l diceret: ego nec intendo, ac volo

habereintentionem

faciendiid, quod facit Eccle-

fia, ea intentio foret reflexa.

Lo fcrihiïe !

)

u

Bb s

No-

D M])'m

394

DISPUTATIO V.

NoTANDUM 2.

Intentionem dividi in

m

INTEN TrIO

qiitt

actualem , virtualem , & babitualem.

ACTUALIS vocatur ea voluntas, quz actu eli-

d n

citur circa adionemliberam, v.g. dum quis li-

h etiam |

beré a&tu difputat, fcribit, loquitur, vendit &c.

s dC

vfüburt

impoflibile eft, ut non fingula verba fcribantur,

proferantur &c. cum actuali libertatis exercitio,

yyiat, d

feu cum actuali intentione hoc & non aliud ver-

hn

ÍINTENTIO

k HUZIEQQ"

bum fcribendi, proferendi &c.

VIRTUALIS vocatur ea voluntas, que prz&-

il

[

( dl

A UMA

l

1

ceffit, & perfeverat in aliqua fua virtute relicta,

feu effe&tu. Sic fi quis pergit Romam, finé du-

d.

dnem Qu

bio aliquando habuit actualem voluntatem feu

intentionem eundi Romam , nempe in initio iti-

s hd

neris.

Si veró in continuatione itineris. cogitet

d yel l

de fuis negotiis, vel colloquatur cum Socio iti-

n

neris, impoflibile eft, ut fimul a&u cogitet vel

alint,

de Urbe Roma, vel de fuo itinere, vel de via

& imt a

adhuc refidua prius intenta, verum tamen crit,

ttadaply

quod prior füa voluntas, intentio, feu determinatio,

z yl

quam initio itineris habuit, influat in omnes paf-

qrasiit

fus, eos potius dirigendo verfus hanc vel illam

& lilel

plagam, quin itinerans id actu advertat.

Idem

uf

contingit in aCtionibus artium, v.g. Sutoris, Pi-

üm

^

Y

frtv

(en

&oris, Statuarii &c. nam licet Sutor, Pi&tor, Sta-

Tl

tuarius &c. non femper cogitent actu de calceo,

TiTDU

aut Mercurio pingendo, vel fculpendo, dum ap-

n

A usj

parant corium, colores, lignum &c. veriffimum

1

tamen eft, quod intentio preterita conficiendi

Wt

caleeum vel Mercurium influat in omnes illas

d

aGtiones minifteriales, feu, ut ita dicam, viales

ulUUQO

ad finem intentum.

INTENTIO HABITUA-

l

N

il

LIS, prout hoc loco ab Authoribus fumitur,

l

nihil

J smh c

E

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

395

d5 d

t

nihil aliud eft, quàm intentio /feu voluntas preterita

: LT

non retractata.

Talis intentio habetur v. g. in

prefato itinerante Romam, vel in prefato Arti-

"

d

TU

fice, etiam dum dormit, vel aliis negotiis valde

difparatis ac toto genere diverfis nec coordinatis

N r

nec fubordinatis incumbit.

INam licet itinerans

jf

W

u

j

dormiat, adhuc durante fomno verum eft quod

lr

Ü

A

JI.

]

voluntas feu intentio actualis przterita necdum

li

fit retractata.

Vel dum Sutor, Pi&or, Statua-

, Q

rius &c. actu in duello confligit, vel in Senatu

my

" rg.'.*;

de negotiis publicis fui oppidi a&u difputat, ad-

[

NU

huc verum eft, quod nondum retractaverit.in-

Ita-

tentionem conficiendi calcei vel Mercurii.

M

que tunc habebit intentionem babitualem conficien-

ij

di calcei vel Mercurii.

OBSERVANDUM ta-

Y n

men , quód D. 'Thomas hunc terminum aliterin-

M (

terdum fumat, ita ut idem fit, ac intentio vir-

tualis ; fumit enim tó habituale pro habitualita-

vt teyn

te non metaphyfica ac intentionali, fed pro ha-

bitualitate phyfica, in quantum dicit habitum

hyficum reliétum & inchoatum ex przcedente

actu.

Et ifte habitus inchoatus phyficus eft illa

virtus feu effectus actus przcedentis, per quem

7 NU

aétus precedens influit in aétus fubfequentes.

n

Vide Refponf. ad Objett. x.

J

NOoTANDUM 3.

A

liam effe integtionem

10

formalem feu. explicitam, & aliam effe equipollentem

feu implicitam.

INTENTIO FORMALIS, feu

uv

d

,

0

EXPLICITA, prout hic fumitur objectivé, eft

ila voluntas, que fertur in obje&um üt cogni-

f 0r:

(

tum füb claro conceptu definitivo feu reprefen-

tativo rei quoad przdicata effentialia conftituti-

!

