denter.n. Ad alterum texti

im idem refpondeo;

yirté

fenfus enim eft, quód Deu

$ pro arbitrio volun-

/ü('ä 311'.

tatis fuz tribuat actibus fi

u

T

turis liberis exiften-

tiam , quibus ipfe voluerit,

& hoc ope fcientige

'deoque

Redie , per quam pravidet.

[icut

» pofito-loc vel illo

g

actu

!

388

DISPUTATIO V.

"

a&u primo proximo fe confecuturum hunc Vel

?

]

4

;

illum actum.

genü

ZAd 9. dift. a. Proponit

nobis voluntatem di-

d

ï

vinam üt inimpedibilem ab effe&tu con[equenter

, nl

ad previfionem per fc

ientiam mediam & deter-

j

m

minationem liberam. c. antecedenter.

n. Suppofi-

^m dic

tó , quod Deus p

revideat hominem confenfu-

nDa

flibile eft, ut homo non con-

rum gratiz , impo

EM

fentiat; fed ea impoffibilit

as confequitur deter-

H

u

minationem creaturz , que 1

n prfcientia divi-l?

en-

y

ileis d

na jam anticipatur intentionalit

quii

"OsJICITUR Ó. contra easd

em. . Si futura

eto vo-

feunil

contingentia non cognofcerentur in decr

n i

luntatis divine , tunc cognofcerentur in ideis

D

ROU

'

divinis ; fe

d hoc non poteft dici; ergo. Mim.

i

iv

rob.

Idee

diving non fünt determinate ad re-

a

refent

andum ens a&u exftiturum , nifi deter-

m v

minentur per voluntatem divinam

; ergoinideis

fentari en-

Da

divinis quà talibus non poffunt repre

vTent.

tia contin

gentia. /fnt. prob. 1. ratione ;

quia idez

nt neceffarie , obje&a autem contin-

Y di

divine fu

fU

gen

tia.non funt neceffaria ; erg

o ex eífentia fua

efe

:

ntapt obje&ta ut

modo f

& per feipfas ideee non repr

i

"

Ij

m

exftitura. Prob. 9. authoritat

e D. THoM , qui

Sicut [cire divi-

i

K

in 1. dift. 19. q. 1. a. 2: ad 1. ait:

Mi

!i

num eft fübjettu

m libertati wooluntatis ,

ita etiam idea fe-

eam terminatur a&tus dioine. [cientie.

t

cundum quod ad

D

i

Item q. 3. de Verit. a.

6. ldea in Deo ad ea, que funt

(

«el fuerunt vel erunt groducenda ,. determinatur ex pro-

ul

li

|

pofà

o divine vvoluntatis.

REsPONDEO. C. mgj. n.

min. ad frob. tr.. a.

N

debeant determinari

T0

n. c. quia licét idez divine

. à voluntate divinaad reprefentanda futu

ra con-

&

tingen-

DE SCIENTIA DEI

389

Uhc VeIl

tingentia , non tamen propterea fequii:ur, quód

voluntas divina fit medium cognofcendi futura

ILem di.

contingentia; fic.utique nec potentia intelle&i-

OU

va eft ex fe determinata ad reprefentandum leo-

deter.

nem, nifi determinetur ab anima, & tamen ani-

Dpof.

ma non eft medium cognofcendi leonem ; fic

Venfü.

etiam dico, quód antecedenter ad determinat

TOf«

iOis

nem Dei liberam ideg divine non reprefent

ent

It

entia actu exftituras confequenter autem ad de-

ltiq d'w'xl

terminationem Dei liberam identificatur cum

ideis divinis effe reprefentativum entium ali-

! füton

quando exftiturorum : ficut enim Deus poteft

A0 VO.

fecum identificare voluntatem creandi mundum,

| idgis

ita cum ideis fuis poteft identificare effe repra-

Mi

fentativum entis actu exftituri.

d rattonem. . d.

ddte-

Idez divinz funt neceffarie & pertinent ad fci-

Oeter

entiam fimplicis intelligentiz, non veroó ad fcien-

yinidej

tiam vifionis antecedenter ad determinationem

Yari a

Dei liberam. c. confequenter. n.. Sicut enim in

jiaidee

effentia divina voluntas divina eft contingens,

CODL-

ita etiam eft contingens effe reprefentativum

Ytia la

idearum divinarum. Ap D. THoMAM eodem

modo refpondeo. c. a. n. c.

du

Non enim nego,

z Ql

ideas divinas determinari à voluntate divina ad

i d-

effe reprefentativum in effe fpecifico ; fed ne-

T2

8o, futura contingentia cognofci in alio , quàm

(j

in ideis divinis fic determ

*

vina.

inatis à voluntate di-

nj

D

OnjtcrTUR 7. contra easdem. . Si Deus

fütura contingentia cognofceret in fuis ideis,

TT

tunc veritas idear

um aliquo modo dependeret

faltem obje&ive à

TM

veritate objectiva contingen-

Ed

patet ;

te J fed hoc non poteft dici ,

ergo. Maj.

n

3

A

. quia

d

390

DISPUTATIO : V.

