contemperata eft. . Sic , inquit , & de /fngelis itt»

At redtus

1elligamus, cim.audimus , eos quotidie videre faciem Pa-

àt, QUi

iris noflris mon enim Divinam fubftantian vident, que

iib

]

li

il

neque circum[cribi poteft , neque cognitione fepiri, & u

PSO

P

aicerfa comple&titur ; fed. gloriam. quandam a illorum

ropat

..

naturam temperatam. . Exgo,

a;'mis Tif

RzsPONDEO. n.a. ad prob. 1. dift. Impof-

VO

fibilis eft divinz nature contuitus comprehenfi-

DAT

vus. c. non comprehenfivus. n. Ratio diftin-

NU Qu

&ionis petitur ex ipfo textu , dum 'Theodoretus

DN

rationem invifibilitatis affignat infmitudinem.

'portine

.OB]JICITUR 4. contra eandem.

1. S. Hie-

M

ronymus in 1. Cap. lfa. dicit: JNullam creaturam

MU

*videre faciem IDei juxta nature fue proprietatem.

9.

"m

S. Ambrofius in Comment. in Luc. ait: £t qui

ä&ha

4le bominibus loquamur ,. ctm de ipfis celeftibus. Virtuti-

dit

:*WS&US hUm

bus &g.Poteflatibus legerimus

quia nemo Deum vi

E

A d

unquam. Ergo.

V

B

DE VISIONE INTIVIIT,IVAIDEI. . $27

j Tf lin

RrsPowDEo adr. dift.a. Nulla creatura

lndem, | li

videt Deum comprehenfivé, & naturz fuz viri-

mj

bus. c. non com

prehenfivé & per vires gratiz,

l

n. lta videtur ex

z W M

:

plicare hunc textum S. Augu-

n Al i i

fünus, dum Epift.

3. de Hieronymo loquens

3

ait: Fís verbís vir dottiffr

[//)

us fatis oflendit , quid etiam

EHl D

de futuro fceculo fenferit

?

:

Pf

quod ad rem atiinei quantum-

?/e (o

libet enim oculi corporis moftri mutentur. in melius , ta-

men eorum oculis ( Angelorum) non vquabuntur,

Tl g

AU dnf

£dd2. dift. NNemo vidit Deum vifione com-

l pre

henfiva.. c.

non comprehenfiva. n.

Ita fe

1tàt effe

D

! explicat S. Ambrofius

, dum immediaté fübjun-

2 quo lib

jit : Jdeo Dewm nemo vidit unquam , quia eam , que in

It5 nor|

-Deo babitat, plenitudinem IDivinitatis nemo co

& , fl

némo inente aut. oculís comprebendit.

UR C

OsjJicrTUR 5. contra eandem.

Ut intel-

eüd

ei Effen-

! le&us creatus poffit intuitivé videre D

"inih tiam, requiritur, ut aliquam cum Effe

ntia Divi-

ii d

! na habeat proportionem ; fed hanc non habet;

üm. ergo. 'Min. patet ; quia finiti ad infinitum nulla

wminii eft proportios & quia potentia intelle&iva eft

ordinis naturalis, Effentia autem. Divina ordi-

10 mnis fupernaturalis.. Maj. prob. ab indu&iones

u V.gr. oculus tantüm ideo non poteft videre fo.

; Mij num, quia nullam habet proportionem cum fo-

nTig no.

Sic etiam fit in aure , que nullam habet

t

fs Proportionem cum objecto colorato &c.

iellL l :l ;

XESPONDEO. dift. Maj. Requiritur, ut ha-

Nim: beat proportionem habitudinis. c. perfec&tionis

;

entitativam. n. . Deuseft fümmé verus & bo-

þïoþrg'efrl!

j t

l-

| hus, & fic continetur fub obje&to adzquato in-

tellectus humani & voluntatis , & tali modó fuf-

ii

/

j

fi

,

ciens datur proportio habitudinis inter Effen-

ii f-ä,

2

tiam

«

AU

228

pISP U'TATIO 1V.

j

ol

tiam Divinam & intelle&um, qualis tamen pro-

oteft inter oculum & fo-

r

ao

portio affignari non p

j

m p*

num , inter aurem & obje&um coloratum.

uód veró Effentia Divina fit fupernaturalis,

i

ion tollit habitudinem , quia intelle&tus habet

talem habitudinem etiam ad cognofcenda fuper-

paturalia, fi elevetur per gratiam, feu lumen

gloriz.

h Dus

1CIiTUR 6. contra fecundam Conclu-

O5]J

fionem.

1. Homo naturaliter appetit vifionem

Al

NOT

Dei intuitivam; ergo etiam naturaliter eft poffi-

Tif

lfll

bilis.

2. Poffumus naturaliter cognofcere fpe-

Thomited

cies perfe&tionum poflibilium, fimillimas iis, qua

ul

funt in Deo; ergo poffumus pervenire natura-

vt d

liter ad cognitionem Dei faltem inadzequate. |.3.

türpana

Defa&o cognofcimus Deum quoad predicata

vtl

diftin&iva à creaturis

& illa cognitio fit per

MO

fpecies fimillimas obje&to ; ergo defacto haþe-

t od

mus cognitionem intuitivam.

RrspoNDEO adi. dift. a. homo naturali«

ttü0ne ü

n f

ter appetit vifionem intuitivam Dei, ut autho-

risnature. tr. unius & trini, prout eft in fe.

ao

n

i hd

Dixr. tr./.quia ejusmodi vifio intuitiva fim-

pliciter loquendo eft abf/ra&iva , utpote precifi-

h

ts d

va unius perfe&tionis ab altera. Homo nonap-

petit videre Deum 'Irinum, prout revera eft,

R, iv

cüm üt talis non agnofcatur per lumen natura-

Vil

V1 f

le, & inftinétum omnibus inditum.

