nunc oultui. Dei pro nobis, &jc. — Prob. c. Scriptura

Dhi

fiepius teftatur Sanétos immediaté poft mortem

tlj ]

futuros effe cum Chrifto ; ergo habebunt pro

Wa

fede. colum idem cum.Chrifto , adeoque jam

9

|

erunt in eodem regno gloriz, ubi erit beatitudo

Im

Chrifti. |nt. prob. Chriftus latroni Luc. 23. ro-

h

ganti , ut fui meminiffet, cüm venerit in fuum

regnum, refpondit: ZHodie mecum eris in paradifo;

lol f

UI

ergo etiam cum Chrifto futurus in ipfo ccelo.

Item D. Paulus 1. Cor. Cupio diffolvi &^. e[Je cum

|

1 fl

Chriflo. . Joa. 14: Chriftus ait: Jmdomo Patris mei

i.

manfines multe [unt. .Si quó minus dixi[fem *vobis ;

n

prapa-

l

Wj

quza vado parare *obis locum. && fi abiero , &

TAUv 0

-

j

tl

DE VISIONE INTUITIVA DEL 297

i

i lu

l

vauero vobis locum., iterum venio , & ä'ccz'þz'am 005 ad

Y

fruens

me ipfun , ut ubi fum ego, & vos fitis. .Kt c. 16.

Ti

Exivi à Patre (g veni in mundum 5 iterum relinquo

Q A&N

V

mundum €g vado ad Patrem.

Item c. 17. Pater ,

nf

quos dedifti mibi, volo ut ubi fum ego , && ilii Jint

"Ui

*

secum ; . ut videant claritatem meam ,

quam dediffti mi-

b Et]oa. 12;

5j quis mibi miniflrat, me. fequatur.,

D a

9 ubi fum ego , illic & minifler meus erit. . Item

J

Hebr. 4. jubemur feftinare in illam requiem hi-

^i )

DT

If

fce verbis: Poflinemus ingredi in illam requiem. . Ft

rurfus c. 9. dicitur; jam effe propalatam. Santtorum

Itj

viam usque ad interiora velaminis

, in quz przi-

If dj n

vitJefus. Ergo clarum eft, quod poft mortem

nj

Sanci fruantur gloria finali cum Chrifto.

lm c |

PRoBATUR conclufio2. Apoftolus null-uni

Dur

ponit medium inter domum terrenam & swter-

hs

J dimt:

nam, inter vifionem in enigmate & vifionem

!

"

de facie; ergo nullum debet affignari. Zfnt. prob.

vt

Ü

J

|

!

l

l

l

;

,

2. Cor. 5. dicitur: /cimus , quia fi terreftris domus

l

[

y

,:

nofira bujus babitationis diffokoitur , edificationem : ex

j

Ym

M

t a

JDeó babemus ,. domum mon. manu fatiam eternam, in

calis.

Non foret autem eterna, fi deberemus

bebut

mutare fedes.

Item 1. Cor. 3. Fidemus nunc

(

per [peculum in anigmate , tunc autem facie ad faciem.

t ont

L

Iu!

PRosATUR conclufio 3. Authoritate Pa.

(

f

trum. r.S. IoNATIUs MART YR dicit

in Epi-

ftola fua

T

ad Rom. fe per Martyrium proficiíci

j

de mundo ad Deum , audire fe vocem intrinfe-

T

cus fibi dicentem : veni ad Patrem 5 fcribit fe mi-

"u

ferum effe, donec Deum adipifci mereatur: at-

uj[c*m !

qui non eft credibile, Beatos usque ad finem

j

mundi femper vocandos.e

ffe ad Patrem, & fem-

j

1

Ts

per

4

DISPUTATIO IV.

y"

208

i

"

perrelinquendos miferos; ergo. $. S.Basr-

n

Lrus Hom. in 4o. Martyr ait:

Fs non terra oc-

m

culuit, fed celum. [ufcepit , aperte voobis funt paradifi

ort&. . 3. S. GREGORIUS NNAz. Orat. 2o. de

( dil)

jgn

S. Bafilio precatur, ut beatam Trinitatem brevi cum

m (l

dpfo contemplari valeat.. 4. S. CHRYSOSTOMUS

in pofteriorem Epift. ad Cor. ait : Beati qui illis

dim

j d

bonis fruumtur , «idelicet celeflibus.

Et Hom. 3.

in Epift. ad Philipp. fcribit: Juffos e[Je cum Rege

(uo de facie ad faciem. s. S. Cy PRIANUS de ex-

hortatione Martyrii ait: Exire inter pre[Juras &

anguftias gloriofum 5« claudere in momento oculos , qui-

(s

Mi

bus bomines videbantur & mundus ; & aperire eos fta-

tim , ut Deus videatur & Chriffus 5 tam velociter qmi-

p

t &t

grandi quanta felicitas , ut vepente terris fabtrabaris,

ln ml

ut in vegnis caleflibus reponaris. 6. S. AuGUSTI-

wUs Tra&. r24. in Joa. dicit ; abfurdam effe eo-

pl

fEone

rum fententiam , qui beatum Joannem volunt

adhuc detineri in fepulchro , cm Deus beatum

f

m

Petrum per Martyrii gloriam foloerit , eique conce[Je-

l

vit, quid Paulus Zdpo[tolus fe concupi[cere dixit, dif-

loi-

& e[fe cum. Chriflo.

7. S. BER NARDUS

MU

'

m

M

L

pift ad Fratres de Hibernia, defun&um S. Ma-

lachiam alloqueris ait : Z4bfit , ut tua nunc , Ó ani-

lj

(

aiio.-- mec jam

d

ema fan&a ! minüs effcax e[timetur or

n

in fide ambulas , | [ed n [pecie vegnas.

