
n

fatigentur aut frangantur , ficut Paulus Corinthios fuos exhortatu

p

2

dicens :. Viriliter agite, ícientes; quod labor vefter non eft inanis

in

"

Domino. Sic Abraham erigit Deus, dicens; E

n

go merces rua magna

nimis, Non aliter quàm fi hoc modo aliquem foleris

» quod opera

e-

ejus certó placere Deo fienifices ,

quo generé confolationis non raró

PXC

z

Sci-

108

D. Manr. Lurg.

f

Scriptura utitur. Nec parva confolatio eft noffe, placere fe Deo , ut

le.

WI'

nihil aliud fequatur , licet id fit impoflibi

* Hucpertinentomnia, que dicuntur de fpe'& expe&tatione, quod

7!41

[

certo fint futura , que fperamus, licet pii non propter ipfa fperent, aut

H

Ita verbis comminationis & futuri judicii

f

talia quarant fui gratia

terrentur & dejiciuntur

impii , ut definant & abítineant à malis, ne in-

[

/h

flentur , fecuri fiant , & infolefcant in peccatis. — Quod fi hic ratio na-

0n

fam ruget, & dicat: Cur ifta velit Deus per verba fieri, cum ralibus

fil

verbis nihil efficiatur, neque voluntas in utram partem fefe vertere pof-

/ié

fir? (hh) cur non tacito verbo facit , quod facit, cum poffiromnia fi-

E

ne verbo facere? Et voluntas per fefe nec plus valet aut facit verbo

audito , fi defit Spiritus intus movens, nec minus valeret- aut faceret

pe(

Bu

veibo tacito , fi alfit Spiritus, cum totum pendeat in virtute & opere

SPiritus fandi?

'&Annotäl*io.

Ls

g

(hh) Cur non tacito verbo facit quod facit &c.] P-

M

tet. binc manifefle , quod. B. Fir ,inter ea , quorum vationem reddere non

ii

polfumus , referat etiam

can[as voluntatis dvvina antecedentis , quoad cir«

Cujusmodi circumflantia efl , quod voluntas Dei

Sic

cumflantias maxime.

u

antecedens voluit quidem omnes bomines [Alv

o$ , non tamen fiae verbo,

Cl

fed per verbum.

Dicit namque de hác circumftantias Jam qui fumus

nos, ut voluntatis divinz caufam quaramus? Satis eít noffe,

quod Deus

N

ita velit, & hanc voluntatem revereri, diligere & adorare decet, coér-

TI$,

cita rationis temeritate. Aeferesda itaque bac quoque [unt ad volun-

zatem Dei abftonditam , €8 ad Deum ab[conditum , etiamfi quod fínt , 1

KQL

Seriptura man

/fefte frt revelatum.

uam vana itaque efl con[equens

Qu

Lic

tia à voluztate 4

bfcondita ad abfolutam ? INullibi dicit B. P'ir , qued vo-

*

luntatis ab[condita nulla fit apud Desm. vatzo

7

fed. quod nulla frt apud

fl

nos , b. e. quod mobis non fitvevelata, . Et buc bené citatur ex Martb, XI.

N

lbw

Na , Pater ; ita bené placuit tibi. ]

q

&

Dicemus; Sic placitum eft De

c;,-, ut non fine verbo, fed per vet-

p

1a fo-

i

N

bum tribuat Spiritum ,ut nos habeat fuos cooperatores , (ii) du

Il

ris fonamus , quod intus ipfe folus fpirat, ubi ubi voluerit, que tamen

abíque verbo facere poffet , fed non vult,

qu

di

- Annotatto.

