fta illi niteren'ur ? qui etiam nefciebant , quid effet honeftum. Hone-

jnven/

T d

ftum forte dices, fi cxemplum praftantiffimum petam, quod pro pa-

int, aut ne ten-

0068

tria, pro conjugibus & liberis, pro parentibus occubuer

Q.Sce-

ücoyta

tirentur aut proderent , exquifitoscruciatus pertulerint , quales

yola,

reiil

Y

176

DosMos T. L uT,

vola , M. Regulus & alii fuerint, — Quid vero in his omnibus nifi fpe-

quim r

ciem externam operum monftrare poteris? an cor eorum vidifli? imó

quidem :

10 & 5

fimul in. fpecie operís apparuit, quod pro gloria fua hec omnia geffe-

runt , ita ut nec puduerit cenfitarí & gloriari , fefe gloriam fuam qua-

woninià

rere, . Nam & gloria perurente gefferunt Romani , ipfismet tefüibus,

f

afus

quicquid virtuus gefferunt: ita & Grzci , ira & Judan, ita & omne ge-

nus hominum, Sed ut fithoc honeftum apud homines, apud Deum ta-

hs &

men nihil eft inhoneftius , imó impiifimum & fummum facrilegium,

d rat

nempe quod non pro gloria Dci egerunt , nec ut Deum glorificaverunt,

fidei arti

fed impiiffima rapina Deo gloriam rapientes & fibi attribuentes , nun-

uam ma

o

neque pe

o

isinhonefti & turpes fuerunt, quam dum in (ammis ftis vittu-

inferiore

tibus fulferunt. . Quomodo vero pro gloria Dei agerent, cum Deum

an pted

& gloriam ejus ignorarent? non quod non appareret , fed quod caro

fimum

non finebat eos videre

[^)

o

loriam Dei prz furore & infania in gloriam

fefe vde

ropriam, Habes igitur Spiricum illum $yeucir , principalem partem

Cemus r

j

ominis, ad honella nitentem , id eft, lauonem gloriz divinz & ma-

licet cat

jeftatis affe&atorem , tum maxime, cum funt honeftiffimi , & (ummis

tiore (gi

fuis virtutibus illu&rifiïrmi.

I-Ios— nunc nega eífe carneim , & impio af-

Tis ,redi

fe&u perditos.

Nec cred

füper C

o Diatriben adeo offendi ea locutione, quod homo di-

ftus vil

catur effe caro vel fpiritus, cum latinus diceret, homo eft carnalis vel

Ut quod

fpiritualis.Donandum eft enim hoc,ficut & multa alia, Hebrzz linguz,ut

Tonem !

cum dicit ; Homo eft caro vel fpiritus, idem fignificet, quod nos,cum di-

tehom

cimus ; Homo eft carnalis vel tpiritualis, quemadmodum latini dicunt :

&tDm

Trifte lupus ttabulis , Dulce fartis humor, vel cum dicunt , Ite homo eft

hio p

Ícelus & ipfamalitia, Ita & Scriptura fan&ta per igraczi» hominem vocat

lC Veri

carnem, quafi ipfam carnalitatem, quod nimio ac nihil aliud (apiat, quàm

Ye Chri

€a, quz carnisfunt. . Et fpiritum , quod nihil nifi ea, que Spiritus funt,

fdü(

fapiat, quxrat,agat & ferat. — Nifi forte hoc adhuc reliquum quarat,

ca &

etiamfi totus homo & preftantiffimum in homine caro effe dicatur, nun-

leitar |

uid ideo ftatim etiam impium dici oporteat, quicquid caro fuerit? Nos

W

impium dicimus, quisquis fine Spiritu Dei fuerit. Nam ideó Scriptura

IT

dicit Spiritum donari , ut impium juftifice.. Cum vero Chri(tus Spi-

&n

ritum à carne diftinguat dicens: quod natum eft ex carne, caro eft,

j

A

addatque , non poífe natum ex carne regnum Dei videre, evidenter fe-

quitur , quicquid fuerit caro, idem impium & fub ira Dei, alienum-

quam

eeno Dei effe,

Creatii

que àr

Quod fi à regno & Spiritu Dei alienum eft, ne-

:

Dürri

ceílarió fequi, quod fub regno & fpiritu Satanz fit, cum non fit medium

Dàtüs c

regnum inter regnum Dei & regnum Satanz , mutuo fibi & perpetuo

&is th

pugnantia, Hac funt , que demonftrant , (un:nïas virtutes in gen

tibus,

m ;

Opti-

Dz $rznavo /ARB ITRIO,

, M

15 hilt(pe.

dili? im)

optima in PBiloföphis, prä:&anti[ïïma in hominibus, coram m

undo

quidem dici & apparere honefta 8: bona, fed coram Deo vere funt ca-

itia geffe-

ro & Satanz regno fervientia, id eft, impia & facrilega,

omnibusque

lat Qu£-

nominibus mala,

t teflius,

Sed fingamus, quzfo, Diatribes fententiam ftare , quod non omnis

- Ofne a

affe&us fit caro , id eft , impius, fed fit is, qui

fpiritus dicitur, honee

Deum t

H

ftus & fanus , vide , quantum abfurditatis hinc equatur , non quidem

dülegua,

apud rationem humanam, fed in tota Chriftiana religione & fümmis

CAVefütt,

fidei articulis.— Si enim praftantiffimum in homine non eft impium,

t65, Dl

neque perditum aut damnatum, fed folum caro, id eft , craffiores &

lx

n Deum

inferiores affe&us , qualem, rogo, faciemus Chriftum redemptorem ?

