e. ac?.

EEH«

TA

y Jimplic: 1-—1.-m. 10.

"7/88

tur incipiens &c;

, Ipfe ut velimus, opera

M

üp

, Ut ergo velimus, fine nobis

þop eratur. de grï,

» €9 lib. arb. n. 33.

us

» Preceditenimbo

na voluntas hominis mul-

Utrumque

grauæ J

, tà Dei dona, fed hon omnia &c.

t

ollit

» legitur in fan&tis eloquiis. —.Et mifericordia ejus

» preveniet me, & mifericordia ejus fubféquetur me.

l ettaf

I

» Nolentem prevenit, ut velit, volentem fub-

PUL

» fequitur, ne fruftra velit. —Encb. c. 32...

t110

r u

, Ubi quidem operamur & nos , fed illo o-

N qu

, perante cooperamur, quia mifericordia ejus

T

Prevenit autem, ut fanemur,

Vg

» prevenit nos.

türinitUs

»

quin & fubfequitur, ut etiam fanati vegetemur

&c. Utrumque enim fcriptum eft, Mifericor-

honeu

Jom QU

?

dia &c. de mat. 9 gr. n. 35.

.

, Et quis &c. nifi ille, qui

preparat volLlhta-

)! 24-

n etif

tem, & cooperando perficit, quod operando

»

incipit? quoniam ipfe ut velimus operaturin-

m co0

nj

»

cipiens, qui volentibus cooperatur perficiens

2

&c,. Ut ergo velimus, fine nobis operatur;

fiilenim N

cum autem volumus, & fic volumus , ut facia-

(f

NI

2

2

mus nobiscum cooperatur. de gr. C9 lib. arb.

d ahqmd

n. 33"/

, Aliter enim Deus p

reftat, ut velimus, ali-

Wt t

ter, quod vol

uerimus.

Ut velimus enim , &

o

5 (üum voluit e

ffe, & noftrum &c.

Quod qu-

imofr

, tem voluerimus , folus preftat, id eft, poffe

IO.

, beneagere. ad Simplic. l. 1. m.

h

à

, Nec gratia Dei fola, nec i

j

u

:pfe folus. de gr.

i.e'rm

n | tg" lz'b: &rb. n. '12.

H

ET PRÉDÉSTINATIONE.

$35

!'25 72.20

T. i

. , Et Dei donum Neiïi; & liberum arbitrium.

',,7iiïiï'e &I'Divini amoris, &

p f

tis. in Pf. 118. Serm. 23.

proprie voluntga

!

'HIUF. dg gr'

, Nafci per Chriftum volun

tatis eft, & grä—a

»

tig. in Xoan. Tra&t. 3. n. 12.

m

, Cumadjuvare nos vult Deus, nec ingratus

Q lJe

eftgrati (necparcus, necquidgiam ejusmodi)

Ptl

2

nec tollit liberum arbitrium, qui enim adjuva-

Wt w

»

tur, etiam per fe ipfum aliquid agit. in Df. 78.

enten i

»

1. I2.

n

fddi

ll 0

45 91 HOn eH'eS operator , ille non effet coo-

2

perator. Serm. 156. n. 1r.

OY s

» Non quia hoc fine voluntate noftra agi-

nemr,

» tur, fed quia voluntas non implet, quod agit,

Vetétemm

»

nifi divinitus adjuvetur. de perf. jufl. n. 40.

, Niferiy

, Ergoneut perveniamus ad adjutorium Dei,

?)

ad Deum curritur fin

l

e adjutorio Dei ? de gr.

tat volm

Cbr. n. 24.

» Non enim adjutor eft ille

doyuu

, fi nihil agatis,

optritt

»

nonenim cooperator eft ille,

r perficien

i

»

ni. Serm. 156. n. 13.

.f1 nihil operami-

; opetz

» Si enim &c. Rurfus fi tu ipfe tua volunta-

l, t face;

tenihilageres, non vocaretur adjutor, adjutof

»

enim.aliquid agentem adjuvat.

g

in. .Pf. 143.

,, 7". 6.

ve fnt

» Nec adjuvari poteft, nifi qui etiatn aliquid

a;

Js

jl

b

)

fponte conatur. . de pec. mer. l. 9. c. 5.

T

;

» Agnofce, quid pofcas, agnofce, quid con-

» fitearis, quando dicis: adjutor meus efto, ne

d.

» derelinquas me.

Adjutorem utique invocas

s 4

» Deum : nemo adjuvatur, fi ab illo nihil aga-

:

» QUr. Serm. 156. &. 21.

)

Er

L14

591

536

DE GRATIA.

:

, g

?WPOSI T

» Si ergo Deus eft, qui operatur in nobis ,

,üecefïaria :

»

quare dictum eft, veftram ipforum falutem.

apui :

p

operamini ?. quia fic in nobis operatur , ut &

jeat

»

nos operemur.

Adjutor meus efto, defignat,.

»

& fe operatorem, quiinvocat adjutorem. Serm.

A

TPOSIT

»

15 03

, Ai

, Hominis autem bonüm proþofïfum adju-

, Àlizat

»

vat quidem fübfequens gratia, fed nec ipfum

; ibund

»

iye, &t

". 22,

effet, nifi precederet gratia. — ad Bonif. . 2.

: I

Limo db

qjd Det

». Gratiam dieunt adjuvare uniuscujusque

»

bonum propofitum.. .Hoc fine fcrupulo acci-

tma2do,

cvires

peretur Catholicé di&um, fi non in bono pro-

»

pofito meritum ponerent, cui merces fecun-.

