facramentalem determinantium. — Znt.prob. Pof-

li

funt verba Baptifmi etiam adhiberi ad fignifican-

hi

dam ablutionem medicam, vel civilem v. g. per

lr

cerevifiam, vinum, lixivium, balneum &c.

Qs

3

In Sacramento poenitentiz fatisfactio pri-

Lf

mum fupervenit poft Abfolutionem per modum

'nüw

partis integralis. Ergo non re&é allegatür pro

, (

exemplo rei per modum materie conftituentis

Iini

Sacramentum.

E 0

K

RzesPowDEo dift. Dependet ex voluntate

dnele

inftituentis tanquam à caufa extrinfeca, effe&tiva

dl

A

rei.c. tanquam à caufa intrinfeca, conftitutiva

"

lag

rei. n. ipfa voluntas Chrifti debet habere pro ob-

ln

je&o aliquod totum morale, quod inftituitur, &

I/l] r

quod habeat vim , ex opere operato collativam

M

gratie. ]llud autem totum neceffario habet par-

uml

tes, quarum una fe habeat per modum materiz

qui)

indifferentis, alterum per modum form*te deter-

r

minantis, qua habita caufa effe&tiva, feu inten-

tio Chrifti inftituentis quiefcit.

Y n

"d 9. n. a.

Nam quando intenditur finis

0

medicus, politicus, eeconomicus &c. non necef-

fmt

farió, necutiliter adhibentur verba; adquidenim

TU

ferviret, fi medicus vel balneator diceret: ego

yfunj

teabluo: egote inungo &c. ? Econtra in Sa-

ii

d

cramentis verba: in fenfu ad/cititio feu fecundario,

quem habent partialiter ex circumftantiis quoad

n

determinationem eequivocationis, fignificant prae«

ter aCtionem externam etiam actionem internam,

n

& eatenus non funt indifferentia ad varium ufum

i

raj*l

feu finem.

d

Itaque verba quoad fübítantiam

b

D.dmort Tratt. de Sacram,in gen.

I

figni-

j yll

130

DISPUTATIO II.

fignificationis, quam habent ex bereplacito ho-

.H

minum, non connaturaliter ordinantur ad actio-

';uniw?,[

nem externam per fe manifeftam fignificandam;

ial

& quoad fignificationem, quam habent ex infti-

qi

E

tutione Chrifti, nihil novz fignificationis acci-

piunt ex circumftantiis, fed inter varias fignifi-

j

qeu H

cationes, quas verba partim ex beneplacito ho-

minum, partim ex inftitutione Chrifti obtinent,

IU

Oftenditur à circumftantiis; quaenam ab operan-

visti

ite intendatur in hoc vel illo particulari cafu,

pc t

ficut circumftantie individuantes in materia v. g.

CT

in corpore Petri & Pauli oftendunt, ad quodin-

seeitrm

dividuum fit determinata anima Petri vel Pauli à

t

Mdl

.fua caufa effectiva, nempe à Deo, licet anima

-per hoc nec incipiat in fe determinationem, aut

lstl

formalitatem materis.

ltl

j

-

/Ad 3. dift.

Satisfactio in re prafupponit

Abfolutionem. c. fatisfa&io in voto. n. quando

ii d

dicitur, quod contritio, confeffio, & fatisfaCtio

tütri

mb

fint partes & quafi materia poenitentie, tantüm

eft fermo de fatisfactione in voto, feu de feria

ts li

promiffione fatisfactionis impofite à Confeffario.

ts f

Satisfactio enim in re eft tantüm pars integralis,

iif

tT

OBJICITUR 4.

Partes Sacramentorum

d

non femper habent füfficientem unionem. Ergo

b

m

non fe habent per modum materie & forme.

£. patet ; quia materia & forma debent uniri intet

li

1 fïþ &

fe. nt. prob. In Sacramento poeenitentice contri-

tio aliquando przecedit Abfolutionem integra

m;hns

i

hora; & in Sacramento Matrimonii confenfus

b

unius ad confenfum alterius aliquando fübfequi-

1

at

Vl

tur primtxl?ï poft menfem.

2; Ver;

DE MATER. ET FORMA S$ACRAM. I$

i

2

Verba confecrationis affignantur com-

U

d

muniter pro forma Euchariftie , & tamen non

funt pars illius. Ergo non eft verum, quód

Tij

omnia Sacramenta Novi Teftamenti conítent

Lf

materia & forma.

"d prob. Sacramentum Eucha-

"

riftiie manet, verba autem- confecrationis non

D)

manent, fed tranfeunt,

[i3

REsPONDEO dift. Partes Sacramentorum

n

non femper

bent fufficientem unionem phyfi-

d

cam.c. moralem. n. in zoto, feu compofito morali

A

füfficit unio moralis, qus poteft dari, etfi partes

d

Sacramentorum inter fe differant, ac diftent phy-

ID

ficé, prout patet in-hoc toto, quod eft annus,

ET

dies, Respublica, /Ordo Religiofus z.

m

-Ad 9. dift. WVerba confecrationis affignan-

tur pro forma Euchariftiein fieri.c. Euchariftie

in fatto e[fe. n. Alia enim eft materia Euchari-

2

(uai

ftie in feri, & alia Euchariftie. m fatto e[fe,

kf

prout dicetur in Tra&. de Euchariftia. Itaque

materig Euchariftie i firi eft panis & vinum;

Juin

Sed

xl

forma autem fünt verba Confecrationis.

