conftituat in ftatum gratiz ?

Aliqui Authores

faciunt difcrimen inter Sacramenta continentia

j &

f

intrinfecam Sanctitatem , quale eft Sacramentum

Eucharifti; , & inter Sacramenta tantüm confe-

g,t

Inter

r f

rentia Sanctitatem ,. v. gr. Baptifmum.

diverfiffimas Authorum fententias fequor eam,

i

; efebgt

quz à Do&oribus San&tis & famá virtutis infigni-

u

bus uniformiter tradita eft, cüm h«c obligatio

dependeat ab zítimátione divina, que non nifi

T U

de Pa

ab ejusmodi Doctoribus cognofci potuit per in-

fpirationes internas & lumen divinum.

du

;lictbe

DICO L. Advalorem Sacramentorum non

yfupr

requiritur fides vel probitas Miniftri.

Mp

PaoBATUR. Ecclefia conftanter à tempo-

at, a

re Apoftolorum usque ad hze tempora cenfuit,

tf dj

validum effe baptismum aut ordinem ab hzreti-

(nd

co aut impio Miniftro collatum. — Ergo cenfuit

Ti

fidem aut probitatem Miniftri non requiri ad va-

uv

lorem Sacramentorum. aní. patet ab Inductione.

0 f

I

Stephanus Papa, tefte ipfomet D. Cypria-

mid,

ho, ejus in hac fententia Adverfario, in Epift.

lii

74. ad Pompejum, docuit, ex traditione Con-

agl

ftanti Romane Ecclefie , baptizatos ab hzreticis

É (nur

non effe rebaptizandos ; fic enim D. Cyprianus

lutqt "

fcribit: , Quia defiderafti in notitiam tuam per-

E

[

»

ferri, quee mihi Stephanus ( Papa) refcripferit,

lr

Inter cz-

5 mifi tibi Refcripti ejus exemplum.

df

, tera etiam illud adjunxit, ut diceret: Si quis

V.

3

)

ergo à quacunque berefi venerit ad nos , nibil innove:

Votn

»

tur , nifi quod traditum eft , ut wanus illi imponatur

N

»in

2

i

DE MINISTRO SACRAMENTOR. 433

lïh["x

»dü pænitentiam.

A quacunque hzrefi venien-

Kmvm

, tem baptizari in Ecclefia ( Dei) vetuit. " Ita

i

D. Cyprianus circa medium Szculi III.

H

iL

II.

Concilium Laodicenum anno 314. can.

[ Lm.

8. ftatuit: , De Afris, quód propria fualege u-

AD t

de

» tantur, ut rebaptizent, placuit, ut, fi aliquis

t i

» herefi venerit, interrogent eum Symbolum, &

gt

» fi perviderint, eum in Patre &Filio &Spiritus.

du

»

effe baptizatum , manus ei tantum imponatur,

iat Spiritum S. (boc eff. confirmationem. )

ht d

, Ut accip

QUE f0n

TII.

Concilium Nicenum anno 325. dum

folos Paulianiftas rebaptizari jubet , eoipfo ap-

W pti

ln

probavit definitionem Concilii Laodicenfis. Can.

19. fic habet : ,,De Paulianiftis, qui ad Ecclefiam

n

l

"

ii

»

confugerunt, ftatutum eft, ut ii omnino re-

» baptizentur."

Ratio autem hos excipiendi

Jurei

erat, quia non baptizabantur in nomine Patris,

n

& Filii, & Spiritus S. prout difp. 2. qu. 3. often-

fum eft.

n T.

Xat

Idem Concilium Niconum , ut oftendat, fe

g

agnofcere validum baptismum aliorum haretico-

r

rum, can. 8. fic habet: ,De his, qui fe catha-

o:'D

)

ros, id eft, puros, quandoque nominant , ad

um

Catholicam autem Ecclefiam accedunt, fanétze

j

[

magne Synodo vifum eft, ut impofitis eis ma-

»

nibus (in confirmationem vel panitentiam ) in clero

! *sabn

maneant. "

Hinc Hyerus in Dialogo adver-

"

»

füs Luciferianos teftatur :

»Nicenam Synodum

um us

»

omnes hareticos füfcepiffe, exceptis Pauli Sa-

i

, mofateni difcipulis.

IV. Concilium Laodicenum anno 364. can.

p

d

2. & Concilium Conftantinopolitanum Oecume-

j

nicum anno 381. can. 7. & SiriciusPapa, &Inno-

D. Amort Tratt. deSacram. in gen.

^ Ee

cen-

g

v

434

D'LISPUÜTATTO- .

J yx

centiusI. & Leo M. & Gregorius M. idemþ con-

i l:

firmant.

a

V. Id fuit renovatum à Concilio Conftan-

um

a d

tienfi, ubi inter articulos Wicleffi fequens , ordi-

ne4. his verbis damnatus eft: , Si Epifcopus,

j

» Vel Sacerdos eft in peccato mortali, non ordi-

quamdm

» Dat, non conficit, non confecrat, non bapti-

,f j

du

, l.

Ex his ergo patet, quód Concilium Triden-

n p

tinum definiendo valorem Sacramenti collati ab

C&l

impio non condiderit novumarticulum, fed quód

Pnoba

fecutum fuerit antiquam traditionem.

r pO

V"DICO.H.

