fite , qu: relaxatio quoad reatum fatisfactionis

rigorofe eft aliquid naturà prius ad effe&um Sa-

p Ti

[

cramenti, feu remiffiouem peccati quoadreatum

;

tolli

culpa per infufionem gratiz fanctificantis,

ia

DICO IV.. Materia aut forma dubia eft,

Qd

de qua prudenter dubitari poteft, an contineatur

a

füb fignificato proprio materie aut:forms alio-

V:

ii

quin certz.

Dl

PROBATUR,

& explicatur in exemplis. S1c

fi prudenter dubitari poffit, an cerevifia, velli-

TA

xivium, vel jufculum, vel aqua rofacea fint adeà

mid

tenuia, & limpida, ut prudenter dubitari poffit,

an potius mereantur nomen aque; quàm cerevi-

fiz, jufculi &c. talis materia erit dubia. Idem

WE

Tif

dicendum circa materiam Confecrationis, fi v.g.

dubitari poffit, an vinum potius mereatur no-

lii

quió

men aceéi, velmufH, vel ompbariüi, velaque pe-

ww';

diculofe, feu petiolofe (oet &rudCfGein). — Sic

etiam forma foret dubia in Baptifino fi quis dice-

lg

i

ret: Ego te immergo in aquam in momine Patris &9'c.

vel fi diceret in Latina Ecclefia : Baptizetur fervus

:

Chrifi in nomine Patris C9c. quia to immergi, &

uf

baptizari, non certó retinent eundem fenfum, ac

nf

L 4

for-

148

T

DISPUTïATI'O 1I.

formam Baptifmi certam , a

vl

pud Latinos determi-

natam. ab Ecclefia.

g JC(

DICO V,. Transpofitio cerborum in forma Sa-

yim

[i a

cramentorum inducit mutationem fub[lantialem,quane

do tollit fignificatum aut fignificationem formes

ya

(i

g

alioquin certe. Si veró eam fignificationem vel

fignificatum non tollat, erittantum accidentalis.

jtumy

Ten

PROBATUR, & explicatur in exemplo. Sic

fi baptizans dicat: m nomiüne Patris, & Fili, &

m

Spiritus San&ti ego te baptizo, non erit mutatio füb-

DTf

ip a

ftantialis quia retinetur prorfus idem fenfus.

Idem P. Natalis cenfet, fi confecrans panem in

rl t

Miffa dicat: Hoc Corpus meum eft, in quo tamen

ii

cum P. Natali non fentio; quia videtur fültem

àpltw

dübium , utrum in hac forma fufficienter expri-

Hron

matur trans/ubfiantiatio, íeu actio tranfitiva ab

if v

effe unius ad effe alterius.

Econtra mutatio fub-

ii

Ítantialis erit, fi baptizans dicat: Paíris te ego

yaid

baptizo in momine Filiü, &? Spiritus Santli. « item f

Lt

quis dicat: F ego baptizo te in nomine €$ Patris,

iif

€g Spiritus Santti ; hanc mutationem P. Natalis cen-

fet fubftantialem ; quod etiam ipfe cenfeo, fed ob

JLW]E

"o

aliam rationem; quia etiamfi poflit propofitio ha-

.....

berehuncfenfüm: Ego te baptizo in nomine Filii, &

11

Pairiss Spiritus S.5 attamenin hacipfa formanon

iil

fufhcienter exprimeretur ordo principü ? princi-

fïïf!lï*.?

piati, qus& expreflio videtur pertinere ad valorem

2 (

Sacramenti.. Certé foret hec ultima forma val-

hu

de dubia.

lls

BDECO-VI

Interruptio oerborum mutatio-

2 Q

nem fubftantialem inducit, quando inzeftimatio-

ne morali actio vel omiflio intermedia foletufur-

ml

pari ad fenfum potius abrumpendum, quàm refu-

mendum.

PRo-

Vr

—

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

169

)sdï».m

PRoBATUR, &explicaturinexemplo.

Sic

fi quis in Confecratione poft illa verba: Hoc eff

f()m]av

Corpus ; recitaret integrum Pfalmum , ac dein fub-

, (

jungeret: mewn ; eainterruptio induceret muta-

m

tionem fubftantialem ; quia nemo cenferetur Pfal-

(*wmel

mum ultró interponere, nifi animo abrumpendi,

lls

& complendi.

a

Écontra fi quis diceret : Hoc quod efl creatu-

^i

ya viliffma , efl Corpus meum; forma eflet dubia

Ff

ob concurrentem fimul variationem fenfus; du-

ff

bium enim eft, utrum particula demonftrativa

T0 I

boc fit tantum demonftrativa panis, vel etiam

Vg

Corporis Chrifti

In forma autem Baptifmi, fi

t l

quis.poft verba: Kgo.te baptizo; garrientibus ac-

M em

clamaret: Silete. ac dein pergeret: im nomine Pa-

TniUT]

zrisC9c. vel fi in medio forme fternutaret

ea

I001)

interruptio cenferetur tantum accidentalis muta-

W!M

tio; quia ab omnibus intelligeretur, e

eam . actio-

j

nem intermediam non affumi animo fenfum ab-

dU

vumpendi, fedrefumendi, & complendi.

Idem

WW

contingeret, fi quis fübito prorumpentem é na-

2 d

ribus fangumem ftrophiolo obítrueret in medio

formæ

ynlü

n

z DICO VII.

