fed ex parte omnipotentie divine, tranfeunter

UT

ac fluenter per modum motionis extrinfecze ma-

Wt

teriam refpicientis feu ordinantis.

Hunc effe

TU

fenfum D. Thomz patebit ex fequentibus tex-

T

tibus.

TT

ld 2. dift.. D. Thomas in Sacramentis agno-

NH g

fcit caufalitatem inftrumentalem, ita tamen, ut

.PH it['»&('"

virtus activa non inhereat inftrumento per mo-

LO pDïfïäm

dum qualitatis phyfice inherentis.n. ita, ut vir-

o

tus aGiva fe tantum teneat ex parte moventis

inftrumentum, füa motione fimul & inftrumen-

o

Tà

tum

À

DE CAUSAL. ET EFFECT. $SACRAM. 201

'lbumeüü

tum ordinantis ac dirigentis, & fua virtute effe-

li

&um producentis. c.

D. Thomas docet, quod

uj

l

l

in caufis inftrumentalibus tota virtus aGiva fe

s

teneat ex parte moventis, feu inftrumentum di-

g 0

rigentis & ordinantis ad determinatum effectum.

C

Agnofcit etiam, effe magnum difcrimen inter in-

d otra

ftrumentum conjunttum principio. moventi ,

quale

/ Sam[[f

inftrumentum eft humanitas Chrifti in ordine ad

m r

aCiones miraculofas refpe&tu divinitatis unite;

Ventom d

& inter inftrumentum non conjunttum principio mo-

TT

venti.

In tali enim inftrumento non ipfà virtus

qidm v

matrix feu aCtiva, fed tantum motio tranfiens ac

Mu

fluens recipitur, idque vel phyfià , ut motio ar-

tificis in cultro vel ferra.

Vel moraliter, ut aQio

.

Regis in militibus, aut Decretis à fe ordinatis;

; pin t

quia in hoc pofteriore genere res dicuntur motze,

$ f

dire&e, ac ordinate tantum per denominatio-

Vtenti

nem extrinfecam. Senfus hujus & precedentis

Ua UEUT

Refponfionis colligitur ex fequentibus textibus

f i

D.Thomz. Namin 4. dift. 1.

.1.3.4. caufa-

litatem Sacramentorum contradiftinguit à natura

Tif

g ia

pure conditionis precife per hoc, quia conditio

prorfus nihil operatur, ne quidem difponendo

, tl

extrien

vel meliorando fubjectum, cui conjungitur vir»

y Bu

tus aCiva. , Hoc, inquit , non videtur füfficere;

i

» caufa enim fine qua non, fi nihil omnino fa-

» Ciat ad inducendum effectum vel difponendo

» vel melioranda, .nihil habebit fupra caufas

xcramenär

u

» per accidens."

Et in Summa p. 3. Q. 62.a. 1. c.

ait: , Dicendum, quod duplex eft caufa ageris,

ao

j f Jj

» principalis & inftrumentalis. Principalis qui-

» dem operatur per virtutem füse formw, cui

if

ii

» affimilatur effectus, ficut ignis fuo calore ca-

$

»Lefacit,

282

DISPUTATIO. EL

jl

lefacit.

g PhTf

»

Et hoc modo nihil poteft caufare gra-

» &am nifi Deus.

Caufa vero mfh'umentahs

) f

af

» nOD agit per virtutem forme, fed folum per

» motum, quo movetur à punmpah agente; &

«t

»

hoc modo Sacramenta nove legis gratiam cau-

j quaï

»

fant; adhibentur enim ex divina ordinatione

rl

»

homlmbus ad gratiam in eis caufandam.

Ft

al

ibidem . ad. 9

endam.

»,Dicendum, quod inítrumentum

» habet duas actiones

Unam inftrumentalem

niid, D

fecundum quam operatur non in virtute pro

od

»

pria, fed in virtute principalis agentis

Aliam

T.

»

autem habet actionem propriam , que compe-

f

»

tit fibi fecundum propriam forman

ficut fe-

p mem

»

curi competit fcindere ratione fux acuitatis

n r

»

Trumont

facere autem lectum, in quantum eft inftru-

»

mentum artis

iNon autem perficit inftrumen-

Tk d

»

talem actionem, nifi exercendo a&tionem pro-

[romenun

» priam; fcindendo enim facitle&tum. . Et fimi-

siequ

» liter Sacramenta corporalia per propriam actio-

WJ ii

» Dem, quam exercent circa corpus, quod tan-

b

»

gunt

efficiunt operationem inítrumentalem

Fü*evmhm

b

ex virtute divina circa animam; ficut aquaba-

TCR

»

ptifmi abluendo . corpus fecundum propriam

Estfv

»

virtutem , abluit animam, in quantum eft in-

EW.?,X'

»

ftrumentum virtutis divine, nam ex anima &

lt

» Corpore unum fit.

