facientis, prout abftrahit à gratia caufaliter vel

formaliter gratum faciente. c.

prout dicit for-

du

maliter gratum facientem. n.

Quód enim D.

tht

"Dhomas in gratia Sacramentali includat rationem

NY

genericam gratie gratum facientis, verum eft ;

( giln

quód autem gratia Sacramentalis quoad fuam ra-

r

tionem fpecificam dicat gratiam formaliter gra-

t C f

tum facientem, hoc non dicit. Imó potiüs dicit

[rud:

oppofitum, dum Sacramenti effe&tum direttum po-

Bd

nit perfectionem potentiarum, & tantüm indire-

pb od

&é per modum prarequifiti medii, ac caufz ad

d

fuum proprium effe&tum obtinendum dicit à gra-

r ü

tia Sacramentali poni gratiam gratum facientem,

11245

quale prerequifitum utique non conftituit pra-

st

dicatum genericum effectus, ad quem prarequi-

jb

ritur.

RESPONDEO 2.

Etiam transmiffo , quód

tgcat ibl

js, a

D. Thomas in füa Summa doceret, gratiam Sa-

du V

cramentalem perfectivam potentiarum ex fuo

n*

predicato generico pro priori figno rationis di-

cere gratiam formaliter fanctificantem, ea füppo-

fitio non tolleret veritatem noftre Conclufionis,

nj

quód gratia Sacramentalis fpectata quoad fuam:

rationem fpecificam ac fimpliciter dicat habitum

jj a*

diftin-

j

DISPUTATIO 1IIt.

yul

318

ï

&t

[

diftin&um à gratia tantüm formaliter fanctifican-

j!l

a

te, ficut anima rationalis diftinguitur ab anima

JaseoN

tantüm fenfitiva, vel ab anima tantüm vegetati-

ajir at

va. Inhoc foloautem differret forté à noftra re-

aecdom

fponfione füperius data, quód effe&tus Sacramenti

a jj

etiam perfeveret in peccatoribus, ficut perfeve-

rat habitus fidei & fpei, licét in fieri dependeant

& p

à gratia fanctificante.

guiJt,

Dixr: forte; quia D. Thomas forté refpon-

d d

deret, manere quidem in peccatoribus effectum

f

Sacramentalem direiié intentum , nempe ratio-

m t

nem perfecivam potentiarum , quamvis non

Hisii

tigisdr

maneat effectus Sacramentalis quoad rationem

iaf

gratum facientis formalem , ficut in remiffione

vl prodi

qualitatum v.gr. caloris, lucis &c. gradus füpe-

m o

rior perit, remanente gradu inferiore, quod fit

per fucceffionem graduum fpecie diftinctorum.

aqid.

ul Thomæ

Itaque forté diceret, ita fieri in effe&tu Sacramen-

dchbe

tali, ubi per peccatum mortale deftruitur ratio

dewmn

generica fuperior gratum facientis.

a (ne

"^Osgprcrrum 2. Omnis gratia Sacramenta-

r ]u

lis reddit hominem formaliter acceptum Deo.

2

At non redderet homniem formaliter acceptüm

" nj

Deo , fi confifteret in habitu perfectivo poten-

Tij

tiarum diftin&o à gratia formaliter fan&ificante.

LT

ergo.

Maj. patet ;; omnis gratia Sacramentalis

Pürqgy

eft quzdam collatio Spiritus S.

At omnis col-

l d

latio Spiritüs S. reddit hominem formaliter acce-

Qd

ptum Deo. ergo.

2. Fruftranei funt ifti ha-

nl

"

n

bitus perfe&tivi potentiarum. — Érgo effectus Sa-

Sitile

cramentorum confiftit in fola gratia fanCtificante.

[

i

d

Q

t

4ini. patet. — Sola gratia üt extenfa & ordinata

TT

per

Il

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 319

ümwz

per Sacramentum ad gratias actuales fufficienter

DM

dirigit ad fanctificanda opera humana. . ergo.

"t s

REsPONDEO ad 1. dift. Reddit hominem

'.Müü[bzf

formaliter acceptum Deo indirettt in fubje&to, in

fe&üsSammg

quo necdum reperitur gratia fanCtificans. tr. in

homine jam jufticato. fübd. redditacceptum Deo

! flïllïpem

"]

Kdogi

"

in actu primo. c.

in actu fecundo. n.

In actu

primo gratia Sacramentalis reddit hominem ac-

ceptum Deo, in quantum ad füum effe&um 4i-

M

hd

retié intentum non poteft pervenire, nifi detur,

vel producatur gratia fanctificans, utpote caufa

Wj n

t j

connaturalis talium effectuum Sacramentalium ;

ficut fi quis dire&té intendat calefactionem fui cu-

W

1 tl

biculi neceffarió, debet indirecté vel prefuppo-

nere vel producere ignem applicatione idonea

i. pb

applicandum in ordine ad producendum hunc ef-

i i

]ta re-

t dndon

fe&tum, qui eft calefactatio cubiculi.

fpondet S. 'Thomas in 4. dift. 7. qu.2. a.9.. qq. z,

fl

ad 1. ubi fic habet: Dicendum, quód Confirmatio or-

2"

j

früit n

;

dinatur contra penam , que e[t ex culpa caufata , -& ad

l

culpam inclinans (nempe contra debilitationem na;

r

turz, quz eft poena peccati originalis & actualis)

& ideo ex confequenti (indire&té) babet repugnantiam

ial

ad gratiam , & propter boc contra ipfam oportet , quód

vlttt

gratiagratum faciens detur.

