
) & eo ipfo non effet intuitiva 5 ; ergo.

ii

hnt, pr

ob

D. 'Thomas alioquin contradiceret

2 d

fibi ipfi,

dum lumen glorie vocat /ümilitudinem

Dei.

2. Quidquid fit de mente S. Thomze, de

j þate

l

h

quan

, "

on videtur fatis conftare, faltem oppofita.

fe

ntentia eft probabilior fpe&tata ratione, licet

!]

l

Q ax

pro-

244

DISPUTATIO IV.

T

probabilius adverfantem 'habeap eundum S. Do»

/

4f

(

Gorem.

np*

REsPONDEO ad 1. n. a.

Uti & rationem

j

additam ; nam D. Thomas non propterea negat

i s

, n

poflibilitate

m hujus fpeciei, quia alioquin vifio

non effet intuitiva: ( fic

enim etiam vifio lapidis

st m

H

Mspo

non effet intuitiva, cüm fiat mediante fpecie,

quz juxta D. Thomam videtur ) fed in eo fenfu

at

ïmïimdiqe

negat fimilitudinem Dei, in quo hoc ipfo arti-

undo d

culo ». concedit fimilitudinem lapidis in mente.

Ad prob. n. a. quia fimilitudo glorig, üt vidimus,

u

ft ff

eft tantüm generalis in ratione effettiis ad fuam cau-

íam; que non eft femper univoca cum effectu.

VE ,W'Qoge

d 9. D. a.

Dein, et

fi ratio faveret fenten-

r p

ti& oppofitz, quod falfum eft, authoritas tamen

n m

D. Thomz preferenda effet rationi fallibili non

eddun d

moraliter certa.

]

J

(

i ol

O5 JICITUR 4. CODtY

aeandem. r.Eaque

lum f

funt diverfi Ordinis, poffunt fe invicem repre-

ls

abfon

u

fentare ;- ergo prima ratio pro fecunda Conclu-

Gratia fan-

fione allata nihil probat.

nt. prob.

Lt

(

&ificans eft fimilitudo formalis & phyfica nature

m

um

Divinz ütnatura eft, & fecundum quosdam Tho-

A enm

miftas etiam üt imfimita eft nec tamen ipfa eft

"'nrinf

Mill

(

p

l

intrinfecé infinita aut Divina ;; ergo etiam po-

Ll

AR

dentf

terit dari fimilitudo intentionalis Effentie Divi-

1

nz ut infinita eft, etiamfi fpecies non fit infinita.

dl fum; Y

9. Poteft accidentalis fpecies fubftantie in intel-

Id N

le&u im e[fe repraentativo 'effe fub

ftantia 5

ergo

it in e[Je repre-

nl

etiam fpecies phyficé finita poter

li

adæq

entativo eTe infinita & Divina.

3. Datur fpe-

Adg c(

cies abflrattivt repreefentans Deum, etiamfi in ede

por

D |

te

ib

,guidditativo non conveniat cum Deo : idem

j

| IV.

DE VISIONE INTUIT&VA' DEI. 94S

-Cltdie l

teft dici de fpecie infiniti v. gr. categorematici

Utl M t

vel fyncategorematici ;; er

go etiam poteft dari

M

fpecies reprefentans Deu

m intuitivé.

prob. c.

Species abftractive & intuitivze cognitio

nis non

At vjf

differunt, nifi tantüm ratione ten

Ddf

te autimmediata.

dentiz mgdia-

&line

5.

ResPONDEO adr. n.a. ad prob. dift. Gra-

tia fanctificans eft fimilitudo formalis &

phyfica

) Joc j

fimilitudine analogicé tali. c

uniXVOcö tali. n

Ie, Qt Vi

Quando dicitur gratiam fan&ificantem effe fami-

lr ad um

litudinem nature Divine, tantüm intelligitur, quód

a CUm ef

fit effe&us fpecialiter ducens in notitiam Dei,

feu ad vifionem intuitivam Dei, non per mo-

fiveret (

Vhoritas t

dum principii reprefentantis naturam Divinam 3

n flb

fed per modum principii dignifiantis noftra ope-

ra: & dum dicitur effe formalis fimilitudo,, tan-

i, 1)

tüm fenfus eft , quód fit alis fimilitudo analogi-

ca per fuam formam , & non per aliud.

jDvicemt

fecondi (

44d 2. c.a. n.c. & parit, Difparitas eft; qüia

non eft abfurdum, quód accidens contineat o-

TU

mnia predicata quidditativa fübftantie , licét

xphyiar

quoad modum exiftendi cum illa non conveniat;.

n quit

fuppono enim accidens & fübftantiam non dif-'

ctum )

ferre intrinfecé, fed tantüm per alia predicata

p d

fecum identificata, quz illi tribuunt denomina-

s Bfat

tionem accidentis vel fubflantie ; & ejusmodi pre-

monlti

dicata funt v. gr. dependentia vel independentia ab

ytantitt

alio ente: econtra implicat, ut finitum conve-

nmat formaliter cum infinito

bfiatis

, nifi ta,ntüm przeci-

iil

fjvé & inadequateé fumpto.

j

: u

4d3. c.à. n.c. &parit. Difparitas eft;

j

;

j d

l

quia fpecies abfirativa Dei vel tantüm attingit

Deum fub fimilitudine alicujus creature, non

veró ut eftinfe; vel tantüm attingit Deum fub

uno

Q 3

yy V

246

.DISPUTATIO IV.

i

iisd

uno vel altero predicato v. gr. fub ratione jufti

w

j

j

& juftitie &c. & tales fpecies abftra&tive quid-

i

o d

ditativé ac univocé conveniunt cum juftitia Di-

sro p

Ji

vina przcifivé fumpta.