ZAbfit, ut im-

minuta illa tam operofa cbaritas reputetur, cim ad fon-

/

T

Á

tem ipfum cbaritatis eterne procumbens pleno baurias

ere, cujus & ipfa pritis flillicidia fitiebas.

Wi r

PRosATUR conclufio 4. Authoritate Be-

ü m

nedi&i XII. qui noftram conclufionem in termi-

iil

nis definivit Extrag. Benedittus Deus.

Idem de-

Wtl

. ubi

i

fmïtum fuit in Concilio Florentino fefs. ult

dici-

j

DE VISIONE INTUITIVA D.EI. 209

!

!w

LU ffm

dicitur : Definimus animas , que funt purgate , án

l

bls fum M

calum mox recipi, & intueri clart ipfum Deum Trinum

, Tat h

& Unum ficutieff, pro meritorum tamen diver[itate

1l

alium alió perfettzus. — "Tridentinum Seff. 25. idem

ls

MT

j

fupponit dum ait: JNos docemtes , eog Santtos una

BW)

cum Cbriffo vesnantes orationes füas pro bominibus Dea

l

offerre &c. illos verb qui negant Sant&tos eterna

felz'.oz'f

W]æm

vate in. cielo fruentes invocandos e[Je, .

ANUS

Solvuntur Objectiones.

"n

? (

/,a.

Ospicrrv& m . "poc. G. dicuntur-:'darii

ZT

Martyres [ib Zltari, adeoque nondum habentes

n m

fütini,

perfectam vifionem ; ergo. 9. J4por. 20. dici:

tur; Satanam effe ligandum mille annis, & per

NU

hos mille annos fan&os regnaturos cum Chrifto;

t dee

& poftea fore refurrettionem primam ; poft refür-

Ym vir

re&ionem primam iterum Sanétos mille Annis

Duri

regnaturos cum Chrifto ; er

go revera datu; re-

t t

gnum millenarium.

n d

J of

REsPONDEO 4d 1.n.a. quoad ?.membr. quia

illi San&ti,. qui c. 6. dicuntur effe ub Zltari, c

hum

7. dicuntur ftare ante Tbronum Dei, & in confpettu.

UA

1gni. Itaque illi San&i adhuc in vivis erant fub

j

altari tantüm quoad effufionem fui fanguinis, qui

71

in V. T. per figuram effundebatur ad pedem al-

T

taris , non quoad animam poft mortem.

Ib

W

d. 2. n. a. quoad ult. membr. quod fcilicet

ple

poft refurre&tionem primàm refidui futuri fint

nont

alii mille anni.

Senfus Apocalypticus potef? ef-

fe ifte5 quód fcilicet primitus diabolus voluerit

Ji

occidere. Chriftum & Ecclefiam; fed hzec fuit

r

fubduda illius furori , quia a Seculo V. usque

[J l

ad

DISPUTATIO IV.

y"

300

ul

ad Seculum XV. per mille annos tranquille

T.

fine perfecutionibus univerfalibus & fine vio-

|]

i

lentis ac potentibus herefibus regnavit, ficque

á

iO

diabolus quafi per mille annos erat ligatus. Ve-

rum tempore Huffitarum , fe&tarumque reliqua-

Mo

rum Ecclefiam oppugantium, Diabolus iterum

lg

fuit folutus , & gloria Sanctorum ac regnum in

n u

Wi

hoc mundo in multis Provinciis fuit turbatum

ac quafi everfum ; fed poft hoc tempus conver-

fii,

p TT

tentur he provincie , & refurgent SanGi quafi

4

ex tumulis, & denuo cum Chrifto regnabunt

gloriofé in terris , benefaciendó omnibus invo-

(onim

ponotal

cantibus fe, per mille annos; & tunc poft an-

num 2800. vel 2900. circiter erit finis mundi,

Cf

& Dnn

il

Itaque per hoc regnum mille annorum intelligi-

umac

tur regnum Zcclefie , & Santtorum inter homines,

Ál

.

quos é callo cum Chrifto dirigunt fuis patro-

ciniis.

"

dii

OBJICITUR 2. )P Matth. 20. promittitur

V o

denarius diurnus five corona gloriz tantüm /üub ve-

Nuc

Vij

fperi, per quam intelligitur finis fzculi ; ergo.

2. Math. 25. primüm in extremo judicio dicet

n

Deus Ele&is : Venite Beneditti Patris mei percipite

hr u

vegnum, quod«vobis paratum eft, &c. Ergo. 3. Hebr.

X lg

11. de San&tis Veteris Teftamenti dicitur: ux-

lii

Buop.

ia fidem defun&ti [unt mon accepws repromi[fonibus.

'

4. 1. ]oa. 3. dicitur , primüm in adventu Chri-

TUcCen

fti altero glorificandos effe Beatos; ergo. .mt.

D r

jrob. Dicitur ibi : fcimus quoniam. cm . apparuerit ,

&iOnen

faniles ei erimus &c.

