ratam populo electo ; quia ut inclufa in volun-

ile

J

ny

tate Adami irritum fecit contractum Dei cum

1te

Adamo & ejus pofteris irritum.

j

RrsPoNDEO. dift. . Mafculus, cujus pre-

j a

putii caro m fe, wvelim fuis mafculis infantibus ex:

(s

W

negligentia fine jufta dilationis caufa.circumcifa:

y Uirti

non fuerit, delebitur de populo. c. ipfe parvulus

dl

natus delebitur. n.

Quód hic textus loquatur

de patribus familias, & de parentibus vel tutori-

ld

n«

bus negligentibus, fatis claré colligitur ex con-

textu, ubi Deus tantüm init pactum cum paren-

ao

ü

[/

tibus & patribusfamilias; dicit enim Deus ad Ab-

g

rahamum: boc &f? pattum , quod obfervabitis inter me

" m

ää? 90$,

96

DISPUTATIO I

j !

& vos. Circumctaniexiemobisttmtine amafculinum .

infans oCto dierum circumcidetur in vobis: tam wverna-

culus quàm emptitius circumcidetur : .. Eritque, pattum

Un

Ex hoc cla-

meum in carne vefira: mafculus &c.

[

rum eft, quod nec de pa&o cum Adamo initio,

nec de pa&to cum parvulo , fed tantám de pacto

initio cum parentibus, Dominis, & tutoribus,

quibus circumcidendi parvulos cura incumbebat,

fermo fit.

Hzc mens Scripture etiam colligitur

No

[

ex paraphrafi Chaldaica, que duobus aut tribus

Seculis ante Chriftum ab ipfis fa&ta eft Judzis,

u

1]

[

ubi fic habetur: Mafiulus babens preputium, qui

ii

mon circumciderit carnei. preputii fui, peribit bomo

Hebrzi, prout Critici facri

tl

ille de populo fuo.

&Togn

obfervant, hunc textum fic explicant, ut fenfus

OUY

fit: parvulum illum ante annum ztatis 5o. mo-

f

riturum, vel ejus progeniem tandem é populo

Tdlt:

electo fic defecturam , ut de ftirpe ejus nemo

amplius fuperfit.

Hugo Grotius fic explicat:

hr

tb

Qui mon curaverit. fe circumcidi , ubi ad ju[lam etatem

D

jpervenerit , annum puta 13. ut volunt bebrei interpre-

!

h

Wkr

ies: ex eo tempore , f; parentes &? magifiratus megli-

[

gerent , ipfe obligari incipit. Ita Grotius. In Gre-

co autem textu illa verba: o6tavo die: fünt addita

f

o

]

h^i |

ex mente Interpretum.

In textu enim Hebraico

non reperiuntur.

D

Tflhmæ

i n

l

J

|

it al

Tf

L

"g

QU £-

1

97

DE NATURA ET EXIST. SACRAM,

98

LT

LT!

QUJAESTIO VI.

Ü

"1

: Ti

Utrum gratia adoptionis €? gratia Jan&tificans in

i

ml

Feteri Tóflamento fuerit tam perfetta , &

s

unicoce natura cum ea, que confer-

jl

tur in INovo Tiflamento?

CR

Pf

OTANDUM I. Hoc loco füpponi, quod

etiam in Veteri Teftamento peccata fuerint

Ti

d

remiffa non tantüm per condonationem extrin-

i

fecam , fed etiam per collationem alicujus gratize

ii

a

fan&ificantis, anime inhzrentis, atque intrinfe-

cé fupernaturalis.

Id enim communis fenten-

iA

tia Theologorum docet , à quorum fententia fi-

2

ne convincenti argumento recedere temerarium

p

foret.

Similiter fupponitur; etiam in veteri

"Teftamento extitiffe quoddam genus adoptionis

Tij

in ftatum filiorum Dei.

Id enim fatis manifefté

lk

qia

l

1

colligitur ex D. Paulo ad Rom. 9. ubi dicitur:

Optabam e[Je anatbema à ChrifTo pro fratribus meis, qui

L

g

funt cognati mei fecundum:carnem ; Qui fünt. Ifradlite ,

AE

quorum adoptio ef? filiorum ( yolseia ) &5 gloria , & te-

g t

J

flamentum , & legislatio , & obfequiutm , (xagsía ) &

y hitt

romi[Ja.

Itaque folüm relinquitur Quzftio , u-

v emmHæi

trum illa gratia fanctificans & adoptio in veteri

"Teftamento fuerit tam perfecta , & univocé ea.-

dem ,acin novo 'Teftamento ?

NOoTANDUM 2.

Adoptionem perfe&tam

differre ab adoptione imperfe&ta in tribus. 'Nam

per adoptionem perfectam 1. adoptatusactualiter

tranfit in poteftatem & familiam adoptantis, — 2.

Per eam fit heres neceffarius adoptantis , & fuc-

JD.zdmort Tratk. de Sacram.in gen.

ce-

DISPUTATIO

I.

1oo

j

99

ii j

cedit in omnia illius jura & bona.