Ad licitam adminiftrationem

Id

Sacramentorum in Miniftro requiritur ftatus gra-

ii ve

tie, quando ad id eft fpecialiter deputatus , id-

t ii

que adminiftrat folenniter.

D

PRosnATUR r. Ex univerfali fenfu omnium

ls opr

a

Theologorum. D. Thomas P.III. qu.64. a. 6.c.

ufüidt

fcribit : , Non eft dubium, quin mali exhibentes

» ífe Miniftros Dei & Ecclefiz in difpenfatione

t amt,

5$ Sacramentorum peccent; & quia hoc pecca-

trjnin

»

tum pertinet ad irreverentiam Dei & contami-

li

MT

»

nationem Sacramentorum, quantum eft ex

i

d

»

parte ipfius peccatoris, confequens eft, quód

»

tale peccatum ex genere fuo fit mortale.

d.

MTO Y

i

PRoBATUR 2.

Agere in occulto, quod

ü l n

in publico, fi fciretur

, haberetur pro gravi de-

df

ordinatione, eft peccatum mortale.

Sed idagit

, lii

Minifter adminiftrans Sacramenta in

ftatu pecca-

Em

ti mortalis.

(f

g0. Min. prob. homines, fi fcirent

bt

Miniftrum con

ftitutum in peccato mortali fan-

3 hn

&ificare aliqs

» quin per confeffionem vel contri:

M

tionem

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

435

r

.

tionem velit fan&tificare fe ipfum, sftimarent

j

hoc pro gravi deordinatione contra reverentiamr

Sacramento debitam, & contra obligationem

I]dem obfervat S. 'Thomas 1. c.

ftatus.

ergo.

ad r. "Sacramenta in fe ipfis fanctificationem

198

quamdam habent, & ideo preexigitur in Mi-

A

)

niftro fan&itas juftitie , ut congruat fuo Mini-

2

fterio.

Et ideo incongrue agit, & peccat, fi

lir

»

in peccato exiftens ad tale Minifterium ac-

if

»

cedat.

:

[,

AU

In eftimatione divina ha-

PROBATUR 3.

betur pro obje&o gravis indignationis diving,

fi conftitutus in peccato mortali operetur predi-

L

catione verbi divini ad aliorum converfionem.

Ergo etiam in efítimatione divina habetur pro

obje&o gravis indignationis divinz, fi Minifter

Jf

Dei operetur ad aliorum fanctificationem confti-

g

tutus in peccato mortali. «. prob. ex Pfal. 49.

[7

f

ii

v. 16. ubi dicitur: Peccatori autem dixit Deus : qua-

re tu. enarras juftitias meas , & a[Jumis. teflamentum

ineum per os tuum; tu vero odifti difciplinam?

PRosATUR 4. AGio Sacramentalis Mini-

J

ftri eft moraliter a&io Chrifti, prout oftenfum

d

eft difp. 3. Q. 1. ergo Minifter peccat mortaliter

adminiftrans Sacramentum in ftatu peccati mor-

D

j

talis. a. prob. fi Legatus Principis in folennifun-

o«

d

&ione, ubi inimici Principis reciperentur in gra-

'FfP h

tiam, haberet actuale

m confederationem vel

!

j

amicitiam cum hoftibus Principis,

ea circumftan-

t

rwmü

tia effet ratione fui digna gravi indignatione Prin-

3pus

i

cipis clementifüimi. Exgo idem eft circa actioe

v m

nem Sacramentalem.

n

il

Ee 2

Pa o-

DISPUTTATIO: fV.

yil

436

,PROBATUR $.

In adminiftrandis Sacra.

g

g

mentis prefigurativis Sacramentorum Chriftia-

norum requirebatur mundities externa prefigu-

hv

j

6U

rativa munditiei interna.

Ergo certum eft, pec

illas figuras fignificari fimul voluntatem divinam

i.1

f

feriam . & obligatoriam fub gravi asd munditiam

j

internam Miniftri in adminiftratione Sacramen-

d |

torum Chriftianorum.

a prob. Exodi r9. v. 22.

)

ii

(

dicitur: Sacerdotes, qui accedunt ad Dominum , [an-

, honl

&ificentur , ne percutiat eos.

Et Lev. 2 r.fcribitur:

.Ti

Dixit Dominus ad Moyfen: loquere ad Sacerdotes, &

»"!H pOHU

dices ad eos:. INe contaminetur Sacerdos in mhorte civium

n d

fr,'wrum. San&ti erunt Deo fuo ,. & mon polluent nomen

| permaw

ejus incenfum enim Domini & panes Dei fui offerunt,

Qum.

& ideo Santti erunt.

Scortum €2 vile proftibulum non

.Omysd

ducent in uxorem, mec eam , que repudiata eft à mari-

,

to5 quia confecrati funt Deo fuo, . & panes propofitionis

1028

offerunt.

Sint ergo Santli; quia &? Ego Santtus fum,

, d

Dominus , qui fanttifico eos.

Similiter Levit. 22.

i

fcribitur: .Locutus ef] Domimus ad Moyfén dicens :

| t

loquere ad. Zdaron &^ ad füios ejus, ut caveant ab bis,

li

que confecrata fant filiorum Ifrael, & non contaminent

i H fr

nomen (hoc eft, dignitatem) J/ancificatorum mübi,

! lj Ler

"

|

que ipfi offerunt.