Cognitio vero intuitiva

n Viflf)ï

non eft precifiva unius velaterius pradicati, fed

|

Y0fi QU

W

eft vera cognitio ipfius infiniüi quà infiniti, &

sf forma

quà trini, fine precifione unius perfectionis ef-

A?

fentialis ab altera.

fen

OsgjricrTUR $. COntra ean

dem. r. Etiamfi

um i«

Qu Vl

inter fpeciem impreffam Dei & Deum non de-

'»

tur fimilitudo entitativa, datur tamen fimilitudo

ii od

2.

Qim i

repra/fentatioa ,

que fola requiritur ; ergo.

velmit

Etiamfi fpecies impreffa fit

(imilitudo ordinis in-

fonerdre

ferioris quàm Deus, non eft tamen fimilitudo

dl

tei ordinis inferioris; ergo poterit reprefentare

Deum.

Zint. patet ; quia talis fpecies impreffa

gll fomis

reprefentaret Deum, pui non eft ordinis infe-

IU D

rioris quàm Deus; nec DIONYSIUS aliud pro-

t minere

bat, quàm quod fimilitudo rei inferioris non pot-

4 a

fit exprimere rem altioris ordinis.

!

ul

fi

dice

RzsPONDEO Gd1r. n.a. quoad ?. membr.

A

quia üt oftenfum eft in. Philofopbia,

fimilitudo re-

&t i

ä

i

ij

prefentativa dari non poteft, quin detur con-

venientia fpaifira in predicatis, quorum datur

1

if

ntativa.

:

fimilitudo reprafe

rïendlt,

ZAd 9. n.a.

u

ia in probationibus & in Phi-

ETU

bia in Vindiciis Phil. Perip. l. cc. oftenfum eft,

j

j

U

if

lofop

mTihil poffe effe fimi

litudinem reprefentativam

d (

alterius rei, nifi

habeat convenientiam univocam

"IOS

adeo-

in illo predicato, in quo datur fimilitudo ;

! [It fepa

que nequit effe altioris ordinis feu fpecie

1

Qf

OsjrcrTUR Ó. contra eandem. Si non

h

Ti

neque

]

|

line 1

eft poflibilis fpecies impreffa Dei, tünc

ERN

1

ERN

| ly,

| fllb n

DE VISIONE NINTUVI'ITI»/VA'»;DEI. 247

b

Is

ltotbs

m

poffibills eft vifio infüitiva Dei; fed; er

go. M&lj.

prob. Vifio intuitiva debet effe formal

is repra-

lli

tt'cum

jUty

MU

fentatio ac ima

Dv

Ü

£o Dei ; ergo fi hec reprzfen-

tatio implicat in fpecie impreffa ,. etia

m implica-

lst

'

bit in vifione.

"nt. prob. ex natura vifionis &

l Qu

]

!

;.

i perfe&io;

cognitionis creatz , quia vifio & cognitio in fe

ipfa formaliffimé effórmat fimilitudinem obje&i,

fden, 1]

RzsPONDEO. n.Maj. adprob. n. a. 'Teneo

enim fententiam TThomiftarum , quód cognitio

iDam y

AT f

qua talis & etYentialiter non fit formalis reprefen-

tatjo objecti, fed tantüm converfio mentis ad Ípe-

UL5 em

ciem intelligibilem,. vel in memoria relictam,

1do ordiy

Tten frmft

vel noviter efformatam , à tendentia feu COghi-

tione vel realiter, vel formaliter, hoc eft, fun-

dteprefrt

damentaliter diftinctam. — 24d prob. dift. Vifio

o imyr

eft formalis reprefentatio objeéti formaliter

d oxnisi

fumpta. n.

realiter füumpta. fubd.

in creatis.

YstUs d

tr. inincreatis. n.. Quanivis poffit & debeat

Veriront

]

dici, in creatis mentem humanam, dum fe con-

$

vertit ad fui fpeciem intelligibilem, fimul in fe

Q020 .E

ipfa producere fpeciem expreffam, eamque cum

i, lil

tendentia identificare, eo ipfo quód fit ab ea in-

yin d

feparabilis , formaliter tamen cognitio feu ten-

; qUOIUIH

dentia in fpeciem non eft illa ipfa fpecies , in

quam tendit , ficut ergo vitalitas & füpernatura-

yibus 0

litas in aé&u v.gr. amoris fupernaturali formaliter

, ol

non funt idem, fed ex fuo genere feparabilia,

t

ita etiam contingit , .ut fimilitudo cognitionis

jenuny

feu fpecies exprefífa, ad quam anima fe conver-

milii

Gt, fit feparabilis & diftin&a à cognitione; &

:*

hoc a&u fit, quando produ&io illius fimilitudi-

ul

j

nis feu fpeciei non dependet à mente, prout fit

iei j WUC

;11 vifione intuitivà Dei , ubi vifio eft tantüm

con-

Q 4

[

4

DISPUTATIO IV.

248

jl etlam ]

cohxferüo 'ad Effentiam Divinam tendentisze uni-

g

tam, non vero eidem identificatam.