' Ad ». dift. Poffumus cognofcere perfe&tio-

"Rtone

Jf

nes, ut funt in Deo, tanquam authore nature.

c. tanquam uno & trino, ut eft i

níe. n.

'.';öin' d lpf

[

Zd 3. dift. Fit cognitio per fpeci

es fimillimas

"n

& modo ab-

l

'

J

cum Deo, tanquam authore nature,

l Ofis-,'j

racti-

) u

DE VISIONE INTUITIVA DEL

259

qualis tam ,:

ftra&ivo feu przcifivo. c. tanquamuno & tri-

3 Qtdhri

EUmC

Ül

no, & modo intuitivo per immediatam conver-

le li

fionem potentiz ad objectum

cierum immediaté ab obje&o.

, receptivam fge—

"Te

:

tl

Df

atiam: f

QUJESTIO 1I.

X

n Deus oideatur per fpecies impre[fas ci;e*zzm: ,

Utj (

aDpetit vi

en verà per [uam Efentiam ?

Talter f

N0 TANDUMI, Duplicem à Philofophis ad-

COgnofcer

- mittüfpeciem; fcilicet imprefJam & expre[fam.

lls

Thomifte hos terminos fic explicant : Defertur

"Neire poh

V. gr. à muro fpecies in oculum ; ea fpecies im-

Dieutd,

primitur ab obje&o ipfi oculo ; ab oculo impri-

d wed

mitur phantafie; à phantafia imprimitur poten-

topntio d

tiz intelle&ivz feu intellettui pa[Jroo , feu patienti,

0 dn

ut vocant; fed eatenus adhuc imprimitur cum

fuis conditionibus materialibus, fcilicet indivi-

homo n .

duatione objectiva, ac limitatione.

Hucusque

pecies femper vocatur impre[fa. Dein intelle-

D ut

prout d

ztus purificat hanc fpeciem, & ad illius fimilitu-

10 1DCOL

dinem fibi aliam efformat demptis- imperfetio-

uU

Q]

nibüs, limitationibus, ac conditionibüs mate-

Homo:

rialibüs.. Hwc fpecies fic efformata, ab intellectu

Qut T

QU

agente, üt vocant, dicitur /pecies expre[Ja, feu. fpe-

r [umal

:

ciesintelligibilis. — Hac fpecie femel pofita & affer-

vatain mente, plus non requiritur ad actualem

Jf

(

cognitionem, quàm ut anima fe convertat ad

hanc fpeciem, & converfio mentis ad hanc fpe-

Qub

menu

ciem eft ipfa cognitio. — Idem fit in perceptione

omnium objectorum & qualitatum fenfibilium v.

yedá HE/

u

gt. odoris, faporis. &c. Solüm in hoc aliqui

lfæ:&m[

P

'Tho-

DISPUTATIO IV.

2530

l—

J,am]teï' |

'Thomiftze inter fe difconveniunt ;

| quödi putent

4

gl

m conditionibus materiali-

—

fpeciem ampreffJam. cu

——

j

l

]20

g T

bus herere tantum in

phantafia, & non ulteriüus

A

—

i

progredi ad intelle&um ; & tales 'Thomiftz nul-

m eyp!

Jam faciunt diftinctionem inter intellectum agen-

qinute

tem & patientem nifi formalem , inquit, quantum

-

qnesprt

idem intelle&us quafi recipit, & fimul efformat

hn d g.

fpeciem. Recentiores aliter plerumque expli-

jcet ten

cant fpeciem impreffam & expreffam. Species

ues &il

inpre[Ja ab ipfis vocatur illa fpe

cies, qui& ab ob-

Qtenti

je&o imprimitur fenfibus v.gr.

oculis , auribus,

fed us

&c, ab oculo phantafie , à phantafia anime, &

DI

in anima affervantur ille fpecies impre(le cum

omhnibus fuis circumftantiis individuantibus &

( maoant

j

ml

conditionibus materialibus objectivis, prout fue.

runt in oculo, neque anima fibi efformat aliam

Aen

v vera f

fpeciem, üt volunt Thomifte, Quando ergo

anima vult cognofcere obje&tum, tunc non con:

tir d

wfünt t

vertit fe ad hanc fpeciem imprefJam, fed per hanc

impreffam fpeciem tanquam caufam phyficam

wl

TOU

elicit cognitionem objeGi , per quam fe non con-

vertit ad fpeciem, fed directé ad objectum; cum

UOT

autem cognitio debeat r

eprefentare obje&ctum,

J

h)

IT

effor-

1

Ls

jdeo anima cognofcendo objectum.

1l

mat in cognitione ipfa fimilitudinem objetti , &

Uij

L

ifta fimilitudo cognitionis cum obje&o, que à

Suarezio non creditur effe fimilitudo univóca, fed

femm ffm

tantüm analogica, prout docet in fua Metapbyfica

li d

I

de conceptu entis, vocatur fpecies expre[Ja ,' qua

Tfr g

fimul tranfit ac ceffat cum ipfà cognitione. Hinc

Wlæ If g

. fpecies ifta expre[Ja Suareziana vocatur etiam come.

lM

muni nomine oerbum mentis.

*mihtudiüf

f

Ht

: NoraAwDpuMIL 'Triplicem dari differe

o-

1

V,

DE VISIONE INTU'ITIVA'DEI. 2531

5 qi

A

'nibus )

tiam inter fpecies expreffas juxta oþinionem

atef;

'"Thomiftarum & Recentiorum.

