primum. purgato femine: ereare,

utilis , C9 fupervacanea,

1

132

-- li,

— Quis Status Controverfra EmF

T h p

&e. Ejus delitium nofivum eff, fi

mum inter $ waemw "n bac

TA Téfjg,

«utems nofirum: nom imitande

j do&ra'm,

i

9- l,

N

*

ENDE:X.

D.

bl

e— pirum feruum €9 captivum

[

ef? De:,

fieri polret , ex Ecclefia eli'mind-

T.

4t; 4$

44

ii

a Irregmimmm 7zmentum

Captz'-

— f retinetur nomen improprie fic

TH,

vuum Sataua,

184 41, 42

— Uerminorum borum ufus vindi-

dicitar €3 : eft Tiulus fine. ve.

»n

66,44,720

cattr tefHimonio Scriptura 42. €d

—— Conceditur ia velis Natura,vel

Azgu/iini.

69

qua non pertinent ad gratiam €8

9)

Arbitrium Liberum Grace d

v

X -

40l,

vum . àule£datop,

falutem, 45,196, 218. P. Z. t Ztza

.$2

tamen ,ut nibilominus bomo ma-

H,

— quid Latbero uotet. Yyy. 4.G,

zeat [ub generali omntpotentia

DAR R3 AR

Dei facieutis , moventis , rapien-

fj6

— Nulum eft hominum in fprri-

E5 0mia,

106

p

ttalibu 4o, 68. quod offenditur

-— Liberum etiam efl 6 valens ad

ex dichis Scriptura Rom. L 18. DA

faciendum malum,

74,89

M

190. Rom, IIl. 9 -- 21. p. 194. II7.

— Ej Libertas puguas cum cer-

21-- 27. p.202. IP, 2,3. p.206. F1I,

*4 Det praditlione €$ pra[csentza,

19.C9 P1/I.7.p.221. VIII. $-- 10. p.

Jenfu Vevborum Lutheri , non ta-

210,X.20.C9 Ef2j.LXP'1,€8 fob.I,

men phgnat, fen[i eo, quo Liber-

10. p. 212. fob. 1. 12, 1. p. 213. 7ob,

La5 n b. Q. alias accipitur.. 4 5

ravianam,

1. 16: p 214. XIF, 6. p. 216. 21118,

Lnnotatio-

p.2V7.. L. 27, p. 218. P1. 44. p.

a Cæ(;'t;u i [piritnalibus fumma.

[4

219. X7T. 9.

: 220

— Definitio Erafmiana tradituv,

— — porro ofteuditur ex propofe-

examinatur €9 rejicitur,

66

do,ffüþ u

to feu præde/h/mztime p.207. ex.

-— Longobardi definitio tolerabi-

106

bilior nom tamen ommninó

vi legiä' 208. ex peccato orzginali.

proban-

; extdiferat

29. 226. ex particulis umrver[a-

da,

iuffftnem,

libus Onanis,Nullus €8. C.p.210. eX

— Fertibile82 murabile potias di-

?

Exemplo Nicodem, 21$. ex du-

cendum.

- quidtlt l-

plici Muudi vegno Dei €6 Satana,

— Triplex de Firibus L. A. fenten.

w d u

perpetuo fibi imvicem adver[an-

Ua propouttur ab Erafmo L. dura,

£e. 224, ex periculo eoruma , qui eo

fint,ut u

qua [atis tamen probabilis Era[-

padiatt I*

BItHRIHY, 224, Tudaorum C$ Gen-

»mo viderur.i. Tl dutior,qua d-

- fndit,

tilium Exenplo,

226, 154.

|guflini 6/174.1H.Duriffima,g245

6i

— Dun Nullam e[fedicitur, intel-

edem Walepbo 9 Lutbero tribuis.

[gstur vefpetiu þzperz'arz's fe, Dei

j f/[da&m

—— "aQmnues tamen bas reseum [ua

t M ii

guberaantis, .

82

Jententia — con[entire Lutherim

h,

)

-— Sol; Deo competit,

4366

offendit.

— n nomen Lib, Arb, ia Ecclez

um VA

272 lezf ^

Jfía retinendum.

quidem cq:mn' Aliguid Loni

qpr i od

4.

poteft.

196,

n

— ANoten boc ma/le(t Lutherus, fi

—— Loca Scriptura. pro covfirimaudo

Gg

A

Lib,

-Piv-

N

INDEZX

Lib. AAvb. ab Erafmo addutta,

Tuenl

aft à Luthero vindicata funt ex

' Alviniarius nos eff Lutberus.vi-

G.ILnd

de Lutberus, Caloiniani dican-

Praiat.

V.. Ecclefiaflic. XP...A4 -- 18.

« 70. Ge. I 7. p. 8o. Deuter,

tur Reformati diffintlivo taatum

imnit g

XX X. 19. p. 81. 83. Efaj. 1.19. p.85.

nomine, ab[que convitto. P. Z 3.

sj

Efaj. XXI.12. €$ XLF. 23, 9 LH,

Caro vel Carzalis Homo quid fit vj6.

pj

2.€9 Zacb. I. 3. p. 85. Jerem. XF.

CAYHIS VATIA ACCEpETO n SCrrpr A G8

if

19. pag. 85. Exech. XPIII. 23. €9

Chri&iani uon fmt. [ceptici ia fide.

pf

AXXXIIL, Yi, p. 88. Deut. XXX. v.

