quoque, quod alibi dicit , omnia.Deum folum facere? At ea Scri-

c julus

ym&

ptura fic; auc&a , non

modo nobis, fed etiam ipfi Diatribe pugnat, qu&

]s apu

liberum arbitrium ni

hil boni poffe velle definivit. Liberet igitur fefe pri-

mum & dicat , quomodo cum Paulo.conveniant ifta duo , liberum ar-

lo hc

bitrium nihil boni velle poteft, Et i quis fefe emundaverit, ergo pot-

), Videe

d revee

eft fefe.emundare, aut fruítra dicitur, — Vides igitur Diatriben vexa-

tam & vidtam effe , (imilitudine illa figuli, tantum hoc agere , ut illam

jtos dt-

qeveloe

eludat , nihil interim cogitans , quantum caufz fufceptz noceat inter-

pretatio, quamque fe ipfam confutet & irrideat.

Of&ü[ä:

Nos vero , ut diximus, nunquam interpretationem affe&tavimus,

nec famus ità locuti , extende manum, id.elt, gratia

extendet.-

Hac

edit, L

jini Vl*

omnia Diatribe fingit de nobis , in commodum caufz fue. Sed fic

diximus, non effe pugnantism in didtis Scripturz, nec opus effe in-

u9

aciph

terpretatione , quz nodum explicet, fed ipfi liberi arbitrii affertores

nodos in fcirpo quetunt , & pugnantia fibi fomniant. Exempli gratia,

| u[gerfi ;

! Pall l

illa nihil pugnant ; Si quis fe(e emundaverit: Er, Deus operatur omnia

em fi-

in omnibus. Nec eft neceffe pro nodo explicando dicere , aliquid

Deus, aliquid homo agir, Quia prior locus eft conjun&iva oratio,

d ü

quz nihil operis aut virtutis affirmat aut negat in homine , fed pra-

J (1011

Ícribit , quid operis aut virtutis effe in homine debeat. - Nihil hic fi-

ybictio

|icitel

guratum , nihil interpretatione egens , fimplicia verba. funt , fimplex

fen(us et, modo fequelas & corruptelas non addas, more Diatribes:

hi^

tum enim fieret fenfüs non fanus, verum non fua , fed corruptoris

jgum

unda-

culpa. Pofterior vero locus, Deus operatur omnia in omnibus,, eft

oratio indicativa , omnia opera, omnem virtutem affirmans in Deo.

hquï

s

g

X' $

1!36

B Nikrn Ts

ertinedt

Quomodo igitur pugnenr duo loci, quorum unus nihil agit de vir-

dixerit

tute hominis , aler omnia tribuat Deo , ac non potius optime confen-

No& exc

tiant? Sed Diatiibe fic eft fübmeta , (uffocata & corrupta fenfu cogi-

meritian

tationis illius carnalis (fruftra przcipi impoflibilia) ut non queat fibi

Ya g

temperare, quin, quorties verbum imperativum aut conjunctivü audierit,

meriaji

raox fuas fequelas annectat indicativas , fcilicet,

fecritas

przcipitur aliquid, ergo

poffumus & facimus , alioqui ftulte preciperetur.

Hinc erumpit,

,df'gn'xücaw

& ubique vicorias jactat, quafi demonftratum habeat, iftas fequelas

rut il

^

cum fua cogitatione effe ratas, ceu divinam authoritatem.

Hinc fecu-

nyni,le

re pronunciat , quibusdam locis Scripture omnia tribui homini , ideo

Spritut

pugnantiam ibi & interpreratione opus effe, — Et non videt , hoc to-

birione

tum effe figmentum capitis fui , nullo ufpiam Scripturz apice firma-

Scripur

tum, Deinde ejusmodi , ut fi admitteretur , neminem fortius confuta-

traSpir

ret , quàm feipfam , ut que per ipíum probet, fi quid probat , omnia

bare d

poffe liberam arbitrium , cujus contrarium füfcepit probandum.

fequine

Sic& illud coties repetir, Si nihil agit homo;nullus locus e(t meritis,

pro inf

Ubi meritis non eft locusjibi nec fuppliciis nec premiis locuserit. Iterum

thios D

non videt,quàm fe ipíam iftis carnalibus argurnentis fortius confutet,quá

gnifica

nos,Quid enim probant iftx fequelz, nifi torum meritum effe penes libe-

mita5 al

rum arbitrium ? Übi tum gratiz locus erit? Porró fi modiculü meretur li-

Yet05,q

bérum arbitrium, reliquum vero gratia, cur cotum premiü accipit liberü

NX

arbitrium? An modiculum etiam premium illi fingemus? $i meritis

Sic eui

locus eft , ut prainiis locus fit , etiam tantum oportet meritum effe,

mus ,a

quantum przmium, Sed quid verba & tempus perdo in re nihili? Ut

ti Dei,

etiam omnia confifterent , que Diattibe machinatur , & effet partim

Quf

hominis, partim Dei opus, quod meremur

, tamen illud ipíüm opus

Tà Qtnj.

non poffunt definire, quid , quale & quantur

n effet , ideo difputatio eft

acedera

de lana caprina,

. Nunc vero cum nihil eorum probet . qua dicit, nec

Ie, Quo

pugnantiam, nec interpretationem , nec locum , qui totum homini tri-

buit , oftendere poffit, omnia vero fint füz co

&cbiSqu

gitationis phantafmata ,

N

Yalva & invi&a ftat fimilitudo Pauli de figulo

j

CTF

& lato, quod non no-

As

ftri arbitriieft, qualia vafa formernur.

