ftolica contraria Cypriano.

Ut

l!

",

REsPONDEO,. ad 1. dift. Decrevit eos effe

AX

"

rebaptizandos definitione refpiciente praxin ac

at

difciplinam Ecclefie circa quzftionem dubiam

iüfmrenr;

facti. c. - definitione refpiciente dogmafidei. n.

l

m

NU

g

in illo Concilio Africano non fuit deinitum, ba.

lii

ptizatos ab hzreticis fub debita materia & for-

Daes

ma, & füb debita profeflione fidei circa SS. Tri-

nitatem effe rebaptizandos, fed tantüm definitum

eft fimpliciter , baptizatos ab hereticis illorum

atb

Cm'ms

m

temporum iterum effe baptizandos.

Ea defini-

[

tio refpicere poterat folam praxin, congruam ad

generales prefumptiones in quzftione fa&i,

nl

utrüm forma baptismi non contineat fenfum be«

i

veticum obvium ex circumítantia perfonze confe-

rentis? nam etiam Szculo IIL, adhuc plereque

herefes erant circa myfterium SS. Trinitatis.

fl

4d . dift, Negavit traditionem univerfa-

particularem Romana

lem & Apoftolicam. c.

WA

Ecclefie, eámque antiquam. n.

Ipfemet enim

in Epiftola ad Pompejum eam antiquam traditio:

nem Romanz Ecclefiz tacité fatetur his verbis :

N

Que ifla prefumptio ef? , bumanam traditienem. divine

i

dijbofitioni anteponere? -- —JNec confuetudo , qu& apud

quosdam obrepferat , impedire debet, quo münus verias

valeat, & vincat,

I

"d 3.tr.a. dift.e, Ergo non poteft allegari

h:

"Traditio Apoftolica circa baptifinum , directa. c.

hr

indirecta. n. nam poterat Romana Ecclefia faltem

j wv

o

habere traditionem indirectam ex traditis princi«

t

piis generalibus, vel ex obfervantia circà alia

Ff2

dCra-

p u

452

DISPUTATIO v.

g

Sacramenta v.g. circa Matrimonium, vel circa

jun

ordinationem, collatam ab hzreticis, itaut pof-

IU[ei 3

fet argumentari à pari ex valore uniusSacramen-

ti ad valorem alterius

j l

Caterüm quod D. Cy-

ia

prianum attinet, qui ante fuam converfionem

!

fuit Rhetor Gentilis, in rebus Chriftianis parum

1

ci n

verfatus, haud dubié potius eft credendum tefti-

i non

monio Cleri Romani & Stephani Pape , ubi da-

x

A

batur perpetua contefferatio teftium à tempori-

bus Petri, Cleti, Clementis &c. quàm teftimo-

qui t

allind.

nio Epifcoporum Africe, in qua nulla Ecclefia

, hi

erat Apoftolica, hoc eft fundata ab aliquo Apo-

ftolo

MTOC

T

Diczs:

Rationes D. Cypriani in Epift. ad

li

Pompejum attingunt etiam dogma fidei & non

ac Pofalt

folum difciplinam circa quzftionem fa&i dubiam

J

quoad fenfum verborum obvium in forma Ba-

: 4

ptifmi.

Ergo etiam foret ab eo definitum do-

gma fidei

a. prob. rationes ejus funt ita gene-

tb

rales, ut in proxima objectione videbimus, quz

f Jut

erm 1

oftendant Baptifmum effe invalidum, etiamfi fit

adhibita debita materia &forma, nec ullus inter-

(

hinse

veniat error expreffus in forma

ergo

REsPONDEO C.a.n.C

Quamvis enim fa-

&

fat$

tiones D. Cypriani fuerint generales, non tamen

definitio Concilii Africani verfabatur de dogma-

AU

te, fed de praxi & obfervantia pofthacretinenda

]ut

vel abjicienda

BU

OsjricrTUR 4. . RationesD. Cypriani con-

ts at

vincenter probant, Sacramenta ab hareticis col-

lm

lata eíffe invalida :

"& ill rationes equé pugnant

) du

de Miniftris conftitutis in peccato mortali. Ergo

,

etiam Sacramenta collata ab ejusmodi Miniftris

LY

;

funt

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

453

MJ Väï

funtinvalida. a. jrob. r. heretici & peccatores

æäu ht

nullum habent jus tracandi Sacramenta, ficut

Vi

Chore, Dathan, & Abiron non habuerunt jus

n

ufurpandi Minifterii Sacri.

Ergo ea invalidé

1 Oj

tractant.

p

x

]

3

:

2

Baptizati Chriftum induunt. Gal. 3. fed hee-

Icredeiïd

!u

fetici Chriftum non' induunt.

ergo veré bapti-

It d

zati non funt.

n lg

3

Non eft aliud, quod percipitur, quàm

Qqun if

quod creditur.

Sed quod in hzrefi creditur,

tl r

falfum eft. Ergo & quod percipitur, falfum eft.

4

In hzrefi non valet Confeffio Chrifti, aut

D

mors pro Chrifto tolerata.

Ergo nec valet Sa-

cramentum ab heretico perceptum.

s. Hareticus non habet Spiritum. Ergo

nec poteft dare SpiritumSan&um. Ergo forma

Ordinationis adminiftrata ab hzretico, qua dici-

J

QR

tur

"Accipite Spiritum Santtum &c. falfa eft, ac

&

confequenter nulla eft.

