i

7

titulum, ait: Chriffus peccata noftra fufcepit snifericor-

di& Sacramentó,, . Et in Pfal. 118, OGon.2. Domi-

u

mus Incarnationis. Sacramentum. a[Jumpfit.

Wt

Idem repetit ibidem oGon. 5. & 1. 2. de Spiritu.

C.8.

X

5. S. HrznoN v wvus Epift.2. c.3. dicit;

d

Jpfius nominis Abifag: Sacramentum. fapientiam. fenum

indicat ampliorem. — Et Ep.75. adverfus Vigilan-

[

tium de Origeneloquens: tam Novi, quam Ve.

fi

teris Teflamenti maxima revelavit Sacramenta.

Et

h

N

Ep.75. ad Oceanum c.2. afferit; eum non irri-

I

Y

tum facere totum patibuli Saeramentum. Etibidem

X

C.3. Maria mutatur Sacramentó cruciss latus. Cbrifti

rl;fæ

Jercutitur lanceá , C baptfii & Martyrüi pariter

hr

Sacramenta. funduntur.

Et Ep. 127. de 4o. Mánf.

Manf.28. P/almi Sacramenta cognofie, . Et Ep. 142.

ln

M

ad Damafum de vifione Ezechielis Prophetz lo-

[j

quens ait: Dominum dep

recemur , u po[fm Dei Sa-

cramenta con[picere.

M

Wi

Et Ep. 152. ad Minerium. Tbe[falonicenfes . boc

Ms

non intellexerant , Sacramenta wwyflici [ermenis me-

fcientes,

L:

Et

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

d

^

Et1.2. in Efaie c. 3. de numero: quinquagenario

loquens ait: JNumeri bujus Sacramenta. pandamus.

in,

Etin c.8. de libro Efaisee: .Dei Sacramenta. compre-

L"l€gm

bendit.

Et in c.14. JDuces. Ecclefie Scripture..Sa-

]

Etin c. 17.. P/almi. odtavi . ad-

eramenta cogno[cunt.

!t /

"

ditó Sacramenté.

Et in Jeremiz c.1. Propbeta li-

brum devorat , . Sacramenta. divina. continentem,

Et

)

Ut

in Ezechielis c. 40. Quatuor .Evangeliorum Sacra-

n

mnento - - fufficiat nobis. Erjoangelicum. Sacramentum. - -

jR

Per 125. cubitos. divinorum fenfuum Sacramenta. funt

pota. Etin Danielis c. 12. Librum potef? cogno-

At

SM

Jiere, qui libri Sacramenta. pote[t -intelligere. Etin

n

Zacharie c.11. Sequentis capituli Sacramenta . cogno-

Jcite. — g'attabat & Dei cognofcere Sacramenta.

In

V

Matthaum fcribens terminum Sacramenti decies

novies fumit pro Myfierio, & in Pfal. 82. loqui-

J

^

tur de nominum Sacramentis,

6. S. AucusTINUS in variis locis loqui-

j

tur de Sacramento P/almorum , de Sacramento

g

Fidei, de Sacramento Jncarnationis , de Sacramen-

to Sabbathi, de Sacramento Pa[fonis , de Sacra-

mento Sone , de Sacramento Unitatis Ecclefie , de

i

Sacramento Pafibatis, de Sacramento Rituum Ec-

u

clefie , de Sacramento Unttionis im Saule, de Sa-

cramento Ligni vite in Paradifo, de Sacramento

Regni celorum , de Sacramento come in V. T,. de

Sacramento adventus Chriffi, de Sacramento do-

(rine fidei, de Sacramento verborum Chrifti, de

T

Sacramento Zrce Noemice , de Sacramento Sym-

boli Zpoftolici , de Sacramento Z4que & Sanguinis

fluentis ex latere Chrifti, de Sacramento Exor-

1]

eifini in baptifmo.

A 4

t

".