Ego Dominus. .-.Dic ad eos, &

i n

ad pofleros eorum : omnis bomo, qui acce[Jerit de fTirpe

Mi

Ts]

vefiraad ea, qu& confecrata funt , & que obtulerunt

Nb

filii Ifrael Domino , in quo eft immunditia, peribit co-

dR

]

ram Domino.

Ego fum Dominus.

H expreffio-

icv

nes divine profectó oftendunt, quanta obliga-

Tl

tione exigat Deus munditiam internam in przefi-

r

gurato, cüm tam gravibus expreflionibus eam

requirat infigura.

lg,

Sic etiam in Ifaia c. 52. v. 11.

* m

dicitur:

LT

1

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

437

ïfü;uäs j

n (

dicitur :- Pollutum nolite tangere , exite de smedio ejus,

mmundamini , qui fertis vafa Domini.

m"ïl pü

PaROBATUR 6. Authoritate Patrum.

I.

0 ün Ü

S. AvcusTINUus l. 2. contra Epift. Parmeniani.

g i

c. Io. fcribit: ?Omnia Sacramenta cüm obfint

ET

!

(Ip SZL

»

indigné tra&antibus, profunt tamen per eos

» digné fumentibus.

Et c. 13. Conftat, fancti-

dU

J

)

, tatem Sacramentorum in perverfis & fceleratis

V

» hominibus ( Miniftris) impollutam atque in-

T

1

» violabilem permanere; & quia dicuntur mali

N

r

, eam polluere, quantum in ipfis eft, dicuntur,

, cüm illa impolluta permaneant, fed in bonis

» permane

nt ad premium, in malis ad fuppli-

cium.

ldem '"[raü.5. in 9oan. Ego dico, &

»

»

omnes dicimus, quia juftos effe oportet tanti

Et conc. 1. in Pfal. 103.

» Judicis Miniftros."

n. 9. de malis Miniflris loquens ait: , Videant, qua-

, lem rationem habituri fint cum Deo, qui San-

» &is non fancté utuntur.

.

.

2.

D. GaEGonrius M. l. r. Ep. 3. ait

?»

Neceffe eft, ut effe munda ftudeat manus, quz

, diluere fordescurat, netaéta queeque deterius

»

inquinet, fi fordida ipfa infequens lutum te-

E

, neat. Scriptum namque eft: mundamini, qui

?

» fertis vafa Domini.

3

S. BeERNARDUSs 1. de Converf. ad Clericos.

c.10. ,Ve Miniftris infidelibus, qui necdum

» reconciliati reconciliationis alienc negotia. ap-

j

» prehendunt.

PROBATUR

vt

Authoritate Summorum

p

Pontificum.

1. Nicoravusl in Refp. ad Con-

fülta. Bulgarorum. c. 7 1. fcribit : » Scifcitantibus

» VObis, fi à Sacerdote, qui five deprehenfus

Eé 3

»

1n

DISPÜTATIO Yv.

y

438

1

lf

, inadulterio, five de hoc fola fama refperfus

»

eft, debeatis communionem füfcipere, . nec

n i

QundUs.

ne? Refpondemus: Qualiscunque. Sacerdos

fit, qux fancta funt, coinquinare non poteft.

f a

s

?

Idcirco ab eo, usquequo judicio Epifcoporum

»

reprobetur, communio percipienda eft; quo-

n w

»

niam mali bona adminiftrando fe tantummodo

ul

»

ledunt; & cerea fax accenfa fibi quidem detri-

j Pal

mentum preftat, aliis vero lumen in tenebris

, Il l

adminiftrat, & unde aliis commodum exhibet,

Uif

inde fibi difpendium prebet.

um

2.

GnaEGORIUS IX. inl. 3. Decret. tit.2.

BUA

c. Io. ait: " Quiefitum eft de Clericis in fornica-

inpelin

» tionem prolapfis, fi . eorum officium, priüs

u u

quàm poenituerint, fit audiendum? V erüm etti

n

»

quemlibet pro mortali peccato quoad fe ipfum

Is

»

conftet effe fufpenfüm, non debet tamen in

,fris

»

officiis evitari, quia quantum ad alios etiam in.

, Uj

»

cafu propofito fufpenfus non eft, nifi pecca-

.H

R

tum hujusmodi fit notorium per fententiam,

Rof

» feu confeffionem fa&tam in Jure, aut per evi-

fingy

»

dentiam rei, quz tergiverfatione aliqua celari

t

b

non poffit.

(I.lf

)He.e

Ex Catechifmo Romano

PROBATUR B.

pro Parochis juffu Concilii Tridentini confcri-

(i M

f

at a

pto. part. 2, n. 24. fic habet; "Meminiffe fem-

b

per debent paftores, Sacramenta quamdam di-

d

vinam virtutem, quz illis ineff, nunquam

Ui

»

amittere.

At veró impuré ea miniftrantibus

vilremy

)

(

dusn

»

&ternam perniciem & mortem afferre.

San-

»

&a enim ían&e & religiofe tra&anda funt.

l fmmüls

Quodfi homini peccatis| cotaminato minus

»

licet de rebus divinis agere (juxta textum

Ài

, lfaie

m

vl

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

439

Utv

V

»

Ifaie c.52.) quantum ab eo fcelus concipi ex-

M

iftimandum erit, qui fibi multorum fcelerum

xülmue Q

»

»

confcius eft, nec tamen Sacra myfteria pollu-

Jf

ll n

(

»

to ore conficere, velin feedas manus fumere,

N

contre&are, atque aliis porrigere, & miniftra-

J d

re vereatür?

