per alterum explicat, & id pro terminis &quiva-

()

ii

lentibus accipit :

locó enim citató c. 9. fic ait:

uid efl verius j utrum pre

dicato fibi Cbrifto à fe iffis

t

habituri e[Jent fidem, an-Deo donante Jumpturi ? id eft,

,

utrum tantummodo eos prafciverit, an etiam

g

t

pradeftinaverit Deus eos credituros? . 2. Fu-

li

turum[-

de quo hic loquitür Auguftinus, eft con-

d

Jf

&.de eodem affirmatur illud etle

ditionatum ,

x

NT[N

predefinitum , & ideo prefcitum à Deo ; €rgo

il

01

ex ej

j

us mente: fuþwga ;ond;itionaca funt przdefi-

]

nita.

ubgfr

RESPoiI-

DE' SCIEÉNTIA bÉL

423

1

dl jj

— RESPONDEO ad z. tr. maj. dift, miin. nó

e Obje.

li.

funt fidem à feipfis habituri quod effe ,

-& quoad e[fe

Jüpernaturale. c. quoad tale e[fe. fubd. ind

ependenter

Quttit

a gratia Dei. c. dependenter à gratia. n. Itaque

etiam in noftra fententia a&

us liberi d*cpendent;

| t

à decreto Dei.

z

[l 2j

N

4fd 9. dift. a. . Futurüm illud eft conditiona-

tum dependens tamen à d

y

Id

ditiónato c. aliter. n.

ecreto inätïri'nfe'cä Con-

E

st

OBJICITUR s. S. -AUGUSTINUS l.de bo-

O x

üra]e

no perfeverantiw. c. 9. ait: Si queratur à mobis ,

cur apud eos tanta miracula fa&ta fint , qui ea non fue-

IDum

vint credituri ? munquid dicturi fumus , quod tunc voluit

Chriftus apparere , quando fciebat & ubi foiebat , qui &

"

rant in eum credituri? boc certe de Tyro & Sydone nori

en

eoum

pojJumus dicere, & in dis cognofcimus ad caujas frede-

fHinationis ea divina judicia pertinere ; ergo' ea fcien-

tec i

tia de T'yriis & Sidoniis

nib

pertinetx ad prædfe&ixxäag

*

tionem.

20 1 l

dd

RrsPONDEO.c.a.diftc. Pertiriet ad pra-

deftinationem intrinfecé.c

|s Unut

lutam. n.

onditionatam, C./äfb*föf

equit

OB]JrICITUR 6.

I. Quidquid Deus dOnät'ï

fic ai

l

1

( caüfat, etiam predefinit & predeftinat; fed

i

Deus donat & caufat liberum arbitrium ac con-

1?ä äi

d

fenfum , quó homo confentit vocationi ad [2

T

i

dem; ergo illum przdeftinat, ac proim non án-4

zFU

tecedenter ad fuam predeftinationem cognofcit

e a

eum confenfüm üt futurum.. Msj prob. ex S. A c-

]l

jd

GUSTINO l.cc.c.r7.ubiait: m forte mec ibfa

0 q

(bona opera) dicuntur predeftinata ? erpo mec dan-

iur à Deo , aut ea fe daturum ne[cioit.

!uod: fi dan:

tyr, 659 ea fe daturum effe pigfäi

vit ,. profeto predefti»

j*

4

gzafuz't;

N

L

!

DIS P-UVT ATIO YV.

424

l

í

navit. 2. S.AucusTINUS pro eodem fumit

r

prafcien

tiam & przdeftinationem. Cap. enim 18.

u

jc ai

'

Leeft

it: Deum predetermind[Je &f boc praefciffe,

g'iüm

-quod fuerat ipfé

fa&turus - - quid ergo mos probibet ,

verbi Dei tra&tatores legimus Dei

( decï

quando apud. aliquos

dot

grajcientiam , & agitur de vocatione 'e'leö*tarum, eandeimn

n n

pradeftinationem intelligere.

.

j

ae

g

REsPONDEO ad 1. c. maj

diüþ. min. Deus

M

caufat confenfum exftiturum, c. nunquam exfti-

irae.

turum. n.

Deus non videt fe confenfum con-

W

ditionaté faturum caufaturum, fed tantum videt

n

g

. in fe decretum intrinfecé conditionatum ad tri-

buendum effe a&ui huimano pro illis circumftan-

li

tllet

tiis, pro quibus videt in fe determinationem

lj

Ee

creaturz in fuis Ideis intrinfecé conditionatam.

n

A 2. dift. fumit pro eodem realiter. c. for-

:

JiOn

tia d

maliter. n. Auguftinus tantüm vult dicere, quód

ubi datur frafcientia rei abfolutà exftiture , detur

finond

e

etiam prede[tinatio, i autem objectum non eft ab-

prei

foluté, fed conditionaté tantüm exftiturum , tunc

ii

neque datur abfoluta predeftinatio ; fed tantüm

videt Deus in fe decretum intrinfecé conditio-

fUf

l

ü

natum dandi exiftentiam actui humano.