]i

1ü u

j

varei. Sicfi Clericus agnofcat naturam oratio-

j

nis

396

DISPUTATIO -;

mljf'ïm gi

nis precepte, velfi Sacerdos agnofcat naturam

a d

confecrationis transfubftantiative, & fub ifto

oj

claro conceptu feratur fua voluntate ad implen-

dum, quod fux cognitioni actu fübftat, ea in-

g il

| df

tentio formális feu explicita vocatur. "Econtra

m f

fi idem Clericus tantum füb generali conceptu

cogitet de implenda fua obligatione diurna, vel

; üngo

paudi

fi Sacerdos tantum pro fuz obje&to cognitionis

habeat impletionem illius, quod confuevit, vel

nin t

quod petitur, velfaciendum hora monet, vel fi

[il 54'1

velit nunc ire inSacriftiam ad legendum Sacrum,

PA

a

vel nunc fe induere pro Miffa , vel nunc legere

l .uga[m lm

Miffam, vel nunc legere Evangelium Miffze, vel

si, lt

Offertorium, vel Przfationem, vel Canonem,

vel facere folitaim memoriam & applicationem

igia

confuetam in Miffa &c. harum omnium intentio-

rayn

num quzlibet poteft vocari intentio implicita vel

at d

i5l YO

equipollens confecrandi panem & vinum ; implici-

taquidem, quia fub genere involvit contentum

m Iu

fub genere, nempe obligationem particularem

STd

o

recitandi Breviarium, vel confecrationem ; equi-

lr

(ced

pollens veró, quia in eftimatione morali, qui

vult unum actum perpetua concatenatione con-

EUSMI

nexum cum altero, eo ipfo cenfetur etiam velle

TU I

alterum connexum, fi ipfa connexio eorundem

A

a

hi

A0f

actuum eft ipfi faltem virtualiter volita.

Sic qui

ln

vult media ex fe ordinata ad finem, & cognita

relativé ad fubfequentia, co ipfo implicité ac

zquipollenter vult ipfum finem, quia inter ea

N

fubfequentia generice confiderata in tali particu-

f

lari genere, continetur ipfe finis, itaut intentio

ls

preterita per concatenationem fpecierum & habi-

A

tuum Ípecificet, ac determinet directivé tam

i COUFT;

",

k

cogni-

l

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

397

Rüïmm

EE&M

cognitionem generalem quàm volitionem gene-

ralem ad determinatum fpecieobje&tum. — Hujus

w?gd&

;|

virtualis influxus fignum eft, quod, ficut itine-

1

nerans quafitus, cur huc potius quàm illuc diri-

t

gat greffum, ftatim reddet pro ratione, inten-

QR t

tionem fuam tendendi adterminum, quzvirtua-

liter dirigit; ita etiam talis Sacerdos quefitus,

(

D

cur eat ad Sacriftiam? vel cur fe induat? &c.

r

ftatim reddet rationem, ut offerat Sacrificium

1NG Y

Miffze.

Ergo ea promptitudo motivi fignum eft

"

1*

fufficiens, quod a&io libere volitaj$nempe itio

adSacriftiam , induitio &c. quam vuitlibere actu,

non eligatur ratione fui, fed relative ad fubfe-

QW

quentia, licet tantum confufe, obfcure, ac ge-

nerice cognita.

-INNOTANDUM 4.

Intentionem ab Authori-

bus etiam dividi im direCtam & indirettam.

DriRE-

v L,'

CTA abillis vocatur, qu& fertur immediaté in

objectum.

IuDIRECTA autem vocatur, quze

fertur in aliquod previum, ex quo tanquam me-

dio vel caufa pravidetur effe fecuturus effectus.

Sic fi quis accedat ad chorum ,. & przevideat, fe

Ui

in eo per alternationem verfuum confuetam ni-

hil omiffurum in pronuntiatione, talis cenfetur

"i

od

habereintentionem indirectam proferendi omnes

verfus, etfi in actuali pronuntiatione diftraétus

«t Y

fit.

Sic fi Minifter fciat, hodie tempore fcroti-

n

no apportandum parvulum pro baptifno, &ipfe

interea fe inebriet, fciens, fe etiam in ebrietate

folere agere exacté, quz funt fui officii, talis di-

du

re&e volendo fe inebriare hàbet intentionem in-

dire&am conferendi Sacramentum, quia vult

(Uff

illud conferre per medium, ex quo fequitur illa

Jv

aQo

DE N!I. i

M

398

D'ESPAPTATTO V.

vjAT

actio Sacramentalis. Diftinguunt autem Autho.

hu

g

res in hac intentione indire&a duplicis generis

!

E

Mi

medium, nempe privans ufu rationis, &nnon pri-

m

vans ufu rationis.

Ebrietas v.g. in dato exem-

lo

plo eft medium privans ufu rationis , .utpote

quz non poteft ftatim omni momento refümi ab

wgf[/l C

dugs d

ebrio pro ejus arbitrio. Econtra in priori cafu

acceffus ad chorum non eft medium privans ufu

gnd

nyr u)

rationis; quia licét quis nullam fuüb recitatione

Breviarii habeat attentionem , nec materialem

w

nec formalem, poterit tamen pro libitu reaffu-

Ptj

mere attentionem quovis momento, quo volue-

fs

rit.

His prenotatis

DICO.L

In Miniftro nec ad validam nec

thEC q

"

ad licitam adminiftrationem Sacramentorum re-

W?aom[

quiritur intentio reflexa, fed futficit directa.

PROBATUR.

In nullo negotio humano v.

at

dtonen

gr.contrattu venditionis, emptionis, collocu-

tionis, difputationis &c. requiritur intentio re-

8

Aeli

flexa.

