12. Utrum ad falvandum myfterium Trinitatis

l

;

li

debeat in fenfu reali admitti,in Deo falfifica-

i

ti illa duo principia: Owecungue Junt eadem

Hl

uni tertio, funt. eadem inter [e. . K : Idem

: m

-son potef? fimul e[fe , & non efe?

ibid.

l

m

13. AnMyfterium Trinitatis poffit naturaliter

|

i üUIUl

demonítrari ?

ibid.

àd

l

APPENDIX. SyftemaD. Auguft. de Gratia,

d

n

& Prgedeftilïatione exScipione Maffei. $14

A(f

R

M Sgb

"-

7M

|

i

N

j

4

z

a

BIURHATIH

Im

ni

p

AAE

LU

--

Z

L

Y cax

ï*-*!

decre ]

EEE

ii

,

[l

T

p

,

n

ïü

bl

]

»

w

"TP

N

—i(

87

aE

Ib

TILUT

!

ä:

N

ERE

E

1]

i

N

?

j

5 ,.-2

QU M

EE

s

TA

NT

uml

ES

-

»

u

DA

^

;

Yaj

:

à

B

-n

RUE

BEECISIIS.

7

"-

v

UP

Yj

L

E

..:*ï

DN

ET

iy

s

0j

d

AILLLLLREQULU N]

74

p - r —

I L.

C

MÓ TA .

NRS

Qu T N

,

L

2

z

——

L i a — d

';—1'.'-

B

al

ul EOR EY TT N

n

A N en A

vtf

dU

PV,

;

I

"'

Mi

n

ftelle

g

De() HV

r (

T'ra&atus

Dus t

Tnit at

Ioid

RE MA

fyiatio

st

tedicy

-

Proemium.

ii

(oneg!t

uibus olim verbis ApORoiüs Athe- ..

nienfes compellat, his nos 'Theolo-

ts t

Q

gia SS. Patrum, & veterum Theolo-

Onisist

gorum irvitat.

l'rinit

Dd gmorantes. colitis, in-

quit, boc ego annuntio oobis. A&t:17. Deum

f& enim TPeologis ipfo fuo nomine loquitur, bo-

ll/4!i num bonorum omnium

; defideriorum finem,

t lea

& terminum totius fpei noftre ultimum.

Ó

Hoc ens interminum experimentali notitia

m

aturdi

;

per fruitionem hoffe, fümma noftra beati-

l)

d

tudo eft; fed exactius prenoffe iz enigmate,

l Cri

;

ingens peregrinantium ad querendam tantam

fj poffeffionem bonorum incitamentum , & ne-

gotium vite humane primum eft.

JDeus ,

inquit

T — Then. Scbol, Tmftl

2

DISPUTATIO L

uÀl

inquitxl. cc. Apoftolus, fecit ex umo omne ge-

nus bominum, querere Deum, fi forte attrectent

eum aut imoeniant.

Inveftigemus proin in-

comprehenfibilem naturam. & operationem

Dei, ut quó fublimior apparuerit intellectu

humano, eó ardentius queratur amore. $0-

le enim cum brutis incline in terras anime

l

defpiciunt propiorem fcientiam Dei, que

aliud pre Deo quzrunt.

Ceterum in hoc

T

n

: "Tractatu Ordo Difputationum fequens erit :

u

1. de Exiftentia Dei,

àtl

u

2.

de Effentia Dei.

de Attributis Dei.

De vifione intuitiva Dei.:

de Scientia Deli.

. de voluntate Dei, ac præfertim

NO |

i

de predeftinatione.

lg

7.

de Trinitate.

Cgpp

Jtijin

KEU

I—

cx

La

50

7)

U

z

('//,

R—

——

hi

£2

PA

L

E

A

k—/lüï

—

L— —— cc—-

z o zz

—

lii

[

p

f

; Q

I

LI—2

— ——

E

—

DIS-

——

DE EXISTENTIA DETI.

3

? Ofo

XXCX OXX X X X X X* XX XX X* X* x

dzmüefll

pton l

DISPUTATIO I

r

tel

De Exiftentia DEI

n VUl

0. &

& d

e'exiftentia Dei in Metaphyüca Ph]lof'o-

D

phie Pollingans tria jam. examitiavimus.

e »

I, Àn Exiftentia Dei poffit demonftrari

11j

? Crit

quáfi à priori ?

2. Utrüm 4 fo[teriori ?

3. Uttum

permiffo proce[Ju 1n infinitum ? — Reftant nunc due

Qu"efclones.

. An exiftentia Dei fit per fe,

àut lümine nature nota ?

9. Ah exiftentia Dei

potlit invincibiliter ignorari diu ab ádulto ?

QUJESTIO 1.

l

Zin Exiflentia Dei fit per fe, aut lumme

nature zoía ?^

o

OTANDUMI. Aliud effe5 quod propofitio

"dicatur mota per fé ;; & aliud, quod dicatur

MWZWZB naturc nóta,

Ab ARISTOTELE I. Poft.

C.3 propofitio fer fe nota vocatur illa, que pene-

A Theo-

tratis terminis [tatim movet ad fui a[Jenfam.

logis autem, in /?rittiori acceptione hujus termini,

propofitio per fe nota definitur effe illa, ubi predi-

catum includitur in ratione fubjetti , prout explicabi-

tur infra

Econtra propofitio /umine nature nota

eft, quz ftatim movet ad fui affenfüm , etiamfi

predicatum non includatur ia ratione fubjecti.

