rotunde negat,

à Sacramentis phyficé caufari

M

s at

gratlam

.Hujus fententie Patroni docent, gra-

tiam in anima caufari phyficé à folo Deo , mora-

um Qu

gudin

litcr vero etiam caufari à Sacramentis, in quan-

tum aCtio Sacramentalis movet- Deum 1noraliter ad

quia,

TEU

caufandam phyficé gratiam

Hujus fententie

At

funt Scotiftzee complures, przfertim Maftrius, ex

Societate vero Vasquez, Molina, Leffius, Co-

vit fs

nink, Hurtadus, Lugo, Amicus, Arrlaga Hau-

dopd

no]dus Platehus, Gormaz &c.

Es

NOTANDUM 2,

yonit

Sententiam primam, quod

Sacramenta phyficé caufent gratiam, diverfimo-

d tcp

dé explicari à fuis Patronis.

Nam aliqui corum

DI

dicunt, quod Sacramenta tantum producant phy-

U Dd

—

ficé unionem inter animam & gratiam fanctifican-

tem. Aliiafferunt, quod eam caufalitatem phy-

hn

ficam tantum habeant illa Sacramenta, quz in-

OR

r

primunt characterem, & quod caufalitas phyfica

talium Sacramentorum fe tantum extendat ad

A f

producendum chara&erem. Nonnulli volunt

t

quod per Sacramenta producatur aliqua qualitas

MT

tüni g

intermedia, produ&tiva gratie fanctificantis in

anima, ficut fpecies vifuales caufate ab objecto

h

r

colorato producunt vifionem feu fpeciem vifi-

LI

l

m in oculo

Multi afferunt, quodSacramen- 1

dk]t'

ta immediaté influant in ipfam gratiam fan&ifi-

»Hll '1 (

cantem ope qualitatis Sacramento inherentis, ac

Q P'TQ

fuperaddite.

Sed juxta aliquos id fit per poten-

L Ew

tiam obedientialem, qua Sacramenta elevantur

WM

ad producendam graeiäm fanctificantem.

NOTAN-

llï W

-

j

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 263

lrllginmg:w

NoTANDUM 3. Nec etiam eos conveni-

(b

re omnimodeé inter fe in modo explicandi, qui

Mu

docent, gratiam à Sacramentis tantum caufari mo-

T aj

raliter.

Aliqui volunt, quod Sacramenta eate-

nus caufent moraliter. gratiam , in quantum per

Omaxüüï

modum Chirographi exhibiti movent Deum ad

fervandum fuum promiffum conferendi omnibus

»'mi.l,/ Lk

! hr

gratiam, qui fufceperint Sacramentum. . Com-

iU g

munior vero fententia docet, quod aétio Sacra-

Mfr

mentalis fit moraliter.actio Chrifti, ficut actio

Ls (

Legati folennis eft moraliter actio fui Principa-

n

lis, & quod füb hoc refpectu tanquam actio per-

fone infinities dignze moveat Deum ad conferen-

m

dam promifífam Sacramentalem gratiam.

Ipü-

i,

T

ftendo huic pofteriori explicationi

i d

DICO. Sacramenta N. T. caufant gratiam

J

tantum moraliter.

Ári

PROBATUR I.

Caufare gratiam moraliter

n

?*

:

hg

eft nihil aliud, quam movere Deum ad caufan-

gt

dam gratiam non folum per modum conditionis,

; to

fed etiam per modum motivi.

Sed Sacramenta

hoc modo movent Deum ad caufandam gratiam.

aol v

u

ergo. nt. prob. 1. A&io Sacramentalis poni-

tur nomine Chrifti.

ergo.

ad prob. id exprimi-

fiit

tur in forma baptifmi, dum dicitur : Ego te bapti-

itie

zxo in nomine Patris, & Fiiü, &9 Spiritus Samtti.

fen D

&

Imó id etiam exprimitur in plerisque aliis Sacra-

quod

mentis v. g. in Confirmatione: Ego te inungo in

g

nomine Patris &c.

j s

ii

Ego vos conjungo in nomine Pa-

irisCc. Epo te abfolvo in momine Patris éyc. . Per

)

1

iflam . facram un£tionem indulgeat tibi Deus ,' quidquid

vll

per fenfus. deliquifti in nomine Patris &c. — edecipe po-

ficatt

4

tefLaiem

gl

264

DISPUTATIO III.

s

teflatem offerre Sacrificium in nomine Patris &c. Idem

eontingit in Confecratione Euchariftize , ubi ver-

ym

n

ba Confecrationis proferuntur non folum reci-

pOm

tativé fed etiam authoritativé in perfona Chriftis

jl

ubi etiam principalis offerens eft ipfe Chriftus,

nf

l

t

juxta illud Pfalmi 169. 7 es Sacerdos in eternum

Jécundum: ordinem. .Melchifodecb. — Et ad Hebr. 7. v&

hw

24. Hic fempiternum babet Sacerdotium.

(

gt

PRoBATUR idem ant. ?. ex illo Apoftoli

( at

]:

2.Cor.2. v. ro. Ego quod donavi, fi quid donavi,

quit

(

propter vos, in perfona Cbrifti; ubi Apoftolus often-

f

0

dit, fe inceftuofo condonaffe longé aliter

, quam

donaffent Corinthii, rigorofam fatisfa&i

onem ;

fe enim partem rigorofz fatisfa&ionis ad Abfolu-

tionem Sacramentalem faltem in voto- re

quifitze

Onnu

condonaffe in perfona Chrifti.

