vel fuperftitiofum intus in animo condemnantis.

j

h

Idem colligitur ex variis aliis textibus D. Augu-

A

J

t

zM

füini , in quibus qualemcunque fimulationem et-

iam baptizantis obftare valori baptifmi negat.

ü

l. 1. contra litteras Petiliani, qui fcripferat, con-

Ícientiam dantis baptismum attendendam etfe, fic

(

J

Whn

LA

fcribit: , Quomodo de iftis baptizantibus fecuri

»

erunt, fi confcientia dantis attenditur, quz la-

um

'dhm

e funds

, tet oculos accepturi? ita.fecundum eorum

, fententiam fit falus illa fpiritualis incerta. "

lii

ii

III. Ecclefia Romana nunquam rebaptiza-

inbyi

vit eos, qui erant ab hareticis baptizati, licét in-

g

ter eos hzreticos varixz fectz fuerint, quc erant

xoniul

folo nomine chriftianz , & forte religione Genti-

m r

lium pejores v.gr. Nicolaitarum , Valentiniano-

» pj

rum, Gnofticorum, Priscillianiftarum, Marcioni-

if

tarum, Manichzorum, imo & Origeniftarum &

AIVIBDOL

Pelagianorum, qui nec credebant, nec volebant

y as

conferre aliquem effe&um internum. Et tamen

fs

Stephanus Papa ad Synodicam Epiftolam Conci-

qu'wæþït

lii Africani, prout ex Epiftola Cypriani ad Pom-

o

pejum defumitur, fic refcripfit: ,Si quis à qua-

yrenit

»

cunque herefi venerit ad nos, nihil innove-

at

» tür, nifi quod traditum eft, ut manus illi im-

fs i

» ponatur in peenitentiam.

Sic etiam Eufebius 1. 7.

d

c. 2. firibit: ,, Cüm per id tempus non mediocris

controveríia exorta effet, utrum eos, qui ex

Uïhllo )

»

qualibet berefi convertuntur, baptifmo purgari

jcun

"

2

oporteret; quippe antiqua confuetudo inva-

of

»

luerat, ut in ejusmodi hominibus folá manuum

i E

"

2

J

»

impofitio cum precationibus adhiberetur. —K

omineg

stl

-S. "Auguflinus, l. s. de Baptifino €. 5. ait : , &

g,O CCUI"

j

206

DISPUTATIO II

» occulta nefcio qua infpiratione Dei deteftan-

munjoneü

» tur, fi quis iterum baptismum accip

igt, quem

» übicunque jam acceperat. "

g m

W

lia etiam Siricius Papa in epift. ad Himerium c. 1.

bis verbis teffatur : ,Quos (Ldrrianoss) Nos cum

j o

gitai

» Novatianis alifsque hzreticis, ficut eft in Sy-

» nodo (Nicena) conftitutum, perinvocationem

» folam feptiformis Spiritüs Épifcopalis manüs

y B

tinndns

» impofitione Catholicorum conventui focia-

5 11us.

Kt . Concilium L. Zfrelatenfe can. 8. dicit :

ifiang

a;m'rredeu

» De Afris, quod propria lege utantur , ut re-

» baptizent, placuit, ut fi ad Ecclefiam aliquis

s i

REU

» de herefi venerit; interrogent eum Symbo-

m

» lum, & fi perviderint, eum in Patre, & Filio,

» & Spiritu S. effe baptizatum, manus ei tantüm

ünyrg

tht

» imponatur , ut accipiat Spiritum S. *

Nice-

na Synodus folos Pauliniftas, hoc eft, Pauli Sa-

tmmutr

mofateni difcipulos excipit, qui baptismi formam

gan

corruperant. Itateftatur Innocentius[. in Epift,

PU

detn |

22. ad Epifcopos Macedonie, ubi c.5. fic fcri-

bit: ,Canones Niceni à Paulianiftis venientes

"txdon

» baptizari przcipiunt.

Nunquidnam, cum de

Ti

» Paulianiftis jubent , omnes , qui ab hereticis

r

» veniunt, erunthoc exemplo baptizandi? quod

Vi

» cüm nullus audeat facere, de ipfis tantüm effe

n

» preceptum, ratio ipfa demonftrat - quiaPau-

TUb

» lianifte in nomine Patris, & Filii, & SpiritüsS.

:

Ti

» minimé baptizabant. " Exhis ergo patet, nul-

N

ij

«l

(

lam herefin, que baptismi formam fervat , ex-

DN

clufam fuiffe ab Ecclefia, quin tamen ab ea re-

Bmäf](x

vertentes de novo baptizati fuerint, licét effet

N

verifimile, à multis hereticorum baptismum par-

j

»Al*äu

vulorum pro nuda ceremonia initiationis ad

Ccoin-

lg À

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

207

| (ihd

communionem Chriftianam habitum effe finé ul-

; u

Jaintentione formali conferendi effectum inter-

.pum; imo à multis eorum ipfam ceremoniam

z

refpe&u parvulorum tanquam otiofam irrifam

ETI

fuiffes prout re ipfa publicé profitebantur Pela-

l

d

u

giani & Anabaptifte.

