& adorare. Tgitur re&e dicitur: $i Deus non vult mortem , noftrz

j e

voluntati imputandum eft , quod perimus;

Redte , inquem, fi de Deo

s

rzdicato dixeris. . Nam ille vult omnes homines falvos fieri , dum

Iö lj

verbo falutis ad omnes venit, vitiumque eft voluntatis , qux non ad-

mmx

mittit eum , ficut dicit Matth. 23.. Quoties volui congregare filios tuos,

qual

" & nolui(ti? Verum quare majeftas illa viium hoc voluntatis noftre non

prod

tollit aut mütat in omnib?, cum non fit in poteftate hominis,aut cur illud

COnfiu

ei imputat, cum non poffit homo eo carere? querere non licet, ac (1 mul-

ïlla, q;

tum queras,nunquam tamen invenias,ficutPaulus Rom.. dicit : Tu quis

mus

Rüemo

es,qui refpondeas Deo? Hac ía

L

[

J

2

us fint pro ifto loco Ezechiclis, perga

Poft

ad reliqua.

"

. Ds Sznvo ÁnnITRI0,

Lyd

iptt

Poft hzc caufatur Diatribe , frigere neceffario tot hortamehta

in

m

Ícripturis.Item tot pollicirariones,'minas,expoftulationes,exprobrationes,

j lt«

i

obteftationes, benedi&iones & maledi&iones,tot examina pr&eceptorum,

finon fit in manu cuiquam fervare, quod preceptum eft. Perpetuó ob-

à,ut

livifcitur Diatribe ftatus caufz , & aliud agit, quam inftituit, nec videt,

ub

C Dà-

quàm omnia fortius contra ipfam, quàm contra nos pugnent, Nam

ex his omnibus locis probat libertatem & facultatem fervandi omnia,

uità

ut etiam fequela cogit verborum, quam illa fupponit , cum tamen pro-

. quo

bare voluerit liberum arbitrium tale, quod nihil boni velle poteft (i-

qUO

ne gratia, & conatum quendam non (uis viribus affcribendum.

Ta--

y

lem conatuin non video ullis locis probari, fed rantum exigi , qüid fie-

qn:»m

ri debeat , ut ízpius jam di&um eft, nifi quod toties repetendum ett,

fiim-

cum Diatribe toties eadem chorda oberret

üum,

&ores differens.

inutili verborum copig le-

í

gplo-

Ultimum feré ex VeteriTe(tament

1in

o illud Mofi Deut.30. affert,Man-

datum hoc, quod pracipio tibi hodie, non füpra te eft, neque procul po-

erum

fitum , nec in cclo fitum, ut poffis dicere: Quis noftrum valet incc-

litill«

lum afcendere , ut deferat illud ad nos , ut audiamus & opere cormplea-

mus? Sed juxta eft valde fermo, in ore tuo & corde tuo , ut facias il-

; Di

lum,

Hoc loco contendit Diatribe declarari , non folum in nobis fi-

t m

tum , quod przcipitur , verum etiam in proclivi effe , hoc eft , facile,

Sic

vel (altem non difficile. Gratias agimus de tanta eruditione. . Si igitur

olune

Mofes tam clate pronunciat, non modo effe facultatem in nobis, fed

bum,

etiam facilitatem fervandi omnia mandata, cur tantum füdamus: Cur

s die

non ftatim hunc locum produximus, & liberum arbitrium afferuimus li-

) qui

bero campo ? Quid jam Chrifto : Quid Spiritu opus ? Invenimus jam lo-

jnco

cum , qui omnibus os ob(truat, & clare non modo libertatem arbitrii

N

afferat , fed facilem quoque mandatorum obfervantiam doceat. Quàm

puor-

ftultus Chritus, qui etiam fufo fanguine Spiritum illum non neceffa-

um

[e

rjum nobis emit , ut faciles efficeremur in fervandis praceptis , quales

oftre

jam ex natura fumus? Quin & ipía Diatribe fuas voces recantet, qui-

eDeo

bus dixit, liberum arbitrium (ine gratia nihil poffe velle boni , dicat ve-

di

m

ro nunc liberum arbitrium effe tante virtutis,ut non modo velit bo-

)n i

num, fed etiam facili opera fervet fumma & omnia mandata,

Vide,

s L05

quafo , quid efficiat animus alienusà caufa; quàm non poteft (e(e non

12000

pro4ere ? Anadhucopus eft confutare Diatriben? Aut quis magis eam

t ,I!ud

conturare queat, quàm ipfa feipfam confutat? Hazc (cilicet eft beftia

jj*

illa, que fe ipfam comedit.

memorem effe,

Qxäm verum eft , mendacem opottere

u (lmS

gamus

INos de loco ifto in Dcurerp

nomio diximus , nunc breviter age-

pot

N

mus,

2

D. MAp;r. Larm.

hunc locum ,Hä&a(, dif-

btó

mus , ut feclufo Paulo , qui Rom. ro, porenter

&«

feramus. "Nihil hic prorfus vides dici aut ulla

fyïäbiffo/nari de facili-

tate , difficultate , potentia ve

] impotentia liberi arbitrii vel hominis, ad

fervandum vel non fervandum,

Nifi quodii , qui fequelis & co

ita-

Ibe

:

a

ci-

tionibus fuis Scripturas captant , fibi ipfis eas obícuras & ambiguas

,gari

five

ant, ut fic quodlibet ex eis

faciant. Si non potes oculos, aures faltem ad-

Non eft fupra te;

nec procul pofitum,nec in cce-

dusí

verte,vel manibus palpa.

ties]

lo fituin,tiec trans Mare. Quid e

ft fupra te? Quid procul? Quid in celo

iam Grammaticam & ufitatiffima voca-.