6. Juxta S. Joannem in 2. Epift. v. 10. .Nec

vecipiendus , mec ei ave dicendum eft , qui Do&rinam

Chrifti non habet.

Ergo nec admittendus eft

Baptifinus collatus ab hzretico.

Soli Ecclefie Catholice , Sponfze Chrifti,

7*

relidta funt Sacramenta. Ergo in religione hz-

r

retica non dantur vera Sacramenta.

8

Juxta Apoftolum Ephef. 4. Unus eft Deus,

una fides , unum baptifma. Ergo preter baptifma

Eccleüz Catholice aliud apud hgreticos baptis-

ma effe non poteft.

datur regeneratio ad

9. Apud hereticos non

vitam. Ergo nec baptifma.

Io. S. Petrus 1. Epift. 3. ait: Salvos facit ba-

j

u

f 3

ptifma.

DISPUTATIO V.

D

454.

puifina.

Sed baptifma hwreticorum falvos non

ia

facit,

ergo.

;

g

II.

Sacramentum fine. effectu nullum

'efï:.

£C

Sed Sacramentum hereticorum nullum habet

gt

effe&um.

ergo.

tlb

m d

REsPONDEO n.a. quoad r. membrum.

d 1. dift. Non habent jus ea licité tractandi. c.

nb

validé. n. quia ut obfervat S, Auguftinus 1. 3.

hu r

contra Donat. c. 10. ZAliud ef? , non babere aliquid,

]

aliud non jure babere, velillicité ufürpare,

JNon ita-

qii m

que ideo non funt Sacramenta Cbrifli & Ecclefie , quia

totdt

eis illicità utuntur mon. bervetici folum, fed etiam oimnes

p

iniqui & impii.

Sed tamen illi corrigendi aut puniendi

smenti

ia vero agnofcenda C vveneranda funt. lta Augu-

btolet

ftinus.

serito

d 2. dift, Baptizatï non ponentes obicem

abente

grativ Chriftum induunt. c. ponentes obicem. n.

teng

T2f2 00

REesPONDEO 2. dift. Chriftum induunt

charactere obligationis. c. invettitura fanGtifica-

Wt

t

tionis.n. ita quoad rem refpondet S. Auguftinus

l. 5. de Baptifmo. c.24. ubi docet; Chriftum in-

o

h

dui aliquando usque ad Sacramenti perceptio-

nem, aliquando autem usque ad vitz fanctifica-

Hvl

i |

tionem.

J

ZLd 9. dift.a.

Non eft aliud, quod percipi-

l

j

tur, & quod creditur à recipiente. tr. quod cre-

^ Id

jl

ditur à Miniftro.n. fi recipiens non credat, etle

DAT

Sacramentum, quod percipitur, verum eít, non

n (

percipi Sacramentum.

Sed.fi tantum Minifter

BA

non credat, effe Sacramentum non invalidatur

Sacramentum.

mj

Imó D. Auguífünus docet, vali-

H[& n

r

dum effe Sacramentum; 'etiamí nec recipiens

Sacra-

nf

J

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

455

FM

Sacramentum credat effe Sacramentum, fed tan-

tum caremoniam facram. Nam 1. 3. contraDo-

&U MHUE

L

nat. C.I4. dicit: Ciam de Sacramenti integritate. &

Jan&titate trakatur ,. quid credat , & quali fide imbutus

f ille, qui accipit Sacramentum , interef?. quidem plu-

m

vimum ad falutis viam, feéd ad Sacramenti queftionem

T g

nibil intereft ; fieri enim potef? , ut. bomo integrum ba-

lpl

beat Sacramentum, & perverfam fidem.

Ldm :

Zd 4« €. d. di(L. c.

Ergo necSacramenta ali-

A

quid valent in heretico ex opere operantis, &

in ordine ad fan&ificationem & falutem. c. ex

A

opere operato, & in ordine ad obligationem Sa-

cramenti.n. Confeflio Chrifti, & mors pro Chri-

hi

J

fto tolerata non habent ullum effectum, nifi ex

merito operantis.

Econtra Sacramenta etiam

W.

N

habent effectum ex opere operato, nempe cha-

raCterem cum obligatione ad operationes Sacra-

mento congruas.

Itaque eximprobitate Miniftri

vel recipientis non femper inficitur efficacia &

valorSacramenti.

Id explicatS. Auguftinus l.4.

contra Donat. c. 17. his verbis: Zliud ef? non ba-

bere, aliud non utiliter babere.

Qui non babet, eft ba-

tizandus , ut babeat.

Qui autem non utiliter babet,

ut utiliter babeat , corrigendus. — INec adultera eft aqua

li

X

in baptifino bereticorum , quia nec ipfa creatura, quam

JDeus condidit , mala eft.

gtdis/c.4. dift, :

Ergo nonpoteftSpiritum

Sanc&um dare per modum caufz principalis. c.

J

per modum caufie minifterialis. n. . Minifter dat

W

Spiritum S, non de fuo, fed de munere alieno,

m

)!

(

Óficut & famulus dat nomine fui heri centum au-

reos, dum forte ipfemet nec habet obolum.

jj K

PIA

Al

456

yi

DILS&PUT.AT.LO.-.V.

