randi femper producatur novus habitus.

Ergo

Titimin

intentio virtualis non poteft explicari per ejus-

b

modi habitus inchoatos. a. prob.

Reperiuntur

stl

S L

in homine quotidie innumerz ejusmodi inten-

d

tiones feu propofita, quin tamen per hoc cen-

;

R

Ri

fendum fit, produci innumeros habitus.

T

!

i ]i

REsPONDEO. n.a. ad prob. c.a. quoad r.

A

membr.

Nego illud quoad 2. membr. ficut e-

nim in phantafia vel intelle&u fe invicem com-

"ii

W «

patiuntur innumérz fpecies complexe circa di-

J

K

verfis-

D

lj

DE MINISTRO SACRAMENTOR. 4.13

hi

verfiffima obje&a in genere agendorum, ita et-

Ul

ï*tma (

iam poffunt dari innumerz difpofitiones poten-

"

tiarum proportionate, & innumeri ordines dis-

h

l)

parati correfpondentes illis obje&tis agibilibus.

DYcrses

Habitus aquifitus ex intentione

j

P

a&uali preterita non poteft tendere in actiones

Sacramentales quà tales.

Ergo intentio virtua-

Jj

lis non poteft confiftere in ejusmodi habitu re-

1042j

li&o. a. prob. nullum ens naturale tendit in ali-

quod intrinfecé fupernaturale, quale funt a&tio-

A

WW

lt

nes Sacramentales quà tales.

Sed habitus aqui-

p

]

fiti funt ens naturale. ergo.

RzsPoNDEoO. dift. Maj. Tales habitus non

n

poffunt tendere in actiones Sacramentales qua ta-

les, fecundüm fuum effe materiale fpe&ati, tr.

IM/J)C

fecundüm fuum effe formale fpe&tati. n.

Habi-

Q1

tus enim illi, prout oftenfum eft, fecundüm

jl

fuum formale confiftunt in quodam ordine a&i-

vo ad a&iones Sacramentales qua tales producto

dependenter à lumine & imperio fidei in Chri-

ftianis.

—

n

Drxr. tr.

Quia etiam fpecies naturales pof-

T

funt tendere in aliquid fupernaturale implicité &

at

confusé fpe&atum , ficut fi Gentili proponatur

M

Mytterium SS. Trinitatis, Incarnationis, Eucha-

g

riftie &c. habebit ille aliquid fupernaturale pro

Il

Mu

objecto cognitionis & volitionis etiam ante lu-

l

jl

men fidei.

Itaque etiam à Turca vel Gentili, fi

baptizet Catechumenum in cafu neceffitatis , po-

) CUo

geti

terit haberi intentio actualis ac confequenter et-

iam virtualis cum ordine ad a&tiones Sacramen-

b m

M

tales, prout fübftant intentioni Chrifti vel Eccle-

1e5

y

yn

414 .

DISPUTATIO V.

ïtlfl

X

fi»; ac proin ille ordo poterit etiam reperiri in

9

habitu relicto ex intentione preterita actuali.

n

7) Iten

ii

j[g;Vd L

QUJESTIO III.

gpforett

us

Z4n €? quando Minifler licite uti po[fit. intentione

jvalorem

conditionata «vel indeteriminata ?

if

NToTrTANDUM I. Intentionem conditionatam

ia

iparentt (l

vocari illam, qua Minifter non abfolute, fed

tantum conditionaté vult conferre Sacramen-

qrined d

retam

tum, v.gr. fi Sacerdos alicui, de quo dubitat, an

non jam fit baptizatus, conferat baptismum füb

TRU

t COU CO

hac intentione; fi nondum es baptizatus, ego te

baptizo ; fi veró jam es baptizatus, nolo habere

d mbl

intentionem te baptizandi.

t L

"I"NOTANDUM 2.

Conditiones, quz: apponi

ukt

offunt , effe varias.

Sunt enim alique de prete-

Jorusn

CONDI-

ag

rito, aliquee de prefenti , alive de futuro.

TIO DE PRETERITO effet, fi baptizans dice-

1ulim,

nf

"

ret

fi nondum es baptizatus antecedenter.

CONDITIO DE PRJESENTI foret, fi baptizans

ttire d

baptizando diceret: Si verum habes propofitum

linug

fervandi vitam chriftianam. — Vel fi monftro di-

Vinrovs

ceret: ff es veré bomo.

CONDITIO DE FUTU-

Lj

R 0 effet, fi baptizans baptizando diceret Judzo:

101

!

1

fi quamprimum reftitueris injufté per fraudem

Alia divifio conditionum valde notabi-

"rf

parta.

Ttggon

lis eft, qua conditio dividitur in intrinfecam & ex-

Utl

trinfacom. CONDITIO INTRINSECA feu IN-

ADHTUR

EXISTENS eft, qua perfe exigitur ad validam

"iritero

füfceptionem Sacramenti, v.gr. fi baptizans ba-

ET

ptizando diceret: Ego te baptizo, fi es veré ho-

mo ;

Vl

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

415

um

"d

;o; velfi non habes voluntatem pofitivé con-

trariam. ltem fi confeffarius poenitenti diceret:

Abfolvo te, fi ea, qu: confiteris, funt veré pec-

catas; vel fi habes ferium propofitum &c. ea con-

ditio foretintrinfeca.