Exhortationes vero Pauli,

Siquis

Si.

fefe emundaverit & fimiles, funt formz ,

lecundum quas nos formari

&mum

debemus , non autem teftes noftri operisaut ftudii. — Hzec de locis il-

aüthor

lis , de induratione Pharaonis, & de Efau, & de figulo fatis di&a fint.

flude,

Venit tandem Diatribe ad locos à Lutheto contra liberum arbi-

Tomjn;

trium citacos, confütatüra & illos, quorum primus eft ille Genef, &.

Ntet eo

Non petmanebit Spiritus meus in homine, quia caro eft, Hunc locum

£lin n

varie confutat, Primum, quod caro hic non impium affe&tum, fed in-

AT

fitmitatem fignificet, Deinde auget textum Mofi, quod di&um ejus

E

: per-

L5-8 23

Drz S$szavo An

kR s

Y

.11&10-

16

Ld

pertineat ad illius etatishomines,non ad univerfum genus hominum,ideo

'de vit«

dixeritjin iftis hominibus. Item,nec ad illiusztatis omnes homines , cum

Confene

No£ excipiatur. Tandem in Hebrao di&um hoc fonare aliud , nempe cle-

li cogi-

mentiam,non feveritatem Dei,authore Hieronymo,forte,nobis perfuafu-

ieat (10i

ra,quod,cum di&tà illud nonad Noe, fed ad Íceleratos pertineat,non cle-

udierity

mentia,fed feveritas Dei ad Noé pertineat,ad impios vero clementia, non

id,ergo

feveritas pertineat, Sed mittamus ifta ludibria Diatribes,qua nusquá non

rümpit,

fignificat,Scripturas pro fabulis fefe habere. Quid Hieronymus hic nuge-

Equds

tur,nihil moramur : certum eít,quod nihil probat, Neque de fenfu Hiero-

C Íécli-

nymi, fed'de fenfa Scripture difputamus. — Fingat perverfor Scripturz,

W

Spiritum Dei fignificare indignationem,Nos dicimus, duplici illum pro-

hocw-

batione deficere,

Piima, quod non poffit proferre unum locum ,

firima-

Scripturz, in quo Spiritus Dei pro indignatione accipiatur, cum con- ,

o

tra Spiritui benignitas & (uavitas ubique tribuatur. Deinde fi qua pro-

Nonin

baret, alicubi pro indignatione accipi, non tamen queat ftatim probare,

l

fequi neceflarió , & hoc loco fic accipiendum effe. Sic fingat, carnem

metitisy

pro infirmitate accipi,tamen zque nihil probat. . Nam quod Corin-

, rerum

thios Paulus carnales appellat, non certe infirmitatem , fed vitium fi-

itetqué

gnificat, cum arguat eos fectis & partibus laborare , quod non eft infir-

nes libee

mitas aut incapacitas folidioris do&trinz , fed malitia & fermentum

retlit l

^^

vetus , quod expurgare jubet, Hebreum videamus.

i liber

Non judicabit Spiritus meus in homine perpetuó , quia caro eft,

j meritis

Sic enim habet ad verbum Mofe. Atque fi noftra fomnia mittere-

üm elie

mus , fatis aperta & clara (puto) ftant ibi verba. Effe autem verba ira-

li Ut

ti Dei, fatis oftendunt pracedentia & fequentia cum effe&u diluvii.

t partim

Cauía enim dicendi fuir, quod filii hominum ducerent uxores me-

ra carnis libidine, deinde tyrannide terram premerent, ita ut diluvium

ity opus

tat0€

accelerare cogerent i;atum Deum, & vix centum viginti annos differ-

jdit,net

re , quod aliás nunquam erat indu&urus. . Lege Mofen & obferva, vi-

mititti«

debisque clare, id eum velle. Quid mirum vero , fiobícure fint Scri-

iinata y

pturz , aut per ipfas non modo libetum , fed etiam divinum arbitrium

on no-

ftatuas , fi fic licet in illis ludere , ac fi Virgilieentonas in illis queras?

Scilicet, hoc eft nodos explicare; & interpretatione quaftiones dirimere.

i qus

formart

VerumHieronymus & füus Origenes. itis nugis repleverunt orbem , &.

]ucs il

authoresfuerunt peftilentis hujusexempli , ne fimplicitati Scripturacum:

/

ftuderetur. Mihi ex ifto loco'fatiserat probari , quod divina authoritas:

, [itt,

m af l

homines appellazet carnem, & adeó'carnem; ut Spiritus Dei non poffet

d.

inter eos durare, fed ftatuto rempore:effet revocandus ab eis,

Quod

enim negat perpetuo inter homines: Spizitum fuum judicaturum effe.

j Iocum

fedi-

Deus, mox definit , cum centum viginti annos prafcribit, quibus.ad-

/)

huc:

TIH] ejl'-S

PC*L

*

368

D. Manr.Lurm.

?

huc fit judicatutus, Opponit autem Spiritum catni, quod homines cum

aa funt

fint caro,Spiritum non admittant, ipfe vero cum fit Spiritus, carnem pro-

bare-non poffit , ita fieri , ut revocandus (it poft centum vi

[^]

cintl annos,

cordis-

dix. P.