' "d 6.c.a.n.c. Aliud eft enim perfona hz-

"d

retici, & aliud eft thefaurus Ecclefim vel duca-

"

jus?

tus aureus ad Ecclefiam pertinens injufté ab hz-

retico, vel predatore facrilego poffeffus. ^ Sa-

PT

iC

cramenta femper fünt aliquod bonum ad Eccle-

fiam pertinens, quod harctici injufté poffident.

pfo qUO(

Itaque femper habent valorem fuum. - Idipfum

tentio f

retid 4

obfervat S. Auguftinus I. 7. contra Donat. c.45.

Heretici ad dottrinam. Chriflà comoertuntur , ut incor-

du

porentur Ecclefie, cujus Sacramentum . babebant; &

deie

!

ideo, quod ejus babebant ,

IOU

)D]

!

'

tumelia. fafcipitur.

agnofcitur , & fine ulla con-

Ál

/l

ld 7. c.a. dift.c.

t

Ergo extra Ecclefiam non

frtmet

habentur vera Sacramenta nifi ex ipfaEcclefia. c.

ex Ecclefia. n. heretici enim, niíi exiiffent ab

n &

PT

Ecclefia, & exinde poteftatem ordinandi, ab-

folvendi, confecrandi &c. accepiffent, non va-

ferio

dul

lidé conficerent Sacramentum. Quoad baptis-

mum vero, quem etiam Judai & Gentiles validé

filiü)

hm

conferunt, cum intentione faciendi, quod facit

ütin(

Ecclefia, licét nunquam ingrefli fuerint Eccle-

fiam, hec refponfio non futlicit.

nb

Ti

Hinc REsPONDEO 2. dift. Soli Ecclefie

firtc

conceffa funt Sacramenta jure utilitatis. c. jure

proprietatis.n. foli Ecclefi& ad capiendam utili-

;ja;riricam

tatem deftinata ac tradita funt.

ubl[)hem J |

Si veró violen-

l

V

ter per injuriam ab aliis ufürpentur, nullum ex-

inde in eos jus utilitatis derivatur.

4 lt

Id denuó

H

IPE

obfervat S. Auguftinusl.4. contraDonat, c. 15.

N

ubi refpondens ad Obje&ioaem hanc Cypriani:

Extra Ecclefiam falus non eft , ait: Quis megat? Et

efiam,,

NT

tdeo guæcunque ibfius Ecclefie babentur extra Eccle,

It

7071

&tl

U

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

457

Vmp

Rs

-! [æk

non valent ad falutems fed aliud eft, non babere s. aliud

x

non utiliter babere. (*)

! ïljïlü

ls

j

REsSPONDEO 3. C.a. dift.c

Ergo non va-

!

j

lent Sacramenta, nifi conferantur nomine Ec-

DP

i

clefiz.c. fi conferantur nomine Ecclefiz.n. Eo-

L

ipfo quod ad valorem Sacramenti requiratur in-

li

"W.

tentio faciendi, quod facit $

*cclefia, etiam hae-

o

]

retici ac gentiles conferentes Daptifimum vel

aliud Sacramentum , illud conferunt nomine Ec-

^

)r7y

clefize, faltem intentione primaria, & 1mphc1ca,

V/WH

prout Difp. 2. & 3. explicatum eft.

ld 8. c. a. n. c. & fuppofitum, quód Sacra-

M

menta à gentili vel heretico collata non fint Sa-

cramenta Ecclefiz; quia ab illis tantüm ufurpan-

Vl

tur, & nomine Ecclefie conferuntur

4ld 9. dift. Apudhereticos non datur rege-

IN

neratio per modum caufz principalis.c. per mo-

dum caufie minifterialis.n. vel/ubd. non datur in

fubje&o ponente obicem.c. in fubje&to rité di-

fpofito. n

$i enim Judzi, Turce, velGentiles

ad fidem Chriftianam convertantur

ficut ferme

fingulis annis multa Gentilium millia his tempo-

ribus convertuntur à Mofcoviti

tales converfi,

&

)

l

fi invincibiliter exiftiment, Religionem v. g. Mo-

fl

fcoviticam, vel aliam ejusmodi

effe veram re-

jl

AU

ligionem, etiam in Baptifmo confequentur gra-

m

tiam.

Zd 1o. dift. Salvos facitin a&u primo, &

de fe refpe&u non ponentium obicem.c. in a&u

fecundo etiam refpe&u ponentium obicem. n.

DO

20 ) C

H

$

S. Au-

.!h d

(9 In £dit. Lugdun. de A. 1664. textus habetur c. t7.

mutata interpun&ione, ícilicet poft Zabefíur.

,wm

Seníus tamen idem eft,

DISPUTATIO y.

DE M"

458

j

S. Auguftinus facit paritatem cum aqua Baptifmi,

j

& cum aqua diluvii.

Nam l. s. contra Donat.

g ii

c.28.ait: Sicut non alia aqua, fed eadem aqua in arca

grfos.

1

pofitos falvos fecit , & extra arcam pofitos interemit,

Jic mon alio fed eodem Baptifino & boni Catbolici faloi

Ogf

biman

fiunt ,. & mali, Catbolici vel beretici pereunt.

ld x1. tr. Maj. n. Min. Ponit enim chara&te-

9 mul

rem, & obligationem ad operationes Sacramento

p

congruas, etfi ob impedimentum non caufet

i, (

gratiam fanctificantem gratum facientem Deo.

