mox extra ftatum caufz divertit, & alienam cantionem oría , de opere

nunquid

naturali & fru&u humano cavillatur? nifi quod nufquam fibi conftat,

gtià i

qui veritate privatus eft. Sic illud Toh. . Non poteft homo quicquam

qui did

accipere, nifi fuerit ei datum é calo. Johannes loquitur de homine,

infttui,

qui utique aliquid jam erat, & hunc negat accipere quicquam, fcili-

Deoint

cet, fpiritum cum donis: de hoc enim loquebatur, non de natura,

Deus, «

Nec enim opus illi fuit magiftra Diatribe, quz illum doceret, homi-

quitur j

nem habere jam oculos, nares, aures, os, manus, mentem, volunta-

h (Efibm

tem, rationem, & omnia qux funt in homine. — Nifi Diatribe credit,

»» Wa

Baptiftam tam furiofum fuiffe, ut, cum hominem nominarit , chaos

quz cor

Platonis aut vacuum Leucippi aut infinitum Ariftotelis aut aliud quod-

g mo

x

dam nihil cogitarit,

od dono é ccclo aliquid demum fieret. Scilicet

quunt

hoc eft, exempla é fcripturis proferre , fic in re tanta de induftria ludere.

&fic

Quorfum igitur illa copia attinet, quod ignem, fugam mali, nifum ad bo-

tig ES

na, & reliqua é coclo effe nos docet, quafi hzc ullus ignoret aut neget?

apt &

Nos de gratia, & ut ipfa dixit, de Chrifto & fru&u Evangelico loqui-

fU[, IT

mur: ipfa vero de natura interim fabulata tempus redimit, & caufam

0n d

trahit, rudique le&ori nubem offundit, Sed interim, non folum non

Ts y,

rofert ullum exemplum, ubi, nihil, pro modico accipiatur, ficut in-

hemy i

ftituit, verum etiam aperte prodit, fefe nihil intelligere aut curare, qui

türam (

turas?

fit Chriftus aut gratia , aut -quomodo aliud fit gratia quàm na

»» &i

quo

Dr Srzavo ÁnsiITRIO,

187

| fa. Cur

od tamen eriam rudiffimi Sophiftz noverunt, & ufu vulgatiffimo

m quaíie-

hoc difcrimen in fuis fcholis detriverunt, Simulque nihil vider, quod

| confodiae

füa.exempla omnia pro nobis contra ipfam faciant, ^Hoc enim facit

fine chatie

verbum Baptifte, quod homo nihil poteft accipere, nifi donatum fue-

hoc exeie

rit é coslo, ut liberum arbitrium nihil fit.. Sic vincitar meus Achilles,

wc Diattie

cum ci per Diatriben arma porriguntur , quo ipfa nuda . & imbellis

loquimur,

conficitur, Sic uno verbulo fcripture folvuntur,

Vatiltà. alie

quiþus u-rget Luthe-

rus pervicax ille affertor,

delírio il«

Poít hec multas enumerat fimilitudines, quibus nihil facit, nifi

i« Chri-

ut more fuo ad aliena rapiat ftultum le&dorem, caufze interim prorfus

doiie

oblita, .. Ut, Deus navem quidem fervat, fed navita camen ducit ad

it fpienti

portum, quare non nihil agit navita. Diverfum opus, fcilicet Deo fere

iem extrá

vandi, navite ducendi, tribuit ifta fimilitudo. Deinde fi quid probat,

i Da ld

id probat, quod Dei fit totum opus fervandi, navite totum opus du

w d

cendi, Ettámen eft pulchra & apta fimilitudo. Sic agricola conve-

lere coram

hit proventus, Deus autem dedit , iterum . diverfa opera Deo & ho«

yl df qii

mini, nifi agricolam fimul creatorem facit, qui dederit proventus,

f, 105 A0€

Sed dentur adhuc eadem opera Deo & homini, quid efficiunt iftz fi»

ringit, lic

militudines? nihil, nifi quod creatura Deo operanti cooperatur. At

, deopee

nunquid nos de cooperatione nunc difputamus, ac non potius de pro-

yi conlat,

pria vi & operatione liberi arbitrii ? Qauo igitur rhetor ille fugit,

qui di&urus de palma, nihil dicit nifi de cucurbita? Amphora coepit

qucqum

1 hominc;

inflitui, cür.urceus exit? Scimus & nos, quod Paulus cooperatur

n fl«

Deo in docendis Corinthiis, dum foris predicat ipfe, & intus docet

je natür

Deus, etiam in diverfo-opere. Similiter & Deo cooperatur, cum lo-

, honi-

quitur in Spiritu Dei , idque in eodem opere. Hoc enim nos af-

»» ferimus & contendimus, quod Deus, cum citra gratiam Spiritus o-

, voluntie

be credit

5» peratur, omnia in omnibus, etiam in impiis,operatur, dum omnia

"

