cumulus infinitus perfe&ionum aliunde demori-

lunmy.

ftratus neceffarió habet tres perfectiones vita-

| m

les, relativas ad intra, que poffunt effe:ratio

ag u

omnium aliarum actionum in illo c

umulo repe-' ,

; ln

ribiium 5 videlicet dabitur in ill

O cumulo . r.

üm ob

Petentia agendi ad intra, feu Potent

ia intelligendi

& volendi ad intra.

2. dabitur intelletlio, feu,

part

Verbum 1entis ad intra.

3. demum Caritas feu

Jofit i

amorad intra. Jam vero ille tres perfe&iones

Diftint

ass

funt ordinate nonab alio ente intelligente prio-

I65 ergo neceffario funt ordinatz à femetipfis,

yyc at

cüm in ipfa natura non detur principium a&i-

radicit

J

vum ad intra, nifi hec tria ordinabunt ipfum

]

110l

d

cumulum perfectionum formaliter in effe fubfi-

j

ftens triplici formali

principio fübfiftendi in fe;

Trió

Ergo etiam habebunt

oppofitionem producentis

& produ&ti ;

ficque poterunt denominati aliqua

ml

diflinttione , quz datur à parte rei, videlicet reg-

fraio

i, effe diftin&ta; nec tamen diftinguentur ab

ipfo cumulo perfectionum

tr d

, cum formaliffimeé

ji

k

D.:kAmart. Fa?t.de Dee.

;fm!-: :

Lj

l

j

DE GRATIA

514

" T

j

fint parsïfotius cumuli perfe&ionum. Hewc de-

l i

monftratio fine revelatione timida , poft reve-

W d

lationem fubfiftit firmiter , dependenter à fe

i.

ipfa;

nec tollit timorem oppofiti , fed fupponit

t famd

ablatum per reve

lationem. Hec pauca de Tri-

(num ,

nitate fufficiant , quia pudet plura dicere in re,

gl

m

ubi aliud non licet , quàm fateri ignofantiam.

fiper

iptne

]

SYSTEMA GENUINUM

fate(o

DAUGUSIINEL

ln p

yon obl

ym, p

. De Gratia, & Pradceftinatione.

L ruia d

n (

;

yffemä D. Auguftini de gratia & prede-

ftinatione /equentibus propofitionibus Con-

iTrm,

.

gt

KkJ tinetur, quas ordinate, & exacté exhibet

itibsqu

ILL. MARCHIO SCIPIO MAFFEI Szculi

üin bor

noftri ingenium magnum in fuo preclaro o-

l (uni

'

D

pere cui titulus : Jf/oria. T beologica delle dot-

Bue )

zrine corfe ne cinque primi Secoli della Grazia à

ag

3. At

della Predeflinazione &?c. in Trento 1742. ubi

L.IX. & X. mentem D. Auguftini fic ex-

t

ponit.

LUM.

ET

mo 'doxtatus fuit à Deo libero arbi-

E

I HO

trio.

i

^

lm

II. Liberum arbitrium Confiftit in facultate de-

terminandi fe ipfum per Voluntgtem pro-

$

Wt d

riam.

t

er pro-

a

AIII. Illafacultas determinandi fe ipfum p

-priam

ET -PR,,JEDESTINA'.I--,IONE. E

Is (

priam voluntatem Confiftit in potentia de-

BOf ,

terminandi fe ipfüum ad unum Contrariorum

dUer d

hoc eft, vel in affenfum, vel diffenfum;. in

UDponj

bonum, velin malum.

1 de Tr

IV.

[]

Illa facultas determinandi fe ipfum vel ad

Melhr

bonum, velad malum , inclinare fe poteft

FOLam.

ad malum ex fe , fed inclinare fe ad bonum

fupernaturale fe non poteft nifi ex viribus

fupern: gratiz.

NU

Illa facultas determinandi fe ipfam non ob.

ftante Concupifcentia, à qua incitatur ad ma-

i]

lum, poteft fe determinare ad bonum , &

non obítante gratia, à qua trahitur ad bo-

irte

num, poteft fe determinare ad malum.

V. Gratia divina eft neceffaria ad omne opus

bonum, Conducibile ad Salutem zternam.

P E

;

nius C

VIL Prima, & preveniens gratia eft prorfüs

j ext

gratuita, & conceditur per modum meri

doni absque intu

]

ituullius meriti; &op eratgr

fola in homine.

Yi

VIIIL

uando homo per Confenfum obedit

T

excitanti prime gratize, Deus confert fecun-

í Grm

. dam gratiam, cum qua fimul cooperatur lio-

mo

Attamen etiam'ifta fecunda gratia eft

n

jni f d

gratuita, quia actio humana,

er quam ob-

tinetur, eft fructus prime gratis.

IX. Gratia ad Salutem abfoluté neceffaria Con-

jbeno d

ceditur omnibus, quamvis cum ea gratia ali-

qui obtineant

falutem.

. glii fua culpa.non obxtineant

Al

j

jat

X. Dantur divería gratiarum genera, Aliciuæ

frit

- gratiee funt generales , & ordinarise.

Alize

i

pf

autem funt extraordinariz , particulares ab-

Kk 2

un-

p

" "

$16

DEXGBATIæ

)

i

j ^

undantes, magne , plene , congrus, per-

J

D

n 1

fe&ivze , Selecte , fortes, fortiffime, po-

l

,wdenter

tentes &c. imó etiam inter gratias Dei nu-

meS j Pfa

merandum, quód Deus temperet poteftatem

jgnraria

demonis in tendando , ne ejus tentationes

as

excedant moraliter vires hominis , & quod

gondom

Deus five mediaté , five immediaté immittat

snotlr

bonam cogitationem ad poftulandum auxi-

elefonat

lium gratie diving ; & quod hominem do-

qte , qum

net lumine rationis, quod in hac providen-

tia à Deo confertur , & confervatur in or-

gm'gratuitæ

dine ad finem fupernaturalem. Hoc triplex

sprada

uilis,

genus gratie falvat omnes difficultates inhac

materia.

