fapientia humana 5 fünt etiam in eodem genere

tur Doo

accidentis 5 ergo ficut humana juftitia eft acci-

ficut jn i

dens, ita Divina; quia, quod in uno ente eft

An iffos

accidens, non reperitur in altero effe fübftantia.

"g 2. In creatis compofita meliora fünt quàm fim-

lm Da

plicia; ergo compofitio eft major perfectio, adeo-

i, Qnj

que tribuenda Deo.

dnt. prob,

Mixta ex ele-

mentis ( v.gr. arbores

li,

f

e j

al ao

ipía elementa.

) fünt | perfectiora quàm

prout ].

RzsPONDEO ad 1. dift.a, - Juf"citia*& fü-

Trinit,

pientia funt accidentia in homine ob rationem

. Ti

Íuam fpecificam. c. ob genericam. n. . Dico e-

j eme

nim ; quód fapientiz ex fuo genere faltem gene-

yit. al

raliffmo, & omnis alia perfectio fit indifferens.

iaf

ad ftatum accidentalem velíubftantialem ; fed

m ! quando contrahitur ad hanc vel illam fpeciem

pribi entis, tunc fit fubftantia vel accidens, inquantum

(

I1.d

? accipit à Deo fubfiftentiam propriam velalienam.

Et hinc fi in natura voluiffet producere acciden-

p Ga, qualiter.communiter fupponuntur exiftere

ac

in Euchariftia cum modo e[fendi per fe , prout loqui-

ii

p i

1

turBellarminus ; ejusmodi compofitum accedente

yutio

——

|

fübfiftentia propria in. illa alia providentia foret

[übflantia naiuralis 5 quia in illa alia, providentia

ml Gu

.huic

j

142

I.V«'VT'DISPUTA'SIO I1I.

)

::

j

huic compofito äx ordinatione ftabili Divina in

-

J

(

|

mundo deberetur fubfiftentia.

»

j

:

)

jepa

d 2.. dift: a.

In creatis compofita

ineliora

j; &

funt quàm fimplicia ratione partium compofita-

j Tif

rum. c. ratione compofitionis , & mixtionis. n.

« iab

uandopartes mixti funt perfeiores quàm ens

fs p

fimplex, tunc etiam totum mixtum eft perfeGtius

U3U

ente fimplicis fed fi partes ill& non effent per-

Iuos

fe&iores, mixtio potius effet imperfectio.

p

OsjJicrTUR 4. contrà tertiam Conclufio-

nem.

1. Si daretur compofitio metaphyfica in

wpo m

A

Deo, tunc etiam daretur compofitio inter Dei

Effentiam & Exiftentiam ; fed hoc non poteft

witin

VTT

dici; ergo. . Mim.prob. Effentia Divina nequi-

dem poteft concipifine Exiftentia; ergo. nt.

sf

Effentia Divina confiftit in hoc, quod fit

vt

prob.

ms/fir

Ens à fe feu exiffens. Ergo.

9. Effentia Divina

efít id, quó melius excogitari non poteft ; . fed

xtUt D

tale Ens jam formaliter dicit Exiftentiam ; ergo.

al

DT

Min. patet 5 quia nifi includeret Exiftentiam for-

PLUTT

i, 1

maliter, jam poffet cogitari Ens perfe&ius, vide-

licet illud, quod etiam in fuo formali conceptu

z

"

t

j

X

10 ff

diceret Exiftentiam..

|

RresPoNDEO d i. c. Maj. n. Min. ad prob.

WOXDE

dift. a.

Effentia Divina adequaté fumpta non

f;&difïeren

poteft concipi fine Exiftentia. c. inadcequaté fum-

"uT

pta.n. Elffentia Divina adequaté fumpta dicit

cumulum omnium perfe&ionum feu Ens perfe-

1 dl&n

&iffimum, & fic utiqueinvolvitExiftentiam ; in-

lm

adequaté fumpta dicit cumulum perfectionum

"tri

abftrahendó à fola Exiftentia, & fic Effentia Di-

"i

vina poteft abítrahere ab omni Exiftentia, & ta-

b Ex-

liter abftrahendó formaliter diftinguitur a

"ii

iiten-

l]],

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC.

143

tl DiVinag

iftentia, non autem, fi fumatur Effentia ad æquät&,

in quantum dicitcumulum o

DOl

?

mnium perfe&iOnum.

nullà exceptá.

LT t

d 2. eódem modó refpondeo. C€. Maj. dift.

du

Min. "Tale Ens adzquaté fümptum jam forma-

At Qp

liter dicit Exiftentiam. c. inadequaté fumptum.,

ob

n. fenfus patet ex di&tis ad 1. hujus objectionis.

Dof effem.

OBJrCITUR 5. Contra eandem.

I.

CY-

[2

RILLUS ALEXANDRINUSs in Dialog.2. de TTiin.

IT Congi

exprefsé excludit à Deo genus & differentiam $

'etapbygæ

ergo non admittit com

pofitionem metaphyficam,

10 inter]

Zint. prob.) Sic habet: QGenus ullum nominare, alie-

- D0fO pot

num efL à vetta ratione — Item 1. 3. "Thef. ait: Vj.

IXint negi

demus omne ád, quod differentiam recipii

» €[Je compoft-

W. 4

tum , C2 mon fanplex. — Quare cim fanpl

ex , minimeque

W. quul

compofaius IDeus. omnium confe[fione. fit ,

^non. potef? Tà

Jentia D -

ingenitum e[Je illius differentia.