ï

OsJrciTUR 7.. S. AucusTINUS negat

lil

[

|

M

eorum effe przfcientiam , que futura non funt;

ergo non datur fcientia in Deo fine decreto ab-

foluto. J4mt. prob. l. 1. de anima. c. 12. ait : Jpfa

|

j

il

L

exinanitur omnino prajcientia , fi , quod prafcitur , non

]

jl

erit. — Quomodo -enim re&tà dicitur. prejciri futurum ,

"1

D

quod non eft. futurum ?. Idem repetit in pluribus a-

liis locis; fic l. de predeftinatione. c. 14. in illa

'de

verba : raptus efL, ne malitia mutaret intellettum ejuss

i

ie bujus, non fe-

)fc

aitf Dzäum eft , fecundum pericula vi

4

cundum

*

DE SCIENTIA DEL

425

fünj

1 ndum prejcientiam Dei ,

qui böo prefcioit ,A quod fu-

ii

turum erat , non quod futurum non erat.

dU

Jj

RESPONDEO 1. retorq. Ergo nec datur

it

prafcientia futuri conditionaté etiam dependen-

( ]u

ao

ter à decreto fubje&tivé abfoluto , & objectivé

conditionato, quia talia conditionata fimpliciter

futura non funt ,

Duts

quorum negat $, Auguftinus

[

prafcientiam. .

REsPONDEO 2.dift.a. N eg/a't prefcientiam

1 Q

ftridié ac grammaticaliter dictam. c. Theologicé

Vi

fümptam & laté dictam. n.. Prefcientia ferifti? lo-

ld trj

quendo dicit rei ab/olut? future fcientiam , & hec

lat

utique non datur circa res non exítitura

u

S, PI'O*

ut fallere videbantur Pel

agiani abutendo nomi-

(aftl

ne prefcientiz, & exinde cónftituendo res con-

tor

ditionaté futuras tanquam abfoluté futuras ;

;quöd

quia dicebant v. g. parvulos non baptizatos da-

dety

e

mnandos aut falvandos ob merita illorum à Deo

pr&vifa ac conditionaté

,

ipfis fuiffet vita.

ponenda, fi prorogata

ADOUT

On]jrerTun 8. ex D. Thoma.

I. S. Tho-

mdito

mas deftruit objectum fcientie medie; ergo &

-

ipfam fcientiam mediam. .4mr. prob. . Objectum

w

Ícientie mediz eft veritas obje&tiva de futuro

iütts

4 d

contingenti ante decretum ; fed hoc deftruit ;

ergo. Maj. prob, Futurum contingens ( prout in 1.

:Ji

ent. dift. 38. q. 1. a. s. ad 2. dicit) mon eft determi-

j

minatam.

nai? verum antequam fiat , quia non babet caufam deter-

jtily

2. Simile habet r.

P- q. 16. a. 7. ad 3.

ia

Ubiait: Zlud quod nunc eft ,

D

ex eo futurum fuit ante-

jili

u

quam e[Jet, q

a in caufa [ua erat ut fieret : unde fubla-

51l

tá causd mon. e[fet. futurum illud fieri.

3. Idem do-

"À

cet , fcientiam Dei effe priorem rebüs, nec ab

qum

Ddæsl-

ipfis

[

426

: IBLs PW'U T-A T'I'O'" V.

«l!

ipfis menfürari, fed potius effe illarum regulam;

4l

ergo veritas conditionata non dependet à veri-

"

tate obje&tiva, fed à decreto Dei. p. r. q. 14. a.

il

8.ad 3.ait: Sicut fcibilia naturalia funt priora quàm

!

féientia noftra & menfura ejus,ita [cientia Dei eft pripr

ä v,/r

;tdï

quàm res naturales , & menfura ipfarum. Idem habet

j

122 0.99«2. I.20 3.

j

j

REsPONDEO ad r.n. a

, ad. prob. dift. maj.

Obje&um fcientie medie eft veritas objectiva

4

yis;

antecedens decretum divinum quoad tale e[Je. c.

quoad effe. n. Dicimus, etiam veritates condi-

u

1. 6]

tionatas quoad e[fe pro cafu conditionato depen-

dere à decreto divino intrinfecé & fübje&tivé

li

pl

conditionato concurrendi , fi ponatur a&tus pri-

[j

l

mus proximus per aliud decretum divinum ab-

|

j

—

:'

n

i

IT

folutum.

- JAd 2. dift. Futurum jam prius fuit in fua

tuton

at

caufa quoad e[Je. c. quoad tale e[Je. n.

-- hd 3. dift. Docetícientiam Dei effe priorem

T

rebus quoad determinationem effendi. c; quoad

!

determinationem taliter effendi. n

q i

li

l7)

f

OsjgrcrTuR 9. S. Thomas docet, rem effe

futuram, effe denominationem extrinfecam à pre-

iil

D

paratione, ordinatione & determinatione caufa-

rum ad illius produ&tionem concurrentium ; Ita

»1[8 el

n

4j

enim habet q. 2. de Verit. a. 12. C. & ad 7. Item

in 1. fent. dift. 38. q. 1. a. 5. ad 3.

Ergo non re-

iny

lg

currit ad fcientiam mediam. . 2. S.'Thomas do-

ii

cet przfcientiam futurorum faltem ab/o/uté ponen-

"It

hn nl

dorum effe fundatam in decreto & ab eo depen-

dentem ; ergo idem eft de futaris conditionatis

1[0

li

quia debet idem effe medium cognofcendi , &

I

In 1. dift.

A

eadem;connexio effectüs cum. caufa.

29*

pE ;,')SCIEN';I'I"'IA DÉEI,

427

'e'gulam;

139'. qi1:gorcad 5 ait : Licet qU"e, €9 [cire fint idem

Val

(in Deo) ecundum rem : tamen fcire fequitur volun-

a

?

