go Deus non dicit: Ego miferebor Pharaonis,fed dicit: Ego indura-

l(2

bo cor Pharaonis? In eoipfo enim quod mifererur ejus, id eft, ut tu

n

dicis , affligit & caftigat , dicit : Indurabo eum, id eft , ut tu dicis, be-

u-

nefaciam & tolerabo eum, Quid monftrofius audiri poffit? ubi nunc

funt tropi tui? ubi Origenes? ubi Hieronymus? ubi probatiffimi Do-

n

&ores, quibus unus homo Lutherus temeré contradicit ? fed fic loqui

1*

cogit imprudentia carnis, dum in verbis Dei ludit, nec credit effe feria.

I*

Evincit igitur textus ipfe Mofi irrefragabiliter, tropos illos effe fictos,

i*

& nihili hoc loco, longéque aliud & majus quiddam ultra beneficen-

fie

tiam & afflidionem & caftigationem fignificari illis verbis: Ego indu-

t

rabo cor Pharaonis, cum negare nequeamus , utrunque fuiffe in Pha-

(

raone fummo ftudio & cura tentatum. Quax enim ira & caftigatio in- ,

«

ftantior , quàm dum tot fignis, tot plagis percutitur, ut talianon fuif- ,

It

fe unquam etiam ipfe Mofes teftetur?. denique ipfe Pharao non femel

æt

velut refipifcens illis movetur , fed non permovetur nec petfeverat.

1

Qua etiam lenitas & bencficentia largior, dum tam facile tol!it plagas,ac

tOoe

W

120

D. Manr.Lurms,.

a

[

toties remittit peccatum , toties xeducicbona, toticä aufert mala ? utra-

que tamen nihil faciunt , adhuc dicit; indurabo cor Pharaoais. Vi-

h

/il]n

des igitur , etiam fi tua induratio & mifericordia , id eft , gloffz & tro-

[

pitui, concedantur in fummo gradu & ufu & exemplo, quales in Pha-

11

raone eft;cernere , adhuc ftat induratio, & aliam effe neceffe eft, de

[/

qua Mofes dicit, & aliam , quam tu fomnias,

Ü

lafVemur & nos,

rl

Sed quando cum fi&oribus & larvis pugnamus,

[)7

fingamusque per impoffibile tropum , quem diatribe fomniat; valere

hoc loco , vifuti quomodo elabatur , ne affirmare cogatur, folius Dei

[

f

voluntate , noftrá veró neceffitate omnia fieri , & quo modo excufet

Deum, ne ipfe fit author & culpa noftrz indurationis, | Si verum eft,

fi

iit

quod tunc indurare dicitur Deus , cum lenitate fua tolerat, nec ftatim

punit, utrunque adhuc perftat. / Primum, quod nihilominus homo

14

J

neceffarió fervit peccato: nam ubi conceffum fuerir, liberum arbitrium

non poffe velle quicquam boni (quale fufcepit diatribe ) lenitate tole-

4

!

rantis Dei nihilo melius fit, fed neceffarió pejus , nii addatur ei Spi-

ritus , Deo miferente.

Quare adhuc necefífitate noftrá fiunt omnia,

D

j

Alterum, quod equé Deus crudelis effe videtur tolerando per lenitatem,

atque à nobis przdicari putatur , quod indurat volendo voluntate illa

u

D,

imperfcrutabili. — Nam cum videat , liberum arbitrium non poffe vel-

le bonum, fierique pejus lenitare tolerantis, hac ipfa lenitate crudelit-

D

fimus , ac dele&ari videtur noftris malis, cum poffit iis mederi , fi vel-

fa

b

let, poffetque non tolerare, fi vellet, imó nifi vellet, tolerare non pof-

fet; . Quis eum coget invitum? (00) Stante ergo illa voluntate , fine

1

ua nihil fit, & dato, quod liberum arbitrium nihil boni poteft velle,

4f

4

r

uftrà dicitur,

d

bero arbitrio,

quicquid dicitur pro excufando Deo,& accufando li-

7

r

^

p

"Annotatto,

!)

( ooj Stante ergó illa voluntate; fine qua nihil fit, &

t[if

dato , quod liberum arbitrium nihil boni poteft velle, fru-

li

ftrà dicitur, quicquid dicitur pro excufando Deo, & accu-

fando libero arbitrio. Semper enim dicit liberum arbitrium;

4l

74

'Ego non poffum, & Deus non vult, quid faciam? Mifereatur

£j

fané me affligendo, nihil inde promoveo, fed deterior fiam

p

neceffe eft, nifi Spiritum donet. Sed hunc non donat: do-

il

paret autem fi vellet. Velleigitur eum non dare,certum eft. ]

1

JDwra bac nonnullis videnzur. — Verumenimveró , nn adeà dura (unt ,

hi

g

Dz $zavo 'ARMTVR:O.

