Ergonon eftper fe nota

fine difcurfu exiftentia Dei.

' otli

B2

R z-

(

20

| UISPGTA'T-I Ü *

$4

y

"REsPONDEO. tr. a. dift. c. Ergo non&iï.*notz:

|

gm

jper fé famendó hunc terminum in acceptione ftri-

jl

&ore. c. latiore. n.

Prout enim in JNotando 2.

| D

u

jl

oftenfum eft, non illa tantim propofitio eft

notaper fe, cujus predicatum includitur & co-

l:

n

gnofcitur includi in ratione fubje&i ; ipfimet e-

nim Adverfarii fatentur , has propofitiones: quod

itnem

eo

tibi non vis fieri , alteri né feceris : — innocentem mon

e[fe occidendum : — virtutem e[Je colendam , e[Je notas per

( u

À

p£ '/quoad n0$, etfi priedicatum non includatur in

rationefubje&i. Ipfimetquoquefatentur, quod

d.

- ii

Beatis inpatria vel Angelis hecpropofitio: Deus

éxiflit, fit nota per fe; quia fcilicet hzc veritas

NI

lt

eftab ipfisintuitivé cognita. Ergoeódem modó

poteft/dici, quamcunque veritatem , quc per

i d

jmy

lumen naturale aut fupernaturale tam eviden-

ter proponitur, ut intelle&us tam parum poffit

N N

w

dubitare ad prefentiam talis luminis, quàm pa-

rum poteft dubitare de exiftentia mundi, vel de

r

qi

albedine muri ad preefentiam luminis folaris , effe

notam per fe, & hoc ipfum fieri circa exiften-

AR

tiam Dei.

Certé fi Deus animalibus v. gr. api-

li du

bus, araneis &c. indidit cognitionem vel ima-

Tif

!

!

F. pror

ginationem de füo obje&to , ad quod ordinantur,

'

v.gr. dearte texendi, conftruendi, nidificandi

D

[

]

]

&c. videtur omnino conveniens, ut etiam 'ho-

mini imprimeret fimilem ideam de exiftentia fui,

l

ittin

l

:

Z

el

ad quem ordinatur tanquam ad finem fuum.

hu

OBjrCITUR Ó. ex EGIDIO ROMANO. I.

g

&m (

Propofitiones per fe note funt dignitates ; tales

Llm

autem defacto facilé cognofcimus ; fed in co-

WTO o

enitionem Dei facilé non venimus, cum intel-

HOIHCODCBI

lectus nofter fe ad illum habeat, ficut oculus

Vg

no

;

DE EXISTENTIA. DEI.

n

nqn eüilaia

Jf [

no&us adlucem; ergo.

9. Illud , quod eft

períenotum, à.nullo negatur; íed multi Phi-

Nimj 1

DOf

lofophi negarunt Deum , vel mentem providam,

aut primam caufam. Ergo.

Itir o

RESPONDEO cum eodem ad 1. c. Maj. dift.

i.

Min. Non poffuümus de facili venire in cogni-

Onleg: lii

tionem Dei cognofcendó quid fit Deus conceptu

VA r

exacto ac perfe&to.c. cognofcendó

quodfitD eus,

2 NAE fur

& quid per nomen fignificetur. n.

Tüditr s

4dd2. RESPONDEO I. retorquendó. . li-

(Ur, quo

dem Philofophi negant etiam Deum agnofci per

10: g

demonftrationes.

Ergo h« non funt evidentes.

C Verita

Sic enim ARIsTOTELES 4. Met. afferit, à qui-

mmodd

busdam negatum eífe etiam hoc principium :

qu oe

idem non poteft fimul effe & non effe ; quod

|» eviden

ipfum patet etiam ex Platone.

Per hoc tamen

um of

non fequitur, iftud principium non effe notum

, um p

per fe quoad nos ; quia videlicet tales imperi-

LC

!

li, Vi

J

l'

tiores Philofophi reflexé negant, quod dire&é

Olanis, t

i

;

agnofcunt, confundentes fe ipfos & terminos.

Ca exitt

RESPONDEO. 2.dift. Illi Philofophinegant Deum

v.gni

fub aliquo przdicato.c. Sub omni przdicato. n.

m vait

Philofophi illi tantüm negant aliqua attributa v.

ordinam

gr. providentiam, quibus füblatis confecutivé

nidiut

primum tollitur exiftentia Dei ; non vero. ne-

t etiüm'

gant mentem zternam-fümmé intelleGivam ;

iftentit

qualiacunque demum habeat attributa, de qui-

füom.

bus ipfi difputant.

RESPONDE O. 5. dift. negant

)MANO/

Deum füb uno pradicato explicito, ita tamen,

ut idem przedicatum fimul concedant füb alio

a, t

fed i

termino convertibili. c. ita ut idem praedicatum

non concedant füb termino convertibili. n. Qui

eun i

enimnegarunt pro.viden

tiam,concefferunt tamen

joit u

li

B 3

in-

DpISPUTATIO 1.

22

gmmne I

inftin&um naturalem ad faciendum bonum & fü-

TU

iendum malum, quo ipfo agnoverunt aliquem

j

legislatorem providum.

j

Wi

t

UJESTIO l.

É

il

Utrum exiftentia Dei imvincibiliter po[ft ignorari

um

ab adultis Jaltem ad breve-tempus ?

ia

N

TorANDuM]I. Duplicem effe ignorantiam,

q

iU

"^ mempe invincibilem & vincibilem. — Invincibilis

I

eft, quz nec nature viribus, nec ordinariis gra-

yn

l

tiz auxiliis fuperari poteft. — incibilis eft, qute

f

Ü

aut naturz viribus, aut gratic auxiliis ordinariis

í

[

li

füperari poteft ac debet. Illa tam im fe, quàm

in füa caufa eft prorfus involuntaria, proinde in-

mitcl

culpabilis ,

& ob hoc excufat à peccato ; ifta

aut incaufas unde

;

li,

veró eft voluntaria, aut in fe,

eft culpabilis nec excufat à peccato.

Ex quo

m

DI

patet, ad ignorantiam víncibilem, prout abftra-

tj o

hit à culpabili ignorantia, füfficere, quod foft

dul i

deponi ; ad hoc vero , ut ignorantia cincibilis

Poyi

fit (imul culpabilis , requiri, ut etiam debeat de-

poni. Sicy.gr. inruftico ignorantia rerumTheo-

QR

.

!t

logicarum eft quidem abfoluté vincibilis, non ta-

ten culpabilis.

"ls

NoTANDUM Il.

Duplicerd effe diftin-

I dni pw

l

quendam cognitionem Dei; demonfirativam fci-

Ml

licet, & fumme probabilem,

Illa cognitio gene-

WUj

"

rat certitudinem metapbyficam vel pbyfiram ; ifta

Ht

veró generat tantüm certitudinem moralem aut

u g

probabilitatem direttam , notabiliter preponderantem.

MT

NoTANpDuM lll.

Statum quaftionis non

NT

offit

u

verfari in €o, an quis invincibiliter carere p

Cco-

)

DÉ -EXIIS(TENT-IA DEI.

23

Á

gnitione Dei demon[irativa , fed tantüm verfari in

eo, an quis carere poffit cognitione Dei morali

ter cería ac ita probabili, ut contrarium judicio

viri prudentis nullo modo fit probabile, aut fal-

tem fit notabiliter minus probabile. Ratio, cur

[ If

fic intelligi debeat ftatus quzftioniseft; quiain

1

jts?

materia fidei non licet fequi fententiam probabilem,

fed quilibet tenetur eligere probabiliorem ; adeo-

j

que fi quis habet cognitionem faltem probabilio-

Jitii

rem de exiftentia Dei, talis non habebit amplius

iharii m

ignorantiam Dei invincibilem, aut inculpabilem.

&b s

NorANDUM IV. Aliquos Theologos au-

Ordinarii

fos effe fcribere, nonnullos homines poffe per

f qim

totam vitam invincibiliter ignorare exiftentiam

tomde

Dei. Alii dixerunt, Deum per longum tempus

Qu

invincibiliter 'poffe ignorari. . Plurimi veró de-

A0

fendunt, quod faltem poflit ad breve tempus

, Ra

ignorari invincibiliter.

FOut abl

DICO. Exiftentia Dei nequidem ad breve

, quij

tempus poteft invincibiliter ignorari ab homine

Ya eit

adulto rationis compote.

$ düi

PRosATUR conclufio r. Scriptura omni-

enum:

bus-omnino hominibus Deum ignorantibus fine

jli, Q

ulla exceptione graviffimam pcmnam minatur ;

ergo omnes indifcriminatim, qui ignorant Deum,

effe

funt digni pena ; adeoque habent ignorantiam

culpabilem feu vincibilem, prout hic terminus

;/iraï um

fumitur.

nt. prob. x. ex Pfal.78. v. 6. ubi Pro-

( nlt

ï

,gf

pheta regius Deum alloquens ait: Effunde iram

by ttt

tuam in gentes, que te non noveruni ; €9 in regna,

m

2. D. Paulus in-

eputt

que nomen tuum mon invcocaverunt,

difcriminatim dicitinexcufabiles effe gentes, qux

y/tons [

cartr

non noverunt Deum ; Ad Rom. t. v. 20. fic

B 4

ba-

24

DISPUTATIO f.

Wih) |

habet: Inoifibilia äbjz'us-c'z creatura mundi per ea , qu&ä

eStd

fa&ta funt , intelleta confpiciuntur 5 fempiterna quoque

]'Ltvl'

u

ii

virtus ejus & divinitas, ita ut fint inexcufabiles

3.

Vani fuünt ommes bomunes,

h

J 3.

S2poP3 V, T^ diCitür :

"Ui

].

in quibus mon fübeft [cientia Dei ; in greco legitur:

M ij

!

Stulti funt ommes bomines naturá , quibus ade[t igno-

il

rantia Dei ; atqui nomen //ulti in fenfu fcripturee

^

!

w

centies fignificat feccaterem.

Ergo etiam hoc

loco infinuatur 1

W

U

gnorantiamDei fine peccato ha-

Tegti

beri non poffe.

-»PnoBaATUR conclufio 2.

Patres do cüe-

Q

!

runt à nemine rationis compote poffe ignorari

l

exiftentiam Dei.

(1'7

"

Ergo.

ZInt. prob. .ab indu-

&ione.

I TERTULLIANDS C 7. Apolog.

