Jint cun&a prefentias mec fingula cogitentur, €9 ab alüs

l üldefi;

ad alia cogitandó tranfe

u ?

prafto [imt univerfa.

atur , fed in uno confpettu. famul

li g

As

7. L.de vera Relig. c.49. ait :

Quid fit eter-

witas non mifi intellig

if

endó con[bicio 5 tmentis quippe af-

IbNtIA fj

fetiu omneim MU T ABILITATEM ab eternitate fe-

LT

jungo, &g in i

7)

f

à &ternitate nulla temporis fatia cerno,

ll Da g

quia [patia temporis preteritis & füturis vevum tmotibus

1 iil

con[lant ; mibil auiem preterit in eterno . € nibil fu-

guruim eft, quia C^ quod preterit , e[fe defamt ,

lii PUTU

C& quod

todur pj

futurum eft , nondum e[Je cepit ;

&lernitas autem ian-

tun MODO EST, mnec fuit

ttfor d

erit quafi adbuc mondum fit.

quafi jam. non, fit , vec

5 mf

8. In Pfal. zor. Concione ». poft medium.

at od

li , d

ANon aliud anni Dei &? aliud Deus ; fed anni Dei eter-

mitasefo ; eiermitas ipfa Dei fubflantia eff , que nibil

um oetim,

babet MUTABILES ibimibil eftl preteritum

» quaft

ndi d

jam non fa. , mibil eft futurum quafi nondum fit

, fed non

huli u

eft illinifi EsT , non eft. illi fuit & erit ;

quia o

fj erat

quod fuit jam mon eft ,

TT

€9. quod erit nondum eft ; — fed

quidquid illi ef , non mifi gsT.

[rpimit (i

9. In Pfal. 125. poft medium. | Quaf de prete-

TU

vito loquebatur cum dixit : foderunt manus mneas C pe-

& srun

des meos , dinumeraverunt omnia o[Ja mea s. mon dixit:

SENT, i

foffuri funt 5 mon dixit : dinumerabunt 5 futura erant,

€9 quafi fatta cantabantur ;; omnia enim

que futura funt

Deo jam . fa&a funt.

Idem repetit in Píal. ».

E

u D

aol

Io. Epiftx2. c.31.

h

T

ngeli di&ti funt veni[fe

in confpettum Dei. — ANon opus efl oflendere, quomodo

Qu m

boc te

L//)

a p

iporaliter fiat , cium in Dei confpettu Jint omnig

i

; i

feuper.

Pno-

176

DISPUTATIO IIl

L2)

"l

jilul

PO f; ATUR Conclufio s. Authoritate alio-

j a

rüm SS.Patrum. ^r. $; HIERONY MUS initio

^diil

/,"

Coment. in Jerem. de Deo ait : Cui nondum fatta

u

IT rE

jam fatta funt fecundum illud,

quod zdpoftolus loquitur :

)

, quaft ea, que e[Jent.

qui voc«oit ea , qu& mon erant

! IBOETF

9. S. GREGORIUS M. in Job. l. r2. Moral.

c.I. JBreves dies bominis : numerus menfium ejus a-

) pr(äfüiïi'(l [

ysr; w

j

| ]

pudteeft. — .Hoc apud no

s velut non e[[e confiderat Deus,

dAN

quod. tanta velocitate transcurrit. — Quia vverà apud O-

Pmiïïäv:iü Di

smnipotentem .Deum etia

m labentia flant , apud eum e[Je

muimerum moftrorum menfium . perbibet.

Idem 1. 2o.

a f

um

Moral. c.23.

uomodo Deus eft prafcius, cim nulla

-& fcimus. quia Deo

hhopdl

nifi que futura funt pra[ciantur 5

t MUUH

nibil futurum e[i, ante cuus oculos preterita

aulla funt,

anfeunt , futura non veniunt ; quippe

u at

pre[entia mon tr

atty dfemyt

quia omne quod o

bis fuit &9 erit, inejus profpettu praj[to

d prefens ejt , fcire potius poteft quam

iemis D

eff ; & omne quo

otent0nd

grefcire ?

& tamen dicitur pra

[cius , quia ea que nobis

videi, que tamen ipfi femper prajto fant :

t n a

:w

futura . funt,

j

prejcius dicitur

, quamvis nequaquam futurum prarvideat,

hrfcu

en$ ul

idet ; mam 6 quecunque funt, mon ab

RA RC

!

quod prafe

D

eeternitate ejus ideo videntur qu

ia funt; fed ideo funt quia

Wicio

videntur. - Dum ergo ad erba mutabilitatis noftra de-

dret

a !

:;

fcendit, ex eis, qui potefL., afcen

dat adincommutabilitatem.

(l

if

in illo

i

Dei, ut videat fine pravvifionibus pre[cientem :

f&vnd

i

enim nec preterita mec fuiura. veperiri queuni ,

[?

fs

cuntta mutabilia 1M MU TABILITER durdni ,

l uH]hQ

AR

que in fe ipfis f£

mul exiftere mon po[[unt,, illi fümul omnia

f lr

, quod tranfit : curren-

a[fftunt, nibilque in illo preteri

"Aj

tia [lant.

Similia habet l. s. Moral. €c.25.

f;

du

[

3. SO

PETRUS DAMIANI Epift. 4. de O-

)

QU

mnipotentia

Dei.c.8.ait: Ommniaque apud nos &

à

:

i

n

labendo difcurrunt, & per tanporum fUithugiz'ne

s.fq'va-

" (

j ïzcmt,

*

EL

|

l,

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC.