:

A

12I

le

nàm illi ea faciunt, . Quafr enim non optimum po[fint babere fenfum ?

l:

Ponit B, V'ér duas. bypothefes.:: unma eft aliquam elfe voluntatem Dei,

je

frme qua nibil poteft fieri. — Foluntas bac eff voluntas generalis providen-

d

t2 divina maxime ,qua vult omnibus rebus dare effe , vivere €$ move-

l

vi, prout uutuscujusque natura conveniz, — Hàc voluntate flante , ut flas

nsque ad extremum diem in ordinarims firmilfima ,nifi ubi Deus aliquid

$

agit extra ordinem : planum eff, quod voluntas noffra non po[fit qtieftere 63

otiofa effe , maxime ubi per objellum excitatur.

"Altera bypothefis eff,

a

quod liberum arbitrinm nibil boni poteft velle, Ubi hac bypothefis ad prio-

t

rem accedit , [ane voluutas, qua vi morus generalis dyvimi non poteff quie-

j?;-äre, nece[Jario facit malum , u[que ad indurationem : non quidem ue-

M

aefftate coattionts , quam B. Vir [upra jam expreffe exctufit , fed necefft-

n

tateimmutabilitatis, vel, ut aluas loquuntur, confequentia,qua ex bypotbe-

Jebus quibusdawa pofitis con[equitur. Et jam porrà : £uftrà dicitur,quicquid

&

dicitur pro excufando Deo, & accufando libero arbitrio, quod fczl. Dens

l-

lenitate fnà aut affiéhione tantum occafionem indurationi det.. Sand enim

d

Den hic plus facit , quaus pater inter bomines , qui voluntate fuà vel ca-

1

Jligatione liberzs indurationts occafionem prabet, | Fruflra dicitur pro ex-

Lla.

en[ando Deo , 8 libero arbitrio accufando : non quod Deus contrà [rt ac-

J«

eufandus , aut liberums arbitrium excn[andum : [ed quod pro excu[ando

l«

Deo , qui excufandus efh , 8 pro libero arbitrio , quod accu[andum , non

l-

Jatis faciat ifla refponfro. — Qui fic ?. femper enim dicit (accufatum ) Iz-

)l*

berum arbitriums Ega non po[|um me melius reddere ,€8 Dens non vult

n

1d fasere: quid faciam ergo ? quare accu[at , quod me ad lenitatem aut

le

affittionem Dei uda reddo melim*. Mifereatur [aue me affligenda. JAtqui

l^

bac zuz[ericordia uon fufficit, Si major non accedit, sibil promoveo: fed de-

£erzor fram nece[fe eff , ex iflis bypothefibus y u1f Spiritum . douct, Sed bunc

mon douat , donaret autem , fi vellet.

Felle igitur eum non dare , cer-

zum efk. — Hic nibil licez libero avbitrio objicere

5

quafi poffet, etiamfs

Dens Spiritum non. daret : 'eft Vnim boc. falfifimnu

"m:per easdema. b)'pa-

vthe[es, f[sa. difputat B. F'ir contra expofitionem , non tanguam malam ,fed

Ü«

zauquam uon [ufficientem, AAlioqui verum eft, quad Deus Spiritum [uum

U.

dare velit etiam us , qui sudurantur , jexta voluntatem antecedentem :

nou autem dare vilt juxta voluntatem confequentem ob malitiam Pba-

1

vaonts , fed cmjus circumflautia particulares uobis iguote fumt, nec

Üf

ejus rationem reddere po[[mmaus, quare tadurare voluerizt €05 , qui ejus-

It

smodi salttiam committuut, INibil videmus hic in B. Viro culpandum :

(«

ii vero culpandi [uunt , qui verba, Ego non poffum, & Deus non vulr,

magnis literis excudunt ,ut ab[olutum decretum inde excudant. ddtqui

]

bec verba fmn: patiz(a exceptio libe

ri arbitrii pro fe ex.

"

Q

cufando , ad ?er[m

$-

(f

122

p.Manr. Lurnzg.

interpretationem Era[mi accu[antem : quàm a[fertio B. Viri, Et loquun-

t

[

zur porro de voluntate Dei confequenti, in qua Deus non vult dare Spi-

vitum , fed auferre s. €8 ablato eo liberum arbitrium fine dubio nibil por-

pl.?.'

&ft , fed nece[Jario induratur. ]

HOV

fo

. Semper enim dicit liberum arbiftium ,

o non poffüm , & Deus

D

non vült , quid faciam? Mifereatur fané mea

igendo , nihil inde pro-

moveo, fed deterior fiam neceffe eft, nifi Spiritum donet.

Sed hunc

Íin

non donat , donaret autem, fi vellet.