!

li

Heec eft fümma delitti molentium vecognofcere , quem

ignorare mon po[Junt. . Idem lib. contra Marcionem

hw

c.Io.ait: Prima natura vationalis dos ef; Dei notitia.

tter

Etlibro de teftim. animz naturaliter chriftiance

/€.5. ex illis publicis vocibus, quas in periculis

vifim

conftituti edere folemus, hunc in modum pro-

W Hag!ïii

bat innatam Dei notitiam. — Qwis, inquit, ejus-

T

Y

J 4

amodi eruttationes animi : adfit mibi Deus! o Deum

l

ünmortalem ! Deus videt.(gc. non putaerit dottrinam

gDO

Iï]

t

e[fe nature & congenité , feu ingenite confcientie ta-

H

|

j

citb commifJam ? — certé prior anima. quam littera , €9

T gt

prior jfermo quam liber , prior fonfüs quam fylus, €9

!

ä

Ti t

il

Brior bomo ipfe quam Philofopbus aut Poeta.

Magifira

"Jlg

Tl

natura , anima difcipula.

u

Quidquid aut illa edocuit,

ILHD

aut ifla edidicit , à Deo traditum eft 5 meritb igitur o-

P

|

li

mnis anima rea & teflis ef? ,. in tantum reà erroris , in

J

(l

l

quantum teftis veritatis.

Ita 'Tertullianus de inge-

nita notitia Dei.

9. $. CYPRIANUS lib. r. de

W

lu

mm-

Vanic. Idol. godem modo loquitur : Hec 6f f

[ 7)

Pt

[

DE EXISTENTIA DEL

25

ü' þer Ea, ,

p

"

ma. delitti , molle agno[cere , quem ignorare non. po[fis.

^

Hunctextum haud dübié fumpfit ex Tertulliano,

M

[

——

LOT

E

qui veritatem hanc pluribus locis fat claré do-

—

Cet.

3. $. JOANNES DAMASCENUS lib. 7.

C0 erih

E—

l

;

r

]

de Orth. c. 1. ficloquitur : Notiia Dei omnibus à

!t ad

i

Ea

E

natura eft infita, me

hi ftti

Q

l

m

E

que id aliquis ratione utens ignpïärc

poteft.

j

' eDam

I

ll

PRO

DeCcato

BATUR conclufio 3. ex te[*cimc;nio Phï—

lofophorum.

TULLLUs inlib. r. de fjatura

Deorum fic ait: . Qué gens unquam fuit aut- eft

j

*s docüe

aut quod genus bominum, quod non babeat fine do&trina

? fenorg

anticipationem quandam Deorum. (quam Epicurus ap-

4b indy

pellat egoxvdav). id eff, anteceptam vationem & ani-

Apolor.

o praviam vei quandam informationem , fine qua mec

Y y quuy

intelligi ng«icqzmm, negquæri, nec difputari potg/?.

Tarcione

i D t

PnRosnATUR conclufio 4. Si quis'ginvinc*i-

* ehrift

biliter &inculpaté Dei exiftentiam etiam per bre-

in peni

viffimum tempus ignorare poffet, quantumcun-

TOCum

que flagitiofus effet, nullum tamen committe-

nquit, 4

ret peccatum mortale : fed hoc eft falfum.

Er-

:! ]i

$i talis homo nullam inferret

go.

Maj. prob.

it didnt

Deo injuriam , tunc non committeret peccatum

at

mortale; fed; ergo.

Min. prob.

INemo cen-

t lititrt,

fetur inferre injuriam illi, quem invincibiliter

n f

ignorat exiftere. Ergo. Probatur igitur Min.pri-

M

mi fyliogifmi ex propofitione damnata 169o. ab

ä

jl i

ALEXANDRO VIIIL, que fic fonat: Peccatum

;

veril a

philofopbicum feu morale eft a&tus bumanus difcomoeniens

g at

vetbe rabioni ; tbeologicum veró eft tranfere[fio libera

qus dei

divine legis.

Philofopbicum quantumevis grave. in illo,

"

qui Deum vel ignorat , vel de Deo a&u non copitat , eft

grave peccatum , fed mon eft affenfa Dei , neque pecca-

H« eri

ium

$

*

/e6

DISPUTATIO I

d

tum mortale diffoloens amicitiam Dei , neqüe ætemz;*

m

pona dignum.

PaonATURn Conclufio 5. Deum effe,

eft

g

411

)

veritas nobis innata , ergo non poteft ignorari.

4Ant.prob. partim ex iis, quz dicta funt in quie-

qo

qun

j ob

ftione prima, partim ex teftimoniis SS. Patrum

hic recenfendis.

I. JusTriNvus Martyr c.2.

P[æm

s

fuse Apologiz ait: JDei appellatio nomen non eft , fed

rei inenarrabilis nature. boiinum infita opinio.

2.

rmï

NUS l5. Strom. ait:

ciam

CLEMENS ALEXAN

:

Quam o

b rem univer/a qui

dem gens Orientalium , & u-

p

niver a,

qua pertinet ad Occidentem , Septentrionem o

qüäfï j

"Aufirum , unam babet. & eandem A N TICIPATAM

j

3. GR E-

notionem. de eo , qui con[Lituit principatum.

pitn

GORIUs M. Orat.5. de Beatitud. Opinio de nu-

hi o

mine divino naturaliter. quidem infita eft. omnibus bomi-

w

nibus, fed ignorantia Dei peccatur contra id,, quod coli-

u

dur. 4. TERTULLIANUS Apologie c. 17. ait:

uix)cid

.Vultis, ex ipfius anima teflimoniis comprobemus , qua

p

licht carcere corporis pre[Ja., licàt inftitutionibus pravis

Atl

circumforipta , licet libidinibus 69 concupi[centiis evigo-

It

rata, licit falfis Diis exancillata 5 cum tamen refipi-

ha

füit u ex crapula , ut. ex aliqua invaletudine , 69 Jani-

Wtj

nj

tatem patitur fuam , Deum nominat ; quia proprie -

ll

rus bic unus Deus, bonus & magnus, € quod dedit

u

j ng]]ï

Deus , bec fola omnium voxefl. — S'udicem quoque con-

teflatur illum : Deus videt : .Deo commendo.

