à gratia, fed precifé üt caufata à voluntate; at-

1 |

qui illa determinatio voluntatis eft initium fidei;

tty

ergo. Maj. prob. Determinatio gratiz adhuc eft

tl

indifferens ad determinationem voluntatis. frob.

UC(]nd

ZInt. 9. Scientia media viam fternit errori Semi-

l li

Pelagianorum , quo dicebant predeftinationem -

Qm

ad gratiam fieri ex previfione meritorum natu-

|:

ralium ; ergo. 4nt. prob. Deus pofità fcientià .

d

]

mediàin figno rationis antecedente fuum d

ecre-

| aus no

tum

/2

l

DE SCIE NTIAX,D.E'I.*X

441

V

. |

tum previdet merita hominum futura ; ergo

"d

non predeftinat fine previfione meritorum.

GD

REsPONDEO n. a. ad probationem x. n. a. Ad

1 m

rob. dift. Maj. Determinatio illa voluntatis non

illent

".

eft caufata à gratia , dependenter tamen à gra-

tia. c. independenter à gratia. n. vel fübd, non

[ur

vt

eft caufata à gratia formaliter & quoad tale e[Je.

tr. quoad effe & quoad gradum füpernaturaliter,

N

feu quoad rationem meritoriam przmii füper-

lt .

naturalis in ordine ad finem fupernaturalem, ac

Dus

caufaliter n. Nulla effet determinatio volunta-

L COT

ts nifi preceffiffet gratia gratuita etiam interna ac

zinz'g;

congrua ordinans hominem & ejus actus ad finem

'VI

fupernaturalem fine ullo merito praevio concef-

pe

fa, quam tamen neceffitatem interne gratie ne-

gabant Semi - Pelagiani ad initium fidei , obten-

dentes merita naturalia conditionaté przvifa ef-

U

fe caufam , regulam ac motivum przdeftinatio-

Sogt-

nis ad gratiam à Deo fate. 4 2. probationem ant.

iqitn

n. a. ad prob. dift. a. Previdet Deus merita ho-

[ V0:

minum üt caufata dependenter à füo decreto

;

quoad effe a&tionum. c. üt caufata independen-

icpre

ter à tali decreto quoad :ale eff[e a&ionum. n.

caulà

Deus videt hominem talia bona opera elicitu-

yte; d

rum, fi illi conferret hanc velillam gratiam

nf

congruam füpernaturalem ; ut autem hanc gra-

hu

tiam homini conferat , non movetur à meritis

j n

illis conditionaté przvifis (quod volebant Semi-

T

Pelagiani) fed movetur ab abyffo fuorum judi-

ponem

ciorum , feu à fua bonitate ac libertate,

Ym

O5 JrcrTUR 16.

I. Scientia media tollit à

[a'entiä |

eo rationem fprime cau/e ; ergo. Znt. prob.

(

t

eus non effet cauía volitionis humanz fub 9-

e 5

mni

E)

442

PpiSsPUTXATIO.V.

an]

mhni ratione; ergo.

o. Scientia media tollit à

Deo rationem primt liberi; ergo. Znt. prob. Deus

non effet caufa immediaté libertatis humane in

1

actu fecundo fpectate ,. fed potius humana vo-

j

luntasin aliquo genere prius eligeret quàm Deus ;

jl

ergo. 3. Scientia media tollit à Deo Jüpremum

dominium in noftras voluntates; ergo. Jni.prob.

j p€C(

i

:

Non poteft Deus facere in voluntate noftra

quod vult, nifi prius exploret quid nos veli-

l

lt

mus; ergo. 4. Scientia media derogat divina

Duy '

omnipotentie & enervat efficaciam gratie ; quia dum

Deus promittit fidem gentium Abrahe, adim-

fZg,Cf/)?f

f

il

[l

pletio promiffionis non habet radicem in omni-

potentia divina , fed potius in voluntate huma-

NTP

na. S. Scientia media attribuit Deo modum

pett

concurrendi cum caufis liberis cecum , &indeter-

d

ininatum ; quia tantüm offerret füuum concurfum

À

BN

ts

creaturg generalem ac indifferentem ad omnem

a&um bonum vel,malum , adeoque eatenus

QO

Duti

concurrendo Deus adhuc ignoraret ex parte fui

concurfüs, quid fit futurum cum fuo auxilio.

(

6. Scientia media tribuit Deo modum cogno-

fl

fcendi confufum ac obfcurum; quia infpiciendo

Á

fua auxilia nondum videret eíffectum determi-

Euf

l

natum in fpecie.

7. Scientia media fupponit

(

tes effe determinaté futuras ac veras ex ipfa na-

|

f

ATU

!

tura contingentium ; fed hoc non poteft dicis

u

1

ergo. Min.prob. Sihoc effet verum, omnia con-

Qu

tingerent fató , quod haberent in effe. contin-

j

$. Scientia

genti in ideis divinis ; fed ; ergo.

fi nllg

iedia facit Deum Authorem peccati; ergo.

I

Zlnt. prob. 1. Deus permitteret liberum abufum

Ü

|

|

fui concurfüs ad omnia flagitia , fineret enim

e

j

DE IS«'CIENTIA D EI.

