illic vero , ubi fcrutari prohibuit, nihil facimus, nifi quod perpetua te-

metítate , ne dicam blaíphemia , fcrutemur. (ggg) An non eft fcruta-

ri temere, conari , ut liberrima praícientia Dei conveniat cum noftra

J.

libertate? parati przfcientie Dei derogare, nifi nobis libertatem per-

[l

miferit, aut fi neceffitatem íntulerit, cum murmurantibus & blafphe-

mantibus dicere: Quid sdhuc queritur? Voluntati ejus quis refiftet?

)e

Ubi Deus natura clementiffimus? Ubi qui non vult mortem peccato-

T.

ris? An ideo nos condidit, ut deledaretur cruciatibus hominum? & fi-

j

milia, quz apud inferos & damnatos ululabuntur in fempiternum,

[l

0*

"lhnunotatto..

(ggg) Annon eft fcrutari temere, conari'; ut liberri-

m3 preícientia Dei canveniat cum-poftra libertate? parati

j^

pree

1

E.

X

-

D. Manr.Lurm.

144 -

prefcientie Dei derogare , nifi nobis libertatem permifc-

[

1

rit, aut f1 neceffitatem intülerit, cum murmurantibus &

iniq

fenl

blafphemantibus dicere, Quid adhuc queritur? &c.] Pz«-

Jereutia Dei bic vurfus eft decretum Des, quod fupra habuimms: 12 quà

y

Wt

fignificatione quoque Epitheton , liberrima , 4 apciffmum eft , cinm [Gien-

jl

£a Dei fit necef[aria. Cum hac decretoría prafeientía nonopus eff conveni-

diu

[r!

re noftram libertatem , sta fcil. ut poff lass bomo habeat libertatem , in

T

utramque partem y. [uffcit non cogi bominem , qui ffonte [(u4 malum vult

C facit. Eadem bac neceffitatem imferrgon inferendo vim aut cogendo, fed

1f

uon inhibendo amotum natura ,C9. non dando Spiritus gratiam ,tandem-

que dirigendo. ]

&

fita

u

At talem oportere effo. Deum vivum & verum , qui libectate fua

necellitatem imponat nobis, ipía ratio naturalis cogitur confiteri, vi-

tem

f1et

delicet , quod ridiculus ille Deus fuerit , aut idolum verius , qui incer-

[/Hi]

to pravideat futura , aut fallatur eventis , cum & genciles Diis fuis

fatum dederint inelu&abile. Zque ridiculus fuerit , ííi non omnia pot-

u

fit & faciat , aut aliquid fine ipfo fiat. — Conceífa autem przícientia &

lent

]10

» omnipotentia, fequitur naturaliter irrefragabili confequentia. Nos

Tent

» per nos ipfos non eff2 fa&os , nec vivere , nec agere quicquam , fed

per illius omnipotentiam.

Cum autem tales nos ille ante prafcierit

lus

AV

a

futuros, talesque nunc faciat , moveat & gubernet, quid poteft &inei,

q

Cun

quzío, quod in nobis liberum fit , aliter & aliter fieri , quàm ille

praícierit aut nunc agat ? Pugnat itaque ex diametro pra(cientia &

voli

-omnipotentia Dei, cum noftro libero arbirrio.

Aut enim Deus falle-

atol

tur praíciendo, errabit & agendo( quod eft impoffibile) aut nos age-

&if

lbe

mus & agemur fecundum ipíius præ(cientiam & actionem. Omnipo-

tentiam vero Dei voco, non illam potentiam , qua multa non facit que

lrar

poteft , fed a&ualem illam , qua potenter omnia facit in omnibus,

Slci

quo modo Scriptura vocat eum omnipotentem. Hec, in/quam,omni-

Mil

potentia & przícienda Dei funditus abolent dogma liberi arbi-

Vexa

U.

Nec poteft hic pratexi obícuritas Scripture aut difficul-

tas rei.

Verba funt clariffima etiam pueris nota, res eft plana & faci-

N

lis, etiam communi fenfus judicio naturali probata,ut nihil faciat quan-

g

ravis feries feculorum , temporum , perfonarum, aliter fcribentium &

to

docentium.

Inei

Scilicet hoc offendit quàm maxime fenfum illum communem feu

Qtit

rationem. naturalem , quod Deus meta voluntate fua homines deferat,

mcp*

ornaunm

!

Tr

i-qduret, damnet , quafi dele&tetur peccatis & cruciatibus mifer

tantis

lr

Dz Srnvo ÁnnBrITAIO.

