ita Deus in mente fua ponderat mundum , hoc

f

.

w

qui n

tamen difcrimine, quod Deus ponderandó mun-

BU

dum, eum efficiat & confervet.

[

l

Das

OsnJrcrTUR 4. contra eandem. - $5. Pa-

m Deud

tres dicunt, Deum effe in fpatiis imaginariis ; er-

ii

o. nt.prob. 1. ex $. AUGUS TINO, qui l. 11.

de Civit. Dei. c. $. admittit fpatia imaginaria his

t poi

|

j

verbis : Cogitent exira mundum infinita [patia loco-

U

l

)

ass

vum; ac poftmodum addit: eos in vaniloqutum pro-

ï

01

gredi , qui afJerunt , Deum à iantis locorum exira mun-

tibotf

BY

dum fpatüs. abfentem e[Je. Krgo Deus eft in illis

fpatiis.

9. $& GREGORIUS l.2. Moral. c. 7.

i d]ü. r

t

ii

ait: Deéum ita manere inira omnia, 'ut fit extra omnia,

g. BoE TIUS lz. de lrinitate ait: Omnem locum

Ü

11

:;

lt

ade[Je Deo, cinn nullus locus fufficiens fit ad ipfum ca-

lm

y

bt

pindun. 4. PRUDEN TIUS in hymno de S.Ro-

mano fic canit: JDeus perennis, res inefWimabilis,

lm

'

E

J

extrüque & intra veplet ac fuperfluit. s. A THENA-

l,

[

"n

GoRAs in Apol. pro Chriftianis ait: JDeus ita

|

I,e

mundum excedit, ut impleat undequaque, quidquid fupra

r

ipfum eft , nec locum ullum f& vacuum relinquit.

6.

u

THEO-

i

l

!

j

. DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. I59

l Quod

l

Mf nf

THEODORETUS ferm.2. de providentia, ait:

UM

Omnia complettitur ipfe à nullo circumfcriptus.

V Doten

m

l oy

l t

lii

REsPONDEO r. dift. a. Dicunt, Deum effe

in fpatiis imaginariis exiftentibus in mente' divi-

na.

C

exiftentib

U

!

IS extra mentem divinam. n.

) D

Quidquid animus nofter con

cipit, eft aliquid re-

d. edfs

ale, ubicunque fit.

Dumi

gitur concipimus ex-

1i.

tra mupdum aliquod fpatiu

m, hoc utique eft ali-

quid reale, fed nil/aliud

» quàm infinita fpatia ex-

7v lf

iftentia in mente Dei :

D

in quantum poffibiliter

C Jocaü,g

poflunt produci & p

He

rotendi extra univerfum.

&l monta

c igitur fpatia intelligibilia funt;

in quibus

idüm, h

exiftit Deus ;

mund

ficut fi anima concipiat novum

Fand) mur

:

um, ille mundus erit in anima, & animain

tmundo.

In fp

atiis igitur intelligibilibus acidea-

n

libus eft Deus;

& ea fpatia fünt extra mundum

xEnarist

in mente Dei id

ealiter; Deus non eft ab iis ab-

fens idealiter &

X0, quil

poteftate; Deus eft extra omnia

imagiur

idealiter & po

tentià; nullus locus idealiter &

ia p

potentialiter capit Deum, & ejus potentiam ; ac

Qilog

denique Deus replet omnialoca.idealia. Hinc

Yil £0

patet refponfio ad omnes textus Patrum.

us at ii

AKESPONDEO 2. in fpecie adtextimS. Au-

Mord t

guítini. dift. Docet hoc S. Auguftinus ex men-

te aliorum Philofophorum. c.

ex[íua. n

ft as

L Vi;

- Ql

dimus enim fupra; S. Auguftinum femetip

fum

reprehendere , quód aliquando admiferit infinita

ft a ii

fpatia extra mundum.

m i

In libris autem de Civi-

tate Dei non ampliüs inharfit fuo illi priori erro-

j mæ/limþi

. ATHENE

ri in juventute habito.

Imo in hoc ipfo loco

fupponit,. eam fententia

m de fpatiis imaginariis

j: Jv

il

effe abfurdam.

ii

n

j

Nam foluturus argumentum,

quo Philofophi conabantur probare, mundum

f

effe

-

1

160

'DISPüTATIO 111

änfuThtïOlO

]

j

efle ab eterno, fcilicet hóc modó: Si mukdm

no, infinita iempora. prece[Jerunt: iliius

us

non fit ab eter

j i qui

produäionen& j

fed id abfardum efl ; alioquin enim di-

Deum infinitis illis temporibus otió tor-

gt

cendum foret ,

fic argumentatur ex

hypothefi, vel ex

æaginariis, :

puiffe :

gis a.

transmi

ffo: fi verum eft argumentum ,. fingi de-

bebunt inüni

ta fpatia locorum, que ne vacua fint

|: fb

f bfunun

ab operation

e Dei , admitti fimul debebunt infi-

niti rnundi ;

abfurdum autem eft fingere infini-

m ag

sextboned

tós mundoss; ergo & abfurduim erit, fingere in-

ex qua fuppofitione il-

p df

finita temporum fpatia,

8 agmuna

]jud abfurdum fequitur.

Sic habet: Si infmita

quibus eis non

&if

Á

paiia. temporis ante mundum cogitant , n

videtur

Deus ab opere ce[Jare potui[Je . [ümiliter ergo ex-

PU

u

tra imundum. cogitent. infinita fpatia. locorum , in quibus

non. potui[e acare omnipotentein y

Dpoxpt

fi. quisquam dicat ,

ais extn

nonne confequens. era

£, ut innumerabiles mundos tum E-

eamur? - quid fidicant

;

, inanes e[fe

üxc f

picuro [omniare co

bominum cogilationes

, quibus infiuita imaginantur loca;

Amdfitum,

cim mullus locus.fit preter mnundum . refponáeo eis,

if10

vt ]

qnodo inaniter bomines cogitare preterita tempora vaca-

w prop

El of

dionis Dei , cum nullum. tempus f ante mundum. .ita

'S. Auguftinus.

i&tfs |

tfa leandxem. I. Si Deus

. OgJ1CITUR $. con

Ti

non effet in

;

fpatiis imaginariis, tunc ejus fubftan-

d

litg

tialis prefent

ia finiretur extrema fuperficie ce-

lil

g

lorum , & illic poffet quis dicere; bír

finitur fub-

!N

q Q

flantia Dei.

Item oftendendo digitó fpatia ima-

BY

ceret fupremo Angelo dicere : óbi nom

BNIG

ginaria li

eft Deus ; fed hoc eft falfum ;* ergo.

AMin. prob.

l

.a

f

Si hoc effet verum, tunc Deus proprié effet cir-

L Wic

cumfcriptus loco ; fed hoc eft falfum; ergo &

df

con-

illud, ex quo hoc fequitur. ..Min. patet. ex

Wf

i

eniu

DI

A"WTtE

:

v?

^

lodi

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 161

l

J

fenfu'Theologorum. .S

»(

iC D. BASILIUSin

prin-

lg

cipium Evangelii Jo

an. ait: Deum non

contineri ]g-

Vhforil

VOR

co, nec in cz'rcumfcrzþto aliquo , aut àn circ

wnfcriptione

ceria comprebendi, 9. SiDeus non eff

c—l

t in fpatiis

d

[

imaginariis, tunc fi

e

| üm, f

queretur,

quód, fi Deus locó

Uj

Va

iujus mundi voluiffet creare

Dei fubítantia non effet

unicam arenulam,

U debeu

!

major unicá arenulà ; fed

ALE j

eft abfurdum, quod D

eus totus poffit co

ncludi

tam anguftis t

erit ftya

erminis; ergo.

j

eus ante

creationem mundi erat in fpatii

s im

UDpofitiy. -

ergo etiam.poft creationem mun

di.

aginariis,

& s

— Zint. prob.

Si Deus non fuitfet in fp

atiis imagina

riis; tunc

Ti uj

fuiffet nullibi; fed hoc

lil Q1j

eft falfums e

rgo.

Mn-

ate; ex S. Auguftino,

Ils 1 Q ompngno qon e[t.

qui dicit :

quod nullibi ejZ?

t QUf

REsPONDEO ad r.

dift. Maj. Finiretur füb-

at ftantia Dei e

liil ! rationis. c.

xtrema fuperficie coelorum fine

Ope-

fine quantitatis aut virtutis.

immm" & fuppofitu

n. Maj.

m, quód Deus habeat

figuram aut

Itjiini- quantitatem.

Dicimus ;

Deum tantüm effe in

adeo

inii mundo per operationem,

que definere ubi-

ii cationem Dei eft nihil aliud

; quàm defin

rationem Dei.

ere ope-

uando ergo dicerem:

bíc fmi-

lm 150 tur fabflantia Dei ,

(

vel ibi non eft Deus , fen

fus tan-

inc qust t.ü,m effet; hic op

erari Deum, & ibi no

n opera-

ii fl. Quod veró non finiatur fübftantia

Dei fine

; l(; Virtutis, ex eo patet,

quia Deus füà omnipoten-

igitö

jj t1à poteft cr

eare novos mundos,

& operandó in

"

d! Mlis exiftere.

j

)

ld 2. eódem modó dift. Maj.. Non effet ma-

"

.jor Deus unicá arenulá m

a

ytoprie

UE

"M o

joritate operationis.

ff

"

majoritate quantitatis aut virtutis,

fafum, !

&f

ippofitum, quod Deus

n. Maj.

j, m ?

fit in loco pe

r dimen-

: .D.Amort Faäi de Dee.

fig-

T

j AT'I'RIE

162

-DIKSPUTAT.IO IlI.

Deus in illa hypothefi

'10007 fed i

fionem & quantita

tem.

N m

non concluderetur

füb unica arenula terminó

; (l

fed tantüm terminó

[

quantitatis

aut virtutis 5

!

, quod non effet abfurd

unm,.

üDe t v

operationis

d prob. dift. Maj.

Sequeretur,

Ad93. n.a. d

|

udi i

Deum fuiffe nullib

i, nullibilitate loci extrinfeci.

Ut enim vidimus, Patres di-

$,

c. intrinfeci. n.

Indlits

cunt,

Deum fuiffe ii fe ipfo.

Aut fi aliquando

gt*

. eum fuiffe in fpatiis imaginariis, id intel-

dicunt,

Nec mitum videri

Deusy at

ligendu

m eft de idealibus.

sunm d

debet 3

^Deum non fuiffe in loco ,. cum juxta

fu.

ARISTOTEL

EM defá&to totum univerfum in

fugor

loco non fit. -

Deus eódem modó conclud&-

PO

Dricres. Saltem

; ljm.h

retur mundó,

ficut anima noftra includitur in cor-

1

ergo. JMin.patet ; quia et-

at o

'

pore ; fedhoc eft falfum;

.

