, teverà tamen non funt fynonime , fed habent

Sorpt

jnepetr!

l

enfum diverfifum, In priori enim propofi-

uone copula funt, abftrahit ab omni differentia

TE

temporum, ficut fit in omnibus profitionibus,

que verfantur in materia neceffaria,. v. gr. Pe-

gexiüensi*f

D

trus

E

DISPUTATIO IIL

192

l

yPuWiS |

trus eft homo, homo eft animal , omnes crea-

ture dependent, id eft, fünt dependentes à Deo,

j

nl

jd

bis duo funt quatuor, omnes res funt creatae &c.

jl t

:

qux omnes

propofitiones dicuntur effe eterne

Hinc fenfus prioris propofitionis eft:

"T

:

f

veritatis.

Omnes creature, in quacunque temporis diffe-

g

rentia collocentur àDeo, refpiciuntur immedia-

dton d

té ab eternitate Dei fine ulla intermedia diffe-

li, (

rentia temporum, & viciffim etiam habent re-

gerent Q

fiitamm

fpectum immed

iatum ad eternitatem Dei, for-

maliter aut rea

liter diftin&tum à refpectu ad dif-

Bo

ferentias & durationes temporum. Écontra in

E

pofteriore propofitione dirette & explicité impor-

Ahliten t

- Motrd

tatur non folum a&ualis de prefenü exiffentia

creature , fed etiam modus, feu adjacens tempo-

npeium

infinitum fine earum

ETE

ris per durationes finitas in

initio, ita ut fenfus fit5 ante durationes infini-

i :

ts db

tas omnes creature jam coexítiterunt, & adhuc

fecundum aliquam du

rationem temporalem co-

ttmititen

haud dubié fal

d

exiftunt Deo. Qua propofitio

fa

uod sI.QUIS CONTENDAT; hanc po-

hm

l

fteriorem propofitionem explicari poffe in fen-

fb q

fu prioris

propofitionis, cum etiam textus pa-

0 l

trum videantur

favere huic modo loquendi.

h n

ävü

RrsPoNDZo. Aliud effe, quod propofitio

fl

in. fenfu oboio ,. ut

jacet, referat illum fenfum, quod

l

Mi

nos negamus.

Et aliud eft, quod n fenfu minus

i t

oboio , & fcbolaflico , ac obfirufo,

ex fubjecta ma-

[

j

Ti

teria, & exintentione loquentis aliunde notà

l fCthe

poffit explicari in hoc fenfu, quod non negamus.

DW 0

Cum autem loquendÓ /ümpliciter propofitiones

(

concedende vel negandz fint fecundum eorum

ttn

opo-

fenfum obvium, utjacent; ideo fecunda pr

fitio

|

ergo

' "Wt B*a

B

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEc,

TU

Rent

!

fitio þapularz's tanquarn fa

& f Qu

Ifà'rejiciendà; prior au.

!

tem propofitio Scbolaffic

4 tanquam vera admit-

Wa r

tenda eft. . Hinc

bom

ddo. dia. m c. & fuppofitum

» quod ex pra.

Lt Ü&tppr

féntia phyfica creaturarum ab ztern

O fequatur ea-

Vünfriw

rum coexifentia ab eterno

oftenfum eft.

Prout in Refp. ad z.

Tetmedia

zi

&tim lb

3. dift. agnofcit eternitatem ;

antequam

fierent

creature , defignando poffibili

Ittem ]i

tatem in-

| Tefpedi j

finitarum durationum temporalium a

nteceden-

D. Fconj

ter ad quamvis determinata

m durationem tem-

poralem cujuslibet creaturi;

:

tliit i

defignando pof:

tenti en

fibilitatem durationis intermedi

€ inter duratio-

, nem eternitatis Divinz & exift

tltty o

:

! ut refpectivam illius zeternitati

entium creaturg,

if

M Q

s. n

« 4. n. Suppofitum

» quod creature coex-

il ifda

l:

nt Deo ab zterno.

itern, 6a

N

Phyficé autem funt Deo-

prefentes ab eterno p

er refpectum effentialem

tnpoit

ad eternitatem Dei fin

lu d! intermediam.

e refpectu ad durationem

DA7; li

OB]ICITUR 9. contra eandem.

- 1. Eft in-

ari polti

intelligibile , quod res

» qu& nondum funt, fint

du prefentes,; fed hoc fit

in noftra fententia ; er-

xologit go.

Min. prob.

Futura fecundüm effe reale-

qoi ? phyficum effent pr

efentia Deo in &ternitate. 9.

imíain Priüs debet res e

íffe in menfura

propria quàm in

ijv aliena; fed futura nondum

funt in menfuüra pro-

sf pria durationis ; ergo non

]

—

i

dum funt in menfura

yis d

aliena, fcilicet eternitatis

*

Maj. prob.

uod

s Ron eft in loco proprio, non

i

poteft effe i

n loco

3

& quod non habet

quantitatem pro-

fecundit! priam, non habet longitudine

m menfurz extrin-

f

cundäf'" €cc 3 ergo.

Dari fimul diem he

fternum &

D.sdmort Tra

i

deDeo.

hodi—

pl

g

D IS PUTATIO II

194

13501]] (edtar

y

hodiernum, fimul mor

tem & vitam , peccatum-

J

m

dicata intrinfeca , qu&

,]9

Y

& gratiam &c. funt pre

pïlIlC

involvunt contradictoria,

& que non poffunt

j

n

f

fed hac convenirent

fimul convenire Petro ,

hodie ante

; 000

Petro in menfura cternitatis jam

j qi

quo eft moriturus

e

Ergo.

diem craftinum ,

quuetm' W

.RESsPONDEO 44 I.

dift. Maj. Eft inintelli-

ol

.

quz nom

dum exiftunt quà tales,

g

ibile, quód res,

c. que

folingg !