ii

quia non daretur veritas idearum, nifi determi-

f c

narentur à veritate obje&iva. .Mim. prob. Futu-

5

ra contingentia non habent in fe aliquam deter-

IN

eDjIe

minatam veritatem ; ergo non polffunt deter-

(sj

minare veritatem divinw fcientim. fnt. prob. T.

m

dl

S. THoMas in lib. 1. Periher. le&.13. ait: 75

)

B

preteritis & prafentibus nece[fe eft , quod altera oppoft-

y dvin

tarum

deteriminaté fit oera , & altera falfa in quacun-

VInam

l

que materia ; : ed in fingularibus , que funt de futuro j

hU

boc non eft nece[fe , quod una fit determinat? oera 69 al-

fter. C

tera falfa : & boc quidem dicitur quantum ad materiam

Vingat

contingentem. Etin r.dift.38. q.1. a. 5. ad 2. Fu-

turum contingens non eft determinaté verum aniequam

vum i

v at

fíat, quia mon babet caufam determinatam.. Prob.ant. 2.

ex ScoTo, qui in z. dift. 39. q. 1. $. vifo. ait : n

qtenfte

pun det

illo primo inftanti (antecedente decretum ) non Junt

vera contingentia , quia nibil eft tunc , per quod babeant

g d

mod

veritatem determinatam $. pofita. autem determinatione

voluntatis divine jam funt oera , *videlicet pro illo fe-

[

V

cundo inflanti.

REsPONDEO. tr. Maj. n.Min. ad prob. dift.a.

&tef0

lr

Futura conungentia non habent veritatem ade-

quatam, c. inadequatam. n. veritas eft enim con-

**ge(mn

UI

formitas inter rem & intelle&um. Igitur ad con-

[

«««««

"

ftituendam veritatem adzquatam concurrit exi-

W

A fï.,

ftentia rei & exiftentia intellectüs reprefentan-

ET

tis rem ; in cognitione futurorum contingen-

E

ts

tium tantüm datur intellectus.& nondum datur

R

res ipía: & fic non datur veritas adcequaté fum-

ftdi

pta, licét detur veritas inadequaté fumpta, fci-

il

licet repraéfentatio futurz veritatis , & hec re-

h

prefentatio veritatis future determinatur à ve»

rnitati$

W

ritate objectiva ut fecundüm inftans ete

*!/l) 16

indivi-

DE. SC-IE/NTI,'A "lD'IEI.V 39-):"

letermf; ,

indivifibile exiftente in mente divina quoad taje

DHATA

e[e in his circumftantiis ; à decreto veró divino

quoad e[Je attuale. — Unde colli

deter;

textus D. Thoma & Scoti.

gitur refponü;o vad-

Yi), r

OBjICITUR $. contra easdem.

Veritas

: h

contingens futura, antequam fiat, nihil eft ; er-

t

go ut condiftincta ab effentia divinaautà decre-

U

to divino non poteft determinare co

fuiw*e,'

divinam.

gnitiongmf

1ig d.

REsPONDEO.

Idifc.a. veritas illa nihil eftrea-

Vr

liter. c. intentionaliter. n. Omnes veritates con-

2, D

tingentes habent fuum intrinfecum determinati-

D

vum independenter à decreto divino in menfu-

tIj, 2,

ra eternitatis indivifibili: cüm veró nullibi pof-

"n

fint exiftere nifi in mente divina , ideo habent

Yf

füum determinativum in mente divina, non ta-

btl

men determinativé ab ipfa mente divina, aut à de-

i

creto divino quoad ;ale effe , fed tantüm quoad

:

ij

e[Je.

Osg1crTUR 9. contra easdem. Pofito de-

dl

creto divino predeterminante adhuc. falvatur

1ade

libertas, nec Deus erit au&tor peccati ; ergo nul-

1 COf

la eft ratio; cur non detur. Znt. srob. Poteft di-

dcon.

ci naturam liberam nihil effe aliud quàm naturam a-

t ey

Givam ex füa natura non determinatam ad unum deter-

(ntan

minatum attum , & que poffit elicere actum con-

n

fentaneum rationi in ordine ad finem ultimum ,

y dtit

attamen Deo'conferente a&ualem motionem,

b

ordinationem feu potentiam (que apud D. Tho-

"

mam idem fünt cum actione ) ad actum bonum.

r

In tali fuppofitione illud, ad quod Deus movet,

TAU

femper erit bonum refpiciendo finem proxi-

jitu

ium , non tamen erit bonu

m refpiciendo finem

jndiVi'

ulti-

b4x

L:]

392

-msru*r-A-Tm V.

ultimum , nifi Deus etiam movevat versus ipfum

WE?!A

!

LA^

finem ultimum ; & caufa defectüs hujus ordinis

f!tff

non erit voluntas Dei pofitiva fcilicet, fed im-

jj

perfe&tio intrinfeca nature humane.

Jam fic:

Hic conceptus libertatis 1. Eft conformis men-

j

2. Eft conformis menti Thomi-

i

ti D. Thomz.

u

ftarum. 3. Conftituit differentiam inter fenten-

tiam Thomiftarum & Calvint.

4. Affignat di-

a jwiic'i»

fcrimen inter fententiam Thomiftarum & Janfe-

s. Nec repugnat rationi.

|

IT

nii uti & Quesnelli.