n

s

PnosATUR $. ex fenfu SS. Patrum. Sic

q ia

enim S. Auguftinus 1. 7. de Baptifimo. c. $3. ait:

AT

Quos Laptizavit bemicida, quos baptizawit adulter ,

, Mi

Chriftus .efT, qui baptizat.. Eodem modo loquitur

hr

S. Chryfoftomus fcribens in Joan. Homil. 85. ubi

"

ait: Neque Zngelus , neque AArchangelus quidquam . in

—: ln

bis efücere poteft, fed Pater, &? Filius, & Spiritug

Santius omnia facit; Sacerdos & linguam && mnanus

: LTI'

prabet.

Itaque actio Miniftri eft actio Chrifti.

tl

aj

PRosATURA4. D.Paulus proteftatur, quod

4 lii

Baptifmus non conferatur fuo nomine, inquan-

g

tum eft actio Sacramentalis. 1. Cor. z. v. 11. Si-

LL

gnificatum. eft mibi, qüia contentiones funt inter vos,

Mi

Hoc autem dico , quod unusquisque se[lrumn dicit: Ego

li

quidem fum Pauli ; ego autem ;Apollo ; ego vero Cepba

li.

g'uz'd in

egq vero Chrifti. Divifus eft. Cbriftus? . Nun

qomine

ätena&ggp

!

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 265

H

nomine Pauli baptizati- eflis? gratias ago .Deo meo,

2l

quod meminem veftrum baptizoi , nifi Crifpum & Ca-

n

jum , me quis dicat , quod in nomine meo baptizati eftis.

;h

Y

Ex his omnibus deducitur, quodaéctio Sacramen-

Mi

talis non fit pura conditio per modum chirogra

ii

phi, fed quod fit moraliter actio ipfius Chrifti.

PRosnATUR CoNcr. 2.

Hoc modo opti-

ïvdLHebïq.v,

mé & magis uniformiter omnia explicantur, quz'

x

b r

circa caufalitatem Sacramentorum occurrunt ;

fildng

ergo hec fententia eft praeferenda. — Ant. pate-

)

lplusofm

!

i

I u

bit | gx SCOÓN

N

Solvuntur Objectiones.

d Mi

Ujrg

Onjgrerrun1.exScriptura. Nam r. Chri-

ftus Joan. 3. dicit: ANifi quis renatus fuerit ex aqua

&j Spiritu San&lo, mon poteft introire in regnum Dei.

Pinn.

Ergo ficut homo ex Spiritu San&o renafeitur

TAT

phyficé , ita etiam renafcitur ex aqua phyficé.

TU

2

Nafci exalio dicit caufalitatem phyficam.

o

ergo etiam renafci ex aqua dicit caufalitatem phy-

i dy/

ficam.

D. Paulus ad Titum. c. 3 v.5.8it: Salvos

l qu?aïqw.

3.

i, 63

xos fecit per lawacrum vegenerationis 9^ renovationis

TM

Spiritus San&ti.

Et ad Ephef. 5. v. 26.. Mundans

&t Qr

eam (Ecclefiam) lavacro aque àn verbo vite.

d.

S. Petrus 1. Epift. c. 3. v. 20. dicit: /n ar-

oteftatu':w

ca INoé ofto. anime faloe fatke funt per aquam ,. quad

xm'me, b

r V

€&? vos nunc fimilis forme falvos facit. baptifma.

REsPONDEO. c.a. dift.c.

Nifi fübje&a mas,

j j*

teria & Scriptura ipfa infinuet diverfitatem cau-

ejmunö-

;

Ij

:*;

falitátis inter aquam & fpiritum. c. fi fuübjecta

n

materia & Scriptura infinuet eam diverfitatem. n

nus? y l

3

fubs

266

yal

DISPUTATIO III.

fubje&a materia oftendit inprimis diverfitatem

5f

caufalitatis, quia Spiritus Sanctus eft connatu-

wmpm

rale principium gratie; aqua autem eft prorfus

a

improportionata ad caufandam phyficé gratiam.

vfoma

A.

Scriptura autem eam diverfitatem oftendit, quia

in omnibus aliis locis Scripturz, ubi de Regene-

ol

dfeus]

ratione fermo eft, ea tribuitur foli Spiritui S.

Sic Joan. r. dicitur: Qui ex Deo mati funt. . Et

i

um f

Joan.3. v.6. Quod natum eft ex carne, caro eft , &

quod natum eft ex Spiritu Spiritus eft. Idem modus

TT

loquendi, ex Deo nafci; repetitur fepties in Epi-

vll

ftola r. S. Joannis, quin ulla fiat mentio aquz.

wf

Hinc

viiobu

RrsPoNDEo 2. dift. a.