D

& re

duplicative

accepte fint przefentes.

totos n

& deriominativé accepue. n.

' Res,

fomi tales

d-

vll

qui nonduin funt,

L

quà tales, jam fumuntur comp

fin u

uration

em temporalem prafentem, &

rativé ad d

& fic eft falfum, quod jam fint:

ii d

confequenten;

Tasoxg

ad Deum non habe

t locum par-

fed comparativé

e

]e relative

vl m

ticula nondum v

] jam , qus particu

li al

ntre

fpe&tiv: durationis te

mporalis;&

temporis fu

d

ideo CO

mpar

ativé adDeum poffunt effe prefentes.

il falfum (

r d

9. tr. toto Syllogismo.

n. füppofitum,

do duratio-

& tODE

quod res fu

ture jam fint

, importan

nem temporal

em preefentem.

Nam futura , que

lr [

&u noftri, & refpe&u duratio-

ii

funt futura refpe

hU

nis temporalis ,.

relaté ad Deum folüm dicunt

Eogn

[

& Exiftentiam Dei, à qua de-

1

^

ag

fuam Exiftentiam,

T du

dicant relationem ad ul-

pendent, quin eatenus

is fucceffivi ex parteDei.

h) 615 Wil

lam differentiam tempor

Ad 3.

RESsPONDEO I.

retorquendó inpri-

mul ! flül[ j

Chrifti Euchariftico, quod eft 1*

iïfl'um ij Ü

mis in corpote

mul invifibile in Euchariftia,

& vifibile in celo:

.

"IT i

diverforum 1

dem poteft eiie

* u

ficut ergo refpectu

vifibile, & non vifibil

es itaidem per diverfos

AU

fpe&ivum antecedentium

i

Y

Tmyi

refpe&tus poteft effe re

1

& fuübfequentium ,

& fimul per

alium refpectum

d

non effe refpettivum t

alium durationum/tempü-

u -

h inüm

]

I

Bl

DE ATTRI]B/UT

I'S'AVD,VIV. IN SPEC. I95

Vitam » D

ralium, fed tantüm eternitatis

*. intrinfeca,g

jJecundó in omni cor

Retorquerip ot&:fï:

pore quanto , in quo juxta

quæ Ton pUE

principiametaphyfi

cares poffunt menfurari men-

furà intrinfecà feu

quantitate interhn

às etiamfi

j j hOdieg

Aon neceffarió menfürent

ur menfuüra extrin-

Q f

fecà feu quantitate vifibili

& palpabili.

Re-

M. Bs

iorquetur iertió in motibus c

"

t gj

COrporis ,

ontrariis ejusdem

V.gr. dum Petrus replicatus Romaz &

T'fentes e

Pollin

$* movetur in orientem & oc

cidentem ;

qu. p |

motus enim hi diverfi, funt etiam pr

cedicata in-

Imuntur qr

D prefenta

trinfeca feu phyficé inhzrentia fubje

CO. & tan-

tüm ponuntur per diverfas ubicatio

nes loci ex-

quod jan]

trinfeci, ex quibus refultant hi dive

rfi motus.

lbt Jocum;

RESsPONDEO 9. tr. Maj. n. Min.

Hec

tieule rehti

predicata enim jam bodie Petro convenire

dicit

tistempord

relationem ad durationem temporalem , à

deo-

ntedprel

que ad menfüram temporis extrinfecam, relaté ad

B

quam falfum eft, hic predicata dari fanul, Ean-

yortando d

dem relationem dicit ill

a particula relativa ante,

Nam futut

fi fümatur reduplicativ.

Dico igitur, in Petro

€jusque morte & vita &c.

fpedu d

dari duplicem relatio-

m folind

nem refpectivam ; unam, quee refpicit duratio-

nes fémporales ;. & fecundüm has non

n D t

poflünt effe

velatione

fimul; alteram

; que refpicit immediaté eternifa-

fivi r

lem Dei, nullo mediante inftanti: & fic funt fi-

mul, ficut innumerze fucceffiones radiorum fo-

etorqie

tico, Q

(

1

larium in aére funt fimul tempore, licét inter

fe fint fucceffivae. Idem fit in aliis circumftan-

[ Viflblle

ioen p

j

f

tis, quando plura, quz fecundüm naturam ha.

'

Í

Dent fucceffionem, fecundüm tempus fimul fünt.

] per

e

as

Ódem modó non tepugnat omnes generationes

mundi ab Adamo usque ad Anti- Chriftum fieri

$

raiont

In uno inftanti extrinfgco temporis, dum nos in-

lrationumf

R

2

terim

) u

D'*ISP"UTAT;E) iDÍ

196

J

terim numeramus , nefcio quot mil

lia gene:ätiog

p Dd:

f

num antecede

ntium & fuübfequentium 5 ergo

gj

fi

multó minüs repugn

at, ut fiant in uno inftanti

g at

*

fe habeant eandem fuccef-

eternitatis , licét intek

üp rl

fionem, . quam defa&

o habent.

