tio diflinguens , ef i

dem re , quod Divina Effentia : fed

$ Caulatr

differens vatione,

manant. (

Jicut & de aitributis dittum eft.. — Ra-

&lo autem relationis ef1, ut veferatur ad alterum. Poteft

manexi

ergo dupliciter confiderari relatio in Divinis : vel

per

It red d

comparationem ad Elfentiam , & fic ejl vatio tant

um :

jrare ib

vel per comparationem. ad illud , quod refertur ; &^. fic

nem feti

p £rop

riam vationem relationis velatio realiter diftingui-

viaan. J

iur ab illo.

Et per comparationem relationis ad fuum

jre 5 Thi

correlatioum oppofitum diftinguuntur Perfune , & non

L bj

per comparationem relationis ad

Effentiam ,. & ideo eft

fi

fuppo

pluralitas Perfonarum vealis ,

& non tantüm rationis.

Dzricrs.

Si proprietas perfonalis relaté ad

[

Effenti

am Divinam tantüm dicit diftinctionem

€0

T

fLentil)

formalem ;lfeu rationis., id eft , à parte rei precife

|

funda-

DISPUTATIO II

124

Jf,,

m fuhdamemalem ac virtualem, & non realem relaté ad

rem non eft ratio, cur non etiam relaté ad alias

Perfonalitates dicat tantüm diftin&ionem for-

DI

malem , feu formalitatis ad formalitatem. Ergo.

REsPONDEO. n. a.

Nam relatio compa-

[xatt

rativé ád Effentiam , in qua eft, non dicit in fuo

conceptu oppofitionem , feu diftin&tionem ob-

je&ivam : econtra relatio comparative ad fuum

v

Des f

terminum correlativum dicitin fuo formali con-

ceptuoppofitionem feu diftinction

emobje&divam

f Ol

Wij

in ratione principii agentis feu fuppofiti. - Ita-

jnne, a

que ad veritatem hujus conceptus requiritur di-

iti!

1j

ftin&io realis relationum ad invicem à parte rei.

s

u

Wi

(

(

Econtra alie perfectiones, vel relationes Diving

comparativé ad Effentiam Divinam tantüm di-

'aaþæ:m

[

(

'51

ä

cunt diverfitatem fandamentalem , non oppofitio-

Ts

nem, feu diftin&ionem a&tivam in ratione prin-

cipii & principiati. Ita refpondet D. Ehomas l

|

cc.2a.5.ad 3. Quamuis velatio per comparationem ad

h.

Efentiam fit ratio (formalitas) tantim, tamen per.

comparatio

nem ad fuum correlatioum eft ves , 9* realiter

diflinguens ab ipfo.

Etad4. Licet fapientia fecun-

imu,

du fuam rationem differat ab aliis attributis , mon ta-

Winiy,

men opponitur ad aliquod aliud attributum , càm fapien-

A d

tiam , bonitatem , &? alia attributa fecum compatiatur in

*Wæa Cüm i

eodem fubjetto.

Et ideo non babet rationem diftinguendi

m AtbeiJ

fücut. babent relationes oppoft-

od

fibpofta Divine nature ,

te : fed ficut fapientia Divina realiter fac

it effettum fa-

ülfuno

tiut Jf

pientie propter veritatem rationis ipfius , (hoc eft fi-

cut veré in effe&u à parte rei ponit fapientiam)

i

RTT

"

ita relatio facit veram diftinttionem prop-

3l q

quæ imanel :

onis oeram , qu& faloatur.

]ta |

jJ pu

ïmgnär

m rationem velati

D. Thomas.

Rn

DIS-

t

XIQS

realemre]aæ *

*

3

*

*

*

*

Ed

3k

E

*

*

ht

*

*

H*

"

ïm&iOHem f

—

E

;

lt

E-—

|

h

DISPUTATIO II

TE t

n d

j De *attributis Diyinis in fpeCic.

Il

TC d f

0 formi a

In hac Difputatione quzritur.

I. Án

Deus fit unus ?

&mobjeti

2. Àn & quomodo Deus

Dpofiti

]

fit fimplex ? 3. An & quomodo Deus fit

Fequiritur

immenfus, ubique prefens, etiam in fpatiis

1 parte r

imaginaris ? 4. An & quomodo Deus fit

Ones Divii

eterus , & quomodo Deo omnia fint pra-

| anm d

fentia ab zeterno

o oppolti

;

? s. An &quomodo D?us

LTOOne p

fit omnipotens ?

D. Thons

QUJESTIO I.

Ompardtious

i, t

-

Zn DEUS fit unus 2

res, G n

N

f

OTANDUM ; Unitatem Dei impugnaffe ri-

ribuiàs, Wi

1 Gentiles ,

à quibus Deorum pluralitas in-

y, dnji

vecta eft, unde plures Religionis Chriftiana Apo-

y at

!j

logifte, cüm agunt contra Gentiles, non tam ag-

:

T

,

grediuntur Ztbeifinum , quam Polytbeifinum , ut vi-

vuatim d)

!

dere eft in Athenagora, Juftino, Minutio , Feli-

ce, Tertulliano, Origene & aliis.

Secundó im-

aj i

j ( hoc d

pugnárunt AMarcioniie , qui alium admiferünt

)itüpienïiä

Deum in veteri Teftamento, & alium in novo.

Contra hos quatuor libros fcribit Tertulliinus.

Ri

jorir. !

Jérti) impugnárunt Manicbai , ftatuentes duo re-

rum prima principia ; unum videlicet, à quo ef

fet

D

'DIS'PüTATIO H,I'.