443

(

" fe determiqari non folim ad þroducendam en-

qi

g n

titatem ac materiale peccati ; fed etiam ad pro-

ducendum formale peccati ac ipfam deformita-

1 Yo.

tem; ergo. Z/nt.prob.2. Ille eft caufa peccati,

Jots;

qui hominem ponit in iis occafionibus ac cir-

Vf

cumftantiié, in quibus pravidet illum infallibili-

Áril,

Qftrg

ter peccaturum, fed hoc faceret Deus; ergo &

ipfe inftar aucupis quafi infidiaretur faluti ho-

w

minum.

dv

RESPONDEO ad r. n. a. adþrob, n.a

U1a

1m

Adiny-

Deus fub omni ratione produceret volitioriem

caufaliter , licét non formaliter ; dat enim cuilibet

Jf«

Urta-

formalitati reperibili in voluntate rationem en-

tis ac exiftentiam, licét non determinet ad effe

Xdum

-—

fpecificum actüs feu quoad :ale effe a&üs ,. nifi

d-

utum

efficienter fub mutua natura prioritate.

ld 2. n. a. ad prob. n. a. Quia Deus deter-

WU

XCCDUS

minando ad a&um primum proximum , & effi-

caciter quoad e[Je caufandó volitionem füb omni

arte

TOU

ratione eft adhuc caufa libertatis humanee in a-

&u fecundo fpe&ate , licet non determinave-

Cogu

rit ad illum actum quoad tale e[fe formaliter.

(j

eternt

ld 3. n. a. ad prob. n.a. Quia Deus non priüs

debet explorare , quid velimus ad hoc, ut con-

1pp0nit

ferat gratiam ; fed tantüm debet explorare, quid

p

effemus volituri in his circumftantiis dependen-

11[ dlCl,

ter à fo concurfu determinativo ad e[fe actio-

0l

num ad hoc, ut exerceat dominium providum.

QU

'

Zld 4. n. a. Quiafoliusomnipotentiz eft pof-

conta

fe eligere inter infinita auxilia aliquod congruum.

q.

Hinc per feientiam mediam cognofcendo mo-

lu

dum, cui affenfura eft voluntas

enim

:

, poteft etiam

promittere affenfum.

f

Ad. 5.

— ———mÀ .

444

)

ZA 5. n. a. Quia Deus non cognofcit actus

j

liberos in füo decreto , fed in ideis divinis , li-

M

cét eos cognofcat dependenter à decreto.

Argu-

!

mentum retorqueri poteft in libertate divina

creandi mundum vel non creandi , quam Deus

.

ij

il

intuendo etiam formalitermon fcit , quid fit fa-

&urus.

Et hinc patet etiam refponfio ad 6.

j Obll

re

Ad 7. tr. Maj. n. Min. ad prob.n. Maj. Fatum

enim eft, quod contingit pro priori ad confi-

fnc

j

j

lium fapientig diving & humane objecve in

mente Dei.

2

jiyg

Diczs ex his

C

confequi , quód in mente Dei

hd

(

,omnes volitiones noftrze aGuales & poffibiles

g

.. fint jam determiate ab &terno ante actuale exer-

Bol

citium libertatis ; fed hoc tollit libertatem ;

n

ergo.

lm

n

Ti

RzsPowDzo n.Maj. Quia cum omnia fint

phyfice Deo praefentiaab wterno, & non de-

hi

V

tur preteritum vel futurum relaté ad Deum,

non eft verum , quód ante exercitium libertatis

detur aliquid determinatum in mente Dei nifi

conditionatum , quod tranfit in abfolutum per

actualem determinationem hominis , formaliter

[

in effe quidditativo ab illo effe conditionato non

diverfam , nifi relativé.

d. 8. n. a. ad prob. 1. &j 9. dift.

Ille qui per-

mittit talem abufüm fuarum virium aut qui alium

1l

ponit in occafionibus peccati, eft Author pec-

]

cati, fi in individuo teneatur impedire talem

]

. abufum. c. fecus. n. Impedire abufum fuarum

virium &alterum retrahere ab occáfionibus pec-

t

candi eft tantüm medium ad procurandam alio-

H

rum falutem. Hinc cüm homines communiter

Q

*

tenean-

DE'S C'IE*NTI"A DEI.

445

Lilty

teneantur procurare falutem. proximi , regula-

li, .

riter non poffunt talem abufüm fuarum virium

A

vel occafiones permittere: econtra Deus non

livim

obligatur procurare falutem omnium hominum

ls

[ fr.

mediis omnibus fibi poffibilibus , cüm fit provi-

for univerfi, nec neceffario moveatur à bonita-

te objectiva falutis hümanz ad faciendum de-

Mtüm

cretum predeftinationis univerfalis ad gloriam.

Quf

Hinc cum talis abufus & permiflio occafionum

ATE

intrinfecé non fit mala, fed tantüm ratione fi-

nis, poteft Deus illum permittere, dummodo

'e D

habeat voluntatem generalem falvandi omnes

Thiles

applicatam per media generalia. Simul tamen

SXQI'-

obfervo , quód Thomifte , qui admittunt mu-

ts

tuam prioritatem inter determinationem forma-

lem humani arbitrii, & inter caufalem determi-

A

f

nationem Dei

n de

folvere.