quz condidit folus, folus quoque movet , agit & rapit omnipotentiz

jud uoo«

Íuz motu, quem.illa non poffunt vitare nec mutare, fed neceífario

. Gl

fequuntur & parent, quodlibet pro modo fuz virturis, fibi à Deo dae

t&: fic omnia etiam impia illi cooperantur. Deinde, ubi fpiritu gra«

7 ]uAem

j adbo*

tie agit'in illis; quos juftificavit, hoc eft, in regno fuo, fimiliter eos

y n

agit & movet, & illi; ut funt nova creatura, fequuntur & cooperane

"m

tur, vel potius, üt Paulusait;aguntur. Sed iis nunc non erat locus,

co lil*

; cilam

Non difputamus, quid operante- Deo poffimus , fed quid nos poffi-

mus, videlicet, an jam creati ex nihilo, aliquid mos faciamus vel co-

j

yum 1

ficur

nemur illo generali motu omnipotentiz, ut paremur ad novam crea-

aj

-turam fpiritus. .. Hic refpondendum erat, non alio divertendum. Hic

mo, antequam creatur , ut fit

» enim.nos fic refpondemus: Sicut ho

quo

Aa2

homo;

188

-D; MaaT, Lurg;

, homo, nihil facit aut conatur, quo fiat creatura ; deinde fa&us &

jecfoluw

ziofifiim

»» creatus nihil facit, aut conatur, quo perfeveret creatura; Sed ütrun-

que fit fola voluntate omnipotentis virtutis & bonitatis Dei, nos fine

iberum:

4

nobis creantis & con(ervantis, fed non operatur in nobis, fine nobis,

Yoquitr,

ut quos ad hoc creavit & fervavit, ut in nobis opetaretür, & nos ei

Scrpura

du

cooperaremur , five hoc fiat extra regnum fuum generali omnipoten-

tia, five intra regnum faum fingulari virtute. fpiritus fui: Sic dein-

dici ha

ceps dicimus; Homo antequam renovetur in novam

atbitrim

creaturam regni

fpiritus, nihil facit, nihil. conatur,

-quo paretur ad eam renovationem

deftrutur

& regnum ; deinde recreatus, nihil facit, nihil conatur, quo perfeves

birij pet

dhanalibt

ret in €o regno ; Sed. utrunque facit folus fpiritus in nobis , nos (ine

5

nobis recreans, & con

i

ervans recreatos? ut & Jacobus dicit: Volun-

thetor f

tarie genuit nos verbo virtutis fuz, ut effemus initium creaturz ejus :

tis dirinis

loquitur de renovata creatura. — Sed nom operatur fine nobis, ut quos

w Atq

in hoc ipfum recreavit, & confetvat jut operaretur in nobis, & nos ei

flimoniot

*

cooperaremur, Sic per nos przdicat, mi

eretur pauperibus , confola-

tig conf

tur affli&tos, Verum q

uid hinc libero arbitrio tribu

,i;rur? imóé quid 1ei—. j

ifamet

relinquitur, nifi nihil ? & vere nihil;

i

mendata

Lege igitur hie Diatriben per quinque vel fex ch

artas : ubi i&iüä—;

liberi at

modi fimilitudinibus,

tum pulcherrimis locis & parabolis ex Evange-

i qu

Ian

lio & Paulo adduáis,

aliud nihil agit, quam quod nos docer, in fcri-

Hic

pruris inveniri loca, ut ait, innumerabilia,

quz. cooperationem. & au-

lbet ere

», Xilia Dei tradant,

Ex quibus fic tunc ego colligams : homo nihil

1 noflra

»» poteft nifi auxiliante Dei gratia, igitur nulla funt opera hominis

Pm [tet

bona ; ipía contra fic colligit, inverfione.Rheterica

: imó, inquit, honioó

Ti5 nec

nihil non poteft auxiliante Dei gratia,

igitur omnia opera hominis pof-

linqui m

funt effe bona.

Quot igitur funt loca in fcripturis divinis , que mee

dinr (

minerunt auxilij, tot funt, qu& ftatuunt liberum arbitrium , at ea funt

innumerabilia. Itaque vicero, fi res xftimetur teftimoniorwn numero,

equnti

l$ onmmi

Hazcilla.. Satin fobriam Diatriben putas aut mente fana fuiffe, cum hae

Ícriberet? nam malitiz & ne

Vimus m

quitiz ejus non tribuam,nifitedio forte per-

ma (Cllil

petuo me voluerit enecare,

dum ubique fimilis fibi , femper alia traétat,

Pa

quàm inftituit, Sed fi illam

de!e&tavit ineptire in re tantadele&et & nos.

RAT

ineptias ejus voluntarias publice traduce

re, Primum, nos neque difpu-

Nlä &i

tamus neque ignoramus,

omnia opera hominis poffe effe bona, fi fiant au-

Moram,.

xilianteDei gratia.Deind

e hominem nihil non poffe auxiliante Dei gratiá,

offümus admir

Dremiu,

"Tuam. vero non fatis P

ari negligentiam, qui cum de liberi

Aommod

arbitrij vi inftituiffes (cribere,

Ícribis devi gratiz Dei. Deinde;ac fi omnes

äcitem I

homines effent crünci & lapid

es, audes in publico dicere, liberum arbitri-

H

— ttun

um ftatui per loca fcripture

,que ;tuxilium gratiz Dei commend

&ec

j CHOI]E

Drz Sravo ÁAÁnRs$1iTAn:!6.

