,» tiam fuis operibus. Deinde nulla opera, nulla ftudia, nullos co-

damnate

,» natus liberi arbitrij cora

m Deo quicquam valere, fed omnia im-

d advetfus

Si enim ipfe juftus non eft, nec opera

»» pia, injufta & mala judicari.

x

,, aut ftudia ejus jufta funt.— Si jufta non funt, damnabilia & ira di-

tt, Ál qui

naíunt, Altera eíft fidei juftitia, qua conftat non operibus ullis, fed

Nonne &

favente & reputante Deo per gratiam.. Ac vide, quomodo Paulus ni-

lii &

3 libenim

tatur verbo reputandi, ut urgeat, repetat & inculcer. — Ei, inquit, qui

Ooperatur, metrces non reputatur fec

undum gratiam, fed fecundum de-

.

.

ctedit veró in eum , qui juftificat

PCHHS Dion

bitum

Ei vero, qui non operatur ,

r jodat,

impium, reputatur fides ejus ad juftitiam, fecundum propofitum gra- J

nos jufif*

tiz Dei. Tum adducit David itidem de reputatione grati& dicentem:

nifeftifime

Pené decies

Beatus vir, cui non imputavit dominus peccatum &c,

mb

€o cap. reperit verbum reputandi. Breviter, Paulus componit operane

uerimus

tem & non operantem, nec relinquit medium inter hos duos: ope-

xiodica 10«

ranti reputari juftitiam negaty non operanti vero afferit reputari ju-

iam &i

ftitiam, modo credat, Non eft, quo hic liberum arbitrium evadat aut

j mjora

elebatur cum fuo conatu aut ftudio.

Aut enim cum operante , aut

dica dente

cum non operante numerabitur. Si cum operante, audis hic ei non:

aram li«

E

Si cum non operante, qui credit tamen Deo,

feputari ullam juftitiam.

a fünt 0«

reputatur ei juftitia. At tum non liberi arbirrij vis e'ir, fed renovata

ldigma 00

creatura per fidem. Si autem non reput

atur juftitia operanti, manife-

v didiis 0*

ftum fit, ejus opera nihil nifi peccata, mala & impia eífe coram Deo.

ifimum &

Nec poteft hic protervire ullus Sophifta,

, quod licet homo fir. malus,

(lem hat

poffit tamen opus ejus effe non malaum. 'Nam ideo Psulus apprehen-

eretür 6t

dit non hominem fimpliciter, (ed operantem, ut apet illimo verbo de-

clararet, ipfa opera & ftudia hominis camnari ,. quetunque illa fint,

fect

& quocunque nomine aut fpecie cen

feantur.. Agit autem de bonis 6-

fabet g

Er cum de ope-

peribus, quia de juftificando & merendo: difputac..

& de omnibus

yelidit À

rante loquatur, univerfaliter de omnibus' operantibus,.

lo X hic

operibus eorum, potiffimum vero. de bonis & honeftis operibus lo-

Una d*

quitur. Alioqui partitio:fua: de. operante: & . non operante non cone

r rf

fiteret.

de o

j

Przetereo hic fortiffima: illa: argnmenta: ex propofito gratig, ex:

x ei

promiffione, ex vi legis, ex peccato originali, ex eledione Dei affum-

o **

tà, quorum nullum eft, quod' non fe folo funditus tollat lberum ar-

yee:

yi (ïm?h

:

ituum, (ppp) $i enim gratia ex. propofito feu pradeftinatione

Jur

nit»

I

qulom

:

e

208

D; MAART..VLuTH.

*

pir, neceffitàte venit, non (tud

io-aut. conatu ?o&to); ut fapta. do«,

delitum (

cuimus.

tm Deo

non efft

; "Annotatio,

fecerimi.

(ppp) Si enim gfatia ex propofito fcu præd&ftinacio-

ne venit, néceílitate venit, non ítudio & conatu noftro.]

Obfervandu aquipollens : terminorum. ufis, — Onttm idemque bic funt

E

,

lflo wni

B. Firo, propolitum & przdeftinatio Dei : Z alioqui in feriptara di-

flinguantur. Sed ille mom folus fecit. termtmos equipollentes : - faciunt

alieno di

eoulti ex Noffvatibus quoque.. Obfervanduus €$. boc, quod pradeflinatia-

femmun )

zi upce B. Fir, ut. fno. loco jam monuimu , laté utatur , pro-quovis de-

quu f

treto diviuo aterno. . Qude jam eff, quod pradefiinationem. quoque . fs

i hi

cit Gratia , ex quA gratia ad. nos veniat.

ANon itague. cogitandum eft

dmnatir

de pmdq/iinatione ad falutem , ex qua gratia vVeniat, JNon mivum., ve-

dnui pni

và eft, quod. B. Fir ifloc modo . voce pradeflinationts uin fit , ezm din

æntexz'pfum Sebolafiei etiam. fecevint pradeflinationem. ad gratiam , non

imoinfont

CWIC]W L

tantze ad gloriam. Confequentia B. Firi; fi gratia venit ex predetti-

m yuef

natione, non venit ftudio aut conatu noftro, optzma eff , idcb quod. *

damnaye

Panlus [Indium & conatum pradeflinationi mon conjunxerib , fed potius

AMEIATO )

per pradeflinationem exclnferit, INon exclufit tamen ordinem 4 Deosa-

damuart.

flitutum ad gratiam per auditum verbi frne malitiofa repugnantia s cum

7002 d

ifle ipfe ovdo uon frt nofivi findis Ed conatus, fed ad decretum. €8 propos

p m

Jfitum. divinum pertineat. INec Lutberus contra ordinem divinum auit-

Attétitie

tat, fed. contra liberum arbitfrium.]

