anmr lt

)»

commixtus animz unitur plasmati propter effu-

»

fionem Spiritus

fpiritualis & perfectus homo

dl[u[

»

fa&tus eft, & hic eft, qui fecundum imaginem

| piats

»

& fimilitudinem factus eft Dei.

? (l

II

D. Basrrrvs L. de Spiritu Santto c. 26

ATU IDf

"Quemadmodum ars eft in eo, qui artem

VOT

»

affecutus eft, ita gratia Spiritus eft in eo, qui

( p

»

illam recepit, femper quidem prefens eft, at

Ll

»

non perpetuo operans.

Et n. 63. In rebus

mmm, [

»

ergo conditis ad hünc modum multifariam va-

Nam

frine:

»

riisque rationibus dicitur Spiritus ineffe

Tent U

»

gratià ab eo manans, qui in dignis inhabitat

DCR Oi

»

ac fuas operationes in iis exercet, recté dici-

TU et

»

tur ineffe iis, qui funtillius capaces.

Ubicon-

niarumd

naturalis atque infeparabilis communio eft

inina (

»

hec vox: Cum, (alio effe v. g. cum Patre &

ROURTU

Filio) fignificantior; ubi autem gratia ab ipfo

AT

proficifcens accedere, ac rurfus decedere pot-

Tn

»

eft, proprie & vere ineffe dicitur, etiamifi illius

me G

»

gratiainiis, quireceperunt, fæpenumcropro-

r lfon

»

pter affe&tus in bono perfeverantiam pelpetua

Proinde quoties propriam Spiri-

yundutt

»

permaneat.

»

tus dignitatem intelligimus, cum Patre & Filio

m g

cum contemplamur, ubi vero gratiam in eos,

m

»

qui illius funt participes, operantem reputa-

Qu fü

» mus, in nobis eífe Spiritum San&um dicimus."

frind

Ita S. Bafilius, manifefte per gratiam aliquid per-

(

manens intelligendo.

Quod vero non folum lo-

quatur de gratiis gratis datis, patet ex n.61. ubi

pl

fic

300

DISPUTATIO IIL

y at

N

fic fcribit: "Forma dicitur effe in materia, &

t t

» potentia in eo, qui ejus capax eft, & habitus

»

in eo, qui fecundum illum affe&us eft.

Ita-

ol

yilo

»

que quatenus Spiritus S. vim habet perficiendi

»

creaturam rationalem, perficiens ejus fubli-

jmelon

enerat

»

mem dignitatem,

forma rationem obtinet.

»

NNam qui jam non vivit fecundum carnem , fed

p

um d

»

Spiritu Dei agitur, ac Filius Dei nominatur,

»

& conformis imagini Filii Dei fa&tus eft, fpiri-

,R

tualis dicitur.

Kt ficut cernendi vis eftin ocu-

d

:

jrt

»

»

lo fano, ita operatio Spiritus in anima purga-

fnis ]

»

ta

al

Priterea , ficut in corporibus eft fanitas,

»

aut calor, aut alie quevis affectiones facilé

!

hii at

»

ET

mobiles, fic & in anima frequenter eft Spiritus

»

iniis, qui propter mentis inftabilitatem facilé

tprcunt

»

n veli

gratiam acceptam expellunt, nequaquam per-

manens."

Hec non verificantur de gratiis

IUDUT

zgratis datis ,

fed tantum de gratiis Sacramentali-

t Conf

bus ; ille enim per peccatum non expelluntur,

i d

fed ifte.

18l

IIIL.. D. AMsRosrvus 1.6. Hexam. c.8. di-

cit, hominem juftificatum effe quafi novam pittu-

hn

g

ram Dei; eam autem novam piCturam explicat

per conformationem inclinationum & cupidita-

tf

tum ad imaginem filii Dei.

» Requievit Deus,

ütjh

»

inquit, in motibus humanis (propenfionibus ) quos

m

fecit Deus ad imaginem fuam & fimilitudinem.

Ti n

»

Dicit itaque Deus ( bomini ) non tibi voluptates

u

»

dedi, non illecebras cupiditatum , non incen-

W

i*

»

tivaluxurie, non alieni decoris concupifcen-

ïæq

»

tiam &c."

D

memluï

IV. CrnrIrrvs

ALEXANDRINUS 1. 4.

mmlm

C.45. adillaverba: Nunquid aransarabit? fic fcri-

N iih()m

bit:

I"l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 530I

s

bit: ,,Transfo/rmati.& transfigurati fumus intel-

t

» ligibiliter in Chrifto.

Contigit autem hoc no-

T

]

, bis regeneratione per aquam & Spiritum in

MM

» Chrifto.

Ego, inquit Deus, reformare volo

"LT

lï

» ad meliora, & velut refingere ad potiora per

UIM

» generationem intelligibilem, eam fcilicet, que

ln tmr

, ht per aquam & Spiritum.

Sciendum Jere-

B

» miam in domum figuli miffum effe, ut illum

m) LA

» fabricantem videret.

Diffipato autemluto, &

DT

» in aliud vas reficto, dixit ei Deus: Nonne üt

lii h

» figulus hic potero vobis facere domus Ifrael?

