videnda ea objediá effentie divinz , qua alio-

quin non excedunt virtutem potent

fjj

j

P

ia intelïe-

u

Cive, Íi applicentur intelle&tui.

! Jei

U5

P*RO-.

Á

j

314

DISPUTATIO IV.

j

PaRosATUR conclufio. Per hoc ommia,

gl

| P

E

n

T

qu: dicuntur de lumine gloriz, optimé poffunt

explicari. Ergo.

j

[j Pï(

DICO I1I.

N a.tufa luminis gloriz confiftit

tjeom

in duabus perfe&ionibus accidentalibus ex füo

)

genere inter fe diftin&tis. - Explicatur & fimul

PRosaATUR conclufio. Luminis gloriz na-

phnyCä

Pa

tura non poteft melius.explicari , quàm fi dica-

d

tur , indifferentiam humani intellectus ad unio-

nem cum effentia divina tolli per aliquod efJe re-

gerïtur

düctur

M

latioum feu ordinem ad effentiam divinam ; &

tita ví

hoc e[fe elatioum: effe aliquam relationem nature

indebitam adeoque fupernaturalem ; fimul veró de-

(?U

um a

DI

endenter ab hoc ordine fupernaturali collufirari

intelle&um per aliquod lumen , quod habet effe

fs füp

abfolutum in genere qualitatis , & quod ex fuo

ttety

tins t

genere convenit cum lumine nobis experimen-

taliter noto in cognitione propofitionum per fe

Qiritis

m il

evidentium : identificatur tamen in Beatis cum

M

illa relatione fupernaturali ad unionem intelle-

&us cüm effentia divina ; & quia hoc Iumen eft

erdü

hr

nature humane indebitum , ipfum quoque ut

intrinfecé relatum ad talia obje&ta ac circum-

f

Wry

ftantias eft fupernaturale intrinfect.

DICOIV. Poteít per abfolutam Dei po-

taptiu

tentiam Deus intuitivé videri fine lumine glorie.

&t

at

(

$C

PRosATUR conclufio. Non poteft oftendi

implicantia; ergo.

tedi

Lumen glorize defacto phyüL

p

c& concurrit ad producendam vifionem intuiti-

Utv

vam Dei.

]

Bu

K lum

PROBATUR concl

ufio. Lümen gloriz eft

ipfe ordo intelle&ualis potenti& ad unio

nem

o

X

cum

DE VISIONE INTUITIVA DEI.

31$

C Of

l

cum effentia divina; adeoque , c&m ordo cu-

l D

[

juslibet rei ad füum effe&um fit ipfà vis produ-

Giva illius effectus, etiam lumenglor

i& erit ipfa

Cf

virtus productiva vifionis feu unioni

* & f

S inter in-

telleétum & effentiam divinam.

tll

DICO VI. Et

1

itn.

iam intellétus creatus inHuïþ

Y

phyficé in vifionem intuitivam Dei.

"WR

TM

PnRosBA TUnRconclfio. Inter varia pre-

dicata vifionis intuitivi inter fe identificata re-

Id

lDd V

peritur etiam oitalitas; fed hoc przdicatum pro-

ducitur ab intelle&u; ergo fimpliciter loquendo

LU

tóta vifio intuitiva p

Terbde

roducitur ab intelle&u tan-

P

äua

m caufa partiali.

tlf

DICO VII. Lumen pr

oin glorie eft quä—

du f

litas fupernaturalis intellect

r o

ui inherens , & fta-

biliter permanens per modum habitus , confor-

Ypenma

tans intelle&tuum ad videndum Deum in ratione

imx!

viriutis produ&tioe &5 luminis immediaté influens

Jents QU

in vifionem beatificam.

n itele

PRonBATUR hzc defcri

ptio luminis glorise

tmen dl

ex dictis.

Qgie i

DICO VI1IL Circa predicata divina ex

C

fua natura füpernaturalia à Beatis vifa non da-

tur lumen gloriw creatum in ratione Juminis, fed

D

tantüm increatum; daturtamen lumen creatum

qe gt

etiam in ratione virtutis attioe ( unitive intelle-

ial

&üs cum effentia divina etiam refpectu illorum

predicatorum,

10 ph)"ü*f

PnosATUR conclifio, Deus omnia !agit

p n

convenienter juxta exigentias caufarum fecun-

arum; cum ergo intellectus confüeverit habe-

il

relumen quoddam creatum circa objeéta fibi

yioe

Proportionata ; Credibile eft, illud quoque dan-

u

unm

316,

DISPUTATIO IV.

ia

dum fore in colo 5 circa preedicata veró ,)/intvrin-

ï

! UHS

Qu

fecé füpernaturalia verofimile eft, illud lumen

j efam

ä

fuppleri per ipfam effentiam divinam.

j

Solvuntur Objectiones.

us

j hu t

ITUR 1. cOntra I. 2. 3. 7. & 8. Con-

-- Osgc

pmmt

il

clufionem.

—1. Sirequiritur lumen gloriz, tunc

qo tabll

velrequiritur ex parte potentie , ve

l ex parte

21 j

d

quah

objecti ;

neutrum poteft dici ; ergo... .Min. prob.

/io.n

Non frimum , quia in

telle&us jam per fe poteft

Non fécundum, quia ef-

«t

attingere omne verum.

us u

,

fentia divina per fe ipf:

am eft fu

mmeé cognofci-

& füummum verum. Er-

j

Qe r at

bilis , cüt

nfit primum

«fb r

o

9. 4X

d videndam Dei effentiam plus non

intelle&us in cognofcendo

j

y bt

requiritur quàm ut

rl

fiat independens à

phantasmatibus 5. fed hoc

oteft fieri fine lumine gloriz;

ergo. Maj. prob.