145

i[c-

tantis & æt&rnis,qui pradicatur rantz mifericordiz & bonitatis &c, H

OC

TM

3niquum; hoc crudele, hoc intolerabile vifum eft de Deo fentire ;quo of-

um

fenli (unt etiam tot & tanti viri,tot feculis.Et quis non offenderetur? ego

quà

ipfe non femeloffenfusfum usq; ad profundum & abyffum defperationis,

Tf«

ut optarem,nunquam effe me crearum hominem,antequam fcirem,quám

til-

falutaris illa effet defperatio, & quàm gratie propinqua, Ideo fic (u-

NÀ

datum & laboratum eft, pro excufanda bonitate Dei, pro accufanda

ul

voluntate hominis , ibi repertz diftinctiones de voluntate Dei ordina-

/il

ta & abfoluta, de neceffitate confequentie & confequentis, & multa

fj

fimilia. / Sed quibus nihil eft profe&um , nifi quod rudibus impofitum

eft , inanitate verborum & oppofitione falfo nominatz fcientiz, Man-

fit nihilominus femper aculeus ille alto corde infixustam rudibus quam

eruditis, fiquando ad rem feriam ventum eft, ut fentirent, neceffita-

: [ufx

ls

tem noftram, fi credatur prafcientia & omnipotentia Dei. Atque ipfa-

(]9)

aer ratio naturalis , quz neceflitate illa offenditur , & tanta molitur ad

[nis

eam tollendam , cogitur eam concedere , proprio fuo judicio convi&ta,

x

eriamfi nulla effet Scriptura. — Omnes enim homines inveniunt hanc

iX

fententiam in cordibus fuis fcriptam , & agüoícunt eam ac probant

Vos

(licet inviti) cum audiunt eam tradlari,

Primo Deum effe omnipo-

ld

rentem non folum potentia, fed etiam a&tione , ut dixi , alioqui ridicu-

:riF

lus foret Deus. — Deinde ipfum omnia noffe & przícire , neque errare

h

nequefalli poffe. — Iftis duobus omnium corde & fenía conceffis, co-

ille

guntur mox inevitabili confequentia admittere; Nos non fieri noftra

voluntate , fed neceffitate. 1ta nos non facere quod libet, pro jure liberi

|

lt

arbitrii,fed prout Deus prafcivit & agit confilio & virtute infallibili

(s

& immutabili; Quare fimul in omnium cordibus fcriptum invenitur,

Y

Dberum arbitrium nihil effe, licet obícuretur , tot difputationibus con-

trariis & tanta tot virorum authoritate, tot feculis aliter docentibus.

]'.I'.B

Il

Sicut & omnis alia lex, tefte Paulo, in cordibus noftris fcripta, tum

agnofcitur , ubi re&te tra&atur ; tum obfcuratur, ubi impiis magiítris

l-

bi-

vexatur , & aliis opinionibus occupatur.

y

Ad Paulum redeo, qui fi Rom. 9. non explicat quaftionem , nec

definit neceffitatem noftram ex praícientia & voluntate Dei, Quid

(de

!l

opus illi erat , inducere fimilitudinem figuli, qui ex uno eodemque lu-

&

to aliud vas facit in honorem , aliud in ignominiam ? Nec tamen fig-

mentum dicit fi&ori fuo; Cur me ira facis? De hominibus enim lo-

al

quitur, quos luto comparat, & Deum figulo. Friget nimirum , imó

inepta eft fimilitudo & fruftra addu&ta , fi non fenrit libertatem no-

in

ftram nullam effe. Quin tota difputatio Pauli fruftranea cít , qua tue-

m

Mi

rurgratiam, Nam hoc agit tota Epiftola , ut oftendát , nos nihil pot-

e5

D: MaAnT.LuTth.

146 |

fupm

fc , neque tüm etiam , cum bené videmur facere , ut ibidem äicit, quod

- dum.

lfrael le&ando juftitiam,non tamen pervenerit ad juftitiam ; Gentes vero

Der

pervenerint non fe&ando. . De quo latius agam , cum noftras copias

figpi

producam. At Diatribe diffimulans totum corpus dilputationis Pau-

f

ling, & quorfum tendat Paulus, vocabulis interim excifis & deprava-

voli

tis fe folatur. Nec juvat Diatriben-quisquam , quod poftea Paulus

i

Rom. z.. rurfus exhortatur ,. dicens: Tu fide ftas, vide né extollaris.

Yits

Item , Etiam illi fi crediderinr , inferentur &c. — Nihil enim ibi de vi-

Álio

ribus hominum dicit, fed verba imperativa & conjundtiva profert, qui-

[:33

^

ilus eo-

ld :

bus quid efficiatur , fupra faris eft didium- — Atque ipfemet P

Erafm

dem loco praveniens liberi arbitrii ja&atores, non dicit illos poffe

—— ——

do IX

credere, fed potens eft (inquit ) Deus illos inferere, Breviter; adeo

trepide & cun&anter incedit Diatribe in iítis locis Pauli tra&andis, ut

videatur in conícientia diffentire fuis verbis.

Cum enim maxime illi

fuiffet pergendum & probandum , fer& femper fermonem abrumpit,

dicens ; Sed de his fatis. Item, nunc illud non excutiam. lItem, non eft

hujus inftituri. Item,ill fic dicerent, & multa fimilia, relinquitque rem

títge

t i

án medio, ut nefcias,an dicere pro libero arbitrio, vel eludere tantum in-

anibus verbis Paülum videri voluerit, idque jure & more fuo, ut cui non

»jhr

eft res feria in hac caufa. Nos autem non oportet ita frigere, füper ari-

/fü

[/1/1

ftas incedere, aut ventis velut arundo moveri, fed certo, conítanter &

dul

ardenter afferere, tum folide & dextre ac copiofe demonftrare, quod do-

m

€emnus,

D

dgit "