I, Species ex-

» Rn uttt;f

8 Thi.

preffie l'homiftarum manent in memoria, & non

identificantur cum aétuali cognitione ; fpecies

rl

mqmt, W

autem expreffe Suarezii identificantur cum có-

du

gnitione & tranfeunt cum cognitione.

2. Spe-

cies expreffie Thomiftarum funt immedia

pleruque

tum ob-

jettum ut quod potentit intellective, in q

uod fCif

FA Y

licet tendit anima dum intelligit ;

econtra fpe-

It que;

cies expreffe Recentiorum funt objethum i quo

CULS , a

potentiz intelle&tivz , que non cognofcuntur,

n aniy

inprefíe

fed quibus mediantibus cognofcitür objectum;

adeoque non funt id, in quod tendit intelle&tus,

Adtantibis

Vi mf

fed mediante quo tendit intelle&us inobjectum,

ficut lux eft medium vifionis, non d quod. fed d

vt d

qU. 3. Species expreffe Thomiftarum funt ad-

NT

huc vera fimilitudo formalis univoca & quiddi-

, UC ROU.

tativa obje&i; fpecies veró expreffz Suarezia-

n f

ne funt tantüm fimilitudo radicalis & analoga,

mfm phj

prout explicat Suarez in Metaphyfica, & híc 1.9.

m (e n

C. 12. . I2, ubi fic habet: Dico, reprafentationem

Lobjtur.

in Jpecie mon ita . e[Je concipiendam vel fingendam.,

ac f

ntare o

n [pecie tpfa e[Jet. familitudo aliqua formalis ,

vl imago

jjn t

depitta ipftus objetti , quia boc non poteft concipi [ine con-

i dj

vententia aliqua, &s' unitate formali, neque bíc eft ulla

ObjC&OJ !

necelitas boc fingendis tum quia fpecies folinn eft. veluti

ydo um

femen & infirumentum , án quo füffcit virtualis a[fani-

vt

latio; tum. quia tota. vis reprefentandi in [pecie ponitur

h eï?"äf!rï';

propter attum . [écundum 5 meque aliunde colligi poteft.,

Fin

meque mos experimur illam , mifi in. ipfo actu.

Dein

C. 3. h. I3. de ipfo quoque a&tu negat formalem

fimilitudinem cum objecto.

Videri de hac re

f

de diflinttione , q&e

ndaïldfä

pdï'unt tria fy/temata Scbolarum

4

dicta-

pE VIS

DISPUTATIO IV.

252

U

di&tavi in manufcriptis Philofophiz, & poterunt

j

)u Q

!

ediin nova editione hujus Philofophiz.

]

f

D

NoTrANDUM l1ll.

Species tam impreffas

9

V

quàm expreffas tantüm requiri, ut cüm obje-

peï

&um non poflit effe per fe ipfum prefens intel-

:'l

s !

0

le&ui, fint vicarie objeGti, & reprefentent ob-

ortm

ie&um intelle&ui. Ea veró reprefentatio ob-

j

4

a

; je&ti iterum alia eft apud Thomiftas, alia apud

Suarezium & ejus affeclas.

"Thomifte dicunt,

ifna

mm, (

quod ill& fpecies reprefentent objectum non

tantüm modó foermaliffmé fimillimé, fed etiam.quod

t

j

. in effe intelletuali &int prorfus ejusdem nature ac

mnunid d

fpeciei cum obje&o, demptá folà materialitate

& individuatione, de quo videri & legi mere-

inftiun d

Pa

tur Gonet Tra&. ?. deDeo. Difp.2. Art. 1. n. 3.

"

Uti & Vindiciz Philofophie Peripatetice Tom.

; iil

Econtra Sua-

n5 Du

4- Philofophice Pollingane Q. 2.

T CODOS

rez in füa Metaphyfica dicit, quód fpecies hz

non fint formaliffimé fimiles obje&to, fed habe-

qi

i

H

( U

ant tantüm enalogiam ac proportionem cum ob-

je&o, ficut femen arboris cum arbore; habeant

D

|

N

tamen eam vim, ut modó ipfi inexplicabili fa-

ciant intelle&um devehire in notitiam objeéli,

Mme

quod nihil aliud eft, quàm intelle&ui prefentem

u

effe fpeciem fimilem objecto cum flmüimdine?

ht (

proportionali. -

T

NorawNpuM IV. Duplicem potiffimum

Ql

effe fententiam in hac re, unam Thomiftarum,

in

j

aliam Recentiorum. . Recentiores faltem aliqui,

UY

" dicunt; non tantüm poflibilem effe aliquam fpe-

[j

is]

"W

ciem tum impreffam tum expreffam naturz Di-

if l

vine, fed eam etiam defa&to dari , & per illam

Jlm) W

oculus

fbeciem cognofci intuitiveé Deum, ficut

intui-

u

J

)]v

Wi

DE VISIONE INTUITIVA DEI. 533

lf

a&p

Qpl

intuüitivé per 1"pecieni cognofcit murum. Tho-

W Q i

miftz veró dicunt, in Beatis nullam dari aut da-

1'11 Wt

Wt

ri poffe fpeciem five impreffam five expreffam

lll

K

Diving Effentie; hinc dicunt, Effentiam Divi-

Toptefen

nam fe per femetipfam zmmediatà unire intellectui

Trefeny

l

humano feu anime, ita ut Effentia Divina fun-

gatur formali offició fpecierum, & anima huma-

TOf as

j ii

Rif

na in effe intelligentis tam perfe&é uniatur cum

Effentia Divina & infinito cumulo perfectio-

f Objeits

, num,

& etim

f

quàm perfe&é nobis defa&o uniuntur

- fpecies colorum, lucis, harmoniz, voluptatis,

CO fa

[

"

' imo ipfi actus noftri interni.

li materi)

Sicut ergo homo

]

mundanus in hac vita ex tali unione fpecierum

II E.

