let.. Siquidem gratiam Dei feparatam ab ea jam pofuimus, Quod ve-

) hoceft,

ro gratia Dei non facit , bonum non eft.. Quare fcquitur liberum arbi-

tatem, X

trium fine gratia Dei prorfus non liberum, fed immutabiliter captivuta

ineque

& (ervum effe mali, cum nen poflit vertere fe foload bonum. —— Hoc

lecibu t

ftante, dono tibi , ut vim liberi arbitrii non modo facias modiculam ,

imim,

ac eam angelicam, fac, fi potes, plané divinam : fi adjeceris camen.

:Ilfgatiska-

- hanc illetabilem appendicem , ut citra gratiam Dei inefficacem dicas,

mox-ademeris illiomnem vim.

uid eft vis inefficax , nifi plané nulla

jofe, hm

autem al

vis ? Iaque dicere liberuin atbitrium effe, & habere vim quidem , fed in-

p i titdio

efficacem, eft id quod Sophiftz vocant, oppofitum in adje&o, ac fi di-

um ore

cas, liberum arbitrium eft, quodliberum noneít, Sicut fi ignem frigi-

At ,U

dum, & terram calidam dixeris, |Habeat fané ignis vim caloris , vel

j Pajþwm

infernalis: (i non ardet neque urit, friget vero & frigefacit , ne ignis

TR

quidem , multo minus calidus mihi dicetur , nifi pitum aut fictum

] df, Dd

' ignem volueris habere, — At fi vim liberi arbitrii eam diceremus , qua

homo aptus eft rapi fpiritu & imbui gratia Dei,, ut qui fit creatus ad vi-

ii

tam vel mortem aternam , re&te diceretur.

Uul:

Hanc enim vim, hoc eft,

aptitudinem , feu, ut Sophiftz loquuntur , difpofitivam qualitatem &

r

] -paffivam aptitudinem, & nos confitemur, quam non arboribus neque

dul

aribuatt

beftiis inditam effe, quis eft qui nefciat? neque enim pro anferibus,

ut dicitur, celum creavit.

7 aptitu-

Dotn

Fixum ergo ftat, etiam tuo ipfius teftimonio , nos omnia neceffi-

tate , nihil libero arbitrio facere , dum, vis liberi arbitrii nihil eft,

gino,

Jarinim

neque facit, neque poteft bonum abíente gratia, — Nifi efficaciam velis

nova fignificatione dicere perfe&ionem , quafi liberum arbitrium inci-

9404b

pere quidem ac velle poffit, fed non perficere , quod non credo, — Ac

Watia-

poftea de hac re latius, Sequitur nunc liberum arbitrium effe plané di-

vinum momen , nec ulli poffe competere , quam foli divinz majeíta-

ti: ea enim pote(t & facit ( ficut P(alm. canit ) omnia, quz vult, in coelo

Jtin j

( fefores

& in terra, Quod fi hominibus tribuitur , nihilo re&ius tribuitur,quam

fi divinitas quoque ipía eis tribueretut , quo facrilegio nullum effz ma-

jus poffit. . Proinde theologorum erat ab ifto vocabulo abftinere, cum

hris, p

de humana virtute loqui vellent, & foli Deo relinquere ; (u) deinde

rudenter

Z

N

&

ex

n

44

D, MaRnT. L/ufm.

bile,qu

ex hóminum oté & fermone idi

píum tollerg ,tanquam facrum ac ve-

nullo f

nerabile nomen Deo fuo afferere.

Quis x

N

i

:

lorum :

j

Annoizz?fo.

modun

(u) Deinde ex hominum ore & fermone id ipfüm tol-

opun

lere (aomen fc. laberi arbitri,) tanquam facrum ae venerabi.

lud v

142 5i

le nomen Deo fuo afferere. ] Quemodo B. r sme

7 liberi arbi-

m fatis eft, — du id in Ec-

terillip

trii acceperit , ex. contextu bujus loci manifef]u

clefia Dei retinendum fit , difputatum fatis efh à "Theologis, — pfe B. Fir

yocem |

& hicf

non fimpliciter rejecit , fed quid smelins foret , offendin , [j smodà obtineri

Cedefet,

poruiffet.

Juterim [atis eflo , quod ambiguitas nominis [uffcienter diftin-

&

abufus ad bonum u[um vedattus eff. — Quo ipfo quoque B. Vir

fet tj

uod fi omini-,

- hocnon

contenttm fe fore offendit bis uerbis fequentis pagina a.

nó vocem eam omittere nolumus , quod effet tutiffimum & religiofi-

verba d

fimum , boná fide tamen eatenus uti doceamus , ut homini arbitrium

ll'l'eprefn

1

liberum.non refpe&u fupetioris, fed tgntüm inferioris fe rei conceda--

tur, &c.]

fimum $

mini 4

RRR EOR

tisfe

Atque fi einnino aliquam vim tribuerent hominibus , alio voca-

bulo,quam liberum arbitrium docerent nominandam,prefertim cum no-

fellonib

'E

licet& x

bis cognitum perfpe&umque fit , mifere falli ac feduci co vocabulo po-

ulum , ut qui longe aliud audit & concipit eo vocabulo, quam theo-

Qerit,

logi fentiunt & difputant, Eft enim magnifica nimis & ampliffima ple-

vel damr

& fei

naque vox liberi arbitrii qua populus putat eam vim fignificari ( fi-

' cüt & vis & natura vocabuli exigit) quz libere poffit in utrumque fe ver-

Hec

uod fi íciret hoc fecus

tere , neque ea vis ulli cedat vel fubjecta fit.

