habetur Gen. 24. v.9. haud dubié ob refpectum

quemdam ad Chriftum ex Abrahamo nafciturum,

aut ob futuram unionem Chrifti ex Abrahamo

Ób

orituri cum Ecclefia.

Denique legitur, quód

iil

Deus Regem /Egypti, & Regem Abimelech fla-

[ire

gellaverit plagis maximis, quód Societatem in-

diffolubilem conjugii fine debita previa infor-

h

nl

matione turbaverint inter Abrahamum &Saram,

qua vindicta divina non fuiffet opus, nifi ea fa-

-

cratio matrimonialis ftatus effet fpecialis inftitu-

buli

tionis divinz.

VIL PRO SACRAMENTO MORIENTIUM

erat Sacramentum ultime commendationis feu benedi-

IT

&Gionis, quod erat quedam externa proteftatio

D

fidei de Chrifto & Refurre&ione & profecCtione

1

in aliam patriam cum fpeciali participatione be-

ml

nedictionis divine non folum fpiritualis fed etiam

n

temporalis in filios.

Id obfervare licet in Patri-

Nm

archalfaac, qui fentiens fe morti proximum aflla-

1

tus Deo dimifit benedi&ionem Jacobo nomine

ipe

Dei; quodetiam Patriarcha Jacob fuis duodecim

]

filis moriturus praftitit, üt habetur Gen. 27.

ili

& 49. De morientium autem proteftatione

1or

quoad fidem de alia vitateftatur Apoftolus Hebr.

380 4

RI. Suxta fidem defun&ti funt ommes ifti non. acceptis

Repromilfonibus, fed eas à longe afpicientes , & falu-

tantes, & confitentes , quia peregrini &j bofpites fumus

T

ns fin-

lr

fzægr terram. |.Et ibidem. . Fide jacob morie

gulos

!

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

39

D

!Jïl

gulos filiorum Sfofepb benedixit. - - . Fide fïcfepb tho-

1

viens de profe&tione filiorum Ifrael memoratus eft. — Sic

Á

& Job in fterquilinio ad mortem, quam vicinam

t

exiftimabat, fe difponens profeffionem in Chri-

"W, |

ítum & de Refürre&ione edidit: Surre&turus fum,

I

& in carne mea videbo Deum meum. Jobi 17.

li

li

"

.DICO IV. Iw LEGE SCRIPTA, feu LE-

GE MOYSAICA Sacramenta legis nature non

l R

fuerunt auCta; fed tantüm magis per novos ri-

ii

4l

AE

tus explicata.

4 It

PnaosATUR ab explicatione & inductione

W

omnium Sacramentorum Moyfaicorum, ex qui-

tie

bus omnibus plus evinci non poteft, nifi quód

T.

fuerint magis explicativaSacramentorum exiften-

tium in lege naturz.

TY

f

I

CIRCA REMEDIUM INFANTIUM,

hii

quod in lege naturz confiftebat in proteftatione

ol

fidci perimpofitionem nominis relativi ad Deum,

&i

in femellis remanfit prorfus idem Sacramentum;

du

in mafculis veró tantüm addita fuit expreffior

s

proteftatio confervande vere Religionis per fi-

hl

gnum perpetuum in carne, & quidem per fignum

i

ex fua natura rememorativum primarii effe&us

u

ex peccato originali.

y i

I

CIRCA SACRAMENTUM SAPBATHI

y

folüm addita fuit exactior obfervantia & directio

Y

in ordine ad vacandum Deo , & przítandum

fs

Deo cultum debitum.

linf

IH

CIRCA SA'CRAxMENTUM EUCHARI-

El.'ï(hf'l

Ó

sT1X tantüm addita fuit clarior fignificatio per

Manna, per panes propofitionis , per Azyma

"T

cum

)

4

j

40

DISPUTATIO 1I.

cum Agno Pafchali, & per legem communicandi

g

populo partes. ex Sacrificio.

j

IV. CriRCA SACRAMENTUM ORDINIS

(

du

folum additz fuerunt novc ceremoniz, & novz

Wi

leges partim pro fufci

partim pro adminiftrando.

piendo munere Sacerdotali,

m

v

"

V. CIRCA SACRAMENTUM POENITEN-

$

TIE folum requifita fuit explicatior confeffio de-

o

li&orum coram Sacerdote per varia determinata

i

Sacrificia, que debebant offerri fpecificé pro

nir;

variis generibus peccatorum

, ita ut ex ipfo ge-

27

nere Sacrificii offerendi inte

li

lligeretur ipfum ge-

nus peccati.

i

VI

a

CIRCA SACRAMENTUM MATRI-

MT

MONII nihil fuit mutatum à Moyfe quoad fub-

IT

ftantiam Sacramenti indiffolubilis quoad veram

ttiii

conjugem , fed tantum fuerunt magis explicatze

eaufe divortii quoad cohabitationem & thorum.

li

Hinc Chriftus expreffé declarat, eum adulterare,

4"..?«4;

qui dimifJun duxerit. Matth. s.

Permiffum illis

a

g

quidem erat, ut haberent plures mulieres, fal-

2 du

tem ex conniventia divina per tolerantiam Pro-

phetarum eum morem non damnantium, fed

li g

(y

ancillas folüm, quarum liberi non fuccedebant

in maífa. hereditatis fine difpenfationc, & quee

f

ipfe dimitti poterant.

