ditionata. c. fignificatione etiam o

m de

ta. n.

Sacramenta

fignificant gratiam ftati

Tl

dam füb hac conditione objetti-

prafenti conferen

od

va, nifi Sacramen

tum reperiat obicem. Poffet

1

etiam fimpliciter ne

gari antecedens ; quia Sacra-

qu

liationem gratiz ampliative,

menta fignificant co

l2

10C

$32

DISPBT.A-TIO vi.

p

hoceft, pro omnitempore, quocunque primo re-

auditï

pererit fubjectum non impeditum obice.

T

Z1d3. dift. "Tridentinum hoc docet in fenfu

f

ampliativo. c. in fenfu reftrictivo. n.

Contra-

o

rium enim patet ex mente Do&orum,

& Patrum,

(

qui interfuerunt Tridentino.

Tam

44d4. c.a. n. conf. & par. . Difparitas eft,

p

quia Sacramentum non eft opus mortuum, fed opus

fefio

vivificum. . Eft enim opus Dei , femper de fe ju-

Quus

füificativum, non opus hominis. Et ita D. Tho-

fifi

mas refpondet l. cc. ad r.

fült

4d5. c.a.n. conf. & par. Difparitas eft, quia

fuidi

d

Sacramentum non eft opus hominis fpiritualiter

mortui, fed eft opusDei vivi, & vivificantis omnia

tn?

idonea fubje&ta ad vitam, fi forent difpofita con-

[

gruenter ad füam preordinationem.

p

Ad6. dift. Maj.

Reportaret commodum, fi

dul

Deus eam gratiam conferret intuitu iniquitatis

Yi

humanz. c. fi tantum eam conferát. intuitu fuz

p

mifericordie &amoris erga Ecclefiam, aut intuitu

p

bonorum ex hacgratiaingloriam divinam redun-

of

dantium. n. videtur enim Deus, Ecclefiam fuam

di

reddi poffe fan&iorem, fi gratia baptifmali nul-

EU

lus defraudetur, quicunque refipuerit.

Eun]

d 7. c. Maj. n. Min. ad probationem n. a.

)

Namimprimis omnes hz explicationes relinquunt

in baptizato refipifcente adhuc reatum ponze,

n

quod repugnat Apoftolo, afferenti, nihil fuper-

juty

bati

efle damnationis univerfim omnibus iis :

qui ba-

ptizati funt.

Dein homines tenerentur adhuc fe-

14

f

curitatis caufa perpetuo fatisfacere pro peccatis

ante baptifmum commiffis; & fi vellent ea fub-

Jüt; ;

d

iicere clavibus Ecclefiz centies, femper deberent

audiri,

DE SUSCIPIEÉNT. SACRAMENTA.

533

j

audiri, quia femper obtinerent aliquam remiffio-

|

nemeorum peccatorum ante baptifmum commif-

forumquoadreatumpoeng. — Specialiter vero, ut

refpondeam ad fingula; PRIMUM non poteft

dici, quia preceptis divinis v. g. dandi eleemofy-

nam, reftituendi aliena &c. fatisfit etiam in ftatu

4

]

peccati mortalis, excepta S. Communione & Con-

feflione. Igiturinordineadhunceffe&tum non eft

opus revivifcentia baptifmi, cum huic precepto

fufcipiendi baptifmum jam fuerit fatisfa&um per

fufceptionem baptifmi facrilegam. — Nec poteft

$i

dici s&CUNDUM; quiaD. Auguftinus non dicit;

adhoc valere ejusmodi baptifmum, ut Sacramen-

tum Ponitentic poffit prodeffe ad dimittenda pec-

cata, fed quod ipfe baptifmus profitad dimittenda

peccata. ,Docet enim, ib eodem baptifinate peccata

diittunt, & quod idem baptifimus operetur falutem.

Neque etiam poteft dici TER T1U M, quia D. Au-

guftinus non dicit, quod talis baptifmus operetur

capacitatem. feu idoneitatem ad. beatitudinem, & ad

dona füpernaturalia, fed quod operetur falutem, hoc

eft, ipfam gratiam fanificantem , remiffivam

omnium peccatorum, non tantum originalis, fed

etiam accidentalium.

i

TAU

Drcrs. Sifi&dio non poffet tolli, nifi per

contritionem perfe&tam, fequeretur, quod etiam

juxta nos pro priori ad caufalitatem baptifmi de-

]

beat infundi gratia fan&ificans deftru&tiva fictio-

.

nis, ac confequenter deftru&tiva etiam reliquo-

m

fs

rum peccatorum. quoad culpam.

Ergo etiam

p[C v

du

juxta nos nihil relinquitur caufalitati baptifmi

circa remiffionem peccatorum.

u

Ll5

REsPON-

pl

DISPUTATIO VI.

534

i

RzsproNpDEo dift. Sequeretur, quod debeat

tunt

pro priori ad caufalitatem baptifmi phyficam in-

p5

fundi gratia fanctificans. c. pro priori ad caufalita-

[2

tem moralem baptifmi.n

Dico enim, quod nec

1 n

trtlor

ipfa contritio ex fuo genere materialiter perfe-

é&iffima de condigno mereatur aut obtineat gra-

frida

tiam fanctificantem , nifi intuitu baptifmi actu fu-

Ms

fcepti, vel ex voto fufcipiendi

Itaque contritio,

ürí

ut refpectiva baptifmi precedentis id obtinet, ut

g

informetur gratia fanctificante, in primo flgno ra-

idm

tionis expulfiva fi&tionis, in fecundo figno expul-

n

fiva peccatorum baptifmum precedentium cum

(

poena, & in tertio figno rationis expulfiva pecca-

lsv

torum baptifmum fubfeduentium fine deftructio-

Titl

f

nereatus pene. Hec enim tria objecta refpici-

LOU

untur.à gratia fanctificante juxta ordinem rationis

Qu

exiftentem in conferente & ordinante gratiam.

df

Itaque in hoc fenfu verificatur, quod fi&tio fimul

Ti

l)

tollatur per contritionem tanquam caufam difpo-

j

0f

fitivam, & fimul per baptifmum tanquam caufam

lr

perfe, prout docet D. Thomas, dumafferit, etiam

que

fictionem & alia peccata baptifmum concomitan-

h

tia tolli per baptifmnum, nempe tanquam caufam

T

materialem per fe, pr&fuppofita contritione in

t

fuo effe materiali, feu in effe difpofitivo perfecta,

p«

ita ut reddatur primum formaliter perfecta per

futy|

gratiam accedente caufalite materiali baptifmi.

podt.

oj

Drcxes

Si caufalitas baptismi debet concur-

B

rcre ad hoc, uttollatur fictio, non eft verum dice-

Qf

re, quód fublato obice fictionis Sacramentum re-

li

vivifcat & operetur; quia deberet operari ad tol-

dO I

Icndam ipfam fictionem.

li

jl

REsPONDEO., dift, Non eft verum , quód

fub-

DE SUSCIPIENT. SACRAMENTA.

535

fublato prius obice fiCtionis formaliter Sacramen-

1

tumrevivifcat. c. fublato prius obice materialiter.

n. Seníus enim illius propofitionis, quód Sacra-

mentum Baptifmi remoto obicerevivifcat,eftifte;

quia fi&tione quoad füum effe materiale per con-

tritionem in fuo effe materiali confideratam de-

ftru&ta,in quantum videlicet fi&io &contritio funt

a&us voluntatis inter fe contrariantes, Baptifmus

f

in re fufceptus reddat hoc materiale contritionis

dignum,ut mereatur informari gratia fantificante,

deftru&iva formaliter tam fictionis,quam peccato-

tj

|

rum Baptifmum precedentium & fubfequentium.

OnJ1crTUR 2. contra 4. Concluf. . Caufa ha-

bens virtutem operandi de fe perfe&am exigit ope-

rari femper remoto obice; fed tales caufze fünt

;dril

omnia aliaSacramenta; ergo.

2. Juxta Triden-

tinum Seff. 7. c. . Deus in Sacramento Eucbariftie

divitias fui amoris veluti effundit. — Ergo huic Sacra-

mento contulit etiam virtutem revivifcentiz.

3. Non eft verofimile, quod Deus Sacramentum

matrimonii volueritin conjugibus perpetuo relin-

quere fine gratiaSacramentali, fi forté ex infirmi-

tate humana vel inconfideratione in ftatu peccati

mortalis contraxerunt matrimonium. 4. Simili-

ter non eft verofimile, quod fi quis conftitutus in

peccato mortali & ufu rationis ac fenfuum defti-

tutus inungatur extrema un&tione, nullum dein

r

poffit durante eodem morbo percipere hujus Sa-

cramenti effectum, fiad fe rediens confiteatur vel

conteratur de fuo malo ftatu.

xe*lïïf

RzsPoNwDEo dift. Caufa neceffaria in agen-

As

La

do fic exigit operari & operatur femper.c. caufa

libera. n

Cauíà enim libera movetur ad deter-

mina-

u

536 DISPUT. VL DE sUSCIP. &c.

minatum finem relativé ad determinatää circum-

ftantias, ultra quas nec agit

d 9.dift. Deuseffun

, Dec petit agere.

dit divitias fui amoris

effufione regulata per leges prudentiz ac fapien-

tie divinz. c. nonfic regulata. n. Deus enim,

qui non poteft agere imprudenter, fi vellet revi-

vifcere Sacramentum Kuchariftiz eti

am in negli-

gentibus, non videtur

agere prudenter in ordine

ad promovendam fuam majorem gloriam.

d 3. dift, Nonefthoc verofimile, nifi hujus

generis gratiz Sacramentales, nempe idonez ad

4lecentiam fpiritualem ftatus ,

poffint compenfari

fervore charitatis. c. fi poffintc

ompenfari. n. Nam

tales gratie poffunt obtineri

per fervidas preces,

& alia pia opera.

Hinc dene

gando gratiam Sa-

cramentalem ejusmodi cor

)jugibus imprimis cor-

rigitur focordi

à contrahentium, ne contrahantin

ftatu peccati mortalis; dein vero incitantur ad

uüberiora pia opera, quibus mereantur

nantes & excitantes.

gratias fa-

Certein variis ftatibus squé

difficilibus,

Sacrament

v.g. militis, aulici, religiofi etiam fine

o comparari poffun

t & debent grati

neceffariz pro recté fervando

fuo ftatu.

- 4dd 4. Idem refpondeo.

Hinc, nifi urgeat

extrema neceffitas,

utile eft exfpe&are tempus,

donec redeant ad fe

, utSacramentu

m accipiant

ejusmodi egri cum certiori

&ma-

jori fructu.

9

-

1

4

EU

!

hm

Deu& &

]i

Vs

u

$

Is

Vr

li

4

dim

d d

*Wel]/än'

Qd

À

)

!oäacm

J

I t

Til

fotat d

pl

Vinter

güdani

at p

J

j p

yire p

qnucopad

j

-

axe

a m Á ERN ÀÓ

EL l MMl li —— m —

28

P.

d

"

*

)

RE

d«

R

Ms

A

"

*y

»

D

&

"^

rA

h

D

x

-

il

iw

ä

X

i

e

I

p

*

de

x

"3

3

',

s

*

s

;!'

quiu

"

*

j

»*

s

x

*

?. -

3

d

1

&

RE

i

*

a

A.

*

iT

:'-;-l

f

—— NÓ

As

l

EM

s*

:

ä

x

hu

&

;

at

d

X

N

EN

r

j

P

x

3

r

-

3

ï-—

uf

ts

^

E d.

k

us

X

Ts

a

;

*

K

A

E.

A

E

N

E

O

^Y

Es

w

w3

D

*

»

H

m

T

Dd

hs

o

—

r

u

»e

m

»

»

a

W

2

o

*

-

p

:

M.

X UD

m

*

WY

-

a

s

H

i

x

^

fs

Méthdt um n UMRT NUA B o r A2 2 m t

2!

x

^s

s

M

LE

x UE

EO

.

"

N

r

d

x 4

AA

ss

Euwe

2

A n

EM

£

A a

m

N

i

d

i

2.5

x

3:'5

o

N

-

r

RE

A

a

"

3

N

m

"

**

i

x

d

k

.

m

x ä-

A

:

»

Yy

$A

iäï

2

E

as

s

E

p

j

x

35 .

».

x

5

W

v

i

o

D*

TV

u

ä

F. t

-a

ScE

x

N

[

R

x

d

-

s

A

;

$

d

*

:

E.

-

u

A&

AE

A

?«

d

x

Ed

x

ao

Ts d

^

s

A.

m

s

*

**

B

E

*

: o

^

T

:

A

fs

«s

F

A

Es

d

x

p

)9

$

E

d

ais

L

3

s

-

"

n

xj

d

aE I

&

ï

x

L.

i«

x

i iis

X

*

P.

i

i

"

35

z

Vr

*

[

-

A

L

x

o

n

M

m

T

g

a

- ao

'a*ää

Ya

*

[:

v

5

4

x

EC

z

Em

AC

w

NU

s

4

I*

-

ii

3

&

AX

p

AX

*

R

:

EN

A

-—1 2

o

g

[

A.

[3

d

P

AX

WR

Ts

EE

z

EU

a

(s

i ER

n

H

P

ï

X

d

Ti

E

ï

is

**

i5j

E

ol

ES

:,

3.

E

x

&

F3

*

ice

X

E

ub

:

l20 a

rA

Y

?;2

eo

—

r

o

R. D. EUSEBII A4MOR T,

III/HlIH

16

c2

Can. Regul Laterah. Polling. Eminentiffimi Cardinalis. , E R C.4 R , nec:

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Seremfïiml ac Reverendiffimi DD. J O $E P H 1, Epifcopi Auguüam,

S. R.L PrmmplsDurmfhdmm Landgravii Hafhæ &c.&c.

heologi,

15

us

14

O Balance Q

o

THEOLOGIA

-

EEHERH

EHHEH

ECLECTICA

13

HH

Focus

10

MORALIS zr SCHOLASTIC

IHIWIHIIIWIIHW

N

Bl

12

Sub ztufpiciis

eo

SS.D.N.Benedidi XIV

11

ad mentem

,?

N

10

3S.Patrum & TheologoruminfigniuE-

-

9

prefertim veterum confcripta.

—

'Tomulus IX

8

DrzINCARNATIONE.

7

Cum Zpprobationibus.

| B

N

6

RR

E NSS

-

h.

?x

8

(2

$Y c

258

LE AS

A

4

x

N

1

5

:

N

N

find

23

4

B-

—— ——

p

—

3

Zugufte Vind. €? Wirceburgi,

IIIHIH lllllHHUIIHHIWIIIIIHU IIIIIHWHIIIIWIIIIIIWTWIWHHIIIII!HHIHIIM

Sumptibus M. A.RELLNT. V EITIL, JAübE.

,

d. Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Hll)l

llHWH.HHlHll'HHlHH'HHIIW'HHHIH'IIHHlll'lhVIHIlwIIIHHWIIWIIWIIHII l

1

11

2

3

A

ub