DE ESSENTI*A DEI.

73

!

ïimb j l

aä Fhilitudz'nem forme agentis ; mon tamen ita., q

ubd

participent rationem fbeciei aut,generis , fed fecundum

Qfortor

i

i

aliqualem analogiam, ficut € ss & eft commune omnibus.

DT

*l

;

£t boc modo illa, que funt à Deo, affimilantur ei, in

quantum funt E N T1A.

7. ldem l. cc. ad r. Di-

T fU g

i e/t: Qu

cendum , quàd (creaturz) deficiant & fua caufa, mon

oltum fecundian f[uam. intenfionem & remiffionem , ficut

1 g

fhtosjns

vinus album deficit à magis albo; fed quia non eft con-

venientia nec [ecundum fpeciem , mec genus.

8. Idem

Al ) ]

l cc. ad 3. ait: — Dicendum ,. quod non eft. imilitudo

LT j

creature ad Deum , propter convenientiam in forma fe-

INENTI

cundum eandem vationem generis & fbeciei, fed fecun-

156 ]

dim analogiam tantüm.

Vdin quja

REsPONDEO 1. dift. a. Negat D. Thomas

ttin din

aliquam perfectionem creaturze concretivé fum-

t fcundi

ptam convenire univocé cum iis, que funt in

um -; f

Deo. c. abftractivé fumptam. n.

D. 'Thomas

ifma f

tantüm confiderat entia creata concretivé, prout

Bo

funt in aliquo determinato genere yel fpecie en-

ficundm

tis condiftin&té ad aliud genus vel fpeciem entis;

tss V

& fic bené negat perfeGtionem creaturce conve-

T

nire univocé cum increata perfectione ; quia

^, (ut i

non tantüm ratio fpecifica, fed etiam generica

j d

creature (fiftendó intra limites creature) nul-

t

Cini

.

lam habet convenientiam cum Deo & rebus Di-

vinis, utpote que omnes funt illimitate & infi-

| quiil

agj

nite; adeoque etiam funt extra genus entis creati.

ei f

RESPONDEO. 2. retorquendó in predicato

tionn g

entis, quod Do&tores S. J. & Scotifte feré omnes

iit genemi

dicunt convenire univocé Deo & creaturis, de

quo tamen D.'l'homas prorfus eodem modo lo-

l þmzïliwifïä

d n m

quitur, quo de aliis perfe&ionibus divinis v.gi.

vite, fapienti: &c.

Idem ergo puta me refpon-

u 4

2

lere

74

DISPU'EA..'E/.I;Q ;14:

deread Authoritatem D. Thomzuniverfim, quod

i wl

gu, P

illi refpondent circa predicatum entis.

Caterüm hunc effe fenfum D. Thomz negan-

uiguni

Mf me !

tis univocationen tam genericam quàm fpecifi-

t Mi

cam creature cum Deo, poteft probari ex ipfo

;;os, «

D. Thoma.

r. Enim dicit, tántum ideó nullam

dari univocationem , quia perfectiones, que in

lv

:'v

j

sxadim[

T

Deo funt unitivé , in creatura funt divifivé ,

j q

adeoque nunquam in Deo concrefcunt adgenus

!

ii

p[u t

od

vel fpeciem entis particularis ; ex quo manife-

ftum eft, quod perfeGiones creatas confideret

suud.

jlis]

veduplicatjob ac concretiot , in quantum funt limi-

p

tate, finite, verbÓ, divif? à cumulo perfectio-

stf T

num. P.l d.13.a. 5. c. fic ait : Dicendum , quod

vir od

impoffibile eft , aliquid pradicari*de: Deo , &? creatura

Cl[eml

wnivoté ; quia effetdius mon adequans virtutem caufe

Dres.

vecipit fmilitudinem caufe deficienter , ia ut quod. DI-

VISIM (? MULTIPLICITER e/L in effettibus , in

o

Cv t

caufa ef? s MPLICITER (feu unitive) g eodem

wodo ; ficut fol fücundum unam «virtutem multiformes

QQUTef ]

ff

variüsque formas in iffis inferioribus producit. — Eodem

snodo omnes perfettiones , que in creaturis fant D 1v 1-

^m

J

$IM ($ MULTIPLICITER, in Deo praexiftunt

[

j

p

UNITE, (7 SIMPLICITER.

9.

uia ipfe

i

i

i

lnl «

D

[

"t

D. Thomas alió locó comparat perfectiones crea-

l

r

T

turarum aí Deum, ficut animalitaten ad homi-

N

nem , qux fine dubio formaliter continetur in

N

homine, id quod falvari non.poteft, nifi dica-

Odlfpa Is

[

tür, D. 'Thomam in prioribus textibus confide-

"r dj

tare perfectiones creatas concretioé , prout nempe

K mj

funt in aliquo determinato genere aut fpecie en-

ef

(l

tis particularis, in quo genere entis non eft Deus.