OC

d

IV. Etiam poif ortas herefes & diffenfiones

Vi (

d

Calviniftarum, Anabaptiftarum, Lutheranorum,

4 di

Huffitarum, Wiclefiftarum, Ecclefianunquam re-

t Itre

paptizavit redeuntes à tali herefi & diflenfu ad

I diqis

Ecclefiam, licét ejusmodi hzretici & diffentien-

tes credant, nullum internum effectum conferri

t

u

per Sacramentum , fed tantüm per fidem , vel

TE

tantüm per gratuitam predeftinationem. — Ergo

U N

Ecclefia non requirit in baptizante intentionem

; Pa

formalem conferendi aliquem internum effectum

Tif ormat

baptizato , fed tantüm effe&um moralem , confi-

Lofl

ftentem in eo, ut baptizatus annumeretur popu-

s

loChriftiano. DeCalviniftis, qui eo ipfo, quód

veram remiffionem peccatorum negent, etiam in

; veliq

n, ti

baptismo veram remiflionem peccatorum negare

confequenter tenentur, tefte Serryo de Intentione

1b hi

nyil q

c.r, aliqui quidem in Gallia exiftimabant , eos

g anyt:

effe rebaptizandos, imó eos etiam actu rebapti-

zaverunt, fed Pius V. eum morem rebaptizandi

[ qw&f

Hinc etiam varia Concilia Galliz

improbavit.

t

baptismum à Calviniftis collatum , validum effe

Y [)PQW.',

m r

pronuntiarunt, nempe Rothomagenfe 158 r.

Rhemenfe 1583. Aquenfe 1585. Tolefanum

m

159o. Narbonenfe 1609.

Rothomagenfe fic

x b

habet: ,Antea in plerisque noftrarum Dicce-

ho

» Íeon locis báptizati ab hereticis, prefertim

, Cal-

1 mmat«

208

DISPUTATIO II

bMiER

» Calviniftis, redeuntes ad Ecclefiam Catholicam

gieih

, kerum tingebantur hac füb verborum for.

dj

apri

, ma:- fi non.es baptizatus, ego te baptizo ; quia

gimm

» dubitabant nonnulli de valore baptismi ab hu-

» jusmodi hareticis collati , eo quód non haábe-

,ibis:

,Trent intentionem baptizandi in. remiffionem

imitqi)

»

peccatorum.

Veruüm quoniam illa formula

m

»

baptizandi fub conditione (antiquitüs) fuit in-

hb

troducta propter baptismata occulta, & de qui-

du

»

bus non apparebat , nec uni mulieri feu alteri

gteita

»

privatim baptizahti credi debebat ( decebat )

dien,

»

contra veró conftabat, Calviniftas in ccetu pu-

s r

blico baptizare in forma verborum, & materia

»

ii

à Chrifto inftitutal, nec de hoc fa&o ambigi

m

2

poterat, vetamus baptisma repeti cum qui-

buscunque verbis à Calvinismo aut aliis hare-

mpi

EAU

»

fibus fimiliter baptizantibus ad nos transeun-

;/»

tibus, "

m i

V.. Eadem praxis & mens Ecclefiz confir-

WE :

matur ex cafu, qui Maffilie contigit, ubi quidam

i, i

Parochus infantes à fe fuüb debita materia & for-

t

ma baptizatos intü$ in animo neutiquam juftili-

tilldei

care intendit.

Cafum refert sERRYus l.c. de in-

Pl

tentioneé C. 6. his verbis: , Jacobus Santabovius

A?mmva |

)

'Tom. II. cafu 17. in folutionibus cafuum con-

i,

fcienti hoc memoriz prodidit.

Cüm paucos

t g,

»

ante annos Eeclefie Parochialis S. /Egidii ía-

E WBO

crilegus Curio, Chriftianz tandem religionis

»

EU

]

fa&tus Apoftata publicé faffus effet, toto fe

paftoralis officii témpore baptisma ferió qui-

h tnf

!

»

dem prudenterque miniftrafie, intüs tamen fe-

mf

li

"k

cretáque mente totum,quod extrinfecüs ageret,

h

Jdmlm

3

retra&tàte ( boc of] improb4[Je.) in eo tamen ftetére

"fs

» bàptis-

|

A.l-.ï |

i

DE MATER. ET FORMA SAICR AM. 209

(s

, baptismate, quotquotab eo fiété ac fimulatà tin-

hi

, &i fuerant, confulta, üt crederepareft; Acade-

Rþ'ilo;cl»i

3

, mia Parifienfi ; unáque omnium inventa eft il-

iE

, luftris feemina, quz, ut eft fexus ille inbrmus

d

, ac debilis animo, baptizari fecundó voluit, ob-

fitiy

, tinuítque pro imperio ;ceteri omnés fufceptum

ll fs

, baptisma ratum validümque tenuerunt.

1 i

j l deq

Ex fiis ergo omnibus conftat, de -perpetü;)

[f p

fenfu. & praxi Ecclefie ;. quód nunquaim fuerit

follicit&:de intentione baptizantis, utrüm inten-

(duii,

derit facere, quod facit Ecclefia;: fed quód eam

Ts W

intentionem prafümpferit efTe imbibitam in ipfa

Vr

N

adminiftratione Sacraraenti collati fub debita ma-

teria & forma;

Eam àutem intentionem Eccle-

iqng

Wiljra

fia non potuiffet preefumere, fi requirerctur for-

us

malisintentio copferendieiïe&umSacramegtalem

internum.

