. ipfa exinamitur , om

nino prejcientia ,

11

Quid, inquit ,

fimuj

fís quod prejcit

ur, non erit ?

quomodo enim reGt?. dici-

quod non eft futurum?

3

£ur praciri futurum ,

dift. S. Av cvsTINUS füp-

lC

RESPONDEO

ponit De

um talia non previdere prefcientia ab-

;

K

conditionata.n. S. Auguftinus tantüm

foluta. c.

i

arg

umentatur contra Pelagianos, qui , dum vi-

db

dmittére przfcientiam futurorum con-

debantura

ditionatam, reipía tamen admiferunt abfolutam,

dum ob merita taliter conditionaté previfa Vo-

m

aut damnari: contra

luerunt paryulos falvari

hos

j

U

DE SCI"ENTIA DEL

351

i lj

hos ergo' ait; talem

prefcientiam nullam effe,

fundantem fcilicet p

cenas aut prémia, quz ver-

| DiCif hoc

fetur circa objectum

nunquam exftiturum.

Et

M n

hoc quoque refpondendum eft ad S. Fur.c gw-

W.a It

TIUM, qui l. 1. de veritate predeft; fic ait: Nz-

Vifon,

que enim Dominus verum omnium con

D

ditor facienda pra-

fcüfet , que facienda non e[fent ;

Jcitmus mamque pra-

( !

Jeientiam .Dei fic e[Je veram ,. at

]

Telins

ue z'ncommumbz'lgm,

!t

ut que futura pre[cit ,

veré futura fint.

1N

OBJICITUR 4. contraeande

m. Futuracon-

!t

tingentia quando

que in Scripturis predicuntur

n t

dubitanter ;

ergo ea Deus certó non novit. Zr.

l) (

jrob. Ezech. 2. dicit Deus :

J mip-

re

Sj FORTE cel ipfi

audiant, Jer.26. INoli fubtrabe

verbum, fi FoR-

Vr

TE audiant. Et Math. 21. Ferelu

niur forté filium

meum.

Ibidem c. rz1.

ahe&ïm

5i in Sodoma fattee fuilJent

virtules , que in te ,

FORT E manfi/Iet in bodiernum

teond

dim. Ergo.

tim d

REsPONDEO n. a. ad prob. dift. Utitur Scri-

]t, Dut

ptura his terminís ad denotandam rei difficulta-

u J

tem aut incertitudinem fe tenentem ex parte

yum dl

hominum. c. ad denotandam ignorantiam divi-

]æfamm,

nam.n. S. GREGOR

IUs Hom. 18. in Ez. putat ;

u d

his formulis fignificar

i difficultatem maximam fe

p

tenentem ex parte hominum. HigROoNYMUS

us d

Veró in c. 26. S'er. putat, fignificari incertitudi-

ä

fj

C

nem fe tenentem ex inftabilitate humani arbitrii

p

quoad propofita in futurum , cuiinítabilitati &

j

],

incertitudini noluit prejudicare Deus,

jf

il

j

) ii

QUJZSTIO IL

J

]W

j;!

)

j

41n Deus fumm aij;lutä exflitura cagnofcat iä;

"us

)

952

DISPUTAT 10 V.

j

j

fua. effentia , oel in

Jüis. ideis , vel in. decreto

"l

jn

predefiniente ,

vel in ipfis creaturis ?

:

jiu

TANDUM I. C

ertum effe apud "Theolo-

NÉ

os Deum cogno

fcere fe ipfum & [ua attribu-

i.

d

du

ta in fua e[fentia ,

quia nu

llum aliud fingi poteft

« i

medium, in quo

Deus fuam effentiam cogno-

R

q d

fcat, nifi ipfius pro

pria effentia, ficut e nos

t dnque

:uxta dicta in Philofop

hia cognofcimus noftras

o

s. Volitionem, cognitionem,

qulhatut

animi affectiones v.

Yora.

voluptatem , dolore

*

m &c. per ipfam effentiam

harum affectionum ,

üt funt in nobis.

a

d

25

UT

NOTANDUM II.

Certum pariter effe apu

"'Theologos cog

nofci àDeo entia po[Jibil

ia in e[Jen-

t

cterno Deus nullum aliud po-

sm d

tia divina, quia ab

trusli

tuit habere medium cogn

ofcendi alterum mun-

fuam e

ffentiam. Solümquz-

iiu

dum poffibilem nifi

ftio eatenus eft, utr

üm Deus cognofcat poffibi-

t

lia in fua effent

ia tanquam in c4

ufa entium potfi-

3 u

bilium, an vet

ó tanquam in /pecie repre[entante

i fl

omnia poffibilia ? qug ip

fa queftio facilé com-

NT

dicatur, qu

ód Deus entia pof-

(t,

lanari poteft , fi

fibilia in ratione poffibil

itatis intrinfzce videat in

Vi

m in

fpecie reprefentante il-

T

fua effentia tanqua

vero eadem in ratione poffi-

la poffibilia 5

uod

iil

bilitatis extrinfe

c& videat in fua effentia tanquam

j

Aj

, quia poffibili-

in caufa poffbilium. — Ratio eft

DT

tas intrinfeca. rei in

noftris principi

is nihil aliud

il

pugnantiam terminorum, i

AT

dicit, quàm non re

l

eft effentiam rei, qu

g utique debet reprefenta-

tanq

divina per propriam imaginem ter-

ä

il

ri in effentia

ininorum :

poffibilitas econtra extrinfeca dicit

l

VU

dependenter à caufa, que

i

producibilitatem rei--

utique

4

]

'D E-S C'I-ENT,NIA D E I.

