id eft, modo quodam fimillimo ac univoco , at-

et i

tamen non folüm negativé dempta imperfectiene

rofpeti

aclimitatione, fed etiam pofitivé aucta per ad-

n Pa

ditionem continuativam cum majori perfc&ione

1f

fui generis, ita ut inter continuum & ejus par-

tes

!l

D 4

QU

j

s6

DISPUTATIO IL

m

tes generis nec appareat ulla diftin&tio forma-

:

lis.

^

J ülbe

Ifta precontinentia formaliter-eminentialis ex-

ï

Tou

plicatur in gradibus caloris, fuppofita illa fen-

xf

tentia, quod non differant entitativé, fic enim

j negaü*

gradus feptimus precontinebit gradum tertium

J O

jformaliter - eminenter , eo quod cum illo conveniat

g oU

univocé , attamen cum exceffu perfe&ionis.

qgni, Vl

Vel fi ponamus duos colores rubros, unum v. gr.

in tabula feorfim pofitum , & alterum in iride

s ]

tone

continüativé unitum ac identificatum cum aliis

coloribus iridis (faltem in füi fpecie expreffa)

" hn

'

Jl

p

in tali cafu color ille iridis convenit formaliter

eminenter cum colore rubeo fibi fimili, quam-

l

l(

máp

«l

vis identificetur continuativé cum aliis coloribus

|

fine ullo diftin&ivi etiam intentionalis indicio.

E

j

B

Y

Idem contingit in duabus quantitatibus continuis

ligni vel hoftie confecrate. Si enim unum ro-

!

sb

mrndi

tundum fit; alterüm veró ex una parte rotun-

dum, ex altera veró parte oblongum, vel an-

at

[

l;

Q

gulare, dabitur in his duabus quantitatibus con-

tinuis quoad rationem figure femicircularis fimi-

w

Jf

W

litudo formaliter eminentialis, quiain altera quan-

E

i

titatereperitur ratio femicircularis continua cum

Q

aliis figuris.

iïces ní

NorawNpuM Il.

Duplex effe ge/nus per-

TU -U

fe&tionis.

Qusdam perfectiones dicuntur fim-

i, (

pliciter finplices , alie tantüm dicuntur perfectio-

AU

nes fecundum quid. — Perfe&io fimpliciter famplex eft,

Pgom

quz in fuo formali conceptu nullam includit im-

aus,er;

perfectionem, & talis perfectio à Theologis cum

ï

;

TU

D. Anfelmo definitur effe id, quod efW melius non

ii

le

!f

ipf, id eft, quam melius eft habere quàm non

d

O05

i.haþere , & que eft melior quàm ejus negati

-.-

u

,

/

DE ESSENTIA DEIL

57

:in&iO M

Mij

l

j

.I

i

jus generis perfe&io eft fapientia, vita , intellettio,

t l

i

J

magnitudo, albedo, barmonia &jc. in quantum vi-

l

d

delicet abftrahunt à limitatione ad particulare

'Vää fi i

4

"

fubjectum ; omnia enim ifta meliora funt, quàm

u

eorumnegatio. Perfectio fécundum quid eft , quee

U COl]Vem'.

in füo conceptu ita includit imperfectionem, ut

Detfedi

ab ea nunquam poffit feparari, cujus generis eft

;J umlm V'Em

moveri, ratiocinari , effe animal organicum &gc.

O-

TUm jn j

mnia enim ifta pzdicata;dicunt aliquam limita-

h Cüm d

tionem v.gr. ad tempüsjdlocum, aut.alium de-

e eXPFGfT&F/

fe&tum, quz limitatio , in quantum inheret mo-

JmWt tui, non poteft convenire Deo. Tales etiam

ll QUam,

. funt omnes perfe&iones creaturarum , à quibus

Wb per intelle&um nondum eft pracifa limitatio entis

is lat

creati ac finiti.

Hinc ad conftituendam perfe-

s contini

i Unum

&ionem fimpliciter fimplicem non neceffarió re-

quiritur indivifibilitas perfectionis, qualis repe-

parte 10b

|

ritur in albedine, fed fufficit, quod nullam di-

Jm, v

t

catimperfe&ionem, & talis etiam eft v.gr. in-

tatibust

Cularis i

teger concentus abftrahendó 4 /latu limitato, quem

habet per creationem , & abftrahendó à ftatu

Lalteraq

ideali illimitato, quem habet in mente divina.

Xntinunt

DICO. L Perfe&tiones omnes fimpliciter

fimplices in fenfu explicato reperiuntur in Deo

t n

formaliter - eminenter,

Ita GONET, P. MEZGER,

licunti

!

]

GIRKEN ,

& SALMANTICENSES in Com-

ür pert

pendio.

PRosaTUR Conclufio r. Deus eft fummé

u f

inchu

perfectus ; ergo continet omnes perfeGiones,que

MR

nonrepugnantexiftere inDeo; atqui perfeCtiones

yeolog.

ef m

J

fimpliciter fimplices non repugnant exiftere in

Deo formaliter eminenter; ergo. prob.anmt. fub-

Perfectiones fimpliciter fimplices nul-

L

| fumpti.

Ds$

]am

58

DISPUTATIO II

f

lam dicunt imperfe&ionem ; ergo non repug-

nant exiftere in Deo.

i

j

PRonaTvuR Conclufio ». Deo tribuendum

r

atqui perfectio

?

