Qui manducat me, vivet propter

U

nl

,. -- Qui manducat hunc panem , vivet

7

T

» in sternum."

Plures textus & conftantem

n

traditionem Ecclefi:s de hoc Sacramento vide in

,

V

li

;

jo l

Demonflr. Critica cc. Part. H.

n

IV. Dz PoENITENTIA id probatur ex

r

verbis Chrifti Joan. 2o. v. 21. ubi fic: Dixit eis:

Hec cum

d

Jücut mifit wwe Pater, €9 ego mütto vos.

en i

dixiffet , infufflxvit , & dixit eis:: accipite Spiritum S,

aj

quorum vemi[eritis peccata , vemütiuntur eis, €2 quo-

ts

rum. Tetinueritis, vetenta. funt.

Conftantem tradi-

tionem Ecclefiz de genuino fenfu verborum, ac

CU r |

fpeciatim, quod peccata Sacerdoti exprimi de-

qanb

beant, vide in Demonfir. Crit. cc. Part.Ill. — Et in.

j D)

M

Tratt,

DISPUTATIO

T.

t

58

Tratt. de Penit. difp. 2. ubi manifefté oftenditur,

du

ufum auricularis Confeffionis fuiffe femper in

D wlb

De hac

m

ufü, prefertim in Ecclefia Occidentali.

M

perpetua praxi Occidentalis Ecclefie videlicet

lr

4 à

in Europa & Africa Sozomenus ad finem Szculi 4.

]. g«:€. 16; fic fcribit: ,,Cüm.prorfus non peccare

)

»

nature fit humaná füperioris ; penitentibus

gYl

j

»

veró, quamvis frequenter deliquiffent, ve-

u

?»

niam dare Deus jufferit, & ad impetrandam

0

Yi

ia

denique veniam confiteri peccata ríeceffarium

»

fit, odiofüm, ut credibile eft, Sacerdotibus

Prinug

»

ab initio vifum eft, tanquam in theatro au-

m

b

diente Ecclefiz multitudine deli&ta pronuntiare.

r

»

Presbiterum itaque aliquem vite integritate

ii

»

quàm maximé fpectabilem, Secretorum etiam

A

»

tenacem acSapientem huic officio prefecerunt.

Eu

Eum accedentes, qui peccarant, aéta vite fuxe

titnizl

confitebantur.

Ille veró pro delicto cujusque,

D

»

quid aut facere fingulos, aut luere oporteret,

i, h

»

interminatus, abfolvebat, ut à fe ipfi com-

ü M

»

mif(orum poenas exigerent,

Novatianis qui-

ju i

»

dem, quos poenitentie nulla cura tangit, ifto

lm

nihil opus fuit.

In caeteris autem Seétis in

Blf

hunc usque diem durat; follicité autemiin Oc-

u

cidentalibus Ecclefiis, & maximé in Romana

ts

fervatur. - -

HxcRomani Sacerdotes ab ipfo

anf

inde exordio etiam ad noílram usque memo-

BDOT

,;::,

riam cuftodiunt "

Ita Sozomenus.

Tür i

Quod autem in hoc puncto ifte hereticus,

dn

veritate compulfus fateri traditionem Romanz

d

Ecclefie, non erret, confirmatur ex teftimonio

maü

S. Leonis Pape, qui fcripfit circiter o. annis poft

Sozomenum.

D

In Epift. 136. redarguens quo-

lbt

rum-

pE NATURA & EXIST. SACRAM.

59

WM

rumdam Sacerdotum abufum , qui peenitentes

i^

cogebant fua occulta peccata publicé in Ecclefia

ia

recitare, fic fcribit: ,Illam INB. contra Apofto-

d

»

licam regulam prefuümptionem, quam nuper

tini

»

agnovi à quibusdam illicita ufurpatione com-

U

»

mitti, modis omnibus conftituo fübmoveri,

m

ne videlicet de fingulorum peccatorum gene-.

»

R

»

re libello fcripta profefiio publicetur, cüm

Ht

?»

confcientiarum reatus fufficiat folis Sacerdoti-

t(irin

D

bus indicare confeflione fecreta; quamvis enim

Vr

?

plenitudo fidei videatur effe laudabilis, qua

100 dl

»

propter Dei timorem apud homines erubefcere

T

»

non valeret, tamen quia non omnium funt

i

ejusmodi peccata, ut ea, qui poenitentiam po-

d

»

2

fcunt, non timeant publicare, removcatur

d.

»

tam improbabilis confuetudo , ne multi à pee-

iele

»

nitentiz: Remediis arceantur, dum aut erube-

Yj

»

fcunt, aut metuunt inimicis fuis fua factarefe-

(f

»

rari, quibus poffent Legum conftitutione per-

du

»

celli.