Cogita, Deum

m at

e

folem velociüs, & confe-

potuiffe circumager

st

uenter evolvere t

ot periodorum millia intrà

( t (

m inttfa centum an-

ye m i

mille annos , adeoque etia

diem, horam, in-

nos, intra unum menfem,

monfurgt

ftans unicum ; ergo

fi dicatur ,

Deum reliquos

& revolutiones temporum

viutt,

effectus fubfolares

T

evolvere proportionalit

er cum periodis folari-

faisdi

dum tunc fuam perio-

bus, clarum erit, mun

'licet in tali hy-

o Dnd

dum abfoluturum intra inftans ;

du d

othefi nos &qué dicere

mus ,

ab Adamo jam

m imillia, feu folares

gm!ü»æm i

m

preeteriiffe

quinque annoru

Latt d

periodos, &

Anti- Chriftu

m nondum exiftere,

ttor D

ftiturum poft aliquot periodorum

J

fed primum ex

DL

fmali

folarium centurias.

Ex quo fequitur 1. omnia

.

L

DL

;:

"(fücceffiva etiam contrari

a ac repugnantia v. gr.

D

qu]

u fuPPOfltO

mortem & vitam,

peccatum & gratiam , quam-

vis fint fimul prefenti

a in zeternitate, non tamen

ï T.

(Tentialem fucceffionem &

It h

propter

ea amittere e

UT

contrarietatem , qui

a fuc

ceffio & fimultas cadit

ationes,

& attributa rei.

Se-

füper diverfas rel

Chriflus nunc

ii

quitur 2. hanc p

L

TO

pofitionem : Znti -

loquendó falfam effe;

quia fim-

A hts

eft , fimpliciter

"itlin

pliciter loquendó fi

D

gnificat nunc humanum, feu

relativum ad durati

ones temporales, non veró

*teo(!ue De«

fine addito nunc divinum re-

j

I

fignificat fimpliciter

lativum ad durationes t

emporales, non veró fi-

M

mpliciter fine a

ddito qunc divinum re-

u

gnificat fi

n

lativum a

d durationem eternitatis.

T

Q3]r

L

III..

pE AAT'J:R:I(BUTIS. DIV,.IN SPEC. 197

7

üülia genemi

Osj1crTUR 16. contrg eandem.

I. Im.

Jettium

"

menfitas Dei quantumcunque infinita no

TU d

n fe ex-

tendit ad fpatia imaginaria, & ad creatu

ras non-

eandþm l

, dum exiftentes, quia à parterei nihil fu

Oglta, 1

etiam eternitas Dei nondu

Dt; ergo

ils,

m fe extenditper pra--

fentiam ad res nondum ex

iftentes, c.prob. Si.

m milfo:

cut immenfitas eft ratio u

Id Centu

bicandi, ita eternitas

eft ratio durandi.

2. Creature non funt ubi-

1, lg,

que in immenfi

)eum 1dj

menfurante &

tate, tanquam ubicatione ubique

locante; ergo neque funt in eter-

l65 efn

nitate, tanqua

m menfura communi.

eriodis (i

RESPONDEO 2d i.

€.3.n.c. & parit.'Di-

füm p

fparitas eft;

quia immenfitas non eft formalis

«t ratio locandi Deum &

DEUS

? Àdmo]

| enim non eft in loco

, Creaturam ;

[|

per immenfitatem , fed per

tlj eperationem üt diximus.

Adeaque mirum non

Ea

um exit

eft

. quód ibi non detur ubicatio

Divina, ubi

Qt petido

non datur Divina operatio :

econtra eternitas

p T. d

eft formalis ratio durandi in

Deo, id eft , illa

.ugnantiav,

ratio , qua Deus creaturam i

mmediaté-

Fatiatt, t

git, fuppofitó quod eam pro

ducat.

co.ntin-i

ite, Dont

2. f. fuppofitum ,

quod immenfitas fit

ucceffont

formalis ubicatio omnia 1

Ocaus.

Si veró im-

menfitas effet immediata ratio loc

; fimutt

andi, faten-

ibuta r

dum omnino, difficulter affignari

poffe difpari-

tatem inter immenfitatem & etern

ui-Cri

enim creaturz fiunt Deo

itatem 5 ficut

effe; t

prafentes perinfinitam

:

&ternitatem, ita fierent

b

raft

e

:

p

ntes immenfitati,

jes, 00

adeoque De

o ubique indiftantes & femper.

BJICITURII. contra eandem.

luzecun-

ue coexiftunt uni tertio indivifi

; DOn

bili, coexiftunt -

imul inter fe; fed fücceffiva &

contraria fimul.

W dime

coexifterent un

(IS'

itertio indivifibili , Videlicet ipfi /

|

3

"unc

198

DIS'PUTA'.]['I.O H

pa

h

quod

ii

nunc zternitatis ; ergo fimul coexifterent inter

p

)

f quod implicat.

j 001 ]6

RESPONDEO. n

Maj Id .enim 4fa1fum eft

!

, f

in motu continuo

Aqui

]|e, Radiorum folis &c.

j QU

ubi innumeri appul

fus aquile, vel radii folaris

g, n

, quamvis fint fuccef-

loc dU

ad pun&a in

termedia aeris

i

deftructo fequatur fe

cundus,

jti p

fivi, itaut uno jam

ftunt unico inftanti rea-

tertius &c. tamen coexi

&eundo, 0

]i temporis,

vel momento, vel motu

i teftudinis,

i p

Adamus, Noe, Moy-

Similiter omnes homines,

tüun. 7

fes&c. coexiftunt Deo, Angelo &c.

