fonus eorum, Et omnia quz fcriptafunt;ad noftram doctrinam fcripta

b

E

ül n t.

1$

D. Manr. Lursz.

funt, Irem , omnis fcriptura divinitus infpirata, utilis eft ad docendum.

Igitur tu & omnes fophiftz , agite & producite unumaliquod myfte-

rium , quod fit in fcripturis adhucabítrufum, Quod vero multis mul-

[

(

ta manent abítrufa, non hoc fit Ícripturz obfcuritate , fed illorum cx-

Yc quic

citate vel focordia, qui non agunt , ut clariffimam veritatem videant,

natutalan,

ficut Paulus de Judzis dicit z. Corinth. 4. velamen manet fuper cor

delLog ia

eorum. Et iterum: fi Evangelium noftrum opertum eft, in iis qui

[ 200

pereunt, opertum eft , quorum corda Deus hujus feculi excecavit,

: fime u

Eadem temeritate, folem obfcurumque diem culparet , qui ipfe fibi

E du fonda

oculos velaret , aut à luce intenebras iret , & fefe abíconderet.

Defi-

AE frptuam f

h laboravit

nant ergo miíeri homines , tenebras & obícuritatem cordis fui , blafphe-

ma perverfitate , fcripturis Dei clariffimis imputare.

Af creatos

. Tuergo cum Paulum adducis, dicentem : incomprehenfibilia

men horux

funt judicia ejus, videris pronomen , ejus , ad fcripturam retuliffe. At

Vides ,utd

Paulus non dicit,incompreheníbilia funt judicia fcripturz, fed Dei. Sic

-mrtir, b

Efàias 40. non dicit : Quis novit fenfum Ícripturz, fed fenfum Domini,

quamvis Paulus afferat , Chriftianis notum effe fenfum Domini ; verum

Spiti

in his , quz donata funt nobis, ut ibidem dicit r. Corinth. 2. Vides etgo,

ejts partem

quam ofcitanter hos locos Scripturz infpexeris,& tam apte citaris, quam

I

apte citas feré omnia pro liberoarbitrio, Sic & exempla tua , qua füb-

J Lcem proda

jungis , non fine fufpicione & aculeo , nihil faciunt ad. rem, qualia de

Ariuris,

diftinétione

perfonarum, de conglatinatione naturz divinz & humanz,

Sed il

de

peccato irremiffibili, quorum ambiguitatem dicis nondum effe re-

itter e m

fe&am. — Si deSophiftarum quaftionibus ,citca has res agitatis , intel-

Trbis recan

ligis, quid tibi fecit innocentiffima fcriptura, ut abufum fceleratorum

Ormam cer

hominum objicias illius puritati? fcriptura fimpliciter confitetur tri-

Usiptanys:

nitatem Dei, & humanitatem Chrifti, & peccatum irremiffibile. Ni-

thtias, Ch

hil hic obfcuritatis aut ambiguitatis, Quibus vero modisifta habeant,

Yatta clem

fcriptuta non dicit , ut tu fingis , nec opuseftnoffe. Sophiftz hic fua

.005 o

fomnia tra&ant; illos argue & damna, & Ícripturasabfolve. « Si vero

1EU Danec

intelligis , de ipfa rei fubftantia, iterum non fcriptutas, fed Artianos

J Aarena , nj

argue , & eos, quibus opertüm eft Evangelium , ut clariffima teftimo-

1 gmun]:(if

nia de divinitatis trinitate. & humanitate Chrifti , per operationem fa-

| "US CODEin

tanz, Deifui, non videanr, Etut breviter dicam, duplex eft claritas

fcripturz, ficut & duplex obícuritas — Unaexterna in verbi minifterio

pofita, alterain cordis cognitione fita, Side internaclaritate dixeris,

Q

nullus homo unum jota in fcripturis videt , nifi qui Spiritum Dei habet,

ft27]y,

omnes habent obícuratum cor , ita ut fi etiam dicant & norint proferre

Milguo /en )

omnia fcripturz , nihil tamen horum fentiant aut. vete cognofcant: (h)

"" r qe;

neque credunt Deum , nec fefe effe creaturas Dei, nectquicquam aliud,

r

:

5 tf a

jqxta illud Pfal. 14. — Dixit infipiensin corde fuo, Dfus nihil ef

n

Dr SrRvo ÁRB x'fzü»e.

B

d docendum,

liquod mylie-

"nnotatio,

io multis mul-

( hj Neque cfcdunt Deum, necfefe effecreaturas Dei,

&d iloum cz-

nec quicquam aliud.] — Ergoze sullam bomines babent Theologiam

Atem vidsant,

naturalem , quà Deutm e[fe fciant, feque creaturas Dei ?. Ergone uibil

inet füper cut

de Lege cordibus bominum smplantatum ef ?. Abfit , ut B. Vr sfla nega-

d in iis qui

1um eat, — Diflintlio autem rem expedit ,diflinguendointer gotitiam Des

Vli excecavit,

AL

folidam,$ languidam. Loquitur B. Vr de wotitia [olida , quam natura uon

- qui ipfe (ibi

B

dat: fiquidem uotitia natura, nimis languida eff. — 'Unde €$ per ipfam

dert, Defi-

féripturam [Mlidanda €9 confirmanda eff. . Siquidem etiam [criptura in

slui, blphe-

hoc laboravit, ut de boc nos confirmaret, effe Deumseffe à Deo omnta, €$ nos

spfos creatos.,

Patet bac B. Viri mens ex verbis , quibus dicit, nihil ca-

mþrehenübiïxa

men horum fentiant aut veré cognofcant : neque credunt Deum &c.