: debeant ipfimet has obje&iones

)um,

r

Jel 1l

DISPUTATIO VL

m

:

falltt

De voluntate Dei, ac præfeijtim

MORU

de Pifædefcinatione.

ii t

j f

n hac. Difputatione quaritur r. An actus

y p

Dei liberi identificentur adequaté cum

1l

*

H

Deo? 2. An Deus predeftinet homines

U

li

ante vel poft merita eorum abfoluté previ-

W

jil

fa? 3. An & quomodo Deus velit omnes ho-

Jf

n

mines falvos fieri ?

n

QU.JE.

b'

DISPUTATIO.VI.

446

J

QUJESTIO 1.

j

An,aäïus Dei

liberi identificentur adequatà

il

cum. Deo 2

ij

MTorANDUMI. Inter actus Deo liberos po-

:

n

f

tiffuimum effe volitiones feu decreta Dei v. g.

ii

L

voluntatem creandi mundum , qu& potuit ab

t

eterno non dari in Deo.

Circa hos actus ergo

m

quaritur an identificentur cum Deo vel non

n

identificentur ? & circa hoc funt varie Autho-

fflere

rum fententis. "Thomifte communiter volunt;

fierü

eos a&tus effe Deo adequai? intrinfecos ac identi-

VOl

ficatos.

AUREOLUs &ali volunt; effe ade-

WT

quatà Deo extrinfcos , ita ut volitio mundi nihil

tirdi

aliud fit, quàm ipía a&io productiva mundi.

Recentiores communiter docent, quód actus li-

R

qui

beri fint Deo partim intrinfeci partim extrinféeci, 1ta

ut volitio mundi fit voluntas Deo effentialis ac

lqi

w

neceffaria, & fimul fit ipfa actio. produ&tiva

Wv

mundi , feu ipfüm obje&um volitionis , & hoc

(

obje&um extrinfecum vocant complementum ex-

li,

!

irinfecum. Hereiici nonnulli (inter quos eft Vor-

IT

ftius, & Poiretus) volunt ; volitiones Dei li-

ET

beras & cognitiones liberas effe vera accideitía

Deo realiter fuperaddita , quod eft hereticum.

fQuy

NorANDUM rr. Ínter Recentiores quo-

(0ne

infin

que varias dari quoad complementa extrinfeca fen-

t

tentias. Aliqui cum SvAREZIO dicunt; com-

plementa ifta extrinfeca tantüm effe connotata di-

QU

l

vine volitionis.

Alii vero dicunt, ea eífe par-

tem intrinfecam hujus volitionis , qua Deus vult

p

creare mundum ; putant enim in hac volitione

)]w p(

involvi duas partes, fcilicet affettum G9 tendentiam

n

via-

*

DE VOLUNTATEDEL

447

vitalem , -qu,æ identificatur cum Deo , & appli-

m

cationem feu zerminationem liberam ad hoc obje-

&um; & hanc terminationem putant conftitui

per ipfum complementum extrinfecum: dum e-

08 ]o

contra prioris opinionis Patroni putant, etiam

ipfam terminationem identificari cum volitio-

iv p

t 3b

ne divina.

Rurfus qui admittunt pro parte con-

Is

flitutiva divini decreti ifta complementa extrin-

f&l t

feca,. diffentiunt inter fe, in quo illa comple-

A.

menta confiftant LyNwNczuxus putat; illa con-

fiftere in vegatione aliqua eterna continpente rea-

Volunt;

denti

liter diftinéta à Deo , quzs deftrueret pofitivam

b af

volitionem Dei, fi poffet deftrui.

B.Mav-

! mihi

RUSET PALLAv. putant; illa confiftere in

muydi

ente aliquo. diminuto feu. abuféoo , quod fit contin-

Qs d-

gens, eternum , & realiter diftin&tum à

Deo,

fri, t

quod nefcit verum ens, nec verum non-ens,

fiol at

fed quidmedium. Communis tenet ; quód com-

yxludi

plementum illud fit ipfa a&io produttiva. effe&tüs.

Hi veró rurfus difficultatem patiuntur circa de-

; x

TUTUMAS

creta Dei extraordinaria v. g. conditionata, fua-

fiva, preceptiva, prohibitiva, aut remiffiva

eft Vir

3

peccati , aut quando Deus vult unam rem pro-

pter alteram , in quibus omnibus difficilius eft

T

"'eticum

pro complemento volitionis conftituerealiquam

v5 (

aCionem produ&ivam. Denique iidem diffen-

tiunt inter fe in afferenda unitate vel multiplicitate

;gfe[(l lt

j r

decretorum , eorumque ordine inter fe , füuppo-

fito quód fint plura ; cüm enim complementa

nitil i

d

fint plura, & effentia Dei ac atfe&us vitalis fit

unum aliquod ens , videtur confequi ; quód de-

gt

g

creta partim fint plura, partim unum. Ve-

emfzrï;fam

rüm has omnes qu&ftiones evitant, qui admit-

"

tupt,

-

97

-

448

DIS.PUTA,.'i'lO VI.

qu

tunt, decreta Dei effe Deo gdæquatä intrin-

"Ti

feca.