11

OnJ1crTUR $.

In c. ZnafLafius. 9. dift. 19.

u ii

legitur, quod Anaftafius Secundus fuerit puni-

Af

tus, quia Sacramenta ab Acacio hzretico colla-

Jitom

ta habuit rata.

& J

2

In c. Daibertum. cauf. 1. q. 7. refertur,

n

)

^l

quod Innocentius Papa declaret, invalidam efe

m

ordinationem collatam ab heretico, addita ra-

hüu j

tione; quiamnibil dare potuit eà, cui manus imfofüuit,

itprás

qui ipfé nibil babuit.

liso

3

In c. Propter. 1. dift. 19. dicitur, quód

1 qd

Synodus Conftantinop. irritas decreverit Ordi-

Ts

nationes fattas à Maximo Epifcopo.

RESPONDEO ad I. n.a.

In illa enim hi-

Wzply

Dito:

ftoria folum habetur,. Anaftafium Clero Catho-

lico fuiffe exofüm, quia communicaverat cum

Eu

Photino, qui ob communicationem cum Acacio

1 tj

habitam à Deo punitus eft. Anaftafius autem

"tf

ordinationes ab Acacio fa&tas in gratiam Photini

Ttim

ratashabuit, hoceft, fufpenfionem ordinatorum

4 ]

folvit.

iC

ZAd 2. dico, eam Ordinationem fuiffe declara-

du

tam invalidam; quia hzretici non erant ufi debi-

y [

ta forma, üt Gloffa explicat.

tl

À

d 3.

l

DE MINISTRO SACXRAMENTOR. 459

WJABAF

/Ad 3. dico , iterum fermonem effe de irrita-

Bd

tione Ordinationis quoad effe&tum fufpenfivum,

MTM'

qua declaravit, illicité orfiinatos fore perpetuó

fufpenfos.

] &m' "

M

OnJrcrTvR 6. Ecclef 34. v.4. dicitur :

Lii

uf

Ab iwarundo quid mundabitur? ergo malus Sacerdos

Js

non mundat baptizando vel abtolvendo.

iri

2

Eccl.34. v.30. dicitur; Qui baptizatur à

Ug

jm

mortuo, quid proficit lavatio illius?

il

3

Pfal. 140. v.$. dicitur : Oleum peccatoris

non impinquet caput meum.

Ergo Sacramentum

If

li

Confirmationis & Extreme Unctionis ab impio

[j

QU

collatum nil juvat.

4. ]oan.9. v.31. dicitur: Seimus, quia pecca-

iores Deus non audit.

s. Matth. 7. v. 17. dicitur: zfrber bona bonos

i

frutius facit : arbor mala. malos fruttus facit, Exgo

improbus Sacerdos non caufat gratiam.'

REsPONDEO ad1. tr. a. n. c. & füppofi-

tum, quod Sacerdos interius animam lavet, aut

interius animam mundet ; Deus enim eft, qui

mundat phyficé.

i WL

D.

Dzixr: TR. quia textus tantum verificatur,

ii

quod nihil immundum in eodem genere caufali-

tatis munpdet alia ,

& mundatione immediata.

n

ia

Poteft autem aliquid moraliter immundum v. g.

chyrurgus mundare phyfice, & viciflim.

d 2.

u

Dico fenfum effe, quod lavatio ejus,

qui ex attactu cadaveris in Lege Moyfaica factus

i

erat immundus, nil profit, fi ftatim iterum tan-

? gat cadaver.

Hunc fenfum reddit contextus;

paue

quia additur explicatio his verbis: Sic bomo, qui

jejunat

DISPUTATIO:MY.

460

pl

jejunat in peccatis fuis , 69 iterum eadem faciens,

l

quid proficit bumiliando. [ ?

fs

j

j

ld 3. dift. Oleum morale adulatloms non

p

impinguet caput meum. c. oleum phyficum. n.

m

Senfus patet ex contextu , ubi per oppofitio-

d D

nem ad vitium adulationis dicitur

Corripiet me

necelT

juflus in mifericordia (hoc eft ex virtute miferi-

& n

cordie) & increpabit ime

RES]

d 4. dift. Peccatores Deus non audit in-

fimusd

tuitu meriti in deprecante.c. intuitu Sacramenti

dre n

& meritiin eo, cujus nomine deprecatio poni-

At

tur. n.

TIUSIOI

d s. c. a. dift. c. ergo improbus non caufat

probia

gratiam per modum caufze principalis & tanquam

g Ea

fructum ex arbore, & horto proprio. c. per mo-

a t n

dum caufe inftrumentalis ex arbore & horto

ais d

dominico. n

iiis &t

O3JICITUR 7

Ipfimet SS. Patres agno-

ts

fcunt, Sacramenta ab improbis Miniftris collata

Mi

nullum fructum conferre fufcipienti.

ergo nul-

u

lum conferunt.

a. prob.

I. S. Auguftinus l. 5.

A: 0

de Baptifmo. contra Donat. c.22. ait: , Confen-

) Ml p(

»

timus Cypriano, hereticos Remiffionem dare

u (

»

non poffe; Bïptlfmum autem dare poffe; qui

BG

quidem illis & dantibus & accipientibus valeat

duj

»

ad pernitiem , tanquam tanto munere Dei

i

male utentibus; ficut etiam maligni & invidi,

»

quos & ipfe intus effe teftatur ( m Ecclefía )

if

Dt, &

»

Remiffionem peccatorum dare non poflunt,

Mgg

D

cum eos baptifmum dare poffe, omnes fa-

u

5 teantur;"

Similia habet l. c. 1. 3. c. 18. & l. 6.