Al

by

yyorto

b

ependentia à

phantasmatibus eft unicum im-

cur Deus non poffit videri, üt

(s at

pedimentum ,

denm a

eftinfe. Ergo.

3. Lumen creatum tam parum

reddit intelle&um proportionatum cu

m effentia

ko; [

acífinon daretur ; ergo non datur lu-

ttüti, q

divina ,

men creatum; fed tantüm increatum,

quod eft

Ünic

':]:itur lir

ipfe Deus.

int. prob. Etiam pofito Iumine crea-

to adhuc relinquitur infini

ta diftantia inter co-

4, t

iib

gnofcibilitatem Dei & vi

m cognc,fcitivam intel-

le&us noftri ; ergo.

*f

RrespPoNDEO ad 1. c. Maj. n. Min.

& dico ,

ï) fu.

]ümen glorie

requiri ex parte intelle&tüs, ídque

d l

livl

ex libera determinatione Dei.

Cüm enim Dei

x[an

du

Deus folet.

jl

opera

plena fint fapientià, nunquam

mf

producere

effectum ftabilem, quin ordinet cau-

tl

W

$oe0

dam. ftabilem ad illum effectum

df

(

qfarr-'l fecun

quó

P

DE VISIONE UINT;VUITIVA—DEI. 317

j intrin.

(iüöd nolit agere ftabilitér nifi ut determinatus

1 li

à caufis fecundis ; cüm ergo vifio divina fit fta.

bilis, etiam ordinabit caufam ad hunc effe&um:

caufa hzc eft lumen

gloric in ratione luminis , &

-intelleätys in- ratione fotentie vitalis ; ideo ordi-

ib Cny.

nando has entitates ad vifionem intuit

Titte

ivam Dei,

amprimit illis ordinemi ad hunc effect

um, & hic

Ü

ordo ftabilis eft i

la

pfà vis productiva vifionis qua

b

j

vis eft qualitas, & eft babitus, quia eft permanens.

zb

ld 2. n. Maj. quia nulla potentia poteft ten-

! ii l

dere in effe&um , nifi. ordine

tur ad- hunc effe-

C0gof

&um; quia ergo Deus ftabilit

er non fo

run, f

neque in curfu nature ordinario

let agere

Yi not

; heque in alio

curfu ordipario gratis,

nifi ut determinatus, eo

Q t

ipfo dabitur lumen glor

ie tanquam formalis ra-

ïeül j

tio ordinis inter intelle

&um & obje&um.

li l

Ti

d 3. dift. a. Lumen non reddit intelleétum

proportionatum entitativé.c. in ratione habitu-

jiin, t

dinis ac ordinis. n. Ordinatio. unius caufz ad

I pit

alteram neceffario requiritur ad effe&um ftabi-

v efenti

lem 3 hec ordin

atio autem eft ipfa proportio

ditur J

ordinis, quem h

abent res inter fe invicem.

u df

BJICITUR 2. contra. easdem.

I. Sire:

n u

quiritur lumen fuü

ficam

pernaturale ad vifionem beati-

intat Q

, Unc vifio intuitiva tant

um vffet füper-

a if

naturalis prefuppofitioe,

non autem foermaliter; hoc

eft abfürdum ;

ergo. Maj, prob.

uando alicui

!

u

((

c&co miraculofé à Deo infi

unditur lumen , vifio

J

3

connaturaliter fübfequens

ad infufionem lumi-

g

I^

nis tantüm dicitur prefi

il

ergo idem fieretin vifion

uppofitivé fupernaturalis; -

ebeatifica.

251513d vi-

jnd

(

Üionem beatificam prer

equireretur caufa ftabilis

Q

Qf

ac difpofitio pmvia in.

intelle&u, tunc ad ipfum

Üj

etiam

j "

DISPUTATIOIV.

318

n

quandæ

etiamlumen prerequirer

etur difpoüfio præ&'ia fu-

57

(

ernaturalis in i

ntellectu ,

-& fic procederetur

j t

in infinitum ; fed

hoc eft abfurdum; ergo. Maj.

(j

rob. Ipfum lumen etiam

eft effectus ftabilis,

terminativum ftabile3 ergo.

;Verbum

adeoque exigens de

jn pfæïe(

RESPONDE

od

d1. n. Maj. ad prob. c. a. n. c.

a p

aritatem. Di

fparitas eft, quia pofito lumine

y talis d

in potentia

vifiva, hec potentia jam habet con-

gatur n

dinem ad vifionem:. econtra in in-

naturalem Or

tur lumen 1in ra-

j

telle&u creato tantüm pohnere

giitur J

tione Juminis, & non fimul ordinaretur novo

4 vifiox

ordine intelle

&us ad unionem cum effentia di-

revera non fequeretur illa unio ;

n prat

vina. lgitur

Yib

adeoque pr&te

r Jumen in ratione /uminis infuper

fseo)

requiritur ordo,

vi cujus intelle&us uniatur cum

etiam influit in ipfam

d (

effentia divina, qqi proin

RI

vifionem.

Prerequireretur ad ipfum lu-

&t

Ad ». dift. Maj.