]o50

Os]JrcerTUR 7. contra tertiam Conclufio-

[

f

r

g mus

D

nem. Angelus inferior videt Angelum füperio-

[

—

Q païm

rem per fpeciem, que& non eft tam perfe&ta ficut

Angelus füperior; ergo non requiritur omni-

j f (it

g o

moda convenientia perfe&ionis inter fpeciem

expreffam feu verbum mentis & ipfum Deum.

qm ienu

REsPONDEO. n.a. veldift. Non eft tam

imoes p

perfe&a entitativé. c. quidditativé. n. Quan-

ia ]

ompes p

do dicimus fpeciem in reprefentando effe ejus-

dem perfectionis cum re intelle&a, id intelligi-

Cenagt

g i

mus per convenientiam fpecificam przdicato-

rum, qualis datur inter an

:

lm d

animalitatem bruti.

imalitatem hqminis &

Eul

Mens

3f tel

OnjgrcrrUvR 8. contra eandem.

noftra, quandocunque intelligit , exprimit quan-

M. qu

dam fpeciem , que eft verbum mentis; ergo idem

t m j

facit intelligendo Deum ; atqui fi exprimit ta-

tt* qud

Deum;

lem fpeciem, utique per illam intelligit

FT

ergo. ni. eff s. &UGUSTINI l. 9. de Trinr

te rl

tate c. 11. übiait: Cüm Deum novimns , fit aliqua

tfiatm;

Dei fimilitudo, Etl.org.c.16. Ubi videbimus Deum,

Wi

zunc verbum noftrum non erit falfum. — Et 1. 14. C. 17.

u

cüm retuliffet verba Joannis: Siümiles ei erimus,

j t

addit: Hnc apparet , tunc 4n. ipfa imagine Dei fieri

Tus ici

j

ejus plenam fimilitudinem , auando ejus plenam percepe-

.ïEnUm qil

vit vifionem.

Item S. Anfelmus c. 31. Monolo-

* ütg

gii: Quamcunque veim mens cupit veraciter. cogitare,

qi

! en

ejus fimilitudinem , quantam valet , in ipfa fua.cogita-

EU

lione conatur exprimere; quod quantó veracius facit,

| O

Ji

tanib ipfam rem veracius cogitat, & boc verbum ejus

a

Qf

IUf

&icitur.

Éx hoc autem inferri poteft , quód

me

mldlffe

[

,

DE VISIONE INTUITIVA DEI $49

i tende

m

j

mens etiam in vifione D

Z

exprimere.

eichn'c-:tur'talreäverbum

m

nj

WO s

REsPONDEO. diff. a. -Ver'bum mentis ex-

primit mens noftra effeGione totius. c.

effe-

d p

f

TéQüiy «

t

&ione partium. n.

Verbum mentis eft concretum

ex /pecie & ex tendent

1b ]ter

rf

ia mentis in hanc fpeciem:

Dlin])

üm])

hoc concretum efficit mens, dum ponit hoc to-

tum feu unionem partium, five dein producat

aE

0 d

|

IVÀ m

omnes partes hujus concreti, five eas non pro-

ducat. fÍncognitione quidem naturali producit

itido eff

omnes partes hujus concreti fcilicet i

, 10 int:

pfam fpe-

ciem expreffam, &

füi tendentiam in hanc fpe-

11 pred

J

ciem; fed in cognitione ac vifione intuitiva Dei

m homin

!

,

folum producit tendentiam fui in Effentiam Divi-

um Y

nam tanquam fpeciem, & fic uniendo utrumque

nimirum tendentiam fui, & Effentiam Dei facit

[

Verbum , quod eft fimilitudo Dei in mente, ut-

Ts ao

pote cüm ipía Effentia Dei fit pars hujus con-

Bibun

creti: quód veró non requiratur ad produ&io-

tll

nem totius produ&tio omnium partium, proba-

1o 8

tur ex pluribus exemplis in natura. Sic, caufa

viti,

phyfica non producit materiam v. gr. ignis, fed

eidbimci

totum; imó juxta D. Thomam & Ariftotelem nec

Bu

forma nec materia fit, fed fit forma in hoc füub-

J

inits d

je&o; fcilicet totum.

Eodem modo D. Tho-

ingit )

mas dicit, quód nec calor nec lignum fiat, fed

[ pleruzm;!f

lignum calidum; fcilicet unio partium.

Idem

( AT. M"F

érgo dicendum de illa concretiva fimilitudine

verbi mentis.

t

Ex quo colligitur re

fponüo ad

textus 5S. Auguftini & Anfelmi.

T4À

j o

OBJICITUR 9. contra tertiam & quartam

j

conclufionem. Si ponamus D. Paulum & Moy-

fen vidiffe in hac vita intuitivé Deum 2

pOfTUf

pOfER:; :

Q 5

mus

y n

250

DISPUTATIO IV.

,c.II-I

'

mus etiam ponere, quód potuerint habere fpe-

J

::'

gi

, D

cies rememorativas illius vifionis ; atqui fi po-

REsPOï

tuerunt habere fpecies rememorativas, à fortiori

gyini

poffunt dari fp

ecies expreíle 5 ergo.

i ol

JX RESPONDEO cum $.

THOMA P.

I. q.1 2.»a.9.

ffibiles effent tales fpe-

feptæfentaï

ad ». n. Maj. Quia,

fi po

cies remomorative , po

ffec D. Paulus vel Moy-

MAS L Cc'-l

dere intuitivé Deum, quando-

ii

fes naturaliter vi

cunque vellet ; e

o quod cognitio pra&terita &

Q

ativa fint ejusdem fpeciei; fed

be otd

cognitio rememor

/

effcaca

neque in

Sanétis locu

in habet talis fpecies reme-

]n])/

morativa, quia u

bi obje&um femper eft prz-

erTiond

fens, ceffat memoria, ut

reflaturs. UGCUSTI

biait: Quibus memoria

9

Qfnus

Nus l.2. de Ordine c. 2. u

|

j

!

