? du

fubftantialiter perverfa.n. fubftantialiter inten-

düc t

tio perverfa eft quz tollit ipfam intentionem

fim j

ágendi minifterialiter nomine alieno & fine alie-

n

no. Hinc paritas à famulo miffo ad erogandam

ybe) at

eleemofynam retorquetur ; Si famulus miffus ad

erogandam pauperibus eleemofynam, commiffam

tefimmd

fibi pecuniam eroget operariis ad folvenda fua

gonenit

vel heri debita, vel detillis, quos fcit non effe

pauperes, non fatisfaciet intentioni conferentis

Lim DITQ«

p

pecuniam. ltaque neceffatia etiam eftin famulo

m lu

intentio direGta in a&u exercito dandi pecuniam

tenund!

veré pauperi juxtaintentionem domini fui.

Ca-

terum fi famulus daret quidem pauperi pecu-

jl aliwïäj

niam, fed interius diceret : Nolo dare

n d

pauperi pe-

r mf]ïw

cuniam; eaintentio effet contraria fact

0, àc nul.

la & irrita,

ficut fi quis Joguitur , ambulat , comedit,

p

& di-

DISPUTATIO II.

224.

atl EI?EN

& diceret: nolo loqui, molo ire, molo comedere; &

fenfus tantum effet : nolo fponte affectu proprio

"

Athero

& motu ultroneo dare hanc pecuniam.

Dics o«

& pauperiabunde fatisfit per folam erogationem

jf

eleemofyne, & fi famulus preter intentionem

ttgui

dire&tam dandi pecuniam titulo eleemofyne no-

gv

T

mine herifoveatin animo aliam contrariam in-

&i

tentionem , eam pecu.

m

dandi..

:

niam mo.t? proprio non

d

UwMOECES Ex hac refponiïöne fequeretur,

quod fi Minifter ponat materiam & formam ferio-

ETrrna

g, t

fe in circumftantiis , in quibus folet poni ab Ec-

clefia, intentio contraria non faciendi, quod

j eigo

tvl d

facit Ecclefia, effet eoipfo irrita, ac confequen-

ter Sacramentum effet validum.

Sed hoc non

y5, dii

n t J

poteft diei ob'propofitionem damnatam ab Ale-

a, nifed

?(andrq VIII.

a du

"RassoNDEo. n.Mg. & p;u-it.

Difpariias

nf

eft; quia in famulo non attenditur intentio in-

bl

terna nullo figno externo expreffa , qua eroga-

A0 1

tionem eleemofyne non vult dare nomine heri

titulo gratuito eleemofyns ,' fed titulo folvendi

lieugo

fua vel heri debitas. in converfatione ;namque

5 usl

civili infpicitur actus, & praifumitur animus aétui

üyden

externo conformis. .. Econtra Deus infpicit cor

ia

fui Miniftri, qui fi ritum Sacramentalem intus

Wa H

wmm& "

in animo ordinet ad alium finem , quàm fimulat,

7

& ordinarifolet à Chrifto vel Ecclefia, re ipía

r

[

illo fuo mendacio non fallit Deum, fed revera

Wl «

in :ftimatione divina non agit minifterialiter no-

Itl

mine.Dei, quod tamen requiritur, ut actio de

ffe-

K

Ti

K

le ad varios fines indifïereps determinetur ad e

um.

MM

l

DE MATER. ET FORMA, SACRAM. 925

!

&um feu finem Sacramentalem, prout D. Tho-

d

mas oftendit.

x

in d

Ti

Dices 2. Qui profert verba fignificativa

i

ex inftitutione hominum, eoipfo vult ipfa ver-

ba, & fignificationem eorum.

9. Qui expendit

bl

VOb

monetam valentem tres florenos, eoipfo pro ob-

je&o volito habet expenfionem monetze, & va-

I proo

Jorem illius.

3. Qui init contractum v. g. ven-

ditionis jure validum , eoipfo vult contractum,

: kqueref-

& effe&tum feu translationem domihii , & valo-

Qf

rem contràáctus.

4. Qui juffu Principis agit Le-

At d

gatum, vel preconem promulgando legem Prin-

Q u

cipis, eoipfo vult agere nomine Principis, &

Utl

vult valorem actorum, & valorem legis.

Hi

Nam

omnes, etfi habeant in animo intentionem con-

Thatn 4

tratiam, non propterea tollent fignificationem

vocum, valorem monete, valorem contra&us,

valorem a&orum aut valorem legum. Ergo

j Dit

etiamfi Minifter habeat in animo intentionem po-

hr inte

fitivé contrariam non àgendi, quod agit Eccle-

l, que

fia, ea intentio non obftabit valori Sacramenti.

if moni

REsPONDEO.C.a.n.C, & parit, Difparitas

|ttolo d

ftiote t

eft; quia respublica non infpicit animum, fed

eum przfumit conformem actui externo.

Econ-

jirinms

Jus ii

tra Deus infpicit cor, &fcit, quo fine & cujus

nomine agat.

Hine inverto argumentum. Si

m

homines fcirent, quod loquens nolit fignificare,

j ts

quod loquitur, & verba fonant; quod Magiftra-

jecelt!

tus nolit tribuere hunc valorem monete; quo

um E^

vendens nolit vendere; quod Legatus vel preco

ginlt

nolit agerenomine Principis; in ealuce cordium

TA

magis attenderetur ad animum operantis, quam

P

a

mmiüäwïj & D.zdmort Tract. de Sacram. in gen.