Omiffo verborum ca ufat muta-

Q onk

tionem fubftantialem, quando tollit fenfum ex

W U !

intentione Chrifti , vel ex determinatione Eccle-

Th

fie completum formz aliunde certa.

j ft

PRoBATUR, & explicatur in exemplo. Sic

fi quis in forma Baptifmi omitteret unam Perfo-

nam, ea omiflio induceret mutationem fubftan-

nim E

ynd

tialem

Idem contingeret, fi quis omitteret in

vel.in' forma

jl

forma Baptifini. particulam :

£e;

Confecrationis particulas demonftrativas : bot,

D qW

D

Ls

:'ü.u

;

P

170

DISPUTATIO

II.

bic.

DriprMvs Alexandrinus , qui fcripfit cir-

Q

ca annum 36o. in 1. 2. de Spiritu San&to, fic fcri-

bit: Si quis ita baptizare conetur , ut unum de pradi-

Ü 50!

Gis nominibus (Patris, Filii, vel Spiritus Sancti )

pretermittat ,. fine perfettione. baptizabit.

Hoc eft,

gt

invalidé.

FE

DICO VIII.

Additio «erborum caufat mu-

TroDU

tationem fübftantialem, quando tollit fenfum

r d

forme per modum propofitionis doctrinalis, ex-

oftodt

plicative verborum, animo introducendi no«

bä [: E-Z '

slb

vum ritum in Ecclefiam; non autem caufat mu-

tationem fübftantialem, quando additio folum

ag

1200

fit animo explicandi mentem loquentis per mo-

dum propofitionis incidentis feu Parenthefis.

d

Sic

i o

PRoBATUR & explicatur in exemplis.

mutatio erit fubítantialis, fi Arrianus animo in-

üee

troducendi novam doéctrinam explicativam ver-

d n

borum baptismi dicat: Fgo te baptizo in nomine Pa«

AUr

ao

tris majoris , & Filii minoris ($c. velfidicat: Ego

te baptizo in nomine Patris per Filiumin Spiritu Santto ;

u Eca

fic enim collatum baptismum effe irritum , mira-

AR d

culo comprobatum fuiffe refert Theodorus Le-

TAU

&or 1. 9. Hift. Ecclef.

» Deuterius, inquit, Arria-

hn

ie

dul

» norum ápud Conttantinopolim Epifcopus, cüm

W [W

quemdam BARBA M fic dictum baptizaret, au-

» us eít inter baptizandum dicere : Baptizetur

tris

Eul

» Barba in nomine Patris per Filium in Spiritu S. qui-

W

» bus diétis aqua, que in pifcina (baptizatorio)

W

» €rat, ftatim evaànuit.

Barba veró confeftim

Iu

Idem

» inde effugiens rem cun&tis declaravit. *

h

A,b

docet S, Thomas p. 3. q. 60. a. 8. c. ubi ait: , Si

f

b

» bajtizans intendat per hujusmodi additionem

ULUHQD

» V&l diminutionem alium ritum inducere, qui

dj

» non

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

171

j

l

[

, non fit ab Ecclefia receptus, non videtur per-

)1

fici Sacramentum ; quia non videtur, quód in-

i

», tendat facere id, quod facit Ecclefia. *

Que

Mi

s

verba S. Do&oris fic intelligenda funt, ut animus

t

introducendi novum ritum fit fimul animus inge-

nerandi aliorum mentibus fenfum explicativum

d

erroneum forma.

$i enim tantüm fiat additio

l ia

per modum parenthefis, qua loquens precifé

13]5, D]

oftendere intendat, quo fenfu ipfe intelligat ver-

d g

ba form: , ita tamen, ut formam intendat relin-

f m

quere in fuo fenfu à Chrifto & Ecclefia intento,

t ülum

fua opinione ambiguo, talis additio non induce-

Ita

ym

ret mutationem fübftantialem verborum.

3ds

colligitur ex s. AUGUSsTINO l.6. de baptifmo

j

contra Donatift. c. »5. ubi refutans alios , qui in

i

tali cafu cenfebant baptismum invalidum, fic fcri-

Wil

bit: ,Si non fan&tificatur aqua, cüm aliqua er-

i

?»

roris verba per imperitiam peccator effundit,

u a

»

multi non folüm mali, fed etiam boni fratres

TLT

»

in ipfa Ecclefia non fanctificant aquam. Mul-

ia

?

)

torum enim preces emendantur quotidie , fi

»

doctioribus fuerint recitate , & multa in eis

m

IU

j

»

reperiuntur contra catholicam fidem.

Nun-

»

quid, fi manifeftarentur aliqui baptizati, cüm il-

a

n

D

lg preces dicte fuper aquam fuiffent , juberen-

( ol

»

tur denuó baptizari? quidita ? quia plerum-

$n

»

que precis vitium füperat precantis affectus:

j

D

& quia certa illa Evangelica verba, finé quibus

ü)

n ao

?

non poteft baptismus confecrari, tantum va-

»

lent, ut per illa fic evacuentur, quzcunque in

yairi

c, i

prece vitiofa contra regulam fidei dicuntur,

»

quemadmodum demonium Chrifti nomine ex-

061 äda'

cluditur.