Et ideo fi invenit aliquam

U

culpam , que fidtum mon. faciat , delet illam , quamvis

jer at

VINACU

non principaliter contra culpam ordinetur.

Z4d 2. r.a. ad par. dift. |Gratia fanctificans

, A

fic extenfa fufficit modo prsternaturali, & quafi

st

violento. c. connaturali modo. n.

Si enim in

g t

potentiis nulla darctur difpofitio feu. inclinatio.

lp

per Sacramenta caufata ad bona opera, ifta bona

gratiafaüüï

opera deberent obtineri per meras gratias contra

;ænfa *

incli-

DISPUTATIO

III.

"

320

g s

inclinationem potentiarum. Sed hic modus ope-

ais

randi eft preternaturalis, & quafi violentus, à

quo modo prima caufa abhorret tam in ordine

od

inrfo m

nature, quàm in ordine gratisz.

s üretia

Os]JrcerTUR 3. Textus PP. fufficienter fol-

vuntur, fi dicatur, Spiritum S. feu gratiam fan-

gantorun.

Gificantem per Sacramenta aquirere variam de-

fs t

terminationem ad augendas has vel illas virtutes

& efiur

infufas, ordinatas ad finem cujuslibet Sacramen-

li, nbl

ti. Ergo non eft neceffe, ut fingantur novi ha-

sdiauti

bitus perfectivi potentiarum.

luint

2

Gratia Sacramentàlis & gratia fanGtificans

fe mutuó intendunt. Ergo non differunt fpecie.

ï:perdifpoü

Zni. patet; quó májoreftin homine gratia fan&i-

has (

ficans,eo majorem gratiam facramentalemrecipit.

errtütet i

3.

Virtutes infufe in baptismo vel in Sa-

ün li

cramento poenitentiz fufficienter perficiunt po-

dpitet

tentias ad bene operandum. Ergo in Sacramen-

iif aj

tis non eft neceffe conferri habitum perfectivum

dlmumen

potentiarum fpecie diftinttum à gratia fan&ifi-

cante.

&il

tiaifo;

RESPONDEO. tr. a. d.c.

Si habitus per-

fe&ivi potentiarum funt diftin&i à virtutibus

tüprdte

i ilel

infufis ad finem ^ Sacramenti congruis , au-

Qis & radicatis. c.

fecus. n

Dico enim',

n hi

quóod virtutes infufe juxta me non folüm tri-

Bl i

dl

buant /mmpliciter pe[ffe ad operandum fupernatu-

raliter, fed quód etiam tribuant facil? po[fe in or-

(^r : ch "ade[

dine ad finem cujuslibet Sacramenti, ita tamen,

f

Ed

ut in diverfis Sacramentis longé major tribuatur

ejusmodi perfe&tio potentiarum. Hinc virtutes

m

infufe, licét quoad /ünpliciter poffe fint effe&tus

Wi (

gratiz fanctificantis neceffarius , non tamen funt

effe&tus

"g "

hi s

"

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 321

lhcmdm

effe&us neceffarius gratie fanctificantis quoad

Nith

formalitatem, qua tribuunt facilé po[Je , fed eate-

"t

nüs funt effectus Sacramentorum diretté intentus,

in diverfo tamen gradu, & in divería perfectione

) [llüüææ

juxta diverfitatem & efficaciam diverforum Sa-

Bo n

cramentorum.

It vj

4d2. tr.a. n.c. Quia etiam caufa &quivo-

Ti t

ca & effe&tus fe mutuó intendunt, v.gr. lux &

lm

color, videlicét quoad virtutem operativam , &

POf D

tamen differunt fpecie.

Sicquo eftlucidior dies,

eo eft calidior, & viciffim ; fit enim ea intenfio

tsf

indiretté per difpofitionem fubjecti, & caufi com-

lml

munis.

u

Zd 3. n.a. Quia inbaptifmo tangüm confe-

bt

pim w d

runtur virtutes infufe in gradu valde remiffo &

generaliter ; fed in Sacramentis fingulis. confe-

r efr

ii

runtur in gradu excellenti & particulariter in or-

dine ad finem cujusvis Sacramenti.

Itaque in

ha r

omnibus Sacramentis conferuntur quidam virtu-

uegmfmä

tes infufz, in baptismo generales & omnes, fed

ingradu remiffo ; in aliis Sacramentis determi-

db

vt

nate, &in gradu excellenti: & he virtutes in-

fufz funt ipfe ille habitus perfeCtivus potentia-

a

rum, de quo loquimur; ac confequenter ficut

; J

virtutes ejusmodi infufze differunt fpecie à gratia

gmli

tantüm formaliter fanéctificante , ita etiam diffe-

hn d

runt fpecie ab eadem gratia fanctificante ipfi ha-

aj

bitus & effectus Sacramentorum, perfe&divi po-

tentiarum.