1

€ fmii

2

:5

ulus

M!, [

j

Item,fi Deus eratiam promifit ante Iägem, ut hic & in Galatis P«

arguit,ergo non ex operibus aut lege venit: : alioqui promiflio nihil erit.

Wettigeny

V

l

Ita & fides nihil erit ( qua tamen Abraham ante legem juftificatus eft ) fi

fi(w Qs

Caluinigs

opera valent, Item, cum lex fit virtus peccati, ofteadens rantum, non

aurem tollens peccatum, facit conícientiam reatu coram Deo, & iram

minatur, hoc e£, quod dicit: Lex iram operatur.

uomodo igitur

$d c

fieri poffet, ut per legem juftitia paretur ? Si autem lege- non juva-

Ut [ib

EM

mur, quomodo vi íola arbitrij juvari poffümus?. Item, cnm unius A-

dx unico deli&o omnes fub . peccato & damnatione fumus, quomodo

fobuft

poffumus aliquid tentare, quod non peccatdm & damnabile fit» Quum

ORtia

enim dicat, Omnes, neminem excipit, nec: vim liberi arbitrij, nec ul-

Paulo, n

Pautlu

lum operarium : operetur five non operetur, conetur five non cone-

v

tur, inter omnes neceffario comprehendetur. cum. aliis. (qqq) Nec

Rtam [jb

OC fer

tic

nes peccaremus aut damnaremur deli&o illo unico Adæj? nifi noftrum

Q^

fiBtia o

Dz Ssavo ÁnntiTAI0,

209

fipts do«.

: deli&um effer, - Qu

is enim aliene delicto damnaretur , prefertim co-

ram Deo? Noftrum

autem non fit imitando aut operando, cum hoc

non effe poffet deli&um illud unicum Ad

£, ut quod non ipfe, fed nos

fecerimus: fit vero noürqm naícendo,

e[linatio.

.Jnnotdiz'o.-

N

toftro.]

£. hi fumt

'(qqq) Nec nos 'peccaremus aut damnaremur deli&o

ATA Mi«

kf

illo unico Adz, nifi noftrum delictum effet : quis enim

idt)ittite

alieno delido damnaretur, prafertim coram Deo!] — z;!

$0744 s

fummam Dei juflitiam im damnandis bominibus, Confirmatur binc id,

!

D

?

quod [uprà de damnatione immeritorum aunotavimus : €d

u

e fane.

i ft

;'

B. Fir bicita concludit : ff nemo bominun apud bomines alieno delitlo

u

Iu t

damnatur : multó magis apud Deum nemo damnatur. alieno. delitlo,

, Ui di

"drqui prius eft, Ergà €9 pofferius, Ratio Con[equentia eff, quia Deus longé,

jLtdti, 1

imo infrntté juflior efh, quàm bomines : "Unde porrà argumentamtur j Qnui-

eunque neminem damnat, uec potef? damnuare alieno delitlo, ille nezni-

( pa'æäüfïi-

nem potefl. damnare revera immeritum. . Ratio Confequentia efh, quia

ia qud

| þr pm;y

damnare aliquem. alieno delitlo efl immeritum damnare: €8 quia qui

damnare neminem poteft. alicno delitlo , propterea id. mom potef , quia

4 Dttte,

ii CH

damnuaret immeritum. — Atqui jam [ecundum B. Vivum boc loco Deus

( & jae

zon damnuat,nec damnmare poteff ullum alieno delitlo, Ergo neminem

potefe damnave immeritum. — Et per confequens , qnando fupra de da-

yan dl

annatione vmmeritorum locutus efl, nom intellexit immeritos, qui revera

€$ fimpliciter tales [unt, [ed qui ex opinione moftrra vations immeriti

fient, aut. faltem. comparate ad'alios, Sequitur. etiam binc , quod Deus

äïif pgüä!is

neminem ex folo abfoluto

jure €9. decreto fuo damnuet, aut damnare pf*

*

nihil el'if:

f( wt Caloiniani alias docent, Ergó B. Pir non. Calvimi

yüselt )

&AVIL, uec pejor

atum, 100

Calviniauis, fed snelior, izmó pigmï orthodoxus fuit,]