:

vepYfntre

Euoni

XI. Predeftinatio eft difpofitio divina circa to-

tam feriem beneficiorum fupernaturalium

um o

praparatorum homini à Deo.

tuarc

X1l D. Auguftinus profitetur ,. circa prede-

ftinationem fe anteriorum Pattum fequi fen-

Va t

tentiam, & ex eorum textibus conftat , illos

;gil, licyl

docuiffe , quod predeftinatio ad gloriam fiat

LE

dependenter à meritis. *

Ws

XIIL D. Auguftinus ipfemet in multis texti-

t

bus declarat, fe admittere predeftinatio-

t.

nem ad gloriam dependentem à previfis me-

BU

Mi

;

XIV. Reperiuntur tamen etiam multi textus

t

Uhte

du

li

D. Auguftini, in quibus videtur afferere

predeftinationem ad gloriamindep

BI

i

/endentem

i

à previfis meritis.

1

Wt N

X

V. Omnmibus confideratis apparet 1.

Quod

Witta

D. Auguftinus ftatuat , predeftinationem ad

mano

Aümm,l

n

fidem 'giTe independentem àb ullo hu

meri-

ET EREDESTINATIONE.

517

TU g.

merito.

2.

uod circa alteram Queftio-

lmæ, D.

j Dei'nu,

nem , an predeftinatio ad gloriam fiat inde-

pendenter à przvifis meritis, habeat textus

Ceflton

varios, predeftinationi gratuitz faventes,

DLafIO Qs

& contrariantes: ita tamen, ut hi pofterio-

Qu

res textus tantüm fint intelligendi de parvu-

"nmithr

lis nondum adeptis ufüm rationis.

i.

3. Hoc

tamen obfervarelicet ; quod tamin locis, ubi

D .

predeftinationi gratuite ad gloriam videtur

prontey

ür n gt

favere , quàm in iis, ubi eidem Predeftina-

tioni gratuite ad gloriam videtur repugnare,

OC trpla

non przjudicet libertati, feu libero arbitrio

&52 ]

in adultis, ita ut quilibet adultus. poffit gra-

ti& confentire, vel diffentif& , ficque ad fa-

Oa t

dtOraug

lutem eternam pervenire, dummodo velit.

Härum omnium prbþoütionum veritatem Il-

luft:

T.

( prel

iffimus Marchio Sele&iffimis textibus D. Au-

l

E

guftini, quem ex inftituto hac de'caufa folertif-

nf

fimélegit, luculentes demonftrat 4 Fol. 223. us-

loriami

que ad Fol. 289.

jltis t

)PR oPosiTIO l. Homo dotatus fuit à Deo

il

qeftt

libero arbitrio.

vevit

PnRorposriTrIOIIL Liberum arbitrium confi-

füt in facultate determinandi fe i

j r

pum ger yue

luntatem propriam.

; af

pendEHm

PRoPosrTro III. Illa facultas dötefnii-g

nandi feipfum per propriam voluntatem confi-

JJ

füt in potentia determinandi fe ipfum ad unum

t

contrariorum , hoc eft, vel in affenfum , vel

py

diffenfumdn bonum, vel malum.,

f

Kk 3

He

j

518

DÉ GRATIA,

(u

H propofitionns docentur , aut fupponun-

il

!f

tur à D Auguftino in fequentlbus textibus.

N

im

J.

, Revelavit Deus nobis per Scripturas fuas

Nem

San&as

effe in homine liberum Voluntaus

i

»

arblcmum, de grat. &j lib. arb. n. 2.

Derota

» Ipfa divina precepta homini non prodef-

Mbl G 2'

, fent, nifi haberet liberum voluntatis arbitrium,

Cun

» quo ea faciens ad promiffa pr*erma pervem-

I

$ aC

j Pb

m

eff Til

» Quando enim jubetur ut operentur, libe-

fiomm:

, um eorum convenitur arbitrium. 7». 21.

Y

, Obedientia noftra requiritur , qu& nulla

y

5 potefc effe fifie libero arbitrio.

Epift. 214.

]A

]

if v

,, nl

af

Confiderate fratres, quia fi non effet li-

"berum albltl'lum non diceretur.

Rettos cur-

üpe

Tuntaten

F fus fac pedibus tuis, 699 vias tuas dirige. proverb, IV.

776

Epift. 215. n. 5.

flomo

EM

, Ex libero voluntatis arbitrio mali omgl-

p

5 nem ducimus.

d. DT c. 9i

, 9i enim mihi non dediífes liberum albx-

o

i

ittecef

H tr1um, non me fequeretm damnatio Juüa pec-

, cantem.

m Pr.rior.

. II.

üli

velt

, Liberum arbltrlum üne quo nec bene nec

male vivitur. de Spir. & lit. n. 7.

Tur

, Neque enim lex impletur nifi libero arbi-

TWnt

tmo &c. per liberum arbitrium juftitie dile-

1CUI IK

&10 &c. liberum arbitrium dicit :

woluntarze

UT

U ting

Sacrzfz'cabo tibi. n. $2.

, Non difponit Deus nobiscum quafi de la-

Vil

5 p1d1bus, qu1 non habent mótum fuum. Serm.