353

Il diy

j

li

Ài

utique producibilitas co'gnofci non

poteft

cognofcendo caufam in

ratione caufm.. .

^if

1 T

, NoTANDUM.r:. Sola

m hic füpereffe quäe;

ftionem de entibus abfolu?

futuris. -

JUairi

Et ftatus

"i lo

f

quzeftonis eft, an Deus talia entia

aliquando

exftitura cognofcat infpiciendo füam

e[fentiam

mmwgn

Ww

an veró infpiciendo füas idezs , aut in

fpiciendo

Ti

fuum decretum predefinitivum. creandi i

an denique infpiciendo ipfas creaíurag

lla entia;

VN

U

immediatum obje&um füz vifionis.

MT

j

NoTaAaN»DpuM rv. Poti

|:

flimüm controver-

fiam effe in eo,- an poffi

D

bilia & futura co no-

l:efïe qu

Ícantur àn decreto predefiit.

iv0 ,

n

Priorem fententiam defendu

an veró in fe ipfis g

ld

nt Thomifte; po-

fteriorem autem multi ex Re

RU t

NETUshic n. 46. dicit:

centioribus. . G.o-

Yiliqu.

Hæ/(: qua[lo magni ponde-

ris eft . ex ea fiquidem tanqu

am €x pracipuo fundamen-

[

to dependet. bofitio wel defir

ucbio

Atüm o

J[cientie medz'æ.l Si

enim Deus non cognofcat res im

mediaté in sE

ts

Jéd fülüm in s & 19 s0 & in fua

IPSIS,

ac]e eot

e[Jentia, & in

OMNI-

POTENTIA Lanquam in cau(a

(cüm illa non f cau-

ena p

Ja rerum , . mift z determinata

G

ap,

il t

plicata per diving,

*oluntatis decretum )

manifeftum eft ,

futura. contin-

natet

gentia none[Je cognofcibilia ab intelle&tu

o

Ü

divino ihdepen-

denter à decreto ,. && fismo vationis ante

edente

; & fíc

qrun

l

vacat [cientia media

» qu& eft cognilio futuroru

u

tonatorum ante dec

retum.. lta Gonet.-

t condi-.

yi d

.. DICO L. Deus co

gnofcit entia þqyz"l:zlza

ii

quoad rationem poflibil

j

l

n

itatis intrinfece in fua ef--

g

ientia tanquam fpecie re

E

prefentante effentias re-

1gin€

jl

l

:

i

D

rum poflibilium

l

!

l

l

Ü

; quoad rationem vero.poflibi-

jl

litatis extrinfece

Hüfüa W

D

Caufa rerum.

cognofcit. g in fua effeptig üt

í

W

Deb. |

D.mort. Tratt. de

Z

Tie

H

354

DIiSPTUÜATIO V.

QWM

Pao$aTUR conclufo.

JHac ratione o-.

jt

licari , qu

mnium optimeé poffunt omnia exp

ff

(b

E

c fententia

j

Occurrunt in hac materia j .ergov: he

i

ä

eft preferenda.

g

vt

DICO II.

Deus videt entia futura in faa ef-

ntüm, àt repre[entante en

s in ratione for-

fnprt

fentia ta

lla temporis dif-

s d

mali con

ftitutiva entis creati proi

ferentia, quod in ferie c

aufarum apud homines

;efpe&un

antia di

anteriores vocari poteft futurum.

um

PRaozATUR conclufio. Deus videndo en-

u

tia futura nihil aliud. vi

det, quàm formalia pr&-

entis

futuri quà talis; fed ens

DI(

dicata coníftitutiva

of

uturum qua tale

con

ftituitur per praedicata ipfiin-

i a

trinfeca cum re

fpe&u effentia

li ad a&tionem crea-

temporis; & hsc o-

o m

tivam & ad differentiam futuri

mnia preedicata videntur in

e

fTentia divina ütre-

veldii

ergo etiam entia fu-

ho

refentante hezc preedicata;

ffentia divina àt re-

hus die

tura quà talia vide

ntur in-e

refentante ens in r

atione formali conftitutiva

eltn

sedicata, per

Wif

entis creati. Maj. patet. quia per ea pr

ju:e res'conftituitur , per eadem etiam cogno-

Vlm

,

membr. etiam patet ex €os

v

fcitur. Min, quoad 1.

uia his folis predicat

!s habitis habetur ens üt

3

condittin&um ab ente pur? po[fibili,

& àt pofitum

"A0f

ó folis prae«

j

in /latu creato futur

i temporis ; his ver

.f:dem f

dicatis non habit's non

habetur ens üt condi-

Ü Tf

"

& pofitum in fta«

ftiné&um ab ente ur po[fibili

) E()gn

tu creato futuri temporis.

L]

Min. quoad 9. membr,

H

ntrinfeca rerum evi«

är

ob.

Omnia predicata 1

1

denter repre

fentantur ;n effentia divina ; ergo

1

TUf

dicata relativa

Y

lj

etiam illa prz

futura in fua

ens-

"n

. D,,ICO IIl '.Deusvidet entia

/

DE SCIENTIA DEIL

355

i t l

éffentiaüt connotant

?

