Separabilia quoad locum & tempus juxta omnes

n d

funt realiter diftin&a ; ergo etiam feparabilia

(nenti

quoad immenfitatem & sternitatem ; atqui Deus

, d

& volitio mundi funt feparabilia quoad iftam im-

u

menfitatem & eternitatem ; ergo.

t

RzsPoNDEOadr:. r. Retorq. Ea,quz funt

i

xfp[]

feparabilia quoad exiftentiam , diftinguuntur

T

j

realiter ; fed animalitas &rationalitas ; item na-

J

j

pü

turalitas vitalitatis , & fupernaturalitas in a&tu

virtutis moralis ; item effe reprafentativum v.

uv

g- CO—

J

Dl

460

DISPUTATIO VVI.

Kü

g. coloris viridis & coloris rubri , vel hominis

|

& bruti in fpecie fupremi Angeli, ex fuo gene-

rl

re antecedenter ad fui identificationem funt fe-

E

i

parabilia; ergo diftinguuntur realiter. Refp. 2.

i

qu

dift. Maj. Ea, que funt feparabilia quoad exi-

f

i

ftentiam etiam confequenter ad füi productio-

afiux

nem , diftinguuntur realiter. c. que tantüm an-

JDWS 8

tecedenter ad fui prodactionem. n.

— A 2. Retorq. Effentia hominis & exiften-

p M

od

tia hominis confequenter ad fui productionem

non funt feparabilia;. ergo nec antecedenter.

Md

Vel retorqueo ficut priüs.

« us

fl

REsP. 9. c. a. n.c. ad prob. dift. Repugnat

i

OOnH

aliquid in ftatu poffibilitatis effe fine fe ipfo pof-

fibilitate individuali. c. poffibilitate generica aut

ï

q

Sic enim in animalitate id retor-

"

N

y

fpecifica. n.

n

Bs

queri poteft, q

us licét nunquam in ftatu reali

fit indifferens ad plures individuationes , tamen

txdens

^f

antecedentér ad füi produ&ionem in ftatu pof-

l; Me

fibilitatis vage eft indifferens. Refp.3.n. Sup-

QUv

pofitum ,

quód illa poffibilitas indifferentie fit

Jl:ïentih'(

poffibilitas rei determinate üt j

am contraéte ad

T

certam rationem individualem ; illa enim poffi-

'uI d

M d

bilitas, quz eft hujus individui, non repraefen-

t

tat preedicata generica üt indifferentia ad hoc

hi

individuum.

dul

AÀD 3. c.a. n. C.

& parit. Difparitas eft; qui/a

i?n

|

differentiz loci & temporis jam fupponunt exi-

Wi

ftentiam realem : econtra feparabilia quoad im-

M

menfitatem non przfupponunt exiftentiam rea-

AUE

lem in cafu pofito ; fed verfantur circa earum

* Q

rationes genericas , ex fuo genere & abítracté

eüa

confideratas.

s

l

OB]xrc

s

DE -VOLUNT/A:TKE DEI 461

'Oti

Os]JrcirTum s. r. Oppofitio relativa pro-

0 £t

ducentis & producti eft evidens fignum diftin-

Unt f.

-&ionis realis in divinis equé ac creatis; ergo

uj x

etiam feparabilitas quoad exiftentiam ; quia non

d ej.

ütlio.

minus repugnat , ut fit aliquid fine fe ipfo, quàm

'ut producatur à fe ipfo.

2. Nulla contradiéto-

1f

ria poffunt immediaté & adzequate identificari ;

tl

fed Deus & volitio mundi dicunt contradi&toria ;

ergo. Maj. patet ; quia idem non poteft fimul ef-

Qu

bt

fe &non effe. Min. prob. "Volitio mundi po-

tuit non exiftere, Deus non potuit non exifte-

re; Deus poteft fibi identificare nolitionem

&ptp

mundi, volitio mundi non poteft fibi identifica-

plop

re nolitionem mundi ; fed hec funt contradi-

TOU

( r

&oria; ergo.

REsPONDEO ad i. c. a. diíft. c.

| Ergo etiam

at n

, t

feparabilitas confequens exiftei

;tiam a&ualem.

c. antecedens. n.

10 p

1. Oj

44d ?. Retorq. in effentia & exiffentia, quibus

etiam conveniunt contradictoria antecedenter

itie f

It

ad füi identificationem ; quia v. g. exiftentia non

(lv 4d

eít indifferens ad exiftendum, effentia autem eft

p

indifferens ad exiftendum ; item in fpecie albi

Mi

Q hot

& nigri identificatis in vifione alicujus tabule,

quia & illa fpecies albi eft difzregativa vifüs, &

fpecies nigri non eft difpregativa.

b

Refp. 2. tr. Maj. n. min. ad prob. dift,

s

n c

quoad predicata abfoluta aut relativa ad intra

Xl

non potuit non exiftere. c. quoad predicata

JJ

f

terminativa ad extra. /ubd. quoad eorum fübftan-

i

tiam. c. quoad modum. n. v. g. fapientia Dei,

|

g

!

qua eft ad extra, non poteft non effe,

Poteft

U

tamen non effe ejus modu-s. .Hoc ipfum enim

eít

462

l')IS'PUTATþIOjVI.