D ThOmHS

P. L. q. 14. a. 6. c. fic ait :

Qmnia in Deo praex-

W

dTA

iftunt,

l

75

bDE ESSENTIA DEL

*

ll

liyerüm,

N

iflunt , non þlünz"quanmm /(zd id, quod commume eft

Fhümæ fj

omnibus , fed etiam. quantum ad ea , Jecundim que res

j

"

r

quàm f

6

j

difFinquuntur, .. Et fic cm Deus omnes perfetliones con-

'bari

!

tineat , comparatur Dei EjJentia ad omnes rerum E[Jen-

&tj

|

j

Ti n

l;

das, mon ficut commune ad propria (ut unitas ad nu-

meros, vel centrum a lineas) fed ficut attus per-

lttes ) Uæiï

AUE iif

Fettus ad imperfettos ; ut fi dicerem , bomo ad animal 3

vel fenarius qui eft mumerus perfettus , ad imperfettos

CU d

fub ibfo contentos,

Ita D. 'Thomas ; & hoc eft

T0 mj

formaliffimé quod nos dicimus, cüm utique ani-

? CODfidos

malitas in homine, unitas in numeris, centrum

1 fünt [j

) perfeio

inlineis ad peripheriam, binarius in numero fe-

nario formaliter contineatur.

Sic & ratio gene-

Au, qud

9. u

rica caloris remiffi vel ftatuz imperfectze conti-

netur formaliter i

tb Qj

perfecta,

n calore intenfo vel in ijca.t;ga

L qui y

Driczs.

Si perfe&io creata cum increata

ff

") £a

ideo non convenit univocé, quia fumitur con-

cretivé, tunc etiam animalitas leonis non debet

Yi li

convenire univocé cum animalitate hominis ;

, D

fed hoc eft falfum ;. ergo. — Maj. prob. . Eft ea-

i fitt o

dem ratio fümendi concretivé animalitatem com-

t prauji

comparatam ad leonem ac hominem, quz ratio

. Qu

eft füumendi concretivé perfectionem quamcun-

Cionest:

que cre

atam comparatam ad creaturam & Deum.

m aL

Ergo.

ontinett

Ra-.

^ RESPONDEO,/h. Maj. ad prob. n. a.

t, nf

tio difparitatig eft, quia homo & leo non com-

us cuji

parantur ad invicem per modum caufie, fed tan-

rout od

tum per modum rerum fimilium, in qua confi-

deratione folet locum habere abftra&tio.

Econ-

u p

yonettus

tra D. 'Thomas Divina ad creaturas comparat per

In hac autem confi-

j of

[

li

modum caufie & gfï'e&us.

dera-

if

M

76

DISPUTATIO IL

K

m

ii

J

deratione folet attendi ad predicatum ültimö

J

gendü

fpecificum, quod eff ratio caufandi ; & ideo non

i mente

Í

folet habere locum abftractio fecundum ratio-

Caterüm

jl müIUS pä*

nem genericam , faltem ordinarie.

st

vt

mentem S. Thome noftre do&rine effe confor-

wlm, M

qQi

mem oftendam Queft. 4. Objett. 13.

E

Y

Op]rcrTUR 6. contra eandem.

VRi as

n

rentur omnes perfeGiones formaliter in Deo,

m

W

j

tunc etiam daretur albedo in Deo 5. fed hoc eft

am ib

;

Si daretur albedo

LL

falfum ; - ergo.

Min. prob.

in Deo, tunc denominaret Deum album, & du-

wl

rities Deum denominaret durum ; fed; ergo.

-

jj J fäüd

2. Si darentur omnes perfeGtiones lapidis in Deo,

ho

gt

tunc daretur in Deo etiam lapis; fed; ergo.

Maj. prob.. . Ubicunque reperitur colle&io pradi-

du

g

catorum cum lapide fpecificé eadem , ibi reperi-

tur.lapis ; - féd hoc fieret pofita univocatione

yi, wet

llpcn

Divinarum perfectionum cum perfeQionibus la-

pidis.

Ergo.

gtl

Ti d

. RESPONDEO 4

d 1.' dift. Maj. Daretur in

Deo albedo in ftatu ideali.c, in ftatu reali. n.

l

il

tl

f,EIIJ Il

1

Idese que funt in mente Divina, funt ejusdem

phüt

l

j

fpeciei & ejusdem naturz formaliter cum perfe-

u

;

l

i

&ionibus creaturarum , fed tamen non funt in

]ttt ]

mente divina per modum entis realis , limitati

iterofn

ad locum, tempus, & fubje&i legibus natur& in

310 fl

agendo vel patiendo , qui ftatus per divifionem

t

j

pÍ

à cumulo perfectionum accidit Effentiz cujusli-

|

Bu

betrei t fic. Diverfitas ergo inter perfectio-

11

"tlf QU

nem realem albedinis qu: eft in muro, & inter

ts

|

ideam albedinis, que eft in mente noftra vel Di-

Q

II

li

vina, non confiftit in ipfa Effentia albedinis , fed

in modo efferidi ; albedo enim in muro fequi-

"lite

1

tur

l,

DÉ ÉS8SENTIA bEr.

dd

tut leges phyficas univerfi, ac mundi realis tam

ünd

Um g

in agendo quàm patiendo $ econtra albedo , quxe

eft in mente, fequitur leges mundi intelle&tualis ;

d

d

CHe COf

l

hinc murus patitur albedinem, donec à legibus

extrinfecis mutetur, & ideo vocamus murum al-

xm. I. Sldi

bum; econtra mens non patitur albedinem per

ul

modum fubje&i paffivi, fed eam recipit per mo-

DEU

; Íed lo

dum principii activi, & ideo non denominamus

eam albam fed cognofcentem albedinis.

TCCUr a[bol

J

bum, &i

d 2. dift. Maj.

Si darentur illee perfe&io-

nes lapidis modó finitó & limitató, feu in ftatu

d5 em

reali.c. fi tantüm illimitató feu in ftatu ideali. n.