Fkl.

iïzï,

)»

ecce üt lutum figuli eftis in manibus meis.

i

»

uód autem transformemur intelligibiliter ,

ii

»

declarat Paulus, Nos, inquiens, faciem Domi-

ht

»

ni fpeculantes ad eandem imaginem transfor-

ag

»

mamur velüt à Domini Spiritu.

d

Q Sunet

V. OPTATUS MILEVITANUS l.7. de Sa-

cramento Confirmationis loquens ait: , Oleum

j lum

» confe&um chrifma vocatur, in quo eft fuavi-

» as, que confcientiam emollit exclufa duritia

dan U

» peccatorum , que animum innovat lenem,

:;;*irsvm;?

» qu& Spiritui San&o fedem parat, ut afperitate

u

» fugata libenter inhabitare dignetur. **

um

Ex his & pluribus aliis ejusmodi textibus SS.

Is

i

:1e

a

yit[

PP. colligitur, per gratiam S. Spiritus , quz in

T

Sacramentis confertur , animam non folüm fan-

(miij

&ificari in ordine ad hunc effe&um formalem,

x:»eutibivoï;

ut fiat grata feu accepta Deo, fed etiam conferri

pn, Y

anime quamdam perfettionem, prims perfeCtioni,

aj CU

quam in ftatu naturz integre à Deo accepit, con-

formem, hoc eft, quamdam habitualem difpofi-

Qu

tionem ad bonum.

"

PRo-

DISPUTATIO 1II.

TU

302

gt

PnosATUR?. Authoritate D. THoMz,

qui P.IHI. qu.62. a.2 c. fic habet: , Dicendum,

:Mmsv :

g d

»

quoód gratia ((gratum faciens,) fecundüm fe con-

1l

1 r

»

fiderata perficit effentiam animse, in quantum

p

quu

»

participat quamdam fimilitudinem divini effe,

Dicend

Ql

»

Kt ficüt ab effentia anime fluunt ejus poten-

"»

imis d

»

tie, ita à gratia fluunt quedam perfectiones

yn a

»

ad potentias animz , qua& dicuntur virtutes &

via nl

»

dona, quibus potentiz perficiuntur in ordine

»

ad fuos actus.

Ordinantur autem Sacramen-

e t

t L

D

ta ad quosdam fpeciales effec&tus neceffarios in

»

vita Chriftiana , ficut baptismus ordinatur ad

Dixdün

r gaam

»

quamdam fpiritualem regenerationem , qua

»

homo moritur vitiis, & fit membrum Chrifti ;

"

aordni

»

qui quidem effectus eft aliquid fpeciale praeter

»

a&us potentiarum anime.

Et eadem ratio eft

r gui

in aliis Sacramentis.

Sicut igitur virtutes &

üuilil

»

»

dona addunt fuper gratiam communiter dictam

TRU DO

»

quamdam perfectionem . determinaté ordina-

a hts

»

tam ad proprios actus potentiarum , ita gratia

1'::.1.; 'fi tl

»

facramentalis addit füper gratiam communiter

& q

2

di&tam, & fuper virtutes & dona quoddam di-

j

»

vinum auxilium ad confequendum Sacramenti

ed

)

j

»

finem.

betl) ql

iO

i

|Et ad 1. , Dicendum, quód gratia virtutum

U a

»

& donorum fufficienter perficit effentiam &

Q g

»

potentias animz , quantum ad generalem or-

ia f

U

»

dinationem actuum anime , fed quantum ad

"T

»

quosdam effe&tus fpeciales, qui requiruntur in

T g

vita Chriftiana, requiritur gratia Sacramentalis.

um

ï

t ibidem ad3. , Dicendum , quód ratio facra-

li

xXQi

, Inentalis gratie fe habet ad gratiam communi-

ïd]ï[h

W

, ter di&am, ficutratio fpeciei ad genus, unde

Id !

»(ücut

üöe

ll

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 303

)u

» ficut non cquivocé dicitur animal communi-

» ter di&tum, & pro homine fümptum , ita non

A

» tquivocé dicitur gratia communiter fumpta &

u

» gratia Sacramentalis.

TP IH qui79. 2

T

At

adi. de e[fettu Sacramenti Confirmationis loquens füc

àii: ,Dicendum, quód gratie gratum facientis

q yit

» primus effectus eft remiffio culpz , habet ta-

T !

i

, men & alios effe&us.

Et ideo gratia gratum

itria

;i

» faciens non folüm datur ad remiffionem cul-

lm s

» p2 fed etiam ad augmentum & firmitatem ju-

Wetrfriyt

» ftitie, & fic confertur in hoc Sacramento.

Et

Md

i

ld

ad3. Dicendum, quód gratia Sacramentalis addit

» fuper gratiam gratum facientem communiter

m

AT

» fumptam aliquid effectivum fpecialis effectüs,

lt

» adquodordinaturSacramentum. Siergo con-

Lalend

» fideretur gratia in hoc Sacramento collata

» quantum ad id, quod eft commune, fi per hoc

r

uæmuuiterdiä.