Econtra CONDITIO EX-

l

fit

TRINSECA vocatur, que per fe non exigitur

l

?

ad valorem Sacramenti.

'Talis conditio extrin-

feca foret, fi quis diceret: Ego te baptizo , fi

[urnim

dederis mihi centum aureos; velego te baptizo,

JFUf

fi parentes tui confenferint; velego te abfolvo,

(ita

fi verüm eft, quód jam reftitueris. Denique di-

UIl

viditur etiam conditio in eam , de cujus purificatio-

ne modo bumano con[Lare potef? , v.gr. baptizo te, fi

pater tuus confenferit; & in eam, de cujus purifi-

catione wodo bumano con[lare mon poteft , v. gr. bapti-

zo te, fi ftellae funt pares, vel fi es pradeftina-

I n

tus &c.

NoTANDUM 3. Intentionem indetermina-

d

(

tam vocatiillam, qu& nullum habet determina-

ii

tum obje&um, v.gr. fi Sacerdos ex tribus ho-

"u

u

ftiis velitconfecrare unam, & non determinet fua

intentione individuum determinatum.

Vel fi

i

'Titius conjungatur matrimonio cum una ex dua-

fc at

bus fororibus adhuc non determinata à paren-

tibus.

Ytt0 21

J

n

DICO I. Intentio conditionata fub condi-

b

:

tione impoffibili, vel de cujus purificatione mo-

do humano conftare non poteft, non quicit' ad

m

valorem Sacramenti.

fisnd

PRosATUnI. lÍnMiniftro ad valorem re-

j

j

quiritur intentio efficax faciendi , quod facit Ec-

clefia.

Sed talis intentio non eft intentio effi-

E

J

cax faciendi, quod facitEcclefia. ergo... .Min. pa-

a

tei 5

DISPUTATIO '(Tf.

j

416

yetil

tet ; quia.talis non efficaciter intendit facere, quod

Ecclefia facit, qui ex riera malitia apponit con-

PT n

ditionem, de cujus verificatione nunquam con-

gl

ftare poteft in ordine ad hoc, ut poffit conftare,

qpn.

an egerit, quod agit Ecclefia ; neque etiam Ec-

sinltat

r D

clefia hoc facit, ut apponat talem conditionem.

PROBATUR 2.

]n aliis contractibus huma-

a?

nis Legislator non vult eos effe validos fub con-

aes ib

ditione.

nf (

Ergo nec Chriftus vult ejusmodi in-

tentionem Miniftri effe validam.

eiltnte d

DICO II.

Intentio conditionata fub con-

AE

ditione de preterito vel de prefenti fufficit ad

auon t

valorem Sacramenti, fijam fuerit impleta con-

ditio.

i

äïjiia']ibus f

"

PROBATUR.

Intentio conditionata fub

MXPIROBA'I

conditione jam purificata eft jam abfoluta. Sed

m

intentio abfoluta fufficit.

ergo. Maj. prob. con-

den ii

ditio purificata ipfum conditionatum ponitin effe

v p

abfoluto.

ergo. a. frob. purificatio cónditionis

"od

tollit obje&ivé obje&um conditionate tenden-

EUAT

tis.

Ergo ipfum conditionatum ponit in effe

abfoluto.

ttolc f

Bf

CONFIRMATUR.

Contra&us conditionati

lii ]i

eo momento tranfeunt in abfolutos, quo mo-

breqny

mento purificata eft conditio.

Ergo etiam in-

N

tentio Miniftri fic conditionata.

"DITICO- lEL

nl

Intentio Miniftri conditionata

ET

fub conditione de futuro in nullo Sacramento

fufficit ad valorem Sacramenti.

'Cfüfeü&ualen

Agy,

PROBATUR I.

Ex conftanti traditione &

praxi Ecclefie, quze nunquam adminiftravit, vel

m

u

adminiftrare permifit Sacramenta füb conditione

defuturo. Ergo prefumendum eft, Chriftum

Wt

Sacra-

Vi

nf

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

417

l

PT

Sacramenta fic inftituiffe.

a. prob. partirn mega-

AQPP )

Jf

)EMWF

l

tiv? ;; quia nullum afferri exemplum poteft admi-

niftrati ullius Sacramenti fub conditione dé fütu-

Dd

h

It ol

h

d

ro; partim pofitiv? ; quia fi Ecclefia agnoviffet

adminiftrari poffe Sacramenta fub conditione de

i iUIlUlL[Fr

futuro, fine dubio ea facultate ufa fuiffet in Sa-

j

i

RUOS

D

cramento Penitentie, v. gr. abfolvendo peni-

tentes fub cond1t1one., fi reftituerint, fi pcni-

T0

tentias canonicas expleverint ,

fi intra tempus

ponitentie conftitutum non fuerint relapfi &c.

t [i)t

Sed Ecclefia hac facultaté nunquam ufa eft,

ers

go eam non habuit à Chrifto

JMin. patet ex Pa-

mitentialibus antiquis, edendis in "EraGt. de Peni-

£eniia

n

PROBATUR 3.

Signa Sacramentalia non

funt idonea àd conferendum effectum Sacramen-

talem tempore fuüturo, fedad caufandam gratiam

j

de prafenti.

