cent, fed non omnia expediunt, Non enim Paulus de do&rina aut do-

Omni lod

cenda vetitate ibi loquitur, ficut tu ejus verba confundis & trahis quo-

ita fitnt.

bris f

liber,quin veritatem ille vult ubique , quovis tempore, quovis modo

dici, ita ut etiam gaudeat Chriftum prædicari per occafionem & invi-

10. Yi ü&

N

diam , palàmque te&etu;'ipfo verbo, quovis modo Chriftus pradice-

D Qty

tur,fefe gaudere, | Paulus loquitur de fa&to & ufu doctrinz , nempe de

Ottv pro

libertatis Chriftianz jactatoribus , qui fua quzrentes (candali rationem

fon'y.

& offenfionis infirmorum nullam habebant,

Veritas & do&rina fem-

Ad;

per, palàm, conftanter przdicanda, nunquam obliquanda ; celandave

qud ej

eft :-nullum eft enim in ea fcandalum, Eft enim virga re&tirudinis;, Et

ïfetur EUT

$,per- d

audlt llben

þquis vtibi fccit poteftatem, aut jus dedit , doctzinz Chriftianz loci

fonis,

eum Gf

H

k

]

Dz Sm?o AnRB1ITErO,

[lberé fet«

:

Hoc Daus

foiuis»;cemporibus $

aufis alligandz , cum Chriftus eam velit li'bxerri

ietbum D&

[

mam . in orbe vulgari & regnare? non eft enim verbum Dei alligatum,

ait Paulus : & Erafmus verbum alligabit? nec dedit nobis Deus ver-

Deis. ipfe

bum , quod locorum , perfonarum , temporum dele&um habeat, cum

diffovit, &

um populee

dicat Chriftus: ite in univerfum mundum, non ait; ite aliquo , & ali-

quo non, ficut Erafmus, Item, predicate Evangelium omni creaturz,

0d verome-

ertate: hoc

non ait,apud aliquos, apud aliquos non. . Summa, tu nobis sgeroa-

AatLíag , romowael fs i. qporonar] lo , naspooan] lz i verbo Dei. miniftrando

porali tole

praícribis ,^ cum una hzc fit magna pars glori£ verbi, quod nulla eft

xer iplortm

( ut Paulus ait) egzomcnnla , & Deus períonas

h refpicit. Vides ite-

a pol-

rum, quam temer? irruas in verbum Dei,

yt: hramaat

quafi tüas f:ogitariones & con-

filia longiffime illi preferas.

um & aitea

Jam fi àte peramus, ut difcernas nobis tempora , perfonas & mo-

im) quidbo-

dos dicendi veri, quando definies? ante (uum claufo componet tem-

ja, difcordia

pore finem mundus , quam tu unam regulam certam ftatueris, Ubi in-

m inrere$

terim manet docendi officium? ubianimz docendz? & quomodo pof-

vetien Ev

fes ? qui nec perfonarum, nec temporum , nec modorum rationem ul-

xius Evange

lam noris. . Ac fi maxime noris, hominum corda ramen non nofti,, ni

7

o jn tenet

is fit tibi modus, hoc tempus , hec perfona ,.ut fic doceamus verum, ne

atibus eorürm

Papa indignetur , ne Cefar irafcatur, ne- moveantur Pontifices & Prin-

bovite i

cipes, tum ne tumultus & motus fiant in orbe,ne multioffendantur &

cum bv ge"

ejeres fiant.' 'Hoc quale fit confilium, fupra vidifti : fed libuit ita ver-

, on videba

b

is inutilibus rhetoricari , ne nihil diceres. Quanto igitur fatius nos mi-

iffum Eyat

feri homines, Deo hanc tribueremus gloriam, qui omnium corda no-

m carmis o

vit, ut ipfe dicendi veri modum , períonas & tempora prafcriberet ?

Ipfe enim novit, quid, quando, quomodo cuique dicendum fit,. Nunc

; icecvetum

vero fic prafcripfit, ut Evangelium fuum omnibus neceffarium , nullo

ye, nec quo

loco, nullo tempore prafcriberetur , fed apud omnes, omni tempore,

ynis m -

—

omniloco predicaretur, " Et füpra probavi ea, quz in ícripturis pro-

cerina ll 0*

dita fünt , talia effe, que omRibus expofita & invulganda neceffarió, &

gcudfis quo-

falubria funt , (icut & in tua Paraclefi , meliore tunc, quam nunc, coni-

ao moa'O

lio ipfe ftatuifti.

Hi qui animas redemptas nolunt, ficut Papa cum

g m

fuis , illorum efto, verbum Dei alligare, & homines vita & regno coe-

lls pratice

lorum prohibere , ne ipfi intrent , nec alios intrare finant, quorum fu-

g Iepe e

rori tu , Erafme , hoc confilio tuo perniciosé infervis.

dul arionem

Eadem prudentia eft, qua deinde confulis, non debere profiteri,

dotrinz t

(

dave

fi quid perperam in cogciliis effet definitum, ne anfa contemnendi pra-

j,,cttn

beretur authoritatem patrum.

kt

Hoc fcilicet Papa voluit à te dici, &

*äirudmïï"

ii

audit libentius quam. Evangelium, ingratiffimus, fi te Cardinali pileo

g lod *

——

cum cenfibus non—turfus honorar

it.. Sed interim,:

ient

i()2'119).