O tefti-

monium anime naturaliter. Chriftiane ! 'Ita Tertul-

Ó

lianus.

5

Mtry

|PROBRA

TUR Conclufio 6. N On datur a&us

Ente fuum

indifferens. .. Ergo non datur ignorantia Dei in-

Vüum

vincibilis.

"nt. fupponitur 5 quia homo tenetur

1

VU

d fuum

agere prudenter in,o'rdine ad finem, a

D

hi g

um

27

DE E/:XIJETLENTIA DEI.

TM

fummum bonum, conformiter-re&z rationi jux-

ta legem & intentionem legislatoris.

Conf. prob.

um

Nemo poteft tendere ad finem fuum, nifi agno-

fcat aliquem finem ultimum omnium a&ionum

« LU

ac votorum , cui debeat omnia impendere , ut

illum affequatur; hic autem finis jam eft aliquod

MATC (

predicatum cum Deo convertibile.

1. i

Ergo.

ij .

PRosATUR Conclufio 7.

uilibet homo

rationis compos agnofcit aCtionem fuam effe li-

SU' Off, ai[;

ln j (? l

citam vel illicitam, indifferentem vel preceptams

ergo ctiam agnofcit fupremam regulam honefti,

fninm d

IPATAY

quam evidens eft , non effe propriam rationem.

Ergo evidens eft illam regulam effe aliquem le-

) GRZ-

i o my.

gislatorem univerfalem, qui in omnibus homini-

bus & omnibus actionibus etiam aliorum homi-

Tibus boni

num habeat vim obligandi.

h qui dl

am fic: Si quili-

bet homo agnofcit legislatorem fusw aCtionis,

TOE

tunc id agnofcit vel per difcurfum, vel per fim-

hi,

"

plicem intuitum ope luminis naturalis? non per

t n

difcurfums quia alioquin daretur aliqua a&tio fi-

zenti

N

I

E

f;

/l

"

ï

ne reguia honeftatis ante conclufionem difcur-

Mi

i

D

fus, quod non poteft dici.

Ergo id agnovit

n, C

-

^

J

per intuitum fimplicem. Ergo non poteft dari

g nj

in ulla aione ignorantia de Deo exercità ac di-

9 qui

retté cognito.

j qtiüqüe.'lf

TAU

Solvuntur Obje&iones;

T Tut

Osjrcrrvm r. Braáfiliani & Peruani (ut

teftatur Molina) quefiti à Miffionariis , utrüm

du

ante fuum adventum habuerint faltem aliquem

ia D

ícrupulum vel dubium de Deo , conftanter id

o te

negarunt; ergo poteft ignorari Deus etiam diu.

, i

1

Qui nullum habet fcrupulum de Deo,

l

6. proþ.

eoipfo

4

29

DIIS*PU TATIO l-

n

)

K

eoipfo non agnofcit obligationem inquirendi de

313!

eo, & confequenter non peccat , dum negligit

lii

inquirere de Deo.

RESPONDEO

dift.a. Dixerunt (enullumbs-

1'1

AU

buiffe fcrupulum reflexum, aut fcrupulum de Deo

lst

füb terminis explicitis conditoris omnium , &

confervatoris &c. cognito.

tr. diretium , & de

J deb

üfcioit

Deo füb predicatis generalibus legislatoris, vin-

dicis, & remuneratoris cognito. n. a. Non po-

gim i

qtetu

teft dubitari, quin Peruani habuerint dictamen

de licentia fuarum actionum vel malitia earum,

lt

J

tiLi

adeoque etiàm de aliquo moderatore univerfi;

vindice malorum &c.; quia tamen in agendo

i

i

huic fuzm dire&te cognitioni fe non conformá-

Mi

/ Pr [

runt, ideo peccaverunt ; .alioquin daretur in

J

i, t

hoc cafu peccatum philofophicum , & quidem

frequentiffimé.

d i

Osjg1crTUR2. Apoftolus dicit; non poffe

Ti

de facili agnofci exiftentiam Dei fine previa in-

pau

1ttd,

firu&ione. Ergo cum hec inftru&io in multis

ju

hominibus deficiat, in multis etiam deficiet no-

hi

titia Dei. 4nt. prob... Apoftolus Rom. ro. àit:

il

[

f

uomodo credent ei, quem mon audierunt ?. quomodo au-

il

m audient fine predicante ?. Ego.

Yi

p

?e

ll

REsPONDEO. n.a. adfprob.

dico; Apoffo-

lum loqui de fide in Chriftum, qui, ut dicetur in

Ia d

Trattatu de Virtutibus Tbeologicis , poteft invincibi-

(qt i 1]

Il

liter ignorari.

|

VU i

(5HCITURT.