52, D

d

Sr qQuxRas: An ille habitus Sacramentá-

g m

lis reperiatur in folis potentiis internis animz5

n

an veró etiam in potentiis organicis internis, v

X

"od

D.4mort Tra&t. deSacram. in gen.

gr'

922

'DIDS P UAX L'O LIL

j gitb

gr. in phantafia, vel in

poþentia irgfcibili ac con-

j

cupifcibili animali ? :

forxt

RESPONDEO.

Per fe effe&tum Sacramen-

gt r

talem tantüm pertinere ad potentiasinternas ani-

pl

m:; per accidens veró non raró eum effectum

ia

pertingere etiam ad potentias animales, in quan-

gnp

]

tum efficacia gratie interne reddit potentias in-

i n

ternas animz magis aCtivas ad regendos fpiritus

du d

vitales , quibus mediantibus regit potentias ani-

males & totum microcosmum humanum, ita ut

/f/k)ï(l, W

n

,

per eorundem fpirituum dire&tionem, fubtractio-

'(l

^

TAU

u

nem, vel auctionem, potentiz animales hebeten-

V:

;Tilb

l

(I.'mf

tur, vel gä)nfortentur , vel moderentur.

ipnd:

m a

QUJ/ESTIO . 1IE

AU

m gium

ucnam Sacramenta imprimant chara&terem ?

EUMUT

E quid fit ille cbara&ter ?

T

vca df

OTANDUM I.

Per nomen chara&teris anti-

TU

quis temporibus intellectum fuiffe frgnum mi-

zenee|

litare, quo milites Romani fignabantur eo fine,

trijnome

ut defertores poffent difcerni, ac retrahi, & viri

n

militares poffent difcerni à fraudulentis homini-

My

bus , qui fe fingebant milites Romanos , ficque

il f

varias preftationes extorquebant.

Signum illud

Agln, (

confiftebat aliquando in ftigmate manibus vel

brachiis inufto vel impreffo cum expreflione no-

Liü*waaquid

Ut

minis Imperatoris, cui ferviebant; aliquando ve-

ró in geftatione nummi plumbei collo appenfi,

l

A

cui erat impreffa effigies & nomen Imperatoris.

tius de

tl

De hoc genere characterum fcribit Vege

Wtl

fignan-

lil

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 323

Em

[

fignandis militibus c.8. & P. Ruinart ina&is fin-

ceris Martyrum.

NOoTANDUM 2.

n l

Ex ufu Ecclefiaftico pef

€[Kïäigrm

nomen chara&eris intelligi fignum quoddam fpi-

d

rituale & indelebile, in Sacramento baptismi,

ïmïül)&[

confirmauonis , & ordinis impreffum , unde ea

iterari non poflint.

Ita enim accipitur hoc no-

b

1 eg(?lïdüï [

men in Concilio Tridentino Seff. 7. can. 9. ubi

BO

dicitur: Si quis dixerit, in tribus Sacramentis, Baptis-

It j

to fcilicet , Confarmatione & Ordine , non imprimi cba-

M fllbm'n

vatterem in anima ,. boc ef? , fignum quoddam jpirituale

iil

&2 indelebile , unde ea iterari non po[Junt, anatbema fit.

N

Eugenius IV. in Armenorum inftru&ione afferit,

Nam $. quinto fic fcri-

hoc fignum effe in anima.

bit: Jnter Sacramenta tria funt, Baptismus, Confirma-

[l

tio & Ordo, que cbaratterem, id ef?, fpirituale quoddam

ia

fignum , & à ceteris diftinttivum imprimunt in anima

indelebile.

Unde in eadem per[ona non iterantur.

f

NoTANDUM 3. *De natura hujus characte-

ris varias effe fententias.

Prima eft Durandi, qui

"virtst]

in 4. dift. 4. qu. r. n. 11. docet, characterem fa-

;rcfui[ïe h

cramentalem effe tantüm relationem rationis, vel

W d

denominationem extrinfecam, qua aliquis ratione

LT

j

fufcepti Sacramenti dicitur deputatus ad certum

T

j

ftatum vel munus , humana poteftate inamifibile

& initerabile.

(loneno,

Scorus in 4. dift. 6. Qu. 10.

g.

fatetur quidem , chara&terem effe aliquid reale,

fed tantüm aliquid relativum , non autem aliquid

;.uate f

Jer-

n

abfolutum , nempe qualitatem abfolutam.

[

tia fententia communis Theologorum vult, cla-

du

ra&terem effe aliquid abfolutum , nempe qualita-

tem abfolutam. Sed hi ipfi authores non con-

gl

iab

veniunt inter fe circa proprietates hujus qualita-

2

tis.

324

DISPUTATIO IlIi.

tis.

g

;

Aliqui dicunt, quód ifta qualitas abfoluta

fit tantüm fignum, quo baptizatus difcernatur à

non baptizato , confirmatus à non confirmato,

sf eXt

ordinatus à non ordinato.

Alii veró attribuunt

huic qualitati etiam proprietates aGivas, ita ut

& g

gt

fit prinéipium produ&ivum gratie fanGificantis,

vel aliarum perfectionum & donorum.:.

Quarta

r adul.

fententia eft Philofophorum Neotericorum, qui,

yn g

cüm nullas admittunt qualitates abfolutas , do-

k

cent, characterem confiftere in certa modifica-

[ pü)fämw

tione animee.

wiindit

a, a

DICUO-.

Non eft de fide, characterem

i d

effe aliquid reale in anima, diftin&tum àrelatione

a babet

rationis.

