fet adveríarii fui Zzzezationem generalem fecundam ; ópecia-

U

Jesque opuículo paffim contentas, & textui additas admoni-

u

tiones, & explicationes examinare, non in vellican

*

da AJ-

J€

(nitOy

VHone generali prima tantum oleum & operam perdere.

D.

-

Hec pro B.Dn. D. 3e£aa20 Schmidie , fatis funto. Cz-

!thffi;

tera, que occafione lib. de /er», z7. diffentiens dif

uam

feruit, ad nos in prefenti non

Qato

pertinent, :

x

clhif

m

hii

In

yo( o *

-Boä')o(ää"

[

num

LIBRUM DE SERVO

Tl

um

ARBITRIO,

qu

A LVTHERI NOSTRI

n

f/fih

D

Bmevalum Leäïarem

ftti

Ítiii

Prafatio

»ni

ZNON —

2

Eati Viri *D. Martini. Lutheri

£.

?yti

Y

mài Reformuataris , de Ecclefía Chriffá meriuf-

p

3 [

tl

ffmai . cujus smemoria [it im eterna benedicdio-

r

L

A , libellus de fervo Arbitrioy coztra. Era-

Zs

T

W

A5

A

p

Jffoum Rateradamum , anna feculi füperiarts vi-

eftomo quzma Jertptus d editus , quemadwadum : adverfavium

J

ln

dicfum in ruborem c pudorem dedit . ita, pa/l beati viri ortem

amaxim, offendis plurimos, [npicantes, quafé i puncia de divine

ftrii

qui

providentia Q pradeffinatione dura nimis ferdpfiffet, qua Dei 7140-

Idj

que juffitia. nom. fatis comvenirent.

Ingem 1AIREIE AHITROY MA €j

Ex nmoffratibus quzäu.r dura nom-

4lfil

fententiarumque difcrimen.

iil

aulia wifa funt , excufarumt Lono animo. quod in difputationis

férvare partim , partim im pruaribus refarmzmmz.r AUBIS. QUAm-

Toyy

Jpto

do fubinde plura beatus Vir diduit . c majori lumine illumina-

tus eff, lsbellus effez editus. -

Spiilia deinceps in fériptir ejus mom

LE

(5 aj

depreben/;z, L porius Comnementario im Gmg/' 17 me;ztem Jftam ple-

aius c optim? declaraverit ; "Auguffanam verà Confe[fionem poff

LTA

A t

quinque annos. Imperatorà Q Statibus. Inmperii exhibitam ma-

nifeffum. fecife omuibus , quzd um B. Vir thm univerfa nq/t'rxt

l'zmj

lll?;

Ecclefia de caufa peccati femtiret. Ut Adeb ff prioribus aunis fe-.

quius quid fcriptum fi t ; beato Viro merito candonandum [it , nec

eonftantem deinceps ejus mentem fuiffe fFatuendum. — .4t Calyi-

Dáq

aiani borumque fküüïei abripere in fuam. fententiam Bactenus

mflzttj

€07 4

PREFATIO

conati , & , fí dura fimt, qua ipft. fGutiant , duviava etiam Lutle-

rum firipfiffe , objicere aufi funr.

Quem in fisem usum alte-

Q

vumve diclum ex libello fupra nominato excerpere , e hoaena

cum jpecie im fGenam producere non erubuerunt. Sed bà mon us-

we adeb mulium curandi efent, noffratium vefponfianibus ve-

[

p Perniciofiffuma longe corum eff fntentia , qui , cum in con-

JGientta faa. comviclà Calvinianorum abfolutum decretum f

&are nequeant , z'dequge contra fidei fundameutum puenare, af-

Jerere ipfi cogantur . pro pace. nibilominus Ecclefraffica cl» Jfén-

tentieo Calviniane tolerantia beatum Lutherum producunt, Cal-

"yinianis ultrh larogteutes , beatum virum tàm dura , quam Cal-

fn-

vinus nufpiam. babeat , libello futo inféruilfe , nec muta[fe aute

amortem ujpiam: quem cum nemo noffratium unquam damna-

A

Miit-

verity neminem etiam Calvinianos , propter abolutum fuum de-

Ert

eretum damnare poffe. — Extant jam de iffa. ilorum fententia

publica Jeripta , à quocunque tandem pullici mris F'afla fint, In-

v

(fiitt

jetría, quam bi beato Firo poff mortem inferunt , Deo viudican-

oritte

da relsnquitur 5 fCaudalum , quad Ecclefte Chrifli eo, gHi excu-

Jari nunquam poterit , z»odo ponitur , removere ? medio

ff per

773

gratiam divinam fieri poffit , laborabimus , ita us breves

LHEHO-

g

»m(

14ttones in e4 maxime libri de férvo arbitrio loca , quibus féye

abfolutum Calvinianorum (fve pejus aliquad Dei decretum flatui

t AMIP

dicitur.faciamus , offendamusd, , de abfoluto ejusmodi decreto bea-

7773

20 Viro in ;mentem quicquam uon veniffe. D

eprehbendent ad zpfuen,

qw»

fpero , omues , qui fübrià mecum omnia expenderzut.

3

Sufcepz-

n

7

"us e) magis ,quod. füfcepimus , quia literm nunciavernu.