126

ne m'aþ

[

t

fet

orine bonum , aliud à quo effet om

ï

n n

ï

jum. EHos fzpius

refutat S. Auguftinus. Quartà

gine

imp

ugnárunt Jritbe

k

ifle ,. qui perfuafi tres Perfo-

P oA

pas in Sanctiffi

1

ma T

rinitate effe tres Deos etiam

g t

naturà diftinétos.

Ktiam noftris temporibus in

1o M. j

errorem induxiffe videntur 3'oannem

Clericum, dum

:[t dfe, t

infua a

rte Critica docet, tres perfonas non ali-

ss v

ter effe ejusdem nature, quàm plur

es homines

[À

fehont, !

funt ejusdem natura.

en, Hl

"Drico. Deus unus eft.

Dei nomine in-

j

PaosATUR Conclufio r.

d

non poteft;

telligitur id, quo melius exco gitari

Min. prob.

dni d

fed hoc eft unuüm tantüm ; ergo.

Melius eft ; quod fe folo exhaurit omnes p

erfe-

& m )

zi

&iones poflibiles ,

quàm illud , quod ad exhau-

riendam poffibil

itatem enti

um indiget confortió

itri u

Hinc &'Tertullianus Marcionem

ii

alterius entis.

] 1. c.5. fic Urgeti

Cerià, quemcunque alium Deum

r

1t, qui

induxeris, non à

lia eum poter

is formá tueri Deum, quam

divinitatis adfcripferis , ficut z T E R-

^ütermn

ut illi principium

2

d n

WUM, i2 (

SUMMUM MAGNUM: duo ergo

SUMMA MAGNA quomo

do confiflant, cum. boc fü

ts

[

SUMMUM MAGN

uM jarmTon babere ?. par autem

x

non babere uni competit 5 in duo

bus effe nulló modó potejt.

du

J

PROBATU

R Conclufio ?. Deus eft ens per-

tj

fe&iffimum; fe

d ens perfe&iffimum eft unum ;

DN

!

J

ergo.

Min. prob.

Si effet multiplex, tunc vel

deret ab altero vel non ? neu-

unusDeus depen

Ti q

trum poteft dici fine di

minutione entis perfe&f-

Ei ]

&Uf

Si unus dependeret ab

fimi; ergo., JMim. prob. .

1 o

alteto, talis haberet magna

m imperfectionem,

d

"tl

fcilicet dependentiam ab altero , fi veroó neuter

Tmmam

M J

l

fdeþe11dergt' ab altero , neuter haberet fu

autho-

Mim

T.

'DE ATTRIBUTIS DIV. IN $PEC, 127

d ^

:

Jtim

g

TL:

'authoi'itatem, & princi

patum in omne id,

quod -

N

à fua natura

diftin&um eft, & fic

Uaf Ut

l

—

:

iterum effet

tteS D.

(

Em

'j

ens imperfectum.

PnosATUR Conclufio 2

5 tmpoi

li

quod neceffe eft effe

Deus eft id,

; fed hoc,eft unum. Er-

[j Cleïz'cmn,c'

go. Min. prob.

Si darentur duo, quz neceffe

XTOQOS t

Jlütes fs

eft effe, tunc convenirent illa

duo in effendi ne-

ceffitate,

& non convenirent in aliqua alia per-

fectione,

ratione cujus diftinguerentvr ab invi-

cem ; fed hoc non poteft fieri ; ergo. Mim.

261' Ti0mpr

prob. Sinon convenirent in aliqu

a perfectione,

1 f0n po

vel illa altera perfectio neceffario

emanaret ex

. Mi f

effendi neceffitate, vel non? n

eutrum poteft

ODDes perj

dici.

Ergo.

Min. prob.

od ad exhy

tunc illa perfectio exiftere

t in utro

S1 nece[Jario emanaret,

que Deo, &

«t confor

fic iterum nulla dabitur diftin&io

Deorum: 1fi

Ys Marcior

non nece[Jari) emanaret , fed contin

genter, tunc

tUt m )

unum perfectiffimum eritindifferen

Sadunam per-

Vr Dam, s

fectionem, quàm non habet;

adeoque cüm non

yy f x

habeat determinativum in fe,

poterit determina-

vu: dui

ri ab altero Deo, in quo reperitur adzquata ef-

, a

fendi neceflitas, aut cérté meré contingens erit

qe? n

(ob defe&um determinativi) quisnam Deorum

nullimd

habeathancpotiüs quàm alteram perfectionem di-

euset a

ftin&ivam fui; & fic continget nullum dari Deuri.

um etu:

CoNFIRMATUR. Non eftneceffe dari duos

Deos; ergo nondantur. prob.C. Iliud tantüm

jer, tf

d n t

eft divinum, quod neceffe eft effe, & fine cujus

eti perfv

a&uali exiftentia non poffet a&uari poflibilitas

depentt

entium; ergo. : Zjnt. prob.

Plures Dii nec funt

fol

neceffarii ad produttionem mundi, neque ad.illius

fj ve

regimen , neque ad confortium.

Ergo.

Zfnt. prob,

t I

eriret ali-

INon ad confortium , qgia Deus non rep

quid

FEATTRI

128

D ISP.U.T Ab lib .

MQ (

quid in altero Deo, quody non reperit in fe ipfo;

l qülaï

nhy

non ad produttion

em aut regimen , quia ut ait L A C-

jmi

TANTIUS l.I.

nftit. c.3.. Quid multis opus eft ad

um

bitremur , fi

I

qmundi

regimen. fuftinendum ? nifi forté ar

fint , minus babere fingulos mervorum. aique Vi

,a du

jlures

j p«

Tiug.