Velle igitur eum non dare, cer-

tel

tum eft.

f

Nec fimilitudines allatz quicquam faciunt ad rem, ubi dicitur ;

0n

ficut eodem fole limus durefcit, & cera liquüe(ícit, & ex eodem hym-

ia

s

bre terra culta fru&um, terra inculta fpinas profert: ita eadem leni-

tate Dei , alii indurantur , alii convertuntur,

Non enim liberum atbi-

TK

TK

trium in duo divería ingenia dividimus, ut aliud fit velut limus, aliud

cera , aut aliud terra culta, aliud inculta terra,

Sed de uno in omni-

x

25

bus hominibus zqualiter impotente loquimur , quod non nifi limus,

f

f

25

non nifi terra inculta eft, ur quod non poffit velle bonum, Ideo fi-

?5

cut limus femper fit durior, & terra inculta fpinofior, ita liberum

[

25

arbitrium femper fit pejus , tam lenitate folis indurante, quam tem-

bi

25

dt

peftate pluviz liquefaciente. Si eft igitur unius definitionis ejusdem-

que impotentiz liberum arbitrium in omnibus hominibus, nulla poreft

de

ratio reddi, cur unum perveniat adgratiam, & alterum non perveniat, fi

j

nihil aliud przdicetur , quam lenitas tolerantis & caftigatio miferen-

ql

tis Dei, "Pofitum eft enim liberum arbitrium in omnibus hominibus

g

It

zquali definitione , nihil poffe velle boni. Tum nec Deusquenquam

eliget , nec ele&ionis ullus locus relinquitur , fed fola libertas arbitrii,

di

lenitatem & iram acceptans , vel refutans. (pp) Spoliatus veró Deus

W

virtute & fapientia eligendi, quid erit ni(i idolum fortunz, cujus nu-

l

mine omnia temeré fiunt ? & tandem eó venietur , ut homines falvi fiant

b

& damnentur ignorante Deo, ut qui non difcreverit certa elecione (al-

W

vandos & damnandos, fed oblata omnibus generali lenitate tolerante

jf

& indurante , tum mifericordia corripiente & puniente , hominibus re-

liquerit , utri velint falvi fieri aut damnari, ipfe interim forté ad convi-

vium /Ethiopum profe&us , ut Homerus dicit.

dl

"Annotatio.

[l

I

(pp) Spoliatus veró Deus virtüte & fapientia eligen.

in

er.x-

lu

di &c. ] Jow tantum dicit B, F'ir ,virtate eligendi, fed m'aml fapi

[2

m

12

Dr Sznvo ÁRBITRIO.

!«

tia eiigendi. Ergó nom flatuit abfolutum decretum . ele&ionis, Abfolu-

J«

tum namque decretum ex libertate procedit , non ex fapientia , licet fa-

Ill«

pientía deinde uti eo poffit : fapientia autem quaudo eligit , non fine va-

teonihus eli

£

d

git. Obfervamus itaque bune locum pro ea,ïuod D. Fir ab-

folnti decreti frve autor rue patronus won fuerit.

giM

^

I0«

Talem Deum nobis & Ariftoteles pingit, qui dormiat fcilicet , &

n

finat fua bonitate & correptione uti & abuu quoslibet. Nec ratio ali-

KT«

tet de ipfo poteft judicare, quam hic Diatribe facit. — Sicut enim ipfa

ftertit & contemnit res divinas, fic judicat & de Deo, quafi ftertat , &

['

omiffa eligendi, difcernendi, infpirandi fapientia, voluntate & prafen-

m

tia , hominibus mandarit negotiofum iftud & moleftum opus, lenita-

j«

Huc venitur , dum ratio-

vem & iram fuam acceptandi & refutandi.

-

ne humana Deum meuiri & excufare volumus , dum fecreta majeftatis

ul

non reveremur , fed penetramus fcrutantes , ut oppreffi gloria pro una

[]j-

excufarione mille blafphemias evomamus, nec noftri interim memores,

1,

fed fimul & contra Deum & nos gartientes, velut infani, dum magna

Í-

fapientia pro Deo, & pro nobis dicere volumus, Nam híc vides, quid

Q

«

ex Deo faciat ifte tropus & gloffa Diatribes, Deinde quàm bené fi-

lm-

bi conftet ; quz antea liberum arbitrium in omnibus hominibus una

m-

definitione fecit equale & fimile , nunc inter difputandum , proprix

QU

definitionis oblita, aliud facit cultum , aliud incultum, ex diverfitate

3

operum & morum & hominum , diverfa faciens arbitria libera, Aliud

ene

quod bonum faciat , aliud quod non faciat, atque id (uis viribus ante

JUS

gratiam , quibus viribus ipfum nihil poffe velle boni ante definierat.

1

Ita fit , dum foli voluntati Dei non permittimus indurandi & miferen-

il

di & omnia faciendi voluntatem & potentiam , ipfi libero arbitrio o-

j

mnia poífe tribuamus fine gratia ; quod tamen negavimus quicquam

ld

boni poffe fine gratia, Nihil igitur huc valet fimilitudo folis & hym-

??

fit

bris, Re&tius Chriftianus ea fimilitudine utetur,utfolem & hymbrem

55

j

vocet Evangelium , ficut facit Píal. 19. & Epiftola ad Ebrzos &. cul-

25

i

tam vero terram ele&os , incultam reprobos, illi enim verbo zdifi-

55

It

cantur & meliores fiunt, hi offenduntur & pejores fiunt. — Alioqui,

33

yi-

liberum arbitrium per fefe in omnibus hominibus eft regnum Satanz.,

Caufas etiam videamus fingendi hujus tropi in hocloco. Abfürdum,

ait Diatribe, videtur, ut Deus, qui non folum juftus, verum etiàm bonus

eft , induralfe dicatur cor hominis, ut per illius malitiam , fuam illuftra-

ret potentiam, Quare ad Origenem recurrit, qui fatetur occafionem

pn.

