lud celum coli , celum intellettuale ,. ubi eft intelleGtus

il

L

e, non pey

o[]e fimu

1, non ex parte , on in enigmai

.

n m

fpeculum ,

/É

&d ex toto in manifeftata. faci

e ad faciems

qon modo b

oc modb illud , fed quod di&tum eft,

no[Je [i-

ij

t

ul fine. ulla. viciffitudine temporum ,

que folet babere

l

ml

snodà boc &2 modà illud ; quia ubi nulla fpecies, nusquam.

m f

eft b

oc aut illud.. D. Bernardus 1. 5. de confiderat.

J

c- IB'

ANon eft tunc fragilis acies mentis moftre quan-

tt; a

j

bementer intendens aliquatenus diffiliet, re-

Wt

iumcunque *ve

filietque in fi

u

am p

luralitatem 3. colliget fe magis , con-

i vd

formabit , a

dunabitque unitati illus vel potius unitq-

tj

n

PROBATUR CODC

lufio 3. ratione. Beati 0-

mnia vident in una fpecie fcilicet in effentia di-

ol

vina, qua unitur intelle&ui locó fpeciei impref-

'fe aut expre

fIze ; ea autem quz videntur in una

videntur fimul; ergo.

Hec ratio eft

«

:

fpecie,

ij

D. Thome & S. Bernardi,

qui Serm. 31. in Can-

tht

a

tica loquens de excellentia divine vifionis a

lla

Wi

DE VISTONE (INT"UIf,I'VIVA"ïDEXI.- 583

atl[up l

u

Jlla vifio ftat , quia forma- ftat , que tunc -'vz';le'mr ; ei

enim. nec ullam capit ex eo

T

I

]

mutationem.

j quqd ejt fuzt, ,'z':el. erzt

.

xdoe

PRosATUR conclufio 4 & quidem potiHï;

( dl

mum. Beati jam fünt in sternitate ; ergo qui-

') 71071 W

cunque participant, immutabiliter participant

faltem per fe. c. pat

et. quia üt S. "Thomas hic q.

r

IO. a. 5. C. ad finem ait: Timpus in fe babet prius

It

& pofferius ; evum autem mon babet in [e prius & .po-

Mf

Jüerius ,. fed ei conjungi po[Tunt ; eternitas *verà non ba-

Oa j

bet prius 9^ pofterius, neque ea compatitur. dnt . prob.

- [

S. Do&or 1. cc. ad z. ait: Creature fpiritales, quan-

tim ad affettiones & intelligentias ,. in quibus eft fac-

fnitri

Lt

cé[fvo, menfarantur tempore : quantüm veró ad eorum e[Je

maturale , snenfurantur «vo: fed quantim . ad. vifionem

m

i i

glorie, participant eternitatem. - Ytem 1. cc. a. 3. ad 1.

Dicuntur multe . eternitates fcundim quod. funt multi

ne.nï m.UEJ'

i i

participantes eternitatem ex ipfa Dei contemplatione.

'

Item l. 3. contra Gentes c. 61. Vifto Dei in quaz

t Ri

dam pacticipatione ceternitatis perficitur. - - Effe divine

confit

Jubftantie in eternitate efl ,. vel mapis eft ipfa eterni-

vt

tas; vifio ereo praditta in participatione aternitatis eft.

y d

Difputant hic Thomifte , an ifta eternitas fit

':magis,ï

Y

"]

creata vel increata; fed parum intereft , dum:

jin

modo à Beatis cognofcantur omnia fimul in Deo,

,

preterita, prefentia

y M

cqgnofcentur per totam zternitatem.

, & fütüra, quæcunq"ue:

di

i

*

Al

(l

Solvuntur Objectiones. :

j

l

il

OB]JICITUR r. contra primam conclufio-

r

il

nem. Si viderent Beati omnia attributa ,. tunc

L I9

Viderent infinitas

j

.

perfectiones ; hoc auteml eft

l

|

j

impoffibile ; ergo

: REsPöN:

DE vl»

334

DISPUTATIO iV.

n

RzspoNDEo diít. Msj. Viderent inünitas

j g

perfe&ionesrealiter. c. formaliter.n. Beati qui-

u

i

dem vident effentiam divinam, & infinitudinem

illius, fed non vident conceptu claro ac diftin-

j

I:

us

&o omnes perfe&iones Dei relavitas ad extra.

jnspo

Hinc non admitto , quód Beati vident v. g. o-

mnes ideas divinas etiam diftributivé fumptas ,

j &t

EEI!

qu

amvis femper videant plures ac plures fucce[Jio-

i

yi iO

9e. CO

gnitionum facce[J/vá. , fecundüm tempus in-

trinfecum perfe&tà , finità in inhinitum, ac com-

ia

tumud

menfuratá unico inftanti eeternitatis.

-OgrrciTUuR2. contra fecundam conclu-

at

Degg[ IDWI

fjonem. S. Thomas 2.2. q. 2. a. 8. ad 3. ait: Di-

tonej

cendum quàd. [umma. bonitas Dei. fecundiam modum . quo

munc intelligitur per effetus , potef? intelligi absque

g

N

Trinitate p

erfonarum ; fzd fecundum quod intelligitur

jn fe ipfa ,

prout videtur à Beatis , non pote[t intelligi

Qp

ine Trinitate perfo

narum: 9 iterum ipfa vifio perfona-

Y i

f

vum per

ducit nos in beatitudinem. . Exgo non poteft

TT

unum cognofci fine altero.

yeit

RzsPoNDEo dift. Non poteft intelligi fine

la

'Trinitate perfonarum in moderna providentia.