PROBATUR

A'Concïuüo"dr. Sicut lumen nà-

qonat

ita etiam. di&tat

(s

turale di&at Kxiftentiam Dei,

unitatem Dei. Ergo. .4ntprob. Authoritate

TOU

Prior ob-

TERTULLIANI & LACTANTIL

ys 0

fervat, gentiles ita pa

flim loqui folitos, quod

t us

Deus dederit: fi

Deus «voluerit:, benedicat te,Deus :

niliz, d

JDeus bonus eft : « Deus videt omnia :

Deo commendo:

titt m |

Lactan-

IU

Deus reddet: - Deus inter nos judicabit. Cg'c.

tius vero L.2. c. 1. ait: JNam & cum jurant ,, &

a D

cum optani, && cum grauias aguni, non Sfouein, aut mul-

TRU

tos Deos , fed Deun. nominant.

CONFIRMATUR.

st

Cicero, àÀmo & .riflo-

Pytbagoras , Socrates , Plato ,

Jiltenti

ieles, & alii peritiores inter Philofophos unum

000

tantum fupremum Éns agnoverunt in inundo.

t

j

fit

USONDE

Ergo lumen naturale hoc dictat.

MUET

Solvuntur Objectiones.

'I.

1. Dantur tres Perfone;

b.

J

nl

OnJICITUR

QU* n

" Prob. C. 'Tres Perfonz fünt

ergo & tres Dii.

*ä&üm

Deus Pater, en unum 5

Filius Deus, en duo!

2) Íu

Wif

Spiritus Sanctus Deus, en tertium! ergo.

"t f

humanis , ubi funt plures perfonz , etiam piures

W

funt homines ; ergo idem eft in divinis.

n pl i

dift.

"t tf

RESPONDEO. i. C.a. n.C. 4d frob.

ln

Singule perfone funt D eus multiplicandó oppo-

n

ts v

fitionem relativam in perfonalitatibus. c.

:

j Titef

ipfa natura. n.

.äd 9.

|

d

1]

ttt

Pait if

DE ATTRIBUTIS DIV.* IN SPEC, . 129

n g

4ld2. c.a. n. c,. & paritatem. Difparitas

Q1f li gil

eft

; quia in humanis multi

plicatur cum Perfona-

t arbitremm,

litatibus fimul diftin&ivum naturz,

utpote acci-

r d

pientis effe à perfonalitate, & fic fin

it&: econ-

tra cum natura divina fitinfinita, dividi' & diftin-

It fune

l

gui non poteft, quia effe

j

perfonalitate.

fuum non accipit à

T d d

l

Uthorj

OnJICITUR 2. 1. Quando eadem natura

communis Scotiftica recipit plures individuatio-

I P

Olitos, q

nes, eo ipfo per illas individuationes multiplica-

lia f ]

tur; idem contingit circa materiam primam Tho-

40 COU

mifticam, dum illi a6cedunt plures fignationes

W. Laf

materi&; item circa v. gr. albedinem, quz reci-

h

i rari, &

pit individuationem à pluribus fubje&tis ;

ergo

] natura Divina unitur per identitatem plu

ribus

jratm, at

' Perfo

VFIRMATU

nalitatibus, eo ipfo multiplicatur.

9. Si

mo & 4

plures nature humanz identificarentur cum plu-

ofoplios u

ribus fubfiftentiis fine aliis principiis individuan-

J in 1

tibus, eoipfo multiplicarentur n

idem debet fieri in Divinis.

!

ature ; ergo

^ REsPONDEO adt, c/a.

n.c. & paritat.

65,

Difparitas eft

; quia natura humana, utpote fini-

tres Pt

ta, eft contrahibilis ac limitabilis

per plura di-

ftin&tiva :

econtra natura.Divina, cum habeat

; Derfonzi

Jeis, i

effe à fe, & fit infinita, non poteft limitari; ideo

manet zque infinita, illimitata, ac univerfalis &

fap.!

communis , five identificetur cum uno limitante

; eDin

five cum pluribus, eo quód fit incapax recipere

fivinis

formalem effectum limitationis.

A

Sic quamvis

in lapide poneretur potentia vifiva

, non tamen

Jicind d

effet potens videre; fic etiam aér

per fpeciem

ribus. 4

albedinis intentionalem non fit albu

$, nec anima

l

, per fpeciem rotunditatis rotunda

; ergo etiam

[

D.dmort Tratt. de Deo.

l

natu-

1

130

DISPüTATIQ IH

J

[

j

j

j

j

jnid

natura effentialiter infinita hon poteft &iniri per

]

i

D

perfonalitatem.

j

|

l

l

Difpafitas eft ea-

ln

ia

Ad9. c.a. n.c., & parit.

!

i[hmum

dem; quiafcilicet natura humana eft fhinità, ac

j

t

!

^

)

f

limitabilis, utpote habens Exiftentiam à fuppo-

fito.

ag t

1. Non poteft probari Del

a DI

OB JICITUR 3.

unitas, quin Trinita

s Perfonarum deftruatur ;

ial

hum

ergo aut plures funt Dii, aut una perfona. nt.

prob.