»

bt

It n

PaRosaTUuR 9. ExhRituali Romano, edito

juffu Pauli V. ubi tit. 2. $. 4. fichabetur: (*)"Mi-

"Iv

»

nifter Sacramentorum illud perpetuó curabit,

I

ut integré, cafté, pieque vitam agat; nam etfi

»

»

Sacramenta ab impuris coinquinari non pof-

üïeg aL

»

fint, neque à pravis Miniftris eorum effectus

M

»

impediri; impure tamen & indigne miniftran-

LU

tes sterne mortis reatum incurrunt.

Sa-

»

»

cerdos ergo, fifuerit peccati mortalis fibicon-

?

fcius , quod abfit, ad Sacramentorum admini-

ftrationem non audeat accedere, nifi prius

)

corde poeniteat.

Sed fi habeat copiam Con-

feffarii, & temporis locique ratio ferat, con-

»

»

venit confiteri.

DPROBA'/TUR-^PFO:

Speciatim de celebratio-

d UM

ne Miffie ex Concilio Trident. quod Sei. t3. fic

fcribit c. 7. de SS. Euchar. "Si non decet ad Sa-

)l

cras ullas functiones quempiam accedere, nifi

Ti

fan&e; certe quo magis fanctitas & divinitas

n

cosleftis hujus Sacramenti viro Chriftiano com-

zil

"

ta eft, eó diligentius cavere ille debet, ne

»

per

JB

f

»

absque magna reverentia

& fan&titate ad id per-

T

l

»

cipiendum accedat, prafertim cüm illa plena

j d

D)

formidinis verba apud Apoftolum legamus:

MU

Ee 4

»qui

yi

(*) NB. in mea edit. Antwerp, de An, 1669. hunc

d (]W

textum non invenl.

440

DTSPUTATTO Y.

p

E

g :

» qui manducat, & bibit indigné, judicium fibi

ia

»

manducat, & bibit, non dijudicans CorpusDo-

»

mini.

Quare communicare volenti revocan-

il

»

dum eft in memoriam ejus przeceptum: probet

Pyo?

»

fe ipfum homo.

Ecclefiaftica autem confue-

athonta

» tudo declarat; eam probationem neceffariam

sinis T

»

effe, utnullus fibi confcius mortalis peccati,

»

quantumvis fibi contritus videatur, absque

l u

iptür

»

premiffa Sacramentali Confeffione ad S. Eu-

cifin:

»

chariftiam accedere debeat; quod à Chriftia-

s

»

nis omnibus, etiam ab iis Sacerdotibus, qui-

»

bus ex Officio incubuerit celebrare, hzc San-

[ $

»

&a Synodus perpetuó fervandum effe decre-

:-m'pere'aï

»

vit, modó non defit illis copia Confefforis.

seofitat

Quodfi neceffitate urgente Sacerdos absque

Dd

» previa Confeffione celebraverit, quamprimum

mX

»

confiteatur.

Q.C3d

LIPPOOHT

Ad licitam Sacramenti admini-

, htl

p

ftrationem in Miniftro requiritur ftatus gratiz,

etiam tunc, quando illud non folenniter admi-

,l

niftrat.

Ut

PRoBATUR.

Textus pro Conclufioneprz-

m

j Eatg

cedente addu&ti urgent etiam in Miniftro nonfo-

li M,'v, i

lenniter adminiftrante, prout patet confideran-

t

ergo idem dicendum.

vt

a. prob. Patres, Con-

.']Ecacdpi,

cilia, "'heologi gravitatem peccati hic contro-

vetfi non fundant in folennitate, fed in ipfa in-

D

il |

trinfeca indignitate rei.

ergo.

t $,

DICO IV. A Miniftro conftituto in pec-

ET

cato mortali, per fententiam, aut evidentiam

Qs p

rci notorio, ne quidem faltem probabiliter per

ii

penitentiam retra&tato, non licet petere, vel

accipe-

*f y

4

lU

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

441

SLR! mdki"

accipere Sacramenta, nifi in cafü neceffitatis.

N

Si autem probabile fit, eum peccata retractaffe,

N

id licet.

u

" Fin

PaosnATUR. InhacQueftione concm*ruht

W

WUHE'L

ls

authoritates Conciliorum, Patrum, & primi no-

Dort H

minis Theologorum quoad fpeciem valde inter

fe contrarie , qux per hanc diftinctionem poffunt

»'dæ.m, 1

li j

j

àpotiori concordari. Ergo hec diftin&io Con-

!

clufionis eft admittenda.

a.prob. ab inductione

Wi s

RUT

ejusmodi textuum & authoritatum :

Ms

?

L-S. AvucvosTINUs docet, baptifmun:1

Qp d n

accipereab hzretico, velexcommunicato in cafu

J

Eogp

Ia

neceffitatis effe licitum ;

econtra extra cafum

W

extremz neceffitatis ne quidem accipere baptis-

M

L

mum,à Schismatico licitum putat. l.. de Baftis-

1)0. C. 2. ait: "Si quis, cum poffit in Ecclefia Ca-

»

tholica baptifmum accipere, per aliquam men-

tis perverfitatem eligit in fchifmate baptizaris

K

»

etiamfi poftea venire ad Catholicam Ecclefiam

»

cogitat, quia certus eft ibi prodeffe Sacramen-

»

tum, quod alibi accipi quidem poteft, pro-

TA

deffe autem non poteft, procul dubio perver-

»

»

füs eft, iniquus eft, & tantÓ perniciofius,

quantó fcientius. Ita enim non dubitat re&é

(!

illic accipi, ficut non dubitat, illic prodeffe,

In hoc textu D.

