veritati, nec eidem

contradicant,

alioram judicio relinquo. Puto

d.

plures receder

fuiur,

e ab hoc fyftemate Go

NETI,

plures alios obfcure loqui,

ac adeo vacillare

MC

ut quid dicant ipfi nefciant.

nanial [

Et hinc ut illa ipfa

veritas clarius ponatur in lu

mine, difputamus.

jbf

Imo ipfe GoxzT non ubiq

Vi

tür, ita ut

ue tam clare loqui-

hatis

aliis homiftis minus verfatis anfam

prebuerit

exiftimandi erronee, quod hanc füam

h if

predetermin

aiionem creature tr.

4- difp. 8. a. 4. n.

jj

249. & 254. tantum intel

ligat de predeterminatio-

ne difpofitioa,

od V0«

in quantum voluntas humana male

difpofita me

retur fübtractionem auxilii efficacis

ermind

feu predete

rminationis diving , & in hoc fenfü

ycn,

nulla utiqu

e folveretur difficultas.

Ratio eft;

ml

quia illa ipfa

previa difbofitio defe&tuofa eft vel a

m n -

eo immedia

te, vel ab a&u alio peccaminofo

k &t

pr&£vio, ad quem it

effenti

creatura.

erum nori predeterminaffet

Et huic peffimg explicationi etiam

nyog

inherere v

tantut.

identur quidam Recentiores autho-

Ié$, quos reverentie caufía pratereo.

uia

ii

:

tamen P. Gowz inclinat in explicationem

bo-

e 3.

rtiam

DISPUTATIO V.

406

H

nlam optime fa&am, & quia intereft, ut Tho-.

a

miftis ex ipfa fchola D. Thome praferre poffi-

mus facem Schole Thomiftice tam illuftrem ,

j

fs

ac eft GowETUs, totum ejus textum appo-

W ij

nam. [taque hic a. 4. n. 199. fic habet. |Quon-

aimit

do Deus 1movet & applicat voluntatem ad materiale pec-

gt

cati, ita in illo attingit entitatem, atiualitatem , vita-

; jila

litatem , & bonitatem tran[cendentalem , que perti-

net ad ordinem pbyficum , ut ejus motio & concur [us

jinj

10-

qfio, 1

nullo tmodo fe extendat ad deformitatem 69 malitiam

hucertd

valem , quia concurfus Dei gen

eralis pracifrous efd ,. €9'

NTIS,

A

Go

EXISTENTIÍZ4ZE

p

ve[picit folem rationem x

sf

ACTUALITATEM, d

liasque vationes ad ordinem

llas, que pertinent ad

d

flyficum fpetlantes , mon 'vero i

nalitia &9 deformitas

uml

erdinem moralem , inter quas eft «

t

attus peccaminoft , qu& perinde eft extra fpera

m a&ti-

lem é9

sür |

vitatis dicine , & per fe primo in caufatn wora

Wi

operantem difforiniter a

d regulas morumveducitur. Ivem

254. Denique cum Sfoanne à

i, (

*Fra&. 4. difp. 8. n.

S. Thoma alüfque vecentioribu

s Thomiftis refponderi

i

e motum £ déterminatum ad dene-

yuij

oteft , Deum fuifJe

[7;

gandum J4ngelis €9

jrimis Parentibus auxilium efficax,

ccati 1n0-

t

€9 ad prædeterminamlum illos ad mdteriale pe

bedientie , ab ipfamet culpa concomitante ; que licet

"i

uerit in eodem inflanti YN Q U O, cum denegatione Sra-

U

peccati, utram-

tie &9 predeterminatione ad. materiale

Itf

que tamen. prace[fit

prioritate nature. eu inflantis A

uT

ufe materialis difpofitive , eoque

LT.

QUO, in genere ca

fere modo , quo c

orruptio ante

cedit generationem , vel

LL

adus contritionis

& charitatis gratiam fanttificantem ,

"n

à qua in fententia

"Tbowiflarum procedunt; & univer-

ntes formam , a qua

i*Tbom

faliter omnes. difpofitiones concomita

ut docet S. T bomas

ET

per iodum proprietatis dimanant ,

3: P.

DE SCIENTIA DEL

407

Ut T '

( po]]'l,)

3.D» d. 7- 4. 13.. ad 2. bis verlis: CALOR, QUI

FUIT DISPOSITIO AD FORMAM IGNIS, EST

iften,

EFFECTUS PROFLUENS A FORMA IGNIS,;

.

Vel denique ficut apertio feneftre , que licet: effective

LUE

procedat ab ingre[Ju venti in aulam , ad . illum difponit,

Ilf

G ülum in genere caufa materialis difpofitive antecedit ;

y l-

quia remotio impedimenti fe babet veluti quedam difpo-

t .

fitio altem negativa ad introdu&kionemforme. — Sicuter-

IT

go in prefatis exemplis patet. quod numquam fieret gene-

lw

ratio, nifi precederet Corruptios mec forma ignis intro:

( g

duceretur in lignum

»ifi per calorem. ut otto. e[fet. di-

ENTIR

fpofitum ; nec peccat

1/7//77]

or gratiam [anttificantem reciperet,

tifi eliceret aCtum . contritionis &P cbaritatis ; néc deni.