[T(mmu

C.4.

2. $. Ambrofius 1. de initiandis. c. 14. ait:

Piam

Baptifinum perfidorum non mundare, fed pol-

p tj

]uere.

vl

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

461

WMJ

luere.

3. S. Hieronymus in c. 3. Sophoniæ di-

r

cit: ,Sacerdotes, qui Euchariftie ferviunt, &

hr

» fanguinem Domini populis ejus dividunt, im-

'?Ul

u

!T

» pie agunt in legem Chrifti, putantes Evyapi-

» síav imprecantis facere verba, non vitam; &

V. Cm'!-g

Wt x

» neceffariam tantum effe folennem orationem,

, & non Sacerdotum merita.

$n a

RzsPoNDEO. n. a. ad r. dift. D. Augu-

ftinus dicit, improbos Remiffionem peccatorum

d

dare non pofle authoritate aut nómine proprio.

T

c. authoritate & nomine Ecclefiz. n.

S. Augu-

ftinus inomnibus hislocis tantum oftendit. quód

improbi non nomine proprio abfolvant, fed no-

i

mine Ecclefie, cujus funt immediati Miniftri,

ita ut fint Miniftri Chrifti tantum mediate.

Is

Ti

ä

ä

fenfüs elicitur partim ex contextu, partim ex

aliis textibus , ubi vehementer reprehendit Sa-

$

cerdotes, fiíe ja&ctent: Kgo dedi tibi Remiffonem

jeccatorum , .Ego te mundavi C9c.

Cum hoc tan-

tum egerint immediate nomine Ecclefie, & me-

T.

diate nomine Chrifti.

I3:T*6. corg. db s

» miffam peccatorum (amnprobi Miniftri) non da-

ii

» bant, qua per orationes San&torum, id eft,

Q

Et

» per Columbz ( Ecclefie) gemitum datur."

"

"

hoc ipfo inloco fuperius: ,Pax Ecclefiz dimit-

[rfs"m

»

tit peccata, & ab Ecclefie pace abalienatio

»

tenet peccata, non fecundum arbitrium homi-

jl

(i)

»

num, fed fecundum arbitrium Dei, & oratio-

u

Jui

»

nes San&torum fpiritalium.,

Pax autem hujus

»

unitatis in folis bonis eft."

Etl5.c.21. $5a-

ul

»

cramentum gratite dat Deus etiam per malos,

u

ssv

?

ipfam vero gratiam non nifi per fe ipfum, vel

»

per Sanctos fuos.

Et ideo remiffionem pec-

fl MEI

cato-

»

p

462

DiLS: UATIO VC

catorum vel per fe ipfum facit, vel per illius

(ij

»

a d

»

columbe membra, quibus ait: fi cui dimiferi-

» tis &c." Etl.4. c. 4. eundem fenfuüm manife-

m

Haini

fte tradit his verbis: , Cum mihi ('objiciendo) di-

N

»

citur: ergo hereticus dimittit peccata? & ego

E

» dico: ergo avarus , raptor, fonerator, invi-

?

, dus dimittit peccata? — Si per vim Sacramenti

aprox

hi

» Dei, ficut & ille, ita & ille.

Si per meritum

» füum, nec ille, nec ille..

n 1

NI

: ld 2. dift. afferit, perfidorum recipientium

u a

)

baptifmum polluere. c. perfidorum minifirantium

]

baptifmum. n.

Ex contextu manifeftum eft,

b

quod D. Ambrofius loquatur de recipientibus

üinun

baptifmum, qui haud dubié, cum in ftatu pec-

m et

cati mortalis fine debita converfione accipiunt

irbit:

Sacramentum, peccant mortaliter.

p

Z 3. dift. Afferit hoc D. Hieronymus 1o-

N]

quendo de Euchariftia in concreto , .& reduppli-

It

cative fumpta, feu quatali, prout involvit non

M

folum materiale fed etiam formale Sacramenti

dad

gratiarum - actorii. c. loquendo de Euchariftia

d

denominative & materialiter fumpta. n

Sacra-

lipo

1

mentum corporis & fanguinis Chrifti in Sacrifi-

1 d

cio Miffe poteft fpectari füb quadruplici confi-

n q

deratione, nempe tanquam Latrevticum, tan-

'-üüæ mifü

quam Eucharifticum , tanquam propitiatorium,

Atl

& tanquam impetratorium. Dicit ergo S. Hie-

&

ronymus , quod hoc Sacramentum non poffit

UT

dici Eucharifticum in actu fecundo, feu gratum

Ia æ[üm

Deo fub ratione Euchariftica per modum gratia-

at

rum acionis accepte Deo, nifi correfpondeat

etiam recipientis hoc Sacramentum vita,

m i

OÓnjr-

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

463

«Wlp

"

Os2jicITUR 8. contra ?. & 3. Concl. Pec-

t

cator exercendo opera charitatis non peccat,

h

Ergo nec peccat Minifter improbus conficiendo

'& adminiftrando Sacramenta.

.

?

t

.