DISPUTATIO IL.

226

ad opus.

Ergo cum effe&tus Sacramentalis ha-

ütïip!ïäügl

beat fuam caufalitatem à Deo folo, & is infpi-

T

ciat intentiones cordium, revera non fequetur

gt

effectus Sacramentalis, fi Minifter indifferentiam

x] Vüh. Ed

a&us externi Sacramentalis tollat per intentio-

ia

nem internam, qua pofitivé renuat agere, quod

st

a

facit Ecclefia, ficque actionem externam ordi-

net totaliter ad alium finem, quam Sacramenta-

l

l

"

j 118j

]

5'2

lem.

: dt

Diczs.3.

Saltem graves Authores fuüpe-

s

rius relati docent, quod nulla requiratur inten-

soi

tio formalis Miniftri.

Ergo ea fententia efttuta.

i

j

frob. c. non eft prefumendum, quod Authores

1

lt :

j

tam graves vel fcripferint contra Dogmata Ec-

j

clefie , vel quod Concilia Florentinum & 'Tri-

ial

dentinum & Alexander VIIL. voluerint conde-

pind)

mnare fententiam tam gravium Do&torum.

A n

RzsPowDEo. dift. Docent, quod nulla

1 Hl

requiratur intentio formalis reflexa , fpecialis, ac

itit vt

per fe non inclufa in voluntate ponendi ritum

lérine

externum in circumftantiis, in quibus ab Eccle-

t fve

fia folet applicari: c. intentio directa in a&u ex-

ercito, & per fe inclufa in voluntate ponendi

d

t

hoc modo ritum externum.n. Aliud eft inten-

N

h

tio ponendi ritur., prout folet przefcribi à Chri-

al

D.

]

T

fto & Ecclefia, & aliud eft intentio caufandi effe-

mumh

j

&um internum, quem Minifter fcit intendi à

Ia

f

Chrifto & ab Ecclefia. In Catholico, qui habi-

Wt

E

tualiter credit talem effe&um , intentio ponendi

Kifg

ritum externum eft:eoipfo dire&ta intentio fal-

d

[lrm

i

tem implicita ponendi effeé&tum; fed non in Hz-

retico vel Ethnico.

Sicut enim ille, qui loqui-

Ud&f, 1'3

d

i

tur, & fcit, verba habere fignificationem, eoipfo

WO (iis

! vult

!

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 297

t

vult ipfam fignificationem, nifi in animo pofiti-

;&isä

vé eliciat intentionem contrariam; & ficut qui

g

MEIQQ&

expendit monetam , quam fcit valere tres flore-

nos, vult eoipfo valorem monete ; quod ipfum

K

etiam füuperius obfervatum eft de vendente, aut

AR

fungente officio Legati vel preconis; ita eoipfo

lm u

datur intentio dire&ta faciendi, quod facit Eccle-

As

fia, in eo, qui pohit ritum externum, quem fcit

in talibus circumftantiis ordinari à Chrifto &

lt h

Ecclefia ad finem Sacramentalem. Hanc effe

Tlur z

mentem illofum Authorum, patebit ex eorum

fl

textibus. PALLUDANUS in4. dift. 6. Q.2.

du

fic fcribit : " His non obftantibus poteft fuftine-

himn]

»

ri, quod fola expreflio verborum fufficiat;

ia tt

»

Ti

quia qüzedam Sacramenta funt , in quibus ho-

»

mo non eft principale agens, fed inftrumenta-

d0nm,

»

le, & tunc non requirituf ejus intentio inte-

Quod n

»

rior, fed fufficit extetior expreffio, per quam

fs z

»

falvatur virtus verbi, ficut in Baptifnmo, &

ned t

»

Confirmátione & Confecratione, five illud

ld

»

intendat, five non, cum dicit: Baptizo te5 &:

n

»

Hoc eft corpus meum. ''Sicut quando Domi-

3 €

hte u

»

nus per fervum rem fuam vendit, qui verba

j dtit

»

congrua profert, five intendat, five non,

deii

»

dümmodo domirius intendat, transfert domi-

y ul

»

nium rei; & firniliter de confeflione per inter-

[itité

»

pretem, licét interprés ludere interidat, fi ta-

»

men confitens confiteri intendat ; verum Sacra-

j,

reops

D)

mentum eft.

Et fimiliter fi quis per litterds

»

vel per nuntium Matrimoniüm contrahete in-

j u

pdat

»

tendat, verum Matrimonium eft, licet litera

»

nihil intendat, & nuntius contrarium intendat.

ile

ervüs

N

,

» Modo conferens Sacramentum eft ficut fi

P2

5 Val

[ Mm

$58

DISPUTATIO II

qud H

vel nuntius vel inftrumentum. . Ergo non re-

ämf? (l

quiritur ejus intentio, fed füfficit intentio prin-

cipalis agentis, quz neceffario requiritur, alias

p

nihil fieret. Item quando'quis applicat ignem

ad ftupam, comburitur ftupa, five illud in-

ii

gnm|

tendat, five non ;5 & medicina data vel rece-

m

,ï::,z

pta operatur, five illud intendat, five non.