»

Sacramentum non confertur aliqua alia gratia,

h

(fü1

»

quàm per baptismum , fed que priüs inerat,

Ü

augetur; fiautem confideretur, quantum ad

UI

»

illud fpeciale, quod fuperadditur, fic non. eft

)

jla

»

ejusdem fpeciei cum ipfa. **

Ex his textibus

j

manifeftum eft, quód D. Thomas agnofcat in

Sacramentis quoddam habituale donum , perfe-

mll

&ivum anime & ejus potentiarum fpecialiter ad

l güenï

finem cujuslibet Sacramenti, quod differt fpe-

cie à gratia fanctificante, communiter dicta,

g p

*

. hd qui

j

tanquam fpecies

de-

enere, ficut anima ratio-

nalis differt fpecie ab anima tantum formaliter

Ie

il

Qu

N

fenfitiva ; & anima fenfitiva differt fpecie ab

anima tantüm vegetativa; & fubftantia vege-

J

r

tativa differt fpecie à fubftantia tantum corpo-

gl m

rea.

Id veró ex textu D. Thome confe-

j T

:

*

quituf,

DIST'UTA4ATTO

III.

1CAU"L'H

304

,Mgnüæ-

quitur, quód in omni gratia Sacramentali per

f | «ae

per modum przdicati generici involvatur ratio

)

m n

gratie gratum facientis; quia nulli confertur,

emuotte

nifi fit gratus Deo, ita ut ipfa Sacramentalis gra-

d

1 e[fentl U

tia füb ratione fua generica fit aliquod novum

od 8

roteftativum amicitiz divine, feu novum fub-

TY

pet Q

arrhativum fuperaddita ratione fpecifica fanativa

potentiarum per modum difpofitionis ad faciliter

j d

grjtite

operandum , in potentiis fubjectis anims , quz

HM Müa j

juxta nos realiter identificantur cum anima.

PROBATUR 3.

Quotiescunque in ordine

yiirp at

gl t

naturz vel gratie datur nova feries conftans ef-

fectuum , debet dari nova caufa fecunda exigi-

j i Doa

tiva talium effectuum.

Sed in omnibus Sacra-

as

mentis datur nova feries conftans effectuum ,

vt p

VOAUR $.

nempe gratiarum actualium ad finem cujuslibet

Sacramenti congruentium, prout fatentur pleri-

g eru at

que ex Patronis oppofite fententize. ergo. JMaj.

wpritanl

patet ex generali axiomate, & obfervatione ; fic

asdar n

tsetto um

,enim ubicunque datur nova feries a&tuum, datur

nova potentia, vel novus habitus, v.gr. poten-

p

seadem f

tia vifiva, auditiva, intellectiva, volitiva, habitus

artium, vel habitus fcientiarum, vel habitus vir-

t Summen

tutum. Mim. patet ex communi fententia Theo-

ubnut. a.

logorum. Conclufio eft in forma.

]AM suB-

M.

SUMMO. Alia caufa fecunda exigitiva tam diver-

Val n

farum gratiarum actualium affignari non poteft,

n

nifi diverfa habitualis difpofitio potentiarum à

E

Deo per modum habitus infufa in ordine ad ope-

9 1 i

rationes fini quorumvis Sacramentorum con-

1 R pj

gruas.

T hii

PRosnATUR 4. Oratia fan&tificans in Chri-

wlmh, &Vet

ib

fto, in B. V. & in aliis Sanctis differunt fpecie.

m D

Ergo

Wk&m

^

lt

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 305

t

Ergo etiam gratie Sacramentales in Sacramentis

L

differunt fpecie.

Znt. patet ; quia gratie ille

LU

*

non tantüm intrinfecé. ordinantur ad diverfàas

d

fpecie operationes, fed etiam ad diverfos gradus

j ünly

glorie, effentialiter diverfos. c.prob. etiam gra-

L

ti& Sacramentales ordinantur non folum ad di-

Ptl

verías fpecie operationes cuilibet Sacramento

ïfioufi i

proprias, fed etiam ad diverfos gradus glo-

'Tm

rie correfpondentes vel ftatui diverfo. v. gr.

AU A

vel 'diverfis

Chriftiani, ordinati, conjugati:

t t

a&tionibus v. gr. ex chara&tere confirmati , militis

ex extrema lucta coronati, germine immortalitatis

Ws :

corporalis in Euchariftia /aginati, in fanguine

1

M

agni à peccatis actualibus dealbati , & nova ftola

f

i

à Patre ccelefti glorificati.

j nm

(

PROBATUR $5.

Non eft verofimile, quód

DW

juítificatus extraSacramentum baptifmi per con-

1 e

tritionem perfectam habeat eosdem habitus infu-

j l

fos, quales dantur in baptizato.

Imó etiam ju-

UT

i

ftificatus extra Sacramentum Ponitentiz per con-

tritionem perfectam habeat fimul cum gratia fan-

a.

"]

&ificante eosdem habitus infufos.

Ergo fan&i-

ii

ficans gratia Sacramentalis & non Sacramentalis,

p

Yrot

j

fpecie differunt. ant.pat. taliter juftificati non

M

poffunt dici veré regenerati ex aqua & Spiritu

San&to , neque ita funt dealbati in fanguine agni,

!

N

Iu

!

n

ï

H

ut fint liberi à reatu rigorofe fatisfactionis, ne-

H

g l

que habent ex Sacramento tantum robur adver-

j p

ífüs peccata. a. prob. non poteft fufficienter

jip od

probari, quod gentilis eliciens actum fidei vel

m

fpei ftatim habeat habitum infufum fidei velfpei.