& &t

PROBATUR. R/atione & authoritate Vas-

ipl, nl

quezii, qui fcribenis in Part. III. fummse D. Tho-

y fntent

sb r

mee difp. 134. qu.63. c. 2. fic fcribit: , Quamvis

» Scholaftici omnes cofitra h&reticos uno ore

Viair

» pronuntient, aliqua Sacramenta imprimere cha-

tf

»

racterem in anima, variant tamen in affignanda

iil (

»

illius natura.

Nonnulli exiftimant , characte-

a abf

»

rem non effe qualitatem aliquam realem anima&

hr (

»

impreffam, neque relationem fecundüm rem,

......

fed relationem folüm rationis ex inftitutione

TAR

»

"hf

»

divina, per quam homo defignatur ad facras

functiones.

v ]

»

Quemadmodüm in pecunia nulla

1 v

»

realis qualitas abfoluta , aut relatio ex natura

L

»

rci eft, per quam conftituatur in natura pretii,

1 F&c [

»

fed folüm eft relatio rationis ex inftitutione

»

regis.

'EXIUMhL [w

Ita ex profeffo docet Durandus , à qua

I g

]

»)

fententia non longé abeft Scotus in 4. dift. 6.

dl

]

» Q.10. ubi poftquam in $. contra illud, laté im-

d

&

» PUgna-

lll

DE CAUSAL. ET EF'FEFT. SACRAM, 325

M

i

» pugnavit fententiam, que affirmat, chara&te-

T

»

"m] Q

U

rem effe qualitatem: abfolutam, tandem con-

»

cludit; characterem tantum effe quemdam re-

d«

»

n

DN

fpe&tum extrinfecus advenientem ipfi animz,

)»

effe&tum proximé à. Deo in adminiftratione

d

Sacramenti.

Wg. |

»

Fateor, Scotum in z. dift. 45.

»

Q. 1. ad ult. argum. primo afpe&u tria relatio-

dl

»

num genera agnofcere, & reale intrinfecum,

"df

»

& reale extrinfecum, & rationis.

Verum be-

QUE 0j

»

nigne poffemus ipfum interpretari, ut relatio-

»

nem realem extrinfecam folum ef(Te dixerit fun-

h nin

»

damentum, feu formam realem, à qua intelle-

L vt

»

&us rem aliquam relatione denominat, cumin

»

fenihil habeat relationis, at veró ipfa denomi-

»

natio , &, üt ajunt, relatio actualis, nihil fit

du

»

infeipfa, nifi per rationem.

Scotus igitur in

[ ltge )

»

eadem fententia videtur cum Durando effe;

"ts Q

»

cüm de charactere loquitur, quatenus afferit,

r i

»

non.fatis efficaciter probari ,, characterem effe qua-

litatem abfolutam.

nipret

»

Nam poftea in ea Quz-

aendi

»

ftione $. ad Qwejlienem. defendit, etiam effe

fit,

iv

qualitatem abfolutam.

Convenire cum Du-

»

rando videtur Guilielmus Parifienfis in tr. de

at

a i

»

Baptifmo. c. 1. ubi characterem comparat con-

»

fecrationi Ecclefie , quam conftat effe relatio-

"Ls

]

guaïur [

»

nem rationis.

Mihi vero probatur opppfita

»

fententia, videlicet characterem effe qualita-

gb

;elrod

»

tem abfolutam in anima, & ab anima diftin-

»

&am.

Hanc opinionem tradiderunt ceteri

yin d

ja

»

Scholaftici.

Ita vero hanc opinionem Recen-

tiores 'Theologi ample&untur, ut exiftiment

juni

plane ab Ecclefia definitam , & fententiam Du-

gb

?

randi effe damnatam. Verum rationes (ho-

WWIW-

As

» um

$26

DISPUTATIO

I1I.

wm-umabi

»

rum Theologorum) me quidem judice non

mmaüf r

probant, opinionem Durandi damnatam effe.

gt

uocirca Dominicus Sotus in 4. dift. 4. a. 2

" Pm ab

n.9. bec, poftquam memoravit fententiam Du-

randi, non folum non damnat illam, fed in-

[ Iyvo

m

quit, eam fententiam non videri fibi multum

»

alienam à veritate adhibito quodam moderami- ;

n

nel

Quin imo eo adhibito eam probare vide-

us SWM

»

tur, eo quod non fint multiplicandz res fine ;

imporat,

neceffitate

Moderamen autem eft, ut con-

'HdIWMW

cedat chara&terem effé qualitatem fecund:e fpe-

Mnricus

ciei, non diftinctam ab effentia anim: fecun-

j d

dum rem, fed ratione folum

egt ob

Ex quibus non

obfcuré colligitur, Sotum exiftimaffe proba- :

Dcony

»

bilem fententiam Durandi, quatenus dicit, cha-

Q00, Q

»

racterem eíle rélationem rationis, quamvis

du

^ fimul etiam dicat, effe in fecunda fpecie quali-

Con

(oxdl

? tatis non diftin&a à fubftantia ipfa. --

p

? ftat igitur, leviter notari fententiam Durandi,

at

? &Scoti, temeritatis, quod dixerit, characte-

W

? rem effe relationem rationis feu extrinfecam.