indurationis datam à Deo, culpam tamen in Pharaonem rejicit. — In-

"

fuperidem angotavit,quod Donäjnus dix

it: inhoc ipfum excitavi te,nog

2

m

ait,

/

124

D. Manr. Lurgu.

ait, non in hoc ipfumfecite. Alioqui Pharao non fuiffet impius, fi talem

li

condidiffet Deus,qui contemplatus eft omnia opera fua,& erant valde bo-'

if

[

na, Hac illa, — Abfurditas itaque una eft principalium caularum , ne

verba Mofis & Pauli fimpliciter accipiantur, Sed ea abfurditas in quem

q

h

peccat articulum fidei? autquisilla offenditur? Ratio humana offen-

ditur, que cum in omnibus verbis & operibus Dei czca , furda, ftulta,

impia & facrilega eft, hoc loco adducitur judex verborum & operum

Dei. Eodem argumento negabis omnes articulos fidei , quod longe

abíurdiffimum fit, & , ut Paulus ait, ftultitia gentibus & fcandalum Ju-

fU

dxis, Deum effe hominem , virginis filium , crucifixum , fedentem in

U

dextra Patris. — Abfurdum eft , inquam , talia credere. Fingamus igitur

tropos aliquos cum Arrianis, ne Chriftus fit fimpliciter Deus. . Finga-

mus tropos cum Manichzis , ne fit verus homo , fed Phantafma per vir-

ginem , ceu radius p

er vitrum , lapfum, &)cru—cifixum. Sic pulchre Scri-

pturas tractabimus.

E

(qq) Sed necprofunt tamen tropi, nec evaditur abfurditas, Ab-

furdum enim manet (ratione judice) ut Deus ille juftus & bonus exi-

[u

gat àlibero arbitrio impoffibilia; & cum liberum arbitrium non pof-

)

fit velle bonum,neceffarioque ferviat peccato,tarnen imputet ei ; Ec dum

non confert Spiritum , nihil mitiüs aut clementius faciat , quam fi in-

duret vel indurari permittat.

Azmomzio./ :

(qq) Sed nec profunt tamen tropi &c. ] Rwrfus boc agit

[/

[2

B. Fir ,ut offendat , gloffam adver[arii non effe fuffcientem , flhantibus by-

pothefibus ,quas fapra habuimus.

Et obfervandum , quod qua hic objz-

l

CTHAEHT , ex jttdicio ratzonzs objiciantur, quando illa (crutari €9 capere vult

divina. judicza.

Jdeo dicit B. Fzr. Ab(urd

um-enim manet ,).L'atione ju-

[

dice &c. I;em; H«zc di&abit ratio. ]. |

[

Hzc di&bit ratio nón effe boni & clementis Dei. Superant ni-

mlo captum illius , nec captivare etiam fefe poteft , ut.credat bonum ef-

fe Deum, qui talia faciat & judicet , fed feclufa fide , palpare & videre

& comprehendere vult, quomodo fit bonus & non crudelis, Compre-

1ï

henderet vero tunc , quando fic de Deo diceretur; Neminem indu-

1

rat, neminem damnat, fed omnibus miferetur, omnes falvos facit, ut

p

deftru&o inferno , pofitoque metu mortis, nulla paena formidaretur fu-

j

tura. Ideo fic eftuat & contendit, ut Deum excufet & defendát , ju-

Í

ftum & þonum. Sed fides & Sp

i

n bo-

l

iritus aliter jud;cant , qui Dcu:

funm

A

—

Dr SrRvo ÁRBITRIO.

ns

num credunt, etiamfi omtes homines perderet, Et quid predeft, nos

Qe

iftis coyitationihus fatigari , ut culpam indurationis in liberum arbi-

4

trium rejiciamus ? faciat liberum arbitrium toto mundo totisque viribus,

"

: nullum tamen exemplum edet , quo vel vitare pof-

quicquid poteft

l.«

fit , ne induretur , nifi

Spiritum dederit Deus, vel quo mifericordiam

à

mereatur , fi fuis viribus relicum fuerit.

Quid enim refert , an indu-

retur vel mereatur indurari , cum induratio neceffarió infit , donec in-

(

eft impotentia illa, qua non poteft velle bonum , tefte ipfa Diatribe?

l*

Cum igi

eur abfürditas non rollatur iftis tropis;aut fi tollatur,majores affe-

runtur a

b(arditates , & libero arbitrio omnia tribuuntur , faceffant in-

utiles & fedu&tores tropi , puroque.& fimplici verbo Dei hzreamus,

"

Altera caufa, quod ea que fecit Deus funt valde bona , nec Deus

[

dixit, feci te in hocipfum, fed excitavi. (rr) Primo dicimus, quod hoc

l:

di&um eft ante lapfum hominis, ubi que Deus fecerat , erant valde bo-

na. Sed mox fequitur tettio capite , quomodo fit homo factus malus,

defertus à Deo ac fibi reli&tus. « Ex quo homine fic corrupto , nati funt

js

l

omnes impii , etiam Pharao, ficut Pgulus ait : Eramus omnes natura filii

v

f.

irz,ficut & cateri.

e-

]s

"Annotatto.