Ergo etiam non eft verofimile, quod juftificatus

gil

extra Sacramentum Ponitentie vel Baptifmi per

U

actum

ms i

- D. dmort Tratt. de Sacram. ingen.

1

306

III.

DISPUTATIO

! c,qU!lL- |

a&um tranfeuntem charitatis ftatim habeat aut jj5!

virtutes infufas, aut

gt a

peculiarem habitum con-

gruum Sacramento.

FUTYUL

gütret

PRonATUR Ó. Virtutes cum gratia fanci-

ficante infufze in Sacramentis mortuorum confi-

mtjs, qii

d hr

ftunt in quadam difpofitione potentiarum gene-

rali ad omnes virtutes.

Ergo etiam in Sacra-

qenjo d

pl

mentis vivorum cum gratia fanctificante concur-

rit difpofitio particularis potentiarum ad finem

y, t

particularem Sacramenti.

Int.patet, exiis, quee

ff!a 4 ,ly

docet D- Thomas de virtutibus infufis p. 3. Q.

fgogeti

'

62. a.2. C. ubi dicit: Sicut ab e[fentia anime fiuunt

t qii

ejus potentie , ita à gratia

yrpetog

fiuunt quedam perfec"t'z'one;

ad potentias anime €c.

vim f

EACl

PROoBATUR 7

Non eft verofimile, fimul

itdie;

cum. gratia fanCtificante per. peccatum deftrui

*t, lfU

omnes gratias Sacramentales in fufceptione. Sa-

h, at

cramenti Confirmationis, Ordinis, & Matrimonii

E

à Deo. conceffas.

Ergo gratie Sacramentales

tb il

prater gratiam fanctificantem & generales habi-

85 0

tus virtutum confiftunt in fpeciali habitu. feu di-

Ípofitione potentiarum, qui poffit remanere in

M

rkhnj,

peccatore, ficut remanent habitus fidei & fpei.

a. prob. ex communi fenfu fidelium, qui non

"gt i

^il fad

putant fe perpetuo excludi per unum peccatum

mortale, à gratia Confirmationis, Ordinationis,

Wüntrem

aut Conjugii, prefertim cüm hz gratie non vi-

96 Der

deantur in füo formali conceptu & effentialiter

Mïä:&uaut

importare fan&tificationem & amicitiam Dei erga

i

EJIM

hominem; licét in prima fua collatione acciden-

,

taliter dentur in fignum &arrham , & charaéteri-

gMDïx :

s fidei

Eu

fticum amici-tiæ divjnæ s ücqt -etiam habitu.

"Nf

& fpei

Wb

i n

lll

DE CAUSAL.ET EFFECT. SACRAM. $307

;

-':'

d &

fj

j

concomitanter conferuntur.

pei ab initio homini juftificato in tale ïignuni

PROBATUR 8.

Si gratie Sacramentales

n

tantum dicerent novàm intenfionem gratie fan:

m

&ificantis, aut folam ejus extenfionem refpe&ti:

m

vam ad plures gratias actuales, velilla intenfio

ii

& extenfio dicit gradus homogeneos, aut mo-

- 'C!ntewg

dum fuperadditum ; vel dicit. gradus heteroge-

imy i

neos , & modum intrinfecum? .neutrum poteft

M ii

dici.

ergo.

Min. prob. fi illa intenfio dicit gra-

dus homogeneos , vel modum füperadditum, fe-

Wil]flllis pv.", |

[/

Ed

uitur, quod quis per a&us frequentatos virtu-

lïniwfä*:

tum poffit pertingere ad &que imó magis perfe-

&am gratiam fanctificantem, quàm quz confer-

tur per Sacramenta, quod repugnat communi

vt

fenfui Ecclefie ; femper enim per opera virtuofa

,

pefqnzq i

adderetur, novus gradus grati& in genere ami-

l

i

citis cam Deo, aut novus modus extenfionis ad

]

li

uberiores gratias.

Si vero dicatur, intenfionem

Atl

vel.extenfionem illam effe intrinfecam gratic

RI

j

fan&ificanti, eo ipfo fequitur, quod in fufce-

ptione cujuslibet Sacramenti debeat prior gratia

T

fan&tificans deftrui, & nova perfectior produci,

i

prout contingit in produ&ione intenfioris calo-

i, q

ris vel lucis &c.. fed hoc videtur abfurdum, cum

t p

Sacramenta priorem gratiam non deftruant, fed

M]þ,

(

(

confervent, & perficiant, utpote non confiften-

Jofieitidl

tem inaliquo a&u aut ente effentialiter tranfeunte,

( ag

Solvuntur Objectiones.

D. Thomas tantum docet,

giin)

O5]ICITUR I.

quod gratia Sacramentalis fuperaddat gratize fan-

]

vaUatioan

u

"2[[1,

&ificanti novas gratias a&tuales; non autem do-

du

cet, quod füperadd

at novam gratiam habitua-

2

lem.

yutl

308

DISPUTATIO III.

lem. Ergo dicendum, quod in Sacramentis vi-

,im

vorum tantum conferatur novum jus morale ad

ii

qpün !

gratias actuales, vel nova relatio feu modus re-

lativus ad gratias actuales. * a. prob. D. Thomas

j t

um df

p. 3- Q. 62. a. ?. C. tantum dicit, quod gratia

Sacramentalis gratie fanctificanti füperaddat divi-

íonminy

num- auxilium.

