effe aut coli volet dimidio humero aut claudicante pede , fed totis viri-

exd

bus, totóque corde, ut tibi fit Deus tàm hic quám in futuro, & in omni-

pro

bus rebus , cafibus , temporibus & operibus.

——

Pag

- Tertia induftria eft, Quod tropologico fenfu nec omnes gentes

quid

diligir, nec omnes Judxos odit; Sed ex utraque gente aliquos, Hac

A h

anes

pioy

trepologia efficitur , ut teftimonium hoc, ait; niþil pugnet ad prob

am

Dr Srzavo ARBITRIO:

ij

Velee

dam neceffitatem , fed ad arrogantiara Judzorum retundendam; H

ac

As

via facta evadit deinde illuc Diatribe, ut nondum natos odiffe Deus

s de

dicatur , quia preícit illos gefturos odio digna: fic odium Dei & amor

Tem?

nihil officit libertati arbitrii; Tandem concludit, Judzos merito in-

25

loque

credulitatis excifos de olea ; Gentes merito fidei infertas, idque au-

3»

ladat,

thore Paulo: fpemque facir. excifis rurfus inferendi, & infitis metum,

fQüUS ;

ne excidantur. Moriar , fi Diatribe ipfa intelligit , quid loquatur. Sed

qud

eft forte & hic rhetoricum fchema, quod docet fenfum obícurare, s

At

qua periculum inítat, ne capiaris verbo. .Nos tropologias hoc loco

cob,

nullas videmus , quas Diatribe fibi fomniat, nec probat: ideo nihil mi-

A

Y

rum, fi illi non pugnet teftimonium Malachiz in fenfu tropologico, qui

Xqd-

ipfe nullus eft. Deinde nos-non de excifione & infertione difputamus,

L ete

de quibus Paulus loquitur, dum exhortatur: Scimus fide inferi, in-

59

dicat,

fidelitate excindi homines , eosque exhortandos effe , ut credant, ne ,,

n C0$

excidantur, Sed hinc non fequitur , neque probatur, eos poffe crede-

: Do-

re aut difcredere vi liberi arbitrii,de quo nos agimus. — Non difputa-

neam.

mus, qui funt credentes , qui non ; qui Judzi, qui gentes ; quid fequa-

d af

tur credentes & difcredentes: hocad exhortatorem pertinet. Sed hoc

melt

difputamus , quo merito, quo opere perveniant ad fidem, qua inferun-

foli«

tur ,aut ad infidelitatem , qua exciduntur: hoc ad Do&orem pertinet,

redii

Hoc meritum nobis defcribe, Paulus docet , quod nullo noftro opes

ded

re , fed folo amore & odio.Dei contingat. : Ubi vero contigerit , ex-

xdio»

hortatur ,ut perfeverent, ne excindantur. ^At exhortatio non probat,

;t me

quid nos poffimus , fed quid debeamus. Cogor ego pené pluribus ver-

Edo-

bis adverfarium tenere , ne alió vagetur deferta caufa, quàm ipfam cau-

u

fam tra&tare: quanquàm tenuiffe eum in propofito , viciffeeft. Tam

qum

clara & invicta funt verba: ideoque nihil feré agit, quàm ut ea de-

tem.

clinet, & fefe & confpe&u proripiat , aliudque agat, quám inftituerat,

fl

Tertium locum fümit ex Ef2.45. Nunquid lutum dicit figulo fuo,quid

jm1n

facis ? Et Hier.i8. Sicut lutum in manu figulijita vosin manu mea. Iterum

$uf*

hac magis pugnare dicit apud Paulum, quá apud prophetas, unde fumpta

vl

unt,quia in!prophetis fonant de affli&ione tem porali; Paulus autem uti-

j 10*

turadele&ionem & reprobationézternam : ut fugilletPauli temeritatem

Deus

velinfcitiam, Sed antequám videamus,

uomodo probet utrunque non

excludere liberum arbitrium, prius hoc

:

icam; Non videri Paulum ex

stl*

omi^

prophetis famfiffe hunc locum , nec Diatribe id probar, —Solet enim

Paulus adhibere nomen authoris, vel proteftari ,(efe de Scripturis ali-

ntes

quid accipere, quorum hic neutrum facir, Ideo verius eft , quod Pau-

pae

lus hac generali fimilitudine , quam alii ad alias caufas affamunt , ipfe

"

proprio Spiritu utatur ad.füani caufam ,

quemadmodum facit illa fimi-

m

M

rA

litus

H

1;6

D. Mant, LurH.

abul

litudine: modicum fermentum totam maffam corrumpit , quam 1. Coz

Qur

rinth. g.'cbn:uptibilibus moribus aptat, aliás verbum Dei corrumpen-

cayt:

tibus objicit, quomode & Chriftus fermentum Herodis appellat &

tion

Pharifzorum, . Ut igitur prophetz maxime de temporali affli&ione

tafr

loquantur , de quo nunc omitto dicere, ne toties alienis quaftionibus

tiii

occuper & differar : Paulus tamen utitur fuo Spiritu adveríus liberum

D

arbitrium. — Quod vero non adimitur libertas arbitrii , fi Deo affligen-

yibis

ii fimus lutum , nefcio quo pertineat, aut cur id contendat Diatribe,

cum non fit dubium, aflli&iones à Deo venire invitis nobis , necetfi-

gnacu

Qmpi.