DEU

) 156. n. 13.

"o

5 Ve

ET PRZDESTINATIONE.

519

ä?PPOnun

» Velle enim , & nolle

proprie voluntatis

(10U,

» eft. de grat. & lib. arb. m. 5.

, Nam'fi volumus, eft, fi nolumus non eft,

Al f

s de tU. D. L. s. c. 10.

Et paulo po[t.

Olüntar

» Nempe ubi dicitur, noli hoc, & noli il-

, lud &c. & ubi opus voluntatis exigitur, fatis

Aimodef

» liberum demonftratur arbitrium. de gr. 69 lib,

atbitrium,

» arb. c. 2.

, Cum grati

| WPBWW-

a adju'vante divina, fine peccato

» in hac vita poffit homo effe, cur non fit, pof-

h, f

» fem facillime, ac veraciffime refpondere, quia

2

2

homines nolunt. de fecc. mer. lib. 2. n. 26.

U? mll

», Non quia non

poffunt, fed quia nolunt.

in Pf Ss. f. 3.

n

» Jufta veró vita, cum volumus, adeft, quia

efet

eam ipfam plene velle, juftitia eft, nec plus

r r

»

aliquid perficienda juftitia, quam perfectam

n ]

»

voluntatem requirit.

Epifl. 127. n. 5.

, Homo autem poteft peccare, & Deum

»

negare, fed fi nolit, non facit. con. fauft

t

1 fj

(225.

olx'l. 220*

9)

TUm d

» Si ergo noluerunt, voluntatis ci:im,en eft,

non neceffitatis.

&

jl

'» Qui legem fervare non vult, in poteftate

Dené t

b)]

eft, i velit. 4. Con. fel. 1. n. c. s.

» Quid enim tam in voluntate, quàm i

voluntas eft. delib. arb. lib. 19. c. 12.

pra.k

hat

3

(itie

[

iïef

, Cur non ad eam rem ufus es libera volun-

s

»)

luntate, ad quam tibi eam dedi

g

DI d

-

j hoc"- eft, ad re-

» &é faciendum?

u

» Videte, quemadmodu

m non sbitulit libe-

» rum arbitrium , ut diceret, caftificat femet-

p

» ipfum. Quis nos caftificat, nifi Deus, fed

(

K k 4

Deus

J

J

DE GCRATIA,

520

il

hf

» Deus te nolentem non caftificat. Ergo quod

9

|

( 1

»

adjungis voluntatem tuam Domino , caftificas

n

»

te ipfum. n Epiff. Soan. Tr. 4. n. 7.

í

T

, Cum alter in voluntate pudica ft

a

bilis per-

feveret.

Civ. D. l. 12. 6c..6;

í

(hrih

»

» Quid aliud apparet , nifi unum

voluiffe "

)

f

alterüm noluiffe à caftitate deficere ?

venum

, Hujus porro male voluntatis caufa . effi-

)

N

»

ciens, fi-.queratur , nihil invenitur. . Quid

eqti d

2

eft enim, quod facit voluntatem malam, cum

U

Qteld

»

ipfa faciat opus malum? .

)

$

jj

, Eoque füntiftiab illorunSocietate difcre-

fv

»

ti, quod hi-in eadem voluntate bona manfe-

n

n

»

runt, illi ob ea deficiendo mutati funt, mala

g, Ti

»

fcilicet voluntate ,, hoc ipfo, quod à bona de-

"95/7

2

fecerunt, à qua non defeciffent, fi utique no-

"

Quo

»

luiffent. lib.12. c.9. -

!

' , Sed quia noluit permanere, profe&tb ejus

fb

ii

!l

culpa eft; cujus meritum fuiffet, fi permane-

re voluiffet; ficut fecerunt Angeli Sancti, qui

fa.

:

m

»

cadentibus aliis per liberum arbitrium, per

d

El

»

idem liberum arbitrium

»

Corr. ég gr. c. t T.

Qetetunt ipfi. De

lm

ubi voluntati

entt

, Hanc. dicimus- poteftatem ,

»

adjacet facultas faciendi , unde hoc quisque

r l j

»

in poteftate habere dicitur , quod fi vult, fa-

de |

)

cit, fi non vult, non facit.

de Spir. C^ lit.

M e[ïe |

»

[^

I

u

Voler

»

.ihi'lv-tam in noftra poteftate, qüäm--ipfa

rSþlï g

»

voluntas eft. de grat. & lib. avb. l. 3. €. 2.

i

H

;, Habemus in poteftate, ut non faciamus

lN

P

w

iniquitatem. n Pf. 48. Serm. 1. n. 6.

äl

H

facillitti:

nCum

» Qui dedit hom"inibus poteftatem

quo

i

ET PREDESTINATIONE;

$21

"n

» quod bonum eft, & non faciendi

Cs

, lum eft. in Pf. 61. n. 23.

5 quod ma-

, Non'erat in poteftate tua , ut non naf&e-

*bIhS [e.

» Teris ex Adam, eft in poteftate tu

a, ut credas

» in Chriftum. in Pf. 7o. Serm. 1. ni -

volui!ïe,

.» In poteftate tua eft, quomodo expe&tes

Ut eff.

»

venturum Chriftum. in Pf. 97. n. 9.

» Non eft igitur in hominis poteftate , quo

NU

i, m

exitu hanc vitam finiat, fed eft in hominis.

D

poteftate , quomodo vivat. Serm. 306. c. 9.

fe dilrte.

, »ive autem iniquitas , five juftitia, nifi ef-

à manfe.

fet in voluntate , non effet in poteftate, por-

f mi

»

.ro fi in poteftate non effet, nullum pra-

o de.