(am com

habere , & modiculam fcintillulam vix ea fignificari, eamque prorfus

fuiia o

inefficacem fe fola, captivam & fervam diaboli , mirum, fi non lapida-

prafig.

Omintin

- rent nos,tanquam illufores & deceptores;ut qui aliud fonemus;aliudque

longe fignificemus , imó necdum confte

t aut conveniat , quid fignifice-

tl, tot;

odibilis eft , maxime fi

mus. Qui enim Sophiftice loquitur, ait fapiens,

DN x*eïba

id in rebus pietatis facit, ubi de falute terna periculum eft,

quensty

Cum ergo fignificationem & rem vocabuli tam gloriofi amiferi-

?&ng J

mus, imó nunquàm habuerimus (quod Pelagiani voluerunt & ipfi hoc

UI?M &Q p

vocabulo illufi) quid inane vocabulum tam

ertinaciter retinemus in

Ff l Ciüxm

j

periculum & illufionem fidelis populi? non alia fapientia ; quàm nunc

reges & principes, inanes titulos regnorum & regionum quoque vel reti-

Caritori

nent , vel fibi vendicant ac ja&tant , cum interirn pené mendici fint, ac

Xltig, Olï,

Verum hoc tolera-

nihil minus quàm ea regna & regiones habeant.

( uciHXlllT,

ile,

—

Ds Sr RYO ARBITRIO.'

1

45

bile, quando neminem fallunt aut ludunt, fed feipfos vanitate pafcunt,

at ?C We-

nullo fané lucro, - At hic periculum falutis & illufio nocentiflima eft.

Quis non rideat vel odio potius habeat intempeftivum illum vocabu-

^lorum innovatorem, qui contra omnium ufum Jnducere tentet eum

modum loquendi , ut mendicum vocet opulentum , non quod aliquid

Yüm tol-

opum habeat , fed forte rex aliquis illi fuas donare poffet ; faceretq; il-

ienerabi-

lud velut ferio , nulla figura locütionis , fcilicet vel antiphrafi vel iro-

liheri artie

nia? Sic egrotum usquie ad mortem, perfe&te fanum; ita fane, quia al-

ter illi poffet fuam fanitatem dare. — Item, fi illiteratiffimum idiotam

j d nE

vocem literatiffimum , quia alter quifpiam literas forte dare poffet, Ita

ijä ]J);/ yfï

j btrtert

& hic fonat ; Homo eltt liberi arbitrii , ita fane , f Deus illi faum con-

d

cederet. — Hoc abufu loquendi, quilibet de quolibet fefe jactare pot-

u-

u B. o

fec , ut, ille eft Dominus cali & terre , fi Deus hoc ei donaret. — Ac

pd (iomti.

hoc non e(t Theologorum, fed hiftrionum, quadruplatorum, Noftra ,,

verba debent effe pr

y religioit"

o^pria,ï pura, fobria, & ut I)gulus dicit;fana & ,,

anbitrium

irreprehenfibilia, ,,

"Quod fi omni

no votem eam omittere nolumus , quod effet tutif-

,'Ci concedee

fimum & religiofiffimum, bona fide tamen eatenus uti doceamus,ut ho-

mini arbitrium liberum non refpe&u fuperioris , fed tantum inferio-

x

, dl v0ct*

ris fe rei concedatur, hoc eft , ut fciat fefe in fuis facultatibus & pof-

felfionibus habere jus utendi, faciendi , omittendi pro libero arbitrio,

rim cüm DO*

licet & idipfum regatur folius Dei libero arbitrio , quocunque illi pla-

o o

"

cuerit, — Ceterum erga Deum , vel in rebus , que pertinent ad falutem

um taeo

le

vel damnationem , non habet liberum arbitrium, fed captivus, fubjectus

pl

ia

& fervus eft, vel voluntatis Dei, vel voluntatis Satanz.

spiticar U

Hac dixi de capitibus prafationis tuz,que & ipfa fermé totam cau-

fevet

! nquf

(eci

fam comple&untur,magis pené,quàm fequens corpus libelli. Veruntamé

j

W

furha horum fuit ; que brevi hoc dilemmate potuiffet expediri. Aut tua

que pro

qon 9f

102*

prafatio de verbis Dei, aut de-verbis hominum queritur, Si deverbis

hominum , tota fruftra (cripta eft , nec ad nos pertinet. . Si de verbis

Q a/lü qll

(e^

Dei,tota impiaeft. Proinde utilius fuiffet,ut de eo diceretur, an ef-

j g

fent verba Dei vel hominum , de quibus difputamus. |Hoc autem fe-

t guax

T

quens forte procemium & ipfa difputatio tractabit. ^ Qua veró in E-

pilogo prafationis retexis, nihil movent, ut quod fabulas vocas & in-

no

E

utilia dogmata noftra , effe potíus exemplo Pauli docendum Chriftum

ypll j

ht

m

crucifixum, fapientiam inter perfe&tos docendam ; Effe Scriptura fuam

etine

linguam pro modo auditorumi varie attemperatam , ut prudentix &

q an

charitati do&oris relinquendám ducas, qui doceat , quod expediat pro-

g T

r C

ximo. Omnia inepte dicis & ignoranter, Nam & nos nihil nifi fefüm

G

"