1. Exiftentia Dei þlerüm-

j

que demonftratur per argumenta fubtilia, que

A f

interdum vix fatis intelliguntur à Doctis 5 ergo

Ütne

demonftratio Dei facilé poteft latere rudes.

9.

i

Deum effe notum per J quoac'l, nos multi

negant

doCüs

L l

DE EXISTENTIA DEI.

29

Ug

doctis efgoltalis ignorantia hujus notitiz poteft

üm neghg,

etiam dari in rudibus : Atqui, qui invincibiliter

non fcit, fe naturaliter fcire Deum , revera in-

fenuHumh

i

Ulum deDg

vjncibiliter nonfcitDeum. Ergo.

ORj |

reäum ! ( f

REsPONDEO ad 1. tr.a. difc."/c. Si exifcentia

*

Dei deberet agnofci per demonftrationes. tr. fi

Slator

b

l

Ony

difcitur per lumen & inftin&tum nature. n. Ut

enim inquzftione prima oftenfüm eft, in ipfis

I dichny

La ean

creaturis per lumen naturz videtur connexio &

relatio adDeum. Hinc D.Hilarius l.rz. de Tri-

Univerj

nit. fic loquitur : JNec mundo ienorabilis effici poteft,

[ dgendi

quem propbetie «olumina confignant , quem temporum

Onformá-

fetyr n

in dies proficiens plenitudo teflatur, quem Zpoftolorum &

Martyrum per virtutum operationes loquuntur. fepul-

V quide

cbra, quem poteftas nominis fui probat, quem invidi [pi-

vitus profitentur, quem pumitorum demonum refonant

hod

mugitus, quem Gentiles agnoverunt , quem tota natura

. prevaz

predicat , quem concors omnium populorum confenfus te-

0 n i

fiatur.

leficiety

m,To. t

Ámi dift.a. Negant hanc nofitiam ob äefef

&um fufficientis reflexionis ad propriam mentis

Qu

experientiam. c. -ob ipfum ejus defectum. n.

Qui enim non fatis attendunt ad infpirationes

; Àpi

t dict

j

"

'1

internas & varia di&iamina nature, utique ne-

: jnvio

Íciunt has ipfas infpirationes ac dictámina , &

mille alia objecta, quae in animo quotidie ver-

—

* fantur, interim dàntur tamen, & nefciuntur ob

l plemc

defe&tum reflexionis.

xili, V

(55 &

OsJricITUR 4. Juxta.s. AUGUSTINUM

rudes !

Tra&tatu 1o6. in Joa. exceptis paucis, in quibus natu-

jl 1

ramnimiun depravataefü , unioerfum genus bominum

d.

Deum

30

DISPUT A.T;IO, L.

W j

j

Deum bunc.amundi conditorem f atetur.

Ergo dantur

|

faltem aliqui velin fylvis enutriti, vel à paren-

gim

[

m

tibus Atheis educati, in quibus reperitur talis

ignorantia.

]Fofantia

lrst

RESPONDEO C.àa.

dift.c. Si juxta S. Do&o-

rem aliqui dantur, qui Deum faltem fub aliquo

TT

jribon

predicato convertibili ne quidem agnofcunt,

tr. fi tantüm dantur aliqui , qui Deum fub ter-

qgri

minis explicitis non fatentur. n.

Nego .enim,

libett

quod ejusmodi barbari nullum habeant dictamen

lub

de licentia vel prohibitione fuarum actionum,

a i

& de aliquo legislatore; licét ipfi rebus aliis in-

e'[l? i

tenti non fateantur Deum ífub aliquo termino

MU

explicito, v.gr. conditoris , confervatoris &c.

ag

OnJrciTrUR s. Gentiles poffunt ignorare

(rgt

ea, que funt juris naturalis v.gr. nunquam etle

Yiban

furandum autmentiendum. . E

|

RU

rgo 'eti'gm poffunt

ignorare Deum.

at

RESPONDEO

dift.a.. Poffunt ignorare þræ-

quni

t

j

ceptajuris naturalis , fi non immediaté acevi-

denter deducantur ex primis principiis per fe no-

furt

t .

fecus. n.

Nemo ignorat hoc princi-

li

Ef

pium: quod tibi non vis fieri, alteri ne feceris, — Pof-

PT

h

!j

funt tamen ignorare eas confecutiones, que non

i

ita evidenter cum hoc univerfali principio con-

Sffüptur.

nexz funt.

Exiftentia autem Dei eft inter ipfa

t

prima principia, quia eft regula omnium actio-

1he

i

num & honeftatis.

|

ff

OsnjricrTUR 6. Ad

khoc, ut ignorantia fit

E

ttri

ï

vincibilis culpabiliter , non folüm fufficit dari

^

WRl

ignorantiam, fed etiam requiritur, ut homini oc-

LUdUm F

l

currat cognitio pra&ica, qua videt, fe fub gravi

u

oran-

?

peccato obligari ad deponendam hanc ign

u

|

a

tiam,

$1

DE EXISTENTIA DEI.

"yo d

[ITs

j

tiam, & inquirendam veritatem; atqui hzc co-

j

gnitio practica de Deo non datur in multis bar-

Df

p

baris, ut in prima objectione dictum eft; ergo

ignorantia Dei in barbaris non eft vincibilis.

RzsPONDEO. dift. Debet dari cognitio pra-

Ll d

Gtica direCta. c.

veflexa. n.