S

SNI

, & irtm

odo igi[uf

' Sed d& hac re difputandum aliás. Igitur ipfum ori

ginale pec- * :

catum, liberum arbitrium prorfus nihil finit poffe, nifi peccare & **

gon jv

damnari, I(ta, inquam,

argumenta prztereo, quod fint apertiffima &

unitis A*

robuftiffima, rum quod nonnihil fuperius:de his diximus,

uod fi

domodo

omnia, quz libecum arbitrium fübverrunt, recenfere vellemus in folo

jc Qaom

Paulo, nihil melius faceremus,

quäm ut perpetuo commentario totum

1!! ne P

Paulum tractaremus, & in fingulis pené. verbis monftraremus confu-

on (f

tatam liberi arbitrij vim: adeo jactatam , quemadmodum jam feci in

o N

tj

hoc tertio & quarro capite, quz ideo potiffimum tra&avi , ut ofci-

l

Zot'þ;um

d

tantiam omnium noftrum oftenderem , qui Paulum fic legimus , ut

nihil

2

2lo

D. MART.X Lurn.

nihil minus in his clariffimis locis videremus, quàám hac validiffima

yiales, a

& camis,

argumenta contra liberum arbitrium , & confidentiam illam , authori-

noa elii

tate & fcriptis veterum do&torum nitentem, facerem ftultam , fimul-

quis at

que cogitandum relinquerem , quid fa&ura (int argumenta illa aper-

tiffima, fi cum diligenta & judicio tra&tarentur.

;, ii l

.

Ego de me dico; vehementer ad

mi

ror, quod cum Paulus toties

y friti

qi Chil

utatur vocabulis illis univerfalibus, Omnes, Nullus, Non, Nuíquam,

Sine: ut, Omnes declinaverunt ; Non eft juftus quifquam ; Non eft

-

fpirita ca

qui faciat bonum, nec unus quidem ; Omnes unius deli&o peccaro-

fentiat de

rtes & damnati funt ; Fide fine lege, fine operibus juftificamur, ut f

Deoplce

tum: Sen

aliter quifpiam velit; noa poffet tamen clarius & apertius loqui : mi-

d lbjed

ror, inquam, qui fa&um fit, ut adverfus has univerfales voces & feá-

tentias prevaluerint contrarig , imó contradidtoriz, fcilicer; Aliqui

tütr, qui

Jjto, inir

funt non declinantes, non injufti, non mali , non peccatores, non da-

Nec enim

mnati; Eft aliquid in homine, quod bonum eít, & ad bonum niti-

fed ipfa

tur, quafi ille, quifquis fuerit homo, qui ad bonum niritur, non fit

comprehenfus in voce ifta, Omnes, Nullus, Non. Ego non haberem,

Dio place

etiamfi vellem, quod Paulo opponerem aut refponderem , fed.coge-

fibile, qu

as

hi Gbu

rer vim mei liberi arbitrij unà cum fuo conatu compledi inter o-

mnes & nullos illos, de quibus Paulus loquitur, nifi nova gramma-

altüs Spin

tica, aut novus ufus loquendi introducatur.

Ac ttopum forte fufpi-

vel carnis

cari & verba excerpta tórquere liceret, fi femel aut uno loco utere-

m e., (

ritü el i

tur tali nota. — At nunc perpetuo utitur, tum fimul affirmativis & . ne-

gativis, & fententiam per contentionem & partitionem utrobique u-

ominm

niverfalium partium fic tra&at , ut non modo vocum natura & ipía

101 [ubj

&him nor

oratio, fed & con(equentia, pracedentia, circumftantiz, intentioque,

Chtiílus )

& corpus ipfum totius difputationis fenfum communem concludant,

Paulum velle , quod extra fidem Chiifti nihil nifi peccatum & da-

3» NUQDy

mnatio fit, Atque hoc modó nos confutaturos effe promifimus li-

»» m y

berum arbitrium, ut non queant refiftere omnes adverfarij, id quod

x f0$ ci

arbitror me feciffe, etiamfi non concedant vi&i in noftram fententi-

»Wqn,

am aut taceant. Nam hoc nofire non eft opis, Spiritus Dei hoc do-

» —*Q&db

num eft,

» m'l'».zx. Y

Sed antequam Johannem Evangeliftam audiamus, coronidem Pau-

» p

linam adjiciamus, parati,ubi hec non fatis fuerint, totum Paulum

»» U

perpetuo commentario in liberum arbitrium inftruere, Rom. $, ubi

1, üm.

"

genus humanum in duo dividit, in catnem & fpiritum, ficut & Chri-

P &läcc

ftus facit Joh. 5. fic dicit: Qui fecundum carnem fünt, qua carnis

» jU[ZiH,

funt, fapiünt: Qui vero fecundum fpiritum funt, qua fpiricus funt,

h WI03

fapiunt.

Quod Paulus hic carnales vocet omnes, qui non funt fpi-

»

: Qusn

ritua-

Dz SzRvo AnsriTRIO,

21í

cvalidilüma

ruales, manifeftum eft tum ex ipfa partitione & oppofitione fpiritus

n, authorie

& carnis, tuin ex ipfiüfinet Pauli verbis, ubi fequitur: Vos in carne

a, (imil-

non eftis, fed in Spiritu, f1 tamen Spiritus Dei habitat in vobis: Si

à il aptte

quis autem Spiritum Chrifti non habet, hic non eft ejus. Quid enim

,;» aliud hic vult: Vos non eftis in carne, fi fpiritus Dei in vobis eft,

lts toties

,. quàm, neceffario in carne eos eífe , qui Spiritum non habent ? Et

, ifouam,

qui Chritti non eft ; cujus alius quàm Satana eft ? Stat igitur, qui

; Nnet

Spiritu carent, hos in carne & fub Satana effe, Jam videamus, quid

Q peccato»

fentiat de conatu. & vi liberi arbitrij carnalium,

Qui in carne funt,

i, ür /

Deo placere non poffünt. Et iterum : Seníus carnis eft mors. Et ite-

"

rum: Seníus carnis eft

:

loqii i

—

inimicitia contra Deum, Item: Legi Dei non

ocs &cfer-

z

eft fubjectus: neque enim poreft. Hic mihi refpondkat liberi arbitrij

cet; Aliqi

tutor, quomodo potlit conari ad bonum id, quod eff mors, difplicens

u

15, 01 di»