Ergo ea nec requiritur in Sacramentis.

li

c.prob. in Sacramentis fufficit, ut Minifter agat

V,

modo humano, quo modo agere folet homo in

aliis negotiis gravis momenti; nec

ATU

plus prqba-

tur ratione vel authoritate.

ergo.

Pa

PROBATUR 2.

Ad licitam & validam ad-

Qul r

miniftrationem Sacramentorum fufficit intentio

1001

"

virtualis, nec requiritur actualis.

Ergo multo

[

J

minus requiritur intentio reflexa, quz dicit plus

WY

quàm intentio actualis.

a. prob. ex fequenti

Pr( Ir

ü

Concl.

qu

DICO Il

iNec ad validam nec ad licitam

d

j

adminiftrationem Sacramentorum requiritur in-

L

tentio actualis.

Pno-

;

vl

DE MINISTRO SACRAQENTOR. 399

i

in)

PROBATUR I.

Authoritate Ritualis Ro-

1 thU

ATA

mani editi juffu Pauli V. ubi tit. ?. $. r2. fic ha-

h

lY

)&Fn

betur: AMinifler in ipía adminiflratione Sacramento-

t

vum attualem attentionem. babere fludeat, «el faltem

Il

J

virtualem cum inieniione faciendi, quod im eo facit

Cüm ergo in Rituali non requiratur

Fcclefia.

aCtualis attentio ad ea, qus aguntur, quze eft

tantum aótus intellectus;; multo minus requiri-

L

I

hf

tur intentio actualis, quxe eft aCctus voluntatis

Is

lr g'en

tendens in objectum, prout fubftat cognitioni.

It

D'RODAMSUR. D

Neceffitas illius intentio-

iMl

Tü

nis actualis nec probatur ex Authoritate Vete-

rum, nec ex ratione.

ezgo. frob.ant. ex Sol.

Object.

PnosATUR. Effet moraliter impoffibile,

in ipfa pofitione materiz & forme femper habe-

re intentionem actualem faciendi, quod facit

Ecclefia.

Ergo non eft prafumendum, eam à

Chrifto exigi.

ZInt. patet. ex volubilitate huma-

narum cogitationum, quz facilé abripiuntur ad

objecta diverfa.

*

PRosnATUR 4. Authoritate D. Thome, &

unanimi fenfü omnium Theologorum in proxi-

ia Concl. referenda.

DICO IlI.

Ad licitam & validam admini-

ftrationem Sacramentorum futficit, & requiritut

j

intentio virtualis.

'

J

p

PRosnATUR authoritate & ratione D.'Tho-

mz, qui P. III. qu. 64. a. 8. ad 3. format fibi hanc

objectionem : ,, Intentio hominis non poteft effe

T

Sed ali-

» ad id, circa quod non eft attentus.

g

» quando illi, qui inSacraments miniftrant, non

atten-

Til

DISPUTATIO V.

400

m

, attendunt ad ea, quz dicunt, vel faciunt, alia

ja u)

» Cogitantes.

Ergo fecundüm hoc (quod afferi-

ii n

» tur , requiri intentionem) non perüceretur Sacra-

5 mentum, propter intentionis defectum.

ZAd

a pto (

n ii

bané objettionem f $r refpondet :

, Dicendum, quód

» licét ille, qui aliud cogitat, non habeat actua-

g d

Icm intentionem, habct tamen habitualem (u-

yincid

ta babitualitate pbyfica) quae fufficit ad perfectio-

quiitu

Qu M |

»

nem Sacramenti; puta, cum Sacerdos acce-

dens ad baptizandum intendit facere circa ba-

pmrmt

ptizandum, quod facit Ecclefia

Unde fi po-

D

^mf 01

»

ítea in ipfo exercitio actus cogitatio ejus ad

»

alia rapiatur, ex virtute primz intentionis per

(A0BATU

»

ficitur Sacramentum. . Quamvis ftudiofé cu-

Ánpldt

»

rare debeatSacramenti minifter, ut etiam actua-

v fnt

lem intentionem adhibeat

Sed hoc non eft

W HCW

»

totaliter pofitum in hominis poteftate, quia

&if

h

preter intentionem , cüm homo vult multum

00 f

» intendere, incipit alia cogitare.

Ita S. Tho-

1na

vani n

per intentionem habitualem finé dubio in-

o

telligens intentionem virtualem, feu intentio-

«J)LMhï (

nem pr&teritam , perfeverantem in aliquo habi-

DOPRUN

tu, ex precedentibus a&ibus impreffo, quem

L'1

V

rl

vocat alibi virtutem feu gyeäum ex priori inten-

tione derelictam.

r th[P

&O n

Eam fuam mentem, quod per habitualem in-

tentionem intelligat eam, qu:x per aliquem habi-

*"mmatu

M'leü'

tum feu vim ex precedente propofito relic&tum

in effectum influit ,

declarat in 4. dift. 6. qu. z.