;

m

r feam

iam ani

ma noftra eft circumfcriptivé in corpore.

ubetm

RESsPONDEO. h.

Maj. Quia licét anima fit

t«l

in corpore per ope

rationem, ficutDeus in mun-

ori, ita ut non poffit ex-

tlante, J

do, unitur tamen cOrp

lii M

iftere, &

operari extra

füum corpus in alio cor-

non habetpotentiam

fibi creandi aliud

LOI

pore, quia

diffolvendi iftud, quod tamen habet

ü M

COIpUS,

aut

Deus;

& ideo ob hanc limitationem potentic

d

Ícripta corpore, videlicet

N

anima dicitur circum

Peus Q

circumfcriptione potentie , non

fubftantiz.

Pt

contra eandem. Si

Deus

Düllïeþ |

ugna

OB]JICITUR Ó.

non effet in fpatiis imaginariis ,

tunc fequeretur

Mimpert

aris

fed hoc eft fal-

|

?s

. 1. Quod Deus poffet mut

fum; ergo.

Maj. prob.

Poffet fieri, ut Deus

ïllmæ, dum

us cre-

in fpatiis imaginariis aliquod novum corp

aret, & fic

acquireret novam realem denomina-

mrp

tionem pr&

fel??iæ fubftantialis in illo novo enä Vg

*

B

DF ATTRIBUTIS DIV, IN SPEC. 163

hilu

ltenula

N &locö, fed hoc eft mutari localiter; ergo. 9.

antüm

* Sequeretur, quod Deus

poffet à femetipfo divi-

* di, fi fcilicet in. fpatiis

imagináriis produceret

)furdUm.

duo corpora à fe invicern diftantia ; quia in tali

te]

ij 86qu

* cafu Deus effet przfens corporibus diftantibus,

,

5 4

0C ey

it;,

" quin effet in intermedio; adeoque diftaret à fe

» jpfo. 3. Sequeretur, quód Deus poffet move-

i fj

Ü

ri localiter ; fi enim Deus vellet hoc univerfum

oIDar i

i

dimovere é fuo loco, fimul moveretur etiam

"l; Deus, fcilicet à loco moderno univerfi ad alium

0,dm novum locum, in quo Deus antecedenter füb-

Uivefy ftantialiter non fuiffet.

RESsPONDEO adi. inprimis retorquendó

Xmnd in produ&tione ac creatione cujuslibet novi en-

Aühe tis. m forma. n.Maj. adprob. dift. Maj. Deus

MMhsq acquireret novam denominationem extrinfecam.

Wenep c. intrinfecam. n.

Deus enim in tali hypo-

ilitar thefi ab ceterno identificáffet fecum eam relatio-

itDusi; nem ad tale ens, refpeGivam hujus vel illius cir-

itnopi, cumftantie , loci & temporis.

P

us d)

d2. Refp.1. retorquen

dó in reþlicatione

Qbl creud

efp. 2. n. fuppof. quód in tali cafu , detur inter

pitm) medium. — Refp.3. dift. Divideretur Deus à fe

jonen Y ipfo divifione operationis. c. fubftantie. n.

gore; Sicut Deus non eft in loco nifi per operationem

hu Cprout nimirum res eft inloco perubicationem)

"

ita non repugnat operationes effe fe

ndem. *

ftantia manente eadem.

paratas füb-

tl

!

d 3. R EsPONDEO r. retorquendó in mo-

f i

cfin,

tu animz, dum dexteram applicat finiftre ; fe-

-

queretur namque, quoód etiam anima exiftens in

um C

J

Ü

oem o

Txx

tem in finiftra.

dextra propius accedat ad fe ipfam ut exiften.

D

j ib

Rr

T

164.

DISPÜTATIO tII.

" p

RESPONDEO 2. D. füppof. quöd poiïïturii-

verfum

moveri ab uno lóco in alium, nifi Deus

)

]

'ESPONI

produc

at ens , in ordine ad quod moverctur.

Ubi enim non

datur terminus ad quem , aut terimi-

il peï hOC7

qiu C t

ni iniermedii , non datur motus.

dfehubet

RzsPONDEO 3. dift. Sequeretur Deum

s t

moveri motu operationis. C.

fubftantie n.

ho goteïïï

Licét Deus fit fubftantiali

ter przfens mundo,

ytem Ri

non tamen eft prafens ratione fubftantie , feu

penftat

per contactu

"

m quantitativum ac circumfcriptio-

.

n

nem fubftanti

&5 fedratione operationis tantum.

Á 6.11

Ratione autem operationis movetur Deus de

MA

fa&o ab uno loco in alium, dum transfert ljtpi-

vif d 40

dem de uno loco in alium.

tgin

OBj&chU

& 7. contra quartam conclufio-

d n

nem.

i. Deuse

ftubique przcifé perhoc, quód

Mint m

FUU

Ífitimmenfus; atqu

i eft immenfüs, etiamfi nihil

ergo eft ubique formaliter

ij:z) ILf650

operetur ad extra ;

2. Deus noneft

tubi d

independenter ab operatione.

1

icubi prafens per id, quod pro prio-

m o

;;:formaliteral-

T m

ri temporis aut faltem pr

o priori naturz fuppo-

nit illius prafentiam; atqui operatio Deiinrem

15

Ü li

li

aliquam fupponit i

lius in ea re prefentiam; er-

DN

O.

Min. prob.

Prius eft Déum alicubi efte,

X

Si aliquis

j

quàm ibioperari; ergo.

zdnt. prob.

