Vedes re

PRosATUR conclufio r. Deus inter infini-

» Af

tas-perfe&tiones formaliter in fe exiftentes con-

n lo

1ts Vil

i

tinet etiam infinitas formas ab oculo vifibiles;

f

—

'

ergo poteft illas conftituere tanquam immedia-

in*omma

;

ï

tum obje&um oculi ; atqui

1

?

ff vidni

?

in tali —cafu Videtïpr

revera id, quod eft Deus; ergo.

il

Confirmatur. Poteft fieri, ut obje&um vifio-

A

]

nis in aliqua apparitione non fit diftin&um ab

quen

j

illa perfe&ione divina, que formaliter eminen-

!

ter continetur

f

TtUrSUt

nis; ergo.

in idejs divinis v. g. forma homi-

Ó

PRosnATUR conclufio 2. Gen. 32. dicit Ja-

cob: Fidi dominum de facie ad. faciem , & Ut in

2

;Cfipmraf*

- Itj

Greco legitur: |Pjdi Deun ; & tamen folum vi-

dit Deum in forma viri ,- qui luCtabatur cum il-

t

lo. Jam fic: Si hic textus poteft convenien-

ter explicari in fenfü proprio , tunc melius fie

TA

;(WWT

explicatur; fed ; ergo. Min. prob. Poteft dici,

revera

Itemï:?

fimulacrum illud., - quod yidit- ]acob ,

]

j

f ;1i£ï'e

y

262

DISPU-«TATI'O I.V'.

tab J

fuiffe ipfum Deum , üthic & nunc manifeftan-

i

|

Qs !

tem illam perfe&ionem divinam, feu ideam ho-

j phl!

minis, probabilius Chrifti, ' que formaliter emi-

jenou

nenter exprimit virum lu&antem cum altero.

q, Qu

Idem poteft dici: de aliis apparitionibus, quando

pOïEO

Prophetz vel alii San&ti dicunt fe vidifle Deum.

(

-Drco nrr. [Inaltéra vita probabilitev actu

f n

attingemus Deum fenfu corporeo ; confequen-

(

ter eüm etiam videbimus oculo corporeo fe-

( pm f

yis l

cundum rationes ideales rerum fenfibilium tan-

[

$od

quam obje&tum fer fe; Quoad ejus effentiam ve-

u

[

Ü

roó videbimus eum in creaturis tanquam obje-

J þz'/z'le/z

&um per accidens.

Non

GUSTINU

PROoBATUR Conclufio r. q. r. m

Q]

0&.

poteft oftendi implicantia in eo, quod Deus fe-

W

f u

cundüm has rationes ideales immediaté fe uniat

|

TINTE

cum fenfü, eum per modum forme actuando,

ttin

Al

ficut per fuain effentiam immediaté fe commu-

1&

l

lii

nicat intelle&ui ; ergo debet dici, quód a&u

fic fiat. c. prob,. Nihil illi ftatui beatitudinis de-

f

Wi

hag

l

negandum eft, quod congruit noftris potentiis

r

adeorum beatitudinem meritis proportionatam.

/

J

Ergo, cum merita ex mortificatione fenfuum

poftrorum colle&a non videantur effe impro-

d

DT

portionata huic generi oblectationis in Deo,

Jirias

fpiritualis tanc, & ordinatz, non eft improba-

TU

bile, fic futurum.

PaosATUR Concufío ». Simul etiam

i (

immo quoa

quoad fecundum membrum ,

ib

hoc m. 9. precipué. Éx una parie ratio , Scri-

LUE

ptura & Patres teftantur, corpus humanum ,

"ff

& confequenter etiam oculum in altera vi-

LT

n im-

Wi o

ta fore ipcorPQreum; ex aliera parte no;

plicat

l,

DE VISIONE INTUITIVA pEL 265

lUt Tütj

DT

plicat ab oculo incorporeo videri Deum qüovad

rationes ideales rerum vifibilium 5 ex tertia verà

?U

parte in pluribus locis Patres affirmant , Deum

ii

videndum oculo corporeo. Ergo probabilius

f'qla

eft, quód fimus Deum vifüri etiam oculó cor-

Eb

Drotiti

poreó.. n prob. inprimis quoad 1. membr. j.

Corporea & incorporea non differunt intrinfecé,

*05 toife

UOR

fed tantüm quoad mutabilitatem , in quantum

corporea quoad fuas proprietates dependent à fi-

fenfiilr

xis legibus nature, incorporea veró quoad omnia

Is effentis

dependent ab arbitrio mentis. 9. r. Cor. 15.

GDQuam

V. 44. dicitur: feminatur corpus animale , fürget cor-

J

pus [piritale; igitur & oculus fpiritalis. 3. S. Av-

lm

GUSTINUS l.2. Retra&. c. 41. corporis fpiri-

qud De,

tualis poft refurrectionem facit mentionem his

ediate fet

verbis: JDe videndo Deum fcripfi librum , ubi de fpi-

me as

vitali corpore, quod erit in ve[ürrettione Santtorum, in-

D fequ

quifitionem diligentem diftuli, utrum vel quomodo Deus,

li, qui

qui [piritus e[ , etiam per corpus tale videtur ?. fed et-

Deatitudi

jam poftea. que[tionem [anà difficillimam in. noviffmo, id

oftris x

efL, in voíeefimo fecunda libro de. Civitate Dei fatis quan-

toportit

tum arbitror explicavi.

