art. 3. banc babet conclufonem $ Cum bonitas divina fit proprium die

fatiam, ho

Nihiloming

vinz voluntatis obje&um, ad quam alia ordinantur , ut ad finem : bo-

nitatem ipfam fuam Deus abfoluté & neceffario vult; alia veró à fe,

!Jflfaria vd.

non neceffarió , fed ex fuppofitione tantüm; fuppofito enim, quod ve-

ng'ceffario,.i(

lit, non poteft non velle, Z4r£. 8. 44 primum ; Intelligenda eft neceffitas

l enim q

in rebus volitis non abfoluta , fed conditionata. Neceífe eft enim, hanc

T it ml

conditionalem veram effe,fi Deus hoc vult, neceffe eft hoc effe. Zazc

—

Am J'ens n

diflintlionem B. Vir non plané vejicit: [ed ad vem uon effe dicit, quanda

f(üentig, f

de boc difputatur , an omnia fiant nece[farió. — INec malo boc dicit- fenfn.

& quim]

Fult boc , quod mibil fiat , aut fievi poffit (ime voluntate Dei aut contra va-

t i(eme

luntatem Dei, e. g, Homo nibil mali facere poteff , nifi velit Deus mo-

tüendum F

tum fuum . generalem illi concedere , €8 quando Deus nlt motum ifium

Tecelriam

concedere , quaudoquidem volumtas bac Dei , qua cepit velle ,immutabilis

'nnía nec

ef , nec poffea uolle idem iflud potefl , meceffe fauà bominem moveri. .Et

Ia Ej qi

quia vottus non poteft per corruptionem nif malum facere , nece[fe eft , ut

£üiy Quer n

faciat malum, — Quia porró etiam Deus non poteff abnegare providentia

ras, üt, &351

gubernatioutm ,5 quia voluit movere ,uult etiam qubernare : vuvfus ne-

$d

ce[farià snon potef facere aliud malum,qnam quod divina gubernatto per-

liO üit] ac y

"mtittit.

Obfervandum enim eft , quod. B. Viv non feculetur de iis,qua

X vul l

abfoluté fieri po[fent ; fed qua veverá frunt , aut futura [unt.. Hac itaque

u mem

eum inclndant. voluntátem divinam €9 gubernationem , utique nece[fitas

EM tef

tesa Con[equentia importánt, 'Ut adeo vel per banc neceffitatem fit ve-

poc äled |

viftimum , vmnia fieri nece[farió. — E£ lené concludit B. Vir ,. Adeó ftat

Tan '[),-i

W

invida fentehtia, omuia voluntate Dei immütabili , quod illi neceffira-

ït(lu ea -ff()

tem confequentie vocant, fieri, — Qziz bae necefíitas eon[equentia adeà

Kiy (UOQ 1

&on eft contra B. Virum, ut pro illo fir. . Nam quemadmodum fupponit

t

mzl-

h

301l

Jun

morm Dei generalem atque gubernationgm : 1ta jïtpgonit etiam bo

H25

55 lt

-Dre SzRvo Anmfmo.

25

ftte vohuntts

nis corruptionem , unde omne vmalum efl.. Qua vatione boc fequitur, quod

ij tec hoc f

ä

malum uon fit uece[fayium necefitate con[equentis, quamodo in Deum ve-

"laberetur , fed. ueceffitate tautum. confequentia , quomodo Deus abfo

[vi.y

£ur,]

]

C tandem vidiy

vecellitate Cotte

Tan

N

Sic eluferunt violentiam Li&ius quzflionis, verum & feipfos potius

iluferunt, — Quám fit enim Eoc nihil, non gravabor oftendere.

Ne-

1

ceffitatem confequentize vocant; ut craffe dicanr: Si Deus aliquid vult,

3

neceffe eft ut ipfüm fiat, (ed noneft neceffe, ut idfit, quod fit. — Solus

| Deus enim neceffarió eft: omnia alia poffünt non effe, (i Deus velit.

efftete if

gunditiumdtim,

T

Ita actionem Dei neceffariam dicunt , f1 volet, fed fa&um ipfum non

; Dei du

effe neceffarium. — Quid autem iftis ludibriis verborum efficiunt ? Id

Ícilicet ,fa&a res non eft necelfaria , id eft , non habet effentiam necef-

aspurt l n

fariam , hoc eft aliud nihil dicere quàm , res fa&a non eft Deus ipfe.

: proprium dle

ad finem: 00*

Nihilominus manet illud , ut omnis res neceffario fíat , 1 a&io Dei ne-

neffaria vel confequentiz neceffítas eft , quantumlibet jam facta non fit

alia vtr0.d 16

neceffario , id eft , non fit Deus, vel non habeat effentiam neceffariam.

ním, quod Ye*

.. Si enim ego fio neceffario, parum me movet, quod effe meum , vel fie-

a efEecetus

ri fit mutabile, nihilominus ego ille contingens & mutabilis, qui non

c& enim, anc

yc efl, Ht

i r

. fum Deus neceffarius, fio. Quare illorum ludibrium , neceffitate con-

- fequentiz , fed non neceffitate confequentis omnia fieri , nihil aliud ha-

dicit, qpummi

bet, quàm hoc ; Omnia quidem neceffario fiunt , fed-fic fa&ta, non

acdio [rnt-

| funtipfemet Deus. Quid vero opus erat hoc nobis dicere, quafi me-

j at at t

tuendum fuerit, ut factas res affereremus Deum effe, vel divinani.&

ydit Den tf

neceffariam naturam habere ? Adeo ffat & permanet invicta fententia:

um m

Omnía neceffitate fieii.