Qf

concipiatur operari ubi non eft ,. conciperetur

o

ï

|

i

ager

e in diftans, hoc eft, in fubje&um , cui nul-

gt

Ja ratione cónjungi

tur; fed hoc eft impoflibile;

ïtem ton

et ab eo,

ergo.

3. Neceflarium non depend

Wi

U& Wam RL

quod eft liberum;

atqui preefertia Dei in rebus

b

o in iisdem

eft aliquid neceffarium, operatio ver

Tf

ümm fo]

:

A

rebus eft libera; ergo formalis præfentiaï in

us

) n

f ul

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. ,165

l

]

:

1dliüm

l

|

|

bus non pendet ex illius operatione in iisdem

od m

rebus.

l

Ti

RzsPoxDEo ad 1. dift. Maj. Deus eft ubi—

que per hoc, quod fit immenfus immenfitate in-

d

trinfeca. c. extrinfeca. n.

Per hoc, quod Deus

X Uefetr Y

in fe habeat immenfitatem idealem

aut potentia-

^ fübfog

lem, feu virtutem operandi in infii

2

itis locis, eo

t fens m

ipfo poterit operari ad extra, ubi

voluerit; fi

lübflants

autem nihil operetur aCtu , erit immenfus im-

Cltcum;

menfitate intrinfeca, íeu ideali, non veró im-

Mi menfitate operationis feu actuali extrinfeca.

vetur Day

4ld 2. c. Maj. n. Min. ad prob. n.'a. ad jrob.

tu;; dift. Maj. Conciperetur agere in diftans in fenfu

, divifo ab a&ione & operatione. c. in fenfü

compofito. n.

Operatio facit, rem non effe di:

Ym eondy

ftantem, quando leges locales ubicationum non

f perhot,

impediunt eam conjun&ionem praferftis. Tan-

i, &i tüm illud eft impoffibile (& quidem folim natu-

X t raliter) ut res opercetur in diftans diftantiá pofi-

? Dust tivà, feu ubi datur pofitivum intermedium inter

,qopm operantem &objectum.

Ceterum ficut in mun-

imuri do ideali vel noftro intelle&uali res neque funt

nioDé diftantes ab invicem, neque vicine ad invicem,

prefent (cüm ibi locus non habeat locum) ita mirum

um aut

j

. non eft, quaslibet res, virtutes & potentias poffe

nl.

c—

i

immediaté conjungi; ergo idem ficri poterit in

J

, mundo reali.

j

, QO.

Certé Effentia Divina non poteft

yettut,

(

, effe fübftantialiter prefens rei , hifi exiftat res;

fjf £€8 autem non poteft exiftere, nifi per actionem

4

]

gl

g

productivam autcreativam ; ergoó cüm actio feü

'

]

T operatio Dei prefüpponatur ad exiftentiam rei,

l

Y

7

U

il

'

; eoipfo fimul formaliter facit Effentiam Dei effe

q

; prafentem rei.

p

A4d

|

166

l

!

DISPUTATIO 1II.

Ij

'

Prafentia Dei radi-

À

Ad 3. c. Maj. dift. Min.

g

1

càlis eft neceffaria. c.

aCctualis. n.

Poteft qui-

DICO P

dem Deus nihil producere, & tunc non erit pre-

920341

fens alicui rei, fi veró aliquid producat, jam'grit

mumb[)numï

eo ipfo prafens per operationem.

imum b

TTUP

QUJESTIO IV.

jfg r

Zn Deus [it eternus ?. C? quomodo Deo ab &-

, Que

!

ferno omnia. fint preefantia ?

Mi gt

af

orAxDpum L. ZEternitatem & tempus effe cor-

éidi

-* relativa. | ZEternitas definitur à BoETIO [5

od fit

MITIGN

de confolatione Philofophie. Profaó. qu

Wa

ite tota [imul & perfe&a po[Je[Jio.

Quid-

interminabilis 9

n tonr

quid, inquit , v

ivit in tempore , id prajens à prateritis

J

in futura proced

[/

t, nibilque eft in tempore. con[titutum,

ijricim

LURT

quod totum vite

fu. [patium pariter po[fit ampletti; be-

hoTU

flernam jam perdidit

, in hodierna quoque vita o am»

TT

illo mobili tranfitorióque somento ;

plius oxoit , quam in

Mtsfid

fed eternitas omnem

durationis perpetuitatem , C9' infini-

V, r

datem vincit ; nam fucce[fione caret omni, neque per par-

Amit, ]

tes evolitur ; aliud eft enim per interminabilem duci vi-

tT

ul

tam, quod mundo Pla

to iribuit; aliud interminabilis voi-

lexam. e[Jc prefentiam , quod divi-

li

i

1

ie iotdm pariter comp

Tta Boetius.

L

ne mentis proprium e[Je manifeftum eft.

j

. NorTANDUM Il Tenpus definiri à PLOTI-

LU

j

quod

J

l

x o, quód fiteternitatis ümago difperfione fue, id,

in eiernitate permanens eft , di[perdere cupiens. — PL A-

D

0

TO autem in Timzo ait, quód fit eternitatis in u-

ij

|

nütate manentis eterna quedam in mumero fluens imago.

PROBAT[

Sola ergo differentia vternitatis & temporis eft;

Qu

quod i

n tempore detur fucce[fio, & in aeternitate

odo

fimultas xerum.