Ergo non recipiunt intentionem

w

conditionatam fub conditioné defüturo. a. prob.

1

formt& Sacramentales,. v.g. ego te baptizo, ego

D

nyi

tefigno &c. fimul cum materia Sacramentali, fi-

gnificant effe&um de prafenti.

ergo.

p

Dixi: Jm mullis Sacrainentis, ne quidem in

! 1

fU

Sactamento Matrimoitii.

Suppono enim, quod

hn

non contrahentes, fed Sácerdos vel Parochusfit

P

Minifter hujus Sac1amcnt1, qui utitut formà de

prefenti: Égo vos conjungo, velalia fimili ; füp:

p

j d

ponente actualem contractum civilem abfolutum

ro materia.

DICOJV.- Ád valorem Sacramentorum

g

ftegüiritur intentio Miniftri detetminata

yinil

PROBATUR

Ex conftanti traditione àad

praxi Ecclefie , in qua non reperitur exemplum

iüum d l'

D.zímort Tratt. de Sacram. in gen.

Dd

de

DISPUTATIO V.

j i

418

de coilatione Sacramenti füb materia indetermi-

ii

pata vel relaté ad perfonam recipientem indeter-

;f]jd(]i a

minatam. Ergo nec valida erit intentio inde-

1ormme

sfentm,

terminata. $reb.c. talis intentio non effet inten-

tio faciendi, quod facit Ecclefia.

dcyro

"CONFIRMATUR.

Specialiter deSacramen-

stentione

to Matrimonii. ' Si perfone contrahentes effent

gexi, d

indeterminatz, conjungerentur ut primum de-

eumett p

Pion

terminande v.g ex voluntate parentum. Sed

ejusmodi collatio Sacramenti non effet valida.

frtelo,

wat lib

Ergo. Min. prob. in tali cafu Sacramentum con-

ferretur fub conditione de futuro.

Sed. ejus-

j d

imodi collatio eft invalida.

ergo. JMin. patet ex

igobttu

Concl. 3.

(ait, d

b quiu,

DICO V. Nunquam licet habere aut ex-

müt: J

primere intentionem conditionatam fub condi-

tione extrinfeca Sacramento.

fit, n

PROBATUR.

Repugnat conftanti praxi

j P(M)'jäj

Ecclefie appofitio ejusmodi conditionum ex-

i

trinfecarum.

DIO0 Y

ergo non eftlicita.

a. prob. nega-

tivé; quia nullus Patrum aut Theologorum tam

fintdan

Winm

Veterum quàm Recentiorum, aut Librorum Ri-

tualium oftendi poteft, qui uspiam faciat men-

fü um

tionem de ufu licito talium conditionum.

Md

&i DICO-VI.

Nunquam licet habere vel ex-

m nt

TT

Ll

primere intentionem conditionatam füb condi-

] Ut

tione intrinfeca prefenti vel preterita, nifi ubi

Mmpæ[

foret prudens dubium faltem laté diéctum de ex-

C lls

[

iftentia talis conditionis.

Euj

Drixr: JDubium faltem laté dictum.

Etiamfi

Dequ

RCTI

enim fit probabilius, v.g. baptifmum jam fuiffe

n

collatum, ordinationem eífe validam , vel mon-

N

ftrum

D

!

PE MINISTRO SACRAMENTOR.

419

"n

ii

ftrum baptizándum effe hominem, vel conjun-

gendos carere impedimento , vel abfolvendum

oj

in Sacramento Penitentie habere fufficientem

Ug

materiam, autfufficiens propofitum &c. fitamen

adhuc probabile fit oppofitum, nil vetat, haberi

il öeSzm

intentionem conditionatam in collatione Sacra-

t

menti, dummodo czsteroquin in reiteratione Sá-

Ug

cramenti poffit vitari Scandalum.

AOT

PROBATUR.

Ex conftanti praxi & fenfu

Dft v

Ecclefie, que nunquam permifit conferri Sacra-

TAU

menta füb conditione, nifi haberetur prudens

X

dubium de exiftentia conditionis inexiftentis.

LT

Id probatur inprimis ex iis, quce dicta funt difp.

2. Q.ult. de forma conditionali, tum etiam ex

g

c. de quibus. de Baptifine. ubi Alexander IIL. ita

I

Wt

ftatuit: JDe quibus dubium efl, an baptizati fue-

vint, baptisentur bis premi[fis : Si baptizatus es, . mon

"

te baptizos [ed fi mondum baptizatus es: ego te ba-

(12:)0.

DICO VII.

In Sacramentis, quz nec im-

primunt characterem, nec requirunt novam ap-

t

plicationem materie, licet habere intentionem

D

J

il

conditionatam fub conditione intrinfeca, fi cer-

titudo de conditione illa convenienter haberi ve;l

XoDU.

"

fperari non poteft.

ht

DTxr-T.

Licet babere intentionem condi-

tionatam.