W

jb d

efít omne id, quod eft melius;

Wi

fimpliciter fimplex etiam formaliter talis eft me-

j

i

Jior non ipía; ergo.

Maj. patet ; quia Deus eft

id, quo melius excogitari non poteft.

As

PRosATUR Conclufio3. Perfectiones fim-

inie &

pliciter fimplices predicantur de Deo formali-

miiont

ter; eng

illi conveniunt formaliter.

c. patet,

T 00

ii

quia przdicari fequitur ad effe, & modus pre-

dicandi feu concipiendi fequitur modum eftfendi. | pf

Deus dicitur formaliter intelligens , ju-

|

"Lnt. prob.

qyfplb a

fius, mifericors. Ergo.

JAiit, prob.

Quando hec

jladpi

predicata tribuimus Deo , fumimus fpeciem ha-

n rl

rum perfectionum à creaturis , & modó fimilli-

r u

mó folis imperfe&tionibüs demptis eas tribuimus

Tf G

Deo; hoc eftjautem przdicare aliquid formaii-

o

ter de altero , fcilicet eo modo, quo convenit

N0

aliis entibus, & quo importatur illa perfecuo in

E

|

l

M

D

conceptu.

Pa

PRosnATUR Conclufio 4. Nifi omnes per-

'

D

fe&iones fimpliciter fimplices creaturarum for-

H

j

Q COf

ialiter continerentur in Deo, non effet tam fa-

TT IN

cile, ex confideratione creaturarum mentem &

Wnr

* 09l

J

affe&tus transferre ad Deum; fed hoc juxta 5g-

NT

cram Scripturam non eft adeo difficile; ergo.

WU v

AMin. patet ex Sap..c.13. v.5.. à magnitudine [peciei

;uapgü

& creature cognofcibiliter poterit Creator borum videri.

Mi

Ex Epift. ad Rom. c. 1. & ab exemplis San&to-

Si pérfe&iones creaturarum

cction&;

rum. Maj. prob.

.

igr

non conünerentur formaliter in Deo, tunc nul-

Ütyni

la earum perfectionum, quereperirenturin Deo,

ï

i

eliet

do;f

/

Y

I],

DE ESSENTIA /DE;.

39

) ROt

effet fimilis his perfe&ionibus; atqui fi non ef-

fet fimilis , non effet facile ex confideratione

QUi perj

creaturarum transferre mentem & affe&um in

Deum; ergo. M. prob.

Affectus humani tan-

guia Day,

tum tendunt ad ea, que funt fibi nota, quia

ignoti nulla cupido.

Ergo non ducerentur af-

;eäiones l

fe&us noftriad Deum, fi non crederemus aliquid

fimile dari in Deo iisrebus, que moventaffectus

€0 forni

rationalis animze.

CONFIRMATUR à PARI.

uando v.gr.

ID0dis ;

Urm eifeni

rufticus audit in aula Principis dari aliquid

perfectus, pulchrius aut füavius iis objetis,

e!/zgrem, J

lütdo w

qui ipfe amat, ita tamen, ut non detur ibi-

dem aliquid fimile ejusdem generis vel fpeciei,

peciem hr

00 fimi!

non ducitur eorum defiderió , quia nullam illo-

rum habet ideam. Ergo idem contingeret, fi

is Uribuim

Juid fom

mens tantum crederet, dari aliquid perfectius in

Deo perfe&ionibus creaturarum , idque nulló

UO Com

modoó iis perfectionibus fimile,

Si veró credit,

perfeti

dari perfectiones in Deo per omnia fimiles dem-

ptis imperfeGionibüs , tunc ducitur defiderió

L omney

Dei v.gr. fi credit aliquem concentum aut in-

urarum:

finitos concentus poffibiles, qui in ifto mundo in

effet t

aére per momentum tranfeunt, ibi fixos fubfi-

j mente

ftere modó fimillimó, quo reperiuntur innoftris

oc joi

fenfibus , haud dubié ingens in ipfa affurgit defi-

jcile; &

derium videndi feu- fentiendi

nitudit

infinita poffibilia in Deo,

(quod idem eft)

: Jonn s

PRosATUR Conclufio s.

Si non omnes

ypi NH

perfectiones creaturarum .fimpliciter fimplices

Creatutt

formaliter continerentur in Deo, tunc Deus

cum mundo effet aliquid perfe&tius, " quam fine

)o, 0U

p

mundo ; fed hoc eft falfum, ergo. — Min. patet,

u

qua

6o

DISPUTATIO IH.

u

que eft D. 'Thoms 1.2. q.24. 3.3. ad 2. & q. s.

"

demalo a.1.ad4. ltem in3, d.6. q. 2. a.3. ad

i

?lll

». - Maj. prob. Si non omnes perfectiones modó

te

jl

fimillimó reperirentur in Deo, tunc daretur ali-

d

quis modus effendi fcilicet formaliter exiftendi

j d

extra Deum, qui non daretur in Deo, & hic mo-

dus effendi v.gr. ratio lucis, coloris &c. non eft

g a

120

formaliter ex fuo genere imperfeGtio ; ergo jam

,

^

'

j

j

u

daretur aliqua perfe&tio extra Deum, quz poffet

nl

tur in Deo.

addi perfectionibus emin,gntialiþus quze daren-

( r

PRosnATUR Conclufio 6. Si in Deo

! non

M/). /WJ

fenalt

continerentur formaliter perfectiones creatura-

rum, tunc Deus non poffet cognofcere creatu-

im h

l

at f

ras; fed hoc non poteft dici; ergo. prob. Maj.

