fantia, forma, natura, Deitas, bonitas, Japientia, virtus,

MCWO; :

um

' potentia, magnitudo veré Deus ef..

]

L

"

PRosATUR Concilufio 2.

u n SPR

n

na effet realiter diftin&a ab attributis aut Per-

J

)

l

fonalitatibus, tunc non haberemus 'Trinitatem,

PLl

qu il

li

fed quaternitatem , imo centeneitatem , fed hoc

Jï'.?

eífe hereticum, definitum eft in Concilio Late-

t

[

l

ul (

xanenfi quarto 1215. JMaj. prob. . Ibi datur qua-

ternitas,ubi dantur quatuor realiter inter fe difün-

u qi

&a; fed darentur in Deo quatuor realiter diftn-

Tmnn])

lugoy

&a; ergo. JMin. prob. : Darentur tres perfonze &

hn fb

quartum, effentia divina, ac infuper attributa.

Bf CODDR

b

-

rgo. Hoc eftipfum argumentum Bernardi l.5.

de.confider. c.7. ubi ait: . Si diver/a putemus (at-

V,

tributa) non quaternitatem babemus , [ed centeneitatem.

d OTTQ |

PnosaATURn Conclufio 3. Si Effentia Divi-

äv

il

1

A

|

J

l

r

!

j

OTEeulüs

!

pa realiter diftingueretur ab attributis, & bec

Y

*

"

d. u

inter fe, tunc Deus non effet ens fimplex, fed

[

D

j

Mlllorum

[j

L

compofitum ex pluribus partibus; fed hoc non

"tht

w

.poteftdici; ergo. Min. patet ex di&tis in Meta-

G d

phyfica.

Maj. prob.

Compofitio nihil aliud

M

eft, quàm diftiné&torum unio, & hecin D

Jeo da-

J

]

retur. . Ergo.

AE

A

Solvuntur Objectiones.

UT

Os]t1ciTUR r. Giüberius füb nomine Dei in-

BI

tellexit

H

DE ESSENTIA DEIL

9I

!us e&) fa l:« 5

.I

tellexit tres Perfonas, non verö effentiam divi-

Ut ipp

D

| í

L defri

u»

nam; ergo quando negavit attributa divina effe

Deum, tantüm negavit identitatem horum attri-

Ventife

butorum cum effentia divina.

Ergo Gilbertus

folüm erravit circa Perfonalitates, prout lasquez;

dl inqy

eum errafle dicit, non veró, prout alli Theologi

juxta fuperiüus dicta explicant.

ZInt, prob. ex o -

0 u d

TONE Epifcopo Frifingenfi cozvo ac Gilberti

ff i

difcipulo , qui l. hift. 1. c. 5o. refert, inter alia

objectum effe Gilberto, quod affereret, Divinam

ïfïentia D

-

-Effentiam non e[Je Deum ; item, quod proprietates per-

lts qut ]

Trititate

Jonarum. non e[Jent. ipfe perfone : & dum Eugenius

.PapallI.. 1148. in Concilio Rhemenfi eum inter-

m fed f

rogaret; anillam fuummam EfJentiam , qua tres perfo-

nclho Lat

nas confel]us fuerat e[Je unum Deum, crederet e[Je Deun,

J datur q

xefpondiffe Gilbertum, non effe Deum, — Ergo cla-

ttiterfedit

rum eft, quód fuüb nomine Dei non intellexerit

'eahtet dj

Etfentiam Divinam, fed tres Perfonas.

fesperfor

RESPONDEO n.a. ad prob. dico, potius ha-

Der attti

bendam effe fidem Bernardo, qui in Concilio Rhe-

! Dernari.

menfi contra Gibertum difputavit, quàm o T T o-

fs um

NI Epifcopo, quiilli concilio noninterfuit. Pra-

d centeti

terea o T TO plus :?quo propenfus erat Gilber-

Efentil

to & offenfus Bernardo, prout ipfemet videtur

butis, U

faffus effe; nam (tefte Raderico, qui fupplevit

vfimple,

ejus hiftoriam) morti proximus juflit, ut i quid

fed

pro fententia Magiftri Gilbertà dixiffe vifus effet, ad pio-

idis i

vutm. &g. dottorum arbitrium corrigeretur,

OBT]ICITUR 2. s. cHRvsosTOMUs Hom.

. nili :

73. in illa Chrifti apud Joannem verba: Philippe,

il D?O

qui videt me , videt &? Patrem meum , aperté diftin-

guit effentiam ab attributis. ergo. — zdnt. prob. ex

:

ejus verbis: Fideamus, inquit, quidnam Pbilippus in-

i

f

tueri ;

pf

92

DISPUTATIO IL

n

tueri äelit ; an fapientiam patris? an verà bonitatem ;

sminime ;. fed boc ipfum , quid tandem. fit Pater , ipfam,

» valie

inquam , e[[fentiam.

at

RrEsPONDEO r. n.a. ad prob. dift. Philip-

OB]ICIT

pus vult intueri effentiam, & non bonitatem di-

sTidoti

vifim & abftractivéfümptam. c. unitim feurea-

Philippus non tantum vult

i

u)

liter fumptam. n.

