eft caufà deletionis omnis pone, fifi fit valde

LU

»

magna.

DricENDUM, quod caufà fürgit ex

yillt Bäï

virtute baptifmi, quam habet à paffione, &

y Qnj

ex ipfo charaCctere, & ex gratia infufa, ut gra-

u

»

tia infufa deleat culpam, baptifimus vero ma-

D

nens in chara&tere ratione virtutis, quam ha-

t

bet à paffione, deleat omnem poenam."

In

E

V

hoc notabili textu

duo notari merentur, primo,

Dors

quo

dj

l

j

DE SUSCIPIENT, SACRAMENTA. 513

i

quod ad tollendam ficionem requiratur contri-

Nit

tio perfecta juftificativas quia remiffionem cul-

u

pe non adícribit Bapti(mo, fed Gratie infufw;

à.

i

i

facund) , quód character non fit caufa phyfica re-

vivifcentie, fed moralis, qua characteri folum

v

r

tribuit, quod intuitu precedentis Baptifimi ex

Paffione Chrifti tollat tantum reatum poenz.

fü

Imó videtur dubitari poffe, utrum Alenfis non

l

fequirat .contritionem perfectam juftificativam

etiam in eo, quiconfiteturfictionem ; quia l. cc.

t

ad 3. dicit: eam peenitentiam, per quam tolli-

RTU

tur fictio, debere effe non Sa cRAMENTALE M.

Y

» Recedente fictione, inquit, character baptis-

i

hu

malis, peenitentia exiftente de fictione, facit,

eüim

quod feciffet Baptifmus, fi non preceffiffet

i

N

»

fictio; Peenitentia, dico, quseeft actus volun-

j

p

tarius recedens à malo volito, non facramen-

&

Ui

T

»

tali.

DEUT

VL ÁrszrnTUs M. in4. dift. 3. a. ». fic

La Jä

j

fcribit: ,Fictio primó modo tunc eft, fi quis de-

um

»

ridet ritura Ecclefie, & tamen intendit accipe-

] b

»

re, quod facit Ecclefia, licet derideat. - Ille

j wml

»

enim percipitSacramentum. . Secunda fi&tio eft,

Et

jnt)

»

quando quis eft in ftatu peccati mortalis.

Ti

u

»

art. 4. Obje&t. fic [cribit: Ponamus , quód fiéctus

n

2

inter Baptifmum & ante poeenitentiam multa

J

»

committat peccata, & poftea poeniteat de fictio-

,

)

»

ne, aut illa peccata remittuntur fine gemitu

2

exteriori & plan&tu, vel non?: Sific? Ergo

fb ^

"

?»

peccatum actuale commiffum poft Baptifmum

»

remittitur fine exteriore fatisfa&tione; quod

p

non dicitur à Do&oribus.

Si nonremittitur ?

AR

»

D.zmnort. Tratt, de Sacram.in gen.

Kk

PO

DISPUTATIO VI.

y

T.

t

, Ergo gratia Baptifmi non delet, quidquid in-

)

M

, venit^. Ad hancobje&tionem B. ArpenTUs

fic refpondet: , Dicendum , quód virtute baptis-

[

i

»

matis non delentur iniftoó, nifi quce usque ad

r

» horam Baptifmi commiferit, fed virtute poeni-

10n

Qt,

, tenti: delentur fequentia, & ideó pro iftis, de-

)

, bet recipere poenitentiam exteriorem; &quod

Q

»

dicitur, quod Baptifmus delet, quidquid inve-

»

füm

»

nit, bené exponitur ab Auguftino; quia dele-

(

»

tur ibi hefternus dies, & hora ipfa ante Baptis-

D]

r

(if

»

mum, fed non ea, que fiunt poft; fed potius

)

»

virtute contritionis & poenitentics."

ÍIn hoc

(di5|

textu B. Zllbertus videtur omnia peccata commit-

Ti

fa poft hefternum diem, & poft horam previam

1

f

Baptifmo referre ad peccata, que autcontritione,

hi

TRGQn

utique juftificativa, aut poenitentia externa Sa-

cramentali delenda funt.

Si enim illam particu-

T

lam relativam temporis, $o//, referret ad ipfum

(.

Baptifmum, & non ad dies, horas, ac momen-

d

!

3

ta precedentia Baptifmum , fequeretur, quód

M

in fua divifione omififfet peccatum commiffum

lt

in ipfo a&tuali Baptifmo, utpote tantum loquen-

xl

do de peccatis ante & poft Baptifmum commiflis,

,,füïl |

1

quod non eft fupponendum de tam exacto Do-

Og

Y

Oore.

p LUg

VII. S. BoNAvENTURA in 4. dift. p. 1

d.

a. 2. q. 3. C. ait: ,Sacramentum Baptifmi impri-

» I

Pa

»

mit characterem , & ille habet omnem effi-

t

)j

»

caciam recedente fi&ione, quam habuiffet

Lt

»

ante.

Undé peccata illa remittit quantum

b«n]

»

ad peenam & culpam, quzprecefferunt. Que

d dj

»

remit-

l

M

autem poft cmmiüt, virtute poenitentig

j tun-

DE SUSCIPIENT. SACRAMENT A.

515

i M

»

tuntur, & pro illis eft poenitentia injungenda.