Qie ]

[

üo-qqsps ad 4 ub1 ad prefatam eandem obje-

Gionem fic refpondet :

, Quamvis Minifter Sa-

PROB t

, cramenti debeat niti ad cuftodiendum cor

IDI MW

» íuum , quantum poteft, ut maxime in verbis

Mepnoü S

Sacra-

j

h

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

401

Vi

Sacramentalis forme intentionem habeat actua-

OC(W

»

lem, quia tamen cogitatio eft valde labilis, et-

Ti

9»

iamfi tunc non adfit actualis intentio, quando

verba profert, dummodo priüs intenderit, &

contraria intentio nonintervenerit, Sacramen-

[2

)]

tum non inepeditur; quia tunc operatur in vi

.

» principalis intenti

onis 5

non enim oportet,

» quód in opere femper intentio conjungatur in

Morjy

» &&u , fed fufficit, quod opus ab intentione

m f

» procedat."

W

hj lj

D

DICO IV. Ad validam adminiftrationem

Sacramenti tion fufficit intentio babitualis.

PROBATUR I.

Per intentionem habitua-

lem, fimpliciter di&am , prout ab Authoribus

hoc loco fumitur, intelligitur intentio preterita

non retractata, etiamfi per nullum effectum à fe

j

relictum in effectum influat, aut determinet. Sed

talis.intentio non fufficit. ergo.

Min.prob. tum

l

ex unanimi fenfü omnium Theologorum : tum

ex natura Sacramenti; fic enim argumentor :

A&io Miniftri de fe indifferens ad varios fines,

ad hoc ut fiat Sacramentalis, debet determinari

fii

lil

ad finem Sacramentalem per intentionem Mini-

ftri, prout Difp. 2. qu. 4. & 5. oftenfum eft. . At-

qui ad hunc finem per intentionem przteritam

non determinatur, nifiilla intentio per aliquam

virtutem feu effec&tum à fe reli&tum in actionem

Sacramentalem influat, ad eamque determinet.

u

ergo.

.PRos2ATUR ?. ex dbfüurdo; fi enim fuffice-

ret intentio habitualis, fequeretur, quód fi quis

ii

in fufceptione Sacerdotii faceret hanc intentio-

ETU

Cc

D. dmori Da&. deSacrain. in gen.

nem;

yil

402

DISPUT-ATIO V.

nem: quoties durante toto vite tempore in-

ya V

g w

duam fácras veftes, volo, utilla indutio & accef-

"T

fio ad Altare fint ordinate ad confecrandam Eu-

vt

chariftiam, ea intentio fufficeret ad valorem con-

fecrationis pro toto vite tempore, etiamfi nun-

;ej'e&imlm

quam ampliüs per 5o. annos renovetur ea inten-

Jsp0)

gramentr

tio.

Sed hoc non poteft dici. ergo.

Min. prob.

ejusmodi intentiones generales fpeculativz ni-

iitudiute

lia

hil dirigunt in praxi. Ergo nec tollunt indiffe-

vtl

rentiam actionum Sacramentalium ad varios fines

etiam non Sacramentales.

ylii i

i 0a

DICO V. Ad valorem Sacramentorum

non fufficit intentio indirecta aut dire&ta per me-

c r

Sufficittamen inten-

dium privans ufu rationis.

yl, m

tio non folüm directa, fed etiam indire&ta per

anete d

gain f

medium non privans ufu rationis.

PROBATUR.

Intentio indire&a per me-

gn4 t

TU

dium privans ufu rationis eft illa, qua Minitter

v.g. vellet ebrietatem vel fomnum, previdens

&i dget

fe etiam ebrium vel dormitantem exacté obitu-

ais E

!

rum ceremonias prefcriptas.

Sed talis intentio

Bs

non füfficit. 'Ergo.

Min. prob. Princeps terre-

ifaudr

nus non vult actiones à fuo Legato in ebrietate

rglons

vel fomno pofitas haberi pro fuis.

Ergo nec

ATE

Chriftus vultactiones Sacramentales pofitas à fuo

tl d

Miniftro ebrio vel dormitante haberi pro fuis.

hd

c. prob. eft eadem utrinque ratio; quia nempe

BIMrr

non ponuntur modo humano confueto in con-

PTO

tractibus vel negotiis feriis.

ts

UM

Solvuntur Objectiones.

bt

O2]J1c1TUR r. contra 4. Concl. D. Tho-

& m

mas p. 3. Q. 64. a. g. ad 3. expreffe docet, ad va-

lorem

ïUIOöum Qauü

V.

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

493

p

lorem Sacramöntorum fufficere intentionem ha-

ttot.

bitualem. ergo fufhcit.

a. prob. textus fic ha-

i ll

fü[an

bet: Licet ille, qui aliud cogitat , mon. babeat attua-

i

lem intentionem , babet tamen babitualem , que fufficit

f nf

ad perfectionem Sacramenti.

Wt

RzsPoNDEo diít. Docet,

ad fvaiorem

9]

L

l

"

Sacramentorum fufficere intentionem habitualem

feriti

habitualitate phyfica. c. habitualem habitualitate

Aohat

metaphyfica. n.

D. Thomas ibi loquitur de in-

Pirim

tentione habituali preterita, quzs manet in ali-

quo fui effe&u, feu in vi, virtute, feu habitu

M

n

D

relicto.

Ut enim à me in Tra&. de Virtutibus

part. ?. de Spe & Charitate. difp. 3. Q. 6. often-

WW

fum eft, omne mentis propofitum relinquit poft

W mw".l

fe in mente aliquem habitum mentis inchoatum.