1 ex do-

j t

cis alits , frve audaci calumnia [rve iatgua J'nfhictone , bonos vi-

ml

YOs & 20n merentes, ( n quibus noffra etiam aon parcatur iumo-

n

xio nomini ) in confortium prapofferarum , quos freniffcavimus,

p m

Pacificatorum trabis 4 quibus longiffm? abfunt.

Speravimus

Dd

át4qUé €0s.,

qui noffras anmotationes fobrib. letiuri fünt , voelius

t Je

de nobis effe judicaturos. — Im boc verb, i2 quo nop bomiars,

Jfid

( E

Dei d Chriffi gloriam querimus ,

u-

sz'rz'æ.r JH eratia nos cle-

mentilfeme adjwvet, — XLamen.

du

Je( o )o(. z

A N-

que

^

Qut,t

ANNOTATIONES' GENE--

x

ï

Tüüt

RALES.:

ft,f

A B initioautem flatim profiteri non dubito ,in ea me nunquam fuiffe

proba

- Mententia., quafi B. Pater. noftrer Lutberus ia fuo de fervo arbitrio li-

liben

POR

&ro quicquam vel contra Scripturam [acram vel coutra fidei , quam in

soflris Ecclefiis adhuc docemus & evedimus , analogiam feripferit.. Ita-

«t

que,ut cum iis,qui contraria fententia abufi mum [unt ,lis mibi €9 coutro-

177

;ä

i

verfia propterea non erit , quia ultro B. virum excu[atum babuerunt :

;3ta dis ,qui abutuntur , fine timore contradico , $ cum injuria beati vi-

Jtris

ri , Ecclefra illos damuum quarere affirmo.

Equidem boc libenter conce-

m e

do , quod. beatus Fir una. alterave voce €$ phrafi aliter , quam wulgà in

L

rdii

AIbeologia hodie maxime fievi folet , nfus fit : quod quando non autmad-

libera

vertitur , erroris occafio , vel errautium potius ofendiculum fit. — Iaterima

loce

facig

zon e[fent iflis nealigenda clare 8 optima [eutentie,quas beatus Vir in libro

Dal

jitq babet , qua nofirum ab errore tutum veddere poJunt judicium,

n rd

e/Iunotatio Generalis prima;

Tüm :

vdy

De Orthodoxis B. Lutheri in libro de

dedf

fervo Arbitrio hypothefibus,

Iout

Tideat

"Annotabimus nounullas , quas indicavimus, claras B. Lutheri fmtmüd»f,

€g

b

em.]

d

cium formari poteft €$ debet.

jypothefes ortbodoxas , ex quibus no/lmm de tota. difputatione ;udz-

ii

fdà

I. Hominem non efle in negotio converfionis fimilem beftiis, c/a-

—

Íimu

vé babet,p. 43.. Av fi vim liberiarbitrii eam diceremus, qua homo aptus

il)fä[i(

eft rapi fpiritu, & imbui gratia Dei, ut qui fit creatus ad vitam vel

illà l

meortem zternam, recté diceretur: hanc enim vim, hoc eft , aptitudi-

|

nem , feu, ut fophiftz loquuntur, difpofitivam qualitatem , & paffivam

Dem j

aptitudinem, & nos confitemur: quam non arboribus-neque beftiis

Tian ;

inditam effe , quis eft qui neíciat? neque enim pro anferibus (ut dici-

fmj»m

tur) coelum creavit,

diClmu

II Hominem non cogi diferté dicit,p. 40. Neceffàrió dico, non

coa&é , fed , ut illi dicunc, neceffitate immutabilitatis , non coactionis,

&t

hoc eft, homo cum vacat Spiritu Dei, non quidem violentia, velut ra-

li

litty

ptus obtorto collo, nolens facit malum , quemadmodum fur aut latro

Tüus.

nolensad painam ducitur , fed fponte & libenti voluntate facit, Verum

Ta0e

hanc libentiam feu voluntatem faciendi non poteft fuis viribus omittere,

&t D

co&rcere aut mutare,fed pergit volendo & lubendo, etiamfiad extra co-

gatur aliud facere per vim , tamen voluntas intus manet avería, & in-

Itv

RUT

dignatur cogenti aut refiftenti, Non autem indignaretur , fi mutare-

$0 C

tür,

l

tur,ac volens vim fequeretur, Hoc vocamus modo neceffitatem im-

mutabilitatis , id eft , quod voluntas fefe mutare & vertere alió non pof-

fit, fed potius irritetur magis ad volendum, dum ei refi(titur, quod .

fuft

probat ejus indignatio. . Hoc non fieret , fi effet libera, vel haberet.

tit -

liberum arbitrium. Et p. 41. Facimus volentes & lubentes, pro natu-

ill.

ra voluntatis, que fi cogeretur , voluntas non eífer , nam coa&i potius

d-

eít (ut fic dicam ) voluntas. — Paret ergo ex bis, quod fi alicubi voca-

N

bulo coattionis utitur ,in latiori fignficatione acciptendum fit.