tatemque afferant , ferendi eas , velimus nolimus , nec et in manu no-

ftra eas avertere , licet exhortemur ad ferendas voluntarie.

tudi

"Sed. auomodo Pauli fermo non excludat liberum arbitrium ifta

fcilic

fimilitudine , dignum eft audire Diatriben argutantem, Duo enim ab-

abfol

&M

furda opponit :alterum Scripturisalterum ex ratione colligit.E fcriptu-

lidf

ris fic colligit, Paulus cum 2 Tim, 2. dixiffet, in mzgná domo elfe vaía

aurea , argentea , l;gnea, fidilia; quedam in honorem, quedam in con-

Íequi

tumeliam: mox fubjungit; Si quis ergo fe emundaven ab iftis , erit

lat,

vas inhonorem &c, — T'um fic arguit Diatribe, Quid ftultius, quàm fi

emun

quis dicat matule famiz , fi te expurgaris, eris vas honorificum? Ve-

ab

Ícem

rum hoc re&e dicitur teftz rationali, que monita poteft fe accommo-

dare ad voluntatem domini, Ex iis vult, fimilitudinem non per omnia

eN

quadrare , atque fic elufam , ut nihil efficiat.. Refpondeo, ne illud ca-

&reg

vat

viller, quod Paulusnon dicit, Si quis fe mundaverit à fordibus fuis , fed

hu

ab iftis ,id efl,à vafis contumeliz , ut fenfus fit , ( quis feparatus man-

ferit, ac non inter impios magiftros mifceatur ; erit vas honoris &c.

derer

Donemus quoque hünc locum Pauli prorfus facere, quod vult Diatzi-

tione,

be , id e(t, fimilitudinem non effe efficacem , quomodo probabit ,

1

idem velle Paulum loco illo ad Rom, 9. de quo difputamus? An a.

vicieï

]

tis eft alium locum citare, & nihil prorfus curare , an idem vel diver-

figul

» fam efficiat? Non eft facilior & vulgatior lapfus in Scripturis, quàm

Xitur

, diverfos locos velut fimiles é Scripturis coaptare, ut fizpius monftra-

Yie

vi, ut fimilitudo locorum magis inefficax fit, de quo Diatribe fuperbit,

m

dite

quàm noftra, quam confutat, Sed ne contentiofi (imus, donemus utrum-

que locum Pauli idem velle; & quod fine controverfia verum eft, fimi-

Ho

litudinem non femper & per omnia quadrare, alioqui non fimilitudo

dit

» neque translatio , fed ipfa res effet juxta proverbium : Similitudo !

lant,

» claudicat, nec femper currit quatuor pedibus,

aüt D)

In hoc tamen etrat & peccat Diatribe, quo

d negle&a caufà fimi-

tudinis, que maxime fpe&tanda eft, vocabula contentiofe eaptat. — Ex

ex vo-

(

$s cauGs enim dicendi intelligentia Pet'cnda eft , ait Hüarius,non

cabu-

-

Drz Szxv6 AÁRBITRIO,

^

ijz

l. Co

L

cabulis folis: itafimilitudinis efficacia pendet ex caufa fimilitudinis. ,,

npene

Cur ergoDiatribe omittit id;cujus gratia Paulus fimilitudine ifta utitur,&

la

captat id , quod extra caufam fimilitudinis dicit? nempe hoc ad exhorta-

dione

tionem pertinet,quod dicit: Si quis fefe emundaveritjillud veroad doctri-

nibus

nam,quod dicit: In magná domo funt vafa &c.ut exomnibus circumftan-

'eEurm

tiis verborü & fententia Pauli intelligas, eum ftatuere de diverfitate & ufu

igen-

vaforum, ut fit fenfus, cumtam mula à fide difcedant, nullum eft folatium

tribt

nobis , nifi quod certi fumus, fundamentum Dei firmum ftare, habens fi-

celli-

gnaculum hoc ; Novit Dominus qui funt ejus, & difcedit ab iniquitate

i0»

omnis,qui invocat nomen Domini, Hactenuscaufa & efficacia fimili-

tudinis , ícilicet quod Dominus norit fuos. Tum fequitur fimilitudo,

1l

fcilicet effe vafa divería , alia in honorem , alia in contumeliam.

His

nde

abfolvitur do&tina , quod vaía non feipfa parent, fed herus. Hoc vult

& Rom. 9. quod figulus poteftatem habet &c. Sic ftat fimilitudo Pau-

riptüe

eval

li efficaciffima , quod libertas arbitrii nihil fir coram Deo. — Poft hzc

| COf

fequitur exhortatio ; Si quis fefe mundaverit ab iftis &c. quz quid va-

, li

leat , ex füpra di&is fatis norum eít, Non enim fequitur , ideo fefe poffe

umf

erundare : imó fi quid probatur , probatur liberum arbitrium fefe poffe

; Ye-

absq; gratia emundare,cum non dicat,fi quem gratia emundarit, fed fi fe-

nmo«

fe emundarit, De verbis autem imperativis& conjun&ivis abunde dictum

mnia

eft, Nec fimilitudo verbisconjun&ivis,fed indicativis profertur; ut ele&i

ido-

& reprobi funt, ita vafa honoris & ignominiz funt, Summa, fi ifta elufio

; ed

valet , tota difputatio Pauli nihil valet ; fruftra enim induceret mur-

man

murantes adverfus figulum Deum , fi culpa vafis, & non figuli , effe vi-

; .