üfam

E

RrsPONDEO Zd t. per veperam polffe intel-

ligi finem. vite cujuslibet hominis : velpote

IrTER

: CO.IIlf

"f

Per denarium intelligi beatitudo perfe&ta ac

pleta;

-

DE VI'SI'(W)NE* INKTUITIVAP bEI. 301

ts

Ü

Vl

i

pleta, qu& confiftit etiam in glorificatione cor-

poris: vel poteft per Tó dari intelligi tantüm

PU

1üCq

hga

l

manifeftatio coram toto mundo fa&

& jam priüs

l

retributionis ,. & quafi confirmatio.

uv

AOl i

4d ?. Idem refpondeo cum S. Gregorio,

qui

V fb

l 35. Moral.v..9. ait:

"dinte refurre&tionem fan&ti

Jingulas fzolas accipiunt ,

quia fola animarum beatitu-

l

dine perferuntur ; in fine autem mundi binas babituri

Dpisq

funt ,. quia cum mentis beatitudine et

jam carnis gloriam

Säüfhg

poljidebunt,

! fermd

d. 3.c.a.n.c. & paritatem V'eterum San-

TbQs j

t pota

&orum cum San&is novi Teftamenti , quia in

novo teftamento jam eft referatum celum. Hinc

I5 münd

S. Chryfoftomus Hom. de SS. Berenice, Brosdoce,

Ltl

& Domina ait: /ntea mors ad inferos deducebat, nunc

tunines,

autem ad Chriflum. perducit.

dis nv

d. 4. n. a. ád prob. dift. a. Cum apparuerit;

qui

d fimus futuri. c. cum apparuerit Chriftus. n.

pronit

$. Joannes in contextu fe explicat his verbis :

ANunc Filü Dei

ntim h

J d

erimus.

Jümus ,. & nondum apparuit , qqid

N

- OBJ1CITUR 3. Patres trium priorum fzecu-

nipr

lorum unanimi confeníü millenariis faverunt,

) 45

üt videre eft in Papia, lreneo , "uflino, Tartul-

dur.)

liano, S. Hyppolito Mart. Lattantio , aliisque illo-

rum fieculorum fcriptoribus ; ergo revera ad.

»rmmjmlfï

Vfl *

mittendum eft millenarium San&orum cum Chri-

en?

o reghum poft generalem corporum refurre-

D

&ionem, alioquin dicendum foret, totam Ec.

clefiam aut maximam e

jus partem tribüs primís

feculis erráffe.

7)

pofïfimf,

quod dici non poteft. 24nt. prob.

n

I. TERTULLIANUS adverfüs Marcion

ém 1. 5.

€. 24. fic habet :

Conftem»ur , eiam in terra mobis

b

Y6-

j"

902

DISPTUATIO IV.

m, fed ante celum ,. fed alio flatu,

J

gnum repromi[Ju

CHonem in mille annos. in cioitate di-

n

T [

utpote poft

refurre

M

ji

j

«ini operis

Sferufalem calo delata 5

banc & Execbiel

/Wm

novit,C9 p

oftolus SKoannes vvidit ; banc dicimus exci-

"i

refurvectione

Sanlis, & revofendis omnium bo-

j

j

piendis

[

j

i

)orum

utique. [piritualium. copia in compenfationem eo-

(

vum., que in

feculo. oel. defpeximus vel .amilfimus. &

l)

uj

:J

t

Deo profpectam.

Siquidem eft juftum C Deo dignum,

nirem

3llic quoque

exultare famulos ejus,

ubi fant ajflicti nomi-

ii

m

ne ipfus.

Hac ratio vegni caleftis ,. po[?. cujus mille

m

annos ( imtra quam &t

atem concluditur Santtorum ve-

ius vel tardius refurgentium)

d

furrettio pro meritis matur

ár tj

tunc & smundi deftruttione €? judicii conflagratione com-

m d

ani[Ta mutati de £dtomo in. Angelicam fubftanitam ,. fci-

qmint i

licet per illud incorruptele - fup

erindumentum iransfere-

9,.L'ACTANTIUS l. 7.

ml

mur in regnum caolefte.

nox: |

Inftit. c. 21. fic ait: INec tamen. quisquam putet, a-

inm wj

nimas poft mortem protinus judicari; nam oimnes in una

VRUH

communique cu[todia detinentur., donec tempus adveniat,

ciat examen.

Tunc

frirdit

quo maxinus . SXudex ineritorum fa

N- (

quorum fuerit pr

obata juftitia , bi premium immortali-

Etc. 24. Peniet igitur Filius Déi,

( tj

iatis accipient.

utvivos ac mortuos judicet.

Veriam citim judicium fe-

ii

Wt

cerit, & juflos ad oitam reflaurárit , wille annis inter

bomines ver[abitur , - eosque juftifmó imperio reget.

!t s

!

W

Tünc qui erunt in. corporibus «ojoi , non morientur, fedper

du

eosdem mülle annos infinitam anultitudinem: generabunt,

WU

& erit foboles eorum fantta & IDeo chara.. Sub idem

tempus Princeps Demnonu

m «incietur.catenís ,. €9 erit

IH f

Wye j

in- cuftodia mille annis. Plura de his habet c. 25.

N

26. & 27.

3

. IagN &us l. 5. c. 31. fic habet:

ï"dæos,'

uoniam quidam ex bis , -qui putantur re

& credidiff

Alj,

Jupergrediuntur ordinem. promotionis , juftorum:,

bare-

LU

ticso

1

l

DE VISIONE INTUITIVA DEI.I 393

&i h

]

ld

hl ï[lïe

[

dicos þnjizs in fe babentes, imodos ad incorruptelam igno-

vant ; beetici emim , fimul ac demortui fuerint. , di-

G

]

: dmnwu

li

eunt fe fupereredi celos , molentes intelligere , quoniam

T

Jf bac ita e[Jent , ipfe utique. Dominus non in tertia die

feci[Jet vefurre&tionem

» fed in cruce. ex[pirans confeftim

Pf

d aj

abüf[et furfum.