Mitna

fenfibilium dicitur objecta fentire vel videre;

ita continget ex immediata unione Divinc Effen-

t T

ti&, ut videantur &.fentiantur

. kontni

infinitze perfe-

&iones Dei ;

& cüm fentire intellectualiter has

Qud f

perfeciones idem fit ac illis frui, mirum non

yeto, fl

eft, quód homo ex Vifione Dei intuitiva per

tiOfem qu

tmmediatam unionem omnium potentiarum ad Ef-

irbore; d

fentiam Dei felix ac. beatus fit.

B. JE GIDIOS

nexplic

|

,jj;

ROMANUS, difcipulus S. Thome, in defenfio-

notitm d

ne S. Thome vocat hanc fententiam fui Magiftri

leti r

divinitàs infhiratam ; & meritó quidem : quia (ut

m (ni

is in fuo defenforio art. r. narrat) apparuit D.

THOME Fr. RoMANUs, Inquifitor Neapolita-

nus, qui & ipfe olim fuerat confors ftudiorum

eem pod

m Thon

j

. homeg; hic cüm à S. Do&ore interrogare-

t

« i

tur, quomodo in Patria videretur

dit verbis Pfalmifte:

Deus? refpon-

effeditl

Sicut audivimus ,. fic didimus

um n

in civitate Domini virtutum ,

per, hoc declarans,

Deum,

yi, Lf

eo modo videri à Beatis in patria, quo

Á

&bipfo D.'Thoma prius audierat. . Veritatem

hanc

F3

DISPUTATIO IV.

334 ..

j

f

fY

hanc quatuor fequentibüs concluvüonibüs' fcabi,

a

liemus.

;

jl

g

ia

DAGCO .. ', In vifione beata nulla interve-

Ita.p. THOMAsSs,

l

i

a

nit fpecies imprelfa creata.

TOID qlll'(ï

SCOTUS, SUAREZ & reliqui Theologi exceptis

aof *

pauci

s Recentioribüs, inter quos Vafquez.

PRosATUR Conclufio r.

Hc fpecies eft

j um'

:(mïeü CX]

omnino inutilis ad cognofcendum Deum; ergo

non datur. J4nt.prob. Quandocunque aliquod

li, &

r u

bonum eít per feipfum intimé prefens menti,

ii

tunc fpecies vicaria object eft inutilis; fed ob-

|

je&um illius fpeciei eft in

telle&tui intimé praefens

l (a.f;miyf |

/

:

W (

in altera vita ; ergo.

Min. patet ; quia Xücut;

Deus eft ubique, ita etiam eft in mente , nec

w

Ponitu

aliunde datur implicantia, cur non poffit fe con-

ftituere immediatum objectum humanz mentis.

foge? .

d

Hinc S.Auguftinus de Gen. adlitt. c.5. & 26. ait;

u d)

àm mulia que fatta [unt j

vt uj

Propinquior nobis qui facit, qu

ignota funt. fundamenta terre oculis noftvis, (9'

qui f unz

gl a

davit ierram, propinquat mentibus moftris.. .Maj. prob.

Md

xh

f"if,jh

ab indu&ione: ea, que funt in mente noftra

Ri

p

LT

l

i

non cognofcuntur per aliam fpeciem v. gr. co-

il

gnitiones, volitiones, voluptas, dolor, trifü-

n

D

tia &c. fed cognofcuntur hz affectiones mentis

|

' Qp d

per füasmet effentias inüme mentiunitas; prout

[

|

t Quy

l

"

!

evidenter oftenfum eft variis demonftrationibus

ij

1

QTR

DARU

depromptis ex D. Auguftino , D. Thoma , &

NQL

Scotoin vINDICIIS PHILOSOPH. PERIPAT.

|

OTW

'«Tom.IV. PHILOSOPHIJ POLLINGANE q.I.

3

B qui

Editionis Venete, & in Zppendice Editionis Au-

!d

tj

;

j

;

j

guftanz. .

il

m

Al

PROBATU

R Cöncluüö 2.. Alim veritates

3

fed per

A r

UM

immutabjlæ non videntur per imagines,

feipfas;

)lv

DE VISIONE INTUITIVA DEL 535

Vf

Wl

feipfas, five exiftant ac videantur in noítra

A tl ;

At

mente, five exiftant ac videantur in Deos ergo

D

TR

etiam prima veritas, que eft Deus, videbitur

Tlggj

aliquando in fe ipfa per feipfam, — znt. prob. tum

QUs ngq

ii

ratione ; quia hz veritates fünt intimé prefen-

&

tes menti, adeoque non indigent fpecie vicaria

U Detm

fui ; tum authoritate $. Auguftini, qui l.ro.

OCl

QUes

Confeff. c. 10.,ait: Dum audio tria genera e[fe que-/

Jüionum , AN SYT, QUID SIT, QUALE sIT?

6 rl

?I?Ufll[iS,' fi

Jónorum quidem , quibus bec verba confetta fünt, ima-

Bines teneo 5 ves veró ipfas, que bís frenificantur, neque

Lt p

t Qui |

ullo corporis fenfu attigi , neque uspiam mifi preter ani-

um meun, & in memo

f

1 Qette :

Tum , fed ipfas,

Yia recondidi mon z'magz'ney 6d-

n poftt o

PROoBATUR Conclufio s.