deretur, Quis enim murmuret , fi audigt damnari digüum damna-

tione,

;

latti-

ibit,

— Alterum abfurdum co

lligit à domina ratione, qua dicitur humana,

nf

videlicet, quod non vafi, fed figulo fit imputandum, prafertim cum talis

jicte

figulus fitqui creet ipfum lutum & temperet. Hic, ait Diatribe,vas.con-

uam

jicitur in ignem aternum , quod nihil commeruit , nifi quod non fui

(tra-

juiseft. Nusquàm fe apertius prodit Diatribe, quam hoc loco, Au-

dis enim hic, aliis quidem verbis , fed eodem feníu dici , quod Paulus

xbit

[uffle

dicere facit impios. Quid queritur? Voluntati ejus quis refiftet ? (11l)

Hoc eft illud ,quod ratio neque capere neque ferre poteft , hoc offen-

fimi«

rudo

dit tot viros excellentes ingenio, tot feculis receptos.

Hic expoftu-

od

lant, ut Deus agat jure humano , & faciat ,

quod ipfis rectum videtur,

aut Deus cffe defmat.

(mi«

"nnotatto.

EX

EVO*

(111) Höc eft illud; quod ratio neque capere neque ferré

3

28

' POt—;

D MAn;r. Lurm.

19

Ani

potcnt] Ab bis werbis € deinceps difputat B. Vir de meritis, ob qtia:

itiqu

vel (alvetur vel damnetur bomo. . Qua difputatio adeà monnullos vexat,

mod

vel :lli potrus difputationem vexant, ut dicant, dubitari non po[[e, quin ma-

à5,

gnus F'ir reprobos tum ad. exitium tum ad. peccata , incredulitatem €8

teve

impenitentiam , quibus ad exitium raperentur , abfolutà veluntate Dei

du

radeflinatos conditosque fl'atuerit : fiquidem dicat , tàm Deum immeri-

Tits

tos damnare ,quam indignos coronari aiat, — Ex pluribus confiderari vo-

j /mm

lunt bac B. Viri in bac difputatione verba,qua mox [eaquuntur s Si pla-

lpl

cet tibi Deus indignos coronans, non debet etiam difplicere immeri-

tos damnans: fi illic juftus eft,cur non híc juftus erit ? Illic gratiam & mi-

I

ft Vi

fericordiam fpargit in indignos; hiciram & feveritatem fpargit in im-

qMWll

meritos , utrobique nimius & ini

uus apud homines, fed juftus & ve-

rax apud feipfum. Nam quomodo hoc juftum fit, ut indignos coro-

d

i,

htyi

net , incomprehenfibile eft modó , videbimus autem, cumi illuc veneri-

mus,ubi jam non credetur, fed revelatà facie videbitur,

Ita quomo-

Tuta

do hoc juftum fit , ut immeritos damnet, incomprehenfibile eft modó,

T& pot

pos:

creditur tamen , donec revelabitur filius hominis. — Quomodo , pergunt,

Deum flatueret immeritos damnare ,qui utique peccatzs [ui , ut damna-

tedu)

ventur , meruerunt ,nifi Denm ipfis [uopte arbirrio nece[[itatem injeciffe

Maje

arbitraretur ?. Non immeritó miramur, eos, qui laudem magni Viri Bea-

quod

to Lutheyo tribuuut , €8 tanti eum facere videri volunt ,tam impia ipfi

ts ju

üt,j

affiegere fenfm fuo, . Inmeritos damnare accipiunt de eo, quod Dens [uo-

te arbitrio peccandi uece[fitatem illis injecerit: quod falfum eff, INam

ïmïv'u

Ht

B. F'ir banc phrafin fumfit ex difpatatione Erafmi,qui dicebat , clemen-

)

D7

tiam C8 aquitatem Dei diffcile effe tueri , ut qui damnet smmeritos , boc

efl, impios ejusmods, qui im impietate nati mon po[[unt ulla vatione fibi

leresi

confulere , quin impii fnt ,maneant 9 damnentur , eoganttrque nece[fi-

inqu

zate natura peccare €9 pevire. 'Unde falfum quoque eft , quod inde cone

Qui v

cludunt, fLatuiffe B. Virum,quod Deus abfolnta [ua voluntate veprobos tàm

tátem

ad peccata-, quám ad exitium pradeflinaverit €8 condiderit. . .dMbfur-

lt ;

duns nobis videtur , dicere , B. Virum de ab[folutà Dei voluntate , quá et«

hu

Hüm

iam condar ad peccata €9 exitium , difputaffe , imb cogitaffe ibi loci , ubi

juflitiam divinam afferere €$ defendere laborat, INum enim opus eff jufli-

?i

tiam defendere, ubi eyusmodi abfoluta voluntas traditur €9 a[fevitur ? INon-

lus,

«e eyusmodi ab[oluta voluntas in [e neque yuffa eft , neque injuffa , fed li-

7)

bera? 'Unde Calviniani non juftam faciunt , fed ad juflitiam. demou-

furej

Jirandam vergere dicunt, Et i quandoque juflam dicunt , volunt , quod

Verg;

aton fet injuffa h. e, contra yuffitiam non peccet , eó qmod libera fit à legi-

Mire Pg

f.

d

hus juflitiay uon autem hoc intendnnt , quod juffé aut ex ilffifiö veli

£8

a-

W ]

m d

D SrRvo ÁnnpiTRIO.