Ex hlS textibus patet,

TT

ficut motio fecuris eft a&io folius artificis phyfi-

RUs hll

cé, ita etiam actionem Sacramenti inftrumenta-

fim

lem eífe aCtionem folius Dei, ut ordinantis Sa-

Xm 1,10

cramentum ad gratiam , itatamen, ut actio agen-

D

tis principalis in inftrumento mechanico recipia-

fblEm»nn

tur in ipfo inftrumento phyficé; econtra actio

Md m

agentis principalis in inftrumento morali non re-

fl?!lfemgn

mplatur

!l

DE CAUSAL.ET EFFECT.SACRAM. 209

AC

cipiatur phyficé, fed tantum moraliter per mo-

! Wmne

dum forma denommantls extrinfece. . Hec di-

ii 10le 1

ftin&tio inter actionem inftrumentalem pyfic &

Wh 1&

u hLälh

moraliter receptam in inftrumento, colligitur ex

€eo; quia D. 'Thomas docet, quod non tantum

( Wm

Sacramenta, fed etiam Paftio Chrifti,

& Miniftri

lii

agant inftrumentaliter in ordine ad gratiam effi-

| Ti

c1endam, quin tamen ullus "Theologorum fo-

frigei

mniet, actionem principalis agentis recipi phy-

HUIHJP

ficé in paffione, aut in Miniftro tanquam inftru-

Ms du

mento

S. Doétor 3. p. in Summa Q.64. a. 3.c.

Q

: ,Paffio Chrifti caufa eft noftre juftificatio-

j "'mu

D

nis & meritorié & effectivé, non quidem per

Vrl

»

modum principalis agentis, fed per modum

Ti 00

»

inftrumenti, in quantum humanitas eftinftru-

OCRU

»

mentum divinitatis ejus; fed tamen quia eftin-

ii

»

ftrumentum conjunétum divinitati in perfona,

n f

»

habet quamdam principalitatem & caufalitatem

woyrana

»

refpe&tu inftrumentorum extrinfecorum ;. qui

funt Miniftri Ecclefiz.

Et ibidem a .4. €.

UW qüüü*a

»

ptsitid

»

Poteft inftrumentum conjunctum , quanto fue-

y t

»

rit fortius, tanto magis virtutem füam inftru-

iM QTOD

»

mento feparato tribuere, ficut manus baculo

anmm d

»

Et ibidem a. . c.. Miniftri Ecclefiz inftrumenta-

'am ü i

»

liter operantur in Sacramentis, eo quod quo-

s teyt]

)»

dammodo eadem ratio efít Miniftri & inftru-

menti.

T

»

Sicut autem dictum eft, inftrumen-

n u

»

tum non agit fecundum propriam formam aut

[/ orüa

»

virtutem , fed fecundum virtutem ejus, à quo

»

movetur

Et ad .. Dicendum, quod Mini-

n yal

"Cllaïll

»

ftri Ecclefiz& neque à peccatis mundant homi-

»

nes ad Sacramenta accedentes, neque gratiam

j; u

»

conferunt fua virtute, fed hoe facit Chriftus

lp more

»

fua

DISPUTATIO III.

j

284

u

» fua poteftate per eos, ficutper quaxdam inftru-

*J

, menta.

gf

Ex his textibus fequitur, quod, ficut Mini-

Juo

ftri fünt tantum inftrumentum morale, in quo

um

motio feu actio principalis agentis tantum reci-

mpahtf

pitur extrinfecé in ratione ordinantis & ordinati,

j em qllf

ita etiam Sacramenta, que moventur à Miniftro

aisfot

immediaté, à Chrifto mediaté, fint tantum in-

a

ftrumentum morale feparatum, in quo motio

ag

principalis agentis tantum recipiatur extrinfecé

d

mediante aQione Miniftri, quem Deus imme-

«

diaté movet tanquam füum Miniftrum, ita ta-

sgeti,

men, ut illa motio feu actio principalis agentis,

& aqu

qua refpicit Miniftrum extrinfecé immediaté, &

aifinem|

Sacramenta extrinfecé mediaté, effecum fuum

gt

ultimum, nempe gratiam, caufalitate phyfica

refpiciat & attingat immediaté. Quod non effe

gde, p

Tdnt,

impoffibile, patet ex dictis in Philofophia de cau-

H

falitate in diftans, & de motu Angelorum in di-

ftans.

hu

OsJrerTUR 5. InSacramento poenitentie

ii di;

Sacerdos non tantüm declarat , à Deo fieri re-

g.

vt

miffionem peccatorum per infufionem gratize fan-

Gificantis; fed etiam caufat abfolutionem. ergó

ia

phyficé eft caufa gratig. ant. pat.

Si tantüm de-

p

füüüh (tit

clararet, remiffionem peccatorum fieri à Deo,

non deberet dicere: Ego te abfolvo ; fed oftendo,

modm i

te abfolutum.

2. Quando Minifter in baptifmo

Mu

dicit, ego te baptizo, feu abluo, ad verificandam

RUT

hanc formam baptismi requiritur, ut phyficé ab-

Tuat corpus.

Ergo etiam quando Sacerdos in Sa-

i

MT

cramento poenitentie dicit: Ego abfolvo te à

peccatis ; ad verificandam hanc formam requiri-

duj

Lr

tur,

)

j

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 285

tb

tur, ut phyficé ponat remiffionem peccatorum

4

j

per infufionem gratiz.