TTDI

6. Solvit etiam omnes difficultates; ergo eft ad-

mittendus.

q: Wi

lt-^

nt. quodd r. membrum probatur.. Y. D. 'Tho-

t d

W

mas in pluribus locis nullam aliam tradidit no-

tionem libertatis, quàm quód fit natura attiva ex.

W

]

p

Jua-matura mon. determinata ad unum. p. Y. q.Y9. a-I0».

li

C. ait : IDicendum quàd liberum arbitrium babemus re-

ii

L

fpettu eorum , que non nece[Jario oolumus , el naturat

(s

áinftinttu : mon enim ad liberum arbitrium pertinet. quid

Q9

volumus e[Je felices , fed ad naturalem infHinttum : unde

& anünalia alia , que naturali in[Linttu mmosoentur ad a-

"m

liquid , non dicuntur libero arbitrio moveri, — Jam fic:

Ti

per illud conftituitur libertas , quod precisé eft

(

diftin&ivum à neceffitate feu inttinctu naturali;

n

':

X

fed indeterminatio nature ad hoc fufficit; ergo.

t

e 2.,Idem p. r. q. 59. a. 3. C. ait : Dicendum. quàd

N

l

& |

quédam funt , qu& mon agunt ex aliquo arbitrio , fed

quafi ab aliis a&a & wmota ; ficut. fagitta à fagittante

t

— shovelur ad finem : quedam verb agunt quodam arbi-

Tb

— £rio, féd non libero . ficut animalia irrationalia : ovis e-

L Bthl

- qün fugit lupum ex quodam judicio , quo exiftimat

eum

N

f[mtm

um , fed

r

Jibi noxium , féd boc judz'cizmi non eft ipfi liber

à natura

&*

*

*

DE SCIENTIA DEI.

393

TWün

T dinis

à natira inditum. í ss Idem'p.ï.q. 83.a.1. C.. Que-

dam agunt absque judicio 5 ficut lapis movetur deorfum ,

edim.

1f

I

& Janiliter omnia. cognitione carentia : quadam autem

agunt judicio , féd mon libero , ficut animalia brut

4: fu-

Tnen

dicat enitm ovis videns lupum , eum e[fe

Qp [

fugiendum , na-

turali judicio & non libero ;

quia non ex collatione fad

(Ifem.

ex naturali inftinitu boc judicat : &? fünile eft

Ldi

.

de quoli-

bet judicio brutorum animalium

?

Jed bomo agit ex judi-

Inn

40 - -5 fed quia judicium iftud

non eft ex maturali in-

AW

du

Jüinctu in particulari operabili,, fed ex collotione quadam

vationis , ideo agit libero judicio, potens in diver[a fer-

L: raiio enim Circa contingentia babet oiam ad oppofi-

ia --5 C5 ideo circa ea judicium rationis ad dicerfa

"

Tho.

babéi,C? NON EST DETERMINATUM AD

U-

10

NUM: ( pro tanto nece[Je eft , quàd bomo fit liberi ar-

UMAN

bitrii ex boc ipfo , quàd rationalis

4Io

i. .4. Idem q. 3.

de potentia a. 7. ad 12.

Deus non dicitur bominem

sT

Wt

dereiiquil]e in manu confilii fai : quin in coluntate ope-

véur. Sed quia voluntati bominis dedit dominium. fui

"

ius: ut non e[Jet obligata ad alteram partem contradi-

fjl

Ji

Gionis. Quod quidem dominium nature

L

non dedit, cum

ger [uam formam fit determinata ad un

K

um. Et ad 13.

nfic

jd

Voluntas dicitur babere dominium Jui a&us ;

non per ex-

clufionem caufee prime : fed quia caufa [

rima non ita a-

Ut

1l

8it in voluntate, ut eam de nece[fitate ad unum determi-

m

Wet: fücut determinat naturam.

KEt ideo determinatio

) (

aitus relinquitur in poteflate rationis & voluntatis.

5.

ij

dem T. 2.q. 10: a. 4. G.

uia voluntas ef a&tioum

p [

Brincipium nen determinatum ad unum

» fed indifferen-

j

ier fe babens ad multa , fic

Deus ipfam movet , quód non

[

€x neceljtate ad unum determinat , fed remanet motus e-

J D]

Jus contingens C non nece[Jarius nifi in bis, ad que na-

nj

turaliter movetur. . 6. ldem 3.p. Q. I8. a. 4. ad 3.

yin

I

Folun-

394

DISPUT'ATIO" V.

M

p

Volunta$ Chriftà licit fit, determinatà ad( bonum , non ta-

11

men eft determinata ad boc *vel ad illud bonum : &^ ideo

4

[,

J

pertinet ad. Cbriftum eligere per liberum arbitrium. — 7-

of xle

fi

Idem q. 22. de Verit. a. 6. C.. Cim voluntas indeter-

minatà fe babeat refpe&tu multorum , non babet ve[bettu

g eüm

jb

émnium nece[fitatem , fed refpe&tu eorum tantim , ad que

naturali inclinatione determinatur. Similia multa ha-

s

iiu

bet D. Thomas in variis locis, ex quibus colligi-

r dete

tur, libertatem juxta S. Do&torem confiftere in

joque

hoc, quód 1. fit natura attioa.. 2. quód mon fit de-

umf

terminata ad unum objettum ex fua natura., quamvis

malurn

poftmodum determinetur ad hoc vel ilhsld ä'-.