Si ergo IDominus, legem. mortuorum

/

Jéroavit usque ad tertiam diem commoratus in inf'eriori-

j

lu

u;

J

bus partibus terre , — quomodo non confundentur ,. inte-

T

riorem bominem corpus relinquentem in Jüperceleftem a-

4f n

l

1'1

Jeendere locum?. manifeftum ergo eft , — quia & difcipu-

M

lorum ejus anime abibunt in invifibilem locum defmitum

r

eis à Deo , & ibi usque ad refurrettionem commorabun-

ATT

Quv , ex/pectantes refurreGtionem.

Poft vecipientes cor-

lim, j

pora, & perfetto vefurgentes , boc eft ,

corporaliter fic

L.

venient ad con[be&tum Dei,

4. JUsTiNUs MA R-

tsl

[

TYR in Dial cum Tryphone fic ait: 'Tay-

hi

PHON: boc mibi ingenue dicito ; bunc Sferofolymorum

DAT

locum refritutum iri fatemini, veffrumque populum con-

"d

venturumn e[Je & gavifarum cum Chriflto una cum Pa-

M. x

triarcbis ,. üisque ,

qui generis noflri. funt ? JusT1-.

t m

Nus : Confe[Jus fin

ntibi, me C alios multos boc fen-

filu J

lire; multis autem eorum , qui Cbriftiani Junt , bec in-

ultunj

cognita e[Je , tibi expofui; eos autem , qui Chriftiani di-

t

cuntur , fed à Deo abborrentes. funt & impii beretici,

yri t

res Maje[late divina indignas , Jlultásque docere ,. tibi

20

marravi : etiamft enim cum monnullis , qui Chriftiani

a

dicuntur , fermonem babetis , qui boc-non fatentur , qui

.

j

anoriuorum refarrettionem non dicunt e[fe ,. fed fimul at-

ii

que mortui fuerint bomines , eorum animos in celum a-

i

volare ,. nolite eos. Chr

ifHianos dicere non magis. quàm

hi

|

af

Judeos; fi

quis rem veré exquifierit, e[Je fatebitur Sa-

Wi

n

ducgos. Ego verà &2 fi qui Jünt Chriftiani , &9 carnis

ii

Ti ,

rofolyma

M

re,[acffeïtionem fere fcz'mïw 3 milléque annos 5fe

edifica-

DISPUTATIO IV.

ngIs

304.

N

adificabitur , ornabiiur & dilatalitur. — Sic "ïjäz;ds de

pis mille annis fcribit c. 65. — dpud mos etiam vir qui-

jgundo 7

dam Sfoannes nomine ,. Cbrifti Apoftolorum unus mille

K

annos Sferofolymis commoraturos eos , qui Cbriflo credi-

ü

p

pm

ment

derint , fpiritu. Propbetico pradixit, deinde generalem

é$ eternam omnium: refurrectionem futuram ac ju-

gine oO

dicium.

qrpora o

uiá fanior Patrum

RESPQNDEO Éu

j prot

pars tum in Oriente tum Occidente dogma Ca-

vfert, Ài

temac n

tholicum femper propugnavit, üt patet ex I-

GNATIO, CYPRIANO , EUsEBIO, &c. &, üt

us ia

&it HreRoNY MUs , non juxta Judatcas. fabulas

us mortut

Bondimutdt

gemmatam & auream de celo ex[pettamus, Sferofolymam,

mec rurfum pafJuri. circumceifionis injuriam , ,quod &

31 £n,

snulti noftrorum , & precipub "Tértulliami liber ,. qui

dpotal d

infcribitur de [pe fidelium , & Lattantius Vol. 7. polli-

a Ug

nE eDtmm 63

cetur , & Victorini Pittavienfis Epifcopi crebre expo-

fitiones , &? muper Severus mofler in .Dial. cui Gallo

anbum :

um E

qomen, impofuit, , €9 ut Grecos nominem , Irenaus &

"Apollinarius. . Idem habet in prafat. c. 18. in Ifa.

a tantom

ubi fimul teftatur , quod .Dionyfius Zllexandrinuis

ttte fe

«irca Annum Chrifti 264. fcripferit contra Jre-

V Onverf

aeum librum , irridens mille annorum . fabulam , &

n fnt

y

Simile eft teftimo-

auream in terris S'erofolymam.

'rideqnt

nium Genadüi ]. de Dogm. Ecclefie inter Opera

"inilo]

Auguftini.

Ad, 1. dift. -TER TUL*

ATT

REsPONDEO 2.n. 3.

1ptiorem

LIANUSs agnofcit regnum millenarium fpiritua-

Ti

le. c. carbale. n. "T'ertullianus non negat animas

LUE

poft mortem ftatim videre intuitivé Deum, di-

cit tamen poft refurre&ionem easdem cum cor-

"Ut

pore unitas permanfuras in terris, jam in novam

MBSPQx

ticum

formam immutatis , quod non 'eft Hare!

etiam

Ut

' ii

j

f

Y,

i

DE VISIONE INTUITIVA DEI.

3o5

. wa WM l

LUTN

etiam noftris temporibus,

Fatetur Av cvsT1-

NUs in notis Tert,ad l.de fi

p

'

e fidelium, fe ipfum

li Cbrijïof,ä

aliquando fuiffe hujus Opi

nionis.

