etate prava,

vel habituali perverfione cordis ;

cum pofitivo

decreto , illis ex

vide

traordinarias gratias excitantes,

vel ab infidiis ac tentationibus violentis demo-.

r d

num prafervantes , nifi prorsüs extraordinaria

]uf

motiva, vel merita difpofitiva accefferint.

qelià

PRosBATUR conclufio. Poteft & folet Deus

T

propter merita vel demerita antecedentia face-

t il

re juftiffümum decretum , uni homini tantüm

PfæViüS

concedendi gratias felettas congruas , alterum au-

tem relinquendi intra feriem

preecisé fufficientium,

ei l

quas previdet non fore effi

caces in actu fecun-

u

mbr. prob. 1, . Matth.

do 3 €rgo.' .dnt. quoad as m

P

21I.

J

-DISPUTATIO VI.

479

älï; äcl' 1

21. dicitur: üdens Chriftus fici arborem unam fécus

ii

viam, venit ad eam & nibil inmvenit in ea nifí folia tan-

tum , & ait illi: munquam.ex te fru&us. nafcatur in

gt

fempite

rmuns; 6 arefatta eft continub ficulnea.* Idem

Hj

narrat

Marcus c. ir. Ficus hec denotat ex com-

n

muni fenfu interpretum gentem Judeorum , aut

ominem àDeo reprobatum ; er-

qin d

quemvis alium h

"TT

go ficut ob maledictionem Chrifti nullus naíci-

"

/

tur fru&tus in arbore, ita neque opera falutaria

j

* du

jj

ad vitam nafcentur in homine, qui fübjacet tali

eibun

pofitivie maledictioni. ..Prob. Z/nt.2. Apoftolus

f?J!gV///Z) 0

ad Hebr.6.ait: Zérra fcepe venientem fuper fe bibens

al

1

imbrem & germinans berbam opportunam iilis , à quis

bus calitur ,. accipit benedittionem à Deo ; projerens au-

rit l

'

fL , €g maleditto proxi-

ul

1

]

!

(

:

ten [pinas & tribulos reproba e

ma , cujus confummatio in combuflionem. . 3. Mactth.

uj

E7

o1. Chriftus proponit parabolam vinee ,& ma-

lorum agricolarum, dein ait:. Malos male perdet ,

LT

"df

& vineam fuam locabit. aliis agricolis , qui reddent ei

fruttum tenporibus fuis. . Dein applicans ad Ju-

"ii p

&

W

deos parabolam fubjungit: Jdeo dico vobis , quia

auferetur à vvobis

regnum Dei, & dabitur genti facien-

ii

Prob.4. Ecclef. 7. dicitur: Conft-

l

ti fru&tus ejus.

ia

déra opera Dei

E

quàd nemo pojJit corrigere., quem ille de-

i

[j

J

Jpexerit.

s. Exodi 4. 7. & 1o. dicit Deus: o

H

indurabo cor

Pharaonis , & multiplicabo figna mea , &

j

[

ich

w,

oflendam ea ,

& non audiet vos ; hoc autem factum

I

effe videtur, quia Pharao priüs dixerat :

Quis eft

"pf

Dominus , ut audiam eum ?. itatim enim Deus fuüb.

jB

jungit : indurabo c.4. — Et c. 10.. Ego induracii. 6.

i

1j

Joan. 12. dicitur : Cim autem tanta figna fecifJet co-

AU

vam eis , mon credebant in eum , ut férmo Jfaie implere-

"t ol

tur , quem dixit : Domine ,

quis credidit auditui mo»

1]

Jtro,

DE 'VOLU-NTA,T.E DEL 479

AU fs

jh*o*, . Pröj)tereä non

Ul i

poie'rcmt credere, quia iterum

dixit: J/aias : excecavvit oculos eorum., & induravit cor

Anim i

^ Jdey

gorum-, ut ston videant oculis ,

& mon intelligant corde ,

& comoertantur ,. & Janem .

€0$.

Idem narratur

Y COm.

Matth. 13.his verbis: ccedentes dj

T0 qut

jeipuli dixerunt,

quare n parabolis loqueris eis?

qui refpondens ait:: quia

Ill g.

«obis datum eft no[Je iyfterium

lfj

reoni celorum, illis au-

tem non eff datum , qui enim bab

&t (merita) dabitur ei

A

[

& abundabit

. qui autem mon babet

J

(merita) & quod

babet auferetur ab eo. — Ideo in para

bolis loquor eis,

quia

polloly

«identes mon *vident , & audientes mon audiunt,

J lm

fieque in-

telligunt , & adimpletur in eis Propbetia

lfaie dicentis :

T

auditu audietis, C non intellipetis ; incr

T0 (j«

cor püpuli bujus , &c.

a[Jatum eft eniin

Marc. 4. ide

m fic proponi-

1 jrün-

tur: Fobis datum eft n

o[Je myflerium veg

M

.

ni JDei , illis

autem , qui foris funt , in parabolis omni

uü

Junt , ut vi-

AX

dentes videant , & non videant » €9 audi

entes audiant ,

i jrit

€3 non audiant nec intelligant , ne quan

do convertantur

Tb

C dimittantur eis peccata.

s at

incredulis proceffi

Ex quo patet in Judazis

ffe ob decretum reprobatio-

Jit, i

nis fub(equentia p

eccata propter antecedentia.

Vij

Hinc & Lucz 8. di

citur : Pobis datum eft no[Je "my-

r: n

Jlerium regni Dei,

ceteris autem in parabolis, ut viden-

il

fes mon vvideant , & audientes mon ín

telligant.