Phü

Deus tantüm videret perfectiones, quc funt in

!

j

fe, non eas, quz funt in creaturis, cüm idee

!

þgo,öm

ejus effent diffimiles perfectionibus creaturarum.

AC

tur m

Caterüm quod hz perfeGtiones creaturarum

fint in Deo etiam eminenter , non eftopus proba-

iif

re; hoc enim ex eo patet, quia funt in Deo

Wher

modo eminentiori quam in creaturis ; in his

?

um d

QGUT GU

l

/

L

h [

funt accidentia v.gr. qualitates, habitus &c. vel

;

;

habent modum effendi fmitum & limiatum quoad

:J

l

)

(l

x

locum, tempus, divifionem &c. in Deo autem

BEU

funt ipfa ubflantia, & habent modum effendi conti-

:W

.'

i

j concingi(

nuativé eundem cum aliis infinitis perfeCtionibus.

« QR

UE,C

Dico rr.

Perfectiones creaturarum /ecun-

t

Q (

dum quid tales non funt formaliter in Deo, fed

tantum eiminentér eminentia perfeéta.

Perfe-

Y

&iones fecundum quid vocantur, quz in fuo con-

H

ceptu includunt imperfe&ionem , ac limitatio-

mO

j

us tales

lts

peln) utleo, lapis, motus, &c. ; fed mod

pertee-

6

DE ESSENTIA DEI.

61

'adz,&lf

perfectiones precontinendi eminentialiter confiftit

d

S.

in eo, quód Deus illas perfectiones preconti-

:

heat non folüm fecundum rationes genericas,

X dv

fed etiam fécundum rationes fpecificas & indi-

TF Cj

viduales, fed tantum in ftatu ideali obje&tivo,

?05 & th ii

& absque limitatione reali ad feriem determina-

I C n

tam circümftantiarum, caufarum & effectuum.

05 etmj

PROBATUR Conclufio i.

Eft impoflibile

1 Qu oj

aliquam imperfectionem contineri ih Deo for-

que ,darez

maliter; fed tales petfectiones fecundum quid fünt

imperfectiones ratione adjun&ti defeCtus; ergo.

o

Min. patet ;* quia v. gr. wmotus involvit limitatio-

$ C'éatür,

tiem adlocum, utpote progreffum ab unoloco ad

46 Creatq.

alterum, &ratiocinatio dicit defe&tum fcientis, ut-

| PT U. M(f

pote tendentiam in aliud nondum cognitum.

que funt:

PnoBaTUR Conclufio 2.

uz funt formaliter

, m il

CFeQCQYatU

inDeo,dicuntur etiam formaliter de Deo; fed per-

fectiones creaturarum fecundum quid non dicun-

Cteatürdn

turformaliter de Deo; ergo. Min. prob. Deus

(OpUs pró

non poteft dici corpus; leo, agnus, lapis &c. ni-

funt in]

fi metaphoricé ; atqui iftz funt perfeCtiones fe-

1ris ; :

cundum quid infenfu explicato; ergo.

Min.

itus & t

frob.

Hec omnia in fuo conceptu dicunt ali-

at Qu

quid limitatum ad locum, tempus, ad unam quan-

| Deo s.

dam actionem, paffionem, quantitatem, quod

(fendiut:

non contingit in aliis perfeGionibus v. gr. albe-

vfedtint:

dine, concentu &c. in quibus licet abftrahere à

jrarum f

limitatione & ftatu creato.

it De ïj

u M

Solvuntur Objectiones.

m füot

OsgrcrTUR 1. contra primam Conclufio-

gc lii

nem'

I. Si perfectiones creaturarum fimplic-

ur in

ml

ter fimplices darentur in Deo, tunc darent

Deo

:

62

DISPUTATIO II

Deo formaliter integri muhdi, concentus, do-

d

;:'Jg;aftiVea

mus &c.; fed hoc eft abfurdum; ergo. Msj.

::mgentionf

jatet ; quia omnia ifta ex fui genere funt perfe-

&iones, prout abftrahunt ab hac individuatio-

ne

m qW

Min. prob. .Si in Deo darentur formalifü-

a

mé omnes perfectiones , tunc audiendo concen-

j p

tum, eodem modo. audirem concentum in Deo,

& videndo hunc mundum, eodem modo vide-

g

frovindi

fem mundum exiftentem in Deo, & idem effet

circa alia3 atqui hoc eft falfum 5 ergo.

Min,

ii m

rob. . Siid verum effet, facillima effet intuitiva

PU

n pg'? f

vifio Dei; item homines accenderentur ad que-

rendas in Deo etiam iftas oblectationes munda-

[iw;quna

ij

nas; fed hoc eft falfum. Ergo.

2. Si perfe-

a

Giones creaturarum formaliter. exifterent in

FTU

li

l

Deo, tunc beati intuendo in Deo hunc mundum

non viderent intrinfecé aliquid perfectius quàm

RAU

If

quod ego video; fed hoc eft falfum, ergo. 3.

l

i

w

f

Si perfe&iones creaturorum fimpliciter fimpli-

ces effent formaliter in Deo, tunc Beati intuen-

TEU

aM

do Deum non folüm viderent omnes creaturas

t qit

l

a&u exiftentes, fed etiim omnes creaturas pof-

tl

Il

fibiles ; fed hoc eft falfum 5 ergo.

