tem, cujus aCta bifloricó feu narrativ? vecitantur,

i [a;.'»

non dixit: /7oc ef? Corpus meum , quod nondum fuit

lii

asá

iraditum ,. fzu nondum crucifixums; fed dixit: Hoc eft

naó

Corpus meum, quod J?ro vobis iradetur.

T

J

M 5

QU X.

T

186

DISPUTATIO II

Did

QUJESTIO IV.

d

hi

n intentio Miniflri & «oluntas Cbrifli. In-

. flituentis frnt pars. conflitutioa Sa-

d

dnn

cramentorum ?

gt i

OTANDUM I.

Certum effe ex Concilio

m

Florentino , quód intentio Miniftri requira-

eirir

tur ad valorem Sacramentorum.

In Decreto

p

Unionis $. s. Concilium fic habet: Omnia Sacra-

ub

menta tribus perficiuntur , -videlicet vebus tanquam

at

materia, verbis tanquam forma, & perfona Miniftri

LOV

conferentis Sacramentum cum intentione faciendi , quod

E

facit Ecclefia; quorum fi aliquod defit non perficitur

g

Sacramentum.

Ita Concilium.

Idem definitur in

Concilio Trident. Seff. 7. de Sacramentis in gene-

h

nj tll

re. Can. 11. ubifichabetur: Si quis dixerit , in Mi-

niftris, dum Sacramenta conficiunt , & conferunt, non

itillig

t

vequiri intentionem faltem faciendi, quod f acit Ecclefia,

anatbema fi.

à WWH

NOoTANDUM 2.

Eam intenüonem Mini-

j

i

ftri, que ad valorem Sacramentorum requiritur,

juxta communem Theologorum debere effe eam,

hinm

qua Minifter intendat faltem exercité , . facere,

Bitgg

quod facitEcclefia; ut enim id reflexé dicat, vel

Dd

cogitet, non requiritur.

]

Dari duas circa intentio-

NoTANDUM 3.

m

nem Miniftri fententias.

'"Thomifte & Scotifte

ilgf

AT

cum multis ex Societ. Jefu defendunt, intentio-

ld

nem Miniftri non effe partem Sacramenti.

Lugo

Hte

tamen, Arriaga, Perez, Palavicinus, Efparza,

m li

Haunold. & plures alii docent, intentionem Mi-

M

niftri effe partem Sacramenti.

Wüm

DICO

DE MATER. ET FORMA $ACRAM. I87

DICO I

Intentio Miniftri non eft pars

Sacramenti.

]

PROBATUR I.

Effe partem Sacramenti eft

;

Sed intentio Mi-

effe caufam collativam gratic.

niftri non eft caufa collativa gratic.

ergo. Mmsj.

patet; quia pars Sacramenti debet effe pars figni

1 'üzio

gratie practici, feu collativi gratiz.

Itaquene-

TU

ceffarium eft, ut pars Sacramenti fit etiam caufa

ia

!

partialis collativa gratie. —Min. prob. negativó ;

quia hec caufalitas intentionis non poteft fuffi-

! lg

MU

;

cienter probari éx Scriptura, aut Traditione.

PnRnoBATUR 2.

Si intentio Miniftri foret

ZT

1

T

pars Sacramenti collativa grati& , ea intentionis

dignitas debuiffet aliquando à SS. Patribus fuiffe

'uehmït

cognita.

Sed non fuit cognita.

ergo, JVim.

n

,

rob. ex filentio SS. Patrum, in quibus vix ver-

LUA

bum ullibi reperitur de intentione Miniftri, nifi

!

L

/

una vel altera vice indire&é circa ejus neceflita-

d

tem, inquantum afferunt, Miniftrum non debe-

j Vi

re joculariter agere in adminiftratione Sacra-

'menti.

g

u

]

PROBATUR 3.

Si intentio Miniftri effet

j u

pars Sacramenti, id ideo diceretur; quia requi-

tl

ritur ad valorem Sacramenti.

Sed hoc nihilpro-

bat. ergo. Maj. patet ; quia alia ratio folida ne-

o

quit affignari.:

Min. prob. . Si intentio Miniftri

ideo foret pars Sacramenti, ob paritatem ratio-

d

n

nis fequeretur r. etiam Perfonam Miniftri fore

partem Sacramenti; quia in Concilio Florentino

yei /

DU»HL

eodem modo dicitur requiri perfonam Miniftri,

ficut dicitur requiri intentionem Miniftri, & ma-

t

T

teriam & formam.

entio fu-

2. Quöd etiam int

fcipien-

188

jv

DISPUTATIO IL

fcipientis fit pars Sacramenti v. g. Euchariftiz,,

Matrimonii, Poenitentie, Baptifmi, & Ordinis.

l

yi

3. Quód character in Baptifino impreffus fit pars

omnium Sacramentorum fuübfequentium ; quia

j

m

fine Baptifmo & charactere nullum aliud Sacra-

mentum fuüfcipitur validé.

4. Quód poteftas

aj üd

ol

& chara&ter Sacerdotalis fit pars omnium Sacra-

.

mentorum, quz non nifi à Sacerdote validé ad-

hh

0

m

miniftrari poffunt, quale eft Sacramentum Con-

[j

firmationis, Euchariftie, Ponitentis.

