
ji MEI

2 Ideo Deus ad valorem Sacramentorum

il gt

noluit requirere probitatem Miniftri, ne perhoc

m

periclitaretur falus animarum, & ne redderetur

gt

ia

.

effe&us Sacramentorum incertus, ergo etiam

noluit requirere intentionem formalem. c. frob.

ün i

g i

eadem incertitudo & idem periculum etiam 'ex

hoc requifito intentionis formalis exurgit. -

fs

)

3. Exhac fententia fequeretur , quod ctiam

invalidus effet Baptifmus ab Haretico, Judzo,

jj

vel Gentili collatus.

Sed hoc non poteft dici.

d

ergo.

Min. patet ex definitione Concilii Nicz-

qeigiat

ni I. & Arelatenfis I. relata in Conclufione 2.

d m

MMqj. prob. h&reticus non vult ritum applicare fub

spitt

modo relativo feu reduplicativo, quatenus cft ufur-

, peitd

patus ab Ecclefia Romana; Judeus autem &

$n ag

Gentilis, qui fümmo odio habent Chriftum , no-

fidrnt

lunt eum ritum applicare, quatenus eft inftitutus

tifiti; d

vel ordinatus à Chriito,

z

REsPOoNDEO d 1. dift. Nemo effet certus

vifoa

& n

certitudine phyfica feu abfoluta circa cafum par-

ticularem & circa perfonam in individuo deter-

w Ed

minatam.c. circa Écclefiam univerfalem. n. Imó

tvl

dico, quod de vera Ordinatione Summorum

!

Pontificum & Epifcoportm, quatenus funt con-

d

i

ftitutivum Ecclefie, detur certitudo plus quàm

du

phyfica, quia ea falfificata tolleretur veracitas

N

(5

& providentia Déi de perpetuitate Ecclefi. Cir-

MA (

ca perfonas autem alias tantum particulares fo-

T

il

]um datur certitudo moralis.

4

Es qhqcl

ld 2. dift. Ne per hoc periclitaretur falus,

i Ty

& incertus redderetur effe&us Sacramenti incer-

titudine

3

El

l

/

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 248

df

titudine morali.c. incertitudine folum phyfica

Y

vel abfoluta. n. fi enim Deus ad valorem Sacra-

Tl

mentorum requifiviffet probitatem Miniftri, va-

$d

lor Sacramentorum reddefetur nimium incertus,

me(

etiam incertitudine morali; quia defectus probi-

TM

&i

tatis in Miniftro non adeo rarus eft, ficut defe-

hmgm

&us intentionis formalis in fenfu à nobis expli-

Cato,

QUi

, f

d 3. n. Maj. ad prob. dift. Hereticus non

POWH Ü

IH

N

vult conferre Baptifmum fub modo illo relativo

feu reduplicativo, QUATENUS eft ordinatus ab

tfine

"

Ecclefia Romana intentione fecundaria, particu-

Mpl

jnud

lari, explicita, acimmediata. c. intentione prima-

At

ria, generali, implicita, ac mediata. n. Hsreti-

kl

D

cus enim intentione primaria, ac generali vult

Arilun;

aLl

conferre baptifmum eo modo, quo illum Chri-

ftus inftituit; cüm ergo re ipfa baptifmum infti-

tuerit eo modo, quo creditur in Ecclefia Roma-

pdieet

nà, eo ipfo implicité & mediaté fua intentione

primaria vult adminiftrare, QU A'TENUS credi-

« ln

i t

tur, & adminiftratur inEcclefia Catholica. Ita-

m

que ad valoret Sacramenti non requiritur in h-

retico intentio exp/iita, ac immediaa faciendi,

ye Oum

rens i

quod facit, Eccléfia Catholica Romana, fed fuffi-

cit intentio generalis faciendi, quod facit vera

nj pii

Chrifti Ecclefia, qualiscunque illa fit.

Quodfi

arear v

tamen hareticus éffet adeo malitiofus, üt expref-

Ed

fe in fuo animo diceret, fi EcclefiaRomana effet

| pa![iCUlz

vera Chrifti Ecclefia à Chrifto inftituta, nollem

facere, quod facit eaEcclefià ; eoipfo baptifinus

eífet invalidus. Quia tamen non eft prefumen-

d

itio-

dum, aliquem h&reticorum fore adeo mal

2

fum

Sacrwä;

244

DLSTUTATIO II

j

fum, prefumendum eft, eos validé baptizare

ob intentionem primariam ac generalem.

De

g

gj

Gentili autem, vel Turca, vel Judeo longé ali-

Ecum[.nv

ter ac inverfo modo retrogrado REsPONDEO

il M&Dïï

dift. Judeus vel Gentilis non habet. intentio-

nem fecundariam, explicitam, ac immediatam

g enio

faciendi quod Chriftus inftituit. c. primariam,

at

implicitam, ac mediatam. n.

Quamvis enim

Ài

Judeus vel Gentilis ob odium erga Chriftum

t

nollet habere hunc. modum tendendi explici-

tum, nempe faciendi,

quod Chriftus infti-

tuit; fi tamen vult ex benevolentia erga Cate-

35 20

chumenum hunc illi ritum applicare, quo utun-

;ex dvl

tur Chriftiani, quatenus in ufu eft apud Chri-

emmpt

ftianos, eoipfo implicité ac mediaté vult il-

n g

lum ritum applicare, quatenus eft inftitutus à

'eym )

Chrifto.

i t

Diczs r.