2. Sipeccaret Minifter improbus adminiftran-

r

do Sacramenta, etiam peccaret Chriftianus ab

TL

improbo Miniftro petendo, vel recipiendo Sa-

Sl PEI lk

cramenta. Sed hocnon poteft dici. ergo. Maj.

prob. "Tales Chriftiani petendo vel recipiendo

Sacramentaab impio cooperantur fineneceflitate

D trjn

ad peccatum mortale.

if

ergo.

3. D. Thomas expreffe docet, quod Mini-

fter Sacramenti non folenniter adminiftrrans ba-

"

ptifmum non peccet.

Ergo faltem 3. Conclufio

j

non eft vera. a. frob. p. 3. q. 64. a.6. ad 3. fic

Ícribit: , Minifter in articulo neceffitatis non

J

»

peccaret baptizando, in cafu, in quo etiam

»

poffet Laicus baptizare; fic enim patet,. quod

»

non exhiberet fe Miniftrum Ecclefiz, fed füb-

2

veniret neceflitatem patienti.

Secus autem

»

eft in aliis Sacramentis, qua non funt tante

J V

»

neceflitatis.

REsPONDEO adi. c.a. n. c. & parit. dif-

patitas eft; quia opera charitatis non habent

aliquam confecrationem, tanquam inftrumenta

divine mifericordisx collativa gratie, ac eo ipfo

j

religione facra & veneranda ex officio perfonz

1

facra, ficut funt Sacramenta ; fed funt tantum

y

difpofitiones ad juftificationem.

Itaque in iis

il

juxta zftimationem tam divinam, quam huma-

l

N

nam Summorum Pontificum, & Patrum ac Do-

&orumilluminatorum exigitur ftatus gratize,non

autem in iflis.

"

Dv

Ita refpondet D. Thomas p. 3.

q. 64.

464

DISPUTATIO V.

yl

h w

q. 64. a 6. ad 1. certe ubi agitur de materia irre-

o

verentie, & de gravitate irreverentie, totum

ab zeftimatione hominum vel Dei dependet,

;gn[r;liOn

[ro

quorum eftimationi , qua refpeduve aut con-

dunt, aut determinaüt legem fecundum fe inde-

yytate

a.

terminatam, haud dubie ftandum eft.

JAdo. dift. Maj.

Peccaret Chriítianus fine

n

grds Y

neceífitate petendo vel recipiendo Sacramenta

à Miniftro exiftente in peccato mortali vel de-

nuens

fütt i

clarato , vel per evidentiam rei notorio, &

necdum faltem probabiliter penitente. c.

ex«

fs

iftente in peccato non evidenter notorio, aut

fiops

faltem probabiliter ponitente. n.

Si enim de-

fs a

li&um fit occultum, quod manifeftare aut pübli-

imüone

care non licet, & chriftianus non pofhit commo-

am, Q

de ab alio recipere Sacramenta, prefertim ne-

ob

N

ceffaria, aut valde utilia, licebit etiam ab im-

tontoy.

pio fümmere Sacramenta; quia in tali cafü non

[ritiad

cenfetür in &ftimatione morali effe cooperatio-

&mosit

nis ad peccatum, quod eft neceffitatis incvitabi-

telim

lis fine gravi detrimento.

ii

-Ad 3. dift. S.'Thomas docet, talem Mini-

b

ftrum non peccare in cafu neceffitatis repentine,

b

ubi non fupereft Miniftro tempus fe in animo

RORRU

recolligendi. c. in cafu neceflitatis non repenti-

w]

ne, ubi Miniftro datur tempus fe recolligendi.

'tétr fb

n

Quod,enim D. Thomas loquatur de cafuü

u

neceffitatis repentine , manifeftum eft ex eo,

quia loquitur de illo cafu, in quo liceret etiam

Wftnm

;3 Utf

Laico baptizare, cui haud dubie tantum licet

baptizare in cafu neceffitatis repentins, ubi pe-

b

il

riculum eft in riora, & non poteft vocari debi-

tus Minifter.

Itaque fi habeat Minifter tempus

Wt

fe

R

lg

vl

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

465

t mgtm

fe recolligendi v. g. in via, dum vocatur ad ba-

T

ptizandum, tenetur fub peccato mortah elicere

M W;rf

contritionem perfectam.

E

DrcEks m

Ex his fequeretur , quod etiam

[&

mortaliter peccaret r. Epifcopus confecrando S

m

Chrifma.

2. Concionator ex officio przdicans

4

verbum Dei.

bj

(f

3. Clericus adminiftrrans actus

ordinis v. g. Acolythatus.

4. Sacerdos diftri-

1

ln

Sed hzc

buens Euchariftiam prius confectam.

u)

funt nimis rigorofa.

MU (

RrsPONDEO. dift. Sequeretur,

quod

uO, [

Epifcopus, Concionator, vel Clericus fic mini-

ftrans peccarent mortaliter per accidens. c. per

fe ratione facrationis rei, quam tractant. n.

Hoc

h

enim, quod committatur peccatum mortale per

tantum

fe ob facrationem rei, qua tractatur,

contingit intractatione Euchariftiz, & i in admini-

ftrationeSacramentorum, ubi actio Mmlün fimul

eft moraliter a&ioChrifti ; idqueita fentiendum eft

b zftimationem Dei & Eccleüæ.