Authoritate D/.

um m

'Thomz P.I. q. 12. a. 9. per totum.

Item P. 1II.

LO af

Q 0oc8.3. dd 3. ubi ait?

L

- Cognitio beata mon fit per

lia qu j

"

Jpeciem , que fit fimilitudo Divine Effentie, vel eorum,

que in Ej[Jentia Divina cognofcuntur - - fed talis cogni-

ifri. M

tio eft ipfius Divine Effentie immediat? per boc , quod

i menter

ib/a EfJentia Divina unitur menti beate

, ficut intellipi.

eCiem v

bile intelligenti.

5, dul

. DICO IL Non poteft dari fpecies creata

Tettionet

impre[/a, quze claré & intuitivé Deum reprzfen-

Yoünitas

tet, & per quam intuitive ac quidditativé videa-

monfid

tur Divina effentia.

Conclufio eft contra su A-

D. Thos

REZ, VASQUEZ, MOLIN,. &c.

ypy 2007

PRosATUR Conclufio r. Authorit—ate D

Thomz, qui L.P. q. 12.a.2. c. fic habet : Dicen-

LINGAU

j« DO

dum quod ad oifionem tam fenfibilem quàm intellectualem

duo requiruntur ; [cilicet virtus viftva , & unio rei vife

li

Cum vifa : mon enim fit vifio in attu., nifi per boc , quod

ve5 voifa quodamimodo ef.in vidente, — Et invebus quidem

uj p

u

COEPOQ

*

!] )

256

lDISPUTAïæb,ü&

,

j

eorporalibus apparet: quód. ves wzfztn&n poteft e[fe in-i-

p

dente per [uam

e[fentiam ,. fed folm per fuam f[imilitudi-

u

"i

p

w s ficut familitudo lapi

dis eft in oculo , per quam fit

C;P

[

vifio in a&tu ; mon autem ip

a fub[tantia lapidis. — Dein

|

m

.1;

g

;'l

. Do&or oftendit, quód objectum vifum, fi fi-

mul fitcaufa potentic vifivg, fimul debeat poten-

g 1

tie vifivie miniftrare virtutem videndi ,. & ipfam

Dyo?

|

formam, per quam videtur:

virtus videndi in hoc

1. h

ffe&us obje&ti, debet effet fimilitudo

m co

cafu utpotee

obje&i, ficut omnis alius effeétus eft fimilitudo

dine ent

en, H

fue caufe. ]Jam veró Deus eft fimul obje&tum

vifionis intuitiva, & fimul caufà potentice vifivz.

&com'emy

a

Requiritur ergo, fübjungit, ad videndum Deum. ali-

qua Dei fimilitudo ex parte vifroe potentie , qua Jcilicet

otedn

intelle&tus füt efficax. ad videndum. .Deum. ( fcilicet lu-

Pronti

men Divinz glorie contortans intelle&tum ad vi-

Tuts. d

f

dendum Deum.) Sed ex parte rei vife, quam nt-

ce[Je eft aliquo

modo uniri videnti, per nullam fimilitue

fim; i

dinem creatam

Dei effentia cideri poteft , (qus ipfam

ARU

Divinam effentiam reprafentet, üt eft in fe.)

ths p

iisqul

PnIMO quidem 5 . quia ficut. dicit Dionyfius cap. x. de

Div. INom.

PER SIMILITUDINES INFERIO-

ag

j

l

!

RIS ORDINIS RERUM , NULLO MODO. SU-

df

Sicul per

]

'

PERIORA POSSUNT COGNOSCI.

ülcam t

I

/

ofcà e[Jentia vei incorpo-

J

i

1

Jpeciem corporis non pote[? 'cogn

|

P f

vec. Multà igitur winus per [peciem creatam quam-

"lf

cunque poteft e[Jentia Dei videri.. sECUNDO, quia

1f fed

l

e[[enti

a Dei eft ipfum e[fe ejus , quod nulli forme create

E

n df

eompetere pote[o :

non poteft igitur aliqua. forma creata

TAT

e[fe fimilitudo repreft

entans videnti Deie[Jentium. T ER-

l d 1

TIO,

quia Divina e[Jentia eft aliquod incircu

mfcriptum,

nificari

t

eontinens in fe

fupereminenter quicquid poteft [ig

R

modó per

vel *z'ntelligi ab inielle&tu Creatqr-: & boc nulló

aliquam

l

) l,

DE VVISIOQNI;?.,JTINTUITIVA DEL 937

j

l

zpüfam

i.

aliquam fpeciem creatam reprfentari poidi ; quia bmm's

17

forma creaia eft determinata fecundim aliquam rationem

lj aia

i

il

vel fapientie «vel virtutis vel ipftus e[fe , svel alicujus bu-

Cïum Vifim

jusimodi. — Unde dicere Deum per fimiliudinem videri,

ef? dicere Divinam effc

entiam non oideri, quod Q/Z' erro-

Viend "

seum. : Ita D.'Thomas.

TUS viden]

!l

PRosATUR Conclufio ». ratione D. Tho-

t emf fm]ü

mz. Ea,que conftituuntur juxta füum forma-

LU5 ef f

lem conceptum in diverfa claffe, Ípecie, ac or-

dine entium, non poffunt reprefentare fe invi-

ii oj

cem ; fed eflentia Divina, üt eft in fe ac realiter

Joentige

ttdum D

& concretivé fumpta, in füo formali conceptu

eft alterius fpeciei, quàm quzlibet creatura, ut-

Mtit, qui f

m (f

pote finita 5 ergo.