Saltem ob dubium de intentione

Eirnril

fufficiente deberent practicé rebaptizari omnes

ttdtnoi

ili, qui ab Ethnicis vel Judsis baptizati etfent.

t

"

Ergo cüm hec fententia non ferviat in praxi,

Kà, d |

]

fimpliciter afferendum , nullam à Chrifto requiri

al

d

"

inc

;

intentionez formalem. 44. prob. 1. ex Conci-

4

lio Carthagin. V. quod Can.6. fic habet: Placuit

[

de infantibus, quoties mon imveniumtur certiffmi te-

aj

fles, absque Jcrupulo eos e[fe baptisandos.

Idem

Á

prob. ». ex confuetudine variarum Dioecefium,

quz jubent rebaptizari infantes baptizatos ab

Ht

Oftetricibus Rufticanis , non juratis & bene ex-

LT

aminatis, in quibus non reperitur major incerti-

r

tudo circa effentialia forme quàm in Judso vel

lr

i

üdefe;ä. i

Gentili circa requifitum intentignis.

i

REsPON-

DE MATER. ET.FORMA SACRAM. 245

H

* REsPoNDEO. dift. Effent rebaptizandi, fi

li ]

concurrat fimul probabile dubium.circa applica-

lg [[

tionem legitime materie aut formz.c. fi non

ï*«ämm»;

concurrat. n.

Ratio fumitur ex Refcripto Nico-

Af

lai I. & fenfu Theologorum Veterum, à Theo-

ia

logis fequioribus nec per rationem nec per au-

f

thoritatem enervato.

X

; Cm

d r. prob. dift. Baptizandi funt, fi non

robetur talium infantium baptifmus certiffimis

ld ei

il l

teftibus faltem probabiliter. c. fi non probetur

convincenter. n

in eo.Canone fermo eft de in-

quas

fantibus abdactis in captivitátem à barbaris hinc

at

inde ex diverfis Provinciis, & denuo ex captivi-

ii

tate redemptis.

Cüm ergo prorfus ignoraretur,

d) w

gj

quo patre, qua matre, & ubi nati effent, fic ut

de eorum baptifmo nullius determinate perfonz

Concilium requifivit

haberetur teftimonium,

fl'DæHlfl'ODz

determinatarum, hoc eft certiffimarum perfona-

[ o

rum teftimonium de collato baptifmo ; neque

J d

enim Concilium voluit effe contentum fola fama

incerta,

aut prefumptione generali incerta.

u

Wrioreg

Hic fenfus Concilii patet ex contextu,.dum in

j at

eodem Canone additur ratio conftitutionis his

x h

verbis: Hünc enim Legati Maurorum fratres moftri

confuluerunt , quia multos tales à Barbaris redimunt.

y irif

u

4d 9. prob. Nego, parem effe. incertitudi-

p i

nem circa intentionem Miniftri, & circa Obfte-

b

trices.

Nam in obftetricibus & feminis ruftica-

du

nis reperitur frequens error circa applicationem

rj

debite materis & formes; circa intentionis au-

jj

tem defe&um, ita ut Minifter eliciat pofitive

»IliS.

intentionem contrariam non agendiid, quod fa-

Q 3

cit

!

246

DISPUTATIO II.

cit; Écclefia, forté intra centum annos non re-

æmäïu

T

peritur unicus cafus.

OsjJricriTUR $.

Chriftus fic inftituit Sa-

m

i M

cramenta, ut aGQiones Miniftri ponantur modo

j i

humano, quo alia negotia gravia expediuntur

in ordinata Republica.

Sed ad expeditionem

a M

» i

talium negotiorum non requiritur intentio Mi-

niftri.

ergo.

Min. prob. Judex validé profert

st

win i

fententiam, dummodo pro Tribunali fedens fe-

rio agat, nec obeft fententie, qualemcunque

igiirr

in animo eliciat intentionem.

TT

2

um

Famulus validé folvit debitum, vel dat

eleemofynam, etiamfi in animo nullam habeat

,!J'J. 1

intentionem folvendi , dandi eleemofynam &c.

nb

3. Pr&eco validé promulgat legem,

etft

i

etiam habeat in animo intentionem contrariam

Ts d

legi.

ergo idem dicendum circa Sacramenta.

f0jmut

4. Minifter eft tantum inftrumentum refpe-

asf

topliirt

&u Chrifti itanquam agentis Principalis. Atqui

in inftrumento non requiritur intentio v. g. fa-

5550

ciendi domum, quam Archite&tus ftruit.

ergo

ee

necin Miniftro.

Gu

REsPoNDEOo.tr. Maj.n. Min. ad prob n. a,

nm 1

Si enim nan oftenderet exterius, fe habere in-

l ]

W

tentionem agendi authoritate aliena, non ferret

z

(

fententiam valide.

Itaque requiritur in Judice

adïï!ïntu

J

intentio agendi authoritate aliena fui principalis.

t

Si autem non haberet eam intentionem , in foro

externo a&ta folum haberentur ideo pro validis;

n !