Su£icitenim illa confeffio, que primüm

t

Deo offertur, tum etiam Sacerdoti, qui pro

»

y.h

»

deli&tis penitentium precator accedit; tunc

Lt

»

enim demum plures ad poenitentiam poterunt

hn

»

provocari, fi populi auribus non publicetur

»

confcientia. confitentis.

i Ru;

"

V. DE EXTREMA UNCTIONE id proba-

Qu

(

J

tur ex eo ; quia Chriftus in Evangelio Marci 6.

gros ad confe-

legitur inftituiffe ritum ungendi z

I

rendam illis fanitatem corporis. Apoftoli, in-

quit textus , exeuntes pr

cdicabant , wt pemitentiam

nb

Y u

agerent , &? ,dosonia multa ejiciebant , ég ungebant,

oleo wmultos egros, €9 Janabat. Aliunde autem

)d

)

vel per declarationem expreffam , vel per infpi-

ratio-

z

60

DISPUTATIO L

g L

rationem internam Apoftolos inftruxit, illum

;üudtfïl

ritum potiüs intentum fuiffe ad fignificandam &

L

caufandam fanitatem internam enimx. . Ea de-

claratio vel expreffa verbalis, velinternaperin-

E.

fpirationem colligitur ex praxi Ecclefize Judaice,

5

cui in Epifcopum conttitutus fuerat D. Jacobus,

& ex praxi ac fenfu Ecclefize collecte ex Gentili-

g

TRU

bus, quam Rome fundaverat D. Petrus Epifcopus

(oie

Oecumenicus. De praxi & fenfuü Ecclefie Ju-

udi

daicz teftatur D. Jacobus in Epiftola, quam duo-

1 Ji

decim /Tribubus, que funt in difperfione , hoc eft,

a i

toti Genti Judaice per totam Orbem difperfie,

i N

infcribit, ubi c. 5. fic habet: Jnfirmatur quis in

lemis |

vobis, inducat Presbiteros Ecclefie , &5 orent Juper

eum , unguentes eum oleo in. momine Domini , 63 ora-

itds d

isdpdl

iio fidei /aloabit infirmum , 69 alleviabit eum Domi-

mus, & fi in peccatis fit , vemittentur ei.

De praxi

lst

autem Romane Ecclefiz perpetua à tempore D.

NT

Petri teftatur rNNocEN'TTIUs r. Epift. . ad

df

D]

Decentium Eugubinum fic fcribit : ,Quis nefciat,

» quod à Principe Apoftolorum Petro Romanze

P

» Ecclefiz traditum eft, ac nunc hucusque cu-

» ftoditur, ab omnibus debere fervari, nec fu-

b

i.f

» perinduci, quod aut authoritatem non habeat,

u

, aut aliunde videatur.

Accipe exemplum - -

Wi

» Quoniam itaque de hoc confülere voluit Di-

WIWA ü

» lectio tua, quod in Beati Jacobi Epiftola con-

tinrj

» fcriptum eft: fi infirmus aliquis in vobis eft,

iij ]

» Vocet Presbyteros, & orent fuper eum, un-

]

» gentes eum oleo in nomine Domini &c. quod

Litge

, non eft dubium de fidelibus wgrotantibus acci-

L2 [

» pi vel intelligi debere, qui fancto oleo chrys-

lg

(

? matis perungipoffunt, - - Poenitentibus vero

lij D

(n

Il

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

61

h

(in penitentia folenni, feu excommunicatis )

AT

» iftud infundi non pote&, quia genus eft Sacra-

Q h

» Inenti.

JNam quibus reliqua Sacramenta ne-

jf

» gantur, quomodo unum genus (Sacramento-

li

, rum) putatur poffe concedi? His ergo omni-

ij

j|

, bus, que tua Dilectio à nobis voluit exponi,

»

refpondere curavimus, ut Écclefia tua Roma-

'SEPIW

»

nam confuetudinem fervare valeat, atque cu-

lia

o

»

ftodire."

Ita Innocentius I. qui ad Pontifica-

U

tum affumptus eft anno 4c2

hod

VI

DE ORDINIBUS sAcRIS probatur

ij

exeo; quia omnis poteftas divinitüs fpeciali ritu

Tqr

L

externo conceffa importat promiffionem gratige

ni fl

ad munus illud debité obeundum neceffariz,

NT

Sed talis eft ordo facer.

ergo.

Min. patet ex

u

m

A&is Apoftolorum, & ex Evangelio.

iNam po-

b

teftas remittendi peccata Apoftolis fuit à Chrifto

conceflà per infufflationem, prout patet ex illo

nl

hnu

textu Joan. 20o. Jnfuffavit, && dixit eis:

"ccipite

szrztum Szm&um, quorum vemüferitis peccata, remit-

iM

iuniur eis €9

s C.

Poteftas autem Sacerdotalis &

J n

Q

Dlaconahs in ordine ad Euchariftiam confereba-

Ita habetur

t

tur per impofitionem manuum.

on m

A€t. 6. Elegerunt Stepbanum , & Pbilippum 9. bos

emplv

Jtatuerunt. ante. con[bettum Ap(ylolomm, €9 orantes

e YOl

impofuerunt. eis manus.

Et A&. 14. ub1 in Latina

l PLPIC

verfione habetur: Cum con[TituifJent. illis per fingu-

las Ecclefias Presbyteros, in originali textu greco

n v

habetur :

u

XeteoTOvVIGAYTSG , quod idem fignificat,

ac fi diceretur: Cim ordina[Jent Presbyteros. per. im-

j

fofitionem manuum.

Et 1. Tim.4. Apoftolus di-

tanb

cit: JNoli negligere gratiam, que eft in te, que da-

poeit

ia efl tibi cum impofitione nanuum . presbyterii.