8

DISPUTATIO L

T. S. Lzo in variis locis loquitur de Sa-

w

cramento Sumni Pontificii , de Sacramento Incar-

Ed

Áur

mationis, de Sacramento Nativitatis Crifii, de Sa-

cramento Epipbhanie, de Sacramento oite Chrifli,

t

[

de Sacramento Refurrettionis, de Sacramento Paf-

Wfionis , de Sacramentis Religionis , de Sacramento

r

l

Crucis , de Sacramentis verborum Chrifi, de Sa-

cramento gratie Cbrifá, de Sacramento Penteco-

[

Jies, de Sacramento Transfigurationis. &c.

n

8. D. Cunvsorocvus agit in variis locis

nl

de Sacramento Symboli, de Sacramento Incarnatio-

1]

3üs, de Sacramento partus S. Sfoannis, de Sacra-

mento bunanitatis in Chrifto, de Sacramento glo-

p

li

rie Celeffis , de Sacramento detirine celeflis , de

Sacramento peccati originalis, hoc eft, de doctrina

7)q

de peccato originali,

u

Vi

T.

de Sacramento $artus B.

ii

Sacramento nmumerorum.

gini;, de Sacramento Concgþtzþnz's Chrifi, de

i

Poffem defignare fingula loca in quibus S

.

tii

Auguftinus, S. Leo, & $. Chryfologus tra&tant

]i

|

de hujusmodi Sacramentis, fed fuperfluum id du-

Vi

€05 cum ex prioribus fufficienter conftet, nomen

T

Sacramenti illis Szculis non folum pro fignis gra-

tie& practicis, fed etiam pro aliis variis fignis rei

Wi

Hj

fgcæ*æ arcanz fumptum effe.

DICO III. Jamprimis feculisnomen Sacra-

:

Wi

tnenti ántonomafticé

pro fignis CQllaþivis gratiz

ufurpari cepit.

nj

PRonaTUm Comlfo. Jam illis ficculis fieri

j j

cspit oppofitio inter Sacramenta Veteris & iNovi

x[ïie,

eftamenti, item inter Sacramenta

genericé dicta,

(b

Ts qits

& ea oppofitio

1 i

/

confi-

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

9

n

confiftebat in eo, quód aliqua Sacramenta nove

&f Ü

j

dl

legis fint collativa gratie. Ergo eo ipfo nomen

Sacramenti ufürpari cepit per excellentiam feü

d

antonomaftice pro fignis eminenter preftantibus

1

5

operatione , feu dollativis gratie. —Z£nt. prob. ex

3

l

variis Patrum Latinorum textibus.

N

I.

J

ul

S. Cyprn1ANUS 1.3. Eplfc 8. ad Fidum

fcribit: Circumcifio. Sacramentum eft. in umbra; | quia

imago ce[Javit. fuperveniente veritate ( in bapüfmo)

I5 ]i

impediendum.

T

2.

S. AMs2nRosiUS lib. r. de Sacramentis

um

c.4. Miramur (inquit) primüm vetuflatem. Sacra-

i

meniorum , deinde San&iatem pre[lantium. diviniora

NI

& priora (dignitate) /unt Sacramenta Chriftiano-

N]

vum, quàm S'udeorum.

Quid precipuum , quód per

qmare tranfüt Judeorum þopulus ?

Ut de baptifmo

interea loquamur y .qui per bunc. foniem tranfit , tran-

Jit à peccato ad vitam, à culpa ad gratiam. .Et1.

D

deiis, qui initiantur. c.8. Cognofce, Ecclefie Sas

cramenta e[Je potiora.

Ouz ananna mmzduccwemnt,

mortui funt.

Ifle panis , quz de cclo. de[cendit ,. ite

eterne [ubftantiam fubminiftrat,

*

UcusTINUS in Pf 73

Sacm—

menm (X/ eteris & Novi Teftamenti) non funt .eaz

demj. quia alia funt Sacramenta dantia. falutem , alia

Sacramenta INovi Tefla-

LIA

W

promzttentm ealvatorem.

menti, dant- [aluiem ,' Sacramenta Veterzs T/Zamentz

D

promiferunt.