4

!

iid a

. Deo.:

v

Prob. ant. quoad 2. membr. nempe , quód ifta

yniit t

IU

hypothefis fit conformis menti Thomiftarum.

- 196. fic ait :* Si Deus

nl

GoNEzT hic tr. 3. dift. 4. n

P

i

bomini deneget auxilium efficax *vel [peciale ad «incendam

tentationem , licàt infallibiliter illi confentiat 9^ incidat

t

TU d

* án peccatum , mon.fequitur tamen liberum ejus arbitrium

e[Je ex fe ,

&? ex natura fua deierminatum ad malum e

tert

&

ad peccatum . quia aliud

eft liberum arbitrium e[Je defe-

&ibile ex fe &? ex.natura fua, € non po[Je fe ipfum con-

quí

bono rationis Deo illud. [pectaliter non confer-

M n

fervare in

vante ; & aliud eft , illud ex fe & ex natura [ua e[Je de-

"

AUDtIC

terminatum ad malum : Primum enim dicit folam defe-

n

ll

&ibilitatem &j potentiam ad peccandum , qu& competit

ls

creature vationali ex eo , quód e[t ex mibilo & quia non

Wefe

eft. ipía regula Juarum. operatianum.. - Idem Author

Ut

n. 202. explicans , quomodo Deus non fit caufa

afl, li

peccati, facit paritatem à navi, quam dum defe-

p

rit Gubernator in cafu, quo non tenetur guber-

Y

i

nare, non dicitur effe caufa fubmerfionis, etiam-

lg

fi ex ejus derelictione infallibiliter fequatur fub-

!Deo,

merfio

DE'/ SCIENTIA DEI

395

À

n:ïm.

€ il

merüo mavis. Sic ergo cenfetur GoxETUS

malitiam refundere in imperfe&ionem nature

JJ 7

^

Wity.

humanz neceffarió deficientis aliquando à re&to

ordine rationis, fi Deus per fpeciale auxilium

[

non efficiat hunc ordinem rectum rationis.

Wt

Prob. ant. etiam quoad 3. & 4. memlr. quód ni-

tila

D)

Vi

mirum hec fententia differat à Caloino , S'anfénio

& Quefnello, ex hoc; quia Calvinus docuit; Deum

n

pradeterminare àc predefinire ad peccatum , a-

h.

U

deoque etiam docuit, liberum arbitrium jam ab

inwinfeco & ex natura fua ordinatum effe ad

'Hgd i

malum. Sfanfenius veró negavit; in natura lapfa

illud arbitrium liberum , quod homo habuit in

]if

fum,

natura integra , adeoque in natüra integra non

admifit neceffitatem. premotionis phyfice in-

us

trinfecé a&uantis liberum arbitrium.

condam

Ergo et-

iam illa premotio phyfica, quam admit

tit in na-

a

tura lapfa, non intrinfecé attingit & actuat libe-

Tiri

rum arbitrium, nec eft qualitas ab intrinfeco de-

lii

Jj

terminans liberum arbitrium , fed ab extrinfeco;

T

& (ic utique repugnat libertati.

Quefnellus deni-

((])

que fe&atur Philofophiam Carte

fianam; & ob

D

hoc nullam admittit activitate

m liberi arbitrii

ij

proprié di&iam; & hinc coincidit cum Lutbero ,

y d

quód liberum arbitrium fe habeat tant

üm paf[roe.

mjd

Quód vero Quefnellus fit hujus mentis

; colligi-

t t

Nutho

tur ex eo, quia premotionem comparat cum pri-

ma creatione hominis & cum refufcitatione La-

Lal

Zari, in qua utique folus Deus operabatur nullo

i

àlio concurrente principio aétivo. Quód au-

gube

tem Cartefiani tollant omnem activitatem, patet

DI

i

tum ex Cartefio, tum ex Maignano in fua T beologia

y li

nl

de Doo , .quir liberum arbitri.lg.m comparat Jibre ,

qua

396,

'EISP»UT'ATIO Va

j

j

quegravitate corporum in diverfas partes tra-

-

?J

hitur.

,

Prob. ant. d

[

j

enique quoad 5. & 6. membr. ex hoc ,

m

quia in hoc conceptu libertatis ficut nunquam

i

tollitur indeterminatio nature prout refpectiva

?

/

jf

ta

judicii indifferentis, ita nunquam tollitur liber-

Ui

tas; & ficut Deus vi generalium decretorum ut

il

[horm

author naturz non tenetur homini procurare o-

mne bonum, ita non tenetur przdeterminare ad

t0pp

h4

omnem a&um bonum, fed poteft relinquere ho-

ii

minem cum defectu ordinis ad fummum bonum,

It

ht n

in quo cafu concurrens ut author nature juxta

determinationem rationis deficientis non pr&-

i

determinat ad formale peccati.

j W

alui

REsPONDEO. n.a. ad frob. r.. a. quoad o-

mnia membra. d prob. 1. membri. dift. a. "Iradit

fu.