-Hóc modó

etiam explicandus eft S. HyPPorr

Hb

e

TUS M. quia

Vlrty

l

k

:

in fragmento de Refurrettione expreffi

dicit, quód .

anime corporibus exutze, nec gener

ature, nec

corporali fomno

fairy,

, 8ut cibo vel potui vacature

';

fint, prout ANaAs

TTASIUS Sinaita

hoc fragmentum

X du

refert. Zd 9.6 3. dico,

LACTANTIUMRhetO-

f lgt

remme non exc

U

z

ifare. IREN u M exiftimo. cum

0 i Cïl&

'jus interprete Fevardentio. concedere anima.

Mi fs

bus mortuorum vifionem intuiti

iniliy

vam Dei, fed

nondum manfionem in cclo

materiali fupremo

! lg

feu Empyreo

Mbr, qi

» quod non foret adeó perverfums

vel poteft dici, eum loqui de neceffitate füb-

Ti s li

TEU

eundi purgatorium ,' & tranfeundi per ignem ,

D. a Gd

itaut etiam eximié beati eo füperato fint tran-

fituri tantüm ad aliquod celum,

nondum tamen

) Iuj

C1gandi

fupremum Empyreum. 44 4.

JUsTr-.

NUM tantüm admittere regnum aliquo

d Judai- -

Y

cum ante finem mundi, in quo Judei

ad Chri- -

jt atl

ftum converfi ante finem mundi jerofol

ymis re-

T

gnaturi funt, non veró ne

gare , quód beati de-

T

fa&o videant Deum

, aut quód omnes ani

m

sl

beate in illud reg

num rediturs fint.

'OsJrciTUR 4. 1. CHRYvsosTOMUS Hom,-

T

39. in priorem Epift. ad Cor. ait: quód Zicét ani-

j (plflï*a

mus füt iwnortalis , fine carne tamen admirandis illis

'qut anlll]ä

bonis celeftibus non fruetur.. 9. H1 L ARIUS in Pfal.

m é

138. bec bumane lex neceffitatis eft ,

ribus anime ad inferos defcendant.

ul .(&pultiy Corpo-

jl porat

REsPONDEOad r. dift. Anima fine carne

jj non fruetur illis bonis accidentalibus. c. effen-

eu. -

D.Hmart. Tratt. deDeo.

U

M ID

y

306

DISPUTATIO IV.

tialibus. n. Diximus pi*iüs , Beatos etiam per

il

f!um

j

oculos corporis quoquo modo vifuros Deum,

f

il

& ipíà corpora glorificanda paritura gloriam ac-

M/"

EC

cidentalem. Hec omnia non habent Beati ante

4 ff

l) fam'

:

refürreciionem corporum.

hzc lex humanz necefïit;ltis

ZAd. 2. dift. Eft

Pna

mgninm

'

in Veteri Teftamento. c. in Novo Teftamen-

i

J

: (f

u

to.n. Utenim patet ex contextu, Hilariuslo-

quitur de Veteri 'leftamento. 5. 2. dift. lex

il à

eít, ut anim: ad inferos purgatorii defcendant,

jf i

Qtonem

ficque per ignem tranfeant. c. ut omnes ibi ma-

neant.n. Omnes debent tranfire purgatorium

nen; &

$uf

& ignem purgatorii juxta illud D. Pauli r. Cor.

$. V. 13. Um'uscujusqug opus, quale fiü , igmis pro-

P

unpet

babit.

Duum f

qiane

OsgrcrTUR 5. 1. $. Aucus TINUS du-

tuitivé Deum. L. 1.

bitat, an Beati videant in

im fenfi

'retraét. c. 14. fic habet: Püdemus nunc per [pecu-

lnfbus

lum in enigmate ; cernitur plan , fed beati[Jimos non-

iDeyr

dum facit ; illud enim. beati[imos facit, quod ait: tunc

Qd B

autem facie ad faciem.

Qui boc invenerunt,, ipfi dicen-

Ál

di.funt in beatitudinis po[Je|Jrone confiftere. — Sed quinam

i calo

fini illà

beatiffmi , qui jam fant. in ea po[JeJone , ma-

quisil

io-eft ; fed de fan&kis bominibus jam defunttis,

invg

gna queJt

utrum ipfi di

cendi fint jam in. illa: po[Je[fione confiftere

DT

merità queritur ; jam.enim corpore quidem exuti Junt,

üm f

fi f

f&d adbuc exfpettant etiam ipft vedemptionem corporis fui,

& caro eorum requiefcit in [pe , mondum n futura in-

Mint

corruptione clarefcit ; fed utrum ad contemplandam cor-

tf

dis oculís veritatem , ficut di&tum eft ,. facie ad faciem;

| Ài

,

mibil ex boc minus babeant , mon bíc locus eft difputando

1

Mi

:

|

inquirere,. 9. Idem in Enchir. c. 108. ait:

Tàmpus,

]

1

i

Clionem

fe eXI

' ï?» Qu

gu?d- ipier bominis moriem. &j witimam refurre

! '.int?.ï.

!

DE VISIONE INTUITIVA DEL $307

lts

z'nterpajz'tum eft, animas abditis receptaculis contine

t,fic-

ut unaqueque digna

€

n gïorizm?

T vel requie vel erumna pro &0,

quod fortita ef? in carne , dum «iverat.

. 9. Ideml.

l

z3: de-Ciy.-e; 9: ais

Qui adberent Deo, babent in-

p negj.j

l

ter e fanttam focietatem , "cujus pars munc mortaliter

per

j

0Y Tgf

egrinatur in terris , «vel in eis , qui morte obierunt ,

uN

Jécretis animarum receptaculis Jedibüsque requiefcit.

hii

. IKESPOND EO 4Zd I.h. a.

uia S. Auguftinus

folüm dubitat ; an anime d

i dl

efunétorum tam per-

fLnes j

feà videant Deum fine

corpore ante refurre-

&ionem , quàm cum corpore poft refüurrectio-

DUTPaU:

nem; & de hoc meritó dubitatur.