T

tf &

nec folum hoc audes, fed & encomion cantas vi&or triumphatorque glo*

Sedtiüi-

riofiffimus.Nunc vere fcio,ex hoc ipfo di&o & fa&o tuo,quid fit & valeat

tl, nos ffne

liberum arbitrium,fcilicetinfanire.Quid effe poteft, quafo,in re, quod fic

ID Dobis,

loquitur ; nifi ipfum liberum arbitrium? audi tamen tuas confequentias.

; & tos ei

Scriptura cornendat gratiam Dei,ergo probat liberum arbitrium. Comen-

Ynhipotete

datauxilium gratie Dei,ergó ftatuit liberum arbitrium.Qua diale&tica di-

: Sic dein:

dicifti has colle&iones? cur non contra;Gratia przdicaur,ergo liberum

40 p

arbitrium tollitur : Auxilium gratiz cornendatur,ergo liberum arbitrium

OVationem

deftraitur ? ad quid enim confertur gratia ? an ad hoc,ut fuperbia liberi ar-

itwiferee

bittij per fefe (atis robufti, gratia velut fuperfluo ornamento diebus bac-

i, nos w

chanalibus geftiat & ludat? Quare & ego invertam colle&ionem,licet norr

: Volun«

rhetor,firmiori tamen rhetorica,quam tu ; Quotquot funt loca in fcriptu-

itürg ejus:

ris divinis,que meminerunt auxilij,tot funt,quz tollunt liberum arbitri-

ls; üt quos

um. Atqui ea fant innumerabilia, Itaque vicero , fi res eftimetur te-

$,& nos d

ftimoniorum numero:.nam ideo gratia opus eft, ideo auxilium gra-

, confolae

tiz confertur, quod liberum arbitrium per fefe nihil poffit, &, ut

1à qui &

ipfamet dixit opihione illa probabili, non poffit velle bonum. Com-

mendata itaque gratia, & pradicato auxilio gratiz, fimul impotentia

vbi ifliuse

liberi atbitrij predicatur... Haec eft fana colledio & rata confequen-

erBange

tia, quam nec inferorum portz fubvertent.

-

«t n fari

Hic finem ponemus defendendis noftris à Diatribe confutatis, ne

um & all-

liber creféat in immodicum: catera fi qua digna fünt, inter afferen-

iomo nihi

da no(lra tra&abuntur, Nam quod Erafius in Epilogo reperit, fi no-

ftra ftec fententia, fruftra effe tot precepta, tot minas, tot

romiffio- .

4 bominis

j

ocum ree

yit, ho

nes, nec meritis, nec demeritis, nec pramiis, nec fuppliciis

yninis po

linqui :: deinde difficile effe, ut mifericordia, imo juftitia Dei defen-

datur, (i Deus neceffarió peccantes damnet, & alia incommoda, qua

, que me

a e (un[

equuntür, quz fummos viros ita moverunt, ut & (ubverterunt: de

7 numa.

his omnibus reddidimus fuperius rationem.' Nec patimur neque reci-

pimus mediocriratem illam, quam nobis confulit bono, ut credo, ani-

; cum 6

forte pet*

mo, fcilicet, ut libero arbitrio perpufillum concedamus, quo facilius

a tradddt

Ppugnantia fcripture & incommoda predica tollanzur. Nam ifta me-

diocritate nihil e(t. cauíz confulum , neque quicquam prefe&dum,

Ql

ue dlfþn'

ANifi enim torum & omnia libero arbitrio tribueris, exemplo Pelagia-

lfi Ean[äï

norum , manet nihilominus fcriprure pugnantia , tollitur meritum &

pramium; tollitur mifericordia & juftitia Dei, & omnia manent in-

ag

'tommoda, quz vitare volumus per liberi arbitrij modiculam & inef-

i de hlnl

C ü 07555

;f?

ficacem vim, ut fatis fupra docuimus. Ideo ad extrema eundum eft,

at totum riegetur liberum aibitr;um, & omnia ad Deum referantur,,

"

moda fi non tell

untur, feru'm!?n'.-

; £ic non. pugnabunt ícripturz, &. inco.

Aa3

gj

e

190

D.Manr.Lurmn

um

Hoc autem deprecor, mi Erafme, ne credas me caufam hanc ftu-

Deht.

i

dio magis, quam judicio agere. 'Non patior me infimulari ejus hypos-

finx (ub

crifis, ut aliter fenriam & aliter Ícribam , nec defenfionis calore ( ut

Cauf.

u fcribis de' me) huc prove&u$*' fum, ut nunc primum negem totum

Nec hoc tu

EC 9uad |

liberum arbitrium, qui antea nonnihil illi- tribuerim,

ti. Ubl

ufpiam mihi in libellis meis oftendes, Ício. — Extant themata & pro-

ii ia

blemata, in quibus perperuo afferui ufque in hanc horam , liberum

Inetetur

arbitrium effe nihil , & rem ( eo'verbo tum utebar) de folo titulo,

Bfatià

Veritare vitus & difputatione provocatus ac' compulfus ; fic fenfi &.

Ridd

fcrip

fi. Quodautem vehementius egérim, agnofco cülpam, fi culpa:

*

dicetque

eft, imó

teflimonium hoc mihi in mundo reddi in caufa Dei, mirifice:

mnlbure

audeo.