1Inc

U

it oD

IUTDICO TL

Nullus error Miniftri, etiarà

ligilt

figno expreflus, obftat valori Sacramenti , nifi

o Gd

valorem Sacramenti pofitivé alliget fuo errori,

n jl

dummodo habeat intentionem, reipfa faciendi,

jshcli

, & facit Chrifti Ecclefia.

quod Chriftus inftituit

yutat

PROBATUR I.

Ecclefie is fuit perpetuus

xl

fenfus & praxis, Baptifmum ab hzreticis colla-

Ciny

tum effe validum, fi utantur debita materia &

forma, etiamfi notorié conftet, eos fovere in-

Y

m nj

numeros errores circa naturam & effe&um Sacra-

Ket ) L

ienti, & circa fenfum verborum forme, & cir-

u

ca SS, Teinitatem, & circa ipfum Chriftum. — Er-

us

go cenfet Ecclefia per talem errorem Miniftrinofi

invzlidari Sacramentum. — .Z£nt. patet ex Conclu-

d

fione precedente, & ejus Probatione.

!

D. Zmort Trat. de Sacraimn. n gen.

O

Pko-

210

DISPUTATIO II.

[ lm'

PRosnATUR 2. Ratione S. Auguftini. Si

Y

Chriftus valorem Sacramentorum alligare voluif-

fet privatz opinioni Miniftri, malé confuluiffet

(jjtt

faluti animarum. Sed hoc non eft prefumen-

g

dum. Ergo nec prius.

«t d

]Maj. patet ; quia redde-

gt u

retur fzepiffimé incertus effectus Sacramenti ba-

N

ptifmi &c.

S. Auguftinus l. 1. contra literas Pe-

tiliani c. 3. Ia fit falus illa fpiritualis incerta.

j pöülh

i d

PRosBATUR 3. Alia ratione S. Auguftini.

H MH

In Sacramentis principalis operans eft ipfe Chri-

il

ftus, qui acionem Sacramentalem vult haberi

id ul

moraliter pro fua.

Ergo ad valorem Sacramenti

tss

du

fufficit, dummodo Minifter modo humano po-

nat actionem Sacramentalem fine pofitiva inten-

st

tione contraria eam a&ionem non fübjiciendi

um VL«

Chrifto.

S. Augufüinus 1. 1. contra litt. Petilia-

& (

ni. c.7. ait: " Neque enim, etiam cüm per fan-

bb

» &um difpenfatorem gratia fpiritualis credenti-

iiv

» bus impertitur, difpenfator ipfe juftificat, ac

i du

, non ille unus, de quo dictum eft, qui juftifi-

g

» catimpium. Aut vero Apoftolus Paulus ca-

» put eft&origo eorum, quos plantaverat? aut

i,

» Apollo radix eft eorum, . quos rigaverat? ac

ii qn

» non ille, qui in eis in credendo fidem dederat,

j

» Cüm idem dicat; ego plantavi, Apollorigavit,

& üry

» fed Deus incrementum dedit? -. Origo mea

i

» Chriftus eft, radix mea Chriftus eft, caput

» meum Chriftus eft.

--

LP

Me innocentem non

M

» facit, nifi qui mortuus eft propter juftificatio-

Q

» nem noftram; non enim in Miniftrum, per

UM

» quem baptizor, credo; fed in Eum, qui jufti-

!iEch

» ficat impium.

Solvun-

DE MATER. ET FORMA SACRAM. AII

d

hn

Solvuntür Obje&tiones.

|

rj

OB3JICITUR t.

Poteft dici, ad valorem

l.

Sacramenti füfficere intentionem ponendi ritura

Wi

externum, quem ponit Ecclefia.

Ergo nonre-

n

uiritur intentio formalis faciendi, quod facit

Tl

cclefia. 4nt. prob. qui ponit ritum externum,

Wi

queim ponit Ecclefia, reipfa idem facit, quod

facit Ecclefia.

ergo.

hp

2

d

Aliud eft, non intenderepofitivé, quod

facit Écclefia, fed tantum ritum externum: &

n

li

aliud eft, pofitivé intendere, non faciendi, quod

Va

facit Ecclefia.

Ergot ex falfitate fecundi non

ao

poteft inferri falfitas prioris, prout fit in Proba-

Qv

tione du&ta ex damnatione

1 lii

xandro VIII. confixa.

propofitionis ab Alg-

dj

3.

ui intendit caufam, indire&é neceffa-

ii

rio intendit effe&tum. Ergo qui intendit facere,

IJ» Cl

quod Chriftus inftituit, indirecté neceffarió in-

(it, «

tendit effe&tuum Sacramentalem.

u

RzsPONDEO. n.a. ad prob. dift. — Qui poüit-

s Pa

bt

ritum externum, quem ponit Ecclefia, reipfa

idemfacit, quod facit Ecclefià fola actu externo,

gt

i

& precife materialiter.c. quod facit Ecclefia fi-

n

ful acu externo & interno, ac formaliter. n.