Dei unitas demonftratur ex inutilitate

w

m Deorum, & ex ratione entis perfectit-

pluriu

p

fimi. Jam fic: Hoc argumentum poteft eódem

modó retorqueri contra Trinitatem Perfonarum;

li

a 1

j

n

ergo. fnt.prob. "Welenim una perfona eft fuf-

ficiens ad produGionem mundi, & ad guberna-

Wt

n

tionem, vel non? fi eft fufficiens? ergo altera

N

perfona eft inutilis, aut certé non necefífaria : fi

j

!j

2

j

[

non eft fufficiens? ergo una perfona non eft in-

im el

2

U.

^

finité perfe&ta, nec omnipotens &c.

lm d

libet perfona veleft id, quo melius excogitari

58 tll

[

nonpoteft, velnoneftid? fi primum? ergo

ATRT

qualibet perfona debet includere omnes perfe-

TO

Giones, adeoque etiam perfectiones & preedicata

ll

lt

T

reliquarum Perfonarum : fi fecundum * ergo

DRRT

non quzlibet perfona erit Deus , fed ad fum-

Tttonr

mum orines tres Perfone fimul fumpte erunt

Deus.

t

M n

[

l]

ln

REsPONDEO adI. n

.. ad prob. n. fuppo-

|

fitum; -quod produ&io & gubernatio mundi fit

QY

^m

opus Perfonalitatis unius, aut trium; eft enim

opus.naturz Divin; operantis per tres Perfona-

!litg

:

m

litates , quia natura Divina precontinet perfec-

tiones pofübilium ; non autem illas continent

f

&C æl)l

ipie

IIl

DE ATTR'IBUTiS D—-IV. IN SPEC. I53I

POte& fmm P

ipfe Perfonalitates àr tales.. Idem non procedit

Darity d

j

in pluribus Diis.

X G frp.

4d». Dico; quarlibet perfonam effe ens

"am à fupp

l

perfe&iffimum. adprob. dift. Debet includere

perfectiones'aliarum perfonalitatum faltem me-

diaté, videlicet quoad effe relativum ad Effen-

t ob

m deftrs

tiam Divinam, quz includit etiam reliquas per-

perfon,, «

fonalitates realiter. c

immediaté quoad effe

-6X mutil

1

relativum ad fuum correlativum. /à.. . Senfüs pa.

(

tet ex dictis difp. ?. quaft. 1. in Refp. ad objeGt.

J petfe

Doteft edd

4. & 5. & in quzft. 4. in Refp. ad dices Objett, 1 5

IPerfonm

Quzvis Perfonalitas identificandó. fibi naturam

verfonadf

Divinam hac mediante fibi identificat reliquas

& ad pi

perfonalitates.

z

OsjrcrTUR 4. Siunitas Dei

ngret lumine

j ls

n necefrt:

naturali nota , non foret poffibile, ut totus feré

fona nond

mundus adftrueret pluralitatem Deorum ; fed

&C. p

hocfactum eft; ergo. Mgj.prob. Lumen na-

turale faltem à potiori non deficit, nec poteft

elius exoy

extngui malitiá hominum circa articulum o-

Drimum: i

mnium maximé neceffarium, Ergo.

r

e Qmnes :

REsPONDEO. dift.Maj. Non potuiffet fieri,

jes &prat

undum: :

uttotus feré mundus adítrueret pluralitatem Deo-

rum füpremorum, de quibus hic eft quzftio. c.

, fed al

fubordinatorum. n. Omnes feré gentes agno-

| fomptet

verunt unum quoddam füupremum Numen ; huic

tamen infervire aliainferiora numina credeäant.

jni. 1 :

Inter talia numina retulerunt etiam Zeroas, ficut

natio m

nos referimus Sanctos, aut (prout Cicero de na-

rum; ei/

tura Deorum teftatur) plerique tantum. colue-

ertes i

runt eundem Deum fub diverfis nominibus &

ontine [*

proprietatibus.

Hinc Jupiter, Mars, Mercu-

rius, &c. apud Romanos peritiores eodem tefte

jl COUH:,F'

I2

erat

um

S:DISPUTATIO IIL

132

attributis confide-

wmpüms- :

erat idem Deus füb diverfis

LU

ratus.

Sic etiam Gentiles ali:

, dum argumentis

folebant hóc modó

Vi d

Chriftianorum urgebantur ,

n d

tefte onosro 1. 6. Hift. c. r.

vide-

,

refpondere,

fed fub uno Deo

ima g

licet, fe non plures Deos fequi,

magno fe plur

es miniftros venerari.

Item Au-

mü&$

Fauftum ait: JPagani mul-

y eonang!

guftinus l.

Io. contra

&

Probabile

ios Deos fuos ex u

na fubflantia afJerunt.

gedtel

qui vaccas, ferpen-

huggi: |

etiam videtur, /Egyptios,

« m

tes &c. colebant, tantüm Genios,

quos ineffe

dó coluiffe, quo modo nos co-

hm li

credebant, eó mo

ib dl

limus Angelos.

Idem dici poteft de illis , qui

videlicet eos

rius d

folem & lunam pro Diis colebant,

lä

venératos effe genios folis & lung,

quos coli

Qu

f

'

ius conced

it, dum in libris /n-

TILOTUI

;offe ipfe Lattant

*

ftütut. etiam or

ati

onem ad Genium folis recitan-

strapty

Inomnibus his errárunt Gentiles,

M

tpolt

dam exhibet.

B

Y

li

eo quod 1.

cultum ad creatur

as cultu indignas

2.

uod cultum harum creatu-

:

Wt

transtulerint.

ulerint.

uod has

LUl

Qf

rarum non ad Deum ret

*

30

tenti

am ex feipfis auxiliandi

LEU

|

creaturas habere po

agnoverint.