ïo 7*

neufiri

Coa&io quid fit Luthero, A.

G. Z

ig. N

II -- fj. p. 97. qua tamen fignifr-

cant tantum quid. debeamus,uon

z. IiH. a/iqæmndo late vocem banc

qu fenju

quid po[fimus , wt noftra frc nobzs

ufurpat pro neceffitate ummuta-

777

smpotentia ianote[cat €9 gratiam

bilitatis. 14. 133. 41 1. G. z. L.

hat

enbelare difcamus, p. 99. ut &9

aliquando ei 0ppanit.A.G.1£n.[11.

fetfaTen

sn fingulis locis oflenditur.ex N.

v coatle, 69 m ueceffario diflin-

[enja t

7. Matt, XXIII. y7. p. 99, XIX.

guit, 40. P. Z, io. ilnd de bomi-

f dl

17. p. 102. -Matt, FTL 16. pag. 110.

ue uegat, boc affirmat in Artic.de

14. D

Lib. rb ATU LE

Luc. XXIIL 34. p. 110. 7ob. 1. 12.

etermi, C

p. . Rom. 1. 5. p. Vi2 [Nog pro-

Cacitas bumansa in þzfrzm)i!iäm

vider p

batur etiam ex pramis aut mer-

fumma. &3, ude fit. 64.

duits eji

Conciliorü errores deregere licet.33.

cede piis promi[[a. Yo3, nec ex mi-

Ttnpedir.

znis, tpits diélis, yor, INec fimtlt-

Confitendi zecefftate vulgus. non

ftrttr f

b Erafmi,187. Loca Scriptura,

cobibendzm [ed externa vi gla-

DT

qua contra Lib, Avb, prolata , ab

- dif, ub—i opus fuerzt.

28.

ter adora

Converfionis :z zegorzo bomo noz

Erafmo impugnata,à Luthero ve-

D Vily

vo vindicata, Exod, IX, v2. p.A4.

eft fimaslis beflizs.. P. Zi. vo. A. G.

|

ta, ollit

Exod. IP,21, p.v7. Rom. 1X,13. p.

L.n.1. Converti in Script. u[u de-

ferita,u

148. Mal. 1. 24 3. p ig1. (in quibms

ali €$ Evangelico accipitur. 87.

litt o

duobus pofferioribus uon tantii de

4d Cor loqui, Hebrais eft bona,dul-

L

tespporalibus,[ed €3 [alute atevna

cia, blauda leqni.

170,

eaden i

fermonemeffe a[ferit.pA50,153.410

Cornelius Ceztur:o AACL10. jam an-

fenf tamen,t$c.) Gen.F1.3.p.166,

. tequam Petrus d ipfum perve-

aj &j

PWMW

Gen.V1.5.€8 VIH.A1. Efaj.XL.o, p.

nit, babuit Spiritum $, 172.

921

169. J er.X. 23. p. 178. Prov. XV1. 1.

QZf

p 179. ]ob. XF. $. p.182.

Amnabiles 3 nece[farto feciffe

D

Deum,quo fenfn Lutberus di-

Chïgmv, |

Auguftini de Lrb. "drb. fententia,

Xertt.

Vilttityg

v

27

4 ang,

Authoritas alorum preter Scripti-

Deos tres effe non eff. dicendum.28.

va teflimonium in fidei rebus nul-

Dei notitia vel folida , vel lan-

ag þ!

m

ía eff,

46.

ItIn yecc

£Hida. 3. Ejnf/pr.g/eimtiaf, quifl.

d;'m',(g',*,

s

OINDEYX

iu?k?ro boc tra&latu fit.

3.19..4.

f& Lutherum dixerit. 93, P. Z. 14.

Lutheruzai-

G. II n. IF, declaratur. 138.. Ef

INon eff idem flatus Controverfie

Titidtti dict-

inter Lutberum €9 Erafmum at-

Pratlica. 3. Neceffitatem nobis

Cryo Htum

amponit,quo fen[u. 141.144. Deus

que inter Lutherauos €9. Calvi-

i, P Z H

nece]Jario C$ ummutabiluer omnta

niauos in quaftione de Füluntate

»tud f vvb

Revelata €$ Arcana. 93 Quod

)

prafcit && vult,quo fen[un.2.4. o qua

mSuþ

pra[cit fiunt nece[[avio, V38. 135. 5

occulta Voluntas, quos €9 quales

I n

prafcivit, ]udam fore proditorem,

oblate mifericordie capaces. effe

f

EL

x

f

velit , non requirenda , [ed. cum

nece[fario fiebat proditor dudas,

em. A G. Z

138.. Nibil. prefcit. contingenter,

reverentia adoranda , quo fenfn

? OCeHD i

Lutberus dixertt. 90. 93. 94. 100.

quo fen[i, 13. 19. 20.21.. Prafci-

j

2037

PUA

Ils

entia ejus €$. Pradit

l cum Li-

"Arcana probatur ex Rom. LX.10.

