Gf977-1

£

z

Dd

*

.Ww,

UEUEs R

s

gt

u

N

d

EE

Ms

2

v -

T

m

W0

M

——

À

Y

MDIEAREPOSIN E

s

u

u

d

iec

b

s s C

POR

"

W qu

*

D

d

——

iU m

d

"

x

o

:

R

m

EULT

s

.

-

u

us

L

À

x

E

us

——

Es

AerYe

w

«

—

Ms

d

RI

LE

L

U M

wex

—

ii

Ui Fsb

:

*

:

*

a

*

$.

Vi

.

x

A

Y

P

m

4

:

-

d

D

ov

d

4&.

^

m

s

»y

AE

ia

s

Y

i

À

ye

.m

AE

z

$s

»

*

s

[ À

*

"d

»

d

D.

j du

».

:

s

»w

d

t

u

*

Mse

fà

.v..

M

-

u

Y

5

RA

-

M

"

"

d.

at

t

E

37

"

s

*

*

p

Es

EN

$*

D

yt

zku

N

OUX

AX

W

E

i

,m

*

*

x

rR

*

*

us

«w

j

:

&

€

x

y*

)

x

Z

N

x

&

»

d

S.

rl

3

E

$

a

RC

A

d

x

P-

y

d

Vs

t

as

H

pes

$us

z

-

v

A

k

À

"t

-

*

Jx

pa

EY

Yà

W

"i

n

)

*»

D

$

w

*

*

d

L

21

fdvre

éis

quA

E

f

E

"

&

b

L4

»

x

Á

"

"

2

H

x

$

S

u

x

as

L

g

*

u

3$

$

»

3l

-

»

E.

1

**

P

E

N i

A

Vs

U

(b

ii

m do«

d

:

N

.U

E

)

$».

^

R

x

Ia

*

d

A

A

*

a

WA

*

EX

;

r

u

X

C

d

Eb Ra

u

2

D

5

;

M d

Á

N

M

»

25

*

"M

"m

3

E

z

FE QAMME

D

.

Ü

.

»

yt

t

d

A

TE

E

no* :

A

E

P

u,;.u

k

;

2»

RASIM

RUT

T

"um

$

n

yus

d

u

x

o

s

E

d

v

Yi

ET

MY

z

3

RORT

x

h

»

AH

dd

LOA

Hd-

g n

L

4

"

e.ïüvw $a

qþm.

W

A

M

x

i

ia

:

J

Es

$

2

a d

$k

£

5

3/4.45,

«

i

$

$

AV

d

TMLE

*2

s

:

Y

EU

AR

du

t k

*s

s M

M

—

m-

n

d

"

ss

z.

5

3

:

DA

x

3

»W

r

E

E

s

Ed

U.

X

.ww

3

A

Ms

9

"

a

Nm

VE

r

d

5

3.

u

/WZ?Z

"s d

"Foa- Z&Mf]

/()ï/ 67/71

/ änf/z/»m (5? / C'rqg,r (g, ä*zcm:

»"

öfizæääwï &thcäf'äc 4 yy.&&ä&g !

N12«511865246 021

k

UEUAT

UB Tübingen

8

-

|

|

W

"u

4l

u

E

z

N

—

NO

A D. EUSEB«*IIAMORT

/,C.AN. REG. LAATER,

l

EOLOGIA

ECLECTICA

MORALIS zr SCHOLASTICA

XXHI TOMULOS

DISTRIBUTA.

Y TTGEAIMO

E r

—— —

EM a

—2 ÉO

e

bw

R. D. EUSEBII AMORT,

Canon. Regul. Lateran. Polling. ÉEminentiffimi Cardinalis , ER C.A RI , nec non

Sexemfhml ac Reverendiffimi DD. JOSEPHI,E

pifcopi Auguüam *

S, R. L. Principis Darmitadxam Landgravii Ha

heologi,

ÍWie, &cC, &c.

IHEOLOGIA

ECLECTICA

MORALIS zr SCHOLASTICA

Sub 4ufpicüs

SS. D. N. Benedi&i XIV

ad iientet

SS.Patrum & Theologorum infignium,

prefertim veterum confcripta,

Tomulus I

D Eh.DIrESO

:

Cum ZIprobationibus.

^

E

y

S

o

A.

d

m

99

egot

DA

NU

r

v

3

Ill

i

Es UET

"dugufie V'indel. & IF'irceburgi,

Sumptibus MARTINI VEITH, B:bhop

Anno M DCC LII.

—

—

e

oW E

NU OE

N

Oa

j

RE

ex

p

ass

-

.Av.!

n

—

ss

a ad

—

i*

M

Sandifmo Domino Woffro

BENEDICTO XIV

Pontifici Maximo,

XEX Suprema PETRI Cathedra |

Ecclefiarum Magiftro.

A —

0000 "EO E u evx --

l—— ——

*oGR T

***

k

L EEERN

*

**

VE

* ia

LE

u u

**—

'i;

GR

******ä**l&**

BeatifTime Pater'

u

C^ cj5 Q95 019 G9

€fo. cfo cfo cfo lo dfe

*

AR ORIEGERGE

Go

9

&

*æ

9 *

*G*ä*

uod &ua SM&M:

KOP

Qs

gae

KKSk E

*æ

in Bulla: Impofiti, à

$

GYO GY9 GYo

eo ej9 ejo

iugularlbus fapien-

tiffimme exoptat,

ut v/pilas laboresque fuos mom

a 4

ÍAm

DEDICATIO

lam n exiricandis inulilibus

Queflionibus , quám in fludio fa-

/

|

crarum Legum, quibus Ecclefta-

ffica Difciplima continetur , utilz-

ter collocent , in praefenti Ope-

|

re, AMorali fimul &5 Sc/yol/z ico ,

amuffis inftar perpetuó prz

oculis habendum duxi.

Id e-

nim egi, ut 7//eologiam Specau-

latro4m more veterum juga-

rem nexu continuo cz/z Pra-

Gica, & ex utraque exeffe juf-

fis inutilibus controverfiis fo-

|

lüm retinerem eas Quaftio-

nes, qua ad illuftranda fidei

dogmata majus lumen affun-

[

derent ; aut fervirent ad fir-

Ji

manda

D.EDICATIO.

manda denuo Moralis do&ri-

ïl'/l'äm

10þ

nz fundamenta, labefactata à

lfj

tot laxis Theolc)gis.

Subfi-

Jl

dium mihi in eum finem con-

)pt

/ti

tulere ingens $u Sanctátalar

)le

»cripta , omni eruditionis ge-

t

nere refertiffima, quz univer-

(

fam rerum The()l()gicamm

provinciam folis inftar collu-

N

i

ftrant, & hafitantibus in bi-

j

ViO, tanti Magiüri veltigiis fe-

)

curam monftrant veri rectique

10

femitam.

(

Cum tamen experientia

ift

fat didicerim , quos candida

f

veritas fuis Cultoribus pariat

i

a j

fru-

DEDIGO:TLO

fructus, timendumque mihi

fuerit à liberioribus quorun-

il

dam minus eruditorum, ne di-

ii

cam, malevolorum, cenfuris

f

contra has etiam prafens O-

V

pus (cuto fat firmo éua4 S4n-

J

ilita; communire dignata eft

li

dum prembus meis demiflis

I

inclinata Opus ante publica-

(

tionem Romam pro revifio-

i

ne peregrmam gra*uofe indul-

l

fit, ut, ubi neceffe foret,

l

emendatiusque

comptius ,

.0

pede tuto exiret in publi-

j

cum.

i

Magi-

| DEDICATjO.

ml

. Magifterio itaque ac pa-

Pün

terna folicitudini f&ue Santlz-

d

i4l;; debeo , quidquid in ifto

I

meo labore vel pro illuftra-

//]

tione fidei, vel pro difcipli-

f

na Ecclefiz , vel pro re&titu-

dine morum, vel pro anima-

(l

rum falute fudatum eft ; quod

ICd

[10

dum animo aeternüm obítri-

&o palam profiteor , /e/lus &&

dul

Qviculam,ad vocem fui in ter-

,

ra jupremi Pafloris femper

j

obfequam, ad Ejusdem pedes

hi

Apoftolicos , in quibus devo-

to ofculo verticem Apof/ïolo-

ïgl

rum,

DEDICATIO.

N

rum, D. Petrum, veneror, in-

;

clinus depono.

o

-

v

Pollingz XII. Kal. Martii

M.' DCC. LII.

|

]

íl

i

|

(i

Sanctitatis Suz

]

il

h

ä

Éilius obfequens

;1/6

::

U

li

j/

|

Eufebius Amort,

/014

Canonicus Regularis Laterartenfis

il

J

Pollingz in Bavariae

If

M

l

l

,

£* ( £

L

——

"

W

W

X—?,

À

3

c

E

(j

TT

Ll

f

(6e

2

Gau F

t

ERN

,

-

o

[-

(s

-

SXEN

T9ts]

Q:gN

o

)5

»»FHD*O

ä'?'w,

LU

c

A

i

$

Xï,

—Q]j

n

«J**

fzt.

—

PA

NUENU)

df

APPROBATIO CENSORIS

)

p

of]um. boc. €?-laboriofum CORPUS DO-

CTRINZE THEOLOGICZE, Mo-

ralis equé ac Scholaftice , bacfenus à ])lwzmzs

diu defideratum , etiam Rome diligenter revifum,

atque à Clariffrmo D. EUSEBIO AMORT

Canonico Regulari Lateranenfi Pollingano. con-

Jeriptum ,. fub. tirulo :

Theologia Ecleética,

Moralis &Scholafhca , ^on Jolum nibil reperi-

7ur continere fidei vel bonis moribus adverfum ,

fed etiam ob prudentem quefHonum utilium miffis

inutilibus [ele&ium ,. ob exaciam principiorum

in rebus fidei ac imorum fundamentalium 4ifcuf-

fionem , ob claram C? ordinatam metbodum , ob

cordatum opinionum. ériterium ,. ob amanam ac

nece[Jariam conlociationem "Tbeologsiee Moralis cum

Scbola[?ica

um denique ob Clariffimi Zfutboris

V

eruditionem amplam , ac preclarum Janioris do-

Chrine fTudium, ab omni parttum fludio liberum

omnibus Parochis

Confelarüs , ac Theologie

Practice in Lgceis, quàm Speculatioe in ztca-

u

demia-

äPPRoäATJO CENSORIS.

demiarum paleflHra Studiofis fummopere commen-

p

dari meretur : relicia tamen cuilibet ingenua li-

bertate , [entiendi pace cu[lodita quod duxerit «ve-

rius , & fequendi quod invenerit melius , juxta il-

A

lud. zapoftoli 1. Tbefjal. 5. v. 21. Omnia pro-

bate: quod bonum eft, tenete.

lia [entio.

ZAugu[lee V'indel. 17. Febr. 1752.

[

Francifcus Jofephus ae Handl,

"

Serc d Revy."t

SS. Theol Licent.

Princ. & Epifc. Aug. Confil. Eccl. Ma-

|

jor Penitent. & Librorum Cenfor, nec

;f

non infign.Colleg. Ecclefis ad S.Mau-

riium Canonicus & Parochus manu

l

N

propria.

Imprimatur H. S.

l

Ex Vicariatu Auguftano die 17. Febr. 1752.

j

Nicolaus Antonius Seiz,

jl

-U. D. SS.*i D. N. Pralatus Do-

l

mefticus , Eccl. Cath. Aug. & infign.