D. Thomas talem notionem libertatis radicalis.

nj

c. libertatis formalis. n. D. Thomas in his locis

I RUR

J

tantüm conatur oftendere , quod Deus, Angeli

m

& homines habent libertatem ; & in ordine ad

u

l

l

hoc p

robandum fufficit oftendere , quód homo

aut Angelus habeat radi

cem libertatis , fcilicet

(

j

ándeterminationem mature , & indifferentiam rationis,

W)

Q

In aliis autem locis exprefsé dicit, quód actus li-

ii

Y

beri arbitrii ad, particulare bonum non fit ab alio

determinante. . In 2. fent. dift. 39. q. x. a. 1. C. fic

ii

41l

habet: Jpfa potentia voluntatis , quantum in fe eft , in-

A

differens eft ad plura

, féd quod determinat? exeat in bunc

"

attum , «el in illum , non eft- ab alio determinante :

fid

jl

ab ipfa voluntate.

Neque legendum eft ( üt vult

:

Gonet) locó determinante,

determinaté ;; quia Codi-

]

Sï

ces plerique tam

impreffi quàm manufcripti con.

abet

l

[

j

trarium habent ,. & infuper noftra le&io h

unm-

DE SCTENTIA,DEL

997

L5 ts

. füummam analogiam cum aliis textibus D. Tho-

m&, dum écontrario illa Goneti cum nullo alio

Xhoc;

textu D. Thomz analogiam habeat. Rurfus q.3.

lus

de malo. a. 3. ad 5. ait : Foluntas cum fit ad utrum-

g

[iber.

libet, per aliquid determinatur ad unum , fcilicet per con-

flium vationis. — INec oportet boc e[fe per aliguod agens

T ut

V0

extrinfecum. |. Id etiam colligitur ex eo, quod D.

"Thomas doceat voluntatem non poffe tendere

M

l.

in oppofitum ejus, ad quod determinatur àDeo.

In 4. dift. 49. q. 1. a. 3. 99. 2. ad r. ait: Petentia

Onin,

vationalis fe babet ad oppofita in. bis , que ei fubfunt, &

Jüi

bec funt illa , que per ip[am determinantur , non autem

pre

poteft im. oppofita illorum, que funt ei ab alio determina-

do.

ia: C ideo voluntas mon poteft in oppofitum ejus , ad-

quod ex divina impre[Jone determinatur , [cilicet in op-

mdit

pofitum finis ultimi : poteft autem in oppofitum eorum ,

lod

que ipfa fibi determinat , ficut funt ea , que ordinantur

D

s ]oc

in finem ultimum , quorum elettio ad

*

u

fam pertinet. l«

Anpd

. dem p. 1. q.62. a. 3. ad 2.. Inclinatio Gratie non im-

ine al

ponit nece[[itatem , d babens gratiam poteft ea non uti,

liomo

llicet

Itemde Verit. q.2. a. 14. ad 3. Effeftus fequitur ne-

ce[fItatem caufce proxime , - - - non autem eportet quid

Wi

Jequatur nece[fitatem caufcee prime : quia poteft impediri

düs

l

ejfettus ex cau[a fecunda , .fi fit contingens. . Jtem de

TU

J

. malo. q. 6. a. un. ad 15.. /Ila caufa, que facit voolun-

Í

J

- latem aliquid velle , mon oportet quod ex nece[fitate. boc

.e]t,

jaciat, quia poteft per ipfam 'voluntatem impedimentum

i

prafLari , vel remo'vendo talem confiderationem, que in-

"

ducit eam ad volendum , vel confiderandá oppofitum.

ul

dd prob. 9. membr. Znt. dift. Docet hoc G o-

(

(b

NET loquendo de libertate radicali. c. formali. n.

i[i0!

Ipfemet enim Gow £Tus cumSalmanticenfibus

hi

&

era dari

fit

dqcet; inter e'[fe & tale .eæ[k a&ionis lib

inutuam

398

'D.'ISPUTA'TIIO V«

m

di

mutuam prioritatem nature. Quoad effe verum

RUA

eft; nullam actionem dari polfe fine determina-

j d

tione Dei.

fl d

P^

— Ad prob.3. & 4. membr.dift. Docuit hoc Calvi-

j

nus tanquam fequelam connaturalem ac proba-

f tol

bilius connexam cum principiis homifticis ma-

ol

d

Jé explicatis. c. bené explicatis cum Goneto &

:

üicais

Salmanticenfibus. n. lIdem refpondeo ad 7an-

H

amü [(

fanium.dift. Ego Sfanfénius non admifit preemotio-

Wvatot

nem phyficam Thomifticam in natura lapfa,non.

loquendo confequenter. c.loquendo confequen-

yrenot

as

ter. .. Cüm enim Janfenius glorietur ; fe tene-

l

re do&ctrinam Thomiftarum, & hi admittant ta-

p

W d

lem premotionem , quz eft neceffaria etiam in

ä

natura integra ; manifeftum eft , quód non lo-

m

m

quatur confequenter, nifi in doctrina 'Thomifta-

rum malé explicata, eorum videlicet, qui non

relett

ii

i

admittunt mutuam nature prioritatem inter efJe

& tale e[Je a&ionis libere. Ad Que/nellum denique

DC

hf

H

iterum dift. Que/nellus nullam admittit actionem

creatam proprié ac ftricté dictam. c. laté dictam.