Ug

creandi entia.

i

T

e decretum pl'æ.däfihitiïfum

PROBATUR Conclu

fio. Ens creatum ut con-

diftin&tum ab entepure p

o[fibili in effe rea]

Wtf

tat per effentialem refpe

? conno-

1

l

1

um decretum divinum

jradefnitivum ; ergo . etia

m idem ens creatum in

I

effe repre/eniativo effenti

€ diving connotat de-

lia

cretum divinum

predefi

nitivum per effentialem

refpectum; atqui fi ho

C decretum connotat ef-

fentia divina , tunc uti

Videnboa

tura in fua effentia ü

que videt Deus entia fu-

:

p

ergo.

t connotante decretum;

fs feday

tf

"DICO IV. Hinc :

licét Deus entia futurai

cognofcendo neceffarió

A dU

dum connotati fuum - dec

etiam videat per mo-

n

retum pradefiniti

vum ,

m

non tamen videt entia

futura in ipfo d

ecreto

predefinitivo tanquam :

7

edio cognitionis.

m etut

PROoRBRATUR conclu

hm

i. Q

uando cognofci-

mus diem hefternum , 6

Confit

ceffarió fimul diem hodi

ognofcimus quidem nez

at

j

ernum per modum con-

"s, non tamen eo

ipfo cognofcimus diem

fiam o

hefternum in ipfo die

Mu

Cognitioni. Itemdumc

hodierno tanquam media.

|

ognofcimus obje&ta con--

[

qr a

notativa v. g. prandiu

m, patrem

vtp

Jl

creatorem , & fimiles

terminos

, dominum,

cognofcimus

Wl

l

l

quidem neceffarió cum his terminis

jl

tata, nemo tamen dicit

ipfà conno-

» quód terminos conno:

iab

tàtos-cognofcamus in

ipfis terminis connotati-

TL

4M

J

l

vis. Er

o fi decretum

Jl

——

divinum predefinitivum

ii

precifé habet ratione

m connotati ad formalia

(1J

—

conftitutiva entis fut

debemus dicere ,

uri, üt oftenfum eft , non

l

"

i

j

to

quód xcognof(:.amus» eptia fü-

u

üü.ufa;inu iþ,fo decre

Z2

DICO

356

.msrv'rn'rio V.

ggt"

j

It

A. DICO V. Deus cognofcendo entia futura

J

l

À

j

j

/

in fua effentia fimul quidem cognofcit fuum de-

jj

,

j

|

j

cretum per modum

connotati üt prioris per fi-

J

(

futuro; ita tamen , ut de-

cnum rationis ente

äävæ ün

cretum precif:

& dicat prioritatem ad ens futurum

gt

in ratione exi/lentie attua

eS

Y

li;, non veró in rati-onev

ii

e[Tentic.

lul

^ "PnosaATUR conclufio.

Effentia entis fu-

Poo

bje&ivum & effe

turi habet fuum conceptum o

iliber

reprefentativum in

effentia divina independen-

f inir

ter ab ullo decreto

divino ; & ipfum etiam de-

li termino tantüm habet

(icidea

cretum pro fuo forma

fe t

exiftentiam a&ualem , feu refpe&um creature

DO

ad a&ionem creativam ; ergo

decretum divi-

ture ad ens

* (ng

num precifé habet prioritatem na

3500

futurum in

ratione exi/lentie attualis ,

non veró

i fi decretum divinum

mv

in ratione effentie ; atqu.

.

u

nullam aliam habet pri

oritatem , tunc etiam

dtes ]

nulläm aliam Deus cogno

fciþ in fuo decreto.

w

ht

gICO VI. Effe reprefentativum eiï'entiæ

yela

rafentat entia futura, depen-

Iu

diving , quo rep

a

Teftti

det partim ab inf

u

fficientia veritatis objective

fubfiftendi in fe ip

fa extra Deum ; partim à fuf-

l

ln

flentie fubfiftendi in fe ipfas

tf

ficientia divinz e

^ adeoque volentis repr&

fentare in fe omnes ef-

Ti

li

fentias re

rum poffibilium ab intrinfeco..

Jufio. Divina effentia ne-

ü

PROBATUR Conc

ij

que eft caufa effentiarum poffibilium in effe pof-

PROBf

Wt

fibili

aut actuali contingente nec ipfe effentie

poffibiles babe

nt aliquam efficientiam in effen-

i

ergo effe reprefentativum effen-

!

tiam divinam;

tiarum poffibilium & ve

ritatum actualium tantum

T

" depen-

]

,DE[SCIEN-TIA DEIL

357

D

W y

[

f

(

: dependet ex eo, quód veritates obje&tivze five

lii

poffibiles five actuales non

m

ente, nifi in effentia divina.

poflint recipi in alio

QUIMT

l

DICO VIIL. Determinativum veritatis ob-

t t

je&

ive future de

Qty I)

pendet in ratione effentiz necef-

fürie à fe ipfa; in

ratione veroó e[fentie contingentis

à fua intrinfeca contingentia, & in ratione entis

At

&tualis à decreto divino creandi rem.

um l

PRoBATUR conclufio. A&us decreti divi-

tl

niliberi contingens dependet quoad effentiam à

10 etini

fua intrinfeca contingentia; ergo idem poteft

W

dici de omni alia veritat

1] C'éatut

te creaturz.

e & effentia contingenf

etum du

DICO VIII. Efte repræfehtativum eiï'e;h—

u u at

tie diving, quo reprafentat veritates tum fu-

, nvl

turas tum poflibiles, tantam habet fimilitudinem

m d

cum veritatibus objeGtivis, quantam habet res

Wt a

fecum ipfa; hoc folo diferimine , quód hz ve-

fio d

ritates in Deo majori lumine, & cum unione ad

perfe&iones eminenter m

prefententur.

ajores ac infinitasy ref

m d

, d

PRosATUR conclufio r. Effentie rerum

js oDj

five fintin Deo five extra Deum , femper fünt

parn

nii

ejusdem fecum fpeciei abftra&ivé cognite ; er-

dl

o neceffarió ille effentige üt exiftentes in men-

:

l

t ortt

te divina habent tantam fimilitudinem cuüm ve-

f

Uj

ritatibus objectivis , ac res fecum i

patet. ex dictis in Philofophia.

pfis. dnf.

lmmeffe

PRosATUR conclüfio 9. Authoritate - S.