P

cognofcere fapientiam patris, & bonitatem re-

lucentem in operibus creatis, fed ipfam fubfiften-

giett 3

tialem bonitatem feu effentiam. Hinc

N

RzsPoNDEO 2.hoc modó. dift. Non vult

w

intueri fapientiam & bonitatem in fenfu exclufi-

, has

YO

inclufivo. n

Philippus non conten-

hrA

[

j

y rquln

1U0DU

Ya

tus videre unam tantüm perfectionem ac for-

malitatem Dei, vult infuper videre totum cumu-

j

$0101

|

)

lum perfe&tionum conftituentium Effentiam Di-

j

;

vinam.

l

t t

Jïïïeiïïäïgi li

OBJICITUR 3. DIONYSIUS C.II. de di-

vin.Nom. ait: inDeo dari efficientias quasdam ab

3008 )

ipfa natu

ra Divina diftin&das ; ergo faltem di-

dU UR

ftinquit operationes ab Effentia.-

Sic habet':

|

Af

Principaliter, & divinb, &j cau[aliter boc, quod voocatur

PL

ipfum e[fe, ipfam vitam,

ipfam divinitatem, dicimus e[e

J

li

!

UNUM omnium fuperprincipale ,

& fuperfubflantiale

l0

i

O

principium. & caufam : PARTICIPATIONE Ut

T o

Ying

providas virtules , que ex minimé participabili Deo pro-

plc

ficifcuntur, nempe per fe fabftantie eff etionem, ipfam voi-

!

EW

|

1« affettionem , ipfam divini eff etionem , quarum gparti-

AR

cipatione quecunque funt nata. & exiflentia 9 viventia

Qu

69 divina funt. & nominantur.

!

RUfti

REÉsPONDEO. dift. a.

" Admittit eüïgientfas

li

111x

formaliter diftin&as à natura Divina. c. reali-

:

!

j

ter. n. Dionyfius per illas virtutes, quz à na-

1

tura

d

l]

3

DE ESSENTIA DEIL.

93

UO l

[j

ft Dy,

tura Diväna prodeunt, intelligit ideas Divinas, ad

r,,'j;

quarum fimilitudinem omnia fiunt , aut intelligit

P dl n

ipfas volitiones & decreta Divina, qu:z juxtanos

identificantur adequaté cum Deo.

1 Donige

nitim m

O8]jICITUR 4. llla, de quibus verificantur

contradictoria, diftinguuntur inter fe realiter;

on tantüm Y

: DOnitten

fed de attributis verificantur; ergo. JMim. prob.

1. Poffum dicere: affeitas eft radix fapientice

Pnfijy

fapientia non eftradix fapientim. '9. Scientia

Inc

d

eft fcientia, potentia non eft fcientia.

3. Deus

lL No

punit per juftitiam, non punitper mifericordiam.

enfl excli

4. Pater generat Filium per intelle&um, non ge-

100 confe

nerat per voluntatem 5 atqui he propofitiones

lem ac for

Qtum cum

funt contradictorie ; ergo.

REsPONDEO. tr.Maj. n.Min. 24dprob. 1.

Aentiam]

dift. Poffum hzc dicere in fenfu for-

9. 9 3.

mali.

C

reali, n. Ín fenfu enim reali omnes

CT d

perfectiones divins fünt à fe ipfis, potentia eft

(t quascm

fcientia, Deus punit per mifericordiam.

Sen-

£0 filtani

fus autem harum propofitionum in fenfu formali

Sic hd

eft ifte: Alleitas ut cognofcibilis per modum

f, qui i

actualis exiftentiz fibi & aliis fuüfficientis conci-

em, dinm

pitur üt radix fapientie, fapientiaüt cognofcibi-

iil

lis in ordine ad operationes fapientie non con-

LTIOXUT

cipitur ut principium fui ipfius.

Potentia veró

ipali u

üt cognofcibilis ad operationes potentie non

i

vocatur aut concipitur fcientia.

Deus per fuam

, quurim

potentiam ut cognofcibilem in ordine ad puni-

"gt

tiones punit, non punit per eandem potentiam

üt cognofcibilem ad operationes mifericordiz.

uod in-

jt o

ld 4. tr. Maj. n.fuppofitum Min.

na- c' rf

telle&tus & voluntas motionalis fint aliqui

diftin-

l

4

&um à Perfonalitate Filii, & SpirirusSancti, quzxe

vereé

94

DISPUTATIO IL

rl

veré diftinquuntur inter fe realiter. Si veró fit

i

n

fermo de intellectu & «oluntate commuri tribus

e( !

d

N

p

Perfonis, fic redit prior diftinctio formalis ,

g

Perfonalitatibus, prout infra dicetur.

Voluntas

autem & intelleétus notionalis & communis non dif-

o

ferunt inter fe nifi relativeé.

In quantuüm enim

gt

fe habent relativé ad cümulum perfectionum,

$, que'

feu ad effentiam divinam, eatenus futit commu-

vtfos COl

nes

Quatenus.vero referuntur ad Perfonali-

Nordi

tates, Lvocantur & funt notionales.

u

pny, i

QUJESTIO IV.

at

Zn Effentia Divina. à Perfonalitatibus , € At«

'ij'm:f:mmrfzie

tributa inter fe diffinguantur formaliter ex na-

dbl

tura rei? anm veró tantiun virtualiter

ao D

1

vtl fundamentaliter Y

dl Y

'It'

oTANDUMI. Suppofitis iis, quz in Philo-

14

vident

"^ .fophia de natura hujus diftinctionis dixi-

;amaümre, |

raus, fupponendum infüper effe

I. Conceptum

BN

noftrum, quandocunque eft verus, effe perfe&tif-

fiméfimilem obje&o immediato. 2. Conceptus

]i r ]

noftros fuam diverfitatem non habere à connota-

üritgy

tis & obliquis, in ordine ad que entia relativa

ABte .

j m

concipiuntur, fed eam diverfitatem fumi ex ipfa

re in retto confiderata,

3. Effentiam, exiften-

r

T

J

1

1

ä

tiam, ac reliquas perfectiones habere aliquam

M

?