U

p i

Ut enim ea exprimatur verbis, in

t

Sacramento Poenitentie & Euchariftie, ubi agi-

tur de fola tranquillitate Miniftri, id neque ne-

j o

9. Drx1 id

ceffarium , neque confultum eft.

licitum effe in Sacramentis, que nec imprimunt

"

j

n

Pind

cbaratterem , mec requirunt movam applicationem ma-

terie, prout fit in Sacramentis, ubi folum du-

sjb

Dd 2

bium

420

DISPUTATIO V.

j

bium habetur de re&a pronuntiatione forme,

asl

j

que in continenti emendari poffit, prout fit in

reiteratione forme in Sacramento Euchariftie &

fspo?

Poenitentie , & Extreme UnGionis.

] [ah eont

Birxz.

Si certitudo de conditione requifita comvenienter babe-

5, eoi

vi. vel fperari non. pof[[it.

Id contingit, fi v.gr. à

aj f

puero feptenni, ruftico imperito, vel Senecio-

em taist

ne obliviofo materia confeflionis certa, autpro-

lum l,

abfohtm.

pofitum certum extundi non poteft.

PROBATUR.

Huic doétringe nec praxis Ec-

Ál di

ymodo

clefiz, nec ratio, nec authoritas, nec preefumpta

intentio Chrifti obftat,

ergo poteft tuto practi-

(irfs

Cari

tnlm o

a. prob. partim negativé; quia non poteft

oftendi contraria Ecclefi;& praxis, aut ratio, aut

smntads

authoritas, aut intentio Chrifti.

Imo hanc do-

i. r

Grinam expreflé traditSotus in 4. ubi fic fcribit:

Og

?

AModà. dubium fit fundatum , fufficit , ut fub. conditio-

rl m

ne forma iterari po[Jit.

Wi

TLl

vf

Solvuntur Objectiones.

Bteii

- OBgrcrTUR r. coritra 1. Concl, I.Matri';

monium contractum fub hac conditione: con-

ym'wfteüli

Itl

traho tecum, fi digito celum tetigeris , eft vali-

tf

dum. - Ergo valet intentio Miniftri fub condi-

1 rf

tione impoffibili.

a. prob. ex c. fin.' de conditioni-

Ti

bus appofitis. ubi dicitur, ejusmodi conditionesin

E

favorem Matrimonii pro non adje&tis haberi.

2

Etiamfi purificatio conditionis humano

RI

R f

modo fit incognofcibilis, datur tamen verifica-

:

tivum determinatum propofitionis, per quod

ïj NOI] Y

propofitio conditionata re ipía tranfeat in abfo-

i:'!J[iOlle ii

Jutam.

ergo adhuc ig tali eafu datur verificati-

)

vunm

"vt

lt

DE MINISTRO SACRAMENTOR.,

421

ütt f

vum formz Sacramentalis, ac confequenter etiam

p

Sacramentum.

n

REsPONDEO c.a. n.c. & fuppofitum, quod

(Dk

in tali contractu matrimoniali interveniat condi-

n

tio; eoipfo enim , quod Ecclefia, cujus difpofi-

tioni fubjacent ejusmodi contractus, appofitio-

Wa

nem talis conditionis annullet, & irritet, cenfen-

UMT

dum eft, contractum non effe conditionatum, fed

abfolutum.

* o

Aio. dift. Datur verificativum propofitio-

iij

nis modo humano incognofcile. c. cognofcibile.;

n

Chriftus,. ut in Probatione Conclufionis

oftenfum eft, requirit verificativum forme Sa-

cramentalis modo humano cognofcibile, alioquin

foret imprudens inftitutio.

OB]JrCITUR 2. contra 2. Concl.

r. Non

valent Sacramenta collata fub conditione inho-

nefta de prefenti vel praterito; etiamfi illa jam

fuerit impleta. Ergo hec conclufio non eftuni-

s

verfalitervera. a.prob. non valet Matrimonium

füb hac conditione: contraho tecum, fi fumpfifti

poculum fterilitatis ; vel contraho tecum , fi ha-

beas fincerum propofitum, lucrandi panem adul-

Z

terino quzftu.

n

2.

Chriftus non potuit prudenter habere

voluntatem conferendi valorem Sacramento , fi

"T

t

ipfemet Minifter apponat conditionem inhone-

:

j

ftam, v.gr. confero tibi baptifmum, fi habeas

ferium propofitum me juvandi adoccifionem Ti-

tu

u*

ergo.

3(

Non valet Sacramentum collatum fub

j F '

conditione impertinente.

ergo Conclufio non

hr

eft univerfaliter vera.

a. prob. non valet Sacra-

r d

Dd 3

mentunm

p

422

DISPUTATIO V.

mentum fuüb hac conditione collatum: Ego te

ht

j

baptizo, fi nunc canis excutiat pulices; vel fi

nunc Imperator Turcarum dormiat.

ergo. a.

dinn. (

aito

jrob. Chriftus noluit valere tale Sacramentum.

qio eit.

ergo. a.prob. Chriftus Miniftris tantum dedit po-

teftatem ad edificationem, & non ad defiru&tionem,

fbn

feu fcandalum, prout teftatur Apoftolus 2. Cor.

Qnis um

Xgév.To.

ergo.

O humu

mummi

ResroNpDEo ad 1. dift. Non valet hoc

Matrimonium ex defe&u materie. c. ex defe&u

i, atti

jur t

intentionis ex parte Miniftri. n.

Suppono, Mi-

niftrum Sacramenti Matrimonii effe Parochum.