59

! ia

"tqui B Vir exprefe

defendit yuflitiam, Utrobique , zzg4it , nimius &

DA

iniquus apud homines: fed juftus & verax apud feipfum. Nam quo-

J tl

modo hoc juítum fit , ut indignos coronet , incomprehenfibile eft mo-

m

dó, videbimus autem , cum illuc venerimus , ubi Jam non credetur, fed

revelata facie videbitur. Ita quomodo hoc juftum fit, ut immeritos

7227

MIer'«

damnet, incomprehenfibile eft modó, creditur tamen, donec revelabitur

iTA«

Filius hominis. Ez ! dicit B, F'ir, bic etiam credi ,juftum effe , quod Deus

damnet. $i creditur s. fané ita efl alioqui crederemus mendacio , quod

i pl

W

blafphemum efet. — Dicit, quando venerimus eó, ubi Deus. vevelata

X mj«

facie videbitur, €$ quaudo revelabitur filius bomints , nos ibi juffitiam

jnne

rei vi[aros, Ergö res jufla efh : alioqui ibi non po[fet videri, Hac non lo-

X Y

qunntur de abfoluta voluntate , pro qn4 fi difputaret B. Vir , dixiffet po-

«Qtoe

tius , Liberum e[fe Deo, . Porró difhutat B.Fir adverfus bomines carna-

les ,aut rationi deditos , de Deo couquerentes , eum injuflitia accu[antes,

'nttie

TU

Patet fatis ex bis , Hoc eft illad, quod ratio neque capere neque fer-

nodó,

re poteft; hoc offendit tot viros excellentes ingenio , tot feculis dece-

o

[0

at jure humano , & faciat, quod ipfis

ïrgm,

ptos: hic expoftulant, ut Deus a

ÁftMae

re&um videtur , aut Deus effe definat.

Nihil illi profuerint fecreta

Majeftatis: rationem reddat, quare fit Deus , aut quare velit aut faciat,

njm' t

quod nullam fpeciem juttitie habeat, ac f1 futorem aut zonarium ro-

772

ges judicio fe fiftere. — Non dignatur Deum caro gloria tanta , ut cre-

iif

ufit

dat , juftum effe & bonum ; dum fupra & ultra dicit & facit, quam de-

finivit Codex Juftiniani, vel quintus liber Ethicorum Ariftorelis, 44pparet

Natt

hinc ,quod B. Fir dicat defendatque ,id juflum €9. bonum effe , quod va-

lenette

tioni videtur nec juflum uec bonum : quod. facit fapra €9 mltra, quam

t

leges bumana definiunt, non quod. libertate ab[oluta liberum eff.. Res rpfa,

li

in quà vatio offenditur, bac fl : Abfurdum eft, ut damnet ( Deus) eum,

£C*

]e um

qui vitare non poteft meritum damnationis: & propter hanc abfurdi-

tatem falfum effe oportet, quod Deus, cujus vult, miferetur , quem

WW

vult , indurat ; fed redigendus eft in ordinem , & prafcribend illi le-

f/fur«

"r

ges, ut non damnet quenquam , nifi qui noftro judicio id meruerit.

Habemus bic , quod B. Vir nun ueget omne damnationis meritum: dixit

:i, IIH

mamque; ut damnet eum , qui vitare non poteft meritum damnatio-

Hf

t

nis. Ergbipfa etiam ratio audit , quod Deus damnet ob meritum da-

mnationis de hoc autem congueritur , quod seritum ifiud. devitare non

"

poteft , prapter quod putat , non e[fe verum meritum , licet Scriptura , ut

lemi^

Verutm Teritum , alleget,

Videndum autem bic eft , quid fit non devi-

TA

zare polfe mervitum damnationis. '"Ubi melior interpretatio effe non potef?,

f Z(gþ

quàm qua & B. Viro in faperizs difputatis fabuminifirata of : nimirum,

wlito

n

quod poff lapfum bominis femnen bumannm corruptum efh ,ut , fí confer-

.

.

1

vetur

-

160

D. MART. LutrÓ.

256

p

vetur natura bumana in flatu, in quem ab initio pofita eff , ut feipfam

/tit

propaget , €8 pofferos edat ,nemo boc devitave poffit , quó meeus nafcatur

"

J

ACeT€

malus , qui non poffit non peccare , €8 mereri condemnationem y imó qui

f me

meritum damnattonis ex utero fecum fevat,

Hic efl , qui meritum da-

mnationts devitare non potefl, — Hoc quidem ratio bumana offenditur,

g'uur

f

H

PO[f

nec capere potefe , quomodo , qui ita na[citur ,€9 ejusmodi efl , mereatur

: qf.*[&ï j

damnationem y, vocat illa potius ejusmodi bominem immerentem , dicit-

"Ht i

que immeritum damnuari, "Unde jam conflare porrà poteff , quid fít, im-

-

fdum.

meritum damnare , smmirum damnare eum , qui vationi plane videtur ef-

in lt

f immeritus [eu immerens , non , qui revera eff immeritus aut imme-

vens. Invenit veróratio deinde alium pratextum, quare nonuulli damnen-

jï;jf(.

l'.