177

J

&uthoritate

"

(

! oviant

)N

Ti

, apud illud HopxE (eternitatis) flant, & jm-

mobiliter perfeoerant ; in illo Bo pE dies ile adbuc

A t

Df

l

immobilis ef?, in quo mundus fumpfit originem 5 in illo

]

u

!-jam 69 ille efd

, inquo judicandus eft p'er eterni judicii

Y 1A equitatem.

I)

4. BogTivs de confolatione ait: Coram

U mf

U^ . Deo

prejfentia nontranfeunt ; fixa flant futura, non ex-

du

eGantur ; . omnia funt famul, etiam nobis facceffroa.

IT

5. S. ANsELMUs l. de cafu diaboli. c. »r.

1^, Dd u

. ddem]

Prejcientia Dei non propri? dicitur prejcientia ; cian

enim omnia fen

j

Jiiu, cümy

grajcientiam , [ed prefentium fcientiam.

iper fent prefentia, mon babet futuramm

itur quii

PRosATUR Conclufio 6. ratione quam af-

n fert

P. MEZGER.

Iilàd omne eft praefens in

ts qiy

eternitate fecundüm effe phyficum, cujus reali

m durationi &ternitas Dei indivifib

iliter coéxiftit;

p p

fed eternitas Dei indivifibiliter coéxiftit o-

nüsp! mnium creaturarum reali durationi ;

ergo illee

npe fradj

omnes funt in eternitate Dei przefentes fecun-

ww duüm effephyficum & reale. Maj. prob.. Certum

j fii,? eft, quód cternitas tanquam fuprema & infinita

L

J

l

l

foido]

, duratio phyficé coéxiftat omni rei in aliqua tem-

Wim" poris differentia produ&tee : vel ergo omnibus

mumidi co&xiftit tota fimul uniformiter & immutabiliter vel

(mmi non? fifeundum, jam contra hypothefin non

rir effet eternitas ; hzec enim eft immutabilis & in-

"T divifibilis duratio, unum prefentialiter flang munc.

l, iif 5i primum, habetur intentum ; quia fi omnibus

jimii.t J?mul tota co&xiftit, omnia facit fibi preefentia, &

rl

1. C2j quidem juxta füam phyficam durationem & ex-

fpil

T iftentiam ; quid enim aliud eft prefentia quàm

!

uf

j| Co&xiftentia ?. Min. primi fyllogifii eft certa ; quia

ernitas Dei quatenus infmita tangit omne tem-

j

W ct

J

D..Amort "Tratt. de Deo.

M

pus

!

—

)

g

178

DISP.UTATIO TII.

n H

pus omnemque durationem realem ? quatenus

ï

j

n

autem indivifibilis eft, fic tota affiftit omnibus &

non per partes : quatenus immutabilis in ratione

i

jf

Jl

quæx

hi

menfurse, fic nón exfpe&tat adventum unius tem-

j

poris poftaliud, fed fuó modó (nempe prafentia-

.

:

ä

ais

;

j

liter & immutabiliter ) cuncta menfurat, prout a-

nima indivifibilis omnibus partibus corporis

iDus d

g n

quamvis diverfa loca occupantibus indivifibilis

tota affiftit, & indivifibile centrum correfpondet

d

omnibus lineis

d

^

centro ad perypheriam du&tis.

LA

N

PROBATUR Conclufi

(

Nifi creatura

yitenté

effentDeo phyficé prefentesin eternitate, Deus

cimfiidd

áb zeterno non haberet fcientiam vifionis 5 fed

Wi n

hoc eftfalfum ; ergo. Mgj. prob.

Scientià vi-

r n

fionis eft cognitio rei in fe phyficé prafentis; fed

detoxt

fi creature non funt in «ternitate Deo prefen-

ts f

tes, Deus ab eterno non haberet cognitionem

yinconty

de ipfis prout de rebus, quis funt phyficé pte-

4 TROMA

fentes.

1 AUGUS

PRosATUR Conclufio g. Si resaliquando

"idor at

funtphyficé Deo prefentes, aliquando autem non

tl d

preefentes, fequitur, fcientiam Dei de rebus fore

TOR

mutabilem 3. fed hoc eft falfum 5 ergo.

Mmaj.

prob. Sequeretur; quód illa fcientia aliquando

l

Y

fit intuitiva rei przefentis üt preefentis, aliquando

mtatempump

veré non fit intuitiva rei prefentis üt profentis:

I v

vel faltem fequeretur, quód alió modó effet in-

i

;

j

Uä

tuitivarerum üt prefentium, aliter üt futurorum.

j

i

T0 Y

Ergo.

"Ut

Solvuntur Objectiones.-

AiQfüm

OsjrcrTUR 1. contra primam Conclufio-

Q

h quää

tem.

1. Nihil factum poteft dici de Deo ; fed

*ïa Qd v

Min. prob.

eternitas ;Pc aliqïïiid fa&um ; g;*go.

BOEL-

At

D

)

e&lem i

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 179

Qu

aïïi&to

TU

BOETIUS l$. de confolatione. Profa ultima

Af

li

Iy

«ernitatem.

dicit : quod nunc fluens facit tempus 5 munc ftans facit

]entum D

Et s. AUGUsTINUS l. octoginta

Vr

trium quaitionum q. 25. dicit, quód JDeus fit 4u-

tbor eternitatis.