Bs

dnsimy

Materia autem hujus Sacramenti eft contractus

&t M

civilis ad individuam vitw focietatem & genera-

à, pro

tionem prolis jure natureordinatus.

Cüm ergo

ejusmodi conditiones repugnent fübftantie con-

iprot f

T ay

tracus, ille contra&us erit jure naturali invali-

dus ac nullus, ac confequenter deficit materia

meeum

]

Sacramenti.

*

| DICZS D

d 2. tr.a. dift.c. Ergo Conclufio non eft

zi

univerfaliter vera in fuppofitione conditionis in-

valide.c. in fuppofitione conditionis validz. n.

lii

l

Mi

Suppono ex Tratt. de S'uflitia, omnes contra&us

ts od

turpes effe jure naturz invalidos.

Cüm ergo in

&bti

cafu pofito concurrant duo contra&us, unus

tl

Chrifti cum Ecclefia per promiffionem gratize ad

applicationem Sacramenti, alter Miniftri cum

Pt

x

recipiente Sacramentum, & hic pofterior con-

tra&tus conditionatus, tanquam turpis, fit jure

tinig

N

lp

naturg invalidus, eo ipfo intentio Miniftri con-

ditionata ob irritationem conditionis tranfit in

"t

abfolutam, & Sacramentum erit validum.

MU

E

d 3

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

425

U Eeg

Ad 3. tr.a. dift.c.

Ergo Conclufio non erit

E

univerfaliter vera univerfalitate conditionum in-

l q

validarum. c. validarum. n. videtur in tali cafüu

E

conditio effe turpis, & fic eo ipfo ejusmodi in-

Itj

tentio erit invalida.

Idem enim cenfendum eft

[

I

Chriftum voluiffe ftatuere circa valorem inten-

üq[

ily

tionis turpis deducte in pa&tum, quod Legisla-

tor humanus vel jus naturale ftatuit circà con-

r

tractum matrimonialem fub conditione impoüif

er

bili, aut turpi.

Duaxr:ctr.a

Poffet enim refponderi, tale

, )

h

AUL

Sacramentum non reddi invalidum ratione con-

MY

ditionis impertinentis, fed ex alia ratione, quia

videlicet Minifter non cenfetur agere ferio & gra-

(

viter, prout agitur in negotiis arduis humanis,

i

)

& prout facit Ecclefia, fed tantum joculatori£.

Aliunde autem conftat ex dictis difp. 2., quód

Sacramentum joculatorié collatum fi

li

t) inv a.li-

dum.

Drickes: Ante Tridentinum Matrimonium

W

clandeftinum contra&tum fub conditione turpi :

QU

fi dederis copiam tui corporis; erat validum, &

n

1

confequebatur fuum valorem per ipfam pofitio-

iv

2500

nem illius conditionis; imó hoc etiamnum pro-

A

cedit de tali Matrimonio contrac&to ab hzreticis,

r

velà Catholicis in loco, ubi Tridentinum non

g

eft promulgatum.

ergo non poteft refponderi,

f

Mi

quod ejusmodi Matrimonia füb conditione turpi

pofteritj

fint invalida.

REesPoNDEo dift. TaliaMatrimonia erant

?JTPiSaF'

du

valida accedente novo confenfu abfoluto , &fo-

]um in ratione contractus civilis. c. fine novo

j d

confenfu abfoluto, aut in rationeSacramenti. n.

ii |

Dd 4

Sup-

424

DISPUTEATIO-V.

y )UN

d

Suppono enim ex dicendis de Matrimohio, quod

Matrimonia clandeftina nunquam fuerint valida

L i

in ratione Sacramenti ;; imó fi erant contra&ta füb

y t

uf

conditione turpi, ne quidem erant valida in ra-

tione contra&us civilis, nifi poftmodum, accef-

int lo

gminum

fiffet novus confenfus abfolutus, faltem impli-

citus, ex libera voluntate contrahentium , velex

d er

difpofitione legis de novo pofitus.

teqizn

I. Valet

Tndent

O8]JICITUR 3. contra 3. Concl.

Sacramentum Matrimonii initum fub conditione

velt u)

de futuro.

Ergo etiam valent alia Sacramenta

wte ff

collata füb conditione de futuro.

a. prob. Sacra-

ii

1

mentum Matrimonii fe habet per modum contra-

aol

étus.

Sed contra&tus valent füb conditione de

ib t

futuro.

ergo etiam Matrimonium:

a, rl

2

Si Sacramenta collata fub conditione de

tamenion

futuro non effent valida, ratio effet; quiaforme

'0]1, qllïül

Sacramentorum fignificant effe&tum Sacramento-

u

rum de praefenti,

Sed hzc ratio nihil probat.

inltm,

ergo. . Min. prob. etiam in contra&u v. g. matri-

t etlure

monii, velvenditionis verba fignificant effe&um

emum

de prefenti, dum dicitur v. g. contraho tecum,

te d

fi numeraveris mille aureos, aut vendo tibi

equum, fi attuleris idoneum fidejufforem. pro

ll

folutione totius pretii &c. & tamen ejusmodi

t D

contra&tus funt conditionati füb conditione de

Mp

futuro. Ergo idem poteft contingere circa for-

g a

mas Sacramentorum.