(is inDe,

In mundo hoc reali perfe&iones lapidis funt tan-

; empo,

SWOIUN

tüm perfe&tiones lapidis & nihil aliud, quia funt

divifie à cumulo infinito perfectionum 3. in Deo

; bitou

autem nullam habent limitationem loci aut tem-

Yvoentinr

poris, nec fünt divifie à cumulo perfectionum,

o QObl

& hoc non vocamus lapidem, fed ideam lapidis

quia ut obfervat D. THoMAS p.T. q. 13. res no-

Darebri

Tatu retii

minantur, ut concipiuntur; concipiuntur au-

tem ut aliquid finitum, quandocunque nudé ac

tunt ej

fimpliciter proferuntur nomi

"

na .entium finitorum

t Qumpe

v. gr. lapidis.

: mon f

Drezs. In Deo juxta nos non tantüm de-

dlis ; li

beret reprefentari preedicatum genericum & fpe-

yos natit

cificum lapidis, fed etiam predicatum indivi-

y divit:

duale ilius ; ergo fi idee rerum , que fünt in

entie cuiug

mente Divina, funt ejusdem fpeciei ac nature

ter pert

formaliter cujus funt ipfie res, in Deo non tan-

, 6

tum debet reperiri predicitum genericum & fpe»

lat

cificum lapidis, fed etiam individuale, adeo

que

jlb edimS,f*f

totus lapis realiter fumptus.

RESPONDEO. dift. a.

Deberet in Deo re-k

o tï

peri-

)

79

AÍisPUTATIO . II

jl!

n

,

periri prædicatum individuale lapidis , fecundümi

eawfafum |

quod habet aliquid pofitivi. c. fecunduüm quod

p

habet aliquid negativi. n.

Predicatum indivi-

y li

in.gu

duale lapidis in ideis divinis tam perfecté exiftit,

j imul

ac exiftit in ipfo lapide, fed ibi non habet divi-

fionem ac negationem Oomnium aliarum perfe-

[

3

ao

&ionum, & limitationemi ad leges naturge, qua-

lem habet extrà Deum i & ob hoc idea lapidis

&m&mï

j um d

in Deo non eft aliquod ens particulare; ideoque

non vocatur lapis fed idea lapidis,

n

i.' NO*

i

Osn]JiciTUR 7. contrá eandetii.

jtatr i

7

ftre perfeciones exemplares feu ideales, quas

concipimus de aliqua re non funt ejusdem fpe-

ii

li

"

d

3 dl

ciei ac naturz cum ipfo objecto v. gr, idea arcee

cum arca; ergo neque idez divine funt forma-

at

VAU D

liter ejusdem rationis cum objectis.

nt. prob,

1

ii

Idee corporum noh funt corporee aut corpora,

///

T

& fimiliter idea caloris aut frigotis non eft calida

TET

aut frigida.

2. Si perfeGiones divine ideales

tb

convenirent formaliter cumi creatis, turic perfe-

Is

VIMT

&iones ideales fubftanti& deberent effe fubftan-

tiales, & idez accidentium deberent effe in Deo

UT

(

accidentales ; & idea rotunditatis deberet effe

&l intemo,

rotunda; fedhoceftfalfum., Ergo. 3.

.ando

lii

fol producit plures effe&tus , non eft nec

e, ut

?Olünganæ ii

hi effe&tus formaliter precontineantur iri fole;

TM

neque enimi mufca, rana, vapor &c. formali-

!

nüderatæ 1

ter continentuf' in fole; ergo idem eft neque

*

RUT

jn Deo neceffarium. |4. Quando anima produ-

t

cit motum vitalem, cognitionem , volitionem,

Q

hi effectus non continentut formaliter in anima;

&f

ïlt

idem fit, quando ex organo producitur cóncen-

"t

tus; ergo etiam neceffarium non eft , ut in Deo

ii

prg-

IT

DE ESSENTIA DEI.

79

(s

, fecqu

Cund

üt

Q

'p'ræcontineahtur formaliter omnes perfe&iones

ititum

creaturarum fimpliciter fimplices.

il

RESPONDEO ad 1. dift. a. . Noftrae idez

)erfe&e j ï&

On Dier

hon funt ejusdem naturé cum tebus realiter &

individualiter fpe&tatz. c, formaliter fumptee. n.

ld üm

l

J Titüre l

Species v.gr. alicujus cubi dependent in mente

ab arbitrio mentis, nec habent neceffarió fibi

0C Ide& la l

adjunctam limitationem ad certum locum & tem-

J

qre

il

pus cum fübjectione ad leges univerfi phyficas

quando enim cubo àcéedit hzc relatio adlocum,

D L

]

tempus, Gleges univerfi, eo ipfo eft & deno-

Ales, qi

minatur Corpus 3 fed hec relatio à cubo ut fic

Jusdem l

UET

diftinquitur formaliter, & ideo non eft neceffe,

ut eadem rélatio conveniat cübo ideali,

Idem

Tünt fom

dico'de idea caloris & frigoris ;; calidum enim

J

Jl pn'

vocamus non id tantum , quod Pabet calorem,

W CO

fed quod inducii fenfum caloris aut frigoris in cor-

ton eftedi

ivirie i

pore; idea Caloris, quamvis non differat à ca-

lore ex fuo genere, noón tamen inducit fenfum

, tüticge

caloris in corpore;

Inde ergo fit£, quod ideam

t efe f

caloris nón vocemus calidam,

Verüm tamen

1t effen]

eft , quod calor in mente concipi non pofíit fine

; debettiz

fenfu internó nifi pef motationes, prout in Pin-

. $Qu

dicüs Pbilof:

ophie Peripatetice. "Tom. 4. Philofophise

E hecelit

Pollingane dictum eft,

1

ytur i

.Ad 2& Iï- Maj-

Quia perfe&iones formaliter

( fori

confiderat? abftrahendó à ftatu reali ac indivi-

em d

duali nec funt fübftantiales nec accidentales, fed

anima p

indifferentes ad utrumque ftatum.