W

Ij

pitd

(tid

n. Cartefiani non negant dari motum in rebus,

fed negant eum dari fine previa motione Dei ;

Ytello

ln

imó dicunt, quód hic motus realiter fit actio

Dei, & in quantum recipitur in creatura, eate-

Wt

E&US DI

nus poffit vocari 5a[jio, inguantum veró refertur

ad effe&tum , poffit denuo vocari attio creature.

tlj

N

&

'Talis eft actio Thomiftarum illorum receden-

tium à fana explicatione priedeterminationis ,

m

qualem tradit Gonetus , Salmanticenfes, & D.

N

'Thomas, in qua admittitur mutua naturz prio-

i

ong

ritas inter effe & zalee[je aCtionis libere. — Nifi e-

j

liberae

Ti

pim fic explicetur , a&iq creatura etiam

rTevera

DE sc I-—E.-N.'TXII A- DI

399

Vetur |

revera eft tantüm aliqua paffio ; ideo aCtio talis

T.

alia non eft, quàm Cartefiana ; talis videlicet,

Cloj.

qualis eft motio baculi ,

de qua re jam pluribüs

actum eft in Philofophia.

T'0ba.

s Tlld-

"d prob. denique Zfnt. quoad. $. & . membr. dift.

Non tollitur libertas radicalis. tr. formalis,. n.

o

Jam oftenfum eft, quód hic conceptus libertatis

| ï(m.

radicalis non ponat veram libertatem ; adeoque

i

etiamfi falvetur illa libertas radicalis, non tamen

J

hm

falvatur veralibertas. Ad illud; ubi dicitur,

QU

? [ene

praemotionem non facere Deum authorem pec-

cati, fmiüliter difl. Deusnon determinat ad forma-

I -

le peccati dando premotionem. tr. dando natu-

m n

ram.n. Sicut natura defectuofa eft à Deo, ita

lo

n

omnes confequentes effectus funt à Deo, Dein

fic argumentor: fi Deus non eft author peccati

j non

predeterminando in eo fenfu ad' materiale pec-

her if

cati, tunc neque effet author peccati , fi crearet

eniqu

onert

naturam , cujus primus motus voluntatis effet

blafphemia, aut cum voluntate aliqua effentiali-

licam.

ter defectuofa ad finem ultimum ; fed hoc non

&bis,

poteft dici; ergo. Min. patet ; quia Deus non

Deis

poteft hominem creare ad

X

infernum. . .Maj. prob.

tiam in illo cafu Deus tà

ntüm determinaret ad

, eate

materiale peccati congeniti. Item fi precisé de-

fertüt

fe&us ordinis in voluntate

ad ultimum finem,

"U

quem fuis viribus creatura n

Cadtl

on poteft füperare,

prebet Deo jus ad indign

ationem gravem &

jonl

condemnationem

, tunc deordinatio omni.

um potentiarum ad finem ultimum

1&0'

per pecca-

p

tum originale ,

cujus caufa non eft Deus, poteft.

N

€o prebere jus ad talem indignati onem,& con-

od

emnationem ponz fensüs in inferqc»; adeoque

"

potfunt

X

400

DISPUTA TIO v.'ï

!

:

St

i

:WS

. poffunt parvuli puniri poená fensüs in inferno,

!

il

quod communiter negant Thomifte tanquam

m

contrarium juftitiz divingz.

4

"

Driczs r. D. Thomas comparat

acum pec-

|

l

/

l

j d

BU

cati greffui claudo , in quo quidquid elt vitalita-

tis, provenit ab anima, quidquid autem curvi-

duG

m t

tatis provenit à curvitatetibie ; ergo etiam re«.

vera obliquitas a&üs peccaminofi precisé pro-

g d

12W

venit ex imperfe&ione nature libere. q. 3. de

potentia. a. 6. ad 20.fic habet : n aitu peccati quic-

tümane

quid

eft. entitatis «vel a&tionis reducitur in Deum ficut in

E

primam caufam,

quod xverb eft ibi deformitatis ,reducitur

iif

am in liberum arbitrium ; ficut quod eft de

N

ficut. in caufc

gre[fu àn claudicatione , reducitur in virtutem motio1m,

EE

ficut in primam caufam , quicquid autem eft ibi obliqui-

M

&atis , provenit ex curvitate cruris.

a

REsPONDEO. dift.a. Comparat D. Thomas

& C

a&um peccati cum greffo claudo quoad radica-

It p

lem libertatem. c. quoad libertatem formalem. n.

m

D. Thomas vult dicere , tam parum effe pecca-

m

tum à Deo , quàm parum claudicatio eft ab ani-

fnyí

mas eaenim eft ab indifpofitione tibiz, pecca-

bfmrum]

tum autem à voluntate, hoc tamen difcrimine,

TWl

quód voluntas fit caufa fuz obliquitatis , tibia

pitti

non fit caufa füz curvitatis. q.22. de verit. a. 6.

lf

ad 1. ait : Effe anime non eft determinatum à fe ipfa,

a

Qu

féd ab alia., fed ipfa determinat fibi

Jaum «elle.

DrcrEs 2.

