(2093

Sed dignum eft totum eum locum pervidere. Primó dicit; Deus con-

opie

ftituit hominem ab initio. - Hic de creatione hominis loquitur , nec ad-

1

f

iet«

huc quicquam vel de libero atbitrio vel de praceptis dicit. Sequitur ;

uid hic?an hic liberum arbi-

muum,

& reliquit eum in manu confilii fui.

,

lcbo«

trium aftruitur? at ne hic quidem fit mentio de preceptis , pro quibus

) atbie

liberum arbitrium exigitur , nec quicquam de hac re legitur in crea-

ttatem

tione hominis... Si igitur aliquid per manum confilii intelligitur , id

potius intelligitur, quod Genef, 1. & 2, homo conftitutus eft. dominus

iL t

GDu«

rerum , ut inillisliberé dominaretur , ut dicit Moyfes: faciamus homi-

bigua,

nem, qui przfit pifcibus maris, — Nec aliud ex iftis verbis evinci pot-

eft. . Ibi enim homo potuit in rebus fuo arbitrio agere, ut (ibi fübje-

umb

,xötüï,

&is.

Denique hoc vocat hominis confilium , velut aliud 3 Dei confi-

lio.

Poft hzc vero , ubific conftitutum & reli&tum hominem in ma-

nu confilii fui dixerat, profequisur ; adjecit mandata & przcepta fua.

bofum

Ad quid adjecit? nempe ad confilium & arbitrium hominis & ultra il-

i,*

lam conftitutionem dominii humani füper res alia; — Quibus prece-

i o

ptis ademit homini dominium , una parte cteaturarum (puta arboris

yrordus

tet (xn

fcientiz boni & mali) ac potius non liberum voluit, Adje&isautem

'at,qlli

preceptis, tum venit ad atbitrium hominis erga Deum & ea que Dei

funt.

Si volueris mandata confervare , confervabunt te &c,

rl

& o

Ieitur ab hoc loco, Si volueris, incipit quzftio de libero arbitrio,

l ,qlms

ut per Ecclefiafficum intelligamus hominem in duo regna diftribui.

Uno; quo fertur fuo arbitrio & confilio, abf3ge praceptis & manda-

jtuciet

tis Dci , puta in rebus fefe inferioribus.

Hic regnat & eft Dominus,

feretils

ut.in manu cenfilii fui reli&us..Non quod Deus illum fic deferat, ut

0 hiltz

non in omnibus cooperetur. Sed quod'u(üm rerum illi liberum pro

i nimis

arbitrio concefferit, nec ullis legibus aut praefcriptis inhibuerit, |Ac

1 eadem

fi dixeris per fimilitudinem , Evangelion reliquit nos in manu confilíi

,ando .m

noftri , utin rebus dominemur & utamur , (icut volumus, | At Moyfes

Ye

& Papa non teliquerunt nos in'eo confilio ; fed legibus nos cocrcue-

i5 .2

runt,

*

76

D.ManT. Lurtz.

dioni

runt , & fuo porius arbitrio fubjecerunt. - Altero vero regno , non re*

linquitur in manu confilii fui , fed arbitrio & confilio Dei fertur & du-

ditig

citur , ut ficut in fuo regno fertur fuo arbitrio absque preceptis alte-

quid

rius , ita inregno Dei feratur alterius preceptis,absq; fuoarbitrio, Atque

minc

hoc eft, quod Ecclefiafticus dicit, Adjecit precepta & mandata ; fi volue-

eid

fuis]

ris &c. Si igitur hec clara fatis funt, evicimus, hunc locum Ecclefiaftici,

nonproliberoarbitrio, fed contra liberum arbitrium valere;ut quo fubji-

tattü

cítur homo przceptis & arbitrio Dei,& eximitur fuo arbitrio, Si clara fa-

parer

facer

tis non funt, id tamen effecimus , ut pro libero arbitrio valere non poí-

fit hic locus , ut qui alio quam ipforum fenfu , puta noftro jam dicto,

ttiàn

eoque non abíurdo, (ed faniffimo, & qui toti Scripture confonet , in-

velt,

telligi poffit : cum illorum fenfus toti Scripturz pugnet. & hoc uno

tanu.

folo loco petitur, contra totam Scripturam.

Stamus igitur fecuri in

amici

bono fenfu , & negativo liberi arbitrii , donec illi fuum affirmati-

TeQt

N

vum, difficilem & coactum, confirmaverint.

afín

Ubi igitur Ecclefiafticus dicit; Si volueris mandata confervare;

busd

confervabunt te, & fidem placitam fervare, non video , quomodo iftis

0

verbis liberum arbitrium probetur, Eft enim verbum conjun&ivi mo-

vedb.

tie 1i

di, Si volueris , quod nihil afferit , ficut Dialectici dicunt, Conditiona-

lem indicarive nihil afferere, ut, fi diabolus eft Deus, merito adoratur ;

r

(

Si afinus volat ,afinus habet alas; Si liberum arbitrium eft, gratia r-

Ts D

hileft. Oportuit autem Ecclefiafticum (ic dicere, fi voluiffet liberum

noftr

arbitrium.afferere ; homo poteft fervare mandata Dei , vel, Homo ha-

tibus

bet vim fervandorum mandatorum.. Sed hic Diatribe argutabitur, Ec-

ftne

clefiafticus dicendo , Si. volueris fervare, fignificat ineffe voluntatem

li, .