Deo, inimicitia contra Deum, inobediens Deo, nec potens obedire?

yonum niti«

Nec enim voluit dicere: Seníus carnis eft mortuus aut inimicus Deo,

ur, non lt

fed ipía mors, ipfa inimicitia , cui fit impoffibile legi Dei fübjici aut

o

n haberem,

Deo placere, ficut & paulo ante dixerat: Nam quod le

o

i erat impof-

, fedeoge-

fibile, quo infirmabatur per carnem, Deus fecit &c.

Nota eft & mi-

d inter 0«

hi fabula Origenis de triplici affe&tu, quorum unus caro, alius anima,

alius Spiritus illi dicitur. — Anima vero medius ille, in ütram partem

2 grammee

orte füfpi

vel carnis vel Spiritus vertibilis, Sed fua funt hec fomnia : dicit tan-

oco uteree

tum ea, fed non probar. Paulus hic carnem vocat, quicquid fine Spi-

ritu eft, uti monftravimus.

tivis & n

Ideo fummz ille virtutres optimorum

hominum in carne funt, hoc eft, mortuz, inimicz Deo (unt, l

evi Dei

qobique t

u &ipta

non fubje&z, nec potentes fübjici, Deoque non placentes.

.Paulus

j

nrentioquós

enim non folum dicit , eos non fubjici, fed nec poffe fübjici; Sic &

Chriftus Matth.7.. Arbor mala non poteft fru&us bonos facere, Et 12.

ondudant,

mum & d-

»5

uomodo poteítis bona loqui, cum fitis mali?/Vides hic, non fos

ailimus li

,» lum mala nos loqui, fed nec poffe loqui bona. . Ec qui alibi dicit,

,', jd qie

, nos cum fimus mali, fcire camen filiis noftris bona dare: negat ta-

», men, nos bona facere, etiam eo ipfo, quo damus bona ; ícilicet

m fententi-

Vi hoc do*

»» Quod bona eft creatura Dei, quam damus, nec tamen ipfi boni (u-

, Iiuis, nec bene bona illa damus.

Loquitur autem ad omnes, nem-

»» pe etiam ad difcipulos fuos, Ut conftet hec gemina Pauli fenten-

sidem at

, üa: Juftus ex fide vivit: Er, omne quod non eft ex fide, pecca-

m Palom

N

, tumeft. Quarum hac ex illa fequitur. Si enim nihil eft, quo ja-

, ftificemur, nifi fides, evidens eft, eos qui fine fide fant, nondum

j;&Ot g

»» juftificatos effe: non juítificati vero peccatores funt; peccatores

H 7

"3 fant,

», Vero arbores male funr, nec poffünt quippiam, nifi peccare & fra-

Iri

; n p

», &us malos ferre. Quare liberum arbitrium nihil eftnifi fervum pec-

Dda

]u

cati,

N

l

e

D. ManT.Luru.

212

llbeto atb

cati, mortis & Satanz , nihil faciens. neque potens facere aut. conari, :

nifi malum.

j

1

piur ap

*

AÁdde exemplum 'illud cap. 10. ex Efa. addu&um

2

: Invens

Mandus

E

num o5

tus fum à non. quzrentibus , palam apparui his, qui me non inter-

eft ipzun

rogabant. Hzc de gentibus dicit, quod Chriftum audire & cogno-

Ícere illis datum fit, cum ne cogitare antea de ipfo potuerint , multo

Nit dii

Hoc ex-

minus quzrere aut fe vi liberi arbitrij ad eum preparare.

yzpoced

ia &

emplo íatis clarum eft, gratiam venire adco gratis, ut nec cogitatio de

€a, nedum conatus aut ftudium

racedat.

Sic & Paulus cum Saulus

Às partis i

b

e(fet, quid fecit illa fumma vi li

eri arbitrij? Certe optima & hone-

lannes p

iündo no

ftiffima agitabat animo; fi ratio fpe&etur. At vide, quo conatu gra-

tiam invenit. Non modo non quarir, fed etiam iníaniendo contra

w vos d

eam accipit. Contra de Judzis dicit 9. Gentes, quz non fe&abantur

( qui v

lberum a

juftitiam, apprehenderunt juftitiam, que ex fide eft, Ifrael vero fe&an-

do legem juítitiz, in legem juftitiz non pervenit. . Quid contra hac

taffet meri

mutire poteft ullus tutor liberi arbitrij? Gentes tum, cum impietate

ttdlis qui

quod liber

& omnibus vitiis oppletz funt, accipiunt juftitiam gratis miferente

Deo. Judazi dum fummo ftudio & conatu juftitie ftudent, fruftran-

quicquid r

voluntaten

tur, Àn hoc non efít dicere tantum , quod conatus liberi arbitij fit

frufira, dum ad optima conatur, & ipíum potius in pejus ruere &

chui

retro füblapfum referri? Nec poteft ullus dicere, quod non fumma

D feri j

vi liberi arbitrij ftuduerunt.