Quia autem

Confecratio Chrifmatis, & pradicatio Verbi divi-

ni.& Officium Clerici non funtactiones Sacramen-

tales, tantum per accidens contingit, ibi interveni-

lv.lk

repeccatum mortale; quia nempe peccator juxta

veriorem fententiam n Tratt. de Penit. tradendam

"m

Wi

tenetur füb peccato mortali ponere actum verz

converfionis ad Deum, quotiescunque occurrit

cogitatio practica, feu infpiratio divina de facien-

da converfione ad Deum. . Cüm ergo ipía actio

Confecrationis, ipfa pradicatio Verbi divini, ipfe

aCtus immediaté tendens ad cultum Latrevucum

moneant animum de converfione animi ad Deum,

"l

Jj

peccabunt tales Epifcopi ,

Concionatores, vel

D. Zmart Tiath. de Sacram, in gen.

Gg . Cle

A66

DISPUTATIO V.

l

Clerici per accidens, vel monitionem internam

)

ini

fupprimendo, vel ob negligentiam fupinam atten-

!

pith

tionis circa negotium fui officiiillamexcludendo

!

dip

feu arcendo.

Hanc veró do&trinam non effe ni-

diceit

mis rigorofam probatur ex fenfu Infignium Do-

-Dud

&orumEcclefie. Nam r. GregoriusIX. c.

u-

st

1

fitum. 17. de temp. Ordinar. generaliter de omnibus

t tf

Clericis loquens ait: ,Quazfitum eft deSacerdoti-

pl

» bus vel aliis Clericis , qui per reatum adulterii,

tem Ü

» perjurii, homicidii vel falfi teftimonii bonum

fitir

& d

»

confcientierecte perdiderunt. Refpondemus,

» quod fi propofita crimina ordine judiciario

at

comprobata, velalias notoria non fuerint, non

s?

»

»

debenthi (praeterreos homicidii) poft pcni-

ao &c.

» tentiam in jam fufceptis vel fufcipiendis ordi-

gipta

R

?

nibus impediri.

Qui fi non peenituerint, mo-

yitcpds

"

?

nendi funt, &füb interminatione divini judicii

av d

?

»

obteftandi, ut in teftimonium fuü: damnationis

tb

»

in fufceptis etiam ordinibus non miniftrent."

tijri

2. D. Thomas expreffe docet, quód etiam Con-

;afurever

cionator ex officio predicans verbum Dei pec-

d

cet mortaliter, fi fit in ftatu peccati mortalis. In

ilénj

4.. dift. 19. q. 2. a. 2. qq. 2. ad 4. fichabet: "Dicen-

tj

» dum, quód docereS. Scripturam dupliciter con-

2

Yil

» üngit; uno modo ex Officio prelationis , ficut

"

» qui predicat, & docet: alio modo ex Officio

o

» Magifterii, ficut Magiftri Theologie docent.

IT

» Dicunt ergo quidam, quód ille, qui primo mo-

m

» do docet, peccat mortaliter fi fit in peccato

Ka

» mortali notorio; non autem, qui fecundo mo-

» do docet ; fedhoc eftfalfum; quia eorum, qui

ü Sacmm h

VL

» docent Scripturam, eft idem finis, ac eorum,

» Qui Sacram Scripturam ediderunt. - Dicen-

*

Vj

» dum,

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

467

h

luþm

» dum, quód ille, qui eft in peccato notorio,

» peccat, five fic five fic doceat. Sed ille, qui

i

»

eft in peccato occulto, peccat, fi primo modo

IH

» doceat, non autem, fi fecundo.

Qu

DricEs 2.

Hiec fententia, quód Minifter fic

m

peccet mortaliter baptizando etiam non folenni-

ter, exponit infantes periculo moriendi, fine Ba-

l

k

:

X

d 4

ptifmo, vel moribundos fine Abfolutione, & ex-

trema Unctione, vel etiam Parochianos confti-

Ioni

tuit in periculo, neParochi maliurgeantfrequen-

dnd

tem ufum Sacramentorum.

Ergo non videtur

du

talis lex rationabilis, vel intenta à Chrifto.

Mi

REsPONDEO dift. Exponit infantes peti-

culo &c. per accidens. c. per fe. n.

Illud dicitur

o

st V

fieri per accidens, quod fit prater intentionem

t

principalis caufze, nec habentis obligationem pre-

cavendi effe&tus contingentes malos in compa-

IOPM,M

I!

ratione boni per fe intenti ac preftabiliti, utpote

V Iu

majoris, quàm eft malum permiffum. .. In prefen-

ti cafu reverentia Sacramentis debita, & obtini-

bilis à potiori ex lege requirente ftatum gratize

j

rl

in Miniftro juxta eftimationem divinam eft emi-

j

O

nenter majus bonum, quàm eft malum ex perver-

fione Miniftri.

Itaque illud bonum eft obje&um

zi

ii

per ífe5; hoc veró malum eft tantüm objectum

per accidens, quod Supremus Provifor Univerfi

gt

I

p

non tenetur impedire.

i

OnjrceirTvR g. Contra 4. Concl. Dantur

iil

Leges Ecclefiz, prohibentes fine difcrimine, au-

1 LUW

dire Sacrum Miniftrorum improborum. Ergo.

Y

a. prob. 1. inter Decreta Nicolai I. tit. 11. de

i

Presb. habetur fequens Canon: JNullus Miffam

^ ml*]

audiat Presbyteri, quem cit , concubinam indübitanter

n

Gg 2

babere,

468 DISPUT. V. DE MINISTRO &c.

babere , aut fubintrodu&tam amulierem.