Sic enim, quando fit fermo de mundo, ftellis , &

de aliarum rerum à nobis vifibilium :vel fenübl-

Di

A 5

]lium

4

DISPUTATIO I

iiuni exiftentia, nemo de hac exiftentia dubitat,

|

")

, 0

a

quia lumine nature notum eft, ea exitere, quae fen-

fu percipiuntur..

a

a

NoTaNDUMIIL Si votuim per fé accipiatur

in latiori acceptione, prout aeccipitur ab ARIs-

I N

EUR

TOTELE pro eo, quod flatim movet ad fui a[Jenfum,,

fic contingit ; triplici modo aliquod objectum

duX

H

N

dici notum per fe.

uando veritas propofi-

tionis immediaté in fe ipfa redditur evidens per

Qu

&ne

dumen, aliquod maturále aut fapernaturale nfufum. Sic

per fe notafunt non tantum coritingentia, v. gr.

; d

Va

quód exiftat mundus, & quod eatenus non falla-

mur per experimentalem notitiam fenfuum; fed

f

etiam alia principia lumine nature nota, v. gr.

ln

quod tibi mon is fieri, alteri ne feceris: ideim mon poteft

[iUT.

(

fimul effe, & non effe : quecunque funt eadem uni ter-

tio, funt eadem inter fe Coc.

Idem eft circa omnia

.T

principia indemonftrabilia, quorum juxta Philo-

qu

fophum datur intellettus , feu cognitio intuitiva,

o

fine ullo ratiocinio.

Talia principia indemon-

da

ftrabilia, aut certé demonftrationis non indiga

funt principia morum , v. gr. virtus eff colenda, &c.

m

li,

Sicut enim Deus animalibus impreflit notitiam

tnig

earum artium ; que cuivis neceffarie erant ad

Qj

fuum finem v.gr. edifieatorie & politice api-

t

bus, ceconomice formicis, textoric araneis; ita

l

notitia circa principia prima morum impreffa eft

Mi

homini.

Hanc explicationem propofitionis per fe

li

noi& habet Boetius libro de Hebd. , ubi vocat

|

&fn]]

lï

per f& notum , quad cuilibet probatur , quamprimiam au-

l

l

10

ditum efz.

Eandem habet /Egidius Romanus pri-

UT

!f

marius D. Thome difcipulus dift.3. q.2.

2, Con-

"r

H:en ;

tingit propofitionem Ratim movere ad fui a

z

fum,

n

DE EXISTENTIA DEI.

5

à 'dubitat.,

QUi (

fum, & "e'atenuä fieri notam per [e per evidentiam

veritatis ex precedente demonftratione au cogni-

MUU

tione certa 2n intelle&u vel memoria relitctam.

Ita

enim contingere folet, v. gr.

1 N

in hac propofitio-

j tj

fl

fu,

ne: Roma, Londinum, &. exift

it, & in aliis ejus-

Obje

Qn

modi veritatibus; quando veritas propofitionis

: Dropoj

aliunde quidem eft fufficienter probata, fed poft-

AUl

modum argumenta probationis non amplius oc-

currunt memoria.

In hoc cafu propofitio ob-

füm,

"la) V: ï,

tinet affenfum propter fuammet propriam evi-

n falji.

dentiam, vel propter /Decies faaffivas fuxe veritatis.

Verüm hic mod

i

2: feid

us loquendi & vocandi propofi-

tionem no/am per f non eft ita receptus in Theo-

| Vc g['-

logia.

3. Contingit propofitionem ftatim mo-

ün j

Ani -

vere ad fui affenfum, quando predicatum inclu-

1 omm

ditur in ratione fübjecti.

lta per fe notum fumit

D. THOMAS I.p. q.2. a I.

ta ho

Senfus autem eft,

quod conceptus fubjectivus clarus includat con-

i,

ceptum przdicativum, v. gr. quando dico : bomo

1demot

n indj

eft animal, conceptus hominis inadequaté'idem

reprefentat, quod reprefentat conceptus ani-

ZTUM

nottt

malis, & ideo dicitur, quod hoc predicatum

orant d

Ü

animalincludatur in ratione fubjeGti. Idem eft,

quando predicatum manifefté excluditur à ratio-

tice g

6s 1

ne fubjeQi; utíidico : bomo mon eft leo.

NoTANDuwIIL. Propofitionem poffe effe

reff d

per fe notam quoad fe, & quoad nos.

n j

Propofitio

ä

|

per fe nota quoad nos , vocatur illa, cx

l

jus pradi-

3 VC

catum ita includitur in ratione fubje&i, ut hoc

j d

nobis conftet ; id eft, quando conceptus fubje-

gnusp

Oivus formaliter ac explicité continet conce-

g, 00

ptum predicativum. Quandó veró predicatum

j a

identificatur cum fübje&o ob mutuam habitudi-

fill

3

nem

6

DISPUTATIO L

d

nem ac exigentiam, ita tamen, ut nec conceptus

fubje&ivus claré contineat predicatum, nec et-

crdUH

m

jam claré fine ratiocinio repreefentetur identitas

inter conceptum fübjectivum & predieativum,

i

uj

q

tunc dicitur propofitio effe nota per fe quoad fe ;

g

quia fi videremus rem in fe ipfa intuitivé, vert-

primu*

tas obje&ti per fe ipfam nobis innotefceret ob

j e

mutuam habitudinem terminorum.