Sola difficultas eft, qupm

i

ed,

L)

) lt

.DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 167

n

€a,que in tempore füccefliva funt, refpe&u di-

Qd

vine eternitatis fint fimultanea.

lC t

M

D1co I. Deus eft eternus.

PROBATUR Conclufio r.

Deus eft furh-

m

mum bonum; ergo efteternus. prob. C. . Si eft

fummum bonum , tunc habet omnes perfe&io-

N,

nes aQiu; fed fi

hoc, tunc eft aeternus; ergo.

Thá D

Min. prob. . Si Deus habet omnes perfectiones

Atír?

a&u, tunc eft immutabilis; fed fi hoc &c. ergo.

Min. patet ; quia zeternitas nihil aliud eft, quàm

f of

perfe&a totius vitee immutabilis fimultanea pof-

" Dogmo.

feffio, id eft, fimultas omnium perfettionum, cim per-

O. quii

mutatione temporis nulla de novo acquiri poffit,

m

j

Y

zo'.. Qg

Et hinc etiam $. Auguftinus initió libri de natu-

(

W

ra boni contra Manicheos ait: Summum bonum,

i f

quo faperius non efL, Deus eft, ac per boc iícommutabile

/

if a

bonum ef] ; & ideo verb eternum immoartale.

n DT

PRonaATUR Conclufio 2. ex Scriptura. Ifa.

ii n

41. dicitur:; Sempiternus Deus, ad Rom. 16. fecun-

dum preceptum «terni Dei.

Prov.8. b eterno or-

tibttan, )

i, £t

dinata fum. — Ecclefiaftici 1. Qui vivvit incternum,

ereavit omnia.

Deut.or. Pvo inctermun. Dan.

minoht

j inten

1. Poteflas ejus eterna que non auferetur.. . Ad Hebr.

I. Ipfi pevibunt, tu autem permanebis:. & omnes utve-

atiit, d

T. Itaü

JÜimentum veterafcesit ,. & oelut amittum mutabis - eos;

Eu autem idem ipfe es., & anni tui mon deficient.

Sfiniri Ui

DICO II.

jf

Solus Deus eft fua seternitas,

& proprié loquendó habens zternitatem. ItaS.

tapt

Thomas I.P. q. 10. a. 3. C.

f um

PRoBATUR Conclufio r.

. JÉternitas con'-y-'

ij

fequitur immutabilitatem ; ergo ficut folus Deus

&t

habet immutabilitatem , ita &ternitatem.

d

PROBA«TUR Conclufio 2. ex s. AUGUSTI-

j eü; q[]öï

NO

L4

Eu

Jj

j

168

'waUTATIoiuQ

d

g n

No Trac. »5. in Joan. ubi ait: Quid eft. ergo, quod

g f

ait Zdpoflolus de DDeo: qui. folus. babet àmmortalitatem ?

Q

/

gïejlfbmdï

wifi quia apertà dixit : folus babet incommutabilitatem,

ll f

T

quia. folus babet veram ctermitatem.

- Drcolll. Omnia entia preterita, preefentia

j

j

; fuitt

& futura funt per totam sternitatem phyficé

i

Jl qid

Deo praefentia; etfi nec preterita nec futura

yini, !

munc aCtu exiftant. Ita communis Thomiftarum.

P. Mezger hic n.19. citatJoannem à S. T'homa. l-

vt ag

tentum 0f

tem Gonethic difp.4. a. 7. citat Richardum, Abu-

lenfem; imo etiam exjSocietate Jefu Molinam,

ropolt

u aj

Fonfecam, Granadum, Ruiz, & Cyphanium. Ac

certà Molina hanc phyficam prefentiam rerum

TM

od

noón folum defendit, fed etiam omnium optimé

explicat.

In r. partem Summe . D. Thome

RUA

1001

J

quaft. 14. difput. 13. fic feribit : Ut ex multis locis

i atenm

eft aperti/amum, D. Tbomas a[Jeruit, omnia, que decur-

fü temporis funt , fuerunt , & érunt , e[fe ex eternitate

suceden

Deo prafantia in. fua eternitate. fecundian illud idem e[Je

tites n a

exiflentie , quod extra fuas caufas decurfu temporis ba-

3 àmint

bent,, babuerunt, & babebunt, ita ut que intempore füce

i g D

ce[Jroe fiunt,, in eternitate fint fimul quoad efJe, quo fuc-

iU etort

ce[JFoe. in tempore. fiunt.. - Etenim cum eternitas . it [e-

tipmü .

eundim fe duratio quedam indivifibilis tota. fanul unit

Aitfis(nn

bahens latitudinem durativam infmitam, qua coexiftit &&

"tb

corre[pondet tota toti tempori , &5 tota fngulis partibus

Ti

ac pun&tis üllius, non fecus ac bumanus animus (anima

gïs-hcet il

totus eft in toto corpore bumano, & in fingulis illius par-

"u

tibus; & Effentia Divina teta eft n unfverfo orbe, &

ït:!mq r

tota in fingulis partibus & pun&lis illius, fit , ut totum

ä&dl&te fj

tempus , & .quidquid in eo eft , ac fit fücce[[roà , coexiftat

& f in indivifibili IN U.NC aternitatis , AN'TE

: ROBAT

"Vttot

on eft

QvoDn qnibil e , &9 PQST qQvop aliquid n

n quo

mmmm

| 'III.X

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 169

|

QHMEF gygo T

Vg

$nquo mec cernitur frius ,.