Nec eft hic ulla obfcuritas aut ambiguitas,

, m

In Eíaia dicit:: Confilium meum ftabit, & voluntas mea fiet, Quis

7] t

-

enim puer non intelli

git , quid velint 'hæc* vocabula, Confilium , volun-

t t h

tas, fiet, ftabit z

g pl

Sed cur nobis Chriftianis illa fünt abítrufa; ut irreligiofum & eu-

i

"TEL/

d I,.W-

-riofum ac vanum fit ,illa tractare & noffe , cum talia gentiles po&te &

jf

Pf

Apfum vulgus, ufü communiffimo terac in ore? Quoties unus Virgilius

/

, dt 157

fatum memorat 2 Cerra flant omnia lege. — Iteny, ftat fua cuique dies.

J ia

Item,fi tefatavocant. Item, Si qua fata afpera rumpas. — Nihil ille

j sl

poéa aliud facit, quàm ucim Troja vaftata, & Romano imperio fufci-

um f*

tando , fatum plus valere, quam omnium hominum ftudia , fionificet,.

Adxü

:.ïlm

atque adeo neceffiratem & rebus & homïnibus imponere,

Denique

i

Ji ne'

Deos (üos immortales fato fübjicit , cui neccffario cedanr. & ipfe Jup-

W

u

pier & Juno. Inde finxerent Parcas illas rres , immurabiles, irapla-

[/,

MPW

!

$

&

&Vv

(*

uT

f"

77

"'*is:,b;?xlgs,.;ä.xrevqcabiics. Senfaunt illi fapientes viri,id quod re

;

x

/

—

D, M'AR'I;. Lür H,

24

fr&

confilia proceffiffe, (ed

experienria probat , nulli hominum unquàm. fua

tüctm ,

omnibus alió, quàm cogitarunt, rem cecidiffe, Si Pergama potuiffent

- impieta

dextera defendi , etiam hac defenfa fuiffent , ait Hector Virgilii. . Inde

nili (cie

vulgatiffimum verbum in omnium ore; Quod Deus vult,fiat, Item,

füte &

Si volet Deus , faciemus.

Item. Sic voluit Deus , Sic placitum fuperis,

oporter

Sic voluiftis, ait Virgilius. Ut videamus,in vulgo non minus reli&am

etiam gl(

effe (cientiam przdeftinationis & przfcientie Dei, quam ipfam notitiam

Ortpis h

divinitatis, Et ii qui fapientes voluerunt videri , (uis difputationibus eó

Et dlibi

abierunt , donec obfcurato corde , ftulti fierent, Rom. t. & negarent vel

vit domj

diffimularent ea, quz po&ctz & vulgus , atque ipforummet conícientia

o ufitatiffimis , certiffimis & veriffimis habent.

d » àti

ä

Ultra dico, non modo quàm ifta fint vera, de quo infra latius ex

- d qi

I

fcripturis dicetur, verum etiam quàm religiofum, pium & neceffariura fit

ea noffe. His enim ignoratis, neque fides , neque ullus Dei cultus con-.

utverdt

df l;ObA

fiftere poteft,Nam hoc effetvereDeum ignorare,cum qua ignorantia falus

cendom

ftare nequit,ut notum eft.Si enim dubitas,aut contemnis noffe,quod Deus

omnia, non contingenter , (p) fed neceffario & immutabiliter przíciat &

mülbusa

ä

Omnia £

velit, quomodo poteris ejus promiffionibus credere, certó fidere ac niti?

»

Pedil'i Pl

|

-

e/1nnetatio.

Dentilfim

Tif at

(þ) Sed naceífarió & immutabiliter pfæf'ciat & velit. ]

ts feg

Iterum. conjungit B. Vir pra[cientiam cum voluntate , ut denu appareat,

tlia i coj

eum intelligere eusmodi prafcientiàm , qua ad. voluntatem pertineat, vel

& iptur

cum ea faltem conjuntta fit, — Magis boc confirmatur ex eo, quod mox,

Dij dci?z

cim idem dicit,voluntatem €9 fatlum tantum nominat: nim, quia prafcien-

lli&ciay

tia ad voluntatem pertinet.. Neque folum , zgsit , certos oportet nos

Mentt.

effe , Deum neceffarió & immutabiliter velle & facturum, fed etiam glo-

CoPnofce

riariin hoc ipfo €c..— Quod autem dicit , Deum neceffarió & immuta-

ttd li

biliter prafcire & velle, &oc vule, quod vibil eorum ,qua pra[cit &6 vule,

T5 & n

impediri queat , ed nece[[arió €8 immutabiliter (uum effccium aut even-

U vamon

tum, confequatur. — Jea declarat boc ipfe B. Viv feg. pag. Chriftianorum,

Iage d

inquiens , hac una & fumma confolatio eft in omnibus adverfitatibus,

us 3 thl

.....