homini ad fervandum & ad non.fervandum. — Alioqui, quid fonat di-

ibere

cere , ad eum qui voluntatem non habet , Si volueris ? nonne ridicu-

ho t

lum eft, i quis ad czecum dicat, fi volueris videre, invenies thefaurum:

amii

Aut ad furdum , fi volueris audire, narrabo tibi bonam hiftoriam ? hoc

pebi

effet miferiam illorum ridere. Refpondeo : hzc funt argurnenta ratio-

€t,

nis humanz , quz tales fapientiasfundere folet. Quare jam non cum

morhc

Ecclefiaftico, fed cum ratione humana difputandum nobis éft de fc-

fiper

quela: nam Scripturas Dei fuis fequelis & fyllogifmis interpretatur,

C&, Y

& trahit quorfum velit , faciemusque id libenter & cum fiducia , ut qui

Yelj]

Áciamus , eam non nifi ftulta & abfurda garrire,, tum maxime , cum in.

p

rebus facris fuam fapientiam oftendere incipit..

mine

Ac primum , f1 interrogem , unde probetur, fignificari vel fequi

idCO à

voluntatem ineffe liberam, quoties dicitur : fi volueris, fi feceris, fi au--

m'mem

]

dieris ? Dicet , quia fic videtur natura verborum & ufus loquendi exi-

Rn

bus:

gere inter homines. Ergo divinas res & verba nj;titur ex ufu & re

hO-j

E

*

Dz $rnvo ÁRBITRIO.

77

A f

hominum, quo quid perverfus, cum illa fint celeftia, hzc terrena ? Pro-

dte

dit igitur ftulta feipfam , quam nihil de Deo nifi humanum cogitet. Sed

.ale-

quid fi probem , naturam verborum & ufum loquendi etiam apud ho-

Aique

mines non femper ita hiabere , ut rideantur ii, qui non poffünt, quoties

rolüt.

eis dicitur : Si volueris, fi feceris,(i audieris ? Quoties parentes cum filiis

iflici

fuis ludunt, dum eos jubent aut ad fe venire , hoc auc illud facere , ca

[o4

(übj

tantum gratia, ut appareat, quam non poflint , co

o

anturque manut

"

parentis invocare? Quoties medicus fidelis fiperbum zgrotum jubet

npd*

facere aut omittere, qua illi funt vel impoffibilia vel noxia , ut ad no-

dido,

titiam morbi aut impotentiz fuz illum per experientiam fui promo-

1f

veat,ad quam nulla alia ratione illum perducere potuit? Et quid ufi-

QANWI

tatius & vulgatius infultandi & provocandi verbis, five hoftibus five

IT

amicis oftendere volumus , quid poffint & non poffint? Hzc tantum

irmatie

recito, ut rationi fuas fequelas oftendam , quàm ftulte eas Scripturis

affingat , tum quàm caca etiam fit , ut non videat, nec in humanis re-

etvare,

bus & verbis eas femper locum habere, fed fi aliquando ita videat fie-

do illis

ri, mox przceps feratur & generaliter in omnibus Dei & hominum

i moe

verbis fieri judicet, faciens ex particulari univerfalem , more fapien-

litionde

tic íum,

Qfatut s

Si nunc Deus, velut pater, nobifcum, velut filiis fuis agat, ut igna-

atia ff

ris nobis oftendat noftram impotentiam , vel, ut medicus fidelis , nobis

iberum

noftrum morbum notum faciat, vel ut hoftibus fuis , fuperbe refiten-

tibus fuo confilio, infultet , & legibus pr

opofitis (quibus id commodif-

mo lu

nE

fime efficit) dicat , fac , audi,ferva, vel ,

d

1 audieris , fi volueris, fi fece-

jntatet

ris, Nunquid hinc proba confequentia inferetur , ergo nos poffumus

libere, aut Deus-nos irridet? Cur non id potius fequitur? Ergo Deus

u d«

- fidicil

nos tentat, ut per legem nes ad cognitionem impotentiz perducat , fi

AUcum:

amici fumus, wgl tum vere & merito infültet ac irrideat , í1 hoftes fu-

perbi fümus.. Hac enim eft caufa legislationis divinz , ut Paulus do-

m lo

Qarato-

€et. QCexcaeft enim natura humana, ut nefciat fuas ipfius vires feu. ,

T

morbos potius. Deinde fuperba videtur fibi nbffe & poffe omnia, cui

füperbie & ignorantie nullo Deus remedio praíentiori mederi pot-

de l

eft , quàm propofita lege fua. De qua re plura dicemus loco fuo. Hic

pretanm

,U q,U'l

pralibaffe fatis fit , ad. confutandam iftam fequelam carnalis & ftulta

fapientiz , Si volueris , ergo potes velle liberé. . Diatribe fomniat ho-

um i

minem effe integrum & fanum, qualis eft afpectu humano in rebus fuis,

ideo argutatur iftis verbis , Si volueris , i feceris , fi audieris , rideri ho-

"I

minem , nifi liberum ejus arbitrium fit, — Scriptura autem definit ho-

j lat

ä

minem effc corruptum & captum, tum fuperbe contemnentem & igno-

ii eX

3!