Il

ii

U

Colleg. in Haugis Herbipoli Can.

E

!l

per Civit. & Diccef. Auguft. Vica-

If

rius in Spiritualibus Generalis, manu

(l Pl

prgpria.

IM[,

^il

APPRO-

I

z* o w

TU

dkokockockockock k k ckock ok k k ckock ck o o CE k o k k x

(IIlg l

AKOOKOK C OROKOGRO EOR OROR GR GR GE E R E E E OE R

J

) 4

APRRCEDATIO

1 Dro

(

i

THEOLOGIC A.

commilfione €? mandato Ser." & Rev."

Ex

Ordinarii noflri attenté perlegi Opus . Plu-

d

vimim Reverendi ,. Clariffmi &^ Eximii D. P.

ey:

EUSEBII AMORT, Caononici . Regula-

Ms

ris Lateranenfis Pollinge , SS. Theologice .Pro-

ec

fe[foris. emeriti , .Em." Cardinalis. Lercari ,

Mau

nec non Ser." ac Rev." Principis &? Epiíco-

Oaf

pi Auguftani Z7eolegi , infcriptum : "Theolo-

gia Eclectica , Moralis & Scholaftica , ad

mentem SS. Patrum .& Theologorum infi-

gnium , prefertiim veterum &c. &c.

In

quo quidem Opere nom todo nibil imoeni fpongiee

obnoxium , fed potius fumma commendatione di-

/)

gna; tanta nemque legenti zfuiborem bujus

Operis (verbis utor illis, quibus Mapbeus com-

mendabat zdugu[finum ) oeccurrit doctrinarum

omnium eruditio , tanta eloquii ubertas,

tanta ingenii vis & altitudo , quanta fatis o-

mnium judicio pervulgata predicantur. Cum-

que preterea.Opus boc operofifmum ad. pu-

rioris doirine; regulas elaboratum , ac ex . lim-

pidiffimis verze Tbeologiee fan!fbus bau[tum fuif-

u

&

APPROBATIÓ THEOLOGICA. -

M

fe. deprebendatur , Glicet Scriptura Sacra , Pa-

W

um fententüs , — Conciliorum | Decretis ,. .SS.

Pontificum. . ConfHitutionibus , mibilgue bis. ad-

É

verfum . contineat , digniffmmum cenfco , ut . be-

neficio prali brevi lucem. publicam. a[piciat.

Dabam ex Comoentu zduguflano Pratrum

Pradicatorum ad $. Mariam Magdalenam 17.

Februarii 1752.

P. Joannes Nepomu-

A

cenus Muller,

Ord. Pred. SS.Theologie Pre-

fentatus, & p. t. Prior, manu

propria.

NO

D

Q

qac

i

l

o (7

CA

LOUCYSS

$o2

PEYN

UPE

01/

F/

/f?x

j

ä/

NI

z

jl

37

l(æ) a

L Cs

[

(

a

m

s

wd(

Wl

ZN

T

ll

lu

cul-

4

(o) G

/, D

E

PU

NI

N

Ü

b,ï a(]

lii ],

——

Y

N

A

E

!

*

E

E C n

t

Lt

12

z

Ol

FTUf

uN

X

Qj

N

55

Itj 1]

Facultas

QU

Reverendif/ j mi € Ampli]uni

0ftttii ,

Pre

Nen

Ci

Domini Præpoütl

uxta D. Auguflimmn de Do&tina

Chriftiana L. z. c. z. debet. di-

'Z)

inarum Scripturarum rada:

tor & Dador, Defenfor reile Fi-

dei, ac Debellator erroris, €y Bo-

^4 docere, €& /Mala dedocere , ai-

4e 12 boc Opere, 56777707723 cmzcz-

liare adoerfos , remifos erigere,

b

776 62677-

j

e

FACUL TAS DN. PRJEPOSITI.

aefcientibus quid agatur, quid ex-

petlare debeant , intimare.

Hoc

cimm preeftiterit dile&dus Capitularis -

füer , ac , poff plures Curfus Pbilofo-

ip

ghicos , per multos aumos SS. Tbeolo-

hf

gie Profeffor K. D. Eufebius Amort,

2 fua "Tbeologia , quam infcribit E-

j

W

CLECTICAM , 4 pluribus domi , fo-

Ü

risque ac etiam Rome S'uffu SS. D. N.

i

J

BENEDICTI XIV. 2 cordatis 1beo-

i

logis revifa , examinata, 2u monmulits

q

locis poff Preefatiouem imdicandis cor-

W

recta , ac fub facrà Ipfius Nominis Um-

bra in Tutelam vecepta, ut eaudem pro

j

Bouo publico Typis valeat. evuleare ,

[

preefeutibus bisce Facultatem Noféram

ddx

peramauter concediuus.

Polliugee 6.

APer. d. 1712.

i

(

f

Francifcus,

H

M

Pr?epqütus & Abbas Lateranenfis.

Iu

E

D

P,R IE-

!

CEQE.

J 0t

PRAEFATIO.

l15

abeo in ifto Opere, AmiceLe:

lilif

Gor, Zbeolosiam Ecleiicam ,

]oj

à præ]udlcatls Scholatum particu-

1

latium opinationibus Liberam , in-

J

|

ter rigores & laxitates tmediam ; ab

d

inutilibus quzftionibus emunda-

tami, & fi paucos TraGatus, Specu:

lw

lativos vel Dogmaticos , ad expla:

jl

iianda myfteria fidei neceffatios, ex-

TU

cipias, per omnia Moralem ac Pra:

n

CGicdm.

