dinatus, per veram converfionem denuo redeat

d

v

ad Deum, in ordine ad bos effettus Sacramentum

revivifcat, ita ut character impreffus, nempe or-

p um

j (

do ftabilis impreffus remoto obice iterum pro-

Al

ducat priorem difpofitionem potentiarum in fu-

jinil

(

Conclu-

gt

fceptione Sacramenti à Deo infufam.

jli

fio fic explicata

i Pïm]o1

PROBATUR.

Ex una parte conftat, quód

ii

D

Deus tam in ordine grati?, quàm in ordine natu-

j GA

rge,

DISPI;TTATXIO IlI.

336

j

rz, rebus, quas ordinat ad aliquem finem, impri-

n

mat ordinem ad finem intentum ; ex altera parte

1 pfæmlü

hic ordo optimé explicat omnes proprietates ,

quas Scriptura & PP. chara&teri Sacramentali tri-

fage &

buunt. Ergo chara&er debet conftitui in hoc

ordine. Znt. quoad. 1. membrum patet ex eos quia

jitr d

sj

hic ordo connaturaliter eft immediatus effe&us

sini 0

Spiritüs S. ordinantis animam ad aliquem finem;

y df

hic ordo etiam eft in Spiritu Santto tanquam ordi-

Ài 14

nante, &per Spiritum Santtum tanquam effectus ;

dein eft verà impre[Jus , verà [piritualis , oere indelehi-

p, g

gi poæfl i

lis, cum utique ordo à Deo impreffus nec à con-

trario, nec à peccato , nec ex ceffatione fervoris

TE

at

deftrui poffit.

erfüc

ipt i

Solvuntur Objectiones.

3 rl

COBIICITUR F.

Sententia conftituentium

ipüüne

chara&erem in fola relatione rationis ne quidem

s

d quim

probabiliter folvit argumenta adducta pro fecun-

daConclufione. Ergo ea Conclufio non eft tan-

zil

tüm probabilior, fed de fide.

od

Conclufio fecunda deducitur ex una pro-

tf

2,

1ilt

pofitione per Concilium Tridentinum definita,

!;: fianüa )

& altera propofitione ad minimum moraliter

&U

certa. Ergo eft conclufio theologica moraliter

W njr

certa, cujus oppofitum ad minimum eft temera-

]mt'ïfä") fed

rium ac propinquum bereft, & periculofum infide.. dnt.

quoad 9. membrum patet ; moraliter certum eft, fo-

d

lam relationem rationis non poffe dici veré impref-

l q

Bs

]

fam in anima, & eam effe aliquid [pirituale , indele-

lile &c.

Q n

T.

Vg

j

VRESPON-

lág;

I

L

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 337

ïDBnem"ä.

REsPONDEO. tr,a. n.c. & füppofitum,

ï m]tm

omnem conclufionem theologicam , deductam

um

ex una premiffa revelata, & altera moraliter cer-

Rn

ta, effe de fide, prout oftenfum eft in Tratt. de Fi-

Qbisi

de. ltaque etiamfi illa fententia ne quidem pro-

hag

babiliter defendi poffet, fed conftaret morali

ts di

certitudine, eam repugnare menti Concilii Tri-

ialiqumüy

dentini, non tamen propterea fimpliciter loquen-

H

Jen um

do effet contra fidem.

Z4d2, n.a. Poteft enim dari dup

QU f

ïex expli-

t r

catio , quarum utraque poteft dici probabilis.

fl

Primó poteft dici per characterem impreffum in-

PU

telligi ipfum effe&um Sacramentalem , nempe

pratiam Sacramentalem , que re vera imprimi-

tur, & ex fua natura petit effe indelebilis, ita

"

ut, fi per peccatum contra fuam naturam deftrua,

tur phyficé, relinquat tarmen in anima jus morale

Ti

& obligationem ad functiones fini talium Sacra-

s 16

mentorum congruas.

In tali explicatione cha-

hs

!Jio'

raGter erit quidem phyficé animz impreffus; erit

Y

od

i

etiam aliquid fpirituale; eritetiam aliquod figna-

culum, utpote diftinctivum animz hoc genere

gratiarum fan&ificate ab anima non fic fanctifi-

prau

cata; indelebilitas autem hujus characteris confi-

g 0

ftet in exigentia perpetuitatis , ita ut deftruinon

g O

poffit, nifi per contrarium & per violentiam.

Itaque character erit indelebilis indelebilitate

mogïü IEO

smy «

etiam pby/ica , fed tantum exigitivé; moraliautem

Poltlfetetiam

Ws*

indelebilitate abfoluta & effentiali,

t

dici, quód talis character fit phyficé indelebilis

gqu

non in individuo , autfpecieinfima; fed tantum

ex fuo genere, eo quod fi effectus Sacramentalis

j/

per malitiam peccatoris , & pravos habitus de-

Y

ftrua«

D.zdmort draci. de Sacram, in gen.