4.

uod cum fupremo numine

N

es

Deo indignas mifcuerint.

5. Quod

Q

n

proprietat

.

:

' n rebus in

fenfibilibus.v. gr. aquis, aut irrationa-

u (

per modum anime

Ti

f

libus ejusmodi genios divinos

^ emnifcie & providæ ac mu/n

di re&ricis agno-

RC

verint.

il d

UJESTIO II.

Wiy

11 dl

- n &? quomodo Deus ff [implex ?

p

NÍIoTANDUM I Deum e[fe finplicem nihil aliud

*UM& Y

u

partibus.

effe, quàm Deum nullis conftare

uþ()ü

AUf

artibus fit

W)

Quæiïio ergo eft, an Deus ex nullis p

. compo-

A

I]],

DE ATTRIHUTIS DIV. IN SPEC,. 31

[

33

compofitus.

Porro comquz';*ia ex partibus varia

EU

eft,

RE

. Pbyfica e[fentialis , qualis eft ex materia

II ' c. I. ï

x Iorma, ex qua quodlibet corpusnaturale com-

[:

fed fU,b uno

l

pofitum effe creditur, v. gr. lignum ex materia

& forma ligni. 2. Compofitio pbyfica - orsanica,

qua fit ex pluribus membris corporis Organici,

vt contingit in homine.

3. Phyfica - accidentalis,

quz eft ex fubftantia & accidente; talis datur in

FdCC05, f

J5, QuOS jy

Angelis: licét enim non fint compofiti ex ma-

teria & forma, fed fint in genere fübftantie ens

Inodo Tiogi

Timplex, habent tamen varia accidentia realiter

de illis , |

afe diftin&ta, v.gr

cognitionem , volitionem,

Videlicet

$, QUos v

motum, &c. 4. Compofitio metapbyfica, qua fit

€x pluribus partibus formaliter diftinétis, qualis

m m lb

1 folis redt

datur in homine, in quantum componitur ex gra«

dibus metaphyficis animalitate, rationalitate &c.

cirunt Cenf

Cultu indi

v:

5. Compofitio /ogica , qux fit ex genere & diffe-

rentia, & hec feré coincidit cum compofitione

harüm a

metaphyfica.

Senfus ergo quzftionis eft, an

?. Quoi

Deus componatur ex materia & forma ?. a

nfit

'pfis aux

corporeus? an babeat accidentia ?

^

J

premo ni

NorANDUuM Il. Varios fuiffe hac inre er-

i. $4

D

rores & opiniones.

Gentiles paflim crediderunt

y Ut m

Deos effe corporeos

, adeóque compofitos ex

modüm4

materia & forma.

Et pronum eft credere , Ju-

retricsd

d&os pleb

e

J

jos huic perfuafioni de füpremi Nu-

minis forma aliquando indulfiffe,

NoTANDuwIIL Etiam inter Chriftianos

[

quosdam de hoc errore fuiffe fufpe&tos. T gn.

ha

TULLIANUS lib. contra Praxeam c.7. Etl.o.

n

contra Marcionem c.16. docuiffe videtur, Deum

compofitum effe ex Spiritu & corpore, fed al-

u

terius generis, quàm eftcorpus humanum. — A v-

lj pälw"

13

GUSTI-

)

um

DISPUTATIO IIl

!

]

134

[]

ij

9

cusTIiNUs Tertullianum fuum patriotam l. de

T

Heref. c.86. excufans, afferit ; 'Tertullianum l.

j d

cc. corpus opponere mibilo, aut alicui qualitati,

p

ita ut cenfuerit, Deum in tantum effe corpo-

lm

reum, quod non fit nihil, vel quod nonfit quali-

BI

tas. Potuit, inquit, propterea putari corpus Deum di-

JX

cere, quia non eft nibil , non eft corporis oel anime qua-

litas ; d ubique totus, C9^ per locorum fpatia nulla par«

;

*

RTE

d

Üiuss 1

n fua natura atque fubftantia immutabiliter per-

manel .

v ln

NoraNDuM IV. AUDIUM, Àquo Zudia-

nE

"i Orti funt circa annum 427. in eundem erro-

A m

zfrayz/rr/zj* e

rem impegiffe nonnullis vifum effe, eà quod

EPIPHANIO tefte herefi 70. ) doceret ; Dei

li

v

ho

L

imaginem

, ad quam conditus eft homo , in cor-

lt

pore fitam effe.

Verüm, cum fieri potuerit,

AUDIUM credidiffe

, imaginem Dei effe quidem

m

corpoream ,

ipfum veró Deum incorporeum,

F»*,ä Sp'r j

'

"udiwn de

at

il

Ideo Epiphanius eum excufans ait :

SS. Tiinitate Catbolice fenfiffe ; quod falfum elfet,

hn

TU

fj fuiffet arbitratus , Deum effe corporeum.

2

(

NorawpuM V. Anno 40o. quosdam in

n

a

os palàm propugnátffe; Deum

lm

E;C

Agypto Monacl

eífe corporeum,

& hi Zntbropomorpbite dicti funt.

Qd Qu

De his fcribit sozoMENUsS Hift. lib. 8. c. 1r.

Qd

his verbis: Exoría queftio per ZEgyptum movebatur ;

d m

oporieréne Deun ANTHROPOMORP

HON,

ho

BRU

m

.efl, bumaná formá preditum. credere.