? Exiftimo tamen probabiliorem fententiam po-

türdo i

? fteriorem

Ita Vasquez

Vrptr

ss T

DICO II

Probabilius eft, in Baptifmo,

m teini

Confirmatione, & Ordine, imprimi characterem

realem.

L),?

Àol

L

PRoBATUR

Probabilius eft

textus Pa-

LR

trum & SS. Pontificum , & Conciliorum non effe

Ti j!

PT

?

uniformiter intelligendos in fenfu tantum meta-

phorico, aut in fenfu valde improprio.

Ergo

W nïpl E[

etiam probabilius eft, imprimi characterem rea-

wwan

lem.

c.prob. textus PP. & SS. Pontificum, &

Con-

V g,

Il

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. $27

i jl

Conciliorum abfoluté:non poffunt verificari, nifi

F

aut fumantur in fenfu metaphorico uniformiter,

dl

aut nifi fumantur in fenfu valdé improprio.

er-

Vr

ht

go. a. prob. ab inductione textuum.

ln t

1

L IsNocEwTIUs IIL relatus in c. Majo-

tll

n

ves. de Baptifino. in Epift. ad Archiep. Arclat. feri-

bit: , Quaritur, utrum dormientibus & amenti-

um

lts

bus Sàcramenti faltem chara&ter in baptifmate

Irif

& f

»

»

imprimatur, ut excitati à fomno, vel ab :gri-

14 d

tudine liberati non fint denuo baptizandi? --

»

mfecundæi,

^"^'unc chara&erem Sacramentalis imprimit ope-

^üne n

ratio, cüm obicem voluntatis contrarie non

u

invenit obfiftentem.

ldv

IL Evcrxrivs IV. relatus NoT. 2. ex:

ii

preffe docet, characterem effe fignum j)iritualg

li, qe

indelebile in. anima. imprejjum.

relatum

ii

I

CoNciLIUM. TRIDENT.

n Dun

NoT.2. pariter docet, imprimi characterem in

anima, eumque effe fignum fpirituale ac indele-

i, d

fnert

bile; idque effe caufam, cur baptifmus, confirf

matio, & ordo iterari non poffit.:

vintelit

IV. . Scriptura charaéterem affignat tanquam

proprium opus Dei, quod non convenit

figno

& exinde refultantifigno rationis. ergo.

j ul

externo,

j Qu

a. prob. Apoftolus 2. Cori

nth. 1. dicit: Qui confrr-

mat mos vobiscum in Chrifto ,

& qui unxit nos Deus,

qui & fignavvit nos ,

& dedit pignus

Spiritus in. cordi-

vdi, u

bus nofiris.

Et ad Ephef. i.

ÍIn quo credentes. fignati

gcont

eflis Spiritu promi[Jonis .

antto, qui éft pignus bere-

if £t

ditatis noftra.

Et c. 4-

Nolite contriftare ! Spiritum

p

Santtum Dei , in quo fig

nati eftis in diem redemptionis.

j charzfï.f

V. CrmirLus JrRosor. Praefat. in Ca:

tecb.

MUU

X4

358

DISPUTATIO Itr.

tech. n. 16. dicit: " Magnum fane eft propofitum

ffd KW J

» hocbaptifma , captivitatis liberatio, peccato-

gn]l][[lt

»

9

rum remiffio, mors peccati, animce regenera-

?

)

tio, veftimentum candidum, fignaculum fan-

ijmeyos *

»

&um & indelebile.

Et Catech. 3. n. 2. Per fin-

fiferom

»

as

ceram fidem anime vafa ad fufceptionem S.

»

E-]

Spiritus preparate.

Et n. 3. Singulari cau.

fibusi

D

»

of |

tione ad illud opus (baptifmi) accedite, Spi-

»

ritus S. animas veftras obfignaturuseft. — Erm.4.

,l

Uti corpus aqua mundat, ita animam obfignat

p

»

Spiritus , ut cor afperfi per Spiritum acceda-

fajinit

»

mus ad Deum. -- Neque enim, fi quis etiam

sl v

»

virtutum operibus inftru&us fignaculum per

aol |

j atài

aquam non recipiat, ille coelorum regnum in-

greffurus eft. — Ez Catechefi . n. 3. Ut i, qui

mnur!

»

milites confcripturi funt, corpora explorant,

a m

»

ita Dominus dele&um faciens animarum vo-

a lg

luntates inquirit; & fi quis hypocrifin abditam

trprtri

»

gerit, hunc veluti ad veram militiam ineptum

Mu pee

»

rejicit. Si vero dignum deprehenderit, huic

iif

promptiffimé confertgratiam. Non datSancta

imuln

canibus, fed ubi probam confcientiam videt,

UI

»

ilic falutare & admirabile figillum confert,

A

»

quod contremifcunt demones, & agnofcunt

A n

Angeli His ergo, qui fpirituale illud & falu-

»

NLT

tare figillum fufcipiunt, opus eft, ut proprium

u

»

quoque ftudium adhibeant.

FEt Catech. 1. m.29.

»

Arrhabonem Spiritus San&ti aquirite per fidem;

Wus ii

»

agj

T

accedite ad myfticum fignaculum, ut ab Hero

Ril

» favorabiliter agnofci poffitis.

