potentiáà realiter diftin&tà à fcientia & voluntate

BU

t

Dei.c. formaliter diftinctà. n.

Dixi tr.

Quia

* Nf Wü

poffet diftingui fic: Dicunt quód fcientia & vó-

i El*

"

luntas Dei fint caufarerum preordinativa. c. ex-

RESP[)

V

ecutiva. n.

Poteft dici, quód Divina fcientia

l

(f

i

& voluntasinquantum przordinant effectum, vo-

Qu

i

centur fcientia & voluntas ; in quantum veró

el.ï'-

exequuntur, vqcentur potentia vel omnipot

ua

dr

j

D

Am

ïT,m

—

t

DE ATTRIBUTIS ,D:ir. IN SPEC. 9209

tf

lt

tiàj- & fic datur formalis diftinctio inter poten-

tiam, voluntatem ac fcientiam Dei. Notandum

Mp'übna |

autem, quod millies inculco; perfe&tiones tam

Di«

in Deo, quàm in creaturis,

formaliter diftin&tas,

IY

relaté ad fuas caufas, vel ad effe&tus vel conno-

df

tata, ejusdem effe nature, ac fi forent realif]mà

difiné ; Id patet in animalitate & rationalita-

DUER

l

10 QUödp

te, quz& fe eodem modo habent ad füos e

ffectus,

ac fi effent realiter diftin&e, nam ident

itas for-

ET

malitatum feu perfe&tionum ex fuo

E

UDy fed f

genere diver-

farum non mutat earum naturam.

eléCundin|

Intr; f

OBJICITUR 2. contra eandem. Dantur

Tmulta, que Deus non poteft facere ; ergo non

dir f dj

eftomnipotens. .nt.prob. r. Deus non poteft

lgt

moveri, quia eft immobilis.

(

2. INon poteft cor-

rumpi, quia eft impaffibilis.

3. Non poteft men-

at a

üri & peccare, . 4. Nori poteft facere Univer-

"

Deo non

fale & ens rationis, quod tamen poteft homo.

E

E n

B.

NNon poteft creare creaturam perfe&tiffimam.

Jfümnafi

6. Non poteft producere infinitum in quantitate

lipndi n

v.gr. infinitos homines aut mundum infinité ma-

üppolti

gnum, baculum infinité longum &c.

7. Non

ia o i

poteft facere, ut verum fit falfum.

8. Non po-

teft facere, ut fa&tum non fit factum v.gr. ut Ju-

yreft o

das non prodiderit Chriftum.

9. JNon poteft ex

tia & vot

quolibet facere quodlibet, v.gr. ut lapis videat.

Diss |

Io. lNon poteft facere

jfcinil

le. &c.

, Ut detur mons fine val-

Ergo.

dinttiat

REesPONDEO i. dift. a.

Multa Deus non

Di

Uil

poteft facere, que aliunde dicunt contradictio-

I

efeiin

nem, aut quorum productio-refundit imperfectio-

Vuntun

neminpotentiam productivam.c. aliter.n. Be-

r um

né ad hanc obje&tionem refpondet s. ANSEL-

JD.dhmort Trat. de Deo.

O

MUS

À

21IO

DIäPUT'ATIO III.

"a

Mus Profologii c. 1o. ubi ait : Hc foffe non eft

" !

j Id

jotentia fed impotentia ;; mam. qui boc potefl , quod fibi

t

non expedit, &9

quod mon debet, poteft, que quantó magis

"i

poteft , tantà magis a

doerfitas & perverfitas po[Junt in

t

J ïglï

ülum , €g ipfe minus contra illas ;. qui ergo fic poteft.,

i qi

son. potentid potefl, fed impotentid non enim dicitur pof[Je,

gt L

—

i am)

,

quia ipfe poffit , fed quia fua impotentia facit aliud in fe

Y

]

j

|

go[fe ficut multa improprià dicuntur, t cüim ponimus e[fe

m p

pro non e[Je, & facere pro eo quod eft non facere, aut. pro

ttus DIC

nibil facere ; mam fape dicimus ad alium , qui rem ali-

m (

quam e[fe negat.: . fc eft , quemadmodum dicis e[Je , cinm

s ul

deatur dici: fic mom eft , quemadmodum

magis propri? vi

ii

dicis non e[fe, — Item dicimus : ifle fédet,, ficut ille facit j

db

aut ifle quiefcit , ficut ille facit 5 cim tamen federe fit

n n

l

quoddam non facere, & quiefcere fit mibil facere. — Ergo

»

Tl

Domine Deus inde vveris es omnipotens, quia potes mibil

t m

per impotentiam., & mibil potes contra ve. — Sic ille.

totead

REesPONDEO 2. dift. a. fic; Multa Deus

loqie n

non poteft facere, inquantum fünt impoffibilia

m ]

refpe&tivé ad naturam determinatam. c. inquan-

Üaprtim

tum funt poflibilia refpectivé ad naturam aliam.n.

im 1]

Obfervat P. rTHOMaAs, aliqua effe poffibilia

rüntl

comparata ad hanc naturam, quin fint poffibilia

Ka

comparata ad aliam naturam. . P.I. q. 25. a. 3. C.

Wt

ait

Cinn potentia dicatur ad po[fibilia , cinn Deus o-

annia. po[fe dicitur , mibil re&tius intelligitur quàm quid

Ddf

folfit omnia: po[fibilia ; & ob boc ommipotens. dicitur.