L Agnofty

Quando Adverfaàrii

ad rationefn peccati mortalis requirunt reflexam

um (üb i

Vego eng

cognitionem maliti&, qua homo cognofcat, fe

habere notitiam maliti& gravis, plané feducunt

ht ia

ations

horribiliter mundum ; dicuntenim, eum qui pec-

cat, debere fcire, quod hic & nunc peccet ; hoc

U5 -al j

eft, debere fcire, fe habere notitiam de conftitu-

) Cetniny

tivis externis & internis peccati, inter quse eft

oris &t

cognitio, deliberatio, & volitio peccati ac mali-

dAnone

tie gravis ; fi enim non cognofceret hanc fuam

xqpam ol

notitiam directam maliti& per cognitionem re-

amyoltt

flexam, non cognofceret omnia conftitutiva fui

peccati ; adeoque non cognofceret fe peccare,

Jüorare p

quam tamen cognitionem ipfi requirunt ad hoc,

liaté atr

uthomo peccet. Drico; hanc cognitionem re-

is perft

flexam non requiri ad committendum peccatum ;

hoc pri

fed fufficere cognitionem direttam de malitia ob-

teris, ]

je fine cognitione reflexa de malitia operantis.

yes, quea

Hec do&trina poffet probari ex innumeris texti-

rincipt

bus fcripture , quibus oftenditur, revera dari

eft intat

peccata ignorantie , que tollerentur univerfim

inium &

in Adverfariorum fententia, fi nemo peccaret,

»

nifi fciret fe peccare.

Si quis autem vult hàbere

eorqdi

clariorem ideam hujus cognitionis dire&te & refle-

i

X€; Cogitet, cognitionem directam fehabere per

modum /anplicis oiftonis , ac fimplicis intuitus, v.

jt ho

(

gr. quo video objecta directé ac exercité, quin

uncip

j

tamen habeam cognitionem reflexam de hac ipfa

!

p

vifio-

J

37

DISPUTATIO L

)

vifione feu fenfatione vifüs. v. gr. Accedo ad

«

fpe&taculums intueor attenté per horam omni

d

gBU'

quz aguntur in theatro, & motus faltantium, &

ïï

Til

geftus agentium; nec dubium eft, me omniaiíta

.

videre fenfibiliter ac dire&tó ; interim tamen du-

as pi

rante fpe&taculo non elicui actum reflexum, quo

g

haberem pro obje&to hanc ipfam vifionem dicen-

! ais

do intra mes; nunc video motus faltantium 9« 1dem

ag

Dy«

ergo fitin cognitione feu vifione quandoque

momentanea honeftatis aut inhoneftatis,. & re-

quoöme

r

lationis, quam habet obje&um ad Deum, legis-

qi

W

latorem, a

u

RF!D()

/

it. alia principia hone&atlis, quin tag

10fA

men íciam me hoc videre.

fi

a

(

nl

Driczs z. ; Non poffunt afferri efficacia ar-

i

N

nl

gumenta, quibus oftendatur eum peccare , qui

non fcit, Poc, quod agit, e[Je peccatum ; ergo nulius

r Aiul

m

peccat per negligentiam inquirendi in exiften-

tiam Dei, nifi per talem negligentiam aut acüo-

;

pl

'

nem fe peccare fciat.

H

l

Ht

E

i^l

RrzsPowpEO. difi.a. -

Qui non Ícit fci en—l

reflexa. n.

Utenim jam dictum

il

It

!

eít ; aliud eft cognitio practica de maütia objetti,

J dm[, |

qua homo agnofcit actionem effe illicitam; quie

du

cognitio fepe eftmomentanea, & fuffocatur aliis

(

hi

innumeris cogitationibus aut paflionibus depen-

H M

dentibus à precedenti peccato liberé pofito;

Tf i

aliud eft cognitio practica de majitia operantis ; hzec

TU

enirh cognuitio eft reflexa , qua homo non folüm

AT

Iä

agnofcit malitiam objetii & actionis in genere , fed

l

i

l

etiam habet pro obje&to fuam cognitionem dire-

m

&am ilius malitie ; quia habendo pro objecto

'.

Wen

peccatum /uum , habet pro obje&to non folum

]

am

&

de il

a&ionem 7n genere , fed actonem. uf fu

1

l

'omnia

:

l fbül.

(1

J

DE EXISTENTIA DEL.

33

OTRED Q

m

"

omnia conftitutiva peccati ut füi: conftitutiva

l

autem peécati &t fui non folum funt obie&tum &

?lïäntmm,

|

!

/€ Ompi;

l

ll

actio in genere, fed etiam propria cognitio dire-

&a malitiz objeGti.

I od

Quando ergo fit, ut ob in-

numeras paffiones non attendamus ad hanc co-

Olem dv

guitionem propriam directam de malitia obje&i,

peccamus quidem, fed non fcimus nos peccare

li G. li

cognitione reflexá.

Quandog.

Drces ?. Non poteft efficaciter probari,

HCjS, (

Ün, ]egj

:

quod ille peccet in Deum vel contra natüram,

qui non [cit f& peccare.

Ergo.

» QUin t

RESPONDEO. dift. a. Qui invincibiliter non

Ícit fepeccare. c. .qui víincibiliter non fcit fe pec-

CC ar.

36 u

care. n. Doctrina oppofita eft contraria Scri-

pturis & Traditioni. Sic r.