At Chriftus crücifixus hec omnia fecum affert,

u

01 [a"

crücifixum docgmus.

wm ho ;

R3

ipfam-

bilt ;|

6

D. ManT. Lur s.

ipamque adeo fapientiam fnter perfe&tos, cum nulla fit alia fapientia

eonícien

inter.Chriftianos docenda , quàm ea , qux abícondita eft in myíterio,

cogitzre,

& ad perfe&tos pertinet non ad pueros Judaici & legalis populi fine fi-

- tantis d

de in operibus gloriantis , ut 1. Corinth. 2. fentit Paulus; nifi tu Chri-

d audet

ftum crucifixum docere aliud . nihil vis intelligi, quàm has literas fo-

recenful

nare , Chriftus eft crucifixus. Jam quod Deus irafcitur , furit, odit, do-

eft nunc

let, miferefcit, poenitet , quorum tamen nullum in Deum cadit, Hic

Aeommean

nodus in fcirpo quxritur. Neque enim hzc ícripturam faciunt ob-

Qui m

fcuram aut variis auditoribus attemperandam, nifi quod dele&at ob-

mendo ,

Ícuritates facere , ubi nullz funt. . Grammatica enim ifta funt & figu-

vis&ip

ris verborum compofita, quz etiam pueri norunt. : Nos vero de do-

fum loci

gmatibus , non de grammaticis figuris agimus in hac caufa,

pattes vi

Ingreffurus igitur difpurationem , promittis a&urum te Scriptu-

Eruditio

ris Canonicis , quandoquidem Lutherus nullius praterea Scriptoris au-

tt judic

thoritate tenetur. Placet, & accipio promiffum, quanquam non id

fatdino

promittis eo confilio, quod inutiles eosdem Scriptores ad caufam judi-

ténori,i

cef , fed ut fruftraneum laborem non fubeas,

Nam non fatis probas

oftendtre,

hanc meam vel audaciam,vel quocunq; nomine appellandum eft hocme-

um inftitutum. - Movet enim te non nihil tam numerofa feries erudi-

quos &

tüm habi

tiffimorum virorum , tot feculorum confenfü approbatorum, inter quos

fuerunt

fl lildaa

eritiffimi facrarum literarum , item fandiffimi aliqui marty-

res, multi miraculis clari.

j

Adde recentiores . Theologos, tot Acade-

D. Qu

]fl

dicium .

mias , Concilia , Epifcopos , Pontifices, Summa, ex hac parte ftat Eru-

lerta proj

ditio, ingenium , multitudo , magnitudo, altitudo , fortitudo , fan&i-

monia, mirácula, & quid non? Ex meà vero parte unus Vuicleff & al-

(

lab

lfl

ter Laurentius Valla , quanquam & Auguftinus, quem prateris, meus

mlhl dl'C, :

totus eft. — Sed illi nihil ponderis habent

rg ilis, Reliquus eft Lu-

therus unus, privatus, nuper natus,cum

á

is amicis,in quibus neque

itn doom

tanta eruditio , nec tantum ingenium , nec multitudo , nec

m

À

agnitudo,

Plrium, e

nec fan&imonia , nec miracula, ut qui ne claudum quidem equum fa-

mare queant, Scripturam oftentant, quam tamen dubiam habent , &«

-efu Cl

que ut altera pars ; deinde

Spiritum jactant , quem nusquam oftendunt,

4

Ét alia, quz tu plurima fando enumerare vales. Nihil igitur apud nos,

quam ut lupus ad devoratam philomelam dixit: Vox es , preterea ni-

(

hii

hil,, Dicunt enim, & hoc folo (ais) fibi credi volunt. Fateor, mi Eraf-

me , non immetito te iftis omnibus moveri. Ego ultra decennium iftis

90 g

fic motus fum , ut nullum alium arbitrer effe , qui zque fit iftis permo-

tni Mlä(

tus, Eratque mihi incredibile ipfi, hanc Trojam noftram, tanto tem-

iääanm.

pore, tot bellis invi&am, poffe aliquando capi, Et teftor Deum in

Til f Vr

Wirggg], l

animam meam, perfeveraffeæ, adhuc hodie fic moveret, nifi urgeret

COI"! *

J W:rfï

Dr SERLVO ÁRSITAIO.