J tpe

quia in foro externo prefumitur ejusmodi inten-

B]l m

tio conformis aétui externo.

uod fi judex fo-

Yum pro inftru&ione fui filii vel'clientis exhibe-

t

l

ret talem actionem judicialem, nemo fomniaret,

&

actum

-

o

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

47

DI

a&um effe validum in genere a&tus judicialis;

quia. licàt adfit intentio materialis, deeft tamen

hu

intentio formalis agendi nomine fui principalis;

t

d 9. n.a.

Famulus enim neceffario debet

m

habere intentionem erogandi pecuniam nomine

w

alieno, & quidem titulo eleemofynz, non titu-

i

lo folutionis debiti; alioquin non fatisfaceret

li x

mandato Domini.

Quódfi famulus habeat con-

]if

trariam intentionem ,. actus ille in foro externo

du

erit quidem validus, fed prefumptivé tantum,

quia intentio dantis przfumitur effe conformis

MU

a&uiexterno, &intentioni Domini precipientis.

ia h

Id5 n.a:

Nam etiam in Precone requiri-

uml

tur, ut habeat intentionem promulgandi legem

lgt í

nomine Principis.

Nifi enim hanc intentionem

n

fignis vel verbis exprimeret, nemo Obediret De-

Mi

creto promulgato nomine Principis. Imo fiho-

jj

mines fcirent, eum intus in animo habere inten-

]s 4ig

tionem pofitivé contrariam non agendi nomine

bvpi

Principis, non folum incurreret indignationem

Rm. q

Principis, fed etiam populus excufaretur ab ob-

fervatione legis, utpote non promulgate nomi-

ne Principis.

at

ifter eft inftrumentum ani-

f haba;

Z4d.4. dift. Min

matum liberum. c. inanimatum vel neceffarium.

NU

n. ad inftrumentum animatum liberum pertinet,

iforin

ut fe liberé conformet intentioni ac directioni

fipat

o

fui principalis, prout S. Thomas 1. fuperius in

Obje&. 4. citato obfervat.

o p*

OsjrcrTvR 9. Sacramenta fignificant, &

d

r

wiip

caufant

atiam independenter ab intentione Mi-

niftri.

t

rgo ea nonrequiritur. —nt. frob. figna

dbf

Publica , qu& habent fua

m fignificationem ex in-

al

4

ftitutio-

248

"D'ISPU"-I'ATIO II.

ii

ftitutione Reipublice, v.'g. hedera, voces, Scri-

pture &c. operantur fuum effe&tum independen-

g

ter ab intentione privati hominis.

;:; d jnt

ergo etiam

g

idem dicendum deSacramentis. c. p. Sacramenta

h quoï W

nem ex inftitutionc Chrifti.

funt figna fymbolica habentia fuam fignificatio-

ergo.

j i

2.

Sacramenta funt medicamenta.

Sed me-

at

jj

dicamenta caufant effe&um independenter ab

intentione applicantis.

Ergo etiam Sacramenta.

iefnsii

Maj. patet;; quia Sacramenta fanant, aut vivifi-

ii

J

at

cant animam.

3

Ad hoc, utconferatur effectus Sacramen-

h

m

ti, non requiritur in Miniftro formalis intentio

g

AUH

caufandi effe&um. . Ergo etiam ad hoc, utcon-

tüsmilo!

ficiaturSacramentum, non requiritur in Miniftro

EU

intentio formalis conficiendi Sacramentum. ant.

j

patet ex Concluf. ».

REsPONDEO. dift. a.

Significant, & cau-

(sptmt

Lowfr

fant effe&um in a&u primo independenter ab

intentione privati.c. in a&tu fecundo. n. fi enim

zl D v

1

: d

homines non füpponerent, quod exponens he-

deram, loquens, vel fcribens, habeat intentio-

ts

: ml

nem fe conformandi inftitutioni publicz, aut fi

fcirent ,. hederam exponi ex alia intentione, v. g.

Eu

B

jocandi aut homines fallendi, nihil operaretur

ejusmodi fignum in animis videntium velaudien-

Ws ]

tium.

Ergo etiam Sacramenta fine tali intentio-

at

L

ne nihil operantur apud Deum, eum determinan-

do ad caufandam gratiam, cüm Deus agnofcat

RI;

DI

intentiones cordium.

EU

-dd ?. dift. Sacramenta funt medicamenta

ia

moralia.c. phyfica.n. medicamenta moralianon

nv

habent virtutem phyficam caufandi , prout dice-

idfom»güi

ture

!

pE MATER. ET FORMA SACRAM. 249

A Y

tur in Difput. 3.

Imó fi etiam haberent virtu-

Umllldep

M.

tem phyficam caufandi gratiam , eam non habe-

merüw

rent ex fua natura antecedenter , fed tantum confe-

Mi

T

quenter ad applicationem humanam, factam mo-

j

do, quo, prout vidimus in aliis negotiis huma-

nis, non fit fine formali intentione fe confor-

Mf V

mandi intentioni agentis principalis.

ais

d 3..c.a. , c. & parit.

Difparitas eft; quia

D

fine formali intentione effectus fufficienter appli-

j a r

catur actio Sacramentalis modo humano ad in-

tentionem & virtutem agentis principalis. Econ

a

tra fi preter intentionem effectus infuper defit

ts t

intentio conficiendiSacramentum, actio Miniftri

Ü t

prorfus nullo modo humano fubjicitur, & appli-

r

catur ad intentionem & caufalitatem agentis prin-

£ilsiiH

cipalis.

Non poteft explicari,

ia d

OB]JICITUR Io.

quidnam in noftra fententia habens intentionem

padnte

formalem plus velit, quam habens intentionem

i. lr

precife materialem? ergo fi fufficit intentio illa

at

formalis, fufficit etiam intentio materialis.

at t

2

ui vult omnes partes Sacramenti , re-

ii t

vera vult Sacramentum. Sed habens intentio-

Ytenot.

nem prgcife materialem vultomnes partes Sacra-

ibl o

menti. Ergo. AMaj. patei; íic enim qui vult

mv

omnes partes totius , v. gr. domus, vult etiam

n li

totum.

um d

Habens enim intentio-

ais d

RESPONDEO. h. a.

nem formzlem vult praterritum externum etiam

j n8

dependentiam ab ordinatione Ecclefie vel infti-

tutione Chrifti, qux relatio dependentiz eft ali-

a

&um à folo ritu externo, &

Ij PN;

flujd formaliter diftin

Q3

Liabet

250

DISPUTATIO

II.

T

häbet fuum immediatum effe&um formalem, ut

: myeül d

;Mimæ

ritus externus poflit denominari pofitus juxta or-

dinationem , & dependenter ab ordinatione Ec-

quad

;jigenüæa

clefie, prout fufius explicatum eft Objedtione 6.

in Refp. ad DrcEs,

g

a, ]

Zdd92. dift. Qui vult omnes partes Sacra-

menti facramentaliter fumptas, ille vult confice-

e'ixxïomgiï!

Md

re Sacramentum.c. qui vult omnes partes Sacra-

menti non facramentaliter fumptas. n.

Cüm

u5 f

T

enim Sacramentum non fit aliquod totum phyfi-

&t

cum, fed aliquod totum morale, non ponitur

g n

totum fine voluntate inftituentis fumpta in a&tu

fecundo; illa autem voluntas inítituentis fum-

T

i

gitécy

pta in a&u fecundo non ponitur, nifi applice.

tur ad obje&um feu fubje&um particulare mo-

ia

Qyram

do humano; & modo humano non applicatur

v (antiT

fine intentione formali, prout oftenfum eft.

gn f

Diczs: Si intentio formalis pro fuo obje&to

habet dependentiam ritus externi ab Ordinatio-

s t

ne Ecclefie vel Chrifti, impoffibile eft, ut non

s

faltem implicité, mediat?, ac indire&é fic confti-

tutus velit ipfum effe&tum Sacramenti.

Sed hoc

& &

u Trde

non poteft dici.

ergo. Min. patet ex Concluf. ».

st ol

Maj. prob. juxta nos etiam hzreticus vel Genti-

les, qui execranter Chriftum vel Ecclefiam Ro-

1 hedi

intisbr

manàm, ideó implicité, mediaté, ac indire&té

volunt facere, quod Chriftus inftituit, & facit

ml

As

Romana Ecclefia; quia voluntaliquid connexum

cum obje&o à fe volito.

Ergo eodem modo

$]

difcurrendum cft de effe&u Sacramenti.

3' PU-*.&. djw

RzsPoNpEo. dift.

Impoffibile eft, ut fic

Eüih*ger

ln

conftitutus non velit effe&tum Sacramenti reali-

ter.

D

DE MATER. ET FORMA SACRAM, 251

l'majm

1

ier.c, ut velit effe&um illum formaliter.n. fic qui

TT

vult falubritatem medicinz, realiter etiam amat,

M

& vult amaritiem medicine: qui vult furari cau-

n

;

fa indigentiz, realiter etiam vult offenfam Dei;

quamvis nec ille formaliter velit amaritiem me-

s

dicine, fed potius eam deteítetur; &iíte non

Vil

velit formaliter offenfam Dcei, fed potius optet

LUR

non offendi Deum. In hoc ergo fenfu etiam ve-

rum erit, quod habens intentionem formalem

M

f

Af p

h

reáliter velit effe&um Sacramenti interni, quam-

vis eum explicité ac formaliter irrideat, aut de-

T o

At tl

teftetur. . Conclufio 2. tantum loquitur de inten-

ss hn

tione formali, hoc eft ea, qua aliquid formaliter

ac explicité cognofcitur, atque ut fic formaliter

p

i

cognitum habetur pro obje&to volito. .

ORBIICLTUR II.

Noneftverofimi

3

le, quod

? g

Patres Concilii Tridentini voluerint damnare fen-

àn df

tentiam Veterum Theologorum, imó fententiam

DI

Catharini & Salmeronis, qui ipfimetinterfuerunt

(s

Concilio Tridentino. .Ergo ex hoc Concilio ni-

, uN

hil probatur contra fufficientiam intentionis ma-

Micedd

j

terialis. — ZInt. patet ex generali axiomate , quod

Concilium Tridentinum non intenderit damnare

od

fententias Theologorum, fed hzreticorum.

y wl

2. Poteft dici ab Alexandro VIIL. propofi-

Qdl

tionem illam de intentione Miniftri tantum ideo

ii

efe damnatam ; quia non diftinguit, utrumillum

b

i[llity ;

ritum ponat graviter & cum. circumftantiis debi-

TOU

tis, requifitis ab Eccl

efia , vel tantum joculariter.

eodttt

3. Poteft dici,. hoc Decretum Alexandri

o

VIII. non ftringere per modum regule fidei. .er-

go faltem licebit fentire oppofitum. .. rob.

yle Eü!