»

etiam quod alibi acceperit."

Auguftinus perverfitatem mentis videtur confti-

tuere in eo, quod communicet hzrefi vel fchis-

j

(j

mati per receptionem baptifmi fine neceflitate

3l iu[w

extrema. Ergo etiam videtur communicare cri-

mini & fcandalo Sacerdotis notorié criminofi, &

"

d

ne quidem probabiliter poenitentis, qui fine ne-

Eeé s5

ceffi-

DISPUTATIO..V.

y

442

ceffitate ab eo petit Sacramenta, cim ea facilà

j

poffit habere ab alio.

mgM(

g

IL. InEMw S. Pater tantum allegat cafum

extreme neceffitatis, ubiliceat ab hsretico vel

rE ca

fchifmatico recipere. Sacramenta.

fneil

Ergo idem

dicendum de notorié criminofo, feu fufpenfo in

Y

foro interno, nifi faltem probabiliter fit emen-

m

b

datus. l. r. de Baptifino. c. 9. fic fcribit: "Siquem

Bo

»

forté co&gerit extrema neceffitas , ubi Catholi-

geto

»

cum, perquem accipiat, noninvenerit, &in

m

»

animo pace Cafholica cuftodita per aliquem ex-

[

tra unitatem Catholicam pofitum acceperit,

, n

»

quod eràát in, unitate Catholica recepturus, fi

»

ftatim etiam de hac vita migraverit, non eum

anm

nifi Catholicum deputamus. Si autem fuerit

manet d

a qit

corporali morbo liberatus, cüm fe Catholicze

imyt

»

Congregationi etiam corporali prefentia reddi-

Jeentag

»

derit, unde nunquam corde difcefferat, non

trte

» folum non improbamus, quod fecit, fed etiam

» fecuriffime, verifiimeque laudamus."

In hoc

t m

textu videtur S. Auguftinus loqui de aliquo, qui

A

coram Miniftro heretico nec herefin, necfidem

n

Catholicam exterius profeffus eft; quia dicit:

, d

T

Jn animo fide Catbolica cuftodita , videlicet in cafü,

quo ex profeffione fidei externa timeret ob per-

! UOEPIFC(

verfitatem Miniftri excludi à Sacramento necef-

lus

fitatiss HecRefponfio & explicatio confirmatur

d

ex fequenti textu, ubi S. DoGtor 1. 6. de baptis-

L ^ pufüc

mo. c. 5. fic fcribit: "Poteft tradere ( baptifimum )

Ti

» feparatus ( ab Ecclefia ) ficut poteft habere fe-

du

» paratus:; fed quàm pernitiofe habere, tam per-

Emms l

» nitiofe tradere.

Ille autem, cui tradit, poteft

As

» falubriter accipere, fi ipfe non feparatus acci-

ü,'e

2

» piat,

J

xDE* MINISTRO SACRAMENTOR. 443

]

i

a

» piat, ficut plerisque accidit, ut Catholico ani-

, mo & corde ab unitate pacis non alienato. ali-

n

P

Q Ia

, qua neceflitate mortis urgentis in aliquem hz-

, reticum irruerent, & ab eo Chrifti baptifmum

i

"

|

, fine illius perverfitate perciperent, & five de-

&i N

, fun&i, five liberati nequaquam apud os re-

, manerent, adquos nunquam cordetranfierant."

Hic.iterum S. Auguftinus tantum meminit inter-

4 uäi Q

(

ne confervationis fidei, haud dubie ine externa

IYj

profeffione hzerefis.

Md

LT.

NicorAvs T. intextu fuperius addu-

ye

m

&o, dum tribuit licentiam accipiendi commu-

il

nionem à Sacerdote improbo ,' non loquitur de

;eo, qui eft notorié criminofus, & evidenter per-

Ms lv

m

4nanet in crimine absque omni etiam probabili

figno ponitentiz ; imó videtur ultimato fuam

licentiam reftringere tantüm ad cafüum, quo non

conftat evidenter de crimine aut de impoeniten-

tia; verba enim illius fic habent: ,Scifcitanti-

»

bus vobis, fi à Sacerdote, qui five deprehen-

fus in adulterio , five de hoc fola fama refper-

fus eft, debeatis communionem fufcipere , nec

»

ne? Refpondemus

Ab eo, usquequo judi-

Z

fs u

cio Epifcoporum reprobetur, communio per-

w

w

cipienda eít. - Sumite ergo intrepidi ab omni

C

MA

þ«]of

Ms

»

Sacerdote Chrifti myfteria, quiá omnia Chrifti

»

fide purgantur.

Sed dicente B. Hieronymo,

» priusquam audias (acufatum ) ne judicaveris

» quemquam , atque ante probationem accufa-

x*e )

HEW'

» tionis illate neminem à tua communione fu-

j

» fpendas, quia non ftatim, qui accufàtur , reus

« GU

»

eít, fed qui convincitur, criminofus.

e:(]ü [EW

IV. MAR-

y

444

DISPUTZATIO: v.

IV. ManrriNvs V.

in Conftitutione ad

c&üül:«"f )

evitanda f[candala , renovat Conftitutionem Grego-

Wmï—f

ri IX. füperiüs relatam in tantum , ut ubi Gre-

s at

goriusIX. dixerat, NE MINEM DEBERE vitare,

gb

nifi declaratum , vel notorietate fa&i crimino-

qum, D

fum , hic Pontifex explicans terminum equivo-

j cimi

us C

cum dieat, NEMINEM TENERTI ad vitandum,

nifi declaratum , vel notorietate faéti crimino-

qpino

*

fum. Verba hujus notabilis Conftitutionis ,

a

uj

Concilio Bafileenfi anno 1435. fefs. 20.'& anno

ion (

geuda

I512. in Concilio Lateranenfi fub Leone X. in-

novatr, funtifta: ,Nemo deinceps à commu-

daotüng

»

nione alicujus-in Sacramentorum participatio-

sj

»

yd

ne velreceptione, aut aliis quibuscunque di-

»

vinis prztextu cujuscunque fententic: aut cen-

1 m

)»

fürc Ecclefiaftice à jure vel ab homine gene-

m

»

raliter promulgatz teneatur abftinere, vel ali-

djene,

»

quem vitare, aut Interdictum Ecclefiafticum

lm

»

obfervare , nifi cenfura vel fententia hujusmo-

»

di fuerit fa&a in vel contra perfonam , Colle-

S

»

gium, Univerfitatem, Ecclefiam , Communita-

tem, vel locum certum à Judice publicata vel

(uner

»

denuntiata fpecialiter, aut expreffé , aut fi ali-

wj

quem ita notorié in Excommunicationis fen-

?5l

»

tentiam conftiterit incidiffe, ut nulla poffit

1 i

»

tergiverfatione celari, aut aliquo modo juris

1 il

»

fuffragio excufari. ?

Ex hoc textu fequitur,

n f À

quód nullus nece[Jarió debeat vitari ratione cenfu-

LT

r&, nifi perfonaliter denuntiatus, aut notorietate

fa& inexcufàbiliter inordinatus.

Vij

Ergo à pari,

& I

cüm fübtra&io Parochianorum , qua fe fübtra-

i Anm;,

hunt à Parocho, & à divinis, & à receptione Sa-

t

cramentorum, fit quzdam fpecies Excommuni-

:"'?fm, D7

cationis,

D

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

443

Mtw j

cationis, ac poenze Ecclefiaftice Medicinalis ,. à

lg

nonnullis Conciliis particularibus ftatuta ; pari

OT

ratione dicendum , neminem £eneri ad vitandum

D

fuum Parochum quoad receptionem Sacramen-

t fam ü

torum, nifi hec concurrant , nempe vel declara-

"m

tio criminis & cenfure per fententiam, vel noto-

IPUN

rietas criminis finé omni , ne quidem probabili

du

opinione peenitentige ; vel denique nifi aliunde

Mi

ad ejusmodi remedium extraordinarium devita-

j

NI

0q

tionis obliget lex charitatis, & amor falutis pro-

a

!

prie velalieng, prout in nonnullis cafibus po-

h,o

II

teft contingere ; licét enim in tali cafu Parochus

MN

MU

non nece[Jarió debeat vitari, nec parochianus ad hoc

ieneatur P ER SE, vialicujus legis dire&z , tene-

iil

tur tamen indirecté, & PER ACCIDENS ad eam

"* 1"'*':.13 ]

LOU

r

fegregationem per legem charitatis proprie vel

Ü

J

i

alieng , nempe ad precavendam ruinam fpiritua-

Nh'.v!

W

lem propriam vel alienam.

lkn

d y ïf..

Solvuntur Objectiones.

Os]ICITUR r. contra z. Concl,

I. Ín ca-

j ul

none Apoftolico 45. dicitur : Zpifcopum aut Pres-

byterum, qui bereticorum baptisma «el facrificium fufce-

d

perit ,. deponi precipimus.

T u

9. lIbidem can. 46. dicitur: Epiftopus, aut

j d

Presbyter ,. fi pollutum ab impiis non baptizaverit ,. de-

ponitor, ut qui non difcernat veros Sacerdotes à Sacerdo-

ji n

tibus impo[Zoribus.

In

3. Innocentius L Ép. 18. ad Alexandrum

dicit : Zfrianos, quia eorum laicos fub imagine poniten-

w

qui

?

tie ac S. Spiritus fanttificatione per manus impofitionem

m

füfcipimus , non oidetur. Clericos eorum. cum. Sacerdotii

p h

aut

446

DISPUTATIO V.

pl

yi, [üm

aut tinifterii cujuspiam füfcipi debere dignitate ; quo-

[j*

niam quibus folum baptifia vatum e[fe , permittimus,

nec Spiritum S. eos babere ex illo baptismate illisque

Pa

gata

myfleriis arbitramur , mec dare ejus plenitudinem. pof-

funt ,. que maxim? n Ordinationibus operatur.

g, w

d.

d

S.Leo Epift. 79. ad Nicetam dicit, nul-

]um hareticorum per Sacramenta conferre fan-

g

Gificationem.