47

a ipienta

conícientia, & evidentia rerum me in diverfum cogeret, | Potes fa

né

. mylterio,

yuli fite f«

cogitare, nec mihi faxeum effe pe&us, atque fi faxeum effet, tamen

f i Chri-

tantis flucibus & xftibus luctatum & collifüm potuiffe liquefcere, dum

id auderem , quo facto, videbam omnem illorum authoritatem, quos

literas fo

recenfuifti, füper caput meum velut diluvium inundaturam. Sed non

5odit, do-

dit, Hic

eft nunc locus , mex vitz aut operum hiftoriam texere, nec ut nos ipfos

€ommendaremus , hzc fuícepta funt , fed ut gratiam Dei extolleremus,

ciunt ob«

Quis (im, & quo fpiritu & confilio in iftas res raptus fim , illi com-

lat ob

mendo , qui fcit hzc omnia, fuo, no& meo árbitrio libero geíta ; quam-

a gt

^0 de dQ

vis & ipfíe mundus id jam dadum fenfiffe deberet,

Et plané in odio-

fum locum me ifto exordio conjicis , ut nifi meipfum ja&tavero , & tot

patres vituperavero , non facile me expediam. ^ Sed breviter dicam;

t u

Eruditione , ingenio , multitudine , authoritate & omnibus aliis , etiam

iptoris ET

te judice, cedo. Quid autem fit oftenfio fpiritus , quid miracula, quid

m non id

fan&imonia, hzc triá fià te requiram , quantum ex literis & libris tuis

iim judi-

te novi , imperitior & ignorantior videberis, quàm ut ulla fyllaba queas

i pmbas

oftendere, — Aut fi urgeam & poftulem, quemnam inter omnes illos,

(chocme

jeserudi«

quos jaxtas , ceftó poflis monítrare , fan&um fuiffe vel effe, aut fpiri-

tum habuiffe , aut vera miracula edidiffe , arbitror te multum , fed fru-

intcr quos

ftra fudaturum effe. Multa loqueris ex ufu & publicis fermonibus ac-

ul marty-

cepta , quz non credis, quantum amittant fidei & authoritatis, fi ad

y Ácude

judicium conícientie vocentur.

Verum eft proverbium ; Multos in

: facEne

terra pro fandtis haberi , quorum animz funt in inferno.

lo, fndi«

(x) Sed donemus tibi, fi vis, etiam omnes fuiffe f(an&tos, omnes

jf &

habui

ffe fpiritum , omnes feciffe miracula (quod tamen non petis) Hoc

jj, Ia

mihi dic, an in nomine aut virtute liberi arbitrii , aut ad confirman-

y dlr

dum dogma de libero arbitrio ullus eorum fuerit fan&us , acceperit

ys neque

fpiritum , ediderit miracula? Abfit (inquies) fed in nomine & virtute

agn'ïm 0

Te(u Chrifti, & p;ci dogmate Chrifti, fata funt hzc omnia,

"

;quüm d

bent,

«dnnotatto.

)Mdum.

pud 005

(x) Sed donemus tibi, fi vis &c.

] Claru;r quidem eft bic

eterea fi«

doeus , €ó dzfhutatio B. Viri perfpicua,

INon pojfumns tamen praterire,

,mi Ent

quin moneamus , diligenter obfervari egregium modum difputandi con-

era. Pontificios , miracula vel Patrum vel fua, apud . Indos €9 nefcio quos,

j perm

jatlantes, — Ipepta [ane eft comeinfio , ii qui fecerune vairacula , nulls ev-

j t

voribus fuerunt obnoxii, fed quicquid fenferunt , fuit fine errove.

Quaf

Deum !

eiracula flatim fierent ad probaudam omnem ab evravibus liber.

tatem,

j ugetet

Quare wre uen probaut etum., quud di, qui illa facinnt y figt frue omni

con'

pes-

^

D..Manr.

Lurnz.

;

48

. Imovettt

eccato?. dut num Petrus etiam miracula fecir ad probandum ,. quod

|

- rinte f

vetlà fenfevit , quando Chriffo:dixit; Parce tibi Domine? aut quod re-

quantut

e fecerit , quando Chriþum—aänegfwit ? fed non opus eff-bis immorart,

fülto

i arbi

qua B. Fir proli.ïcä traävïalt 65 egregie,

TUnt ml

. Quid igitur fan'&imohi'ahrx, fpiïritum, miracula eorum, pré do-

néc il

gmate liberi arbitrii adducis ? pro quo data & facta non funt? No-

[icem N

Spiritus & (an&imonia , qui Jefum:

ftra igitur funt illorum miracula',

nando

Chriftum , non autem vires aut opera hominum przdicamus.

Quid:

nnibus

jam mirum, fi ii , qui fan&i , fpiritmales , mirabiles fuerunt , aliquoties

illumoc

carne praventi, locuti funt & operati fecundum carnem , quando id

- defenfa:

& ipfis Apottolis fub ipfo Chrifto non femel accidit? Neque enim tu

tbilem

negas, fed afferis, liberum arbitrium non effe Spiritus aut Chri(ti nego-

cium, fed humanum ; ita ut Spiritus, qui Chriftum clarificaturus promif-

- VeS ttar

fus eft,utique non poffit liberum arbitrium przdicare; Si ergo patres ali-

di,&

l

-quandoliberum arbitrium pradicaverunt, certe ex carne (ut fuerunt ho-

etitis In

mines) non ex Spiritu Dei funt locuti, multo minus pro eo miracula

oltende

-

ediderunt. — Quare inepta eft allegatio tua, de fanctimonia, Spiritu &

verbun

miraculis patrum, quod ex iis, non liberum arbitrium fed. Jefu Chrifti

(Rttvel

dogma, contra liberi arbittii dogma , probetur.