;ömfiaäæl

5. Quod

uj

l

etiam fexus virilis fit pars Sacramenti Ordinis, &

pb

morbus extremv Unctionis &c. que omnia ab

ia

ipfis Patronis adverfze fententie nec admittun-

Ts

tur, nec fine abfurdo admitti poffunt.

vt

DICO T.

Voluntas Chrifti inftituentis eft

pars Sacramenti.

ii

PROBATUR Ir.

Vox fignificativa ad placi-

xl

Ti a

tum pro fui parte conftitutiva involvit volunta-

tem inftituentium.

Ergo etiam fignum Sacra-

Edl

mentale fignificativum gratie pro fui parte in-

Ym

t

volvit voluntatem inftituentis.

H W

ii

PROBATUR 2.

lia

Illud eft pars, quo forma-

liter non pofito non ponitur formaliter totum.

Ailielt

Sed non pofita formaliter voluntate Chrifti non

æ'.idpgpdeün

ponitur formaliter fignum Sacramentale fignifi-

F t

ü

cativum & moraliter collativum gratig. ergo.

Lt

Min. prob. quando in bivio reperitur fignum di-

EU u

re&ivum itinerantium, voluntas dirigentis eft

D ts

id, quo formaliter non pofito non ponitur for-

bt

M

maliter fignum directivum itinerantium.

Ergo

SUft

etiam non pofitaformaliter voluntate Chrifti non

M tj

ponitur formaliter fi

figuificativo eratig.

gnum ?acramentale in effe

| OBJïcm

Solvun-

Mf

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

189

lch;,»fz

Solvuntur Objectiones.

J

iib

OnJ1rcrTUR 1. contra r. Concl. Concilium

l g

Florentinum eodem modo dicit, Sdcramentum

perfici per Perfonam Miniftri & intentionem, quo

modo dicit, Sacramenta perfici materià & formá.

j

ergo ficut ifta

funt pars Sacramenti, ita etiam il-

la.

do Magiftratus hederam vult effe

2. Quan

ii

fignum vini vendibilis,

vult etiam , ut ipfa fu-

fpenfi

o hedere fit fignum vini vendibilis: ergo

f(

"i d

etiam

Chriftus, dum vult materiam & formam Sa-

Q d)

cramenti effe fignum gratie , vult, ut etiam in-

ii

tentio miniftri fit pars gratig.

REsPONDEO d.

Concilium Florentinum

hoc dicit eodem modo generico. c. eodeni mo-

Müef

do fpecifico. n.

Concilium tantüm dicit, qua-

tuor illa, nempe materiam, formam

, perfonam & in-

1lb

EOl

ientionem miniftri e

fIe requifita neceffaria ad valo-

rem Sacramenti.

Utrüm autem eodem modo

p o

modum partis, vel per

w

fpecifico requirantur per

modum conditionis v el applic

aiionis, hoc non dicit.

Ad 2. tr. a, n.c. & parit.

Difparitas eft ;

p

yer t

quód füfpenfio hed

erz habeat naturam figni, &

participet definitionem figni ;

eft enim id, quod

Cf

erit fenfibus, facit

prater fui fpeciem , quam ing

yielt

aliud in cognitionem venire.

Sed intentio in-

qie. t

am

& definitionem fi-

terna non participat natur

ript

gni; nonenim efti

d, quod

prater fpeciem, quàm

d

cit aliud in cognitionem veni-

ingerit fenfibus , fa

p

re, utpote nec fign

o externo expreffa, nec etiam

Yi ^

certó coghnita.

aU. n

llud eft pars, quod quidem

i^

OsB]JICITUR 2.

non eft totum , eft tamen tale,

ut ipfo folo non

potito

ju

190

DISPUTATIO Ir

pofito pofitis licét reliquis omnibus non ponatur

:AMD»;I /

totum.

Sed tale quid eft intentio Miniftri. er-

me[;':wm

£go. Min. prob. pofita materia & forma ac ipfa

90

etiam voluntate Chrifti attamen no

tum.

n ponitur to-

PUl

Ergo.

r te

RzsPONDEO I. Retorquendó in illis ab-

s

furdis PRoz. 3. addutis, que fequerentur ex

(

hac fententia, fi intentio Miniftri ponatur effe

x epim;

pars Sacramenti.

gt

RzsPoNDEo 2. n.Maj. Parsenimjuxtanos

n

eft illud, quo formaliter non pofito non ponitur

formaliter totum; fi enim illa regula partis effet

TUl

um

vera, fequeretur, quód Deus effet pars creature,

TLT

ii

& aer inpulmones attra&tus effet pars vitz; quod

Dras :

Ib

eft falfum, prout in Logica Phylof. Poll

ing. o-

ftenfum eft.

ib

AT

g. x

IyuCEST.

Non pofita intentione Miniftri

3. Df

nec formaliter ponitur Sacramentum. — Ergo eft

Ff

pars. Ant. prob. non pofita intentione Miniftri

non ponitur materia & forma Sacramenti in ra-

um

a

tione figni gratie practici.

ergo.

Ant. prob.

Chriftus noluit materiam & formam Sacramenti

lo

v.gr. baptifmi, effe actuale fignum gratiz practi-

ii

cum, nifi quam a&tu previdit fübftare intentioni

&t 1

Miniftri. ergo.

Ant. patet; quia non potuit

fz.r».äwem Í

Chriftus prudenter velle, ut ea materia & forma

o

effet acuale fignum gratiz praéticum , nifi a&ua-

liter fübftaret intentioni Miniftri.