Idem Epift. 1ir. ait: .De

atione

corpore verà [piritali, fi dominus juverit , opere alio ex-

l

periemur ,. quid difputare valeamus. . Et 1. 25. de Ci-

J0TUS 1

Jf effeï

vit. Dei c. 21. ait: Quidquid de corporibus perüt , in

netir

Jpiritalis corporis novitatem ex animalis corporis vetu[late

imutatum refurget : erit [biritui fubdita caro fhiritalis, fed

. ii

tamen caro, non [piritus ,. ficut carni fubditus fuit [piri-

T

tus ipfe carnalis,. [ed tamen [piritus non caro. — Erit

[

j a

bomo etiam corpore [piritalis, cüm eadem caro fic refur -

vexerii, ut fiat, quod fcriptum eff : — feminatur corpus

ys d

animale ,- furget corpus [piritale. — Prob. Znt. etiam

r Hlif:fï

ex .S. Auguftino,,

p!lï[? l

gugad 2. €9 3(. /men?br. iterum

R 4

dmp

J j

264.

DISPUTATIO IV.

mïmcente

dum 1. 22. de Civ. Dei c. 29. ait: INunc quid jam

T

um d€]

atturi fint. in corporibus immortalibus atque [piritalibus

|

g u

r

San&ti non adbuc eorum carue carnaliter ,. fed [piritali-

jf

ter jam vivente - videamus. —.Dico itaque, quàd vifuri

0

fint Deum 1w ipfo corpore ; fed utrum PER ipfum,

W, qllf

r 10

ficut per corpus munc videmus folem, lunam , flellas,

mare ac terram ,. €9 que in ea funt, non parva qua-

hi

)

j G.

füoeft. — Durum eft dicere , quód Santti talia corpora

TIMIDA

tunc babebunt , ut mon po[fint oculos claudere &^ aperire

cim velint ; durius autem , quod ibi Deum quisquis

vim, (

i, &

oculos clauferit , nom videbit.-- .dbfit ergo ut dicamus

illos Sanétos in illa vita Deum. claufis. oculis nen vifü-

s

DT

vos , quem. fpiritu fomper videbunt. — Sed utrum vide-

bunt etiam PER O CULOS CORPORIS, CUm e0$

CITUO

aperios babebunt, inde queflio eft 5 fi enim tantum po-

UA

l

l

!

li

TT

tuerunt in corpore [piritali oculi ( utique & ipft fpirita-

les) quantum po[funt ifüi ,. quales babemus munc, procul

i.

'S

dubio per eos Deus *videri mon poterit.

Longà itaque

|

ifttni

alterius erunt potentie , /i per,eos videbitur incorporea

ii

Al

J

ll ffJ

illanatura, que mon continetur loco, fed ubique tota

o i

efl.-- Vis iaque prepollentior: erit oculorum illorum ,

üy, J

nonut A cRrUS videant (àt perbibentur videre ferpen-

EUY J

il

tes vel aquile ; quantalibet enim acrimonid cernendi ea»

n

T

dem quoque enimalia nibil aliud poffunt videre quam cor-

h

AU

i

porea ) fed ut videgni $ YNCORPORALIA; (9

n

Vr

:

T

l

li

forta[fe ifla virtus magna cernendi data fuerit ad bo-

vam etiam in ifta mortali corpore oculis fantti Viri -ob,

IN

!

quando ait ad Deum c. 7.: NUNC AUTEM OCU-

lEU

LUS MEUS VIDET TE quamovis bíc mibil probi-

j

Ua

beat oculum cordis.intelligi. Sed wtrum etiam c on-

ü? At

1

PORALIBUS oculis ibi videatur, boc in ifla que[lione

"u

if

verfamus. Poft hec verba S. Auguftinus probat

!

dari

ab inductione, 'nulmm quidem in Scriptura

I

j!

COHf

d-

Bu

!

DE VISIONE INTUITIVA DEIL 265

Y

"N

lj at(lue

i

convincentem textum, qui manifefté óftendat,

ütr

Deum videri per oculos corporis , fubjungit ta-

l

:fedþi

p f

lj

men: Sed quia fpiritale corpus nefcimu

$ quantos babe-

bit acce[Jus ,

de re quippe inexperta loquimur ,- ubi ali-

qua., que aliter intelligi nequeat ,. divinarum Scriptu-

! lztizqm,ï

Ts tip j

Tarum mnon occurrit fed fuccurrit autboritas :

nece[Je

eft , ut contingai in nolis ,

07 t

quod lepitur in libro fa-

pientie C. g. COGITATIONES MORTALIUM

It g

li Da

1

TIMIDJE &c. Ratiocinatio quippe' illa Philofopbo-

!

Tum, qua diputant ita mentis afpettu. intelli

eililia vi-

ïz "n

L

(/1] f

l

deri , & fenfu corporis fenfibilia, id e

L corporalia y- ut

Qec intelligibilia per corpus ,

jl um

!

nec corporalia per fe spfa

mens valeat intueri, fi po[fet

nobis effe certiffana , pro-

AT

V

[

æmnïa

AU

J'e&to certum-e[fet per. oculos

CORPORIS cetiam SPI-

t

RITALIS nullo modo po[fe videri Deum. . Sed- iflam

vatiocinationem 6 «vera ratio & propbetica irridet au-

T f

!