Qd

c. in alia. n.. D. Thomas tantüm loquitur de

dey i

tis.

t

modo, quo defa&to videtur Deus à Bea

I. Chti-

O5JICITUR $. C

ontra eandem.

T0

videt é$ Patrem

UT

ftus Joa. 14. ait : Qui videt me ,

o. S. Auguítinus l. 1.

de:Lrinit. €..8.

qneum.

;'Um, ut (

Sive audiamus : oft

ende nobis Filium , ftve audiamus :

MK

tantundem «valet 5 . quia neuter

eflende nobis Patrem ,

lia

Tl

/i

ne altero poteft oflendi , unum quippe fant. --

:

lh

uando ita loqu

itur Chriftus de Spiritu Santto, tanquam

n

itudinem noflram ; . & ideo fo-

ipfe folus fufficiat ad. beat

x

à Patre (2 Elio non

poteft.

LT

Idem

lus fztfcz't , quia f&parari

[

DE VISIONE INTUITIVA pErQ 335

t

W

l, ]

Idem in Pf. 85. Filio vuifo videtur &f Pater , &

Wl

n

&

Patre vifo oidetur C2 Filius 5 Patris & Filii feparari

EU acdm

non potefL cifio 5 ubi mon unius Jeparatur natura. &

ubflantia , *oifto faparari non poteft. .Er

Is al

q

fonalitas non poteft videri fine altera.

go una Per-

j

Pj ]

[

]

Q

REsPONDEO Zd 1. dift. Qui videt Fili'umï,

videt & Patrem realiter. c. formaliter. n, Re-

t

SJ*)J

1 ;

M

vera alium fenfum non effe, colligitur ex eo ,

ln ;

quia ratio infeparabilitatis in vifione tantüm af-

T

fignatur unitas , & mediata in natura divina

I CO

comrmuni identitas, quod utique tantüm probat

infeparabilitatem realem in cognitione ; adeoque

àt:],

negat precifionem objettivam , licét admittat pre-

Id4n

cifionem formalem , . prout dici

folet de gradibus

li du

metaphyficis.

[

ld ». idem refpondeo.

^

ndaudy

O

af

BJICITUR 4. CODtra quintam co

st

nem. 1. Apoftolus Philipp. 3. ait : Sequor autem,

fonpd

f quo modo comprebendam. .. Kygo poteft Deus com-

prehendi. 2. Juxta Auguftinum Epift. 119. Zl

t

lud comprebenditur , quod ita totum «idetur , ut nibil

Yidenti

ejus lateat videntem 5 atqui-Deus ita videtur, utni-

yiüt d

hil ejus lateat videntem ; ergo.. Min. patet. quia

As

non poteft Deus claré videri; quin

Iu Chfï'

tur totus.

Vf;vmul videa-

"

REsPONDEO 2d 1

(ä n

. dift. Apoftolus fequitur

ii .

Deum, ut comprehendat fumendo Tó compre-

TO

hendere pro apprebenderé. c.- fumendó

pro COgTüe

ju m!l!f

lione comprebenfroa. n

j

ld s. dift. Claré videtur Deus totus tealiter.

jl

MW

c. formaliter. n. vel fubd. quoad przdicata prz-

g

cipua conftitutiva Dei ad intra. c. q

uoad ompia

TA

ln

Pradicata relativa ad extra. n.

Q1]1

"E

336

DISPUTATIO IV.

ü

O2]JIC

ITUR g. Contra fextam conclufio-

|

0

I

31

(

nem

Quod eft maximé fimplex, non

poteft vi

deri inequaliter; fed Deus eft maximé

f el'g

(gp0N

fimplex;

ergo. Mj.prob. quod eft maxime fim-

plex, non p

At

oteft dividi; ergo nec videri inz-

«ndo

|

cu

m talis cognitio revera' effet ali-

g v

qualiter ,

2. Inzqualitas intui-

qua divifio intentionalis.

Ó

Verbi

tive vifionis repugnat ftatui Deatorum ; ergo

n Ui y

l

non datur. prob. amt. Repugnat paci interne,

sii d

quz illi ftatui eft effentialis ;

quia ille , qui im-

T

Deum, defideraret videre

perfe&ius videret

TL

Deum perfe&ius , & fic non expleretur ejus

g,t

RY

defiderium. Ergo.

—Maj. ?zd; þrob. dift. quod

RsesPOoNDEOZdI.h.

st

eft fimplex, non poteft dividi realiter. c. inten-

tionaliter ac formaliter. n.

iDiterin

— d. 2. n. a.ad prob. n. a. Quia Beati plusnon

UT

poffunt appetere, quàm illis inditur appetitus;

s ol

dum illis infunditur lumen glorie; cüm enim

p

ignoti nulla fit cupido , appetitus naturalis non

u

poteft ferri in bona Divinitatis abfcondita , &

MTA

Jicét Beati fciant , fibi adhuc aliqua effe abícon-

i?ndendam

dita, tamen ea non appetunt, quia appetitus

Dts h

non habet ordinem ad illa bona adeoque nec

motum ; ordinem non habetimprimis ?nnatum ,

Ull]p g

Wf

1

quia Deus hunc dppetitum non indidit, maxi-

mé cum ferretur ad aliquid impoffibile; non eli-

AHm

M

i

[l

citum ,, quia in illo ftatu nullus dabitur appetitus

Y

nifi rationalis; effet autem irrationale, fi vellet

appetitus. impoflibila appetere , fcilicet infini-

tunra&u, aut obje&a non proportionata fuis

qlllïc

(rmm

|

meritis; hinc neceffarió ille appetitus in men-

-tnc

f?it; :

w

l

fura ;peritis prdpoxitionatz.i quie

Os]1r-

t

/

!