REsPONDEO I.

Retor

quendo partim in

" b

inftantiis PRoz. 3. addu&is,

partim in applica-

At

tione ignis ad lignum; nec

enim Deus voluit,

lr

ignem cíle caufam phyficam combuftionis $^m

I

ütapplicatum ad ignem ; quin tamen per hoc

"m

fequa-

|

l

DE MATER. ET FORMA SACRAM, 191

HOUPQ »

fequatur , applicationem effe caufam partialem

li

combuftionis, vel partem caufz.

|h

UT

RESsPONDEO?. n.à. adpar. d.ant. non

j

AL

ofita intentione Miniftri materia & forma non

ponitur realiter in ratione figni pra&üci. c. non

d

UR

fl j

ponitur formaliter in ratione. figni pra&tici. n.

ficut enim in conceptu formali caufalitatis feu

O d

dependentiw ignis B. ab igne A. non involvitur

applicatio ignis A. ad lignum, ita etiam, quando

Vr

concipio materiam & formam baptismi inratione

D n

figni practici , non neceffarió cogito de intentio-

Asf

neminiftri; adeoque non involvitur intentio mi-

T

niftri in formali conceptu Sacramenti.

Ws

DicEs 2.

Ex hac refponfione fequitur,

Mmg:

acra-

quód etiam materia aut forma non fit pars S

menti.

Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

Maj.

"

prob. Poffet eodem modo dici, quód materia

fit tantüm conditio feu requifitum effentiale ad

hoc, ut forma per voluntatem Chrifti fiat a&ua-

le fignum gratiz practicum.

li

RzsPoNDpEo. n. Maj. ad prob. dift. pof-

d

fet hoc dici, fi Chriftus ita voluiffet inftituere Sa-

d

gl

cramentum , ut fola materia aut fola forma ha-

beat rationem figni ducentis ex noto in notitiam

j nj

w li

reiignotm. c. Si Chriftus voluit complexum ex

materia & forma habere rationem figni. n. Quód

)d

Chriftus voluerit tam materiam quàm formam,

hoc eft, totum compofitum ex materia & forma

j p

habere rationem figni , nósque per fui fpeciem,

nif

quam ingerunt fenfibus, ducere in cognitionem

Dasto

gratige, colligitur ex communi fenfu SS. PP. qui

buüiomï

effe&tum Sacramentalem adfcribunt rebus & verbis,

u7

atque

iu

192

DISPUTATIO II.

atque admirantur mirabilem vim tam elemento-

af

um

rum Sacramentalium , quàm ipforum verborum.

R

:

atio autem hujus divinz voluntatis potuite(fe ;

R

quia connaturalius eft ufui humano, ut, fi fignum

Fl

fuerit perfe&um, fimul ducat in cognitionem re-

bus fymibolicis , & verbis.

o

P

DicEss 3. Saltem ex hacrefponfione feque-

retur, quód fola materia proxima fimul cum for-

a

maà, non veró materia remota fit pars Sacramen-

ti. fed hoc non poteft dici. Ergo. . Min. patet 5

T

quia SS. PP. non adícribunt virtutem fan&ifican-

u

di animam ipfi ablutioni, feu actioni baptizantis,

m

fed potihsipfi aque. Maj.prob. in conceptu for-

ta r

mali baptismi non necefiarib aliud involvitur,

anth

nifi materia proxima cum forma,

ergo.

1 d

RESPONDEO. n. Maj. ad pr. n.a.. A&tio

) nnunm

enim abluentis foret eadem, five ablueret aqua,

t g

five vino, five la&e &c. quin tamen baptismus

t

per vinum foret validus.

Ex hoc ergo manife-

ii C

Ítum eft, quód in formali conceptu baptismi füb

tf

ratione figni prac&tici involvatur materia etiam

;&foma&ac

remotàa.

Dein etiamfi Chriftus potuiffet ita Sa-

dT

cramenta inflituere, eum tamen aliter voluiffe

(Wu Lal

conftat ex SS. PP. qui vim collativam gratie ad-

a

fcribunt aqug, prout monftrabitur Difp. 3.

OnJrcirrUR 3. lllud eft pars Sacramenti,

Atenj

per quod a&io facramentalis formaliter eft mo-

Q nf

raliter actio Chrifti per intentionem Miniftri. er-

Tl

go.

Maj. patet ; quia Sacramenta in tantum

caufant gratiam, in quantum moraliter fünt actio

Hs

Chrifti, prout dicetur Difp. 3. Min. prob. per

intentionem formaliffimé fit, ut actio Sacramen-

D Il]fmügi

Ti

talis ponatur nomine Chrifti.

Ergo etiam per

i

L

eam

l T:Tmä

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 193

welme;.

.eam formaliter fit, ut a&tio Sacramentalis forma-

Vfïblüï.*,

liter fit moraliter actio Chrifti.

3* In matrimonio intentio Minifirt eft pats

Sacramenti.

Ergo idem eft dicendum de aliis

Sacramentis. a. prob. in Sacramento Matrimonii

'contra&tus matrimonialis formaliffimé conftitui-

iug cw

hr

M

tur per confenfum contrahentium. —ergo.

m

3. 'Si intentio non effet pars. Sacramenti,

N

^l

(

non poffet explicari, quid Minifter fua intentio-

UA

ne velit, quando vult conficere Sacramentum?