E

Erafgxc, quid fac

anl«

$

D. Manr. Lutzu.

bus verbis,k

apimz , iniquo illo ftatuto 1

igate &c occifz? nihil hoc ad te? verum tu

caraj)ilot

erpetuo fentis vel

fingis te fentire, humana ftatuta poffe citra pericu-

j

u

m juxta purum ver

bum Dei fervari. . Quod fi poffent, facilé pedibus

quoscge

jutilius di

in tuam hanc fententi

am irem. Si itaque ignoras , iterum dico, hu-

p'hem'xatp ;

mana ftatuta non poffunt fervari cum verbo Dei, quia illa ligant con-

ii

fcientias , hoc folvit eas , pugnantque fibi mutuo ficut aqua & ignis, ni-

' ,Q & j

A

fi liberé, id eft , ut non ligantia ferventur ; id quod Papa non vult, nec

itum & finitum regnum fuum volet , quod con-

que 200 3

poteft velle, nifi perd

ftat nonnifi laquei

'vinculis confcientiarum , quas Evangelium libe-

Tcrifumi

ras aíferit.

tum authoritas fusque deque facienda eft, & fta-

X mox inu

Igitur

VE fracverba]

tuta perperam lata , qualia funt

omnia prztér verbum Dei definita, di-

tum?.Cun

rumpenda & projicienda funt.

Chriftus enim patrum authoritate po-

j

tior eft.

Summa, fi de verbo

Dei fic fentis, impi fentis , fi de aliis, ni-

cadere omt

hil ad nos verbofa difputatio confilii tui, ^ Nos de verbo Dei difputa-

qui debere

* E pridentem

mus.-

fæfationis, ferio nos deterrens ab ifto genere do-

E verba licenr

Ultima parte p

"te, lecundi

&rinz , arbitraris pené vi&toriam t

ibi partam.. Quid (inquis) inudlius,

|

o? Quicquid fit à nobis, non li-

A& lic rod

quam hoc paradoxon evulgari mund

bero arbitrio , fe mera neceffitate fier

i? &illud Auguftini , Deum ope-

diorum jud

ein nobis , & fua

rari bona & mala in nobis , fua bona opera remunerar

]. tibisapere

Dives hic es in reddenda vel potius expo-

Tull n x

mála opera punire in nobis:

ftulandá ratione.

Quantam (

inquis) feneftram vulgo hzc vox prodi-

ts ne i

u

is malus corriget vitam fuam * — | gadidf

ta mortalibus aperiret ad impietatem ?

quis credet fe amari à Deo?

quis pugnat it cum

b

carnefua? Miror,quod | pj ;

n etiam caufz memineris , & di-

in tanta vehementia & contentióne no

t t ad r

xeris: ubi tum manebit liberum arbitrium ? mi Erafme, iterum & ego

Yitz? fecren

dico , fi hzc paradoxa ducis hom

inum effe inventa , quid contendis.?

wPUS Tepa

»edie , qui vehe-

totis oftene

quid «ftuas? contra quem dicis? an eft ullus inorbe!

mentius hominum dogmata fit infe&atus, quam Lutherus? igitur nihil

ln lier vi

ad nos ifta monitio, Si autem Dei verba effe credis ea paradoxa, ubi

Vrs? Qu

dico jam , modeftia illa Erafmi, fed.

RI OCcu]r

eít frons tua? ubi pudor? ubi, non

timor & reverentia Deo vero debita? qui dicis

,nihil inutilius dici pof-

fl v ii

fua difcet ,. quid:

fe hoc verbo Dei?. fcilicet, Creator tuus à te creatura

: atis t

utile & inutile fit

redicatu , ac ftultusille vel imprudens Deus. hadte-

EX Da

nus nefcierit, qui

j

doceri opotteat,, donec tu magifter ejus modum il«

s i

,quafi ipfe ignoraftet , nift tu do-

lomi

li prefcriberes fapiendi & mandandi

lfj x

cuiffes, fequi ad hoc paradoxon , que tu i

nfers. Siigitur Deus talia vo-

m. 318 gj]

luit palam dici

& invulgari , nec fpe&ari , quid (equeretur , tu quis.es,

L pi

p

u vetes? Paul

fhim 4n

u

us Apoftolus in Epiftola ad Kom, non in angulum , fed

in publicum coram toto mundo , liberrimo ore, eadem , etiam duriori-

Viorm

)i4

"

us

/

*

Dz Ssp,?o ÁRBITRIO.

