Obfecro autem re , quid ille in re Theolo

o

ica. vel

facris litetis efficiat , qui nondum eo pervenit, ut quid lex, quid Evan-

&

gelion fit , norit, aut f norit, contemnat tamen obfervare? Is omnia

1

D

mifceat oportet , ceelum , infernum, vitam, mortem : ac prorfus nihil de

v

Tibur

Chrifto fcire laborabit, De qua re meam Diatriben infra pluribus

monebo. Illud Hieremiz & Zacharie vide; Si converteris, convertam

Ilcndg

te, Et, convertimini ad me, & convertar ad vos. Nunquid fequítur,

Convertimini , etgo poteflis converti? Nunquid fequitur ; Dilige Do-

Con

minum Deum tuum ex toto corde tuo,ergo poteris diligere ex toto

Conat

eorde? Quid igitur concludunt argumenta ejusmodi , nifi liberum ar-

di p

bitrium gratia Dei non eget

jfua vero virtute omnia poffe? Quanto

vgr

"d

rectius igitur verba , ut pofit4 fupt , accipiuntur? $i converfus fueris ,

fenli

convertam & ego te , hoc eft, (i defieris peccare, definam & ego pu-

4d vo

nire , atque fi converíus bene vixeris , benefaciam & ego, vertens ca-

Tlatütm

priyitatem & mala tua, — Sed ex iis non fequitur , quod fua vi homo

vetti

convertatur , nec hocipfa verba dicunt, fed dicünt fimpliciter , fi con-

Hier

vertaris, quo monetur homo , quid debeat. — Cognito autem eo, ac

folum

vifo, quod non poffit , quzrat , unde poffit, nifi Leviathan Diarribes

477

(id eft additamentum & fequela ejus ) interveniat, quz dicat, alioqui

p

vere [

frultra. diceretur

D

Convertimini , nifi fuà vi poffit. con

—vertix homo.

jusd:

Quod quale fit, & quid efficiat, (atis di&um eft.. -

Ate C

Stupor quidam vel A/jaeyG- quidam ett, quod illis verbis, Con-

Vertér

vertimini , fi converteris, & fimilibus, putatur vis liberi arbitrii confir-

gelico

mari, nec obíervatur, quod eadem ratione & ifto verbo corifirmare-

fed to

tut , diliges Dominum Deum tuum ex toto corde tuo , cum utrobique

Ceni:

fit par fignificatio imperantis & exigentis. Non minus veró requiritur

Thinin

dile&io Dei , quam conyerfio no(tri & omnium Preceprorum , cum di-

Datet,

le&io Dei fit vera converfio noftri,

Et tamen ex illo dile&ionis prz-

Qu nj

cepto , nemo arguit liberum arbitrium, . Ex illis vezo yerbis; $i vo-

ldl u

lueris , f audieris , convertere, & fimilibus, omnes arguunt. — Si ergo

COnVe

ex illo verbo (.Dilige Dominum Deum tuum ex toto corde) non íe-

Qie

quitur , liberum arbitrium aliquid effe aut poffe , certum eít, quod nec

Vit, .

ex illis fequitur; Si volueris, (i audieris, convertimini, & fimilibus,

tia el

quz vel minus exigunt, vel minus vehementer exigunt, quam illud,

At

Dilige Deum ; ama Dominum.

Quicquid. igitur refpondetur ad ver-

tpls v

bum illud ,. Dilige Deum, ne concludat pro libero arbitrio, idem dice-

äunim"

PI'O

eur ad omnia alia verba imperandi vel exigenä.i , ne.cencludant

libe-

Dz. Sf:wb Á'RBITAIO.

8

lgl

; libero arbitrio, Scilicet quod diligendi verbo oftenditur forma le-

g.

» gis, quid debeamus, non autem vis voluntatis, áut' quid poffimus,

i le-

, imó quid non poffimus, idem oftenditur aliis omnibus verbis exa-

ixd

at«

&ionis. Conftat enim, Scholafticos etiam afferere , exceptis Scotiftis

& Modernis, Hominem non poffe diligere Deum toto corde. Ita nec

m

ullum aliorum preceptorum przítare poteft, cum in.hoc uno omnia

yl de

» pendeant, tefte Chrifto. Sic relinquitur, etiam Scholafticis Do&to-

fibus

ribus teftibus, Verba legis non arguere virtutem liberi arbitrii, fed oz

[amn

ftendere , quid debeamus, & quid non poflimus,

QUf

Verut Duatrbe noftra magis ineptiens , ex illo Zacharie

E

: Do«

Convertmini ad me, non íolum indicativum infert , fed. etiam

toto

conatum liberi arbitrii , & gratiam conanti paratam conten-

as

dit probare. Et hic aliquando tandem fui conatus meminit, Etno-

panto

va grammatica, converti apud illam fignificat id, quod conari , ut fit

jtiis ,

fenfus; Convertimini ad me, id eft, conamini converti, & convértar

0 p

ad vos, id eft, conabor converti ad vos, ut etiam Deo aliquando co-

s CQ

natum tribuát, forte & ipfi gratiam paratura conanti, Si enim con-

homo

verti uno aliquo loco fignificat conari, cur non ubique ? rurfus illo

i COf«

Hierem. 15. Sí feparaveris preciofum à vili, libertatem eligendi , non

9, C

folum conatum , probari dicit , quam fuperius docuerat effe amiffam,

tribes

& verfam in neceflitatem ferviendi peceato. ^ Vides ergo , Diatriben

mpi

veté liberum arbitrium habere in Scripturis tra&andis, ut apud illam

'