Si Deus ob caufal

itatem actüs

J

eccaminofi effet Author peccati , tunc etiam

i

bona fuiffet argamentatio Pelagianorum & "ulia-

"t

ni, qui eódem argumentó utebantur ad proban-

WL

" dum, in parvulis non effe peccatum originales

UL

fic enim arguebat j'uliamws Pelagii aifecla apud

D* Anh

AUGUST.

-

DE S CIENTIA ^DEI

401

S.AUGU'ST.

infemo,

Tom.z. Deus eft caufa gener ationis

äHquam

bominis; ergo fi

peccatum originale co

nfequitur ad talem

generationem , Deus. erit. caufa

peccati. originalis; - qui

IT poe

enim e[? caufa alicujus ,

et. etiam caufa 6jus, quod con«

Ttzlita.

fequitur. ad. illud.

|CüVj-

. REsPoNDEO n. Ma. Nam ut

refpondet

n re,

$. AUGUSTINUS].3. contra Julian.

C.9. Pec-

!M 0.

catum non confequitur ad generation

em homi-

W

nis ut determinatam a Deo, fed ut de

termina-

tam a voluntate Adami

f0 f

j corruptio proinnaturz

! t

humang eft ab alio qu

am a Deo ; in fententia

FUil

autem oppofita corru

ptio non effet ab alio quam

d

ab ipfo Deo v. g

. in prima voluntate Adami

nondum corrupti

per peccatum.

i

Dein fic argu-

tlj

mentor: Si Deus precife per h

oc non eft au«

thor peccati originalis, quod

Deus creet id,

quod eft homini bonum,

ho

tunc etiam Deus pof-

| fadic)

fet creare hominem in ft

atu peccati originalis

fine pr&cedente ullo pe

ccato hominis aut fine

njem .

b p

propagatione humana ;

hoc non poteft dici; er-

Lb u-

go. Min. eft D. 'Thom

?,dum ait; hominem

fi non fuiffet natus ex fe

, t

mine humano, non ha-

biturum peccatum origi

nale.

AMaj. prob.. Intali

crimit,

s, ii

hypothefi peccatum: originale

non fequetetur ad

'eri[- 8'6'

geunerationém & naturam hominis quátenus eft

natura, & quatenus bora eít, fed ut procedit

;äfe leas

a natura defeéctuoía; ergo.

; ii

Drczs r Quando Miagifte? ducit maäum

Y etut

pueri, deformitas fcripture non imputatur Ma-

giftro fed puero; er

go idem dicendum de a&u

(

roolt

peccaminofo refpeétu Dei;

2. Quando Deus

movet Sacerdotem facrilégum) àd confécratio:

nem ut fupernaturalem

.

5

e

j

j malitiafä&us non ima

D. hmort . Tratk, de Deo,

&

pu

UGWL

n

DISPUTATIO V.

402

p

putatufr Deo fed Sacerdoti; ergo idem eft in

Q(MU) |

a&tu peccaminofo.

1ns?

RESPONDEO4Z

d 1. n. parit. Difpäritas eft,

g n

quia in Magiftro non eft caufa imperfeGionis ,

uz datur in fcribente; econtra vero Deus ef-

g

j r

fet Author illius imperfe&tionis , que effet in

u e

peccante. Siautem ponas. quod ipfe Magifter

PhEDD

fit caufa hujus imperfe&tionis v. g. fi porrexiffet

Imyy

uero penicillum loco calami, vel fi ferula red-

didiffetillimanus tremulas, aut fi illum mutilaffet,

f u

Deus 0

non deberet proptereairafci puero ob deformita-

formi

tem fcripturg , multo minus deberet ipfiinjunge-

ver

re füb precepto feveriffimo cara&teres optimos.

j n

4do. Patet difparitas ex dato exemplo.

DicEs rv. Poteft dici, quod nialitia & de-

irts i

iquio

formitas a&us peccaminofi non confequatur ad

materiale peccati materialiter fumptum , fed ad

!iy

feter

materiale formaliter famptums; & quod materia-

le peccati formaliter famptum non fit a Deo pr&-

i

determinante fed a voluntate hurmana ut fubdi-

r

ta tegulis morum ; ergo Deus non erit caufa

m

eccati. 4nt. prob. Quando quis przcife cau-

Dll

1]

fat entitatem albedinis, quz eft fundamentum

( feu poti

us ratio fundandi ) relationis fimilitudi-

TT

ialiter füumptum, non cenfetur caufa-

Vi

nis mater

re relationem fimilitudinis, fed folum ille cen-

uj

fetur caufare eam relationem , qui caufat albe-

ld

t

dinem ut inratione fpecifica convenientem cum

alia albedine; ergo idem eft de a&tu peccamino-

üjg

nitatem

fo, ut ille, qui ponit entitatem ac bo

tranfcendentalem a&tus peccaminofi: non fit

A j

cenfendus ponere fundamentum malitie moralis,

dl

fed ille folum , qui elicit talem a&um tanquam

ii

agens

DE SCIENTIA DEI.

403

1 df

agens morale, & cum fu

b

je&ione ad regulas

morum, a quibus defle&it,

Ttas W

, REsPONDEO dift. a. Poteft dici, quodma-

loni,

litia confequatur ad materiale peccati formaliter

u$ ef.

fumptum, fiillud materiale formaliter fumptum

[it in

fit natura prius ad effé feu exiflentiam a&ionis,

itile

prout explicat GoNETUS & SALMANTI-

tlfet

CENSES.C. Sinon habeat prioritatemnatura. n.

ls.