Levit. c..5. dici-

£9 mllu

n exlter

tur: znima fi peccaverit per ignorantiam,, offeret arie-

tem immaculatum Sacerdoti juxta menfuram eftimatio-

1aot d

nemque peccati, qui orabit pro eo, quia mejciens fecit , &

dimiütetur ei, quia per errorem deliquit in Dominum,

deit o

Regius Pfaltes Pfalm.24. clamat ad Dominum:

jam d

delitta jwoventutis & ignorantias meas ne memineris, S.

dj dj

Paulus dicit, fe mifericordiam confecutum effe;

jtam;

,

quia, inquit , ignorans feci in incredulitate. . De Ju-

Ocatüri

dzis Chriftum crucifigentibus D. Petrus ait: fcio,

bus de

quia per ignorantiam feciftis; & tamen Chriftus pro

ré pU

illis orat, ut illis dimittatur hoc peccatum. llli,

vt

qui Chriftum & Apoftolos perfecuti funt, arbi-

pondit

ivati funt, f& obfequium praflare Deo ; -ut teftatur

gatt, l

Chriftus in Evangelio.

Hzc oninia & alia infi-

onem dlL

nita ignorantie peccata evidenter oftendunt, eos

[Ü Objem

qui fic peccárunt, non habuiffe cognitionem re-

non Jo/

fexam de culpabilitate füz ignorantie , aut de

"L

gravi obligatione deponendi ignorantiam, nec

j

n

Theol. Schol. Tratt.]. — .

Íci-

-

z

DISPUTATIO L

94

l T

fciviffe, quod hic & hunc pec':bent. 2. Palzfti-

»

W

na Synodus Diofpoli anno 415. habita, cui poft-

j

il

modum acceffit unanimis omnium orbis Éccle-

fiarum confenfus, damnavit hanc Pelagii pro-

(5r)

norantia- & oblioio non fubjacent pecs -

pofitionem : Jg

«qii

cato , quoniam mon fecundu

m xvoluniatem eoeniunt , fed —

itatem.

3. S, Auguftinus adverfus

jr;manöïp

fecundum nece

Pelagianos n

on femel docet: ad fidem pertinere, —

agl

dari quedam ignorantie peccata,. 1dem docet D. Hie-

ronymus adverfus Pelagianos; & Bernardus in-

j

ic aj

Epift. ad Hugonem de S. Victore;

4. Facultas

t d

'[heologica Parifienfis anno 1661. damnavit

hanc propofitionem : JNunquam peccatur , nifi pra-

g

imus illuflretur, ejusque *oitandi

u

via peccati cognitione an

defiderio ex[timuletur. - CenfuüraFacultatis eft haec:

Qum )

Hc propofitio falfa ef , & i. aperit ad excufandas — ia

Eadem propofitio jam

ii

al-

,

Al

excujationes n peccatis.

TIDnomgr

prius damnata fuerat à Fac

ultate T'heologicaLo-

vanienfi 1657. cum hac cenfura: H« propofitio — i

eft contra omnia "Tbeologie Chriftiare principia , G9 in« "u

hitsd

4

mumera & immani[fima. peccata. bominum excufat cum —

df

gernicie animarum. $. Clerus Gallicanus 1700.in — [mui

Comitiis generalibus damnavit hanc propofitio- Jj

nem: Si peccatores confummate malitie, cum blaspbe- — agj

mant & flagitüs fe immergunt , mon babent confcientie

DI

Q

flimulos , nec mali, quod aguni , notitiam, cum. omnibus

"T heologis propugno, eos bijce atkibus nonpeccare. . Cen- lii

füra fic habet : 4Hec propofitio falfa efl , temerarity g,

D

'

[

pernüciofa , bonos mores. corrumpit , blaspbemias aliaque

i

lg

——

peccata excufat, C& ut talis à Clero Gallicano jam damna-

" Gr]n

1

l

ta.eft anno 1641.

Ex quibus omnibus patet ad .

ho

peccandum fufficere cognitionem direitam de ma-

EUR

em. T6-

T.

Ti

litia objecti ; non*«verö requiri cognition

fexam.

DE EXISTENTIA DEI.

35

'

2

hi

flexa. de malitia operantis, qua homo fciat, fe

ltü, Q

X

Orbis

híc & nunc peccare.

Vide dicenda in Trattatu

lui

f

de peccatis, -

AE

: fübjacem )

OBJICITUR 7. I. Non eft neceffe , ut:ho-

FU

]

mo adultus toto vitx füz tempore , .dum agit

ETA

d i

humanó modó, & utitur ratione, femper omni

momentó cognofcat exiftentiám Dei; ergo et-

0Cet D) H

iam poffibile eft, ut primó momentó, quo inci-

ernardy

pit acquirere ufum rationis, non ftatim cogitet

. Faoyl

de exiftentia Dei; atqui fi primó momentó po-

amnjg

teft invincibiliter ignorare Deum, poterit eum

D

etiam ignorare fecundó & tertió momentó;

U

d bee

adeoque faltem brevi tempore, usque dum illi

occurrat cogitdtio practica de obligationeinqui-

txcufani

rendi in exifítentiam Dei.