. A n

bertate Arbitrg flare non po[[unt

Efai. LA 2.po2. Poluntas fen

A6.]lu.l,

fenfu Verborum Lautberz, po[Junt

Morus frae qua nibil fieri poteff ,eft

rin difta-

Foluutas genemlzk providentia

fenfu eo,quo libertas in bac Qua-

h

,

u

delnui-

Jflione . aliás : accipitur, vaj. 142.

divina , qua uult omnibus dare

tin Articdt

144. Polumtare incommutatils

effe, vivere C9 movert. 121. 125.

ll

aterna, €9 infallibili omnia pra-

A. G. L. n. IV oflenditur exemplo

/þirztmdiäw

videt, proponit, C$ facit, 9. . o-

bominuis €8 Satana.126. AMalum

[7^

luntas ejus tamen libera eff. 2x,

7namodo 1 nobis operari dicatur

serelittt.i

Denus.126.128..4.G. La IP, Omnza

impediri non potefl , €9 Chriffia-

lp m

norum [olatium exinde, aq.. Ejus

inomnib?etiam in impiis,quomodo

erna v T lr

ratio non quarenda, [ed [implici-

operetur. 187, Cum tamen non fine

Pi

*

rer adoranda, 36. 94* Dens vel

mobrs operetur, pij &à zmpij Deo co-

i hum w

Dei Foluntas pradicata , revela-

eperantur. Y87.. cur non. cejfet á

voluztate,vel motu [no generalz,

Z, lö. A' (.

ta, oblata, culta, €$ ab[(condita,

quo dume smpiorum voluutas mo-

;npl. hfl[/f'

fecreta, uom prédicata, non reve-

lata, non oblata, non culta quid

vetnur , pergtt tantum mala e[[e,

mpifllf'. p

j lona d-

fft. 91. 101. Z4. G. II a.F. INon

imo pejor fat.A31, ctr zon omnium

1700

eadem cum Foluntate Beneplact-

voluntates malas in bonas mutet,

citi €9 figai Calvinianorum, imo

quas /]otu genemli ?nouet. 132.

) W Á*

pleue diffentiens,&$ Contrarta.90.

94. Cur permiferit. Adamum

WW; PCTW'

92. P. Z. 14,. ANon. fshi invicem

rHere , quem [eruare potuifjet ,

Sl I

contrariantur, 92. Yoo. Exemplo

curque nos codem peccato infe-

&os condat. 132.

Non efh caufa

, Aïl(?fmfrl

7À

Chriff; , deplorantis Hierofolyma

sateritum ,declaratur, 92, Polun-

vel Autbor malit, 125. 128. 130. P.

jb

145 arcaua €9 revelata, benepla-

Z.12. 44 G. L. 9. I Impium fa-

cit, non creaudo malitiam , fed

v[ch//d.Lge

esti €8 frani (ano fen[n non negan-

tur, P. Z. A. Deum velle mor-

ex vitiato femine dum operatur

ji, "

w

U

zem. peccatoris yoluntate. abfion-

- Dem , fit malus bomo non culpa

d

Gg 3

facto-

ditá, d z'»ïjnrfcmmbz(i quo fen-

INDEX

fatloris, [ed vitio materia, 180.

veritate detinettim. 46,. Pelagia-

38. 44. G. I.u, IV.. Innocentem

. »Ebtæal

sos [equitur m [uperat. G8. quia

zon damnat,18. 209,217.. Quo

Costra Lutherum . fcribit uibil

TELED,

Jfenfu Deum immeritos damnan-

nifi [ancium €$ Catbolicum . firi-

, hn

tem non difbieere debere dixe-

pfilfe à fuis putatur, quamuzs €8

Bebralni ]

vit Lutberus, A$8, 209. 222. 225.

zpfis contradicat, G9. Ejus Liber

A. G. H. 2., 6. Fult Deus omnos

de Lib. .Arb. ingenio Erafmz 1n.

] Heronymir

falvari, P. Z. $. 13. . G. L u F.

dignus 2. lnbricus €8 flexilogum,

namhrr.. 1

JDei odium erga bomines uon ab-

$

2. Quis flatus controverfie Lu-

folutum eff. s. unde oriaturaq,

thermm inter €9 Erafinum., 1. id

H;)mo lahe

Deum e[fe ubique eitam in AAntro

aqit, ut nec Lutberum fimplici-

at pf

Jéarabei, €9 cloaca , an dicere li-

ter damnare, uec pontificem. 19

v Desn

ceat? 27.Poluntas Dei antecedeus

nec Cafarem.53. videatur offeu-

€8 covfequens.

91. IOt,

ere,

Jritam 1

illivam.i

Difpofitiva qualitas /a bominequid Evangelium cur sundi furorem er-

E oeifj

fit.

42.

£^ fe excitet,

128,

hum d

E

Cclefia erzar.

THmini

; uon potefl , quo

Aber Canjim;z:ienji: male ufus

C menm

i5

Jeufu.$4. fervata femper etiam

eft Authorttate patrum,

3.

quáa f

nb Papatu. sy. Pacem Irreligro-

Fati vzs €? zeceffitas,

»

ttien fj

fam €$ qua eff cum difbendio ver-

:

Fides firma fit non dubitans.

4 À

talum q

bi,divini ob pacem remporalem

jus confeffio: conflans €$ intrepi-

Wt es

«onm meoliatur. 29. Eicen domi-

da, $. Summus ejus gradas eft,

gatz'm ]

ue 9 Magifira pra[cribenti €8

credere Deum e[feclementem,qui

zmperanti nos. non [abjiciamus.7.

V0 o l

tam paucos tamen [alvet. 37, Fi-

^f j

Ele&ti aiquaado in errorem ducun-

df ificamur,

tur, ut. declaretur virtus Dei in

df Jola nom operibus ju,

palis itp

zobzs,

206. 197.

64.