I

I

DEU

2. Quod eft ante eternitatem &

Pattlys

Ü

poft zternitatem , non mienfüratur zeternitates

]

tDb

fed Deus eft ante eternitatem, üt dicit A RIsTO-

Ff Corf

TELES inl de caufis. propofitione ».5 imó et-

Yoleram d

iam eft poft a&ternitatem 5 quia Exod. 3. dicitur:

Al cta

Regnabit in eternum & ultra 5. ergo.

3. In ster-

ermitafo

nitate non eft prefens, preteritum & futurum,

cum fit tota fimul ; fed de Deo dicuntur in Ícri-

Vifionis ;

E

turis verba

;

. Stienti

prefentis temporis , preterii, &

futuri; ergo.

ytefatts (

REsPONDEO 2d z. n. Min. ed prob, dift. a,

U

3 gl

'unc ftans facit zeternitatem fecundum noftrum

TO

dum concipiendi. c. phyficé. n.

Ita refpon-

U gt

Ad' Tex-

S. THOMAS 1.P:q.10.8.9. d t.

tum D. AUGUSTINI RESPONDEO. dift, Deus

o testigi

eft Au&or cternitatis participate. c. impartici-

RYOU. eateo. .

JEternitas participata confiftit in du-

&i dt Wbu?f rationibus fucceflivis

»; em.

fyncategorematice infinitis,

Sentia al

d 2 tt. Maj.dift.Min. Deus eftantexter-

lts* nitatem participatam.c. imparticipatam.n.

uod

WW fi quis velit urgere eum textum , quo dicitur,

(mi& Deum regnaturum ultra eternum ;; poteft dici ;

writ poft finem horum temporum à Deo creandum

fore unicum inftans fimultaneum fine fucceffione

o

durationum, adeó ut tam ea, quse dantur in in-

au0s ferno, quàm in coelo menfuranda fint unicó in-

ii ftanti, quod vocari poteft eternitas. . vel dift. fic:

eus regnabit ultra eternum fumendó &ternum

p

i

Ma

pro

'DE ATTR

18o

DISPUTATIO III,

p

pro feculo. c. pro duratione imparticipata. n.

in il

Ita S. Thomas l. cc.

Ad j di&-

ft. Min. Dicuntur de Dweö

"d 3. c. Maj. di

reteritum & futurum, inquantum Deus fua &-

J

VN ficd

ternitate comprehendit omnes differentias tem-

OB]ïCïT

poris.

c. aliter. n.

Ita rurfus S. Thomas. 1. cc.

O

4 LX

pJprcrruR 2. contra fecundam Conclu-

ia

fionem.

1. Si Deus folus effet cternus , tunc

bx[æcam&ïe

non darentur plures eeternitates 5 fed dantur plu-

res; ergo. Mim. prob. Dan. 12. dicitur: Qu

lp&?a;re; |

diunt multos, erunt quafi flelle in per-

simi

/

ad juflitiam eru

[

U:

etuas cternitates.

2. Matth. 25. dicitur

[)

Ite in

li

]

/h(/[

ienemeiermun, — Exgo non folus Deus eft eternus.

vl

3. Principia demonftrationum dicuntur pariter

AQIHU*] 1

(;

propofi

tiones s&ternz veritatis ; ergo.

(

|

REsPONDEO ad 1. dift. Maj.

Non daren-

^R Q

tur plure

s cternitates imparticipate , & à farie

ante.c. participate & à parte po[r. n.

Poteft Deus

hm

Ti d

communicare creaturis v.gr. intransmutabilita-

"; j

tem, adeoque seternitatem, vi cujus illis omnia

tfir

fint prafentia, quz funt per eternitatem aliquan-

Et poteft effe, illam eternitatem

hi

do prezfentia.

ml

damnatorum & Beatorum fore talem, ita ut tota

illa zeternitas dicat unicum munc , nempe prefen-

DT

M

DN

ï

tiam omnium malorum cujusvis damnati deme-

tf

&H[ j

ï

ritis congruentium in inferno; econtra ex parte

Beatorum sternitatem effe prafentiam omnium

if

—

j

I EUWQ

bonorum proportionatorum meritis cujuslibet

dU

Beati incoedlos Quod fi etiam ex parte corporum

ologx

?IC

l

J/

h

l

in tormentis vel gloria accidentali fücceffio fu-

tura eft, nil tamen refpicitur ut futurum, nec da-

At f

l

Sed in hac re incerta

P

tur exfpe&tatio futuri.

W

4 e[t D

nolim quidquam afIirmare.

Ad 2.

Y

U

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC.

I8I

e imparticj

!

i

ld 2. patet refponfio ex precedenti refpon-

t

fione ad 1.

£m—

j

ZAd 3.. dift. a.

Dicuntur hz veritates effe a

lum D "

!

terne in intelle&u Divino. c. alibi. n.

lta S.

fs Üf

j

Thomas hic a. 3. ad 3.

LO

Cündim

OBJICITUR 3. contra tertiam Conclufio-

(

|

nem.