(rr) Primó dicimus, quod hoc &c.] EpegiHi P.

V'ir exponit mentem [uam , unde malum fit : nimirum quod non à Deo

ereatum fit', fed per lapfum -Adami in naturam bumanam introduttum,

"

cum qua propagattmr ,frae culpá Dei naturam propagantis. Egregie etiam

7-

exponitur , quomodo ex mente B. Firi Deus indurare dicatur, / 'Ubi ni-

f«

bil quicquam de ab[oluto Calvinianorum decreto andis : sibil , quod illo

lt

peius aut durinus fit.

dMelius verba integra in contextu leguntur, INote-

2

mus tamen bac.. Primum etiam ratio & Diatribe concedit ( Ez ! bypo-

thbefin , quam etiam defenfores liberi arbitris , €9 ratio concedit : quod pe-

tita fit ex puntlo generalis divina.providentie) Deum omnia in omni-

j«

us operari, ac fine ipfo nihil fieri aut efficax effe. — Eft enim omni-

——

j

potens , pertinetque id ad omniporentiam fuam , ut Paulus ait ad Ephe-

[e

fios. jJam Satan & homo lapfi & deferti à Deo non poffunt velle bo-

e-

num;hoc eft, ea, quz Deo placent;aut quz Deus vult ; fed funz in fua de-

lr

fideria conyerfi perpetuó, ut non poffint non quarere, que fua fünt &c.

t

Poft hec veró fequitur indurationis negotium, quod fic habet. — Impius

L-

(ut diximus) ficut & princeps faus Satan, rotus eft verfus adíe & ad

ig

fua, non requirit Deum, nec curar ea, quz Dei funt , fuas opes, fuas

(*

gnum

.glorias , fua operas fuum fagere, fuur

n 'poffe ,& omninó fuum re

?

quæ,-

*

D. Manr. Lurg.

126

-

quzrit, illisque vult in pace frui, — Quod fi quis ei refiftat , aut aliquid

L

0

[

horum voluetitimminuere, eadem averfione, quá illa quzrit,etiam mo»

vetur & indignatur , & furit in adverfarium. — Et tam non poteft non

Ti

IÉ

furere, quam non poteft non cupere & quarere, Et tàm non poteft non

cupere, quàm non poteft non effe, cum fit creatura Dei , licet vitiata,

Clara fanà bac funt : ut € qua [equuntur de induratione Pharaonis , pro-

?ï(

prerea ;ejtigm motanda , ue (is, qua in[equentur,offendamur.]

]

Condidir igitar Deus Pharaonem impium, hoc eft, ex impie &

corrupto femine , ficut in Proverbiis Salomonis dicit; Omnia propter

li

a

femetipfum fecit Dominus , etiam impium ad diem màlum. Non igi-

d

tur fequitur, Deus condidit impium , ergo non eft impius. Quomo-

do enim non eft impius , ex impio femine? ficut dicit Pfal, $1. Ecce in

» peccatis conceptus fum, — Ét Job ; Quis poteft facere mundum, de

?5

immundo conceptum femine? Licet enim Deus peccatum non fa-

l

ciat, tamen naturam peccato , fubtra&o fpiritu, vitiatam , non ceffat

formare & multiplicare , tanquam fi faber ex ligno corrupto ftatuas fa-

P(

ciat. Ita qualis eft natura, tales fiunt homines, Deo creante & for-

1]

mante illos ex natura tali, | Secundo dicitur: fi de operibus Dei poft

&l

lapfum inrelligi voles, Erant valde bona: Obfervabis hóc dici, non de

nobis, fed de Deo. Non enim dicit, vidit homo, qua fecerat Deus, &

q

25

erant valde bona.

Multa videntur Deo & funt bona valde, que

4

Ed

nobis videntur & funt peffima.

Sic afflictiones , mala , errores , in-

5

5

fernus , imó omnia optima opera Dei funt coram mundo peffima &

3

Lj

damnabilia. Quid Chrifto & Evangelio melius ? at quid mundo exe-

.

,. cratius? Igi

tur quomodo fint bona coram Deo , qux nobis mala funt,

H

folus Deus novir, & ii qui oculis Dei vident, id eft , qui Spiritum ha-

bent, Sed tam acuta difputatione nondum opus eft. Sufficit inte;im

illa prior refponfio.

E

forta

Qlæntur

ffis, quo modo Deus mala in nobis dicatur opera-

ri,ut indurare, tradere defidenis , feducere, & fimilia? Oportuit fa-

|

né verbis Dei conzentos effe , & fimpliciter credere , quod dicunt, cum

fint opera Dei prorfus inenatrabilia : tamen in obfequium rationis, id

eft , (tultitiz humanz , libet ineptire & ftultefcere , & balbutiendo ten-

tare, fi qua poífimus eam movere, Primum , etiam ratio & Diatribe

concedit, Deum omnia in omnibus operari , ac (ine ipío nihil fieri nec

efficax effe, Eft enim omnipotens, pertinetque id ad omnipotentiam

[

fuam,ut Paulus ait ad Ephefios.Jam Satan & homo lapfi & deferti à Deo,

non poffunt velle bonum , hoc eft, ea qua Deo placent , aut que Deus

]

vult., Sed fünt in fua defideria converí1 perpetuó, ut non poffint non

f

E

Dr Sravo ÁRBITRIO.

:27

d

quarere , quz fua funt, Hac igitur eorum voluntas & natura ficà Deo

)s

averfa , non eft nihil.. Neque enim Satan & impius homo nihil eft, aut

J

nullam naturam aut voluntatem habent , licet corruptam & averíam

J

naturam habeant.

Illud igitur reliquum, quod dicimus naturz in im-

d

pio & Satana, ut creatura & opus Dei, non eft minus fubje&um omni-

(

potentiz & actioni divinz , quam omnes aliz creaturz & opera Dei.

Quando ergo Deus omnia in omnibus movet & agit , neceífarió mo-

vet etiam & agit in Satana & impio. Agitautem in illis raliter, qua-

V

les illi funt , & quales invenit, hoc eft, cum illi fint averfi & mali, &

n

rapiantur (motu illo divinz omnipotentix j non nifi avería & mala fa-

le

ciunt , tanquam fi eques agat equum tripedem vel bipedem, agit qui-

(*

dem taliter , qualis equus eft,hoc eft, equus male incedit. — Sed quid

faciat eques? equum talem fimul agit cum equis fanis , illo raale, iftis

d

bene, aliter non poteft, nifi equus fanetur.

Hic vides Deum, cumin

-

offe ma-

malis & per malos operatur , mala quidem fieri, Deum non

at

le facere, licet mala per malos faciat, quia ipfe bonus male

j

acere non

"

poteít , malis tamen inftrumentis utitur, quz raptum & motum poten-

Ju

tiz fuz non poffunt evadere.

Vitium ergo eft in infttumentis, que

li

otiofa Deus eífe non finit, quod mala fiunt, movente ipfo Deo , non

:

aliter quam fi faber fecuri ferrata & dentata male fecaret.

Hinc fit,

&

quod impius non poffit non femper errare & peccare, quod raptu ,

I

divinz potentiz motus ocia

ri non üniþur, erd velit, cupiat , faciat ,

I

taliter , qualis ipfe eft,/

&

Hac rata & certa funt , fi credimus omnipotentem effe Deum.

(

Deinde , impium effe creaturam Dei , averíam veró relictamque fibi fi-

lj

ne Spiritu Dei non poffe velle aut. facere bonum,

Omnipotentia

"

Dei

à

acit , ut impius non poffit motum & actionem Dei evadere, ,,

m

fed neceffarió illi fubje&us paret.. Corruptio vero feu averfio fui à ,

Deo; facit, ut bene moveri & rapi non poffit, Deus fuam omnipo-

)

tentiam non poteft omittere propter illius averfionem. — Impius vero

a-

fuam averfionem non poteft mutare,

Ita fit, ut perpetuo & neceffa-

rio peccet & erret , donec Spiritu Dei corrigarur. //In his vero omni-

id

bus fatan adhuc in pace.regnat , & atrium fuum quietum poffidet (ub

j

motu ito divinz omnipotentiz. Poft hec vero fequitur indurationis

be

negotium: quod fic habet. Impius, ut diximus, ficut & princeps fuus

e

Satan , totus elt verfus ad fe & ad fua, non requirit Deum, nec curat

f

ea que Dei funt, fuas opes , fuas glorias, fua opera , fuum fapere, fuum

0

poffe , & omnino fuum regnum quarit, illisque vult in pace frui. Quod

us

fi quis ei refiftat, aut aliquid horum voluerit infninuere, eadem aver-

ol

fione , qua illa quarit , etiam movetur & indignatur & furit in ad-

a

vera

138

D. Manr, Lurs.

fi

werfarium, Ét hon tam poteft non furere, quàm non poteft non cu-

a

pere & quarere, & tam non poteft non cupere, quam non poreft non

effe , cum fit creatura Dei , licet vitiata.

Hic eft ille furor mundi ad-

l

veríus Évangelion Dei.. Nam per Evangelion vemict ille fortior , vidu-

p

i

rus atrii quiecum poffefforem, & damnact iftas cupiditates gloriz, opum,

fapientix & juftitie proprie , & omnia quibus confidit, — Hac ipfa it-

ritatio impiorum, cum Deus illis contrarium dicit aut facit , quam vel-

lent, eft ipforum induratio & ingravatio: Nam cum per fefe (int averfi

]

ipía natura corruptiene , tum multo magis avertuntur & pejores fiunt,

dum ipforum averíioni refiftitur aut detrahitur, — Sic Pharaoni impio

[

[94

erepturus tyrannidem, irritavit eum & ma

o

isinduravit & aggravavit cor

—

[

ejus , dum illum per verbum Moyfi, velut regnum ablaturi, & populum

i

fuz tyrannidi fubtra&uri, invafit, & intus Spiritum non dedit, fed

b

ipfius impiam corrüptionem permifit Satana regnante , fuccenfere, in-

[

tümefcere , furere & procedere, cum fecuritate quadam & contemptu.

Non igitur quifpiam cogitet , Deum , cum dicitur indurare,

ï

aut malum in nobis operari (indurare enim eft malum face-

A

re) fic facere , quafi de novo in nobis malum^éreet , ac fi fingas

inalignum cauponem , qui fpfe malus in vas non malum fundat aut

temperet venenum , ipfo vafe nihil faciente, quàm quod recipiat vel

[

patiatur temperatoris malignitatem. ^ Sic enim fingere videntur homi-

I

nem per fefe bonum aut. non malum , pati à Deo malum opus, dum

audiunt à nobis.dici , Deum in nobis operari bona & mala , nos-

1

)

ici Deo operant , non fatis cogitantes

que mera neceílitate paífiva fub

quàm inquietus fit ador Deus in omnibus creaturis fuis nullamque fi-

nat feriari.

Sed ita cogitet , qui utcunque talia volet intelligere: In

i

Iu

nobis,id eft, per nos Deum operari mala, non culpa Dei, fed vitio

u

noftro , qui cum fimus natura mali , Deus vero bonus, nos a&ione fua

I

pro natura omnipotentiz fuz rapiens, aliter facere non poflir, quàm

quod ipfe bonus malo inftrumento malum faciat , licet hoc malo pro

fua fapientia ütatur bene ad gloriam (uam & falutem noftram. (ff)

Sic Satane voluntatem malam inveniens , non autem creans , fed defe-

rente Deo & peccante Sarana malam fa&m , arripit operando , & mo-

vet quorfum vult , licet illa voluntas mala effe nou definat hoc ipfo

motu Dei.

Mnnomfio.

[

(fT) Sic Satanz voluntatem malam inveniens , non

malam

Z

' äutcm creans, fed deferente Deo, & peccante Satana

factam)

—

—

N

'

Ds $znvo ÁRBITRIO,

129

Ü«

on

fa&tam.] Egregia rwrfen verba. Quod additur , arripit operando, &

movet, quorfum vult, bwsc baber fenfums arripit per motum geuera-

lem prouidentia , atiuoftatem confereiantis ,C movet, quor[um vulr, li-

mites pra[cvibendo , aut objecia offerendo , ut non eat in motu (uo , quà con-

n

tendit , fed quà Deus vult faaltmmtg permifivaá €$ dire&liva, |

l(«

l

Hoc modo dixit David 2. Regum, de Simei: Sine illum, ut mas

lt

ledicat , Dominus enim pracepit illi, ut maledicat David. — Quomodo

l,

pracipiat Déus maledicere, feilicet tam virulentum & malum opus? Ex-

ternum non erat ufpiam tale preceptam, — Refpicit igitur David illó,

N

(

quod Deus omnipotens dixit & facta funt , hoc eft, verbo aterno o-

mnia facit. Itaque voluntatem Simei jam malam cum omnibus mem-

d

bris contra David antea accenfam, oblato opportuné David , üt meri-

l

d

to talem blafphemiam , rapit divina a&io & omniporentia, & ipíe Deus

bonus per malum & blafphemum organum pracipit, id eft , verbo dicit

& facit, fcilicet raptu a&ionis fuz,hanc blafphemiam,

Sic indurat Pharaonem , cum impiz & malz ejus voluntati offert

h

verbum & opus, quod illa odit , vitio fcilicet ingenito & naturali cor-

it

]

ruptione,

Átque cum Deus Spiritu intus eam non mutet, pergat ve-

ro offerendo & obttudendo, Pharao vero vires , opes, potentiam fuam

confiderans illis eodem naturali vitie confidit, fit, ut hinc fuarum re-

rem imaginatione inflatus & exaltatus , illinc vero humilitate Mofi &

s

verbiDeiabje&aforma venientis fuperbus contemptor fa&us,induretur,

l-

tum magis ac magis irritetur & ingravetur, quo magis Mofesinftat & mi«

màátur.

Hazc autem voluntas ejus mala fe fola non moveretur aut in-

vat inevitabili mo-

Z

durarettr, (tt) fed omnipotens a&or cum illam a

1u,ut reliquas creaturas,, neceffe eft eam aliquid v

e

Tle'. Tum fimul fo-

ris offert, quod naturaliter illam irritat & offendit, fit, ut Pharao non

poflit vitare indurationem fui , ficut vitare non.poteft & omnípotentiz

divinz actionem , & averfionem feu malitiam fuz voluntatis.

ä:

"nnnotatto.

-(tt) Sed omniþotcns A&Gor cum illam agat inevitaz

bili motu,ut reliquas creaturas ] 244»ifeftum hinc eff , quod B.

Fir per tmotum , vaptum , €$ agere. [uum intellicat motums. generalem,

gmw!»z creaturi ,ut capaces [Aunt , communem, |

Quare induratio Pharaonis per Deum fic impletur, quod foris ob-

jicit malitig ejus ; quod ille odit naturaliter , tum intus non celfat mo-

-X

R

v CX'C

130

D. M;.ART. Lurä;

vere omnipotente motu malam (ut invenit) voluntatem, illeque pro

malitia voluntatis fuz non poteft non odiffe contrarium fibi , & confi-

;,I

dere (uis viribus, fic obftinatur , ut neque fapiat, fed. rapiatur poffeffus

à Satana, velut infanus & furens.