& tamen

TRUI 4

[

Ji

non coéxiftunt inter fe. Itaque

fiu

RrsprowDEO 2. Que co exiftunt. fümul ei«

qua& coex-

dem tertio , coexiftunt inter (e; t*

i d

iftunt. fucceffive

eidem tertio. n. Drxi. tr.

Quia etiam ea ;

uz finul. coexiftunt eidem ter-

PU

non neceffarió coex-

u od

tio fimultate u

nius generis ,

T

- iftunt inter fe

fiamultate alterius dicerft gener

Y

101 Sic

mptln

kl

n

enim cogitation

es Angeli vel hominis, que& fimul

coexiftunt fimu

itate temporis extrinfeci, non

t

neceffario fimul coexi

ftunt fimultate temporis

ÍN

intrinfeci , prout in Philofophia à

me explica-

Qon

v coexiftere

lii

:

]

L

tum. Jltaque etiam poffent creatur

fimul fimultate eeter

nitatis divine , quam imme-

*

UT

1

]

diaté refpiciant, qui

n fimul coexiftant ümqltgte

HM o

Il

:1

.,H

J

h Qu

]

temporis mundani.

i

l uxi

HL

l

l

lUf

J

EE

llln

QUJESTIO V.

Vil

VM

A" ; d guamodo Deus fit omnipotens ?

?

ï*MQS n

!

T

'ANDUM, Circa omnip

otentiam divinam M

N

þriplic'em oþfervari poffe fententiam

e..z!

l

I1t,

DE ATTR'IVBUTISII, DIV. kI.'VN SPEC. 199

eft, quod Deus non poffit alia cre

are, quàm quze

a&u produxit, vel produ&urus e

fU. 2da. quód

ïd Rn Wfalfu

M

d

Deus non pofíit alia creare, nifi

l

detur ratio fufj-

d IOIUH] fok

ciens , feu ratio melioris , ut loqui

tur Leibnizius.

Vi f

3tia. Quód Deus femper

teneatur facere ofüi-

Aamvis f

|

^

)l

j

mum, nec poffit aliud facer

e, nifi fit optimum;

QQUitur n

fed hoc dupliciter poteft ir

8

telligi; primó, quód

ünico infhm»'

nihil poffit facere, nifi

fit materialiter optimums

TOi tef

fecundó, quód nihil poflit facere, nifi fit formali-

ier optimu

DUs, Noe.

m; hoc eft, nifi fit modó decentiffimó

lo . &

fadum. PRIMI ERRORISs auctorem fuiffe p -

1

TRUM ABELARDUM refert s. BERNARDUS

Epift. rgo. Eundem etrorem Eftius & alii im-

xiftunt f

putant Caloino & Lutbero.

Sed quod ad Zbelar-

A. u«

dun attünet , is füum errorem recantavit circa

Y m

xiltunt eider

annum I140. in fua Apologia, qus inter ejus

Epiftolas eft r20ma., ubi ait: Deum ea Jolummodo

neceffmi

facere credo,

que ipfum facere corvenit , & quàd multa

forfi g

facere pote[t,

que munquamn facit.

Caloinus quoque

Ottinis, Qu

l. de vera Exclefie reformande vatione, admittit Chri-

- extritit

ftum poffe mutare pariem in füum corpus , licàt

multate t

id nunquam fa&urus fit: adeoque fi alibi Calvi-

j àm

nus illum errorem docet, fequitur, eum more

eatüre oX

Adverfariorum —fibi infgniter contradixiffe.

ng, qui

Quód autem Deus nihil poflit facere, nifi fit

formaliter optimum ,

docuit RAY MUNDUS

yexillattd

LULLUS, quem lHifpani colunt pro Martyre in

Infula Minorica.

Verüm hoc ipfum , quod e

V

effe formaliter optimum , poteft dupliciter intelli-

f/

gi, videlicet comparativé ad omnes creaturas

g

poflibiles infinitas,. prout intellexit' Raymundus

Lullus, & comparativé ad determinatam colle-

;otenmam

&ionem creaturarum finitam ;

ita ut intra

fentelio

fental

NA

eam

-

-

7

200

DISPUTATIO IH.

]

l ARDUS

J

[ ]

[

g i

eam eollationem non pafiit;þ dari | meliug fy-

ítema.

[

í

f

S,*

DICO L

Deus-eft Omnipotens.

QDUA

PRoBATUR Conclufio 1.

ex Scriptura.

Vff fc j

Marc. 1o. dieitue: z4pud Dewn omnia po[Jibilia funt,

,

J

1,

——

aluni

j

Itcm Matth. 14.. Pater omnia. tibi po[fibilia fumt. . Et

n m

Lnd

apud Luc.x. Non f impüffibile apud Deum omne ver«-

bum.

j

epü

gt Pe3

PRosBATUR Conclufio 2. ratione. Quan-

docunque eft poffibilis aliqua res , eo ipfo eft

à agl

qu, u

voflibilis etiam virtus produétiva rei; fi autem

TU

eft pofüibilis virtus produ&tiva, eo ipfo erit ne-

ceffaria in exiftendo , alioquin procederetur in

df

gl p

infinitum; ergo illa virtusdatur in Deotanquam

DI00

cumulo omnium perfectionum.

DICO IL. Deuspoteft facere alia ab iis,

ii q

vt

que vult facere, & a&tu facit,

dddt: J)

PROoBATUR Conclufio 1. ex

Sc-riptuf-a. Dan,

tres Pueri Regi Nabuchodonofor leguntur

T

n

3.

hn

dixi

ffe: Deus nofler poteft nos eripere de camino ignis,

& de manibus tuis liberare; quod

Ji moluerit, notum tibi

At crent

[

14.

:

, quod Deus pofft

IN

q

]

fit. &c... Machab. 14. dicitu

Et Matth. 26.

univerfum mundum uno nutu. delere.

Ti

"n putas, quia non po[Jum rogare Patrem,

& exbibebit

Mi

Item

wuibi plus quawm duodeci:

m legiones ZIngelorum.

4 httiry

Matth. 3. Potens eft Deus de lapidibus iftis- fu[citare

x

9.

EU

fiüios -dbrabe.

Conclufio ?. Authoritate Pa-

PROBATUR

.A moj

(irüm. F. $. ATHANASIUS 1l.3. contra Aria-

humanum |

nos dicit: Deum potuiffe alia ratione redimere

dodm)

genus humanum q

uàm perincarnationem. £0

DI00

terat , inquit, etiamfi

nungquam adveniffet. Chriffuss fà-

Wi

« mte

2. $.

) cou

- lummodo loqui Deus , ä maledictionem: foloere.

BER-

&ij

lii

DE ATTRIB-UTI—S'DIVWLK INaSPE-C." «201

i g

d

BERNARDUS Epift. 190. Quis neget/ omnipotenti ad

*iPO-tens.

manum fuiffe alios , & alios modos noftr vredemptionis,

jultificationis , liberationis 2

9. $. AUGUSTINUS

MLA

l.26. contra Fauftum. c.7. EtinEpift. ad Mar-

'iP(Wilia li

cellinum fcribit: Hri po[Jejtut fit. bomo fine peccato,

MMf

Ji voluntas. ejus non defit ope adjuvante divina , quamvis

nemo tam perfetie ju[titie fuerit , fit , vel futurus fit,

4

l'atl0ng,

Et l. de natura & gratiacontra Pelagium c.7. adid,

quod Pelagius fcripferat, aliud effe querere, an pof-

&, eojpi

Jit aliquid e[fe , quod . ad folam pojhbilitatem pertinet,

LO ia

aliud , utrum attu fit, refpondet ,S. Auguftinus :

£0 IpfO r

banc difHinttionem veram e[fc

e nemo ambigit ; confequens

'OCederet;

eft enim, ui quod eft , e[fe poterit ;; mon

efl autem. confe-

f

Deotang

quens , ut quod e[Je poteft , etiam fit.

DIC

Il.

Deus poteft facere materialiter

ete d )

meliora iis, quzx a&tu facit.

Conclufio eft con-

tra Zlbelardum l. 3. Introdu&t. "Theologice c. $.

Senptu.]

ubi dicit: JDewm mon po[fe operari meliora iis , qu&

nofor g

actu operatur.

j

? de m

PROoBATUR Conclufio r. Deus poteft pro-

TTTE

ducere creaturas perfectiores iis, quas a&tu pro-

quod D

duxit5 ergo poteft facere meliora materialiter,

FcMat

PRosBATUR Conclufio . SiDeus nonpof-

m $

fet facere meliora, tunc ejus omnipotentia ex-

a.

hauriretur pro nunc;

ergo.

j

fed hoc eft ab:,furdum;

iv ii

PRos

ATUR Conclufio 3. Deus poteft ope-

Aathoti

ràri modó imperfe&iori v.gr. redimere genus

, COU

humanum modó minüs perfedÓ ; ergo etiam

tione t

poteft hoc facere modó perfe&iori.

DICO IV. Deus non poteft facere for-

Qationd.

afut QU

maliter melioraiis, quz actu facit comparativà

finitam, lta ut intza il-

àd collecionem entium

NsSs

: lam

202

DISPUTATIÓ:IEL:

]/

ym

)

j C

lam collé&ionem non poffit dari melior comEi-

j

*f,þ

yhï

natio, nec melior modus , nec melius fyftema

entium , caufarum, proprietatum & finiums

g il

j

[

jl

adeoque. quidquid omnibüs confideratis intra

i

ï

j

colleétionem entium & rationum poflibilium fini-

"

li

i

"n

ri

1

j

tam videtur Deo effe fapientiffimum &optimum,

neceffario facit eo modó, fi illud facit. E. gr.

i

ij

TEU

Si.vult producere mundum, tunc ad conftituen-

dum mundum contingenter affumit collectionem

jl

19

H]ï

Mi

i

H

entium finitam , & in ifta collectione finita non

funt poffibiles combinationes infinitz, ut de-

|

Jl

"

l

il

monítratur ex Mathefi. .Quia ergo in hac col-

le&ione finita datur optimum & fapientiffimum

/i

ll

I

E

!

7)

]

2

(

refpe&tivé ad alias hypothefes finitas, Deus te-

i

netur eligere optimum , quamvis abfolut? potfet

lil

j

lj,

|

i

A

| huic collectioni

producere alium mundum , ve

J PIO Wi

j

ll

Til

addere unum vel alterum ens , ut jam prodirent

alie .combinationes & fyftemata poflibilia Z'?/L]ï-

u

tDnts d

miia.

"

»"S. D(i[!