Iane

quis

ho«

;

"

78

D. Manr, LurgH.

rantem fuz cotruptionis & captivitatis , ideo illis verbis ipfum vel

iit &

ft Dd

fufcitat , ut agnofcat vel experientia certa , quàm nihil horum poffit.

€0nol

Sed ipfam Diatriben petam. — Si vere fentis, Ó domina ratio, fe-

fifeq

defia

quelas iftas conftare ( Si volueris, ergo potes libére) cur tu ipfa non eas-

dem imitaris? Tu enim dicis opinione illà probabili,liberum arbitrium

d

non poffe velle quicquam boni. Qua igitur fequela fluet hoc fimul

eudem

ex ifto loco (fi volueris fervare) é quo dicis fluere , poífe hominem

Taten

velle & non velle libere? Nunquid ex eodem fonte manat dulce & ama-

tot ft

rum? ÁÀn & tu magis rides hic hominem , qua dicis , eum poffe ferva-

ln |

re, quz non poteft velle nec optare? Igitur nec tu ex animo fentis,

ie,f

bene fequi (Si volueris , ergo potes libere) etiamfi id tanta contentio-

divet

Reagas; aut non ex animo probabilem illam opinionem dicis , qu&

bare !

fentit, hominem non pofle velle bonum. — Sic fequelis & verbis fa-

ficiat:

pientiz fuz capitur ratio,ut nefciat, quid aut de quoloquatur. Nifi quod

gladi

digniffimum eft, liberum arbitrium talibus argumentis fefe mutuo de-

:

vorantibus & conficientibus defendi , quomodo Madianite mutuis ce-

nuHis]

dibus fefe perdiderunt, dum Gedeonem cum populo Dei impugna-

Omes

verunt, Quin latius expoftulabo cum fapientia ifta diatribes, Eccle-

CIgO j

fiafticus non dicit : Si habueris ftudium vel conatum fervandi , qui non

füinen

affcribatur viribus tuis, ut tu colligis, fed fic dicir: Si volueris fervare

tionibi

mandata, fervabunt te, Si nunc more tuz fapientie fequelas ducere vo-

lic o

lumus, fic inferemus ; Ergo homo poteft fervare mandata, Ac ficnon

tefera

modiculum ftudium vel conatulum aliquem hic reliquum faciemus in

Otno

homine, fed totam plenitudinem & abundantiam fervandorum man-

tisofi

datorum ei tribuemus. Alioqui rideret Ecclefiafticus hominis miferi-

am ,ut fervare illum juberet, quem noffet non poffe fervare, Nec fa-

tis foret quod conatus & ftudium illi ade(fet , nec fic enim evaderet

füfpicionem itrifronis , nifi vim fervandi illi ineffe fignificaret.

Finsamus vero ftudium & conatum illum liberi arbitrii ali-

(

N()il hr

o

[o)

ianos , dicemus, qui ex hoc loco

quid effe, quid ad illos, nempe Pela

NIO,' þg

gratiam in totum negabant , & libero arbitrio omnia tribuebant? Pla-

tit]l,

né vicerint Pelagiani , (i fequela diatribes conftet; | Nam verba Eccle-

Afitur.

fiaftici fonant de fervando, non de conandoaut ftudendo, Quod fi Pela-

ipe,

eianis negaveris fequelam defervando,ipfi rurfus multo rectius negabunt

P.

lum

Íequelam de conando.. Et fi tu illis totum liberum arbitrium abftuleris,

is a

auterent & ipfi tibiparticulam ejus reliquam , ut particula: non poflis

Ii(um |

afferere , quod toti denegaris.

Quicquid igitur contra Pelagianos di-

xeris totum libero arbitrio tribuentibus ex hoc loco , hoc nos multo

Quire.

1773

fortius contra modiculum illud ftudium tui liberi arbitrii dicemus.

Et

!llkm t

tam,fä

Ds Srznvo ÁnziTARIO,

79

lit &

Et Pelagiani eatenus nobis confentient, & fi ipforum opinio ex hoc lo-

lt

co non poteft probari, multo minus ullaalia poterit inde probari, cum,

) fs

fifequelis agenda fit caufa , forriffime omnium pro Pelagianis faciat Ec-

1 Ca$e

clefiafticus, ut qui claris verbis de toto fervando dicat; $1 volueris man-

rium

fimul

data fetrvare. . Imó & de fide dicit; Si vis fidem placitam fervare , ut

eadem fequela & fidem fervare in noftra poteftate effe oporteat , qu

inem

tamen donum Dei eft fingulare ac rarum, ut Paulus dicit. Summa, cum

Ama

tot recenfeantur opiniones pro libero arbitrio & nulla fit, que non

2'[ Ya*

hunc locum Ecclefiaftici pro fe rapiat, illeque fint diverfz & conttra-

£

1tl$,

riz , fieri non poteft , quin Ecclefiafticum habeant contradi&orimm ac

TA

divezfum fibi ipfis in unis eisdemque verbis , ideo nihil ex ipfo pro-

que

bare poffunt, quamvis, fi fequela illa admittitur , pro Pelagianis folis

1 1d*

faciat contra omnesalios. Ideo & contra Diatriben facit, qu fuo ipfius

qud

gladio hoc loco jugulatur.