Euchariftie im fa&to e[f; materia funt fpecies pa-

,qnïeüfg

j

r

Y

nis & vini cum fuo contento,' nempe cum Cor-

pore & Sanguine Chrifti; forma autem confiftit

in virtute phyfica Corporis & Sanguinis Chrifti

m

n

effe&iva gratiee.

Quando autem in Conclufio-

1j

"

ne dicitur, quod omnia Sacramenta conftent ma-

rj

teria & forma, fermo tantüm eft de Sacramentis

f

in firi, non de Sacramentis permanentibus i5

Hinc

J

fa&to. e[Je.

ji

REsPONDEO 2. C.&. dift.c.

Ergo non eft

verum , quod Sacramenta in fatto effe conftent

)l

o

materia & forma. c. in fieri. n.

N

I 2

QU E-

ul

l

r

132

blSPUT**ATIO 11.

MB

QUJAESTIO II.

g

jl

Z Chriflus materiam & formam. Sacramen-

;[miis'm

g

torum. determinacerit. quoad. [peciem

infunam ?

sitli

s Ti

NÍoTANDUM r. Quæ&ionem verfari in eo,

ao

an Chriítus ad valorem Sacr

entorum de-

ul

terminaverit determinatam fpecie

materie, &

at s

determinatam phrafin verborum in forma, v. g.

dj

La

utrum in Baptifmo determinaverit determinatum

liquorem, v.g. aquam, & quidem naturalem

n

potius, quàm artificiofam: v. g. cerevifiam,

8 qi

muftum, aquam rofaceam, fpiritum vini, feu

t

aquam *vite, üt vocant? Similiter quaritur, an

s t

pro Confirmatione determinaverit determinatam

od

fpeciem olei , nempe mixtum cum balfamo , feu

hus t

chryfma?. An in Euchariftia determinaverit de-

r

terminatam fpeciem panis, v.g. triticei, bordea-

at

cei, filiginei, fpeltacei; & determinatam fpeciem

ET

vini ex uvis naturalibus vel paffis?

T

NoTANDUM 2.

Certum effe, quód Chri-

ïääm(

ftus determinaverit materiam & formam Sacra-

mentorum faltem im gemere; certum enim eft,

quód Chriftus omnia Sacramenta inftituerit, prout

Ti

d M

definitur in Trident. Seff.7. Inftitui autem non

poffunt à Chrifto, nifi ipfemet certo generi aGtio-

MT

uy

a

num humanarum, aut rerum conjungat promif-

fionem gratiz.

1

A "Tournelio re&é diftin-

AWj [

NOoTANDUM 3.

"Ug

gui inter eam materiam Sacramentorum, qua

üm]mh

confiftitin re quadam, Íeu fubflantia pbyfica, qua-

E

J

b

1$

DE MATER. ET FÓORMA SACRAM.

133

lis e(t aqua Baptifmi, oleum in Confirmatione,

panis & vinum in Euchariftia ; & eam, que con-

i,

fiftit in atione quadam morali , * quales funt actus

peenitentis inSacramento poeenitentie , confenfus

mutuus in Sacramento Matrimonii.

Iftud au-

tem, utloquitur Tournelius, difcriminis obfer-

vant Theologi inter materiam Sacramenti phyfi-

"h

i

cam & moralem, quod phyfica nullatenus pen-

(f llm u:

deat à Legibus Ecclefie, ut rata fit, ac verum

hi

efficiat Sacramentum : econtra materia his legi-

iT

bus fübjaceat, ita ut fi ille obfervate non fue-

MAU

Dd

rint, nullum & irritum fit Sacramentum. v. g.

per Decretum Concilii Trident. matrimonia clan-

RTD

e

deftina, que prius agnofcebantur pro validis,

i, i

fa&ta funt irrita, eo quód materia hujus Sacra-

t

menti fit contractus civilis dependens à difpofi-

Tras

tione Legum.

Idem extendi poteft ad materiam.

ml

Sacramentorum, quz confiftunt vel in collatio-

i

ne alicujus poteftatis, prout fit in ordinatione,

lttez

vel in actu judiciali, prout fit inSacramento poe-

ym

nitentig, vel ad formas Sacramentorum , quz

haud dubié confiftunt in a&ione humana haben-

p

"ub

te- vim fignificandi ex beneplacito hominum.

Leniaä

NOTANDUM.4. Duas effe hac in re fen-

yri

tentias.

Una defendit, quorumdam Sacramen-

u

torum materiam & formam non effe determina-

tam à Chrifto in fpecie infima.

Hzc fententia

"

Altera veró fen-

r

eft communis Theologorum.

tentia vult, materiam & formam omnium Sacra-

| [e&äi;

mentorum fuiffe à Chrifto determinatam quoad

Qd

fpeciem infimam.

'Tournelius referens has duas

fententias dicit: utraque féntentia baber fuos Ca-

M

l3

tholi-

134

D'ESPUTNTDO. JX

n

f

tholicos Defenfores, utramque probabilem judi-

Fl

camus.

DICO I Materia Sacramentorum plryfica

u

l

fuit determinata à Chrifto quoad fpeciem infi-

hi

mam

PROBATUR.