Ipfe Paulus eis teftimonium perhibet

Qu ex vol

cap. 10. quod zelum Dei habent , fed non fecundum fcientiam. lyi-

fant, H

tur nihil deeft in Judzis , quod libero arbitrio tribuitur , & tamen

luntatem c

nihil fequitur, imó. contrarium fequitur.

In gentibus nihil adeft,

tll qui vo

quod libero arbitrio tribuitur, & tamen fequitur juftitia Dei, Qui

lcllicet de

hoc eft, nifi manifeftiffimo exemplo utriufque nationis, tum clarifli-

gUlb quib

mo fimul teftimonio Pauli confirmari, quod gratia donatur gratis im-

Daits f

meritis & indigniffimis, nec obtinetur ullis ftudiis, conatibus, operi-

abeant,

bus pufillis aut magnis,-etiam optimorum & honeftifimorum homi-

v » gen

num, ardenti zelo juftitiam quarentium & fe&antium.

s puta,

Ad Johannem etiam veniamus, qui & ipíe copiofus & potens

Wt ca

eft liberi arbitrij vaftator, — Statim in principio tribuit libeto arbitrio

li

tantam cecitatem, ut ne videat quidem lucem veritatis : tantum ab-

Yic edi

eft, ut ad eam poffit conari.

Sic enim dicit: Lux in tenebris lucet,

Tenaícum

fed tenebre non comprehendunt, Er mox: In mundo erat, & mun-

Tif enir

dus eum non cognovit: In propria venit, & fui non receperunt eum.

QUocithq

Quid per mundutn, putas, intelligit ? nunquid aliquem hominem a

lnfatem

hoc nomine feparabis, nifi Spiritu San&o recreatum? Et peculiaris

l Pane hba

eft ufus vocabuli hujus, Mundus, apud hunc Apoftolum,

quo prorfus

, de

NGt i

fotum genus hominum intelligit, Quicquid ergo de mundo dicit

ibcf

,lx)z«.XSE-Rvo ARB x.r R10.

212

y

Ut COlt],

libero arbitrio intelligitur, ut quod eft praítantiffimum in homine-

Ie

itur apud hunc Apoftolum mundus non novit lucem veritatis :

o

. Tnven-

Mundus odit Chriftum & fuos: Mundus non novit neque videt Spi-

Dn ittete

ritum San&um: Mundus totus in maligno pofitus eft : Omne quod

& COgno-

eft in mundo, eft concupifcentia carnis, oculorum, & füuperbia vitz ;

tint, multo

Nolite diligere mundum : Vos non cílis, ait, de mundo : Mundus

Toc er-

non poteft odiffe vos, me odir, quia opera ejus teftor effe mala. Haxc

ogitatiode

omnia & fimilia multa funt preconia liberi arbitrij, fcilicet principa-

um óaulus

lis partis in mundo regnanus fub Satanz imperio.

Nam & ipfe Jo-

à & hone-

hannes per antithefin de mundo loquitur, ut mundus fit, quicquid de

'onati d«

mundo non eít in Spiritum translatum , ficut ad Apoftolos dicit : Ego

ado cont.

H

tuli vos de mundo, & pofui vos &c. — Si nunc effent aliqui in mun-

(cGabantüt.

do, qui vi liberi arbitrij conarentur ad bonum , ficut fieri oporteret, fi

ero [edate

liberum arbitriam aliquid poffet, propter horum reverentiam tempe-

contra lac

raffet merito Johannes verbum , ne generali voce eos involveret tot

) jmpietite

malis, quibus mundum accufat.

Quod cum non faciat, evidens eft,

milerente

quod liberum a:bitrium omnibus mundi nominibus reum facit, cum

t frofian-

quicquid mundus agat, per vim liberi arbitrii, hoc eft, rationem &

; arbiti f

voluntatem, partes fui praftantiffimas agat,

us nier &

Sequitur: Quotquot receperunt eum, dedit eis poteftatem filios

on fümrna

Dei fieri, iis qui credunt in nomine ejus, qui non ex fanguinibus, ne-

" ?etïixbgt

que ex voluntate carnis, neque ex voluntate viri , fed ex Deo natà

funt, Hac partitione perfe&a rejicit à regno Chrifti, fanguines, vo-

um MW

luntatem carnis, voluntatem viri, Sanguines credo Tudzos effe , hoc

j &umea

11hll adeü,

eft, qui volebant filij regni effe, quod effent filij Abrahe & patrum,

Ícilicet de fanguine gloriantes, Voluntatem carnis intelligo ftudia po-

Dei, de

m danie

puli, quibus in lege & operibus exercitati funt.

Caro enim hic car-

Qrats im:

nales fignificat fine Spiritu , ut qui voluntatem quidem & conatum

habeant, fed quia Spiritus non adeft, carnaliter habeant, Voluntatem

yus, 0 61'!'

viti , generaliter omnium ftudia intelligo , five fint in lege five fine

m hon*

lcgþ., puta, gentium & quorumlibet hominum, uz.fit fenfus , nec na-

tivitate carnis, nec ftudio legis, nec ullo alio ftudio humano fiunt fi-

& oteft

lij Dei, fed folum nativirate divina.