Cate-

us: J

rüm ipfe textus Ifaiz B.

ad quem Chriftus 're-

T

fpicit, fic habet:

V'ade €$ dices populo buic., audite

u

audientes ,

C nolite intelligere , 5 videte vifienem &

: Q

molite cognofcere ; excuta cor po

——

uli bujus & aures ejus,,

Jous l

aggrava , C oculos ejus claud

, ne forté videat oculis.

j

Juis & auribus Jüis audiat , & :

r

corde [uo intelligat , &

jj

convertatur , C9 [anem ewm.

S. Paulus. eundem.

(l

j

w:

textum citat AG. 28. & ad Rom. 1r. Proj.

jl

".7. Decreta Dei exhibet ille Rex, qui invi-

j?

tavit

9l

DIS.PUTA'TIO VI.

480

j g

tavit amicos ad nuptias, vel üt Luc. r4. narratur,

jiti,

ad cenam magnam ; cüm autem fe excufarent in-

T

vitati, iratus Paterfamilias fecit hoc decretum:

qpeotm.

Dico vobis, quód nemo virorum illorum, qui vocati funt,

writs

guftabit cenam neam , & Chriftus addit hoc epi-

at

phonema : Quia multi funt vocati , pauci eletti. — .

qordin

Píal. 94. & Hebr. 3. dicitur : Quadraginta annis pro-

ibonit

ximus fui generationi buic , & dixi famper , bi errant

corde , ipfi verà- mon cognoverunt vias weas ; propter

zil

gat 1

quod infenfus fui generationi, buic,

&9 juraroi n ira mea,

yonis .

fi. introibunt in requiem ieam. — Hoc. juramentum.

Vjtt d.

Dei utique eft nil aliud, quàm pofitivum decre-

WEHJ;'&P

tum , nullum conferendi ejüsmodi hominibus

ia 1

extraordinarium auxilium contra graviffimas ten-

ss d

tationes demonum, carnis, & mundi, nifi pror-

fus extraordinaria motiva v.g. ex aliorum inter-

tingln

i

1

T

ceffione , aut con

atus prorfus extraordinarii

Deum moverint. 9. Sap. 19. defcribens Salo-

j

ide

wj

qon indurationem , qua Deus induravit & re-

t

probavit ZEgyptios , oftendit iram Dei ufque ad

At

finem vitx eorum permanfiffe, ita ut ftatim mu-

tarentur denuó cogitationes bone /Egyptiorum

u at

in malas, & hoc ideo factum effe ; quia digni e-

H 1

of

rant hoc neceffario interitu & poená. — mpis, in-

li

quit , u/que in novi[fimum fine mifericordia ira [uperoe-

11

(

1j

mit; prefciebat enim C9. futura illorum :

quoniam cum

ipfi permififfent, ut f& éducerent (YMraelite) 69 premi-

ii

filfent illos cum magna follicitudine , confequabantur illos

l Q

Adbuc enim inter manus babentes lu-

j

M

panitentia acti.

&uwumn , & deplorantes ad monumenta mortuorum , aliam

lo

ï

Gï

fübi a[fimmpferunt. cogitationem incientie : 69 quos 9-

T

ganties projecerant , bos tanquam fugitivos perfequeb

(l« ;

L

tur : ducebat enim IN B. illos ad. bunc finem digna nezo[-

T

(íd5 $

Mi

.DE VOLUNTATE DEI .. 481

df i.

fitass. & borum ,. que acciderant T caäqmämomtz'onem

FE n

amütebant , ut que deerant tormentis $

léfümy.

vepleret puni-

djo: C9 populus quidem tuus mirabiliter

tranfiret ,. il

Mm,

autem novam mortem invenirent,

- En! digna peccatis

C 6pi

preteritis nece[fitas ad fnem i

n

E

feliciffimum nempe

interitum fempiternum,confiftens in fubtractione

ii jn-

extraordinarie gratiz , qua

Wt

m Deus alioquin pro

fua bonitate fuiífet infpir

aturus üt hic dicitur,

'

r

quz & ipfa fundatur in pree

ÍcientiaDei, üttextus

Af

notat.

Io. Habemus exem

plum talis reproba-

J N

tionis in SAUL ,

qui poftquam eum Dominus

dette.

projecit à facie fua

, impiifime vixit usque in

Jnibus

finem,. & perfev

15 fl«

eravit in obíftinatione contra

Davidem , non obftantibüs evidentiffimis te-

|pror.

) iaf

Ífümoniis de ejus innocentia ; alia a'utem caufa

tam fingularis obftinationis rep

eriri non poteft

rüitari

nifi illa ,

cujus fit mentio 2. Reg. 7. ubi Deus

s od

ad David de Salomone ait : Mifericordiam - autem

t

ineam non auferam ab eo., ficut abfiuli à Saul ,

quem

iqued

amovi à facie 1nea.

Itaque durante vita ho

minis

iC n

Deus condit decreta pofitiva non confe

rendi

ptont

amplius extraordinarias gratias congruas,

quas

1digni É

previdet fore efficaces.