E

((2 vetum tu

bus verbis,þalam differit, dicens:; quos vult,indurat. Quid durius ( fed

citra peticte

carni) illo Chrifti vetbo : multi vocati, pauci ele&ti ? & iterüm : Ego fcio,

acll pedibus

quos elegerim. Scilicet hec omnia talia funt , te authore , ut nihil poffic

m dico, lu-

inutilius dici ,

uod videlicet hinc ad defperationem & odium & blat-

a lipint con-

phemiam prolabantur homines impii,

ia

f

| Kignis -

Hic, ut video , Scripture veritatem & utilitatem, penfandam

on vult, nec

& judicandam elfe cenfes ,. fecundum fenfum hominum ,. eorum-

: quod cone

que non nifi impiiffimorum, ut quod illis placuerit vel tolerabile fue-

veelium lee

zt vifum,id demum verum, id divinum , id fa]

fit. Quod contra,

deh

id mox inurile , falfum & perniciofum.

uid !

onfilio quaris, ni-

i definta, d

fi ut verba Deiþendeant, ftent, cadantque arbitrio & authoritate homi-

ihoritate o«

num ?. Cum contra fcriptura dicat , arbitrio Dei & authoritáte ftare,

fi dealiis;ni

cadere omnia: denique à facie domini filere omnem terram, — Sic lo-

Da dipute |

qui deberet , qui Deurn vivum imaginaretur nihil effe, nifi levem & im-

prudentem aliquem rabulam in aliquo fuggeftu declamantem , cujus

verba liceat, fi velis, quorfum libuerit , interpretari, acceptare, refuta-

o gentt do-

jsJinuius

re , fecundum quod videret, impios homines illis moveri vcl affici. Pla-

né hic prodis, mi Erafme, quam ex animo fuperius venerandam divi-

)bis, 1100 1

Deum op

norum judiciorum Majeftatem fuaferis, Ubi cum de fcripturx dogma-

tibus

;0bis , K

eretur , & nihil opus effet , abftrufa & occulta revereri , eo quod

nulla

[;

n

t talia , fatis religiofis verbis nobis Coricios fpecus intermina-

orius erpo

T

x vos prode

baris, ne irrumperemus curiofe, ut metu pené ab uniyería fcriptura le«

genda abfterreres , ad quam legendam fic urgent & fuadent Chriftus &

vitam lüam?

Apoftoli , atque tu ipfe alibi.

Hic vero ubi non ad fcripture dogma-

Miroï,qu?

ta nec ad coricium fpecum folum , fed reveraad reverenda majeftatis di-

iners, &aH

vinz fecreta perventum elt , nempe cur fic operetut , ut di&um eft, ibi

erum K 6p

A

-

] oontena?

suptis repagulis , irruis, tantum non blafphemans,

uid non indigna-

tionis oftendis erga Deum , quod talisjudicii fui confilium & rationem

s quvee

non licet videre? Cur hic non etiam obícuritates & ambiguitates prz-

yotcit I l

mdofl )

ubt

texis? Cur non ab inquirendis illis contines ipfe & abíterres alios, que

s

Deus occulta nobis effe voluit, & fctipturis non prodidit?. Hic opor-

1 E[& nl

ius dia f

tuit os digito compefcere, revereri quod lateret, adorare fecreta Ma-

jeftatis confilia, & cum Paulo clamare, O homo, tu quis es, qui conten-

al[(.'e[ , qm

das.cum Deo?

*

el

[)eUs

y moduml

Quis, inquis , ftudebiffforrigere vitam fuam ? Refpondeo , nullus

hominum , neque etiam ullus poterit, nam corre&tores tuos fine Spiri-

ml; tit ao

r Deus nihil moratur ,cum fint hypocritz. — Corrigentur autem ele-

Jeut gv

&i & pii per Spiritum fan&um , cateri incorre&i peribunt.

Neque

fii qul

565

Z

enim Auguftinus dicir, nullorum aut omnium opera bona coronari, fed ;

uhlm j

5

aliquorum, ideo non erunt nulhl

,qui corrigant vitam fuam, Quis cre-

n

g doriot

E

à

det

26

C D.ManT. Lurm.

r

det (iriquis) à Deo fe amari?. Refpondeo: Nullus

hominüm credet , n/-e-

locas f

qüe poterit : ele&i vero credent, czteri non credentés peribunt , indi-

tem fen

gnantes & blafphemantes , ficuc tu hicfacis, Non igitu£ nulli eruat,

rientia.

qui credent, ; Quod vero his dogmatibus feneftra aperitur ad impie-

tatem , efto, illi pertineant ad lepram füperius di&am , tolerandi mali,

fici il

ducand

Nihilominus fimul eisdem aperitur porta ad juftitiam, & introitus ad

4d infe

celum, & via ad Deum , pro piis & ele&is.

Qaod (i tuo confilio iftis

dogmatibus abftinuerimus , & hominibus vérbum hoc Dei abfconderi-

lixius c

UCEDaf

mus, ut unusquis

lfà perfuafione falutis illufus", Deum non di-

Ícetet timere & hur

i,ut per timorem tandem ad gratiam & amo-

jutttia

rem veniret , tum pulchre clauferimus feneftram tuam, verum loco ejus

lum e

ctedere

aperiremus nobis & omnibus valvas, imó hiatus & voragines , non mo-

do ad impietatem, fed ad inferni profunda. — Sic ipfi nec intratemus

videata

in coluim , dum alios intrantes prohiberemus.

, o

Quz igitur utilitas aut neceffitas talia invulgandi, cum tot mala

dtre,c

videantur inde provenire? Refpondeo , fatis erat quidem dicere, Deus

iguitate

voluit ea vulgati , voluntatis vero divinz rationem quzrendam non ef-

fe, fed fimpliciter adorandam , data gloria Deo, quod cum fit juftus &

,

fapiens folus , nulli faciat injuriam, nec ftulte aut temere quippiam agere

(

poffit,licet nobis longé fecus appareat, Hac refponfione pii funt contenti.