Teimmed

totoland

»

dum debitum, non fecundum gratiam reddere-

»

tur, fed intelligerent, & confiterentur, etiam

immem d

»

ipfum bonura propofitum, quod confequens

mdentia :

2

adjuvat gratia, non effe potuiffe in homine, fi

tiüne d

»

non praecederet gratia, /. 4. ". 13.

ïüu; prata

A

» Cum ergo fides impetrat juftificationem,

M

ficut unicuique Deus partitus eft etiam ipfius

»

ménfuram fidei; non gratiam Dei aliquid praz-

QUibüSdam!

AUm ii

»

cedit humani , fed ipfa gratia meretur augeri,

»

ut aucta mereatur perfici , comitante non du-

dl

»

cente ,

pedifequa non previa voluntate.

QW Omn

2

". IO.

"Ulimeny

..* Ab hoc verbo facile tranfirem, nifi me li-

"od

"ls ln

» ber ille, cui refpondi , ubi omnino nullam di-

» Cit Dei gratiam , nifi naturam noftram cum li-

» bero arbitrio, de ipfius Pelagii fenfu folicitum

fiune;e d

" Paoro-

" r?dQeret. de geft. Pel. n. 41.

*Quod t

Qd .

ET PRJZDESTINATIONE.

532

i

TU («

Pnaorosrrpo IX. G

Gratia ad-falutem abfo-

luté neceffaria concedit

ur ómnibu

m

(

Y

$, -quamvis

cum ea gratia aliqui obtineant

l €f1gna

non obtineant falutem,

» alii fug culpa

T d

PRoPosrrTrO X. Dantur diverfà gratiarum

Áhm

genera. . Aliquie gratig funt generales, & ordi-

d 1

li

nari&. Alie autem funt ext

*

raordinarie, parti-

culares, abundantes, magn

&, plenz,

!l

congrus,

perfettive, Sele&tw, fortes,

fortiffims, poten-

tes &c. imó etiam inter grat

ias Dei numeran-

SCUjUSQQ

lo acti-

dum, quód Deus temperet

poteftatem doemo-

nis in tentando , ne ejus te

ntationes excedant

QO pro-

s fenune

moraliter vires hominis, &

quod Deus five.me-

diaté, five immediaté immittat bonam cogitatio-

Vteddere

, tD

nem ad poftulandum auxilium gratie divinz ; &

quod hominem donet lumine rationis, quod in

tonfequa

hac providentia à Deo confertur, & conferva-

1 honiy,

tur in ordine ad finem füpernaturalem. Hoc tri-

plex genus

gratic falvat omnes difficultates in

hac materia

.

fetinna

ethm

il

licuid

u

» Quibusdam gratia eft utilis ad poenitendum,

r duf

» quibusdam inutilis ob refiftentiam &c.

quaft.

» 24. in. Exod.

o Don

|

volum

» Quod omnes homines poffunt, fi velint,

» Don exifüment novi heretici Pelagiani fecun-

, dum eos effe di&um. Verum eft enim omni-

)

fif

» 10, omnes homines hocpoffe velint, fed prz-

pui?

» Paratur voluntas à Domino, & tantum auge-

ram u

» trmunere charitatis, ut poffint.

Retr. l. 1.

f

ol

,) Ca IO.

» Quod acceptaper baptismum gratia omnes

PROPO

)

» ba-

!

XETP]

1

538

—4.5E GR'AT"I A,

fcit

zad falutem-p'e*rtinent,?pgügnt,

h

, baptizati &c. qu

n ^

D)

; & debeant, fi &c. voluerint adimplere. $ym.

J

gv

ific. L. fub. fin.

5 Aura

uod.non ita intelligendum eft

, quafi tan«

Yon pel'

T

, tummodo tales adju

vet, cümadjuvetetiam non

Retr. l. 1. 0. 13.

pose

, tales, ut fint tales.

d di&um eft : Mi-

»

In omnibus implet, quo

.'Eäh &0, Q

in Pf. 58. Serm. 2.

s Jéricordia ejus. prarveniet fs

n. YT.

"

«n dela

]

, Fons communis eft. Serm. 317-f.. 4.

3*

uis enim Catholicus dicat, quod nos di-

'atia (i

m adjutorium

"Iu

T

»

cere jactitant, Spiritum Sanétu

ä

virtutis in veteri teüamentov non fuiíffe ? ad

iqueim

::

g

1

ifibic:

»

Bonif. 1. 3. n. 6.

& hic adjuvat ,

$7)

, Imo veroó & hic fovet ,

b)

|

f il

. & hic. neceffaria fubminifcrat. in Pfal».,ggw.

»

n. 27.

:z:& duxil

, N

usquam tibi deeft, tu illi noli deeffe , tu

Tf6S Ut

tibi noli deeffe.

Incipit enim tibi dicere Deus:

»

:

ibit

AtC

, tü non potes

? quare ille poteft ? quare alter

?

, potuit? in Pf. 119.

n. S.

ifb

eh-

magnisque largitur. Epift.

a

m

» Quam pufillis,

s t91. . 1.

us per Chriftum datur pu

j]

T0

epifl. 190. n. 3.

.

jïllis ,

0[1

, & magnis.

datur pufillis, &

, Inimici gratie Dei , que

lm e

, magnis. ad Bonif.l. 1. n. 2.

1]

Q

boni fimus, ac-

, Pertinet ergo ad nos; ut

At vell

, cipere, & habere, quod dat, qui de fuo bonus

M

193.8. I3.

[

» eft. Epif?.