Imo juxta

')auli Mi

S. Auguftinum & noftram Opinione

m nondum

^ Bu

tam perfecté & in tanta gloria accide

ntali vident

eum fine oculis corporeis quàm cum oculis -

ml

jum. ]

quia fine his probabilius non vident gloriam il-

lam fenfibilem accidentalem correfpondentem

w]

fenfibus humanis:ex vifione rationum idealium

him

in Deo rerum vifibilium. . Glo

quid:

tiali Beatorum nil deeft.

;l'iä? tgmen eiï'ct;f,

nti ii

. -addo. dift. Eruntanime in abditisr

Lj

il

äceptäeülijs

9

in celo. c.

in terra. n. .Lbditum híic

vocatur ,

í

j

W,

4

E

[

"

ii

quod abfconfum eft. ab oculis noftris ;

receptacu-

j

lum vocatur, quod Chriftus in Evangel

io vocat

;

manfonem. HincLupov. Vrvzs in hunc lo-

À

*

;

cum fic commentatur : JNon dubitat de ea

À

rum glo-

OA

ria etiam ante judicium féd de loco gloriee

; nam ubique

polJunt. beate e[fe , - cim ubique fit Deus

In

tione fiunt beate.

x 'cuju.srf frui-

:

!

!t:;

. 44d 3. Idem refpondeo. Ne.qxueu de mente

ä;;

i,

S. Auguftini dubitari poteft ,

cüm alibi tam cla-

al

L

ré fe ex

plicárit pro vifione intuitiva Dei; imo

:

j

t et-

l.2. queft. Evangel. c. 5g. dgïium deponi

Y

lain

y"

308

XDISPUTATIOIV,

n u

iam de löcox vifionis dum ait : Sinum illum 4bra.

ad judicii

!ä

i

be, in quo Beatorum animz usque

ubi étiam

)

7

.

Diem requiefcunt, effe Sinum Patris ,

Deo.

Imo

j

,

antevefurrettionem juftorum anime voiouni

l

hoc ipfum in ifto textu infinuat, dum ait;

qmtu

Anili n

receptaculis fedibüsque , quatenus 'exprimit .glo-

?

i

n at

riam.

Os]JicrTU

R

:5« . BERNARDUS dicit ,

ing n

ii in !

qu

ód anime Beate poft mortem primüm ve-

niant i atria domus Domini ,

nondum veroó ante

sl

|

t d

extremum judicium intromittantur in ipfam do-

mum & gloriam perfeitam.

Sermo 2. in Fefto o-

TT

f

d

mnium San&orum fic ait: Opere pretium puto, de

äm

;

comumuni. omnium San£torum felicitate , in qua beata

ur , €9 futura, quam prejtolan-

l

i r

jam requie perfruunt

nutlt,

*

4ur confummatione ,,

fermonem facere , ia fani, ut

aion, opinionis proprie conje

Guras , fed dioinorum libro-

)

i tl

ritatem.

jramon

um fequar autbo

Sfam veró. confummato ri-

litie tempore gau

dium babent Santti , donec adveniat,

TTR

oire mereantur in gaudium Domini

$ duny

dies illa , qua intr

Jfi : gaudi

um. babit

uri & in ipfo corpore [uo ; interim

ft, u

n itty

fub altari

eos e[Je, & mon fupra , ipfe mos doceat, qui

àt fcribit in 44pocalypft,

füb altari eorum «oces-audivit.

tftr

fper eos lumen vultás Domini,

t

"Adbuc ergo fignatum eft

& licàt non plenam ,

babent tamen letitiam multam

v l

in corde fuo ,..donec *veniat

dies illa , que implebit eos

1l

i

J

letitid cam vultu fuo. .

- Interim convertantur anime i-

i,

le in requiem- fuam , donec veni.

at dies, qua introire

tttt rl

L

mereantur in requiem. Domini.

Sfam «veró memo par-

«am aliquam requiem aut letitiam ft

ufpicetur eorum, qui

,

W flcu)n

ab omni penitus olefria liberi vecogitani annos Juos in

dulcedine anime fue ,

letantur pro diebus , quibus bu-

mllï, lw

dmiratione & certa fide ex-

Mi

þ.,mz'lz'ati fimt cum Zucunda á

fpettant

zj

4

D

Ly,

pE VISIONE INTUITIY

A. DEI. 3'99

1 1 lï

i

1

Q a

|

Jpe&tant. beatam. pem & adventum glorie Dei,

qui re-

A.

|

Jufcitabit corpora eorum.

ln ,

[

]

'

|

l

)

l

Eu

Sed & verba , q

u AþDfZOf :

Wi D

[us inflante faa véfolutione loguebatur de

&0 ftatu , . oi-

i

MT

dentur multo melius convenire ; mung. en

im jam fecurà.

loguitur : bonum . certamen certaui ,

de reliqu orepofita

i

eft mibi corona juftitie , quam reddet

Amibi Dominus in

ARDUU .

silum diem.

Eft ergo multitudo dulcedinis ma.

ena- qui-

/

dem C$. magna valde , necdun . tamen

1 prs

ï

perfetta , quo-

Un v

8;0

niam in manife[lo perficietur non in

ab/condito , quan-

do non fub altari requiefcent , fd fü

$

'it i

er tbronos , ad re-

. In fj

quiem enim exute à corporibus antme protinus admit- -

tuntur, ad plenam autem

gloriam regni non ita, Serm. .