UGUSTINI, qui totum difcrimen , quod in-

,

d

Ea J

tercedit inter cognitionem qua cognofcuntur res

J

in fe ipfis, & inter cognitionem qua cognofcun-

Qul

tur res in effentia divina, hóc modó explicat.

u

i

£ 3

L. XI.

358

DISPUTATIO V.

r

L. VXI.xde Civit. Dei c. 7.ait: Cognitio creature

Df í li

decoloratior efl.in fe ibía , ut ita dicam ,. quam cum n

nofcitur , velut in arte qua fatta eft.

s

JDei fapientia cog

Ihni

[

1

J i. C. 29:0

ia bec aliter in. Verbo Dei cognofzun-

"l

(f

tur ab Zíngelis , ubi babent caufas rationesque [uas , id

J

mmpot

eft , fecundum quas fatke. funt , incommutabiliter per-

J

manentes , aliter in fe spfis 5 illic clariore. bic obfcw'z'ore

w di

cogn'itigng. welqt artis aique 'operum.

jj

WK

09j

Solvuntur Obje&iohes.

r p

m

- O38]ICITUR 1. contra primam conclufio-

nem. . 1. Id non cognofcitur in effentia divina

du

Ui

[

(

tanquam incaufa, cum quo divina effentia non

W

Qu (

habet neceffariam connexionem ; fed effentia

non habet ne-

yitis

T

divina cum creaturis poflibilibus

qni dv

N

ceffariam connexionem ; ergo: Min. prob. Si

'effentia divina haberet neceífariam connexio-

i

tunc effentia

tgiti

-nem cum creaturis poffibilibus ;

divina penderet ab his creaturis , & his deftru-

Qure 1

&is deftrueretur fimul effentia divina ; fed hoc

q

W

fiid

,

eft abfurdum 3 ergo.

Maj. prob. ex eo , quia

'effentia divina non poteft ducere infallibiliter

il

10

in cognitionem poffibilium , fi poteft abfolute

L

dari non pofitis poffibilibüs. ?. Cognofcere ef-

(ntad

ET

fe&um in caufa, eft difcurrere ; fed Deus non

difcurrit ; ergo non cognofcit ulló modó effe-

EPT

. &us poflibiles in fe tanquam in caufa. .Maj. prob.

lg

Cognofcere effe&um in cauía eft illum inferre

MT

ex caufa ; fed hoc eft difcurrere; ergo.

REU

REsPONDEO ad 1. tr. Maj. n. Min. ad prob.

"t

n. Maj. Dependere enim ab altero eft accipere

ïïïïpüs

.þxiftentiam ab gltg.ro.

Caterüm non pofitis

crea-

m

359

DE SCI'EN TIA DEI.

Mi

| qmmülfml;

creaturis -poflibilibüs. non poneretur quidem

Deus , non tamen ideo , quià non ponerentur

( Mfz?:

creature, fed quia pro priori ad earum impoffi-

bilitatem jam procederet impoffibilitas alicujus

perfe&ionis divine , puta omnifcientiz vel o-

Wi

mnipotentig.

VUl

d 2. n. Maj. ad prob. n. Maj. Quia cogno-

fcere effe&um in caufà tantüm eft cognofcere

intuitivé connexionem effectüs cum caufa.

!

OBJICITUR 2. contra eandem.

I. Si crea-

ture poffibiles viderentur in effentia divina,

| COCUS

tunc effent obje&tum fpecificativum faltem ina-

nta dj

dzquatum cognitionis divinz; fed hoc non po-

fenti n

teft dici; ergo. Min. prob. Obje&um fpecifica-

( efonti

tivum tribuit fpeciem cognitioni ,. & creaturz

zne

poffibiles non poffunt tribuere fpeciem cogni-

i p

tioni divinz; ergo. 4nt. quoad 2. membr. prob,

1 QD

uod tribuit fpeciem cognitioni, facit, ut actus

t df

cognitionis dependeat ab obje&to; fedhoc crea-

&t

ture non poílunt in cognitionem divinam;

m

ergo. .2. Si creature poffibiles à Deo videren-

p 88

tur in effentia , moverent intelle&tum divinum

Tib

ad fuüi cognitionem ;5 atqui hoc non poteft dici;

i

ergo. |Maj. patet. quia non effet alia ratio , cur

Jgnofcere

!

effentia divina reprafentaret poffibilia, nifi de-

iL

terminarent effentiam, divinam ad fui co

gnitiq.-

mj

nem ac reprefentationem.

i

ResPoNDEo ad r. dift. Maj.

Effent obje-

Igv;

ii

!

