poæntiz f

fu, quód oculus jam non videret , fed intelli-

qurite

pied

geret, & fic exiret extra naturam oculi; ficut

& repugnat, utlapis videat per potentiam obe-

g, ptd

dientialem.

UT

J

Os]ICITUR 9. contra eandem.

r. Áqua

baptismalis poteft elevari ad produc&tionem gra-

df

li

tie fan&ificantis , üt eft communis Theologo-

u o

fum ; ergo etiam oculus poteft elevari a

d pro-

l lt

l

du&ionem in fe vifionis intuitive Dei. 2. Ad

[

li

hoc, ut oculus denominetur videns Deum, plus

ffv

nonrequiritur , quàm ut producat vifionem &

O

recipiat vifionem ; fed utrumque poteít; ergo.

Ü

RzesPONDEO ad 1.c. a. n. c. & parit, Di-

BEOUE

fparitas eft ; quia aqua non mutat fuam naturam

Wpe f

per produ&tionem gratiz : econtra oculus muta-

tf "

ret naturam , quia videret & non videret Vifm-

BU DI ]

'me intellectuali.

t ho

- "d 2. c. Maj. n. Min. Quia recipere non po

t

W j

l

eft illam formam , quz effentialiter eft refpeti-

1

QUi

€;in-

I

N

ls

::va ak:ä'ius potentie quam potentie vifiv

telle-

w

Ü lm

DE VI»SI'ONE INTUITIVA DEL 279

lt

P

m

tellectio autem , qualis effet.illa.vifio, in fuo

Xb

(

conceptu dicit relationem ad potentiam a&i-

QUb

vam ac intelle&ivam , & que ex fua natura eft

dR Qtj

apta activé concurrere ad cognitionem obje&i

Ti

de fe indefiniti , illimitati , incolorati, feu ob-

du

je&i intelligibilis ; adeoque implicat , ut exeat

illa intellectio à potentia tantüm ordinata a&ivé

Dteg :

ad objectum coloratum.

T Quf

Drczs. Oculus poteft elevari ad producen-

dam vifionem intuitivam in mentes; ergo etiam

lt ii

poteft elevari ad producendam eandem vifio-

. (r, uj i

nem in fe ipfo.

c. prob. INon minus ordinatur

rJ'ä In 1'[200,

] fed inteü

potentia vifiva ad objectum tantüm coloratum

in ratione potentiz fenfitive , quàm in ratione

QG : f

katam r

potentice effe&tive ;5 ergo fi poteft difpenfari in

uno, poteft etiam difpenfari in altero.

RESPONDEO. tr. a. n. c. ad prob. dift. a.

m n

1

l

ITTTSUT

Ordinatur ad objectum coloratum in ratione po-

V

"

;,

tentix effe&ivs peripfam aCtionem. c. per fuam-

ys The

/

Jevarid

j

;

met potentiam ac effentiam. n.

Difparitas eft

g

inter potentiam vifivam in ratione potentiz ef-

Dei t

fetioe , & inter eandem in ratione potentize /en-

sDan;

Jitive feu vifivie 5 quia in ratione potentiz effe:

3 viu

&ive non ordinatur proximé ac formaliter ad effe-.

potef; t

Gum per fuam effentiam , fed per fuam attionem ,

&pit. |

prout univerfim de a&ione dictum eft;' quia

fpom nit

nempe fola actio eft formale fublativum indiffe-

[

rentie , quo conne&titur caufa cum fuo effectu:

videti

econtra potentia vifiva in ratione potentiz /en-

l

fitive habet intrinfecam ac effentialem habitudi-

X f

nem ad vifionem ocularem in ordine ad colo-

d

!

rem, quam habitudinem non aquirit per aliquod

) i

&ccidens , fed per fuam effentiam. — Ideo impli-

|

/

!

Aj

$4

cat,

j"

$80

DISPUTATIO IV.

juam

cat, ut V. g. intelle&io aut volitio dicat habi-

"T

tudinem ad potentiam vifivam in ratione poten-

fs.

U

tic fenfitive.

Io. contra eandem. I Majof

ii

O53]ICITUR

eft improportio inter intellectum finitum &

Deum infinitum , quàm inter oculum & ens

fpiri

tuale ; ergo fi intelle&us poteft videre Deum,

etiam oculus poteft

videre ens fpirituale , ac

2, Oculus poteft

h m

confequenter etiam Deum.

put

videre objectum

diftans; ergo etiam Deum;

(ij

quia utrumque eft equaliter extra fpheram po-

tentie vifiva.

0T4N

RzsPoNDEo ad r. dift. Major eft impro-

(p i

c. habitudinis. n. a.

portio entitativa.

a fs

Ad ». c. a. n. c, & parit.

Difparitas eft; quia

Titretm

obje&tum diftans tantüm e

ft extra fphzram adi-

nfonem 3

vitatis; Deus autem etiam eft extra fpheram

I) pote

habitudinis: fcimus infuper, Deum fupplere

E

poíffe a&ivitatem , non verb habitudinem po-

tperfedi

tentiz ad aCtum , fi potentia fit activa.

titehtàa

Osgprcrrum rr. contra eandem. Job. r9.

dicitur : /nm carne mea videbo Deun meum , quem

th agl

t.t T

vifurus fum ego ipfe , & oculi mei con[petturi funt.