"PRoBATUR Conclufio authoritate D. T HO-

db

i .»DTj

t0005 00

j

MJE , qui P. L. q. 25. a. 6. C. fic ait : Dicendum,

!

quid' bonitas alicujus veà eft. duplex :

. una quidem , que

bt Kty

le eft. de, e[[entia bo-

eft. de e[Jentia vei ; ficut e[Je vationa

Y m

münis : & quantum ad boc bonum , Deus non potef[ fa-

bt quh

cere aliquam rem meliorem quimipfa fit 5 licet polJit fa-

Ht

cere aliquam aliam ed meliorem : ficut etiam mon pote[

Q

fazere quaternarium majorem 5 . quia fi e[Jet major , jam

RU

mon éffet: quaternarius, fed alius numerus. - -

lia

Matlg.

"bonitas eft; que eft extra e[Jentiam rei ; . ficut bonum bo-

d

eminis eft e[fe oirtuofum vel fapientem : 9. fecundum tale

Sün-

-qunïur, ng(

bonum poteft Deus res à

£ fa&tas facere meliores.

W €0I]defe

*pliciter autem loquendo q

ualibet re à fe fatta pote[; Deus

I

|

Ibidem ad r.ait : JDicendum

CpA

[

!

[

, her

[

: facïere aliam '-meliorem.

quöd

|

"i

Y

-

0 m

l

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SI?EC. 2093

W ol

l

C Rs

f

quàd ciim dicitur Deum po[Je aliquid facere m,elz'ug quaàm

At

&i

facit , fíly wELIUS fit nomen, «erum eft ; qualibet

CODfiders

enim re poteft-facere aliam meliorem :: eandem 'verà po-

Tpoffbi

1

teft facere meliorem quodam modo, & quodam modo mon

TU (ro

ficut. dictum ef : fi ver.ly wELIUS fitadverbium,

lul f

fidi

€ ünportet modum ex parte facientis ; . fic IDeus mon

poteft f acere anelius quam ficut facit , quia mon poteft fa-

II Colfcr

cere ex Tudjori [apientia €9 bonitate : fü autem importet

modum ex parte fa&ti , fic potef? facere melius ; quia po-

CLOne fj

lite,

teft dare rebus à fe fattis meliorem modum e[Jendi quan-

ium. ad accidentalia ,. licét mon quantum ad . e[fentialia.

I0 in hat

dpientifín

Ttem ad 3. . Dicendum quód univerfum. Cfuppofitis iftis

vébus) mon poteft e[Je melius , propter decentiffmum or-

i, Dens

dinem bis rebus attributum à Deo, in quo borum unitverft

VU gf

confiféit 5 quorum ft unum aliquod e[Jet melius , corrum-

iic eolleti

peretur proportio ordinis : ficut: fi una cborda plus debito

L m prodt

sntenderetur , corrumperetur cytbare melodia : po[fet ta-

i poftbi

men Deus alias res facere, «vel alias addere iflis vebus

faüis; & fic e[Jet illud univerfum melius. . Ex his

Oritate ). J

üt:- D

"Textibus D.'Thomz patet, quód confideratis o-

D5

mnibüs modis, juxta quos poteft aliquid effe me-

t i

lius in eo genere, in quo attenditur ordo & pro-

d i

portio, non poffit condi à Deo melius, adeoque

J

qualibet creatura v.gr. planta, arbor, corpus

ft; tj

humanum , oculus, dens, mundus, univerfum

jf &fb

(quia etiam mundus & totum univerfum eft ali-

hj

quod unum unitate ordinis , ficut oculus, arbor,

mgrti - *

planta &c.) eft aliquid in fuo genere perfectiffi-

T W M

mum, ita ut fumptis his partibüs, quié defacto

g fecwldu

fümuntur, nec Deus per füam infinitam fapien-

L meliüm.*

tiam condere poffit melius ac ordinatius.

DICO V. Nonobftante, quód Deus fem-

j

. dliz P

per fa;:iat optimum formaliter , lpöteitfta

men ab-

foluté

"

204

DISPUOTATIO EIX.

t

j

folut? facere alia meliora iis, que defa&to facit,

d

comparativé ad infinitas creaturas pollibiles.

üeqlllï !

CoNcLUsIO eít conttà RAYMUNDUM

Mverf

H OIUU

LULLUM, cujus feré omnia opera occupantue

uümumüwm

*

in ftabilienda contraria do&trina, prout videri po-

, d

teft in Catalogo ejus operum apud BOLANDIA-

:

u

NOS.

Eadem eft contra LLeubnizium & ejus plu-

pum « W

j

rimos affeclas, inter quos funt etiam Catholici,

quem (

qui dicunt, Deum neceflarió facere illud, quod

DN

pOl

eonvendt

eft (apientifimum ; & quia, üt ipfi putant, con-

fideratis infinitís rationibüs pro, & contra Deo vi-

r

fum eft, optimum ac fapientiffimum v. gr. con-

f

dere mundum, redimere hóc modó genus huma-

gi :

num, &reliqua, quz dantur defacto in mundo,

gtenn, g

vt fs

ordinare modó optimó & fapientiffimó, inferunt,

!

Deum debuiffe producere mundum hunc & non

s Deo

alium ; eum debuiffe affumere hunc modum re-

st pfoput

demptionis & non alium, & fic de ezteris. .Ab

m papon

iftis ergo.in hoc differimus, quod non detur opti-

tins f

mum inter infinita poffibilia, adeoque Deus con-

efefma

tingenter & liberé eligat determinatam colleéctio-

fs g

lUR

nem entium poflibilium finitam, quam velit pro-

D

ducere, & in ifta primüm collectione locum ha:

:

N

VN (f

beat, quód Deus teneatur operari modó fapien-

ïnt;ntus

t d

tifmó. Adverfariosautem (quamvis adhuc fen-

E

D

At

tentia illorum non fit damnata) exiftimo re ipfa

Wtl

j

Anducere Fatum, quod admiferunt antiqui Genti-

ït.