K

dicerfitatem. faltem fundamentalem , vi cujus de ea-

:

m d

;

:w

1

dem re poffint formari diverfi conceptus quoad

Ti

rectum, v.gr. fi detur fpecies quzedam plurium

,ARGUME

colorum una ac fimplex v.gr. fiquis una eadem-

sT

no-

que fpecie phantafclica vel 3nce11e&uali cog

Ícit

s

!l

DE ESSENTIA DEL

Q

95

Si Ve

! fcit hortum, pi&turam &c. illa una

[

: i'p ecies intui-

RLT

[

l

u

h

0 fOTma

|

tivé cognita poterit reprefentari divifim , modó

is5

per fpeciem albedinis, modó per fpeciem rube.

Qf, Vo

I

ll

dinis &c. Licét ratio albi & rubri in ipfa fpe-

MULTS

(

cieimpreffa intelle&uali realiter non diftinguan.

Tantm «

tur

Idem contingitin quanto continuo habente

a fG&iOnu;

continuative diverfas figuras realiter non diftin-

Gas, qui tamen, ut funt in fe, in recto per di-

4 Perfs

verfos conceptus concipi poffunt.

|

NoTANDUM II. Nos eam diftin&ionem,

quz reperitur inter perfectiones diverías ex fuo

genere, continuativé tamen unitas, (proüt fit

i, Q 4 in prefata fpecie) non vocare virtualen, fed tan-

lr ext tüm fundamentalem , quod fermé tantüm, imo fi

ïmaïmer

re&té;hi termini explicentur, tantim pertinet ad

)

queftionem nominis ; docemus tamen conftan-

'

ter, eas perfectiones fic unitas, fumptas relativé

J

,

ad fuas caufas vel effe&us, fic cauíari aut ope-

quein?

|

ii

InCGonis d

rari, ac fi effent realiffimé diftin&te, prout patet

n

ex animalitate, rationalitate, intellectu , volu

.. Conce

P

n

f

tate, individuatione, ratione entis. &c.

effepa

Ü

?. Cont

p

Drico r. Effentia divina non diftinquitür

yere à t

-formaliter ex natura rei à füis attributis, nec attri-

entia 1

od

£.

buta inter fe.

Conclufio eft contra Scotiftas.

fümi er

Multa pro hac conclufione folent afferri argu-

menta tum phyfica, quibus impugnatur diftin-

jm, ed

|bere d

&io in genere, tum "Theologica, quibus videtur

j Quj

probari eam diftin&ionem faltem non procedere

in Divinis.

(Ceptüs

dam p

;

ARGUMENTUM Theologicumf I. eft hoc:

Tanta in Divinis debet admitti unitas ac fimpli-

Iuna t

(ud

j(

;

poteft

citas, qualis abfoluté poteft admitti; fed

admitti

Ó

96

DISI;UTA'TIO 1.

m

|

admitti u)n»itas, oppofita huic diftin&ioni; ergo.

11[

a

AMin. prob. ex folutione objectionum.

PRosnATUR Conclufio ». Si daretur

4

diftin- |

m

jmpie

&io Scotiftica, Trinitatis myfterium ceffaret effe

myfterium ; fed5 ergo.

Min. patet ex innume-

zi p

"Tiito

[

ris textibus SS. Patrum , ubi vocatur myfterium

vt 3

hoc incomprebenfibile.

Sic Ambrofius l. 1. de fide

g.

c. I. dicit. Mibi impo[fibile eft, bujus generationis di-

vine fcire fecretum. . Et Dionyfius l. 1. de Divin.

qur ?

h

l

N

prob

Nom. JNullus numerus aut unitas,aut facunditas, aut

rf vif.'l, 1[6

aliud quidpiam. aperuit illud arcanum divinit

atis , quod

r ini I

omnem rationem fuperat & intelligentiam. — Maj. prob.

(j

Si daretur hec diftinctio, facillimé poffet con-

Umtiog

cipi aliqua natura communis tribus realitatibus

(osrmRY

habentibus inter fe oppofitionem relativam 5 at-

ycle

ULUA ]

qui hóc pofitó jam haberetur myfterium Trini-

TTN

tatis.

Ergo.

PaosaATUuRn Conclufio 3.

Si formalitafes

J

i

AR 0f

ïl

diftinquerentur in Deo, ficut in homine, tunc

etiam deberet dari tertia entitasrealiter diftincta

àdtbut

j

!)

à formalitatibus , qus effet radix exigitiva ac

Bl

2

fed hoc

. Jl

El

coadunativa omnium formalitatum ;

!

non poteft dici; quia alioquin manifefté daretur

|

t of

I

ä

0

quaternitasin Deo. Maj prob. Homo non

eft perfe&ius unum, quàm Deus ; ergo etiam in

t ]

Deo ad conftituendam rationem unius deberet

WTOR

ï

dari tertia entitas, in qua unirentur perfectiones

ï

l

IDiore

Divine formaliter ex natura rei diftincte in-

t fs

l

ter fe.

