approbavit, quorum plerosque prater admirabilem facrarum literarum

fiti x

peritiam , vite quoque pietas commendat, quidam do&trinz Chrifti,

lomig

quam Íctiptis defenderant , fanguine fuo teftimonium reddiderunt, Si

üperi

exanimoifta loqueris, fixum elt apud te, liberum arbitrium habere af-

elt ull

fertores , mirabili literarum facrarum peritia przditos, ira ut fanguine

flaun

fuo illud quoque teftati fint. Quod fi verum eft , dilucidam illi habebant

tü Vel

Scripturam, alioqui quz effet illa admirabilis peritia literarum facta-

Cs

rum ?: Deinde qua lévitas & temeritas animi ; fancuinem fündere pro

V a

re incerta; & obícura? Hoc enim non martyrum Chtifti , fed damo-

blhm

num eft, Jam & tu pone ob oculos, & tecum expende, utrum plus

IDero

tribuendum effe judices tot eruditorum, tot orthodoxorum , tot fai-

l$ 1P[

&orum, tot martyrum, tot veterum ac recentium Theologorum, tot

Tets eí

Academiarum , tot Conciliorum, tot Epifcoporum & fummorum Pon-

aulug

üificum prejudiciis, qui Seripturas dilucidas effz fenferunt, & id tum

Q

dihe

Ícri-

"3

Ds Sznvo ÁnB1TRIO

$j

ACllti«

fcriptis, tum fanguine confirmaverunt ; an tuo unius privato judicio,

& po-

qui negas Scripturas effe dilucidas, qui forte nec unam unquám lachry-

iant,

mam vel fufpirium pro do&rina Chrifti emififti? Si illos re&e fenfiffe

[ at«

credis , cur non imitaris? Si non credis , cur ja&as tanta bucca , tants

; Inter

copia, quafi me obruere velles tempeftate & diluvio quodam oratio-

dedie

nis , quod tamen in caput tuum fortius inundat , atca vero mea in füb-

limi fertur fecuta? Nam tu tot tantis

ue viris fimul tribuis fammam

Qquam

De Vefe

& ftultitiam & temeritatem, dum illos ícribis Scripturz peritiffimos, (ti-

4

biguam ef-

illitae

lo, vita , morte illam afferuiffe, quam tamen obfcuram & am

nit&

íe contendis, hoc eft, aliud nihil quàm illos facere imperitiffimos co-

d

at (ta

gRoícendo, & ftultiflimos afferendo. Sic illos non honoraffem ego priva-

, un

tus ille contemptor, ut tu facis publicus ille laudator.

Wt,DeC

. Cornuto igitur ( quod ajunt) hic te fyllogifmo teneo. "Utrum

enim falfum effe oportet, vel illud quod dicis , illos fuiffe admirabiles

fipimus

peritia facrarum literarum, vita & martyrio; Velillud , quod dicis :

i, ft-

Scripturam non eífe dilucidam, Verum cum huc potius rapiaris, ut

ils cott«

Scripturas non dilucidas effe credas (hoc enim toto libello agis) reli-

m De

quum fit , ut vel animi vel adulandi gratia , nequaquam ferio illos di-

xeris peritiffimos Scripturz & marryres Chrifti , tantum ut rudi vulgo .

0, (lllld

b e4tte

fucum; Luthero autem negotium faceres, & caufam ejus inanibus verbis

Jarevoe

gravares odio & contemptu. Ego vero neutrum verum;fed utrunque fal-

íum dico. . Primum , Scripturas effe lucidiffimas. Deinde illos , quate-

j g

| temete

nus liberum arbitrium afferunt, effe imperitiffimos facrarum literarum,

tum illud neque vita, neque morte, folum vero ftilo, fed peregrinan-

c diluci

ecuditi-

te animo , afferuiffe, — Quare hanc difputatiunculam fic concludo. Per

gnfcn(us

"— Scripturam , ut obfcuram , hactenus nihil certi definitum eft , nec defi-

niri poteft, de libero arbitrio ,te ipfo tefte. Per vitam vero omnium

rerartt

Chïi&lï D

hominum ab initio mundi nihil eft oftenfum pro libero atbitrio , ut

i

',ïïmtn 51

fuperius eft di&um. - Docere igitur aliquid , quod intra fcripturas non

eft ullo verbo prefcriptum, & extra fcripturas non eft ullo fa&o mon-

Jeredl-

ftratum , hoc non pertinet ad dogmata Chriftianorum , fed ad natratio-

Qngüinc

dbepatt

fies veras Luciani, nifi quod Lucianus joco, & prudenter rebus ludi-

cris ludens , neminem fallit neque ledit.. Ifti vero nottri re feria, &

m Áactte

quz ad zterbam falutem pertinet , infaniunt in perditione innumera-

dere p

d deme-

bilium animarum, — Sic & ego abíolverim totam hanc qgæüionem de

libero atbitrio , etiam teftimonio adverfariorum mecum faciente, & il-

rum p'l"s

ï

lis ipfis pagnante , cum fortior probatio nulla fit, quàm ipfius , qui

, tot Afl*

reus eft, propria confeffio & teftimonium contra feipfum." Verum quia

jui, 9t

Paulus pracipit vaniloquos ?miojfew , caufam ipfam aggrediamur , &

mimDot

temus

& jj tU

oidine ; quo incedir'Dian*ib;;rcm tractemus , ut primum confu

argu-

(aii«

*

s

66

D. Manr.L ulr H.

arguimenta pro libero arbitrio adducta , deinde confutata noftra defen-

u

filute

damus , tahdem contra liberum arbitrium pro gratia Dei pugnemus.