AO

h

non énim pro obje&to hujus intentionis poteft

t

affignari folà materia & forma; hecenim poffunt

i

poni etiam nomn Sacramentaliter, v. g. in cafu,

P

quo ponuntur tantum exercitii caufa, velexalio

lt g

fine.

Neque etiam pro objecto hujus intentionis

p

poteft affignari voluntas Chrifti inftituentis ; aut

voluntas Chrifti cum materia & forma; quia vo-

T)nan

Wi

f

luntas Chrifti femper datur, five ponatur mate-

ria & forma Sacramentaliter, five non; Chriftus

jrh eur

xf i

enim femper vult, talem rem effe materiam Ba-

fer vl

ptfmi, & talia verba effe forinam vBaptifmi,

w a

ergo.

tDibA

n

RrsPONDEO. O Ma.n. Min. ad jrob. . ài

maitst

Nam intentio Miniftri non éfficit caufaliter vel

formaliter, ut actio Sacramentalis fit moraliter

i

a ii

a&io Chrifti? fed hoe fit per voluntatem Chrifti,

qui vult eam actionem Sacraientalem haberi pro

vll

fua. Intentio autemi Miniftri éft pufa conditio,

yag

qua pofita ponitur ille effe&tus moralis volunta-

r

tis Chrifti, ut a&io Sacramentalis , quee de feeft

W; .. D. Zfmort Tratt. de Sacr am. in gen;

in

-

194

DISPUTATIO II.

) Mm

in potentia proxima ac difpofitione proxima ad

hoc, ut affumatur a&tualiter à Chrifto , pro-fua

aCtione, a&u fit moraliter actio Chrifti.

TE

Ad. ». n. a. ad prob. c.a. n. c. & füppofitum,

jin

quod contrahentes fint Miniftri hujus Sacramen-

ti. Suppono enim, Sacerdotem effe Miniftrum

hujus Sacramenti. ltaque ea intentio contra-

bp

hentium non erit intentio Miniftri, fed erit

pars materie Sacramenti. Hinc poteft

VTT

RESPONDERI 2. dift.

Intentio civilis re-

inia,l

laté ad obligationes civiles contractus matrimo-

t nts

nialis eft pars Matrimonii. c. intentio Sacramenta-

tdedeta

lis relaté ad effe&us intentos à Chrifto. n. In

TARLI

contrahentibus Matrimonium dantur dusz inten-

d w

tiones faltem formaliter inter fe diftin&te. Una

Wan

intentio fertur ad obligationes Matrimonii civi-

Viatri

les, qualis datur in Ethnicis, Turcis, & Hereti-

i

cis.

Altera intentio fertur ad effe&tus Sacra-

ins Tr

mentales à Chrifto intento$.

Illa eft pars mate-

bv

rie Matrimonii.

Altera non eft pars Matrimo-

" n

nii, fed tantum eft conditio ad rationem Sacra-

Mi

mentalem Matrimonii.

AA

m

d 3. n. Mgj.

Dico enim, quód Minifter

VM &mm

li

non folum velit materiam & formam, & volun-

* TU

tatem Chrifti, fed etiam velit effe&um à Chrifto

BU

AR

TM

vel Ecclefia intentum, abítrahendo, an ille effe-

ia

&us fit phyficus, per collationem gratiz, vel tan-

^

r

tum moralis, peraggregationem baptizatiincom-

j

munionem populi Chriftiani, ficut in Veteri Te-

TT

ll

s

Íftamento per Circumcifionem circumcifus ag

.

fsl

W

gre-

gabatur populo Dei.

:

u

QU E.

DE MATER. ET FORMA SACRAM

I95

du

ij

hi

QUJESTIO V.

4In ad valrem Sacramenti fufficiat intentio

Hl

Jolum faciendi materialiter,' quod

ia

Telin

facit. .Exclefia ?

"UUU Q

KEt quando error Miniflri obffet. voalori

f .

Sacramenti ?

)teff

OTANDUM I.

Aliam effe intentionem ma-

) QV

3 Dd

terialem , feu ut aliqui vocant, extermam, &

aliam effe intentionem formalem, faciendi quod

Vs

facit . Ecclefia.

INTENTIO EXTERNA feu

I

Wa

MATERIALIS vocatur, qua Minifter folum in-

tendit ponere exteriorem formam ab Ecclefia

Ilj

confuetam nihil aliud intendendo , nifi ut vel fa-

100D1 0

tisfaciat exterius fuo officio, fi eft Chriftianus,

I

vel-ut fatisfaciat fuperfhtlom Chriftianorum, fi

du t

fit Judzus, Turca, vel Ethnicus.

Hunc modum

pou

adminiftrandi Sacramentum Authores dicunt fie-

Ya

ri cum intentione faciendi faltem materialiter,

Qd

quod facit Ecclefia.

Alii Authores queftionem

Íub aliis terminis proponunt, & querunt; anob-

fit valori Sacramentorum retentio intentionis? Ita

l

n

p U

ut Minifter pofitivé intus in animo excludat in-

m

tentionem faciendi , quod facit Ecclefia Catholi-

W

ca, fed tantum exterius fe fimulet Catholicum

p

aut Chriftianum, ac propterea more aliorum

granw

"

ferio & gnaviter ponat ceremonias confuetas.

u

INTENI'IO autem FORMALIS vocatur eas

l mh»

p

qua Minifter revera intendit effe&um à Chrifto

eu

vel Ecclefia intentum.

Na

NOoTAN-

Dru

DISPUTATIO ItI.

196

N

^

Vl

3

"

NoTANDUM 2.

Eam fententiam, quód

]

d

in Miniftro fufficiat intentio materialis, adícribi

a

"

"

;L

:'i:

Catharino , celebri Scriptori ex Ordine D. Do-

W

minici.

Eandem tanquam probabilem propu-

ji, i

gnat P. Juenin de Sacramentis differt. r. Q. 5.

J

(:9:09,.3,

Eandem' aperté defendit P. Hyacin-

gl

thus Serry in Vindiciis Vindiciarum Catharini

SanGiffimus D. N. BEN£-

| Tridgnp:r

editis Patavii 1733.

Don du

picrus XIV. in l. 7. de Synodo. c. 4. n. 6. &c.

&

fic fcribit: , Quamquam apud Catholicos certis-

vbl

»

fimum fit, in Sacramenti Miniftro aliquam in-

r pon

tentionem requiri, faltem faciendi, quod fa-

»

gm

»

cit Ecclefia, valde tamen inter eosdem difpu-

at

»

tatur, de hujus intentionis obje&to, feu quid

gitdur

»

illud fit, ad quod ferri debeat ejusmodi inten-

a

?»

tio, quam omnes neceffariam fatentur. Am-

brofius Catharinus, é Dominicanorum Fami-

, 14

»

at

»

lia, Epifcopus Minorenfis, & poftea Archi-

El

»

epifcopus Compfanus in Opufc. de intentione

zi n

»

Miniftri. contendit, ad Sacramentum validé

i

EL

adminiftrandum , fatis effe, ut Minifter inten-

Mrnt

»

tionem habeat ferio perficiendi ritum exter-

»

num, qui ab Ecclefia adhibetur; atque ideo,

L

etiamfi fuam intentionem retineat, aut inte-

üïïg'ffnten

»

k

^

i

»

rius dicat, fe nollefacere, quodfacit Ecclefia,

2

dummodo exterius ferio agat, nulloque figno

(j

lükdfï

[

000

o

»

pravam fuam voluntatem prodat, ratum, per-

n

»

fe&umque Sacramentum ab eo perfici Catha-

B

o

Itl

»

rinus propugnat.

Catharino prziverant Pe-

»

trus Cantor, Robertus Cardinalis Pullus, Pa-

du

valeg

l

»

ludanus, Sylvefter, eumque poftea funt fecta-

ti Salmeron ]. i. comment. in epift. D. Pauli

ATU j

4

;:

3. p. difp. 2. Joannes Marius Scribonius in

W s

, 9Umm.

l

DE MATER. ET FORMA SACRAM. I97

*

», Sümm. Theol. de Sacram. in genere Q. 6. & 7.

t d

»

Vincentiüs Contempfonius in fuo Tractatu de

Hyacinthus- Serry in

tg)

Sacramentis in genere.

»

Vind. Vind. Natalis Alexander , Cafpar Jue-

i,

»

nin, aliique Recentiores.

,Hazc tamen opinio vifa eft aliis coincidere

ii hi

Ti dj

»

cum Lutheri, & Calvini do&trina, à Concilio

»

'Tridentino expreffe damnata, ac propterea

DX

non dubitarunt herefis notam eidem inurere,

M

»

»

verum hujusmodi Cenfores Concilii Tridentini

olos (

iiqum

»

hiftorie fe prorfus jejunos oftendunt: etenim

»

Seffio Septima, ubi primo impium hzretico-

i qui|

w

rum dogma anathemate confoffum fuit, habi.

»

ta eft die 3. Maji 1547. & laudatum Catharini

ii

opufculum, Romze Typis impreffum prodiit

jomd t

anno 1552. quin opufculi Author, ea occafio-

d !

qorim

»

ne, in aliquam erroris füufpicionem vencerit:

E

quapropter Cardinalis Pallavicinus, éuiFtr

vf d

jatentt

»

dentini Canones, & Decreta, eorumque ge-

»

nuinus fenfus, ignota profecto non erant, in

a vl

»

ejusdem Concilii hiftoria l. 9. c. 6. n. 2. loquens

| mmr;

Y

de fententia, à Catharino in eodem Concilio

TO

À

»

propugnata hzechabet: Equidem exiftimo, Ca-

; atqueï

»

tharini fententiam falfam effe, fed non ideo

yi, d

»

per "Tridentinos Canones diferté damnatam :

Jfactd

»

quapropter fas illi fuit affirmare, eam Co nci-

il

»

»

lio non contradicere. & l. 12. c. 10. exponens

h, r

m

Decreta, Penitentiz Sacramentum fpeétantia,

«t

h

à Concilii Patribus formata, n.34. ait: Exhif-

m

»

ce poftremis verbis conjicere poteft, qu;squis

li

Til

»

ea legerit, haud effe expunétam fententia m Ca-

a

»

tharini, aliorumque "Theologorum, opinan-

fficerein

n

tium , Sacramento, quo ratum fit, fu

N-

, Mini-

ms W

yu

198

DISPUTATIO IL

)

, Miniftro voluntatem ferio agendi, & obeffe

M

, tantummodo jocum, quem Sacramentum fü-

u

» fcipiens cognofcere poffit.

nj

»Quam ob rem melioris

judicii Theclogi,

p

v)

g

» Catharini opinionem ab hzrefis cenfura vindi-

, cant, latumque inter illam, ac Lutheri & Cal-

gt

» vini do&trinam difcrimen intercedere demon-

D

» ftrant, prefertim Vasquez in 3. p. tom. 9. di-

,

s fput. 198. & 9..& 3.

Cardinalis de Lugo de

nl

5 Sacram. difp. 8. Se&. 9. n. 15. Natalis Ale-

ii

» xander Theolog.Dogm. & Moral. tom. ». c. 1.

wamu

» art. 3. Reg. 1. Juenin de Sacram. differt, r.

Ht

» q. 5 art. 3. $. . Quinimó Marcus Antonius de

g, i

» Dominis 1. 5. de Republ. Eccl. c.12. $. 12. &

g rd

» 13. ubi perverfum hereticorum errorem ad-

thtv

» ftruit, Catharinum à fua fententia prorfusalie-

as u

» num agnofcit, & fatetur.

NNegari tamen haud

V5

n d

» poteft, grave vulnus prefate opinioni infli-

, &um ab Alexandro VIIL.à quo die feptima

& a

» Decembris 169o. hec inter alias propofitio

edins ]

» damnata fuit: valet Baptifmus, collatus à Mi-

iil

» niftro, qui omnem ritum externum , formam-

t D

» que baptizandi obfervat, intus veró in corde

ltg)

» fuo apudferefolvit: non intendo facere, quod

fu. lu)

» facit Ecclefia.

Sed nihilominus à damnatio-

Q

»

nis telo illam defendere conantur Juenin cit.

l[fï&!"lmu

loc. Serry in Vind. Vind. pag. 109.

Auctor

m

»

operis de re Sacrament. pag. 113. Aliique,

übrqy

»

confixam propofitionem intelligendam rati,

»

cüm ritus externus, aut non ferió, fed joco &

i u

Tf

mimicé peragitur, autab illo exercetur, qui

T0 l

»

aliunde, hoc eft, ab aliqua exteriori circum-

:Dliæ Qtj

» .ü.antia, puta à Sacramenti poftulatio

ne, non

p ii

, deter-

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

199

! W

determinatur ad agendum nomine Ecclefiz,

t

feu tanquam Ecclefiz Minifter: ultro enim ad-

»

»

mittit Juenin, non validé baptizare, qui à ne-

LT

»

mine poftulatus domi infantem abluit, cum

d

»

expreffa Sanctiffimz "Trinitatis invocatione, fi

a

»

intra fe deliberet, id, quod fert propofitio da-

ltb

mnata: non intendo facere, quod facit Ecclefia.

al

»

» Verum utut hec res coram Deo fe habeat,

&l

»

nulla usque adhuc de ea emanavit expreía

NZHHSA

Quamvis igitur

»

Apoftolice Sedis definitio.

QOU

)»

communior fit fententia exigens in Miniftro

d

intentionem vel a&tualem, vel virtualem fa-

hii

)

ciendi, non folum ritum externum, fed id,

1 gt

»

quod Chriftusinftituit, feu quod facitEcclefia,

LUC

»

& hec, veluti tutior, fit omnino fervanda in

ii

praxi; non eft tamen Epifcopi, priorem opi-

idrusd

nionem reprobare, atqueadhancpofteriorem,

etiam theoricé tuendam, fuos Dicecefanos adi-

n

»

d t

gere: caufas quippe majores, difficilioresque

»

quzftiones, Fidem, autdifciplinam fpectantes,

t

ii

»

ad Apoftolicam. Sedem deferendas, ftatuit

»

perpetua Ecclefie confuetudo ab Innocentio

mj

at

»

III. in cap. Majores. de Baptifmo. confirmata.

ofce

»

Quare, fi conftet, quempiam aut Baptifmum

»

contuliffe, autaliudSacramentum, ex iis, quae

ss

r J

iterari nequeunt , adminiftraffe omni adhibito

externo ritu, fed intentione retenta, autcum

!

deliberata voluntate non faciendi, quod facit

Il ^

Ecclefia, urgente quidem neceffitate, erit Sa-

dl

»

cramentum iterum füb conditione perficien-

[ETiö) fl' j

dum; fi tamen res moram patiatur, Sedis Apo-

d

ftolicee oraculum erit exquirendum , quemad-

auni

modum ad Severum Scholafticum Conftanti-

')[)WL«' ,

N 4

, Dopo-

200

UPDTSTUTOTIOU N

u

,-.nqpolitanu,m faciendum fcripfit Ferrandus Ec-

ifia l

2

clefie Carthaginenfis Diaconus, in difficili

ii

queftione, qua tunc Ecclefia fatigabatur, do-

ho

&tis indoctisque in varias partes fciflis, inquiens:

( M]Hl[

Interroga, Vir prudentiffime, fi quid verita-

ml

tis cupis audire, p.rincipal,iterg Apoftolice Se-

int

» dis Antiftitem ,

cujus fana do&trina conftat ju-

Cyo,

jrent

, Cicio veritatis, & fulcitur munimine Authori-

, tatis (tom. 9. Biblioth. PP. pag. 509.) Quod.

qured

gi.d

» Íemel monitum volumus, ut regula fit, etiam

» pro aliis controverfiis, quas mox commemo-

VT

, rabimus."

Hucusq

:

ue San&iüïmus D. N. Bz-

od q

NEDICTUS XIV,

i t

NOoTANDUM 3.

vt

Errorem Miniftri poffe

effe varium. Nam r. poteft verfari circa fen-

ii

fum forme, quod fieret, fi v. g. crederet Filium

t f

effe minorem Patre, vel Eum & Spiritum San-

U0 ia

&um effe creaturam,

2. Poteft error verfari

&l

circa effentiam formew , v.g. fi crederet, prono-

3 vf

men Égo pertinere ad effentiam forma:; vel fi

r n

crederet, non hec verba: Hoc eff Corpus meum;

n

fed invocationem Spiritus Sanéti pertinere ad

brliti

effentiam formee,

3. Poteft error verfari circa

ü d

paturam Sacramenti, ita ut eredat, totam cere-

t

moniam effe rem füperftitiofam, prout credunt

fs |

[

-Gentiles, Judei, & multi ex hzreticis, 4. Pot-

& m

"

€ft ille error vel effe tantum internus , vel etiam

dttf

d

figno externo expreffus.

5. Poteft talis error

K

non folum effe externus, fed etiam proteftativus

n

'W'

fidei & animi introducendi novum ritum in Ec-

IH-O mhi

«lefiam, De quovis genere ejusmodi errorum

im

queritur, an obftet valori Sacramentorum?

U]Ul Hd Yi

DICO&

Ad valorem Sacramentorum non

Md l

fuflicit

DEMATER. ET FORMA SACRAM. 2COl

s

Wiis

fufficit intentio materialis, fed requiritur inten-

tio formalis.

n

PROBATUR I. Intentio formalis eft illa,

Jrten

qua Minifter non folum intendit ponere mate-

Wt

riam & formam fed etiam intendit eam mate-

2

riam & formam /üb modo, quo eft inftituta à

Chrifto, & determinata ab Ecclefia.

Sed talis

i

l

intentio requiritur.

ergo. Min. prob. i non re-

?

T

quireretur talis intentio, fruftra in Concilio Flo-

Q

Íi,

rent. ad valorem Sacramenti requireretur mate-

QO

ria & forma & perfona Miniftri cum intentione

)N

faciendi, quod facit Ecclefia.

Sed hocnonpot-

eft dici.

ergo. Maj. prob. fi non requireretur

a v

talis intentio, fenfusverborum Conciliinon pof-

d n

fet effe alius, quàm ifte: ad valorem Sacramen-

aT

torum requiritur materia, & forma, & Minifter

st

cum intentione ponendi materiam & formam.

ROT Vf

Sed hocnon poteft dici.

ergo. Maj. patet ; quia

, p

non poteft affignari aliud objectum intentionis

m w

precife materialis, nifi ritüs externus materie &

n "

forme. Min. jrob. hic fenfus effet ridiculus.

i

Ergo hic fenfus non poteft effe verborum Con-

cilii.

vetnt

d prob. ridiculum effet, fi fervo quis di-

,fnant

ceret: debes ire in urbem, & deferre ad Petrum

prout q

epiftolam, & eum falutare meo nomine, ac dein

s. t

emere pileum; attamen debes fimul habere in-

tentionem eundi in urbem, & intentionem de-

:mUS,VE

d

ferendi epiftolam, &intentionem eum falutandi,

& intentionem emendi pileum.

ergo fi in Mini-

n*

m m

ftro nihil aliud requireretur, quàm materia &

forma, ridicula effet definitio Ecclefie, quod

'usmodï f

mettit

fimul ad valorem requiratur intentio Miniftri po-

J

*

nendi materiam & formam.

nqamæw'(

Ns

Pao-

202

DISPUTATIO II

r )!ATE

i5 E

PROBATUR 9

Alexander VIII. damnavit

eam do&rinam, quód idem fit intentio ponendi

g

JEWM

materiam & formam , & intentio faciendi, quod

facit Ecclefia. Ergo non fufficit intentio preci-

ii

a

fe materialis, feu intentio ponendi materiam &

i

formam. 44 prob. pr opoütlo damnata fic habet:

Valet Baptifinus collatus à .Miniffro , qui omnem ri-

x g

tum externum. formamque baptizandi obferoat , intus

ul

veró in corde fuo apud fe vefolvit : mom intendo face-

Wi (W

ye, quod. facit. Ecclefía.

Ergo eoipfo damnatum

atími

eft, idem effe intentionem ponendi materiam &

"MW

formam, ac intentionem faciendi, quod facit

IN

Ecclefia; fi enim hv intentiones dus idem fo-

rent, Pontifex damnaffet propofitionem ridicu-

tm Mb

lam, involventem in terminis contradictoria,

,a

quod non videtur dignum authoritate Sedis Apo-

Jm&lmh [

ftolice

$i enim he dus intentiones forent

f, &t

idem, rectius Pontifex damnaffet folam. unam

tsl

contradi&ionis partem , nempe quód in Sacra-

ais d

mentis non requiratur intentio faciendi, quog

ünom

facit Ecclefia

XNttits

PROBATUR 3.