DE VISIONE INTUITIVA DEI,

337

H Ug

O5 J1iciTUR 6. contra eandem. Matth. 20,

lþlex, l

omnibus laborantibus quamvis inzqualiter me- :

n

rentibus datur cqualis merces , nempe denarius

inun

diurnus ; ergo idem faciet Deus in Beatis.

Mi

j

f

Md d

RESPONDEO I. C. a. dift. c. Idem fäciet

i

Deus dando omnibus equaliter vitam eternam,

luälluww,

c. modum vite zternz. n. S. Auguftinus Serm.

OPtm

59. de Verbis Domini c. 4. ait: Denarius ille vi-

BI

la eierna ef? , C in vita eterna omhes equales erunt.,

Ue,q

l

Quamis enim meritorum dicerfitate fulgebunt ,' alius

TTet Vib

169s alius minus ; quod tamen ad vitam «eter

nam per-

TOQL

lnet, equaliserit omnibus ;

"on enim-alteri long

ÍU$ a

alteri brevius , quod pariter fempiternum eft. D.

GRE-

di.qu)

GORIUS NAz. orat. 4o. putat ;

etiamfi Jaboris

'

! c- j nten'

1

plus contulerint, qui priores ingreffi funt vi-

neam, non tamen contuliffe

ille Paterfamilias refpexit.

plus voluntatis, quam

f st

p

RzesPoNDEo 2.dift.a. Datur &equalis mer-

m a

ces ad oftendendum, totam menfüram & ratio-

Lorqs

nem meritorum ultimó petendam effe ex volun-

ondit,i

tate Dei vocantis & trahentis, non veró ex vo-

([o d

luntate currentis aut volentis hominis. c.. ad o-

1b

ftendendam ipfam zqualitatem pr&mii. n. . Vo-

eoqi l-

lu Deus hac parabola oftendere, nullum ho-

isinit

minum poífe gloriari ex opere , quia nihil eft

dignum.

i, E

Deo.

Hinc & Salvator concludit

premio , nifi dignificante & vocante

^ nl

parabolam

hac claufula : ;Multi vocati , pauci eletti.

Nec ob-

pappefffw

-j

at, quód non omnia in parabola ad hanc expo-

fiüionem quadrent; quia S. Auguftinus l. 23.

iil

conftra Fauftum c. 94. ait :

u

- Sicut in. cytbaris mon

quidem omnia que tanguntur, canorum aliquid refonant,

siym?"

Jtd tantiun cborde ; - - ita in ill

is Propbeticis narratio-

(]!

D.iiinar: Tratt. de Deo.

nibus

j

338

^-"DISPUTATIO nf.

f

bus aut aliquid jam fonant fignificatione futurorum,

aut

du

t fie

fi mibil tale fignificant , ad boc interponuntur , u

illa fignificantia tanquam fonantia connettantur.

jl

713

eY

O]J1cITUR 7. contra feptimam conclufio-

jgrit

J

nem.' S. Auguftinus in l. de cura pro mortuis geren-

Mdv

« q

da negat

mortuos viventium habere notitiam

ac curam,

C. I3. fic ait: Si rebus vircentium intere[-

j lao

Y

sut G

ent anime mortuorum , €9 ipfe mos , quando eas vi-

loqueventur in fommis ; uí de aliüs taceam,

d fcant

demus , àl

1

me ipfam p

ia Mater nulla noéte defereret , qu& terra

marique Jecut

aeft, ut mecum viveret.

"Abfit enim, ut

y oj

ATA

fatta fit vita

feliciore crudelis usque adeo , ut. quando

aliquid angit cor meum , nec

triflem filium confoletur

TM

iexit unicb , quem munquam «oluit mefTum vi-

winpt

!

queim d.

dere.

Item ex Pfal. 26. ad illa verba : Pater meus

rjnui

&g mater inea dereliquerunt ne , fic argumentatur :

h

vjj m

uia ergo nos dereliquerunt Patres noflri, quomodo no-

firis curis

& rebus interfumt ?. fi autem. parentes non

ia

W

ánier[unt ,

qui. funt alii mortuorum , qui noverunt quid

agamus quidve patiamu

r? Ex his ergo S. Auguftini

verbis colligitur , Sanétos neícire ea , que

03 ]Ifl

LU

fiunt in terris, licét ad eorum ftatum pertineat.

D

REsPONDEO 1. S. Auguftinum hoctantum

n

dubitandó dicere non affirmandó. Ita refpon-

ET

det S. 'Thomas p. 1. q. 89.a. 8. C. duguftinus, in-

At

quit, boc dubitando dicit.

Unde prewittit: ut volet

Verum quia Augufti-

d

accipiat quisque quod dicam.

11

A

nus c. 15. determinaté concludit his verbis:

E

)

PProinde fatendum efL , : nefcire quidem mortuos , quid-

d

bíc agatur,

x

Em

RESPONDEN

T alii ». dift. Mortui nihil

$. C.

IT

fcium de vivis pet converfationem cum illi

B)

per

/

/

]

DE-"S;ISIONE INT['IIT,IIVAV'DEI. þ3139

th, li

lf ;l f:

þer vifïonem in Verbo velalio modó n. Verüm

Ilf

nec ifte modus refponfionis mihi füfficit.