jo de«

Nos autem , ut cepimus,

dicimuä, quod hic locus Ecclefiaftici

]s C*

nullis prorfus patrocinetur, qui liberum arbitrium afferunt, fed contra

ugm-

omnes pugnet. Non enim admittenda eft illa fequela: Si volueris,

23

Ecde«

ergo poteris, fed fic intelligetur, eo verbo & fimilibus moneri ho-

3»

]i non

minem fuz impotentiz , quàm ignarus & fuperbus fine iftis moni-

23?

etvate

53

tionibus divinis non agno(ceret , nec fentiret,

Loquimur autem

fe YO*

hic non de homine primo folum, fed de quoliber, quamvis parum

jcnot

referat, de primo vel aliis quibuslibet intelligas. ( bb) Nam etfi primus

musin

homo non erat impotens affiftente gratia, tamen in hoc przcepto fa»

| málte

tis oftendit ei Deus , quàm effet impotens abíente gratia,

niferie

Vec lo

" anotatio,

jdartt

(bb) Nam etfi primus homo non eratimpotens &c.]

in ]i-

ANon tribuit boc loco B. F, primo bomini imperfettionem aliquam cum vi-

x Joco

tio : fed boc potius docet , quod perfettio aliqua im fuo genere ,tamen non

2 Plü'

excludat Spiritus fantli affiflentem gratiam ,per quam magis magisque

ECCXIC'

agatur atque augeatur : "Ut mox addit; Oftenfum eft ergo in ifto ho-

ial

mine , terribili exemplo, pro noftra fuperbia conterenda, quid poffit

gabunt

liberum arbitrium noftrum fibi relictum , ac non continuó magis ac ma-

gis atum & auctum Spiritu Dei: ille non potuit in au&iorem Spi-

Wel'ify

1 POHIS

ritum , cujus primitias habebat, fed cecidit à primitiis Spiritus &c.

o5 d

unare nibil mali erat in primo bomine $. augeri autem magis ac magis

milto

debuit bonum ; quod frne Spiritus affiflentas gratia facere non potuit, Hinc

jj g

etiam efl ,quod tribuit bomini nvvam voluntatem', b. e. mon imvetera-

[

tam ,j corruptam, 4Nec offendere debet , quod. dicit INova voluntate

non

"

D. Maü&r.Luram.

$o

Ti

non potuit vellebonum de novo propo(itum, id eft , obedientiam, quia

iini

Spi:itus illam- non addebat, — INam fr actionibus non [piritualibus mibi-

[ L0N

lominus non faffcit conce[fro €8 confervatio virtutis agendi,ut ad quam-

tült,

libet allionem aliquo-alio smodo immediate concurrere debeat Deus ut

freot

commwuniter etiam Pontificit docent: quanto magtzs dicendum eff etiam

bdd

in primo bomine in fpritnalibus non. [uffecilfe veceutes vires concreatas

[en

bonas €8 con[ervatas , [ed Spiritum [ancium auxilio alio aliquo affiflere

nesD

debuilfe , imprimis , ut porró bomo ad. incremeuta contenderet..— Spiritus

[ite 1

autem primo bomini non addebatobedientiam,quam B. Vir appellat ,uon ex

Áic tt

abfoluto-aliquo decretos fed quia bomo affiffentiam Spivitus negligebat,

ficut

€$ ad. diabolum. fedutlorem [e comvertebat, ]

tüi, (

tün |

Quod fi ishomo, cum adeffet Spiritus, nova voluntate non potuit

exen)

velle bonum de novo propofitum, id eft, obedientiam , quia Spiritus

illam non addebat, quid nos fine fpiritu poffemus in bono amiffo? o-

ts: I

ftenfum eft ergo in ifto homine terribili exemplo pro noftra fuperbia

conterenda, quid poffit liberum arbitrium noftrum fibi reli&um,ac non

Eligcz

hiccs

continuo magis ac magis actum & auctum Spiritu Dei,

Ille non po-

Eligeg

tuit in auctiorem Spiritum , cujus primitias habebat , fed cecidit à pri-

Ti0n €

mitiis Spiritus, quomodo nos lapfi poffemus in primitias fpiritus abla-

dm,

tas? prafertim jam regnante in nobis plena poteftate Satana, qui illum

adeü,«

fola tentatione nondum regnans in eo proftravit../ Nihil fortius differi

hw

poffet contra liberum arbitrium, quàm fi locus hic Ecclefiaftici cum la-

tüdia

píu Adz tra&aretur.