Ml

lt

Pof[fibile autem dicitur dupliciter fecundim .Pbil. in $.

j

IT

Met. — Unó modó per vefpettum ad aliquam potentiam ;

- ficut quod fübditur bumane potentie, dicitur e[Jc po[fibile

d

lls n |

Ti i

li

bomini: alió wiodá abfoluté propter ipfam babitudinem

d

terminorum. - - —Dicitur autem aliquid po[fibile vel im-

qui-

UT (j

polibile abfoluté ex babitudine terminorum : o[fibile

dem

en.Ig'u

»

n

DE ATTRIB'UT"IS DIV. IN SPEC. AII

'HOCo

Wl

! dem abfolutà, quia predicatum non repugnat fubjeto ; dt

eqïïf

M quamäg;

Socratem fédere : "impoffibile verà abfolutà, quia predi-

d) lídg j W

eatum vepugnat. fubjetto , dt bominem effe afinum. -- -

? (

hi

Quecunque igitur contradictionem mon iniplicant, fub üllis

T tj

Iihy

polfibilibus continentur , re[pettu quorum dicitur Deus o-

At f g

sunipolens : ea verà que contradi&tionem implicant , fub

» Qp g

i

JDivina omnipotentia non continentur

x duia non. po[Junt

babere po[Jibilium rationem. uN D

E*CONVENIEN-

' Wfaære,a

QUUNTT

TIUS DICITUR, QUOD EA NON POSSUNT

FIERI, QUAM QUOD DEUs EA NON POsSs-

1 dijy jj

SIT FACER E.

Et ad 2.

[ umti

Dicendum quàd peccare

eft deficere à perfetta attione ; unde po[Je peccare eft po[fe

i fiu i j

Vg fj

deficere in agendo, quod repugnat omnipotentie ;. & pro-

Wfum, B

pler boc Deus peccare non pote[t.

Ita S. 'Thomas.

Ex his ergo poteft colligirefponfio ad fingula ob-

?rsa ?lew äï

l

je&ionis membra. Sic v.gr. vifio in lapide di-

: Mila]

cit contradictionem in fübje&o non fenfitivo s

adeoq

fint fl

ue non poterit produci refpe&iyä ad hoc

atam. C d

fubjectum. . Et fic de aliis.

.. OBJICITUR 3. contra fecundam Conclu-

Datoramd

!

fionem.

I. Deus non poteft facere, que non

u p

prefcivit & predeftinavit fe fa&urum; fed non

uin n p

prefcivit fe fa&urum, nifi ea quse facit ; ergo

PL gspd

non poteft facere, nifi ea qus facit.

Maj. prob.

jiir, din)

Deus tantüm operatur per fuum decretum, &

tlipiur g

Deus defa&to non poteft fibi identificare aliud de-

p

cretum, quàm quod identificavit ab eternos er-

wl 2

go.

2. Deus ipfe fatetur aliqua fibi effe impof-

dligum i

fibilia; nec poteft affignari alia ratio impoffibili-

! d!

tatis, nifi decretum Divinum non aliter faciendis

zamWF

ergo in moderna providentia & ftantibüs his de-

cretis non omnia funt Deo poffibilia.

ZInt. prob.

qzzzdþW'

n

Ex Gen. 19. ubi Deus ad Loth ait: nom potero fa-

2

l

eere

!

3

Jl

u

212

" DISPUTATIO HLO

|

D

!

gt ;

cere quidquam, donec ingrediaris illuc. Et Matth. »6.

Chriftus Patrem alloquens ait: Si fpo[Jibile eff, tran-

:ntecedegtera

gO

feat à me calix ifle; non potuiffet autem Chriftus

j

hoc dicere, nifi fupponeret poffibilitatem rerum

1

dependere à decreto Divino.

n

RrEsPONDEO ad 1. dift. Maj.

Deus non

j

qune

oteft facere,

ux non preefcivit, potentia con-

j Delïv f

fequente & or

L

narià. c. potentia antecedente &

o C

abíoluta.n. Verum eít, quód Deus fuppofitó

o 201

femel decretó non creandi alterummundum, non

uU

poffit crearealterum mundum potentia confequente,

"IT

hoc eft, ut fübftante ipfi decreto ; poteft tamen

aj t

creare alterum mundum potentià abfolutà ante-

r dtt,

cedente, inquantum concipimus effentiam Divi-

vt

pam antecedenter ad omne decretum fufficien-

tem ad producendos infiritos mundos, fi voluif-

i. n

TU

fet fibi identificare decretum creandi alios mun-

dos. . sr DICAS; faltem defa&tononfore Deum

ml 4

KHTERON

omnipotentem, poftquam fibi identificavit decre-

tum non creandi alterum mundum, NEGO IL-

ini i

'

m ani

LATUM; quia omnipotentia eft attributum,

ij m

quod przdicatur de Deo fecundüm fua praedicata

abfoluta antecedenter ad omnem hypothefin,

"winy

L

|

quz: przedicata abfoluta non mutantur per addi-

Ym

-

Ti

tionem decreti liberi ab &terno.

D

!

Ado. tr.a.dift: c. Ergo non omnia funt

lt

uN

H

Deo poffibilia in fenfü compofito decretorum Di-

)

vinorum.tr. infenfudivifo.n. Verum eft, quod

? mhü Qum]

Deus defa&o ftante decreto non creandi alterum

i

1t, hm

mundum , ac refpiciendó ad hoc decretum non

Tlti f

poffit producere alterum mundum 5 fed propte-

rea non poteft fimpliciter negari, Deum potie

AQH.(

producere alterum mundum ;. quia hac denomi-

P

natio

m

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 213

a

]

Sibf

':.

natio attigit effentiam Divinam àt confideratam

!

