Gf973_qt
author: Luther, MartinandErasmus, Desiderius

EL

T

"m

"-

EL

3

g

$i

E

b

».;,

a

aM

P

^

5

aX

2

E^

«ä*

d

"

d

b

hd

'*9

;

P

s

M

pr

M

E

2

p

.

53

h

l

d

i5

A

N

«':2;(,

i bo

2

Y

:

K

b

-

5

»

24

d

H

AO

E

Á

.

R

N

2

"

j

NÀ

x

$3

i

A

L

d

&

7*

"

13

i

W

.

^

$4

A

i

Ea

$

2

n

m

e

x

p

i

r

æägg

d

d

b

p

P

$

d

ä

'ï:

j

il

A

lo

A

*s

-]

"

4

R

4

G

2

*

[

.

a

:

sj

A

2

a

M

E

um

s.

:

ET

x*ä'-* u

g

-j

27

-

i

$.

E

*

a

d2

k

,

j

as

d

:j

st

s

*

ina

s

pP

*

1

s

d

e

|^

n

E

m

us

:

tis

N

A

sä"(x

-

j *&äïg

f

^g

*

S

^

z

Af

;

7-

Mi

TA

j

R

P

M

s

Y

d

"3

[X

E

x

H

5

FP

m

?

N

X;

A

"l

x

d

d

a,

v;:S.

u

D4

6

BA

*

hi

2

"

Es

*

a

i

I^

p

T

f

:

t

:*

:

5

a?*.-w

m

ss

".

U

3

A

"

Á

d

3.

.

&

*

*

um

t

2

P.

p

Y

*

L

d.

Z

p

u-

Y

$.

u

* a

E

i*

d

3

d

us

"

:

aE

N

P

jos.

w

5

d

Mi

P

a5l

ET

:

5

A

ää;ä

d

2

L.

t

f(»:

Vr s

A

--

G

207

AT

E

J5

AE

.

A

R

D

22

N

-

x

:

z

-

S

EN

N

A

E

M

E

-

d

x

TA

E

AAE M

-

"

$

CA

——

äu d

—

—— ÓUR N

a

lss

x aà

29

—

—

"

m—

me-—

—

—

E

w3

TET T TET

Mp m

Vr o t

E

d

PATRIS:

MARTINI LUTHERI

LIBER

D E

SERV

ARBITRI

CONTRA

DES. ERAS ROTERODAMUM

CUM

BREVIBUS ANNOTATIONIBUS,

Quibus B. Vir ab accuüuone,quaü abfoluturn Calvinian

Vcl duriusaliquod Dei decretum in libro ipfoftatuerit , przci- -

pue vindicatur :

P

Edzms

SEBASTIANO SCHM!DIO

SS. Theol. D. & in Univerf Argentor. P. Ord. & Conv

Ecclef. olim Præüdc

EDITIO SECUNDA,

€um Prafatione Apologetica

S5. Tä

OH- ITOACHIMI ZENTG

ol. D. P. P. in ead.. Univerf. Ordin. & Conv.

A

VII;

ef. Prafidis;

PROIISDEM v4NNOTATIONIBUS,

CONTRA

PETRUM YVONEM

CA4RGENTORATI,

Sumptibus JOANNIS REIN HOLDI DULs SECKERI

Anno M DCC

2

i Nl

P

Pemad]

*

3

d

Ü

N

R

W

b

JOH. ]OACHIMI ZENTGRAVIL

Doctoris , & Profefforis Theologi , m

Univerfitate Argentoratenfi,

PR!EFATIO AD LECTOREM

APOLOGETICA

PRO ANNOTA TIONIBUS,

AD LIBRUM

P. LUTHERI

JERFO ARBITRIO

B. D. SEBAST. SCHMIDIO

$9. IHEOL. D. ET PROFESSORE

IN ACA-

DEMIA EADEM

Editis ,

CONTRA

PETRUM YVONEM

SCRIPT £,

E

ER SS

O0 $ Ftyn; Tvon,ex Reformatis La-

*

£

D. äg)/

E

EM

zO

badifta celebris;fcriptisq;clarus,de quo

o

&

Gottofr. Aruald. n Harefiol. P.1. l. 17.

H

d

z

C.21.nD. 4.9.fententiam Ecclefiz R efor-

h

NU

Qä?)

matofum de abfotuto predeítinatio

p M

$)

K*ï

Q

nis decreto contra $. R. Aug. Confef

S

m

m

Theologum afferturus, clectionem ex

pravifione fidei factam negaturus, &

univerfalitatenr gratie impugnaturus , inter przrfidia tracta-

tus fui Epiftolici de Prede/ff. c» Gratia, adhibuit quog; libruma

Jot. 2

B. La-

Asl

MA LE i

t

CUH ET i Pt i a

TRwrEEXSXT -oïg'»

B. Latberi de férvo arbitrio. In prefatione autem, quam fa-

tis prolixe ipfi tractationi praemifit, factz hujus allegationis

nf

rationem redditurus,& quantum huic Lutheri fcri

rP*

OiDcon-

trover(iis do&rinam de Predeftinatione concernentibus, auz

inter Evangelicos invariatz Auguftane Confeffioni addictos,

& Reformatos agitantur , tribuat, fignificaturus, fic incipit

241

Z

erorare: AVemo mairabitur ,ene fapius D. L

vv b .

2€F.

um n traiia-

2u [uo de fervo arbitrio félide ac fþffäla"zj,æ,ve;ztem adduxiffe. Quod

Lutberus re&e intellectus,& explicatus, non ad Calvinianas

hypothefes detortus , fo/zde feripferit defervo arbitrio, nemo

.