&um fpecificativum cognitionis divinz per in-

formationem. c. per caufalitatem phyficam. n.

n

Veritates poffibiles cüm non poffint fubfiftere

li

i

I

hu

in feipfis, neceffario recipiuntur in effentia di-

vina, quz fola ab &terno fübfiftit , & hoc eft

y

fl

Z 4

l

fpeci-

DISPUTATIO "x-f.K;

360

p

fpecificare cognitionem divinam per fui inforína-

*2

.

Ü

ionem. Alia veró objecta fpecificant fuos actus

Wæïm

[

[

fiepe per caufalitatem pbyficam , in quantum vel

g

i

imprimunt fenfibus fui fpeciem, vel movent in-

"

tentionaliter potentiam ad

*

producendäm prif

"

imüm fui fpeciem.

(mi

t

* 44doe.n.Maj. Quia

','üt dixi , determinant

g

effentiam divinam ad füi cognitionem per infor-

U

sationem ob effentialem infufficientiam exiftendi

extra Deum. Hinc in fenfu real nunquam ve-

j

i

fmy

p l

«

rum eft, quód Deus five in volendo moveatur

eu

fl

ab alia bonitate nifi à fua, five in cognofcendo

|

T

j

1ihoveatur ab alia véritate, quàm à fua effentia,

iL

licétin fenfu formali illa bonitas aut veritas ab-

r

Rf

ftra&tivé fümpta non fit formaliter divina. $.

li

AU

'THoMAs p. 1. q. 19. a. 2. ad 2. ait;. In bis que

'

solumus propter finem , tota ratio volendi eft finis ; &&

fs

tlb

boc eft, quoad movet. voluntatem.- - Unde ciun. Deus

alia à fe non velit nifi propter finem , — qui eft fua boni-

lil

vtas, mon fequitur quàd aliquid aliud moveat «oluntatem

dnt

ejus , nifi bonitas fua : 9 fic , ficut alia à fe intelligit

DI

intelligendo e[Jentiam fuam , — ita alia à fe oult volendo

mf

m

V

bonitatem fuam. | Idem l. cc. q. 14. a. 5. C. ait:

IDeus fe ipfum videt in fe ipfo , quia fe ipfum videt per

Á

e[Jentiam fuam : alia autem à fe videt mon in ipfis, fed in

R

!

T

TU

fe ipfe

:

0s inquantum e[Jentia ejus continet jimz'lz'tudz'nem

aliorum ab ipfo.

df

1. Deus

On]JICITUR 3. contra eandem.

) Auguü

fimpliciter cognofcit entia poffibilia per effen-

fsl

tiam fuam, àt caufam; ergo diftinctio inter poffi-

Qu

bilitatem jntrinfécam & extrinfecam eft. faperflua.

hi

"Int. prob. D1o Nvstus de div. Nom. c. 7. ait:

4

novit

Nque enim ea que funt , ex bis que [unt difcens.

tvina

UB]]

!

[

DE SCIEN'TIA DET

361

i

]

:

!

divina mens, od ex fe &? in fe per caüfam , veruim oz

:

l

mnium cognitionem , fcientiam , e[Jentidmque anticipa-

Q

'

'

J

M

|

'

tam Cj antecompreben[am babet; mon quód per [peciem

Jingula. confideret , fàd quod uno caufie complexu omnia

Aleri

)

ftiat. . Sic ipfam ergo cognoftens divina. fapientia omnia.

novit. 2. S. AuGus' rINUS l. rr. de Civit. Dei

i, de[räw

c.7. aàit; quód. cognitio creature in' Dei

Jf l

Japientia jz't

-

velut in arte , per quam fatta ef? 5 ergo.

ln o

ARESPONDEO ad r. dift. a.

Deus cogno-

Ti

fcit fimpliciter omnia in fe ut ca

( mye

ufa rerum re-

fpiciendo ad poffibilitatem extrinfecam, aut exi-

u

ftentiam rerum a&ualem. c. refpiciendo ad pof-

it f

fibilitatem intrinfecam & ad przdicata rei intrin-.

Vff j

feca. n. Dionyfius ficut & alii Patres tantüm

i, $

voluerunt oftendere , quód Deus omnes fuas

YT

creaturas cognofcat.

Id veró probant ex eo;

n

irn

quia eas producit. Itaquetantüm loquuntur de

creaturis a&tu produ&is. Hinc foteft fic diftinguis

u

Dionyfius refert cognofcibilitatem entium ad

Yil n

effentiam divinam üt caufam, dum agitur de

T

:

medio probationis, quód Deus cognofcat res. c.

]

dum agitur de medio c

ognitionis, in quo Deus co-

uj

msdt

gnofcat res. n.

"E

ld ?. n. fuppofitum , quód ea,

quas cognoQ

HW,

Ícuntur in arte

; qu£ eft caufa practica, cogno-

1

fcantur in arte üt caufa praética fecundün poffi-

bilitatem intrinfecam effectus. Hinc paritas ifta

Ó I

D. Auguftini potius confirmat noftram diftin-

"T

ionem; certum enim eft, quod faber ligna-

)

ä

Vi

rius. non cognofcat arcam poffibilem poffibilita-

te intrinfeca in fua ar

r

Gica.

*

te, quatenüs ea eft pra-

!

fff

ra eandem. D. T no-

j

QFEJICITUR 4. cont

1

$

MAS

362

pts PGT(*AXT IO V.

"

MAS dicit, quàd res tantüm cognofcantur in

j

leä

effentia divina à£ caufa rerums ergo ant. prob. l

[ W

Y. contra Gentes c. 49. fic habet: Effetts cogni-

j

&io fujficienter. babet

ur per cognitionem. fue caufe - - «

i

at

Deus autem eft caufa creaturarum.