Sed nunc non eft locus, ac alibi forte fefe res

am, u

dabit. Interim fatis eft, monítratum effe, Ecclefiafticum prorfus ni-

» hil pro liberoarbitrio dicere hoc loco, quem tamen pro principe loco

quod

ht

» habent;atque eum locum& fimiles, fi volueris , fi audieris , fi feceris,

, non oftendere quid poffint, fed quid debeant homines.

citari,

Alius locus à Diatribe noftra adducitur ex Genef. 4. ubi ad Cain

alteri

dicit Dominus: Sub te erit appetitus peccati , & tu dominaberis illius,

i l

Oftenditur hic (ait diatribe) animi motus ad turpia vinci poffe , nec

tus

afferre neceffitatem peccandi. Illud (animi motus ad turpia vinci pof-

Ritr

fe) quamvis ambigue dium fit, ramen vi fententiz, coníequentiz &

rerum huc cogitur , quod liberi arbitrii fit vincere fuos motus ad tur-

pia, nec motus illi neceffitatem afferant peccandi. Quid iterum hic omit-

titur, quod libero arbitrio non tribuitur? Quid opus Spiritu? Quid

Chrifto? Quid Deo? fi liberum arbitrium vincere poteft animi motus

T

ad turpia? Übi iterum opinio probabilis, quz dicit liberum arbitrium

"t

nec velle quidem poffe bonum ? hic vero vi&oria mali tribuitar ei, quod

Walp.

nec vult nec optat bonum, Nimis nimia eft incogirantia diatribes no-

60)]0. ,

E*

firz,

Dz Srznvo AnnsirAIO.

8r

ftrz. Rem Brev;ter accipe, ficut dixi, talibus di&is oftenditut ho-

qua

li«

mini quid debeat , non quid poffit. Cain igitur dicitur , ut debeat pec-

Wattt.

cato dominari, & ejus appetitum füb fe tenere, verum hoc neque po-

s u

cuit,ut jam alieno imperio Satane preffas, Notum eft enim , Hebrzos

enam

frequenter indicativo futuro uti

ro imperativo, ut in Exod. 20. Non

(11

habebis Deos alienos, Non occi

*l

es , Non fornicaberis , & talia infini«

ijv

ta.

Alioqui fi indicative (ut fonant) acci

perentur , effent promiffio-

fril

nes Dei , qui cum mentiri nequeat,

ret ut nullus homo peccaret, tum

u ex

fine necefïïrate præciperenmr.

Ita

d

terpres nofler hoc loco re&ius

fic cranftuliffet; Sed fub te fit appetitus ejus, & tu dominare illius, ,,

jthit

ficut & de muliere dici debuit; Sub viro tuo fis , & ipfe dominetur. ,

tüi,, Quod enim non indicative fit ad Cain di&tum, probat id , quia ,,

rum fuiffet divina promiffio. — At promiffio non fuit , quia contrarium

-

pomit

evenit & fa&um eft per Cain,

Jtitus

- Tertius eft ex Mofe: Pofui ante faciem tuam viam vitz & mot-

9? 0*

tis: Elige quod bonum eft &c. — Quid, inquit , apertius dici poterat?

.perbia

acnon

Eligendi libertatem relinquit homini.Refpondeo.Quid apertius,quàm te

hic cecutire ? ubi,quzfo, relinquit libertatem eligendi ? In eo quod dicit,

onpo-

Elige? Ergo ftatim ut Mofes dicit, elige, fit , ut eligant ? Igitur iterum

t ptie

non eft neceffarius S

s abla*

piritus, Et cum tu toties repetas,& inculces ea-

dem , mihi quoque licebit eadem fzpius iterare. — Si libertas elivendi-

iillum

df

adeft, cur opinio probabilis dixit, liberum arbitrium non poffe velle bo-

num? an eligere poteft non volens aut nolens? Sed audiamus fimili-

uml

tudinem. — Ridicule diceretur in bivio confitenti , vides duplicem vi-

e[e tes

(us al

am, utrafn voles, ingreditor, quum altera tantum pateret. Hoc eft,

quod fupra dixi , de argumentis rationis carnalis, quod rideri homi-

pcloo

&em putet pracepto impoffibili, quo nos ipfum dicimus moneri & ex-

cclió,

citari,ut videat impotentiam fuam. (cc) Vere igitur in bivio fumus,

altera vero via tantum patet , imó nulla patet , oftenditur vero

d Cun

per legem , quàm altera , fcilicet ad bonum , (it impoflibilis , nifi

Deus Spiritum donet , altera

N

vero quam fit lata & facilis , fi Deus per-

», C

mittat,

p

L

n

'*Anna*tatio.

ad r

jc omite

(ce) Veré igitur in bivio fumus ; altera veró via tan-

H Quiä

tüm patet;imó nulla patet. ] JNon fic accipienda funt poffrema ver-

j ts

- &a , quaft amba via [ic fibt invicem €xaquentur , ut æq.liä nibil poffimus in

ícriom

malo,ac 1m bonó: AF quafi non minus faceret. Deus i2 malo , quam in

3'15 qllo

ï

beno, A bfit per omnem wiodum, Maneat verópria , quod ttna via pateat,

j 00*

"i

f

$2

D. Manr. Lurm.

pl

nim. d spalut : ut malum ex nobis faciamus ,cium bonum non poffomus.

üivà

Poffer£ns , qwd nulla ia , ne mala quidem , patear, dicitur refpecin pro-

difta

videntia €8 gubernationis divina impedientis ; quà impediente ,ne malum

io fz«

quidem facere po[Junmus.. Subinde enim recordandum eft , quod B. Fir li

berum - arbitrium etiam confideret refbetin [upertorazs, b. e. Dei gubernan-

dia

diexi

ts , vefpetin cujus liberum arbitrium neget bomini , nec legibus 9 impe-

vio atque impedimentis eum exolutum velit,..De impul[n , feu inflinttu

ztagque ,aut fomili nece[ftatione adymalum bic cogitandum non eff, nec B.

ferui

omnia

Firo impingenda eff fentent.

TAUR

iA Z'v"*u?nglz'i ,'Calvim' €$ aliorum Calviniano-

bongi

colli

Vantlll

Non igitur ridiculé , fed' neceffaria graäitate diceretur in bivio

fiatn

confiftenti , utrarn viam voles , ingreditor , (i ipfe vel infirmus fibi for-

tis videri vellet, aut viam neutram effe claufam contenderet.

ere

tt, |

vetba

legis verba dicuptur , non ut. vim voluntatis affirment, fed ut cecam

duia

rationem illuminent, quo videat, quam nulla fit fua lux , & nulla vo-

luntatis virtus. — Cognitio peccati, ait Paulus, per legem: non ait , ab-

enim

olitio aut vitatio peccati. Tota ratio & virtus legis eft in fola cogni-

LT

tione, eaque non nifi peccati przftanda, non autem in virture aliqua

Sue

oftendenda aut. conferenda.

Cognitio enim non eft vis, neque con-

talia,

fert vim , fed erudit & otteridit , quod nullà (it ibi vis, & quanta fit ibi

tibe i

infirmitas.

i Ve

Nam cognitio peccati quid aliud effe poteft, quàm noti-

tia infirmitatis & mali noftri? non enim dicit, per legem venit cognie

t?.erw

tio virtutisaur boni, At totum , quod facit lex (tefte Paulo) eft, ut pec-

impot

catum cognofci faciat..

Íimili

Atque is eft locus, unde mihi fümpta eft refponfio iffa; Verbis

omin

legis moneri ac erudiri hominem , quid debeat, non quid poffit, id eft,

dictre

ut cognofcat peccatum , non, ut credat fibi effe aliquam vim.

Proin-

xicum

de quoties , mi Eraíme , mihi verba legis opponis , opponam tibi illud

las [

Pauli; Per legem cognitio peccati, non virtus voluntatis. Congere

quod Í

igitur vel ex concordantiis majoribus omnia verba imperativa in unum

fütgo:

chaos , modo non fuerint promiffionis , fed exa&ionis & legis verba,

Bo

mox dicam , femper illis fignificari quid.debeant, non quid poffint aut

Btiy.

faciant homines. Atque id etianv grammatici & pueri in triviis fciunt,

Vrci

verbis imperativi modi nihil amplius fignificari, qudm id , quod debeat

D.

fieri.. Quid autem fiat vel poffit fieri , verbis indicativis oportet differi.

Vépr;

Qui fit igitur, ut vos Theologi fic irieptiatis velut bis pueri, ut mox ap-

tam.

prehenfo uno verbo. imperativo , inferatis indicativum, quafi ftatim, ut

gnificä;

imperatum fit ; etiam neceffario fa&um autfa&u poffibile fit... Quan-

Yal af

adeo

ta enim iüter os& offam accidunt, ut id, quod jufferis , atque

pof-

M

V.DE S:zRYO-ÁAnBITARIO.

8

ibl

poflibile fatis fuit ,non tamen fiat? tanto

diftant imperativa & indica-

! Pï o

tiva verba in rebus communibus & facilli

alitt

mis, Et vos in rebus iftis plus

diftantibus , quàm ccelum & terra;

atque adco impoffibilibus, tam f'üb-

^t li-

ito facitis nobis indicativa ex impe

rativis , ut: mox fervata ,facta , ele-

Wil«

&a ac impleta velitis , v

el talia fote noftris

viribus, quàm primum au-

inpte

dieritis vocem imperantis, fac, ferva, elige,

ht

Quarto ex Deurt, 5, & 30,

affers multa fimilia eligendi, avertendi,

tt ],

fervandi verba, ut, f fervaris,

fi averíus fueris

»fielegeris &c.. Hac, àls;

T

omnia intempeftive dicerentur

; f non effet voluntas hominis libera ad

bonum. Refpondeo, & tu mea

diatribe fatis intempeftive ex iítis verbis

colligis libertatem arbitrii,

Conatum enim & ftudium liberi arbitr ii

bino

tantum eras probatura , null

um autem locum

adducis , qui talem co-

r

natum probet, — Adducis vero- eos locos. 3

qui, fitua fequela vale-

ret , torum libero arbitrio tribuant,

Quare

Diftinguamus igitur iterum hic

XECAm

vetba Scripture addu&a, & additam

diatribes fequelam. . Verba ad-

]f YO«

du&a (unt imperativa , nihil dicunt

hifi quid. fieri-debear,

Neque

d-

enim Mofe dicit: Eli

gendi habes:vim vel virtutem , fed elige

, fervay

i«

C, pr&cepta faciendi tradit

» hon autem defcribit hominis facultatem.