J

ure negabit: Licet nos non lateat; quod vir Clariff. Dn. Pz-

éetus,Genevenfis T beol.inl.de Conf. & diffenf. interReform.

eeE

AL

berum accufare non

& Auguft. Confeff. T'heol. c.4. p.48. L

dubitaverit,.quod /zper bac quaffione de gratia & Praedeft. dur;-

era protulerit, quau ullus Reformatus. Hoc veró eft quod

mirerts, Le&or benevole, quod 7»oz fabulam hanc , qua

B. Lutherus ijua«eg- effe fingitur Reformatis in do&ri-

na de Pradeffimatiome , fepius licet. difcuffam , noviílime

etiam a Dam. Tbeolegz Wüttebergemfibus im cap. . pag.

144. feqq. Antapologie contra. RZgrelezfrum SyneretzfLarum

iniquam accufationem , qui in Epi/fe/a A4poloeet. p. 2,6. Lu-

therum , e Philippum Melauchtbonem , reos fecerant Calvi-

niane difciplinez , non omnibus etiam Reformatis proba-

POW r r PTR E

tz , íerio rurfus. Ecclefia obtrufum iverit. Cum enim fat

procul dubio motum Jit , quantum "Theologi ,. qui Lutberani

:

dicumtur , autoritatem ilius Doctoris extollagt , &t magni-

Ü

aciaut ; unde quo amarus ille zelus, quem in dotirinam de

Pradeffinatione Deis quam fe profiteri ait , hoc eft. Calvinia-

nam. paffim explicant cr effaudunt , tautisper temperetur , uil

aptius "ideri poffe contendit , q44m fi nobis , Evangelicis

I

fcilicet, 22 oculum offendatur , eum. quem. pro Patre venera-

enur , idem fecum feufife , dixiffe, feripfiffe ,. e couffanti a-

—— —

L. )

mimo . confirmataque mente docuiffe.

Magnum vero hoc

eft poftulatum , Lutherum de Prede(tinatione i4ez feofif-

(é s

ä

;

d Eu Nl

—

üRæFATE-öZ

j; 3 äix:ï'/f: /&?'iþ,/i/j;ä 5

quod poftmodum Ca/vizus fcripfit;

fenfit, dixir, & confirix

3at

1f

a mente docuit; ad quod pro-

Vix il-

bandum plura requiruntur , quam T»owz: affertio.

le oftendet, quod ha&enus nemo oftendere fcivit, (Cum-

que Vir'hic Evangelicos, invariate Aug. Conf. addictos ,

Lutheranos appellare non dubitat, nobis id non egre feren-

e 03 44

tibus,de quoMez

d Md

sinAntiCroc.t. 1. opp. p.493. jure que-

ritur; cur non viciffim nobis liceat , Reforzzafos . non ex

convitiandi libidine ; abfit h:ec ab omnibus Chriftianis! (ed

ut diftin&ivo nomine tantum utamur , Ca/vigiases appel-

lare? cum Jobannsem Calvinum fuum non minus pro. Pa-

£re wenereutur , extollagt , atque F?zdgi?zf;a*idnï , quam Au-

guftani Confeffores füuum cAartzaum Lutherum , quem B.

D. Sebaffianus Schmidius in titulo annot. ad l. de ferv. arb.

Patris elogio dignari non dubitavit : Quem vero pungere

Tvs hoc nomine videtur voluifle.

De acceptione vocis

Patris conftat alias egifle Fozr. Difpp. Sel. €. L. p.75. Inju-

riam vero & iniquitatem [pirant fequentia , quando fin-

git, Zsc fzcfo , ad oculum fc. oftenfo , quod Lat/erzs nofter

de Predeftinatione idem fenferit , fcri»pferit , atque do-

cuerit, quod Calvinus, futurum ut Lutherani «4wieres

fatlà , 8. Seriptura oracula cum fuis, Reformatis fc, ftut au-

DA

];

Hs . €7 AVEIIBEHIA, €X. DTIMCIDIUS, fidei atrz'ææ' £0R-

dituri faci

ce[fis educta , trauquillins fint perpenfuri : Quafi vehementia

affe&uum abrepti aliquid illorum omififfemus, quz equi-

vonofcendis contro-

tas a nobis poftulare vifa fuit, cum in co

ro]

veríiis, tum in meritis c

au

2221

f» dijudicandis. Tandem nimia

caufz füz confidentia impulfus addit, Luz£erum a fuis parti-

bus fletiffe ,. debere fateri omnes , quicund, velut. deffinata

suente, d olfirmato propoffto,contrarium fibi per[umadere solunt.

Verum contrarium evincunt Annotationes ad libr. de Serv.

Acrb. adjectz, ha&enus nec ab Yvoze,. nec ab aliis concuffz.

Hic vero ille copias contra earum autorem contrahit, &

oftenfurus , quod D. Sc/widius frauflra fuis. Lutherum vin-

dicare

Je( 3

x

PRErFA

E

I O.

dicare uitatur , in l.de ferv. arbitr. ficcontra eundem infürgit:

Non male feret D. Sebaftianus Schmidius, in Argentoratenfi

Academia Profeílor , f/ affemem,; eum ex amimü affectu ,

Jffudio caufe, c amore flatus prafentis Ecclefrarum Lutberana-

rum eo devenilje , ut contra lucem omuem verum ferio credi-

derit , fe ds , qui ortbodaxe. fic mobiscum . fentiunt , Lutbe-

um po[fe eripere , c tradlatum ejus de fervo avbitio ita in-

fflectere , vel explicare , ut. aliud loquatur c dicat , Quam

ád . qued bucusd, dicere er loqui ommibus ferme vifus eff.

Hiuc euim generalis illa offeufto eorum , qui Luthberi momen

affecaut , ejus vero doctrinam in iffo [altem capite manifeffe

abnegantes , in illius profelfores amfurgunt ,. contentiofe

clamitant. Hinc quafta maguo molimiue vatio , qua telum

Loc in ip[os vibratum vetundere , vel faltem effugere paffeut.

Hinc ab 4liis dicium,D. Lutherum [énteutiam , quam boc libro

propuguaverat , vetratiaffe d imuutalfe : ab aliis vero, eum

Seztiebant euin

fefe melius infequemtibus [criptis explicuiffe.

prima fronte illum ipfis effe adverfum. — Et profeito , quo at-

zentius tratcíatus iffe Lutheri perlegetur & coufiderabitur , ea

plenius apparebit , tanti viri fententiam cum . uoffra vevera

comvemire. — Quod ut elarius pateat, breviter expendemus aec-

hao - a . iO DT P , EL

ueralia quadam fuudamenta , qua. D. Scþmrz'djw f detexiffe

putat ,. quo gobis contrarium [nadere poffit.

Principio fic mentem [nam declarat :

Statim profitert

uafi B.

non dubito, in ea me nunquam fuiífe fententia ,

Pater nofter Lutherus in fuo de fervo arbitrio libro quic-

Qo^ VEue, ^ ET ERE ERS D s

uam, vel contra Scripturam $. vel contra fidei, quam in

(

noftris Ecclefüs adhuc docemus & credimus , analogiam

Ícripferit. Po/fea id ultimurm probare couatur. adduciis qui-

.|

busdam bypotbefibus , ex iffa Lutberi tracfatu , quas cum à

noffris differre exiflimet , ex dis cundia qua [ibi adver[ari vi-

det , it4 fe explicari po[fe putat , ut illum poffea fibi vendicare

ä

amevito po[ht. At fü ea ipfe hypotbefes folummado proferan-

4

1ur , flatim patebit, eum a fcopa [uo zmmmfum Aberra[fe , mec

E

id. de quo quaritur , proprie attigiffe.

Prime

PRzEFATIO.

Prima. ff , hominem non effe in negotio converfio-

nis fimilem beftiis

dt quis uuquam contrarium vel cogita-

ve fmm i

Secunda ef! , hominem non cogi. — .4c ff de z/fa

veritate fiuceri. pradeffimationis afferteres aliquatenus. dubi-

£ApJest.

Tertia, homini effe libertatem in externis & tem-

poralibus ; eefi Jiberum arbitrium etiamin bifce rebus regatur

folius Dci libero arbitrio, quocunque illi placuerit , s £

Lutberus : quod uemo megat. — Quaria , Deum hominem non

creafle malum : od quidem probat ex verbis Lutberi, qui-

àus adjtngere potuil[et omuitim ortbodoxortm unanimem fenten-

MAT ^

tam. Sed addit fua werba , cum dicit , nec eum in finem

N-

ut malus feret, & damnaretur: ezf & dlla 4 nobis recips

eptime po[fint , eurm Deus fecerit implum o propter malz-

tjam aut inferaum , [ed propter fe 3v mh « weluti ereavit

umnia im ipfius gloriaezm.

Is emim proprie fuit frmis , quem

fíbi iu vondenda orbe prapo[uit.

Deum non effe caufam ma-

li fecuudum. Lutheri fententiam , affruere [atagit D. Scbmi-

dius. Sed mom opus erat , wt tanto enolimine id evinceret y

jj

cum omnes Saucti libenter anathema prouuncieut in eum , qui

ejusmodi blasphemiam Deo [autii[fomo adJcribere vellet.. Quin-

£a alfertio ef! , Deum velle, ut omnes homines falvi fiant,

À. e. Verbum 2Dei indiférimiuatim voluntatem ejus. declarare ,

quam fi omues bomines fequerentur , procul dubio falvi fie-

vYe2nt.

Eo enmim fen[u [olummodo flatuit. Lutberus ,. Deum

polfe dici velle omnium [alutem. Sed f de Dei aterna fecretad,

voluntate , fecundum quam ves funt ,. [ermo frt , 1ue flatuity

eo ipfo loco, quem D. Schmidius profert, Deum velle mor-

tem peccatoris, €* addit : Quare Majeftas illa fuprema viti-

/

um voluntatis noftrz non tollit aut mutat in omnibus, cum

non poffit homo eo carere, querere non licet, & fi multum

quaras,nontamen invenies;ficut Paulus Rom.IX. dicit:Tu qui

4

es, qui refpondeas Deo?

Ultima taudem clavis generalis ,

qua [enfum: bujus libri aperiri paffe exiffimat D. Schmidzus ,

j-

(t

&f , noftrz voluntati imputandum cfle; fi percamus: r Jf

£

il

PORX PRTIODUO.

&t

Q1

id won effct. apud. omnes im. confeffo , ac pra certo d quibus-

eunque creditum. — udicet nunc quilibet , mum ex bisce Lu-

fufp

&heri effatis appareat , ea eum bodiermarum Ecclefrarum , qua

trah

Lutberana vocantur » fententia comvenire , noffra vero ullate-

&q

flat

unus adverfari.

Cuimque contravium pateat , manifeflum eft ,

(

D. Schmidium operam lufiffe . cum voluit mobis auferre Lutbe-

rums , dlluma, fibi vendicare .

prol

Satis fane bilis, & parum manfuctudinis Irenice im

dati

fumx

hoc viro apparent , usque eo aculeorum omnia plena fünt.

Primo zzigze invehitur in B. D. $e£4/7. Scbmidium , quod

n

Y

A V

angelicis invariatz Aug. Conf. addictis vindicaturus La-

diu

aberum in l. de ferv. arbitr. ex auimi affetfu , ex ffudio cau-

!ij

il

fs & amare ffFatus prafentis Ecclefiarum Lutberauarum , hic

verfatus fuerit ; cum tamen non apparer, quare, m id

j

fecerit in bona caufa , & defenfione legitima viri innocen-

hi

tis, B. Lutheri fcilicet, veri item affertione, is male hoc no-

&if

mine audire. vel (tudium Zeze czzu[e in illo zeprehendi

lo

debeat.

Nec puto:vel c4wyraldum: -do&trinam: Calvini ;

4ii

vel D. Zvvingerum Calvinum defendiffe ex alio ,; quam a-

de:,q

nimi affectu , & caufz: Calvinianz ftudio, . Quod fi his id

&pr

feciffe non vertetur vitio, quo jure hujusmodi obnoxius erit

eff,

cenfura: immiti vir cordatus , & optimus, B. D. Sebaffiapus

lo

Schmidiuns? Quid vero.Yvonifte intcllexerit per ffazuzs pra-

ahqu

fentem: Ecclefiarum Lutheranarum , mon fatis clarum eft ,

lïgcl

nifi forte id hoc fibi velit.

Conítat nimirum, B. virum

QUàn

has annotationes ad. Zuiberi libr. de ferve: ar&ztr. edidiffe

Mfu

anno r664. cum finceri Ecclefiarum Lutheranarum T heo-

"w

logi omni ftudio Syncretifmum Caffellanum , inter Rinte-

4

M

leníes & Marpurgenfes initum. , oppugnatum irent, &

vV/,m

paulo ante Dn. D. Hoerasbeeck;j differtat. de. Cezfociatione

0((4

Evangelica. Reformatorum , er Auguffana Confeffionis , pro-

Pfæfa

diiffet, quam laudatus autor reZefiffuma Viraini , vnue

Váyir

UMaria Scburmam, Charilfonae in Chriffo Sorori Yvonis Laba-

lj

diftz, uti ipfe candem appellavit in hac Pre:fatione, infcripfit.

9i

PRsrATIO.

ET

Sihoceenfor in D.s//;jidiz carpit,quod ifti unioniEcclefíafti:

cc irhaturee parum faverit, & fe ab audaci calumnia,

&iniqua

fufpicione, qua in prepofterorum pacificatorum co

nfortium

trahebatur , hoc edito fpecimine liberum oftendere voluerit ;

& quod maluerit ftatum Ecclefiz , qualis ifta fuerat tempe-

ftate; talem permanere, nec conífociareturcum Reformatis

eo modo, qui hactenus fuit quidem commendatus, fed non

probatus, carpit id , per quod elogium viri conftantis, & cor-

]

dati Theologi , vir laudatiffimus reportavit. Ex mer

a pre-

fumta vero opinione loquitur Idem, quando ex 7

ujns fPa-

1us Auore, & amore diffidii injufte alendi,

e€? Dn. D. Schmi-

dium Ze»ez//fe fingit,

Ht COHTYA ÍIucem omnem verum fério credide-

Yi fe iis qui orthadoxe,ut putat, bic Jfecum (Yvone) fégtiunt,Lu-

therum poffe eripe

ve , G tractatum ejus de férvo arbitrio ita in-

;

ffectere,

vel explicare , ut aliud loquatur d dicat,

4u4m id, quod

l:

Duc usque dicere, eb logui , omnibus ferme »iftas

ef. Viciffim

la

enim femper certum fuit D. 5z/zi4ie , ut teft

atür in Azzo£.

[

loco ab 7»eze produ&to , 2. Lurberum ip Ll

Yo fuo de féryo

arbitrio , ail quicquam , vel contra Serzpturam

5. vel coztra ff-

j-

deiquam in noffris Ecclefris adbuc docemus ,

analogiam feripfiffe,

& proin etiam in hac de

przdeftination

e do&trina noftrum

Ü

effe. Nec abfürdum eft

, vel etiam novum,in fcriptis obfcu-

rioribus inprimis , & di

fficilioris interpretationis, autorem

ls

aliquem fic exp/icar?,

Ut preoccupata jam mente eundem

legentibus,& fic exp/zc

4r: audientibus, 77//eZ;, & 4liquid aliud,

quam alias,

-& per aliquod temporis Ípatium factum , /zgui

;

»/f25 fuerit.

Declinavit etiam jam ante B. Vir huncictum,cum

e

equidem ,inquit , libezter concedo

; qod B. Vir (Lutherus) zz4

4lteraye voce e phrafi aliter,

quam vuleo bodte in T. bealogía ma-

xenme fierà folet, ufus fit, quad,

quando non auimadvertitur, erroris

occafroyvelerragtium potíus

4

Profat

offendiculum fit. 3.uthero fane,uti in

ione no(tre Repez;zio

u doctrine deElect. preemiTa obfer-

lu

vavimus,ceu monachoAu

74

guftiniano aliquandiu,ledioAugu-

'

Qigi frequens & familiaris

l

fuit.Unde non mirum,

eum de prz-

)ec )o(

de-

u

9i

Pnæiarlo.'

deftinatione verba facientem,cumAuguftino fzpe fuiffe locu

ttit

iher

tum in libro de /ér»e «rbitrió , quo difputat contra Era-

quumRourodamum,hominem non plane alienumáà Pelagiani-

dit

Cuii

ífmo,à quo Lutherum penitus abhorruiffe conftat.

Quem

enim latet, formulas loquendi Ecclefiafticas etiam variaffe?

"o

cum ob alias caufas, tum ob zar« adverfariorum, cum qui-

[tts

bus fuit certandum;, diverías etiam obtinuiffe fzpe loquendi

If

confüetudines , uti de LazzPero paílim obíervavit Mesmzerwe,

lud

C?

Ne dicam, priora ex pofíterioribus ícriptis alicujus auto-

ris; id quod fecum quoque fieri voluit Lutherus ; & ob-

Àug

T

ícuriora loca ex clarioribus explicanda , & illuftranda

efíc, uti inprimis hoc nomine laudabilem,operam præüi—

alle

[///

terunt Dzz, Wztteberg. Theol, in Antapolog. contra Réztelezfés

Theologos c.6. Nec videtur male hoc habere Y»ozez , etfi fuee

CCl

VICY

caufz id nil nocere opinetur. ProfécZo, inquit »4H0 Atientius

tradiatus iffe Lutheri perlegetur d con[iderabitur , eo plenius ap-

Tum

eli

parebit. tamá viri [ententuam cum fnarum revera comvenire, Sed

aliis aliter videtur. Et dum utrinque ad Lutherum pro-

TMM

vocatur, in rem prefentem eundum,nec in nuda provocatio-

füis

ne fubfiftendum, cum affirmanti incumbat probatio. 44 4e

vider

generali iffa movit affenfiane eorumyquas Latheri nomen affectare

d

fatis aculeate fcripfit ; 24as vero ejus dacirinam in iffo fal-

Yi

1£/2 , de Predeftinatione fcil. capzze »anifeffe abuegantes 15

allius Profelfores , R.cformatos fcil. zz/argere, iv comtentiofe cla-

YAW

anitare ait; exulceratum hominisanimum fatis produnt. No-

lm PJ

DDgj

tum fane eít, ipfum CaZvzrum 1. 5. Inftit. c. 12. decretum Pra-

deftinationis appellare HORRIBILE: Cur ergo non jure

Vjy,

endamur ? fi Lutherum, non fine gravi injuría, numero

At dj

A

atronorum & autorum. hujus difciplinz haberi videmus;

D7//77

preprimis cum aliis di&us fit durzora fsper hac queffione pro-

1uliffe B. Vir , quam ullus Reformatus ; id quod refutantloca à

Qiy

B. Dapnhavy. in Sardicpal: Serracu,. Hod. Calv. P. E. produ-

Wi

&a. Lutheri nomen nos effecfare , fi vim verbi hujus fpe-

l h. !

[9 ad.-

Gemus ,falfum ; quod vero non repudiemus, hec egr

tl2 þ.

mit-

PREF—ATiO.

oQue

mittamus, verum. Nec Zwrerus nofter a/ferzoy j?zä:'m& Lg-

E

1berana nominari renuit, cujus verba legi merentur in A4ees.

ani-

dis Ecclef- Argentor. p. 15. Non minus maligne tractamur,

m

cum dicimur 4zegaffe , faltem quoad caput de Pradeftina-

af(c.?.

tione , doZrizam noftri Megalandri ; cum clariora alibi loca

Qui«

extent; quam in libro de ferv. arbit. ex quibus de genuina

end

mente Lutheri, quoad hoc caput do&rinz, & que ad il-

fM

lud referuntur, licet judicare. Notavit illa DazzPz»», Hod,

Wt«

C. P. I. p. ror.feq. Inique propterea dicitur,noftros, invariatae

- Qb

Aug. Confeff. addictos, in do&trinz Lutheri Profe/fóres infar-

unda

rexiffe,ceuqui contra Parziculariffas tantum;& abfoluti decreti

affertores, veritatem defendere voluerunt,

ralli«

Quod. noftri

has

contentiofé clamitare dicantur in Reformatos, antiqua & re-

[uee

centior cantilena eft, quam prz aliis etiam DZesZiz: reitera-

Viidbt

vit in Diff. de Lit. & Pac. rel. pag.217. quam proinde ut pa-

u

rum nos curare decet, ita in fun&ione remittere par non

f SCd

eft. Caterum, quo clarius, uti putat, pateat, B. D. Se/z-

pue

Jlianum Schmidium annotationibus füis fruftra conatum effe

^Ati0«

fuis vendicare Lutherum in l. de ferv. arbitr. érevizer. vult

videri expendere generalia quadam fundamenta, quae D. Schzi--

Wde

p

dium putalfe ait. fe degexzffe, quo fuis , Reformatis fcil. cogzrae

rium per[uadere po[fa.

i

[

j f

Quando itaque B. Vir circa A4zzotationum faarum Gm?-

f de

ralium initium, fic mentem fuam declaravit: 45 zz/;7» ff«-

, N

zi profiteri non dubito, m ea me uunquam fuiffe féntentia,quafi

JDre

B. Pater uoffer Lutheyus in füa de fervo avbitria libr. quicquam vel

coptra ScrrplurausS. vel contra fidei, quam im noffris Eccle[is ad-

yure

mero

Duc dotemus, d credimus, analoeiam feripférit: Et ad hoc pro:

bandum , J4gmetationes aliquot eezerales , claras fcil. B. La-

us

1beri féntentias , e bypothefes ovtbodoxas adduxit ex ifto tra-

j ;'f";

&atu , ex quibus fuum jüdicium de tota difputatione for-

o &

mavit: Arguit iftüm 2»oz, quod, cum ex/izzaverit , las by-

o Ü

g Ipf

pothefes à faiy differre , ex dis cunt!a , qua fibà adver[fari vidit,

ita fe eXplicare polf putavit, ut üllum puffea fiba -vendicare me-

,"el

9

)9( )o(. 2—

1227

Ed

VP ROE l«'"A T I O.

^

*ito po .. Fecit vero ita procedens vindex Lutheri noftri

li

feliciflimus, quod bonz interpretationis regula jubent, ufüs

bei

convenientibus, & fuo inftituto infervientibus conjc&uris,

Ài

Quanti vero iftas eftimet hypothefes, fic exponere.ulterius

SI

perrexit. — 47 ff ea ipfa bypotbef[ées falummoado profevantur , fla.

l

tim patebit , eum 4 fcopo fua immenfum aberralfe , nec id, de

]

quo quarstur , attzetffé , id quod fic probare intendit.

(

Préima, inquit; hypothefis e(t: L7072/2677 nom eje n

dii

Ta

nägotio con'verfronts [Basilem bofliis. — Excipit contra

Ti

Tyop ; At quis unquam coptrarium "vel coeitare potuit ?: Quid

vero tum? Quafi vero hujus hypothefeos non fit ufus inil-

l

luftrando eximio opufculo de /er». ar£zz. f Yvon eandem et-

iam admittit, qui n illoagi contendit de Prede/fizatioze,

fí

nonad mentem E»zzeelicarum ,fed CaLiizi, & Supralap(ario-

rum. Ufüm interim hujus hypothefeos in libro de S. A. non

li

[

contra menteni autoris fui explicando, ipfe D. 5c7/z;4. often-

dit : vid. pag. 69.fqq.edit. prior. Nec;quz de zeceffitate & Lber-

fer

z4te dixit Lutberus , fic explicanda funt, quafi homini tantum

tril

fpontaneitatem, excluía indifferentia ad utrumque oppofito-

&l

rum, tribueret, & fic ha&enus beftiz fimiliorem, quam homi-

Y6

ni facerct, uti fità Predeterminantibus ; ceu alibi dif; putatur:

ü

Quam & rvozz efle Philofophiam, non abs re cenfemus.

(

"Secumda hypothefis eft : Hominem non CO 1. Quid ve-

tl

dxC'

FO Yyoz? Ac [v, mquitsde Z/ffa veritate froceri pradeffinationts affer-

sores Aliquateuus dubitaffent.N erum negatur, quod eofenfu ifti

«l

Yidi

affertores hominem cogi negaverint; quo Lutherus id ne-

£avit contingere. Non docuit Lutherus , fübjacere. ho-

illo

minum eventa, & actiones decreto Dei immurabili, abío-

WF

luto, irrefiftibili , antecedente , predefiniente, phyfice pra-

W

9

movente , predeterminante adcertum effe&tum, ut multos

Jinceros. Pradeffinations Yapralapfarize, qua füblapfariz ho-

die ruríus incipit praferri ,z/ferteres docuiffe conítat: Sed,

ht

non folum in A. C. arc.þ 18. verum etiam in l.deér». 4(£itr.

il

r

J

—

PrRArATI10

vflri

lis attriBuitäin moral

j Uiüs

ibus, & actionibus vit£ exterioris, eam li-

bertatem , quz neceffitati ad unum determinatze opponitur.

Uris,

CT1US

Audi;quid P/ateri fcripferit P. I. Refp.ad Dupl. Vor(t. p.230.

51 tu , Ynquit; per veram arbitrii humani liber:

4Iem intelliats ta-

27

lem libertatem,

€ui non obflat ulla practfa determinatio, (uti intel-

], d

ligi debet ; & quz fuit Lutheri fententia) fcuz ze intellzeere de-

claras, c. tum zon nega per neceffitatem 4

Dzvizo decreto depen-

denutem;qualem illi zfferzores intelli

L

Bunt,everti libertatem iflagg,

ODtIa

Tali modo autem iíta libertate evería ob necelffitatem pres

moventem,non nuda fpontancitas,fed co4/o potius infertur.

Quid

j

Tertia eft hypothefis, que habet, /0727/7; W !iþer-

m«

dateim 1n externis , e8 temporalibuss. ex liberuua

777

farig»

gus arbutrium , etiam in ifce rebus , vegatur fo-

,Dnod

lus Dei. libero avbitrio , quocunque 1l placuevit,

oftet«

Wt 43 Lutherus: Quod neminem neeare, 4jt, . Sed ludit diz

lihet-

fentiens phrafium ambiguitate, & illam , quam nos homini

ntum

tribuimus libertatem in externis , & temporalibus,

qua eft

ofito-

dApeis Gindifferentig; /izeerz illi Pradeffinationi

* A//erio-

homi«

zes, de quibus cenfori fermo

» pernegant. Pofita quippe de-

aUF s

crcti divini predeterminatio

nt,& predefinitione neceffitan-

!

te. tollitur etiam in aQtionibus externis dOiaccela,

vid. d-

1:de€-

v4ld.Det.Calv.c.7.& Pi/ca

7.l.c.Nec iidem affertores cum Yvoze

dicent, eodem modo vegi folzus Dei libero arbitrio liberume

it4jth^

qä] lfh

arbitrium bumanum, quo nos cum B. Luthero divinam pro-

videntiam circa a&us humanos explicamus, Subjicere vero

id Q

$ ho-

illos conftat voluntatem hominis voluntatis divinz decre-

abío-

to predefinienti,

pradeterminanti , imo omnipotenter ne-

ceflitanti , quod

epre

Lutherus in l. deS A. non fecit. Conf. Dzz,

Wztteb. Antapol. contra Rintel. c. 6. $. 45. feqq.

multos

j; ho

CA quartam hypothefin, que et, DEzz bomi-

, SCd;

ntm non creaffe vaalum , excipi, quod 44/4ez id prabes

jir i

l

D. ;p/xmidim ex verbis Lutheri , féd potuife eundega adiuneere

»

)o( )o( 3

052

PasrátvrióÓ

ll??h

omnium Orthadoxorum , quos dillentiens nimirum pro talibus

habet , uzanimem feutentiam, N erumenimvero licet expreffe

-

p

ab his orthodoxis non di&tum fuerit, DEw» bomnem.creaf-

Íctà

e malum , docuerunt tamen iidem, DEum creaffe eundem

Àn

[

labilem , zoz per indifferentiam ad lapfüm ,& non lapfum ; fed

diaynacinQs , Y£ decreti , juffitia declarauda per bunc lapfum cu-

u

108

pidi, ceu probat B. Dasah. H. C. P. L. p. 1045. feq. Proinde

cum vi decreti divini predefinientis , & immutabiliter ne-

brur

Calx

(fitantis labi debuerit , vi hujus hypothefeos neceffario fe-

uitur, hominem a4 »alus efle creatum, etfi non malus

lo

iltà

creatus dici debeat. Tam vero ab illo, quam ab hoc B. Z-

tberus abhorruit: Nec poteft hoc ei ex libro de S. A. objici;fi-

i

Fün

nc injuria. $44 2uidezs verba addere dicitur Scbmzidius,cum ul-

terius dicit : Neceu zz fizem Ícil. crea(fe DEum hominem,sz

ftn

f

analus fieret , ci damnaretur:: Sedlogice hoc fequitur , ex hy-

othefibus illorum erz£edoxorum ; quos Ceníor intellexit.

ij

D

Unde & ipfe id fentiens, nec confequentiam negare auíus,

pergit: Edf & ia À nobis rectpi optime poffint , cum DEus fe«

Vint

&dd

cerit impium ,non propter analitiam aut dnferuum , fed prapter

Jfé ansypo , veluti ereavit omnia in zpfius gloriam. — Is enim pra-

prie fitt ffais, quem [ibi in condendo erbe propoftit, Aft,etfi hoc

[

verum fit; male tamen dicitur, nec reczpz Pecfoteff, creatum

effe hominem eum in finem, ut malusfieret. Pejus hocinde

Lutl

probatur, fi dicitur DEw bominem feciffe prapter fe,h. e.in glo-

mali

riam juftitiz, cujus exercenda medium Deo fübminiftraffe

t

homo dicitur,peccatum fcilicet; in quod tamen;qua tale,(fub

p2

hocenim formali meretur eternam damnationem, & fit ob.

xicy

jectum divinz juftitiz declarande, ) Dei confilio arcanoinci-

Mer

diífé multisfertur.Quz hypothefibus Supralapfariorum;quo-

h

t

rum fententia rurfus hodie invalefcere incipit,facile illuftrari

OR

Qui

poffunt. Continuaturus vero difcuríum fuum 1voz, Déun,

rio l

inquit,207 effe causa mali fecunds Lutheri fententia,

hag [

0. 28-

aftruere fatagit D,f Scbmidius : Sed non opus erat , ut tamt

?

lzmi-

Piærarid

bus

rlimz'ne' id evinceret , cum ommes faucii lubenter anatbema pro-

effe

nuncientin eum yquilejusmodi blafphbemiam Deo fanciiffimo ad-

Mf*

féribere vellez. Omnino vero id fuit ea tempeftate ,.quá has

em

Annotationes B. Dn, D. Sebaffianus Schmidius. feripfit , ne-

f

ceffe, ut oftenderetur, non docere Lutherum in lib. de /er».

[ d

arbitr. DEum effe caufam peceati , cum propter illos Calvinia-

Me

nos, & Reformatos, qui olim partim, partim hodie, ad li-

li«

brum. hunc ceu-fibi ijJao» provocarunt , & tunc provo-

oft«

.cabant; tum, & quidem

inprimis, propter Rzzte/ez/és T heo-

í

lus

logos, quorum Syncretifmus, & conatus Irenici male fani,

Lt

ifta tempeftate Ecclefiam Chrifti turbaverant.

Hi enimin

f

Epiffal. Apaleg. ad imvar. Ang, Conf- Theol. p. 26. non dubita-

ul«

runt zfferere, Lutberum. eque.cum. Calvigo DEum peccati auto-

nyil

vem feci[fe , d bominem omni libertate exuiffé. . His os obtu-

rare, atque oftendere laboravit D.sce/idius, quam grandem

hj

ex

injuriam faciant ucaadp'ro omnes, qui tam impiam fenten-

tiamei tribuere non verentur,quodetiam feliciter praftitit B.

llss

Vindex Manium Venerandi Patris noftri, p.195. p.202. feq. cui

if

ylültï

add. D. Wittebergenf. Antapol. c. 6. $. 6. fqq. p. 125. fqq.