1i. S. Joa. Ep.-x.

ii

:

c. 2. ait: JNunc Zinti - Chrifli multi funt ;. ex - mobig

/ fu "

prodierunt , [ad mon erant ex mobis ;

nam fi fuif-

ao a

Jent ex mobis , permanfiffent. utique mo

biscum ; fed

$ præmi-

ut manifefH fit , quoniam mon fu

"i ommes ex mg-

[Ay

qiril

Ex quo colligitur dari aliquod decretum

j

predeftinationis & reprobationis, vi cujus Deus

li, f

uni ob merita antecedentia ftatuit confe

rre gra*

^ qui

tiam extraordinariam con

alteri ob fu

gruam perfeverantise,

Wm*f

a demerita illam denegare.

Quod

31l

CONFIRMATUR ex alio textu

,übi Chriftus po-

E

D. dmort. Tiatt. deDeo.

h

fiti-

pI

DISPUTATIO VI.

402

a

fitivé aliquos excludit à füis fpecialibus orationf-

mf

bus, à quibus tamen dependebat gratia extra-

p n

ordinaria congrua v. g. Joa. 17. ait: . Ego fro eis

)d

vogo , non pro mundo vego Jed pro bis ,. quos dedifti

d

quübi. Etjoa. 13. V. 17. Beati eritis - -- non de o-

annibus dico : ego fcio , quos elegerim. Prob. 4nt. 12.

Deus in peenam peccati aétu fubtraxit gratiam

illam congruam extraordinariam fine qua in ma-

ccatoribus aut ob graviffimas tentationes

gnis pe

.

0j

«Aoemont

s non datur perfeverantia finalis, & de-

cretum fübtrahendi hanc gratiam preceflit ipfam

l

ptetham

n

a&tualem fubtractionem talis gratie. Sic Joa.8.

dicitur : Kgo vado, €9 queretis me , €9' in peccato

wdatli

Wi

yi

spefiro wmoriemini ; caufa autem hujus obftinationis

: ]

!

erat, quia Chriftus noluit facere miraculum con-

:

!

T

1

]

4

l

77

l

Ti

oruum illorum phantafie, cui effent credituri,

& hoc propter peccata illorum. Sic enim Matth.

fnti

9. ait: Generatio mala. &9? adultera fignum querit ,

x t

& fignum non, dabitur ei, nifi fignum Jone Propbetes,

r

)

?

ia

quod ipfum habetur Luc. 11.

DICO IIL Non eft improbabilis fenten

;?Wicf þþ

At

tia Catharini , quód Deus aliquos eximios fan-

?)P l

J

&os v. g. B. Virginem, SS. Apoftolos &c. pre&-

d

L

deftinet ad gratiam & gloriam ante omnem pr-

p t

Lviüohem meritorum.

ün

:

: PRoszATUR conclufio.

Convenit divinz

M

NNNNNN

fln

fapientiz ut primaria fundamenta fuz Ecclefi

if

nf

ita preordinet, ut eos non folüm preordinet

WH )

ad feriem gratiarum feu mediorum de fe indiffe-

L TT

rentium independenter ab eorum meritis, fed

Vty

etiam ad feriem gratiarum congruarum & effica-

h

MT

ft pre-

;cium in a&u fecundo finaliter ; fedwhoc e

)pfæ W

de 1-/

DE VOLUÜNTATE DEI .(.4'8.3

Qftti

deftinare ad gf,atiam & gloriam independenter

ïj& &t

90 fj

b eorum meritis; ergo. Maj.prob. Quia in hoc

decreto nulla eft inconvenientia ; imo hoc de.

fjj dediþ;'

cretum eft congruum pre aliis. ad ftabiliendam

14f) db .

fua

m

äüïz

;

i Ecclefiam viá br,evifïirxnä & certiflima ex fe,

ttam

P*go.

Wnmo.

,

Solvuntur Objectiones.

Ts

ls, lls

OnJriciTUR 1. T. Scriptura ele&ionem

fit n

eternam Sanctorum refert ad placitum ac vo-

of

1 fatid

luntatem Dei; ergo. dnt. prob. Sic enim Chri-

ftus dicit Luc. 19. NNolite tàmere pufillus grex , quia

fiationis

complacuit Patri veftro dare volis regnum. 2. Eph.

um Con-

1, dicitur : .Benedittus Deus-- - qui benedixit nos m

teditri,

omni benedittione [piritali -- im Chriflo, ficut elegit nog

Mati

in ipfo ante mundi con[titutionem , ut. efJemus fan&ti &

DEU

mmaculati àn con[pectu ejus n cbaritate qui predeftini-

Dj

vit nos in adoptionem filiorum per JEfum Chriflum in

ipfum ,' fécundimm propofitum voluntatis fue , in laudem

font

glorie gratie fue; ubi advertendum, Apoftolum

ls fet

109

non dicere : ideo quia eramus fan&i & immaculati

futuri , preedeftinavit; fed potiüs elegit ac pra-

&

deftinavit , ut e[femus fan&ti.

menp'

3. S.S. Patres ex-

plicant hos textus de predeftinatione univerfa-

liomnium Beatorum independenter à previfis

yc d

meritis: HrERoN. ait: JVon eliguntur Paulus &

Ed

qui ei fimiles funt , qui erant. [ant&ti & immaculati, [ed

rami

eliguntur & predeftinantur , ut confequenti vita per

fcindf

opera atque virtutes fancli &9 immaculati fint. Et S.

yi, d

AucusTINUs de predeft. Sanctorum c. 1g.

:

?æ

ait: Klesit nos Deus in. Cbrifto ante mundi con[Litutio-

(

:

nem, pradeftinavit nos in adoptionem fülierum $. fecit

[

2

boc

jl

VL

484

DISPUTATIO.

;gfferllüa

dim placitum 'voluntatis fug , ut nemo de fua,

Qd

bäa fecun

n

ed de illiu

s erga mos voluntate glorietur , fecit boc fe-

4j

cundum divitias grat

ie fue , fecundimn bonam volun-

4 m

[/

ypofuit. in diletto Filio fuo , in quo

tatem füam , quam pr

qu J

fortem

"

confecuti fumus

grede[tinati fecundim propofitum

j qmdn

irum , fed ejus ,. qui unioe

rfa operatur.

zi0n 10j

ad prob. d

i. Pla-

g d

REesPONDEO ad 1. n. a.

i, Jj

/cuit dare regnum dependenter à meritis. c. inde-

:

As

pe

ndenter. n.

p

Ad». dift. Elegit no

s àd gratiam indepen-

f re

à meritis, eo fine ut effemus fàticu.-e

fronem d

denter

*

prede

ftinavi

t ad gloriam independenter à meri-

i fariar

tis. n.

Apoftolus hzc duo bené diftinguit; quia

J u

2

li

inter el

e&ionem ad gratiam & preedeftinationem

Ó

ad gloriam tacité interponit pr

eícientiam meri-

dl

j

torum feu confenfüs ad gratiam.

denti; idem

ZAd 3. Pa

tet refponfio ex prece

enim eft fenfu

s S. S. Hieronymi & Auguftini,

]ioN)

o textu.

t

qui eft Apoftoli in prafat

u

O8]JICITUR 2.,

I.

S. Paulus ad Rom. 9

Citm nondum nati e[Jent , nec

us

ait de Jacob & Efau:

D

aliquid boni egi[Jent. aut m

ali, nom ex operibus , fed

ex vocante dittum efL. &i :

Sfacob dilexi , E[au autem

FTT

M

TUj

l

odio babui--- Mo

yfi enim dixit: miferebor , cujus mi-

abo , cujus müferebor

üm

t

fereor , & mifericordiam prajt

müferebor cui voluero,

BU

(eu üt Exod. 33. dicitur :

& clemens ero in. quem. mibi

placuerit ) ad qua& ver-

t yi

lus : igitur non volentis neque

ttetef

ba fubjungit Apofto

d

'currentis , fed miferentà

seft Dei , ac tandem con-

db

cludit: Ergo cujus vult miferetur ,

& quem *oult in-

i

60

N

ns pre-

durat. Ergo predeftinatio eft antecede

nf

vifionem meritorum , & opus pure voluntatis

äeïïegan(

nta,

g

äiyin"æ. $ Apoftolus ]. cc. vfolly'»it argume

que

DE VOLUNTATE DEL | 485

LT

!

qui afferuntur contra predeftinationem gratui-

1

l)

li

tàm; ergo eam fupponit. — zni.prob. ex Apofto-

li

li verbis: JDicis itaque mibi ,

quid adbuc queritur ?

voluntati enim ejus quis refiflit? ó bomo tu quis es, qui

Af

refpondeas .Deo ?. nunquid. dicit. figmentum ei ,. qui fe

finxit : quid me fecifli fic ?. an non babet pofleiatem fi-

l

1 Ph

gulus luti ex eadem ma[Ja facere aliud quidem vas in

"n

lo

bonorem , aliud *oeró in contumeliam ?

Irte

RrsPONDEO r. Zd 1. retorq. Ergo etiam

datur reprobatio pofitiva antecedenter ad prz-

fanfi

mgi

vifionem demeritorum , quia E/au odio babui ; &

quia /zmgit vas in contumeliam , qus eft do&rina

t; qui

Qd0nefm

Calvini. Si ergo ifta non poffunt intelligi inde-

1 feti-

pendenter à przvifis demeritis , etiam illa non

debent explicari ind

ritis.

ependenter à previfis me-

: n

iif

REsPONDEO 2. dift. Prædefcinaltixo eft gra;

tuita ad gratiam.c. ad gloriam. n. Ibi tantüm agi-

M

tur de vocatione ad fidem ; que eft priecipua inter

[at,

gratias; igitur etiam exempla ab Apoftolo ad-

V

Fihi,

du&a tantüm ad hunc fcopum fervire debent ,

t 40

nec ulterius urgeri.

Poterat fcilicet Deus to-

aj

tum genus humanum peccato originali involu-

nj

tum relinquere fine mediis fupernaturalibus ad

1 9047

T

beatitudinem fupernaturalem.

Igitur precifé

gt

pertinet ad mifericordiam, fi aliquibus vult ap-

Wi

plicare beneficium redemptionis in attu fecundo,

jem (

vocandó ad baptismum, alios relinquendó fine

nal

baptismo ; vel adultos quofpiam vocandó ad

lens pfæ

Ecclefiam & veram fidem, aliis autem hanc gra-

ol

tiam denegandó , fed tantüm conferendó genera-

1]

l

lia auxilia ordinis naturalis ad finem naturalem:

&

q

th*.

y

486

DISPUTATIO VL

g

& hzec mifericordia Dei antecedit omnia noftra

ld

snerita , & de hac fola loquitur Apoftolus.

i

u

d 2.n.a. vel dift. Solvit argumenta con-

T

J

tra predeftinationem gratuitam ad gratiam. c.. ad

guhd

l

gloriam.n. Ut enim jam fuprà di&um eft, fi Ad-

j

n

verfarii volunt confiderare hominem hic & nunc.

ji d

h

- n ordinead gloriam fine precedenti merito, tunc

Qnata

vi paritatis deberent eundem confiderare etiam

IU

:

in ordine ad damnationem. fine preecedentibus de-

j

meritis, adeoque dicere , quód ficut figulus

er o

poteft (acere vas in contumeliam ,. ita etiam

vt

Deus poffit creare hominem ad damnationem,

quod eft hereticum. . Dicendum ergo , quód

, qii

BR

-Apoftolus precifé velit dicere ,. totam huma-

Ws

Y

nam maffam per peccatum originale jam effe

]

corruptam ; ideo poterit utique Deus relinque-

tmnandur

re hanc maffam in-fua contumelia , non confe-

*tfi) 0f

rendo gratiam fidei; ex eadem veró malfa for-

mare vafain honorem , conferendó illam gra-

;5

1otus

tiam converfionis , fidei, & perfeverentiz ad

If

J

Es

beatitudinem fupernaturalem , quz plerumque

fimul fumpta fünt tantüm gratuita independen-

TOTUA

:

ter à meritis.

Ita S. Thomas in hunc locum:

ivf

e(

Deus, inquit, liberam pote[latem babet facere ex ea-

hi

dem corrupta ma[Ja bumani generis, ficut ex quodam lu-

ET

:0: ( nulli faciendó injuriam) quosdam bomines pra-

T

h

i

garatos ad gloriam (id eft, vocatos ad fidem) quos-

Imo

A0NT

dam autem in miferia derelittos.

Caeterüm palma-

"

M

rium argumentum, quod me conftanter movet,

W

i

ne referam in folam voluntatem Dei univer[alem

u)

predeftinationem omnium falvandorum ad glo-

"t i

t

Yiam, eft, quia talis voluntas non operaretur /a-

"m

Deus

pienter, eo quód fine confilio fue fapientie

u

ope-

pE VbeUPN'T'ATE' DEL 4987

i n()fh'a

operaretur , utpote precifé ex arbitrio volun-

li

tatis, quod eft contra Apoftolum ad Rom. rzr.

lt Qpy.

dum comprehendit totum prefentem fpecula-

T

tionem de przdeftinatione füb ifta exclamatio-

TAR

X nün

ne: éaltitudo diviriarum fapientie & fcientie Dei! quàm

incomprebenfibilia funt judicia ejus , & inveftigabiles viee

Q,tüfe

t

ejus ! ubi diligenter notandum, quód fcientia ac fa-

d

pientia ponantur tanquam preevia ad judicia Dei, «

REsPONDEO 2. Datur etiam predeftinatio

L Dl

gratuita ad gloriam zndiretta. c. dire&a. n. fenfus

4 eDm

Pater ex NoTANDO 1X. Itaquetota infinitee fa-

Donen,

pientic altitudo nobis incomprehenfibilis confi-

. quài

Tuma.

ftit in eo , quód inter infinita fyftemata poffibi-

la, in quorum aliquo Petrus fuiffet damnan-

m effe

dus, Judas falvandus, elegerit potius hoc fy-

du

n cont

ftema , in quo previdit Petrum falvandum, Tu-

dam damnandum: electio veró hujus fyftema-

f f

tis primario non eft facta intuitu Petri vel Ju-

limg.

de, fed potius ob rationem melioris , quia in

ento x

hoc fyftemate relucent modo meliori perfe&i

erimg

hes divinz.

L

p

O5 jicrTUR 3. De Predeftinatione tenen-

u

tur omnes fideles fequi S. Auguftinum tanquam

"

regulam Fidei, & hic docuit praedeftinationem

quodam l

gratuitam ; ergo. znt. quoad 1. membr. prob. SS.

nytn

yup

Patres ipfum agnoverunt tanquam regulam fi-

m

dei: HrzRoNvMvs Dial. 3.contra Pelagianos,

; pi

& Epift. 79. 80. & 94./S. PAvuLINUSs Ép.33.

F

inter opera Auguftini. Possrpivs Epift. ad

Macedonium.

iil

S. HrLAR. Ep. ad S. Auguft.

n

|

qui refertur initio libri de predeftinatione a-

ratr

pudS.Auguftinum. S.PnosPER ad Lupinum

Refponfionum.

Item

& Prefatione Libri XI.

Hh4

Ep.

j

DISPUTATIO v

[

498

«t :

Ep. ad Auguft. Et Lib.IV. Refponf. S. Rzur-

gt

c1ius in expofitione Epift. 2. ad. Cor.

INNO-

;jädffit «

CEN TIUS I. ad Patres Concilii Milevitani. Zo-

nü

siMUs in Confirmatione Ejusdem Concilii.

(j

GnEGORIUs M. Ep. 37. S-. ILDEPHONSUS

UPE

inSerm. de B. V. ubi ait: Jdudunt B. dugu[li-

num., cui contradicere fas non efl. . N YNCEN TIUS.

d. ES l

TY

FrERnERIUSsinPanegyri S. Auguftini, ubi ait:

il

Omnes Dottores , qui venerunt poft Auguftinum ,. fa-

T ]i

füentantur. füper ejus dotrinam tanquam. puram , Ca-

vt

tholicam fine errore falfarum opinionum.

HoRgwrs-

g i

DAs Papa à Poífeilore Epifcopo Africano de

sifuli

Predeftinatione quifitus refpondit: /e quidem

po[fe ac svelle communicare aliqua a&ta rcbioi Romani

lii

al

de libero arbitrio && Gratia Dei ; Ecclefiam Romanam

i

"

autem fequi B. ZAluguftinum ; prout habetur in A&is

tU 0j

hujus Pontificis apud Binnium T.3. Conc. J o AN-

NEs1IL Epift. 3. T. 4. Conc. Labbzi ait: 4fugu-

twit,

ftini do&trinam fecundum Pradece[Jorum meorum [tatuta

TTURTS

EÉt cONCILIUM OE-

Romana fequitur. Ecclefia.

L

CUMENICUM QUINTUM feu CONSTANTI-

tlj

NOPOLITANUM fecundum: Sequimur per omnia

m

S. Auguflinum , fufcipimus omnia ,. que de retta fide

DT

& condemnatione bereticorum expouit.

Idem repe-

tibuft

tit CONCILIUM FLOREN TINUM.

Prob. ergo

DT

JAnt. quoad 9. membr. 1. Auguftinum gratuitam

i, [

predeftinationem docuiffe fatentur D AR o NIUS

i

adannum 4og. Srxrus SENENsrIS Lib. VI.

IBUaeoiu

Bibl.Notando 252. ConDuUsaA l r.q6. PE-

n

RERIUS ]. 6. Difp. Seled. 15.

BELLARAMI-

N

NUS &ali.

Prob. 9. PRosPER & HILARIUS

lil

SF,[

dicunt eam przdeftinationem à MafJlienfibus Au-

t

gufüno Tribui ipfo non contradicente; imó

AU-

"]

DE VOLUNTATEDIEIL

489

) REMI-

Y

FAvsTUus RnEGrENsrSs adverfarius doctrine

Auguftiniane eam Auguftino tribuit, nec ipfe

li, ].

contradicit L. 2. contra Difi

Otd

putatorem de libero

arbitrio de Difcipulis Au

guftini loquens ait :

NSUg

Prefcientiam & Predeftinat

lii

ionem Dei male intelligunt,

adfiruentes , quód inde bumanorum a&tuum caufa na-

VlIUS

fcatur. .Es bis vorbis: NON EX OPERIBUS SED

lgt

EX VOCANTE DICTUM EST , boc vult intel-

n

ligi gentilitie fuper[Litionis impietas , id eft 44uguftinia-

If , Q

na, quod Deus absque ullo inter. bonum & malum tmio-

ORMIE

deratoris examine , non ordine diligentis ,. féd jure do-

10 de

sminantis illum affettu dignum reddat , bunc odio ; bunc

um

recipiat [Tudio illum excludat imperio. . Ad hanc Fau-

Rn

ífti Rhegienfis obje&tionem S. Auguftinus L. T.

QUOAT

contra duas Epift. Pelagii c. 2. fic refpondet, üt

n Ais

potius Adverfarios videatur confirmare de con-

Joas

cepta illius opiniones Profetto defipitis, ait, qui

; i

dicente veritate, NON EX OPERIBUS, vos dicitis

um i

EX FUTURIS OPERIBUSs, qu& Deus illum fa-

[UX 0

Gurum e[Je prefciebat , — acob fuiffe dile&um , atque

TAV

jla contradicitis Z4poflolo dicenti, NON EX OPERI-

wr n

BUS , quafi non po[Jet. dicere ,. mon ex prefentibus fed

"ii jl

ex futuris operibus.

Et Enchir. c. 98. de eodem

em

la

textu Apoftoli loquens ait: Quain re fi futura

Pri

!

opéra vel bona bujus vel mala illius , que Deus utique

gratm!am

prej[ciebat , velle intelligit, nequaquam diceret , NON

goxtd

EX OPERIBUS, /ed dictret , EX FUTURIS O-

jbl

PERIBUS eóque modó iftam [oloeret quefiionem ,. imà

i

nullam, quam folvere opus e[Jet, velinqueret que[ftionem.

u

ità Auguftinus.

Prob. 3. D. Profper & Hila-

m

rius in fuis Epiftolis teftantur ex Auguftini do-

yJi

h

&rina plurimos in Gallia viros graviffimos &

j

Do&iffimos fuiffe turbatos , & exiftimaffe, ex

m

illa

Hxh 5

j

DïSAPUT-ATIO V I.

490

WMW

illa confequi fatalem quamdäm neceffitatem, ho-

mines induci in defperationem , bonorum ope-

jl

qU€HS

rum follicitudinem tolli; & lapfis curam refur-

gl QU

gendi adimi; atqui hzec abfurda tantüm poffunt

j gratuxt

prudenter objici predeftinationi gratuitz, nog

g

TM

mercenaries; ergo.

Ad-T. membr. de

at

RESPONDEO tr. Ánt. quo

g p

quo multa dicendi occafionem darent Libri Re-

Amum pr

tra&ationum , & propofitio recenter damnata ;

s, atf

quód, fi quis in dugu[tino inveniat textum , debeat

m

e[fe tuius, & multa alia, qua contra iftam infal-

t qu

libilitatem Auguftinianam et

jam in prefenti ma-

d

Ri p

teria objici poffent. . /nt quoad 2. membr.

vitntt a

probotionem 1. 9. Oppo

nendó authoritatem alio-

rum Theologorum.

Ad prob. 2. dift. Augufti-

du

hiec df

nus non contradicit

fibi imputantibus predefti-

nationem gratuitam ad gratiam. c. fibi imputan-

R0n

". n.

tpberna

tibus predeftinationem gratuitam ad gloría

ant.

uia S. Auguftinus tandem in fine omnium

1v0 Dor

Vlerg

difputationum fatetur ac. conteftatur orbi; fe

.omnia difputata à fe fic velle intelligi , ut nul-

Qd 1

d

lum illis faceffat negotium, qui dicunt, Deum

ln P

predeftinare ad gloriam dependenter à pré&vifis

T0j

ä

!

meritis, dummodo concedant merita effe ex

1 ttg

grütia gratuita , adeo

que przdeftinationem ad

"Is t

uitam.

Lib. de gratia & lib.

TV

gratiam effe grat

arb. c. 6. fic ait:

ia dicunt. Pelagiani banc e[Je fo-

Ti

Ti

lam non fecundum merita noftra gratiam ,. qua bomini

-- MM

i i

peccata. dimittuntur 5 i

llam veró , que datur in fme ,

m-de

id eft,

eternam vitam weritis noftris precedenci

bus red-

fi merita moftra fic iniellige-

nOa6

di, refpondendum e[t eis ,

eT7^

vent , ut etiam ipfa dona Dei e[Je cognofcerent ,

non ef-

quoniam «erà merita bu-

m

Jfét veprobanda ifta [ententia 5

mana

i )

]

DE.VOLUNTATE DELI.

491

Eemu hO-

mana fic þrædicant ,' ut ea ex. femetipfo babere bominem

If (p.

1 reftn.

dicani , à fide aberrant. ta Auguftinus. Nullum

proin relinquens dubium de genuina fua mente,

XOffnt

quód nolit obtrudi pro articulo fidei predefti-

^; llon

nationem gratuitam ad eloriam.

"d prob. 9. n.

Maj. Quia hoc ipfüm ad abyffum judiciorum di-

l de

MlRe.

vinorum eft referendum, quód Deus unum pra-

deftinet ad gratiam baptismi , alium non prade-

N

N

füinet, unum przdeftinet ad gratiam congruam,

efficacenr , acfinalem , alium non predeftinet:

m tj

in hóc enim ipfo videbatur

Db mo-

iftis viris aliquó mo-

dó intercedere quzedam fat

alis neceffitas, vi cu-

" Ál

1 dlio-

jus parvuli non predeftinati ad baptismum, aut

non predeftinati ad gratiam fidei pereant eter-

u- t

num ob originale vel antecedens

"o

actuale pecca-

um. -Et hec difficultas illis pr

eclaris viris ac-

p

cidit, quia non attenderunt ad hoc, quód Deus

tritn 1

tanquam gubernator univerfalis

non agat prima-

OROR |

rió ex motivo boni

particularis aut perfonz fin-

Qrb

m

gularis;

l

fed ex motivo boni communis & fuse

r

glorie, ad quod motivum accefforie folim or-

]au

dinantur bona particularia pofitivé modó illis

præuüs

entibus congruó,

& mala particulariapermiffive,

eff &

nulli adulto dene

gando gratiam füfficientem ad

finem.hominis na

yen d

turalem.

[ &

BJICITURA4. S. Auguftinus non tantüm

docui

"

t predeftinationem gratuitam a grariam ,.

"

ed etiam ad gloriam,

acregnum codlefte; ergo.

1

L

dnt, prob. 1. L. de c

ij

orrept. & gratia c. 6. expli-

wc jf

j

cans illud Joa. 6. INonne eg

0 vos duodecim elegi, &

I

jl

ex vobis unus diabolus? ait: lllos debemus intelligere

J

elettos per mifericordiam , illum per judicium s. illos er-

Tl

l

80 elegit ad abtinendum regnum Juum, iflum ad effun-

pl

den-

p

DISPUTATIO VI.

492

J

j

dendum þnguinem fuum. | 9. Idem 1. Cc. C. 9. ex-

1

h

llud Apoftoli: gratia Dei vita cter-

plicans i

iunn

iri

7nà, ait:

Ciim. po[Jet. dicere. Apoflolus , & retté di-

*ä'

dnit

1

um juflitie vita eterna , maluit dicere

cere : [lipend

10P0 J

(it0n

gratia Dei

Ui

ta elerna- u binc intelligeremus mon

j, "a

jl

noftris Deum mos ad eternam vitam , fed

pro meritis

ym Df

gro fua mife

vátione perducere. 3. Soliq- c. 28. Deum

qi tl

alloquens ai

t: Mundas autem de nobis filiis bominum

acuit babitare , quos fine eorum

Wïaaufhnw

eos, in quibus tibi pl

j

ginim

meritis prede[tindfTi a

nte mundum , voca[li de mundo,

& magnificas eos poft mundum.

J

r

r

juftificáfti in mundo ,

Ü

— v

t

RESPONDEO di

ft. a. Docuit przdeftinatio-

m in fua radice gratuitam. c. in fe

for-

,T

À

[

feret

nem ad gloria

j

]

(CUETUT

smaliter gratuita

m.n. V'tult tantüm dicere S. Au-

'

'

uftinus dari gl

oriam nor ob merita quafi effent

LIRIIUS

fed inquantum nulla

::

principium

.

juftificationis ,

mprete

"

i

!

i

ï

noítra meri

ta haberi poffunt fine gra

tia generali

tvl g

o merita fundan-

utique gratuita; inquantum erg

s) at f

tur in grati

a, intantum etiam

predeftinatio ad

BU

L

!

Ülyere

data in meritis poteft dici fundari

loriam fun

Vel. dift.. fic:

*g &dent

4nediaté in precedente gratia.

iil (

nem gratuitam a

d gloriam,

My- D

Docet predeftinatio

in quantum eft refp

e&iva przecedentis gratiw

1 gl

[dine qua nu

llus agit meritorié. c. in

generalis »

Ui

quantum e

ft refpe&tiva gratie particularis. D. a.

N

n

TNon enim i

deo Deus'confert v. g. Petro gratiam

deftinavit ad gloriam,

LUE

congruam, quia illum pre

ttm

fed ideo predeftinavit ad gloriam,

quia Petrus

fuperna

turali omni-

-

duj fe

d

cooperatur gratie generali

Wïfllg

"

bus hominibus date, fic u

t ipfe faciat ex fuffi-

S. Au-

Wm, "

ciente congruam. Jam fupra vidimus;

guftinum nul

lum nobis faceffere negotium , 11

au-

ho J

doceamus gl

oriam dari pro meritis , «merita

tem

i?wmdö

-

DE VOLUNTATE D'EI.

493

AT.

li g.

tem per 'gratiani ; quodutique dicimus. Hinc

videtur S. Auguftinus plurimis in locis ifta duo

Tl d

ll dj

gratiam & gloriam fumere per modum unius com-

flexi, & cüm in tali acceptione neceffarió orian-

LA

W /g,z

tur propofitiones ambigus (qus dum funt verg

de gratia , videntur fimul debere accipi pro glo-

Dmm

i

ria) mirum non éft, quód exinde viris doétis

difficilis vifa fit D. Auguftini do&rina.

Cur ve-

gt

d

ro S. Auguítinus non tam accuraté diftinxerit

gratiam & gloriam , licét eam diftin&ctionem taci-

1109

jelünti

té agnoverit, ratio videtur effe;

quia S. Augu-

ftino tunc temporis folüm datum

eft à Deo asge-

. nf

te $1

re contra hereticos, non contra Scholafticos:

heretici docuerunt primam gratiam dari depen-

Vaf ln

um n

denter à meritis naturalibus , & ob hoc nullam

admiferunt przdeftinationem ad

primam gratiam

1 pened

a fünii-

fine meritis vel abfoluté previfis (

prout contingit

ao d

in adultis) aut fine meritis conditionat? previfis ,

Ei

fünda

prout contingere/putabant in parvulis fine ba-

ptismo decedentibus , aut etiam gentilibus. In

iü,' ht

hoc confiftebat totum puné&tum controverfiz

foriam,

gl.'&[

Ia

contra Semi-Pelagianos ; & in ordine ad hunc

Y

errorem profligandum intelligi debent omnia

Vi c'

i, d

Ícripta Auguftini in hac materia. Revera aue

tem in hoc conftitutum fuiffe pun&tum contro-

) grat

r

]ot

Jil

verfiz, probatur. 1. ex Epiftola D. PRosPERI

ad Auguftinum , ubi ait: Quidam borum in tan-

"o

(f

j O

tüm à Pelagianis femitis non declinant , ui cim ad con-

Jitendam Chrifli gratiam , que omnia preveniat qmeri-

-&l

T

ia , cogantur , ad conditionem uniuscujusque banc *ve-

lint pertinere , ad. banc beatam gratiam :

qua in Cbri-

tf

[lo renafcimur ,

ii

pervenire per naturalem facultaiem pe-

d

ideo in-

i

tendé ,- querendó ,. pulfanfiä , Wt ideo accipiat ,

Ó

*z;em'atg,

pE

DISPUTATIO Vi

494

50

veniat, ideo introeat , quia bonó nature benb ufüs ad

yicind

aiie ope meruerit

iflam. faloantem. gratian initialis g

t

pervenire.

2. HirAnRIiUS in Epift. a

d Augufti-

M

rede & [alous eris, unum

num fic ait: Qyod dicitur: c

gmon

borum exigi a[Jerunt , aliud offerri , t propter id,

Á a

quod exigit

ur ( fi redditum fuerit ) id quod offertur, dein-

t Q

ceps tribuatur.

Unde confequens putant nullam ita de«

*

g hus

»ravatam -«vel exti

n&am e[fe naturam , ut non debeat

m ol

vel poffit fe velle fanari , mec negari gratiam, fi pra-

fefria

cedere dicatur ialis coluntas , que wedicum quarat.

Ogjit!

3. Idem S. PRosPER l. cc. Propofitum *ocantis

ij d

gratie in boc definiunt , quód Deus con[tituerit , mul-

w

lum in. vegnum fuum mifi per Sacramentum egeneratio-

r

nis a(Jumere 5 & ad boc falutis domum ommes bomines

TU

five per naturalem facultatem , five per fcriptam legemt,

Jive per Eoangelicam pradicationem vocari ; $ia quan-

2 p

al

tum ad Deum pertinet , omnibus paratam vitam eter-

w 1

nam, quantum ad arbitrii libertatem ab bis eam appre-

bendi, qui auxilium gratic merito credulitatis acceperint,

u

um

bos Deum prafcü[Je ante mundi conftitutionem. &j eos

prede[tiná

t[Je in regnum fuum. — Hoc. autem propofitum

al h

ib

vocationis Dei, quo eligendorum & rejiciendorum dici-

tur fatta difcretio, &2 lapfts curam refurgendi adimere,

UT

erre , removeri omnem

& fanttis occafioriem temporis a

Mi

induflriam , tollique virtutes

5

fí..Dei con[Litutio buma-

0 i

mas preveniat voluntates , C fub boc prede[tinationis

tDf n

nomine fatalem quandam inducinece[fitatem.. Cumque in-

Ltf l

ter becinnumerabilium videretur interire multitudo par-

M