REsPONDEO difft.a.

Valet in ratione con-

o

inir

tractus civilis. c. in ratione Sacramenti. n.

Ra-

MH

tio autem difparitatis eft; . quia contra&ui non

"

-'äefecipien.

repugnat, ut efrectus fufpendatur usque ad even-

Vi

tum conditionis, càüm nulla exinde fequantur ab-

furda;

r

[

DE MINISTRO SACRAMENTOR. : 428

müpie)

.i

furda; fed non decet, ut effe&tus Sacramento-

At

rum fufpendatur ad eventum conditionis incer-

mcm

te; fic enim Sacramentis non conveniret effica-

i d

cia caufandi gratiam ex opere operato per mate-

:

ümuim

riam & formam juxta eftimationem communem

P

hominum de prefenti, prout tamen illis conve-

tl

nit ex fenfu communi Patrum & fidelium, utpo-

te que non folum caufent, fed juxta Concilium.

N

"Tridentinum contineant gratiam. — Quod fi quis

l coudj:»'r

velit effe contentiofus , actueri, quod non ob-

r

ftante fufpenfione effe&us Sacramentalis usque

Wi n

[

ad purificationem conditionis Sacramenta nihilo-

n

minus poffent dici figna efficacia ex opere ope-

Ts

rato caufalitate morali collativa gratie, refpon-

deo, Chriftum ad commendandam dignitatem Sa-

Il

cramentorum voluiffe iis tribuere tantam effica-

5, quanta convenienter poteft tribui, & que

"tu facilior, ac dignior eft in apprehenfione

Simplicium; nempe efficaciam de prefenti, id-

dn

que conítare ex traditione ac fenfu Ecclefim,

quz nunquam ufa eft tali forma conditiqnata fub

at

conditione de futuro.

L

T

j

Z:9..c. Maj. n. Min. ad prob. c.a. n.c. & pa-

rit. Difparitas jam eft data; quia in contracti-

u

du

bus nullum eft inconveniens, fi effectus fufpen-

datur usque ad eventum conditionis. Econtra

p

ejusmodi füfpenfio effe&uum Sacramentalium

ujctia

non fervit Chrifto ad commendandam dignitatem

Sacramentorum , & majori certitudine ac folici-

rl

gt

tudine recipiendam gratiam Sacramentalem, ad

quam homines certius & folicitius fe preparant,

[ u(qm

fi fciant effe&um non poffe fu£pendi, fed ftatim

i

$

C()n;

DISPUTATIO V.

j

426

conferri in applicatione fignorum Sacramenta-

Wxabetfä&m

lium.

Dicrs r.

Poteft dari abfolutio à reatu

l MMS) :

cne fub conditione de futuro.

Ergo etiam

lib e

abfolutio à culpa poteft dari füb conditione de

qgle iO

futuro. a. prob. poteít Confeffarius, prefertim

mX

tempore Jubilei, peenitenti dicere: Ego te ab-

qm lg

folvo à reatu pone, fifatisfaétionem injun&tam,

andet

& opera in Jubileo prefcripta impleveris. ergo.

tntitti

REsPONDEO n. a. ad prob.dift. Poteft hoc

vpaltr:

Confeffarius relaté ad abfolutionem à reatu poe-

ventas

*

ne indulgentialem. c. relaté ad abfolutionem

a

segelex

reatu poene Sacramentalem. n.

In tali cafu, quo

af d

Confeffarius poenitenti fimul applicat Indulgen-

ayeite

tiam plenariam, concurrunt duz abfolutiones ;

merfona,

una Sacramentalis , quam Confeffarius confert

n

du p

nomine fuo; altera Indulgentialis, quam Co

&npeni r

farius confert non nomine fuo, fed nomine IE7'

[od

ia )

clefie. Pofteriorabfolutio, fa&ta nomine Eccle-

tülen f

fi& , cüm non fit Sacramentalis, poteft conferri

nisddude

fub conditione; quia Indulgentia fub conditio-

ne confertur ab Ecclefía.

Econtra abfolutio Sa-

1 d

n f

cramentalis à reatu poene non poteft conferri füb

ltl

conditione de futuro; quia abfolutio Sacramen-

t d

talis folum dire&té refertur ad culpam, ad pe-

[j

nam autem tantum indirecté, & quidem przcife

Phrwi

fub ratione fatisfa&toria fecundutn juftitiam com-

mutativam pro honore divino lzfo, non autem

&f

li

fub ratione vindicativa fecundum juftitiam vin-

dicativam, prout in Tra&t. de Penitentia. difp. s.

Wtj

& 6. pluribus explico. Ratio, cur Sacramenta-

ïïhlfef g[at]a

Ti

lis Abfolutio non patiatur talem conditionem,

Itaque injunétio Peenitentiz non

1 Itl

patet ex di&is.

habet

u MPOM

f.