Atque utinam & ipfe Deus id teftimonij in noviffimo die

confirmaret, Quis enim tum beatior Luthero, qui tanto fai feculi te-

juli atq

Tcnt, Hi

(timonio commendatur, qu

od veritatis caufam non fegniter , nec fraus

Tum illud

pud Pau]

dulenter , fed vehementer fatis vel potius. nimio egerit?

Dum, aQ

Hieremiz feliciter evaferim, maledictus qui facit opus Domini negli-

enoíces. ml«

Catur eni

c

nter, Si vero & in tuam Diatriben acerbior videbor, i

o

;

impij &

i Neque enim id maligno animo facio, fed inovit, quod authori-

ia digui

tate tua caufam hanc Chrifti vehementer premebas , licet eruditione

articulus

& reipfa nihil p

rzftares. ' Jam quis fic imperet ftylo ubique, ut non

tiam liom

alicubi ferveat?

Tuqui prz modeftiz ftudio pené friges in hoc li-

.

, ut, nifi le-

theton (i

bro, tamen non raro 1

gnita & amarulenta tela jacularis

Sed hac nihil

Icut Epi

&tor multum zquus ac favens fit, virulentus videaris,

lic alias

?5

ad caufam , qua invicem libenter condonare debemus, ut

F

Tfumus

& humani alienum in nobis nihil eft,

» 4 di

, homines

Wa fint hi

. Ad ultimam hujus libri partem venimus, qua, ut promi

Gmi;s, co-

ES

Sed eas

Atte diye

pias noftras pro

ducere debemus, contra liberum arbitrium:

quis enim hoc effecerit parvo libello, cum

& wtim

non producemus omnes :

üdzis

univerfa fcriptura À nobis ftet per fingulo

s apices & literas?. Nec eft

ion virm

o

us: tum quod jam vi&um ac proftratum fit liberum arbitrium.du-

ici victoria, altera, ubi omnia contra ipfum ftare probamus , qua

Vi fuds

Rlting y

profe facere putaba

taltera,ubi invicta adhuc permanere oftendimus,que

tum etiamfi victum nondum effer, fatis fuerit effe-

revemï |

cenfutare voluit :

eff: c

&um , fi uno aut altero telo profternatur. . Qu

id enim'opus eft ho-

lmos

ftem uno aliquo telo occifum , multis aliis telis cenfodere mortuum?

ferin ]

Brevius itaque, fi res paffa fuerit, nunc agemus. Atqueé tanto nume-

Pau]us Í

ro exercituum, duos proferemus duces cum aliquot fuis legioniEus,

tm fenr

Paulum videlicet, & Joannem Evangeliftam. Paulus .ad Romanos

fcribens, fic ingreditur difputationem adverfus liberum arbitrium pro

ls o

Ton qore

gratia Deéi. Revelatur, inquit,

ita Dei de éalo fuper omnerm: impie-

tatemm

Dz .Sni?'o ÁRBITKIO.

[

vhanc f«

xagem & injuftitiam hominum, qui.veritatem Dei in injuftitia deti-

ejus hypo-

nent.

Audis hic generalem fententiam füper omnes homines, quod.

fint füb ira Dei. Hoc quid eft aliud, quam effe ira & füpplicio dignos?

calore (ut

Caufam irz affignat, quod gerant non nifi ira & fupplicio digna, nem-

Tem totum

ec hoc t

pe quod impij & injuíti fint omnes, & veritatem detineant in injufti-

tia. Ubi nunc vis liberi arbitrij, qux conetur aliquid boni? Paulus id

t & pro»

y liberunt

facit ira Dei dignum, & impium & ipjuftum decernit ? quod vero iram

lo tiulo,

meretur & impium eít, id contra gratiam conatur & valet, non-pro

iclenfi &

vgtatia

L]

R

», aulpa

idebitur hic ofcitantia Lutheri, qui Paulum non fatis infpcxerif,

dicetque aliquis, Paulum ibi non de omnibus hominibus , nec de o-

j rl

nifimo díe

mnibus eorum ftudiis, fed de iis tantum loqui, qui funt impij, & in-

j feculi tt«

jufti, atque, ut verba habent, de iis qui veritatem in injuftitia deti-

nent, Hinc non fequi, quod omnes fint ejufmodi. Hic ego dice, a-

, necfrate

Tum illud

pud Paulum idem valere, (i dixeris, fuper omnera impietatein homi-

num, atque fi dixeris, fu

er impietatem omnium hominum. Hebrai-

viniael-

catur enim Paulus fer ubique, ut fit fenfus:: Omnes homines funt

,

yolces mie

d authorie

impij & injuíti, detinentque veritatem in injuftitia, ideo omnes funt

ira digni. Deindein Graco non ponitur relativum , eorum qui, fed

emuditione

articulus, hoc modo ; revelatur ira Dei fuper impietatem & injufti-

1&, Ut nqn

tiam hominum detinentium veritatem in injuftitia, Ut hoc velut Epi-

i hoc ll

theton fit omnium hominüm, quod veritatem in injuftitia detinent,

jr, nili lt

| hac nl

ficut Epitheton eft, cum dicitur : Pater nofter, qui es in cclis, quod

fic alias diceretur : Pater nofter coleftis vel in codlis. — Dicitur enim

| utll-fumUS

, ad differentiam eorum, qui credunt & pij funt. Sed frivola & va-

na fint hzc, nifi ipía difputatio Pauli ea cogat & evincat: paulo enim

iiïmuï, (

ante dixerat: Evangelion virtus Dei eft in falutem omni credenti, Ju-

dzo primum & Greco, Hic non fünt obfcura aut ambigua verba;