|ptt-

- Quimta affertio et, DEunm «velle ut omnes bouni-

|boC

LUm

"s /4'[*7]2 ADf. Hanc fi Poc fénfu felummode ex mente

Lutheri vult intelle&tam 7»z, quod idem velit, in fenfu for-

jnde

u

gmali fcil. zc verbaum Dei indiferiminatim voluutatem ejus decla-

zare , quam fi omues bomines féquerentur ,. procul dubio: fafvi

trfft

ferent, & ficis ftatueret, quod tantum ratione Zeclararionis

j

((

externa per verbum, feu voluntate figni, DEus dicí poffiz fa-

( 0p

B. virum non reéte aí-

duzems omnium bominum wele ,

ia

fecutus eít, cüm ad fenfum confecutivum potius ver-

quo

borum hypothefeos glofía Cenforis iniqui pertineat, Nam

(urart

qui prius ferio vult,nimirum 4 275 falventur; etiam fc-

ifb

rio pofterius tenetur praítare; nimirum fincere, & /erie, de

boc etiam omnibus indiftriminatim volunutatem fuam declara-

filliy

*é. Quando vero idem adverfus D. Sobwidiuez ulterius

4

€oll-

lie

me:.&r'xoï

contendit, Lutberum ,fi de Dei eterna Jféeretad, iolunmze, 1272

dit

dum quames fiuntermo fityeo25/0 [ocoquem B, vindex proferts,

(

ffatuere, DEum vele mortem feccatoris , fummam B. viro in-

juriam facit; fi Dei voluntatem arcanam voluntati divinz

fj

revelate eum opponere, & fenfü Calviniano voluntatem fi-

dei

dlii

gni & beneplaciti ftatuere fingit , ceu 4727 quz impugnan-

di

tur 4nzot. Gener. 2. n, $. oftenfum , ad quaai Y»z refpondere,

non tacere debuiffet. Alias conftat,voluntatem Dei arcanam,

que

& revelatam, beneplaciti & figni;à noftratibus fano feníu non

Ü

negari: vid. Zzzter. in F. C.

P- 1064. Mefzer. Anthropol. D.

Qu

2. q. 1. $. 16. Falfum proinde eft, DEum veZe zzorzez; peccato-

ÁQ

ris voluntate fécreta , qüam non velit etiam voluntate re-

lt

velata. Vid. Dzz. Witz. l. c. c. 6.8.38. (q. P.147. $.42. Plura

Íolc

enim, eaque perfpicua noftrates produxerunt loca , quibus

probatum fuit; ZuPeruz univerfalem gratiam Dei, & rcdem-

tionem, conftanter afferuifle. Quod vero fequentia ejusdem

Dy

ab Y»oze adducta verba attinet:

JQuare majeffas la faprema

CïpJ

»itium voluntatis noffra "o

10l . aut euUtiat m omnibus,

Ti

CHm non praf's'z't. bomo €o carere ,

Quarere non licet , & f multum

Ady

guaras, non tamen imvenies,

felic

ficut Pa4/z: Rom.9. Zjcit : TH quis

es qui refpondeas Deo?. Hzc,inquam. verba nihil ad rem fa-

fed

ciunt. Agunt enim de »o/zz7e Dei zrca24, que omhino

tþm

manet imperveftigabilis, nec voluntati revelate contraria

feta

eft; nec gratiz etiam particularis ex abfoluto decreto. Un-

lfsqu

de quod Zzaz/erws dixerit ,

DEum "velle mortem peccato»

ton

7i, non eft de ábfoluto decreto abícondito, fed ordinato,

.

[]//;

fan&e & jufte tali , intelligendum

)

oftenderuntque Dzz.

H

Jitteb. 1. c.

P. 155. feqq. Dei voluztatem alféonditam Lutheri,

10to celo- in multis dever[a.

7: €ffe d valuntate arcana , quam

-comminiícuntur Calviniani:

admittere crediderim.

Quam nþc omnþs Rcfdrmatos

Pergit vero rurfus Yvoz , u/tisoa

,inquiens. z2zem cLevis

gentralis,

qua fenfum hujus libri aperira p

hu-

^

æ e:;g/ämdt TA PRY

1

dius,

.'anäs.q'rro.'

AMIs

(t;?' [

dim, ef, noftra fua/uzthti imputandum effe ,f bar-

qn.

€AH2U4 , &íubjiciens: 4 ff zd "on elfet apud ammes in com.

lg

Kélfo » ac pro certo à quibuscunque creditum. . Verum non eo-

nfi-

dem modo id afleruit Zuzberzs,quo Ca/vizus , Zanchins , &

1an

alii.

Hi enim fubordinant noftram voluntatem peccan-

,

di divino decreto preordinanti, & predeftinanti , voluntati-

lf

que divine arcanz omnipotentiffimz , que czg/a priza ef,

Tion

& inevitabilis perditioni eoruma omnium , qui pereunt , utilo-

H

quitur genuinus Cz/vzzi dilcipulus Zzzc/zus , & olim ejusin

u

Academia Argentinenfi fucceffor, lib.s. de Nat. Dei c. z.

o .

Ita ambiguitatibus, & fallaci verborum latitudine lud

-

CI'GQ

|orà

folet 1»2, quo malam tegat cauíam,

ibus

jem-

Quez cum ita fint, gu/bet uunc judzcare poteft , quod

dem

ex bifte Lutheri offatis appareat , ea re&te, ut à nobis factum,

J À

-

explicata eww hbodiermarum Ecclefarum , qua Lutherana vo-

nbl'f/i:

£AAtutr , Íententia convenire, Calvinianorum autem penitus

771

Adverfari, ita ut manifeftum fit, non folum B. D. scZzziZium

feliciter nobis vindicaffe Megalandrum in lib. de ferv. arb,

uquü

ïijfä"

fed & speram cenforem /wfiffe , cum voluit nobis AHferre Lu«

000

therum , jlumque [ibi, (uisque vendicare, quem etiam decuif:

rarià