Jam vero quám pulchre libertatem fimul cum neceffitate confer-

vat, dicens : Nec omnis neceffitas excludit liberam voluntatem, quem-

admodum Deus Pater gignit neceffario filium , & tamen volens ac li-

Cb

bere gignit, quia non coactus,

Obfecro,, an difputamus nunc de co-

a&ione & vi? Nónne de necefitate immutabilitatis nos loqui tot li-

D f

bellis teftati fumus? Scimus , quod pater volens gignit , quod Judas

4gatu

turbis

volendo prodidit Chriftum, fed hoc velle in ipfo Juda cetto & infal-

libiliter futurum fuiffe dicimus , fi Deus przícivit, Aur fi nondum in-

Mto

telliguntur , qua dico, aliam neceffitatem violentam ad opus , aliam

a

fr

necelfitatem infallibilem ad tempus referamuss de pofteriore nos loqui

mati,

intelligat,qui nosaudit,non de priore, hoc eft, non difputamus, an Judas

ULTA LLl CR EEE

invitus-ant volens proditor fit fa&us , fed an tempore predefinito à

arbir

tias

Deo infallibiliter fieri oportuerit, ut Judas volendo proderet Chri-

ftum. Sed vide, quid hic dicat Diatribe ;. f fpe&es Dei prafcientiam

läS "

infallibilem , neceffarió Judas erat proditurus , & tamen Judas poterat

ABete?

mutare voluntatem» fuam.

Intelligis etiam mea Diatribe, quid loqua-

hs

& u

Ils

zis: Ut omittam illud , quod voluntas non poteft nifi malum vell

Mpta

-

L

Dzs Srnavo Annxruo.

147

fupra eft probatum ; quomodo potuit Judas mutare volunta

tem

quod

$EO

fuam , fnte infallibili preícientia Dei? an potuit prefcientiam

pias

Dei mutare & fallibilem facere? Hic fuccumbit Diatribe, & relidtis

: Dat-

fignis & projectis armis cedit loco, rejiciens difputationem ad fchola-

fticas fubtilitates de neceffitate confe

VA«

quentiz & confequentis, ut qu

'aulüs

nolit iffas aryutias perfequi. Prudenter certe , cum caufam perduxe-

|laris

ris in medias turbas, & jam maxime fit opus difp

utatore, cum terga

de vi-

vertas , & alii relinquas negotium refpondendi & definiendi. Hoc con-

. Qui-

filio oportuit uti ab initio, & à (cribendo in totum abftinere , juxta il-

N

lud : Ludere qui nefcit, campeftribus abftinet armis, Non enim ab

p

Erafmo expectabatur , ut difhicultatem illam.moveret, (hhh) quomo-

adc0

do Deus certo praíciret, & ramen contingenter noftra ngcna

is,üt

v

"tnnotatto,

inpit,

n elt

(hhh) Quomodo Deus certó prefciret, & tamen conz

; E

tingcmer noítra ficrcnt.] Contingemw boc loco oppouttur nr:ce]ita-

ite

t immutabilitatis ei , quam Japius nominavit B. Vir. JNegat antem,

Lnon

noflra fieri ita liberà ,ut in noflris planó manibus etiam eventus fit: qua-

T

Jf feil. tta in nofteis plané manibus effet motus generalis , ut aullo suodo

moverensur , fi uellemus: aut eventus in-noffra maun effet , nec ullum

e

dd-

divíga pra[ctentia , boc eft , definitionis decretum eum guhernavet. — Ca-

terum . de. necejfotate confequentis 9 con[equentia , de qua mox. iterum

AgtE , fapinus diximim, ]

nfete

i

j li

Erat hzc difficultaslonge ante Diatriben in mundo. Sed expe-

&abatur , ut refponderet ac diffiniret, |Ipfe vero Rhetorica tranfitio-

i

x li

ne ufus , nos ignaros Rhetorice , fecum trahit, ac fi hic de re nihili

t

$.

[

us

udus

agatur,fintque merz argutiz quxdam: forti

fe proripit é mediis

turbis, hedera coronatus & lauro.

Verum non fic frater ; nulla eft ,

al«

n

Rhetorica tanta, quz ludat veram conícientiam: fortior eft aculeus

32

liam

conícientia? omnibus viribus & figuris eloquentiz, Nos hic non pati

Q-

mur RKhetorem tranfire & diffimulare: non eft nunc locus huic fche-

loqüi

mati. Rerum cardo & cáu(e caput hicpetitur. — Et hic vel liberum

ab

o à

arbitrium extinguitur , vel in totum triumphabit, ^ Tu vero cum fen-

tias periculum jimó certam victóriam coricra liberum arbitrium , (imu-

hr

las , te nihil fentire, nifi argutias, .'Hoccine eít fidelem Theologum

71

t

agere? Tene caufa ferio afficiat ? qui fic relinquas & auditores íu

(þen-

fos , & difputationem pertutbatam

ua-

& exafperatam , nihilominus támen

D

&palmam retuliffe videri.Itta vafricia 8cv

?

velis hoxxïe&e fatisfecifTe,

2g

PA

Armt.ia.