Sed agite adhuc , qui ex libero arbitrio eftis , & dogma ejusmo-

QUO tmer

qui& Qu

di verum, hoc eft, ex Spiritu Dei afferitis veniffe: adhuc, inquam,,

oftendite Spiritum , edire«miracula, monftrate fan&dimoniam, Certe

Cati [inr

vos ; qui afferitis , hec nobis negantibus debetis. A nobis, qui nega-

Tomine .

ving, ha

. mus, Spititus , fan&imonia , miracula exigi non debent. A vobDis,qui

afferitis, debent. « Quando negativa nihil ponit , nihil eft , nihil tene-

ftis, n

tur probare, nec debet probari: Affirmativa debet probari, Vos li-

I) [upm

Weatis g

beri arbitrii vim & rem humanam affirmatis , fed nullum ha&enus

;

eft vifüm aut auditum miraculum à Deo, pro ullo dogmate rei huma-

qitod |or

nz, fed folum pro dogmate rei divinz. — Nobis autem mandatum cft

fan&rifi

prorfus nullum dogma admittere , fignis divinis non ante probarum,

kip( d

/

Deuter. 18. Quin Scriptura homiaem vocat vanitatemi & mendacium.

tehlio

Quod aliud nihil eff; quam omnia humana eífe vana & mendacia, A-

QLDIþ dem j

gite igitur , agite , inquam, probate dogma veftrum de vanirate hama-

mï()us ;

na & mendacio effe verum. — Ubi hic oftenfio Spiritus : ubi fanctimo-

üm ïï'au

nia? ubi miracula? Ingenia, eruditionem , authoritarem video, fed. ea

vlirj

^

vd

& gentibus dedit Deus, Nec tamen vosad magna miracula cogemus,

"eng

nec ad equum claudum fanandum , ne cauffemini carnale feculum,

T i

-quanquazi Deus fua dogmara miraculis confirmare foleat , nnllo re-

TUs.

fpe&u carnalis feculi, neque enim carnalis feculi meritis vel demeritis

um

'move-

Ds Sznvo ÁnsITRIO,

E

42

movetur, fed mera niifericordia, gratia & amore animarum folida ve-

, qud

tquá vt«

ritate ftabiliendarum in gloriam ífuam, Ele&io vobis datur miraculi

at

quantumlibet parvi faciendi.

Quin ego veftrum Baal irritaturus in-

fulto & provoco, ut vel unam ranam creetisin nomine & virtute libe-

riarbitrii , qaarum tamen gentiles & impii Magi in /Egypto potue-

ty prádo»

runt multas creare: non enim pediculis creandis gravabo vos

SSUOS

u No-

nec illi educere potuerunt, Dicam adhuc levius, capite vel u

num pu-

licem vel pediculum (quando noftrum Deum tentatis & ridetis in

fa-

ui ]e/um

; Qui

nando equo claudo) & conjun&tis omnibus viribus , conflatisque o-

liquoties

mnibus ftudiis, tam Dei veftri , quam veftrorum omnium , fi poteritis

o 1

illum occidere, in nomine & virtute liberi arbitrii, victores eftote , &

jeenmNt

defenía fit ctufa veftra, mox veniemus & nosadoraturi Deum illum, mi-

uf nego-

rabilem interfectorem pediculi. Non quod negem vos poffe & mon-

tes transferre, fed quod aliud fit , quippiam ex vi liberi arbitrii fadum

j pwmif-

dici, & aliud id iptum probari.

)paus il

Quodaurem de miraculis dixi , idem de fah&imoni

uerunt 10*

a dico: Si pot-

ii

eritis in tanta ferie feculorum, virorum ,. & omniu

m qu& memorafti,

o miracud

E

, Spirtu&

oftendere unum opus (fit etiam levare ftipulam d

e terra) aut unum

verbum (fit vel fyllaba My) vel unum cogitatum

ex vi liberi arbitrii

ela Chrill

(fit vel tenuiffimum fufpirium ) quo velapplicueru

nt fe ad gratiam, vel

quo meruerunt fpiritum , vel quo impetraverunt

veniam , vel quo ali-

ejusmo

quid cum Deo egerunt, quantumyis modiculum

, Inquim

(taceo, quo fan&ifi-

cati finr) iterum vi&ores vos eftote, & nos vi&i

, €x vi (inquam) &

fl Ceffc

nomine liberi arbitrii.

Nam quz fiunt in hominibus vi creationis di-

,quxg-

vinzg, habent fcripturz teftimoniaabunde. Et certe id oftendere de-

| Vobis? qm

betis , ne ridiculi Doctores videamini , qui de eare dogmata , cum tan-

w tt*

/

VOS le

to fupetcilio & authoritate , fpargitis in mundum , cujus nullum pro-

; iib

ducatis monumentum. Somnia enim dicentur , ad quz nihil fequitur,

uod longe turpiffimum eft, tantis & tot feculorum viris eruditiffimis &

fei dDume

ao

fantiffimis & miraculofis, .. Tum Stoicos vóbis prazferemus, qui licet

& ipli deícripferint fapientem, qualem nunquam viderunr,

robj.' Umï

tamen par-

tem aliquam conati funt exprimere.