4. EucnHsRiUS LUGDUN. Hom.in, Sabb

poft. i. Dom. Quadr.

INoón enim Saceramenta Ec—

clef (e. ficut Sacramenta Synagoga medicinam daceni.,

I

& oftendunt ; . od ipfa potius. funt medzcma & rem J o

Peccatarum,

A $

s. TER-

lo

-DI,SPU'I;A"TIO I.

5. TrnTULLANUSs de baptifmo. cap. 4.

Omnes aqu& Sacramentum

fam&i/icatfom's confequun-

m

tur imvocato Deo.

'

n

Etc.Yag. Cajanite dicunt, baptifimus mon eft me-

ceffarius , quibus fides fatis efd 5 mam && Abrabam nul-

Sed

lii

lius aque , nifi fidei Sacramento Deo placuit.

[

equentia antecedentibus prevalent.

Fuerit. falus re-

iró per fidem mudam ante Domini pafonem; — t uli

ii

fides au&a efl per nativitatem ,. pa[[onem ,. vefurre-

W

&ionemque ejus, addita efb ampliatio facramento ,. ob-

Ti

Jignatio baptifini, we[ftimentum fidei, que retrà erat

fpi

muda, mec potentiam babwit fine fua lege.

]

6. S. Awznnosrvs l. de initiandis c. 9. de

T

Euchariftia loquens ait: Sacramentum , quod acci.

pääci

|pis, Chrifli fermone . conficitur.

Et l. 4. de Sacra-

ia

mentis c. 4. ubj venitur, ut conficiatur Venerabile Sa-

eramentum , jam non fuis fermonibus- utitur Sacerdos.

7. S.HikRoNYMvs in Matth. c.26. Poff-

li

j

quam typicum (inquit) Pafcba fuerat impletum , Chri-

Jtus ad verum Pafibe iransgreditur Sacramentun,

r

Q

8.

RurrriNvus in Pfal.22.

Dominus in Sa-

eramento fuo dedit nobis carmem fuam.

J

hii

$. AucusTINUs l.3. de Trinit. c. 1o,

Si infantes (ait) nunquam illam. fDeciem videant , mif

inter celebrationes Sacramentorum , cüm offertur. &

datur, dicaturque illis, cujus corpus & [anguis fit,

mibil aliud credent , mifi Dominum $n illa Jbecie. ocus

lis appamw"e mortalium,

D

IO:

VicToR uTIcENSIS l.r. de perfecu:

tione. frriani, quo tempore Sacramenta Dej po-

| b

pulo porrigebant , iutroeuntes , Corpus Chrifti & Jan-

il

hu

guinem gavämemo Jparferunt.

EX

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

II

"

Ex his ergo colligitur, jam primis Seculis

nomen Sacramenti fümi copiffe antonomafticé

pro fignis collativis gratie ; idque meritoó, cüm

lil

etiam in omni alio genere rerum, in quibus ali-

Ln

qua ob füam eminentiam pre ceteris przeftant,

L

Antonomafia locum habeat, üt patetex terminis

T

Urbs , Papa, Scriptura, Lex , Codex &c. qui licét

! dj

de fe fint termini communes, fucceffivé tamen

; "l

per Antonomafiam rem particularem nempe Ro-

Al i

mam, Summum Pontificem, Libros Sacros &c.,

ll (l

fignificare confueverunt.

DICO IIL. Nomen Sacramenti jam Szecu-

Mi(

lo 6. in communi ufü ac ftylo Ecclefi& antono-

34

maíticé accipi, ac ügnum collativum gratiæ flgni-

ficare confuevit,

L

1

n

PnosaATUR Cnclufo, à S. Gregorio M. &S.

)

^i

Ifidoro Hifpalenfi, qui vixerunt Seculo VI. no-

"M

men Sacramenti raró accipitur, nifi relativé ad

baptifmum, confecrationem & Euchariftiam 5

v

[

atque id ipfum in Scriptoribus Szculi VIIE. & IX.

obfervare licet, Ergo. Zfmt. patet legenti hos

Authores.