Nifi quis renatus

z yrtdy

fuerit ex aqua tanquam conftitutivo materiali

g divin;

Sacramenti, & Spiritu tanquam conftitutivo for-

LU

mali Sacramenti in effe operativo gratiz. c. ex

gt r

aqua tanquam conprincipio activo. n. quando

a p

totum producit effe&um v. g. ignis ignem, ma-

&t um

teria ignis non concurrit a&ivé ad producendum

ü, m

ignem, fed tantum paffivé recipiendo & conti-

m m

nendoó formam tanquam principium activum.

z

Sic etiam materia & forma Sacramentorum tan-

r

quam materiale conftitutivum Sacramenti qua

d atdn

talis, hoc eft, reduplicativé feu formaliter fum-

hi

ti in effe operativo egratie, tantum concurrit

u)

d producendam gratiam paffivé per modum re-

f

cipientis & continentis Spiritum San&um tan-

quam principium activum, qui invocatur fuper

q ii

" ii:«i; j

equam.

In quantum ergo virtus infinita Dei feu

T

T0U Qs

Spiritus San&ti omnipotentia aliquo modo appli-

i ph)jo[p

l

catur aque, & unitur per quamdam unionem

Al

m

?ntentionalem vel realem, de quo poffet difpu-

tari

Vi ii

]

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 267

fari juxta cujuslibet principia philofophica, in

M Q

Ti p

tantum poteft dici, quod Sacramentum per Spi-

ritum Sanctum producat gratiam, ficut materia

r

per formam producit effectum.

Oflellül[, a

u-

Z4d ». dift. . :Nifi fubjecta materia, & Script

i

ra oftendat, tantum fermonem effe de principio

l g

effectus materiali. c. fecus. n.

Sic enim Matth.

i a

19. ubi in latino textu habetur: Qui de Matris

nf

utero fic nati funt; in greco textu legitur: x

[em mj

X0iMac w»reo, ex ventre Matris: quamvis ven-

s

ter Matris fit tantum principium materiale, prz-

iT qu.

bens materiam & habitaculum partui dependen-

ter à duobus conprincipiis activis Patre & Matre:

T

quz principia activa in Sacramentis funt tres Per-

D) Qdl

fone divinz.

Tl

Zd 3. dift. Docent ifta de lavacro aquse

qusci

tanquam principio paflivo receptivo Spiritus S.

1 (ui

tanquam fpecialiter applicati fignis Sacramentali-

a, n

bus. c. tanquam principio activo. n. Ut enim

d

dixi, Sacramentum eft aliquod totum, cujus ma-

o t

teriale funt materia & forma ineffe naturali fpe-

m u

&ate; quie üt intentionaliter vel phyficé appli-

nOnum:

cate feu unitz Spiritui SanCto feu omnipotenticz

um

diving caufant quidem gratiam, fed tantum paf-

ol

fivé per modum materie, & folum per fuam for-

rum (

mam tanquam principium activum.

Operatur

a ml

enim Spiritus San&us in Sacrameritis ut fpeciali-

u

ter iisdem applicatus per quamdam relationem,

od

feu unionem, aut intentionalem aut realem,

iil

prout quisque voluerit fentire juxta fua princi-

) müd«'

pia philofophica.

Ego juxta mea principia phi-

lofophica deferido, quod ea applicatio omnipo-

i P

j

tentiz divinz vel Spiritus S. ad materiale Sácra-

o p

menti

n

268

DISPUTATIO III.

menti fit aliqua relatio realis, velintermino &

ii

u ,'äll l

quo, quando datur, velin termino ad quem,

]i

quando Sacramentum non amplius exiftit.

Z4d 4. dift.. Salvosfacit per aquam tanquam

1 quod

lo at

principium materiale feu paffivum , cui applica-

tur virtus Spiritus Sancti.c. per aquam tanquam

Ms

vmtitm.

principium activum.n. .In hujusmodi enim re-

bus obfcuris, quod minimum eft, & ad falvan-

det p

dam Scripturz proprietatem fufficit, afferendum

fentet

eft. . Suflicit autem ad falvandam proprietatem

T

Scripturz, fi dicatur, Sacramenta fe habere per

ïppu'*äa'a/äa

g, X

modum materie, cui unitur virtus ex alto, hoc

eft, ipfa omnipotentia Spiritus S. per.quamdam

iioanten

remento

applicationem intentionalem vel realem, ita ut

Sacramenta materialiter fpe&tata non operentur

Lügin

per virtutem füpernaturalem propriam, fed per

tirdpit

omnipotentiam

?

dl as

catam.

Spiritus S. flb'i fpecialiter appli—

Vif

Dricrs r Non poteftexplicari, quid fit

Onptir

illa fpecialis applicatio omnipotentiz divinz ad

Londim

Sacramenta, ita ut Sacramenta operari poffint

u g

per Spiritus S. omnipotentiam fpecialiter fib

&tj

licatarm.

ergo.

2

x

|

1 g

. REsPONDEOoO. n.a.

Dico enim, quod illa

LUV

A

applicatio feu unio fit velintentionalis, ita ut

t

actio divina, qua Spiritus Sanctus in homineba-

i

ia

ptizato producit gratiam ,; confideranda fit tan-

Ril i

quam pofita intuitu Sacramenti, & Deus velit

d

in.confideratione humana poni hunc refpectum;

hm

2X

vel quod fit realis, . prout ego exiftimo ;; ita ut

(

aGtio divina, qua Spiritus S. producit gratiam in

baptizato, revera habeat fecum identificatam

WE[[SQJ

Wt d

que

ha-gcurclativonem ad Sacramentum, : ubicun

illa

li

:

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 269

m

illa a&io fubje&etur phyfice, feu in termino 4

T

quo; feu in termino ad quem.

tl

Dict&s 2.