?lmd

Ecclefia non reperitur va-

riaffe unquam quoad materiam phyficam Sacra-

li of

mentorum.

Ergo prefumendum eft, eam fuiffe

tiramel

o

determinatam à Chrifto quoad fpeciem infimam.

ad prob. negativés quia nulla talis variatio poteft

r

oftendi, prout patebit ex Sol. Obj

J

gir i

DICO II

MateriaSacramentorum moralis

non fuit determinata à Chrifto quoad fpeciem in-

a mï

fimam

d

PRORBATUR

Materia moralis Sacramento-

Tentort

rum vocatur pura actio humana, ex fuo gencre

m

in negotiis humanis ufitata, à Chrifto in mate-

us

riam Sacramentalem adoptata.

Sed talis actio

T

humana non fuit determinata à

birirn

Chrifto quoad

fpeciem infimam. Ergo

Min. prob. Conftat

PETI

ex Documentis Ecclefiafticis , Ecclefiam circa

t g

ejusmodi actiones variaffe, ita ut quz priüs fue-

f

rat validaSacramenti, coperit per determinatio-

Füconc

nem Ecclefie fieri invalida, & qux in Ecclefia

ïgjmgm

Orientali habetur pro valida, in Ecclefia Occi-

WML

dentali habeatur pro invalida

ergo. ad prob. ab

J"PR".;d

inductione trium Sacramentorum , in quibus pro

ul

materia ponitur ejusmodi actio humana

Nam

ïlüfæ Ms

I. materia Matrimonii eft contra&us civilis ad

bl

"

individuam vite Societatem, & tamen illi con-

tra&us, qui aliquando ob varia impedimenta

1

MQA

érant invalidi v. g. in Gràdu V. confanguinitatis,

'ai

[]H]L-,,

Vel ih Gradu lII affinitatis ex copula illicita,

l

nunc

WHL' DQ

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 135

ia

nunc funt validi; econtra illi contra&tus, qui

prius erant validi, v.g. matrimonia clandeftina,

)PL!

nunc funt invalida precife ob determinationem

11

Ecclefis.

D

In Ordinum collatione, ubi intervenit

X

a&tio humana collativa novz poteftatis & digni-

d

tatis, pro materia adhibetur traditio quorumdam

ub

Inftrumentorum, ficut fieri folet in inauguratio-

hd

ne Do&torum, Nobilium, Equitum, Artificum,

090

Magiftratuum &c. Et tamen in Ecclefia Latina

pro materia.ad valorem requifita habetur com-

T

1di

muniter traditio inftrumentorum per attactum

T

phyficum, in Ecclefia autem Grcca pro materia

ad valorem fufficiente habetur fola oftenfio In-

t

ftrumentorum.

3

In Sacramento penitentie , quodin for-

T

Ia

ma judicii inftitutum eft, pro materia interalio$

]

Ij d

aétus poenitentis eft confeffio.

Hec veró quan-

tum ex traditione conftat, & in Traé&t. de Peni-

j Qu

Cf

tentia. ac in Demon[lr. Crit. Relig. Catbolice, part. 2.

oftendo , quoad fpeciem infimam videtur fuifle

m W

l

W

varia juxta diverfam determinationem Ecclefiz

m

pro diverfa congrüentia perfonarum, locorum,

T

circumftantiarum , & temporum, faltem in Eccle-

fl

fia Orientali.

Nam licét jure divino, faltem in

n it

a&u primo, ad perfectam & exa&am judicii for-

mam .requiratur expreffio peccatorum quoad

m

omnes fpecies infimas, & quoad numerum. ex-

um

ub

actitudine fpecifica infima, imó etiam peccato-

rum dubiorum, & circumftantiarum aggravan-

t

j

tium, fi ita exigat Ecclefia, videtur tamen ali-

quando in exprimendis ejusmodi fpeciebus ac

j au[

od

differentiis peccatorum aétum effe folo judicio

uin-

a

14

n

156 ' .

DISPUTATIO

Tt.

fummario. Idem de confeffione per epiftolam

hp

videri poffet, qus forté aliquando pro füfficien-

f

te&valida eft tolerata ab Ecclefia.

Certé etiam

[

hn

in hoc Sacramento Ecclefie à Chrifto relictam

fuiffe poteftatem determinandi materiam in fpe-

Phn

cie infima: Docet HarrEmnrvs in preclaro

E

opere de Ordinationibus , recufo Romzs anno 1739.

I lg

cüm enim Chriftus dixerit: Quorum remiferitis pec-

i d

cata, remittuntur eis : €9 quorum vetinueritis , retenta

&l

Junt. Joan. 20. v. 23. eoipfo difcretioni, pruden-

1

ti&, & arbitrio Ecclefie reliquit, quas conditio-

u(

r

nes congruenter ad naturam prudentis judicii, &

v

qualem confeffionem , & quousque exactam, ex-

T0f

]em veniam.

igere velit ad condonandam peccatorum genera-

/

d T

ii

PRosATUR ». Juxta D. Thomam, & S.