1

noffe , quod Deus non mentitur, fed immutabiliter omnia facit, & vo-

Vl Qie i

luntati ejus neque refifti , neque eam mutati aut impediri poffe. — SeZ

l

£$ cuya natttra Dei pugnat , Deum non pra[cire €9 gubernare, qua certó

i

VO J

futura funt : nec Deus effet,nifi ifla faceret, Pertinent namque ad Deum,

ï

tütm t

ex

€9 ad sullum alium,

thqde,

M

m Cil

Cum enim promittit , certum oportet te effe, quod íciat , pof-

Vs

It

i5

*

Dz S—ERVO,ARB'ITRIO.A

2j

ff fed J flï &

V

velit prefta

re , quod promittit.

Alioqui eum non .ve-

yotufent

racem , nec fidelem «ftimabis , quz eft incredulitas & (ümma

[i, Inde

impieras & negatio Dei altiffimi, At quo modo certus & fecurus eris,

, Itemy

nifi (cieris , illum certó & infallibiter & immutabiliter, ac neceffarió

m fupers

Ícire & velle, & fa&urum effe ,quod promittit.. Neque folüm certos

; telidam

oportet nos effe, Deum neceffarió & immurtabiliter velle & fa&urum, fed

notitiant

euam gloriari in hoc ipfo , ut Paulus Rom.3. Efto autem Deus verax,

jonibus ed

omnishomo mendax, Et iterum: Non quod exciderit verbum Dei,

oirencvel

Et alibi: Fundamentum Dei firmum ftat, habens fignaculum hoc : No-

onlcientia

vit dominus qui funt ejus, Et Tit. 1. Quam promifit Deus non men-

dax , ante tempora fecularia, Et Hebr. 1. O

portet accedentem cre-

a litius ex

dere, quod Deus fit , & in fe fperantibus remunerator fit,

effrimm i

Itaque fides Chriftiana prorfus extinguitur , promiffiones Dei &

enlrus cote

univerfum Evangelion penitus corruit, fi docemur & credimus , non

maxia lus

effe nobis (ciendam praícientiam Dei neceffariam , neceflitatemque fa-

ciendorum. Chriftianorum enim hzc una & fumma confolatio eft in o-

quodDets

pralciat &

mnibus adverfitatibus, noffe, quod Deus non mentitur , fed irmutabiliter

ere ac i?

"omnia facit, & voluntati 6jus neque refifti ,neque eam mutari aut im«

pediti poffe, — Tu nunc vide, mi Erafme, quorfüm nos tua illa abíti-

nentiffima , pacis amiciffima theologia ducat? Tu avocas & vetas nos eó

niti , ut preícientiam Dei & neceflitatem in rebus & hominibus difca-

| mus,fed coníulis talia relinquere , vitare & contemnere.

& veli.]

Qua opera

tua incon(ülta fimul nos doces , ut ignorantiam Dei,qua fua fp

onte venit

at

grtintdt, o

& agnata quoque eft, quzramus, fidem contemnamus ,

promiffiones

Dei deferamus , omnia folatia fpiritfS, & cértitudines conícientiz ni-

uud. ff

hili faciamus,qualia vix Epicurus ipfe przefcriberet, Deinde hoc non con-

sapulotte

E

oportet 08

-tentus , irreligiofum , curiofum, vanumque vocas, qui talibus ftuduerit

] cegnofcendis : religiofum vero , pium ac fobrium , qui contemferit.

detamg

& m

Quid his verbis igitur aliud ftruis, quàm Chriftianos effe curiofos, va-

j

nfatt

z/t//l,

-nos & irreligiofos? Chriftianifmum effe rem prorfus nullius momen-

t, vanam & ftultam ac plané impiam.

Ita fit iterum , ut dum hos

p i ts

maxime deterrere vis à temeritate, more ftultorum-in contrarium ra-

cifiamorom

äveyflmlibqs,

ptus, nihil doceas, nifi fummas temeritates,, impietates , perditiones.

Sentis ne in hac parte libellum tuum effe adeo im

.

pium, bïafphexpum,

^ ac facrilegum , ut nullum habeat ufpiam fimilem?