938

DISPUTATIO

III.

ftruatur in individuo, ac fpecie infima, produ-

.Hf W [

tn

catur tamen in ejus defectum perpetuus ftiniulus

habitualis confcientia indelebilis relativus ad Sa-

g

cramentum, & ejus effe&um initerabilem.

al

Secunda explicatio poteft effe hec; quod

chara&er confiftat in eodem effectu Sacramentali

us

sl

interius in anima impreffo , ut fundante denomi-

nationem moralem Chriftiani, confirmati , ordi-

m* efeti

nati, ex Decréto divino inamiflibilem, & inite-

g n

rabilem, & poft fui amiffionem phyficam relin-

sftgma

gt

quente in anima maculam indelebilem, utpote

fubftantem Decreto divino non iterandi Sacra-

ddimur

ss hr

mentum, & non reftituendi gratiam femel perdi-

tam.

u

H explicationes POSSUNT CONFIRMARI

ia er C

ex eo, quia etiam Thomifte communiter gra-

sappad

tiam Sacramentalem in Sacramentis vivorum tan-

Qnfatato

tum explicant per relationem rationis feu per

F

extenfionem gratiz fanctificantisad gratias actua-

um

les, prout Qusftione precedente vidimus.

Si

as m

ergo gratia Sacramentalis in Sacramentis vivo-

miphyfi

i O eni

rum confiftit in folo jure morali ad gratias actua-

les, cur non poffit etiam character confiftere in

I,i."lf .-De dw

ejusmodi relatione morali.

&v

Certé phrafes Scri-

pture & Conciliorum & PP. que objiciuntur

ldb

contra rejationem rationis in charactere, poffunt

i of

etiam retorqueri in illo jure morali ad gratias

acuales, quod juxta Thomiftas confertur in Sa-

n

Atüy t

cramentis vivorum, quin conferatur nova enti-

W

du

tas phyfica, diftin&ta realiter

a

*

ïü

*

1

gratia fanctifi-

:

li

ts

[ |

cante prius habita.

Si enim totus effectus Sa-

T

cramentalis poteft confiftere in jure morali, cur

ii

non faltem indelebilitas fola chara&eris poflit con-

VR

fiftere

Y

ll

DE CAUSAL. ET EFFECT. $ACRAM. 339

: müm D

fiftere in jure imorali ad jura & obligationes Chri-

lyud

Ji

ftiani, confirmati, & ordinati, vel in macula

lt t

réli&ta? plus enim concedit hzc fententia, quàm

Uil

'Thomiftz, dum hi non concedunt fimpliciter

]*

novam entitatem, nempe effe&um Sacramenta-

R

lem in Sacramentis vivorum ; ifta fententia au-

AUs

':

tem concedit aliquam novam entitatem in anima,

Al

nempe effe&um Sacramentalem , in quo confti-

l

;

(

tuit charaCterem, ita, ut & impreffio & fpiritua-

1ylicam r

'f

ä

?

litas fit phyfica, & fola indelebilitas fit moralis.

ID 25

!H

Item fi virtus Sacramentorum caufativa gratie

Ll f

poteft effe moralis, cur impoffibile fit, indele-

itaihe

bilitatem chara&teris effe tantum moralem ?

ALIA CONFIRMATIO hujusSententiz pot-

T t

eft fummi ex Confecratione Écclefie, cui SS.

i

Patres equiparant naturam characteris.

Nam

T OR

licét Confecratio Ecclefie , nempe inunctio olei

fs

in parietibus Ecclefiz fit aliquid phyficum, per-

at

petuitas tamen Confecrationis in cafü, quo per

t n

fucceffivas mutationes partium Ecclefiz tollitur

totum effe phyficum Confecrationis, tantüm eft

t v

$

moralis. Sic enim D. Gregorius M. 1. 12. Epift.

ii

cohüü-c

3I. dicit:

..De dedicationum Ecclefiarum dubi-

tatione hoc vos rit

& tenere debetis, quod nos

i p

»

»

ab Antecefforibus noftris traditum accepimus,

qedy

m l

»

ideft, ut quoties tam de baptifmo aliquorum,

nj d

velconfirmatione, quàm de Ecclefiarum con-

»

fecratione dubitatio habetur , utrum baptizati,

; Cot

inür

»

vel conurmati, five Ecclefiz confecrate funt,

»

ut baptizentur tales, ac confirmentur ,' atque

TO

Ecclefi& canonicé dedicentur, ne talis dubita-

qx d

»

)»

tio ruina fidclibus fiat quoniam non monftra-

jrer

tur iteratum, quod non certis indiciis oftendi-

»

2

j tür

ïäftBIiSPQï

340

DISPUTATIO

III.

MMNM

, tur rité peractum."

Et S. Auguftinus Epift.

)

j

,

'Em, quo S

contra Parmen. c. 13.. Utrumque Sacramentum (ba-

qu i

ptifmus & ordinatio) quadam confécratione .bomini

gtone

datur , ideoque utrumque mon, licet. iterari.

Denique

j aun

in Apocalypfi fepties fit mentio de cbarattere be-

jgilt

jflie, quin tamen verofimile fit, per illum cha-

Ál o M

ra&terem aliud intelligi quàm maculam peccati in

hobetoi

anima contractam, que non eft nova entitas

j, ut

phyfica, fed tantum privatio nitoris, feu aliqua

relatio moralis.

p

Sic enim C. 14. v. rr1. dicitur:

n

Si quis acceperit cbaracterem meminis ejus , cim ta-

sen receptio momümis mon fü pbyfica.

Verum qui-

fl

n

dem eft, quod ibi etiam afferatur c. 14. 19. &

sdions (

20. characterem beftiz accipi in manu & fronte,

qo a

fed preter fignum vel ftigma externum datur

tlonins ]

etiam relatio moralis ex illo figno refultans, &

xünrer

animz deformitas ex relatione morali refultans.

m at

OBJICITUR 2.

Characteris realis in Scri-

&i

pturis non habetur fufficiensfundamentum. ergo

EU

non debet afferi.

Ita Kemnitius.:

"m e

2

Characteris phyfici primus Affertor fuit

Ro

Innocentius IIT. in c. Majores. relatus.

ergo eft

lioro

novitas Seculi XIII. ita idem.

Sacramenta Veteris Teftamenti non im-

&id; (

3

dbl

primebant characterem.

ergo nec Sacramenta

Novi Teftamenti.

w

n M

4

Ipfemet Chriftus non habuit characterem.

M n

ergo nec eum habent Chriftiani.

a. D

rob. id dq-

At

cet D. Thomas part. 3. Q. 63. a. 5. C.

Ut

REsPONDEO ad 1. n. a.

Ls

Signari enim Spi-

ritu San&o vel fignari in Spiritu San&to prout

'31 Vd ïmet

dinem

Scriptura l. cc. loquitur, dicitquemdam or

ii

ftabi-

ïmwm

lll

li

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 341

! de*

ftabilem, quo Spiritus Santus baptizatum , con-

M !

firmatum , & ordinatum ordinat ad functiones &

Ug

obligationes jure irretractabili.

Ordo autem ille

n) M-O

eft ipfe charactér, nec intereft, utrum ille ordo

[t) Wmum

fit aliquid reale, ut nos dicimus, five morale.

At

d 9. n. a.

Contrarium enim oftenfum eft

d

Ls

in Probationibus.

Ex quo patet, quàm impu-

i

T

denter, aut certé imperité loquantur hzretici.

LR

2d.9.,6. 8... C.

Difparitas eft; quia in V.

Tf

T. necdum acceperunt per Sacramenta Spiritum

. Va (

Sanctum,qui applicatus animz per quamdam unio-

nem accidentalem ordinat animam ordine ftabili

AU

ad funGiones & obligationes ftatus recepti.

la

|adimn t

Suppono enim ex dictis difp. 1. Q. 6. quod in

V. T. homines jufti acceperint gratiam fandifi-

m ia

fird d

cantem diverfe rationis ab ea, qua datur in N.

*

Ibi enim non dabatur actu adoptionis actua-

m

lis gratia.

4

i. «

Chrii'a/Js nullum accepit

ZÁ4d 4. xetorqueo.

U

Sacramentum.

ergo etiam Chriftiani nullum de-

u

berent accipere Sacramentum.

Ed

RESPONDEO 2. C. a, n. c, & paritatem.

Difparitas eft; quia unio hypoftatica erat loco

Eïmmenti y

omnium characterum ; per eam namque unionem

yec t

erat untfus in Sacerdotem, & Regem & San&um

San&orum. *Nec decet, ut effentialiter fanctus,

Bu r

& Sacerdos, & Imperator gerat tefferam ac cha-

ï

J

ra&terem militis fuperfluum.

15C

.a

u

OnjgrcrruR 3. NNon datur finis ejusmodi

characteris. Ergo non datur. a. prob. fi effet

p

finis, vel ferviret ad hoc, ut eo infigniti difcer-

«—3! nantur ab aliis non infignitis per Angelos, & Bea-

dici.

j zo;,/ vel per homines? Neutrum poteft

3

ergo.

(ai

DISPUTATIO. III.

342

j fifh ;

ergo.

Min. prob. homines non vident chara&e-

ao t

rem internum , ut poflint fcire, quis fit veré ba-

TY

ptizatus, confirmatus, vel ordinatus.

Angeli

vero id agnofcunt velin Verbo, velper experienp-

tiam, vel per revelationem Angeli Cuftodis , qui

(gjICr?

omnia obfervat

*?.b]ha !

RresPONDEO n. a. ad rob

Dico, quod

m ter I

/

ferviat- Angelis pro eorum directione ordinata

WV

anV

r ad

per caufas ordinarias fecundas, quin opus fit ex-

m

traordinario medio, nempe vifione in Verbo

, I

autrevelatione particulari de fingulis hominibus

gl

Cüm enim Deus pro effectu ftabili tam in Syfte-

n p

mate gratie quàm naturz ordinet caufas fecun-

g Trien

das proportíonatas, ut confervetur in omnibus

a&tivitas caufarum fecundarum, decet, ut etiam

at

AUA dC

pro directione Angelorum, qui prefunt Eccle-

fie, vel Regni

aut Provinciis, aut urbibus

g

.u.eXAJED

aut Ordinibus Religiofis,

vel Epifcopatibus,

conftituat quzdam figna direCtiva gubernationis,

j IUbj».L

ne opus habeant recurfu ad. notitias particulares

ltrmoy

extraordinarias

Hujus politie & ceconomie

M2 XODQS

divinge indicium prebet Scriptura, que Exodi

220

I2. V. 7: & 13. oftendit, Angelo Exterminatori,

ltoyon

qui occidit primogenita /Egypti, in fignum cha-

ra&terifticum conftitutum fuiffe /anguinem. 4gni

ia lrl

n

ilitum fuper poftes liminarium , ubi habitabant

jJudaei, ut illic tranfiret.