Et Catech. 16.

lUlIIUS. Wm

» ". 24. Spiritus Sané&us ad hodiernam usque

i

» diem in baptifmate animas obfignat. . Et Catecb.

» 3: ^ 12. Defcendis in aquam ferens peccata,

i

MSMD Ugü S]

»fed

lt

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 329

Ileeitp

M

fed gratiz invocatio animam obfignans non te

10] M

» permittit à dracone abforberi.

! WI&E&

VI.

S. BaAsrLivs in Orat. r3. qua Cate-

L

chumenos ad Baptifmum inftruit,

fic habet :

M Md

M

, lefferam Duces fuis militibus dant

ut amici

V

fac1fïus fe nofcentes exhortentur, &ü cum ho-

) ii

ihbus mifceantur, facilius difcerni ac feparari

I

5 pofï' int.

uod fi forté commilitonum fepara-

d.

»

tio fiat, nemo te noverit, quarumne partium,

Q )f

»

noftrarum an hoftilium fi

nifi myfticis fignis

PW

TT

»

familiaritatém praferas, nifi fignatum fitfuper

lQU r

te lumen vultus Domini

Nifi characterem in

! Wm

te agnofcat Angelus, quomodo pro te pugna-

LE

»

bit, aut ab inimicis vindicabit? nifi agnoverit

Mi

»

fignaculum ? Quomodo, inquam, dices, Dei

*Jp(]j" jpl n

»

fum, figna non oftendens? Anignoras, quem-

f at

admodum fignatas domos in /Egypto extermi-

Uf

»

natos praterierint? in non fignatis vero pri-

t

mogenita peremerit? thefaurusnonobfignatus

ieiet ]

»

furibus facilé patebit.

Ovis item absque nota

t

»

infidiis protinus eft obnoxia.

Yi amr

2205

S. AuaRosi1us l.1. de Spiritu S. c. 6.

fihn d

Si qua in aqua gratia eft, non ex natura aquz,

Nun-

, Uni

fed ex praefentia eft Spmtus San&us.

ualexlud&

»

quid in aqua fignamur , ficut in Spiritu? Ipfe

)»

eft enim pignus hzreditatis noftre, ficut &

d

/ (

Apoftolus ait :

In quo credentes f]gnatl eftis

»

Spiritu promiflionis San&o , qui eftpignus he-

T

reditatis noftre. San&to igitur Spiritu fignati

um

»

bb

»

fumus, non naturà, fed äDeo, quiafcriptum

eft: qui unxit nos Deus, & qui fignavit nos,

t

.

» & dedit pignus Spiritus in cordibus noftris.

fs

» Signati ergo Spiritu à Deo fumus; ficut enim

3

»In

-

330

DISPUTATIO

TII.

gate

»

in Chrifto morimur, utrenafcamur, ita etiam

p

p

»

Spiritu fignamur, üt fplendorem & imaginem

»

ejus & gratiam tenere poffimus, quod eft uti-

( ?CCC

que fpiritale fignaculum.

Nam etfi fpecie

[

gnamur

)»

fignemur in corpore, veritate tamen:

corde

j $

D)

fignamur , ut SpiritusS. exprimat in nobis ima-

iphd.

»

ginis cceleftis ethglem Quis igitur audeat di-

craxd

»

cere, difcretum à Deo Patre & Chrifto effe

,qelns

»

Spiritum San&tum, cüm per ipfum ad imagi-

Ifref j

»

nem & fimilitudinem Dei effe mereamur ? At-

m;M"Ifc

»

que ut fciamus, cordis noftri magishoc, quàm

L &

»

corporis effefignaculum, docetPropheta, qui

»

dicit: fignatum eft in nobis lumen vultus tui

301

Xum (

»

Domine, dedifti lztitiam in corde meo

IpEM in l. de initiandis. c. 7

,Accepifti in

gt

od

» baptifmo veftimenta candida, ut effet indicium,

Aisordind

»5

quod exueris involucrum peccatorum; indue-

»

ris innocentiz cafta velamina, de quibus dixit

tüga u

gtb r

»

Propheta

Lavabis me, & fuper nivem de-

albabor

Super nivem dealbatur, cui culpa

u

dimittitur

»

Unde Dominus invitatus pulchri-

LU. o

»

tudine gratie , quod ablutze nullis jam deli&is

t

»

forderent, dicit ad Ecclefam: pone me ut

hhïlxh(

»

fignaculum in corde tuo, ut fignaculum fuper

'&0 fCh fi

»

brachium tuum, quo opera tua luceant, &ima-

Eeüu

ginem Dei referant

Unde? repete;. quia ac-

Rs t

»

cepifti fignaculum fpiritale, Spiritum Sapien-

Uj n

»

ti& &intelle&tus , Spiritum confilii , atque vir-

lls

aol

tutis, Spiritum cognitionis atque pietatis, Spi-

ritum SanGi timoris, & ferva, quod accepifti.

ii

ln W n

NBGEUE

S. EPIPHANIUs hzrefi 8. affignans

difcrimenjnter circumcifionem & baptifmum ait:

püd J

!

ïmmæ f

Illic pr&fcripta corporis circumcifio eft, quz

» 1

Ptl

!

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 351

MIID 1]

in ufu tamdiu fuit, quoad ingens illa circum-

UER

»

cifio eft fubfecuta, baptifmus videlicet, quo

» nos à peccatis precidimur, & in Dei nomine

WM

ümw

fignamur

i'ülnobt

IX. S. CunvsosTowvs hom. ». in Epift

Igl[w J

ad Ephef. "Signati etiam fuerunt Ifraelite, fed

circumcifione ficut oves & bruta

LC

Nos quo-

TP

» que fumus fignati, fed ficut filii Spiritu

Qui

» Veré funt Spiritus participes, fciunt eum effe

r

hoc, n

» arrham hareditatis.

W»QWL

X. S. AvcusTINUSs loquens de cbam&ere

v

Ordinis. l. de bono conjugali. c. 24. ait:

" Quemad-

IOR

» modum fi fiat ordinatio Clerici ad plebem con-

i

» gregandam; etiamfi plebis congregatio ( ere-

üdtnir

» &io Parochie) non fubfequatur, manettamen

L00

» in illis ordinatis Sacramentum ordinationis; &

» fi aliqua culpaquispiam ab officio removeatur,

"m

» 9»acramentó Domini femel impofito non care-

qua

» bit, quamvis ad judicium permanente

BM

Et 1.2. contra Epift. Parmen. c. 13. ait: "Si

& Q

» quandoex parte Donatiftarum venientes, etiam

uT

Prepofiti (hoc eft Epifcopi

& Presbyteri )

T

»

correcto fchifmatis errore fufcepti funt, etfi

3l

»

vifum eft, ut eadem officia gererent, non fünt

[j st

»

rurfus ordinati, fed ficut baptifma in eis, ita

Spritum j

»

ordinatio manfit integre. --

Quod fi (talis

yili, d

»

fchifmaticus fuum errorem) non correxerit,

»

Aid ple*ï

manebit ad penam, quod datum eft, non ta-

quod

» men pro non dato habebitur; neque ullo mo-

» do perdevotum militem, quod à privatis ufur-

a?

Si

&bapüli

» patum eft, fignum regale violabitur. --

» Forté m1ht1æ characterem in corpore fuo miles

3

non

»

g n

33?

DISPUTATIO: LLr

jyitt

non militans pavidus exhorruerit ,

& ad gle-

d

»

mentiam Imperatoris confugerit, ac impetra-

»

ta venia jam militare coeperit; nunquid chara-

ajint

iil

»

&er ille repetitur, ac non potius cognitus ap-

sst

»

probatur? An forté minus herent Sacramenta

ïll'lmeüaE

»

Chriftiana, quàm corporalis hec nota, cüm

CypRuA

»

videamus, nec Apoftatas carere baptifmate,

quibus utique, per poenitentiam redeuntibus

h,

bt ]

»

nonreftituitur, & ideo amitti non poffe judi-

»

catur.

g

InEM l.r. de baftifino. c. 1. , Sicut redeuntes

mmn |

Cab bereft vel fchismate ) qui priusquam recede-

g nf

rent, ordinati funt, non utique rurfus ordinan-

od !

guems a

»

tur, fed Sacramentum ordinationis fuz gerunt,

»

& ideo eis manus inter laicos non imponitur.

mf

InEM Serm. de gefltis cum Emerito Donatifta-

2, a

rum Epifcopo.

»Invocatio nominis Dei fuper

, pbf

»

caput ipforum , quando ordinantur Epifcopi,

ï;;oïumus.

»

Dei eft, non Donati. -

In defertore milite

|

f065 te

l

crimen eft defertoris, character autem non eft

nf

defertoris, fed Imperatoris.

INon enim defer-

N

»

tor characterem fuum fixit.

Chriftus quzrit

[7

»

defertorem, delet erroris crimen, fed non ex-

&t

»

terminat fuum characterem. "

AMTNGI

DESACRAMENTO CONFIRMATIONIS,

:UJ;MOR

& ejus charactere habentur fequentes textus.

U y

I. D. cHRYsOSTOMUSs in Epift. D. Pauli ad

v lrh.

Hebr. exponens illa verba Apoftoli c. 6. , Non

"ls

9»

rurfus jacientes fundamentum baptismatum

Im-

Wt

do&rinz, impofitionis quoque manuum.

t

Wx t

»

poflibile eft enim , eos qui femel funt illumi-

MU

Js

) FHI

»

nati, guftaverunt etiam .donum colefte , &

3

»

participes fa&ti funt Spiritüs S. rurfus renovari

V

ad

o

»

Á

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. $33

t

i

, ad pemnitentiam. — Sic fcribit: Non licét dicere,

»

fi diffoluté & negligenter vixerimus, rurfus ba-

"

]if MWL;

»

ptizabimur, rurfus accipiemus Spiritum S. & fi

»

à fide non exciderimus , rurfus baptizati pote-

m

rimus peccata abluere.

n

»

Erratis ; impoffibile

»

enim eft, eos qui femel funt illuminati &c

2.