[PQ 6

Yes

ent t

- INon de animo tuo dico , ut fuþra dixi. Neque enim fic petdi-

tum te.exiftimo, quod hzc velis docere , aut fieri ex animo, Sed ut

"7 Juith,

oftenderem tibi, quanta portenta cogatur imprudenter effutire ,

qui

malam caufam fufceperit agendam, : Deinde quid fit in divin

asres &

f

litezas impingere, dum aliorum obíequio , perfonam fumimus , & invi-

i

u s

ta

D. Manr. Lurnz.

26

ftis milce

ta confcientia alienz fcenz fervimus. — Non eft ludus neque jocus, fa-

ctas literas & pietatem docere : facillime enimr hic. contingit lapfus

quod opi

—

ille, de quo Jacobus dicit: Qui offendit in uno, fitomnium reus, Ita

jm

pam in-at

fit enim , ut cüm modicum videmur velle nugari, nec fatis reveren-

ter facras literas habemus , mox impietatibus involvamur , blafphemiis-

guis Sopl

que immergamut, ficut hictibi contingit, Erafme. . Dominus ignofcat

effet, put

DI

tibi, & mifereatur tui. Quod vero Sophiftz in his rebus tot quaftio-

ualia

num examina pepererünt, &c multa alia inutilia miícuerunt , -

misfedd

í

umus

a la a

noruma

multa recenfes , fcimus & confitemur tecum, acriusque infe&tati

& magis,quàmtu, Sed tu imprudenter & temere facis, qui purita-

vur,fedn

tem facrarum rerum mifces, confundis & affimilas cum prophanis &

digue cdr

ftultis quzftionibus impiorum. — Confpurcarunt illi aurum , & muta-

tà Dd q

verunt colorem bonum. ut Hieremias ait , (ed non fimul aurum cum

dorem

ftercore comparandum, & abjiciendum eft, ut tu facis. Vindicandum

Quorfm

autem ab illis, & fecernenda pura fcriptura ab illorum fecibus & for-

lam ]iberi

dibus: id quod mei femper fuit ftudii , ut alio loco haberentur divi-

guod füy

nz literz ,alio illorum nuge. — Nec nos movere debet, quod nihil iftis

Jple te nor

quz'ftionibus profectum fit, nifi quod magno concordiz difpendio mi-

itium r

nus amamus , dum plus fatis volumus f:

apere. Nobis non eít qua'ftio,

itgtean

quid Sophiftz quaftionarii profecerint, fed quomodo nos boni & Chri-

a

vetofjs c

ftiani fiamus: nec debes do&rine Chriftianz imputare , quod impii

Nec-

male agunt. Ea enim nihil funt ad prqpoïïtum , & poteras alio loco

J mulü

dicere & papyro parcere.

.

enlm hum

Tertio capite pergis, nos mo

deftos & quietos illos Epicuros red-

ClOnatore,

dere, alio genere confilii , nec (ahioris , quam funt predi&ta duo. Vi-

E

*

àut (fdio

delicet, quod quedam ejus generis funt , ut etiamfi vera effent & fciri

AC Düpann

offent, non tamen expediret ea proftituere promifcuis auribus Et

Cutn a(fe

j

ic iterum confundis & mifces omnia, more tuo, ut prophanis eques

Tlatores [m

facra , nullo prorfus difcrimine; Iterum lapfusin fcripturz & Dei con-

: 0. m

temptum & injuriam. Dixi fuperius, Ea quz facris literis aut traduntur

W0 omne.

aut probantur , effe non modo aperta, fed & falutaria , ideó tuto invul-

X tit?xAt l

gati , diíci & fciri poffe , (mó debere, ut falfum fit, quod dicis , non ef-

C0 Et qu

fe proftituenda promifcuis auribus ,fi de iis, qua in fcriptura funt , di-

WO dg. ln

cis. Nam de aliis fi dixeris , nihil ad nos; nec in loco dixeris, fed ver-

[2

QUm

bís chartas & tempora perdis. Deinde nofti , mihi cum Sophiftis nul«

'J!n;an-m

lain re convenire, ut merito mihi parceres, nec eorum abufus mihi

Contra'me enim in bbro ifto tibi dicendum erat.

'Scio

"n ha

objiceres.

m()[[tï :

quid peccent Sophiftz , nec te magiftro opus habeo, & fatis funt àme

ln

moxfe,

T

.i-

lo

reprehenfi, Hoc femel di&um velim ac repetitum , quoties me Soph

l

$

tür

Wi

lN'Cmo j

Drz Sszavo AxstrTR:0,

27

& jocus;fte

ftis mifces, & caufam meam illorum iníania

gravas: inique enim fa,cis",

ngit lpías

quod optime notti,

mreus, Ia

y

jam videamus rati

ones confilii tui ; Deum cfE fecundum natu-

]s feverete

ram in antro fcarabei vel etiam cloaca (quod tu vereris dicere , & ar-

lafphemis-

£uis Sophiftas ita garrire) non minus quàm in cocdlo , etiamíi verum

" ignofcat

eífet , putas tamen irrationabiliter difputari apud multitudinem. — Pri-

9t qualtio-

mum , garrianr qui garriunt: nos non de fa&o hominum hic difputa-

It "

talia

mus,fed de jure & lege; non ut vivamus, fed ut vivere debeamus, Quis

Gbati (umus

?

noftrum ubique re&e vivit & agit? At ideo jus & do&rina non damna-

qu[ purira-

tur, fed nos potius damnar. — Sed tu ifta peregrina longe petis , & un-

rophanis &

dique córradis multa , quod te male habet unus ille locus , de praícien-

, & utee

tia Dei, quem cum nulla ratione potes vincere, multiloquio inani le-

um C

&orem interim fatigare conaris.

o

Sed eant illa;' ad rem redeamus,

e

;

indicandum

Quorfümi

[o]

itur hoc tendit, ut quzdam non vulganda cenfeas? An cau-

dbus & lor-

fam liberi arbitrii inter ea numeras ?. Tum redibit contra te totum ,

rentur divie

quod fupra dixi de neceffitate difcendi liberi arbitrii.