Theolog.

PRonATUR Conclufio4. Si daretur hec

,,

:

" i

l

j

diftin&io attributorum inter fe & cum Effentia

d

.,e

t |

Divina, tunc non poffent proprié ac modó lo-

W fm

j

Dl

quendi ufitató predicari in recto de Deo; fed

bj

:

ETO

. hoc

i Ti

II,

DE ESSENTIA DEL

97

H&ionj T

!

Um,

hoc eft falfum; ergo.

Mfaj. patet j quia non eft

daretur i

",

ufitata locutio

, quód totum przedicetur de par-

—

I Ceffe

|

tibus, aut viciffim pars de toto ; v. gr. non dici.

mus fimpliciter , homo eft unio , nominandó fo.

4 GE i

lam unam partem, non adde

gtur Dl

ndó reliquas; ne-

que dicimus,

homo eft rationalit

3$, eó quód in-

05 1] det

tercedat inadequata diftin&tio

It Ponrr 'z'mzin

inter totum &

L deDj

partem. —Min. prob.

In Scripturi

s fiepe praedi-

cantur in recto attributa Dei de

Deo ;

Jiundig

!

"nt. prob.

ergo,

ï

Joa. 14. dicitur:

£g0 fum veritas, via

w'/iz'z/zzz'y, í

&2 vita.

Item in Prov,

Igo fapientia &c,

Item

) Mj

T Gotct.

Predicamus Chriftum Dei oirtutem

poffet co

é9 Dei

Jüpientiam. . Idem patet ex Concilio Rhem

enfi &

tüi ex S. Bernardo

queftione przcedente cit

atis,

htvom; :

CONFIRMATUR,

$1 daretur talis diftin-

m Trt

Qio,

tunc Deus inadequaté diftingueretur à fin.

gulis attributis ;

fed hoc non poteft dicii ergo.

1 formoll

Min. prob.

Si diftingueretur ab attributis inad.

homine,

&quaté , tünc omni

jure poffet Deus negari de

aliter qit

fingulis attributis ;

fed hoc non poteft fieri, üt

Y exiptin

fuprà oftenfum eft

contra Gilbertum Porreta-

n; Wi

num ;

ergo.

Maj. prob.

5i ob inadequatam

ifefte d

identitatem poffum aliquid

affirmare de altero,

ll; potero etiam ob inadzquatam diftin&tionem i-

emod; Cem negare de illo.

Ieroo

unius d&

'

ROBATUR Conclufio 5.

$i attributa in

fe

Y

, Deo diftinguerentur inter fe, tunc Deus non

j

irp

m

|

(ilt

u

, effet ens fimpliciffimum ; fed hoc eft contra Pa.

.tres & Theologos, qui paffim vocant Deum ens

; daret:

omnium fonpliciffmum ; ergo. — Maj. prob. .Si Deus

: Cum J

)

j

non effet ens fimplicius ceteris e

ntibüs , non

!

€ffet ens fimpliciffimum ; fed; e

& ac m

l

TEO. Min. prob,

In Deo daretur eadem com

pofitio formalitatum,

deDeoig

D.admort Tiatt. deDeo,

G

qualis

J

98

DISPUTATIO II

!

[

!

J

d

. in anima , aut in Angeloj

qualis daretur v. gr

j

[

J

gjmmilfï

imoó haberet compo

fiionem plurium partium,

!

ROBATI

fcilicet formalitatum, quàm habet anima. ltem

apid !

P

nsu

tertia entitas Scotiftica effet ens longé fimplicius

—

j od

l

,

?0

quàm Deus, quia habet omnimodam unitatem

T

s n«

fine compofitione formalitatum.

PaRosnATUR Conclufio 6. Si attributa Di-

f

—

y Bg

vina diftinquerentur a&ualiter inter fe , tUt

etiam diftinquerentur a&ualiter alique collectio-

nes formalitatum inter fe v. gr. colum ideale à

terra ideali ; fed hoc non poteft dici; ergo.

- (

Min. prob.

H collectiones fi diftinquerentur,

ffmu

, quia inprimis

vefmrat

diftinquerentur omnino realiter

haberent feriem predicamentalem ; dein habe-

stell

jl

[

^

rent mutuam oppofitionem relativam inter Íos

$; d

r

utpote cüm unum etiam in ftatu ideali fit ratio

?

;K

(

;

exiftendi alteri; ac denique quia tam parum a-

;

1

ï

fl cum

liquid impedit diftinctionem harum colle&iionum

3. N

inter fe, quàm parum quidpiam impedit diftin-

j

l

j

&ionem trium perfonalitatum , cüm & ift:z ha-

( d

beant unam Exiftentiam infeparabilem, ficut illz

UPU

formalitates.

vt

VU

PRosaATUuR Conclufio 7. Si daretur ne-

i r

ceffitas fic diftinquendi Potemiam Divinam à Sa-

|

J

pientia Divina, tu

ncetiam daretur ratio fic diftin-

j

TT j

am mufce à

D

quendi Potentiam Divinam productiv

l

Itfüm

Potentia Divina produGtiva Elepbantis : fed hoc

L

[

ï

nemo dicit :

ergo.

]Maj. prob.