Bonaventuram initio Ecclefiz tantüm erant tres

ho

ordines: Epifcopatus, Presbyteratus , Diacona-

Tist

tus; quorum ultimus per Ecclefiam in quinque

ia J

inferiores ordines, nempe in Subdiaconatum,

f

IU

Oftiariatum, Acolythatum, Le&oratum, & Ex-

.

j

orciftatum divifus eft. Ergo neceffario fuit ab

n

Ecclefia determinata materia & forma horum or-

t

dinum quoad fpeciem infimam. . prob.. D.

Ml

TnHoMas in c. 3. Ep.r. ad Timoth. fic fcribit:

m

» In primitiva Ecclefia erant folum tres ordines,

» üt dicit Dionyfius, fcilicet Epifcoporum, Pres-

UH[EMW

» byterorum, & Miniftrorum (in Graco textu

Ts

» Dionyfii habetur: Diaconorum) & non divi-

m

» debantur per diverfos gradus , fed omnia erant

Siüamw,

» in uno ordine (nempe Diaconatus) propter

mlmamþE

» paucitatem Miniftrorum, & propter novitatem

; Ecclefis.

ldem in 4. difl.24. Q. 2. a. 2. ait:

L Pmöpg

))n

W; l

DE MATI-:R. ET FORMA SACRAM. 1937

"

1

» In primitivaEcclefia propter paucitatem Mini-

li

» ftrorum omnia inferiora Minifteria Diaconis

rräïxu

, committebantur, üt patet per Dionyfium.

b

» Nihilominüs erant omnes przdicte poteftates,

amfpe

» fed implicité in una Diaconi poteftate.

Sed

[o5]

» poftea ampliatus eft cultus divinus: & Eccle-

^

» fia, quod habebat implicité in uno ordine, ex-

^

» plicité tradidit diverfis.

! n

Sic & D. BoNAVENTURA in 4. dift. 24.

Jri

Oj

a. 2. Q. 1. ait: ,Fuerunt ( prater tres fuperiores

» ordines) &alii ordines, fed implicité daban-

lt

,tur in impofitione manuum.

Ratio autem,

u

g

» quare non diftinguebantur, erat propter pau-

»

. citatem miniftrantium, & propter paucitatem

at

» fidelium , &ideo oportebat, omnia officia da-

Ti

» rentur uni.

Diqcoua

Ex his textibus fequitur, quód Ecclefia mini-

p

li

fterium Diaconi diviferit, & novas materias ac

TU

formas pro his inferioribus ordinibus determina-

ii

verit Neque enim verofimile eft, Chriftum

p a

determinaffe materias & formas pro his inferio-

hone:

ribus Ordinibus, primum Seculo II. aut HI. vel

!

IV. in Ecclefiis, prefertim Orientalibus intro-

i

ducendis. SiergoEcclefia potuit extendere gra-

n

tiam Sacramentalem Diaconatus ad fpecies &

materias ac formas infimas Minifterii facri, etiam

nb

9^

poterit extendere gratiam Sacramentalem alio-

T

rum Sacramentorum ad fpecies infimas actionum

"71

jony

Sacramentalium, ficut & Verbum in Chrifto, &

anima in homine per extenfionem unionis ad no-

"

vas partes per alimentationem vel accretionem.

gert

4f

adnatas, incipit vivificare, & animare, ac infor-

15

mare

138

DISPUTATIO

II.

yy

mare novas partes, quas priüs non informave-

u

u

rat, v.g. dentes, ungues, capillos, oculos &c.

DICO:-HL

Formzx omnium Sacramento-

g

n

a

rum quoad fpeciem infimam funt reli&w deter-

af

minationi Ecclefiz.

gt

PROBATUR.

Ex traditione & documentis

(ciit

Écclefiafticis conftat, Ecclefiam ita variaffe in

fmar

formis Sacramentorum, ut qüz in Ecclefia Oc-

Df

cidentali habetur pro invalida, in Orientali tole-

zi

retur ut valida: & quze uno tempore agnofceba-

ml

[ ]

tur pro valida, alio tempore habeatur pro inva-

iecl

lida. Ergo Ecclefia femper agnovit poteftatem

ii

determinandi formas Sacramentorum quoad fpe-

d

ciemintimam. — Zfnt. prob. abenumeratione. Sic

ijr.

I

De forma Baptifmi eft valde probabilis

hia

fententia D. Thomz, quam Eruditiffimis P. On-

C

stUs in l. de Baptifino. propugnat, quoód. Apoftoli

vigis

initio Ecclefiz per economiam , feu prudentem di-

Jpenfationem .My[leriorum , ; baptizaverint in folo

mb

ii

nomine Chrifti; eft etiam probabilis fententia

aliif

IxwocrNTILIV. in IIL. Decret. de Baptifino,

W:W.

]

ad c. Si quis puerum. quód antiquitüs illo tem-

[

li

pore forma Grecorum in Latina Ecclefia habita

fuerit pro invalida; fic enim fcribit: " Verbà

ais

u (Eï&b]

» Baptifmi, qui funt de fübftantia formz, funt

D

» hec: Baftizo ie ; nec effet baptizatus , fi quis

»

uj

» diceret: Baptizat te Chriffus, vel Petrus, vel

it l

» 9acerdos, fe demonftrato; vel baptizatur Pe-

fllis

t

» trus à tal. Vcrumtamen fi aliqua Provincia

Mi

» effet, que nunquam veram formam accepiffet,

» & verba dicat, & alia equipollentia diceret,

lm

jl tmf

» deberent haberi pro. baptizatis. .Sed oppones :

D

» Quare

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 139

ls

» Quare non idem dicis de una civitate? qua

lii

, nunquam: accepit noftram formam, : vel de

J

» fingulisSacerdotibus? Refpondeo; quiaibi eft

Edffg;

» juftus & probabilis error, &ideo adillos Con-

» ftitutio Ecclefie (de hac formaBaptifmi) non

, extenditur, nifi ex quo fciverint formam. |Et

X

ATit

» fic fuit definitum de Grzcis Calabrie, qui hanc

ids

» formam fervarunt.