2. BOETIUS l. de

1 potalt;

rin. & Unit. Dei, Poftquam decem predica-

entiam d

menta recenfuit, ait: Inis Deum locum non babere ;

lx J'abfZantia enim. dn illo verà non

eft fubflantia , féd ultra

Yfetts n Jübffantiam.

3- $. AUGUSTINUS 1n lib. Confef.

veniam à Deo petit, quod eum ali

Trali CO

quando inprz-

dicamento fubftantiz collocáffet,

v Mi

KEsrONDEO adi.dift.a. Excludit à Deo

i

fumpt

l

genus & differentiam in ordine ad finem Philo-

|

Í

fophicum. c. "Theolopicum. n.

Finis pradica-

adequ

!

? füm

mentorum generis & differentise Pbilo

yfophicus eft,

(en Bs

j

ut entia diftin

guantur in fuas claffes, hoc eft, ut

fiat poffibilium divifio.

viflentt

Quia igitur Deus non

,

eft membrum dividens perfe&tionum, utpote cu-

| petid

f

cfft

mulus omnium perfe&ionum, non poteft eate-

UL

nus Deus poni in predicamento, quafi haberet

ff

j

onem

W

hanc perfe&ionem, & non haberet—perfe&i

yi

. alte-

i

jim

DI*SPU'fATIo IIl

OY

g

alterius claffis entium fecum condivifie ;

& quia

5

v | W'u |

Patres citati vel egerunt contra Philofophos, vel

jgiton

philofophicé, 1

deo negàrunt Deum effe in prz-

i loW

dicamento, aut

habere differentiam. — Porro fi-

edicamentorum & definitionum

g n

nis Tbeologicus pr

, j

es Divinz ordinatius intelleCtui

eft, ut perfe&üon

j li

noftro proponan

tur, & intelligibilius agnofcan-

um f

tur comparan

dó illas perfectiones

"cum creatis

qm, m

abftra&ivé non exc

lufivé ad alias ; & fic non

frihentt

bere genus & differentiam,

xepugnat Deum ha

Ex his patet refpon-

t

aut effe in predicamento.

yd (m

fio ad 2. , & ad 3.

uia ht Doctores Deum ex-

atl

tollunt fupra omne genus

Jubalternum, & fupra ens

e

l

gtl

& Jubftaniiam particularera limitatas

finitum ,

& 6. contra eandem.

1. Illud

ib fomi

OnprTrciITU

f

w 1

Ens non componitur ex genere,

& differentia ,

tentia & actus 5

fed

s üm

in qu

o non reperiuntur po

hMi

inDeonon

dantur potentia

&a&us; ergo. Min.

J

puriffimus feu perfe-

]

I

L 4

atet ; quia Deus eft actus

trüm

Giffimus, in quo nulla rep

eritur poflibilitas feu

fed attualitas omnium

Vr

!

pote

ntialitas ad perfectionem,

M

TUbyt e

erfectionum.

Maj. prob. — .

Genus habet fe per

alis ad formam,

& diffe-

Uttoty

Tnodum materig potenti

tndl

rentia habet fe per modu

m form:z determinantis

is,

2, Si Deus componere-

* um

indifferentiam gener

tur ex genere & diffe

.

rentia, id quod teneret in

s, vel effe

t ens vel accidens ve

"

eo locum generi

fubftantia; neutrum pote

ftdici; ergo. Mim.

teft dici; quia de ratione

j

[

prob. Primum non po

V

TU

generis eft,

.ut fit extr

a conceptum differentig 5

íft extra conceptum differentiarum ;

"

fed ens non e

ergo. Neque fecundum ;

quia Deus non eft ac-

MNDU

cidens.

Nec iertium; quia

fübftantia de fe di'git

W.

in 11-

aT

l

ii

. pE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. -/1'45

1IV1 i

; t

indifferentiam ad exiftendum. vel non exiften-

hlloü)phos

1

dum ; atqui Effentia Divina non eft indifferens

O effe

ad exiftendum vel non exiftendum $

d D

Tf

ergo.

RzsPONDEO adr. dift. Maj. In quo non

V defni

(

datur potentia etiam formalis, c.

realis tàntüm.

As n

::

n. Jrmalis potentialitas eft, quoód una perfe-

I pmol

&io poflit conjungi cum alia perfe&ione faltem

m

fecundum noftrum modum concipiendi przcifi-

5; &f

eE

vum, dum concipimus perfectionem Divinam ab-

d

lii &t

ftrahendó ab ejusinfinitudine, eam nec n

egando,

patet r

nec exprimendo.

Sic fapientia Divina formaliter

&5 Denm

non eft Omnipotentia; ergo fapientia Divina

V füprai

eatenus eft indifferens ac in potentia ad

e O-

Ti

mnipotentem ; pari modó ratio entis feu exiften-

t n T

iis in Deo formaliter non eft fapientia aut Omni-

x aternti

potentia; & fic ratio entis eft fo?maliter indiffe-

& afs; |

rens ad effe Omnipotentem aut fapientem.

]

5; erp.

F;

4 2. c. Maj. n. Min. & dico,

pro genere

Tius feu t

effe 'To ens.

4d prob. n. Maj. univerfaliter fum-

pofiüiltu

ptam. Verüm quidem eft, quód differentia de-

Valitasont

beat effe extra conceptum generis, fed non eft

s hbci

univerfaliter neceffarium, ut viciffim genus fit

tmam, d

€xtra conceptum differentiz.