Pro fundamento hujus

inez Theoiomæ auream illati tnihi

T

0if

pofui Regulam quam fulgldlfïi—

muri quondam Dicecefis nofttaSy:

n

4 [

dus ;

OTHO TRUCHSES

SIUS, Epifcopus Auguftanüs &

Cardmahs , inter alias //udiorum Le-

ge$ (uz& ÁcaApEMIE DILLINGA:

Profctiptutus e»

enf

N4E praefcripfit.

fiiri ab oninibus C athednsä Plilo-

fOphlGLS &que ac 'Theologicis /uper-

:

baà3

uacids

PROBEATYIO.

i

vacuas confliationes bominm , atque

:

'Theologos füos avocaturus ad au-

|

jl

thoritatem veterum, hac decernit:

ui Diale&tica vel Phyfica docuerint ,

J

eos columus à curiofioribus parceeque

utilitatis doctrinis abffiuere. — Sequam-

äüï

zur in eis folidum aliquem && antiquum

Do&orem ; neque volumus ," ut anxie

(

Ariffotelis aut alterius Pbilofopbi ver-

(

pis,eorumque fenft agant. — INeque

l

|

Scholafficam Thbeologiam rejicimus, fed

jlla, quee ex ea ad rem mon pertinent ,

[l

M

boc eft , ad eedificationem fidei , [pei, &

charitatis , doceri uolumus. . Cum Ma-

)

(l

ilro Sententiarum Summam S. Tho-

i

siice difcipulis legendaun & commendan-

dam Cffatummus). —— Qui Tbeolo-

a

u

gica tradumt , femper meminerint cer-

borum Pauli, quibus mouet , oitandas

l

l

/324

effe iuutiles Difputatioues & puguas

verborum , & quidquid ad eedificatio-

qgem 92om conducit ; [ed Sacram Scri-

i

ä

J

pruram iuterpretarentur ; Magiftrum

Sen-

POR xEIBOuqr5,o

atun

Senutentiarum preelegerent, atque iuter

id dl

bec autiqua Ecclefiee lumina , Sacros

Vfj

videlicet Do&tores Latiuos & Greecos,

t

qui femper im Ecclefize umitate perman-

Utf

feruut , citarent , atque Difcipulos ad

(f

2llos vemaitterenut.

Ita purpuratus il-

(f

le Ecclefiz Auguftanz Antiftes fa-

A

pienter & graviter. Cüm enim cir-

U

ca tes divinas , legesque ad feren-

At

dum rectum judicium opus fit in-

vJel

telle&u ampli(fimo, copiofo fuper-

Iellj,

no lumine, vafta & trita eruditione

u

circa traditiones, mente à paflioni-

! Mi

bus expurgata, & indifferentia ad

Tj

i/

omneverum ingenua, praclara hzc

ii

naturz & gratie munera nemo nifi

hat

apud Patres & DoGores antiquos,

R

Traditionum Apoftolicatum tradu-

(tl

ces, vel apud Theologos /czentia, e-

ruditioue atque pietate infignes pru-

Iu

AU0

denter requiret

Nec tamen pro-

pterea aliorum fecundi vel tertii Or-

M

j

l

dinis Theologorum minus nobis

b 3

eft

M

j

PRAFATIO,

eft veneranda authoritas, ubi limi-

tum fuorum conífcii inconcuffa mo-

f

(

Il

rum principia, à Patribus & anti-

ü

quis Do&oribus ad nos transmiffà

"

ad cafüs particulares caute appli-

N

cant, vel ubi potius agunt nova-

d

rum Conftitutionum & Confuetu-

dinum Ecclefiafticarum Zffes, quàm

(ï

ipfarum traditionum à Majoribus

receptarum judices.

j

(

Methodum quo

d

d attinet, Scho-

lafticam pratuli.

Rerum enim

K

N

Theologicarum - momenta paucis

ferininis techmicig breviter conftrin-

git; 5ingulas controverfiarum par-

tes per definitiones, divifiones, axio-

!

mata, poftulata, conclufiones, pro-

(i

bationes, objedtiones, refponfiones,

ll

ordinaté ac diftin&te memoriz ime-

primit; & fi aliquando refümenda

ï

fuerint, ca fuis qualibet loculamen-

fif

tis expedite religenda redhibenda-

f

que rclinquit.

Lectorem praterea

W

minori

PEUDJ AIS.

| hml

minoti deceptionis periculo expo-

df

nit, dum per quaftiones materiam

&fti

dividit, fingula pun&a dubia feor-

if

fim difcutit , & ex paucis Datis , feu

appl

Prænotandls , paucd concludu:

oj

At veró longe timidiori pede ince-

UCC

dere oportet eos , quos 20v Diffe-

Ua

reudi Metbodus per wmille ratiocinio-

ibus

rum concatenatorum nexus ad fco-

m deducit

Si enitm in ejusmo-

cho

di Sorite, ícu Catena Geometrica , rum-

lnm

atur nexus unicus, tota infaufta

dU

Sotites fimul cum oleo & opera

firin

perlt

Caterum , ut exemplo D. Hire-

.a

aX

RONYMI in h ift. ad Damafum;

Cat bedree Petri indivulfa ac perenni

p

one

communióue cou[acier , dedi fu

lices

o 1f

ad5S. D. N.BENEDICTUM XIV

Vend

ut pro fua in me benevolentia cu-

mal

raret Opus ante ejus publicationem

d

revideri, & ubi opus fore duceret,

emendan Romma à cordatis Theolo—

Lt

ff

b 4

gis

EOR EHArLO

is. Ànnuit benigni(Time votisSan-

|

étiffimus Pater.

^"TPransmifit mihi

|

menda in Opere emendanda, quz,

ut in primo Theologiz hujus limi-

ne omnium pateant oculis, imme-

diate Prafationi fübjungam.