In creatis alia

girte

UT

4 S'(m&un

eft a&tio & virtus produ&tiva refpectu diverforum

RESPON

fpecie effe&uum ; ergo idem contingeret in Di-

xinis.

t

BICO- TE

EiTentia Divina à ferfon.alita?

diftin-

UE

i

|

üümnead

|

þibus , & attributa Divina inter fe tantum

guuln-

I],

DE ESSENTIA DEI,

99

UC jn

j

dy

]

guuntur fundamentaliter,

feu ut Thomifte loquun-

: anima. r

tur, virtuaDter.

PRosBATUR. Per hanc diftin&tionem funda-

Ong fj

mentalem , feu virtualem, fi

bene explicetur,

Qd ts

prout dicit capacitatem, in re&to terminandi di-

| Sitibyg

verfos conceptus, a&tiones, & effectus, omnes

difficultates in hac materia o

r o

fur.

ptimé complanan-

TQue ol

Ergo.

(elum ii

Solvuntur Objectiones.

i fCi ;

JDuerent

OnjgrcerTUR 1. Fa diftinquuntur ad minii-

müum formaliter ex natura rei, de quibus à parte rei

qUia Ihpri

: dein hh

verificantur contradi&toria; fed de attributis Di-

m r

vinis & de Effentia Divina verificantur contra-

deui f

di&oria; ergo.

Min. prob.

1. Communicari &

f0 commtunicari à parte rei funt contradi&orias

m panz

fed ifta conveniunt Perfonalitatibus &

n colledi:

Effentice;

ergo. Mim.prob. Elfentia Divina communica-

impedit

üm & it:

tur l'erbo, Paternitas non communicatur ; ergo.

2. Generare & mon generare funt contradi&orias

ilem, f

atqui ante omnem operationem intelle&us ifta

verificantur in Deo ; ergo. — Min. prob. Intelli-

$t dart

Divitut:

gentia Patris generat Verbum $ «voluntas Patris

non generat Verbum; econtra voluntas Patris fpi-

ratio Id

rat Spiritum fanctum , intelligentia Patris non fpi-

Qivany

fatSpiritum San&um ; quia videlicet Pater per

at : B

fui intelligentiam

[n crat

generat Vgrbum, non vero Spi-

l

ritum Sanéctum.

ha diret

i;

ä-

REsPONDEO adr. & ado.

1. invertendo

tingee

argumentum, Ea diftinguuntur realiter, quse

fimpliciter de fe invicem negantur fine ulla re-

j Perforf

tantit!

ftricione ad fenfum formalem 5 fed communicari

;,

G 2

& non

£

»!

DISPUTATI1O II

IOO

NOpeïm

od

& mon coxmmunicari, generare & mon generare fimpli-

&attnbuü'

citer negantur inDeo; ergo realiter diftinguun-

J

q

l

tur, quod nec ab ipfis Scotiftis poteft admitti, ut-

Y

gt

pote hzreticum.

gt

RESPONDEO 2.

dift. Maj. Si ea verificatio

)j

a

h

contradi&oriorum verfetur in ente finito; €e; 1l

jnitri

verfetur in ente infinito. n.

Concedo enim,

gets d

in ente infinito verificari poffe contradi&toria,

Wa

à parte rei ope diftin&ionis virtualis feu funda-

Qf

mentalis.

Ratio eft, quia ens infinitum non po-

teft dividi in duo auttria, ficut perfectiones cre-

d d

r

atze finite; itaque fi participatur aliquod przdi-

ifamgi

catum feu perfe&tio ab ente infinito , neceffarió

gt

participatur indivifim, & per unam exiftentiam

indivifam. Confequenter fi dantur res eterne,

elibton

TI

que fe habent per modum rerum diverfarum,

übna

000

feu per modum diverforum principiorum, ma-

nifeftum erit, de eadem re verificari contradiéto-

r

iljntü

ria, & non de diverfa feu divi/a re.

|OBJICITUR 2.

Ante omnem operationem

D

tf

ï;

mentis verum eft, quod natura divina prout non

modificata per Paternitatem communicetur

:ï

!

!

d

Filio; eadem veró natura prout modificata per

MU Qu

Paternitatem non communicetur Filios ergo an-

Qu

il

te omnem operationem intellectüs diftinquitur

W W

natura divina, ut non modificata à fe ipía, ut mo-

i r

:

dificata per Paternitatem.

1

BrsPONDEO.C.23. D.C

uia concedo ,

lipoy

|

in ente infinito verificari contradictoria ob ra-

d

tionem jam affignatam , & ope diftinétionis fun-

Wet, f

damentalis feu virtualis rité explicatw.

Ro

OBJICITUR 3.

Ea, quibus conveniunt

(

Ws

diverfe definitiones, diftinguuntur actu ante men-

g

[^t-

lI,

DE ESSENTIA DEIL

IOI

! gmeï fifo f]m

r diti

tis operationem; fed Effentiz Divinz, relationi-

d

bus &attributis conveniunt diverfz definitiones $

'teüa Ti

li

ergo. JMaj.patet ; quia diverfe definitiones ex-

plicant diverfas naturas, cüm utique definitiones

1 C0 Veri

explicent naturam rei.