Sic quando defi-

determy

nio plantam effe corpus vivens , 'Tó vivens includit

us comt?

rationem organicam ac Corpoream ; fed corpus

non includit rationem differentiz

uod tef

, fcilicet vi-

e acil

ventis.

ep :

QUJESTIO III..

ia d

EA

n C? quomodo Deus fit immenfus , ubique pra-

ym difet

Jéns , etiam in fpatüs umaginarüs.

ia

ejs o

orANDUM L Jlmmenftatis nomine intelligi

vim feu. aptitudinem exiftendi in omnibus re-

iL (

D.sdmort Tra&t. deDee.

K

bus

—Wm

146,

DISPUTATIO IIL

bus & in omnibus locis. Poteiï autem res ex-

"

u

iftere in loco duplici modó ; nempe vel prefen-

:i

gddUHtPem

jemz'ä

fabftantie ficut fol in cclo, vel prefentia vir-

tutis,licut fol eftin vifceribus terre. — Porro pre-.

qniau

fentià fübftantie poteft res iterum triplici modó

"n

[

effeinloco. 1. Repletivi. 9. Defmitiv. 3. Cir-

dimi W

xcum[cripiioc.

Effe in loco repletiwt , eft rem ita

NorAN

mnentate

replere locum, ut tamen eo nec ambiatur, nec

terminetur & fic exiftit in loco anima infantis,

iocuewntl ,'

pueri, gigantis, quee nulla determinata quantitate

d m

terminatur. Effe in loco definitioé eft rem totam

m a

'effe in locototo, & totam in qualibet parte loci;

lm d

du

fed ita, ut faltem alicubi loco ambiatur & termi-

metur. . Et fic exiftit corpus Chrifti in Euchari-

1

]

:

kcil

ftia, quod in celo loco ambitur & terminatur.

jitr, m

Effe in loco circumfcriptivà , eft rem ita occupare

i.

locum, ut ratione fuarum partium variis loci

3 of

- partibus refpondeat.

20005 n

NoTANDUM Il

I

ye cüm etiam effe dupli-

Locus realis

.:Jäimompre

cems fcilicet realem & imeginarium.

iav

eft idem cum extenfione hujus univerfi in lon-

Y

gum , lat

um & profundum. . [maginarius eft, qui

non exiftit nifi in folo intelle&u. . Et inde dicta

2 Qf

ET

funt fpatia imaginaria feu illa, qu& concipiuntur

Utl

extra univerfum.

Sicüt enim concipimus ne-

tf g

fcio quid extenfüm, in quo mundus fuerit con-

R,

]

ditus, fic extra univerfum fingimus fpatia qu&-

"t n

dam etiam extenía, in quibus alia eüfuia creari

il

UI

poffint.

IIL Aliud effe 1'em; quz eft

gl b

NoTANDUM

inloco ; aliud effe illam formam denominantem,

ldæMlje

Sic dum Petrus eft in

per quam res eft in loco.

N

mplo

h

templo, dicunt ReceWiqres,Petrum cíTe in te

pe

Tij g

I

DE ATTRIBUTIS DIV.IN SPEC. 147

Qp ve!

!

L

per modum íeu entitatem modalem füpperaddi-

dj

It

"li ]

tam feu ubicationem ; Thomifle vero & Scotifle fu-

peraddunt Petro relationem , per quam formaliter

Vrl

"t

denominatur effe in hoc loco.

Alii veró putant

VT

060('

eam formam nihil aliud effe, quàm folam indi-

^5 fon

fiantiam à vicino ambiente.

bt

Àl

NoTrANDUuMIV. Nonunam fuiffe deDei

CO

immenfitate Pbilofopborum fententiam.

Platonici

Ó

EM

docuerunt ; Deum effe in mundo, ficut nauta

eft in navi quam regit.

ILTeQ n

"driftoteles docuit, pri-

CLparte l

mum motorem tantüm

movere fupremum co-

JU' & t

lum. Stoicis vifum eft, Deum etfe extra caelum,

acinde univerfi molem torquere. Loca,, qui-

It ugg

Fefftimatue

bus duplex illud Platonicorum & Stoicorum dogma

explicatur, inveniuntur in TER TULLIANI Á-

Jottupus

?witis ln

pologetico. — S'udei rudiores cenfebant Deum effe

in folo Jerofolymorum templo , ut enim habet

Hieronymus in c. 66. Taize, imoifibilem & incorpo-

hm

Lt

ralem, & incomprebenfibilem: Deum, templo Sferofolymo-

ivenf itlt

vum po[Je concludi cenfuére.

Forftius Calvinifta do-

trisd

cuit; Deumin colo tantum effe fub/tantialiter pre-

fentem , extra colos autem viriualiter tantüm.

D

"uguflinus. cognomento Steucbus Eugubinus huic

OY

Vorftii fententiz przeire nonnullisAuthoribus vi-

Yi

Qs ff

l

*

(

J

7

j

t

fus eft ; fed plané immeritó, quia Eugubinus

'

tantüm negat Exiftentiam Dei repletioam loci, de-

Q5 1pd

d

T

finitivam, & circum[criptivam ; illique folüm affignat

a ent

fpecialem modum exiftendi in loco per applica-

tionem excellentiorem virtutis, & per Operatio-

entm t

Il

a

Il

nes fuze Majeflatis, qualis applicatio Divina datur

)nom

in cclo tanquam /oco proprio Dei. In hec Pfalmi

f

(fü

:

I138. verba :

d

Iniellexifli cogitationes tmeas de longe,

[5

|

üc fcribit : Quamquam Jit ab omnibus remoti[famus

2

(fe-

-

D

yimm

148

DHPUTAT(OIW

M

ifr

Wnam) perinde tamen omnia cer-

o

Cfadem enium babet alt

i

«s d

mit, ac fi prefens fit.