Ac

CHat,

rimum ab ipfa definitione re&e faciemus initium. ^Qua fic

de£inis li

4

erüm arbitrium. Porró liberum arbitrium hocloco fentimus,

tt,ite

vim humanz voluntatis, qua fe poffit homo-applicare ad ea; qux per-

perdu

ducunt ad eternam falutem,, aut ab iisdem avertere.

Prudenter fané

a E

definitio à te nuda ponitur, nec ulla ejus particula (ut mos eft aliorum)

zium.

declaratur, quod naufragium non unum forte veritus (is, — Cogor ita-

palpit

que ego fingulas difcutere, "Ipfum certe definitum, (i rigide exami-

pugael

netur , latius patet quàm definitio, qualem definitionem Sophiftz vi-

&m,t

tiofam dicerent , quoties videlicet definitio non explet definitum. Nam

Vimio

C

habili

fuperius oftendimus, liberum arbitrium nemini nifi foli Deo convenire,

Arbittium fortaffis homini aliquod re&te tribueris, fed liberum tribue-

proba

re in rébus divinis , nimium eít. Quod liberi atbitrii vox, omnium au-

fit ex

&nol

rium judicio proprie id dicitur, quod poteft & facit erga Deum, qux-

cunque libuerit , nulla lege, nullo imperio cohibitum. — Neque enim

volunt

fervum dixeris liberum, qui füb imperio domini-agit: quanto minus

luntat

hominem vel angelum re&e liberum dicimus , qui fub imperio plenif-

& nol

fimo Dei (ut peccatum & mortem taceam) fic degunt, ut ne momen-

nec fi

to confiftere fuis viribus poffint, Igitur hic ftatim in foribus

ugnant

hon p

!

definitio quid nominis, & definitio quid rei, quod vox aliu

fignifi-

Qbkülï

cat, & aliud re ipfa fentitur,. Rectius vero vertibile arbitrium vel mu-

RW

tabile arbitrium diceretur. — . Nam (ic Auguftinus & poft eum Sophiftz

fübti

gloriam & virtutem i(lius vocis ( Liberum ) extenuanr , adje&o illo de-

4 Ve

K

trimento quod vertibilitatem liberi arbitrii dicunt , atque ita deceret

D

nos loqui , ne inflatis & inaniter faftuofis vocabulis corda hominum

Hit,y

e

luderemus, ut & Auguflinus fentit, nos ad certam regulam fobriis &

Opera

» propriis verbis debere loqui. In docendo enim fimplicitas & pro-

lalüren

» prietas dialectica requiritur, non autem ampullz & figurz Rhe-

tià vel

» torice perfuafionis. Sed ne verbi pugna delectari videamur , done-

Tiür,

mus interim id abufui, licet magno & periculofo , ut idem fit liberum

arbitrium ,Xquod vertibile arbitrium, Donemus & illud Erafmo, qtiod

pui h

liberi arbitrii vim facit humanz voluntatis , ac fi Angelorum non fit

Dv

liberum arbitrium, quod hoc libello folum de hominum libero arbitrio

Wir]

agere inílituit , alioqui & in hac parte definitio füerat ar&ior quàm de-

nuh-

finitum.

N

Ucu N

Ad eas partes veniamus, in quibus rerum cardo vertitur, quarum

qmtaf

aliqux fatis apertz funt, aliz lucem fugiunt , vel ut fibi confcie nihil

Teidlar

non metuant , cum nihil definitione apertius & certius edi debeat, Ob-

Wt

Vis

tien

Ícure enim definire perinde eft ac nihivl definire, Apertz funt illa,

hu-

B

Dr StRvOo ÁRBITRIO.

67

iefen-

humanz voluntatis.

Item,

ua fe poteft homo, Item, Ad sternam

US,

falutem. Sed Andabatz funt ifte , applicare, tem, Ad ea que perdu-

u i

cunt, Item, Avertere, Quid igitur effe divinabimus , illud applica-

iInus,

re , item illud avertere? Item, quid funt illa, que ad eternam (alutem

: ger

perducunt? Quo fe proripiunt illa» Milii, ut video, cüm vero Scoto

: at

aut Heraclito res eft, ut duplici labore fatiger: Primum , ut adver(a-

Xm)

rium in foveis & tenebris (quod facinus & audax & periculofum ett)

) ite

palpitans & tentans quzritem , ac nifi invenero, fruítra & cum larvis

vami

pugnem, a&raque in tenebris verberem. — Deinde fi produxero in lu-

(vl

oem , tum demum jam quazrendo feffus; zquo marte manus conferam.