"

antecedenter ad omnem hypothefin liberz deter-

RE

rl

j

h

*ïlbihtat

minationis. .Et huic nomini alligare hunc fen-

M

fum refpectivum naturz a

bus.

lgk)lqtæ placuit homini-

l D.

OBJICITUR 4. contra eandem. /f 'Paï;r»es

TT t

L dQ fcole

tantüm in eo videntur conftituere omnipoten-

tiam Dei, quód omnia faciat, que vult facere;

Wsf

Tumundum,

ergo cenfent ipfüm non poffe operari alia ab iis,

qui actu operatur, & vultoperari. mt. prob.

eDtiargm que

AUGUSTINUS in Enchirid. c. 96. ait: Deumi

: JOtefl t

"on ob aliud vcocari omniüpotentem

, nift. quia- quidquid

abfolutà

vult, potejl.

P

9

$. FULGEN TIUS ad Thrafimun-

llentiam D

dum docet, Dei potentiam non ad plura fe

& f

extendere,quàm fe extendit illius voluntas jjer

gO.

QX f vol

Int. prob.

Propterea , inquit , in illo di

gné plena po-

PUR

teflas creditur , cui tantum po[Je

. quantum «velle ;

e

ynonfore]

fantum velle, quantum po[Je naturaliter fuffragantur.

ntifeaittt

3. $: HIERONYMUS inDial.r. contra Pelagium

Im, xrci

afferit, idtantüm effe poffibile, quod eft futurum,

j attribu;:

Qui ergo, inquit, ajunt bominem pofJe e[fe absque pec-

mfoapri

Jl

cato fi velit , non poterunt boc oerum probare , mifi futu-

Yumn docuerint.

Smh

ypothe;

RESPONDEO ad z. n. a. ad prob. dift. Deus

n

eft omnipotens, quia quidquid vult poteft poten-

yon Omm:

tià executivá. c. radicali. n.

S. Auguftinus vult

decretr

dicere, ex eo poffevocari Deum omnipotentem,

'aimdi

quia nihil eum impedit in executione quicunque

crenid?

voluerit; hinc dicimus aliquando de homine,

dacrebt

quód omnia faciat, quc vult, inquantum ea exe-

T

quitur.

] f

"d 2. n. a. ad prob. dift. In hoc creditur

i, pau?

effe plena poteftas, cui eft tantum poffe poten-

j de

[À

3

t;fä

"D

214

DISP U*T'ATI-O'I'II.

OBIICIT

tiá executivà, quantum velle. c. potentià ra-

À

dicali. n.

p i

|

j

;

i

[

;

d

AAd 3. n. a. ad prob. dift...D. Hieronymus ne-

i ml

gat moraliter poflibilem nobis effe devitationem

u ts

omnis peccatic. negat effe poffibilem phyficé.n.

Legenti patet, ibi fermonem effe de impotentia

g a[fmïïe

jn d

tantüm morali, eaque bominum difformiter ad ra-

tionem operantium , .non Dei.

n nl

iit; 9 l

OnJICITUR $. contratertiam & quintam

10 d

Conclufionem. SiDeus potuiffet facere meliora

iis, quz operatus eft, invidus fuiffet ea non fa-

u um

Maj.

W)/wa

ciendó ; fed hoc non poteft dici; ergo.

prob. Si Deus noluiffet generare Filium fibi &

1 W/Ma

Trgon)

qualem, cüm tamen potuiffet, invidus fuiffet ;

ergo à pari fuiffet invidus, fi potens operari me-

ioctompa

oduxiffet.

"nt. prob. ex 's. AU-

tun

nvf

liora, ea non pr

GU$TINO, qui l. octoginta trium quzftionum

itddt; (

ficait: Jeus, quem genuit , quoniam meliorem fequi

Lium p

j

ille non potuit. ( nibil enim Deo melius ) generare debuit

ii quimm

J

]

equalem s. fi enim voluit & mon pot

uit , infirmus eft ; fi

ä

i; Don ve

otuit &j non voluit , invidus eft.

Item 1. 4. de Gen.

:J

tumafo C

ad litt. c. 117.

Si bona facere po[Jet Deus, nec f aceret,

300 ii

magna e[fet invidentia. Evgo.

EWPT

l

l

RrEsPONDEO. n. M. ad prob. c. a. n. c. &

'

i

il

paritatem. , Difparitas eft; quianatura equalis de-

E-—

'cï

m

EX

E

betur Filio, & ille eft ens neceffarium in exiftendo.

V

Igitur cum Pater debeat Filio fimilitudinem

natu-

—

E

E-—

4 DN

'

F—1

Em

;l

re, invidus foret, fi id vellet denegare. Econ-

t

tra meliora non debentur creaturis, nec debitó

F—

E

int M

ftricté nec laté dictó., d textum fecundum s.

—

E-

[—— u

E

E

3

AUGUSTINI dico 5

eum effe inter illos, quos

ii

E—

"f

ipfemet l. ». de retra&. c. 24. fatetur, à fe in

pra-

OB]I

(]

faþo dibro non fatis effe difcuffos.

A:

O3]r-

n

DE ATTRIBUTIS DIV.; IN SPEC. 2IS

3. CI potem]

al

OsjrciTUnR 6. contra quintam Conclufio-

J

Onymm,

nem. I. S. AUGUSTINUS fzpius afferit, id quod

t ii

Deus vult, effe femper melius; ergo tenetur fa-

cere meliora. ;4nt. prob. l. 19. contra Fauftum

ll

A

J m

N

c.r.fcribit: Ferbum potui[Je fine nativitate bumanam

carnem afJumere 5 - fed melius erat quod fecit. — Et C. 4.