nretalife, At

Vides ,ut de vera coguitione b. e, folida , €9 qua vera cognitionzs nomen

» fed D. Sic

1

merethr , lognatur ? |

p(üm Domin,

ynini? verum

Spiritus enim requiritur a;i totam fcripturam , & ad quamlibet

[04

endam, Si de externa dixeris, nihil proríus reli-

1. Vides etgos

ejus pattem intelli

o

diaris, quan

étum eft obícurum aut ambiguum , fed omnia funt per verbum in lu-

itu2, que lub»

-

cem producta certiflimam , & declarata toti orbi , quecunque funt in

qm, quali de

Ícripturis.

g &hunane,

Sed illud magis eft intolerabile , quod caufam hanc liberi arbitrii

nànm elle r*

inter ea numeras, que funt inutilia, & non neceffaria. Et loco ejus

sricatis , Itl*

nobis recenfes , quz ad pietatem Chriftianam fatis effe judices, qualem

fceleratorum

formam certe deícriberet facile qqilibe

tJudaus aut gentilis,Chrifti pror-

:

;onfitem tri

fusignarus: nam Chrifti ne uno quidem jota mentionem facis , ac fi

millble, N-

fentias, Chrittianam pietatem fine Chrifto effe poffe, tantum fi Deus

natura clementiffimus totis viribus colatur. Quid hic dicam, Erafme?

st habeuns

yitz ho

Totus Lucianum fpiras , & inhalas mihi grandem Epicuri crapulam,

Si tu hanc caufam non neceffariam ducis Chriftianis , cede quzío ex

je, 90

(ed Arranos

harena , nihil tibi & nobis.

Nos neceffariam ducimus.

Si eft irreli-

)

'g;lllï [c[üm(!'

giofum, fi eft curiofum , fi fupervacaneum , ut tu dicis , fcire; (i) An

À

Deus contingenter prafciat aliquid ?

extionen ia*

d dart

' Annotatio,

dj miniler?

(i) An Deus contingenter przfíciat aliquid! ] z» 47o-

iare d

tationibus generalibus jam diximus , quod. B. Fir prafeientiam pro defz-

a Dulbtt

natione [eu pradeflinatione divina aut [cientta vifionts accipiat.Et [re etiam

orinf Pfofe

Iï?

V

Í

b. l. vox accipienda éf : qua de re plura infra. — INon itaque eadem cum

gncat

CEP2,

m 4lde

hac eff quaflite , qua alias de Præ/äientia Dei Zbeoretica , ut fic vo

icqual

^

?

agi—

; mhll d

*

Am

r

!À

D. Manr, iurn.

d

bl;S Iacefath-:

agitatur , €9 1tÀ fere formatur s n Deu prefciat futura. contingemtia,

Nifi quod B. Fir videtur fabinnuffe, non faciendam e[fe sffam quoque Dei

amicus 3oc

ligerei in!

prafGientiam wmere Theereticam , cujustmodi eft Mathematici ,quum Echi-

torum icx

pfrn pre[cit, Quod €9 verum eff.. Nam ctm nibil in toto mundo fieri pof-

RUR NSSNT

tale haben

Jit ; ut nibil in eo Deus agat , utique nulla Dei prafcientia meré theorica

- Kriptum

datur ,in qua Deus non plus faciat ,quau AMatbematicus ia Eclipfibus.]

- dübizs qu

Án voluntas noftra aliquid agat in his , qux pertinent ad eternam

& umconti

falutem , vel tantum. patiatur ab agente

gratia;-(k) An quicquid boni

alira, qu

vel inali fgcimus, coa&i faciamus, vcel patiamur potius ?

Chlus, n

""Ltnnotatio.,

Judufmi q

(k) A quicquid boni vel mali facimus, coadti fäcia;

Eufnequa

di& dicen:

mus, vel patiamur potius?] — fam fupra itidem in genevalibus di-

ET

tàm jenor

um efh, tum quod B. Vir nullam coailionem ftritle frc ditlau flatnat, .

contraham

zum. quod voce coattionts lató utatur de nece[fitate, quam ipfe vocat , im-

Áed tuis ver

mutabilitatis, Sed €9 pati b. L. flritló nom acciptendum eft : fed laté. Ne-

—

: Forma

que enim vult B.Fir , quod boimo in malo fzfe meré paffrve babeat : cum

virbus erit

toties dixerithominem Inbenter GÓ volenter malmm facere. Itag, quefHionis

cordiam m

feufus quoad malum hic efl ; an qnicquid mali facimus, frcfaciamus, ut po-

mà efficoye

frto Dei motu generali ,non poffismus non facere, tum per ummutabilitatem

- d Dto naty

malitia originalis noffris viribus non [ubyettam y. tum per provideutiam

fl lpfa glac:

Dei metam €8. limites pre[cribentem ?* quandoquidem enim motum Dei

t Qecor ,

gezeralem ,poflquam dlum Deus ipfe po[mit €9 decrevit ,mutare non po[-

Dorum, ne

fumms ant impedire, quo mintis natura noflra atlivareddatur y. batkenns

effenifim «

quodammodo cogimnr , €9 patimur.