Et

teüt

d)

2. Tim,

62

DISPUTATIO

I.

l

in,

2. Tim. r. Z4dmoneo te, ut vefufcites gratiam Dei,

que e[l in te per impofitionem manuum mearum. .Maj.

i

jatet partim ex hoc ipfo textu Apoftoli, ubi te-

J

ftatur de effe&tu Ordinationis tanquam certo &

u

l.

univerfali, partim ex lumine fidei, quo agnofci-

L]

[

&

mus, Deum cuilibet conferre gratias ftatui fuo

EO

congruas, &confequenter etiam extraordinarias

ftatui fpecialiter à Deo inftituto & ordinato.

qeytu

b

Hinc D. Thomas hoc principio dictaminis per fe

evidentis nixus probat, ordinem effe Sacramen-

TT

tum.

t

In 4. dift.24. Q. 1. a. 2. ubi queritur: n

UP

in Sacramento ordinis conferatur gratia gratum faciens ?

fic refpondet : ,,Dei perfecta funt opera; & ideo

t

tiniy

» cuicunque datur potentia aliqua divinitüs, dan-

» tur ea, per qu& executio illius potentie pot-

zif

» eft congrué fieri.

Et hoc etiam in naturalibus

M

» patet, quia animalibus dantur membrá, qui-

d

» bus anime potentie poffuntexire in a&us fuos,

D

» nifi fit defe&tus ex parte materim. Sicut au-

f

, tem gratia gratum faciens eft neceffariaad hoc,

fiülr,

» quód homo recipiat Sacramenta, ita etiam ad

m

» hoc, quód homo digné difpenfet. Et ideo

(in

» ficut in baptifino, per quem homo fit fufce-

Vi

» ptivus aliorum Sacramentorum, datur gratia

Wtds

» gratum faciens, ita in Sacramento ordinis,

Dordla( !

» per quem homo ordinatur ad aliorum Sacra-

MGM

Ubi tamen ad-

» mentorum difpenfationem."

iil

verto, quod juxta Thomiftas, v. g. Gonetum de

Ol

$acram. in genere difp. 3. art. 4. $. 1. P. Mesger

Wl

de Sacram. in gen. difp. 2o. art. 3. n. 9. illagratia

M

gratum faciens in Sacramentis vivorum nihil

ii

aliud fit, quàm jus ad gratias a&tuales ftatui ne-

NI

læ )

eeffarias, quz, inquantum efficiunt hominem ju-

ftum,

L

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

63

*

ftum, fic effiienter : gratum faciens gratia vocari

J

poffunt.

h

h

VIL D waATRIMONIO probatur eodem

t

modo. NamMatrimonium à Deo eft ordinatum

um

ad fignificandam unionem Chrifti cum Ecclefia,

iif

feucongregationem fidelium. Ergo etiam matri-

A

monio vi ordinationis divine in ordine ad effi-

D

ciendam illam unionem in ipfis recipientibus de-

lg

betur gratia. Znt. patet exApoftoloEphef.5. Sacra-

f

mentum boc magnum efl, ego autem dico in Chriffo

Tf )

€$ in Ecclefía. — c. patet ex textu D. Thome prius

Vf

N. VI. adducto, tum etiam ex fenfu Ecclefize &

b

traditione.

Nam Ecclefiz fenfus femper fuit,

aX

in Matrimonio per benedictionem Ecclefiz con-

ii

ferri infallibiliter fpecialem gratiam, quz infal-

nos

libilitas non poteft haberi finé promitfo tacito

vel expreffo divino.

Sic siR 1c 1US P. Epift. r.

]i d

z&usfw:

ad Himerium dicit: ,llla benedictio, quam nu-

NU

» pture Sacerdos imponit, apud fideles facrile-

» gii inftar eft, fi ulla transgreflfione violetur.

Ri

;aeimaï

y 2. Et S. ZImbrofius lib. 3. Epift. 23. ad Vigilium.

d

l-!

h

5 Cüm ipfum conjugium velamine Sacerdotali &

vt

» benedictione fanctificari oporteat, quomodo

&t

» poteft conjugium dici, ubi non eft fidei con-

x t

» cordia ?

3. D. CHavsosToMus Hom. 48.

june!

» in Gen.

Oportebat Sacerdotes voce & preci-

u

» bus & benedictionibus concordiam conjugii

, conftringere, ut amor Sponfi augeatur, &

gGW

L

» puelle continentia crefcat, & omnia, que

".

» fiunt, eó fpectent, ut virtutis opera ingredian-

, tur in domum, tollanturque de medio diaboli

a

us

, infidiz."

4. TERTULLIANUS 1. de Pudic.

C.4. dicit, ne quidem effe conjugium fine bene-

j MP ,

di&ione

»

64

DISPUTATIO ,

y

di&ione Ecclefiz.

fitas

ergo neceffarió fupponit,

r

t

benedi&dionem Ecclefi pertinere ad effentiam

hujus ftatus'ut elevati à Chrifto, quod non con-

J

a

tingeret, fi benedictio non conferret infallibiliter

gratiam.

,Penes nos inquit, occulte quoque

p

» conjundiones, id eft, non priüs apud Eccle-

»

Ms

» fiam profeffe, juxta moechiam & fornicatio-

, nem judicari periclitantur; nec inde conferte

d

nozl

, Matrimonii crimen eludant."

Si juxta T'ertul-

u

lianum benedi&io nuptialis effet nuda ceremonia,

nec pertineret ad formam Matrimonii, quatenus

1muel

il

eft Sacramentum , non periclitaretur judicari pro

m«ochia & fornicatione faltem quoad effe&tum

ü i

ind

?acramentalem.

i j

g, od

Solvuntur Objectiones.

Ff

OBJICITUR 1.