Min. patet ;

zi

E

j

quia Beati non omnia fciunt, videlicet praterita

ïl'nniilin

& futura, imó nec prefentia, ut in fequenti di-

;

; il

fputatione dicetur.

Wu

^

r

ï

'.:

WE

A

RrsPoNDEO adi. Tr.Maj.

Iï., Min. ad

1 D

P

prob. c.Maj. n.Min. adprob. d,m. — Si ejusmo-

(3

ll

di perfe&iones à nobis poffent comprehendi

J

Q

quoad earum modum eminentialem. tr. íecus,

ii

T ttg]

n. Dixitr. quia mundus, domus &c. non funt

l

( rj

perfe&io Gimpliciter fimplex; fed dicunt in fuo

Tüüem;

conceptu aliquid finitum, ac limitatum , quale

« l

unt

l

DE ES S,ENTIA DEI.

63

Centre

r

I

/

)

| CIto.

i

5

l

funt omnia entia materialia. . Si verb fumantur

C funt

t

M

abfítractivé, prout abfítrahunt à ftatu materiali

!

!

dndivi

li

& intentionali , non fequitur , quod fic cogno-

fcendo mundum cognofcam quidditativé Deum;

|

Bdb t

quia ne quidem fic fimpliciter videretur Deus,

fed tantim fecundüm quid, quia ifta obje&ta funt

UO m ]

minima pars Dei.

Hinc ficut ex eo , quod vi-

dere poffim aliquam maris guttulam in noftras

C idem d

Provincias deportatam , non fequitur , quod vi-

C180

li

let if

derim mare & omnia, que füunt in mari, & quee

alluuntur mari; ita nec verum eft fimpliciter,

Cür d Qu

165 fhund

me poffe videre Deum, dum v. gr. video intui-

tive rationem exiftentize univocé convenientis

« A peta

iltetent. Y

Deo, quia non video reliquas infinitas perfe&tio-

nes identificatas cum exiftentia in Deo.

Q C tmondr

44d 2. dift. Maj.. INon viderent aliquid per-

SWS qi

fectius formaliter./ c

realiter. B. -.Beati vi-

PUN

dendó Exiftentiam Divinam vident id, quod uni-

(iter i

vocé ac formaliffimé convenit cum exiftentia

Jeati inti

creaturarum.

Idem contingit in aliis perfectio-

68 CTFLT

nibus; quia tamen he perfectiones divinz crea-

FE UE

ts fimillime habent fecum identificatas alias

Mu

perfectiones, ideo videndó tales perfectiones

cet ptrit

creatis fimillimas videntaliquid realiter perfectius.

fequaz;

d 3. dift. Maj. Beati viderent omnes crea-

turas actu exiftentes & poffibiles, fi viderent Di-

vinam Effentiam adzquaté fumptam. c.

11 tan-

GL qut

tum inadequaté fumptam. n.

Sicut defacto in

'orret

!]

hac vita quodlibet ens habet diverfas perfe&io-

nes per intellectum diftinquibiles, & intellectus

n feF?

, Q

videndó unam, non videt eo ipfo alteram per-

fectionem ;

jcUnt 1

ita contingit in vifione intuitiva

Dei.

Hinc fi quis oret v.gr. paulo ferventiüs,

iCUJT qfk

Vgl

64

CITSP UCTTATTPBO E

ii k

vel eliciàt alium piuni a&tum mortificationis ocu-

Iu

j

j

lorum vel cogitationum, vel omni follicitudine

qr!e zdl

l

vitet peccata venialia & varias delectationes

il

hüjus mundi, poterit pro hocexiguo merito for-

luspo

té mereri, ut in altera vita videat aliquot millio-

l Doo

nes mundorum poflibilium plures, quàm alius,

gndur

qui non ita fervidé orat, nec tam follicité vitat

yier, Y

peccata venialia; omnes tamen poflibiles nun-

quam videbit per totam cternitatem.

1ione d

at

O8]ICITUR 2. Si perfeGiones create con-

venirent formaliter cum increatis ac divinis, tunc

j hona!

lii

daretur aliquid fimile Deo ; fed hoc eft falfum;

ergo. Maj. patet; quia perfeGtiones ille, qua-

trici

TT

rum datur formalis convenientia- ac fimilitudo

cum creatis, funt ipfe Deus.

Min. prob. ex Ca-

n

ybas

ïï

t

techis. Trid. Part.I. Cap. 13. de 12. Art. Symb.

ubi fic ait: Unaqueque ves *vel ex ejus e[Jentia , vel

ia

ex ejus fimilitudine & [pecie cognofcitur. — lt quoniam

gnnd

r

nibil Dei eft fimile, cujus fimilitudinis adjumento ad per-

imperfierliiombi

fetbam ejus notitiam peroenire po[fanus : confequens eft,

ARA

ui ejus naturam & e[Jentiam nemini 'videre liceat , mift

t a

bec eadem divina e[[entia fe.nobis conjunxerit , quod €9'

f (

hi

S. Dionyfius aperi£ oflendit , dum affrmat , nulla infe-

A CR

l

viorum fimilitudine fuperiora percipi po[Je ; meque enim

1

j

i

IU

ex alicujus vei corpored fmmilitudine, ejus, que corpore

WO g

careat, e[Jentia & fubftantia cognofci potef 5 cum pra-

l

At

(

fértim nece[fe fit, verum fimilitudines minus concretionis

TU

pabere, Cj magis fpirituales e[Je quàm ves ipfas, quarum

"NU n

i

jmaginem veferunt ; quemadmodum in. omnium verum

j

u..,q

[y

cognitione facilà experimur.