JuEzN in Tr. de Sacrameniis. c. 2. axt. 3. $« E«

lCIWE;

a

252

DISPUTATIO II

T

1)1[2'

adXObje&. 4. Obfervat, hoc Decretum non fuiffe

emanatum immediaté ab ipfo Summo Pontifice,

wJMla(l

f

iem

fed tantum ab Inquifitione Romana coram. Summo

p al

Pontifie; fic enim ait: " Refpondent primo Ca-

»

nonifte Galli in Francia multisque aliis in Pro-

D

»

vinciis Chriftianis , non habere vim ullum De-

lj

Ana

»

cretum Transalpinum, nifi ab ipfo immediaté

hn n

»

emanaverit, unde Judicia ab Inquifitione lata

ul

»

per fe etiam quoad forum internum Gallosnon

obligare concludunt.

fii

4. Poteft dicij, quod propofitio illa pro-

il

pterea fuerit damnata; quia licét fupponat, à

& h

Miniftro ferió & graviter poni ritum externum,

V Aen

non tamen fupponit, quód ritus ille ponatur ab

m (

€o, quiperaliquam circumftantiam extrinfecam,

iuofa

v. g. per preces poftulantis baptifmum, determi-

deifi |

netur ad agendum nomine Ecclefiz, feu tanquam

ejus Minifter.

Ita P. Juenin denuo.

Fusri

35 r

REsPONDEO. tr.a. dift. c... Ergo nihil ex

"Tridentino evincitur contra hanc fententiam di-

:&;rsälhendz

recté.tr. indire&té, & per connexionem.n. cüm

* t quit

Concilium Generale quoad definitiones fidei fit

-L*;auedt

organum Spiritus Sancti, ficut fuerunt organum

U

Spiritus S. Apoftoli, & alii Scriptores Hagiogra-

"* ii fj

phi, non eft neceffe, ut ille, qui loquitur diétan-

1 qty

te Spiritu San&to, cognofcat, aut formaliter in-

3

tendat ommnes véritates, que ex propofitione

Vr

j

revelata per Conclufionem Theologicam & con-

D

i

nexionem meceffariam deduci feu erui poflint.

Et ea rátione contingit, quod dum Concilium

m'r-[&

Mi

dire&é agit contra hereticos, indire&é, ac per

CC) [

connexionem juxta vel etiam priter intentionem

"

feriat unum vel alterum Do&orem Catholicum.

d 2.

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 253

I

"4d 2. n.a. Quia fi ritus externus tantum po-

! hn

nereturjoculariter, eoipfo etiam manifeftaretur

L

intentio internanon faciendi, quod facit Ecclefia,

u

& fic exiretur extra limites propofitionis da-

l

mnate.

ij

h m::(

"Ad 3. ti. a.

Dicere, quod talia Decretanon

habeant vim ultra montes, eft temerarium & er-

Ui

Dd

roneum; quamvis enim non fe habeant per mo-

dum Definitionis ex Cathedra, pariunttamen ob-

VE

ligationem fe conformandi Decreto, quousque

:

fe extendit intentio fupremi Paftoris & Doctoris

AO

Ecclefiz.

En terminos Decreti! "San&iffimus

AoNu

; D. N. Alexander VIIL pro paftorali cura

i

»

ovium (utique etiam ultra montes) à Chrifto

t

Domino fibi commiffa de earum falute folici-

Tun, d

»

)

tus decrévit, fupradictas propofitiones tan-

utag

)

»

quam temerarias, fcandalofas, maléfonantes,

»

erroneas, &hzreticas, refpectivé effe damnan-

"T

»

das & prohibendas, ficut eas damnat & prohi-

n

j d

»

bet, ita ut quicunque illas aut conjunctim aut

2

divifim docuerit, defenderit, ediderit, aut de

s f

»

eis etiam difputativé publicé aut privatim tra-

rint u

)

Gaverit, nifi forfan impugnando, ipfo fa&o

r g

incidat in excommunicationem.

Infuper di-

»

pqiltité

»

ftri&é in virtute S. Obedientie, & füb inter-

k

»

minatione divini judicii prohibet omnibus Chri-

Y pIOPOJ-Z

»

fti fidelibus (haud dubié etiam ultra montes)

jggat!

»

ne przdictas opiniones aut aliquam ipfarum ad

a eu»

» praxin deducant &c."^ Hic omnia oftendunt,

lm o

refponfionem , quam P. Juenin narrativ? quibus-

yir

dam Canoniftis Gallis tribuit, temerariam, &

yerité

erroneam effe.

