vulorum,tales ajunt perdi talesque falvari, quales futuros

W

illos in annis majoribus, fiad a&tivam fervarentur etatem,

li

fcientia divina praxciderit 5 in tantum. comentitiis meri-

f

tis elettionem Dei fubjiciuntut quiapreteritanon exiflant,

PROSPER.

futuraque non fint , futura contingant. . Ita

L

RESPON—

DE VOLUNTATE DETL

495

7 Wi oj

REsPONDEO 2. docet D.

Auguftinus preg-

-b

deftinationem gratuitam ad

gloriam faltem in-

1gufi

15 tf

dire&tam. c. directam. n. . Senfuüs diftinctionis

patet ex NoTANDO Ix. Quod autem D. Au-

fir ij

guftinus non doceat predeftina

If, d.

tionem gratuitam

dire&tam ad gloriam colli

gitur ex confli&u ejus

ld d

*

textuum, quos referam in

iil

ejus fyftemate ad fi-

nem hujus tractatüs.

Ille enim confli&us tex.

nsW'

tuum oftendit, in m

! Qu

ente S. Auguftini coétum

fuiffe fyftema medium

licét necdum excoctum.

1 O0nnfi

OsBJrciTuR s. S.'THoM As p. 1

Til n

: 9 9d

5.ad 3. ait: Qu

are bos. elegit ad gloriam , €9 illos

(2 1]

veprobavit , non babet rationem mifi divinam «olunta-

mj

ten. | Idem. q. 6. de Verit. a. ». C.

uod Deus

n lgt

'

velit alicui dare gratiam & gloriam , boc ex mera libe-

if qui

valitate procedit.

i -

Etibidem A.6. c. prefcientia

meritorum «velp

ropriorum vel aliorum non eft caufa pre-

tum a

de[tinationis.

ldem in c. g. Ep. ad. Rom Le&. 2:

qtri

JNon potej? e[Je

. quod merita confe

quentia gratiam fint

m 6u

vaiio wiferendi aut. prede[tinandi ,

Jed fola Dei volun-

jnirs

tas, fecundium quam mifzricorditer al

iquos liberat, Idem

jorm d

1n C.

jj at

ii

I. Ep. ad Eph. exponens illud Apofto-

in quo etiam mos forte vocati fumus

. fpredeftinati

yer amit

écundimn. propofitum ejus. qui operatur o

"nia fecundum

iutio hm

confilium voluntatis fue , ait:

Peonit Zpoftolus volun-

Mf

tariam Dei prede[linationem

. cujus quidem

(ingu

mationis ratio non funt merit

predefti-

a noffra , fed. mera. Dei

fiui j

voluntas , propter quod füub

dit: fecundim propofitum

jf

voluntatis.

tw'æmm

RzsPONDEO dift. Deus nönvprædeüinat

ii

propter merita fümendo :predeftinationem in

ordine ad generalem effe&um predeftinationis.

TU

&. in ordine ad particularem effe&um,n. Prz-

j

u

jl

496

DjISPUTATlO&Vf.X

r 'Præd

deftinatio

nis effe&us generalis eft collatio gratiz

& slorie fimul fumpte ;

particularis effe&tus eft

l

ie. Deusigitur fine meri-

jei 1

tantum collatio glor

ini

to noítro precedente pre

deftinat ad gratiam, &

ns meritum; fed

um

exinde predeftinat ad fubfeque

dlünat

r merita'& propter me

rita pr

edeftinat ad glo-

pe

licat S.Do&or hic q.23.

i depen

ria

m. Itafemetipfum exp

3. d

a, 5. C.ubi ait:

Dicendum quid effe

Gumpredejiinationis

uno modo in. particula-

«ated

confiderave po[fumus dupliciter :

qum f

ri: 6 fic nibil probibet aliquem e

-fe&um. prade[linatio-

s5 po[leriorem qui-

eudtrà

nis e[fe caufam &j rationem alteriu

(

dem prioris , fecundü

m vYation

em cau

ifie finalis: priorem

diun rütionem caufe meritorid. - - -

Lfnen (

verb pofterioris, fecun

"Alio modo pote

j

[;

confider

ari pradeftinationis. ejf eus in

p

communi : €9

fic impoffibile eff. quàd..NB. TO TUS

D

vedeftinationis eff e&us

in communi babeat aliquam cau-

D

«ElgO

a quicquid. efl in bomine ordi-

ltroy)

fam ex parte noflra . qui

&c f

nans ipfum in falutem ,

totum. comprebenditur fub ef-

etiam ipfa praparatio ad gra-

dipetc

fe&tu predefLinationis ,

tiam.

Idem ruríus p. 3. q. 1. &

3. ad 4. ait : .Di-

M Y, g

natio prupponit pre[cienti

am fu-

Mi n

cendum quàd prade[ti

turorum : Et ideo fic

ut Deus predeflinat. [alutem alicu-

Atl

iplendam 5 ita etiam

1 dtri

jus bominis per orationes aliorum in

onis.