, B

Atqui dioimum auxilium efít gratia

a&tualis. Ergo. Min. prob. D. Thomas in aliis

121

locis per divinumauxilium intelligit gratias actua-

y pead

lii

les.

erBo; a.pi 1.2. Q.d01.:3: 7. Ciaits "Qrdi

» tia dupliciter poteft intelligi: uno modo divi-

D

, num auxilium, quo nos movet ad benevolen-

dilit, Y

» dum & agendum; alio modo habituale donum

fs cofat

jns orm

» nobis divinitus inditum. — Et 1.2. Q. 109. a.6.

» C. ait: Duplex eft preparatio humanz volun-

j df

» tatis ad bonum; una que prefupponitur ad

i. Thors

» bene operandum & Deo fruendum; & talis

guledot

» preparatio voluntatis non poteft fieri fine ha-

tpür d

» bituali gretie dono, quod fit principium ope-

* il

»

ris meritorii. Alio modo poteft intelligi pre-

ttinyredic

»

paratio humane voluntatis ad confequendum

a. i

»

ipfum gratie habitualis donum... Ad hoc au-

tem non oportet prefupponere aliud donum

lp

»

habituale in anima, fed auxilium gratuitum

Linl dj

»

" Dei interius animam moventis, feuinfpirantis

"ii

» bonum propofitum. . His enim duobus modis

&tl

» indigemus auxilio divino.. Quod autem indi-

It

» geamus hocauxilio, Dei moventis, eft mani-

NT

» feftum.

Et ad 4. Hominis eft preparare ani-

» mum , fed hoc non facit fine auxilio Dei mo-

WT

"i

» Ventis. Jtem 1.2. Q. 109. a. 10. C. ait: Quan-

» doque perfeverantia fignificat habitum mentis,

t

; Eufflïm*qg eti

» & fic perfeverantia fimul cum gratia infundi-

Ü

!IEI'LQ

V

4 Fur.

t

DE CAUSAL.ET EFFECT. SACRAM. 309

D)

i

tur

D

Alio modo dicitur perfeverantia conti-

MM

, nuatio boni usque ad finem; & ad talem per-

Wm

Jl

» feverantiàm homo in gratia conftitutus non

, indiget alia habituali gratia, fed divino auxi-

al

; lio ipfum dirigente, & protegente contra ten-

lj

Q TM

, tationum impulfus.

$

Etiam Cajetanus in fuis Commentariigad

Tij

Summam D. Thom:e putat hoc loco p. 3. Q. 62.-

ngïgranm.

4.2. per auxilium divinum tantum intelligi gra-

tias aCtuales.

00 ndd

5

D. Thomas p.3. Q. 72. a. 7. C. & ad r.

tl

expreffe docet, quod etiam in Sacramento Con-

Sü'ï&nkm

firmationis conferatur gratia gratum faciens, feu

la

fan&ificans formaliter. ergo non confertur ha-

Qomaen

bitus fpecie diftin&us à gratia fanctificante.

p

4. D. Thomasin textibus PRoB. 2. addu-

texdn, (

&is expreffe docet, quod gratia Sacramentalis à

Md n

gratia gratum faciente differat, ficut fpecies à

yuwn]

genere. ergo faltem quzlibet gratia Sacramen-

ag

talis ex fuo przdicato generico eftformaliter fan-

dutege

&ificans. c. prob. in omni fpecie includitur ratio

x A

generica.

s du

REsPONDEO ad 1. n. a. ad prob. tr. Maj.

3iun gt

n. Min. ad prob. dift. .S. Thomas füb hoc termi-

, tf

'4

no, divinum auxilium, interdum intelligit gratiam

a&tualem. c. femper. n.

Nam D. Thomas in mul-

jn d

m

tis locis füb hoc termino intelligit etiam gratiam

habitualem. — Sic 1.2. Q. 109. a. 6. C. poftquam

yto,

p

egerat de gratia aétuali, & de gratia habituali,

s ao

fubjungit : Hs duobus tmodis indigemus auxilio divi-

'

.

"»0; mani

fefté oftendens, fe fub hoc termino

us Cl

d

comprehendere etiam gratiam habitualem. Si-

militer 1.2. Q. rog. a. 7. C. docet, & maculam

fj 311"?'

3

pecca-

DISPUTATIO III.

$10 .

peccati, & reatum poeng eterne reparari per

4 müdüm

auxilium divinum, quod eodem loco vocat ha-

g !

du

bituale donum ; fic enim fcribit: , Dicendum,

» quod homo nullo modo poteftrefürgere à pec-

frlis m

aminos !

» cato per fe ipfum fine auxilio gratie. Refur-

» Bere enim à peccato eft reparari hominem ad

gt g

»

, quz& peccando amifit.

Incurrit autem ho-

g. (

» mo triplex detrimentum peccando, fcilicet ma-

&['[3 m

» culam, corruptionem naturalis boni, & rea-

eriii

Thas

» tüm pomne. Maculam incurrit, in quantum

» privatur decore grati: ex deformitate peccati.

t

» Manifeftum eft autem de fingulis horum trium,

n f

» quod non poflint reparari nifi per Deum.

i, ii

» Cum enim decor gratis proveniat ex illuftra-

lt u

» tione divini luminis, non poteft talis decor

tLdit 1.