»

mium, nulla poena jufta effet. —Con. fayjt. k

m

»

22 0 77

»

uod in poteftate noftra ab ipfo Deo effe

fod e

ofitum, docet Scriptura, cum dicit: dedit eis

». PotefLatem Filios Dei feri, con. Adim. c. 5.

|perma

N

, Ettu, qui noluifti in hac vita corrigere

» cortuum, & tead dexteram

;

fiüm

». ad finiftram. n Pf. 63. n. 19.

preparare &c. eris

ip )

, Anima rationalis voluntatis arbitrio vel

volmt

» confentit juftis, vel non confentit. de Gen.

Yc quie

5 ad lito l- 9.-". 25.

fb

» Quid eft enim credere, nifi confentire ve-

Spiï, Hlfï.

, rum effe, quod dicitur? Confenfio autem uti-

» que volentis eft: ergo fides in poteftate eft.

i

git/

» de Spir. & lit. c. a1.

06'2' 1

, -Aut diabolum , cui non confentire in po-

» teftate noftra effe voluit,

f

qui nos fecit. n

D

» Pf 7. n. 19.

» Cumlibero arbitrio me creavit Deus : fi

k5

. /Pec,

5

)

DE GRATI A;

J

$22

h!

» peccavi, ego peccavi , ego perfuadenti con-

, fenfi. in Pf. 31. n. 16.

;!

o

ft

Xon

, Et illud meum e

3

, & quod ei non COD-

1

, fentio , meum eft. Serm. 10. n. 3.

i t

butumi

)

N

, Liberum arbitrium naturaliter attri

, à creatore apnimee rationali , illa media vis eft,

i, V

quz vel intendi ad finem , vel inclinare ad

q

etef

ï)

2

infidelitatem poteft. de Spir. & lit. c. 33.

jpgoam

, Nonfolüm voluntatis arbitrium, quod huc

p

tum

2

atque illuc liberum fle&itur , atque in eis na-

Ü

»

turalibus bonis eft, quibus & male uti malus

)

j

»

poteft &c. defecc. mer. 1. 2. c. 18.

amordti

, Nemo habet in póteftate , quid ei veniat

(r d

»

in mentem , íed confentire , vel diffentire

!

Ü

j

«t d

»

proprie voluntatis eft. de Spir. €9 lit. c. 34.

, Satanas autem non cogit invitum: in tua

"i

t

»

poteftate eft, confentire , aut non confenti-

qdud

J

»

re. i P[.o1-n. 9.

Mat

» Sic & inunoquoque

homihum intuä eft im-

* Qnva

»

perator, in corde fedet. 'Si bonus bona jubet,

tioa]

»

bona fiunt &c. in tuo autem arbitrio Deus

duf

»

effe voluit, cui pares lo

cum , Deo, an Dia-

pE

»

bolo: cum paraveris.

Qui poffidebit, ipfe

"

at

»

imperabit. in P/. 148. n. 2.

, In voluntate enim cujusque eft, utrum te«

M0

nebrz fit, an lux. n Job. pag. 677.

:Pii

p

, Sed quia in hac area pro voluntate quis-

üuefe

que vel palea, vel frumentu?n eft. de ver. Rel.

n

'

ho

»

)i, YO.

i

W

-

hts

, Habet unusquisque in voluntate , aut eli-

?

gere, que bona funt, & effe arbor bona;

D Etï

aut

eligere, qu& mala- funt, & eíle arbor

h

» mal:

Wi

» NO

ET pmng.si-m*u*xöNE.

523

^ , Noluit ihtälh'gere , ut bene äger'et. in Pf.

;

n qy

»5L,3 I5

À

, Non enim di

&um eft, non potuit; fed no-

» luit &c. claufit oculos à luce prefenti.

lttribufum

, Nam vis noffe, quam videat malus utrum-

lts df

l, que, & illud potiüs eligat, hinc fe avertat?

du ad

! '53.

, ante te eft equitas, ante te eft iniquitas: unam

, linguam habes; quo vis, eam vertis; quare

] QUMW

éIebus

, ergo potius ad iniquitatem , & non ad z&qui-

J

o as

, tatem ?

» Si ergo imperatum eft nobis,; ut faciamus

[ Yefjat

, atborem bonam , aut malam , noftrum eft eli-

» gere, quod velimus. con. fort. Dif. 2.

Dfentire

63

, Unum me effe fentio utrumque Confide-

2

rantem, alterum eligentem : fed plerumque

t t

»

Cotloni

illud libet, hoe decet, quorum nos in medio

»

pofiti fluctuamus, .. .De du. anim. n. 19.

, Motus autem, quo hucj atque illuc volun-

Jtuä d

»

tas convertitur , nifi effet voluntarius , atque

Yom jl

» ih noftra pofitus poteftate, neque laüdandus,

itrio D

»

um ad fuperiora, neque culpandus homo ef-

P

»

fet, cum ad. inferiora detorquet quafi quem-

jeit, z

»

dam cardinem voluntatis. de lib. arb. 1. 3.c. 1.

, Ut

PnaoprosrTio IV. Illa facultas determi-

nandife ipfum vel ad bonum , vel ad malum

H

p

inclinare fe poteft ad malum ex fe, fed inclina-

d

l

W

re fe ad bonum füpernaturale fe non poteft, nifi

ex viribus fuperne gratiz.

uU

lii

rbo

, Et peccatum, & re&e fa&um in liBero

dii

» eft voluntatis arbitrio, quod ita effe omnino

» veriiïïmqm eft, fed ut ad re&é faciendum libe-

h

rum

n

DEÉE GRATIA,

324

Müï,ut

F o Qu fit ) Dei 'grätia liberatur. Retf. l I.

c. 2 .