Qten

»

uia & ip

fas vires, quantas hic habere nos

b qto

»

competit, ipfe fubminiftrat certant

ibus, quem

H

, togamus. Op. imp. L. 6. c. 15..

dtim

homini-

oü(cn, Ic

, Conqueritur egim Deus fipe de

?

us

ET PRJEDESTINATIÓONE.

sl

539

C lr

, bus, ficut per innumerabiles apparet Scri-

Jfe Syn

» pturarum locos, quod nolint credere s

, FeCté Vivere. de div. quaft. l. 1. qu. 3. m. 1 5

tsq 1

Vf ts

» NOD permifit ullum m

fet

UR

*

ortalium excufare fe

Sl

j &&m Pf 1B-n. *

» Opus eft, ut habeas, unde Vid,ea'ä, qüod ti-

tl M.

J a

, bi nunquam recedit, opus eft, ut non rece-

» das ab eo, qui nunquam recedit ; opus eft, ut

, tu non deferas ,

7' n' 4-

& non deferis. n Jfoan. tratt.

,7 2. 71' 80

100 005 d

, Gratia quippe adjuvat,

Vfütorin

ut legis (iuisque fit

ülfe? al

, fa&tor. de gr. & lib. arb. m. 94.

» Neque imperaret hoc Deus, ut faceremus,

» i impoffibile judicaret, ut hoc ab homine fie-

At

1

» teCec r Pr s6 -u

Lj g

, Adeft ille, qui prebuit exemplum, ut pra

» beat & auxilium. . Jubet, ut facias, fed ipfe

dedfe, t

» dat vires, ut quod jubet, implere poflis. Serm.

jcereDur

quite di

» 32. C. 9.

» Dubitare non poffüm, nec Deum aliquid

» impoflibile homini precepiffe, nec Deo ad o-

i. D

:

J

1

» pitulandum, & adjuvandum , quo fiat, quod

p

» Jubet, impoffibile aliquid effe. de pecc. mer.

,) I2.n

pii;

.5 Aurum etfi volueris, forté non habebis,

» Deum cum volueris, habebis, quia & an-

fmis

» tequam velles, venit ad te &c.. n

Pf 32. Seru.

5

(o bt

» 3. 1. 16.

f

» Utautem non cadat paries, Dominus fu-

hu

» fcipiet; quoniam qui dat poteftatem tentatori,

u d

» ipfe tentato praebet mifericordiam: ad men-

» iuram enim permittitur tentare Diabolus. . in

" homäï

» Pf 67.m. 10.

3 NI'

jJ

540

GDEGGRATEA,

Qp d

, Nihil tentatiohis accedet ultra vires duas.

J

j

. fl

,in Pf-94.n. 9. -

j

m

gll

»

Übique pre

fens eft omhnibus &c*.l ubique

gj d

reíto eft. Serm. 4. c. 6.

!

!,p

« Q TO

. O Medicinam omnibus confulemtem &c.

J

ic li

, quis fibi effe claufum regnu

m q"coelo;'umv putet.

:

«t non

»

de Z4gon. Cbr. c. 1.

f12, Q

» Qui curavit facere te, non curat reficere

wïä

imaco

»

te?. in Pf.345. 1. 13.

1?3[13, ut Ji

, Non enim fecit, & deferit. im Pal 26,

46- I!

MI

J

J$

Deus autem dare.vult, fed non dat nifi pe-

|

»

tenti, ne det non capienti.

in Pfal. 102.

teDera

n

IO,'^

oD

»

ï

, Et petere, & querere; &

pulfare ille con-

ii ho

X

»

cedit; qui ut hzc faciamus, jubet. ad Simpl. l.

»

I.qu. 2.

4t5, C0

, Eo ipfo

; quod &rmiffime creditur, Deum

", &

dU

juftum, & bonum impoffibilia non potuiffe

ml

precipere,

hinc admonemur, & in facilibus,

t qu

T

2

quid agamus ,

& in difficilibus quid petamus.

)

de nat. €9 gr. 83.-

An j

, Et ilinc gratias agan

t, quod aliquid fine

itynef

difficultate fecerint &c. Et ubi difficultatem

dQ q

)

aliquam fentiunt, fideliffimis , & perfeveran-

uab]

]lo

Wi

tiffimis precibus, & mifericordie promptis o-

i

peribus facilitatem à Domino impetrare perfi-

|

ftant. n. 82.

»

of

, Nonigitur Deus

impoffibilia jubet, fed ju-

Wlven

, bendo admonet, & facere, quod poflis, & pe-

J

Q

, tere quod non poffis. ". 5o.

QUMT

, Conetur ergo anima &c. & dum conatur ,

L3)

g»

pofcat auxilium. c. 1 5

m

"

,NOn

ET PRZEDESTINATIONE. 541

iif

, Non enim confidendum eft de noftris vi-

»

ribus, fed oratio à

d

) &C. Ubiqw

J

'ungendg conatibus. de

»

Conjug. adult. l. 9. n. 13.

fülentes l

» Qui ergo fecit, antequam rogareturidäfe-

»

ret, cum rogatur? in Pf. 26. c. .

e Otum.putet,

, Nec aliquam ob caufam Scriptura comme-

M m

»

morat non effe gravia divina precepta , nifi

»

ut anima, quz illa gravia fentit, intelligat, fe

»

h Dj

nondum accepiffe vires &c. & oret gemitu vo-

»

luntatis, ut im

quft. n. 21.

petret dongm facilitatis. d? perf.

üat nj

» Quibus etiam in ipfa ignorantia, & diffi-

il 1ot,

»

cultate liberam voluntatem

petendi, queren-

2

di, & conandi non abftulit.

t lo

de lib. arb. 1. 3.

»

n. 58.

ü Simpl. l

» Ad hoc enim valet, quod fcriptam k(lefc, fi

»

volueris, confervabis mandata, ut homo, qui

itir, Dut

»

voluerit, & non potuerit, nondum fe plene

n p

»

i f

velle cognofcat, & oret, ut habeat tantam vo-

luntatem, quanta füfficit ad implenda mandata;

jd peim

de gr. &j lib. arb. n. 31.