Lboritas.-- Sicul erg

o con[lat videri corpera [piritu :

j l&ää

quid fi tanta erit pote

ntia Jpiritalis corboris , ut corpore

ii

dl

n

videatur Cg. fpiritus ?. Spiritus enim e? Deus. Deinde

, fit

:'«

aliorum vitas, cim fint imoifibiles , per corpus videt

etrtm 1

quisque. — Nam, unde viventia difcernimus à non, vi-

hr i

ventibus corpora , nifi corpora fanul vitásque videamus,

TE

quas nift per corpus videre mon po[fumus ? vitas autem

v

Jine corporibus corpóreis oculis ton videmus.

Q-zam-.ab

ORAU

rem fieri poteft , «aldéque credibile eft , fic n

o$ e[Je vji-

if

Juros mundana tunc c

orpora cali mooi C terre nouc ,

anii

ut Deum ubique prefentem ,. & univería eliam corpo-

LUTm

ralia gubernantem, per corpora que geftabimus, && que

T

conjbiciemus quaquave

"fum oculos duxerimus , clariffuna

p d

perpicuitate vvideamus : non fi

CL TWMC- 10Y01

ifibilia Dei ,

per ea que fatia fant , intelletta. coi

j] üüqw

vpiciuntur per fpe-

fnir

culum in enigmate , €? ex parte

, ubi plus in nobis va-

let fides , qua credimus ,

quém rerum corporalium [pe-

Scripturj

—

Cies,

z

'MW

266

DISRBPUTATIO IV.

as

cies , quam. per oculos cernimus corporales. Sed. ficut

n

?

M

[ubfïa

bowines , inter quos viventes , tnotüsque vitales exer-

centes vivimus , mox ut a[picimus , mon credimus vi-

ia

Pn084

vere , fed videmus : cium eoruim vitam fine corporibus

T

videre nequeamus

,quam tamen in eis per corpora vemo-

ta omni. ambigvitate con[picimus :

ita quocunque Jpiri-

s dv

Pa08/

talia i

lla lumina corporum nofirorum circumfereimus , in-

eun Deum omnia regentem , etiam per corpora

i ided

corpor

r vt

contuebimur.

Zut ergo per illos o cU LO fic vide-

liquid babeant. in tanta excellentia m

e€n-

tj dv

bitur Deus, ut a

fut

u fimile, quo

&$ incorporea natura cernatur.-- 4

li,

al pl

quod eft ad inte

lligendum facilius , ita Deus nobis erit

notus atque con[picuus, ut sideatur [p

vitu à fingulis no-

f i

D

tümfülra

bis in fingulis nobis - - videatur in caelo novo s in terra

uf

1

[

i (Uoc

nova, atque in omni, que iunc fuerit creatura : 'videatur

€&g per corpo

rainomnicorpore, quocunque fuerint [piritalis

Pt

tediretti. Ex his S. Augu-

ii del

corp

oris oculi acie pervenien

ftini verbis patet ,

Deum in altera vita aut vi-

xl

tatem fpiritua-

deri oculo corporeo in proprie

i, du

!

lem translato tanquam objectum per fe ,

quod

Damwifmw

fecundum rationes ideales rerum fervibilium v.

r atj

g.c

oloratarum, aut Harmoniarum & c. intelligen-

hr

j

dum eft ;

vel faltem ut obje&Gtum per accidens,

lw

l

i

feu aut concomitanter ,

| fieut nunc videtur homi-

LUN qugü'

nis vita in homine vivo; licét obje&um oculi

Wij g

p

er fe tantüm fit color , non vita.

Nec Augu-

^if vjj

ld

fti

nus dubitat depoffibilitate etiam alterius prio-

ris modi, fed tantüm dubitat de actu.

UMT

Dzco rv. Deus oculo corporeo etiam de

UET Q

potentia abfoluta non poteft videri prout eftin

'vf?bitur ,

feipfo , & quoad naturam fuam fpecificam, tan*

"i

[j

quam. objetctum oculi per fe tale.

U ]

five fit

PROBA'TUR conclufio L Oculus

'corpo-

,

DE,-VISION'E INTUITIVA DEL' - 967

Atl &

tusq j

li i

corporeus five fpiritualis , femper tamen adhuc

y T (j

j

quoad fubítantiam manet corpus & nunquam

mf

tranfit in fpiritum ; ergó non mutat obje&tum,

!

In

* M t

'

L

PRosATUR conclufio ?. Oculus femper

l

pro objecto per fe tali habebit coloratum

|

J

! u

; fed

if

natura divina non eft tale; ergo.

PRoBATUR conclufio 3. Perfectiones di-

. m [

)CULOSJI,

vine ideales, quz continent formaliter eminen-

ter rationem colorati , non conftituunt effen-:

Á tt]on

(

tiam divinam üt fpecificam Dei, ut eft in fe &

ad intra ,. íed tantüm prout fe habet ad extra &

4 D nj

ad poffibilia; ergo oculus videndo Deum tan-

Ti d fipi

10 & jj

tüm fub ratione colorati nunquam videbit Deum

ut f in fe tanquam obje&tum fer fe ,

TTTE

& üt eft -ad

?ra quod rationem fpecificam Dei.

tfurir i

. PRoBATTUR conclufio 4. ex $. Auguftino,

ixms 5 d

fer vitu d

qui l. 22. de Civit. Dei c. 1 1. exprefl? id affirmat.

jtaten f

Item Epift. 112. c. 20. ubiait: "Sun autem alii,

quieos , qui ad vitam eternam refürgent , per corpus

nperlu

1 fervibl

Deum vifaros pulent ;- quoniam talem fperant [pivitalis

corporis qualitatem , ut etjam ipfa, que caro fuerat ,

n c at

Jpiritus fat ,. quod tolerabilius eft. fuperiori opinione ,

m N d

quid: Deus fit corbus ,. etiamft verum mon fit. — Id ta-

c videty

men , quod in Epiflola wwea dixi de iflis noflre carnis

objelu

ocuis , quia meque mune po[Junt. , neque tunc poterunt

4 N

Deum videre , etiam füc verum efl ; mon enim dittum

m altet

ejt vifi de ocülis coRPORALIBUS, quid tunc mom

eat

erunt ,. fi corpus ipfum fpiritus erit : ac per boc co g-

mome

POREI OCULI nunquam Deumn videbunt ; quia ciun

jer p

videbitur , [piritus videbit eum , mon corpus cidebit,

dota igitur queftio remanfit de coRPORE sSutRI-

fpeci Ü

TALI.