Ideo perfe-

, vülis

&io aliqua ex fuo genere univoca poteft in uno

iter iib

fubje&to effe accidentalis , in altero fubjlantíalis , fi-

jcitür

cut animalitas in homine poteft effe rationalis,

[ u

in bruto irrationalis ; in mente ergo Divina ta-

les

f

)

DISPUTATIO if

89o

:

les perf&&iones funt fub&antiaïes n mente— hu-

l

gt

ll

j

d

mana femper funt accidentales ; in obje&tis rea-

j'u

!

yii

libus interdum funt in uno accidentales, aliquan-

j

n

j

do in alio fubftantiales. .Ad alterum dico, hoc

tantüm vocari rotundum , quod eum ftatum ha-

i

r

l. eöt

bet fixum & limitatum , qui convenit rebus cor-

poreis; rotunditas autem que eft in mente, non

s ii D

g. (

facit, ut anima patiatur modó fixó ac limitató

fecundüm leges univerfi eam figuram permodum

atb

fum

terminantis, fed eam concipit pro fuo libitu, ut

vult & quamdiu vult; hoc autem non eft effe

i, t

volbis

rotundum, fed cognofcere rotunditatem.

- ZAd3. c.a.n.c. & paritatem. — Difparitas eft,

BIl

Dmtts 1

quia fol vel efttantüm caufa inftrumentalis , quce

difponit materiam ad formam, adeoque eft caufa

wütr, t

i nj

ad fummum n fieri , vel fi fit fimpliciter caufa et-

jami in effendo, üt volunt antiquiores, ipfa tan-

P

ïenti.x

l

tüm facit id exigitivé, & ut Effentiz aliorum en-

q. 3

tium fint in univerfo ; non vero eft caufa crea-

M

Wni, tu

iiva, ficut eft folus Deus,

juxta D. Thomam

u

t

Qu

omnes €aufze create vel funt tantim caufa in fieri

5

difponendó materiam, & tales utique non pr&-

loeoyy

y

continent formam effectüs.

Imo ipfz caufe u-

At nf

Á

nivoce cüm.non poflint producere propriam Ef-

M

fentiam ac formam juxta eundem S. Do&torem,

B

]f

f

tantüm poffunt facere, ut ea fua forma ex fe in-

m

definitafitinnovo fubjecto.

Caufze veró etfendi

DN

ob exigentiam & connexionem partium univerfi

tl

EUR

funt ille, qux exigunt, ut alie Effentie minüs

T

!t i

univerfales fint in univerfo, & ad hoc iterum

Dite hd

non requiritur, ut caufa formaliter praecontineat

perfe&ionem fui effe&us. ; Econtraalius eft mo-

1

Db

Wt

epe

e1[1-

lQ

dus caufandi pex ereationem , quo fimpliciter Eff

2

L

tua

DI

EPT

n

l

DE ESSEN TIA DEIL-

91

T mern

Objeti

tia quz fuerat ab eterno , ubicunque fuerit, in-

Tales

cipiat effe in ifto ftatu finito feu creato ;. cüm

m d

j allqu

(9. |

:

autem nihil fit ab eterno nifi

Deus, fequitur,

Bul

quod Effenti: rerum ex fu

D

ter fuerint in ideis Divinis.

0 genere ac qurmali-

At rebs

ï

1 tnen

te

ä

ld 4. eódem modó refpondeo; anima enim

no

QÜ q h)mtw

n dat Effentiam fuo effectui, fed vel difponit

T2 Dermog

V.Br. corpus ad naturam caloris, vel.ob ordi-

l

nem actuum antecedentium exigit habere feriém

1 ib

101 e[t dj

a&uum fubfequentium v.gr. cognitionis aut vo-

litionis ; interim tamen Effentia cognitionis aut

dLem,

volitionis neceffarió alicubi debuit effe ab -

Darits ej

terno.

Dtalis, qua

ID reres r.

ue elt eauf

Si omnia continerentur in Deo

formaliter , tunc non folüm Effentiá caloris con-

t u d

5 p tu

üneretur in Deo , fed etiam Effentia fe

nfationis,

qua actu fentimus ;

fed hoc eft'falfum. Ergo.

: aliorum a

Jf

Min. prob. — Si daretur in Deo etiam Effentia fen-

fationis, tunc Deus fentiret calore

m , dolorem,

D. Thon:

& reliquas

cauftii]

| qualitaþes ; Sed hoc non poteft dici.

Ergo.

yue nonpt

REsPONDEO. dift. Maj. Daretur in Deo

pfe cut

Effentia fenfationis demptis imperfectionibus, &

proptiai.

obje&tivé feu activé. c. cum im

$. Dodtts

perfectionibus,

& fübjectivé feu paffivé. n.