Qui idem motus tamen ciem mibil

Aeicordiam,

uobis det uifi aaturale , ant conferuet , reuera atlionem noflram nou ved-

dit coatlam , uec in. pa[[ionem proprie frc diclam smutat.

Jttur imnor

Quoad bonum

s earm,

autem fenfus quaftionis bic efl , 4n quicquid bont facimus,ita faciamus, ut

ACere docg

vires natura adeb nibil praflent , ut potius à gratia faperanda 9 capti-

offe velle ;j

vanda [rat, €9 gratia aperetur , atque bomo per gratiam? ubi quatenus cor-

Vinam. f]r

ruptus noffra natuma [enfus captivandus potius eff , certé quodammodo ca-

—

'tntrz, f

gimutr , C8 patimnr : licet gratia aliogui tn nobis atlionem , non pa[fionem

^

Wtüa DE[ v:

praqfumt ,4ut atliongem in viribus nobis concedat. ]

ter Wid a

uid, rogo, erit tum religiofum? quid grave?

uid utile fcitu?

Tl qenr

d

cile eft hoc tri-

Hoc p.rorfns nihil valet, Erafme, bàg iff quote, — Di

CA C Y

buere i

[e)

gnorantie tuz , ut qui jam fenex & inter Chriftianos verfatus,

üm 6,, d

& facras literas diu meditatus, non relinquis locum, quo te excufemus,

Qüid vi[e,

Et tamen hzc portenta tibi ignofcunt Pa-

aut bené de te cogitemus.

Bs nofi ge

piftz , & ferunt, ea gratia, quod in Lutherum fciibis; alioqui te denti-

Wi a

,þue

x

Dr SERV.O Annx-rkmo.'

N

b.l;s laceraturi, i Lutherus abeffet, & talia fcriberes.

Ámicus Platö,

can:z'ngentiz.

amicus Socrates, fed prehonoranda veritas.

Nam ut parum 1ntel- ;,

1 quyte Dei

.

,TH Ecli-

ligeres in fcripturis & pietate Chriftiana, certe hoc vel hofti Chriftia-

norum fciendum'erat ,quid Chiiftiani neceffarium & utile, & quid non

Wndo feri W

tére thariot

z

tale haberent. — Tu vero Theologus & Chrittianorum magifter pra-

*

fcripturus illis formam Chriftiani

fmi , non faltem more Sceptico tuo

!Ef!z"pj?äw.]

dubitas, quid neceffarium & utile illis fit, fed plane in diverfum laberis,

9.

itad zternam

& jam contra ingenium tuum affertione inaudita judicas , ea non effe ne-

jcquid boni

ceflaria, qua nifi neceffaria & cognita certó fuerint , nec Deus , nec

Chriftus, nec Evangelion, nec fides, nec quicquam reliquum eft, ne

Judaifmi quidem , multo minus Chriftianifmi, Deum immortalem ,

Fraüne,quantam feneftram,imó quantum campum aperis contrate agen-

oadi facia;

di & dicendi ! Quid tu de libero arbitrio boniaut re&ti Ícribetes, qui tan-

merilihir die

tam ignorantiam

Ícripturz & pietatis, his verbis tuis confiteris? fed

fl Jatiut,

contraham vela, nec meis verbis hoc loco

'(quod infra forte faciam')

fe at i«

fed tuis verbis agam tecum.-

^

miàte

f li, Ne-

; Forma Chriftianifi

defcripta infer c&tera hoc habet , ut totis

habeat : t

viribus enitamuf , adeamus temedium peenitentiz , ac Domini miferi-

cordiam modis orhnibus ambiamus , fine qua nec voluntas huma- ,

i qufini

a, p

na efficaxeft,nec conatus. lItem nemini defperandam effe veniam ,

w at

à Deo.natura clementiffimo. — Hzc verba tua,, fine Chrifto, fine Spiri-

,miemml

tu , ipfa glacie frigidiora, ita ut etiam vitium in illis patiatur eloquentie

p m D

tuz decor , qux mifero vix extorfit metus forfitan pontificum & tyran-

qur m p*

-

norum, ne prorfus 6«s videreris, hoc tamen afferunt, eífe vires in nobis,

"

effe nifüm totis viribus, effe mifericordiam Dei, effe modos ambiendi mi-

7H Jafent

g i n

fericordiam,effe Deum natura juftum,natura clementiffimum &c.Si quis

hg n t*

igitur ignoret , quid fint

ille vires, quid poffint, quid patiantur , quis

Jyid hn

nifus earum, quz efficacia, que inefficacia,quid illefaciet? quid tu illum

facere docebis? irreligiofum (inquis ) curiofum & fupervacaneum eft

/Qf,451'477/'m3'ut

i a

noffe velle ,an voluntas noftra aliquid agat in iis, qua pertinent ad -

At hic dicis

; M!f;;gj.wr'

ternam falutem , an tantum patiatur ab agente gratia.