an precium fanguinis ejus tam vile faciemus, ut folum id , quod vilif-

od caro

fimum eftin homine, redemerit , praftantiffimum vero in homine per

n gloiam

Íefe valeat, & Chrifto non habeat opus? ut Chriftum deinceps przdi-

t 'partem

cemus redemptorem, non totius hominis, fed partis ejus viliffimz, fci-

g & m

licet carnis: Hominem vero ipfummet fui ipfius redemptorem in po-

& fummis

tiore fui parte. — Elige, utrum volueris: fi fana eft potior pars homi-

impio -

n

r

is, redemptore Chriftononeget. Si Chri(to non eget , majore gloria

fuper Chriftum triumphat,ut quz fefe potiorem partem curet,cum Chri-

homo dl

ithalisvel

ftus viliorem tantum curet, Deinde regnum Satanz quoque nihil erit,

ut quod viliore parte homines regnet, à potiore vero parte per ho-

fioguzt

minem potius regnetur.

Ita fiet per dogma iftud de principali par-

scum di«

te hominis , ut homo fupra Chriftum & Diabolum extollatur, hoc eft,

i dicunt:

fiet Deus deorum & Dominus dominantium. « Ubi nunc ett illa opi-

homo €

nio probabilis, quz dixit , liberum arbitrium nihil boni velle pofle ?

yem vocat

hic vero contendit , effe principalem partem & fanam honeftamque,

j quim

ne Chrifto quidem indigere, fed plura poffe , quam Deus ipfe & dia-

jcus (unts

bolus poffant, Hoc dico, ut iterum videas , quanti periculi res fit, fa»

x quszy

cra & divina tentare fine Spiritu Dei, temeritate rationis humanz.,

tur Ul«

Igitur fi Chriftus eft agnus Dei, qui tollit peccatum mundi , mundum

1ic? INOS

totum (üb peccato, damnatiene & diabolo effe fequitur, nihilque prod-

criptuma

eft di(tinctio partium principalium & non principalium. ^ Mundus

(tasSp-

enim figaificat homines mundana fapientes partibus omnibus,

Caro Cft)

Si totus homo, inquit, etiam renatus per fidem nihil aliud eft

jenter Iee

quam caro, ubi Spiritus Ó Spiritu natus? ubi filius Dei? ubi nova

jlienume

creatura? fuper his doceri velim, — Hzc Diattibe, Quo? quo? mea

l Cftln';l

Diatribe chariffima? quid fomnias? tu petis doceri , quomodo Spiritus

um

natus é Spiritufit caro, Proh

uàm lxta & fecura victoria nobis vi-

j

W;Pcmo

&is hic infultas , quafi impoffib

ile fit, nos hic fubfiftere. Interim ve«

«lemx'ousx

terum authoritate vis abuti , qui femina quzdam honefti vadunt in-

oPri-

fita

D. MART, Lurg.

178

s. abit

fita mentibus hominum. Primum , fi ita vis, per nos quidem licet, ut

veterum authoritate utaris vel abutaris, tü videris quid credas, quiho- —

jttes a

celiate

minibus credis,fua di&tantibus fine verbo Dei. Necforte multumte

gexiantur.

eruciat religionis cüra, quid quis credat , qui tam facile hominibus cre-

dis , nihil moratus, an certum vel incertum fit apud Deum, quod di-

bulis: Sl

cunt, Et nos fuper hoc doceri velimus, quando nos unquam id do-

fünump

[ qai

cuerimus , quod tu tam libere & publice nobis imputas? quis ita in-

faniat, ut nihil nifi carnem effe dicat eum , qui natus eft ex Spiritu ?

iolias :

Jm &t

Nos manifefte feparamus carnem & fpiritum , tanquàm res pugnantes,

Ti tetinet

dicimusque cum oraculo divino , hominem , qui non eft renatus per fi-

etitobtin

dem ,effe carnem. Deinde renatum non amplius carnem effe dicimus,

ximé ad

quàm fecundum reliquias carnis , qu adverfantur primitiis accepti

uttobiqu

Spiritus. ^ Nec credo, quod hoc in noftri volueris invidiam fingere,

micitur 4

alioqui, quid poteras nobis fceleratius imponere? fed vel nihil intel-

tür evdlt

ligis noftrarum rerum , vel magnitudini rerum impar effe videris , qua

e&

CLeitis ev

fic premeris & confunderisforte , ut non fatis memor fis , quid vel in

Íi dias;

nos vel pro te dicas. Nam quod veterum authotitate credis , femina

milla ai

quzdam honefti infita mentibus hominum , iterum oblivione quadam

Qmüoia n

dicis, curh fupra afferueris, nihil boni velle peffe liberum arbitrium,

dit, era

Non poffe autem quicquam boni velle , nefcio, quomodo fecum patia-

tur femina quzedam honefti. Sic ego perpetuo cogor te admonere fta-

Dein

Attur ,

tus caufz fufcepta , à quo tu perpetua

;

oblivione difcedis, & aliud agif,

i& Nl

quam inftitueras.