Imo fuit eis conceffum,

, ut in futurum baptizarentur fecundüm pri-

4l

Wf

l

, mam formam. Sedinaliis non eft probabilis

»

error, & ideo extenditur ad eos conftitutio.

010j

ii

, Et hec forma ex conftitutione Ecclefic predi-

Vi

»

&as vires haberet; quodex eo apparet; quia

ij

» aliquando mutata eft hzc forma in Summa de

N

Ó)

Confecr, dift. . Firmiffmé. & c. à quodam." — lta

D

»

]

nnocentius IV. Papa.

Ml

CONFIRMATUR.

Tefte Tournélio de for-

Áni

fi

ma Baptifini multi inter Scholafticos formam Gre-

i

corum ficlegunt: baptizetur; que omnino effet

11

tantüm deprecatoria; quamvis in Euchologio

Vs

feu Rituali Goaris & zrcudii forma exprimatur per

ht

to baptizatur.

us

Il.

Circa formam Confirmationis communis

yit

quidem fententia cum D. Thoma eam collocatin

d

his verbis Epifcopi, dum frontem confirmandi

RUA

inungit: Signo te figno crucis, &j confirmo te cbrys-

mate falutis in momine &?c. —Sed Sirmondus , Sanbo-

ul

La

vius, Morinus l. 8. de Peenit. c. 16. n. s. effentia-

lem formam in illa oratione invocatoria Spiritus

m

San&i conftituunt, quam, üt habetur in Pontifi-

i

ama?

cali Romano, Epifcopus, dum extendit manus

füper confirmandos his verbis pronuntiat:

entti

enerare

y

» Omnipotens fempiterne Deus, qui reg

, digna-

140

DISPUTATIO IL

jl

» dignatus es hos famulos tuos ex aqua & Spiri-

j

yti

ii

, tu San&o, quique dedifti eis remiffionem

, Omnium peccatorum, emitte in eos feptifor-

[(

, mem tuum S. Paraclytum decoelis, & configna

( 4PU(

» €0$ figno crucis in vitam propitiatus zternam,

dte

» per Dominum &c."

Quaoratione expleta tin-

«ed 'awd

&o in chryfmate pollice, efformat in fronte cu-

P

juslibet confirmandi fignum crucis, dicens: /igme

Yi

te(jc. Ubi obfervo, hanc totam orationem,

um

"j

j

quz antiquitus adhibebatur ab Epifcopo poft Ba-

4j

m

ptifmum adultorum cum collatione Confirmatio-

l

hr

)

nis, retentam fuiffe in ceremonia baptifmali par-

r

ffv

vulorum, omiffa fola expreffa invocatione Spi-

fY

ritus SanGi. NNam ftatim poft Baptifmum par-

[

vuli baptizans intin&o pollice in S. chryfma, di-

cit: JDeus omnipotens , Pater Domini Noftri SESU

n

r

Chrifli , qui te regeneravit ex aqua & Spiritu Santto,

d

t f

quique- dedit tibi remifJionem omnium peccatorum tuorum

)

M

(hic facit crucem cum chryfmate in vertice, &

BI

non in fronte) ip/e te liniat cbryfmate falutis in Cbri-

Vl

h

flo Domino Nofiro, ut babeas vitam eternam.

Zmen.

iT

Hec omnia oftendunt, hancorationem primis Sz-

hj

h

culis fuiffe confideratam tanquam formam effen-

Mi

tialem , quz dein paucis mutatis tranfüit in czre-

üy

u

monialem baptifmi.

Sanétiffimus D. N. BENE-

W

l;

pICTUS XIV. in l. de Synodo. c. 9. n. 2. & 3. often-

VUm) Ww

dit; in hunc usque diem apud Grecos conferri

Mil

confirmationem validé à fimplici Presbytero, &

"ii

]

quidem per formam deprecatoriam; quamvis

hunc valorem deneget Sacerdotibus Italo-Grze-

" iaj

cis, eoquód nullam defüper habeant delegatio-

Av[

Ay

nem à Sede Apoftolica, ob qualem delegationem

BI

Dl

ibidem n.4. validam affirmat ejusmodi confirma-

WD iw

tionem

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

I4I

"

tionem ftatim poft baptifmum conferri folitam à

Presbyteris Coptis.

D

tj

III. Circa formam Euchariftiz feu Confecral

tionis apud Ecclefiam Latinam pro forma effen-

?mm

j

lt

tiali habentur illa verba: JJoc eff Corpus meum.

m

Sed apud Grzcos poftilla verba: Hoc eff Corpus

meuns; Sacerdos primüm rogat Deum, ut mittat

J h

l

g

Spiritum San&um fuum fuper propofita dona , & pa-

nem faciat Corpus Chrifü, vinum «eró [anguinem

pof

T.