Hujus autem

mmm,

féntentie plurimi erant ex Monacbis illic commor

antibus,

m&ba

!

qui pxe finplicitate fine examine Scripturam. accipte-

j

Y gïl

bant , &$ in ea Dei oculos &? faciem &? manus; 9 que

)

Ex his

EU

cunque alia. bujusmodi, audire confueverant.

a

qiy

bonis,

i

,p,a'tet, quód in illis Monachis, c&teroquin

ienius

Titn

llj

DE ATTRIBUTIS DI;V. IN sPEC. 135

Pïltriotam ;

fenfus ltteralis nimiüm preffus pepererit hzre-

il

fin, eó quod ab illis optima Scri

a

L aieni q

llj

ptur& interpres,

"M CL tb

ratio attenta non fuerit.

Drcol. Deus non eft compofitus ex inate-

D'il Qs D

ria & forma, adeoque nec eft corporeus,

PRos2ATUR Conclufio r. ex Scriptura, qua

T i

! f

docemur, Deum effe Spiritum juxta illud Joa. 4.

v. 24. "Spiritus eff Deus , & cos, qui adorant eum, in

117

Spiritu C veritate oportet adorare,

Eadem Scriptu-

ra teftatur; Deum nequaquam effe fimilem re-

: 4quo A

D. Paulus

CUfidem a

bus, quz per imaginem exhibentur.

AG.17. v.29. ait : JNon debemus effimare. - Jcul-

6 equ

pture artis ,

z

N

Xeet; [

G cogita;ionis boiinis divinum e[fe fimile.

Ergo.

0fno, i oy

PROBATUR Cdncluüö 2. ex Concilio La-

& u

teranenfi IV. r215. habito, relato in Cap. Firmi-

& s qui

ier. de Summa Trinitate , ubi dicitur : Pater , &g

) inoorpo

i ul

Filius , & Spiritus Santtus , tres quidem perfone funt,

féd una Effentia, Subftantia, [eu natura omnino fimplex.

d falfm

PRonATUR Conclufio 3. rationibus SS.Pa.

'orporet

trum.

I. $. GREGORIUS NAZIANZ. Orat.4.

o, QUosit

& 3o. fic argumentatur : Deuseft infiitus; ergo

miffe; ]

non e[t corpus. prob. C. . Infinitum caret figurá;

Slite d)

( i. o

fed quod caretfigurá, non eft corpus; ergo.

2. Quod eft immenfuüm , non eft corpus ; fed

pmm m

Deus eft immenfus; ergo. Maj.prob.

juod

)RPHON,

eft immenfum, repletomnia fpatia; fed tale non

E

eft corpus 5 ergo.

JMin. prob.

uod replet

jp COR

omnia fpatia, in fuo fpatio recipit etiam-aliud

yipun f

Ccorpus, v.gr. totum mundum; atqui quod com-

ff;

?s

j

patitur fecum aliud corpus, non eft corpus; er-

Ti

$O.

$i quis veró dicat; Deum tantum effe ex-

O hzc

;ef()qm'n V

1

!

M

h

"

tenfionem infinitam penetrabilem , €o ipfi

4

magni-

7

N

]

196

DISPUTATIO II

uD

magnitudo eft tantüm fpiritualis feu intelle&ua-

23

j; 1

lis, à qua non dependet Deus, fed que eft in fe

Ü

pa

indefinita, non ad ufum corporeum in actu fecun-

l

Tædl ül[

do, fed tantum ad ufum intellectualem in ordine

gis

ad creationem.

l!

od

3. Deus eft &ternus, & immu-

[!

a ifind

tabilis ; ergo non eft corpus. prob. conf. Cor-

gt

pus habet partes quantitativas , finitas, diffolu-

eton d

biles, &c.

Ergo.

4. Deus eft Ens, quo nul-

jum majus aut praftantius fingi poteft; fed tale

as

sedui

non eft corpus; Ergo. JMin.prob.

Longé per-

fe&ius eft, habere perfeCtiones unitivé & per

j hOCMJW

vatr )

identitatem ,. quàm divifivé . per divifionem

membrorum ;

ergo.

ii

firi]

[

;a

I

D

PRomsaTvUR Conclufio 4. Corpus eft, quod

g

il

i

Jj

L

li

l

Í

/

: !

habet quantitatem impenetrabilem, & immuta-

| ;

"

"

!

|

1

"

l

gl

ï.y

bilem dependenter ab arbitrio mentis; fed hoc

T

[

j

!

T

non fit in Deo 5 ergo.

Min. eft clara; quia

;

|

Deus poteft, mutare impenetrabilitatem aliorum

;'

"

:v

;

j

i

|

(

ol

entium ; multo ergo magis non dependebit à

quantitate immutabili; ergo non eft corpus.

ii t

|

1

Dico Il. In Deo non datur compofitio

f

glyfica - accidentalis ex fübftantia & accidente.

DRRT

J

L

h

!

iif

li

l

Hec Conclufio eft contra quemdam sco TT-

n

STAM, quem legi, qui dicit, quod relationes,

M u

h

quas Deus de novo acquirit, revera fint aliquid

-jïg;'!iiïwlo, í

reale in Deo , & quod fübjectentur in ipfo Deo.

BLLT

Eadem eft contra PO IRET U M, qui dicit, Deum

,.p

j

il

[

"T

cognofcendó poffibilia fingere fibimeuipfi deno-

'

:

!

U

vo fuas ideas, ficut homo easdem fingit , du

'ï

|

!

-

;.

^h (Mt j

aliquid vult cognofcere.

à i

"Mi

PROosBATUvR Conclufio r.