-RzsPONDEO ei'go ^. dift. Mortui nihil

XDcff.

A.

fciunt de vivis, nifi que voluerint fcire. c. quae

voluerint fcire. n. S. Auguftinus tantüm vult

Mim

dicere, quód mortuos non amplius zangat cura

i

L

hujus fzculi. Hinc quamvis non mult

um Íciant,

fciunt tamen ea, quorum ipforum aut

Dei inter-

Üllg,

eftfciant. ta colligitur ex di&tis S.

j litlm

Auguftini

C.13.ubiait: n putamus quietos , quos

inquieta vi-

UT

ta vivorum follicitat ? Et c. 1

-

W qu)

5. Po[Junt Spiritus mor-

tuorum aliqua ,

qu& bí; aguntur , que nece[Jarium eft

! af

eos no[Je , & que mece[Jarium non eft , eos non no[Je $

tf -

NTRTUN

mon [olum preterrita vel prefentia , verim etiam futu-

va [piritu Dei revelante cognofceres ficut non.omnes bo-

TU

mines fed Propbete , dum bíc viverent, cognofcebanit ,

Qu

nec ipfis omnia

fed que illis e[Je revelanda divina provi-

P TA

LUA

dentia judicabat.

Ita S. Au

R

W

guftinus, cui non du-

bié refpondendo fubfcribo.

p

a, t

O2]JiciITUR B8. contra o&aväm conclufio-

nem. r. Vifio intuitiva Pauli fuit fübje&ta tem-

]

PAl

pori&mutationi ; ergo & vifio Beatorum. :9. An»

yott

8eli quamvis habeant vifionem intuitivam Dei,

s

"u

tamen (üt teftatur S. Thomas hic q. 12. a. 10. ad

yin

2.) accipiunt novas cognitiones circa negotia

j u

u

füorum clientum ; ergo idem locum habebit in

Beatis.

r

3. 9. Auguftinus loco priüs citato c.

j i

I5.teftatur, Beatos novam aquirere cognitio.

f

j

nem de ftatu viventium feu per animas noviter

in ccelum rece

ptas, five per Zngelos à terra re-

"i

deuntes 5 -ergo vifio intuitiva augeri poteft, -

)

. KESPONDEO ad 1. C. a. n. c,

& paritatem

W

Y 2

H

340

DISPUT ATIO V.

Wmf

n

Difparitas eft; quia Beati jain funt in æterniþate,

nec illis opus eft ullo tempore.

— Ad 2. & ad 3. dift. Accipiunt

novas coghi-

&a, que no

n vident in

[50) V]d

tiones quoad aliqua obje

dent inVerbo. n. Deus

Verbo.c.quoad eaquz vi

i

prl "

voluit potentiis anime re

linquere fuam a£&ivita-

g

diu adhuc futurum eft

tem etiam in colo',

quam

1

tempus in ifto mundo.

Ideo noluit omnia re-

a effentia,

fed voluit, ut a-

velare San£s in fu

liquoru

m objectoru

m notitiam caperent per fe

er fuas potentias; qu&nam v

ero fint

ipfas & p

ullus hominum determinare pote-

h

illa obje&ta, n

rit: maximé cum

Deus in fimilibus probabiliter

fii

ftantem legem , fed operetur

[

non fequatur con

juxta circumftantias

meritorum & aliarum difpo-

fitionum part

iculares.

Et verofimile eft, etiam

|

oris

M

in seternitate

futuram effe fuccefhionem opera-

tionum cir

ca obje&a fenfuum ,

.

qu& non viden-

n

tur in Deo; i

ta tamen , ut ea fucceffio non re-

M. Q

u phy-

&ib

uletur fecundü

m tempus extrinfecum fe

ficum , utpote quod non datu

r amplius; fed fe-

Ql

u metaphyficum,

rl

cundüm tempus intrinfecum fe

caufarum & effe-

uod confifüt in ipfi

O

ordine

iufum

&vuum fecundüm fe ,

& non relativé ad motum

BIÉ

fpectato.

W

corporis alterius, v. g. folis, aut cceli;

i

.. DISPUTATIO V.

M

n

[

De Scientia Dei.

'ttq

N hac difputatione queritur 1. An Deus

A

tf

cognofcat omnia poffibilia & actu exi-

I

uté ex-

N

itïen—tia?,. ». An Deus futura abfol

i

üitu;a

'

'

DE SCIENTIA DETL

341

ll ætemïmæ

ftitura cognofcat in füa effentia , velin fuis

QV t

ideis , vel in decreto predefiniente , vel in

u

ipfis creaturis? 3. An Deus futuros actus li-

[

beros videat in decreto phyficé aut morali-

jrura

ter przdeterminante , an veró in condeter-

U füy

minante ? 4. An detur in Deo fcientia me-

li i

dia ?

VOl

t

1] ven!

QUJESTIO I

Miare g

Drobali

ZAn Deus (;'ognojäat omnia. po[fibilia 6'99 atiu exi-

. ffetitia , bonum, malum , negationes, uni-

X 0pert

m

verlalia €» fingularia, &c. ?

d ti

OTANDUMI. Nomen /fcientie ex commüni

m o

£vl

acceptione hominum fignificare quatuor ge-

nera cognitionum. r. fumitur Jatiffin? pro quali-

cefo o

bet cognitione five fit certa five incerta, five

evidens five obfcura, five difcurfiva five non

ia

P]ius; []

difcurfiva. | 2. Sumitur minüs lat? pro cognitio-

pl

ne certa & evidente, fed que comparatur per

yun d

difcurfum.