» reparari, nifi divino denuo lumine illuftrante,

tsny qu

» Unde requiritur habituale donum, quod eft

dadfnti

» gratia luminis.

Similiter & reatus ponz eeter-

gtdtunt

» n& remitti non poteft, niià Deo, & ideore-

tyttas

» quiritur auxilium gratie ad hoc, quod homo

iàdinti

» à peccato refürgat, & quantum ad habituale

Aum (i

R

donum, & quantum ad interiorem Deimotio-

COUR

»

nem

lhidem a. 9. C. ait: Homo ad re&té vi-

»

P

lao df

vendum dupliciter indiget auxilio Dei; uno

RATUK

»

modo quantum ad aliquod donum habituale,

n

lh

ut per hoc natura humana corrupta fanetur,

iaf

f

)

& etiam fanata elevetur ad operanda opera

Q

b

meritoria vite seterne.

Alio modo indiget

zW

W

V

K

auxilio gratie, ut à Deo ad agendum movea-

u

»

tur.

Quantum igitur ad primum auxilii mo-

zi

* r

dum homo in gratia exiftens non indiget alio

) C.MT

, auxilio gratize tanquam alio aliquo habitu infu-

i æm] M'T

» 105 indiget tamen auxilio gratiz fecundum al-

»Xterum

j BOD W l

T

pE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. $11

L

Wüsoz

, terum modum, ut fcilicet à Deo moveatur ad

, re&e operandum."

Eodem modo loquitur

1DW

Q

uodlib. 1. Q. 4. a. 7. C.

fümügaee

w

Ex his manifeftum eft, quod D. Thomas fub

ng;R

hocterminos auxilium divinum , promifcué modo

V lg

intelligat gratiam habitualem, modo.gratiam

IUCUHIT 1

iLl

a&ualem. .Cüm ergo terminus fitindifferens, ex

W]dO, f[mæ

fübje&ta materia & ex intentione loquentis aliun-

nj t

de certa fenfus determinanduseft. Quodautem

l, 1 g

D. Thomas in hac materia, ubi eft fermo de gra-

r

tia Sacramentali, intelligat habitum in potentiis

mhommm

anime, non folum patet ex textibus PRO. 2.

n

addu&tis, fed etiam ex iis, quz docet in 4. Sen-

W e d

tent, & in Quodlibetis.

-

p st

In 4. dift. 1. Q. r. a

. 4. qq. 5. C. fic fcribit:

hr ilin

» Dicendum, quod gratia gratum faciens eft una,

t g.

» & eft in effentia animz, ficut in fubje&to , &

zij

» ab ipfa defluunt virtutes & dona ad perficien-

Do, i

, dum potentias anime, ficut etiam potentice

y, i

5 fluunt ab effentia; & diftinguuntur ifte virtu-

od o

» tes fecundum diverfos a&us , ad quos oportet

m D

» potentias anime perfici, Similiter etiam à gra-

Üimo at

» tia illa, que eft in effentia animz, effluit ali-

» quid ad repar

andum defe&us, qui ex peccato

aio

Et hoc diverfificatur fecundum

inn i

» inciderunt.

r j

» diverfitatem defe&uum. . Sed quia hujus

modi

a noti, ficut actus, ad

Lopeià

» defe&us non funt it

j !

» quos virtutes perficiu

nt; ideo hic effe&tus ad

, reparandum defectum non habet fpeciale no-

g

n fuz cau-

gun

» men, ficut virtus, fed retinet nome

» fie, & dicitur gratia Sacramentalis, ad quam

an d

jqn

» NB. diré&t& Sacramenta ordinantur, qua qui-

ii

effe fine gratia, que refpicit

[

5 dem non poteft

4

» elfen-

512

-"DISPUTATIO IIL.

ju

(u

gt

» effentiam animz, ficut nec virtutes.

Sed ta-

» men gratia, que eft in effentia anime, non

1 (jlwd gTa

»

ag

poteft effe fine virtutibus.

Et ideo virtutibus

(fecundum perfe&am rationem virtutis) ha-

( GU

»

bent in ea connexionem.

Poteft autem effe

TTR

»

fine gratia Sacramentali; & ideo gratiz Sacra-

d

»

g, u

(

mentales connexionem non habent. Etitapa-

tet, quod gratia, quam Sacramentum NB. d-

Ql u

»

ré&é continet, differt à gratia, quz eft in vir-

g d

tutibus & donis,quamvis etiamillam gratiam per

yijn d

»

quamdam connexinonem contineant.

Eit ad 1.

s

vilitmin

Dicendum , quod gratia gratum faciens, prout

eft in effentia animz, eft una, fed fecundum

ln us

st Y

quod fluitad defe&us potentiarum tollendos, &

potentias perficiendas, multiplicatur. Ktado.

m o

»

Dicendum , quod gratia virtutum opponitur

famentr

» peccato, fecundum quod peccatum continet

[

» inordinationem a&us; fed gratia Sacramenta-

mume ]i

» lis opponitur ei, fecundum quod vulnerat na-

t Dien

» turale bonum potentiarum. —Et ad. 3. Dicen-

z d

»

dum, quod receffus à peccato, proutopponi-

T

tur virtuti, eft acceffus ad perfe&tionem vir-

ao

tutis, pertinet ad eandem gratiam; nonautem

»

TT

receffus à peccato, fecundum quod vulnerat

i*äentatione

naturam; quia requirit fpecialem: medicinam,

»

Cüm

Er vjf

ficut in morbo corporali etiam patet."

