ut jam in ipfa gratia poffit previderi futurus ef-

"lf

TM

fe&tus, & a&us liber , eó quód illa gratia tan-

tam habeat proportionem cum futur

, g,

o effectu "

ut impoflibile fit non fequi a&um , e

tiamfi non

*j ideïm.

habeat connexionem pbyficam

antecedentem cum

effe&tu. Scotifte admittunt decretum condetermi-

nans, vi cujus Deus fimul cum creatura deter-

minat ad eundem effectum , ita tamen , Ut nec

Dei determinatio fit prior ad determinati

onem

!j d

creature , nec hu

jus determinatio ad deter

mina-

lWl

tionem Dei.

d

DICO I. Deusnon previdet a&us liberos

dependenter à decreto neg

Jam yt

puram omiffionem liberam.

ativé impedibili pþr

r dj

; Q

PRnosATUR conclufio r. Argumentó -/ad

m

hominem. In principiis D. 'Tho

m non eft pof-

kas hum

fibilis pura omiffio libera fine a

Qu pofitivo, ut

TUj

Thomifcge volunt, Ergo.

Vil

i

gidend

PROBATUR lconcluüo 2. Etiamfi poffibi-

2, ii

lis effet pura omiflio Jilera, tamen ad confti-

tuendam ejus libertatem requiritur, ut po[fit eliei

m quattt

z

ii

a&us pofitivus loco omifüonis liberz ;

atqui

j

hoc non poffet fieri in ifta fente

ntia 5

ergo.

Min. prob.' A&us pofi

tivus liber nunquam poffet

a u

Tj

elici, nifi mediante omiffione libera; ergo in fi-

J

8no concomitante omiílionem liberam nun-

ii V

quam poffet loco omiffionis liberz elici

e

j

fitivus.

a&tus po-

jl

)mmum

-D. mort Tratt, de Deo..

Aa

CoN-

Ü

lM

3979

DISPUTATIO v.

u

CONFIRMATUR.

Potentia libera & actus

jl

ediaté debet

"

/

rimus proximus indifferens imm

vel ad actum

- referri vel ad omiffi

onem liberam,

m

erum ; atqui in ifta

fententia non

-pofitivum lib

j

immediaté re

ferretur ad utraque disjunctivé ;

gdi

Min. prob. Si omiffio libe

ra effet effen-

ergo.

i. Dd

tiale

medium antecedens pro priori nature ad

f atj

a&um pofitivum ,

tunc non immediaté refer-

gt

vel ad a&um pofitivum ,

tur ad omiffionem ,

od

fed effet effentiale me

dium ad a&um pofitivum ;

p

ergo.

EOE

DICO IlI. .Deus non pravidet a&us libe-

E

ros dependenter à decreto moraliter predeiermi-

", i

o

mnte.

fs

PRonaTUR concdufio r. Non poteft in-

fallibiliter vi fua inferens

mj

telligi aliqua gratia in

a&um , nifi habeat e[Jen

tialem 'connexionem cum

Di

ter inferat aCctum

, quo pofi-

effe&u , & e[Jentiali

(wtos

to coincidet cum

gratia prædetelrmz'name pbyfice

Eul

'[homiftarum ; ergo.

D

PaonATUR conclufio ?. Non poteft ex-

llicari, in quo fundetur certitudo divine fcien-

nj

gratiam moraliter pra-

j

fie precife terminate ad

determinantem ; ergo nulla datur.

ZInt. prob.

LUf

ll

flla certitudo non pote

ft fundari in connexione

if

l

jhyfica. grat

je cum eífe

&u, alioquin coincidet

n

'Thomiftica , neque in predicato pro-

"

cum gratia

s

portionis ,

fuavitatis, &c. — Quod probatur : To-

ta illa proportio ac

fuavitas gratie eft ex fuo ge-

tlj

&um bonum vel malum , &

;

nere indifferens ad a

ii

nfu volun-

Mf

eft compoflibilis cqm a;ffcnfq vgl diffe

tatis

DE SCIENTIA DEL

371

'befä Ü d

m

tatis humanz vi fua

; ergo vis illius gratize non

j

eft medium cogno

79] 3d äfwm

fcendi actum futurum. Znt.

ARU

rüb. $. AuGUvsTINUS di

cit:

quód pofita z.

quali difpofitione voluntatum

nl

INj

alter confentiat :

3

unus diffentiat ,

QESE effen

ergo eadem

gratia ex fe ac vi

fua eft indiffer

ens ad utru

mque.

ib. r2. de

iMtp af

Civ. Dei c. 6. fic habet :

/

M

Si aliqui duo equaliter

d

1

ajfe&ti animo & corpore videant

unius corporis pulcbri-

dudinem , qua voifa unus. eorum

:

Of

ad illicité perfruendum

mooeatur , alter in coluntate pudica fta

bilis perfeveret ,

quid putamus e[Je caufe , ut in illo faat

voluntas mala? ltem fi eadem tentation

» in illo non fiat

ao

& ambo tententur,

VA

€9 unus ei cedat atque conféntiat

» alter idem ,

qui fue-

Yal , per[éveret ,

quid altud apparet

. Rift unum volui/-

Jé , alterum noluiffe à caftitate defic

ere? unde ifi pro-

il

pria voluntate , ubi eadem fuerat in

j f

anime. affettio.

uquze corporis &

1Ontm u

Qp

lib

DICO III. Deus- non videtï futuros a&üs

tr d

eros in decreto phyfice predetermin

ante , et-

iamfi in fenfu Goneti & Salmanti

cenfium fuppo-

natur exi&entia'talis decreti.

pode

rine f

PRoBATUR conclufio. Tale decretu

m—ph -

ficé predeterminans , fi daretur $

foret folum-

z

modo connotatum

Qnmes

o non

actus liberi füturi in re&to con-

fiderati; erg

poteft effe medium cognofcen-

od

di actum liberum.