»

Et ad ?. Chara&er efficit, quod faceret gratia

fictionerecedente.

Hw

»

E ad 3. Si aliquis indigné

»

recipit Corpus Domini, recedente indignitate

»

non propter hoc (Sacramentum) aliquid effi-

n

»

cit, tum quia tranfit, & nihil relinquit gratis

»

datum difponens ad gratiam gratum facientem,

fs

tum etiam, quia eft intolerabile &c.

Et ad 4.

10

»

»

Qui medio tempore peccavit (inter Baptifmum

[j

1l

»

& remotionem obicis) non reportat commo-

I

jþ

»

dum, quoniam tam de fictione, quam de pec-

hl

»

catis poft perpetratis eft ei peenitentia impo-

v

nenda."

Ex his D. Bonaventure verbis de-

ïmö fequitur, quód ipfa fi&io non poffit deleri,

nifi per contritionem juftificativam, & per Sacra-

mentum Poenitentiz.

VIII.

D. THoMAS in 4. dift. 4. q. 3.

ka. 2.

qq. 3. C. ait: ,,In Baptifmo imprimitur chara&er,

» qui eft immediata cau/à difponens ad grátiam.

, Ét ideo cum fi&io r-n auferat characterem,

, Fecedente ficione, que effe&tum characteris

ü

, impediebat, chara&er incipit habere effe&tum

lu E

» füum, & ita recedente fi&tione effe&tum fuum

2

» confequitur.

Et ad 9. Baptifmus recedente

» fi&ione habet illum effe&um, quem prius ha-

d

» buiffet, fi fictio non fuiffet. " Et ideo peccata

h

hr

MUU

» precedentia Baptifmum remittit & quoad cul-

» pam & quoad poeenam, fed nonquantum ad p

u

Ex hoc textu D. Thome ma-

m*

» nam totaliter."

il

i

nifeftum eft, quod fi&ionem referat ad fecun-

dum divifionis membrum, dum peccata dividit

j

viti!

in peccata precedentia Baptifinum, & ad peccata

Kk2

fub-

516

DISPUTATIO VL

n

fubfequentia, nempe ad ea peccata, que per con-

f

tritionem delenda funt quoad culpam, & ex hoc

) æm'

fequitur, quód fidio removeri non poffit, nifi

»W'

per contritionem juftificativam. INon enim di-

A

cit D. Thomas, quod Zaptifinus preecedens pofita

J

]

attritione amoveat fiüWionem quoad culpam,

fed

,

quód contritio amoveat contritionem quoad cul-

,

pam.

Iden in fumma p. 3. q.69. a. 1o. C. dicit:

, a

» Baptifmus eft quedam fpiritualis regeneratio.

D

, Cüm autem aliquid generatur, fimul cum for-

, M

)

ma recipit effectum formz , nifi fit aliquod im-

) m*v h

» pediens, quo remoto forma rci generate per-

fert

» ficit füum effe&um; ficut fimul, cüm corpus

yims

» grave generatur, movetur deorfum, nififit

Qul

?»

.aliquod prohibens, quo remoto ftatim incipit

IT

»

moveri deorfum. Similiter quando aliquis ba-

d

»

ptizatur, accipit characterem quafi formam,

extrti

»

& confequitur proprium effectum, qui eftgra-

T

»

tia remittens omnia peccata,

Impeditur au-

f

»

tem quandoque per fictionem. . Unde opor-

(rtoner

»

tet, quód remota ea per penitentiam DBaptis-

Jaf

N

mus ftatim confequatur fuum effectum.

KEit

:

»

ad2. Dicendum, quód fi&tio non removetur

iaf

Vr

»

per Baptifmum, fed per penitentiam fubfe-

il

»

quentem; qua remota aufert culpam & rea-

CO

»

tum omnium peccatorum przecedentium Ba-

fu f

ptifnum, & etiam fimul exiftentium cum Ba-

Unde Auguftinus docet l. r. de Ba-

QO

»

ptifmo.

m

ptifmo. c. 12; in fine.

Solvitur hefternus dies,

& quidquid fupereft, folvitur, & ipfahora, mo-

t

lia

»

mentumque ante Baptifmum, & in Baptifmo ;

»

deinceps autem continuo reus effe incipit. Et

n

fic

Wa

»

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

517

^M

» fic ad Baptifmi effectum confequendum con-

»

currit Baptifmus & Penitentia, fed Baptifmus

»

ficut caufa per fe agens, Pcnitentia ficut cau-

»

fa per accidens, id eft, removens prohibens.

»

Et ad 3. Dicendum quöd effectus Baptifmi

»

non eft tollere peccata futura, fed prefentia,

»

vel practerita

[

Et ideo recedente fictione pec-

í

»

cata fubfequentia remittuntur quidem fed per

poenitentiam, non per baptifmum.

Unde non

]

q

»

»

remittuntur quoad culpz reatum , ficut pecca-

AUX

In his duobus

, ta precedentia baptifimum. **

textibus D. Thomas agnofcit quidem ; quód ba-

n

W

ptifmus etiam revivifcens auferat peccata con-

comitantia baptifmum , inter quz eft ipía fictio,

& quidem quoad culpam , cüm priüs in 4. fent

docuerit, fictionem quoad culpam removeri per

U

contritionem ; fed fi bené confideretur mens D

'Thomz, non contradicit fibi ipfi, fed tam in

iM

Summa, quàm in Quartum fentent. requirit con-

tritionem de fe jufuficatlmm , quia univerfum

docet, quod omnis contritio juftificativa tantüm

fit caufa gratie per accidens, in quantum remo-

vet prohibens gratiam, & in quantum difponit

il

fubjectum ad gratiam

Utrüm veró illa gratia

d

"n

u

conferatur PER sE intuitu Sacramenti, vel in-

s

tuitu folüm difpofitionis

non mutat naturam

contritionis

n

Et hinc S. 'Thomas docet, quód

e[LI

in tali revivifcentia ad effe&tum Baptifmi confe-

i

quendum fimul concurrat Sacramentum, & poe-

upfa N

nitentia feu contritio ; & quidem etiam quoad

m

culpam, itatamen, utSacramentum fpectetur tan-

KQ p

quam caufaPER sE culpe: contritio autem tan-

^

KEk'5

quam

,

518

DISPUTATIO VI.

quam caufa per accidens vemi[[rva culpe , prout fem-

per eft tantüm remiffiva culpe, feu juftificativa

gil

[j

per accidens. . Hinc folüm peccatum fictionis inter

(5

omnia peccata hoc habet fpeciale , quód folüm

agnofcat duo principia juftificativa , nempe Sa-

hhoc

[

fi

cramentum & contritionem juftificativam , illam

t

üt caufam per fe , hanc ut caufam per accidens , quod

qua

nüy

nonrepugnat; poffuntenim ad eundem effe£tum

li

concurrere duz caufz, ficut aftra feu caufze uni-

verfales tanquàm cau/a per fe refpe&tu fubftantize,

E

) gqun

v.gr. ignis & accidentia, que & ipfa difponendo

materiam tanquam cau/a per accidens juxta D. 'Tho-

J

nj

mam producunt fübftantiam, üt oftendi in Phy-

g

, at

fica Phil. Polling.

.IX. Scorvus in 4. dift. 4. q. s. fic fcribit:

p

,

At

» Fi&us dicitur, qui aliud pratendit exterius,

i

»

aliud habet interius.

Poteft ergó aliquis in

fufcipiendo baptifmum effe fi&tus dupliciter.

u

5

N

?»

Uno modo, quo oftendat, fe velle recipere il-

, lam ablutionem eo modo, quo intendit Ecclefia

,ai

J

»

earri conferre, &tamen oppofitum habet in ani-

, t

»

mo, EtillenonrecipitSacramentum. Alio mo-

»

do poteft aliquis effefictus, vel quia non habet

nl

VRR

»

rectam fidem, vel quia habet aliquod peccatum

) LQ.L m:.

mortale.

Et ifto fecundo modo loquuntur

»

y Q

communiter DoG&ores de ficté baptizato.

) df'"if i

DICO; tunc ifte nullo modo recipit gra-

y li r

5

tiam. Etfi Objicitur ; ergó ifte tunc videtur

Vtlg

effe perplexus ; quia non patet fibi via falutis,

Yb

»

cüm non poffit iterura baptizari, & fine gratia

y g

» baptismali falvari non poteft.

D

Rz-

j

DE SUSCIPIENT. SACRAM-EI*'I'TA. (SIQ

le

,RzspPowpzo, DEUS infütuit aliquod

, aliud remedium , fcilicet Sacramentum pdni-

»

tentie; &tunc dico, quód ifti patet via falu-

» tis per veram poenitentiam de ifta fiGione. "

J

In hoc textu Scotus manifefté peccatum fictio-

m

nis fubjicit Sacramento poenitentie ; & confe-

Li.

quenter extra Sacramentum non poteft deleri,

nifi per contritionem juftificativam.

Idem confirmatur ex fequenti textu Sco 1

l

j

T

n.4. ,Si objicitur, inquit, quomodo habebit ifte

» gratiam baptismalem , vel effe&tum aliquem

üäm

iT

» baptifmi ?

Uno modo poteft dici , quód

li

»

illa fidio non dimittitur nifi per veram

» ponitentiam; fed eà fidione dimiffà habet ba-

»

ptismus effectum fuum refpectu omnium pec-

catorum precedentium baptifmum.

Sed con-

»

tra iftud arguitur: quia per veram poeniten-

»

tiam deletur ifta fictio per fe.

iNon autem po-

)

teft deleri unum peccatum mortale, quin de-

»

leantur omnia; ergo per illam delentur omnia

Si

alia peccata (etiam pracedentia baptisimum ) .