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

427

X

habet effe&um fufpenfivum, nec fenfus verbo-

RUT

rum fic injungendo poenitentias eft conditionalis,

fed modalis , ita ut fenfus fit: abfolvo te fub mo-

T

do, ac füb ea obligatione, ut habeas de prafenti

a&tuale propofitum efficax adimplendi poniten-

n

TT

tiam injunCtam; autfi quis vocare velit eum mo-

dum loquendi conditionatum, dicendum. eft,

eum effe conditionatum fub conditione de pre-

A g

fenti intrinfeca, fi nempe peenitens actu habeat

T

propofitum efficax implendi injuncta, adeó, ut,

är;aru ]

fi peenitens fimul a&u haberet intentionem taci-

tam accedendi proxima vice alium Confeffarium,

quem fcit effe laxsum, & impetrandi relaxatio-

nem penitentie alioquin proportionate delicto

& perfonz, etiam prior abfolutio foret nulla ob.

defe&um propofiti exigiti nomine Dei in fatisfa-

&ionem à priore Confeffario.

Dicrs 2.

In Sacramentis vivorum: juxta

2

probabilem fententiam tantum confertur jus ad

gratias aCtuales füo tempore, ubi urget neceff-

tas, v.gr. ab ordinato, vel conjugato confe-

Ergo faltem in his non verificatur no-

quendas.

ftra Refponfio, quod Sacramenta non patiantur

il

Wt

conditionem de futuro; quia non poteft fufpen-

n

di effe&tus Sacramentorum, ac confequenter fàl-

tem in Sacramentis vivorum poteft apponi con-

ditio de futuro.

jf

), N0

RESPONDEO tr. a. n. C.

Quia juxta me

; jl

femper etiam in Sacramentis vivorum confertur

Ti

ii

a&ualiter gratia Sacramentalis, confiftens in di-

fpofitione aé&tuali vel melioratione potentiarum

at

i CGB(L'*

ad finem Sacramenti, fi fufcipiens Sacramentum

fe rité difponat.

Viderint autem Patroni oppo-

duio

fite

428

DAS4P UXT-A T bÓk ; V.

0

fite fententiv, qualem ipfi convenienter allegent

hr

gl

rationem, cur Chriftus non potuerit, vel non

T

voluerit:etiam in Sacramentis effe contentus in-

D

tentione conditionata fub conditione de futuro.

grjunS l

ll

Qratum

Drcss g. Abfolutio à cenfura poteft con-

ferri fub conditione de futuro.

onem

Ergo etiam ab-

um dij

folutio à culpa.

rE

RrzsroNDEO c.a.n.c. & parit. Difparita

Va

eft; quia dilatio Abfolutionis à cenfurainterdum

eoldi

eft utilis peenitenti ad majorem fui humiliatio-

ipodi

nem, & Ecclefie ad emendandum fcandalum.

ligo

Econtra füfpenfio effe&us Sacramentalis reci-

um

pienti aliunde rité difpofito foret ordinari& ma-

deeií

£is nociva quam utilis; aut certé ob proclivita-

um

tem licentiz generalis in varios abufüs ex parte

d) 20

Miniftrorum ea effet nociva Ecclefiz.

[

"f t

Dricrs 4.. Si folennitas nuptialis jam para-'

Fa

ta fit, & tam fponfus quàm fponíà cum invitatis

tectnt

jam a&u compareant in Ecclefia ad accipiendam

DINETT

benedictionem nuptialem, fi quis tunc inopina-

vatin

to accedat, ac detegat probabile impedimentum

E

dirimens v.gr. confanguinitatis poffet Parochus

d ate

M

benedicere nuptias füb obligatione à conjungen-

tiiz u

dis acceptata, quod velint petere difpenfatio-

n j

nem, &interea fe continere.

Ergo cüm juxta

Raf

noftram fententiam Minifter Sacramenti Matri-

Tote

monii fit Parochus, poffet faltem in hoc cafu fu-

Atf

Ícipi Sacramentum fub conditione de futuro.

Tln (l

Idem contingeret, fi contrahentes jam parata fo-

uj (]f i

lennitate mané vel pridie confiteantur Parocho,

Bbl

& in confeffione exprimant peccatum, cui anne-

"r

xum eft inpedimentum dirimens,

REsPON-

"ls

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

429

Rnl

RESPONDEO. tr. à.

n.c. &fuppofitum,

A,X

HUtes

quód iri tali cafumatrimonium fit.conditionatumi,

Dico, quód ficut in cafu neceffitatis Ecclefia fup-

DT

ün

plet jurisdi&tionem in Sacerdote habente titulum

li yu

coloratum, & publicé exiftimato habere jurisdi-

Q

&ionem fufficientem , ita Ecclefia fuppleat defe-

&um difpenfationis faltem ad effettum, nempe ad

effeétum Sacramentalem.

i Difp:

Trz i

Verüm quia hec refponfio vix eft tenuiter

probabilis, & in Sacramentis non licet uti fenten-

l lünj

Men

tia probabili, ubi agitur de valote Sacramenti.

RESPONDEO 2.

Sacerdotem, fi retectio

impedimenti fiat extra confeffionem, debere ab-

m w

ftrahere à folennitate nuptiali, & ad evitandum

fcandalum publicare caufam , quód nempe ino-

)

-

pinató motum fuerit dubium de impedimento,

Poffet tamen pergere in celebratione Miffz fo-

lennis votive, & dein obtenta difpenfatione con-

jungere contrahentes finé folennitate in foro ci-

vili.