(

J

u

QUJESTIO II

Quomodà. definiatür. Sacramentum ?

l:

D

ICO ,

Sacramentum n genere , prout con-

venit Sacramentis Novi & Veteris Tefta-

3

H

menti, re&e definitur, quód fit figuun vifibile in-

vifibilis gratie ad nofiram þnätz;zïmzimgm divinitüs 1u-

-

yni

: Jiitutum.

)

Pnao- ^

12

.*"DISPuTATIO' L.

PRosATUROnclufo.

He definitio exuna

parte eft recepta à Catechifmo Conc. Trident.

ls

párt. 2. c. 2. n. 3. & ex altera parte convenit omni

& foli; ergo eft preferenda.

Sacramentum

i

((f

DICO II

Novi 'R»/lamenti

Á

re&é definitur, quód fit ffgnum fenfibile, [Labile,

üi

Jombolicum , && ex opere operato collatioum interioris

&

gratie , à Chrifto inflitutum.

D

ExPLICATUR. Conclufio.

DIcITUR.I.

D)

Jignum fonfibile, per quod intelligitur omne id,

p

quod przter fui fpeciem, qüam ingerit fenfibus,

ul

facitaliquidin cognitionem venire. Talefignum

ul

in baptifmo eft externa ablutio, in confirmatio-

hr

Drcr

ne, & extrema un&ione inunctio &c.

QTT

TUR 9. flabile, hoc eft, perduraturum ab initio

Brt

Ecclefiz usque ad finem mundi.

Drcrrun $.

yi

fymbolicum , quod i dupplici fenfu accipiendum eft.

ipe

Nam inprimis eft fymbolicum, in quantum moda

qu

quodam fymbolico per analogiam & reprifenta-

ynd

tionem externam eft imago illius, quod intus

Sic in baptifmo ablutio exter-

hum

agitur in anima.

hr

na reprzfentat quafi in fymbolo ablutionem in-

a

ternam in anima.

Inunctio externa reprefentat

u

corroborationem internam Athletz ad pugnam

fpiritualem. . Manducatiofpecierum panisrepre.

i

Impofitio

qun

fentat eonfortationem vita internz.

K

manuum &.traditio fignorum in ordinatione re-

oefentat internam tranfiionem in potäftatem

r

atf

Dei per minifterium facrum, & collationem po-

j

teftatis interna.

Forma judicii facramentalis ex-

w(þ

d

terna reprefentat formam judicii interni inter

h

Deum & ponpitentem.

Contractus. matrimonia-

Ui

lis in focietatem vitw individuam reprefentat

LU

i

€on-

DE NAT;URA & EXIST.SACRAM. 13

Dlüüm

i

conjun&ionem Chrifti cum Ecclefia & ejus metn-

i

bris per gratiam.

.. ÍIn lo fenfu

Sacramentum poteft vocari

fignum /fymbolicum , in quantum Sacràmenta funt

"

figna difcreliva verz Ecclefite à falfa, ita,-ut in-

:

dubitatum fit, eam Religionem effe falfam , quee

Sacramentum vel unicum vetz Eeclefize tefpuit,

A

I

DacrTUR A. collativum interioris gratie, per quam

non intelliguntur gratiz internz gratis date, ut-

(tp

pote qu& ordinantur ad externam dire&ionem &

inftructionem aliorum , feü Ecclefie, fed intelli-

T

puntur gratie ad fanctificationem tantüm pro-

priam recipientium Sacramenta ordinate.

Dri-

]i

CITUR 5. ex opere operato, per quod fignificatur,

gratiam facramentalem non coüferri intuitu ullius

meriti humani, fed ex meta liberalitate divina

dependenter à promiffo divino gratuito, ita, ut

II

ii

fignum facramentale faltem per modum caufz

moralis moveat Deum ad conferendam gratiam.