Nam utique hzreticus fi afferat pre-

n

»cem

DISPUTATIO II

L

172

»

cem vitiofam , nec habeat bonum charitatis af-

gl

fectum, quo pottilla imperitia fuperari. - - -

T

»

áfferat etiam , Ut fieri folet

aliquam precem,

Ti l ]i

»

in qua loquatur contra regulam fidei,

(multi

yrn

»

quippe irruunt in preces non folüm abi imperi-

din o

»

tis loquacibus, fed etiam ab hzreticis compo-

geret

»

fitas; & per ignorantie fimplicitatem , non eas

q[ Piü?

»

valentes dlfcernere, utuntur eis, arbitrantes,

canæ&«

»

quód bone fint.) NNec tamen quodin eis per-

n

»

verfum eft, evacuat illa, que ibirecta funt, fed

PT

»

ab eis potiüs evacuatur, ficut in ipfo homine

»

bonz fpei & probabilis fidei, fed tamen homi-

(0

ia

ne, fi quid aliter fapit, non inde evacuantur,

D

quz recté fapit, donec ei Deusrevelet, & quod

ii

A It

»

aliter fapit. *

fLoro

Ex nrs Pn1NcIPIIS colligitur, baptifmum

fore validum, non obftante additione, fi quis ita

Tiv

QO

baptizet: Egote baptizo in nomine Pams omnipoten-

üis, & Filii ejus Unigeniti, & Spiritüs Santti Paracleti.

MOTV

vel fi fic baptizaret:

Ego te baptizo in nomine Pa-

u

tris, 6g')l"zlzz, &j Spiritis S. &? B. 'irgo te adjwvet ; in

il

neutro enim cafu tollitur per additionem fenfus

db

à Chrifto vel Ecclefia intentus.

Econtra fi quis

N&'Hldl

ita baptizaret :

Ego te baptizo in nomine Patris , &

ia

l

h

j

Piü, g Spiritás Santti, & B. Virginis Mamæ, cen-

alcu 1 d

ferem baptifmum effe 1nva11dum, quia, licét ba-

Cü[.m

ptizans poffit habere intentionem fumendi hunc

rb

terminum, Zn nomine ; &quivocé refpectu trium

4€[f b(

perfonarum & B. Virginis, ita ut refpe&tu trium

KU i

perfonarum per hunc terminum intelligat idem

ac, autboritate trium perfonarum; & refpectu B.

Slits

Ima Qn l,

Virginis hunc. terminum fumat appellativé &

invocatorié: re ipfa tamen in fenfu obvio ea

P'Wur

&qui

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

173

Inn

squivocatio non exprimitur, nec ea eft fenfibi-

[l

lis; fed potiüs propofitio, üt jacet, importat fen-

p

fum hujus termini eundem & fignificationem uni-

) (mtüü

vocam; adeoque ea additio tollit in fenfu obvio

Idem con-

?impeg'.

fenfum forme à Chrifto intentum.

lt

tingeret, fi quis poft verba confecrationis : boc

,MhA j

eft corpus meum ; per modum propofitionis expli-

Bimmg

cativee & conítructive verborum adderet hec

It

inb i

verba: cujus figuram bíc in altari prafentamus , vel:

quod de celo fumptum eft vel quod ubique eft.

Domi

|on-

JDICO IX. Corruptio verborum forme, quan-

doin fenfu verborum obvio ac fenfibili non relin-

Va

Mi

quit fenfum à Chrifto, & Ecclefia intentum, in-

ducit mutationem fubftantialem.

$i veró in

g

fenfu obvio acfenfibili non mutat fenfum à Chri-

fto & Ecclefia intentum, tantum inducit mutatio-

[iità

nem accidentalem.

mj

Prd

Sic

PRosnATUR & explicatur in exemplo.

i P

fi quis v. gr. ex imperitia, vel ex lapfu & przci-

ol

pitantia àut balbutie lingue in baptismo dicat:

m

Kgo te baptizo in nomine Matris , &2 Filüi, & Spiritüs

*

mig

Santi. velíidicat: Ego te baptizor in nomine Patris

uj

&? Füu ? Spiritüs Santti.

Baptismus non effet

lr t

validus, etfi in animo nec haberet, nec intende-

i.

ret fenfüm erroneum ;5 quia in fenfu verborum

nai

obvio fenfus à Chrifto intentus ne quidem dubié

[pefmt'

eflet fenfibilis, nifi tantüm ex intentione lo-

j

quentis aliunde mota.

Idem.dicendum foret, fi

yelig

quis baptizaret ex imperitia lingue latince füb hac

us

forma: Ego te baptizo in nomine Patrie , & Filie,

& Spiritás Santti.

Licét enim ille intenderet ba-

g

ptizare ritu catholico, ea tameri intentio, & fen-

oDl 0

us

-

n

174

DISPUTA'TTO fk

fus à Chrifto intentus, nonexprimeretur per ipfa

il

verba, ne quidem ambigué.

ldhibi*: f

hui

Econtra fi quis ex imperitia linguz latine

m

baptizaret fub hac forma: Epgote baptizo in nomine

iW

patria & filia & Spiritu Jantta; ille baptismus effet

[l pïæ

validus; quia fenfus à Chrifto intentus effet fen-

n

fibilis ex ipfa imperitia verborum.