£ I

tur immerentes, quando comparationem inflituit inter. eos, qui jnxta ordi-

mitte

nem à Deo inflitutum [alvantur , 9 eos, qui propter negle&ium iftum or-

dinem damnantur.

ii y

Nam cum videt ad Chriflum converti etiam fte- -

leratiffemos , citm contra uon convertantur. boneffiffimi : dicit ,bos damua-

p

vi immeritosfeu immerentes, Etfiautem circa eos, qui damnautur, adeó

poel

qud «

offenditur vatío, gratum illi tamen eft , quod audit , Deum falvare in-

dili,

dignos ,quod illa quidem fic interpretatur , quaft nonreferat, frve quis be-

ne vivat poft fidem acceptam , fve mon : blanditurque fibi de libertare

N

aliud

quadam peccands.

Et certe videmus , quod f Deus nos. Libertinos fa-

ct &

ceret , falvarétque tamen ,id vationi futurum e[fet avatiffimum. — Hac ff

ita Ti

obfervaverimus , difbutatio tota B. Viri evtt haud ob[cura, . Iffo offendi-

cnlo rationis motus quoque eft Era[mus , illndque B. Lutbero oppofuit, ad

quam

probandum inde , quod praflare €9 mereri aliquid po[fit boni liberum ar-

lis,e

IN

bitrium , exponendusque ita locus Apoffoli Rom. IX.. Sed B. Vir opponit,

quod, fi tflnd verum ejfet , plané fruffranea C8 inepta foret objetlio, qua

«tüm

eft apud Apoffolum ; Quid queritur? Nam pofrto z/ffo merito liberi avbitrs

$, d

Atl

tn utramá, partem potentis, abrogari tflam objettionem, Hoc eft, quod di-

cit ; fic eft fatisfadtum Paulo, cum fuà fimilitudine , (cilicet , ut illam

D7

revocet, & finat nihil valere, fed fic temperet , quod figulus hic (ut

qur a

— MM———

diatribe interpretatur ) facit vas in contumeliam , ex meritis przceden-

Vr

tibus, ficut Judzos quosdam rejicit ob incredulitatem , gentes fufcipit

C'»'-"-?;Z'A

ob fidem (tanquam ob merita liberi arbitrii.) — Verum fi fic operatur

At

Deus, ut merita fpe&et, cur illi mnurmurant & expoftulant? Cur di-

opy

dem

cunt; Quid queritur? Quis voluntati ejus refiftet ? Quid opus Paulo-

--

compefcere illos? Quis enim miratur , non dicam, indignatur aut ex«-

[cqu

poftulat, fi quis meritus damnetur? (/ec eff , ff quis ita damnetur , ut

Ta£12;

videatur meruiffe. . Ergó fi Paulus docuiffet damnationem , ut homines

iil

merulfe viderentur rationi ,vatio nibil oppo[uiffet.| Oportet itaque AApc-

ni,

Jlolum docuiffe ejusmodi damnationem , qua. vationi vifa eff injufla, tan-

D

: guam

x

i

. Ds $znvo Ansxrmof

161

tf

quam quam non merti[fent bomiues, Hac enim illa eff, gqua damnantur bo-

mines ex corruptione tam uali nati, ut ex fuo libero arbitrio nibil boni

Afeatur

facere poffint. ) Deinde ubi manet poteftas figuli faciendi quod vult,

fffü qu

Mf d-

fi meritis & legibus fubje&us , non finitur facere quod vult, fed exi-

"dithr,

girur faeere quod debet, Pugnat enim refpe&us meritorum , cum

poteftate ac libertate faciendi quod vult, ut ille probat Paterfamilias, qui

TEATUY

, ditit-

operariis murmurantibus & jus poftulantibus oppofuit libertatem volun-

f/, i«

tatis in fuis bonis.Hzc funt,quz Diatribes gloffam non finunt valere.Z-

W tf

lidum hoc B.F'iri argumentum: In. Qu.Deuspoteflatem babet,quam freulus

nifit«

in lptum babet y illosoportet adeo corruptos effe., [ua matura , mt nilil pof-

MY

fint ex fuo- arbitrio libera boui facere aut mervert,. Atqui in bomiues Deus

777

€jc. Ergó. Ratio Con[cqueutia. in Majore eff , quia alias juflitia non per-

mitteret. Deo facere , quod frg

h 0f«

ulus facit : frquidem ubi aliquid bori ef,

ibi jufitia Dei vult illud vefpici , €9 juxta merita procedi, — Hoc imami-

dis

|ititd

fefte vult B, Vir , quando dicit : Pugnat enim refpedtus meritorum cum

^ idti

poteftate ac libettate faciendi quod vult.. O£fervandum quoque ef bic,

quod exprefe B. Vir omues homines cum Into conpavat , quod . plané per-

jrt ilt-

i lt-

diti , ut digni fint , fií vafa frant in contumeliam , quando fuprà fevipft ;

ertat

Neque Paulus dicit , quod. Deus fi&or faciat aliud vas in honorem,

aliud in ignominiam , ex diverfo luto, fed ex eodem (inquit) luto fa-

tt ft-

cit &c... Ideà ficut limus femper fit durior , & terra inculta fpinofior,

H« f

tll

ita liberum arbitrium femper fit pejus , tàm lenitate folis indurante,

L

iil

quàm tempeltate pluvix liquefaciente.