Verim quoniam fieri non

11 nofh

goteft, ut alicujus vei create fimilitudo equà pura & [pi-

!

didn

vitualis, ac Deus ipfe efl, veperiatur, ita fit , ut ex nulla

T

ligere

|

/imlitudü? divinam e[Jentiam » xwr E cT e intel

N

PO l-

dy j|

lI,

DE ESSENTIA DEI.

65

fiatig "

i foligse

goffinus. — zdccedit, quod ommes create ves certis per-

fé&tionis terminis. circumferibantur ;.—at. Deus infinitus

ledi

eft , meque ullius rei createe

O fleri

0

j

j

Jümilitudo Qu z'mmenþmtem

-

€apere potejt.

MUQuot i

ll

. RzesroNDEO. dift. Maj.. Daretur aliquid

Y QUäma

|

l

Olici

fimile Deo abftra&tivé fumptum, formaliter, &

D

fecundum quid. c. — concretive; realiter, & fim-

äfflbües li

pliciter. n. Argumentum retorqueri poteft in

ratione entis, quod etiam convenit univocé ac

?S.preatæcu[

formaliter creaturis & Deo.

Sic & leo eft fimi-

(Vinis

" lis homini in ratione animalitatis , vel planta aut

[

' Ille

dlit Japis in ratione fübftantiz, quin ifta fint fmplici-

; Q1 zer fimilia homini ; ita ut ex earum fimil

itudine

.amltuó homo a

gnofci' poflit ; ita Deus eft fimilis huic

. exC

mundo abftractiveé fumpto fecundiumn quid , nempe

t $m in ratione perfectionum idealium , que funt ob-.

j

lt ectivé in menteDei :

1

fed quia hz perfectiones,

Á w

! in quantum dantur in ideis divinis

,licét demptis

junetudy i

mperfectionibüs formalifmé dentur in D'eo,

Qonfn

. funt minima pars Dei, non poteft dici fimplici-

ert lia

ter; quod detur aliquid fimile Deo.' . Hznc effe

us mentem Catechismi Romani, patet ex eo, quod

(i,mlii dicat, ex creatis tantüm non poffe haberi noti-

; w

tiam, fimilitudinem, ac cognitionem . perfettam,

i, . per quod non negat poffe haberi imperfettam , id

fjf ; anj

eft, inadequatam.

nuy Cottia

O BJICITUR 3. contra eandem.

Il S- AU-

GUSTINUS in Ench. ait: Deum potius igno-

j jpþs, 0

omimgu v

rantià, quàm fcientià attingi; hoc autem non

l

n

fieret in noftra fententia.

Ergo,

AMin. prob.

abmni Nos ipfi dicimus, noftram fententiam effe opti-

g mmum medium ad agnofcendum pofitive Deum.

li l'gO.

ort i

1l

|

E

2. DIO-

— Dedmort Tratt. de Deo.

66

vDIS.PUT ATIO II

([]U

o; proNYsrivus l. de divin. Nofi. & in E-

gtl

iU

cait: Preflans illa & perfetta igno-

/

pift. ad Cajum fi

quæ «

vatio Dei vera eft ejus cog

nitio , qui omnibus fenfibilibus -

po(ïunt

eminet.ErgoD eus non e

ft fimilis rebus fenfibilibus.

dift. Maj.

Docet S.

necd

^ REsPONDEO dudI.

J

V

Auguftinus; Deum /imp!

iciler potius ignorantià

o

attingi. C.

fecundüm quid. m.

Cognofcimus

j

patet

N

de Deo folüm unam ve

] alteram perfectionem,

m , bonitatem , aut

sui

v.gr. rationem entis , juftitia

Sed quid hz funt

UM

aliquot

rationes ideales &c.

ad tot & tantas

alias perfeCtiones reperibiles in

uj

füti eft coram Deo,

[

Deo? totum iftud univer

Ve-

al

ficut una gutt

a roris antelucani , üt ait J OB.

; quod loquendó de Deo famnpliciter

TL

rum ergo eft

ia

feré nihil cognofcamus ,

adeoque potius per ig-

norantiam attingatur; interim táme

ii cognofci-

TT

fci-

n u

mus euttulam hanc divinarum perfectonutmi

il

l

licet colle&ionem creatarum perfectionum ab-

iiji

ftra&ivé fumptarum, & ipfaminfinitudinem fimi-

Ti

lium poffibilium.

dl

J4de; Cqo d. u

Deus non eft (imilisrebus

1

J

fecundum quid. fubd.

l

fenfibilibus fimpliciter. c.

C

bl

ii

Kj

Non eft fimilis rebus fenfibilibus

realiter.

il (f

formaliter & abftracivé. n. Dicit ergo D10-

L

, ï

!u

wNysrus; quod Deus fuperemineat omnibus

"u

i

fenfibilibus fimpliciter acrealiter; non autem fe-

Jj

" Wf?re&

"

cundüm quid, formaliter, & abftrattivé ; habet e-

ïïilmem g i

nim aliquam convenientiam fecundüm rationes

* ii

ideales cum creaturis, uti & homo habet conve-

LOT

1

!

nientiam cum lapide, planta, &c. Sicutergo ve-

W ms, neW

rum eft; quod homo füperemineat reliquis crea-

t

türis, v. gr. plante

aut lapidi, fic etiam verum

^ r ll

bus fenfibilibus.

eft, quod Deus f,e':mineat omni

fïaïionem, m

O5]jr

W

DE ESSENTIA DEIL

67

o &

[

!

l

G jf

l

!