TU

lt

cum dixiffet, Chriftum potuiffe venire, etiamfi

non nafceretur ex homine, addit: potuit, fed mo-

ärtiam Ug

luit ; €9' boc melius eft quod coluit.

2. S. Damaíce-

C ceremy

nus ]. 2. de fide Orth. c. 19. ait: JNece[fe efl.omnia,

'uifkt &U

que Dei prooidentid fiunt, fecundum re&tam rationem &

5 &0, ]

e Filun f

tima C? Deo decentiffima fieri , ita ut nequeant meliora

D

enr.:

quin Deus non poteft , quin femper faciat meliora.

tvidus fjf

REsPONDEO ad.t. n. a. ad prob. dift. . DDi-

05 opetu v

cithoc comparativé ad prefens fyftema entium.c.

as

ad omne fyftema poffibile. n.

n qudt

S. Auguftinustan-

tüm dicit ; quód in prefenti Syftemate entium

t m

& finium prattabilitorum melius fuerit Chriftum

i at

nafci quàm non nafci; & hóc modó nafci quàm

j il

alió: non veró dicit, quód fimpliciter fuerit me-

um d

lius nafci Chriftum hóc modó, quàm omni alió

Euj

modó poflibili procurari redemptionem huma-

nam in alio Syftemate.

TU

"dd2. dift. a.

Non poteft Deus quin femper

utTuag

faciat meliora formaliter, & relaté ad fyftema de-

m ine

terminatum entium finitorum. c. materialiter, &

ylitodne

relaté ad omnes creaturas poffibiles. n.

udc.-

pypt

cunque finita enim Deus facit, femper decentif-

uris, nl

fima funt & optima ob ordinem optimum, quem

(

Al

Deus obfervat in colle&tione entium finit

tuff

oram,

jnter 1

|

:

liberé à fe produ&ta ac volita.

1

j

OBjiCciTUR ]. contra eandem.

1. Deus

gl

Ó

non poteft facere, nifi quq

d bonum eft, & con-

4

Ve-x

216

DISPUTATIOIU«

j

Ü

veniens rebus àfe produGis ; fed rebus à Deo

Lv

|

produétis non eft bonum ac conveniens, ut ali-

"m

p

ter fiant quàm fünt; ergo.

Deus non poteft

i

!

;(

facere nifi quod debet,. & juftum eft fieri;. fed

|

ViX

Deus non debet facere , qu& non facit, nec

juftum eft, ut faciat que non facit; ergo Deus

ä

upo

non poteft facere, nifi quod facit.

f m

RrEsPONDEO 4 1. c. Maj. dift. Min. Non

eft conveniens, ut aliter fiant fiftendó intra ean-

as 10

maent:

dem collectionem éntium finitam. c.

addendó

ad hanc colle&ionem entium aliud poffibile. n,

voionead

ff

Sicut enim unitate addita mutatur numerus, ita

additó unicó alio ente ad hoc univerfum muta-

Q

tilt, U

retur totum Íyftema & ordo univerfi. —Hinc

Deus poteft alium curfum rerum naturalem pro-

t d

ducere addendó vel fübtrabendó aliqua. entia

ex illa colle&ione, quam actu produxit; & fic

Mspox

t WitD

in alio fyftemate entium omnia quidem forent

alia, nihilominus tamen producerentur modó

tf

convenienti ad fuam naturam & exigentiam.

115; d

-Ad 2. tr.Maj. dift. Min. Deus non debet

;iwrum , (

facere, nifi qu& facit, negatione debiti. c. ne-

l omniugï |

gatione licentie , aut convenientie in oppofi-

tum. n.

Deus nulli rei aliquid debet antece-

h

Unde re&té S.

denter ad omnem hypothefin.

( tl

'Thomas I. p. d. 25. a. $. ad2. ait: .Dicendum quod

ii

Unde cim di-

Deus non debet: aliquid alicui , mift fibi.

AC

citur quàd Deus non pote[t facere mifi quod debet , mibil

Ut Virpi

aliud fignificatur nifi quàód Deus non poteft. facere , wift

NU

quod ei eft conmveniens & juftum.

u

O JrcrTUR $. contra eandem.

1. Id quod

W'.ïaïi (

eft maximé & valde bonum, non poteft fieri me-

valde

lius; fed fingula , que Deus fecit , funt

bona;

1

l

DE ATTRIBUTIS DI/V. IN SPEC. $17

ïl

bona; ergo. Maj. patet ; quia optimó non da-

Qs ngn

tur melius.

Min. prob. ex Gen. c.1. & 2. ubi

l

W g

Deus refpiciens ad fua opera, vidit, quode[Jent val-

AUE

dé bona.

2. Chriftus homo, Beatitudo, Beatiffi-

N

c1 elgo'

na Virgo fünt id, quo non poteft fieri melius;

((l

ergo.