5 Sidg

[o)

itur non nafcuntur carne,

" arbittio

antun ?

nec educantur lege, nec parantur ulla hominis difciplina, fed ex Deo

renafcuntur«manife(tum.eft liberum arbitrium. hic nihil valere.

Vi-

pris tb

rum enim puto hoc loco accipi Hebraico more, pro quolibet vel pro

u gmuti

nrun[ a

quocunque, fitut carnem per antithefin pro populo fine Spiritu. Vo-

"L

luntatem autem pro fümma vi in hominibus, nempe pro principali

ymit!

ahanü

parte liberi arbitrii, , -$ed éfa, non intelligamus verba fingulatim,

j £ot us

tamen ipía rei £anima 'clarifïima

m

, quod Johannes hac partitione

j

reji-

dids *

!

fb

214

D;Manr.Lurm.

le arbim

rejiciat; quicquid non eft generatio divina, dum filios Dei non fieri

non oX

dicit, nifi naícendo ex Deo, quod fit (ipfo interprete) credendo in

Chiattum

nomine ejus. In qua reJectione voluntas hominis feuliberum arbitrium,

fecerunt,

cum non fit nativitas ex Deo neque fides, necelTario comprehenditur,

vum molti

Si veco aliquid valeret liberum azbitrium, non. debebat voluntas viri à

p

mubus ag

Johanne rejici, nec homines ab eo retrahi, & ad folam fidem & re-

dnt, quo

nafcentiam mitti, né illud Efaie g, ei diceretur; Va vobis, qui dici-

tis bonum malüm. Nunc vero cuin. zqualiter rejiciat fanguines, vo-

Áinguinen

luntatem carnis, voluntatem viri, certum eft , quod voluntas viri ni-

la. habent

dum eum

hil magis valet ad faciendos filios Dei , quàm fanguines feu nativitas

carnalis.

At nulli dubium eít, quin nativitas carnis non faciat filios

laguinen

Dei, ut & Paulus Rom. 9. dicit: Non

lixri atbi

qui filij carnis, ij—fili) Dei, pro-

Aud

batque id exemplo Iímatlis & Efau

d, inq

Idem Johannes inducit Bapuftam de Chiifto loquentem fic; De

cajus plenitudine nos omnes accepimus,gratiam pro gratia, — Gratiam

Quid eni

I

ACer

dicit acceptam per nos de plenitudine Chüfti , fed pro quo merito

[2ui

n &

laaras rel

vel ftudio? Pro g:atia, inquit, fcilicec Chrifti, quemadmodum & Pau-

fint pita

lus dicit Rom. $.. Gratia Dei & donum, 3n gr;tia unius hominis Je-

fu Chriiti in plures abundavit.. Ubi nunc liberi arbitrij conatus, quo

1at viam

paratur gratia? Hicjohnnnes dicit,non folum nullo noftro ftudio gratiam

fdt, aut

confündit

accipi, ed etiam aliena gratia (eu alieno me:ito, nempe unius homi-

avefetur

nis fefu Chrifti. Aut igitur falfum eft, nos gratiam noftram accipere

pro aliena gratia, aut liberum arbitrium nihil effe evidens eit: utrun-

tum fint;

que enim fimal confiftere nequit: ut vam vilis fit geatia Dei, uc vul-

Detandus .

go & paffim cujuslibet hominis puíillo conatu obtineatur, & rurfus

Dei opor

tam chara, ut in & per unius tam magni hominis gratiam nobis do-

t fed ha

netur. Simul hoc loco admonitos velim liberi atbitrij tütores , ut

Uum n

fciant fefe effe abnegatores Chriti, dum afferunt liberum arbitrium.

COtnrerm

Nam fi meo ftudio gratiam Dei obtineo, qnid opus eft Chritti gratia

omeps

pro mea gratia accipienda ?. Aut quid mihi deeft , ubi

o

otatiam Dei

Propher

habuero? Dixit autem Diatribe, dicunt & omnes fophiltz, noítro co-

tero fre

h

natu nos gratiam Dei imperrare, & ad illam recipiändam preparati,

I()g

M

Ts :

licet non de condigno, fed de congruo, hoc plane eft negare Chri-

ïl'bl'[ï'mm

ftum, pro cujus gratia nos gratiam accipere hic teflatur Baprtifta,

'üxamcqy

Nam illud commentuüm de condigno. & congtuo fupra confuravi,

» Wilto

quod inania verba fint5 revera autem condigaum meritum fentiant,

» C

id.quc majere impietate quàm Pelagiani, uti aig:imus. Ita fit, ut ma-

Q *its fïx

gis negent Dominum Chiiftum, qui nos mercatus eft, impiJ fophiftz

"i, Yer

unà um diatribe, quàm unquam negaverint Pelagiani aut ulli here-

len & e

n

ü-

2 ti;i, adeo non patitur feeum» gratia ullam particulam aut vim

Iüs, «fe.

beri

&

Dz SEäVO ÁRnBITRIO.

215

i ton feri

;bkcv:r'i arbitrij.

Quod autem Chriftum negent liberi arbitrij tutores,

'edendo ia

non modo probat hzc fcriptura, fed & ipfaeorum vita. Hinc enim

Chriftum jam non fuavem mediatorem , fed metuendum judicem fibi

atbitcium,

ehenditur,

fecerunt, quem placare ftudent interceflionibus matris & fandtorum,

0525 viti 4

tum mults repertis operibus , ritibus, religionibus, votis, quibus o-

em K ie

mnibus agunt, ut Chriftus eis placatus gratiam donet, non autem cre-

dunt, quod apud Deum interpellet & gratiam eis impetret per fuum

| Qu dici

li nes, YO«

fanguinem, & gratiam (ut hic dicitur pro gratia.) Atque ut credunt,-

E

i$ Yif fj«

ita habent: eftenim Chriftus vere & merito illis judex inexorabilis,

wwtlvitas

dum eum de!erunt, ut mediatorem. &-falvatorem clementiffimum, &

faciafios

fanguinem ac gratiam ejus viliorem habent, quam ftudia & conatus

j Deiypro-

liberi arbitrij,

Audiamus & exemplum liberi arbitrij- Nicodemus fcilicet vir

eft, in quo nihil queas defiderare, quod liberum arbitrium valeat,

n fic; De

Gratiam

Quid enim vir ille omittit ftudii: aut conatus? . Fatetur Chriftum ve-

t merito

zacem, & à Deo veniffe, figna przdicat, venit no&e auditurus & col-

im & Pa

laturus reliqua, Àn non is quzfüffe videtur vi liberi arbitrii, ea qu&

füunt pietatis & falutis? Sed vide, ut impingat.

Cumà Chrifto ve-

jminis J«

ram viam falutis pet renafcentiam doceri audit, nunquid eam agno-

atus, quo

iogui tiam

fcit, aut fefe illam aliquando quafiviffe fatetur ? imó (ic abhorret &

confunditur, ut eam non folum fe non intelligere dicat , fed etiam

(us liomie

averfetur,utimpoffibilem. Quomodojinquit, poflunt hc fieri ? Nec mi-

i acpete

|: utrüte

rum fané: Quis enim unquam audivit , quod ex aqua & Spiritu rege-

j uc v*

nerandus fit homo ad falutem ? Quis unquam cogitavit, quod Filium

Dei oportuerit exaltari , quo omnis , qui crederet in ipfum, non peri-

& [U:&US

*

nobis do»

ret,fed haberet vitam eternam ? An hu

]

us Philofophi acutiffimi & optimi

rores , Ut

unquam meminerunt? An principes hujus mundi hanc fcientiam unquá

vrbicritrts

cognoverunt ? An ullius liberam arbitrium ünquam ad hoc conatum elt?

Nonne Paulus eam fatetur effe (apientiam in myfterio abíconditam , per

illigrtà

Prophetas quidem predi&tam, fed per Evangelion revelatam, ita ut ab -

yiim Dd

terno fuerit tacita & incognita mundo? Quid dicam? Experientiam inter-

;oltro 0*

rogemus: ipfe mundus totus, ipfa ratio humana, ipfum adeo liberum

reparatly

arbitrium cogitur confiteri, fefe Chriftum non noviffe neque audivif-

Are Chl'i'

fe, antequam Evangelion in mundum veniret. $i autem non novit,

agb

uit. At'

:OUEU"I un

, multe minus quzfivit, aut. quzrere, aut ad eum conari pot

», Chriftus eft via, veritas, vita & falas. — Confitetur ergo, velit, no-

ki][iïmy

,. lit, fefe fuis viribus nec noffe nec quarere potuiffe ea , que funt

j u

t

vie, veritatis.& falutis. Nihilominus contra hanc ipfam confeílio-

g

nem & experientiam propriam infanimus, & inanibus verbis difputa-

I;U'v-'ï-ïï?

are

jvim

Wus, effe in nobis vim tantam reliquam , qua & nofcat & applic

eic

bei

216

D. Manr. VLliTH.

fcfe poffit ad ea, quz íunt falutis. hoc eft caatum dicere, Chriftum

jniquis æ,

optimum f

Filium Dei pro nobis exalratum, cum nullus unquarm fcierit nec co-

girare potuerit: hzc ipía tamen ignorantia non eft ignorantia, fed

notitia Chrifti, id eft, eorum qui funt falutis. Àn nondum vides &

palpas, liberi arbitrii affertores plané infanire, cum hoc vocent fcien-

ftr)

tiam, quod ipfimet confitentur. effe i

[o2

norantiam ? INonne hoc eft te-.

o

g dam

nebras dicere lucem , Efaie quinto? Scilicet adeo potenter obílruit

fano, hi

Deus os libero arbitrio, ejus propria confeffione & experientia: nec

qqu h,

fic tamen tacere poteft, & Deo gloriam dare.