, p

»

Sic & virtus, que eft in Sacramentis à Deo,

f a

»

agit effectum fuum, five Minifter intendat,

quiita

fivenon. Unde fi non effetaliquis in Mundo,

t

»

qui intenderet baptifmum recipere pro parvu-

as

..

»

lo, dum tamen quis intenderet eum veré ba-

m

h

iL

»

ptizare,veré effetbaptizatus. Sedprimaopinio

d& .

(quod requiratur interior intentio) tanquam

»

communior & tutior eft tenenda.

Ad primum

g i

1, itnd

»

dicendum, quod i dominus nollet rei vendite

dominium transferri, nifi per voluntatem fer-

d

ents

2

vi, tunc defe&us intentionis in fervo impedi-

»

ret translationem dominii.

Sic autem eft hic,

2jb f

820j

quia. voluntas Chrifti eft, fecundum intentio-

brrr

»

nem Miniftri Sacra operari."

Ita Paludanus,

Tïïf&mäxen

ex cujus verbis manifeftum eft, quod folum ne-

E

get internam intentionem explicitam, aut refle-

':.::.

b

n

xam, aut etiam formalem relaté ad effectum Sa-

st P

cramenti internum, non autem intentionem di-

rectam overé baptisandi, hoc eft, agendi ceremo-

Ffmx',,ä

nialiter, ac ponendi ritum Ecclefiafticum Eccle-

b t

fie Chriftianz, qualiter folet poni ab Ecclefia

d

Chriftiana.

Mij

o

CarHAnRINUS in Opufc. de intentione,

W

)*

qu

fic fcribit: "Non eft dubium apud Catholicos,

» requiri intentionem Miniftri ad verum Sacra-

if

R d

x

bv

» mentum conferendum; fed illud dubium eft,

j

» quanam

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

259

Efzow

quenam fit ifta Miniftri intentio, que requi-

ritur? Videtur enim, quod non requiratur in-

I"mmr,a

»

tentio Miniftri in hoc, ut intendat conferre Sa-

»

cramentum & effectum Sacramenti ; haereticus

D Lud

»

enim, qui non credit, baptifmum effe Sacramen-

ï&ïw

»

tum non poteft habere hanc intentionem confe-

l ]

»

rendi Sacramentum & effeétus ejus, & nihilomi-

0001

»

nusnemo negat,hujusmodi hereticos baptizare,

&T IDf

»

& conferre Sacramenta

Dicendum eft ergo,

fitMun

quod intentio Miniftri debet efle in hoc, utin-

WO pm

?

tendat facere, quod Chriftus & Ecclefia facit,

etiamfi ipfe nihil credat fieri

Etin hunc fen-

mvl

fj

»

fum debet intelligi id, quod dicitur, requiri

fcilicet

ut.Minifter intendat conferre Sacra-

IY

g

)»

mentum, ideft, utfaciendo, quod facit Eccle-

]i

fia, intendat eum effe&tum producere, qui ve-

[

»

ré producitur

Verum hic füboritur quaftio;

»

Ponamus Miniftrum omnia exterius facere,

p

»

quz jubet Ecclefia, intus autem aliud fervare

zil

i lh(&nï

»

in animo , ita ut intendat deriforié baptizare ?

»

varie circa hanc rem exorte funt opiniones.

i

cüm intentio Minilftri non

d h

»

Quidam dixerunt ,

»

adeft, fupplet in puerls Chriftus.

--

Altera

im, i

»

u

fententia eft, quam D. 'Thomas probat, nem-

»

pe hanc, f1t1s adeffe intentionem Miniftri ad

Vento

»

perfic1endum Sacramentum, quando fervat

gendl [

--

»

exterius ritum Ecclefiz.

Et hzc fententia

xf

»

eft vera abfoluté

-

Non enim alia intentio

Ti RbB-

»

Miniftri requiritur, nifi-ut intendat exterius fa-

cere, quod facit Ecclefia, quamvis ipfe neque

)

credat effe Ecclefiam, neque ullum fpiritua-

lf

u

»

lem baptifmi effe&um , fed fatis eft) quod in-

jv

)»

tendat facere, quod Écclefia jubet per Mini-

,ftros

y dl

(»

3

230

DISPUTATIO II.

y yll

» ftros fieri."

&oi

Ex his verbis Catharini patet,

quod revera requirat intentionem internam feu

formalem faciendi, quod jubet Ecclefia fieri, li-

uin

N

cét non requirat intentionem formalem caufandi

JUS

effe&um aliquem internum.

l& baþ

fqm*ïmï

g.

Eodem in fenfu loquitur P. SALME-

RON Soc. Jefu, qui Concilio Tridentino inter-

ull? 2 It

,a fi)

fuit tanquam Theologus Regis Hifpanie ; admit-

tit enim revera intentionem internam ponendi

CJHHM

ritum externum juxta ordinationem Ecclefiz,

LOT

[

LMWH

quatenus eft ordinatus ab Ecclefia , ita ut ordina-

tio Chrifti & Ecclefie non folum fit objectum

: l»lnuqu

aimit

cognitionis, fed etiam obje&um volitionis feu

paritionis.