Nim

Vimig

o

itur voluntatis humanz dici credo potentiam, vel facultatem, vel

iete,

habilitatem, vel aptitudinem volendi,nolendi,cligendi, contemnendi,ap-

tibue-

probandi , refutandi , & 6 que funt aliz voluntatis actiones. Tam quid

Jm ade

fit eandem vim fefe applicare & avertere, non video , nifi iptum velle

, qua

& nolle, eligere, contemnere, probare , refutare, ipíam feilicet adtionem

: enim

volunratis : ut fingamüs , vim illam effe medium quiddam inter vo-

minus

luntatem ipfam & actionem fuam, ut qua voluntas ipía actionem volendi

ipfa a&io volendi & nolendi elicitur. aliud hic

plenif-

& nolendi elicit , & qua

omene

nec fingere nec cogitare datur. Si fallor, culpa fit authoris , qui definivit,

d

ugnant

non mea,qui inveftigo, — Recte enim dicitur apud Juriftas:: Verba ,

|

(enili«

obícure loquentis , cum potuerit clarius dicere, interpretanda effe ,

i me

j

contra ipfum. Et hic interim modernos meos i

[o]

o

norare volo cum fuis

)phmz

fubtilitatibus. Craffe enim dicendum eft, gratia docendi & intelligendi.

llo d-

Ea verojque ad zternam falutem perducunt, arbitror effe verba & opera

deceret

Dei, qux offeruntur voluntati humanz, ut eisdem fefe applicet velaver-

mimurm

tat, Verba autetu Dei dico,tam legem quam Evangelium., Lege exiguntur

opera,Evangelio fides, nulla enim funt alia,quz vel ad gratiam Dei vel ad

yiir &

falutem aternam perducunt, nifi verbum & opus Dei. Siquidem gra-

X Qm-

i Rhe-

tia vel Spiritus eft ipía vita

E

: ad4quam verbo & opere divino perdauci-

mür,

, du

Hzc autem vita vel falus eterna, res eft incomprehenfibilis ca-

perum

),me

prui hümano, ficut Paulus ex Efaia refert, 1. Corinth. a. Quz oculus

non vidit, nec auris audivit, nec in cor hominis aícendit, que prepa-

gon t

irbicrio

ravit Deus diligentibus fe.

Nam & is inter fümmos articulos fidei

jm ó

noftrz numeratur,ubi dicimus, Et vitam zternam. Quid veroin ifto ar-

ticulo valeat liberum arbitrium , Paulus teftatur 1. Corinth. 2.. Deus, in-

quit , nobis ea revelavit per Spiritum fuum, quafi dicat ; Nifi Spiritus

quamm

j nj

revelarit , nullius hominis cor quicquam de ea re noffet aut cogitaret,

D«

tantum abeft, ut fefe applicare ad id vel appetere poflit, Vide expe-

at 0

Vis

enia inter gentes de vita futura & re-

il

rientiam , quid excellenuffima ing

fur-

Y

lzk

68

D.Mamnr.Lurz.

[

i

furrectione fenferint, Nonne quo excellentiores ingenio fuertnt, eó

iculum illis fuit refurre&tio & vita sterna? nifi non fuerunt

enim

magis rid

ingeniofi Philofophi illi & Graci

,qui Athenis Paulum haec docentem

que f

fpermologon & novorum demoniorum affertorem dicebant. . Portius

apud

Feftus A&or.24. Paulum infanum clamabat , ob predicationem z-

[

pli

j

ternz vitz.

Quid Plinius de iis rebus latrat lib. 7,? quid Lucia-

p

anä

«us , tantum ingenium ? ftupidine illi fuerunt? denique adhuc hodie

lagizg

Decil

P

lerique , quo funt majore ingenio & eruditione, hoc magis rident eum

H

arti

culum , & fabulam effe putant, idque palam, Nam occulte nullus

Aintea

lane hominum , nifi Spiritu San&o perfufus , novit, credit aut optat

T g

falutem zternam , etiamfi voce & ftilo ja&itent.

Atque utinam eo-

Tnatat

dem fermento & tu & ego libeti effemus , mi Erafíme , tam rarus eft in

&

hec articulo fidelis animus. Habeone definitionis hujus fenfum ?

vim j

Igitur , Erafmo authore , Liberum Arbitrium eft vis voluntatis,

desne

qua poteft à feipía velle & nolle verbum , & opus Dei, quibus duci-

quod

tur ad ea, quz excedunt & captum &

fenfum ejus. Si vero poteft vel-

[4/I(2

& u

le & nolle , poteft & amare & odiffe.

Si amare & odiffe, poteft & ali-

Tnües .

quantulum facere legem , & credere Evangelio. — Quia impoffibile eft,

Í1 aliquid velis aut nolis, ut non aliquid operis ea voluntate poffis, et-

illiti

jiamfi

Tüm |

»

rohibente alio, perficere non poffis. Jam cum inter opera Dei,

quz a

l

falutem perducünt , mors, crux , & omnia mala mundi numes

temd

veto.(

rentur , poterit humana voluntas & mortem & fui perditionem velle.