Ex hac refponfione potius fequl-

Wm]qu

tur, quod Sacramenta phyficé caufent Glatlam,

Vg

& non tantum moraliter.

ergo.

Uammw

- RESsPONDEO. n. a.

Caufare enim phyficé

M i

gratlam eft habere quamdam virtutem vel quali-

Wi

ii

tatem phyficé effectivam gratie, in mea autem

albrenis

fententia nihil tale reperitur in Sacramenti mate-

Qoretn

ria vel forma; fed in iis folum ponitur quedam

ht

applicatio feu unio ad caufam in fe & ratione fui

Tdin,hnt

acivam, nempe ad omnipotentiam divinam.

E DAW

Ratio autem, cur fiat hec applicatio feu unio

n d

Sacramentorum ad omnipotentiam divinam, non

üt gt

eft aliqua virtus fupernaturalis, fed tantum mo-

r

ralis dignitas actionis Sacramentalis, in quantum

Chriftus eas aCtiones Sacramentales Miniftri vult

diir g

à San&iffima Trinitate haberi pro fuis.

Authoritas .Conciliorum;

1, qui

OBjICITUR 2.

p ümeud

1. Concilium Trident. dicit: Quod Sacramenta

yuri ylt

contineant gratiam. . Eam autem continere noi

xitr i

poffunt, nifi habeant virtutem producendi gra-

tiam;

ergo.

Maj.prob. Seff. 7. can.6. dicit: Si

Sacramenta mon continere gratzam, quam

n, qii

quis dixerit

onds,

fignificant , aut. gratiam mon conferre, anatbema fit.

m ho

2. In eodem Concilio l. c. & in InftruCtione Eu-

m d

genii IV. ad Armenos. $. s. dicitur, quodSacra-

& D

menta conferant gratiam. . Conferre autem non

poffunt nifi per modum caufie,

3. Concilium

ncid

ytimo;/

Trident. 1. c. Can. 9. dicit

quod Sacramenta im-

primant characterem.

Et Seff. 23. Can. 4. dicit:

ld grv

i jj

Si quis dixerit ,. per facram ardmatzonem non dari Spi-

uh»

ritum. Santum aut per eam mon inprimi cbaratterem,

anathe-

270

DISPUTATIO III.

j

g

anatbema fit. |4. Idem Concilium Trident. Seff. 7.

gt [

Can. 2. de Confirinatione ait: Si quis dixerit, injurios

e[Je Spiritui Santto eos ,. qui facro Confirmationis Chris-

qid

J

mati virtutem aliquam. tribuunt , ^ anatbema fit.

5*

Concilium Mogunt. Sacramenta vocat effcacia

g am

Jigna.

6. Concilium Senonenfe dicit, Sacramen-

grini

ta habere vim gratie conferendsg. ..

grind

RESsPONDEO I.

Retorquendo in ipfo fan-

s nf

aferit

guine Chrifti, de quo inScriptura dicitur , quod

nos emundet, & lavet, quin hoc faciat per mo-

2 Ia i

dum caufz phyfice.

Sic 1. Joan. 1. v. 7. dicitur:

hr

gun tl

Sanguis S'Efu Chriffü emundat mos ab omni peccato.

Et Apocal. 1. v. 5. Chriffus lavit nos & peccatis mo-

r ürda

m g

flris in fanguine fuo. — t Apocal. s. v. 9. Redemifti

nos in fanguine tuo.

Et ad Hebr. 9. v. 12. Chri-

M

flus per proprium. fanguinem introyvit in Santta eter-

PT

tia vedemptione imoenta.

seefm

REsPONDEO 2. ad 1. dift. . Continent gra-

tüemetan

tininun 1

tiam per modum caufz materialis paffivé conti-

nentis virtutem Spiritus S. productivam gratize

um

Ípecialiter fibi applicatam. c. per modum caufe

1

formalis efficientis activé gratiam. n..fenfus pá-

RT

tet ex Refp. ad Ob. 1.

ApDO, etiam in chi-

f&(injurlos $

d

rographo juxta communem modum loquendi

a Vi

contineri hanc vel illam gratiam Principis &c.

t

licét non efficiat phyficé illam gratiam.

Sic et-

ï"meüjzu V

jam in volumine vifo. à Propheta Jeremia, & vi-

j ee'-;,qïmi

fo à S. Joanne juxta phrafin Scripture dicuntur

lii

contineri plage varie, licétliber illas plagas non

contineat effectivé, fed tantum fignificativé &

Witue

prenuntiative.

ü

m mum

-Ád 2. dift. Sacramenta conferunt gratiam

n

concretivé fpe&ata, prout involvunt gratiam ac

omni-

mULLl i

,

DE CAUSAL. RT EFFECT. SACRAM. 271

lu

omnipotentiam Spiritus S. fpecialiter fibi appli-

ii hy

catam. c. denominativé fpectat

N

a.n. fenfus patet

ln

"l

ex Refp. ad Ob. r.

nf

ld 3.

Quoad 1. textum id nego; Conci-

Nf

lium enim eo loco non dicit, quod Sacramenta

ht

imprimant characterem ; fed quod in Sacramentis

imprimatur chara&er; quo modo loquendi po-

lt

tius infinuat, caufam phyficé productivam cha-

ümæg

ra&teris non effe Sacramenta, fed Deum.