"Ut locum Mof fic intelligas: Spiritus ineus, qui eft in No8, & aliis

mit i.

viris fan&tis , arguit illos impios per verbum pradicationis & vitam

piorum ( judicare enim inter homines,eft officio verbi inter eosa

[s)

[o4

ere,ar-

pkri»yu

guerejincrepareyobfecrareopportune, importun?) fed fruftra: illi enim

-

V, A

D

carne excecati &cindurati,eo fiunt pe

]

ores,quo plus judicantur, ficut fit,

quoties verbum Dei in mundum venit , ut pejores fiant , quo magis eru-

Mm ,qll«

diantur.

Atque hac caufa fecit, ut acceleretur ira, ficut & ibi acce-

litia deb

leratum eft diluvium, quando jam non folum peccatur, fed etiam gra-

aob (p

te diluy

tia contemnitur : & ut Chriftus ait, Veniente luce , oderunt homi-

nes lucem.

at nii

Cum igitur homines fint caro, Deo ipfo tefte, nihil fapere pot-

prodini

funt nifi carnem , ideo nihil valere liberum arbitrium nift ad. peccan-

lz f

tate af

dum , cum etiam Spiritu Dei inter eos vocante & docente,, in pejus

proficiant, quid facerent fibi relicti (ine Spiritu Dei? Neque hic quic-

CMb

quàm facitad rem,quod Mofes de illius zcatis hominibus loquitur. Idem

tate M

pertinet ad omnes homines, cum fint omnes cato, ficut Chriftus di-

Chol ]

cit, Johan.3. Quod natum eft ex carne, caro eft. Quod quàm grave vi-

Toment

tium fit, ipfemet ibidem docer, ubi dicit. Non intrare regnum Dei poffe

lo di

quenquam , nifi denuo renatus fuerit.

Sciat itaque Chriftianus, Orige-

tihil nj

nem & Hieronymum, cum fuis omnibus , perniciofe errare , ubi ne-

litig $j

gant carnem pro impio affe&u accipi in iftis locis.. Nam & illud r.

lquUC (

Corinth, 3. Adhuc carnales eftis , ad impietatem pertinet, Vult enim

Chiillo

Paulus adhuc impios inter eos effe, — um pios , quatenus fapiunt car-

hitenti,

nalia , carnales effe, licet Spiritu fint juftificati.. Summa;, id obfervabis

citate

», in Scripturis, ubicunque de carne agitur per antithe(in ad Spiritum,

C

» ibi feré per carnem intelligas omnia contraria Spiritus , ut ibi, Caro

Deit,q

non prodeft quicquam, - Ubi vero abfolute tra&atur , ibi conditie-

ratian

nem naturamque corporalem Hgnifïcare»fcias ,ut, Erunt duo in carne

Verfi

una; Caro mea vere eft cibus; Verbum caro factum eft.. In hislocis

T

» poteris ( mutato Hebraifmo) corpus pro carne dicere. Hebrea enim

Omnly

» lingua uno vocabulo Carnis fignificat , quod nos duobus , carne &

ICIPte

» corpore , fignificamus. Et vellem fic fuiffe translatum diftin&is voca-

Tnis.

bulis per torum ubique Scripturz canogem, Sic,arbitror,locus meus

bis di

ex Genef. 6. adhuc fortiter ftabit adverfus liberum arbitrium , quando

107mo

caro effe probatur, quam Paulus Rom, 8. dicit, nec poffe Deo fübji-

: Qua pa

ci, ut videbimus eo loco, & ipfamet Diatribe dicit, nihil boni velle

tariis h

pofte.

|

Alter

ml' de j

]

^

)

Drz Sznvo Anmïrzuo.

169

ID65 m

Alter locus eft Genef.8, Seníus & cogitatio cordis humani pro-

D pto

li annos,

-a funt ad malum ab adoleícentia fua, — Et cap.&, Cun&a. cogitatio

cordis humani intenta eft ad malum omni tempore. . Hunc fic elu-

, & alis

dit. Proclivitas ad malum , quz eít in plerisque hominibus, non adi-

& vim

mit in totum libertatem arbitrii. — Sed, obíecro loquitur ne Deus de

AQefe-

plerisque hominibus ac non potius de omnibus , quando poft dilu-

ii eim

vium , velut.poenicens , promittit reliquis & futuris hominibus, fefe

[icu fit,

non amplius inducturum diluvium propter hominem, fubdens cau-

Igis &Ll

fam , quod homo fit pronus ad malum ? quafi dicat: (i hominum ma-

DL aCC

litia deberet fpe&ari , nunquam .ceffandum à diluvio effer, — Verum.

j qte

nolo fpe&are deinceps, quid mereantur &c. — Ita vides, quod tàm an«

t liomi-

te diluvium , quàm poít diluvium, Deus homines malos effe affirmar,

ut nihil fit, quod Diatribe de plerisque dicit. — Deinde pronitas aut

tie p

proclivitas ad malum res patvi momenti videtur Diatribe , quafi no-

peccan-

ftrz. fit opis , illam erigere aut cohibere , cum Sctiptura velit ea

roni-

in pejus

:

tate afliduum illum raptum & impetum voluntatis ad malum

ignifi-

ticquice

yr, Idem

care, Áut cur non & hic Hebraicum confuluit , ubi nihil de proni-

tate Mofes dicit? ne cavillandi caufam habeas.

Sic enim haber c, €,

iftus di«

Chol letzer Mahefcheboth libbo rak ra chol ha iom, hoc eft, omne

gmcvi-

figmentum cogitationum cordis ejus tantum malum cun&is diebus,

Xipolte

Non dicit incentum vel pronum ad malum , fed prorfus malum , ac

,Onge

nihil nifi malum fingi & cogitari ab homine tota vita. Natura ma-

bj n

litie ejus defcripta eft, quod nec faciat nec poffit aliter , cum fit mala,

illud. 1

neque enim arbor mala fru&us alios quàm malos ferre. poteft, teíte

jr enim

Chiifo. Quod vero Diatribe argutatur , cur datum fit fpacium po-

untcate

nitentiz ,fi nulla pars reffpifcentiz pendet ab arbitrio , (ed omnia ne-

(ervabis

ceffitate geruntur? Refpondeo: idem dices ad omnia precepra Dei.

i,

Cur pracipiat, fi neceffitate omniafiant? przcipit , ut erudiat & mo-

??

»i, Cuo

neat, quid debeant, ut agnita fua malitia humiliati, perveniant ad ,,

xiditio«

gratiam, ut abunde di&um eft, Stat ergo & hic locus adhuc invi&us

; cütne

adveríus libertatem arbittii.

js locis

Tertius eft ille Efaiz 40. Su(cepit duplicia de manu domini pro

: etiim

omnibus peccatis fuis, . Hieronymus, inquit, de vindi&a divina in-

ameX

terpretatur, non de gratia reddita pro malefa&is.. Audio. Hierony-

] voca

mus dicit fic, ergo cft verum. . Ego de Efaia difputo clariffimis ver-

j eli

bis differente, & mihi Hieronymus objicitur, ne quid afperius dicam,

T07]

4

homo nullius neque judicii neque diligentis. — 'Ubi e(t promiffio illa,

j

- 7qua pa&um fecimus, nos velle ipfis Scripturis agere, non commen-

1 '*,'Cnc

tariis hominum? Torum capitulum Efaiz teftibus Evangeliftis loqui-

taur.de 'rcmiüïqne peccatorum per Evangelion annunciata , ubi ad Jo-

hyet

hane

170

D. MàRtT, Luru.

jl pl

hannen Baptiftam vocem clamantis pertinere dicunt, Et nos feremus,

FCCC&[C :

ut Hieronymus more fuo , Judaicas czcitates pro hiftorico fenfu, de-

mere Vi

inde fuas ineptias pro allegoria obtrudat? ut inverfa grammatica, de

gmücat

vindi&a intelligamus locum , qui de remiffione loquitur. ^ Obfecro,

sueritt

qualis eft vindi&ta impleta per Chriftum przdicatum ? Sed verba ipfa

enimá

videamus in Hebrzo, Confolatmini , inquit , confolamini popule meus,

ITR

vel populum meum, dicit Deus vefter. — Atbitror , illum non vindi-

i, Q

&am exigere, qui jubet confolari, Sequitur: Loquimini ad cor Hie-

ti,&'a'»

rufalem, & przdicate illi. Hebraifmus eft, loqui ad cor;id eft, bona,

tate dip

dulcia & blanda loqui , quemadmodum Genef, 34. Sichem loquitur

mau d

ad cor Dinz , quam corruperat, id eft , triftem delinibat blandiciis , ut

fd vid

nofter tranftuli..— Qu autem fint illa bona & dulcia , predicari juffa

dicitur.

ad folatium eorum, exponit dicens: Quoniam finita eft militia ejus,

t ut(

eó quod iniquitas ejus condonata fit , accepit enim de manu Domini

. Cr

duplicia pro omaibus peccatis fuis. Militia, quod noftri codices vi-

tiofe habent Malitia, Judais audacibus grammatiftis videtur tempus

]piut t

obtinen

ftatutum fignificare, fic enim illud Job. 7. intelligunt : Militia eft vita

hominis fuper terram , id eft , tempus eft ei definitum. — Mihi fimpli-

aibil aj

dhemi

citer , ut grammatica habet, dici militiam placet , ut Efaiam intelligas

fpurcat

loqui de curfu & labore populi fuüb lege, velut in ftadio militantis, Sic

enim Paulus tàm predicatores quàm auditores verbi militibus liben-

$tt va

tm d

ter comparat, ut, dum Timotheon bonum militem & bonam militi-

demeri

am certare jubet, Et Corinthiosin ftadio currere facit. — Item, nemo

coronatur, nifi legitime certaverit, Ephefios & Theffalonicenfes ar-

ti exer

mis inítruit, & fe bonum certamen certa

8

-

loriatur , & fimilia aliás;

tut, &

filii Eli dormiebant cum

Sic & 1. Reg. 2. fcribitur in Hebraeo, qu

(ib jp

mulieribus militantibus in oftio tabernaculi feederis, de quarum mi-

litia & Mofes in Exodo meminit, Ethinc Dominus Zebaoth vocatur

Deus populi illius , id eft, Dominus militiz vel exercituum.

Efaias igitur militiam legalis populi , quia fub le

[o]

ce vexabantur

K

velut onere importabili , tefte Petro, Á&. i. denunciat finiendam effe,

Ntrij

& liberatos à lege in novam militiam fpiritus transferendos, Porró

ünir l

is finis militie duriffimz , & fucceffio militie novz & liberrimz , non

1!1'61!,-1

dabitur illis merito illorum , cum illam neque ferre potuerint ; imó

p t

demerito illorum potius, quia fic finitur eorum militia , quod dona-

X

tur eis gra:uito eorum iniquitas, Non funt hic verba obfcura , vel

ambi;ua. - Militiam finiendam dicit , ideo , quod donetur ejus iniqui-

dïlgg

tas , manifefte fignificans , milites fub lege non impleffe legem , neq;

&Q

implere potuiffe, fed militiam peccati exercuiffe , & milites peccato-

Bo

nab

AR

1es fuiffe,ac fi dica.t Deus , cogor eis peccata donare; fi volo leger

illis

füj.ax-ïï |

Dz Sravo 'Annnmo.

^

eremur,

ims impleti , imó fimul leg&m tollere , quia video non poffe eos non

nfu 1 de.

peccare, tum maxime cum militant, id eft, legem viribus fuis expri-

itía, de

mere laborant, Nam verbum Hebraicum , Donata eft iniquitas ; fi-

Jofecro,

gnificat gratuitum beneplacitum. — Et eo donatur iniquitas , fine ullo

merito, imó cum demerito.

Atque hoc eft, quod fubdit : Accepit

1b pf

l mets,

enim de manu Domini duplicia , pro omnibus peccatis fuis..' Hoc eft,

ut dixi, non folum. remiffionem peccatorum , fed etíam finitam mili-

1 vindi-

or Hie-

tiam , quod eft aliud nihil, quàm fublata lege , qua erat virtus pecca-

|owt,

ti, & donato peccato, quod erat aculeus mortis , regnarent in liber-

Oquitur

"

tate duplici per vidoriam Jefu Chtifti, id eft , quod Efaias dicit: De

manu domini , non enim fuis viribus aut meritis Imec obtinuerunt ,

j W.

iif

l

4

fed vi&ore Chrifto & donante acceperunt.

In omnibus peccatis,

4 Jui

Ff pecca-

tj ejus,

dicitur Hebraifmo , id , quod latine dicitur, pro vel propte

ta, ut Ofee. 12, — Jacob fervivit in uxore, i.e, pro uxore. Et Pfal.

Domini

licts Vi«

i. Circumdederunt me in anima mea, id elt , propter animam meam.

libertatem

[CmPHS

Igitur merita noftra piugit Efaias, quibus duplicem illam

obtinemus , & finite militix legis ; & donati peccati , fcilicet quod

velbvia

nihil nifi peccata, & omnia peccata fuerint Hunccine igitur pul-

fimpli

cherrimum & invidum locum contra lib. arbitrium fic pateremur con-

telligas

fpurcari fordibus Judaicis per Hieronymnm & Diatriben allatis? Abfit.-

yris, Sic

s [ibeti-

Stat vero Efaias meus victor liberi arbitrii , & definit, ( mmm ) gra-

tiam donari, non meritis aut liberi arbitrii conatibus, fed peccatis &

n militi

demeritis , liberumque arbitrium fuis viribus nihil nifi militiam pecca-

; nemo

nfes ate

ti exercere poffe, adeo ut & ipía lex , que in adjutorium dari puta-

tur, ei fuerit intolerabilis & magis

j ls

.vpeccarorem fecerit , militantem

fub ipía.

int qum

I fri«

"dnnotatio,

vOcAQE

(immm) Gratiam donari , non meritis aut liberi ar-

Dantet

bitrii conatibus, fed peccatis & demeritis. ] J4//fratla pro con-

if C[&a

eretis pofita Jmut.q. à. Gratiam donari , nón ii5 , qui merentur , aut ex

porró

libero arbitrio boma conantur ; fed peccatoribus C demerentibus, peniten-

, 0

tiam tamen pf':r Spiritus fantli operationem agentibus. ]

;j imo

] donde

Qu

rod( autem Diattibe difputat, licét per legem peccatum ábtün-

4., Y

det; & ubi peccatum abundavic;abündet & gratia; non tamen

higc

jnig*

*

fequi, quod homo ánté gratiam graturi facieritem, adjutüs auxilio Dei,

J n€q5

non poflit feíz per opera morahiter bona preparare fávori divino. Mi-

(Cat07

áliqua charta aliunde miffa vel ac-

'em a

Ltgvxþ-ii-iuo capite loquitu£, ac'non ex

r

M 2

Cepta,

* jlls

N

172

D. Manr, Luru,

cepta , decerpferit, libróque fuo inferuerit Diatribe, / Neque enim vi-

quáito.

det neque audit, quid fua verba fonent, — Si per legem abundat pee-

íidignat

hiomini

catum , quomodo eft poffibile hominem per opera moralia poffe prz-

patare fefe favori divino? Quomodo opera profint, cum lex non pro-

chrus;

zaliu.

fit? aut quid eft aliud per legem abundare peccatum , quàm opera fe«

cundum legem fada effe peccata : Sed hzc aliás.

uid vero dicit,

Pief].'m.

quod homo adjutus Dei auxilio poffit operibus moralibus fefe pra-

tumünc

parare? Difputamus ne de divino auxilio, vel de libero arbitrio: Quid

ha

ales api

fele. itté

enim non fit poffibile divino auxilio? Sed hoc eft, quod dixi, Dia-

tribe caufam contemnit , qu

am agit , ideo fic ftertit & ofcitat loquen-

fonun

TOCCO

do. Cornelium tamen illum Centurionem pro exemplo adducit , u

cujus preces & eleemofyne placuerint nondum baptizati , necdum af-

mjijm

fati Spititu fan&o. . Ego quoque Lucam in AGis legi, nec tamen in-

Cteation

veni ulla fyllaba indicari , quod opera Cornelii fuerint moraliter bo-

fit , g

na (ine Spiritu fan&o , ut fomniat Diatribe , fed contrarium invenio,

quod ni

quod juftus & timens Deum fuerit, fic enim Lucas eum appellat. . Ju-

fuptrbo

Ítum autem & timentem Deum fine S

piritu fan&o dici , eft idem , quod

inates

Belial Chriftum dici. Deinde tota difputatio ibi agic, quod mundus co-

lus, itq

ram Deo fit Cornelius, etiam tefte. vifione de caslo ad Petrum miffa

Tnà COn

& ipfam increpante, fcilicet tantis verbis & rebus juftitia & fides Cor-

pilo,t

dorüm

nelii à Luca celebratur, Nihilominus Diatribe cum fuis fophiftis aper-

tis oculis in clatiffima luce verborum & evidentia rerum czcutiunt,

Hos f

d

& contrarium vident , tanta eft indiligentia legendi & obfetvandi fa-

Xm ve

cras literas, quas tum oportet obícuras & ambiguas infamari. Efto,

Roman

nondum erat baptizatus, & verbum de Chriíto fufcitato nondum

i

audiera. Nunquid hinc fequitur , ipfum fine Spiritu fancto fuiffe?

onnefo

Sic & Johannem Baptiftam cum fuis parentibus,tum matrem Chrifti

& Simeonem dices fi

omnis c

í

ne Spiritu fan&o fuiffe, Sed valeant tenebrx tam

eraffz,

to,iudi

aut iv

Quartus locus: Efaiaseodem cap. Omnis cáro foenum, & omnis

Spiritu

gloria ejus quafi flos faeni. Exiccatum eft foenum ; & Hos feeni ceci-

ylus,

dit , quia Spiritus Domini fufflavit in illud &c.. Videtur Diatribe mex

Titmur

violentius ad gratiam & liberum arbitrium trahi, Quare hoc,quafo?

T. |

Quia Hieronymus , inquit , Spiritum pro indignatione accipit , carnem

piae,

pro infirma hominis conditione , que nihil valet adverfus Deum, Ite-

allirm;

rum mihi Hierenymi nugz pro Efaia afferuntur , fortius contra tzdi-

fïntptx

um mihi pugnandum eft

»quo me conficit tanta índiligentia (ne quid

-

n Gl'æ(

acerbius dicam) Diatrib

e,quam contra ipfam Diatriben, Sed diximus

Judei

paulo ante judicium noftr

um de Hieronymi fententia,

Ipfam, qua-

prettan

fo , Diatriben fibi ipfi comparemus.

Caro (inquit ) eft infirma hominis

Üii]

€one

.

Dr Sranvo ARBIITRIO.

175

lm i

conditio , Spiritus autem indignatio divina, Nihil ne igitur aliud habet

1dat p

índignatio divina, quod exiccet ,

quàm miferam illam & infirmam

hominis conditionem , quam potius debeat erigere ? fed illud. pul-

off ptz-

fon poo-

chriuss. los feeni eft.gloria, qua nafcitur ex felicirate rerum corpo-

opera fee

ralium. Jadai gloriabantur templo , preputio, vidtimis : Grazci, fa-

t0 dicit

pientia. lgitur flos fceni & gloria carnis eft juftitia operum & fapien-

dde prae

tia mundi.. Quomodo igitur juftitia & fapientia dicuntur res corpo-

01 Quid

rales apud Diatriben? quid tum ad ipfum Efaiam , qui propriis verbis

1, Di-

fefe interpreratur dicens? vere foenum eft populus, non dicit , vete

Oquen«

feenum eft infirma hominis conditio , fed populus, idque. afferit jura-

lu at

mento, .. Quid autem eft populus? an eft fola conditio hominis infiz-

dum a-

ma?jaman infirmam hominis conditionem intelligat Hieronymus ipfam

At

cteationem vel (ortem & ftatum hominis miferum , nefcio. Sed utrum

iter bo»

fit, egregiam certé laudem & fpolia ampla refert divina indignatio ,

iDyenio,

quod miíeram creaturam vel homines infelices exiccat, ac non. potius

(2[- ]ll'

fuperbos difpergat, & porentes de fede deponat, & divites dimittat

1,quod

inanes,ut Maria canit. ; Sed E(aiam dimiffis larvis fequamur. Popu-

1düs C0«

lus, inquit, eft fonum : populus autem non eft mera caro vel infit-

m mifl

ma conditio humanz naturz , fed completitur , quicquid eft in po-

ls Cor-

pulo , fcilicet divites , fapientes, juftos, fan&os. Nifi de populo Ju-

daorum non funt Phariízi , feniores , principes , optimates, divites &c,

isapet-

uiunt,

Flos foeni re&à gloria dicitur, fcilicet quod de regno , de politia, ma-

ximé veró de le

o

aidi l-

o

e , Deo, juftitia & fapientia gloriabantur , ut Paulus

Roman, 2. 3, & 9. difputat.

E(to,

(ondunt

Cum ergo dicit Eíaias; omnis caro, quid hoc eft

aiiud quam

fuife?

oimne foenum feu omnis populus? Non enim fimpliciter dicit caro, fed ,

emnis caro. Ad populum autem pertinet , anima , corpus , mens , ra-

Chiilt

t

tio, judicium , & quicquid etiam in homine poteft preftantiffimum dici

aut inveniri: nullum enim excipit qui dicit: omnis caro fanum , nifi

Spiritum qui exiccat. Nihil quoque omittit , qui dicit , faenum eft po-

. omiis

j cde

pulus. Daigitur liberum arbitrium , da quicquid in populo pote

fummum & infimum haberi, totum hoc Efaias carnem appellat & fce--

emes

-

num. Quia tria illa nomina, caro , foenum , populus , ipfomet inter-

W[O?

prete , qui eft author libri ; idem hoc loco fignificant. Deinde u ipfe:

cacnerm

i It

affirmas , Grecorum fapientiam , & Judeorum juftitiam , que exiccata

fint per Evangelium, faenum vel florem foeni effe. . An. putas fapientiam

, urdi-

l

in Gracis non fuiffe praftantiffimum , quod habuerunt? & juftitiam in

4 qw

udzis non. fuiffe praftantiffimum., quod potuerunt ? tu doce aliud

iyinus

preítantius. Ubi igigar eft fiducia tua , qua etiam. (Philippum puto).

uR-

E

*

fuggillabas , dicens

$i quis contendat , id qued in hominis natura:

&

z

x

X s

»

€

cone

d

T.

D, Manrt. Lurn,

eft przftantiffimum , nihil aliud quàm camein,,id eft, impium effe, huic

yitic, CU

facile affentiam , fi id , quod affeverat , Scripture facrz reftimoniis do-

1on te

ceat. Habes hic Efaiam , qui populum Spiritu Domini vacuum care«

Afe

Habes tuam

nem magna voce clamat , quanquam nec fic audias,

[ Qobart,

ipfius confellionem , qui Grecorum fapientiam ( forté imprudenter )

pm:is, [

dicis fenum - vel glotiam foni', quod idem éeít, acfi car-

fdan h

nem dixeris , nifi fapientiam Grecorum contendas non pertinere ad

1':1 ip(a

rationem vel syeuorxàr , ut dicis jid eft , principalem partem hominis,

ionficen

Audi , quzfo , fi nos contemnis , vel teipfum vi vetiratis captum redta

homine

dicentem. Habes Johannem : quod natum eft ex carne, cato eft :

üod

L temd

natum elft ex Spiritu, Spiritus e(t,— Hunc locum, qui evidenter con-

p]etifüm

vincit,id quod ex Spiritu natum non eít , carnem effe, alioqui partitio

cipdlis

Chrifti non fubfifteret, qui omnes homines in duo dividit, in carnem

I

Y folur

& Spiritum : Huric igitur locum , quafi te non doceat , quod petis, for-

ti,fdi

titer tranfis, & aliorfum te proripis more tuo, differens interim, Johan-

matüme

nem dicere , credentes ex Deo naíci, ac filios Dei fieri, imó Deos &

* Inrerpte

novam creaturam. Non , quid partitio concludat , curas, fed qui fint

diffee ,

in parte altera partitionis, ociofis verbis nos doces, Rhetorica tua fi-

fed vd

fus, quafi nemo fit , qui hanc tranfitionem & diffimulationem tam cal-

f(ï. Idl

lidam fit obfervaturus.

liuman,

Difficile eft , te hoc loco non fabdolum & verfipellem credere.

louiíüe

Qui enim Scripturas ea colit vafritia & hypocrifi , qua tu colis, is fe-

Ditm,

cute poterit de fe confiteri,Scripturis fefe nondum effe do&tum,velle au-

pentre

tem doceri, cum nihil velit minus , & haec tantum garriat ad contu-

1ibus &

meliam lucis clariffimz in Scripturis , & ad füam pertinaciam ornan-

s &f

dam, Sic Judei usque in hodiernum diem dicunt, Scripturis ion pro-

L

. Omnia |

ä&

bari , que Chriftus, Apoftoli & tota Ecclefia docuerunt./ Nihil hzretici

Sptit

Scripturis poffunt doceri;PapifteScripturisadhuc non funt edo&i,quam-

Q

vis étiam faxa clament veritatem. — Forte expectas locum 6 Scripturis

Citür a

4

roducendum , qui iffis literis & fyllabis conftet ;; Pars principalis in

Wi n

homine eft caro, vel id quod preftantiffimum eft in homine, eft caro,

j

"nitte

alioqui invi&us vicor futurus ; tanquam fi Judzi poftulent, ut

k

ex Prophetis proferatur fermo , qui his literis conftet ; Jefus fa-

bri filius, ex Maria virgine natus in Bethlehem , eft Meffias & filius

dl

rerrOg

Dei Hic ubi aperra fententia cogeris, literas & fyllabas nobis prz-

Socra

Ícribis, quas proferamus: alibi ubi & literis & fententia vinceris, tro-

€05 do

pos, nodos & interpretationes fanas hábes. Nusquám non invenis,

lh illi

quod contradicas Scripturis divinis; Nec mirum ; qui nihil aliudagis,

L uf

quàm ut quztas , quod contradicas. Nunc'cutris ad interptetationes

tria, Pr(

veterum: nunc ad abíurditates rationis, Ubi horum neutrüm fuccar-

z

titentu

rerit,

Dz Sz&vo ÀRBITAIO.

:52

e[fe. hi

rerit , um aliena & vicina differis, tantum ut prafente Scripturz loco

oniis do«

non tenearis. Quid dicam? Protheus non eft Protheus , fi tibi com-

QTL CAf«

par'etur.

Nec fic tamen elabi potes. Quantas vi&orias Arriani ja-

265 tüm

éctabant, quod fyllabz ifta

& literz époeig- non haberentur in Scri-

üdenter)

pruris ,

nihil morati, quod aliis verbis idem efficaciffime probaretur?

Cl at

^

fed an

hoc fit boni , non dicam pii animi erudiri cupientis, judicet

inere ad

vel ip(ax impiet

as & iniquitas, — Habe igitur vi&oriam , nos victi

hominis,

confitemur ,

hos chara&eres & fyllabas (praftantifimum — in

1 red

homine nihil nifi caro eft) in facris Scripturis non inveniri. Tuau-

1 Quod

tem vide , qua

lis fit viétoria tua , cum nos probemus in Scripturis locu-

TE

d non una portio vel præüantifïïmum aut

prin-

pletiffime inveniri, quo

Nec

parttio

cipalis pars liominis fit cato, fed tetum ho

minem effe carnem.

| COR

A

id folum, fed totum populum effe carnem,

Atque ne hoc quidem fa-

etis Lor-

eífe carnem.

Chriftus enim dicit: quod

tis , fed totum genus humanum

; Joha-

natum eft ex carne, caro eft.

Tu folve nodos, finge ttopos, fectare

x

Deos &

interpretationem veterüm , au

t alió verfus interim de Trojano bello

Nos non credimus,

qui fint

differe , ne videas vel audias przfentem locum.

3 t f«

totam genus humanum ex carne natum et-

fed videmus & experimur

tamcl«

fe, Ideó cogimur credere , quod non videmus, fcilicet, totum genus

liumanum carnem effe, docente Chrifto.

An nunc syeuoyma) pars in

hendatur toto homine, toto populo, toto genere ho-

credert

honiine compre

$,5

bitent & difputent : nos in toto

minum, permittimus Sophiftis , ut du

velleaue

genere humano Ícimus com

plecti cor

pus & animam cum onmnibus vi-

ibus vitiis & virtutibus, cum omni fapien-

| cont»

ribus & operibus,cum omn

tia & ftultitia, cum omai juftiria & injuftitia.

Omnia funt caro , quia

| ornate

omnia fapiunt carnem, id eft, qua fua funt , vacantque gloria Dei &

100 PI'O"

heretid

Spiritu Dei , ut Paul

us ait IVom. 3.

igie

Quod igitur dicis

.Necomnis affectus hominis eft caro;fed eft qui.di-

tür Spiritus,quo nitimur ad honefta,ficuc philofo-

cripmris

citur ahima,cft qui dici

phi nixi fant, qui docueiunt, millies opp

etendá effe mortem citius, quàm

:ipz!is in

E cat0,

admittendam turp itudinem,e iamfi fci; emus

futurü,utignorarent homi-

i nihil certó credit, huic fa-

nt , at

nes, & Deus ignofceret. Refpondeo: Qu

cile et quidvis credeie & dicere.

Non ego , fed Lucianus tuus te ine

[us fae

& filin

terroget , an unum in univerfo genete

humano (fit bis auc fepties ipfe

aftiterit, quod tu hic dicis , &

jis p*

Socrates) ottende:e queas, qui hoc pr

eos docuiffe fciibis: Quid igitur inanibus verbis £ibulari

$? Ad hone-

1j 0*