» Non jubet Deus , quod fciret non poffe

|digitf

»

ab homine fieri, quis hoc nefciat, fed ideo ju-

Qifci

|

|

»

bet aliqua, que non poffumus, ut noverimus,

n

quid ab illo. petere debeamus, ipfa eft enim

| prompt

?

Ef

l

ä

f

fides, quz orando impetrat, quod lex imperat.

z

yetrit)

no 32-

.

, Hsc eft fidei fanitas, quz nos facit quzre-

'ubg[, fed;

re, ut inveniamus, petere, ut accipiamus, pul-

POHB, &Pl

are, ut aperiatur nobis.

Contra iftam qui

j

difputat , contra fe ipfum claudit oftium mife-

:

n

L

ricordie Dei. depc-f. juft. c. 19.

N

» Nec tamen c:gm'ea gravia fentit; defpef

!

» fan-

p

342

DE GRATIA,

, do frangetur, fed ad querendum, petendum,

9 No[] POfl

» pulfandum cogatur. c. IO.

ï)"Hoc qute

mortali vita libero

, Hoc enim reftat in ifta

í futurum'

»

arbitrio, non ut impleat homo juftitiam cum

w'ffant, fl (

»

voluerit, fed ut fe fupplici pietate convertat

;nolebdt

»

ad eum, cujus dono poffit eam implere. de div.

h

(mili

»

quejL. 1. x. qu. 1. n. Y4.

Ald ]

elt

-

» Jam vero ut per

feverent in eo, quod effe

lrl erg

»

ceperunt, etiam pro fe ipfis orent üdelgs. E-

d e

»

pifl. 2317. n. Y4.-

asfera,

, Adeamus ergo cum

fiducia /ad thronum

(s nf

2

ratiz, ut mifericordiam confequamur, & gra-

3 0pert

)»

tiam inveniamus in auxilio opportuno. Hebr.

Áite elfe

IV. 16.

»2

htfici

» Ut nemo de fe defperet, qui fuerit ma-

inc leet

»

gnis peccatis involutus, & magnis fceleribus

12 Dlas

)

irretitus.

Serm. 278. n. 1.

thufüm

; Qüidquid enim feceris, queecunque pecca-

d id

»

veris, adhuc in vita es, unde te Deus omni-

TU

»

no, fi fanari nollet, auferret. —Serm. | 351.

iutiue

»

n- 12'

"i bl

: judicii &c. non-

,.Nondum venit tempus

t nl

»

dum finita eft via, nondum claufus dies &c.

non defperetur. Serm. 17. ". 5.

ge Qon ]

2

fenfufn. Ea

l

, Deditillum Deus inreprobum

N'ullam el

eít czecitas mentis, in eam quisque datus fuerit,

»

i

4D0n

»

ab interiore Dei luce fecludit

r; fed nondum

lo

»

penitus cum in hac vita eft. m P/al. 6.n. 8

1

, Ecce deferit peccatorem : ergo defperatio

»]

Bb2 abfic.

Non ergo defpéret nix , non de-

rb

V u

, fperet nebula, non defperet chryftallum. 8

L]

V titet

» Df 147. ". 26.

; Non

E

*Wegm

ET PRJDESTINATIONE.

543

» tl

E

, Non poterant credere. in

, T. $.

ïoan. Tiatt, c3

lvj

[

»

Hoc aütemPropheta prædixit, quia Deuä

TU

AE t

» hoc futurum effe prefcivit; quare autem non

» poterant, fi à me

quzratur , cito refpondeo ,

Doler dj

» quia nolebant.

» In fimilitudine duorum hominu

m pofite

€0, quid

» lint, id eft, jufti, & injufti.

Con. 4ddün. c. 26;

I fide

» Mala ergo arbor fru&us bonos facere non

» poteft, fed ex mala fieri bona

d türonm

, fructus ferat. -

poteft, utbonos

Qur a

» Quia nifi quisque voluntatem mutaVerit,

uo, B

» bonum Operari non poffet; quod in noftra

» poteftate effe pofitum

» alio loco docet, ubi

» ait : 2dut facite arborem bonam &c.

a n m

ts r

» Hinc licet advertere, etiam ipfis Judeis,

» quorum blasphemiam Dominus arguit, non

u p

» fuiffe claufum corrigendi fe, & penitendi lo-

» cum, quód idem Dominus in ea ipfa reprehen-

e Deut r

d. Y

, lione aitillis : aut facite arborem bonam &c.

» Quod utique nulla ratione diceretur eis, fipro-

ii & d

» pter illam blasphemiam jam commutare ani-

(it

, mum in melius, & recte fa&orum fru&us ge-

fs

» herare non poflfent.

Exp. intb. Ep. Rom.

» n- 22-

m fenlin

» Nullam effe animam, quamvis perverfam;

je dats i

Ó

j

» Quz& tamen ullo modo ratiocinari poteft, in

od

» Cujus confcientia non lo

quatur De'UVS. de Serm.

Jf

» Dom. in Mon. 2. n. 32.