Non poteft afferri ullus

r

textus alicujus Concilii, Patris, aut Scriptoris

üdrü

Ecclefiaftici ante Seculum XI. in quo fiat mentio

n

feptem Sacramentorum.

ergo non dantur prze-

du

tifs a

Cife feptem Sacramenta.

c. patet. eft incredibile,

quód nullus hominum ante Szculum XI. nume-

fä&, ts

raverit Sacramenta Ecclefiz.

2. Antiquiores

um

PP. tantüm numerant duo vel tria Sacramenta:

M

ergo plura non dantur.

ZÍnt. brob. . JusTiNus

ii

M. in fua Apologia pro Chriftianis tantüm me-

EE

minit duorum, nempe Baptifmi & Euchariftiz.

Ál

X

CvnaiLLUS JEROSOL. in Catechef. & s. Aw-

m

BROSIUS in l. de Sacramentis tantüm ad priora

RT

duo addit tertium, nempe chryfma feu Confir-

tiltjg

mationem.

3. Magifter Sententiarum abfoluté

Fj

negat, in Matrimonio conferri gratiam.

D.

M

"Fhomas

Mg]

/

DE NATURA & EXIST. SACRAM. 56

I

"Thomas eam fententiam, quód Matrimonium fit

)add-m

Sacramentum , tantüm vocat probabilem. . Et

ngc

Durandus Epifcopus Meldenfis ex Ordine Prz-

"l

dicatorum, qui vixit primüm anno 1330. abfo-

M

luté negat, Matrimonium effe Sacramentum:

I:1 í

ergo.

J N

REsPONDEO ad i. tr. a. n. c. ad prob. dift.

b

eft incredibile, quód nullus numeraverit Sacra-

Ts

menta Ecclefie, fi evidens fuiffet, naturam Sa-

AT

cramentorum Novz Legis effe univocam. c. fi

Qu

id non erat evidens. n. cüm enim Sacramenta

Nove Legis dignitate €2^ virtute notabiliter diffe-

um

du

rant, prout Tridentinum Seff. 7. Can. 3. declarat

dicens: Si quis dixerit, bec feptem . Sacramenta ia

effe inter [e paría , ut mulla ratione aliud fit alio

dignius, anaibema fit: dabatur ratio, cur antiqui-

tus omnia Sacramenta in unam claffem ac. quafi

if

unum ordinem redigerentur , ne aut Sacramenta

j

(it]

eminenter digniora per comparationem cum aliis

X

vilipenderentur, aut effectus univocus omnium

ml

exifteret, aut promiffio gratie fpecifica ac par-

ii

ticularis & expreffa, qua in Daptifmo, Eucha-

lr

riftia, & Penitentia habetur, in Scriptura etiam

dng

inomnibus aliis Sacramentis quarenda effe exifti-

maretur, per quod fuiffet data anfa contentio-

NU

! ]ï*

nibus in Ecclefia cum periculo Schifmatum vel

Ü

harefium.

y a

Ad 2. dift. tantum numerant duo vel tria Sa-

kb

cramenta relaté ad fubjectam particularem ma-

o

teriam, de qua erat quaftio. c. relate ad üni-

yünzo

verfalitatem doctrinz. n.

Juftinus M, tantüm

m d

egit contra Gentiles circa ea Sacramenta Ecclefiee,

n

ni^

circa quz Ecclefia ab Apoftatis coram Ethnicis

m

. D.ddmort Tra&t. de Saeram, in gen.

peor

66

DISPUTATIO L

y^

potiffimum infamabatur, nempe deBaptifmo &

ma

Euchariftia.

Nam Baptifmum Gentiles rifui

omnium Ethnicorum exponebant, etiam Mimi

D

intheatris, prout legitur deGenefio. Circa Eu-

H

chariftiam autem fingebant Ethnici, quod Chri-

D

ftiani celebrent Thieftea convivia comedendo

jl

infantem.

Itaque de his Sacramentis neceffaria

d al

erat aliqua explicatio coram Imperatore Ethnico.

ylinx

De aliis autem Sacramentis, quz non venerant

f tl

in quzftionem, religiofe obfervanda erat Difci-

plina arcani, hoceft, praxis & lex Ecclefiaftica,

m l

Exteris feu Ethnicis non prodendi Sacramenta

nb

Ecclefie, ne Rifui exponerentur, prout Schel-

Lt

firate in fuo preclaro libro de Difciplina arcani

iif

oftendit. Hoec ipfa etiam ratio effe poterat, cur

LA

primis VIII. Szculis, quibus adhuc pugnandum

m

erat cum Ethnicis, non iniretur numerus Sacra-

mentorum.

a

D. AMsznRosivus in l. de Sacra-

ii

mentis , fibi tantüm fcribendum effe duxit deSa-

fnfi

cramentis Epifcoporum , quz videlicet ritu fo-

Y

lenni adminiftrari folebant tantüm ab Epifcopis,

faltem ordinarié, nempe de Baptifmo & Confir-

nj

matione.

r

Quód veró non agere voluerit de

iju

omnibus Sacramentis Ecclefie, manifeftum eft

ex eo5 quia ibi non agit deSacramento Peniten-

Qj

TU g

ti», de quo tamen fcripferat peculiares duos Li-

bros.

Similiter cvR1LLUs JEROs. fibi tan-

Ti

ln

tüm propofuit agere de Sacramentis, de quibus

Tnfere

|

neceífario erant inftruendi Cathechumeni, nem-

pe de Baptifmo, Confirmatione, & Kuchariftia.