Utere proin, AmiceLecor, fecu-

re his meis vigiliis ; & fi forte alia

adhuc menda ceníores meos effuge-

tint, 1pfus,f1 ita velis, etiam publice,

attamen fine felle amaritudinis, e-

menda: Neque enim me reti meo fa-

| h

ctificare, fed laborare faluti publicz

omnium duxi

Ebundamenta tamen

Do&triue Moralis,quantum airbitror,

firma pofui & folida; in iis ftabiliter

collocandis omnem movi lapidem

hac gon mibi , fed Ecclefice, fetva ; his

l i

confectaria 4/gua JDeo fuperítrue ;

meique memor ad Patrem lumi-

nutn.

Vale !

-

Menda.

AE

lSSan.

g

(

D

C

(ARSRCLCUR

EM

f , ER

D

s

BM

ERN

jj

C

IG

3 f

E

M

——

, quæ,

f"

l

/

N

($

(4t

Cs

X

w

C

5 (Ifpi

'/x

-2N

M

)

CM

N

7

A

Trme

z

.,/iä

n —

d

d

? li

Menda.

TUgC

li

(

In Tra&atu de Deo. -

At

C0

I* Pag' 83' lino 96!

.Poft hec verba: perfe-

ilic

&iffmum infernum , ad-

de fequentia :- g07 fe-

Wi

iCror,

cundim e[fe naturale ,

Jed. obje&troum ? . in-

bilit:

telligz:bzfle,

idem:

II. Pag. 324. lin. 3.

Pro his verbis: principii

4;li

mobilis €9 tranfeuntis ,

[irut;

ponantur fequentia:

Jugi

babitus. facile. amiffr-

bilis , remanente | mi-

bilominus. babitu fidei

C? Jpei.

^ndi

b s

III. Pag.

M E N D A.

Pro illis verbis: Coftum

III. Pag. 495. lin. 1e.

fuift à D. Auguftino

— feftema medium, licet nec-

dum excottum , ponan-

u?

tur ifta: fmuatum

-fuife .Syflema — me-

glium,

mittuntur; hec verba:

IV, Pag. 514. lin. 17.. O

uas ordinaià €9 ^ exadié

exbibet IiluftvifJmus Mar-

cbio Mafei &c.

—.In. 'Tra&tatu de A&ibus hu-

. manis,

V, Pag. 178. lin, 21.

Proillis verbis: D.Tho-

mas e[] indubitata agen-

T

dorum regula , ponan-

tur fequentia: fmora-

liter indubitata agen-

dorum regula Jaltem

in bac 774&;6720,

Poft verba: .JDeum ele-

Xrlp Ibidemc line 229

giffe Scotum , legatur

hoc modo: pofíus ad

iluftrandas

Contro-

"UR ,

'Uefjas Speculati

quin

M E N D A.

$ Cft

Bufit

quàm ad determinan-

da & novanda dubza

"» lit.

! y Bs

practica,

mf" DT

VII. Pag 341 lin. 41, Poft illa verba:

in dubio

ii l.

addantur hzec

JUFTT4S

verba :

valde intrica-

EC vl

Ji, a, ut ibla ma-

& nj

]07" MI/ZZM.S' f24r 7s pi/' Ü-

1114 r

babilitas non fit emi-

Venter, evidenter , ac

prout

cm*a ma;w

docet Cardmalzs de Lu-

hu-

ca 'Tomo decimo de

Fideicommiffis ,

Di-

fcurfu vigefimo quin-

to, numero fexto ac

DT

feptxmog

MU

VIII, Pag, 342, lin. 30 Poft illa verba :

nift ex

, po

d

fii

con[enfi tacito xoel expre[-

Jó conducentis, addan-

( n

tur hec:

rationabili ,

i

puta , in cafu , quo &-

L

groto «el ob majus

pretium , vl ob fafri-

Dut

dium probabilioris me-

Jen

dicine licitug fuerit

T

(

eligere minus probabi-

lem,

T

In

42!0

MENDA

$

In Tractatu de Fide.

Poft hec verba :

Difpo-

JX. Pag. 372. lin. 8

fitio ultima ad. lumen fi-

dei fupernaturale eff lu-

ad-

men fidei maturale ,

J

datur: quoad fubjfan-

tiam ; attamen fuper-

natumle quoad tmo-

dum feu exzfïmfece

X. Ibidem. lin. 13

Poft verba: facienti quod

efl in fe per vires natu-

7T&,addantur hec ver-

Jaltem | adjutas

gratia exerimfecà. Ju-

pernaturali

In Tra&atu de Spe & Cha-

ritatc.

Poft hec verba

bunc a-

XI. Pag. 268. lin. 51

Gum cbaritatis mon e[fe

contritionem . perfeGtam

addatur

tT

fi pofitroe

excludat defiderium u-

sionis Lentifice cum

l r

JDeo.

XII. Ibi

Poft verbum amoris , ad-

| XII. Ibidem. lin. uilis:

datur: pofifivé feu ex-

clufrve defintere[Jati.

)aD&

i li

J

N

J' M

m

DUME

In Tra&aw de Gratia.

Vff

XIIL Pag. 211.1in.29. Pro illis verbis: Gratie

anm

gratis date ordinarià con-

?JZ// l

feruntur per modum ba-

i

Wt

(U,

bitus, ponantur ifta:

Gratiz gratis. date

At quad

aliquando conferuntur

G lt

per modum babitus ,

1« VQ-

faltem amiffibilis ex de-

QUi

fe&u finis , C alia-

tf

yum conditionum ,. ac

Jolim. tanguam . caufce

moralis Deum morali-

hi

ter determinantis ad

piyficé patranda mi-

vacula , «el revdan-

- fit

da futura.

UE

pafin

l

In Tractatu de Sacramentis.