Ea unitas unius verz

4ns)

conjugis colligitur ex Deuteronomio, & obfer-

lgO (

vantia etiam ultimorum temporum, ubi folum

& g

lemæ

fit mentio unius verz conjugis.

VII.

ApUs

CiRCA SACRAMENTUM MORIEN-

Kaf

(

TIUM erat proteftatio fidei de altera vita.& Re-

furre-

t

!

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

41

furre&ione, quam fidem proteftabantur per ma-

ximum videndi Meffiam defiderium & fpem.

d

Quód autem morientes varios tales actus

elicere confuüeverint, infinuatur ab Apoftolo

bly

EW&'

Heb. 11. v. r3.. Sfuxta fidem defuntki. funt. omnes. iftt

mon acceptis Repromüfionibus , fed à longé eas afpi-

cientes , &9 falutantes, €9' confiütentes, quia peregrini

ii

& bofpites fumus fuper terram. | Sic & l. 1. Mach. 7.

"m

abomnibus Machabzis emittitur talis proteftatio

ii

fidei. Huc referende funt ille morientium for-

uT

mulzs /e fomno requie[cere , fe dormire , fe requiefcere

H'pfo [2

in fb

e,I j('e: ire ad Patres , fe colligi ad populum.. &c.

m

DICO V. Sacramenta Legis Moyfaice per

mortem Chrifti fuerunt mortua, fed usque ad

excidium Jerofolymz necdum erant mortifera.

w

quii

i

Ab eo veró tempore evaferunt etiam mortifera.

PROBATUR.

Sacramenta ila fieri moriua

i v

&l

nihil aliud eft, quàm definere in populo Judaico

iont

obligationem ea obfervandi; eadem autem fieri

mortifera nihil aliud eft, quàm eorum obfervan-

m

At-

iin

tiam fieri füb peccato mortali prohibitam.

qui in hoc ftatu erant Sacramenta Legis Moyfai-

d

c& ante & poft excidium Jerofolym«a.

ergo.

M

Min. prob. quoad 1. membr.

nu.

Conftat, quod primi Chriftiani, converfi ex

fs

gente Judaica, obfervaverint omnes ceremonias

y, U

Legis Moyfaicze usque ad excidium Jerofolymaz.

| u3

Ergo eo tempore necdum fuerunt mortifera.

T

Zhni. prob. ex AG. 21. ubi D. JAcOoBUs, Jero-

UL

folyme Urbis & Gentis Judaice in Pakeftina Epi-

fcopus D. Paulum cirea annum à morte Chrifti

v

26. afcendentem Jerofolymam fic alloquitur : 7-

t in Judeis, qui credi.

g

:

des Prater, quot wnllia fän

3

g;

derunt,

DISPUTATIO

I.

]

u-

derunt ,. 9 omnes O Emulatores . funt. Legis.

| p

dierunt. autem de te, quia difce[lionem doceas à-.Moyfe

p

eorum, qui per Gentes funt S'udeorum , dicens , mon

f

debere eos circumcidere filios , neque fecundum confue-

pro'm

tudinem. ( Jfudaicam ) ingredi. .Hoc ergo fac, quod

i

[

tibi .dicimus: funt mohis viri quatuor , votum baben-

Les fuper fa.

His affumptis. fan&tifica te. cum- illis ,

i

0US

€9 impende in illis , ut radant.capita, & fcient omnes,

quia que& de te audierunt , falfa. funt ,. féd. ambulas

al

(

€2 ip[e cuflodiens legem.

Tunc . Paulus , - a[Jumptis

(

)

viris , poflera die purificatus cum iülis intravit in

J Di

Lemplum annuntians expletionem dierum. purificationis,

Ti

donec offerretur pro unoquoque eorum oblatio. &c.

i

Sic etiam AG. 3. de Petro & Joanne legitur,

n

u

quód horis Orationis confuetis iverint in tem-

plum. A& 5. v. 42. dicitur, quód Apoftoliomni

D

Va

die afcenderint in templum.

I

Et A&.1ro. v.14. S. Petrus dicit: nunquam

,l

smanducaoi omme comunune g immundum.

Et ad

»

J

Gal. c. 2. D. Paulus fcribit; quód D. Petrus An-

Ri

tiochiz comederit quidem cum Gentilibus, quan-

ATR

do non obfervatur à Judais Jerofolimitanis; ad

,

demonftrandam videlicet libertatem à jugo legis

y

I)

Mofaice, cui Gentiles ad Chriftum converfi,

T

imo & Juda&i non amplius fuübjiciebantur.

Sed,

Yil

quando fuperveniebant Judei Chriftiani Jerofo-

, r

lymitani, ad,/vitandum, ütjudicabat, fcandalum

, Dib

abftinebat à communione Gentilium. — Sic etiam

y o

D. Paulus circumcidi Timotheum, natum ex

Va

Matre Jude, & patre Gentili, ut habetur A&. 16.

Vg

PROBATUR JAM CONCLUSIO q.3. Men.

Tior

Ex eo, quia Ebion & Cerihthus, qui vixerunt

d

ií

Jerofo-

ad.finem Seculil. adeoque poft excidium

EU

lym2,

DE NATURA& EXIST. SACRAM.