REsSPONDEO I. ddI. dift. Maj. Id quod

: GC fm

lengy

Ti

eft maximé & valde bonum , non poteft fieri

melius formaliter. c.

materialiter. n

Deus

L 6 aj

X of

intuendó mundum à fe produ&um füb hac col-

le&ione entium vidit, quód optimé ferviret ad

, Düfmen

Verfüm m

fines fingulorum entium à fe intentos, & quod

omnia fervarent optimum ordinem; non tamen

"m H

vidit, quod non poffet addere vel fübtrahere

targem yr

aliqua entia, & fic producere aliud optimum,

V diqi a

otost; (

RrzsPoNDEO 2. tr. Maj. n. Min. adprob.

qudem f

dift. Vidit Deus, quód effent valde bona boni-

XTCDEUE f

tate formali. c

1nateriali. n.

Senfus patet ex

eripext

di&is; cüm enim mundus fit fyftema entium fi-

us Dond

nitorum, concedo, quód in hoc mundo fit or-

debiti

X it j

do omniux'n decentiffimus.

(debet d

4 2. dift. a. Chriftus, homo &c. funt id,

Unde r

i

quo non poteft fieri melius in uno genere per-

Til

fectionis. c.

in omni genere. n.

Dico enim,

humanitatem Chrifti, beatitudinem , ac Beatiffi-

qzmä (

i

mam Virginem habere quidem dignitatem aliquó

[

modó infinitam ob relationem unionis cujusdam

ijj/

cum Deo, poterit tamen illa ipfa relatio identi-

] 1

ficari cum

poffibilibus,

pluribus 'glxiis perfecdtionibus adhuc

yotat.

j It

O s

Di$-

218

DIISPUTAT'-I o X

*'***ï****,**********

«nl' EC

j j Jf

MVJ

1.

jf

j

DISPUTATIO IV.

PTrnN

rl

hüc m

De Vifione intuitiva Dei.:

; uY

1. An &

if

qmad

Tn hac Difputatione qusritur

mme(ïïaïä

quomodo vifio intuitiva Dei uniu

S & trini,

9. AÀn Deus

impïhnïtfl

D

rout eft in fe, fit poffibilis?

frion

poffit videri, & defacto videatur per fuam

vettn

Effentiam , an per fpecies impreffas? 3. An

TOU

Deus poffit videri etiam oculó corporeó?

EE

. An homo naturaliter appetat videre intui-

tn, i

du d

tivé Deumn? s. Ananime Beatorum defacto

fj od

oft mortem videant intuitive Deum? 3.

tilot fcad

7. Quid San-

"Qu fit natura luminis glorisz ?

1 ytatt

&H videant in Deo? . Utrum videant com-

jmn, vid

prehenfive ? & utrum æquglitgr [

iis t

t [

QUJESTIO I.

titr g,

Rined

Z vifio Dei intuitiva fit poffibilis, € quomado?

N

TANDUM I. Duplicem dari cognitionem ; feu

fY

N?

vifionem nimirum intuitivam & ab[iratticam.

fii (

If

$ QUi

"Termini hi Patribus fuére incogniti ; his enim viffo

i

fimpliciter idem erat ac vifto intui

tiva , cüm intueri

li

J I

& intuitivum effe niliil aliud fit

, quàm videre &

At d

il

effe vifivum; ut proin vifio intuitivz idem fit ac

"

vifio viffoa, Scholaftici veró non eódem modó

Wtgna

aliqui enim fic expli-

explicant hos terminos 5

u

W

cant, ut cognitio feu vifio intuitiva fit,

que fi

!

WSW

,

P

ä;

! IV.

DE VISIONE IN"TUI.T(I"VA DEI. 9I9

****ï

per fpecies proprias. & fimillinias dbje&o j econm.

M

tra vifio feu cognitio ab//rattiva, quz fit per fpe-

cies alienas mutuatas ab aliis rebus non referen-

tes omnimodam fimilitudinem obje&i. Alii au-

lia D

tem hóc modó explicant, ut cognitio intuitioa

fit, que& fit ex immediata converfione potentie

N

1 üti (

vifive ad obje&tum vifum, ita ut actus vifionis

immediaté producat

ur ab ipfo obje&to , quod

i

imprimit fimilitudin

em fui: econtr

a cognitio ab-

LUE p

i

firadtiva juxta hos Authores eft , q

ueftexcon-

e[p? 3

verfione potentie vifive ad aliud objectum,

lD comy

quod velimprimit tantüm fimilitudinem analo-

gicam ad objeGtum primarium vel etiam univo-

: Videre i

torumd

|

!

cam, itatamen, ut intelle&us primüm debeat

difcurrere à cognitione unius obje&i ad aliud.

&Dun?

Tertió modó hi termini fic explicantur ,. ut vi/ro

? Qu

intuitiva fit illa, qua per immediatam converfio-

Y Videgt

:

nem potentie vifivee ad objectum , v. gr. ad

[tet ?

Deum, videntur omnes ejus perfe&iones effen-

tiales fineprzcifioneobjectiva, aut formali unius

.

ab altera. . Econtra per vifionem abfrattivam in-

telligitur ea

; QUa cognofcitur una obje&ti per-

fe&io fine altera.

AU.

NorANDpuM Ik In hac qüæ&ione fumi

Qrmitioé

terminum qifionis intuitive in tertio fenfü; itaut

d

fenfüs quaeftionis fit, utrum Deus unus & tri-

jti; U5

nus quoad omnes füas perfeGiones effentiales

g. CU

ad intra per immediatam converfiohem potentias

[

muW

vifive. claré ac diftin&é videri -

feu cognofci

ii

uz'tiwAi«

pofit? Utrum veró Deus cognofci poffit per

cognitionem ab/irattivam , ut author naturz quo-

jni'

ad perfeiones füas ad extra, & quidem per

I

ii

ii

pecies proprias, & per immediatam convertio-

e

nem

meö

220

DISPUTATIO IV.