Cum igitur e[fen-

g um

tiam fuam pleniffanà cognofcat , oportet , quod etiam alia

j

cognofcat.

Pro confirmatione hujus fuc affertio-

s.

nis adducit ver

ba Drowvsri de div. Nom. c.

1Det

7. videlicet hec:

Non. fecundum vifionem fingulis fé

U

immittit , féd.fecundim caufce continentiam [cit omnia.

Ydem p. 1. q. 12.

a. 8. C. expreffé ait;. Beatos o-

titef

mnnia videre in

Deo tanquam in caufa.

Manife-

fu.

flum eft , inquit , quàd fic alia videntur in Deo, fecun-

trifed.

diun. quod. funt in ipfo: omnia autem alia funt. in. Deo ,

I

ficut. effe&tus. fu

nt virtute in fua caufa: fi igitur vi-

2

dentur omnia in

Deo , ficut effettus in. fua caufa.

Dicit S. THoMAS,

qme

REsPONDEO. d. a.

t d

quód omnia cognofcantur in Deo tanquam in

fincha

cau(a arguitivé, et tanquam medio probationis.

i à

c. formaliter, et tanquam medio cognitionis. n.

videri omnia in

(i

Senfus ergo D. Thomze eft,

Deo, eó quod fit ipfe omniu

m rerum cau:

ía5.f

Íttn

enim eft caufa rerum, tunc neceffarib habet in

lu i

fe omnes perfe&tiones rerum, earámque ideas.

of

ubd veró formaliter non poflint. videri omnes

l

)

Q

Cfeaturze in effentia divina tanquam in caufa re-

ï»ï;entiam

rum, etiam patere poteft ab obviis exemplis

m

fic v. g. ipfimet Adverfarii fatentur, quód fub-

"t

lunaria perfe&é non poflint cognofci cogno-

Vd:

Ícenlo virtutem aéctivam folis , quamvis virtus

N

ativa folis juxta ipfos fit caufa fublunarium.

1

1. Deus

OsJICITUR $. contra eandem.

BN

t'fimul

"

fe ipum comprehendendo 'cqmplfehe,ndi

omnes

l

DE SCIENTIA D E1

365

Ti

at

|

omnes effectus à fe producibiles; ergo cogno:

Ícit precifé omnes effe&us in fe tanquam in cau-

' EF E&Wr:g

]

! g

fa. ant. patet 5 quia' nihil dicitur comprehendi,

nifi cognofcantur omnes termini, ad quos fe ex-

hi

tendit virtus rei, que comprehenditur. ..9. Eo

li

L

l

J

M

modo unum in alio cognofcitur, quo.modo in -

illo continetur; fed creaturecontinentur in Deo

re de ll c

Wm&/

tanquam in fua caufas ergo etiam co

in Deo tanquam in fua caufa,

w*

ganc'gntus

n fj

5 D

* REsPONDEO adr.c. a. d.c. Ei*göicogl[nïö&

& Mi

fcit effe&us quoad polffibilitàtem extrinfecam in.

fe tanquàm in cau

D

trinfecam. n.

fa. '! tr quo ad pgigtïiïitatem 1n-

int i u

]

k ilrs

'- Zl 2. c. maj. dift. min. Contineäntür in DEQ

t

tanquam in füa caufà formaliter eminenter. c.

TRV

tantum eminenter.n. Effe&us non tantüm ha-

J

bent effe eminentiale in Deo , fed etiam formale,

pb

Hinc habent propriam cognofcibilitatem

&am à virtute caufalitatis divinz.-

,dimæ

:ognitionis.:

J omnja;

OnjrcrTUR 6. contra fecundam. conclu-

Qm dl

fionem. . r. Angelus precifé comprehendendo

iU

hii

lia

)u

l

fuam virtutem intelle&tivam & effentiam, non

dmg

cognofcit omnes intelle&iones à fe producibi-

vt

les; ergo etiam Deus precife cognofcendo fuam

gj

effentiam non eo ipfo cognofcit omnes effe&tus

jj um

à fe producibiles.

2. Effentia divina non habet

43.

J qUU '

omnimodam fimilitudinem cum rebus creatiss

yut P

/

ergo effentia divina non eft medium perfe&té

cognofcendi creaturam.

u;u]]HSVL

3. Si effentia divina

Jüry!

effet obje&tum diving cognitionis , tunc tántüm

)

9

cognofceretur effentia divina & non cognofce-

j

Xetur res credta; ergo przeter modum cogno-

ggnfv

Ícen-

DpDISPUTATIO V.

364.

y,

fcendi res ïin fa ej]?mtz'a Deus infuper cognofcit

"r

res in feipfts.

[

l"

« RESPONDEO 4

5

dr.c.a.n.c. & parit. Di-

f

]

járitas'eft; quia omnes intelle&iones poffibiles

i

ggih|

non continentur formaliter in effentia angelica:

ig, f

econtra pérfe&iones create abfira&ioe cogmite

m'

Mu i

continentür in Deo formaliter, videlicet in Ideis

«

lit

divinis.

ynrani

Ad 2. di(t. a. E

iï'ehtia divina non habet o-

(9]

mnimodam fimilitudinem quoad przedicata fpe-

jus Yi

cificativa divinitatis. c. quoad ideas rerum. n.

3. dift.a. Tantüm cognofceretur effentia

ufb

divina, nifi daretur in ideis relatio ad decretum

d

creandi.

c. fecus.n. Deus intuendo fuas ideas,

ïem !