?

dicatur; quód poenitentia, quantum eft de fe,

» poteft delere omnia peccata, tamen quan

doó

M[l

» prevenitur ab aliqua caufa potentiori, non de-

5 letalia;

Sed hic caufa eft gratia baptismalis,

"u

j

» qu& prevenit peenitentiam (quoad peccata pr&ce«

"

» dentia baptismun). . Hoc non videtur rationa-

hii

ij

» bile: quia priüs naturaliter tollitur fi&io, quàm

» t

» per baptismum aliquid caufetur. -

Poteft er-

» goaliter dici, quod penitentia vera perfe&té

i

Wt

, reconciliat Deo , & per confequens nullum

1&(51

,» peccatum ( etiam aniecedens baptifinum ) xelinquat

e€

4

»

$20

DISPUTATIO VI.

yi

ii

» fed tantüm non omne (eatum) PER s cu-

»

rat; non enim per virtutem poenitentiz dimit-

agnoü

»

fitj

tuntur hic omnia peccata, fed in penitentia

yan

»

dimittuntur partim per peritentiam ,. partim

»

per aliam caufam, (mempe per baptifinumn ) 1ed to-

Stot

2

ta à Deo.

mm

Aliter poteft dici , quoód quando

b

veré aliquem ponitet de fictione illa, gratia

i

»

fibi infunditur perfe&tior, quàm effet illa, que

tf

Vide

3

H

fibi precifé virtute peenitentiz infunditur. Ter-

"

»

tio modo principaliter poteft dici, quod ille po-

u

»

deni

nitens de fictione tantüm recipit gratiam virtu-

3

?

te poenitentiz, & itanon majorem, quàm fifuif-

Piá

»

fet fié&tus in baptifmo, & poftbaptismum cadens

diti

QU

refurgeret per peenitentiam. Non eftenim ve-

rofimilé, quod zqué penitenti & dezequali pec-

&t

fl

cato vel minori non detur equalis gratia. Ille

»

autem lapfus poft baptismum, licét quantum ad

&ya

D

aliquid graviüis peccaverit, quàm fictus ; tamen

"m

3

fttüm

fi&us quantum ad aliquid graviüs peccavit, quia

Sacramento irreverentiam fecit.

Et tunc illa

t

verba ( S. Zugufiini ) quze dicuntur de effectu ba-

hd)

ptifmi, quem fortitur penitens de fiCtione in-

»

telligenda funt, non quód in ponitentia illa re-

bir:)iEl

h

cipiat gratiam aliquam virtute baptifini, quia

;

i

»

fufceptio ejus mortua fuit, & mortuus revivi-

T

2

fcere non poteft, fed abfolutus eft à precepto

av

b

de baptiímo fufcipiendo, quiaillud implevit: il-

»ne

» la autem impletio nihil fibi valuit ad falutem

»

ante iftam ponitentiam.

1 U'am,

Recipit ergó effe-

1 t

)

&um baptismi, quandoó penitet , quia eft filius

lts

»

regni, & non obligatur ad fufcipiendum Baptit

Ti di

»

ma, utfitfiliusregni." Ita Scotus, Exhocno-

» tf

tabili

D ïliq*dü

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

521

!t

tabili textu habetur PR1MÓ, quód Scotus non

agnofcat, fictionem deleri, nifi vel per Sacramen-

tum penitentie, vel per contritionem juftificati-

vam extra Sacramentum

SECUNDO, quoód

i

Scotus non agnofcat ullam revivifcentiam baptit-

E

mi in ordine ad gratiam , fed tantüm ad hoc, ut

impletio przcepti de fufcipiendo baptifmo per gra-

tiam fan&Gtificantem poflit effe proficua ad falutem.

Videtur tamen, quoód intalirevivifcente baptifmo

yi

agnofcatremiflionem omnium peccatorum prace-

7uj

dentium baptifmum quoad reatum ponze, quia, üt

vf

Paludanus obfervat hujus fententiz Patroni non

du

diftinguunt reatum pcenz & culpa.

Si ergó pec-

catum originale remittitur quoad reatum culpe,

etiam remittitur quoad reatuni pens.

Hic ejus

fenfus colligitur ex eo, quia inter quatuor modos

explicandi effeétum baptifmalem, primum pofiti-

od

vé impugnat, fecundum tolerat üt probabilem,

tertium ipfo facto relinquit ac rejicit, dum folum

quartum modum affumit tanquam principalem, &

huic foli fine ulla obje&tione aquiefcit.

X. DunaANDvus in 4. dift.4. q.4. fic fcri-

Una, quod recedente

bit: ,Eft duplex opinio

»

ficione baptifmus in ifto habet tantum fuum

)»

effe&tum

cujus ratio affignatur ; quia fictus

li

»

recipit characterem

character autem , quan-

du

:

»

tum eft de fe, eft difpofitio neceffitatis ad gra-

T

j

?

tiam, nifi fübveniat impedimentum prohibens

»

eam

Sed iftud non valet; quia difpofitio

piï d

2

neceflitatis poteft accipi dupliciter.

Uno mo:-

qi

ä

ii

»

do dicitur difpofitio neceffitatis omnis illa, quae

»

neceffario przexigitur in fubjecto ad hoc, ut

»

aliqua forma introducatur, ficut diaphaneitas,

Kk 5

)Qu

DISPUTATIO VI

W

522

» que eft in a&re, eft difpofitio neceffitatis ad

u

Alio modo dicitur dif-

»

recipiendum lumen.

hi

)

pofitio neceffitatis, ad quam neceffario fequi-

[

if

tur forma.