In tomo 13. Operum. Comment.in

candm i

a Y

Epift. D. Pauli. part. 3. d. 2. fic fcribit: " Adver-

»

tendum, duplicem poni intentionem Miniftri

1U0ne f

»

t andi

conferenus Sacramentum; alteram quidem pu-

blicam & Ecclefie ipfius, cujus Minifterio per-

E^ lum

»

fungitur, quicunque ille fit, quiSacramentum

m

»

difpenfat

Hzc autem intentio fatis exprimi-

]

»

tur in ipfis Sacramentorum formis; üt: Ego te

iO

»

baptizo €gc. ha&c autem intentio 1nfepa1 abilis eft

lg

U

»

ab ipfis verbis, fi integré, üt debent, profe-

p

?»

rantur.

Altera vero intentio privata eft & par-

J

?

ticularis ipfius Miniftri, qui aut nihil credit

A

n

t

Au(

»

eorum, qua facit, aut deriforié facit, aut con-

h

trariam habet intentionem non conferendi Sa-

TRU

»

A

5

cramenta , aut ejus effectus, etfi Sacramentum

Vil

»

in forma Ecclefie confueta adminiftret.

Hec

z

1

»

intentio privata tam fortis aut efficax non eft,

ut vitiare Sacramentum poffit, // NB. alias ve-

A

jl

lit facere , quod facit Ecclefia, quod fic multis

p

rationibus oftendo. --

Otavo,

Si ad effen-

Ahï[,qu

»Xtiam

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 23I

i

ï-",

tiam Sacramenti facit Miniftri intentio, quo-

ln

modo aut hzreticus, aut Judzus, aut Paganus

»

iil

»

validum baptismi Sacramentum adminiftrare

ij

poteft? Nám illorum permulti autbaptismum,

»

»

aut baptismi effe&tum pernegant.

Non ergo

hh

»

requiritur alia intentio , ficut nec alia fides,

hn

»

quz intentionem dirigat, preterillam Ecclefice,

lp i

»

quz. facto ipfo & verbis forme pronuntiatis

4 po

»

continetur. -

Adminiftrans ig'tur materiam

1 Laj

& formam Sacramentum perficit, modo exte-

EOR

»

rius non proteftetur , fe nolle illud adminiftra-

LOpdur

»

re, vel aliquid addat, quod vitietformam ; ha-

o

»

bet enim intentionem, quz fufficit, id eft, ap-

m

)»

plicandi illud Sacramentum ad fufcipientem;

VRO

»

quia hoc non aliunde, fed ex propofito & in»

Y s

»

tentione operatur.

Et licét in corde fuo pu-

1j

)»

tet, non effe Sacramentum , vel animo inten-

nb

»

dat, nullum Sacramentum conferre , mentitur,

(TAmTeD

»

quia fa&to ipfo teftatur, fe dare rem, que eft

jv eprim

»

Sacramentum, quamvis intus aliter cogitet,

»

vel joco & non ferio fe conferre voluiffe affe-

i

qudil

»

rat

Nam qui grandem alapam in faciem alte-

»

rius impingeret, & ore proteftaretur, fe nolle

yent, p

ii

»

ei aliquam injuriam inferre, procul dubio mene

Lal C

»

tiretur, & plus fa&to effetftandum, quàm ver-

QUE

»

bo; quia ut Jurisperiti loquuntur, effet prote-

»

ftatio contraria facto.

Si etiam INotárius con-

t

r

»

ficiat inftruméntum cum omnibus requifitis

conditionibus & circumftantiis , corde tamen

iil

fuo deriforié intenderet tale inftrumentum per-

»

dius

»

ficere, revera tamen validum effet inftrumen-

j

u

»

tum. 1taqui conficit Sacramentum , & admi-

»

niftrat, materiam & formam adhibet, etfi poftea

]

"L

BRT

041 €-

»

/

235

DISPUTATIO

li,

j Wl

» afferat, fe nihil conferre voluiffe,, aut derifo-

j

Ad verba

gt

» rié egiffe, non effet audiendus.

» Concilii Florentini & Tridentini dicendum,

ds t

jfüOL b

» quod fi intentio illa faltem faciendi, quod fa-

jf du

» Cit Eeclefia, debet effe pars Sacramenti, non

» debet effe illa cordis interna & privata ipfius

gemorat

i

» Miniftri, fed publica, que verbis ipfis expri-

» mitur.

Hzc folutio defümpta eft ex verbis D.

It

» lhomzg. Accedit Bonaventura -- que omnia

m

» ille ab Alexandro Alenfi videtur accepiffe. At

(u d

» Veró hi tres, D. Bonaventura, & Alexander

df

i üjïfmaa

, Alenfis Principes Theologie Scholaftice exti-

gterunt.^

Hucusque Salmeron.

Ex cujus

ml

verbis fequitur, quod Minifter Sacramenti po-

g n

nens ritum externum in circumftantiis feriis , in

p

1

quibus ille ritus folet adhiberi ab Ecclefia, non

t2 od

poflit non habere intentionem internam facien-

f

di, quod facitEcclefia, nifi infigni malitia habe-

d m

ret intentionem contrariam fa&to, ficut fi quis

ia

loquendo, fcribendo, ambulando, comedendo &c.

tb p

fimuldiceret: non habeo intentionem loquendi,

Wa

fcribendi, ambulandi, comedendi &c. in quo ipfo

", am

cafu Salmeron exiftimat tali homini credendum

ia

non effe, quia re ipfa fequeretur ordinationem

T.