1

ii

/

tatem, ut imperatum ab ipfa, e[Je autem mon.

Eta.2.

ad 1. Jpfum fcire (in Deo?) efd fubjettum libertati vo-

W

luntati. 3. Quotiescunque S. Thomas explicat

labet

concordiam noftra libertatis cum divinis decre-

tis, recurrit ad infinitam efficaciam divinz vo-

luntatis attingentis non folüm fubftantiam , fed

)]

M

I

etiam modum libertatis in noftris operationi-

!

bus ; ergo non agnofcit fcientiam mediam. 4mt.

CONQ-

jpatet ex didtis 1. p. q.19. a. 8. Et l. z. c

i

:

ontra Genj

lopan

tes. c. 55.

r

- REsPONDEO ad r. dift. . Doc

et futuritic;»Q

Spri-

nem dependere à preparatione caufarum quoad

WU

e[Je. c. quoad tale e[Je. n.

Quód albedo fit albedo

hoc non-habet à preparatione caufarum , fed.

d f

tantüm ,.quód habeat effe. Idem eft de a&tu vo-

Yiorett

luntatis intrinfecé refpiciente hunc a&um pri-

mum proximum contingenter.

Z4d 2. dift. Docet effe fundatam in decreto

: quoi

quoad efJe rei. c. quoad tale effe rei. n

Nam et-

i

iam veritates conditionaté future dependent 3

n

Decreto Divino libero intrinfecé coriditionato

TOU

concurrendi cum actu humano in füis Ideis ha-

iil j I[ä

bente effe contingens intrinfecé conditionatuny

] Jun

& dandi illi exiftentiam , fi per aliud Decretum

2001

Divinum abfolutum ponerentur circumftantis,

mi

41d 3. dift. a. Recurrit ad efficaciam divina

tl

f

/

voluntatis quoad effe rerum. c. quoad tale effe re-

l£

W

j

jum. n. Solum enim effé rerum tam pro cafu

ii

abfoluté futuro quàm pro cafu conditionaté fu-

j

turo dependet à decreto Dei intrinfecé condi-

]l

:

i

tionato, concurrendi ad actum primum proxi-

)

mum,

428

DISPU T*ATWIO V.

Jl

mum , fi per aliud de&retum divinum abfolutunt

"

poneretur ille a&us proximus.

AfId

OsprcrruR ro. 1. S. THoMaAs docet,

u

non ideo res fciri à Deo , quia futurz funt, fed

f

ideo futuras effe, quia fciuntur à Deo ; üt patet

ï

5

ex L. p. d. 14-a.8. ad 1. Et q.2. de verit. a. 14.

g

ad I.

?. MoLrNA docet, praedeftinationem

i

tantüm effe certam certitudine caufalitatis me-

voli

diorum : econtra D. Thomas q. 6. de Verit.a. 3.

volunt

dicit; hoc effe contra fcripturam & contra di-

EEUIT

&a SanGtoram. Et Quodlibeto 12.3.3. ait5 prz-

pE at

deftinationem habere certitudinem ex parte /ci-

n

entie Dei , qu& non poteft falli, ex parte volunta-

ii i

m

tis divine , 'cui non poteft aliquid refiftere, & ex

parte providentie , que& certiffimo modo ducit ad

i,

finem.

1

qwmdmnn

ücityr

N

ResPoNDEoO ad r. dift. Docet non ideo

res fciri quoad effe , quia futurz fünt. c.

ferent

; qqo(ad

jnt t

tale e[Jc. n.

Ad 9.

dift. Dicit hoc Molina de certi'tudine

ftur

Dur,

obje&iva quoad zale e[Je a&ionum liberarum. tr.

quoad effe. n. INeque contradicit D. Thomas ;

Lt

M

videtur enim hóc ipfo locó certitudinem prae-

deftinationis quoad zale e[fe a&tionum liberarum.

t

referre in fcientiam mediam, quia eam refert in

Wil

E

providentiam.

OBIICITUR II.ex ratione.

T. kareaturæ

a

j

j

poflibiles non aliter cognofcuntur à Deo quàm

T0

in effentia feu omnipotentia divina tanquam 7n

0

caufa ;; ergo non eft alia futurorum cognitio in

g

Deo nifi in decreto feu in omnipotentia üt de-

U'üa]

terminata per decretum.

2. Scientia media eft

W

|

tota Jpeculativa, nec facit fed tantüm explorat re-

M

rum

Dt '$CIE NTIA DETI

429

)lütum

rumfuturitionem : econtra fcientia Dei eft pra-

Gica & caufa rerum ; ergo fcientia media non

lo

eft divina. 3. In qualiber fcientia debet admit-

"

ti medium n quo & per quod cognofcitur obje-

pate

&um ; fed ífcientia media nullum habet tale me-

L

dium ; ergo. AMin. prob. Scientia media in Bgno

Iefr

rationis antecedente fuum decretum non cogno-

i Q]e

fcit res conditionate futuras 1. in fuis ideis 4 üt

W

voluit /&crpivus Rom. . nec in comprebenfine

n

voluntatis creatz. 9. nec in caufis fecundis feu

; pte

in voluniate bumana nude fümpta , fi operaretur fi-

1e [

ne concurfu Dei, üt docet RAY NAUD. 4. nec

ihtti

in decreto cognito £ futuro in fequenti figno ra-

&ex

tionis, üt vulLt SUAREZ.