polos

O

ponere folum a&utn externum fine actu interno,

non eft actus humanus j fi ergo preciperetur

h d

tantum id fácere, quod facit Ecclefia per folum

D

tl

a&uin externum, nonpreciperetur conformatio

a&ionis humang iri Miniftro ad actionein huma-

V

nàmi Ecclefig, fed precifeé conformatio rei ad

Eum, )

rem. Hoc vero ion eft verofimile; quod pre&:

reiadrem, fed aóió-

*äþigtur;fola conformatio

2

ius

,

j a

Y

1212

ODLESPUTATIO: II

UL

T

nis humanz.ad acionem humanam, ut, ficut

pi)

y 01

Ecclefia ponit actum externum modo humano,

fhoc eft, cum interno actu rationis ordinante

tf

D

48 QU

ia&tum ad aliquem finem, ita etiam Minifter fa-

ciat, quod facit Ecclefia 1llo actu humano, nem-

jlots,

«l

w

"pe a&u externo cum ordine rationis ad aliquem

n

ra

finem. ^ Nifi enim hanc intentionem Chriftus ad

j

valorem Sacramenti requireret, fequeretur, quóüd

g u

")

"um

ritus externus, quem Ecclefia ponit, ordinatus

'ad finem profanum v. g. exercitationis, recrea-

um

diimdi

tionis, irrifionis &c. effet Sacramentalis, quod

'eft indignum fentire de Chrifto. Itaque Mini-

du

fter debet aCtionetm ordiráre ad finem, intentüm

j Pt

'à Chrifto, vel Ecclefia.

:agams,an

— Ad». dift. "Hac duo fünt diverfa in confide-

s? |

ratione metaphyfica, & formaliter.tr. in confi-

dirie

Em T

deratione phyfica, realiter, ac pra&ticé. n. Eft

'enim impoflibile, ut ille, qui modo lumano

st u

n ]

ponitritum externum, quemponit Ecclefia, nul-

lum habeat finem. Si ergo habeat finem diftir-

r

xkum ab eo fine, quem habet Ecclefia , .eoipfo

$ p t

intendit non facere, quod fimul actu externo &

M

interno facit Ecclefia.

Si autem non habeat po-

Vi

zi

fitivé finem diftin&um, ab eo, quem habet Ec-

clefia, eoipfo realiter.ac practicé habet intentio-

K

*'&F"

"

nem formalem faciendi, quod facit Ecclefia;

:,q

M'&]&(

impoffibile enim eft, ut homo realiter , dum agit

VE

1inodo humano ,. nullum habeat finem.

QNE,N "É

4dd 3. dift. .Qui intendit caufam , indire&é

LT

intendit effé&urn, .fi fciat talem effe&um effe

IOFHHIWQZ

icum caufa connexum independenter à fua inten-

if

j

tione. c. fi potius credat,.talem effe&tum non

l ?h

$b

Ille enim forma-

efï'e.. connexum; cum caufa. n.

liter

Ti

DE MATER: ET FORMA SACRApd; 215:

W h

liter nor intendit v. g. nocumentum inferendum

ïn

lt

fuo amico, fi ex verbulo intempeftivé prolato,

trü

vel ex facto preter intentionem fequatur contri-

:

lii

ftatio vel damnificatio amici.

Itaque Gentilis

Q

bbl

aut Judeus,, etfi intendat facere, quod folet fa-

ln

cere Ecclefia Chriftiana, dum credit, eam cere-

[l

moniam przccife fervire ad hunc effectum mora-

T

[

lem, ut tali inauguratione folenni homo fiat

, O

membrum Ecclefie Chriftiane, alios autem

)

.

fines effe tantum fuperftitiofos, non neceffario

intendit formaliter ullum effe&um internum.

li, q

Qte M

OsnjJrcrTUR 2. contra r. Concl, . Authori-

j

tas Rom; Pontificum.

1. Nicolaus I. à Bulgaris

interrogatus, an baptizati à quodam Jud&eo effent

t od

rebaptizandi? Refpondit: non effe rebaptizan-

b

dos, fi fint baptizati in nomine SS. Trinitatis,

il

velin nomine Chrifti, nulla facta mentione alte-

f u

rius requifiti, nempe intentio

nis.

Ergo inten-

tio formalis non requiritur.

2. S; Pius V. eó-

(f t

qen dl

dem modo refpondit de Baptifmo à Calviniftis

"

collato, prout teftatur Lugo in difp. mor. 1. r.

TEU

d.2.

] d

3. Innocentius IV.. fcribens in c. Si quis

n hd

puerum. Y. de Baptifino. docet , valere Baptifmum,

etiamfi. Minifter gerat in mente, non facere,

m u

at

quod facit Ecclefia, fic habet: " Non eft necef-

» fe, quod Minifter gerat in mente facere quod

i i

arium gereret in

j

» facit Ecclefia; imó fi contr

, mente, fcilicet, non facere , quod facit Eccle-

u

» fia, fed tamen facit, quia formam fervat , ni-

n É

df

, hilominus baptizatus eft, dummodo baptizare

j

» intendat.

ht äfüä

REsPONDEO ad . C. a. dift. c.