Quoad

TL r

2. textum. dift. per Ordinationem inprimitur

BU

character tanquam per caufam materialem rece-

It d

ptivam virtutis Spiritus Sancti effe&tive gratis.

tpttity

c. per ordinationem tanquam caufam phyficé

"

effectivam gratie. n. fenfus patet ex Refp. ad

Ob. r.

X

TT

Z4d 4.dift. Anathemafit, qui dixerit inju-

rios effe Spiritui Sancto, qui Chryfmati tribuunt

ninat n

virtutem etiam moralem.c. tantum phyficam. n,

ii cont

Tridentinum non tantum vult anathema dici,

yu gt

qui ad injuriam Spiritus S. referunt virtutem phy-

j a

ficam, fedetiam moralem Sacramentorum. Dein

aony

nos non dicimus, patronos oppofite fententiz,

du t

effe injurios Spiritui SanGto; imó veró eos in

fenfu magis rigorofo ac flricto fumere textus

m i

hrnogi

Scripture & Patrum.

Solum impugnamus eam

feontentiam , qua illa virtus fupernaturalis phyfi-

n s

u

cé effe&tiva gratie non füfficienter probatur.

hr t

d 5. & 6. dift. Concilia ifta Provincialia

dicunt, Sacramenta effe figna efficacia efficacid

T

p

morali.c. phyfica. n. fimiliter: Sacramenta habe-

re vim moralem conferendz gratiz. c. phyficam;

OBJICITUR 3.

Authoritas SS, Patturm.

«f

1, TERTULLIANUS in l. de Baptifino. c.2. dicit:

u

7

»^Q9nne

DISPUTATIO IIL;

TOU

272

n

, Nonne mirandum, lavacro dilui mortem? at-

»

que eo magis credendum, quia mirandum eft.

um

gtl

»

Qualia enim decet effe opera divina, nifi fu-

» petf omnem admirationem ? . £t c. 3. In pri-

; fpeci

4 4

»

mordio Spiritus Dei fuper aquas ferebatur;

»

primis aquis preceptum eft animas proferre,

" texm

ne mirum fit in baptifmo , fi aquz animare no-

P

»

m

»

verunt.

Et c. 4. Quoniam fubjecta queque

»

materia ejus, quz defuper imminet, qualita-

Pu Vr

tem rapiat, neceffe eft, ita de San&o (Spiritu)

iits i

»

fan&ificata natura aquarum & ipfa fanctificare

niintt

ii

»

concepit; igitur ita fanctificate vim fanctifi-

Jj dl

»

candi combibunt.

Igitur medicatis quodam

modo aquis anima diluitur.

Ei c. s. Proficien-

iif

?

»

te gratia Dei plus aque & Angelo conceflit.

thtl

»

Qui (in pifcina Bethfaida) vitia corporis re-

at

»

mediabant, nuncSpiritum medentur; qui tem-

r

poralem operabantur falutem, nunc cternam

ii f

»

reformant; qui unum femelin anno liberabant,

ld

»

nunc quotidie populos confervant deleta mor.

r

» te per ablutionem delictorum.

ytatpt

2

S. Cy a 111 vs Jerofol. Catechefi 3. n.5.

Tittg eyt

ia

ait: "Ne huic lavacro tanquam nudz aqus at-

»

tende; nam aqua fimplex invocationem Spiri-

iil

D

» tusSan&i, Filii & Patris percipiens vim fandi-

» ficationis aquirit.

ïmm*ïdn

LT

D. CunavsosTOoMus in Catechefi ï ad

;?ïiïügi.fæ]

illuminandos: " Cur, inquies, lavacrum regene-

Hl

» rationis vocatur? Quia non folum deli&a pur-

» gat, fed id preítat, ac fi denuo regenerati effe-

Wtv

» mus. Etenim nos denuo creat, & format,

tb lg

» non ex terra, fed ex aquarum natura creans.

REsPON-

va

"

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 273

imomem'u

REzsPONDEO ad r. dift. Tertullianus do-

Dd i

cet, lavacro dilui mortem tanquam principio ma-

TT

teriali & paffivo, receptivo virtutis ex applica-

TTR

tione fpeciali omnipotentiz divinse. c. tanquam

lb nb

'

principio aGivo.n. Similiter refpondeo ad 2.

I5

& 3. textum. dift. aqua fanctificare concepit per

lts

modum principii materialis ,. paffivi, ac receptivi

T

forme ex fua natura active. c. per modum prin-

Id qià

cipii activi.n. Item aque medentur, operantur

K i

falutem, reformant, abluunt &c. per modum

i fifes

principii materialis ac paffivi.c. per modum prin-

Va índi

cipii a&ivi.n. fenfüs patet ex Refp. ad Ob. r.

tià qui

44d 9. dift. Aqua percipit vim fan&tificatio-

t hus

nis indiftin&am ab omnipotentia Spiritus S. fpe-

g d

cialiter applicati applicatione extrinfeca ad mate-

à as

riam & formam Sacramentalem. c. vim creatam,

t qui

inherentem, & diftinéctam ab omnipotentia Spi-

NUX lat

ritus S. n. fenfus patet ex dictis.

pollerqlt

Zd 3. dift. Aqua"deli&a purgat, creat, &

z d

format per modum conprincipii materialis, paf-

fivi, & receptivi omnipotentie divine per mo-

dum formz extrinfece fpecialiter applicate ad

pidiy

Sacramentum.c. per modum principii activi, aut

ia

oponm

habentis formam creatam, inherentem, ex fua

natura activam. n.

Quod enim SS. Patres in Sa-

j ii

cramentis nullum agnofcant principium inharens

ex fua natura activum, fed folam aflfiftentiam

[i

Spiritus S. feu Dei, fpecialiter ad figna Sacra-

at

mentaliaapplicati, & eatenus cum iis conftituen-

jun db

tis unum totum Sacramentale activum, & pro-

gt

duétivum gratie , ita ut in hoc toto morali ma-

u v

teriale fit materia & forma Sacramenti, formale

per modum forme denominantis extrinfecz ipfà

atv

y

D. Znort "Irait. deSacram. in gen.

omgmi-

PprsPUüTATTIO

ITI.

gat

874.

omnipotentia Dei, & affiftentia Spiritus S. patet

j n

y, t

conftanter & uniformiter ex eorum textibus.

Sic

g d

gt

L TiRTULLIANUS l. de Baftifmo. c.4.

dicit: "Jam tunc (quando in creatione Mundi Spi-

g dyact

tum n

»

ritus ferebatur fuper aquas) prenotabatur, Dei

» Spiritum tin&os reformaturum.

Itaque aqu&

vlictis

Sacramentum fanttificationis

»

confequuntur,

vle )

i

»

invocato Deo; fupervenit enim ftatim Spiri-

r 'f

Tl

tus de codlis, & aquis fupereft, fanc&tificans

þJIf D

»

eas NB. de femetipfo , & ita fan&tificate vim

t

!

K

fan&tificandi combibunt.

Delicta ficut non in

wasinl

»

»

carne comparent, ita in Spiritu fordent.

Igi-

dionün

D

tur medicatis quodammodo aquis per Angeli

frat

»

interventum & Spiritus in aquis diluitur."

at

Inhoc textu fanctificatio animze manifefte adfcri-

n00:d

bitur foli Spiritui San&o, tanquam caufie phyfi-

d

ca.

Ilbidem c. 8. ait: "Quemadmodum poftaquas

Pinn

» diluvii, poft baptifmum ut ita dixerim Mundi,

irc t

»

pacem columba terris nuntiavit, eadem difpo-

i f

»

fitione carni noftre emergenti delàvacro poft

tl j

»

vetera deli&a columba S. Spiritus advolat, pa-

MW

cem Dei adferens.

D

B-

S. CHRYsosTOMUsSs

Catechefi 1. ad

Ytst

illuminandos: " Quemadmodum fi quis auream

I)

i

m

T

» Ítatuam rubigine fedatam denuó conflavit,

n

M N

sb

f

o fV

» eamque puriflimam ac fulgentem reftituit; fic

Y

Pal

» & naturam noftram Deus peccati rubigine foe-

» datam denuo conflavit, & in aquas ceu in con-

ïl]] L il

|

» flatorium injiciens & pro igne Spiritus gratiam

Al

ii

.» immittens renovatos educit.

Et Catecbefi 9.

lm

;, Ex lavacro Deus dedit & Spiritus gratiam &

]

Vlrgm-»

; » Juftitiam & fanctificationem. Non fic Mundus

W

i

» eft

Ü

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 275

j

»

eft clarus oriente radio folis, ut anima illuftra-

V r

»

tur, & fplendidior fit à Spiritu gratiam fufci-

piens.

Idem in 1. Epifl. ad Cor. bom. 40. Solus

n

»

Deus poteft peccata dimittere , quod operatur

ht )j

Ipfam enim ani-

O.

)

in lavacro regenerationis.

?»

mam tangit gratia, & illinc peccatum evellit

li

radicitus.

Propterea ejus, qui baptizatus eft,

?

u

»

videre licet animam ipfius Solis radiis purio-

t

»

rem. Fruitur enim fpiritu; qui eam ex omni

v d

»

parte inflammat.

Sicut aurum & argentum

Oif y

»

refundis, & novum facis, ita etiam Spiritus

t

)

Sanctus in baptifmo. tanquam in fornace pec-

lt '

»

cata confumens efficit, ut quovis auro purius

d

»

effulgeat.

ldem Sermon. 39. de Pentecofte.. Ubi

s

»

nunc eft Spiritus S. dicet aliquis? Oftendam,

VEUl

»

in nobis effe Spiritum Sanctum. . Nam fi non

n aufeg

effet in nobis Spiritus San&tus, quomodo ifti,

dmpolà

»

qui hac facra no&te baptizati funt, à peccatis

Berim Mu

»

liberari potuiffent? non enim absque Spiritus

Non

,elmdi

»

etficacia poffumus à peccátis liberari.

ilv

ex operibus juftitis, qua fecimus nos, fed

i5 aQ

» per lavacrum regenerationis & renovationis

» opiritus Sanci.

Cutedhd

Drcks 1. SS.Patrescomparant baptifmum

f gt

utero Virginali B. Virginis.

Ergo ficutille con-

currebat per modum caufe phyficz ad hoc, ut

U

m dl

effet Mater Chrifti, ita etiam' baptifmus concur-

rit ad hoc, ut fitcaufagratis.

Sic enim D. Lgo

at nj

quisté

Serm.4. de Nativit. dicit: "Omni homini rena-

, fceni baptifinus eft ad inftar Uteri Virginalis

ii

5b

, eodem Spiritu replente fontem, qui replevit

,& Virginem.