Jht

W

p

Quamvis enim ad recipiendam facramentalem

j

gratiam ex parte recipientis in adultis requiratur

I

exercitium quaàrumdam virtutum , v. g. fidei, &

fpei, non tamen hz virtutes refpiciuntur à Deo

per modum meriti in ordine ad facramentalem

ratiam , fed tàntüm per modüm conditionis; vel

per modum di[pofitionis neceffariee. . D1crTUR 6.

à Chriflo inftitutum. | . An veró ea inftitutio debeat

effe immediata , etiam quoad materiam & formam

(s

in fpecieinfima, examinabitur exinftituto Difp. 2.

slt)

Conclufio fic explicata

n

PRosATUn. llla definitio eft bona, que

explicat omnes partes effentiales Sacramenti ab

Ecclefia definitas, vel faltem univerfali fenfu Ec-

clefie

14

DISPUTATIO

I,

f

Clefiz receptas; fed talis efthec definitio; ergo-

|

Maj. patet; quia non decet in definitione figno-

a

rum fymbolicorum verz Ecclefie , quibus vera

Religio à falfis difcernitur, poni partes confti-

tutivas dubias, in ipfis Scholis Catholicis con-

troverfas.

Min. prob.In Concilio Trident. omnes

prefate partes afferuntur pertinere ad effentiam

at

fiti

Sacramentorum Nove'Legis; ergo. . Zfnt. prob.

fui

ab enumeratione. Sic Tridentinum Seff. r3.

Ccap. 3. de Euchariftia loquens ait: ,Commune

D

» quidem hoc eft SS. Euchariftie cum czteris

T

it

» Sacramentis, Symbolum effe ReiSacre, &in-

» vifibilis gratize formam vifibilem: verüm reli-

» qua Sacramenta tunc primüm fan&ificandi vim

101

b

» habent, cum quisillis utitur.

Et Seff. 7. can. 1.

» Si quis dixerit, Sacramenta Nove Legis non

N

FU

» fuiffe omnia à Chrifto J. D. N. inftituta , ana-

(1

»

thema fit.

Et can. 6. Si quis dixerit, Sacra-

menta Nove Legis non continere gratiam,

TU

(

quam fignificant; aut gratiam ipfam non po-

nentibus obicem non conferre, quafi figna tan-

1j

tüm externa fint accepte per fidem gratie, &

Ri

note qucdam Chriftiang profeffionis , anathe-

mafit: .Er ibidem can. 7. Si quis dixerit, non

yi

»

dari gratiam per hujusmodi Sacramenta femper

Lal

(

»

& omnibus, quantum eft ex parte Dei, etfi

»

rité ea fufcipiant, fed aliquando , & aliquibus,

ln

»

anathema fit. Er cam. 8. Si quis dixerit, per

A

»

ipfa nove Legis Sacramenta ex opere operato

vt

»

non conferri gratiam, fed folam fidem divinze

X

»

promiffionis ad gratiam confequendam füffice-

»

re, anathema fit.

Ti

D

IÍn

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

15

n

In his Tridentini verbis contineri omnes no-

lt

QU

Yil

ftre definitionis partes, patet confideranti.

"t

Solvuntur Objectiones.

h

Os2jgriciTUR r. contra 1. Concl. r. Dantur

lb

Sacramenta in V. T. que non funt inftituta divi-

i

nitüs ad fan&ificationem hominis; ergo illa de-

L

finitio non convenitomni,

Zánt.prob. ArcaNoe-

U

mica, tranfitus per mare rubrum &c. vocantur

r

à PP. Sacramentum, prout Queft. 1. oftenfum

W, &w

eft, & tamen non fanctificabant homines; ergo.

Quf

9. Sacramenta V. 'T. non conferebant gratiam ;

Yi

ilid

ergo non fuerunt inftituta ad fanGificationem

A d

hominis.

u

REsPONDEO adT1. n

: a. ad frob. dift, -Vo-

mu

M

cantur Sacramentum /ai& dictum. c. proprié ac

d

jirictà di&tum. n.