Ejus, immutans ea Spiritu San&to fuo. . Ex quo ma-

dpr

niféftum eft, à Grecis illam formam apud Lati-

nos fufficientem ac validam , non haberi fuffi-

k

npr

cientem ac validam pro Grzca Ecclefia.

IV. Circa formam Sacramenti Ponitentie

M

j

apud Ecclefiam Occidentalem folüm pro valida

/ SMM

habetur forma abfoluta: . Z4bfolvo te.

Econtra

du

apud Ecclefiam Graecam fola obfervabaturforma

t k

deprecatoria.

Id patet ex eorum Libris Rituali-

ii

bus Antiquis & Recentibus; forma autem illa

L

deprecatoria apud Goarium ficincipit : JDomine

mmSz

SEfu Chrifle, Fili Dei vivi, relaxa, remitte, con-

nd:

dona peccata €g'c.

Hanc folam formam à Grezcis

g

ante annum 1595. fuiffe adhibitam teftatur CL -

W

MENs VIIL in /nfirutione fuper Ritibus Greco-

rum, ubi, dum permittit, ut Grzeci in cafu ne-

u

)

qU

ceffitatis Latinosabfolvant, jubet tamen, ut utan-

b

tur forma abfoluta, & poftea primüm addant

74l

orationem deprecativam , quam, inquit, pro for-

g

[

ma bujusmodi abfolutionis dicere tantian confueverunt.

m

l

ARCUDIUS l. 4. de penit. c.3. afferit quidem,

etiam apud Gr:cos in ufu antiquo fuiffe aliquam

T d

du

p

formam abfolutam , nempe iftam: Pabeo te abfo-

butums

142

DISPUTATIO II

j

lutum ;; fatetur tamen, eam non extare in Eucho-

ipm

logio Grecorüm, ita ut verofimile fit, hancfor-

js

mam abfolutam primüm Seculo XIIL. à Latina

j

ä j

gii

Ecclefia ad Grecos migraffe , & ufü privatorum

receptam effe.

Imó Goarius fatetur , formasIn-

g

dicativas à Latinis ad Grecos primüm poftremis

[j

&i

temporibus transmifías effe.

Non obftante hac

$

variatione cenferetur Sacerdos in Ecclefia Latina

ag

invalidé abfolvere, fi uteretur forma tantüm de-

u)

precatoria, aut forma folüm indicativa Grzeco-

hoel

rum.

£af

n

M. birca Sacramentum Extremz Un&ionis

ii

conftat ex Documentis Ecclefiafticis, aliquando

ditim,

in ufu fuiffe folam formam abfolutam feu indica-

ao

tivam ; aliis vero temporibus in ufu fuiffe folam

at

formam deprecatoriam ; aliàs veró mixtam.

As

D. THoMas, S. BoNAvENTURA, Palluda-

D

mus, Ricbardus à media villa. ' Durandus , Gabriel,

ii

referunt, antiquitus in ufu fuiffe hanc formam

D

Ambrofianam , tempore D. Ambrofii Mediolani

t

receptam: Ungo te oleo fanttificato in nomine Pa-

].T

iris, €9 Fiüü, & Spiritus Santi, ut more militis un-

vïamäM

&i praparatus ad certamen atreas po[fis fuperare pote[ta-

Eu

te$. ALBER'TUS etiam M. in 3. dift. 23. a.4.

anin

teftatur, fe luftraffe antiquiffimos Germaniz Li-

ïjä&

bros Rituales, &in iis fe deprehendiffe formam

tl

Sacramenti Extreme Unétionis meré Indicati-

LA QWV

vam , quem Ritum Germani Gregorianum voca-

bant.

u

Nunc veró jam à fexcentis annis ubique

i,

in omnibus Ritualibus libris invaluit fola forma

iMnti

AU

deprecatoria, quz fic fonat: Per iflam fan&tam

ämhm

geab

NT

Wz'onem & Jfuamn püffamam mifericordiam , indul,

tibi

) !

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

143

l

h&h:

tibi Dominus Sfefus Chriftus ,^ quidquid. deliquifti per

vifun. — 2dmnen.

Et fic de auditu, odoratu &c.

l

VI.

Circa Sacramentum ordinis pro forma

d

àmultis affignantur illa verba abfoluta, quibus

t

confertur poteftas ordinis. v. g. in ordine Pres-

byteratus: J4ccipe poteflatem offerendi Sacrificium

i

IN

^Y

€c. & in Diaconatu:' Z4ccipe poteflatem legendi Ex-

j

v

angeliumn n Ecclefia Dei. .Ab aliis veró, qui pra-

lm

xin tam Ecclefie Latine Veteris quàm praxin

(tay

Ecclefie Orientalis melius cum Morino & P. Hal-

lerio infpiciunt, tam in Presbyteratu quàm Dia-

conatu reperiunt folam formam deprecatoriam ob-

Tioni

fervatam effe. Itaque neceffe eft, eam formam

u)

abfolutam, qu: nunc in Ecclefia Latina habetur

n

li

pro effentiali, folüm ex determinatione Ecclefize

lj

Ti

introductam fuiffe.. Fórma deprecatoria: apud

Tta

Latinos confiftit in Presbyteratu in hac oratione,

Ti

qu: nunc habetur pro ceremonia, nec illi alli-

(ihi

gatur intentio. Ordinantis, nec etiam repetitur

Q

ab Ordinantibus, quando fupplent defectus cir-

ht

ca materiam vel formam commiffos. . Confécrare

iil

& Jan&tificare. digneris Domine. manus. iflas per iftaim

T

unttionem €g no[lram benedittionem, . ut, quecunque be-

medixerint , benedicantur , €? quecunque confecraverint,,

wl

La

confecrentur , & fanttificentur. in momine Domini INo-

t

firi $ Efu. Chrifti &c.