IU TOR

J

les.

Oüibilee ]

l.

PRonaATUR Conclufio 1. SiDeus non pof-

LU

fet producere alium mundum, aut aliam mufcam

Drü]

Is

quàm de facto produxit, eó quód hoc fyftema

MT

Uil

entium vifum fuerit Deo fapientiffimum inter 2t-

slí

fmita poffibilia, tunc ideo, quia Deus tenetur pro-

Auces-

Müþ

Vi

LET

Qeqst

V df

DE ATTRIBUTIS DIV. iN,SPEC. .$05.

ffc

mll'aü Q

li

ducere optimum ac fapientiffimum; fed ho*c dici

! i

nequit; ergo. Maj.p:tet ; quia ea eft doctrina

j

| Oþeïa OQCu

Adverfarorum. Min.prob. Non datur fapien.

UM

tifimutn acoptimum comparative ad infinitos mun-

dos, & effe&us infmitos poflibiles ; ergo Deus

m t eiu:

nunquam poterit obligasi ad producendum opti-

mum ac fapientffimum. — znt. prob, — Effe&unm

At i

j

aliquem effe optimum ac fapientiffimum inter in-

finites poflibiles nihil aliud eft, quàm illum effe

D

X CODfr [

convenientiflimum ac maximé proportionatum

TOU V. er. (

ad finem à Deo intentuüi ; fed inter fnfinites et-

fectus poflibiles nunquam datur convenientiffi-

U getus h

A0 n m

mus ac maximé proportionatus ad finem à Deo

intentum 5 ergo. JMim. prob. Ex una parte etiam

ilmo, t

dm huncl

infiniti effectus nullam habent proportionem ad

finem àDeo intentum; ex alteraparie etiamfi ha-

Dunc molr

c de eatent

berent proportionem ad finem à Deo intentum,

tamen perpensis infinitis motivis & eundó per

Y non denr

infinitos effe&tus , nunquai poterit Deus inve-

eoque D

nire effe&tum compárativé optimum ac fapientif:

]natatn qui

finum ; ergo. Znt. prob. quoad 1. membr. Finis

. Quam và

Clionelot

à Deo intentus eft Divina bonitas, üit fe com-

municans creaturis ; fed ad hunc finem etiam

ari modi

infniti effectus nullam, habent proportionem ;

yumyigadi

quia Deus ininfinitum poterit magis & magis ma-

exitim:

nifeftare füas perfectiones feu bonitatem produ-

x antiai

&ione novorum entium . (fupponitur enim im-

pofüibile effe infinitum categorematicum;) ergo.

SiDes

Prob. Znt. etiain quoad 2. membr. — Deus non po-

ut aj

teft producere creaturam perfectiflimam, neque

pb boc

etiam datur infinitum categorematicum obje&ti-

[,jfïimüm ii

vuminrente Dei, (üt fuppono ex Philofophia $j

ergo non poterit Deus inter infanitos effeGtus pof-

Kel zeneüicï.

fibi-

J

i

Jl

ATTR

206

D-I'SPUTATäIVO .ui.

/

!

qtmn

M

fibiles invenire optimum ac fapientiffimum. -c.

[ [

u

aiet ; quia optimum dicit co

mparationem ad o-

ïf

[' |

Si ergo Deus tan-

W

L

J

mnia poflibilia fimul. fumpta.

JJ

tüm fimul intelligit co

lle&iones finitas in infini-

"i unlp

;

"

ij

tum & infinita diftributivé fumpta, poterit ratio

1

iil

í

qn od

dï

melioris & optimi tantum reperiri inter collectio-

j

l

I

nes entium finitas

|

TU

*

: contingenter à Deo ac liberé

volitas.

j [nyicit

PROBATUR

Conclufio ». ex D.Thöma.P.I.

TE

k

q. 25. a. 5. C. ubi ait : - Dicendum quàd circa boc qui-

Kmnis )

dam dupliciter -erraveruni..

Quidam enim. pofuerunt

ii

ratitt

Deum agere quafi. ex: nece[ftate nature 5 ut ficut. ex

g

actione rerum naturalium non po[funt alia provenire, uifi

que eveniunt (utpote ex femine bominis bowo, ex Jamine

N

olioe oliva) ita ex operatione .Divina non po[fnt alie

ves vel alius ordo verum effluere, nifi ficut nunceft, . Sed

j

füpràoflendimus (q.19. a.3.) —.Deum non agere quafi

j

c0

ex neceffitate nature , fed. voluntatem. ejus e[Je omnium

u

neäu

rerum caufam ; meque etiam ip[am voluntatei

" naturali-

F —

E--3

:

fIfma frot

—

E

!)

f

de

der & ex neceffitate determinari ad bas ves. — Unde wulló

modá ifle curfus verum fic ex nece[fitate à Deo provenit,

z

Em

n

g

Alüi verà dixerunt quüd

u

E

quàd alia provenire non po[Jent.

us

potentia Divina determinatur ad bunc curfi

u

i rerum. pro-

at .

