tum,jam non immortalis. — Reliquum igitur eft, ut Deus fit iniquus,

qui bonam , juftam , fan&am illam vim

l effatity

damnaþ, qui Chrifto non eget

in homine & cum homine malo,

arbicrium

Deindo

Sed pergamusin Johanne. Qui credit, inquit, in eum,non judicatur :

qui non credit, jam judicatus eft, quia non credit in nonine upigehiti filii

corde m

Dei.Refponde,an liberum arbitrium fit de numero credentium, nec ne.

ye damnie

faluts,

Si eft , iterum gratiá opus non habet,per fefe credens in Chriftum, quem

perfefe nec novit nec cogitat. Si non eft, jam judicatum eft: hoc quid

qem :'ü

CVW'M

eft , nifi damnatum eft coram Deo? At Deus non damnat nifi impium.,

^

Impium igirur eft. Quid pii vero impium conetur? Neque credo hic

07 4

te.

vim liberi arbitrii excipi ppo,cgm de toto homine loquatur , quem

j quchC

e

abmunae

jn

D Manr, Lurg

Y

218

damnati dicit, Deinde incredulitas non eft craffus affectus, fed fummns

alhilaccio

ille in voluntatis & rationis arce fedens & regnans , (icut ejus contrarius,

um arbiu

nempe,fides. Incredulumautem effe, cft Deum negare & mendacem fa-

quitur: Q

enos at

cere 1. Johannis 1, Si hon credimus, mendacem facimus Deum. Quo-

modo jam visilla Deo contraria & eum mendacem faciens , conatur ad

fii, nec m

bonum? Si non effet incredula & impia illa vis , non debuit dicere de

stilt,qu

toto homine,Jam judicatus eft, (ed (ic : Homo fecandum craffos affectus

(ui üecel

eft jam judicatus, fed (ecundum optimum & przftantiffimum non judi-

Aut OPCICE

catur , quia conatur ad fidem, feu potius credula jam eft, Sicubi toties

neralirerde

Scriptura dicit: Omnis homo mendax, dicemus authoritate liberi ar-

quuttur,

bitrii, Contra, Scriptura potius mentitur, quia honio non eft mendax

o ton f

optima fua parte, id eft, ratione & voluntate ;fed tantüm carne , (angui-

Yi hibeb:

ne & medullis,ut fic illud totum, unde nomen habet homo,fcilicet, ratio

Vrolmia

& voluntas , it fanum & fan&um, — Item, & illud Bapüfte ; Qui cre-

ttt, f fect

dit in filium, habet vitam eternam , qui aurem incredulus eft. filio,

An hocno

non videbit vitam , fed ira Dei manet fuper ipfum , fic oportebit in-

patté,qua

telligi, fuper ipfum , id eft , fuper craffos affectus hominis manet ira

i de m

Dei , fuper vim autem illam liberi arbitrii , voluntatis fcilicet & ratio--

J

nis, manet gratia & vità eterna. Hoc exemplo, ut liberum arbitrium.

mf Dater;

fubfiftat , quicquid in Scrípturis in homines impios dicitur , per fynec-

enm Opis

dochen torqueas ad partem hominis brutalem , ut falva fit pars ratio-

tere à Deo

nalis & vere humana. — Tum ego gratias agam liber: atbitrii afferto-

bitti doce

ribus, cum fiducia peccabo ; fecurus , quod ratio & voluntas teu libe-

spitür ol

rum arbitrium damnari non poffit , eo quod nunquam. extinguatur ;

TC patey

fed perpetuo fanum, juftum:& fanctum permaneat..—. At voluntate &

IR, qua PO(

ratione beata, gaudebo feedam & brutam carnem feparari & damna-

alttis, t

zi, tantum abeft ;ut optem illi Chriftum redemprorem. — Vides, quor-

C ex Au

fum nosferat dogma liberi arbitrii , ut omnia divina & humana, tem-

imm loc

poralia & zterna, neget ,& tot monftris irrideat feipfum »

0 rmo t

. Item, dicit Baptifta: Homo non poteít accipere quicquam, nift

fuerit ei datuim. de coelo.

Definat hic Diatribe fuam oftentare copi-

tquendi

äïllS o(

am, ubi omnia, quz de coclo habemus, numerat, — Nos non de natu-

li Chii

ra;íed de gratia difputamus , nec quales fimus fuper terram, fed qua-

Scimus , quod homo Do-

dl of

les fimus in ccelo coram Deo , quzrimus.

Qen d

minus eft infezioribus fe conftitutus, in qua habet jus & liberum arbi-

Oves, &

trium ,ut illa obediant & faciant, que ipfe vult & cogitat. Sed hoc

tur.

querimus; an erga Deum: habeat liberum arbitrium , ut ille obediat

mp'mwe

& faciat , que homo voluerit , vel potius , an Deus in hominem ha-

beat liberum arbitrium , ut is velit & faciat, quod. Deus vult, & ni-

Hic dicit Baprifta: quod

^ qui fo

hil poffit , pifi quod. ille volucrit & fecerit,

nihil

z

Dz SkRYo ÁRnbPITAIO,

2t

edfummn

nihil accipere poffit, nifi donetur ei de ccelo, — Quare nihil erit libe-

Contratius,

rum arbitcium... Item, Qui de terra eít, de terra eft, & de terra lo-

dacem fa«

quitur: qui de ccrlo venit, fuper omnes eft. — Hic iterum omnes ter-

um, qu.

conatur ad

renos facit, terrenaque fapere & loqui dicit eos , qui non funt Chri-

fti, nec medios aliquos relinquit.

At liberum arbitrium utique non

: dictre de

safedhus

eft ille , qui de cclo venit.

pE

Qu

lare de terra effe & terram fapere & lo-

xi

ui neceffe eft, Quod fi aliqua vis in homine

1 honjudi-

» aliquo tempore, loco

aut opere non terrena faperet, hunc Baptifta debuit excipere,

& non ge-

ubi totiss

neraliter de omnibus extra Chriftum dicere, de terra fünt

s berr ar»

; de terra lo«

quuntur. Sic infra cap. 8. quoque dicit Chriftus;

Vos de mundo eftis,

-[E mods

ego non fum de mundo : vos deorfum ettis, ego de fupernis fum, At

i fangui»

illi habebant liberum arbitrium, ad quos loquebatur , fcilicet rationem

ilicet, ao

& voluntatem , & tamen de mundo eoseffe dicit. Quid vero novi dice-

; Quae-

ret, fi fecundum carnem & craffos affectus de mundo effe eos diceret?

is elt filio,

An hoc nonante novit totus mundus? Tum quid opus eft homines ea

ortebit i«

parte , qua brutales funt, de mundo dicere, cum hoc modo & beftize

mánet ità

nt. de mundo?

at &ranoe

jam illud , ubi Chriftus Johan. 6. dicit: Nehïo venit ad me,

) arbittitim

nifi Pater meus traxerit eam , quid relinquit libero arbitrio ? Dicit

p fynec-

enim opus effe , ut quis audiat & diícat ab ipfo patre, tum omnes opor-

pats TatiQe

tere à Deo doctos effe. — Hic fané non folum opera & ftudia liberi at-

; afeee

s fex libe-

bitrii docet efe inania, fed ipfum etiam verbum Evangelii (de quo

rE

sgitur eoloco) fruftra audiri , nifi intus loquatur ; doceat, trahat ipfe-

tingudtr ;

met pater.. Nemo poteft, nemo poteft, inquit, venire : vis fcilicet il-

oluntte &

la, qua poffit homo aliquid conari ad Chriftum ,id eft , ad ca quz funt

& damnee

falutis, nulla effe afferitur.

Nec prodett libero arbitrio, quod diatri-

1 d€57 qüOl.'.

be ex Auguftino affert ad calumniandum clariffimum hunc & potentif-

1214 tem,-v

fimum locum fcilicet, quod Deus trahat , quemadmodum ovem often-

fo ramo trahimus.

Hac fimilitudine vult probari , vim ineffe nobis

quam n

fequendi tra&um Dei, fed nihil valet hzc fimilitudo hoc loco.

uia

Xare COPi'

Deus oftendit non folum unum, fed omnia bona fua, tum ipfüm et-

n de naie

iam Chriftum filium , nec tamen ullus homo fequitur , nifi intus pater

il fed qui

aliud oftendat & aliter trahar, imó totus mundus perfequirur £ilium,

ymo 20

quem oftendit, Ad pios belle quadrat ea fimilitudo , qui jam funt

erun arie

oves, & cogno(cunt paftorem Deum , hi fpiritu viventes & mori fe-

SCd hoc

quantur , quorfumcunque Deus voluerit , & quicquid oftenderir. ( fff)

d

Impius vero-non venit, etiam audito verbo, nifi intus trahat doceat-

ninem*

que Pater ,quod facit largiendo fpiritum. — Ibi alius tra&us eft, quàm

frie

Dhï

is qui foris fit ; ibi oftenditur. Chiiftus per illuminationem Spiritus,

jqn

Lei2

qua

nj

j

220

D. .Manr'.

Lurm.

qua tapitur/ homo ad Chriftum dulciffimo raptu ; & patitat. loquen-

qaumur.

pura jo

tem do&orem & trahentem Deum potius, quàm ipfe,,quærat & cure

qut aper

Xat,

qutem X

4

-

ediidim

jMootapo.

trii tdtOt

ii

(fff) Impius veró non venit, etiam audito verbo , ni-

10 Satatá

fi intus trahat doceatque Pater; quod facit largiendo Spiri-

hijv a

tum. l|bi alius tractus eft, quàm is qui forisfit: ibi often-

1en fuam

ditur Chriftus per illuminationem Spiritus , quá rapitur ho-

h, nec

fonr in.

mo ad Chriftum dulciffimo raptu , & patitur loquentem

Dod&orem & trahentem Deum potius , quam ipfe quarat

Tf Q

& currat. ] Hec aste omnia ex bis verbis babemus , quod B. Lutherim

quod tta

Áari fea

nullau in hoc toto libro fl'atuat. coatlionem y, etiam quando woce raptus

utitur. . 'Unde bic rapi quidem bomtaem ad Chriftum dicst ,fed duleif-

gnorum r

tio & cor

Jffmo vaptu. — Deinde veró quod tratlum internum Spiritus Santli ab ex-

termo diflinguis , uon ita accipiendum efl , quafi alterum ab altero fepa-

quod int

Hacjitq

vet , fed conjuntlos velit ita, ut exterums ,f folus flHatuatur ,planà frt in-

Jfnfficiens , €9 merum fit figmentum hominis , fi fLatuat , quaft ex libero

àque vit

Jio. arbitrio fequi Deum po[fit , 68 poff eum currere , fí modó exterims vao-

Om

Yit iaf

cet €9 invitet: fieut. Erafmus dicebat , quod Deus trabat , quemadmo-

dam ovem offenfo ramo trahimus.

Contra quam . fententiam, Era[mas

d &i

bic B. Fir difputat. ]

pomnt, (

Tala elt,

Undm adhuc ex Joanne afferamus , ubi cap. 16. di&ir; Spiritus

nam

arguet mundum de peccato, quia non crediderunt in me. — Hic vides

nongum

Taetur

peceatum effe, non credere in Chriftum, At hoc peccatum non uti-

que in cute vel capillis haret , fed in ipfa ratione & voluntate. . Cum

Pet quy

tis elabi

autem totüm mundum reum faciat hoc peccato, & experientia norum

fit, peccatum hoc mundo fuiffe ignoratum , eque ac Chriftum, ut quod

Ontes, c

Spiritu arguente reveletur , manifeftum eft, liberum arbitrium cum fua

lvolun

voluntate & ratione hoc peccato captum & damnatum cenferi coram

fititum

ilibe,

Deo. . Quare donec Chriftum ignorat,nec in eum credit, nihil boni

poteft velle aut conari , fed fervit neceffario peccato illo ignorato.

I

Summa, cum Scriptura ubique Chriftum per contentionem & anti:he-

Tünab

fin pradicet, ut dixi, ut quicquid fine Chrifti Spiritu fuerit, hoc Sata-

€t, n

N

|

nz, impietati, errori, tenebris, peccato, morti & irz Dei fubjiciat,contra

It inqui

rifto lo-

Hdvedin

liberum arbitrium pugnabunt teftimonia , quqtquot de Ch

*

. quun-

GC

Drz SERvo ÁRBITRIO,

A2r

t loquene

quuntur, ' Át ea fünt innumerabilia , imo tota Scriptura. Id'eo fi Scri-

EE Cl

prura judice caufam agimus , omnibus modis vicero,

ut he jotaunum

aut apex fir reliquus, qui non damnet dogma liberi arbirrii,

Quod

autem Scriptura Chriftum per contentionem- & antithefin przdicet,.

etfi id ignorent aut (cire diffimulent magni Theologi, & liberi arbi-

trii tutores, fciunt tamen & confitentur vulgo cun&ti Chriftiani. Sci-

Yttbo, ni-

unt, inquam, duo effe regna in mundo, mutuo pugnantiffima, in alte-

g

to Satanam re

[o]

nare , qui ob id princeps mundi à Chrifto, & Deus

1do jiti

Vi ofen-

hujus feculi à Paulo dicitur, qui cun&os tenet captivos ad volunta-

tem fuam, qui non fant. Chrifti Spiritu ab eo rapti, tefte eodem Pau-

apixclio-

lo , nec finit eos fibi rapi ullis viribus , nifi Spiritu Dei , ut Chriftus te-

Xquentas

ftatur in parabola de forti , atrium fuum in pace fervante. . In altero

fc.quarat

regnat Chriftus , quod affidué refittit & pugnat cum Satanz regno : in

D. Inhem

quod transferimur non noftra vi , fed gratia Dei , qua liberamur à pre-

qure Ti 51/)[1!6

fenti feculo nequam , & eripimur d poteftate tenebratum. Iftorum re-

J dj

gnorum mutuo tantis viribus & animis perpetuo pugnantium , cogni-

autliab et«

tio & confeffio, fola fatis effet ad confutandum dogma liberi arbitrii,

altero [qu-

quod in regno Satanz cogimur fervire, nifi virtute divina eripiamur,

Hzc , inquam, vulgus novit, & tum proverbiis , precibus , ftudiis , to-

yun: f it-

1737

taque vita fatis conficetur. .

Omitto illud meum vere

vteriiti la

Achilleum, quod diatribe fortiter tranfi-

vit inta&um, fcilicer quod Rom, 7. & Gal, ;. Paulus docet in fan-

quemndma-

&is & piis e(fe pugnam Spiritus & carnis tam validam , ut non facere

um Euf

polfinc, qua vellent, — Ex hoc fic arguebam, Si natura hominis adeo

mala eít , ut in iis, qui fpiritu renati fint, non modo non con

etur ad

bonum , fed etiam pugnet & adverfetur bono, quomodo in illis, qui

r; Spintis

Hic vide

nondum renati,in veteri homine füb Satana ferviunt, ad bonum co-

naretur? Neque enim ibi Paulus folüm de craffis affe&ibus loquitur,

m T08 mi'

per quos velut per commune effugium folet diatribe omnibus Scriptuü-

us Cmn

nria norum

ris elabi,, fed numerat inter opera carnis harefim , idololatriam, diffen-

fiones , contenriones , quz utique. in fummis illis viribus, puta ratione

m u quo

& voluntate, regnant.

Si igitur caro iítis affetibus pugnat contra

m um 4Uà

Spiritum in fan&tis , multo magis contra Deum pugnabit in impiis &

feri coram

in libero arbitrio,

Ideo & Roman. 8. vocat eam inimicitiam contra

slb

Deum. Hoc,inquam , argümentum vellem mihi dilui, & ab eo libe-

: ]gn()üw.

rum árbitrium defendi. Bgo fané de me confiteor , fi qua fieri pof-

&anf

fet , nollem mihi dari liberum arbitrium, aut quippiam in manu mea

hoc 9

relinqui , quo ad falutem conari poffem : non fol

um ideo , quod in tot

m

o 10

adverfitatibus & periculis, deinde tot impugnantibus damonibus, fub-

0i

J

fitere & retinere illud non valerem , cum unus demon potentior fit

quun-

omni-

Ee 3

222,

" D.ManT. LuTz5.

p d

omnibus Ho.mixiibus, neque ullus hominum falvatetur; fed quod et»

iner, t

iam fi nulla pericula, nullz adverfitates, nulli dzmones effent , coge-

rer tamen perperuo ín incertum laborare , & a&rem pugnis ver-

pf [/

n t

berare , neque enim conícientia mea, fi in eternum viverem & ope-

t e

rarer , unquam certa & fecura fieret, quantum facere deberet , quo fa-

du tott

tis Deo fiere, Quocunque enim opere perfe&o, reliquus effet fcru-

Ijle[el: [

pulus,an id Deó placeret, vel an aliquid ultra requireret: ficut pro-

Mitioni p

bat expetientia omnium juftitiariorum , & ego meo magno malo tot

annis latis didici.

At nunc cum Dens falutem meam extra meum

jidici D

boni:trált

arbitrium tollens, in fuum receperit., & non meo opere aut curfu,

us aeu

fed (ua. gratia & mifericordia promiferit me fervare , fecurus & cer-

rus fam , quod ille fidelis fit, & mihi non menuetur, tüm potens &

djnnet

hat vt

7

magnus, ut nulli demones , nulle adverfitates eura frangere, aut me

»;.'miemrd

illi rapere poterunt, Nemo , inquit, rapiet eos de manu mea , quia Pa-

ter , qui dedit, major omnibus eft. Ita fit; ut, fi non omnes, tamen

hia porn

Mitle &!rll

aliqui & multi falventur, cum per vim liberi arbitrii nullus prorfus

Witts ,

fervaretur , fed in unum omnes perderemur, — Tum etiam certi fumus

& fecuri, nos Deo placere, non merito operis noftri, fed favore mi-

Vrb lic

fericordiz fuz nobis promiffz , atque fi minus ant male egerimus,

g ij

vifurnue.

quod nobis non imputet, fed paterne ignofcat & emendet, — Hazceft

gloriatio'omnium fan&orum in Deo fuo,

funtes ,ai

(ttt) Si autem id movet, quod difficile fit clementiam & zqui-

En

tatem Dei tueri, ut qui damnet immeritos , hoc eft impios ejusmodi,

qui in impietate nati non poffunt ulla ratione fibi confulere, quin im-

Qeütur :

Hic ho

pii fint , maneant & damnentur , coganturque neceífitate naturz pec-

jult&ca

care & perire, ficut Paulus dicit;

L-]

ling ej

Nidenur,

"nnotatio.

A

£a efs

(t-tt) Si autem id movet , quod difficile fit

clgmen-*

jullitia

Wilis&

tiam & equitatem Dei tueri &c.] Ex b 'z/eräisrjam fépra ali-

Yitia fü

qua allegavimus , ad oflendendum , quinam finz immeriti , quando qua-

vitur s qaomodu Deus immeritos damnmet ?. Et vem fan£ hic extflimo ab

.äx"xwdæ

dia ïW«g

ipfo B. Firo adeó fatlam perfpicuam ,' ut noflra amplius. explicatia-

Nonue emum mamfeflum efh, quod immmeviti fint

toneff

«e opus mom fit

imopié ejusmodi , qui in imptetate nati ,uon poffunt ulla vasione fibi con[u-

Tno con

tentiz

lere , quin impii fint , maneaut €9 damuentur , cogantmyque neceffitate

natura peccare €À perire ?. Hos weró fupra B. Vir exprefe €8 vere im-

Boflraf

pios vocavit , qui jure damnentur. - Et. boc ipfo quidem, quia damnen-

ïlb(f.m[

im-

Atur

iey : cum Deus neminevf; poffit damenare , mjï impium., Dixit etiam

Pio:

Dr Ssznvo ÁnBITRrIO,

2325

] qud et

pies effe €8 damnabiles , non alieno, féd proprio delitlo: ckm . Deus ne-

minem, innocentem , €$ propter alienum delitium damnet,

DL , C0pte

Jtaque nom

Upnis vete

polfunt iflá. effe immeritt , nifi fobasinas , ex opinione. vationis bumane.

m & o

a& veró vebementer bic errat ,C9 aquiffemum yedicium Dei iniquitatzs

tt,quof

Accu[at ex eo, quod ipfi iucomprehenfibiles cum. meminiffe deberet , ur

effet (ctts

Deéum totum , ita judicia , [apientiam . €9 juflitiam Dei incomprehenfibi-

f pro»

lia effe : quod prolixe etiam bic B. Vir monet , € bené contrà accu[at

malo tot

TATiOH1s perwrämtem €$ audaciam.

Egregié. res declaratur exemplo

f4 meum

jédicii Dosmini alio , quo permittit malis in boc mnnde bene effe : cum

bonis male [rt. — Hoc judicium licet ratio fumma imiquitatir omuibus fe-

i cutfiry

[U$ X ete

culis accufauerit , ut amulti etiam propterea Deum abnegaverint , tamen

| porens X

eft. manetque yufliffimum , docens , effe , ut B. Pir ipfe loguitur, vitam poff

banc vitam ,in qua,quicquid bic mon ef punitum CÓ remuneratum , iic

, dU me

" puuietur && vemunerabitur, cm. bac vita fit. nibil mfi pracurfus aut. ini-

i, quiDe

e5, tamet

tinm potius futura vita,

Cun quo comparat judicium prius de damna-

Hone eorum , qui nobis videutur zmmeriti : quod im illo quidem vatio h-

us prorfus

miaes , quafi tumieritos €9 innocentes ,ab[olvat y fed eredentes in lumine

erti famus

vvore mie

verbi , licet nondum comprehbendant , Deum tamen ab[olvant , credant-

que juflifimum ; vem aliquando in lumine glorie etiam compreben[uri,

cgen'mus,

- Hace

vifurique , qod velliffime bic. Deum credideriut juftiimum ,5 bongines

fantc.r y €oHtra TALIORLS j»ludicinm,lj 3

&agii

Eramus omnes filii írz , queradmodum & caterí , cum tales

eïusmodi,

ereentur ab ipíomet Deo ex femine vitiato per unius Ade peccatumg

5 quin g.

Hic honorandus & reverendus eft Deus. clementiífimus in iis , quos

u pe*

jufti&cat & falvat indignitlimos , donandumque eft falrem non nihil

divinz ejus fapientiz , ut juftus effe credatur, ubi iniquus nobis effe

videtur, Si enim talis effet ejus juftitia, que humano eaptu poffat judi«

cari effe ju&a, plane non effec divina, & nihilo differret ab humana

juftitia, At cum fit Deus verus & unus , deinde totus incomprehen-

clemett

fibilis.& inacceffibilis.humana ratione, par eft, imó neceffarium eft,ur &

jurs r

juftitia (ua fit incomprehenffibilis, ficut Paulus.quoque exclamat, dicenss

770 qnt

O altitudo divitiarum fapientke & (cienrie Dei? quam incemprehenfi-

*xifliw [

bilia funt judicia ejus,& inveftigobiles vic ejus »Incomprehenfibilia veró

exjulimn'a-

non effent, nos per omnia capere valerem?,quare fint jufta. Quid eít ho-

Wr;rj /W[

f

mo comparatusDeo : Quantum. eft,quod potentia noftra poteft,illius po»

fjj am

tentiz comparata? Quid eft noftra fostitudo, illius viribus collata? Quid

w

noftra fcientia illius (apientiz comparata? Quid noftra fubftantia ad illius

p l

fubttantiam ? Surna , quid. omnia noftra funcad illius omnia ?. $i igitur

, Jmen-

1em .

fatemur , etiam natura mogiftra , humanam potentiam , fortitudir

um i

fapiw

Piaf

D.Manr. Lurmz.

224

a

f:äpientiam,fcientiam, fubftantiam & omnia noftra prorfus nihil effe,

g qui

fi ad divinam potentiam, forritudinem, fapientiam , fcientiam , füb-

[emunera

i

ftantiam conferantur: quz ett rioftra illa perveríitas , ut folam jufti-

tius future

tiam & judicium Dei vexemus, & judicio noftro tantum arrogemus,

siip!

ut divinum ju:

jicium. comprehendere , judicare & aftimare velimus?

à

vtilaquad

Quare nen fimiliter & hic dicimus: judicium noftrum nihil eft , fi di-

dirmacar (

vino judicio comparetut ? conífule ipfam rationem , fi non convicta

w & fi

cogetur , fefe ftultam & temerariam confiteri , quod judicium Dei non

piss qu

finit effe incomprehenfibile , cum caetera divina omniz fateatur effe in-

in J

!

comprehenfbilia. Scilicet , in .omnibus aliis Deo concedimus Maje-

cile (olv

ftatem divinam, in folo judicio negare parati fumus , nec tantifper pof-

lunina po

fumus credere , eum effe juftum, cum nobis promiferit , fere , ubi glo-

vipn &

riam fuam revelarit, ut omnes tum videamus &

palpefnusl ,eum fuiffe

jíim, qu

& effe juftum.

Inen g

Dabo exemplum ad confirmandam hanc fidem & ad confolan-

Inet eun

dum. ocalum illum nequam , qui Deum fufpe&um habet de iniquita-

It & reus.

te.

Ecce fic Deus adminiftrat mundum iftum corporalem in rebus

Mi

cilpam df

externis, ut, fi rationis humanz judicium fpectes & fequaris , cogatis

dicate pof

dicere , aut nullum effe Deum , aut iniquum effe Deum , ut ille ait ; Sol-

Tonit & 4

licicor nullos fepé putare Deos.

Vide enim , ut profperrimé habeant

1001 Ti

mali , contra infeliciffimé boni , reftantibus proverbiis & experientia

tod el ;

proveibiorum parente ; Quo fceleratiores , hoc fortunatiores effe.. Ab-

ftima &

undant, inquit Hiob, tabe;nacula impiorum. — Et Pfal. 73. queritur,

iti & cos

peccatores in mundo abundare divitiis. Obfecro, annon omn:üm ju-

Natacgl h

dicio iniquiffimum eft, malos fortunari , & bonos affligi ? Atita fert

curfus mundi. Hic etiam fumma ingenia eo lapfa funt, ut Deum ef-

fe ne

o

gent & fortunam omnia temere veríare Engant : quales Epicurei &

Plinius. Deinde Ariftoreles, fuum illud primum Ens , ut liberet àmife-

[f

£ia, fentit ipfum nihilrerum videre, nifi fe folum, quod ei moleftdfi-

itnpium

mum effe putat , tot mala, tot injurias vide£e. Prophetà veró, qui Deum

LT.

.effe crediderünt , magis tentantur de iniquitate Dei ; ut Hieremias,

W rt g

Hiob , David, Affaph & alii. Quid putas Demofthenes & Cice:o co-

"Ms

gitarint, cum omnia, qua poterant, effeciffent, & talem mercedem

mifero interitu receperunt? Et tamen hac iniquitas Dei vehementer

ghi WW

Virewy,

probabilis, & argumentis talibus tradu&a , quibus nulla ratio auc lu2

W0 ,

men nature poteft refiftere, tollitur facillimé per lucem Evangelii &

n lu'f

cognitionem gratiz, quà docemur, impios corporaliter quidem flore-

Hap w

re, fed anima perdi,

Eftque totius iftius quaftionis infolubilis ifta

j

þrcvis felutie in uno verbülo ; Scilicet, Effe vitam poft hanc vitam, in

4ii

t

qua

'Dz StRvO ÁRBITRIO.

aj

ii«f

EiRm, fib.

qua quicquid hic non eft punitum & remuneratum , illic punietur &c

lm lu(h

remunerabitur , cum hac vita fit nihil nifi przcurfus aut. initium . po-

tius futurz vitz.

LrOpemus,

! Velimus?

Si igitur lux Evangelii, que folo verbo &

xfide '&aler, tantum efficit,

ut ifta quzftio omnibus feculis tra&ata, & nunquam foluta; tàm facilé

lelt, fidi-

1 conviícda

dirimatur & componatur: quid putas futnrum , ubi , ceffante lumine

verbi & fidei , res ipía & majeftas.divina per fefe revelabitur? Annon

) Deinon

putas, quod tum lumen gloriz quzftionem facillime folvere poflit,

i effeit«

uz in lumine verbi aut gratiz eft infolubilis; càm lumen gratiz tàm

s Mafee

:

.

acile folverit

uzítionem in lumine nature infolubilem ? Tria mihi

üperwe

1

lumina pone;

umen naturz , lumen gratiz ,lumen gloriz , ut habet

t ibiglox

vulgata & bona diftintio.

In lumine naturz eft infolubile, hoc effe

eum flfe

juftum , quod bonus affligatur, & malus bene habeat. — At hoc folvit

«confolate

lumen gratim. In lumine gratiz ett infolubile ,

uomodo Deus da-

mnet eum, qui non poteft ullis fuis vitibus aliud

D

acere, quam pecca-

? jBiquitie

re & reus effe, Hic tàm lumen naturz, quàm lumen gratie dictant,

n jn rebut

culpam effe, non miferi hominis , fed iniqui Dei.

Nec enim aliter ju-

l$, cogaris

dicare poffünt de Deo, qui hominem impium gratis fine meritis co-

e ait; 90«

ronat, & aliumnon coronat, (uuu) fed damnat, forté minus vel faltem

aehabentt

non magis impium, — Át lumen gloriz aliud di&at, & Deum, cujus

;

*xpe'rienrlä

modoó eft judicium incomprehenfi

ilis juftitie , tunc oftendet effe ju-

.cfre, Ab

ftiffime & manifeftiflimz juftitiz, tantum, ut interim id credamus, mo-

quemur,

niti & confirmati exemp

m;am jü*

lo luminis gr?ziæ? quod fimile miracp!pm in

naturali lumine imPlet,

Acira fert

Deum ei

[

"dInnotato.

Epicurei &

recdmilte

.. (uuu) Sed damnat. forté minus vel faltem non &mgis

poleltif

ïrüpium.] Ex bis verbis iterum claviffimum ff , quod immeriti , fu-

yiDeum

prà vocati , non [int nifi ex vationis judicio immeriti Ed innocentes, . Sed

J;:ycmi.".s,

in rei yeritate [unt.meriti, nec immeriti dici poffunt , nifi comparaté,

U[Ef, 0 C0*

Quatenus aliis minmus velnon magis impii [uut,. . Qui nibilominui reli-

mercedt

qués poflponsntur , quia evatians malitiosé nolust, — 'Übi eos emplius ju-

hementet

vare non pote[? quicquam , fi maximé inter omnes bomines fintNboneflsffi-

jo àut ll*

miCj minimé impis: quia impii tamen funt , ab[olutà loquendo , nec pof-

Jfunt. mifi per gratiam falvari, 8 à damnatione liberari ;

us

qUA VeYO grd-

lm ort

tsans malitiose nolunt, — Hic finimus , fperamssque [atis marifeflum . fa-

n

€.

ubü'*.s *3'

um quod pre.

.

ne inteudebamus, B. Luther. woffrrum in boc de Serum

u

Aherbitrio libro n

$,

/

.i

fium

j iif

qua

72 quic?xm do abglum Calvinianerum decreto

fecif

2216

D»,MuxT.Llurx

us (edici

f&'az;gïy,jäd extitiffe ilitoliravw : ut- iniquiffimsé Calvinianifmz, aut pejorie:

Deusità

etiam f(ententia , C quidem quam ad . finem vita vetinuer.

i, fu!etxfr'in

ait alier

Calvini;fmmm gratiam.] -

rim m

Finem hic faciam hujus libelli , paratus , i c;þus.. fïr:, þ.l'üuib-äs;-cau.-

tenus cam.

[hdio tot

fam agere: quanquam hic arbitror pio, & 'qui veritati fine pertina-

€ia cedere velit, abunde fatis e(fe fa&um, — Si enim credimus verum'

(ttein ea

effe, quod Deus praícit & preordinat omnia : tum neque falli neque:

paceles;

rogana'äe:

ampediri poteft fua prefcientia && predeftinatione ; deinde nihil fieri;ni

fipfo volente, id quodipía ratio cogitür concedere: fimuljipsà ratione-

fipsiore

eaum TOf

tefte, nullum poteft effe liberüm arbitrium in' homine & angelo aut

ulla ereatura. —1ta; frcredimus, Satanam effe principem mundi; Chrie

docet,

Cutum

fti regno totis viribus perpetuó infidiantem & pugnantem, ut capti-

o omn

vos homines non dimittat , nifi divina Spiritus virtute pulfüs: itergm

n fandis

pátet, nullum.effe poffe liberum'arbitrium, — t5 fi peccatum origi-

findinte,

nàle credimus fic nos perdidiffc ;ut etiam iis; qui fpiritu aguntur; ne-

tum did

gotium moleftiffimum faciat , adverfus bonum luctando : .clarum eft,

teligas, n

nihil in homine fpiritus inani reliquum effe , quod ad bonum fefe ver-

tere poflit, fed tantum.ad malum, — Item; ft Judzi,, fummis viribus

nlhll 3&0

fridy &

jüftitiam fe&antes , in injuftitiam potius proruerunt, & gentes , impie-

tatem fectantes, gratis & infperaté ad juftitiam pervenerunt: irtidem

ASSER

i

nianifeftum eft ipfo opere & experientia , hominem fine gratia nihil ni-

fi malum per fe velle. ^ Summa ; fi credimus , Chriftum redemiffe ho-

g

mines per fan

o

uinem fuum ,totum hominem fatericogimur fuiffe per-

ditum : alioqui Chbriftum faciemus vel fuperfluum vel partis viliflima:

redemtorem,, quod eft blafphenium: & facrilegum,

.

Te nunc , mi Erafme, per Chriftum oro, ut, quod promifiti, tan-

promififti autem , velle te'cedere meliota dócerii; po-

ne refpécturs

perfonarum. Pareor, tu miagrius es; & nultis, iisquémós

biliffimis dotibus à Deo; ornatus;, ut alia taceam , ingenios eruditione,

facundia usque ad miraculum: Ego'verónihil habeo & füm ,nifi quod.

Cliriftianum effé meprope glorier. Deinde & hoc ini te vehementer

laudo & pradico; quod'foltis ptz omnibüus rem ipfam es aggreffus,hoc

eft, (üratn caufz , nec me fatigaris alienisillis caufis de Papatu ; purgae

torio., indulgenciis,ac fimilibus nügis potius quam caufis; in"quibus

me hactenus emnes: feré venati fant fruftra; "Uriüs u & folus cardi-

uem rerum vidifti, & ipfüm jugulüri periifti, pro quo ex animo tibi

gratias ago : in liacenim caufa libentius verfor, quantum favec tém-

pus& ocium, "Si hoc feciffent, qui me ha&tenus invaferünt,, fi adhue

Mi facerent;, qui modo novos fpirius; novas revelationes jactant ,mi-

nus

S

Dr Sz&vo Áns1iTAIO,

27

T

nus feditionis & fe&arum ,.& plus pacis & concordiz haberemus. Sed

nfetirin

Deus ita per Satanam noftram ingratitudinem vindicavit. Quanquam

nifi aliter caufam iftam agere potes, quàm hac Diatribe egiíti, opta-

rim magnopere , ut tuo dono contentus , literas & linguas , (icut hac-

ütibascate

tenus cum magno fru&u & laude feciíti, coleres,ornares,proveheres,quo

ftudio nonnihil & mihi fervivifi , ut multum tibi me debere fatear: &

ne pettitze

müs verum'

certein ea re te veneror & füfpicio fynceroaniro. Huic noftre caufz ut

hlli veqie

paceffes,nondum voluit nec dedit Deus : id quod rogo;nullà di&um at-

"M

roganti&. exiftimes. Oro autem,ut propediem Dominus tantum in hacre

petione

fuperiorem me faciat,quantumin aliis omnibus mihi fuperior es. Non eft

agl

[

enim novum,fi Deus Moyfen per Tethro erudiat,& Paulum per Ananiam

indi; Chrie

doceat, Nam quod tu dicis , procul effe aberratum à Ícopo , fi tu

; ür aptie

Chriftum ignores, arbitror teipfum videre, quale fit. Neque enim

ideo omnes errabunt , i tu aut ego erramus. — Deus eft, qui mirabilis

ij: m

um orige

in (an&is (uis prdicatur, ut fandos putemus, qui longiffime fint à

fanditate. Neque difficile eft, us homo cum fis, ícripturas aut pa-

nuttü née

Clattti t

trum di&a,, quibus ducibus te credis fcopum tenere , neque recté in-

ym efe vere

telligas, neque diligenter fatisobferves: quod fatis monet illud, quod

nihil afferere,fed contuliffe te fcribis.Sic nonfcribit,qui rem penitus per-

mis viribus

ficit, & re&te intelligit, Ego vero hoclibino NON CONTULI, SED

res,inpie

ASSERUI, ET ASSERÓO , ac penes nullum volo effe judicium , fed:

nt: drdeftt

- emnibus fuadeo,ut przftentobíequium. Dominus vero,cujus

t nilil t«

Y

e& hac cauía, illuminet te, & faciat vafculum

jemiffehe-

in honorem & gloriam,

- fifeptte

Amen.

ss vilifint:

4

vilili t

ii p

F Iyxc lod

oieno

TU

e[uäfione)

W. M

[.,m'ü'qü

€y

U

T

4

LS

D

z

*

2

vekämehfef

m

Y^

( (5

—

[

42.

&

z

»)

NSEES

—

[

i

vX

d

j

UASS)

bf

«

P

us Pufga'

-

2j

- m

á

AX

u-

l;

*

K

$)

(41,

;9

r

(

';il'l' Tb

U:

à

N

iturcidis

Ü

p

|

*4.

giio u

N

Su

X

)

fäïü' p*

, ff

i /äm 71]!1.

pis

*,

Co

(p

VI

YII

MY

XXXFV.

IV

IX

XIT,

XX,

N

CXIX

AW

A.

IXy,

j

Xy,

XVur

XXXUr,

INDEX PRIMUS.

Y

Cogmplre

&itur Loca Seripturze.

.hoc in tractatu

explicata && «vindicata.

Cap

Verf.

Pag.

Ca

Verf,

GENES

- ZACHAR,

Pag.

IV

w Zs

8o

VI.

87

166

MALACH.,

VIII

j

169

UT

21,

169

! ECCLES?A'STIC.

XXV

25.

149

"XV.

14.--18.

79,-80.

XXXIV.

170.

MAFTT,.

EXOD

XIX.

17

120

IV

p

17

XXIII.

77.

IX

12

l4

32. 92»

16

I

JoH,

ERON.

14

Io,

212,

XVII

þEUT

12,

li, & 213

H,

58

5

213

XXX,

I1.--1$,

97

16,

214

19

81,8;

III

ET

2. SAM

18

217

XVI,

lO

129

27e

218

PSALM

VI

CXIX

IO

XIV.

44«

219

PROYV.

f2

XV.

216

XVI,

XVI

192

L.

172

220.

38, 180

ACT,

ESAI

172

XL

169

ROM

607 80

172

18

190

LXV,

212

IIL.

2--2f,

JEREM

194

25

IV.,

2L---27,

202

Y.

178

I 9.

4

X

19.

85, & 86

2j

2c6

EZEC

VI.

22

UE

XVIII.

23»

88

VII.

12

228

XXXIII.

Ht

88. | VIII,

f.-10,

210

:

Cip

ENDETT

Verf,.

Verf,

Cap.

Pag. | Cap,

Pag.

L porm

9.

221

III.

3,-

168

ej Da.

14.

il5

E

18;.

P Imgm

IX.

13.

149 [

qun du

17:

2; CO RINVT H.

-— ln

134

3

12

19.

140 |

utur tef

20. ?T.

15j

,

GAL.

ufin

X

207

212 | III.

1O.

Aibiium ]

199

XI,

:.6.

40

19,

201i,

v al

3*

12,

- j Ly

XIII,

28

* ODIMONMH.

ILui

L CORINTH,

II.

20.

- lul

IL,

I Q'ü

lïS

67

4

z Q&

4

Malibu ,

t difly.

190, R,

INDEX SECUN

DUus.

4179

.TI

Rerum & V erborum.

210,120,

1.2,a1,

Numeri paginas notant P. Z. Przfationem Zentgravianam,

l62

P. S, Prafationem Schmfäianam ; & À. G. Annotatio-

p d

39.XIT,

nes Generales B. Schmidii defignat.

tAABITIEZ AZE

- — PWV

o

e

|Brahami daplex juffi- J

eperaudo , fed' ua-

f fen p

LA , operum alia, alía.

2 fcendo.

208

E

n

G

H

fidei..

206

— Ejus perfellio non. excluferat

3 leg:l; 1

«)

Abíolutum Decretum

229. 16,

Gratiam . Spir. fantli affiftentem,

: Lather.

"s non flatuit, — 377, 100,.

9

Exemplp

158, 209, 222,, 22

Advetfarii soz Jetmper: 7kidem €

0^

þfiCiMu-)l

— defendit Ywo, P. Z,,

I

&Hntur cedere errore. aut. ta-

J

e— Horribile ipfe Calvinus appel-

perpttis

cere,adiei tamen po[[unt , ut non

16 221 p

lavit, P. Z.

babeant , quod contradicant, id-

Pintyy

Adamum cer Deus permiferit vue-

ve,CÀ cur noseudem: peccato in-

! que exemplis Jaeris. offenditur,

61.

lüzm E

- Diny

fetlos condat, cum: potuiffet illum:

Aibitrium fervum ejä/», eff dostvi

7

A&

/I(;le(llf h

fervare , €9 nos aliunde vel ex:

fundamentalis, €.. non vero ia-.

ag