Ex his patet, D.

cedeftinavvit opus Incarnati

Ay

LU

"Thomam

tantum V€

]le

dicere ; cüm homo ni-

t

hil merea

tur nifi excitetur ad bonum per gra-

&f

tiam , quam utique

Deus preordinat & przde-

"d

ovendó'ipfum ad fuam

'l

[

ftinat ad

falutem illius, m

l

D

i

falutem,

fimpliciter dicendum effe, omnia pr&-

inz adfcribenda effe, inquantum

As

deftinationi div

hic & nunc predeftinationis nomen lati

üs fumi-

35 Aj

tur in ordine ad totum objectum omnium ad fa-

refe-

nj

lutem pertinentium. Dixitr. Quia, licét

ren-

W

dig ]

DE VOLUNTATE DEL 497

ii Es

rendó. þrædeüinatïonem ad com

plexum ex gra.

od t

tia & gloria fimpliciter verum fit,

ile Tleri.

preedeftinatio-

nem fieri independenter À meriti

S: tamen. fe.

Atiam,

cundüm quid, feu fecundüm partem hujus con-

U fed

creti nempe fecundüm gloriam verüm eft , quód

Lal Elo-

predeftinatio dependenter à meritis fiat Imo

1dt29,

Vr

quia dependet di&tum /impliciter à voluntate hu-

mana, ad quam partem concreti velit principa-

l jj

V&dugy.

liter attendere ,. poteft ea propófitio juxta mo-

dernum ftatum controverfie , ubi principaliter

I

j: frim

attenditur ad gloriam , fimpliciter negari.

"rl«

Osgrerrumn 6. Qui ordinaté vult , priüs

vult finem 'quàm media; fed Deus ordinaté

TILUTY

TOTUS

vult;- ergo priüs vult finem quàm media. .At-

ü

qui gloria e

ium d

ft finis, & merita fun; media ad il-

Yi (j

lum 5. ergo.

REsPONDEO dift. Maj. Prius vult finem o-

ib f j

iti d d

perantis. c. finem operis. n. vel fubd. Siobjectum

precifé dependeat à determinatione operantis. c,

,,üt: J

n

fecus.n. v.g. Finis.calcei eft calceatio & con-

te&io pedis ne offendatur, hunc finem operis

Va d

non neceffario intendit artifex ; fic etiam Deus

m

intendit gloriam füam extrinfecam tanquam fi-

homo l

nem operaniis , & ad hunc finem meliüs fervit, fi

offerat gratiam indifferentem non przdeftinan-

tem determinaté ad hunc finem ;5 quia folüm 3i-

p

Wis operis eft actualis procuratio

hujus ipfius ,

nuli

quod eft gloria extrinfeca & falus

animz.

mpi p

Onj1crTÜR7. I. Dei voluntas non depen-

n

det à motivo extrinfeco ;

ergo tantüm ipfius

iib

bonitas infinita poteft effe c

aufa przedeftinandi.

n

2. Divina voluntas eft caufa bonitatis in rebus;

j

€r&o non movetur ab i

pía bonitate creata, ut-

u

D.mort Tratt, de Dgo,

li

pote

Y

)l

498

DISXPUTATI.O ,VL

fs 000

ote quam ipfe ponit. 3. In fcrfptu,ris dicitur

«b

predeftinatio forte fieri v. g. ad Eph. 1. Sorte vo-

u licd

cati fumus., predeftinatà fecundim propofütum ejus, qui

operatur. omnia fecundiem confiium voluntatis fudiaed.

j

afuru

$.

Predeftinatio dicitur effe myfterium incompreben-

PT

fibile juxta illud ad. Rom. 11. O altitudo divitiarum

i, a

fapientie & fcientie Dei , quàam incomprebenfibilia funt

jiel, 6

judicia ejus ! Atqui non effet incomprehenfibile,

s. Si in pote-

i it

fifieret propter merita; ergo.

n nefia

ftate ejus, qui proponit praemium , eft dare al-

teri vires , induftriam , fortunam , csteráque

Qu

àup i

omnia ad merendum meceffaria , ita ut non fo-

lüm poflit dare premium , fed etiam meritum

xün a

2iqoo]

ac vi&oriam, talis ante previfa merita poteft in-

tendere collationem premii, & eoipfo intende-

us df

l

D

T

TUOE

re collationem meriti; ergo idem dicendum de

Deo.

W

REsPONDEO 4d I.

dift. a. Non dependet à

[

[

1. à

[

,

re fe moveri à mo-

1

motivo, nifi fponte velit fine

t f

tivo extrinfeco. c. fecus.n. Deus ultró finit fe

;

TC Ul

:

:

:

i

moveri àmeritis humanis ad gloriam homini con-

Tondo

Waj

)d

ferendam , quia hic modus commendat magig

ejus fapientiam.

Ad 2. Idem refpondetur.

«Ad 3. dift. a. Preedeftinatio ad gratiam dicitur

forte fieri. c. ad gloriam. n. INon enim dicitur:

g

forte fumus glorificati , fed forte fumus vocati.

:

AAd 4.-c. Maj. n. Min. Ut enim obfervat

BaiLrvs in notis ad Conc. Lugd. fi velimus

hr

primam originem falutis G damnationis homi-

Wi tate

W

num , ficut & Angelorum indagare, invenie-

mmem P

l

mus eam in divina voluntate , & in ocultis ejus

um

mero.s

W

/judic;iis; nam, cum inter infinitos & innu

Oral-

ïïlOnag

DE VOLUNTATE DEL 499

lts d

ordines condendi muridi, qui intelle&ui divino

M

It g

offerebantur, hunc ordinem preeligere voluit,

in quo hic aut ille v. g. Petrus predeftinatus eft

iif !

ad gloriam propter bona opera, qu& cum gra-

fütjrtj,

QUATITA

tia fadturus erat, cum potuiffet eligere aliud fy-

Ítema mundi poffibile , in quo. Judas fuiffet fàl-

L

vandus , & Petrus damnandus ; - mirum utique

öþenhbile,

robis eft, ex quibus motivis generalibus , non

L nps.