Ergo non

ydit!

malis, fi ea intentio pre-

rgquiritur intentio for

O 3

fumi

Wï

DISPUTATIO II

814

l mWW

fumt non potuerat etiam in Judeo, ferio, & füb

debita forma ac materia baptizante.c, fecus.n. fi

jl

enim Judeus erat alioquin vir honeftus ,. przfu-

u ïPm

mendum erat, eum habuiffe faltem intentionem,

j

'xdeüaa l

illosBulgaros, prius Gentiles, faltem initiandi

tali ritu, ut effent membra Ecclefiz Chriftiane,

qur p

que intentio ad hoc Sacramentum fufficit.

mmmæxl

d 2, . Idem Refp. prefuümendum enim erat,

m

Calviniftas faltem habuiffe intentionem confe-

[j

fnii

rendi baptizatis faltem hunc effe&um moralem,

g

aj

ut effent membra Ecclefize Ch

riftiane, quzinten-

i

tio fufficit,

st

zi

ld 3. dift. . Innocentius IV. docét, validumn

effe Baptifinum, fi Minifter pofitivé intendatnon

i

facere, quod facit Ecclefia, quoad effe&um in-

j en

ternum. tr. quod facit Ecclefia faltem quoad effe-

Mi a

düik

&um moralem.n. ad hoc, utMinifter conformet

fuam intentionem intentioni Ecclefiz, fuffcit,

st a

ut fe intentioni Ecclefize conformet quoad ali-

E

quem effe&um, nempe quoad effe&tum mora-

d

lem; fic enim adhuc verum eft, quod intendat

Libg

facere, quod facit Ecclefia etiam a&tu interno,

1 Ridib

quo fic initiatos recipit in Societatem Chriftia-

X n

nam. Hanc effe mentem Innocentii IV. patet

R.

ex Ejus textu integré infpe&to; fic enim fcribit;

ii

».Nota, quod ad hoc, quod aliquis baptizatus

DT

» fit, neceffarium eft,' quod baptizans intendat

AU d

» baptizare, non tantum balneare, vel carnes

W

» lavare. NNec tamen videtur neceffe, quan-

LT

» tum ad effe&um baptifmi, quod fciat , quidfit

tsl lt

» baptifmus,

fcilicet quod ibi infundatur gratia,

» Vel quod fit Sacrame

ntum ;. necetiam oportet,

ltl

».Quod hoc credat;

Viriei,

imo etfi contrarium credit,

'am'a,mw

»

DE MATER. ET FORMA $ACRAM. 2IS

"! » & totum reputet truffam (hoc eft- aliquid ridicu-

]

? lum &5 joculatoriam ceremoniam) & deceptionem,

l

»

tamen baptifmus habet fuum effectum. Item

lt

non eft neceffe, quod baptizans fciat, quid fit

p

»

Ecclefia, vel etiam ipfam non credat effe, vel

IN

»

aliquam poteftatem habere, nec quod gerat

»

in mente ( puta explicit? ac reflexà) facere, quod

nf

facit Ecclefia; imoó fi contrarium gereret in

j

Qu

mente (relatb ad effe&tum intermum) fed tamen

Bu

facit (quod facit Ecclefía) quia formam fervat,

A

nihilominus baptizatus eft, dummodo bapti-

Zare intendat. Unde fialiquis in cafu confti-

A vl

»

tutus neceffitatis, vel etiam fineneceffitate va-

t

»

datad Saracenum, & dicat: Daptiza me, &

[;

»

doceat eum formam, & ille etiam Saracenus

015

»

baptizaret, non credens per immerfionem ali-

Of

quid aliud fieri quàm madefa&tionem , & in-

5

4 fl

»

tendat eum baptizare vel madefacere fecun-

Qd d

»

dum intentionem petentis baptifimnum, id eft,

Qum m

p

ut baptifmus operetur, quidquid operari pot-

od at

»

eft, & ipfe baptizans tanquam Minifter confe-

( Ut

rat, quod alii baptizantes conferunt, licétnon

em (

credat, ipfum poffe aliquid operari, veré ba-

ii .

ptizatus eft. . Sed fi hoc non intenderet, non

ginc

» baptizaret; nece

ft neceffe, quod aliquis fciat,

yi

» quid in his intelligat Ecclefia, vel etiam quod

dam D

» íciat vel credat, Ecclefiam effe."

Hucusquce-

Innocentius IV.

$ v

Inno-.

d

Hinc poffet nEsPONDERI 2. dift.

X Gd

centius IV. docet, valere baptifmum ,-fi Mini-

fter intendat non facere,. quod facitEcclefia, in-

odf

v t

tentione fecundaria, explicita, ac particulari.c.

w !

primaria, implicita, ac generali.n. Intali enim

4

Caiu

316

DISPUTXATIO II

eafü Saáracénus haberet duas intentiones; unam

"

9? jj fl

primariam, qua vult operari juxta intentionem

petentis, quz intentio generalis implicité tendit

MM

«t

d. !

etiam ad effe&tus internos, faltem objectivé.

Altera intentio fecundaria eft, qua operatürjux-

U

(

uall,

ta prefentem fuam cognitionem, cui tamen non

vult alligare valorem fui actus.

Ethsecintentio

C

tiot

hi vt

eíft explicita ac particularis, qua potius irridet

,

hancczeremoniam. Hinccredo talem baptifimum

[

q

fore validum, fi Saracenus in prafato cafu dice-

ret; ego quidem obfecundabo tuz petitioni, &

-/b;rl

a

B

m

agam modo meliore, quo poffum , conferendo

tibi hanc ceremoniam juxta tuam petitionem, ut

zi

fias Chriftianus.

j

Valeat, quantum poteft, fi ali-

ij

quid valeat boni, nolim effe invitus; ego enim.

v vt

credo, totum eflé fuperttitiofum , nec ullum fe-

ag

cuturum effectum, nifi ut fis, & dici valeas Chri-

Wl q

ftianus.

pi

tf

OsnjrcrTUR 3. Authoritas S. Auguftini,

tatz, d

1. Tra&.s. in Joan. dicit, valere baptifmum

LOf

etiam ab ebriocollatum. — Itarefertur c. dedit. 46.