Aim

j

148

D. Manr,. Lurzs,

v

ii

in caufis prophahis tolerari valeat;in re Theologica, ubi fimplex & aperta

Tcat

veritas quzricur pro falute animarum,odio dignitfima & intolerabilis eft,

Poul

Senferunt & Sophiftz vim invictam & infuftentabilem hujus ar-

ind

gumenti , ideo finxerunt neceffitatem. confequentiz & confequentis.

Wno

Sed quàm nihil hoc figmentum efficiat, fupra docuimus, Erenim &

gllaü

ipfi non obíervant , quid dicant , & quantum admittant contra fefe.

1l

Si enim neceffitatem confequentiz concefferis , vi&um ac proftratam

[/ IOd

eft liberum arbitrium , nec quicquam juvat vel neceffitas vel contin-

G

gentia confequentis. Quid ad me? fi liberum arbitrium non cogatur,

Titu$

fed volenter faciat,quod facit. Sufficit mihi,quod concedis, neceffarió fo-

Tnu$

re, ut volenter faciat, quod facit, nec aliter habere fe queat , fi Deus ita

mult

praícieriz.Si Deus prafcirJudam proditurum;aut mutaturum eífe volun-

g

tatem prodendi,utrum præfcierit,necefïäriö veniet,aut Deus falletur pra-

lal

fciendo & predicendo, quod.eft impoílibile, EHocenim efficit necef-

dini

fitas confequentiz , id eft, ( Deus pracit , ipfum neceffarió fit. Hoc

&m

eft, liberum arbitrium nihil eft.

Ifta neceffitas confequentie non e

Tj alt

obícura nec ambigua, ut fi etiam cxcutiant omnium feculorum Do&o-

VUon

res, cogantur tamen eam admittere , cum fit ita manifeíta & certa, ut

palpari poffit.

Neceffitas vero confequentis, qua illi fe folantur , me-

u

rum phantafma eft , & ex diametro pugnat cum neceflitate confequen-

tix, Exempli gratia , Neceffitas confequentiz eft, fi dixero: Deus

CL

fedy

prafcit Judam fore proditorem, ergo certo & infallibiliter fiet , ut fu-

PA

das proditor fit; — Adverfus. hanc neceffitatem & confequentiam, tu fic

g

te folaris ; Sed quia Judas poteft mutare voluntatema prodendi , ideo

tion

non eft neceffitas confequentis. — Rogo te, quomodo conveniunt illa

——

prol

Qun

duo, Jüdas poteft non. prodere velle , & neceffe eft ut Judas prodere

velit ? Nónne dire&e contradicunt & pugnant? Non cogetur ( inquis )

illi

Qtur

prodere invitus. Quid hoc ad rem ? Tu dixifti de neceffitate confe-

C0b,

quentis , illam fcilicez non induci neceffitate confequentiz , nihil de

coa&ione coníequentis dixifti, — Refponfio fuit de neceffitate confe-

licet

We

quentis , & tu.exemplum profers de coa&ione confequentis : aliud qua-

Wi

ro, & aliud tu reddis.

Hoc facit ofcitantia illa , qua non obfervatur,,

d"?

quàm nihil efficiat illud commentum de neceffirace confequentis..

Pa

Hzc de primo loco, qui fuit de induratione Pharaonis , qui tamen

ue invidas, Nunc alterum:

Ten

onines locos & multas copias involvit ,eas

videamus de Jacob & Efau,.de quibus nec

]

um-natis dictum eft : Ma-

Qu

jor ferviet minori. Hunc locum fic eludit Diatribe , quod proprie non

Qui

[rien

pertinet ad falutem hominis: poteft enim Deus velle, ut homo fervus

fit & pauper , velit, nolit, nec tamen rejiciatur ab eterna (alute. . Vide,

defin

1 ve-

D

quzfo , quot diverticula & effugia quarat. lubricu?. animus , & qu

rita-

Drz Snnvïo ÁREÉITRIO,

149

Ctta

ritatem fügit , nec tamen effugit. Efto fané , locus ille non perti-

neat ad falutem. hominis , de quo infra , numquid ideo nihil efficit

» CH',

yaf

Paulus, qui illum adducit? Ridiculumne aut ineptum faciemus Paulum

Wfis.

in difputatione -tam feria? Verum illud Hieronymianum eft , qui non

d

uno loco audet fuperciliofe fatis , fed fimul ore facrilego dicere , Ea pu-

[cle

gnare apud Paulum, quz locis fuis non pugnant, hoc eft tantum dice-

tüm

re, Paulus cum fundamenta dogmatis Chriftiani jacit, nihil facit , nifi

Yin-

quod depravat Scripturas divinas,& ludit animas fidelium,fententia fuo

TOR

cerebro efficta , & Scripturis violenter intrufa. Sic honorari debet Spi-

fo-

ritus in fan&o illo & ele&o organo Dei Paulo.