L—23

—

J

E

E

pter ordinem fapientie & juftitie Divine, fine quo Deus

p

nibil operatur : cium autem potentia Dei, que eft ejus

£

E-x3

É-

À

Pz-3

(

conoenienter

——

E

e[Jentia , non fit aliud quàm Dei fapientia ,

(

quidem dici poteft , quàd mibil fit in Dei potentia ,

quod

LI— £

E

fu.

jrii

non. fit in ordine Divine fapientie. (nam Divina [apien-

—

lOnjs]

tia totum po[Je

pótentie comprebendit) ed wamen ordo

—

AL tf

—

& Divina fapientia vebus inditus. (in. quo'ratio juftitie

[

confiftit ui di&um eft q.21.a.2.) non adequat Divi-

QHUHDWJ

nam fapientiam, ut fic Divina fapientia limitetur ad bunc

"Upe

vi

ordz'?em. Manifeftum eft autem, quàd tota ratio

)1$.

u

»

LU

faPlent

DE ATTRIBUTIS DIY. IN SPEC. 207

Ti

u

Vi

uis , quem [apiens vebus à [e fattis -z'm;zäonit/',' & fine fumï-

Eïg()

tur. — Quando igitur finis eft proportionatus rebus pro-

8 ümtas n

pter finem f attis, fapientia f acientis limitatur ad aliquem

a, o

hjl

determinatum ordinem : - fed Divina bonitas eft finis im-

I

l] Titer en

proportionabiliter excedens ves creatas ;; unde Divina fa-

[

&DEO&

pientia mon determinatur ad aliquem ordinem rerum , -ut

non po[fit alius curfus rerum affluere.

Unde dicendum

&.Thgs

eft funpliciter , quód Deus poteft alia facere- quàm qu&

hduj

facit.. Ex his verbis D.'Thomz patet, quód o-

mnis ordo fit finitus, & inter entium colle&io-

1l tj li

H ; wj

nemfinitam ; adeoque eft impoflibilée, compa-

rativé ad creaturas poffibiles infinitas

La r

ordinem optimum.ac Jfapientiffmum.

poffe dalfi

i Uno er

L bt

Solvuntur Objectiones.

QU t

7

OsJrIcrTUR 1. contra primam'ConFclüfiïQ-

TU

f;-'

l

i

N

i

nem. 1. In Deo omnino non datur potentia

QEUET

l

ergo neque omnipotentia. Zfnt. prob. Sicut fe ha-

TT

l

l

w;:

1

i, Ü

[

betprima materia ingenere potentiz, ita econtra

JDeus fe habet in genere actüs ; ergo ficut mate-

teà Duj

n

,ria prima eft pura potentia fine omni a&u, - ita

fveri d

Deus eftpurus a&tus fineomnipotentia. 2. Quá-

r fmto

.libet potentiá melior eft ejus aCtus ; fed in Deo

UTAUTO

nihil datur, quo poteft dari melius; ergo nec

Di, u

, datur potentia.

Mai. patet ex Ariftotele 9. Met.

TU

^ ubi hoc dicit, & probatur-ex eo s; quia forma me-

Du p

lior eft materiá.

3. Potentia eft principium o-

j D

perationis fuperadditum nature; fed tale princi-

j fyi "

" pium nature fuperadditum in Deo non da-

l

TT

h

/

tur; ergo. Min.prob. Operatio Divina eft ipfa

jl

;

n

effentia Divina; fed non datur principium Effen-

tie Diving; ergo nec operationis. . 4. D. Tho-

jliniarn

TU

lh

mas & Theologi dicunt, quód fcientia & volun-

tas

208

DEATTR

DI&PIVfATIO 1if.

tas,Dei fint caufa rerum ; ergo non eft opus alià

j fü

Ti

potentiá diftin&á à fcientia & voluntate Dei fem-

9

Df

j

eM;mm

per actuali.

REsPONDEO ad t. n. a. ad prob. n. a.

Dif.

)9 03

U

fut

paritas enim eft; quia materia primà eft paffjiva

potentia; in Deo autem datur potentia a(tiva,

; du

A

T

Potentia vero attioa & paffrva plurimüm differunt:

dinfas o

hinc non licet ab una argumentari ad alteram.,

;g5 quæ &«

Diffimilitudo autem confiftit in eo, quód poten-

v edant!

mulitotumid

tia pa[/va condiftinguatur ab a&u : econtra po-

tentia attiva non opponatur ad actum, fed funde-

r n

tur in a&u; quia unumquodque fecundüm hoc

(guri

agit, fecundüm quod eft in a&u intra fe.

mun u

"Ad ». dift. Maj.

Potentià melior eft ejus a-

o

P

&us, quando a&us & potentia diftinguuntur. c.

:

i g

;

fecus.n. vel/ubd. Si potentia fit in ordine ad

jP;

ATA

potentiam fibi intrinfecam. c. fi tantüm fit in or-

Mccue,

dine ad effectum extrinfecum. n.

ïü

BEU

- Ad 3. c. Maj. dift. Min.

In Deo non datur

|

li

Qtal

principium operationis fuperadditum naturz rea-

|

o

liter. c. fecundüm modum intelligendi. n. . Sic

f g

etiam Deus intelligitur in ratione fuppofiti baben-

, hn

tis naturam , quamvis in Deo natura non /fi

i

12

ERNT

pevad—

M

l

NU

datur fuppofito realiter.

V

f

Id 4.. tr. a. difl. c.

Ergo non eft opüs ali

à NUA

!