Deinde cur tu

odaihilifts

ipfe te non fequeris, & omittis diatriben tuam 25i bene facis liberum ar-

j(pendio m

bitrium tractando, cur vituperas ? fi malum eft , cur facis? Si vero non

inter ea numeras,, jterum cauíz ftatum interim fu

d quefto,

gis, & non inloco

oni & Chfij

verbofus orator aliena tractas,

uoà jmpil

Necstamen re&te hoc exemplum tractas, & inutiliter difputari co-

ram multitudine damnas illud , Deum effe in antro. vel cloaca.

Nimis

s Jio I

enim humana cogitas de Deo. Fateor quidem ; effe quosdam leves con-

:pjcutos ICQ'

cionatores , qui nulla religione aut pietate, fed vel cupiditate gloriz ,

aut ftudio novitatis alicujus, aut impatientia filentii levitfime garriunt

j o "F

Em fciri

ac nugantur, |Atii non placent neque Deo neque hominibus, etiamfi

annbis

Deum afferant effe in celo coelorum. Verum ubi graves & pii concio-

Jhanis gqu

natores lint, qui modeftis , puris & (anis verbis docentj ill fine pericu-

& Dacte

lo,imó magso fructu talecoram multitudine dicunt.

Nonne oportet

g radin

nos omnes docere , rilium Dei fuiffe in utero virginis , & natum ex ven-

tte?. Ac quantum diftat venter humanus ab alio quovis immundo lo-

Y M[o m*!u

icis ,n01€

co?-Et quis non fcede ac turpiter poffet illum definire? At illos me-

m-g llll[ U

rito damnamus , cum abundent verba pura, quibus eam neceffitatem

(ed v*

etiam:cum decore & gratia dicimus.

ltem Chrifti ipfius corpus fuit

e[l6

li

(us il

humanum, ficut noftrum, | Quo quid fedius? Num ideo non dicemus

0

us qhi

Deum habitaffe corporaliter in eo, quod, Paulus dixit ? Quid feedius

&

morte? Quid horribilius inferno ? At propheta Deum eíle fecum in

j eraï.

fintà

morte, & in inferno fibi adeífe gloriatur.

AC1S.

Igitur pius animus non exhorret audire Deum effe in morte , vel-

Phl'

j t $

fü

in inferao, quorum utrunque horribilius ac faedius eft antro vel cloa-

Ix 2

€2,

D. Manr, Lursg,

:j

28

|

dico coe

ca, Imà cum Scriptüra teftetur,

Deum effe ubique, & replere omnía,

non folum dicit eum.effe in locis i

lis, verum neceffario difcet & no-

paus

H

fcet , eum ibi effe, nifi forte fi qua per tyrannum captu

sin carcerem aut

nonmihi licebit

vider:

in-cloacam projicerer ,

quod mulus fanctis contigit ,

Deum ibi invocate , ve

L credere mihi adeffe , donec venero in templum

Jantt )

aliquod ornatut

m. Siita nugandum de D

eo nós docueris , & locis ef-

t l(

Vetum a

fentiz ejus offen

deris ; nec in coelo eum nobis refidere tandem permit-

li celorum eum capiunt, neque digni funt, — Ve-

modo. (

tes, neque enim coe

rum , ut dixi, more tuo fic odiofe pungis,

ut caufam noftram graves & «

quatis

fü

exofam reddas , quod videres eam tibi in

perabilem & invi&am. Al-

ffe offendiculo, fi doceatur :

terum exemplum , tres effe Deos, fateor e

nec eft verum , nec fcriptura docet , fed Sophifte fic loquuntur, & ne-

[

Q

vam diale&icam finxerunt. Verum hac quid ad nos?

ione , mirum eft, qua

m felici-

AW phyr,

Reliquum de confeffione & fatisfa&

prudehtia cauferis : & ubique,;ficut foles,fi

u

per ariftas graderis;ne videare -

Miqw

tificum tyrannidem offendere:

n Ej

nec noltra fimpliciter damnare , nec pon

id quod tibi minime tutum eft. Itaque fepofitis interim Deo & con-

Bienay,

fcientia ( Quid enim ad Erafmum, quid ill

e in his rebus velit, & quid

E|

à 3n

huic expediat?) in

larvam externam ruis & vulgus accufas , quod pre-

dicatione liberz confe

ffionis & fatisfa&ionis pro fua malitia abutitur .

ptticulo

in libertatem carnis, Necelfitate vero

onfitendi,ut dicis, utcuique cohi-

dipendi

ft cheologiam decere ? Ani-

lüs adeo

betur, O praclara & egregia ratio, Hoccine e

mortificare,quzl

igate non funt à

i necdf

mas ligare legibus & (utEzechiel dícit)

Deo:Scilicet hacratione nobis fufcitas u

niverfam tyrannidem pontificia-

quilliate

llis quoque cohibe-

Cotícient

rum legum, tanquàm utilem &

falutarem, quia & i

quemadmodum meretur hic locus,Rem -

j; QUäln

tur vulgi malitia.Sed nolo invehi

brevirer dicam.Bonus theologus

fic docet : Vulgus co&rcendum eft exter-

Ti5, oro;

H

Qtdlm

navi

Fo)

cladii, ubi male egerit, ficut Paulus docet Rom.15. Non autem con-

Ícientiz eorum

falfis legibus irretiende fünt, ut peccatis divexentur,

qll()qug y

ubi peccata non e

(fe Deus voluit. Solius enim Dei precepto conícien-

beats Vet

V n0n c

tiz ligantur , ut me

dia illa tyrannis pontificum , quz falfo terret & oc-

cidit animas intus, &

foris £ruftra fatigat corpus, € medio prorfus tol-

fmuqüibl

latur.