Forma autem Grecorum

efthec: Divina gratia, que Jemper infirma curat,

yie i

» i

& ea, qu& defant, adimplet , promovet AN. devoti[f-

mum Diaconum in Presbyterum. — Oremus. pro. eo, ut

domur

as

veniat fuper eum gratia Sanüi[fmi Spiritus. — Simi-

t i

les funt forme deprecatorie quoad Diaconatum

tam in Latina quàm Greca Écclefia, hoc folo

i

n nune

j

"

*fiifcrinïine, quód in Ecclefja Greca etiar

ferve-

144

DISPUTATIO 1f.

u

tur fola ifta forma deprecatoria ; econtra in La-

jl

!

tina Ecclefia poft formam deprecatoriam fubjun-

i

gl

gatur etiam forma abfoluta his verbis: Z4ccipe

poteflatem (gc. item: accipe Spiritum Santtum &gc.

V fiti

quam ultimam formam abíolutam Morinus de

jin

Ordinationibus p. 3. Exerc. 9. c. 3. fufpicatur,

ais

additam fuiffe in Ritualibus primum Seculo XII.

n poteü

NAT,

Circa Sacramentum .Matrimonii duz

qui

affignantur forme à Do&oribus.

Aliqui eam re-

TE

ponunt in Benedi&tione Ecclefi?, cujus Minifter

[us

eft Sacerdos; quam fententiam SS. D. N. BENE-

at

picTUs XIV. dicit effe adeoó probabilem, ut

t

doceat, eam non effe prohibendam ab Epifcopis

ii

in Synodo, nec aliquid in ejus prejudicium fta-

ia

tuendum; ita enim fcribit in 1. 7. de Synodo. c. 27.

ha

Alii veró formam effentialem Matrimonii con-

1. d

ftituunt in reciproco confenfu contrahentium.

hn d

Suppofita igitur veritate primz fententi:?, quód

primis Szeculis Benedi&tio nuptialis femper fuerit

It r

füetiy

habita pro forma Matrimonii, & pofterioribus

ETE

Seculis etiam matrimonia clandeftina, aut etiam

non clandeftina, attamen fine prefentia Parochi

tydox

b

& teftium celebrata, fuiffent habita pro Sacra-

i.

mento, neceffario fequeretur, formam Matri-

[

i

|

monii dependere à determmatione Ecclefiz.

QU

cundmw

L

Solvuntur Objectiones.

t

;fonæ, mü

On]jgrcrTUR r.

Poteft dici, in omnibus

VO

illis Sacramentis, in quibus videtur interveniffe

variatio circa materiam & formam, non inter-

rfendlüe |

Eu

ceffiffe determinationem materie aut forme , fed tan-

Fa

tüm determinationem intentionis Ecclefie , ita, ut Ec-

clefia

i (

l;

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 14$

"h

clefia implicité dicat: nolo habere intentionem

N

l d

tibi conferendi Sacramentum , nifi utaris tali ma-

teria vel forma, obfervatis ceteroquin omnibus,

i

liyi

que fuerunt determinata à Chrifto quoad fub-

ftantiam Sacramenti.

Ergo non oftenditur ex

praxi Eeclefie, quod Ecclefia aliquando fuerit

Sæülnmq

ufa poteftate determinandi materiam vel formam

l09

quoad fpeciem infimam. — Znt. prob. Inprimis ab

jU t

indu&tione illorum exemplorum; fic enim poteft

du

Ecclefia v.g. dicere: nolo habere intentionem

Lm

tibi conferendi Subdiaconatum , Diaconatum,

bt u

Presbyteratum: nifi phyficé tangas inftrumenta,

at

& nifi Epifcopus poft formam deprecatoriam

m f

etiam addat formam abfolutam.

Prob. idem

il

ZInt. ?. authoritate Innocentii V. Pape, quiin 4.

lob Qj

Sent. dift. 3. Q.2. c. fic fcribit: ,In forma ver-

'.ghemm

j

» borum baptifmi duz particule continentur;

i, i

una pertinens ad fanctificationem elementi,

st fir)

»

fcilicet invocatio "Trinitatis; & altera perti-

U

nens ad determinationem intentionis, fcilicet

ii

?»

expreffio actus baptizandi. Prima habetur ex

u

inftitutione divina, & eft eadem apud omnes

p

)

Ecclefias, &fecundum omnetempus. Secun-

yn l

, da habetur ex

'Jraditione Ecclefiaftica, nec eft

dl

»

omnino eadem apud omnes Ecclefias , nec fe-

» cundum omne tempus.

Nam circa illam duo

» concurrunt; unum expreflio ipfius aCtus & per-

»Íonze, in quam tranfit a&us; & hoc iterum

T

, commune eft apud omnes, unde videtur de-

r

» fcendiffe à prima traditione & confuetudine

h Wj

» baptiz

andi Apoftolica.