Item c. 42. Zuditu auris audioi te ,| munc autem ocu-

N

j

TU r

lus meus videt te. Exgo.

fOtto

REesPONDEO dift. a.

uem oculi mei inte-

Doporti

riores confpe&uri funt. c. exteriores, [ubd. quem

Tittiomy

confpe&uri funt quoad rationes ideales rerum

vifibilium, vel quoad effentiam tanquam obje-

Eu

Vor

&um per accidens. c. quoad perfectiones nature

divinz fpecificas , vel quoad effentiam tanquam

"Ut

obje&um per fe. n. Hinc Job , . ut obfervat S.

" n

ms

W), efü

Aflgufcinus, non dicit : per carnem videbo Deu

s

j

DE VISIONE INTUITIVA DEI.

28r

D d lil

fed in carme. Poteft etiam dici, quod Job lo-

quatur de futuro. Meffia, feu Chrifto , qui eft

Deus, & quem fe vifurum confidit in carne

.

1

lj

humana.

u

DN

m

"

ey

m

QUJESTIO IV..

t

Oni

|

^

Zin. bomo naturaliter. appetat inmz'tz'vä videre

m

Deum, & utrum fit po[fibilis aliquis intelle-

Pl

Gus, cui ea *uifio naturaliter debeatur ?

d s

OTANDUM L. Queftionem hanc ex inftitu-

to fufe & exacté difcutiendam à nobis fore

Ls dsqi

in Tiaiiatu , de A&ibus humanis.

Interea bre-

yerm a

viter eam attingemus.

Itaque obfervandum;

n Dheun

vifionem intuitivam Dei dupliciter fumi poffe.

u

Primb poteft fumi relaté ad ea predicata Dei ;

ut authoris nature, quz lumine naturali faltem

Md

imperfecté agnofci poffunt.

Secundà poteft fu-

'äljob, lj

mi relaté ad przdicata , unius &? trini , procul eft

n fé quze lumine naturali agnofci non poffunt v.

um (

gr. ratio Trini &c.

iif

quitt

NoraAwDvuMIL Aliud effe, quod appeta-

tur naturaliter vifio intuitiva Dei feu fruitio pro-

j in!e-w

portionatafervo, & aliud , quód appetatur üt

proportionata amico familiari, aut omnino pro-

j Qu

jos r

portionata filio adoptivo in ordine ad perfectam

u d

communionem bonorum omniüm.

ys n

NoTANDuw IIL Aliud effe, quód vifio

j

ei intuitiva etiam üt Trini atque üt communi-

m

cabilis amico aut filio appetatur appetitu abfo-

l Deum;

luto , efficaci, & explicito, & aliud , quàd ap-

j

5

petatur

DEVH

DISPUTATIO IV.

282

1

meäWa

petatur appetitu. conditionato, ineffïcaci & im-

d ia

"

plicitó.

PR09A

NorANDUuUMIV. Quaeftionem hanc con-

g. 08

nexam effe cum illa , an vifio intuitiva Dei na-

as i

turaliter cognofci & demonftrari poffit ; fi enim

dem a

naturaliter poteft cognofci ejus poffibilitas, non

hm

videtur , cur non etiam poffit naturaliter appe-

jwte. C0

ti.. Affirmativam tenet S. TRoMAs l. 3..con-

qpralter

heo-

tra Gentes ; negativam vero plures alii T

todis, Q

logicum $ v vro , qui hicq. 12.a r.ait : nullam

« a

omnino rationem naturalem dari poffe, qua

(oren.

demonftretur vifionemillam effe int»elle&ui crea-

cona t

to poffibilem.

u

NorANDuM V. Vifionem intuitivam a-

[

ii i

liam effe per effentiam, & aliam per fpeciem. Ea

if ia

etiam quod eft per fpeciem, alia eft per fpeciem

lr

adequatam objecto , alia per inadzequatam feu

i, u

precifivam.

nintt j

Drco i. Homo naturaliter appetit vifionem

[

T

À

lii f

intuitivam Dei , ut authoris naturz, feu quoad

kf

ata, que lumine naturali cognofci pof-

l

:derium

:

predic

V

funt ,

& inquantum illa vifio faltem proportio-

nata eft fervo, ac capacitati conditionis fervilis;

hw

efficaci.

Vi-

T.

idque appetit appetitu abfoluto &

fioetiam, quam homo appetit, folum eft per

D

Tofeer

fpeciem inadequatam feu abftractivam ac pre-

]

f

ciftivam.

)

lei

PuosnATUR conclufio r. Authoritate D.

üDic

'Thom:e, qui ]. 3. contra Gentes c. 5o. fic habet:

f

In naturali cognitione , quam babent fab[tantie fepara-

tL

ile

u de Deo, mon quiefcit. eorum naturale defiderium, fed

! «

fe, non

wæp

il

ulterius tendit ad cogm';z'onem Dei , prout eft in

aum?!

L

pE VIS*IG),NE I'NTUI-TI;VA' DEI. 9283

leäcaa&m

autem in effettibus. .. Si ergo habent Angeli natu-

rale defiderium , idem habebit homo.