"Ac videbatur pariter mirabile if

ia

Oriente e[fet , videret que fierent in

l

Propbete, ut qui in

|

jl

'Occafu : atque Deus reguans à

n aliiJana vegione 'videqt

3

jj

fubjectas terras.

il

t

NoraxpUuM V. Convenire Theologos;

3

Deum non effe ubique circumfcriptivt, quia Deus

s

"

non habet partes ad inftar quantitatis, ratione

!

j at

riis loci partibus refpondeat : fic e-

1128

«quarum va

pmim habet

S. Auguftinus Epift. 57. Quamquam 'in

t

f

s ubique diffufus , carnali e-

i

AL

i

[j

7

eo ipfo; quod dicitur Deu

fiftendum eft. cogitationi ,

&y mens à fenfibus corporeis

gqaþ*/äf Jf

r Deun

mud

(

avocanda, nec quafi f[patiofa magnitudine opinemu

)

ficut fumus aut aér, aut lux ifta dif-

Jl

|

jer cun&ta diffundi,

funditur.

Omnis enim buji

istnodi magnitudo minor efr

W pfælel

féd ita potius , ficut magna

u

D

in fui parte, quàm in toto :

eft. fapientia etiam in bomine , cujus efL cofpus paroum.

Mu w

ag

Ita Auguftinus.

|

d en

l

N:OTANDUM V I.

Convenire pariter

j

AH

'Theologos , Deum prafentia potentiali & aptitudi-

[

if

J

j

nalt effe fubftantialiter preefentem in fpatiis ima-

1

t

einariis; fed non conveniunt, an praefentià actuali,

i

n

»l]

hat

feu a&u in illis fit ? Qui cenfent, ea fpatia ex-

c?/

l

iftere independenter ab operatione intelle&tüs;

docent Deum in illis fpatiis effe fub/tantialiter pr&-

| i?lj'JOgl

'

q

ä

u

l]

T

T

fentem ; qui veró cenfent ea fpatia realiter non

e(fe extra ccelos, fed tantüm in imaginatione, con-

[ Pyl

j

1

ii

tendunt, Deum in illis fpatiis non effe fubf/antia-

W

lüer prafentem.

* D

mp

:

DICOL Propofitio, qua afferitur, Deum

]i

non effe ubique fubfdantialiter prefentem, eft he-

»

ltþo

retica.

Ü

h T

PaO-

l]

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPE&. 149

1

$^

Ti

D

PRosATUR Conclufio. Illa propofitio eft -

T t ;

hzeretica, qu& adverfatur expreísé definitioni-

bus Scripturarum & traditioni Ecclefie ; fed ta-

TM

lis eft propofitio controverfa; ergo. Mim.prob.

Inprimis quoad primum membrum ; fcilicet propofi-

i Theo

tionem illam adverfari S. Scripturg.

i

J

j

L. er.o.

'äDliUä, quia

|

il

v. 23. hec habentur :

Si occultabitur vir in abfcon-

Ubf

Ts n

ditis , && ego non videbo eum , dicit Dominus ? nunquid:

Ondagt:

mon calum €9 terram ego impleo dicit Dominus 9 — 9

.

!

- Dums

j

.T

In Pfal.138. Qui ibo à fpiritu tuo, & quo à facie tua

z

fut, camjj

fugimm ?. i afcendero in celum , tu ilices: — fi defcen-

dero in infernum , ades. Hic Textus eódem modó

L

ia )

loquitur de preefentia, quam habet Deus in in-

ferno, ac ea, quam habet in calo

Itl ifud

; ergo cum

ddo r

fit fabflantialiter praefens in coelo, etiam erit Jaüb-

flantialiter preefens in inferno.

3. ia-.66. vor

x f

Ja:;i;m Päï"&fä

Hoc dicit Dominus : celum fedes mea, terra autem Jca-

bellum pedum meorum. — Si ergo ex hoc loco colli-

gitur, quód Deus fit fubZantialiter preefens in ccelo,

ite p

etiam debet colligi, quód fit fubftantialiter prze-

ii & a

fensinterra. 4. BARUCH 3. V.95. Magnus eft. .

in ii

& non babet finem , excelfus & imnenfus ;; atqui non

efentitt

effet immenfus , fi alicubi in univerfo fübftantia-

liter defineret effe.

, ab

5. S. PAULUS in Áreopago

ne Id

AU T V.

27.& 28,ait: Non longe eft ab unoquoque no- "

bjlamizzlzler

Jirum ;

in ipfo enüm vivünus, movemur , & fumus,

ja realt

In hac argumentatione D. Pauli duo nobis mon-

inatione

;:

flrantur: primb; Deum effe nobis fübftantialiter

,

T

il

j

l

l

prefentem perid: nonlongeeft abunoquoque noftrum.

Secundó ; prefentiam illam fübftantialem probari

poffe ex Dei operatione in nobis per hanc cau-

f

/

ia

alem : £m ipfo enim vivimus ,

mooemur C fumus.

. Prob. Min-

Etiam quoad alterum membrum 5. fcili

a

|

K 3

cet,

PeiasseiRe-

DISPUTATIO IlI.