Ecclefie, & tamen proteftaretur, fe non velle

vlb

fequi ordinationem Ecclefie, quod eft incredi-

rgfmä] [

!

bile, imó impoffibile fine fingulari malitia, que

1b"5i5i*5*';

j

nec in heretico, Turca, aut Judeo vel Gentili,

dum vult ba

menda eft.

ptizando gratiügari rogatus, prefu-

Q

]

Itdg:

:

OBJICITUR 5

Quando Athanafius adhuc

f

" ii

puer folum per ludum baptizavit alios pueros

u r

eum

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

233

at

:

eum baptismum Alexander Epifcopus Alexan-

lly

drinus déclaravit effe validum. — Ergo valet ba-

i

ptifmus etiam joco collatus.

dnt. prob. ex So-

T

zomeno l, 2. hift. c. 16. ubi ficfcribit: "De.Atha-

MT

» nafio cüm nondum pubefceret, iftud eveniffe

Yif

f

» memorant.

Diem feftum popularem & valde

DI

» fplendidum maximo hominum catu quotannis$

d

» Alexandrini eo die, quo Petrus ipforum Epi-

'qi t

» fcopus Martyrio occubuit, adhucetiam agunt.

"onid

»,Quem diem cüm Alexander quoque eorum

Alv

» Antiftes una celebraret, jamqueSacra peregif-

(l ext

» fet myfteria, forté expe&avit convivas, qui

lo

» fecum pranderent.

Cüm folus effet, oculos-

vt y

» que ad mare convertiffet, vidit longé ab fe

tl

»

pueros in littore colludentes, & confuetudi-

d

nem quodammodo Epifcoporum & Ecclefic

um f

ritus imitatione exprimentes.

Ubi autem in

ia

)

illo imitationis genere nihil ineffe animadver-

if qi

»

tit periculi, lztatus eft fpe&taculo, ex rebus

»

At tandem

nl

in ludo geftis voluptatem cepit.

n

cüm arcana myfteria imitando adumbrare inci-

»

perent, animo conturbatus eft. . Atque accer-

du

j

» fitis quibusdam principibus ex Clero Virispue-

od

» rOs digito demonftrat: pueros comprehendi,

» & ad fe adduci jubet.

Percontatur ab illis de

i

x d

» genere ludi, quibus verbis, quibusve a&ioni-

» bus in eo ufi fint.

Illi primó metu perterriti

iil

At cüm quzrendo inftaret,

o vdi

» dicere no]uerunt.

» Alexander, indicarunt, Athanafium Epifcopum

Qu

» & Principem ludi fuiffe, puerosque quosdam

» nondum initiatos myfteriis, ab illo baptizatos

» effe: à quibus Alexander accuraté fcifcitatur,

dl

» quid Sacerdos & Epifcopus ludi ipfis dixerit,

j d

b

»fece

234

DISPUTATIO II

qyl

gl

», feceritve, & quid ipfi vel refpondiffent, vel

» ab eo didiciffent.

Poftremo, ubi Alexander

gt

» comperit, univerfum ordinem adritum Eccle-

)

g d

» fiafticum ab illis exquifité fervatum, confilio

ii

» Sacerdotum, quos circa fe habebat, approba-

gt

» Vit baptifmum & pueros femel in animorum

» fimplicitate divina gratia imbutos rebaptizan-

,qxxeidit

» dos non cenfuit, fed ceteris myfteriis, qua

: æïirem

» folis Sacerdotibus fas erat obire in illis ex-

J

,

f

» plevit.

2.

iNicEPHORUs.l.3

. c, ult. teftatur, fuo

j

tempore confimilem baptifmum à pueris colla-

l

AU

Dl

ARU

tum à Patriarcha Conftantinopolitano pro vali-

do habitum effe, fic habet: " /vo etiam noftro

)l

4

» idem fáctum novimus. Chriftianorum pueris

", at

» hebreus puerfamiliaris erat: & cüm eis ad ma-

z

» re colentibus natandi incefliffet cupiditas, con-

lii ]

» fecutus eft eos Judzus.

Hunc per ludum pue-

dre]

» ri nudum ad mare ftantem baptizarunt, princi-

d)

» pio ítatim non invitum: pofteaquam vero &

udi T

» tertiam divini Numinis appellationem nomina-

Ri -

» runt, & fimul tertiam merfionem peregerunt,

b

» extrema linee veftis textura difciffa, & qui

]

»

circa.hec frequentatur, imaginario amictu fa-

UFT

»

&o, in capite ejus arcanam myfticamque ga-

i

»

leam adumbrarunt: deinde pro cereo dextram

:

n

QUR :

» ligno tenui armantes, quz ejus Sacri & ritus

f&l

» funt, myfteria omnia abfolverunt: poftremo

(

m

d

» & circum vicinum templum pfallentes obam-

ii

f

» bularunt.

Ut vero etiam templum ingreffi

]i

li

» fünt, fan&um munus receperunt. Idem por-

d

» FO ex zquo, qui ita baptifmo initiatus erat,

D

D] fecit.

Quám rem per diligentem indquifitio-

L

t n

,nem

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 235

iln.

M

, nem cognitam, qui ibi Sacris prefuit, ad Ec-

jl

t

Tif

?

, clefiam Conftantinopolitanam renuntiavit. Eo

» puer etiam eft accitus: cüm quidem Judzi, ne

o

» 1d fieret, multa molirentur.

Atque ibi quo-

LU

m

» que Decretum, .ut etiam in illo,, quod deeffet,

L'ty

mn

, juxta Myfterii executionem compleretur: at-

ts

u

» que id ita eft fa&um... Qui puer ubi adjuftam

n

t Q

, &tatem pervenit, in Sacerdotii ordinem eft al-

i ilis

»le&us: & sdituus feu cuftos maximi templi

» fa&us, etiamnum ibi vivit.

ht

3.

S. GrzNEsIUS M.: per baptifmum mi-

trs o

micé collatum obtinuit remifhonem omnium

0yo Vi

peccatorum. Ergo valetBaptifmus etiam mimi-

Rn lr

cé collatus. 4mi. prob. ex - Ittis finceris SS. .Mar-

Iu

tyrum, quz edidit P. RurNART , ubi fic fcribi-

m d

tur: "D. Genefius, cüm effet in Urbe Roma

pl

» Magifter Mimithemele Artis, :quadam die,

Jufunpi

» cüm vellet Diocletiano Imperatori ludum ex-

us r

E

» hibere de Myfteriis Chriftiane Obfervantie,

as

» in medio "Theatri fe egrotum fimulans petiit

m t

» baptizari. -- Evocato Presbytero & Exorci-

» fta repenté Deo infpirante credidit.

Nam. illi.

d

jh, t

y juxta le&um ipfius cum refediffent, dicunt ei :

i ao

» quid ád nos mififti, filiole? Genefius jam non.

» fimulaté ac fidié, fed ex puro corderefpondit;.

Ti

oU

» Quia àccipere cupio gratiam Chrifti, per quam

» renatus liberer à ruina iniquitatum . mearum.

Tl

y: x

» Cumque Sacramentorum Myfíteria complef-.

» fent, &indutus veftibus albis effet5 veluti per.

ia

» ludum à militibus raptus, & ad fimilitudinem

apin

y, W

» San&orum Martyrum , de Chrifti difcutiendus

, nomine,. Imperatori fuiffet exhibitus , ftans.in

) iüti;'lï

» editiori loco, ita concionatus eft: Audi Im«

niet B*

»perator,

$36

DISPUTATIO II

E

» perator, & omnis Exercitus , Sapientes & po-

d

» puli hujus Urbis.

Ego quotiescunque Chri-

j

» ftianum vel nominatum audivi, exhorrui, &

j

»

in confeflione permanentibus infultavi. Ego

u

5

etiam parentes meos, & affines, cauía nomi-

ais

nis Chriftiani,execratus fum , & in tanta deri-

lum

»

fione habui Chriftianos, ut Myfteria eorum

IU

diligenti examinatione perquirerem, ut ex

eorum fan&ificatione ludum vobis exhibere

gt

»

1

vellem. At ubi me aqua nudum tetigit, & in-

g

»

terrogatus credere me refpondi, vidi fuper me

manum celitus venientem , & Angelos radian-

yniufee

»

z i

tes fuper me ftetiffe, qui omnia peccata, que

ab infantia feci, recitaverunt de libro: quae

gt

»

thonors

mox in ipfa aqua laverunt, in qua in confpe-

&u veftro perfufus fum, & mihi candidiorem

Dur

»

nive poftmodum oftenderunt,

Nunc igitur,

tídte

»

Inclite Imperator , & vos omnes populi, quide

r n

»

his Myfteriis rififtis; mecum credite verum

&S)

Dominum effe Chriftum, hunc effe lumen,

hunc effe veritatem, hunc effe pietatem, &

W iL

Eu

per ipfum vos ad indulgentiam poffe pertinge-

»

re,

AdhscImperator Diocletianus vehemen-

M

»

tiffimé indignatus, ftatim eum fuftibus crude-

ia (r

»

liffimé cefum Plautiano Prefe&o tradidit ad

Aaly

»

Sacrificia compellendum: à quo in equuleo

Ut

»

gt

fufpenfus, & ungularum dintiflimalaceratione

vexatus, lampadibus etiam inflammatus, cüm

Iüiæüïgn

»

As

|

in fide perfifteret dicens: Non eft Rex prater

2,9»

eum, quem vidi; &adoro, & colo eum; &

Miftim

»

N]

j

M

pro ejus cultura fi millies occidas , ipfius ero,

üt cepi. Chriftum mihi de ore, Chriftum mi-

T.

1 ybem« !

,)hj de corde auferre tormenta non poterunt;

» valde

& Q

ET

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 257

iemüli*;,

n (s

» valde enim peeniteo me erraffe, quod anteno-

*, men fan&tum in hominibus Sanctis exhorrui, &

m

i )

, fatis tardius ad adorandum verum Regem fu-

ET

» perbus Miles acceffi.

Martyrii coropnam ca-

» pitisobtruncatione p

b

Ruinart.

Y

romeruit.,' Ita narrat P.

i b

T dg

REsPoNDEO ad r.dift. Athanafius bapti-

I etis

zavit per ludum tanquam finem concomitántem.

3figit, l

tr. tanquam finem principalem. n.

Ex circum-

lp

ftantia enim hiftoriz colligitur, Athanafium fe-

Istodin

rio voluiffe conferre baptifmum ; recreatio au-

a, qu

tem erat finis concomitans & impulfivus, ficut

in.q

fi quis ex fine concomitante vel impulfivo lucri;

iaj

vel honoris &c.'adminiftret Sacramenta.

CT

Nuci

Dixi: tr. Quia meritó dubitari poteft de

veritate illius hiftorie , prout videri poteft in

nl i

Hiftoria Ecclefiaftica Baronii, Natalis, Fleurii,

[le Tefüt

Áf lg

Orfii, & SS. D. N. BExEDicTI XIV. qui in l.

de Synodo. l. 7. c.4. n. . fic fcribit: " Nec quem-

u t

» quam movere debet, quod Socrates l. 1. Hift,

j p

, Eccl c. 15. Sozomenus l 2. c.17. AUE

uvet

, ex Rufino fcribunt, de Alexandro Patriarcha

(tls t

n trit

, Alexandrino; ei nempe, aliisque Epifcopis ad

» Concilium congregatis, ratum fuiife ac vali-

pine

» dum baptifma ab Athapnafio , nondum ex pue-

hat

»

rili etate emerfo , cum Sociis ludente, colla-

mmit

»

tum; primó enim, uti Nos animadvertimus

disy

?

INotificat. 8. multi Authores factum illud non

« &

»

modo revocant in dubium , fed plané infician-

A

9?

tur: Quoniam fi Hieronymi Chronico fidem

"

)»

adhibeamus, Alexander ad Sedem Alexandri-

»

nam non eft eve&us ante annum 321. & Atha-

i P*;

» nafius,

p

238

DISPUTAITIO -II.

5 nafius, eodem Sozomeno referente, anno

g

länmfiim

» 325. Concilio Niceno , jam Diaconus inter-

pl

fuit, atque infequenti anno Alexandro vita

funéto fucceffit.

u

»

Quocirca explicari non pot-

um

eft, quomodo puer luferit, Eccléfiam Ale-

[j

xandrinam Regente Alexandro ; & quamvis

Qyi

)

Alexandrum anno 313. Epifcopum inaugura-

tum dicamus, uti tradunt Pagius ad ann. 311.

mute

2

z g

,,:

» D.25. & PP. Mauro-Benedi&ini in vit. Athana-

fii (tom. r. Oper. part. r. pag. 11.) tunctamen

ringe

$ t

»

Athanafium fus ctatis annum duodevigefi-

»

mum egiffe oportuit: quoniam annorum fal.

m

£gtp

R

.tem triginta, przdi&o anno 326. Alexandri-

ol

?» ;num

Epifcopum eundem renuntiatum, feré

»

communiter Eruditi confentiunt ; nunquam

(

1t)a

, enim ei ab Arianis obje&um legimus, quod

» junior Epifcopatum arripuiffet, ut de Paulino

rE T

Jf

, Hieronymi fratre narratur: /Etas veró duode-

» viginti annorum ab illis puerilibus nugis jam

fj f

h

LTH

» abhorret, quibus Socrates & Sozomenus Atha-

, nafium diftentum fcribunt."

,

Hucusque SS.

TP

D. N.

ts (

4d ». eodem modo Refp. conftat enim ex

i igel

circumftantiis hiftorie, quod pueri voluerint

o

Drpp)

ferib baptizare puerum Judeum, licét pro fine

concomitante, & pro motivo impulfivo habue-

[ S&'Ctä,o

rint recreationem.

s

"^ 3. dift. S. Genefius obtinuit remiffio-

Wæmü

nem peccatorum per baptifmum extrafacramen-

taliter. c. facramentaliter. n. cüm enim potentia

Bl

4*'1

divina non alligetur Sacramentis, poteft Deus

H [

g

conferre juftificationis gratiam etiam extra Sacra-

E

inentum, vel etiam dependenter à fola umbra

li

Sacra-

4 Omw

]

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 239

m! L:

Sacramentorum, ficut legitur AG.. s. v. 15. quod

AO

infirmi etiam folaumbraPetri obumbrante quem-

d

quam fanati fuerint ; Idque Deus fapientiffimé

j

M;onpg agere potuit ad confufionem Gentilium, atque

"j ad commendationem Sacramentorum Chriftia-

mj norum.

ts

OsgricrrUR 6. Siad valorem Sacramenti

ümy requireretur interna Miniftri intentio, fequere-

Ti A

tur, quod falus hominum, & valor Sacramen-

vt

torum impediri poffet ob folam malitiam Mini-

"

ftri.

Sed hoc non poteft dici.

iderip

ergo. AMin. prob.

mnj 1I. Quia non videtur conveniens, quod Deus

m finat quempiam perireob folam alterius malitiam.

&i 2.S. Chryfoftomus Hom. 85. in Joan. ait: Neque

vmy ngelus, neque zfrcbangelus quidquam in bis. (Sacra-

fts d

mentis) que à JDeo data [unt, ejfücere potefl; od

pubhy Pater, €? Pilius, €9 Spiritus Santtus omnia facit:

w)dg Sacerdos & linguam & manus prabet ; neque enim ju-

J UP J

wm efi, propter alterius malitiam ad Salutis noftre

awis Symbola fide accedentes offendi.

ESPONDEO. dift. Sequeretur, quod Sa-

g

lus hominum & valor Sacramentorum malitia

g Miniftri impediri poffet potentia abfoluta. tr.

r v

potentia morali.n. in noftra enim fententia vix

intra centum annos femel fiet, ut quis deftitua-

J

tur Sacramento przcife ex defe&tu intentionis;

li?

cüm enim juxta nos nori requiratur intentio cau-

fandi effectum internum , íed ad fummum inten-

hm d

exrit

tio caufandi effe&tum moralem, qui in fufcipietie

te refultat ex recté juxta morem & prefcriptum

gem

n

, Ecclefiz adminiftrato ritu Sacramentali, vix uri

mi

57* quam continget, non reperiri in Miniftro intene

! tionem formalem faciendi, quod facit Ecclefia.

2 0

»

240

DISPUTATIO Il

Ad 1. €?. 2. prob.

Eodem modo Refp. diít.

"T

3

'f'iüü']

non videtur conveniens, quod Deus ob alienam

dul [

malitiam quemquam finat perire potentia mora-

1 tau

li.tr. potentia abfoluta. n.

Dixr: tr. Quia etiam potentia morali fie-

g n

g

ri poteft, ut quis ob alienam malitiam pereat,

mj

quando videlicet Minifter negligit ipfam admini-

dnmt

ftrationem Sacramentorum, vel quando ex ma-

gpdo d

litia corrumpit formam Baptifmi aut Abfolu-

ii

tionis.

Ff

Dicres: Si in hoc fenfu explicetur inteniio

altenta

formalis , non videtur affignari poffe ullum difcri-

)d

men inter intentionem materialem , & intentionem for-

j i

malem. KErgo fruftrarecufamusaperté loquicum

g v

fententia oppofita.

"i, (

RESPONDEO. n. a.

Difcrimen inter znten-

Ts

tionem aterialem , feu externam, atque intentionem

g v

ln

formalem feu internam, in eo confiftit, quod in-

tentio materialis pro obje&to cognitionis & volitio-

& itm

nis tantum habeat titum externum fecundum fe;

bvf

Econtra intentio formalis pro obje&to cognitionis

& volitionis non habet tantum ritum externum,

liptro

t

fed etiam relationem inftitutionis, vel depen-

,

FLW 1

l

:

dentie, velordinationis, quam fitus ille habet

s

NQ! A

partim ad Chriftum, partim adEcclefiam , ita ut

Minifter non folum velit ritum externum , fed

j

TT

Al

eum velit fub modo illo relativo, ac reduplica-

tivo, quatenus eft inftitutus à Chrifto, vel ad-

ardis t

3[8& dj[, [

]

j

hiberi folitus ab Ecclefia, quamvis Minifter pri-

b

1

vato errore credat, eam inftitutionem vel mo-

t

rem non habere alium effe&um prster quemdam

M

effe&um moralem. Et hinc fi Minifter

ex fin-

H Süteyägï&

gulari

Vrj

L

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 24X

1

gulari quadam malitia, quze intra centum aut

usoba]ja-

mille annos vix femel contingét, quoadhoc effe

UT

relativum habeat intentionem pofitivé contra-

riam, ita ut intus in mente dicat: nolo baptiza-

fvf

re juxta morem Ecclefie, fed volo tantum ri-

ali.mm

tum externum ponere denominatio? ac materialiter

fumptum, Qu eft inftitutus à Chrifto, & Qur

as

njoag

eft in more Ecclefie; nolo autem illum ponere

E

modo relativo, ac reduplicativo , quatenus eft ordi-

natus à Chrifto & Ecclefia, re ipfa non ponetur

validum Sacramentum.

Hinc justa hanc no-

At i

U

ftram fententiam priefumendum erat, Parochum

illum Maffilienfem, de quo fuit dictum Concl. ».

ii

Prob. s. validé baptizaffe ; quia licét interius

p

omnia retrattaverat , hoc eft improbaverat , vel ir-

riferat, qus exterius faciebat, non eft tamen

9 T

prefümendum , quod adeo fuerit diabolicus, ut

Qu

ne quidem voluerit ritum illum ponere, quate-

mus eft Ceremonia Ecclefiaftica à Chriftianis ufur-

li, quii

mis&voüüg

pata, licét non crediderit, ullum fore finem ac

effe&tum , nifi moralem tantum.

Jf

d p

Si tequireretur intentio

O52]J1CITUR 7.

hm d

formalis, nemo poffet effe certus de valore Sa-

j, vt

cramenti v. g. Baptifmi , Kuchariftiz, Abfolutio-

s

nis.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo. Min.prob.

j

fi homo non effet certus de valore Sacramenti,

yertemi

etiam non effet certus de valore Ordinationis

Q,T

Sacerdotum, & Epifcoporum.

Sed hoc non

(Coritty

poteftdici. ergo. Min. prob. fi effet incerta Or-

j

dinatio Sacerdotum & Epifcoporum, etiam in-

certa effet exiftentia Ecclefie; quia deficiente

od

] Iæteï'?,'

vero Sacerdote & Epifcopo etiam deficit Ecclefia.

leï D. 41nort Tra& deSacam.ingen. Q — 2.Ideo

42

DISPUTATIO ITI.