Ita refpon-

fioyi)

dit Zacharias Papa S. Bonifacio Archiepifcopo

ii

Moguntino, quiilli retulerat , quod in Bavaria

p

quidam facerdos fic baptizaverit, prout habetur

"d

in Epiftolis hujus S. Martyris, & refertur in c.

od

Retulerunt 86. de Confecr. dift. 4.. his verbis:

?sbüj u

» Retulerunt nuntii tui ,. quód fuerit in eadem

» Provinciá ( Bojari?) facerdos , qui latinam lin-

Vpiti,

ällï [|

» guam penitüs ignorabat, & , dum baptizaret,

jl

((

» nefciens latini eloquii, infringens linguam di-

ts

» Ceret: JBaptixo te in nomine patria, & filia , &

hod

Spiritu Santta.

Ac per hoc tua Reverenda Fra-

»

ternitas confideravit eos rebaptizare.

Sed

&t

TT

»

San&iflime Frater, fi ille, qui baptizavit, non

»

errorem introducens aut herefim, fed pro fola

hh di

r

»

ignorantia Romane locutionis infringendo lin-

guam, ütfupra fati fumus, baptizans dixilfet,

At

D

»

A

j

t

non poffumus confentire, ut denuó baptizen-

EE

Eodem modo refpondit Stephanus II.

&L

annó 754. prout refertur Tom.II. Concil. Gal-

D

[

)8N

ii

li& ad baptifmum collatum fuüb.hac forma: /n

nomine Patris mergo, & Filü mergo, Cg9 Spiritüs S.

4 T

(;

TL s

mergo. — Infantes illi, inquit Papa c. r4. quos bafti-

zavit , lictt rufticé , quia in nomine SS. Trinitatis funt

Qs

NI

bapiisati , in eo permaneant baptifiuo.

Dito

colla-

T

DICO X. Peccat mortaliter, qui in

B (l

tione

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

175

t

AUL

tione Sacramentorum extra. cafum neceflitatis

adhibet materiam vel formam dubiam.

"

n

PRoBATUR r. ex illo S. Auguftini l. . de

A

baptismo c. 3. graviter peccaret in rebus ad fa-

]utem pertinentibus vel eo folo, quód certis in-

certa preponeret.

PROBATUR 2. ex damnatione hujus propo-

r

lT

fitionis per Innocentium Xl. , Non eft illicitum

» in Sacramentis conferendis fequi opinionem

13

d

» probabilem de valore Sacramenti relicta tutio-

s re, nifi id vetet lex , conventio aut periculum

ii

: Nels!

» gravis damni incurrendi. Hinc fententia pro-

» babili tantüm utendum non eft in collatione

n as

n p

» baptifmni, Ordinis Sacerdotalis , aut Epifco-

» palis. *

bl

DICO Xl

Peccat mortaliter, qui utere-

Iya i

tur deliberaté materia velforma etiam folüm ac-

cidentaliter diverfa ab ea, que à Chrifto vel Ec-

o

clefia determinata eft.

Á

PROBATUR.

Ea licentia deliberaté ac ex

gO

inftituto adhibendi materiam vel formam acci-

lnl

dentaliter à prefcripta diverfam non folüm often-

igenþ»e'*f:-

dit contemptum formalem faltem interpretati-

y d&,

vum conftitutionum Ecclefie in re maximi mo-

)b

pL

menti, quales funt ceremonis Sacramentales ob

u

A

uniformitatem fymbolice & characteriftice Ec-

clefie , fed etiam vergeret in notabile dedecus

QU

Ecclefie, quod oriretur ex diverfitate ceremo-

j

;

niarum Sacramentalium juxta cujuslibet privati

M

Miniftri arbitrium.

Irsá

DICO XII. Peccat tamen folim venialiter,

qui in cafu particulari fine plena deliberatioue &

confideratione uteretur materia vel forma acci-

J»

denta-

176

DISPUTATIO IL

]u

dentaliter diverfa, nifi hoc fiat ex habitu per

negligentiam vel infcitiam graviter culpabilem

;ade:zieq

contra& ».

m ]

PROBATUR.

Ejusmodi errores fine plena

:-ggaihuc

deliberatione à Sacerdotibus fine pravo habitu

, ify

PA

commifli etiam ab Amicis Dei in adminiftratione

Sacramentorum fünt moraliter inevitabiles.

iir-

st

sj

go non eft prefumendum, quód Deus füb pec-

7

cato gravi voluerit obligare fuos Miniftros ad

mcma

CONFIRMATUR

evitandos ejusmodi errores.

ex fenfu communi DD. inter quos etiam reperi-

OUU

A

tur P. Natalis l.c. Reg.9. Author alioquin mini-

[

ssts

me amaqs laxitatum.

gt

Solvuntuf Objectiones.

n

Eu

OnjrcrTUR r. contra 1. & 9. Concl.