i^

iiqua

Sequelavero per fciolam illam diatriben addita infert, er

go poteft homo

: Cofte

talia, alioqui fruftra pracipere

Uf,

Cui refpondetur : Domina dia-

hirihi

ttibe , vos male infertis , nec pro

db

atis fe

quelam , fed cacitati. & ofcitan-

inote

tiz veftrz videtur id fequi & probari,

Pracipiuntur autem non in- ,,

tempeftive nec fruftra, (ed ut homo fu

(ogtie

perbus & cacus per hav füz ,,

) pe

impotentig morbum difícat , fi tent

et facere, quod precipitur, Sic&

fimilitudo tua nihil yalet , ubi dici

s; Alioqui perinde fuerit, ac iquis

Verbis

homini fic alligato

diceret ; Ecce habe

, ut non poflit brachium nifi in lezvam porrigere,

idell

S ad dextram vinum optimum , habes ad levam to-

Jl

xicum , utro velis, porrige manum. - Credo tibi- fuaviffime blandiri

j illi

iftas tuas fimilirudin

es

Sed. fimul.non vides ,

fi. flent. fimilitudines,

ongffe

quod multo plura probent , quam probare ftatui

fli, imó probent qua

tu negas,& improbara velis, nen

*

unum.

e liberum atbitrium omnia

poffe. Per-

veïbä,

petuo enim tractatu oblitus,quo

1

dixifti

liberum arbitriá nihil poffe (ine

[o4

( Ut

gratia, probas quod liberum arbitrium or

nnia poffit fine

o

ratia..Nam hoc

efficiunt fequelz & fimilitudines tuz;

ut aut liberam arbitrium fe folo ea

[ciunt,

debeat

poffiz, que dicuntur & precipiüntur

5

ve precipiantur..Hs& antem funt. vete

aut fruftra , ridicule ; intempelti-

differ

res cantilenz Pelagianorum

Jquas

etiam Sophiftz e

- Sed interim fi-

o ap-

xploferunt , atque tu ipfe damnafti,

gnificas hacobliy

icentia-& mala mémoria tia

tim, Ut

vel afficiaris cauíz.,

,quam nihil vel intelligas

Quid.enim turpius R1

aérori, quàm -perpetuo. ,

Qqau-

g ao

L-z

» alie-

-

p

N

—D.J Manr,LuTH.

84

feipfum

Ka

», aliena à ftatu caufz cractare & probare, imó contra caufam &

» femper declamare?

p

dicai

Dico igitur denuo;

Verba Scripture adduda per te funt impe-

rativa , & nihil probant; nihil ftatuunt de viribus humanis, fed prafcri-

Sati

bunt facienda & omittenda,/ Sequele vero vel additiones & fimilitu-

pá

tis 0

dines tuz, i quid probant, probant hoc, liberum arbitrium omnia poffe

fine gratia. At hoc probandum non eft à te fufceptum , imó negatum.

Ciat,

fet;(

Ideo p

robationes ejusmodi aliud nihil funt, quàm improbationes for-

tiffimz. Si enim arguam (fi

forte veternum Diatribes excitare queain )

ytla

homo pof-

4

dum Moyfss dicit.

Elige vitam & ferva mandatum , Nifi

ferie

fit eligere vitam &

fervare mandatum,ridicule Moytes illud homini pra-

ciperet: Nunqui

difto argumento probavi, liberum arbitriurn nihil poí-

tátiVa

p

fe boni, aut

habere conatum fine fuis viribus? imó probavi, conten-

tione faris forti , aut

hominem poffe eligere vitam & fervare mandatum,

Tobu)

ficut przcipitur , aut Moyfen effe ridiculum preceptorem. Sed Moy-

Contt

te. U

fen ridiculum praceptorem effe , quis audeat dicere? Sequitur ergo,

hominem poffe , quz pracipiuntur.. Hoc modo perpetuo difputat Dia-.

tüt or

tribe , contra füum ipfius inftitutum , quo fe non fic difputaturam pro

gma

t COI

mifit, (ed quendam conatum liberi arbitrii oftenfuram , cujus tamen

rOo-

non meminit multum tota ferie argumentorum , tantum abeft, ut

t0, f

j

e&

bet: quin contrarium porius probat, ut ipía potius omnia ridicu

paet

dicat & difputet.

il

jam ut ridicu

lum fit , juxta fimilitudinem inductam , ut alligatus

€htig

dextro brachio , jubeatur in dexteram porrigere manum, cum non poc

fe, q

ficnifi in lzvam. Nunquid etiam ridiculum eft, fi ligatus vel utroque

Si qu

Ut eo

brachio, fuperbe contendat , vel ignarus prefumat, fefe in utranque

partem omnia poffe , ac tum jubeatur in utram partem porrigere ma-

Cat Qu

num , non üt rideatur ejus captivitas , fed ut prefumptio falíz liberta-

Citite.

tis & potentiz füx coarguatur , velignorantia captivitatis & míferia

pravat

fuz fibi innotefcat ? Diatribe nobis perpetuo fingit hominem talem,

Tiatus

qui vel

offit, quod przcipitur , vel faltem cognofcat fefe non poffe.