"m

C. T. g. 1. atqui ebrius non poteft habere intentio-

t'iigm

nem formalem faciendi,

quod facit Ecclefia.

m

2. [dem 1. 7. de Baptifmo. c. $3. docet, nihilin-

TT

&

tereffe, utrum DBaptifmus veraciter vel fallaciter

conferatur.

Md

Ergo etiam nihil intereft; etíi ba-

^

»-31]

ptizans vel nullam, vel etiam contrariam habeat

ii

intentionem. ^" Queri etiam folet, inquit, utrum

M

VN

» approbandum fit baptifma, quodab eo, qui

Ti

, non accepit, accipitur , fi forté curiofitateali-

L

» Qua didicit, quemadmodum dandum fit? Et

g

» utrum nihil interfit, quo animo accipiat ille,

AU

»cul

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 217

M

»

Ulfe]]!fm,.

cui datar? An jocans, ficut in mimo? An in

»

mimo cum fide, fi quisquam inter agendum

WhU'e lt

?)

?

repentina moveatur pietate? -

Sed nobis tu-

D

»

tum eft, in.ea non progredi aliqua temeritate

rj

?

?

fententie, que nullo plenario Concilio termi-

lz

»

nata fit, verumtamen fi quis forté me in eo

Ug

)

Q m

Concilio conftitutum , ubi talium rerum quz-

»

ftio verfaretur, urgeret, ut dicerem, quid ipfe

ïb&pü]m;

»

fentirem, fi eo modoaffe&us effem , quo eram,

) [l d

»

cum ifta di&arem ? Nequaquam dubitarem,

*

!titiouj, l

»

habere eos baptifmum, qui ubicunque, &

E

Qnferend

»

quibuscunque illum verbis Evangelicis confe-

n

»

cratum fine fua fimulatione & cum aliqua fide

d.

»

accepitfent."

3. Idem hoc ipfo in locis verbis

AE

proximé relatis immediaté fubjungit: "Ubi au-

V ulins

»

tem neque Societas effet ulla ita credentium,

v

»

neque ille, qui ibiacciperet, ita crederet, fed

»

tantum ludicré & mimicé & joculariter agere-

tur, utrum approbandus effet baptifinus, qui

ii

»

fic daretur, divinum judicium per alicujus re-

n

»

velationis oraculum implorandum effe cenfe-

»

TAU

» Tem,

.

In hoc textu D. Auguftinus non du-

X

bitat, Ethnicum veré effe baptizatum, qui in

ao

aCüone comica , ubi joculariter exhibetur bapti-

u

fmus tam à dante, quàm ab accipiente, fubitó

velit

convertatur, & ab alio ludicré agente baptize-

rl d

tur; in tali enim cafu vi prioris Refponfionis ve-

patit

16 effet baptizatus. ficut legitur in. Martyrolo-

n

gio de S. Genefio, ad cujus hiftoriam S. Augufti-

pdabd

nus videtur alludere: fed tantum dubitat, an fit

.urtó

veré baptizatus, fi tam baptizans, quam bapti-

Zatus tantum joculariter aeant. Itaque fiD. Au-

ii

gufünus dubitat de valore baptifmi etiam mimi-

" aCC

3

cé

218

DISPUTATIO Il

cé adminiftrati ex parte folius baptizantis, non

yeitti

m

debet rojici fententia tanquam certó falfa, que

nullam requirit intentionem formalem ex parte

TA

baptizantis, etiam cum intentione pofitivé con-

nl

traria.

*

m

us

REesPoNDEOo ad1.

D. Auguftinum ibi füb

3 evet

termino Ebrii tantum intelligere Ebriofum, ita

uina

ut precife afferat, vitia Miniftri, v.g. fifitebrio.

fus, homicida, adulter, non obeffe valori Sacra-

W inlen!ïaü?

$ 1

menti. Certé hic fenfus colligitur ex contextu,

ii

s

quifichabet: Sic ergo quos baptizavit ebrius, quos

baptizavit bomicida, quos baptizavit adulter, Chri-

ii t

ftus. baptizavit.

Imó etiam l. 4. contra Donat.

b

z ln

C.20., ubi manifefté fermo eft de ebriofis , non-

nulli terminum ebrij legunt.

qu,q

Qdl

"d 2. dift. . S. Auguftinus docet, nihilinter-

nda, t

effe, utrum baptifmus fallaciter conferatur fal-

v L

lacia fanctitatis & fidei interna. c. fallacia inten-

im i

tionis.n. Extextu enim nec poteft, nec debet

t

colligi, validum effe baptifmum, Íi baptizans

aliud intendat , quàm baptizare veré, prout fu-

&nrver

fcipiens baptifmum petit.

ZÁd 3. c. a. dift. c.

Ergo pro certo idftatuen-

lts

dum non eft, nifi jam a&ualiter infpiratione di-

C

vina fuerit revelatum Ecclefiz. c. fecus. n.

De-

DN

li

clarationes Eugenii IV. & Concilii Tridentini

W w

loco revelationis funt, quam S. Auguftinus opta-

r

bat.

»ffthü

"d.

Si vel folum Decretum Alexandri VIIT,

tempore D. Auguftini jam extitiffet, de bapti-

) W N

zante mimicé, D. Auguftinus non dubitaffet.

