.. »

i

hactenus ejusmodi occafiones fcribendi, non fo-

mf

22

itque i

WA

E

i

:

lum libenter apprehendiffe , ed ultro etiam qua-

jentibus

M

fiffe vifus füum, — Mirabitur forte quifpiam no-

AC

—

;

D

vam illam & infolitam, vel patientiam, vel for-

iqu'xs'm-

comncf-

midinem Lutheri , quem nec tot jactatz voces &

litæ adverfatirum

excitarunt, Eraímo vi&toriam congratulantes &

etici V

Io pzxan cantantes. — Scilicet Maccabzus ille-& pervicacifimus affer-

eimeriüs

; itiqui

tor , invenit tandem dignum antagoniftam , contra quem hifcere non

(ce jude

audet! Verumillos non modo non accufo, fed ipfemer tibi palmam

concedo , qualem nulli antea conceffi, non folum quod viribus elo-

m juo^

W

quentiz & ingenio longiffime fuperas, qualem nos omnes merito tibi

,hoc'x

i

concedimus , quanto magis ego barbarus in barbarie femper verfarus,

,licbl

fed quod & fpiritum meum & impetum remoratus es, & languidum an-

um

L

te pugnam reddidifti, idque duabus rationibus, Primum arte, quod

mirabili fcilicer & perpetua modeftia caufam hanc agis, qua mihi ob-

ftiifti, ne poffem in te accendi,

Deinde fortuna vel cafu vel fato,

quod in tanra re nihil dicis , quod non di&um fit prius, atque adeo

minus dicis , & ples tribuis libero arbitrio , quam ha&enus fophiftz

dixerunt & tribuerunt (de quo latius dicam infra) ut eti

am fuperva-

caneum videretur refpondere iftis argumentis tuis,

j

antea à me quoque

toties confutatis , conculcatis & pror

us protritis , per Philippi Melan-

chtonis de locis Theologicis invictum

libellum, meo judicio, non folum

NE

immorctalitate,

el-

fed canone quoque Ecclefiaftico dignu:n,?ui tuus lib

us

v

€

Z

D. Manr, Lurn5.

*

ita mihi forduit ac viluit , ut tibi vehementer compa-

dettia Y

lus comparatts ,

terer, qui pul

cherrim

am tuam & ingeniofam dictionem in iítis fordi-

debitor.

bus pollueres, ac ma

teriz indigniffimz indignarer , quz tam preciofis

tor frat

eloquentiz ornament

is veheretur, tanquam fi quisquiliz vel ftercora

tetno d

ue va

aureis argenteisq

-

fis portarentur, Id quod tu ipfe quoque períen-

foüis,

fiffe videris, qui

tam difficilis fuifti ad hoc fcriptionis munus obeun-

vlv do

dum, nempe quo

d conícientia tua te monuit, fore , ut quantislibet elo-

fle tamen mihi fucum fieri, quin

ilb

qu

entiz viribus rem tentares, non po

vid f

feces ip

as , femotis verborum lenociniis , perfpicerem , qui etfi (ermo-

:

finis

ne fum imp

eritus , rerum tamen fcientia non fum imperitus gratia Dei.

ipiritum

Sic enim cum

Paulo audeo mihi arrogare, & tibi cum fiducia deroga-

illam (in

re fcientiam , licet eloquentiam & ingenitim tibi arrogem , ac mihi de-

fiDeus:

libens ac debens. Proinde fic cogitavi, fi qui funt qui noftra

ro

24

gem

& fragi

tantis

Ícripturis munita, non altius imbiberunt, necfortius tenent ,.

iniferia

quam ut iítis le

vibus & nihili argumentis Erafmi,, quamvis ornatiíli-

Veljgy,

digni non]funt , quibus mea refponfione medeatur.

mis, moveantur,

& (cribi

Nihil enim talibus fatis dici au

t ícribi poffet, vel multis millibus libro-

D

*

fimili enim opera litus araris, & are-

(i£ , quo

rum etiam millies repetitis

etem c

nz íemina mándaris , aut dolium pertufum aqua repleveris, Ilis

'agi,&;

enim ,

qui fpiritum magiftrum in noftris libellis hauferunt , fatis

bis miniftratum eft, tuaque facile contemnunt. qui

el ag

abunde à no

emplo m

vero fine fpiritu

legunt ; nihil mirum , fi quovis vento , velut

H

bus nec DEus fatis dixerit , etiamfi o-

jus haba

arundo , agitentur , qui

B

& 3 ücw

mnes creatura 1

n linguas verterentur, Unde illos relinquere, pené

Opus off

confilium fuiffet , libello tuo offenfos , cám iis, qui gloriantur & trium-

ostibi decernunt. Itaque nec multitudine negociorum, nec rei dif-

U$ Cor.

ph

ficu

ltate, nec magnitudine eloquentiz tuz, nec timore tui , fed mero

biS IOqua

Tut HCU

tzdio , indignatione & contemptu, feu (ut dicam) judicio meo de tuaj

ssf

diatribe , impeditus eft mihi impetus refpondendi , ut illud interim ta-

eu uc

ceam , quod tui perpet

uo fimilis, fatis pertinaciter obfervas, ne non

'ac Ulyffe cautior, inter Scyllam &

tus, RE

ubique lubricus & flexiloquus fis;

doto alte

Charybdim tibi videris navigare , dum nihi

] vis affertum, rurfus tamen

Ti

affertor videri: cum quo genere hominum

,quid rogo poteft conferri

ei capiendi peritus fuerit? in qua re quid

Wibl

aut componi , nifi quis Proth

Ellaxhhl

poffim , & quid ea übi profue

rit , poftea oftendam cooperante Chrifto..