)

4l

DISPUTATIO if

[ yy

254

a

Oiatra me

Si enim Miniftet à circum-

ftantia externa v. g. ex precibus poftulantis ba-

ia

g n f

ptifinum, determinari debet ad agendum momine

«t

Ecclefie, eoipfo in Miniftro requiritur intentio

agendi nomine Ecclefie ; non enim ea determina-

f], qu d

al i

tione opus eft, ut Minifter agat nomine Eccle-

fiz tantum ad fpeciem, & fümulatioe pro forma ex-

j j

terna, fed modo bumano , ubi animus concordat

m

fl

aGioni quod fübftantiam actus.

pl

stb

QU/ESTIO VI

stf Y

1

Zin valeat, aut liceat im Sacramentis. forma

jntenton

conditionala ?

das du

JOTANDUM I.

Aliud effe intentionem condi- xu

- tionatam conferendi Sacramentum; & aliud

Dionm

éffe formam conditionatam. i enim Sacerdos con-

(Indi

t d d

ferat Baptifmum, vel Abfolutionem perfonz,

de qua dubitat, utrum non jam baptizata ab alio,

turcal

vel à fe jam abfoluta fuerit, ac intus in animo

l

l

.'ïv,quodn

formet eam intentionem, ut cogitet: fi jam es

Ut

baptizata, velabfoluta, nolo te de novo bapti-

N0

zare, velabfolvere; fi autem non es baptizata,

UT

aut fi non pronuntiavi formam Abfolutionis,

tf i

volo.te de novo baptizare, velabfolvere; in

1 ïdndömnqx

hoc cafu intentio erit conditionata-

Econtra fi

ln

in ipfis verbis formz eam intentionem exprimat,

p

^

t

du

V. g. dicendo: fi nondum es baptizatus, ego te

i

À

baptizo in nomine Patris &c. etiam forma erit

conditionata,

a li

NOoTANDUM 9.

Ri

De intentione conditio-

Wg.

nata, anliceat, vix poffe effe dubium. Cfgm

enium

80 ffä*l.

f.

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 255

l]

Q

enim in plurimis citcumftantiis valde dubium fit,

AR

an repetendum, vel conferendum fit Sacramen-

n g

tum, neceffeeft, faltem intentionem debere effe

Tür n

conditionatam. Ita contingere poteft v. gr. in

duj

cafu, quo dubium eft, an fubjectum baptizan-

!

Ti

l

dum fit homo vel brutum? An puer confitens

! n erSL'

habeat jam discretionem fufficientem ad pecca-

od

tum? An poenitens habeat füfficientem materiam

confeffionis, vel fufficientem dolorem, velfuf-

ficiens propofitum? An forma Abfolutionis, vel

Confecrationis in Euchariftia jam fuerit validé

pronuntiata, vel non ? &c.

DICO-I

Licita eft reiteratio Sacramenti

hii j

fub intentione conditionata, quandocunque eft

prudens dubium de collatione valida przcedente

d

Sacramenti.

Wa

PaonATUR. Éx perpetuo Ecclefis fenfu

dcerdst

in Concluf. 4. referendo , ubi oftenditur, quod

in cafu dubio de valore Sacramenti fuerit. per-

« pf

x PA

ii

miífa nova applicatio Sacramenti fine formia con-

QO at

ditionata, quod non licuiffet fine intentione con-

ditionata.

p [ j

( vt

DICO IT

In Sacramentis univerfim , ubi

nb

agitur de fola iteratione formz in continenti, ea

, Abl

iteratio formz fub intentione conditionata licita

eft, quandocunque reperitur dubium etiam pre-

| ab(olv;

h

cife laté dictum, hoc eft, tenuis probabilitas de

one £

invaliditate prioris formz.

PROBATUR.

uod nullibi reperitur pro«

ptilüml :

« ib

hibitum, & à priori videtur longé conformius

pietati divine, ac intentioni Chrifti inftituentis,

Sed talis eft ifta

MTA

cenfendum eft, effe licitum.

reiteratio.

'ergo.

i dubitïf;

CoN-

z

D P;UZT-ACT DO eBfz6

J yi

256

CowsrriRMATUR ex Dominico SoTo, qui

h

i

in 4. Sent. dift. fic fcribit: "In Poenitentia minus

v

if

»

dubium, modo tamen fundatum, fufficit, ut

» füb conditione forma poffit iterari, v.g. fi Mi-

i. 6 P

a n

» nifter certus non eft,.an eám debité protulerit.

DICO IIlI.

Si tamen Minifter ex pravo fe-

i acd

anditondi

ftinationis habitu vel ex diftraéctione plené vo-

luntaria ac deliberata fe conjiciat in tale dubium,

nf

"E

peccabit quidem graviter non corrigendo habi-

tum, aut non avertendo diftractiones plené de-

[ üju

liberatas, ipfa tamen reiteratio forme fub inten-

ii (

tione conditionata non eft illicita.

ss Q

PnosaTUnm. Non videtur conforme pie-

d "Mn

tati divinge, ut reiteratio forme cum przjudicio

dietlag

fidelium fiat illicita, fi Minifter culpabiliter ex-

1 (Goi

titit hujus reiterationis neceffitas.

ergo. nt.

kidnnay

frob. per hoc quod Sacerdos malitiofe fe confti-

aob

tuerit in ftatu peccati mortalis, Sacramentorum

IT

adminiftratio ad poftulationem fidelium non fit

La';ü'üm, (

illicita; fed Sacerdos precife tenetur prius eli-

ï!älïri, T

cere contritionem , fi non poflit commodé prz-

ais

mittere gravis peccati confeffionem. Ergo et-

jam, quando fe gravi negligentia conftituit in

W ll

Filtt Q]

neceffitate reiterandi formam, non ipfa reitera-

tio fit illicita; fed Minifter przcife ante reitera-

NT

"n

mf

tionem forme juxta gravitatem vel levitatem

Q

JUS

culpz tenetur premittere attritionem vel contri-

Q

tionem.