EATTRI

150.

cet, propofitionem controverfam adverfari Tra-

I. ORIGENEs Hom. 12. in

i

ditioni Ecclefiz.

|

j

Gen. exponens, quis effet locus, in quem abiiffe

"

(

mmosmï

dicitur Rebecca, ut confuleret Dominum, fic lo-

YIN 1pa m

quitur: Quoabiüt? ex eo loco, n quo non erat Domi-

iC

nus, abiit ad eum locum, in quo erat ?. monne ubique Do-

aninus ? monne ipfe dixit : celum €9 terram ego impleo?

m

RODA

9. S. ATHANASIUS Orat. 3. contra Arianos af-

ferit, ftultum effe ac impium quarere, ubi ft Deus 3

i

non effet autem ftultum ac impium, fi Deus non

eulita

ff

effecubique fubfTantialiter prefens. , 3. BASILIUS

contra Arianos agens ait: |Ubique fümul extenam

æm,hym

4. Idem repetit s. HIE-

vl

Filüi bypoftafin veperies.

RONYMUS in cap. Ia. 66. prout paulo anté in

T LL

Not. IV. vidimus.

$s 53 AUGUSTINUS p€1't0«

WTIUS FOLT

f

4

tam Épiftolam 57. probat hoc dogma : .Deus ubi-

hn

que fübftantiáliter eft diffufus : prout in INot. Vj' in-

gt n

finuavimus.

;lis,hb

ia

J

E

Q D

DICO IL Deum effe ubique poteft ätiam

demonftrari ratione naturali.

tmit: j

Poteft demon-

PRosATUR Conclufio r.

V D

ftrari Deum effe mentem univerfaliffimam , qua

n

comprehendat totum univerfüm in fe ipfo, fi-

mbne:

cut nos comprehendimus v.gr. domum idealem;

d h

item, quod hoc univerfum fic conceptum creet

i

& regat, ficut nos in nobis ipfis formamus do-

CR

!

mum idealem 5 ergo etiam demonftrari poteft,

D

me. SP

;

Deum effeubique; quia univerfum creatum non

Mi

1

ï']

f'

)

|

|

:

'

DT

A

BU

l

l

l

eft extra intelle&um Divinum creantem, fed tan-

Vl

T d

j

|

1

tum diverfum indiyi*dualiter ab univerfo illo

[

ïre

1

l

l

*

W

l

]

d

fl

PnosnATUR Conclufio 2.

Poteft demon-

j

u

j

ftrari Deum effe in pun&to ; ergo etiam pote

ï

Q«

Viy

1

l,

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. ISI

n adVerfarin

5 n

demonftrari, Deum effe in toto Univerfo. Prop,

ln qUQm 3h

c.. Univerfüum in mente Divina, quod Deus mu-

?

)Ominumjï

l

tat, & fervat ut nos domum idealem diftinctam

ab animo, non potius habet ration'em miagnitu-

110 f0

- ln ii

dinis bipalmaris quàm rationem pun&i

; ergo.

DICO III. Deus non eft fübftantia

lr quii

Hþei'

Í

Itta Ari

prefens in fpatiis imaginariis.

6 f

PnaosATUR Conclufio z. ex SS. Patribus.

IT fi w

Patres interrogati, ubinam fuerit D eusantequam

creáffet mundum, nullibi refponderunt, Deum

ETU

fl exin

fuiffe in fpatiis imaginariis,

fed tantüm in fe ipfo ;

ergo. Jnt. prob.

I. TERTULLIANUS lib. ad-

Delit $ &

Xulo anté

verfus Praxeam c. $. ait : nte omnia erat

Deus fo-

lus, ipfe fibi & mundus , & locus & omnia.

«

[9]

MI-

INUS p

NUTIUS FELIX ait; Palam eff, quód ante mundum

m Doi

Deus fuerit ipfe pro wundo.

3. S. AUGUSTINUS

a NT

exponens hec Pfal.12». verbd: |Qui babitat in

uepotale

«ulis , fibi hanc quaftionem proponit : Znteguam

aceret Deus celum 6&? terram, ubi babitabat ?. & fic

refpondet : Jn fe babitat Deus

Poteft d

, apud fe '*babimbat, G

apud [e ef1 Deus.

aliftman,

PnRosATUR Conclufio 2. ratione.

Effe in

in fen

aliquo loco eft illi co&xiftere ;; atqui Deus non

omumitt

coéxiftit fpatiis imaginariis ; ergo. JMim. prob.

Ynceptunt

Coéxiftere eft duo exiftere; atqui duo fcilicet,

forman

Deus & fpatia imaginaria, non exiftunt ;

ergo.

onftrai

Min. prob. — Spatia imaginaria nullam habent Ex-

m at

iftentiam nifi in noftro intelle&u errante; prout

inen t

hisce verbis declarat S. Auguftinus 1. 7. Confef.

| i

C. T. lia te, vita.vite mee, grandem per infimita fpatia

undique cogitabam penetrare totam mundi molem, 63 ex-

ira eam quaquace

potel 4

rfum.per immenfa fine termino. ( fpa-

Q at

!

te terra , baberet cglum , baberent o-

tilg ) ut baberet

CA

mpnia,

—

73

DISPUTATIO III.

152

fti

!

" mglt

mmf?z, & illa finirentur in te, tu autem musquam. - -

T Q

Jta fufpicabar, quia aliud cogitare non poteram 5 nam

]^

qpod D)

falfum erat.

Ti

ll

DICO IV. Deus conftituitur formaliter

j 1

$f

j

fi

prafens in loco per operationem

ad extra.

l

Per illud Deus

u,mtjïlï Uf

PRosATUR Conclufio r.