3

ATu-

m

mit a&tualiter nomen , infignia, veftium formam,

a

& prarogativas quasvis alias adoptantis. LHxwc

f0 ^

omnia veró deficiunt in adoptione imperfecta,

'

u

amvis enim

p mfl

prout patet ex utroque Jure.

du

etiam adoptatus adoptione imperfe&ta fuccedat

*

RUE

ab inteftato , non tamen habet jus actuale ad hz-

Y

reditatem , fed poteft in ''eftamento prateriri,

D

fl

nifi intervenerit aliud fpeciale pa&um. Dum er-

Ti

go quaritur , utrum in V. T. collata fuerit gratia

t

adoptionis perfe&z , nil aliud queritur, quàm

ITY

hoc ; utrum juíti illorum temporum jam tuncfic

gt

tranfierint in poteftatem Dei , ut fuerint dome-

ss

ftici , familiares , ac filii Dei , infigniti Stola filio-

rum Dei , & a&uales heredes Dei , ac coheredes

P hn

db

Chrifti ; non folüm defignatione , fed etiam a-

aT

&uali fübarrhatione , vel inveftione?

tragd

NoTANDUM 3. Gratiam fanctificantem in

P

novo Teftamento habere diverfas proprietates

st

effentiales.fecum identificatas , quarum fi unica

defit , non erit ejusdem nature univocm. Pro-

im'up;.b

T EY

rierates Gratiz fan&tificantis in N. T. fünt. t

R

uod faciat ac denominet dile&um à Deo. . 2.

14

u li

uod fit fpeciale ornamentum animz, & propria .

veftis fliorum Dei. 3. Quod fimul fecum affe-

li

i

rat & animz conferat omnes habitus infufos vir-

tutum fuüpernaturales.

4. Quod fit principium

yin;

t

merendi vitàm zternam, tanquam dignificativum

ie ]

desägz,

omnium aCtuura bonorum. 5.

uod tribuat ho-

Wt

mini poteftatem & moralem potfibilitatem fer-

vandi totam legem , in quantum non folüm tri-

At

l

buit jus ad copiofas gratias actuales , fed etiami

A0f

li

j

LT.

nat

per modum cauf movet, incitat, & determi

)

"d

2

ad

101 DEV NATURA ET EXIST.-SACRAM. 102

h

ad varios a&us virtutum. 6. Quod fit arrha pro-

Al

x'mé poft mortem fecutur

v infufficienter purga-

ritur,, an gratia fantti-

iL

tis glorie. Dum ergo qu&

fl

ficens in V. T. fueritunivocé eadem, nil aliud que-

ritur, nifi hoc ; utrum illa gratia in V. T. habue-

i

j

rit fecum identificatas bas proprietates , feu per-

ls

rl

fe :iones partim abfolutas , partim relativas.

Id

His prainotatis

us

Dico. Gratia adoptioni

s, & Gratia fan&ifi-

'cans non fuit tam perfe&a in kdic

acea, qu&

i

hacunivocé.

quin

copfertur in N. T., nec convenit cum

PRosATUR I Scriptura conftanter facit

ivl

dome

oppof

itionem inter N. & V. T. , quod in Novo fi-

;l

mus a&ualiter adoptati in filios Dei.

Ergo hoc

gtedes

ad minimum eruitur , quod in V. T. nondum.ex-

Q

titerit adoptio feu filiatio perfe&a , qualis reperi-

tur in N. T. nt. prob. ab indu&tione textuum, »ic

Jf

l

in Evangelio Joannis C. 1. v. 12.

tanquam prima-

rium donum Salvatoris extollitur fi

liatio: Quot-

TEl

filios Dei fieri.

LUC

]

uot receperunt eum, dedit eis potefLatem,

InEgw in 1, Epi

ft. C. 3. fcribit: . J/idete, qualem cha-

.W

vitatem dedit nobis

Pater (in N.'T.) ut filii Dei nomine-

u t

Da

mur € fimus. APosTO

LUSs ad Rom.8.v.15. ANon

accepiftis [piritum fervitutis itevum in iimore ,

fàd acce-

i

N

Rn

giftis [biritum

adoptionis filiorum,

in quo clamamus : Zb-

ba, Pater,. Ipfe

enim Spiritus reddit te[timonium Spiritui

il

füüi , & beredes :

noftros quod fumus filii Dei, fi autem

prmt'

beredes quidem Dei ; coberedes autem Chrifi. ID EM

ii

j

V

l.c. ANon funt condigne paffones ad futuram gloriam ,

qu& revelabitur in nobis. INam expettatio creaturc veve-

j

j

lationem filiorum Dei expettat ; quia & ipfà creatura li-

al

berabitur à fervitute corruptionis in libertatem glorie fi-

ES)&

diorum Dei, INos ipfi gemimus, adoptionem filiorum Dei

(

i

3

expectan-

105

DISPUTATIO r

)

(

104

!

)

expettantes, vede

ptionem corporis uoffri,

Inzw« adGaI.4-

Ui venit plenitu

do. femporis ,

mifit Deus Filium fuum , ut

€os , Qui [ub lege evant,, vedim

ere£ , ut ad

0,

veciperemus.

ptionem filiorum

t

. Quoniam autem effis filii D

ei,

mift Deus Spi-

!

T.

vitum Filii fu

? in corda,

clamautem : Abba,

Pater.

liaque

".

jam uon eft fervus ,

fed filius ;

Deum.

quodf filius ,

& Laerves per

(

Ipnzw ad Gal. 4.

Abrabam duos filio

s babuit, u-

i

auim de ancilla , & ugum

de libera.

Hac funt duo Teffa-

gf

"tERÍA , Unum ia

H

fervitutem genevanus

vit cum filis fui

55 Illa autem libera

; QU& eft Agar, & fer-

yinttt

eff , (Ecclefia N. T.),

tl

qua eff mater "oflra.