Til 0d

que ventus intvaret in aulat , mifi feneftra. aperiretur :

üitr

ita fimiliter nifi bomo vel angelus PR1US NATURA

Y i

|

J& determinaret ad formale peccati, vel ad materiale for-

den (

maliter [umptum , mon predeterminaretur. à Deo. ad

r, ln |

materiale materialiter fiumptum ,

ftu ad entitatem pbyfr-

um

cam , que walitie morali fubflernitur. — Quod diximus

ifmin

de pradeterminatione temporali, applicari debet aterno,

( d

predefinitioni [ou. decreto predeterminanti. « - -

Ünde

j fäm;

ficut. diximus , quod ideo Deus predeterminans «l

untds

ttti

iem creatam ad snateriale

peccati, quia illa prius natus-

u li

Ya [e ipfam determinat a.

d formale, ita etiam dicendum

jnegr

ei, Deun EN TIT A TEN

TET ACTUALITATEM

9

, tire

in tateriali peccati imbibitam idcirco ab. &

terno prade-

danii 4

Wire, quia previdit voluntatem creatam

fe ibfam ad

" güql(!

formale vel. ad materiale fundamentaliter:

fumptum ex

I

propria malitia &

defe&tibilitate deteyminaturag,

Si

fa.

quieim queras, in quo medio talis

pre[cientia fundetur,

I

dici potef? ( &? bec refponfio vide

tur

verior 9 princi-

N

Diis Tbowift

arum conformior ) talem

pre[cientiam non

ii

fa

ndari in alío medio, quam in ibfa

predefinitione feu.

M

C

ecre.

E

DISPUTATIO V.

;408

i

decreto pofitivo pradeierminandi voluntatem creatam ad

KTY

D.ï

materiale peccati waterialiter fumptums ut enim iale

;;SA

fuigus [

decretum babeat rationem wiedii ve[pe&tu illius, mon re-

!

quLET

quiritur , quod illam omnibus modis 9^ in omni genere

g

caufa antecedat , fed fufficit , quod illam precedat in . a-

'[gergü 'N)h't'

liquo. priori nature. &j inflantis A QU O , in aliquo

, qibus

genere caufe , quamvis illam in alio genere [upponat

i, V

é9 fubfequatur , ut. con[lat in exemplis adduttis.

Ex

i pr&jerti

di&is intelliges , quod licet decretum , quo ftatuit Deus

&

w [

ab eterno ad a&us malos. & peccaminofüs bominum &

vt la

4Angelorum concurrere , in aliquo fenfu PRIEDEFI-

tui , 1

NITIO ( PRUEDETERMINATIO appellari pof-

Jund g

fit, potefi tamen etian P 0 $T DEFINITIO ( POST-

dut, i

DETERMINATIO nuncupari; licet enim in aliquo

n g

genere caufa fit P R 10 & determinatione voluntatis crea-

m

te, in alio tamen efl eà POSTERIOR, (9 ab illa

um od

dependet wmodo explicato , fubindeque P o s T DEFINI-

TIO (9 POSTDETERMINATIO afpellari poteft.

1ro t

contra banc dotirinam & mutuam illam in dioerfo ge-

foio df

net CAUSARUM PRIORITATEM ropenunt u-

dingum:

UET

tbores plures inlantias , que [upra folute [unt, C9 de

Qul m

boc iterum agendum erit in Tratk. de juflificatione , ex-

ob al

plicando wutuam prioritatem caufalitatis C9* dependentie,

od

qua inter gratiam fantkificantem &j a&us contritionis €9'

charitatis intercedit.

Solun bic advertendum efl, do«

tb u

&rvinam illam de muiua caufarum dependentia £ caufa-

od dy

litaté non e[Je Scbole "Thomiflice peculiarem , fed plu-

re r

ves eliam ex Patribus Soc. eam ambleé&ti; « V AS-

ts f

QUEZ enim illa utitur in materia de juflificatione ad

"RUT a

explicandum , quoinodo a&tus charitatis €9* contritionis

M

1 Tif

effettioe à

j

gratia. [an&ificante procedant , 9 mibilomi-

ld.

nus ad illam difponant ; BE LL ARMEINUS etiam fllam

V fec

judi-

suiudm dependentiam inter woluntatis atum . &2 .

cunm.

Wa mþ(

—DE SC*IEN'TI,A VIVDEVI.

409

DEU

ciüm*þraäicä pm&'tz'cüm » &.quo dirigitur ,

agno[cit ; &

dT

dem Socieza-

l RL

nuper CLAUDIUS iPRHANIUS ejus

tis Theologus librum edidit DE oRpINE , DEQUE

) o

PRIORI ET POSTERIORI

AU j

. in quo fufilfime dif-

Jerit de bacmutua antece[fone di

verft generis caufarum.

vt al

Cur ergo mobis pariter non . liceb

it ld bíc uti ad diluem-

"t fiffong

da , quibus. ZAdver[arüi nos urgent , & clavum clavo

ïuvis- Ex

trudere , ac fubtilitates fcholg aliis Jubtilitatibus enoda-

Ilatuit Dem

"t? préfertin cm CAR DINALIS DE LuGO in-

p

Wi g

genue fateatur , V AsQ VEZIUM 69 alios

PREDEN.

. quimnu-

tuam illam prioritarem in diver[o

genere caufe admit-

fptluri p

tunt , non

po[Je impugnare efficaci

& 201

"

ter pramotionem pl»y-

docent

icam Cj gratiam pr.edeterminant

em, quam Thomifle

!t alnun

» &2que mutua prioritate femel conftituta. "Thomi-

itaths Cf«

fias ,

qui.ad illam confu

giunt, ab illorum Recentiorum

TAU

argumentis tutos effo.