)Cuoi a

Tudzis & Gracis, id eft, omnibus hominibus eft neceffarium Evange-

; Nce

lion virtutis Dei, ut credentes falvi fiant ab ira revelata, Obfecro;

itrium dU

qui Judzos juftitia, lege Dei, & vi liberi arbitrij pollentes, fine di(-

, qu

crimine vacuos & egentes pradicat virtute Dei, qua fali fiant ab ira

dimus)quæ

revelata, & neceffariam eam virtutem illis facit, an non fab ira eos

fyerir t

effe cenfet? Quos jam dabis homines non obnoxios irz Dei, quando

as d

fummos homines mundi, puta Judzos & Grzcos, tales effe credere co-

gyortum

geris? Deinde quos interipfos Judzos & Gracos excipies, quando

ntó gumC'

Paulus fin

lo difcrimine, omnes uno verbo complexos , omnes ei-

dem fenten

o

fubjicit? An putandum eft, in iftis duabus praftantif-

Rom,f[las

fimis nationibus non fuiffe homines, qui ad honefta niterentur? an

m p9

non cenati funt ulli, pro viribus liberi arbitrij? Sed nihil hoc Paulug

4 i

mora-

t

19*

.0D. Manzr, Lurn.

moratur, otmnes füb iram mittit, omnes impios & inju&as—p—ræ;dilcar-

Vr ejus

Ita & reliquos Apoftolos, nonne fimili fermone -& omnes gentes ali-

j divef

as, quemlibet in forte fua, fub iram hanc conjeciffe credendum eft?

fimis hon

Fortiter itaque ftat & urget hic locus Pauli, liberum arbitrium

(olum im

feu praftantiffimum in hominibus,

quamvis przftantiflimis, lege, ju-

pulet

ftitía, fapientia, & omnibus virtutibus praditis, effe impium, injuftum

via df

& ira Dei dignum. Alioqui difputatio Pauli pihil valet, Si autem va-

qr& gent

let, nullum relinquit medium partitio fua, qua credentibus Evangelio

populos f

falutem, cateris omnibus iram diftribuit, « Credentes juftos, non cre-

effe nihil:

dentes facit impios, injiftos, & irz fubje&tos, Tantum enim vult di-

fieri mnp

cere : Juftitia Dei revelatur in Evangelio j

t

1od fit ex fide.

Ergo o-

—

d

1i adtr]

mnes homines funtimpij &injuíti, Stultus effet enim Deus,qui homini-

ttà gratin

bus juftitiam revelaret, quam jam vel noffent, vel cujus femina ha-

Coneturad

berenr. Cum autem ftultus non fit, & tamen reveler illis juftitiam fa-

fu. X

lutis, manifeftam eft, liberum arbitrium etiam in fummis hominibus

Dalus fin

non folum non habere vel poffe aliquid, íed ne noffe quidem , quid

titi: & fu.

fir juftum coram Deo, nifi forte juítitia Dei non revelatur fümmis il-

quit id d

lis hominibus, fed folum infimis, contra, quàm Paulus gloriatur, quod

fit debitor Judais & Gracis , fapientibus & infipientibus, barbaris &

aliqubi:

Gracis,

dais ünq,

Quare Paulus hoc loco. prorfus omnes homines una mzífa

entes ab

comprehendens, concludit, omnes eífe impios , injuftos & ignaros ju-

gentibus

ftitiz & fidei? tantum abeft, ur aliquid boni velle aut facere poffint,

faltiam,

Et hzc conclufio firma eft ex eo, quod Deus illis, ut ignaris & in te-

übitrlj P

nebris fedentibus, revelat juftitiam falutis, ergo per fefe ignorant. Igno-

Deind

rantes aurem juftiiam falutis , certe fub ira & damnatione funt, nec

Ucat, ub

inde fefe propter ignorantiam evolvere poffünt, aut conari , ut evol-

apientior

-

vantur, Quid enim coneris, fi nefcieris, quid, qua, quo, aut quate-

l, (uis a

nsws conandum fit?

1llud& rj

Confentit cum hac conclufione res ipfii & experientia. Nam o-

ftende mihi in univerfo genere mortalinm unum ( (it ille omnium fan-

Gngit? p

&iffimus & juftifimus,) cui unquam in mentem venerit, hanc effe vi-

uiones, |

ibi fl

am ad juftitiam & ad falutem, fcilicet, credere in eum, qui fit. fimul

Deus & homo, pre peccatis hominum mortuus, & füuícitatus, & col-

ftdo,

locatus ad dexteram patris: aut fomniarit hanc iram Dei, quam Pau-

ii

i

lus hic revelari de coelo dicit, Vide philofophos f(ummos, quid deDeo

rgJiquo ,

fenferint, quid de futura ira feriptum reliquerint. —Vide Judzos, tor

fignis, tot prophetis affidue eruditos, quid de hac vita fentiant : non

dilcrime

modo non receperunt, fed ita oderunt, ut nulla natio füb co:lo atroci-

Aplentja

us fit Chri&um perfecuta uíque in hodiernum diem. At in tanto po-

mmntuf,

uerit,

wbitrj T

pulo dïccrc non fuiffc aliquem unum, qui liberum arbitzium col

& vi

I) magis

*

Ds Ssnvo ARBITAIO;

155

t predicn.

& vi ejus conatis füerit, quis audeat dicere? Qui fit igitur, ut omn

es

gentes li

m e(D

in diverfum conentur, & id, quod praftantiffimum fuit in praítantif-

fimis hominibus, hanc rationem juftitiz non folum non coluerit, non

| arbitrium

folum ignorarit, fed etiam publicatam & revelatam (uümmo odio re-

» lge j

pulerit & perditam voluerit? — Ita ut Paulus 1, Corinth. 1. dicat, eam

3,injultum

|àttem v

viam effe fcandalum Judeis & ftultitiam gentibus, Cum autem Juda-

os & gentes fine difcrimine appeller , & Judzos acgentes pracipuos

Evangilo

populos fub ccelo effe certum fit, fimul certum eft, liberum arbitrium

; DO Cit«

effe nihil aliud, quàm fümmum hoftem juftitiz & falutis humanz, cum

n valt di«

fieri non potuerit, quin aliquot inter.Judzos & gentes fumma vi libe-

, ho

ii Pomitis

ri arbitrij egerint & conati fint, & tamen eo ipfo non nifi bellum con-

tra gratiam gefferint; — Tu nunc vade & dic, quod liberum arbitrium

[emina fae

conetur ad bonum, cuiipía bonitas & juftitia fcandalum & ftultitia

uftitiam fie

hominibus

funt. Nec potes dicere, hzc ad aliquos, non ad omnes, pertinere,

Paulus fine difcrimine loquitur de omnibus, cum dicit : Gentibus ftul-

(em, quid

titia & Judais fcandalum, nec ullos excipit nifi credentes, Nobis, in-

Jümmis i«

quit, id eft, vocatis & fanctis, eft virtus & fapientia Dei, Non dicit

jatur, quo

barbans &

aliquibus gentibus, aliquibus Judzis, fed fimpliciter , gentibus & Ju-

dais (inquit) qui non funt ex nobis, manife(ta partitione feparans cre-

; Ua maia

dentes ab incredulis, nullo reli&o medio. — Nos autem difputamus de

jgnaros jt

gentibus citra gratiam agentibus ; his dicit Paulus juítitiah Dei effe

xe qoli

ftultitiam, quam abhorrent, At

que is eft ille laudabilis conatus liberi

j n te

arbitrij ad bonum.

N

n 1

: (unt, 0C

Deinde vide, an non fummos homines inter. Gracos ipfemet ad-

ducat, ubi dicit, eos infatuatos effe , & cor eorum obfcuratum , qui

|, Ut QTO

fapientiores inter eos fuerunt ; item vanos fa&os dialogifmis füis, hoc

auc quic

eít, fuis argutis difputationibus. Obfecro, an hic non tangic fummum

illud & praftantiffimum in Grzcis hominibus, dum eorum dialogifmos

, Nane

tangit? Hi enim funt eorum. fummz & optimz cogitationes & opi-

xim (

niones, quas pro folida fapientia habuerunt.

At hanc fapientiam , ut

n eft vie

alibi ftultam, ita hic vanam effe in illis dicit, & eó progreffám multa

j r m

conando, ut pejor fieret, & tandem corde obfcurato idola colerent, &c

g, & *

fequentia monftra patrarent, quz commemorat. — Si igitur optimum

qam Pate

ftudium & opus in optimis gentium, malum & impium eft, quid de

uid deDco

reliquo vulgo, velut pejoribus gentibus, fentias? Neque enim & hic

ludzos, Qr

difcrimen inter opimos facit, dum nullo perfonarum refpe&u ftudium

Jidnt *

17::21

fapientiz eorum damnat, — Damnato autem ipfo opere vel ftudio, da-

ælo u

mnantur, quicunque illi ftuduerint, etiam fi fecerint fumma vi liberi

V pO' ]

sibitrij, Ipfe, inquam, optimus conatus eorum vitiofus afferitur, quari-

; (uettb

to magis jj, qui illo exercentur ? Sic & mox Judaos fine ullo

&

J

B

di(cri«

124

D. ManT.Lurm.

difcrimine rejicit, qui litera & non fpiritu Judzifunr. Tu,inquit, per li-

Yide:

teram & circumciflonem Deum inhonoras. Item: Non enimis Judeus

1is probe

uc Íeript

eft, qui in manifeto Judzus eft, fed qui inocculto Judeus eft. Quid hac

partitione manifeftius ? Judeus manifeftus eft tran

fereffor legis. At quan-

ligens;/

[

fadiur

tos putas fuiffe Judzos citra fidem viros fapientiffimos, religiofiffimos,

honeftiffimos, qui fummo conatu ad juftitiam & veritatem connifi

ligi

funt? ficut illis teftimonium fepe perhibet, quod zelum Dei habeant,

fnit t

9.

dht Lbet

quod juftitiam legis fe&entur, quod diu no&uque ftudeant ad falu-

tem venire, quod fine querela vivant. Et tamen tranígreffores funt

ego la

& allatto

legis, quia non funt in fpiritu Judzi, imó pertinaciter refitunt jufti-

tie fidei.