Sed quid dicit Scriptura? Ejice an-

Md

cillam € filium ejus ;

Z0n euim bares evit filius ancilla cum

Jilio libera.,

Ita

]

que non [umus ancille filii, fed libere, qua

p

libertate Chriftu

5 205 liberavit.

Ex his omnibus colligi-

i t

tur, perfe&am adoptionem in

ftatum filiorum Dei ífoli

Novo Teftamento refervatam e

ffe.

w adf;«g*

PROBATUR 2.

a

Scriptura fzpius facit oppofitionem

jitten

inter vilem conditio

nem V. T., & inter nobilem ftatum

N. T.; in illo

dnni

ti ; in ifto coll

ponit conditionem fervi, & ftatum pecca-

ocat ft

in d

atum amici, domeftici, fratris, filii,

t mf

& ftatum gratiz

; in illo altum de ornamentis internis

Íponfz filentium

5

lt

*&. Ergo alia eft

in ifto celebrantur interna decora fpone

"rf

in N.T. Textus

gratía fandificationis in V. T. , quàm

funt fequentes :

Chriftus Joan. 15. v. 15.

fiiq

dicit :

Jam non dicam vos fervos,

«liVm. ]

"

faciat

Dominus ejus,

quia fervus zefcit , quid

l

r

F^os autem dixi amicos.

Et Apofto-

jus ad Ephef. 2.

V. I9. Jam non effis bofpites €? advena ,

Jfed. eflis cives San

Gorum €? domeflici Dei.

De ornamen-

u)

to autem interno E

citür: Izduit me v

cclefie N. T. in I(aia C. 61. v. 10. di-

W

effimentis falutis , &? indumento juflitie

eircumdedit me , qu

4f [poufam ornatam monilibus fais.

fitütgg

PaosaYUüm 3.

r

um.

In Scriptura fpius dicitur, in V. T.

nihil extitiffe perfe&

Frgo nec perfecta fuit adoptio,

Fa

nec perfecta gratía fandi

ficans. Zzf.

prob. Ad Hebr. 10.

"h f (

Umbram babens lex futurorum bonor

A

um nuunquam poteft

h

accedentes perfetlos facere,

Z

Et ibidem C. 9. v. 11. Noz

iil

[

ofjunt juxta co

Jcientiam perfetlum facere fervientem. — 1-

WR»-X

idem C. z. Rep

Yobatio

M

hh.

J

Jirmitatem ejus &

Jit pracedentis mandati propter in-

15

uxit lex.,

izutilitatem ; nibil enim ad perfectum ad-

At

dhjm 1

Sol-

G 4

Wþ A

h!

105 DE NATURA ET EXIST. SACRAM.

106

(

h

Solvuntur Objectiones.

! jn;

BJICITUR I.

Etiamfi in V. T. non juftificaverit

'Dm.ii

O

lex, vel facramenta, juftificabat tamen fides in Chri-

'; li

ftum, Ergo etiam fimilis erat effe&us juftificationis per

]

Chriftum.

h

RESPONDEO. C. ant.d. C. Ergo erat fimilis effe&tus

juftificationis quoad fubftantiam. c. quoad omnes pro-

u i

i,

prietates. n. Subftantia juftificationis confiftebat in gra-

tia fan&ificante infufa, intrinfecé fupernaturali , quate-

lts

nus erat remiffiva peccati originalis & actualis , ficque

(ilitm

27

denominabat hominem reconciliatum Deo, fervum Dei,

coligis

ratum Deo , ámicum Dei laté di&um, & filium Dei,

fic di&um titulo fpecialis gubernationis paternz, & ad-

Qu (l

optatum adoptione communi per defignationem in futu-

rum aliquando heredem regni. Ceterüm quod illa gra-

fmiunem:,

tia fan&ificans fimul habuerit proprietatem clegantiffimi

ln

veflimenti filiorum Dei a&ualiter translatorum in fami-

t

liam adoptantis, arr52 ad proximam gloriam, caufe fa-

ais

cunde omnis generis vittutum & gratiarum , non pro-

ttti

batur fufficienter, fed potius oppofitum ex fupra addu-

titt

s textibus. — Certé Patres paffim docent, gratiam ju-

, Qim

u

fificationis , qua confertur in N. T. , effe perfe&tiorem

illa Veteri.

D. CnavsosroMus Hom. t4. in Epift. ad

AUN

Hebr. oftenfurus differentiam gratie facramentalis in Ba-

tl

& du

ptifmo à gratia veterum dicit: Nozze advezit Spiritue

Santlus , quando fiunt filii per lavacrum ;; quando fuat ci-

t Oa

h v.lcül

ves , qui funt in celis ? Nonue funt bac caleflia ? Et S.I-

&ENAEUS l. 4. C. tt.. Pofferioribus majovem , quàm que

ii p

fuit in V'eteri Teflamento, munerationei gratie attvibuit.

lul

Et C. 35.. ZJajorem dedit gratiam pev fuum adventum bis,

cItuti

qui faciunt ejus voluntatem. -- /Majorem donationem pa-

A

u

Lerua gratie per fumm geuus effudit in bumanum genug,

us

Hinc etiam MacisrER SENTENTIARUM in quarto

g

Sent. dift. 1. $. quare fcribit : Ideo mutata eft Circumci-

9

[

fio per Baptifmum, quia Sacramentum Baptifmi communius

i

eft & pefetlius , quia pleniori gratia accumulatum. — lbi

p

i

4l

enim peccata [olàm düuittebantur , fed nec gratia ad beue

U

operandum adjutrix , nec virtutum pofjsffo vel augmentum

i

ibi praftabatur , ut i Baptifmo , ubi non tantummodo abo-

lentur

W

y li

Io7

DISTTENTLIOCL

108

«

lentur peccata , fed etiam gratia adjutrix confertur, 9 vir-

"

Iutes augentur.