Alterum, modus ex-

di, hic diverfus eft apud Grecos &La-

m

» primen

hi

»

tinos. Cüm ergo baptifma fit unum, opor-

:.

D. Zmort Tratt. de Sacram. ingen.

K

»tet

4346 .

DISPUTATIO i.

p

» tet, ut illud, quod eft de fübftantia forms,

qu

., fitunum , & quod non eft unum, non.eft de

.ïagrifïï:

g

» fübftantia formz.

Unde pàrs illa, quz perti-

»

net ad fanGificationem elementi, de fübítan-

j

»

tia eft. Altera veró pars, quantüm ad ex-

$2000 |

» preflionem aétus & perfone, iterum de füb-

at

D

ftantia eft; quantum veró ad modum expreffio-

j cut

»

nis , qui varius eft, non eft de fübftantia, fed

gt

»

accidit ex ftatuto Ecclefie.. Quia tamen fta-

m

u

2»

tutum Ecclefiz? poteft obligare Miniftrum, fed

»

non poteft mutare fübftantialiter Sacramen-

st

»

tum, ideo etiam ille modus de neceffitate fa-

d

cientis.eft, fed non rei fa(tm. Quamvis qui-

zil

»

dam dicant, quód eft de neceffitate utriusque,

i, q

»

ita ut aliter baptizatum neceífe fit iterum

ddie d)

»

baptizari.

Sed opinio prima verior eft & com-

(CRAME

munior.

»»

»

Hucusque INNOoceNTIUSs V.

o

REsPONDEO. n.a. 'Si enim determinatio

in l

Ecclefiz refpicerettantum intentionem Ecclefiz,

n

:eadem determinatio etiam fieri poffet , ubi Chri-

buprr

ftus determinavit in fpecie infima materiam &

nb

formam Sacramenti, quia Ecclefia poffet reti-

titgi

mere intentionem adminiftrandi Sacramentum.

t ia

Imó hanc intentionem poffet facere quilibet Sa-

Küt

cerdos, ita ut dicat, nolo habere intentionem

D

conferendi baptifmum, abfolvendi &c. nifi pona-

Q

tur taliter qualificata materia.

Itaque dum Ec-

"d

€lefia v. g. ad validam ordinationem in Ecclefia

Acg

Latina requirit atta&um phyficum inftrumento-

ii |

rum, non fit precife determinatio intentionis,

Tj

fed determinatio ipfius materize velforme; ita

t

ut illa materia vel forma fic determinata non fit

la il

precife nqda conditio ad caufandam. gratiam Sa-

á

! rel?mge'

cramen-

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 147

ln

cramentalem , fed fit pars caufie, quz eft colla-

m

tiva gratie, & veré dici poffit, hoc fignum de-

V

terminatum ab Ecclefia eft collativum gratis.

! Mbk

Ad authoritatem INNocENTII V. dico,

lia

eum non loqui de determinatione intentionis fe

tiij

tenentis ex parte Ecclefie , volentis vel nolen-

BEW

M

l

tis conferre Sacramentum , fed de determinatio-

ne intentionis, quz eft ex parte adminiftrantis

t

Sacramentum. Quod fi tamen loquatur de re-

"

tentione intentionis ex parte Ecclefie, ita ut

AT

Ecclefia decreto feu ftatuto fuo diceret, fe nolle

ltl

conferre Sacramentum , nifi füb hoc vel illo ritu

Nb qu

fpecifico collatum , potiüs faveret noftre Con-

Is

clufioni, quàm obeffet; quia licét hoc ftatutum

ii

i

Ecclefis dire&i&à folum refpiceret MiINISTRUM

rl

SACRAMENTI, illumobligando ad talem ritum,

U

indireti tamen refunderet nullitatem in ipfam rem

RI

fattam feu Sacramentum, ita ut aliter baptizatus

Fec

deberet de novo baptizari.

Cüm enim intentio

A

Miniftri juxta Concilium Florentinum requira-

d t

tur ad valorem Sacramenti, eáque debeat effe

conformis intentioni Ecclefie, ütpote exiftens

li

(

intentio faciendi, quod facit Ecclefia, confe-

qiiié

queretur, retinente Ecclefia fuam intentionem

conficiendi Sacramentum, nifi ponatur talis ma-

d

i. tl

terià aut forma à fe determinata, etiam Sacra-

mentum aliter adminiftratum fore nullum. . Et

i ü

m ';

in hoc fenfu non effet que/fio juris, utrum Eccle-

iid

fia habeat poteftatem determinandi rnateriam &

formam Sacramentorum in fpecie infima faltem

j l$

d

indireti , fed tantüm fupereffet qua/?io fa&ti , utrum

Ecclefia aliquando habuerit talem intentionem

m

fic reftringendi valorem Sacramentorum , vel

hm F*'

2

utruim

DISPUTATIO IL..

yu

€«48

utrum talem intentionem etiamnum habeat? In

IN

qua quzítione facti videmus, duos Innocentios,

ü

Summos Pontifices, dum fcriberent ante Ponti-

j

ficatum magiftraliter , .nempe Quartum & Quin-

18

p

tum, foviffe duas contrarias fententias, ita ta-