T Hümo ]

mem potentiz vifivi ad obje&um, ita ut in tali

cafu detur vifio intuitiva fecundum quid , feu praci-

"

jl

]

fiva , Dei videlicet ut authoris nature , examina-

biturin TRACTA TU de attibus bumanis.

j

NorANpuM liLl Varias fuitfe herefes cir-

i m

ca vifionem Dei.

1. Gentiles & zntropomorpbiie

TE

2. Zétiani

krpa m

admiferunt Deum effe corporeum.

feu Eunomiani inter alia dicebant : Deum in hac

gropi

De his Epiphanius hz-

sbintel

vita naturaliter videri.

ref. 76. fic habet: Jdétius cum fuis fettatoribus inani

p )

ommnes bomines, mon n

j Mond

imaginatione deceptus ef?. [uper

eo, quod nofcant Deum fecund:

un fidem , fed fecundum

d

gtl

fcientiam ; ^ dicumt. enim . ipft ,

non fimpliciter fe mo[Je

JDeum in cognitione fidei , d 'oelut cognoftit quis omne

ster d df

« n vid

vifibile && que manibüs füís contrettat , velui ff quis in

smanus accipit lapidem , aut lignum , aut. altertus cujus-

vt

!

dam materie. inftrumentum 5 fic enim. dixit. bic genero-

tiqienet

nempe ita novi Deum ficut me

ipfum , €9' non in

àxludebar

Jfus;

m 6

tantum moo) me ipfu

i ficut Deum.

3. Pelagiani, fi-

cut docuerunt per vires natura

les poffe homi-

j efein

nem falvari , ita etiam docuerunt hominem per

yoin vt

vires naturales poffe videre Deum, quamvis non

Tyopft

in hac vita.

4. Pvatricelli, Beguardi, Beguine,

B

intuitivé videri

Wt

Dulcinifte &c. docuerunt, Deum

uido Carmelita

poffe in hac vita.

Hi, prout

tb

fibus teftatur , vocárunt fe

Eul

agens de eorum here

JFatres & Sorores depon

itentia detertio Ordine S.Pran-

V5 i

Bonifacio VIIL. 1298. &

cifci; & damnati funt à

A n

in Concilio Viennenfi à Clemente V. 1311. & à

^ debitim

joanne XXIL., qui circa annum 1330. facilé

2c00oo; Beguinatum in fola Germania fimul ex-

"g

terminavit. Errores talium Beguinarum, prout

damnantur in Concilio Viennenfi, funt fequen-

Y

tes

—

OIV

DE VISIONE INTUI'I:'IvA DEI. 291

J

[

ll

in [

j

Is

i

tes. 1. Homo pote[fl ita finalem b'eaäz'tudmem Jecun-

t u

d

um omnein gradum perfettionis in prefentà vita a[fequi,

"m "— fücut eam in vita obtinebit beata. 9. Quelibet inielle-

M. Clualis natura in. fe ipfa naturaliter eft beata , & anima

MLAg,, mon indiget lumine glorie ipfam elevante ad Deum viden-

,

üretm.

, dum, C eo beaté fruendum.

Obfervo etiam, va-

" Deunþlä ria fcripta myftica exarata illis temporibus val-

]

dé propinque accedere ad hos errores, fi non

?3Epiphaniu

At fatrl

bené intelligantur , aut non humaniter explicen-

$. Palamite , ( contra quos agente Barlaa-

! Dnnig,

l

'm ) /M, /eam

mo Monacho Grezco, plura Concilia ab Ecclefia

Gr:weca fuére celebrata circa annum I340., pro-

"r j

Qu u

ut refert Dupinius P. III. Hift. Eccl. cap.6. q.3.)

D

inter alios errores habuerunt, quód poffent in

b vtf

" hac vita videre Divinam Effentiam, imó a&u

!

: aut'altml

i d

" erediderunt, dum ca

pite in finu abfconfo , for-

n

matisque nefcio quibüs przviis geftibüs, diabo-

i, Ü

licis illudebantur preftigils, fe jam ac&u vidiffe

)5 Deum.

iles polt d

6. Manicbei & Wiclefifie docuerunt,

Deum effe in creaturis, ac creaturas effe Deums.

It homine;

ut proin videndó creaturas videatur Deus.

In-

Q* ter propofitiones enim Wicleffi, quz delatz fünt

qUiJ ad Concilium Conftantienfe , erat etiam hzc:

ii Omnis creatura eft Deus; licét eam propofitionem

uU* de fe, ut jacet, hzreticam, fübdolé explicare co-

) V natus fit in fenfu Catholico, dicendo, fe per cre-

QÜR; aturas intelligere ideas creaturarum in mente

sVl Dei.

7. DBajani docuerunt homini connaturali-

ye V, D

ter debitam effe integritatem naturz & juftitiam

un D

originalem;5 &j

.

m "

üvam Dei.

us ad gloriam & vifionem inþu'i-

Ti

DICO L Cognitio intuitiva Dei- unius &

lü; iin^

trini

j

225

DxISPUTRA TIO IV.

erg

trini, prout eft in fe, eft abfolute pöüïbilis fal-

!l

j 0b]€&

tem fupernaturaliter.

im, d

pr

PRoBATUR Conclufio r.

ex Scriptura,

Matth.s. dicitur: Beati mundo corde , qnoniam ipft

(

i Do?

)j

us d

Deum «videbunt.

1 Con g

Videmus nunc per [pe-

100

culum in enigmate ; tunc autem facie ad faciem. — INunc

ii

cognofco ex parte : INB. tunc autem cognofcam ficut. &

!

cognitus fum. — Et1.Joan.3. Pidebimus ewm ficuti eft.

r conti

Omnes autem hi termini adhibentur, dum loqui-

g t

Tin. 6d

mur de aliqua vifione intuitiva rei fimpliciter

tali , non fecundum quid, feu. ex parte tali.-

V:

MTTA

PaosaTUR Conclufio 2. ex Concilio Flo-

rentitio , quod Sefs. 15. in Decreto Unionis de-

nj t

tntim, Qu

finit: Exutas corporibus animas, que in gratia Dei de-

ce[Jerint , in ceelum ox recipi , && intueri ipfum clart

rm pet

Jam vt

JDeum trinum & unum , ficuti eft.

1

SS. Patribus.

PRosATUR Conclufio 3. ex

Ita enim docet AvucusTINUS Epift. r11. &

(s

Iu

J

112. item 9r. & g.

IgENUS l.4. contra

j

herefes. C.37. CLEMENS ALEXANDRINUS

.

S,.BERNARDUS Serm.4. in

i i

in s. ftromate.

Ee

Fefto omnium San&orum dicit: lm boc erit vita

d. qi

i?

dl

eierna , ut cognofcamus Deum ficuti eft, id efl, non

j

snodá ficut ineft mois aut. ceteris creaturis , fed ficut. eft

: Mi

in fometipfo.: Idem docent Patres Concilii Vien-

!

1l ag

—

um

nenfis in Clementina ad noflram de Hxreticis.

"DICO IL* Cognitio Dei unius & trini in-

t

U ne

2

U etiam

tuitiva non eft poffibilis naturaliter.

il

PRosATUR Conclufio r. VidereDeum in-

]i

tuitive eft videre Dei perfectiones effentiales,

^ hg

fine precifione obje&iva unius ab altera, & qui-

Ulm uanQ

dem per immediatam converfionem potentit

RE K

ü

j

ad obje&um; fed hoc non poteft fieri naturali-

Iuj

E

ters

|

E

ly,

DE VISIONE INTUITIVA,DVEI. 229

nf

ter; ergo.

Min. prob.

In hac vita fentimus

q SCIh

omnia obje&ta noftre cognitionis modo preci-

tnj

fivo, quo reprefentantur; ergo non poffumus

j

M

"M

videre Dei perfectiones effentiales fine

/

ll DT

ne unius ab altera naturaliter.

prgacifio-

Wan

- PRoBATUR Conclufio ». Si -JDeuLs poffet

Pa

videri intuitivé naturaliter, tunc etiam juxta le-

ia Á

ges contingentium aliquando videretur naturali-

3HtUI', dum

ter; fed hoc nonfit; ergo. Minm.prob. 1.ad

1 rei (

!t (j :

Tim. 6. de Deo dicitur : . Lucem inbabitat inacce[fi-

bilem: quem nullus bominm vidit, fed nec videre poteft.

: Concil)

PROoBATUR Conclufio 3. ex Coriciliis Vie-

t0 Unioni

nenfi (2 Conftantienfi , ubi damnatur error di-

hgnitia D

centium, quód homo poffit pervenire ad eum

Ruri if d

gradum perfectionis , in

quo poffit naturalitgr

Deum videre.

a.

Solvuntur Obje&ioneä.

s il u.

0514 0

Os]JrcrTUm r. contra primam Conclufio-

.BXANDUI

nem. . I. Gen.32. dicitur, quód Jacob viderit

U$ Sem)

Deum de facie ad faciem , & tamen exinde certum

- fuhes

non eft, quód viderit Deum intuitió, ergo ex

if il

textu D. Pauli,. quoód vifuri fimus Deum de facie

ad faciem , nihil probatur.

Zdnt. quoad 2. membr.

ii fl

s Conci

prob. authoritate 'Theologorum opinantium; Ja-

jeBerti

cobum non vidiffe Deum intuitivé.

2. Apo-

i &

ftolus negat Deum videri poffe intuitivé de abfo.

htef.

lua etiàm potentia; ergo. 4nt. prob. quando

Videet

dicit: Deum nullus bominum vidit , fid nec vvidere po-

te? , loquitur de illa vifione, quam nullus homi-

g d

num unquam habuit, aut habiturus eft; ergo.

b dl

RESPONDEO I. adri. tr.a. n.c. & parit.

m P

j il

Difparitas jgxta Theologos, qui negant, Ja

CQ-

um

224.

DISPUTATIO IV.

(

j MU

bum vidiffe Deum intuitive, . eft ;

quia revetd

gt r

acob non vidit Deum de facie ad faciem, fed

u L

tantüm putavit fe vi

diffe Deum. de facie ad fa-

j

verà non viderit Deum,

fed

l

ciem, quód eriim re

aut Deum in forma alicujus

2

j

tantüm Angelum,

gt

Angel

j vel hoininis ,

patet ex circumftantis,

lu&abatur cum Deo; quod fieri non

cagim d

uia tunc

yanqum

potuit fin

e forma aliqua peregrina hominis vel

Idem confirmari poteft ex A&. Apo-

g, affent

Anceh.

et qua) ä

íftol. c. 7. ubi etia

m illa apparitio, quz Exod. 3.

facta eft Moyfi, tantuüm

faéta effe dicitur per Zn-

qi, p

fes crediderit fe inrubo vidiffe

jl

gelum; hic

et Moy

JDeun; utpote

contra quem non eft aufus afpi-

tf d

fgon

cerec.

