replet. Quafi Patriarchis & Apoftolis ac Chriftianis conjugibus terra,non

acumeü?]

caclum debeatur , aut vir

[o)

ginibus veftalibus in gentibus fine Chrifto ce-

lüm.debeatur ? &&tamen hec & fimilia ex patribus colligunt Sophi-

ii

ftz , dum numero potius quam judicio certant , ut authoritatem illis

parent; quemadmodum fecit infulfus ille Faber Conftantienfis , qui

$

fnats

pv

ulo

--

i

G;'

m

$4

D. Manr.Luru

margaritum illud fuum , id eft, Augiz ftabulum nuper donavit pu'-blif

t00n

Ati

co , àt effet , quod piis & eruditis naufeam cieret & vomitum.

Per hec ad illud refpondeo,ubi dicis, incredibile, ut Deus Ecclefix

fv

fuz errorem diffimularie tot feculis, nec ulli fan&dorum fuorum revela-

toni

rit, id quod nos contendimus effe Evangelice do&rine capur. Pri-

defi

mum ,non dicimus errorem hunc effe in Ecclefia fua toleratum à Deo,

bere

necin ullo fuofancto : Ecclefia enim Spiritu Dei regitur , fan&i agun-

gent

rur Spiritu Dei, Rom.8. Et Chriftus cum Ecclefia fua manet usque ad

[

confummationem mundi.

'Et Ecclefia Dei eft firmamentum & colu-

plán

mha veritatis, Hec,inquam, novimus, Nam fic habet & Symbolum

Et ni

omnium noftrum, Credo Ecclefiam fan&tam Catholicam, ut impoffi-

perdi

bile fit illam errare, etiam in minimo articulo. Atque ft etiam done-

Ecdt

mus , aliquos ele&os in errore teneri in tota vita , tamen ante mortem

ferun

neceífe eít, ut redeant in viam, quia Chriftus dicit Johan. xo. Nemo

pv

rapiet eos de manu mea. — Sed hic labor, hoc opus eft, certó conftare,

dibi

an illi, quos tu Ecclefiam vocas , Ecclefia fint, vel potius , an tota vita er-

lud P

rantes , demurm ante mortem fint redu&i,

Neque enim fequitur fta-

ts f

tim, (i Deus illos omnes, quos adducis , quantavis longa ferie feculo-

dium

rum , eruditiffimos viros, paffus fit errare,-ergo Ecclefiam fuam paffus

confi

eft errare.

Vide populum Dei Iíraél, ubi, in tanto regum numero

Chiil

& tempore , ne unus quidem rex numeratur, qui non erret. — Ecfub

dition

Elia Propheta fic omnes & omne , quod publicum erat iftius populi,

CU

abierat in idololatriam , ut fe folum relidtum putaret , cum interim,

lber

dum reges, principes , facerdotes , prophetz, & quicquid poterat popu-

€05 fj

lus vel Écclefia Dei dici, perditum iret,feptem millia fibi refervarit Deus,

qu

quos quis vidit aut novit effe populum Dei? quis igitur & nunc nega-

dibile

re audeat , Deum fub iftis principibus viris (non enim nifi viros pu-

f&

blici minifterii & nominis recenfes) in vulgo fibi fervaffe Eccléfiam,

& illos omnes ; exemplo Ifralitici regni, perire permififfe? quando-

vd po

mplo,

quidem peculiare eft Deo , electos Iírael impedire, & pingnes eorum

atgum

occidere. Pfal. 78, feces vero & reliquias Ifrael fervare, ut Efaias dicit,

tullug

uid accidit fub ipfo Chrifto, ubi omnes Apoftoli fcandalizati,

$

tum ipfe ab univerfo populo negatus & damnatus eft , vix uno & alte-

f ma

ro Nicodemo & Jofepho , tum latrone in cruce fervatis? at nunquid

Piy

illi populus Dei tum dicebantur? erat quidem populus Dei reliquus,

quäm

' fed non nominabatur ; is qui nominabatur , non erat. Quis (cit, fi to-

m ]10(

to mundi curfu, ab origine fuá, femper talis fuerit ftatus Ecclefiz Dei,

foiti.

ut alii dicerentur populus & fan&i Dei , qui non effent , alii vero inter

ttyat

illos, ut reliquiz, effent; & non dicerentur populus aut fan&i, ficuc

mon-

&Rofe

Drz SERVb ÁRBITRIO,

$55

ii«

monftrat hiftoria Cain & Abel, I(ma&l & Ifaac, Eíau & Jacob? vi

de

efie

Arrianorum feculum, ubi vix quinque in toto orbe Epifcopi Catholici

fervati funt, iique à fedibus pulfi, regnantibus ubique Arrianis publico

d*

Tri«

nomine, & officio Ecclefie. Nihilominus füb iftis hzreticis fuam Ec-

cleiam fervavit. Chriftus , fed fic, ut minime Ecclefia putaretur aut ha-

Deo,

beretur, Sub Papa regno, oftende unum Epifcopum fuo officio fun-

CUl

eal

gentem , oftende unum concilium , in quo de rebus pietatis tractatum

fit , ac non potius de palliis, de dignitate, de cenfi

oli«

bus, & aliis pro-

phanis nugis ,

qua Spiritui Sancto tribuere , nifi infanus, non poffit,

lum

yolli

Et nihilominus ii ecclefia vocantur, cum omnes, faltem fic viventes,

perditi (inc, & nihil minus quam Ecclefia. Verum fub iis fervavit fuam

Ui

Ecclefiíam, fed ut non diceretur Ecclefia.