Si autem impedimentum retectum fuerit

in confeffionali , illüdque publicari non pofhit,

nequidem in genere, fine prejudicio peeniten-

tium, aut fine fcandalo, cenfeo, tales contrahen-

p

tes faCta fponfione de poftulanda difpenfatione,

& fervanda interim continentia poffe conjungi,

a d

igu

& quidem füb forma & intentione abfoluta. Re:

fponfio mea eft, quia mihi probabilius eft, Ec*

atl

clefiam in cafu extremz neceffitatis eodem modo

3 hOïf

É

difpenfare circa Ecclefiaftici juris impedimenta,

faltem ad effettum, quomodo difpenfat circa alias

leges Ecclefiafticas.

Neque enim in ejusmodi

ül][mc

m

cafu difcrimen eft inter leges precipientes, pro-

hibegtes, & irritantes, cüm irritatio tanqu

H

am adf

2 E

jacens

430

DISPUTATIO v.

1

yul

me'o:ec

jacens fundetur inlege prohibente. Ergo ficef.

&w p

fat ratio prohibitionis, etiam ceffat ratio irrita-

tionis, quia pereunte fubftantia etiam perit ac-

iridà

cidens cohzerens.

if a

Accedit, quód etiam in Sacra-

D

mentis in cafu extreme neceffitatis, ubi materia

aut forma certa haberi non poteft, liceat uti ma-

jj a.

teria velforma dubia. Itaque illud eo magis erit

hU m

licitum , cüm in prefenti cafu concurrat aliud

t d

dubium , necdum certum, an verba Sacerdotis

conjungentis contrahentes fint forma Sacramen-

talis , vel ceremonialis.

Drxr tamen: ad effe&tum ,. nempe ad reci-

TE

piendam gratiam Sacramentalem , remanente ob-

I

ligatione difpenfationem petendi, féque interea

continendi, ut fi preter exfpectationem non ob-

Nom

tineretur difpenfatio, füb alio colore poflet dif-

Teti

folvi matrimonium.

Si autem retegeretur im- :

lii

pedimentum juris naturalis, id infinuandum fo-

vtl (

ret contrahentibus, ut ultro defiftant à contra-

Áfriat

hendo matrimonio fub aliquo honefto titulo.

tll

Quoód fi nollent defiftere , deberet Sacerdos iis

t lt

anminiftrare matrimonium in forma Ecclefiz con-

lm

fueta retenta intentione conficiendi Sacramen-

Üb

tum, fi non invenerit aliam viam evadendi fine

v Ài

fra&tione Sigilli.

d

Dackrs 3.

Validum eft mátrimonium fub

m

hac conditione : Si cras fol orietur ; vel fi ven-

dptis

turus eft Antichriftus.

Ergo valida fünt etiam

alia Sacramenta fub conditione de futuro.

m

MMY

REsPONDEO. tr.a. n.c. & parit.

Difpa-

Vi

ritas eft ; quia conditiones de futuro neceffario

d g

"

jam cenfentur in &ftimatione morali pofite, ut-

h] qull]h

pote jam habentes verificativum prefens in pre-

para-

ing,

V.

DE MINISTRO SACRAMENTOR. 4.3!

d

M

paratione caufarum ; hinc non füfpendunt effe-

à

T

&um contra&ctuum , nec referendze funt fimpli-

Qdöm k

citer in claffem conditionum de futuro , fed in

i

claffem conditionum de prafenti.

, Drxr: tr. quia talis conditio numeranda eft

jl

inter eas, quz habentur in eftimatione morali

Udfümag

pro non adjectis.

Itaque confenfus contrahen-

litrd;

tium eft abfolutus, & non conditionatus.

Ti

Ti

Á

QUESTIO IV.

ul

"n ad «alorem «oel licentiam adminiflrandi

;ïüm(

requiratur probitas Miniflri ?

lt

AT

OTANDUM I.

Quod ad valorem Sacra-

mentorum nonrequiratur fides aut probitas

n

[

Miniftri, jam fiepiüs ab Ecclefia fuit definitum:

I

h

videlicet contra D. Cyprianum & 70o. Epifcopos

Africanos; dein contra Donatiftas ; tertió con-

W

h

tra Albigenfes; quartó contra Wicleffum in Con-

W

cilio Conftantienfi Sefs. 8. ac demum contraLu-

TM

j

theranos & Huffitas in Concilio Trident. Seff. 7.

N

ubi de Sacramentis in genere can. 12. fic habe-

zi

L

tur: ,Si quis dixerit, Miniftrum in peccato mor-

»

tali exiftentem, modó omnia effentialia, que

ad Sacramentum conficiendum aut conferen-

jrnnt

»

dum pertinent fervaverit, non conficere, aut

qn

conferre Sacramentum, anathema fit.

i

»

14 U'UI

fint

NOoTANDUM 2.

Per probitatem Miniftri

hoc loco intelligi ftatum gratic.

Quzritur au-

i

tem, an etiam laicus in cafu neceflitatis bapti-

ho m

zans, vel quilibet Sacerdos vel Clericus admini-

gl

ftrans Sacramentum quodcunque in ftatu peccati

j

Tnor-

y MIN

432

DISPUTATIO ;

j

mortalis peccet mortaliter, nifi priüs fe vel per

: "m

confeffionem vel per contritionem perfectam

y g