3. sumitur //ritti»s pro cognitione

d

^

Certa & evidente, que tamen non aquirituür per

J; f5

difcurfum, fed per fimplicem intuitum ope fen-

fuum vel intelle&tüs.

Sic dicitur dari fcientia

primorum principiorum v. g. idem non

4

L

poteft fimul

e[Je &? non e[Je.

4. Sumitur f?rittif/imà pro ea co-

1

gnitione que non eft difcurfiva, nec etiam for-

)

maliter intuitiva , fed comprehenfiva rerum in

fua caufa.

Sic non nunquam folent dicere ; fe

d

habere fcientiam omnium que comprehendun-

f

li l

)

üm infpexerunt

j

tur in hoc v. g. libro, quam-p*»riïm

3

titu-

pl

^

nisr UTATIO V..

34

n

i

:

titulum ac geheräles conclufiones 'ipüus libri, ex

j

quibus r

eliqua facilé intelliguntur.

dflnd'

NoTrANDUM II Effe de fi

de., aubd in

al [

i

Deo detur fcientia; fic enim v. g. Efther 1

4

dicitur : Domine , qui babes omnium fcientiaim , &

4 K

g

Coloff. 2. In quo omnes. Tbefauri fapientie &5 cientiee

j fe

id

unt .ab[;onditi.

Et Job. 28. .Deus inielligit oiam

"

NoT.

fapientie ) &9

ipfe novit locum illius ; ipfe enim

wj

u

nes mundi intuetur , €g .omnia ,

que .fub celo funt ,

Jtem €. ult. Scio quia mulla latet te cogi-

m

vejpicit.

up te

tatio-

ventfni

NoTANDUM tr11. Varias affignari proprie-

atl

tates divine ícientie , per quas diftinguitur à

u

j

fcientia bumana.

GowET enumerat duodecim.

cqntt'rzg

. quód obje&um diving fcientie fit ipfe Deus

jt, ld

j

& füa effentia. ». quód Deus non cognofcat ob-

agl

jecta per fpecies, aut per effe&us , fed per füam-

i

met effentiam. 3. quia non per difcurfum üt ho-

N

mines, nec per fücceffionem operationum, üt

Angeli, fed per unicum fimplicem contuitum

RU

d

omnia cognofcit tam conclufiones quàm princi-

pia. 4. quia fcientia Dei nunquam eft tantum ha-

r

bitualis fed femper aétualis , quia intelligere eft

)u5f

ipfum effe divinum. 5. quia Dei fcientia eft uni-

tanff

verfalis fe extendens ad omnia genera , fpecies,

quig

individua , & intima predicata entium. 6. quia

"t

eft infinita & inperfcrutabilis juxta illud Pfalmi :

ffïlqam j

Mirabilis fa£ta eft [cientia tua ,. ex me , confortata eft,

li

& non potero ad eam, . 7. quia eft certiffima & in-

t p

fallibilis. 9. quia eft feecunda, ad intra producens

Tin

mundum & ícientiam tam Angelicam quàm hu-

ET

manam , & artes beftiarum &c. 9. quód fit uni-

&t

IO.

formis , quia eft immutabilis ac invariabilis.

Ut

quia

DE SCIENTIA DEIL

343

! hbm,

quia eft caufà rerum non tantüm dire&iva ficut

inhomine contingit , fed etiam effe&tiva. rr.

QU

quia eft independens à rebus , prout eft depen-

'fïher li

dens fcientia humana, quz caufatur à rebus tan-

UM

ii

quam obje&is imprimentibus füi fpeciem. r».

quia non eft accidens ficut in homine vel An

ge

i

41

lo, fed eft ipfa fubftantia Dei.

lhtir

Q

NOoTANDUM I1v. Scientiam divinam dividi

in nece[Jariam &ccontingentem, — Nece[faria eft, quae

VRT

gx

non potuit non convenire Deo; cujusmodi eft

qua terminatur ad eífentiam & predicata Dei

Dropr

neceffaria , & ad creaturas

puitr d

poffibiles quà tales.

Scientia hec vocatur etiam maturalis.

Scientia

Odecin

contingens vocatur, quz potuit Deo non conve-

f Dens

nire, & eft illa, quz verfatur circa.actus Dei

t o

liberos & contingentes , item circa creaturas

lum

amithe

a&tu exiftentes , aut exftituras faltem fub condi-

tione ; & hec fcientia vocatur etiam /ibera,

mm, i

NoTANDUM v. Scientiam Dei celeberri-

Qntton

ma divifione ulterius dividi in fcientiam fimplicis

Vr

intellizentie , &in fcientiam vifionis. — Scientia Jàn-

Ytum J

plicis intelligentie communiter vocatur illa , qua

frtt d

Deus intelligit res poffibiles àtt poffibiles abftrahen-

yelcuti

do, an fint vel fuerint vel future fint; aut qua

t

cognofcit alias veritates meceffarias abftrahendo

. qu

quodammodo ab earum exiftentia actuali.

Per

fl

h

fcientiam ojfionis intelligitur illa ,. qua Deus co:

ii j

Jl

gnofcit res poflibiles üt a&u exiflentes , vel a&u

ma&m

exftituras pro aliqua temporis differentia.

T

d

OT ANDUM vI. A Recentioribus admitti

j

Scientiam mediam inter fcientiam fimplicis intelli-

i

]i

gentie & fcientiam vifionis.

Vocatur medía ,

i /

[

quia participat aliquid de fcientia vifionis, &

qma

4

aliquid

DISPUTATIO V.

544.

b]

aliquid de fcientia fimplicis intelligentiæ; videli-

Wüu

li

cetilla, qua Deus coghofcit a&us liberos poffi-

f 'ï[umv

biles füb.conditione futuros v. g. Scientia me-

"fupà

dia eft, qua Deus videt converfionem futuram

Tyriorum, fiin Tyro predicaret Chriftus. Con-

gj

L

verfio illa T'yriorum previfa, eft actus liber hu-

MVE

manus, & etiam actus puré po[fbilis, quia nun-

qinpd

quam pofitus eft, neque etiam ünquam ponetur ;

.& eatenus cognofcitur per ícientiam fimpli-

ype etu

IU

cis intelligentiz.

Sed quia illa converfio: eft

faltem futara füb conditione , ideo eatenus videtur

iffo d

mitioni

per fcientiam vifionis.

Ne igitur fiat confufio

tl

terminorum , dicunt Recentiores , eatenus hos

.aQus liberos . conditionaté futuros videri per

D.

Jcientiam mediamn.

ii

SODICOT

Deus cognofcit &ïvcompïelïändit

gt

O

fe ipfum.

PRoBATUR conclufio r. Luc. to. dicitur:

tj

tivum

- INemo fcit , quis fit- Filius nifi Pater , &? quis fit Pa-

ter mifi Filius.

Hoc autem verum non effet, nifi

ii ]

loqueretur de cognitione comprehenfiva.

Et

n

1. Cor. 2. Spiritus Dei fcrutatur omnia. etiam profun-

tf i

.. da Dei ; nemo novit, que [unt Dei, nifi [piritus Dei.

il

la

PRoBATURCconclufio 2. ex S.Auguftino, qui

A

l. 15. de Trin. c. 14. ait: ANovit omnia Deus Pater

!

ye

q

WO

ine ipfo, movit in Filio; féd in fe ipfo tanquam fe

ipfum ; in Filio tanquam. Verbum [uum , quod, eft de

"ag

bis omnibus , que funt in fe ipfo.

Omnia fimiliter no-

hr

vit & Filus , in fe fcilicet tanquam ea, que nata funt

Y

t

de iis, que Pater novit in fe ipfo : in Patre autem tan-

of

, quam ea, de

quibus nata Junt , qu& ipfe Filius novit in

wuml

je ipfo

o

D

ICO II. Deus cognofcit etiam entia ra-

t

tionis,

,DE SCIENTIA DEL

345

lii

Ti

^

tionis, quae ab intelle&u creato fabricantür'; -ea

M

tamen nulló modó efformat.

A

m

Simili modó co-

gnofcit univerfale , nec tamen

facit univerfale,

fiti

dU

PRosATUR conclufio 1. S, Thomas

|

X Con

hic q.

r

14. 3. 9. ait: Deus cognofc

CUb ommia , que funt in po-

tentia creature froe attioa ffoe pa[froa

, Jfve in potentia

5 M

Qif

opinandi €9. imaginandi.

D t

Ergo cüm omnia predicta

fint in potentia imaginativa homini

j nv«g

tione erunt in intellectu divino.

$, eadem ra-

Ia

PROoBATUR conclufio », Non eft imþerQ

1 Yi

fectio habere cognitionem ac fimilitudinem co-

£ eonfi

gnitionis imperfecte ;

Fents s

ergo talis cognitïio eft at-

tribuenda Deo.

ll a

DICO III. Deus cognofcit negationes en-

tium & peccata : 'in perfectione feu

reCtitudine

yeemdt

oppofita, ríon.vero in fe ipfis.

PRosATUR conclufio. IN

OT

egationes & pec-

cata formaliter talia non habent

aliquod effe pof-

mfb

fitivum;

ergo neque poffunt habere aliquam fui

at

ideam. Ergo neque poffunt cognofci üt funt

f E

in feipfis. prob. c.. Idea debet effe obje&to fimil-

fj pm j

u D

lima & ejusdem nature cum obje&to; adeoque

cüm aliquid pofitivam non poflit effe ejusdem

üünMUi

Dur Pt

naturz cum pura negatione, non poterit nega-

tio reprefentari per aliquid pofitivum.

ii

DICO IV. Deus cognofcit o

In

p f

lia tum preeterrita tum a&u exiftenti

d.

ia poffibi-

fmiir?

/

PROBATUR conclufio. Deus omnia poffi-

u

bila poteft producere vel a&u produxit; ergoil-

du

!

j

la cognofcit. — rt. patet. quia ex poflibilitate ef-

!m* W:

ecuum in philofophia demonftratur exiftentia

caufe primz. c. prob.

uidquid Deus poteft

] ii

Producere , illud etiam cognofcit ; ergo. Hewc

t

3

ratio

k i

346

LQD ISPUTATIO V.

i

i

j

ratiö. eft S. A,ugujftinix ]. r2. de Civit. Dei c. 26.

j

ubi ait: Jnuna Dei fapientia funt immenfi quidam

:

n

& infiniti tbefauri rerum intell

igibilium, in quibus funt

j

j

:

omnes. invifibiles atque. incomm

utabiles rationes verum

, que per iflam fatte

[

etiam vifibilium & mutabilium

,

d

j

funt ; quoniam Deus non ali

uid n

eJCiens fecit , quod.

s u

:

]

re&t dici potefl ; porro

mec de quolibet bomine artifüc

l

Mi

jens fecit omnia , ea utique fecit que noverat.