& fimul vi-

t

Ó

videt eas poffe poni in ftatu creato,

j i

]

dendo relationem ad fuum decretum, dicit effe

creatas. Vel dift. ic: .Non cognofceretur res

"TT

nifi detur omnimoda convenientia pra-

J

creata,

dicatorum pofitivorum inter ideas

divinas &

DT

T

B

creaturas przcifivé fumptas. c. fecus. n.

NT

OsjrcrTUR 7. contra eandem. r. Si da-

tur omnimoda convenientia predicatorum in-

ii

DT

ter ideas divinas & creaturas, tunc idee divi-

!

nz funt etiam aliquid fingulare, limitatum, adeo-

u

lt

ä,.

que creatum; fed hoc non poteft dici; ergo.

». Deus cognofcit etiam peccata & hircocer-

Wa

)

vos; atqui ifta non poteft cognofcere in fua et-

u ad]

li

fentia tanquam caqfa, aut tanquam in perfecta

i gmda

imagine.

à

RESPONDEO 4

d x. dift. maj. Idez divine

i mj

funt aliquid fingulare ,

fi effent precife ac divi-

ln

fe à cumulo perfe&ionum. c. fecus. n.

Crea-

Lunm

61?'

tura qon&ituitur in eífe cr'eaturkæ feu in effe

us

T

[

!

DE $CIENTIA pEL

365

A commä

tis limitati per relationem ad decretum precifi-

!

U n |

]

vum fui à cumulo perfe&tionum; quod non ha-

A

bet idea divina, utpote que non repre-fentat fe

ipfam pro flatu increato. & eternitate, ut precifam

t i

'

l

!

ày

à cumulo perfe&tiónum, quamvis reprefentet fe

ipfam, formaliter

dehæïægjg

pro flatu iemporis.

Junptain, üt precifam tänþüm

Co

Q0n

dd 9. dift. maj.

gnofcit ifta in eorunïi

Ccontrario. c. in feipfis. n.

!*j

OsjicrTrUR 8. contra eandem.

T

I $i

Deus videret creaturas quoad effentiam in fua

tür af

poffibilitate intrinfeca neceffaria aut contingen-

( det

te, tunc fimpliciter Deus videret creaturas in

fs i

creaturis & ex creaturis, non veró in fe ipfo &

t im] j

ex feipfo; fed hoc non poteft dici; ergo min,

, U di

prob.

Droxwvsrus de div. Nom. c. 7. ait:

Jentrt

Deus ea. que fünt. nofcit , mon rerum motitia , fed fui g

MR

etenim fi fecundum unam caufam Deus omnibus exiften-

s d

tibus e[Je tradidit, fecundum eandem caufam fciet omnia,

iil

C mon exiflentibus. fumet ipforum cogmitionem. 9.

mc I's"

S. AunRostus in fymb. c.r.ait: Licet omnia ca-

tnt?

leflia & terreftria ac minima queque. per/piciat Deus ,

c i r

nibil tamen extra fe intelligere, fed omnia in fe intueri

ts

Jf

dicitur. 3. S. AucusTINUS l. 83.qq. q. 46.ait:

í

WE

Sacrilegium eft a[ferere , quid Deus exeat extra fe ad a-

tir

liquid cognofcendum.

uz verbaS. T HoMAs hic

vll

a. 5. ad 1. fic explicat: llla verba Auguftini fic funt

j

iB

intelligenda , non quafi Deus mibil quod fit extra fe in-

tueatur, [ed quia id, quod eff extra fe ipfum, mon in-

j í

tuetur mifi in fe ipfo.

Etin fine c. £

gitur dicendum,.

j

l

!

quid Deus fe ipfum videat in fe ipfo.

Áb

videt non in ipfts ,. fed in. fe ipfo.

lia autem à fe

j

j

!

:

ESPONDEO ad 1. dift. maj. . Si Deqsþ vi-

"

deret

366

ipa uUWW ro v

j

deret creaturas in fua; hoc eft, earum poffibili-

"

tate realiter diftin&ta à fua effentia. c. Sitan-

f

4l t

tüm eas videt in fua poflibilitate formaliter diftin-

d

Nos non fentimus cum V ASQUEZIO

rj deb

&a. n.

.

fl

& multis alii

s Recentioribus, qui dicunt, quód

éreature videantur in f& ipfs ; cum hoc enim

0sjt

modo loquendi textus Patrum minus convenire.

u d

fateor.

'. Ad 2.. dift.

Nihil Deus exfra fe intelligit, qua-

ii

jem t

fi ratio intelligendi fit aliquid exiftens extra

P

. Deum. c. aliter. n.

u

fpondeo.

Et fic hanc do&ri-

h o

.Ad 3. idem re

ho

nam explicat S. T'noMaAs hic a. 5. ad r. ubi di-

cit: Dicendum , quod verbum zduguftini dicentis, quàd

st t

arile

Deus nibil extra fe intueatur, mon eft fic intelligendum,

siund

quafi mibil quod

fit extra. fe intueatur ,. fed. quia id,

m , non intuetur mifi. in fe ipfo.

v

quod eft extra fe ipfi

OB3JICITUR

9. contra fecundam conclu-

w

fionem.

i. Deus cognofcit veritates creatas

f

fed funt

RU

. omni modó, quo funt cognofcibiles ;

cognofcibiles etiam in fe ipfis;

ergo.