M) [mlläh

RESPONDEO.

dift. Caufat abfolutionem

mes iü(

inftrumentaliter per modum caufz materialis. c.

i

ily lt

principaliter per modum caufz formalis. n. fen-

r

fus eft, quód Sacerdos commutando nomine Dei

fatisfactionem rigorofarn intemperatam ac huma-

li lt

'

1qu g

nam penitentem abfolvat judicialiter ab ulteriori

obligatione preftanda rigorofz fatisfa&tionis in

Vr m

ordine ad obtinendam peccatorum veniam. Ea

Deu m

veró actio, de fe tantüm jurisdictionalis, non fa-

hm t

cramentalis, fit Sacramentalis per ordinationem

Rol

dud

Dei, in quantum à Deo ordinatur extrinfecé ad

remiffionem peccatorum , & eatenüs eft actio in-

Ti

ftrumentalis relaté ad Deum tanquam agens prin-

Viv

cipale , proüt explicatum eft in Ref?. ad O B J.

u mti

precedentem , & in Tr. de PoENiTENTIA.

pfb

difp. 5.

p

Ad 2.

c. a. n.c. fi enim facienda eft paritas,

toptttt

dicendum erit; ficut ablutio externa corporis,

phyficé pofita à Miniftro , eft tantüm actio in-

ikoiti

gagi?

ftrumentalis feu materiale Sacramenti , ita etiam

illud, quod in Sacramento poenitentie à Miniftro

n

ponitur phyficé , nempe actio judicialis jurisdi-

, at

m f

é&ionis commutando fatisfactionem rigorofam in

moderatam , fit tantüm actio inftrumentalis &

h fed OF

ihriott

ipfum materiale Sacramenti , collativi gratie per

aCtionem moventis feu agentis principalis.

T

jv

!

l

l, Utph

»

OsnjrcrTUR 6. Sacramenta poffunt cau-

fare phyficé gratiam.

Ergo dicendum , quód

1

p od

l

—

p dl

j

J

a&tu eam phyficé caufent. $at.conf. prefumen-

dum eft, Scripturam & PP. quando Sacramentis

[cfortllszl

tribuunt

DTSPUCPATIOpTR

286

müm;* jf

tribuunt caufalitatem,loqui de caufalitate omnium

U

propriiffima & perfectiffima. Ergo fi Sacramenta

J] oidlnæ

phyficé caufare gratiam poffunt

dicendum eft

2. Humanitas

uód actu eam phyficé caufent

J & matm

Chrifti caufabat phyficé miracula, & conferebat

"r qu

phyficeé gratiam fanctificantem. .. Ergo etiam pre-

fumendum eft, quód ejusmodi virtutem contule-

ROU

ritSacramentis.

vmfcurf

3. Ignisinfernalis per virtutem

füpernaturalem elevatur à Deo adagendum phy-

i tit

ficé in animas damnatas

ealll

j

Ergo etiam Sacramen-

ta agunt phyficé in animas. c. . Non decet, mi-

wilia

noris effe virtutis inftrumenta mifericordie, quàm

4l

inftrumenta juftitie vindicativwe

4. Si Sacra-

('rít er

menta non influerent phyficé ad produ&tionem

fTU,

gratie, non aliter fe haberent , quàm figna ma-

i Iu ul

gica refpectu effe&uum mirabilium , quos ad il

10 010

lorum fignorum pofitionem ponit doeemon. . Sed

1w0 ULT qlu

hoc eft abfurdum

Ergo.

1 I]lu Isl

RESPONDEO ad 1.

e.4. mn-og. ad par dift.

sel b

Prefumendum eft, quód loquantur de caufali-

zitnmen

tate omnium propriiffima & perfectiffima forma-

iutid

liter tali. c

tantüm materialiter tali. n

illud

v

eft formaliter perfeähfïimum, quod modo con-

B I

gruentiore fervit ad fines à Deo intentos, &

quod magis fervit ad fimplicitatem ac uniformi-

NEAQA [bF

H mLf ' (

tatem operationum divinarum.

Sed caufalitas

phyfica Sacramentorum , cüm fit res hominibus

I z

A.u.lj

prorfus occulta, non fervit magis Deo ad finem,

1ili bj

FR

H

L

h

nempe ad gloriam Dei extrinfecam , nec magis

Tj

congruit natur& fübjecti, nec falvat uniformem

UI

r[e

n ( l

ac fimplicem modum caufandi gratiam in Sacra-

FUR

mentis.

Nam cum Sacramenta aliqua non tri-

'r' d Mu

buant novum effectum phyficum , fed tantum

4, ls

Ccon

M

DE CAUSAL. ET EFFE

- SACRAM. 287

ih

, confirment gratiam fanctificantem cum jure ad

T ts

lj

nk

gratias a&tuales fuo tempore conferendas, prout

jlniy

fitin ordinatione & matrimonio j ahqua etiam

EM

abfoluté poflint conferri in diftans v.gr. abfolu-

Ula, MUW

tio & matrimonium per procuratorem 5 ac deni-

It i

que aliqua Sacramenta tribuant effe&tum, quan-

HI'U'! At

do non amplius phyficé exiftunt, nempe ea, que

rv

revivifcunt

longé magis falvatur uniformitas

Üipedn:

operationis divine, & confequenter perfectio

um m

caufalitatis, per caufalitatem moralem feu miï:ru-

l

Nb

mentalem in fenfu explicato.

t d

"

Zld 2. c.a. n.c. difparitas eft; quia humani-

t LR

tas Chrifti erat inftrumentum conjunttum princi-

Mnm Y

pio moventi, ficut manus eft conjun&a artifici,

"

qani

A

IU Qd

illque in multis fervit pro inftrumento ; 1taque

U,Cm

etiam actio talis inftrumenti , & a&tio talis caufze

li

m

fed non ita contin-

eft actio utrique communi

jit in inftrumento feparato prefertim non vitali,

kädp.