Si eft igitur unius definitio-

nis,ejusdemque impotentiz liberum arbitrium in omnibus homini-

m r«

bus, nulla poteít ratio reddi , cur unum perveniat ad grátiam , & al-

;Pponif,

terum non perveniat , fi nihil aliud predicetur , quam lenitas toleran-

/, 71!4

tis, & caftigatio miferentis Dei, | Pergzz vero 'bíc B. Pzr , €9 vatio-

"litty

aem ex ratione vefutat,

Nimirum rationem. non couqueri , quod. Deus

od di-

ammeritos manifefle coronat : itaque uec conqueri debeve ,ft eos damnet,

i

J

; ( AC

qui videantur immeriti ,etiamfi revera non fimt ,fi unum culpet , debere

utrumque ctlpares quod, ff nolit utrumque culpare , non. debere etiam

edene

eulpare unum : [ed vationem pro utili [uo judzcares atque adeó euran-

cipit

dam men e[fe. .Hoc eff , quod. dicir , fed fingamus , Deum talem effe

eratur

ut (jl'

opottere , qui merita refpiciat in damnandis : Nonne pariter-conten-

demus & concedemus, ut & in falvandis merita Ípectec? fi rationem

Pau

Íequi volumus ( Aota bené, quod mon ex fua fententia , fed princimpias

ur o

vattonts di[ptttet , C$ merita intelligat liberi arbitriü ad. bonum. etiam

4 At

validi.) &que ini

quum eft , indignos coronari , atque indignos pu-

ynts

niri, ^ Concludamus itaque ('ex ratzene , cui. Erafmus vulk indulceri )

Apy-

Deum ex meritis przcedentibus jq&ificarä debere , aut iniquum decla-

m

rabi-

thIn

152

D. Manr. Lurs5.

rabimus, ut qui malis & impiis hominibus delectetur , & impietatem

gevelabit

eorum premiis invitet & coronet.

At v2 nobis tüm miferis , apud il-

st Cal

lum Deum. | Quis enim falvus erit? Vide igitur nequitiam cordis ha-

mani, Deum, cum indignos fine meritis falvat , imó cum multis de-

NI

meritis juftificat impios, non accufat iniquitatis , ibi non expoftulat ,

Deuyi

cur hoc velit , cum fit iniquiffimum , (NB. ) fefe judice: fed quia fibi

Surim

commodum & plaufibile eft , equum & bonum ( contra feipfam ) judi-

qoglo

cat, . Át cum immeritos (ex zpfrus opimione 5 vevera autem meritos per

ia &

origínem corruptam ) damnat, quia incommodum fibi eft, hoc iniquum,

(orum ;

hoc intolerabile eft , hic expoftulatur , híc murmuratur , híc blafphema-

te [ue,.

tur, — Hiac jam concludie coutra. Diatriben. Erafmi ex ratioue og

[2

gan-

tur abf

nientem [equentibus. Vides ergó, Diatriben cum fuis in hác caufa non

monatot

judicare juxta equitatem , fed fecundum affe&um commodi fui. Si

Deus ci

enim zquitatem fpeGaret (vel, w fuprà dicit , fi vationem fequi volu-

-

ordine

us , ) «qué expoftularet cum Deo, dum indignos coronat, atque ex-

qui tll

poftulat cum eo, dum immeritos ( aziozi vifos) damnat, /Eque et-

dmC; (C

iam laudaret & predicaret Deum , dum damnat immeritos ( zpfé zterum

quod f

vifos) atque facit, dum indignos falvat. Utrobique enim par iniquitas,

ex mer

fi ( NB.) fenfum noftrum fpe&es, nifi non fuerit eque iniquum , fi

Cain ob homicidium laudes, regemque facias , atque fi Habel innocen-

tiem ,

tit [pa

tem in.carcerem conjicias , aut occidas,

Cum igitur ratio Deum lau-

timr? (

det, indignos ( ex zpfius confeffioue, €9 revera fimul tales) falvantem, ar-

uat veró,immeritos ( ex zpfeus opimione, revera tamen meritos , quamauis

Ws e

ticus d

ex origine f44) damnantem,convincitur,non laudare Deum, ut Deum,fed

f meri

ut fuo commodo fervientem , hoc eft , feipfam , & quz fua funt , in Deo

tüt faa

quarit & laudat,)non Deum aut que Dei fünt. At fi placet tibi ( razzezz aut

i

lt ac

rationem [e&tanti) Deusindignos (quos confiteris, €9 qui vevera funt) coro-

Optari

nans,non debet etiam difplicere immeritos (guos tbi zzomeritos fingis,cum

untyy

veveráà fit meriti,) damnans.Si illic juftus eft;cur non hic jutus erit : Illic

valere,

gratiam & mifericordiam fpargit in indignos (guos confrterur ratio, €$ ve-

M.

verà etiam tales:) hic'iram & feveritatem fpargit in immeritos (2 72-

tioni videntur , licet non frnt : ) utrobique nimius & iniquus apud ho-

Wi

Y

Va

mines ;. fed juítus & verax apud feipfum ( um feit. ,. bos non effe im-

& Y

seritos , C8 sffos.mifericordia: eloriam: e[fe,.). Nam:quomodo. hoc juftum

Qun

"

fit , ut indignos ( quzmon tantzm-videntur , fed.€ funt ) coronet, incom-

mhd

rehenfibile: eft' modo (zzfrmitati-noffra , ) videbimus autem , cum il-

j

u

c venerimus , ubi;jam non credetur; fed revelàtá facie: videbitur.. Ita

eOrtr

quomodo.: hoc juftum . fit , ut immeritos (44z'mobis:;puuc videntur yuxta

lum ]

donec

DUR

mtianer&:)l damnet , incomprehenfibile. eft. niodo, ,c:editur. tamen;

Titi I

/ reve-

Qt ye

d

. Dr $znavo Anz21TRI0.

^

"

Yetatent

revelabitur filius hominis, — Ex! qwid bic incommodz? nonge iniquiffi.

apud j-

tdis ht«

me Calvinifmi accufatis eft B. Virt ]

5

iltis de»

Nihil illi profuerint fecreta maje&atis; rationem reddat , quare fit

oltult,

Deus,aut quare velit aut faciat,quod nullam fpeciem juftiti habear, ac fs

yuia fibi

Sutorem aut Zonarium roges judicio fe fiftere. — Non dignatur Deum

;) judi-

caro gloria tanta , ut credat juftum effe & bonum , dum fupra & ultra

ls per

dicit & facit, quàm definivit Codex Tuttiniani, vel quintus liber Ethi-

Igum,

corum Ariftotelis, ^ Cedat majeftas creatrix omnium fzci , uni creatu-

hema-

j eggïü*

rz fuz , & Coricius ille fpecus metuat, verfa vice, fpectatores fuos, Igi-

tur abfurdum eft , ut damnet eum , qui vitare non poteft meritum . da-

ia ron

fn, &

mnationis, Et propter hanc abfurditatem , falfum effe oportet, quod

Deus cujus vult, miferetur, quem vult,indurat: fed redigendus eft in

TR

ordinem, & praícribendz illi leges , ut non damnet quenquam , nifi

qll€ a.

qui noftro judicio id meruerit, Sic eft fatisfa&um Paulo cum fua fimilitu-

que d

dine , fcilicet ut illam revocet, & finat nihil valere , fed fic temperet,

(itertti

quod figulas hic ( ut Diatribe interpretatur ) facit fasin contumeliam,

iguitis

ex meritis przcedentibus , ficut Judzos quosdam rejicit ob increduli-

u, f

tatem , gentes fufcipit ob fidem. — Verum (i fic operatur Deus,, ut me-

mnocee

rita fpectet, cur illi murmurant & expoftulant? Cur dicunt, quid que-

m lali

ritur? quis voluntati ejus refiftet? Quid opus Paulo compeícere illos -

emyar«

Quis enim miratur , non dicam , indignatur aut expolttulat , fi quis me-

qatit

ritus damnetur? Deinde ubi manet poteffas figuli faciendi quod vult,

m Jed

fi meritis & legibus fubje&us , non finitur facere quod vult , fed exigi-

inDoo

tur facere quod debet ? Pugnat enim refpe&tus meritorum cum pete-

25

jomi 4f

ftaté ac libertate faciendi quod vult, ut ille probat paterfamiliás, qui

25

Jcoro*

operariis murmurantibus & jus poüulantibus,oppofuit libertatem vo-

jram

luntatis in fuis bonis. — Hzc funt , que Diatribes gloffam non finunt

um

valere,

I,f;/f'

utráe

Sed fingamus, quzfo , Deum talem effe oportere , qui m;:rita röf'piQ

ciat in damnandis, nónne pariter contendemus & concedemus , ut &

jj ho-

in falvandis merita (pe&et? Si rationem fequi volumus, eque iniquum

t Ilf*

e(t, indignos coronari , atque indignos puniri, Concludamus itaque,

n

Deum ex meritis pracedentibus juítificare debere, 'aut iniquum decla-

incort

rabimus, ut qui malis & impiis hoininibus dele&etur, & impietatem

um l-

eorum pramiis invitet & coronet, At vz nobis tunc miferis, apud il-

j. W

lum Deum, — Quisenim falvus erit? Vide igitur nequitiam cordis hu-

i

mani , Deum cum indignos fine meritis falvat, imó cum multis deme-

jnec

E

ritis juftificat impios, non accufat iniquitatis , ibi non expoftulat, cur

j

hoc velit ,. cum fit iniquiffimum ,. fefe judice , (ed quia fibi com-

*

*

AX 2

mo-

164

D,ManT, Lurn

tos da-

./roba.ïl

modum &pïauflbiïq eft, equum & bonum judicat. Át cumi ireri

das &

mnat,quiaincommodum fibi eft,hoc iniquum;hoc intolerabile eit;bic ex-

poftulatur,hic murmuratur,hic blafphematur. Videsergo,Diattiben cum

pmbæ

fuis in hac caufa non judicare fecundum zquitatem, fed fecundumaffe-

fxm?w

]