Ita ad verbum GowET, &

TDEFINI

quidem ad finem tot

ius hujus prefentis materize.

pilri df

Ego libenter huic e

xplicationi fübfcribo ; hoc

i d ge

folo difcrimine ,

quód exiftentiam híc non di-

p d

ftinguam realiter

ab effentia ,. quod tamen per-

tinet ad qu

eftionem

jnt, 8 i

de nomine, quia, prout

atine, &

millies moneo

» predicata rei formaliter diftin&a

relativéó ad fua

S caufas & effe

jpmitit

Gtus ac connotata.

vriinit &

confideranda funt,

tanquam effent realiffimà di-

"EM

ftin&a;

dine ad

ut proin fic relativé confideratà in or-

tiue a

diverfas caufas determinantes mutuam-

a, [

natura prioritatem habere queant; ita ut ratio-

di ) V

entis , feu exiftentia, feu e[Je rei ( quod przdi-

catum tanq

uam magis genericum & determinabi-

ftifcatiti

l

2 (inii

e à magis fpecifico vocatu

r materiale,) ut deter-

gt

minatum à Deo fit naturá

prius, & viciffim ra-

;sdimi

tio fpecifica actionis

^

feu tale e[]e

? (quod eft for--

thále,

n & i";

qtpote fpecificapivpm acti

onis) prout . de-:

ter-

410

SDISPU.TTATIO V.

DPUHW

termiriatum À creatura fit etiam naturá prius i

/

N

a

l

u

ra'tione talis e[Je,

J

J äb

l

ä

od

« OQUJAESTIO- IV,

Q

]

jo du

At

An. detur. in Deo Scientia tedia?

( [

f

jir,

ATorANpuMI. Poftquam vidimus actus li-

u

],

*

* ^ beros abfoluté

futuros non videri dependen-

j

articulari, quo Deus

j m

ter à decreto abfoluto ac p

a pat

pr

edeterminat ad illum à

&um nifi explicetur

hoc decretum in

fenfu Goneti & Salmanticen-

jiio pf

&ne, 1

fium , reftat nunc queftio ,

an etiam actus fu-

turos liberos conditionate tantuüm.

ponendos previ-

r

ticulari phy-

fiam at

dieat dependenter à tali decreto par

terminante vel moraliter p

redeter-

p

ficé prede

in fenfu Goneti

andind

münante aliter explicato quàm

NT

& Salmanticenfium ? Illi, qu

i admittunt actus

.

futuros vi

deri dependen-

ts det

liberos conditionaté

e ,

jfi0nat

ter à decreto ialiter p

hyficé predeterminant

tum /ubjettioe abfolutum, &

f n

diftinguunt inter decre

m.

Moun

übje&tivé conditionatu

Quid fit decretum fubje-

Givé abfolutum ,

intelligitur ,

fi intelligatur,

f f

at

quid fit decretum

fübje&ivé conditionatum ; eft

autem decretum ex parte fu

bje&ti conditionatum, quan-

ln n

t quan

dam velleitatem , non

ll

do fubjectum habe

tam-de objetto ipfo,

quam de voluntate efficaci pro-

htD

lud obje&um , fi conditio

n

pria habenda circa il

ut non futuram nec ut

i

Wil

; poneretur,

quam tamen,

. exiftentem appre

hendo aut fpero , aut opto, V.

i

tin

id licitum foret Clerico ; per

AU

E(:

g. Ego vellem «venari, ff

|

hunc enim modum loquen

di non defigno me ha-

Ideïe 1

bere a&u volitionem circa venationem,

fed po-

|

bt

rum

tius oftendo , me ,illgm voluntatem habitu

wl

up-

DE sc,rEN-rxA us

411

i Jl

füppofitó , quód illa liceret Clerico.

JDecrbetum

ex parte objetti conditionatum (fübjectivé tamen ma-

nens abfolutum) dicitur , quando a&u habetur

n

volitio efficax ex parte voluntatis , fufpenditur

tamen ejus effe&us , donec ponatur conditio:

5 at

qui tamen, ut futura, aut apprehenditur, aut

fcitur, aut fperatur, aut optatur.

V.*g. fi- ali:

depeds.

quis dicat: Polo quod, fi Petrus cras

QUs

veniat, pran-

deat mecum, — Itta volitio eft tantum conditionata

Cxplit

ex parte obje&ti; eít enim vera & abfoluta vo-

Thantio

as f

litio prandii dependens tamen ab aliqua condi-

tione, nempe ab adventu Petri'in meam do-

f preyi.

mum. Thomifte ergo admittunt in Deo fcien-

iti pl

tiam futurorum conditionaté contingentium de-

edeter-

pendenter à decret

Goneti

l

o fubjettiv? abfolutó , & objettiub

conditionató,

yt as

pendet.

NoTANDUM r11. Rec,enti/or-es, qui negant

talia decreta particularia circa actus liberos con-

munante,

ditionaté futuros ,

um d

fed non eodem mo

admittunt /centiam mediami,

do omnes illam explicant.

m fübj

MourNA & Bzca

NUS volunt, Deum cogno-

Jipatut,

fcere futura contin

gentia libera ( antecedenter

Im, €

ad füum decretum)

in caufis fecundis & in qua-

l, qui

dam eminentiffima

cognitione liberi arbitrii ,

j , 001

quam /apercomprebenfionem vocant ; eoipfo enim

d pro

quod Deus comprehendat humanum arbitrium

condiü?

tanquam caufam

:

volitionum , etiam compre-

hendit

. quid effet fa&urum , fi in hac vel illa

o

circumftantia poneretur.

TnaHEoPnürr. R Av-

Ti Pä

NAUDUSsputat, Deum per fcientiam mediam.

p n

Videre voluntatem humauam in fe ipfa, nudé

] kdpo

àc folitarié fumpta, fi fibi ipfi relinqueretur in

g

üis: vel illis circumftantiis fine divino concurfu.

i

SU A-

—

pI s*r UTATIO V.

j

SuAREZ & FQ-NSECA putant; Deum in ali-

a

s antecedente. fuum decretum

quo figno rationi

j

videre futurition

em fui decreti , fcilicet decre-

Yorà

tum futurum, attamen ut jam exercité exiftens ;

tinqa

& fic cognofcendo decretum futurum üt exerci-

tontta [

te exiftens, cognofcere eum in ipfo hoc decreto

hi font

futur

a contingentia five abfoluté five conditio-

fibi pr

naté futura fint; qus fententia videtur attinge-

n prioritatem inter. determi-

tiomat

re aliquo modo qmutuat

vd ul

nationem voluntatis

futuram. & determinatio-

nem Dei. VAsQUEZ & lii dicunt;

Deum actus

B

t

contingentes five

abfoluté five conditionaté fu-

Ji

objettiva, quam habent

turos videre in fua veritate

divinum. Solüm pof-

fitii

antecedenter ad decretum

fet effe queftio ;

anhec veritas objectiva tan-

finat,

hn

d fit in ideis divinis, an ve-

Rb

quam obj

ectum ut quo

mnituto.

roÓ idece d

ivinz folüm fint cognit

um u£ quo; de

Simpliciter enim dico, quód

tl

quo nolo difputare.

Goneti

Deus has veritates c

ognofcat in ideis divinis, pro-

(tionibus explicatum eft.

LU

utin fuperioribus qu&

writ

'THoMAssriNUS T. 1. f. 44

*

3.ait; poffe admitti,

imoó ex SS. Patribus probari

,quod Deus futura

hi

]

Ml

contingentia COghO

fcat in fupercomprebenfione v O-

]untatis humanz 5

- fibi tamen preplacere,

quód

il

T

fua eter-

&65 (0

Deus cognofcat futura contingentia in

nitate tanquam a&u prefentia , & in unum quafi

ii

1dl

:

tf

un&is eternitatis colle&a : rejicit autem decreta

ghyficà premoventia, & prede

finientia, uti & /cien-

Wt

fficaciam defumit à

h

WF

tiun mediam ; grati: enim e

|

plurium gratiaru

m feorfim ac

figillatim fruftrabi-

r

li multitudine. -

Vide T. 1. £. 448. precipué au-

T o

temàf.58o. Alii denique Recentiores admit-

"n f

tunt ad. verificativum fcientie medie aliquod

Wlili

decY&s

ï

DE S"CI,I.T.N,T-AIA DEI.

413

ln

jäeoretum abfolutum general&, quo Deus decrevit

con-

ICthn

currere concurf,

S d

u generali cum. voluntate hu

maria,

fi hoc vel illud voluerit.

G

NorawDuM III. 'Phomiftas quosdam tan-

U ere.

tüm querere an dentur in Deo decreta condi:

J

tionata pro illis futuris, que in Scriptura reve-

QUi

lata.funt, qualia funt v.

8. converfio T'yriorum,

I p

fiibi predicaret Chrift

uss dealiis enim condi-

d

ffini.

tionatis, qua in Scripturis revelata non funt,

vel ad providentiam ac gubernationem hujus

J

mundi non pertin

e

Datà f

nt, dubitant, an Deus non

"

poffit fufpendere omne decretum.

Tabent

DICO L Deus non videt conditionat,ä

im pof. |

fütura dependenter à decreto phyficé przdeter-

Va a« |

minante, quod fit fübjeGtivé, abfolutum ; &ob-

a ve

jectivé conditionatum ; nifi phyfica przedeter-

qu; &

minatio explicetur per mutuam naturze priorita-

0090

tem in fenfu GoNETr.

Si tamen in hoc fenfu

Mi pro- |

Goneti explicetur, admitto, quod conditiona-

tum el. .

té futura libera pravideantur à Deo de

'penden-l

vdmit, |

ter à tali decreto.

fütüri

W V0» . |

PROBA'TUR conclufio quoad primam par-

tem 1. Decreta abfoluta fübje&tivé & objettive con-

.qui |

ditionata non habent locum etiam in humanis cir-

n dtt-

€a eas conditiones, quarum pofitio dependet à

n od

liberrima voluntate humana ; ergo multo minus

Qecreta

dabuntur in Deo, à cujus voluntate dependet

&i

pofitio omnium conditionum. nt. prob. Non

fünit d

JUft)

poteft afferri in humanis ullum tale decretum

nf

fubjective abfolutum & objectivé. conditiona-

tum circa talia objecta;. dum enim dico: ellem

jpietl

venari fi id. liceret , nemo dicit abfoluté: ego volo,

1

i

Wt ,. ft liceret ,. vellem venari, quia velle dependet

ab

414

DISPUTATIO V.

f

ab ipfius voluntate;

& dum dico: volo ut Peirüsg

D

"

t domum, h&ec conditio

mecum. prandeat , fi veneri

gjfhïum

non dependet à voluntate o

ptantis.