Alius locus e

ft Hieremiz to. 'Scio Domine, quod non éfthomis ,

Otamus

ineam, .

nis via ejus, nec ullius eft , ut ambulet, & dirigat greffus fuos.. Hunc

tübe re

locum dicit; magis pertinere ad eventum rerum latarum , quàm ad

I

poteftatem liberi arbitrii. — Hic iterum Diatribe cum fiducia gloffam*

tm far

dum f

affert , prout vifum eft, tanquam Scriptura fit füb jure fuo ple-

niffimo.

quid «

Ut autem Prophete fenfum & intentum confideraret ,

quid opus erat tantz authoritatis viro ? Sat efe; Erafmus dicit, ergo

Qlat, [F

fic eft. . Hac libidine gloffandi permiffa adverfariis, quid eft, quod non

u

A

obtineant? Doceat igitur ex ipfius fermonis ferie hanc gloffam, & cre-

25

demus.. Nos autem docernus ex ipía ferie, Prophetam , cum videret

m

Qüm|

» fefe fruítra docere impios tanta inftantia , fimul intelligere, verbuim

Que ;

» faum nihil valere, nifi Deus intus doceat , atque ideo rion effe in

tnanu liominis audire & bonum velle.

Hoc animadverfo , Dei judicio

liC

territus, petit, ut corrigat eum in judicio, fi omnino corrigi deber, &

I

non tradatur cum impiis füb iram Dei , quos finit indurari & incredu-

teti gl

los manere. Sed fingamus tamen , locum de cventis rerum. triftium.

h()c l

libe-

d f

& lararum intemg,i ; q?id, fi.hac. jp(a.. gloffa fortiffime fubvertat

rum

"

Dzr Srnvo Anmrkto.

179

n licet u

rum arbitrium? Fingitur quidem hoc novüm effugium ; ut rudes &

5,quilo«

inertes falfi putent effe fatisfa&um, ficur illi faciunt effugioillo dene- — ^

multumte

ceffitate confequentiz, . Non vident enim, quomodo multo magis ir-

nibts Ctt«

retiantur & capiantur iftis effugiis, adeo avertuntur novis iftis voca-

quod d«

bulis, . Si itaque eventus rerum iftarum non eftin manu noftra , que /

amid do«

funt.temporales, &: quibus homo dominus conftituitur Gen. 1. ob-

1is a i

fecro, quomodo erit in manu noftra res illa ccleftis, gratia Dei, que

in folius arbitrio Dei pendet ? . An liberi arbitrij conatus poteft falu-

Spititi

enantes,

rem zternam obtinere, qui non poteft obulum, imó nec pilum capi-

wprf

tis retinere? Non eft nobis poteftas obtineadz creaturz , & poteítas

-

erit obtinendi creatoris? Quid infanimus? Pertinet igitur id multo ma-

: dicm,

5 accepti

ximé ad eventus, quod homo ad bonum vel ad malum nititur, quia

v frngere,

utrobique multo magis fallitur, & minus libertatis habet, quám dum

nititur ad pecuniam vel gloriam vel voluptatem. Quam pulchre igi-

ihil d-

tur evafit hzc gloffa , quz libertatem hominis negat in parvulis &

leris, qui

jd vel in

creatis eventibus, & predicat eam in fummis & divinis eventibus, Ac

fi dicas; Codtus non poteft ftaterem perfolvere, poteft autem infinita

;,feniina

millia aureorum perfolvere. Et miror Diatriben, quz illud Viglephi,

quadim

gbittum

omnia neceffario fieri, adeó períecuta hactenus , nunc. ipfamet conce-

dit, eventa effe neceffaria nobis.

! pd[iä-

nere as

Deinde (i maximé torquess, ait, ad liberum arbitrium, nemo non

liud ügisa

fatetur , abíque gratia Dei neminem poffe re&um vitz curfum tene-

re. Niühilominus tamen interim annitimur & ipfi pro. viribus, quia

.oramus quotidie: Dirige, Domine Deus meus, in confpe&u tuo viam

e& homi-

, Hunc

meam, Qui petit auxilium, non deponit conatum. Nihil putat Dia-

ttibe referre, quid refpondeat, modo non taceat, & aliquid dicat:

um

Proban-

tum fatisfactum vult videri, adeo confidit authoritate fua.