1

u

d n

nece[Jaria ef?, mift p

retereuntibus & quafà f'ugientibus

cüm omnes res fuas pra-

a, dl

rebus? quid memoria opus €jt

j

]

j

fantes babeat ac tenea

1 ?.-non. enim velut in 1pJ

fo Jenfu ad

jDas j

T

|

eft , in. auxilium 'vocamus

J

hm

id, quod ante oculos mofiros

!

Wa

!

memoriam s. fapienti e

rgo ante illos interiores oculos ba-

Deum ipfum. fixé. àmmobiliterque

Jan vide

benti omnia ,. id e[? ,

intuenti quid opus efl memori

«

a? ita S. Auguftinus.

I

lo 9Crl-

n du

OnJICITURIO. Ccontra easdem.

ptura refer

t ad vifionem beatificam fimilitudi-

Win]is er

ergo datur in illa vifitone

üiinm

nem Dei perfectam ;

Vil

Y

fpecies expreíffa D

ei.

"nt. prob.

S. ]OA'NNES

f

Ciun. apparuerit , familes ei erimus :

l

]

:

W

Ep. 1. c. 3. dicit:

quoniam «idebimus eum fic

uti efl , ubi caufam aflimi-

tsl

Adod

lationis affignat vifionem ; adeoque vifio eft for-

malis fimilitudo Dei.

9. $. AUGUSTINUS di-

W 6t

cit 1. l. I4. de Trinit. c. 17. m bac imagine perje-

ltipg

&a erit fimilitudo- Dei, quando perfetta erit vifio. [dem

m D

dicit 2. l. 15. c. 16.. Tunc, quando videbimus eum fic-

)mï

Af

u

zïætz' eft , verbum nofirum mon. erit fq;[um. Dici

. 9'

i

l,

DE V;SIOISTE-IN.TUJTIVA DEL 951

RU b

1- l

3

j

|

mülitudo Dei in nobis,

. 19. c.rI. Zm quantwum movimus Deum st aliqug fi-

g

]

eïgo

RESPONDEO adr1. n.a. adpfbb. dift. Eri-

N4PT

mus fimiles Deo,quantum ad vim in

tuendi Deum,

& poteftatem femper fruendi De

O. c.

3 efint?

À

quoad

BIN If

reprefentationem. n.

Ita refpondet s. rno-

Deum (

MAS l.cc. a.2. ad r: ubi ait : "utboritas illa loqui-

l0 ptat

tur de fimilitudine , que eft per particibationem luminis

glorie. . Sicut enim Deus per lumen increatum ha-

dem [jes

Is Deie

l

bet potentiam cognofcendi fe ipfum, ita eandem

efficaciam habet homo per lumen gloriz creatum.

amper e

& AUGI|

Item 1. 3. contra Gentes c. 51. oftendit; quod

per vifionem beatam maximé Deo affimil

Cuius m

quatenus eadem felicitate fruimur

emur,

4j

, qua Deus

ul

It

felix eft,

videndo eum immediaté per fuam Ef

Wt fs

|

fentiam , quz eft loco fpeciei expreffe, ficut

EY

ipfe Deus feipfum intelligit per fuam Effentiam.

QU

Torurts d

Unde argumentum eft potius contra Adverfa.

rios; fi enim erimus Deo fimiles ,

debemus

j2 ii

Deum videre non

per fpeciem ,. fed per fuam

Auplte

.:Effentiam,

üt ipfemet Deus fevidet, . Dein tex-

dem. 1.

tus non dicit, quód vifi

r

/to erit fimilis, fed quod

(cam Ti

70 fimiles erimus; nemo autem dicit

, quód ego

d d

fimilis fim muro aut albedini,

dum precisé mea

$, J

vifio eft fimilis muro & a

lbedini; ergo fimilitu-

do illa potius refertur

fimitir

d capacitatem füppofiti

| ii

videndi Deum.

gevilDé

d 9. dift. Perfecta erit fimilitudo

proþor.

T

1

tionis. c. reprefentationis. n

D. Auguftinus ibi

folüm loquitur de anima noftr

( g

a, inquantum eft

wl j

imago Dei, & dicit, quód tu

nc in Patria fit ha-

bitura rationem perfect

j

eimaginis; quiajam fuam

ultimam perfecüonem

confecuta efl. Sicut au-

j *

L]

tem

N

5595

D'TS*P.UTATIO-IV.

(

l

[

, 0i

temratio imaginis in anima tantüm fimilitudinem

D

j

y t f

dicit proportionis , ita etiam perfectio illius ima-

ginis tantüm erit fecundüm proportionem. d

P;ædicationi:

alterum textum dift. fic: Verbüm noftrum increa-

(ajrcl

L

yAS P-Lq

tum non erit falfum. c. creatum. n. ant. & fup-

at

E

!

l

l

pofitum , quod tale detur ; inquantum videlicet

)

im, qui

dicit fümilitudinem. .S. Auguftinus per Perbum mo-

——

firum intelligit totum concretum ex illa tenden-

jgt d

——

aiden o

tia mentis in Effentiam Divinam , & ex ipfa Ef-

ardi ,

[

fentia Divina eatenus unita menti.