Sed chara&ter nullo predi&torum

uno

»

Y

»

modorum eft difpofitio neceflitatis ad gratiam ;

»

quia fine chara&ere poteft recipi gratia in ani-

í bt

t

?

ma, & chara&ter ftat cum oppofito gratie

D]

»

(nempe cum pecato.)- Alia opinio eft, quod

)

m

»

recedente fictione fequatur remiflio peccato-

,T

»

rum non virtute baptifmi precedentis , fed

»

propter cordis contritionem. Sed fi talis re-

!

ld

miffio fieret folum ratione contritionis, pec-

"

cata commiffa ante baptifmum non delerentur

A

»

totaliter quoad penam ,

cujus contrarium

,

»

communiter docet Ecclefia.

Poteft ergo alio

,Di

»

modo dici, quod, fi in Sacramentis non fit

, lk

»

aliqua virtus inherens, fed fola virtus per mo-

,O

»

dum pactionis feu ordinationis, poteft proba-

,Kl

»

biliter fuftineri, quod recedente fidione ba-

,U

»

ptifmus prius receptus habeat fuum effectum.

E

Ad obje&ionem, quód poft baptifmum fi&te

)N

»

fufceptum contingat committi multa peccata

H

»

mortalia, dicendum , quod peccatum poft

, t

»

baptifmum commiffum deletur fimul cum aliis

E

,ü

prius commiffis, non tamen virtute baptifmi

D

»

precedentis, fed virtute contritionis fictionem

üd

)

?»

amoventis; & quia contritio non tollit totam

j K

ponam, ut baptifmus , ideo peccatum illud

mUn

»

poft baptifmum commiffum non expiatur to-

nteml

»

taliter quoad poenam ; tenetur etiam homo de

l

»

ee confiteri; non fic autem de- commiflis

Inhoctextu pvRANDUS duo often-

D leln:

p prius."

) blh[fl

dit; PnRiMo, quod fi&io non tollatur nifi per

'con-

us

DE $USCIPIENT. SACRAMENT A.

523

bj

contritionem juftificativam; SEcUuNDo, quod

a

baptifmus revivifcens tollat totam poenam pec-

l

i

catorum przecedentium baptifnum, & quidem

Y

u

ex communi fenfu Ecclefie.

XI.

PALUDANUS in 4. dift. 4. q. 5. fic ha-

» bet: ,Omnes dicunt, quod baptifmus habeat

Sed de

,Ífuum effe&um ficione recedente.

?

modo fünt tres opiniones.

Prima Thome,

J

»

qui dicit, quod fi&ione recedente baptifmus

ïuu's?;'

»

tantum habet fuum effe&um; quia fictus ha*

tlj

bet characterem. —Chara&er autem, quantum

2»

$]

»

eft de fe, eft difpofitio neceffaria ad gratiam.

AL

»

Alia opinio eft, quod recedente fictione fe-

»

quatur remiflio peccatorum non virtute ba-

»

ptifmi praecedentis, fed propter cordis contri-

i

»

tionem. — Sed ifta opinio non concordat ei,

(4

j

)

»

quam tenet Ecclefia de remiffione peccatorum

»

per baptifnum ; quia per baptifinum tollitur

Si igi-

i!

»

omnis culpa mortalis & omnis pena.

tur fiat remiffio folum ratione contritionis,

»

peccata commiífa ante baptifmum non dele-

»

rentur quoad poenam, cujus contrarium com-

n

T

»

muniter docet Ecclefia.

Tertia opinio eft

fíi

!u

I

»

quorundam modernorum dicentium, quod, fi

jui

»

inSacramentis eft aliqua virtus fpiritualis agens

yy

n

iW

»

ad effe&tum Sacramenti, non apparet qualiter

J

»

fi&ione recedente baptifmus prius receptus

»

de novo poffit habere fuum effectum.

Si au-

u

tem in Sacramentis non fit virtus inhzrens,

na

A9l D

, fed folum virtus divina affiftens per modum

, divine pa&ionis feu ordinationis poteft proba-

.de

ULSdWL

, biliter fuftineri, quod recedente fi&ione ba-

» ptifius prius receptus habeat fuum effe&tum.

)u

m«

n

524

DISPUTATIO Vrt.

»

Ex his tribus opinionibus teneo primam fra-

»

n

3

)

Il

tris Thome tanquam veriorem, addendo ,

t

»

quod in Sacramentis imprimentibus characte-

»

a

J

rem eft fpecialis neceffitas , quod fortiatur ef-

tüt1

»

fe&tum füum recedente fictione, quia alias non

»

poffet eorum effe&us haberi, quia non poffunt

n0n

d

iterari; ad primam obje&tionem dicendum,

)

»

quod chara&ter eft difpofitio neceflitatis fup-

)

f

»

)

H

1u

pofita ordinatione divina, ficut difpofitio fc-

»

tus eft difpofitio neceflitans ad infufionem ani-

y

RU

»

mz, nifi fit indifpofitio ex ordinatione divina.

)

fü

ll

MfCh

»

Sic igitur, cum fi&io removeatur per folam

attritionem fine contritione, fi baptifmus re-

Q

»

mota fictione debet habere füum effe&tum, ha-

m

»

bebit (effectum) fine contritione.

Quod au-

m

»

tem per folam attritionem fictio tollatur, ap-

, (

paret; quia unumquodque tollitur per pofi-

, n

»

tionem fui contrarii.

Unde cum fictio nonfit

g

aliquid quam non poenitere de peccatis, vel

f

»

indevoté accedere vel hujusmodi; que omnia

j

»

contrariantur ei, quod eft difplicere ifta,

qii

»

quod tamen poteft effe per. dolorem imperfe-

Ny

»

i

&um , que non eft contritio, ideo &c. &c.