D t

[2)

p

Vi

PRoBATUR conclufio

. ratione S. Tho-

In]

1

ma

Cognitio naturalis , quam fübftantice fpi-

lts fs

*OfTIbth

rituales habent de Deo , multüm eft imperfetta ;

eft enim abftractiva feu per effe&tus ; atqui füb-

lmf&]l'te'zr;

]

Dd

ftantia fpiritualis , quz habet & advertit fe ha-

UM

[

bere cognitionem imperfe&am, defiderat na-

'8 al |

1

turaliter habere perfettam ; ergo fubftantia fpiri-

uB

tualis, quz fentit- fe habere cognitionem tan-

oft, «

tüm abftra&ivam , defiderat naturaliter perfe-

lecti

&iorem, Íícilicet intuitivam. . Ita S. Do&or l. :

contra Gentes c. 5o. dum ait : Quod eft imperfettum

in aliqua Jpecie , defiderat confequi pevfettionem illius

WEyam g.

m fa

Jpeciei; qui emim babet opimionem de re aliqua, que imn-

perfetta illius vei efW motitia ,. ex boc ipfo incitatur ad

X n

um

defiderandum illius vei fcientiam : preditta autem cogni-

Wo, quam [ubftantie feparate babent de Deo,, mon co-

gnofcentes ipftus fubflantiam. plene , eft anperfefta co-

titviton:

gnitionis [Decies.- - Ex bac igitur cognitione,

quam ba-

a

bent fubflantie feparate. de

Deo non quiefcit. naturale

ag

defiderium , fed incitaiur magis ad-divinam fabflantiam

] propt

videndain,

Ynis f

PRosBATUR conclufio 3. alia raüone D.

'üicaci.

Thomsz.. Qui cognofcit alicuj

us caufe effettus ,

ound

naturaliter defiderat ejusdem cai

//

ifcee fubflantiam co-

Va d

j

gnofcere ; ergo cüm fubftantia

fpiritualis cogno-

Ícat Dei effectus ,

fe ipfam nimirum & plura a-

lia Dei opera ,

naturaliter

d

defiderat cognofcere

fcbi

Dei fübftantiam , üt eft in

fe, ac proin defide-

ä

rat habere vifionem illius intuitivam, .S. Do-

ii

lii

If

&or l. cc. fic habet: Ex cognitione effettuum incita-

e/)W*

[/i]

tur defiderium ad cognq/cen'dam caufam $ wnde & bomi-

nes

DISPUTATIO IV.

284

"I

ves pbilofopbari inceperunt

, caufas rerum inquz'rente;;v

defideritàim maturaliter omni-.

| M ii

INon quiefcit. igitur. [ciendi

nifi cognitis

BL

bus fubflantüs ànt

elle&tualibus. inditum ,

ubflantüs effeduum

, etiam fubftantiam caufe cogno-

fhomt. :

d fübftantie feparatee cogno-

d

jgi W

Jéant 5 per boc igitur , quà

Cunt omnium rerum , quarum fu

bftantias oident ,. e[fe

*

(jntam

efc

qretit !

Deun caufam, non. qui

cit naturale defiderium in zþjz's,

eani.

m aov

nifi etiam ipfius Dei fubftantiam *vid

PaosATUR conclufio 4.- iterum ratione

pa, W

fentit

D. Thomem. ^ Ubi quis cognofcit rem exiftere,

naturaliter defiderat fcire ,. quid res fit in fe;

s Dd

qu: fcit Deum exi-

T

ergo fubftantia fpiritualis ,

ftere naturaliter fcire defiderat ,

quid Deus fit

if t

in fe.

Videmus , inquit S. Thomas , quid videm-

uf at

tes naturaliter ,

quia. eft aliquid , fcire defiderant, quid

jin ji

eft ipfum ,. quod

eft- intelligere ejus fabflantiam 5. mon.

ii

igitur quietatur matura

le fciendi defiderium in cognitione

tlpir,

Dei, qua fcitur.de ipfo [olum ,. quia e

f.

.ian

p

PRoBATUR conclufio 5. a

lia ratione D.&

ii

A d

'YThomz. Subftantia,

cujus defiderium eft infi-

iit verba

nitum , nullius rei fmite cognitione. expleri pot-

Wt od

eft ;. atqu

i fubftantie fpiritualis defiderium co-

T

gnofcendi e

ftinfinitum ; ergo expleri.non pot-

Qs

itionem creaturarum , qu& in quo-

eft per cogn

um

cunque ponantu

r numero aut perfeCtione, fem-

ii

Ergo folius Dei cognitione ex-

!t fj

per funt finite;

'pleri

offunt.

S. Do&or fic dicit : Nibil fimitum

Indf

defiderium intellett

ás quietare polefl, quod exinde oflen-

inrellz'gen,i

ditur , quàd intelle

Gus quolibet finito dato aliquid ultra

'

IC

molitur apprebendere ; altitudo. aut

em €g virtus €Jt ji-

VL efjn

aic.

Non igitur. intelle-

nita cujuslibet. fubftantie cre

bt

&us fubftantie feparate quiefc

it per boc. , quàd cognofuit

.LNO

fed adþuc

fübflantias creatas quanitumcunque eminentes ,

natura-

"ii

l

DE VISIONE IN'I/'UITIVA DEL 285

M hh

naturali defiderio tendit ad . intelligendum fübftantiam,

lfl D

D

lü Cogm

ll

que eft. altitudinis infmite.

PRoBATUR conclufio 6. ultima ratione D.

" WU]EB Efsr'

'Thoma.