aut pofterius , näque prateri-

tum, aut futurum , fed dur

atio indioifibilis tota fimul. -

:"lcommutabilik1

Quare rejiciendi funt , qui

contenduni , D. Tbomamn non

æterita, T

[

i

e[Je intellivendum. de e[Je c

xiflentie , quod res , que in

E

:

iempore fimt fucce[froe,

ülten

y

n

J

ex aternitate babeant in cterni-

ltl o

tate , fed de e[Je objettivo. & coenito

, quo cognofcantur

T

quoad illud idem e[Je exiftentie ,

quod decurfü temporis

babebunt. lta woLiNA, quiibidem exa&e fol-

m SThos

Ielardum,

vit argumenta sco T1 & aliorum, tenentium fen-

tentiam oppofitam. - Idem tamen recte monets

J M

Nolanium

propofitiones , que tacité vel expreff? confignifi-

cant, adfigmificant , feu. connotant per copulam tem-

MIeQnm r

'

QRtnjum o

j

-

pus prefens, prateritum vel futurum , eatenus

non referri fuá exiftentià ad &ternitatem Dei,

t& D Ti

Et hinc Di/put. 14. Concluf.2. infert; noneffe ve-

MT

rTum, quod res, qui in tempore fiunt , prius ex-

ymmit, qued

iftant in eternitate, quàm exiftant in tempore;

. Jundm

nec concedendum effe; quod res prius fint Deo

t d

prafentes in eternitate fecundüm fuas exiften-

tnyfi t

tias, quàm in tempore fint reipfa preefentes no-

(tue intay

bis; neque Deum ex eo capite, quod res exi-

j

tad dj

ftant in eternitate, $rec

Ino

fcere certó futura

i tartid

contingentia , antequam

in tempore.

Cate-

ii ia f

rüm fenfus Conclufionis eft,

quod res; prout ab-

!n, quidd

ftrahunt ab omni differentia

temporis, ita utnec

i fngii

copula propofitionis in hoc modo loquendi con-

Icatimit E

fignificet ullum tempus , fed tantüm connexio-

ygu Ü

nem przdicati cum fubjecto, refpiciant immedia-

p unerin

té toiam seternitatem Dei ; &

immediaté totá.

gb ea refgiciantur

liut, i,

i Wä)["

PROoBATUR Conclufio r.

Ea quze in mo-

mento tranfeunt mihi indivifibili, funt mihi in

mitii, !

eo momento phyficé prafentia; ergo etiam ea

p dif fr

3

funt

u

DEATTF

170

DI;SPUTATVIO II

Y

funt phyficé Deo

prafentia, quze Deo tranfeunt

ce'a

in unico inftanti eeternitatis.

ZAnt. prob. . Ipfa ex-

j

fl

O, quo di-

j p

plicatione.

Ponamus in hoc moment

pretervolare aquilam : aquila

J

mpïæfeï

co vel cogito nunc,

j

r

eo momentó indivifibili mihi,

quo ego evolvo

|

iftud munc, jam conficit iter unius v.gr. pe

diss

r

rifentt

ergo eo inftantt indi

vifibili mihitranfibit per cen-

mediorum, quotquot

ohyca

tum millia pun&osum inter

adeoque

onnes t

videlicet dantur initinere unius pedis;

omnes illi motus fücceffivi per tot pun&orum

Dd d

termdr

millia poffunt à me refpici

modó tendendi fimul-

quin iftud

cotitmta

taneó, & comprehendi unicó munc,

um fuc-

fimrdtt

munc dividatur in centum millia punctor

FTTM

ceffiva, prout dividitur motus aquilz. Simile .

exemplum habetur in propagatione lucis fimultanea,

d n

j

^

s folis in unico momento mihi in-

:

i

I

l

w at d

fiv.gr. radiu

divifibili tran

feat à fupremo collorum usque in

&t

]le radius erit in fupe-

t f

w'a)

oculum; prius quidem i

riore ethere, & aére,

dein in intermedio ac

PUORIUR

eris & aéris innume-

confequenter in pun&tis aetl

t of

ris, fucceffivé tranfiti

$5 interim tamen illz actio-

b

L

l

"

ffi

| me refpiciuntur fub u-

TO dehe

nes inter fe fucce

1IV& 4

nico munc phyficé indivifibili

& dici poterit,

N

1

NT

dium, & ultimum

omnes hos motus, primum, me

.

Tur

elfe pbyfi? prefentes eidem indivifibi

li inftanti.

TtoNg d

)

Si ergo motus aquila aut motus radii folaris per

É

[

'

m

|

tot milia pun&orum poteft refpici füb unico

|

Ti

|

7

munc; etiam poterit refpici ejusmodi motus per

Af fecm

:

duos pedes, quatuor, centum, & mille &c. ; imó

EdDeUm

f

1.

o inftanti

|

]

integer decurfus feculorum fub unic

Il pï

il

indivifibili, quod ipfum eft eternitas.

Hinc Ec-

|

i

[ peram

"HDg;

Wi

cles.18. v.26. dicitur : 24 mame u[que. ad *ve

L. m

—

j

li Müfü,

immuzabitur tempus , &? bec omnia citata in oculis Dei.

|

z

F

l

|

!

RO-

]

|

!

A

l

Y

U

"

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SfEC.* 171

? D t

im—

h,

PROBATUR Conclufio ». Omnia entia effe

pm——

J

Oftlento

)

li

p—

phyficé & a&u Deo prefentia eft nil aliud, quàm

aQj

Qs

dari ex parte Dei phyficam & a&ualem omnium

0 qq

rerum prefentiam; fed quantum eft

ex parteDei,

nlUS V, l "

datur talis phyfica & actualis pree

fentia; ergo.

thüfbitye

Min.prob. Dari talem phyficam omnium rerum

prafentiam, nihil aliud eft, quàm dari actualem

JOrüm, Qu

pedis,' d

& phyficam indiftantiam in ratione temporis ad

£t punf

omnes res; fed hacdatur

, quantüm eft ex parte

Dei; ergo.

Min. prob.

Deus nullum habet in-

'endendi f

!!, quin j

termedium inftans inter fuam ceternitatem, inter

co&xiftentiam cum Adamo, & inter coéxiften-

ndorum |

ule, $m

tiam cum Antichriftos ergo. Hinc patet; licet

tes non habeant inter f cocxiftentiam, eas tamen

Bis Cmulta

Yento quit

habere coéxiftentiam cum Deo non tantüm obje-

Ervam aut intentionalem, in quantum Deus fimul

Qrüm usqu

us éntin d

a&u cognofcit omnia preterita, prefentia & fu-

tura; fed etiam in quantum cognofcit co&xiften-

) jntermed

tiam horum omnium objectorum cum fua Effen-

X a&ris 1]

tia, cognofcendó videlicet, nullum ex fua parte

vmen ile:

yxciunturi

intercedere medium inítans temporis, per quod

primüm debedt Deus exfpeéctare in futurum ad-

& didp

ventum Anti- Chrifti.

um, u

PRosATUR Conclufio 3. Authoritate s.

vifiilit

THOM;. Sifutura non tantüm fuünt Deo prz-

radii i

fentia, prefentià intentionali ac idealf, & ipfa

pici fl !

uturitio rerum non eft refpectiva Dei, fed caufa-

00 m

rum fecundarum, tunc omnia entia comparata

mille

l

ad Deum funt phyfice ipfi prefentia ;

fed; ergo.

Unito l

Min. prob. . S. "Thomas 1. P. q. 14. a. 13. C. ait:

!

Deus cognofcit omnia contingentia, non folten prout

fünt

in. fuis caufis,

Jed. etiam. prout unumquodque. eorum eft

j "Li

i

attu im feipfo. Et lictt contingentia fiant im actu fuc-

ceffroà,

bISPUTATIO IH.

172

u

ce[Jroà ,. mon tamen Deus fucce[[rot cognofcit contingentia

ä

Wi üdeflw

grout funt. in. fun e[fe , ficut mos, fed fmmul 5 quia ejus

|

ii

cognitio menuratur eternitate , ficut. etiam ejus e[Je : -

WP j

;æfj j

iermitag autem tota fümul exiflens ambit totum tempus.

P00A

Unde omnia que [unt in tempore, [unt Deo ab eterno

gt

grefentia, non [olüm ea vatione qua babet vationes ve-

J u

vum apud [e prafentes , ut quidam dicunz 5 ed quia ejus

ii

intuitus fertur ab eterno fuper omnia , próut funt in fua

jmi, u

!

vri; f

prefantialitate :: Unde manifeftum eft. qubd contingentia

n

)

infallibiliter à Deo cognofcuntur , inquantum fubduntur

J

h

!

-

jl

Divino conpettui. fecundum fuam preféntialitatem ,. 9

s

J

/fj

|

tamen funt futura contingentia, fuis caufis proxünis com-

i

2111

pamma

Ita S. Thomas, ex quo patet, non tan-

tum Deum cognofcere futura ab &terno, in quan-

YUTABILIT

!

M

H

TM

tum habet ab sterno,rationes futurorum feu ideas,

fed eum cognofcere etiam ipfam fre/entialitatem

M

fntir

il

;

DEU

rerum cum fuüa eternitate, ut proin rerum fuc-

ceflio fit tantüm relatio refpe&iva caufarum fe-

"W

.:",

:

l

tit

r

H j

[

cundarum inter fe , non vero refpectiva Dei,

i

l; i

Vi r

proutS.Thomas explicatl.ec. .Ad 3. Dicendum,

*ä

!

ij

inquit, quód ea que temporaliter in a&tum veducuntur,

UET

»

!

f

Ü

n

Tl

& nobis fucce|[rot cognofcuntur in tempove ;..[ed à Deo in

!

eiernitate , que eft fupra tempus : - ficut tlle qui vadit.

t

j

j

li f

à

gar viam, non videt illos qui pof? eum veniunt ;. [ed ille, qui

!

nj

ab aliqua altitudine totam «iam iniuetur ,. fimul «idet o«

RURT

wnes iran[euntes per voiam.

Idem in r. Sent. difc.

t

38. q. un.a. 5. C. ait : Deus omnia. contingentia in

temi

temporibus diverfis , ab eterno praentialiter videt , mont

"Ü t

tantüm ut babentia e[Je in cognitione fua.

Item 1- 3'

hahet ]

contra Gentes, c. 154. Fütura contingentia foli Di-

vine cognitioni fab[unt , quia ea in [e ipfis videt, cim fint

"ts

Deo prefentia vatione fuce cternitatis. ltem q. 2. de

: ls

veritate. à. 12. & P.I

« q.57. a. 3. C. Deus videt o-

L] j 0&0

1nnia

vw

4,

) ln

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 173

iv

1 g

i

mnia in fua eternitate ;

l: i

i

que cim fit fmplex , toti tem-

pori adefl, & ipfum concl

4dii.

Et ideo unus Dei intui-

tus fertur in omnia

Wi t

(j

, Qu agunz*ur þerf £otum tempus , fr-

cut in prefentia,

W D j

V M fl

GUSTINTI.