uot fanctos putas exuf-

QY

(emo

ferunt & occiderunt jam aliquot feculis foli illi inquifitores hzretice

pravitatis ? velut Johannem Huffüm & fimiles, quorum feculo , non

flare,

dubium eft, multos viros fan&os vixiffe eodem Spiritu.' Cur non il-

4 et

o

lud potius miraris , Erafme, quod ab origine mundi femper inter gen-

tes fuerunt excellentiora ingenia , major eruditio , ardentius ftu-

cilo.

dium , quam inter Chriftianos vel populos Dei , ficut Chriftus ipfe

xllus

confitetur', prudentiores eífe filios hujus feculi filiis lucis

H

?

quis

meto

Chriflianorum vel uni Ciceroni , ut Grzcos taceam

, ingenio, eru«

atfb

ditione , diligentia comparandus e(t ? quid igitur obtitiffe di-

Puh $

cemus , ut nullus illorum ad gratiam pervenire potuerit? qui certe

m

hberum arbitrium. fummis exercuerunt viribus? nullum vero inter

p

eos fuiffe , qui fummo ftudio ad veritatem conrenderit, quis audeat di-

['eus,

cere? & tamen afferi oportet, nullum perveniffe, — An etiam.hic incree

mge

dibile dices, Deum tot tantosque viros perpetuo mundi curfu reliquif-

f PU'

fe , & fruftra niti permififfe? certe, fi liberum arbitrium aliquid effet

(my

vel potuiffet , in illis viris fuiffe & potuiffe debuit, vel uno aliquo ex«

mxöü-

emplo. Séd nihil valuit,imó in contrarium femper valuit , ut hoc uno

go[tlm

argumento fatis probari queat, liberum arbitrium nihil effe, ut cujus

diCifi

nullum indicium ab initio mundi usque in finem oftendi poffit.

t

Sed redeo ad propofitum. | Quid mirum, fi Deus omnes . Eccle-

yalee

fiz majores finat ire vias fuas;qui ficomnes gentes permifit ire vias fuas,ut

;nqui

Paulus in A&is dicit? non eft res tam vulgaris, mi Erafme, Ecclefia Dei,

jquus,

quàm ef nomen hoc, Ecclefía Dei , nec ita paffim occurfant fan&i Dei,

',fim'

ut hoc nomen, San&ti Dei: margaritum & nobiles gemmz funt , quas

ï:foif

fpiritus non projicit ante porcos, fed ut Scriptura vocat , abíconditas

(j intet

fervat, ngimpius videat gloriam Dei. Alioqui fi palàm ab omnibus

? ficit

agnofcerentur, quomodo fieri poffet , ut fic in mundo vexarentur &

mone

ain—,

j

4

?

D Maxr, LurHü.-

Z

affligerentur?. ut Paulus dicit: fi cognoviffent , nunquam Dominum

quiut

glonz ctucifixiffent,

ri vid

Non hxc dico , quo

d (an&os vel Eccleüam Dei effe negem,qyo/s

omil

tu adducis, fed quod probari non poffit, fi quis neget, effe ipfos fan-

t

&os,, relinqui vero prorfus incertum. Ideo locum à (an&imonia eorum

atbiti

non effe fidelem faris pro dogmate aliquo confirmando. — Sanctos eos

silil,

dico & habeo, Ecclefiam Dei eos voco & fentio , canone charitatis,non

- titudi

j

canone fidei, hoc eft, charitas quz omnia optima de quovis cogitat,

tis i

nec eft fufpicax , omniaque credit; ac przfumit de proximis bona, fan-

ponun

—

25

&um vocat quemlibet baptizatum , nec periculum eft , fi erret , quia

füc &

?5

charitatis eft falli, cum fit expofita omnibus omnium ufibus, & ab-

fcim

ufibus, miniftra generalis, bonorum, malerum, fidelium , infidelium,

Ctjus 1

veracium , fallacium,

Fides vero nullum vocat fan&um , nifi divino

obf

judicio declaratum.

Quia fidei eft, non falli,

Ideo cum omnes de-

li R

beamus haberi invicem fandti, jure charitagis , nullus tamen debet (an-

Toilles

&us decerni, jure fidei , tanquam articulus fit fidei , illum vel.illum effe

quid c

fan&um , quo modo fuos, quos nefcit , fan&os canonizat , adverfarius

homin

Hoc folum dico de illis

ille Dei , Papa in locum Dei fe conftituens.