Subftantia fpiritualis ubi advertit fe

h

MU

j

j

aliquid me/cire, maturaliter defiderat eam ne-

if

t

fcientiam feu ignorantiam pellere; . ergo cüm

;

4

advertit fe nefcire, quidfit Deus ; hoc eft,

TUDD n

cum advertit , fe non cognofcere fubftantiam

Dei , ut eft in fe, naturaliter defiderat.eam ne-

II CQj

65f i

li

Ícientiam pellere, hoc eft, cognofcere fübftan-

tiam Dei üt eftinfe, per vifionem intuitivam.

Deuna

d Dayi

Sic ait S. Thomas l cc. Sicut naturale defiderium

ineft omnibus intelletualibus maturis ad.[ciendum , ita

( d

tf j

inefi eis naturale defiderium ignorantiam feu nefcientiam

pellendi; fübflantie autem feparate cognofcunt fubftan-

Ti t

tiam Dei e[Je fupra fe ,. & fupra id omne, quod ab eis

hag

intelligitur ,. 9

per confequens [ciunt. divinam fubftan-

[

üjam e[Je fibi ignotam 5 tendit igitur naturale ipforum

fafione ]

imeli

defiderium ad intelligendam divinam fübflantiam. ' Poft

hec verba S. Doctor l. cc. ita concludit : Ex

la pt

arum (

3

quibus concluditur , quàd ultima felicitas fübftartiaruin

Jféparatarum non ef£ in. illa cognitione Dei , qua Deun

gt

cognofcunt per fuas fabfTantias ,. ciim. adbuc. earum defi-

2nq

derium ducat. eas usque ad Dei fübflantiam 5 . in quo et-

, i

jam [atis apparet , quàd in mullo alio querenda e[t ulti-

jtoned

ma felicitas ; quam im operatione intelletüs , cium nul-

ij

D

lum defiderium tam in. fublime ferat

Y

J il

intellirende veritatis.

ur i jicut defiderium

E

li

li

Drco rr.

jj

'

j

Poteft dari int

ellectus creatus;

Yi

cui etiam naturaliter debeatur VilfïO intuitiva

j i

:

y

Dei etiam per effentiam. .

j

PRosATUR conclufio. Non poteft often-

H

ellectu

j

.di implicantia, quód Deus cum aliquo int

identi-

y

286

DISPUTATIO IV.

T. Vl'flow

identificet effentialem exigentiam ad lumen glo-

g il

ri&, quo fit capax ad vifionem intuitivam Dei;

ginnt t

vel quod omnino identificet cum tali intelle&u

a lum

ipfum lumen gloriz 5 ergo.

vtatem

p

Solvuntur Objectiones.

r

OBJïöITUR I. contra primam conclufio-

yiquet

va us

nem. r. Poteft dici , appetitum naturalem tan-

li

tüm ferri ad aliquam vifionem Dei , non tamen

diftin&am ; ergo nihil probatur ex illo appetitu.

tn, (

(2 19

2. Si vifio intuitiva Dei poffet cognofci natura-

liter , eam etiam agnoviffent Philofophi ; fed

redlta ]

frineomt

Philofophi eam non agnoverunt; ergo. Mim,

tht ao

prob. V ARRO , tefte Auguftino, enumerat ul-

d (

tra ducentas opiniones Philofophorum de fum-

n t

tU

mo bono ; ergo non agnoverunt determinaté

i hoftit

felicitatem noftram in vifione intuitiva Dei con-

w el

fiftere.

3. Subftantia fpiritualis non habet na-

turale defiderium ad ultimum finem determinaté

]i

W

ntom ft

fümptum, fcilicet ad poffeffionem Dei, fed tan-

tum habet defiderium naturale ad ultimum fi-

rj

nem indeterminaté fumptum , fcilicet ad felici-

N

Y

TTR

tatem in communi, abftrahendó an ea confiftat

in poffeffione Dei, an veró in poffeffione alte-

trp

BU

li. |

rius obje&ti ; ergo ex illo defiderio non re&é

colligitur poffibilitas vifionis intuitive Dei.

J et

REsPONDEO 2d I. n. a. ob rationes in pro-

fevifior

bationibus conclufionis allatas.

W BU

Ad ». dift. Maj. Eam etiam agnoviffent Phi-

d ]

1

D

lofophialiqui. c. omnes. n. Plato certé agno-

|

P?UW

vit felicitatem noftram confiftere in vifione in-

t

cét

tuitiva Dei,

üt patet ex Dialogo deju/fo; li

N |

eam

N,

DE VISIONE INTUITIVA DEL 287

Va

!

-mitiVam

;

:

eam friüon em non crediderit effe :eternam. Ouód

/

alii Philofophi errárint , mirum non eft; quia

j

T

errárunt etiam in aliis opinionibus , quamquam

ex lumine naturali notioribus v. g. circa immor-

talitatem anims.

leS.

uod attinet Ariftotelem ,

ipfemet fatetur , felicitatem fübftantiarum fepa-

W Q

ratarum confiftere in fola contemplatione , quce

utique nil aliud effe poteft

D

lts

vaillius , quod eft ens entium.

quàm vifio intuiti-

n

4d 3.n..a. Anima enim fcit illam felicita-

lo aye

tem , quam appetit, non effe aliquam felicita-

QCs

tem vagam ac animal quafi in communi ; quia

Opli; i

realiter non datur felicitas precifé generica

100 i

& in communi ; ergo fi fertur ad felicitatem in-

Wrerat ul

finitam eo ipfo in ftatu reali debet dari infinita:

m

adeoque dum lumine nature notum eft, dari

Qtmiy

Deum tanquam bonum infinitum , ' eo ipfo et.