Ergo ne-

(

tio aé&tionis quoad

ceffarium eft, ut determina

; Tho

tale e[fe pro priori

nature non po

flit dependere

(re

à determinatione D

ei, fi decretum prwdefiniti-

ditionatum & fubjectivé ab-

feiis

vum objectivé con

jt; €

folutum admittendum fit

é

h:

CoNFIRMATUR.'

Si non daretur ea mlu-

Deo (

tua naturz prioritas in

fenfu Goneti, tunc fen-

SrQ

dependenter à quo Deus

fus hujus v. g. decreti,

ditionatam Petri ,

D

revideret converfionem con

dwm l

j

;

-audiret concionem , effet ifte: vol

o, ut fi vellem

conciperet talem voluntatem

li

Y

Petrum intere[Je concioni ,

Wtf

boriam ; fed hoc eft ri

diculum;

ergo. AMin. prob.

fi quis diceret: ego tibi da-

qmy d

r, Ridiculum effet ,

& fimul ftatuat fe non

lgt ]

bo decem aureos i 'coluero ,

1

""

TTR

5

ergo idem eft in przfen-

velle, aut noliturum

l

&T

ti, cum & Deus fimu

] ftatuat fe non velle , ut

iil 1

Petrus interfit concioni.

Min. prob. 2. Ridicu-

Si cbymera producatur,

alam illam

rf

lum eft dicere :

Wiey?

decem annis. yel: wvolo tibi

dare decem aureos , f digi-

ergo etiam

tale decretum eft

I

tó celum tetigeris :

n

ridiculum. c. prob.

Etiam Deus aliquid vellet

vellet enim Petrum

I

füb conditione impo[Jibili ;

& ifta conditio jam.

falvare, fi vellet falvare ;

eft reddita Deo impoflibilis ,

cum per aliud de-

m

t

cretum decreverit , fe non ve

lle. falvare Pe-

trum.

MET

PaoszATUR conclufio 2.

Omne d/ecretum

ï;]r il

divinge voluntatis infert

& caufat aliquem effe-

| t

&um realem ;5

fed iftud decretum fic explica-

Vi

l

Jlutn caufat

tum fine mutua naturg prioritate nu

effe-

| W

E

!

DE SCIENTIA DETI.

415

| P,etmg

effe&um ; ergo revera fion eft decretum. Min.

Oditi

putet ;.quia circa futura conditio

naté nunquam

£0 ne.

exítitura nihil poteft operari. Maj. prob. Omne

Quoad

decretum feu voluntas Dei ad extra in fenten-

Ddere

Íniti-

tia Thomiftarum, qui non admittunt mutuam

naturz prioritatem, eft efficax volitio effe&tüs

6ab.

realis inimpedibilis à fuo effe&u

x

imm;diatä VOf-

lito; ergo.

W T

PRoBATUR conclufio '3. Si darentur in

R.

Deo decreta conditionata ex parte obje&i fine

10]us

mutua naturz prioritate, tunc Deu:

*

)

haberet af-

| Pt

fe&us inter fe contrarios; fed hoc eft abfur-

(oollt

dum; ergo. JMim.patet ; quia fic v. 9. abfurdum

TU

effet, fiquis alteri prepararet poculum vene-

, [rih

natum.eo fine, ut alteri vitam eripiat, & fimul

ii dt-

(c 001

omni ftudió precaveret, ne alter poculum at-

tingat. Maj. prob. in exemplo converfionis con-

jl

ditionate'T'yriorum; Deus enim vell

'et conver-

ile , il

tere ''yrios & haberet affe&um co

nvertendis

Rüdioy

fimul veró vult illis den

40 i

egare pradicationem

Chrifti, & fic impedire

, De effectum fuz bene-

j d

volenti& confequantur

[]

um el

DICO II. Datur Scienti

a meclia, fi recté

|velet

explicetur.

Petrurt

ExPLICATUR conclufio,

EC

Ex præ,cederi?

to Jat

tibus fuppono

; quod tam juxta fententiam Re-

Dd de-

centiorum magis infi

gnium, quàm j'uxta fenten-

ate Pe' [

tiam Goneti & S

almanticenfium iti omni a&u

libero abfoluté ft

]

detur mutua natu

turo, vel actualit:er exiftente

quit ! .

rg pri

oritas inter' determina-

2

Gonem Dei ad e[fe feu ex

iftentiam a€tüs, & inter-

! PUC&f '

eterminationem creature ad ia

le v[Jey- feu ad

Ub . !Pecificationem actus.

Ea determin atio creatu-

" ;

res.

416

'DISPUTATIO V.

r a&ualis eft aliquid intrinfecà ac effentialiter

yp

«contingens.

]taque etiam in actibus conditio-

1

i exiftunt tantum in Ideis divi-

maté futuris, qu

j l

mis, dico dari duo ; nempe determinationem

j

j!

Jei generalem intrinfecé conditionatam con-

H

[

currendi ad efje a&us , & determinationem crea-

du

|

-ture inlIdeis divinis intrinfecé conditionatam ,

lgOI Z

ita tamen, ut etiam in Ideis divinis hz duz de-

-am N

«erminationes intrinfecé quoad modum tenden-

At d

4di conditionate, habeant mutuam prioritatem

ag

mature conditionatam.

Hzc eft mea affertio.

I. Decretum

gimor

.

Quod fi alicui videatur difüicile.

dul

divinum concurrendi ad effe actuum conditio-

2. Deter-

dnpi

natorum intrinfecé conditionatum.

3bu d

minatio creature intrinfecé conditionata in Ideis

n t

divinis,

feu e[fe contingens Ideale intrinfece conditio-

f pit

. JAütutn. .

' g. Perpetua conformitas inter effe con-

Wa

tingens con

ditionatum, quod eft ab eterno in

ftno

nis, & inter effe

contingens abfolu-

M

Ideis divi

tum, quo

d eft in actibus liberis actualiter exi-

beid

ftentibus , re

fumenda eft illa conclufio, quod

t

ab &terno omnia fint phyficé Deo prefentia in

L

tomento indivifibili eternitatis: & fi hoc non

-

d

fufficit, cogitandum eft; eligendam effe fenten-

tiam,

non qus captum noftrum non excedat;

t

h

Hac explicatione pra-

i

lii

fed qu: minus excedat.

miffà jam

Y

!

lufio. * Scientia media vo-

PROBATUR CODnC

€atür, qua Deus videt a&us liberos conditionaté

W

futuros independenter ab aliquo decreto actu

|

exiftente, particulari determinativo ad tale

3ts

li

e[fe; actüs liberi conditionaté futuri fed ta-

C?.-

lis datur; ergo. Maj patet j quia eft expli

tüo

ædep

"

il

DE SCTENTIA DEL

417

'i'tio.

Xtio. ;:ermini. Min. prob.

Quando Deus cognofcit

(vl

hanc veritatem :..S] j

Dem

Iyro fatte

fuiffent virtutes ,

qu& in te

» $n cinere & cij

licio punitentiam epitlfent s

COf

hzc veritas eft actus libe

r contin

161

gens conditio-

naté futurus ,

nec ad eam cog

nofcendam Deus

Il

indiget aliquo

tali decreto a&

xde

b

u exiftente &c.s

ergo. 4nt. quoad 9. membr. pro

Ad verifican-

u

-dam hanc propofitionem fufficit

; quód Deus vi-

d

deat determinationem voluntatis bu

eti.

mane conditionatà

contingentem xelaté ad talem a&

D

um primum pro-

CU

ximum in fuis ideis , & deferm

litio

tatis conditionatam , feu decret

inationem fue volun-

um ad concurren-

Lf«

dum pro cafu

; Quo poneretur actus

primus pro-

deig

ximus ; fed hoc totum verificativu

m videt Deus

"

fine decreto determinativo ad £al

e e e.

Ergo.

C

Maj. patet.

Min. prob. Ratio cujuslibet ent

nece[Jaria fà

ve intrinfecé cogzj.

is five

0om

"g^ns non poteft ab

bfoly

&terno exiftere nifi in idei

$ divinis; ergo etiam

! eji

ratio entis conditionaté f

u

turi, nempe actüs li-

quoi

beri eft aliquid ab eterno i

n Ideis divinis, non

ia

neceffarium :. ergo aliquid

intrin[ecé contingens con-

C T0l

ditionatum , nempe effentia

actüs conditionata, &

ente

decretum Dei conditionat

um, Ergo Deus po-

terit talia cognofcere ut

odl

fuis ideis &/eü'entia divina.

exi&entig ,oþje&?'fvä fin

epre r |

ov

Solvuntur Obje&ïones;-;*,

j |

TR ;

Os2jrcrTuR 1. Scientia media

leïï, nö&ä.;

j iil

ergo rejicienda. — z4nz. prop.

uo libro concordie. Q. 23. a. 4.

Ipfe M OLINA in

« m

& 5. fic habet: Ouiá

-

y

bec noftra ratio conciliande li

bertatis arbitrii cum dioj-

(

Wa prede[tinatione à nemine

quen vidimus , fuit bucuf-

que

; ämoþt Iract. afg Deo.

í

i

48

DISPUTATIO V.

Si ab u-

j

ue tradita , ideo paulo fufiis e[E exponenda..

/

guftino ea daia

& explanata fui[Jet , Pelag

iana berefis

j

xorta ; meque ex JdugujLini opinione

||

sunquam fui[fet e

l

/

:

l.

concertationibüsqu

e ejus cum . Pelagianis 10 fideles fuif-

/

nec ad Pelagienos defeci[Jent.

Similia

" grat

fent turbati.,

dicitur haber

e Fonfeca, Vafquez, Granadus, Herice.

gia)

REsPONDEO.

dift. a. Eft nova quoad mo-

d

if

dum. c. quoad fubftantiam. n. Veteres non tam

claré explic

árunt fcientiam mediam ; ideo etiam

um

verum eft,

plurimos fuiffe antiquitus turbatos,

vt

!

wipu

ut videbimus.

A,Scientia»mevdia adverfatur

UE

OsJIciTUR 2.

Auguftini principiis 5 er

go. /nt. prob.. Scientia

t

Deus independenter à

u

qmedia eft ea, per quam

n

decreto dé conferenda gratia

per f& efficaci videt

[

TU

|

lio verfatili & indif-

L

M

creatam voluntatem cum auxi

ferente fe determinaturam effe ad converfio-

ml

N

mem , ad perfeverantiam , vel alium pietatis a-

&um, fi in his vel illis circumftantiis poneretur

ijrd

rem , fi predicaretur

l,

y. g. fi audiret Concionato

Evangelium 5. fed talis fcie

ntia.adverfatur prin-

hi

go. Min.prob.. Palmarium

l

El

cipiis Auguftinl ; er

.

*

D. Auguftini princ

ipi

ium eft, quoód Deus non vi-

lh

juntatem independen-

deat futuram hominis vo

EV

ter à decreto & gratia per fe efficaci; ergo. Znt,

g

grob. .1. S. Auguftinus docet, quód Deus con-

a

ferendo gratiam non attendat ad difpofitionem

l 'Mgm

humani arbitrii, quod tamen fieret in fuppofi-

gl

tione grari& congrue verfatilis. L. 2. de pre&-

lmum |

deft. ait; J Paulus averfus à fide , quam va[tabat ,

d

elque vebementer aver/us repente e[z ad illam gratia po-

ld

tentiore converfus contvertente il

lo , cui dictum.eft :. Iu

lj

corre-

!

converies & vivificabis mo. 2. Cap. 12. de

JhOc |

ptüione

hl

DE SCIENTIA DpEr

419

d 4j.

! /J(Bïejs

p'tiön*e & gratia ait: Subvoentum

ef? infirmitati bu- -

mane «voluntatis , ut. divind

Jitin

gratid indeclinabiliter e»

infuperabiliter agerétur ;

G ideo quamvis infarma n

u

.

deficeret, neque adoerfitate

-imü

ld

aliqua vinceretur.

3. Cotr-

Tf

grua gratia tantüm volunta

tem noftram movet

oljettioé per modum fuadenti

lmo.

$ aut allicientis; Dei

rl

gratia autem movet volun

tatem noftram effeti;-

)tum

.*é caufando ipfam volunta

tem. Agd

Simplicia-

Ti

num q.2.fic ait : Ut velimus,

& fium e[Je voluit &p

nofirum, - - Deus énimeft, qui

B

operatur velle & ope-

erfitr

vari pro bona «ooluntate. .. Ubi fati

oftendit etiam ibfam

"lentia

bonam voluntatem in nobis op

83- qq. q. 68. ita fe expli

cat:

erante Deo fieri, 'Et 1.

Qter à

Quoniamn mec velle

videt

quisquam pote[? nifi admonitus & *vo

cus ubi mullus bominum vidit , fi

Catus » fFoe intrinfa-

jl

ve extrinfecüs per Jfer-

vertio«

inoneu aut per aliqua ftena vifibi

/

ipfum velle Deus operetur in nobi

s

ja efficienter , ut etz'am

ts t

JOeretr

REsPoNDEO.

ad prob. n. a.

D. a. ad prob. c. maj. n. minæ

1carett

d. 1.dift. Paulu

ür prie

s erat converfus gràtiá ha-

lmariut

bente mutuam natu

r

& prioritatem. c. non ha.

bente. n. vel /ujd. fua

n

dente. c. neceffitante, n.

4ld 2. diff. Agitu

penden-

liter ac inevitabilite

r homo à gratia infuþerabia

go, Aml

r potentia antecedente fci-

egs Qu

entiam. mediam., n.

confequente. c. Poftquam

enim Deus pravidit

jtond

hominem confenfurum era.

tie congrue , uti

que Deus illam gratiam confe-

figp

rendo agit ine

vitabiliter &

i

quantum aétio fcitur fecutur

infu peraþiiiter ; in

.

'UWM ]

d 3. dift, Q

LUA

hando 4 jpfum

peratur velle caufaliter determi-

ree l

ele. c. formaliter deter

minando

àd tale effe. a&tus

liberi. n. Imó

dUL

. Auguftinus

PUOM

ipfo hoc ultimo textu infinuat ,

Deum operari

D

2

velle

B. |

420

DISPUTATIO. V.

«)(

M

cim:.& iftam aliquan-

velle per gratiam congruam,

p

"do conftituat in motivis ex

ternis per fermonem

if

Caterüm S. Auguftinum non

!

f

aut aliis fignis.

rejeciffe

fcientiam mediam & gratiam congruam,

lg

l. 1. ad Simplicianum q. 2. ubi fic ait:-

ï

pote

atet ex

N

Mi

INon vvolentis neque currentis

fed miferentis efd Dei , qui

0d0 APTUM ER

AT €i$, gm'

s

j

bác modó oocavit , quom

j

n

- fecuti funt svocationem.

-- Si.vellet etiam ipforum mi-

[

qitq

( feeri,

po[Jet àta voocare ,

quomodo illis AP'TUM Es-

(

$ET.

ut &j moverentur Cg intelligerent

& fequeren- .

a

'tm'-.'

lll eleti, qui cONGRUENTER vocati ; üli

QUE CON-

a.

auiem . qui non. C O N GRUEBANT, NE

Aon. eletti ,

f pral

J TEMPERABANTUR VOCATIONI ,.

Jfacuii ,. quamois oocati : — quia €

tiamfi mul-

apdi

quia mon

DN

10s v0Cel ,

eorum. tamen snüferetur , quos ia oocat , quo-

amodo eis vocari AP T UM EST uf fequantur.