h0mo,

ejusdem formz verba , in uno loco conatum , in alio libertatem pro-

bare cogantur, prout vifum fuerit. Sed eant vanitates. Verbum con-

o

vertéridi duplici ufu in Scripturis tra&tatur : Ufu legali ,& ufü Evane

tite

gelico, Ufu legali , eft vox exa&toris & imperantis, qux norm conatum,

]áre«

fed totius vitz requirit mutationem , ut Hieremias erebro ucitur di-

biqit

cens: Convertimini unusquisque à via fua malag Convertéread Do-

gt

minum: ibi enim involvir exactionem omnium preceptorum, ut fatis

atet. — Ufu Evangelico, eft vox confolationis & promiffionis divinz,

in d

jsprae

qua nihilà nobis exigitur , fed nobis offertur gratia Dei , ut eft illud

S) yo»

Pfal. 126. Cum converterit Dominus captivitatem Sion, & illad u6,

Convertere anima mea in requienrtuam. Zacharias igitur breviffimo

iap

yott fC'

compendio utramque pradicationemr, tam legis quam gratiz , abfol-

À

9G

ne

vit. Lex tota eft & fumma legis, ubi dicit, Convertimini ad me: gra-

tia eft, ubi dicit, convertar ad vos, ..Jam quantum probatur liberum

yilibus;

j xull ,

atbitrium ex ifto verbo , ama Dotfinum , aut alió quovis particulatis

1(]' [j2

legis verbo, tantum probatur ex hoc fummario vetbo legis: Conver-

['aa-

n d-

xmini Prudents igitur le&oris e&», in Scripturis obíervare ; quz ver

j pro

a.

Vbe

88

, D MaAnr. LuTx.

s

ba legis, qua gratiz fint, ut non omnia confufa habeat , more immun-

á

dorum Sophiftarum , & hujus ofcitantis Diatribes,

ii,4

Nam vide , quomodo tra&et infignem illum locum Ezechielis

fàs

18. Vivo ego, dicit Dominus: Nolo mortem peccatoris , (ed magis ut

exal

convertatur & vivat.

Primum , toties (inquit) repetitur in hoc capi-

n

Et

te , averterit fe , fecit, operatus eft, in bonam & malam partem.

ubi funt, qui negent hominem quicquam agere? vide, quaío, egre-

df

Nolo

giam confequentiam, Conatum ac ftudium probatura erat liberi arbitrii,

& probat totum fa&um, impleta omnia per liberum arbitrium. — Ubi

PECCPU

nunc fant, queío, qui gratiam & Spiritum San&um requirant ? fic

cerity

enim argutatur dicens: Ezechiel dicit; Si averterit fe ipius , & fece-

loce

rit juftitiam & judicium , vivet.

Ereó impius mox ita facit & poteíz

Trortc

facere. Ezechiel fignificat, quid fieri debear , Diatribe intelligit , id fie-

Tite,

ri & fa&tum effe, iterum nova grammatica nos do&ura , quod idem fit,

??.CCJ

debere & habere, idem exigi & pratari, idem poftulare & reddere,

dep

Deinde illam vocem dulciffimi Evangelii; Nolo mortem peccatoris &c.

licet

'fic verfat, Deplorat ne pius Dominus mortem populi fui , quam ipfe

depe

operatur in illis? fi ille non vult mortem , utique noftr voluntau im-

lumu

putandum eft, (i perimus. — Quid veró imputes illi, qui nihil poteft

€ony,

"agere neque boni neque mali? idem & Pelagius cantillavit, cum non

€&,.(

ftudium neque conatum ,. fed toram vim implendi ac faciendi omnia

dum

tribueret libero arbitrio,

Nam eam vim probant iftz fequelz (ut di-

Catutt

ximus ) fi quid probant , ut zque fortiter atque adeó fortius pugnent

lgen

contra ipfam Diatribén, qua negat illam vim liberi arbitrii & folum

feca

conatum ftruit, atque contra nos pugnant , qui totum liberum arbi-

mj

trium negamus. Sed omiffaignorantia ejus, rem ipfam dicemus.

debes

Vox Evangelica & dulciffimum (olatium eft miferis peccatoribus,

Áirit

ubi Ezechiel dicit: Nolo mortem peccatoris,, fed- magis ut converta-

Nolo

tur & vivat , omnibus modis, ficut & illa Pfalmi 0. Quoniam momen-

ip(um

tum eft iza ejusy & vita potius voluntas ejus. . Et Pfalm. 36.. Quàm

fuavis eft mifericordia tua Domine,

Item

H

»

Dili

Quia mifericors fum.

Et illud Chritti Matthei z.. Venitead me omnes qui laboratis , & ego

(entia

!

-

reficiam vos, " Item illud Exod. 20. Ego facio mifericordiam in multa

locas

5?