L

h

Ille, qui alteri promittit fub conditione magnam

ntirc

gratiam, non obligatur promiffario ad implen-

(

dum promiffum, fi vel minimum defit ex parte

conditionis.

ii

Ergo etiam Deus non tenetur ad

W.g

conferendam gratiam Sacramentalem, fi ex parte

titim;

materiz vel formz defit vel minima pars etiam

;ïfftfuügi )

folum accidentalis.

z

£

ANNUN)

2. Aqua congelata folüm accidentaliter di

ET

fert ab aqua fluida, & tamen non fufficit ad valo-

rem Sacramenti.

ergo etiam mutatio accidenta-

ütigy

na

lis circa materiam & formam reddit Sacramentum

n

invalidum.

li

Qd d

3. Vinum congelatum adhuc vere -compfe-

henditur fub fignificato & denominatione vini,

imin

hi

Ergo etiaun aqua congelata adhuc veré compre-

henditurfub fignificato aquaenaturalis, Ergo, fi

Wif

;

f

hon

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

pE

ä!t'l" y

noti eft materia Baptifmi, fequitur, mutationem

UM

accidentalem materie obeffe valori Sacramenti.

ZInt. prob. Vinum congelatum poft Confecratio-

üüeplm

nem adhuc veré refert fpeciem vini.

ergo. ad

Vi

jrob. in fpeciebus vini congelati adhuc remanet,

Ui

"

przfentia Chrifti.

ergo.

j

REsPoNDEo ad r. d. non obligatur, fi vel

Wr

minimum defit pertinens ad effentiam ac fubftan-

Til

UET

tiam conditionis. c. fecüs. n.a. vel/ubd. fi con-

ditio in paétum deducta confi(tat inindivifibili. c.

1

fi noh confiftatin indivifibili. n.

Sic fi Princeps.

Wf

vel herus famulo promittat pinque officium , fi

tribus annis fibifideliter fervierit, non propter-

ea promiffione excidet, fi unum velalterum po-

culum cerevifiz preter conceffía intra triennium

durante convivio exhauferit.

D]

(ond

Ad 2». d. non fufficit ad valorem Sacramenti

PTugtt

per accidens ex concomitantia forms. c. per fe.

[imple

1

n. aqua, etiam congelata, per fe, & ex füa natu-

A prte

ra femper eft materia Sacramenti, per accidens

itu

tamen , quia durante congelatione non poteft

ii

vetificari forma Sacramenti, in actu fecundo non

u ü

poteft fungi officio materie unibilis ad formam.

RresPONDEO 2. d. differt tantüm acciden-

entit

taliter in confideratione phyfica. c. in confide-

In confideratione theo-

yotair

4atone theologica. n.

j u

logica materia baptismi non confideratur quoad.

us

effe abfolutum ac phyficum, fed confideratur

quoad effe relativum & aptitudinem proximam.

ad fuam formam ; qualem tamen non habet aqua

vt

n-maliüüj

congelata in fenfu compofito cum congelationes

quia non fervit in hoc ftatu ad ablutionem, qua&

if

g ^

exprimitur in verbis formz,

?

- D. dimort Tra£t. de Sacram.in gen.

M

p g.

178

DISPUTATIO

II.

g

Zd 3. c.a. & c. d. a. fubfumpti.

Sequitur

,K

mutationem accidentalem obeffe valori Sacra-

3mpf&ï?üd'

mentorum, uübiilla mutatio accidentalis per ac-

4 :j u

cidens tollit verificativum forme. c. ubi verifi-

zi

cativum forme non tollit. n. Dico enim, quód

aeii

1 u

aqua congelata, & vinum congelatum per fe eo-

dem modo fe habeant ad naturam Sacramenti,

d

cujusfünt materia. Sed aque congelate accidit,

g

quód fit refpetiva forme, que verificari non pot-

froo

eft, nifi inaquaactufluida.

Econtra vinum con-

j&n&*!&m

gelatum eft refpectivum forme,quee verificari pot-

yum

eft,five vinum fitactu tluidum, & proxime potabi-

ianpi

zi

le,five non. Utrumque adhuc comprehenditur fub

fignificato proprio materie à Chrifto inftitute;

pl

illud enim vocatur aqua congelata, ficut alia vo-

p

catur aqua calida, aut turbida: & hoc vocatur

? ündi

«inum-congelatum , ficut aliud vocatur vinum ca-

30

lidum &c. utrumque etiam facilé reducitur ad

ul

fuam connaturalem formam accidentalem, fer-

ldl

LU

m

vientem ufui humano, faltem ad finem natura-

NAr

lem aliquem , nempe ablutionis, quam refpicit

D Imïfi&

Sacramentum.

OBJICITUR 2.

Ín Sacramento Euchari-

DN

Q

:

!

ftie aqua cum vino mixta eft proxima materia

d [

Sacramenti, ita ut fimul cum vino tranfeat im-

dU D

mediaté in fanguinem Chrifti, ficut ipfum vi-

D

i

E

num, etfi non comprehendatur fub fignificato

Ütntm

proprio vino, quod eft materia Euchariftie de-

Qie Qs

terminata à Chrifto.

Ergo non eft verum,

ii

omnem & folam illam mutationem materiz füffi-

1f

A

cere ad valorem Sacramenti, qua ftante res al-

Iu

terata adhuc comprehenditur füb fignificato pro-

j

li |

jj

prio Inaterie determinate à Chrifto.

9. Pec-

E

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

179

Mb

2

Peccata refervata à Papa vel Epifcopo

hii

comprehenduntur fub fignificato proprio illius

ln

Ü

rei, que eft materia Sacramenti Peenitentie , &

tamen non funt tnateria fufficiens ad valorem Sa-

ij

cramenti. Ergo illa Conclufio non eft vera,

9þ£ïïeeo.

qua dicitur, non obeffe valori Sacramenti mu-

r

tationem, quando res adhuc comprehenditur füb

VN

fignificato proprio materi: determinate àChrifto,

T

RESPONDEO. n. à.