WTO

jiam homines intelligunt , fe appetere id, quod

n hat

revera eft Deus, ut proin illud S. Auguftini 1. r.

etemi:

Confeff. c. r. cuivis homini experimentaliter

Jd, t

notum fit: Peiffimos Dowmine ad ie , — &? inquietum

ltimr

eft cor nofirum , donec requie[cat in te.

eal

l

[

Os]ICITUR 2. contra eandem. Illud natu-

& QU

rale defiderium vel effetinnatum vel elicitum? neu-

lii

trum poteft dici ; ergo non datur. JMim. prob.

) IU

lj

quoad 1. meibr. . Si datur effe inmatum , fequitur ,

n

quoód etiam viribus naturalibus poflimus obtine-

J5

P»

re vifionem beatificam ; quia ubicunque reperi-

tur appetitus innatus , dantur etiam media na-

Vi

turalia perveniendi ad finem , ad quem tendit

n

appetitusinnatus ; ergo. prob Min.quoad 2.membr.

:

l

Vi

Si dicatur illum appetitum effe elicitum ; quia ap-

l 0, LW

petitus naturalis convenit omnibus, talis autem

[

appe-

DISPRTUATI(')" IV.

288

| fs

l

appextitusï non conve

nit omnibus fubftantiis ili-

tellectualibus maximé

hominibus , cum multi ne

Lt

pariter falfum erit

gt

quide

m cogitent de Deo ;

hunc appetitum e

ffe naturalem omnibus.

jgioDe

RESsPONDEO.

Effe innatum & elicitum.

M

if

lanatum hoc naturale defiderium effe affirmat

Scotus in 4. dift. 49. q. 8. & S. Thomasl. 3.

; D Ui

aj qbi

contra Gentes c. 5o. INec tamen fequitur viri-

bus naturalibus poffe obtineri finem 5 quia üt

sefcit

obfervat D. Thomas, homo poteft fibi ipfi com-

ïpecïem f

parare media fi

u

pernaturalia orandó Deum , &

qutar

ideo non er

at

neceffe ac debitum nature ratio-

] cc d

Deus daret etiam media ad finem quafi

jrfim ii

nali, ut

connaturaliter.

Yi J

'

Dix1 etiam,

effe elicitum ; ita enim refpon-

at

ja hic appetitus ab omni

J d

det S. Thomas l. cc. qu

fübftantia intelle&tuali neceffarió

elicitur , dum

nepet

titr copa

Occurrit menti cogitatio de fummo bono; licet

n

quoad exercitium non

T

femper neceffario eliciatur,

nfne C

nes

femper cogitent de fuo fi-

g

eó quód non om

boni & beatitudinis ultimz.

ne füb ratione fummi

-

Os]jICITUR 3. contra

eandem.

1. Ill

W al

turalis, quod eft o-

tin, w

non defiderat appetitus na

ninino fupernaturale 5

fed vifio intuitiva eft o-

htl [1

minino fupernaturalis ; ergo.

Maj. prob. A&us

hs

ti& debent effe in

videgt])

potentie & objectum poten

eodem genere; ergo. 2. ld ta

ntüm poteft fub-

ofot

quod

ftantia fpiritualis naturaliter defiderare ,

lls ex

er nature vires cognofcit effe poffibile; atqui

bvf

'

vifio intuitiva non poteft cognofci üt per na-

tihi

turge vires poffibilis;

ergo nec poteft defiderari.

Wt u

Maj. prob. Appetitum debet p

recedere judicium

A o

fbl

de poffibllitate rei, ad quam fertur.

REsPOX-

' -Amm

l.

DE VISIONE INTUITIVA DEL 289

ibl

l

C m

RESPONDEO ad 1.dift.Maj. Appetitus non

defiderat, appetitu abfoluto & eflicaci, quod

« lls

h

Is

eft fupernaturale tantüm quoad modum qualis

Lt d

eft vifio Dei intuitiva ut authoris nature & per

t

fpeciem inadequatam feu precifivam. n. quod

Tior

eft fupernaturale quoad fubftantiam , ut eít vi-

J

fio Dei unius & trini , fabd. id non appetit ap-

d

conditionato &

It

petitu abfoluto & efficaci. c

inefficaci. n. Vifio Dei ut authoris nature per

[ i

fpeciem precifivam eft tantüm fupernaturalis

Deg,

EUR n

quoad affecutionem.

Itarefpondet D. 'Thomas

l.cc. dum ait : Quamvis bomo naturaliter inclinetur

fnen.

in finem ultimum , mon tamen poteft illum naturaliter

confequi; fed [olum per gratiam; & boc

7

IT of

eminentiam illius fwmis.

eft propter

Js30 Q

"Ad ?. dift. Min. Vifio Intuitiva Deiutauthoris

d. d

nature per fpeciem precifivam non poteft natu-

b l

[

WT

raliter cognofci. n. vifio per effentiam. fubd. co-

gnitione certá & ut a&u exiftens. c. ut poffibi-

nE de d)

lis, & cognitione faltem dubia. n.

.O

i fio-

m

tdinisuln';'

B JICITUR 4. contra fecundam conclu

nem.