:

j

. formaliter conftituitur prafens, per quod Scri-

»

j n n

l

;

i,

2

ptura fubftantialem ejus inrebus prefentiam ex-*

:

i

W

um

primit; fedScriptura prefentiam Dei exprimit

(

E

peroperationem; ergo. JMin.prob. Ex illo A-

jl

ï

poftoli textu priusaddu&o :

INon longé ef? ab uno-

Ü

quoque noftrum ;. quia. in illo oioimus . Item Pfal.

1l

138. Si fumpfero penmas meas &c.. tu illic es : etenim

illuc manus tua deducet me', & tenebit me dextera tua,

IN

2

l

PRonaTUun Conclufio 2. ex fenfu Patrum.

!

í

TERTULLIANUS l. contra Praxeam c. 23. ait:

j

Scimus , Deum etiam intra aby[Jos e[fe , & ubique confi-

s. AUGUSTINUS l.2.

Jflere ,. .fed i & pote[tate.

T

IQir,

if

ad Simplic. q. r. expendit hec verba fcripture:

Spiritus Dei ferebatur fuper aquas , & ait: — Super fe-

hopamQ

mebatur non locorum gradibus , intercallísque [patiorum,

;a'enientiOrr

fed excellentia , &? eminentia dominantis fuper omnia vo-

DN

'

luntatis.

1

EM

ni

" PRomATvuR Conclufio 3. Si Deus non e

l

At

in rebus equaliter , fed inequaliter ratione diverfze

d

IUPIT

BI

operationis, tunc tantüm eft in loco per opera-

tionem 5 fed ; ergo.

Min. prob.

Ex s

GRE-

1

conio Magno, qui Hom. 8. in Ezechiel fic feri-

Wl þ€1 ]

l

bit: Tranfeat animus , & in Creatoris füi lumine fidei

i

At

oculos figat , quod unus vivificet omnia , & creaverit 0-

NU

l

mmias quodubique efl, €? ubique totus eft 5 - quod in-

fl

circum[criptus & incomprebenfibilis ,. fentiri poteft , &&

Mi

Qften

He

'piderz' n potef? ; quod nusquam deeft , & tamen ab

B

quo-

0m

DE ATTRI*BU'TIS DIV. IN SsPEC. iSKS

NUDTM

UM

quorum eogitationibus longe ef? ; quod mec ibi deeft , ubi

longe eft 5^ quia ubi non eft. per gratiam, adefT per «in-

didiam ; quod omnia tangit , nec tamen egualiter omnia

ib f

TU ad extm.

tangit : quedam enim Langit ut fit ,. nec tamen ut vi-

vant. && fentiarit, ficut funt cun&ta infenfibilia ; quedam

& ii

: D*t quoi

|

tangit , ut [imt, orvant & fentiant , nec tamen ut difcer-

$ Drrefentim

nant, ficut fünt bruta animalia ; quedam tangit ut fmt,

vivant , Cj fentiant , & difcernant , ficut ef? bumana &g

Ti Dd ey

"Ingelica natura :

" Fj

& cüm ipfe nunquam fibimet ipf fit

diffmilis , diffimilit

er dilfamilia tangit ; quod ubique pre-

lg d d

5 lml

Jéns eft, C5 inveniri vix poteft ; quem flantem Jequimtur.,

&j comprebendere mon valemus.

Ponamus ergo ante

[lt 05 : g

oculos mentis noftre, que illanatura fit, que tenet omnia,

fte dexttnt d

fenfo Pt

dmplet omnia, circumpletlitur omnia, fuperexcedit omnid,,

Juftinet omnia ; meque alia ex parte fuperexcedit , atque

em t

alia fuftinet ; meque alia ex parte implet., atque alia cir-

, 6 Ub

cumplecütur ; . fed circumpledtendo implet , 69 implendo

UsTINUS

circum

iplettitur ,. fufTinendo füperexcedit , .

C füperexce-

rba ferp

dendo fafHinet.

Ita Gregorius.

D

cat: r

PaonaTURn Conciufio 4. Non datur alius

Iu f

convenientior modus exiftendi in loco refpe&tu

;fiper

Dei; ergo.

nt. prob.

Deus cüm fit incapax

accidentium, non eft in loco.per Ubicationem, nec

i Deunt

l

lm

h

per relationem, nec per indiflantiam partium; ergo

atione

nor datur alius modus exiftendi in loco, nifi per

!

Qco t

operationem. nt. prob. —Ubicatio & relatio fünt

ls

'

accidentia; indiflantia fupponit conta&um: .dein

zechid !

Angeli per indiftantiam fuw fübftantim precisé

non dicuntur e[fe ubique, etiamfi nullo mediante

jf lii

j ga

intermedio corpore diftent ab ulla re ; imó in-

diftantia fupponit rerum indiftantium determina-

ii g

i f

tam ftationem, quod de Deo dici non

pot?ft,, ut-

pote nullibi finito. . Ergo.-

] mnzenä !

K s

Sol-

u

: ,DE ATTRIj

154.

IDISPUTATIQ ITI.

[

"

Solvuntur Obje&iones.

n

O5]JI CITUR I. contra primam Conclufio-

gt j

ent

nem.

I. Scripturz paflim dicunt, Deum effe

ä.;gïs y

dem

f

in celo, non autem in £erris; ergo non eft in ter-

ra per fubftantiam.