Falfum ergo eft,

yma ert

ia fentire calorem

»verdi

quód Deus fentiat calorem, qu

in noftro conceptu importat aliquam patfionem

tium um

in noftra anima habente fe paffivé ; talis autem

(fentie rb

paffio non datur in Deo, utpote qui tantüm in

j hoc i

fua mente habet fenfationem objettivé, ac circa

greconti

eam verfatur adtivénonpaflivé. Licetergo Deus

julisei?

tam perfecté percipiat calorem etiam intenfiffimum

;üciterEHfï i

ac nos ;

attamen eum

percipit fine modo paffi-

)

D.zdmort Tratt. deDeo,

VO,

jl

DI'S'PXU-TATIO, 11

p

j

atl

vo, fine triftitia & dolore fuþje&ivoä, ac fine

lefione organorum, fed a&tivé tendendó in aliud.

dl

n $d

Drices 2.

Si omnia dantur formaliter in

j fea

W

Deo, tunc etiam datur in Deo dolor , omnia

tormenta inferni, omnes triftitize damnatorum ;

« & d)

g u

imó & eorum fenfationes ; fed hoc non poteft

d

dici; ergo.

g fpunt

Dantur in Deo

- RrsPoNDEO. dift. Maj.

m 'mDEC

ifta omnia idealiter & obje&tivé. c. fubjectivé. m.

g at

Deus eft infinitus cumulus perfectionum, ergo

Q

Hi dolores

p onl

& dolorum, quia non funt nihil.

1

J

!

Til

tantüm reperiuntur formaliter in ideis Divinis,

ï J «Wj[jlim

:

l

r

non ex parte fubjetti cognofcentis ideas ; & hinc

il

n

illi dolores obje&ivi non confunduntur in Deo

M

cum beatitudine fübje&iva ;

& ob hoc non eft

g fris Y

verum dicere : Deus patitur dolores inferni; fed

J

verum eft, quod per fimilitudinem formalem ac

Mi

entitativam intelligat do

1ores infe/rni, eos cau-

r

fandó.

tilm

DicEs 3. Quando nos tantüm idealiter in-

Tipt

telligimus calorem ignis , aut dolores inferni &c.

T,.

non perfe&é affequimur hos dolores; ergo fi-

d f

Deus tantüm intelligeret & non fentiret dolores

IT l

inferni, non haberet perfe&am notitiam horum

à f

dolorum, nec fciret, quàm horribilis fit infer-.

t allor

nus.

ZInt. prob. ^ Quando v. gr. prius concipi-

W Ti

mus crüciatus combuftionis manuum, & poft-

il dmllï 1

modum eos a&u fentimus, experimur nos longé

finys

aliter effe affe&tos ex agnitione fpeculativa ac

:

Omm per

pra&tica ; tunc enim primüm dicimus , neminem

Me) fenfu

poffe credere, quanti fint hi cruciatus. Ergo.

VN j

f

RESPONDEO. c.a.n.c. & paritatem.. Dif-

S not

tf

J

N

paritas eft j quia nos intglligelïdö dolore

habe-

w

I

]

dv

DE ESSENTIAXDEL

83

4«

habemus etiam ipfam Effentiam doloris in nobis

QO ina

Ormats

ipfis, quia ifta excitatur in anima primüm per

010T

, (;

actualem motum organorum. Deus autem ha-

EVR

Tltony

bet in fe, hoc eft, in fuis ideis, totam Effentiam

inferni & ejus miferiarum tam

perfecté & ade-

quaté , ut fi per impoffibile eas ideas Divinas in-

"t jn D

ferni fepararemus à cumulo reliquarum perfe&tio-

num in Deo re

;

Tübjei

mum infernum.

peribilium, hab eremus perfectifli-

ODUD,

11 doly

. OBjyrerTUR 8. contra eandem. — Si daren-

15 Diini

ur omnia in Deo formaliter, tunc etiàm daren-

55 & hj

tur voluptates carnales fenfüum ; fed hoc eft ab-

furdum 5 ergo.

Min. prob.

Si darentur forma-

Dür in D

D0Cmon e

lifimé in Deo v.gr. cibi & convivia, poffet ho-

mo carnalis velle frui Deo propter iíta Objecta

intetni; [

Tormalen:

inDeoreperibilia; fedhoc eftabfurdum. Ergo.

RzsroNDzo. dift. Ma. Darentuür ifte vo-

D), e05

luptates objectivé in ftatu ideali. c. fubje&tivé

& in ftatu reali. n.

In ftatu reali his carnalibus

1 idealtbrn

voluptatibus jam adharent imperfe&tiones , ac

s infettit

f5; d

limitationes ; nec in Colo ullus eft finis v. gr.

Cibi, potüs, ufus conjugalis, ad qua à Deo nunc

Xiret d

titiam hr

ordinatur voluptas, tanquam accidens concomi-

tans.

Hinc, cüm fit ea voluptas irrationalis in

yilis f

ordine ad hos fines in celo , nullus dabitur ejus-

rius CU

um, &rt

modi voluptatum appetitus, nec ufüs. Quod fi

tamen dantur in ceelo aliqu: oblectationes fen-

jur n0

sio

fuum rationales, v.gr. auditüs per muficam, vel

þeculan a

oculorum per flores pulchros. &c. non eft im-

us,

poffibile, fenfus noftros in Codlo immediate affici

!

.;

1U0S.

U5

ab illis perfectionibus Divinis idealibus.