"

!

Hzc fi perfuafimus., vicimus in hac caufa, & explofis ttopis &

gloffis hominum , verba Dei fimpliciter accipimus, ne fit neceffe, Deum

D

excufare vcl iniquitatis arguere. (uu) Cum enim dicit: Ego indura-

bo cor Pharaonis , fimpliciter loquitur, ac fi fic diceret ; Ego faciam, ut

1

cor Pharaonis induretur,feu ut me operante & faciente induretur, quod

quomodo fiat , audivimus, fcilicer intus generali motu ipfam movebo

|

voluntatem malam , ut fuo impetu & curíu volendi pergat, nec ceffa-

bo movere, nec poffumaliter, Foris vero offeram verbum & opus, in

1

quod impinget impetus ille malus, cum aliud non poffit nifi male vel-

malum moven

n

L

-

&

t.? virtute omnipotentiz.,

[

atdunotatio.

l

(uu) Cum ehim dicit, Ego indurabo &c.) Zfirz» jam

€fl ,quod aliquos verbaoffendunt ,fi modo offendunt ; €$ non illi ayripiunt

occafronem detretlandà , ut mira audacia dicant , quin Lutherus zqué

cum Calvino Deum autorem peccati fecerit, & hominem omniliber-

rate exuerit, non poffe dubitari Pro imjuriofo boc pronunciato proban-

do citant. verba bujus loci $ Ego faciam , ut cor Pharaonis induretur,

feu ut me operante & faciente induretur. Quare veró , boni viri, non

additzs expofstionem ?. qua baceft : Quod quomodo fiat, audivimus, (ci-

licet intus generali motu ipfam movebo voluntatem , ut fuo impetu

& cutíu volendi pergat,nec ceffabo movere;nec poffum aliter. Foris veró

P AC o E -0

offeram verbum & opus , in quod impinget impetus ille malus , cum ali-

ud non poffit, nifi malé velle, me ipfum malum movente, virtute omni-

potentiz, Qxwuid , quefo , in his verbis €9 expofitione , ex quo Deus autlor

peccatt , in veffro feufm , conflituatur ?. Aut num vos Generalem motum

MM r at o ipioge

Dei negatis ,vel exiflimatis , quafi Deus, pof!quam ordinem mundi ad ex-

tremum usque diem con[ervare decrevit , aliter facere poffit , mifi extra

ordinem facere velit? Aut num vos negarepoteffis externam werbi oblatio-

nem, quam Seriptura toties afferit ?. Ergó Lutherus non facit Deum "ARTS

5247l

faci

auttorempeccati, quam vos tpfr. Nec offendeve debet Ferbum

?

am, quod

actionem ut fic vocem,Grammaticam dicit, 3 exponit veróbum atlvumjn-

durabo,zzod proprie ditlam atlionem denotet non moralem; per quam nibi-

lominus Deusfir grammaticé $ a&live indurans.Exponit enim 1ftam a&lio-

r tss

auem de moti generali partima, Mm'm de objett oblaizone s qua ft Deum an-

[2

Dz S:iavo ÁnBITRIO,

B:

Borempeccati facerent, quis eum à culpa defendeve po[fet * fenfus itad, hic

la

efe ego faciam aliqtid quo pofita Pharae non poteft non induvari,pofita ma-

litia naturali corruptious ejusz non autem faciam malitiam , ex qua in-

duratur , 8 qua feip[am auget, — Putamus [aué judicia aqua bis expene

Jís ultrà B. Firum ab acen[atione tàm gravi ab[olutura , €9 injuviam ime-

probatura, )

wws

:

*

la

Á y&m*—»'; : 'a'fï

:

t

Sic cettiffimus erat,& certiffime

pronunc

labAtDeus, Pharaone:z effe

indurandum , ut certifïïmblä erat Pharaonis voluntatem nec mótüi 6rünti-

potentiz refiftere,nec maliiai

t fuam deponere,nec oblatum adverfarium

t

Ur 35,« AM

Mofen admittere poffe, fed manentevoluntate ejus mala neceffarió pejo-

rem, duriorem,& fuperbiórem fieri,dum curfu & impetu fuo impingeret

:

in id, quod nolebat & quod contemnebat, Cóiififüs poténtia fua. Ita vides

hic, etiam hoc ipfo verbo confirmari, liberum arbitrium nihil ni(i malura

o

adiàd.

poffe,dum Deus,qui non fallitur i

norantia,nec mehtitur nequitia,tam ,

fecure promittit indurationem P

h

araonis, certus videlicet, quod vo- ,

luntas mala non nifi malum velle poffit, & oblato bono fibi contrario, ,,

non nifi pejor fieti póffit, (xx), Reliqua igitur funt, ut querat quifpiam,

!

cur Deus non ceffet ab ipfo motu omnipotentiz,quo voluntas impiorum

movetur , ut pergat mala effe & pejor fieri?

.e/fn;iatafio. i |

(xx) Reliqua igitur fuünt, ut querat &c. ] Ties bje fient