$. Thomas p. 1. q. 12. a. 4. C. ait: Di-

qui

cendum . quàd impo[fibile eft , quod aliquis intellettus

Ut

1

ereatus per fua naturalia e[Jentiam Dei videat ; ergo.

prab

A;

REsPONDEO r. dift. a. Eft impoffibile, ut

batt

eni d

videat Deum ponendo per vires naturalesomnia

1 poæfï

conftitutiva vifionis. c. precifé per vires natu-

fdft,

rales exigendo omnia conftitutiva vifionis. n.

:

j

Impoffibile quidem eft , ut ulla creatura ponat

]

fimilitudinem Dei per füas vires, poteft tamen

ï

|

Wi

exigere unionem fui cum effentia divina, per

rejlldlh

quam obtinetur illa fimilitudo. — &. 2. Eft hoc

impoffibile in moderna providentia c. in alia. n.

T

hi

D.zdmort "Iratt. de Deo.

Dr-

p

9o

D,ISPUTATI,O IV.

.. Dazczs. D. Thomas hic a. 5. ad. 3. ait: Lu-

sen glorie non pote[t e[Je naturale creature , nifi crea-

(l ürad

tura e[[et nature divine ; ergo eft impofübile exi-

(sjrc

j

l

J

uN

gere vifionem etiam in alia providentia,

"

RzsPoNDEO r. dift. a. Lumen glorie non

«

potefít effe naturale creature independenter à

gpoc

decreto divino gratuito identificandi infeparabi-

qma f

liter cum animain ipfa creatione lumen gloris. c.

Creatura pro

polue

j

dependenter à tali decreto. n.

r intel

priori ad ejusmodi decretum przcifé dicit illa

predicata effentialia , per quz conftituitur üt

Duy

hby)

pars nature, ac principium activum & paffivum

in ferie caufarum fecundarum ; & in hac confi-

T lat

p p

deratione lumen glorie non poteft effe pars crea-

Tusoo.

turd, quia per lumen glorie homo habet jus ad

hoc, ut fiat Deiformis per informationem effen-

jit n

s debit

tie divine , ac unione ad füum intellectum.

BEU

Aft veró confequenter ad tale decretum in con-

1 rovi

fideratione pbyfica dicit creatura omnia illa pre-

dicata , quz Deus vult identificare cum illa, &

1 o

t fl

fic poffet Deus identificare lumen gloriz cum

i, Qu

aliis predicatis effentialibus creature.

li

REsPONDEO 2. dif*c.la. fic: Nifi efï'etna&

Y

ture divinge per participationem exigentie à

fntm

unionem ad divinitatem. c. per identitatem cum

ts q

divinitate. n. Addo; talem creaturam fore in-

T pate

trinfecé fupernaturalem ; defiderium tamen il-

(

lius & jus ad vifionem Dei per effentiam fore

VSTIN

naturale.

Verüm haec eft queftio de nomine.

* (j

INos fumimus tó naturale in eo fenfu, in quo de-

W) )

fa&o ufurpari folet à Philofophis & 'Fheolo-

f r

u pro-

$ïS » prout dicit aliquid connaturale fe

prium

j ï*m f

i

DR VISIONE INTUITIVA DEIL.

291

ad..t

!tuvæ, üw

prium cuivis fubítantie five naturali

of

pernaturali.

| five fuf

OgjgrcrTUR s. contra eandem.

Df

I. Ápo-

ftolus ad Rom. 6. v. 23. ait: Stipendia pecc

ati 1ors :

men glOW

gratia autem DDei vita eterna. Ergo ficut,mors z-

n j

epe

terna non poteft effe alicui naturaliter debita fi-

Qu

nepeccato ; ita nemini poteft effe debita vita

eterna fine gratia.

It

2. In aliis locis Scripturee

(f

abfoluté dicitur Deus effe invifibilis, quód ali-

Cf Q

ter intelligi non poteft

quàm üne viribus gratize,

VU

Ergo.

E p

RrzsPONDEO ad r. Inprimis retorquendó,

D ac

Ergo ficut mors eft naturalis

: i;a etiam vita z-

&paa

terna ,. quod eft falfum.

vt j

REsPONDEOÓ2. C.a.n.C. Quia Apoftolusnon

ünem f

facit paritatem inter debitum poffibile mortis, &

tl

inter debitum poffibile vitze , fed inter debitum

furm t

aitudle mortis, & debitum aéfuale vite in moder-

na providentia , parum follicitus de poffibilitate

Ia j

CU

in alia providentia. ,|Nec etiam decet ut urgea-

glor

f

tur fimilitudo ac paritas ultra illam comparatio-

nem, que fufficit ad propofitum loquentis.

d 9. dift. a. Dicitur effe invifibilis Deus

leleu

per vires nature, & przcifé nature quoad fub-

lgfüï

ftantiam naturalis. c. per vires gratie refpectu

L

entis quoad fubftantiam fu

J

n

f

fus patet ex dictis.

perna;uralis. n. fen-

ym (f

OBJrcriTUR Ó. contra eandem. r. S, Av-

&t

GUSTINUS 1. 1r2. de Civit. Dei c. 1. ait: Ea ta-

( 49

men creatura

, que pof e[fe beata , mon ex fe ibfa

mqllül

poteft

quia ex nibilo creata.e? ; atqui hec ratio ur-

J

!

i

get in omni providentia; ergo in omni provi-

l

j

dentla rerum erit, quód creatura ex fuis viri-

2

n

bus

292

DISPUTATIO 1v.

j T

bus non poffit videre Deum.