t

(ii) Dum fonis fonamus, quod intus ipfe folus fpirat; ubi

i

nus,

ubi voluerit] Ergése verbum pradicatum eþ. uudus externus fo

?pa-

Ds Ssnvo ÁRBITRIO,

169

at

féparatis à. Spiritu [an&lo & virtute ejus intus operantis ?. Abfit per o-

muem modum,

INon eft fonus pradicantium fine Spiritu f[antlo , qui lo-

od

gnitur per dMos, — Qui enim. Sprritus pa[et dici logui per 2llos , mift foni

UL

autor e[[fet , €8 cum [ono ade[[fet , usque dum ad corda penetrat ?. Quare

fonum B. F'ir non vule feparare a Spiritu fanélo & virtute ejus: [ed di-

i(cii

AMini-

Il]»

Jlinguere. operantes , miniflvos. [cilicet €$. Spiritum. Santlum.

ld

Jfri faa virtute uon po[Junt , nifi foris [onare , C9 [onus Ab illis non eff., aifs

Jus

quatenus eff externum quid, Sed. Spiritus [anttus folus intus agit C ope-

ol-

rAtur , €$ per [onum intus etiam [onat : alias fonus ad corda penetrare

[-

neqniret.

"tque boc eft , quod alias quoque dicit Paulus V Corinth. LIE.

u

Ego plantavi , Apollo rigavit, Deus autem incrementum dedit. jam

I«

neque qui plantat, neque qui rigat , quicquam eft , (ed Deus, qui dat

£

incrementum.

]amj qui fümus nos, ut voluntätis, divinz caufam queramus? Sa-

tis eft noffe, quod Deus ita velit, & hanc voluntatem revereri , dili-

Nam & Chriftus

d-

ere & adorare decet , co&icita rationis temeritate.

Matth. XI. nullam aliam rationem affert , cur Sapientibus abíconda-

100

If*

tur Evangelium , quod parvulis revelatur , quam quod fic placuit Patri,

De

Sic nos absque pane polfet alere , & revera vim alendi tribuit (ine pane,

/)

ut Matth. 4, dicit: Non alitur homo pane folo, fed verbo Dei , pla-

cuit tamen per panem. & cum pane foris adhibito , intus nos alere

M

eu$

verbo.

(

Stat igitur , ex mercede non probari meritum, faltem in Scriptu-

ris.

Deinde ex merito non probari liberum arbitrium , multo minus

J

L

tale arbitrium liberum , quale Diatribe fu(cepit probandum , nempe

Nam. etiamfi meritum, do-

fje

quod fe folo nihil poreft boni velle.

yo-

nes, & addas iítas folitas rationis fimilitudines & fequelas, puta fru-

flra przcipi, fruftra mercedem promitti, fruftra minas intentari,, nifi

7

^

liberum fit arbitrium, his (inquam ) fi quid probatur , hoc probatur,

quod liberum arbitrium fe folo poffit omnia.. Si enim fe folo non pot-

eít omnia, manet.illa fequela rátionis , ergo fruftra przcipitur, fruftra

promittitur , fruftra minz intentantur, . Sic perpetuo contra feipfam

er,

[o-

difputat Diatribe , dum contra nos difputat. — Deus vero folus per Spi-

g

ritüm fuum operatur in nobis tam meritum quàm premium , utrum-

que autem per verbum fuum externum toti mundo fignificat & de-

clarat , ut annuncietur etiam apud impios & incredulos & ignaros po-

tentia & gloria fua & no(tra impotentia atque ignominia , licet foli pii

id corde percipiant teneantque fideles: ceteri vero contemnunt,

bi

E

Jam

pI

'[M'

110

cD, Manr, Lurtm;

i

bx t

Jam vero nimis tzdiofum füerit, (ingula verba imperativa repe-

bui

teré, quz Diatribe ex Novo Teftamento enumerat , femper fuas feque-

äïv*

las annectens, & caufans , fruftranea , (upervacanea, frigida , ridicula,

lo.

nihil effe quz dicuntur , nifi libera fit voluntas.