Nam fi non datur mutua naturg prioritas inter

Ti

e[fe & tale e[Je a&ionis libere, quid intereft, num

ortit

D

Deus omnia conítitutiva peccati materialia &

Djunge

formalia fimul ac femel una a&ione ponat, an

imos,

J

vero fücceffive, dum tamen revera omnia po-

nit? Jam fic: quando materiale fcriptionis de-

& de-

formis in puero formaliter fumptum eft tantum

urad

a puero vel calamo , nihilominus ea deformitas

fed ed

non poteft imputari puero, fi magifter antece-

nateri

denter eft caufa hujus formalitatis materialis;

Q pre

ergo idem eft de formalitate actus peccaminofi

t fübd

materialiter fumpti, fi illius eft caufa Deus quoad

t eni

tale e[Je,

fe cd-

DicEs v. cum P. Gonet hic. n. 2o0. — Quod

n arm

licet Deus pradeterminet ad materiale peccati , cum quo

ilitudi

ipfa malitia & deformitas babet indi[Jolubilem nexum ,

FO

non tamen propterea ef? caufa peccati , quia Deus nun-

|e C

quam determinat «oluntatem ad materiale peccati, mifi

j abe

Ut objettive €9. in genere cau/ca materialis & occaftona-

1 CU

lis determinatus. ab .eadem voluntate , que ex propria

amino

malitia &5 defettibilitate praxoidetur. fe ipfam determina-

j

tura ad fortnale vel ad materiale formaliter fumptum &

non fïfj

quatenus fundat ipfam malitiam C2 deformitatem. . Unde

yoral.

talis determinatio & applicatio ad snateriale eft a Deo

nquam

veluti invito & coatto , && folu

noztanquam à Ca

if i

[

agens

[*

t

14

404

DISPUTATIO V.

[

M

U

ma &? univer[ali provifóre , qui debet fubminifivave o

mnibus caufis fecundis prefertim liberis media nece[]aria

',þcn m

Jim

ad agendum , €9' ad attiagendam in fuis operationi-

bus é$ .effe&ibus rationem entis &5 aüualitatem exi-

m

na'& [

j

flentie & operationis ( inter qu& media unum ex pre-

cipuis eft applicatio ad attum ) g. qui debet etiam periit-

n p

st

tere aliquos defe&us non [olum in ordine naturali fed ei-

jam in ordine morali , ut binc magis veluceat. &j mani-

fti; (

geeli

fefletur perfettio fue ju[titie G9* mifericordie €9' pulcbri-

tudo toijus univerfi. Licet evgo «voluntatem bowminis:

Thomi

dofion

applicet ad materiale peccati, quia tamen ad boc move-

tur & determinatur ab ipfa voluntate bumana, fe ipfam

obje&im

Qanbad

jrius natura determinante ad ipfum formale velmateria-

le formaliter fumptum , binc féquitur. malitiam. & de-

Ws o

l

formitatem peccati , que ad illud maleriale confequiüur,

!

A t

l

non. e[fe attribuendam .Deo moventi &$? applicanti ,. [ed

tquie

voluntati illum objettive & materialiter determinanti ad

as

talem moiionem €9 applicationem.

Ex qua refponfine

m lf

&2 dolirina , quam 5'oannes a S, Tbowa , & Vincent.

Vk

Baronius tradunt , & pwobabilem veputant Salinant. in

pb

tra&. de Voluntate Dei , omnes 4ddverariorum impetus

jrtit

totaliter infringuntur , omniaque illorum tela 9 fopris-

ul

mata facillime eliduntur.

]ta Gonet l.cc.

"i

RzsPONDEO dift. Poteft dici, quod vo-

ER

luntas humana ad formale peccati fe determinet

W

.

T0

pro priori nature ad premotionem phyficam,

ETU

ita tamen ut hoc femel conceffo nullum amplius

Ql

poffit afferri argumentum contra fcientiam me:

|

Itf

-diam & fententiam Recentiorum , neque etiam

'

Tl

affignari poffit differentia fententiarum effentia-

alu.'ä

lis c. ita ut remaneat differentia inter has fen-

:

ib

tentias. n.

Si Thomifte etiam reliqui tantum

volunt Deum premovere ad rationem entis , &

[

:

:

a

DE

SCIENTIA DRI.

ti/tïdïe g,( :

405

ad ratio'nem exiflentie in omni formalitate

LT

actus

Atj

liberi reperibilem, & quidem pro priori n

aturae

'ad determinationem creaturze

t e,

z

; ita tamen, ut

ü j

vicifüm creatura pro priori

naturz fe determi-

net ad efe formale a&us tam

purmj.

boni quam mali ;

idem prorfüs docent, quod

olim docui in Me-

:i' fed 79

taphyfica fecutus fyítema P

hil

ofophie Thomi-

5 Ufj-

n

flict; quomodocunque dein

loquatur , nihil

intereft quoadrem. Anv

ero omnes &omnium

! ii

Thomiftarum explication

TM

v$, principia, cof-

clufiones , fequelz,

argumenta, & folutiones

frin

obje&tionum inhzreant huic

Miltri