45

ln

VA

hi

Y

Hj]

lymse, tefte S. Epiphanio de Hxref,, ab Ecclefia

propterea eje&ti funt, quia docuerunt, neceffa-

Ws

riam Judeis effe obfervantiam Legis. Ex quo

proin tempore ad diftinguendos Catholicos ab

[p vg, fü

hareticis à mente Ecclefiz alienum erat, ultró

RL

id fe&ari, quod fignum squivocum effe poterat

Laj

heretici.

CoNFIRMATUR Authoritate s. A U-

n

lt

GusTINI, qui Epift. 19. ad D. Hieronym. fic

Ái m

fcribit: ,Paulus Timotheum circumcidit, ne illa,

14/"0&["

que, üt prioribus congruebat temporibus,,

Mi )

Deus fieri jufferat, tanquam idololatriam gen-

YT

»

tilium damnare videretur. - - -

Jerofolymis

i u

i l U«

»

Apoftoli decreverant, ne quisquam gentes co-

sl

»

geret judaizare; non autem decreverant, ne

u

d

2

quisquam tunc Judaos judaizare prohiberet,

Vl

»

quamvis etiam ipfos jam doGrina chriftiana

Paulus in Timotheo often-

»

non .cogeret. - -

; IN

»

derat, illa Sacramenta nec ut neceffaria debere,

D

»

applicari; nec tanquam facrilega debere da-

t

»

mnari. - -

Sic credo, Apoftolum veraciter

IN

»

cun&ailla geffiffe; nectamen nunc quemquam

a

»

fa&um ex Judeo Chriftianum vel cogo, vel

Y

»

fino talia veraciter celebrare. —Hoc fi ita (co-

l COD'(?

»

gerem) in harefim Hebionis vel eorum, quos

TMH

»

vulgo Nazareos nuncupant, delabimur. - - -

lu

»

Cüm veniffet fides, quz prius illis obfervatio-

,

»

nibus prenuntiata, poft mortem & Refurre-

y Y

»

&ionem Domini revelata eft, (Sacrameata

, Ui

»

Vetera) amiferunt tanquam vitam officii fui;

enti

»

Verumtamen ficut defunéta corpora neceffa-

j

qü

?

riorum officiis deducenda quodammodo erant

»

ad fepulturam nec fimulaté, fed religiofé, non

qul V

autem deferenda continuó vel inimicorum ob-

CUl

» xe-

44

DISPUTATIO

I.

|a

» tre&ationibus tanquam canum morfibus proji-

[

»

cienda. Proindenuncquisquis Chriftianorum,

um

quamvis fit ex Judeis , fimiliter ea celebrare

t

»

voluerit, tanquam fopitos cineres eruens non

t

»

erit pius deductor, vel bajulus corporis, fed

u

»

impius fepulture violator.

Ideo Paulus Sa-

cramenta Judiorum celebranda fufceperat, ut

fib

:

» doceret, non effe pernitiofa his, qui ea vel-

» lent. Tuncenim hoc non erat pernitiofum;

Ti

T

» progreffu vero temporis erat pernitiofum, nifi

» ill& obfervationes ab omnibus Chriftianis de-

[

» fererentur, ne fi tunc fierent, non difcerne-

f

» retur, qued Deus per Moyfen przecepit fuo

il

» populo, ab eo, quod in templo deemoniorum

li

» Spiritusimmundus (Ccirca Sacrificia) inftituit.--

i

» 9icut tu loqueris, ceremonias Judeorum &

p

» pernitiofas effe & mortiferas Chriftianis, & qui-

Ytett

» Cunque eas obfervaverint, five ex Judzis five

ottd

» ex Gentibus, eum in barathrum diaboli de-

b

» Volutum, ita ego hanc vocem tuam confirmo,

a

» & Pauliin his converfationem ab hujus tem-

as

» poris converfatione fecerno ;

il

quoniam tunc

» fuit approbanda nec deteftanda.

T

aitici

Solvuntur Objectiones.

tef

&f

ij

n

O5JICITUR r. conira 1. Concl.

I

in ftatu

Ti

innocentie non decebat, hominem fubjici rebus

N

fenfibilibus in ordine ad eum evehendum in fu-

perna. ergo.

"nt. prob.

Senfus in eo ftatu jam

tf

Ttnt

per fe erant perfectiflimé fubje&ti imperio ratio-

Hlítg

nis, nec erat opus gratia Sacramentali fan&ifi-

Y

L

cante & clevante,

Otüf

Yi

W

2

Si

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

45

u

1

9. Signailla fymbolica in ftatu innocentig

tantum erant figna rememorativa facti preteriti,

Ab

ïmmm

& inftructiva, non autem erant fignificativa gra-

tie conferendz de prafenti vel de futuro, prout

NG k

tamen requiritur ad rationem Sacramenti. ergo.

ïlhsa

l

n y

3.

Illa figna in ftatu innocentie necfuerunt

ll ü.L

ftabilia, nec applicata ab homine, quorum ta-

II

li

men utrumque requiritur ad rationem Sacra-

menti. ergo.

li

lii

RzsPoNDEo ad r. dift. non decebat, ho-

lm

W

minem fubjici rebus fenfibilibus fubjectione /er-

a

vili.c. fubjectioneberili.n. nam etiam in illo ftatu

UT

Adamus dependebat à rebus fenfibilibus in or-

W

M

dine ad füi nutritionem , confervationem , at-

URU

que in ordine ad hauriendam cognitionem omni-

Ij li

potenti& & fapientie& divine ex rebus creatis.