L

j

j

jerimi

XIV. Pag. 137.lin. 20. Pro illis verbis : Sícut &

TU

Verbum in Chriflo &2 a-

ona-

m'ma in bomine , p

xis

tur:

MENDA;

tut: Siui e» Ferbum

é&? anima bumana in

]

Chriflo , €? quaevis a-

fima in alio bomine.

j

4: Adilla verba: Sacramen-

XVZ Pag, 387. lin.

íà aliqua abfolute po[Junt

conferri in diflams v. g.

abfoluíio , addatur: pu-

la , quando alfoloitur

integer exercilus. ante

pralium , el incarce-

valus pro[piciens per

feneflras per Sacer-

dotem iranjeuntem in

littóre.

d ülà verba: JNon ef

XVÍ. Pag. 306; liti; 3. Á

verofamile , fuimul cum

gratia fan£tificante , per

peccaium defirui Omes

gratias fmümzerzMZeS,ad-

datuf

Secuidarias

cónfiflentes in quadaim

It

inajore

babilitatione

jotentiarum in ordi-

sge ad atus jïizzbus*

Sacrameniorum — coris

&f us;

MEND A.

G Jj

Ul i

(

In 1 m&atu de Peoenitentia.

:

liniy

XVIL . Pag. 180. lin. 5. Poft 1lla verba :

dico ,

Saf Tf

Chriftus reliquit Eccle-

fl

hi M

Jie poteflatem | deterimi-

TAf x l

nandi materiam & for-

d

tm W

mmam Sacramenti Pani-

dl

Üentie quoad jbeciem in-

[

addantur hec

fanam :

2177

Vverba :

INon in eo

Wt je

Jenfa

quod mon de-

N

zur jure dioino obl-

At

gatio confitendi quas-

vis jpecies infimas

peccatorum , fed quod

N

Lccefia pojft deter-

fitiy

münar €, quandam f£ec-

'n' [

cata perïmezmz ad bas

n

Jpecies infimas mora-

od

les;-

u ddl

4 qui

XVIII Pag. 451.lin. 24. Ad ílla verba :

bhec o-

ab

ihnia oraliter monm. ex-

j

cedunt «vires bumands ,

l

addatur :

er

aa]uzm 9724

yut Ü

gratiam.

|

Preter

MENDA

Praeter hec mehda correxi ad mentem

Cenforum quatuor àlia in foliis emendaté im-

preffis , nempe r.

de Decreto Phyficé pra-

2

De Gratia intrinfecé eff-

Ü

determinauüte.

Caci.

gi

De adoptione Patrum in Veteri

4. De fenfu grammaticali ver-

'T'eftamento.

borum Abfolutionis.

quæ

Cxterüm quï('a in Mendo VIL fit remif-

fio ad Teftimonium Cardinalis de Luca, et-

iam iftud hoc loco apponen-

dum cepfuia

1

7

!

|

|

(

.Pl

du

]

firISS

o ä*g

,l

M

SS

UA

) Ü

'?

d

»t

A

p

-.ii

r

J

formwS

E o

IN us

A

m

* wb

Y

"

i*

is

d

I

,

W&

b

i

l

&

zM

:

!

ul

JH

:

n

iil ]

DI

U D

:

U

a

'.

' Teftï—

& g

Tieftes

ia

i n

ie

bt

Teftimonium

7

li

n u

CARDINALIS pz LUCA

8 t

Officio Judicis,

fltrf

M

quando in caufa dubia, prafertim

UC&, Ü

interveniente queftione facti ex

neutra parte habetur

certitudo.

n Thbeatro Veritatis & Stujlitie ï.ibro decimo,

.Difcurfu vigefimo quinto fic fcribit: , Ofta-

* yvius de Bubalo prole carens hzeredem inftituit

» Paulum , ex Zngelo fratre nepotem , cum perpe-

» tua primógenitura ad favorem omnium defcen-

»dentium mafculorum prius di&ti Pauli, dein-

»de aliorum filiorum Angeli, attributa facul-

»tate ultimó nominandi unum ex defcenden-

»tibus mafculis Horatüi, Mutii , Quintii, etiam

Di-

»de Bubalo remotorum, transverfalium.

»Cis lineis maículinis defeétis vocavit mafcu-

»lum ex foemina proximiore ultimi maículi

»de his lineis deficientis, ejusque lineam. ma-

»fculinam cum eodem genere primogeniturz.

»Cum autem ex di&a linea Zugeli lupereffet

»folus Paulus primus h&res, prole maículiná

,immediata deftitutus , habens tamen nepo-

»tes mafculos ex Victoria, & Comitiffa filia-

,bus confüluit primi nominis Jurisconfultos,

,an dictis nepotibus ex fiiliabus ifta difpofitio

[di

G

TESTIM. CARDINALIS DE LUCA

vit

reportato refponfo affir-

,conveniret ? atque

ï

fuüu

,mativo eos nomina

vit, quodque, ubi eis di-

Jl

onveniret, cenfe

retur nomina-

»Íípofitio non c

Ü

,tus Hyacinthu

s filius Quintii, per quem fe-

u

auli caufa introdu&ta in Rota

:,

,cuta morte P

O

lutio , à qua ta-

|

Z

K

» 1667. negativa prodiit ref:

V

]

, men fuit receffum 1668 ;

atque in ftatu hoc

Ri ni-5.

,In ifta caufa,

:

fU

ä

»caufa pendet. ,

»que in Curia nimium celebe

t efít, atque fe-

]

tteratorum ota vo

litare fo-

J

,ré per omnium E

Ü

»lita, tam i

n congre

fibus pro dire&ione, quàm

)

difcurrendo pro veritate dice-

j

|

!