As

fa,

De aliis autem Sacramentis vel non generalibus

v.

cuivis Chriftiano, vel non neceffariis non erat

Ya

|

il ü

differendum in catecþeü Catechumenoru

E

-

m, prg-

fertim

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

.67

b

lhi

fertim eo tempore, quo adliuc vigebat Di/ciplina

arcani.

]

(t]

i 3. n.a. quoad omnia membra. Nam Ma-

gifter Sententiarum non negat, in Sacramento

Matrimonii gratiam habitualem remiffcam culpe

)

Itj

ob relationem ad fines fupernaturales conjugii,

quia culpa alioquin daretur inufu Matrimonii, fi

af

ordinaretur tantüm ad fines naturales conjugii ;

Wt

ri

fed tantüm negat, in matrimonio dari gratias

l

attuales. [peciales ad. facilius fufferenda oner

a ma-

lüafba

trimonii.

D. Thomas autem non dicit, quód

Cift

H

folüm probabilius fit, matrimonium effe Sacramen-

l

N

tum, fed tantüm afferit, probabilius effe, quodin

EU

Sacramento matrimonii dentur etiam gratie attua-

At

M

les, feu, ut vocabantur adjutrices. — Quod attinet

a

Durandum; nec ipfe negat, Matrimonium effe

Qd

Sacramentum, fed tantüm negat, illud effe uni-

d

u

votà Sacramentum faltem wunivocatione perfetta, ita

if

ut fit proprit & ftritià Sacramentum , ficut alia Sa-

rl

Ex quo patet, eum non

cramenta Nov2e Legis.

j

negare fimpliciter , quód Matrimonium fit propri?

:

W

Sacramentum, quod definitum eft in Tridentino

J

Sed quoód fit propri& Sacramen-

Seff. 7. can. r.

filt

tum eo modo & ea prop

rietate omnium pradica-

9

j

torum, qualis reperitur in aliis Sacramentis.

p

D. TuHoMAs in 4. dift. 26. Q. 2. a. 2. fic fcribit;

onium

xf

» Dicendum, quod circa hoc (an Matrim

ii

conferat gratiam ) fuit triplex opinio. Qui-

»

Jre

»

dam dixerunt , quód Matrimonium nullo modo

D

»

eft caufa gratiz , fed eft tantum fignum. Sed

on poteft ftare, quia fecundüm hoc in

Va

»hocn

differret à Sacramentis Veteris Legis;

r

» nullo

, unde non effet aliqua ratio

, quare Sacramenti$

um

j

2

,Nove

68

DISPUTATIO

T.

u

LC

» Nov& Legis annumeraretur.

Quod enim re-

r

»

medium prebeat fatisfaciendo concupifcentiz,

j

»

ne in preceptis ruat, dum nimis ar&atur, ha-

[

5

p

buit etiam in Veteri Lege ex ipfa natura actus.

D

Et ideo alii dixerunt, quod ibi confertur gra-

",

ealim

»

tia in ordine ad receffum à malo, quia excufa-

?

tur a&tus à peccato, qui fine matrimonio pec-

gu]um(

?

catum effet.

Sed hoc effet nimis parüm ; quia

n

?»

hoc etiam in Veteri Lege habuit.

£t ideo di-

rl

cunt, quód facit recedere à malo, in quantum

!

mitigat concupifcentiam, ne extra bona Ma-

1508

fämg'a d

J

l

»

trimonii feratur; nonautem per gratiam illam

?

fit aliquod auxilium ad bene operandum. Sed

v

snte.

»

hoc non poteft ftare, quia eadem gratia eft,

»

quz impedit peccatum , & qux ad bonum in-

ts

p

clinat, ficut idem calor, qui aufert frigus, &

hs d

?»

qui calefacit.

Unde alii dicunt, quód Matri-

I

»

monium, in quantum in fide Chrifti contrahi-

Drun

tur, habet, ut conferat gratiam adjuvantem ad

illa operanda, quze in Matrimonio requirun-

ld

?»

tur; & hoc probabilius eft. Quia ubicunque

dümm

»

divinitus datur aliqua facultas, . dantur etiam

l Emr |

?

auxilia, quibus homo convenienter uti poffit

Nnert

»

illa facultate; ficut patet, quod omnibus po-

Mzuim

tentiis anim: refpondent aliqua membra cor-

men"k

2»)

poris, quibus in actum exire poffint.

Unde,

lm

cüm in Matrimonio datur homini ex inftitutio-

»

lt

»

ne divina facultas utendi uxore ad procreatio-

Ll

»

nem prolis, datur etiam gratia, fine qua id

MJUME

»

convenienter facere non poffet, ficut etiam de

Q

il

»

poteftate ordinis füupra diétum eft, Et fic ifta

i

)« Qu

» gratia data eft, ut jam res contenta in hoc Sa-

»

cramento.

Tntg

Macr-

DE NATUR. & EXIST. SACRAM.

69

li

MAGISTER SENTENTIARUM l. 4 dift. 26.

bu

ficliabet: " Jam ad Sacramenta Nov& Legis ac-:

m

cedamus, que funt Baptifmus, Confirmatio,

]

Panis Benedictionis, Penitentia, Unctio ex-

trema, Ordo, Conjugium; quorum alia re-

»

W

»

medium contra peccatum prebent, & gratiam:

Dty

adjutricem conferunt, üt baptifmus.

Alia in

Dmlg

"

remedium tantum funt, üt conjugium. Alia

lt

]

gratia & virtute nos fulciunt, üt Euchariftia &

Ordo." Idem l.4. dift. 26. ait: " Conjugii in-

Dd

»

bonz]

ftitutio duplex eft, una ante peccatum in Pa-

il

?

radyfo ad officium: Altera poft peccatum ad.

n

remedium. --

Quiapropter peccatum concu-

pifcentie lex membris noftris inhefit, finequa

n

tuni

x

carnalis non fit commixtio, reprehenfibilis.&

ln

, malus e

ft coitus, nifi excufetur per bona con-.

n

» jugii , fecunda inftitutio habet indulgentiam.

font

nf

DunaAxDvs vero in 4. dift.26. Q.4. dicit:

Eu

» lTenendum eft abfoluté , quód Matrimonium

» eft Sacramentum , cüm hoc determinet Eccle-

n

Ad abolendam, ubi

F

» fia Extrav. deHareticis.

» numeratMatrimonium inter aliaSacramenta. -

iij

Q

» Matrimonio competit etiam generalis ratio Sa-

n

» cramenti, qui eft, quód Sacramentum eft rei

"

» facre fignum. - Duo ergo funt tenenda in

fi.

j

» Matrimonio; necoppofita eorum poffunt te-

» neri fine periculo herefis. Primum eft, quod

d

Secundum eft,

,U

» Matrimonium efít licitum.

» quód Matrimonium eft Sacramentum eo mo-

as

, do, quo Sacre rei fignum eft Sacramentum:; --

"

» Preter autem duo przdicta funt alia duo circa

(aita

circa quz fine periculo harefis

" Matrimonium ;

» lici-

u

3

|

79

DISPUTATIO

T.

y!

» licitum eft contraria opinari. Quorum unum

» eft Theologicum, videlicet utrüm in Matrimo-

fiUf!

"

|

» hio conferatur gratia ex opere operato, ficut

N

» in aliis Sacramentis Nove Legis? Secundum

qu

» eft Logicum, videlicet, utrum Matrimonium

E

» habeat plenam univocationem cum aliis Sacra-

Jitmr

» ments? Quoad primum aliter opinantur Juri-

ny

» ftc, & aliter Theologi. Jurifte enim, qui

g

» fuerunt Gloffatores Canonum, &aliquieorum

,l

» fuerunt de Collegio Cardinalium, tenent, quoód

Mif

» inSacramento Matrimonii non confertur gra-

ln

» tia. Gaufredus de Sacramentis dicit: Quz-

u

» dam funt , in quibus confertur gratia, üt funt

ET

» Sacramenta neceffitatis & ordinis: Quasdam

itit,

» funt, inquibus gratia non confertur, ut matri-

amyy

» monia.

Item Oftienfis: -- nam in quibus gra-

a

» tia confertur, Simoniam inducunt.

Deo, dicit

ElUfanf

in apparatu, pro benedictionibus nubentium

lIs

aliquid accipi prohibetur; quia per eas gratia

32

int,í

confertur; fed pro Matrimonio aliquid dare

b

vel accipere, non eft peccatum; quia licét fit

di

dU

Sacramentum, per ipfum tamen gratia non con-

li

» fertur, -- .Si qu&ras, quarein hocSacramento

D

li

» potiüs interveniat pecunia, quàm inaliis? Hec

tiril

M

» eítratio ; quia in hocSacramento non confer-

i

» tur gratia Spiritus Sancti, ficut fit in aliis. --

Ir

li

» Quorum opinio an fit vera vel falfa, non de-

duf

» termino ad prefens, fed hoc folum accipio,

lo

» quódfentire, quód per Sacramentum Matrimo-

Pl

» nii non conferatur gratia, non eft contra de-

ts

» terminationemEcclefie. Moderni autem Theo-

D

It eji

» logi quafi communiter tenent, quód per Sacra-

Wi

» mentum Matrimonii confertur gratia,

Quanï

fW

pE NATURA & EXIST. SACRAM.

71

)mmm]g

»Quantum ad fecundum, utrum Matrimo-

l

li

Ril

j

nium habeat perfe&tam univocationem cumaliis

l

»

Sacramentis -- mirum eft, quód aliqui velint

lt

querere plenam univocationem inter Sacra-

Lal

»

menta Novse Legis. - Ex hocpatet, quód

»

Matrimonium: non eft Sacramentum ftricté. &

t

Dfü!fm

»

proprié di&um ficut alia Sacramenta Nova

»

Legis. --

Non omne remedium contra pec-

:

Lt

»

catum eftSacramentum; quia fi alicui indigen-

I

»

ti detur pecunia, pecunia eft ipfi remedium,

r

»

ne egeftate compulfus furetur; & tamen datio

t u

»

pecunie non eft Sacramentum. Sic cum ho-

i

»

mo per actum Matrimonii fatisfaciat concupi-

(ueiz

»

fcentiw, eft ipfi remedium, ne incitetur ad alias

LUOA

corruptelas; &fic eft in omnibus, qu& ex na-

[ d

tura a&tus impediunt peccatum, nefiat. —Talia

Dot

autem non fünt Sacramenta , fed folum illa re-

vl

»

»

media, que ex natura a&tus non habent hoc

u

»

facere , fed ex divinainftitutione (particulari)

nidn

»

per virtutem fupernaturalem eis collatam vel

m«m

»

affiftentem."

OM

Itaque tam Magifter Sententiarum, quàm

r

Durandus agnofcunt, quod Matrimonium ex

yiisi

veteri fenfu & determinatione Ecclefiz fit Sacra-

n

mentum, fed folüm negant, vel dubitant, an

TU

gratia hujus Sacramenti fit adjutrix aGtu collata,

ji, !

vel tantüm affiftens, habitualiter ufum Matrimo-

od

nif ob finem fupernaturalem à culpa excufans,

uni

qualis gratia eft ipfa gratia fanCtificans, prwex-

due

iftens in fubje&o, & nova terminatione feu rela-

ia

tione extenfa ad effectum.

"

Osjrcrrum 2. Ablutio pedum eft verum

qu"

r

Nove Legis Sacramentum. Ergo dantur plura

grana

4

Sacra-

y!

72

DRISPUTATIO'^n

dl

Sacramenta, quàm feptem. m prob. Ablutio

pedum habet omnia conftitutiva Sacramenti.

5tefhm

Ergo. a.p. conftitutiva'Sacramenti funt r. ut fit

jl

fignum fenfibile fymbolicum.

2. ut fit inftitu-

hn

tionis divinz.

3. ut habeat promiffionem gra-

yt

j

ti&. Sed hec reperiuntur in ablutione pedum.

li

ergo.

Nam 1. fignificat internam ablutionem

n

m

à peccatis levibus.

2. eft precepta jure-divino

juxta illud Joan. 13.. Fos debetis alter alterius lavare

um]

ln

1

pedes.

3. Chriftus ibidem dicit: Si mon lavero te,

mon babebis partem mecum. . Ex quo fequitur, illis

ZW&, L(

xfp

J

promitti gratic participationem cum Chrifto, qui

n

receperint hanc ceremoniam.

2. Idem proba-

anu

tur ex D. Ambrofio, qui l. 3. deSacram. c. 1. hanc

b

ablutionem vocat Myfterium , teftaturque eam

UE

habere promiffionem gratiz.

Vide, inquit,

emnem juflitiam , *vide gratiam , vide fanctificationem :

hu

. Idem

Vfm

nifi lavero te, mon babebis partem mecum.

Ug

docet S. Bernardus Serm. r. de Cena Domini,

ubi ait: JNunquid defperabimus? abft. Nam ut de

ferta

o

Remi/fone quotidianorum (peccatorum) minimà du-

bitemus, babemus ejus Sacramenium , pedum ablutio-

ais

nem.

k

t g

REsPONDEO n.a. ad prob. n. a. ad hujus frob.

n.a. quoad tertium membrum , nempe quodha-

t

M

beat promiffionem gratis.

Bul

p

d ejus prob. 1. Dico, in illo textu à Chrifto

fa&tam non fuiffe promiffionem gratie genera-

M

lt

lem, fedeffe fa&tam comminationem pene perfo-

D

nalem foli Petro, fi recufaret humilitatis obfe-

ij l

quium. '

Vr

REsPONDEO 2».

Negando illudant. quoad

l )

ablutio

I

fecundum membrum. ?Nïeïnpe quód illa

pedum

DE NATURA & EXIST. SACRAM.

25

H

pedum fit precepta.

Contrarium enim conftat

t

ex teftimonio S. Ambrofii l.c. ubi ait: Ianc Ec-

"

clefía Romana confuetudinem non babet , ut pedes lavet,

Áti

Eam autem confüetudinem non omififfet, fi de

p

hac re preceptum Chrifti à D. Petro didiciffet.

byr

Zd 2. dift. D. Ambrofius ablutionem pe-

lt

]i

r

dum vocat Myflerium laté di&um. c. ftricté di-

217]

G&um. n.

Myfterium laté di&um eft, quod figni-

ficat aliquam rem fpiritualem fine promiflione

]

lr i

grati&, ficut funt innumere figurz in Scriptura.

Sic proin etiam illa ceremonia fignificat, ante

d

fumptionem Euchariftiz conícientiam effe mun-

ayt

dandam etiam à levibus culpis, quz homini per

A

Necobftat

terrenam converfationem inherent.

j

textus adduétus.

Nam dift. vide in ablutione

Y

pedum omnem juftitiam , omnem gratiam, omnem [an-

hi

"r

&ificationem per quotidiane peenitentiz actus, ad

quos illa ablutio inftruit, confequendam.c. per

s

ipfüm ritum externum ex opere operato confe-

LT

n

rendam.n. S. Ambrofius tantüm voluit dicere,

quód Chriftus nos illa ceremonia inftruxerit,

ii

per emundationem à pulvere terrenorum affe-

u

i

é&uum, qui etiam Religiofis cordibus inheret, ad

majorem gratiam, juftitiam , & fan&ificationem

9«

contendendum eífe. Itaque ficut Chriftus ca:

vendum effe monet à fermento Pharifzorum, fu-

^

converfo

atl

mendo fignificatum pro figno, fic

€

gmtlæ f

commendare potuitablutionem pedum, commén-

n

dando fignificatum pro figno, nempe puritatem

yiil

internam ante fumptionem Euchariftiz.

jl

ld 3. dift. Habemus Sacramentum laté di.

&um. c. ftri&ié dictum. n. 'S. Bernardus v

oluit

plü

:g

:]

dice«

J/

74

DISPUTATIO

T.

N

dicere: -ne quis ex prolapfione in quotidianos

leviores defectus defpéret, Chriftus facilem re-

Lg.n

ps

miffionem quotidianos poenitenti:e a&us exerci-

D

turis fignificare voluit per ablutionem pedum.