Quia etfi foris cogit a

d confeffionem aliaque onera , camen

N«

per hec animus non cohibetur ,

fed magis exafperatur ad odium Dei

Dhütfan

& hominum, & fruftra in externis excarnificat c

orpus , facitque me-

Don NI&

liud non fint, quàm

ros hypocritas , ita ut legum ejusmodi tyranni a

Ris, q

s & latrones animarum.

Et hos tu bonus

lupi rapaces , fure

author es

COnltsri

animarum conful ,

nobis commendas rurfus, hoc eft ,

Deum blat-

crudeliffimorum animicidarum ,

ut mundum hypoctitis ,

Caufam t

ut foris in mo-

Phcmgntibus & contemnentibus in cog'de repleant »

dico

Qod if

Dz Sznvo ÁAnBrITRItO,

29

Af& Oftiiày

dico co&iceanttit , quafr alius modus co&rcendi non fit, qui nullos hy-

(cet & n«

pocrytas facit, & fine conícientiarum perditione fit , ut dixi.

Itcerem 4ut

Hic allegas fimilitudines , quibus vis abundare , & aptiffime uti

hi licebit

videri: Effe fcilicet morbos, qui minore malo tolerentür , quam tol-

i templum.

lantur , ut lepra &c,

Item addis exemplüm Pauli , qui difcreverit in-

& lod

ter ea quz licent; & qux expediunt. |Licet (inquis) verum dicere ,

em permit-

verum non expedit apud quosvis, nec quolibet tempore , nec quovis

f V&

modo. (q.) Quam copiofus orator , nihil tamen intelligens quid lo-

) graves&

quaris.

-

idam. AL-

! doceatür ;

An)zomtio.

x & n*

(q). Quam copiofus orator &c. ]

uà ab his vevbis fequun-

uim feid

zur plura C prolixa , digna [uut, qua diligentits expendantur ab üis, qui

snevideat

bodieque pacem : irreligio[am ob pacem temporalem obtinendam moliuntur

22 Ecclefía , €$ Erafmum animi

a

; offendtre!

E

Jeo & C0*

pofteram, C Lutbero neoflro meritó exofam !]

dffeckiu 8 fhudio imirgnmr. Ó pacem ?r.gf

x

C]if; & qlll

, quodpre"

- 4In fumma, fic agis canfam Banc , quafi res tibi mecum effet de

periculo pecuniz reparabilis , aut alterius cujuspiam rei leviffima , cujus

jia apuntt

üique cone

difpendio tanquam longe vilioris,quàm fit externa illa pax,non debeat ul-

gcret t

lus adeo moveri, quin cedat, faciat , pariatur pro loco; ne fic tumultua-

ri neceffe fit mundum. « Plane igitur fignificas , pacem illam & tran-

g nonluna

; ponrifot"

quillitatem carnis tibi longe preíftantiorem videri, quàm fidem , quàm

guc hbt

conícientiam , quàm falutem, quàm verbum Dei, quàm gloriam Chri-

fti, quàm Deum ipfum.

Ideo dico tibi, atque hoc fenfibus imis repo-

( lOCUSsRCm

jm ial

nas,oro: mihi rem feriam & neceífariam eternamque in hac caufa pe-

ti;talem ac tantam , ut eam affertam & defenfam oporteat per mortem

a ?

"1

quoque, etiamfi totus mundus non folum confli&ari & tumultuari de-

dly:mlm(a

[j cot. a

beat, verum etiam in unum:chaos ruere & in nihilum redigi. Hacfi

tu non capis , vel non afficeris, tuam rem a

tetet &o

i

ge & fine illos capere & af-

fici, quibus Deus dedit.

J

yarios

j

Neque enim ego , Dei gratia; tai

1 flultus & infanus fam , qui ob

4(à s

pecuniam , quam nec habeo nec cupio , aut ob gloriam, quam fi vellem,.

odit

p Dd

me

non poffem in mundo fic mihi offenfo, obtinere , aut ob vitam cor-

aa[que f

qua

poris, qua nullo momento mihi certa effe poteft, tanto animo , tanta

n ülïri

conftantia , quam tu pervicaciam vocas, per tot pericula vitz, per tot

ponus

odia, per tot infidias, brevitet, per furias hominum & dmonum, hanc

t au[hül

l-

feurt D

caufam tam diu agere & füftinere vellem; — An tibi foli putas effe cor,

quod iftis cumultubus commoverur?: nec nos faxei fümus, aut ex Mar-

foris o

3D3

pefüis

)

350

5

D.'MAR/T. f;urH.

multis l

pefüs cautibus nati, — Sed quando aliter fieri poteft , preeligimus tem-

Deinde

orali tumultu collidi hilares in gratia Dei, ob verbum Dei, invi&o &

fed ride

incorruptibili animo afferendum , quam aterno tumültu füb íra Dei,

cruciatu intolerabili conteri,

Chriftus faxit, ut animus tuus talis non

Qs con

fit , ficut opto & fpero, certe verba tua fic (onant, quaíi cum Epicuro

Dé quet

non di

fabulas effe putes verbum Dei & füturam vitam , dum magifterio tuo

nobis author effe vis , ut gratia pontificum & principum vel pacis hu-

Vetbi,

if mon

jusgcerri(ïïmxlln verbum Dei pro loco intermittamus , & cedamus, quo

intermiffo Deum , fidem , falutem & omnia Chrifliana intermittimus.