' aL 6s

lïm Tula

D) mlpa t

Erafmi zzgemimm , elogmentia ad

Entlium epera preflaztiff/ma

miraculum u[que, & modeflia

G

coram Deo uom fuerumt vere

A.

laudatur. 1, 2, 226. n literis €9

Huffo 4j

—-bona C8 grata, vyg.. praftantiffi-

linguts fe 1pft multum debere fa-

Ws etiam vita eterza ves ridi-

W2 4

J

tetur Lutberus,127.. Ejus incli-

cula fuit, &7.. Chriffus flultitia

uatio .Ad [cepticifmum n fidei

€jf»

6;.

Mmexw

dogmmz'äm. 6. zibil curave vi-

Ad Gratiam z4a eft virium bu-

£2fi La

detur quicquid à quovis creda-

UWiAHATHMR Draparatio, 202. igl.

hYTL

zur , modo pax mundi externa

0nmino gratis donatur. 212. 214.

Impemwa

con[tet.9. 29.33. forma Chriflia-

Ex gratia [rne meritis yufifica-

|

Ver| þd !

nifmi ab eo depitla unpuguatur,

"mur. 304. Homo extra gratiam

fämm;

1. 1. utboritate 41:'0mm 4

192.

?uam corruptus fit,

3

lnpi f

H. He-

P

s

IïNDEX.

s

m Iduin,

quid facit, ia Deum pecmt,xzog';

Dttit, Gj auia

Ebrza lingna.z'ndimtivi futu- . Ympeenitentia 4sozodo peccat

4

: fcibit aihil

vo uttHr-pro Imperativo, 9.

rremifibile.vy,

ooltcum f

d

Jn, pro,propter €$ pro.

171. In Hebres [epe utuntur pro pro-

^, QHatinus &

Hebraifmi Pawle familiares, 19t.

prer: vel pro.

1"t

- Es Liber

203. Induratio dzvima quomodo frat, 126

ià Erafrni i.

Hieronymisterpretatio Scriptura

127, fit etiam mala noftva volun -

3 fs

WOLATHY. 149. 167. 169, 170, 198,

tati objetla offerendo , idque ex-

TIVEr la L«

20lI.

emplis Simei C Pharaoum decla-

i, 17.id

tudz-

H;)mo babet. ad. bonunz apti

vattr. 329, nom fufficit dicere,

777 j-.'smfäm;

uem pa[[ivam refpetin operatio-

indurationem . fieri , dum Denus

hotifcem, d.

i Dei gratiofe ,quam & diffo-

lenitate occafonem bomini indn-

ideitir oftae

Jitivam qualitatem dicunt non

vandi fefe dat, vel Rermittir. 117,

"aliivam. 42, ad malum pronam

12E

lifuraramer-

€8 operofil/imam vim.42. im eo Ju-fï;ifïc'atio fit fíne omni merito, 152,.

ILB.

Lonum de sovo creandum, A2,

frve congruo frve cóndigno ,204,

Homini tribuit Erafemus puruuz

fine aperibus, 197, 204.. fola fide.

: mule afur

206

€? merum velle , quod in bonum

U

5

quidem fine gratia non poteff,nec - Juftitiam drvimam ratro capere mon

j

tamen [ine gratia [latim mon nifí

poteff. 157, V&3.. imó. imquitame

hii 4. F

malum vults fed refutatur. 73.

accu[at , dm vebus qua commo-

5 i'r;t'(EPi-

per opera maoraliter bona. ante

do fuo non in[eroiunt. 164, ean-

desm in altera demum vita com-

i radt f

gratiam fe praparare favort di-

ementtr

vino mon potef?, v21. 202. Irrege-

prebeademus, v8,164... dbrahe

al ,

Wi Wyepowxàe fem pars priuci-

duplex , lia operuu vel legalzs

palis impia C omnibus nomini-

Wgïmmw.

aut moralis ,qua coram bomini-

106. 197

bus raala eff. YI6. - Si perit, spfe

bin s aliafidet,qua coram Deo ju-

206

2n culpa ef? nom Dens. P. . g.

Jifscatus eff-.

ufatfm

VITQUIL Z

L]

freppnt t -

Huffo Adver[arg verbis vefiftere

Egis Em eff ut peccata reve-

62.

L

Pïæjlwg; -

um valuerumt..

let, €$ ftc bomo bumiliatus gra-

p r n

J

a

tiaus anbelet im Chriflo: propof-

tam, 200. Tot« vatio ejus vel

us j?f;/»g;

( Mmetentes , asz- zmnmeriti , que

virtus eff peccata €9 infirmita-

Jenfm Luthera veniant , .4. G. dL.

virum b

tem no[fivam offendere , nou utm

" .

2.V1,

$

ll0o 201 )

] 'le D

aliquam voluntatis conferre, 82..

jr, 17

t*

Imperativa ExaGemz ve

$8;. 8$. 200.208. Jmperativaver-

n-

verba non quid po[fimus, fed quid:

Jp

banon quid pofimus, [ed quid de-

Injtmï"

debeamws , figuificant,

82. 85.

nj

beamus fianificant. 82.165. Impe-

l

Impius f/ve edat, frve bibat;, qtic-

vative aHtem. propontiniur , ur

u

E

g

j?nlga»»

»

/

1

INDIäX;

F

impoteutiam exiude bo«o fuper-

uus in dothrina fua de Voluntate

[ äielanchkl

bus €9 cecus difcat. 85. 169, Ejus

Jrcana €9 vevelata, 90,. Deunm

Encttii

operatorés duphices , ali2 Spiritt

Peccati Autborem non facit,Ayo.