Maj. patet ab inductione.

PRosATUR Conclufio s. alia ratione D.

telle um q

i, t

Thoms. . Implicataliqua creata fimilitudo in fuo

effe reprefentativo continens infinitas Déi per-

j rulm f

"

feGiones ; fed fpecies impretfa Deum quiddita-

tive, üt eft in fe, reprefentans reprefentaret in-

, U d

finitas perfectiones ; ergo.

Pimyi

Min. patet ; quia

fpecies quidditativa debet effe commenfürata ob-

ANES IN

je&o, ejusque vicaria, & reprafentativé ipfum

AO MOM

objectum ; hoc autem non fieret, nifi omnia prz-

s

dicata quidditativa obje&ti formaliter in fe con-

[nt n

üneat, etiamfi non in effe naturali, attamen in

m C

effe reprafentativo. — .Maj. prob. . Implicat creatura

NECUNDI,

infinita; fed effe reprefentativum continens in-

vlf

finitum effe Dei, feu infinitas perfe&iones, fo-

uia

ii i

ret creatura infinita s ergo. Minm. pwob.

jf

illud effe repreefentativum effet vera, realis &

! z'ncimmg,fää

J

creata perfectio in fe formaliter continens quid-

[id pü[ffff

ditativa preedicata effentiz Divins, prout often-

l

f

fum eft in Vindiciis Philofoph. q. .

^

i IHJW

,,

Pao-

258

DISPUTATIO pEVI

f

p

*"]?;I( ()VIS

ATUR Conclufio 4. tertia ratione D.

]f

'Fhoma.

Specie

sDei fidaretur, deberet ex fuo

p

genere & in fuo

formali conceptu effe ejusdem

i J

ture cum effentia Di-

!

quidditatis , effentic ac na

O.

2

epOW j L

vina; fed hoc implicat; erg

Maj. patet. ex

yylc D

VindiciisPhilof. q. 2. .Min. pro

h. Effefeu effen-

yit qui

5

i

tia Divina in fuo formali conceptu

dicit e[fe à fe,

l

i

aiini

l

feu e[fe fubfiftens formaliter :

:'econtra nulla fpe-

T w

"a

cies finita

dicit in fuo conceptu e[Je à f ,

;

þac fubf-

äm «ilnt

fiftens 5 crgof

CoM

p d

PROPBATUR Conduüo 5 Nulla eft alia

ergo non poteft

inj t

l

imago Dei quam Ferbuni Dei 5

ind

lii

dari fpecies cteata reprefentativa Dei. — 4nt. ef

2

sl

SS. Pairum, dum argumentantur contra Arianos;

jl

JC

J

revera enim tam efficaciter impugnari non pof-

ii l

fent Ariani, quando dicunt, Verbum Patris effe

fi aliquid creatum poffet effe fi-

ag

aliquid creatum ,

petiom

militudo Dei. Item colli

gitur ex Scriptura Co-

lofs.r. v.r5. ubi de Filio dicitur : Qui eff imago

|

WT

lr Bo

Dei invifibilis ,

primogenitus omnis creature, — Ex ad

Philipp. 2. v.6.

Qni cim. in forma Dei e[fet ,. non

1

QUX

A (

|

[

vapinam arbitratus eft

e[fe fe equalem Deo ; . ergo ha-

bere fo

rmam feu fimilitudinem Dei eft effe equa-

1 m

i I?-V

lem Deo. : Joan.z. & alibi feepius Filius .licitur

j

!

Verbum Patris , id eft, internum, & ob hoc tam

6;

in Scriptura quàm Patribus dicitur quod D

eus

Ugr)

g

aQ

tantüm cognofcatur per Filium juxta illud : qui

videt me, videt &» Patrem meum, utp

oteperfolam &

lgT

Ttem: JNemo ve-

)

adequatam fimilitudinem Patris.

i

ftit ad Patrem (cognitione ) niff per e.

Item : INe-

!

3

l

j

l

T

s10-novit, Patrem vift Filius ,. €? cui voluerit Filius ve-

Deus poffet ab-

Wdï q

?elare, Quze vera non effent, fi

foluté

VA

)qy

DE VISIONE INTUITIVA DEL 939

Wt

1

)

:

| f

foluté cognofci per fpeciem creatam

, tanquam

Itb

D

X,

H

i

perfectam fimilitudinem Dei.

UL effo

D

"t fs

CONFIRMATUR 1. ex Ireneo

. qui l 4

: 1

C. 14. ait: gnitio Patris Filius, quoniam

1. M

[

Deum nemo

h Wf

li

Jcire poteft , nifi Deo docente, hoc eft, fine Deo non

cognofci Deum. . Et c.

37. Fia bominis vifto Dei,

DL d

fi

CORS m

enim qua efz per conditionem oflenfio Dei , vitam pra-

Jlak bominibus in terra viventibus , multà m

apis ea , quae

fjj

ï;t

eft per. Verbum , manifefta

tio Pairis vitai praflat bis,

qui ideni Deum,

CONFIRMATUÜR 9. ex

Nil;

Epift. 12. ait :

S. Auguftino, qui

Unigenitus Filius, qui eft in finu Pa-

10 non p

tris, Divinitatis naturam atque fubflantiam infonabiliter

De, 4i

Waürrab, 9 iüdeo dignis idoneis

que tanto con[pettu oculis

ERN

euam inofibiliter monftrat.