Y

Hanc enim fententiam,tefte P. Gaudentio Bon-

n

& p

tempi tom. 4. tra&. ». de habitibus difp. 1. Q. 6.

l

c.5. n. 71. docent Durandus, Scotus, Major,

t

Gabriel, Argentina, Angeftus, Almainus , Co-

18

nimbricenfes, Henricus, Suarez, Vasquez, A-

zor, Tannerus, Viguerius, D. Bonaventura,

& ipfe P. Gaudentius , citatis fingulorum horum

Authorumlocis, ubi ita docent.

Hoc ergo fup-

Jill E[

pofito, quod veriffimum cenfeo, facilé intelli-

gitur, quod detur intentio habitualis babitualitate

I

j

J

phyfica, hoc eft, intentio a&tualis preterita tran-

i

fiens v. g. occidendi, furandi, orandi, eleemo-

anlo

fynas dandi &c. qux animo imprimit quemdam

habitum inchoatum phyficum. — Sicut ergo habi-

tus phyfici artium & fcientiarum , utut adhuc

j

imperfe&ti ac primum inchoati , phyficé influunt

in a&us fübfequentes, ad eosque determinant

[

per modum cauf phyfice; ita etiam quelibet

du

Cc2

inten-

yim

404

DISPUTATIO . V.

intentio feu propofitum aliquid agendi imprimit

i

;D.

animo quemdam inchoatum habitum phyficum,

qui tanquam virtus ex precedente actu relicta

" gl

influit in actum. Íta acceptum fuiffe hunc ter-

s

dumm V

minum à S. Thoma juxta ufum illorum tempo-

rum, quibus nondum omnes termini Scholaftici

ufem i

1125

habebant ftabilem ac fixam & exa&tam notionem,

colligitur inprimis ex eo; quia in eadem Refpon-

yindit,

fione fermé iisdem terminis propofita in 4. dift.

'wcriim;

6. expreffe docet, quod intentio praterita de-

p

beat influere in aétionem Sacramentalem , & vi

g Dun (

Jua.

Deinid manifeftum eft ex eo, quiaS. Tho-

gl a

mas eandem intentionem , quam in unoloco vo-

g u

fs ordia

cat babitualem, in alio loco re ipfa declarat effe

virtualem, feu perfeverantem in aliqua virtute

ia l

relicta.

Nam 1. 2. Q. 88. a. r. ad 2. loquens de

quim

ordine, quem peccans venialiter in ipfo actu

qahan

peccati venialis fervat ad Deum, vocathuncor-

mutdea

dinem habitualem, quem inhocipfo textu often-

g, t

dit confiftere in aliqua virtute relicta, nempe in

um

charitate habituali, reli&a ex precedente actu

a adi

charitatis , prout ex Tra&. de Charitate fuppo-

tD m

no.

'Textus D. Thomz (*) fic habet: " Non

ETA

» peccat, qui non a&u refert in gloriam Dei,

byn

»

omne quod facit.

Sufficit ergo, quod aliquis

ERTUIN

»

hábitualiter referat fe & omnia fua in Deum

d tl

ad hoc, quod non femper mortaliter peccet,

Q3 t

cum aliquem actum non refert in gloriam Dei

* Ya

actualiter.

Veniale autem peccatum non ex-

» cludit habitualem ordinationem actus humani

Em

d

)»

in gloriam Dei, fed folüm actualem; quianon

D

ex-

i äm) q

od

() Paulo àliter in Edit. Lugd. quam habent PR.

DD. Bern. & Manfuetus.

E

l

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

405

T

»

excludit charitatem ,. qu: habitualiter ordinat

g

»

in Deum."

Idem fenfus D. Thome colligitur

L A

l

Jr

ex eo ; quia a

libi loquens de hac ipfa ordinatio-

ne a&uum humanorum in ultimum finem, quam

ll

in Summa vocat habitualem , & afferit effe fuffi-

u

cientem ad effe meritorium, in 2.Sent. dift. 4o.

MDUWL

A

Q. 1. a. s. ad 6. negat effe fufficientem , manife-

fto indicio , termino Pabitualis ab ipfo S. Do&ore

J

lia

diverfimodé accipi. , Dicendum, inquit, quod

preta

»

non fufficit omnino habitualis ordinatio actus

ii

in Deun; quia ex hoc, quod eft in habitu,

»

nullus meretur, fed ex hoc, quod a&tu opera-

»

tur; nec tamen oportet, quod intentio actua-

T

»

lis ordinans in finem ultimum fit femper con-

» jun

&a cuilibet a&ioni, quz dirigitur in ali-

d

»

quem finem proximum fed fufficit, quod ali-

j«f

J

»

quando aétualiter omnes illi fines in finem ulti-

VU

mum referantur, ficut fit, quando aliquis co-

»

gitat, fe totum ad Dei dile&ionem dirigere;

tunc enim quidquid ad fe ipfum ordinat, in

, Deum or

dinatum erit."

In hoc textu eviden-

ter D. Thomas inter ordinationem habitualem,

quam negat füfficere & inter ordinationem actua-

Q

lem,quam negat requiri, agnofcit ordinationem

Hanc ordi-

20

iil

mediam,qu:e & fufficit, & requiritur.

u

nationem mediam ita explicat, ut evidens fit,

tiit

eam ab ipfo intelligi, quam nos vocamus viriua-

lem. Nam ibidem ad 7. fic fcribit: ,Hoc quod

ngl'

atn ?

dicitar: omnia in gloriam Dei facite, fi intel-

»

ligatur affe&tivé, hoc poteít effe dupliciter,

at

(s

m, b

)

aut ita, quod a&ualis relatio in Deum fit con-

jun&a a&ioni noftre cuilibet, non quidem in

irtus

32

a&u, fed in virtute, fecundum quod v

i

u9

» pri'

yi

DISPUTATIO V.

406

gfqllfll fin?

» prime ordinationis manet in omnibus a&ioni-

s

» bus fübfequentibus, ficut & virtus finis ultimi

jj

, manetin omnibus finibus ad ipfum ordinatis,

gil f

»

& fic adhuc preceptum eft, & contingit omif-

m yu

fionem ejus effe venialem vel mortalem , ficut

innd

»

di&um eft. Velita, quod ordinatio a&tualis

güni i

»

in Deum fit a&tu conjun&a cuilibet, & fic eft

» confilium."

qu pWPf

In hoc textu, dum S. Thomas

(entiovml

afferit, aualem relationeim actus ad Deum effe de

precepto; fed a&tualem ordinationem a&tus ad Deum

us

gitratd.

non effe de precepto, manifeftum eft, quod

attualem relationem falvet in a€&u tantum virtuali-

sirinb

fenduft,

ter ordinato in Deum.

Drices: D. Thomasnon confundit intentio-

»inDeun

xeum n

nem habitualem cum intentione virtuali.

Ergo

i

cum aflerat expreffe in textu füperius citato, in-

r

tentionem habitualem in Sacramentis fufficere,

ypait

non poteft explicari de intentione virtuali. a. prob.

tyltrre

S. Thomas in QuefHonibus difputatis. de potentia

eu d

Dei, de malo, de virtutibus, & de vcritate, in

Tra&t. de Virtutibus. Qusft. de charitate. a. 11.ad

;r.ï;.'fub

i

2. fic fcribit: , Dicendum , quod omnia a&tu re-

» ferre in Deum, non eft poffibile in hac vita,

f0

Ti

» ficut ncn eft poffibile, quod femper de Deo

»

cogitetur; hoc enim pertinet ad perfectionem

at

Tüt

»

'Patrie; fed quod omnia virtute referantur in

E

»

Deum, hoc pertinet ad perfe&ionem charita-

insnf

»

tis, ad quam omnes tenentur.

Ad cujus evi-

suud

[

»

dentiam confiderandum eft, quod ficut in cau-

AXN

)

»

fis efficientibus virtus primz caufz manet in

OURU

»

omnibus caufis fequentibus, ita etiam intentio

l

1]

»

principalis finis virtute manet in omnibus fini-

W 1i)[mL J]

»

bus fecundis,

Unde quicunque a&u intendit

XdLrPaxam

» ali-

il

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

497

ET

aliquem finem fecundarium, virtute intendit

MY

»

finem principalem; ficut Medicus, dum colli-

I

?

itherbas actu, intendit conficere potionem,

nihil fortaffis de fanitate cogitans , virtualiter

| mmgilc

n i

»

tamen intendit fanitatem, propter quam po-

tionem dat. . Sic igitur, cüm aliquis fe ipfum

ii

D

| b?! &r

»

ordinat in Deum, ficut in finem, in omnibus,

ln NI

»

quz propter fe ipfum facit, manet virtute in-

Den

»

tentio ultimifinis, quiDeuseft: undeinomni-

usl

»

bus mereri poteft, fi charitatemhabeat. Hoc

igitur modo Apoftolus przcipi

t, quod omnia

LA

Et ibidem ad 9.

D

in gloriam Dei referantur.

Dicendum, quod aliud eft, habituáliter refer-

»

Habituali-

ii

?

re in Deum, & aliud, virtualiter.

ter enim refert in Deum, & qui nihil agit, nec

?»

aliquid a&ualiter intendit, ut dormiens; fed

virtualiter aliquid referre in Deum eft agentis

a i

T

TA

propter finem , ordinantis inDeum; undeé ha-

bitualiter referre in Deum, non caditfub pra-

11 o

»

»

cepto; fed virtualiter referre omnia in Deum

»

cadit fub przcepto charitatis.

RESsPONDEO dift. a.

D. Thomas non con-

p

i

l

:j

fundit intentionem habitualem cum virtuali, ubi

de hac materia tractat fufe & enucleatim, acpar-

lity

eï'

ticulatim. c. ubi de hac materia tractat tantum

ii

Quod enim

fummarié, prout fit in Summa. n.

jt refer;

D. Thomas in fuaSumma, ubibreviter agendum

Vi

"

erat, non enucleatim attingat omnes diftinétio-

Me

nes & fübdivifiones, quas prius attigerat in Li-

"

)U

M

bris Sententiarum , & in Quaftionibus difputa-

al

d

tis, & in Quodlibetis, & in l. contra Gentiles,

Q

II

que fcripferat junior, vegetior, & ab aliis ne-

u

i

gotiis difparatis liberior, facile patet diligenter

Vet-

p

e

DISPUTATIO V.

y !IN!

408

yiti

verfatis in D. Thoma. Idem obfervo contigiffe

D. Thomz etiam in his tribus terminis , « univo-

us

P

cum, analgum, €$ equicocum. Nam aliquando

hos terminos exacté diftinguit, aliquando veró

T

tantum facit divifionem in terminum univocum

Pa

& squivocum, in qua divifione minus exa&a ter-

frye m

minum analogi cum equivoco confundit.

i enpre

J

OB]JICITUR 9.

Intentio habitualis fufficit

r

ad valorem Sacramenti in recipiente Sacramen-

W

tum. Ergo etiam fufficit in Miniftro conferen-

(&:'quoäl

te Sacramentum.

a. prob, validé baptizatur ca-

a Ut

techumenus etiam dormiens.

ergo.

2

aponil

Intentio habitualis fufficit ad rationem

d

meriti.

Ergo etiam fuflicit in Miniftro intentio

habitualis ad rationem Sacramenti.

d

a. prob. in-

iftoveg

tentio matutina omnia fua opera diurna referen-

di in Deum, quamdiu non retraétatur , reddit

i

m

omnia opera meritoria, quzcunque aliunde ex

doftn

füo genere funt moraliter bona, & honefta atque

r

capacia meriti.

3. Intentio habitualis fufficit ad hoc, ut Mi-

p

!

nifter alteri validé applicet fru&tum Sacrificii

j

Miffz.

:vsga &

qu

Ergo etiam fufficit ad hoc, ut Minifter

1

alteri validé applicet fru&um Sacramenti,

bsuni

lteoy

RrsPoNDEO c.a.n.c. & parit, Difpari-

idatg

tas eft; quia in fufcipiente ad fructum Sacramen-

bt

tirecipiendum fufficitfola capacitas, qusinadul-

Ts

tis habetur fufficienter per voluntatem preteri-

ii

tam non retractatam. Écontra ad Sacramentum

Ro

validé conferendum requiritur, ut in a&ione

At

Sacramentali tollatur indifferentia ad fines varios :

RU

que indifferentia. non tollitur per folam volun-

w t

tatem

Es

(

DE MINISTRO SACRAMENTOR,

409

U

tatem ante 5o. annos pr&teritam necdum retra-

TO

Ó

&atam.

^

(

d 9. n.8.

Suppono enim ex di&isin Tra&,

Áj

1

de Zibus bumanis. & in 'TraCt. de Gratia. & in

It

Tra&. de Charitate.. quod nullus detur actus vitee

zternge meritorius, nifi faltem virtualiter proce-

I

dat ex precedente a&tu charitatis.

li

od d. npd.

Suppono enim ex dicendis in

"Tra&. de Euchariflia, quod applicatio Miffze non

Tj Ms

[ r

fit preecife nuda ceffo , vel donatio fru&us fpecia-

l

lis ; fed quod fit oblatio deprecatioa , feu deprecatio

A

oblativa Sacrificii iBcruenti pro alio.

Cüm ergo

fola promiflio deprecationis futur& nondum fit

DO

ipfà deprecatio, vel oblatio, ita non poteft fola

2 bf

intentio habitualis, quz confiftit in nudo pro-

pofito vel promiffo faciendz deprecationis obla-

K

ZT

tive, fufficere ad verificandam hanc propofitio-

pl

nems; nunc fü, vel nunc in Mi[fa fa&ta ef. depre-

catio Sacerdotalis oblativa pro alio.

Diczs: Attamen oppofita fententia eft val-

de probabilis; quia eam docuerunt Suarez, Lu-

P

Iw

L

go, Arriaga &c. ergo à pari etiam probabilis eft

fententia, quod in Miniftro Sacramenti fufficiat

]

Y

intentio habitualis.

$

Ariljii

Vl

RrsPOoNDEÉo dift. E

ft probabilis' extrin-

fecó ab authoritate. c. intrinfecé ex ratione. n.

n ]

n

quando autem fententie fünt tantüm probabiles

extrinfecé ab authoritate, ciüm Authores aliquan-

20

jf

do loquantur inconfequenter, nonlicet à proba-

bilitate unius fententiee argumentari ad probabi-

d

litatem alterius fententi&. INam fola natura ra»

, ii

tionum non patitur inconfequentiam doGtrine,

u

non veroó natura authoritatis humans.

per lia

c $

OsJt

PBISPUTATIO.:-V.

y

yN

410

In Sacramento Matrimo-

OBJICITUR 3

dqïfmdhi

nii fufficit intentio habitualis Miniftri.

Ergo et-

ab

jam futficit in aliis Sacramentis.

607

a. prob. in Sa-

cramento Matrimonii Miniftri funt contrahentes.

st

Sed horum intentio habitualis fufficit.

ergo.

st d

Min. prob. quando Princeps contrahit per Procu-

r d

ratorem, veré conficitur Sacramentum eo mo-

srelut

mento, quo Procurator nomine fui Principalis

;1owinfu$ n

matrimonium contrahit, licet Princeps ea ipfa

n

TU

hora dormiat.. Ergo in tali Principe eotempore

ad obtinendum fructum Sacramenti futficit in-

nf

tentio habitualis.