11 O de[ph

» ln veritate comperi , quia non eft per-

cuig, P

» :onarum acceptor Deus, fed in omni gen-

hyyü&h1 '

» te, qui timet eum, & o

peratur juüitiam , ac-

» ?egtus eiï: .ill;. at X 34-

4

jj

DE GRATIA,

344.

il

Ms

, 9uper omnes defcenditSermo Dei de ce-

u

j

)

Serm. 4.

j

, lo &c. irrigat bonos , & malos.

fj

22

Vn. 30-

,,, Ànima &c.

facultatem habet , ut adjuvan-

J COglt

35

te Creatore fe ipfam excolat, & pio ftudio

od

poffit omnes acquirere , &

apere virtutes,

j d

nte, & ab igno-

25

perquas & à difficultate crucia

Non enim an-

:

J

j pit

pPl

rantia czcante liberetur &c.

ratid

teomne meritum boni operis parum eft acce-

a l

29

piffe naturale judicium &c. Quod fi agere

" p

'noluerit, peccati rea jure tenebitur , tanquam

fhc &

qu& non bene ufà fit ea facultate, quam acce-

d 001

pi. Quam

quam enim in difficultate, & igno-

rantia nata

fit, non tamen ad permanendum

inqo

9?

df

25

in eo, quo nata eft, aliqua neceffitate compri-

du f

25

mitur. de lib. arb. 1. 3. n. 56.

2:atiam, (

, Quse füunt munera, quo omnibus abun-

'&CI

, dant? &c.

ui folem fuum oriri facit fuper

uis non habet iftam

mb

,, bonos, & malos &c.

TE

35

mifericordiam Dei , primo.ut fit, ut difcerna-

tur à pecoribus, ut rationale fit animal, quod

a D

95

Qund

$5

poffit Deum intelligere; deinde frui ifta luce,

n fen

25

ere, pluvia &c. in Pf. 33. n. 7.

uit falvos Heriü

M

H

, Nec utique Deusinjuftenol

.j

(Jït,u

35

m

cum poffent falvi effe, fi vellent. Encb.

/

N

29

Co' 950 1

dl

, Cumapu

d. Dominum etiam illi fint inex-

35

cufabiles, quibus lex data non eft, neque au-

jmy VE] |

235

dito Evangelio dormierunt, quia per crea-

] Sed lpl

22

turam poterant cognofcere creqtorem. uj

A.

f

35

Evang. 1. 2. qu. 46.

95

uis enim fcripfit in- cordibus hominum

*

J

t

33

Deus? de qualege Apo-

Afj

' naturalem legem nifi

T

-

| ftolus

E'i' PRJEDESTINATIONKE.

345

t]u h

, ftolus ait: Cum enim gentes, que legem non haZänt,

(f Sfrm. |

,, naturaliter, que legis funt , faciunt, conte[Lante con-

25

Jiientia ipforum &c.

uapropterífi omnis ani-

ï; "t.üdjüvar.w

25

ma rationalis etiam cupiditate czcata, tamen

M fj

9?

cum cogitat, & ratiocinatur, quidquid in ea

RUT

25

ratiocinatione verum eft, noh ei tribuendum

ate,&abigno.

35

eft, fed ipfi lumini veritatis , à quo vel te-

Uur,

22

AU s.

nuiter pro fui capacitate illuftratur, &c. 5

, Gratia ejus illuminationem 5 juftificatio-

od ( qn

25

nemque noftram etiam intrinfecus Operatur

&c. de pecc..mer. l. 1. c. 9.

U? Gu

25

QUam at

, Hac enim gratia baptizatos qüoquekpar'.

te m

35

vulos fuo inferit corpori &c.

Sicut ergo il-

fanendum

25

le, in quo omnes vivificantur, preter quod

i QT

??

fe ad juftitiam exem

1

plum imitantibus prebuit,

P

dat etiam fui Spiritus occultiffimam fidelibus

nibus d

RD

25

gratiam

ri fictly

35

is &c.

, quam laïtentgm infundit, & parvu-

t habetit

, Cum benignitate utentibus eo " quod ac-

, dl

9?

ceperunt, adimplebit, atque cumulabit , quod

25

dedito .D'gä. C/?T?/i. lu Io no I.

3nimad i

frui a

, Quando autem non agunt, five omnino

25

non faciendo, five non ex charitate faciendo,

»5

xlülvode

orent, ut quod nondum habe

Vnt, gc"cipiant.

lo 5

35

de corr. & gr. . 4.

» Sedintereft, quibus articulis temporum,

l].h üüt I

35

vel celebratione Sacramentorum gratia ple-

22

nior, vel evidentior infundatur.

lib. 1.qu. 9.

h i

j p

» 9ed ipfa gratia meretur augeri. Epif/. 186.

Y

orem »

35

) 1O0.

» Ét tamen quamvis parva, & imperfe&a

; I

j

2

nhon deerat &c. de gr. & lib. arb. n. 33.

Mm

: )5 Et

l

D.«dmort Tratt. de De'o./

*

ji

546

DE GRATIA,

t

que

. , Et quis iftam etfi parväm/ dare öæperat

a, !

$2

charitatem, nifi ille, qui preparat volunta-

V

Va

((

?2

tem ?

vocat, Q

,

, Kantum gratic infunditur, quantum vale-

i

130

2

mus haurire.

Hier. in Sfovin. l. 1.

Mi

entiam &d.

»

, Quibusdam inutilis ob refift

,Dileria

25

non tamen per fe ipfam inutilis eft, fed fe-

,(ia qui

25

;Llndunl cor malum. ug.in Exod. Quaft. 24.

, Dit, uf

Bul

; Quamvis multi uno modo vocati fint, ta-

95

men quia non omnes uno modo affe&ti funt,

y I

illi foli fequuntur vocationem, qui ei capien-

at d

25

25

dereperiunturidonei. ad Sümplic L. 1. qu. 2.

n

fi. 19.

dperfca

?5

, Ut haberet in fide liberrimam, fortiffi-

i.

25

mam, perfeverantiffimam Voluntatem. de corr.

ope

22

& gr. n. 17.

- Q quor

» Llenjor, e

U. 2.

»

ft evidäntigr. ad Simplic. l. 1.