»

Sed fi hujusmodi fi&tio foret mortale ( pecca-

m

3

catum,) tunc dicunt quidam, quod peccata

i

»

preterita tollantur per baptifmum; fequentia

p

|

»

vero per contritionem. . Sed hoc non videtur

lotm

»

valere, quia impoflibile eft, duod unum pec-

f

»

catum remittatur fine altero quoad culpam.

lt fj

»

Ergo per quodcunque remittitur culpa unius

n

peccati mortalis, remittitur &[alia (culpa al-

Tij

»

t

terius peccati mortalis) fed ipfi per hoc dicunt

t

unuim remitti fine altero, quia credunt, quod

Ti

):

»pec-

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

523

T

» peccatum remitti aliud non fit, quam ad po-

nam non imputati.

»

Sic poffet dici, quod at-

»

tritio quïmt (in quantum poena peccato poft

»

baptifmum commiffo debita de &terna muta-

»

tur in temporalem virtute baptifmi) licet alias

»

non remitteretur fine contritione

Sed hoc

»

eft per acciden

Vel (fi quis non teneat

»

hanc fententiam, quod remitti peccatum nihil

»

aliud fit, quam poeenam dimitti:) poteft dici

lii

»

econtrario, quod licet alias attritio fufficeret,

»

tunc tamen mortale adjunctum impedit, ne

»

fufficiat, & tunc propter utrumque Sacramen-

»

tum & preteritum & futurum, remittuntur

»

omnia peccata mortalia , fed differentialiter;

2

quia per baptifmum przecedentia directe, fe-

»

quentia vero ex notabili concomltantla, econ.

N

, trario vero per poenitentiam in voto."

In

hoc textu Paludanus fatis clare oftendit, quód

ficiio pofitiva tantum tollatur per contritionem

perfectam & Sacramentum Poenitentie in voto ;

quia ipfe non tenet fententiam Scoti, quod rea-

tus culpe & peene non diftinquantur

XLI.

INNOCENTIUS V. & RICHARDUS

à MEDIA VILLA in 4. dift. 4. pariter-afferunt,

quod chara&ter tanquam dlfpoütlo proxima ad

gratiam baptifimnalem remota fiétione caufet remif-

fionem peccatorum baptlfmum præcedenmum,

jU)

ficut organizatio corporis caufat infufionem ani-

L—

me rationalis.

Utrum vero tollatur fidio per

i

attritionem vel contritionem altum filent.

ï

XIII

GABRIEL BIEL in 4. dift. 4. q. r.

i

fic fcribit

Eft alia opinio Doctorum commu-

» hiter, Alexandri, Thome, Richardi, quam

2

»ipfe

DISPUTATIO VI.

D

526

í pote

»

ipfe approbat, & dicit, Ecclefiam tenere,

»

quod per baptifmum recedente fiGione tolli-

I

»

tur omnis culpa & pomna peccatorum ante ba-

Ti

»

ptifina commifforum, non tamen ipfius fictio-

»

nis, nec eorum precedentium , quz& erant

pl

) OPII

»

caufa fi&ionis in baptifino. Etid declarat Sco-

»

tus hoc modo v. g. aliquis ante baptifmum

)

n6f

, Q

commifit feptem peccata mortalia, & veniens

»

ad baptifmum de fe atteritur; feptimum actu

st

placet, vel de eo nullo modo atteritur. l-

, i

)

3

lud feptimum eft folum caufà fi&tionis in ba-

ptifmo.

Oportet ergo, quod veré peniteat

)

[

,J

»

de illo feptimo & in fe, & in quantum fuit

?

caufa ficionis ejus in baptifmo , quod pro

D

»

tanto dico, quia forte peccavit uno alio pec-

1 p

cato mortali faciens irreverentiam Sacramento,

»

, r

»

fufcipiens baptifmum in tali fidione. Sedre-

/|

ts

cedente illa fi&ione per veram poenitentiam &

,

d

»

(

contritionem, quia aliter fi&io illa, & pecca-

)

»

tum hoc feptimum non dimittitur, Deus con-

;l

»

fert gratiam baptifmalem contra alia fex pec-

y E«.CHI

»

cata; & ideo talem de illis fex non oportet

, ünr

habere veram penitentiam, nec forte novam

jl

&

»

attritiónem przter illam, qua labita eft ante

Itf

baptifmum.

Nec valet, fi diceretur, quod

FR

if

»

ponitentia, quantum eft de fe, deleret omnia

"a

»

peccata, fi non preveniretur per baptifma,

PIu) )

quia prius naturaliter tollitur ficio , quam

) ü[d

i

per baptifmum aliquid caufetur, & in illo prio-

VU

j

re oportet habere veram poenitentiam ; quia

j

T

, fi&io non tollitur nifi per veram peenitentiam.

D

» Vera autem poenitentia plene reconciliat Deo

t

Ergo baptifmus non

n

» quantum ad omnia.

,poteft

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

527

d

» poteft prevenire effectum peenitentie , quan-

tl

9»

tum ad illorum fex deletionem ; imo przve-

»

nit poenitentia delendo omnia. - -

Videtur

mihi, quod illa difficultas facilius expediri

ul

Vil

poffet, tenendo quafi mediam inter illas duas

opiniones, fcilicet dicendo , quod baptifmus

non alium effectum habet nunc recedente fi-

»

?»

&ione, quam habuiffet, fi fi&tio non fuiffet.

int

»

Si enim fictio non fuiffet, & peccata ante ba.

Ti

»

ptifimum commiffa per previam contritionem

1

»

fuiffent dimiffa, baptifmus illa non dimitteret,

1

»

non ex fua impotentia, fed quia non inveni-

TM

]

b

ret peccata, qua dimitteret.

Potens eft ta-

D

men dimittere, quicunque invenit; & ideo

»

fi pena non eft dimiffa virtute contritionis

Sic etiam cef-

»

previz, illam integre dimittit.

»

fante fictione per poenitentiam, quzs non pot-

»

eft effe defola fidione, fed de omnibus pec-

»

catis formaliter, fi occurrerent, vel virtuali-

»

ter, fi non occurrerent, dimittuntur omnia

b

peccataante baptifmum, in baptifmo, & poftea

N

D

2»

commiffa, quoad culpam; per baptifmum au-

jjv

a

»

tem omnia ante baptifnum commiífa, que

D

non fuere caufa fictionis , remittuntur quan-

tum ad omnem poenam, quam penitentia non

Q

»

us

L

»

abftulit.

Unde fic manifefte docet, quod fi-

»

&io pofitiva concomitans baptifinum non pof-

x

j

»

fit deleri, nifi per contritionem, & quod poe-

lil

, na huic peccato debita non remittatur per ba«

]i

i

» ptifinum.

DICO IIL Probabile eft, etiam revivi-

| Pæmh |

Ícere Sacramentum Confirmationis & Ordina-

o

tionis.

d

PRO!

DISPUTATEIO VL

528

t

PROBATUR:I.

DoPaupUdso. Pim..

pu

v.6. in perfona Timothei videtur omnes Ordi-

s

nátos alloqui & Ecclefia his ipfis verbis folet ad-

g

hortari Ordinatos his verbis: z/dmoneo te, ut ve-

pf

füfcites gratiam Dei , que eft in te per. impofitionem

s

manuwum mearum, quamcis verofimile fit, in tanta mul-

1 qu

ümT

tütudine ordinatorum e[Je aliquos ,. qui in. [Latu peccati

snorialis veceperunt Sacramentum.

Ergo Écclefia

4l

fupponit, refufcitari poffe characterem ad vitam

Gpiat i

gratic.

at

PROBATUR 2.

D. Tnowas & alii ve-

tifit

teres "Theologi, quando in folutione obje&io-

ii

numredduntcaufam, cur Sacramentum Euchari-

j m

(

ftie indigne fufceptum non revivifcat , reddunt

hanc rationem , quia eft iterabile; nec imprimit

MC

chara&erem. Ergo videntur fupponere, quod

Qrige

Sacramentaimprimentia characterem revivifcant.

titntie

PROBATUR 3. a paritate rationis.

Ideo

Ttne

juxta D. Tbomam, D. Bonaventuram , Jnnocentium

Qu

F., Ricbardum, Paludanum , & alios veteres Theo-

Mi |

logospotiores, Sacramentum baptifini revivifcit,

m

quia charaéter eft proxima difpofitio ad gratiam,

DC

ficut organizatio ad infufionem anime, faltem

trere )

relatéad illam gratiam Sacramentalem, ad quam

!

ille cHara&er eft intrinfece ordinatus à Deo.

Sed

biioar

hzec ratio urget etiam in Sacramento Confirma-

fenfa i

tionis & Ordinationis.

j

df

DICO IV. Sacramentum Euchariftie cer-

J?Vem h

to non revivifcit.

PaopATUR. Veteres Theologi unanimi-

i rd j

Vl

ter fatentur, illud non revivifcere 5 & aliunde

Vfl g

ex fcriptura vel traditione non habetur ullum hu-

0tdt of

jus revivifcentize argumentum ; imo ex fcriptura

N

potius

L n

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA. 529

lt

potius habetur fundamentum, quod univerfim

i(

h

inanducetur ad judicium & condemnationem ab

lis, qui indigne manducant ; ergo. c. patet. Quia

l

non manducaretur in judicium, fi remoto obice

revivifceret. "TIodet de re adeo liquida litigare,

2

ü

a. quoad 1. memb.' probatur ex infpe&tione illo-

rum Theologorum veterum. Sic n. THOoMAS

in 4. l. cc. ad 3. ubi objicitur, quod ille non per-

Rlul.g

cipiat recedente fictione effectum, qui prius fictus

accefferat, ficrefpondet: JDicendum, quod in Eucba-

E

riftia non imprimatur cbaratter, cujus voirtute po[Jet ali-

quis virtutem Sacramenti percipere fitione vecedente; &

al

ideo non eft fimile.

CONFIRMATUR,

Si Euchariftia revivifce-

J

ret, fequeretur, quod, fi quis per 56. annos fa-

crilege communicaffet, ac dein inSacramento poe-

nitenticx eliceret attritionem, tantum gratiarum

[

in momento perciperet, quantum accepiffet per

T

quotidianas communiones facrilegas in facrificio

Miffz.