i ,/,4//11'6040 ff*

contra, effe pieratem Chriftianam , eniti totis viribus, & fine miferi-

-

cordia Dei voluntatem non efficacem effe.^ Hic plane afferis, volunta-

2 P'?Wm

tem al

n

iggid agere in iis

,qua pertinent ad eternam falutem, dum eam

fingis enitentem ; at rur

fus patientem , dum fine mifericordia dicis in-

| vrile fcxw /

ut

eflicacem , licer non definias, quatenüs illud

agere & pat intelligen-

Ce& hoc i

dum fit, data opera fa&urus ignaros, quid valeat. mifericordia.Dei ,

VIOUED

us

r volun-

05 Y

quid valeat voluntas noftra ,,eo ipfo, quo doces, quid'fe

(12

yferus

8 tas noftra & mifericordia Dei. Sic te rotat tua illa prudc

i,qua neu-

JUHO(

qoni

& Charybdim tuto evade-

eomen

tri pgrtium adllagrcx'e flatuifti,& inter Scyllam»

T

£e

qu'

[

bus

rj

D. MaAnT. Lurz.

dimus tndet

re, ut medio mari flu&ibus obrutus & confufus , omnia af.ï'eras quz

»

negas, & neges quaz afferis,

nno Atq

falute etetn

*Similitudinibus aliquibus tibi tuam Theologiam ob oculos po-

offiat , h

nam. Bonum poéma velorationemfa&urus , non COgitet , nec quzrat,

z

quale fit ingenium, quid poffit, quid non polfir, quid requirat ar-

quà facant

gumentum füfceptum , planeque omittatillud preceptum Horatii , quid

quten quid/

nitc:iriaaurcil

valeant humeri, quid ferre recufent, fed folum opus prxceps tentet , &

cogitet, enitendum eft ,ut fiat , curiofum & füpervacaneum eft quzrere,

utrum fuppetat tanta eruditio,tanta facundia,tanta vis ingenii,Aut fiquis

uberes fru&us ex agro fit recepturus, non fit curiofus fupervacanea cura

explorandi ingenii terre,(icutVirgilius in Georgicis curiofe & fruftra do-

() l

cet,fed feratur temere , nihil nifi opus cogitet, aret lirus,femina mandet,

Epidem in

fum, de qio

quaqua patet, five arena five limus. Aut fi quis bellum gefturus vi&oriam

pulchram petit,vel aliud quidpiam officium in re publica praftare debet,

in futwro fec

noi fit curiofus confultando, quid poffit , an zrarium fufliciat , an milites

venifihr,

aptifint,an copia facti ulla fityprorfusq; contemnar illud Hiftorici : ante-

diltit dat

quam facias, confulto, ubi confulueris, mature fa&o opuseft: fed irzuat

creditin unie

eredulitaten

cecis oculis & auribus claufis , nihil nifi bellum, bellum , vociferetur, &

fitliardds

operi inftet, . Quid , rogo Erafme, de talibus poctis , agricolis, &

imperatoribus , & principibus judicabis » Addam illud Evangelicum:

2097

fi quis turrim zdificaturus, non prius fedens computet. fumptus , an

i, e

habeat ad perficiendum, quid deillo judicat Chriftus?

jnhmrcatya,

Sic tu quoque nobis fa&a decernis fola, vetas vero primum.ex-

veré $ f

plorare & metiri aut noffe vires, quid poffimus& non pollimus, tan-

3 f al

quam hoc íit curiofum & fupervacaneum & irreligiofum. — Ita dum

h ft".f ?1[07;,

nimia prudentia temeritatem deteftaris, & fobrieratem pratendis , eó

pervenis , ut fummam temeritatem etiam doceas.

Nam ut Sophiftz

Átque

temerarii & infani fint fa&o , dum curiofa tra&tant , mitius tamen

leitu

peccant quam tu, qui etiam doces & jubes infanire & temere ferri,

-s hr

Atque quo major fit infania, hanc temeritatem nobis pulcherrimam

à84t in s.

Chriftianamque pietatem, fobu:etatem, telieiofam gravitatem & falutem

um

effe perfuades : ni ita faciamus, irreligiotos , curiofos & vanos nos a(-

ürtmus

fetis, affertionum tantus hoftis , & pulchre evafifti Scyllam , dum vita-

SUDeat ad

fti Charybdim. — Sedhuc te perpellit fiducia ingenii tui, quicredis ficte

R r

poffe per eloquentiam omnibus ingeniis imponere , ut nullus queat per-

OC t

fentifcere , quid alas in animo, & quid moliaris lubricis illis fcriptis

en jt N'th

tuis. Deus veronon irridetur : inquem non eft bonum impingere, Por-

1 TAm [i,on

ró fi hanctemeritatem nos docuiffes,in po&matibus faciendis,in fru&i-

& Derm

. bus parandis , in bellis & officiis obeundis, aut domibus zdificandis ,

QUatts D

quanquam eft inrolerabilislr, prafertimin tanto viro , tamen aliqua venia

| ünibys k'

Qignus

-

! Dz Sznvo Ans1TRIo.