Ad tertium

textumiterum dift, Fitaliqua fimilitudo Dei dum

Veri. 42

d d

adhuc fümus in via. c. quando erimus in patria.

n

Ita explicat textum $. Auguftini D. TrHO-

a o

byjr n

MAS l. cc.a.2.ad s. ubiait: uguftinus ibi loqui-

tur de cognitione, que babetur in via.

iamig Tifon

T

OnjiciTUR II. COntra easdem. $. GRE-

AusPON

GOoRIUSs teftatur, quod vifio noftra futura fit

die av

imago Dei; ergo. Zfmt.prob. L. 30. Moral. c.5.

PERUS

in illud Job. : Quis concentum cali dorimire faciet ,

fcribit : Poflquam per mortem in pulverem caro refol-

du

J fem

vitur , & per refurrettionem puloeris animatur , tunc de

JDeo verba audire nón querimus , quia unum illud quod

LU Q

As

implet omnia, jam per [peciem .Dei Verbum videmus,

quod tantà altius fonat , quantb & mentes noftras in in-

"Rounter

ERE

tima illuftratione penetrat ; — fublatis namque Orientali-

rl

bus & Occidentalibus Verbis quafi quidam. fonus eterne

lob

gredicationis füt ipfa imago interne vifionis.

RORT

in

Vmpo

RrzsPONDEO n.a.adfrob. dift, Sonus -

ternz predicationis fit imago increata vifionis. c.

creata. n.

Hunc textum puto manifefté effe

n

contra Adverfarios ; cüm enim S. Gregorius di-

ll [am

lr

.cat, Perbum eternum , id eft, fonum eterne predi-

cationis fieri imaginem noftre vifionis , utique di-

Mij

cit,

ly,

DE VISIONE INTUITIVA DEL 953

n

l

tioit

cit, quód imago noftre vifionis fit ipfum Per-

Jort ()nem

bum cternum Patris, quod folum eft fonus e&ternag

preedicationis.

Mfnn

OB3]ICITUR 12.contraeasdem. I. s. THO-

11 |

At vi

MAS P.I. q.27. a. 1. c. dicit:

Quicunque intelli-

git, ex boc ipfo, quod intelligit

. frocedit aliquid intra

5 per Jj

l

ipfum ,

| GX ]

u

quod. ef? conceptio rei intellehe , ex vi intelle-

Giva proveniens , & ex ejus motitia frocedens :

quam

T

quidem. conceptionem «ox ftenificat ,

ég^ dicitur verbum

]

Ál fä

cordis ,. fignificatum *verbo «ocis.

2. Idem q. 4. de

lg'tudo ]

Verit. a. 2. dicit :

, Ferbum eft aliquid realiter progre-

TTUS jn

diens ab altero ,.

quod univer[aliter verum eft de omni,

lini D.

quod à nobis int

elligitur , [foe per e[Jentiam videatur,,

Jimdi) ffve per fmilitu

dinem. Ergo juxta D. Thomam et-

iam in vifione intuitiva animus efformat verbum

hm sf

mentis.

of fütr

RESPONDEO adr.dift. Conceptio rei in-

o Mord

telle&:e ex vi intelle&iva procedit fecundüm.

j dmin

fuum effe formale. c. fecundüm füum effe mate-

joertm a

riale. n. vel fic : procedit ex vi initelle&tiva in

nindtr,

ratione termini "£ quo. c. in ratione termini àt

m d

quod. fübd. quando hic terminu

s t quod. eft pro-

hum i

ducibilis à vi intelle&iva. c. fe

Cus. n.

Defacto

ul

communiter fpecies ex

preffa identificatur reali-

mj (

ter cum noftra cogniti

one, & illa fpecies ex-

preffa eft objectum me

ntis co

q :

gnitum uf quod , li-

cét forté ducat fimul in notiti

am alterius objeGi,

þm's.

ficut imago Cefaris ;

u

fed hzc fpecies quando

vt

non eft producibilis à mente,

ficut contingit in

fimilitudine Dei,

nanifefiö ?

non tamen eft for

eft quidem obje&tum z quod,

(regt

maliter ipía cognitio.

Itaque

in hoc cafü mens produeit folum effe fo

rmale co-

11' [ ?W

js, U

gnitjonis, fcilicet tendentiam mentis in fpeciem

incre-

254

DISPUTATIO IV.

g )

increatam , feu in ipfüm Verbum ætefn'um ac

j

effentiam Deitatis.

. Ad 2. eodem modo

dift. Verbum eft ali-

;f haï

jl

[

jj

q

quid r

ealiter progrediens ab altero fecundüm

fuum e

ffe formale. c. fecundum effe materiale. n.

Amipone

etivé fum-

g Dd

velfic: progreditut ab altero concr

joffetto

ptum.c. denominativé fum

ptum. n.

Senfus di-

bl W

ftin&ionis patet ex di&tis. Nam materiale cogni-

um t d

tionis eft fpecies exp

E

reffa, qui fe habet àt quod

formale autem cogni

ex n f

itionis eft tepdenþia mentis

üïxcawrr'egl

in fpeciem expreffam.

O3]jrcr

TUR I3. contráeasdem. -

.. Omnis

nonident

docet Ariftoteles deanimatextu 7.)

j

cognitio (üt

fit per a

fimilationem cognofce

ntis ad cognitum;

tapoft la

&t in vifione intuitiva Dei.