Imo,

itateff

fi vera effet fententia Cartefii, etiam in hac vita

dolore

loribüs & fonis & odo-

;

gn—ima afficeretur folis co

F 2

f

)

04

DISPUTATIO IL

"

jjntt

TU

j

vibüs idealibüs. Accertéparumintereft, utrum

afficiatur fola anima illis ideis, vel utrüm etiam

wpz

d

i

afficiantur fenfus ;

fic enim, fi per ifta quinque

"

annorum millia non ex

ftitiffet mundus , exftiuit-

p

fent tamen in anima ezedem affe&iones & idec,

ivl

s, non daretur propterea

a, W

T

11

quas defacto habuimu

minor oble&atio in ift

o mundo ideali quàm reali5.

s , (

ficas, qu: putant fe.

& idem contingit circa vene

À

yora u

frui miris oble&

ationibus, c

um tamen ifta omnia

3

folum dentur in

Phantafia; prout bene obfervat

wl

[

Matcel-

]

Wilf |

W

author Epiftole Decretalis , adífcriptae

z/!?/!i

'W'W

EM |

lino Papz.

M

!

OnBjICITUR 9.

contra eandem. Non po-

W

:

[qwdem

&ore oftendi, quód o-

teft ex aliquo infigni Do

J

DL

mnes perfectione

3

s creaturarum fimpliciter fim-

allimbtm

plices formaliter ex

iftant in Deo ac univocäv.

)

fomit

Ergo.

40. n.a. Quianoftram fenten-

j n

RESsPONDE

Yientt, D

tiam in plurimis locis exprels

é docet sco TUS,

BG

it attenté, qui hoc

& credo,

quoódillum non leger

Df

l

lil

In 4. enim docet;

Deum pofle cogn

ofci

negat.

4

iT n

conceptu. unto

00; Deum cónvenire univocé cum

i

creaturis; i

deas Divinas effe formaliter fimiles crea-

Poteft dici, quid

1

tis. Dift. 3. ad q. 2. fic habet :

non tantim in conceptu analogo conceptui creature con-

cipitur Deus , qui fc

ilicet fit omnino alius ab illo ; fed in

fibi & creature.

Concepium

conceptu aliquo wunivoco

Q?EWI?iaDir

unicocum voco , qui ita eft

unus , quàd ejus unitas fufficit

f

ég univo-

ad affirmanduin €9 negandum idem de eodem ,

'Tertia

p

cationem. fic intelle&tain pr

obo iripliciter &9c.

Omnis inquifitio metapbyfica

|

Nf

Scoti ratio fic habet :

W

)

de IDeo procedit fic ;

fiilicet. confiderando formalem va-

| J

uumu[ Del

i DiVinæ

tz'onem alicujus ,. €9

aufferendo ab illa vatione formali

mn-

J

lI

DE ESSENTI.A Enr.,

85

Dteref

j

vnperfeGtionem , quam babet in creaturis , & refervando

Utrün v

illamationem formalem, & attribuendo fibi omnino fum-

t ila Qiy

mam perfettionem , & fic attribuendo illud Deo. , Ex-

mdUS, eXü;l.

emplum de formali ratione fapientie «vel voluntatis, &grc.

l005 (l

Confideratur enim primb jn f& &? fecundian fe, & ex boc,

AU proptg

quàd ratio iftorum non includit formaliter imperfetionem

A quimrs

aliquam , nec limitationem , removeantur ab ipfa imper-

QUE putant

J'e&tiones , que concomitantur eam cum creaturis , & ve-

D iffa o

Jervata eddem ratione fapientie & voluntatis attribuun-

&De obfen

tur ifja Deo perfetti]uné $— ergo omnis inquifitio de Deo

p Mato

'bponit intelle&tum babere conceptum eundem univocum,

quem babet de creaturis. - Yta sco r us. Similia ha-

- Nonpt

bet plura Dift. 8. q. 3. & 4. item Dift. 35. & 36.

l, qiic

N egat quidem Deum effe in genere; quia non eft

pliciter f

corpüs, vivens &c. que omnia jam dicunt ali-

« Unvot

quid limitatum, adeoque non poffunt convenire

Deo formaliter ; fed ipfie perfectiones fimplices

ftram fent

i

z

juxta ipfum conveniunt Deo formaliter, üt Sa-

&t $COTI

pientia , Bonitas, Juftitia &c.

Quod ipfum ex-

entà qi!

tendendum ad alias creaturarum perfe&iones,

prout continentur in ideis Divinis.

Imo etiam

offe cop

o QR

lod

D. Thomas referendus Quafl. 4. Oljett. 3. non

obfcuré hanc do&rina

ter iib

m exactiffimé (tradit & ex-

itef. d

plicatl.

jj r

b il J

QUJESTIO III,

AU

"

n Ellentia Divina ab attributis , vel attributa

u Ut

Ian

duter fe diffinquantur realiter ?

jm, 6!

OTANDUM I.

"Attributa Divina vocari illas

j æ(. Tï'

- . perfe&iones divinas, feu predicata, que

ftio i

J

tribuuntur Deo per modum proprietatum toti

jj

naturz Diving & omnibus tribus perfonis com-

a

I5

imnu-

5

)

JDESPICTATIO.JII.

86

t f H[r

1unium lglt funt fapientia , potentia , juflitia , miferi- "

( fopU

[

cordia, bonitas, fortitudo &c.. quibus Deus denomi-

n

l

natur fapiens, potens, juftus &c,

uxritür hic,

"

joil

tet

quomodo hz perfectiones diftinguantur tum. ab'

ÉEffentia Divina, tum inter fe.

j

: *

n qui

NoTANDUM 1l.