Argümentö $.

AUGUSTINI.

'?Wpanicipg

SiDeus effet compofitus ex fub-

UT

novo

ftantia & accidente, tunc illud accidens de

adve-

W'me

|

l

II.

/

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 137

QU& gl

adveniret Deo; fed hoc eft impombile; ergb.

Maj. patet ; quia fi dicatur , illud accidens fem-

Id f

ET i r

l

per, & ab &terno convenire Deo, tunc eo ipfo

eft predicatum tealiter infeparabile à Deo, adeo-

of (

que realiter identificatum cum Deo, cüm tota

Tutas

ratio diftinctionis fealis fit feparabilitas aut op-

di

pofitio reiativa producentis ad productum ; ita-

l15, Quo

que non erit accidens. —.Min. vero prob. . Si Deo

teft; f

adveniret novum aliquod accidens, tunc Deus

Lon

I;;

neceffarió illud aecidens participaret ab alio,

hitivé & j

hoc non poteft dici; ergo.

Min. patet ; . quia

divifioy

preter Deum non eft alius Deus, à quo poffet

aliquid participari. Maj.prob. Si Deus jam ha-

N e&, quó

beret in fua Effentia totam perfe&ionem acci-

TO

dentis formaliter - eminenter , ceifat tota ratio ema-

ER

nandi à fe accidens diftin&tum ; ergo fi advenit

Caris g

iterm ao

Deo aliquod accidens, tantüm participatione

haberet illud accidens ab altero, fcilicet ob de-

lependdl

fe&um precontinentie formalis eminentialis,

MA

que fola ponit omnem effe&um: ponibilem ab

- COmi

accidente, Hoc argumentum S. Auguftinus ]. s.

Cidente

Trinit. c. 11. his verbis proponit: /n rebus , que

dam sutt

participatione magnitudinis magna fünt, quibus efl aliud

d relatit

ESSE, aliuó MAGNUM ESSE - - /Inbis rebus aliud

a fint i

eft magnitudo , aliud quod ab ea magnitudine magnum

in iph

efi ; C prorfus non boc eft magnituda, quod eft magna.

dicit, D

domus , fed illa efl vera magnitudo, qua magnum eft,

pf

quidquid aliud magnum dicitur : ut. aliud fit magnitudo,

üngiï; dL

aliud ea, que ab illa magna dicuntur: que magnitudo

utique primitus magna eft , multique excellentius quàm

utneft

l

[

l

ea , que participatione wmagna funt. — Deus aytem , quia

(itus al

?

o

non ea. magnitudine maguus e[2 , qu& non efl , quod eft

ops (

[

h

ipfe j u quafi particeps fit ejus Deus , cum magnus efl ;

alio-

i

j

NI

x

m

198

"DISPUTATIO IIT.

j

dlz'oquin illa erit majär magnitudo quim Deus. — Deo

"

j

(j

j

autem mon eft aliquid majus :

'ea-igitur magnitudine ma-

J

j u

gnus eft , quá eft ipfa eadem magnitudo. —— Et ideo ficut

u

»on dicimus tres E]Jentias , fic mec. tres magnitudines. -

j

l

j p

- eádem caufá nec magnos tres dicimus , fed unum ma-

, Bub

gnum; quia mon participatione magnit

udinis Deus ma-

quia ipfe e[t. fua

v du

pgnus eft , fed fe ipfo magno magnus :

magnitudo.

Hoc &à^ de bonitate, &9 de eteruitate, €9

lts

[utra D

de omnipotentia JDei dictum fit, omnibusque omnino pra-.

dicamentis, que de. Deo po[Junt pronuntiari.

Qu d

alintiA

PRosBATUR Conclufio ?. .Deo ab eterno

funt przfentia omnia producibilia ; ergo quan-

l fv

]

em T.

tum eft ex parte Dei, etiam illi ab ceterno adfunt

er t

omnes determinationes horum poffibilium ; ergo

far?s'[u

dul

etiam ipfum füblativuin indifferentie cujuslibet

al

Wl

:

poffibilis, quantum eft ex parte Dei , jam eft ab

T

eterno. NNeque enim Deo aliquid deeft in co-

gnitione, vel potentia, ut non poffit ab &terno

m em

POT

fibi identificare omnes determinationes poffibi-

les, fic fi homo poffet pro tota fua vita praordi-

timafr

nare omnia, ordinaret omnia unico actu.

ï;sþoxnï

DICO III. . In Deo datur compofitio me-

IU ID

]

)

W

s

taphyfica & Logica.

Poffum dicere:

l

« PRosATUR Conclufio.

Qu

Deus eft Ens à fe ; ergo componitur éx geuere

|

J

& differentia, fumenda Toó Ens pro genere, &&

du

l

iil

IU

|

ft pro differentia.

Din ]

Solvuntur Objectiones.

T

|

W

Ler

Osj1crTUR 1. contra primam Conclufio-

Ht

nem. T. Deoiin fcriptura attribuuntur proprie-

1

nf

tates corporis; ergo eft corpus. J4nt. prob. Deo

Ti

Ti

attribuitur 1. Longitudo, latitudo & profundi-

tas

RUR

!

f

Tij

DE AT'i;RIBUTIS DIV. IN SPEC. 1939

ag -

tas. Job. r1. dicitur : Ütinam Deus loqueretur te-

KL

" Md(?ü;g

cum , C& aperiret labia [ua tibi , ut oflenderet tibi fecreta

| ?Mgnitud

]

fapientie fu. - — Forfitan feftigia Dei comprebendes &

li

»JU t

Qumipotentiam reperies ?. excelfior celo eft, & quid fa-

cies ?. profundior infernó- longior tervá- &? latior mart.