non eft prorfus nulla éaufa. urgent fide-

1 dlokv

Ut igitur nunc refpondeam,

tüm [cm

les in Chrifto fratres , expectationem omnium mihi objicientes,

quod E«

-ura[' Ut

rafmi authoritas contemnenda non fit, & Chriftianz do&rinz veritas pe-

tlüm (m

riclitetur in multorum cordibus. Et mihi fane tandem in mentem venit,

lye 20

filentium meum. (atis pium non fuiffe, effeque mihi à carnisémez pru-

Cn-

M

4te

uw

*

Dr Sravo Án5biTRI0.

3

[ compa-

ts fotdi«

dentía vel malitia illufüm , ut non-fatis memor effem officil mei, quo

preciofi

debitor fum fapientibus & infipientibus, prafertim cum ad id vocer,

tot fratrum precibus. Quamvis enim res noftra talis eft, que ex-

p

flercora.

terno doctore non eft contenta, fed preter eum qui plantat & rigat

2»

i perlne

ls obette

foris , etiam defideret fpiritum Dei , qui incrementum det, & vivus

23

viva doceat intus ( que cogiratio mihi impofuit) tamen cum liber fit

39

libetelo-

ille fpiritus , ac fpiret, non ubi nos volumus, fed ubi ipfe vult , fer-

58

eri, quin

vanda fuerat regula illa Pauli , Infta oportune, importune, non enini

( (ermoe

fcimus , qua hora Dominus venturus fit.

Efto, fint qui magiftrum

;taimDeL

2 delQgte

fpiritum hactenus in meis literis nondum fenferunt , & per Diatriben

illam fint proftrati, forte nondum venerat hora eorum,

Et quis fcit,

iihi de«

! fi Deus étiam te vifitare dignabitur , optime Erafme, per me miferum

y nolua

5 fenent ,

& fragile vafculum fuum , ut felici hora ( quod ex corde rogo patrem

mifericordiarum per Chriftum Dominum noftrum ) hoc libello ad te

ornatillle

veniam, & chari(fimum Fratrem lucrifaciam, ^Nam etfi male tu fentis

xedeatil

& fcribis de libero arbitrio, tamen à me tibi non parvz debentur gra-

bus libro-

tiz, quod mihi meam fententiam reddidifti longe fitmiorem, cum vi-

, Kate

t ]ils

derem caufam liberi arbitrii à tali tantoque ingenio fummis viribus

: agi , & adeo nihil peragi , ut pejus habeat quam antea,, Quod'evidens

p, fars

eft argumentum, liberum arbitrium effe merum mendacium, quod ex-

n qui

,emplo mulieris illius Evangelicz , quo plus à medicis curatur, eo pe-

TR

,'jus habet. — Cumulata igitur reddetur à-me gratia; fi per me certior

at H

?

. fias,ficut ego per te firmior:- verum utrumque donum eft fpiritus, non

ere, pae

opus officii noftri,

Quare orandus eít Deus, ut mihi os, tibi & omni-

& ripme

bus cor aperiat, fitque ipfe magifter coram in medio noftri, qui in no-

yvc r d-

bis loquatur & audiat.*. A te vero, mi Erafme, finas hoc me impetra-

fed.meto

re, ut ficut ego tuam fero inhis rebus ignorantiam, ita tu viciífim feras

xo de nb

meam infantiam.Non uni dat cuncta Deus, nec omnia poffümus omnes,

xenm v

feu ut Paulusait, Diftributiones donorum fünt., idem autem Spiri-

5 ne non

tus. . Reliquum igitur eft, ut dona mutuas operas tradant, & alter fuo

S['y//iim &

dono alterius onus & penuriam portet, fic implebimus legem Chrifti.

(rs tamet

Principio aliqua capita prefationis tuz percurrere volo, quibus

, confert

nonni

hil caufam noftram gravas, Gc tuam ornas. Primo illud , quod

[U

"n qm

etiam aliis libellis pervicaciam afferendi in me reprehendis, & in hoc

i

Chri!'to.

el

libello dicis, te adeo non dele&ari affertionibus , ut facile in Sceptico-

ugent

rum fententiam pedibus difceffurus fis , ubicunque per divinarum Scti-

( dl

prurarum inviolabilem authoritatem & Ecclefiz decreta liceat ; quibus

at5 p*

iuum fenfum ubique libens fubmittis , five afféqueris quod prafcribit,

1t€m venlf,

five non affequeris. - Hoc ingetium tibi placet, Hac (ut par eft) ac^

À P[äl

d

cipio à te benevolo animo dici; & qui pacis amaris fit, ; Sed fi alius di-

2.

ceret,

&

"

D. ManT, Lurz,

deLik

cetet, forte meo

more in eum ferrer.. verum nec pati debeo te , licet

finran

optime volent

em, eaopinioneerrare. (a) Non eft enim hoc Chriftiani

Stoicis

e&oris , non

dele&ari affertionibus ; imo dele&ari affectionibus debet.