Vif

Sicut etiam nunc Reges & Domini potentiffimi

bl é

in multis dependent à famulis, & fübditis, &

Ym

artificibus, '& agricolis.

Sed ea fübjectio eft

N

i

herilis precifé relativa ad inftrumenta & admini-

D d

cula poteftatis dominativz.

Itaque etiamSacra-

mentz in illo ftatu tanquam inftrumenta & ad-

minicula obtinende beatitudinis fervire poterant,

prefertim quia fervire poterant ad illam ipfam

fubjectionem fenfuum ad imperium rationis, con-

m

n

Jervandam, & poft lapfüm recuperandam.

d 2.

Quj

dift. non erant figna eratig conferende direci?. tr.

niuni

conferende indiretté. n.

Namlicétilla figna tantüm

eli

fuerint dire&t rememorativa facti praeteriti; indi-

reti? tamen ferviebant ad fefe ex memoria prete-

i?

ais

ritorum prefervandum , vel ad gratiam difpo-

nendum.

Ex memoria enim fignorum à Deo

fpecia-

J

46

"DISPUTATIO

L.

fpecialiter in hunc finem inftitutorum, ut pofteri

fins

iA

Ade animo & cogitatione fe converterent ad

Deum, faciliis ac certius fperari & impetrari pot-

ftt

[uul!

erant gratie figno rememorativo congrue.

LUl

- ld 3. dift. non erantftabilia perpetuitate in-

al

tentionali.n. perpetuitate reali. fubdif?. perpetui-

ntsi

tate reali phyfica. c. perpetuitate reali morali. n.

etiam perpetuitas moralis poteft vocari realis,

oulit

quando unus terminus extremorum, quibus mo-

jl

raliter inheret, perfeverat; fic enim JDe&toratus

Cl'äl!?ff

qtti]

realiter datur, quia datur perfona receptiva ce-

Irid

remoniarum, licét ceremoniz fignificative hu-

jus gradus non amplius dentur.

ii

Itaque etiam

r

ratio Sacramentalis actionum humanarum dari

poterit, licet ceremonie ille divinitus à Deo

ndi

pofite, per quas fiunt Sacramentales, non am-

m

plius dentur.

d

D

Et hinc patet etiam Refponfio ad alterum

membrum objectionis ; quia ad rationem Sacra-

Mp

[

menti generice fumpti, faltem genere fummo,

j

non requiritur, ut ponatur ab ipfo homine.

Poffet etiam REsPONDE. 2. hoc modo. dift.

t

M

Sacramentum debet effe fignum ftabile ftabilitate

ufüs moralis.c. ftabilitate ufus phyfici. n. fen-

imt

fus patet ex dictis.

Tius|

OB JrciTUR 2. conitra 2. Concl. in lege na-

futus

ture non fuit à Deo determinatum aliquod ex-

item

ternum fignum pro remedio parvulorum; ergo

D

non dabatur Sacramentum. — Zfnt. prob.

Si jam

li

tunc fuiffet determinatum fignum, illud fine du-

b

^

bio Patriarche fuis pofteris tradidiffent; nec et.

tion

iam fuiffet opus novo figno circumcifionis: ergo.

d

2. Sacramenta conftant materia & forma verbo-

M

rum;

l

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

47

Q t

rum; fed illa figna non conftabant tali materia

El'mg[

& forma. ergo non erant Sacramenta.

3.!88.

L'Lp*t'mp

Patres & Theologi loquendo de legenature tan-

tum meminerunt de remedio parvulorum, non

2

veró de remedio adultorum.

ergo faltem pro

adultis non dabantur Sacramenta.

4. D. Tho-

mas in 4. d. r. q. 2. a. 6. docet, in lege nature par-

r

vulos fola. fide parentum juflificatos e[fe ;; ergo non

Wt

T

juftificabantur per aliquod fignum externum Sa-

D

i

cramentale.

5. In lege nature facrificia non

!

Aifr

erant inftitutionis divine, fed inftitutionis hu-

E

h

mane : ergo non habuerunt rationem Sacra-

i d

menti.

dnt.

rob.

Anacletus Papa in Epift.

n

Decret. ». dicit: Lict aliqui legantur prius Sacrifi-

ii

cium obtuliffe , ut Melcbifedecb , & J4brabamus, bi

j

tamen fbontanea ooluntate , non tamen Sacerdotali au-

tboritate boc fecerunt.

6. In lege nature nulla

| d

erat neceffitas Sacramenti ; ergo non dabatur.

ziin

dnt. prob.

Adulti & parvuli tunc poterant fal-

vari per fidem in Chriftum venturum: ergo.

7.

iny,

(Qr.

Si darentur Sacramenta in lege nature , tunc

j

effent fuperaddita per legem divinam pofitivam;

N

Si

n

fed hoc non poteft dici: ergo.

Min. prob.

j

jam tunc dareturlex pofitiva, non daretur am-

pliuslex nature 5 quia per hanc intelligitur ille

| n

ftatus, in quo homines dirigebantur per folamg

internam legem rationis.