t0n ef

ruis , vel noltris potius fan&is , quod cum ipfíi vacient inter fefe , illi

princg

potius fequendi fuerant , qui optima, id eft, contra liberum arbitrium

A

pro gratia locuti funt, relidis illis, qui pro infirmitate carnis, carnem

proban

potius quam Spiritum teftificati funt, — Ita & illi, qui fibi ipfis non

fineda

conftant , ea parte fuerant eligendi & apprehendendi,, ubi ex Spiritu

judica

loquuntur : relinquendi vero, ubi carnem faperent, — Hoc erat Chri-

tint], ;

ftiani le&oris & animalis mundi habentis diíhífas ungulas , & ruminan-

penin:

rs. Nunc vero pofthabito judicio , omnia confufa yoramus , aut quod

petius.

iniquius elt , perverfo judicio meliora refpuimus, deteriora probamus,

te voly

in unis eisdemque authoribus , tum illis ipíis deterioribus titulum &

Denda,

authoritatem fan&imonie eorum aptamus, quam tamen illi, ob opti-

dC CQ

ma & ob folum Spiritum, non ob liberum arbitrium , Vel carnem me-

itetüm

ruerunt.

pto ali

Quid igitur faciemus ?

abícondira eft Ecclefía , latent fancti,

uid? cui credemus? feu, uttu argutimme di(putas , quis nos certos

Ottmat

Cllew

facit? Unde explorabimus fpiritum ? Si eruditionem fpedtes , utrinque

F Y dl

funt Rabini: fin vitam , utrinque peccatores: fin Scripturam , utrique

ample&untur.

Neque adeo de Scriptura, que necdum fit-lucida (a-

UPI' 4Y

tis , fed de fenfu Scripture , difputatur.. Utrinque veto homines, quo-

Xtipti

X opor

rum ut neque multitudo , neque eruditio, neque dignitas quicquam fa-

Relin«

Ciptu

cit ad cauíam , ita multo minus paucitas, 'ixn(citia..& humilitas.

Brefn

quitur

QU in

Ds SsRvo Áns rrmo.n

$37

jnum

quitur igitur res in dubio , & manet füb judice lis , ut prüdenter fa&u-

i videamur , fi in Scepticorum fententiam concedamus, nifi quod tu

,qpo/s

omnium optime facis , qui fic te dubitare dicis, ut veritatem quzrere

s latt-

te, & diícere tefteris,, interim in eam partem inclinans , que liberum

jl

arbitrium afferit, donec verítas eluceícat. — Hic refpondeo, neque ,,

j 698

nihil, neque omnia dicis, Non enim eruditionis, vitz, ingenii, mul- ,,

I000. -

titudinis , dignitatis, ruditatis, paucitatis, humilitatisve argumen-

329

Dgifat,

tis fp

iritus explorabimus. — Neque illos probo, qui refugium fuum

??

1 lat

ponunt in jactantia fpiritus,

Nam fatis acre mihi bellum ifto anno

ia

fuit & adhuc eft, cum iftis Fanaticis, qui Scripturas fuo Spiritu fub-

& a

lium,

jiciunt interpretandas,quo nomine & Papam hactenus infe&tatus fum, in

cujus regno hac voce nihil vulgatius aut receptius eft, Scripturas effe

dirino.

obfcuras & ambiguas , oportere Spiritum interpretem ex fede Apofto-

x5dt-

lica Romz petere, cum nihil perniciofius dici poffit , ^quod hinc ho-

d (anï-

mines impii fefe fupra Scripturas extulerint, & ex ipfa fecerint, quic-

m elle

quid collibitum fuit, donec prorfus Scripturis conculcatis , nihil nifi

rfarius

hominum furioforum fomnia & crederemus & doceremus, Breviter,

de illis

non eft humanum inventum illa vox , fed incredibili malitia ipfiusmet

fe, il

principis omnium dzmonum in orbem miffüm virus,

yitttum

carmerm

Nos fic dicimus , duplici judicio Spiritus effe explorandos feu

probandos, uno interiori, quo per Spiritum fan&um vel donum Dei

(s not

fingulare , quiliber pro fe, fuaque folius falute illuftratus, certiffime

Spiricu

judicat & difcernit omniuta dogmata & feníus, de quo dicitur r. Co-

[ Clïri'

rinth. 2. Spiritualis omnia judicat , & ànemine judicatur. Hzc ad fidem

minane

pertinet , & neceffaria eft cuilibet etiam privato Chriftiano, Hanc fu-

t quo

perius appellavimus interiorem claritatem Scripturse fan&e. Hoc for-

bamus,

te voluerunt, qui tibi refponderunt , omnia effe judicio Spiritus decer-

lum €

nenda, Sed hoc judicium nulli alteri prodeft , nec de hoc quaritar in

» op:i-

hac caufa, nec ullus credo, de illo dubitat, quin ficfe habeat. — Ideo

m mee

slterum eft judicium externum, quo non modo pro nobis ipfis, fed &

pro aliis, & propter aliorum falutem, certiflime judicamus Spiritus &

: (mæ-

dogmata omnium, Hoc judicium eft publici minifterii in verbo & of-

y certos

ficii externi, & maxime pertinet ad duces & precones verbi, quo uti-

yrinque

raur , dum infirmos in fideroboramus, & adveríarios confutamus. Hoc

urique

fupra vocavimus externam Scripturz fance claritatem. — Sic dicimus:

yidtli

Scriptura judice omnes Spititus in facie Ecclefiz effe probandos, Nam

ys, U0*

id oportet apud Chriftianos effe imprimis ratum atque firmiffimum,

uam i

Scripturas Sanctas effe lucem fpiritualem , ipfo fole longe clariorem ,

, Rc]in'

prafertim in iis que pertinent ad. falutem . vel neceffitatem.