2. CYRILLUS

j

j

jl

ALEX.l r.in]oa. c; 13. ait: Creatura autem, cum

ii

ferva fit ,. mutu folm & voluntate Patris ad fuperna-

Qs

turalia vocatur ; ergo cüm creatura in omni pro-

ii

videntia maneatferva , nunquam ex fua natu-

ra poterit vocari ad ftatum fupernaturalem Fi-

g

1iorum Dei.

qu non.

fmpü&

REzsPONDEO ad 1. c. Maj. dift. Min. Hac

ratio urget in omni providentia refpe&tu creatu-

& at

ifica i

r2 non dignificate per lumen glorie fecum iden-

tificatum. c. dignificata. n.

us C0

jj v

Ad ». dift. a. Creatura folüm vocatur vo-

qiaten )

luntate Patris ad fupernaturalia vocatione intrin-

gum m

feca aut extrinfeca creature. c. femper vocatio-

tilid p

ne extrinfeca. n. Concedo; quód nulli creature

s fübüits

poffit deberi identitas luminis glorie ; poteft

aibitum.

AURT

tamen concedi, quód füppofita identitate illius

luminis gratuito identificati debeatur vifio in-

mfcend

tuitiva: in hac explicatione adhuc verum erit,

yndenta

quód creatura ex fe non habeat dignitatem, fed

EUTTE

ex voluntate Patris ; licét eam dignitatem ha-

&tam D

beat per aliquid intrinfecum. . Sic etiam actus

Q

vitalis dilectionis in Deum, vel attritio ex me-

T

tu inferni vel a&us virtutis moralis v. gr. mife-

T.

]

ricordie non habet ex fe fupernaturalitatem, ha-

tf dnog

€

bet tamen eam füpernaturalitatem per identita-

u

tem , fi procedat ex influxu gratie , fidei, ve

ï

ls.

charitatis fupernaturalis.

Ceterüm utrutn pro-

Va

pter identitatem alicujus predicati ex fuo gene-

r

re fupernaturalis, debeat totus intelleétus vocari

E

fupernaturalis , eft queftio de nomine ; melius

!t

Ü

lf

Vocaretur fupematuralis, quia hic deno

minatio

s

fumen-

lY,

DE VISIONE INTUITIVA DEI 295

; CïRlLLr

N

Wa li

füumenda videt

:

ur à dignione » prout fuperius- di-

um Á

"

'

&um eft.

n

OB3jICITUR]7

. Contra eandem. Eft poflibi-

1 q [U,'j Q::

lis fpecialis; aliquis.

favor ex intrinfeca fua perfe-

Vi

&ione tranfcenden

s dignitatem omnis purz crea-

ture etiam poffibil

is, eique omnino indebjtus ;

atqui non effet poffibilis talis favor, fi vifio bea-

tifica poffet effe naturaliter debita alicui intel-

'lefpec?ucf

lecui creato ; ergo. Min. patet. quia vifio bea-

? f

tifica inter omnes favores à Scriptura & Patri-

bus commendatos primum locum occup

at. Maj.

U

jrob. videtur squé pertinere ad füpr

emam di-

Tonejnt

gnitatem Dei, ut poffit fübditis conferre ali-

quem favorem illis univerfaliter indeb

itum, fic-

t OCU

lL eetr

ut illud pertinet ad dignitatem Regis ,

ut poffit

fuis fubditis exhibere talem favorem u

niverfim

y Wt

indebitum.

niate j

At vitt:

RzsPoNpEo. dift. Maj. Eft poffibilis favor

tranfcendens dignitatem creaturz poffibilis inde-

VO d

niten

pendenter à decreto gratuito. c. dependenter. n.

aut inverto argumentum :

pertinet ad omnipo-

Tib

tentiam Dei , ut poffit iden

tificare perfectionem

etiqmi

quamcunque creatam accident

alem cum quavis

Tte

fubftantia poffibili,

nifi aliunde detur contradi-

;V:gm'

&io; ergo.

Similia a

,

dfb

rgumenta nihil probant ,

nifi directé. infp

iciatur intrinfeca poffibilitas rei,

(

x il

de qua agitur ;

hanc enim fequuntur

!

fit/

fe&iones divins

omnes per-

ptr

, videlicet omnipotentia, fa-

pientia &c. Ce

terum argumenta poffunt etiam

uf

(s

retorqueri in ipfo lumine gloriz ; cüm enim hoc

p

lumen fit adhuc creatura

, jam non erit verum,

lo

quod vifio beatifica fi

debitus*.

—lt'

favor nullxiï creaturae in-

I

j

,T :

QUA.

294

DISPUTA'LIO:IV.

y vl

(orAM

"d

| QU]ESTIO V.

u

a[),

[j

t

- n Beati pof? mortem immediat? videamt .

intuitioé Deum ?

F f

j od

TANDUMTI. Cerinibum , qui primó feculó

yiti tl

No

vexabat Ecclefiam , docuiffe ( üt refert

"n et

jl

b t

EUsEBIUS Hift.l. 3. c. 22.) Chriftum poft ge-

neralem corporum refurrectionem per mille an-

gnent o

nos regnaturum effe in terris , ibique San&tos

s t

toto eo tempore legalibus obfervationibus effe

ss 2n

adítringendos & fatiandos quibusvis corporis

jomer.

q; il

voluptatibus.