; lo(fam :

dum fuit, an nos viribus noftris nitamur : & probat, quod orans ali-

fto ple

quid conetur, Obfecro, àn nos irridet? an ludificatur Papiftas? Qui

ideratet

orat, fpiritu orat, imó fpiritus ipfe in nobis orar Rom. 8. Quomodo

, 0]o

uod non

dgitur-per conatum Spiritus fan&i probatur poteftas liberi arbitrij

. n eadem res-eft liberum arbitrium, & Spiritus fan&us apud Diatri-

, &de

ben?.An difputamus nunc, quid Spiritus poffit? Relinquit igitur lo-

vidtet

cum iftum Hieremiz mihi inta&um Diatribe, atque invictum, folum-

verbum

que id íui capitis affert gloffema; Nos etiam annitimur viribás, Et

n CITC in

!

huic cogetur Lutherus.credere, modo velit,

1 )'udicio FES

Item illud Proverb, 16, Hominis eft preparare cor, Domini au-

kbei/

1

tem gubernare linguam. Etiam ad eventa rerum dicit pertinere, quafi

gonti*

hoc fuo proprio di&to fine authoritate alia fatis fit nobis fa&üm. Et

yifion

o fenfu de eventis rerum

, nos

t fibe

fac':if fane nimio fatis, quod conceff

Z2

plané

j

180

B, Manr, Lurm

200 CLean

» plané vicimus, fecundum ea, qua proxime diximus,quod cum libertas

» arbitrij in rebus & operibus noflris nulla eft, multo magis. nulla

bile, fed

homo, !

'eft in rebus & operibus divinis. Sed acumen ejus vide; quomodo

eft hominis preparare cor, cum Lutherus affirmet, omnia neceflitate

map p

geri? Refpondeo, cum eventa rerum non fint in poteftate noftra, ut

Neci

tu dicis, quomodo eft hominis res gerere? Quod mihi. refponderis,

tibi refponfum habe. Imó ideo maxime operandum eft, quia incer-

1iti, que

icinat,

ta nobis funt omnia futura, ut Ecclefiaftes ait: Mane femina femen

tuum , & vefpere non ceffes , quia neícis, an hoc vel illüd fit ori-

fate inmi

, turum. Nobis,inquam,funt incerta cognitione, fed neceffaria even-

elt res tam

35 tu.

Neceffitas nobis timorem Dei incutit, ne przfumamus & (e-

fiffima i

, curi fimus. Incertitudo vero fiduciam parit, ne defperemus, Re-

tale velle

dit vero ad veterem fuam cantilenam , quod in libro Proverbiorum

TOOtU, üt

multa dicuntur pro libero arbitrio, quale eft illud; Revela Domino

opera tua. Áudis,inquit, opera tua? Scilicet, quod multa fint in eo

libro verba imperativa & conjun&iva, item pronomina fecundz per-

(000

fonz; his enim fundamentis probatur libertas arbitrij, ut, Revela, er-

quam i

go petes revelare, opera tua, ergo tu facis ea. Sic illud, ego fum

Deus tuus, intelliges, id eft, tu facis me Deum tuum.

Fides tua te

le habe

falvum fecit, audis tua? expone fic: Tu facis fideín , tum probafti li-

füo mot

berum atbitrium. Non hic irrideo, fed oftendo Diatribe ferium non

VWittjs 1aj

effe in hac caufa.

wolunratia,

Illud eodem capite, omnia propter femetipf'umy operatus eft Do-

t irfipo

tinus, etiam impium ad diem malum, etiam íuis verbis format, ex-

[2 D7

cufans Deum , quod nullam creaturam malam condiderit , (nnn) qua-

LÀ w/ft (

fi de creatione dixerim ego, ac non magis de operatione illa affi-

dua Dei in rebus creatis , qua operatione Deus agit & impium, ficut

Diir

eum lo

'fupra d? Pharaone diximus,

quod al

Mi T.

Annotat;o.

'htd (rna

(nnn) Quafi de creatione dixerim ego &c. ] Creaiioser,

W üVC l

intelligit B. Vir primam €9 immediatam, in qua Deu uon operatus. eff

w

impium, nec poftea fecit, t effet impius, Et notandus bic locus diligen-

2 Qs

ter, tAnquam qui non in uno anentem B. Viri explicat. — Primó: quan-

25 Ydit

do hcutus eff de operatione Dei, qui faciat indurari zmptos, neceffitatem

feDtiam

peccandi zmponat, non loguitur, nifi de generali Dei motu in eveaturit,

t'e ind,

vel, ut bic dicit, de operatione illa affidtta (continua & quotidiana) Dei

&tüm &

in vehns eveatis ( non. [peciali in bominibus,) qua operatione Deus acit

j fncl'marit,

& impinm, Deinde Deus condidit impium creatione mediata poft lapferm

Wa WI),(Q(A

npn

Dr Sznvö ÁRBITRIO.

P

m libertas

non creando malitiam, aut malam creaturam (JNB.) quod eft impoffi-

apis nulls

bile, fed ex vitiato femine, dum operatur Deus, fit vel creatur malus

quomodo

homo, non culpa factoris, íed vitio materiz.

hecelltate

-

Quid clari:fs? quid

magis pun :]

hoftra, at

lponderis

Nec illud ex cap. 20. ipfi videtur urgere, Cor regis in manuDo-

qui incere

mini, quocunque voluerit, inelinat illad. Non ftatim , ait, cogit, qui

ina (emen

inclinat, Quafi nos de coactione loquamur, ac non potius de necetfi-

| (ít- ori«

-

tate immutabilitatis, Ea fignificatur per inclinationem Dei, qua non

ia Yaf«

eít res tam ftertens & pigra, ut fingit Diatribe: (o000) Sed eft a&uo-

imus

fiffima illa operatio Dei, quam vitare & mutare non poffit, fed qua

tus, Re«

tale velle habet neceffario ,

vecbiorum

quale ill; Deus dgdit ; & quale rapit fuo

motu, ut dixi fupra.