.

aut Chriftianus non erit,

e/nnót4rio..

(

fertor

4) Praentatis , qu& batlenus im annotationibus. generalibus pra-

mifimus , baud. diffculter finguli locà exponeutur, — Sed ut tamen alio-

Itl itü

vum. labovem vel in nos. fa[cipiamus , vel nonnibil faltem adjuvemus,

7/5472! 0Pl

fpeciales annotationes ad loca difficiliora addimus. . Non eft enim hoc

Chrifua

Chriftiani pe&oris &c. — Egregia €9 motatu digna fententia : qua na-

]þzwia [

if ij

tura fidei Chrifliana expouitur. — INeque enim fides eft opinio aliqua, aut

affeu[us- qualiscunque im ves credendas , fed firma adbefro , omnem dubi-

jf

firmitm

tationem excludens s. cium dubitationi opponatur , juxta illad jacob. I. v.

&. Petat autem in fide, nihil dubitans,. .Et elterumz Rom. 4. v. 20. De

h

promiffione autem Dei non dubitavit infidelitate , fed confirmatus eft

fide, dans gloriam DEO. E /icet iufirma etiam detur fides , nunquam

h

ceritin

tamen potefe. vinci à dubitatione , fi vera fides manere debet , vel;

ut iterum . Apoflolns. Roman, 4. vers. 9. non debet bomo infirmari fi-

confelf

Tn6 cof

de. wfirmitas quoque in ipfa fide non eft , quippe qua bonute Dei. do-

sum. eft €À perfetlum ,. fed omnis infirmitas eft in carne , qua fi-

Tetrus r

des vel impugnatur , vel fupprimitur: ut verius bomo infirmetur €$ u-

tl opus

firmnus fít , quam fides in homine.

Sed. benà etiam addit B. vir , Chri-

u T

à

Jflianum. debere Affertorem efft

e ini

Mlis vebus , qua mobis tradita funt di-

Santtus

vinitus in facris literis, Fides namá,efl habenda verbo Dei : quod hodie uon

tr us |

nifi in Scriptura babemus,. INon confenfrt B. Pir sis, qui bodie inter Lutbe-

fertione

t& H

vanifmum 63 Calvinifmummo €8 Papifmum atque [etlarum aliarum do-

Hrinam adeó incerti €9 ambigni funt ,ut controverfias libenter vellent ex

lUSTimQ

Ecclefiaexterminatas , uel liberam unicmiqne in us opizionem.. .

iihi fl

ls cred

A'ffertionem- autem voco ( ne verbis ludamur ) cor/üïtantet adhas

tetem,

zete ,affirmare , confiteri jtueri, atque invidtum petfeverare. nec aliud,

X'Cfba&]

credo , vox ea latinis vel noftro ufu & feculo íáignificat, Deinde lo-

Nunend

quor de rebus illis afferendis , qua nobis traditz funt divinitus in'fa-

I&m De

cris literis, Alioqui neque Erafmo neque alio quovis magiftro opus no-

UIMT

bis-eft , qui doceat,, in rebus dubiis vel inutilibus ac non neceffariis, non

& hoc

modo. ftultas, fed etiam impias effe affertiones, pugnas & rixationes,

Va

Nec tu deiis hocloco dicis, cre-

quas Paulus. non uno loco damnat,

duf

do, nifi vel ridiculi Oratoris more, aliud przfumere & aliud tra&tare

n

m

« &g

velles , velut ille ad. Rhombum , vel impii Scriptoris infania , articulu

tYO, [r

de

Ds. SrRyvo ÁRBITAIO.

í

te, licet

de Libero arbitrio dubium ,aut non neceffarium effe contendas; Ab;

Juitani «

fint à nobis Chriftianis Sceptici & Academici: (b) ag!(ïnt. veró.vel ip fis

15 dobet

Stoicis bis. pertimaciores affertores,

Annotatio,

(b) Adfint veró vel ipfis Stoicis bis pertinaciores af-

fertores &c.

du prt«

"Affertores , inquit : €8 bos Stoicis vnle bis pertinacio-

ith dlit-

ves Hon tamen Stoicos ratione [ententiarum C doginatum. . Notum eff,

jWuettitis

quantopere con[flautiam Stoici feHlati [int.

In bac immobili conflantia

enim hoc

Chrifltanos faue decet longé effe conflantiores 9 immobiliores. INam con-

?IM [2

flantia Chriflianorum /veritatem immobilem pro fundamento babet , ab

d

zpfrs inferorum portis nunquam evertendo : cmm Stoicorum conflantia fibi

jtnm dul

féibflraverit optnionem & imaginationem. — Conflantiam quoque banc €8

«b L.

firmitatem fidei Chriflianorum Scriptura & tradit Q requirit , nt mox

j.10, Dt

ipfe B. V'ir declarat pluvribus. ]

Jatus e

Paulus Apoftolus , quoties, rogo , ainpotoetar ilam . exigit , id eft,

aunquam

certiffimam illam ac firmiffimam conífcientiz afferonem ? - Rom. to,

d '7'/55

fiïman i

confeffionem dicens: Ore confeffio fit ad (alutem, Et Chriftus: Qui

me confitetur coram hominibus, confitebor ego eum coram patre meo.

| J di-

uid.rhnul-

. Petrus rationem reddere jubet de ea , qua in nobis eft , fpe.

,qM »

a -

tis opus eít? nihil apud Chriftianos notius & celebratius , quam affer-

tio. Tolle affertiones , & Chriftianifmum ulifti.

Quin Spiritus

jn re

7) /;Mt d

. San&us de clo illis datur , ut clarificet Chriftum , & confitea-

tur usque ad' mortem : nifi hoc non eft afferere,ob confeffionem & af-

|lodie t

yr La

fertionem mori, — Denique adeo afferit Spiritus , ut etiam ultro inva-

janum ov

dat & arguat mundum de peccato,, velut Jaceffens pugnam.. . Et Pau-

lus Timotheum jubetincrepare , inftareque importuné. — Quam vero.

edlen

mihi feftivus fuerit ille increpator , qui ipfe, quod increpat , neque cer-

|

tus credat,neque conftanter afferat: ad Anticyram fcilicet illum mit-

terem, - Sed egolonge ftultiffimus, qui in re clariore , quàm fol eft,

(f adhx*

verba & rempus perdo.. Quis Chriftianorum ferar, affertiones effe con-

nec A

temnendas? hoc effet aliud nihil, quam femel totam religionem ac pie-

)dndel

tatem negalfe , aut afferuiffe , nihil effe religionem, aut pietatem, aut ul-

jtus i*

lum dogma.: Quid ergo tu quoque afferis, non dele&tor affertionibus;.

00 us n0*

& hocingenium te malle quam diverfum ?

(faris, 102

Verum tu de confitendo Chrifto, & dogmatibus ejus hic nihil vo-

risaDonesy

dixiffe. Re&emoneor.. Et ego in gratiam tui , meo juri & mori ce-

) didsä de

ac de animo tuo nolo judicate;, 'inque aliud tempus vel aliis id re-

yd audare

fervo,. Interim , ut linguam & calamum corrigas , & deinceps tibi tem-

m

; ,al

i

3

peres

6

D. ManT. Lürgn.

vt ts

peres à talibus verbis, moneo. Nam utcunque animus fit integer & can-

3 hetemur,

didus, oratio tamen qua animi chara&ter effe dicitur , non calis eft,

E g tefen

(c) $i enim caufam liberi arbitrii non neceffariam fcitu, nec ad Chzi-|

Ármodo co

ftum pertinere arbitraris, recte loqueris ;

Vir [uji

L

a, UUR

e/1720l4110.

tenj confa

fadeiam C

(c) Si enim caufam liberiarbitrii non neceffariarf fci-

tu &c.

tfequamct

"Apparet ex. his verbis , quod . dolirina de libero vel fervo

Jfepisa erm

potius. arbitrio fundamentalis B. Viro babita. fit,

Qnua fententia fme

p «f i

dubio fuit recepta univer(a veteri Ecclefia ,. €9 finceris ejus Dotlori-

bus , quando toties Pelagianos €9. Semipelagiatos damnarunt, — Nec ne-

Quis

garunt Calviniani Belga , qui ex hoc maxime momento condemnarunt Ar-

. teutis doo

spinianos , docente Hoornbeckio Differtat. de Confociatione Evangelica.

rice prof

Sed ut fundamentalus efl Arvticulus hi de libero Arbitrio , ut non liceat

|

tc lirentà

ad dextram abire , niminm bominis viribus tribuendo ,ita fundamenta-

! Chifianos

lis efl , ut son litéat ad foniffram vecedeve, 8 conttionens quamdam bomi-

! tum &ogmax

ni dnponere , AHt gratiam. divinam uonnullis plaue omnem denegare:

[ Dumen, -

uod Calviniani omnes faciunt , atque adeo fuudamentuma fidei omnini

aftrere, qu

ladunt. — Quod idem vero B. Lutbero noffro tmmerito imputatur , ut por-.

dier Chaf

Lm ex fup*m- ditlis apparere poteft, partim dez'næg: apparebit amplius.]

; IQ r

Át impie tamen arbitraris. — Si vero neceffariam arbitraris, impie

amtriin

Optemin m

loqueris, & recte arbitraris, — Nec tum fuit locus, de inurilibus affer-

tionibus & rixis tanta querulari & exaggerari. Quid enim hzcad ftatum

certilims,

Quid,

caufz ?. Sed quid dices de iftis tuis verbis, ubi non de una liberi atbitrii

caufa , fed de totius religionis dogmatibus generaliter dicis, fi liceret

: Que fenfumy

QqUOT. l

per inviolabilem autoritarem divinarum literarum & Ecclefie decreta,

diíceffurum te in Scepticorum fententiam, adeo non deleteris affertio-

( Em K

nibus? qualis Protheus eft in vocabulis illis , inviolabilem authorita-

tem , & ecclefiz decreta? (d) Scilicet quafi valde reverearis Scripturas

WE

& Ecclefiam, &:Famen'ügniücas : optare te licentiam,ut effes ng.pticus?

?