Quód talis aqua non

DUm o

amiferit füuum nomen proprium aquz, & indue-

r

rit per commixtionem denominationem vinis

tpua

nulla enim pars totius potabilis in zeftimatione

Yi

morali vocatur aqua, fed totum & omnes illius

atb

totius partes vocantur vinum. .ApDo, proba-

iL

bilius ipfum Chriftum in ultima coena ufum effe

Q2

vino cum aqua mixto; quia ita erat moris apud

VIDUT

Hebreos, prout Lud

^

Wi

oftendit.

ovicus Veil inïMatthæïum

«m, f

AAd 9. dift. Non funt materia fufficiens ad

Y DC

valorem Sacramenti per accidens ex defectu con-

poji

ditionis requifite ex parte Miniftri. c. per fe, &

ex defe&tu qualitatis requifite& ex parte materise.

y D

n. nihil enim his peccatis deeft, quin poflint ab-

m m

folvi, fed ex parte Miniftri deeft poteftas Turis-

vl

dicionis, vi cujus defe&us contingit, ut hic &

nunc non detur Minifter abfolvens.

y jie

hi

OsnjrciTUR $. Apoitolibaptizaruntin folo

yd

nomine Chrifti, etfitalis baptifmi formanon reti-

d

neat fenfum à Chriftointentum. Ergo fola mu-

tatio forme quoad fenfum verborum à Chrifto

n

intentum non diverfificat effe&tum Sacramenti. c.

b

patet; quia ille Baptifmus fine dubio erat vali-

1gmüæ

udeos

j

;v

dus. .4d prob. A&. 2. v. 238; Petrus ad J

"dicit:

p j

180

DISPUTATIO Il

inot

dicit: Baptisetur unusquisque Veflrum in nomine SEfu

g

Chriflüü, Etc.8. v.12. dicitur: In nomine JESU

y

EE5 ero.v.

Chrifli baptisabantur viri ac mulieres.

uic

48. Shuffit eos baptizari in nomine Domini $Efu Chri-

'jflme

fii.

Ét c.r9. v. 5. fcribitur: JBaptizati funt in

d

moimine Domini

efü.

2. Nicolaus Papa in Epift.

rj

ad Bulgaros, qu: recitatur c. à quodam. 24. de

iaptiwmu

?

Confecr. dift. 4. declaravit, validum effe Baptis-

y

1mum, à quodam Judzo collatum in nomine SS.

'[rinitatis, vel tantum in nomine JEfu.

Ergo

y/p

iptm

illa variatio formz quoad fenfum verborum non

; Ipii

invalidat Sacramentum.

3. Si requireretur tam

gtin

exacta form: identitas quoad fenfum, fequere-

z

tur, quod in lingua Tun-Chinenfium non poffet

validé adminiftrari Baptifmus.

Sed hoc non

ii

Funyn

poteft dici.

ergo. Maj. prob. in lingua illa vox

correfpondens huic termino; momen, in momine,

lodoti

r t

non fignificat autboritatem , in autboritate , fed tan-

stote

tum fignificat appellationem, vel famam , ita ut fi

2uigu

quis ibi baptizaret Zn nomine Patris, reipfa bapti-

zaret in appellatione, vel in fama Patris.

4« 9

M

tb d

requireretur tam fcrupulofà identitas quoad fen-

tühn

fum, fequeretur etiam , quod fi quis in forma

Confecrationis, omitteret particulam caufalem

g

ARU

m

enim, invalidé confecraret. Sed hoc repugnat

communi fenfui DD.

ergo.

Maj. prob. propo-

um

lum '

fitio caufalis, & propofitio abfoluta notabiliter

differuntin eftimatione morali. 5. Si quis con-

Td5]

H

fecraret fub hac forma: 4oc eff Corpus meum mon-

i h

dum crucifixum; retineret fenfum à Chrifto inten-

LU

tum, & tamen invalidé confecraret.

Ergo iden-

i, (

!

titas fenfus in forma nec validàt, nec invalidat

Ü N

Sacramentum.

DT

RESPOX-

:

IDE MATER. ET FORMA $ACRAM. IBI

n Y

RzsPONDEO. n.a. ad prob. dift. Dicitur,

n

Baptifimum tunc fuiffe collatum in nomine JEfu

Efc )

Chrifti per exprefiam additionem horum termi-

norum.c. perfuppreffionem explicitorum termi-

[

norum Patris & Spiritus San&i. n. per Baptifmum

AWU

i

collatum in nomine JEfu Chrifti tantum intelli-

AL

gitur Baptifmus collatus fub hac forma: Fgo te

[:1]7

h

Baptizo in nomine Patris, & Filii ejus Domini Noftri

Efu Chrifti, & Spiritus Santti ; ita ut denomina.

TOR

d

l

tio Baptifmi tantum fuerit defumpta ab eo, quod

Qrüm Hö

in illo tunc temporis erat famofius.