Domito

fint in eo

"AÀnnotatio,

ünde ptt«

(ooo) Eft (z'n?lz'natz'o De?) actuofiffima ilía Vopöratio-Deï;

Veiela ete

quam vitare & mutare non poffit ( Hozo;) fed qua tale vel-

, epo fim

des tüh te

le habet neceffario, quale illi dedit Deus, & quale rapit

robafli i

fuo motu. ] "Ahuofilfima opefatio Dei providentia generalis, confer-

um non

vantis naturam. €$ gnubernantis. . .Nam dum Deus confervat naturam

volustatis, nece[farió babet, qualem il Deus dedit , maximó cum mo-

; t Do«

?h in[uper naturali vapiat, €9 infuper limitibus circum[cvibat. Mox vos

tat, r«

cat B. Fir actionem omnipotentis DEI, 244 rapitur ommnm. voluntas,

1nn) qui«

"t w/ft €$ faciat, frve frt bona, frve mala.]

illa aff-

um ficut

Deinde cum Salomon de corde regis loäu-atur, putat Diatribe

eum locum non re&e ad generalem fententiam trahi, fed illud velle,

quod alias Job dicit: regnare facir Hypocritam propter peccata po-

puli. Tandem concedit inclinari à Deo regem ad malum, fed fic,

quod finat regem agi affe&tibus, ad caftigandum- populum. ' Refpon-

At

deo, five finat, five inclinet Deus, ipfum finere vel inclinare non fit,.

atl f

»» hifi volente & operante Deo, quia voluntas regis non poreft effa-

»» Bere adionem omnipotentis Dei, quia rapitur omnium voluntas, ut

; dilnte

», Velit & faciat, five fit bona five mala. Quod vero generalem fen-

ji: qut

vtutt

tentiam fecimus*ex particulari voluntate regis, puto neque inepte ne-

vnftf

que indocte nos feciffe, — Si enim cor regis, quod videtur maxime li-

berum & aliis dominari, non tamen potelt velle, nifi quo Deus ipfüm

inelinarit , quanto "minus ullus aliorum hominum id poteft? Atque

u at

| MPI"'"'

ifta confequentia non folum ex regis, fed etiam cujüsliber hominis

Z5

volun-

npn

a

182

D. Manr.Lurs5

voluntate valeret. Si enim unus homo, quantumlibetl Privatus, non

Wi pl

vite, & h

poteít coram Deo velle, nifi quo inclinar Deus, idem de omnibus ho-

minibus dicetur. Sic quod Balaam non potuit loqui, quod volebat , ar-

li i dl

gumentum eft evidens in fcriptutis, hominem non effe (ui juris aut

Non,

angcian

operis liberum electorem aut fa&orem, alioqui exempla nulla (ubfi-

fterent. in fcripturis,

eontiga

Poft hzc cum dixiffet, teftimonia, que Lutherus ex eo libro col-

j

faie, ho

ligit, multa colligi poífe, fed que commoda interpretatione, tum pro,

tum contta liberum arbitrium poffent ftare: Tandem adducit telum

yts. Hir

illud Lutheri Achilleum & inevitabile Joh. $. Sine me nihil potettis face-

vbigne i

re&c, Laudo& ego Rhetorem liberi arbitrij egregium, qui teftimonia

Cipee CC

fcripturz interpretationibus, ut vifum fuerit,commodis, formare docer,

n

ut vere pro libero arbitrio ftent, id eft, efficiant , non quod debenr, fed

Dui?f

quod nobis placuerit.

Deinde fic unum fingat fefe metuere Achil-

Erqisa

leum, ut ftolidus le&or, eo vi&o, catera nimis contempta habeat.

hic dicet

Verum ego magniloquam & heroicam Diatriben fpectabo, vifurus,

i Q3

tie fnel

qua vi meum fuperet Achillem, que hactenus nullum gregarium mi-

litem, ne Therfitem quidem percufferit, fed fuis ipfius telis fefe mi-

bi, ced

ferrime confecerit.

Igitur apprehenía vocula hac, Nihil, multis ver-

toda fü

bilre lb

bis, multifque exemplis eam jugulat, & commoda interpretatione huc

trahit, ut nihil idem poffit effe, quod modicum & imperfe&tum , fci-

tius lac

licet,aliis verbis id differens, quod Sophifte ha&enus hoc loco fic do-

Acills ]

cuerunt, Sine me nihil potettis facere, fcilicet perfe&te. . Hanc glot-

fo d e

fam jam dudum exoletam & corrofam, reddit nobis vi Rhetorice no-

erbonun

vam, & fic inftat, quafi prima eam afferat, nec antea fit unquam au-

pugnave

dita, vice miraculi nobis eam exhibitura, Interim vero prorfus fecu-

COtte?

ia & nihil cogitans de: ipfo textu , de fequentibus & przcedentibus,

qnitcatio

gentia.

unde petenda eft intelli

o

Taceo illud, quod tot. verbis & ex-

Vi

emplis probat vocabulum hoc, Nihil, poffe hoc loco accipi pro me-

m iil

dico & imperfecto, quafi nos de poffe difpatemus, cum hoc proban-

tommod

dum fuerit, an debeat fic accipi. Ut tota ifta magnifica interpreta-

XEWIHET

tio nihil efficiat, fi quid- efficit, quam quod incertus fiat locus iíte Jo-

ldico

annis & ambiguus, — Nec hoc mirum, cum hoc unice. sgat Diatribe,

-uu&x W

ut fcripture. Dei fint ubique ambigue, ne illis cogatur uti, authorita-

t Chi

tes vero veterum certz , ut illis liceat abuti, mira fané religione, ut

"

puvisg

verba Dei fint inutilia, hominum verba fint utilia, .

Tequiet

Sed hoc pulcherrimum eft videre, quam bene fibi ipfi conftet ;

* pars

Nihil pro modico accipi poteft, — Et in eo fenfu (inquit ) veriffimum

m tyr.

eít, nos fine Chrifto nihil poffe facere; loquitur enim de fructu Ev-

&c,

lts o

gelico, qui non contingit nifi manentibus in vite, qui eft Chriftus

igf:mes ;

Hic

?

*

Drz Szm;o ÁRBITRIO.

185

Vat5, ol

Hic ipfamet ccnfitetur, fru&um non contingere, nifi manentibus in

hnibus ho«

vite; & hocfacit in ea ipfa commoda interpretatione, qua probat, ni-

lebit at«

hil id effe quod modicum & imperfe&um. | Sed forte & adverbium;

ii jucis aut

Non, oportet etiam commode interpretari, ut fignificet, fru&um Ev-

la fübfi«

angelicum extra Chriftum aliquo modo feu modicum & imperfe&um

contingere, ut przdicemus, impios fine Chrifto, regnante Satana in

» libro col.

ipfis & contra Chriftum pugnante, poffe aliquid fru&uum vite pre-

ftare, hoc eft, ur hoftes Chrifti pro Chrifto faciant. Sed mittamus

; tüm pro,

icit telam

i(ta. Hic ego doceri velim modum, quo Hareticis queat refifti, qui

wl fsce-

ubíque in fcripturis hac lege ufüri, Nihil & Non pro imperfe&to ac«-

telbwa

cipere contendant, ut, fine. ipfo fa&um ett nihil, id eft, modicum;

Yare docet,

Dixit infpiens in corde fuo, non eft Deus, id eft, imperfe&us e(t

debenr,fed

Deus? Ip*fe fecit nos, & non ipfi nos, id eft, modicum fecimus nos;.

jere Achll-

Et quis nurmeret & fcripturis locos, ubi nihil & non ponuntur? An

pa hbt

hic dicemus, Commoda interpretatio fpe&tanda eft?. At nulli heretico

füa non comruoda ett. - Scilicet, hoc eft, nodos folvere, tantz licen-

0, vifurus

,

gar|

aL

l

m mi«

tiz feneftram aperire corruptis mentjbus & fallacibus Spiritibus?. Ti

Jis fefe mie

bi, credo, qui facra Scripturge certitudiném füfque deque facis, com-

multis Yer«

moda fuerit ea licentia interpretandi, fed nobis, qui confcientias fta-

bilire laboramus, nihil incommodius, nihil nocentius, nihil peftilen-

arione huc

du k

tius hac commoditate contingere poteft.. Audi itaque, magna vidtrix-.

o fcdee

Achillis Lutherani, nifi tu probaveris, Nihil, hoc loco non folum pof-

fe, (ed etiam debere pro modico accipi, nihil effeceris tanta copia:

Hinc glol-

storice f0*

verborum & exemplorum , nifi quod aridis. ftipulis adverfus flammas:

nquam aue

pugnaveris. Quid nobis cum tuo poffe, à quo exigitur, ut probes.

orfas fecte

debere? Quod nifi effeceris, manemus in naturali & grammatica fi--

cedentibus,

gnificatione vocabuli, ridentes tam exercitus, quam triumphos tuos,

jbis & ex

Übi nunc. manet opinio probabilis, qua ftatuit, liberum arbitri-

um nihil boni velle poffe? Sed forte venit tandem hic interpretatio:

pi pro me-

commoda , ut nihil boni fignificet aliquid boni, inaudita plane &&

SC P[Obün'

iprerprette

Grammatica & diale&icas ut nihil fitid, quod aliquid , quod apud:

diale&icos impoffibile fuerit, cum fint contradi&toria, Übi manet &&

a ide]o"

t Di&[l'ibes

illud, quod Satanam credimus principem effe mundi, regnantem, te-

fte Chrifto & Paulo, in volunratibus & mentibus hominum fibi ca-

authorit-

ptivis & fervientibus? Ille fcilicet leo rugiens, hoftis implacabilisg& ic-

gügion'»'a D

requietus gratie Dei & falütis humanz, finet fieri, ut homo ,. fervüs.

& pars regni füi, conetur ad: bonum ullo motu aut momento, que:

f cor

fmuma

fuam tyrannidem evadat,.ac non potius incitet & urgeat, ut totis vi-

vel/

fido E**

ribus contrarium gratig & velit & faciat? cui jufti & Spiritu Dei:

t ita in.eos fevit

jlos W

agentes- vix. r'eftüun.r,,&. bonum æïolum ac faciun

Q^

-

184

| D. MAnT. Lur.