2. Poflunt dari &

ofito y

dantur actu in intellectu hominis maximé barba-

Jlogical

ri innumerz fpecies, quz hominem determinant

lat jj

ad disquirendas ac dijudicandas innumeras alias

dpit, &i

veritates difünctas ab exiftentia Dei; nec dan-

xalit a

tur alie fpecies femper prefentes menti, qua

u5 1705

perpetuó determinent intelleéctum ad affirman-

proptt

dam exiftentiam Dei; ergo non folum fine fun-

cum d

damento afferitur, quod in barbaris ne quidem

i of

per momentum poflit dari ignorantiaDei, fed il-

Ch. a

lud . omnino eft impoffibil

3...Non poteft

(tam. V

oftendi implicantia in eo, quód parvulus fepten-

, lm

nis, quando primum incipit acquirere ufum ra-

ia d

tionis, non poffit difcurrere circa alias res, quàm

jj d

circa exiftentiam Dei; ergo poteft aliquo tem-

js pitti

pore ignorari exiftentia Dei ab homine rationis

Qhem t

compote, & per confequens poteft etiam igno-

tionet'

&que

*

on-

lli

T

rari longiori tempgre, quia

71

2

uggent inl

À

go

6

p

36

DISPUTATIO

I.

p quo.d

co tempore difficultates -dv[eül*m'ptæ ex ratione

l

m

peccati Philofophici, que urgent in breviori.

l.

RresPONDEO adi. c.ant. dift. conf.. Pof:

rj

ufpm

1

gt

fibile eft, utprimó momentó, quo incipit ac-

quirere ufum rationis pbyficum , non cogitet de

sjeri

Ufum rationis moralem.

n.

jj üeïia

exiftentia Dei. c

Utus rationis fbyficus eft, quando intellectus dif-

g

g

currit circa objecta externa fenfuum, inferendó

unum ex alio, qualem difcurfum aliqui Philofo-

i vt

gum i

phi concedunt etiam brutis; ita tamen, ut non-

dum in tali intelle&u orta fit cognitio ab/Irattiva,

munc

(s

alicujus honeftatis vel inhoneftatis , neque exci-

ä

tata fuerit aliqua fpecies de regulis prudentic in

utis )

j

ordine ad finem hominis: Quando ergo homo

j

hn t

jam incipit verfare ac conferre intra fe in intel-

Pa

le&u fpecies honefti, inhonefti, finis, mediorum,

i impict

vb d

premii, pene, legislatoris &c. dico, tunc fta-

tuendum effe primum momentum, quo incipit

inm qd

ufus rationis moralis; ex his enim fpeciebus ori-

int. J

tur immediatum judicium de exiftentia Dei füb

!

(

ratione Legislatoris, finis &c. & in hoc momen-

BI

to dico impoffibile effe ignorari Deum.

ä[

J if

Ado2. c.& dift. c. Sine fundamento afferi-

du

|

tur, quod in barbaris vel parvulis habentibus

!

TU

üfum rationis fbyficum non detur ignorantia Dei,

(

Con-

c. habentibus üfum rationis moralem. n

m

i

Jf

cedo ontnino , quod parvuli longo tempore dif-

1l

TRD

currant circa externa objecta fenfuum, quin ha

i'invincibih

beant aliquam notitiam Dei. ,Imo multis vide-

F

tur (quorum antefignanum agit Cordemoy ) quod

5" [mgeres

parvuli jam difcurrant in utero materno, & tunc

ET

jam habeant ufum rationis phyficum, & hec ópi-

nihi vi-

ESP[)N]

nio eft fatis probabilis. Certum autem n

detur,

5

DE EXISTENTIA DEI.

37

^ Qf

1

l TOVIoR

detur , quöd parvuli jam tertió , quartó. ab qtjin-

Conf

tó annó univerfim omnes difcurrant, & habeant

0 incy

talem ufum rationis phyficum.

Quia tamen in

g]

illorum intelle&u nondum excitatz fuerunt fpe.

[ COpr

.

cies de rebus abítractis , ideo communiter non

fitorg Mi

tellect

i

folet fieri, ut in intelle&u parvulorum excite-

rur idea honeftatis, inhoneftatis, legislatoris ali-

D, Ipfere

iqür Phi

cujus feparati, poenz aut premii fecuturi poft

hanc vitam, & quz funt alie leges prudentize

A. Utty

? dhforgty

ortum talium fpecierum confequentes; poft

hunc ergo ortum fpecierum circa objecta abftra-

COU ey

Wdentig!

&a folent homines dicere , quod incipiat ufus

rauonis; homines enim, qui folüm attendunt ad

'£0 fiom

e mnte

illum ufum rationis, qui convenit homini, quà

homini, & tanquam enti rationali diftin&to à bru-

nediomy

tis, fimpliciter nominantufum rationis, dum con-

, tüne]

vertitur ad finem homini proprium , non veró

Quo ing

tantum ad objecta fenfibilia etiam . communia

ecrebust

brutis.

tia D

Ex hoc patet refponfio etiam,

.:A4d3. dift. a. Nulla poteft oftendi implican-

0C mon

m

tia in hoc, quod parvulus feptennis habens ufum

rationis pbyficum difcurrat circa alias res. quam

Jento aF

habent

Deum. c. habens ufüm rationis moralem, ac pro-

prié humanum. n.

yrantia!

DICES. Ex hac diftinctione ufus rationis

in pbyficum. & moralem fequitur , quód barbari et-

empont

[

iam longo tempore poffint habere ignorantiam

n qi

Dei invincibilem ; fed hoc ipfum eft, quod in-

multis tl