Hinc bené Thomafi-

Ui nj

nus l. 6; c. 16. teftatur, quód jüxta Patres incom-

hum prebenfibile Filii fit Pater, & inellipibile Patris fit

ümpolltd

Filius 5 ex quo fequitur , impoffibilem effe ullam

Gx p

aliam fpeciem expreffam Dei,

"

ROBATUR Conclufio 6, Si mens füper-

TUMPC,

!

ä,' ]

naturaliter poffet efformare aliquam fimilitudi-

uDi d

nem Dei, tunc jam verum effet, quód Divinitas

effet fimilis cognitioni bominis ; fed hoc fieri non

D

deftetr.

poteft; ergo. Mim.prob. ex Scriptuta, prefer-

js il

tim AG. 17. v. 29. de quo TextuS. Chryfoftomus

j

Hom. ». in Gen. fic habet :

o

In Ais Paulus dit :

NON DEBEMUS J£STIMARE AURO VEL

E

33

SCULPTURJE

UX

x i

ARGENTO AUT LAPIDI,

j

:

ARTIS ET COGITATIONIS HOMINIS DI-

otepud

VINITATEM ESSE SIMILEM 3

quod autem di-

fren:)

]

eit , banc fenientiam babet : mon modb figuras , que cer-

j

Wuntur, excedit INumen ; fed neque mens formare po-

hii

DeUSPUJ

tet aliquid, qualis g/i Deus j cim ne mentem

quideim

ullam

TU

240

-DISPUTATIO IV.

T

ullam po[fe , dicat-

T

D

Oi |

Paulus , ejJentiam ejus apud jä'cogz'tcz-

"

tione informare

!

DICO lL

Repugnat dari verbum creatum

ithd

l

Zgïü

in vifione intuitiva Dei, feu fpeciem expre[Jam,

4

j

Th

us Deum, ficuti eft in fe, reprafentet.

ii

l

D

i

Conclufio eft contra Capreolum , Syloeft. & a-

ii

n DW

lios, qui docent, defacto dari tale verbum men-

ag

tis. Ítem eft contra Suarez , & ejus affeclas, qui

dicunt, nec divinitus fieri poffe, ut Deus fup-

MO

p df

pleat vices Verbi mentalis. — Pro noftra autem

fententia ftàt communior Theologorum maxime

iur, u

'Thomiftarum.

/

z

tíra a

PRosnATUR Con

clufio ilsdem argumentis,

aj l)

4

quib

*

üs prior fuit probata.

TU

DICO

IV. Effentia Divina unitur per fe

sstl

ipfam immediaté intelle&ibus Beatorum in ra-

PT

tione fpeciei impreffze & expreffz.

ia

onclufione ftat communis Thömi—

Pro hac €

tnDto, f

ftarum contra Suarez, Va[quez , & alios.

iomalta

" PRosATUR Conclufio r.

Authoritate S.

diptur d

'Thomz, dum contra Gentes c. s. ait: Manife-

imden

1 Dj

flum eft , quàd e[fentia Divina potef? comparari ad intel-

letum creatum , àt [pecies intelligibilis , qua intelligit.

& df

Et P.1.q. 12. a.5. C. ait : Ciun aliquis intelleCtus crea-

tbl

M

V n

tus videt Deum per e[fentiam, ipfa e[Jentia Dei fit forma

intelligi

bilis intelle&tüs. . Ibidem art.2.ad 3. ponit

i Tvealogic

hanc o

bje&ionem : Jntelle&tus in attu eft intelligibile

Tifblo

:

boc

in a(bu 5 ficut. fenfus in a&tu eft. fenfibile in attu

t

autem mon eft. nifi inquantum informatur Jenfus. fanili-

AT

tudine vei fenfibilis , & intelle&tus fanilitudine vei intel-

j

"i

lette : ergo fi .D

eus ab intelleGtu creato videtur in attus

& )

oportet quód. per aliquam

Janilitudinem videatur.

Re-

fpondet S. Do&tor :

Dicendum- quüd Divina EJen-

; H

a

"t

:

EV

lY,

DE,VIsgöNE INTUITIYA DEI. *24'£

[ Quj ff '

tia eft ibfum e[fe : unde füc

ut alie forme z'niellz'gibz'les,

Tebuni

que mon funt fuum,e[fe, uniuntur intellectui fecundum

DUem

1

aliquod e[e, quo informant ipfum intelle

Gum, es? faciunt

ipfun in attu ; ita

Divina E[Jentia unitur. intelletiui

Jtefent

creato , ut intellettum in attu

i, Sylveji

» per fe i/am f'aciens intel-

lectum n a&tu.

Et P. IlL q. 9. a. 3. ad 3. dicit:

Al Yerhm

E[fentia Divina u

Q af

nitur ienti bea"tc?, Jicut. intelligibile

6, Ut a

intelligenti.

.PRonATUR Conclufio o.

0 hofts;

d poü'et.;dari,

POTUm m

fpecies expreffa Dei ,

homo effet beatus forma-

liter, quin Deus ingrederetur formalia conftitu-

tiva beatitudinis humanz ;

fed hoc eft falfum;

1 dfoma

ergo.

Maj. patet,

u

lando v.gr. homo letatur

ex vifione amici aut-

1

L r

onorum temporalium, .ea

felicitas intelligi formaliter poteft, etiamfi non

xtorum n

detur obje&tum reale, dummodo detur fpecies

"

ninunis Ti

vel apparentia talium bonorum 5 ergo idem fie-

ret in Deo, fi poffet dari fpecies expreffa ipfius

( dlos

Dei formaliter beatificans hominem.

Authori

l

ïi

AMin. prob.