V:

HI. Libertatem hominiintemporalibus & externis à B.Fironon ne-

itile

gari,aliquoties clarum fatlum eft.Sic pag, - [eribit : Quod fiomnino vo-

(0CU-

cem eam [ Z£eri arbitrii] omittere nolumus, quod elfet tutiffimum &

J ii

[

religiofiffimü, bona fide tamen eatenus uti doceamus, ut homini arbitriü *

md-

liberum nonre

e&u fuperioris , (ed tantum inferioris fe rei concedatur,

ter.

t

hoc eft,ut íciat,

fe in füis facultatibus & poffeflionibus habere jusutendi,

ulibre

faciendi, omittendi, pro libero arbitrio; licet & idipfum regatur folius

,

$

Dei libero arbitrio , quocunque illi placuerit: ceterum erga Deum, vel

in rebus , que pertinent ad (alutem vel damnationem, non habet libe-

rum arbitrium , fed cáptivus , fubje&us & fervus eft vel voluntatis Dei

vel voluntatis fatanz. .Er pag.186. Non de effe naturz loquimur , fed...

de effe gratiz ( ut vocant.) Scimus liberum arbitrium natura aliquid face-

re,ut comedere,bibere,gignere,regere,ne nos delirio illo,velut argutulo;

rideat ( diatribe), quod ne peccare quidem liceret fine Chrifto, fi vo-

:E'/I!i*M',

cem illam , nihil , urgeamus, cüm tamen Lutherus donarit, liberum ar-

bitrium valere nihil,nifi ad peccandum. Er ;//d. Nos non de natura,

] Z/l/f;

fed de gratia, difputamus , nec quales fimus fuper terram , fed quales

ii dl |

fimusin codlo coram Deo, quzrimus : fcimus, quod homo Dominus eft.

1] a?tlls

am v

inferioribus fe conftitutus, in qua habet jus & liberum arbitriqm ,ut

illa obediant & faciant , quz ipfe vult & cogitat.

ritud-

IV,

uod Deus hominem non creaverit malum, nec eum in f-

Vsvam

nem ,ut malus fieret & damnaretür , 44eoque fapralapfariorum . fenteu-

dulis

tiam umquam habuerit , perpicuum plane fecit pag. 125. ubi ad. dictum

itdici

fériptura, quod, ea qua Deus fecit, frut valde bona, ita refpondet. Primó

dicimus , quod hoc di&tum eftante lapfum hominis; ubi qux Deus fe-

-0, f0f

cerat,erant valdé bona. Sed mox fequitur tertio capite, quormodo fit

d'l'()n,lsf

homo factus malus, defertus à Deo , ac fibi relictus, Ex quo homine

elottt

fic corrupto nati funt omnes impii , etiam Pharao, ficut Paulus ait, Eza-

at

mus omnes narura filii irz , ficut & cateri. . Condidit igitur Deus Pha-

Veruft.

raonem impium,hoc eft, eximpio & corrupto femine. £* pof?, p. 126. Li-

niteto

cet Deus peccatum non faciat , tamen naturam peccato , fübtra&to fpi-

xtra o*

ritu , vitiatam, non ceffat formare & multiplicare , tanquam fi faber ex

ligno corrupto ftatuas faciat. Ita qualis eft natuta, talesfiunt homines,

, K*

mutar€^

Deo creante & formante illos ex natura tali.

kuamfi

tl

j(e()oC. 3

et

Etiamfi olim yam dixiffet , quod Deus malain nobis opereu;r,ut

qid I

indurando, tradendo defideriis,feducendo,&c, zame» f

«€ exponzt enMenten

m n

ftam , wt ,nullo modo Deus propzerea cauía mali dicz ant quicquagm ve-

e(Lnot

prehbendipoffiz, Quaritur fortafis, 1nquit, pag. 126. Quomodo Deus ma-

di ao

la in nobis dicatur operari, ut indurare, tradere defideriis, (educere &

licet

fimiliz

P

D

oportuit fané verbis Dei contentos effe, & fimpliciter crede-

de "

re, quod dicunt , cum fint opera Dei prorfus inenarrabilia: tamen in

Pc*'f-'/l»

obfequium rationis, id eft, ftultitie humanz, libet ineptire, & ftulteíce-

m

re, & balbutiendo téntare, fi qua poffimus eam ínovere, Primum, etiam

J

ratio & Diatribe concedit, Deum omnia in omnibus operati, ac fine ipfo

frodo

nihil fieri nec efficax effe, Eft enim omnipotens, pertinetque id ad o-

Juntit

mnipotentiam fuam, ut Paulus aitad Ephefios. Jam Satan & homo la-

——5

Vtt,

pfi & deferti à Deo, non poffunt velle bonum, hoc eft, ea, que Deo pla-

itipin

cent, aut quz Deus vult : fed funt in fua defideria converfi perpetuó, ut

ipfax

non poffinrnon quzrere,quz fua (unt. Hacigitur eorum voluntas & na-

tura fic à Deoaverfa non eft nihil, Neque enim Satan & impius homo

igim

pora

nihil eft , aut nullam naturam aut voluntatem habent , licet corruptam

feri?

& averfam naturam habeant, Illud ipitut reliquum quod dicimus na«

Deus

rure in impio & Satana;ut creatura & opusDei,non eft minus fübje&um

f

omnipotentiz & a&ioni divinz, quam omnes ali cre

aturz & opera

guii

Dei. Quando ergó Deus.omnia in omnibus movet & agit, neceffarió

157

movet etiam & agit in Satana & impio. Agitautem in illis taliter, qua-

quod

les illi funt, & quales invenit, hoc eff, cum illi fint averfi & mali, & ra-

piantur motuillo divinz omniporentiz , non nifi averfà & mala faciunt:

aliud.

tanquam fi equesa

gat equum tripedem vel bipedem, agit quidem rali-

mint

ter, qualis equus eft, hoc eft, equus malé incedir..Sed quid faciat eques?

h,.

equum talem fimul agit cum equis fanis, illo malà, iftis bené,aliter non

fv

poteít, nifi equus fanetur, Hic vides Deum, cum in malis & per malos

predi

operatur,mala quidem fieri,Deum tamen non poffe male facere,icet mala

of

per malos faciat, quia ipfe bonus malé facere non poteft : malis tamenin-

ftrumentis utitur , quez raprum & motum potentiz fus non poffunt eva-

&i

dere, Vitium ergó eft in inftrumentis,quz ociofaDeus effenon fi

Pa

nitquod

mala fiunt, movente ipfo Deo. Nonaliter, quam f£i faber fec

uti ferrata

toftra

& dentata male fecaret, Hinc fit, quod impius non poffir non femper er-

& Ht,.

rare & peccare,quod raptu divinz porentiz motus ociari non finitur,(ed

zojh:

velit,cupiat,faciat taliter,qualis iple eft. De jsdsratione sox latinsagtt,E8

inter alia bac habet, p. 127 Pofthac vero fequitur indurationis negotium,

hdu

027;,

quod fic habet, Impius ( ut diximus) ficuc & princeps fuus Satan , totus

eft verfus ad fe & adfua,& non requitit, nec curat ea, quz Dei funt,(uas

opes,(uas glorias,(ua opera,fuum fapere, fuum poffe,& omninó fuum re-

gnum quzrit, illisque vultin pace frui, Quod fi quis ei refiftat, aut ali-

MX

: quid

-

Ut

quid horum voluerit imminuere, eádem averfione, qui illa querit, er-

Cnten.

J tf«

iam movetur , & indignatur, & furit in adverfarium. Et ram non pot-

eft non furere, quam non poteft non cupere & quzrere. Ex tàm non pot-

$ (]1ae

eft non cupere , quàm non poteft non effe, cüm fit creatura Dei,

u &

Caterum quae

Jede-

licet vitiata. — Qu p/pra babet, zu ipfo libro videantur.

de motu divimo dicit , la de motu general: tantim intelligere , a-

yen in

pertum eff ex pag. vyo. s5i ait,— Cum dicit (Dews) Ego indurabo cor

telce«

etiam

Pharaonis, fimpliciter loquitur, ac fi diceret, Ego faciam, ut cor Pharao-

nis induretur, feu, ut me operante & faciente, induretur. Quod quo-

tiplo

modo fiat , audivimus, fcilicet intus generali motu ipfam moveboe vo-

lad o

Juntatem malam, ut füo impetu & curíu volendi pergat, nec ceffabo mo-

30 lts

vere , nec poffum aliter, Foris veró offeram verbum & opus, in quod

opla«

imping

et impetus ille malus, cum aliud non poffit , nifi malé velle, me

u0,üt

i1, Reliqua

ipfum malum movente virtute omnipotentiz. Er poff pag.

N

igitur funt, ut querat quifpiam, cur Deus non ceffet ab ipfo motu omni-

liomo

potentiz , quo voluntas impiorum movetur, ut pergat mala effe & pejor.

lptam

fieri? refpondetur ; hoc eft optare, ut Deus propter impios definat effe

us nae

Deus, dum ejus virtutem & a&ionem optas ceffare, fcilicet ut definat ef-

duat

fe bonus, ne illi fiant pejores. Zrez pag. 186. Dicimus, hominem extra

opera

gratiam Dei manere nihilominus fub generali omnipotentia Dei facien-

Alarià

tis, movenris, rapientis omnia , neceffario & infallibili curfu: fed hoc,

j que

quod fic raptus homo facit, effe nihilid eft,nihil valere coram Deo, nec

&re

aliud reputari, quam peccatum.

ciudt:

V.

u0d, ad Ípiritulia , fatezsr

E. i, quod Deus velit omnes ho-

3 ulie

mines falvos fieri £ z boc vult nos acquie[cere, tanquam divinitus reve-

ques )

Jato. Hinc illad pag. 96. Re&é dicitur, fi Deus non vult mortem , no-

er non

ftre voluntati imputandum eft, quod perimus, Recté,inquam, fi deDeo

malos

predicato dixeris: nam ille vultomnes homines falvos fieri , dum ver-

-mala

bo falutis ad omnes venit , vitiumque eft voluntatis , que non admittit

wenite

eüm,ficut dicit Matth.23.Quoties volui congregare filios tuos,& noluifti.

nten

VI. Quibus iisdem verbis boc quoque manifefte afferitur , quod.

noftra voluntati imputandum fit, fí pereamus; quod vitium volunta-

;qüO

eLEat

tis fit, quz non admittat Deum przdicatum.

xt ee

Hac omnia [ane ita comparata [unt,ut mon cum : Calvinianorum, fed

vt

noffre. Ecclefie! bypotbefibus comveuiant: quas moftrates quoque Theologi

agit, j

bodieque tenent €$ tuemtur. — dtqui bis bypotbefibus frme dubio inmuntur

;OU'Um)

ennia, qua per totum librun dijþumnwr;

; (

e-dnnotatio Generalis Stcunda,

m,fuas

gmre

De Ufü quorundam vocabulorum.

u d

»

funt

qül

"Wocabula , 44i£As non eo , quo w&'go* ,modo stitu beatus Fir ,

p

z

4

pracipue Liberum Arbitrium,necemtas, coa&tio, prafcientia, predeftina-

E

tio, Deus revelatus, pradicatus, cultus , & Deus abfconditus , non pra-

al

[lerio

dicatus, non cul;gä, homo immeritus vel immerens,

L. JNomen Liberi Arbitrii /d sotare ipfi videtur , quaft homo uullz Ze-

dipn

[epri

i , Inri , poteflatz obnoxins ,fine tmpedimento poffit facere, quicquid. libet,

dere

Hinc pag. 6&. fcribit , Arbitrium fortaffis homini aliquod recté tribue-

od

ris , fed liberum tribuere in rebus divinis nimium eft : quod liberi ar-

Ne

bitrii vox omnium aurium judicio proprie id dicitur, quod poteft & fa-

bilta

cit erga Deum, quacunque libuerit , nulla lege , nullo imperio cohibi-

dem

tum. Neque enim fervum dixeris liberum , qui fub imperio Domini

tnodi

agit. Quantó minus hominem vel angelum re&te liberum dicimus, qui

ln

fub imperio pleniffimo Dei (ut peccatum & mortem taceam) fic degunt,

Mul

ut ne momento confiftere fuis viribus poflint, — Ez pag. 43. Sequitur

&dex

nunc , liberum arbitrium effe plane divinum nomen, nec ulli poffe com-

f&

petere, quam foli divinz majeftati, Ea enim poteft & facit ( (icut Pfal.

Tatén

canit ) omnia, que vult in coclo & in terra.. Quod fi hominibus tribui-

T0l p

tur , nihilo re&tius tribuitur, quam fi divinitas quoque ipía eis tribuere-

retur , quo facrilegio nullum effe majus poffit. H/zc nomen fine re d;-

quod ä

xit, ut ibidem pluribus exponit. "Ütitur tamen nomine eodem fubinde €8

vitna

zn eo fen[m,quo quoque alias Scholaflici uft fant, ut motet eam facultatem,

qua homo aligquas ad nliqm'd prafflaudum vel plenas vires babet,

*?Mj

L. Pocezz,neceflitas,2sonzado fiemat sipfe apertiffumum facit pag.zi.Opta—-

tbirg

rim fané aliud melius vocabulum dari in hác difputatione, quam hoc ufi-

«i (il

tatum,Neceffitas; quod non re& dicitur,neq; de divinaneq; humana vo-

& d

luntate.Eft enim nimisingratz & incongrua fignificationis pro hocloco,

9 d:

quandam velut coa&ionem , & omninó id, quod contrarium eft volun-

[04

f( L.

tati, in

o

erensintelle&ui. Cum tamen non hoc velit caufa ifta,qua agitur.

þl.fpg

Voluntas enim five divina five humana nulla coa&ione, fed mera luben-

pl

tia & cupiditate quafi veré libera , facit quod facit, five bonum five ma-

iidi

lum. Sedtamen imutabilis & infallibilis eft voluntas Dei , qux noftram

Til de

voluntatem mutabilem gubernat;ut canit Bóctius,ftabilisque manens das

ill

cun&a moveri, Et noftra voluntas,prafertim mala,fe ipfa non poteft fa-

p

diy

lnit

cerebonum.Igitur quod non przftat vox,impleatintelle&us legentis ne-

Vg

ce(litatem, intelligens id , quod dicere velles, immutabilem voluntatem

i g

Dei, & impotentiam noftre voluntatis malz, ut aliqui dixerunt, necef-

Ncc D.

fitatem immutabilitatis,nec hoc fatis grammaticé necT heologicé. Ez pat.

Prejo,

146. Obfecro , an difputamus nunc de coa&tione & vi? nonne de neccf-

fitate immutabilitatis nos loqui, tot libellis teftati fumus? Scimus,quod

g

llltcn

Pater volens gignit , quod Judas volendo prodidit Chriftum : fed hoc

Umau |

velle in ipfo Juda certó & infallibiliter futurum fuiffe dicimus, (i Deus

h77

praï.fci-

&

-9

Í

kellinae

praícivit, Aüt-ü nondum ïn,reniguntur, quz dico, aliam he;emrärem

J Di«

ad opus, aliam neceffitatem infallibilem ad tempus referamus. De po-

fteciore nos loqui intelligat, qui nos audit5. non de

tiore: hoceft; non

volens proditor fit

Z

&us,

fed an tempo-

nllilte

difputamus,an fudas invitus,an.

re pradefinito a Deo infallibiter fieri oportuerit , ut Judas volendo pro»

4 libtt,

trbue-

deret Chriftum. E* pag. i, ridet quodam modo Erafmum , Quefinos de

coa&tione loquamur;ac non potius de neceffitate imurabilitatis. Jr. p. 40.

Jell il«

Neceffario veró dico, non coacté , fed, ur illi dicunt , neceffitate imura-

L &f

cohibi-

bilitatis , non coactionis, hoc eft, homo cum vacat Spiritu Dei, non qui-

dem violentia,velut raptus obtorto collo,nolens facit malum , quemad-

)omini ^

miodum fur aut latro nolens ad poenam ducitur,fed fponte & libenti vo-

nus qui

luntate facit, Verum hanc libentiam feuvoluntatem non potelt füis viri-

degunt,

busomittere;co&rcere aut mutare,fed pergitvolendo & lubendo,;etianifi

equ'xtut

ad extra cogatur aliud facere per vim, ramen voluntas intu$ maner aver-

fs coltt«

u D.

fa, & indignatur cogenti aut refiftenti; Hoc vocamus modo neceffi-

tatem immurabilitaus , id 'c&?quod voluntas fefe mutare & vertere alió

CLIDUIe

non p

ibottee

offit , fed potius irritetur magisad volendum , dum ei rcfiüittfiï.

ert d

quod probat ejus indignatio.

AL Coa&tionisporrà vocabulum,ut ex alleyatis verbis appaver, oppe-

ii

wit nece]fitatiimmutabilitatis, Nonuunquam tamen non alitev , quam pyo

ultitttil

ap[a wecejfitate imemurabilitatis accipit, Quod CeYte n0n negligendum cff.

IV, Prafcientia €? Przdeftinatione zasguam tevminis eguipollen-

iO

tibus uti [olet. Ut utraque vox fignificet , non 1n fpecie pradeftinationem

ad falutem , [ed quodvis Dei decrerum, f/ve circa id, quod bomini bouums

loc ulte

nanavo*

€$ falntare , frve circa id , quod illi malum 68 damnalile eff: h. e. quod-

|oc 10501

vis decretum divina providentis five univerfalis ffe fbecialis , tam cir«

ca malum quam circa bonums occupata, Difci boc poteff wel ex. bis vwer-

i volu-

bis pag. 140. Scimus fané, przícientiam hominum falli, fcimus non ideó

; g.

luben-

eclipin venire., quia prefcitur, fed ideo preíciri, quia ventura eft,

id nobis cum ifta preícientia? De

prafcientia Dei difputamus, Huic

jve m*

noh[&m

sl

nifi dederis neceffarium effe&um pretciti , fidem & timorem Dei abítu-

j

fIél1S dis

lifti, promiffiones & minas divinas omnes labefecifti, atque adeo ipfam

xelite

divinitatem negafti, JVars cupm bic beatus vir tradat ejusmodi prefcien-

"tiaps divinam, us promifitones €9 mina innituntur , [ane decreium divi-

pnsne*

untacem

um sntelligit, quo decretum efl promifttones fervare, €$ minas exercere,

Nec mirum ff , quod $n bac difputatione fic accepit, cum ipfe Era[eus

pne

prafcientiam ad voluntatem €2 deflinntionem dévinam vetulevit bis vera

LBM:

denece

&is pag. eAd.. De voluntate ac deitinatione divina difficilior ett quaftio.

]Usacluo

Vultenim Deuseadem, quz preíeit. Et hoc eft, quod fubjicit Paulus,vo-

untati ejus quisrefifticjfi miferetur;cui vult)fiindurat,quem vulc Quese

(cd ho

dSpiit ANG: p 341,. dicit : Sj Paulus non explicarat hanc

quæ&ionc'm', aut

:,HDCUS

nonm

Pï ækf

! )0(: Je( Je(.Jo(

3on certó definierat, neceffitatem nobis imponi ptafcientia divina,quid

f

stl

opus erat; ut induceret murmurantes & caufantes , Voluntati ejus non

poffe refifti.. P'ide, que ibi babentur plnra. Sau hoc manifeftum eff quod

ttiti ,

pra/cientia ad voluntatem referatur,

d

femplex prafcientia aliqna.

"t voluntatis funt' deereta n

C 0

é 74m quia Era[mus de voluntate, de qua €8 B, Lutherus loguitur, Ío»

Ícien

àD

quens adjnngit deftinationem ; ázerum. baud ob[curum eft , quod pre[cien-

tía idem frt cum de[linatione feu pradellinatrone, Sed €3 alias B. Vr pra-

em

Jferentiam €9 pradeflinationem idem facit : fic enim fcribit im Gene[. 14«

g

Audio fp

Tétbdn

argi fceleratas voces inter nobiles & magnates de prædr:füqa-,

tione feu praícientia divina,

gerbn

ttition

V, DEus vei abíconditus e/7, non pradicatus, non cultus, ve/ re-

velatus, pradicatus, cultus : jexta B. Lutberum. Obi, quisquis fibu Deum

dituit

hic opponi putat, aut flatni voluntatem figni €$ beneplaciti n fenfu Calvi-

ttidiliz

siano , 15 profeclo fummam B, Víra fecerit injuriam, INec ves ob[ctva eft

3

ex eo, quod de culto vel non cnlto Deo etiam loguitur. Num enim voluue

tiojj 1

tas beneplaciti divimi ex mente Caluinianorum uon colitur ? aut num-vos

4dilüs

luntas fogni colitur ? NNum Dens colitur juxtaid, quod iutra fe non vult

Ti at

xon autem colitur juxta id,quod vult ?. Has abfivditates fane Calvinia-

t5 Al

ni in [ua [ententia nunquam concefferint, . Quomodo ergo calvinizat bie

hii

Lutherus?. Sane itag, Deus pradicatus &6 vevelatus B, Lutbero eff Deus,

Mp2

quatenus nobis in verbo frc pradicatur € vevelatur , ut pradicationi €9 ve-

L tlj

velationi buic cultus sp[orum fidelium nnitatur 69 juxta eam fieri debeat,

inpiet

ht Deus ab[conditus, nan pradicatus, non cultus, dicitur, quatenus decres

Tnean

*it CÓ vult facitque ea, qua fua poteflati vefervavit , nec vult illa à nobzs

it 5 Bcu

particulatim. [ciri , nifi ferà in [uis eventibus. .Sic Dens ab[conditus eff,

€it ta]

non pradicatus, in boc, quod voluir , ut omues Adami pofferi peccato illius

Citüm,

suficerentur C perirentnifi per Chriffum faluarentur, 'Ubi boc quidem no-

quos j

bis vevelavit, €$ experimur. etiamy, quod fic ves habeat : attamen, licet va-

iVinæ (

zio noftra juflitiam vei non capiat , Dems nobis non revelavit , quare boc

ClUt,

con[itutum fir, uift quod, quandoquidem revelavit, fe ubique juftrum effe,

julliti

boc videmms inde fequi,quad jufHiffime confiitutum fit. Sic Deus nobzs reve-

lauit, velle omuium mifereri in Chriffo per fidem appreben[o, nec admiffa-

L Cre,

vum ullumopns noffrum, Puxta boc idlius decretumreuelatum nos credere

h tola

spfumque colere debemus : (cire etiam €9 fateri , quad mon fit in boc ulla in-

P

juflitia. daterim quomodo boc uftum fit, Judai jam olim capere . non potue-

Tion Ml

runt, nec. ullaratio capere poteft, Sed Deus etiam non vevelavit praterea

.

cur ]l

smnulta, atque adeo fe quodammodo ab[condit. . Eadem vatio eff voluntatis

&f Ini

Dei confequentis in partichlaribus, Certum eff quod juxta voluntatem con-

]m;,m

fequentem Dei comvertantur €9 fAluentur , quotquot convertuntur €8 (al-

h ]umm

yHe€

qJAHEHY , M0H ConVertahthr ,nec lentuä,- quotquot non conuertuutur

YX o

£

M qud

falvantur, At quis in particulari definieriz, propter quidrhiv converfus fit,

U ton

non ille : in quo bic non vefHiterit, ille refliterit ordim divino, Hae ratione

fugud

enm B, Lutberis DEnm vevelatum€$ abfconditum flatmerit , nemo fanus

4 t

eff, qui non tta quoque dicere audeat, aut B, Lutherum reprebendat, Non-

xe enim B.Panulus retlé exclamavit ; O altitudo divitiarum & fapientiz &

tht Za-

fcientiz Dci! quam imper(crutabilia funt judicia ejus? /4ue zonze quan-

if itte

do Deum hic dixit imper[erntabilem,fecit eum ab[conditums? Quafo te

ygHis

Arprte

ex omnibus Calviniants un.

F.

s

am bec dixerit,guod B.Vir dicit pas.o6, Hoc

itf 1

agit Deus przdicatus , uta

lato peccato & morte falvi fimus, Mifit enim

dele

verbum fuum, & fanavit eos, Z4ur num Deu

P

i

juxta voluntatem freni m[it

verbum [(unmyC [anavit eos

5

quos [anavit? nonne juxta voluntatem Jfieni ne-

rl ve«

eninem [anat ,. [ed tantim juxta voluntatem. beneplaciti ?. Hloc fane

ILDMM

dicunt omnes Calviniani, mon iflud, — B, Lutherus ergü bic non Calvi-

uGl

nianizan Plura babebimu ibi,€8 alibi videbimus,-

u dr

( VI. fam tandem immerentes 62 immeritos B. P'jr dicit eos,qui va«

? quline

tioni noflra videntur effe immerentes €9 innocentes , Aut in comparatione

t

4d alios émmerentestó innocentes [unt.Sic immerentes 6d innocentes viden-

ul

ztHr vationi noffra omnes pofleri Adami,

qui ad fimilitudinem transgve[fio-

(dotitita

nis Adami non (unt transave[fi, €8 Adami tamen cerrüptionem ex illo tra-

TT

hunt, ut deinceps ex fe mihil honi facere poffinr. De boc ita loquitur B. V'ir

J Duit,

p4g.222. Siautem id movet, quod difficile fit, clenientiam & zquitatem

j O rt-

Dei tueri , ut qui damnet immeritos, hoc eft, impios ejusmodi , qui in

deiedt.

impietate nati, non poffünt ulla ratione fibi confulere, quin impii fint,

i detrts

maneant & damnentur , coganturque neceffitate naturz peccare & per-

7177

ie, ficut Paulus dicit : Eramus omnesfilii rz, quemadmodum & cateri :

li tf

cum tales creentur ab ipfomet Deo ex femine vitiato per unius Ade pec-

jioili

cátum, Hic honorandus & reverendus eft Deus clementiffimus in iis,

du

quos juftificat & falvat indigniffimos : donandum eft faltem nonnihil

jgi n

divinz ejus fapientiz, ut juftus'effe credatur , übi iniquus nobis effe vi-

"717

detur. /|Si enim aliseffet, cujus juftitia humano captu judicari poffet,

u ^s

juftitia plané non effet divina;& nihilo differret ab humana juftitia, S/zzi-

urete

liter vationi noflra-videntur plane immeriti €9. innocentes homines , qui

imif*

non credunt y quia credere non fit in bominis poteflate : quaresenim Deus

m d

mon tollat vitium bominis, C9 ;ll fidem det. In bunc fenfumferibit B. F'ir,

; "/la iff«

p4g.96. Verum quare Majeftas illa (Dez) vitium hoc voluntatis noftrz

n PWN'

non tollit aut mutat in omnibus , cum non fit in poteftate hominis? aut

cur illud ei imputat,cum non poffit homo eo carere? Quarete non licet,

rmrlfl

:

pl

ac fi multum quaras,nunquam tamen invenies.

duimerstos €9 innocentes in comparatione ad alios dicit B.

1;"" (on.

?r fub fin.p,228.

In lumine gratiz,

inquit, eft infolubile, quomodo Deus damnet eum,qui

71 CW í

TA d

non potett ullis fuis viribus aliud facere, quam peccare & reus effe, Hie

a-

tàm

-

1

£àm lumen nature, 'q,uän; lumen gratiz dicunt,cuïpam- non effe miferi

komiais, fed iniqui Dei, Nonenim aliud judicare poffunt de-Deo , qui

T

hominem impium gratis (ine meririscoronat & aliumi non coronat ; fed

P

damnat;forté minus vel faltem non magis impium, At lumeri oloriz aliud

dictitat;.& Deum, cujus.modo eft judiciumincomprehenfibilis juftitie,

ul

tum oftender effe juítifima & manifeftifimz juftitiz, tantsim ut inte-

rim credamus, moniti & confirmáti exemplo luminis gratjæ, :quod f«

mile miraculum in lumine naturz impler.

Vi

Concnrrere potefl, ut pratev comparationem hominum inter fe , com-

aratio ad ordinesm divinum voluntatis divina antecedentis fimul vefpicia-

Mi

£ur. Quippe in quo ordine nec mevitanec demerita bominum fpetlantnr. fed

DA

refiflentia vel won vefiflentia adver[us verbum pradicatum motusó Spiritus

Santli ad conver[inem €9 fidem. Adeur fi quis fit peffimus, [ed tamen gra-

tía E3 fpiritui non vefiflat,comvertatur, uflificetur C9 [alvetur ,cum contra

qui inter bomines bonefliffime wiuit, qnia vefifhit,nec convertatur nec jufli-

ficetur nec faluetur/Ubi noffravationi abfurdum videtur,bominem quives

"u

fpetlu alterins eff quafi immevitus, damnari, cin contra nocentifiumm fal»

vetur.Hoc volunt fequentiaB.V'iri verba p.163.5edfingamus,quefo;,Deum

y

talem eífe oportere , qui merita refpiciat in damnandis, nonne pariter

V.

W

contendemus & concedémus , uc- & in falvandis merita fpe&et? fira-

i

tionem fequi volumus, equé iniquum eft , indignos coronari, atque in-

dignos puniri, Conclndamus itaque , Deum ex meritis precedentibus

t

juftificare debere, aut iniquum declarabimus, ut qui malis & iniquis ho-

EWP

Z

minibus:dele&tetur , & impietatem eorum premiis invitet & coronet.

At va nobis tum miferis apudillum Deum, Quisenim falvus erit ? Vi-

Titete od

de igitur, nequitiam cordis humani , Deum , cum indignos fine meritis

lo paan

for, i!IVC

falvat,imó cum multis demeritis juftificat impios , non accufat iniqui-

tatis, ibi non expoftulat, cur hoc velit, cum fit iniqui(fimum , fefe judi-

üder! Y

ce , fed quia fibi commoduin & plaufibile eft, equum & bonum judi-

COhoedp,

cat, At cum immeritos damnat , quiaincommodum fibi eft , hoc ini«

Quentis t

quuin , hoc intolerabile eft, hicexpoftulatur, hic murmuratur , hic blaf-

Concedin

phematur. Piwra babentur sbidem, C$ in pracedentibus, Sed bac ne-

ïfd Quod

hd fimpulos lovos: déffcilsores

bisde vocabnlis fufficiunt.

]i Pugüan

vifos accedemsus ,CÀ aliquid «d te,

2

"rabili

/

W "6131!0-

N

tADIMIH,

hn

l

»

QUGQM

Dinu

L

Wertnt

C&Mum ,

TOtles n

Cütonis dg

VENE-

Tmore

*

;

ettifr

«e$8 ( 1. ) $6»

7À

*

60,qui

ut;led

od

Eoe Q 0QecDecte

Bbbbadbbd

pecgeee

548

iealid

äæ

julie,

QeQQE

PPPQQQQE

CPOPQQQTIQQQe

utinte«

od (

VENERABILI VIRO DO-

& Cf«

njþiria-

MINO ERASMO ROTERO.

ul

r

DAMO, MARTINUS LUTHER GRA-

TIAM ET PACEM IN

qtn r

rl

CHRISTO. .

nj«

gt

N

AW CA

—

u ——

i l.

—

2

('^; Uod tardius diatribe tuz de libero arbi.

ojDeutt

A

—

trio refpondeo , Venerabilis Erafme, prater fpem

L^

ESS

M

l

omnium, preterque morem meum accidit , qui

: pitítet