€&tum commodi fui, Sieriim equitatem fpe&aretr,eque expoltularet cüm

Deo, dum indignos coronat, atque expoftulat cum éo, dum immeritos

pma*i(

damüat. /Eque etiam laudaret & przdicaret Deum , dum damnat im-

Jis &

meritos , atque facit, dum indignos falvat: utrobique enim par ini-

f

emuni

quitas, fi fenfum noftrum fpe&tes, nifi non fuerit eque iniquum , fi Cain

ob homicidium laudes regemque facias , atque fi Habel innocentem in

quani

10.mo!

catcerem conjicias aut occidas,

Cum igitur ratio Deum laudet indi-

ttibes

gnos falvantem, arguat vero immeritos damnantem , convincitur, non

laudare Deum, ut Deum, fed ut fuo commodo fervientem , hoc eít, fe-

pofn

ipfam, & qua fua funt in Deo querit & laudat , non Deum aut qux

u $

Dei funt.

br'lf Jlb«

At fi placet tibi Deus indignos coronans, non debet etiam

difplicere immeritos damnans. — Si illic juftus eft, cur non hic juftus

qüoqu

erit? Ill

s

ic gratiam & mifericordiam fpargit in indignos , hic iram &

pura d

liberü

feveritatem fpargit in immeritos: utrobique nimius & iniquus apud

» homines, fed juftus & verax apud feipfum, ^ Nam quomodo hoc

Tum.

35

juftum fit, ut indignos coronet; incomprehenf(ibile eft modo , vide-

bitrio:

& (sf

25

bimusautem , cum illuc venerimus , ubi jam non credetur , fed reve-

?5

lata facie videbitur, Ita quomodo hoc juftum fit , ut immeritos da-

[

25

mnet , incomprehenfibile eft modo ,cyeditur tamen, doneo revela-

eludat

bitur filius hominis.

?

5

pretat

Diatribe vero fimilitudine illa

f

o

uli & luti'vehemeläte.r offenfa,

|

non nihil indignatur , fefe adeo urgeri per illam, tandem eó redit, ut

1 fü

diverfis locis é Scriptura produ&is , quorum aliqui totum homini vi-

Ol

dentur tribuere , aliqui totum gratiz, ftomachabunda contendat, utros-

ixim

que debere interpretatione fana intelligi , & non fimpliciter accipi.

terpre

Alioqui fi nos urgeamus fimilitudinem. illam , ipía rurfus nos urgere

t0dos

parata eft locis illis imperativis & conjundtivis , prafertim illo Pauli,

Vanil

Si quis fefe emundaverit ab iftis: Hic Paulum fibi contradicentem fa-

i&x W

cit , & omnia tribuentem homini, nifi fuccurrat interpretatio fana. Si

N

igitur interpretatio admittitur , ut gratiz locus relinquatur , cur non

Que

etiam fimilitudo figuli admittat interpretationem , ut libero arbitrio

Ícril

locusfit? Refpondeo , mea nihil referz , accipias fimpliciter , dupliciter,

gurat

vel centupliciter. Hoc dico, quod hac fana interpretatione nihil ef-

enf(]

ficitur, nec probatur, quod quzritur. Probari enim deber , liberum

tüt [.

arbitrium nihil poffe: velle boni. — At illo loco, Si quis fefe emunda-

cily,

qui

Ortig

verit.ab iftis, cum fit oratio. conj»ury.löï;iva, neque nihil, neque ali

*

pro-

Dzr Sznvo ÁnsiTRrIO.

I65

tritos dee

Exhortatur tantum Paulus, At fi fequelam Diatribes adji-

fl;fbbatui'.

li hicer-

cias & dicas , fruftra exhortatur ,

fi non poteft fefe emundare , tum

iben cum

probatur liberum arbitrium omnia poffe fine gratia , atque ita fepíam

dumafe-

improbat Diatribe.

CC Cum

Expe&tamus igitur adhuc locum aliquem é Scriptura, qui iater-

interitos

pretationem iftam doceat, fingentibus eam fuo cerebro non credimus.

i«

Nos enim negamus reperiri ullum locum , qui totum tribueret homi-

pac ia

ni, Negamus quoque Paulum fibi pugnare, ubi dicit , Si quis fefe

Á Cain

emundaverit ab 'iftis , fed dicimus , tam pugnantiam in Paulo fingi,

wem m

quàm interpretationem , quam illa extorqueat , excogitati , neutram ve-

je -

ro monftrari. Hoc quidem fatemur, (i fequelis & additamentis Dia-

ur, 10

ttibes Scripruras augere licet , ut dicendo, fruftra przcipiuntur fi non

cdt -

poffümus,qua pracipiuntur, tum vere pugnat Paulus fibi ipfi & to-

at que

ta Scriptura , quia tum Scriptura alia eft , quàm fuit, tum etiam pro-

a poffe : quid mirum vero , fi tum pugnet

Vetetiam

bat liberum arbitrium omni