& H]]Plem

)

QuOü

» Voluntas ergo ipfa,

nifi Dei gratía libe.

25

retur à Servitute, qua facta eft ferva pecca-

ini, d

j v

»

ti, & ut vitia füperet, adjuvetur, re&é, pie-

p

»

que vivi à mortalibus non poteft. Ret(. LE

D

(/

fl ,

2

j

.,, Verum eft enim omnino, omnes hömines

»

hoc poffe fi velint , fed preparatur voluntas

DX

M

5

à Domino, & tantum augetur munere charita-

2»

tis, ut poffint. Retr. l. 1. c. 10.

f

lr u

, In poteftate quippe hominis eft, mutare

Trn

in melius voluntatem. . Sed ea poteftas nulla

»

Sem

[ajirt

eft, nifi à Deo detur, de quo dictum eft: dedit

Cum enim hoc fit

»

eis poteflatem filios Dei fieri.

A0P0$

»

in poteftate, quod cum volumus, facimus, ni-

|

i

üm r

»

hil tam in poteftate , quam ipfa voluntas eft;

t ad

»

fed preparatur voluntas à Domino. /. r.

u

»

t. 22.

*

& i

, Peccato Adz arbitrium liberum de homi-

num natura periiffe non dicimus , fed ad pec-

candum valere in hominibus fubditis diabolo ;

d

»

"

pe

D]

ad bene autem, pieque vivendum non valere,

|

Yi

»

nifi ipfa voluntas hominis Dei gratia fuerit

tdpol

»

liberata, & ad omne bonum a&ionis, fermo-

hr n

»

nis, cogitationis adjuta. ad Bonif.l. 2. c. 5.

atb

| " Proinde arbitrium voluntatis humane ne-

r

»

quaquam deftruimus, quando Dei gratiam ,

pl

2

qua ipfum adjuvatur arbitrium ,. non fuperbia

;

ited

negamus ingrata, fed grata potius pietate

*

predicamus.

Noftrum enim eft velle, fed

l Tm&, 4]

»

Sa-

voluntas ipfa & adjuvatur*, ut Surgat , &

i

»E'l.' PRJEDESTINATIONE.

$25

Rm. 2: I.

,natur, ut valeat, & dilatätuf'-, ut capiät

3

t hbe.

» & impletur , uthabeat. De bon. viduit. c. 17.

, Quocirca quoniam quod à Deo nos aver-

"1 Deto.

M pie

, timus, noftrum eft, & h&c eft voluntas mala;

It [

"

» Quod veró ad Deum nos convertimus, nifi

I,

ipfo excitante, atque adjuvante non poffu-

2»

Vi

mus, & hec eft voluntas bona; quid habe-

Inus

ltb

»

2- n. 310

uod non accepimus ? .De pecc. mer. 1.

'e Qu

» Quoniam liberum arbitrium ad malum fuf-

»

ficit, ad bonum autem parum eft, nifi adjuve-

fare

» tur ab omnipotenti bono. de corr. & gr.n. 31.

a5 nulla

» Parum eft noftrze voluntatis arbitrium, ni-

f d

p fi adjuvetur gratia. de perf. jufl. n. 21.

|oc 6t

PRoPosiTio V. Illa facultas determinari-

imis t

L]

untas «

!

di fe ipfum non obftante concupifcentia, à qua

3. 11

incitatur ad malum , poteft fe determinare ad

bonum & non obftan&e giatia à qua trahitur ad

dehon

bonum, poteft fe determinare ad malum.-

dalpe

diabo

» Quando dicit homo, non poffüm facere,

n vildt

» QUod precipitur, quoniam concupifcentia

t f

» fea vincor, non habet excufationem, cui di-

» Cit Apoftolus: noli vinci &c. & utique cui

j hr

2 [I j'

» dicitur: noli vinci, arbitrium voluntatis ejus

» fine dubio convenitur, velle enim , & nolle

fang

» Proprie voluntatis eft. de gr. & lib. arb. m. S.

r

» Leneat arcem Imperator interior, quia fub

» majore Imperatore adjuvandus adfiftit ; fra-

i

;]

» Det iram, coerceat concupifcentiam.

in Jfoan.

g

j

,, Faä-4l. n- II.

[ &53

» Verum eft enim omnino ; omnes homines

I

!

»hoc

j

DEGRATIA,:

526

Y

, hoc poffe fi velint, fed preparatur voluntas à

2

Domino. ARetr. l. I. c. Io.

r

)

, Nam eft mifericordia Dei etiam ipfam pra-

q

»

veniens voluntatem, quz fi non effet, non pra-

ht

j

»

pararetur voluntas à Domino.

;

p

:7

Non bené intelligendo falluntur, ut exifti-

)

N

hoc eft, bonum inchoare,

iàt

ment cor preeparare

fine adjutorio gratize Dei ad hominem

E

n

l

Vperti.-

[

2

nere. ad Bonif. l. 2.. c. 9.

D

, Prov.8. 35. Et bauriet Salutem

à Domino.

m

dl

, Aug. & preparatur voluntas à Domino.

». Nec omnes, qui vocati fünt, venire vo-

bt

!