PnRosATUR Conclufio 4. authoritate s. A u-

Jl

LlLgypg

e Civit. Dei. c. 21. ait:

AJNon ulló modó

^ früt r

Dei. fcientia voariatur , ut alia in ea

J

fiant, que nondu

in funt, alia que

Jam fimt, alia que fue-

fl i

Ü

Yuni; nonenim more noftro ille,

t f

quod futurum eft, pro-

Jpicit, vel quod prefens eft.,

ajpicit, vel quod preterium

um

eft vefpicit, fed alio modo q

Á ii

uodam à noft

rarum cogitatio-

num confuetudirie long? latéque dicerfo

; üle quippe non

LC non t

ex boc in illud cogitatione mutata

, féd omnino 1N coM-

eIDO,iD qud

MUTABILITER videt

» Üta ut illa quidem que tem-

Jnum il

poraliter fiunt, & futura n

ondum fint, && prefentia jam

jrefant

Jmt, & proterita jam mo

nfmts; ipfe veró bec omnia

ron m d

7 Canfam

STABILI àc SEMPITERNA PRJESEN TIA Conn-

prebendat, niec aliter oculis,

aliter mente, nec aliter nunc,

tepeva]

aliter boflea ; quoniam mon

Jicut noftra , ita & ejus quo-

M 3. Dlini

que fcientia trium temporui

", p

rafentis videlicet , prete-

um fl

viti C9. futuri varietate mutatu

r5 megue enim ejus inten.

it iil

tio de cogitatione in cogitatione

m t

Vanfit , in cujus incor-

fait b ai

poreo intuitu. fimul adfunt cun&ta

que novit.

Jam fic:

iunt; f

,

juxta S. Auguftinum Deus al

iter novit res futu-

ras, quàm nos ;

y, fii

ergó non tantüm ipfi funt pre-

jn r at

fentia futura per

fpeciem &ideam.

Item: Deus

jamante mill

jt Contigt

Í

eannos habuit eandem cognitiónem

inlr i

j

& modum t

enendi de mea hodierna

Exiftentia,

u la

m

quem habet nunc ;

ergo ficut nunc in eam ten-

u

dit tanquam aliqu

id pbyficé prefens , ita etiam ante

[

I

mille annosin ea

|

ficé prefens.

mtendebat tanquam aliquid phy-

X

f

l

C Dut

7. ait:

2. L. o&oginta fri.um quæitiogum q.1

Omne

jm

,'DISPUT*'ATIQ II I.

N

)

174

i

u i

Qmme preteritum jam non eft ,

ac futurim mondum eft ;

j

emne igitur & preteritum Cj [uturum deoft ; apud

Deun

rgïWt! fe

u

)

autewn mibil deeft 5 mec prateritum igitur , mec futurum,

gmz

féd omne prafens eft apud Deum.

ad Simplicianum q. 2.

s

Quidef; P &.-

j jnt t

s heiis

! L d

SCIENTIA ,

nifi [cientia futurorum ? — quid autem

vuTURUM eff Deo, quiomnia füpergreditur tempora?

"I

if r

Jf enim in cientia

ves babet , non funt ei future fed pra-

fentes , ac per boc

nonjam PRJESCIENTIA. féd ian-

',Wgog 8 i

dici poteft ..f autem ficut in ordine

us t

ium SCIENTIA

iemporaliu,

m creaturarum , ita & apud Deum mondum

jj

futura, funt , fed ea prevvenit fciendó : Brs

imyf p

funi , que

ergo ea feniit ,

uno quidew 1nodo [ecundum * U T U R O-

finri t

RUM frejcienizam ,

aliero oeró inodo fecunduim P R -

i 000 06

uid ergo temporaliter acce-

if

SENTIUM /ientiam ; aliq

dit fcientie Dei ,

quod abfurd

i[fmum €g falfum eft ;. f

Ti

auiem ea , qu& prafc

clentia erat prius , poftea fcientia fit

m

in Deo, admiitit muiabilitatem. ..Placet ergo, ut nmn

TE

dicamus prefcientiam Dei ,

fed. tantian fcientiam.

YUA

17. ZiIngelis fanttis futura

. L.4. de Trinit. c.

TAT

Deus per. Verbum fap

ientiamque fuam ubi & futura &&

LT

;

t5 quia idonei mon erant in dter-

II W

preierita [Lant, indica

" [lüï J

quütatem fpiritualis inco

mmutabilisque nature aciem men-

d

iMf

üis tam conflanier infigere,

ut in ipfa fapientia Conditoris

MR

aique Retoris univerfitatis

viderent voolumina. faculo-

Ti n

vum, quod ib jAM ESSENT , (2 SEMPER ES-

|

L

|

AA

i(n

sENT , bíauiem FUTURA ESSENT, Ui NON

LT

ESSENT.

s. L.s. de Trinit. c.16.. 4pud Deum nec pra-

terita tranfievunt , & futura jam fata funt.

h Dnif

6. L.15. de Trinit. c. z. . Quis bominum po

t

!tgn[pe&um !

comprebendere if1am fapientiaim ,

qua nvoijt Deus omnia,

ii

"M

ia u nec ea, que dicuntur praierita, ibi preiere

166

D

ll

Ui

li

DE ATTRIBUTIS DIV. ,IN SPEC.

175

I

j

QT

nec ea que dicuntur futura, quafi defþnt, ex[pettentur ut

veniant ;

Jed & praierita & futura cum prafntibus