In hac qu&

fcione fui'ü'e.

T

quatuor herefes.

ParuA hezrefis fuit l'alentinianorum in primi-

gt

ao

tivaEcclefia, qui putárunt, quod DivinaKffentia

emanet à fehas perfectiones, quas ZEonas vocant,

N

n

& has putant elfe diftin&tas ab Effentia Divina,

n

eàsque fuiffe principium operationum, quc ap-

paruerunt in Moyfe, Chrifto, aliisque Prophetis;

at

ri-

j u Gd

complexum vero plurium talium /Eonum in Ch

"

fto homine operantium , 5alvatorem vocant 5 &

!

at

. Jatmm

quia funt diftin&ie ab

Effentia Divina, funt juxta .

i

M. S

ipfos etiam obje&tum fpecialis cultüs. Hanc fen-

tentiam videntur adoptáffe Quakeriani feu. Tremu-

j

jl

r

t n

lantes in Anglia, qui credunt, Chriftum tantum

effe aliquam oirtutem Dei, feu attributum , fpecia-

Wi

l

tim fapientiam ac vationem Dei. INec multum ab

t

hac do&rina differre videntur multi Doctorum

btl

l

u

Sinenfium, qui adorant & diftinquunt varias vir-

[ fl f

Caterüm ordo ta-

tutes fupremi Coeli feu Dei.

)

liumf emanationum ac Zonum (prout in s. IRE-

d «

N EO l. r. adverfus herefes c. 1. refertur) eftfe-

TO

!rlh

1

.quens : r.dicunt in invifibilibus & innumerabi-

libus altitudinibus effe Principem ZEonem , qui pri-

J

I

In

mo exítitit ante omnia: hunc frotoparentem feu

W

grece THeozexev, & Budov vocant, eundem efle in-

ïïmuo1

vifibilem , fempiternum, ingenitum, quem nulla

Mu

yes capere poffit, qui infinitis ficculis in fumma

ïïinfüone]

quiete ac tranquillitate fuerit; cum hoc Proto-

w Vr

E

ïï

l

,

H

II,

DE ESSENTIA DETL.

87

:]u/iltllfl ; m'ï,

: AUs do

i

parente fuiffe alios oGo /Eones, inter quos pri-

mum & fecundum profunditatem & filentium appel-

f

Vi

Vi t

lant; ex bac abyfífo Protoparentem genuiffe

4Eonem tertium & quartüm, fcilicet mentem &

veriatem: ex mente & veritate progenitos effe

JEonem quintum & fextum fcilicet verbum & vi-

tam: ex verbo & vita prodiiffe /EKonem fepti-

HUR j

mum & octavum, bominem & Ecclefiam.

Ruríus

ivia]e

ex verbo & vitagenitos effe alios decem /Eones ;

ALl Og

1. Profundum &. mixturam,

entia Diy;

2. [ncorruptibilitaiem

& unionem

3. Sponte nafcentiam & voluptatem.

4.

WL Que.

Jmimobilitatem & temperaturam.

$. Unigenitum &

€Prophe

vitam beatam.

Ex homine & Ecclefia dicunt rur-

lum n ]

Ífus natos effe duodecim ZEones.

I. Confola-

VOCQE

torem feu Paraclitum & fidem. 9. Paternum & [pem.

i, funtcu

3. Maternum & cbaritatem. —.4.. Laudem & intelli-

s Hanr

gentiam.

5. Perfe&tum & fapientiam.. — 6... Ecclefra-

ii fey m

Jlicum. & beatitudinem. Has omnes triginta virtu-

nftum a

tes feu perfectiones Divinas Deo inhzrentes di-

Mu f

cunt diverfis temporibus feu. Poris (quas puta-

ec muli

]

^

F

bant defignari per horas, quibus Matth. 20. . Pa-

alti Doir

terfamilias exiiffe in vineam dicitur, nam 1. 3. 6.

int variag'

9. 11. facit 30. ) apparuiffe mundo per Prophe-

erum ot

tas, Apoftolos, & Chriftum. . Hic error potiffi-

Qut m u

müm eft, ad quem refpicit p. PAvuLÓOs, dum

fertur)t

cavendum monet ab inani philofopbia &? genealogiis

& iomux

interminatis.

Eundem confutat rgREN EUus 1. 2.

Vongm, C

adverfus heref.& EPIPHANIUS C.3I.

rolopzzren:::ï

SECUNDA herefis erat Eunomianorum duce

Vixe-

unden t

EUNOMIO, qui fuit difcipulus AET1fr.

fj, qua

runt feculó quartó.

Hi ne mentalem quidem

4

"ulis n

diftinctionem inter Effentiam Divinam, & illius

um ho

proprietates admittendam effe voluére.