Quia quantumcunque per fidem 69 chari-

T

iatem ante babitag aliquis juflus ad Baptifmum accedityue

A

boriovem ibi vecipit gratiam 5 fed nou ita im cireumcifione,

jj4l

UInde Abrabe per fidem jam juflificato fignaculum tanfum

n

nl[c

fuit , uibil ei intus obtulit

Ui advertendum, quod Ma-

-L-g?mlüllü

gifter Sententiarum in hoc tcxtu non neget , fed potius

fupponat, in juftíficatis per fidem & charitatem ante cire

PU

kf

gumcifionem darj intertorem gratiam fan&ificantem, fic-

ut eam non negat , fed fupponit in juftificatis ante Bae

w B

fint

ptifmum.

Iaque folüm negat, in V. T, per circumcifios

nem fuiffe collatum illum exceffum perfe&tionis gratiz,

J

qui confertur in N. T. Hujus fententiz fe etiam fatetur

[

|

fuiffe.D. TuoMas , quamvis eatenus , quod gratía V,

v

T. non Ínffecerit ad reprimendam concupifcentiam , &

|

mandata legis implenda , feipfum fertia parte quaft. 629

at his verbis in pofte-

lol

a. 6. ad 5. & q. 70. a. 4 C. corr

riore loco : 4/5 dixerumt , quo

j

gratia in civcumcifione

cdoyit

couferebatar etigja quautum ad aliquem effe&um pofitivum,

DEU

UT

qui eft faceve dignum vita eterma , fed nou quantum ad o-

mnes effetlus , quia uon fefficiebat ad veprimendam coucue

i,

pifceutiam fomitis, nec ad wuplendum mandata legis. Quod

f5

Quptit

etiam aliquando gubi vij

um

eff. Sed diligegter confideran-

il

42

i apparet , boc mon effe veru

I .

quia minima gralia poteff

u

liid

vefiffere cuicunque concupi[centia , € vitare omne peccatum

"

7

moriale ; s2

*f

2a enim chbaritas plus diligit Deutt, quàm cu-

):l'.x

zä.mfF

Pidz':xzs viillia auyi €9 argeuti.

EF ideo dicendum eff, quod

tj

j

an circumcifione couferebatar gratia quantum ad omnes grq-

g n

tie effe&us , aliter tamen , quàm in Bapüifmo; mam quia

Baptifgus operatur inflrumentaliter in virtute paffonis Cbri-

!I Ra

fl , non autem circumcifio, ideo Baptifmus iuprimit charq-

"Gerem incorporagtem bomiuem Chriflo ; & copiofiorem gra-

d

tiam confert , quàm cireumcifio : major euim eff effecus vei

d

N

jam prajeutis , quam fpei. 1ta D. Thomas , non obícuré

VTT

infinuans ; quod, licet gratia fanctificans in V. T. fuerit

Vl

gratia [uffciens ad vefiftendum concnpifcentiis & fervan-

Aotis

dà mandata, gratia tamen fan&tificans in N. T. fit intrin-

itmj

fecs magis efficax, contineatque msjorem vim ac caufa-

ld

litatem intrinfecam, lpzw« nonobícure infinuat, jus jl-

ïanqf)cn("(

lud vetus ad vitam eternam fuiffe tanrüm jus fpei , ícu

H z

remo-

ï-b4rlbl![j5;

DT

t

IIO

109 DE NATURA ET EXIST. SACRAM.

remotum, adeoque adoptionem illam veterum fuiffe tan-

tim imperfe&tam, in qua homo necdum incorporabatur

Chrifto, ac proin necdum tranfibat in familiam adoptan-

ts

nec habebat fubarrhationem ac veftimentum filio-

rum Dei.

f/g'x;ix

A Clemente XI. damnatà eft hec

ls

OnJICITUR 2.

l

sNzLI: Zdoyfes, Propbeta,Sacerdotes,

]

propofitio 65. Quz

€$ Dotlores Legis mo

rtui funt absque eo , quod ullum Deo

ffecevint nifi mancipia per timo-

dederint filium , cum uon eff.

| am:l?..þ

yem. Ergojam in V. T. dabat

ur vera filiatio & adoptio

l

'

filiorum.

:gra:;z'K

RzspoNDEO. dift. damnata eft hzc propofitio in eo

f

ederit Deo fi-

fenfu, quod Vetus Teflamentum nullum d.

ii V,

lium per ad

optionem etíam imperfe&am , & per acum

aV

ac habitum c

haritatis perfectz dignificatum per graiiam

d.

f(an&ificautem cohgruentem illi (tatui; veterum , C. in eo

Teftamentum nullum dederit filium

!

:

z

fenfu , quod Vetus

N

m perfedam ,

& per gratiam fan&ifican-

amiä

per adoptione

"

tem &que p

er

fe&am,ac in N.T. n. Conftat ex P. Fox-

p

TANA , Que

fnelum negaffe a&us perfe&e charitatis in

ff lt

San&is V. T., quo

d plané erroneum eft.