Iini D

2. Attribuuntur Deo membrà, - Job.40o. Si ba-

f

j I

? GTOP

bes bracbium ficut Deus. — Pfal. 30.. Oculi Domini fa-

jer juflos, C9 aures ejus in preces eorum, — Pfal. 116.

i

[1£ Qpj

'

!

Dextera Domini fecit/ virtutem.

]

3. Convenit Deo

fitus, qui eft proprietas corporis, 1(a.3. Stat ad

0 ab atg

judicandum Dominus. t c.6. Vidi Deum fedentem,

&50 Qu

4. Tribuitur Deo ratio termini localis 4 4uo & ad

erno adfi

quem. Pfal.33. 4ccedite ad eum , & illuminamini.

lim; q

Jer. 17. Recedentes à te in terra feribentur. — Item in

e Ciost

libris Jud. Jn caftva Ifrael venit Deus, — Ergo in fcri-

BR

ptura Deo attribuuntur

proprietates corporis.

At inc

2. Homo eft fimilitudo Dei ; fed homo conftat

[it db atm

corpore; ergo etiam Deus,

Maj. patet ex Gen.

jopes puf

1. ubi dicitur : Faciamu

Vita prar

Jfmülitudinem noftram,

$ bominem. ad imaginem 6

0 athi

RrsPoNDEo adr.dift, Scriptura ifta Deo

attribuit improprié. c. proprié. n.

»mpoütio:

Quód con-

veniens fuerit, ut fcriptura uteretur metaphoris

ffum d

ad. fignificanda attributa Divina ; oftendit D,

ag

Thomas I.Part. q.3. a. . ad r.: Et quód revera

fcriptura ad illas D. 'Thomse convenientias at-

) genere,i-

tenderit, probat ratio conclufionis, & natura ob-

jJe&i. Igitur per altitudinem Dei juxta S.'Thomam

T

intelligitur excellentia virtutis fuper omnia: per

profunditatem virtas cognofcendi Occulta,- vel in-

ntorprt

comprehenfibilitas ejus: per /ongitudinem duratio

jj

iliiusinterminabilis : per latitudinem' extenfio di.

M Pf() i

lectionis, virtutis & prote&tionis ad omnia : per

bra-

!

-v

DE TU

140

DISPUTATIO 111

brachium virtus exequendi omnia, quee vult :

er

ag

[/)

VE

j m

oculos virtus cognofcendi, & Providentia :

D

g um

D

dicitur Deus propter fortitudinem ad debellanda

45

omnia, quz ipfi adverfantur : federe autem pro«

toed

GL

e

TY

iL

per

pter immobilitatem confilii & authori

(j

acce[fum & rece[Jum a. D'eo, intelligitur motus affe

wonem. Xo

&ionum in Deum, vel à Deo &c.

jhomne s

d 2. dift. Maj.

Homo: eft fimilitudo Dei

if &

fecundüm animam. c. fecundüm corpus.n. Per

ij li

'

animam enim conftituitur homo in ratione ho-

sQOUQ,

minis, & per fuas potentias affimilatur Deo, qui

dey, i

eft Ens fummé intellecivum. Et ficut in ifto

yoida .

mundo magno datur unica mens 5 ita in ifto mi-

, utot

crocofmo, in quo nos fumus, datur anima tan«

ii gt

quam aliquis infinities parvus, ut itadicam, D'eus,

stl )

lmo per tres fuas potentias, memoriam, ommnia

UT

quidditativé precontinentem, intellettum , fe &

j080

alia cognofcentem, voluntatem, fe & alia amantem,

eft aliquo modo imago Trinitatis, prout D. Àu-

OXDE

guftinus eleganter declarat in l. de "Trinit,:

tnt a

On]JrcrTUR 2. contra eandem. . 1. In fcri-

AURT

ï

pturis dicitur Deus habere animam ; ergo etiam

|

m

E

habet corpus. .4mi. prob. . Ex Epift. ad Hebr.

qi l

|

v.38.ubi dicitur: Juflus autem meus ex fide oivit ;

:

ttüle

ï

i

quod fi fabiraxerit fe, non placebit anime mee. — Exgo.

1 Qd

». Deo conveniunt paffiones corporis animati

Atcfrt

v.gr. ira, triftitia. &c. Sic num. 1 1. dicitur :

"Dd

Tratusque eft furor Domini.

RTT

REsPONDEO ad I.

& ad ». üt prius dift.

Wl

Dicitur hoc improprié. c. proprié. n. Per ani-

"tf

4

mart intelligitur voluntas Divina: per iram au-

l

AU

tem animus ulcifcendi & puniendi injurias fibi il-

(s

r

uod

A

L

latas: per tfz]iz'tiam difplicentia de malo, q

e

"Vr

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC.

I41

d

l

! identia

"] eftcontrarium Deo tan

quamfummo bono. Sen-

J

E debelïä:

fum à Scriptura intentum effe improprium de-

clarat natura objeci aliundé noti & per fe evi-

TE Qüfen

i

dentis.

[

Qriten

l

Lf fno

A

R

: OBJICILTU'R

3. Contra fecundam Conclu-

fionem.

I. Juftitia & fapientia funt accidentia

nj

inhomine; ergo etiam in Deo. prob. c.. Ju-

O

ftitia & fapientia Divina convenit univocé cum

I fatione|