I. Poteft dici, quod Patres tantüm velint

g

", affirma

re prefentiam rerum objettivam, non autem

5 ld

pbyficam & realem; ergoexillisnihilprobatur. 9

[

12. (ici

ün I

pfi Patres fe tantüm explicant de prefentia re-

ff fl

i rumoljetiova; ergo. Znt.prob. s. &AMBROSIUS

tür:| 1. de fide. c. 7. ait : Quomodo ergo fatia funt, que

Wsetetes futura funt , nift quia operatoria virtus & Jcientia com-

Kuttr pj grebendit.-mumerum. omnium fcculorum ? 3. S. Au-

q.

guftinus l. adOrofium cóntra Prifcillianiftas. £.8.

| Md ait :

Unde illud, quod ajunt, in ejus fapientia jam

piz, u fuiffe fatta omnia, antequam in ipfa formas & modos

1 Pod] proprios proferrent , atque in fuis ordinibus apparerent,

Mrasmuj fom fobrié dicitur ; fatta enim quomodo e[fent, antequam

jl facta effent ; — féd in. Dei. fapientia omnium faciendorum

waeng fütiones e[Je poterant , non tamen fatta.

[lam eterr:

KzsPoNDEO adi.n.a. Ratio eft r. quia

tuem, t

fi Patres intelligerent tantüm intentionalem &

I':

, p

——

'

objeétivam rerum fluentium prefentiam , que

s danyni

R—

l

omnibus naturis rationalibus eft communis, fru-

Eu

ftra illam s. cREGORrIUs l.cc. diceret incom-

econat

;,

fontm

prebenfibiiem , & cREGORIUS NyssENUS l.

contra Ekunomium, znexplicabilem: s. ANSELMUS

Yerits Q*

x patetit

Monologii c. 22. fruftra diceret tam contrariam "

yali t ïf

cundian prolationem , quàm nece[Jariam fecundiam proba-

tonem ; nihil enim foret facilius, quàm Deo etffe

füturm?

p i

prefentia omnia futura, ficut nobis v.gr. prze-

. fens eft in cognitione futura eclypfis, vel crafti-

3

nuin

182

DISPüTATIOfHL

j DIW

|

num convivium. 2. Si res tantüm effent Deo

i

w

prafentes per cog

nitionem, tunc malé diceren-

l

Sic enim non poteft dici cra-

jj

tur jam fatte e[Je.

j

jj

um

ftina dies jam fa&ta eft, quamvis in niea cogni-

3. Quia pr&-

j

qu tem

tione fit prefens & certó futura.

ij i

z

fentia rerum tantüm objeGiva ac idealis optimé

fu. U

ftat cum frefcientia futurorum , quam tamen in

yilhs, Y

Deo proprié dari negant s. AUGUSTIN

Us' 5

GREGORIUS, & s. ANSELMUS. l. cc.

Imó

gt

] |

$. GREGORIUS dicit: mon aliter dari preefcien-

us

tiam in Deo, quàm in illo datur ira & peenitentia,

NT

W TL

ícilicet improprié tantüm. 4. Quia Patres lo-

Apülro/m

[

quuntur de «ternitate ut fundante coéxiftentiam

l

in

:

i

Il

cum rebus tanquam de fpeciali attributo Divino,

[

[

diftin&to ab attributo cognitionis ; atqui non effet

7

J

ARU T

u

"

diftin&tum, fi tantüm diceret cognitionem certam

|

)

futurorum. 5. Quia s. THO MAS' exprefsé ne-

)

J

Jl

]

dfeotyl

l

DI

gat per hoc precisé res effe prefentes in Deo,

quód rationes rerum fint in intelle&u Divino.

001

l

ic dl

i

P-,'Iq qq 14- £5 IS- Ce

d 92. n.a. ad pro

h. dift. INon fa&tafunt, que

ff

Mmtg

Ü

im

futura fünt ; exiftentià reali diftin&ta ab ea, qua

TO

primüm res futura eft. c. indiftincta. fuhd. ita Ut

D

AOAU

)

u

fattum effe. dicat prioritatem temporis. c. ita Ut

i

precisé dicat veritatem relationis immediate,

feity

L

]i

4

quam habet eternitas Dei ad exiftentiam rei fu-

i

turz, ut abftrahentis ab hac differentia temporis.

m g

Z

Wi

n.

I. S. AMBROsIUS hóc locó agit contra Pri-

N

Vi

fcillianiftas, qui dicebant, res habere aliquod effe

h

ftni

productum à Deo ab eterno , antequam fint in

od

tempore. Bené ergo docetS. Ambrofius, quod

d

[ t

non alió modó ab «terno fa&a fint quoad effe

"i

1:11E

diftin&um à rebus, 'nifl inquantum continent

in

1

SUbl

0 qur

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 183

Wi e

l

T m

l

in fcientia Divina,

qua Deus noh nefcit , fed vi-

det & fcit prefentia,

L

icu diäp

EVIS in Te l

Zld 3. eódem modóÓ refpondeo. dift. NNon

)

fa&ze funt res quoad effe diftin&um.à reali exi-

'

iaci

ld

ï

;

ftentia in tempore. c. indiftin&tum /ubd, ut prius.

Hunc cum D. Ambrofio etiam S. Auguftini effe

fenfum, qui & ipfe hóc locó a

UGUSTINUs

git contra Prïffci/ï-

fUs, ] (

lianiftas, patet illum legenti.

OsBJicrTUR 4. contra eandem. r.'s. AU-

ïeïl' (dar pl

GUSTINUS l.r. deGen. adlitteram. c.18. dicit :

4 G Denits

Res antequam fierent, erant. & non erant :: erant in Dei

Jui Ratres

COéxifleni

Jcientia, non erant in fuanatura.