D. PAutus ad Rom. 8. v. t4. di-

j 2)&

OBJiciTUR 3.

lh

unque Spiritu Dei aguntur

, ü funt filii Dei. Sed

,Efïfrf

cit: Quic

etiam in

V. T. jufti agebantur Spiritu Dei. Ergo da-

]

bantur veri adoptivi fillii Dei.

25

D. ATHANAS1IUS

Orat; g. adverfus Arianos , hunc ipfum textum Apoftofi

ul

Unus idemque Spiritus eft , & qui tunc,

l

explicans fcribit :

j

orin-, !

€& qui nunc fanclificat , &

con[blatur eos, qui ipfum veci-

dinodum umum

& idem V erbum , & idem fi-

t

f

piunt.

Qgema

T

lius , qui etiam

tum ad jus filiorum, adoptiouemque promo-

i

Erant enim & in V. T. filii , non per alium,

vebat dignos.

optati.

/

quàm per filium ad

dift. ii funt filii Dei, filiatione & ad-

J

RES?oNDEO.

lfï

ta perfectioni aut imperfe&tioni com-

4

UL

optione proportiona

"

municationum Spirit

us Sanéti in V. T. & in N. T. c. non

n

ta, n. Certum eft ex Scriptura,

inzqualem ef-

enul

proportiona

.

fe communi

cationem Spiritus San&i in V. & N. T. Ita-

NI

q

ue etiam diverfa eft motio feu a£tio Spiritus San&i, &

m r

confequenter etia

m filiatio & adaptio illi communicatio-

r

jj

ni diftributionum

Spiritus San&i correfpondens diverfa

W u :

iper

eft, De hac diverfa communiceïtione Spiritus San&

à

ado-

;

IlI

DISPUTATIO I.

112--I20

2doptionem ad Vetus Teftamentum D. PAurus 2.Cor.r,

VVU»

y. 22 fcribit: Qui uuxit 20s, & fignavit zos, && dedit es

i

AW

uus Spiritus in cordibus noftris.. Et C. «.v. a. & $.. Inge-

mifcimus , babitationem , qu& de celo eft ,. fuperindui cu-

J

ientes ; fü tamen veftiti, & non nudi inveuiamur , (nem-

pe vefte nuptiali filiorum Dei). Qai efficit n0s(veftitos)

in boc ipfum , Deus , qui dedit uobis pignus Spiritus. Etad

Ephef. t v. 13- In quo credentes fignati effis Spivitu promif-

onis San&o, qui eft pignus bareditatis noffra. Et ad Rom. s.

t

Juffificati ex fide per D. N. Jefum Chriffum , per quem babe-

Qu

mus acce[um in gratiam iftam, ia qua fLamus, & gloviamur

in [pe g!

orie filiorum Dei. -- Spes autem non confuudit, quia

charvitas

Dei diffufa eft in cordibus noffris per Spiritum San-

a

&um, qui daíus ef nobis. Hoc pignus, hec ua(fio, hec fi-

Qd

natio, hec ve[litio, hac pleniffma diffufio, propria eft com-

municationi Spiritus , & adoptioni perfede in N. T.,

hs

non Veteri Teftamento.

OnitciTUR 4.

Deus in V. T. eandem fan&itatem

enj

tàfuo populo. Ergo etiam tribuit eandem gra.

2!

requiri

tiam fa

n&ificantem. 4zf. prob. Levit. 1 1. & 19. dicit:

Ti

Santi eritis , ficut & ego [anctus [um. . Et Exod. 19.. Eriti;

mibi geus fancta.

Et Exod. 2. /iri fantli evitis mihi.

(

RESPONDEO.

dift. requirit eandem fanctitatem ope-

(iaa

rum, quz dependet ex libero arbitrio obedientis. c. can.

DT

dem fan&titatem donorum , que folüm dependet ex me-

ra liberalitate precipientis. n. In hoc textu Deus ten-

g

dit modo przceptivo. Itaque cum fan&titatem pracipiat,

li

neceffarió textus eft intelligendus de fan&itate illa, que

direde poteft effe objc&um legis preceptive, nempe de

hi

fan&itate operum, que confiftit in exa&a obfervantia man-

!

datorum Dei.

In aliis tàmen textibus, ubi Deus dicitur

ln

fan&ificare, & tribuere fan&itatem, haud dubie fermo eft

de (an&itate infufa, que habetur per gratiam fan&iifican-

t

tem intriníece fupernaturalem.

Quodíi quis exiftimet ,

E

etiam in his addu&is textibus fermonem effe de fan&ita-

LU

N

H

te,quam Deus tribuit ac promittit,in hac expofitione di-

ftinguendum erit; tribuit & promittit eandem fanctita-

U

tem quoad fpeciem fubalternam,in quantum gratum fa-

cit Deo. c. infimam, in quantum fub his vel illis proprie-

tatibus effentialibus gratum facit Deo. n. Omitto plures

alias Obje&iones, quia ex datis refponfis fufficienterfolvi

DISPU

polfunt.

4

*

-[M

W

I21

o*

Aj

COCOCOCOCOCOCOCOCOCX

J

iij

[X

DISPUTATIO II.

IIf

ld

De

u

Matetia ,. Forma, & aliis partibus

1

conftitutivis Sacramentorum.

fl

14

i

TAT

n hanc Difputationem veniunt fequentes

lu f

TY

Quaeftiones:

K,

An omnia Sacramenta Novi Teftamenti

/I'

NT

UT

conftent materia, & forma?