NorTrANDuM IV. Dum queritur; anhec

V0

Qus

propofitio, Deus exiftit, fit per fe nota; Deum con-

fiderari poffe füb quocunque predicato cum Deo

y

(Ü

l

convertibili , v. gr. fub ratione Entis fümmé pro-

vidi, fub ratione Caufze Prime, füb ratione Le-

(

ij

gislatorisï Remuneratoris ac Vindicis &c. &c,

n

DICO L. Propofitio hec, Deus exiftit , eft

Ti

Ita .D. Thomas 1. p. q. 2-

nota per fe quoad fe.

a. r. C. & alii contra Scotum.

a

PRosATUR Conclufio,

Quando dico;

qu

Deus exiftit ; przdicatur Exiftentia Divina de Ef-

Y

)

fentia Divina ;

Exiftentia autem Divina includi-

opofitio ifta eft

y

tur in effentia divina; ergo pr

hj

(

ger f mota quoad . — .Min. prob. , Effentia divina

Tim

in fuo formali conceptu dicit exiftentiam. Ergo.

Mrij

I

nt. prob. Deus Exodis. fuam effentiam decla-

DT

]7

:

raturus in ea involvit exiftentiam; ergo. nt.

CO N-

prob. Deus l. cc.

-dicit. Ego fum , qui fum.

Iu

ä

*

TUR.

Deus effentialiter eft camulus

FIRMA

Ó

hn

perfecti

onum. Ergo infua effentia fo

| maliter

:

involvit exiftentiam.

l

Vi f

2

[

il

lerue

. DICO Il. Hec propofitio , Deus exiftit,

i

eft nota per fe eti

am quoad nos per Jumen naturale

T

Senfüs conclufionis

j

L

ö; inftin&um internum.

t

ä

efc,

DE EXISTENTIA DETI.

7

COI]Ceptm

eft, quod fumendó tó notum per [e in Zatiori ac-

) t

ceptione pro eo, quod ftatim fine ullo ratioci-

ts

nio movet ad fui affenfum ob evidentiam ob-

T

jecü, exiftentia Dei fit lumine naturz nota, ita

* quui j

ut Deus fuüb aliquo predicato fpecifico v. gr. Re-

lVä, Ye.

muneratoris, vel Vindicis velLegislatoris, quam-

lCefet d

primüm nobis proponuntur hi termini, agnofca-

tur exiftlere per lumen omnibus infufums ficut

hs anis

agnofcitur exiftentia mundi , quamprimüm mun-

eDm Qu

um D

dus animo proponitur per lumen fenfuum, &

per experimentalem notitiam fenfüum., Con-

IDé pro

clufio eft contra communem 'Theolo

ne Le.

gorum recen-

tiorum.

m

PRosATUR autem 1. authoritate D. Da-

i, df

mafíceni, Anfelmi, Alberti

M., & JEgidii Ro-

mani,

?

]. S:. DAMASCENUS

Xlib. I.'de fide cap. r.

VOT

hanc propofitionem numerat inter. eas veritates,

quie lumine naturali infite funt; atqui omnes

3 del

i Indi

propofitiones lumine natürali infite funt note

per fe quoad nos.

Ergo.

Maj. prob. S. Da-

) t

j Q

mafcenus (qui Grecis idem eft, quod nobis D.

"Thomas in latina Ecclefia) fic ait: JNemo eff

n I

mortalium , cui non boc naturaliter à Deo i

n ded:

nfitum ejf,

ut. Deum per[pettum babeat $. ergo.

5

g.

IIl. S. ANsELMUs (ex cujus operi

bus Caff

4

cyrmi

dinalis d' Aquirre integram Theologiam fub ti-

tulo, Theologia ZInfelmiana, compilavit) Prolog.

ofmit

cap.2. 3. & 4. afferit :

Id quo majus cogitari mon

potef? , mon potef? e[Je in folo intelletu 5 ft enim in folo

j t

intelle&tu eft , pote[t cogitari e[Je & in re, quod majus

-t

efr. Siergo id, quo majus cogitari mon pote[l, eft in

Jolo inzellédtu, id ipfum, quo majus cogitari non poteft,

duf

i

u

€

(

4

E

»

8

DläBU*TATIL*Q hBc

j

j

eft , quo majus cogitari poteft s fd cerià boc e[Je non

W

jpotefl. — Exifüüi ergo procul dubio aliquid , quo smajus

V

L

cogitari mon valet. & in intellettu. &g n ve ; - quod uti-

[/ fe

u

|

que fic verà efl., ut nec cogitari po[fit mon e[fe ; mullus

j»äï

quippe intelligens id , quod Deus eft , poteft cogitare ,

J l)

jiat

quia Deus mon efl , licet bec verba dicat: —Non eft

JDeus ; . Deus enim eff id ,. quo majus cogitari non po-

iifb

u

aM

iefl; quod qui bené intelligit , utique intelligit idipfum

[f effe , u mec cogitatione queat non e[fc. . Yta Anfel-

B

ATK

inus.

Jamífic: Hec ratiocinatio non effet va-

qui

lida, nifi dicatur , lumine & inftin&u naturali

g

notum effe, dari etiam extra intelle&um id , que

!

majus cogitari non poteff. Quod eft predicatum

]

convertibile cum Deo , jam agnitum in majore

L

Jf

Syllogifmi Anfelmi

"a

2

?ni, tanquam principium per

fe notum.

t

JIT. ,.ALBERJT)U,S M. Magifter D. Thoms,

I

D]

jn 1. Dift. 3. a. 3. affignat differentiam inter co-

gnitionem D*ei & cognitionem fdei , quod illa ha-

ff

(

Secune-

f

L

beat fe per.modum principii per fe noti.

da, inquit, differentia eff in principüs, in quibus ac-

df

cipitur cognitio ip(a ; quia illa im maturali cognitione

(

(

funt principia per f& nota., ficut ea,. que funt de ratione

1

princip prümi ; ut non e[fe Deum ab alio , & alia ab

DI

C? ipfum mon incepilJe , quia fic e[Jet caufatum.

ipfo ïq;

ZXGIDIUS ROMANUS dift. 3. q. 2. ait:

:

BO

Quaritur , utrum Deum e[Je fit per fe notun ? — Et vi-

B

detur quod non s — quia propofitiones per. fe motee funt. di-

; lr

gnitates ; tales autem de facili cognofcimus.

Rejfpon-

Wt

deo , dicendum ; Deumn e[fe, e[fe aliquo modo per fe no-

1]

ium etiam quoad mos ; licet enim. de Deo mon. po[famus

Il

Jcire, quid rei, po[Jumus tamen fcire , quod eft, quod

j

1

T

,&

dicitur per nomen , €9 bóc fcz'fö » quia efd ipfum e[Je

quia

Wi

DE E'XI STENTIA DEI.

9

bt (f

:qm

quia eft aliquid , quo majus cogitari non poteft. &? bujus-

) qmd lii

modi, fratim intelligimus , ipfüm e[Jfe ; propter .quod

*j tj

ef? per fe motum : fic incorporalia in loco mon e[[e eft per

enotum fapientibus. . His verbis difcipulus D.'Tho-

]V (ipi

mz folidiffimus infinuare volui£, connexionem

UT

[j flb

inter fubje&um & predicatum in hac propofi-

tone, Deus exiflit, efTe notam per evidentiam

lïgltz jf

i

£2 nf

quandam innatam per lumen naturale & per di-

€amen inditum , quod tunc fe primum exerit,

e[fe

t

'quando proponuntur füfficienter termini feu fi-

| at

-

gnificatum nominis.

:

1 id, g

PROBATUR CONCLUSIO 9

, etiam rzitione.,

dicatun

llla propofitio eft per fe nota quoad nos, qua

] mj

penetratisterminis fine ulloratiocinio ftatim mo-

um ger

vet ad fui affenfum ;5 fed talis eft hic propofi-

tio: -exifit Deus , feu , Vindex criminum. &c.

Thom;

Ergo« Min.prob. Si hsec propofitio habet -

nter Q

)d il

mnes characteres ac proprietates earum propo-

finionum, quz ftatim ratione fui movent ad af-

MT

fenfum , tunc etiam ipfa ratione fui movet ad

o

affenfum 3. fed.

Ergo.

Min. prob. .Ab indu-

Cüpni

&ione.

: de a

I. Propofitiones per fe note omnes & fole

& dii

obtinent affenfum univerfalem ab iis etiam, qui

T

non utuntur multó ratiocinió 5 fed talis eft ifta

] q- 2' ai[

propofitio: exi/Zit Deus.

Ergo. Min.prob. Ho-

TE

mines etiam barbari norunt, dari Ens fupremum,

Rectorem mundi, Vindicemmalorum, Remune-

ke fun

l

7

M

ratorem bonorum. Ergo.

j jr j

-

2. Propofitiones per fe note omn

es4 & fole

obtinent affenfim ob aliquod lumen efficaciter

nj

|gi,

l

fuafivum affenfus ; fed tale etiam reperitur in

propofitione controverfa; ergo,

Min. prob.

nl t

4u:'a

]

'Tene-

IO

DISPUTATIO I

D

'Tenetur Deus cuivis homini conferre hoc lu-

men füafivum & inftin&um de fui exiftentia.

g

Ti

l

Ergo. mi.prob. ExiftentiaDei eft principium

juis

totius vitee buman: re&té dirigende, & articu-

j b

]us fumme neceffarius ad obtinendum finem ul-

P

pl

timum homini prefixum ; at veró per ratioci-

Ü

nium contingens non ftatim, nec facilé affenfu

!

I

ï'

firmo ac imperturbabili obtineretur ab omni

hofnine rationis compote.

Ergo,

CONFIR-

DAU

gm j

MARI poteft r. ex Joan. r. ubi dicitur ; Erat

lux, que illuminat omnem bominem.

Item ex Job.

&cp

J

36. ubi de Deo dicitur ; Ommes bomines vident eumn.

pw

fun

CONFIRMATUR 2.

Deus omnibus animanti-

7

JJ lv

(s

bus infundit per lumen & inftin&tum internum

notitiam principiorum dirigentium ad cujusque

Ti

finem, Ergo ad idem tenetur circa hominem,

.

r

U

3. Omnes propofitiones p'er fe notce proü'un't,

difficulter probari nifi per propofitiones alias mi-

lent

ii

nus certas & minus evidentes ; fed talis eft et-

iam propofitio controverfa.

Ergo.

Min. prob.

Ti

Ilf

ht

Quando probatur exiftentia Dei per exiftentiam

creature, aut per exiftentiam principiorum mo-

"I

ralium v.gr. quod debeant bona opera premia-

Ti

:

i

ti; ipíahec exifentia mundi, & exiftentia ho-

neftatis non poteft probari contra Scepticos nifi

(l

t

per di&amen rationis de exiftentia entis finiti,

& honeftatis ; fed horum exiftentia eft minus

Is

certa, quam exiftentia Dei.

Ergo.

Maj. patet

Alftet

legenti Scepticos, qui ficut negant Deum , ita

FE

etiam negant exiftentiam corporum & mundi &

lr li

honeftatis ; ut patet ex 5

:'h'?dex, ,

:

exto Empirico' & aliis,

i

l

W

' ^ V.gr. Spinoza.

Í Ufge

4. Prf)-

/

DE'EXISTE'NTIA DEI.

IIl

TC hOC l

ex&en ;

a Propq:[ïtion;:s per fe note verï'antur Circa

talia obje&a, quorum exiftentia petit potius a-

ptingi

gnofci intelle&tu intuitivo , quam difcurfivo ;

fed talis eftpropofitiocontrovería; ergo. Min.

] nemu

:

mob. Exiftenta Dei & mundi petit ab Angelis

agnofci per intellectum intuitivum. Ergo idem

ll afiy

petit

fpectu hominüm,

Con, prob, |Eft eadem

Z

ratio

H

i

neceffitas.

Con-

CONFIRMATUR.

CONNI

nexio creatorum effectuum cum caufa prima a-

Ut p

L

gnoíci debet intellectu intuitivo.

Ergo etiam

] äX]ob,

fic petit agnofci exiftentia caufie prime. ^ Znt;

Vbnt n

jrob Ex intelle&u divino & Angelico, qui &

Dimapfi

ipfi intuitüve vident exiftentiam Dei & mundi;

Xetnum

& alias veritates cum Deo & mundo

:

connexas

CUjusque

fine ullo difcurfuü.

;

QOinen

5. Propofitiones per fe not

& plerumque i'un£

e&, que verfantur circa veritatem exoptabilem

z pollt

jüxta inftinéctum nature rationali inditum, evi-

5 aliasti

denter non fruftraneum ; atqui talis eft exiften-

lls eltt

tia Dei, Ergo,

Min. prob. Exiftere Deum,

Mij

manifefté eft bonum exoptabile homini, & eó

1

xiftentt

fublató omnes appetitus humani effent früftra-

OTum t

nei. Ergo fimul per eandem evidentiam, qua

3 prar

videmus affe&us noftros non effe fruftraneos,

Tentia)

videmus fine difcurfu exiftentiam Dei.

pticost

6. Propofitiones per fe notz non ftimulant

Yi f

mentem ad inquirendam laboriofam demonftra-

eft m

uonem fui; Ííed hoc etiam contingit in propo-

fitione controvería ; ergo.

Min. prob. . Ab ex-

r

perientia.

eum, !

Quando alicui mens fua proponit :

; mundi |

datur Moderator univerfi , regula bonefli, Legislator ,

Vindex , Zutbor nature &c. non facilé aliquis fen-

j & di

tit 'fe urgeri per inftinctum naturg ad inquiren-

dam

4D

392

DISPUTATIO TI

dam aliam demonftrationem , fed potius ut a-

ho

y

ii

quiefcat immediaté per affenfum ad veritatem

iftam.

gl

ij

7. Propofitiones per fe note trahunt affen-

fum, antequam permittant tempus deliberandi,

g

dl

$

aut examinandi ; idem fit circa exiftentiam Dei;

ergo. Min. prob.

uando incurritur perigulum,

qmmu

etiam

u

4

ab impiis (natura di&ante ) inclamatur

Deus.

g

ptemc

$. Propofitiones per fe notz in difcurfibus

humanis plerumque potius füupponuntur, quàm

telir

examinantur; fed idem fit circa exiftentiam Dei ;

reli

1

ergo. Min. prob.

In quotidianis actionibus ofn-

nium gentium homines agunt jufté aut. injufté;

A

& fiqueratur exiis hominibus ; an aliquando

ol

dubitàrint, aut per hofam aut momentum exa-

f

as

minàárint, utrum exiftat Deus, omnes dicent ;

neque fe de hoc dubitàffe ; idque nec per mo-

qiusi

MOR

mentum examináffe, fed femper fibi ita vifüum

effe.

i

1004

lia

PRosATUR Conclufio 3. Si hujus propo-

fitionis, Deus exif£it , non reperitur induftriale

I

initium, debet eenferi infita effe nature ; fed.

d

Ergo.

Min.patet; quia nemo recordatur, quan-

Jl

n

donam qusfierit aut invenerit firmam ac imper-

r

d

turbabilem demonfítrationem Dei.

Maj. prob.

u

Af

Omnis obfervantia Ecclefie uniformis, cujus

l

li

ä

|

non reperitur initium, juxta S. Auguftinum re-

At t

ferenda eft ad traditionem Apoftolicam, tap-

M lg

quam ad principium univerfale ac uniforme.

If]r

j

Ergo etiam uniformis notitia Dei ad lumen &

"

ü!

inftinétum naturz tanquam uniforme principium

d

rä

r*eferendum eft.

dj

Ti

Pim-

DE EXISTENTIA DEI.

T

Otits l

[

i

PRosATUR Conclufio 4. Illaveritas eftper

Vetis

i

1e nota lumine naturali, qu:e eft pars alterius ve-

hu i[a

ritatis lumine nature note; fed talis eft veritas;

p

]

exiftit Deus; ergo. Min. prob. . Lumine nature

lls

4

—

fntiambe

E

'

j

w.

notum eft, colendum effe Deum , reverendum

effe legislatorem , amandam juftitiam &c. Sed

Dl

omnium harum veritatum pars eft exiftentia

Tl

D ei.

Ergo.

Min. patet ; quia hz veritates in-

telligi non poffunt fine Deo, aut fine regula fu-

MCWHhm

prema equi & jufti 5 correlativa enim fimul in-

T', QUi

telliguntur &affirmantur, fi manifefta fit illorum

iam D

relatio.

Maj. prob.

Sentit natura fe has veri«

bus oj;.

tates non proferre condiionatà, fuppofitó fcili-

itjufté:

cet, quod fit Deus, quod detur juftitia &c. fed

]u

iodo abfoluto. Etgo.

"fnt. prob.

Si natura pro-

m exs

ferret has veritates cónditionat?, tunc homo non

s dicepy

deberet precipitare judicium, fed deberet dari

cperm

alius inftin&us , quo mens exfpectaret verifica-

1 vili

tionem conditionis per diligentem inquifitio-

nem ; atqui natura non fentit fe taliter retinen

tem fui affenfus.

Etfso.

05 prtp

nauftni

PRosATUR Conclufio 5. Si exiftentia Dei

; h

non effet per fe nota per modum principii, tunc

EUI', (]Uï'

omnis homo rationalis per aliquod inftans, vel

àc ime

reale vel metaphyficum prius deberet effe A-

Mj jt

theus quam fidelis ; hoc eft.abfurdum ; ergo.

i, 0

Min. patet; quia illa pars operis, qu& non fup-

ftinumrt

ponit notitiam Dei (ftante ufu rationis) non

am, d

poteft habere rationem meriti; nec intereft,

uniform

utrum illa pars operis fit realiter vel formaliter

lum !

diftin&a à fubfequente judicio, quo primüm ju-

lrinCiPium

dicat per ratiocinium dari Deum: — Maj. prob.

ufum

Omnis homo quamp?imum pervenitet ad

P

ratio-

14

DISPUÜTATIO L.

ld

?

q

rationis , prius deberet ratiocinari de exiftentia

p

jl

Dei, ut eam fibi demonftraret; ergo in ipfo ra-

.

tiocinationis momento nondum affirmat exiften-

g jl

tiam Dei; adeoque ipfa formalitas ratiocinatio-

Ea

nis non poteft habere rationem meriti, quia non

wpüflü

fupponit notitiam Dei; & fic effet a&io hominis

?

utentis ratione, fed tamen effentialiter inutilis

Eont

L

ad finem ultimum, quod utique dici non poteft.

Qd

PaonATUR Conclufio 6. Illa veritas , que

U

effentialiter fupponitur in aliquà propofitione per

Q

fe nota, neceffario debet effe fimul connaturali-

p

f

ter nota per fe; fed talis veritas eft exiftentia

I

Dei; ergo.

Min. prob.

Hec propofitio: quod

fU

ud

tibi non vis fieri, alteri ne feceris, ett abfoluté per fe

nota, & tamen neceffario fupponit notitiam Dei ;

m n

um

ll

j

alioquin daretur peccatum philofophicum. Idem

—

R—

E

W

fit, dum bomo habet naturalem appetitum ad

E —^

—

t

fuam immortalitatem , & eternani beatitudinem

—

d

feu fummum bonum, quod non eft aliquid crea-

—

E —1

E

J

il

tum; hancenim beatitudinem neceffario fup-

TE

E

Vil

ponit & agnofcit exifteré5 quia ergo lizc cogni-

E——

E

ii

tio & appetitio beatitudinis eft primus motus a-

TM

nime, neceffario in primo a&u voluntatis ratio-

Bu

palis preefupponitur exiftentia Dei.

|

W K

1

Mi

PnosnATUR 7. Aüuthoritate Patrum, quo-

rum textus referentur quaj[ji

itüe n

öjze fequente, probat.

li

d& s.

Htl

Solvuntur Objectiones.-

lj li

K0 0

OsgrcermrUR r. contra primam conclufio-

Rüdem

nem à SCOTO.

I. Omnis propofitio per fe

Wi

nota non eft fibi ipfi nota, fed homini.

Ergo

)

l

j

N

ridi-

É*«

DE EXI?TENTIA DEI.

115

l tlf

ridicula eft diftin&io inter notum per fe quoad fe,

0qm

Ipf)

'& quoad mos.

-dni. grob. . ]INotum effe eft termi-

nus relativus ad cognofcentem. Ergo.

2;

atIOCmat

!

omnis illa propofitio eft per fe nota, cujus prz-

t UR v

dicatum includitur in ratione fubje&ti, tunc omnis

lÜ hOnm

propofitio, in qua predicatur vel genus vel dif-

literinr

ferentia &c..erit per fe nota; hoc eft abfurdum.

D0n t

Ergo.

Min. prob. . "T'ali modo inutile effetinfti-

tuere quizftionem fpecialem de exiftentia Dei.

fs

3. Ex hóc noftro principio fequeretur per fe

(itione Y

Tnatrd

er

notum effe myfterium Trinitatis , & hanc pro-

pofitionem, JDeus

exifLefiti

:

eft irinus ;; fed hoc eft fglfum.

C

Ergo.

(0: qui

KzsPONDEO adi. dift. Propofitio per fe

Ea

d wrt

(iamDe

nota eft homini nota in actu primo. c. ina&u

fecundo. n.

uando dicimus aliquid notum

vum, T

pedtum;

effe per fe quoad fe, idem eft ac fi diceremus, pre-

diéatum effe de conceptu definitivo fubje&i,

xattodt

liquid

qui etfi nondum in ipfo fubjecto adsequaté co-

gnofcitur ,

habet tamen in a&u. primo co-

effai l

gnofcibilitatem, fi quis fubje&um clariori ac di-

hcet

ftin&iore cognitione voluerit indagare.

J5 mou

"d 9. c. Maj.-m. min. ad prob. n. a.

uia

ntatis i

hoc ipfum quzritur, an exiftentia Dei effentia-

liter ac per exigentiam intrinfecam terminorum

trüm, f

conveniat fubjecto preedicationis ,. videlicet ef-

fentiz divinze.

onte, j

4id 3. n. Maj. Quia per fe notum effe quoad

|

Jé nihil eft aliud, quàm identitatem praedicati cum

[

|

fubjecto cognofcibilem effe ex ratioüe fubjeGti,

; condi

& quidem cognitione naturali ; quod non eft ve-

rum de myfterio Trinitatis.

Ratio eft, quit

fitio t

omnis terminus relativus, qualis eft tó notum e[Je,

Ti ^

l

utpote

16

D IV.SPU""-I,';A'TI o L

n

uf:pot/e relativus ad COgnitibnem, refertur ad ter-

9

minum attentionis humane obvium, qualis in

ygii

prefenti cafü folüm eft cognitio naturalis, quze

ii i

ex effentia divina quamvis recté cognita non po-

Ti facf;

teft eruere myfterium Trinitatis.

t. Nihil

; Jl |

OsJricrTUR 2. contra eandem.

eft per fe notum de conceptu non fimpliciter

Ü teïm

Ü nu"ï'

fimplici, nifi fit per fe notum, partes illius con-

qon d

ceptüs uniri;j fed ex una pafte nullus conceptus

fbj

de Deo eft fimpliciter fimplex, & ex altera par-

3l

te non eft perfe notum, partes hujus conceptus

720;,cni?

uniri; ergo. — .Min. quoad. 2. membr. prob. — Unitas

W

Lop]

harum partium primüm demonftratur ;

ergo.

J Lh

Ita scoTvs in r. dift. 2.

2. Hzc propofitio:

u

4dfngelus exiftit, non eft propofitio perfe nota; er-

go neque hzec: exif?it Deus.

k

ï

fe

D

RzesPowNDEO ad1. c. Maj. n. Min. quoad

]

Wi

J

2. membrum. — d prob. dift. Demonftratur pti-

Dui

l

mum demonftratione explicativa. c. illativa u-

fM

nl

nius diftinéti ab altero. nm.

Nam etiam ARIS»

!]

l

n

TOTELEs in4. Met, ptobat primum princi-

lig

pium metaphyficum: idem non potef? fimul e[Je &

70n e[[e ; & tamen ab omnibus conceditur, hoc

gt

MH

principium effe per fe notum, quia fcilicet non

indiget necc[Jarib demonftratione i/lativa.

hm

d 2. c; a, «n. c. & patitatem ; quia effentia

MM

Angeli non habet intrinfecam ac effentialem ex-

tmgit, I

MO

igentiam fuc exiftentie ; adeoque illius exiften-

tia nequidem exigitivé includitur inratione füb-

WU d

'*Jrlïäf]'fümo

je&i feu effentie& Angelice.

OsjJrcrTUR 3. contra fecundam conclu:

h (

fionem.

I. SS ANSELMUSs tantüm voluit dice:«

F r

re, Deum effe omnibus perfpectum mediaté; fci-

"p

licet

L

DE EXISTENTIA DEI.

17

licet mediante difcurfu; & s. DAMASCENUS

» Quis;

tantum vult dicere, notitiam Dei naturaliter eíle

iTalis 1

homini infitam n fua radice, in'quantum natura

homini füppeditat intelle&um ac principia, per

que facillimé poffet devenire in notitiam Dei.

- L NI

2. Alii plerique Theologi non experiuntur fibi

Ifnplis

ex terminis notum effe, quod exiftat Deus; er-

go nulli id notum eft; quia vis luminis naturalis

COrlcenp

non defiftit operari effectum füum à potiori in

[9]

iltera y

fubjectis difpofitis.

Ó

D. THOMAS expreflé ac

Üncoy

li

in terminis negat, quod fit notum per fe quoad

Ti

nosexibere Deum.. 1;p..g.2. a/1.C, Dcait; -

^ po,

cendum, quod contingit aliquid e[fe per fe notum duplici-

Dofitig:

ier.

Uno modo fecundum f& , & non quoad nos : alio

003 et:

modo [ecundum f& & quoad nos. - - Dico ergo , quàüd

bec propofüio, DEus Es , quantum in fe eft , per

l. quo/

J& nota. eft : quia predicatum efl idem cum fubjetto:

Deus enim ef2. fuum e[fe.

Sed quia nos non. [cimus de

ratur p

ilstivat

JDeo quid eft, non eft nobis per fenota, fed indigét demon-

M AE

firari per ea , que [unt iagis nota quoad nos , G minus

T prix

Qota quead maturam , fcilicet per effettus.

RESPONDEO ad :..n. a.

uia modus ille

nu d

ticut, )

loquendi, quo dicitur aliquam propofitionem

ac veritatem effe znfitam aut per[pettam naturaliter,

"ilicet x

(l,

in mille aliis textibus importat zmmediatam cogni-

tionem, non difcurfivam ; rariffimé autem con-

a effe

Xtialené

tngit, quod hic modus loquendi importet co-

gnitionem mediatam.

Ergo. prefumendum eft,

üs eritt

quod etiam S. Anfelmus & S. Damafcenus in illo

itionel

ufitatiffimo fenfu loquantur.

Zddo. dift.a. INonfentiunthocTheologi actu

g oo

reflexo. tr. in actu exercito. n

Nifi enim in

oloit d

i

actu exercito aghovitfent Deum, dum primo ufi

edidti l

/ T beol, Scbol, Tratt.I.

funt

J

18

DISPUTAT I«.-Oþ "

V

l

»

f

funtratione, deberentfcire & oftendere, quando

Ani

]

j

& quali ufi fint

demonftratione Dei.

ln

f

"Ad 3. dift. a.

"D. Thomas negat, notam effe

t

)

quoad no

s exiftentiam Dei fecundum fua omnia

las

attributa confiderati. c. fecundum aliqua tantum.

u

gl

n. D.Thomas expreffé docet, Deum füb ali-

e

qua formalitate nempe fub ratione beatitudinis no-

plsn d

Wt

ftree evidenter cognofci ab omnibus ]umine na-

l

ture , licet non omnes homines huic beatitu-

t

y)

dini adfcribant omnia illa attributa, quz revera

W

competuntDeo. [nrefponfione ad 1. fic habet:

DM Í

Dicendum , quod cognofcere Deum e[Je, in aliquo com-

]j

J!

!If

muni (predicato) fub quadam. confufione , ef? nobis

hi

naturaliter infertum , in quantum fcilicet Deus eft bo-

14

C x

mninis beatitudo ; bomo enim maturaliter defiderat. bea-

lh

i

titudinem : | & quod naturaliter defideratur ab bomine,

DN

naturaliter cognofcitur ab eodem. En, D. THOMAS

n

docet, Deum cognofci fub aliquo attributo, li-

W

|

cet non cognofcatur fub omni attributo, aut füb

nifi tantüm à fapientibus, qui pene-

TT

precipuls ,

j

J

trant terminos.

Denique D. Thomas in folu-

tione obje&tionum dicit, tantüm ab infipienti-

hI

f

l

/

bus Atheis non concedi D. Anfelmi argumentum;

!

l (Mf

ergo à fapientibus omnibus conceditur , poft-

ij

quam bene penetrant terminum Deus.

-OsrICITUR 4. exratione D. 'Thoms l. cc.

) (

/

Sed contra.

Nullus poteft cogitare oppofitum ejus, quod

UBJI«

Philofopbo in 4. .Metapb.

tll

eft per fe motum , ut patet ex

r

&"1. Poft

er. circa prima demonftrationis principia ; co-

gitari autem. poleft oppofitum ejus , quod

eft- Deum e[Je,

l

n

;

fécundum illud Pfal. $2. — Dixit infipiens in corde. [uo,

I

non eft. Deus : ergo Deum e[fe non efl-per fe notum

[

:

LOTf

teft in

o

quoad nos. 2. Sl infipiens cogitare po

corde

*

DE EXISTENTIA DEI.

I9

I6 u

corde fuo : moneft Deus, faltem non eft verum

illud Anfelmi, quod ne quidem cogitari poffit ,

notam d

non effe Deum;

ergo ncc bonum crit argu-

t om

inentum Anfelmi.

U2 Gof

RESPONDEO adi1.dift. Non potef'c cogltare

m füb il

oppofitum, illud affirmando. c.

Id precife ap-

TU

prehendendo. n

Atheus folum ,apprehendit

lümine s

hanc Chymeram.

IC Degtin

d 2. eódem modó refpondeo.

Ita etiam

Ug fey

refpondet ipfemet s. ANSELMUS C.

& 4, ubi

f hale

ait.:

Cur

itaque dixit infibiens in corde fuo, non eft

lo o

Deus ?. cum caufa in pr omptu j Jit. rationali menti &

7

ma. xime omniume[fe 9. cur, nift qum Jfiultus & infibiens ?

1 af -

erian quomodo dixit mjzj)zms in corde fuo, quod. cogi-

ferat Dut

tme n0n potuit , aut quomodo cogzmre non potuit , quod

1b bomin

dixit in corde ? cum idem fit dicere in corde & cogita-

TROMJI

re? Refpondeo, non uno tantum modo dicitur aliquid

ributo, |

in corde 'oel cog zmtur ; alüer enim cogitatur ves , cum

0. qut

vox eam [ignificans coözm*m ; alier cum id ipfam,

quod res eff , intelligitur :

Ho ilaque 1nodo cogitari po-

quip

s in ll

teft Dezzs non e[Je, iflo veró müinimé ;

nullus quippe

fczens quid Deus Q/Z potef? cogitare , quia Deus non

infipi

üment

eft, licet bec verba dicat in corde, aut fine ulla, aut

cum aliqua extranea. frgnificatione.

lgitur infj pzem in

,

corde fuo protulit bec verba, mon efl Deus $. minime

Ità ANSELMUS,

yome ll

verb:afrmavit fenfum verborum.

OnjricrrUR 5. . Licet predicatum hU.jUS

ngust

propofitionis, Deus exi[tit ,

Ícilicet exiftentia in-

, I

cludatur in fubjeéto, nempe in effentia divina;

iijits

D

nos tamen id non fcimus immediaté ex ipfis ter-

minis, fed debemus illud aliunde colligere, fci-

j 6'0)' de ju

licet ex effectibus Dei.

g m