9. Chri-

]

o, & in fe ipfis;

;

Dl

ftus fimul videt veritates in Verb

l

f

ergo etiam intelle&us divinus re

s fic intelligit.

;. Angeli dicuntur habere cognitionem maturi-

tj

3

"

Ü

fiam, qua otmmi

a vident in verbo, & cefpertinam;

T

qua vident res in fe ipfis; ergo eadem cognitio

Wi

eít in Deo.

OBJH

Sl talis mo-

REsPONDEO adr. dift. maj.

t

dus poffibilis cognofcendi non dicat imperfe-

hi

Cognitio creaturarum in.

&ionem. c. feeus. n.

n

fe ipfis dicit dependentiam intellectus ab .obje;;;

Lt

&o, & hiec dependentia eft imperfe&io

itàs

i

[

|4di2. & ad 3. C. an c.x& parit. Difpar

E

eit,

4

0Y

DE SCiENXTIA DEI

367

Ym

N

M t

eft, quiaintelle&us Chrifti fecundum naturam

bw

tj

n

humanam, & Angelorum, eft ex fua naturaordi-

Umvw*

natus ad tales cognitiones im

perfecias ; ideg

Ü

non debet illis adimi naturalis aétio etiam in

Q dj

'yYam,

concurfu cum cognitione

perfectiore , icilicet

éum intultiva in Verbo.

T n

OBJICITUR ro. contra eandem.

P Per-i

fe&ius eft cognofcere aliquam rem immtáiato i

: bt

l eyie

fe ipfa, quàm mediatà fcilicet in fpeculo

; ergo

jidem tribuendum Deo.

2. Cognitio rei in ao

tanquam in caufa eft abftra&tiva ; fed abítra&ti-

t fc l

Va cognitio non competit Deo ; ergo.

E

RrsPONDEO ad 1. dift. a. Per(ectius eft co-

Min din

gnofcere rem immediaté, quàm mediate medió

d r

extrinfecó. c. medió intrinfecÓ. n. /ntrinfecum

dr, Hj

medium eft fpecies rei ; hanc quicunque habet,

^rifij

perfe&é cognofcit rem , inquantum illam co-

fecondnt

: Venti?

gnofci. Medium extrinfecum eft illud, quod ap-

plicat intelle&tui fpeciem ficut

7

[b d

le medium non datur in Deo.

fpeculum , & tasï,

T

44 ?. dift. Maj. Eft cognitio abítra&iva, f

rio t

fpecies fit accepta ab alio. tr. fi cognofcenti fit

rf

effentialis.n. Abftrahere enim fpecies prout hié

gnitionem.fx

fumitur in objectione ,. eft fpeciem accipere ab

alio objecto confimili ad. illa

, E

L

í

m rém, que co

y a

gnofcitur.

OBJICITUR ÍI. contra eandem. r. Si

«I Kb

l

Deus tantüm cognofcere: res in fua effentia, &&

i

u

non in fe ipfis, tunc eas tantüm cognofceret f&

I

cundüm effe eminentiale , quod habent in effen-

Q a

]ledw i

tia divina ; fed hoc non poteft dici; ergo. Mir.

i

frob. quia alioquin Deus non fciret, quomodo

vil

u ]

F

rTes effent in fe ipfis, ficut fi præcifä- cognofce-

rem

DIS'PUTATi«O V.

368

(f

räd

rem fi

ublunariä in virtuteíolis. 9. Veritates -

)decerj

funt per fe intelle&ui manifeftz fine alio

91

terne

medio ; ergo

faltem ha cognofcuntur in fe ipfis.

oUSQ |

É

RESPONDEO 4

d 1. n. Maj. quia creature

j bt

-

continentur in Deo formaliter eminenter.

j

pofïlt

Ada.c.toto , nego fuppofitum , quód h

gt CO

at

veritates aliud fint, quàm relationes idearum in-

E

ter fe in ipfa mente divina.

yr, V

ginat

t

QUJESTIO III.

i d

TeatUr?,

n Deus futuros a&us liberos "uideat in decretà

tionn

pbyfic

à praedeterminante? Aut in moraltter

cedeterminante 9. .dut in. condeter-

DI(O

.Pr

minante ?

lat

p ol

TANDUM. Juxta Thomiftas Deum pre-

N

f'fo

re a&us noftros liberos in decreto pbyficé

e . T

fci

NU

pradetermina

nte , id eft , in decreto ,. quo de-

tomine

cerni

*

tfe velle movere per remotionem p

byficam.

dhis f

voluntatem humanam , ita ut voluntas humana

Til

pulló modó fit caufa determinativa hujus pr

ce-

mo

tionis; & hoc decretum eft inimpedibile. P.

Pty

WxRaANrinfua Theologia ad

mittit quidem de-

byficà predeterminans , ita tamen , ut hoc

bl 1

cretum f

h

:

pofhit impe

diri à voluntate humana , in quantum

4 Dl

fcilicet vo

luntas humana habet fe negativb vel

dam premotionem, &

!

non negative ad recipien

ii

iuxta hanc fententiam voluntas humana femet-

erminaret ad recipiendam premotio-

^ Uf

ipfam det

!

N

nem phyficam per purar

n omil[ionem liberam ,. quam.

n?l Om

jutat effe in poteftate

humana fine fpeciali con-

uniter

c,grfu divino. . P. P.. Auguftiniani comm

lh

defen-

!

DF SCIENTIA DEI,

569

Veritatm

defendunt decretum moraliter

pradeterminans , quo

A i

Deus decernit homini gratia

m taliter congruam,

tin l