'Tamen ut ex abundantia fupererogemus, Due res exigunt talia przedica-

fe' d

:

r Primaeft humiliatio noftre fuperbizg, & cognitio gratix Dei; altera

Tntot.

ipfa fides Chriftiana. Primum , Deus certo promifit humiliatis,id eft, de-

tnnab

loratis & defperatis, gratiam fuam. Humiliari vero penitus non poteft

À

giat'xhv

omo , donec fciat prorfus extra fuas vires , confilia , ítudia, voluntatem,

opera, omnino ex alterius arbitrio , confilio, voluntate; opere fuam pen-

WBitür

dere falutem , nempe Dei folius. Siquidem quamdiu perfuafus fuerit,

fit mif

fefe vel tantulum poffe pro falute fua , manet in fiducia fui , nec de fe

ita iU

penitus defperat , ideo non humiliatur coram Deo, fed locum , tempus,

tütcgz

A.

opus aliquod fibi prefumit ; vel fperat, vel optat faltem , quo tandem

1 yei

perveniat ad falutem. Qui veró nihil dubitat, totum in voluntate Dei

vmmr, |

pendere, is prorfus de fe defperat , nihil eligit; fed expe&at operantem

Tü'fxm,

Deum , is proximus eft gratiz , ut falvus fiat. Itaque propter electos ifta

?üd ii r

vulgantur, ut ifto modo humiliati & in nihilum reda&i, falvi fiant. Ce-

'GX'W'WM

teri refiftunt humiliationi huic, imó damn

doceri hanc defperatio-

P/lï hn

nem fui , aliquid vel modiculum fibi relinqui volunt, quod poffint, Hi

fü.'w;; ]

occulte manent fuperbi , & gratie Dei adveifarii,

Hzc eft , inquam,

11171 de f

una ratio, ut pii promiflionem gratiz humil

iatj cognofcant , invocent

t P';

& accipiànt.

4771

Alte-

!"7?]:;/6

Dzs Sznavo AnBirn;o.

D

det, t«

Altera eft , quia fides eft rerum non apparentium. — Ut ergo fidei

1 itidi-

locus fit , opus eft, ut omnia quz creduntur , abícondantur, Non au-

li eruat,

tem remotius abícondüntur , quàm füb conttario obje&o , fenfu , expe-

d inpit-

rientia.

Sic Deus dum vivificat , facit illud occidendo : dum juftificar,

idi tl

facit illud teos faciendo: dum in cclum vehit , facit id ad infernum.

voitus ad

ducendo , ut dicit fcriptura ; Dominus mortificat & vivificat , deducit

filioiftis

ad inferos & reducit, 1, Regum 2, De

uibus nunc non eft locus pro-

Condéti«

n

lixius dicendi. Qui noftra legerunt, habent hac fibi vulgatiffima. Sic

100 di-

zternam fuam clementiam &mifericordiam abícondit fub zterna ira,

camo-

juftitiam füb iniquitate. (r) Hic eft fidei fummus gradus, credere ,

loco ts

illum effe clementem , qui tam paucos falvat, tam multos damnat, ;;

eredere juftum , quia fua voluntate nos neceffarió damnabiles facit , ut

s

dele&atri cruciatibus miferorum, & odio

JtEa£efmo

videatut , referente Erafmo,

potius quam amore dignus,

Shis

à gi'tur poffem ulla ratione comprehen-

tot mala

dere , quomodo is Deus fit mifericors &

i

juftus , qui tantam iram & in-

sre, Deus

iguitatem oftendit , non effet opus fide.

m nont

T

*

tfütor

"dnnotatio.

jum pere

— (r) Hic eft fidei fummus gradus ; credere illum ef- ,

'Contente

fe clementem; qui tam paucos falvat , tam multos da- ;,

L oredicae

4 ia

mnat , credere juftum, qui fua voluntate nos neceffarió da-

tnnabiles facit ; ut videatur , referente Erafmo; delectari cru-

,'löcüi r

1011 PO[C

éiatibus miferorum , & odio potius quam amore dignus. Si

Jonatemy

igitur poffem ulla ratione comprehendere, quo modo Deus

(uam pt?*

fit mifericors & juftus, qui tantam iram & iniquitatem often-

(is füetit

dit, non effet opus fide. ]

Jutegra hac verba appouo , ex quibus

d

evincere conantur , quod B. Lutherus veprobos tum ad exttium , tum

P [cm?us;

ad peccata , incredulitatem €9 impenitentiam , quibus ad exitium vape-

yo m

ventur , ab[oluta Dei voluntate pradeffinatos conditosque flatuerit, Ms-

pacDe

)

exantet

vor , eos, qui titulo magni viri Lutberum wvenervantur , ejusmodi cum [um-

h

g inyriria ii impingere , €9 ex illo corradere in gratiam Calvini €$ Cal-

|

viuianorum , quibus ille vel par vel pejor appareat , vel ipfiporius illum

parem vel pejorem faciant. 'Ubi veró Lutberus quicquam . babet de ab-

qdpertio

foluta Dei woluntate ? ubi quicquam de creatione ad exitium €8 peccata ?

offtt. H

ubi de raptu aliquóad exitium ?. uon decet viros ingenuos ejusmodi vel

't ,inquam )

bono P'iro €$ Theologo Chriffiaza affingere, mfi fatte per[bicnà ex. verbis ejus

: jrrocett

babeant.

Hoccine erit abfolutam Dei voluntatem credere ?. credere il-

|

Ale-

(um fjï' clementem , qui zam paucos [alvat j tau multos damnat ; erede-

D

j

re

[

38

^dDManr. Lurg&

ré juffutm, qui fua voluntate nos nece[farió dammaliles facit , t uidea-

wiei

N

tur dele&lari ( t0n tamen reverà deletletur ) cvuciatibus miferorum ? Er-

didam

gone cleméntia 63 juflitia Dei [unt abfoluta Dei voluntas ? Padeat! ita

otfus concludamus ; qui nibilominus clemens eff , €$ nobis clemens ere-

tun d

dendwus eft , etiamft paucos faluat , $. multos damnat , uon [alvat aut da-

eàm

Caluini

muat ex ab[oluta aliqua voluntate : £ qui juflus nibilominus eff , €9. yuflus

eredendus eft , etiamft fua. voluntate nos nece[fario damnabiles facit ,nón

Imfr

damna

ex ab[oluta. aliqua voluntate facit damnabiles , nec dele&latur. cruciati-

qurilu

bus miferorum ,nec odio, [ed amore dignufe[) : quicquid etiam in contra-

vium vationi corrupte , qua talia comprehendere nequit , videatur ? Num

Qlb 051

boc Calvinianum eft ? flatuere , quod Deus paucos (aluet , €9 multos da«

quie

72»4€t.

ii

uis ergo Lutheranorum uon idem dicit ANoune ipfe Chriffus

dicit , Maulros effe vocatos , pancos el.

s? Ergene etiam Chriflus Calvi-

exzingu«

ä&l

nianus eft ?. fed boc offendit, quod B.

vicit,qui fua voluntate nos necef-

xius n

favió damnabiles facit : ideo majufculis literis etiam excudi eurant, Quas

LÉ

; verb bac etiam verba abfolutum aliquod decretum ant voluntatem Dei

efe j

j«f sffimi iferant.

ANon cogimur [altem , ut tantim de creatione bomi-

litet iþ

Nonne explicatio-

ltntate

num B. Firi verba accipiamus. - AAccipiamus tamen.

uem ex ipfo B. F'iro babere poterimus , ut nulla ab[foluta Dei voluntas im-

ATRR EEE

etfani

partem

r? Eu ftribit ; Ex homine corrupto nati funt omnes impii, et-

JDout u

ficut Paulus ait, Eramus omnes natura filii irz , ficut & cz«

iam Pharao,

mulil

teti,

Cendidit igitur Deus Pharaonem impium , hoc eft, ex impio &

st Des

corrupto femine , licut in Proverbiis Salomonis , omnia propter feipfum

! Difiem,

facit Dominus, etiam impium ad diem malum (non quidem creando ma-

77 t

litiam in eo, fed ex malo femine formando eum & regendo.) Non igi-

librihg

tur fequitur , Beus condidit impium , Ergó non eftimpius. Quomo«

hii

do enim non eft impius ex impio femine ? ficut dicit Pfal. g. Ecce in

tiflun

Et Job ; quis poteft facere mundum de im-

Cd(?linia;

peccatis.conceptus fum.

mundo conceptum femine?

Licet enim Deus peccatum non faciat, ta-

lüte r

men naturam PCCCätO ,

fubmoro fpiritu, vitiaram, non ceffat formare &

Ti

faber ex ligno corrupto ftatuas faciat. Ita qua-

multiplicare , tanquam fi

tntwnm

lis eft natura , tales fiunt

homines; Deo creante & formante illos ex na*

eft dumuabilis ? de eo etiam impio loquor, quem

tura tali.

Nonue impins

N

diem malum :

de eytsmodi namque impio B. Vir in verbis

Des: fecit dd

n tl

4ll

€

Ats perjþimä

loquitur, Sumauus ergö pro voce tmpis vocem. alte-

i

d aliud erit ,facere impium ,quàm , facere damua-

cidit

vam damnabilis, Qui

AHO

bilem ?. Faciet 1taque

Dem damnabilem , quemadmodum facit. umpium.

(].uam n

AINimivum ex-Semz'ng corrupto AzAti

fjpit omnes dammabiles ,etiam Pharao,

^

fili ire; ficut & ceteri. .. Conz

P lFfati Q

ocut Paulus at 4,.Examus omnes natura

P

to (e*

Dictti q

nint,

gim inf

a'f'd;'r igitur Deus Pharaonem-damnabilem ,ex damwsz'lz' £9 corrtt,

A

.Dr Sznvo Án81TEIO.