W

, luerunt &c. ut venirent vocati, erat in libera

»

voluntate. de Queft. 83. Qu. 68. n. 5.

slit 1b

VATA

, Cum bona opera in nullo effe poflint, nifi

[

acceperit gratiam. Eft autem gratia, ut VOca-

,,(;Multi 0

tio peccatori prerogetur, cum ejus meritanul-

15 edi

.lanifi ad damnationem precefferint. Quod fi

109 D

vocatus vocantem fecutus fuerit , quod eftjam

V.5

»

in libero arbitrio, merebitur & Spiritum San-

Minby !

m

&um, per quein bona poffit operari ::in quo

d nihilominus eft in libero

d

» permanens, quo

,]Ufütiam

,» arbitrio merebitur etiam vitam cternam. Exp.

l

I

]

» quar. prop. n. 6o.

Y

1

i def

, Ut velimus ,

& fuum effe voluit, & no-

ï

"

1

m

, ftrum, füuum vocando , noftrum fequendo. ad

]

j

1

S

» vimpl. l. 1. n. 10.

j

-

» Vult autem

Deus omnes ho/mines' Salvos

ltne

:

ïï

j

»

fieri , & in agnitionem veritatis venire 5 non

!

i

» fic tamen,. ut e

is adimat liberum arbitrium,

W

4

5

]

, quo vel bene , vel male utentes juftiflime ju-

Y

,,,Vdicentur.- de Spir. €9' lit. c. 33.

» V0-

!: 13

.oc em

ET PRJEDESTINATIONE.

527

RT

* Vocat te Deus, & jubet, ut facias, fed iþ.fe

lLipfm t

» dat vires, ut quod jubet, impleri poffit. Serm.

;

2

32. ft. 19.

bt

5 Poterit

adjuta divinitus voluntate eligere

.tUI', nf

?

alteram vitam &c. Ep. 140. n. 3

» Sibi nocet, quisquis refift

Ils

. 66. n. 6.

Y

iþ voluntati Dei-.

Iinon N

de Qu.. 83.

» *i non repellat refiftendo

»

in. Pf. 109. n. 2.

: qþæren'tem fe

! d g,

g

antum tu curari

N

L

»

te fine; rïianus ejus rie

T0

»

repellas &c. odit enim repellentem manus fuas,

Venira v

»

in Pf. 102. n. 5.

*

t Liben

, Et ad hoc fe intell

igant hab ere1 qü&ntum

)u

»

poffunt liberum arbitrium, non ut fuperba

»

VROA

"n

voluntate refpuant. adjutorium.. £p. I5

i Yg

»

* Multi omnino averfi dura cervice obfi-

ymentan

. Quoil

»

ftentes adverfus difciplinam Patris , & ipfam

omnino Dei paternitatem recufantes &

PA

T

»

Pf. 88. Serm. 2 m. 24.

ititum Y

ii t

!

J

» Contra Salutem veftram refiftentes Filio

Dei, &c. adv. 9fudeos n. 12.

t n

at &

» Juftitiam refpuentes ab eo deferi merüe—

»

runt.-

» Qui de fe prefümmentes,

i, &

gratiam repelle-

quad

ant. de gr. C lib. arb. n. 24.

» Etiam Spiritui San&o quanta potuerunt

ing

infeftatione reftiterint, &c. Exp. incb. ep. Rhu.

h. 29.

2

a

» Et poft hec lapfi Spiritui Sancto reftite-

:

arbjïüüm.

»

runt.

;

(ilit

» Hoceft

» ! 23.

, negratie D-ei, pacique reü&grenf.

J

f

» Dlas-

J

DE GRATIA,

528

n

(

, Blasphemia illa , qua fit , ut corde impo-

nitenti huic tanto Dei dono usque in finem

M

ad I]Jhll !

»

Ya

»

vite iftius refiftatur, nonremittetur. Serm.1r.

n. 37.

F

ie gfïlt

»

Wt

, 9i autem

tacita, & occulta offenfio e*fc á

jl

um

J

2

Dei medicina opitulari poteft: at f refiluerit,

& curari recufaverit &c. de cateb. rud. c. 11. :

AImUs

»

)

»

A quo &c. Deus mifericors volens homi-

)

VU

qui Y

nes liberàre, fi fibi ipfi non fint inimici, & non

»

refiftant mifericordie creatoris fui, mifit Uni-

Y 1

j

?

eitrhil,

genitum filium fuum. c. 26.n. 52.

5

ll

»

Non eft ergo indignum, u

t Deus dicat, ite

l)// f

inignem eternum , eis, qui ejus mifericor-

At i

»

»

diam per liberum arbitrium refpuerunt. a(f,

Terun

»

cum fel. 1. 9. c.:8.

imm d

, Non fanabit San&um ad imaginem fuam,

hi

»

qui fecit.coelum, & terram ?. Sanabit te, opus

PC

Sanat omnino ille quem-

»

eft, ut Sanari velis.

Dumur

»

libet languidum, fed non fanat invitum. Quid

p

»

autem pro te beatius, quam ut tanquam in

dmoim

manu tua voluntatem , fic habeas in volunta-

i, d

»

te fanitate tuam ?. ita legendum. n P/al. 102.

N

n. 6

, Inomnibus mifericordia ejus pravenitnos ;

li, nj

;

confentire autem vocationi Dei, vel diffenti-

re, ficut dixi, proprie voluntatis eft. de Spir.

l

Wi jq

z

afblthw

?

€&9. lit. c. 34.

! , Anime mec, quz &c. curari recufabat re-

g

ls

, fiftens manibus tuis, qui medicamenta fidei

, confecifti &c.. Conf. 1. 6. 0. 4

hematlza

PRorosrTrio VI. Gratia divi

na eft necef-

BDEO

faria ad omne opus bonum , conducibile ad falu-

Edlder

Ti

b

i eü

tem aternam.

» Non

N

ET PR;JEDE'SATINATIONE.