"'"f" if

S. Thomas hoc loco ad fanandos defe&tus poten-

Rn h

tiarum requirat gratiam Sacramentalem, eamque

Tttto

referat ad virtutem fed innomina

iam. ac propter-

1

ea afferat ,

quod gratic Sacramentales intet fe

"mf

Vs

non habeant connexionem, & quod fluant à

g

gratia fanGtificante, ficut potentie ab effentia

Agn

tf

animz, & quod dire&e ille perfe&tiones poten-

tiarum

Sied.

"

l

DE CAUSAL. ET EFFECT. SACRAM. 313

Ts &

tiarum refpiciantur à Sacramentis, manifeftum

u

u

l

eft, quod gratie Sacramentales realiter diftin-

b

guantur à gratia fan&tificante, & quod à Sacra-

M

mentis tantum refpiciatur indiretià, tanquam ali-

PM t

quod. connexum cum iftis effectibus Sacramentali-

l] hr

bus, nempe tanquam aliquod prefuppofitum &

ii

fons, undeeliciantur, & fluant, licét femelpro-

Eu

l

du&e& confervari poflint fine fuo principio , unde

, Qd

w

eliciuntur, & fluunt, ficut contingit in virtute

Loytig

fidei & fpei, quz ab initio pro fuo principio ha-

I i

bent charitatem & gratiam fan&üficantem, licet

d

fine illis conferventur in peccatore.

à

Wil

Eadem mens D. Thome, quod effectus Sa-

Yratinl

cramentorum INB. directé fit aliquis habitus per-

pl J

fe&ivus potentiarum animee colligitur etiam ex

Ut s

fineSacramentorum, quem affignat, utpote con-

Atum Qu

fiftente inhoc, ut fanentur, & perficiantur po-

t V

tentiz anima. In 4.dift. ?. Q. 1. a. 1. qq. 1. C.

Va

fic habet: , Dicendum, quod quandocunque ad

hst

d

» perfe&ionem alicujus rei oportet aliquid appo-

m

nere ultra id, quod requirit ordo illius naturz

ii

»

fecundum fe confiderate, hoc accidit ad fer-

d

»

viendum alicui defe&ui illiusrei; ficutquando

&d fuftentationem corporis non fufficit cibum

gqui t

ia

»

miniftrare, nifi addantur aliqua digeftiva, fi-

y

»

gnum eft defe&us in virtute digerente. Ex

mpatet

ordine autem humanz nature- nihil requiritur

"

d

»

gt

»

ad ejus perfectionem fpiritualem, nifi Deusin-

»

fluens, & gratia, & virtutes influxe. Unde

yim, tf

qatiei"

»

cum alique res corporales adhibentur ad homi-

nis fan&ificationem, ex quibus fecundum or-

,&quo..'v

ii t*

» dinem naturz fan&ificatio hominis non depen-

» det, fignum eft, quod hoc fit ad ferviendum

3

,alicui

314

DISPUOTATIO.TÉE

jun

, alicui defe&ui ipfius.

r

Et ideo, cümhocinve-

j

» hiatur in omnibus Sacramentis , omnia Sacra:

» menta in remedium alic

figdum,

ujus fpiritualis defg&us

d m

» inftituta funt.

apone

Et ad 2. ,Dicendum, quod defe&us'äïri-

ag

» tualis dupliciter contingit, ficut & corporalis:

Bu

» uno modo ex pofitione contrarii, ficut quan-

qoi a

» do corpus eft egrum, & quando in anima eft

vigiznt

» peccatum. — Alio modo ex fübtra&ione ejus,

» quod ad perfectionem neceffarium erat vel cor-

guia

tisin

» poris vel animz; ficut quando corpus eft de-

» bile, & quando fpiritus eft debilis ad exequen-

:

1; gmäfm )

n

» da fpiritualia. — Remedia ergo, quz dantur

ipi

» Contra primum defectum, aliquid realiter tol-

» lunt, & ideo purpationis rationem habent.

2,qep

trnant

» Remedia autem, quz fünt contra defectum fe-

zintadtol

» cundum, non tollunt aliquid fecundum rem,

ao d

» fed folum adjiciunt aliquid ad perfe&ionem;

&na of

» & ideo talia remedia non dicuntur purgare, fed

» perficere, Et heceadem fünt, que Magifter

ts hd

ttte u

» dicit, nos gratia & virtute fulcire, in quan-

» tum perfe&tiva fünt. -

"t qui

&pnm

Et qq. 3. C. , Dicendum, quod duþlex eft

» pona peccati.

Qusdam quz pro peccato in-

um

'tlibn ;

» fligitur, ficutpona inferni, & flagella, qui-

, bus à Deo temporaliter punimur.

Quazdám

etradtol

iif

» ex ipfo peccato confequens immediaté, & per

» confequens ad.peccatum ordinans, ficut eft

"ii

» debilitatio nature ad refiftendum peccato &

I

, hujusmodi.