/

n pl Y

RESPONDEO

3. Jacob Patriarcha & Moy-

fes viderunt Deum de facie ad faciem,

intelli-

vtf

Vgl

endo Verbum apparens in. forma Chrifü , feu

Meffie venturi. C

intelligendo Effentiam Di-

U QUE 61

ao Omm

vinam , ut eft in fe. n.

Qui videt V erbum in-

carnatum , videt Deum, ut habetur Joannis 14.

ttenip o

3 f

v

IZd ?. dift.a. Negat Apoftolus Deum videri

Wbl |

tuitivé per vires naturales. c. fuperna-

I ln

|

poffe in

O

i

T

'

i

turales.

n. Apoftolus tantüm dicit, quod nul-

'

lus hominum viderit Deum per vires naturales

Wte

T

1

in eodem fenfu negat poffe videri

tlren

Ü

jn hac vita, (*gc

f

Deum.

I

lus

TUR 9. contra eandem. S. Chryä

Mj l

h D

O53]J1CI

*

foftomus dicit, nequi

dem ipfos Angelos videre

Vj Pdtïem

Dei Effentiam; ergo nec abfoluté poteft vide-

h? Á

Tl

Ant. prob. 1. Serm. 3. contra Anomtos,

T In

ait: Deum nemo vidit unquam, cujusmodi eft. in fe, non

"urilm

|

E lj

folium Propbete, fed nec "Angeli videruni. z.ï Ide

CC.

ld

,

ly,

DE VISIONE INTUITIVA bEL 225

.ü, TU iT

lo

laa

Cien

cc. ait: Solusipfum (Patrem) videt F

[

lius &? Spiri-

i

us fanttus.

3. Idem £. cc. fe

Lde fid

ntentiam Chrifti,

Vr Dee

quod .Zngeli femper videant facia

7

Patris , non ex-

plicat de vifione Effentie Divi

Lt

n&, fed tantüm

3 t

de cognitione non interrupta:

ait enim: Si; et-

jam in Ingelis accipiendum . efd pr

* Qd f

opter puram ipforum

T ho

c vigilem naturam , vihil ipfos ali

ud,,

quàm Deum ani-

1o unquam «idendum fibi proponere,

4. Etrurfus l.

" AR

cc. afferit, Deum ab Angelis n

» Qu f

on videri , nifi

per quandam füi demiffionem.

ANon merum , in-

lC lm

quit , ipfum lumen intuebantur , ne

itrübo vj

fabflantiam

Vi

:

que finceram ipfam

Jed quedam Dei fe

demittentis accommo-

&l aufi i

datiío fuit. . Ergo.

ii & Ms

, RESPONDEO. c.a. dift. c Ergo abfolutà

non poteft videri vifione. com

prehenfiva ac

NOMT

perfectiffima. c. intuitiva non co

m r

mprehenfiva. n.

S. Chryfoftomus tantüm loquit

Ur de cognitione

) Efentian

De, quz exhauriat Effentiam

(et Verbu

Divinam, cogno-

fcendo omnia decreta Divina

Deo libera, & co-

t Jour

gnofcendo omnes terminos feu obje&ta

fapien-

ti& , ac bonitatis Divine ;

s Deunr

& hzec foli Deo eft

poffibilis.

Deus erg

o cum fe cognofcendum

. c i

prebet homini vel À

ngelo, fe in tantum ac-

(it; qui

commodat ejus intellectui

, in quantum applicat

Vires nit

partem fuz infinitudinis

capacitati humanz in-

gt ol

teligentie. Hinc S. Do&or l. cc. fe hóc modó

explicans ait: à nulla re fatta & creata co

4

Va

"/prebendi

potefj, Etin]Joa. Hom.

m i

15. Quorfum iflud : nemo

inrelt t

novit Patrem nift Filius?

n omnes in ignorantia ver-

Jamur? — Abfit ;

fed mimirum nemo novit d Filus. - -

j at

yr At

bujus Effentiam nemo [cit ,. boc

fl , quid tandem ea fit,

preter üllum folum

» qui ab ipfo genitus eft ; nam cogni-

u

tionemn ibi vocat a

ccuratam conte

mplationem & compre-

"E L

D.admort Tratt.deDeo.

bén.

$26

IDIISPU,TATIIO IV.

Il $0N

benfionem, ac tantam , quanmm Filii notitiam babet Pa-

(er

D

( f

Onj1ciTUR 3. contra eandem. "oTheodo-

retus in Dial. z. qui inferibitur : immutabilis, di-

Jv

2vl W

«nus j me

cit Dei Effentiam, ut eft in fe, videri non pof-

rl

fe; ergo.

Zni. prob.

1. Quamobrem; inquit, ime

f r

po[[ibil

is eft bominibus , imo & ngelis Divine nature

coniuitus.

2. Ideml.cc. Manifeftum eft igitur , oi-

at enim od

gt

deri non. po[fe Divinam naturam 5 . e[e autem [pettabi-

Àls t

lem carnem , €9 per banc a[pe&tabilem illam, que mini-

gehenfa

m afpettabilis eft.. Ex quo fequitur, ante Incar-

nationem à nullo Angelorum vifam effe natu-

eylitoa

ramDivinam. 9. Ideml.cc. ait: quod illa vere

j d

ba: Jngeli fewper vident. faciem Patris; non fint

isit,

intelligenda de vifione divinz Effentie , fed de

tb

quadam ipfius gloria ,; quz illorum capacitati

Üictm