.

ts d

men previa difpofitio 1

.

n ratione luminis. c. in

L

sproduGive. n. Dico enim, in

f0 Q00

ratione virtuti

Ym ca

lumine glorie dari dua

$ formalitates , quarum

una eft caufa exiftendi alteri.

Prima eft ordo in-

Ti

Ál

selletts ad lumen in ratione luminis , igitur reve-

n

ra datur difpofitio previa prioritate formali ad

t í

lumen in ratione luminis ; fed ad lumen in ratione

Vturi

virtutis pro

duiive , quatenus per eam producitur

Ms

l dj

vifio beati

fica non datur difpofitio previa, quia

hzc virtus eft ipfum formale fublativum i

ndiffe-

ados, ]

rentiz intelle&us ad. vifionem ,. feu eft ipfa or-

OBU

dinatio realis. Sicutergo in conceptu formali

l]

*

ad ordinationem non przintelligitur alia ordi-

natio , licet inter objecta de fe

.

non ordinata ad

ifinm

atiQ-,'

:

invicem fentiamus 'nos i

ntelligere vco,ordin

nem

]

DE VISIONE INTUITIVA DEL 19

I

—

]

[2

nem quandam intermediam

b

ita fit à parte rei,

ln

.quia mundus intelle&tualis p

er omnia eft fimilis

ergo, Ma)

mundo reali.

HS ffabilis,

OnjJIcITURS.contraeasdem, z. Ad höc,

E

ut Verbum divinum uniatur humani

tati Chrifti,

)lclä,n'c.

non prarequiritur.in humanitat

e ulla difpofitio

Q"7ïf«*ïhlmima

pr&evia fupernaturalis ;

Ts

ergo neque prarequiri-

tur talis difpofi

tio ad hoc, ut effentia divina

UR

J

lUTHMm

uniatur intelle&ui creato. 2. Ad primum a&um

fidei & charitatis in homine adulto non prere-

H

quiritur habitus fidei & char

Litatis ; ergo neque

eftntot

ad vifionem intuitivam Dei faltem -

primam

1l ii

non przreq

li if

'

bitus. ..:

uiriturv lupjen

gloriæ per modumv hg—

VOUf C

:

RzsPONDEO2Udi.c.a.m.c. &

parit.*' Difpa-

i lg

ritas eft ; quia unio Hypoftatica j

am eft in fuo

fórmali conceptu formale füblativ

um indifferen-

al hi

ti: inter humanitatem Chrifti & Verbum; e-

Yits (

contra effentia divina & intelle&us creatus in

(0 d.

fuo conceptu fünt adhuc indifferentia ad unio-

$, u

nem caufalem; hinc debet ea indifferentia tolli

l

per aliquam coordinationem formalem,

]gl[Uhi*«C

d2. c. à, n. C. & parit. Difparitas eft

habit

; quia

s hi

um fuüpplet gratia actu

alis, in actu fidei

yn if

j

vel charitatis.

Dein hi aétus ex füua natura non

fünt perpetui ;

j i

hinc non neceffarió Deus deter-

prævi?;

Ü

i

]

minatur ab aliquo habitu.

ftabili ad eos produ-

Vumm H»

cendos , prout fit in vifio

ne.

d

BJICITUR 4. contra quartam *concluüo-

nem.

1. In Concilio Viennenfi abfoluté dici-

xP[u jf

tur; quod Deus non

Ti

pojJit videri fine lumine glorie ;

( dmg[äad

ergo etiam de poten

tia Dei abfoluta id fieri non

u

POteIt. 2. $i non eílet abfoluté neceffarium

u

^ jumen.

p

320

DISPUTATIO IV.

«tiri

]umen glorie,

difficulter poffet probari ejus ne-

derna providentia. Ergo.

Amen

:ceffitas etiam:in mo

[ggminäti

. S; Thomas 2. 2. q. 175. 8. 3. ad 2. ait: Divi-

tellettu creato videri non potef? , nifi per

mmnova

-ma e[Jentia ab in

gbje&iVum

lumen gloria.

Item q. 8. de Ver. a.3. ad 4. Per lu-

lumen glorie fit ,

- ut intelle&us uniatur divine e[Jentie,

fhtem

bii , quod aliter fieri non. poteft.

Tfonetm

jcut forme intelligi

sdocen

/Similia habet q. 10 de

Ver. a. I1. Itcml. 3. COrt-

:

Kfiones

'tra Gentes c. 52. & 53.

dift. Dicit hoc Conci-

yte, 1

REsPONDEO adI.

lium refpiciendó ad modernam providentiam. c.

ipernat

n Concilio

Vs

'àd aliam. n. .Materia conttoverfa i

tantüm erat poflibilitas , .que datur

in prefenti

d

d. hapc

Ál

providentia, adeoque etiam tantürp a

ERE

-Concilium refpexit.

iis ,

Ad 2. n. a Con

trarium (pat:et ex pröbaþiö-

.i

vitts

-mibus.

p

3. Idem refpondeo , 'quc;d ad 1. Löqui-

àns 5

tur enim D. Thomas de potentia ordinaria, non

thattat

Qifcont

de abfoluta. Potentia autem ordinaria vocatur,

3n qua Deus a

git juxta ordinem fapientic com-

Qd

do effeétibus caufas fecundas, ubi-

Qu2 1 t

fuetum, ponen

dinaté haberi caufze fecunds.

cunque poffunt or

nj

OBTICITUR 5.con

tra eandem. r. Implicat

tet vl

.