,millia, iis qui diligunt me, /. Et quid elt fermé plus quàm dimidium

g&&c;

52

facre Scripture , quàm merz promiffiones gratiz , quibus offertur à

55

Deo mifericordia, vita, pax, falus hominibus? Quid autem aliud

lt in

peu

Íonant promiflionis verba, quàm illud : Nolo mortem peccatoris ? An

Qu D)

non idem eft dicere: Ego fum mifericors, acfl diceret: Non iraícor,

Tet,

nolo punire , nolo vos mori, volo ignofcere, vpld parcere? Et nifi fta-

fent

fliger

Tum a

3

Ds Srznvo ÁRBITAIO.

$9

Iuf«

a-

rent'iïlækpromimorres divinz, quibus afflid confcientiz fenfa pecc

.hidlis

ti,ac metu mortis ac judicii tertitz, erigerentur: quis locus veniz aut

Ípei foret? Quis peccator non defperaret? Sed ficut liberum arbitrium

ls ut

ex aliis verbis mifericordie aut promitfionis aut folatii non probatur,

Qpl*

E

ita nec ex ifto, Nolo mortem peccatoris &c,

Sed Diatribe noftra iterum nihil inter legis & prbmimonis verba

g

diftinguens , facit hunc locum Ezechielis , vocem legis,ac fic exponit:

bitij,

Nolo mortem peccatoris, id e(t , nolo quod mortaliter peccet , aut fiat

Ubi

? hi

peccator mortis reus , fed magis ut convertatur à peccato , fi quod fe-

cerit, & fic vivat, Nam nifi fic exponeret , nihil faceret ad rem.. Sed

fecte

hoc eft prorfus evettere & tollere fuaviffimum illud Ezechielis, Nolo

poxtk

mortem.

idfie-

Si fic Scripturas legere & intelligere volumus noítra czci-

tate , quid mirum, fi obícurz & ambigux finc? INon enim dicit, nolo

em(tt,

peccatum. hominis, fed nolo mortem peccatoris , manifeíte fi

enificans

o

ddett

de peena .þeccati lefe loqui, quam peccator pro fuo peccato fenrit, fci-

tis G

^

licet de tiniore mortis.

Et in hac pofitum . peccatorem afllidtione &

miple

defperatione, erigit & confolatur , ne linum fumigans extinguat, & ca-

at ime

lamum quaffatum conterat , fed fpem venie & falutis faciat, ut magis

porcl':

convertatur , fcilicet converfione falutis à peena mortis , & vivat , hoc

1 Don

eít, bene habeat, & fecura confcientia lxtetur.

Hoc enim obfervan-

omniá

dum quoque eft, (icut vox legis non fertur, nifi fuper eos, qui pec- ,

t d

catum non fentiunt nec agnofcunt, ficut Paulus dicit Rom, 3. Per ,

ngnent

legem cognitio peccati ,ita verbum gratiz non venic nifi ad eos, qui ,

folum

peccatum fentientes affliguntur, & tentantur defperatione.

Ideoin ,,

omnibus verbis legis vides indicati peccatum , dum oftenditur, quid

D)

P atbie

debeamus. Sicut contra in omnibus verbis promiffionis vides malum

jrisy

fignificari , quo laborant peccatores, vel ii qui erigendi funt, ut hic,

wete

Nolo mortem peccatoris, clare mortem & peccatorem nominat , tam

omen

ipfum malum quod fentitur , quàm ipfum hominem qui fentir.. At hic,

Quim

"

Dilige Deum toto corde, indicatur, quid debeamus boni , non quid

!

; [uim,

Íentiamus ma

s

i,ut agnoícamus, quàm non poffimus id boni.

&

Nihil itaque potuit ineptius pro libero arbitrio adduci , quàm hic

1 muka

locus Ezechielis , imà fortiffime contra liberum arbitrium pugnar. Si-

xidiom.

gnificatur enim hic liberum arbitrium, qualiter fe habeat, & quid pot-

feturà

fit in peccato agnito , aut in fefe convertendo;, fcilicet quod non nifiin

) aliü

pejus laberetur , & de(perationem & impeanitentiam adderet peccatis,

EU

nifi Deus fuccurreret.mox , & promiffionis verbo revocaret & ei ige-

jtaony

riet.

Solicitudo enim Dei promitrentis gratiam ad revocandum & ,,

nf la*

erigendum peccatorem, fatis magnum & fidele argumentum ett, libe-

*5

g

rum arbirrium Ie (olo-non poffe nifi ad pejus , & (ut Scriptuta dicir)

35

ad

26

D. MaRT. Lurm,

ad inferos labi , nifi Deum ejus levitatis effe credas , quod nulla necef-

aijin

fitate falutis noftrz ,fed mera voluptate loquacitatis verba promiffio-

qM?ïf

hx

nis effundat tam copiofe,. Ut fic videas, non folum omnia verba le-

gis contra liberum arbitrium ftare, fed etiam omnia verba promilfio-

£ f

luni

nis ipfum penitus confutare, hóc eft , uniyeríam Scripturam contra -

It

lud pugnarc.

Quare illo verbo, Nolo miortem peccatoris, nihil aliud

agi vides , quam przdicari & offerri divinam mifericordiam in mun-

fá, Q

do, quam folum afHli&i & morte vexati cum gaudio & gratitudine fut-

[

cipiunt, ut in-quibus jam lex fuum officium, id eít, cognitionem pec-

./1'?21

cati complevit. Illi vero,qui legis officium nondá funt experti, nec agno-

fatetn

Ícunt peccatü, nec mortem fentiunt, conremnunt mifericordiam promif-

Wr, l

fam eo verbo, (dd) Ceterum curalii lege canguntur, alii non ranguntur ,

fibu

ut illi fufcipiant & hi contemnant gratiam oblatam , alia quzftio eft,

lustai

nec hoc loco tractatur ab Ezechiele, qui de przdicata & oblata mife-

[

n

ricordia Dei loquitur ,non de occulta illa & metuenda voluntate Dei,

)

ordinantis fuo confilio, quos & quales przdicate & oblatz mifericor-

alitet

diz capaces & participes effe velit. — Quz voluntas non requirenda,

ü,X

to di

fed cum reverentia adoranda eft, utfecretum longe reverendiffimum

majeftatis divinz , foli fibi refervatum , ac nobis prohibitum , multó re-

à tol

ligiofius , quàm infinitz multitudinis fpecus Corycii.

lia

"

[

" nnotatio,

ii

lumf

lat

(dd) Czterum cur alii lege tanguntur , alii non

Áruil

tanguntur , ut illi fufcipiant, & hi contemnant gra-

ts N

e

tiam oblatam

*

alia queftio eft &c. ] Hace Difwtario-

Ti eí

ue, qua per fequentem paginam f2 extendit , offenduntur , vel abutun-

tum,

tur , qui partim Luthero infefli [unt , partim im gratiam Calvinianorum

extol

Lutberum quoque accnfant,

Paffim , zuquiunut nonnulli de B. Firo , di-

aþfäoz

ftinguit inter Deum pradicatum , inter voluntatem ejus revelatam &

fnt

occultam , inter verbum Dei & Deum ipfum.

Fateor: Yuquam, [dta

& oj

flatim ab initio buyns difputationzs dicir , Nec hoc loco tra&atur ( 2e-

T

flio iffa) ab Ezechiele , qui de predicata & oblata mifericordia Dei lo-

5'671['1);

quitur , hon de occulta illa metuenda voluntate Deiordinantis fuo con-

ühne F

filio , quos & quales predicatz & oblatz mifericordiz capaces & par-

dide

ticipes effe velit. Qua voluntas non requirenda , fed cum reverentia

ordir

adoranda eft, ut fecretum longé reverendiffimum majeftatis divinz fo-

ftti

li fibi refervatum , ac nobis prohibitum , multo religiofius , quam infi-

CAttg.

nitz multitudinis fpecus Corycii.. Quid tum veró? Ergone occulta hac

1: 4y,

€$ emetuenda Dei voluntas eft voluntas Dei occulta , quam Galvimiani zl

li D

ad-

)

D)i SzRvo ÁRBITAIO,

9t

wcef.

ad[cribunt , €9 beneplaciti vocant , juxta quam. ne in. animo quidem un-

illig-

. quam babuerit frve Chrifium dare , five fidem , frve vitam €9 falutem

x le-

maxima parti bomintm ? - Mulium profectó fallinini, à boni Firi, Lon-

illio-

46 faniar , imb faniffima eft mens B. Lutbevimoflri. . En namque! Vo-

[ i(

Íuntas Dei pradicata ,revelata ,oblata ,eft etiam culta: Dew pradica-

aliud

ts ,revelatus ,oblatus ,eff etiam cultus,

Ergone voluntas Dei revela-

Inutte

ta, quam Calviniasi Deo affingun , C9 frani appellant , colitur etiams ? aut

elul-

num Deus juxta 1flam frgni voluntatem à Calviniants effitam. colitur?

i

"At quo , que[o , modo celitur illa voluntas , aut Deus juxta illam volun-

'gl]ü-

tatem , juxta quam tautum abeft ,ut. det , ut potius auferat ?. monne coli-

mif-

tur , laudatur , celebratur voluntas beneplacitit. aut oftendite , ubi Dem

m

fb voluutate frgni à Calvinianis fl'atmatur colendus aut cultus ? fub vo-

0 el,

Iuntate beneplaciti non colendus, non cultus ? Et quo fenfi, dicite? Deum

tiile-

autem pradicatum G vevelatum juxta Lutherum , effe etiam Deum cul-

: Dei

tum , planum eff in bis porró verbis: Refpondemus , ut jam. diximus,

(|COf-

aliter de Deo , vel voluntate Dei nobis przdicata, revelata , oblata, cul-

ndiy

ta, & aliter de Deo non pradicato , non revelato, non oblato , non cul-

imum

to difpatsndum eft, — Quarenus igitur Deus fefe abícondit & ignorari

à nobis vult, nihil ad nos.

10 It

uefo etiam , uum qua feqummtur , in vo-

luntatem. Dei , quam Calvimiani [igmi uocaut , quadrant ?. Quando per-

git B. F'ir ; Et ne meam hanc effe diftin&ionem quis arbitretur , Pau-

lum fequar, qui ad Theffalonicenfes de Antichrifto fcribit, quod fit ex-

Manifefte

altaturus fefe fuper omnem Deum przdicatum & cultum.

1on

[xgnïfibans, aliquem poffe extolli fupra Deusm , quatenus eft predica-

tus & cultus , id eft, fupra verbum & cultum , quo Deus nobis cogni-

g

tuseft, & nobiícum habet commercium.

itdtil«

Sed fupra Deum non cul-

tum , non predicatum ; ut eft in fua natura & majeftate , nihil'poteft

4

extolli , fed omnia funt fub potenti manu ejus, Sed Lutberm forté Deo

qorum.

Fidebzmus ita-

abfcondito € eccultato ca tribuit , qua nimis dura funt.

1 d-

m&

que,quanam ifla finty fed ut prius dicamus ,quifnam Deus abfcondutus

€3 occultatus fit , quis predicatus €9 vevelatus. — Deus itaque pradicatus

i

m

€8 revelatus efl tum voluntas Dei antecedens , tum canjäquem.,prmt n

( n

i lo«

Scriprura [acra m unruerfali € in [(na ad quofvis [ine difcrimine latitn-

dine proponznttr. ex. gr.. Qui crediderit , falvus erit ; qui veró non cre-

o corte

diderit, condemnabitur: Deus vult omnes homines falvos fieri juxta

y pit*

ordinem ad falutem conftitutum , Dess valt aullum . bominem falvun

rent

nzlo-

fieri extra ordinem ad (alutem conflitutum €$c. ^ Deus autem non predi-

catus € non revelatus efl jadicium Det particulare etíam [ub voluutate

vinii

zfla vevelata conteutum quidem, fed in circumflantüs particularibus no-

j ht

bt pl&näaäj&andimm, nifi peculiaris veve

latto [uperweniat. Hoc eff , quo

:

iil

2

A-

Ia

D. MaRnt. L;um.

92

flatim ab initio B.Vir dixit ; Cur alii lege tanguntur,alii non tanguntur,ut

fu/fn

illi fufcipiant, & hi contemnant gratiam oblaram,alia quzftio eft,. Quare

pmdi

voluntates revelata €9 abfcondita bic nullosuodo fibi contrariantur. fed [uh-

gf

ordinantur : licet nobis non conflet, qtfomocfa zn partictlaribus circum[lan-

prom

[]71]

tiis fubordineutur congruó, 2am ergo videamus , quid duri de his B. Vir

dicat.

Hoc, inquit, agit Deus przdicatus , ut ablato peccato & mor-

qu

te falvi fimus.

Mifit enim verbum fuum & (anavit eos,

edtqui , in-

Áher

.quam , bic nibil duri audimus. — Audimus autem, quod voeluntatem

[r

fiani Calvinianam plane evertit , €À B, Virum plané a Calvintanis diffen-

Z

,

l)

l

[j

f

uentem facit, — Num enim voluntas [igni Calviniana boc agit , ut abla-

pl

to peccato CÓ morte falvi fimus? num juxta eam mittit Dem verbum

enul

fnum ,€8 [anat mos ?. INonne bac nihil agit , nec nos falvos facit , aut [a-

qie

nat y etfi concuirrat voluntas beneplaciti? nomue apud plerosque b. e. omaues

Deu

veprobos voluntas figni boc tautum agit ,ut bomines reddat inexcu[abi-

j

les ,-€9 condemnatzonem auceat? Immenu[um itaque , quantum differat

qtid

, Deus predicatus B. Lutheri, qui boc. agít ferió , in hoc negotiofus eft. €8

f/þ*t 1

affiduus , ut omnes , quibus pradicatur , ablata morte [alvos faciat , €$ per

(f

verbum fuum aternum fanet,

Sed pergit , inquiunt , Lutherus C addit

preii

Caterüm Deus abfconditus in majeftate neque deplorat , neque tollit

(dti

mortem , fed operatur intus, mortem, & omnia in omnibus,

Neque

nus

enim tum verbo íuo definivit fefe , fed liberum fefe refervavit fuper

0lfjiri4

omnia. z4udro, inquam ,CÀ bac verba: fed fí modo recordabimur , quis

le t

Jit Deus abfconditus , nibil prov[us. offendeut. . Ef Deus abfconditus 1n

ollen

judiciis fuis particularibus , €9 circum[lantiis eorundem.

Beue. Su-

xd

l

i

i

eamus jam Chriffum deplorantem zuteritum. Hierofolyma €9 judaorum.

lunt:

Deploravit. znteritum . ifforum ut. Deus pradicatus, qui non vult mor-

fma

tem . petcatoris , fed. ut fe comvertat €8 uivat, qui vult ut omnes bomines

*

Ut

falventur , €9 ad agnitionem. veritatis veniant

$*

qui voluit Hz'eroföþ'—-

&

mam . C ipfos ]udeos laboriose. €$ operose congregare [ub alas [aas , ut.

J

fiteg

gsd 4

[o4

are filios tuos ,.

Va pulos : ficut zpfe dicit ; Quoties volui congre

[o]

W!('bz

ut gallina fuos pullos.

Et lhoc fecit ferió non tautum ut bomo , [ed ut.

fiifi

Deus etiam , licet. ut Deus non nifi per bumanitatem lachrymas effun-

D

dere potuerit. — At jam , ut. Deus abfconditus , quando in fua Maje-

77

flate confideravit , Et tu noluilti , juxta cireumflantias fuas., 8 ipfum.

ïï!aägn

ipprimis ]udaorum animum bominibus ab[conditum, frbi wotiffimum y num.

Jun

deploravit interitum jud«orums ? nonne plemo iuflitia affetlu negavit ilfis

«dy,

fidem in Chriffum , Spiritum fantlum , penitentiam €. comverfonem ,

táfrg,

deuique omnia fic difpofuit , gubernavit $ operatus efh., ut €8 in tempore

mj

€$ du aterattate perirent? [aue bic Deus abfconditus deplorare non potuit;

üllfü(

Sic no

[^ E

nifi exiflimes ipfam jp)trth'tiam plorare , quaudo juftiffime Rum't.. .

A

Dz SrRvo ÁnBITRIO,

-L95

]

It

fufiellit in dis movtem , nec operatus eff. vitam , quemadmodum in werbo

ftt

n

pradicato promifit , fed operatus ef mortem , €9 creavit omnia mala ,qu&

l.

Nec féringit , fl objiciatur , Adtqui n verbo pradicato

spfis oätigemnt.

Dixzt

f

Al«

promifit , fe velle o

mnues falvos, daturum omnibus peutentiam.

.V

omuino namque : fed , ut fciremus , non definiviffe €9 eircum[eripfife fe

mofe

verbo fuo , addidit in eo, mifi vefifferent Spivitui fantto : ut appareret, quod

V Hl

liberum . fibi. vefervaverit. judicium ' voluntatis. con[equentis , nec. ab-

n

foluté fefe adflvinxerit , quo minus pumiri 8 perdere poffit omnues , quotquot

[

uomodo fieri

noffet nam obedituros verbo ,€$ gratia oblata reflituros.

hu-

poteft , ut dum verbum bominibus pradicatur , per ipfum verbum uon

bt

emolliantur ,fed induventur. — laterim qui pradicat verbum , agere , lo-

itja

qui €4 inflare debet juxta revelatam voluntatem Dei: nec curare, qui

ts

Den yuxta. volumtatem con[equentem ab[conditam a&turus frt, licet forté

[alis

juxta banc verbum pradicatum futurum [it odor mortis ad gmortem, E-

feit

quidem fi voluntas Dei confequens judiciorum. particularium bominibus

iü

effet cognita €8 vevelata ,ut revelata eff Paulo , quando probibitis eft lo

p

qui verbum in .Afia. Atlor.16. v, G. utique fape €9 smultis non deberet

ddih;

predicari verbum , ue margarita projiceretur fiibus , €8 [antlum daretur

tollit

canibus : fed quia ab[condita eft , verum efh , quod B. V'ir dicat ;

Quate—

nus Deus fefe abícondit & ignorari à nobis vult, nihil ad nos. Sed

eque

objicienti ,inquiunt , Eramo , quod nos veformatis objicimu: , Deum nol-

ptr

qms

le mortem peccatoris , ve[pondet ; Multa facit Deus , que verbo fuo non.

J m

oltendit nobis. Multa quoque vult, quz verbo fuo non oftendit fefe

Ó

velle. Sic non vult mortem peccatoris vetbo fcilicet: vult autem vo-

ruto.

luntate illa imperfcrutabili. Saze , ingquam , refpondet iffud B. Vir Era-

nir-

fmo objicienti : fed in alia cat[n , quam qua inter nos €$ Calvintanos agi-

ratur.. Nam Erafaqus pro libero arbitrio pugnabat , quod B. Lutherus

u

lr

ever[um ibat , urgebatque , bominem.à morte per fe emergere non poffe,.

f

uf

fne gratia , qua f abfit , Deum. smorteu im ipfo potius operart, Erafinus

1105

volebat , quod , cum Deus uolit smortem. peccatorts , fequatur , peccatoreun

d it

feipfum. convertere pofe ,nec verum e[fe, quod Lutherus fcripferit ,Deum

operari omnia.in onaibus , etiamque mortem $m tpfrus arbitrio effe,. 'Obi

eþrllll-

Jajt-

uon eadem cau[a efl ,qua Calviniamorum.. Calviniaui enim non tantim.

negant liberum arbitrium ,€8 in Dei arbitrio mortem attionesá, bominum-

tpfwf?

At

ponunt . fed eum etiam modum fingunt, quem [ana noflra T'heología non

)

admittit ,nec Lutherus uuquam- flatuit... Itaque inter Lutherum 68 E-

i i/fi(

rafmum . difpttabatur T. 24n fit $: at inter nos $. Calvinianos và Quo-

7A

suodo ? Quare . alius fenfus eff objetlionts contra Lutberum. Era[fmiana,,

WPW'C

alius contra Calvinianos noffra.

Ut paralogifenus fit. Lutberus refpon-

otiih

u n

det Erafino ad. obje&tionem fimilem ei ,. quam nos Calvimianm.objicimus..

E

[

ld

D. Manr, Lursm.

24

]tiá

Ergà fuit idem Refponfionis Lutberi, €9 Calvinianorum fenms. Cum etiam

ntt

fenfus objetlionis non idem fit.. Senfus autem B. Lutheri revera bic eff s

Du i

Qzuod Dew multa faciat in parttculnrzhw €9 qtoad voluntatem con[e-

410

quentem , qua circum[Lantias nobis ignotas pouderaty ut tameu iflbac

1100 (

particularia mon revelet nobis in verlo fmo, Sic Deus multa vult in par-

zicularibus ,€9 juxta voluntatem confeauentem , qua verbo fuo nen oflen-

n u

dit fefe welle, Sic non vult mortem bominis , cui verbum præd:mtur boc,

;m Q

Iilé

nolo mortem peccatoris ; poref? tamen fievi , ut mortem ejus velit BN

[2 /717

smomentoy quo ipfi pradicaturs juxta 'uolzmmtmo confequentem , funda-

MH

tA. n præ]czentz;z pzrtuularu rc*pugmntm ,qua bomnibus 5 f Jcur£Ó9 vo-

luntas Dei in ea fundata ,incoguita eff.

41d verà brc ef , quod Calvi-

quam

Wgü L

nifmum fapiat ?. 4ut uum ea japmnr qua [equuntur ? Nunc autém no-

bis fpectandum eft verbum , relinquenda illa voluntas imperfcrutabi -

P(![ i

n

lis, Verbo enim nos dirigi , non voluncate illa infcrutabili oportet. At-

0 vlj

que adeó quis fefe duwme queat ad voluntatem prorfus imperfcrua-

eufe

bilem & liïcoy]o(cxbxlenu ? faris eff noffe tantüm , quod fit quedam in

Deo voluntas unperfcxuzab:hs.

Quid veró , cur & quatenus illa ve-

fea'f"*

hz,boþ proríus non licet quzrere, optare, curare, tangere , fed ta-

m

men timere & adorare,

-Aut nun Caloiniani non cumnt 'valunmtem

D. Ls

þmeplmztz ? uonmne bac palladzum illorum . eft ? Lrgo Lutherus non [enfit

[177

lic idem , quod Calviniani,

JMinus Calvintanifgmum . juvant verba fe-

LE

quentia ; jkd clarius faciunt , quod B. Fs plané diver(um a Calvinianis

177

Doi

fenferit s ut mivum [it, audere quenquam ,propter eadem Calvinianis eum

annumerare. Verba autem bae funt.

Igitur te&té diciur; fi Deus non

bamu.

vult mortem,noftrz voluntati. rmputandum eft,quod perimus. Rectéjin-

Vil

quam, fi de Deo predicato dixeris. Nam ille vult omnes homines fal-

Ttyer,

vos fieri, dum verbo falutis ad omnes venit , vitiumque eft voluntatis,

[

qu& non admittit eum,

En! num Ca/'ummm candide boe dicere P"f

10 Cf

[unt ? Candide , inquam : Amyraldifla quid alind faciunt, quam ludunt,

LURET,

sando Deun dicume velle ,omnes bomines [alvos fieri? addit , ficut di-

6u2

cit Matth. 25.. Quoties. volui congregare filios tuos , & noluifti? Jzm

[397,

€9 boc Calviniani candidé de Deo vevelato ijpmdfmfo dicuut ? Pergit

jam ; Verum quare Majeftas illa vitium hoc volunratis noftrz non rol-

|

lit ; aut mutat in omnibus , cum non fit in poteftate hominis , aut cur

]Ud ei 1mpumt cum non POH![ hOlT]O eo carere? quarere non HCC['

dum»

ac fi multum quaras, nunquam tamen invenias , ficuc Paulus Rom. 9.

lunta

d1c1t ; Tu quis es, qui reipondeas Deo? Cafzfdem qmj& verba bac

Tion p

p 'wdebþ.r quantum à Calvinifmo näfn

"dut permittes mihi , ut te

Quig

quaram , 7m à Calvinifimo bác faltem in parte lonmfme te abeffe dzcu,

T0

"t B Latberum propterea acen[es, Deus vultue bomines feri jklws Q0-

TReam

lun-

1

Dz Sranvo Áns xrixo.

55

Iuntate fua antecedente , ita ut neminem ab[olutà voluntate reprobave -

5

ri? Refpondelis utique , quod fic [e vo babeat : €$ quidem juxta verbum

lnfg.

Dei revelatum.-

ui ergó , inquam , porró fit , quod tam multi pereunt ?

Ihic

qiitio , 2nquis , voluntatis propria , quia voluntatem divinam falvatricem

nom admittunt : €$ quidem rurfia juxta verbum Dei revelatum. Bene,

Pll?'-

(ZM-

anquam : €9 boc efb, quod batlenus ex B. Lutbero quogue Aaudivi, Sed

h, .

porró: num bomines , qui uon admittunt , potui[fent ex.[uzs viribus ad-

dett

Gittere? INon, inquisy nam per gratiam tantüm Dei admittere bomi-

d-

Hare ergo , inquam , Deus illss gvatiam non dedit? quia,

nes po[[nnt.