Idem in eadem Epiftola mox citata ait:

: dd eam vifionem, qua videbimus Deun ficuti eft, mun-

( L !

danda

]

568

mspü'*'r'A'rxo IV.

;

P C

Janda corda. commonuït; Divinam fztl)jiantiai;ä- jz' oculz |

corporales in refurre&tione fua , mutata corporum quali-

;

jrnone ?

!

!

taíe confDicient , viderint, qui boc volumt adflruere ;

1,

me plus smovet illius fententia , qui nec in $pfa vefurre-

Ad f, [

elizrici

GHone boc corporalibus oculis , féd mundis cordibus tri-

buit.

Ideml. cc. c. 16. Dixit zdmbrofius ; mec

ifnunou

jreacta

in loco DDeus videtur ,. mec corporalibus oculis queritur ,

nec circum[cribitur vifu, mec tattu tenetur , mec audi-

aere iO

mernde

tur affatu , mec fentitur ince[Ju 5 talem quippe credidit

Deum, qui mundo corde con[picitur ; banc autem meain

atio ent

tions pf

etiam ejJe ententiam confiteor. . Ita S. Pater.

7

Captur CU

Solvuntur Objectiones.

TT

Os]jrcrTUR I. Contra fecundam & tertiam

; pera

conclufionem.

1. D. Thommss hic q. 12.a.8-6

ait: Dicendum , quod. impo[fibile efl , - Deum videri

(njrer

vel quocunque alio fenfu ; ergo nec im-

vïn'

Viteni

Janfu vifiis ,

e videtur Deusoculó.

perfe&

- 9. Deus eft aliquid

^r, of

fpiritua

leacincorporeum; nulla autem potentia

& Mi

corporalis ac fenfitiva fe extendit ad fpiritualia,

r

'

ütiterum argumentatur D.'Thomas; ergo Deus.

T.

u

videri non poteft ulló modó oculo corporeo.

WE a

" RessPONDEO ad r. dift..a. Impoffibile eft

ii p

[

!

—

Deum videri fenfu quoad naturam fuam fpecifi-

QREU

cam, & prout fe habet ad intra , veltanquam

R t

obje&tum per

fe. c. tanquam.obje&tum per acci- -

! tl

dens , vel facundüm rationes ideales fenfi

bi-

LUR

ü

lium. n Homines fimpliciter loquendó ,. dum.

A0f e

dicunt videri Deun , & naturam divinam, 1n-

l$Q?

telligunt perfe&iones Dei conftitutivas Dei a?

N m

inirü & fpecificas , quales non funt ille perfe-

& d

&iones ideales, quse fe habent objectivé inmente

Ll

j

offe de-

Dei, & quas folas imm-ediatä'confpicip

'endi-

Wp

N

Y

.DE VISIONE INTUITIVA DEI, 269

Wantwyn

À

Wat&cor l

fendimus , cüm autem illæ*perfeä:iones in con-

J

M

m

i

j

fideratione phyfica fint ipfe Deus , eatenus ve-

hMi

]

rum erit, poffe videri Deum.

ü

UT

(lf

- Zld 9. dift. Maj. Deus eft aliquid fpirituale,

!

[ d

realiter ac individualiter. c. formaliter ac pracifi-

htj

vé fecundüm rationes ideales abftra&ivéac prz-

! ld

cifivé acceptas n.a. Perfectiones illz i

deales ex

genere fuo neque funt aliquid fpirituale ,. nec

Á W

materiale , nec.creatum nec increatum

Y

u

; ficut .

X

ratio enti

s, fübftantige &c. fed iftas-denomina-

$ Dite

tiones primim fortiuntur in quantum identifi-

l65

cantur cum. ente increato, fpirituali , vel crea-

to & materiali.

Itaque oculus precifé tendens

d ter

144

in has perfecCtiones

E

non exit extra limites fui.

obje&ti.

MUY.

BJICITUR 9.cóntra easdem. r. Si Deus

b

offet videri modó prefato, tunc etiam poffet

Dusety

1 du p

uftari, olfieri , tangi &c. fed hoc eft falfums

ergo. Min. prob. ex S. AuGvsTINO

, qui Ep.

dub

6. ait: Cur folis oculis boc. donum atiributum conten-

I55 U. dit. mom etiam cceteris

Jeufibus? fonus ergo erit Deus,

IX0* quf poffit auribus percipi

; € balitus erit', utfentiri pof-.—

lp für ifatu ; &5 liquor

aliquis erity ut po[fit & bibi; &

u moleserit, ut

po[ft. & tangi ?. cur folis oculis favent,

4 WZ invident autem ceteris fenfibus? Ergo. . 9. Si ocu-

|

yur! lus videret fonum , jam non effet oculus fed .

'

]

ij auris; ergo fi videret fp

iritualia & incorporea,

[j

m jam non effet oculus, fed mens & fpiritus.

j ( 1

RrsPOoNDEO. ad t. diít. Maj. Poffet Deli,g

1

Qu guftari in confideratione phyfica fecundüm ra-

uU tiones ideales formaliter eminenter contentas

j 1nmente Dei. tr. fimpliciter & quoad naturam

]träc 'nQ

;oanideg fuam fpecificam & quoad perfectiones ad ir

$. Au-

-*

í

p jl

270

DISPUTATIO IV.

1 1613t

^

S. Auguftinus agnofcit paritatem inter vifum &

d

ü

reliquos fenfus; hinc ficut tantüm abfurdum ef-

W ü

(

ífe credit, quód Deus poffit videri fmmpliciter &

;(]t

MU

uoad maturam fuam, ita idem folüm dicendum

RIe|

J

eft.de aliis fenfibus. Mirum plané foret, fi crea-

n

«nones X

ta, v.g. falia, poffunt vi füa movere organum

guftü

$, & fic mediante motu imprimere fenfum

mediqté

faporis ,* & hoc non poffet Deus per rationes

yft i

ilas ideales , fiillis velit immediaté movere no-

T pomï

DIXI, T R. quiahec propofitio fim-

quite D

ftra organa.

P

iciter fuampta Deus potef? tang?, olfieri Gc.. eft fal-

(5j

ia fic refertur. ad obje&a , prout nobis

al

fa; qui

, !

fuübftant juxta communem reprefentationem

Yins, l

m afum

ph*antaüæx modo corporeo, quafi Dews effet fi-

nitím quid, quantum, & odoriferum quoad

sler o

ini d

proprietatem fuübftantie fue fpecificam. Ft

quando profertur nomen Dei finpliciter, impor-

TLT

tat Deum fecundüm perfectiones fuas effentia-

f qui

les formaliter fpirituales , nempe quoad perfe-

simditul

Qiones ad intra, ac etiam ad extra, v. g. fa-

ERE

pientiam, bonitatem , juftitiam, &c. qua reque

z oen

S!

fupernaturaliter ab oculo corporeo tanquam

UET

obje&tum fer fe videri poffunt.

4

ub

- d. 9. tr. à. (quod negant al

iqui ex Recentïo-

"

L

ribus ob potentiam obedientialem quodlibet-

Midggy

cam,) n.c. & füppofitum, quód in noftra fen-

&t

YU

tentià oculus aliquid videat, quód non fit fuum

|

MW

ia,

W

objettum formale; videt enim in Deo tantüm for-

à M

mas illas ideales ex füuo genere ac precifivé non

l

u

repugnantes ad ftatum fenfibilem : cüm autem

A. Dy

ille realiter identificentur cum Deo , quamvis

Vaf

non exprimant effentiam Dei fanpliciter di&tam,

g

quia non exprimunt perfe)&ironesvfpeciücati

V'HZS

n

ei,

OIV

DE VISIONE INTUITIVA DEL 271

TU i,

IY

Dei , relativas ad intra & fe inïinediatä tenentäs

Vil

h

Jubje&tiob ex parte potentiarum divin

;

arum, non

1f

f

poterit dici, fümpliciter videri Déum.

Interim

Df

tT ]

tamen fequitur, in ftatu refurre&tionis oculum

À Qj

Ls

ï

adeo fore perfectum , ut fi Deus velit per fias

Ulmpy !

It

rationes ideales rerum fenfibilium poftibilium

| QUs ii

immediaté per modum formz a&uare oculum

potlit immediaté fe convertere ad infinitos mun-

127 I

- dos poffibiles exiftentes formaliter eminenter in

n

OPK

mente Dei.

Wiri d

O 2TICITUR 3. contra easdem. r. Quoties

, Droyn

Scriptura loquitur de vifibilitate Dei

ODrefento

, utitur ter-

4 Das df

minis, qui fignificant a&tum mentis, non au-

tem actum oculi corporei; ergo tantüm poterit

(orfenm q

d.

videri oculo mentis. Znt. prob. Math. s. dicitur:

^Deati mundo corde, quoniam ipfi Deum videbunt, Et

n s

Ones ( d

ï:

Joa. 3. Seimus , quoniam cim apparuerit , fimiles ei

erimus , quoniam videbimus eum ficuti eft. — Cüm igi-

XIpe QU

tur fimilitudo noftra ad Deum non fit in corpo-

] t Y

re fed anima , etiam vifio non erit in corpore.

, qu

Hinc bené S. AuGusTINUs Epift. 1r2. ait:

f t

Inde igitur videbimus , unde fimiles erümus ; quis au-

m

tem nifi dementi[|mus dixerit ,. corpore futuros e[fe fi-

fii er

wüles Deo? in interiore igitur bomine ifta fimilitudo eft.

Xidlem d

ld

2. Si Deus poffet videri oculo corporeo, tunc

luodm l

etiam fic fuiffet vifus à Moyfe, vel aliis Pro-

qubd Q

phetis, fed hoc modó nunquam fuit vifus; er-

l

nDeo

go. .Min. prob. 1. 1. Timoth. 6. dicitur: Quem

ea m

nemo : bominum «idit, [éd mec videre poteft.

ltem

m &

Joa. z. Deum nemo vidit unquam. 9. Deus Exod.

n D€0;*

33. expreffé ad Moyfen dicit: ZNon poteris videre

faciein meam 5 non enim, videbit me bomo & vivet. Im-

l

La

g

oyfet

mo etiam in iis tex;ibus , ubidicitur, M

vidif-

"

579 —

.DISFPUTATI—O,IV'.

!

X

T

vidiffe Deum de facie ad faciem , in S

eptenivirali

ag

verfione tintum habetur, quód Deus cum eo

m

locutus fuerit Manifeftà , v. g. Exod. 3o. Locutus

ii

eft Deminus ad. Moyfen marifeftus Manifeflé. . Et

Num. 12. tantüm dicitur, quod n JDecie locutus

dnp

s; um

fit Deus Moyfi. 3. Dum in rubo Moyfes vidit

D vl

Deum, Scriptura A&. 7. tantüm teftatur, quod

ys fotmà

viderit. ZIngelum.

4. Patres teftantur Moyfen

tantum vidiffe

fünilitudinem ac fpeciem quandam non

fbiigc C

ts auta

ipfum Deum.

Sic IRENJEUS l. 4. C. 37. ait:

n

Neque Moyfes vidit Deum ,. neque Elias, mec Exe-

fonfn

chiel ; que autem ab bis videbantur ,. erant familitudi-

Idem dicit NAZIANZE-

patu d

mes claritatis, Domini.

formalir 1

NUs Orat. 30.. NvssENUS 1. 12. contra Eu-

ij p

nomsos. CHRYsOSTOMUS CODtfta Anomsos.

(jrcr

HignoxNvMUus in c.6. lfa. AuGUSTINUS

üTINUS

1.2.de Trinit.c. . Etingg. Éxod. Et GR -

i, d

coniusl.9.Moral c. 38. ubiait: Quamdiu bic

(s coro

qortaliter vioitur , videri per quasdaim imegines Deus*

poteft , [ per

ipfam nature füe [peziem mon poteft.

t

IT ;

Hinc efl , quód

Moyfen fitiebat per incircumfcripte na-

?. lr

ture fue claritatem cernere quem jam caperat, per

Y€.

i i

quasdam imagines vide

REsPONDEO ad

r. dift, a. Utitur terminis,

AU b

UM

qui fignificant actum mentis , dum loquitur-de

vifione Dei tanquam objett; per fe , fünpliciter, ac

Ws l

[

Wt

confiderati fecundüm perfo&iones relativas ad

intra fpecificativas Dei. c. confiderati fecundum

TT l

TWris i

erfe&iones ideales rerum fenfibilium non fpe-

cificativas Dei, vel ubi loquitur de vifione

:

i

o

í

D gi

tanquam obje&ti per accidens. n.

m f

.. ZAd 2. c. Maj. n. Min. ad prob. dift. Quemne-

m

mio hominum vidit fed nec videre potelt /imp-

bb

cier

ld

OW

DN

nto du INTUITIVA DEI . 273

'l

J

ii

j

W

l

i

citer ac fecundüm perfe&iones relativas ad intra

W

ípecificativas Dei, & tanquam obje&um per

l

li

ïo

:

fe. c. fecundüm perfectiones ideales rerum fen-

W M

fibilium non fpecificativas Dei vel tanquam ob-

li

l

l

je&um per accidens. n. Idem refpondeo ad tex-

h MOy

IIf

il

tus Patrum ; omnis enim illa fpecies , duam

Deus vifibilem Moyfi exhibuit, potuit effe ali-

t

!

qua forma fenfibilis ex fuo genere, feu idea rei pof-

dT

fibilis ac corporex reipía identificate cum Deo:

14(*

talis autem perfe&io eft relativa ad extra , in-

il

N

quantum Deus fe poteft communicare creaturis

l

:.

fenfibilibus ; alie perfe&iones, que conftituunt

rf

AZLAY

naturam divinam, non folüm realiter fed &

1. Q0tts ]

formaliter non

poffünt videri oculo tanquam

&i objectum per fe.

NUGUTIN

OBJICITUR 4- contra easdem. r.S. Av-

, u

GUSTINUS Ep.6. expreffé rejicit noftram fen-

: und

tentiam , dum oftendit Deum videri non poffe

i

oculis corporeis. Inter aliafic habet : Lux illa,

ET

!

que revelabit abfcondita tenebrarum , Deus ipfe eft, fad

ii

lux mentium purgatarum ,. mon iflorum corporis oculo-

m d

vun. — Erit tunc mens idonea , que illam lucem videat,

banc autem oculus corporis meque munc potefl , meque

'bfl

Utitort

M

tunc polerits omne quippe , quod oculis corporis conjbi-

um o

ci potef] , im loco aliquo fü nece[e eff , mec ubique fit

/

mþ,; (f

totum , fed minore fui parte minorem locum occupet, &

: Il

u"ajore majorem. Exgo. Idem Epift. 1 1 1. ait: /n Epi-

ä

:

jf

Jtola smea fcripfrfJe me non. penitet , quia dixi , iflius

corporis oculos nec videre Deum , nec e[Je vifaros. . Ci-

Pifon d

( Yil

tat quoque S. Pater pro hac fua fententia Z4mn-

brofium , Hieronymum , Gregorium. INazianz. &?. 44-

ibanafium.

AU

RzesPONDEO d. 1. dift. Oftendit Deum

2

11'6 POW",

D. Zmort, TTract. de Deo.

$

non

DISPUTATIO IV.

Jf r

274

'

I)

i

non poffe videri oc

ulis corporeis fimpliciter , &

l

1

|

dicata formaliter conftitutiva nature

gt

f

quoad pre

yijf

divine ac

fpecificativa ; & tanquam objectum

fe. c. quoad preedicata objectiva feu ideas

M

per

p !

rer

2:

fenfibilium quod funt obje&ivé in mente

Dt

p

aut tanquam obje&um per accidens. n

ETU

)

pun d

d. 2. idem refpondeo; & revera hunc effe

fenfum S. AvcusT1Nr, patet ex ipfa Epiftola

J

|

!

ii a

hi

hr

I1I. Ubi explicans priorem Epiftolam fic ait:

Dixi corporis oculos nec videre Deum, nec €jje vifuros ;

Vots

caufam quippe adjunxi , cur boc dixerüim , me Jcilicet

gf

Deus ipfe corporeus e[Je credatur , €& in loci [patio, in-

ár, It

amfniira

tervallóque vifibilis : mibil enim videre aliter iflius cor-

poris oculus poteft , €9 ne illud quod dittum ei . p

i, tj

lss

CIE AD FACIEM, fic accipiatur ,. tanquam mem-

bris corporis terminatus fit Deus 5 ideo ergo me dixi[Je

isridee D

i &

illud non punitet, me de Deo tam impi? [entiamus , ut

eum non, ubique totum , fed per localia [patia divifibilen

Vrfiont

t Credd

exiflimemus ; talia quippe bís oculís nooimus. — Cett-

rum fiquis tantam mutationem bujus corporis futuram

U perd

Al d

putat , cüm ex animali fiet [piritale , ut etiam fabftan-

ttiam incorporalem mon locorum intervallis divifibilem vel

vt

ierminatam , [ed ubique toiam per tale corpus «idere

Wif

po[fmus , 'volo & me doceat.

Ex quo patet, Augu-

tb

ftinum non refugere ab ifta fententia , quo

u [

nempe Deus fecundüm perfectiones ideales re-

flefe

rum fenfibilium poffit videri oculó quoad proprie-

t fen

,

tates /pirituali-

]

OB JICITUR 5. contra eas

de/:m.» I. S. HrE-

Á j

RONYMUSs referente D. AucusrTINO Epift.

RUT

irr.ait: Fidere Deum ficuti efL, in fua natura oculus

"I

2, Idem S. AvucGUsTINUS

z

bominis non pote[fl.

s

m f

Gregorius Epifcopus

W

N

"dg $. Gregorio Nazianz. ait :

Orien-

lg

"d

,

DE VISIONE INTUITIVA DEI.

27 5

ij

ühtutwa

ln

Orientis dicit : . Deum natura imvifibilem ,

quando Pa

m d

tribus oifus eft ficut Moyfi ,

alicujus con[picabilis mate

j

d

rie difbofitione afJumpta,

Jalva fua invifibilitate videri

VRM

potuilJe.

3. InEM de S. At

hanafio : Beatiffinus

PT

d

"tbanafius. alferuit ,

Deum non

£

t[Je vifiam. mift a[fum-

It

l

ptione creatura 5 . fecundim Deitat

is autem proprietatem

D

Deum oimnino e[fe invifibilem, ni

t inquantum mente &

Jpiritu. nofci poteft.

DO

li

4. InEM de S. Ambrofio:

Zmbroftus dicit : Deu

$ in

vifibilis eff per bropriam Dei-

', /(ef z]ye |

Latis naturam , & cüm v

ult videri ,

JUATT

potef? per a[fum-

j /wz'j)ai(;

ptam ficut. placuerit. creaturam ;

|.ec ín loco Deus vide-

tur , mec corporalibus oculis. Deus queritur ,. mec. cir-

lr ifi

TU Óf |

cumfcribitur oifü , mec ta&u tenetur

fatu, nec fontitur incefJu. — Ergo.

. ntc audz'z;ur af-

u t

ii

REsPONDEO. . 1. dift. Non poteft ocu-

lus videre Deum quoad

perfectiones fuz naturze

donm

Jpecificas

ii

& tanquam objectum per fe. c. quoad

Wt |

perfeGiones objefivas in mente , & communes

cum creaturis fenfibilibus

aj

|

, aut tanquam obje-

h

ctum per accidens. n.

( d

d. 2. dift. Affumpfit Deus confpicabilis ma-

fvl

terig di/bofitionem affumendÓ ipfam attionem hujus

ib t

materiz. c. affumendó ipfam materiam. n. Deus

0R

l

ita fe geffit

, &fic egit in fenfus humanos, ficut.

Yert

Id

agere folet materia ali

qua fenfibilis ,. & hoc eft

nes i

affumere difp

ofitionem feu mod

:

um agendi ma-

d

terie fenfibilis.

d 3. & ad 4. c, a. n. c.. Hi enim textus id-

p i

ipfum dicunt, quod nos; quód nempe Deus

m

tan

quam obje&tum per fe non pollit videri oculo

fe

TL

cundüm proprietates füz naturee JDecifias, fed

yot

tantüm fecundüm rationes ideales, & perfectio-

j I

j

hesobjectivas communes cum fenfibilibus.

$2

O B j1ci-

DE VIx

276

DISPUTATIO IV.

Ms

ntraeasdem. 1. CYRIL-

vj i

OBJICITUR 6. co

LUs Jerofolymi

tanus C

atechefig. ait: Carnis qui-

woüimdeü

dem oculis contemp

lari Deum impofibile eft 5 quod enim

qpil

los, cadere mequit,

rep[

corporis efL exp

ers, in carnis ocu

üp p

a

o. GREGORIUS

NaAz.Orat. 34. Si quis Deum

Jon

i

qnovit , aut cognout

ife perbibetur , eatenus cognovit,

ul

j r

quatenus uberioris [plend

0Yis

particeps fit , quàm qui

jocdm

minus lucis dioinitus accep

it; ifla exuberantia, bec pie-

qotos o

naég nofiris omn

ibus abfo

z

luta cognitio babita efL mon

m V

ad rei ipfius veritatem ,

J&d ad aliorum modolum Cs*

fe-

cenfüra

cultatem perpenfa. . Vxgo.

Dund

RresPONDEO ad 1.

Oculis contemplari

f n

quoa

d przdicata /pecificati-

Deum eft impoffibile

(utholt,

)

oü nature divine ,

& tanquam objectum per

t atolcs

lia non fpecificativa

lii

fe. c. quoad predicata idea

accidens. n.

Dei, aut tanquam objectum per

r

* Ad 2. dift. Eatenus cognovit,

quatenus ube-

particeps fit. c. creati n.

p

rioris fplendoris increati

!

seitrtl

Dico enim , oculos qui

vident Deum fub prz-

il fpie

bus idealibus fen-

dicatis communibus ac rationi

m Deun

fibilium, fieri participes uberioris

fplendoris ,jfed

d

increati qui eft in Deo.

contra easdem.

E ;Suare*-

ii

QnpireppoR

quann

zius dicit: proximé accedere ad a

rticulum fidei, quod

IN

Deus non poffit videri oculó corporeó vifione

tono

materiali reprefen

tante Deum modó fibi pro-

; lieut re-

lt ;'de l

prió, nempe vitaliter & fenfibiliter

corporum

ATf Vi

prefentat lucem fupernaturalem

s d

E

Beatorum.- Et à Vasquezio dicitur, Op

pofitum

ergo non po

teft

gl

effe babendum pro manifeflo errore ;

fic videre

DBJIC

defendi. 92. Si poffet oculus hominis

Deum intuitivé , tunc etiam bruta fic poffent

«miP

; etgo.

1'"

N

t

videre Deum , fed hoc eft abfurdum

RESPON-

B

DE VISIONE INTUITIVA DEL 977

ij

j Cïi

m

RsPONDEO. Á 1. dift. a. Dicit proximé

L (

accedere ad articulum fidei ,; quód. Deus non

IM& l

T

QU

poflit-videri.oculó.corporeó vifione materiali

reprefentante Deum. modó fibi proprio fecun-

!

&i

J

düm predicata communia ac rationes ideales. n. a.

, Ug l

:

quoad. praedicata /pecifica naturze divinse. fübd. ita

IT

ut illa predicata fint oculi obje&tum per.fe c.

?sz/bemnn'a,;j

ita ut fint obje&tum per accidens , ficut vita aut

1 i

motus corporum. n. a. Idem refpondeo ad cen-

! hdj

furam Vasquezii.

Quod fi ifti Authores füas

cenfuras vellent extendere etiam ad vifionem

$ COnfn

Dei in fenfu fic explicato, ipfis praeferendus ef-

(at fj

fet S. AuGusTINUs, qui, licét fuerit optimé

Opjdum j

Catholicus, cenfet, de hoc faltem prudenter

t

& catholicé dubitari poffe.

Aolts, n

- 44d.2. dift. Maj. Bruta poffent videre Deum;

NY

fi fpe&etur precifé poffibilitas intrinfeca rei c.

fi fpeGtetur poffibilitas extrinfeca. n. Pofibili-

u

Dam i

tas extrinfeca confiftit in eo , quód Deus etiam

]

$1

Qegio

poffit fapienter fic operari; quia impoftibile eft

apud Deum, quod fapienter fieri nequit. Non

; la

autem operaretur Deus fapienter, fed modó ab-

furdiffimó , fi.operaretur aliquod miraculum in

]m. 14

aim j

gratiam bruti v. g. ipfi amovendo lapidem , ne

V"

laberetur in via.

Si tamen haberet caufam ra-

rpor

tionabilem fenfüs brutorum a&tuandi per ratio-

T0

g

öü

j

q

li

nes ideales , non fieret abfurdum ex parte po-

tentic vifive bruti, fi converteretur ad has ra-

f 0

tiones. ideales.

Nec evidens eft,

um

m

gliö ! modö,

J

contigiffe in afina Balaam.

eyom)

OngjrcrrUnm $. contra quartam. conclufio-

iil

i

nem.. r. Potentia vifiva non diftinguitur à po-

j l

tentia intelle&diva ; ergo fi potentia intelle&tiva

d

3

R J

I

r

g

278

DISPUTATIO IV.

AHE&IO u

poteft videre divinam effentiam , idem poterit

Ü

potentia vifiva. 2. Juxta Suarezium & alios da.

g

m Y jl

tur potentia obedientialis quodlibetica, vi cu-

jus à quolibet poteft produci quodlibet; ergo

etiam per hanc potentiam poterit in oculo pro-

n

,

iil

duci vifio intuitiva divinz effentic.

- REsPONDEO. ad 1. dift. a. Potentia vifiva

dintele

j ob

non organica non diftinguitur à potentia intelle-

Dd

éiva. c. organica. n. , Hic tantüm quzftio eft de

üm vi

potentia organica.

. "4d 2. dift. a. Datur illa potentia, ubi non

wit d

reperitur alia fpecialis repugnantia. tr. ubi repe-

pem 14

ritur. n. Eft autem hec repugnantia in ifto ca-