Atque ubi Hierony-

t

mus cum judicio legi debeat, & hoc di&um ejus inter ea numerari, quz

NNS

multa vir ille (ea fuit ofcitantia & hebetudo ejus in Scripturis intelli-

n

gendis) impie fcribit : Diatribe ipfum fine judicio arripit , nec gloffa

(el-

faltem aliqua dignatur mitigare , fed velut certiffimo oraculo Scripturas

culis

Hoc

divinas & judicat & temperat. — Sic impia hominum di&a pro re

o

d

& menfuris divinz Scripture accipimus, Et adhuc miramur illam fie-

Q

ri ambiguam & obícuram , patresque tot in illa cecutire , cum hac ra-

ijlt

tione , impia & facrilega fiat.

fiee

Anathema fit igitur , qui dixerit, ea non pugnare locis fuis, que

üene

apud Paulum pugnant, Hoc enim dicitur folum , ed non probatur. Di-

Jells

citur vero ab-iis, qui neque Paulum nec locosab eo citatos intelligunt,

fed vocabulis acceptis fuo, id eft,impio fenfu, falluntur. Ut enim ma-

l

P.

ylic

xime hic locus Gen. 24. de fervitute temporali folà intelligeretur ( quod.

iO

non eft verum) ramé à Paulo re&e & efficaciter adducitur,dum per ipfum

probat , non per.merita Jacob & Efau , fed PER. VOCANTEM di-

-

illa

é&tum effe ad Rebeccam , Major ferviet minori.

Paulus difputat, au

dete

illi virtute aut. meritis liberi arbitrii pervenerint ad id , quod de eis di-

m;s ]

citur , probatque quod non , fed fola vocantis gratia eó pervenerit Ta-

1le

cob,quó non pervenit Efau;Probat autem id invidtis verbisScripturz,íci-

|de

iíce

licec quod nondum nati , item nihil boni aut mali operati fuerint. At-

ue in hac probatione fitum eft pondus rerum: hoc agitur in ifta cau-

£.

3

3

-Diatribe veroiftis omnibus egregia Rhetorica tranfitis & diffimulatis,

tut,

difputat nihil de meritis,quod tamen fufcepit,utfaceret,quod & tractatio

Pauli exigit, fed de fervitute temporali cavillatur , quafi hoc aliquid ad

(ricn

rem pertineat , tantum ne videatur victa potentffimis Pauli verbis..

rtiti

Ma-

Quid enim haberet, quod ogganniret contra Paulum pro libero arbitrio ?

F3

uid liberum atbitrium juvit Jacob? Quid obfuit Efau ?. cum jam pre-

no

fcientia & deftinatione Dei , uterque nondum natus , nihilque operatus,

us

definitus effet , qualia effet recepturus, fcilicet uc ille ferviret, hic do-

de,

Md

mix;a*r'etur* Pramia decernuntur, antequam operarii nafcantur & ope-

FIene-

»

ritg j

*

! reo

D. MART. Lurx.

rentur, Hic debuit refpondere Diatribe. Hoc urget Paul

Qs;thod ni-

tits:

hil boni, nihil mali adhuc fecerint, & tamen (ententia divina alter Do-

duci

minus , alter fervus decernitur.

Non hoc quaritur, an fervitus illa

il

pertineat ad falutem , fed quo merito illa imponitur ei, qui non me-

€05

ruerat? Sed moleftiffimum'eft cum pravis iftis ftudiis torquendx & clu-

dendz Scripturz confli&tari.

tel

Deinde quod non de fervitute illorum fola agat Mofes , & etiam

[1

in hoc re&e faciat Paulus, (iii) quod de falute eterna intelligat (quan-

f

gucn

quam hoc non ita faciat ad rem, tamen non patiar Paulum calumniis

dio?

qura

lacrilegorum ;qntaminari), convincitur ex ipfo textu,

Tüt,

nnotaito.

n5,

TeuU

:

(iii) Quod de falute eterna intelligat ] vos delemea—

f

tevza. F[aui in propria perfonas [ed populi Edomttics, — INec quod omnia

poptili Edomitici individnua.À falute eterna fint exclufay fed quod , ut ipfe

B. Vir dicit , benedittio , verbum , Spiritus , promiffio Chrifli , 8 regnum

areruuu non ad populum Edomiticum , fed Ifraeliticum pertinnerint , €8

lle apud bunc quarere debuerit , fi falvus effe vellet, — Salus namque ex

Doa

Judais ,inquit ipfe Salvator Iqakm/m. JF. Conferamtar , qua qpox ad AMa-

nolir

lachia locum dicit, ]

L

dl c

tbl

: Sic enim habet otacujum.in Mofe; Duo populi ex utero tuo di-

fiere

videntur , populisque populum fuperabit, & major ferviet minori, Hic

f

manifefte duo popoli difcernuntur , alter in gratiam Dei recipitur, licet

minor, ut vincát majorem , non quidem viribus , fed favente Deo, . Alio-

l,

qui quomodo vincat minor majorem, nifi Deus fit cum eo? Cum igitur

proba

minor fir futurus populus Dei, non fola ibi dominatio externa tra&a-

tur , aut fervitus, fed omnia qua pertinent ad populum Dei, id eft,be-

ut lib

dilex

nedi&io, verbum , Spiritus, promiflio Chrifti, & regnum zternum, id

tone

quod etiam latzus poftea Scriptura confirmat, ubi Jacob benedici , &

Wt

romiffiones & regnum accipere defcribit. Qua omnia Paulus brevi«

Ut

ter indicat, dum dicit, majorem ferviturum effe minori, nos ad Mo-

pay

fen remittens latius hec. tra&tantem , ut poífis contra Hieronymi &

Diatribes facrilegam fententiam dicere, fortius ea pugnare locis füis,

H

Cet

)

» quàm apud Paulum, quazcunque adducit , id quod non folum de

.EI' [

,» Paulo verum eft, fed de omnibus Apoftolis, qui Scripturas addu-

ili ;

cunt, tanquam teftes & alffértrices fui fermonis. | Ridiculum vero ef-

fet , id pro teftimonio adducere , quod nihil teftetur , neque faciat ad

fila

eþ ,aäj

rem. Sienim inter Philofophos ridiculi funt, qui ignotum per igno-

tuus

dnsi;]

r

Ds Sravo AnxBiTR:O,

Ó

|ni-

Do-

'tius aut per impertinens probant, qua fronte nos hoc tribuemus f';xm

mis

il

ducibus & authoribus Chriftiane do&rinz , in qua pendet animarum

falus? prafertim ubi ea docent, qua funt capita fidei. Sed ifta decent

m

(s

€os, qui Scripturis divinis ferio non afficiuntur.

Illud vero Malachiz, quod Paulus attexit , Jacob dilexi

; EQu au-

tem odio habui , triplici indüftria torquet.

Prima eft: Siliteram ur-

Lam

geas (inquit) Deus non amat, quemadmodum nos amamus , nec odit

pan-

Dnlis

quenquam,cum in Deum non cadant affe&us hujusmodi.

Quid au-

dio? Àn nunc quaritur , quomodo Deus amet & odiat, ac non potius,

cur amet & odiar? (kkk) Quo merito noftro amet aut odiat , quzri-

tur. Pulchre fcimus, quod Deus non amat aut odit, quemadmodum

nos,fiquidem nos mutabiliter & amamus & odimus , ille xterna & im-

mautabili natura amat & odit, fic non cadunt in illum accidentia & af-

It e

fectus,

nind

72

D

"Annotatio,

[ I

[74

NU

(kkk) Quo merito noftro amet aut odiat, quaritur. ]

d9

De amore C odio Dei prolixe bic agit B. i,

Hic dicit ; Quo merito

Mie

noftro amet aut odiat ( Dezs,) quaritur. — .Et »ox : Atque hoc ipfüm

eít, quod liberum arbitrium cogit nihil effe, quod aternus & immu-

tabilis fir amor, «ternum odium Dei erga homines, antequam mundus

Q dl«

Hic

feret , non folum ante meritum & opus liberi arbitrii , omniaque necef-

farió in nobis fieri , fecundum quodille vel amat, vel nom amat ab ater-

licet

no, defra: Wefponde igitur,

uo merito amatur Jacob , & oditur

Y

10*

Efau, antequam nafcuntur & operantur? E poff: Paulus ex Malachia

"LUE

probat illam affli&ionem fine merito, foloque odio Dei illatam Efau,

du

ut liberum arbitrium nihil effe concludat, — E zterazz ; Jacob tamen

'y

be

dilexerit , & elegerit , antequam nafcéretur , Efau veró fic oderit , ut re-

jid

gionem ejus redegerit in folitudinem : deinde eá pertinacia odiat, &

,«

pergat , ut cum Jacob reduxerit de captivitate & reftituerit , Edomaxos

'evie

tamen non finat reftitui,Zez ; fed hoc difputamus,quo merito,quo opere

Me

perveniat ad fidem, quá inferuntur, aut ad infidelitatem, qua exciduntur.,

n«

Hoc ad Do&orem pertinet, hoc meritum nobis defcribe, Paulus do-

fuis,

cet, quod nullo noftro opere, fed folo amore & odio Dei contingat.

j de

Ergone loguitur B, Vir de amore € odio Dei abfoluto , quod Calvinians

d

»

A tribnuat ?. Abfit per omnem modimn, — Equidem fe de temporalibus

)d

Jolis effez fermo , €9 quateuus de semporalibus fermo eff , noz. abfurdum

[

eft , ab[olutum Deo odium amoremue attribuere m uoffvis quoque ortho-

m

daxi;z bypathefitus : [ed quod. ad. falutem atermam ,nommcongruit, — Quid

iif

ergó

X42

D MaánT. Lurn..r

Zeri

u p

ergü bic dicemm? Manifeflum efl , quod. B. Vir meritum &2 opas li

Jabuit

arbitrii neget. - LAtqui ordo [alutts, quem ortbodoxa dottrina a Deo in-

qu [

Jlitutum tradit , nullum babet meritum , aullum bonum opus, quo ad fr-

dem perueniatur. — Ergo quando B. Vir merimm €$ Lonum opus negat,

Efnu

D7

»on eft haBenns contra noftram orthodoxiam. .. INeque veró plus demon-.

dui.

fivari poteft negaffe. — Imo verà B. Vir urget ortbodoxiam , tueturque ,

quod. ejusmodi ordo [alutis effe debeat , cuyusmodi efl ,. ut fcil. m illo ui-

fum

quil

bil quicquam valeant ad [alutem bona vel mala opera , merita uel de«

merita ,fed fola fides €3 incredulitas, — fta fides datur multis ,quiomani-

jine

um , f opera re[pexeris , funt peffzmi , megatur illa ii5, qui comparate [unt

t), re

( u

opti

mi '"Ubi b liberum avbitrium cum um mnevitis $ operibus ? Me-

D7

defer

1

ife etiam debemus ,quod ordo [alutis , ut fola fides jufHificet €9 [aluer,

€8 cóntra incredulitas damuet,con[flitutus à Deo fityantequam quisquam bo-

)u

minum, nefz

eudorum ,ut in Jacobo €$ Efavo Paulus offendit , frve bonum

d

7

Z

Alitt

frve mal;

ecifet , uel im exs bona aut mala opera in particulari Dens

confideraret €9 compararet. . NNam ita suerito ordinautur meomenta Con-

[773

frlii divini, Pravidit Deus in ateruitate ,quod Adamus lapfarus, €3 to-

tatioi

t4m pajï*en'tdtem effet corrupturus. — Hoc primum momenutum eff. Ia al-

zevo wiomento jam uon progre[fus eft ad. [fngulos homines eorumque opera,

À

Cui namque bono ?. ubi de veducendis ad Deum €$ [alutem con[ultandum

&tern

evat. Siquidem jam confhtit ex pravifa tauta corruptione , quod, quic-

feqan

quid etiam bomiues effeut fatluri , per opera [ua ad- Deum redituri €3

Omnia

falutem non e[fent.-— Itaque potius ia fecundo momento Deus. confhituit

mt [

ordinem. [alutis in Chriflo , qui alvaturus effet bomines per fidem yincre-

l) Y

dnulis vepudiatis,

Tertium. momentum ad. homines nafcendos in parti-

Cffugja

eulari progve[fuem. eff , coufideravitque , qui or-dz'm' divino non reflituri €$.

ton fo

Spiritui [antlo operanti [alutem , €9 qui Spiruum Jancium non admiffn-

Dà (;

ví. Et bic in quarto jam momento babemus amorem Dei erga creditu-

effet

vy0s , 9- odium erga non credituros. : Ex quo Dei amore €9 od1o deinceps

Deum

Hunt omuid,

Hic amor eff ,ex quo populus Ifraéliticus tantopere evee.

;zdcre

&us , 9. Edomitico prababitus eff,. Hoc eff illud odium, quo populus Eda-

Qd

miticus poftbabitus ,nec illa prerogativa , quam videbatur poflulare pri-

l9 D

mogenitura , gavifis eft, — Hoc verà etiam confilium Dei liberum arbi-

$r

£eium defiruiz, — (Nam fi liberum. avbitrium im mobis effet bene operan-

Íci

E

di ,obligaretur per juflitiam [uam Deus, ut juxta ulins opera falutem dif-

eum,

penfaret. jam quia folus eyus amor €8 odium regnant, oportet nullum 2n

tug,

nobzs effe meritum , uullum. bonum opus in noffra poteflate, — am porrà

atbitr;

memin[fe velim , quod B. Vr prafcientiam, pradeflimationen, eleGhionem,

ïr

,

amorem odiumque Dei non ad finem wita tantitm . vefevat , [ed ad qua-

quok

l

libet in vita beneficia Spiritualia , tandemque ad [alutem ipfam.. Hine fs

d páre

T

|

Dz Srznvo ÁnbITEHIO.

53

litern

e) M

ad p.zrticularid defcenderimus , Deus Pacobum amavis , & Efavtm odio

babuit , ob negotium primogenitura , ubi Jacobum fcivit magna fidei

,ex

tdf-

qua fummo [indio bonums [hirituale paternitatis Meffia ambzvir 3

cüm

uD

Cri-

d//2]

Efmuus pro temporzs zllius incredulitate contemp[erit...Hinc illud di

men , juxta quod. Deus facobum frc dilexit , ub populum ex /pfo na[cen-

hi s

dum majorem fecerit ,. Efavum antem fic odio babuit , ut populn

". ejus

ln

ZInin-

j] dt«

fervum alzeri uli faceret,. Sic populum Edomtticum deffruxit , H

credulitate per[everavit pertinaciter , cum Jfraélitas poft a&lam in Da-

Vte

bylene penitentiam , quam Spiritia. [antlus

in non vefiffentibus operatus

um

ef , reduxerit €9 readificaverit, Manuet bic

! Mi

purus: amor 0a't'um7;te Dei:

cins nec ibi bona opera quicquam praffiterint

» fed fides gratie omnia

(luef,

deferens , nec bic mala ,fed incredulitas, Refif

entia C9 non refiffentia, ut

mb

hh

opus , uibil quoque prefHiterunt, ciam Deus ex mera [uà, qu& dilexit imun-

Duis

dum , dileilione deflinaverit fidem non vefiflentibus Spiritui [antlo, que

Alias nullo pror[us gmeriti aut. ordinis legalis jure atque nexn cum illa co-

a n

baret, .. Hec fuff

F

-

tationem.

cere , credo , poterunt , ad inte/lz;gkendam B, Firi difhu-

ld-

0P€M.