(

— dari a&um fecundum fine a&u primo completos

ls

.. fed vifio beatifica eft a&us fecundus , & lumen

Ht

partialiter a&tus primus; ergo non

LE

glorie eft

otefít dar

i vifio fine lumine. : 2. Implicat in-

t d

telle&um. producere vifionem ,

nifi fiat proxi-

Ditgs

i hoc fieri non

mé potens illam producere ; atqu

;Unæ fon

poteft fine lumine gloriz ; ergo.

Min. prob. 1n-

m

telle&us naturaliter impo

tens non pote

ft üeri

t fo

v« deno-

potens nifi per additionem nove form

"g

mipan—

— lg

l,

- pE VISIO,N,E*INTRUITIVAHDEI-;" 324

g r

ln

minantis intrinfecé ; fed hec alia effe

non poteft

nifi lumen glorize

d

; ergo. Maj. patet; quia nova

M g

denominatio . po

nit novam formam ,

; Utpote

cim nova denominatio p

n

tl

;J

onatnovumco

ceptum

It ii

obje&tivum, & conceptus obje&ivus no

vam en-

frfær

hy

titatem.

3. Intelle&tus non

poteft producere

vifionem beatificam,

[.]

Q

nifi in fe habeat virtutem

producendi illam vifionem,

& przcontineat per-

fe&iones vifionis beatificz

; fed hoc fieri non

t Doel

poteft , nifi virtuti naturali

OVideni

fup

eraddatur virtus

fupernaturalis fcilicet lumen gl

orim.. Ergo.

2 n (

RzsPONDEO ad 1. n. Maj

e

Ir n pra

Quia Deus pot-

im al j

Á

H

eft producere ignem fine actu p

rimo.

[

-4d 2. dift. Maj. Intelle&us debet fieri -

tens ad producendam vifionem in ratione vita-

a p

litatis. c. in ratione fup

ernaturalitatis.n. Sicut

voluntas in peccatore eliciente actum contri-

j d r lt

uonis perfece fit potens producendi a&um

Qtit

charitatis fupernaturalis fine habitu gratie fan-

ibaniay

&ificantis, ita poteft intellectus fieri potens pro-

fpietr

ducendi vifionem beatificam fine lumine glorize;

fecunt

quia in tali fuppofitione folus Deus tribueret

af b

gradum fupernaturalitatis

, intelle&us autem tri-

:

nl

bueret vitalitatem.

(

M

110 C0

- 4dd 3. dift. Maj. Non poteff producärei vi-

,U

fionem, nifi precontineat a/iquas perfe&tiones vi-

» efgo

fionis. c. omnes. n. Retor

"

l

in a&u charitatis.

queri iterum poteft

j

n

" D1czs r. Defa&o intelle&us fit per lumen

li

plorie formalitr potens producendi vifionem

lo

j

beatificam; atqui Deus non poteft füpplere de-

fe&um formz denominantis relicta denomina-

j pO[Ei

tione;. ergo neque Deus

m

poteft facere, ut in-

N

—^ QD.4Amort. Zï*'a&.deDea

tel-

DISPUTATIO I1V.

822

f

t

j

"d

telle&us fit formaliter potens producendi vifio-

l

pnem beatificam fine

lumine glori&.

us 1

Rzsrowpro dift. De

facto intellectus fit

]

ortimn

a

aliter potens potentia

,

glouæ (

per lumen glorie f

J

aj

yroducende füpernat

uralitatis, c. potentia pro-

At

qi

is. D.

In hypothef: alterius pro-

ducende vitalitat

us vifioni beatifice folüm tri-

ühg , lta

videntie intelle&

spon

ore,

bueret gra

dum vitalitatis ,

& ad hanc tribuen-

DT

&o intelle&us formaliter po-

dam non eft defa

jdp. -

tens per lumen gl

orie , fed per potentiam fibi

t adio 7

Oa

d hanc autem potentiam uti-

qrinfety

W

congenitam; qu

teft fupplere defectum.

que Deus non po

yitare t

BI

Diczs 2. Intelle&us non eft per fe potens

producere vitalit

atem vifionis, beatifice 5 ergo

gefirit.

tentia

debet compleri per aliquid fu-

It

ejus impo

trinfecum. — ZInt. prob. IntelleCtus

& 1f

eradditum in

non poteft pr

oducere fola

m vitalitatem vifionis

us

fine

fupernaturalitate ; ergo fi ad hoc

t D

beatifice

eít incomple

tus & impotens, erit etiam incom-

f (

letus ad vitalitatem.

ZAnt. prob. Vitalitas & fu-

OR

fione beatifica identifican-

(ut hi

fupernaturalitas in Vi

tur. Ergo.

umg|

VLf

RrsPONDEO inprimis retorq. in a&tu cha-

ritatis elicito à peccatore in actu contritionis.

1]

r

Non eft per fe potens produce-

Mi t]

li

In forma dift. a.

c. formaliter. n. Sicut

lr

re vitalitatem realiter.

a

enim v. g. ignis producit rationem fpecificam

h

etiamfi non determinet ad indivi-

WO

ipfius ignis ,

duum, fed folus D

eus ; ita fit circa diverfas per-

y

T

fectiones , quarum una e

ft naturalis , altera fu-

E

u

pernaturalis; eó quod perfe&tiones identificatas

amus con-

N

"

quoad' a&ionem | & caufalitatgm debe

106*

,

DE VISIONE INTUITIVA DEI. 323

lt

li'

fiderare tanquam difcin&as , cum hic & 'vnunc

conjun&i & feparati eadem fit vis,

.intälle&mf

Drcrs 3. Vifio non minüs dependet'à lu-

B g

mine gloriz quatenus eft fup

Wtv

ab intellectu quatenus eft v

ernaturalis , .quàm

italis . ergo ficut ef-

T dtes i

fentialiter dependet ab in

telle&tu quatenus eft

It liy

. vitalis

, ita etiam effentialiter dependet à Iumi-

lites

neglorie, quatenus eft fupernaturalis.

Of

REsPONDEO n. a.

quiaaliter hzc res poteft

OEentn

concipi.

AGtio vitalis in füo formali.c

Venta.

onceptu

eft actio immanens ,

& procedens à principio

lum,

intrinfeco; ea igitur eft effentia hujus rei , quam

* e pott

mutare non poffumus: econtra vifio in fuo for-

(;

mali conceptu nonc

mine glorie.

v

oncipitur üt procedensà lq-

du

On2jrcITUR.

futdet

6. contra quintam . condufib-

jem v

nem. I. Gratia

fanctificans non influit phyficà

lz

& activé in actus fupernaturales virtutum; ergo

eRm 1

neque lumen glorie in vifionem beatificam.

jrob. c. Gratia fantificans eodem modo fe ha-

ial

il

a idat

bet per modum requifiti ad actus fupernaturales,

ficut fe habet lumen glorig ad vifionem. Ergo,

2. Lumen fenfibile oculorum non influit phyfi-

E

;

cé in vifionem tanquam virtus a&tivá , fed tàn-

Contt

quam pura conditio ; ergo etiam lumen glorie

ens p

noninfluit phyficé in vifionem beatificam.

3*

g 1l

4umen glorie non tribuit fpeciale predicatu

m

n o

vifioni beatifice ; ergo non influit. t, frob.

Non tribuit vitalitatem nec fupernatu

gil il

ralitatem ;

d

QUs

ergo nullum.

"dnt. prob. Vitalitas jam habetur

, if

ab intelle&u , füpernaturalitatem autem tribuit

j CIJUW

obje&um , fcilicet Deus coneurrens per fuam

u

gfi'entiam immediaté ad vifionem. Ergo.

j

2

RE

L

324

DISPUTATIO IV.

7 n

— RESPONDEO dd. 1. tr. a. n. c. & parit. Dis-

;ll

Vr

paritas eft ;

quia-gratia fané&tificans tantüm fe

P

habet per mo

dum principii mobilis & tranfeun-

n E

lorie fe habet per modum

tis, lumen autem g

m

habitüs àc natüre; adeoque non folüm ordina-

tur intelle&us ad lumen glorie quiefcendo in

grad i

hocipfo lumiüe , fedille ordo tendit ulterius,

qone iUf

ita ut intelle&us mediante lumine ordinetur ad

&vl

vifionem , adeoque etiam ipfum lumen debet

at

ulterius ordinari ad vifionem intuitivam; & con-

u

od lum

fequenter Jumen debet habere vim activam in-

i?

fluendi in vifionem , non quidem in ratione lu-v

vatiat

minis, fed in ratione virtutis activce.

fj a

"

— A4d2. c.a. dift. c. Ergo etiamlumen glorie non

ffg

influit in vifionem in ratione luminis. c. in ra-

:

[

tione virtutis a&ive. n. Difparitas inter lumen

fenfüum & lumen gloris eft, quód lumen fen-

UT

àm n

fuum jam fuppo

nat in oculo vim activam feu

ordinem ad vifionem

; ideo illa vis activa ad

iv

e dl

vifionem intuitivam eft primüm füperaddenda

intelle&ui; & quia non eft conveniens multi-

la,

m

icaré entia fine neceffitate , conveniens eft,

ut Detüs hanc vim a&ivam humani intellectus

1 i

D

identificet cum ipfo lumine glorize.

.

.

^

- Ad. 3. dift. a. Lumen gloriz in rati

one lumi-

t

nis non tribuit fpeciale predicatum vifioni. tr.

^tin

infatione virtutis activie. n. Lumen glorie in

ao i

ratione virtutis aétive tribuit fupernaturalita-

! Q

tem , in quantum eft ratio uniendi intellectum

unc

hümanum cum effentia divina unione indebita.

ls

' Osj1CITUR7.contraeandem. 1. Melius

diceretur , quód lumen gloriz requiratur tan-

tfn

jiam

kme;

ivi-

qqam difpof;;io ?q[]?fz:a ad recipiendam effent

f

DE VISIONE INTUITIVA DEI. 325

: f

divinam tanquam formam intelligibileni intelle.

b uf

L]

i g

&us creati , feu ad unionem illam ineffabilem ,

quz datur inter intelle&um creatum & effentiam

d

"

divinam in effe intellipibili; ergo non eft necef:

f

Wt

l

T

fe, ut lumen gloriz ulterius pergat ad caufan-

QUil

dam vifionem beatificam , qux primüm cortíe-

lndlfkfm

Ofdd

j

quitur ad unionem przfatam , quia obtenta hac-

unione lumen glorie& jam funé&um eft fuó ofüi-

lum

Va

ció , & vifio prefuppofita unione per fe confe-

Ita multi Thomiftz.

A d

quitur.

2. Poteft dici,

AC

quod lumen glorie tantüm requiratur tanquam

!faton

difpofitio pafliva ad recipiendam ipfam vifionem

beatificam, üt docet [squierdo & alii. 3. Poteft

Blorie

dici, quód requiratur tanquam fpecies impreffa

C in

effentie divinze

, ut docent Jasques, Efg»arza &

tiex r

alii.

um

. RrsPONDEO ad 1i.n.a. quia non adnii/ttof

vv

aliam unionem effentiw divine cum intell

(s iv

nifi vel ipfum lumen gloriz

, quod eft unio effen-

'upe'raddf;

tie divine ad intelle&um beati; & ipfam vi-

TE

fionem , quz eft fimul fui ipfius unio cum Deo,

wenie;rä,-

Hinc nequit lumen glorie difponere ad unio-

j ib

nem , quin fimul difponat ad ipfam vifionem

beatificam ; nifi forté velis dicere, quód Iumen

a60007

glorie tantüm difponat ad vifionem beatificam,

p i

in quantüm ea. continet fimul rationem unionis

P

J

cum Deo , non vero in quantum ea dicit vifro-

/

v

men, confequentem confecutione form

ali ad

| mteü

unionem cum Deo , de quo nolo litigare,

d 9.n.a

uia non eft difficultas in rece.

T

J

ptione formarum füpernaturalium , fed in pro-

J

du&ione; alioquin ad gratiam fan&ificantem

j

3

reci-

326

nxsr/t:-m-no:w;-

j

|/ OC mw

redpiendafn in anima etiam reqqire;etürl aliquod

U

previum Iumen.

L]

qma]

ul

a non datur fpecies impreffa

T

fi daretur nihilominus daretur ne-

:

Dei; &etiam

m

ceffitas luminis gloriz in fenfu prius explicato.

d

At

"OsrprcerruR 8. contra fextam conclufio-

I. Si intelle&us partialiter produceret

jjgun

nem.

|

quta

vifionem beatificam , tunc partialiter beatifica-

j

rindu

ci

retfe ipfum; fed hoc eft abfurdum; ergo. Vi-

]

[

d

fio eft fupernaturalis ergo non poteft produci

à potentia na

turali.

3. Intelle&us nullum prz-

ft tribuere vifioni beatifice; ergo

dicatum pote

non influit.

Znt, prob. Nullum eft predicatum

i

in vifione, quod non fit intrinfecé ac formali-y

Junt

ter fupernaturale; ergo.

[

REsPOoNDEO ad 1. di

ft. Maj. Si producerät

intelle&us vifionem beatificam etiam formaliter

fi tantüm

DlCOï

quoad predicata fupernaturalia. c

Producere

Qu

quoad predicatum vitalitatis. m.

NU

l

em (quod preftat intelle&us) non-

aGtum vita

Paqu

dum efít facere beatum , quia producere '/alem

t d

a&um vitalem feu in fpecie talem, hoc eft, cum

modo füpernaturali , non pertinet ad (intel-

af

ha

Jle&um,

Ad 2. i

dem refpondeo.

lo fni

uia licét vitalitas

f

4Ad 5. n. a. ad prob. n. a.

It

vealiter fit fupernaturalis in vifione beatifica; non

"

tamen eft füpernaturalis formaliter.

&

, utrü

m iütelle&u;

Vr

Drices. iNon poteft dici

tTtj

refpe&u vifionis beatifice fit caufa inftrumen-

talis vel principalis 5 ergo.

1??;81111 l

Atj

RzsPoxDEo effe dicendam infirumentalem ,

ti-

t

quia tantüm operatur id , quod in vifione bea

Ca

l

l

DE VISIONÉ INTUITIVA DEI.

327

t

fica fe habet per modum materig ac. difpofitio-

nis; hoc autem eft proprium caufz inftrumen-

Fp I

KCIe p»*

tali, quia juxta D. Thomam caufa inftrumenta-

Ts

lis eft, qu& dum actionem propriam & effe&tum

flb

propr ium ponit ;

interim caufa principalis po-

TT (

^

nit effectum principalem , ficut dum culter fe-

]b li

catlignum , artifex inducit formam , ita etiam

Pl À

fl

dum intelle&us producit vitalitatem , Deus fu-

U

!

perinducit zaleitatem , hoc eft, fupernaturah-

potaf

tatem.

5 li

QUJESTIO VII

Atfco «

predit

at formi

uid Sancli in IDeo videant ?. Utrum «videant

Deum comprebenfroe ?. €? utrum equa-

gl

liter 9.

i m

f

DI

COI Beati defacto v1dent De1 effentlam

, i

cum omnibus attributis primariis , abfolu-

tis & relativis ad intra.

lGu

FOU

É

PRoBATUR conclufio 1. S. Joannes Ep 1.

C. 3. dicit: Pidebimus eum ficuti eft.

.Et Conci-

hoct

Id d

*

lium FLogENTINUM in decreto unionis fimi-

liter afferit :

"nünas videre clare .Deun Trinum &2

2

Unun ficuti of? ; quze omnia communiter à Theo:

Mi

logls explicantur in fenfu conclufionis.

PRoBATUR conclufio 2. Pfíal. 16. dicitur :

obett

[/

Satiabor , Cum apparuerit gloria tua ; .atqui non fa-

tiaretur intellectus fide illuminatus circa myfte-

yinit

rium Trinitatis, fi non videret omnia predica-

yf i

ta etiam relativa ad intra, qualis nempe effet

illa amicabilis communio inter Patrem , Filium

jf

d

^«

Id

& Spiritum San&um ergo.

!

X 4

PRoe

&

j

328

DISPUTATIO*I«V.

,

PRosATUR conclufio 3. S. Auguftihus

MN

Af

o c. I8. ait:

uod bíc credide-

l. de diligendo De

vunt , ibi videbunt.

Et l. 20. de Civit. Dei c. 21.

lh

u

idebimus nifi Deum , & illa omnia , que nunc

Quid v

'

(j 1

videmu

s credentes ? 1tem Apoftolus r. Cor. 3.

jifd

Videmus munc per fpeculum in. enigmate , tunc autem

cüm nunc credamus myfíte-

"U

facie ad faciem 5 ergo

gv

rium 'Trinitatis & alia. attributa , tunc ovmnia'

qgroit

jlla videbimus.

DICO II.

?w0

Poffunt abföhitä: attributa pri-'ï

gmnes !

maria divina feu effentia divina videri fine Per-

fonalitatibus , & una Perfonalitas fine altera.

confat

l]

i u

PRonRATUR conclufio. Non poteft oftendi

p at

implicantia 5 ergo. .

- DICO III. Creature po

flibiles poffunt in

i, Qu

W

JX

Deo videri formaliter..

PRonATUR conclufio. Deus in fe ipfo vi-

DiC

(QyPWd

det omnes creaturas poffibiles vifione intuitivas

lo if

ergo easdem poterunt videre Beati videndo di-

vinam effentiam.

pod

'in Deo etiam omnes

Tis d)

DICO IV. Videntur

creature a&u exiftentes, quas Beati fpecialiter

]u

*

um a

defiderant videre.

J PRosnATUR conclufio 1. S. GREGORIUS

lr

l.4. Dial. c, 8. ait:. Quid eff , quod nefciant , qui

i

fcientem. omn

ia fciunt. Et S. Auguftinus l. 4. de

m

Gen. adlitt. fic habet: Quapropter cim. S. dnge-

E

ln

li, quibus poft .vefurrettionem. coequabimur , Jemper

videant faciem Dei, & Verbo ejus Unigenito Filio,

hr

ficuti Patri equalis eff , perfruantur , procul dubio

[

V

univerfam. creaturam, in qua ipft funt, principaliter con-

Ti

fä

diti , in ipfo verbo DDei prius noverunt , im quo funt

2

--

,

?:n

]

nc& Yd-

1

D

omv?ium etiam que temporaliter fa&a funt , eter

tiones

4j

Y,

pE .VISI.'OXNE 'I.NTUXITIV.AQ.,;DEI. 35.9

Áipt,

i

tjones tanquam in. eo , per quod fatta funt omnia. .. Et

u

S. BERNARDUs]. s. de confideratione : Crea-

l DQNU

qua

L

tura celi oidet. Verbum , & in verbo fatta per Ver-

bum 5 neque opus babet ex bis , que fatta funt ,. fatto-

UM

Al

vis notitiam mendicare ; mec enitm ut vel ipfa noverit, ad

ipfa defcendit , qua ibi videt,, ubi longe melius funt,

A

quam in[eipfis. ^Ex his patet, quód Beati ftatim.

,fUHCJ

omnia videant, quz voluerint videre per totam

zternitatem.

d

feri f

PRaoBATUR conclufio 2. Videntur in Deo

omnes volitiones divinse , per quas creaturze

De d.

confervantur , & in quibus Deus videt creatu-

teft ol

ras aGtu exiftentes ;; ergo videndo has volitio-

nes Beati videbunt etiam creaturas actu exiften-

poi?untfb

tes, quascunque voluerint videre.

dnt. prob,

ratione D. Thome adducenda conclus. 7.

w

DICO V. San&i non poffunt videre Deum

neittutn

COMPREHENSIVE, hoc eft , comprehenden-

j videndt

do infinitos terminos omnipotentie, fapientiz,

providentiz, juftitie, mifericordie ,. ac volitio-

4

etam t

nis divinz.

PROBATÜUR concluüö I

ii

Si viderent

Deum comprehenfivé , fumendo hunc termi-

'"aneti

num ftridé , tunc viderent infinitas perfe&tio-

ii

nes; atqui hoc eft impoffibile refpectu entis fini-

mi li

:

ti, quià infinitum objectum non

menfurari intellectui finito.

poteft com-

m

jr,

PRosBATUR conclufio 2. ex 1. Cor. ». ubi

j

dicitur: Spiritus omnia fcrutatur etiamprofunda Dei. - -

m

Que Dei funt , nemo cognovit , mifi Spiritus Dei. .

PRosaATUR conclufio 3. authoritate S.S.

n

Patrum.

if

I-5. CHRYsOosTOMUS Orat 3. con-

Wfä'

Vocemus igitur inexplicabilem

j

! dH

tra ÀAnomaos dicit:

$

illum,

j

339

DISPUTATIO IV.

al

bt

illum , incomprebenfibilem illum,, quem nemo cogitare,

2. S. AMBRO-,

(J]Q

nemo videre , nemo afJequi potejt.

s1Us in Symb. Apoftolicum c. 1o. Incompreben-

(

6

|

;

ä

fibilia funt judicia Dei ; quamvis proficiat quis in. [zien-.

í

il Ph

tia, & fapientie arcana rimetur , tamen creata fub-.

D

j

flantia increati fi

ibflantiam munquam potef? ad. plenum

comprebendere.