Vel poteft

U t

dici, Baptifmum collatum fub expreffa invoca-

tione trium Perfonarum vocari Baptifmum colla-

,

tum in nomine JÉfu Chrifti, in quantum erat

M

NH

inftitutus à Chrifto, & per oppofitioftiem ad Ba-

ptifmum Joannis Baptifte, qui vocabatur à po-

nulit

"MT

pulo Baptifinus Joannis, quód enim primistem-

D

h

poribus Baptifmus fuerit collatus fub expreffa

i, H

invocatione trium Perfonarum ,

videtur fatis

g i

tidgi

claré colligi ex A. 19. ubi D. Paulus miratur,

quosdam jam báptizatos nihil fcire de Spiritu

us .

Sancto ; dicitenim: $n quo ergo baptisati eftis? v. 3.

5 quou'i'

hec autem interrogatio non potuiffet fieri, fi

du

non füpponeret Apoftolus, omnes baptizari fub

hm 3

Certé nec

lus

expreffa invocatione Spiritus Sani.

Patres tribus primis Szeculis hzec verba aliter in-

j

tellexcrunt.

TERTULLIANUS l. de Baptifmo.

d

€.13. dicit: Lex tingendi tpfis etiam dpoftolis pofita

m

fuit , & forma prafcripta illis verbis: Docete nationes,

t

tingentes eas im momüne Pairis, & Fiü, 9 Spiritus

Ob

Santi.

S. Cv pR 1ANUS epift.73. ad Jubaianum

d

^

fcribit: 9? E SU Chrifti mentionem facit Petrus, non

w

")

quafi Pater omitteretur , fed ut Patri quoque Filius ad-

3

junge-

R !

182

DISPUTATIO Il

jungeretur... ORIGENES in Epift. ad Rom. expo-

" 57',2

nens illa verba Apoftoli. Quicunque baptizati fu-

j

yih

mus in Chriffo, in morte ipfius baptizati fumus. füc

fcribit: Cur bic Zpeftolus folius Chrifti in Baptifino

g

viomen a[Jumpfit , cüm utique mon babeatur legitimum

j

aisl

baptifma , nifi in nomine TTrinitatis? Quoniam in pre-

enti loco mon tam baptifinatis rationem , quam mortis

a j

gadit

Chrifii difcutere cupiebat 5 & mon conveniens erat, ut

ubi de morte dicebat , *vel Patrem nominaret , el Spi-

Rw d ävm

qm, (

vitum Santtum nec conveniebat , ut diceret: Quicunque

baptizati fumus in nomine Patris, vel in nomine Spi-

Bu

vitus Santti in morte ipfius baptizati fumus.

4

Ex his textibus colligitur, primis tribus Sz-

gl

ls

culis Patres fuppofuiffe, quód non folum Gen-

LT

Áinnt

tiles, fed'etiam Judei, ad quos Apoftolus per-

mixtos fcribit, dum ad Romanos fcribit, bapti-

r

il

zati fuerint füb expreffa invocatione SS. Trinita-

PT ioa

tis. Siquis tamen oppofitam p. THOM expo-

b

ln

LU

fitionem tueri velit, quam erudité ». oRstiUus

jn l. de Baptifio. vindicat, poffet Refponderi, ita

i

(

fa&tum fuiffe ab Apoftolis extrafacramentaliter

LL

m

ad demonítrandam plenitudinem poteftatis ex

RED"Ox

fpeciali inftin&u divino, ficut S. Thomas refpon-

(l

ll

ïïr

det de Confirmationis Sacramento p.3. Q. 72.

J.mfw't t

3:2.20 T. G& 3.4. ad. T.

:

n

V

W

Vel poteft dici, formam illam Apoftolicam

-'fmmlh

fuiffe relativam ad Patrem , cujus Chriftus pre-

"dicabatur Filius, & ad Spiritum San&um, qui

tunc temporis vifibiliter conferebatur in Bapti-

dfn;

)*cs

fmo, ita ut proceffio Spiritus San&tus à Filio per

QU

hoc ipfum fignificantius exprimeretur;. quia Spi-

(

al

ritus Sanctus dabatur in nominc Filii,

JDicendum,

WUU gl

inquit S. Thomas p. 3. Q. 66. a. 6. ad z. quid ex

b

ln

li

Jpeciali

DE MATER. ET FORMA SACRAM. . 183

'om,fïsï ffpociali. Ci

wifti revelatione ZIpoftoli in primitiva. Excle-

4j

fía in nowine. Cor

iflti baptizabant , wut momien Chrifli,

quod erat odiofum. SYudais & Gentilibus , bonorabile

redderetur. per boc, quod ad ejus invocationem Spiritus

Mi

San&tus dabatur in Baptifino. In hac explicatione

ämm

fenfus forme Apoftolice fuiffet quoad fubftan-

i

tiam idem etiam explicité, fed exprefüione rela-

m;:

tiva ad terminos, nempe ad Patrem, à quo Chri-

l ul

ftus eft à morte refufcitatus, & adSpiritum San-

fs

&um, qui conferebatur in Baptifmo in nomine

inipy

Chrifti.

4Ad 2. Oppono inprimis Nicolao I. Pela-

iuy

gium II. qui , üt refertur c. Si revera. de Confecr.

lm (;

dift. 4. & refert S.'Thomas p. 3. Q. 66. a. 6. arg.

r

Sed contra. talem Baptifmum effe invalidum decla-

t

rat; fic enim in Epift. ad Gaudentium fcribit: Si

Mi

bi qui in locis tuzc Dile&ioni vicinis commorari

E

dicuntur, folummodo fe in nomine Domini baptiza-

p

tos fui[Je confitentur , fie cujusquam dubitationis am-

niei i

biguo eos ad Catbolicam fidem venientes in Santte Trini-

m

tatis nomine baptizabis.

RESPONDEO 2.

Eam Inftru&tionem Nico-

ts

mutd)

lai folum fuiffe Paftoralem, non definitivam,

w

quia non fuit edita pro tota Ecclefia.

REsPONDEO 3. dift. Nicolaus docet, Da-

tifmum effe validum collatum in nomine Chrifti

Mpl

Oi

velatiot fumpti ad expreflionem Perfonarum Pa-

tris & Spiritus San&i per circumftantias. tr. abfo-

Yi

u

lu fumpti.n. cüm enim Papa dicat , - idem effe

baptizari in nomine Trinitaus, & tantum in no-

Etusäïf;.

mine Chrifti, videtur, quód fenfum utriusque

n Ü

ji, )

Baptifmi cenfeat effe eundem. Verba. Nicolai

;

al

Papa funtifta: Si in nomine S. Tiinitatis vel tan-

iumn

M 4

184

DISPUTATIO II

'EIW

um in nomine CbriflHi , Jicut in lis qu/iolomm legi-

mus, baptizat) funi ( unum quippe idemque eft,

T

üt San&us exponit Ambrofius ) conflat, eoós non

denuó baptimandos e[je,

AMBROSsIUSs autem l. z.

; I

A

de Spiritu S. c. 3. hec duo eatenus idem effe de-

clarat, quatenus ex circumftantia aCtionum Ba-

v;

j

m

af

ptifinum praecedentium & concomitantium con-

ftabat, nomen Chrifti in mente audientium & in

ml

SS. Trinitatem credentium accipi & intelligi re-

ii

lativé ad Patrem acSpiritum San&um.

Qd

Quamis,

siu d

inquit S. Ambrofius, zacitum fit de Spiritu, tamen

creditum eft ,

'1]54.2.:?

C9 quod erbo tacitum fuerat , expre[fum

t Y

ef? fide.

Sic contingit in omnibus terminis con-

zil

notativis; quando enim dico : Sumpfi prandium

vel cemam, fimul exprimo tempus refe&tionis;

ünili

quando quemdam voco Delphinum in Gallia, In-

n

fantem in Hifpania, Principem Wallie in An-

imdja

,

5

V

l

i at

glia, intelligo eoipfo filium Regis, & Regem ut

Patrem. Pape nomine intelligitur, & exprimi-

ib

tur Vicarius Chrifti & Summus Paftor Ecclefiz,

ltht

per quod proin fimul esprimuntur & Chriftus &

i

Kccletia.

Utrum veró expreffio trium Perfona-

üst g

rum debeat venire in re&o vel obliquo, potuit

b

videri, quod pertineat ad Poteftatem Ecclefiz,

p

ac confequenter Apoftolorum, in quantum ha-

bent poteftatem determinandi materiam & for-

ft4;u:cms

f

"

mam füb fpecie infima.

14

4d 3. n. Maj. ad prob. dift. "Terminus ille

u luag

tantum fignificat appellationem aut famam ex

LT

primava inftitutione nominis. c.

pne adfcititia. n.

^

ex fignificatio-

tl

itpe enim nomina nanciícuntur

,

quamdam fipnificationem adícititiam ex commu-

Tutag

ni ufü hominum. Sic etiam apud Delmatas ter-

!

minus,

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

185

Á

minus, quo utuntur in Baptifmo, ex primeva

ln

fua inftitutione idem fignificat, quod Cbriffizo,

'f

y Ug

qui fignificatio utique non exprimeret ablutio-

m

nem,.

Imó etiam terminus Germanicus in cafü

Wi

necefíitatis à Laicis adhiberi folitus: 9jd) tauffe

h

bid)2t videtur potius originaliter ex primeva

j

inftitutione fignificare zmmerfionem quàm ablutio-

Yi

men, licét nunc falfüum fit, parvulos immergi,

Ut('Uigl 7

dum baptüzantur.

Sic ergo etiam apud Tun-

[

Chinenfes terminus ille ex fenfu adfcititio poteft

ll If

fignificare authoritatem.

Ad 4. n. AMaj. ad prob. dift. Differuntin con-

tptn

D

IUS QY

fideratione morali, quando effectus moralis alli-

TU

gatur rei füb rationerelativa fpe&tate.c. quando

vt

tantum alligatur rei fub ratione abfoluta fpecta-

)

te.n.

An Chriftus voluerit effeétum Sacramen-

lenh

talem alligare verbis confecratoriis relativà vel

Mtnt

abfolut& confideratis, dependet à liberrima ejus

voluntate. Senfus autem communis Doéctorum

'eypri

df

in traditione fundatus tenet, quód Chriftus effe-

Aul

€tum Sacramentalem , feu transfubftantiationem

n ii

voluerit alligare verbis confecratoriis abfoluté

ET

acceptis.

, Yi

Chriftus enim voluit virtutem

Md

s. ia

Confecrationis alligare verbis Confecratoriis bi-

W'cïumï '

n Ui

floricà feu marraticé prolatis, & in Perfona Chri-

fti autboritatiuó oxdinatis ad effectum Sacramen-

talem fcu ad transfübítantiationem ;; Chriftus au-

la