Ms

Osjgicirum 4.. Authoritas D. Thomz, &

"t

lorem

aliorum DD. Schola&icorum, q]ui ad va

Sacra-

uj (

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 2I9

m»VR

Sacramentorum dicunt fufficere intentionem ma-

N

terialem.

1. D. Thomas in 4. dift. 6. Q. r. a. 2.

Lf

qq.'r. ád 2. fcribit: " Alii dicunt, quod in ba-

tit 0

» ptifmo & inaliis Sacramentis, quz habent in

» forma actum exercitum, non requiritur men-

Dutifh

»

talis intentio , fed fufficit expreffio intentionis

hfa.

»

per verba ab Ecclefia inftituta.

Etideo fi for-

Áltij

»

ma fervatur, necexteriusaliquid dicitur, quod

j n

»

intentionem contrariam exprimat, baptizatus

»

eft.

2. ldem p. 3.

.64..8. c. ait: Quando

Q

, (

»

aliquid fe habet ad multa, oportet , quód per

i, (f

»

aliquid determinetur ad unum, fi illud effici

o

debeat. Ea vero, quz in Sacramentis agun-

il

»

tur poffunt diverfimodé agi: ficut ablutio

m

»

aque, quz-fit in baptifmo, poteft ordinari &

»

ad munditiam corporalem, & ad fanitatem cor-

lls

»

poralem, & ad ludum, & ad multa alia hujus-

fenty i

modi.

at Ia

»

Et ideo oportet, quod determinetur

d

»

ad unum, id eft, ad Sacramentalem effettum per

j

»

intentionem abluentis.

Et hecintentio expri-

à

!

)

p

»

mitur per verba, qu&in Sacramentis dicuntur.

Ex quo textu videtur colligi, aliam inten-

lu

tionem Ecclefie, qus per formam exprimitur.

.'piraüouev.

dunc fenfum S. Do&or manifeftat hoc loco ad

&OU D

&.ubi fic fibi objicit: "Si intentio Miniftri re-

ji Tn

» quiratur ad perfectionem Sacramenti , non pof-

dis

» fet homini ad Sacramentum accedenti effe no-

]i

» tum, quod Sacramentum fuccepiffet, & ita

(« d

Ad

» non poffet habere certitudinem Salutis."

1 dllbiwk

hanc objeGionem folvendam S. DoGor ita re-

n

fpondet: ,Dicendum, quod circa hoc eft duplex

quiri-

» Opinio. Quidæ.tm enim dicunt, quod re

Qi i 3*:

.Otur

p

220

DISPUTATIO: .IL

»

tur mentalis intentio in Miniftro ; quize fi defit,

RE«POR

g

»

non perficitur Sacramentum: .fed hunc defe

hi

»

éGtum (intentiónis in Miniftro)). füpplet Chriftus,

Mi

»

qui interius baptizat : in adultisautem, qui in-

um

»

tendunt Sacramentum fufcipere, fupplet illum

»

defec&tum ( Miniffri) fides & devotio (fu/cipien-

frumel

r i

»

tis.) " Sed hoc fatis poffet dici quantum ad ul-

»

timum effe&um, qui eft juftificatio à pecca-

Jewum

p pj

»"tis: fed quantum ad characterem non videtur,

»

quod per devotionem poflitfuppleri; quiacha-

HIOMM

mj

»

racter nunquam inprimitur, nifi per Sacra-

»

mentum. Et ideo alii melius dicunt,

quod

b

»

Minifter Sacramenti agit in perfona totius Ec-

gad

» Clefie, cujus eft Minifter, in verbis autem qu&

4 0i

» profert

exprimitur intentio Ecclefie, que

hn

nifi con-

QU 0T

» fuüfticit ad perfe&tionem Sacramenti

» trarium exprimatur exterius ex parte Miniftri,

]] R'IPW,

at

» Vel recipientis Sacramentum

3. Jdem l. c.

4.IO. &d 3. ait: ,Ex perverfa intentione Mini-

100 04

a s

ftri pervertitur id, quod agit in Sacramentis,.

»

in quantum eft opus ejus, non in quantum eft

ais

opusChrifti,cujus eft Mlnlfter

Et eft fimile, fi

sl

»

Miniftér alicujus hominis prava intentione de-

(itir

ferretpauperibus eleemofynam, quam dominus

T

recta intentione mandaret."

»

Ergo ficut juxta

o

S. Thomam inhoc textu non requiritur formalis

intentio fubveniendi pauperi, in famulo 'defe-

]

A hi

renté eleemofynam: ita non requiritur formalis

At

intentio in Miniftro Sacramenti.

4. Idem do-

At

N

cent Magifter Sent. l. 4. dift. 27. Paludanus, An-

?

gelus, Catharinus, Sylvefter, Salmeron, Eftius;

T Ui

Pasqualigus, & alii.

At

Du

REsPON-

DE MATER. ET FORMA SACRAM. '22I

Qtej

ij

REsPONDEO.

Inprimis opponendo autho-

Ia

i

llüf i

(

,Litatem ipfiusD.'Thome, qui 1. c. a. . ad 1. fibi

format hanc obje&tionem :

Videtur, quod in-

M

lt

.4: tentio Miniftri non requiratur ad perfectionem

lt

, 9Sacramenti.

Minifter enim in Sacramento in-

i Wi

!