5. neque in veritate

ial

objetiva , üt vulL VAsQUEZ ; ergo. nt. prob.

quoad omnia membra. Quoad 1. Res ante decretum

1

divinum funt in ftatu purz poffibilitatis, & indif-

qui

ferentie ad futuritionem ; ergo idee non pof-

funt reprefentare res in quacunque hypothefi

itdin

ii

futuras nifi üt determinatas à decreto. Quoad 9,

'um- fi', "

Deus non poteft aliter cognofcere fütura con-

VOTA

tingentia in fuis caufis nifi in quantum in illis

Continentur; fed actus liberi non coütinentur

mp

eratut

in voluntate humana.vel in aliis caufis neceffa-

efert i :

rió fed indifferenter ; ergo Deus etiam Jüpercom-

prebendendo caufas non determinaté cognofcit a-

tettlt

Jl

&us liberos contingentes. Quoad 3. ". Implicat

0 g

Deum concipere aliquid poffibile independenter

nl

à fua omnipotentia ;- ergo. Item,inquirere quid

j

jl

homo ageret fe folo, & fine concurfü Deoi,efti-

l[j[de

em ac inveftigare , quid homo facturus effet,

"t

lipfe homo effet Deus ; fed hoc eft abfüurdum;

M

ergo. AMaj. patet ; quia folus Deus agere poteft

inde-

f

439

,bISPUTAT«Ib V.

independenterà quocunque alio. Qyoad4.v Deus

TU

non poteft cognofcere fua decreta at futura ; er-

poü

il

go nec poteft cognofcere futura contingentia in

fuo decreto àz futuro in fequenti figno rationis

mb

ad determinationem creaturg. z4miprob.1. D.

! i

"'Thomas q. 6. de verit. a. 3. ad 1o.ait : z4tus pra-

i

deftinationis cum men[uretur eternitate , nunquam cadit

nl

in preteritum , ficut nunquam eft futurum. K Unde fem-

l*

ger confideratur £ egrediens à voluntate. per modum li-

J

dertatis. Prob.2. Deus cognofcit fuum decre-

eda

tum intuitivé ; ergo nori cognofcit illud à£ futu-

qun

vum, fed t prafeus , quia hec eft diftinCtio cogni-

17

J

tionis intuitivz ab abftractiva, quod illa confi-

Illud quod

lg.

deret obje&ta üt prefentia. Prob.3.

iM

concipitur 24 futurum , concipitur fub non effe,

j

if

feu fub exfpectátione & tranfitu à non effe ad ef-

ïe

3

WA

fe; fed nihil in Deo poteft concipi fub non effe

& fub tranfitu à non effe ad effe ; ergo. Prob. 4.

l,

Decretum Dei eft eternum, & üt tale à Deo co-

I

teud

gnofcitur; ergo non eft poffibile decretum, quod

poffit cognofci àt futurum. Quoad 5. membr. . Ve-

u

ritas objectiva tantüm conditionata nec datur

(tiiy

r

nec dabitur aliquando ; ergo

!

REsPONDEO ad 1.dift,a. Creature poffi-

gpu:au'oz

biles cognofcuntur in effentia divina :/anquam

ïa,&

&

caufa quoad effe. c. quoad tale e[Je. n. Nam tale

e[Je eft contingens & pertinet ad effentias rerum

U |

exiftentes in ideis divinis.

|

E

- * Ad 2. dift. .. Scientia media explorat )ta:ntüm?

AK

rerum futuritionem dependentem à decreto

il

QUO-

M:

j

!

ad effe rerum. c. quoad taie effe. n.

d 3..c. maj. n. min. ad prob. n. a. & dico,

:W

quod actus liberi conditionaté futuri cognofcan-

tur

[

DE SCIENTIA DEIL

431

. D

tur à Deo in Ideis divinis, ubi reperitur e[fe con-

!05 et,

tingens conditionatum pro quovis actu primo pro-

intig l]

ximo poffibili, dependens tamen à fuo decreto

ILionis

enerali libero , fubjettivé conditionato , concurren-

L«]y

di & tribuendi exiftentiam determinationi vo-

luntatis humanz pro quovis. actu primo proxi-

T (

mo,fi ifte ponatur in effe abfoluto per aliud de-

Ildüfem.

cretum divinum abfolutum. ltaque Deus hoc

il

modo videt atus liberos conditionaté futuros

| d.

in fuis Ideis, ut dependentibus à decreto divino

Jf

generali fubje&ivé conditionato concurrendi

C0fni

cum quovis actu primo proximo, fi ponatur in

Co0f-

effe abfoluto per decretum aliud divinum abfo-

I quod

lutum. . Hinc cum eatenus fentiam cum A o5

i dft,

D10 RoMANO, füperfluum eft, refpondere

TP

ad difficultates , qu& pugnant contra aliorum

n dfe

explicationes , quamvis quarta & quinta expli-

Dd

catio, nempe Suarezii & Vafquezii, forté non

Dtoo.

longé ab ifta /Egidii Romani quoad fübftantiam

Imyqui

tecedant, de quo viderint alii, quos ea cura cir-

l, Ve

ca quiftionem fa&ti follicitat.

Quod veró effe

oc Qd

contingens in Ideis divinis poffibile fit, patet ex

decretis Deo liberis, quz , ut oftendetur in Di-

t pf)nï-

fputatione fequefite, funt Deo adzquaté intrin-

pl

feca , & intrinfecé contingentia. Quod fi in

Nanit

Á

decretis divinis poteft reperiri effe contingens

j fU

cur non poffit reperiri in Ideis divinis , przfer-

tim dependenter à decreto divino libero gene-

: t

rali, quod & ipfum eft intrinfece contingens ?