-- Cujus

pf

T EI

vt

autem if

retur, fic eum-vocat . Qu OM ODO SCI

CONGRUERE , ui oocantem mon Y

efpuat. - - C

has

ts lh

ergo alius fic ,

alius autem fic moveatur ad fidem, eadém-

e€ ALIQ MOD

o ditta moveat, AL.IO MO-

l

1

'te e

que res J&p

lium non mq-'

ii

po ditta non 10v

eat , alimque movedt , à

dicere defui[Je Deo M 0 D u M vocan-

il

veat : quis audeat

di, quo etiam, Efa

u ad eam fidem mentem applicaret *o0-

rf

gracob juftificatus eJt?

Ml

Iuntatémque conjungeret , in qua

Viforum fuafto-

Item l. de Spirit

u & littera. C. 34.

ilr

velimus & credamus , fed con[enti-

h

nibus agit Deus , ut

L

ve vel di[Jentire propr

1

b voluntatis eft , confentire voca-

ii

Lj

di

ilfentire, ficut dixi , proprie svolun-

ii

tioni Dei , vel ab ea

tatis eJ1.

Et l. de predeft. c.

s. JNon quia credere

'..

k; !

f

A

in arbitrio ooluntatis bumane ,

y

«l non credere mon eft

IN

&d in elettis voluntas ? R

EPARATUR4Domino; J(d

T

alüis non praparetur , voluntas «

cum aliig preparetur »,

n

in ipfis wolzmt.atibw

dj

Domino , wifericordia 659 judicium

^

*

li.

DE SCIENTIA DEL 421

fattagt ; életiio

DOnem

alia loca S, Au

quippe ifla gratie. . Pretereo plura

1l o

guftini, ubi apérté favere videtur

fcientiz mediz & gratiz congrue , cui homo fiepe

Ti

refiftit. Videlibrum: D

C i

ifciple pacifique de S. Aug:

ANeque potof? dici, quod S.

Auguftinus ifta unquam

i,

retractaverit, quia licét

ante Epifco

patum adhuc

Uf

P ng'

presbyter errárit circa initium fid

ei, quod cre-

didit non effe donum Dei,

nunquam tamen er-

Vs

W&mx

ravit quoad modum gratiz

vocationis indebitz.

OBjyrcirTUR 3.

I. Quz Deus eft fa&urus,

111; Vi

ea ex fua predeftinati

: 0W.

one prenofcit; fed omnes

noftras actiones Deu

s eft fa&turus ;

ergo ea in

Uj

fua predeftinatione, & non in fcie

ntia media

17

cognofcit. .Maj.

eb S. Aupuflini l. de predeft.

1t j qW'

San&torum. c. ro.

ubi ait : Predeflinatione Deus ea

- Qs

prejcivit

QT H

; que fuerat 1pfe fatturus.

2. Quod Deus

promittit, non eft de noftra pote

ftate, fed de fua

. « (

predeftinatione

m

nes liberas

; atqui Deus fzpe noftras actio-

10 M0

promittit; ergo non de noftra pote-

ftate eas p

romittit, ade

d

one.

oque eas tantüm cogno-

MU

fcit defua przdeftinati

Maj. & min. eft S.-

Auguftini l.cc. ubi ait:

Quando promifit Abrabe

lgt

Deus fidem. gentium non de m

ii

oftra xooluntatis pote[late ,

Jed de füa. predeftinatione pro

mifit ;- pvomifit enim

mll

,

jej

Jatturus erat , non quod b

omines.

quoa

j u

R

ESPONDEO ad 1. difl. Cognofcit ex prz-

nj

deftin

atione tanquam connotato füz fcientiz, c,

Wï) ll

j

tanquam medio fuz feientie. n. Aliud eft, co-

"T Ti

ghofcere ex predeftinatione, aliud eft cognofce-

m

1l

j

j

Te in ipfa predeftinatione ;- predeftinatio enim

;a:ä

eit caufà , ut opus bonum conditionaté previ-

ii

um ponaturineffe abfoluto ; & eatenus ex pre-

i

d

de xmatio"ne originem

habet fcientia vifionis ,

l

Dd3

, quin

[

L

422

DISPUTATIO V.

?

quin propterea predeftinatio Dei fit medium n

,

0.

Dein hic textus tantum loquitur de obje-

| p

&lis abfolute exítituris , non de futuris conditio-

4

1 12D

naté.

: Deus enim, quandoqprcmittit

A

Ad ». n. maj.

n

actus liberos, promittit fe fuafurum , ut olim pro-

l

mifit Mater Machabzea Antiocho, & quidem eas

n

fuafiones, quas per fcientiam mediam przevidet

jron:

obtenturas affenfum , eo ipfo previdet fore effi-

0i

caces. Ítaque ejusmodi promiffa eatenus fünt

p

fimul de poteftate Dei & hominis fub ratione a-

&üs humani liberi & quoad effe fupernaturale

mf

funt tantüm in poteftate Dei.

vt

OBJICITUR A.

I

Apud S. Auguftinum

UT

idem eíft, Deum prefciiffe fidem hominum , ac

m

homines illam fidem habituros à Deo: & idem.

tj

eft habere Deo donante fidem ac Deum eorum

t

i

fidem predetermináffe ; atqui homines nec in

ftatu abfoluto nec in conditionato fidem à fe

O

ipfis funt habi

turi fed Deo donante ; ergo in u-

troque ftatu non folüm przfcitur,

fed przedefini-

ii

A

tur eorum fides. .Maj. prob. S. Auguftinus unum