A

3. fic pergit : Zdvert

ia

Jlis tres elfe flatus fan&arum

animarum ; primum in

CODOTE ,

Jecundum fine corpo-

tnjrefil

vé, Lertium in beatitudine confum

ii jn,

nata 5. primum in ta-

bernaculis , fecundum in atrüs ,. te

rtiun in domo Dei.

Rn

Dile&a taberacula iua. Domine vi

[2

nj

fulum , tnultó ma-

gis tamen. atría concupifcibilia ,. e

d quoniam in atrüs

du

nonnullus defettus eff ,

t J

in domo tua Domiüne..

Beati otmnino , qui babitant,

Jam multi ex nolis in atrüg

hu

Jlant ,. exfpettantes ,

donec recipiant corpora. füa; im

D d

illam tamen beatif;

Jjimaim domum . nec fine mobis intrabunt,

nau

nec fine corporibus fuis :

nec enim prajflari decet integram:

u)

beatitudinem ,' donec fit

bomo integer , cui detur.

Et

tim $

Serm. 4. Salvator defcendens in limbum. Patrum con-

irivit portas creas ,. duftósque vinttos de domo carcerig

i

a

jam tunc quidem fub altari Dei collocavit

. ab[condens.

* W

eos in tabernaculo fuo ,

niant jam completo num

donec veniat tempus , in quo *ve-

gt

ero Fatrum ,. 65 percipiant ve«

g

gnum, quod eis paratu

"m ef? ab origine mundi.

Jam

at

verb ficubi prefens San&torum requies finus dbrah

( Q0-

lj W

catur , liceat neminem dubitare ,. longà alium bunc ft.

WM

num e[Je , quàm illum 5. quippe cim ille in inferno U

T

/i

/

3

Tif,

^

j

g1o

ET UTATIO IV.

vit, bic im celo. . Porro altare fub:quo nunc Santti ve-

' gt

Wl

j

bt

quiefcunt ,

nibil aliud arbitror quàm ipfum. corpus Do-

mini s interim ergo

füb bumanitate Cbrifti San&ti felici-

jl

(

ter requie[cunt , donec veniat tempus , quo mon jam fub

(]I

altari collocentur , fed exaltentur fuper altare. — Sed

m r2

quid dixi? munquid bumanitatis Chrifti gloriam Jupera-

o d

re quis poterit ; quonam igitur modo [uper altare dixe-

vim exaltandos 9. vifione utique. &9^ contemplatione ; o-

1

«e Da

Int.f

]i

flen

det. enim mobis Filius femetipfum non in forma [eroi,

fed in forma. Dei ; oftendet etiam mobis Patre

m €3 Spi-

qu:d

jacft

ritum Santum: tranfiens quippe. miniftrabit mobis mo-

ADRIA

vas utique €9 usque ad illud tempus inexpertas delicias

nianifefle fue contemplationis 5 tranfcendit tunc beata

um a

1

anima incarnationem &5 bumanitatem , wut divinitatem

frt;.

ejus

& majeflatem su B L1M rU s. contempletur-

h

quagti

RESPONDEO

dift. Docet S. Bernardus ;

gb

quód San&i non fruantur vifione Dei perfetta

dqiem

tin j

ve[pective tali. c. fimpliciter tali. n. Dicit S. Ber-

extibet

nardus ; animas beatas jam e[Je in cajo , üt patet

ex addu&o textu; dicit etiam Beatos contueri

Biblot

Deum & divinitatem ,. üt patet ex noftris proba-

rl

tionibus: dicit tamen , quód beati poft refür-

&joA

W

re&ionem /ublimiüs fint contemplaturi divinita-

tem, & quod fufpirent ad unionem cum corpo-

Q q

re. Hocfolum ergo colligitur ; beatitudinem

f

Tþeol«

illam poft refurre&

ionem notabiliter perfe&io-

I

rem fore prefenti beatitudine ,

ut refpectivé

MIdmq

&

VPT

novum beatitudinis regnum aperiri videatur,

plenitudo felicitatis primüm init

ium capere ;

lm $

f

tülo

quod ob hanc ipfam D. Bernardi authoritatem

verum effe non nego;

faltem refpe&u plerorüm-

tfot

la fpeciali fanctitate

lt

que ex Chriftianis,. qui nul

uam

UM.

Plïomeruerunt, ut illa vifio intuitiva Dei, q

po

f

!

^

TU fs

DEV VISIO'NE I'NTUI'I:IVA DbEIL $II

Mf

M

poft mortem , aut poft liberationem ex purga-

lg

j

|

torio obtinent, extenfivé aüt fpecifice, tam per-

fecta fit, quam habituri funt poft extrem

UO "Dnln

dicium.

N

um ju-

! dly .

| glonæ ^

- OBjpicITUR 7. JoANNES XXII. qüi ab

ijri

anno 1316. usque r334. fedit in Pontificatu,

T.

docuit animas Sanctorum non vifüras effe intui-

if

tivé Deum ante Diem univerfàlis judicii; ergo.

Pt

ZInt. prob. 3. Ok AMUSsin compendio errorum,

quos huic Pontifici adfcribit, teftatur, quód pro

[

hac fententia confcripferit ingens volumen, - 9.

piritz j

Ti u

ADRIANUS VI. Papa (1521.) in 4. Sententia-

rum ad calcem de Sacramento Confirmationis

lLt

fcripfit; Joannem X XII. mandáffe; ut ea, de

jr

qua agitur doctrina , ab omnibus teneretur, ac

Denrd

prohibuiffe, ne quis in Academia Parifienfi ad

g

-

aliquem gradum promoveretur, qui in illam

D

nón juraret. 3S. RAYNALDUs ad annum I33r.

h,U

JeXt051

ij

]

exhibet nonnullas conciones Joannis XXII. ex

Dibliotheca Vaticana depromptas, in quibus

of

expreffé ea fententia defenditur.