À

f

REzsPONDEO n. a. ad prob. n. Maj.

Sup-

a dem

pono enim ex dicendis de Matrimonio , folum

m 0

Sacerdotem feu Parochum efTe Minif.'crum hujus

arela

Sacramenti.

d od

OspciTUR 4. $i requireretur intentio

Fbirgi

virtualis, vel illa confifteret in qualitate phyfica

i

potentiis impreffa per modum impulfus ab inten-

gt a

tione a&uali praterita, prout vult Richardus in

, ndst

45 dift. 6.aT

.3. ad 2.? velin continuis acti-

st vrü

bus voluntatis & intellectus füper intentionem

lunypi

prateritam & objeétum reflexis, attamen fenfu

) od

inperceptibilibus, ut vult Lugo difp.8. Sect. 5. à

i

n. 78. Dicaftillo, Maurus, &alii? vel tandem

jn concatenatione fpecierum phanta(ie recurren-

Euf

m

dU

li

te eódem objecto ad confimiles actus appetitum

06 QU

inftigantium, prout quoad rem docere videntur

h[. ]

D.- Thomas, Scotus, Suarez, difp. 3. Se&. 3.

'l wL

Jt

Vasquez difp. 188. Arriaga, &alii? Neutrum

ergo non requiritur intentio virtua-

«t

hwc

ij

poteft dici.

t

Xv

1

lis.

Min. prob. quoad omnia membra.

Nam r.

D

,

t

fæp'e temanet virtualis intentio ad opera ardu

ad

U.dwus

/

DE MINISTRO SACRAMENTOR.

41I

l

LP

ad que nulla fentitur impulfio vel inclinatio po-

tentiarum.

2. Illa continuatio actuum reflexo-

ii

rum eft merum figmentum, nec ratione, nec

MR

|

A

experientia fubnixum. Dein eft impoffibile, in-

Ilj

ter tot negotia, quibus homo per diem occupa-

i

TR «

tur, femper actu dari a&um intellectus & volun-

tis relexum, quo horo v. g. in intenfiffimo ftu-

i s

dio intus in animo diceret: ideo, C9 approbo, ac

(

Imo in hac explica-

confarmo priorem. intentionem.

ftltt

tione fequeretur, quod ad valorem Sacramento-

Vff

3.

rum femper requireretur a&ualis intentio.

Ipfie fpecies reprefentative prioris intentionis,

! uv

SUL

etiamfi de novo actuarentur recurrente fimili vel

connexo objecto cum priori intentione, fe folis

U

lu

ul

nihil preftant, nifinovam apprehenfionem, non

autem novam inftigationem ; &fuppofito etiam,

du

quod inftigarent obje&ivé per modum ipfius ob-

M

A

il

Mw

je&i primo-fuafivi, non tamen tribuerent po-

tentiis facilitatem feu promptitudinem ad operan-

dum, qualis tamen datur tefte experientia inin-

TLOURS

tentione virtuali.

RrsPONDEO. n. Maj.

Dico enim, quód in-

m

tentio virtualis confiftat in habitu inchoato.

Ceterüm in quo confiftant habitus aquifiti artium,

[ ]

fcientiarum & virtutum moralium, dependet ex

Cen-

£Uu

principiis Philofophicis traditis de Zfnima.

F

feo autem, quód ficut habitus confiftunt mate-

ï

rialiter partim in coordinatione fpecierum phan-

/

l

tafie velintelle&us, partim in difpofitione po-

j

ul

tentiarum facilé parendi imperio voluntatis, par-

ii

tim in inclinatione ipfius voluntatis potentie vo-

"if b[a

litivze impreffa3 formaliter veró in ordine fuper-

Dd

addito ad aétus imperatos , ità etiam habitus re-

licü

y

412

DISPUTATIO v.

lii ac imprefli ab intentione a&uali preeterita

.e[[lü]gwhjf

ponendi actiones Sacramentales in eadem conca-

tenatione ac coordinatione fpecierum, & in dis-

i pfopo

pofitione potentiarum, & in fuperaddito ordine

ia

adactiones Sacramentales conü[tunt,

Dicss

qdi a

Dicrs r. Intentio virtualis eft aliquid u-

num acfimplex. ergo non poteft dici, quód fi-

qmmet

p

mul in coordinatione fpecierum, & difpofitione

potentiarum, & ordine fuperaddito ad actus im-

D ;n;r«',

peratos confiftat,

lia

r

REsPoNDEO. dift. a.

Eft aliquid fimplex

quoad fuum effe formale. c.

dtenst

quoad fuum effe

materiale. n. . Sicut enim in plurimis piis rebus

lao

contingit, quz fimplices videntur, ita etiam

fünttenó

omnes habitus aquifiti habent aliquod effe mate-

; d

rial, nempe varias partes coordinatas , & ali-

eudin i

quod formale, nempe ipfum ordinem omnium fpe-

x il,

cierum, & potentiarum fuperadditum , & ai-

Buf d

vum, quo omnes partes coordinate ordinantur

nl

ad finem intentum.

d

ïmäwter i

Drczs ». -Non videtur poflibile, quódper

fingulas intentiones vel propofita quidquam ope-

]i