77

ii affems que

dignuä tandem eras, faltem apud Chriftianos, qui temporalía contem-

nunt. Atcum Chriftianos ipfos jubeas temerarios operarios fieri, & in

ob oculos p

falute zterna paranda , incuriofos effe mandes, quid poffint & non

L DC quatt,

poffint , hoc plane peccatum eft veré irremiffibile. Nefcient enim

d réquitat at«

quid faciant, dum ignorant , quid & quantum poffünt. Ignorantes

Horatii, quid

autem quid faciant, panitere ( fierrent) non poffun. (1) Impe-

ceps tenret ,&

ag

rlz—i-tgui,a—autem pec;aïtuxn.irremifïïbile eiti-

à elt querere,

x

ii Aatlquis

"unotatto,

Lyacanea. Cüfa

e&fflrado-

(1) Impoenitentia autem peccatum irrerni(fibile eh.

ming mandet,

Equidem impenitentia reverà non eff peccatum illud in Spiritum San-

urüs vidtoram

&num, de quo Chriflus dicit , quod nunquam remittataur,

neó, in boc,ueque

aftare debet,

in fururo feculo: vettiffimà tamen etiam dicitur , quod fit peccatum iv-

d an mll

vemiffbile, —.Et propterea quidem, quia fub. Novo Teflamento fola incre-

fiftorici : atte-

dulitas damnat : juxta illud , qui non credit, jam judicatus eft,quia non

eft: fediccuat

credit in unigenitum Filium Dei, /0/,3. v.28. 44t immpamitentia inclndit in-

credulitatem, | Itaque omnia lia peccata vemilfibilia funt; eg

vodferetur, &

irremi[-

fibilia vedduntur per impanitentiam

» quatenus bac novum illis , us fic di-

, igicolis, &

Eyangdlicun:

cam , formale [aperaddit , per quod fiunt peccata, de quibus nulla atla eff

penitentia, e. g, Adultevium ,quoad formale fuum proprium legale, vel

lümptus , 4

potius contra-legale,remiffibile eff per penitentiam, etiamfi fie adulterinno

veré € flrillé fic ditlum ; fed quoad formale fuum contra-Eva

p primum a

ngelicuna,

ollimus, at

ut [ic appellemy b. e. impanitentiam, demum efh irremiffibile

H

zdtque

w, [a um

f res quoque babet in crror;'bm fidei , de quibus B, Vr bíc loqui.

zur, ]

gatendis, &

g ucdophilte

At'qüe huc ducit nos tua illa moderata Sceptica Theologia.

Igitur non eft irreligiofum,curiofum aut fupervacaneum,fed impri-

amiuus caret

-temere Jelrh

. mis falutare & neceffarium Chriftiano,noffe,an voluntas aliquid vel nihil

agat in iis, quz pertinent ad falutem, imó ut fcias, hic e(t cardo no-

alcherrimam

ftra difputationis, hic verfatur ftatus caufze hujus, Nam hoc agimus, ut

mmdcalacem

'yanos nos 2

difquiramus,quidnam poffit liberum arbitrium,

quid patiatur,quomodo

fe habeat ad gratiam Dei.

m ,dlll" Ü

Hec fi ignoraverimus , prorfus nihil Chri-

ftianarum rerum nofcemus, erimusque omnibus gentibus Pejores,

Qui

yicodis t

hoc non fentit, fateatur fefe non effe Chriftianum.

[us queat pe*

Qui vero repre-

hendit vel contemnit , fciat fefe eífe

fummum Chriftianorum hoftem,

s ilis f

ingeor-

Nam fi ignoravero, quid, quatenus & quantum ego poffim & faciam

y

"

erga Deum , pariter incertum & ignotum mihi erit , quid

1di5) n

fradie

»quatenus &

I

quantum Deus in me poflit & faciat ,

cum Deus operetur omnía in

: gdiüüm d

ompibus.

BÍa

Ignoratis vero operibus & potentia Dei, F.« ipfüm igno-

14 'qua Y

105

dignus

/a8

D, Manr, Luzz.

ro ; ighorato Deo,colere, laudare, gratias agere,fervire Deo non poffum,

j t petin:

dumneício,quantum mihi tribuere, quantum Deo debeo.Oportet igitur

? pnitendot

certiffimam diftin&ione habere,inter virtutem Dei & noftram,inter opus

Dei & noftrum,fi volumus pie vivete. Ita vides hoc problema effe alteram

»

Nonne

quo pendet & pericli-

partem totius fummz Chriftianarum rerum ,in

[»4

; vere dinre

tatur cognitio fui ipfius , co

nitio & gloria Dei, " Quare non eft feren-

traray df

]

dum inte, mi Eraíme, ut

1

hoc noffe irreligiofum , curiofum & vanum

bitim his o

E

elles.Multa tibi debemus,fed pietati omnia debemus,Quin tu ipfe to-

T dunilam i

bonum noftrumDeo adícribendum effe fentis,idque afferis in forma

tum

TP limtstin

tui Chriftianifmi.

Hoc autem afferto, certé fimul afferis , Dei mife-

|IE rionis elega

ricordiam folam omnia agere , & voluntatem no

ftram hihil agere , fed

AE tochetoricar

P

otius agi , alioqui non totum Deo tribuetur. At paulo pott negas,

quefiones j

id afferere vel noffe effe religiofum , pium & falutare. — Sed fic loqui

tet Kipfi n

cogitur mens fibi ipfi non conftans, in rebus pietatis incerta & impe-

1 & Soplifas

rita.

U E c u

Altera pars fumma Chljilïianæ eft, noffe, an Deus cdnringenter

Jtitentiam

aliquid prafciat , & an omnia faciamus neceffitate. — Et hanc etiam 1r-

: Carium & (

religiofam , cutiofam , & vanam facis , ficut & omnes impii faciunt, quiu

TE fiogenter

dzmones & damnati exofam & execrabilem faciunt. Neque ftultus es,

Rttat r

fi iftis quxftionibus te eximis, modo id fieri liceat, Sed interim pa-

rum bonus Rhetor & Theologus es , qui de libero arbitrio fine iftis

otis vice, & ipfe non rhe-

P

artibus dicere & docere prefumis, Fungar'c

:

tot egr egi

um rhetorem officii fai monebo.

Si de oratoria fcripturus,

()

D

Chriftiano

fic diceret

Quin&ilianus; meo judicio , illa ftulta & fupervacanea, de

inventione , difpofitione , elocutione , memoria , pronunciatione , omit-

tenda funt, fatis fit noffe , oratoriam effe bene dicendi peritiam : non-

fite & pra

ne rideres artificem ? non aliter tu quoque facis, fcripturus de libero

[/4) P WM n

arbitrio abigiä & abjicis primum totum corpus & omnes partes artifi-

L

li &r&æ;m

cii ejus, de

quo fcripturus es. INam fieri non poteft, ut fcias, quid

Pretn, s

fcieris, quid poffit voluntas humana. (m))

fit liberum arbitrium, nifi

110 eng præ

[ l

hobili

(qui

Q;id Deus faciat, an neceffario prafciat ?

X

'abili

Quta

P^ nnotatio.

;

p

1 h

p

(m) Quid Deus faciat, an neceffarió prafciat?] 44

(2

J"'*'la'tz j

yti

nifeftum bic eff , quad

B, Viv qnæ]fimem ,an Deus prafctat , ad difputatio-

Mj

(eu

Itl

uem de libero arbitrio veferat..

Ergà non intelligit pra[cientiam. Theore-

f 7)

£ t

ticam ,fed pratlicam s

b. e. decretum divinum antecedaneum, antequam

edt

fe. res fiat * Nam- ad

liberum arbitrium nihil facit nuda pra[cientia, neï

Wm*dmod

^H

0";.'0 x

Dzr Srznvo Annfn.ro.

12

o tonpoftn, eà pertinet : fed pre[cientia atliva €9 operofa , [cientra fciens. decérne

ndq

Oportetigiar

Tamyintet opus

promittendo C9 cammi?anda. JNotandum hoc propter loca, ]

maeffealteram

Nonne & Rhetores tui docent , de cauía aliqua didturum, opor-

las & paidie

tere dicere, primum an fit , deinde quid fit, quz ejus partes, que con-

non eftferene

traria, affinia, fimilia &c. — Tu vero miferum illud per fefe liberum ar-

Yüm & vanam

bitrium his omnibus fpolias, & nullam quaftionem de eo definis, nifi

uin txipfeto-

unam illam primam,fcilicet an fitidque argumentis talibus, qualibus vi-

alleisin forma

debims;ut ineptiorem librum de libero arbitrio non viderim,excepta o-

js , Dei mit-

rationis eleganria. Sophifta fane melius hic faltem diale&icantur, quan-

jhil sgere, t

do rhetoricari nefciunt, qui liberum arbitrium aggreffi, definiunc omnes

jlo polt negis

quazítiones ejus, an fit, quid fit, quid faciat, quomodo habeat &c. li-

Sed fic loqai

cet & ipfi non efficiunt, quod tentant. ^ Urgebo igitur hoc libello te

pcera &impee

& Sophiftas omnes, donec liberi arbitrii vires & opera mihi definia-

d

tis. - Et fic urgebo (Chriftro propitio) ut fperem , me ada&urum te ad

j contingentt

ponitentiam editz Diatribes tuz. (n) Eftitaque & hoc in primis ne-

fianc edam J

;ï:efïarium & falutare Chriftiano , noffe, quod Deus nihil przícit con-

1

i acunr qu?

tingenter , fed quod omniasincommutabil

i & eterna ,/irifalg

b;lique ve-

Ic ue &u (5 6

luntate & pravidet , & proponit, & facit.

yd inretim pe*

n

yurio fine 145

"Annotatto.

qfe ao i

(ty) Eft itaque & hoc inprimis neceffarium & falutare

oria pb

Chriftiano, noíe , quod Deus nihil prafcit contingenter, fed

| e[VJCänæ) Á

oimite

quod omnia incommutabili & eterna, infallibilique volun-

ACi&(ione D

, e

tate & pravidet , & proponit, & facit.] Ex eo, quod modi dixi-

peritiam

mus , conflare poteft , quod pravidere boc loco fit. decreti diviui , non

'urus d

libgro

u

nude pracientia Theoretica, — Pravidere enim bic nibil aliud efl , quàm

pirtó &

pre[cire. — Sed exc dis quoque , que mox. B, Vir addit ; An tu credis, quod

u (C'las; 97111 1

inJ

nolens prafciat , aut ignarus velit? fi volens prafcit, aterna eft, & im-

mobilis ( quia natura) voluntas: fi przíciens vult, seterna eft & im-

mobilis (quia natura) fcientia: zdem cez[lare poteff, Certé enim bic non

vVnlt, quod Deus non coatle prafciat: fed quod pra[ciat volendo , €9 velit

préfciendo, | Hac natura Dei eff ,ut ,quaudo aliquid wult , preponit , de-

ciat!]

Me

cerait , non po[fir gautare voluntatem , propofrtum €8. decretum fuum. . Sed

j

5

PL

€2 ex mpfis verbis , de quibus agumus , idem patets. dicit namque B. Fir,

u

quod. Deus omnia incommttabili , aterna €9. infallibili voluntate pravi-

jl

deat.

Quomodo pravifonem [eu pra(cientiam. ad woluntatem vefert ,

7

Án

[gqü an

[

,enn,(,?f

quemadmodsm sp[um propofitum €9 fattum. Quanuquam woflrà quoque

WF'

ü

&$ orrbodoxa Theología non inteverit , fr prefcientiam [en pravifionem hanc

A

[ d

10

2 MART, Lurs

! tà, Quod:

famferis ,pro fGientia , quam vocant ,vifronis, quà Deutprefcit ea, qmc:re-

verà futura [unt,.— INam juxta banc quoque [cientiam uibil Deus pre[ci-

E. plentiagoot

1

re poteff , nifi ip[e prius generalis providentia [ua morum , €$ totius nego-

j

: feligioft,

tibi ,uttib

tii gubernationem decreverit: quandoquidem fine bác nibil rerum uec in

rebus quicquam freri aut. e[Je potefl, — Eadem verà etiam [cientia wifiouis

ta5, dicere

abfolutum. aliquod decretum per [e nullo modo importat.

Retlé nibila-

lem Doi p

hofe vets,

minus dícit B. Pir , quod per banc pra[cientiam liberum arbitrium peni-

tus eyertatur : [upponitur namque bominis corruptio , ex qua nibil nifi

Yolens praí

malum facere potefé motus, Morus itaque generali P'ro'uidmtiæ motu, pro

Áiens vul,

ratione natura actuofa ,nom poteft uiff malum agere , necab agendo malum

Ex quo

defiftere poteft.. Si accedat boc ,ut Deus juxta fuam providentiam € gu-

ftunt,eríi x

bernationem pra[cripferit corruptioni malum agenti limites atá, terminos,

WE - Bunt secet

um De

ut non fuccedat , quicquid agere conatur ,nifi hoc , €$ boc illove modo : fané

nulla vur[us hic libertas efl. Ut fi quis canem vabidum catena teneat. Cu-

potentia [

jes natura cum per furorem corrapta [it, vitam tamen , €$ in/iinäu;n ad

peditz volt

pore, modo

agendum babeat , non poterit non furere: non quod naturalis inflintius ad

agendum furibundum veddit , [ed morbus , per quem natuva corrupta efh ,

. Antas Dej,

idemque tamen nec bunc nec iflum ladere poteff prateveuntem ,mift ubi C

n

inmorte d

quousque catena ,qua tenetur ligatus , vemifa fuevit, — Quo [imili alias

quoque orthodoxi Theologi C$ contra ab[olutum divinum decretum utun-

T i feri

tur. — Quod porró B. Fir dicit, Deum nihil prefcire contingenter: :

Tüm abel.

* Bemangre

vero ipfe optimé mox interpretatur , quum. [cribit : Contingenttt autem

fieri dicitur (ne vocabulis abutamur) latina lingua , non ipfum opus

Womgr ) l

contingens fieri , fed contingente & mutabili voluntate fieri , qualis in

gettey & m

Deo non et. Deinde conungens opus elici non poteft, nifi quod no-

tibgens oy

bis contingenter & velut cafu imprudcntibusqu& fit: quia noftra volun-

lt impri

tas vel manus illud arripit velut cafu oblatum, ut qui nihil de eo aut

W attipi.

eogitavimus aut voluimus anteà. —Per que faue manfeffum , quod. B,

! Voltimis ao

Fir non neget pre[cientiam futurorum contingentium , fed. contingentiam

U

pre[cientla dvina , quafi aliquid fiat ex [nis caufis ,ut Eclipfis ,contingat

quam hoc

autem Deum prefcires. ut contingit mathematico , pre[cire Eclipfrn.]

VIM,HCq h!

FUOR pr

Hoc fülmine fternitur & conteritur penitus liberum arbitrium , ideo

(Wïanuln t

qui liberum arbitrium volunt affertum , debent hoc fulmen vel negare,

Eüukx(ta

yQu

vel diffimulare , aut alia ratione d feabigere. Antequám vero id mea

Cüony|

[/]5

NY

difputatione & fcripturz authoritate firmem, prius tuis verbis ipfum

lire

n

tradabo, Nonne tu es, mi Erafme , qui afferuifti paulo ante, Deum

ts Dfl

»Qu

natura juftum , natura clementiffimum ? Si hoc verum eft, nonne fequi-

f

li

quc

tur, quod incommutabiliter fit juftus & clemens? ut quemadmodum

maaxfü (ä

natura ejus non muratur in eternum , ita nec ejus juftitia & clemcry-

Wa ln

[9-

z.

Df. SsznRVvVOo ÁRBITRIO.

21

3 M Ms

tia. Quod autem de juftitia & clementia dicitur , etiam de fcientia , (a-

IDoopift-

( pientia,bonitate,voluntate-& aliis divinis rebus dicí opor tet. Si igitur hac

teligiofe , pie & falubriter de Deo afferuntur , ut tu fcribis, quid accidit

VET Mp

lerum at

tibi , ut ribi ipfi diffidens, itreligiofum , curiofum , ac vanum nunc afles

ras , dicere, Deum neceffario przícire? Scilicet voluntatem immutabi-

jentia fntit

Pf wbl

lem Dei przdicas effe difcendam; immutabilem ejus,vero przícientiam

noffe vetas.

hirritm pti-

An tu credis, quod nolens praíciat , aut ignarus velit ? Si

volens przcit , eterna eft & immobilis ( quia natura) voluntas , fi prx-

yi nbil nf

utia u I

Íciens vult, zterna eft & immobilis ( quia natura ) ícientia,

spetdo al

Ex quo fequitur irrefragabiliter ; omnia que facimus; omnia qux

- fiunt, etfi nobis videntur mutabiliter & contingenter fieri, revera tamen

atin & ff

dtd, ttrimttts

- Bunt neceffario & immutabiliter, fi Dei voluntatem fpectes, Voluntas

enim Dei efficax eft, qua impediri non poteft, cum fit naturalis ipfa

gemhi:[ire

potentia Dei, Deinde fapiens, utfalli non poffi, — Non autem im-

yitentit, OP

mþm&nma

pedita voluntate , opus ipfum impediri non poteft , quin fiat,loco, tem-

ore , modo , menfüra, quibus ipfe & previdet & vult. Si talis effet vo-

jf

1

untas Dei , que peraóto opere, eodemque manente , ceffaret , qualis eft

TL A

hominum voluntas, ubi edificata domo, quam volunt, ceffat velle, ut

m i

in morte definit, tum vere poffet dici , aliquid contingenter & mutabi-

"noTa

- Jiter fieri, At hic contra fit , opus definit & voluntas permanet , tan-

um Inn

tum abeft, ut ipfum opus dum fit & permanet, contingenter effe aut

jngentet : /

permanere pofht.

Contingenter autem fieri dicitur ( ne vocabulisab-

goytct um

utamur ) latina lingua, non ipfum opus contingens fteri , fed contin-

; ipfum 0pu5

gente, & mutabili voluntate fieri , qualisin deo non eft. Deinde con-

i, g

tingens opus dici non poteft , nifi quod nobis contingenter & velut

vl qodt

caíu imprudentibusque nobis fit. — Quia noftra voluntas vel manus il-

goftravolin-

7.

lud arripit , velut cafu oblamm, ut qui nihil de co aut cogitavimgs aut

hi de o &Y*

voluimus antea.

m

Optarim fané aliud melius vocabulum dari in hac difputatione,

2 d

| quam hoc ufitatum , Neceffitas: quod non reé dicitur, neque de di-

í;,minf

— vina, neq; humana voluntate. Eft enim nimis ingrata & incongrua figni-

(

" ficationis pro hoc loco, quandam velut coactionem, & omninó id, quod

"

contrarium eft voluntati,

1

ngerens intelle&ui : cum tamen non hoc velit

ii »idw

caufa ifta, qua agitur, Voluntas enim five divina five humana nulla coa-

a Vel

negato

&ione,led mera lubentia vel cupiditate, quafi veré libera, facitquod fa-

j ma

; vero

cit, five bonum five malum : fed tamen irnurabilis & infallibilis eft volun-

bis il; um

tasDei , que noftram voluntatem mutabilem gubernat , ut canit Boétius ;

; ver

lo Antes

peun

ftabilisque manens das cuncta moveri, — Et noftra voluntas, prefertim

(cqlll'

»

o

mala , feipfa.non poteft facere bonum, — Igitur quod non praftat vox,

Ia

dmodum

cere

impleat intelle&us legentis ngcemtat'e

m, intelligens jd , qqod di

F]

yei-

j x clcmeg;

[

22,

D. MART. Lurm.

velles, immutabilem voluntatem Dei , & impotentiam noftrz volunta«

tj trmptur

tis mala , ut aliqui dixerunt, neceffitate

;

um uen

cicé,

m immutgbilivtatis ,nec.hoc fa-

liberetur

tis grammaticé , nec Theolo

fe)

(o) Sudsverunt hic

Sopbhifte jam multis a&nis, & tandem victi,

tin|

coa&ti funt coücedere , Omnia quidem neceffarió fieri , necelfitate con-

^ (iceli

fequentiz .(m dicunt ) fed non neceffitate confequentis,

z

iluteunr,.

cullitm co

"nnolaito.

Tl eltut

(0) SildäVCTUDt hic fophifte &c.] ^ De weceffitate confe-

Jkts enim u

quentis €9 confequentia , quam etiam votant ab[olutam €8 conditionatam,

T adionem

efe necefn

vel ex fuppofitione, utique circa voluntatem CÓ pro[cientiam Dei difputant

ejusmodi,cujusmodi bic B.Vir illis attribuzt.'Thomas Aquinas part.Z, qu.19.

fclict, d