aink

eif in quæ&ione. Sic idem effe&us in individuo

t

fpe&tatus & in eadem fpecie poteft habere fecum

hs

identificatos plures refpectus eílentiales ad va-

nl

rias caufas five partiales five totales ; fienim po-

am

namus effectum produci à duplici caufa totali,

io

per iftum duplicem refpectum ad utramque cau-

!:'co ,W

íam non mutatur individuatio aut fpecies entis,

4

quamvis potuiffet non identificari ille refpectus

$r 00

ad duplicem caufam totalem , fed fufliceret re-

benti

fpectus ad unam caufam. . Idem procedit in cau-

Tunch

fis partialibus , quarum utraque producit totum

nem r

effe&um per modum caufz partialis, dum quz-

üeris t

libet potuiffet producere eundem per modum

» f

caufie totalis, ut fi duo ignes accendant tertium.

y m

Drczes 1. Non poteft in Deo fingi aliquod

fignum rationis antecedens fui a&ualem deter-

min,i

[icts

minationem ad volitionem mundi; ergo non

|

I

Mi

|

ii

poteft effentia divina intelligi üt indi

fferens pro

priori illo figno rationis.

UT

REsPONDEO.n.a. quia fignum rationis an-

Fitti

T 0f

tecedens determinationem non detrahit aliquid

de eternitate reali Dei.

Sic quando dicitur a-

feitas in Deo effe radix aliorum predicatorum

effentialium , non per hoc introducitur aliqua

]

prioritas realis inter afeitatem & alia pradicata,

w

Poteft ergo confimiliter admitti ordo decreto-

h

W

rum divinorum inter fe; adeoque etiam ordo

nus&ä

j

predicatorum effentialium ad non effentialia.

Um,p

Dicgs 2. SiDeusfecum identificáffet fuam

iM

volitionem, tunc revera daretur oppofitio rela-

r

].

tiva inter effentiam divinam üt identificantem ,

& volitionem divinam ut identificatam ; fed hoc

tl

non poteft dici , quia alioquin daretur diftinétio

5

WUR

realis

DE VOLUNTATE DEL

463

ldeiduO

realis inter äolitionem identificatam &

"

effentiäm

Ü feCUm

identificantem 5 ergo.

d

REsPONDEO.di(t. Maj. Daretur oppofitio

lim po-

relativa terminata ad aliquam perfectionem re-

fotah',

lativam vel ad terminationem ad extra. tr. ad

Je Cal]-

perfectionem abfolutam terminatam ad intra. n.

Vs

Dico, volitionem v.g. mundi non proprié pro-

Ws

duci nec generari aut emanari à Deo ; quia non

OO

dicit novun genus entis fübfiftentis per fe, & f&

H

habentis per modum principii aGivi per fe.

E totm

"Tunc folüm oppofitio relativa inducit diftinctio-

D) que

nem realem, quando verfatur inter perfectiones

Todum

diverfas ex fuo genere , & quidem fe habentes

Tüum,

per modum principii fübfiftentis & a&ivi üt

liquod

quod, quale non eft cerminatio feu habitudo ad

Ldetet-

mundum , quatenus eft fpecifica.

10 n

DicEs 3.

llud effe determinativum vo-

fetsp

luntatis divinz eft aliguid ; ergo etiam eft aliqua

perfe&tio , quz potuit non effe. Ergo aliquid

[0DIS d

perfetionis actu producte potuit non effe in

i dl

Deo, ac confequenter eo ipfo debuit produci*vä

Ticitirt

eo.

icaw;um

REsPONDEO.dift.a. Eftaliquid diverfum

ir dipi

in eodem genere perfectionis, nec fe habens per

redictt

modum principii fubfiftentis in ea re. c. diver-

dequi

fum genere, & quidem per modum principii fub-

fiftentis & activi üt quod. n. Illud effe determi-

ptidil

nativum , per quod volitio mundi denominatur

lffe[(ü

effe fubjective in Deo, non eft obje&um üàt quod:

j

jtio r

alicujus actionis ad intra, fed eft aliqua relatio,

at

qu& non per aliquam actionem generatur,fpiratur

fohi

aut producitur, & ideo non fundat illam diftin-

jfin

l

ofitione

1

&ionem realem , qua& fundatur in opp

faii

produ-

H

!

n

464

XDIS*PUTATIO VI.:

j

proäucentis & produ&ti. ltaque notandumx,

n

quód oppofitio relativa inter principium & prin-

gt

cipiatum , determinans & determinatum , que

quA

termíinatur ad pe

rfe&ionem relativam , non fit

r

ftin&ionis realis , fed tunc fo-

at

femper fignum di

Vorà

làm , quando illa

perfe&io relativa eft produ&ta

—vel generata vel fpirata, id eft, terminaus qua-

r

eia d

lemcunque demum a&tionem per modum objecti

, dafm

üt quod & fübfiftentis per fe. Nec obítat, quod

05 2

'jheologi generaliter oppofitionem relativam

dur. /

ftatuant pro figno diftinctionis realis , quia hoc

intelligunt

refpe&ivé ad fubje&tum controver-

fliatinit

t n

/fum, nempe re

fpe&u obje&orum productorum

dtt quod , & fubfiftentium per fe.

tibmdy

hm

COUZESTIO bb

itum

tf

Zn Deus prade[linet bomines ante vvel pq/Z 1l«

Vr ,

vita corum abfolutó praccija ?

(LCI

t

orANDuM L.

^ Nomen. præclejiz'mztiom': tri-

qUm r

: ;

pliciter ufurpari. 1. Sumitur laté pro fre-

tf

ordinatione divina eterna cujusque rei efficiende in

1

tempore ; ita enim hoc nomen ac

ceperunt Jjo-

/cenus. relati à

li D

myfius , duguftinus , Ifidorus , Damaj

;

TOf

Gonet hic 'T. 2. Tra&. 5. Difp. 1. n. 1.

2. Sumi-

deftinatione feu. deputa-

Hlde p

tur (licét improprié ) pro .

xoiogl Ill

tione reproborum ad «ternum

fupplicium ; fic

d

iif

idem ufurpant S. Zuguftinus l. 15. de Civ. Dei. c. 1.

du

S. Fulgentius l. ad Monimum. c. 13. 28. & 29. Pro-

* u

[per ad 10. & 1 1. objectionem Vincentianam, &

Concilium Valentinum annÓ 855. in Galliis celebra-

UM

i frej

JZF?*(Z?CiCä/ï&iE-

tum, quod Canf 3. ait : Ez'denter fatemur

nationem

l OKET

.Amm Ii

DE VOLUNTATE DEL

465

Id

dprg,

nationem. ele&orum ad vitam &

pradeffinationem ám-

piorum ad mortem.

|y Que

matione divina bomin

3. Sumitur proprié pro defti-

10n f

1$ ad gloriam , & definitur à S.

"TuoMA & Theo

logis communiter :

Il fo.

-transmiffio

duf

ereature vationalis ad eternam beatitudinem

[)

NoTANDuM Il,

Certum effe

; quód Deus

j u-

non predeftinet homines ad damg

o

ationem àánte

previfa demerita ; id enim contra

plures bereti-

ld

£0 damnavit Ecclefia r. contra

liv

nos,

Predeftinatia-

»9.-.Contra GOTTESCHALCUM Mona-

ia ho

chum.

3. contra Calviniftas.

(TOVe

Dogma przede-

ftinatianorum revocavit Luc

IDus Presbyter

dorüm

in Concilio Lugdunenfi ,

quod annó 1449. damna-

vit idem dogma perfeq

uentes propofitiones, r.

Damno eum ,. qui dicit

» quid prejcientia Dei violenter

compellat ad mortem ,

vvel quód cum Dei pereant volun-

Jf .

tate , qui pereunt... 9. DDamno , qui dicit , alio

$ deputa-

tos ad mortem , alios ad «itam predeftinatos.

G OT-

TESCHALCI Vero errores fuére damnati in Con-.

jtis

cil. Moguntino annóÓ 848. Propofitionu

m ejus da-

mnatarüum precipua hec erat: SícuH

Deus quog-

prO præ-

ende l

dam predefLinavit ad vitam eternam

*

» Jic etiam alios ad

mortem eternam pradeft

[

unt J

j

Dvit , ita ut ex i predeftina-

nentur.

at

tonis tales nece[Jarió dan

Z NWINGLII qui-

dem errores in Congregationi

bus Concilii Tri-

, OU

dentini de pradeftinatione difc

uffi funt, fed cüm

Ü (iäpe'(ï!l'

Theologi inter fe non conve

jm üc

nirent de hac re,

Dei tl

nil aliud definitum eft $

quàm temeré de prede-

ftinatione nihil effe affe

rendum,

Nunc autem

p

heologi unanimiter defendunt ;

neminem ad

!

aternam mortem ante

previfa demerita quomodo-

vt

cunque predeftinatum effe

. faltem n terminis ;

j

nam GoNET híc Tr.

5. Difp.

yi

E dmort Tratt. de Deo,

5. h- 27. meó judi-

8

Cco

J

DISPUTATIO VL

466

u

,

ció valde duram ponit conclufionem ita fonan-

*

ti per[onalis , vo-

i,

tem : Znte previfionem omnis demeri

f

luit Deus aliqui.

pus denegare gloriam , Jeu illos à gloria

j

du indebito benefic

io excludere.. Ita GoN ET loquens

homini indebita.

[;äanobis

de beatitudine füpernaturali ,

Utrum autem à beatitudine naturali homo adul-

i

fuo demerito perfonali excludi pof-

jhia

i

tus fine ullo

189

fit, dicetur 1

in 7ratt. de Aétibus humanis ; & in

TT

"'Tra&. de Gratia.

NI

NomrAwNDuM IlT.

Certum pariter de fide

ele-

effe , atque contra Pelagianos defini

tum 5

pl

& vocatio-

ln

€ionem hominum ad primam gratiam,

& à merito-

nem ad fidem effe omnino gratuitam

QU pf

dentem.

]ta conftat

URT

rum prefcientia indepen

rj

Authoritate Co N crLII

ARAUSICANI fecun-

di, quod annó 529. ex inftituto errorem oppo-

OT.

t

fitum rejicit; item Authoritate INNOCENTII

L , ZosiMti,

BowNrrAcir, HoRMisDAE &

ttDons]

T

HADRIANI L, quibus acceffit TRIDENTIE

NuM Seff.6. . Secuta funt ea Concilia & Summi

'nf, (

Pontifices S. AucusTiNuM, qui c. 15. de Prz-

g

deftinatione San&orum ficait : Ef? preclari[mum

l1

dumen predeftinationis €? gratie ipfe Saloator , ipfe me-

a

diator bominum bomo Chriflus , qui ut boc e[Jet , quibus

t d

tandein ;fuis *vel operum . «vel fidei pracedentibus ieritis

*

4

Ti

nilloeft, comparavit? re[pon-

matura bumana , que 1

LT

[

ï

deatur quefo ; ille bomo , à Verbo Patri coterno in u-

Ü

|

j

mitaiem perfc

óne a[fJumptus , ut Filius Dei Unigenitus ef-

Mim

fets unde boc meruit ?. quod ejus bonum qualecunque pre-

ce[fit ? quid egit ante ? quid credidit ?. quid petivit , wt

ll

ä

ad banc ineffabilem excellentiam perveniret ? - - - Si-

li

äï

(

cut ergo prede[tinatus eft ille unus, ut caput mofirum ef-

jus df

"fl

fit, ita & multi pmdq[iz'nati fumus , ut membra e

gt

.emus .

;

?

fotg

DE CVOLAUNTOUPE Dri (5

femus. . - Humana bíc merita contic

efcant, que perierugt

i j

jger ddam , & regnet que regnat

ii

Dei gr

adtia ber Cbri-

f.

Jtum Dominun nofirum :: quisquis in Cap

jié 0

dH

ero pra-

)Qüetg

l/

lebita,

cedentia merita finsularis illius generationis i

venerit ,

) adu].

ipfe in mobis membris ejus precedentia meritaan

Ultiplica-

i& regenerationis onquirat ;

neque enimn retributa el

xdlþsz

T

ChrifZo illa generatio , fed trib

uta ; fic & nobis ut ex q-

qua && Spiritu Santto renafce

remur , n

jro aliquo merito , fed gratis tributum

on retributum E 5

df

NoTANDUM

IV. Certum pariter effe 3.

1 de

pud Catholicos ,

QCtU

predeftinationem ordine execg.

Tlero

üonis dependere (

faltem in adultis) à meritis &

bonis operibus ;

quia

'onftat

tudo non folüm tituló

adultis confertur beati-

feeüte

bereditatis ,

fed etiam ti-

tuló mercedis & premii, & tan

1 0p00

M

quam corona juffi-

BATII

Sola ergo queftio eft ;

an divina eleétio

predeftinatorum ad gloriam feu

524

quam Deus habet conferendi e

intentio efficax,

D2NTE

le&tis gloriam, per .

,

quam illos difcernit à reprobis

Ej

fupponat meri-

x Sunr.

ta previfa, & utrüm ab illis fic

. dl

tur ad hos

previfis movea-

potius eligendos quà

millos? verbó,

j

difficultas -

in eo confiftit

; an Deus incipiat di-

'

h ipfe n

[

i

:

fcernere predeftinatum à

non-predeftinato per

j, (

j

ele&ionem ad gioriam ,

yr r

7

& deinde primüm fübfe-

quatur electio ad gratía

; & ad alia media con-

L ïgfpw.f

ducentia ad finem 2 an

ve

TU

ró prius eligpat homi-

jl

nem ad gratiam, poft prev

ifionem veró coope-

m

rationis primüm e

ligat ad gloriam?

*

l

OTANDUM V.

j

In hac materia quatüor

pm "

eile fententias.

I. docet, ele&tionem efficacem

J

predeftinatorum

!

ad gloriam füpponere pravifa

Vf

merita abfoluté exft

itura, & ab illis fic previfis tan-

J

!

/

1j

qggm à caufa mo

tiva dependere predeftinatio.

g2

neimn.

J

DIISPUVTATIO ET

468

p

"r

nem. Unde pro priori ad previfionem merito-

D) 0Pf

rum hzc fententia folüm agnofcit in Deo vo-

n

luntatem inefficacem dandi gloriam predeftina-

p

tis, quz vo

luntas inefficax verfatur etiam circa

Iw Qu

Teprobos.

Ita Molina, Vafquez , Le[fius & multi

1

.alii Recentiores.

Secunda eft AMBRosr1 C A-

at hi

THARINI, famofiffimi ex Ord. Predicat. Theo-

at

logi, qui diftinguit inter eximié Sanctos & alios.

non ita eveCte Sanctitatis ; afferítque 7//os ante

jdem n

meritorum przevifionem efficaciter eligi ad glo-

pf

riam , i/forum vero e

fficacem electionem fuppo-

u

nere previfa merita, Tertia abfoluté docet,

a

predeftinationem non fieri ex meritis previfis,

5 af

& d

fed potius merita illa confideranda effe tanquam

efféttus. predeftinationis ,

non tanquam "otiua.

m

uD

ita prater Thomiftas ex Societate Suarez , Tolet. ,

Granad. , Henriq. , Salmeron , Ruiz, MMaldon. , Peta-

mf p

& plures alii cum Bel/armino , qui

vt

vius , Typban. ,

1. 2.de gratia & lib. arbit. c. 11. fic ait :

Quamuvis

unh

ante exortam berefin Pelagii veteres Patres iftam que-

3tobl

flionem accuraté non trattaroerint , - - poft illam tamen

tl

omnes ommnino , qui fan&titatis nomine in Ecclefia clarue-

Ya

eunt, banc ipfam fententiam ap

ertiffmà docuerunt y - - -

BU

neque boc folinn Santti Patres

ifti affirmant ,. fed. anti-

UEUI

quiores etiam JDottores ex ipfis , quos ceteri poftea [ecuti

al

ll

Jumnt ,

AD FIDEM CATHOLICAM banc Jenien-

1

|

& contrarium ad Pelagianos ve-

u

tiam pertinere tradunt ,

!

f

áciunt. INotabo aliqua loca , ut, f qui forté contrarium

|

E leg

fentiunt , intelligant , quàm àn mantfeflo errore veren-

V1

iur.

Dein recitatis Patrum & Pontificum texti-

?

büs fubjungit: Jtaque Sedes Jdpoflolica non tantum

m

|

feïnel , féd etiam fecundo g tertió adverfus Pelagiano-

mationis

|

t

vum. reliquias pro dqfenþrz'bus' gratie prede[li

Jaenten-

il Um

!

DE VOLUNTATEDÉL

469

firitn.

)0 w.

Jenteniiam tulit , ut jam bec fententia non quorumuis

Dottorum opinio , fed Fides Ecclefte Catbolice dici de-

eftn.

DI

bedt. lta Bellarminus confundens predeftina-

muli

tionem ad gratiam cum predeftinatione ad glo-

T

riam. Quarta fententia eft aliquorum Recen-

tiorum, qui hic & nunc o

pponuntur Thomiftis;

i T.

putant hi,

5 lr

predeftinationem etiam ad primam

gratiam fzpe fieri ob previfa merita naturalia, qua

illt

iaj

quidem non habent rationem meriii de condigno

aut proprié dicti ad promerendam primam gra-

üppo

docet,

tiam, habent tamen rationem meriti de

congruo ac

improprié di&i,

eó quód decens fit, ut v.g. Gen-

erls,

tilis, qui fpe&tatis naturz viribüs operatur ho-

um

AOT

nefté , obtineat à Deo gratiam fupernaturalem

ac fpecialem non cuilibet conceffam.

T.

nn j Pew'

NoraNDuw VI. Aliud effe, predeftinari

ele&tos poft previfionem meritorum , & aliud,

iti, qi

€os predeftinari intuitu meritor

Wt

um. Exemplum

habemus in Rege, qui habet tr

es filios; fi talis

f

Rex velit ob bonum commune

dam ii

regni, & ob bo-

num familiz, & ob majorem fuam.gloriam apud

jia n

'um; ul

pofteros introducere MaJo RATUM, & ineum

finem unum ex filiis predile&um vocet ad coro--

j fed T

nam regni ac fucceffionem, reliquis autem duo-

if

bus filiis deftinet duas provincias feudales, nihil

y J

aget cohtra juftitiam & pietatem paternam. Si

jj

Veró per fcientiam mediam prevideat, unum ex

Wnlïdfi'fü

filiis fe huic legi majoratás fubmiffurum, alterum

t Wj'f

reftiturum ac rebellaturum , nihilominus ob bo-

"UIf [CXU'

r

num generale & majorem füam gloriam non de-

j i

iftet à promulganda lege majoratüs. Itaque in

Di*

tali cafü decretum majorat(üs erit reipfa prede-

WW!W

inatio unius filii ad coronam , alterius ad pro-

/enm'r

B 3

Vitl--

h

470

DISPUTATIO VI

"i

vinciam non fine previfione meriti nempe fub-

"

miflionis, quamvis non intuitu hujus fubmiflio-

f P]

nis, que przcisé fpectatur per modum conditio-

i

nis congruz.

"NorANDuM VII. Aliud effe, ele&os pre-

j

j

[

"

j

j

deftinari poft previfionem meritorum indepen-

He

n

dentium à gratia congrua füpernaturali, & aliud,

a?

eam predeftinationem fieri poft. previfionem

juon t

meritorum dependentium à gratia congrua , ut

Di

(

fubftante fcientie medisz.

k

NorANDuM VIII.

Aliud effe , predefti-

fie7 0f

nationem fieri poft previfionem meritorum de-

Y re

fl

pendentium à tali gratia congrua collata primarió.

[

ex motivo pradeftinationis, & aliud effe , eam

[

o

J

predeftinationem fieri poft previfionem meri-

..

1

t t

torum dependentium à gratia congrua collata

tut

primarió non ex motivo predeftinationis aut

ienlr

?

VMTI

predilecionis perfonalis , fed ex motivo boni

communis , & ob majorem Dei gloriam prove-

lg

ii

nientem ex praelectione fyftematis mundani, in

aled

quo Deus per fcientiam mediam previdet ean-

du

!

dem gratiam refpeétu unius hominis fore con-

Md

gruam ; refpe&u autem alterius non fore con-

W äno

gruam. Exemplum habe

«

s in INot.6. in Rege in-

Vi

i

troducente rmajoratum.

1

Vfj

""NoTANDUM IX.

Aliud effe præd&üina-

DL

h

'tionem ndirettam , & aliud effe directam.

ÍINDr-

J mm

(

RECTAM voco, inquantum Deus inter infinita

1quüdþ

mundorum poffibilium fyftemata, in quorum u-

l

Tütw li

no ac altero Petrus effet damnandus , Judas fal-

W"Mb.

vàndus , precife ex motivo majoris fus gloriz

"i

fine intuitu ad particularia merita vel demerita

ullius hominis tanquam motiva , praelegit po-

tius

DE v-/o LüNTATE D£ L ^ 42

X fih.

tius hoc Syftema, in quo previdit per fcientiam

Ttiffo.

lditi.

mediam , Judam fore damnandum , Petrum fal-

vandum. Predeftinationem autem nin&E CTAM

. voco,inquantum Deus directé diceret : Polo Pe-

Spree

»epen.

irum [akoare , "Yudam non solo falvare , ita ut volun-

tas divina in hujus prafentis Syftematis munda-

aliud,

ni preelectione non haberet fe indifferenter ad

item

falutem Petri & Pauli.

Hec diftinctio füumme

WW

notanda eft, quia folvit multas difficultates.

tbf

Drico L. Predeftinatio ad gratiam feu ad

feriem omnium mediorum de fe fufficientium fit

um de-

ante previfionem & independenter ab intuitu.

tmario

meritorum ; predeftinatio autem ad gloriam fit

T

poft previfionem & intuitu meritorum.

Pre-

tüetj»

deftinatio veró, prout fimul dicit preordin

atio-

Collsta

nem ad gratiam & gloriam, fit re

Qis ayt

poft previfionem meritorum.

fpe&jvä ante &

!0 boti

ROBATUR conclufio 1. Hec fenteht.ia;

n

eft D. Auguftini & D. Thome ; ergó eft potio-

i,

ris partis Écclefis , adeoque praferenda. i.

det at

prob. D. AucusrTrINus l. de Gratia & libero

re (

drbitrio c.6. dicit : Clm dicunt Pelagiani , gratiamy.

yre qu

que datur in fine , id e[t

» eLernam vitam , meritis no-.

ii

ftris precedentibus veddi , refpondendum e[t eis , fi meri-

ta noffra [ic intelligerent , ut etiam ipfa dona Dei C0gno-

s deft

Jeerent, mon e[fet reprobanda ifta fententia. D. 'T io-:

I

MAS autem in c. 8. ad Rom. lect. 6. ait: Dicunt:

n

tjw'dam » quàd prejfcientia meritorum bonorum & malo-:

FOrum !

vutt eft ratio predeflinationis &? reprobationis ; & boc.

T

quidem rationabiliter diceretur , f preedeftinatio re[pice--

s ii

ret tantum 'qz'tam elernam.

5.&6.

Vide infra pyqbatione»

i

j

g !1705

Gg 4

Confir-

DISPUTATIO VI.

472

g

Conjïrmtur authoritate D. FRANcISCISA-

T. Á

LrzsIL, qui in Epiffola ad.LEssruM nuper à

i

f

Bollandianis feparatim edità ex ipfo aütographo*,*-

;mfcmr

quam totam hic appono, fic fcribit:

lU

|

"Admodum Reverende in Chriffo Pater.

in &

"Attulit sibi , Paternitatis voeftre litteras , dz'leätijm'-'

; lt

j

Ti

l

us nobis. Magifler Gabriel , que ut perbonorifice , ita

& jucundiffime qnibi fuerunt. — 4dmabam jam. pridem

vDrtrt

j

dmo etiam venerabar te nomenque tuum , qmi Pater , non

I

folum quia foleo quicquid ex vveftra illa focietate rocedit

Pon.

magnifacere. , fed etiam quia figillatim de eftra Reve-

MO0CTO

ventia multa audivi preclara primum , deinde vidi , in-

'

t

H

Jpexi , & fufpexi. — Vidi namque ante aliquot annos opus

j

dllud utilifJanum de JusrrrTrA ET JuRE, m quo

iij

& breviter fanul & luculenter , difficultates , illius par-.

:;

Ytietta

a

Ls Tbeologice , pre ceteris autboribus quos viderüm, e-

gregi folois. - Vidi poflea confilium , quod a magni con-

w ru

filii angelo per te mortalibus datum eff pE v ERA R E-

$j (

LIGIONE ELIGENDA; ac demum obiter vidi in

vluntg

Bibliotbeca Collegii Lugdunenfis Trattatum. D5 Pa

q

DESTINATIONEs 62 quamois non nifi [parfim, ut

ICVg

!

fit , oculos in. eum ànjicere contigerit cognovi tamen s

erü

Paternitatem ve[ftram , fententiam illam , antiquitate ,

T0

;]ä

Juavitate y, ac fcripturarum nativa. autboritate nobilif.-

Yil

mam , de prede[tinatione ad gloriam poft praxvija opera ,

la

amplecti ac tueri 5 quod fane mibi grati[fmum fuit , qui

:

hi

mimirum eam.famper , ut Dei mifericordie ac gratie ma-

Y

gis confentaneam , *veriorem ac amabiliorem exi[Limaui ,

L

EI jn-

3])

quod etiam tantifper in libello »E A MoRE D

tUt

dicavi.

Cum igitur ita erga Paternitatis oeftre meri-

us,ae'

a, quam dudum laudaverant apud me opera 6j

)

icif-

|

Gus qü"em , ttürificà profe&to gavifus fim , me tibi v

f

i !

DE VOF.UNTATE D,E'l'

473

Cr84.

fim utcumque etiam charum

effes. quod ut femper contin-

Ut à

gai; €9 dittum Magiftru

m Gabrielem commendat

i[fi-

l,

mum babebo , & ff quid unquam potero ,

quod tibi place-

ve cogno[cam , id exe

quar quam impenfelTmme.

Faleat

anterim Reverenda Pa

Lernitas tua , & te

JDeus ujfque in

Jenettam. & fenium. muriquam derelinqu

at . ftd canos

iif

4 ll

duos , benedittionibus celi ornet &5 complea

D

"nnecy

Gebennenftum 26. Augufli Y613.. 4dmo

dum Reveren-

| m&m

de Paternitatis veflre Humilis ac additt

lt

ilfmus Frater.

ac fervus in Chrifto Franc

jnoai

fium.

ifcus Epifczþus Gebennen-

L

Idï y) 2'72'

PROSATUR conclufio 9. Scriptura fzepius

pro motivo conferendi gloriam ex parte Dei al-

0j (j

it qu

legat merita humana ; ergo etiam przdeftinatio

ad gloriam habet pro motivo merita

humana,

lr t

provenientia tamen ex

gratia. Znt.prob. Matth.

iil t

25. dicit :

Fenite Beneditti Patris mei

» po[fidete bara-

i

tum vobis regnum ;. efarivi enim,

& dediflis mibi man-

ul

ducare &yc. 5 ergo. c. frob.

1 vilid

Non eft aliud moti-

vum voluntatis executive & volunt

atis difpofi-

p u

tive ; ergo. Zni. prob. ab indu&tion

e in huma-

uf t

nis. Sic v. g. quando Princeps fübdito dicit :

y Lt

dono tibi prefetturam civitatis ,

quia in pauca fuifti fi-

f

ddis ; nemo dubitaret ,

per hoc denotari moti-

] nl

vum, eó videlicet modó, quo id fubdito hono-

rificum, & congruum Principi , ut in remunera-

r,

ifa pperd |

fmt, (

tione refpiciat ad merita remunerandi. Similis

nf

textus habetur 1. Cor. 2. Oculus non vidit *

que

gz'jlifnäïfb

praparavit Deus. diligentibus fe ,

ubi iterum caufa

[u

preparationis divinz feu

predeftinationis vide-

um

tur affignari dile&tio Dei.

illlf ,;

1

wg.

ROBATUR conclufio 3. .Chriftus dicit

ii

j

|

Matth, 19. fe ebdem modó

facere in fua prede-

;

65

ftina-

Jl

DISPU T'A'T"-I O VI.

474

ii t

itinatione , ficut fecit Paterfamilias conducens ofe-

r

rarios , aut Dominus peregré proficifpens ac. dividens

MT

fzrvis talenta

; atqui ibi fit refpectus ad merita ;

yb, d

ergo. JMin.patet; quia dicitur: Euge ferve bone &

jm pr

fidelis., quia in pauca fuifti fidelis.. .Maj. prob. ex illa

i

claufüla, quam Chriftus fübjicit : enulzi funt voca-

PT

ti., pauci 'verà eletti.

r d

»—PRORATUR conc

lufio 4. Ad Rom. 8. dici-

&? predeftinavit , conformes fieri

Aferta

tur: Quos prejcivit

vadi n

imaginis filii fui.

U

bi videtur non effe alius fen-

fus quàm hic: quos Deus prefcivit bené ope-

w m

uj

raturos conformiter ad Chriftum , illos etiam

predeftinavit; ergo propter merita predeftina--

tf f

i

vit, quia unum eft caufa alterius. nt. prob. 1.

ex ipfo textu originali , ubi omiffo termino fie-

imitfin

12 dQ

ri,fic dicitur: quos pra/civerat, eosdem C5 predefti-

navit INB , conformes imaginis filii fui.

Ubi notan-

st

dum eft illud comma in intermedio ; hoc enim

dmer

oftendit 'Tó conformes non referendum ad TO

vertu

lml

predeflinavit., fed ad 'To prafcivit. Prob. ant. 2. ex

SS. Patribus, qui hunc textum in noftro fenfu

at y

explicant.

Ambrofius fuper c. 8. citatum ait:

ET

Deus eos quos p

rejcivit devotos, elegit ad promifJa pra-

inty

mia cape[Jenda. Kt l. 5. de fide: Quorum merita

D]

prafcivit , borum premia predeftinavit. . Ex Fulgen-

t

tius l. r. ad Monimum c. 24.. Predeftinavit ad e-

"r f

gnum , quos ad. fe pre[civit mifericordie prarcenientis

d

auxilio redituros.

j

J

? t

PnaosnaATuR conclufio s. Authoritate S.

l hn

Auguftini , qui l. 1. ad Simplici. q. 2. ait: Elefío

4

non precedit juftificationem ,. [ed ele&tionem juftificatio.

Ert rurfus : Quod dictum ef? , quia elegit nos Deus an-

|

J

!t

;

te mundi con[titutionem , non video qyö dictum fit

jra-

du

)j

DE VOLUNTATE DEI.

475

T U.

Itj

peajcientia ; quiä ele&tio non precedit prefcien-

tiam, feu vifionem utique meritorum.

erits

W p

PRoBATUR conclufio 6. Authoritate D,

THOMZE, qui in c. 8. ad Rom. le&. 6, ait: Cir-

Y illa

ca ordinem. prefcientie &

Jredeftinationis diéunt qui-

V.

dam , quód precientia mer

itorum

& malorum eft vatio

ïu diCi-

predeftinationis & reprobationis ,

&& boc quidem ratio-

nabiliter diceretur

» J predeflinatio ve[biceret tantüm «x-

u

tam aternam , q

uce datur meritis ;

nj

Jed fuüb predeftina-

tione cadit, omne beneficium falutare

» quod eft bomini ab

q3

0HEr,

etam

eterno divoinitus praparatum , unde D)

quàd aliquod

meritum ex parte noftra prefupponatur ,

Cujus prajcien-

frina-

tja fit caufa predeftinationis , nibil ef? a

i),I,

liud quàm gra-

timn ponere dari ex meritis noftris.

Ex quo patet,

ofe.

quód predeftinatio in qu

antum przcise refertur

eif-

ad gloriam , detur propter merita; & inquantum.

o

precisé refertur ad gratiam , fiat independenter

? enim

ab intuitu meritorum :

?

inquantum vero fimpli-

u Ti

citer refertur ad gloriem & gratiam (imul tan-

!tl 2' ex

quamad complexum omnium beneficio

0 fl

intantum fiat refpectivé ante & poft

previfio-

m d

nem meritorum, quia non omnes huj

us comple-

:

Xi partes funt propter noftra merita.

;

|

;

RoBATUR conclufio 7. Deus in omni-

f

bus, quz decernit

itatt

ret fapienter, fi

agit fapienter ; atqui non age-

fine previfione meritorum pre-:

p

deftinaret aliquos ad gloriam precisé ob arbi-

trium fuz voluntatis, alios omnino ne

gligendós

d

ergo. AMin. prob.

Voluntas Dei precisé qua talis:

f

(inquantum non

habet adjunctam rationem, cur

f

ita faciat ) non poteft dici formaliter Jüpiens ; er-:

jur d

:

g0. CoxriRMATUR. Ín Adverfàriorum fen-

;

j

tentia non poffet Deus reddere rationem , cur.

M

potiüs

476

DESPUTATTO VT

i

otiüis predeftinárit hunc quàm illum ; fed hoc

vd

eft abfurdum tamdiu , quamdiu adhuc eft repe-

pubht

ribilis ratio , ad quam Deus poflit attendere ;

£p l0

ergo. :

PROBATUR conc

lufio 8. Si ele&io prede-

n

atf

ftinatorum ad gloriam effet puré gratuita & an-

d

tecedens previfa merita , tunc etiam reprobae

j C

tio fieret ante previfa demerita; fed hoc non

iris 1

poteft dici, ergo. Maj. prob. Siante previfio-

nem meritorum Deus eligit aliquot homines ad

gnitionen

p

gloriam , tunc ante previfionem meritorum vi

talis ele&ionis erit in Deo fixus ac determina-

ff

tus numerus falvandorum ; adeoque ceteri o-

30;

Dio]

mnes vi illius electionis jam erunt formaliffimé

aidint d

exclufi à gloria, id eft, reprobi.. CoNFIRMA-

D

Y

T

TuR. Sijanitor ad aliquod fpe&aculum admit-

Ípry

tet unum non admittendó alterum ;5 huic alteri

COR

1 0U

idem eft, five janitor ipfum rejiciat per actum

voluntatis pofitivum, five peractum negativum ;

ho

ergo etiam idem effet, five Deus reprobaret ce-

NT

teros non predeftinatos per actum pofitivum,

titon

five per a&um negativum, feu per puram omif-

vlzbitu'al'i

fionem predeftinationis.

NT

Non videtur

PRos2ATUR conclufio 9.

DI

l

conveniens diving bonitati, antecedenter ad

)

t

omnem pofitionem przeligere tam exiguum nu-

W Ve] f

merum falvandorum , ceteris omnibüs relictis

:

uT

acnegativéexclufis ; ergo cüm numerus ele&o-

Eï

!t

rum fit tam exiguus , revera non dependet à fola

1

mmuu

predeftinatione Dei independenter à previfis

d

meritis hominum.

PROsBATUR conclufio Io.

- Hofnines non

elmq

Wf

h

Til

folent conari ad promerendam aliquam rem v.

/

g. h.

Qfg

DE VOLUNTATE DEL 477

d fne

g. hereditatem, quam non amplius poffent amit-

| repe.

tere, vel obtinere poft jam latam quamvis non-

dte;

dum publicatam Judicis fententiam ;

ergo cüm

defacto homines plurimüm conentur

ad prome-

t de.

rendam gloriam, & ad hunc conatum

( an-

à Deo in-

ftigentur, non dabitur przdeftinatio

pro priori

1003

independens ab hocconatu. Coxrr

RMATUR.

MUU

Il

le conatus eft imprudens, qui non eft conna-

-

t

Ints d

uralis inclinationi naturali confequenti ad co-

gnitionem veritatis; fed cognita veritate talis

füm v]

Fa

predeftinationis non foret nobis connaturalis

Tmagnus conatus ma

ef] Q«

Tiam; ergo.

gis ac magis promeyendi glo-

iffmé

Dico Il. Deus multos in hac vita adhue

VE

predeftinat dependenter à meritis antecedenti-

adtnit-

bus ad perpetuam feriem gratiarum efficacium

: aiteri

in a&u fecundo : econtra alios frequenter ob e-

: adum

normem abufum gratiarum ordinat tantüm ad

(ivüm

feriem inchoatam gratiarum füfficientium in a&u

ite t

primo , eos in tali inchoata ferie relinquendó

timu,

v.g. in ighorantia vincibili vel foci

1 O