Quin omnig velle poteft , dum verbum & opus Dei velle poteft.. Quid

f.uapxe

leryur

enim infra , fupra, intra, extra verbum & opus Dei, nifi Deus ipfe, ufpi-

am effe potefl; quid autem hic relinquitur gratie & Spiritui fan&o?

t Sulï

,»; Hoc plane eft divinitatem libero arbitrio tribuere, Siquidem legem

füspt

, & Evangelium velle , peccatum nolle & mortem velle , divine vir-

teabi

», tutis eft folius, ut Paulus non uno loco dicit. Proinde nemo poft

mine,|

dudi.

Pelagianos rectius de libero atbitrio fcripfit, quam Erafmus, — Dixi-

mus enim fuperius, liberum arbitrium effe divinum nomen, ac divi-

& non

nam virtutem fignificare, Hanc vero nemo illi tribuit ha&enus prz-

Soplif

ter Pelagianos. Sophifte enim quicquid fentiant , longe aliter certé

m f

loquuntur. Quin Pelagianos quoque longe fuperat Era(ímus. Illi enim

iplm;

toti libero arbitrio eam divinitatem tribuunt : Erafmus dimidio, Siqui-

Wüen,

dem illi faciunt liberi arbitrii duas partes, vim diícernendi & vim eli-

gendi, alteram rationi , alteram voluntati.affingentes, quod & Sophi-

Probä

ítz faciunt, Sed Erafmus pofthabita difcernendi vi, folam extollit

qum .

vim.eligendi, ita claudum ac femiliberum atbitrium Deum facit, Quid

€8osty

putas erat fa&urus, fi totum lib

erum arbitrium fuiffet defcripturus ?

Diofer

Se

ibl q

69

Dr Srnvo ÁRABITAI!O,

1t,6

Sed:non hoc contentus , Philofophos etiam excedit. — Apud illos

Ia

enim nondum definitum eft, an aliquid feipfum poffit movere. — Ibi-

eDtern

que toto corpore Philofophiz diffentiunt Platonici & Peripatetici. Sed

OttiUS

apud Erafmum liberum arbitrium (uapte vi fe(e non modo movet, fe

] g.

plicat etiam ad ea, quz funt eterna , id eft, incomprehenfibilia fibi,

Lücide

P

j

a

né novus & inauditus definitor liberi arbitrii , qui Philofophos, Pe-

hodie

lagi

anos, Sophiftas, & omnes longe poft fe relinquit. Nec hoc fatis,

t eum

nec fibi parcit, fibique ipfi plus quam omnibus aliis diifidet & pugnat.

mullus

Antea enim dixerat, voluntatem humanam prorfus effe inefficacem fi-

Optat

ne gratia (nifi hoc joco dixerit) hic vero ubi ferió definit, dicit hu-

Q eo-

manam voluntatem habere eam vim , qua efficax fit applicare fefe ad

sdun

ea , qua funt falutis eternz , id eft, que funt incomparabiliter fupra

)

1

vim illam, ta & feipfo quoque fuperior eft hac parte Erafmus. Vi-

QUti,

desne, mi Erafie, hac definitione te ipfum prodi ( imprudenter credo )

: diCie

quod harum rerum nihil omninó intelligas , vel prorfus incogitans &

contemnens de illis fcribas , ignarus quid loquaris vel quid affirmes ?

( vdi

&dlie

& ut fupra dixi , minus dicis, & plus tribuis libero arbitrio quam o«

ile eft

mnes alii , dum neque totum liberum arbitrium defcribis, omnia tamen

ilii tribuis. . Tolerabilius longe tradunt Sophiftz, vel faltem pater eo-

[is t*

ADi,

rum Petrus Longobardus , qui liberum arbitrium dicunt effe faculta-

o

eratia, mali

nume

tem difcernendi , deinde & cligendi , boni quidem, f adfit

vero, fi defit gratia , planeque cum Auguftino fentit,liberum arbitrium

xelle,

fuapte vi non poffe nifi cadere , nec valere nifi ad peccandum, Unde &

a

[e)

cuftinus libro 2, con-

; ulp

fervum potius quam liberum arbitrium vocat Au

tia Julianum, Tu vero utrinque parem vim facis liberi arbitrii , quod

ndo?

fuapte fine gratia vi, & fefe applicare poffit ad bonum , & fefe averte-

degem

1g vt

re à bono. Non enim cogitas , quàm magnum tribuas illi hoc prono-

mine, fe vel feipfam, dum dicis, poteft fe applicare, proríus fcilicet ex-

p

Due

cludis Spiritum San&um cum omni virtute fua,

tanquam fuperfluum

& non neceffarium. Damnabilis igitur eft tua definitio , etiam a

ud

c diri«

b

el-

Sophiftas , qui nifi invidia excacari in me fic infanirent ,in tuum li

upræ:

quaus

lum furerent potius. . Nunc quia Lutherum petis, etiamfi contrà te

j enim

ipfum & illos dicas, nihil nifi fan&um & Catholicum dicis, Tanta e.ft

patientia fan&orum virorum.

$ii

hiftarum fcntentia&x de libero arbitrio

Non hzc dico , quod Sop

m Ch'

Opius

probem,fíed quod rolerabiliorem effe ducam , quam Eralmi: pr

j

1cut

Sopli-

enim accedunt ad veritatem.

Non enira illi liberum arbitrium ,

ol

ego., nihil effe dicunt , tamen cum fine gratia ipfum nihil poffe dicunt,

,Qu

prafertim magifter fententiarüm, pugnaat Eraímo , imó videntur fibi

;

9?

ipfis quoque. pugnare , & fola verbi controverfia torqueri, contentio-

j

nis

l 3

2

7O

D. M. Lt "

nis cupidiores quam vetiratis , (icut decet Sc'gphi&as. Nam Hnge mäþi

dis,t

Sophiftam minime malum dari , cum quo femotus familiari colloquio

Evang

quad

ifta conferrem, & candidum ac liberum Jud;cium poftularé in hunc ino-

dum : Si quifpiam tibi id liberum effe diceret, quod (ua virtute non nifi

türg,

tec afí

in alteram partem poffit , fcilicerin malam; 1n alteram vero , nempe in

Pila

benam partem , poffit qpidzm ,fed non (ua virtute, imó alterius dun-

taxat auxilio , poffis etiam tenere rifum amice? Nam fic lapidem aut

nipí

trancum facile.obrinebo habere liberum arbitrium, ut qui & furfum &

as

deorífám vergere poteft, (ed vi (ua non nifi deorfum, alterius vero fo-

dire

lum auxilio furfum, Et, ut fupra dixi, tandem dicemus inverfo omni-

i

ipnora

um linguarum & verborum uíu ; Nullus eft omnes, nihil eft omnia,

genta.

referendo alterum ad rem ipíam , alterum ad alienam , qua adeffe übi

tetim.

& accidere poffit, Sic & liberum arbitrium nimium difputando randem

letit

per accidens liberum faciunt , ut quod poffit liberari aliquando per

lonm

alium. Queftio áutem eft per fe & de fubftaniia libertatis arbitrii. Hxc

Tum Y

fi folvenda eft, nihil nifi inanis vox liberi arbitrii reliqua fit , velint,

E

nolint,, Deficiunt & in hoc Sophi&æ ;quod libero aibitrio vim diícer-

detur e

nendi boni à malo tribuunt.,

Item regenerationem & iinnovationem

velle b

Spiritus premunt, ac velut externé auxilium illud alienum illi affingunt,

ptogre

de quo poítea. . Sed hac de definitione fatis.. Nunc argumenta videa-

/

üi cd

mus ,inflatura inanem illam voculam.

Dutior

Primum eft illud Ecclefiaft, 15 Deusab initio conftituit hominem,

EE

T

& reliquit illum in manu confilii fui,

Adjecit mandata & przce-

Yér0j]|

pta fua: Si volueris mandata confervare , confervabuntte, & in per-

xamboy

petuum fidem placitam fervare.

Appofuit tibi ignem & aquam: ad

quz f

quod volueris, porrige manum .tuam,

Ante hominem vita & mors,

Oquari

bonum & malum, quod placuerit ei, dabitur illi.. Licet recufare pof-

quod r

fim jure hunc librum, tamen interim eecipio. Ne cum jactura temporis

& ubii

me involvam difpurationi , de receptis libris in Canone Hebrzorum,

Amus t

quem tu nonnihil mordes ac rides, dum proverbia Salamonis.& Can-

beri a

ticum (ut Ícommate ambiguo vocas) amatorium , comparas cum libris

n fti

duobus Eítz, Judith,hiftoria Sufannz & Draconis;Efther, quamvis hunc

Ua

habeant in canone, dignior [ comparaté, non ab[olut? | omuibus, [ Cano-

iCi ahOl

nicts , adeoque libris Salomonis non plane exequandus ] me judice, qui

Qod &

extra canonem haberetur, Refponderem vero breviter tuis ipfius ver-

E&N

bis. Scriptura hoc loco obfcura eft & ambigua, ideo nihil certi pro-

& prob

bat, Nos autem cum in negativa ftemus , exigimus à vobis locum pro-

Onum.

duci, qui claris verbis convincat , quid fit & quid poffit liberüm ar-

tüa vb

bitrium. Hoc facietis forte ad Calendas Grecas. Quamvis cu , ut hanc

nce-

letin|

necelfitatem fugi:s,.mulra bona verbá perdis , dum fuper ariftas i

ïiUde&

dis,

-

Dz Snnvd- ÁRBITRIO,

À!

hi

dis , recitans tot opiniones de libero arbitrio , ut Pelagium pene facias

quo

Evangelicum. Item quadruplicem gratiam fingis , ut etiam Philofophis

C Imos

quandam fidem & charitatem tribuas. Item triplicem illam legem, na-

n nif

turz , operum , fidei, fabulam fcilicet novam , ut convenire vehemen-

Tum illad

pein

ter afferas Philofophorum precepta Evangelicis preceptis.

dün«

Píal.4. Signarumefít (uper nos lumen vultus tui, Domine,qui de cognitio-

m aut

ne ipfius vultus Dei , id eft , fide loquitur, ad rationem exczcatam appli-

um

cas. Qua fi quis Chriftianus omnia conferat , cogetur fufpicari , te lu-

o fo-

dere & ridere Chriilianorum dogmata & religionem.

Nam tantam

m«

ignorantiam ei tribuere , qui fic noftra omnia perluftravit , tanta dili-

mnid,

gentia, & memoria confervavit, mihi plané eft difficillimum. Sed in-

i hi

terim abfítinebo, indicaffe contentus, donec occafio fefe dignior obtu-

ndem

lerit. .. Quanquàm te oro, mi Eraíme, ne fic nos tentes, velut unus il-

l pet

lorum qui dicunt, quis videt nos? neque tutum eft in re tanta verbo-

i H

rum Vertumnis perpetuo ludere apud quoslibet. Sed ad rem.

velitt,

Ex una fententia de libero arbitrio triplicem fingis.. Duratibi vi-

dilcete

detur eorum, fed tamen fatis probabilis, qui negant , hominem poffe

nionedt

velle bonum fine peculiari gratía , ne

ant poífe incipere , negant-poffe

b

ngut,

progredi , perficere &c.

Hanc probas ideo, quod relinquat homi-

vidtte

ni ftudium & conatum, fed non relinquat , quod fuis viribus affcribar.

Durior eorum , qui centendunr liberum arbitrium nihil valere, nifi ad

ninert,

peccandum , 'folam. grátiam in nobis operari bonum &c. . Duriffima

race

vero illorum, qui dicunt, nomen inane effe liberam arbitrium,fed Deum

tam bona quam mala in nobis operari , merzque neceffitatis effe omnia,

in p

EO

qua fiunt. Adveríus has poftremas profiteris te Ícribere. Scis etiam quid

( (ot5,

loquaris, mi Erafine? tres facis hic opiniones velut trium fe&arum ,

r po"

d

quod rem eandem, aliis & aliis verbis varié differtam à nobis eisdem

: Mzmis

& unius fectz Profefforibus, non intelligis. Sed maneamus, & often-

damus tibi ofcitantiàm vel hebetudinem judicii tui.

Rogo , definitio

gorum,

&

liberi arbitriià te data füperius , quomodo quadrat huic primz opini-

n fbris

oni fatis probabili? dixifti enim liberum arbitrium effe vim voluntatis

humanz;qua fe homo applicare poteftad bonum.Hic veró dicis & probas

q&ghïmc

dici ,hominem fine gratia non poffe velle bonum.

Definitio afhitmat,

n

i& qm

quod exemplum ejus negat, inveniturque in tuo libero arbitrio fimul,

Eft & Non , ut fimul nos & probes & damnes , teipfum quoque damnes

frus vef"

& probes in uno eodemque dogmate & articülo, . An putas non effe

eiti pre

cum p*

bonum , applicare fefe ad ea, qu« funt falutis &terne , quod definitio

tua tribuit libero arbitrio? cum nihil fit opus gratia , fi tantum bonum

effec in libero arbitrio, quo feipfum applicare poffet ad bonum. Itaque

uchoe

Ha-

aliud eft liberum arbitrium qued definis, & aliud quod defendis.

ügsiü[f.

bet-

d5

! D;MAanT.LurH.

7

fotte

betque nunc Erafinug'duo libera arbitr—ia« pre Cfete;is , fibique prorfus

:

pugna

ntia,

velle.

:

ed dimiffo illo, quod d

efinitio finxit, hoc quod Contratriumipfa

ml

muss

opinio proponit , videamus. Concedis hominem fine gratia peculiari

non poffe velle bonum (neque enim nunc difputamus, quid

o

eratia Dei

quid:

Concedis ergo liberum arbi-

polfit, (ed quid homo (ine gratia poflic.)

o

malin

bonu

triui non poffe velle benum, hoc eft aliud nihil, quam non poffe fe-

fe applicare ad ea , quz funt falutis eternz , ut tua cecinit definitio.

ludm

Quin pauló ante dicis , voluntatem humanam pofít peccatum fic effe

Ubi t

cogatur fervite peccato, nec pollit fe re-

candi

depravatam, ut amiffa libertate

vocate ad meliorem frugem, — Et ni(i fallor , hujus fententiz facis Pe-

ad fal

lagianos fuiffe, — Arbitror, hic jam nullum Protheo patere effugium.

Dein

Apert?s verbis captus tenetür , fcilicet voluntàtem amiffa libertate co«

aï'fquc

gi acteneri in fervitute peccati,

O egregie liberum arbitrium, quod,

elcert

amiffa libertate, fervum peccati ab ipío Era(mo dicitur. , Quod cum

pf

Lutherus diceret, nihil ab(urdius auditum erat , nihilinutilius hoc pa-

liberg

radoxo invulgari potuit , ut etiam diatribas in eum Ícribi oporteret,

etim.

Sed forte mihi nemo credet, ifta ab Eraímo dici.

Legatur hoc loco

bus v

diatribe, & mirabitur. 'Ego tamen non valdà miror, Qui enim hanc

I

rem non habet feriam, neque caufz aliquando afficitur, fed prorfus ani-

edit

mo alienatus , tepet vel friget, vel naufeat , quomodo is non paífim di-

I2ntg

cetet abfurda, inepta , pugnantia, dum velut ebrius vel dormitans cau-

Hrinf

fam agit , interque ftertendum ru&uat , Et , Non , dum varie voces au-

fs. $

ribus ejus obítrepunt? ideo rhetores exigunt affe&um in AGtore cau-

Uàm

farüm , multo magis Theologia talem exigit , qui vigilem, acrem , in-

fntdio

tentum, prudentem & ftrenuum reddar.

e

l bon

ffa libertäte cogitur

Si igitur liberum arbitrum citra gratiam ami

i nol

fervite pecéato, nec poteft bonum velle, optárim ego fcire, quod fit illud

il nob

ftudium ? quis ille conatus,quem relinquit prima illa& probabilis opinio?

bonum ftudium, bonus conatus effe non poteft, quianon poteft vellebo-

Cto, |

& mj

num , ut dicit opinio , & conceffum eft. — Malum igitur ftudium , ma-

& lm

Jus conatus relinquitur , qui amiffa libertate cogitur fervire peccato.

Imó quid eft & hoc dicere , quefo? relinquit (tudium & conatum opi-

Apant

re!um

nio ifta, ton tamen relinquit, quod viribus fuis affcribatur? Quis hzc

Ut

animo coacipere poteít? Si ftudium & conatus viribus liberi arbitrii

z

relinquuntur , cur non eisdem affcriberentur ? Si non affcribentur, quo-

Ipfa u

quam

modo relinquuntur? An ftudium & conatus ille ante gratiam, etiam

lm; dü

ipfi futura gratiz, && non libero arbitrio relinquuntur , ut fimul & re-

E

linquantür & non relinquantur eidem libero arbitrio. . Si hec non

dun

Sic

funt paradoxa vel potius monftra, quid tum funt monftra? Sed hoc

forte-

L

toni h

Dz Sgnvö ARBITRIO.

73

torlüs.

forte fomniat diatribe, inter hzc duo , poffe velle bonum, non poffe

velle bonum, dari medium , quod fit abfolutum velle, nec boni nec

mip

mali habito refpectu , ut fic argutia quadam dialediica fcopulos evada-

culiad

tia Det

mus,& dicamus, in voluntate hominis effe quoddam velle, quod in boná

quidem fine gratia non poteft , nec tamen fine gratia ftatim non nii

1 atbi-

malum velit, fed fit purum & merum velle , per. gratiam furfum ad

ff le-

(iitio,

bonum, per peccatum deorfum ad malum vertibile. Sed ubi tum il-

lud manet , quod di&um eft: amiffa libertate cogitur fervite peccato?

[ic

Ubi tum illud ftudium , quod relinquitur, & comatus? ubi vis appli-

fe ft«

is De-

candi , ad ea, qua falutis erernz funr? Neque enim vis ea applicandi

ad falutem poteft effe purum velle , nifi falus ipía nihil effe dicatur.

ugim,

Deinde ftudium & conatus quoque purum velle effe non poteft , cum

A& C0«

aliquo ( puta ad bonum ) niti & conari, & non in nihilum ferri vel qui-

: qund,

eícere ftudium poffit, Suma, quorfum quorfum fefe verterit diatribe,non

od cum

poteft contradictionibus & pugnantibus dictis elabi, ut non tam ipfum

hocpae

liberum arbitrium,quod defendit,captivum fit,quám ipía captiva eft.Sic

QI(EeC,

enim in liberando arbitrio itretitur

oc loco

,ut cum liberoiarbitrio.infolubi!i-

bus vinculis teneatur,

im hanc

')homine fit

Deinde hoc merum figmentum diale&icum eft, quod in

usagl

medium & purum velle, nec poffunt probare, qui id afferunt. Ex igno-

m di-

rantia rerum & obfetvantia vocabulorum natum eft , quaíi continuo fic

s catte

ficin re, ficuc difponitur in vocabulis, qualia funt infinita apud Sophi-

'OC65 alle

ftas. Sic potius res habet , ut Chriftus ait: Qui non eft mecum, con-

55

tore t

tra me eít.. Non ait; Qui nen eft mecum, nec contra me, fed in

25

r i

medio eft.

Quia fi Deus in nobis eft , Satan abeft, & non nifi vel-

?»

le bonum adeft. Si Deus abeft, Satan adeft , nec ni(i velle imalum

55

ecogitit

in nobis eft. Nec Deus, nec Satan , merum & purum velle finunt

25

ficil

55

in nobis, fed (icut re&te dixifti , amiffa libertate cogimur fervire pec-

cato, hoc eft, nos volumus peccatum & malum , loquimur peccatum

*5»

;ve!lebo'