9. ACtus

sl mgmé

ergo idem

tibs fBL 1

otentie formaliter & e

ffentialiter affimilative

mf

tio; fed vifio et

iam intuitiva eft actus

[

11

eft affimila

otentiz e

(fentialiter affimilativze, fcilicet intel-

sitfeipf

3. Vifio Divine Effentiz eft per

télitun

le&üs; ergo.

ergo per fe ipfam eft

fe ipfam

formaliter verd ;

T RATU

l

formaliter

fünilisDivinzEffenüs. c. prob.- Ve-

à

s eft conformitas actüs cum obje&to; fed con-

uf

rit

formitas eft f

militudo ;5

rgo formalis veritas

formális fimilitudo cum obje&to;

lt

áctüs eft ipfius

QOf

cüm ergo vifio

fit formaliter vera per fe ipfam,

non involvendo obje&um vifum, eti

am erit for-

d

maliter fimilis Divinz Effentiz , üt mminvol-

lus e

vendo obje&tum vifum.,

pfs f

Omn's cognitio

REsPONDEO 4d 1. dift.a.

trili

formalit

er fumpta fit per affimilationem cogno-

i, f

Concretivé & materia-

mDeUS

fcentis ad cognitum. n

Diter fanípta. fubd. Fit

per affimilationem co-

VC f

ve in-

u

»gtæï?—fce;:ntis ad cognitum

five *zdiftin&um fi

diftün-

L

1

|Y,

[/

b

DE VISIONE INTUITIVA DEI. 2/5"-5:

anitinaum ab o

bje&o mentis. c. femper diftin-

Ieïbume, '&um.n.. Cognitio Divina, qua Deus cognofcit

U f

fe ipfum, habet ex fuo generé omnia formalia

"It

conftitutiva cognitionis , & tamen non fit per

affimilationem cognofcentis ad cognitum diftin-

Otreti

! ll Seni

&um. Idem fit dum anima cognotcit fuos actus

TWl

vel affe&iones mentis v.gr. volüptatem, dolo-

labet i

rem &c. Dico ergo cognitionem formaliter fum-

enfian

ptam nihil aliud effe quàm tendentiam intelleé&tua-

lem in formam cognitam , que aliquando iden-

n' ^Id OE

tificaturrealiter cum hac ipfatendentia,ali quando

non identificatur

; aliquando ducit in notitiam

tifna fent

obje&i à fe diftin&i, ali

£l

quando rnon ducit in no-

n C0

titiam objectiàfe diftin&i. Ettuncverbum men-

& 5

Ed

tis eft maximé veruni

t affmid

: quia nihil fimilius ac con-'

formius fibi ipfi.

ütva d

; falicg

- A. tr. Maj.n.Min. Dum cgnyim Deus co-

fentied

gnofcit fe ipfum , vel anima cognofcit fuos a&us,

r feiple

non elicitur actus affimilativus ;; adeoque intel-

le&us tantüm eft potentia affimilitativa circa ob-

( p

(; B

je&ta abfentia

,

; Don vero circa objecta fibi prafen-

(ia.

fmali v

7]

cum

[

M

Ad a s h n c. ad prob. dift. Maj Verita*sveü.". :

ï

!

p

ij

conformitas aCtüs cum objeéto diftincto vel in-

otaf d

diftincto ab ipfo actu. c. femper diftiné&to.n. Ni-

Jt noti

hil magis eft fimile ac conforme quàm res fibi-

metipfi ; fi ergo a&us mentis fertur in obje&tumi

a

reale fibi intrinfecum, tunc utique datur füimmia

onem d

l

veritas, ficut contingit in cognitione Divina,

[:

Md

dum Deus cognofcit fe ipfum, & ánima fuos a-

at

t

(

Gus & fuas affe&iones : alioquin retorqueretur

rj

in cognitione Divini, quz non effet vera, fi

veri-

256

|DISPUTATIO IV.

veritas neceffarió ex fuo genere effet conförmi-

tas cum obje&to di/lin&to ab a&u cognitionis.

Vhifio

yan g

OgjicrTUR I4. contra easdem.

POT

beata eft aliqua a&tio, fed non datur actio fine

qit ]

aliquo termino à fe diftin&o & producto ; ergo

;

um Pa

in vifione beata debet dari aliquis terminus pro-

n

j t

du&us ; atqui alius terminus affignari non po-.

g

anies 6s

teft nifi fpecies expreffa; ergo. Mim.prob. O.

mnis aétio eft ipfum fieri fui termini feu tenden-

ginum dl

*

tia in terminum.

Ergo.

qii a

RresPONDEO. dift. Maj

1.

Vifio beata elt a-

dum cof

eft

liqua a&io immanens. c. traufiens. n,. Hoc-

Qogoion

diverfitas inter a&ionem éranfeuntem ad extra, &

fintpe

vj 4

a&ionem immanentem feu terminatam ad intra,

GR

quód a&io tranfiens fit diftin&ta à fuo effe&u;

a&io autem immanens non fit diftin&a à fuo ef-

t

fe&u. Ratio eft; quia effettus extrinfécus per fe

TAUR

ipfum e

ft indifferens ad quamcunque caufam ;

tpedas

hinc debet

dari.aliud formale fublativum indif-

tb form

2 divih

ferentie , quod in fuo formali conceptu dicit

connexionem effectüs ad caufam: econtra ef-

t t

fe&us ümmanens üt vifio, auditio, fenfatio, vo-

yttft p

litio, cognitio &c. jam per fe ipfas effentialiter

at f

conneétuntur cum füa caufa, & ideo non pro-

J l

ducuritur per aliam a&ionem. Dico ergo, quod

ddhgn

[

ld

vifio intuitiva Dei fit formaliter tendentia vitalis

D

in Deum ; hec tendentia eft fua a&tio producü-

»EAH ad e[

va; &actio hzc vitalis non habet alium terri-

nlnCæl

num, nifi effe relativum potentie intellective

li

M

ad Effentiam Divinam.