Juomodo autem poffit dari modus tendendi

&t

Jubjettio. conditionatus ,. & e[Je contingens conditiona-.

TOU

tym, explicabitur infra.

gf]ofC?lU'

(f

»LQ'BJPIC—D

432

DISPUTATIO V.

n

p

pl

OnjrcrTuR 12. Scientia media eft cogni-

jl

tio futürorum conditionatorum ante decretum

p

voluntatis divinz ; fed talis non datur ; ergo.

t

j

Min. prob.

Ante decretum divine voluntatis

na

(qua Deus fe determinat ad extrahendum res é

jn!

iaj

ftatu merz poffibilitatis , & ad dandam illis exi-

ftentiam pro aliqua temporis differentia abfolu-

gingenüa :

gj OT0

té vel fuppofita aliqua conditione) nihil abfolu--

x a

té vel conditionaté futurum eft , adeoque nec

cognofcibile à Deo ütfuturum ; ergo. Znt.prob,

ilud be

iliquió

Res in e[fe attuali intrinfecé dependent à caufali-

tate Dei; ergo etiam in effe po[fibili dependent

n

f

ab éadem caufalitate poflibili.

Ergo nunquam

in ftatu poflibilitatis poteft intelligi aliquid cau-

n

D

fatum , nifi mediante previa caufalitate Dei,

t od

non poffibili tantüm ; ergo actuali.

fhcifum

RESsPONDEO. tr. maj.n. min. ad prob. dift.a.

Duns

dlionstur

Ante decretum divinum fübjectivé conditiona-

tum nihil eft poffibile etiam in effe conditiona-

inb, t

to. c. ante decretum divinum fubjeGtivé abfolu-

tutoatt

tum. n.. Senfüs patet ex dictis.

tun, ff

- Driczs r. Repugnat divinis decretis ab/o-

1177

luta futuritio ; ergo etiam repugnat conditionata.

Vf t

ZInt. patet ; quia Deus non eft mutabilis , ut po-

nl

nat nova decreta. c. pro. Sicut repugnat Deo

F !

Ipoy

mutari abfoluté , ita etiam repugnat mutari fub

DN

quacunque conditione ac hypothefi; ergo.

RESPONDEO. dift. a.

Repugnat decretis

Oi

divinis futuritio futuritione temporis ac reali.

1

d

c. futuritione rationis ac formali. n. Sicut enim

E

"

!

!

'

ititm,

1

D

ll

Ra

in Deo unum decretum eft prius altero, ita hoc

ld n

eft futurum refpe&tu prioris , nempe prioritate

s & fu-

& futuritioqe rationis. Et talis priorita

g

Mn |

turlitio

]

DE S CIXE,N'T IA DEI.

433

:l e& N

;

l

!

l

& d

turitio datur inter decretum Dei

M

l

E

ditionatum , & particulare abfolut

um

generale con-

^

atur; t

cx

—

E

* Vil

LL

4

E

E

!

-

- DicEss rz1. Vel illud decret

um conditiona.

tum previfum effet Deo liber

um vel neceffa-

L*ïïïdumres

——

rum? neutrum poteft dici ;

damWSfy'.

ergo. JMin. prob,

Non mnece[Jarium ,^ quia alioqui

n futura illa con-

Qu

tingentia effent eti

am neceffaria.

Dillij,

i

Non lz'berum,

MAT

quia omne liberum füpponit aliqu

od decretum

feu a&tum voluntatis actualem

. quo imperetur

0, Aij

illud liberum 5 ergo illa fcienti

Dnt ia

a adhuc füpponit

aliquod decretum actuale.

depati

RresPONDEOtr.M

a

) DuUDQ

fit liberum. d prob. dift

.

j. n. Min. & dico, quód

Omne liberum"fuppo.

liquid c

nit actuale imperium vol

untatis fubjective (a]-

itate Di

tem conditionatum. c.

fubjectivé abfolutum. n,

j. d

Hoc ipfüm enim eft in

quzftione.

j di

DrcEs rrr. Siillud decr

condition

n

ditionatum non convenit

etum fübje&tivé con-

Conditot.

(f

menti Divinz necef

fário, tunc

convenit menti di

Í

ving tantiüm for-

Qu fl

tuitó ac cafualiter & p

reter intentio

nemfdiViq-

nam ; fed hoc eft abfürdum ; ergo.

hi

RESPONDEO r. retorg.

in ipfa Volu'nfa'te

af

actuali creandi mundum ,

.

que convenit Deg

bs od

independenter ab alio prev

10 decreto divino.

p

.REsPONDEO 2. dift. Maj. C

onveniret Deo

mj

fortuito , nifi divina fa

pientia fuaderet concur-

; ay

rere cum omni creatura

pofito femel actu pri-

t d

!

m1o proximo. c. fecus. n. Cafuale & fortuitum

jj i

non dicitur, quod ex confil

io fapientiz, quamvis.

N

M

contingenter, fit.

o

Drces rv. Vel decretu

:I'O,

m illud eft phyfice

]

fjofltat

predeterminans vel non ? n

eutrum poteft dici ;

r

i

ergo.

Non primum; quiai

l

d repugnat di&is in

- D. Zhmort Tratt, de Deo.

e

priO-

DISPUTATIO V.

434

"m

priori

quaftione. Non facundum ;'.:quia 'decre-

ul

tum d

e fe'indifferens non ponit determinatam

31 i]

futur

itionem rerum contingentium.

n

REsPONDEO dift. c. Maj.

n. Min. & dico,

J ;;eiün'j

quod fit phyficé predeterminans ad e[Je , non ve-

[ j |

roó adiálee[]e , attamen predeterminatione non

nditionatà.

gion

abfoluta, fed /ubjettivé co

d

Dicres v. Si darentu

rin Deo talia decreta

tunc etiam daretur

fufpenfio con-

glie

conditionata,

noltdt

ditionis , ad cujus eve

ntum decreta illa manent

conditionata ac fufpenfa ;

fed hoc eft falfum;

v 1

frbtt

ergo.

Min. patet.

quia con

ditio illa , ad cujus

eventum decreta

divina conditionata manerent

fore lt

k

fufpenfa, effet pofi

tio a&us primi proximi , &

"

ffet voluntas divinà po-

riü,

hujus conditionalitas e

stl

nendi acum prim

um proximum; hzc autem vo-

l

1

ft abfoluta, ac confequenter

lt

t

Juntas divina jam e

fb

etiam omnia alia decreta

dependentia ab hac

conditione effent abfoluta.

Maj. prob.. INihil di-

teüter

Q5 10

citur conditionatum, cujus conditio eft jam pu-

rificata v. g,

non eft veritas hec contingens con-

o

ditionata, dum

dico : fi Pater tuus jam fü mortuus,

' I

contrabotecum, fuppo

fito quod jam fuerit mortuus

D pOD

&us cenfetur effe abfolutus

TOR

eoipfo enim contra

l

eó momentó implete conditi

onis.

Ergo.

lul

Daretur fufpenfio

RrsPoNDEO dift. Maj.

a tj

conditionis formaliter pro priori figno rationis

wem

ad decretum abfolutum non ponendi aéctum pri-

:

33

ï

mum proximum, requifitum ad

effe abfolutum. c.

&, D

ealiter.pro prio-

daretur fufpenfio conditionis r

ii

(

ti inftanti temporis àd decretum abfolutum. n.

"ng

Os]rcrTUR I3. Scientia media eft inutilis

«

ergo non

N

ad dirig;ndum Deum in fuis decrgtis -

datur.

|

DE SCIENTIA DET.

435

| decre.w*

datur,. . Zfnt.

prob. 1. Nön poteft aüïgna

ri ali-

Üfatam

quod inftans i

n quo antecedent

er ad decretum

divinum intelligatur ali

qua veritas objectiva üt

| dico,

futura in aliqua hypoth

efi;

ergo. prob. ». Deus

n ve.

e Dom

predeftinat antecedenter ad

previfionem meri-

torum , & in hoc priori fig

DO ad previfionem

meritorum jam videt fe habe

luetg

re efficacia media ad

pertrahendas hominum vol

untates ;

ergo non

i.

Ti

indiget fcientià mediá quafi exploratri

ce, ut;cg-

gnofcat quid agerent homines; fi dar

et illis hoc

füllm;

vel illud auxilium.. prob. 3. Si Deu

d aju

S uteretur

T1&rent

Ícientià mediá in fuis decretis

V. g. in conver-

fione hominum

, poífet abíoluté incidere in a-

u,&

liquem -hominem ,. qui contradiceret omnibus

i po-

gratiis ,. & fic refpectu talis hominis nihil vale-

W.

ret fcientia media; ergo. mr. prob. Homo refi-

quaa

ftere poteft fingulis, nec major eft ratio irrefj-

T

N d

ftibilitatis in omnibus fimul fumptis; ergo poteft

refiftere etiam omnibus. 4nt. prob. Irrefiftibili-

Ljmp

tas non minuitur aut augetur ex additione vel

hs QU

fubtra&tione plurium gratiarum.

HU

TOOrQU:

RESPONDEO n.a. ad 1. probationem cüfc a.

Non poteft oftendi aliquod inftans antecedens

ibfolut

Ol

prioritate temporis. c. prioritate naturgm. Jubd.

Antecedens prioritate. naturce

quoad efíe c.

jupai

quoad tale effe. n. —4d prob. 2. tr. a. quoad z.

qitioi

membr. quoad 2. membr. autem dift. Videt

&umpfi'

Deus fe habere media efficacia non neceffitan-

þluwm' CI

tia.c. neceffitantia. n. Eo ipfo quod Deus tan-

Y p

tüm videat fe habere infinitudinem mediorum

i. D

Coi&rMorum , quorum unum neceffario congruit,

(j

debet confulere fcientiam mediam, ut reperiat

jb

congruum. 44 3. prob.n. a. Ratio eft quia in

e2

Deo

436

SCDpISPUTATIO V.

"n

4n

Deo datur poffibilitas omnium entium ; ergo

W

"

datu

r etiam in Deo poffibilitas actüs intenti à

"

Deo.

Ergo cüm ill

e aétus poflibilis neceffario

fpe&um ad aliquem actum

habeat intrinfecum re

jimll

prim

um proximum (eó

quod omnis a&us liber

.mftm

intrin

fecé refpiciat actum primum pro

ximum

D

cognofcendo hu

nc a&um poffibilem , eo ipfo

i^

etiam cognofcit med

ium, dependenter à quo a-

as

&us eft fecuturus.

Dein poteft dici, quod im-

l

m

ile fit contingent

ia infinita procedere uni-

poffib

ntium : hincin-

T

formi

ter'ex ipfa natura continge

Concat

ter infinitos actus poffibiles infall

ibiliter eft ali-

judii

qui

s a&us bonus, quem Deus previdendo ut

u

refpe

&ivum talis a&us primi proximi, poteft

n

m primum proximum.

ponere talem actu

juym

OBJICICUR I

4. Scientia media eft inutilis

ad concordiam humani àr

bitrii cum przedeftina-

gt

Ant,

j

tione & gratia efficaci ; ergo non datur.

Authoritate omnium feré Tho

mifta-

"Y

prob. 1.

jb

rum. prob.

». Authoritate plurium Doctorum

7)

ex omnibus

Academiis ac Ordinibus, quos re-

S. Thoma, & Salman-

[ 7

ferunt Alvarez, Joan. a

m

ticenfes. prob. 3.

Authoritate Àc

ademiz Lovan.

nfüram: Sententia bec (fcienti

?H&

J

-que tulit hanc ce

UT

4nedig) Scripturis i

lludit ,, Patrum te[limonia in alie-

Ji

à Pelagio non fatis procul abfcedit.

fs

-mos fenfus detorquei ,

B

prob. 4. Authorit

L

ate ScoTI

, qui in r. Sent. dift.

-

ait: Tünc autem (id eft, in illo

N

39. q. 1. $. Fifo,

ib

xrimo inftanti) nen

funt. vera contingentia , quia ni-

tunc , per quod babeant veritatem determinatam ;

ch

hil eft

.

natione voluntatis divine jam funt

U.

pofit

aautem determi

UEf ,

videlicet pro illo fecundo inflanti; &9

hec eadem

iij

fant

lis

vatio erit intellectui

.difvino inzelligendi ifla, qua

jam

DE SCIENTIA DEIL

437

; m

jam . vera!in fecundo inflanti. pvob. s. quiaex ipfa

Yenti à

Societate hanc ícientiam mediam rejecerunt

Ceffriy

Henricus Henriquez; ,. Typban. & 4zor &c, quorum

7

aCum

utimus L. IV. Inftit. Moral. c. 2».

q. 2.-qi66

5 Ilber

Pauci yuniores T beologi fortaffis ut voluntatem noftram

mm)

liberam faciant , faciunt faerilegam ,| dum megant ,

) ipfo

Deum libera opera nofira. bona predefimire. P RO.

U 2-

ANT. 6. Authoritate S. AucusTINI.

Augur

J

ftinus iftà fcientià non fuit ufus ad explicandam

reui.

iftam concordiam ; ergo ipfi vifa fuit inutilis.

linci

ZInt. prob. ex confeffione MorrN , dum in L.

eft l-

Concordie Ulyfyp. edidit 1588. Fol. 487. ait:

ndo ut

Siea data & explanata fuillet ab JMuguftino , fortà

poteft

nunquam Pelagiana berefis fuiffet exorta , — meque Lu-

tberani tam impudenter libertatem arbitrii noftri fuiffent

'mxit'üs

aufi negare obtendentes , eam cum divina gratia & pre-

deltme

deflinatione coberere non po[Je ; meque ex duguftini o-

r 4

pinione concertationibusque ejus cum Pelagianis tot Fi-

lh Omi&a'

deles fut[Jent turbati , mec ad Pelagianos defeci[Jent ;

oona

faciléque. reliquie ille Pelagianorum in. Gallia , quo-

rum in-Epiftolis Profperi & Hilarii fit mentio , fuf-

quo !

sl

fent extintig, PR on. 7. S. AUGUs TINUS fate-

eLont

tur modum conciliandi libertatem cum divina

(cient

gratia & predeftinatione effe difficillimum , &

j ind

pro illo explicando femper recurrit ad infcruta-

bilitatem judiciorum divinorum ; fed hoc effet

T

yent, u

bfä*ä

facillimum' in fcientia media ; ergo hunc mo-

.j

dum non agnovit S. AucusTINUs. Maj.prob.

, ii*

ex l. de Gratia Chrifti c, 47.. Et l. 4. contra Tu-

gj

lian. c. 8. ubi ait: Ifta que[lio ubi de arbitrio liberta-

Us, ? Dei gratia. difptatur, ita eft ad. difcernendum

n ]

J

l)

ii

4

dificilis , ut quando defenditur liberum arbitrium , - ne-

do autem a[[eritur Dei

W

j

garz' Dez' &ratia videatur 5. quan

jfm/

R

gratia,

438

DISPUTATIO .V.

j

f

gratia liberum arbitrium videatur auferri. PROB.$8.

ii

Ex illo modo conciliandi libertatem noftram

1

Auguftiniano, plurimi fideles fuerunt turbati, in-

f

ferentes, per illum everti libertatem occafio-

Af

némque dari hominibus torporis & negligentis;

l WH

prout in fuis Epiftolis teftantur PRosPER &

Al

HirLARIUS, quod iterum non contigiffet , fi

$(

i

S. Auguftinus infinudffet fcientiam mediam.

t5 T0

PROB.ANT. 9. Efficacia gratie & predettina-

tionis juxta do&trinam S. Auguftini oritur ex o-

»Snando

w

mnipotentiffima Dei poteftate & fupremo domi-

Tj (i

li

fio, quo magis habet in fua poteftate volunta-

yn d

(f

tes hominum , quàm ipfi homines fuas, üt do-

Jj

cetl.de Corrept & Gratia c. 14.