Effentia de-

L finito

Min. prob.

finitur ad fe, relatio definitur ad aliud, attributum

AOQced

definitur in a/o; fed ad

COntradito

Je, ad aliud , & in alz'a/ funt

diverfa; érgo.

il feufi

RESPONDEO. dift.Maj. Quibus conveniunt

lCUm nop:

definitiones adzequaté diverfz. c.

inadequaté

fE&I'OHes (

diverfz. n.

uando natura divina definitur

iquod pra

üt continens 7n fé omnes perfe&tiones, vel üt ens

» lleceffa

& fe, non explicantur omnes ejus perfectiones et-

exiftentiar

iam relatioe explicité , prout fit in definitione bo-

165 eAeTt)

minis fub ratione animalis.

Qivertn

OBjgrcriTUR 4. Ea diftinguuntur. realiter

plorum, z

| contradi

a&u, qu:x non poffunt de fe invicem predicari ;

fed; ergo.

Min. prob.

I. Non potefít dici,

quód E[Jentia divina fit Paternitas; ergo.

Znt.

Operatim

prob.

Ex hoc fequeretur, quód Effentia Divina

ipa proitz

generet, ficut Paternitas, qus& tamen propofitio

omrnitt

damnata eft in Abbate Joachimo à Concilio La-

vodifict;

teranenfi quarto 1215. Ergo.

2. INon poteft

ilio; at

dici, quód J'uffitia fit Mifericordia; ergo. Zmt.

li

—

l

s difi

[

0.

!

l

prob. fi hoc poffet dici, fequeretur, quód Deus

eip us

puniat per mifericordiam, & mifereatur per ju-

ftitiam, quod eft abfurdum. Ergo.

Qia cont

RzsPoNDEo. c. Maj. n. Min. Zd1. n.a.

Goria o

"

ad prob. dift. Sequeretur, quod Effentia Divi-

inctoni?

na generet, nifi in ente infinito de eadem re in-

terveniente diftin&tione virtuali feu fundamen-

J

fecus.

ov

tali poffent verificari contradictoria. c.

n.

Cum enim fit de ratione entis infiniti , ut

(hi antemr;

G 3

pra-

ph

102

bI'SP UTATIO II

W VOU[iOl

!

(

redicata fibi oppofita , qualia funt Exiftentia à

g

íe, Omnipotentia, Omnifcientia, &c. partici-

lm

pet neceflario & indivifim, quia alioquin per di-

'REsPOND'

vifionem foret finitum; & nihilominus poffit

ypa p

involvere diverfitatem virtualem ; imo etiam

4 T02

relativam oppofitionem in ratione principii, cla-

T

rum eft, quód idem ens poffit effe unum & non

fefrus,

unum fub diverfa ratione fundamentali; & con-

Mi

fequenter etiam communicari & non communi-

vl

cari, generare & non generare fub diverfa ratio-

ne fundamentali,, feu virtuali.

um

,

ajo

Jd 9. dift.a. Non poteft hoc dici in fenfu

(

formali &c. c. reali. m.

Deus per eandem po-

jsfen

!

$

Ka

'.

s.

tentiam realiter exercet opera vindi&z & boni-

1]:

.:

n

:

ii

(ä

l

tatis, ficut eadem manus quandoque eft, quz vul-

|

|

srinrm

D

üerat & fanat ; fed eadem potentia obtinet di-

Bamibusl

|

verfa nomina, prout dicit ordinem ad diverfos

-----

effe&us. Hinc quia verum non eft, quód po-

amfii

^nteled

tentia divina üt ordinata ad opera vindicte pof-

fit vocari mifericordia ; ita fimpliciter verum non

38 CO

COR

finmen

eft, juftitiam effe mifericordiam, eb quód propo-

fitio nudé prolata dicat fenfum formalem , cul

p

i

TT

fenfui formali correfpondent à parte rei in recta

perfectiones fundamentaliter , feu quod idem eft,

Vs

J

virtualiter diverfze.

IT

QBJICITUR 5.

Effentia Divina prout

fTO

zequivalet intelle&ui creato, habet alium actum,

Ptf

quàm proutequivalet voluntati creatz ; ergo

1

ii

T

ut equivalens intelle&ui creato, diftinguitur à

Znt,

N

fe ipía ut equivalente voluntati creatz.

ii

|

|

h

patet 5 quia Effentia Divina ut zquivalens intel-

hi

le&ui creato pro actu.fuo habet intellectionem,

g (

o

ut vero &quivalens$ voluntati create, habet p

uo

5 Wuma q

ll

DE ESSENTIA DEI.

105

D Ef

!

fuo a&u volitionem. — Conf. prob.. Diverfi effe.

; C

W

E

z

-

l

loquin

"

&us arguunt diverfitatem principiorum & actu-

!

[

«

:;

um.- - Ergo.

AOf

l

E

REsPONDEO r. Retorquendó in potentia

l; m

Divina productiva elepbaniis & mufce 5 nam & ea-

eprindi

)

(

C um

dem Potentia Divina cquivalet pluribus poten-

t

tiis creatis fpecie diverfis , quarum diverfi funt

entah'; (te

effectus.

1OT) Comm

RESPONDEO 2. tr.a. n.c. ad prob. dift. Di-

diverfo s

verfi effe&tus arguunt diverfitatem principiorum

formalem. c.. realem. n.

Conftat enim, quód

dici in fü

eadem potentia illuminativa folis producat infi-

eandemy

nitas fpecies colorum. Sicut ergo potentiahec

de & bor

finita fe habet ad diverfos effe&us in eodem ge-

, quew

nere, ita infinita potentia fehabet ad infinitas fpe-

à obtine

Ad fummum

cies ac füprema genera entium.