I. Scriptura & Patres univerfim clamant , ipfum

1 dt:

Deum effe noftram beatitudinem, utique forma-

ompamra (

'

lem. — Prob. 9.

Ex hoc principio fequeretur ;

$, (um

j

Deum non effe amandum propter beatitudinem

ï

is,z

iil

le

j

l

'

i

l

eflentialem , qus-habetur per fruitionem Dei.

jtinDi

f'

Sed hoc dicinequit, ut füuppono ex Tra&t. de Zir-

,2l

tutibus lbeologiit. KErgo.

Maj. prob.

l

"

Si forma-

udfi

,5

L

lis beatitudo haberetur per aliquid creatum, fe-

jlb

!

)

i

/

,;

queretur quód amando Deum propterb eatitudi-

i [

nem Deus amaretur propter aliquid diftiné&um à

iiv

Deo; fedhocnonpoteftdici; ergo. — .Min. prob.-

TL

Si amando Deum propter beatitudinem Deus a-

gt

maretur propter aliquid diftin&tum à Deo, feque-

j

retur quód talis amor etfet imperfectus ac alienus

D.dmort Tratt, de Deo.

Q

ab

/

p

ii

242

"DIS'P'UTATIO'I;V.

1 Ad?. n4a»4

ab axfloreDei perfe&o; fed hoc non poteft dici;

ergo. Maj. patet ; quia amare Deum propter a-

quinpt

liud diftin&um à Deo eft amare modó imperfectó.

a t

OB]ICIT

Min. prob.. Si illeamor profecutivus Dei propter

beatitudinem effet imperfe&tus & exterus ab a-

y t

jy,tamen

roore perfecto,

fequeretur ab amore perfecto ex-

aitero m

cludi motivum proprii intereffe vterni

feu beati-

, poultt

tudinis ; ac eoipfo fequeretur monftrum amoris

a cort

defintere[Jati Feneloniani, quod dicinequit. Ergo.

MAl

s. Solvuntur Obj ectiones.

Á

ÁiDassd

ib lp

VO B"]I CITUR I. contra primam Conclufio-

gt r a

[4]

dem. t1.Lumen glorix eft fpecies impreffaDei;

oeenpl

fed iftud datur; ergo & fpecies impreffa. .Mgj.

rob. S.' Thomas P.I. q. 12. a. 2. C. vocat illud

rf

i D

lumen fimilitudinen Dei. . Exgo.

2. Lumen glo-

toialter

rix facit id, quod faceret fpeciesimpreffa; ergo.

temelle j

"Zni. prob.

Illud lumen a&ivé elevat & determi-

'mat intelle&um ad claram vifionem Dei, & hoc

lnerm

"Aem' I ' s h

ipfum facit fpe

cies impreffas ergo.

. ad brob. dift. a

RgsPoNDEO ad r. n. Maj

UAR itj

Illud lumen eft fimilitudo Dei ficut quilibet e£-

lts

fe&us creatus in ratione effe&üs ducentis in no-

titiam caufi c. in ratione imaginis repreefentan-

tis EffentiamDivinam fpecificé fumptam.n. lta

! Wf

l,

qi

S.'Thomas P.1. q. 12. a, 5. ad 2. femetipfum ex-

N

plicat his verbis: Lumen glorie non requiritur ad

'UJS

)t

eidendum Dei. e[Jentiam ,. quaft. fimilitudo in. qua Deus

[j

ï

" videatur , fed quafi perfettio quedam intellettüs , confor-

j

d

tans ipfum ad videndum Deum: & ideo poteft dici quàd

M

vion efl medium 1N QuO JDeus videatur , féd SUB

t N

QUO VIDETUR.

"Qd

Ad ?.

ly,

DE VISTONE INTUITIVA D EL $49

Qu otg

(

MT n

Ó

j

Al 9. n.a. ad prob. dift.a. Elevat intelle&um

X

Tperta

!

permodum

principii.c. per modum medii repra-

fentantis o

bje&um 4t quo. n.

Ti

iïv

CX

h

OBJICITUR 2. contra eandem. Etiamfi

Ofepr

bj

Deus defa&o in mundo poffet per fe feri vifi-

al

VTR ien

bilis , tamen utitur caufis fecundis ; ergo etiamfi

in alter

o mundo non indigeret fpeciebus impref-

nf

fis, pot

eft tamen easdem adhibere a

ileqi.

j

d confervan-

dum' þcuriüm caufarum fe;'undarum.

DS.

, REsPoNDEO c,4.n.c. Ratio eft I. uiä,'

fi Deus adhiberet fpecies impreffas in altero mun-

n Condli

do, fuppofita etiam illarum polflibilitate, eo ipfo

mpref])

non fervaret curfum caufarum fecundarum i d8

Weh, M

quippe exigit, ut praefente obje&to in mente nulla

o VOal

detur fpecies vicaria objeéti ; oftenfum autem

, lao

eft, quód Deus intimé fit prefens in mente Bea-

Dort q

torum in altera vita.

2. Quia oftenfum eft, eam

fpeciem effe impoffibil

em

vat as

m D t

On]JicrTUR 3. contra fecundam Conclu-

fionem.

I. S. Thomas tantüm negat poffibilita-

ä g.

tem fpeciei impref/z in copnitione intuitiva Dei,

u quil

ita ut illa fpecies habeat fe per modum medii ut

Vücentist

quod, non veró negat poffi

gre[fa

bilitatem fpeciei im-

;f

quz fe habet per modum medii ut quo, &

Ypama

oc ideo, quia aliàs talis cognitio Dei effet me-

D

z

diaia (ficut dum nos co

meiplt

ntemplamur imaginem

n n

Cefaris