2. Idem de verbis

Apoftoli ait ; Deus babet eletos fuos apud femetipfum

dhto Dipi

dj tf

non in fua matura, fed in prefcientia fua ;; ergo pre-

fentia rerum in. Deo tantüm eft intentionalis,

itinem vt

idealis, feu in effe cognito, non autem phyfica

Avegnti

& in effe phyfico.

lentes ]

—a REsPoNDEO adr.dift.a. Non erant infua

telledn Dj

natura quoad effe diftin&um ab exiftentia tem-

porali. c. indiftin&tum. f/ubd. ita ut TO erani dicat

Bw

differentiam temporis breviam, c. ita ut dicat

iba ab

tantüm relationem aternitatis Divine ad obje-

nda. J

Cum , fümptum abftractivé ab effe relativo tem-

iponis c.|

poris, quod fe habet tantüm relativé ad nos

Ynis jmmd

relativé ad Deum. n.

| &

iflentimt

"d 2. idem refpondeo.

D. AUGUSTINUS

renti t

.enim iterum loquitur contra Prifcillianiftas, qui

ag t

admittebant aliquod effe produ&tum di/tinctum ab

effe rerum in tempore. Siigitur confideremus

yredit

mtequamïï

res quoad hoc di/tinttum , utique non alió modó

(mbros

hoj

erant nifi tantüm in prafcientia Dei4 fumendó

fnt

hunc terminum in fenfu vulgari, in quo tunc D.

Ifr

Auguftinus eum ufürpabatutpote loquens qd.po-

um m

pulum. SubdifünGio refponfionis etiam colli-

M 4

gitur

1844

DISPUTATIO ii

gitur— ex ipfo Auguftino, dum aliter confiderat

j

1

res relaté ad nos, aliter relaté ad Deum. Soli-

|

loq. c. 12. fic ait : Quod ego per fucce[Jus dierum &

i,

ii 0[W )

i

im at

J

temporum, binc ad mülle annos. bujus temporalitatis ex-

[peéto , in confpettu eternitatis tue jam fattum eft 5. &9

l

J

TOR

!

?

J

gnuas

(

quod futurum eft , jam fa&um eft.

OngJrcrTURS.contraeandem. T. s. THO-

g vt

Ó

MAS I.2. q. 9I. à. I. ad 1. dicit : Ea que in fe

jj m

ipfis non funt , apud Deum exiftunt , inquantum [uni ab

p p n

EU Á

ipfo cognita & praordinata; ergo non datur alia pree-

exiftentiarerum nifi per cognitionem. . 2. Quan-

qi

t

l

!

ií

T

do $. Thomas L P. q. 14. a. 13. pofuit hanc pro-

]

|

pofitionem : JDei intuitus fertur. fuper omnia ab -

at

!

Ll

Tioon)

terno , prout funt in fua prafentialitate , mox tunc jam

Guilielmus Lamarenfis Ord. Min. in libro fuo,

dunpt

ä

:.

—

;

quem infcripfit : Corre&orium operum Fr. Thome,

u n

dixit, hanc propofitionem non babere veritatem, fed

v fs

|

!

|

continere errorem manifeflum, quatenus afferit, con-

ul

tingentia que non funt realiter in tempore, jam

hts at

t atem

realiter & actualiter effe per naturas fuas in eter-

nitate.

Verüm contra hunc fcripfit Defenforium

imter

librorum S. Thome B. /£gidius Columna, Romanus,

tf

Cardinalis & Do&oris Angelici Difcipulus ex au-

Ti

ditu; in quo defenforio feu Corre&torio corruptorii

Owilrd

Fr. Thome, D.'Thomam explicat. de coéxiftentia

l

tantüm intentionali, objeCtiva ac ideali.

Ergo revera

Wxipe

non erat alía mens S. Thome. fnt. prob.

Ex

Rnj

Verbis ZEgidii Romani, Fundati[f/mi dicti ; nam

lY

'

4l

H[]

defenforii fui a.3. fic ait : .Ex bis patet, quid S.

x*üntp !

li

Thomas (prout ifli imponunt ipfi & falsó) mon inten-

1] Qefy

debat ,. quod omnia , qua fibi inmvicem fuccedunt in tem-

i &IOI]e]

pore , in natura propria Deo coexiflant in eternitate , li

Q

li

eàt, ab €o eorum prefentia aternaliter intus

aiur, €9 fic

otnnia

i

u

DE ATTRIBUTïS DIV. IN SPEC. 185 .

l

emnia. fibi dicantur prefentia, Et infra: Dicendum

quod res. funt prafentes Deo ab eterno non in fa. exi-

rfUCCE ll d;ïïl;

u

At

ftentia attuali , fed quia Deus attu intuetur eorum £re-

. Jentiam eternaliter per boc , quód omnium verum rationes

J

J f i

, exemplares in fe ipfo cogno[cit ,

& omnia per ipfas per-

d ,,, Jee cog

nitas cognofcit in natura propria, quorum Jcili-

1

i p

lf

cet per vationes caufales imvenitur caufa ; & fic debet

intelligi, quod dicit S. Thomas , quod intuitus IDei. fer-

UM Á

J at dj

1

iur fuper omnium in tempore fibi fuccedentium prefentia-

TIefn, . o.

litate, non folimm quia babet rationes eorum apud fe , ut

(

X lg

"]

quidam dicunt, fed intuendo ea eternaliter in fua prafen-

talitate, quam finul à Deo, àt dittum eft

» cognitam [uc-

Jar oitijg ij

cefrot babent in natura fua.

TOt Gine j

RzsPONDEO adi.dift.a. Resexiftunt a-

. It bro 6

pud Deum per cognitionem caufaliter. c. forma-

m P. Th

. fliter. n.