Y ad divg

in his omnibus fequitur, dari à parte rei aliquam

eft, quii

diverfitatem fundamentalem , quz licét ante opera-

vindide

1

[;'

tionem intelleétüs nullam admittat in ente finito

T VOrum?

actualem contradictionem , przebet tamen intel-

qud p

le&ui fundamentum diftinguendi diverfas per-

rmalen,

fectiones in recto, ficut contingit in diverfis fpe-

tereint

ciecoloribus continuativé inter fe unitis, autinfi-

quod i

i

guris diverfis continuativé in quanto continuo in-

ter feunitis proutinPrenotando I. explicatum eft.

OBj1crTUR 6. Sapientia in communi non

Jivint J

li.

eft formaliter bonitas in communi 5

ergo Sa-

resto , t

pientia Divina diftinguitur à bonitate. c. patet.

diltingz

quia infinitas in Deo non deftruit rationem for-

malem Sapientie ut fic.

nt. prob.

Si Sapien-

ree :

du

tia effet formaliter bonitas, tunc etiam omnis

Sapientia creata deberet effe bonitas; fed hoc

telli

9& falfum ; ergo.

G 4

RE-

i habe.';j

»

104

DISPUTATIO II

" Ti

REsPONDEO. dift. a. Sapientia ut fic non

i

)

fqit

eft formaliter bonitas üt fic, negatione negati-

um

vá.c. pofitiva. n. Sapientia non repugnat conti-

5unt 1'

muativt uniri cum bonitate, quod eft identificari,liceét

etiam non repugnetillam feparari à bonitate in di-

g PCT' g

g, W

verfisfuppofitis. Hincetiam in Deo non nego da-

ri eandem diverfitatem inter Sapientiam & Bo-

u)

i forndi

nitatem, quz alioquin datur inter fapientiam Pauli

& bonitatemPetri ; fed dico,in Deo fimul dari unio-

iil

ETU

nem continuativam utriusque in ratione entis feu

exiftentis per unam exiftentiam, qualis datur in-

jl

f du)

ter diverfos colores in fpecie feu idea iridis.

Osjgierrum . Intelle&us nofter formans

gipnt J

ts g

.hane propofitionem: Sapientia Divina formaliter

non eft bonitas divina, non caufat illam veritatem,

af f

3

fedillam invenitinre. Ergo propofitio illa contra-

ïx

i

E

J p

di&toriajam eft vera ante operationem intellectüs.

j

REsPONDEO. dift. a. Intellectus non cau-

lam

fat hanc veritatem in fenfu reali fumptam. c. in

um

fenfu formali. n.

Veritas hzc in fenfu reali ni-

Tund

hil aliud eft, quàm di/Tinguibilitas, vi cujus fecun-

tl

1 d

v

*i

düm multiplicem viriualitatem obje&ti res eadem

m

at

poteft concipi diverfis conceptibüs; fed tamen

--

z£--

F2l

i

pE

E

jl

nego ante operationem intellectüs jam'tlari ve-

ritatem objettivam contradi&tionis , feu non e[Je unius

geres

W

|

ä

:

-

FE

ad alterum; .ipfa enim fotentia objeCtiva termi-

lE

—.;-

nandi contradictoria formalia nondum eft oppo-

Bu

E

l

E

R———JÀ —

fiio aftualis aut multiciplicitas a&tualis antecedens

£x2—

operationem intellectus.

É

If

-

EX

MUX

—

p

OsB]Jg1crTUR 8.

Inter paffionem demon-

r

fl

ftratam & medium demonftrationis debet effe di-

—

e€e3

füné&io; fed in Deo unum attributum demon-

N

D

lil

ergo..

N

ür'aþur per medium alterius attributi ;

Maj.

u

DE ESSENTIA DEI.

105

entig l r

"BAtofe lt

Maj. pateí; : quia idem.non poteft probari per i-

l fe

8[

dem, nec fyllogismus poteft duos tantüm habe-

Pügi

[i

t

lh

fiftan

re terminos, autunum. Min.prob. Demonftra-

tur voluntas Divina per intelletum 5 intelleGius Di-

um

lii

CODonm

1

vinus fer immaterialitatem &c. üt

patet ex Meta-

phyfica.

Ergo.

Dientim &

REsPONDEO. dift. Maj. De

bet eH'e diftin-

dplentin?

&io formalis fundata in obje&tiva diftin&tione

imild

virtuali feu fundamentali. c. realis. n.

Sic vi-

lODe enti

Ils dafyr

fibilitas demonftratur per rationalitatem, etiam-

fi tantim formaliter fint diftin&e inter fe, ut

le iridis

fler forma

fuppono ex Logica.

Eodem modó contingit,

quód natura Divina zequivaleat pluribus perfe-

ia formaft

&ionibus, & quód una perfe&tio fit fundamen-

Q ventatt :

tum inferendi fimul alteram . ob connaturalem

d9 eor?

connexionem perfecüonum inter fe in eodem

emintellel

Av

eCus nont

fübjeéto.

OB8JICITUR 9.

I. Ea, qu: habent prio-

ümptom

fenfured!

ritatem aliquam ad invicem, diftinguuntur à par-

te rei actualiter, fed intelligere & amare Divi-

1 uj

num habent aliquam prioritatem, ergo. Mim.

ürmu prob . Ea, que habent caufalitatem ad invicem,

s; fdt

habent etiam prioritatem ; fed amare & intelli-

; mf

gere habent talem caufalitatem ; ergo.