RESPONDEAI poteft 2,

Quod D. Bernardus

mgti

per Sacramentum intelligat ceremoniam Sacra-

p

gis

inenialem , prout vocari folet; qualis etiam eft

aqua lufiralis , & alia Sacramentalia, que ob be-

mntg

hedi&ionem & preces Ecclefim obtinent fufci-

ii

hr

pientibus gratias aCtuales excitantes ad detefta-

tionem peccatorum, & confequenter ad eorun-

vt

dem Remiffionem przefertim venialium.

ua

uT

igid

de caufa illa ablutio pedum in frequenti ufu erat

xüce

cum quadam folennitate precum in variis Ordin

i..

Á

13318 usque ad Szculum XIV, & XV,

Eu

OBJICITUR 4. SS. Patres dicunt, quod

ex latere Chrifti in Cruce fluxerint Sacramenta

g'lïe n

E

Ecclefie. . Atqui exinde tantüm fluxerunt duo.

lii

ergo.

Min. prob., ex latere Chrifti tantüm fluxit

Pa

Aqua & Sanguis, per quz fignificari Baptifmum

Y

& Euchariftiam docent Chryfoftomus , Cyrillus

& ]u

Jerofol. Auguftinus, Damafcenus, "Theophila:

;

hjv

h

&us. ergo.

Idj

2

ii

D. Joannes in Apocalyfi. c. 17. nume-

rum feptenarium capitum vocat Sacramentum

Alm

beftie. Ergo numerus fep

tenarius Sacrament,o.-

NU

tum pertinet ad Ecclefiam beftie,

A

3. NomenSacramenti in Scriptura facra nul.

n

libi

OP

reperitur ufurpatum pro figno cx opere opera-

ln

tocaufativogratime, Ergo non debetin eofenfu

fumi.

D

HDOEDJ]g

RF;SPON:

l

DE NATURA G EXIST. SACRAM.

75

i

RzsPONDEO ad . c. Maj. n. Min.-ad prob.

Hs

€C.a.n. c..quia ex eo, quód per aquam & fan-

lmm

guinem fignificentur Baptifmus. & Euchariftia,

u

non excluditur, quin fignificentur etiam alia Sa-

lls

cramenta, in quantum mundant, & animant ad

l,

hn

perfectionem chriftianam.

Neque enim ex eo,

l &

quod SS. PP. tantüm meminerint duorum Sacra-

Qu

)

mentorum, pre ceteris excellentium, fequitur,

I)

t i

ab iisdem alia excludi.

Sic D. Paulus Hebr. 6.

i d

meminit tantum Baptifmi & Confirmationis his

( &t

verbis: non rurfun jacentes fundamentum penitentie

baptifinatum dottrine , impofitionis manuum &c. . qua

N

il

fignificatur collatio Confirmationis; nec tamen

d

per hoc exclufa effe cenfenda eft Euchariftia.

-dd2. c. a. n. c. ex omnibus enim circum-

fiantiis patet, S. Joannem per beftiam intelle-

9U

xiffe veterem Romam gentilem , fundatam in

PAf

feptem collibus, cujus everfionem hoc loco proó-

(

TU d

phetavit.

Hinc c. 17. v. 9. tanquam fignum cha-

Wi

LU

racterifticum hujus beftie ponitur: Septem ca-

j

m

pita, feptem montes fünt, fuper quos mulier fe-

s

det.

De expofitione hujus myfterii legi mere-

Ti

tur Boffuetus, qui obfervat etiam quatuor Mo-

narchias Imperatorum gentilium per quatuor be-

T

n«

ftias à Daniele Propheta prafiguratas fuiffe.

Zd 3. retorqueo : nomen Trinitatis , Con-

W

r

N

fubftantialis, Deipara, ingenitus, Biblia, Evan-

gelifta, Incarnatio, Evangelium , Religio Ev*

angelica &c. non reperitur in Scriptura Sacra:

n

ergo in hoc fenfuü non debent ufurpari.

xotl

-.. RESPONDEO 2. tr.a. n. c. quia, ubi repe-

riuntur res verbis expreffe, non eft litigandum

ht

Xunt

deknomine ; prefertimubi fignificatur comple

p

R l

76

DISPUTATIO I

n

plurium propofitionum morale, quod neceffa-

Jow'

rio novo exacto nomine exprimendum eft. Ut

jf

enim habet D. Auguftinus l. 10. de'Civit. c. 13.

T

Liberis verbis loguuntur. Philofopbi , mobis autem ad

T

certam Tegulam loqui fas efl, me «erborum licentia

j

etiam de rebus ,. que bis fignifican

N

opinionem.

U , z'mpz'atfz gignat

O5jJrCITUR — 5. juxta plerosque Theologos

funt Sacramentum Subdiaconatus, Diaconatus, Pres-

h

byteratus, Epifcopatus; ergo fant plura Sacramenta,

Ij

quàm feptem.

2. Euchariftia füb utraque fpecie

eft Sacramentum.

l

3. Datur baptifmus flaminis,

fluminis, & fanguinis; ergo.

M

TV

/REsPONDEO ad r. dift. funt Sacramenta,

leit

ita tamen, ut coordinentur, & fubordinentur

Farii

ad unum finem adzquatum condiftinc&um à fine

T0

reliquorum Sacramentorum. c. ita ut non coor-