Cum

Fa

pf

88 —

DISPUTATIO II

veró urgerentur fcripturis ; quæ Effentiam Dei

Wdeüam

'

!

h

!

j

]

nhOC,q

& attributa diversis nominibüs exprimunt ; re-

4

:4

j DI

fpondebant, tantum foni feu nominis differen-

H

jj

fie"

tiam ex illis textibus evinci; fic ut v.gr. Sapien-

tia, Paternitas &c. non differat ab Effentia Dei

s i

fienta

aut alio quovis attributo, nifi fecundüm nomen,

ut enfis & gladius. Ideo autem £uNoMrvs &

gus s

g at

alii negabant diftinctionem mentalem inter Ef-

fentiam & attributa Divina, ut totum difcrimen,

a

f u

quod in fcriptura inter naturam, attributa, &

Perfonas ftatuitur, in naturam ipfam, adeoque

vud d

T

in meram diverfitatem naturarum referre pof-

fent; ex quo proin fequebatur naturam Filii di-

ii d n

veríam effe à natura Patris, & fimiliter naturam

vt

Spiritüs realiter diverfam ànatura Filii & Patris.

;aulfäjlgflif.'w

TrERTrA herefis eft error Gregorii Palame.

n

n

Palamas ifte primüum Monachus apud grecos, po-

y. o

H

ftea Theffalonicenfis Epifcopus afferuit , fub ini-

ss

tium fieculi decimi tertii ; operationes Dei tam

vOtttone)

Ws

ad intra quàm ad extra ab Effentia Dei realiter

effe diftin&tas ; contendit tamen, eas non effe

Yi m

aliquid creatum, fed aliquid medium inter Deum

T

j

& creaturam, quod & ipfis creaturis in earum

j

p

productione communicetur.

Ecclefia Greca

1. Mi

fchismatica hunc Palams errorem amplexa eft

*

|

Jj

li

M

DT

[

feculó decimó tertió in Synodo Conftantinopo-

!

j

i

litana, quam Grzci nonam Oecumenicam appel-

K

i

ï

Í

lant; h&cenim Synodus BARLAAMO Mona-

mj

cho, & ipfius difcipulis anathema dixit, quód do-

]ito

,cuiffent contrarium , prout videri poteft in ANi-

It

ä

cepboro Gregora in Bibliotheca Patrum Tom. III.

l

;

lngl

QuaARTA herefis erat error GILBERTI

;

Y

PORRETANI, qui fzculó duodecimó Pictavo-

ücuntra

rum

,

Pfn

DE ESSENTIA DEI.

99

À

ïp.ïimllnt; |

rum Ecclefiamlrïexit, ngquezz'ug dacet, eum er-

raffe in hoc, quód Perfonalitates realiter diftin-

Difrs dify

xerit ab Effentia Divina. Reliqui veró Theo-

|

b

logi infuper volunt, quód etiam attributa ab Ef-

Ef

!'ndüm Ti

fentia Divina, & ipfa attributa inter fe réaliter

N Onr

difinxerit; & hoc probabilius eft; quia s. BER-

NARDUS & GAUFREDUS Claravallenfis Mo-

VET jnfor

10 Cifcri

ï

nachus Cozvi & Antagonifte Gilberti teftantur,

eum negáffe, quód attributa Divina fint Deus, quod

attributa,

fieri non poteft fine reali diftinCtione,

S. Ber-

In, HdSOQL"

nardus ferm. 8o. in Cantic, fic ait : — Recedant à

'ferre w

m Filij

nobis , cbari[Jumi , recedant novelli, non Dialectici , Jed

beretici , qui magnitudinem , qua magnus eft Deus , &

K Datürqn

item bonitatem , qua bonus , fed &5 [apientiam , qua fa-

lii KPuty

piens, C juftitiam, qua juflus eft Deus, poflremà Divi-

ii Palar

nitatem., qua Deus eff , Deum non e[fe impüffimnà difpu-

)gretosy

Tait, fübr

Qant. — Dioinitate , inquiunt , Deus eft , fed. Divinitas

non ef; Deus, — Gaufredus fcribit, Gilberti zequi-

ones Dait

| Dei rj

vocationes hac una Bernardi interrogatione pre-

clufas effe : . Ouid nece[Je eft , diutius circa bujusmodi

eds nont

verba immorari ? mon aliunde Jrocedit fcandali. bujus

inter]r

origo, nifi quód plures credere vos credunt , C? docere,

ris ndr

qud Divina E[Jentia vvel natura , Divinitas ejus ,. fa-

efia ü

pientia , bonitas , magnitudo mon eft Deus.

HOCfi CT Es

ampla:

ditis, palàm dicite aut negate. Quibus S. Bernardi

ynftantit

interrogatis (juxtaGaufredum) Gilbertus aufüs

onicam g

eft dicere ; forma Dei

eft Divinitas , qua Deus 4ff,

Axo N

€9 ipfa mon eft Deus.

yit, qui

. Drico. Neque /Eones, neque operationes

otel t

ad intra, neque attributa Dei , neque Perfonali-

tates diftinguuntur realiter ab Effentia Divina.

m TOIH-H

GILI

PRosATUR Conclufio r. In Concilio Rhe-

menfi contra Gilbertum definitum eft; Deum

iil

j

3

non

»r

DISPUTATIÓ II

9o

i ?

non nlü ed fapientiá, quz ipfe Deus eft, fapien-

j €ng qu(

tem effe ; nec nifi magnitudine, qus ipfe Deus

m

i

li

eft, magnum effe.

Ergo etiam eft definitum,

ioni

nan

quod magnitudo , fapientia &c. identificentur

m emm

t

cum effentia divina. c. patel ;

quia que&cunque

K

nen

poffunt affirmari de fe invicem in recto , identi-

xtaf

a

- ficantur. nt. prob.. ex a&is Concilii, in quo D.

x Dy

Bernardus ait: Scribatur flylo ferreo, quód divina e[-