Quo

fitum? Qui

dtrans mare? Ánet

bícurabunt, ut nihil certi loqui valeamus , tantum ut ob-

tt,

sbula nobis o

tie l

tineant , Scripturas effe obícuras?

*

H

Noftra Grammatica iftis vocabulis

rium humanarum , fed diítantiam

um

non quali

tatetm aut quanutatem V1

.

1

:

m dicitur , non quadam vis volunta-

tella

locorum fignificat. Supra te en

kf

tis, fed lecus qui

füpra nos eft.

Ita procul , trans mate, in coclo, ni-

. fed locus furfum , dextrorfum , finiftrorfum, re-

hil virtutis in homine

?

p

trorfum , antrorfumve , à nobis remotus.

Rideat me quifpiam tam

bil

velle

craffe difputantem , ac velut anal

phabetis pueris premanfum tancis vi-

Quid faciam? cum

Com

ris porrigentem , ac

^

fyllabas ne&tendas docentem.

in tam clarà luce vi

deam quari tenebras , ac ftudio velle eos czcos ef-

fim

conf

fe, qui tot feculorum feriem no

bis numerant, tot inpenia, tot fan&tos,

uthoritate hunc locum Mofi ja-

tot martyres , tot Doctores, tantaque a

tamen fyllabas infpicere, aut c

ogitationibus fuis:

pia

&ant , nec dignantur

aC

tantum imperare , ut ]

ocum femel confiderent, quem ja&ant. Eat nunc

vatus videat ,quod tot pu-

li,

Diatribe & dicat , qui fieri poffit , ut unus pri

blici, tot feculorum proceres non viderunt ?

Certe hic locus, vel puello.

teis|

toru

judice, convincit eos cc

utiífe non raro,

uid ieitur Mofes vu

t iftis verbis apertiffimis & clariffimis, nifi

vino

fefe (ao officio ceu fidelem legislatorem effe perfunctum egregie? ut

litg

per quem non ftet , qu

o minus omnia fciant & habeant coràm pofita.

greg;

locam eis re

li&um excufandi , quod ignorent vel non:

pracepta , nec

he p

habeant pracepta,, aut aliu

nde petenda eis (int ; ut fi nonfervarint ea,.

lich

culpa nec fic legis nec legis

latoris, fed ipforum , cum lex adfit , legisla-

hN

fatio-reliqua fit, fed fola.accufa-

um

tor docuerit, ut nulla ignorantiz excu

tio negl

iventie & inobedientiz. Non e

ft, inquit, neceffe , leges & coe«

Kb

lo:autà

Bnibus ultramarinis , aut procul afferre , nec potes pratexere,

p

te illas nec audiffe nec habere , prope lhiabes e

as,ut quas pracipiente

I0r

Deo & me authore audi(ti , corde percepifti ,

& ore aífiduo,. per Le-

Qu

e lioc ipfo.meo verbo &

vitas in medio-tui , tra&andas. accepifti,. teft

hic li-

at

UR

libro, Eloc tantum reliquum ePc,,,,ur'facias illas,.

Obíecro .q'uid

Dbero

Quo;

|Dr Sg&avo ARBITRIO.

35

, dif'

beró arbitrio tribuitur, nifi quod exigitur ut faciat le

lClh-

ges, quas Paber,

& adimitur excufatio ignorantie & abfentie legum.

Ial

Hzc feré funt, que ex Veteri Teftamento adducit Diatribe pro

fiti»

libero arbitrio , quibus folutis , nihil reliquum fit, quod non folutum

hid-

pariter fit , five plura adducat , five plura adducere velit, cum nihil ni-

TE

fi verba imperativa, aut conjunctiva , aut optativa adducere queat, qui-

l C(Bf

bus fignificatur,non quid poffimus aut faciamus( ut toties diximus to- ;,

lo

ties repetenti Diatribz ) fed quid debeamus, & quid exigatur d nobis; ,

(OCds

quo noftra nobis impotentia innotefcat , & peccati cognitio prafte- ,,

tob-

tur.- Aut fi quid probant, per additas fequelas , & fimilitudines ratio-

yulis

ne humana inventas , hoc probant , liberi fcilicet arbitrii non effe ran-

N

tum conatum aut ftudium aliquod modiculum, fed totam vim & po-

It

teftatem liberrimam faciendi omnia fine gratia Dei, fine Spiritu Sancto.

N

Acfic nihil minus probatur tota illa copiofa, iterata & inculcata dif-

N

putatione, quam id quod probandum erat, nempe opinio illa proba-

Wi

bilis, qua liberum arbitrium definitur ejus effe impotentiz, ut nihil pofft

Is Vi*

velle boni fine gratia , cogaturque in fervitutem peccati, habeatque

: Qu

conatum non adícribendum fuis viribus, monftrum fcilicet illud, quod

osel-

fimul nílil poteft, fuis viribus , & ramen conatum habet in viribus fuis,

(ot,

conftetque contradi&tione manifeftiffima.

dj

Venitür nunc ad Novum T'eftamentum , ubi iterum inftruitur co-

(üts

pia verborum imperativorum pro mifera illa fervitute liberi arbitrii,

accerfunturque auxilia rationis carnalis , nempe fequele & fimilitudi-

onc

nes, ac fi videas pingi vel fomnieris mufcarum regem , ftipatum lan-

)IPQ'

»ueüo

ceis ftipulaceis & clypeis foeneis , adverfus veram & juftam aciem bella-

torum hominum. Sic pugnant humana Diatribes fomnia adverfus di-

;nif

vinorum verborum agmina.

fo]

Principio illud Matth, 2;. procedit , ve-

3W

lut mufcarum Achilles; Hierufalem, Hierufalem , quoties volui con-

ofit

x

gregare filios tuos , & noluifti? Si cun&a, inquit , fiunt neceffitate, non-

j not:

ne poterat meritó refpondere Domino Hierofolyma? Quid inanibus

lachrymis te maceras? fi tu nolebas nos aufcultare Prophetis, cur eos

It 64

mifiti? cur nobis imputas, quod tua voluntate, noftra neceffitate fa-

g)&ska-

atlte

é&umeft? hzcill, Refpondemusautem, ( & donemus interim veram

& bonam effe iftam fequelam & probationem Diatribe,) Quid rogo

écte

probatür? nunquid probabilis opinio , qüe dicit liberum arbitrium

exetts

non poffe velle bonum ? imó probatur, libera, fana, & potens in omnia,

Pientc

quz Prophete dixerunt, voluntas, At talem non fuícepit probandam

7372

Diatribe. Quin ipf Diatribe hic refpondeat. Si liberum arbitrium non

o

liclie

poteft velle bonum , quid imputatur ei, quod non audierit Prophetas,

quos, ut bona docentes ; audire non poterat fuis viribus? Quid inani-

bero.

IN--2

bus

yoo.

D, ManT. Lurg.

bus lachrymis plorat Chriftus, ac fi illi porueriat velle,quod certo novit

7

eos non poffe velle? Liberet,inquam,DiatribeChriftum ab infania pro fua

fl

illa probabili opinione , & mox noftra opinio liberata eft ab i(to Achil-

inda

le mufcarum, | Igitur locus ille Matthai aut probat cotum liberum ar-

vol

€at

itrium , ant zqué fortiter pugnat adverfus ipfam Diatriben, & fuo il-

lam jaculo profternit,

slle

Nos dicimus, ut jam antea diximus, de fecreta illa voluntate ma-

n

Wt T

jeftatis non effe difputandum, & temeritatem humanam , qua. perpe-

tua. perverfitate , reli&is neceffariis , illam femper impetit & rentat, ef-

4j

e avocandam & retrahendam , ne occupet fefe (crutandis illis fecretis

[

majeftatis, quz impoffibile eft attingere , ut qua habitet lucem inac-

I

??

ceflibilem, tefte Paulo. —Occupet vero.fefe cum Deo incarnato feu

conj

25

(ut Paulus.loquitur) cum Jeíu crucifixo , in quo funt omnes thefau-

bl

»

Ton

ti fapientiz & (cientiz , fed abíconditi , per hunc enim abunde ha-

qu

55

bet , quid fcire & non fcire debeat..

(ee). Deus igitur incarnatus híc

i t

loquitur: Volui, & tu noluifti,

eju

st

"dnnotatio.

t

efe

(ee) Deus i

gitur incarnatus hic loquitur; volui , &

.

N«

tu noluifti. ]

Qnui bec quoque verba putant abfolutum al

tum facere.

quod decre-

& P

» !is promo. omnium boc confiderandum

eft , num-Calviniani ,

f

aboluti, decreti defenfores , exifliment,

m verbis. Martbai Chriflum., ur

[

Denm., loqui , 62 nou p

0tiMs ut bominem ?

Jané- communis. eorum [emten-

dbi

LHa ad bumanam voluntatem vefert..

Amyraldiffa

rum veliquis quoque

14

Calvinianis ridicula videtur cum abfoi

l,

40 decreto,.

o

Tyre

Emphaticaverba fent

B. Firiquibus dicit; Deusincarnatus in hoc miffus

eft,ut velic/loquatur,

17

faciat,, patiatur, offerat omnià omnibus,

uz ad falutem fünt neceffaria,

EnUin boc mi[fna dicitur. Ergo babemus bi

C eAm-vo

Iuntatem Dei Patris,

qui mifit ipfum, — Habemus , quod.pa[[us. 62

mortuns fit pro omnibus , &

pitia

smpetraverit omnia , qua ad (alutem [unt

tum. Decreturm illad Galiinianum

neceffaria, — Hoccine abfolu-

pur

eft . Fult B. Fir boc manere veriffi-

itdy

mum , licet plurimos.offendat., qu

? fecreta illa voluntate majeffatis vel

ficut

relitli vel indurati,, non.fufcipsunt

volentem ,loquentem., facientem , offe-

rentem , ficut Tóbanues dicit , Lu

W.lf

x.in tenebris lucet,

-& tenebtz eam

à

non coinpreliendunt,. /Efiterus: in:propria venit ,

.& fui nen rece-

perunteum.. Jrague.uoluntas .a

7

De 1

jfcondita Hon.tollit vev,

elatam , nec cum.

& r

ea pugnat, fed cum.easongruit fme dubio , licet qarticu,

lares csrcum[han-

Tever

H&,ex quibus comvenientia conftare poffet:

, BObis sR Jfrnt cognita , fed n

Gallm

Deeocchultata , donec ad eum venerimm $

G n ltfmineg(axiæ, jnflitia , 4

hmi

[2

x

Dz Srhvo A.nnrrnip.

xOx

1orit

"eum voluntate vevelata comvenientia concors nobis plené patebis, Non dif-

) (ua

Jicilis quoque eff explicatio verborum , qua fequuntur , Hujus itidem Dei

d-

incarnati eft flere , deplorare , gemere fuper-perditione impiorum , cum

1 4f

il«

voluntas Majeftatis ex propofito aliquos relinquat & reprobet , ut per-

eant,

ua namque eft Deiincarnats voluntas ? nonne antecedens ? bane

slle nobis revelavit , docuitque , fe €9 Patrem fuum nolle intevitum im-

'füde

piorum. Non mifit Deus filium , $2467, Job. 3. ut mundum judicet ; fed

pee

ut mundus per eum falvetur, | JVosze eff bec voluntas Dei antecedens,

l e

quam Ghr:flus annunciare €9 implere debuit ? 4dz voluntas Dei confequens,

Tetis

cujus eff judicium exercere, ex propofito, C non contingenter ará, impruden-

lC*

ter, jufle, omnes particulares circum[lantiae m quibus vefiflentia bominum

ol

confiffit, etiamf! foris mon appareant, coguitas babens , aliquos velinquiz €$

efitl-

reprobat. Habemus itaque hic voluntatem antecedentem Dei fatis fuper-

t

que nobis revelatam : babemus verà etiam con[equentem cum anteceden-

5 hic

ze exali quidem congruentem , non ita tamen , ut nobis omnes juffitia

ejus rationes , ex partscularibus circum[lantiis C9 a&lionibus bominum ori-

wnde , cognite fent , fed ita potius nos. lateant ,. ur impoffibile nobis fit

rationet de iis reddere , diligentiam quin etiamadbibere debeamur , ne

offendamur ,€2 Deum injuflum effe [ufpicemnr.. "Ut bené- dicas. B.Fir;.

,&

Nec nobis quarendum , cur ita faciat , fed reverendus Deus , qui talia

lr

& poffit & velit ;. /s/fe fcil. €9 congrue voluntati antecedenti ,non ex ab-

f(tfh,

füluto decréto., quicquid. eriam nobis videatur fecus fe babere,

Hac qus

H

fübrie expendet , exiflimabit , fatts fuilfe , etiam dum viveret, vindicatum:

gt

ab evrore eum, qui nullo ne martyrii quidem metu acerrimnus fmit. veri-

quff

tats vindex, "Ütinam vero nonnullis etiam placeret magis eum ab er-

u

rore uindicare, quam ia gratiam Calvinianorum de errore accu[are., nots

AUUF

Jine njuria B. Viri., €9 Ecclefia fcandalo. ]

i.

Deus, inquam; incarnatus.in hóc miffus el't;ut veIi't-ï,löquatur-, faciat,.

Alfil,

"

patiatur ,.offerat omnibus omnia, quz funt ad falutem neceffaria ,.licet

plurimos-offendat , qui fecreta illa.voluntate. majeftatis vel relicti vel

fih-

,

indurati non fufcipiunt volentem, loquentem , facientem , offerentem,

"j

"17

ficut: Johannes dicit: Lux in tenebris lücet ,.& tenebrz eam non.com-

prehendunt, Etiterum: in propria venit, & fui non receperunt eum,

s",tf"

um

Hujus itidem Dei incarnati eft flere , deplorare, gemere füper perditio-

fece

ne impiorum;.cum voluntas majeftatis.ex:propofito aliquos relinquat

( m

& reprobet ,ut. pereant..— Nec. nobis:quarendum ,. cur. ita faciat ,. fed

jf

reverendus- Deus ,. qui talia & poffir'& velit,.. Nec puto aliquis hic

calumniabitur , quod illa voluntas , dé: qua dicitur :. quoties volui, ec-

1 in

iam ante.incarnatum Deum, Judais fuerit exhibita ,.ut qui Prophetas

N-

»

ante-

m

4902

D MaRnT. Lurm.

4

&nte Chiftum occidilfe , & fic voluntati ejus reftitiffe arguantur, No-

ino !

liben

&um eft enim apud Chriftianos, omnia geri per Prophetas in nomine

feve

futuri 'Chrifti, qui promiffus erat, ut incarnatüs Deus fieret.— Ut vo-

luntas Chrifti re&te dicatur,

eüc

quicquid ab initio mundi per vgrbi mi-

ï

eda

aiftros óoblatum eft hominibus.

tui/

Dicet vero híc ratio , ut eft nafuta & dicax : Pulclire hoc inven-

tum eft effugium , ut quoties vi argumentorum urgemur , ad volunta-

Al &à

tem illam majeftatis metuendam recurramus, & difputatorem, ubi mo-

1090

dici

leítus fuerit, ad filentium adigamus , non aliter, quam Attrologi fuis

tentia

epicyclis repertis, omnes quxítiones de motu totius cceli eludunt. Re-

fpondemus , nón effe noftrum inventum , fed divinis Scripturis firma-

Á Vi

Cicer

tum praceptum, fic enim Paulus Rom. 9. dicit: quid igitur queritur

Deus? quis voluntati ejus refiftet? O homo, tu quis es , qui conten-

queh

Etante

edas

das cam Deo? annon habet poteftatem figulus? & reliqua.

licet [

eum Eídias58. Me etenim de die in diem querunt , & vias meas fcire

volunt, quafi gens qua juftitiam fecerit. — Rogant me judicia juftitia,

D m

talibu

& appropinquare Deo volunt. Puto iftis vetbis fatis monftrati, non lice-

te hotminibus fcrutari voluntatem majeftatis, Deinde caufa hzc eft hu-

jusmodi, utin illa maximé petant perverfi homines voluntatem illam

&

metuehdam , ideo maximé locus eft, eos tum ad filentium & reveren-

frip

tiam hoztari ; in aliis caufis non ita facimus, ubi talia tra&antur, quo-

tür,i

fühiratio reddi poteft, & reddi n

obis mandata eft, Quod fi quis per-

hil eg

Wát fcrütari rationem voluntatis illius , nec noftre monitioni cedat,

ul

hünc fiumus ire, & gygantum more cum Deo pugnare, fpe&aturi, quos

talibu

triumphos fit reportaturus,certi,quod caufz noftra nihil fit detra&turus,

liun,

& (ux nihil collatarus. Manebit enim fixum,quodautliberum arbitrium

et f

omnia poffe probabit,aut quodaddu&z Scripturz contra ipfummet pu-

exDe

nabunt. Ütre autem facto , vi&tus jacet, & nos victores ftamus.

ipt

Alterum eft illud Matth. 19.- $1 vis ad vitam ingredi, ferva man-

Qin,

'data; Qua fronte diceretur,(i vis, cui voluntas libera non eft? hac

ttobis

Diatribe. Cui dicimus; Iäitur voluntas libera eft per hoc verbum Chri-

loce

fti? ar tu volebas probare, quod liberum arbitrium nihil poffit boni

i

velle , & neceffatió ferviret peccato ; abfente gratia, Qua fronte igitur

110

-tu nünc cotum £acis liberum? idem dicetür ad illud: fi visperfe&tus ef-

hd

fe; Si quis vult venire poft me ; Qui volueritanimarn füiam falvam fa-

pous

cere; Si diligitis me; Si manferitis.

Denique ut dixi , 'colligantur

acie

ómnes conjun&ionés , Si & verba imperativa , ut juvemus Diatriben

Tum ;

faltem nümetó verborum.

Hac omnia, inquit, prácepta frigent , fi

pofta

"nihil tribuitür volüntati humanz; ^Quàm male congruit merz necef-

]

ent

.

Mu

"fitàti conjüncio illa, i ?"**Rvefpond'emus , Á frigent , tua culpa frig

3

limó

Dr Sþnvo ÁRBITEIO.

iey

N-

imó nihil funt, qui afferis, nihil tribui voluntati humanz , dum facis

nine

liberum arbitrium non poffe velle bonum;, & rurfus hic facis, idem pof-

YO«

fe velle omnia bona, nifi eadem verba apud te fimul & ardent & fri-

Tif

ent , dum fimul omnia afferunt, & omma negant. Et miror,quid de-

j

e

&arit auchotem toties eadem repetere, immemorem perpetuo infti-

tuti (ai, nifi forte diffidens caufz , magnitudine libri voluerit vincere,

Vell«

Id

aut tzdio & moleftia le&ionis adverfarium fatigare ? qua confequentia,

Io»

rogo , fiat, ut mox voluntatem & potentiam adsffe oporteat , quoties

! fiis

dicitur , Si vis, Si quis vult, Si volueris? Nonnefrequentiflime impo-

Re-

tentiam potius & impoffibilitatem fignificamus talibus fermonibus? ut,

Wde

f; Virgilium voles zquare canendo, mi Mevi, alia cantes oportet, Si

rlb

Ciceronem fuperare voles Scote , pro argutiis fümmam oportet elo-

Ie]e

quentam habeas. Si cum Davide -comparari voles , fimiles Pfalmos.

edas neceffe et. — Hic plané fignificantur impoffibilia viribus propriis,

AC

[cire

licet divina virtute omnia fieri poflint.

Sic habet & in fcripturis res,.

litidy

ut, quid virtute Dei in nobis fier

J

i po.mt, & quid non poffimus nos,.

talibus verbis oftendatur,

licé«

h

Porró fi talia dicerentur de iis, qua prorfus impoffibilia funt fa-

lm

&u, ut quz nec Deus unquàm effet fa&urus, cumn recte dicerentur vel

eree

frigida vel ridicula , ut que fruftra dicerentur, Nunc vero fic dicun-

tur, ut non folum oftendatur impotentia liberi arbitrii, per quam nie

qUO'

) PE['

hil eorum fit , fed fimul fignificatur aliquando fore & fa&um iri omnia

talia, verum aliena virtute, nempe divina3 Si omnino admittamus, in

$t

talibus verbis ineffe quandam fignificationem faciendorum & poffibi-

/quo

s;

lium, Ac fiquis fic interpretetur, Si volueris fervare mandata, hoc.

eft, 6 voluntatem aliquando habueris (habebis autem non ex te, fed'

qum.

ex Deo, qui tribuet eam ,.cui voluerit) fervandi mandata , fervabunt &

2 [?U'

J

ipfate. — Aut ut fatius dicam, videntur illa verba, prefertim conjun-

&iva , propter predeftinationem Dei quoque fic poni , ut incognitam

imale

»lic

nobis, & illàm involvere, ac fi hoc velint dicere: Si vis, fi volueris,

hoc eft, fi talisapud. Deur fueris , ut voluntate hac te diguetur , fervan-

(hr-

di pracepta, fervaberis. — Quo tropo intelligi datur utrunque, fcilicet

" bom

& nos nihil poffe, & fi quid facimus, Deum in nobis operari. Sicile

gt

lis dicerem , qui non contenti vellent effe, quod illis verbis folum im-

s d

potentia noftra oftendi dicitur , fed etiam vim aliquam & potentiam:

anf-

gantul

faciendi ea, que pracipiuntur, probari contenderent, Ita fimul ve«

rum fieret , ut nihil poffemus eorum qux przcipiuntur ,& fimul omnia

;n'bcn

poffemus ; illud noftris viribus, hoc.gratie Dei tribuendo,.

;Cn[y)

Tertio illud Diatriben mover, Ubi toties eft mentio, inquit , bo«

p

norum.operum.& malorum ,. ubi: mentio: mercedis;, ib non intelligo;.

ifen

100

quo

T

fo4.

D, ManT. Lur g.

lu

quo pa&o locus fit merz neceflitati, Neque natura, ait, neqi!& neceffi-

tas habet meritum.

Neque ego fané intelligo , nifi quod opinio illa

&f

piam

probabilis neceffitatem meram afferit , dum liberum arbitrium dicit

ttio

nihilboni poffe velle,& tamen hic etiam meritum ei tribuit, Adeo profe-

cit liberum arbitrium crefcente libro & Difputanone Diatribes , ut nunc

fs

ibe

non folum conatum & ftudium propriurn, alienis tamen viribus,habeat,

74

imó non folum bene velit & faciat , fed etiam mereatur vitam eternam,

dicente Chrifto Matth. $, Gaudete & exultate , quoniam merces veítra

Atn

copioía eft-in coelis.

Veftra, id eft, liberi arbitrii , fic enima Diatribe

gibi

hunc locum intelligit, ut Chriftus & Spiritus Dei nihil fint,

Quid

alp

enim illis opus fuerit, fi

bona opera & merita per liberum arbitrium ha-

bemus? Hac dico, ut videamus , non effe rarum , viros excellentes in-

Qu

Ceu

genio, folere czcutire in re etiam craffo & rudi ingenio manifefta , &

quàm infirmum fit argumentum ab authoritate humana in rebus divinis,

m

in quibus fola valet authoritas divina.

dan

(ff) Duo hic dicenda funt, — Primum de przceptis Novi Tefta-

etrat

menti , deinde de merito. Utrünque breviter expediemus, aliás proli-

p

xius de eisdem locuti.

Yi

at ;

X ! Jnnotdlio.

Don

illai

aÍbi

(ff) Duo hic dicenda fünt &c.] Egregia bec eft Difputa-

&io de merito $ mercede s digna, qua diligenter obfervetur. ]

quo

lita

Noyum T;:&amentum proþrie conftat promiffionibus & exhor-

loqu

tationibus , ficut vetus proprie conftat legibus & minis. Nam in No-

mer]

vo Teftamento predicatur Evangelium , quod eft aliud nihil quam

etlar

fermo , quo offertur Spiritus & gratia in remiílionem peccato-

türg

rum per Chriftum crucifixum pro nobis impetratam , idque to-

ünic

tum gratis folaque mifericordia Dei Patris indignis , & damnatio-

Fati

nem merenribus potius quam aliquid aliud, favente. — Deinde exhor-

tationes fequuntur , quz jam juftificatos & mifericordiam confecutos,

g

excitent, ut ftrenui fint in fru&ibus donatz juftitis & Spiritus, cha-

arbi

ritatemque exerceant bonis operibus, fortiterq; ferant crucem & omnes

N»M

alias tribulationes mundi.

Hazc eft fümma totiu$ Novi Teftamenti.

pio

De qua re quàm nibil intelligat Diatribe , atis declarat , quod nihil in-

lum

ter vetus & Novum Teftamentum difcernere novit : utrobique enim ni-

bi i

hil feré nifileges & pracepta vidét , quibus formentur homines ad bo-

Cum

nos mores, Quid vero fit renaícentia, innovatio , regeneratio & to-

ER

acu-

tum negotium Spiritus, prärüls nihil vidgt. ut mihi ftupor & mir

lum

üm

m

*

2

Dz SERVO ÁRBITRIO.

105

t

lum fit, adeó nihil fcite in facris lireris hominem , qui tanto tempore

ll

& ftudio in illislaboraverit, Illud igitur, gaudete & exultate, quo-

lici

niam merces veftra multa eft in colis, tam bené quadrat libero arbi-

ofte

trio , quam bené convenit luci cum tenebris. Exhortatur enim Chri-

UC

ftus ibi, non liberum arbitrium, fed Apoftolos, qui non modo fupra

liberum arbitrium in gratia erant, & jufti, fed etiam in minifterio verbi',

Xat,

40

hoc eít, fummo loco gratie conftituti , ut ferrenetribulationes mundi.

(

At nos difputamus de libero arbitrio fine gratia potiffimum, quod le-

cibus & minis feu Veteri Teftamento eruditur ad cognitionem fui,ut

ribt

o

s

ttid

ad promi[ïïones oblatas novo Teftamento currat.

Ve

Meritum vero feu merces propofira , quid eft aliud nifi promiffio

51

quzdam? fed ea non probatur aliquid nos poffe, cum nihil ea fignifi-

cetur aliud , quàm fi quis hoc vel hoc fecetit ; tum mercedem habitu-

n

Ils

rusíit; Queftio vero no(tra eft, non quo modo vel que merces red-

datur , fed an talia poffimus facere , quibus merces redditur. Hoc enim

Tcm

erat probandum. Nonne ridicula eft confequentia: omnibus in ftadio

Julie

proponitur brabéum, ergo omnes poffunt currere & obtinere? Si Cefar

vicerit Turcam , regno Syriz potietur, ergo Cafar poteft vincere, & vin-

cit Turcam.

Si liberum atbitrium dominetur peccato , fan&um erit

Domino , ergo liberum arbitrium fanctum eft Domino. Sed mittamus

ifta nimis craffa & palàm abfurda, nifi quod digniffimum eft , liberum

lt

arbitrium tam pulchris argumentis probari. De hoc potius dicemus,

quod neceffitas neque meritum neque mercedem habet.. Si de necef-

fitate coactionis loquimur , verum eft: fi de neceffitate immutabilitatis

[lote

loquimurt , falfum eft. Quis enim invito operario mercedem daret, aut

No-

metitum reputer? Verum iis qui volenter faciunt bonum vel malum,

etiam fi hanc voluntatem fuis viribus mutare non poffunt , fequitur na-

[jam

A

turaliter & neceffario przmium vel poena, (icut fcriptum eít, Reddes

| (0*

unicuique fecundum opera fua, Naturaliter feguitur, fiin aquam mer-

fi enataveris, falvus eris. Et ut breviter dicam ;

10«

garis, fuffocaberis :

lote

Ín merito vel mercede agitur vel de dignitate vel fequela, Si di-

05

gnitatem fpe&tes, nullurn eft meritum, nulla merces. Si enim liberuta

arbitrium fe folo non poteft velle bonum , per folam vero

o

eratiam vult

die

bonum (loquimur enim de libero arbitrio feclufa gratia: & utriusque

)ne

ent.

propr';axh quarimus vim) quis non videt , folius gratiz effe bonam il-

ilite

lam voluntatem , meritum & premium? Atque iterum hic Diatribe fi-

bi ipíi diffidet, dum ex merito arguit libertatem voluntatis, eftque me-

j l-

cum,contra quem pugnat , in eadem damnatione, fcilicet quod con-

|ho«

Or

tra ipfam eque pugnat, effe meritum , effe mercedem, effe libertatem,

proe

u

cum libetum arbitrium affetat /fuperius nihil v;*Hc boni , ac tale

ban-

hum

106

D, Manr, Luruz.

bandum fufceperit. /Si fequelam (pe&es, nihil eft five bonum five ma-

PL

lum , quod non fuam mercedem habeat.. Atque error inde venit,quod

fok

in meritis & premiis,(gg) inutiles cogitationes & quzítiones verfa-

li

di

mus dg dignitate , que nulla eft , cum de fola fgquela difpatandum fit.

i

at

- znnotati.

li

m

(gg) ,Inutilcs.cogitatic;nes & que(tiones verfamus de di-

p

gnitatc, qua nulla eft &C.] Qandoqm'dem bac verba ad smercedem

lo

ampiorum extenduntur , ob[curum nounibil eff , quid ilzs B. Fir velit,

po:

Cum de folá , s2* , (equela difputandum fit.

Manet enim impios in-

d

ferhus & judicium Dei neceffaria fequela , etiamfi talem mercedem pro

fuis peccatis neque cupiant , neque cogitenr,ïimö vehemepter detetten-

Tiut

tur , & ut Petrus dicit, execrentur. Ferumenimueró B. F'ir non zatelligit

Te

per dignitatem juflam proportionem Arithmeticam mercedis ad opera ;

iti

ubi opera tantum valere deberentquantum merces ; fed refpicit ad condi-

Ti$

tiones meritiinter quas Scholaflici pa&lum quoó, e[fe volunt,C9 intentionem,

Ton

per qua dignus quis veddatur mercede [nds cum usdem ab[entibus indignus

lt

fit.. Patet boc ex verbis illiut , cm dicit,impios manere mercedem, licet

lar

nec cupiant, nec cogitent,

Nüimirum neque pattum fecerunt cum Deo,

&t

ut mercedem iffam tpfis det , neque iptendunt. aut defideraut dari fibs.

teti

Sequela contradiflinila ifH dignitati, efl , quando aliquid fine paéto €8 pra-

fq

zer etiam intentionem operantis fequitur ad opera , mala quidem ex ju-

n

ffitia , boua autem ex gratia, Ita merces bona smanet pios , C fequitur ex

Y&

qratia ,fi maximé non intendant illam : malos fequitur mala , ltcet ab il-

[»

tl

la abborreant , ex jufitia Dei ,qua mala non poteft mon punire,non inter-

Qug

venienute e.xpiatione,]

TOj

1

nof

Manet enim impios infernus & juciicium Dei, neceffaria fe

quae

l

la , etiamfi ipfi talem mercedem pro fuis peccatis neque cupiant neque

Go

» cogitent, imó vehementer deteftentur ,& ut Petrus dicit, execrentur.

i

Ita manet pios regnum, etiamfi id ipfi neque quarant nec cogitent , ut

Qu

quod illis à patre fao paratum eft, non folum antequam effentipfi, fed

l]US

etiam ante conftitutionem: mundi..

R

Quin fi bonum operarentur propter regnum obtinendum,nunquam

obtinerent & ad impios potius pertinerent , qui oculo nequam & mer-

þxu

dia

cenario , ea qua fua funt , querunt etiam in Deo.. Filii autem Dei gra-

Do

tuita voluntate faciunt bonum , nullum premium quazrentes , fed folam

Dim

gloriam & voluntatem Dei , parati bonum fa;ere , fi per impoffibile ne-

que

e]q,

D SrzRvo ÁRBITAIO.

107

"

que regnum neque infernus effet, — Hac puto fatis firma effe, vel ex eo

d

s

íolo di&o Chrifti, quod modo citavi Matthzi 2$. Venite benedi&i pa-

It,

tris mel, percipite regnum, quod vobis paratum eft à conftitutione multe

di. Quomodo merentur id, quod jam ipforum eft, & ipfis paratum,

antequam fiant? ut redtius dicere poffimus , regnum Dei potius mere-

tur nos fuos poffeffores; & meritum illic cellocemus , ubi ifti prami-

]«

um,& premium illic, ubi illi meritum collocant. Regnum enm non

paratur , fed paratum eft, filii vero regni

parantur , non parant regnum,

hoc eft, regnum meretur filios,non filii regnum. — Sic & infernus fuos

/

l-

potius filios meretur & parat, cum Chriftus dicat : Ite maledi&i in ignem

"

Q

&rernum , qui paratus eft diabolo & angelis ejus.

Quid igitur volunt verba promittentia regnum , minantia infer-

[l»

num ?

uid toties repetita vox mercedis per Scripruras? Eft, inquit,

"

merces operi tuo; Ego merces tua magna nimis; Item, Qui reddit

5

unicuique fecundum opera fua5 Et Paul

l-

us Rom.2. Patientia boni ope-

ris querentibus vitam zternam , & multa fimilia? Refpondetur , iis o-

h

[

mnibus nihil probari , quàm fequelam mercedis , & néquaquam meri-

e

ti dignitatem, (cilicet quod ii ,qui bona faciunt, non fervili & merce-

nario affectu propter vitam aternam faciunt, quarunt autem vitam

i,

eternam , id eft, funtin ea via, qua pervenient & invenient vitam zx-

/

"

ternam , ut quarere fit ftudio niti, & inflanti opera eó conari , quod

L

feqqui folet ad bonam vitam. Denunciantur autem in Scripturis ea futu-

ra elfe & fecutura polt bonam vel malam vitam , ut erudiantur , mo-

71

veantut , excitentur , terreantur homines.

Nam ut per legem fit co-

il«

^fa

gnitio peecati, & admonitio impotentiz noftrz , ex qua non infertur,

quod nos aliquid- poffimus, ita per iftas promiffiones & minas fit ad-

monitio, qua docemur , quid fequatur peccatum & impotentiam illana

noftram lege inonftratam , non autem tribuitur per ipfas aliquid. di-

It

lt

*

gnitatis merito noftro, . Proinde:ficut verba legis funt vice inftru-

55

éHonis & illuminationis , ad docendum , quid debeamus , tum

35

If

quid non poffimus : ita verba mercedis , dum fignificant

P

yt

quid futürum fit, funt vice exhortationis & comminationis , qui-

25

d

25

bus pií excitantur, confolantur, & eriguntur ad pergendum , per-

feverandum & vincendum, in bonis faciendis & malis ferendis , ne

25