Y

An Chriftus materiam & formam Sacra-

n

2.

Ij

mentorum determinaverit quoad fpe-

TU

ciem infimam ?

fil

10

9.

usenam mutatio materie vel forme

( o

obfit valori Sacramentorum?

j

|Dant

4

An intentio Miniftri, & voluntas Chri-

" Wzij*.þ

fti inftituentis fint pars conftitutiva Sa-

qeli

EX

cramentorum ?

mj

s.

Qualis intentio Miniftri fufficiat ad valo-

iDo ?

lorem Sacramentorum ? An füfficiat

ul

intentio materialis? Et qualis error Mi-

ab

yli o

niftri obftet valori Sacramenti ?

du

6.

An valeat forma conditionata in Sacra-

ceqU

ed

mentis ?

miut

;l

0

Hs

QU &-

j

122

DISPUTATIO IL

p

QUJESTIO I

ii

ii

g

«n omnia Sacramenta INovi Jflamenti con-

flent. Materia & Forma?

[?;:L Y

fädau !

OTANDUM TI.

Per materiam Sacramento-

$ N

nf

rum intelligi res vel athnes ipfas in Sacra-

h f

mentis adhiberi folitas ; v. g. in Baptifmo aquam,

in Confirmatione Oleum Chrifmatis, in Eucha-

p

!

|

I

riftia Panem & Vinum, in Ponitentia dolorem

figno externo expreffum, & confeffionem cum

furas

propofito fatisfaciendi pariter per fignum exter-

IN

num expreffo, in extrema Un&ione oleum, in

Ordinatione impofitionem manuum füper caput

f

ATU

ordinandi, vel externa inftrumenta, quorum

traditione confertur poteftas, in Matrimonio

ab

externus contractus contrahentium de fe civilis,

Wi) T0

vel üt alii volunt, ipfa corpora contrahentium.

t

Per forman autem intelliguntur illa verba, qu&

t d

à Miniftro pronuntiantur in collatione. Sacra-

1j Xty

menti. Sicin Baptifmo illa verba: £go te bapti-

AYt

:

At

20 9v. in Confirmatione illa verba: Kpo te inun-

g0

c. in Sacramento peenitentieillaverba: Ego

1 din

te abfoloo (9c. dicuntur forma Sacramenti.

W

lt

NoTANDUM 2. A Recentioribus Theo-

t

ln

logis materiam Sacramentorum dividi in mate-

mm )

riam proximam &remotam. Ipfam autem materiam

[

MT

remotam dividunt ulterius in snateriam circa quam,

p

& in materiam ex qua.

MATERIA PROXIMA

vocatur ipfa a&ualis applicatio materi temotze,

8 g

MATERIA au-

unti

v. g. aque, chrifmatis, olei &c.

tem REMOTA dicitur illa res, quze applicatur

9 g

in

DE MATER. ET l'?'ORMAKSACRAM. 125

in àadminiftratione Sacramenti v. g. ipfa aqua,

Ma-

chrifma, oleum, inftrumenta ordinum.

L

TERIA CIRCA QUAM vocatur obje&um, cir-

ca quod verfantur a&tiones Sacramentales in poe-

nitentia, nempe contritio, confeflio & fatisfa-

I)

&io.

Materia illa circa quam funt peccata poeni-

i

tentis, de quibus dolet, que confitetur, pro qui-

[

bus íatisfacit.

Sed MATERIA EX QUA fünt

jra

hn

ipfi a&us peenitentis, nempe contritio, confeflio,

s

& fatisfaétio, puta in propofito.

[ CUf

Qtat

NOoTANDUM 3.

Hos terminos, materia

Sacramenti , forma Sacramenti , non effe ufitatosin

D

p

Ecclefia primis X. Szculis; illis enim temporibus

UT

id, quod nunc vocatur materia Sacramenti , voca-

Tj

N

batur fignum , res:

& quod vocatur forma Sacra-

'Ui'll!x

menti, vocabatur verbum íeu verba. Et

quando

TU

utrumque fimul, nempe materia & forma com-

parabatur ad effectum Sacr

amentorum, illud

T

complexum vocabant Sacrament.

um, effe&um au-

t

Wi

tem vocabant Rem Sacramenti.

Juenin de Sacra-

mentis differt, r. Q. 3. c. r. exiftimat, hos ter-

s

prima

i

W

minos: Materia &9 forma Sacramentorum :

vice ufurpatos fuiffe à Guilielmo Antifio

dorenfi

uuu.

circa annum 1215., faltem in eo fenfu , in quo

u

ili termini nunc adhibentur in Scholis. Multó

i

autem Recentiores funt hi termini: JMateria pro-

l

j

d

xima, €6$ materia remota Sacramentorum ; vix

jarip

enim ante ducentos annos reperiebatur "Theolo-

g

gus, qui ufüs fit terminó materie proxime , per

i

eam intelligendo ipfam ablutionem , ipfam inunttio-

Vi

nem , ipfam iraditionem inftrumentorum Ordinis

U

n

c'

DICO:

j

124

Di;PUrArroxn

ii

DICO: Omnia Sacramenta N. T. conftant

materia & forma.

Á

aii

]

PRoBATUR. OmniaSacramenta N. T. con-

u

ftant rebus & verbis,

Ergo etiam conftant ma-

gf

teria & forma.