Quid igitur reliquum eft, quàm liberum arbitrium, dum

enim iad

optimum eft, peffimum effe, & quo magis conatur, hoc pejus fieri &

(üper o

habere? Clara funt verba, certa eft partitio , non eft quod contradici

coo pt

queat.

Tequiren

Sed ip

fumm;ef Paulum fui interpretem audiamus. Cap, 3. velut eþi-

Áefeqon

Scinu,

logum faciens, dicit : Quid ergo? pracellimus eos? Nequaquam. Cauf-

fati enim fumus, judxos & Gracos omnes fub peccato effe, Ubi nunc

Hoc ide:

liberum arbitrium ? Omnes, inquit, Judzi & Grxci füb peccato funt.

omoes f

An hic tropi funt aut nodi ?

uid valeat interpretatio totius mundi

quimJu

adveríus hanc clariffimam fententiam ? Neminem excipit, qui dicit, o-

gant nec

, mnes. "Nihil relinquit boni, qui eos füb peccato effe, id eft, fervos

& inaril

»» peccati, definit, 'Ubi autem hanc caufam dixit, quod omnes Ju-

ltre (ün

dxi & gentes fint füb peccato? Nufquam, nifi ubi nos monftravimus,

liberi at

tribe hj

fcilicet, quando dicit, Revelatur ira Dei de coclo fuper omnem impie-

tatem & iniquitatem hominum, — Et id fequenter probat per experi-

105 effe

entiam , quod ingrati Deo tot vitiis fubje&ti fuerint, velut fructibus

Q

impietatis fuzg convicti , quod nihilnifi malum velint & faciant. Tum

doran

Judaos feorfüm judicat, cum Judaum litera tranfgrefforem effe dicit,

vim dl

idque fimiliter fru&ibus &t experientia probat, dicens: Tu pradicas

inütils

non farandüm, & furatis. Qui abominaris idola, facrilegium facis,

$u6 n

Nullos prorfus excipiens, nifi fint fpiritu Judzi. Nec eft, quod hic

N

effugias ac dicas, licet fub: peccato fint, tamen. optimum in eis, at ra-

W&r

tio & voluntas, habet conatum ad bonum, — Si enim conatus reliquus

mam '

Cum enim

eft bonus, falfum eft, quod. eos fub: peccato: effe dicit,

Tántia

u

dxos & gentes nominet, fimul. comprehendit , quicquid in genti-

!

& cyt

us & Judzis eft; nifi Paulum inverfürus, velis ita fcripfiffe, Omnium

prooi

Judaorum & gentium caro (id eft) craffiores affe&us fub peccato effe.

&ibu;l

Sed ira de codlo revelata. fuper eos, totos eft damnatura, nifi fpiritu

bus re

juftificeatur , quod. non fieret, nifi Foxi- effent füb peccato.

ID rati

-

Videa-

Dz Szavo.ÁRs:ITRIO,

19j

Quit,per - :

-vVideamus veto, quomodo Paulus fuam fententiam ex facris lit

[-

nis Judeus

ris probet, an fortius pugnent verba in Paulo, quàm in loco (uo. Sic-

; Quidlut

ut fcriptum eít, inquit, Quia non eft juftus quifquam , non eft'intel-

i At qun.

ligens, non eft requirens Deum, omnes declinavetunt, fimul inutiles

iofilimoi,

fadti funt, non eft qui faciat bonum, non eft ufque ad unum , & re-

m connil

liqua. -

Hic: mihi det interpretationem. commodam , qui poteft,

& hubeant,

. fingat tropos, caufetur verba effe ambigua & obícura, & defen-

at ad al«

dat liberum arbitrium adveríus has damnationes, qui audet, 'Tum &

fores fünt

ego libens cedam & recantabo, eroque & ipíe liberi arbitrij confeffor

tnt fullie

-& aflertor. Certum eft, hzc dici de omnibus hominibus. '"Propheta

i, dum

enim inducic Deum profpicientem fuper omnes homines, & ferentem

jus i

fuper eos hanc fententiam.

'Sic enim dicir Pfalm. 14. Dominus de

conttadid -

gæl'o pro

fpexit fuper filios hominum, ut videret, an fit intelligens aut

requirens

b

eum, fed omnes declinaverunt &c, Et ne Judzi putarent ad

veat epi

Áefe. non pertinere, prevenit Paulus, afferens,ad eos maxime pertinere,

4m, Cuf

Scimus, inquit, quzcumque lex loquitur, iis, qui in lege funt, loquitur.

Ubi nunc

Hoc idem voluit ubi dixit; Judeo primum & Grzco. Audis igitur,

ectto funt,

-omnes filios. hominum , omnes qui funt in lege, id eft, tam gentes

jos mondi

quàm Judaos, coram Deo tales judicari, qui injuti fint, non intelli-

gantnec requirant Deum, ne unus quidem; Omnes vero declinent

ji dicit,e*

eft,fervos

& inutiles fint, « Arbitror autem, inter filios hominum, ac eos,; qui fub

omnes J

lege funt, numerari etiam eos, qui funt optimi & honeftiffimi, qui vi

liberi arbitrij conantur ad hone&ta & ad bonum, & quos ja&at Dia-

flravimus,

emimpt -

lios effe contendat,

tribe habere fenfum & femina honefti infita, nifi angelorum fortcï fi-.

et CXPCfi'

Quomodo igitur conantur ad bonum, qui omnes in univerfum

frtbus

anc Tum

ignorant Deum, nec curant aut requirunt Deum? Quomodo habent

| em: diCif,

vim utilem ad bonum , qui omnes declinant à bono & funt prorfus

inutiles? An ignoramus, -quid fignificet ignorare Deum , non intelli-

| pradicas

um fidiy

' gere, non requirere Deum , non timere Deum , declinare & inutiles

*e(fe» Nonne verba clariffima funt, & id docent, quod omnes homi-

, quod th

nes & nefciunt Deum & contemnunt Deum ; deinde declinant ad

g, t

malum.& funt inutiles ad. bonum? INeque enim hic agirur de igno-

; :eliql!lls

um enm

rantia querendi victus,aut de contemptu pecunie , fed de ignorantia

& contemptu.religionis & pietatis.

At ea ignorantia.& contemptus, .

l in gïml'

procul dubio non funt in carne & inferioribus craffioribusque affe-

Onaium

tito £

&ibus, fed in fummis illis & praftanriffimis viribus hominum, in qui-

bus regnare debet juítitia, pietas, cognitio & reverentia Dei, nempe

pfa vi liberi atbitrij, in ipfo

in ragione & voluntate,'atque adco in. i

b

2

emuie

T d ä

*

d

196

D, Manr. Lurn.

Isf

femine honefti, feu preftantiffimo, quod eft in homine. Übi nunc es,

mea Diatribe, quz fuperius promittebas, te affenfuram libenter, prz-

alegate

moete L

ftantiffimum in homine effe carnem, id eft, impium , fi id fcripturis

probaretur ? Affentire nunc igitur, cum audis praftantiffimum in.o-

àmb ii

mhibus hominibus, non folum impium, fed ignatum Dei; contemnens

tenyus I

Dei, verfum ad malum & inutile ad bonum effe.

ais

Quid e(t enim

effe injuftum, nifi voluntatem (quz eft praftantiffimarum rerum una)

1 ignax

effe injuftam ? Quid eft effe non intelligentem Dei & boni, nifi ra-

qtià, ibi

tionem (quz eft praftantiffumarum rerum altera) effe ignaram Dei &

fericordia

boni, hoc eft, cxcam in cognitione pietatis ? Quid eit declinare &

minum, $

inutiles effe, nifi homines nulla fui parte, tum minime partibus fuis

Pey

praftantiffimis valere quicquam ad bonum, fed tantum ad malum?

de opig)

Quid eft non timere Deum, nifi homines omnibus fuis partibus, ma-

mtium o

xime potioribus illis, effe contemptores Dei? Effe autem contempto-

legis t

res Dei, eft effe fimul contemptores omnium rerum Dei, puta verbo-

flraitüt o

uid nunc ra-

Licebit en

rum, operum, legum, przceptorum, voluntatis Dei.

tio didet re&i, quz czca eft & ignara? . Quid voluntas eligat beni,

Ton Ques

quz mala & inutilis eft? imó quid fequatur voluntas, cui ratio nihil

tem non

fana eltà

dictet, nifi cecitatis & ignorantiz fuz tenebras? Errante igitur ra-

tione & avería volunrate, quid boni facere queat homo aut conari?

teus ell

,

Sed Sophifticati forte quis audeat ; licet voluntas declinet & ra-

fed in tox

tio ignoret a&u, poteft tamen voluntas aliquid conari & ratio ali-

Yon debe

quid noffe fuis viribus,cum multa poffimus, quz tamen non facimus,

[X

De vi potentiz ícilicet, non de a&u difputamus. Refpondeo: vetba

jufm &

Prophetz includunt & a&um & potentiam. Et idem eft dicere, ho-

quafo, q

mo non requirit Deum , ac fi dicas, homo non poteft requirere De-

totus mur

um. Quod inde colliges ; Quia fi effet potentià aut vis in homine

mundo co

boni volendi , cum per omnipotentiz divine motum non finatur

Iihà, a

quiefcere aut feriari, ut fupra docuimus, fieri non poffet, quin in ali-

ifla velb;

quot vel faltem in uno aliquo moveretur, & ufu aliquo oftendere-

N uftus

tur, Át hoc non fit, quia Deus de corlo profpicit, & ne unum qui-

tine,

dem videt, qui requirat aut conetur, Quare fequitur, eam vim nufquam

Wt

effe, que conetur aut velit requirere; fed omnes . declinant potius,

YOces W

Deinde nifi de impotentia fimul intelligeretur Paulus, difputatio fua

Ottllis w