DICO V, Deus cognofcit etiam omnia fin-

WPTIG )

Vsbl

gularia

ac individua entium quamvis infinita.

qtem dj

Conclu

fio videtur effe contra Ariftotelem.

Eccl. 39. v. 24- di-

mumeti

PROoBATUR autem r.

D

citur : Opera omnis Carnis coram

illo. -- à.feculo usque

w tetd

rabile (id eft , no-

in. fculum refpicit &2 nibil eff i

Vidit Deus cuncta.

Pnog

vum ) in con/peCtu ejus.

Gen. 5.

w Du

qua fecerat, & erant

d

lde bona. Job.98. pfeenim

& omnia qu& fub celo funt , ve-

sf um

fines mundi intuetur ,

fbicit.

Chriftus in Evangelio : O

mnes capilli capi-

Ti

t

jis ve[tri numerati

funt : - - nec capillus cadet in terram

!u

fine Patre veftro.

Heb. 4. JNon.eft ulla creatura in-

vifibilis in con[pettu. ejus ,

omnia verà muda £5 aperta.

yretat

m

funt, oculis ejus.

PROBATUR conc

lufio 2. Aüthoritate & ra-

NT

nj

tione D. Thomse p. 1. q. 14. a. 12. C. ait : Cogni-

tio cujuslibet cognofcentis fe extendi

- fecundum modum

.

IT

.

fpecies enim fen-

i

forme que eft principium cognitionis

i Mfunt (

. fibilis que eft in fenfa

, eft [militudo

Joliun, unius indi-

vidui: unde per eam

folum unum individuum. cognofci

N

*f

, goteft : [pecies aut

em intelligibilis intelle&tus noftri, ejt

M

fümilitudo vei quantum a

d naiuram [peciel , que eft par-

Q

unde intellectus

m

üicipabilis à particularibus infinitis :

nofler per [peciem. intelligibil

em bominis cognofcit quo-

1

(

füd. tamen n inquantum

"t

daimmodo bomines infinitos 5

difiin-

DESCIENTIA DEL

347

diftinguuntur ab invicem

:

, Jféd. fecundum quod commu;

mþ !

Mil

nicant n natura [Deciei :

propter boc quód fpecies intelli-

A

gibilis intellettus noftri

IH f

& mon fanilitudo bominum quan-

ium ad principia indio

idualia ,

Jéd. follm quantum ad

I fj

principia [Deciei. Effentia aut

Ü

! duj

em divina , per quam

iniellettus. divinus intellizit ,

eft

Jünilitudo [ufficiens 0-

hm

mnium que funt , vel e[fe polJunt

I

Amon folian quantum

mmniüm.ï

ad principia communia, fed etiam :

wantum ad principia

propria uniuscujusque.. Unde fequi

Ü

u

r quid [cientia Dei

Iu

J extendat. ad infinita etiam fecundi

1

l,

n

"m quod funt. ab in-

vicem diftintia, Similia habent

T

numeris.

Patres ldcisä in-

At

DICO VT. Deus cog

Dofcit etiam futura

tam neceffaria quàm libera,

t CU

ROBATUR conclufio r. Dan. c.

]i

tur: JDeus eterne

I $. dicï-'

qui abfconditorum es cog

Witor, qui

ijv

mofWi ommia) antequam fuant. . Et Pfal.

I38. Omnes

p

ü

d

vias meas previdifti ,. tu cognovifti omni

novilJuma C

antiqua.

bt

PRoBATUR conclufio

2. Deo omnia fünt

Tj i

prefentia ab sterno;

ergo etiam videt futura.

"Int. & c. prob. autho

ritate Patrum. Sic v, .

gt

Auguftinusl. 12. deCi

V. ait: JNon more noftro quod

r pl

futurum eft profpicit ,

vel quod prefens ef! afpicit , vel:

j t

quod prateritum eft ref)

icit ; neque ejus intentio de co-

Bnitione in cognitio

nem ird

;

2

mf , in cujus incorpeo intui-

utür i

Iy

£u adfunt cuntta que novi

.

p a

|

DICO VIIL Deus co

"

gnofcit omnia condi-

| me: !

tionaté futura,

i

j

iiVe non.

five condiFio aliq'uand—q ponatur

j

PRoBATUR -concluüo.,

Deus predixit a-

if

iqya conditionaté futura ,

quorum tamen con-

: '

j

Mll

ditio nunquam fuit pofita ;

ergo pravidet illa,

|

W

- Znt.

348

DISPUTATIO V.

TU

!

Znt.

rüb. Sic 1: 1. Reg. 23. predicit Deus Da-

)

(Ham

vidis per Ceilitas prod

itionem, fi in illorum ur-

"j

be remanfurus effet ;

dum enim David Deum

ülosüD

interrogat: ff defcendet Saul

, ficut audivit fervus tuus?

( j

refponfum tulit: Defcendet.

Roganti iterum; Si,

nl

if

&

& viros qui

fzmt mecum in ma-

tradent qmne voiri Ceil

L

H

qetia

nus Saul? refpon

fam eft: Tradent. Quo audito

Qn n

furrexit David &

viri ejus &c. adeoque-conditio

li

af

non fuit pofita.

9. Chriftus Math. 11. predixit

qute

futuram Tyrioru

m &Sydoniorum pernitentiam,

Adl

ibus patraret eadem miracula,

fi ipfein illis urb

fufm d

quz in Galilza.

Sic enim ait : L2 tibi Corozaim ! -

fiin Tyro &2 Sydone facte fuif-

gt

«xe tibi Betbfaida! quia

olim in cinere.

v a

ent virtuies , que fa

( funt in vobis ,

a Qu

& ciZicio penitentiam egi[Jent.

)

tpoo

Solvuntur Obje&ipnesï.

d d

at

: OsrciTrURri. Contra fecundam conclu-

fionem. Si Deus cognofceret entia rationis &

d u

t011

univerfalia ,

tunc eo ipfo faceret ens rationis,

aut univerfale; fed hoc non p

oteft fieri; ergo.

n

pote

ft cognofcere univer-

niipe

Maj. prob. Deus non

t

fale , quin in fe ipfo

efformet fpeciem ac ideam

univeríalis fuo objecto fimillimam ;

atqui hoc

hi

9. S D

eus poteft

W

eft facere univerfale ; ergo.

cognofcere univerfale ,

tunc eo ipfo

poteft et-

!

tionem au

t ideam confufam ;

i

ijam habere cogni

atqui hocrepugna

t; ergo. Maj.prob. ldea uni-

»

tD

verfalis in Deo debet

c

ffe fimillima cognitioni

n

confufe humang ,

& ejusdem nature cum illa;

hi

ergo etiam haberet cognitione

m confufam.

J

f-

-« JARESPONDEOadI.n.Maj. 4

d þrob..dift. eff:ä

at

j |

DE SCIENTIA DEI

349

D

matideam fimillimam tendentem in gdgnitim;lem

.]Omm ll

Àl D

humanam. c. tendentem in objectum cognitio-

Ti

» tionis humanz.n. Tunc folüm daretur imperfe-

&io, fi Deus aliquid fingeret circa ipfum objettum

m d

UL f

cognitionis , aut fi idem obje&tum obfcuré co-

gnofceret; hoc tamen non fit per cognitionem

Aotglfo

W

11

univerfalis , quia per hanc cognitionem Deus

non tenditin objettum cognitionis humanz , fed

n

in cognitionem bumanam confufam

tat ut eft in fe.

&

quam reprafen-

M.

! Türi

- 4Ai. 2. dift. Maj. Po

] Ortgt

teft habere ideam con-

fufam fic dictam refpe&tu obje&ti humani & co-

fidefi)

gnitionis humanz. c. talem refpeétu obje&i di-

T

vini aut cognitionis divinz. n. Idea qualiscun-

que, qui dicitur confufa, folüm dicitur con-

fufa refpe&u obje&ti, in quod tendit intelle&us

cognofcentis; Deus per ideam univerfàlis foliüm

tendit in cognitionem hominis ,

m eond:

& hanc' reprz-

fentat ut eft in fe,

adeoque refpeétu hujus non

yotonst

fatO0

eft cognitio confufa; in obje&um veró reale

non tendit períhanc cognitionem , adeoque et-

r; a

iam refpe&tu huüjus objecti Deus non habet co-

o uniyet

gnitionem confufam, nifi materialiter tantüm,

« t

in quantum habet eam ideam, quz fi collocare-

atquï th

tur in homine ; à quo refertur ad

jeUs potel:

le, vocaretur & eífet confufa.

obje&um rea-

o ]

BJICITUR 2. contra quintam conclufio-

u

nem. HrrRoNYMvs ad z. c. Habac. expreffé

f

negat Deum minuta quazque cognofcere ; ergo.

(

glïl

4dni. frob. ex his ejus verbis :

D

"bjurdum eft , ad

) Cum ]Lg

boc Dei deducere Majeflatem , ut. fci

at per momenta fin-

i

guia ,

quod nafcantur culices , quótve moriantur ; que

j

a?

einicum, que & pulicum &2 mufcarum fit in terra mul.

titudo j

)

350

'DlsäüTAfmö V.

titudos quanti pifves in aQua'nät&üt, & quz: de minori-

D

bus majorum predecedere debeant. Exgo.

i

RzsPoNDEO n. a. ad. prob. dift. Dicit hoc

u

d

effe abfurdum , ut Deus habeat talium fcientiam

' n

providentie humanv , ac fiftendo in ifta fcien-

ag D

tia. c. eam ordinando ulterius. n. S. Hierony-

I W

mus tantum vult, indignum effe Deo, ut Deus

sim L

de iftis minimis quafi ratione fui curam gerat,

w ii

aut eorundem fcientiam quafi ratione fui exqui-

[j

rat ; munquid enim de bobus cura eft Deo? üt ait A-

f&

poftolus.

Interim tamen Deus, qui in iftis ni-

ícientià reperit , in iisdem repe-

jantr

hil dignum fuáà

iO.

rit rationem medii ad fuum finem ultimum, con-

& ob hunc finem de iftis mini-

i

gruentem Deo,

ial

mis Deus curam gerit, v

el ut magis proprié lo-

m )

quar, per ifta minima Deus curam habet homi.

DN

nis,

& fue gloriz extrinfece.

O5]ICITUR g.

contra ultimam conclufio-

a. r

nem.

S. AuGUSTINUS l. 1.

de anima & ejus

Ws

origine, ad Renatum

?

c. 12. fupponit, Deum

yuro ]

, quod non eft futurum; licet

T d

non previdere

|

(

!l

t

alioquin pofita aliqu

3 conditione futurum effet.