Sic etlam Ezechielis

n

C. 9. V. 4. Deus ad Angelum dicit

Tranfi per

T

mediam cioitatem, €g figna ibav fuper frontes Viro-

JH

il

ywn gementium. Dein alis Angelis dixit: Percu-

tite fenem , adolefcentulum €&g'c. omnem autem , fuper

[/

|h

M(Ln

quem -«ideritis ibav, me occidatis

Similiter Apoc.

MTM

J

i

lh

7. V.3. unus Angelus quatuor aliis Angelis dixit:

Wi lo

INolite

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 343

TW

n

Nolite mocere, quousque. . fignemus . fervos. .Dei. moftri

j.müwm in frontibus eorum. |.Et c.9. v. 4. fubjungit: Pre-

h

ceptum- efl. illis, ,me lederent , mifi tantum bomines,

i

qui non. babent. fignum. .Dei. in.- frontibus. fuis.

Bs

Sacramenta poffunt effe

OBJIPICITUR 4

initerabilia per folum Decretum Dei.

Ergo

L Dis.

character non eft neceffarius ad hoc, ut Sacra-

i o

menta fint initerabilia; prout Concilium Triden-

p

num docet.

»

Qte n V

2

Etiam pofito, quod daretur character

Vs Jj

latbl

realis, non poffet effe caufa, cur Sacramenta

aisl

iterari non poflint.

Ergo propofitio caufalis

Concilii Tridentini non poteft effe vera relaté

(s

ii

ad chara&terem realem. — a. frob. character realis

offet amitti, ac deftrui; autfi eft indeftruibilis,

i ol

TEU

id habet ex folo libero Decreto divino; cüm fit

accidens ex füa nàtura, quod poteft abeffe, vel

du

adeffe fine fubje&ti corruptione.

?sag&be.

5

m

q'c;

Vi

3. Matrimonium eft initerabile faltem inter

,

TO

easdem perfonas, quin tamen ad hoc fit opus

charaétere tanquam caufa initerabilitatis."

u qui

hum

REsPONDEO c.a.&n. Suppofitum, quod

|

m

Concilium "Tridentinum exiftentiam charateris

.^

Mu

probét ex initerabilitate Sacramenti. lImó vero

WL

]

potius é co

ntrario ab exiftentia chara&eris aliun-

w

dub

de fufficienter ex

Scriptura & Traditione demon-

j üdt: d

ftrati obfervat, &infert, Sacramentum effe ini-

terabile.

o

in/f

; i

Ad 2. tr. a. n. c. & fuppofitum, quod juxta

m d

Concilium Tridentinum vel juxta nos character

j oU

. Nam

fit caufa initerabilitatis chrgmentorum,

3 SAPD

r

4

juxta

344

DISPUTATIO IIL

juxta Concilium & juxta nos exiftentia chárate-

P

: rg[ä[lltiOF

ris aliunde demonítrata, eft tantum indicium,

quod Deus voluerit, talia Sacramenta etfe inite-

D] quacun

rabilia.

Si enim Deus voluit imprimere ordi-

9

]

nem ftabilem ad fun&iones & obligationes bapti-

:

Zati, confirmati, vel ordinati, idnobis indicio,

& argumento eft, quod etiam voluerit, Sacra-

menta talia non iterari.

nrin dU

ii

ld 3. c. a. n. c. & fuppofitum, quod chara-

, lilt

&er fit caufa initerabilitatis.

eie n

Ideo poteft dari

aliqua initerabilitas, faltem limitata, quin detur

ii

chara&er.

Oftenfum enim eft, characterem,

ipn m

ubi aliunde & ex alio fine probatur illius exiften-

vzïcgnfendus

"|

tia, effé tantum indicium & argumentum inite-

L

l

rabilitatis, quamvis abfoluté ac phyficé cum ea

v Din

componipoffet. Caufa ergo charateris cft, quia

iaim

in his tribus Sacramentis baptifmo, confirmatio-

t d

ne, & ordinatione perdito omni alio effe&u Sa-

ais

cramentali, nempe difpofitione potentiarum ad

irnb, dei

a&us Sacramento congruos, voluit Deus relin-

t

quere faltem radicem ac femen revivifcentiz , &

fgdens

reftitutionis in integrum, quo connaturaliter

pOT

produceretur de novo prior gratia remoto obice

ltv

ex vi ac virtute ordinis femel impreffi à Deo,

puta gratia confiftens in bona difpofitione po-

Mrts dur

tentiarum. n Sacramento autem Matrimonii,

LU

cüm gratia illa Sacramentalis nec amittatur per

gt

peccatum mortale, utpote confiftens in re&ta di-

h m,?ï(etw

Ípofitione potentiarum Matrimonii, nec deftrua-

UPO

tur nifi per habitus vitiofos extraordinarios v. g

itin

adulterinam confüetudinem , non erat caufa ur-

Ut

gens concedendi ejusmodi pervertis hominibus

"g

femen

U

DE CAUSAL.ET EFFECT. SACRAM. 545

femen & radicem prioris matrimonialis gratie,

smm'

mmheür

ac reftitutionem in integrum in eorum conver-

fione quacunque remoto obice.

j lmpme

ii

Onjrerrum s. S. Auguftinus non agnofcit

1 il

chara&terem realem in anima impreffum. Ergo

H

non datur. a.frob. 1.in Sermone de gef?is cum

Kinerito docet, chara&terem exterius agnofci, &

L

agnitum approbari.

