Aliud ergo eft

(rusin t

connexio perfectionum, aliud caufalitas ; con-

riden)

nexio perfe&üonum virtualiter diftinctarum eft

P

à par»

j

DISPUTATIO II.

108

(pdiT

àparte rei; fedillatio unius ex alio vel confe-

cutio unius ad alterum non eft à parte rei.

j

g

"Ad 2. Refp. 1. retorquendó.

Ergo ficut ex

phyfica prioritate Perfonalitatum ad invicem in-

iïïa&uaüsäp

fertur diftin&io realis; ita etiam inter reliqua

"

attributa debet dari diftin&tio realis, quandocun-

, &

jj f

que inter illa intercedit prioritas v. gr. dum ex

r n

immaterialitate Divina demonftratur éntellettivitas.

Refp. 2.n. Suppofitum, quod caufalitas meta-

j p

sf (

phyfica confiftat in folis conceptibus. Confiftit

enim in connexione perfectionum virtualiter di-

r

ftin&arum idonea ad formandos diverfos con-

v hii

ceptus.

A parte rei enim 'datur folüm funda-

WU ) (üC/fUI

mentum concipiendi connexionem perfectionum

st n

froy D

phyficam, non veró caufalitatem phyficam , tan-

quam exiftentem à parte rei.

pritalt

Poffum dicere :

Perfo-

l

2

jnTi

OsB3]ICITUR II.

palitas Patris eft una Perfonalitas, non tres 5 e-

n

contra natura Divina eft triplex Perfonalitas.

NT

Ttem : Perfonalitas in Patre diftinguitur à Filia-

türent n

tione, & non diftinguitur ànatura Divina. l-

ETRT

M

2

tem: Humanitas Chriíti immediaté unitur Per-

Ts Pf

fonalitati verbi, & non uniturimmediaté nature

a m

Divinge aut Paternitati ; atqui effe immediaté

"at D

unitum, & non effeunitum ; diftingui, & non

ilnve

diftingui, funt pradicata a&u diverfa à parte rei.

"fgir

Ergo datur aliqua diftinctio a&ualis à parte rei.

& tf

RrsPoNDEOo. tr. Maj. dift. Min. H«xc funt

"d

przedicata a&u diverfa diverfitate fundamenti feu.

) quH[ a

In

virtuali. c. diverfitate actuali. n.

A&u quidem

1

L

datur

a

*

parte rei Potentia terminandi diverfos

"n

i

conceptus, actiones, vel effe&us ; fed non da-

l

D)

tur a&u ratio entis feu Exiftentie diftincta.

iniim

O5]r

l1

DE ESSENTIA DER.

109

ilio yg,

)

Datte r

Os8]rCITUR I2. Pater Divinus non per

lo

voluntatem fed per intelle&um generat F ilium;

ad llivigs

ergointer voluntatem & intelle&um datur diftin-

&io a&ualisà parterei. 4mt.prob. Ex Concilio Tà-

! ibter nj

! Jetano XI.

I$, quands

(quod annó 675. tempore Zddeodati Pa-

? pe, & Jambani Hifp

aniarum Regis celebratum

d D "

A

Jr ff

fuit) ubi fic habetur: Non ef credendum ,. quüd

Pater voluntate filium genuerit , mec qud voluntas fa-

QUfalitos b

US

Ol

pientiam prevvenerit, fednatura. — Et in Concilio Syr-

mienfi (quod anno 357. Syrmii in Pannonia füb

Virtual

& Liber

io Papa & Conf/antio Imperatore Ariano con-

IVerfos q.

tra Pbotinum ac contra Ari

anos rigidos fuit cele-

Om/m bratum) dicitur ;

J quis confilio Dei (id eft vo-

erfectionu lIuntate) fa&um Fili

um Dei af]'

yicum, t

|[Jerit, anatbema fit. Ego.

RESsPONDEO r. dift. a.

Pater genuit Fi-

lium per intelle&um notionalem. c. eífentialem.

tere * Du

n

Ut enim Theolo

gi obfervant, in Deo poteft

nnus; duplex diftin

gui voluntas & intellectus ; fcilicet

.Perfout. effentialis ,

& motionalis : intelle&tus effentialis eft,

miui! qui convenit nature, & per quem tota Divina

£ unitr

ii Effentia eft merus intelleéctus omnium perfectio-

num tribus Perfonis communium, ac etiam pof-

ediaté Y

fibilium ad extra. ntelle&ius notionalis eft ; qui

(fe. imm

!

h

convenit foli Patri peractum quafi in fe reflexum,

nrui, t

qui eft ipfum verbum mentis Divinz ; fic etiam

fiàpt voluntas notionalis communis Patri & Filio, eft amor

;

s àpit

reflexus in fe, qui eft Spiritus San&us. ' Hi vero

in, 4j duze intelle&iones & duz volitiones feu amores,

undgmenüf diredie quafi in a&tu exercito , &reflxe, quse re-

Aiyg fbiciunt eas relationes directas cognitionis & a-

qiidr moris,.diftinguuntur virtualiter inter fe.

)

I ESPONDEO 2. n. a. ad prob. dift. a.

Non

(

if eft credendum, Patrem genuiffe voluntate coatia

!

aut

j

IIO

DISPUTATIO 1l

[;j09*

aut libera..c. nece[Jaria non tamen exaCta. n. Pa-

I

]

a

j

l

nl

tres Concilii hóc locó per voluntatem intelligunt

;

e

liberum arbitrium ; & fic negandó quod Pater ge-

mptædf

M

9 f()l

l

[[Illllï

nuerit voluntate, negant, quód genuerit liberó

Jj; i.

arbitrió ; volunt enim damnare fophifma frii,

qui voluit deftruere generationem Filii hóc modó

dfintimed

d oditi

argumentandó : «el] Pater genuit Filium volens (9'

nolens ?. fi nolens, quis eum cozgit ?. cium nemo fit fupra

m

Pairem : fi volens ?. ergo cum libertate C^ deliberatione

ts C 0U

Thons 2

& confilio ; adeoque potuit Filius non e[Je , C? cim o-

mnis deliberatio antecedat aCbum , exinde confequitur ,

vb

quid Pater prace[Jerit Filium, ita AR1Us. .Adhoc

ii

rftan, n

ergo fophifma folvendum Ecclefia negavit, Pa-

trem voluntate, id eft liberó arbitrió , genuiffe Fi-

min. d

l

[l

Af

lium. VerbaConcilii Toletani citatifunt: Hinc

Wi

4 fiur

Filius Dei naturá eft füius , non adoptione , quem Deus

Pater nec voluntate, nec nece[fitate. (1d eft coactione)

ibrtmin

Ti

genui[Je credendus eft 5

quia nec ulla nece[fitas. (coa&-

tit

va

in Deo cadit ,. nec vol

70 2^

[

tas fapientiam prevenit.

iftj.

:

n«.

Vide Bail. T'om.II. fol. $69. Col. 2. ad f

t drerf

Osgprerrum r3. Ipfe D. Thomas admittit

1 dtit

diftin&ionem a&ualem ante operationem intel-

'Lialclp'mus,

le&üs à parte rei inter attributa Divina. Ergo.

^0 XX

D. Ffhomas im r. dift. 2. q. 1. a« 2*

LAnt. prob.

2j

174

7.

3 Hf.

p U

B

fic habet : Quidam dicu

y1f

:Lu,

quod ifta attr

LU vv

ta no

U-d

tb dee

i0d on

U U

ferunt nifi penes connotata in creaturis, qi

poteft

TC d

'

viiu

At

ia heec attributa tatt-

:.

i

!

l

!

e[fe ; atqui in noftra fent

*

u

&

reri

ï

i

"

ARU

tum differrent per divería connotata , & diti

d

l

J

J

14

tia tantüm fehaberet ex parte ratiocinantis ; ergo.

-

"tl

o. Idem l.cc. a. 2. fic dicit: Sapientia Q5

bonitas

"u f

- & omnia bujusimodi funt. omnino unum ve in Deo,

[?

(

MUa

differunt vatione : ( becratio, non efL tantàm ex parte

Q:

l)

/

D

ipfius ratiocinantis , fed ex proprietate ipfius vei 5. CT8

EÉ-

j j

Ij

) lI,

DE ESSENTIA DEI.

III

La

TUltr n

il

l

j

]

RzsPONDEO ad 1.n. a. ad prob. c.:Maj. n.

Min

) quod p»

!

uia etiam in noftra fententia non diffe-

Benuert]

runt precife in connotatis, fed in retto ; diverfitate

ï

tamen folüm fundamentali feu virtuali.

t fophites

ld 2. dift. Maj. Diverfà ratio

eft ex parte

TM

UMT t

rei fundamentaliter. c. actualiter. n

.

Vel fübd.

Eft actualiter à parte rei a&ualitate po

tentiz: ad

( t j

At G dl

terminandos diverfos conce

ptus, actiones, effe-

r

QGus. c. actualitate diverfze

Exiftentise, n.

D.

)

Thomas in r. Dift. 2. q. 1. a. 3. c. formaliffime

Mi atf

ita fe explicat his verbis :

ui dixerunt

IUS Ài

, quàd plu-

ralitas ifta ef? tantim ex parte intellettus no

VE, welex

1 Degtvit,.

arte effectuum

» quodammodo verum dixerunt , & quo-

D), tenui(fe

dammodo non.,

5f enitn boc referatur ad cau[am multi-

at (onit: [

plicationis, fic oerum dicunt, quod eft ex parte intellettus

tüne, qua|

n

nofiri, & effe&tuum. — Si autem ref.

X elteon

dl

eratur ad modum,

quo iftee rationes tribuuntur Deo , falfum dicunt. . Non

necits t

enim ex boc , quod bona facit , bonus eft ,

féd quia bonus

pietim j

efl , bona facit. -

Ex his verbis D. Thomz patet ;

].2 ad .

['homo d

quod res diverfiffimas, quas de Deo veré con-

cipimus, admittat in Deo modó fimillimó, quo

Yeratong

eas concipimus, quamvis earum rerum atlualis

| Divina. |

difiin&tio non reperiatur ex parte rei, fed tantüm

j o

ex parte intellectüs , vel ex parte effectuum.

f attriut

Quia autem hzc doctrina D. Thoms eft funda-

ris, quun

mentum ac clavis eorum, qus de attributis Di-

yec attri

vinis dicuntur, ejus totum fyftema adfcribo. In

iun, 6E

1. dift. 2. q. 1. a. 2. c. fic fcribit: —Dicendum , quód

omnes mobililates ommium creaturarum imveniantur in

-..;m'ocma;:r:äji

Deo nobilif/mó modó, & fine aliqua imperfettione ,. €9

Sti tiaö'f

[

IU

u

ddeo , que in creaturis fünt diverfa , in Deo propter fum-

'E

;

jini mam fimplicitatem funt unum.

Sic ergo dicendum, quàd

il

l Wus ii

in Deo eft fapientia , & bonitas , & bujusmodi , quorum

quod-

h

112

DISPUTATIO IEL

i

j

quodlibet eft ipfa Divina EjJentia , & ita omnia funt u«

l

jj

num re, & quia unumquodque eorum efi in Deo, fe-

lvjmn j) f

cundm füi INB. vveriffimam vationem., & vatio Japien-

70'

!

tie , non eft ratio bonitatis inquantum bujusmodi , relin-

[ 8 W

K?P

direr/a vatione , non tantim ex parte

quitur quod funi

Afl

AUs

ipfiu

sratiocinantis,

f&d ex proprietate ipfius vei : &^ inde

1

ïd q W

eft, quàd i

jpfe non eft caufa rerum omnino equiooca, càim

D2

füam. producat. effe&tus. fimiles , non

r

Jecundim. formam

TIM.

unicoct , fed analogice ,

fücut à fua fapientia derivatur o-

j

;

Unde ipfe eft

iwe Qu

Jj

innis fapientia , & ita de aliis atiributis.

nl

exemplaris forma verum ,

non tantim quantum ad ea;

i j

que funt in fapientia fua

, Jcilicet , fecundum vationes

Í

';

J/

/

14

[

j

J

j

r

natura fuas

/

U

ideales,, féd etiam quantum ad ea, que funt in

t

uta. Quidam autem dicunt , quüd ifía at-

fciticet attrib

ld t

iLj

iributa , non differuni , nifi penes connotata in creaturis,

UMT

quod mon pote[?

effe , tum quia caufa non babet aliquid ab

ii

coner[o.

Unde (nam) JDeus non di-

effcttu .. fed 6

lindita

citur fapiens ,

quia ab eo. (effeGtu). eft fapientia (per

. Ain

imitationem

:) füd potius res creata dicitur [apiens,

m fapientiam , tum quia ab

(ijRüU n

inquantum . imitatur Divina

eterno creaturis Tion exiflentibus , etiamfi nunquam fu-

lum

)

;

n

LUM

ture fui[fent, fuit verum dicere, quod efz Japiens, bonus,

:

MN

il

::;

í

& bujusmodi.

Idem S. Do&or 1. cc. a. 3. c. ait:

"l q

il

T

l

ETU

Dicendum , quod fapientia && bon

itas, &9 ommia bujus-

',

?

LTA

modi. funt ormnino unum ve in Deo, fed differunt vatione

ji

1

|

!

&? bec vatio non. eft tantüm ex parte ipftus vatiocinan-

j

I t

tis, fed ex proprietate ipftus rei. Ad cujus. vei eviden-

A 0L

tiam ut. diligenter explicetur, quia ex boc pendet totus in-

P f

telléttus eorum , que in primo libro (fententiarum,

Ya

|

de Deo) dicuntur , quatwor oportet videre. — Primo,

TM V

(

r

quid fit ratio.

Secundb , quomodo dicatur. aliqua vatio

li

in re e[Je.

Tértib, utrum ifle vationes diver/e att:

"dbu-

"l

utrum pluralitas iftarum

ä Mi CWWDZ

torum fint in Deo. anrtö T

Tali0-

':u' Wm 'Hvaö

1

-

l

DE ESSENTIA DEL

JI3

sationum fit tantàm ex parie intelle&tus nofiri,

Tl P

vel aliquo

T

modo ex parte rei,

Quantum. ad primum , Jcie

ndum,

G T'fj

[

quid ratio

» prout bíc famitur , nibil aliud eft ,

quam id,

ujmm()di; It

quod appr

ebendit intelleGbus de fgnificatione ali

LOnfg "

cupus no-

.

mini$:i C bocin

his , que babei

1 definitionem , eft

ipfa

llj gj 6

li

defmitio. -

« Et fic ratio Japientie,

que de Deo dicitur,

D t

el id, quod concipitur de [re

Et e

iicatione bujus nominis. -

m sz'les, !

X boc patet fecundum , fcilicet qualiter ratio dicatur

Mi r

l

d

£&1n Te :

non enm boc dicitur ,

quafi ipfa conceptio fat

Ui

inve exira anmam : — ed dicitur

AA d

ejje in re, in quaptum

in reexira animam eft aliquid,

quod re[pondet conceptioni

I fl

anummna,

Unde fciendum ,

quod conceptio intellettás tri-

VTT /ug

pliciter & babet ad rem , q

ue e[à extra animam.

li-

Qu if

'

quando enim. boc , quod. inte

Vettus concipit, eft fimilituda

T Crttd

wi Téi exlentis extra anima

". ficut boc quod concipitur

lii

de boc no

J Dicamd

mine , bomo , & talis conceptio babet IN B. fun-

damentw

n in re immediaté

, inquantum ves ipfa ex fuá

lv"'l/ma

|

[

ANB. conformitate ad iutel

letum. facit ,. quàd intellettus

iptur Jf

f verus. —

"liquando autem. boc,

l/

L L]

quod fignificat nomer,

, tun

non eft familitudo rei exifte

iis extra animam , fed eft

DI

aliquid ,. quod confequitur ex modo i

ntelligendi rem ,. qua

Jtim,

l

01

eft

exira animam , ? bujusinodi funt. (fecundee) Ín-

TT

Ventiones , quas intelle&tus nofter adinvenii , ficut fgnifi-

1.

Ü

:

Qul

|

i

/

r

..

catum bujus nominis, GENu s " non-eft fimilitudo ali-

|

i m:'irs

^ €Ujus rei extra, animam exiftentis, fed ex boc, quàd intel-

1

(s 100

lettus intelligit animal

ut. in Dluribus fpeciebus, attribuit

(]1[( Mi W

€ inlentionem GENERIS , ( bujusmodi intentioni

enid

]

ii

Zz'cät proxiuum fundamentum non Jit in re , fed in iniel-

ontenttt

lettu, tamen remotum fundamentuim eft ves ipfa. — Ünde

n P

d

intellettus non eft faljus , qui bas intentiones adinvenit,

Hiquando vérà id , quod fignificatur per nomen, nen ba-

y du

b

j

& fundamentum in re , neque proximum , nequé remo-

Qu , ficut conceptio ckimere

TT

». quia neque efo familitudo

iL

D. dmort "Tratt. de Deo.

l'er

9.

I.XI 4

DISPUTATIO Il

" W?WPWM

i

vej alicujus extra animam,

neque confequitur ex 7'776:?—0 in-

a

telligendi rem aliquam nature ,

& ideo ifla conceptio eft

N fFa qumnu

faifa.

Unde patet fecundum , fcilicet quod ratio dicitur

miti, P^

fignificatum nominis eft in re , &

e[Je in re , in quantum

s n il

poc contingit proprie , quando conceptio rei efi fimilitudo

g

vei.

uantum ad- "Tertium ,. cilicet utrüm rationes at-

p

s p

tributorum in-Deo fint , fciendum eft , quod circa boc *vi-

JL

uml

deiur e[fe duplex opinio. Quidam enim dicunt , ui A-

vicenna & Rabbi Moy[es , qubd oimnia , que Deo attri-

as r

q

TE

buuntur., verificentur de Deo dupliciter :

«el per modum

/7]"/0

J

/

negationis, vel per modum caufalitatis. ^ Et [ecundum

i h

fj v

banc opinionem fequitur , quód omnia momina, que di-

J

wy/.U

j

jl

cuntur de Deo, & creaturis, dicantur equivoct, £5 quüd

vl

!

/!

siulla fimilitudo fit creature ad creatorem ex . boc ,

quüd

:

Unde

TT

)

creatura. eft bona , oel fapiens , *oel bujusmodi.

il

&quitur, quüd rationes iftorum nominum non funt in Deo,

füniutj

sb

quaft fundamentum proximum babeant in ipfo , fed remo-

ium. -

Et fecundimm. banc. opinionem rationes borum

tijmin

attributorum funt tantàm in intelle&tu, & mon in ve, e»

x Ti

Mb t

ántelle&tus eas adimvenit ex confideratione creaturarum

xvel per negavionem -vel per caufalitatem. — 4llii oerà di-

i

:.

1

imjfn

cunt , àt Dionyfius & dnfelmus ,' quüd in Deo praemi-

T.

T

nenter exiftit , quidquid perfettionis eft in creaturis , &

Kl;f Eqä

[

f

bec eminentia attenditur quantum ad tria, fcilicet quan-

Til

I

|

tum ad univerfalitatem , quia in Deo funt omnes perfe-

T Md

&ione adunate , que mon congregantur in una aliqua

l

lil

I

i

ereatura. — iem, quantum ad plenitudinem , quia eft ibi

Mcr

Jfapientia fine omni defeGtu , & fimiliter de aliis attribu-

Atl

tis, quod.mon eft in creaturis. — Item, quantum ad uni-

um

tatem , que enim in creaturis diverfa funt , in Deo funt

1

;

W

l

unum, €9 quia in illo uno babet omnia , ideo fecundum

j

ä

mp»

allud unum caufat omnia, cognofcit omnia, & omnia fibi

li

:

1

]

per analogiam Janilantur. — Secundum ergo banc opinio-

nenm

l Cdm

PÁ

l

'

DE ESSENTIA DETI.

115

f N

;:

mém conceptiones , quas intelletus moffer. ex mominibus

g ho

! Mi

attributorum concipit , funt verà fimilitudines vei , qua

Deus eft , quatmois deficientes, & non plenà , ficut eft. de

WS ET

:

rj ,g/g M

aliis rebus , que Deo fimilantur.

Unde bujusmodi va-

tiones mon. funt tantim in intelle&tu , quia babent proxi-

At tj

mum fundamentum in re , que Deus efl, & ex boc con-

( ia h

ULTA

tingit, quod quidquid fequitur ad fapientiam, in quantur

bujusmodi , vetté & proprié comvenit Deo.

Sic ergo

1, Que ]

* lus

patet Tovtium ; fcilicet quàd vationes attributorum fumt

veré in.Deo. — Quantum verà ad Quartum, foilicet utvum

: Df

pluralitas jftarum vationum fit tantim ex parte intelle-

1j2 (

Gus noftri, vel aliquo modo ex parte rei , fciendum eft,

lt £^

quid ifla pluralitas rationum contingit ex boc , quüd es,

n boc, (l

que iDeus ef? , fuperat intelle&tum noftrum. — Intelle&tus

m - Un

enim nofrer non potef? una conceptione diver/ós modos

i funtin]

perfe&tionis accipere, &? ideo oportet , quod diver[as con-

nipn, f

ceptiones de eo babeat, ^ Si auteim intelle&tus nofter Deum

1 rütiono;

l

per fe ipfum videret , illi rationi po[fet imponere nomen

|

jT,

n

]

l

unum.

Illud autem nomen unum non bonitatem tantüm,

TAT

L

f

nec f[apientiam tantüm , aut aliquid bujusmodi , fed femi-

. Alm

ficata omnium iftorum includeret : : Sed tamen , quia im-

Lin Dj

pojfibile eft, quàd conceptio intelle&tus creati perfe&tionem

d crati

Divine Effentie comprebendat , unde intellettus de una

T

Te vifa (videlicet deDivina Effentia) diver/as con-

f amy

Ceptiones formaret , &? divería nomina imponeret.

Sic

r i mwa:ï

ergo patet, quàd pluralitas nominum svenit ex boc , quod

ibfe Deus intelle&um noftrum. excedit.

nenn, al

Qyöd autem

Tb

Deus excedit intellettum noftrum, eft ex parte ipfius Dei,

Wt

Bropter plenitudinem perfettionis ejus , €? ex parte intel-

yi, i

le&tus moftri, qui deficienter fe babet ad eam. (plenitu-

T.

inem) comprebendendam.

Unde patet , quàd plura-

litas iflarum rationum non taniim eft ex parte intelle-

ll Ü i

us nofiri, fed etiam ex parte ipfius Dei, inquantum fua

W

2

per-

y!

: 116

DISPUTATIO II

zpfef

itionem aliarum perfe&ionum)

p " l

perfettio (peradun

[gcundvm

j

uperat unamquamq

ue conceptionem mo[lri intelletus.

ii

i

arum rationum re[pondet: aliquid in

1

EKit ideo pluvalitati ifi

T

ve, que Deus eft ,

non quidem pluralitas v6i ,

Jed plena

if1 conceptiones ei

gt qu

gerfettio , ex qua contingit , u omnes

iil

p i

applicentur. — Qui ergo dixerunt,

quo

d pluralitas ifla eft

tantim ex parte intellettus noftri,

vel ex parte ejj ectuum,

LE

vt

uodammodo erum dixerunt, C5 quodammodo mon., - $i

J

enim boc veferatur ad cau[am anultiplicatio

nis, fic verum

g

& effetuum

NU wz&!

j

dicunt, quod eft ex parte intelle&tus moftri,

quodammodo, ex eo quod intelle£tus no[ler non poteft con-

Ya

n

cip

ere Dioinam perfe&tionem una. conceptione , Jed pluri-

/

;4

bus.

Si autem referatur ad modum , quo ifiee rationes

/

gWM&"

|

fl

|

aitribuuntur Deo, fa

Ifum dicunt, non enim ex boc, quod

p

bona facit , bonus efl 5 fe

d quia bonus eft , bona facit.

st Rn

luralitas iflarum rationum

uf

Kit ddeo patet quartum, quod p

qmon tantünn eft. ex parte intellettus noftri ,

formantis di-

muto

$ de Deo,, fed ex parte ipfius Dei , in«

a Dfent

«er/as canceptione

quantum. fcilicet

ejt

aliquid in Deo corre[pondens omni-

vicimie

bus, Jcilicet plena & omnimoda illius

bus iftis conceptioni

;fdiverfos (

perfett

io, fecundim quam. contingit ,

quod quodlibet mo-

t

4ninum

fignificantium iflas conceptiones , de Deo vert ac

m s

proprie dicitur, non autem iía ,

quod aliqua diverfitas *vel

As Dfns

multiplicitas ponatur in re , que Deus efl. Etad2.

lm

- Intelle&us mofler id quod concipit de bonitate vel de fa-

i

t in Deum , quafi in eo füt per modum,

gientia mon vefer

"ts

quo ipf concipit.,

quia boc e[Jct comprebendere ejus [apien-

UT

tiamn vel bonitatem

, fed intelligit ipfam bonitatem Divi-

us no[Zer con-

g

|

l

mam, cui aliqualiter famile eft quod intelledt

ub

U

cipit e[Je fupra id, quod de eo concipitur.

Unde per bu-

1

d qi

jusmodi conceptiones mon videtur ipfe Deus , fecundium

T

IT

quod. in.fe eft , fed intelligitur. [upra intelletum. Et

j

j

Wlälz fl

w

Lfï

[

?d g. Multiplicitas attributorum nullo" modó ponit

ll

DE EÉSSENTIA DEIL.

117

T i

E

À

in Deo, quafi ipfe focundim vem fit multiplex,, fed tamen

dOR o

ï

ipfe fecundum . fuam fünplicem perfe&tionem wultitudini

þtas t

j

ifforum attributorum correfpondet, ut «erà de Deo dican-

tur.

Etad 4. Sicut rvatio bominis non dicitur effe

J RUE

] Jlraligi

in bomine, quafi ves quedam in ipfo , fed

eft ficut in fub-

TO r

je&to in intelle&tu , &

eft in. bomine ficut in eo, quorum

TY

jraflat fulcimentum (fundamentum) veritati ipfius,

ita etiam vatio bonitatis Divine eft in intellettu ficut in

n g ff

Jubjetto, in. Deo autem ficut in eo, quod correfbondet per

? fon j

quandam fimilitudinem ifti rationi, faciens ejus veritatem,

Et ad 5. dicitur aliquid fundari in aliquo, ex quo fir-

dne, f J

lo jf fjj

mitatem babet. —Rationes ergo attributorum fundantur

in E[Jentia Dicina, quantum ad firmitatem fue verita-

a hu qu

, li f

ti. Ex his verbis D. Thom:e patet, quód in at-

tributis & Effentia Divina tantüm agnofcat di-

TWWU ftin&ionem

ii

fundamentalem, non attualem, aut aliam

'iïfmm

! que precedat operationem intelle&üs , nifi in

ts )

l quantüm

t jmdat

" fecta feu ina

Effentia Divina fimilitudine fua imper-

? Gd

dequata exprimit omnes conceptus

utut diverfos, de fuis perfe&ionibus, unitis ad

id quiis

Invicem per unam Exiftentiam, & perfeis in

, Di* füo genere.

. Similia fcribit D. 'Thomas, ubi agit

u d

Cate-

(

]

t

[j

de Ideis Divinis, & earum diftin&tione.

rum illud etiam in hoctextu obfervandum, quód

n D.'Thomas non neget fimilitudinem formalem in-

jfijr ter rationes, & attributa; cum enim afferat, has

!)

um rationes veras effe , & alibi definiat, veritatem effe

laidn). fümilitudinem Jümmam fine omni diffanilitudine , mani-

lum feftum eft, quod inter conceptum, & Effentiam

. Uuy Divinam, quse eft fündamentum fundans hanc

Pai , f

relationem fimilitudinis, fcilicet veritatis, debeat

nl dari formalis fimilitudo. — INec obflat , quód dicat;

jl has rationes concipi effe alio modo in Deo ; quia

H 3

ipfe-

p

D'ISPUTA'in II.

'-:181«

j0xD!

!

ipfemet fe explicat, quod ille alius modus tantum

)!

;

"i

confiftat in additione aliarum perfe&tionum , velin

nl

j

J,

additione graduum perfe&tionis, velin additione

extenfiva , quod infinuat per hoc, quia dicit ;. nifi-

conciperentur he rationes Jacundum alium modum

[

g m

in Deo, eoipfo comprebenderentur ; quód profe&to

ftut

non fequeretur, fi ille alius modus confifteret in

j

diffimilitudine eminentiali beterogenea , cquiooca ,

g od

feu diver[ce [beciei,-

Si nulla daretur a&ualis

o

OBJICITUR 14.

fj n

diftin&io antecedens operationem mentis, ve-

m

rum effet per diverfa nomina idem fignificari, &

f Lt

per d

iverfas notiones idem intelligi ac repreefen-

fed hoceft falfums; ergo. AMaj.pate; quia

Qye4000

taris.

*tT

l

ää

iT

fignificari & non figni

:

ficari effent contradictoria

x"tu

J A

extrinfeca, ficut cognofci & non cognofci, que

i

|

Qu

contradi&oria in noftris principiis inferrent di-

fin&ionem obje&ivam. JMin. prob.. ex SS. Pa-

um

drum, q

tribus.

Bafilius adverfus Eunomium lib. 1. ait:

j

(

Quífnam ergo manifeft& infania mon yfits

proprium uni-

Ü

im ai-

d

cuique nomini fignificatum negare , fed quod ad.

AAMT

tinet , idem valere invicem affirmare nominaomnia? Idem

W

m

ait: mullum e[fe nomen , quod totam Dei naturam com-

;

prebendat , & quantum fatis eft , explicet , quare mulia

ln

"OU Dd

e[fe dioer[a, que fingula propriam babeni [ignificationem,

idem1.».de re&a fide ait: Siquis dicat, DEUS;

BEU

Qs

non boc ipfium , quod eft w A T ER, exprimit ; . Ei porro

i

j

l

quod eft & A'TER, deef? , quod eff cREA TOR um

TR

illis deeft , oportetque addere bonitatem, fapientiam , vir-

litioy

duiem , €9 celera, que in S. Scriptura memoranture

tUnifr

Cyrillus Alexandrinus Thefi. 1. ait; JNon omnia

"of

ergo , que in Deo fant & de Deo dicu

Y

niur , fubjiantim

ltlty

st

RE

fignäïqant. Ergo.

!

DE ESSENTIA-DEI.

II9

STlodrs l

Ff?&z'onum

REsPONDEO. dift. Maj. Verum effet, rea-.

) Vfï

liter idem fignificari. c. virtualiter. idem n.

Si-

Ydlin 1

Al

cut Dei natura tantüm per infinitos diverfos con-

quia dij.

VP Gl v

ceptus exhauritur; ita non exhauritur per unum

alterumve, conceptum ; quia tamen eft funda-

d p

mentaliter multiplex, ideo per unum conceptum

3S Conffr

fignificatur aliud quàm per alterum conceptum;

LE

itatamen, ut Tó efJe aliud non habeat actualita-

tem entis antecedentem' ad conceptum, cui cor-

Aretür h

refpondet naturz Diving fimilitudo inadequata,

1 Dréntis,

fed tantüm actualitatem potentie feu babitudinis ad

Tipuifias

terminandos modo fimillimo diverfos conceptus,

C reprol

actiones, & effectus.

Senfus patet ex Textibus

D. Thom: adduGis.

ZJ'PM » QU

Unde colligitur etiam re-

Qntradidor

fponfio ad Textus Bafilii & Cyrilli.

Drces. Non minus funt contradi&toria ex-

omold, q

s inferrent

trinfeca fignificari per nomen & non fignificari,

[

&

M

quàm cognofci & non cognofci per precifionem.

m Db 1

obje&ivam, quam in Philofophia Polling. impu-

, Jripram

gno ; fed hec verificantur de juftitia & miferi-

Qu ab

cordia; ergo.

]Min. patet ex addu&tis Textibus;

'

]

UA

I

quód fcilicet per nomen juftitiz aliquid fignifice-

Jei t

tur, quod non fignificatur per nomen mifericor-

g, qur

dig. Maj.prob. Significare nihileft aliud, quàm

effe fignum manifeftativum conceptüs & cogni-

if

« dicat, i

tionis ; ergo eft equalis contradictio idem figni-

ficando & non fignificando, ac cognofcendo &

inii ; Ài

PATOR

non cognofcendo.

REsPONDEO. n. Maj.

apz'entimfleï

Quia nomen præ'tei*

j n

rem fignificat etiam conceptum rei, ideoque no-

minailla poffunt habere diverfam fignificationem,

j; M

l

que fignificant eandem rem ut fübftantem diver-

".

fis conceptibus , eo quód fimul fignificent diver-

OS

4

X

»

I20

-DISPUTATIO 1l.

nfeinflmto Ü

fos conceptus rei.

Econtra cognitio non habet

9«

enteüüï

aliud objectum quàm ipfam rem ; & licét hanc

diverfiffimeé reprefentet, & quidem cum omni-

E u

qo m

moda fimilitudine ad rem, non tamen eft verum,

4

quód aiiud reprefentet diverfitate antecedente

^i 15

us m

ipfam cognitionem.

Itaque recté obfervat Gre-

gorius Nytfenus adverfus Eunomium, ubi fic fcri-

PT

a d u

bit :

uwisita flupidus efL, ut ignoret Divoinam qui-

dem nàturam, quidquid tandem fecundim fubfLantiam efl,

ef[e jitm,

e[Je unam & uniformem., atque compofitionis expertem,

fedü"?f

li fw; !

i 1

AUf

nec ullá modó in una quadam compofitione f[bectari 5 bu-

manam *oerà animam bumi jacentem C9* in terreno defof-

ginit d

€*

/

visrit, d

J covpore, quoniam non potefl, quod queritur, liquido

ferfpicere, per multas notiones ad inexplicabilem naturam

gt

(on

n 1

diverfunode ac multipliciter contendere , non una aliqua

copitatione , quod latet indagantem.

Ita ille.

dimmm

m df

Ospcerrua 15. Contra Conclüs; ».

Di-

ftin&tio virtualis non folvit difficultates circa na-

Tsudendit:

turam & Perfonalitates Divinas. Ergo. 2fnt. prob.

v Afv

Diftinctio virtualis non juvat, quin tamen circa

Ti

naturam Divinam & tres Perfonalitates Divinas

tnf. f

falfi&icentur illa evidentiffíima duo principia me-

100 Pt

taphyfica: ldemnon poteft fimul e[fe & none[Je. .. E

Jj

1

!

£, tl

W

'

itud: Quecunque fünt eadem uni tertio, funt eadem

x'

1

nE

inter[é; ergo. ni.prob. Eadem res v.gr. pro-

i

i

Aï

j

,

t

prietas Perfonalis Filii effet generata, & Effentia

, queí

Divina non effet generata.

Item: Proprietas

t

perfonalis Patris, & proprietas perfonalis Filii

Qd

effet idem cum Éffentia Divina

j

; & tamen non

d

eíffent idem inter fe.

i

j D

RESPONDEO. n. a. ad prob. tr. a. dift. c.

Mi

]

Érgo liec diftin&io virtualis non folvit difficul-

lh

|

etin

»f

hi

A

Ü

i

tates, fi illud principium etiagï locum hab

ente

W

]

lt

DE ESSENTIA DEL

Tij

I2I

r Y

là

i

,vblïte-inünito acincreato.c. fi täntum habet lo cum

dm

d

inente finito ac creato. n.

Dico enim ; utrum-

Ten

fy

* que ill

ii

rincipium fallere in ente increato ac

infinito

Ita quoad rem Suarez. De Deo.

16 antere

jl

lib. 4.

Ofetvt

C m0 T. «

*

Num. z. fic fcribit: Re-

"^ fhondeo: Princ

1

E

unillud: Quecungue funt eadem. &jc.

T ubif

I

1

/f

Pt D

"in tota abftrattione & analogia entis

Jümatur, 'abftra-

| Jendo ab ente creato & increato. feu

Jinito & infmito,

1 ff

E

e[Je falfam , neque dire&té demonftrar

j aut probari po[fe,

LU

&d ad. fummuim induttione poffe à n

obis oflendi $n crea-

^ fttn; |

turis.

Negamus autem ; inde re&? concludi in icta illa

hm i

univerfitate.

Quia in rigore fit argumentum ex puris

trttr, l-- sarticularibus ,

C quia in creaturis poteft illud oríri x

TOU l;

imitatione earum ;. & ideo mon fit re£te illatio ad rem il-

WtU Zmiatam. Sic ille.

ille,

Hanc veró do&rinam effe

conformem menti SS. Patrum & veterum Theo-

Wl logorum idem Eximius 'Theolo

gus l. cc. n. 6. his

1tatescircarf verbis oftendit: m bac difli

ultate premittenda cen-

Q dj fo verba Zinfelmi 1. de Incarn.

c. 6. ubi bánc diflculta-

ntme fem attingens inquit :

Si negat (quis) tria dici de

iMel)& uno poffe,

ficut nos in his tribus Perfonis, &

puinps uno Deo fatemur, quoniam hoc in aliis rebus

&ww. non videt, neque in Deo intelligere valet, fufti-

i? neat paulisper aliquid, quod ejus intelle&tus pe-

ts p! netrare non poffit, in Deo effe; nec comparet

m,&ma: naturam, qus füper omnia eft, libera' ab omni

[

j Pror

!

j

lege & loci & temporis & compofitionis, rebus

li

"

vefond

aliis. Et credat, aliquid in ea effe, quod in aliis

&ümo) €ue nequeat. . Jdem fere babet Hilarius l. x. de Tri-

.i

nit., C omnes Patres àn bac materia, & D. Toomas in

ul 1. Sent. diff. 33. a. x. ad x. ubi fatetur , nullum exem-

i;;

(olyit d

p'un poffe ad boc afferri ex creaturis

.

)

. quod non qmagis

ho

^

diffamile fit , quàm fimile.

Hucusque Suarez. [ta-

"]

que

)

125

(D I-S PUTATIO II

od

onibus de identitate,

)

j

que omiffis aliorum diftin&ti

ï

1

jl

poflt(

adequata & inadequata,

mediata & immediata, .

Í

!

n

illa principia loquend

de iden-

I

j

i

fimpliciter dico,

R

;!1jü$ J

ftnt

titate realiin enteinfinito falfa effe.

o difpa-

titatis in ente finito & infinito eft

; quia entia fi-

t f

TT .m

nita, quz re

aliter diftinguuntur ob aliquam op-

omnes perfe&tiones, quas partici-

TT

pofitionem,

n 0a

pant, accipiunt

fnitó modó, eo ipfo quód illas

in ordine adlocum , tempus,

p ingn

accipiant ab alio

aitrlt

actiones, paffion

es, & alias circumftantias indi-

viduantes ac limitantes :

itaque eft impoflibile,.

p

/

TT

»

,

multiplicari res, quin mul

tiplicentur earum re-

rum feu fubftantiarum per

fe&iones finite , cum

dj

Econtra in ente.

aisj

ejusmodi rebus identificatz.

infinito, fi reperiuntur aliquz

&$, habentes inter

j Ug

feCtiones cum iis

n

fe oppofitionem realem , per

identificate funt &? manent infmite ,

indivifie, &

n (t

ppofite in-

;»ïl,a

[

IT

illimitate ; quia proprietates reales o

ter fe non tollunt rationem formalem infinitu-

0Cl

dinis & illimitationis in aliis perfectionibus non

du d

oppofitis inter fe ;

neque enim eas caufant, ne-

Ri

nequeab iisemanant. Cüm

que ab iis caufantur,

Ti

ergo in infinito quzl

ibet perfe&tio maneat in fua

tlr m

cum diverfitate reali perfe-

MLC

patura, neceffe eft,

.&ionum formaliter

.

oppofitarum ftare fub una

us

onem & unionem feu identi-

Exiftentia communi

"H

tatemperfe&tionum effential

ium ülimitatam. Hanc

li j

caufam difparitatis videtur affignare S. Thomas

"s W

in 1. dift. 2. q. 1. a. 4. ad 1. ubi ad objectionem,

"n

eatis ad multiplicationem fuppofitorum

t

quóodiner

j

multiplicentur etia

m Effentie, refpondet, hoc

liti

ideo fieri quia Effentie& create,

eoipfo quod

am

m ]i

non involvant in fuo conceptu Exiftentiam, €

Vsf

X-

1

ll,

DE ESSENTIA DEL

-123

5 de Mi

Totmel

Exiftentiam accipiunt à fuppofito, & confequen-

MR

ter à fuppofito etiam accipiunt multiplicitatem

Exiftentie, quod non c

onti

- Mf

j

:

n

git in ente infinito,

5 QUb

ii

cujus Effentiz eft effentialis

Exiftentia à fe ipfa,

& non à füppofito. Dire

00 aliqum.

ndum , inquit, quod in

) QUs r

ereatura differt EfJentia vei

G

e[Je fuum , nec babet Ef-

Jentia. e[Je nift propter comparat

ionem ad babentem Efen-

iBl qujd

tiam (feu ad fuppofitum

» quod habet Effentiam, )

Cm, f&j

& ideo quando Ef]entia cre

ata communicatur, communi-

TOULAQOS

catur tantim fecundimmvationem

1 impoffli

Juam (genericam vel

fpecificam ,) &? non féc

undum e[Je

quia. fecundum

UP Cdrüm t

illud e[Je mon. eft nifi n uno tantum bab

fiüite, o

ente ; Divina

autem EfJentia et idem , quod fuum e[]e ,

C& ideo quando

OU I ent

communicatur Efentia (Divina,

dhentes inter

) communicatur etiam

e[f.

Unde Ef]entia

(Divina) mon tantum eft unq

Ques qum j

Jecundum rationem ( g

, itivie,

enericam vel fpecificam) /ed

Jécundum effe

Cindivifim in exiftendo ) & propter

5 oppoltez

boc poteft

effe una mumero in pluribus Juppofitis. . Ibi-

valem if

dem a. 5

6 at:

xrionibust

Proprietas per[onalis , fcilicet rela-