Contra primam peenam non datur

Fal

» Sacramentum dire&té : fed contra fecundam pe-

"U

» nam datur dire&é aliquod Sacramentum.

n

ld

W

lm

Et

Ut i difp

D

DE CAUSAL.ET EFFECT. SACRAM. $15

! Uïmhocp

Et ad 1. ubi objicitur, quod gratia non op-

i'm&'

ponitur penz, fed culpz; S.'T'homasrefpondet:

Hsj

:

»

-Dicendum, quod penz, contra quas dictum

»

eft Sacramentum ordinari, etiam ad gratiam

DL

»

contrarietatem habent, quia ex fübtractione

(

&m "1

»

contingunt, & in contrarium gratiz ordinant.

mmg W 1

Et ad 2. ,Sicut eft in medicina corporali,

ia

»

quod curato morbo adhuc remanent aliquze

»

t

reliqui&e morbi ex morbo caufate, contra quas

Tufie

»

oportet fpecialia medicamenta dari; ita etiam

»

eft in medicina fpirituali, & propter hoc con-

"rdi

m

»

tra predi&tas peenas oportet efTe aliqua Sacra-

Y

u

j

&

)»

menta.

Et qq.4. ad 1. , Dicendum, quod illa Sacra-

gdvdte t

f b

»

menta, que& gratiam in fufcipientepraeexigunt,

r

»

non ordinantur directé contra culpam, quia

[bl

non funt ad tollendum contrarium, fedad füp-

»

plendum defectum.

,

ln

Hzc omnia oftendunt, quod juxta S. Tho

hum

Mu

mam defectus habitualis in potentiis animz de-

beat virtute Sacramentorum tolli per aliquid

Aiy, u

contrarium, quod haud dubié eft aliquid habi-

tuale; gratia enim tranfiens feu actualis non tollit

r i

defettum feu carentiam ac negationem habitualem.

" o pewt,

l

Idem ibidem a.2. qq. r. C. ait: , Sacramenta

, i

, Ordinantur ad tollendum contrarium, & ad fup-

anr. Vi

Secundum remedium

» plendum defectum. --

gmelit,

» prebent füupplendo, quod deficit, & ea que

inius, J

» perfe&ionis fünt effectiva (efficiendo). Eft

yun

» autem duplex perfectio.

Unaformead actum,

gpananus

» & hanc perfectionem facit ordo quantum ad

» executionem bonorum; quia reddit hominem

jlb

us

» idoneum ad difpenfationem Sacrorum; fed

»quan-

DISPUTATIO III.

316

dl

dici

» quantum ad perpeffionem difficilium, facit di-

» &am perfedionem confirmatio , que hominem

gun

jup

» fortem reddit."

Atqui fieri idoneum reddi for-

K

r

rigr t

iem, non dicit tantum affiftentiam gratic a&tua-

lis; quia per gratiam actualem etiam inidoneus

i fumlwü

p

& debilis poteft bene operari, fed dicit difpofi-

tionem habitualem potentiarum.

Áih

ZÁd 2. c.a. n.c. Oftenfum enim eft, Cajeta-

r

num erraffe, dum pratendit, per terminum au-

t

xilii divini tantüm intelligendam effe gratiam

i, m

actualem.

mui gt

A 3. dift, Docet, quód gratia fan&ificans

fegtn

in Sacramento Confirmationis conferatur per ac-

min p

cidens & indire&té. c.

per fe ac directé. n.

brpirr

REesPoNDEO 2. dift. Docet, quód gratia

dem g

caufaliter fanctificans , feu caufaliter gratum fa-

ia

ciens conferatur in Confirmatione. c.

formali-

d o

ter fan&ificans feu formaliter gratum faciens.

bey

fübd. indire&é, c.

directé. n.

indire&té datur

Yi

gratia fanCtificans ; quia dum directé intenditur

miny

virtus feu perfeGtio ftabilis , connaturaliter per

um ef

modum caufe ac medii debet poni vel actuari

gratia fanctificans ad ponendum talem effe&tum.

il

Vrmilt

NNam quod primam refponfionem attinet, docet

D. Thomas, quód Confirmatio in fübjecto ex-

fägenen'cum

iftente in peccato mortali, fi nefciat fe effe in

äzs.»oxnzo

peccato, & aliàs fit rité difpofitus, conferat et-

j

hu

?l

hY

in

iam primam gratiam.

Quoad alteram veró re-

d

fponfionem, fenfum hunc defummo ex ipfis ver-

"ii

bis S. Thome, dum hoc loco c. dicit: JDatio

Spiritis non eft nifi cum gratia gratum faciente.

Ergo

qu

TIà

i

-

juxta S.Thomam ífolüm confertur concomitan-

ter, & indire&té, ita ut hóc donó concomitante

"tg

fublató

xlüfm fW.ïm

I

DE CAUSAR, ET EFFECT. SACRAM. 8317

U]W, l

ul

htl

fublató adhuc in peccatore poffit manere effectus

Sacramenti primarius, per fe, ac directé intentus.

Ht v

Hinc l.c. ad 1. docet: Gratia gratum faciens non fo-

lian datur ad remijfionem culpe , fed etiam ad augmen-

t

tum €2 firmitatem juftitie.

Et fic confertur in boc Sa-

Higg

cramento.

Z4d 4. dift. . S. Thomas docet, quód gratia

t d (

Sacramentalis differat à gratia gratum faciente üt

Ti

fpecies àgenere fummendo nomen gratie gratum

D