0

Dices. Amor beatifi

cus pro ducitterminum,

ïïï(di, cr l

qui dicitur impulfus , etiamfi habeat fimul pro ter-

etiam

mino fummum bonum claré vifuui; ergo

Vif

|

vifio

d

B

]

Mi

DE VISIONE IN'I;UITIVA DEI. !25;7 j

Mi

Cojnitr

ij

vifio beaatifica, quamvis terminetur ad efTentiam

easdem. !

divinam clare co

fpeciem expreffa

In.

gnitam , producet verbum feu

Durr

REesPoNDEOotr.a.n. C. &

parit. Difparitas

Btodot |

eft; quia ille impulfus, fi

ls temi

datur ,

non exigit effe

ALBQUE.

ejusdem nature quidditativze cu

m objecto ama-

to, ficut tamen id exigit verbu

il f

m mentis, feu

fpecies exprefíà : quamvis etiam

dici poffit, ter-

nj f

minum amoris in amore beatifi

co non effe ali-

quid creatum , quia formaliter fertur ad obje-

fi

S' no Hæ;

&um cognitum ut eft preefens & applicatum per

cogniGonem. Cüm ergo cognitio applicet vo-

I àd eyt

luntati per unionem phyficam al

tam ad j

terminus am

iquid increatum,

x

à fio efe

increatum.

oris immediatus erit etiam aliqu'i;d

Oa 3

O BJICITUR I5. contra easdem: H Efï'entia

rj

VUnque i

divina non poteft getere vices caufee formalis;

fed fpecies expreffa vel impreffa habet rationem-

blativun

caufie formalis refpe&tu intelle&ionis ;

fentia

ergo ef-

COncqa

divinà non poteft uniri intelle&ui per

1: Q

modum fpeciei expreffe. Maj. pattt ; quia Deus

i fenfii

non poteft per feipfum denominare murum al-

fas ln

bum aut calidum. Min. prob. Species expreffa

. jde0 t

formaliter denominat animam intellisentem ut

Jico n

albedo murum album; ergo.

2. Intelle&tus di..

endantut

vinus eft purus a&us; érgo nequit eífe in po-

ao p

tentia ad effe formam inform

beatificz.

vativam vifionis

gt diit*

j 08

RzsPONDEO ad i, dift. Maj. Effentia divi-

na non poteft gerere vices caufze formalis in e[fe

yettt

naturali. c, in e[]e intelligibili. n. Caufa formalis in

tfimuf

e[fe naturali vocatur, quze conftituit unum totum

cum fuo fubje&to informationis

; adeoque fübit

Í ergOï

R

: 'D.ämort. Tratt. deDep.

cum

ph DIf

2598

D;'ISP UTATIO IVL.

munes leges nature, idem

yind

cutma fuo fubje&o com

.nir

patiend

Óó& agendö ,e

asdem limitationes loci ac

iijs. 1

is fübeundó , eandem caufam finalem ac

tempor

yi

He&ui ]

confervativam agnofce

ndós & ab hoc talis for-

ma dicitur dependere à fuübje&to ,

& res, cum

jmpictat

;

j

t eQm T

qu

aunitur, vocatur fubjectum formz. Sed ta-

.

t & ïub

lis uni

o effentie divine cum aliqua pura ereatu-

Dids

ra repugnat,

quin repugnet ut effentia divina fe

tl

uniat creature per operationem,

illam creando,

Ó &c. qualis eft ipfa

f 001

confervandó ,, perficiend

us

unio, quam voc

amus informativam in cognitione

Dei intuitiva.

Refponfio ifta eft S. T row

f&

Duts]

l. 3. contra Gentes c. 51.. ub

i de effentia divina

e[Je forma alterius vei

fie m t

loquens ait: JNec tamen poteft

lr

fecundim. effe maturale ; [equeretur. enim ,

quod fumul

cum aliquo unita con[tituerel unam n

aturam , quoa

lf

tnpoftm

lt tf

i

"ton poteft , cim e[Jentia divina in fe

perfetta. fit. in. fui

natura ; fp

ecies tamen intelligibilis unita intellettui non

t qua.

vt vi]

con[Lituit aliquam maturam

, féd. perficit ipfum ad intel-

t efnti

ligendum ,. quod pf'ezjfeäz'oni e[entie divine un. Teþbf-

nal.

í

m

ltsoy

Ad. ». d. a. Eft purus a&us quoad denomina-

tiones intrinfecas, c, extrinfecas.n. Deus de fa-

BO

lo

&o eft in potentia ad creandum Anti - Chri-

Mradt

4

ítum; igitur eodem modo poteft effe in poten-

nY

tia ad fe uniendum intelle&ui creato.