NorAwpuMiI Papiam Mierapoli in Afia

tonftatdi

Norh

Epifcopum alteró Ecclefiz fzculó idem de Chri-

fti futuro cum SanGis per mille annos regno

ais Q

commentum afferuiffe.

Utenimteftatur E v $ E-

qitb, f

a1Usl.3. Hift. c. 23.. lia preterea. idem utbor

tnlcatos

quafí traditione mon fcripta ad fe perveni[Je commonftrat,

i quel

que peregrinas quasdam Salvatoris parabolas , & mo-

It Yil

vas ejus do&trinas, alidque monnulla commentitis fabulis

us C

veferta continent, in quibus a[ferit ; regnum Chrifti

la

poft. unicerfa carnis à mortuis refurrettionem mille an-

r

nos bumano €9 corporeo more in terra bac continuatum

hii

Di-

é9 flabilitum fore.

Ita Eufebius de Papia.

——

D

'

Ícrimen veró inter Cerintbi heretici , & Papie

x*

QU

— o

m-

]

Catholici fententiam eft , quód ille vellet San-

f

.€&os adftringendos effe legalium obfervatione, ac

lm

ii

fatiandos impuris voluptatibus : Papias econtra

nil tale fomniárit , quia nihil fimile de eo refert

Urimy

Eufebius.

Ceterüm in Papie fententiam abie-

Dic

runt plures Patres, videlicet Irenzus , Tertul-

&f

lianus, Hyppolitus Martyr , La&antius, &c. -

ff

NoTAN-

U

J

DE VISIONE INTUITIVA DEI. 293 ;

. NoTANDUM rii. Queftionem non verfari

in eo ; utrum Beati poft extremum judicium

dïä 'UMW

preter gaudia accidentalia Ceelorum, fint etiam

'

habituri regnum quoddam in hac terra per mo-

i

dum gaudii accidentalis , ut relegant loca trita

|

fïer

h

(

Chrifti & fuis veftigiis , quod & mihi verofimi-

M

fifhxm

l

le videtur; fed confiftit in eo , utrum anims

D t

fancte ftatim poft mortem videant Deum & re-

gnent cum Chrifto in coelis.

Ineunte ac adulto

l]

TOf

jam fieculo decimo quarto de ea queftione fum-

mis animorum contentionibüs aCctum eft inter

Vij (

Joannem Papam XXIL & Parifienfes Theolo- -

gos; ille adheferat fententie negativé ; ifti e-

[ il

contraeam doctrinam impugnabant üt erroneam.

mde(h

NoTANDUuM IVv. Tempore Concilii Flo-

WUS N

hr

rentini, quod celebratum eft fculo decimo

quinto , plures Grecorum eodem errore fuiffe

m di

implicatos; unde latum eft in illo Concilio de.

iumy

hac quzftione decretum, prout infra Probatio-

ihit, j

ne 4. videreeft. Elapfis inde centum annis Jo-

nj

ANNES CALVINUS revocavit iterum errorems

eou

nam l. 4. Inftit. c. 2o. ait: Stultum eft. & temera-

Y

vium inquirere , quo im loco fint amime juftorum ,. &

( (

an gloriá fruantur nec me. — Interea cian. Scriptura ubi-

i

que jubeat pendere ab ex[pettatione adventüs Chrifti , &

I

gloriam ac coronam eb usque differat , contenti fünusg

wvw

bís finibüs divoinitus prejcriptís , animas piorum militie:

i

!

;

labore perfunttas in beatam quietem concedere , ubi cum

j

felici letitia fruitionem promi[Je glorie exfpettant. Sié

Calvinus.

[

s€

(

jl

" Drco. San&i plené purgati ftatim poft mor-

(

Y

tem fruuntur intuitiva vifione Dei unius

,& trini

J

j

ïper effentiam.

l

P ROEA-

j"

296 -f----bISPUT'ATlïo IV.

Chriftus fecün-

y" WMS |

PRosBATUR conclufio r.

" f

düm naturam humanam eft in cclo Beatorum,

lu

)

h

ubi Chriftus eft in dextra Patris fruens vifione

j

yin ?

j

intuitiva Dei; ergo etiam reliquz anime funt

in illo coelo Beatorum. Zfnt. patet ex Actis Apo-

p b

g. u

ftolorum, ubi dicitur c. r. ZfJumptus eft in celum ;

j

fic 'oeniet, quemadmodum vvidiftis eum euntem in celum.

l

[tem: «identibus illis elevatus eft.

Et ad Hebr. 4.

pui f

2 Vi

Webt.4

Qui pen

etravit celos. Item: Stepbanus vidit colos a-

pertos ,

& S'Efum flantem à dextris virtutis Dei. Et

fre ver

sst

ad Hebr. . Sedet ad dextram .Maje[latis in excelfis.

Math. ult. Data efl mibi omnis poteflas in. coelo

gj

inierra. |Et ad Hebr. 6.. Confugiamus ad propofi-

yi as

u

tam [pem incedentem usque ad interiora oelaminis , ubi

precurfor pro nobis introit * ES US. Item. c. 8.

Pnot

"làlem babemus Pontificem ,. qui confedit in dextra fedis

i

D

anagnitudinis in celis. Ibidem c. 9. Chriftus per pro-

, i

grium fanguinem: introioit [emel in. [antta. eterna. ve-

d

i

1 Cot.:

demptione inventa. - - non emiüm in manufatia [antia

StESUS introivit - - fed in ipfum celum , ut appareat

w i