icere

At talis

j

omo nusquam eft. Atque fi quis talis effet, tum vere , aut ri-

mey

dicule przciperentur impoffibilia , aut fruftra effet Spiritus Chrifti,

(0 ye-

t hominem , qui non modo fit ligatus, mi-

Scriptura vero talem proponi

Mf

fer , captus, eger, mortuus :

Sed qui addit, operante Satana principe

Veto)

fetiis fuis,ut fe liberum, beatum, fo-

tm,

fuo, hanc miferiam cacitatis , mi

lutum , potentem ,fanum, vivum. effe;credat, 5

cit enim Satan , qued,

Coter

fi homo fuam miferiam noffet , nullum retinere in fuo regno poffet,

I

eri

*

quod agnite miferiz & clamantis:Dcus non poffit non ftatim mifer

À

—

&

B&

d

Anoe

li

Dz Srznvo Axniräïö.

)

um

& auxiliari , t qui prope effe contritis corde ;tanta laude predicetur

per omnein Scripturam , ut etiam Efaie 61. Evangelion pauperibus pre-

pee

dicare, & contritis mederi, Chriftus fefe miffum teftetur, | Proinde

d-

Satanz opus eft , ut homines teneat, ne füam miferiam agnofcant , fed

ilitü-

przfumant,fefe poffe omnia, quz dicuntur. . Moyfi vero & legislato-

PO(TC

ris opus eft contrarium , ut per legem homini miíeriam fuam patefa-

tUmmi,

ciat , ut fic contritum & confufum in fui cegnitione ad gratiam przpa-

sfor-

zet, & ad Chriftum mittat, & fic falvus fiat.. Non igitur ridicula, fed

[2

vehementer feria & neceffaria funt , que per legem geruntur,

po/-

Qui nunc ifta intelligunt, facile fimul iatelligunt , Diatriben tota

t?W'

ferie argumentorum prorfus nihil efficere , dum nihil nifi verba impe-

]pol-

rátiva colligit é Scripturis , qua nec intelligit, quid velint & quare di-

GU

cantur, Deinde adjedtis fuis fequelis & fimilitudinibus carnalibus, tam

jtum,

robuftam offam miícet , ut plus afferat & probet, quàm inftituerat, ac

Moy-

contra feipfam difputet , ut non fuerit opus ulterius fingula percurre-

ag

re. Una enim folutione íolvuntur omnia, dum uno argumento nitun-

tDie-

tur omnia.

Tamen , ut obruatur copia , qua me voluit obruere , per-

1 pro*

gam aliquot recenfere. Efaiz r, Si volueritis & audieritis me, bona ter-

amen

tz comedetis , ubi magis congruebat dicere, judice Diatribe; Si volue-

u

tQ»

ro, fi noluero , fi nulla eft libertas voluntatis.

Satis ex fupra di&is

uled

ï

patet. refponfio.

Deinde quid effet tibi congruitatis , fi diceretur,

fi voluero, bona terrz comedetis? An Diatribe fentit prz nimia fapi-

entia, bona terrz comedi poffe , nolente Deo, aut rarum & novum ef-

Fig:ms

n PO['

fe , quod non, nifi volente Deo, bona fufcipimus? Sic illud Efaiz zr,

Quorfum attinet hor-

Togtt

Si quzritis, quarite, convertimini & venite.

"

tari eos , qui nulla parte fu poteftatis funt? acfi vinculis aftri&to di-

A

't Ina-

cat quis , move te iftic, ait Diatribe:. Imó quorfum attinet (inquam )

citare locos , qui fe folis nihil probant , & adje&ta fequela, hoc eft, de-

peitte

jerit

pravato eorum feníu , omnia tribuunt libero atbitrio , cum folum co-

lt

natus quidam nec libero arbitrio affcribendus , probari debuit? Idem

diceretur ad illud Efaie 4$. Congregamini & venite, convertimini ad

PO $

v D

me & falvi eritis, — Et 52. Confurge, confurge, excutere de pulvere,

folve vincula colli tui.

hr

Item.Hier, 1. Si converteris, convertam te.

Et 6 feparaveris pretiofum à vili, tanquam os meum eris.

Evidentius

us,nïi'

jncipe

vere Zacharias liberi arbitrii conatum indicat & gratiam conanti para-

m lo

tam, Convertimini, (inquit) ad me, dicit Dominus exercituum, &

convertar ad vos , dicit Dominus.

qui

- In his locis Diatribe noftra prorfus nihil difcernit inter voces le-

Polïff;

yret

gis & Evangelii ,tam fcilicet ceca & ignara eft, ut quid Lex , quid Ev-

Ex Eíaia enim toto, preter illum anum lo-

angelion fit ; non videat,

L 3

cum,

86

^AD, M. AAMT L,Au"rn.l/

;li

cum , $i volueriis , nullum. legis verbum affert ,

reliqui

omnes Íunt Evangeliii , quibus contriti & afflidi , verbo gra-

»g

tie oblate , vocantur ad. coníolationem, | Sed. Diatribe verba le-

» W

[03

Gior

gis ex ipfis facit,