It u

h

M

quale eft baculus vel Sacramentum ;

ejusmodi

Lj

enim inftrumenta non tam agunt, quäm aguntur,

N

l)

nifi concretivé fpectata, quatenüs dicunt totum,

t n

ex materia & forma activé compofitum.

um

D n

uddigo. £. a. 1).C.

Difparitas eft, quia doemo-

nes & aniinz feparate agnofcunt, fe cruciari à

4vl

TE w

«

vili elemento, quod eft ignis ; & ob hoc gra-

viüs cruciantur , quàm fi à Deo cruciarentur im-

5 t

mediaté.

Imo decentius eft, (j Deus non imme-

Dot

diaté agat tortorem, fed pro tortoribus immedia-

], n»

tis adhibeat vel elementa velalias creaturas:. fic-

,NW

ut non decet, ut Princeps vel Judex immediate

, fanam

per feipfum cruciet reo

m'ä (hlq

d 4. Retorqueo in Sacramentis, quando

[Cuma F

revl-

Z

288

DISPUTATIO

Iil

revivifcunt , vel quando tantüm conferunt jus .

5

[

]

j

morale ad gratias actuales.

mb

RESPONDEO 2,

n. Maj.

D'ifparitas eft;

L (hi

as 6

quia figna magica fe habent tantum per modum

conditionis purz , non veró per modum caufz

qumentak

amad C

inftrumentalis, ordinate ad effectum magicum,

nifi tantüm intrinfecé per voluntatem domo-

aon ol

num.

1 0l

Econtra Sacramenta fe habent per mo-

dum caufze inftrumentalis, ordinatze ad effectum

vombtg!

j

E

Sacramentalem per a&tionem divinam intrinfecé

refpe&tivam non folius effe&tus , fed etiam inftru-

um

Í CH

menti, eamque efficacem, ac inimpedibilem ab

effectu.

Hinc oritur fecunda differentia inter

, Diaml

1l ümd

figna magica, acfigna Sacramentalia ; quia ifta

roducunt effectum infallibiliter; ifta autem tan-

s eitemi t

tum fallibiliter, eoquod ordinentur ad effectum

2n d)

magicum folum per voluntatem deemonum defe

tiore

inefficacem, quz facilé poteft impediri precibus

&t

San&orum; at vero Sacramenta ordinantur phy-

ztr, ch

ficé ad fuum effe&tum per actionem omnipoten-

450 Dter

tie divine intrinfecé efficacem, fimul refpecti-

ltsorog

vam Sacramentorum & ipfius effeétus Sacramen-

li Diner

talis, quamvis illa actio divina non recipiatur in

t

Sacramentis, nifi tantum intentionaliter ac ex-

d m'erg

trinfecé , fed tantum in anima recipiente gratiam

4

fanctificantem.

&

Si Sacramenta caufarent

; uhtsl

OBJtfCITUR 7.

T g

gratiam tantum moraliter, id eatenusfieret, quod

u

i

aCtiones Sacramentales effent moraliter actiones

itig

AT

Chrifti.

Sed eatenus non caüfantgratiam. ergo.

h

HD

Min. prob.. f eatenus actiones Sacramentales cau-

! Sacngm';

farent gratiam , fequeretur, quod ifte actiones

moverent Deum fub ratione meritoria gratic.

tf

Talirt

[S

"nf

Il

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 2989

d

Sed hoc non poteft dici.

ergo. Min. prob. Chri-

ftus nihil meretur de novo.

ergo.

lt

D

Chriftus non amplius eft in ftatu orandi

n

pro nobis.

ergo non poteft dici, quod actiones

MT

Sacramentales tanquam a&tiones Chrifti moveant

TM

Deum ad conferendam gratiam. — prob. Eccle-

lbt i

fia non offert ullas preces ad Chriftum, ut oret

lizy

W

pro nobis; quia habet plenitudinem poteftatis

lf

in celo & in terra.

ergo.

T

3

Ex hoc fequeretur, quod verba forme

i deïammfr

in omnibus Sacramentis effent revera deprecato-

M'«

AT

Tla

Sed hoc non poteft dici.

ergo.

TO

4

Etiamfi Sacramenta effent moraliter a&tio

ii

J

Chrifti

tamen haberent fe folum per modum

1 liue

aCtus externi imperati, ficut opus externum im-

a d

(emtam

peratum ab a&u interno.

Ergo adhuc proprié

& ratione fui non effent collatlva vel meritoria

ag pl

grati;j. prob.c. opus externum ratione fui nihil

Ti

meretur

nechabet vim, nififolum denominati-

yt at

vé ex actu interno.

ergo.

y d

ResPoNDEO ad 1. tr. Maj. n. Min. ad prob.

du

n. Maj.

Dico enim, quod actiones Chrifti facra-

p

mentales non moveant Deum fub ratione meri-

AOAU d

toria ad conferendam phyficé pratiam, fed fub

s

ratione dignitatis infinite, quam reprafentant

ita ut füb hac ratione decenter poffint terminare

nau d

acionem omnipotentie diving, fimul refpe&i-

dU

vam effectus & Sacramenti tanquam inftrumenti

ordinati ad talem effectum.

gorat

(uto

4Ad2. tr. a. n. c. & fuppofitum, quod actio-

Stram

nes Sacramentales caufent gratiam fub ratione

TU

meritoria vel deprecativa; dico enim, quod gra-

tiam caufent fub ratione inftrumentali, & quod

j mem

D. zmort Tratt. de Sacram. in gen.

TE

ad

290

DISPUTATIO.rLLE

ad rationem inftrumentalem à Deo affümantur

st

ratione fuz dignitatis; quia ponuntur nomine

j

Chrifti, & eatenus in &ftimatione morali conti.

al

nent quamdam dignitatem excellentioris ordinis.

g

mf

Ad 3. n. Maj. .. Quiaa&iones Sacramentales,

in quantum movent Deum ad conferendam gra-

yiiai.

g,

tiam, non movent Deum fub ratione meritoria

vel deprecatoria, fed movent Deum ratione fuce

jitas a

& al mæz-'g:

dignitatis, quia funt a&iones Chrifti Filii Dei,

abftrahendo ab ullo merito vel deprecatione;

Bul

ob eam enim fuam dignitatem moralem affumun-

[

tur ad rationem inftrumentalem.

s

ZAd 4. n. Magj.

Aétus enim externus ratione

arome d

fui nihil habet zftimabilitatis; econtra actus po-

rl aionm

fitus nomine Chrifti contrahit quamdam dignita-

tem feu zftimabilitatem, ratione cujus moraliter

z pl

affumi debeat ad rationem ihftrumentalem in or-

a 6

dine ad producendam phyficé gratiam. A&us

tritutum

186 i

precife externus przecife dicit relationem effectus

adcaufam; econtraa&tus pofitus nomine alterius

Bbrd

irard,

infüper dicit interpofitionem authoritatis & po-

teftatis in ordinead obtinendum concurfum agen-

Ti CT

tittim q

tis principalis. !

lr

Qu

QUJESTIO II.

Waf D

DN m;

Quales gratie conferantur. in. Sacramentis ?

QT

:

Er quomodo à gratüs mom [acramentali-

bus differant ?

Utv

W U

lsj

No TANDUM I. Gratiam communiter dividi

: GUTII

in gratiam a&ualem. & babitualem.

GRATIA

il

ACcTUA-

d h?l&

1l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM.

291

ACTUALIS confiftit vel in quadam illuftratione

U hu

intelle&tus ad clarius agnofcendum verum , vel

in quadam motione divina voluntatis àd bonum.

hii

Id enim S. Auguftinus eleganter explicat, dum

Biteo

ait: Ut innotefcat , quod latebat , 5 fuave fiat , quod

"ii

non dele&tabat , gratia Dei ef] , que bominum adjwvat

o ne

ooluntates.

GRATIA HABITUALIS eft aliqua

E raü'u:zþ

qualitas mentis de fe ftabilis, divinitus infufa,

r n

qua aut intelle&tus difponitur ad agnofcendum

[5 517

verum, aut voluntas ad amplectendum bonum.

Dris

Gratia habitualis dividitur trifariam, nempe in

|

gratiam gratis datam, in gratiam virtutum , & in

t n

gratiam fan&tificantem.

GRATIA GRATIS DATA

vocatur omne donum divinitus collatum in or-

m

dine ad aliorum falutem promovendam, v. gr.

qunn d

Pj

donum prophetie, donum linguarum , donum

fapientie &c.

GRATIA VIRTUTUM VoOcatur

TE

habitus virtutum infufüs, v.g. habitus fidei, ha-

pün A

d

n

bitus fpei, habitus temperantie &c. quibus ho-

yineil

mo difponitur ad firmiter affentiendum vero, ad

n

.....

J

YV

Ooperandum ardua, adtemperandum à vitiis &c.

GRATIA SANCTIFICANS vocatur illa, qua

gOb

Id autem du-

reddit hominem acceptum Deo.

plici modo fieri poteft, nempe caufaliter & forma-

liter.

GRATIA CAUSALITER

SANCTLIFEI-

CANs vocatur omne donum divinitus infufum

ll

& ordinatum ad propriam recipientis fan&tifica.

j t

tionem, & tales gratie caufaliter fantificantes

fünt quzedam motiones, inclinationes , acdifpo-

;1

lii

]

fitiones potentiarum interne, quas Deus non-

nunquam homini confert ad facilius operandum

bonum.

GRATIA FORMALITER SANCTI-

1commW£j

mo de-

d

FICANS eft illa habitudq mentis, qua ho

2

nomi-

DISPUTATIO

III.

"

292

jj Ul

[

nominatur formaliter acceptus & gratus Deo in

ordine ad finem fupernaturalem. . Et de ifta gra-

fi

(f

hi

u

tia Theologi plerumque loquuntur, quando

utuntur fimpliciter fine addito nomine gratiz fan-

;;ï'.'zmtan?

&ificantis.

j gaim

NoTANDUM 2.

Gratiam etiam dividi in

gat

primam & [ecundam : item in. [acramentalem , & non

ylj?

Nony

Jacramentalemn. GRATYA SANCTIFICANS PRI-

MA vocatur, que confertur homini peccatori

m

vt

in peccato mortali vel originali conftituto, ita

ut in recipiente non praefupponat ftatum gratis.

eue fl

GRATIA SECUNDA VOCcatur, qus confertur

df

homini jufto jam conftituto in ftatu gratiw; ita

TOU

u

ut in recipiente jam prefupponat ftatum gratis.

Et tales grati& conferuntur in Sacramentis vivo-

Mp

rum, puta in Confirmatione, Euchariftia, Ex-

st (l

trema Unctione, Ordinatione, & Matrimonio.

at friri

Gratia namque prima confertur in Sacramentis

ii

mortuorum, puta in Sacramentis baptifmi & po-

iil

nitentie, quze duo Sacramenta primario ordi-

^

'qentd

nantur ad conferendam primam gratiam. GRA-

':

Xegnlge

TIA SACRAMENTALIS VOCEltUI', qua confer-

&52 t

turin Sacramentis; gratia NON SACRAMEN-

Üfrüpe

TALIS vocátur, quz confertur extra Sacramen-

g

ta, vel intuitu precum, ac bonorum operum,

Uil

vel ex fpeciali bonitate divina.

Atl

NoTANDUM 3.

Apud Theologos Recen-

Pt

tiores valde quidem receptum effe eum modum

Mp

loquendi, quod in omnibus Sacramentis confe-

?efl.läx

Ts

j

ratur gratia fanctificans , vel augmentum gratie

fan&tificantis; fed Concilium Tridentinum & pe-

htl

ïlt, T

ritiores Theologi merito ab ifto modo loquendi

abftinent.

Sic Bellarminus & Sylvius de Sacra-

IT

L:l mz) &(

tentis,

:Hl

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 293

li

mentis, ubi agunt de caufalitate & effectu Sacra-

dee

mentorum,. non inftituunt ftatum Quzftionis

Wülï, k

fub his terminis: z4m Sacramenta conferant gratiam

Dd

Jan&tificantem?. fed tantum fub his: 4n Sacramenta

caufent gratiam Sacramentalem ?. Abftrahendo an

i d

ea gratia fit gratia fan&tificans , vel tantum gratia

"i

attualis ?

Ti

NoTANDUM 4. . Satum

.Quæ&ionis nunc

!OUU'HJ' "

communiter inftitui fub his terminis: Quidnam

Em

gratia Sacramentalis fuperaddat füper gratiam ha-

Tin m

bitualem, feu fan&ificantem? Queftio hec pro-

qt at

cedit de Sacramentis non folum vivorum, fed

Mi

etiam de Sacramentis mortuorum, quando fu-

i d

fcipiuntur ab homine jam juftificato ante actua-

1 nani

lem fufceptionem baptifmi vel poenitentisz.

In

Dodirf

hac autem Queftione tefte Goneto eft quadruplex

AMem

autborum fenteniia.

PRIMA SENTENTIA, in-

TE

quit, hic difp. 3. art. 6. n. 197. eft D. Bonaven-

7

iij

ture, Richardi, & Gabrielis, qui afferunt, gra-

X Q

tiam Sacramentalem nihil addere fuper gratiam

(i

non Sacramentalem, nifi folum refpeétum ad Sa-

J

u u

cramentum, tanquam ad caufam ; dum econtra

a

l!

gratia non Sacramentalis fit collata à Deo indepen-

r

denter à Sacramento intuitu contritionis vel cha-

Verum ex hac fententia feque-

itorum oj

ritatis perfecte.

]

retuf, quod homo juftificatus nihil de novo con-

fequeretur per Sacramentum , quod profecto re-

g

d at

pugnat menti S. Bonaventurz.

Itaque faten-

dum eft, ab iftis Theologis in alio fenfu fuiffe

yrume

gmalt

inftitutum ftatum Quseftionis , ita ut folum quz-

rerent, quale fit difcrimen inter gratiam fanctifi-

niené

T

cantem , qu:& confertur in Sacramento Baptifmi

& Ponitentie, & eam, qux confertur extra Sa-

Aj

3

cramen-

D-FS:PUT:AT TO

III.

n

294.

lat

cramentum intuitu contritionis & charitatis per-

4ggntm.

fe&te ? hinc quia ifte ftatus Quzftionis non co-

incidit cum ifto moderno ftatu Queftionis

g

«j ingd

NoTANDUM $5

In hae Quzftione juxta

modernum ítatum Quzftionis tantum efle tres

jude, o

um eut!

potiffimum fententias

PnRrMA eft Paludani , &

o um

aliorum, qui docent, gratiamSacramentalem in

Sacramentis vivorum addere gratie gratum fa-

lïmdonþ

]püïä 'W

cienti alium particularem habitum realiter à gra-

tia fanctificante diftin&tum

]llum habitum in

mitatguh

pyh

"T

p

baptifmo vocant regenerativum, in Confirma-

tione corroborativum, in Euchariftia nutriti-

J æd

vrnetas

vum, & fic de aliis.

PALUDANUS in A. dift.9.