Min.

m prob.

Vera eft hec propofitio caufalis : JDeus

jeivut

"at

amat , quia intelligit ; non veroó : intelligit , quia a-

um d

2. Siintellecio & amor non diftingueren-

Jisantent

tur in Deoà parterei aGualiter, fequeretur, quód

intelle&tio peccati, fit inDeo amor peccati; fed

yen d

hoc eft falfüum ; ergo. Maj.prob. JEqué ten.

du

deret in peccatum amor Dei ac cognitio Dei.

lii

9

3. Principium & principiatum diftinguuntur actu

à parte rei; fed intelle&us divinus eft princi-

3

Pium;

y

106

DISPUTATIO IFI.

ii

1pf

pium, &

intellectio eft principiatum ; ergo. Min.

(

iif

er modum potentiz,

patet ; quia unum fe habet p

i

il Ü

li

re l

alterum permodum actás. 4. Vifio &objectum

;ntur ul

vifionis diftinguuntur actualiter; atqui cognitio

Afb

Divina eft vifio, & Effentia Divina eft objectum

ii

hujus vifionis; ergo.

Min.patet ; quia Deus in-

fuam.

ïepax*abiïx&g

tuetur fe ipfum, feu Effentiam

g at

ResPoNDEO adr. dift. Maj. Ea, qu& ha-

0. gilde

bent prioritatem realem diftinguuntur

Qyrt

tantüm habent prioritatem rationis.n. — 4d prob.

n. Min. ad prob. dift. a.

Vera eft hec caufalis

infi 00

;

m

caufalitate methaphyfica. c. phyfica. n.

Ad 2. dift. Maj. Sequeretur

, quod intellectio

vt

vf v

peccati de

nominativé fumpta, fit amor peccati.

c. fumpta reduplicativé. n.

In Deo datur ea-

ag

TA

dem Effentia ac Potentia virtualiter multiplex 5

hzc diverfitas eft tantüm fundamenialis, nec tran-

i*onceptibpï

t

T

fit ad contradi&ionem attualem ante operationem

mentis noftre, quia in Deo non datur negatio

WTL

6

& affirmatio , fed tantüm aptitudo ad formandos

NU

j

Il

diverfos conceptus.

Y

(f

AAl 3. dift. Maj.

Principium & principiatum

|

Wt

j

phyficum diftingu

untur.c.metaphyficum.n. Deus

inrial

nunquam eft in pura

Potentia ad intelligendum,

IT

ideo dum dicimus in

—

fed eft a&ualis intelleGio ,

4'1

Deo effe intelle&um intelligendo Potentiam in-

|

m

telle&ivam, idtantüm fit fecundüm noftrum mo-

"nf

dum intelligzendi.

Vg

Vifio & obje&um vifionis

l

ZAd 4.. dift. Maj.

UP l

diftinguntur, fi hoc obje&um fi

t videnti extrin-

"lem

fecum. c. fi intrinfecum. n.

uslibet noftra

l

a

cognitio eft exercita cogn

itio fui rpfius in ratione

a

j

ut idem fit ob-

Á

cognitionis ; hinc non implicaþ j

i

i

jectum

l,

DE ESSENTIA DEI.

107

1; &t |

|

je&um fui ipfius etiam in aliis perfe&tionibus in

VU ote

[ &Objefü»

Deo. Veldiftinguofic. Diftinguuntur funda-

WLQUT Qogy

mentaliter. c. realiter. n, — Eoipfo , quód expri-

mantur conceptibüs diverfis , habent etiam co-

R elt ol

! Qua D

gnofcibilitatem diverfam; fed diverfitas illa non

a,

fit a&iualis ante actualem cognitionem, eo quód

li, Quà

infeparabiliter füb eadem ratione entis conclufa

TUntUr, (

fint divgrfg illa obje&ta noftrorum conceptuum.

g'n: Ad]h

(ï

O5 I"I.(äï TüR. IO, . Si caufalitas meta-

-tec cui

phyfica, vi cujus unum attributum Divinum de-

II

d'intelld

monftratur ex alio, non effet vera caufalitas a&u

antecedens operationem mentis, omnes tales de-

D0r pecea

[

Q r i

monftrationes veríarentur tantüm circa noftros

conceptus, non circaDeüm; fed hoc eft falfuüm.

p

Ergo.

)s, üec f

2. Si talis caufalitas poffet confiftere in

folis conceptibus, etiam illa caufalitas, qua Filius

: operatr

Qtot

eft à Patre, SpiritusSanétus à Patre & Filio, pof-

fet explicari per folam prioritatem rationis &

ad formu

conceptuum ; fed hoc eft haereticum.

Ergo.

Maj. prob.

Non habemus minorem rationem di-

pritcg

ftinguendi tres Perfonalitates , nifi quia propofi-

ficuma

]

l

tiones feparate fünt caufales & relativie à parte

ntellip

rei independenter ab operatione mentis noftre,

um did

lf

Ergo.

Potents

RzsPONDEO adz.n. Maj. Quia, ut dixi,

j nofftt

tales demonftrationes verfantur circa perfe&tio-

nes connexas , fundamentaliter diftin&tas ; intelle-

&us autem, poftquam femel demonftravit hanc

u den ] Ü

connexionem, argumentum facit ab Exiftentia

[

Jibet !

unius ad Exiftentiam alterius.