PROE. IO.

(X

Qu qi

Efficacia gratie & przedeftinationis ex S. Augu-

Mi

1u)

ftino contra duas Épift. Pelagianorum c. 19. ta-

BOR

lis eft, ut de nolentibus faciat volentes , &2 de repu-

fl

bl

gnantibus confentientes ; fed gratia fcientic condi-

tionate ex nolentibus in ftatu conditionato tan-

i^

n

tüm volentes facit,in ftatu abfoluto autem nun-

[l

futi

quam facitexnolentibus volentes; ergo. PROB.

ANT. I1r. Modus Auguftini diverfiflimus eft à

(l

AT CUT

inodo explicandi libertatem ; quem habuit Fau-

fius Semi- Pelagianorum Coripheus, qui in l. de

Wt

(

lt

!

Gratia fiepe inculcat hoc principium : mifi pra-

feientia explorárit , prede[tinatio nibil decernit ; atqui

ii

1

hic modus non eft multüm diverfus à fcientia

100f

media; ergo.

*

i

RESPONDEO n

.'a. ad probatiönem .

Atl

& 3. dico; illos Theologos pollere Authoritate;

ülf PT

fed pollere & reliquos; par autem in parem im-

m

"r

perium non,habet, 4d 4. prob. Scotus tantum

tequirit decretum divinum ad veritatem con-

(

tingen-

DE SCIENTIA. DEIL

439

0 $

ti.,ngenti'um quoad e[ft ,. non.quoad tale e[je, quals

( Tif

& nos requirimus. Scoti certé Difcipuli prz-

Wt j

ter paucos illam praideterminationem malé éx-

CCafto.

plicatam in Scoto non inveniunt.

ld. s. prob.

dIligs

'"Theologi Soc. J. hic allegati ex in

ftituto non

u &

traétant prefentem materiam , aut certé non

3

z

profundé ingrediuntur ,. nec etiam pro "oThomi-

m

flis claré loquuntur , aut tantüm carpunt ali-

Ql

quas novitates fuorum "Theologorum nihil defi-

Ia

gnandoinfpecie. Quod fi effent contrarii, quid

) QO

tum? /d 6.7. 8. 9. & 10. prob. Admitto impri-

Olünt

mis, quód 5. Auguftinus claré fcientiam mediam

lt do-

non defendat; multó autem minus verofimile

j. I0,

eft; quód defenderit premotionem malé expli-

Nupt-

catam quoad tale e[Je.

Hinc aütem oriebantur

&9- &a'

ille turbze, dum tantüm inftitit veritati conclu-

i n

fionum dogmaticarum ex Scripturis, & non erat

» Conid

follicitus de modo Tbeologico aut. Philofophico

YO Ui

explicandi illas veritates dogmaticas. .Ex hoc

m ml

etiam fonté profluit; quód S. Auguftinus faffus

DEU

fuerit , modum conciliandi effe difficillimum;

us d

quia revera difücillimum eft conciliare liberta-

yit D

tem cum efficacia divinz gratie, nifi quis claré

rIn

j

agnofcat fcientiam mediam. Et eadem caufa

eft, cur S. Augüftinus toties recurrat ad omni-

j

jj

]

potentiam Dei , dum fatetur, fe ignorare mio-

f

elli

pum concordie. Ceterüm gratia congrua M o«

LIN E cqué facit de nolentibus volentes ac.praemotio

MP

ila malé explicata, üt patet revolventi di&ta.

pontat

Zl x1. prob. Fauftus voluit prefcientiam debere

g

explorare, quid voluntas humana ex viribus

du

propriis maturalibus fit actura fine gratia Dei prz-

p

veniente , concomitante & adjuvante , ita ut

t

depen-

Ee-4

DIS'PUTIATI«O 'V;

449

|

)

dependehter à previfione illa conditionata me-

"

ritorum v. g. in parvulis fine baptifio deceden-

usF

tibus Deus abfoluté decernat pro ilis poenam

r

('i

aut gloriam, juxta quod praviderit ipforum me-

:

rita vel demerita conditionaté futura, fi vixiffent

, u[a1

[ i

diutius; & in hoc etiam nos differimus à F Av-

ial

$T0 longiffimé; juxta nos enim non merita con-

E

ditionaté previfa, fed fola bonitas Dei movet

Déum ad concedendam homini hanc potiüs

aq

siturd

quàm aliam gratiam , etfi priüs (prioritate ra-

tionis ad decretum abfolutum) exploret Deus

tf

pl

per fcientiam mediam , queenam gratia fit con-

grua vel non congrua refpe&tu hujus hominis ;

ag

merita autem vel demerita conditionata przvi-

r

fa nunquam movent Deum .ad ponam vel præ-f

- ) qu

À

I

miumï parvulorum.

|

M

ït:

Os 1c1TUR 15. Ex Scientia media fequun- -

n

ts

tur plurima abfürda ; ergo. fmt.prob. r. Scien-

tia media viam fternit errori Semi - Pelagiano-

Y

hi

rum , quo dicebant ; initium fidei & bone vo-

luntatis non effe à gratia fed à natura; ergo.

Qid

tl

"nt. prób. Determinatio voluntatis in hac pre-

fÍcientia divina non poteft previderi üt caufata

as