"ini.patet ; quia non eft COn-

d

p

ftitutivum intrinfec

J

"

um aGus liberi futuri qui eft

Wi

futurus , feu /ecif,

catioé ac denominative füm tü.

a

atf

fed ad fummum a&

veduplicatioé ac concr.

üs liberi futuri quà talis, feu.

j]

um,&

etioe fü

mpti.c.prob. SiveDeus

ji

li

five in ideis ac fua ef-

u

cognofgat rem in fe ipfa ,

ia

fentia,

DISPUTA'fxo V.

372

"E

4

fentia , nunquam predeterminatio illa erit pars

IT

conftitutiva a&üs in recto.

jux lf

eus neque videt a&us futu-

jgo i

DICO IV. D

ros liberos depende

nter à predeterminatione

n

miftica , ni

fi explicetur in fenfu Sal-

gt

phyfica Tho

t i

manticenfium ,

& Genei, ita ut detur mutua na-

*

ture priori

tas 1

nter determinationem creature&

stionel

d folum dependenter à decreto pre-

ym vir

& Dei ; fc

definitivo tanquam connotato.

o ol

qui

Hec predeter-

PROBATUR,bOnCIUüO I.

tolire

minatio nifi explicetur in

fenfu Go

neti & Salman-

poía

mutuam naturze inter

ticenfiu

m per prioritatem

iij

determinationem

Dei &

creature , non datur;

fl

dependenter ab illa vide-

ergo non poteft Deus

b. Predeterminatio illa

re actus liber

os. Znt.pro

MY

pifi in fenfu

Goneti & Salmantice

nfium modo

ton tol

jibertatem ; ergo non

przfa

to explicetur tollit

n

datur.

Znt. prob.. Si pre&

determinatio illa non

lt

!

tunc nu

llo amplius argumen-

tolleret libertatem,

ftendi falfitas aftrologiz ju-

n

to naturali poffet o

UI

Yf

diciarie in ordine ad aCtus libe

ros humanos 5

Mfed

Si

fed hoc non poteft dici. Ergo. Maj. prob.

(Utent

redeterminatio non toller

et libertatem , tunc

Il Am

pori

bus ceeleftibus (fal-

offet etiam poni in cor

,U

tem de potentia abfi

o

]uta

) qualitas vialis antecedens,

RI

tialiter inferens atum. liberum ;

inimpedibilis , &j e[fen

ffet oftendi falfitas aftro-

A^rln

fed fi hoc, tunc non po

wEl' tur

logis judiciarie ; Ergo.

Min. patet ;; quia fi de

te

ft ponere talem qualita-

h

T

potentia abfoluta Deus po

1

T

tem in corporibus cc

leftibus, nulla erit ratio

"t

Deum att: id non

demoníluativa , que probec j

fecifle ;

DE"S'CIENTIA DEI.

578

febiii'e; non enim eft evidens, Deum nullam

&tj o

rotuiffe cceleftibus corporibus conferre exigen-

tiam ob dependentiam caufarum & effe&uum

ls fi.

ad hanc ipfam qualitatem , fi eft poffibilis : ma-

li

ximé cum per hoc poffent effe medium- minifte-

&l &j

riale intelligentiarum in omnia inferiora indifcri-

Id fa.

minatim & fübordinatio caufarum tantum exie

g

gat virtutis in mundo ad ftabiliendam fübordi-

dU h

nationem univerfalem omnium entium , quan-

tum virtutis eft poffibilis.

MMaj. prob. "Tota ra-

tio non ponendi talem qualitatem in fyderibus

Tedttr.

apud Patres & Scriptores Catholicos eft, quia

777

toleret libertatem 5 ergo fi per hypothefin illic

P IDfer

pofita non tolleret libertatem , eo ipfo poffet

dtir;

poni infyderibus. — Znt.

!

prob. ex Authoril;us in-

h vie-

fra recenfegdis.

mitor

m m

CoNriR Mþ ATUR. IS i predeterminatio illa

non tolleret libertatem , tunc ideo, quia tene-

p

il

ret fe ex parte ipfius attus fecundi ; & quia non tol-

leret indifferentiam judicii , & quia faceret, ut ho-

mgure

mo operaretur modo libero , &c. fed hec omnia

(

ie Jl

14105

poffent dici de influxu fyderum phyficé premo-

vente ad omnes actus voluntatis ; ergo nec ifta

yj. 3

tollerent libertatem, quod non poteft dici. Prob,

),

t

us (

jgüur ddnt. prizs- pofitum.

Omnes DoGores di-

cunt, quód &i fydera influerent in voluntatem

yitti

d

humanam , ac przmoverent phyficé ad omnes a-

&us voluntatis , tolleretur libertas ; ergo revera

t d

tolleretur. Sic 1. S. THOMAS p. t. q. 115.a. 4.

yii

C.ait: Si intellettus & svoluntas e[Jent: vires corporeis

jqui

orgamis allgate , - - ex mece[ftate fegueretur , quàd

r

jl

corpora caleftia ejJent caufa ele&tionum & a&uum buma-

C:ffeæ

a 3

norum -

f

D

$74

SODISPUTATIO V.

"

worum : & ex boc fequeretur , quod bomo maturali in-

/

füin&tu ageretur ad fuas a&tiones , ficut cetera animalia :

J

-- Namiflud quod fit in iftis inferioribus ex impre[-

ia

j exp

fione corporum celeftium naturaliter agitur :. 9 ita. fe-

p

d

queretur , quod bomo non e[Jet liberi arbitrii , fed baberet

actiones determinatas , ficut &9 cetere ves naturales.

I-

"

IU

;

bidem ad 6. C. Quamvis ex impre[Jone corporum ca-

leftium fiant alique inclinationes àn natura corporali, vo-

fjf

m

luntas tamen mon ex mece[Jitate [equitur bas inclinatio-

nes: ég ideo mibil probibet per coluntariam. elettionem

TRU

p p

impediri effe&um celeftium corporum : - - fed nullum

tale principium imoenitur in rebus naturalibus, quod ba-

m t

beat. libertatem fequendi vel mon fequendi impreffiones ca-

qw'd /llïif |

lefles : Unde videtur , quód in talibus ad minus omnia

ia

ex nece[[fitate proveniant. 2. S. AuGUsTINUS l.5.

TT 'berq

de Civ. Dei c. 1. ait: li, qui SINE DEI VO-

un.

m lr

LUNTATE decernere opinantur. fydera , quid. aga-

mus , cel quid bonorum babeamus , malorumve patia-

w o

at

mur, ab auribus omnium vepellendi funt. - - llli vero,

qui pofitionem.-ftellarum quodammodo decernentium qua-

Ti

ali

qpit

lis quisque fit , & quid ei proveniat boni , quidve m

acidaài, EX DEI VOLUNTATE fufpmndunt , fi

n

T

easdem flellas putant babere banc poteflatem traditam ft-

bi à finnma illius: potefZate , ut volentes ifta decernant ;

ln

L

[

1!

magnam Ceelo faciunt injuriam : $n cujus velut clarif-

o fenatu - -opinantur fcelera facienda decerni.. - -

Kf

Quale deinde judicium de bominum fattis Deo velinqui-

We]

tur, quibus ccleflis NECESSITAS adbibetur 9 - «

hm

aut fi non dicunt flellas , accepta quidem poteftate à

ühur:

fiummo Deo ,. arbitrio fuo ifla decernere : féd in talibus

i

mece[fitatibus ingerendis illius omnino ju[Ja complere : i-

tane de ipfo Deo fentiendum eft, quod indigni[[/mum

li fyd

vifum e[L de fellarum voluntate fentire.

Ex hoc pa-

U

tet,

DE SCIENTIA DEI

375

mmrdþ !

tet, juxta S. Augufcinum imponi à fyderibus ne-

^H

ce[['tatem , fi influerent phyficé in voluntatem hu-

!Hmw

manam per ejusmodi qualitatem inimpedibilem ,

nifi explicaretur in fenfu Goneti & Salmanticen-

Ál

fium per mutuam prioritatem inter determina-

, [

J

II g

tionem liberi arbitrii & fuperioris agentis. Idem

in Pf. 72. ait: Sciatis multos difputare & dicere, quia

WWüvm

i.

Deus res bumanas mon curat ,. quia cafibus veguntur. o-

mnia, vel quia [lellis fubje&e funt oluntates noftre ,

! ls

f tin

quia unusquisque non pro meritis agitur ,-fed nece[fita-

4e Jtellarum fuarum. | Item in Pf. 3o. .Dicunt ; fa-

» (

tum mibi fecit ,. [Telle mec fecerunt.

Quid eft fatum?

(

quid fant [lelle ? yquis eas ordinavit ? Deus: Érgo vi-

7077

des , quod *voluifzi dicere : .Deus fecit , ut. peccarem ;

Urls.

A1VQ

cum libero arbitrio me crewvit Deus ; fi. peccavi , ego

pecavi. Ex his patet , S. Auguftinum pro eo-

qii g

Lt

dem fumere acionem Deé, & a&ionem /lella-

QU

rum, & huic utrique a&tioni opponere liberum

l

j

1

arbitrium quafi contrarium. Rurfus idem Tra&t.

A0

ZT

1o4.in Jo. JNon credatur banc boram Chrifli fato ur-

Mil nl

gente venilJe , mec fyderea mece[fitas. Chrifli: connexuit

aim,

galfonem.

Et Tra&.g. in Jo. c. . Mirum eft,

nulinj

quàd. Matbematici conentur convincere Chriftianos, quód.

du

fub bora fatali oixerit Chriflus ; credant ergo Chrifto

ii

dicenti: — Pote[latem babeo ponendi animam meam , &

| Wmnl' D

pote[latem babeo iterum . fumendi eam ; ergone poteftas

y r

füb fato eft 5 & fi e[et fatum de fyderibus , non poterat

ii

€j€ SUB NECESSITATE SYDERUM OConditor

um

Jyderum : at ubi fecit tantum , quantum fufficere judica-

iil

m MU

'tit , venit bora mon nece[[itatis, fed voluntatis. .Ex his

u

iterum patet, quód S. Auguftinus omnem influ-

l

f

/Wm

xum fyderum in voluntatem humana

d)

Amponere neceffitatem.

m füpponat

(

AÀaa4

P 0-

376

DISPUTATIO V.

"L

" PRoBATIO 2. & $.

Mea erat quondam

mJu

ifta, quod ex Pradeterminatione phyfica, ni-

ml

j'l

Wlm

fi explicetur in fenfu Goneti & Salmanticenfium ,

T

admittentium mutuam prioritatem nature in-

jf

ter determinationem Dei & creature , inferri

p

r momn

poffent propofitiones damnatz in Janfenio &

Ü

ADuft

uefnello. " Verüm has duas probationes pe-

of

nitus expunétas volo.

ufe dl

RATIO eft; quia prout in Tra&tatu de

m

fütdi

ff

Graiia Difput. 3. qu&fl. 4. NNotando 4. & s. fu-

vl

fe deduco, Janfenius & Quefnellus admife-

l

runt ex parie attus primi proximi quandam mecef-

A

füatem previam ad a&um, & fümnpotentiam ad

oppofitum , quod tamen Thomiíte univerfim

j

v

omnes, etiam illi, qui Gonetianz explicatio-

Nulla enim

t

ni non fünt addicti, pernegant.

juxta hos precedit ex parte actus primi pro-

E

yfii

ximi in potentia voluntatis difpofitio , que&

neceffarib poft fe trahat determinatum actum

üiete

voluntatis, ita ut jam ex parte aQus primi

qony.

Ex

proximi detur impotentia ad oppofitum.

lt

hoc ergo fequitur ;

doétrinam Thomiftarum

uf

effe diverfam à doürina Janfenii & Quef-

nelli.

ho

wnflitut

PanosaATUR conclufio 4.

Motio , qua

f

Deus movet naturas ad finem fuum natura-

"t

lem , tollit libertatem ; ergo etiam praemo-

t f

tio phyfica explicata in alio fenfu quam Go-

UT

neti & Salmanticenfium. prob. c.

Differentia

[ui

inter motionem naturalem & premotionem pby-

D

nifi tantüm. temporis ;

/ïcam alia* non eft,

quó

s

DE SCIENTIVAfD'EI.

: 377

(Ut,

quód nimirum illa motio fiat à Deo in pri-

Vü('ä, l

ma productione cujuslibet rei , ifta autem

:lz'ænjum,

Er-

lürg j

fubfequatur primam produG&ionem rei.

O0

Zdnt. prob.

Si Deus condendo animam

y If

rationalem voluiffet ftatim ab initio illi imprime-

Itio (

re motionem ad actum amoris Dei non ordinan-

T p

do animam ad alium finem naturalem , tunc illa

motio fuiffet naturalis ac neceffaria , neque ne-

cefle eft de facto concipere ullum aliud przdica-

"u l

T

tum intrinfecum hujus motionis ; ergo nulla da-

tur differentia intrinfeca inter

præmotionem phy-

Admif

ücam & naturalem.

IT (

m a.

NrzQvz picAs, quod illa motio natura.

Wefm .

lis non prefupponat judicium indifferens ; nam

ii«

prefuppofitio judicii indifferentis non eft pre-

l u

dicatum intrinfecum motionis ex fuo genere

mb

ad actum amoris Dei:

imo etiamfi per im-

0 QU

pofübile przfupponeret propriori judicium in-

n adm

differens , tamen de fatto a&tus hujusmodi a-

Ij prin

moris effent neceffarii , quia naturales.

Ergo

n D

hec refponfio non tolli

Yftarum

t nec?fütatem intrinfe-

gam actus.

j Queü

PROBATUR conclufïo $s. Ratio formalis

conftitutiva libertatis Thomiftice explicate in

0 T

alio fenfü quàm Goneti & Salmanticenfium non

p

convenit omni libero; ergo non eft geuui.

r

Tà. nt. prob. à 'Thomiftis illis non poteft af-

jm 0

fignari alia ratio formalis conftitutiva liberta-

ferei

tis a&ui libero intrinfeca , nifi quód fit aftus

uj

enüs ex [ua matura mon determinati ad ummm . cum

'

g

!

dicium

quö

l

Wodo tendendi: [peciali i;z?ff7;'fecä refpiciens ju

ingif-

'DISPUTAT'IO V.

378

fj

: fed hoc non

t

gü

Y

indifferens ex parte a&us primi ;

W

convenit omni libero ; ergo.

AMin. prob. . Ju-

ll

/ fau

dicium ultimum pra&icum debet effe liberum;

[

J

& huic illa ratio conftitutiva non convenit ;

p

j

I

Zni. quond 9. membr. patei, quia alio-

"Mi

|

ergo.

)

quin pro

cederetur in infinitum , in quantum

g p

unum ju

dicium indifferens femper prefuppo-

membr. prob. D. 'Yuo-

neret aliud.

Qyoad T.

iteny

MAS D. I. q. 59. a. 3. C. ait:

ucedam agunt ex

D

ficut. animalia ir-

»

quodam arbürio , fed mon libero ;

yationalia *

ovis enim fugit lupu

m ex quodam judi-

ET

noxium ; fed boc judi-

cio, quo exiftimat eum fibi

d

cium mon eff ipfi lib

erum

, fed. à matura inditum.

ít reiti

Ex hoc ergo patet ,

D. 'Thomam fupponere ,

nj

quód judicium ultimum pr

a&ticum debeat eH'erli-

sinconi

berum.

(

COoNFIRMATUR.

uod eft à natura indi-

h

tüm non eft liberum ; fed illud , quod à Deo ett

dv

inditum , eodem modo fe h

abet, ac id, quod

à natura eft inditum 5 ergo.

Min. prob. Deus &

Y

ij

Y

TU

natura non differunt , nif

j üt Deus primó & fe-

j

cundó operans; atqui Deus

primó ac fecundó

|

|

IU

operans refpe&

u ejusdem aut confimilis effectus

non differt à fe ipfo 5 ergo.

h

|

1"

"n

L

PaosnATUR conclufio 6. Si Deus deter-

1f

b

l

lh

N

minaret ad omnem a&tum fine mutua prioritate

[

inter determinationem Dei & liberi arbittii in

d

fenfu Goneti & Salmanticenfium tunc etiam fic

V t

:

dererminaret ad formale conftitutivum falfitatis

x,]

& ad formale conftitutivum hujus v. g. judicii :

l

T

dici ;

T

DDeus e[l. odio habendus; fed hoc non poteft

ergo.

DE S'CIENTIAvDEL

379

| hOC Q

ergo. Min. patet, quia ficut Deus non eft au-

]. h

thor peccati formaliter fumpti

, ia nec pot-

| h'berum;

eft effe author fal/iatis formali

ffimé ac intrin-

OODvent

)

fecé repugnantis fuz fan&itati.

Maj. prob. Et-

IU af

iamfi malitia peccati tahtüm fit

QUatfn

vwun, tamen falfitas judicii eft

aliquid negati-

intrinfecé ali-

itlppg.

quid -pofitioun , eft énim a&us,

qUuO dico,

' HO.

rem effe vel non effe ;

ergo Deus.fic etiam

U

determinaret ad formale conftitut

ivum falfita-

Qtitiy.

iim j

?;is.

CONFIRMATUR.

DI

Falfitas non eft purus

! f

defe&tus ac nuda negati

DOf

in relationibus ,

O ficut nec inzqualitas

fed eft ipfa affirmatio confor-

I lf -

mitatis inter judicium & objectum ; defe&tus e-

nim conformitatis non eft falfi

tas, quamdiu non

aH—ïrmatgr ipfa conformitas.

rb i

a

PR(;BATUR conclufio 7. Si modus ten-

id, qui

dendi /iber in hoc fenfu non diffe

rt intrinfecé à

Dasi

modo tendendi

nectfJario , tunc ille modus re-

n 1

V€ra non

d

eft modus liber; fed;

ergo.

Min.

fecundi

prob.

Modus tendendi in hoc fe

nfu ab alio

s efïeüus

a&u non differt nifi ratione obje£t

i aut ratio-

ne effentialis vefpettus ad connotat

a alia 5

fed

per hec omnia a&us tendendi n

on differt ab

u d

!

a&u neceffario ; ergo.

.Maj. patet, quia actus

pl'lOTIf

intelle&tus & voluntati

S funt actu

S refpectivi,

pbit

J

adeoque etiam modus tendendi

nl

VUS ;

eft refpe&ti-

e

talia autem entia r

efpeciva non diffe-

; ii

TUnt , nifi ratione objeGlorum ,

alioquin habe-

rent effe abfolutum ,

;

]udlf

per quod differrent.

s

W. prob. A&us liber,

quo impii dicunt, ef-

1

fe

DISPUTATIO V.

380

rvg

fe colendum demonem , & quo idem dicunt

p

demones , habent pr

o obje&o cultum demo-

j

Gfa

nis: ambo prefupponunt ju

dicium indifferens

fcunt fe ne-

l PTO pfl'

indifferentia objeGti

?

quo cogno

determinatos effe ad hunc

MUDS !

que ex fua natura

bonitate obje&i neceffarió

j

cultum , neque à

mv

eri ad eundem cultum:

ambo przterea

;m,&f

fcire , fe à Deo non

3 a

po

ffunt per revelationem

fore premoven

dos ad.aliu

m actum quàm ad ma-

teriale talis cultus; &t

amen impii agent libere ,

hoc in cafu pof-

damon non aget

libere; ergo

fibili nullum erit

difcrimen intrimfecum inter a-

ffarium. Ex his ergo fe-

&um liberum & nece

OU j

quitur ,

ex decreto predeterminant

e non poffe

&t

minis futurum libe-

n

à Deo previderi actum ho

rum , nifi explicetur

in fen

fu Goneti & Salmanti-

u

prioritatem inter determi-

iil

cenfium per mutuam

nationem Dei & liberi arbitrii ,

prout infra de-

J

n iv

clarabitur.

»

li. ]

N

;

DICO V. Deus neqze dependenter à de

lu i

i

i

creto condeterminante Scotiftico cognofcit a&tus

futuros liberos.

itr i

n

t al

Decretum hoc

PaRogATUR conclufio.

tollit libertatem 5 ergo.

Znt. prob.

Decretum

ï

to, & effen-

]

hoc eft inimpedibile ab arbitrio crea

Hï

! þf

tialiter ponit actum determinatum ; ergo.

Znt.

lu

$'o.

Si decretum hoc effet inimpedibile , tunc

* Mj

eo ipfo determinatio voluntatis

humanz aliquo

& fic non ef-

frfue

modo antecederet hoc decretum ,

"

fet decretum concomitans ;

ergo.

c. prob.

1

fc

cur Deus ad a-

Non poteft afügnari ratio ,

c&tum

[

H

DE SCIENTIA DEI.

|

381

1 diy

&[]l).

&um v. g. amoris potiüs velit ponere decre-

tum concomitans , quam ad a&tum odii, nifi

Deren

f'e nel

vel determinetur à fcientia media, aut nifi ve-

lit pro priori ad fuam fcientiam inferre actum

d d

eari)

amoris ; ergo hoc decretum vel erit confe-

V[ereg

quen$ determinationem voluntatis, vel antece-

den; , & effentialiter inferens a&um , adeoque

4 n

non concomitans.

d.

n

f

itet

Solvuntu;' Objectiones.

170 f&

! poffe

BJICITUR rI. generalitr contra omnes

5. conclufiones , prefertim contra quar-

| [Ihe-

tam & tertiam. -

Nihil eft determinaté futu-

À

At

etrie

rum ante decretum divinz voluntatis ; ergo

nihil etiam poteft previderi à Deo üt futu-

fta d

hY

rum independenter

d

decreto fuse voluntatis.

Int. prob. 1. S. AvcusTINUSs l. 26. contra

rid

Fauftum c. 4. ait: ldeo mefiio; quia quid ba-

beat de bac ve voluntas Dei , me latet ;5 dliud me

: as

&amen "on latet , fine dubio futurum , fi boc Dei vo-

luntag babet.

Ergo ratio & medium fciendi futu-

ra, eft fola voluntas Dei. frob.2. S.' THOMAS

j bt

o

P.I. q. 16. a. 7. ad 3. ait: — Jllud, quod nunc eft.,

ex e) futurum fuit. antequam

e[Jet , quia in caufa fua

effe

erat ut. fieret :

Á

Unde füblata caufa mon e[fet futu-

"um ilud fieri

fola autem cauía prima efl cter-

, u

na ;

unde ex boc non

ii

Jequitur , quàd ea ,- que funt ,

TE

Jemper fuerit verum e

a &ffe futura , nifi quatenus in

caufa. fempiterna. fuit

, ut effent futura :

que quidem

i

TE

cnfa folus Deus eft.. prob. ant. 3. InE

M q. 2. de

r , boc ef? fu-

du

Ve;ficate, à. 12. ad 7. ait: Cum dicitu

üurum ,

T

*

j

DISPUTATIO &".

382

.Wlïfæ |

j

turum , vel fuit futurum , defignatur ordo , qui in caufís

F

If

j

U

eft illius rei ad equ produttionem.

REsPONDEO

. dift. a. Nihil: eft futp.rur'n

jin

effe. c. quoad modum e[Jendi. n.

fimpliciter quoad

g üml

vel fubd. in effectib

us neceffariis. c. in liberis. n,

ï'ü- h

S. AUGUSTINUS

& D. TuHoMas nihil aliud.

q ul

volunt dicere , quàm nullam dari formalitatem,

g p

ue non debeat fuam exi/lentimn Deo , in quo

d p

confeq

uenter & voluntas & ordo productonis

gt ;

contineri debet.

Sed hic loci nihil determinant

trum nempe determinatio

pn

quoa

d modum e[fendi ; u

ts

Dei a

d e[fe feu. exiftentiam a&us füpponat mu-

tuam prioritatem determinationis creatura quo-

J

ad tale effe.

tinpit

I. Pütu-

as

OsgrrcrTUR 2. contra easdem.

vum eft illud , quod

eft determinatum in füis caufis ad

fimum

fed

qi d

babendam. exiflentiam pro duratione fubfequenti

antecedenter ad decretum divinum nulla res

müm

N

eft determinata ad exiftendum , ergo. Mim.

patei ;

quia Deus eft ex precipuis caufis ,

inper

concurrere ad producendum effe-

"t r

quae debent

b

&um.

0. 5l res

libere effent determinateé fu-

ture abfoluté vel conditionaté ant

ecedenter ad

decretum Dei , vel talis futuritio conveniret illis

i

ex fe & ex fua natura, vel ex caufalitate Dei vel

lts (

& D€1

alterius caufz? nullum ex his poteft dici 5 ergo»

Min. prob. -Non habent illam

futuritionem ex fe,

W

T

t impedire illam fu-

T

l

quia alioquin Deus non pofle

turitionem ; nec habent eam ex Deo , quia alio-

x

.

uritionem decretum Dei ;

quin antecederet fut

alte-

"

nec ex aliav cauía, quia omnis determinatio

. rius

f

z

f,D.E-SCIENTIA D ET.

383 .

LT

X

rius caufte iterum vel pendet à determinatione

Dei , vel ex natura

eft dici.

fug, qu01tum neutrum pot-

g

ändi' n- k i*?'

: 'RESPSNDEO ad1.dift. Maj. Illud eft fu-

Wa .

turum fimpliciter quoad e[fe. c.

quoad modum ef-

ldul -

!

edi. n. Senfus eft, quód De

UsS decernat po-

n'tatem' j

nere tales circumftantias & a&um primum, ex

lp

quo previdet fecuturum effe

a&um liberumi,

AUs

cui ipfe daturus eft exi/fentia

.

? , non vero ta-

litatem ; que cüm fit intrinfecé ex fe ipía re-

[Difato

fpectiva talis aCtus primi , eft effentialiter con-

a Ini-

tingens,

: quo.

Ad ». tr. Maj. n. Min. & dico,ïquöd futuri-

tio fimpliciter quoad effe tantüm dependeat à vo-

[ FMW-

luntate Dei ponentis circumflantias previas & a&um

uf

primum proximum, quem refpicit a&us j5 fi-

ji; H

mul eidem actui dantis exiflentimm ; licet quoad

jlla f5

modum e[fendi aCtus fit determinatus

ex fe ipfo.

Af

Nec propterea fequitur ,

quód Deus non poffit

aufis ,

impedire actum ;

j efe

quia poteft ponere alium a-

&um primum , &

tunc non eft fecuturus talis

Lat& fU'

aCLUS.

nter d

ret ii

, OBf1e1TUR 3. contra easdem. z. S. Dro-

uv

NYSIUS G alii füpra quzft. przced. citati do-

cent, Deum omnia cognofcere in füa effentia

f ex fe;

tanquam n caufa; fed effentia divina non eft

Id

cauía futuritionis rerum , nifi üt determina-

jl

ta per decretum divinum ad caufandum ; er-

Diis

go .

2. $. HrLanrUus l. 9. de Trinitate di-

j die

Cit: Que Deus facere decrevit , in fua voluniate co-

i

gnovit.

|

384

DISPUTATIO V.

'

nji

gnovit.

Ergo.

. S. AUuGUSTINUS l. de þræï

deft. c. 10. àait :

Predeftinatione Deus ea. prefdi-

rt:

äjinn ejj

fa&turus..

Item de Abraha-

rl

vit, que fuerat ipfe

mo loquens :

Credidit

Zbrabam dans gloriam

j

, potens efl & facere ;

PT

Deo , quoniam que& promifit

l-

gt

non ait, pradicere ;

non di

£, pra[cire: nam

liena fa&ta pote[t predicere a

tque prafcire , fed ait , po-

sf

fatta non aliena , féd. fua.

at

tens eft. facere 5 at per boc

Et rurfum : ANon de nofir

& voluntatis pote[late , fed

ininJ

inatione promifit.

]tem l. de bono

r

de fua. pradeft

erfeverantis

c. 13. Si Deus ea fe

dqturum qü"eiþ/ræ-

TU

ag

fáivit , profetto predefinavit.

m

Cognofcit

r

RAESPONDEO ad 1. dift. Maj.

.

n cauía

Deus omnia in fua effenti

a tanquam 1

"T

iter. c. quoad e[fe

formale rei:

T.

q

uoad ef/e rei fimplic

fipra

& quoa

d tale e[Je. n.

vel fübd. in ente neceffario.

c. in libero. n

tir D

u

LTH

o. Clarum enim

D

]

Ald 3. &'ad 3. idem refponde

Qgiti

eft, nullum a&um volunt

atis effe

futurum, nifi

m actum primum 5 a

þf/// //;

Deus decernat ponere tale

habiturus à Deo exi-

i ?[!ngf !

quem fecuturus eft

a&us ,

ftentiam. Hinc om

nia cognofc

it futura Deus,

UT

icét non determinet ad

d[fe

"i

quia vult ea fieri , 1

ifügmfggn

fermale rei.

T) (

OsgjICITUR 4. COntra e

asdem. D.T B -

us tantüm cogno-

lii

MAs fzpius docet, quod De

fcat aCtus futuros liberos in d

ecreto fuz volun-

Ant. prob. ab in

du&ione.

I

in I.

W

It

tatis ; ergo.

uf

Deus nàn folàm vidit

ordi»

Segc. dift. 38. q. 1. a. 5. ait :

E

i

1

!

bE..SCIENTIA DEIL

385

' de Præ«'

1 chi-

ordinem i ad rem , ex cujus

fed ipfum e[Je vei intuebatur.

poteflate res erat fu/tura "

L)

bl'aha. i

prout infinuatur q. ».

Em -

de verit. a. 12. & l. cc. a. 1

.

Deus fcit ves inquan-

tum eft caufa rerum ; fed eft c

fimn;

aufa rerum non fo-

"g

]üm neceffari

arum, fed etiam contingentium, ex

fuo Decreto.

neceffaria futu

Ergo ex eo etiam fcit non folüm

l,

ra,fed etiam contingentia, . [.

dem in r. dift.

39- q. 1. a. 1. ad 5. ait :

t d

Licét e[fo &

VN

fcire in Deo fint

idem fecundum rem ,

tamen [cire fequi-

dre

tur voluntatem d imperatum ab ipfa ;

e[Je autem non :

& ideo e[Je fuum mon fübjacet. libertati

voluntatis , ficue

Jcire operatioum creature. — s.

Idem contra Gentes

l.1.c.68. Deus fcit noftras

ofcit

voluntates videndo .füam

voluntatem. .Et 1. 9.c.

«

56. JDeus foit noftras volune

u

tates per boc , quod

TOE

c.68. Deusc

eft nobis caufa volendi. . Et ]. x,

velari,

ogno/cendo fuam e[Jentiam alia c

0gnofcit,

fi

cul per cognitionem caufc cognofcuntur effectus

; omnia

tgitur Deus cognofcit Juam. e[fentiam cognofce

ndo , ad

que [ua caufalitas extenditur ;- extenditur aute

" ad ope-

rationes intelleCtüs & voluntatis

m eftm

.

; Cognofcit jeitur Deus

n, 7il

cogitationes C^ affettiones menti

$. - - ftem : Sicut e[fe

Dei eft primum & p

er boc omnis

; d

e[Je caufa ; ita fuum

e0 eXi-

intellizere eft primum , & per boc

ommnis intelle&tualis 0«

Teus,

perationis caufa : ficut ig

itur Deus cognofcendo fuum ef-

i d

J€ copnofcit e[Je cujuslibet

f'ei,

ita fuum.intelligere & «el-

le cognofcendo cognofcit omne

m cognitionem & volunta-

Um 5 - - C? fic remanet caufalitas in ca

ufa prima, que

Tat

Deus eft refbettu motuum voluntatis.

co g

ESPONDEDO, dift. a. Docetquód Deus co-

ollT

gnofc

at actus liberos in fuo decreto quoad effe

fimpli

citer. c.

u

quoad effe formale feu quoad mo-

J

j

um effendi. n. I

pfe D. Thomas in pluribus lo-

cis teftatur , q

uód Deus fit

m caufa actus

T

quide

b

liberi

D. Zmort E'aüf. de Deo.

,DISBUTATIQ-.V..A

386

^

g

liberi inquantum exi/?it , fed eum , inquantum a-

i

(fe determinativum ; adeo-

&us zalis e/ , non e

j

j

que quoad e[f

ormal

eDeus aétum non cognofcit

in fuo decreto

determinativo , fed tantüm in i-

yi J

g

pd

deis fuis feu in fua effentia.

7 In 4- diü- 4 . qo Ikc

ad 1. fic ait: - Potentia rationalis [e babet

ii

4. 3. qd. 2-

qumo

ad oppofita i

n.bis , que ei fubfunt , & bec funt illa, que .

hus d

determinantur ;. mon. au

tem. pote[t in. oppofita

per ipfam

fento 1

illorum , que

funt ei ab alio determinata, &j ideo volun-

ido m

tas mon potefl in oppofitum ejus ,

ad quod ex dioina im-

1io; Wf

prelfon

e determinatur , [cilicet in opp

ofitum finis ultimi ;

jotefl autem in opp

ofüum eorum , que ipfa fibi determi-

(i

prdt

nat, ficut funt ea ,

que ordinantur in finem ultimum ,

i

quorum eleitio ad ipJam pertinet.

Et q. 22, de verit.

fi;

determinatum à fe ipfa,

fuibe

a.6. ad 1. E[fe anime non eft

]tem

fed ab alio; fed ipfa determinat fibi f

u

um elle.

Att Q

cimn fit ad utrum-

U

q.3. de malo.a.3.ad 5. Poluntas,

m

lbet , per aliquid determinatur ad unum , [cilicet per

Qbl Y

confilium vationis , nec oportet, boc e[je per aliquod agens

d

extrinfecum. . Et 1. 2. q. 9. a. 6. ad 3. .Deus movet

tor ad univer[a-

hi d

voluntatem bominis ficut univerfalis mo

( ]

le obje&tum voluntatis quod eft bonum 5 & fine bac uni-

urfæ

l /

li

h

A

ver/ali motione bomo non pote[t aliquid velle : fed bomo

ger vationem [ determinat ad *volendum boc «vel illud ,

V, uf

V t

1 Q

quod efl veré bonum , *oel apparens bonum. Ex his

textibus poteft in contrarium formari hoc ar-

D

Tüt

gumentum: Deus alió modó movet ad actum

liberum quàm ad primum actum voluntatis ; ergo

BI

non premovet premotione alia, nifi in fenfu

E

W

4l

Goneti & Salmanticenfium ;; involvente priorita-

d

tem mutuam , quia omnis praemotio phyfica ali-

lt

ter explicata effet ejusdem rationis cum primo

oque

Nm,otul voluntatis in un?ver/ale bogum 5 ade

ficut

E,P

DE SCIENTIA DEI

887

Ditm æ-

! ädeo.

ficut hec prima actio volunta

[

ita etiam fecunda. Item fic :

tis eft n'egefïïïria,

Pno(ri

Si motio volunta-

m inj.

tis divina in bonum wniver/ale

5

& motio ad bo-

num particulare: ett ejusdem .nat

"m

UrT£ , tunc utra-

que inducit neceffitatem ;

fed ; erg

O. AMin.prob.

f dda

Utraque eft exercitium v

I que

oluntatis ad determi-

natum objectum ; ergo.

ONFIRMATUR. Si

ii

Deus crearet animam , &

|

V

ilam in primo mo.

Ti

mento moveret ad obje&u

m particulare, ficut de-

fatto movere dicitur

j lii

. Tevera moveret nece

n

rió ; ergo idem contingit in pr

efenti..

s

. OBJ1CITUR s. contra eafi

d

em

f

É nfon:

Verit,

ptura dicitur, quód Deus omnia Opere

tur volun-

tate fua; ergo etiam o

ff

Ad E

peratur ipfam 4aleitatem

Ym

a&us liberi. /4t. prob.

ph. 1. dicitur:

u

operatur omnia Jecundüm confi

TET

lum voluntatis fue. et

Apoc.9. Tu credfti omnia,

& propter voluntatem tq-

ii j

am erant , Cg creata funt.

2

TT

nobis voluntatem divinam

Ícriptura proponit

TO

ut énimpedibilem -ab

effecu ;

ergo non dependet futurit

io rei à no-

Ajott]t

bis, fed à

voluntate Dei.

hat u-

"dnt. prob. 1a, 14, dici-

tur: Juravit Dominus exer

tituum , dicens , ff non us

hd hml

putavi , ita erit :

d il

9 quomodo mente tratkaui

» ff eue-

miet , ut conteram Aflyrium in terra mea j

---2 Dg-

Ex hi

Wilhus exercituum decrevit : ég

Doc d

quis poterit infirmare?

ESPONDEO ad 1. n.

a. ad ro

j um

Fatur omnia fecundüm confi

b. dift, Ope-

j

lium voluntatis fuge

ependenter tamen à fcienti

a media. c. indepen-

i nl