T d.

perfonas in.particulari, fed fuam tantüm glo-

riam refpicientibus hoc fyftema pree alio elege-

"letint

ri. ltaque pofita illa multitudine diverforum

t non f*

Tüeritum

ordinum ac fyftematum poffibilium ante oculos

Dei, cüm Deus preferre voluit hoc prefens fy-

vtelti.

ftema, in quo hic propter merita falvandus, alius

itende-

damnandus eft, reftat adhuc locus admirationi

um

& exclamationi Apoftolice : O altitudo divitia-

ruh, &c.

N

Jenit:

d 5. n. a. Milites enim in tali cafü revera

Verrà n

trb ii

j

amitterent ftudium virtutis bellice , fi precifé

kex faceret univerfalem predeftinationem, ali-

miniou

quos vocandó ad premium & ad merita , alios

( n

non vocandó ad premium & merita.

QUJESTIO IIL -

jun d

p i

I & quomodo «velit Deus omnes bo

/

ys at

Jatoos. fieri ?

mz'nes

; 0bl

f ii

IN9TANDUM. Voluntatem Deiv dividi I. in

j lt

voluntatem fieni , voluntatem Peneplaciti, &

d

voluntatem pracefti rigoroft. 9. in voluntatem an-

j

tecedentem & co

)cultis p

nfequentem. 3. in abfolutam ac efficacem

n

&

T

45

in conditionatam ac inefficacem. A. In univerfalem &

1l

PA

QO garü-

)u

$00

DISPUTATIO VL

iT

particularem». Voluntas figni eft , quam Deus

" "i

éxprimit fignó externó, five dein exprimat vo-

y fi

Juntatem beneplaciti, five exprimat anteceden-

.f

tem, confequentem , abfolutam, conditiona-

»

j

tam, univerfalem vel partialem &c. voluntas be-

$1

Pett

meplaciti eft fimplex compl

acentia divine volun-

Voluntas frecepti rigo-

afitm f

tatis in aliquo objecto.

" VOhm

rofi eft, per.quam determinaté aliqu

id pracipi-

uU

(0

tur vel prolüibetur füb peena inferni. Voluntas

»flen f(

vl

anteceden; eft imperium voluntatis , quo Deus

vufri

imperat pofitionem a&tüs per decretum genera-

pOMTU

le formaliter anterius ad previfionem eventus,

|

ventr d

ad cujus pofitionem füfpenditur executio decre-

lj

ti

Sic Deus voluit Adamum confervare ime

u

di

Deo a

mortalem decreto anterioread previfionem pec-

OT

cati. Confequens vero voluntas eft, que confe-

em formalem vel exiften-

!

rerif

)

quitur ad previfion

hus i

tiam talis eventüs.

Voluntas univer[lis eft, qua

Deus vult aliquas caufas generales, vel media

um d

tfb de

generalia , etiamfi non velit efficaciter in actu

fecundo applicationem illarum caufarum ac me-

ZOMODRf

Alii quidem alitef eX-

K

0n

diorum in particulati.

plicant hos terminos , quia tamen non habent

RE

conftantem nótioneim , liberum nobis eft, eos

VTUR

fumere in fenfu explicato.

t d

DICO I. Eft de fide, Deu

t f

homines falvos fieri.

m velle omnes

u

PROBATUR conclufio 5 quia in terminis id

u

IN

doceét D. Paulus r. Tim. 2. JDeus vult omnes bo»

IQ

i

& ad agnitionem verizatis venire.

smines faloos fieri,

LT

[

DICO II. Deüs vult omn

es homines fal-

T

"n

vos fieri voluntate beneplaciti , & vgluntate

Atf

præ/cepti refpe&tu adultorum.

g i

Pao-

*

)

DE VOLUNTATE DEI jbx

iam Deus

u 4PROIBA'T UR conclufio.. Ezech. 18. dicitur:

*Timat,vo. x

QeCedon

Nunquid voluntatis meg efl mors impii , dicit Dominus

Deus , & non ut convertatur & viüs fuis vivat? Et

Hditipna.

c. 33. Fivo ego , dicit Dominus Deus ; nolo mortem

D -

ünpii, [ed ut comvertatur impius à ia fua & vivat..

: Volun.

Item 2. Petri 3. Nolens aliqus perire fed omnes ad

Efp!i rligp, |

penitentiam veverti; atqui ifta rnion effent vera, ni-

r

fi per voluntatem divinam faltem beneplaciti.

Volus

DICO III. Deus vult omnes homines fàl-

00 D

vos fieri voluntate antecedente ad previfionem

Eene. *

peccati originalis vel a&tualis.:

2

Ventus

PRoBATUR conclufio. Datur à parte rei

decre-

antecedenter ad pofitionem peccati originalis

t if«

preceptum divinum , poftulandi & obtinendi

mpet-

media à Deo ad finem fupernaturalem. Ergo

» coofe-

etiam in Deo datur decretum formaliter ante-

exter.

rius ad previfionem peccati originalis eonferen-

ia

di omnibus illa media. c.patet, quia fucceffioni

d mreti

operationum diverfz rationis refpondet forma-

i a

lis fucceffio decretorum. Voluntas antec

nacme

lam previfionem.

cdi; il-

Jitet

;DICO IV. Deus zv,ult.om

n habat

vos fieri voluntate univerfali.

nes hominpg fal.

PRonBaTUR conclufio r.

eü, u

Deus Xpræþarat

pro omnibus & fingulis hominibus media gene-

pOm

7ülia de fe efficacia ad eorum falutem 5 ergo.

-dnt. prob. Chriftus fuit pro omnibus mortuus ;

ii

fed mors ipfius eft tale medium ; ergo. — .Maj.

a

prob. 1. Timoth. . dicitur: Unus Deus , unus &

u

mediator Deié$ bominum bomo - Chriflus , qui dedit re-.

$ 1l

demptionem femetipfum pro omnibus. Etad Colofs. r.

It

um

T ii

Dedit femetipfum pro omnibus. .Ad Rom. g. Pro

0mnibus tradidit illum. lItem 1. Cor. 15. Pro omni-

n

Hh 3

bus

r

fl

$o2

DISPUTATiova

bäs wortuus eft Cbriflu. Et . Joa. &. lpfe enim

] qu

eft propitiatio pro peccatis no[tris, non pro n

|

À

q[tm's autem

i

tantum , fed etiam totius mundi.

r

PROBATUR conclufio 2. e

X Proþoütione;

g

ho

damnata Janfenii 1641. ordine quinta , qus fic

habet: Semi- Pelagianum eft. dicere Criftum pro o-

gt

yiti,

enibus omnino bominibus mortuum

z

e[Je, aut þmguz'nemix

fudife. Ergo.

V

ii

DICO V. Chriftus ob

tulit Patri fuum fan;

5[11'0 (

gt

guinem fro.omnibus hominibus voluntate beneplaciti,

DICO

eademque voluntate voluit , ut prodeflet omni-

vftn ol

bus ; oravit infuper pro omnibus , ut fua paffio

'

(

effet acceptabilis Deo Patri pro omnibus.

!

QtI]

PRonATUR tonclufio r. Propofitio prefa-

imim;

ta Janfenii fuit damnata in fenfu à Janfenio in-

j

m e

tento; fed fenfus ab illo intentus fuit, quód

Chriftus non obtulerit füum fanguinem pro o-

J

QY

inibus ; ergo. Min. prob. L. III. de, Gratia c.

aticua

ult. fic habet: JNon otefé comvenire cum principiis

"gide

S. Auguftini, quód Chriflus fuerit mortuus ,. quüd [an-

qued

guinem fuum fuderit , quod

f& . dederit in redemptionein

lr

aut quüd rogárit Patrem pro falute eterna infidelium ,

AT

qui ioriuntur in infidelitate , aut juftorum , qui non

ia

perfeo

erant in juftitia ; fciebat. enim , ad quid quilibet

L

ab eierno e[Jet prede[linatus ;

féiebat: decretum Deéi

NI

muiari non po[Je oblató quocunque pretió 5. nec voluntas

i0]

AT

waerab, ut muzaretur illud decretum..

Unde factum

2

VRU.

juxta mentem. S. Doitoris , quod. S'Efus Chriftus non

1l

b

magis orarit pro liberatione eterna reproborum. quam pro

Vr

liberatione demonum ; fed fi fecit preces pro iis ad Pa«

qT

T

trem , id fa&um ut. obtineret. quosdam ejfettus tempo-

EH

vales babentes velationem ad ju[titiam.

dl W

ha-

PRoS ATUR conclufio 2. ratione: JDeus

bet

Aff

DE VOLUNTATE DEI.

503

UE t

bet voluntatem beneplaciti falvandi omnes;

AT

ergo etiam Cbriftus habet voluntatem beneplaci-

ti, ut fua paflio fit divinz huic voluntati bene-

Olitione

placiti grata ad falutem omnium.-

(ug f

PROBATUR conclufio 3. S. Athanaüus de

1 jro

Incarn. ait: Quia , quod ab ommibus debebatur , fol-

ARU

vi oportebat , idcirco ille., poflquam divinitatem operi-

bus comprobavoit ,. [acrificium pro omnibus tunc obtulit ,

m fs.

eum pro ommlms Juum templum morti tradidit ,

ut

Wf

omnes àoeteri transgre[fione liberos & immunes redderet

[fot n

DICO VI.. Deus vult omnes homines fal-

At pf

vos fieri voluntate univerfali etiam efficaci.

PROsSATUR conclufio. Voluntas Dei fal-

rf

vandi omnes preparat media generalia ad falu-

CQUO 0.

tem omnium ; atqui hoc eft habere voluntatem

, quii

univerfalem efficacem; ergo. ;

WDOT

^"DICO VII. Deus tamen non vult volun-

Orata t

tate particulari efficaci confequente ad pecca-

pn ll

ij

tum originale omnibus hominibus applicare illa

quöd i

media generalia neceffaria ad fmem feu beatitu-

Jentian

tj

dinem fupernaturalem.

ii

Vf

PRoBx«TUmn conclufio r. Tr1dent Sefs. 6

J

L

C. 3. dicit: Ktiamfi ille pro omnibus mortuus efl, non

ii qui

omnes tamen tRortis ejus beneficium vecipiunt , fed ii

iaj l

duntaxat

quibus meritum pa[ftonis ejus communicatur .

j u

Pno: BATUR. conclufio2. ratione: Parvuli,

aj j

qU-I pereunt in utero materno , certe non par-

pj

ticipant beneficium paflionis fine fua culpa; 'er-

y g

$0.

SIDICATUE,

id fieri ob culpam paren-

tum

u

vel ob defe&um avi, abavi &c.

RE

u i

SPONDEO fi Deus ob culpam parentum vel

majorum potefc parvulos excludere à regno,

pu

etiam poteriteos excludere ob peccatum Adam1

d

-Sol.

li 4

)

$04

DISPUTAT*O VI.

j

Solvuntur . Objectiones.

uf

: O BJrcrTrUunm r. Voluntas Dei femper im-

jl

n

Cf

pletur; ergo fi Deus vult omnes homines fal-

vos fieri , infallibiliter falvantur. Prob. Znt. 1.

I

-

Ííaie 46. dicitur: Confülium meun .flabit , & omnis

(5]C

"voluntas wmea fiet.

2.In lib. Efther c. 13.. JNon efr,

UL

qui voluntati tue po[fit. refiftere,

3. Dan. 4. 3uxta

, hrgo.

oluntatem. fuam facit tam in virtutibus celi quam in

hU

babitatoribus terre.

4. Pf. 113. Omnia quecunque

p

voluit,, fecit.

vtlb

at

REsPONDEO r. retorq. Chriftus Matth. 23.

iluf

dicit :

uotieg «olui congregare filos tuos, quemad-

x

T

V00

modum congregat gallina pullos fuos fub alas, & nolui-

AU

jl

fli? Item Ez. 14. dicit Deus : .Mundare L volui,

ég non es$ mundata.

d

RrsPONDEO 2.dift.a. Voluntas Dei erga

Af

n

?0N

creaturas non liberas femper impletur. c. vo-

luntas erga creaturas liberas. n.

Dum Deus fi;

dub ol

bimetipfi vel alteri potentie mon libere aliquid

Ti

imperat, illud fine dubio fit; fecüs veró quan-

;

do verfatur circa potentiam /iberam.

t

4

Os jyrcrT UR 2. Matth. 20. dicitur: Venit Fi-

1

AUf

lius bomünis dare animam fuam in redemptionem NB.

W

K

PRO MULTIS. lÍtem Matth. 26. Chriftus dicit:

J

Hic eft fanguis meus novi tefJamenti, qui PRO MUL-

2 f

T1s effundetur in remi[Jionem peccatorum ;; ergo non

M.

&

pro omnibus fufus eft.

iC

RESPONDEO di

ft. Dedit animam pro muL

|

;ï

:

tis füumendó T multis pro multitudine totius ge-

1

Y

t

neris humani. c. aliter. n. Non eft injuftum fu-

N

mere hunc terminum multis pro omnibus 5 fic e-

UL

nobe-

nim A;?oitolus dicit gd Rom.5. Sicut per i

dien-

" li

DE VOLUNTATE' DEL. $08

dientiam unius beminis. peccaio'res confeituti fant w v L-

TI, iia Cj per unius obeditionem jufli con[lituentur

TDet ip.

MULTI.

Ils fjl

Ubi, üt obfervat $. Auguftinus c.

17. l. 2. contra Julian

. d l

ac ommnées.

;

um, To multi idem fonaþ

Ü (Imyj

O2]1CITUR 3. Joa. 17. Chriftus dicit: ANon

ln if

A Jutg

pro mundo rogo , fed pro dis ,.

do.

rgo.

quos dedifti æïhz' de mun-

Mi

[

RESPONDEO I. dift.a. Non rogät promun-

do in hac oratione fpeciali.c. alibi in oratione

vel oblatione generali.n. Conveniens erat, ut

Aatth, 3

Chriftus fpecialem orationem funderet ad Patrem

um

65 nultj-

pro electis , & hoc praeftititlocó prefató; in a-

lio veró loco v. g. in Cruce oravit pro omnibus

It 0.

Crucifixoribus inter quos fine dubio erant ali-

1

quireprobi dicens: P

Dàem

quid faciunt.

:

ater ignofce illis, quia nefciunt,

LC W

RzsPONDEO 2. dift. fic: Non rogat pro

1 Den

mundo ut-obtineat gratiam extraordinariam. c.

t ii

ordinariam ac füfficientem. n. Chriftus hic ro-

Cro qui

gat Patrem ; ut fuis difcipulis conferat gratiam

extraordinariam felectam ex millibus pro eorum

fai

pott lapfum converfione & perfeverantia in bo-

m V.

no, quod non preftitit réfpectu mundanorum

lus dict

neralem

hominum, pro quibus tantüm petiit gratiam ge-

TUUA

Jafficientem ad. falutem füpernaturalem

o lll

Obtinendam.

Os]J1crTUR 4. .T. Concilium Valentinum

[ p n

annó 855. dicit : Chriffus non eft mortuus pro üis,

t

qui in impietate mortui. funt.

2. S. Thomas in C.

if

23. Luc. & in c. 17. Joa. dicit: Chriflus non ora-

j

ii pro omnibus crucifixoribus , : mec etiam pro omnibus,

n

Ü

t

qui erant, credituri in eum , fed folim pro eis , qui e-

151

rant

j

So6

DISPU TATIO VI.

"

vant prædefiz'mtj? ut per ipfum wi;am confequerentur

d

&i ernam.

F

REsPONDEO ad r. dift. Chriftus non eft

i

mortuus pro iis, qui mortui funt in impietate

L jl

liberandó eos de inferno. c. aliter. n.

]bi tan-

f Qot

Ms

tüm erat queftio , an Chriftus ex inferno libe-

rárit damnatos veteris teftamenti ; prout anti-

as

i

quos Patres eduxit é limbo.

. Zdd2. n. a. D. Thomas hoc ipfo loco dicit,

a refet

, Dhoroi

Chriftum in cruce oráffe pro omnibus, /i peni-

tuerihi.

ifv

Quia , inquit, dominus dixerat : orate pro

perfequentibus vos (utique omnibus) boc etiam cru-

Unde fequitur : PA'T ER DI-

cem a[cendens fecit.

DI

MITTE ILLIS.

Dicit autem : . DIMIT TE EIS,

f penituerint : favet enim penitentibus , ft 'oellent poft

tantam nequitiam veatus diluere.

[

OB]JICITUR 5. $. Augu

ftinus Enchir. c. 96.

dicit: JNeque veraciter ob aliud vocatur Deus omnipo-

imim

iens , mifi quia quidquid ult , potefl ; mec voluntate

Vbten

WOX

cujuspiam creature voluntatis omnipotentis impeditur ef-

fetus. Ergo, fi Déus voluiffet omnes homines

3004

i n

falvos fieri , omnes falvarentur , quod fal-

*

4

fum eft.

R(p

)u

RrzsPoNDpEo dift. Non impeditur effectu

TCR

voluntatis particularis effidacis. c. generalis tan-

fütq

*

tum aut inefficacis. n.

10q p

li

OgjrciTUR 6. Ille textus: JDeus vult omnes

m

bomines faloos fieri , tantum . eft intelligendus de

T

li

generibus fingulorum , non veró de fingulis ge-

iil

Il

nerum ; ergo. Zmt.prob. lllum textum fic ex-

* d

plicat S. THoMAS 1. p. q. 19. a. 6. ad 1. & 9.

aneq

Auguftnus putat explicandum in fenfu accom-

Q )

Deum velle

P

modo. tantum , iþa ut fenfus fit,

falvos

RI

DÉ VOLUNTATE DEIL 507

Wqüeïmmr

falvos fieri omnes , qui falvantur, feu ut nul-

lus falvetur , quem Deus non velit falvum fieri.

? T0n gl

Item S. T HoM As 1..cce a. 6. ad 1. illud. expli-

TIpiette

cat de voluntate antecedente fecundüm Damafce:

]bi tgp.

num, non veró de voluntate confequente.

10 Iibe.

. REsPoNwDEodift. Eftintelligendus:de ge-

L anti-

neribus fingulorum, inquantum refertur ad vo-

luntatem Dei particularem efficacem.c. in quan-

Xo d.

tum refertur ad voluntatem Dei univerfalem. n.

; J p

a. Plura vide in libro : Difciple pacifique de S. Au-

r

18m (l

gu/iz'n. vel in ipfo.AuguPcino Tomy.vVI ;

ER Dr

E BIS,

.DISPUTATIO VIL -

T

Dc'S'S. Trinitate.

iC

'

m

UXERITUR I. Quid de SS, Trinitate certä

ET

f;

fide tenendum fit ?

&

:

jrliri

REsPoNDEO. Omne id , quod continetün

ho

in fymbolo adfcripto D. Athanafio. Summa au-

quod [l

tem fidei hec eft: dantur tres Perfonalitates ac

Perfonz (prout definivit Concil. Later.ÍV. ro15.

r af

füb Innocentio I11.) videlicet Pater; qui gene-

opolis fb

rat: Pilius qui generatur: & Spiritus Santtus, qui

ex utroque procedit. Et hi tres vnum funt. Qui-

atj

libet horum (üt ex eodem concilio conftat) eft

quidem al/us ,, non tamen eft aliud ; quia funt

nb

|

jf

confabfiantiales , hoc-eft , unius ejusdemque füb-

m r

ftantie , effentie & nature, quaí nec eft gene:

j P

Tans, nec genita, nec procedens.

Prima per-

m

fonanon proceditab alia : fecunda procedit per

e&

"

Vf:ram- Benerationem : tertia autem à Patr

f

ilio

508

DISPUTATIO VII..

Jones Vïtl

Filio fine generatione per proceffionem antono-

F

mafticé talem.

,

)Jfog

10

UJERITUR 2.

Utrüm effet hzreticum di-

iil &I'

cere cum fchismaticis Grzcis, quód Spiritus pro-

ij

jl

cedat à Patre per Filium ?

&i

m

RzsPoNpEOo. Do&

ores Sorbonse ante ali-

al

j Spu

quot annos edidiffe declarationem ad Imperá.

ïpotenu

torem Ruflie Petrum M. qua declarant'id non

effe hzreticum , fi bené hic terminus explice-

fent ,

l

jf 10

tur; quia in Greco videtur habere eandem

vim, fi dicatur: did và» wwv , per Filium j aut

m

Si tamen fchismatici contu-

funct)

Ófi dicatur 4 Filio.

dmdil

maciter rojiciant ufum loquendi Romanz Eecle-

st

fis , aut etiam fue formule alium fenfum tri-

gj

buant quàm Latini, eo ipfo forent heretici. De-

claratio hec exftat in libro Germanico, cui ti-

dine,

«tm h

tulus: CBerenberteg 2Ruglanb.

I

Qu xRITUR 3. Quid fit

proce[fio ?

ao

atunt

ResPoNDEo. Definitur, quód fit origo feu

emanatio unius ab alio.

Alii definiunt , quód fit

-tfimi

illa ratio formalis , per quam per[ona produtiiva attu

z5

vealiter producit, 69 perfona producibiis attu vealiter

daur

groducitur : fed hzc altera definitio non eft bona,

it)Sit

à80]

quia nec Filius nec Spiritus proprié loquendó

groducitur, fed emanatur tantüm 5 T produci enim

T

in rigore idem fonat ac ex fi nibilo educi, quod

t d

non convenit Filio nec Spiritui Sancto.

LT

UJXRITUR 4. Quot proprié loquendó

'ACIUOI

As

dentur in Deo proceffiones?

"n

REsPONDEO. Tot, quot dantur in Deo

hd

a&iones vitales immanentes terminate ad intra.

hd

Ui

'Tales autem funt potifimüm due , fcilicet ?n-

1

m

ad has enim omnes alie

telle&io Jui & amor. füi ;

Pütre (

actio-

DE $$. TRINITATE.

599

EM

a&iones vitales ad intra in quavis men:te intelle-

&uali revocari debent.

In Deo zntellettio [ui.,

tctm d.

qua cognofcit femetipfum, vocatur Perbum, Sa-

ientia , & Imago Patris ; eu (ut breviter dicam )

il tUSPm.

perfonalitas Fili. . Dile&tio Dei autem, qua amat

QUGEIA

femetipfüm ,' vocatur z/mor , Charitas , feu fer-

Tera,

onalitas Spiritus Sancti.

In quantum in Deo da-

Wi n

tur potentia agendi ad intra per has actiones im-

B l.

manentes , intantum vocatur & eft perfonalitas

6 G

Patris$ loquendó autem in concreto, inquan-

TTTE

tum Deus habet potentiam agendi ad intra , fic

CLconty

in concreto vocatur Pater: inquantum intelli-

E

? lede.

it femetipfum , eft Filius; & inquantum diligit

fim tri

emetipfum , eft Spiritus San&us.

uia autem

i, De.

hz tres potentie divinz vel actiones fünt inter

0, Cliti

fe relativie , fimpliciter vocantur Relationes; &

inquantum habent inter fe oppofitionem a&i-

vam permodum ptincipiorum fubfiftentium, vo-

Md

cantur & funt di/Zintie realiter : in quantum veró

quit

faciunt formaliter fabfiftere Deum in fuo effe ,

AClon i

dicuntur tres HIypof?afes feu Subfifientis.

Qu vt

QuiRiTUR s. Cur FUius dicatur generari,

eftbot

hon veró Spiritus ?

logici

RgsPONDEO. Propterea, quia illa emana-

aduri t

tio , quz eft Filii à Patre, terminatur ad effe-

&um, qui eft formalis fimilitudo Patris , fcilicet

"1 , 0

.

ad P'erbum mentis, feu intelle&tioriem: cüm igi-

loquend

tur communis fenfus Philofophorum definiat

generationem effe originem viventis à vivente prin-

' i D€0

Cipio conjun&to in. fümilitudinem nature , merito et-

4 t

iam illa diving emanatio vocatur generatio, . E-

j

contra cüm illa emanatio, quz eft Spiritus San-

&i à Patre & Filio, termjnetur ad effe&tum , qui.

d

non

pl

s1O

SDISPUTATIO Vil.

pf[)düf

non eft /mago R'atrïs , fed charitas , re&ius voca-

prout

ripoterat Spiratio, quafi tendentia ip affe&tum

amoris.

QLE

rplrant

QuazRITUR . Cur dicatur Spir

j

g20N

itüs S. pro-

!

cedere à Pàtre & Filio ?

j

RESPONDEO.

uia amor effentialiter pro-

4 ul

cedit 4 potentia agendi ad intra, qug& eft Pater,

PT

& ab intelletione , quz eft Filius ; cüm etiam in

UEL

humanis ifta duo fint caufa affectus amoris.

gtl

Tnspo!

UJERITUR 7. Cur potentia agendi ad intra,

- intelléttio , & amor pariter ad intra, fint in Deo

riueiti

1

Hypoftafes fe

.

u fubfflentes, imo ipfe fubfiflentis;

NI

cum tamen 1

n alis mentibus tum Angelorum,

i.

tuml hominum tantüm fint áccidens?

shtrdi

RresPONDEO I. Id ideo fieri, quia /z.'nt,elleftz'a

st

& amor à nobis funt feparabiles; econtra veró

g

in Deo funt infeparabiles: fi etiam in nobis fo-

fb $

rent infeparabiles, poffet etiam dici , quód no-

p

ftrum effe ac tota fubftantia

E

ac hypofcaüs fit di-

ligere & velle.

qud

REsPONDEO 2.

Juxta opinionem qüomn;

AT

dam Philofophorum non prorfüs improbabilem

;äiones?

etiam defa&o hypoftafin Angelorum & homi-

IlhONI

num conftitui per a&uale intelligere & velle, feu

ii

m , & amo-

if

per cognitionem aliquam effenciale

rem feu appetitum boni innatum. Quia tamen

DN

H

!

d m

etiam in hac fententia tales intelle&tiones & vo-

litiones cir

ca'objecta generalia effentiales non

V

tur nec emanant

à fe invicem ,. fed

producun

i Tiqje

producuntur àtertio fcilicet à Conditore in or-

W quæ

. dine ad fines Conditori proprios, non habent

mbf]üer

el?.-

As

oppgütionem ad invicem in ratione produc

ts

l

].

S11

tis & produ&i, ideoque non diftinguüntur rea-

1 af

liter , prout fit in divinis.

'UXERITUR 8. Quid fit generati

f

0, procef-

IN puo.

fio & fpiratio attiva vel paffr

"U

a2

REsPONDEO. /fljva vocatur, in quantüm

lt pro.

reperitur in principiante; paffiva autem, in quan-

L ter

tum reperitur in principiato.

Sic generatio

r

aciioa dicitur effe in Patre, paffiva a

utem in Filio.

VN .

UJRITUR 9.

feu predicata notion

alia in Trinitate ?2

Quid & quot fint notiones,

/

nbl

fintin p

REsPONDEO. Pra&dicata notionaliævdcaii*,

Jf

per que una perfona nofcitur feu dignofcitur ab

dgelonr

alia, vel ab ipfa natura. Solent autem enume:

rari quinque.

I. Incommumicabilitas ; per hanc

enim Pater dignofcitur à natura divina $-2. In:

Luiavzfnte

lf'ä

nafcibilias , per quam dignofcitur Pater à Filio

cOntm Yi

i noli;

!

& Spiritu S. quamvis non dignofcatur eatenus

j!

?

ànatura. 3. Piliatio, qua difcernitur Filius à

N

l

if

Patre & Spiritu S. 4. Spiratio attiva

Xbnts d

, qua dignofci-

tur Pater & Filius fimul à Spiritu

9.. $5. Spiratio

fa[va , qua dignofcitur Spiritus à Pat

re

m Qu

QUJERITUR ro. ÀAn tres

probabiie»z

perfectiones?

perfonalitatgs fint

? &

RrEsPoNDEO. Contra Sco

fii?cas ; quód fint

Gd

vere perfectiones. Ratio eft; quia juxta Theo-

m

logos & ufum loquendi Patrum perfectio fim-

at

plex ftri&é di&a definitur effe id,. quod non

o t

folum eft melius non ipfo, fed etiam perficit

i

fuum fübje&um novo genere a&üs ad intra ,

c, )

quod utique convenit divinis Perfonalitatibus

o ii

Utpote qui nature divinge formaliter tribuunt

o is

effe fübfiftens perfonale.

Quod fi Scotifte ali-

rit

prodücïg

ter loquantur in definitione perfe&ionis , €e

lis

D

y

51 2

- DISP UT AE G .VIL.-

lis de nomine.

Idem confirmatur ex Cy &11r0

5 g

ALEXANDRINO omnium Theologorum inter

a Tri

Patres optimo , qui l. i. Thefium c. 6. ait: Per-

jl

fettus eft. Deus non fol

?4zn quà Deus , fed etiam qua

juz o

Paier.

20 de

QuzniTURi1I, Utrüum in Deo dentur et-

Qbus d

iam voluntas & intelle&tio effentialis, communis

-

j, i

W

tribus Perfonis ?

RzsPoNDEO. Éas omnino

effe adinitten-

yreoppd

u

Jond

das; quia omnes actiones etiam vitales , quz

terminantur ad exira , füunt communes toti 'Tri-

a, r

Triizt

nitati , ut proin tres perfonc per unam cogni-

tionem communem ef[Jentialem cognofcant, ve-

2000

*

duf

lint, ac regant hunc mundum.

UJXRITUR I2. Utrüm ad falvandum my-

st

OT

fterium Trinitatis debeat in fenfu reali admitti,

in Deo falfificari illa duo principia quecunque fünt

2 amUn

eadem uni tertio , .unt eadem inter fe. E5 ldem non

z vidd

pE

goieft fimul e[fe & non e[Je?

ResPONDEO. ld

effe admittöndum ob in-

a

finitudinem nature communis , ita ut participa-

tl X

ta tribus per uniopem identitatis non poflit di-

(itt, :

vidi, prout patet ex Difputatione ?. de Diftinctio-

tüuten

ne inter effentiam divinam , Perfonalitates &

pl

attributa, Quafl. 4. Objett. 15. Ex hoc autem

i lpf

1 D

non fequitur ; in Deo verificari contradictioria

[l

in fenfu formali, quia in fenfu formali non eft

Yi

verum , in Deo idem effe & non effe.

l

i f

UJRITURIS. An gmyfterium Trinitatis

;

|

!

poflit naturaliter demonftrari ?

PL

u)fl(

RzsPoNDEO. Id non poffe demonftrari

^, Qu

ante revelationem, poffe vero demonftrari poft

I ex

lmnct

d

i

revelatiopem , quamvis non demonftretu

ipfa

P

i

]

,D'E SS; -TjRINiTAT!E;

513

CyRILLo

/ipfa-;revelatione. . Ratio eft

; quia poft revela-

TUm j

tionem argument

A: ].

exiftentia Trinitat

a naturalia demonftrativa de

is liberant intelle&um ac pur-

Qf (

gant ab hefitatione ac timore proveniente ex

ihfur af

dificultate obje&ionum difliculter folubilium.

Düm ergo dentur talia argumenta demonftrati-

Atfnunis

và, quibus in ratione demonftrationis nil alind

deeft , nifi quietatio intelle&

üs & immunitas à

Vl

timore oppofiti,

li, W

revelationem tan

hifce pofitis antecedenter per

quam przvia difpofitione intel-

stoti ].

lectüs ,

ftridié poftmodüm dabitur demonftra-

I QORU

tio Trinitatis independenter à revelatione tan-

u Ve'

quam motivo.

Porró demonftratio eft talis:

