tendunt Adverfarii, Ergo. —.Maj. prob.

Poteft

moe

contingere, quod in talibus barbaris etiam lon-

1001

£o tempore tantüm excitentur fpecies fenfibi-

&hett

lium, non veró obje&orum abftra&torum. Ergo.

em m

REesPow DEO. n. Maj. Quiaimpoffibile eft,

(

?ï'

3

quod

fl

38

DiSPUTATIO I.

iil

quod in adultis Jongo tempore nunquam exci-

h

tentur fpecies de honeftate vel inhonefítate , de

:;

dtat,fe

legislatore, fine, mediis, & qua pertinent ad re-

"

gulas prudentie circa finem ; ex quibus omni-

bus ob evidentiam luminis naturalis nafcitur ju-

J!

Ui

umv

dicium de Exiftentia talis Legislatoris, finis &c.

- Si tamen in aliquo cafu extraordinario dare-

Y

g

tur talis defeCtus fpecierum in intelle&tu huma-

Adverfarii enim volunt,

m

no, tunc fn. Min.

tb Vf

quod talis homo poffit agere contra rationem, quin

Wt

agat contra Deum ; adeoque volunt, quod com-

mittat peccatum pbilofopbicum.

In noftro autem

jj

v

cafu talis homo ne quidem cognofceret fe agere

contra Iumen rationis, & regulas honeftatis, fed dif-

iniont

TT

curreret ficut infans in ütero, vel infans bimu-

lus aut trimulus tantüm circa objecta ferrfibilia,

hi d

Ti

habendo folüm ufum rationis pbyficum, qualis et-

iam ipfis brutis à nonnullisP hilofophis conceditur

t

i d

OngrcrTUR 8. r. Propofitio damnata non

definit, peccatum Philofophicum elfe pena seter-

4111

nà dignum, & quod diffolvat amicitiam cum Deo,

KM

fi daretur.

Ergo, etfi admiffà ignorantia invin-

LT

cibili Dei fequeretur peccatum Philofophicum,

W n

non tamen exinde fequeretur tunc committi in-

D

juriam Dei; adeoque argumentum quartum eft nul-

L

Ium. Znt. prob.

Pontifex tantüm definivit pec-

ii

catum Philofophicum tunc effe poena eterna di-

:

- Itel

gl

l

lii

gnum , quando datur ignorantia Dei vincibilis;

ergo peccatum Philofophicum cum ignorantia

1

lh

19'

Dei invincibili non eft dignum eternà penà.

0

9. Pontifex tantum voluit damnare illam

:

d

Z

/

propofitionem, quz eft nova; atqui propofitio,

m

|

Ó

norantia

"1 aDel n

j

quod peccatum Philofophicum cum ig

T ADel

39

DE EX)ISTENT'IA DÉI.

lnqu;lm "

neftst

Dei invincibili non mereatur poenam eternam, eft

entiqua. Ergo. Maj. patet, ex terminis Bullz,

Mlent ul

H

16f

]U1Du

dum dicit, fe damnare illam propofitionem, quae

noviter erupit.

Min. prob.

Jam antiqui docue-

5 Difriy

Ts

runt peccatum Philofophicum cum ignorantià

aümü

Deiinvincibili non effepeccatum mortale. Er-

- inario' d&f

go. Zni.prob... D. THOMAS 2.2. q.20. a.3. C.

Tlecu Ti

ait: Si po[Jet e[Je converfio ad bonum commutabile fine

Dm vol

averfione à Deo, quamuis effet inordinata , non e[fet pec-

fiünem, q

catum, mortale. Idem in cap. 7. Epift..ad Rom.

quod qy

le&.2. confirmat. — Dicendum, inquit, quod fine lege

TO at

poterat peccatum quidem cognofci , fecundum quod babet

t fe are

vationem inbone[ti, id efl, contra rationem exiflens ; non

is, fed qi

BEL-

autem fecundum quod importat offenfam Dai.

ts b

LARMINUS l.4. de Rom. Pont. c. 20. $. ad con-

. ferttbi

Jirmationem ad finem ait ; Si fingamus Deum non e[fe

1l, qual

án rerum natura, qui leges juflas oiolabunt , peccabumt

Concett

quidem in concientia , fed ec Deum offendent , nec ad

amnyti

inferos. damnabuntur. ^ Similia habet Palavicinus.

penie

CARD. D'AQUIRRE T.I. tr. r. d. $. fe&. g. ait:

u)

Impo[fibile €ft peccatum grave [eu letbale, quod mon fit

'antia

offenfa Dei, nequit autem offenfa Dei dari invincibiliter

iofoplit

ignorati.

Card. Sfondrati in Nodo predefl. Romee

commitf;

^1697. edito. f. 152. ait: Cum peccatum fit effentia-

rtum d

liter injuria && offenfio Dei, fublata cognitione Dei fe-

efini

quitur, nec injuriam, nec peccatum, mec eternam ponam

e[f.

Item Lugo de Incarn. dift.5.n.74. — Herinx,

a etet

D

'

!

ler «t

ä

Bonef[bei, Molina , Pentius. Vide la Croix 1. 5. m.

25. & 49.

1000

mà p

äl

REsPONDEO.n.a. Si enim Pontifex vo-

luiffet dicere;5 tunc peccatum Philofophicum

mnlll I

|

effe eternà peená dignum, quando datur igno-

pnat

rantia Dei vincibilis , damnáflet propofitionem,

11

e

|

4

j

4o

DISPUTATIO I

Ua

de qua nullushominum unquam fomniavit ; fen.

Ta

fus enim propofitionis damnate effet hic :

Pec«

j

/'catum pbilofopbicum in eo,. qui vincibiliter Deum iguo-

mmed j

vai, non eft pena eterna dignum.

Item Patroni ad-

Verfæ fententie volunt;

Mufnerium , S. ]. Pro-

,15]1 '91

fefforem (qui hanc propoümonem d1&aiïe infi-

phcans

mulabatur in Collegio Divionenfi) tentüm con-

r

1um li lb

- ditionaté fuiffe locutum; füuppofito fcilicet, quod

- dnvincibilis & omnimoda Dei ignorantia dan poffit

du

a

inaliquo, tunc, cum agit contra rectam ratio-

nem,

talem non peccaturum mortaliter , nec

yll |

OLU

poná eterná dignum fore.

Ergo ipfimet faten-

Qd

tur; nulli hominum incidiffe, quód etiam cum

ignorantia vincibili peccatum Philofophicum non

(l Wq

fit peccatum mortale; & fic forent bruta Ro-

&unpd

mani Pontificis fulmina.

Dl ï

. dd 3. tr. Maj. n. Min. adprob, m.a. ad prob.

g

dico, quod omnes hi, qui allegantur AuGores,

p

tantüm loquantur conditionaté ,. /

fi go[[et. dàri igno-

Üj

rantia Dei invincibilis, f poJet dari converüo ad

furdd

creaturam fine averfione à Deo , fi fupponatur in-

dv

honeftas contraria rationi fine lege &c.

EÉcon-

B; dul

IT

tra propeüuo damnata affirmat poffibilitatem &

i5

BI

l

exiftentiam cafus.

Ad D. 'Thomam nEs . dift.

509 g

Dicit hoc D. Thomas intelligendo per /egem,

Ts

:

TE

ipfam legem pofitivdm AMoyfaicam, & per jecca-

i,

1»

:

iif

ium 1pfam concupifcentiam peccati originalis indeli-

f QU

- beratam, & perinboneflatem id, quod infurgit con-

UBJIC

traaut preterrationem. c. mtelhgendo per /egeut,

L

IN

ipfam legem maturalem, & per peccatum quod-

vis peccatum. a(tusle deliberatüm , &.per inbo-

neflatem id ,

quod. eft contra rationem eflicitivt.

Vr

n.

Hec dlfunöho eft prorfus conformis menti

j??

Vi

. D. Tho-

neg

u

DE EXISTENTIA DEL

41

lvit

ä

Í

E hie

l

D. Thomee, ut patet legenti l. cc, le&. 1. ». &3,

' Dam

Nam le&. 1. dicit : J4poflolus abfolut? & indeterimi-

n

&U Of l

natà de lege loquens femper loquitur. de lege Moyft. Le&,

2. immediaté ante textum prius citatum. 4po-

lïSJPr[s

Jlolus bic videtur loqui. de lege veteri, .Item le&t. 9.

dl&a e

(an

tüm

explicans, hunc textum : peccatum non cognovi nifi

per legem, ait : .Melius eft , quod boc veferamus ad pec-

uCe

^g

J

catum originale, quod remanet in bomine quanzum ad fo-

duri m

suitem *vel concupifcentiam babitualem, que operatur con-

af naty

cupifcentiam attualem.. Ttaque fenfus eft : Nifi lex

iter, y

pofitiva Moyfaica mihi diceret; mon concupifces,

t fatg

non agnoviffem concupifcentiam, que infürgit

IQ Cun

/contra rationem, effe objectum divinz difpli-

comnon

centie, tanquam materiale conftitutivum aut ef-

tüt Yo

fe&um peccati originalis ; imo etiam concupi-

Ícentias a&tuales ex illa contra rationem infurgentes,

, 0 f

quamvis poffent impediri, non agnoviffem effe

Alr:

peccatum actuale, eó quód non agnoviffem , ra-

d

tione feulege prohiberi divina id, quod ex na-

nverfo:

turali inclinatione infurgit ; prout etiam revera

bponatr:

hoc non agnovit Plato, ut patet ex ejus Dialo-

G h

gis; aliud enim eft, quod infurgant contra ratio-

Vlitaten

nem, & aliud, quod ratione prohibeantur.

Ex

EL E

his ergo patet, quod D. Thomas non admittat

pe 4

proprié :peccatum actuale pbilofopicum contra ra-

u

tionem , quin fimul fit peccatum contra Deum, id

alis 1

eft, quin fimul fit 7 beolagicum.

y

furgiu

OBJICITUR 9. Propofitio damnata non

infert

impoffibilitatem peccati Philofophici; er-

j pl

t QU

go etiamfi fequeretur ex ignorantia Dei invin-

cibili peccatum Philofophicum, non fequitur,

| pt i

illam dari non poffe.

Pontifex tan-

p di

"nt. prob.

qis 0

tum vult negare peccatum Philofophicum cum

ignorantia Dei vincibili excuf:

mor-

are à peccato

: D.Thol :

)

talij

42

/"DISPUTATIOTLIL

p£ &c,

D

tali; hoc autem non eft negare pofïïbilitaterh

peccati Philofophici. Ergo.

^ RESPONDEO. n.a. ad prob, n.a. Falfitas hujus af-

fertionis jam fupra eft oftenfa inRefp. adObject.8g.

Drers. Thefis profcripta declaratur à Pon-

WcD

tifice effe fcandalofa ; ^ atqui . hec propofitio,

Dicit

quàd peccatum Philofophicum cum ignorantia

[n

f

Qeïïe

Dei invircibili in cafu rariffimo detur, & in tali

qeum

cafü excufetur à mortali, non eft fcandalofa,

, l

feu prebens occafionem peccandi, KErgo.

UT

«

REsPONDEO. c.Maj. dift. Min. NNon eft

ultà

fcandalofa , fi hoc peccatum Philofophicum ma-

htl

neret etiamrarum in fuis fequelis. c.

fi tantüm

Pontifex

ponatur rarum in Thefi generali. n.

tantüm vult dicere, hanc doGrinam prebere

Do&oribus occafionem introducendi in T'heo-

kl

logiam laxiffimas fententias ratione ignorantie

invincibilis, & confundendi ignorantiam vincibi-

lem cum invincibili, adeoque conciliandi homini-

o

bus noxiam fecuritatem contra plurima peccatá

QUf

reipfa eternà pená digna, " Licet enim peccatum

Ti

Ui

Yi

Philofophicum effet rarum, tamen fequelz, que

fi

ï

in aliis materiis ob paritatem rationis fequeren-

|

Itfonts

l/

tur, non effent rare. Dein Adverfarii tantüm

N

fingunt cafum peccati Philofophici effe rarum in

D

thefi; in explicatione veró do&rine fue contra-

EUM

dicunt fibi ipfis, ftatuendó talia principia, ex

"Q

j

quibus fequeretur, cafum effe frequentiffimum ;

! Hes Cünlh

fi enim ad peccandum formaliter requiritur, ut

AOf (

homo fciat fe peccare, plane fequitur , innu-

HWP V» |

meros homines tantüm peccare philofophicé;

H

utpote nullam habentes reflexam actualem co-

busl

P

j

!

gnitiongm de eo, quod peccent.

K dl

:

:

DIS.

&t,

49

Dïïibilitate;

DISPUTATIO II.

Is t

^

oj

. De Effentia Dei.

qturà POP

;

PHOpofi

E n hac Difputatione quzritur.

"r AnEffentia

|Bnory

I

u-

M Divina phyficé confiftat in cumulo omnium

I &int

perfectionum ?

2. Àn omnes perfectiones

LC dalol

creaturarum formaliter contineantur in Deo ?

/90,

3. AnEffentiaDivina ab Attributis & Attributa

Non

Divina inter fe diftinquantur realiter?2 4. An

feum m

eadem diftinquantur formaliter ex natura rei ?

| tantin

An veró virtualiter ? . feu fundamentaliter ?

Pontifex

preber

QUJESTIO I.

nThes

goran

Zin fgæww Drvoina. pbyfrcé confiflat in cumulo

iam ij

omnium. perf'ecriopum ?

di honr

NIOTANDUM, Quamlibet fübftantiam poïfe

1à peptt

confiderari dupliciter ; $byfié & metapbyfice.

|pecau

Phyficé confideratur, dum quaritur, quot &

ude, u

qualia fint illa przedicata, ex quorum identifica-

fequa

tione feu coadunatione conflatur tota fubftantia

ii tant:

rei. Sicanimá pbyficé confiderata dicit potentiam

e Tarur.

volitivam , intelle&tivam , rememorativam, ima-

i cot:

Homo

ginativam, fenfitivam , motivam &c,

icipit, t

fbyficà confideratus fimiliter dicit omnes fuas

tf

partes conftitutivas fcilicet corpus, animam &

Vritur, !

unionem. Quando autem fübftantia confidera-

u

tur metapbyficé, queritur, quodnam predicatum

ofgpli

ex omnibus przdicatis conítitutivis rei, fit pra-

yalen ?

dicatum precipuum, ex quo fecundüm modum

concipiendi vel effendi dependeant reliqua pra-

pi

l-

44

DISPUTATIO. Lt

gl

dicata, velquod ingredi mereatur definitionem

Ji

fj

[

Tel

Sicinveftigando Effentiam metapbyficam ho-

minis, non.attendimus ad omnes partes confti-

giug

! uie

tutivas, fcilicet corpus, animam, & unionem,

potentiam volitivam , fenfitivam &c. fed atten-

a

»;mpüs (

dimus ad folum predicatum precipuum nempe

rationalitatem , per quam diftinquimus hominem

s

fa.

abomninonhomine. Similiter indagando Effen-

f0 C0

tiam Dei metapbyficam , diximus in Metaphyfica

OU

L

Philofophize Pollingane q. 8. eam confiftere in

)

"ftitate, ubi definitionem Dei metaphyficam po-

] M.

fuimus hanc: JDeus eff ens à fa.

Aft veró in pre-

h

L

n

fl

fenti queftione inveftigando Effentiam phyficam.

. Dei tantüm quaerimus, quznam fint partes aut

dipit

ii

predicata conftitutiva Dei, ex quorum omnium

coadunatione ut ita dicam , conflatur fubftantia

sefeton

Dei.

ii D

.-. DICO. Effentia divina pbyficé confiderata

D a

TA

confiftit in cummulo omnium perfectionum pof-

fibilium fimplicium.

sENsUs eft; quod Deus

f

lftl

J

nil aliud fit, quàm aliquod totum infinitum, cu-

f

1 n

jus partes conftitutive funt omnes perfe&üones

ls

fimpliciter fimplices, hoc eft, dempta omni im-

ï

hi

perfecione à limitatione , cum qua reperiun-

] f)Qq

g

tur in creaturis.

Tales perfediones funt partim

RO]

:

BUA

abfolute ,. partim relative ; , & harum alique

d il

DAT

funt relativie ad intra, v. gr. generatio, fpira-

fnull

'?

tio, cognitio fui, amor fui &c. alie autem funt

M

relativa ad extra, v. gr. idee rerum poffibilium

A

t f

li

& fapientia, juftitia &c. Imo etiam perfe&io-

L

nes creaturis communes, fi abftrahantur à con-

ditionibus materie eas limitantibus , v. gr. idea-

rrwer

l ïepe

(I;l

lis: magnitudo & omnes fpecies magnitudinum,

il

!

M M

omnis

|

)

N

DE 'EFSSEN-TVI A DET,

45

ïünitione

Wmm l

omnis color & fpecies colorum, omnis lux, .o-

mnis fapor, omnis voluptas , omnis mufica, o-

l'Les lr

! uni()l]em!

mnis cognitio, verbó omnia, & infiniti mundi

per collectiones finitas in infinitum in ftatu ideali,

Jf

in quo funt modo illimitato ac infinito, utpote

um nempe

demptis omnibus imperfeé&tionibus feu limitatio-

8 DOf

nibus ad effe creatum , dependens , finitum, ma-

o Tif

teriale, individuale; qu:s omnia predicata in

Caplyf

fuo conceptu dicupt aliquam limitationem per-

JIliCere i

fectionis fimplicis, de feindefinitz feuil

3

i

imitatz.

LCam p

PRoBAn»UR Conclufio 1. ex Scriptura;

0in pra.

bbf

Exod.33. Deus fe ipfum nominat cumulum per-

fetctionum j ergo.

zdnt. prob.

Quando Mov-

I'tes qut

ommum

sES petit videre Deum, Deus ait:./ Ego often-

dam tibi omne bonum, hoc eft, cumulum omnium

ybikatti

perfectionum,

Textus fic habet : BDixit Moy-

és ad Dominum ,. oflende mibi faciem tuam ut fciam te,

onfideng

Dixit autem Dominus ad Moy[eén , ego oflendam omne

ODUm p

bonum iibi. Plerique Interpretes fatentur Moy-

juod Da

fen hic vidiffe Divinam Effentiam ; cum quibus

itum, o

etiam fentiunt.

$. AUGUSTINUS Epift. 112.

rfeQuur

! C. IS,

BAsrLIUS Hom.i. in Hex. & AMBRO-

| omni]

srtus lib. i. in Hex. c. ».

Idem dócet s. T 1 o-

repen

MAS 9:9. 0.154.0. , BEDA; HUGO & S, VP

1nt pt

Gore, DURANDUS in4. & ali. . Ergo patet

m ag

illud omne bonim, quod

Moyfes vidit, fuiffe ipfam.

jo, f

Effentiam Divinam.

utem lt

PRonATUR Conclufio 2. ex 504. c. 1. ubi-

yofí

Jut

dicitur : Ferbum erat apud Deum. - -(— Omnia per

——

ii

etit

ipfum fa&ta funt - - quod fatum efl , in iffo vita erat.

tur à

Simile reperitur ad Colofs. 1. m ipfo condita funt

[——ES

l

.qni

unioería -- omnia per ipfum , & in ipfo creata funt.-. -

jcudm

& omnnia inipfoconflant. Etad Rom.rr. Exipfo,

m

46

DISPU 'fATIO il

J

ji

Ji

& per ipfum, & in ipfo funt omnia.

.

Que verba

a

ndicant, omnes per-

juxta s. AUGUSTINUM 1

ïmhü W

fe&iones creatas ab zeterno fuitfe vitaliter in Deo.

IU

'fra&.r.in Joa, S.Pater fic habet.

Ut quid di-

« Jomt

Gum eft :

QUOD FÁCTUM EST,; IN IPSO

j

ii

viTA EsT? quideff boc ? fatta eft terra , fed ipfa

j(itprt

qua fatta eft terra vita non efl, — El autem in ipfa fa-

pientia vatio quedam , qua terra fatta eft , bec vita eft.

IsW Ü

V

Faber facit arcam $. prim) in A RTE. babet arcam ,

TT

",

fed arca fic eft in AR T E, ut^non ipfa arca fit , que

& anni

videtur oculis.

Zrca in opere non ef? 'oiia : arca in

l

arte vita eft. — Sic ergo Sapientia Dei sECUNDUM

()

T

ARTEM continet omnmia, antequam fabricet omnia ;

J

:

It

terram vides, e[l in arte terra ; celum 'vides , ef? in

V

Sl A'

arte celum ; [olem & lunam «ides, funt C? ifle in

D

It

arte ; fed foris corpora funt , n arte vita funt.

:

"PnosaTUuRn Conclufio 3. ex SS. Patribus,

r i

qui Deum confiderant tanquam mare

ltin

lomm'um fer-

D

i

fe&tionum.,

Jf

1

L s. AvGUsTINUS in Pfíal.49. v.11. con-

i

!

;

J|

l

ll

//

fiderans illa verba : —Pulchritudo agri mecum eft ,

fubdit; Quid eft, quod cum illo non efL ? cum illo

t

ii

]

ager, cum illo fpecies terrc ,. cum illo [pecies celi , cum

f

Mj W

àllo omnia volatilia, QUIA IPSE OMNIA.

/

1

ii

A Mf

r

IL s. DAMAscENUS vocat Deum nfinitum

Md lglm

e[fentie pelagus Univerfum , inquit, id quod eft , tan-

f:ranm!ia, Í

quam immenfum. quoddam && infinitum e[Jentie pelagus

A

complexu fuo continet. lib. 1. ort. fid. c. 12.

F m

III. nprowvsrvs de Divin. Nom. c.2. & 5.

I

|

J

"u

ait; JDeum in una exifLentia omnia prababere.

Idem

Ui

J

l

t

À

|

lib. 22. c.8. ait: Si per exiles imagines ? 2dutbo-

l

l j .mj

vem omnium afcendentes purgati[Jmis oculis.re[piciamus,

!

f

ïl

"

"m

ég con-

"n

omnia inv?m'ymus in qmnium caufa unif ormiter

juncià

DE ESSENTIA DEïa

Que w

)

OTtnes v

junt. . Idem c.9. vocat Deum oinnitm pofitionem

& omnium oblationem , hoc eft, omnia cogitabilia,

MMmD

Ü

lij)

& nihil eorum, quatenus finita funt.

IV. s. GREGORIUS NAZ. Orat.38. de Na-

C

üv.Domini ait: Videtur principalis de iDeo omnium

Erm, fed;

di&orum nominum effe, Qu 1 EsT

; totum enim in fe

ipfo comprebendens babet ipfum e[]e ,

vel quoddam pela-

y A 9

titi

gus fubftantie infinitum & indeterminatum.

10 Q

Idem in quodam carimine fic habet :

!t

l

üq

Inie omnia perinanent : ad te conf'efzim feftinant omnia :

Ó , (fjj

tu omnium jfmnis ;

i UNUS-.ET

CUNDU

nibil verütmn.

:

| 'OMNIA, e»

( a,

Cium neque uium fis , neque omnia , quem te apellem?

h; (

qui folus innominabilis , &? omninominus.

€ ifei

V. $ ANSELMUS Monolog, c, 15. & 16.

ml

Si queratur , quid fit ipfa fumma natura, de qua agi-

Patriby

tur ? quid verius vefbondetur quàm juftitia &c.

De

VTR r

illa enim füprema e[Jentia idem eft dicere, jufla eft , &

exiflens juflitia efl, — Quod verà in exemplo juftitie ra-

V. IT (

tum efe confpicitur , boc fümiliter de ommibus, que de

um

ip/a fJumina natura dicuntur y intelle&us fentire conftrin-

12 ani

gitur 5 quidquid de illa dicatur , non qualis vel quanta,

Qs Q]

Jed iagis quid fit monftratur ; — [ed palam efl , quia

IA,

Jimma natura oMNE BONUM eff, & fummà illud

et. — la igitur eff. fumma Effentia, & fumma «ita ,

i if

TE

Jinmma vatio , fumma falus ,. fumma juftitia , fumma fa-

pientia , [ümma «eritas , fümtna bonitas, fumma ma-

?;ztiæ L

2'

gnitudo , fumma pulcbritudo , fumma immortalitas , fim-

h. c: 2' &S

ma incorruptibilitas , fumma immutabilitas , fumma im-

, T

anaterialitas , [umma beatitudo, fimma eternitas , fum-

a poleftas , fumuna unitas 5 quod mon eft dliud , quàm

T

immé ens, [umméque vivens, € alia fimpliciter. . Quid

yfita

j o r

ergo fi illa fumma natum tota bom eft , eritne compo

tot

)Hiä.'-l

48

DIKSI"UTATIO 1.

i

tot pluribus bonis ? - cum illa matura nullo modo compo-

fita fit , & tamen omnimodé tot illa bona fit , nece[Je ejt,

Qu

ut la oMNIA BONA Ufum fint.

y ily

ii

VI. $. BERN ARDUS lib. r. de confidera-

[

l

tione c. 6. ait:. ff magnumn, fi bonum, fi beatum ,

)

D

um

j

l]l

fi fapientem 5 — vel quidquid tale de Deo dixeris ; . n boc.

!

V

eM

verbo inflauratur , quod ef , eft 5 mempe boc e[t ei e[Je,

jet ob

uod bec ommia e[Je ; fi & centum talia addas , non

l

hat

rece[fifli ab e[Je — fi ea addideris , mil addidifli ;..fi non

sm u

dixeris, nilminuifli ; ipfe fibi & ipfe omnibus eft ,. ac

^

fin)

per boc 'quodammoïdo Jolus eft ipfe ,. & omnium efJe.

ümi

p

CowNFIRMATUR Authoritate Philofbpho*y

j d

rum. "Trismegiftus Deum rerum omnium unicerfi-

D

dtactm

tatem appellavit. EtGraciPhilofophi vocabant

i

|

v n

Deum «9 Ha?g, id eft, univerfum.

|

Ts t

W

!

i

P ROBATUR Conclufio 4.ratione. 1. Deus

j

timDem

|

eft cáufa rerum omnium ; ergo precontinet in

hn

fe omnes perfectiones.,. quia dare non poteft

Wi

creativé, quod ipfe nonhabet, ?. Deus eft fum-

t mj

!

ma mens omnia comprehendens; ergo habet

ideas rerum omnium poflibilium, & quidem per

D (

identitatem $ atqui idez diving, uti & noftre

D

lh

fuünt ejusdem quidditative perfe&tionis ac Effen-

ET

l

"

l

!

Mtti

tie cum objectó 5 prout in Pindiciis Pbilofopbie

Peripatetice à me oftenfum eft. Ergo. 3. Pof.

f ls

fibilitas omnium perfectionum eft actualitas ea-

m þgfï

rum alicubi exiftens , ubicunque exiftat ; fed

^m hn

ea a&ualitas nullibi alibi poteft exiftere, quàm

AdQQ

in Deo ; ergo a&ualitas omnium poflibilium

QUg (

il

) hp

.eXivü:it in Deo.

E]

um

Solvun-

4

li

N

l,

DE ESSENTIA DEI.

49

l t (i

Solvuntur Obje&io—nes.

Hmem

OsB2JicirTUR I. Siomniadarentur in Deo,ï

tunc ideo, quia Deus habet ideas poflibilium ;

: ,fohüde

l

fed hec ratio nihil probat ; ergo.

Min. prob.

maþ li

j

E

[

r. Ideg ille non pertinent a

d Effentiam Divi-

|

rj s i

l

l

nam; ergo. nt. prob.

Ides ille fe habent ob-

l boce/leie!

jectivé,nempeut cognites Effentia veró divina fe

habet fubjective, feu ut cognofcens ; ergo. 9.In

fs f

humanis aliud eft Effentia anime , aliud idez re-

rum. cognofcibilium ;

UT

ergo idem eft in Deo.

17 dæ

3. Idez funt tantüm rerum creabilium ; érgo

datur in Deo aliud increatum , cujus Effentia

hiIOföp]jo

non refertur ad ipfa creabilia extrinfeca.

4. Si

m utigef

Deus effet cumulus perfecionum , tunc idem

i vocdban

effet ac omnes mundi poffibiles in effe intentio-

nali; fedhoc nonpoteft dici; ergo. Min.prob.

Talis fententia videtur habere analogiam cum

& rb

fententia Spinofze & Sinenfium &c. confunde

J

CODtIDe

J

:

tium Déum cum ipfíà natura.

i

Don po

|

!

RESPONDEO. c. Maj. n. Min.

Ad 1. d/iPc.

Jeus eftt

a

Idez ille non pertinent ad Effentiam Divi-

Haud

ergo hi

nam formaliter.tr. phyficé &realiter. n

quidan;

dubié Deus dicit mentem quandam perfe&iffi-

i &nr

mam, feu potentiam cognofcitivam & volitivam,

nis ac B

in quareperiuntur omnes virtutes rationali menti

convenientes v. gr. juftitia, fapientia &c. ; fed

?s bezi(olä;?i

0

j

preter iftas virtutes dantur etiam perfectiones

Cualit

:

omnium poffibilium realiter & idealiter idendifi-

cate cum hac mente.

X

xifla ;

f

d 92. c. a. n. c, & paritatem.

Difpatitas

[Lere, t

pollbu

eft; quia cognitiones funt ab anima"feparabi-

les; adeoque etiam idez cognofcibilium fünt

in nobis tantüm accidens: écontra Deus ficut

Mi

j

J beol. Scbol. Tratt.I

D

D

non

DISPUTATIO II.

so

jyin

non recipit novam cognitionem , ita nec novam

u '

ideam ; adeoque omnia cognofcibilia identifi-

cantur cum Deo ,. & ficut anima juxta Philofo-

(d l

phum cognofcendó quodammodo fi? omnia, ita

! fugr

Deus effentialiter omnia cognofcendó neceffa-

m 1

rió e/? omnia in effe ideali.

ia

d 3:;6. 8, dift. c.

É

rgo datur aliud forma-

liter. tr. realiter aliud. n.

Ut enim dictum eft,

g

inDeo potentia cognofcitiva cum fuis virtutibus

ylit, 0

! D

formaliter eft aliud , quàm univerfitas poflfibi-

lium cognita, quamvis realiter idem fint.

Áne u

u

fur Db

ZAd 4. dift. Maj. Deusinadequaté fecundüm

d

unum genus perfe&ionum fpe&tatus idem effet

fsu

ac omnes mundi pofüibiles in effe intentionali

finu a

fumpti. c. adzquaté fecundüm omne genus per-

Deus enim adequaté

p

fectionum fpectatus. n.

]

conftituitur ex potentia cognofcitiva cum aliis

fs

[pe Ti

attributis, & ex ipfo obje&to cognito, quod in

effe quidditativo nihil eft aliud quàm omnis.

Drts

OsngicrrUR 2.

Si Effentia Dei phyficé

Aict

confiderata confifteret in. omnibus perfeCtioni-

uríun,

AUE

bus poflibilibus, tunc etiam confifteret in ipfis

predicatis relativis , qua dantur in Deo, nimi-

ET

rum in relatione Paternitatis , Filiationis , & Spi-

lisoy

rationis ; hoc non poteft dici; ergo.

Min.prob.

EFFüO h

Si confifteret in his przdicatis relativis , tunc

i*;.»ztiva &ij

Effentia Divina effet triplex ac multiplex ; fed

W C Qu

hoc eft erroneum 5 ergo.

Min. patet. ;

quia

UuT

[

alioquin etiam Deus effet multiplex.

Maj. prob,

W

i

üinbr

"

'Tres ille relationes funt reglitc—;r inter fe diftin-

RE d

G ergo.

Mdb

RESPONDEO.

Dift. Maj. Conü&äret in

jne

ï;

nia, [

tivé

predicatis relativis ad intra abfoluté & rela

Y

.ad

,

DE ESSENTIA DELIL.

S1

dnecl N

, ad ipfum effe à fe, omnibus Perfonis Divinis

commune fpectatis. c. relativé ad invicem fpe-

&at1s.

Verum enim eft, natura Divina rea-

Omma

)i

liter eft Pater, & Filius , & Spiritus SánGtuss

ndi ts

Q

| eft Paternitas, F iliatio, & Spiratio.

Attamen

illg- £res rc;auones, quamws identificate cum

ld Idf

Effentia Divina, non multiplicant ipfam Effen-

IldlC hum d

tiam feu Naturam Divinam; & quomodo id fieri

ls Virtufj

poffit, oftendetur in fequæntxbus queftionibus,

ftas poft

IJpoq:er.

iliud non eft de Effentia Dei,

It

fine quo datur Deus; atqui fine Filiatione da-

ecundi

tur Deus ; $; ergo.

Min. prob.

Sine Filiatione

dem eff

datur Deus Pater; ergo,

entiona

REsPONDEO, dift. Maj.

Illud non eft de

JeQUs p

EffeniiaDei, fine quo datur Deus Zrinus. c. fíne

| dequi

quo tantum datur Deus Unus. n.

Cüm Deus fit

i cum j

Trinus , ipfa natura Divina 1ntelhg1 non poteft

0 quii

fine Trinitate perfonarum.

T

Dicks 3.

In SS. Trinitate Pater commu-

hicat Filio tatam Realitatem

Naturam ac Effen-

Jei pj

perfei

tiam fuam, nempe naturam Dei

fed Pater non

eret m

communicat Filio relationem Paternitatis ;

. ergo

De0,:

telatio Paternitatis non eft de Effentia Dei,

Pater communie

wii, d

KEsPONDEO. dift. Maj.

MM w

cat Filio naturam quoad praedicata abfoluta &

F1VIs,

relativa ad ipfum effe à fe, tribus perfoms com-

mune c. quoad prædlcam ad invicem. n.

Di«

iplex; !

itti

, quod in natura Divina przter pradicata ab-

Mi

foluta dentur etiam tres relationes perfonarum,

eft

quz preter effe relativum ad invicem habent et-

iam effe relativum ad predicata tribus perfonis

onf firt

communia, ac potiflfimum ad effe à fe, quod eft

omnibusPerfonalitatibusDivinis commune. Quia

&re M

D2

autem

L

l

52

DISPUTATIO iL

, Trüt

autem hoc effe relativum ad przedicata commu-

gDinn

nia eft commune tribus perfonis, ideo tres per-

ad Naturam Divinam.

jgspo

fonalitates perunent

'Ires Perfone funt

ficut. tres Formalita-

atl

que bhabent

m

tes Scotiftice in una mnatura,

2)

ünam exiftentiam inter fe , & ob hoc unum

Jf

funt; fed tamen a&u diverfz inter fe ob di-

iurait

verfam formalitatem ; eodem enim modo con:

ibetopl

tingit, ut cumulus perfe&ionum contineat in fe

muitatos

tres rela&iones nempe emanationis feu fotentie,

d du

H tres formalitates funt

cognitionis & amoris.

m [

diverfe inter fe, quia habent oppofitionem in-

Dimt;

ter fe objetiosm 5 ita ut unum fit objectum alte«

rius, & ob hanc ipfam diverfitatem fpecialem

10

l

vocantur à Theologis realiter diverfe, quamvis

Pt

ï

|

xe*;azivä ad unam afeitatem nature idem fint^

0s a

ï

OsjprcrruR 3. DeEffentiaDei eft feecun-

itoys

05 Ri

ditas a&tualis ad intra; fed hec feecunditas eft

formaliter Trinitas perfonarum 3 ergo Trinitas

perttuni

rfonarum eft de Effentia Dei formaliter.

(4, Ul

pe

RrzsPONDEO.tr.Maj. n. Min.veldift. Hwc

W; WMI

fecunditas ad intra, in quantum refertur ad alia

MLIT

|

'

przedicata relativa ad invicem , eft formaliter

li

P

'[rinitas. c. in quantum refertur ad alia przdi-

2

UT

T

cata abfoluta feu ad cumulum perfectionum, &

g

afeitatem. n.

Nam tres perfonalitates relativé

j

fT

ad unam fuam afeitatem in natura idem funt.

u

qI'al

ii f

Os]ICITUR 4.

l

idquid eft aliqua per-

Q

E

ffentiam Divinam for-

fe&io fimplex conftitui

m

malitey ; fedtres relationes Perfonalitatum funt

"I qum

perfe&iones fimplices ; ergo conftituunt Effen-

nes

TUl )

tiam divinam formaliter ; Atqui tres relatio

un

! mïmahter

L]

DE ESSENTIA DETI.

53

funt Trinitas.

Ergo Trinitas conftituit Effen-

tiam Divinam formaliter.

1 Dirit,

— POf

REsPONDEO. dift. Maj. Quidquid eft ali-

qUE pj

qua perfectio fimplex conftitüit Kffentiam Divi-

) A0C Q

nam, in quantum refertur;ad cumulum perfe-

&t fe oj

Cionum & afeitatem. c. in quantum refpicit a-

liam relationem feu effe relativum, quod fecum

DOney y

habetoppofitionem obje&ivam. n. "IresPerfo,

fet tj

nalitates in quantum non comparantur inter fe,

Litates f

fed cum cumulo perfe&tionum, fic in eodem cu-

tionemi

mulo füb una Exiftentia conítituunt Effentiam

um at

Divinam ;

inquantum autem comparantur ad

fpeciler

invicem, fic jam apparet earum diverfitas, &

$ Quamy

quidem oppofitio objectiva mutua, qua unum

réfertur ad aliud tanquam fuumterminum. sco-

jem finfi

TUS & alii refpondent, negandó, quod tres re-

: eft fom

lationes Perfonalitatum fint perfe&tiones fimpli-

Cunditis:

ces; fed nos fequimur communem notionem

tpo Tri;

perfectionis, quam tradit S. Anfelmus Monolog.

naliter,

C.4., & Alii plerumque, qui id vocant perfettio-

elditt, /

men, quod eft melius non ibfó, hoc eft, quod eft me-

Fertur d

lius quam ejus negatio.

Ceeterum noftra refponfio,

(E fomi

quod in Perfonalitatibus Divinis dentur duo effe

d alia t

relativas unum, quo Perfonalitas una refertur

Ytionu,

ad alias Perfonalitates ; , alterum , quo refertur

ates f

ad Naturam Divinam, eft D. Thome in r. Sent.

jem fl

dift.2..9,1.3. 4 ad.d.-

Textus refertur in Refp.

[

ad object. fequentem.

t a

Divinat

Osjgrerrum s. [dentitas realis Eiï'entiæ

Divine cum tribus Perfonis eft formaliter ipfa

alittt

ituun l

1

Trinitas; fed illa identitas cum tribus Perfonis

eft formaliter de Effentia Dei ; ergo etiam ipfa

tj l'elaUF',:

Ti-

D 3

54

DISPUTATIO II

Tfihitas eft formaliter de/EH'Entia Dei. Min.

patet, quia illa identitas eft aliqua perfectio.

A); Mf i

RrzsPowNpEÉo. dift. Maj. Identitas realis

Effentie Divine cut tribus Perfonis comparatis

QrAN

inter fe eft formaliter lrinitas. c. comparatis ad

cumulum perfe&ionum. n. Senfus patet ex di-

! petïe*

g «

&is. Refponfio eft D. Thomz in r. Sent. dift. 2.

q.I. 3.4. ad r. ubi ait ; Proprietas perfonalis eft

MT

if

idem ve quod E[fentia Divina , f[ed differens vatione,

Poteft dupliviter confiderari velatio in divinis 5 *vel per

teriil

comparationem ad Effentiam , & fic efl ratio tantim ;

gt

vel per comparationem ad illud , quod rejertur. — Per

fefimstt

comparationem relationis ad fuum correlatioum oppofitum

a p

diftinquuntur perfone , & mon per comparationem vela-

Eu

tionis ad Effentiam.

Vide quefl. 4. Refp. ad objea.

du «t

I3, & 15. & ad Dices, object. 15.

i, n

Os[rcrTUR 6. Paternitas (idem dic de

Wl

fenter d

xaliis relationibus Perfonalitatum). faitem eft de

Effentia Patris ; fed Effentia Patris eft Deitas

guttnu

h]

feu Effentia communis tribus perfonis 5 ergo

um li

etiam Paternitas eft formaliter Effentia commu-

ao

nis tribus perfonis.

Effentia

tleprh

RrsPoNDEO. c. Maj. dift. Min,

! ln

Patris eft Deitas comparata ad cumulum infini-

E

?

[

t

tum perfe&ionum. c. comparata ad relationem

f€L ipfum 1

Filiationis vel Spirationis. n,. Quatenus Paterni-

Ht

tas femetipfam confiderat in ordine ad Filiatio-

"s ts

|

nem, eatenus fe non refert ad cumulum perfe-

"A D

€ionum, ideo fub diverfo refpe&u eft de Effen-

tu for-

( j

r

?

tia Deitatis Paternitas; & füb alio refpeü

ul

IT

qmali, q

i

uiin Deo eft realis, eadem Pate

xwlm] IOI

-r,n;i,tas

non eft de Effentia Deitatis,

"Uter

QU £.

]

*

DE ESSENTIA ADEI.

25

z

: Dei. '

QUJESTIO IL -

Derfeg

lts

es Creaturarum com*z'näam*w in

An perfeäïian

l Comye

JDeo fomalzï!er ?

COTpapa

5 Date

T

NOTANDUM I. Senfum (f;ilæ&ionis effe, an

perfectiones creaturarum v.gr. color, in-

L.Sent dj

J Pef/wzalzfr

teger concentus , integra fpecies hujus mundi

fenfibilis, modo fimillimo, univoco, &perfe-

[//7/j Wlläf

ET

&iffimé eodem, excepta folaindividuatione, ma-

terialitate, & finitudine feu imperfeCtione ac li-

';zz/zb lais

W p

mitatione, reperiatur in Deo 5 an veró hz per-

fe&iones tantüm contineantur in Deo modo quo-

UI

dam perfeCctiore non autem confimili , feu ut

It v

alii loquuntur , eminentialiter.

Sic illi Authores

. at ob

dicunt colorem eminenter contineri in fole vel

dem dit:

luce , in quantum fol eft caufa coloris, licét

ipfe fol non fit coloratus.

Sic etiam anima emi-

atem ef'

s elt D

l

J

!

nenter dicitur continere perfeCtiones fuarum co-

gnitionum aut volitionum ceterorumque a-

Onis ; &

&uum, licét in anima non prazexiftant formali-

ntia COtE

ter volitio, . cognitio &c.

Vel etiam quaeritur,

an hz perfectiones contineantur in Deo virtuali-

n H

ter, ficut planta continetur in grano feminis,

ulüm E

quod habet folam virtutem producendi plantam,

] relitit

licét ipfum granum non fit aliquid eminentius ac

omus Pitr

perfe&tius plantàá.

Vel denique , an he perfe-

» ad t

&iones contineantur in Deo formaliter - eminenter,

quiom p