T* tl

$. CYPRIANUS de Confirmatione Epift.77. loquens

D fl

ait: Sigillo Domini confummentur

3. Optatus Mi-

ht pf j

levit. 1. 7. contra Parmenianum Donatiftam ait :

Nunquid nos exterminamus oleum veftrum

"UFORU

»

Cebrismationem irritando )? Si à vobis ad nos ali-

n l

»

quis tranfitum fecerit, fic à nobis fervatur,

rv

»

quomodo à vobis dimittitur

Si nos exter-

minaremus à vobis confectum oleum, meritó

MOMWM;

»

Wi

, nos mufcas morituras appellare poffetis , fed

erio D

dum , quod à vobis unctum eft, tale ferva-

nips ]

»

mus, quale fufcipimus, mufce moriture effe

at D

»

non poffumus. **

Fratüftl

Hi omnes textus oftendunt , chara&erem in

uUb

baptifmo, confirmatione & ordine impreffum effe

Yaeint

aliquid reale

Namrelatio folarationisprim) non

rl g

imprimitur: /ecund) non eft fignum fpirituale in-

EJQM

delebile in anima

terti) non poteft effe caufa,

cur hzcSacramenta iterari non poflint ; imó po-

TVTWU

tiüs é converfo fequeretur, ideo banc relationem

rationis tolli non poffe ab anima, quia Deus

gl r

ADP

ita voluit

ut hec Sacramenta non iterentur:

quartó Relatio rationis foret effectus Sacramenti

tout6

p

ex voluntate divina initerabilis, nec deberet fpe-

cialiter adfcribi tanquam fpecialis effectus Spiri-

us

uintó Relatio ra-

iqil

tüs S. collati per Baptismum.

tionis non eflet aliquod obje&um fpecialis admi-

n us

radonis, gloriationis & fiducie, prout tamen

, r

Scri-

um

334

DISPUTATIO III.

git g

Scriptura illud proponit.

Sextó. Relationes ra-

tionis in aliis Sacramentis, v. gr. matrimonio,

g

Euchariftia, peenitentia, extrema unctione non

Jirs

vocantur /fignacula fanttas nec vocantur obfigmatio-

sfil. Di

T.es

Septimb Relationes rationis , quales in ho-

aisf

mine Chriftiano dantur plurimze , non vocantur

jpro!

Nam ens rationis

Jalutare. €9 admirabile figillum.

fs f

falutare effe non poteft. |O&tavó Non habetur

TO k

exemplum, quód Relationes Rationis, quales

btj

erant in figuris V.'T. unquam vocatefuerint my-

r at

ftica fignacula.

INon) Chara&ter militis, cum quó

sn, g

comparatur character Sacramenti, non confifte-

futin d

bat in fola relatione relationis , fed in ftigmate

erm atl

corpori impreffo , prout ex textu D. Auguftini

AEOTCUOTUIR

colligitur.

Idem colligitur ex actis Martyrii Ma-

tut, t

ximiliani Martyris apud P. Ruinard. cui cum Pro-

ml Qnem:

conful diceret : Milita, & accipe fignaculum, Maxi-

n

milianus refpondit : INon accipio fignaculum. — fam ba-

d

beo fignum Cbrifti Dei mei. P. Ruinart ex Mabillo-

nio in Notis addit: Puntta & fligmata in manibus,

, Bi

£a n

infcriptio. nominis Imperatoris , preterea amonile plum-

NV

fet

beum , te[Jere erant militis adfcripti.

pICO HI.

Chara&er probabiliüs confiftit

ATU

DT

in ordine a&ivo ftabili ad effectus Sacramenta-

les Sacramento proprios.

ls

Drixi z. n ordine attivo , qui confiftitin mea

"Q Dur

Philofophia in ente relativo, quo unum objedti-

L

vé formaliter ordinatur ad aliud ; & tale ens re-

Ill ïmp;eü

lativum funt omnes forme fubftantiales, & ac-

Vaj

cidentales aCtiv:e ; ordo enim exiftendi in univer-

Ri

fo eft ipfa activitas rerum in a&tu primo fpectata.

t EX;';;M

Drixzi 2.

In ordine flabili , videlicet usque ad

Pküama,

mortem; fi enim in &eternitate character manet,

Wm:diu

tantum

"l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 3535

!

M&ülouü à

,

W.

tantüm manet in aliquo fuo effe&u, nempe in re-

:

latione reali ad prateritum.

l llllmonï t

Dixr3. d effettus Sacramentales Sacramento

iil

proprios.

Dico enim , quód Spiritus S. in Sacra-

T

r

mentis fpeciali unione ad animam applicatus pri-

mo producat characterem , feu hunc ordinem ad

1 d

nl

effectus fini horum trium Sacramentorum con-

gruos, & dein mediante hoc ordine primüm pro-

i, q

ducat ipfos effectus Sacramentales , qui, ut que-

lf

ftione precedente oftenfum eft, in Sacramentis

li m

J od

vivorum , v. gr. confirmatione, ordine dire&é

confiftunt in difpofitione ftabili potentiarum in-

LU

ternarum ad finem Sacramenti, in Sacramentis au-

il n

tem mortuorum directé confiftunt in gratia fan-

&il

TR

&ificante , indire&é veró in difpofitione poten-

tiarum ad finem Sacramenti, in baptismo quidem

um

[labiliter ; in paenitentia autem deffruibiliter im-

g.

preffa.

gt

Dixr4. Hunc ordinem effe ftabilem usque

ul

b

ad mortem. Hinc licét per extraordinariam ma-

id

i

n b

litiam ille effectus Sacramentalis , nempe difpo-

fitio potentiarum prorfus deftruatur, manet ta-

Zäabiüüs [

z d

men ordo, ita ut fi baptizatus, confirmatus, or-