T i d

2. Ibidem docet; eum, qui baptizatur in

nomine Donati, recepturum characterem Dona-

tdi

"h b r

ti, qui utique in anima non potuiffet imprimere

d n

quidquam reale. Ergo de fimili charactere lo-

Mrburd

qui cenfendus eft, ubi loquitur de chara&ere

quasi

Chrifti.

Dd

3. Ibidem docet; chara&erem Chriftiani

a

effe ipfam invocationem San&iffime Trinitatis ;

p x

fic enim ait: attendo fidem in nomine Patris &

n d

Filii & Spiritus San&i. Ifte eft chara&ter Impe-

du

ratoris mei; de ifto chara&tere militibus fuis, vel

Ll

potius comitibus fuis, ut hunc imprimerent, eis

p

precepitdicens: Ite, baptizate gentes in nomine

« i

]

Patris & Filii & Spiritus San&i,

gæaremolg

]

REsPONDEO n.à. ad 1, dift. Docet, agno-

1

ial

fci exterius chara&erem Imperatoris. c. characte-

Ti

rem Chrifti. n. quod enim chara&erem Chrifti

g M

agnofcat non folum exterius ,

fed etiam interius

TT

conferri, patet ex ejus textibus Concl. 2. addu-

d

"

&is; ubi videtur manifeftam facere oppofitio-

3ui,

nem inter characterem Chrifti, & notam exter-

m

nam corporalem, in quaconfiftebat chkara&er Im-

gnutt

peratorum.

Ad 5.

)erverüshü

Y3

346

DISPUTATIO IIl

] CJM

AAd ». dift... Docet hoc S. 'A'ugu&in.u-s ironi-

gt

p

cé per oppofitionem. c. explicativé per sequipa-

rationem. n.

S. Auguftinus folum docet, quod,

g

D

ficut fi quis baptizaretur in nomine Donati , ni-

P

hil foret recepturus, preter folum fignu

xter-

j i

num, & inanem relationem rationis; it:

-con-

gl

trario baptizatus in nomine SS. Trinitatis acci-

(itiva Ph)

piat characterem Chrifti, tanto excellentiorem,

matcus]

quanto Chriftus Donato praftat.

n a

In quo autem

ifta preftantia characteris Chrifti confiftat, aliun-

ls o d

de notum vel explicandum fupponit.

gl

Z4d 3. dift. S. Auguftinus externam invoca-

i,

g Ro

tionem SS. Trinitatis vocat characterem caufa-

lem.c. caufatum. n.

Nam D. Auguftinus & alii

du

ánd a

SS. Patres agnofcunt duos characteres, unum

aun v

externum, quem voco cau/alem ; nempe ceremo-

igtate, Y

niam externam baptifmi; alterum vero cau/atum

Lidcn

feu intermum. . Id admittebant SS. Patres'ob ana-

ex n

logiam cum chara&tere militum, qui & ipfi habe-

bant duos characteres, nempe unum appenfum

lun

in collo, confiftentem in numifmate plumbeo,

.X'D'E

qui erat feparabalis ac delebilis. Alter confifte-

4:1].8&11

bat in ftigmate manibus vel brachio vel fronti

Ob

[

inufto vel incifo, & hic erat indelebilis.

?iizäünde,

allufionem ad hec duo genera chara&terum S.

s

Auguítinus & alii Patres modo loquuntur de

Sittrgi

1

chara&tere externo delebili, modo de chara&ere

interno indelebili.

Bellarminus aliter refpon-

"ürtri

st

det, D. Auguftinum hoc loco fumere caufam

pro effe&us fed infiftendum priori refponfioni. .

Vrl

'OnjyrcerTUR 6; Ex eo, quód' Concilium

Ahtln

Qd

Tridentinum Sefs. s. dicat : Peccatum originale in-

; e[fe

V d

lt

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 547

Mi

"n

e[fe unicuique proprium , tamen non fequitur , quód

epw

T

infit homini phyficé , aut quód fit entitas pofiti-

k

va phyficé recepta in anima.

Ergo etiam ex eo,

QïF:EDm:a

i

Itin

"

r

quód Concilium dicat, chara&terem effe fignum

quoddam in anima impreffüm , non fequitur,

iivl

quód imprimatur phyficé , aut quód fit entitas

1

2. Gratia

pofitiva phyficé recepta in anima.

exceHentio;

fanGificans poteft deftrui per peccatum.

Ergo

lus

etiam character, ac confequenter non eft indele-

Jilz i

bilis. c. pat. quia gratia fanctificans eft aliquid

ii

3,. Si character ef-

longé perfe&tius chara&ere.

Va

fet indelebilis, etiam foret intfelebilis poft hanc

"r

vitam; fed hoc non poteft dici. ergo. Min. fa-

Aintmi

i£f ; fi character maneret etiam poft mortem in

beatis vel damnatis, fequeretur, quód anima

ts t

IUl

1

beatorum validé poffent adminiftrare Sacramen-

ta, baptizare , conficere Euchariftiam , abfolvere

TT

&c. Sed hoc non poteft dici; quia id repugnat

Mirstht

*

communi fenfui Ecclefiz.

ufiüivühgb

qut

RrzsPONDEO ddI. C.a. n.C. & paritatem.

I

$t u

Difparita$ eft; quia aliunde conftat, peccatum

originale effe aliquid negativum, ficut nox, te-

d

nebre, czcitas &c.

Econtrà de charactere non

p

u

conftat aliunde, quód fit aliquid negativum vel

Qu

fW

mera relatio rationis. Accedit, quód negatio-

Jl

]

nes dicantur quidem ineffe & contrabi paffivé , non

ï

pi

if

veró dicuntur imprimi, quafi effent terminus ali-

d !

cujus a&tionis pofitivee, prout de chara&ere lo-

; fumet

quitur Tridentinum.

jf

j

Ad 2. c.a. n.c. & paritatem. Difparitas eft;

i

quia gratia fan&ificans tanquam forma amicitiz

vtf

divinge ad hominem effentialiter dependet à libe-

ro

Al

j

348

DISPUTATIO IIT.

g

qai

ro arbitrio humano, cüm amicitia invito obtrudi

gt 9 u

non poffit. Econtrà chara&ter potiüs dicit ordi-

n

Yi

nem ad fun&tiones & obligationes ftatus perpe-

4j

tui femel liberé fufcepti, qui ordo femel à Deo

gt x

impreffus manet etiam in invitis, utpote potiüs

^

Diees ?

dependens

à voluntate Dei conftanti , quàm à

verfatili arbitrio humano.

j D!

4ld 3. tr.Máj. n.Min. ad parit. dift. Seque-

ETU

il

Mul

retur, quód damnati & beati poffent adminiftra-

re Sacramenta, fi ille ordo impreffus pro fuo ob-

g Mäm

je&o tantüm haberet fun&iones fui ftatus & me-

Í ngs il

T

df

diaadillas. c. fi pro obje&o inadequato habet

etiam premia proportionata functionibus ftatus.

dfent

n. quando Spiritus S, fpecialiter applicatus ad

m

animam baptizati, confirmati , ordinati, eam or-

m n

dinat ad functiones fui ftatus , ille ordo impref-

zi d

füs habet pro obje&to ipfas fun&iones fui ftatus,

ygnitecd

ille ordo impreffus habet pro objecto ipfas fun-

u

&iones & media pro curriculo hujus vitz & pro-

uyit af

mia correfpondentia pro altera vita. Itaque ille

PT

ordo manet adhucinbeatis & damnatis; in beatis

quidem , quatenus eos conftituit intermino mo-

t p

18 rl

tus; in damnatis vero,'ut crucientur ex perpetua

tendentia ad terminum motus, à quo violenter

od

excluduntur,

L'-iviüqmïd i

x

Dzrcss.t. 'Dam"nati fpoliantur omnibus

lts

Bbv

donis füpernaturalibus.

Ergo in iis non manet

charaGer.

l] n

jl g

ltin s

REsPONDEO. dift. a.

Reflm

Spoliantur omnibus

donis fupernaturalibus przem

iativis vel exornati-

äs,q à

n

Vis.c. cruciativis feu affli&tivis faltem per acci-

"t

dens.

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 349

dens.n. ut enim oftenfum eft, cháracter ex fuo

M üv[

genere non habet rationem premiativam vel

ln

exornativam, fed potius obligatoriam, & defi-

nj

l

ciente objecto obligationis ac premio, ad quod

3 t

ordinat, faltem per accidens cruciativam.

Dricrs 2.

3 lg

Character eft aliquid fupernatu-

rale. Ergo non agnofcitur à damnatis.

Lf &

R£zsPONDEO C.a. dift. . Ergo nonagno-

Id

fcitur in fe.tr. in effe&u. n. fic enim etiam glo-

[ 101]O

pj

riam fupernaturalem, & virtutem füpernatura-

4fi

ln

lem ignis infernalis demones & damnati agno-

n )

fcunt ex effe&u. Imó forté etiam agnofcitur

Ddl

in fe per effentiam ad majorem fui cruciatum.

It qit

OsjrciTUR 7. Confecratio Ecclefiarum,

rE

ibtbim

calicum &c. non imprimit characterem realem,

Xone

& tamen non eft iterabiliss Ergo etiam poteft

dici, quod nec confecratio baptizati, confirma-

a

'

j

w

l

ti, vel ordinati imprimat characterem realem, &

pl

tamen poflint efe initerabilia.

c. prob. ex textu

j lul

D. Gregorii M. & S. Auguftini fuperius adducto,

i mb"

ubi faciunt paritatem inter confecrationem ba-

j« ii

r

ptjfmi , & ordinis, & Ecclefiarum.

2

Non eft prefumendum, Ecclefiam vo-

g

luiffe aliquid definire, quod tantum poteft pro-

babiliter erui ex Scriptura, & pro quo non datur

uniformis traditio omnium Ecclefiarum & Pa-

r (6

j u

trum fed character realis tantum probabiliter

poteft erui ex Scriptura, & 'Traditio Patrum

non eft uniformis, fed tantum unius vel alterius

m

Patris, qui forté locutus eft theologicé, vel ex-

gt

Ergo. AMim.

pofitorié PFO fuo fenfu privato.

du

jrob.

j

959

fIDISPUTATIO IIl

Dgcil

prob. Gonet hic difp. 4. a. . $. . ait: Quamvis

j

j

cbaratter. ex Scriptura. evidenter probari mon po[ft,

tamen. probabiliter fuaderi potefl. — Sic etiam Scotus

ymalpi

hic dift. 6. Q.6. ait: Propter folam autboritatem

g, n

Ecclefie , quantum occurrià ad prefons, eff ponen-

' potcü

dum , cbaratterem. imprimi.

dnts 1

] X i

v

Dionyfius, quando loquitur de fignacu-

]i

lo baptifmi, loquitur de aliquo preambulo ad

baptifnum. — Ergo non agnofcit characterem im-

Vif

reffum in anima.

a. prob. Dionyfius dicit, quod

tbl

fidei tradite fignum fit fignificatio Hierarchiz

vftiis !

ante actualem ablutionem.

ergo.

amaltem

am a,

4. S. Damafcenus non dicit, quod per ba-

Q pra

ptifmum imprimatur figillum, fed quod ipía rege-

uDj

neratio fit nobis figillum.

Ergo non agnofcitalium

& diy

characterem prater gratiam fanctificantem.

siim f

3 Mi

5. - S. Auguftinus, quando loquitur de cha-

ractere ,. per characterem intelligit ipfum baptis-

ii

mum. Ergo non agnovit characterem in anima

dei tot

phyficéimpreffum.

a. prob. ibidicit: quod etiam

ïï»fäes 10

lupi lupis infigant characterem

L

REsPONDEO ad 1. C. a. n. c. & paritatem.

but

&ulrintn

Difparitas eft; quia Confecratio illa Ecclefiarum

& Calicum eft amiffibilis per execrationem feu

ttnef

profanationem ; ac denuo iterabilis.

Econtra

ïïä-*neg:

Confecratio Chriftiani, confirmati, & ordinati

Amn

non eft amiffibilis.

Hinc colligitur, ordinem in

t

his Sacramentis effe perpetuum , non illis Sacra-

"Cune

mentalibus.

Dein cum Sacramentalia fint opus

li 1,*"&

H

Af

inftitutum ab homine vel Ecclefia, que rebus à

P

»i;va ujþ;gd

]

fe ordinatis non poteft conferre ordinem phyfi-

Mi

l,

cum

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 3S1

[

I^

cum intrinfécum, neceffe eft, ut habeant tantum

n

ordinem extrinfecum , feu relationem rationis.

L

EcontraSpiritus Sanctus, qui in Sacramento ba-

v ,mm

ptifi, confirmationis, & ordinationis confer-

, m

tur, poteft rebus.à fe ad determinatum finem

ordinatis imprimere ordinem phyficum intrinfe-

It d

cum, ac de fe ipfo activum.

]

bUL

Ad traditionem enim Eccle-

d. n. Mg.

lr

fiafticam tion requiritur traditio pofitiva omnium

Id

m

Ecclefiarum , fed fufficit tráditio unius Ecclefize

Wirn

Apoftolice, hoc eft, fundate ab uno Apoftolo.

Talem autem traditionem v. g. Ecclefi& Jerofo-

w

limitang dari ,. oftendit textus Cyrilli Jerofolimi-

tani, qui prefuit Ecclefie Jerofolimitane fun-

PT

;d

u

date à D. Jacobo. Imo etiam Ecclefiz Medio-

TU

lanenfis, cui prefuit Ambrofius, & Romanz,

cujus fenfum- reprefentant Patres, Occidentalis

t

Ecclefis. Addo, fenfum tot Patrum, quos re-

tl g

tuli, fundare prefuümptionem, eum fuiffe uni-

d at

verfalem in tota Ecclefia.

Alioquin tot Patres

i qu

contingentes non conveniffent in unam fenten-

tiam.

-

4

AÁd 3. c.a. n.c. quia dantur duo chara&teres;

Qd

T

externus & internus. Ex eo, quod pro oppor-

tunitate & fine fcribentis, fiat fermo de externo,

st

3iit. J

non fequitur negari internum.

Ád 4. c.a. n.c. & fuppofitum, quod regene-

y, bt

ratio hominis confiftat in fola gratia fanctifican-

.

te. iNam regeneratio confiftit partialiter etiam

mb

müljl j

in virtutibus infufis, & in quadam renovatione

ac nova difpofition

e potentiarum ad finem cujus-

:[la qllf«

libet Sacramend. Hzc eft illa perfectio habi-

:

tualis

oxduï

352 DISPUT. II

DE CAUSAL. &c.

tualis potentiarum à Deo infufa, in qua confiftit

n

charaécter Sacramentorum, prout füperius often-

fum eft.

|

J

d $. dico, quod dentur duo chara&eres;

externus & internus. S. Auguftinus pro oppor-

tunitate Sermonis modo loquitur de uno, modo

de altero.

Hinc uno afferto non fequitur, ab

hil

iis non agnofci alterum.

Imó quandoque, in

eodem contextuloquuntur de utroque per Ana-

logiamac fimilitudinem non per &quiparationem,

13,;

Sic D. Bafilius hom. i» S. Baptifina. n. 4. fcribit:

r

» In acie Duces tefferam tribuunt fub fe militan-

» tibus ut & amici facilé fe. invicem inclament,

lt

» & fi in confli&u fuerint cum hoftibus commix-

» ti, queant citra confufionem fejungi.

Quo-

Til

» modo vindicabit te Angelus? Quomodo eri-

tl CODI

» piet ex hoftibus, nifi agnoverit fignaculum?

» Quomodo di&urus es, Dei fum, Íi notas ac

Mime

» infignia non exhibeas? An ignoras, Extermi-

»

natorem domos fignatas przteriiffe? In hís

D

?

vero, quz fignate non erant, primogenita

*e

)

occidiffe? , 'hefaurus non obfignatus diripi à

M

3

»

furibus facilé poteft: ovi figno carenti tutó

75

» ftruuntur infidie.

Cüm in hoc textu S. Bafi-

lius à figno externo manifefté fumat comparatio-

!

nem ad fignum internum, idem cenfendum eft

]UHNDW

fieri ab aliis Patribus, dum ex fignis externis fa-

lm

PT

ciunt illationem ad tignum initerabile, quod eft

folum internum.

hY

m

L7)7]

NT

IU

tnits

DISPU-

k

WU

& 0Co»5» $

353

|

Ut

l

ponmi

dR ROt SOre st Rn Ro

n

T

DISPUTATIO IV.

mlswou;

De

L2

l fin

UM

Authore Sacramentorum.

[u] k 1

TU

n hac Difputatione queruntur duo:

14 feii

]

Venifg

bv

1. An Chriftus omnia Sacramenta imme-

diaté inftituerit ?

ilistge

j (

2. An Chriftus potuerit Angelo vel homi-

at

t p

ni committere poteftatem inftituendi

1, (f

Sacramenta ?

i, Dron

M&? hi

a EE

T

QUJESTIO 1.

B f

zin Chriflus omnia Sacramenta. immediatà

y atj

in[Tituerit ?

tl

ul

z

; a

OTANDUM I. Certum efle, quod Chriítus

omnia Sacramenta IN. T. inftituerit.

Ita

mj at

enim definitum eft à Concilio Tridentino Seff. 7.

qiib, Q

can. r. de Sacramentis in genere. Si quis dixerit,

Sacramenta INove Legis non fuiffe omnia à Chrifto in-

flituta , anatbema fit.

Queftio proin folum relin-

quitur, an omnia Sacramenta fuerint immediaté

inftituta à Chrifto ?

j

D. dmort Tratt. deSacram. in gen.

Z

iNo-

!

354.

DISPUTKATIO-IV.

JINoOTANDUM.2.

In. hac Quaftion

qu

Sacramenta fintimmediaté inftituta à C

iMfto,

fg;"-; än

s i

diftinguendum effe inter id, quodinSacrá

f

entis

qu Un(

; M AR

eft materidle, & quod in eis eft formale.

gSimm

TERIALE in Sacramentis, quod elevatur ad ra-

g p

tionem Sacramentalem, eft ipfa materia & ver-

m t !

borum forma, quz in Sacramentis adhibentur :

yin Qu

tale materiale in baptifmo eft aqua, ablutio, &

]vcrbonlm

verba baptizantis Ego te baptizo &9c. cüm enim

- d

ejusmodi res elementares, & verba hominum

Hiind l

fecundum fe nullam habeart vim Sacramentalem,

at n

recifé per modum materiz: Sacramentalis fpe-

gugebo

&ari debent, ficut materia & forma ligni eft ma-

qy g

teria ftatuz , forma & imateria propofitionis vel

& m m

definitionis eft materia fyllogifii, materia &

d

* p

forma partialis offium , cordis &c. eft materia ho-

x

minis « FoRMALE autem inSacramentis eft ipfa

ïg;mt iufh'tu

virtus collativa gratic.

Bl f

^

NOoTANDUM 3. Reþuriri quidem aliquos

ss f

ex antiquis Theologis,. qui fimpliciter tine addi-

Ltynato

to docuerunt, aliquaSacramenta v. g. Confirma-

WU.

tionem, & Extremam Unctionem , non à Chri-

&;cmvs

fto, fed ab Apoftolis, vel ab Ecclefia inftituta

lLt f

V

fuiffe. Si autem exa&té infpiciantur, apparet,

tits d

eos tantum loqui de materiali Sacramentorum;

n

non de formali eorum ; nequeenim ullusillorum

& Ll

veterum "Theologorum docuit, Apoftolos vel

Ecclefiam fignis à fe inftitutis contuliffe vim col-

BIN

n

lativam gratie. Id patet ex eorum textibus.

Dinilin

PariMUSs eft ALEXANDER de ALES, qui

R lg

part.4. Q. 9. membr. 1. ficfcribit: "Sine przju-

Atl

uehocSa-

A

J dicio dicendum, quod I))-qg?inus neq

»Cramen-

MLUT

ly,

DE AUTHORE SACRAMENTOR.

955

Quf

J

»

cramentum (confirmationis) ut eft Sacramen-

Wi

lys

tum, inftituit, neque difpenfavit, neque Apo-

ID

»

ftoli.

Unde Apoftoli confirmati funt à Spiri-

Mi

tu S. immediaté fineMinifterio & Sacramento.

Es

»

lial

E

Sed. poftquam Apoftoli defecerunt, inftitu-

ä

d

,tum fuit hoc Sacramentum in

ftin&tu Spiritus

J

lii

» S. in Concilio (Meldenfi) quantum.ad formam

J

» Verborum, & materiam Sacramentalem, cui