Jli

dmdit

s. D. Gregorius M. 1. 11. Epift. 67. jubet

iterari baptifmum à Bonofianis collatum.

l

dl

6. PelagiuslI. apud Gratianum dicit, non

effe corpus Chrifti, quod Schismaticus conficit.

p

lls

7. Urbanusll. inEp. ad Lucium dicit: -

reticorum Sacramenta, quoniam extra Ecctefiam funt,

A Dom

formam quidem Sacramentorum , mon autem virtutis ef-

;00T0

feé&tum babere profitemur.

Af

RESPONDEO.

d x. Hereticos primi fz-

AIYUL I

culi fuiffe potius Philofophos Ethnicos, aut Ju-

M (f

deos, qui non fervabant materiam & formam

lfut

baptismi, üt patet ex Irenzo & Epiphanio de be-

i,

refibus.

Ideo non eft mirum, quód Ecclefia illud

ld

baptisma ratum non habuerit.

Alii cenfent, hos

m

canones confcriptos fuiffe & collectos ex variis

Fult]dl

Conciliis particularibus, inter quz erat Iconien-

t

fe, in quo ftatuebatur error rebaptizantium.

tiir

Ad 9.

Idem refpondetur.

T5 q

'

Z4d 3. dift.

Innocentius L. dicit, quód he-

fümqn

fetici in ordinationibus non poflint dare plenitu-

Xin

dinem Spiritüs intelligendo gratiam Sacramenta-

M

Jem. c. intelligendo characterem. n.

Hic Pon-

U

Tl

tifex folüm dicit, quod ordinati ab Epifcopis hz-

dtitg

reticis debeant manere perpetuo fufpenfi ab ex-

næmms (

ido ordinum. Ratio ipfius eft, quia fic ordi-

?ït

nati,

N

!

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

447

A

h,

nati, cüm prefumendum fit, eos vincibiliter

m

communicáffe herefi, non receperunt gratiam

[

Mi

Sacramentalem ob fui indifpofitionem; ac con-

d

fequenter, cüm tale Sacramentum non revivi-

ïïkffnmgl I

fcat, vel id admodum incertum fit, à taliter in

tinii

ftatu peccati mortalis ordinatis nihil poffe boni

D tn

fperari.

d 4. Idem refpondeo.

Nam S. Leo tan-

Dun

tüm dicit, ab iis, qui prefumptivé fchismati vel

;.coHaa;

herefi fcienter communicant, gratiam Sacramen-

MTC

T

talem fanctificantem non obtineri ob indifpofi-

tionem ex peccato mortali.

*LUGL*

Ad$. D. Gregorius.M. expreffé teftatur 1.

tj

c. à Bonofianis non fuiffe. collatum baptismum

N

MO J

s

in nomine SS. Trinitatis.

Ad6. dift. Non conficit corpus Chrifti ne-

gativum. n. UrbanusIL * fichabet: Unamenim,

que Cbrifti corpus eft, con[lat e[Je Ecclefiam , que in

duo 'vel plura dividi non potef? ; fanul enim , ac quis ab

ea rece[Jerit, defrftit e[Je Exclefia.

Ad 7. dico, quód UrbanusII. loquatur deha-

reticis formalibus, qui communicando in hzrefi

(r

cum fuis Paftoribus ob indifpofitionem fuam po-

rwïa'

QU

nunt obicem gratie. — Verofimile eft, quód hic

inis

Pontifex, & plures alii ejusmodi Scriptores Ve-

teres non agnoverint revivifcentiam Sacramen-

torum in ordine ad gratiam Sacramentalem, qua

d

ag

recepiffent, fi obicem non pofuiffent,

OnjrciruR 2. INon pauci ex antiquis Pa-

tribus docuerunt, effe reiterandum baptismum

y

ab hareticis collatum. — Ergo pro hac fententia

non

1

* - Pelagius Il.

448

DISPUTATIO V.

!

l

jü

non habetur uniformis traditio.

ZInt. prob,. 1.

De S. Dionyfio Alexandrino S.Hieronymus de

:

;

j

E&ie

|

--

Jl d

Script. Eccl. teftatur, eum in Cypriani & Afri-

canarum Synodorum dogma de rebaptizandis

pE

hzreticis confenfiffe.

jOgrdt

2. .S. Bafilius Epift. . ad Amphiloch. can.

Inec n

At

47. de Encratitis & Novatianis, aliísque hareti-

cis loquens ait : JNos una ratione eos rebaptisamus.

soatit d

fs

Si autem . probibita efl apud vos bec rebaptizatio , ficut

€&? à Romanis, alicujus Oeconomie gratia, nofira tamen

ptTot

vatio vires obtineat.

4

l

3.

S. Athanafius orat. 2. contra Arrianos,

1

l

yl

i

:

i ml

vacuum & inutilem effe cenfet baptifmum Arria-

norum.

lt nR

4. Optatus Milevitanus l. 1. contra Parme-

ia

nianum docet, hareticos habere fal/a baptismata ;

m t

& ne poffit dici, eum loqui de fola gratia baptis-

fert

mali, addit: Jobis verà Scbismaticis, quamuvis in Ca-

um J

ibolica Exclefia non fitis , bec negari non po[Junt ,. quia

LE

mobiscum communia C9. vera. Sacramenta traxiftis.

Eu

REzsPONDEO. dift. Docuerunt, reiteran-

ytatum

dum effe baptifnum circa herefes applicativas

l d

materie acforme dubige. c.

circa herefes ap-

ho

licativas materie & form: certe. n.