2. In Conci-

L

6'

T5

lio Pictavienfi celebrato anno 1078. füb Grego-

rio VIi. Can.9. dicitur: Ut nullus Diaconus, Pres-

J

byter , oet. Subdiaconus concubinam babeat; . [&d mec

aliam feminam , unde mala fufpicio babeatur , in una

domo fecum teneat, &2 quicunque bujusmodi Sacerdotis,

.feu per. pecuniam ordinati, JMiffam fienter audierint,

N

excoimnunicationi fubjacere debeant.

RzsrowpErodift. Dantur ejusmodi Leges

nl

Ecclefi& non audiendi Miffam Sacerdotis noto-

rié concubinarii, vel per fententiam declarati,

)Q

ubi nec probabilia habentur emendationis figna.

Ri

C. ubi per fententiam necdum eft declaratus, &

infuper habentur probabilia emendationis fignà.

n

H« leges partim loquuntur de Sacerdotibus

concubinariis excommunicatis, vel de notorié

T

concubinariis, qui ex retentione publica concu-

i

binze in fua domo oftendunt, íe necdum . effe

emendatos, vel de condemnatis per fententiam,

(

ac confequenter fufpenfis à celebratione Miffz.

Gregorius enim VIL. varias ejusmodi poenas ex-

h

communicationis, & fufpenfionis in concubina-

rios ftatuerat.

«

At veró poenis illis fublatis per

fubfequentes Canones, quibus non urgebantur,

n

fola remanfit obligatio juris naturalis, & divini,

per Decretum Gregorii IX. declarata, & ad cer-

tos terminos, in Conclufione 4. explicatos, re-

k n

du&a.

QUi

p

L

DISPU-

um

$ 0Co5 &

469

iïh

Ü

Er

4965 6309 6869 6900 « 6969 €909 6369 0969

Ll

DISJUAILO. VT

De

N

Sufcipientibus Sacramenta.

d

Vrl

n hac Difputatione quzritur :

lm ij

I

i. Qualis difpofitio in recipiente requi-

1f

ratur ad validam fufceptionem Sacra-

Ht

menti?

M

2.

Qualis difpofitio in recipiente requi-

ratur ad fructuofam .fufceptionem Sa-

cramenti ?

An Sacramenta inequaliter difpofitis

ex opere operato conférant e&qualem

gratiam ?

An & quenam Sacramenta remoto

1 eïp1 W

obice revivifcant? Et qualis in reci-

piente requiratur difpofitio ad revivi-

fcentiam Sacramentorum ?

l

Gg 3

QU &-

DISPUTATIO VL

n V

470

QUJESTIO T.

qua

ii

jolt

Qualis difpofitio requiratur. in vecipiente ad «ua-

LHC habE

lidam fufcebtionem Sacramenti ?

i

]JOTANDUM T.

n

Per difpofitionem in reci-

piente intelligi a&um voluntatis liberum ,

, paa

quo libere animum ad füfceptionem grative Sa-

[ f

cramentalis preparat, v.g. actum fidei, actum

; bupi

fpei, a&um attritionis, a&tum dile&ionis initia-

, (e

lis,. aut intentionis &c.

fs

alb

NOoTANDUM 2.

Non effe confundendam

difpofitionem cum conditione requifita.

Conditio enim

j r

st«

confiftit in requifito non dependente ab a&u li-

bero voluntatis.

Sic enim ad validam füfceptio-

Bo

nem Sacramenti in baptifmo requiritur negatio

temon

L0

baptifmi jam femel valide fufcepti; in aliis omni-

bus Sacramentis prerequiritur charaéter baptif-

, Q

malis; in Sacramento ordinis requiritur fexus

,l f

virilis; in Sacramento Penitentie a&uale pec-

pl

catum preteritum 3

in Sacramento Extremze

d

Und&ionis infrmitas ; in Matrimonio negatio

i,

impedimenti dirimentis.

Hoc loco folum agi-

li i,

tur de difpofitionibus , non de conditionibus

ytride

requifitis ex parte recipientium Sacramenta.

l

.DICO I.

Ad validam fufceptionem Ba-

! thllm

ptifmi in parvulis aut perpetuo amentibus nulla

d

requiritur pofitiva intentio, aut difpofitio.

v

PROBATUR r. ex Concilio Trident. quod

Lonfi

Seff.7. de Baptifmo Can. 3. definit, in parvulis

vt

non effe necefífariam fidem ad validum baptif-

Wi

mum.

Ergo etiam non requiritur ullus alius

l eü- ldd

aQus prefüpponens exercitium fidei.

Et cum

»WHU&, ä

per-

i

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

471

ll

perpetuo amentes quoad carentiam ufus rationis

"bt

parvulis eequiparandi fint, ob paritatem rationis

Concilium 1.

idem de utrisque dicendum erit.

Ia

c. fic habet: ,Si quis dixerit, parvulos, eoquod

, actum credendi non habent, fufcepto baptifmo

V g

, inter fideles computandos non effe, ac pro-

"T

» pterea cum ad annos difcretionis pervenerint,

I n

» eflerebaptizandos; aut praftare omitti eorum

il

"

, baptifma, quam eos non aétu proprio creden-

n