» ftrumentaliter operatur. :Sed actio non perfi-

Dm d

e

, citur fecundum intentionem inftrumenti, fed

Dips

» fecundum intentionem principalis agentis.: . Er-

L Yil

» £0 interitio.Miniftri non requiritur ad perfe-

: QUid

3. éionem Sacramenti." .. . Ad hánc objeCtionem

kr fu.

fic refpondet: ,,Dicendum, quod inftrumentum

I qui

4 inanimatum. non: habet aliquam intentionem

TA

sorefpe&u effé&tus, fed loco intentionis eft mo-

ag

$ tus, quo movetur à;principali agente. -Sed

dt, q

?o

inftrumentum animatutm, ficut eft Minifter rion

j Ql

?

folum movetur , :fed etiam quodammodo mio-

t Mi

»

vet fe ipfum , in:quantum fua voluntate mo-

21

?»

vet membra ad operandum. -Et ideo requiri-

ote Mi

»

tur ejus intentio, .qua fe fübjiciat principali

muat

»

agenti, ut fcilicet intendat facere, quod facit

Chriftus & Ecclefia.

wanmmeü

9

Et l.c.. a. 10;/C. ait : Di-

sf

?

cendum; quod intentio Miniftri poteft perver-

entoneé

D)

ti dupliciter :: Uno modo refpe&u ipfius Sa-

PUl

»

cramenti; puta cum aliquis non inténdit Sa-

]

cramentum conferre, fed deriforié aliquid apc-

vt

l

l

dor uf

re. " Ettalis perverfitas tollit veritatem Sacra-

»

menti, precipué quando fuam intentionem

imih ?

í

exterius manifeftat. -

j fo;»

ZAd 1. dift. INon requiritur mentalis inten-

4 li

jues

tio per aCum reflexum fpecialem ac diftincttum

ab actu imperante actus externi. c. per actum di-

j

re&um inclufum in a&u imperante actus externi,

n.'- D. "Thomas ample&endo illam fen

tentiam

tantum

R j

m

2209

DISPUTATIO II

tantum vult dicere, non effe neceffarium, ut

ii

quis conetur formare fpecialem aé&tum interhurm,

g ü

m

quo quis fecum ftatuat: volo conferre Sacramentum ;

volo facere, quod facit Ecclefía ; hic enim a&usfo-

Pa

ret a&us reflexus.

Sufficit proin intentio dire-

iem

&a, qui habetur per hoc ipfum, quod quis li-

guee

bere ponat aCtum externum; ficut dum fcribo,

s

loquor, ambulo, comedo, oro &c. ad fingulos

iinto

Vurert

actus habeo intentionem direciam conformem ob-

je&o, licét reflexé non dicam: volo feribere, vola

uie, H

loqui., *volo ambulare, «olo comedere ;. *volo orare &c.

jenit

malatas

Ejusmodi enim intentiones mentales reflexc ne-

ceffarie non funt.. -Quod autem D.'Thomasnon

FD

faditr

excludat neceffitatem intentionis directe , quz

tintoog

per fe includitur in a&u interno imperante exter-

num, & eft conformis nature actus externi, pa«

At

tet ex hoc ipfo textu S. Doétoris; verbis enim

i

in Obje&ione relatis hec fubjungit: JNon enim

1

latir

fine. caufa. in. Sacramentis. nece[fitatis , / feilicet baptis-

i

mo, & quibusdam alüis, atus baptizantis tam . folli-

ln

cità expre[Jus efl ad intenzionis (puta. dire&tze, quam

gj

baptizans in a&u exercito per fe habet) expref-

Eur

fronem.

Rtyy

«dd 9.

dift. Opoïtet , quod determinetur ad

|

Sacramentalem effe&tum per intentionem forma:

lem.c. materialem. n.

DI

Ipfemet enim D. 'Thomas

Wt

docet, quod ritus externus poflit peragi ob va:

Wæ )

L.

rios fines.

Ergo ut ad determinatum finem S$a-

li

cramentalem determinetur per intentionem, ne-

VRi

ceffarium eft, ut illa intentio habeat aliud obje«

&um volitum, quàm folum ritum externum.

L

tf

d

Aliud autem aífignari non poteft, nifi relatio ad

?h

caufam inftituentem, & effe&tum faltem mora-

D

(2

T

DE MATER. ET FORMA SACRAM., 223

d

)

lem, ita ut v. g. baptizans velit ritüm externum

li.

ponere, qualiter ufürpatur ab Ecclefia in ordine

a,

p

ad initiandum hominem figno Chriftiani. Howc

autem intentio per fe ac exercité includitur in

D

n

a&u interno imperante externum, volente-uti-

ii

que agere conformiter ad naturam & circumftan-

L ügfrj

tias obje&i, nifi pofitivé formetur alia contraria

n

omei

intentio in mente. Hinc etiam verumeft, quod

a&tus externus non folum exprimat intentionem

frin,

bf

Ecclefie , fed etiam intentionem Miniftri, haud

dubie volentis agere conformiter ad naturam &

M

circumftantias objeGi, nifi ex fin

gulari malitia,

: TA

quz vix datur in ullo homine,

etiam aliasimpio,

muï

nifi in cafu rariffimo , qui vix intra centum an-

Nethe

nos in toto mundo vel femel occurrit.

j

Zld 3. & 4. dift. a. Ex intentione Miniftri

Tene

accidentaliter perverfa non corrumpitur Opus. c

e