39

Mib uidete

min?,jïmi in Prowerbiis Salomonts dicitomnia propter [emetipfum fecit Do-

i? Er-

mintus,etiam impium b.e, damnabilen ad diem malum (non quidem crean-

deat l itd

do damnabilitatem in eo5. fed ex damnabili $ corrupto [emne formando

LU

eun €$ regendo,) IN

on igktur fequitur,Dens condidit damnabilem,ergo non

At 4l d-

eff damnabilis. Qui.

d lic veró babenunm de ab[olutà Dei voluntate, de quà

du

Calviniani garriunt ?. Nenne smeriró dicimus porró : ANon igitur [equitur s

Deus facit nos damnaliles s Ergó ex ab[olutà aliquá voluntate 1 Facit enim

fucit n

- CPWoldtie

daranalilem ex damnalili femine. . Equidem mundus [ic concindit , qui

(f (UntS

operibus Dei offenditur , $ feipfum [candaliz

.

at.. Quare ver ,inquit, f4-

urt t

cit -nos ex femine damnabili? -quare non poti

us (emen damnabile extin-

vmentur ex eo bomines damnabiles ?. INonne

d d

guit , €4 pracavet , ut nou fo

It ; quam damnabile femen

[

T

zujuftus efh s quod. damuabiles formare mavn.

hu Cdhe

extinguere 0. Et boc eft , quod B, Vir dicit ; ut videatur dele&tari crucia-

us ttf-

tibus miferorum, & odio potius, quàm amore dignus. — $eZ bic locum

ant, Quie

babet , quod B. Fir dicit ; Hic eft fidei fummus gradus, credere, illum

um Dei

elfe ju(tum, qui fua voluntate neceffario nos damnabiles facit: ze fci-

füne lothie

licet iflo mundi [candalo offeudamur ,nec dicamus ab[oluza , fed jufl vaw

Nec excu[abit quemquam , ff excipiat . Ego ne-

mplim:io-

luntate Deum facere.

]u itte

ceffarià fatkus [um damnahils , pofito namque damnabili femine , 68 quod. -

Deus noluit ceffare à formaudo €$ multiplicando , nom potui mon fieri da-

impi, t*

ca & cen

muabilis, — Nam apparebit nobis aliquando in lumine gloria ,quod in boc

ipfo Deus maneat jufliffimus , etiamfi uos jam non poffimus cemprehbendere.

mio

Difcemus ,iuquam , tum, quod yuffé peccatum . a imputetur ommibus po-

« ol

ando m*

Jfüeris ejus. — Lumen gloria , ut uerbis B. Viri, qua [ub finem fere bujss

libri habet , utar,, ditlabit , Deum , cujus modó eff judicium incomprehenfr-

| Nonig

uorio*

bilis juflitia , e[fe ufliffima €À manifeftiffima juftitie tantám, — Spero,ma-

; L ft

mifeflum ex bis effe, quod non fine ingenti inysria B. F'iro tmpingatur hic

N

Calvinianorum , aut pejor etiam [enteutia , quafi Deus ex abfoluta uolum-

m d

hd *

aate veprobos ad exitium , peccata , incredulitatem ,impaniteutiam prade-

ormart ^

Jlinarit E condiderit, . Et pejus eff , quod per malam , B. P'iri interpree

; u qüä'

tationegm Ecclefia Df:i iniqiu[fmam pacem perfeadere conautur, ]

Jos ex *

Wï

Nunc éum id comprehendi non poteG,.Hr locusexercendz fidei, ^ .

IWï:

grl//.f

dum talia predicantur & invulgantur , non aliter , quam dum Deus oc-

p

cidit, fides vitz in morte exercetur, Hac nunc in prafatione fatis..

pqttt dit

yclit

Hoc modo re&ius difputantibus in iftis paradoxis confulitur,

quam tuo confilio; quo per filentium & abítinentiam vis illorum im-

j ml

1

P,Qv,ïïl?";

pietati confalere , quo tamen nihil proficis.. Nam fi vel credas vel fu-

.

uU

['0-

Ípiceris effe vera ( cum (int non parvi momenti paradoxa) quz eít mor-

m ma-

"t

owf

talium infaturabilis acupido ;Ícrutandarum fecretarum rerum , tur

n

Xime,

"

D. ManrT. LuTzn.

*

40

xime,cum maxime occultatas volumus,facies hac monitione tua evulgata, -

, Ipont

ut multo magis nunc velint omnes fcire, an vera fint ea paradoxa, fcilicet

tatem f

tua contentione accenfíi, ut nullus noftrüm ha&tenus tantam anfam prae

fed petg

ftiterit ea vulgandi , quantam tu hac religiofa &t vehementi monitione,

pevim 1

Prudentius multo feciffes , i proríus tacuiffes de his paradoxis caven»

tehfkent

dis, fi vorum tuum ratum voluiffes,

A&um eft; poítquàm non pror-

Qu

fus negas effe vera , occultari non poterunt , fed fufpicione veritatis o-

volintas

mnes ad fefe inveftiganda allicient.

Vel ergo nega illa effe vera, veltu ;

gialvo

i

prior tace, fi alios tacere voles.

non fier

Alterum paradoxon : Qu

icquid fit à nobis nön arbitrio libere

erpicnt

fed mera neceflitate fieri , breviter videamus, ne perniciofiffimum dici

f eedunr

patiamur, Hic fic dico, ubi id probatum fuerit , extra vires & coníilia

te ceditat

noftra in folius opere Dei pendere falutem nofttam , quod infra in cor-

eunt ac.

pore difputationis fpero me evi&urum: Nonne clare fequitur, dum

Iu

Deus opere faüo in nobis non adeft , omnia effe mala quz facimus, &

blinde ;

nos necelfario operari, qua nihil ad falutem valent? Si enim non nos,

fed folus Deus operatur falutem in nobis, (£

ii & P[w

) nihil ante opus ejus n

COnttatils

— — — A

ramur falutare, velimus, nolämus.

cot, f

Yoluit &

" dAnnotatto,

qim ínr

Tf Q m

(f )» -Nihïl ante o'pus ejus (De) operamur fälutäreä ye-

ulimmar

limus nolimus.] Qwe i» aztecedentibus €8 confequentibus B. F'ir de

atbitrium

nece[fitate difputat , fane mentem ejus fuffcientifime declarant , €$ à coa-

gutia Dà

&ione abfolvunt : quod jau fuo loco aunotaviimus. — Hic vérba , velimus

opere &

nolimus , vider? poffunt dura ,quafe bomo aliquid [alutare velle poffit, fed

qulus .

non faceré, — Sed ves facile tamten expediri poterit, — Loquitur [e. B, iv

lp enim

xon de velle bouo , quod cum Dei voluntate comvenit : fed de velle €2 co-

Ti quog

nari vaalo feu hypocritico , quo plena eff noffra corrupta natura. — Cuus-

a ïpqui te

modi vellefuit judaorum. Rom. IX. v,31. quando per[ecuti funt legem ju-

"Ra 1

flitia , €8 cap. X. v.2, quand.

elum Dei babuerunt, - ANam ad. legem

mss que

juflitia non pervenerunt , nec

A

elus eorum fuit fecuudum (cientiam. Et

Q £ (ïltam)

de boc velle bominum loquitur Apoflolus Rom. IX. v.16. Non eft volen-

tis , neque cutrentis,

Wt in lip(

zdut. forté bie fen[us efl ; wlimw nolimus boc

LL

eredere. ]

Ipie v

tm; ff

Neceffario vero dico,non coa&te, fed ut illi dicunt, neceffitate im-

&O o

mutabilitatis, non éoactionis, hoc eft, homo cum vacat Spiritu Dei,

» non quidem violentia velut raptus obtorto collo , nolens facit ma-

r, fed

: lum , quemadmodum fur aut latro nolens ad penam dacitu

ponte

N-

Dz SER'VG"—IASB ITRIO.

A&

iendpit,

3 fþonte & libenti

voluntate facit, Verum hanc libentiam feu volün-

aj fcliet

tatem faciendi non poteft ftis viribus omittere , co&rcere aut mutare,

infam prt

fed pþrgit volendo & lubendo, etiamíi ad extra cogatur aliud. facere

monitioüe,

per vim; ramen voluntas intus manet averfa , & indignatur cogenti aut

)ri$ CaYel»

refiftenti, "Non autem indignaretur, fi mutaretur , ac volens vim fe-

1 n prore

ueretur.. Hoc vocamus modo neceflitatem immutabilitaris, id eft,quod

vetitatis Q»

voluntas fefe mutare & vertere alió non poffit , fed potius irritetur ma-

a, velu

gis ad volendum , dum ei refititur , quod probat ejus indignatio. Hoc

non fieret, fi effst libera, vel haberet liberum arbitrium.

Interroga

tio libero

experientiam, quàm fint imperfuafibiles,qui affe&ti aliqua re harenr ; aut

imum dicf.

fi cedunt, vi vel majore alterius rei commodo cedant , nunquam libe-

& conit

re cedunt. Si autem affecti non funt, fin

vfta i cor

;

Wt ire & fieri, q—u'æcunflue-

?

eunt ac fiunt.

jrur, dum

Rurfus ex altera parte., fi Deus in nobis operatur , mutata &

acimus, &

lande affibilata per Spiritum Dei voluntas , iterum mera. luben-

m non nos,

tia & pronitate ac fponte fua vult & facit , non coa&e , ut. nullis

ts us opee

contrarüis mutariin aliud poffit , ne portis quidem inferi vinci aut

cogi, fed pergit volendo & lubendo & amando bonum , (icut antea

voluit & lubuit & amavit malum, | Quod iterum probat. experientia,

quàm invi&i & conftantes fint viri fandti , dum per vim ad alia.cogun-

tur , uc magis inde irritentur ad volenduim ,. ficut i

od

o

üis à vento magis

ao V*

inflammatur, quäln exünguitur, ut nec hic fit ulla libertas vel liberum

m d

arbitrium alió (efe vextendi , aut aliud. volendi, donec durat Spiritus &

gratia Déi ia homine, Summa, fi fb Deo hujus feculi fumus , fine

E.

i, Ü ia

i, veits

opere & Spiritu Dei veri, captivi tenemur ad ipfius voluntatem , ut. ,

diftst

Paulus 2. Timoth. a. dicit, ut non poffimus velle, nifi quod ipfe velit, ,,

Jr ^

If

Ipfe enim fortis eít ille armatus , qui atrium faum fic fervat , ut in pace

d

fint quos poffidet , ne ullum motum aut fenfum contra eum concitent,

alioqui regnum Satanz in fe divifum non ftazet , quod tamen Chriftus

j OP

'affirmat ftare: idque facimus volentes & lubentes, pro natura volun-

W///g!m ju-

" m I:!m

t'ari.g, quz fi cogeretur, voluhtas non effet; nam coa&io potius eft( ur

l

. fic dicam) noluritas. Si autem fortior fuperveniat, & illo vi&o, nos ra-

Ei g)]l/;m.

:

piat in fpolium faum , rurfus per Spiritum ejus fervi & captivi fumus

n e& voicfe

! noliml" ,

(que tamen regia libertas eft) ut velimus & faciamus lubentes, que

ipífe velit, (t) Sic humana voluntas in medio pofita eft ceu. jumen-

] tum: fi infederit Deus, vult && vádit , quó vult Deus, ut Pfalmus dicit ;

. fa&us fum ficut jumentum & ego femper tecum,

uf

- Ggiítd. P

mie

;cns füfif

fe

d

yotils

P

An-

Í onté

D. Manr, EÉur s.

4

mpatt (

e/Innotalto.

juro ut r

confrma

! (t) Sic humana voluntas in medio pofita eft, ceu j —

liberi al

mentum &c. ] Quod. B. Vir bominem non exaquet beffüis , [uprà jam

prodfusf

defit anti

àn ZAnnotationibus generalibus monuimus. — Et perfpicua funt illins verba,

qua panlo po[f? fequentur : fi vim liberi arbitrii eam diceremus , quà ho-

eft, nl

mo aptus eít regi fpiritu, & imbui gratia Dei , ut qui fit creatus ad vi-

l Siq,

tam vel mortem zternam , re&é diceretur: hanc enim vim, hoc eft,

10 gratia.

aptitudinem , feu , ut fophifta loquuntur , difpofitivam qualitatem, &

trium fint

affivam aptitudinem, & nos confitemur; quam non arboribus neque

& fervur

1

eftiis inditam effe, quis eft qui nefciat? neque enim pro anferibus (ut

laute, d

dicitur) coclum creavit. Ztagse frenilisudo cum jumento non efl nimizem, 63

aC m :

contra mentem B. l'iri extendeuda, Ouemadmodum in verbzs Allegatis bo-

- hanc ille

morade

mini conce[[it aptirudinem paffrvam re[be£tu operationis Dei gratiofe, quam

bic infeffionem. vocat: ita bic eandem illi concedit , attivam autem ad

Yi

bonum tantiym negat, — Quin quod dicit, voluntatem bumanam in medio

€ CaCem,

pofitam e[fe , boc quoque non vulr , quafi voluntas bominis ad utrumque ex-

Gs bern

tremorutm , boc eff , bonum €8 malum , atque ad Deum €$ [atanam , aqua-

üm, & (

liter fe babeat. — Quandoquidem bomo ad. malum son tantum pa[fivam

ifernaljs

babet aptitudinem , fed opevofifimam vim ,ut prouu ad malum ruat , nec

Quidem ,

opus [st ,ut Diabolus malum in ille creet , fed malum , quod 12 eo eff, tan-

igmem vo)

tüm. excitet &9 zncitet.

Cum coutra non excitandum fit € incitandum

Omo apt

bonttm , quippe quod in eo non eft , (ed plané de novo creandum. — 'Onde €8

t vel m

in Chriffo fefu creatos ad. bonum [eriptura vocat eos , qui vegenerantur,

;

aptitadine

Jtaque bumana voluntas ia medio pofrta. efh vefpetin [ervitutis , €8 capti-

-Balityam 4

vitatts ,quam B. Vir vocat : ita,ut poteflati diaboli prepriis viribus non

eltis indi

po[fit (e [ubtrabere , neque Dei operantis effcacia durior fit , cim aptitu-

üt dicitur)

dinem tamen pa[fivam babeat.

ua tamen [ervitus ve[petin Dei vegia

Ti

libertas eft ,ut B. Vir mouet. — INeC abborreve debemus à termino , cum

Wt D mhü

"poffolus dicere non abborruerit 3. Cor, X. v. . in comverfrone bominum

t f

captivari omzzerz cogitationem ub obedientiam y €$ Rom. VT, v.20.22.

20y, ng i

quod Jicut ante vegenerationem fimnus [ervi peccato , ità per vegeneratio-

WIe Qul

aem . fimus Qexoltiles ,in fervitutem redacti Deo, )

Ia de]

Vm."mmm

Si infederit Satan, vult & vadit, quo vult Satan, nec eft iä ejus

(i:eg €niy

arbitrio , ad utrum fefforem currere aut eum quarere , fed ipfi feffores

&i Wta,

certant ob ipfum obtinendum & poffidendum.

!L linins

uid fi ex tuis ipfius verbis , quibus liberum arbitrium afferis, pro-

]5 poffi.

bavero, nullum effe liberum arbitrium ? ut convincam te imprudenter

M

C Dütnon

nega-

Ds Sznvo ÁnniITRI0,

$

negare , quod tanta prudentia conatis affirmare. Plané nifi hoc fecero,

juro ut re.ocata fint omn£&, quz contra te hoc toto libello fcribo , &

confirmata , que contra me tua diatribe tum afferit , tum quarit, Tu

"o

liberi arbitrii vim modiculam & talem facis , que citra gratiam Dei

fiprajum

prorfusfitinefficax.. Nonne agnofis? Jam quaro & peto; figratia Dei

li verla,

defit aut feparetur ab illa vi modicula,quid ipía faciet? Inefficax,

inquis,

ef , & nihil facit boni.

, quà ho-

Ergo non faciet , quod Deus aut gratia ejus vo-

ts d vi«