,Communis opinio eft, quod

as

Q9 leeribit

»

gratia, que eft in Sacramentis, & que eft in

i, qui

virtutibus & donis

funtidem. Sed Thomas

)

smpu

»

videtur velle, quod gratia Sacramentalis non

Jatrimno

?

folum differrat à gratia gratum faciente & vir-

&f a

»

tutibus aquifitis & infufis & donis, fed etiam

U - al

»

ab ipfo ornatü & chara&ere; quia dicit, quod

a m n

J

oratit Sacramentales fluunt à gratia, ficut &

2

um d

)»

»

virtutes; & fupponunt gratiam gratum facien-

ret m

»

tem, quam non facit character vel ornatus.

jj Hc4

»

Et pro ifta opinione eft, quod unumquodque

P

V,

......

»

Sacramentum eft introductum in fpeciale re-

fayi

jj

i

»

medium contra fpecialem defe&um, five fit

T (

»

culpa, five paena ex culpa derelicta, five quod-

VARTOC

cunque áliud. Unde cum effectus particularis

i

»

Tlme

»

reducatur in caufam particularem ,

non uni-

M

veríalem immediatam, cüm commune fit Sa-

(

ty

»

cramentis Nove Legjls, conferre gratiam &

.Um[) )

M

»

virtutes, fpeciale vero fit unicuique, fuppo-

üta gratla remedium prebere contra fpec1a1em

j atna:m ](

, defe-

D

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 295

Qul

»

defe&um, videtur, quod unumquodque Sa-

IT

»

cramentum habet fpecialem aliquem effectum

L

»

contra fuum proprium defectum. |Ethoc pa-

CM

tet in fingulis.

Sicut contra omne peccatum

»

actuale, baptifmus contra originale, matrimo-

d

»

nium contra concupifcentiam, Confirmatio

Vs

contra timiditatem & verecündiam.

In Con-

»

d qus

firmatione igitur major audacia formaliter eft

d

»

per gratiam Sacramentalem , & non folum per

1 lts

virtutem fortitudinis.

Similiter in Euchariftia

»

it Confre

»

major temperantia infunditur quàm in Matri-

if n

monio.

»

Sed in Matrimonio fpecialis gratia

i ül

»

Sacramentalis datur, ut fciat unusquisque vas

E

»

fuum poflidere.. In Confirmatione eftaliquod

h get

D!

D

robur, quod eft gratia gratisdata, fupponens

. &T

J

»

tamen gratiam gratum facientem; & fimiliter

Tunenti

»

in Matrimonio.

In Ordine autem datur fpe-

finte

»

cialis gratia exequendi fuum Officium, & fic

i, ld d

»

de aliis -- ad rationes oppofitas refponden-

iinm

»

dum, quod in omni Sacramento datur reme-

»

dium contra diverfum defe&tum, cui non fub-

pia u

giuni

»

venitur per gratiam gratum facientem per fe &

: vel o

»

immediaté, nec per ejus augmentum, cum fe

|unumqy

»

compatiantur.

Sic licét per gratiam gratum

s

»

facientem tollatur culpa & macula mortalis, &

um

»

pona &terna, quia ifta non potfunt fimul fta-

»

re; tamen nec culpa venialis, nec paena tem-

TU

st

»

poralis, nec verecundia, nec concupifcentia,

nec multi alii defectus inclinantes ad peccatum,

TU

m

»

qui ftant cum ea etiam intenfa, per eam tol-

f P

»

luntur, vel remittuntur."

HucusqueP

kaluda-

nus Patriarcha Jerofolymitanus.

j

contt

T

SEcus-

DISOPUTUNT PO--TIT.

gul

296

Pt()'-lTW

SECUNDA SENTENTIA, prout Gonet l.c.

j

refert, docet, quod gratia Sacramentalis füper

stb f

gratiam gratum facientem non addat habitum di-

w GUL

ftin&tum, fed tantum modum aliquem, feu per-

mmenüa

fe&lonem aliquam intrinfecam modaliter ab ipfa

nþïo gï-"

gratia diftintam.

Pro hac fententia à Goneto

[

o

citantur Cabrera, Nugno, Cl 10quet Joannes à

gilt

n

I

i

S.Thoma , Serra, Martinez.

"

'TER I'IA SENTENTIA 1efertur a Goneto

ul

"

i

m r

ibidem his verbis :

Alii Thomiftee communiter

» docent, illud , quod gratia Sacramentalis fu.

m

» peraddit gratie gratum facienti, non efIe aliud

AXUS

» pr&ter auxilia fpecialia pro fpecialibus Sacra-

» mentorum effectibus neceffaria , feu jus mo-

pO

» rale ad illa

Huic fententie fubfcribit Mez-

Phopm

ger, Girken &c

11 f

DICOTI

Gratia Sacramentalis grati: fan-

L

a

) i

Gificanti jam praexiftenti in anima non precife

[

fuperaddit novum jus morale ad gratias actuales.

Lsl

PROBATUR I

'Textus Patrum & Conci-

T

liorum proximé referendi non dicunt, in Sacra-

qua

mentis conferri jus ad gratiam.

Sed conferri

FTT

ipfam gratiam.

Ergo debet affignari aliqua gra-

df

tia, qu& a&u conferatur in fufceptlone Sacra-

mentorum.

101

01

Atqui illa gratia non poteft effe

gratia fanctificansipfa, utpote, quzx jam habetur,

N

AU CO

ac in Sacramentis vivorum prezfuüpponitur, ergo

eft alia gratia realis

Min. patet

quia conferri

Dm A gn

non poteft, quod jam habetur, nec jure tolli

th. xan

ab invito. poteft, aut fi conferri poffet in confi-

MY

hu

ET

deratione phyfica, ea tamen nova collatio in

VE RE

eftimatione hominum pro nihilo zftimatur , nec

[ tcndw

opus haberet tanto appa1atuSacrament01um.

PRo-

À lg

'

1

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 297

QU

PROBATUR 2.

Si Sacramenta gratie fan-

mïïih i[l

&ificanti preexiftenti in anima tantum fuperad-

d li

derent jus moralead gratias actuales, fequeretur,

]Aumg EEu

eos, qui brevi morerentur poft fufceptionem

Vibei

Sacramenti, antequam occurreret cafus neceffi-

iO

tatis pro gratiis actualibus, revera nihil reale fu-

It JOL

fcepiffe per Sacramentum.

Sed hoc eíft abfur-

dum, & repugnatcommuni fenfui Ecclefiz&, quee

tUt 1 (f

credit, non ponentibus obicem infallibiliter con-

? COT

l

i

u

ferri gratiam; id enim in hac fententia non fie-

Oentals

ret; quia fallibile eft, utrum quis v. g. ordina-

mdedi

tus in Diaconum vel Subdiaconum non fit prius

moriturus ,

antequam fit füfcepturus gratias

.JagSzc

(

i

J

actuales pro reéta adminiftratione fui ordinis.

fi

Jirii

PRoBATUR 3

Apoftolus 2. Timoth. v. 6.

'Timotheo/à fe ordinato in Epifcopum ait: 44d-

1j miltà

moneo te, ut vefufcites gratiam Dei , que eft in te per

Hoc autem non

101 PI?:

impofitioneam manmuum mearum.

niios at

poteft convenienter explicari de refufcitatione

u n

folius juris moralis ad gratias actuales.

ergo.

t t

Min. patet ; quia jus morale ad collationem gra-

f« d

tiarum actualium apud Deum nunquam dormit,

n diqi

neque illud refufcitare poteft homo, fed Deus.

DICO 1l.

Gratia Sacramentalis confiftit

'ceptï.one-ï

1N

yn p

in habitu fpecie diverfo à gratia tantum formali-

um a

ter fan&ificante.

uppomm

Dixr: 2 gratia tantum formaliter. fanttificante.

qui

T

Nam facile conceflerim, quod gratia Sacramen-

K

w

talis fit gratia caufaliter. fanttificans , hoc eft, cau-

'i po(ïef

fans in potentiis inclinationem ad bonum, fic-

que tendens ad majorem fancificationem homi-

od

.

nis.

Imó concefferim, quod omnis gratiaSacra-

mmealüï

$

lmenu

2908

DISPUTATIO iII.

yu

l

At

mentalis fit realiter novum fignum, nova arrha,

h

yutt

& novum proteftativum amicitie divine erga

hominem, faltem ex primaria intentione & or-

Jf

NU

MU

dinatione Dei ac de prefenti, ficut annulus &

d

alie donationes conjugum funt fignum amoris

amiciti& pro eo tempore, quo dantur.. Porro

j

&b d

habitus ille grati: fanctificanti fuperadditus dicit

in baptifmo generalem quamdam potentiarum

f

infufam inclinationem ad opera vite Chriftians;

1";19'

in Confirmatione fpecialem potentiarum infufam

J a

ia

difpofitionem ad affequendam perfectionem fidei

& vite Chriftianz; in Euchariftia fpecialem po-

jartgi

tentiarum difpofitionem infufam ad confervan-

dam & reftaurandam vitam Chriftianam; in po-

m

nitentia fpecialem potentiarum difpofitionem in-

s r

fufam averfativam peccati; in extrema un&tione

n a

fpecialem potentiarum corroborationem infufam

tlis a

adverfus impugnationes doemonis in luGta extre-

ii

ma; in ordinatione fpecialem potentiarum difpo-

r

d

fitionem infufam ad recté obeunda munia Cleri

-'

M

calia; in Matrimonio fpecialem potentiarum di-

nii

fpofitionem infufam ad re&e fübeunda & obeun-

p

1

da onera ac munia Conjugalia.

Hinc patet,

J Wi

quantum interfit, ut bona intentione, &inftatu

i

jyie(

gratie , & cum fide ac fpe & devoté fufcipiantür

!

AU

Sacramenta, quiaalioquin non infunduntur re-

cipientibus ifti habitus.

;:U

PROBATUR I.

'Textus Patrum quando-

Bu

L.

cunque loquuntur de gratia Sacramentali, lo-

qui

quuntur de illa tanquam de effe&tu fubftantiali

LT

ï.

,

per modum habitus, & quidem diftin&o à gratia

d

M

A-l«

/

à

fanctificante.

Sed alius effe&us fubftantialis per

modum habitus diftin&i affignari non poteft. nifi

?*W mgge]

t äEgM

difpo-

l,

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 299

, UTR

"hmæ»

difpofitio quedam potentiarum ad fines cujusli-

bet Sacramenti congrua.

ergo.

MMaj. prob. ab

A li

inductione.

"U u

I

IngN xvus l.5. c.6. " Cum Spiritus Dei

I