Mercas fi

Alii carne operatoro.

192

per verba illa : Non debet dif-

- tt ]il

Lumen zrglex Natura , Gratiua,

plicere Deus imeritos damnans :

Glori&,

22j

Wa D

non fLatuit reprobos ad exitim ab-

titer Met

Lutherus cur Erafmo vrefponderit.

foluta voluztate divina effe Pra*

Pomml l

2. pervicacitatem in a]erenda C3

deflinatos, [ed immeritos appellat

defendenda dotkrina fua fibi ob- -

€05, non qui reveradamnationem

tf

Tr t

jeclam vindicat. 3. 29. pecuniam

non [unt meriti, (zd qui ex falfa

jl

i f

loriam aut vitam temporalem

nofira rationts opzatone imueriti

ob Ferbi Confe[ftonem temntt. 29,

gnum,i

Jnnt , aut. falten comparate ad

diin,

tempomli tumultu mavult omnia

Alios. 158. 209. 222. 22.

$.. G. L.

Miliia iv

colludt quam. diviuo verbo cede-

"u.F. lunocentem nom damnari

talibu

ve. 29. 50. Sape una alterave vo«

u

1

4 Deo flatuit. 109. 217. 158,. ;

Minarum.

ce , 8 phrafi , aliter quam vulgo

gT4tiA ex propofito fen pradeffi-

Miiteii]

bodie n Y beologia fieri folet ef

natine vent , neceffitate venit,

x

ufus. P. Z.7. A4, G. prowm. For-

Miracula ]

non [indio aut. conatu noffro, quo

efaru.

mulas - loquendi. pro. drverfitate

fenfu dixerit. 208. Predeflina-

: Mous d

Adver[ariorum | aliquando va-

H0nts "VoCe Hlituy pro quovis de-

riavit. P. Z. 8. Iibil boc tra-

hi, o

ereto divizo, 208, Ejus de pra-

daiis q

&atu vel contra Script, vel cou-

deflinatione clariora loca. P. Z.

tra fidei , quam in noffris Eccle-

9. Duriora de pradeflinatione lo-

— Eceff

füs adbue docemus , analogiam

CHEUS, quam ullus Reformatorum

voly

fcripfit 44. G. Proum. metbodum

dicitur Pitleto.P. Z. 2, ANoz ali-

omilid j!

€$ ordinem hujus tratlatus tra- .

ter fentit , ac fcribit , aut defen-

dit. 6g. Seriptue eff A. Yyzg. P.S,-

fitidia

frouzs calore abreptus hunclubrum

fiti ttiál

Quorundam judicium. Lutberi

fcripfit. 190. Suam in caufa Dei

C

fiteti qj

duriores phrafes | excufantium.

vehbementtam fibiob jetta non cul-

P.S. Abfolutum Decretum ,uti

p^4t- 190.

Hod vebementius £n

QUtttjs;

Cfitatu

ex variis locis ab aliquibus ac-

b. tr. egevit , motus eft Authori-

I*Wo lti

cu[atur ,non [Latuit, 37. Yo0. 158.

tate Erafmi, qua cau[am Chri-

209.222,225. ANullimas nifi Scri-

ULTA

JH vebementer premit, 190.

Atlb

tura autboritate teuetur. 46, Luctheranos zos dici non &gre fert-

4t n

ultra deceanium autboritate ali-

mus, P.2. 3.8. .

orum inotus quidem eff , [ed ur-

lat

gente tandem. con[cientia veri-

i erigo vï;.flutlaor Deus non

Lilihgm

M^

f'm bnnc

tati ceffit. 46. INon f&o. arbitrio

eff. 12$, 128. 130. P. Z, i2.

fecit ( in opere Reformationis,)

277

AMala z nobss operavi Deus quao

qua fecit, q7. INon eft. Calvinia-

Jenfu dicattr, 126,28.4.G. Ls IF.

falz ;

Mslan-

Wï'im /

de Plhntate

INDEX,

; —Melanch'thonis Locorupa

quando late dicitur à thlae;a

2090 777

Encomium,

Thïo/agq;-

Coatlio, 14.. Plerumque tamen

H fatih o

n deber dif-

Merces piorum von eff. ex dz'g;zim-

và Neceffario €9 T0 coatte diffin-

£ttit. 40. binc ueceffitate non ta«

0s dammans:

te ,fed ex fequela, 1cj. quid fe-

d exitià d-

quela autem fit.

106.

inea coatte malimala€Sboni bona

tina efe Pres

inter Meriti condzttones Scholaffici

faciunt.40.boc fenfn và coatle per

ponunt etiam patlum, €Ó intentio-

uecefitatem. violentam ad opus,

Pt apelat

/dlilif/lf TORem

nem ,per qua quis digni veddi-

v nece[[ario per neceffitaté quoad

i mercede fua,YoG.. Meritum

tempus infallibilem exprimit Lu-

piex fjf

onzne [ive congvuum ,[frve condi-

therusA46. Onmniaqua à wobisfr-

0j Wt

qnum, in juf'ificatione excluden-

unt,non libero arbitrio, fed necef-

tparaté

um.

1$2, 204.

2$ A. G. 1l

fitate fierifenfa verborumLautbes

Militia z $. Serziptura pa[frm fpiri-

vi ,nec contra Script. 34. nec con-

10X hA

tHalibus applicatur.

170

tra pietatem. $. dicirur, "Utili-

2 5

Minarum Zzvizarum frazs,

Io7

t4s €9 neceffitas bujus dotirine,

f pradifi-

Minifterii Ecclefiaftici efficacza.185.

36.ea autem efl bumiliatio noffra,

fjtate venity

Miracula facientes eo zpfo mon ne-

36. €9 fides , qua eff rerum non

DT N

ceffario [uut frae errore,

47

apparentium. 3. confer Y69. INon

Dradefnae

Motus divizus , quo omnia moven-

ex bac dotirina. [equitur Abfo-

fÜ quovi:de-

tum, eff Generalis smotus. provi-

lutuma Dei decretum., 37,. Ne-

Fju de pre

denti& divine .A,G. L. n. I

ceffitas hac bomini velinquit non

jda, P.2

tantum Spontaneitatem , fed 8

eþimtimla-

TEceffitate €2 .z'mmnmþili Dei

1

zudifferentiam. ad "Utrumque op-

mitrim

voluntatenon Arbitrio noflro

0ppo/ïtarum, P, Z, 1o. Neceffitate

m

omnia, qua facimus, quo. fenfu

omnia fieri maxime offendit ratío-

. i df

fieri dicantnr.19.21.22.139.145.Et-

nem naturalem.Y44. Ex omnipe-

dnchihrit

tam mala,quo fen[mn, 12,127. Eam

tentia atiuali CÀ prafGientia divi-

in u D

autem alii per Neceffitaté confe-

za quomodo uece[Jario fequatur

vlf cu!-

quentia non con[equentis , vel ue-

14$.. Que Dem pra[cit , quomode

jengentin

ceffitatemm. conditionatam €9 ex

ant nece[fario. 38. 14$. Si omnia

nyr s

fuppofitione non abfolutam expref-

neceffitare geruntur , nec ullape-

ferunt. 23 Qu diflintlio ex men-

aifim Qhr

nitentia pars ab arbitrio pendeat,

( 10 —

te Lutheri parum ad rem facit in

cur peuitentiafhatium detur,169.

bac Controverfia, 23.138.148. vin-

$i neceffitate omnia fiunt ,cur pya-

dicatur tamen mon effe coutra

cepta divina mb? dentur. "169.

Lutherum. 22./38. per INeceffita-

£em banc Lutherus Neceffitatem

';Mï pgm [/)

( yPerum . Bonorum serces EOK

sunmutabilitatis intelligit , qua

0. PI Z:'L

i

»

eft ex diguitate, fed ex. fe-

yi i g

qualss fit.4AVMs, 44, G. I], n,21. Ne-

quela. Yog. Finis apud fideles nos.

46 Jitds

sShercedis. aut.meriti cupido (ed

MeAne

cäjf-ifnx b«e immutabilitatzs ali-

Hh

[eía

H

z

IN BM

fola gloria. €9. Voluutai. Dei est.

quid. debeamus. fignificant, 82,

X-An&os.mz

160.Ctr tarmen iisdem merces pro-

16$. 169.. Praceptive autem. di-

j

snittAtur, Voz, per Opera Legis,

cuntur , ut bomo impotentiam

1

Jué $

quibus non falvari nos afferitPau-

fnam exinde difcat.83. C ut agni-

tárie r

dus , non intelligit tantum. Cere-

ta [na malitia bumiliatus ad

x atriti,

ls dicutti

anmonialia, uti Flveronymus [entit,

gm;z'am Ventat.;

169

fed.omnia: 198. idque demonflra-

nim funt t

Pradeftinatio $2 propofrtum fepe La-

tur ex Rotm. 4, 2.. 206.. Opera

Sandtimonia

Jine. Spiritu. Chrifli omnia funt

thero unum [unt cum Alioqui n S.

Viridtt,

Script, diflinguantur. 208. Poce

damnabilia, 100. Operibus tmini-

x

. Schmidin

zae juflificamur.

hac late utitar Lutberus prouo-

d ln l

197. 204.

vis decreto divino eterno. 208.

Origenes o gíimzios tropos ininter-

erttfmm

Pradeflinatos abfoluta Dei vo-

pretatione S. Scriptura. repreben-

Iuutate e[fe veprobos ad. exitium

Murpurgz.

ditur.

15:167

$ d

P.

Lutherss non. flatnit. 1$8. Gra-

tiam ex prade[linatione [eu pro-

fulia

Árca zm?le i

&

'»ckr fingantur à

7177

pofíto venire, quo fenfn Lutberus

poetis.

23

dixerit. 107, de Pradeffinatione

dtre vl

Pattes z praxi agnoverunt nullita-

Sc

jkpm(dpjkriamm fententia. P,Z.

tiptura $,

£epma Lib, dArb, licet aliqnaudo.li-

IO.

1217

berius de. eo.in libris locuti frat,

Pixídentia Dei quid Lutbero

f

905 dic

$0. 7zale leguntur, [i ea, quasmi-

:

Olfurins

nui . bene dixerunt., pro. [umma

" 18. . G. ZL. n IF.

p«l

authoritate [l'atim. arripiantur.

R.

[/777

Watict, o

Pax érreligiofa., €9 75;& eff c "md;jä

: :

tior iib de Chrdffo. auiiitus

*

CCafioing

' ^

endio. uerbi. divini- ob- pacem

angelio. nouit. Y92,21g.. j4-

jf

temporalem. in. Ecclefiía: non. eff

Jflitià divinamaxime offenditur.

Ti ]

snolienda.

29

157« 163.223, idue declaratur ew

Xl Y

Peccati zdurtbor zon eff- Deus..: Ya8.

diver(a piorum €9 impiorum for«

redi

128. 130

tHn4. 2244 Candem T uflitiam ini-

88

t praxia

Pelagii fententia.de Lib. Adrb,

quitatis acca[at in vebus , qua [uo

[ Mart

Pharaonis zzduratio quomodo fatta.

commodo: non- in[eruiunt. Y64.

t

128. u£ ipfe exitum. Jfraelitarum.

224.

[ronm

tamdin differret, cur Deus fece-

Raptus quo pii ä/sz'r'. Santfo

ag;w-

i.

um

U4

tur vel vapitntur non. violeutus

Vi gi

Philofophia epera coram Deo veré

ant. coatiivus , [ed [navis €$ dul-

E

pura t

bona : docere: non poteff. -

,175

ciffimus eff..

115. 220-

YInpopoela, QUi fit. -

b

,

aliquid ,

Rintelenfium Zhbeologorum Syncre-

. iieris g

Preceptiva Scripture, verba: o

LA

bBifinus reprcb?ndifnr'. P. £. 63

legitiwä

. quid mofris uivibus po[imus, ed

tHli,

.S, San-

A

DINSB EX

.

/A

5

(m)ïmt. LA

Simei quomodo. Davidi maledicere

t Mhitty di.

F3 An&osdnon

iz"are nompoteft Pa-

à Deo juffui fuevit,

I2

AMipotchtaty

MA . pa.$6.. Sanils etiam aliquoties

Spiritus explorands duplex eff judi-

n Buapi-

carne praventi errarunt €9 pec-

EL , Internum C) externum. 57

Wt d

carant, 48. quieharitatzs jure ta-

In Spiritualibus f/ssma bominuns

165

les dicuntur , jure fidei mon fla-

C&CItAs 65. cuyne Caufa. Satanas,

zim funt tales.

:

$6

64.7a dis enlla-fn

t itLa-

Vires,

"t Liä. hrbi

't?fii

San&imonia minime eft Liberi Arb,

E

40.

vi/;byul i.

VITIBTE.

t

x

E Z

^ S. Schmidius edzdzt AMunetationes

T.

tninau-

Atef0, 103

ad bunc librum A. Y664. ob Sya-

eretifmum inter. Rintelen[es €8

ntat 40* De;t:f, ut pkter felios,

utà Dei u-

TE

: ad cxitim

Marpurgen[es initum P. Zi, 6. P,

ut ad impotentia noflra cogui-

tonem mos perducat.

Z7

it, fl, tt

$. Syscretifini evgo falfo [ufpettus

fiit P.S, ab eo fruflva fnis Luthe-

Teftamenti JVovi fimma:funt pro-

jgne fet pri«

if Lutherus

vum vindicatum e[[e Yuvo offen-

mifiones €9 exbortationes. 104

dere vult, P. Z.

$

Tropus zom admiüttendms im Scri-

ulefinatium

tteitit, Dd

Scriptura S. zoz dicenda eft babe-

Iura nifi urgente neceffstate, W

veves inutiles, €9 non nece[farias,

-ANon fufficit dicere, poteff bic tro-

Io

9. non dicenda-ab[cura,M, $8. 6o.

pus effe , fed quaritur, au debeat

17

,form /,

r!

Obfcuritae ejusnonoviturexScri-

bic trapus effes

pturaob[curitaze.fed vel ob igno-

v.

vantiam vocabulorum aut gram-

matice,o. velob multorum - ex-

Y

eecationem aut focordiam.Y2, E

VErbum Dei a[[erendum €9 de-

if a B-

[920 zlï' M

jusob[curitasvel interna uel ex-

fendendum:, etiamft totus

ternaA2. Ejus Claritas interna €9

»

mundus confitletur , €9 12 unune

£ 0 wdinr.

heclaatir t

externa, 12, Claritas ejus proba-

chaos ruat. 29. tumultus €9 mo-

zur ex ditlis Biblicis F€9 INAA8.

1u5, fipredicatur vttudo,excttat,

gpirtm Jire

ex praxi-Apoffolorum.59.C9 exem-

30. pejorem mundum facit. 168.

m iti-

ju qu

plo Martyrum. 64.. Objettio , cur

ANullo tempore celandums. 32.. [ine

evgo tot excellentes ingem'a vtri

Verbo non tribuit nobzs Detns Spi-

n o

p

cecutierint, Jolvitur.63. Ejus lin-

vitum S. 108. pradicatum non eff

nudus externus [onus , [eparatus

$uf h

ua pro more AAuditorum non eff

varie attemperata. 45. pro Scri-

à Spiritu S. 9 virtute ejus intus

Ed

1c8

i G-

etura teflimonio eff accipiendum

eperantis, licet diflintius,

aliquid , licet totidem [yllabis vel

Vitz /Eternz zes eff vifa ridicula

1. V

*

literis non $n ea legatur , ff modo

Gentilib? etiam faptentiffimis.67.,

um r

Occulte nemo, nifi Spiritua S, per-

legitimá con[equentià. ex a fe-

21

q*ldf Hr..

74

fWfuns eam novit , credit & optat,

&A

& u

ï:;

IN DEJX

etiamf, feylo €9 voce jattet.

68

g

Voluntas Dez. vide, Deus.

X

*

Vo ex quar;nati: Labadifla,

:ï'

Voluntas Homizis vide, Hemo 69

P. Z.1. abfolutum decretum

vbitrium.

defendit. P. Z. . à Seb. Schmi-

w

dio fruffva fins "Mnnotationibus

W,

Igiephi /Z*ntez;tia de Lib. Arb.,

Lutberum. [uis. vindicatum effe

"

74. an eadem cum . Lutheri

*

judicat. P',Z' :

: kn(entia.

46- 74

SSON

7

L—

S

Yr --

r d

M

2 l

.....A

——

T

—-k

DALT

m

DT

D , N

Y

k—-

FE

icsy

/

7

EU T

-

WYZ

) d

[5 FS

-

N

NECEMITT

——

*

- ,,

Z

d

Z

7 ,

[/

Z

7

7

LT

Z

N

SSSS

7

-

N

j

N

xx

L

7

SS

27

A

:

f

—

EN

j

(

//

.

'/'

f

A.

N

y

Y2

m E

a m

AES

T

—À

i

M

SS

U

2

!

L

-

UF.

v*

E

-

L

(

Y

À

d

2

«

PEM

— 9À

7

/

, ,

7

2

A L

m

2

A

—

A

ZA

z

—À

J NSS

N

AE

E^

c

P

:

Z

c

-

Zy

!f

2

1j

/

Y

N

y

7

SS

NSN

E

4

À

4

(

: L

Q

E

j

-» ':/

ES

2

.

&

zj

(

Jj

m

J

ä

z

L M t

"CAv

n

—

——

l

:

Y)

.

f

/äj

E

"

f

7

4,

[7

D

;;ïï

4

: (;i l////;j///(

?

f

.

Z

!

j

"

3

i

:

&

!

'

DN

RE

xR

? Laf

hm decretim

4 $db Schi.

huotatiorid

ticaum q

pl

ORE

P X

N

EuE

Em

UNS

——

eo-

-

a

"

E

-

-

Yi tUt a,

TE

fSheecw

u p

COMSAT ab RI a

:

j

U

Fa v

ss

ao

77

-

d-

n

o

n

MA

3

272

t

Y

R.

v

M

M

.

A

*

P

iM

s

1

2

P

z

5

n

*5

"m

Z

2

;

&

A

u

u 5

tar

A

i

i

MT m

uU

(

$:

Ml

2

RE

D

d

N

d

2

a

d

$A

d .

3

2Y

;

A

t

z

P

CA

la

A

o

$Á

2

s

5

É

J

3f

3

t

E

du

eE

i

*sä'f

*

P

-

215

d

l

?

l

e

s

.;

-

ho

zi

r

b

a

T

^

L2

I

EOE

du

2

e

r

As

E

TU

2

A

H

z

zi

x

PU

:

)

us

i

2

£

a

E

G

ï

ss

.

p

o

A

,

5

o

a

d

Eul

o d

D

E

*»,-?,Qqï

x

tye

a

p

9

us

(

R

54

ii

t

o

t

38

i o*

r

d

(

du

E

ET

AK

.

M

dl

E

s

-

m

AS

E -

3

:

A^.

Z

E

V

-W!

4-:;

E

Av

AA

AL

x3

z

T

w

VOR

*s

2

du

^

æ

um

E

x

OMES

z

bt

p

RE

RTE.

v

N

Y

d

ak

i^v

s

E

£

*

|

a

p

SPS

M

ER

i

&ï»

MR

p

ss

FA

UM

iv

d

E

A

m

x

:

]

RUA

P^2

AG.

E

m

"um 3

EE

m

EE

E

X

MW

E

MX

,þ

$&

t

*

z

s

ia

2

$^

x

--

S

*

A

2

D2

Rs

N

d

7

m

»,

:

A

T

gends.

bl

X

T

o

MP

24

T

u

2

v

&

r

z

Es

d

r

x

Rs

ce:

n

X

E

LA

d

A

E

N

E

m

IN

X

d

"À

i AA

"d

u

A

v

M

s

o

:

Ki

2y

j

a

"

Ea

Ls

g

i

3

i o

E

ss

s

-

m

À

tv

3

2

3

us

'

;-

M

.

:'

eu

Ms

d

d

v

z.

|

DA

*vl

T

-t

A

M

s

b

od

[5

:

D

As

r

d

N

Ed

.

T

E

g

n

73

*

M

E

"

i

d

p

54

WA

',l

A

-

us

&

d

s

s

,i:

- PATRIS.

LIBER

o

r

Q

g

d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

— 1

RVO

15

Balance

ibl

O

x

"

ä

IH

Focus

CONTR A

N

CUM

en

[

e

nfatione;quafi abfoluturn Calvinian.

110

1i

i decretum in libro ipfoftatuerit , praci-

pue vindicatur :

[

10

£, a'z;m,f

[

[

l

Lïni'vcrf Argentor. P. Ord. & Conv,

E UM

cclef. olim Prafide;

l

Ó

Prafatione Apologetica

[E]

-- Univerf. Ordin. & Conv. Écclef. Prefidis;

EM wvZNNOTATIONIBIU S.

CQNTRA

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

à

(L;fNTLORATJV,.

-

-

po M DCC VII,