8. D. Thomas r. 2.

) di

]

Qni

q. 102. à. 5. ad 3. docet, ne quidem in LegeMoy-

faica extitiffe aliquod Sacramentum correfpon-

[

dens Sacramento Confirmationis & extreme un-

Ó

Ji

":

p

&ionis; quia Confirmatio eft Sacramentum perfe-

ff

&ionis, quz non dabatur in Vetere Teftamento,

v

1j

& Extremá Unttio eft proxima difpofitio ad glo-

vfor

riam,

48

DISPUTATIO: I

:

riam, qui tunc non erataperta ; ergo nec da-

ii

1

bantur in lege nature.

9. Multis imponebatur

nomen v. g. Caini, Sem, Japheti, Cham, in

p?lIUJ

rIo. Tam

m

quibus non apparet relatio ad Deum.

q

inlege naturz, quàm in lege Moyfaica dabatur

Polygamia & libellus Repudii; ergo Matrimo-

lia

g«

nium non erat Sacramentum.

REsPONDEO adI.n.a. quia, ut oftenfum

IT

D)

flbl

eft, tunctemporis pro figno externo determinaté

(

adhibebatur impofitio nominis relativi ad Deum.

) l

iil

REzsPONDEO 2. dift. non fuit determina-

1l

j

tum fignum füb fpecie infima. tr. fub ratione

generica. n.

Si quis enim tueri velit, parentes

purl

inlege nature variaffe quoad fignum externum

g

proteftativum fidei interne ,

prefumendum

o

f:

tamen eft, duód, ficut plerique parentes pro-

t

teftabantur fuam fidem internam per impofitio-

EU

nem nominis, fic etiam alios parentes adhibuiffe

u

J

aliud fignum externum; & hoc proveniffe ex in-

li

if

ftitutione divina, quod omnes adhiberent ali-

Munbï

quod fignum externum proteftativum fidei.

f

Ql

d 2. dift. Sacramenta Novz Legis. c. Sa-

vt

cramenta in generce. n.

Neque enim requiritur

iL fe

ad rationem genericam Sacramenti forma verbo-

lo

u

rum, fed fufficit materia, & forma accidentalis

V

figni, determinativa fignificationis facre ex cir-

ia

cumítantiis , ficut fonus campanae vel buccine

ln

eftfignum manifeftativum rei facrz vel profane,

ftni

licet non habeat formam verborum, fed tantum

formam naturalem vel artificialem.

p

Og

"d

n. a.

Nam inprimis S. Auguftinus,

&R

ubi dicit, nullam Religionem confiftere poffe,

m

nifi

l4

[l

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

49

h

NI

(

nifi fideles in unam Societatem colligentur vin-

l

i

J

culo Sacramentorum, non tantüm loquitur de

parvulis, fed etiam deadultis, Dein ipfi idem eft,

D

parvulos fide faloari , & Sacramento falvari.

Cüm

:

i

ergo agnofcat, etiam adultos equé per fidem

j

falvari, ac parvulos, confequenter admittere

debet, etiam adultos Sacramentis falvatos fuiffe.

if

Al

1.2. de nuptiis. c. 11. ait: ;Superioribus tempo-

»

ribus omnino latuit Sacramentum juftifica-

tionis ex fide.

us

»

Eadem tamen fides Mediatoris

»

falvos juftos faciebat antiquos pufillos. cum

zi

n

»

magnis.

Et l.5. contra Julianum c.11. , Nec ideo

Mu

Ti

»

tamen credendum eft, ante datam circumcifio-

»

nem famulos Dei, quandoquidem in eis inerat

n

»

Mediatoris fides in carne venturi, nullo Sacra-

j

»

mento ejus parvulis fuis opitulatos fuiffe,

Inp

»

quamvis, quid effet, aliquá neceffarià caufà

1

f

f

j6i

»

Scriptura latere voluerit.

Et D. Greg. lib. 4.

»

AMoral. c. 3.

uod apud nos valet aqua baptit-

la

matis, hoc egit apud Veteres vel pro parvulis

li

» fola fides, vel pro majoribus virtus facrificii."

R

Quod attinet Theologos, fatetur Suarez hic

UE

d. 4. feCt. 4. ante fua tempora D. Thome difci-

j

pulos divifos fuiffe; ipfemet vero admittitSacra-

W

d

menta etiam in adultis.

Conclufione 3. fic fcribit:

st

» Dico 3. ex fingulari Dei beneficio & revela-

u

, üone interdum fuiffe in lege nature in aliqua

Vdþ »

» familiavel gente ufum alicujus Sacramenti pro-

g

» prié dicti preter illud , quod erat commune

»

omnibus inremedium originalis peccati. Hanc

conclufionem conítituo propter oblationem

li

i

jj

, Melchifedech, quznon folüm habuit rationem

S

D. zdmort Tratt. de Sacrain. in gen.

D

Ev

a-

So

DISPUTATIO 1.

J

, Sacrificii, & oblatio fan&a erat, fed etiam res

qm

» Oblata habuit rationem Sacramenti.

ff

u

Z4d 4. dift. dicit, parvulos fola fide juftifica-

ul

tos effe tanquam caufa juftificationis.c. fola fide

tanquam unico requifito. n.