»alia occafione

J

»re confue

vi tan

quam in quzeftione potius fa-

ac aim

bigue voluntatis, quam juris, O-

J

» Qi,

lr

»mnino cer

tum judicium , determinatamque ve-

»ritatem dari non po

ffe, quoniam ut frequen-

l

)

»ter ac feré m omni

bus (fed non incongrué)

»in ifta fideic

ommiffaria maáteri

a advertitur;

ssïW

jli

»quoties agitur

de ambigua & conje&turata vo-

»luntate, impoffi

bile eft dare certam regulam;

,l

deat à judicantium. arbitrio,

jl

»cum totum pen

»quod data etiam &

quali fumma doGrina &

(

m varietate, frequen-

,

» integritate pro ingenioru

»ter varium

'effe folet ;

& confequenter , fic-

d

»uti prima re

folutio à probabilitate aliena vi-

)

(a non fuiffet con-

:

Dd

»Ía non füit , ita etiam vi

»traria, qua

íecundo loco capta fui

t, fi fuit-

!

t&t)

g

Íet prima ;

fed quod in quaftione ambigua,

n&PIa

, & conje&urali , poft

captam primam refolu-

!

"

n futato

facto , nullisque füuper-

J

4

»tionem no

L!

.

» venti

s novi

s do&trinis in jure, vel probatio-

l

1

in fa&o recederetur , id aliquibus forté

ii

[l'g

» nibus

,durum v

idebatur, ut enim pluries ad hanc ma-

li

ä

l

» Leriam

u Rg

4UCA

DE OFFICIO JÜDICIS.

fb «

tenam in precedentibus, ac confequentibus ad-

20L eis

vertltur Ccapiendo illam fabulam judicis man-

: Donin

^ » dantis evocari defun&um, ut declaret, quid vo-

QUem

f

It N

, luerit, non litteraliter, fed allegoricé,) judicis

» partes funt induendi perfonam defunüi , atque

!u :

;i

» refpondendi pro eo id , quod credatur ipfum

t h

» Verifimiliter voluiffe ; hinc proinde , cum de-

4 QUf

» fun&tus femel interrogatus , ita primo loco re-

dt(Ue

qu

l

» fpondiffet juxta primam refolutionem , non de

litaref

» facili intelle&tus acquiefcebat ,

quomodo dein-

£, Qu

f& dit

» defecunda vice interrogatus refponderet oppo-

»fitum , quoties adeo in contrarium non urgeat

us f

» Veritas, quod prime refponfionis errorem con-

1$, 0

, Vinceret, meritó tunc revocabilem, cum etiam

que ve

» Viventis erroneæ confeffionis revocatio conce-

tequar

» datur.

Ongrüi

, Àc propterea cum negari non pofï'et ita di-

Vertit]

» fponentis voluntatem aliquam effe, atque plura

Jfat Y

»hinc inde urgerent, ut ipfarummet refolutio-

Fegu

,num diverfitas clare probabat, ex hoc dicebam

arbitti

, unum de duobus exinde refultare , vel fcilicét

&i

» quod ftante perplexitate, honefta concordia de-

ftequ

, nandanda effet , quod etiam de juftitia in cafi-

Kter , J

, bus dubiis demandari poffe ac debereadvertunt,

|llena

» Jo- Baptifta de S. Blafio de transatt. q. 20. Gra-

(et 0

» mat. decif. 9. Rovit. decif. 95. in fine. & caeteri ple-

,ürr

lU]s

, nécolle&i per Valeron. de transatt. in proem. 11.29.

) güay

TOi

» & pra&ticare confuevit Rota, ut decif. 1 126. in fi-

y reíoi

»ne part. 3. div. l. 3. in Rom. fucceffionis de comi-

- fi

» tibus 26. Junii 1647. coram Ghislerio impre[f. de-

n

robit

» Cif. 44. poft Cenfal. ad Peregr. & in aliis, atque

yus ff

ïä

» fatis frequenter Ego vidi practicatum hoc ree«

ymc m

» fcriptum, quod placeret concordia, etiam per ipfam-

£tl

»1et Rot. fuper aliquos Auditores tanquam Ar-

)

c2

» bitros

TESTIM. CARD. DE LUCA &c.

» bitros & Arbitratores tra&ata , & conclufa, ut

J

» prefertim pra&ticatum fuiffe moderno tempore

habetur in Rom. locationis venz ferri, de qua

f

» f/ub tit. de regal. difc. 117. & in aliis.

Vel quod

» ifta dubietas fufficeret huic parti ad vi&toriam.

'Textus

Hucufque CaARDINALIS DE LUuCA.

veró & Cafus , ad quem fe refert, & in quo tefta-

tur; imperatani fuiffe concordiam , feu compo-

Q

fitionem , non concernit dubium fa&i , fed du-

bium juris, & quidem pro una parte probabilio-

E

ris feu communioris, ut proin juxta Cardinalem de

Luca & praxin hec concordandi neceffitas etiam

indubio juris procedat. "'extus l.2:;T'heatri Difc.

117.fic habet: , Plures exorte funt controver-

» fix füper calculis dati & accepti, prefertim oc-

» cáfione cujusdam magni ovilis per debitores cre-

» ditoris annis praecedentibus fimpliciter & absque

!

» aliqua tituli expreffione traditi, quod ex quo-

l

» dam morbo fatis notabiliter diminutum fuit ; an

N

»Ícilicet diminutio cedere deberet damno credi-

Il

» toris vel debitoris , quod pendebat à pun&o ?

M

»an debitore fimpliciter dante bona creditori,

» cenfeatur in pignus, velinfolutum ; admitte-

» batur hinc inde , ex magis communi & recepta

La

» fententia, przfumptionem effe in pignus, ut cre-

I

» ditor pretendebat , unde fequebàtur periculum

bt

» effe debitoris ; ex cujus tamen parte allegaba-

j

!