O2JICITUR 4. contrà eandem. DIONYy-

sIUs de divin. Nom. vult; ut negemus de Deo

mbus fem

;

A nf

j

L

omnia, qux à nobis fentiri, cogitari, aut etiam

dici poffunt. Ergo Deus eft fuperior omni per-

li. Dy

i

j

fectione creata, nec eft uilo modo fimilis ; quia

alioquin poffet aliquid pofitivé affirmari deDeo.

OPüQ(r

Jl

ni. patet ex ejus verbis in Theologia Myft

Timotheumi c. 1. fic alloquitur: d boc,

ut cápax

Jl

fias myfticarum contemplationum , -dér

elinque fenfus &

quid lo

'éperibils

Jenfibilia , 69 intelligibilia omnia , &

que non funt , &

que funt. oimia ; ut illi jungaris

, qui fuper omnem fub-

Coram [

flantiam € fi

J0,

j

iper omnem. [cientiam eff ; vide autem, ut

nullus indottorum ifla audiat ;

eos autem fic appellave-

o fnifci

vim , qui oifibilibus affixi nibil

Qs r

füper ea,. que obtutibus

ac fenfibus patent , e[Je arbitra

ntur ,. putantque fcientia

k cótmo

)

|

fua illum a[fequi , qui-pofuit

.Q&ïümmj |

tenebras latibulum fuum.

gam verà ft bos divina

myferia fupereminent , quidnam

TeQdotum.

de illis quispiaim dixerit

» qui longe profaniores füpremam

Ytogiteti

üllam omnium caufam

ex infimis quoque rebus effingunt,

mibilque bec antecedere putant impia fimulacra, «el ima-

(E frmihst

ginamenta , oaris formís à fe confitt

4? Debemus fa-

m qui j

ne omnes rerum pofitiones afrmare

de Deo, tanquam de

s realtt

omnium caufa, viciffnque potiori. quadam vatione eas-

(cit etgo

dem omnes de Deo megare tanquam cun&tís excelfiore,

i'ent owäq

In bac caligine fieri nos precamur , & per non idere ég

non at

ignorare, videre & cognofcere eum, qui eft Juper omnem

dive;

cognitionem & vifionem , àn ipfo non videre jer omnium

exiflentium. ablationem.

ndom t

Et c. 4. DDicimus. itaque,

) habet i

quod omnittm . caufa neque corpus eft ,

néque figura , ne-

J

que [Deciés,

Gicute

neque qualitates 9c.. meque fentit, neque fen-

creliqi

fibilis eft ,

neque aliud fenfibilium quidquam aut efl aut

babet.

c etam

Rur/[us dicimus, Deum neque babere. fenfum,

neque effe numerum. &

! fenflbmb;

gea vationem, nec intelligentiam,

2

0rdi-

y!

68

DISPUTATIO II

y

ordinem &9c.. meque babere potentiam , neque e[fe foten-

j

J

J

iiam, neque vitam, neque e[Jentiam, meque fanilitudinemi,

"

0

neque di[Jamilitudinem.

Quin etiam neque e[L.virtus ,

, j

mec fapientia , nec um , mec unitas , mec bonitas , nec

Jicis 9

pEITAS, nec eft ipfius pofitio prorfus ulla nec ablatio.

gaga

]ta Dionyfius.

RESPONDEO I.

Hoc opufcülum non effe

j

TTE

j

Dionyfii, quia à plerisque non numeratur inter

'ejus operas

uppofito etiam quod reliqua opera

lii

ml

1.

forent genuina, quod ipfum à plerisque negatur,

à

PTIU

prout in Contfoverfia de Revelationibus Agre-

ii

danis oftendi.

RESPONDEO?2

dift. Omnes rerum pofi-

ag

tiones funt aufferend:« à Deo concretivé fum-

:WW

i ii

nte. C.

abftractivé fumpte. n. Quando ali-

quid creatum mixtum cum imperfeGtione , quam

t

iing

]

f

fecum habet, Deo attribuo , erros minime ve-

'

ro, fi hanc abftraho. . Ipfus hujus Authoris,

i, MUA

j

wf

quiscunque demum fit, non poteft aliaeffe mens,

f

nifi velit effe omnium hareticorum peftilentif-

tht l

T

fimus. v.gr. dicit Epift. 4. ad Cajum : Qui con-

y

& tf

templatur fupra wentis fue captum , agnojcet etiam ed,

1

;

qua& de bumanitate S'efa. ajfirmatio? predicantur , in fe

:m

vim excellentis negationis contineres mam ut fummatin

hb qu

dicamus, ne bomo quidem erat, non quod bomo non e[Jet,

j

:

Ti

Ita ille Author.

!

f&d quod bomines longe füperaret.

"od

Hinc

:

W D

"n

.REsPONDEO 3

. dift. Nihil poteft de Deo

H

affirmari pofitivé in fenfu exclufivo eminentie

tf

inclufivo. n.

Sicut Author ifte

u

SPM

infinite. c

^l ]

nepat Chriftum effe bominem in fenfü exclufivo

Wt

|

Divinitatis aut majoris excellentiz, quamvis de

1

Tij

fidecertum fit, Chriftum univocé nobiscum con-

J

venire

" (Te tte

(j

DE ESSENTIA pmv,

69

T £f

venire in ratione hominis ;

ita etiam negat,

Wij

TRf df

Deum effe aliquid eorum, qus& conveniunt for-

maliter cum rebus fenfibilibus nempe fecundu

L büm't(!s J

r

L (j

rationes ideales, quz funt ipfe Deus.

Drczs. Dionyfius c.r. dicit, nulló modó

ün m

Deum cogitari poffe. . Ergo nec adequaté nec

inadequaté. nt. prob.

Sic ait:. Omnino non au-

It

dendum eft 5 quidquam de abftrufa Jummaque. divinitate

ut dicere aut cogitare preter ea,. que divinitüs firipta

ïqqe Don

enunciárunt ; gnorationi enim fumme [cientiam ejus,ef-

XIUDUS À

Jentie ac nature, que omnem orationem , fenfum , e[fen-

tiamque voincit , iribuere debemus.

Ut enim meque in-

F'erumm po

C

vifibilia vifibilibus intelliguntur, aut fimplicia & infigu-

teQve. (üm

vaia figuratís & efficbis , fic etiam e[Jentias vincit ac fa-

Quitdo d

perat, que terminó carei immenfias , &2 mens, que

üone, qu

mente concipi nequit , verbi , intelligentie , nominisque

, Qinme

vacuitas &g. privatio, que nulló modá eft , quoea, qua

jus Auch

Jünt , meque ejus ef? fenfüs , meque imaginatio , mec 910-

ia elfe m

men, nec fcientia.

Similes locutiones occurrunt

m pefte

in Patribus plures.

m: Qii

RzsPowpEo. d. De Deo nihil poteft dici

t d

proprié; & ipfe eft omni ente fuperior /ünplici-

Ticantar, i

tr acrealiter. c. formaliter & abftrativé. n.

1 fum

Concedo, quod Deus cum iis perfe&tionibus,

jono n

per quas fimilitudinem habet cum creatis , ad-

; ille A

jun&as habeat alias infinitas perfectiones , ratio-

ne quarum Deus nec conceipi nec fentiri poffit

oteft d

in hac vita naturaliter.

Ceterüm quàm parum

"b emint

Dionyfius putatitius negare voluerit fimilitudi-

t tht

nemaliquarum perfe&ionum divinarum cum crea-

tis, patet :

I. Ex eo, quod scoUs ERIGE-

f i

NA, primus 'Theologix myftice Dionyfianz in-

, quum

denti-

abiscumf-*

terpres (ïreferente' Gerf0n4e)l vifus fuerit i

oj

I

E

Ó

ficare

J)

70

DLSP Ui'ATIQ (

gU

.B]I

ficare Deum cum natura, & alii ejus au&toritate

i

Jf

aé&tu indu&i fuerint adidentificandum Deum cum

u

qu

natura, quibus etiam annumerari poteft Author

u

famofi ZEnigmatis, KElia, Lelia, Crifpus. — Fuit bec

dottrina Dionyfü ( inquit Gerfon ) aliquibus magnis

| Ro

ij

viris in fcandalum ( refutat Rusbrochium & alios

fimiles Myfticos) concluferunt enim ex illo, quod Deus

g

J

'

fT

f

—.1

$t omnibus e[fe, & bené e[fe , aqui omnem creaturam

gt

e[fe Deum, eoquód Deus & fuum e[fe idem. e[fent , ficut

o

aliqui impofuerunt Sfoanni Scoto translatori. librorum

ln

Dionyfü. Yta. Geríon.

2. Idem patet ex eo,

quod Dionyfius in lib. de Divin. Nom. dicat:

ll ;W J

fionsut

JDeum ve&ie ex omnibus celebrari per quandam omnium;

quorumn ipfe eff caufa, comparationem fecundimm 0 N 10*

sf

TEUM

ONEM INTELLECTÜS SUBLIMIOREM. , 9.

Quia ipfemet Dionyfius explicat, quo modo non

at

pofüit comprehendi & nominari Deus , nempe

ts t

prorfus eo modo, quo juxta ipfum CbrifTus non eft

Anim d

bomo,, fed omni homine fuperior; quia videlicet

du n

cum ratione humanitatis habet identificatas vel

ht

cónjunctas alias perfe&tiones fublimiores infepa-

WW l)lm |

UT

rabiles ; in eo ergo fenfu etiam Deus eft omni

Effentià fuperior. 4. Ex eo, quia verba Dio-

Wi

nyfii generaliter accepta non poffunt effe vera

LT

in omnium fententia, v.gr. quod Deus non fit

W)Wfil

Virtus, quod non fit Ens, quód non fit Deitas,

IT

&c. prout revera in fententia Adverfariorum

"Ml [chm f(

hz locutiones non deberent effe verze, quianul- -»'**"säwjusfm

lum haberemus conceptum de Deo; imo ipfa

At i

Scriptura nos falleret, que de Deo affirmat id,

DT

quod homines füb his pradicatis Ens, Deitas &c.

ET

concipiunt. |

At

"

J

Oz-

q

Af

DE ESSENTIA DEI.

71

s TU

l

O3]ICITUR 5. contra eahdem. r. d. Tho-

Dotef

um

snas negat aliquam perfectionem reperiri univo-

,AUKM

l

'

usj lijj

cé inDeo &creaturis; ergonequeunt perfeétio-

li

nes creaturarum formaliter effe in Deo. — Zfnt.

prob. . .P.L q. 13. a. 5. C. ait:- Dicendum. quod im-

"m &&h

golfbile eft aliquid predicari de Deo & creaturis univo-

ZX

ce, quia omnis effettus non adequans virtutem. caufe a-

T t

gentis , vecipit fmmilitudinom agentis mon fecundium ean-

dem rationem, [ed deficienter. ,. & fic quidquid dicitur

e

Wiri g,

de Deo

u

9 creaturis, dicitur fecundim quod eft aliquis or-

)äæ[ era

do creature ad Deum , us ad principium & caufam , in

Vom. dig

qua preexitunt excellenter omnes. verum perfettiones.

t agj

£t iffe modus communitatis medius efl inter puram equi-

dm jxro

vocationem £5 fünplicem unicocationem.

2, I]dem 1.

'NEN,

[

Qmoom

cc,ad z, ait: Caufa univer[alis totius fpeciei non eft

agens unioocum,

Ergo cüm Deus fit caufa uni-

Q y ï,ïelll!

verfalis non erit univoca.

3. Idem l. cc. ad 9.

Cf

Dicendum, quod. fanilitudo creature ad Deum eft imper-

Juia vid

fettas quia mec idem fecundim genus veprafentat, — 4.

ntifretus

Part.L q. 13. a.2. C. fic ait:. Imrelle£tus nofler, cum

tores t

cognofcat Deum ex creaturis, fic cognofcit ipfum , fecun-

us elit

dim quod creature ipfum veprefentant ; oflenfum autem

a vetd

eft , quod Deus in fe prebabet perfettiones omnes creatu-

nt eltr

varum ; unde quelibet creatura in tantum eum repra-

Deus n

Jéntat, & eff ei fimilis, in quantum perfettionem aliquam

on fd

babet ; non tamen ita, quàd reprefentet eum ficut aliquid

dveriat

]

ejusdem [peciei «vel generis 5. fed. ficut. excellens princi-

ere Qu

pium, à cujus forma effettus. deficiunt ; cujus tamen ali-

qualem. familitudinem effetius confequuntur 5 ficut for-

20; II

o ii

t corporutm inferiorum repre[entant virtuiem |fola-

YEnm.

Sic igitur preditia nomina (w.gr. vi-

ll .DW

tm) dioinam — fubflantiam fügnificant — imperfett ,

fiut G? crewure imperfeità emm eprafintant.

!

l

4

5. Idem

pf

72

DISfUTATI'ö Wi

Idemäärt.ï. q.4. a&.2. C. ait : Dicendum , quM in

qggtirtm

a

f

;pmt T

JDeo funt. pevfetkiones omnium verum.

Prümb per boc,

Ti

quod quidquid eft perfeGtionis in effettu , oportet inmveniri

ii

in caufa ejfetlioa : *vel fecumdum eandem rationem, fi fit

!

um f

p

agens unicocum, - vel eminentiori modo, ft fit, agens -

n

thd |

quicocum, ficut in fole eft fimilitudo eorum, que generan-

r

tur per virtutem folis.

Manüfeflun enim eft , quod ef-

T

us u

]

fettus praexiflat virtute in caufa agente : praexiftere

autem in viriute caufe agentis , non eft. preexiftere im-

sripnin

N

perfettiori modo, fed perfettiori. . . . — Ciun ergo Deus

füt caufu effettiva verum , oportet omnium rerum perfe«

2777

M/þg!jifäf"

Giones praexiflere in Deo. fecundim| E MYNEN TIO-

REM modum.

6. Idem Part. l. q.4. a. 3. C. Di-

du

fv

cendum, quad multiplex et fimilitudo , fecundàm. multos

ï:

(

snodos communicandi in forma,

ucdam enim dicum-

at

vur. familia; qua communicant in eadem forma fecundum

m

eandem ratianem, & fecundiun eundum inodum - 5 ficut

E

ttumeot

duo «qualiter alba - ; & bec eft perfe&tima. fimilitu-

do.

Alio imodo. dicuntur fimilia, qu& communicant in

hntindg

ttondn

forma fecundim eandem rationem, && non fecundim eun-

dem modum : . fed fecundim magis & wninus s ut minus

Hemin

t um

album dicitur. fimile. wagis albo ,. 9 bec eff fnmilitudo

mperfetta.

Tértió modó dicuntur fümnilia, que commu-

At

micant-in eadem forma ,. fed non fecundium eandem ratio«

*tie (

memn, ut patet in agentibus mon univocis.

Ciim. enim

At t

emne agens agat fibi fimile - ; nece[fe efl, quod in affe-

At g

&u fit. fimilitudo forme agentis.

Si ergo agens fit con-

* d

tentum. in eadem pecie cum fuo ejfettu ,. erit fimilitudo

A

Jacundim eandem vationem [peciei - : -fi autem agens non.

751 Quoq])

ff contentum in eadem fpecie ; - ficut ea, que generantur

"It COf

ex virtute folis , erit fimilitudo fecundim fümilitudinem

gT

generis.

Si igitur fit aliquod agens, quod nou continea-

iï]iülr, U0

det

tw in genere , effedtus ejus adbuc magis vemoté acce

ad

"b n

]