(huftu

Tu, qui fingis voluntatem humaram effe rem in medio fib&ro pofiram

ac Íibi relictam , facile fimul &ingis, efe conatum voluntatis in utram

(j apette

arzem , quia tam Deum quam diabolum fingis longe abeffe, veluti fo-

quod ho

f

u

w &

m fpectatores mutabilis illius & liberz voluntaus, impulfores vero

& agicatores illius fervze voluntatis, mutuo bellacitfimos ,non credis.

continent

id.cona

u» folo crcdito fatis fortiter ftat noftra fententia, & proftratum ja-

nugis ar

cet überum atbitrium, ut & fupra docuimus, Aut enim regnum Satanz

in hominibus nihil erit, & fic Chriftus mentictur : Aut fi regnum ejus

applicaf

tale cít , quale Chriftus deícribir, liberum arbitrium nihil nifi jumentum

£. hi, hoc

cap.ivum Satanz erit, non liberandum, nifi prius digito Dei ejiciatur

IT

Diabolus,

Hinc, credo, fatis intelligis, mea Diatribe, quid fit &

dito acci

quaatum valeat, quod author tuus pervicaciam Lutheranz affertionis

r nihil,

deteítatus, folet dicere, fcilicet, Lutherum valde urgere caufam fcriptu-

Diaribe

ris, fed que uno verbulo diffolvi poffunt. Quis enim hoc nefcit, uno

il u

verbulo poffe omnes fcripturas folvi? Pulchre hoc fciebamus, etiam

quente

antequam Eraími nomen audiremus, Sed hoc quzritur, an hoc fatis

,; aidii

fit, verbulo folvi fcripturam? an recte folvatur, & an fic debeat fol-

; du

vi, hoc difputatur. Huc fpe&et, & videbit, quám facile fit Ícripturas

tenuong

folvere, & quàm deteítanda fit. pervicacia Lutheri, Videbit autem

gens, ne

non folum vetbula nihil efficere, fed: nec omnes portas inferorum.

hunc en

Nos igitur, quod Diatribe pro fua affirmativa non poteft , quam-

Qttipit t

vis non debeamus negativam probire, faciamus tamen, & extorquea-

kt,mgis

mus vi argumentorum, Nihil, hoc loco non folum poffe,fed debere

lhimisq

accipi, non pro modico, fed pro eo, quod vocabulum natura fignifi-

Dito,Qi

cat, Faciemus autem hoc ultra illad invictum argumentum, quo jam

quo fe v

vicimus, fcilicet, effe vocabula naturali fignificationis ufu (ervanda,

)

« ma

nifi contrarium fuerit demonftratum , quod Diatribe neque fecit, ne-

lter ad

que poteft facere. Extorquemus autem id primum ipfa rei natura, vi

q'uï ïncr:

delicet, quod fcripturis neque ambiguis neque obícuris evictum fit,

pe fei

Sataaam effe principem longé potentiffimum & callidiffimum mundi

ger fefe

(uti diximus) quo regnante, voluntas humana jam non libera, nec fui

Valus,

juris, fed (erva peccaui & Satanz, non poteft velle, nifi quod princeps ille

T vit

fuus voluerit. — Nihil veró boniille (inet eam velle, quamvis, etiamfi

Quey

Satinas ei non imperaret, ipfum peccatum, cujus fervus eft homo, fa-

D

tis oneraret, ne bonum velle poffet.. Deinde ipía fermonis confequen-

l

il e

tia idem extorquet: quam Diatribe fortiter contemnit, licet eam fa-

Ilortari

tis copiosé in Alfertionibus meis annotaffem.

Sic enim profequirur

& hoc

Chriftus, Joh. 15. Qui in me non. manferit, mittetur foras. ficur pal-

OC 20j

mes, & arefcit, & colligunt eum, & in ignem mittunt & ardet,. Hac,

Pt u

inquam, Diatribe Rhetoriciffime tranfivit, fperavitque tranfitum hunc

dghaj,

effe tam rudibus Lutheranis incomprehenfibilem« — Vides autem hig,

[

fi-

Dzs Sznvo AnstTRIO.

1-8*;*.

0 pofiram

Chriftum ipfum, interprerem fimilitudinis fuz. de palmite & vite;

fa-

; 1n utram

tis aperte declarare, quid. velit intelligi per vocabulum , Nihil, fcilicet.

, veluti Q«

Íotes Yero

quod homo extra Chriftum foras mittitur & areícit, Quid veró foras

mitti & arefcere poteft aliud. fignificare, quàm fub diabolum tradi, &

n ctedis,

continenter pejorem fieri? pejorem autem fieri, non eft aliquid poffe

lratum je

vel conari. . Areícens palmes magis ac; magis ad ignem paratur, quo

im Satang

magis arefcit. . Nifi ipíe Chriftus hanc fimilitudinem fic dilataffet &

Znum ejus

applicaffer, nemo fuiffet aufus ita dilatare & applicare, Stat igitur, Ni-

tdReDtn

hil, hoc loco proprié debere accipi, ut natura fert vocabuli.