JAnt. prob. — Pfal. y13. Celum

g us

o a

culi domino; terram autem dedit filiis bominum. 1tem.

[ piciat bomines ;

i d

fspius dicitur, quod de cvlo .Deus re

2, Si Deus

aut quod Jeng? fit ab impiis. Ergo.

g. um

yetn

effet ubique, tunc non magis effet in ccelo aut

m

.,'

templo , quàm in inferno , hofpitio, cloaca & fi-

W

It

7

(

milibus; fed hoc eft abfurdum; ergo.

gimmw

Ti

ii

nl

RresPONDEO ad 1. dift. a. Dicunt, Deum

sb

J

effe in coelo per eminentiam operationis. c. per

RR

ubicationem localem. n. Modixhi,loquendi in

"

ii

fcripturis ufitati tantüm fignificant, Deum effe

agl

in celo per fpecialem manifeftationem fu:e vir-

t fta

tutis; cüm enim Deus tantüm fit in rebus per

omnia in omnibus juxta

Vil es

operationem ,. & operetur

Apoftolum, fequitur; quod fit ubique. "Sed

at

tj aj

uia homines in his vel illis circumftantiis non

attendunt. ad omnem operationem Divinam,

Wil

tlbf

fed. ad aliquam tantüm excellentem , & fpeciali

lincrg

attentione dignam; ideo mirum non eft; quód

homines Deum confiderent ut fpecialiter prz-

3jïüicunt, J

Sic

1 d.

T

fentem modó in hoc, modoó in illo loco.

dum homines orant ;

communiter fibi propo-

T t

nunt Deum, velut omnipotentem , velut magni-

EW W

ij

ä

N

ficum & beneficum , & fic attendunt ad praeci-

puam operationem potenti$ ac beneficeptiæ.;

W(IHU;) D

fcilicet ad confervationem coelorum.

'&tatione.

!

Zd». dift.Maj. Sequeretur; quod Deus ma-

i

l upg

.J'Z

gis effet in ceelo , quam in inferno per operatio-

; ]

nein.

x

V

! IIL [

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. ISS

Qs,

nem. c. pei* ubicationem. n. JDeus enim eft

'!.

inzqualiter in rebus, fecundüm quod inequali-

mt) DEUm

j

ïk

ter operatur in rebus.

Ergo ibi eft magis, ubi

OT0n df

magis operatur, & ubi magis operatur, ibi eft

iIm

li

objectum majoris àttentionis humanz, ut proin

M l

etiam Deus magis fit in coelo , quàm in inferno,

quia datur in coelo eminentior operatio. Idem

,F "tf lii

AEX

dicendum de cloaca; illa enim tam parum infi-

cit Deum, quàm parum eadem inficit noftrum

& It cgly,

0, dloscil

intelle&um , cüm de illa cogitamus, licét etiam

120.

tunc cloaca quoad effentiam in nobis fit, & co-

gitationes noftre in illa: fuppono enim, totum

ICunt, Da

mundum ita fe habere ad Deum, ficut mundum

I0is, c, p

'

intelle&ualem ad mentem noftram, — Deus intel-

i loqueni;

ligendó mundum, & fua voluntate inhoc etfe

L, Demn d

obje&tivo ftabili eum conftituendo ; creat mun-

Ioem foer

dum, & per hoc Deus eft in mundo, & mundus

t inrouy

in Deo, ficut aliqua fpeciesimmobilis eftin men-

? ano

te. Aliud exemplum pro populó dat S. Augu-

[

|

übique.

fünus 1..detriplici habitaculo c.6. dum ait : Deum

ümftantir:

tam parum. coinquinari & cloaca , quàm purifftmum ra-

em Diny

dium folisà luto, quod peroadit,

fimilitudo fit pro populo.

Verüm üt dixi, hec

m, &

non t

OnBJrzCITUR 9. contra eandem.

I. SS, Pa-

pecinitt]

tres dicunt, Deum non effe in loco ; ergo nec

ilo od :

eít in mundo.

dnt. prob.

SC. AUGUSTINDSI

O&oginta trium queftionum afferit : Deum nus-

ter ii

quam ef[]e.

S. cHRYSsOSTOMUS Hom.s. inEpift.

l, velit

"

dont 401

l

ad Colofs.fcribit: eum nullibi effe. Idem docet

j

"ibanaftus , Damafcenus , & Bernardus . $.. de con-

t

fideratione.

'üfn.

2. $. ANSEL MUS Monolog. c.22.

ait: Si ufüs loquendi admitteret ; comovenientibs dici

qo0D9

videretur 5 Deum e[fe cum loco 69 tempore., quàm in

m OPE;

| loco

j

156

DISPUTATIO IIf.

ali-

j

loco el tempore; "verius enim fignificatur. contineri

itur e[fe in alio, quàm cum dicitur , e[fe

|

;l

quid , dum dic

m

cum alio.

In

mullo itaque loco & tempore proprie dici-

;

tinffl D

tur e[fe , quia omnino à wullo alio continetur. — Ita An-

[

"

felmus.

vAnfetmi

Dicunt; non

)u &D

RegsPONDEO. Zídr. dift. a.

effe Deum inloco per modum contenti. c. per

ss

)

modum continentis. n. — Patres dum loquuntur

ym. f

deloco, refpiciunt ad fenfum verborum popu-

larem. Popularis autem fenfus verborum ; dum

ex m

in

fD

dicitur, aliquid effe in.loco, vult, aliquid effe

loco per modum circumícripti ac contenti; &

Jj

[

gl

//lï

'fg

in hoc fenfu non eft verum, Deum effe in 1oco;

nos enim dicimus, Deum tantüm efle in loco

( l

j

Ü

,;

per operatio

nem.