:

J

l

,NoT

ANDUM 111 Etiam Thomiftas vel à-

Y

j

lios Authores , qui identificant decreta cum

j

d

Deo , non eodem modo explicare fuam fenten-

m

tiam; una enim fententia (qua& communiter tri-

adi

buitur CAJETANO) docet; decretum Dei li-

D«

berum confiftere in perfe&cione quadam Deo

intrinfeca & extenfiva (non intenfioa feu tali, qua

j

Pa

Deus intenfio? perfe&or redderetur, fed tantum

tis u

extenfio£) ratione feu formaliter diftin&a à per-

dints.

fe&ionibus Dei mece[faríis , quz cum libera fit,

absque ulla imperfectione potuit defiCere à di-

Qp

vina voluntate.

Alii Thomifte ( cum quibus

tiinn

Puo

fentit Ponféca & Salas) dicunt; actum liberum

addere ad neceffarium non quidem perfecio-

"k

fündu

nem extenfivam potentem à Deo deficere, prout

docuit Cajetanus, fed modum realem feu realem

Qv

j

Bu

extenfionem fola ratione feu formaliter ab actu ne-

ceffario diftin&tam , qux potuit realiter defice-

b

l

re quoad fuam realitatem modalem, licét poftquam

femel exftitit, non potuerit non effe. Item alii

ftiim

ln

& antiquiores Thomifte , quos fequitur V As-

QUEZ, dicunt ; actum Dei liberum formaliter

In

vel faltem inadzquaté conftitui per re/pettum ra-

t Q

tionis ad creaturas exiftentes velfuturas. Com-

W

munior denique Thomiftarum nunc docet; a-

lp

|

&um liberum fuperaddere ad perfectiones ne-

j l

q

ceffarias terminationem , ratione fíeu formaliter

dlfem

H

Il

diftin&am , & prout fic in ratione terminationis

It

defe&tibilem ; adeoque actus liber confifteret in

3

attualitate a&tus mece[Jarii àt libere terminata ad creatu-

fj

Ta$.

Has tamen omnes Thomiítarum fenten-

"tf

W

tias

t

N

|

DE'VOLUNTA'IEE -]");EI. 449

iltrg.

tias quoad rem convenire

puto ; fi dicatur; der-

minationem ad creaturas

Vgl a

» refpe&tum ad creaturas,

i Qu

modum realem voluntatis

divinz , & perfcttionem, à

Deo ex fuo genere fepa

rabilem

, ab &terno au-

entej.

&T tri.

tem identificatam cum Deo É

fumendo nomen

perjettionis laté prout opponitur

De]i

idem effe quoad rem.

nudz nega;ioni)

R)Deo

DicolL A&us

Deo libEri non conftituun-

l

tur adequaté per com

plementa extrinfeca,

G

" PRoBATuR Co

nclufio . Effe&us volitio-

|àpi

nis non-poteft

proprié loquendo effe ipfa vo-

Ht [

luntas, fed in fe

nfu meta

e d-

complementa ifta tantü

phorico tantüm; atqui

m funt effectus volitio-

Jubus

nis divine liberz; ergo

"

XoTUTTI

T.

PRoBATUR Conclufio ».

Deus ab sterno

erat & poter

at denominari colen; producere

; DQUt

mundum

) rl

; etfi nondum data fuerint pro illo fi-

gno vel inftanti illa complementa ; ergo com-

n

plementa non funt conftitutivu

m volitionis di-

delt

Vvins.

um

PRoBATUR Conclufio 3. Deum effe 2iber&

hend

volentem eft denominatio intrinfe

ca; ergonequit

r Vi

defumi ab aliquo conftitutivo e

Xtrinfeco.

Yml

PRoBATUuR Conclufio 4.

Si volitio crea-

u t

ture conftitueretur per aétione

m productivam

(ot.

creatur£ , poffet Deus de nov

jio

!

[

la

o aliquid velle ;

:

fed hoc eft abfürdum j erg

eus

o. Maj. prob. Poffet

ne m«

per abfolutam potentiam de novo ponere

ml

Ea

act

'

ionem productivam creaturz, quia poteft da-

n

D

ri reproductio ejusdem rei; ergo.

a

PRoBATuR Conclufio s. Si a&tus Deo li-

jl

ber

i conftituerentur

adequatà per complementa

intet

extrinfeca, tunc ift

a

N

propofitio : Omnia quecun-

(

D. z£mort Tratt. de

JDeo.

que

' "DI!SP'VUTA"TIO N T.

450

que coluit

, fecit. : Pfal. n

3. habéret hunc fenfum :

i fafli'

, fecit.

Item.

Ommia , que fecit , cium po[Jet non facere

ut Filium

li

hec propofiti

o : Sic Deus dilexit mundumn,

u

fuum. Untigenitum

daret , haberet hunc fenfum : Sic

ÍItem hec

00

dedit Deus Filium mundo , ut daret Filium.

D

Til

prop

ofitio : Salvum te fecit , quoniam 'ooluit me, ha-

hunc fenfüm : Saloum me fecit ,' quoniam fal-

lj

n

beret

ginet

um me fecit ; fed heec omnia fünt abfurda; ergo.

. Drco II.. Decretum Dei liberum non con-

at

(Uratu

ftituitur inadcequat? per complementum extrinfe-

curm.

h

fus d

PRosATUR Conclufio r.

Iisderh[ rationi-

bus , qux pro conclufione prima jam adducte

tin d

f

[

i

K El

funt.

PROBATU

R Conclüüo 2, mplicat cau-

VU

NI

fam etiam inadequat? tantüm conftitui per fuum

Dast

effe&um ; fed complementa extrinfeca funt ef-

fe&us voluntatisdivine ; ergo. .Min. patet ex il-

tl

Pw

1o Apoftoli :

Operatur omnia fecundum. confiliun *oo-

Dein evidens eft, quód tota liber-

QQU&

luntatis fue.

diim

tas voluntati

s divinz debeat imperare iftos ef-

fe&us extrinfecos Dei. Maj. prob. — Caufa pro

Qd

t

riori nature debet effe completé & adequaté

conftituta in fuo effe caufz 5. ergo.

u

PRoBATUR Conclufio 3. InScriptura crea-

T

turz dicuntur future, quia Deus illas vult; ergo

WR

voluntas divina in ratione conftitutiva formali

d

hujus.determinatee volitionis eft prior ad omnem

fj

creaturam ; adeoque volitio Dei üt conftituta

iberi, |

in hoc effe fpecifico volitionis eft caufa futuri-

T

tionis rerum, non veró ipfee res fünt conftituti-

T i

Sic Pfal. 13.

vum volitionis diving. nt. prob.

ïfe&a

€.

Et

w

dicitur: Salvum me fecit : quom'am voluit m

5*15.

|

DE VOLUNTATE DEL

451

fenfum;

Pf. 113. Omnia,quecunque voluit

,fecit. Et Apoc.9,

- lm

Tüà creafti omnia , &

l Ri

propter voluntatemn iuam erant &

T:

ereata funt.

PROsATURconclufio 4. Voluntas bumana

m hac

non conftituitur formaliter per actionem à fe rea-

!t hg.

liter diftin&ctam ; er

£0 neque voluntas divina,

Át fa.

Prob. c.

PU

Sicut omne diftinétum ab actione im-

hO.

manente eft effectus volitionis extra caufam fuxe

O

Xf

potentize pofite, ita etiam actio productiva crea-

turarum dependenter à voluntate Dei ; ergo.

"1tT0ni

PRoBATUR conclufio s.

Intelleétus divi-

nus directivus voluntatis divinz nequit in ra-

ddicla

tione dirigentis voluntatem divinam conftitui

per aétum ipfius voluntatis; ergo etiam divina

L CU

t um

voluntas applicativé concurrens ad a&ionem

transeuntem potentie executivz , per quam

tunt ef-

—

ii od

Deus creaturas producit, nequit in ratione /ibe-

Té applicantis conttitui per talem actionem.

flima:

J I

- PRoBATUR conclufio 6. Si decretum D&i

conftitueretur in

adequaté per actionem produ-

illos d

tUf p

&ivam effectüs , tunc voluntas Dei in actu fe-

cundo eflet cómplexum dicens in retto affe&um vi-

dequi

talem feu volitionem Dei neceflariam, & in op-

liquo applicationem illius contingentem , feu a-

ura t

l

J

&ionem produ&tivam, vel utrumque importare-

tur inretto; fed hoc non poteft dici; ergo. Min,

v fotni

Jormd

frob. Siinhoc complexo jam ex parte reti feu

primi recti datur adequatum conftitutivum actus

gnfäfüï'ï

liberi, tunc hoc non poteft dici; fed; ergo.

n

Jin. prob.. Si jam ex parte re&ti aut. primi re&i

)nmefI"

datur in actu fecundo ( aQualitate intrinfeca )

fl

c—

perfecta indifferentia ad obliquum vel ad alté-

ME

TUm rectum vel ad aCctum fecundum actualitate

fu.

Ff2

extrin«

432

DISPUTATIO Vl

J

extrinfeca fpe&atu

m, tunc etiam ex parte re&i

4j

[

debet dari totum conftituti-

jj

(

eatenus confiderati

vum libertatis ; fed ; ergo.

Maj. patet ; quia ex

5]

fferentia ,

ex ea parte debet

Ti

qua parte datur indi

etiam dari füblativu

m indifferentie feu exerci-

ii

tium libertatis , & a

&usliber; ergo fi eatenus

j

I

fferentia , debet

datur ex párte primi recti indi

Min.

!

f

dari confimile

fublativum indi

fferentiz.

:

Yi

&u primo a&ualitate in-

roj. Ex parte recti in a

i

irinfet& fpe&ati datür p

e

rfe&a indifferentia ad

&l

!

etiam d

atur ex parte recti fpe-

obliquum ; ergo

Yi

J

j

&ati in a&tu fecun

do a&tualitate intrinféca.

IUf

PRoBATUR conclu

fio 7. Sententia oppo-

fententia Épicureo-

"üïlæ, t(

fita v

idetur convenire cum

QU

mb

rum vel Atheorum d

ocenti

um, totum mundum

v d

do funt, fieri ca/u , aut cer-

& omnia, qug in mun

teft admitti. z4nt. prob. $i

R

T

té fató ; ergo non po

BIN

.l

hzc fententia nullum agno

fcit determinativum

D

adexiftentiam mun

di prater ipfam a&tionem pro-

d

du&tivam mundi creatam , tunc re

vera admittit

Muj. pa-

Q

f

o

mnia effe cafu aut fató ; fed 5 ergo.

g

i&; quia ipfa a&io prod

ü&tiva mundi non eft

füum determinativum, ni

fi aut neceffarium aut

EW

f

ln

contingens in fe

ntentia Adverfariorum ; ergo

h

vel mundus fató

& neceffarió erit vel cafu. Min.

]lum habet fublativum

D

rob. Sihsc fententia nu

til

indifferentig f

ormale antecedens exiftentiam a-

ut dicatur Deus liberé velle mun-

z

&ionis ad hoc,

"ifd

l

dum ,

tunc revera a

&io eft fuum determinati-

vum formale a

d exiftendum in genere determi-

tün

ii

nantis; fed; ergo..

N

Min. patet ; quia,voluntas

divina quomodocun

que fpe&tata in figno ratio-

i

K

d exiftentiam hujus action

isre-

n

:

Ver

nis anþecedente a

DE V'?LUNTA'TEF DEI 45'3

te.re&i

verà effet indifferens ad a&tionem produc&tivam

lt

mundi vel ejus negationem , & quidem indiffe-

JUia x

rentia formali feu tali , qua in illo priori figno

debet

rationis pofita poffit non fequi mundus.

[

. Mgj.

Xerci.

jrob. "lamdiu fimpliciter nullum datur fi

blati-

('enus

vum indifferentiz in ordine ad excludendam in-

Qebet

trinfecam contingentiam effectüs, quamdiu non

lf

datur fublativum indifferentie formale aut ef-

IT

fentialiter inferens füblativum indifferentiz for-

1

male; ergo. Zmt. prob. ab indutione v. g. cau«

Qi li

fe indifferentis ad producendum hoc vel illud

individuum , & à conceptu intrinfeco rei ; nam

0ppo

quamdiu non datur formale füblativum indiffe-

üreo

rentie , tamdiu adhuc p

oteft poni vel non poni

hum

formalefublativum indifferentiz ; quamdiu au-

Ws

tem adhuc debet exfpectari formale füblativum.

". s

indifferentiz, tamdiu debet exfpe&tari illud, quo

itvum

folo non pofito non ponitur effe&us, & quo fo-

pmpro

lo formaliter pofito ponitur effe&us, & à cujus

UM

determinatione dependet effe&tus ; atqui fi tale

M.j

determinativum primüm debet exfpectari, reve-

nond

TÀ datur in creatura illud determinativum, quod

jum al

poteft vocari ultimata caufa contin

n

entium ; ergo.

s

genspmnium

j, M

PROoBATUR conclufio 8.

Si voluhtäS», Dei

Jatimut

conftituitur per complementum extrinfecum ,

ntiam

tunc illa affeCtio vitalis identificata cum Deo

Jem?

haberet fe per modum potentie materialis de-

m

terminabilis per effe volitionis formale, fcilicet

du

per complementum extrinfecum ; fed hoc non

voluno

poteft dici; ergo. Mim.prob. In homine non

p 1

poteft dici, quód poffit à Deo creari affe&tio vi-

jonst

talis identificata cum anima, determinabilis tan-

n

'tum

Ff 3

J

DISPUTATIO VIL.

454

u

tüm per effe terminativum extrinfecum , aut a-

M

I

.&um extrinfecum ;

f

f

ergo neque id poteft dici

aut intelligi in Deo.

"]

PROBATUR conc

lufio 9. - Si vera effet fen-

1f

tentia Adverfariorum , non poffent Atbei aut

1]

. Epicurei convinci falfitatis, dum dicunt , mun-

U)

dum.effe cafu aut fató ; fed hoc eft abfurdum;

$t f

ergo. Maj.prob. Sinon poffet ipfis demouftra-

ri determinativum liberum ad exiftentiam mun-

q

di diftin&um ab ipfa exiftentia mundi, tunc ipfis

non poffet demonftrari , quód mundus non fn:

(

cafu aut fató ; fed; ergo.

n

j

Drco IIl.

A&us Deo liberi identificantur

V

u

|

Iï

cum Deo adaquaté, & confiftunt in his duobus.

BRU

. 1. in vitalitate actüs neceífaria. 92. in termina-

DN

' tione libera formaliter diftin&a ab illa vitalita-

d.

te & perfectionibus Deo nec

effariis.

|

PRoBATUR conclufio . Ex $. THoMA,

mudi

ümi

hW

dui dicit ; quód fit id

em actus volitionis in Deo

. àd intra & ad extra, a

deoque debent etiam effe

t5

i

eadem conftitutiva. L.r. contra Gentes. c. 82.

ait: Polunias Dei uno & eodem a&tu ul fe & alia j

[

Dd

. füd babitudo ejus ad fe eft nece[Jaria & naturalis ; bàbi-

tudo autem ejus ad alia eft écundum comcenientiam

ln

T

quamdam , qon quidem mece[Jaria & maturalis , neque

violenta & innaturalis , fed ooluntaria.

1

pE

PRosaTum conclufio . Effe&us formalis

TU

decreti divini, quem caufat decretum divinum,

Ti

J

feu voluntas divina, eft effe volentem ; atqui heec

ii

denominatio eft Deo adequaté intrinfeca ; er-

TUf

1]

d

go. Maj.patet ; quia decretum divinum vdeno-

minat Deum «volentem.

h

d

j

Colv-

*

Df: 'VOLUNTAT-E D'EI. 455

dUf

CoNrFIRMATUR.

Si denominatio volentis

f dii

eft denominatio aftiva , tunc non eft denomina-

j Íon.

tio extrinfeca; fed; ergo. Min. patet ab experien-

tia. Maj. prob. Omnis denominatio extrinfeca

el aut

denominat rem in quantum

i

lf

patitulï , non in

quantum agit; ergo.

lum

PRoBATUR conclufio s. Non poteft af-

n

ferri melior m

/

n

erg'o.'

odus explicandi decreta*divina;

lCs

100 l

"

Solvuntur Ob/je&liones.l

"p OBjpyrcetTUR r.

Effentie rerum funt im-

ADCUE

mutabiles ; fed fi identificarentur cum Deo adz-

Obus,

quaté aCtus liberi, effentia Dei non fuiffet im-

inte

mutabilis; ergo.

Maj. patet ex confenfu Philo-

m

fophorum. AMin.prob. ln hac fententia effentia

divina potuiffet fecum identificare nolitionem

10),

mundi ; ergo potuiffet effe alia quàm nunc eft,

Bul

dum illi identificatur volitio mundi.

2. Spiri-

um d

tus Sanctus fuiffet alius, fi non proceffiffet fimul

'Sn cl 82!

à Patre & Filio; ergo etiam effentia divina fo-

6 dr

ret alia, fi non identifica

Eet fibi volitionem

j; M

mundi.

nj

REsPOoNpDEo ad 1. dift. 3. Effentie reruni

j nl

funt immutabiles confequenter ad fui fpecifica-

tionem sternam. c. antecedenter ad fui fpecifi-

fornii

cationem &ternam. /übd. funt immutabiles im-

jinnut

mutabilitate reali. c. formali. n.

Evidens eft,

quod in fententia Thomiftarum potuiffet Deus

;qui Jj

d f

identificare alium refpe&um effentialem ad hanc

g

vel illam feriem effe&tuum cum effentia Petri,

quàm illum, quem defa&to identificavit: Hinc

axioma illud tantüm eft verum quoad eü'enj:ias

(0V

jam

Ffa4

J

456

DISPUTATIO Vl

jn

jam fpecificatas fub ratione infima etiam relati-

';;'.' mf)ml

và ad extra ab eterno.

:;)dll&

ft, quia

d 2. c,a.n.c. & parit. Difparitase

:;UBEI

proceffio Spiritus Sanéti à Patre & Filio non eft

aliquid contingens, fed neceffarium,

a

a

^

"n

OnJ1crTUR 2. 1. Evidenterabfüurdum eft,

gt

Deum fuiffe indifferentem , ut entitativé effet,

2

p

Vittd

quod non eft,- & entitativé non effet quod eft;

DT

fed in hac fententia Deus fuiffet ita indifferens ;

Deus fuiffet indifferens , ut

!

ergo. AMim. prob.

Deun

non exifteret volitio mundi, que nunc eft Deus,

& ut exiíteret volitio alterius mundi, quz nunc

und,

dintaà

noneft Deus; ergo. 2. Evidenter eft incredi-

bile, illad quod nunc eft Deus, nempe volitio-

gïædicata

Mi Dot

nem mundi, potuiffe effe nihil,illud autem quod

nunc eft nihil , fcilicet volitio alterius mundi,

N

potuiffe effe Deum ; fed hoc fequeretur in no-

t VO

Omne illud

A

ftra fententia; ergo. JMaj. prob.

quod nunc eft Deus , eft abíoluté neceffarium ,

N

& illud quod non eft Deus, fcilicet volitio alte-

hll

'rius mundi, eftaliquid contingens ; fed impli-

tl

cat ut abfoluté neceffarium poffit fieri contin-

[ AME" 1

gens, aut contingens poflit fieri neceffarium ;

idot

n

ergo. Min. prob. Sicontingens poteft fieri ne-

rmH

ceífarium aut viciffim , etiam contingens poteft

uT

identificari cum neceffario & viciffim ; fed hoc

il

implicat; ergo. Min. prob. Temporale non po-

n

'teft identificari cum eterno, finitum cum infini-

p

to, mortale cum immortali , defectibile cum in-

8f

defe&ibili, mutabile cum immutabili, imperfe-

N

i

&um cum perfe&tiffimo, contradictorium cum

nf

fuo contradi&torio; ergo nec contingens poteft

ll

Il

«

* identiii;ari cum neceffario.

&

RESPON-

DE VOLUNTATE DEI.

457

Hl

. RESPONDEO r. aj 1. retorquändö in attu

virtutis moralis füpernaturali, qui antecedenter ad

j qu'ia

1on dj

fui productionem ex fuo genere eft indifferens

ad rationem fupernaturalis vel naturalis. ltem

in animtalitate , que& antecedenter ad fui produ-

f

li gft,

Qionem fuit indifferens ad identificationem

vfft

cum rationalitate aut irrationalitate.

Item in

lgl

bumanitate , quse fuit indifferens ad P

etrf:itgtem

t

vel Pauleitatem.

UT

REsPONDEoO 2. dift. Maj.

iDas

Eft abfürdum,

Deum fuiffe indifferentem ad n

on effe , quod

: [f

nunc eft, fecundüm przdicata fpecificativa Dei

Cre(i-

Jitio-

ad intra, ac abfoluta. c. quod nunc eft fecundüm

predicata terminativa feu refpeCtiva ad extra.n.

quod

Sicut non eft abfurdum , Deum fuiffe liberum,

i,

ita neque abfurdum eft, quód potuerit. eli-

Y n

e Mud

cam.

cere Vqlitionem non neceffariam fibi intrinfe-

Ario,

AD 3. Refpondeo dift. Maj. Eft incredibi-

jo dl

le, id quod nunc eft Deus fecundüm pradicata

impl

effentialia relativa ad intra

, aC abfoluta, potuif-

ODLIT-

rium

fe effe nihil. c. fecundüm przdicata terminativa

ad extra /ibd. quoad fubftantiam. c. quoad mo-

eri fe

dum.n. Incredibile illud eft, quod nulla.habet

poteü

motiva credibilitatis ; quod veró noftra fenten-

ï

u

tia habeat talia motiva, patet ex probationibus.

ponpr

«4d prob. dift. min. Contingens manendó in ftata

j i

contingenti non poteft fieri neceffarium. c. ex-

(UI] ]i

eundó é ftatu contingenti&. n. Argumentum

i

retorqueri potelt in animalitate àt fic : illud quod

n Qul

eft contingenter rationale , non poteft fieri ef-

sp(][e&

fentialiter rationale; fed animalitas üt fic eft

tantüm contingenter rationalis ; ergo non po-

jv

[5

teft

J

458

DISP U«,TJA'T. paY vl

Li

s

teft fieri eäeü'tialiter rational

fs, prout tamen eftv

JE

.a

inPetro.

TU

'Ap PARIT.C.a3.n.c. Difparitas eft; quia

gl

fif

hec pr&édicata mutuo fe tollunt formaliter , &

m

important fimultatem contradictoriorum in eo-

( v

dem fubje&o; fi enim non fit fermo de hac fi-

multate, propofitio non erit falfa; defatto enim

jtunc

(

ratio vitalitatis in Chrifto eft valoris infiniti ac

dignitatis infinite , licét de fe fit finita tantüm.

emi.

m

Eadem vitalitas licét fit de fe mortalis, in homi-

ne tamen eft immortalis.

Item ratio potentie li-

ii

TU

bere de fe defeGtibilis, in Chrifto eft indefe&ibi-

j

I

l

D

l

lil

lis & immutabilis in malum. — P Refp. fic : dift.

ä

í

!l

t

Contingens in individuo non poteft identificari

cum neceffario individuo. c. contingens ex fuo

d

wf

genere. n. Sic homo & Deus in individuo con-

fiderati non poffunt amplius identificari , & ra-

A

tio naturális ac fupernaturalis non poffunt am-

tipra

plius identificari a&ui jam priüs exiftenti ; illa

tiltr;

tamen ex fuo genere ac in fua fpecie poffunt i-

a

dentificari inter fe, prout aétu identificantur in

Al

perfona Chrifti vel in fupernaturali a&u virtutis

E

de fe tantüm moralis , qqando digrïliücatur à

i

gratia. ,

h

H

Si illud , quod nunc eft

OngprcrTUR 3.

D

Deus ,.potuiffet non effe , tunc argumentatio

m

SS. Patrum, qua ufi funt contra Arianos, evi-

Wl) hii

denter effet nulla, dum dicebant : Filius eft Deus;

i

dl

ergo non potuit non e[fe ; Sed.hoc non poteft dici 5

RHPON]

erga Maj. prob.

Potuiffent Ariani refpondere

m

eódem modoO , üt nos , quód fcilicet illud , quod

il fe

äl

nunc eft Deus fecundum predicata relativa, po-

u

ä

:

-tuerit non effe Dþus ; ergo.

REsPON-

At

DE V-"O(LKUNQTATE DEI. 45E9

DI

RESPONDEO. n. Maj. ad prob. dift.. — Potuit-

fent hoc dicere, fi Filius tantüm effet Deus per

; Qu

m

terminationem extrinfecam. c. fi per terminatio-

nem intrinfecam per naturam. n.

Filius dicit

Il &9-

Deitatem per communionem naturz divine; &

c fr.

non eft verum , quód illud potuerit non effe,

'etum

quod nunc dicit naturam divinam formaliter in

WT

fuo concreto: econtra volitio mundi eft preci-

itm.

sé terminatio extrinfeca , que in fuo conceptu

|honi-

non dicit effentiam divinam.

^f ]

OBJ1CITUR 4.

I. Ea, que funt feparabi-

tll

: diil

lia quoad exiftentiam , manifefté diftinguuntur

realiter faltem inadequaté ; fed Deus , & volitio

fcari

mundi funt feparabilia ; ergo.

Maj. patet ;; quia

Y fuo

nihil poteft effe fine feipfo. Min. prob. Deus non

) Q

poteft non effe, volitio mundi poteft non effe ; er-

U

go.

2. Separabilia quoad exiftentiam con/equen-

i m

ter ad füi produGtionem , evidenter non funt i-

l

il

dem realiter ; ergo etiam feparabilia antecedenter

jl

I

ad fui productionem. c. prob.

Non minüs re-

QD

pugnat aliquid potuiffe effe antecedenter pofibi-

I

1j

liter fine fe ipfo, quàm attu effe fine fe ipfo 5 quia

ii

ad aCtum impoffibilem nulla datur potentia. 3.