:

Af

DICO IV. Forma conditionalis nunquam

Ti

i2 U lt

Wezm

fuit adhibita primis VII. Szculis.

PRosATURn dantur varia exempla primis

l]

Ti

Ug

VIL Szculis, ubi in cafü dubii de collatione vel

«Ju

valore

r

Ha(

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 357

Ym

TE

valore baptifmi & ordinationis jubetur de no-

vo conferri baptifmus vel ordo ,. quin tamen ul-

lii

libi fiat mentio de forma conditionali.

ergonon

Wg[w

dabatur. c. prob. ex Legibus contingentium , & ex

At

Arte Critica de argumento negativo; quia tot

inter occafiones faciendi mentionem de forma

"ii

d

M

conditionali non contingeret uniforme Scripto-

l

lt

J

rum filentium, fi ea forma extitiffet inufu. z4nt.

Sic

ob

prob. ab indu&ione.

n

?ll

]

L .S. Oyprianus interrogatus à Magno, an

J

baptifma Clinicis , hoc eft, periculofe in-le&o de-

cumbentibus, collatum valeat, in Epift. 76. re-

X )

fpondit: " Mea fententia hzc eft, ut Chriftianus

uysy

» judicetur Legitimus, quisquis fuerit in Eccle-

]pdiles

» fia ( Catholica per Baptifmum ) lege & jure

qn. i

» fidei divinam gratiam confecutus.

Aut fi ali-

fb t

» quis (ob contrariam fententiam) exiftimat, eos

El

, nihil confecutos, eoquod aqua falutari tantum

jum n f

» perfufi fint, ( fine immerfione ) fed inanes &

r d

» vacuifünt, non decipiantur, ut fi incommo-

nohy

» dum languoris evaferint, & convaluerint, ba-

-

» ptizentur.^ Hic à D. Cypriano nuila fit men-

eonlüt:

tio de forma conditionali.

p

I

Ín caufa Ceciliani Archiepifcopi Car-

dudd

vi ls

thaginenfis, cujus ordinatio impugnabatur tarr-

quam invalida, utpoté facta ab Excommunica-

p i

to, Ecclefis tamen Rotmianz, vel aliis Epifco-

pis nunquam incidit, ut in eà controverfia pre-

yni]

T

fcriberent novam ordinationem faltein fub forma

conditionali, prout patet ex AGtis apud Baro-

exenp.

vlj

nium ad annuin 314.

u

U.

D. "anort 7:ra€t. de Sacram. in gen. COR

l yrt

958 .

DISPUTATIO II.

IH.. In Concilio Carthaginenfi V. Can. 6.

mäwül

:dicitur: " Placuit de infantibus, quoties non in-

" S,mmä

» veniuntur certiffimi teftes , qui eos baptizatos

g, t

» effe fine dubitatione teftentur, absque ullo

44f C

» fcrupulo eoseffe baptizandos. Hinc enim Le-

», gati Maurorum confuluerunt, quia multos ta-

Iterum nulla eft

fioc o

.,1es à barbaris redimunt."

:g

mentio de forma conditionali.

Ü Queiä'a

u t

IV. S. Leo Epift. 37. fimiliter Ioquens de

redemptis ex captivitate barbarorum, de quibus

I16

E.

efciebatur, an effent baptizati, ait: " Compe-

ss

)

rimus, aliquos captivorum ad libertatem re-

iib

r

»

deuntes, remedium implorare baptifimi, fed

)»

utrum ejusmodi Myfterii ante Sacramenta per-

inpictr

D

ifortzm d

ceperint, infantie infcientia (in qua jam in

»

captivitatem venerant) non poffe fe reminifci.

Ija!w [

»

Cüm itaque tribuere talibus Sacramenta non

J WW

2

immeritó quorumdam Fratrum formido dubi-

»

taret, in Synodali ccetu formam hujuscemodi

LUIAM.

ub V]

»

confultationis accepimus.

Eadem ergo, qus

»

in fenfum noftrum divina infpiratione vene-

Atror

»

runt, frequens etiam Fratrum firmavit affen-

at d

»

fio.

Cüm itaque baptizatum fe nec ille recor-

T

»

detur, qui regenerationis eft cupidus, nec al-

:quæitemi]

-

ter atteftari de eo poffit, quod nefciat confe-

cratum, . non poteft in iterationis crimen de-

iiüä.mx ]

M C

»

venire, quod fa&um effe omnino nefcitur.

» Ideo quoties perfona talis inciderit, folicita

lt

ll

iT

» primum examinatione difcutite & longo tem-

» pore, nifi forté fupremus finis immineat, in-

UP

121 |

» Qàgate, utrum nemo fit penitus, quiteftimo-

» hio fuo juvare poffit ignorantiam nefcientis.

" WM*(

jEt

DE MATER. ET FORMA SACRAM. 259

T

lls

ls

, Et cüm conftiterit hunc, qui baptifmatis indi-

» get Sacramento, fola inaniter füfpicione pro-

Ils

» hiberi, accedat intrepidus ad confequendam

3 d

» gràtiam, cujus in fe nullum fcit effe v

*

VT

» gium.

lt

!

1 d

Hoc loco non folum fuiffet occafio , i;ed et-

iam obligatio loquendi de forma conditionali,

cüm Quzeftio in Synodo Romana fuerit exami-

n

nata, & forma preefcripta.

ly

,b

V. S. Gregorius M. in l. 12. Epift. 22. ad Fe-

m

licem in Sicilia Epifcopum deDaptifmi & Confir-

xttem!

CM

mationis dubia collatione fcribit, conferendum

effe fimpliciter Sacramentum fine ulla reftrictio-

At

1 ( t

nead formam conditionalem ;5 quiaà, utait: Non

f reni

mon[tratur, iteratum. quod non. certis ind

iciis. q/iendz'*

TAT

tur vit£ perattum.

mii) di

DICO V. Forma conditionä'ta in Ecclefia

i

uN

Latina Seculo VIIL introducta , Seculo XIH. &

XIII. communior fa&a, Seculo XIV. & XV. ad

ao v

fola Sacramenta characterem imprimentia adhi-

at

necilet

bita, ac tandem Seculo XVl. etiam ad Sacra-

menta, quz iterari poffunt, extenfa eft.

pis,!

| uefagtl

PRoBATUR t. quoad 1. membrum, ex CA-

ons d

PITULARIBUS CAROoLI M. Seculo VIII. &

J P

IX. fcriptis ubi 1.6. c. 181. fic habetur: De qui-

ilet,/

bus dubium efd $ utrum fint baptizati, an non? ommi-

T2

modis absque ullo fcrupulo baptizentur , bis tamen pra-

nj

müffis verbis, mon te rebaptizo; /fed , [i nondum bapti-

) q

E^

&atus es, baptizo ie C9c.

Ra

R2

2. Quoad

."2-60 DISPUT. II. DE MATERIA &c.

2.

uoad 9. membrum.

Probatur inprimis

ex Alexandri HI. Decreto; quo approbavit for-

Jj

:

mam baptifmi conditionatam anno r159.. Hoc

Decretum refertur à Gregorio IX. c. Extra. de Ba-

DIS

ptifmo his verbis: De quibus dubium eft , an bapti-

zati fuerint , baptisentur bis verbis premilfis : fi bapti-

gatus es, mon te baptizo , ed f nondum baptizatus es,

Quod autem hoc Decretum

ego te baptizo C9c.

ada

non ftatim habuerit univerfalem in Ecclefia ufum,

antequam in Libros Decretales à Gregorio IX.

relatum eft, colligitur ex Petro Cantore Pari-

fienfi, qui ficfcribit: In Confirmatione vvel Baptifino,

hk D

de quo dubitatur , an fit collatus , mon approbamus con-

IAHS

j

ditionem appofitam., fic : fi mon es baptizatus&zc. Hoc

e

loco Petrus Cantor videtur improbare conftitu-

tionem Odonis III. Epifcopi Parifienfis, qui in

us

|

fua Ecclefia Cathedrali juffit adhiberi eam ipfam

i

formam, que ab Alexandro IIIL. ejus Coataneo, .

^

prefcripta eft.

li

3

uoad 3. membrum. Probatur ex "Theo- i um

logis illorum temporum, qui illam formam fo- ;

1

]um ad Sacramenta characterem inprimentia

applicant, filendo de Sacramentis

cateris.

"

SWM

5027

C

ie

A

E p

C

Ui

Iw

£

y/

Ü

ln

um] lm

&t

&l

B

AU ]

j

A

DISPU.

Q

"m

& Co) ä&

261

AX23- ERE Hs ag d-

!

If

[

j

m'g)

1

DISPUTATIO III.

n

|

h

hii

De

(

xblud

Caufalitate & Effe&u Sacramem

|

Gregon'c

torum.

At ]

i

n hac Difputatione queritur :

arim

]

i.

I, An Sacramenta caufent gratiam phyfi-

V

cé vel moraliter ?

Til i

2. Quales gratie conferantur inSacramen-

b an;

tis? Et quomodo à gratiis non Sacra-

is(otay :

mentalibus differant ?

at

3. Quenam Sacramenta imprimant chara-

m m

ynyn

Cterem? Et quid fitille ch?ra&er?

t

QUJESTIO I.

ZIn Sacramenta pbyficà caufent. gratiam ?

oTANDUM I. Quzsftionem verfari in eo,

utrum in materja vel forma Sacramentorum

reperiatur aliqua füpernaturalis qualitas feu vir-

tus, ex fua natura produ&iva gratiz fan&tifican-

tisin anima. Hanc qualitatem feu virtütem ad-

'mjttunt communiter

Thomifte, quibus ex So-

cietate

y

262

DISPUTATIO

I1I.

N n

cietate Jefu accedunt Suarez, Bellarminus , Va-

Dicaftillo , Mau-

a

lentia, Tannerus, Granadus

H gTBUl

rus, & alii plures

Altera fententia oppofita

l