»tur hujufmodi regulz limitatio ex conje&uris,

» aliisque adminiculis & circumftantiis dationem

»in folutum inducentibus & fuccetfive periculum

»in Creditorem ex dedu&tis in Anconitena /ub

]

y» tit. de credito, & in Tiburtina Caftri S. Angeli fub

U

» tit. de ufur. difr. . Quare poft plures difcuflio-

» nes fatis honefta concordia con:roverfiz finem

N

» prebuit.

,/lN DEX

W

s

T& o XS

uf

pon

1WDEX QUAESTIONUAM.

NI

]RACTATUS de Dreo.

at

VOf

DISPUTATIO T.

QU

QU tef

De Exiflentia Dei.

UJESTIO 1.

An exiftentia Dei fit per

Ü comp

a

fe. aut lumine nature nota?

Pag. 3

Obali

2. Utrum exiftentia Dei invincibiliter poffit

a

ignorari ab adultis , faltem ad breve tem-

4 eLun

uc?

22

tri Dif

(tOver.

DISPUTATIO II

um o

De Effentia Dei.

OPeS t

f

UZESTIO 1.

An Effentia Divina phy-

ab

ficé confiftat in cumulo omnium per-

lerg

feä"tlonum 2

43

nflll j

DO (

2. An perfectiones Créaturarum continean-

punt

tur in Deo formaliter ?

55

Tedit

3 An Effentia Divina ab attributis , vel at-

adm

Y fet

. tributa inter fe dlfhnguantur realiter ?

85

4 An Effentia Divina à Perfonalitatibus, &

]s utt

attributa inter fe dlfcmguantur formahter

vericuli

exnatura rei ? an veró tantüm V1rtuahter,

al

J

vel fundamentaliter ?

njetur

94

Qatio

-DISPUTATIO III

T2

yCortà

Jb

De ZAttributis Divinis in fpecie.

UZESTIO 1.

Md

An Deus fit unus? 1925

dilcu

2. An,& quomodo Deusfit fimplex? 132

ld

fit

-

3. An,

ry

LENOEX

3. An ; & quomodo Deus fit immenfus, ubi-

du

Ti

que præfens :

| etiam in fpatiis imaginariis 2

n

145

ii

4. An Deusfit eternus? & quomodo

Deo

ab zeterno omnia fint prefentia ?

166

bt

1

s. An,& quomodo Deusfit omnipotens? 198

,

DISPUTATIO IV.

A

De Fiüfioue intuivca Dei.

1

UJESTIO 1. An vifio Dei intuitiva fit

[

- poffibilis , & quomodo?

218

i

gk, An Deus :videatur per fpecies impreffas

creatas? àn veró per füam effentiam ? 229

3. An Deus poflit videri etiam oculo corpo-

!]

reo?

260

4. An homo naturaliter appetat intuitivé vi-

. dere Deum , & utrüm fit. poffibilis aliquis

!

intelle&tüs , cui ea vifio naturaliter debea-

.

tur ?

28I

D

fADi

. AnBeati poft mortem immediaté videant

l]

intuitivé Deum?

294

6. Que fit natura luminis gloriz?

313

7. Quid San&i in Deo videant ? utrüm vi-

deant Deum comprehenfivé? & utrüm e-

U

ualiter ?

327

l

AUISPUTATIO- V.

li

De Scientia Dei.

m[;i

I

UJESTIO 1. An Deus cognofcat omnia

l

bonum,

Pomb!ilia, & actu exiftentia ,

t

i

malum?

QUAESTIONUM.

ls

malum, negationes, unwerfaha, & fingulàa

VU

ria &c.

341

Xl Deo

An Deus futura abfolüté exftitura cognoz

Ícat in fua effentia, vel in fuis ideis, vel in

16f

decreto prædefïmente: vel in ipfis creatu-

1521 )

fis?

351

An Deus futüros actus liberos videat in

h

decreto phyficé predeterminante ? aut in

moraliter preedeterminante? aut in conde-

Va

terminante ?

368

21

4. Ahn detur ia Deo Scientiá medxa?

preffi

410

DISPUTATIO

VI.

l ogg

C

De Foluntate Dei , ac praefertim de

)f

Prade jh/zatzone

IUNC Y

UJESTIO 1.

An actus Dei liberi 1dena

5 al

tificentur adequaté cum Deo? 446

r debi

2. An Deus predeftinet homines ante , vel

poft merita eorum abfoluté previfa? 464

Videt

3. An& quomodo velit.Deus omnes homi-

nes falvos fieri ?

9

|

DISPUTATIO VII

FU

Xrume

De SS. Trinitate.

JESTIUNCULA 1. Quid deSS. fri-

)

QU

nitate certa fidé tenendum fit?

307

2. Utrüm effet haereticum dicere cutmi fchit

maticis Græms

quod Spiritüs procedat à

o

Patre per F ilium?

508

boriul

.3. Quid fit proceffio?

- ibid.

mali

4. Quot

INDEX QUJESTIONUM.

2

N

Deo

. 4. Quot proprié loquendo dentur in

ibid.

:

roceffiones ?

/-ä

3.

s. Cur Filius dicatur generari, non veró Spi-

ii

j

ritus ?

3509

Ej

6. Cur dicatur Spiritus S. procedere à Patre

& Filio?

SIO

7. Cur potentia agendi ad intra , intellectio

& amor pariter ad intra, fint in Deo Hy-

poftafes, feu fubfiftentes, imo ipfze fubfi-

ftentie ; cum tamen in aliis mentibus tum

Angelorum, tum hominum tantüm fin

t ac.

cidens ?

ibid.

9. Quid fit generatio , proceffio, & fpiratio

SII

activa vel paffiva?

9. Quid, & quot fint noti

ones, feu predicata

notionalia in Trinitate?

ibid.

10. Antres perfonalitates fint perfectiones? ib.

11. Utrum in Deo dentur etiam voluntas,& in-

tellectio effentialis,comnnis 9.perfonis?s 12

:

