nihil efficeret.. Quia in hoc totus incumbit Paulus , ut gratiam necef-

fariam faciat cunétis hominibus,

Unt ayer

Si autem per fefe aliquid poffent

US intel

incipere, gratia non foret opus. Nunc autem, quia non poffunt, opus

Wi & ;

eft illis gratia,. Ita vides, liberum arbitrium hoc loco. fanditus rolli,

Yqne au

nec quicquam boni auc honefti in homine relinqui , dum injuftus,

* interi

|

nitur,.

ignarus Dei, contemptor Dci, averíus & inutilis ceram D«o defi

Nl

Ex fa-

-

Dz SrRvo Ainxrmo.

"T

bi ninc «

Et fatis fortiter pugnat Propheta, tam fuo loco, qüdm in Paulo eum

Xeet, prte

allegante. Nec parva res eft, cum dicitur homo-ignorare & conte-

jd fcripturis

mnere Deum: fontes funt hi omninm fcelerum, fentina peccatorum,,

Imum in.o«

ámó infernus malorum. Quid ibi non fit mali, ubi ignorantia & con-

'Ontemnens

temptus Dei fuerit? Breviter, regnum Satanz in hominibus, nec bre-

id ell enim

vioribus nec plenioribus verbis potuit defcribi, quàm quod eos dice-

Tetün una)

ret igharos & contemptores Dei. bi eft incredulitas, ibi inobedi-

TRENOS

entia, ibi facrilegia, ibi blafphemia erga Deum, ibicrudelitas & immi-

m Dei &

fericordia er

a

proximum, ibi amor fui in omnibus rebus Dei & ho-

sdinre &

minum. Sic

j

abes gloriam & potentiam liberi arbitrij, ..

artis i

Pergit vero Paulus, & feífe de omnibus hominibus, & maxime

d malu

de optimis & praftantiffimis loqui teftatur, dicens: Ut obíftruatur o-

rtbus, d

mnium os, & obnoxius fiat totus mundus Deo.

Quia ex operibus

legis non juftificatur ulla caro coram illo.

conrempto»

Obfecro, quomodo ob-

puta verbo.

firuitur os omnium, fi reliqua eft adhuc vis, qua aliquid poffumus?

id ntinc tà«

Licebit enim Deo dicere. Non prorfus nihil hic eft. Eftaliquid, quod

non queas damnare, ut quod dederis tu ipfe aliquid poffe, — Hoc fal-

ligar boti

) ratio nihi

tem non filebit, nec erit obnoxium tibi. $i enim liberi arbitrij vis illa

t ipitu tie

fana eft & valet, falfum eft, quod totus mundus Deo obnoxius feu

j conani?

reus ei, cum illa.vis non fit parva res aut in parva. parte mundi,

inet & tt*

fed in toto mundo przftantiffiraa & communiffima, cui os obítrui

L tatio 2l

non debet, aut fi obftrui os ejus debet, oporter, ut cum toto mundo

n facimllf.

ebnoxium Deo fit & reum.

Reum vero quo jure dicetur, nifi in-

|e0: YetbA

juftum & impium, hoc eft, poena & vindi&a dignum fuerit? Videam,

dicere, ho

quzío, qua interpretatione vis illa hominis abfolvatur à reatu , quo

uirere De

totus mundus Deo eft obftri&us, aut qua arte excipiatur, ne in toto

mundo comprehendatur. Grandia funt tonitrua & penetrantia ful-

in homint

mina, vereque malleus ille conterens petram (ut Hieremias vocat )

on üna!qr

uin n al

ifta verba Pauli; Omnes declinaverunt, Totus mundus eft reus, Non

eft juftus quifquam: quibus conteritur quicquid eft, non modo in uno

oftendtree

gm que

homine, autaliquibus, aut aliqua eorum parte, fed etiam in toto

unfqgam

mundo, in omnibus, nullo proríus excepto , ut mundus totus ad eas

voces tremere, pavere & fugere debuerir.

Quid enim grandius &

r poti

utadio 8

fortius potuit dici, quám totus mundus eft reus, omnes filij hominum

funt averfi & inuriles, nullus timet Deum, nullus eft non injuftus, nul-

jam D

lus ;ntelligit, nullus requirit Deum? Nihilominus tanta fuit & eft du-

id ol

ritia & infenfata cordis noftri obftinatio, ut hxc tonitrua & fulmina

[its OW

neque audiremus neque fentiremus ; Sed liberum arbitrium & vires

jtus if

Yb

ejus interim ftmul adverfus hzc omnia extolleremus & ftatueremus, ut

jgfilïkm-

vere illud implcv;rimus Malachiz prim

o ; Illi xdificant, ego deftruam,

EI ls

Bb 3

Eadem

D

*

198

D MARnT, Lurz.

jf ece

Eadem grandiloquentia dicitur & illud ; Ex operibus legis non

: flm à

juftificatur ulla caro coram illo. Grande verbum e(ft, Ex operibus le-

qnidm,

gis: quem:admodum & illud, Totus mundus, aut illad ;; Omnes filij

lod etro

hominum."Nam obfervandum eft, quod Paulus períonis abftinet, &

morza C

ftudia memorat , ícilicer, ut involvat:omnes perfonas, & quicquid *

præ&antiïümum in illis eft. . Nam fi dixiffet, vulgus Judzorum, aut

jilícen.

jer at !

Pharifi , aut aliquot. impij non juftificantur, porerat videri aliquos

tamen fa

feciffe teliquos, qui vi liberi arbitrij & adminiculo legis,. ron pror«

& Deo. iK

fus effenr inutiles.

At cum ipfa legis opera damnet & impia faciat

& bibit

coram Deo, manifeftum fit, quod omnes, qui ftudio legis & operüns

Ertat

pollebant, damnat, Studebant aurem legi & operibus, non nifi opti-

i& præüantifïimi, idque:non nifi optimis & preftantiffimis fui par-

a ve

tibus,ratione fcilicet & voluntate. 5i igitur ij, qui fummo ftudio &

valebantc

Quare ne

conatu, tum rationts tum voluntatis, id eft, tota vi liberi arbitrij, in

lege & 'operibus exercebantur, tum ipfa lege, ceu. divino auxilio, ad-

Namrel

lexenima

juvabantur, qua erudiebantur & excitabantur : fi, inquam, ij da-

non de d

mnantuür impieratis, quod non juftificentur, fed caro effe defirtiuntur.

lr

coram Deo: Quid jam reliquum eft in toto hominum genere, quod

non caro & impium fit? Ompes enim ex zquo damnantur, qui funt

et abror

ipummer

ex operibus legis. Sive eniim fummo ftudio, five mediocri, five nullo,

in lege exerciti funt, nihil refer: — Omnes non nifi opera legis prz-

Quicunqi

ftare potuerunt, Opera autem legis non juftificant.. Si non juttificant,

m; M.

impios arguunt & relinquunt fuos operatores: Impij vero rei & ira

pafuri

Dei di

cufam, q

gni funt, Hac funt tam clara, ut ne mutire contra quifquam

offit.

is1n b

tnirabilin

Ax folent hic eludere Paulum & evadere, quod opera legis vocet

cerimonialia opera, quz poft mortem Chrifti fint mortifera, Refj pon-

&Qes cun

deo : Hic eft error ille & ignorantia Hieronymi, cui licet Auguttinus

Contrariur

fortiter reftiterit, tamen deferente Deo & pravalente Satana, dima-

kaäm

navit in mundum, & permanfitin hodiernum diem.

uo & fa&um b

u

l maxi

1

eft, ut impoffibile fuerit, Paulum intelligere, & Chrifti notitiam opor-

Mu ca

tuerit obícurari, Atque fi nullus praterea fuiffet error in Ecclefia, ifte

- Pt (

unus fatis peftilens & potens fuit ad vaftandum Evangelion, quo, ni-

& mdsd

fi (ingularis gratia interceffic, infernum potius quàm coclum Hiero-

Qui fu.

nymus meruit: tantum abeít , ut ipfum canonifare aut fanétum eífe,

Open, lv

audeàm dicere. Non eft verum igitur, Paulum de ceremonialibus o-

TP D p

peribus tantum loqui, alioqui quomodo ftabit fua difputatio, qua con-

$um

cludit omnes effe injuftos & gratia indigere ? Diceret. enim alíquis ;

hükm

Efto, ex ceremonialibus operibus non ju(tificemur,

At ex moralibus

mwïes, al

pl'O-

E N df

Dccalogi quis ïu&iücari poffet. « Quare tuo fyllogifmo illis non

bafti

.Dzs SERvo ÁRBITRIO.

193

'|eris nos

'l-yla&i neceffariam gratiam,

Tam quàm utilis fuerit illa

ratia, qua

:

acillima o-

penibus [e«

folum à ceremonialibus operibus nos liberaric, qua funt

mnium, & faltem metu vel amore fui poífunt extorqueri.

am & il-

)nnes fl

ibfinet, &

lud erroneum eft , opera ceremonialia effe mortifera & illicira poft

mortem Chrifti, Non hoc dixit unquam Paulus : Sed dicit, quod non

t quicquid

Orum, aut

juftificent, & homini. nihil profint coram Deo , quo ab impietate li-

lr dliquos

ber fiat. Cum hoc bene ftat, ut ea quifpiam faciat, & nihil illicitum

tamen faciat. Sicut edere & bibere opera funt, quz non juftificant,

Dh prote

pia facit

& Deo nos non commendant: at non ideo illicitum facit, qui edit

& bibit.

:

X operüm

Errant & in hoc, quod óper

a ceremonialia zq; erant precepta & ex-

1 nl wü-

nis nj pa«

actain veteri lege atque Decalogus, Etideo hecneque minus, neq; magis

o fudio &

valebant quàm illa. Judzis autem primum loquiturPaulus,ut dicitRom.t.

arbiri ia

Quare nemo dubitet, per opera legis intelligi omnia opera totius legis,

suilio, ad«

Nam ne legis quidem opera dicenda funt,fi lex abrogata & mortifera eft :

lex enim abrogata, jam lex non eft. Id quod pulchre fciebat Paulus, ideo

am, jj d

ege va-

defituntur.

non de abrogata lege dicit, cum opera legis memorat, fed de !

.

1

facile dicere; Lex ipfa jam

&

mtt, quo

lente & regnante. Alioqui quàm fuiffet il

eft abrogata? Id quod fuiffet aperte & clare di&um. Sed áfferamus

ir, qui funt

lr nullo

ipfummet Paulum, íui interpretem optimum , qui in Galat. 5. dicit:

Quicunque ex operibus legis funt; fub maledi&o funt. Scriptum eft

[epis gte*

ením ; Maledictus omnis, qui non permanferit in omnibus, quz fcri-

! julïiflcam,

) r & ia

ptà fant in libro legis, ut faciat ea... Vides hic Paulum, ubi eandem

caufam, quam ad Romanos, & eifdem verbis agit, de omnibus legi-

; quifjam

bus in libro legis fcriptis loqui, quoties operalegis memorat. Et quod

mirabilius eft, ipfe citat Moyfen, qui maledicat non permanentes in

legis voctt

leges cum tamen maledi&tos przdicet, qui funt ex operibus. legis,

a, Refpon

contrarium locum contrariz fententiz adducens , cum ille negativus,

Aogultins

hic affirmativus fit, Sed hoc facit, quod res ita habet coram Deo, ut

(affà, djmz-

qui maxime (tudent operibus legis, minime legem impleant, eo quod

T fidum.

fpiritu carent, legis confummatore, quam viribus fuis tentare quidem

iriam opor*

poffint, fed nihil efficiant. Ita utrunque verum eft, quod juxta Moy-

colefta t

fen maledi&i fint, qui non permanent, & juxta Paulum malediái fint,

on, qu0, T

qui funt ex operibus legis : uterque enim fpiritum exigit , fine quo

lum Hicro*

opera legis, quantumlibet fiant , non juftificant , ut Paulus dicit, qua-

gftum &6

re nec permanent in omnibus, quz fcripta funt, ut Moyfes dicit..

gl]l'ähbus f

Summa, Paulus partitione fua fatis confirmat hoc, quod dicimus;

j qui/F

Dividit enim homines operátores legis in duo; alios facit fpiritu ope-

im A5

ratores, alios carne operatores, nullo relicto medio, . Sicenim dicitz

!

MMOUS

ificabitur ulla caro ex operibus legis. Quid eft hoe aliud,

j noti

PI'O'

Nqn ju

quam

bl

2560

D. ManT. Lurz,

aitlibei

quàm illos fine fpiritut operari in lege, cum fint cato, id eft, impij &

ignari Dei, quibus ea opera nihil profint? Sic Gal. 3. eadem parritione

u get !

ufus, dicit: Ex operibus legis fpiritum accepiílis , an ex auditu fidei?

(rica, fe

Er rutfus Rom. 3. Nunc finelege manifeftata eft juftitia Der,. Et ite-

Yegis u

rum? Arbitramur hominem jufüficari ex fide fine operibus legis.Qui-

bur, gt

bus omnibus perfpicuum & clarum fit, apud Paulum opponi fpiritum

, I De

ghito !

operibus legis, non aliter quàm omnibas aliis rebus non fpiritualibus,

»o

univerfifque carnis viribus & nominibus , ut fententiam Pauli hanc

j Jvat:

eífe certum fit, cam Chrifto Toh. . Omne quod non eft ex fpiritu,

s qu d

I!

carnem effe, fit etiam quantumvis fpeciofum, fan&tum, praftans , atque

;; flum l

adeo ipíamet opera legis divinz pulcherrima, qpibu(cupque tandem

liberam a

viribus expreffa. Spiritu enim Chrifti opus eft, fine quo nihil funt o-

nebra, in

mnia, niii damnabilia.

R

;

arum itaque efto, Paulum per opera legis

lucem not

non ceremonialia, fed omnia totius legis opera intelligere, Ratum:

C&

fimul eiit, In opetibus legis damnari, quicquid eft (ine fpiritu. At fi- -

tüt lex? ]

ne fpiritu eft vis illa liberi arbitrij, (de hac enim difputamus,) prz-

tU arbit

ftantiffimum fcilicet in homine. — Effe enim ex operibus legis , eít ixd,

nec venir

uo nihil excellentius de homine poteft dici,

Non enim dicit, qui

0n quià

r

u

nt ex peccatis & impietate contra legem, fed qui ex operibus legis,

tet hoc f

hoc eít, optimi & ftudiofilegis, qui ultra vim liberi arbitrij, etiam

tà jultiri

lege adjuti, hoc eft, eruditi & excitaui fuerunt. Si igitur liberum ar-

ler fübin

bitrium per legem adjutum, & in lege fummis viribus verfatum, nihil

100 abur

prodeft neque juftificat, fed in im

pietate & carne relinquitur , quïidþ 4

tranfpref

offe putandum eft fe folo fine lege?

juna a

Per legem (inquit) cognitio peccati, Oftendit hic,quantum & qhate-

Beque fp

nus profit lex. Scilicet quod liberum arbitrium fe folo adeo cecum fit, ut

Videntur,

ne norit quidem peccatum,fed lege do&trice opus illi fit. At qui peccatnm

péccatum

ignorat,quidille conetur pro peccato auferendo ? Hoc fcilicet,quod pec-

büs& (

catum pro non peccato,& non peccatum pro peccato judicabit. Id quod

RO Pl'() f

experientia fatis declarat,quàm odiat & perfequatur mund?, per eos,quos

yeccati,

optimos & (tudiofiffimos habet juftitiz & pietatis, juftitiá Dei Evangelio

Merta

pradicatam, & hzrefim,etrorem ac peflimis aliis nominibus infamet ; fua.

Qaïïm &

vero opera & confilia, que vere peccatum & error funt, pro juftitia

icïäham n

& fapientia ja&tet & venditet, Obftruit igitur hac voce Paulus os li-

Uquay

bero arbitrio, dum per legem illi peccatum oftendi docet, ceu igna-

CODetur

ro peccati fui, tantum abeft, ut ullam ei vim concedat conandi ad bo-

Vömur, |

num, Atque hic folvitur illa queftio Diatribes, toties toto libello re-

Rus: &

petita; Si nihil poffumus ,. quid faciunt tot deges, tot. pracepta, tot

ms; N

minz, tot promiffiones ? Refpondit hic Paulus; per legem cognitio

itrim.

peccati, — Longe aliter refpcïndet ad eam. quaftionem , quám homo,.

*

His |

aut

Dz Sravo: ÁnbiTAIO.

201

l inplj

parttione

aut libetum arbitrium cogitat. Non ( ait) probatur liberum arbitri-

um pet legem, non cooperatur ad

juftitiam, non enim per legem ju-

i fideio

ei, Et itte

ftitia, fed cognitio peccati. Is enim eft ftictus, id opus, id officiuth

leois Quis

legis, quod ignaris & cacis lux eft, fed. calis lux, quz oftendat mor-

bum, peccatum, malum, mortem, infernum, iram Dei,

j [pititum

» ,. Yat, nec liberat ab iftis :

Sed.non ju-

oftendiffe contenta eft, Tum homo; co-

iritaliba,

Pl hanc

, gnito morbo peccati,-triftatur , aflligitur , imó defperat. ^ Lex non

; javat: multo minus ipfe fe juvare poteft. Al

ia vero luce opus eft,

x fpirit,

»» qu& oftendat remedium.

Hezc eft vox Evangelij, oftendens Chri-

ns,atque

,, Ítum liberatorem ab iftis omnibus,

Hunc non oftendit ratio aut

üe wden

liberum arbitrium. Er quomodo oftenderet, cum i

ail funt

píamet fit ipía te-

nebra, indigens luce legis, que often

dat ei morbum,

quem per fuam

opta egis

lucem non videt, fed. fanitatem effe credit »

. At

Sic & in Galatis eandem quzfítionem tractat, dicens :

Quid igi-

jtü, At f

tüt lex? Refpondet vero non Diatribes modo,

quod arguat efle libe-

nus,) pr

rum arbitrium, fed fic:dicit:. Propter

tranferefliones - pofita eft , do-

giS,eHii»

nec veniret femen, cui promiferat, -

Propter tranfgrefliones , inquit,

dici, qui

non quidem co&rcendas, ut Hieronymus fomniat, cum Paulus d

ifpu-

ibus li,

tet hoc femini füturo promiffum, ut peccata tollat & cocrcea

t, dona-

rjj, eiam

ta juftitia; fed propter tranfgreffiones augendas, ut ad Rom.

£. dicit:

Deruüm 4l«

Lex fübintravit, ut abundaret peccatum,

Non quod non fierent, aut

um i

non abund

arent peccata fine lege , fed quod. non cognofcerentur effe

t , qui

tranfereffiones, aut

peccata tam grandia , fed plurima & maxima pro

juftitia haberentur, fenotis autem peccatis, nullus eft remedij locus,

i& quate-

neque fpes, eó quod non'ferant manum «uiedenus ; t quz fibi fana

cumíitut

videntur, neque egere medico. Ideo neceffaria eft lex

» quz notificet

j peccattm

peccatum, ut nequitia & magnitudine ejus cognita,

humitietur fiüperz

qudpt

bus & fanus fibi vifus homo, & gratiam fufpiret & anhe

ler, 10 €hri.

t [d quo

fto propofitam. Vide ergo, quàm fimplex oratio. . Der legem cognirio

- £0$. 1qu0$

peccati, & tamen fola fatis potens liberum arbitrium confundere &

Euagdio

fubvertere. Si enim hoc verum eft, quod fe folo nefcir, quid fit pec-

finet ; 104

catum, & malum, ut & hic, & Rom. 7, dicit : Concupiícentiam ne-

to jutiia

Íciebam effe peccatum, nifi lex diceret, non concupifces :« Quomodo

ylus o5 4l*

unquam íciet, quid fic juftitia & bonum? Ignorata juftitia, quomodo

cer gt

conetur ad eam? Peccatum, in quo nati fumus, in quo vivimus, mo«

lii 00*

vemur, & fumus, imó quod in nobis vivi

t,.mover & regnat, ignora-

[ibello ?

ea

mus : & quomodo juftitiam, quz extra nos in ccelo re

gnat, nofcere-

L

mus;? NNimis

[

gt

, nimis nihil faciunt hec di&a miíerum illud liberum are

] 'f bitrium.

j m;nim

ulus cum plena fiducia & au-

1 horo,

Hig fic habentibus, Pronunciat Pa

at

Cc

tho-

2092

D. ManT, Lursn,

;, thoritate dicens: Nunc autem fine lege juftitia Dei manifeftatur,

gutum a

, teftificata lege & Prophetis. Juftitia, inquam, Dei per fidem in

lus, qui

efum Chriftum, in omnes & fuper omnes, qui credunt in eum. Non

ghum 1

eft enim diftin&io. Omnes enim peccaverunt, & vacant gloria Dei :

mim 4

uftificati gratis per gratiam ipfius per redemptionem , que eít in

quvd vel

Chrifto Jefu,

quem propofuit Deus propitiatorium per fidem in fan-

gtl

Hic Paulus mera fulmina loquitur adverfus liberum ar-

guine ejus &c.

jixllitiam,

bitrium. Primum, Tuftiti

a Dei fine lege, inquit, manifeftatur. Secer-

geritur:

nit juftitiam Dei à legis juftitia,

quia juítitia fidei venit ex gratia fine

mes fane.

lege. Hoc, quod dicit, (ine lege,

aliud nihil effe poteft, quam quod jutti-

invicm -

tia Chriftiana conftet fine operibus legis,

fic quod opera legis nihil

Dam gt

ro. ea valeant aut faciant obtinenda.

Sicut mox infra dicit : Nos

abütitur

arbitramur hominem juftificari per fidem abíque operibus legis. Et

animo d.

ut fupra dixit :

Ex operibus legis non juftificatur ulla caro coram il-

E

lo, Ex quibus omnibus manifeítiffi

mum eft, conatum aut ftudium li-

Quia fi fine lege & fine operibus

vacat g

beri- arbitrii nihil effe. prorfus..

a pof:

legis juftitia Dei conftat, quomodo non multo m

agis fine libero ar-

uo etian

bitrio.conitet ? Cum id: fit fammum ftudium liberi arbitrij, f juftitia

involiit.

morali feu operibus legis. exerceatur; qua ipfius. czcitas & impotentia

ullo tem

juvatur..

Tollit hzc: vox. (Sine) opera: moraliter bona , tollit juftiti-

aut opet

am-moralem ,, tollit: preparationes: ad gratiam

; denique finge quic-

U&«

quid.

poteris:,, quod. valeat: liberum: arbitrium, perftabit Paulus & di-

Tiümerat

cet;,

Sine: tali conftar juftitia Dei. Atque ut dem liberum arbitrium

taliteria

er conatum

füum: aliquó- poffe promoveri,. videlicet ad öpera bona,.

1vilis. ve] moralis :: Ad juítitiam Dei tamen non.

ates dic

vel ad juftitiam lcgis €

Ye. Toc

movetur, nec ullo. r

efpectu: dignatur. ejus ftudia Deus ad fuam ju-

pro

itiam valere... Si vero ad jufti-

glori D

ftitia

5

m, du dicit, Sine:lege: fuam.juft

gioramg

tü

-

*

am Dei non. promovet;. quid profuer

?

it illi, fi.operibus & conatibus

fui

s. promoveret ( f poffit. fieri.) etiam ad' angelorum. fan&imoniam :

Aibitror hic. non: effe verba: obícura: vel ambigua,. nec tropis ullis lo-

inrelligu

Vam T

cum relinqui. Quia diffinguit Paulus manifefte duas juftitias, alte-

ls hal

ram legi, alteram gratiz tribuens, Et hanc fine illa & abíque operi-

Quax ]

bus ejus. donari; illam vero-ine- hac non juftificare , nec quicquam

tlatüt Y

valere, Videam igitur, quomodo liberum: arbitrium adverfus hac tubfi-

ftere & defendi queat..-

thante

Qdog

Alterum: fulmen; quod' juftitiam Dei manifeffari & valere dicit

in omnes: & füper: omnes, qui credunt in Chriftum, neque ullam effe

COniw

potet

diftin&ionzm.. Iterum clariffiinis. verbis univerfum genus hominum

in duo dividit:: credentibus:dat juftitiam Dei, non credentibus auferr..

hüic f;

Jàm. nemo tam.infanus eft ,, qui dubitet ;

liberi. arbitrij, vim aut. co-

Cit Del

natum.

W, Pl

Drz SrRYO ÁRBITRIO,

i

atifeatur,

nacum aliud quippiam effe, quàm fidem in Jefum Chriftum, AtPau-

t Áidem in

i eum, Non

lus, quicquid extra fidem hanc eft, negat effe juftum coram Deo. Si

iüftum non fuerit coram Deo, peccatum effe neceffe eft.

Neque e-

r Dii

nim apud Deum relinquitur medium, inter juftitiam && peccatum,

quz dLin

m jn fine

quod velut neutrum fit, quafi nec juftitianec peccatum, — Alioqui dii-

utatie. tota Pauli nihil efficeret, que procedit ex partitione illa, aut

ibenum 4fe

j Seete

jultitiam, aut peccatum effe apud Deum, quicquid in hominibus fit &

eritur: juftitiam, fi fides affit; peccatum, fi fides defit. Apud homi-

gcatia fine

nes fané ita habet res, ut media & neutralia fint , in quibus homines

qudjulli.

In

invicem neque debent quicquam , neque praftant quicquam.

legis whil

:

Deum peccat impius, five edat five bibat, aut quicquid fecerit, quia

lat ; Ns

m

abutitur creatura Dei cum i

i

lg El

animo dat gloriam Deo ullo momento.

piecate & ingratitudine perpetua; nec cF

) Coram li

Eft & hoc non leve fulmen, quod dicit : Omnes peccaverunt, &

fludium li«

vacant gloria Dei. Nec ulla eft diftin&io, Obfecro, quid clarius di-

e .operibus

ci poffit? Da operarium liberi atbitrij, & refponde, an conatu illo

-]ibero at«

Íuo etiam peccet.

Si non peccat, cur Paulus eum non excipit , fed

,fi juftia

involvit fine diftin&ione? Certe qui omnes dicit, neminem ullo loco,

jmpotendá

ullo tempore, ullo opere, ullo ftudio excipit.

Si enim ullius ftudij

Jl jf

Dd

aut operis hominem exceperis, falfum Paulum feceris, quia & opera-

inge quic

tor & conator ille liberi arbitrij, etiam inter omnes & in omnibus

glus & d-

pumeratur, & eum revereri debuerat Paulus, ne tam libere & gene-

aibirium

raliter inter peccatores numeraret, Sic & illud, quod eos gloria Dei in-

pera bonas

anes dicit. Gloriam Dei hic poffis bifariam accipere; active & paffi-

tamen non

ve. Hoc facit Paulus fuis Hebraifmis, quibus crebro utitur, . Active

d fnam J

gloria Dei eft, qua ipfe in nobis gloriatur : Paffive, qua nos in Deo

, 4d j

"loriamur. Mihi tamen paffive accipi debere nunc videtur : ut fides

- COatiDUS

Chrifti latine fonat, quam Chriftus habet ; fed Hebrzis fides Chrifti

Himonam:

intelligitur, que in Chriftum habetur, Sic juftitia Dei, latine dicitur,

Iis ullis 10'

quam Deus habet : fed. Hebrzis intelligitur , que ex Deo & coram

juas, a*

Deo habetur. Ita gloriam Dei non latine, fed Hebraice accipimus,

" OPCH'

qua in Deo coram Deo habetur, & gloria in Deo dici poffet. — Glo-

uicquam

riatur igitur in Deo, qui certo fcit , Deum elffe fibi faventem & di-

hac l0bde

gnantem fefe refpe&u benevolo, ut placeant coram eo , quz facit, aut

condonentur & tolerentur, que non placeht. Si igitur liberi arbitrij

j dicit

conatus aut ftudium non eft peccatm , fed bonum coram Deo, certe

ylhm e^

poteft eloriari, & cum fiducia in ea gloria dicere, hoc placet Deo,

homi/

huic favet Deus, hoc dignatur & acceptat, vel faltem tolerat & igno-

us

etTe

Ícit Deus, Hac'eft enim gloria fidelium in Deo, quam qui non ha-

f 4X 0

Sed hoc negat hic Paulus,

vanD

bent, poriu; confunduntur coram Deo.

c2

1cens,

204

D. MART, 'Lü-rx.

Nonne !

dicens, quod' hac gloria fint prorfas inanes. Et hoc probat etiam ex«

perientia : interroga mihi omnes in univerfum 1

iberi arbitrij conato-

opeïum;

res, fi unum poteris oftendere, qui

Íerio & ex animo de ullo:fuo ftu-

culpa g

dio & conaru queat dicere ,

Hoc Ício.placere Deo, .vi&üs volo pal-

grau'im (

mam. concedere. Sed ício, quod. nullus repetietur, Si autem defuerit

nodt t

hzc gloria, ut confícientia non audeat certo. fcire aii

t confidere , hoc

d (

:»» placere Deo, certum eft,

quod non placet Deo, quia ficut credit,

dicete ;.|

»» fic habet: non enim

1ütà. COn

credit fefe certo. placere, quod tamen. necef-

farium eft, cum hoc ipfum fit incredulitatis crimen ,. dubitare de fa-

aiboral

vore Dei, qui fibi vulc quàm certiífima fide credi ,. quod faveat,. Ita

do..D

tefte ipfamet confcientia.eorum convincimus,

quod liberum erbiurium,

cum vacet gloria Dei, fit incredulitatis. crimi

qud xïp

ne perpetto reum, cum

omnibus vitibüs, ftudiis , conatibus fuis,

Wt in

Quid vero liberi arbitrij tutores dicent tandem ad

illud , quod

Tlagiani

fequitur, Juftificati gratis per

gratiam ipfius ? Quid eft hoc, gratis?

( o iph

Qaid eft, per gratiam ipfius?

Quomodo conatus. &

merirum conve-

ia &as

niunt.cüm. gratuita & donara juftitia? Forte hic dicen

t, fefe libero.ar-

ís, Pn

- bitrio quàm minimum tribuere,

nequaquam meritum condignam.. Sed

fitentur d

L

hec funt verba. inania,

Hoc enim quaritur per liberum arbicrium;

pun, f

ut meritis locus fit. Sic er

üiim perpetuo caufíata Diatribe expoftulavit ;

cum fenr

fi non eft libertas arbitrij ,

ubi eft meritis locus?

$i meritis non eft

idunr, q

Jocus, ubi- przmiis locus eft? Cui imputabitur, fi

quis: juftificetur fi-

poctn l

.ne meritis? Refpondet hic Paulus, nullum. effe 1

neritum: prorfus, fed

mum f«

| gratis jultificari omnes, quotquot juftificantur

!

l

; nec hoc ulli imputari,

am Da ]

.nifi grati Dei. . Donata autem juftitia,

donatum eft fimul regnum

€hitn nor

& vita zterna, Ubi nunc conatus? ubi (t

udium? ubi opera? ubi me-

&uamur

xita liberi arbitrij? quis eorum ufus ?

Obícuritarem & ambiguiratem:

aufíari non potes, res & verba funt c

lariffima. & fimpliciffima. ' Efto

$i igixur |

enim, quod libero arbitrio. quàm min

imum tribuant;. aihilominus jü-

-

tratiam ]

m

ftitiam & gl*afiam €o minimo confequ

; nos poffe docent,

Neque e-

nim ratione alia quzftionem ill

m jj

am diffolvunt, Cur Deus hunc juttifi-

pilm

—

cet, & illum deferat, quàm ftat

uendo.

liberum arbitrium, (cilicet quod

Uno w

iV

hic conatus fit, ille non fit conatus,

, & Deus hunc propter conatum

refpiciat , illum yero contemnat ,

üperibus

ne fit injuftus, (i fecus fecerir, . Et

À iufd

quamvis lingua & calamo pratexa

nt,

l^

fefe condigno merito gratiam

RI pr.

non confequi, nec ipfum appellent mer

icum condignum, tamen voca-

bulo nosludunt, & rem nihilominus

tenent,

cond.

Quid enim excufet,

quod. meritum condignum non appellent ,

& tamen omnia ei tribu-

apianos

»» liio, |

ant, quz funt meriti condigni? nempe,

quod hic apud Deum gratiam

g

» nifeüe

eoníequitur, .qui conatur: Ille vero qui

non conatur, non cenfequitur,

Satm j

z

Nonne

Dr Srzavo ÁmBITRIO.

204

At CLIant: (j

Nonne hoc eft planó meriti condigni ? Nonne Deum refpe&orem

tj conaoe

operum, meritorum , & perfonarum faciunt? Scilicet, quod ille fua

il fro f«

culpa gratia carer , quia non eft conatus , hic. vero quia .conatus eft,

i5 Yoo pil

gratiam confequitur, non confecuturus, nifi conatus fuiffet, Si hoc

[s]

m defnerir

non eít meritum condi

[o]

num, velim doceri, quid tum meritum con-

(ete ;.hoc

dignum dici poffit? Hoc mo

do ludere poffes in omnibus verbi$ &

Áicit edit,

dicere : Meritum condigni quidem non elt , efficit camen quod meri-

ien necd

tüm condigni folet. Spina non eft arbor mala, fed efficit (olum, quod

tre de fie

a:bor.mala. Ficus.arbor bona non eft, fed efficit, quod arbor bona

at Jt

z.

folet.... Diatribe quidem non eft impia, fed loquitur. & facit folum,

terbii,

[

quod impius.

M

.

In-

Teum, cum

A:cidic i

ftis liberi arbitrij cutoribus id, quod dicitur

Nam -ftudio

cidit in Scyllam , dum vult vitare Charybdim.

lud, quod

Pelagianis diffendendi , negire ceeperunt meritum condignum,

hoc, graris?

& eo ipfo quo neganr, fortius ftatuunt ; verbo & calamo negant, re

.Utr CODVCe

ipfa & animo ftatuunt,

Duplhcique nomine Pelagianis funt pejo-

« [ibero.ate

res, Primum, quod. Pelagiani- fimpliciter, candide & ingenue con-

firentur & affe;unt meritum condignum , appellantes fcapham fca-

gnam,. $d

atbitrium,

pham , ficum ficum, docentefque quod fenüunr.. Noftri vero, idem

pollulit;

cum fentiant & doceant, mendacibus tamen verbis & falía fpecie nos

ris non elt

ludunt, qua(i Pelagianis diffentiant, cum nihil faciant minus, ut, (i hy-

ti&cetar lt«

pocrifin pe&es, videamur Pelagianis acerrimi hoftes , fi rem & ani-

voríus, fed

mum fpedtes, fimus bis Pelagiani. . Deinde quod hac hypocrifi grati-

| imputati

am Dei longe vilius & zítimamus & emimus, quàm Pelaginni. Hi

enim non elfe aliquod puíillum in nobis afferunt, quo gratiam con-

ul regnum

? übi me

fequamur, fed tota, plena, perfe&a, magna & multa effe ftudia & o-

bipuiratert

pera; Noftri veco minimum & feré nibil effe, quo gratiam meremur,

a, Elto

Si igitur errandum.eft , honeftius illi errant & minus fuperbe, qui

gratiam Dei magno conftare dicunr, charam & pretiofam habentes,

omius jl

quam ij, qui parvo & pufillo eam. conftare docent, vilem & contem-

Naqie €

a jilif-

pübilem habentes. Sed Paulus utro(que in unam maffam contundit,

[icet quo

uno verbo, cum dicit, gratis omnes juitificari, Item, fine lege, fine

T

operibus legis juftificari.

Qu

ui enim graruiram .ju&itïca-tionem in omni-

r conaturt

bus juft.ficandis afferit, is, nullos reliquos facir , qui operentur, mere-

xceti &

antur, preparentur, nullumque : opus relinquit , quod congruum vel

g

€ondignum dici poflit, conteritque uno fulminis hujus i&u, tam Pe-

menr0Cw

lagianos cum fuo toto: merito, quàm Sophiftas cum (uo pufillo me-

j excu (

,, rito. Gratuira juftificatio non fert, ut operarios ftatuas , quod' ma-

; C'X mäü'

»» Rifefte pugnenr, gratis donari, & aliquo opere;parari, Deinde per

mlgatiam

nz ulhus dignkgcem à

fferas, ut

llk quï[l!f !

gratiam juiüficgi, non fert , Ut per Ío

& infrà

Cc 3

Nonne

n

?

406

*

D. Manr, Lu"'ræ;.

um en

& infrá w cap. dicit : Si ex gratia,ergo non ex operibus,alioqui gratianon

ipirur À

eft gratia.

Sicut & cap. 4. dicit : Ei enim qui operatur, merces imputatur,

fidei, ind

non fecundum gratiam , fed fecundum debitum.

Quare ftat meus

rountur;

Paulus liberi arbitrij vaftator invidus , & uno verbo duos exercitus

, ial

,, profternir, Nam fi fine operibus juftificamur, omnia opera damnan-

"

y, Hs

,; tur, five fint pufilla five magna: nulla enim excipit , fed adverfus

ypis n

omnia ex equo fulminat,

y auc f

Et hie vide ofcitantiam omnium noftrum, & quid juvet, fi quis

gna fun,

favent &

rifcis patribus, tot feculorum ferie probatis, nixus fuerit, Nonne &

ipfi omnes pariter cxcutierunt, imó neglexerunt Pauli clariffima &-

vaur vetd

apertiffima verba? Obfecro, quid poteft pro gratia contra liberum

opeacar,

arbitrium clare & aperte dici , fi Pauli fermo clarus & apertus non

Jinm : ]

e(t? Per contentionem procedit , & gratiam adverfus opera jactat,

Inpium, t

tum verbis clariffimis & (impliciffimis ufus, dicit, Gratis nos juftifi-

tig Do,.'

Beatus vit

,, cari, & gratiam non effe gratiam, fi operibus paretur, manifeftiffimé

,» in rejaffificationis omnia opera excludens,

ut folam gratiam ftatuat &

$0 Càp, tt

gratuitam juftificationem,Et nos in hacluce adhuc tenebras quærimüs,&

tem & iX

ubi non poffumus magna & omnia nobis tribuere, pufilla & modica no-

-

ranti Iu

bis tribuere conamur, rantum ut obtineamus, non effe gratuitam & fine

fritiam, m

operibus juftificationem per gratiam Dei, fcilicet,quafi is, qui majora &

elebatur

omnia nobis denegat, non multo magis etiam pufilla & modica dene-

tm t0

get ad juftificationem nobis fuppetere, cum non nifi per gratiam ipfi-

Teputari

us, (ine omnibus operibus, atque adeo fine ipfa lege , in qua funt o-

Tepütatur

mnia opera comprehenía, magna, modica, congrua, & condigna, nos

Ceatura

juftificari ftatuit, I nunc & authoritates veterum ja&ta, & didis eo-

um fi,

rum fide, quos omnes in unum vides neglexiffe Paulum clariffimum &

manifeftiffimum do&orem, ac velut ftudio luciferuin, imó folem hunc

&€ pote

Polï&l tatm

fugiffe? occupati fcilicet carnali fenfu, quod abfurdum videretur effe,

dit n

nullum locum relinqui meritis.

Afferamus exemplum illud, quod fequenter Paulus affert de A-

X ararer,

Muocu

braham. Si Abraham, inquit, ex operibus ju&tificatus eft, habet glo-

fs

ríam,Íed non apud Deum. Quid enim dicit fcriptura : Credidit A-

braham Deo, & reputatum eft ei ad juftitiam. Obferva, quzfo, & hic

Ianlt"'m '

OPCIihu;

partitionem Pauli, duplicem Abrahz juflitiam recitantis. « Una eft o-

Quitir,

perum, id eft, morális & civilis; fed hac negat eum juftificari coram

Deo, etiamfi coram hominibus per illam juftus fit.

Deinde gloriam-

H Iet,

Pr;

habet apud homines, fed vacat ipfe quoque gloria Dei , per eam ju-

T

ftitiam, Nec eft, quod ullus hic legis aut ceremoniarum opera da-

mnari dicat, cum Abraham tot annis ante legem fuerit. . Paulus fimpli-

.mv Quor

|

Ridi-

lt

citer de opetibus Abrahz loquitur, iifque non pi(i optimis.

culum

L od

&

Dpr Srnvó ARBITAIO.

107

culum enim effet difputare, an quis malis operibus juflificetur. — Si

lgtatianog

eribus juftus eft, fed nifi alia juftitia, puta

igitur Abraham nullis op

imputatur,

fidei, induatur, tam ipfe,

quàm opera fua cuncta fub impietate relin-

e (lat meus

uam promovere ad jufti-

5 exercitus

quuntur: palam eft, nullum hominem quicq