Deinde cum Chriftus dicatur via,veritas & vitaji

datmuti: Et.

dque per contentio-

nem,ut quicquid non eft Chriftus, id neq;via,(ed error, neque veritas,(ed

eoguiteutr

gt dattn

mendacium, neque vita,fed mors eft;necelffe eft,liberum arbitrium, cum

tibr damm

fit neque Chriftus,neque in Chrifto,errore,mendacio & morte conrineri,

Übi igitur &cunde habetur medium illud & neutrum, nempe , vis illa

i ritioni

hm hu

liberi arbitrii , quz cum nec Chriftus (id eft, via, veritas & vita ) fit,

necerror, nec mendacium, nec mors, tamen effe debeat? Nam nifi

fimaveri,

per contentionem dicerentur omnia, que de Chrifto & gratia dicuntur,

f a,

utopponantur contrariis, fcilicer, quod extra Chriftum non fit nifi Sa-

faliem ata

tan, extra gratiam non nifi ira , excra lucem non nifi tenebre , extra

- At Densn

viam non-nifi error, extra veriratem non nifi mendacium, extra vitam

HrdNe t

]

non nifi mors: quid rogo, efficerent univetfi fermones Apoftolorum

& tota fcriptura? fru(tra fcilicet dicerentur omnia, cum non coge-

rent, Chriftum: effe neceffirium ; quod ramen maxime agunt : Eó

Nm

titür-malu

quod medium teperiretur, quod de fe, nec malum , nec bonum , nec

Chrifti, nec Satanz, nec verum, nec falfum, nec vivum, nec mortu-

bona cone

um, forte etiam nec aliquid , nec ninil effet, idque vocetur przitan-

t anda

tiffimum & (üammum in toto genere hominum. Utrum i

[e)

oitur vis, e-

- tando f

lige. Si feripturas per contentionem loqui concedis, de libero arbitrio

OO m

Dtec demsr

nihil dicere poteris , nifi qu contraria funt Chrifto, fcilicet, quod

error, mors, Satan & omnia, mala in ipío regnenr,

$i non concedis

NY

eas per contentionem loqui, jam.fcripturas enervas, ut nihil efficiant,

Vibonan

nec Chriftum neceffarium probenr , ac (ic, dum liberum arbicrium

mx*&'!xmine

ftatuis, Chriftum evacuas, & totam fcripturam peffundas, Deinde,

Xpe

ut verbis fimules, te Chriftum confiteri, re ipfa tamen & corde ne-

Qu tox lt

gas, Quia.fi libeti arbitrii vis non. eít erronea tota, neque damna-

6l Rel

Sle& lt

bilis, fed videns & volens honefta & bona & ea quz fuat falutis, fa-

na eft, Chrifto medico non habet opus; nec Chriftus eam partem ho-

Detfefe g

E eft

iminis redemit, Qxia, quid eft opus luce & vita, ubi lux & vita e(t?

üifi

At ea non redempta per Chriftum , optimum in homine non eft re-

füpuum

demg/tum,l fed per fefe þonum & falvum. ( ljl'l') Tum Deus quo

que

Ym liber,

ini-

1

»

Dz Ssavo ÁnB xq'æmo.'

217

s Chrftum

in.i)quus'fel-&, fi ulluii hominem damnat » quia illud, quod ia höm

TE DC QO«

in;

opumum eft & fanum, hoc eft, innocentem damnat.

rattia, fed

m vider &

"LdMInnotatio,

cent (citne

loc ef te-

(rrr) Tum Deus quoque iniquus eft, fi ullum homi-

tec obflruit

nem damnat, quia illud, quod in homine optimum eft &

'entias net

fanum, hoc eft, innocentem dämnat.] En iterum principium,

ex quo B,ir difputat, Principium [ane ipfi boc cff ; Dets neminem innocente

LtentIO»

damnat : Et,fi Dems ullum innocentesn damnavetimiquns e[fet.Nimirum de

verita sl

eo,qui revera inmocens eff loquituv, Quomoedo ergà [upra quando de immervi-

tritm, cüm

zorum dammnatione locutus eff defenditque,Denm non efe iniquum, [i imme-

econtineti,

ritos damuet, locurus effet de veyerà immeritzs

—

; €9 son potius de iis ,

pe, vis ia

qui rationi noflra videntur immeriti? Miror 114446 , [f quisquam , qui

X vitz) t

zotum hunc B. Viri de fervo avbitrio librum perlegst , flatuat , quafi exi-

Nam nil

Jlimaverit , Deum vere immeritos €9 innocentes damnare, Et dubitare

a dicuntür,

feré cogor , num , qui. eumodi quid B. Firo affngunt , totum. librum,

vt nili as

Jfaltem. attenté , perlegerint, — Sic poft pamca bac ipsá pag. B. Fir dicits

bre , extra

At Deus non damnat, nifi impium.

$2 won damnat , mifi. impium ,

extra vitam

utique neminem damnat innocentem €9 ammeritum : quod [ole clarime

yoftolorum

eit.]

n0n Og*

Nam nullus homo nón habet liberum arbitrium.

Et licet abu-

u : B

onum , ne

tatur malus homo: Vis tamen ipfa docetur non extingui , quin ad

yec mortil

bona conetur & conari poífit. — Si autem talis eft, dubio procul bo-

na , íancta & juíta eft, quare non debet damnari , fed ab homine da-

jg P[æffün'

itur vis, &*

mnando feparari, At hoc fieri. nequit.

Atque fi fieri poffet , tum

to arbitrio

homo jam fine libero arbitrio , ne homo quidem effet, nec mereretur,

nec demereretur , nec damnaretur , nec falvaretur , effetque plané bru-

jcer, quo

y conceds