"fnt. patet ex INot. 1. &

qim

eX"D.S.

difp. 1. - c. prob. Ecclefiz pl

acuit eum modum

l. prt

loquendi adoptare,

fs ci

& verba formam,

Ut per res nominet materiam,

Ergo. a prob. ex Concilio

tund

Florentino, & Tridentino.

Florentinum in De-

ftral

creto unionis fic habet: , OmniaSacramenta tri-

imid

» bus perficiuntur, videlicet rebus tanquam ma-

binf

» teria, verbis tanquam forma, & perfona Mi-

iij

» Riftri, quorum fi aliquod defit, non perficitur

aufm

» Sacramentum."

'Tridentinum veró Seff. 14.

Fulion

C.3. ficait: , Docet S. Synodus, Sacramenti poe-

;mk. u

» Ritentie formam, in illis verbis pofitam effes

?Ml

» Ego te abfolvo &c. füunt autem quafi materia

»

hujus Sacramenti ipfius poenitentis actus, con-

9»

tritio, confeffio, & fatisfatio, qui quatenüs

j

»

ad integritatem Sacramenti requiruntur, hac

Ünt

i

» tatione Sacramenti partes dicuntur."

Idem

&ü&w

Seff. 5. in Decreto de Peccato Originali facit men-

l AUFH

tionem de forma Bap

tifni, per quam intelligit

Eu

verba baptizantis.

W

PROBATUR 9.

i

ALract..3o. in

Ex illo textu S. Augu&ini

Joan. zfccedit verbum ad elementum,

NT

€9 fit Sacramentum.

L Mi

I

PRoBATUR 3

Ratione D. Thomæl

P. 3-

$ ]

Q.60. a.6.

Illud fe habet

Mle »

)

per modum materiz,

quod de fe eft indifferens

, & determinabile ad

j llj n

1 ufï(lj

H

plures fpecies; illud veró fe habet per modum

þfor-mæ » quod ratione fuüi rem indifferentem de-

3

termi-

DE MATER. ET.FORMA SACRAM. 125

»lo

terminat ad aliquam fpeciem. Sedres in Sacra-

mentis funt aliquid indifferens & determinabile

ad varios ufus humanos;. verba autem determi-

J

nant, ad quales ufus hic & nunc adhibeatur talis

materia.

Ergo in Sacramentis res fe habent per

ï'm

modum materie, & verba per modum forms.

L:

1

Min. patet ; quia v.g. aqua poteft adhiberi ad va-

'm&än

rias ceremonias etiam politicas, vel ad ufus ar-

i

tium & fcientiarum, vel ad fuperftitiofos ritus ;

I)

verba autem fignificant, ac determinant, ad quem

(

determinaté ufum ac ritum adhibeatur ; idque

Pufij

omnium apti[fint ; . quia licét etiam ex circumftan-

d Vi

tiis intelligi poffit finis actionis humange, nullo

eüci

tamen figno tam opportuno illud oftenditur,

Wu

quàm verbis, que D. Auguftinus l. ?. de do&r.

t

Chrift. c. 3

,

lad|

. meritó docet, püncz'patum tenere inter

fgna.

[ d

Is tf

Qu

Solvuntur Objectiones.

1

n

O8]ICITUR 1.

Terminus forme, utique

-

relativus ad materiam, jam fuit in ufu tempore

ïa;i'.;»:

D. Auguftini. Ergo ea, quz dicuntur JNot. 3.

as

de antiquitate non adeó magna horum termino-

rum, non fubfiftunt.

Znt. prob. S. Xv GUsTI-

NUSs l. de peccat. merit. c. 34. fcribit: Qwid de

M

3. Etiam CoN-

T2

ipfa Sacramentorum forma loquar ?

ciL. MiLEviT. cui S. Auguftinus interfuit,

ait

Si parvuli non contraxerunt peccatum ori-

Tht

ginale, prout volunt Pelagiani, fit con/equens,

june

ut in eis forma baptifinatis in. Remiffonem peccatorum

du

non vera fed falfa intelligatur.

3. TER TULLIA-

x

Nus de Baptifimo. c. 13. dicit: Lex tingendi Zpo-

Jtolis

1diffeï£;

156

DISPUTATIO Il

j

ftolis pofita eft , & forma prefcripta illis verbis : Do-

,l

cete mationes, iingentes eas C9c. Ergo.

a"

m

RrsPowDEo dif. Fuitinufu in alio fen-

g

fü

.

, prout exprimit modum & ordinem ceremo-

niarum, quz adhibentur in Sacramentis.c. in

g

moderno fenfu, prout exprimit verba effentialia

U

Sacramentorum.n. QuodD.Auguftinus & Con-

5

Iu

cilium Milevit. tantüm loquantur de ceremoniis

non eífentialibus, in Baptifmo adhiberi folitis,

d

patet legenti totum contextum.

Loquuntur

P

enim de Exorcifino in Baptifmo fuper parvulosad-

w

hiberi folito, in quo expellitur diabolus ex par-

$it]

vulo.

Dicunt ergo, hanc formam feu ceremo-

li

niam Baptifmi fore falfam, fi diabolus non ha-

beret poteftatem in parvulos. Nunc autem per

1 j

"

Ti

formamSacramentorum intelliguntür verba effen-

j u

j

tialia Sacramentorum. Tertullianus etiam non

fndy

verba Baptifmi vocat formam, fed ceremoniam

"

D

tingendi; non enim afferit, Apoftolis prefcri-

ptam formam verborum ,. fed formam rerum, &

z

2

ceremoniarum, nempe formam tingendi: ex quo

t d

ad 3. patet Refponfio.

du

O2]JICITUR 2.