Cognitio Divina, qua Deus caufàt o-

iwith| mnes effe

&us fine ullo intermedio temporis ac

us afert

! inftantium, refpectivo fui & effe&uum, eft caufa

btj

! fimultatis ac coéxiftentiz, qux datur inter Deum

uBíü5l! & res ab zterno

; non tamen eft ipfa coéxiften-

ipfit D

tia, prout ex D. Thoma oftenfum eft, Dein

ml poffet refponderi, S.'Thomam 1. cc. non'ne

gare

Digut preefentialitatem rerum phyficam, fed tantüm bíc

müsm C? nunc abftrahere.

: de od

4d2. dift. Non eft verum, quód omnia fint

j hm

prefentia Deo ab cterno prefentialitate refpe-

hi.

r.

&iva fimul temporis. c, refpectiva tantüm zter-

i

| nitatis. n.

il d

Ipfe /Egidius fe explicat,. quomodo

l

)

res fint prefentes ab eterno, inquantum fcilicet

3

|

AUL

ISa

Deus intuetur rationes caufales rerum, intuendó

uam actionem productivam rerum fine medio

j] deMM

gl

f

y) temporis inter hanc fuam cognitionem, actionem

j

( Mi

.m',u:ü

i

i

UsS Vl«

r,;* PTP

du&tivam , & rem prodq&am ; licéet De

deat

0196 —

DISPUTATIO III.

dela.t intercedere media tempora inter res ipfas

|

j debeml

produdias. Hinc mcrpiUs Quodlibeto 6. q. 1.

n

0

fatetur: Deum eódem modó videre facienda,

jl

,

|

qdl& ]

quomodo videt prefentia ; cüm ergo Deus vi-

HIEROM

deat przfentia fub modo preefentialitatis, neceffe

a

pf 2

eft, utetiam videàt resfuturas fub eo mo doprae-

n

fentialitatis.. Sichabet: JDeus mon aliter [cit fatta,

sfoeft ,

quàm facienda , quantum eft ex parte Jcientis ; quia non

nm aonm

pleniorem cognitionem babet de vebus fattis quàm facien-

y, aj

dis ; fciebat enim ves fattas, antequam fierent, quantum,

ii £ i

ad eas circumflantias , fecundum quas fierà debebant , ut

l

71

/

/

nibil ejus fcientie accreverit ex faction

ererum. . Sedia-

dlf/

üv

ii

amen, quantum eft ex parte rerum. [citarum ,. aliter fcit

í

f/

j

fatta quàm facienda ; . quia fatta fcit e[Je fata , 6 fa-

I

j

äl

/

iï

JJ

[

lii

cienda [cit e[fe

facienda , aliter deciperetur in fua [cien-

£

;r

ID

iia.

Deus itaque non aliter fe

babet fciens fatta C fa-

ts

cienda ; fed ipfa fcita aliter fe babent fa£ta C9" facienda.

Idem in 1. dift. 38. q. 2. ad r.

Deus [cit futurum

z ln d

m

e[f futurum , fed absque futuritione fcientie fue 5 &

jcit. preteritum e[Ja prateritum , Jed absque preateritione

ib u

t (ün

fapientie fue.

Rationem hujus x ar1Drus dift. 8.

q.6.dathanc: quia Deus eft enter -ens ; alia autem

'a;ia

!

'(hi

Y

l

:

W

entia non funt enter -ens, [eu per. f[uum e[e. Noftra

!

cognitio v.gr. habet fuam fpeciem & effe ab ob-

[

W

lr

je&o aut caufa extrinfeca ;; & ideo pro diverfa

lm

mutatione ob'e&i aut caufie etiam mutatur co-

l

[

Uil

!

:

gnitios Divina autem cognitio habet totum effe

H

"

Itl

àfe, & ideo licét produ&ta diverfa & mutabilia

..

^

25

Ml

El

Á Q

(nt, ipfa tamen non eft diverfa nec mutabilis.

n n

OnjgrcrrUR Ó. contra eandem. Si ex eo,

m

quod Patres dicant omnia Deo effe prafentia,

EM

re&e concludimus omnia a&u & realiter ac phy-

" eilr

á quód

q eïï[ïunt

ficé effeDeo pr,æfent;.ia.; tunc etiam ex eo

Patres

? qu

. DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC. 197

Ut !

T

uj

!

Patres dicant futüra refpe&u Dei jam effe pre-

j Videre fa ,

terita, debemus concludere, n

ullam rem amplius

exiftere, utpote jam precter

itam,fed; ergo. Min.

r

pateét ; quia id rationi contrariatur, & authoritati

S

D. HIERONYMI in c:

D eo m

2. Epift. ad Eph. ubi af-

ferit ; preterita dicin

on quafi non fint, fed ad

TRU d

confirmandam hominu

"t n

m fidem;5 reddens enim

rationem ,

cur feriptura futurum per przteri-

LU

tum nonnunquam ex

i

T if

primat, ait: boc autemdeo fit,

me, quia futura femp

er incerta fünt , bominum Jpes

j jïe ! Z U;FMM

, flu&tuet. & vacillet ,

"W. apud Deum ,

ea que Deus futura cognovit,

cui nibil ambiguum eft , -quaft jam fatta

W. gl

, memorantur , ut. quia preterita

(fefida

Jécundum. Philofopbos

6 fieri infe&ta. mon. po[funt ,

quaft. jam. fa&ta. babeantur ,

Mf quefutura funt,

f fig

REsrowDEO. n. Mgaj.

& fuppofitum, quod

tita o f

Patres tam illimitaté dic

ant futura

Dus fj

jàm effe prze-

terita, ficut dicunt futura effe D

eo prafentia ;

t intit f

üt enim ex S. Auguftino v

idimus, tantüm dicunt

absgue t

futura effe quafi przeterita.

Dicunt quidem ea,

EGIDIUSÉ

qui& futura fünt, coram De

0 jam faé&ta effe, fed

ir- 0s d

facta de prefenti ,

non faca de preterito,

Sic in

umor. )

primo inftanti determinationis verum eft dicere

iem &efe

apud homines; factum eft : confummatum eft.

ideo n t

OsJrciTUR]7. contra eandem. .Ad hoc

[

!

tiam mut

ut Deus videat actus futuros liberos in reali eo-

habet t

rüm coexiftentia cum &ternitate, neceffe eft,

verta k

ut realiter coexiftant deternitati ; atqui a&us fu-

f n

turi liberi non coexiftunt realiter ct

ernitati ;

ergo.

Min. prob.

xden. $

Illüd realiter non coexiftit

&ternitati, quod fecundüm effe fuu

m proprium

10 669 prvï

non exiftit ab eterno ;

k retit

fed a&us futuri liberi

*

Y

non exiftunt ab ceterno fecundüm fuum effe

tf

pro-

198

DISPUTATIO "bt

proprium; ergo.

Min. patet ; quia a&us futuri

(P

t

ii

j

liberi nondum funt pofiti extra füam caufam,

nempe extra voluntatem humanam

, qu&e non-

;

üentes

Maj.

g i

T

l

dum exiftit aut nondum eft determinata.

rob.

Duorum coéxiftentia nihil aliud eft,

|

jj d

j mumï

quàm fimultanea eorum exiftentia ; ergo illud

ï]

non coéxiftit :ternitati, quod omnino non ex-

(do Y

n«

iftit ab &terno.

"Ant. prob.

INon poteft affigna-

itio d

ri aliud fandamentum hujus relationis coexiften-

lo

üs,

nifi fimultanea utriusque extremi exiftentia.

sehto d

BEsPONDEO. dift. Maj. Neceffe eft, ut

quir a

coexiflant zeternitati, per copulam propofitionis

C

atemuta d

importando precife relationem reciprocam im-

mediatam inter eternitatem Dei , & exiftentiam

n D

l

H

P

a g

objecti abftra&tivé fumptam à modo temporis. C.

1

importando per copul

am modum temporis pr-

iinem À

Quando res

:

xteQuratio

fentis vel prseteriti vel futuri. n.

dicuntur phyficé Deo prefentes, feu Deo co-

vf du

exiftere per eternitatem , copula propofitionis

E

;

»Anti-Chn'l

non fumitur cum adjacénte , feu confignificato

?

:

-

1 Qünio

temporis; fed, prout fit in materia neceffaria,

!

v. gr. Petrus eft homo, fignificatur fola conne-

j

i

deun

xio predicati cum fübjecto fine ulla differentia

At d

determinatitemporis. Significatur enim fola rela-

Rn

tio obje&torum immediata ad durationem geterni-

um

tatis. fine refpe&u ad ullam differentiam tempo-

d COl

rumintermediam interExiftentiamDei, & exiften-

TUf

tiam creaturz,quamvis reipfa creaturz relative ad

t

X-Cni

li

nos non exiftant fine differentia temporis.

hinc bené notandum eft;' in omni creatura dari

rIlOll p['()poi

tres relationes formaliter inter fe diverfas: Una

velatio eft ad Deun , qua refpicit Deum coexiften-

1;

on re€-

U

ln

tem fine intermedio temporis , 'hoc g, n

D

Ja

fpici-

I

DE ATTRIBUTIS DIV. IN SPEC.

QUi sfb

il

189

f

A t

fpiciendó intermediuhï temporis,

utpote quod

Tim Q

non datur :

altera velatio efl. ad alias creaturas , ut

"i

4 !

coexiftentes abfítrahendó à differentii

8 tempo-

Tibl d

rUm: tertia relatio eft ;

qua ve[bicit. & creaturas alias

T

.

€9 fünul differentias ten

iorum ,

in quibus pofite

D

funt, mutuó refpectivas, etia

m fe comprehen-

d a

dendó in eo ordine temporis.

Ethzc tertia re-

Lionis Q

latio eft , ad quam refpicit populus, & dotti

loquendó populariter.

TETU xj

,

Prima autem & fecundá

iCCelle ol

relatio eft, ad quam doéti refpiciunt , dum lo-

!

quuntur cum doctis & ad dottos.

- Dropoft

Unde Anti-

ODPOCOm|

Chriftus v. gr. habet qutdem coexift

entiam cum

( exiftenti

&ternitate, quia inter ejus durationem & dura-

(

tionem Dei nullum datur intermedium inftans,

D tempors

€ó quód duratio sternitatis div

Venyoris y

ina non attingat

durationem Anti- Chrifti mediat

6, Videlicet me-

,. Quando:

» InDe

diante duratione temporali; fed ita,

utrefpiciat

immediat? durationem Anti- Chrifti ;

licét dura-

i propol

- eonfg

tio Anti- Chrifti fimul per concomitantiam re-

'eria netd

fpiciat durationem tem

!

poralem previam, fcili-

cet Adami, Noémi &c.

Hinc affirmandó imme-

tor (olt u

diatum refpe&tum durationis Anti- Chrifti ad du-

ulla düïe! j

renimt

rationem etermitatis divinam, non poteft negari

immediatus refpectus ejusdem durationis Anti-

ationend

rentiamid

Chrifti ad aliar durationem previam temporalem,

vel confequentem, in qua coordinatur cum aliis

nDei,&eL';'

yorerott

creaturis ; cum utique durationem temporalem

Anti- Chrifti precedat alia duratio temporalis.

tenpon

Sed ab ifto ordine durationum temporalium in

ni t

priori propofitione, ubi confideratur immedia-

'e'diverlas;;

tus refpe&tus reciprocus inter Deum & creatu-

Jeum qu

ram, tantüm à parte rei praefcinditur.

Abftra-

(C eü! E:

io »autem non eftnegatio. Cüm grgo hect

8?'-'

ta

j uT

190

DISPUTATIO IIL^

um y

tia relatio cujusvis creature ad concreaturam

iil ful[ïe ä

fecundüm ordinem durationum temporalium in-

,l

m

haereat omnibus creaturis, non poteft dici, eas

|

J

j j

exiftere AB J£TERNO3j quia exi/Zere AB JETER-

n

NO communiter ac populariter, imo & fchola-

l

l

ln m

fticé, in rigore idem fonat, ac ita exiftere , ut

vel non coordinetur cum aliis creaturis intra

ajfieret

unoor m

aliquam differentiam temporis reciprocam , nu-

todm m

merando durationes temporales poft fe, vel an-

te fe, aut quod numeret ante fe durationes tem-

(ic &f

van p

porales finitas in infinitum, ita ut nullum poffit

inveniri harum durationum temporalium ini-

o; stl

qui i Mu

tium. ltaque dici poteft , quód Anti- Chriftus

coexiflat eternitati toii pbyfià , non tamen, quoód

tbipe oté

vtino d

exiflat ab eterno; quia in priori propofitione im-

s denomt

portatur immediatus refpe&us ad durationem

1

vt o

eterhitaüs ; in pofteriori autem importatur ne-

iM

..

gatio tefpe&tüs ad durationem preeviam zempora-

tirm denl

isPONDI

lem; eó quód propofitio nudé prolata tantum

refpiciat.ad durationes obvias ac notas, & du-

i od

ratio temporalis notior fit quàm duratio eeterna,

Atnjré

ad quam proin potius refertur attentio & inten-

LUUT

tio loquentium in propofitione nudé ac fimpli-

A tten

citer prolata.

U

n

i. $i o-

hi

OsjrcrrUR 8. contra eandem.

W

ines creature effent Deo phyficé prefentes in

DN

:

eternitate, tunc omnes creature eidem phyfi-

0 Cffüïlül

cé ab eterno coexifterent 5 fed hoc eft falfum;

41

;&Cï

j

ergo. Mijn.prob. Conftat ex Scriptura, quód

T

"

d

n[um le

iundus & creature aliquando inceperint n zem-

pore; ergo non coéxiftunt Deo ab eterno. — 2. Fi-

"Qp

des docet, nihil fuiffe ab vterno preter folum

MPOI*Um, ï

eo ab

F

Deum; ergo nec fuit aliquid coexiftens D

etet-

ääl

0 t

N

D/'E' ATTBIBUTI"S DIV. IN SPEC. |

91

adc t

lt

J. S AUGUS TINUS agnofcit czeterni-

)n[d

li

tatem fuiffe antequam fierent

creature;

ergo

non funt fimul.

f

hi

nt. prob. 1. 12. de Civit. Dei

1

; g

C.28. ait : Si poiei

iiam fuam Deus à rebus fubtrabat,

ia mon. erunt , ficut

C Cs

0

antequam fierent, siwn fuerunt , an-

Ze dico ciernitate , n

miempore. A. Si creaturs co-

I5 r

exifterent Deo ab cterno,

vel coexifterent fe-

ütironrm

cundum menfütam

propri& durationis, vel fe-

?Spoü'e,w cundum menfu

-

ram zternitatis; neutrum

UH dici:

poteft

ergo.

Min. brob.

Non fecundüm menfu-

U nullumþ

$

TDOFali m

no

fam proprie durationis, quia non fuünt ab ster-

7)

*

neque fecundum . menfüram cternitatis s

AW quia

hec non eft forma intrinfeca cre

| tamen,

aturis,

& adeoque non eft ràtio denominationis,,

fed eft

tWiw: tantüm ratio duraridi ipfi

Deo: aut fi effet etiam

v Qd

tatio denominans creaturam durantem , debcret

Uwmy Creaturas denominare dur

antes ab cterno, ficut

j eaform

adenominansDeum durantem ab zterno.

prola t

RrsPONDEO adi. n.Maj. Nam licet verce

ii ( fint hze propofitiones :

Omnes ves funt pbyficé Deo

dutioz .ab ceterno prefentes *

Deus & ejus eiernitas coexiftunt

teniols Ommibus Tebus ; omnes ves coexiflunt Deo & eteruitati.

n ; INon tamen fimpliciter vera eft hzec propofitio:

Wnesvés, prsterite?, prefentes & füturz.coexi-

yen, 1 J'unt Deb pbyficé ab eierno. .. Nam, quamvis videa-

m tur, has duas propofitiones effe fynonimas, dum

u Cico: Creature omnes funi Deo pbyficé prefentes ab

igdi €fermo ; & Creature omnes coexiflunt Deo ab eterno s