Verum

quituï

quia in conrrarium perfuafi famus jam düdnm peftilenti illo Sophifta-

rum

j

y

8

D. ManrT. Lurz.

rum verbo , Scripturas effe obícuras & ambiguas , cogimur primum

tjt4ten

probare illud ipfum primum principium noftrum , quo omnia alia pro-

1eis,

banda funt , quod apud Philofophos abfurdum & impoflibile fa&u vi-

tribua

í

deretur.

1e0.

Primus Mofes dicit Deut, 17. Si qua difficilis caufa inciderit, effe

TOU

adeundum locum, quem Deus elegiffet in nomen füum, atque confu-

pepa

lendos ibidem facerdotes, qui fecundum legem Domini judicare illam

telllic

debeant.

nquit.

Secundum legem Domini , i

Quomodo autem judi-

Quin

cabunt, nifi lex Domini fit externe clariffima, qua illis fatisfierec? alio-

i

caria

qui fatis erat dicere , judicabunt fecundum Spiritum fuum. — Quin fic

&&

habet in omni adminiftranone populorum , ut omnes omnium caufze

quo

per leges componantur. . Quomodo vero componi poflent , nifi leges

clii at

effent certiffimz, & ipía plané lumina in populo? $i enim leges funt

Hic

ambigue , & incertz, non folum nullz caufz expedirentur, fed nec ul-

T no

li mores certi conftarent: Cum 1deo ferantur leges ut mores ad cer-

- mund

tam formam regulentur , & caufarum quaftiones definiantur, . Opor-

tem:

tet ergo id quod aliorum metrum & meníüra eft, multo certiffimum &

quett

clariffimum effe , quale eftlex. . Quod fi ea lux & certitudo legum in

itquit

prophanis politiis, ubi de temporalibus agitur, & neceffaria eft, & di-

fu.

vino munere conceditur toti muhdo gratis, quomodo Chriftianis fuis,

D

fcilicet ele&is , non multo majoris lucis & certitudinis donaret leges &

probar

regulas, fecundum quas fefe & omnes caufas dirigerent atque compo-

VCR

nerent? cum temporalia velit à fuis contemni, $i enim foenum, quod

dzos

hodie ftat, & cras in clibanum mittitur , Deus fic veftit, quanto magis

gtos 1

nos? Sed p

ergat

de&

rum verbum..

nus, & Sf:ripturis obruamus peftilens illud Sophifta-

It il

Píalmus 19. dicit : Preceptum Domini lucidum feu purum ,.illu-

ptovoc

minans oculus. . Credo, id quod oculos illuminat , non effe obfícurum

tt etpo

vel ambiguum. Item Pfalm.119, Oftium verborum tuorum illuminat;

Obfcur;

& intelle&um dat parvulis. | Hic verbisDei tribuit,quod fint oftium &

Qm «

apertum quiddam,quod omnibus expofitum fit,& etiam parvulos illumi-

d acc

net. Efaias 8. ad legem & teftimonium mittit omnes quzftiones, & ni-

ptidi

fi hoc fecerimus, minatur nobis n

egandam effe lucém aurorz, In Za-

&

Sipt

charia cap. 2. mandat ,. ut ex ore facerdotis. legem requirant , ut qui

Tiine

fit Angelus Domini exercituum; Pulcherrimus fcilicet Adgelus vel le-

Ifä i

atus Domini ,. qui ea afferat , qux tum ipfi fint ambigua , tum poes

19ua

:ulo obícura , ut nefciat , tam ipfe quid loquatur , quàm illi quid au-

Ts gf

diant. Etquid in univerfo veteri teftamento , maxime uno illo Pfal-

iguit

mo 1!9. dicitur in laude Scripture frequentius, quàm ipíam

puta Q

effe lucem certiffimam & evidentiflimam ?. fic enim celebrar ille. cla-

rità-

QUi

-^

Dz Sxänvoþ ÁRBITAIO,

$9

itouft

ritatem ejus : Lucerna pedibus meis verbum tuum, & lumen femitis

l Bo ^i

meis. Nonait: Lucerna pedibus meis (olum Spiritus tuus, licet & huic

1l i.

tribuat fuum officium dicens: Spiritus cuus bonus deducet me in terta

re&a. Ita & via & femita dicitur , nimirum à nimia certitudine. Veniae

it,ell

muüs ad novum teftamentum, | Paulus dicit Rom, 1. Evangelium effe

confü«

per prophetas in Scripturis fan&is promiffum. | Et cap. 5, Juítitiam fidei

eilm

teftificatam à lege & Prophetis, Qualis autem teftificatio , fi obícura eft?

) judi»

Quin cum per omnes Epiítolas Evangelion verbum lucis , Evangelion

? alio-

claritatis facit, tum id ex profeffo ac magna copia facit. 2. Corinth. 3,

un lic

& 4. ubi de claritate tam Mofi quàm Chrifti gloriofe difputat. Petrus

cutfee

quoque ait 2, Petri , Certum valde habemus fermonem Propheticum,

cui attendentes ficut lampadi lucenti in loco caliginofo , bene facitis,

N

s funt

Hic Petrus verbum Dei lucidam lucernam facit , omnia alia tenebras.

f*

Et nos obícuritatem & tenebras ex verbo facimus? Chriftus fefe lucem

ad tl

mundi toties vocat, Johatnem Baptiftam lucernam lucentem & arden-

Opor-

tem : absque dubio non propter vitz fanctitatem , fed propter verbum;

num«

quemadmodum Philipp. Paulus, luminaria mundi vocat lucida , quia,

eum it

inquit , verbum vitz tenetis. Vita enim fine verbo incerta eft & ob- ,,

;

Ícuta, ,

nisfiis,

Et quid faciunt Apoftoli , dum fuas

.

rzdicationes per Scripturas

1

us tenebris obfcurent? Vel

leges

probant ?an ut nobis tenebras fuas major

p

ut notius per ignotius probent? Quid facit Chriftus Joan, s. ubi Ta-

;,qioi

dxos docet, ut Scriptutas fcrutentur , fui fcilicet teftes ? aut ut ambi-

uos reddat de fide fui? Quid faciunt illi AG. 17. qui audito Paulo

o mags

die & no&e Scripturas legebant, ut viderent, an fic haberent? Non-.

'gphifh-

ne ifta omnia probant , Apoftolos, ficut & Chriftum, ad Scripturas

provocare, ranquam ad teftes clariffimas (uorum fermonum ? Qua fron-

nl

te ergo nos eas obícuras facimus? Obfecro, funtne illa vezba Scripturz

o

uminats

obícura vel ambigua , Deus creavit ceelum & terram , Verbum caro fa-

&um eft, & omnia quz pro articulis fidei totus accepit mundus ? Un-

f&

illum

de accepit? nonne ex Scripturis? Et quid faciunt ; qui adhuc hodie

s nl

przdicant ,-Scripturas interpretantur ac declarant ? At fi obícura eft

InZe

Scriptura, quam declarant , quis nos certos facit ipfam eorum decla-

ratiónem effe certam?' Ália nova declaratio.. Quis & illam declarabit ?

x g

s vl lee

Ita fiet progreffus ininfinitum, Summa, fi Scriptura obícura vel am-

bigua eít, quid illam opus fuit nobis divinitus tradi? an non fatis fu-

rumpo

uid.al*

mus obícuri & ambigui , nifi de coclo nobis augeatur obícuritas & am-

biguitas & tenebre ? Ubi tunc illud Apoftoli manebit, Omnis Scri-

iloP-

tura divinitus infpirata utilis eft ad docendum & increpandum & ar-

» ipan

,l IHC cla,-

ule , prorfus , fed ex patribus longa fe-

ggcndumz Imo inutilis eft, Pa

CH A

culo-

nue

€o

D, Manr, LurT,

culorum fetie teceptis, & fede Romana talia petenda fünt , que t Scri-

1

turg tribuis,

Quare tua fententia revocanda eíft, ubi ad Titum fcri-

à

loci ,

is, Epifcopum oportere potentem effe in do&trina fana , exhortári, &

aliqua

redarguere contradicentes , & os oppilare vaniloquis & mentium dece-

R0$ 3

proribus, — Quomodo erit potens , cum tu Scripturas ei relinquas ob-

Proin

Ícuras , hoc eft , arma ftuppea, & pro gladioleves ftipulas? Tum Chri-

[tiano

ftus quoque vocem fuam recantet , neceffe eít , qui nobis falfo promit-

Inetan

tens, dicit: Ego dabo vobis os & fapientiam , cui non poterunt refi-

xattil

ftere omnes adveríarii veftri, Quomodo non refiftent , quando obícu-

tum à

ris & incertis contra eos pugnamus?

Quid & tu nobis, Erafme, prz-

tilfmi

Ícribis formam Chriftianifmi , fi tibi S

cripturz funt obícure? Sedjam

fe ut

dudum credo me oaerofum effe etiam infenfatis , qui in re clarifima

nife(i

tantas moras traho & copias perdo. . Sed fie obruendum erat impu-

quiq

dens & blafphema illa vox , Scripturas effe obícuras , ut & tu videres,

vobis.

mi Erafme, quid diceres , cum Scripturam effe dilucidam negas. Nam

ld

fimul afferas mihi neceffe eft , omnes tuos fan&tos, quos adducis , mul-

to minus dilucidos effe,

Tiere l

Quis enim certos nos facit de eorum luce,

filere

fi

Scripturas obícuras feceris? Itaque nihil nifi

tenebras nobis reliquas

lib

faciunt , qui Scripturas negant effe

lucidiffimas & evidentiffimas.

Adyer

At hic dices:

Nihil ad me omnia ifta, non dico Scripturas ubi-

l

que obfcuras effe (

quis enim ita infaniat?) fed in hac tantum parte

& fimilibus. . Refpondeo, nec contra te ifta folum dico , fed contra

adi)

EE

omnes, qui ita fentiunt. .. Deinde contra te (aa) de tota Scriptura di-

Totem

» co, nullam ejus partem volo obfcuram dici: ftat ibi, quod ex Petro

o il

» retulimus

; lampadem lucentem nobis effe verbum Dci in loco ca-

tà con

» liginofo,

A

plis d

poltir.

"Annotatto,

Uorum

(aa) De tota Scri

tüorum

ptura dico ; nullam ejus partem'vo-

lo obícuram dici.] Legwiwur B. z de

t'adice

p)zrte dogmatica ,"on Gram-

&0$ Co

tmatica , ut fic dicam.: Nullum fiil, dogma neceffarinma effe, quod in Scri-

ptura non claré babeatur , licet loca

Onyid

Jent im Scriptura , quorum verba €à

Tbant

phrafes

Jint ob[eura. Sic mentem [uam max exponis dicens : Proinde fi

.

Ijent

dogma de libero arbitrio obícurum vel ambiguum eft; ad Chriftianos

D

& Scripturas non pertinet. — 4rez; Debent enim omnes Chriftiano-

lion (

rum articuli tales effe , ut non modo ipfis certiffimi fint, fed etiam ad-

verfus alios tàm manifeftis & cl

CQntta.

aris Scripturis Qrmati, ut omnibus os

uttt Ef

obftruant &c. ]

£

& pro|

Quod

QUsf

c

"

M

3

Dr 'Sinvo Annnmo.

61

od

rj«

; Quod fipars hujus lampadis non lucet , potius pars caliginofi

loci, quam ipfius lampadis erit..— Non . fic illuminavit nos Chriftus, ut

(

aliquam partem obícuram voluetit relictam nobis in fuo verbo, dum

decte

$-0«

nos ad illud jubet attendere: fruftra enim attendere juber, fi non lucet,

Proindefi dogma de libero arbitrio obícurum velambiguum eft;ad Chri-

Chris

ftianos & Scripturas non pertinet, ac relinquendum eft proríus , nu-

Omite

merandumque inter eas fabulas, quas damnat Paulus in Chriftianis ri-

t refi-

xantibus. Si autem ad Chriftianos & Scripturas pertinet , clarum, aper-

bícu«

tum & evidens effe debet , prorfusque fimile czteris omnibus eviden-

Pl'æ-

tiffimis articulis, Debent enim omnes Chriftianorum articuli tales ef-

lum .

fe,ut non modo ipfis certiffimi fint, fed etiam adveríus alios tam ma-

jl

nifeftis & claris Scripturis firmati , ut omnibus os obítruant , ne poffint

Impu«

quicquam contradicete, ficut nobis Chriftus promittens, dicit: Dabo

(dere,

vobis os& fapientiam , cui non poterunt refiftere omnes adverfarii ve-

Nam

ftri. Siigitur os noftrum in hac parte infirmum eft , ut adverfarii refi-

,Itü-

ftere poffint , falfum eft, quod dicit , nullum adverfarium ori noftro re-

| lüce,

fiftere poffe,

Aut ergo in dog

o

mate liberi arbitrii nullos adverfarios

liquis

habebimus , quod fiet , fi ad nos nihil pertinet, Aut fi ad nos pertinet,

j

adverfarios quidem habemus, fed qui refiftere non poffint,

; ubi-

Verum illa impotentia refiftendi adverfariorum ( quando id hic in-

] partc

cidit ) fic habec, non quod cogantur cedere fen(u füo , aut per(uade-

conttá

antur confiteri aut tacere,. Quis enim invitos coget credere , fateri er-

qadi

rorem, aut tacere? Quid loquaciis vanitate, ait Auguftinus? Sed quod

, o

os illorum fic obftruitur, ut non habeant quod contradicant, & ut mul-

o a

ta contradicant , communis tamen fenfus judicio nihil dicant, Exem-

plis id monftratur melius, Quando Chriftus Matth, 22, Sadduceis im-

pofuit filentium , cum addudta Scriptura probaret refurre&ionem mor-

tuorum ex Mofe Exod.;. Ego Deus Abraham &c. Non eft Deus mor-

tuorum, fed vivorum. Hic refiftere non poterant , nec quicquam con-

m

tradicere, fed nunquid ideo cefferunt opinione fu2? Et quoties Phari-

(ritte

fzos confutavit evidentiffimis Scripturis & argumentis, ita ut populus

nSrr"

convidtos palam videret, & ipfimetíentirent? Nihileminus illi perfeve-

l

rabant adverfarii. Stephanus A&or. €, fic loquebatur , tefte. Luca, ut

xinde l

fapientiz & fpiritui, qui loquebatur , refiftere non poffent. — Sed quid

iftianos

illi fecerunt? numquid ccdebant? Imó dum pudet vinci , & refitlere

non poffünt, infaniunt, & claufis auribus & oculis falfos fübmittunt

itiano-

qam

contra eum teftes, A&. 7. Idem in concilio ftans, vide:

juomodo con-

futet adverfarios,

jpus 0*

cum ab origine populi illius numetaffet beneficia Dei,

& probaffet , nunquam templum fibi Deum juffiffe condi (ea enim

qua(tione agebatur reus, & is erat ftatus cauíz ) tandem concedit , (ub

de

N

H 3

Salo-;

P

D. Manr, Lurm.

"D

quim

Salomone fuiffe quidem templum zdificatum , at ibi fubfumit in hünc

& d

modutm, Sed non in manufad&is habitat excelfus. Et ad id allegat Efai-

am Prophetam 66. Qu« eít ifta domus quam zdificatis mihi? Dic,

cilis

quid poterant hic contra tam manifeftam Scripturam dicere? nihilta-

men moti perftabant fixi in.fua fententia, Unde & in eos invehitur,

fic i

dicens: Incircumcifi cordibus & auribus , (emper rcftitiftis Spiritui fan-

j

hz

&o &c. Refiftere eos dicit, qui tamen refiftere non poterant,

Ad noftros veniamus, Joannes Hus, cum fic in Papam differit ex

g

Matth, 16. Porte inferorum non pravalent adveríus Eccléfiam mearm.

g

dente

Eftne hic aliqua obfcuritas vel ambiguitas? Sed adverfus Papam & fuos

corh

pravalent port inferi , ut qui manifefta impietate & fceleribus toto

mltab

orbe nobiles funt; Eft id quoque obícurum? ergo Papa & fui non funt

inipf

Eccle(ia, de qua Chriftus loquitur. Quid hic contradicerent? aut quo-

modo refifterent ori , quod Chriftus illi dederat? At reftiterunt tamen

Tuanu

& perftiterunt, donec ipfum exurerent ,tantum abeft , ut fenfu cede-

ipl E

rent, Nec Chriftus hoc tacet , cum dicit , Adverfarii non porerunt re-

fi.q

fiftere... Adverfarii (unt (inquit) ergo refiftent , alioqui non adver-

ilto$

viden

farii, fed amici fierent: & tamen refiftere non poterunt. Quid eft hoc

s

aliud dicere, quàm refiftendo non poterunt refiftere? Si itaque & nos

quit)

liberum arbitrium fic confutare poterimus , ut adverfarii nequeant refi-

derer,

Debra

ftere, etiam fi perfiftant fuo fenfu, & repugnante conícientia refiftant, fa-

tisfecerimus.

Satis enim expertus fum , quàm nemo volet vinci, &

tebus

(ut Quinctilianus ait ) nemo eft qui non malit noffe, quàm difcere vi-

Tebus

& d

deri; Quamvis apud nos id proverbii omnes , ufu potius quàm affe&u,

imó abuíu paffim in ore verfent, Opto difcere, paratus fum doceri,

Qud.

& monitus meliora fequi, Homo fum, errare poffurn : Quod fub hac

diabol

larva , pulchra velut humilitatis fpecie , liceat confidenter dicere: Mi-

153 !

hi non eft fatisfactum, ego non capio , vim facit fcripturis , pertinaciter

mo pr

afferit, (cilicer certi, quod tante humilitatis animas nemo fufpicetur

ttiqu)

pertinaciter refiftere, & agnitam quoque veritatem fortiter impugna-

pünd

|

re. [ta fit, ut non malitiz eorum effe oporteat , quod non cedunt fen-

le

Dites.

fu fuo, fed obfcuritatis & ambiguitatis argumentorum. — Sic & Philo-

Wt jl

fophi Grzcorum fecerunt, ne ullus alteri videretur cedere , etiam ma-

[04

Anlte

nife(te convi&us; coeperunt ne

[o]

are prima principia , ut Ariftoteles re-

àlum

Citat,

Interim nobis & aliis blande perfuademus, €ffe multos bonos

U

viros in terra , qui libenter veritatem amplexuri fint, fi fit qui clare do-

ICefe

ceat: nec effe prefumendum , tot eruditos tanta feculorum ferie vi-

Ts fig

ros erra(fe , aut non cognoviffe , quafi ignoremus, mundum effe regnum

atiu; Í

m nes-

Satanz , ubi prater naturalem cacitatem agnatam ex carne , ctia

quiby

quif- j

Ug y

-

*

Dz Srzavo ÁnniinRtO.

63

ht

quiü;xmis fpiritibus r

egnantibus fuper nos in ipfa cxcitate induramur,'

Eii-

& demoniacis , nec jam humanis tenebris tenemur.

Si igitur Scriptura (inquis) dilucida eft, cur in hac parte tot fe-

Dic,

hilti»

culis excellentes ingenio viri cxcutierunt? Refpondeo , Cacutierunt

hitut,

fic,in laudem & gloriam liberi arbitrii , ut oftenderetur illa magnifice

t ane

ja&tata vis , qua fe homo applicare poteft ad ea, quz funt falutis ater-

nz ,fcilicet qua nec vifa videt, nec audita audit , multo minus intelli-

tit ex

git vel appetit,

Huc enim pertinet , quod Chriftus ex Efaia, & Evan-

TedILi,-

gelifta toties afferunt; Audientes audietis, & non co

o

enofcetis: & vi-

»»

C luos

dentes non videbitis. Quid hoc eft aliud quàm liberum arbitrium feu ,

25

$ f0L0

cor humanum fic effe Satanz potentia oppreffum , ut nifi Spiritu Dei

um

mirabiliter fufcitetur , per fefe nec ea videre poffit, nec audire, que

25

tquo

in ipfos oculos & in aures manifefte impingunt, ut palpari poffint

25

manu? Tanta eft miferia & cacitas humani generis, Sic enim &

35

tmen

u

ipíi Evangeliftz admirati , qui fieret , ut Judzi operibus & verbis Chri-

dnt ree

fti, qua plané fuerunt irrefragabilia & innegabilia, non caperentur, ,

iditte

ifto Scripturz loco fibi refpondent, fcilicet quod homo fibi relitus ,,

s fEhoc

videns non videt, & audiens non audit. Quid monftrofius? Lux ( in-

& nos

quit ) lucet in tenebris , & tenebre non comprehendunt. Quis hoc cre-

t if«

deret? Quis fimilia audivit? Lucere in tenebris lucem , & tamen te-

nebras manere tenebas ; nec illuftrari? Proinde non eft hoc mirum in

10f

i«

rebus divinis , quod tot feculis viri excellentes ingenio cecutiunt: in

rebus humanis mirum effet ; in rebus divinis mirum potius , fi unus

erevie

fíedu,

& alter non cecutiat, Non mirum vero , fi planó omnes cecutiant.

ecnum

docttly

uid enim eft univerfum genus humanum extra fpiritum, nifi re

o

diaboli ( ut dixi) confufum chaos tenebrarum? Unde Paulus demo-

ybhac

: M-

nes appellat, re&ores harum tenebrarum. | Et x Corinth. r. dicit : Ne-

uot

mo principum hujus mundi cognovit Dei fapientiam, Quid putas de

xcetut

reliquis fentiet,.qui principes mundi afferat tenebrarum fervos? Per

principes enim intelligit primos & fummos in mundo, quos tu excel-

pugna-

j let-

lentes ingenio vocas. Cur cecutierunt Árriani omnes? ÀAn non fue-

runt ibi viri ingenio excellentes? Cur gentibus Chriftus eft ftultitia?

|o-

an inter gentes non funt viri excellentes ingenio? Cur.Judzis eft fcan-

qmma-

elestte

dalum ?. Àn non fuerunt inter Judaos viri excellentes iugenio? Deus

Ícit (ait Paulus) cogitationes fapientum , quoniam vanz funt, Noluit

; bonos

dicere hominum , ut ipfe textus habet , primos & principes inter homi-

lare d?'

erie Vi*

nes fignificans,ut ex iis reliquos homines eftimemus. Sed haecinfra

latius fortaffe : fatis fit exordio pramififfe ,. Scripturas effe clariffimas,

;egnum

quibus noftra fic poffunt defendi. , ut adverfarii non. queant refitere.

jum 1

Qua. vero fic defendi non.poffünt ,aliena & non Chriftianorum funr.

g

3

64

D. Manr. Lur&.

Si vero funt, qui hanc claritatem non videant , & in ifto fole cecuti-

(aipt

ant vel offendant, ii fi funt impii , declarant, quanta fit majeftas & po-

quin

T.

tentia Saranz in filiis hominum , ut clatiffima verba Dei neque audiant,

neque capiant , velut fi preftigio illufus quifpiam folem putet effe car-

ctedi

bonem frigidum , aut lapidem fentiat effe aurum.

$i pii funt, inter

cqy'xa

illos ele&os ceníeantur

E

qui in errorem ducuntur aliquanto , ut decla-

nis,(

retur virtus Dei in nobis, fine

qua nec videre , nec proríus quicquam

linif

offumus,

Non enim imbecillitatis ingenii eft (ut tu caufaris ) ne ver-

&ftul

E

a Dei capiantur: imó nihil aptius capiendis verbis Dei imbecillitate

l,vit

ingenii; propter imbecilles enim & ád imbecilles Chriftus & venit &

[ con

mittit verbum fuum , fed nequitia Satanz eít in noftra imbecillitate fe-

gaoíc

dentis, regnantis, ac Dei verbo refiftentis,

tis il

Ni Satanas faceret , uno

fermone Dei femel audito totus mundus homin

:

um CQRVCHCICIU[ ,hnec

|

pluribus opus effet.

enm

Et quid multis ago ? Cur non fimul cum hoc exordio finimus

periti

caufam , & .contra tei

píum, tuis ipfius verbis , ferimus fententiam , fe-

Scr'ugu

cundum illud Chrifti, Ex verbis tuis juftificaberis , ex verbis tuis con-

Scripn

demnaberis? Tu enim dicis, Scripturam hic non effe dilucidam. De-

quam

inde fententia fufpenfa , in utranque partem difputas

»quid pro , quid

xeris |

contra dici poffit :

praterea nihil agis toto ifto libello , quem ob ean-

fucin

dem caufam , Diatriben potius quàám Apophafin velaliu

d appellare vo-

gravaru

luifti, quod omnia collaturus , nihil affirmaturus fcrib

eres.

$i igitur

lum d

fed temere

dilucida Scriptura non eft, cur hic non modo cecutiunt 5

nus ]j

& ftulte definiunt & afferunt liberum arbitrium velut ex certa & diluci-

tüm j

1 .

da Scriptura, illi quos ja&as? videlicet, tam numerofa feries eruditif-

Ti

fimorum virorum, quos in hunc usque diem tot feculorum confenfus

Scripn