Et Serm. $. Mirtus Aluffimi,

r t

M j

» qua fecit, ut Maria pareret Salvatorem, facit,

1910

j5 ut

276

DISPUTATIO III.

TO

h

T.

, ut regeneret undacredentem . Et D. Cunv-

HDR[WS

sosTOMUS homil.25.in Joan. Quod ef? Matrix

Embrioni, boc €9 fideli aqua.

gt

vt

uiid

REsPONDEO. c.a. n. fuppofitum c. Quod

(iot

Uterus feu Matrix concurrat phyficé per modum

T

5

qo

principii a&ivi; dico enim, quod uterus feu ma-

trix, prout includit hic terminus annexa duo

j n

um QU

ovaria, tantum concurrat ad formandum feetum

o

paffivé feu receptivé , miniftrando videlicet ma-

'

teriam, cui uniturSpiritus feminis, hoceft, vir-

D

T

tus plaftica activa, ex patre fimul ac matre.

Ita-

at

que invertitur argumentum contra adverfarios

j quv

ex hoc ipfo textu D. Leonis.

Spiritus eft prin-

ao

cipium activum in formatione feetus, & in rege-

neratione baptizati.

Ergo aqua baptifmalis non

a

pedites

concurrit phyficé ad caufandam gratiam per mo-

dum principii aCtivi, fed tantum per modum

r n

fl

principii materialis, cui fe unit, feu applicat

omnipotentia Spiritus S. qui in hac regeneratio-

2 Qu

ne eft fimul loco patris & matris.

z f

20

In Nativitate Salvatoris omnipotentia Spiri-

RUtnm

tus Sancti fe conjunxit cum potentia generativa

td'utg

B. Virginis, tanquam conprincipio a&tivo, ut

conjun&is viribus in matrice & ex matrice tan-

t

Ri

quam principio materiali ac receptivo formare-

tur Corpus Chrifti; in baptifmo autem, quiaSpi-

3

.*ale

i

ritus Sanctus eft loco patris & matris, folus Spi-

E a

z

ritus Sanctus eft principium a&ctivum, quod ut

unitum unione extrinfeca feu applicatum mate-

r

DA l

ri& & formz Sacramentali tanquam conprincipio

nl j

materiali efficit gratiam fanctificantem, & hocto-

]fW(

tum, quod eft anima fanctificata.

pE

n

Hoc

t

I

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 277

D

Hoc elegánter explicat cYRILLUS ALE-

m

XANDRINUS 1. 2. in Joan. c. 42. his verbis:

» Regenerationem, quz per Spiritum San&um

És (

» fit, nafci defuper Dominuüs appellavit, ut ex

tEDE T

» hoc difceremus, idcirco nos Dei fieri partici-

hltems[

» pes, quoniam Spiritum, qui fubftantialiter ex

3 d

» Deo procedlt, per baptifnum aquirimus.

mndumf

» Nam cim non fimplex, fed compofitus ex

) Vil

corpore fenfibili & intellectuali anima homo

ld

fit, duplici quodam ad regenerationem indiget

r ]

»

modo , qui duplicitate fua fe ad utrumque ac-

t dretr

»

commodat: Spiritu enim Sanécto fpiritus homi-

ha dhy

»

nis, aqua vero corpus fancificatur.

Quem-

»

admodum enim viribus ignis intenfius aqua ca-

MT

botürds

lefactanonaliter quam ignis urit, ficSpiritus S.

» operatione aqu& 5 quibus corpus baptizati ab-

lm

Dj nt

» ftergitur, reformantur ad divinam virtutem."

f gyi

His verbis S. Cyrillus virtutem fanGificandi

animam, quam aqu: habent, tribuit formaliter

du

ac immediaté foli operat1on1$p1r1tus San&i, qua-

tenus cum aqua & forma baptifmi conftituit

gt

unum totum morale

In hoc toto morali mate-

ti at

riale eft materia & forma Sacramenti, formale

n i

vero ipfa operatio Spiritus S. ut applicata mate-

«t t

ri? per refpectum effentialem ac phyficum, qua

gvl

actio feu operatio SpiritusS. fimul refpicit & ma-

um C

teriale Sacramenti, & fimul effe&um, nempe

yrs, li

gratiam fanctificantem

Et eatenus operatio

m e

Spiritus Sancti, & calor aquz calefacte conve-

pl

niunt, licét non conveniant quoad modum in-

am u

exiftendi fuofubje&to, quod denominatur

€a-

Antd

lor enim eft forma phyficé inhgrens: operatio

"

autem Spiritus S. eft tantum forma extrinfeca

3

deno-

fi

DisSPUuU TX«TrIo

IIT.

78

g

denominans fuübjectum; ficut fi dico murus vi-

fl

fus, Petrus amatus, cecus direé&tus, civis adju-

TU

tus Minifter Regis potens.

j

DICES 2.