Ad valorem Sacramenti

ia

requiritur, ut a&tio Sacramentalis convenienter

ts

à Chrifto poffit affumi pro fua

Sed non poffet

" JMW

convenienter-affumi pro fua in cafu, quo Mini-

*LECU

fter habet pofitjvé intentionem contrariam non

fünh.,lx H

agendi, quod Chriftus inftitui& — Ergo in tali ca-

MH»L('

fu non ponitur id, quod ad valorem Sacramenti

b

requiritur

Min. videtur per fe evidens; quia

hi

NU

videtur inconveniens, ut Chriftus actionem ho-

Vl |

minis velit haberi pro füa, quam homo pofitivé

ht, qhü' Jf

non vult effeactionem Chrifti

]Maj. prob. omnes

J

aGtiones Sacramentales funt actiones folum mini-

:

LItN]

D

fteria-

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

203

J

fteriales; adeoque ex fua natura funt moraliter

) r

a&io Chrifti; fic enim dicitur z. Cor. 4. v. r. Sic

uT

nos exifHimet bomo ut. Minifiros Chrifli , &? Difpen[a-

r

tores snyfTeriorum Dei.

Sic etiam in Concilio Tri-

Pf

4l

dentino Seff. 14. c. 6. dicitur: JDocet S. Synodus,

t

Sacerdotes tanquam Chrifti Miniftros fun&ionem remit-

a.

tendi peccata. exercere.

At t

DICO II.

Ad formalem intentionem fa-

Ti f

At

ciendi, quod facit Ecclefia,. non requiritur in-

tentio formalis conferendi effectum Sacramenta-

nami

Jem internum.

I rA

i

i

M

PROBATUR. SiJudaeus, Turca, Gentilis,

o

vel etiam Atheus conferat Baptifmum ea inten-

mibyta

tione, quod velit eum conferre, quomodo Chri-

Tl

P'

ftus inftituit, & Ecclefia adhibet, validé bapti-

T5 iUf

zat, etfi credat, caremoniam aut effe inutilem,

4 Ut

aut prorfus fuperftitiofam, ita ut fi fequatur ali-

N

quis effectus, alius non fit, nifi proveniens ex

W

tacito pacto cum demone, prout folet freri in

i, qui

aliis ceremoniis fuperftitiofis ; aut certé tantum

um

fecuturum effe&um moralem, confiftentem in

mv

hoc, quod talis homo cenfeatur aggregatus po-

p

pulo Chriftiano & Ecclefie per ejusmodi exter-

nam profeffionem fidei.

Sed in tali cafu non ha-

mi

gt

betur formalis intentio conferendi effe&um Sa-

j

cramentalem internum.

ergo. -Maj. prob. ex fen-

n

fu perpetuo Ecclefiz, quz nullo unquam tempo-

ia

re fcrupulum movitbaptizatis, à quocunque ba-

ptizati effent, dummodo debita forma ufi fue-

TU

n

rant, quamvis verofimile fit, & merito dubitari

pojwerit, an tales Judei vel Gentiles, qui fum-

jj n

mo odio profequebantur Chriftum, non potius

pl

,

intus

DISsPUTATIO

II.

y j

204

intus in animo totam ceremoniam baptifmalem

g

irriferint, ac propterea nullum alium effectum

j

d

intenderint, quam precife externum moralem,

g

quo volebant fatisfacere defiderio baptizandi,

j

ut nempe aggregaretur communioni Chriftiano-

i hAQGZï

ruim.

Ille fenfus perpetuus Ecclefiz probatur I.

p t

ex Refponfo Nicolai I. ad Bulgaros , ubi fic fcri-

fjetn.

bit: , À quodam Judeo , nefcitis, utrum Chri-

frii:

»

ftiano an Pagano, multos in Patria veftra ba-

,f ua

ptizatos afferitis, & quid de his fit agendum,

At

»

»

confulitis. Hi profe&o fi in nomine Sancte

iratini

'Trinitatis, vel tantum in nomine Chrifti ba-

[. [

»

»

ptizati funt, conftat eos non effe denuo bapti-

i qie

zandos. Sed(quiadeforma debita baptifmi me-

vt

»

»

rito dubitari poterat, fi Jud:eus ille non fuiffet

Anony

Chriftianus, aut faltem Catechumenus) pri-

»

ij

»

mum utrum Chriftianus an Paganus ipfe Ju-

a n

»

deus extiterit, vel fi poftmodum factus fue-

la

»

rit Chriftianus, inveftigandum.

Quamvisnon

i

»

pretereundum effe credamus, quod Deatus

"

:

»

de Baptifmo dicat Auguftinus. Jam fatis, in-

p

»

quit, oftendimus, ad baptifmum, qui verbis

lg

W

D)

Kvangelicis confecratur, non pertinere cujus-

At

2

quam vel dantis vel accipientis errorem five de

AR 1æk]

»

Patre, fivedeFilio, five deSpirituSancto ali-

nl

"n

i

ter fentiat, quàm do&trina coleftis infinuat."

Tta S. Auguftinus l. 4. de Baptifmo. contra Donat.

J n

i

m

e v

Ut

i[." Idem probatur ex D. Auguftino, qui in

W.

^i

textu proximé relato dicit, qualemcunque erro-

)

rem baptizantis non obftare valori baptifmi,

ET

lt

adeoque nec obftare errorem Turce, Judei, Gen-

Ui

A

Il

wq

tilis vel Athei ; interius totam ceremoniam ba-

M

ptifma-

2

N

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 205

lltjs

ptismalem irridentis, & tanquam fterilem ritum

fu.

Torin