Dico e-

b dT

nim, quód diffenfio horum Patrum à praxi Ro-

Eu

mane Ecclefie folum fuerit circa quaeftionem

dequn.

fa&i; utrüm verba forme concomitante profef-

iif

fione Religionis heretice v. gr. Arrianz, INova-

Kütig

tiane &c. importent fenfum à Chrifto intentum,

velnon? Nam cüm verba ex circumftantia lo-

"t

Rn

quentis contrahant fenfum fecundarium obvium,

Ug

prout in arte critica demonftratur, aliqui judi-

ïümiw jllX

cabant, formam illam hareticorum n fenfa obvio

a

At

"nf T

)v

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

449

A li

D]

*Sva-

:

QU

ab illis intento falfam, ac confequenter nullam effe.

Sed Ecclefia Romauna fenfum illum erroneum

r

non ceffe verborum fed perfonarum tenuit, In bac

A Wm

ergo quzftione facti dogmatis:definitio fpectabat

u

ly

lil

I

ad Supremum controverfiarum Judicem , quzs

donec emanaffet, licitum erat fentire diverfa.

il

M

W bl

4Ad 1. Dico, Dionyfium tantüm con/enfr[Je cone

micentia & communicatione , non errore.

In aliis

DAT

locis fecundüm proprium judicium aliter fentit,

d

'rï-;ï

prout Tournelius ex Eufebio 1. 7. c. 9. oftendit.

A 2. dico, S. Bafilium manifefté tantüm lo-

I

QT

qui de baptismo hereticorum, qui circa Trini-

l

d

' V

pw

tatem erroneé fentiebant, quorum errorem cen-

febat in forma baptismi exprimi mom verbis, fed

1511

A

ex circuinflantiis perfonarum baptismum conferen-

i

dv

tium, & recipientium.

Ibidem enim dicit, quód

ii

Encratitz fint eermen Marcionitarum, exiftiman-

tium, Deum Patrem effe caufam malorum. iNo-

l

vatiani autem erant injuriofi in Spiritum $. quem

a

!

L

hegabant peccata poft baptismum remittere per

Docuegur

poenitentiam.

Ad3. dico , etiam

S. Athanafium eo ipfo

t

6 E

loco teftari, quód error Arrianorum videatur

114

influere in forinam baptismi , quia intelligunt Pa-

]

[

Pl

!t

trem non cónfübftantialem Filio, & Filium ex ni-

" (U

hilo creatum. Jtaque cum juxta Bafilium & A-

Ti M YP

thanafium fenfus forms videretur dubius, quod

Qd

A2

pertinet ad queftionem fa&i do&trinalem , ütpo-

te ver(intem circa fenfum verborum obvium ex

circumftantia perfonarum loquentium , practicé

um

QO

in hoc dubio poterat renovari baptismus, & non

j

j

renovari, juxta Oeconomiam feu leges prudebtiz.

Illi, qui in dubio practicaba

nt, aut practicati fine«

eufüfum',

D. Amort. Ira£t, de Sacram. in gen,

Ff

bant

450

DISPUTATIO V.

j

bant baptismum , pro motivo habuére collatio-

nanpazelt:

nem certam grati& baptismalis, utpote cujus col-

jj

latio, & revivifcentia Sacramenti erat dubia.

jgspt

Alii, qui non practicabant, nec à füis fübditis pra-

fgbapü'l.än

&icari finebant renovationem talis baptismi, pro

motivo habere poterant, quód gratia fanctificans

dipimt

i. G

in tali cafu dubio , ubi liceret uti fententia pro-

babiliori, obtineri poffet per fumptionem Eu-

iiloQ

ts

charifie , & quód chara&er poffet fuppleri in

Confirmatione , utpote quz eft füpplementum ba-

m tl

ptifmi.

nibiena

dl

d 4. dico, quód Optatus Milevitanus tan-

tüm afferat, quod Donatifte veram gratiam Sa-

uptran

Vr

cramenti ordinationis ab Ecclefía traxerint , & con-

fequenter ob eam gratiam permanentem etiam

R

arom f

in Schismaticis poffint poft converfionem denuó

um d

relinqui in fuo officio ordinis, non autem alii

t n

heretici, qui fufceperunt ordinem in ipfa herefi,

Ya

vel poft feparationem ab Ecclefia fa&tam , qui li-

cét acceperint characterem , tamen non recepe-

hd

runt gratiam Sacramentalem , ad bene obeunda

a t

officia ordinis neceffariam, nunquam recuperabi-

iiie, t

lem, eóquód revivifcentia hujus Sacramenti aut

übiths

nulia aut valde incerta fit.

Mf

"

OsjicrTUR 3. D. Cyprianus inSynodo 7.

lii

l

i

l

Epifcoporum declaravit, baptizatos ab hzereticis

effe rebaptizandos.

Ergo altera fententia non

poteft effe certa ex conftanti traditione.

uk"*ï Ü

2

D. Cyprianus expreffé negavit, dari tra-

[]

AES,M

ditionem pro oppofito, à Stephano Papa praten-

fam, prout patet ex ejus epiftola ad Pompejum.

T.

3

ünn t

I. Sculo non dabantur hzretici retinen-

tes veram materiam & formam baptismi.

Ergo

Üntir

non

* feni

Vu

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

j

j

J

451

um

non poteft allegari obfervantia veltraditio Apo-