Leficiatur

j

[ am & exempla videamus, quibus probat, Nihil, alicubi pro mo-

quàt &

dico accipi: ut & in hac parte demonttremus, Diatriben effe & effice-

affertions

re nihil, in qua fi etiam aliquid faceret, tamen nihil efficeret: adeo

m (criptue

- Diatribe per omnia & omnibus modis nihil eft, — Vulgo (inquit) ni-

vefcit, üno

hil agere dicitur , qui non affequitur id quod expetit : & tamen fre-

pus, etiam

quenter aliquo ufque promovet, qui conatur, Refpondeo: nunquam

» hoc fatis

, audivi vulgo fic dici: tu ita fingis pro libertate tua. — Verba fpe-

lebeat [ol-

»» Canda (unt (ut vocant) fecundum materiam fübje&am , & ad in-

eriptuzes

tentionem loquentis, Jam nemo illud vocat nihil, quod conatur a-

bir autem

ens, nec de conatu loquitur , qui de nihilo loquitur, fed de effe&u ?

;

sEOrum,

unc enim fpe&at, qui dicir, ille nihil agit vel nihil efficit, id eft, non

(], quitte

attigit,non eft affecutus.Deinde ut exemplum valeat,quod tamen non va-

Ytorquete

let,magis pro nebis facit,Hoc enim eft,quod contendimus,& evi&tum vo-

ed debert

- lumus,quod liberum arbitrium multa agat, quz tamen funt nihil coram

n fignife

Deo. Quid profuerit illi conari,fi non aíffequitur, quod expetit ? ut quo-

, quo jm

quo fe vertat Diatribe, impingat, & (eipfam confutet, ut folet acci-

fervand,

dere malam agentibus caufam. Sic & illud exemplum 6 Paulo infe-

: fecit, t*

liciter adducit; neque qui plantat, neque qui rigat, eft aliquid, fed

qui incrementum dat, Deus, Quod minimi ( inquit ) momenti eft &

wure, vi*

per fe inutile, nihil appellat, Quis ? tu Diatribe minifterium verbi

jébum II'!

j mundi

per.íefe inutile & minimi momenti effe di&itas, quod tantis laudibus

Paalus, cum ubique, tum maxime 2, Cor. 3. vehit, ubi miniftratio-

13 0ec

'm[CPS yie

nem vitz & glori appellat? iterum neque materiam fübje&am, ne-

que intentionem loquentis confideras.

; etamti

Ad incrementum dandum

homo, d

antator. & rigator nihil eft, fed ad plantandum & rigandum non ni-

[

onfeguet*

il eft, cum fit opus fummum Spiritus in Ecclefia Dei, docere & ex-

hortari. Hoc vult Paulus, hoc & verba fatis aperte tradunt, Sed efto

st edm d

ofequit ^

& hoc exemplum ineptum valeat, iterum pro nobis idem ftabit. Nam

ficy]t

3

L. hoc agimus, quod liberum arbitrium fit nihil, id eft, inutile per fefe,

ut tu exponis, coram Deo; nam de hoc genere effendi loquimur, non

]65 ch"

j hat

ignari, quod voluntas impia fit aliquid, & nen merum nibil,

à -*

Item

m D

Qul-

D. MAxiu'.k Lurmu.

186

Item illud, r. Cor, 1. Si charitatem non habeam, nihil fum. Cur

quod [

hoc adducat exemplum, non video, ni(i numerum & copiam quafie-

loc difc

Íis exet

5» tit, aut atma nobis deeífe putarit, quibus à nobis ipía confodia

veybut)

»» tur. Veré enim &

roprié nihil eft coram Deo , qui fine chari-

,, tate eft. — Sic & de

j

bero artbitrio docemus;

uare & hoc exem-

n ad

lum pro nobis contta ipfam Diatriben ftat, nifi forté adhuc Diatri-

an d

i

e 19

o

norat, quo loco pugnemus. Non enim de effe naturz loquimur,

«unficitd

fed de e

ffe gratiz (ut vocant) Scimus liberum arbitrium natura ali-

[U$ pervi

Toft

quid facere, ut comedere, bibere, gignere, regere : ne nos delirio il-

lo, velut argutulo rideat, quod nec peccare quidem liceret fine Chri-

ucmore

ollitá,

fto,fi vocem illam, Nihil, urgeamus, cum tamen Lutherus donarit li-

berum arbitrium valere nihil, nifi ad peccandum. Adoeo libuit fapienti

portum,

Diatribe ineptire etiam in re feria, Dicimus enim hominem extra

vandi, n

gratiam Dei manere nihilominus füb generali omnipotentia Dei faci-

id probi

entis, moventis, rapientis omnia neceffario & infallibili cutfu, Sed

cetdi, |

hoc quod fic raptus homo facit, effe nihil, id eft, nihil valere coram

lit prow

Deo, nec aliud reputari, quam peccatum. — Sic in gratia nihil eft, qui

myni, d

fine charitate eft, Cur igitur Diatribe, cum ipfamet fateatur, nos hoc

Sed den

milédi

loco agere de fru&u Evangelico, qui fine Chrifto non contingit, hic