4. Idem Pa-

j pl

pajoAwNESs xxir. dedit Epiftolam ad P u-

turi d

LIPPUM VALESIUM Gallicarum Regem , in

Y cum:

qua enixé eum rogat; ne cuique facultatis

bettt:

"Theologice tum Magiftro tum Baccalaureo per-

t

fittat, ut doctrinam de San&orum felicitate-ad

u o

generalis judicii diem dilatà impugnet. 5.Pür-

j i

LiPPI VALEsrTjuffu facultas "Theologica Pari-

um d

fienfis conventum habuit in Caffro Vicenarum, ubi

a

J

edito unanimi confenfü, doótrinalt judició San-

a

&is ftatim poft mortem, intuitivam Dei vifionem

"

i l

afferuit; illud veró judicium omnium Magiftro-

QW

j

rum figillis munitum Philippus Rex mifit ad

4

b

Joan-

y

$12

'Dls'.,PU'rATio 1V.

]oanneä XXII. quo eum à fententiä, quàmt de-

j

fenderat, revocaret, Ergo juxta mentém Pon-

[t

1pt(

tificis, San&ti non ftatim fruuntur intuitiva Dei

p

vifione.

j

uf

qiemor

RESPOND.EO, dift.

Docuit / hoc ]oannens'

XXIL ütDo&or privatus.c. ut Summus Ponti-

fex. n. Quóod reyera hoc non definierit tan-

quam articulum fidei ab omnibus fidelibus cré-

E E

dendum, PRosATOUR I. quia nihil unquam de

0T.

ea re folemni Bullà definivit; & BENEDICTUS

XIL in Bulla, quz incipit Benedittus Deus, tefta-

lf

vatr d

tur; quüd cüm Joannes, cui ipfe immediate fuc-

quxilüt

ceflit, pararet fe ad conciliariter definiendam

ial

opinionem, quam privatus defenderat , morte

vtir d

preventus vota fü

a ad optatum finem perduce-

re non potuerit.

1

Galliarum. Antiftites à Ca-

DC

8.) in Caftrum Vi-

E

rolo VII. ( circa annum 133

Iu

cenarum coa&i declarárunt prefente Baru-

DANoO Patriarcha Hierofolymitano , Joannem

ul

li

XXII. nihil unquam de Sanctarum animarum

Ty

ftatu publico diplomate definiviffe ; hujus veró

du |

DT

teftimonii publicum inftrumentum authenticum

affervatur - Parifiis, apud Patres Dominicanos.

k

Idem PROBATUR 2. quia V ILLANUS l.2. C.19.

N

i

Hift. de rebus Florentinorum fcribit; Joannem

fropo

XXIL paulo ante mortem coram Cardinalibus

g

l

Quf

declaraffe.in Confiftorio. r. fibi fuis concioni-

büs, quas habuerat, nunquani propofitum fuif-

| Ui

íe definire, San&as animas non fruituras intui-

lt

tiva Dei vifione ante generalis judicii diem. . 2..

umel

difplicere fibi priorem, quam defe

nderat , fen-

N

nifi aliter ab

fing

tentiam , & contrariam amplecti,

videri

Q

Ecclefia poftea definiretur ; de qua re.

Iiote

H

.

DE VISIONE INTUITIYA DEL 315

à Qu

t

pofeft RAYNALDUSs ad annum 1

334. Adeft

lt

l

etiam in noftra Bibliotheca manufc

riptum , in

quo fcriptor Joanni XXIL. fynchro

nus teftatur;

famam ferre ,

*

quód Joannes füam

! fententiam

A

ante mortem tepidé revocaverit.

d

J

fl

Wj

J QUAESTIO . VI.

hll j

Uf

: Que fit natura Luminis glorie?

J

N OTANDUM;, nomine luminis glorie -intel-

U

ligi auxilium , quo intelle&us creatus ele-

Ti

:.

1

vatur ad Dei intuitivam vifionem ; illud véró

lfj

Jl

Ti

auxilium dicitur Iumen glorie , eó quód refpectu

intelle&us idem operetur, quod iux folis ope-

petdut

N

ratur refpe&tu oculorum. Hóc prenotato.

lts

r

W

DICOTL Lumen gloriz neceffario requiri-

tur ad videndum intuitivé Deum.

ee

d

PRosBATUnRconclufio r. Pf

25. dicitus-: Aþud

N

ie efl fons vite ,

& in lumine tuo videbimus lumen.

I dU

Et Apoc. 22. Videbunt faciem ejus- - & non egebunt

; hij

lumine lucerne , neque lumüne folis; quoniam Deus

at

iluminabit eos, & Vegnabunt in Jecula freculorum.

QfOI.

" PRosATUR conclufio ?. Ex Concilio Vien-

YUs

nenfi (1311.) ubi damnatur in terminis hzc

J

[

propofitio Beguardorum , quód anima non indi-

(

geat lumine glorie ad videndum Deum , prout in

s

quzft. r. hujus difputat. vidimus.

p

j

tU

DICO II. Officium luminis glorie eft du:

QUffo

|qlex.

I. Ut ordinet intelle&tum ad unionem

cum effentia divina. ».Utilluminetintellectum ad

ii

t^