& maluim , facimus peccatum & malum,

Vide, huc perpulit Diatri-

jj I*

ben imprudentem invincibilis & potentiffima veritas , & ftultam fecit

a,

fapientiam ejus, ut contra nos di&tura, pro'nobis contra fe dicere coge-

yumop

retur, non aliter, quàm facit liberum arbitrium aliquid boni, tum enim

a hatc

M

contra malum faciendo , maxime contra bonum male facit , nt diatribe

:i'.l E[bllïfii

ipfa talis fit in dicendo, quale eft liberum arbitrium in faciendo.(äan-

1l quO'

quam & ipfa Diatribe aliud. nihil fit, quàm egregium opus liberi arbi-

m m

ttii, defendendo damnans , & damnando defendens , hoc cft , bís ftul-

H

imul r

ta , dum fapiens vult videri,

»

i hu non

Sic habet prima opinio fibi ipfi comparata , ut neget , quicquam

, gf oc

boni poffe velle homiz/aem ; & tam

en relinqui ftudiam , quod tamen

K

fortt

fuum

(

74

AD, MAR;r. Eurzs,

v

fuum quoque non fit, Jam comparemus eam reliquis duabus, - Altera

paten

enim illa durioreft,quz fentit liberum arbitrium nihil valere nifi ad pec-.

candum, Hzc vero eft Auguftini, ut multis aliis locis, tum proprie libel-

fum

didi

lo de fpiritu & liteta , capite , nifi fallor, quarto aut quinto , ubi illis

igitur

ipfis verbis utitur. Tertia illa duriffima, eft ipfius Viglephi & Lutheri,

eíTe liberum arbitrium inane nomen , omniaque quz fiunt , effe merz

patur

neceffitatis.

Cl

Cum his confli&atur Diatribe, Hic dico; forte non fu-

mus fatis Latini vel Germani, ut rem ipfam non potuerimus ediffere-

idem

& lic

re, — Sed teftor Deum, aliud nihil voluí dicere, nec aliud intelligi per

date

verba duarum poftremaárum opinionum , quàm id quod dicitur in pri-

ma opinione.

Nec Auguftinum aliud voluiffe arbitror, nec aliter ex

$d

ftait

ipfius verbis intelligo, quàm quod prima dicit opinio , ita ut tres opi-

niones à Diatribe recitate , apud me non fint nifi una illa mea fen-

huc q

tentia.

Poftquam enim conceffum ac ratum eft , liberum arbitrium,

&

ttim

amiffa libertate, cogi in fervitute peccati , nec poffe quicquam velle bo-

ni, ego ex his verbis nihil aliud poffum concipere, quam liberum arbi-

libeni

Amiffam libertatem

tione |

trium effe inanem voculam , cujus res amiffa fit.

mea Grammatica vocat nullam libertatem : tribuere autem libertatis ti-

potus

tulum ei , quod nullam habet libertatem , eft tribuere inane vocabu-

TeLUtT

lum, | Si hic erro; revocet qui poteft , fi funt hec obícura & ambigua,

W

illuftret & flabiliat qui poteft. Ego fanitatem amiffam non poffum fa-

ec

Qis,

nitatem appellare, nec fi xgroto eam tribuero, aliud tribuiffe videor,

quàm inane nomen.

NEN

Sed faceffant monftra verborum. Quis enim

erktat iftum abufum

T CO

loquendi, ut hominem fimul hàbere liberum arbitrium dicamus , &

Adqq

fimul amiffa libertate cogi in fervitute peccati , ac nihil boni poffe

Am q

velle., afferamus ? pugnant hezc communi fenfui , & tollunt prorfus

Pis ad

cjentj

ufum loquendi. Diatribe potius accufanda eft, quz dormitanter fua

verba effutit, & aliena non obfervat, INon, inquam, confiderat,quid

p

fit & quantum valeat dicere; Homo amifit libertatem , cogitur fervi-

lünr,

re peccato, nec poreft quicquam velle boni. .Si enim vigilaret & ob-

S

fervaret, planà videret , unam effe trium opinionum fententiam , quas

W per

diverfas & pugnantes facit, Nam qui amifit libertatem , & cogitur fer-

DN

vire peccato , nec poteft velle bonum , quid de illo re&tius inferetur,

W De

quam neceffarió illum peccare vel maluma velle? fic enim & Sophiftz

Uty

concluderent per fuos fyllogifmos, —Quare diatribe infeliciter nimis

Yon j

confli&atur contra duas poftremas , dum primam probat, que eadem

atbitg

eft cum illis, iterum more fuo fcfe damnando & noftra probando in

i

ldlxe

uno eodemque articulo,

1

olti

Yee

K Dyp

D

Dz Srznvo AÁRBITRIO,

7]

la

Veniamus nuncad locum Ecclefiaftici , & cur& ipfo quoque com-

p

patemus primam illam probabilem opinionem.

Opinio dicit, libe-

ibdl-

rum arbitrium non poffe vellebonum. | Locus autem Ecclefiaftici ad-

Lillis

ducitur ad probandum liberum arbitrium aliquid effe & poffe. Aliud

heri

igitur ftatuit opinio per Ecclefiafticum confirmanda, & ad aliud alle-

fnere

gatur Ecclefiafticus confirmandum , tanquam fi quis probaturus fit,

t«

Chriftum effe Meffiam , adducat locum , qui probet Pilatum fuiffe prz-

(tre«

fidem Syriz , aut aliud quippiam , quod 4/e àiZ eas?y conveniat, Sic

i pet

& hic probatur liberum arbitrium ,ut taceam , quod fupra exegi , nihil

clare certóque dici, att probari, quid fit, quid poffit liberum arbitrium.

r«