04

dem modo dift. Ceterüm quód

ij

d 9. eo

s. ANsEL MUs non neget, Deum efle in loco,

n

1

1l

li

patetl

egenti c. 22. & 2

3. dum ait: Patei itaque,

entia ubique & [emper €o

UT

:

qualiter fumma. omnium e[Je

nusquam & munquam , d eft in omni

loco , &j nullo fit

TM

'

L

l/e-

W

l

j

T

J

uxia dicer orum intelle&tuum concordem veritatem.

, i

digf:fz

J 1110

vim cum confz

et , eandem fummam naturam non magis

h dil

e[Je in o

mnibus locis, quàm in omnibus que funt mon*oe-

TOR

, fed que penetrando cuntta. conti-

J hCDH

lut que contineatur

neat, cur non dicatur e[fe ubique 9- Hoc fenfu, ut potius

ï

BU

intelligatur , e[fe in omnibus que [unt , quàm tantin in

Iuf

omnibus locis ?. cum bunc intelletum & vei veritas ex-

lu)

igat ,

& ipfa localis verbi proprietas nequaquam probi-

ij h

beat ? . folemus namque

localia oerba fepe irreprebenfibi-

:

Ti

liter attribuere rebus, que nec loca funt , nec circumjcrt-

^tsg

a

ibi e[[e intelle-

prione locali continentur , velut fi dic

a)fhe

um in anima, ubi eft Yationalitas ;

nam cumibi & ubi

l

Jt,

lii

adverbia localia þnt , non iamen locali cz'æumfcrzþtio

aut

lüQ l

À

DÀ

I1f,

DE ATTRIBUTIS DIV. IN 'SP]E*ZC.

157

il Qu

tj

Qu dj

aut anima continet. aliquid , aut intelleus & rationali-

Jj

f j

4as continetur. — Quare fuimma natura fecundum rei ve-

Wtf l:

tip

ritatem dicitur aptius ubique effe fecundiam. banc fignif-

]

cationem , ut intelligatur e[Je in omnibus que funt... a.

S. Anfelmus; ex quo pàtet, mundum fic effe in

: Dieng,,

30ntenti. &

Deo, & Deum in mundo, ficut rationalitas eft

in intelle&u, & intelle&us in rationalitate.

du g

OBJICITUR 3. .contra tertiam conclufio-

TOOTQm M

nem.

eonm;i

I. Qui non continetur hóc mundó, eft

extra mundum,' adeoque in fpatiis imaginariis ;

aliquid ef

fed Deus non continetur hoc mundo

Contenti;

$ 6PBgOs

Min. prob. 3. Reg. 8. v.27. dicitur: Sicelum &

effe in t

lfl -

ccli celorum te capere non po[Junt. &c.

2. Job. »s.

dicitur : Excelfior celo eft, "profundior. inferno. &c.

/& cap.22. v.12. 2jn non cogitas, quod Deus excel-

Atertm qu

1 effe in l

Jior. celo frt , & fupra flellarum verticem fublinetur ?

. Item Ecclefia ad B. Virginem dicit :

uem coli

t: Dd

capere mon poterant , tuo.gremio contulifti. — 3. lfa. c.

t & fn

40. V.12.dicitur: Quis (nifi Deus) menfus eft pu-

lo, 6

gillo aquas , & palmo celos ponderavit ? — quis appendit

UUR — ivjbug disitis molem terre ? Ergo quemadmodum

im""*. homo aliquid manu ponderans eft extra rem,.

JJ5 ^ quam ponderat, & res ipfa extra manum ponde-

ndo cunt

rantis, fic Deus erit extra univerfum.

x nj t

REsPONDEO adr. dift. Deus eft extramun-

;ümr

quim

dum feparatione potentiz. . c

feparatione loci.

$"w n. Quando dicitur; quód Deus non capiatur bác

u

:

w! mundó; íenfus eft, quód ejus potentia non tan-

y t

tüm fe extendat ad hunc mundum, fed ad infi-

w nitos alios mundos, qui omnes latent in mente

1

[

W

;

iij

,

divina, five in mundo illo intelligibili.

Igitur

m n

i

mundus intelligibilis divinus fpatiofior eft mun-

i

ES

i

z

g

or eft

1

dó ifto reali, ficut & animu$ nofter maj

inun-

d

.DE

ATTRIB

158

DISPUTATIO II

j

)

j

"u

mundo.

Solum hoc eft difcrimen, quód mun-

';

lt

-s

!

?

|

[

Ti

Ts

dus intelligibilis Divinus fit per fubfiftentiam in

j

STOU

D

fe ipfo major hóc mundó , uti & per potentiam

|

g'fpäfliS i

a&uandi omnes mundos intelligibiles, licét hoc

"

!

.A

ao

de animo noftro non effet verum.

agl i

Ad ». dift. a. Deus excelfior coeló, profun-

j bicu

dior infernó, & major iftó mundó eft, celfitudi-

, mundum

ne, profunditate, & magnitudine intelleCtuali. c.

jl redo!

realiaclocali n.

Seníus patet ex dictis.

inta 1

Ad 3. dift. a. eódem modó. . Deus ponde-

l

i

l

vt

[

ravit mundum mundó intelle&uali. c. locali. n.

2

toc r

Sicut pondero in mente lapidem vel montem,

erift

J