' Drces r. Effe intelligibile in effentia divina

bnendt

non diftinguitur ab effe entitativo & ab effentia

feu effe naturze divines ergo fi Deus intelle&ui

Mitone

* dony

unitur in effe zntelligibili , unitur etiam $n ejJe na-

iure; adeoque conftituit cum intellectu unum

Qu

BA

aliquod totum naturale.

i

REsPONDEO C. a. d

, C. Unitur Deus intel-

r

, iectul

ly,

DE VISIONE-INTUITI"VA DEI.

x

[5]

39

& Dat

Itti

It

16&11'i in effe nat!uræ, fi etiam unitur modó un

o

li

Wa f

nis naturalis, c. fi tantüm modó unionis intelli-

& Qoc t

gibilis. n. Non nego, naturam: divinam uniri

)1 &IQS;

)

intelle&ui, fed nego eam uniri eo modo , qui

fimpliciter loquendo vocatur umio naturgliss fcili-

lg, (

QU um

cet cum mutua dependentia ac limitatione for-

m:& & fubjecti.

Lt d

Id Qn

Diczs 2. Sirevera efï'äntia divina unitur in-

tellectui, tunc debet refultare aliquod totum;

Qualis d

du

fed non poteft dici, quale illud fit ; ergo.

RrsPOoNDEO c. Maj. n. Min

d

f $Tk

totum vocari Verbum' mentis.

» & dico, hoc

elfentia i

Drezs 3. Si revera ex unione diving effen-

n al

LUNIT

ti& cum intelle&u refultat aliquod totum , tunc

datur nova Unio hypoftatica, & datur novum

UE

compofitum "Theahdricum ; imó ea unio effet

prjra f

longé perfe&ior Maternitate Beatiflimc Virgi-

TTR

nis; quia Beatiffima Virgo nunquam habuiffet

iL if

precifé vi Maternitatis tam perfe&tam unionem

dicite t

^

cum elffentia divina;

ergo.

fed hoc non poteft dici ;

Qad dey

RESPONDEO 1. n. Mgj. quia illa unio ihten—

, D

tionalis non facit unum compofitum fubftantia-

. Ant-

le cum homine, fed accidentale, & non tribuit

p

jus ad tantam gloriam , ficut relatio Maternita-

ato:

tis in B. Virgine: perfectio autem cujuslibet rei

dependet à propinquitate '& proportione ad

efenti

ykde

fuum finem ultimum . qui cum perfectior fit in

s t

relatione Maternitatis, quàm in vifione beatifi-

m

ca aliorum San&orum , non erit ea vifio tam

jl

perfe&ta , ficut relatio Maternitatis.-

ESPONDEO I.dift. Maj. Ea unio effet per-

fe&ior Maternitate B. Virginis fecundum quid,

á e

R2

.quogd

y

^

26o

DISPUTA T Ea IV

j; J

quoa(i fübftantiam extitativam , C. ürppliciter &

gt

quoad (ubftantiam moral em. n.

O

m

ii

- QUAESTIO III.

velma

g frtin

- An Daus polft videri etiam Oculo corporeo ?

r K

d

n

orAxpvuM. Duplicis generis effe obje&a

quo 1nT

t25.0cuh ,

& aliorum fenfuum : Unum fer fes

senf

fonorum &c. Alterum fer

nempe coloratum, ,

& vita corporis; fic enim

st t

accidens V. g. inotus ,

videtur etiam homo vivere.

. In prefenti qu&-

ib i

aliquando vifus fue-

du ,& (

ftione queritur 1. An Deus

i

rit, vel poffit videri natufaliter

oculó corporeó.

NU

rationes ide

ales rerum

Paon.

2. Àn Deus fecunduüm

p

u

v. g. coloratarum videat

urperfé. 3. Àn fecun-

düm effentiam videatur

per accidens Íeu. conco-

inet &t

bus creatis vifibilibus,

mitanter in omnibu

STC

gont

ficut nunc videtur vita

hominis in omni actione

tim obe

feve i

bumana. 4. n inaltera vi

.

ta poffit videri ocu-

(f

lo corporeo fecundüm raü

ones ideales rerqm

t5it d

fenfibilium.

Drco r.

Deus fimpliciter loqüendö;, hoc

ld

inec aliquan-

'ttine

eít ; E

cündüm naturam divinam ,

do vifus eft , nec videri pot

eft naturaliter ocu-

z

llï&; 1.

Pity

Jó corpoteó ?

A

!

d

" PROBATURC

onclufio 1. ex Scriptura, ubi

li

lucem

hh

!

dicitur ; - Regi immortali, inoifibili &c. item ;

it

W

j

babitat inacce[Jibilem. .

P

& concl

ufio 2. ex $. Augu&iho,

La

s PROBATU

8

ato-

'dum Epift. 6. di

cit: Deus lux eft mentium pur.

vide-

jl QxPh

(

vum , mon oculorum ;

banc autem oculus corporis

i

I

pift.

IIO.

m

fe neque vunc poteft »

neque tunc poterit. - Item E

ly,

(

o6r;

DE VISIONE INTUITIVA DI

L mpphüfe;

110. Dixi,

vifaros.

ii n n n f

i

O

Il

fBROBATURC

: nduüo .3-;.;('7*'..e,üsf fecundum

curfum naturz ordi

narium non folet fe-oftende-

re humano oculo fub aliqua forma vifibili; er-

kb

go naturaliter, id eft, juxta exigentiam natu-

eti eff i

r& fus non emanat fpecies vifivas in oculum.

Dico rr. Deus füpernaturaliter modó ali-

* Uhümj

C Altem

quo imperfe&ó fecundüm perfeGiones ideales

rerum fenfibilium poteft attingi fenfu corporeo,

-

Qri5; fiti

ac confequenter etiam vider

prefontis

i oculó corporeó

per fe5 fecundüm effentiam fuam autem fer acci-

indo vifiy

dens & concomitanter in omnibüs re

1 corpa

D

bus cor-

j

poreis.:

