quafHones ,quas B. Vir egregié vefolvit,€8 ex quarum refolutione femul

P

0 €

paret , quid per [nam voluntatem abfconditam intelligat. | Prima qute

l

, quam ratio ditlat ; Cur Deus non ceffetà motu omnipoten-

tie ( generali , quem pauló anté vocavit) quo voluntas impiorum mo-

vetur , ut pergat mala effe, & pejor fiat? Reff. Hoc eftoptare, ut Deus

propter impios definat effe Deus , dum ejus virtutem & a&ionem optas

ceflare , fcilicet ut definat effe bonus, ne illi fiant pejores. Er £eze fa-

n* babet vefbonfio, - INNam Deus ab initio ex bonitate €8 im gloriam boni-

tatis ( bunc natura ordinem , ad quem motus illius generalis pertinet,

con[Htuit optimum, .. Homo autem ab -initio lapfus abufus eft , ut bodie-

que impii abutuutur. . Gloriam bonttatis iflius [ua merito Deus interitus

mpiorute , ctijus culpa apud 1pfos ve[frdet , non poflponit. . .Nec debet Deus

comnatttere , Ht ipfe fiat autabilm.

dNam ab initto zta in[lituit , ut bo-

t , [f obediens foret ,vitam aternam con[equeretur s. frn , yuffitiam divi-

nam experiretur. — Quod fi jam ordinem narura mutaret aut defererer,

uta-

ne impit juHtiam spfius experiri cogerentur , mam'fe;,&ä redderetur m

^.

2

bilis

132

D. MAiæ;r. Lurm.

i. Altera qguaflio eff ; Cur non fimul miutat voluntates malas

E

quas movet? Hoc pettinet , //44;t , ad fecreta Majeftatis, ubi incom-

prehenfibilia funt judicia ejus,

Nec noftrum hoc eft quarere , fed

adorare myfteria hec. — Que refponfio boc vult , quod Deus in boc fit ju-

féiffmus , dum.juxta ordinem falutis conflatuiz, uon abfolutó mutare ss

las voluntates , fed in [io tantum ordiue, | "Ube f quaritur ,quare nolit

abfolutà ? [ane vationem aliam veddere mon po[fumns , quàm, quod ves Deo

uota fity mobis autem boc fuffciat, quod Deus fit yufislfimaus ,nec cuiquam

faciat injuriam. ANec bóc offenduntur , nifi ii , qui in revelatione acauie-

l;i

fcere nolunt , €9. [uam malitiam femper excu[are. Tertia quaflio eff ejus-

dem farina; Cur permifit Adam ruere, & cur nos omnes eodem pec-

'cato infe&os condit, cum potuiffet illum fervare, & nos aliunde vel

ex primum purgato femine creare? Aefposderur: Deus eft, cujus'vo-

ä

luntatis nulla eft caufa nec ratio, qua illi ceu regula & men(üra prícri-

batur , cum nihil fit illi equale aut fuperius, fed ipfa eft regula omnium.

Si enim effet illi aliqua regula vel menfura , aut cauía aut ratio, jam

nec Dei voluntas effe poflet. Non enim quia fic deber, vel debuit vel-

le,ideó re&um eft , quod vult: fed contra, quia ipfe fic vult ,ideó de-

bet re&um effe, quod fit.— Creaturz voluntati caufa & ratio prefcri-

bitur , fed non Creatoris voluntati , nifi alium illi prafeceris creatorem,

INon fatuit aut infert hae vejponfro ullans voluntatem ab[olutam : Jed vo-

luntatens per e[fentiam yuftsllimam , qua extra fe nullam agnofcin juffi-

tie normanm aut vegulam,

ue cum ita frut , [atzs eft de ywfitia vefhon-

diffe , fs refpondems ,ipfam fi£"velle, cum non poffit sinjuft? velle, — 'Unde

vecle refpondetur ad

queftienem , Cur Adam permifit vueve ? cur nos pec-

cato infeltos veddit ?

H fic voluit , €9 vult b. e, ex eo, quod voluit per-

mittere ,quod vult nos nibilominus coudere , licet

femen infettum frt pec-

cato , fcimmus €9 [cive debeus , quod infHffimé fic fecerit ,€d adhuc faciat.

Cum enim voluntas ipfius fit ipfa effentialis juffitia : certum eft , quad

quicquid vult , fie yafbiffimum, — Et in boc meritó debemus acquiefcere,

uec de juflitia dubitare, etiamft in bac nfirmitate comprebeudere HEQHC A.

mus, in quo yefHiria ifla confiflat. — Maneat nobis abfconditum , quod re-

velatum non efh, — Diligeuter autem ob[eruandun , quod B, F'ir dicar,

quod lapfum ;Ada Dens permi[evit , won ad eum impulerit ; quomodo à

evvinglio aliisque Calviniants mmen[um dilfentir. ]

Refpöndctur, hoc eít o)gtïärä;;ïltxbcus propter impios, definat efz

fe Deus , dum ejus virtutem & actionem optas ceffare , fcilicet ut de-

finat effe bonus., ne illi [fiant/ pejores.

At cur non fimul mutat

voluntates malas , guas movet? Hoc pertinet ad fecreta majeftatis,

ubi

^

KD.E Srnvb ARsiTEio,

5j

ubi incomprehenfibilia f(unt jedicia cjus:nec noftrum hoc eftquarere,fed

adorare myfteria hzc, Quod íi cáro & fanguis hicóffenfa mürmuret,mur-

j

muret fané, fed nihil efficiet, Deusideo non mutabitur. Et fi fcandalizati

. w x&; ,V;»Q MAZ

impii difcedant quam plurimi,electi tamen manebunt, Idem dicetur illis,

ui querunt : Cur permifit Adam rueréj& cur nos omnes eodem peccato

..

3

cx«swz l.v»*»-/

infe&tos condit, cum potuiffet illum fetVaté, & nos aliunde vel primum

w

M wuvn

*

purgato femine creare?. Deus eft, cujus voluntatis nulla eft caufa nec

ratio , que illi ceu regula & menfura prafcribatur , cum nihil fit illi z-

quale aut (uperius, fed ipfa eft regula omnium. — Si enim eífet illi ali-.

qua regula vel menfura , aut caufa aut ratio,jam nec Dei voluntas eífe

poffet, Non enim quia fic debet vel debuit velle , ideo re&um eft,' 54

quod vulc : fed contra. Quia ipfe fic vult, ideo debet recum effe quod

füt, —Creatürz voluntati cauía & ratio prafcribitur , fed non Creato-

ris voluntati, nifi alium illi prafecerís creatorem, ^

His puto fatis confutatam effe tropologam Diatriben cum fuo

tropo, tamen ad ipífum textum veniamus , vifuri quàm conveniat in-

ter ipfam & tropum. . Mos eft enim omnium , qui tropis eludunt ar-

gumenta , ut textu ipfo fortiter contempto, hoc folum laborent , ut ex-

cerptum vocabulum aliquod tropis torqueant , ac fuo fenfu cruciti-

gant, nullo refpe&u habito, vel circumftantiarum vel fequentium &

pracedentium , vel intentionis aut caufe authoris, Sic Diatribe hoc

loco, nihil morata , quid agat Mofes , aut quorfum tendat ejus oratio,

voculam hanc: Ego indurabo (qua offenditur) e textu rapit , fingit- «

que pro libidine, interim nihil cogitans , quomodo fit rurfus inferen-

x

da & coaptanda , ut quadret corpori textus. — Atque hac eft illa ratio,

cur Scriptura non fit (atis dilucida apud rot feculis receptiffimos ac do-

&iffimos viros, Nec mirum , quando nec fol talibus artibus petitus

lucere poffet. — Sed ut omittam , quod fuperius monftravi , Pharaonem

non re&té dici induratum , quod lenitate Dei toleratus , non fit ftatim

punitus,cum tot plagis caftigatus fit. Quidopus erat, ut Deus toties pro-

mitteret fefe induraturum cor Pharaonis, tunc cum fi

gna fierent,qui jam

1

enitate divina to-

ante figna & ante eam indurarionem ralis fuit, ut qui

leratus nec punitus, tot mala intulerit filiis I(rael , fucceffu profpero

& opibus inflatus, fi indurare dicitur , divina lenitate tolerari, nec fta-

tim punire? Vides igitur proríus nihil ad rem facere tropum iftum hoc

loco :' ut qui generaliter ad omnes pertinet , qui peccant lenítate divi-

na tolerati.

Sic enim omnes homines indurari dicemus, cum nemo

non peccer: peccaret vero nullus , nifi coleraretur lemitate divina, Alia

eft igitur hec Pharaonis induratio prater illam generalem rolerantíam

lenitatis divinz.

Hoc

x

R.g/

134

.;D. MART. Lu-m

-

:Hoc potius agit Mofes, ut non adeo pradicet malítiam Dharao-

|

nis, quàm veritatem & mifericordiam Dei , ne fcilicet filii Ifracl diffi-

4

dant promi(fionibus Dei , ubi fe liberaturum eos promifit, . Ea res

cum effet maxima , przedicit illis difficultatem , ne labafcant fide , fcien-

tes hzc omnia. predicta , & difponente ipfo, qui promifit , fic gerenda,

ac fi dicerer; Libero vos quidem, fed difficulter credetis , adeo refiftet

& differer rem Pharao, íed confidite nihilominus : (yy) Hoc totum

quoque, quod ille differt, me operante fiet, ut eo plura & majora faciam

miracula ad confirmandos vos in fide,& ad oftendendam potentiam me-

am,ut deigfeps co magis mihi in aliis omnibus credatis.

- "dnnotatio.

:

. (yy) Hoc totum quoque, quod ille differt, me ope2

rante fiet. ] Dilizenter obfervandum , quod B, ir bac dicat im fola-

Uuntp Jraélitis effe prop

oftta. Tentatio itaque motanda , contra quam boc

Jolatium propofituns eff, . Ea verà fine dubio bac eff , quafi Dominus effet

zmpotens ,nec in manibus fuis baberet omnia , ub contra zpfrus etiam vo-

l

luntatem. Pharao populum detineret, .44. banc "4qHe tentationem ve-

J[pondet: Dominus , fe mon effe impotenteus , €9 babere utique omnia in ma-

uibus , ut nibil Pharao fuperando [uam voluntatem factat , nec poffit 4u0-

que detinere populum , aut

qm'c?mzm Agere ,uifi ipfe naturam ilius con-.

Jervaret , operareturg

"e inipsa motum geueralem , ex quo a&iva frt,

Facile itaque. fibi effe ,. motum. iftum generalem €9 natura , con[erva-

tionem. denegare., ut in pulverem aut nibilum Pbarao concidat ; fed gra-

ves babere can[as ,quare iffud mon faciat ,uim. ut eo plara €8 majora fa-

ciat miracula, ad confirmaudos Ifraélitas i fide, €9 adoflendendam poten-

tiam [uam.. Quod optimé cum Mofe congruit, ut B. Fir ipfe max offendit ;

maxime cum ilo,quod in. Hebrao textu babetur , T'n12yn Stare feci te,

ut oftendam potentiam meam in te &c, ]

Sic & Chriftus facit, cum fuis difcipulis regnum promittitin ccena

noviffima, difficultates plurímas przdicit, fuam ipfius mortem, & ipfo-

rum multas tribulationes, ut cum fa&um effet, crederent deinceps :nul-

to magis. Nec Moles obfcure hunc fen(um nobis exhibet,ubi dicit; Pha-

rao aurem non dimittet vos, ut multa fi

gna fiart in Jgypto.. Er iterum:

In hoc ipíum excitavi te, ut o&endam potentiam meam in te, & enar-

retur nomen meum in univería terra. Vides hic,ideo Pharconem in-

durari , ut refiftat Deo , & differat redemptionem , quo fiat occafio mul-

tis fignis & declarande potentiz Dei , ad enaïrandum & creaendum

D

[31

Dr Srnvoó ÁRBPITAIO.

$

eiin omni terta, Quid hoc eft aliud , quàm hac omnia dici & fieri

ad confirmandam fidem, & ad confolandos infirmos, ut Deo deinceps

tabquám veraci, fideli, potenti & mifericordi libenter credant? velut

fi parvulis blandiffime loquatur : Ne terreamini duritia Pharaonis.

'Nam & illam ipfam ego operor, & in manu mea habeo , qui libero vos,

tantum illa utàr ad multa figna facienda, & ad declarandam majeíta-

tem meam pro fide veftra.

— Hinc illud ett quod feré poft fingulas plagas repetit Mofes: Et

induratum eft cor Pharaonis:, ut non dimitteret populum , ficut

locutus fuerat Dominus. Quid eít hoc; Sicut locutus erat Dominus,

nifi ut verax appareret Dominus, qui illum indurandum pradixerat?

(zz) Si hic ulla erat vertibilitas aut libertas arbitrii in Pharaone , qua

in utrumque potuiffet, non potuiffer Deus tam certó przdicere ejus in-

durationem, — Nunc cum promittat is, qui nec falli nec mentiri pot-

eft , neceffarió & certiffime futurum erat , ut induraretut,

Annotatio.

(zz) $i hic ulla erat vertibilitas aut libertas arbitrii

in Pharaone,quz in utrunque potuiflet; non potuiffet tàm

certo pradicere ejus indurationem. ] E

rgone libertas avbitris cum

praditlione €8 prafeientia Dei pugnat ? V ideri po

ffunt verba B.F'iri boc vel-

le : fed non volunt , in ea quid

em f[rgnificatzone,

in quà libertas in quefHione

3fla alias accipitur, INotum no

bis baElenus fapius fatlum eff quod B. Vir li-

bertatem arbitrii non accipiat adeb ftritte,

ut in Difbutatioue de libero ar-

Litrio fzrà accipiunt : fed 1n latiori frgnificatione , in quá notet libertatem

alterius legibus ,voluntati , $ gubernatiomi non fubjellam aut adffritlam,

Et boc loeo ita accipere ,patez ex dis ,qua tum in antecedentibus tum 1n

con[equentibus de- motu genevali omnipotentia divine difputat, quem l-

bertati Pbaraenis opponir.

Notum etiam efl , quod B. Luthero prafcien-

tia Dei foleat effe pratlica ,juxta quam certiffmus eff Deus , quid spfe fa-

Gurms , €9 quid per fuam operationem gub

ernationemque cerró futurum

fít. — Pult itaque B. Fir boc dicere ,quod ,

fí Pharao adeb folutus fuiffet,

ut ne in poteflate quidem DEI fuiffet, vel vatione motus generalis , atque

adeà liberrim comvertiffet fe in utrumque : utique mon potuiffee Deus cer«

Nam ifla libertas Pharaonzs non velin-

£0 pradicere eyu indurationem.

queret Deum omipitrentem aur omnia gubernantem. Quemodo verà qui

aon ef ommipotens , nec gubernat omnia , evit ommcina, €9 omnia poterit

.

certó pradicere ? -Conja'erenmru bic verba , qua panló po/f fub(icit B.F

k

M

!56 j 74

D. MAR&'. Lurrm,

Si enim Deus omififfet a&ionem omnipotentiz fux in Pharáone tutt

gm

cum ei verbum Mofi contrarium objecit , & fola voluntas Pharaonis fua

m

vi egiffe fingeretur, tum difputandi locus forté fuilfet , utró fefe incli-

60f

nare potuifler. Nunc veró cum agatur & rapiatur volendo, non fit

jon

quidem voluntati ejus vis, quia non cogitur nolens , fed naturali ope-

ratione Dei rapitur ad volendum naturaliter, qualis qualis eft (eft au-

tem mala) ideó non poteft non impingere in verbum , & fic indurari.

l

Ita videmus , hunc locum fortiter contra liberum arb

[

itrium pugnare,

eo nomine, quod Deus

»qui promittit, nequeat mentiri: fiantem nom

n

—

mentitur, non poteft Pharao non indurari,

Hac ille: ex quibus quid

i |

clariá eft , quàm quod libertatem Pharaaonis et

1APR extra attionem quni-

De

gotentia divina ponat , faciatque fings folum fud vi Agere :

quibus pofitu,

YO

L—LLLA- —

putet flare non pol[e praditlionem divinani?

Quonodo praditlioni €$ pra-

u

feientia faturorum conting

X

entium ,de qua alias asfputatur, f'pponendo di-

JIiAnaT gabernatimem 01AETHTR. GHTIP. Scripturá , nullo modo repugnat. ]

d

[itO

uod non fieret, (aaa) nifi induratio p;orfus effet extra vires

V

bominis, & in folius Dei poteftate, modo, quo diximus füpra , videli-

h

cet, quod Deus certus erat, fefe operationem oninipotentiz generalem

K

non omiffurum in Pharaone aut

IK

propter Pharaonem , cum nec pollit

eam orittere.

T

Y

i ffimomfzo

&

(aaa) Nifi induratio prorfus effet extra; vires homic

Yc

nis &c. ] i exi bac verba dura videanttr , babet in verbis immedia-

po

[ui

t2 fub[equentibus optimum. Commentarium, Modo, inquit B, F'ir, quo

diximus fuprá,, videlicet , quod Deus certus erat ; lefe operationem

Ti

omnipotentiz generalem non omiffurum, in Pharaone aut propter Pha-

Xi

Q

raonem , cum nec poflit eam omittere. Deinde &qué certus erat , vo-

luntatem Pharaonis naturaliter malam & averfam , non poffe confen-

[r

tire verbo & operi Dei contrario fibi , ideo impetu volendi in Pharao-

p

W

ne per omnipotentiam Dei intus fervato , & occuríu verbi & operis

contrarii foris obje&o , nilil aliud fieri

potuit , quam offenfio & indu-

ratio cordis in Pharaone,

nibus [ane tàm períhicué B. V'ir de omni-

l

potentia atitone generali n conferuatione natura , €9 malitia Pharaoni

b

son concreata , nec [uperaddita à Deo , [ed congenita , logtittr, ub nos

Í D

polfie fententia iius effe obfeura,

Hod. ergà dixit , Iadurationem extva

[

3

P

ver [ità

qures homiais cjä, hoc vttlt, quod in veribus bongints corruptis, G ad

/

L

gew-

Dz Ssavo ARgITRIO.

137

lt

generalem Dei mootum impotentibus non fit , induratéonem devitare a

ut

ui

imþedire,nf Spiritus [antli concurrat gratiofa operatio, qua veràó nos

l

concurrit , quaudo bomo ,ut Pharao fecit , ordini divino , in quo Spiritus

i

Jantim datw:, refifit.]

[2]

lle

Deinde eque certus erat, volüntatem Pharaonis naturaliter ma-

]

lam & averíam , non poffe confentire verbo & operi Dei contrario fibi,

t

ideo impetu volendi in Pharaone per omniporentiam Dei intus fer-

9t

yato , & occuríu verbi & operis contrarii foris obje&o , nihil aliud fie-

4

ri potuit ; quàm offenfio & induratio cordis in Pharaone,

Si enim

Deus omifitfet a&tionem omnipotentiz fuz in Pharaone tum, cum ei

j

verbum Mofi contrarium objecit , & fola voluntas Pharaonis fua vi

d«

egilfc fingeretur, tum di(putandi locus forte fuiffet, utro fefe inclina-

n

re potuiffet, — Nunc vero cum agatur & rapiatur volendo , non fit qui-

dem voluntati ejus vis, quia. non cogitur nolens, fed naturali opera-

tione Dei rapitur ad volendum naturaliter , qualis qualis eft , ( eft au-

tem mala) ideo non poteft non impingere in verbum, & fic indura-

[*

-Xi. Ita videmus hunclocum forüter contra liberum atbitrium pugna-

xe,eo nomine, quod Deus, qui promittit , nequeat mentiri, Siautem

(

non mentitur , non poteft Pharao non indurari.

Sed & Paulum videamus , qui hunc locum ex Mofe affumit Ro-

man. 9. Quàm mifere torquetur Diatribe in eo loco! ne liberum ar-

bitrium amittat,in omnem habitum«fefe verfíat, - Nunc dicit effe ne-

cellitatem confequentiz, fed non confequentis. — Nunc ordinatam feu

voluntatem figni , cui refifti poteft , voluntatem placiti , cui refifti non

poreft. Nunc loci adducti ex Paulo non pugnant , non loquun-

r de

falute hominis.

Nunc praeícientia Dei neceffitatem,

nunc non ponit neceflitatem,

Nunc pravenit gratia volunta-

tem , ut velit , comitatur euntem , dat felicem eventum,

Nunc

caufa primaria agit omnia, nunc agit per caufas fecundarias ipfa quie-

ta. lftis & fimilibus ludibriis verborum nihil facit, quàm quod tem-

pus redimat, & caufam interim nobis ex oculis rapiar , alioque tra-

hat.. Tam ftupidos & focordes nos zftimat, vel tam parum affici cau-

Ír, quàm ipía afficitur,

Aut more infantium , qui, ubi metuunt vel

ludunt, oculos manibus velant, tum à neming videri fefe putant ,quod

ipfi neminem videanr,

Sic per omnem modum Diatribe , radios, imó

fulgura clariffimorum verborum non ferens, fingit fefe non videre id,

quod res eft , perfuafura nobis fimul, ut & ipfi oculis velatis non vi-

deamus, S$ed hec omnia funt figna convicta animi & invi&tx veritati

relu-

138

D. MAnr.Lurz.

hi

relu&antis temere, (bbb?) Figmentum illud de neeeffitate confequen-

ti & confequentis , fuperius confutatum eft.

t

hi

"L unotatto,

[

À

f

Ti

(bbb) Figmentum illud de neceffitate donfequentiæ

D

& coníequentis &c. ]. De diffintlione bujus nece[frtatis faprà jam an-

j:

notavimus uonnula. Hoc loco quoque mon ob(curum eft , quod B. Vr ue-

[

ceffitatis banc diflinthionem uon omnino rejiciat , fed neget quicquam fa-

lii

cere pro libero arbitrio , pro quo Erafsaus adduxevat,. Et oflendir B. Fir,

quw

quod nece]fitas con[equentia , quam Erafmus concedebat , fibi ad deffru-

[]///

endam arbitrii libertatem fufficiens fit.

Nuam neceffítas ifla Confequen-

Utl

tia pre[upponebat dyvinam pra[cientiam. — Quod affumit B. Fir, dieitá,,

——

4€ (

fi przícivit Deus Judam fore proditorem , neceffarió Judas fiebat pro-

ditor. Qxauod quomodo intelligendum fst, mox dicemus. 1flud itaque cinm

qn

L

fequatur ,quid intereft noffrà ffue vocetur neceffitas confequentis [Fve con-

[/7f

fequentia , neque enitm appellatio [alvabit liberum arbitrium, ]

Zs

tt

7j

dit

Fingat , refingat , cavilletur , recavilletur Diatribe, quantum vo-

P7 [

let. (cec) Si preícivit Deus, Judam fore proditorem, neceffarió Tu-

das fiebat proditor, nec erarin manu Tudz aut ullius creaturz , aliter

hi

le

facere aut voluntatem mutare, licet id fecerit volendo, non coac&tus,

ïfP

fed velle illud erat opus illius, qgod omnipotentia fua movebat Deus,,

güb

ficut & omnia alia.

[

lil

"Annotatto.

hiel

tfü

(ccc) Si prefcivit Deus , Judam fore proditorem , ne-

ceffarió Judas fiebat proditor &c.) Hac B.F'iri verba inter da-

ä

lit

r

riffima ,qua in boc libro babeutur ,veferunt ,nec parim iis offenduntur.

Et [anà mon [ine [pecie allegautur , quando extra contextum . ponuntur.

N

NY

Sed. in eontextu , ubi frmul memares erimus. bypothefium ,. quas. B.

Vir dé motu Dei generali , €9 decreto: voluntatis. con[equentis , nec

&

t

non bominis corruptione , babet , nibil [ane offendent, — "Ut propé mirer ,.

qui quisquam offendatur..— Si prafcivit , 2zquit , Deus , boc eff , ff Deus

U/

decrevit motum [uum genéralens , quo omnibus, qua moventur , motum

fe

largitur ,in juda quoque nom inbiberes decrevit etianr, quod proditio-

—han

n voluntatem non fit impediturus, fed. limites illi, qui in falutem ge-

bur

neris humani vergant ,pra[eripturus , 8 ia bunc euentum omniía diretin-

tri UE Corifli proditor Judas fiat : neceffarió, per'necqætafe

"n mmuta-

po

^N

dic

bili-

ä

Dzs Srikvo ARB:TRIO.

12

en

bilitatisex voluntate [uÀ corruptà , mon tamen ex ffeciali frve nbulfu, five

motuDeifiebat predifor.Nec erat intpauududa,vel motumDei veneralem

inbibereynift feibfum occideret , vel voluntatem fuam md!»zm,quæ à diabola

anfuper incitabatur 8 obyetlum pecunia a Sacerdotibus babebar propofitum,

d

mutare,C8 meliorem reddere ; aut im ullius creatura,quippe que uec sootum

Ál«

Dei gmem!em ümpedire , nec voluntatem bomints mutare poteft , aliter

ff

facere , aut volumtatem mutare: licet iuterim id Jecerit volendo , &on co-

albus , cim motus Dei generalis neminem cogat , [ed operetur juxta com-

Ü

ditionem natura s fed velle iltud tamen evat opus illims , fuda. fcilicel,

If

9

quod omnipotentia [ua juxta motum generalem movebat Deus , V N

omnia alia ,qua motum uaturalem babent movet Deus.

J*

Quid , quefo,

bicdurit Aut num quisquam ortbodoxorum eff,gtii motum Dergeneralem,

3

[0«

de quo Panlis dicit , In ipfo fumus , vivimus & movemur, neget ? num

n

quisquam ,qui ueget ,"voluntatem Lhominzs,nuon ex creattone , nec ex Deo,

fed ex corruptione 8 lapfu , ade? malam effe ,ut fe mutave nequeat ? Num

.

quisquam , qui neget, Deum onzmibus hominum propofitzs € atlionibus limi-

zes praferiberet. Atqui nltvó fatebitur quivis prudens , iffís pofitis, €d ad-

rü

dito , quod Deus ex jufto judicio ?uda gratiam fuam , quà [ola bominis

prava voluntas mutattr , [ubtraxerit , ]ndam tb nece[[ario proditorem

r

fatium. | Qua dici quidem potef. uece]fitas con[equentia , (ed qua uon ["p-

74

onit liberum avbitrium bominis in [Diritualibus , ut. Erafmts volebat :

lj

d

refpettu cujus. liberi arbitrii folius B, Fir ueceffttatem confequeutia ne-

gabat Erafmo ,uon autem re[peIn aliarum bypotbofium , quas indicavi-

mus Nec neceffe efl , ut ad exeufandum Deum , bic Juda concedamus

liberum arbitrium etiam in [piritualibus, Qua porró de pra[cientia Dei

bic habet B.F'ir ,in anuotationibus generalibus habuimus. Caterzm eus-

s

modi con[equentiam , quam diximus , ipfe docet. B. Fir infra quando fcri-

lj«

bit; Conceffa autem prafcientia & omnipotentia, fequitur naturali-

ter irrefragabili confequentia, nos per nos ipfos non effe fa&os, nec

,

vivere , nec agere quicquam , fed per illius omnipotentiam. Cum au-

ub

tem tales nos ille ante prafcierit futuros , talesque nunc faciat, moveat

J,

VN

& gubernet , quid poteft fingi, qugefö , quod in nobis liberum fit , ali-

ter & aliter fieri, quàm ille przfcierit, aut nunc agat? Qw eadex bac

vr,

verba [atis amanifeflum fuciunt , quod pra[cientia in báàe difputatione B,

1)

Firo fit decretum Dei de uobms creandis creatione medíatà ex COYYHDto

7À

f

femine , movendis €8: guhervnaudzs, — Item: Omnes homines inveniunt

hanc fententiam 1n cordibus fuis fcriptam , & agnofcunt eam , ac pro-

/e

bant (licet inviti) cum audiunt eam tractari, Primó Deum effe omni-

us

« porentem, non folum potentia, fed etiam actione ( ut dixi ) alioqui ri-

"

Jl*

diculus foret Deus, — Deinde ipfum omnia noffe, & praífcire neque

5

S

n

fal-

140

D. ManT, Luru,

falli/po(fe. Iftis duobus omniumn corde & feníu conceffis, coguntur

[!

mox inevitabili confequentia admittere, Nos non fieri noftra volun-

ql;

li

záte, fed necelfitate: Ita nos non facere quod libet , pro jure liberi ar-

bitrii , fed prout Deus praícivit & agit, confilio & virtute infallibili &

P.

)

immutabili, ]

Stat-enim invicta & evidens fententia ; Deus non mentitur ne&

falitur. Non fünt hic obícura verba , vel ambigua , etiamfi omnes o-

[

mnium feculorum viri dodtiffimi cecutiant , ut aliter faperent & dice-

£

rent. Et ut multa tergivcricris,confciemia tamen tua & omnium con-

i

vi&ta cogitur fic dicere ; Si Deus non fallitur in eo quod prafcit , neceífe

[//

eft ipfum prafcitum fieri;alioqui quis credere poffet ejus promiffionibus,

Z)jr

quis metueret ejus minas? fi non lequitur neceffarió , quod promittit

——

L

aut minatur? Áut quo modo promittat aut minetur , fi praícientia ejus

7)

fallit, aut noftra mutabilitate impediri poteft? Obftruit plané hzc ni-

mia certz veritatis lux omnium os , dirimit omnes quzftiones , victo-

Ü

riam ftatuit adverfus omnes argutias eluforias,

li

Scimus fané, prefcientiam hominum falli , fcimus non ideo ecli-

d

pfin venire quia prafcitur , fed ideo praíciti quia ventura eft.

Quid

nobis cum ifta preícientia? De przícientia Dei difputamus , hu

ic nifi

dederis neceffarium effe&um przíciri, fidem & timorem Dei abítuli-

[

fti, promiffiones & minas divinas omnes labefecifti , atque adco ipfam

Q

divinitatem negafti.

Sed & ipfamet Diatribe, cum diu effet luSata

D

omniaque tentaffet , tandem vi veritatis compulfa, confitetur noftram

fententiam, dicens : De voluntate ac deftinatione Dei difficilier eft

[

quxftio. Vult enim Deus eadem, quz praícit , & hoc eft quod fub-

jicit Paulus ; Voluntati ejus quis refiftit, fi miferetur cui vult , fi indu-

f

rat quem vult? Etenim fi effet rex, qui quicquid vellet, efficeret , nec

!

quisquam poffet obfiftere, facere diceretur quicquid vellet, Ita Dei

K

voluntas, quoniam eft caufa principalis omnium , quz fiunt, videtur

neceffitatem noftrz voluntati inducere.

Hzc illa, & gratias tandem

Y

agimus Deo, pro fano fenfu Diatribes. Ubi nunc igitur liberum arbi-

trium-? Sed rurfus elabitur anguilla ifta fübito dicens : Verum hanc quz-

ftionem nonexplicat Paulus, fed objurgat difputantem ; O homo tu-quis

!|

es qui refpondes Deo ? O pulchrum effugium!. Hoccine eft divinaslite-

ras tractare, fic propria authoritate de proprio capite, fine Scripturis,(ine

3

miraculis pronunciare,imó clariffima verba Dei depravare? Non expli-

cat Paulus quaftionem illam? Quid tum facit? Objurgat difputan-

(CQ;(

tem ,inquit;, An non eft iftaobjureatio , abfolütiffima explicatio ? Quid

t

enim: guæreban

fta quzftione de voluntate Dei? (ddd) Nónne hoc,

2n

u

Drz Srzavo ÁnsiTR:0.

14

Ditür

an neceffitatem imponeret noflrrz voluntati ? At Paulus refpondet,

lu-

quod fic.

Cujus vult miferetur ; ait, quem vult indurat: non eft vo-

iif«

lentis neque currentis , fed miferends Dei,

Lh &.

x

[.4

"« :Àunotatto,

Dec

(ddd) Nonne hoc, An neceffitatem: imponeret no-

$0«

fire voluntati? Ezpz4? poff: Si Paulus non explicarat hanc

li«

quzítionem , aut non certó definierat ; neceflitatem nobis

U

imponi prefcientia divina &c. ] eceffias bac eujusmodi fit, €8

l

qua ejus fit impofitio , ex iis qua batlenus baburmus , conffare potefl, Ni-

llf

auirum uon eft neceffitas coatliants , nec neceffitas fpeciali divina opera-

N

à

ptione impofita: Sed neceffitas immutabilitatis , qua ia bumana eorrupta

gjus

Cf

qoluntate deprebenditur ,€9 ex ea oritur in atliontbus,

Quam neceffi-

zatem Deus imponit , quando uatura cur[um uon mutat , [ed gnbernat,

1o-

€$ ex juflo jzdicg'o gratiam [uam atque Spiritum , qui [olus mutare v«

&i«

dluatatem bomiuis ia melioren poteft , fubtrahit. — Hoc B. Vr mox dicit,

definiri ne;e(ïitat;m illam.]

iil

1nili

uli-

Nec contentus explicaffe, infuper illos,qui pro libero arbi»crio-advei-

fus hanc explicationem murmurant, & merita nulla effe & non noftra

m

culpa nos damnari ac fimilia,garriunt , inducit, ut murmura eorum &

n

indignationem compefcat, dicens; Dicis itaque mihi ; Quid adhuc

[attt

queriur? Voluntati ejus quis refiftet?. Vides eposemowenar ? illi audi-

et

to , quod voluntas Dei nobis neceffitatem inducit, blafphemantes mur-

i

j«

murant& dicunt: Quid adhuc queritur? hoceft, Cur Deus fic inftat

di-

fic urget, fic exigit;fic queritur ? quid accufat : quid arguit? quafi nos ho-

nC?

mines poffimus , fi velimus, quod exigit. Non habet juftam caufam que-

Dai

UE

relz iftius, fuam voluntatem potius accufet, ibi querátur , ibi urgeat.

A

Quis enim voluntati e

j

us refiftet? Quis mifericordiam obtinear , ubi

em

noluerit? quis liquefiat , fi indurare voluerit? Non eft in manu no-

E

bi-

ftra ejus voluntatem mutare, multo minus refiftere, qua nos vult. ,,

It

induratos, qua voluntate cogimur effe indurati, velimus nolimus

2233

yis

Si Paulus non explicarat hanc quzftionem , aut non certo definierar,

!fze-

neceffitatem. nobis imponi praícieatia divina , quid opus erat , ut in-

duceret murmurantes & caufantes , voluntati ejus non poffe. refifti

l-

Quis enim murmuraret aut indignaretur , fi non fentireg diffiniri ne-

n«

celfitatem illam? Verba non funt obfcura, quibus de refiftendo volun-

id

tati Dei loquitur. - An ambiguum eft , quid fit refiftere, quid. volun-

0t,

j

tas,

an

342

D,Manr,Lursu

tas, aut de quo loquatur, cum de Dei voluntate loquitur? Cecutiant

|

1

fané hic infinita millia Do&torum probatiffimorum, & Scripturas fin-

uj

gant dilucidas non effe, & quaítionem difficlem paveant. Nos ha-

1071

bemus verba clariffima , que fic fonant: cujus vult, miferetur, quem

guï

je

vulr,indurat. Item, dicis itaque mihi; Quid queritur? Voluntati ejus

quis refiftee? INec eft quaftio difficilis, imó nihil facilius etiam com-

n

Yo

imüni fenfu , quam hanc fequelam effe certam , folidam, veram ; Si Deus

!7

^

praícic, neceffarió fit , ubi hoc ex Scripturis prefuppofitum fuerit,quod

Deus neque errat neque fallitur, (eee) Difficilem quidem effe qux-

[

ftionem fateor , imó impoffibilem, fi fimul uttunque voles ftatuere &

[ gü

praícientiiam Dei & libertatem hominis.

bis

^ nnotalio.-

luit

ecc ) Difficilem quidem effe quaftionem fateor,imó

impoffibilem, fi fimul utrumque voles ftatuere, & prafci-

tel

PHIE

entiam Dei,'& libertatem hominis. ] 7a» ex antecedentibys an-

notationibus conflat , quid frt prefcientia Dei , mim. decretum Dei , mon

bis

tantum. de con[ervanda matura $ motu naturali, [od etiam gubernatio-

p

nis ad certum finem , G9 eveutum.. In quà fignificarione fane [roe contra-

dicit frve contrariatur libertas bumani avbitrü.,

JNam in üis , boc eff,in

Vet

ln

nom [piritnalibus , pra[Gientia decretum [rve inclndtt frue fuppouit , fed li-

Y

bertati bominis decretum divinum pre[upponi non poteft amplius, — Im-

poffibile namque eft , ut , poftquam Deus decvetum fecit , e.g. ferobea-

ill

di

mum uon vetratiurum ad [e amplims manum [uam exten[am , nibilomi-

nus Perobeamus ex (iis viribus poffit etrabere : quia decretum divinum

TI$

|

qires ,quas per naturam babuerat, denegat. ]

ill

l

W

Quid enim difficilius, imó magis impoffibile, quam ut conträdi-

Il

lib

&oria aut contraria non pugnare contendas, aut ut fimul aliquis nume-

rus fit decem & fimul idem fit novem ? Non eft difficultas in. noftra

m

quaftione , fed quzritur & introducitur, non fecus ac ambigüitas & ob-

Tig)

Ub

Ícuritas in Scripturis queritur & violenter intreducitur. (fff) Com-

peícit itaque impios iftis verbis clariffimis offenfos , quod noftra necef-

i

W

f&ate voluntatem divinam impleri fentirent, ac definitum certo fenti-

rent , fibi nihil libertatis aut liberi arbitrii reli&um ; fed omnia in fo-

lius Pei voluntate pgndere.

" eInnotatto,.

Ti

(fff) *Cqmpcrcit itaque impios &c. ] Hac verba motari mo-

H€9,

Dz Srznvo ÁnsiTni0.

143

aht

neo,. Ia exponunt , quod neceffitas , mobzs impofita , st ji;þm diium s

m

noftrà fib, b. e,in noflra natura torrupta pofita ,non. extrin[ecus à Deo

ha«

nobis immi[fa aut advenieus : Deus autem [uam voluntatem impleat in

ln

d additur ; Compefcit autem (ic , ut jubeat eos

gubernatione fna.. Qu

jJus

tacere, & revereri majeítatem potentiz & voluntatis divinz,in quam

J

nos nullum jus , ipfa veró in nos habet plenum jus faciendi quicquid

CUS

voluerit: acezprendum , nt fupra ipfe B. V'?r alicubi jam expofuit , quod

Id

Deus plenum jus babeat vefpettn aoftri , uon abfolutum ve[betin juflitia,

a

cum volutas ejus frt ipfa juflitia , nec jms prafcriptum ,à quo abfolvatur,

&

agnofcat, — Hwnc additur ; Neque fieri noDbis injuriam, cum nihil no-

bis debeat , nihil à nobis acceperit, nihil promiferit , nifi quantum vo-

luit & placuit, ]

20

Compefcit autem fic, ut jubeat eos tacere, & revereri majefta-

.

tem potentiz & voluntatis divinz,in quam nos nullum jus, ipfa vero

in nos habet plenum jus faciendi quicquid voluerit. — Neque fieri no-

(Jfe

nj

bisinjuriam , cum nihil nobis debeat , nihil à noþis Acceperit , nihil

lfj«

promiferit, nifi quantum voluit & placuit.

Hic igitur locus , hic tempus eft, non Coricios illos fpecus , fed

d

u

veram majeítatem in metuendis mirabilibus & judiciis fuis incompre-

henfibilibus adorandi & dicendi; Fiat voluntas tua , ficut in coelo , &

li

interra. Atnosnullibi fumus magis irreverentes & remerarii , quàm in

f

d7

illis ipfis myfteriis & judiciis imperveftigabilibus invadendis & arguen-

[e]

imus nobis incredibilem reverentiam in Scriptu-

l.

dis , interim vero fin

o

ris fan&tis fcrutandis, quas Deus juílit fcrutari.

Non Íícrutamur hic,

n