529

)rde«jmpæ.

i .,,- Nonait: fine me parum

n fl

poteftis facere,

; fed nihil. Serm, 157. c. 19.

l Serm'Ho

, Neque liberum arbitrium

fic defendatis, ut

f ejf

» à Dei gratia feparetis, tanqu

am fine illa, vel

Mf

]

» COgitare aliquid, vel agere

fecundum Deum

ll

, ulla ratione poffimus

T

2

, quod omnino)novx?x pot-

lrl

» fümus. Epifl. o14. m.

, Utin fide fana

üicï, M(m i

; & Catholica perfeverent,

Aült .

» que neque liberu

m arbitrium negat ,

five in

, Vitam malam, five in bonam, n

eque tamen

» ei:tribuit, ut fine

p

gratia Dei valeat aliquid.

Qifericor.

» Epift. 215. n. 4.

: » 9ine qua nullum

Ut di

prorfus five cogitando, fi-

» V€ volendo, & amando ,

five agendo faciant

» bonum. de corr. é$ gr. c.2.

m fu.

3

z

Ab ipfo , quid

lLt u

quid boni eft, donatur. in

» goan. tr.

a&t. 85. n. 3.

ylle qua.

» »ine qua boni

t Q

aliquid facere non poteft,

anquni' -

» de gr. Cbr. (. I0.

» Nemo implet legem,n

5

ifi per gratiam Spiri-

jn voliti

» tusSanGti. Serm. 8. n. 13

] Pfal. [

» Hec decem przecepta nemo implet viri-

r

-

»Venitnt

» DUs füis, nifi adjuvante g

.'

x df

» f 4.

üa Dei. Serm. 249f

5

» Illud, quod dicunt fü

fi

"

ä'cläre,ï hpniini libe-

»

rum arbitrium ad Dominica

precepta implen-

2

:da, etiamfi Dei gratia ,

ufb

)

)

& Spiritus Sané&ti do-

i

. ho ad opera bona non adjuvetur,,. omnino a-

?

nathematizandum eft. Epifr. I37.164.9, :

] eü )

-» Deo gratias egit Apoftolus pro. his

, qui

ylet

u

w»

)

crediderunt,

non utique quoniam eis annun-

-tiatum eft Evangelium,

fed quoniam credide-

!

N

P.Amort Tra&. de Deo.

d

runt

j

$39

DE GRATIA,

V

c»

L

, Trunt &c. Donum enim ejus eft etiam inci-

, piens fides.

de pred, SS. n. 39.

j

d

, Illud etiam ini

tium fidei hominum donum

, ) 1b

'

, Dei effe nos admonet, &c, ". 40. Phil. I. 29.

Augi

oftendit Dei donum &c. nec

, Utrumque

jgit

ait ut plenius, & perfe&ius credatis in eum,-

inmitus ao

fed ut credatis &c. m. 4. 2. Cor. III. 5.

Nl aj

2

uia voluntas, ut ad vera credenda mo-

ieinopat

veatür, non fibi fufficit, nifi

&c. Epifl. 186.

2)

a polm

»

".

8.

um d

, Ac per hoc, & defiderare auxilium gratiee

s. Deloc

»

- jnitium gratie eft. de corr. &' gr. . 2.

htl

l

llj

Y

, Nam quis idoneus eft velle & poffe ,

at Cad

j

fi

ï

infpirando adjuvet, ut poffimus, qui vocando

anDusj

2

preftitit, ut veli

mus? Serm. 193. ". 2.-

»

uis enim eum invocavi

t, nifi quem ipfe

Md

, prior vocavit ? in Pf. 114.n. 5.

ii ni

olun-

RUO v

, Oportet fine dubitatione fatearis, v

Ut enir

, tates hominum Dei gratia przeveniri. Epift.

» 217. fi. 30.

fom j

L

nis Völuntatem bonam,ä & prz-

Atl Y

»

ui homi

, parat adjuvandam, & adjuvat Præparatam.

I

m f

, BEncbir, c. 32.

» Quianeque ve

Ile poffumus, nifi vocemus,

ïnon u f

& cum poft vocationem voluerimus, non fuf-

»

4 ficit voluntas no

ftra, & curfus nofter , nifi

ls

, Deus & vires currentibus praebeat, & perdu-

RI

g

at,quo vocat. Retr.[. 1. c. 23.

YR

, Si enim nos ipfe non adjuvat, non dico

ha

[ i

, Vincere, fed nec pugnarepoterimus. Serm.

"d

,,Xlsö. no []

MTM

ed non fufficit, ut velis, adjuvandüs es,

i

» 9

*

"E

ET PRJDESTINATIONE, - 53:1

DN

» Ut plena velis, & impleas,

5 164 . I9.

quod velis. .S"erm,

It donys

^» Si defuerit, nihil boni agere poteris, Serm

7

.

L

,1574 D5-I3.

1l n

, Nonquia hoc fine volun

tate noftra agitur,

lt

» fed quia voluntas non imple

t, quod agit, nifi

|

.

)

:m t

» divinitus adjuvetur. de perf.

Jufi. c. 19.

GN

» Nifi adjuvet, nihil pietatis, atque juttitie,

Til

» five in opere, five etiam in ipfa voluntate ha.

, bere poflimus. Epifl. 186. n. 3.