2

|'Vt-

anquis , daturo repugnarunt , ant daturum non admt[erumt :

Jdem , in-

/t-

quam , eff , quod prius audivi: Atqui uon potuerunt non repugnare : quid

W.

ergo zu ipfis eulpa? Mirabilis vero hec ad falutem via: quare Deus non

tibi«

potéus , fs voluit omnes falvos , ejusmodi viam ad [alutem flraui ,1n qua

Àt

omnibus daretur gratia , etum vepuguantibus , nec imputaret ,fi quis ex

LUA

€o vitio , quod ianatum e[ft repugnaret ?. Nonne hic veffondebis ?. [ic pla-

eniffe Deos noffrum non e[fe ipfi prafcribere : nibilominus credendum e[-

mit

| vee

Jfe , quod juffiffime illam wiam Dens voluerit , etiamft fciret , plurimos , illa

] t-

propofita ,perituros, — Hoc vero eft , inquam ,quod velos [ed quod etiam

n

B. Lutherus voluit. — Habemus namque bic tandem voluntatem Dei ab-

fconditam , boe eft , cujus nos vationem reddere non po[femus. Eadem ve-

fzrft

ve etiam voluntas abfcondita in parricularibus: deprehenditur , in qua-

i

jatts

Jlione , Quid vultt Eft alicui pradicandum Evangelium. Quaro , quid

Denus vult ? vultne bominem buuc [alvum ? ita,inquis, INam vultomnes

1777

hbomines [nlvos, Et boc eft uerbum revelatum. Sed quando quaro porrà;

s mon

(

vultae Deus etiam eum faluum voluntate confequentis ita ut [aluteun

slil-

revera 9 in tbf eventu coufecuturus fitt. Nonne dices ? nefcio, Nimi-

vum. bac voluutas tibi eff abftondua.

Pradicabis interim illi , ille verà

AtÍS,

mon credet , dicetque mibil alind , quam non po[[um boc credere. — Qua-

i yf

ij

re, inquam ,uon credit , uec illà datum eft eredere ?. im quo vepugnantia

ejus? ANefciosy iuquis. — Dieis evgo ,quod Lutherus dixit: €9 tamen non

ii dl'

es Calvinianus, Quare ergä dHium propterea facis Caloinianum, |

E

Aum

?eïgif

n ro/*

aando nunc-Diätrch*argümtur,'pïörat ne pius Dominus mor-

tem populi fui, quam ipfe-operatur in illis ? Hoc enim nimis abfur-

t u

dum videtur.. Refpondetaus , ut jam diximus,aliter de Deo vel vo-

licets

luntate Dei nobis.przdicata , revelata , oblata, culta, & aliter de Deo

om, 9

non przdicato , non revelato , non oblato ; non:culto difputandum eft,

"

Quatenus igitur Deus fe(e abfcondit, & ignorari à nobis vult, nihil ad

yttt

nos. Hicenim vere valet illud , Quz fupra nos, nihil ad nos. Etc ne

g';l[llä' E

quiad

J r

meam. hapc .effe. dMtinctionem quis atþitrctur ; Paulum fequor ,.

'Thet--

d

D. Manr. Lurn,

,93

"Theffilonicenfes de Antichrifto (cribit, quod fit exaltaturus fefe fuper

omnem Deum przdicatum & cultum , manifefté (ignificans , aliquem

fcript1

obtel

poffe extolli fupra Deum , quatenus eít praedicatus & cultus, id eft, (u-

ra verbum & cultum , quo Deus nobis cognitus eft , & nobifcum ha-

fimo

l

et commercium , fed fupra Deum non cultum , nec pradicatum , ut

Yif

eft in fua natura & majeftate , nihil poteft extolli , fed omnia funt (ub

quir

erhi

potenti manu ejus. Relinquendus eft igitur Deus in majettate & na-

tura fua; (ic enim nihil nos cum illo habemus agere, nec fic voluit à

utet

nobis agi cum eo, fed quatenus indutus & proditus eft verbo fuo, quo

ha

. nobis fefe obtulit, cum eo agimus, quod eít decor & gloria ejus, quo

fe gt

Píalmifta eumcelebrat indutum. Sic dicimus, Deus pius non deplo-

lem c

rat mortem populi , quam operatur in illo, (ed deplorat mortem, quam

ridd

invenit in populo , & amovere ftudet. |Hoc enim agit Deus przdica-

cum

tus, ut ablato peccato & morte falvi fimus. Mifir enim verbum fuum,

&

, & lanavit eos, Ceterum Deus abíconditus in majettate neque deplo-

|

, rat neque tollit mortem, fed operatur viram , mortem, & omniain

ditur

.. omnibus, Neque enim tum verbo (uo definivit fefe , fed liberum

fitum

-

fefe refervavit fuper omnia.

lum

Illudit autem fefe Diatribe ignorautia fua , dum nihil diftinguitin-

Inys;

ter Deum przdicatum & abíconditum , hoc eít ,. inter veibum Dei

lum,

iE

& Deum ipfum.

Multa facit Deus, quz verbo fuo non oftendit no-

tum,

bis, multa qüoque vult, que verbo fuo non eftendit fefe velle, — Sic

w 6

non vult mortem peccatoris , verbo fcilicet , vult autem illam volun-

Mofe

tate illa imperfcrutabili,

Nunc autem nobis fpectandum eft verbum,

t

» relinquendaque illa voluntas imperfccucabilis. * Veibo enim nos di-

toní

» rigi, non voluntate illa imperfcrutabili oportet, Atque adeo quis

VtQ4

fefe dirigere queat ad voluntatem prorfus imperícrutabilem , & inco-

Qm,

gnofcibilem ? Sa.'s eft, noffe tantum , quod fit qux

dam in Deo volun-

affeta

tas imperfcrutabili.. .. Quid vero, cur & quarenus illa velit, hoc pror-

fu.

-fus non licet quare: .. , optare, curate , aut tangere, fed tantam timere

num