Quamvis enim in

[

m

lege nature Deus gratiam juftificationis contu-

lerit intuitu folius fidei, non tamen eam gratiam

contulit intuitu fidei fine externa proteftatione

x

fidei tanquam conditione requifita, ficut nunc

tUj

Deus confert gratiam intuitu folius Sacramenti,

[/

licét gratiam non conferat intuitu Sacramenti

aié

jl

fine intentione Miniftri, & difpofitione Reci-

al

b

pientis.. Quód autem D. Thomas ejusmodi figna

...

externa proteftativa fidei internz in Sacramentis

IY

veterum requirat, oftendit p. 3. q. 70. a. 4. ad 2.

f

ubi ait : ,Probabile eft, quód parentes fideles

dorü

» pro parvulis natis & maximé in periculo ex-

,

» iftentibus aliquas preces Deo funderent, vel

Wa

» aliquam benedictionem eis adhiberent , quod

ii

» €rat quoddam fignaculum fidei.

ii

"d 5. dico, eam Epiftolam effe Apocrypham,

nl d

prout Eruditis notum eft; Suppono potiüs, pri-

[j

mores cujuslibet familiz ipfa inftitutione divina

b

per inftindtum internum agnita in Sacerdotes

Qpta

conftitutos fuiffe, donec Deus alia lege pofitiva

dn r

ob nimiam corruptionem, & effufionem ad pro-

fana in principibus familiarum aliud ordinaret.

Extgen

li,

«4d 6. n. a. nam Sacramenta neceffaria erant

n

i,

non folum pro parvulis, fed etiam pro adultis,

in quibus ad confervandam Religionem neceffa-

d

0

rius erat cultus externus ,. & vinculum Sacra-

r

| 4

mentorum, quibus tanquam fignis rememorati-

4 (

VIS

|

DE NATURA & EXIST. SACRAM. $1

[

vis myfteriorum & perfectionum Dei, & articu-

J

lorum fidei, excitarentur ad ferventiores actus

b

internos in ordine ad obtinendam vel confervan-

fbj

dam gratiam , qua ex caufa etiam in parentibus

W

re&é exigi à Deo poterat ejusmodi proteftatio

](L E

externa fidei in remedium parvulorum.

Vib

..,F

Ad 7. tr. Maj. n. Min. ad prob. n. Mgj. Nam

tj

fnt nL

per legem naturz non intelligitur ille ftatus , in

quo nulla dabatur lex pofitiva, fed ubi nondum

CT

dabatur corpus legum Moyfaicarum ; certum

M

enim eft, jam Adamo fuiffe legem pofitivam da-

J

tam abítinendi à fru&u vetito, cuftodiendi Pz-

Jdiügn

radifum , colendi terram, & dominandi animan-

Eu

Noemo data eft lex circa felectum cibo-

tibus.

1]

rum.

Caino data eft lex refrenandi appetitus

h

inordinatos &c.

é

Va

d 8. dift. docet , quod non datum fuerit

1l t

Sacramentum correfpondens his Sacramentis fi-

j

militudine feu adequatione effe&us, c. fimilitu-

dine ac proportione figni. n. D. Thomas folum

m

vult dicere, quód in numero Sacramentorum

veterum nullum fuerit fignificativum ac difpofi-

x

tivum ad perfettionem gratie, que confiftit in ad-

u

optatione in ftatum filiorum Dei; atque.ad mo-

dum relatioum gratie , qui& nunc in Sacramento

s

m

Extremz Unétionis habet relationem juris pro-

Ti

ximi, arrhe, & difpofitionis ad gloriam, non

[

tamen negat, ullam aliam augmentationem gra-

tieeis

vel confummationem gratie Sacramento

pwaïï

aliquo externo

fidelibus collatam effe.

a

d 9. n. a. ex.eo enim, quód integra propo-

j

Wyfï

fitio, cujus initialis vox conítituebatur per no-

2

Tnen

ii

D:S PU T AU LO

I.

nN

:2

men infanti impofitum, in Scriptura non expri-

lj

matur, non poteft afferi, in ea non contineri

pl

Í

relationem ad Deum.

W

Sic ; nomen Cham, quod

fignificat calorem, forté erat propheticum, quód

u

ex illo defcenfuri effent populi Africe ; & no-

jl

men Sapheti, quod fignificat dilatatum, forté erat

d.

propheticum, quód ex illo effent defcenfuri po-

FO

puli Europe , in quibus potiffimum ftabiliter di-

latatur Ecclefia.

"

BI

A4d 10. dift. dabatur polygamia per modum

m i

exceptionis in cafu particulari. c. per modum re-

du

gule univerfalis n.

Solum enim polygamia ob-

at

fervatur fuiffe ufurpata in cafu particulari, ubi

Ob circumftantias particulares meritó poterat du-

m

M

bitari, an ad eas fe extendat difpofitio generalis

h

legis diving.

Talis cafus particularis, qui per

ij

;O:Fiääz'

Epikiam videri poterat exceptus, erat affumptio

Ill

& repudiatio .ancille in Abrahamo, & retentio

Lis in Patriarcha Jacobo, & affumptio Ancilla-

!

rum ad inftantiam Conjugum, & polygamia Re-

gum, & polygamia particularium quo tempore

omnes populi confpirabant ad deletionem populi

Qu

ele&ipropemodumredactiadpaucos. Inhisergo

cafibus vel per Epikiam vel per difpenfationem

1 n

iist

ex conniventia Prophetarum videri poterat lici-

ta polygamia.

Similiter libellus repudii tantüm

ï-z DCJSI'

lo

erat per modum exceptionis datus in ordine ad

repudiandam primam conjugem quoad thorum

& cohabitationem , non autem ad aliam ducen-

E

dam, nifi per modum polygamiz, tunc temporis

in cafü particulari ex Epikia vel difpenfatione

E

BU

Jicitz.

1

[hlz [

ï

Itaque matrimonium femper fuit indiffo-

m ]

lubile quoad vinculum ex natura Sacramenti.

ii

OB2]r-

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

53

!l

OBJICITUR 3

contra 3. Concluf.

T Sg-

(hm, qL

cramenta fünt remedia contra vulnera peccato-

rum. Sed hzec non decuit dari ante adventum

b g

lXcl&[]

Medici, Chrifti. ergo.

2.Sacramenta V. T. tefte

Apoítolo erant tantüm figura &? umbra futurorum

n

(

ad Hebr. c.8. & 10. & ad* Coloff. 2. ergo non

h

erant vera Sacramenta, ficut umbra hominis non

1

R

eft verus homo

3. Sacramenta funt effectus

pafiionis . dominice ; ergo non dabantur ante

Id

(ün r

Chriftüm.

4. Circumcifio quadraginta annis non

extitit in deferto

ergo non erat fignum ftabile.

Ti (

s. Sacramenta V. L. non contulerunt gratiam

l, ij

ex opere operato, ut habetur ex Concilio Tri-

nt ii

Id

dent. Seff. 7. ergo non erant vera Sacramenta.

n

l)

b. /)ïou

Si Sacramenta illa non contulerunt ex

W

m

Opere operato gratiam , non contulerunt eam

ULLVA

infallibiliter,

atqui fi non contulerunt gratiam

TEldtl

infallibiliter

non erant vera Sacramenta. ergo.

il

Maj. prob.

Si Sacramenta non contulerunt gra-

3

Ti

tiam ex opere operato eam contulerunt tantum

[

d

Sed fi hoc,

TU

ob fidem, vel ob preces offerentis.

]

eam non contulerunt infallibiliter. ergo.

Min.

hlhr* )

t

Hf

jrob.

D. Thomas 2.2.:2. 83. a. 15. & 16, docet,

quod preces & oblationes, quas homo pro aliis

t

t

offert, Deus non teneatur acceptare.

Mi

RESPONDEO ad 1. dift. non decet dari me-

| OR

dicinam ante adventum Medici independenter

Fb

ab ordinatione Medici. tr. non decet dari medi-

If

cinam ante adventum Medici dependenter ab

M.

ordinatione Medici. n.

Medicus vulnerum eft

l o

po

Chriftus qua Deus; Deus autem erat ante Ada-

f

mum.

Hinc Chriftus in Evangelio S. Joan. c. 8

(

V.58. dicit: antequam brabam fieret, ego fum.

"

D

2.

I.

j W

34

DISPUTATIO

DL

4d». retorq. Populus Ifraeliticüs erat um-

qülbl

bra & figura populi Chriftiani. Ergo non erat

qi I

verus populus.

'Templum Salomonis erat um-

bra & figura templi veri, quod eft corpus Chri-

fti, & vera Ecclefia.

ergo non erat verum tem-

a

"

E

A.

plu

m.

(

RrsPONDEO o». dift. Erant figura Sacra-

mentorum Chriftianorum confideratorum fub ra-

galni

uld.

tione fpecifica operativi ex opere operato. C.

confideratorum füb ratione generica Sacramenti

futt,

Haud dubié fignum &

j r

fignificativi grati;. n.

)ul

fignificatum, figur

a & figuratum conveniunt fub

variis predicatis genericis, v. g. entis fübftan-

LU

10X

tim, corporis &c. & folüm habent rationem fi-

gnificantis & fignificati o

b fimilitudinem vel ana-

logiam quoad pr:zdicata fpecifica differentialia,

AOJM

ut patet ex datis exemplis, & v. g. ex ftatua Ce-

faris,. ubi utrumque eft fübftantia corporea.

Ad3. dift. Sunt effe&us moralis. c. phyfi-

cus. n.

Poteft autem effe&tus moralis exiftere

m

Mreg

ante exiftentiam fuz caufze phyficam, prout pa-

tet ab exemplis v. g. in eo, qui fpe pramii pro-

!im

miffi, vel fpe hereditatis ftrenué agit; caufa

l

enim moraliseft, que ut cognita, feu ut exiftens

uN

in cognitione agit.

M

ZÁd 4. c. a. dift. c. ergo non erat fignum fta-

mm,

bile ftabilitate phyfica. c. morali. n.

Lex dici-

*mmw

tur moraliter ftabilis, quc necdum eft revocata,

j

fed femper perfeverat urgere. Sic & Sacramen-

D

tum dicitur ftabile moraliter, cujus inftitutio

femper pergit urgere obfervantiam ; voluntas

PRDm

enim inftituentis femper vivit, & urget obfer-

M

vantiam , licét per accidens ea obfervantia fuf-

Ml

pen-

DE NATURA & EXIST. SACRAM. SS

O0

"t^ pendatur in a&u fecundo pro certis circumftan-

tiis, in quibus lex vel voluntas inftituentis eft

g

k

moraliter inobfervabilis.

Qu (

Nam

"Ad5. c. a. n. c. ad prob. tr. Maj. n. Min.

QUtg

etfi illa Sacramenta non contulerint gratiam in-

fallibiliter, potuerunt nihilominus participare

ts

rationem genericam: Sacramenti, in qua non

n

j

involvitur , quod fan&ificationem infallibiliter

(

Il

caufent.

^

Ts

Drxz £r. quia potuiffent illa Sacramenta in-

D

1 il

fallibiliter operari gratiam , ex patto 69 promilJo

divino, etfi eam non effent operata ex opere ope-

jidu

Yato, üt proxime dicetur.

ml

»

QUASTIO IV.

(j

Quot & qualia dentur. Sacramenta in Nova

Tdd

LLege Gratia ?

n

al

Wa

DI

CO: In Nova Lege Gratiz dantur feptem

a

Sacramenta.

&

i

PRaoBATUR I. ex Concilio Trident. Seff. 7.

ü,x

Can. 1. ubi fic habetur : ,Si quis dixerit Sacra-

u a

» menta Nove L

egis effe plura vel pauciora,

quàm feptem ,

videlicet Baptifmum, Confir-

(uni

mationem, Euchariftiam , Poenitentiam,

KEx-

»

lt

»

tremam Un&ionem, Ordinem, & Matrimo-

u

l

?

nium , autetiam aliquod horum feptem non

e

D)

effe veré & proprié Sacramentum, anathema fit.

Ü o

PROBATUR 2. fpeciatim de fingulis:

n

l.

DE BAPTISMO.

Id probatur ex i*-

(

1

h

Chrifti Joan.3. v.5. 4fmen amen dico tibi , n'i/'r:

f

4

S6

qM

DISPUTATIO:'L

D

venatus fuerit ex aqua & Spiritu. Sanélo , . mon. poteft

iniroire in regnum .Dei.

Ev

LL

!

'[31!,1

D coNrFIRMATIONE probatur ex *

1

j

traditione. . Nam jam Seculo 2. 3. 4. & 5. daba-

J

d

tur poft Baptifmum ceremonia facra, confiftens

ii

in Impofitione Manuum füper caput baptizati,

at

vel Inun&ione frontis, à folo Epifcopo confe-

gme:

renda cum perfuafione, quód per eam caeremo-

ia

niam conferatur quzedam perfectio feu extenfio

&'pemoffb

gratic.

NI

ergo colligitur, donum Spiritus Sancti,

quod tempore Apoftolorum conferebatur per

J

impofitionem manuum cum collatione donorum

LT

Spiritus S. manifefta per effectus gratuitos, man-

as

fiffe in Ecclefia cum collatione gratiz faltem oc-

n

culta.

Il 3

ni. prob. ex wariis textibus Patrum.

Sic 1. TERTULLIANUSs lib. de Baftifino. c. 7.

at

ii

&8. fcribit: Exinde egreffi de Lavacro (baptifmi)

jperungimur benédida umülione, debinc manus imponi-

MT

tur per benedictionem. advocans, &9 imvitans Spiritum

Santtum.

a a

Plures ejusmodi textus Tertulliani

14

leguntur ibidem toto libro: & l. r contra Marci-

K Qu

non. C. 15. & l. 15. de Refurrett. c. 8. & de Prefcript.

i

A

C. 36. . 2. Cornelius Papa in Epift. qui habetur

i

apud Eufebium lib.6. c.42. de Novato loquens

A? b

ait: ,Novatus, quoniam jam moriturus putaba-

m

» tur, in ipfo ledto baptifimum per effufionem

Q

» accepit, Necreliqua confecutus eft poft mor-

WLWP

?

)

bum, que juxta Ecclefie canonem confequi

Ah[il y

» debebat, obtignationem videlicet ab Epifcopo

T lt

»

collatam.

Cüm autem illà potitus non fit,

t fs

»

quomodo Spiritum S. eft confecutus ?"

3

Eemïü

CyPRIANUS in Epift. 3. ad Jubaianum. ,Qui

*mllm. [

» in Samaria crediderant, à Philippo Diacono

:

nb ap ti-

II

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

9v

VT

» baptizati erant; & ideo, quia baptifinum con-

» fecuti fuerant, baptizari eos ultra non opor-

W

» tebat, fed tantummodo, " quod deerat, id à

li

:

, Petro & Joanne factum eft, ut oratione pro

] WME

» eis habita, & manu impofita invocaretur, &

U

N

, infundereturíupereosSpiritusS. QQuod nunc

2

V

» quoque apud nos geritur, ut, qui in Ecclefia

A

» baptizantur, Prepofitis Ecclefie offerantur,

1l jl

, & pernoftram orationem, ac manus impofitio-

IT

» nem Spiritum S. confequantur, & fignaculo

»

X E

» Dominico confummentur.

Similia habet

TT

Épift.74. 75. 76. Plures textus videri poffünt

), I

in mea Demonfirat. Critica Relig. Catbolica. Part. Y.

lem

Queft. 10.

1.

Dg EUCHARISTIA id conftat ex

Toan. 6. & 1. Corinth. 11.

In priori loco v. 54

trun

Chriftus dicit: ,Amen amen dico vobis, nifi

p

, manducaveritis carnem filii hominis, & bibe-

L

» ritis ejus fanguinem, non habebitis vitam in

iil

li

» Vobis. - -