:'um Qriie

» Cum dixiffet : fortitudinem meam ad te cufto-

» diam , ne hoc ipfo, quia cuftodit, fuis viribus

gffe, il

, arrogaret, tanquam ei veniffet in mentem &c,

Noudo

, adjunxit caufam unde fiat idoneus c

i,

u&odire 2

» Quoniam Deus fufceptor meus eft.. m. s.

quapt

» Ipfe tibi det gratiam, ut in te ipfo facias,

» quod vis, nifi enim i

pfo adjuvante , nec in te

ri$, VOl

» facis, quod vis. m. 12.

j B

» Sicut enim oculus &c. Sic & homo etiam

» perfectifime juftificatus, nifi zeterna luce jufti-

9, 60

» ti divinitus adjuvetur ,. reé&té non poteft vi-

epantu

» Vere.

de nat. & gr. c. 26.

» Damnata fententia, qua dicunt gratiam

| VOCtD

» Dei non ad fingulos a&us dari. E

ift. 217.

, m

;I

» fl. 4.

ofier,

, Afferimus ergo, donum Dei effe perfeve-

UE

»

rantiam, qua usque in finem

»

Chrifto. de den. perf. n. 1.

perfefez'atUr in

d

» Nam fi dixerimus , iftam perfeverantiam

)»

J n

tam laudabilem , tamque felicem, fic effe ho-

2

minis, ut ei non fit ex Deo, illud primitus eva-

j

-

P)

Vandllsf

j

cuamus, quod ait Dominus Petro: £go rogavi

2

!

pro

PA

j

pE GRATIA,

$32

, pfc'fvem

gt

jf

- pro te , nä deficiat. fides tua, Pbil. L. 6. de corr. &

IOo.

40.1

»

gr.n.

i

!

I

d petimus, & rogamus, ut qui in baptifmo

Xnf

Gan&tificati fumus, in eo, quod effe cepimus,

»

Qrto Q

erfeveremus:. de bon. perf. n. 3.

.

a

finem perf' eve-

, Reftat in his bonis usque in

l

um ««

»

rantia, que fruftra quotidié à Domino pofci-

L

»

tur, fi non eam Dominus per gratiam fuam in

)

$ul

2

illo ,. cujus orationes exaudit, operatur.

j

mi

»

h. 41.

"E

w

[

, Cüum con

&,et, alia Deum danda etiam non

ficut initium fidei, alia non nifi o-

Dirim,

orantibus,

domo d

rantibus prepara

ffe, ficut usque in.fmem per-

:

mb

»

feverantiam. 7". 39. '

du

Paoposrrro VIL Prima, & preveniens

N

QO.

Aet

ratia eft prorfus gratuita, & conceditur per m

lt

dum meri doni absque intuitu ullius meriti,. &

m g

operatur fola in homine.

a

"Paoprosrrro VIIIL Quando homo per

,bl

,l

confenfum obedit excitanti primzee gratiz, Deus

confert fecunda

i gratiam , cum qua fimul coo-

i

Áttamen etiam ifta fecunda

Ui

x

perat

ur homo.

ratia e

ft gratuita, quia a&io humana, per quam

IG

|

1

ld

obtinetur, eft fm&us primz gratis.

b3

V

que urget modis

TIctt

, Inftat inimicus gratie , at

omnibus, ut credatur fecundum merita noftra

E[lpfï

|

il

Q

, dari, ut fic gratiayljam non fit gratia. JDe ben.

« perf. n. 407

ll

:

d

»

D)

uare gratia

? quia gratisxdatur? quia me-

fferunt , fed Beneficia Dei

]

ll

, rita tug non prace

te

ET PREDESTINATIONE.

523

Ó d tj

,teprevenerunt, Illi ergó gloria, qui nos li-

»

berat; oi

P

lLb

mnes enim peccaverunt, 9^ egent gloria Dei.

"Gs

» Namnifi gratis data effet, gratia non effet:

» porro autem fi propterea gratia eft &c. Nam

Tptrfevo,

» li aliqua bona opera tua precefferuut , pre-

AOnpfr

, ium accepifii, non gratis, &c. in Pf. 7o.

Il m

2) n. «; I

X OR

» 9ed quia opera ex

gratia, non ex operibus

» Bratia.

Epif?. 186. n. 4.

1 efam m

» ANam fiquerere voluerit, antegratiam quid

VOW

»

meruerit, ut acciperet eam , mala füa poterit

Tnem per

»

homo invenire, non bona, etiamfi unius diei

vitam habentem

»

;

fuper terram gratia Salvatoris

r

»

invenerit. x». 6.

OreVenit

; Non fic & nunc, quando non folum bonis,

Iurper m

2

fed etiam multis malis operibus precedentibus

j r

»

mifericordia ejus

prevenit hominem &c. de

»

Corr. Cj gr, n. A1.

» Item ne quisquam , etfi non de operibus,

0 hom

de ipfo glorietur libero arbitrio voluntatis ,

ritia)

tanquam ab ipfo incipiat meritum &c. Encb.

a ümilt

»

$, 945

*

jta fecu:'

» Poft ruinam , quainuno cecidimusxomnes,

»

i g

neminem nifi gratia Dei liberari, eamque non

fecundum merita accipientium , tamquam de-

»

El

bitum reddi, fed tamquam veram gratiam nul-

urget Jl

»

lis meritis preecedentibus. de bon. perf. n. 66.

pertu)

» Etipfa bonaoperanoftra illi tribuenda funt,

j

» Qui vocat, qui precipit, qui viam veritatis

» Oftendit, qui ut velimus, invitat, & vires im-

li

1

Ü

» plendi ea, quz imp

a

)

» €on. Man. l. 1. c. 22.

erat, fubminiftrat. de Gen.

L13

; A.

g jj

534

DE GRATIA,

A

-. Alterum folus facit. ad Bonif. l. 2. n. 20.

3

» Solus preftat, id eft, poffe bene ager

P