. Átque hoc ipfum e(t, quod liberum arbitrium cogit nihil effe,

quod

n

aternus & immuctabilis fit amor

, &ternum odium Dei erga homines, an-

g

tequàm mundus fieret , non folum ante merítum & opus liberi arbitrii,

m

omniaque neceffarió in nobis fieri, fecundum quod ille velamat vel non

fiuit

amat ab aterno, Ut non folum Amor Dei, fed ctiam modus aman-

incrg-

.di, neceffitatem nobis inferat , ut videas, quàm profint Diatribe fua

u-

d

[

effugia, ut ubique magis impingat, quo magis evadere nititur, adeo

Ia

non fuccedit veritati relu&ari.

Sed efto , Valeat tibi

tropus, ut amor

ifi-

Dei fit effe&us amoris , & odium Dei fit effe&us odii

*

Nunquid illi

d-

effe&us citra & preter voluntatem Dei fiunt ?

An hic etiam dices,

u

Deum non velle quemadmodum nos ,' nec affectum volendi in 'illum

tüte

cadere?- Si fiunt igitur effe&tus illi , non nifi volente Deo fiunt;

Tam

Ed

quod vult Deus, hoc aut amat aut odir.

Refponde igitur

;quo meri-

T

to amatur Jacob, & oditür Eíau , antequám nafcuntur

& operantur?

', ZW"

Stat igitur Paulus, o

püme Malachiam inducens pro fententia Mofi,

yerat-

fcilicet , quod

ideo vocarit Jacob ante

quàm nafceretur , quia dilexerit

jif

eum, non autem dile&us fit prius à

Jacob, aut meriro ejus ullo permo-

2

m

tus, ur oftenderetur in jacob & E

au , quid noftrüm queat liberum

| Ff/fþ

arbitrium.

Afl

: Altera induftria eft , quod Malachias non videtur

loqui de odio,

quo damnamur in eternum

iM

»fed de temporaria afflictio

ne,

Reprehen-

li

duntur enim,

n dicitur ad

qui extruere v?lebaqt Edomzam, Hoc iterui

] j

cons

D. Manr, Lurg,

X

14

—— lL

deo nihil vere-

D

contumeliam Pauli , quafi vim fecerit Scripturis, À

mur majeftatem Spiritus fan&ti , modo noftra ftatuamus. — Sed feramus

Ya fa

dicat

interim contumeliam hanc, videamusque quid efficiat, — Malachias de

nihi

afflidione temporali loquitur, Quid inde , aut quid hoc ad rem?

crad

Paulus ex Malachia probat-illam affli&ionem íine merito , foloque

d

odio Dei illatam Efau , ut liberum atbitrium nihil effe concludat.

Hic urgeris , hic refponderi oportuit. . INos de merito difputamus :

291

il fo

tu de mercede loqueris, & fic loqueris , ut non eludas tamen quod

od

voluifti; imó cum de mercede loquaris, meritum confiteris. At

illud diffimulas te videre.

Dic igitur , quz fuit cauía amandi Jacob,

nullis

tumí

& odio habendi Eíau apud Deum , cum illi nondum effent? Jam & il-

lud falfum eít, quod Malachias folum de temporaria affli&tione loqua-

iple t

tur , nec illi res eft de Edomza deftruenda , totumque prophetz fen-

d q

fiddl

fum pervertis hac induftria. | Propheta clariffimis verbis fatis indicat,

quid velit ; nempe Ifraélitis exprobrat ingratitudinem ; quod cum eos

etcid

Ieaut

dilexerit , illi viciffim nequexdiligant ut patrem , neque timeant ut Do-

minum,

mu,

Dilexiffe autem fe probat , tàm Scriptura quàm opere, nem-

ERE

pe, quod cum Jacob & Efau effent fratres , ut Mofes fcribit Genef. z$.

tüt d

jJacob tamen dilexerit & elegerit, antequam nafceretur, ficut dictum eft

difu

paulo ante, Efau vero fic oderit, ut regionem ejus redegerit in foli-

tür,a

tudinem. — Deinde ea pertinacia odiat & pergat, ut cum Jacob redu-

Hocr

t fe

xerit de captivitate & reftituerit, Edomaos tamen non finat reftitui,(ed

etiamfi dixerint fefe velle zdificare , ipfe minetur eis deftru&io-

"homy

nem.

Si non hzc habet textus ipfe apertus prophete , arguat me

qui

mendacii totus orbis, . Non igitur reprehenditur hic temeritas Edo-

I$ d

mzorum, fed, ut dixi, ingratitudo filiorum Jacob, qui non vident, quid

hm t

illis conferat, & fratribus fuis Edomzis auferat nulla caufa, nifi quia

d

at

hic odit,illic amat. — Quomodo nunc ftabit, quod propheta de tem-

Cline

poraria affli&ione loquatur? cum evidentibus verbis teftetur , fefe lo-

T

qui de duobus populis à duobus patriarchis naris , illum fufseptum in

ficis?

populum & fervatum, hunc vero relictum & tandem deftra&um. Suf-

i

cipere vero in populum, & non fufcipere in populum, non pertinet ad

N

temporalia bona vel mala tantum, fed ad omnia. Neque enim Deus no-

tüt:

fter tantum temporalium Deus eft , fed omnium.

Neque tibi Deus

v