Annotatio.

ia

WWr ; ö 1

(d) Scilicet quafi valdé reverearis fcripturas &c Sané

^f fs

eneviró veprebenditur bic Erafmus, — Etfi enimpia €8 Chrifliana vox eft,

Imr i"ü'ur |

unbi Scriptura tacet , dicere ,uon tantüm Sc

epticum , [ed plaue nullum effe

Wg'llf L :ïï(

velle : c£m [ine Scriptura etiam pland àquefliozibus abfHnendum fit, jax-

M 67 A

ta illud. AApoffoli T1t.3. .8. uueds Crieae , ftulcas quazftiones de

s

Itr dy

!.f t(t;ä

Abue-

- Íunt enim inutiles & vang : zom tamen pium efty nbs fcripturam b

! L i

H

Tis,

Dz Srznvo AÁnsBiTA:IO,

7

vi5, optare £. cupere e]fe Scepticum. dMajor fane bonor Seriptura debetnr :

ept & at«

(on tdls eft

u leremur, Deoque aternas agamus gratias pro tam pretio[o xeuuAio ate

tc ad Cuie|

que the[agro , precemurque , perpetuo nobis confervari C velinqui , ne «l-

lo modo cogamtr e[fe Sceptici, qui e[fe uolimus. Itaque fic potius ,ut ipfe B.

Vir fubjicit , dicet Chrifianus , adeó non dele&or Scepticorum fenten-

tía , ut ubicunque per infirmitatem carnis liceret, non modó facris li-

teris conftanter ubique in omnibus partibus adhzrerem , & affererem,

faria (ci«

fed etiam optem in non neceffariis & extra Scripturam pofitis rebus,

effe quam certi(fimus.Zraó, nbz feriptura uon babemus etzan AHt taCeHtem,

10 4l r

féeptici erunt. Chrifliani : mon quia volunt , fed quia coguntur. Velle nam-

antentia fit

eitt Dourie

que effe [cepticos , difcenai cupiditg:, qua illos decet , nom permittir, ]

n N-

Quis Chriftianorum fic loqueretur ? hoc fi dicis de inatilibus &

natint At«

neutris dogmatibus, quid novi affers? quis non optet licentiam hic fce-.

] Ewgeliw.

tice profellionis? imó quis Chriftianus de fa&to non utitur libere

u ml

j

ac licentia, damnatque addi&os & captivos alicujus fententie? nifi

onant

funduntitte

Chriftianos univerfos pro talibus habes ( ut verba fere f«

) quo-

At ho«

rum dogmara fint inutilia, in quibus ftulte tixentur, & affertionibus

f

1 denegare'i

pugnent. Si vero de neceffariis dicis, quid magis impie poflit aliquis

!

; fdei amin

afferere , quam optare licentiam nihil afferendi in talibus? Sic potius

AttIr M p

dicet Chriftianus, Adeo non dele&or Scepticorum fententia, ut ubi-

jt amplit.

cunque per infirmitatem carnis liceret, non modo facris liternis con-

ftanter ubique in omnibus partibus adhererem & affererem , fed etiam

ytrzris,impit

optem in non neceffariis & extra Scripturam pofitis rebus, effe quam

ytilibus aliefe

certiffimus. — Quid enim incertitudine miferius?

yecad faum

Quid etiam ad illa dicemus? ubi fubjungis, Quibus fubmitto ubi-

Abertanitrl

que fenfum meum libens, five affequor, quod praícribuht, five non af-

jcis ( i

fequor. " Quid ais Erafme? non fatis eft fubmififfe fenfum.Sc

3

ripturis E

lelie decret

(c) Etiam V'F.cclc'fiæ decretis fubmittis?

den affertio"

am andhoritt*

unotati.

yis at

(€) Etiam Ecclefiz decretis fubmittis &c: — Egregi bic

A

:

Vi

st

B. Pir difpntat contra decreta . Ecclefia , quatenus bac Scriptura, exa-

quantur , C uoffra fides illis [nbmittitur, Nam etiam Ecclefia uere decre-

t5 fides fengulorum Chriflianorum non [ubordinatur , ttt dependens , [ed '

Latatur

s&c *

coordinatur , ut fic loguar, im - comfen[um C9 communionem.

ia quis

itaque de confen[u fratrum , uom fubmittit fefe Ecclefia tauquam Da-

ii

um €j*

mina €$ 7Magiffra imperantà €9 pra[cribenti, |Sic optime etiam damnua-

£gr dubitatto , qua nescitur , vetumne fit , quod creditur , an minus ve-

WWF??W

11445

ines

d ere

J

jut-

/

Gum, Nf/ï enim. certi fuerimus , quid. vertm vetinmque fit )',W Cre

n

4 Av

5

9

D. Manr.Lurm

quidem debeumut, — Licet verum . fit quod divina pevfetlé. fcrutari ne-

£s non &f

queamus, Quod tamen coutra fidem infirmam detorqueri non debet.]

Ácipft, fed

miores.,

uid illa poteft decernere non decretum in Scripturis? deinde ubi

Ad alt

manet libertas, & poteftas judicandi decretores illos? ut Paulus r,

Chaltian: di

Corinth, 14. docet,

Cateri dijudicent, — Non placet tibi effe judicem

fingi f

in décretis Ecclefiz , quod Paulus tamen przcipir? qua ifta nova reli-

gio & humilitas, ut nobis tuo exemplo poteltatem adimas judicandi

decreta hominum , & fubjicias fine judicio hominibus? ubi hoc nobis

( U

mandat fcriptura Dei? Deinde quis Chriftianorum fic vento mandet

tweffaria,

prafcripta Scripturz & Ecclefiz , ut dicat: five affequor five non affe-

quu B. V

quor: fubmittis te , & tamen nihil curas, an affequaris nec ne, Chri-

teariarm,

flianus vero anathema fit, fi non certus fit & affequatur id , quod ei

de thy if

prafcribitur: quomodo enim credet, id quod non affequitur? nam tu

TeVOldlif: p

illud'hic affequi dices, quod certo quisapprehenderit , & non Sceptico

titi, Der if

more dubitaverit.

Alioqui quid eít in ulla creatura, quod ullus homo

tevtluti fed i

affequi poffit, fi affequi id fit, quod perfecte noffe ac videre, Tum

Nin m def

enim nec locum haberet , ut aliquisfimul quedam affequi, & quzdam

quarere, fong

non affequi poffet , fed unum aliquid affecutus , omniaaffecutus effet,

inter á zengl

puta in Deo, quem qui non affequitur, nullam partem creature un-

Y

77

quam affequitur,

Atiktri um

Summa, hzc tua ver

ba hoc fonant, apüd te nihil referre , quic-

rf' F]ff ümffan

quidà quolibet, ubique credatur , modo pax mundi conftet ; licereque

T ne Obfcur;'.

ob periculum vitz , famz, rerum & favoris , illum imitari, qui dixit:

Ajunt , ajo., negant, nego; & habere dogmata Chriftiana nihilo melio-|

quimobfcuri

Tietderiggy, p

ra,quam philofophorum & hominum opiniones , pro quibus ftultiffi-|

Rrbtirg d

mum eft rixari , pugnare, afferere, quod inde nihil nifi contentio & tur-'

Ita di-

27 t 5

batio pacis externe veniant. Quazfupra nos , nihil ad nos.

IH i

rempturus noftros confli&us venis medius , ut utrosque fufpendas, &

Wt Cileng

perfuadeas , de ftultis ac inutilibus rebus nos digladiari. — Sic , inquam,

n5rea d j ]

fonant tua verba, . Ecquid hic premam, puto te iutelligere, mi Erafme.

Sed , ut dixi, verba eant.

Cor tuum interim excufo ; modo tu.non

Ihy

W*z /imt n

. fmndæþ

'

rodas latins, ac metue fpiritum Dei,. qui fcrutatur renes & corda ; nec

Tij

fallitur compofitis verbis.

Dixi enim hzc ideo, ut deinceps definas

hic D

7^ Jl ;

Jl

noftram cauíam arguere pertinacie & pervicacie, Nam hoccohíilio

D'^rag, ]i

aliud nihil facis, quam quod fignificas , tein corde Lucianum autalium

uendam de grege Epicuri porcum alere, qui cum ipfe nihil credat effe

11/74 ld

lim f

Deum, rideat occulte omnes qui credunt & confitentur. / Sine nos ef-

l'em,

Wafer

fe affertores , & affertionibus ftudere & dele&tari, tu Scepticis tuis &

MC p

Acadernicis fave, donec te Chriftus quoque vocaveri. — Spiritus San-

&us

( rfh?m, 4j

Dz SrRYO ÁRBITAIO.

9

Jemunsee

&us non eft Scepticus, nec dubia aut opiniones in cordibus noftris

i debet

Ícripfit , fed affertiones ipfa vita & omni experientia certiores & fir-

P

IDJOres. -

! deinde ubl

Ad alterum caput venio , quod huic coheret. (£) Ubi dogmata

ut Paulus 1,

Chriítiana diftinguis, quzedam fcitu neceffaria, quedam non neceffaria

effe judicem

2 D10Và tll«

fingis , effequzdam abítrufa, quedam expofita dicis,

as judicandi

"nnotatio.

y| hoc nobis

(£) Ubi dogmata Chriftiana diíftinguis , quedam fcitu

nito mander

neceffaria, quadam non ncceflaria fingis &c.

Fidetur b

wenonaffe

l

4

verbss B, Vir negare diflintlionem que[flonum nece[Jariarum ,& nou ne-

c , Chr-

ceffariarum. — Sed videtmr, — Bene diflinguit. quaflsones im eas , qua [une

id, qiodd

de vebus in fcriptura non vevelatis , C 12 eas , qua [unt dein Scriptura

ur? mm tu

revelatis: ne quis putet negare eum , ullas dari quaffiones nom nece[fa-

e

ion ceptico

rias. Per iflam ip[am diflin&ionem indicat , quod quafHones de vebus nom

|ullus homo

vevelatis,fed ia Deo abfconditis, non fint nece[faria , imo inutiles €9 noxia.