Sacramenta antiquz» Legis

p

non conftabant verbis tanquam forma.

Ergo

t

neque id requiritur in Sacramentis IN. T. — Zt.

ub l

jrob. Non legitur, quód in Circumcifione vel

iil

D

Sacrificiis adhiberi

confueverint determinata

verba.

nj

ATR )

9

ito[a.

Sacramentum ponitentie juxta Scotiftas

ii

confiftit in folis verbis abfolutiotiis.

Ergo non

u

omnia Sacramenta conftant rebus tanquam ma-

t

teria, & verbis tanquam forma.

üud (

3. Ma-

B

DE MATER.:ET FORMA SACRAM. 127

N

.

Matrimonium ad fui valorem non necef-

farib requirit verba.

Ergo. ad prob. matrimo-

[i]

nium poteft iniri per mutuum confenfum con-

trahentium, folis fa&tis, fignis, fcriptura, vel

]

ïit,m

etiam folo filentio expreffum.

Difparitas

Il

REsPONDEO tr. a. n. & parit.

M

eft; quia fic placuit Chrifto, ut a&iones facra-

al

mentales ad determinatos fines & ufus ordinen-

ii

h

tur per figna verborum, tanquam omnium per-

f

fc&iflima in genere figni, utpote minus fubjecta

ial

dubie expofitioni, aut controverfiis. Id veró

f"

conftat ex perpetua praxi & traditione Ecclefig.,

T0

Wi

n

Ad 9. dift.

Confiftit in folis verbis Abfolu-

tionis, ita tamen,

ut in ipfis verbis reperiatur

W

j

n

aliquid materiale,

& aliquid formale.c. ita ut in

iis reperiatu

r folum formale

fine materiali. n.

VR

Tpfimet Scoti

ft: in verbis Abfolutionis reperiunt

TIOTLUR

ii

aliquid materiale, & aliquid formale. Pro ma-

teriali poteft affignari ipfe fonus verborum , qui

qW

u

cüm non habeat determinatam fignificationem à

iT

natura, eft indifferens per modum materie ad

quamcunque fignificationem , ex inftitutione ho-

qui

minum accipiendam: itaque fignificatio, quam.

l u

habent ex inftitutione hominum, erit eorum for-

Imó totum concretum ex ejusmodi ma-

male.

.

l

teriali & formali

erit denuo indifferens ad fignifi-

(

cationem factamentalem, feu Abfolutionem in-

ternam à peccatis quoad reatum fatisfaCtionis ri-

gor

ofie,. quam fignificati

H

onem illa verba habent

j

ex 1l

nftitutione Chrifti. Et confequenter etiam.

T

n

juxta Scotiffas in hoc Sacramento reperitur ma-

a

teria & forma Sacramentorum.

Ad

—

128

-DISPUTATIO 11

y ylt

ld 3. dift. .. M.

atrimonium. in ratióne. can-

N

Q

tractus civilis non

requirit verba.c. in ratione

Sacramenti. fibd. matrimonium nont

equirit ver-

g

ba.in rationeSacramenti imperfeüi. c.

in ratione

Sacramenti perfe&i. n.

Suppono ex Tra&. de

ialiot

Matrim. quód folus Sace

rdos fit Minifter Sacra-

ff

menti Matrimonii; & quód Matrimonium fine

j h]SA

benedictione nuptiali tantüm habeat rationem

n

contractus civilis cum ratione Sac

rijaupi

fecti.

Sacramentum im

ramenti imper-

perfe&um voco, quod

apirt

folirm habet fignificatio

nem fpiritualem , non ta-

UR

men habet vim collativ

am grati

lod

H

& ex opere Oope-

rato; dico enim ejusmodi Matr

imonium fine be-

BN

nedictione Ecclefie per contra

&um materialem

t

initum fignificare quidem unio

nem Chrifti cum

X uD

Ecclefia, non tamen habere

vim collativam gra-

du

tie, donec füppleatur form

a facr

ttdut n

amentalis per

preces & benedictionem Ecclefiz

. quod faltem

i Ia

implicité fit

» quando infideles per Baptifmum ad

Sacramenta

u

Ecclefie recipiuntur ,

vel quando

imi d

heretici per admiffionemin finum Ec

t

mentis Ecclefiz reftituuntur.

clefize Sagra-

rb

OB8]JICITUR 3.

Sacrament

a funt aliquod-

lh

totum artificiale, feu morale,

habetur ex. voluntate inftitue

ntis.

cujus tota natura

Eul

Ergo cum.

Htig

forma dieat radicem & principium o

mnium

pro-

Tk

prietatum in toto compofito reperibilium ,

rO

l,

forma Sacramentorum potius affignari debet j

T

inftitutio feu voluntas inftituentis.

Z

2

Verba in Sacramentis adhiberi folita non

n

T

funt minus indifferentia adalium finem, feu ufum

non facramentalem , quàmfunt indifferentes i

pfz

'löiongü

äm"iin

res, Ergo non eft ratio, cur verba dicantur

po:

!l

W

tiüs

)

^

HW

4

:

DE MATER. ET FORMA SACRAM.

129

.

mm

tiüs forma quàm materia refpe&u circumftantia-

rum illum ritum ad fignificationem fpiritualem