15, QUi

E

M

,, Evidentior , & clarior. de Spir. C lit

". 12.

^M i

25

|-Aimys,

, Gratia potentiore conver

fus. de þræd. SS.

". 40.

Aitüt j

»9

TC

$, EX quo

apparet, habere quosdam in ipfo

bl

ingenio

divinum naturaliter munus intelligen-

d gre

tur ad fidem, fi congrua fuis

m

!

95

tie; quo movean

B

Y

:Mïum

entibus vel audiant verba, vel ügpa con-

25

ípiciant. de don. perf. . 35.

n l

Nj

25

An forte illi, qui hoc modo vocati non

29

confentiunt , p

offent alio modo vocati ac-

Ri

dare fidei voluntatem ? illi enim ele-

,, commo

tl

m, qui

j 25.

» 0 'qïl.li congruenter vqcaci, illi aute

, Con-

ET PRE*DESTAIlNATIONE.'

547

t 5æ 1

» Congruebant, neque cohtemperabantur vo-

HU ol

» Cationi, non electi, quia non fecuti, quamvis

^; VOCati &c. Cujus autem miferetur, fic eum

» VOcat, quomodo fcit, eicongruere, ut vocan-

!

qIUantum u

]

]

» tem non refpuat.

ad Simpl. l. 1. qu. 9. n. 13.

fldentiam l

. Utrumque legitur in Sané&tis eloquiis, &

I lii

Bu

)

» mifericordia ejus preveniet me, & Mifericor-

Auf ( |

», dia ejus fübfequetur me.

Nolentem przve-

» hit, ut velit, volentem fü

bfgquitur , ne fru-

alfeti

» ftravelit. , Encbir. c. 3.

» Preparat a

li d cypia

djuvandam,/ & adjuvat präepa-

5» Iatam. ibid.

IMM

» Utincipiamus, dictum eft

, preveniet me,

» Ut perficiamus, dictum eft: íu

r

» 4d Bonif. l. 9. n. 2 x.

bfequetur me-.

kem, derm

»» Cooperando perficit, quod operando in;

Oi

» Cipit, quoniam ipfe ut velimus, operatur inci-

» piens, qui volentibus coo

» de gr. &9' lit. arb. m. 33.

peratur p ?rüciens.

TT

» Nifi ipfo excitante, atque adjuvante nom

fj

» poflumus. JDe pecc. mer, 1. 2. n. 31.

» Sicut gratia dividitur in operantem, & co-

» Operantem fecundum diverfos effectus ita et-

ydam ini

usintelli

2)

jam in prevenientem, & confequentem. 1.9.

-

25

d. 3- art. 3.

t

re] flgüa u

» Utrumque ad Generalem Dei gratiam per-

25

tinere. Retï. lu I- C- 24—. no 20

, Non fic accipiendum eft, ac fi pax ipfa, &

y voctit

?5

) vOCa

i

reconciliatio non pertineat ad Gratiam gene-

j

FE

ralem, fed quod fpe

$

jl n

22

6,25.

cialiter nomine gratie &c.

í

autem;

(

)

]

meg

Päo-»

!

y?

5498

pE GRATIA,

ucs

f

ia

,VVPROPWOWSITIO XI. Prædeffinatio eft Di-

V

i

jj d

fpofitio divina circa totam Seriem beneficio-

E

äwidetur

rum fupernaturalum prepa

"

ratorum, homini à

^

[ber

l

!

Deok.

*:

À

ä

u

PaRososrrro XIL D. Auguftinus profi-

1

: uf

L

1

j

tetur, circa predeftinaüonem fe anteriorum

Patrum fequi fententiam, & ex eorum textibus

M

conftat, illos docuiffe, quod predeftinatio ad

, tl

glqriam fiat dependenter à meril;is.

, 1500l

at

Pnoprosrrro XIIIL D. Auguftnus ipfe-

met in multis textibus declarat, fe admittere

, Qu

ff

pradeftinationem ad gloriam dependentem à

D

vurqie

prgeViüs meritis.

P urgue

Pnoposrrrio XIV. Räperiuntur tamen

j

etiam multi textus D. Auguftini, in quibus vide-

^m u

tur afferere predeftinationem ad gloriam inde-

(

&euone

pendentem à previfis meritis.

QUs ltc

PaOoPOS 1ITIO X V Omnibus confideratis$

V

n De

1. quod D. Auguftinus ftatuat, pre-

apparet ,

d fidem effe independentem ab

Fg,

defítinationem a

ullo humano merito.

9. Quod circai alteram

vt

A a

queftionem, an preedeftinatio ad gloriam fiat in-

us

dependenter à previfis meritis , habeat text

)

T

varios, predeftinationi gratuitze faventes, &

ol

Q

contrariantes : ita tamen, ut hi pofteriores tex-

UY

tus tantum fint intelligendi de parvulis nondum

lil

3. Hoc tamen obferva-

adeptis ufum rationis.

BI

relicet , quod tam in locis, ubi predeftinatio-

:

lil d

, 1

ET PRJEDESTINATIONE.

549

Bo j

ni gratuitee ad gloriam Videtin'f.favere, quàm in

| beneücw

om

I i

jiis, ubi eidem predeftinationi gratuite ad glo-

riam videtur repugnare, non preejudicet liberta-

ti, feu libero arbitrio in adultis, ita ut quilibet

adultus poflit grati& confentire, vel diffentire,

]Q proü'

ficque ad fal

torum

velit,

utem æt,ernam pervenire, dommodo

g

W tb

Md

, Namque in fua, que falli, mutariqüe non

» potefL, przefcientia, opera fua futura difpone-

» Ie,id omnino, necaliud quidquam eft prede-

Litus h

j

Adrnitfere

, flinare. de Don. perf. n. 45.

, Quid eft, quzfo ; non erant ex nobis, nam

dentem à

» fifuiflent, manfiffent utique nobiscum? INon-

2»

ne utrique vocati fuerant, & vocantem fecu-

95

Ti t

tij; utrique ex impiis juftificati, & per lava-

Lj

35

crum regenerationis utrique renovati ? &c.

yibus v

5

Oriam ii

:.

Verum tamen fecundum aliam quamquam

» difcretionem non erant ex nobis. in r. Sfoan.

5 1 19,

V

confdt

, Prius itaque fidem , qua Chriftiani fumus,

» donum Dei effe debemus oftendere. depred.

ndenten)

( n

rcu d

» Elegit ergo Deus "Fideles, fed ut fint, non

riam f

» quiajam erant. m. 34.

beit r

, Nemo ergo dicat, ideo me vocavit Deus,

yenta,

» quia colui Deum, quomodo coluiffes, fi voca-

. tus non fuiffes ? &c.

uis prior dedit il-

o

]i d

$ li? &c.

uomodo przdeftinareris, nifi quan-

T Oþeh

» do non eras?

uid Deo dedifti, quando qui

n

» aliquid dares non eras? Serm, 158. n. 3.

lj

Mm 3

» Qucfd

*

hi

550

DE GRATIA,

A

i

, Retra&atis priorum hac de re opinioni-

u

Ul

,, bus, peene omnium par invenitur, & una fen-

»

'tentia, qua propofitum , & predeftinationem

u

j

95

$.

Dei fecundum prafcientiam receperunt.

jfiumi

35

Profp. Epift. ad. dug. n. 8.

præfcite

. Quod invenerunt in-Ecclefia tenuerunt,

tum p

29

quod didicerunt, docuerunt, quod à Patribus

Jit

P

acceperunt, hoc filiis tradiderunt.

Con. Jul.

"

U

P

Z. 2. n. 34-

» Quod credunt, credo, quod tenent, tene

»

deftin

35

)

TIerlitl

quod docent, doceo. Jib. 1. n. 2o.

,, Itaque.non res indifcretri judicii electio

præde/la

eft, fed ex meriti dele&u fa&a difcretio eft.

Qu

(f 1

99

MO t

25

S. Hilar. in P[al. 64.n. 5.

;» Hoc ex Dei prefcientia ve

Mit T0e

nire j ut— quem

Lumne.

29

fcit &c. S. Hier. in Gal. c. 1.

e.[ïüïab —æ

, Non ex prajudicio Dei , fed ex meritis

i m

, Ssingulorum. n lfa. c. 1.

», Porro dile&tio, & odium Dei, vel ex prze-

L

», Ícientia nafcitur futurorum, vel ex operibus.

n

lii

35

in Malacb. c. 1.

"Mu

, Parate, inquit, funtin celo diverfie, &

U

95

plurime manfiones plurimis , diverfisque vir-

14

25

tutibus, quas non perfons accipiunt, fed ope-

of

N

25

ra. Fruftra igitur à me petitis, quod in vo-

h

'bis fitum eft, quod Pater meus illis paravit,

4 M

25

29

qui dignis virtutibus ad tantam afcenfuri funt

) RCPO

25

dignitatem. . Zldv. Sfov. l. 2. &. 15.

ditm

,, Ambrofius Do&or meus. op. imp. L. 1. f.

ii ]

N

AA

W

99

392. Meus eft Preceptor Ambrofius, cujus

EP)

fed &c. p. 1330.

M,

non folüm ;iberos legi,

» Quem

D d

1

ET PREDESTINATIONE.

531

,. Quem veneror, ut Patrein. Con. Sful. L. I

l

TT f

?

9. IO..

5

UDon

1

, Quia Deus perfonarum acceptof non eft

?

Jtunt.

VUf (

, unde & Apoftolus ait : Quos prefcivit , & pre-

,» defiinavit, non enim ante predeftinavit, quam

"r

;

» pr&fciret , fed quorum merita prafcivit, eo-

UM

,Ium premia predeftinavit.

$. -An?brof de

av

;

2 498 5-5.0, 637 83.

,, Circa ordinem a*utem-præfcientiæ, & pre-

TE t

, deftinationis dicunt quidam, quod prafcientia

'/

$35

meritorum bonorum, & malorum eft ratio

Tci f

25

predeftinationis, & reprobationis &c. Ethoc

t af

25

quidem rationabiliter diceretur, fi predefti-

25

natio tantüm refpiceret vitam &ternam, quse

A qun

25

datur meritis.

Sed fub predeftinatione ca-

N

PP)

dit omne beneficium Salutare , quod eft ho-

] ex mj

25

imniniab sterno divinitus

€. 8. Rem. L«e&t. 6.

preparatum &c. m

25

at

» Percipite regnum, quod vobis paratüm eft

er opet

25

ab origine mundi :

uibus meritis ? effurivi

Pp)

enim,, & dediftis mihi manducare &c. Serm.

ivb

23

137. . 9.

rfique

(

,, Ut parentur ifte manfiones &c. hoc eft

w

,dop:.

235

diverfitas premiorum pro diverfitate merito-

quodmt

l

j

ii

25

rum. in jo. Tratt. 68. n. 3.

;

(cenir

, Repofita eft mihi corona juftitie, quam

25

reddet mihi Dominus in illa die juftus Judex.

)

35

9. Tim. IV. g.

T

»

[

j

TIHUS

"W. 2.

», INon dixit, donat, fed reddet.in P/al. I»ooþ

J

239

h

Í

M m 4

, Nam

JJ

ä

ji

$^

DE GRATIA,

|

. Nam quos prefcivit, & præde&inaüit.

| g

ii

,J4Rom. 8. 29.

», Quos prefcivit, ut predeftinaret. JDe Spir.

[

0

235

Q

& lit. n. 7.

dent

295

uod di&um eft, quia elegit nos Deus ante

g

235

mundi Conflitutionem , non video, quomodo fit

" Siv

25

di&um nifi prefcientia. 44d Simplic. l. 1. qu. 2.

25

n. 6.

: iniqut

L Ó

, Predeftinatio,. que fine prefcientia effe

95

non poteft. de pred. SS. n. 19.

,Jl

» lp dividere potuit, cui etiam futurum

,Dt j

25

non naturz, fed voluntatis malum occultum,

,U n

Eu

?5

aut incertum eífe non pOtuit. de Civ. D 1. x1.

25

UI

,

, Inter hos ergo, & illos Deus velprafcien-

At

235

tia, vel opere dividiffe quis dubitet? c. 23.

,nitor

,; Peccatores falvos facere, quos prefcivit,

audiu

2

& predeftinavit, & &c. m. 5.

lo

,, Gaudium ejus de falute noftra, quod in

yivolü

95

illo femper fuit

«

, cum prefcivit, &prædefcina-:

At

95

vit nos. Zn jo. drog u .

qn d

/,, Novit Dominus , qui funt ejus, & quos

ï«ïäö. 43

25

prafcivit, ipfos & predeftinavit. —Trad. 48/.

35

H. .

| ! QUI j

d n

,,; Poft hanc autem vitam merces perficiens

'ïa

99

redditur. Sed eis tantum, à quibus in hac vi-

»A N

l

, ta ejusdem mercedis meritum comparatur

)

?

5de

"IQ

T

» berf. jufl. n. 17.

n

, quod þrædefcina—

,, In eo genere hominum

Tb

s ;um eft ad interitum ; fuper hos enim

refpe-

Rüs u

» Xit

ET /IPRIEDESTINATIONE.

553

T

59

xit Dei prefcientia

, protulitque fenteptiam.

9?

de perf. jufl. n. 31.-

I* ) j

2*

uos Deus ita peccaturos, ut zterno igne

L

25

efflent damnandi fine dubit

3

atione « prefcivit.

'» Wnüdo [t

95

Epift. 186. n. 23.

! .h.qu, l

, 9ive damnandi pr»æd,e.üinati' fm(tïpropter

25

iniquitatem füperbia.

CTA

35

n. 26.

'de*. pecc. m l. 2.

n füfurm

, Aut mala pro malis retribuuntur, ficut

?»

Deus ignem cternum retributurus eft impiis;

LOm

25

aL

aut bona pro bonis, ficut regnum sternum

25

retributurus eft juftis. im Pfal.x18. Serm. 7.

;

35

T. l.

ln

, Sicut merito peccati tanquam ftipendium

V CHIAT

95

redditur mors, ita merito juftitize tanquam

0s pl

29

ftipendium vita cterna. |Epiff. 194. n. 20.

, In hoc Capitulo hoc difcimus, quoniam

i, qui

39

j prede

quos voluit Dominus, hos elegit.

Elegit au-

25

tem, ficut dixit, Apoftolus, & fecundum fuam

25

gratiam, & fecundum illorum juftitiam. Serm.

jus, d

25

IOO. n. 3.

r

» Qui enim diligunt, quia diligunt,, eli

2$

tur. in Joan, Tratt. 76.m.2.

Z

Sunf

Q]

Wt

busit

!

. Allis paratum eft à Patre meo &c. mon

Tb

35

onpi

eft meum dare fuüperbis, hoc enim adhuc e-

25

rant &c. aliis paratum eft; & vos alii eftote,

"

25

& vobis paratum eft. .Quid eft alii eftote?

)d pr?ääe

y a.

P

prius humilianimi &c. in Pf. 126. n. $

Mm s

Ego

j

554

DE-GRATIA,

Sicit

yi

* , Ego fcio, quoselegerim : Quos? Xniü eoks,

jl

Py)

qui.beati erunt faciendo ea, quz precepit, ac

o qie

93

facienda monftravit, qui efficere beatos pot-

^

32

'eft. i go. Tr. 59. n. 1.

1

, Non predeftinavit

aliquem , nifi quem

)

Nat

& fecuturum vocatio-

otelt

3

| prefcivit crediturum ,

"

, nem fu

am; quos & elec&tos dicit. Exp. quar.

j omn

3» Drop. "- 55.

-

,nate, !

,, NOvit, qui

d quisque fit fa&urus ,& qüid»

in Joan. Trad.

»

N

4, fitpro ejus opere redditurus.

n

o 59 b

)

v sg EEE

Efau omnes carnales, Jacob autem

minores ele&i, majores

, Qu

, omnes Spirituales 5

fint

J

2?

reprobati.

in Pf. 136. n. 18.

bonis Chriftianis &c. major in

E

,; Minor in

» füperbis &c. in Pf. 46. n. 6.

wyinf

]

sfituot

, Vult&ipfe elegi? fiat minor.

.

a bona in

i

, Non quia invenit Deus oper

l

ïu

, hominib

us, quz eligat, ideo manet propofi-

, tum juft

ificationis ipfius; fed quia illud ma-

Predi

D

uftificet credentes; ideo invenit o-

925

net, ut ]

L

, pera que jam el

igat ad

regnum colorum. ad

r Nlü Y

, eünpl. l. 1. qu. 2. n. 6.

& u

cum Deum rogat, ut San&us fit,

/» San&tus

, id utique rogat, ut San

&us effe permaneat :

Wt

continens &c. dé

J

$

ita utique, & caftus &c.

, don. perf. m. 4-

! Cum

, An quisquam dicer