dere, Tum

Nam cin deffitnamur ibi reuelatione divina, non poterimus uon errare,ft

,&quæ&am

quarere, [orutari 9 f[latuere quicquam valmerimus. Bene etiam diffinguia -

ectus efet,

enter v& vevelatas in Scriptura,C9 inter verba fcrzptura. Quafliones , circa

Kedture u

vocabnla €$ phra[ées Scriptura , non nece[[farias iterum non negat. Et nemo fa-

ne dixerit,omnia,qua circa verba €8 phrafées controvertuntur. [citu €9. credi-

ierte, quie

zp elje nece[Jaria. . Lacet interim inutile non fit, etiam circa verba occupart,

t licereque

tiem ne obfcuris ingenia petulantiaervoves fuos incruffare conentur y tum ut,

j qui ii

quum ob[curitatem viderimusremá, eandem ,qua alibi clarins diéla,depre-

jhilo meio«|

benderimus, per plura [criptura tefhimonia magis confirmemur. Res autens

bus ftalill

fériptura €$ dogmataChriftiana negat diflinguenda effejqnatenus Dei Trín-

z

enrio tUt«

nins cultun ,E fefumChrifiumSalvatorem concernunt , aut non babericlaré

y Id

om"uia in Scriptara, aut quadam fcitu mom. nece[[avia,

Dems namgue

[ en(hs, k

Trinuus colendus nobis eft , C$ Tefus Salvator agao[cendus , credendus €$

, ing(ldmi

confiteudus y i [alvari cupimus, — Sed $ univer[a ves Scriptura non ba-

benda funt , ut Erafmus babuiffe videtur , inutiles adeb , ut non mul-

ni E.

Xio t

fum curanda [ , aut Seriptara cum labore €9 tadío evolvenda, — Red-

r Wt

undat boc im ignominiam Scriptura , C jam olim , ut. B. 'Uir conqueri-

'e»S delitas

£ur , Lalibus larvis Satanas abflerruit à legendis fAerz , €8 veddidit Scri-

(locconülio

pieram [fantlaps contemtibilem,

Pertinent buc verba B. Viri ,qua infra

al

babet. . Id oportet apud Chriftianos effe imprimis ratum atque firmif-

fimum , (cripturas fanctas effe lucem fpiritualem , ipfo fole longé clari-

| creditele

Sine o5

orem , prafertim in iis, qug pertinent ad falurem . vel neceffitatem. ,

ts rl

Viderus enim ,quod aperté ea ,quaad [alutema €9 nece[fitatem periinent,

x

]

ii 9*

j

à reliquis df]i*ingmnmr.]

B

Sic

-

H«]

b, ManrT. Lurz,

- Sic velaliorum verbis lufus ludis, aut te ipfum velut artificio rheto-

tligendim.

rico exerces, -- Adducis aurem pro ifta fententia illud Pauli Rom. tr,

: qit ambigu

O alrtudo divitiarum fapientie & fcientiz Dei.

Item illud Eíai. 40.

mam, & d

Quis adjuvit fpiritum Domini , aut quis confiliarius ejus fuit? hec

linc, d d

tibi fuerunt di&u facilia, ut qui vel fcires te non fcribere ad. Luthe-

[cumititt, n

rum ,fed pro vulgo, vel non cogitares te fcribere contra Lutherum,

.

quem tamen aliquo ftudio & judicio in facris litteris dignaris, fpero.

sj f

Si non dignaris, en extorquebo etíiam, — Sic habet mea diftindio, ut

T

t mpfr

& ego parum rhetoricer vel diale&icer.

Duz res funt, Deus & Scri-

drgnmi vj

ptura Dei: non minus quam duz res funt, creator & creatura Dei. In.

ia hca ehfe

Deo eíle multa abícondita, que ignoremus , nemo dubitat , ficut ipfe-

nmftamje

met dicit de die extremo ; De die illo nemo fcit, nifi Pater. Et AQt.

a clanitat

1 Non eft veftrum noffe tempora & momenta.

Et iterum: ego

|

twatict , d

novi,quoselegerim, Et Paulus, Novit Dominus qui funt ejus , & -

sática df

milia, Sed effe in Scriptura quedam abftrufa, & non omnia expofi-

737752

ta, invulgatum eft quidem per impios Sophiftas, quorum ore & tu

|j

rttedutt, &

loqueris hic, Erafme : fed nunquam unum articulum produxerunt ,

i fe fcuna:

nec producere poffünt, quo fuam hanc infaniam probarent. — Talibus

11 i fs

autem larvis fatanas abfterruit à legendis literis facris, & reddidit fcri-

pturam fan&am , contemptibilem , ut fuas peftes ex philofophia in ec-

l

-Quidc

clefia faceret regnare, (g)

Hoc fane fateor, effe multa loca in (cri-

Qu fradlis

pruris obícura & abftrufa, non ob majeftatem rerum , fed ob ignoran-

um qy(ter

tiam vocabulorum & grammatice

:

& Deumwr

" edquæ n;hil impediant ícienuam

omnium rerum in fcripturis,

ternaliter g

Anunotatio.

Cliptütis ,

Contéftze or

(g) Hoc fané fateor, effe multa loca in fcriþtu;is ob- [

QOrtisobf

fcura & abítruía, non ob majeftatem rerum, fed ob igno- -

-

Oftisin[nce

rantiam vocabulorum & Grammaticz.) — Ergone wegatur , ves

ICQ2S if

feriptura obfeuras effe 9 abflru[us ob majeffatem : non , inquam , nega-

VRt Vero s

zur fempliciter: [ed. [ecumdum quid, — Ipfe B. Fir diffintlione rem expe-

Aum verbís

dit fequentibus paulo poft uerbis, Ex ut breviter , uquir , dicam, du-

ires fein

|

plex eft claritas Scripture, ficut & duplexobícuritas, Unaexterna in

E'ïläï& alia 8

verbi minifterio pofita , altera in cordis cognitione fita, . Si de interna

Wotfe in ]

claritate dixeris, nullus homo ullum jota in Scripturis videt, ni(i qui

CUf s;

fpiritumDei habet,omnes habent obícuratum corjita,ut.fi etiam dicant &

: 1 'lih'lxr;xs

norint proferre omnia fcripturz, nihil tamen bonum fentiant aut veré co-

længïzq'js,&

gnofcant. Neque credunt Deum, nec fe effe creaturas Dei, nec quicquam

Q j (

aliud;juxta illud Pf. 14. Dixit infipiens in corde fuo, Deus nihil et.5piritus

m in-

ïäoüï-*-- i

enim requiritur ad totam Scripturam , & ad quamlibec ejus parte

telli-

t ia

P lony &O

N

Dr *qukvo ARBITRIO,

L H

ittificio rheto«

li Rom, t

'telligendam—. Si de exterBà dixeris, nihil prorfus reliduth obfcurum

aut ambiguum , fed omnia funt per verbum in lucem producta certiffi-

illud Ea 40,

mam, & declarata toti orbi, quxcunque füntin Scripturis, P';4emus

us fuic? hec

ere ad Luthe-

binc,quod B. Fir non boc velit,quafs ves Scriptura non [rmt ob[cura ob-

Jfeuritate, quam vocat, smterna , quaad majeffatem pertinet , fed quod

a Lutherum,

"ob fcura uon fint ob[curitate externa: adeo ut onimes ves [eriptura m ipfa

ipnars,pero.

Scriptura fint. clare propo[rta , licet alicubi [ermo de izsdem vebus , alibs

diftindio, ut

claré propofitis , ob[crus frt.

uando itague dictt , e[fe multa loca 1

Deus & Sci-

Seripturis obfcura €8 abfirufa , nom ob majeffatem rerum ,hoc vult , quod

arura Dei. In

- dlla loca ob[cura feut ob[curitate exterua , qua tamen ob[curitae extevma

il ficut iple-

-mon frt à majeflate verum oriunda , cum maie[las verum proprie ad. exter-

wet, ErAd,

- mam claritatem non pertineat, [ed ob dgnorautiam vocabulorum €$ Gram-

irerum: ego

matica , dum /velvocabula gobis ignota obfeurave , velconfiruttio gram-

t ejs, &t

smatica diffciles. — Qua fane optime fe habeur, — Licet enim ot[Ctriras ve-

yntia expolle

vum interna , €9 ob majeflatem earnm , faciat , ut waulti à claris verbts

um ore & (

vecedant , €9 bac fibi ipfis obfeura facians , ip[a tamen verba Scrifttura ,

vOdixerut

n fe obfcura non fant.

Uade £, quando cor intus illumsnatur , Scriptu-

D Tah us

va in fumtmis anyfleriis clara eft. |

veddidi fctie

Xophiain. ec*

-Quid enim poteft ín fcripturis auguftius lafete reliquum? þo"Pc«

apide, illud fum-

Joca in r

| quam fra&is fignaculis & voluto ab oftio fepulchri !

[ob ígnorate

gmum tbyfterium proditum eft, Chriftum Filium Dei fa&um hominem,

2

x fcienum

effe Deum trinum & unum,Chriftum pro nobis paffum,& regnaturum -

- ternaliter? nofie hec etiam in biviis funt nota & cantata? tolle Chriftum é

' fcripturis , quid amplius in illis invenies ? res igitur in Scripturis

conténte omnes fünt prodite,licet quedam loca adhuc verbis in-

fj tu)is o

- cognitis obfcura fint. Stultum eft vero & impium, fcire,res fcripturz effe

dorigo

omnesin luce pofitas clariffima, & pr

opter pauca verbaobfcura, tes ob-

h

geptir , 19

Ícuras di&are.

Siunoloco obfcura funt verba , atalio funtclara. Ea-

À dem vero res, manifeftiffime toti mundo declarata , dicitur in fcripturis

um t

tüm vezbís clatis, tum adhuc latet verbis obfcuris, Jam nihil refert,

g r o

f res fitiu luce , a aliquod ejus fignum fit in tenebris, cum inrerim

; dicit, L.l-'

multa ailia ejusdem figna fint in lüce- Qüis dicet fontem publicum

paerem

13. n

noneffe in luce , quod hi , qui in angipotto funt, illum nor vident,

S!' de imemfi

cum omnes qui funt in foro videant?

,

idct, mü gul

Nihiligitur eft quod de.C

oricio fpecu a

A

ddudis. Nonhabetyd resih

m dicälüu

i&riptufis,& quz (ant furnz majeftatis & abftcufilfima myfteria, non funt

p autre

amplius in feceffu, fed in ipfis foribus & in propatulo produ&ta & ex-

]ecqfllj,("

qxædm

pofita. Chriftus enità aperuit riobis fenfum , ut intelligamus fcripturas.

[

jilld

W

Er Evangelium przdicatum effomni creaturz. In omnem terram exivit

&

]i«