Patres in iis locis fumebant Sa-

ol

cramentnm tantüm grammaticaliter, quoad figni-

hm

ficatum nominis, non autem in fenfü adícititio

ex communi ufu Ecclefia.

Vil

n

Ad 3. tr. ant. dift. c... Ergo non erant infti-

tuta ad fan&ificationem hominis Zmmediatam. tr.

It

(

mediatam. n. quamvis Sacramenta Veteris T'efta-

il

menti non contulerint gratiam, eam tamen con-

ferendam intuitu & mediante actu fidei in Chri-

re)

ftum venturum fignificabant, eó quód receptio

/ti

talium Sacramentotum veterum fuerit externa

;(

If

protettatio fidei interne in Chriftum venturum,

t

per illàs ceremonias prefiguratum.

Wi

j

Häc de-

t

On2Jr1ciTUR 2. contra 2. Condl. 1.

finitio non convenitfoli; ergo.

Prob. ant. hec

definitio convenit etiam Martyrio, Sacrificio

Miffe,

16

DISPUTAT-IQ I.

)l

Miffi, prime "Tonfure, benedi&tioni Abbatis,

qit

aquze Luftrali &c. quz tamen non fünt Sacra-

yn

menta; ergo. Zfnt, prob. Etiam Martyrium, Sa-

agebaï

crificium Miffe &c. ex opere operato caufant

[uls

:

gt

gratiam 5 ergo.

2. Baptifmus Joannis confere-

bat Remiffionem peccatorum ex opere operato,

m

4

ficque habebat veram rationem Sácramenti; ergo

ad rationem Sacramenti non requiritur, ut fit

m

fignum ftabile, utque fit inftitutum à Chrifto.

qui

ij

9. Verba Chrifti ad Magdalenam: remittuntur tibi

g

geccata tua , vere erant fignum facramentale, col-

m

31

lativum gra6it ex opere operato, & tameni non

funt fignum ftabile, ac fymbolicum ; ergo hec

ïxï,

non requiruntur ad rationem Sacramenti.

REsPONDEO ad 1. n. a. ad prob. n.a. ad prob.

"

(

quoad x. n. a.

Nam Martyrium non caufat inte-

)

riorem gratiam , ad fanctificationem hominis or-

f

dinatam, fed tantüm caufaàt fpecialem laureolam

;delei,

Q

in celo , que potiüs eft premium, . quàm gratia

fubfidiaria ad promerendum.premium. . Quod fi

L

quis contendat , per Martyrium etiam folüm at-

m

trito :conferri gratiam, id diffinguo.

Confertur

ln

per Martyrium attrito eratia, fi pertulit/Marty-

W P

rium cum fervore charitatis..c. fi pertulit Martyrium

IT

folüm cafu fortuito, ex neceffitate, vel in fomno

lmr

finà praevia' decente preparatione; n.' Ratio eft;

Ym

quia juxta Apoftolum & SS. Patres, prefertim

k

n

$. CYPRIANUM, etiam Martyrium finé chari-

)U

1

tate nori proficit ad falutem. — Si tradidero corpus

BU

meum , ita ut ardeam , cbaritatem autem mon babue-

ftc

ro, nibil mibi prodeft. 1. Cor. 13. — Quoad 2. n. a.

TR

Sacrificium enim in duobus differt à Sacramen-

At

to., Nam inprimis non eft /iguum /ymbolicum in-

Tnf

(

terio-

(-1

DE NATURA & EXIST. SACR AM.

17

"

lr

A

terioris gfatie: Sacrificium enim Miffze inftitu-

la

tum eft à Chrifto ad reprzfentandum id, quod

agebatür in Monte Calvarice in Sacrificio cruento

1j

crucis, non veró ad reprefentandum id, quod

Ut

agitur intus in anima. .Dein Sacrificium Miffze

"wm;o

non eft inftitutum à Chrifte ad conferendam in-

]

teriorem gratiam babitualem, velad ejus augmen-

It d

1

tum immediaté, neque etiam eft infüitutum ad im-

(

medisib conferendam Remiflionem peccatorum

hr

quoad culpam, fed tantüm ad conferendam im-

ïlf, j

mediaté Remiflionem peccatorum quoad Reatum

sU

pence in vivis & defunctis; & ad conferendas

1

o

varias gratias atbuales, fpirituales & temporales,

"

ordinatas ad dignam Receptionem Sacramento-

Lf

s

rum, & converfionem , ac augmentationeni re-

ld. ]

cepte grative facramentalis.

Hujus rei fignum

TOA A

eft, quód SS. Patres & Theologi non inftruant

TT00

fideles, ad petendam in Sacrificio Miffe Remif-

lr

fionem peccatorum mortalium quoad culpam,

vl

D

neque etiam ad petendum augmentum gratic

M

fanctificantis, fed tantüm ad petendas alias gra-

Q

tias varias aCtuales, & ad obtinendam Remiflio-

Wa

nem peccatorum quoad Reatum poenz.

Quoad

M

3: 4« s; m.a.

In his enim omnibus non repe-

il

ritur vis conferendi grátiam ex opere operato.

4

15

Nam Tonfura prima, Benedictio Abbatis, &

aqua luftralis nil conferunt gratie independenter

"

ia

à precibus Ecclefiz , vel recipientis ejusmodi ce-

remonias.

Imo nec etiam dependenter ab his

d

1

precibus Ecclefiz vel recipientis diretié confertur

j

gratia fan&ificans, vel illius augmentum , fed

" g

tantum indiretté, in quantum per has czremonias

j

confertur ob preces Ecclefi: contutatio à tenta-

[

10-

D. mort Tra&t. de Sacram. in gen.

I

tio-

r8

DISPUTATIO

T.

g

tionibus demonum, & excitatur devotio in re-

"

X

cipiente, qua mediante obtinetur augmentum

d

habitualis gratia.

z. 92 naa.

Baptifmus enim Joannis non

H

conferebat eratiam , fed.tantüm erat ceremonia

hn

ex infpiratione divina à S. Joanne inftituta ad

j

hoc, ut homines excitarentur ad agendam pe-

E

nitentiam, ficque ad impetrandam perfecta con-

hr

tritione gratiam difponerentur.

ld fignificatur

tj

illis verbis Evangeliftze Marci 1. v. 4.. Fuit Sfoannes

Á

baptizans &2 predicans baptifimnn ponitentie in Remif-

vtl

fionem peccatorum.

Praedicare baptifimum ponitentie

m

flügaf

nil aliud fuiffe, quàm predicare ponitentiam occa-

TU

fione illius ceremonie divinitus inftitute , colli-

(s

gitur ex Matth. 3. ubi id factum narratur his ver-

ii

bis: Penit S'oannes predicans & dicens: penitentiam

jl

agite.

Id etiam colligitur ex eo; quia baptizati

|

!

baptifno Joannis fuerunt rebaptizati baptifmo

hit

Chrifti, quo opus non fuiffet, fi ex opere ope-

pinin

rato infallibiliter obtinuiflent gratiam fanctifican-

lil NL

tem. Hocinnuit S. Paulus AG.19. v.4. Soan-

pl

nes baptizavit baptifino penitentie populum , dicens :

W

in eum, qui venturus effet pofl ipfum , ut crederent,

ht

j

boc eft , in S'efum.

Neque verofimile eft; ob fola

T

dona gratis data, v. g. Prophetize, & Linguarum,

hii

fuiffe renovandum baptifmum; quia primarius

lon

& efTentialis finis Baptifii Chriftiani non eft col-

T

latio talium donorum, fed fanctificatio interna

a,

per Spiritum Sanctum. . Quod autem Sacramen-

11

ta non repetantur ob effectum tantüm accidenta-

IN