3. GaEGORIUS M. in hzc ver-

)

M

- ficloquitur: Excelfior

j

sb

'ba Job. Excelfior celo eft ,

v

itaque celó eft, quia ipfi quoque eletti Jp

iritus vifionem.

tante celfitudinis perfeGté. mon penetrant.

Naura

iil

PROBATUR Conc

lufio 4. ratione D. Tho-

mz hic q. 12. a. 7. Comprehendere aliquod

jut

u

obje&tum eft claré certóque cognofcerenon tan-

DT

tüm illius effentiam, fed etiam omnia, ad que&

[

1

virtus illius fe poteft extendere ; atqui hoc ei'ï:

hd

ir; m

impoffibile; ergo.

DICO VI.

Videntes '*'Deum non videng

tf d

Deum zqualiter.

pztitus 1

PROosSATURconclufio 1.

1. Joan. 14. dici-

jmiüm

p

tar : /n domo Patris mei manfiones multe funt , quod

"T'ertullianus explicans Scorpiaci c. 6. ait: (Qyo-

p

n

enodo iulie manfiones apud Patrem , ff non pro varie-

tate meritorumn? Idem habet Gregorius M. l. 4.

tan

"

4

. Mor. c. 31.

conclufio ?. ex Concilio Fïo-

PROBATUR

!j qi

rentino , quod definit , Beatos claré videre

AU

Deum ficuti eft, pro meritorum támen diverfitate

idi

alium alió perfe&tius.

Idem colligitur ex tridenti-

i ngy

.fo Sefs. 6, c. 22. Item ex Hieronymo , Am-

D

DI

brofio & aliis Patribus , qui egerunt contra Jo-

vinianum,

n

DICO VII. Quilibet San&orum videt in

divina

Deo »ill'a!, que magis ex fpeciali ordine-

"

provi-

!

(DE VI,SI'ON'E I'NTüI'TIV'A DEI. 3(3-;

LT

$d

providentice ad tpfum fbetlant ; nempe' preces fi

li

delium;5 & ordinem univerfi. Ita S. TunoMaAs

I mmpwh

i

LY

3. p- d. 10. a. 2. C. ubi ait: Unusquisque intelle&tus

l l:

creatus in Verbo cognofcit non quidem omnia fimpliciter,,

j2] (tlj

j

M dj

Jéd tanto plura , quanto perfettius videt. Verbum: nuli

tamen intelle&tui beato deeft. quin cognofcat in Verbo o-

"H

mnia que ad ipfum fpettant. Hinc infert S. DoGor,

1745

omnes beatos vifüros tótam naturam hujus uni-

verfi.

Idem p. 1. q. 12.a. 8. ad. 4. fic habet:

UGDTL

JNaturale defiderium vationalis créature ejt ad fciendum

omnia illa que pertinent ad perfe&tionem intellettüs ; &

'e dliy

bec funt [becies & genera rerum &j vationes earum ;

00 Q

T

que in JDeo videbit. quilibet: videns e[fentiam. divinam.

Et1. 3. contra Gentes c. 59.. Quia vifio divine fub-

iocef

Jfantie efF ultimus. finis cujuslibet intelletualis fubftan»

Q viey

Die; omnis autem res cim pervenerit ad ultimum fmem,

quiefcit appetitus ejus naturalis : ideo oportet, quid ap-

M

j

petitus maturalis, fubflantie intelle&tualis dioinam füb-

!

|

l.

Jtantiam videntis omnino quiefcat, — Eft. autem appeti-

Q

tus maturalis intelletüs ,. wt cognofcat omnium verum

/ï';

'

j

genera Cj [pecies & virtutes ,. && totum univerft ordi-

|

p Q

tem, quod demonftrat bumanum ftudium erza fingula

)M.Ml

pradittorums quilibet igitur divinam fubflantiam viden-

S. Thomas inter

tium cognofcit omnia füpradicta,

viio D

e2, quiéad cognitionem San&orum pertinent,

g vt

numerat przci

pué preces noftras, .2. q. 83.a.

T

4. ad 2. fic ait: ^ Maxim? excellentiam eorum. docet ,

j

vl

Ut cogno[cant

1.

corde.

petüjones ad €os fattas «el woce i

t

DICO VIII. Vifio beatifica quoad obje&ta

intelle&tüs , quz videntur in Deo, non eft mu-

T:

[

tabilis , ita ut Beati modoó aliquid cognofcant ,

j

quod prius & primo momcn.to non cog

!

hove-

! l

rant;

nlstT.ATI-o IV.:

33?

r dh

rafit ; fed omnia quecunque per totam zterni.

ulw

tatem . cognofcunt , cognofcent ftatim primó

,

ügnml

momentó vifionis intuitivz.

ho

PaRosATUR conclufio 1.

Authoritate S.

preffé

j

j

'Thomz, qui l. 3. contra Gentes c. 6o0. ex

m p

hoc docet.

Et hic q. 12. a. 1o. C. ait : Dicen-,

dum ,. quid ea que *identur in erbo ,

non. fucce[Jro&

i

em þü

p.45

ed fimul. videantur.

— PnRoszarUumn conclufio

o. Authoritate Pa-

jj

Wsaj

trum. . S. Auguftinus l. 15. de Trinitate c. 16.

fic ait:. IN

erunt volubiles cogitationes moftre , ab

j rir

alüs in alia euntes , atque redeuntes ; [ed omn

em fcien-

& Dottr

tin d

tiam noflram fimul uno conceptu videbimus. Ydem l.

12. Confeff. c. 13. ait: Sic interim. fentio, propter i1-

d