H

quanto rectius Chriftus nos monet , ut potius totura mundum contee

minote 1

t

2

tolerabi

mnamus?

ditiones,

Tu dicis vero talia, quod n

on legis, vel non 6bfetva$,ha,nc effe for-

tunam conftantiffimam verbi, Dei , ut ob ipfum mundus tumultuetur:

bumDei

idque palàm afferit Chriftus. — Non veni, inquit , pacem mittere, fed

lo,otm

bus nez

oladium. Ert in Luca: Ignem veni mittere in terram, . Et Paulus 1, Co-

rinth.6. In feditionibus &c. — Et Ptopheta Píal. z, idem copiofe tefta-

füblto,

tur , afferens tumultuari

o

gentes , fremere populos, infurgere reges, con-

Veto p

innümer

fpirare principes advertus Dominum & adveríus Chriftum ejus; quafi

dicat , multitudo, altitudo, opes, potentia, fapientia , juftitia , & qui-

a? li

quid eft füblime in mundo, fefe opponit verbo Dei, . Vide in Adis

potits eí

nb

Apoftolorum , quid accidat in mundo ob unius Pauli (ut alios Apofto-

los taceam ) verbum? quàm unus ille & gentes &-]udæos commovet,.

Iüm läng

feu ut ibidem ipfimet hoftes dicunt, rotum orbem conturbat. Sub Elia

Tous x

turbatur régnum Ifratl , ut Rex Ahab queritur. Quantus tumultus fuit

Ils [f

fub aliis prophetis? dum omnes occiduntur vel lapidantur, dum Ifrael

aptlios ;

ducitur captivus in Affyrios; item dum Juda in Babylonem, — Haccine

O eni

tr fed c

pax fuit2 mandus & Deus ejus verbum Dei veri ferre non poteft, nec

vul. .. Deus verus tacere, nec vult, nec poteft, Quid jam illis duobus

ts f g

Ed

diis bellantibus , nifi tümultus fieret in tuto mundo?

Tetuis

hil eft , quam velle ver-

Hos igitur tumultus velle fedare , aliud mi

Wajores j

bum Dei tollere & prohibere. Sermo enim Dei venit mutatucus & in-

te (j

novaturu$ orbem , quoties venit.

At etiam genriles fcriptores teftan-

lt

tur mutationesrerum fine motu & tumultu, imó fine fanguine fieri non

nefä& eüe

offe, . Chriftianorum jam eft, hzc.prafenti animo expectare & ferre,

R (

P

ficut Chriftus dicit; cum audieritis przlia, & rumores praliorum, no-

nios';hus

lite terreri, oportet primum hac fieri ,fed nondum (tarim finis. Ec ego;

Quod 3

nifi iftos tumultus viderem , verbum Dei in mundo non eífe dicerem.

ltere ye

Nunc cum videam, gaudeo ex animo; & conremno, certiffimus quod

Pa . 4

uruim fit ;nam hoc invafit po-

Papa regnum cum fuis adhzrentibus ruit

[ Cum,(,

üiflimum fermo Dei ; qui nunc currir. — Video (a-nötg.,*;mi* Eiión

g in

:OUm DCl

m ulf

E

Dr Srnvo ARBITRIO,

31

Jimus tete

mulris libris queri de iftis tumultibus , de amiffa pace & concordia.

,invido &

Deinde multa conaris , ut medearis, bono ( ut equidem credo ) animo,

b ira Dii,

fed ridet medicas tuas ifta podagra manus.

Hic enim vere, quod di-

Is talisnon

cis, contra fluvium navigas , imó ftipula incendium reftinguis, Defi-

m Epicuro

ne queri , define mederi , tumultus ille divinitus & ortus eft & geritur,

ilerio.tuo

non defiturus , donec ut lutum platearum . reddat omnes adverfarios

verbi, Quanquam dolendum eft , ut ópus fit, te tantum Theologum

| pacis lu

lamus, quo

ifta mone , quafi difcipulum , qui aliorum magifter effe debueras.

Trmittinus,

Hüc igitur tua pertinet gnome fatis pulchra, morbos quosdam

u contee

minore malo trolerari , quam tolli, qua tu non uteris appofité.. Morbos

tolerabiles minore malo, dicito, tumultus iftos, motus , turbationes, fe-

ncefefor- 1

ditiones, fe&as, difcordias, bella, & (i qua talia funt , quibus propter ver-

multuetut:

bumDei totus concutitur & colliditur orbis. Hxc, inquam, minore ma-

alttere, &

lo, cum fint temporalia, tolerantur, quàm veteres & mali mores , qui-

aulas Coe

bus neceffe e(t omnes animas perire , nifi verbo Dei mutarentur : quo

fublato, eterna bona , Deus , Chriftus , Spiritus tollerentur.

Quanto

yiofecete

vero przftat , mundum amittére, quam Deum creatorem mundi, qui

Tepe$ t

innumerabiles mundos creare denuo poteft? & infinitis mundis melior

qus qu

elt: Quz enim comparatio temporalium ad eterna? Hac igitur lepra

i, &que

de in Adis

potius eft ferenda temporalium malorum, quàm ut trucidatis omnibus

joApolto

3nimabus zternaliterque damnatis , mundus ab his tumultibus, illa-

xum fanguine & perditione , pacaretur & curaretur, cum una anima

wmmm'ä(, 3

totius mundi precio redimi nequeat. Bellas habes & egregias fimilitu-

AC SUb Eh&

yulus ol

dines & gnomas, fed cum in rebus facris agis , pueriliter,imó perversé

applicas ; humi enim reptas , & nihil fupra humanum captum cogitas,

. dum Mfrs

Hæccinc

Non enim puerilia, neque civilia vel humana funt, qux Deus opera-

tur,fed divina, que captum humanum excedunt. — Velut hos tumul-

; Otflh n

tus & fe&as non vides divino confilio & opere per mundum graffari,

il oD5

& metuis ,ne celum ruat. Ego vero, Deo gratia , bené video, quia alios

majores in futuro feculo video, quorum comparatione , ifti velut tenuis

;mkvellfveï"

aurz fibilus effe videntur, aut lenis aque (ufurrus.

quascit

At dogma de confe

ffionis & fatisfa&tionis libertate, vel hegas vel

j '().'CSW Afl*

nefcis effe verbüm Dei,

Hzcalia quaftio eft.. Nos tamen fcimus &

:mflï.äfi'no 1

certi fumus , effe verbum Dei , quo libertas Chriftiana afferitur , ne tra-

Zf*.ïe &RHCQ

ditionibus humanis & legibus finamus nos illaqueari in fervitutem,

7

;orm, *

Quod alias abunde docuimus , & fi voles experiri, parati fumus & tibi

fnis. fipo

dicere vel conferere manus. — Extant noftri libelli fuper his rebus non

/fe dice

pauci ^Ar fimul in charitate juxta tolerandz & fervanda leges Pon-

fimus U0

tificum , fi fic forté fine tumultu conftare poffit & eterna falus per ver-

X 'lmh*ïm PO'

]. bum Dei & pax mundi Dixi fupia , fieri id non poffe, Pri

nceps

d!

inune

m

-

3*

D. Manr, Luraz.,

mundi-Papam & Pontifices fuos non finit eorum'leges liberà fer-

fonis , terp

Hoc Deus

vari , fed. conícientias captare & ligare in animo habet;

mam ia orl

verus ferre non poteft. , Ita implacabili diícordia verbum Dei

ait Paylus :

D

.

& traditiones hominum pugnant

non aliter atque Deus ipfe

bum, quo

& Satan fibi invicem adverfantur, & alter alterius opera diffolvit, &

dicat Chri

dogmata fübruit , tanquam fi duo 'reges alter alterius regnum popule-

quonon f

tut.

Qui non eft mecum , ait Chriflus, contra me e(t, Quod vero me-

D0n at ap

tus fit, multos, qui ad flagitia proni funt, abufuros ea libertate: hoc

Aj

referetur ad tumultus illps , tanquam pars leprz iftius temporalis tole-

prcfenbis ,

randg & mali ferendi, — Nec tanti habendi (unt , ut propter ipforum

(ut Daulus

abufum .cohibendum verbum Dei collatur , (i non omnes fervari pof-

Tüm, quam

funt, aliqui tamen fervantur , propter quos verbum Dei venit : hi amant

[ili lonpif

eó ferventius & confentiunt. fan&ius,

Quid enim malorum & antea

Tan !

non fecerunt impii homines, cum nullum verbum effet ? imó quid bo-

dos dicend

ni fecerunt? an non femper mundus bello , fraude, violentia , difcordia

pore fnem

& omnibus fceleribus inundavit? ita u& Micheas optimum inter eos

Venm at

fpinz comparet, quid putas reliquos vocaret? Nunc vero venienti Ev-

angelio imputari incipit , quod mundus malus fit, cum verius Evange-

fes? qui n

|1

Q nonis,

lio bono eluceícat, quam malus fuerit , dum fine Evangelio in tenebris

hi tibi n

fuis ageret.

Sic illiterati literis tribuuat, quod illis lorentibus eorum

infcitia innotefícit.

Hac eft gratia, quam rependimus verbo vita & fa-

Pip itdi:

Cpes, t

lutis. Quantum veró putamus fuiffe tíimorem apud Tudzos, cum Evange-

C

lium abfolveretomnes álege Moyfi? quid htc libertas tanta non videba-

jetes fn

|

is inürilib

tur permiffura malis hominibus? At propterea non eft omiffum Evan-

eti homin

o

geliutn , fed im

pii relidi, piis vero dictum, ne ;n occafionem carnis con-

cederent libertatem.

Vit, uripfc

Nec ifta pars confilii vel remedii tui valet,, ubi dicis : licet verum

lt eitm :

dicere , (ed non expedit apud quoslibet , nec quovis tempore, nec quo-

Yero f ,

vis.modo, . Et fatis inepté Paulum adducis, ubi dicit: omnia mihili-

Q00, nullo