Sanctiffimi Patres admirantur mi-

rabilem aqu& baptifmalis vel chryfmatis virtu-

E

tem, tanquam inexplicabilem , & intellectu im-

(sjic

p T

perceptlbllem

Atqui ea virtus non effet adeo

al

mira & inexplicabilis, fi Sacramenta tantum ha-

udi

CA

(C8]

berent caufalitatem moralem vel per modum

chirographi, aut per modum actionis Minifteria-

lis pofite nomine Chrifti.

ergo. JMaj. prob. fic

Av

lf

enim D. Auguftinus Tra&. 8o. in Joan. dicit:

e((

Que eft tanta virtus aque , ut Carpus tangat , €&g^ cor

tl

abluat 2

Non effet

aT

REesPoNnDEo c.Msj. dift. Min.

mira fingularitate caufalitatis. c. üngulamtate

rl H

Jid m

unionis & effectus.n

SS. Patres non admiran

tur hoc, quod ac&tio humana pofita nomine D01

Ateda VT.

poflit producere effe&ium moralem, ficut eft po-

TAT

FULT

teftas excommunicandi, & poteftas jurisdictio-

nis, ac legalis

mirantur autem, quod virtus

üet; i

(

omnipotentiz divine in actu fecundo

feu ope-

L

i

IN

Jr

ratio Spiritus S. fefe uniat unione extrinfecatam

vilibus elementis,. atque cum iis tanquam per

modum unius totius velit operari effectum tam

xcellentem

ac eft gratia fanctificar

Hunc

El]

fenfum referunt illa verba, qus» Nicephorus 1. 7

hift. c. 33. exiftimat effe pronuntiata à S. Sylve-

ftro, dum baptizaret Conftantinum M. " Hec

t

» aqua, o Imperator, divina virtute per invo-

IERGLL «u

»

ationem Spiritus S. impregnata, ficut exte-

» HUs corpus hominis abluit,

1ta etiam 1nterius

»lmelïm,

, animam mundat, &fpleadldwrem radiis foJari-

Aitfug d

» bus

!

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 279

, bus efficit." . Ea divina virtus, de quainhoc

ETU

textu eft fermo, non eft qualitas phyfica, quz

utique divina non eft, fed ipfa omnipotentia

gb

Spiritus S. in actu fecundo, ut applicata Sacra-

l

!

!

IY

mentis.

il

OBJICITUR 4.

Authoritas S. Thomz.

ln s

1. D. THoMas expreffe negat, quod Sacramen-

I

ta habeant fe per modum purz. conditionis.

! hr

Hoc autem foret, fi fehaberent tantum per mo-

n Mil

dum caufze moralis.

ergo.

p

lii gj

Idem expreffe agnofcit caufalitatem in-

La d

ftrumentalem in Sacramentis.

Sed caufalitasin-

UM

ftrumentalis eftcaufalitas phyfica.. ergo. Utrum-

que probatur per fequentes duos textus. In 4.

li. Noi

dift. r. Q. 1. a.4. dicit: "Quidam dicunt, quod

t fnpis

»

Sacramenta non funt caufz quafi facientes ali-

5 0n d

»

quid in anima , fed caufz fine quibus non, quia

V

increata virtus, qua fola effe&us ad gratiam

s [atal

pertinentes in anima facit, Sacramentis affiftit

per quamdam Dei ordinationem, & quafi pa-

las r

j gt

»

cionems; ficenim ordinavit, & quafi pepigit

»

Deus, ut, qui Sacramenta accipiunt, fimul ab eo

yio, t

Ts

gratiam recipiant, non quafi Sacramenta faciant

aliquid ad hoc.

Et eft fimile de illo, qui acci-

js d

vi d

)

pit denarium plumbeum facta tali ordinatione,

ut qui habuerit unum de illis denariis, habeat

Qifcus

N

»

centum libras à Rege, qui quidem denarius non

j

»

dat illas centum libras, fedfolus Rex accipien-

niata d

W

imum Y

ti ipfum.

Sed hoc non videtur fufficeread fal-

vandum dicta Sanctorum.

Cauía enim fine

qittutt

;

»

j

qua non,. fi nihil omnino faciat ad inducen-

m

dum effe&um vel difponendo vel meliorando,

ha

j

»

quantum ad rationem caufandi, nihil habebit

orem a

$4

»Íupra

$8o

yul

"DISPUTATIO III.

gt

» fupra caufas per accidens, ficut album eftcau-

» fà domus, fi cedificator fit albus."

ZAlter tex-

n

j

ul

tus babetur . 3. in Summa. q.62. a. 4. c. , Dicen-

» dum, quodilli, qui ponunt, quodSacramenta

st

jis t

» non caufant gratiam nifi per quamdam conco-

(

» mitantiam , ponunt, quod in Sacramento non

gf

»

um

fit aliqua virtus, que operetur ad Sacramenti

»

effe&um, eft tamen virtus divina Sacramento

af

»

affiftens, qu: Sacramentalem effectum opera-

n

tur.

»

Sed ponendo, quodSacramentum eftin-

turid

»

ftrumentalis caufa gratie, neceffe eft fimul

t W

s us

ponere, quod in Sacramento fit quedam vir-

tus inftrumentalis ad inducendum Sacramenta-

jgretp

»

lem effectum.

"

g d

RrsPowDEo adr. c. Maj. n. Min. Juxta

g f

nos enim Sacramenta non fünt pura condi-

ii

tio, qua pofita fequatur effe&us; fed habent

T

fe per modum caufie materialis conftituentis cum

a

omnipotentia Dei fpecialiter applicata unum to-

T

tum a&ivum, feu productivum gratie, ita ta-

Whos, )

men, ut virtus aétiva non feteneat ex parte mate-

d m

rie per modum qualitatis feu formz inharentis,

Pdym