Vos proríus nihil , ne umbram

yendaci

quidem , veftri dogmatis exprimere poteftis. Sic de Spiritu dico : fi ex o-

ndadá, P

g hat

mnibus affertoribus liberi a:bitrii oftendere poteftis unum, qui tantil-

lum tobur animi vel affe&us habuerit, ut in nomine & virtüte liberi

y ia

aibitrii ünum obolum contemnere, uno obolo carere ,unum verbum

ideo,kd *

vel fignum injuriz ferre potuerit (nam de contemptu opum , vitz, fa-

loggm

l

m nihil dicam ) itertim palmam: habete ;.& füb haftam libenter ibi-

Je fecim

gillo tt*

mus. .Atque idipfum vos, qui tanta bucca verborum vim liberi atbi-

BF

71 deme[iiis

trii ja&atis, nobis exhibere dcbeþis,aut iterum . de-lana caprina vide-

bimi-

move

4

ío

D. ManT, Lurrn,

1

Simu

bimini ftatuere, aut, ut ille, in vacuo theatro ludos

(;pc&are. .E-

desyvost

go vero contrarium vobis facile oftendam ; quot viri fan&i , qua-

|

calione a

les ja&atis , quoties ad Deum oraturi vel a&uri accedunt, quám pe-

|

nitus oblitii incedant liberi arbitrii fui , defperantes de íemet-

niqueno

lis u

ipfis, ac nihil nifi folam & puram gratiam , longe alia meritis fibi,

nobis pe

invocantes: qualis fepe Auguftinus , qualis Bernardus ; cum moriturus

diceret , perdidi tempus meum, quia perdite vixi. — Non video hic al-

veller va

1

legari vim aliquam , quz ad gratiam fefe applicet, fed accufariomnem

|

108 &i

que poli

vim, quod nonnifi avería faerig — Quanquam illi ipfi fancti aliquan-

do inter difputandum aliter de libero arbitrio locuti funt , ficut video

donamus

omnibus accidiffe , ut alii fint, dum verbis aut difputationibus intenti

|

| ftto dom

: declareti

funt , & alii , dum affectibus & operibus: illic dicunt aliter, quam af-

» fe&i fuerunt ante , hic aliter afficiuntur, quam dixerunt ante. Ex

Qis, vl n

tàmmi v

» affe&u vero potius, quam ex fermone metiendi funt homines; tam

pii quam impii.

dum 0pe

Sed adhuc amp

lius vobis dönamus, mitacula, Spiritum , fandti-

! m

moniam non exigimus, ad ipfum dogma revertamur. Hoc folum pe-

t impe

l

QGN

timus , ut faltem id nobis indicetis, quodnam opus, quod verbum ,

quem cogitatum illa vis liberi atbitrii moveat, vel conetur , vel faciat,

j

it el u

ut applicet fefe ad gratiam, Non enim fatis eft dicere, eft vis; eft vis,

t vetrum.

tuli occif

eft vis quedam liberrarbitrii. Quid enim di&u facilius? nec hoc eft vi-

rorum eruditiflimorum & (an&itlimorum,tor feculis approbatorum, fed

Qrohm,&

nominandus eít infans (ut ajunt germanico proverbio ) definiendum,

Inauditur

tare uf

quaz fit illa vis, quid faciat, quid patiatur, quid accidat. Exempli cau-

n

fa , ( crafliflimé enim dicam, ) hoc quaritur , an illa vis, vel orare, vel

jam vos

jejunare , vel laborare , vel corpus fatigare, vel eleemofynam dare , vel

Pititüm ;

aliud hujusmodi debeat, vel conetur,

Si enim vis eft , aliquid operis

d volunr:

molietur. Sed hic eftis ranis Seriphiis & pifcibus magis muti. Et quo-

emx& H

modo definiretis? cum veftro ipforum teftimonio fitis adhuc de ipfa vi

E [ameat

uid fiet de defi-

incerti, vatii inter vos, & inconftantes vobis ipfis.

Yoflre a

nitione , cum definitum ipfum fibi non conftet? fed efto, quod poft

- Wmatis

annos Platonis aliquando inter vos de vi ipfa conveniat, tum definia-

tün fylïa E

tur ejus opus effe , orare , jejunare , vel aliquid tale, quod adhuc forte

gt2 n

in Platonis ideis latet, quis nos certos facierid effe verum , id place-

à ï'mde dC

re Deo, nosque tuto re&um agere? przfertim cum ipfi fateamini effe

II

rem humanam , quz Spiritus teftimonium non habet, ut qua Philofo-

209e m

phis ja&ata, & in mundo fuerit , antequam Chriftus veniret , & Spiri-

tæ) HOG[

tus de coelo mitteretur , ut certiffimum fit , non de colo miffum , fed &

Chifi v

rerra jam ante*natum hoc.dogma , ideo magno opus teftimonio, ut cer-

P?lff 65 tor

tum & verum effe confirmetur,

Tiüt, com

Simus

-Ds Ssnvo AnsiTRI0,

51

lu E.

Simus ergo nos privati & pauci , vos vel publicani & multi; nos ra-

di, Que

des,vos eruditiffimi ; nos craífi,vos ingeniofiffimi, nos heri nati,vos Deu-

quim pe

calione antiquiores ; nos nunquam recepti,vos tot feculis approbari : de-

de (emet-

nique nos peccatores,carnales,focordes,vos fanctimonia,S piritu,miracu-

eriris fibi

lis metuendi vel ipfis demonibus: faltem jus Turcarum & Judeorum

moritütüs

nobis permittite, ut rationem dogmaris veftri poftulemus , quod Perrus

lco hic al-

velter vebis mandavit, Poftulamus autem modeftiffimé, fcilicet quod

tLomnent

non exigimus fan&imonia, fpiritu , miraculis ipfum probari , quod uti«

i diqut-

que poflemus jure veftro , cum ipfi hoc ab aliis exigatis. . Quin & hoc

(cur video

donamus, ne ullum exemplum facti, vel verbi , vel cogitationis in ve-

s inteati

ftro dogmate exhibeatis, fed id (olum doceatis

; ipfum dogma faltem

,qnd

declaretis , quid per ipfum intelligi velitis, qua forma. Si vos non vul-

ame, Ex

tis, vel non poteftís, faltem nos conemur exemplum ejus edere. Imi-

mines, at

tamini vel Papam cum fuis, qui dicunt : quz dicimus facite, fecun-

dum opera vero noftra nolite facere: ita & vos dicite , quod opus illa

vis requirat fieri ; nos accingemur , vobis otio reli&o, Annon hoc fal-

m find-

Jolum pe-

tem impetrabimus à vobis? quo plures eftis,

»

quo antiquiores , quo ma-

] verbums

ores , & quo omnibus nominibus potiores

quam nos, hoc turpius vo-

b

,velfact

is eft, ut nobis, qui omnibus modis nihili fumus coràm vobis, dogma

ve(trum diícere & facere volentibus, non poffitis, miraculo vel pedi«

vis.el vi;,

fioc eltvi-

culi occifi, vel fpiritus ullo affe&tulo , vel (anctimoniz ullo opufculo

probare,fed nec ullius fa&i aut verbiexemplum oftendere. Deinde,quod

torüft,

finienum

inauditum eft , nec ipfam dogmatis formam aut intelligentiam decla-

rare, ut faltem nos imitaremur. O feftivi magiftri liberi arbitrii; Quid

mpli at*

jam vos eftis, nifi vox , przterea nihil? qui nunc funt , Eraíme, illi, qui

| grare, Ye

,

fpiritum ja&tant, & nihil oftendunt, qui dicunt folüm , ac mox fibi cre-

j d&ïesv?

w'dglpc'flf

di volunt? nonne tui illi funt, fic in colum vedti? qui ne dicitis qui»

] dem, & tanta Jacatis & exigitis, Rogamus itaque per Chriftum , mi

j, E

Eraíme , tu cum tuis nobis faltem concedite, ut periculo conícientiz

y dipat

, noftrz abíterritis , liceat metu trepidare, vel faltem affenfum differre

fecde d

dogmatis , quod tu ipfe vides, effe nihil nifi inanem vocem & flrepi-

!

j

dpt

tum fyllabarum , fcilicet, vis liberi arbitrii eft, vis liberi arbitrii eft,

m d

etiamfi ad (ummum veneritis , & omnia veftra probata fint & con(tent.

ducforte

Deinde adhuc incertum apud ipíos tuos;àn ea vox fit vel non fit, cum

, id.P!aæl

ipfi intet fefe varient, & fibi ipfis non conftenr, Iniquiffimum eft, imó

mmml a

longé miferrimum, folo phantafmate vocule unius, ejusdemque incer-

lu

hi

tz, noftras confcientias vexari , quas Chriftus (an

o

[o4

uine fuo redemit,

,

g

f

Ac nifi vexari nos finamus , rei accufamur fuperbiz

inaudirz, quod tot

ifum ;

g em

patres tot feculorum contemferimus , qui liberum arbitrium afferue-

J

rint, cum vcräus » Wt ex didis vides, nihil prorfus de libero arbitrio

G.2

deti-

firaus

D; MART., Lurn;

$2

definierint;ac fub prztextu & nomine illorum libeti arbitrii dogma eri-

vani

gitur, cujus tamen neque fpeciem nec nomen poffunt oftendere, & men-

brorua

daci vocabulo fic deludunt orbem.

orfnia

|

Atque hic , Erafme, tuum ipfius confilium appellamus, qui fupra

le&on

fuafifti, effe omittendas ejusmodi quaftiones , ac potius docendum

tende

Chriftum crucifixum , & quz fatis fint ad Chriftianam pietatem. Hoc

ilad

enim jamdudum nos quxrimus & agimus, Quid enim nos contendimus

n

aliud ;quam ut fimplicitas & puritas do&rinz Chriftiana regnet, reli-

Dui,ó

&is & neglectis iis , quz per homines juxta inventa & introdu&a funt?

les fun

fed tu, qui confulis ralia nobis, ipfe non facis , imó contrarium facis:

o

fcribis Diatribas, decreta Pontificum celebras , authoritatem hominum

. übi

ja&tas , & omnia tentas , ut nos rapias in ifta peregrina & aliena à Scri-

Samani

pturis fanctis, ac non neceffaria volvas, ut fimplicitatem & fyncerita-

lud hi

Vubuc

tem pietatis Chriftianz corrumpamus & confundamus hominum addi-

tamentis, Quo facile intelligimus, nec ex animo te ifta nobis confu-

luiffe , nec quicquam ferió te fcribere , fed inanibus bullis verborum

tuorum confidis te orbem polffe ducere quocunque vis, & tamen nus-

quam dacis , cum nihil prorfus dicas , nifi meras contradi&iones per

|

tii hi

omnia & ubique , ut re&iflimé dixerit , qui te ipfiffimum Protheum aut

Vertumnum appellavit , aut , ut Chriftus dicit, Medice cura te ipfum.

Patry,

Turpe eft Do&ori, quem culpa redarguit ipfum.

[ Jani

Donec igitur veftram affirmativam probaveritis, ftamus in noftra

Scriptm

negativa , & fub judice etiam toto illo choro fan&orum , quem tu ja-

ckas,vel potiustoto mundo,audemus & gloriamur, id quod nihil eft, nec

ld

quid fit , monfítrari certó poteft , oportere nos non.admittere , atque vos

&ipmor

omnes effe incredibili przfumptione vel infania, qui à nobis id ipfum

me Cat

1 o

exigatis admitti , nulla caufa , nifi quia vos multos , magnos , antiquos,

id quod nihil effe ipfi fatemini , afferere dele&at, quafi res fit Chriftia-

ttà [ibs

nis magiítris digna , miferum populum in re pietatis, eo quod nihil eft,

ius ced

ac fi magni ad íalutem momenti foret , ludere. (y ) Ubi nunc eft illud

quia facj

Grzcorum ingeniorum acumen , quod ha&enus faltem bella aliqua fpe-

Qhtra |

cie fingebat mendacia; hic aperto & nudo fermone mentitur?

ä

£ni m

Valins

xínnotatio.

Ainid

Iolsq

(y) Ubi nunceft illud Grecorum ingeniorum acumen:]

Cæ]um,

ewy : quod arrogantits et-

Digitum intendit ad nomen Gracorum &ureÉé

ii qe|

iam eft , quàm Latinorum liberum arbitrium. |

, dur

Duenr,

Ubilatina induftria Gracz aquata, qua fic ludit & luditur vocabuI&

vanil-

Dzr Srnvo ÁnBiTRIO.

V

$5

dogieri

vaniffimo? fed fic contingit imprudentibus , vel malígnis le&oribus li-

16 C mene

brorum , dum ea, quz funt infirmitatis in pattibus & ian&is , faciunt

-omnia effe fummza authoriratis , ut culpa ifta non fit authorum , fed

s quifüpra.

le&orum, Ac fi quis fan&imonia & authoritate fanci Petri nixus con-

docendum

tenderit, omnia qua fan&us Petrus unquam dixit, effe vera , ut etiam

item, Hoc

illud perfuadeat effe verum , quod Matthai 16, ex carnis infirmitate

fitendimus

fuafit Chrifto , ne pateretur, aut illud, ubi juffit Chriftum exire à fe de

pnet li

navi , & multa alia, in quibus ab ipfo Chrifto reprehenditur. (z) Simi-

tuda füne

les funt, qui ejusmodi funt, illis, qui ridendi gratia garriunt, non effe

dum facis:

omnia vera , quz funt in Evangelio, & apprehendunt illud Johann.

hiomitum

$. ubi Judai dicunt ad Chriftum , nonne bené dicimus nos , quod

ema tie

Samaritanus es, & demonium habes? vel illud , reus eft mortis : Vel il-

C Ial«

!

lud, hunc invenimus fübvertentem gentem noftram, & prohibentem

jpum at

ttibuta dari Cafati.

yois conlt-

V

; Verborum

Znnoiatio. |

tamen nus-

(hiones ptt

(z) : Similcþsk funt, qui ejusmodi funt &c. ] 'Di)z;genter 7

otheüm aut

cus bic notandus eff. — 'Otiliffegam namque tradit vegulam de legendss

at

Patrum [criptis, . Sicut €9 fub[equens difputatio de Ecclefra errante , 9

de fantlis , notatu eff dignifima. — Item egregía dsfpttatio de dignitate

winnoftta

Seriptura Sacra , qua mox /&quemr.;(

gem t j*

ii ol rec

Idem faciunt diverfo quidem fine, nec voluntate, ut illi, fed cecitate

, atgue vOs

& ignorantia, liberi arbitriiaffertores, qui ex patribus id , quod infirmi-

I5 i X? um

tate carnis lapfi pro libero arbitrio dixerunt , ita apprehendunt , ut et-

iam opponant ei , quod alio loco iidem paties fortitudine fpiritus con-

s,antijuts

t Qhitoee

tra liberum arbitrium dixerunt: tum urgent mox, & cogunt, ut me-

lius cedat deteriori, Ita fit, ut authoritatem deterioribus dictis tribuant,

N m'mX d

quia faciunt ad fenfum carnis fuz , & adimant melioribus, quia faciunt

contra fen(um carnis fuz, Cur non potius eligimus meliora? talia

taï'fqllä pe

j

enim multa funt in patribus. Et ut exempli aliquid afferam , quid car-

U

;

nalius, imó quid magis impium , facrilegum & blafphemum dici poteft,

quàm id, quod Hieronymus folet : virginitas ceelum , conjugium terram