Sed hoc eft abfürdum, & repugnat com-

muni fenfüi Ecclefie; ergo &c.

DICO V. Sacramentum Peenitentize, Éx-

treme Unctionis, & matrimonii nonrevivifcunt.

PROBATUR.

INon datur ulla pofitiva pro-

batio ex Scriptura vel traditione de hac revivi-

j COL

fcentia; Ergo non eft adftruenda. c. patet. quia

effe&us tam notabiles non funt gratis fingendi ob

r

levem ratiunculam defumptam ex convenien-

tia vel paritate. a. prob.

Nullus PP. & nullus

It WE*

T T. veterum afferuit hanc revivifcentiams ergo.

[

a. prob. negativé , quia nullus ejusmodi DD.

gu

g

poteft oftendi.

;

)d

. CONFIRMATU

g. Ex teftimoniö DOMINI-

D.Amort Tratt. de Sacram, in gen,

L1

Ci

530

DISPUTATIO VI.

»r'

cr de so'ro, qui revivifcentiam in folo baptif-

g

100 admifit.

Is in 4. dift.6. q. r. a. 8. fic fcribit:

?

D. Tbomas.in 4. à [cipfo variare videtur ; nam dift. 4.

cunn

q- 3. a. 2. qQ. 3. ad 3.affirmare videtur , omnia [olaque

(irmo

Sacramenta , que charatterem imprimunt ,. licet fitte re-

ahfurgïï

cipiantur , po[lea revivifcere ; & banc fententiam. fe-

evivi

quuntur Paludanus &? Syloefler. . /ft vero. difi. 17.

fino5

q- 3. a. 4. idem ait.de Sacramento penitentie. — Ettunc,

foteft

enquit, quando confe[Jo fit integra, recedente fittione per-

Qrdine

dipiet fitkus abfolutionis fruttum., ficut , inquit etiam in

depïæl

alüs Sacramentis.

Ubi videtur , boc generaliter boc

emnibus tribuere.

INibilominus, ut meam fatear infci-

(

fati

tiam , fi meo arbitratu res definienda e[Jet , mallem pre-

tempo

rogatioam banc baptifmo foli. adfcribere, ut nulli alii con-

veniat Sacramento.

Ita Sotus.

i, q

fa.

nem d

Solvuntur Objectiones.

ipote

pf

OB]JICITUR r.

Sacramentum baptifmi eo

Bu

tempore, quo removetur obex, non ámplius ex-

9. Sacra-

f

iftit ergonon poteft caufare gratiam.

us

menta non fignificant gratiam conferendam de fu-

turo, fed ut conferendam de prefenti; ergo non

At

phgüce.;

caufant, nifi de prefenti.

3. TridentinumSeff.7.

Can. 6. tantum definit, quod Sacramenta non po-

Uib

nentibus obicem conferant gratiam ; ergo infi-

kmi

i

4

nuat, 4 Sacramentis nullam conferri gratiam po-

nentibusobicem. 4. Opusmortuum feu factum

n

df

(;

in ftatu peccati mortalis nunquam revivifcit; fed

Sacrámentumin ftatu peccati füfceptum eft opus

& d

n

mortuum; ergononrevivifcit. 5. Opusbonum

v.g. eleemofyna, factumin ftatu peccati mortalis,

Tt tf

nunquam caufat gratiam ex opere operantis

; ergo

nf

etiam

tintf

DE SUSCIPIENT. SAanüt*f&TA. $31

fb,P

i

etiam Sacramentum in tali ftatu fufceptum nun-

quam caufat

gratiam ex opere operato. 6. SiSa-

*

u

cramenta revi

vifcerent, fequeretur quód aliquis

commodum referat ex fua iniquitate; fed hoc eft

abfurdum; ergo.

7. Si probaretur baptifmum

revivifcere, id pro

baretur potiffimum ex $. Augu-

u

ftino; fedexhocnihil probatur; ergo. Mim. prob.

T

al

Poteft cum Scoto dici, quod tantum revivifcat in

ordineadhoc, uthomo cenfeatur fatisfeciffe vali-

lrJ

J»-n»

de przccepto füfcipi

endibaptifmum ; vel poteft di-

homine

midoneum ad fufcipiendum

l)

ci, quodfaciat

Ponitentiz, ubi per folam attritio-

hb

Sacramenttum

L

nem poteft obtinere grat

am; vel denique poteft

As

mittatur peccatum ori-

dici, quod illius intuitu re

ginale,

feuincapacitas ad b

eatitudinem fupernatu-

ralem &

ad omnes gratias ordinis füpernaturalis,

utpote quz etiam

per contritionem & charitatem

perfe&iffimam or

dinis naturalis deleri non poffet,

itorum Chrifti per$a-

nifiex communicatione mer

cramentum baptifmi in re & voto fufcepti.

REsSPONDEO.

Ad1.dift. Sacramentum non ex

ftat amplius

fice.c. mortaliter.n. Supponoenim ex di&tis

m

UW*

phy

Difp. 3. quod Sa

cramenta tantum moraliter càu-

fent gratiam.

. Tantum fignificant gratiam con

Ad 9. dift

g"ti

|

ferendam de prafenti fignific

atione obje&tivé con-

bjectiveabfolu-

jj

|