Utque ad maltam

j

naufeam ením jarh dudum diximus, quàm nihil calibus verbis efficia-

tur, atque fi quid probetur,

a

totum liberum arbitrium probetur, Quod

aliud nihil eft, quàm totam Diatriben fübverd , ut qua liberum arbi-

[i)

crium cale fufceperit probandum , quod nihil boni potlit; & fcrviar pec-

cato , & probat tale , quod omnia pollit , ignara & oblita fui perpetuó.

le

lun

Mera igitar cavilla funt, ubi fic dicir; Ex fructibus ( inquit Dominus)

eorum cognofícetis eos, fru&us Opera dicit, ea noílra vocat, at ea no-

4tb

ft.

AVL

a non funt, fi cun&a geruntur neceffitate,| Obfecro te, an non no-

Citi

al

ftra dicuntur quàm rectiffime, que non fecimus quidem nos , recepi-

WO

mus vero ab aliis? Cur igitur opera non dicerentur nóftra, quz dona-

Y

vit nobis Deus pet Spiritum ?. Án Chriftum non dicemus noftrum,

aia non fecimus eum, fed rantum accepimus? Rurfus fi facimus ea,

tüt

quz noftra dicuntur , ergo oculos nobis ipfi fecimus, manus nobis ipfi

Qui

u

fecimus , & pedes nobis ipfi fecimus , nifi noftri non dicuntur oculi ,

at

manus, pedes, imó quid' habeinus, quod non accepimus, ait Paulus?

par

Dicemus ne igitur, ea. vel non eíle noftra, vel à nobis ipfis-effe fa&a ?

jam finge , fru&us noftros dici, quia nos fecimus , ubi manet gratia &

Qu

Spiritus? neque enim dicit: Ex fru&ibus, qui ex parte modicula eo-

bu

af

rum funt , cognofcetis eos,

Hzc potius funt ridicula, fupervacanea,

i

fru(tranea , frigida, imó ftulta & odiofa cavilla , quibus facra verba Dei

polluuntur & prophanantur.

Tel

Sic luditur & illud Chrifti verbum in cruce: Pater , ignofce illis,

C

quia nefciunt quid faciunt.— Ubi cum expedctaretur fentenria, qua li-

€xi

li |

berum arbitrium aftrueret , iterum ad (equelas itur. Quantojuftius jin-

—

quit, excufaffet eos, quia non eít illis libera volunta

Tnit

s , nec poffunt, fi

velint, aliter facere? Nectamen ifta fequela probatur liberum arbitrium

£0

illud, qued nihil boni potett velle, de quo agitur , fed illud quod omnia

U

b

potett, de quo nemo agit & omnes negant exceptis Pelagianis. Tam cum

lq

fa

Chriftus palam dicat , eos nefcire quid faciant, an non fimul teftatur,

4

?

eos non poffe velle bonum

N

Quomodo . enim velis , quod ignoras?

» lgnoti certe nulla cupido. Quid potett robuftius contra liberum ar-

de

bitrium : dici, quàm ip(um adeo effe nihili, ut non modo' non velit bo-

ang

num, fed nec íciat quidem, quantüm faciat mali, & quid fit bonum?

ml

&

An ett hic obícuritas in ullo verbo:: Nefciunt, quid faciunt? Quid re-

liquum eft in.Scripturis ,quod nonqueat authore Diatribe liberum «

$t

f-

bi-

pul

Dr Srnvo AÁnmBrTRIO.

"t

ii

bitrium affirmare , quando hoc clariffimum & adverfantiffimum ver-

üc-

bum Chrifti illi affirmat?. Eadem facilitate dicat aliquis , etiam illo af-

llj

firmari liberum arbitrium ; Terra autem erat inanis & vacua; aut il-

m

lo, requievit Deus die feptimo ,2ut fimili.

Tum vere SCFiPtlll'æ ame-

ld*

biguz & obícure erunt, 1mó fimul omnia & nmhil erunt, Verum (ic

"

audere & tra&tare divina verba , árguit animum , qui fit infignis con-

Dl-

temptor Dei & bominum, qui prorfus nullam mereatur paGendam.

g

E illud Johannis 1. Dedit eis poteftatem filios Dei fieri, fic ac-

l0.

cipit; Quomodo datur illis poteftas, ut filii Dei fiant, fr noftrz yo-

$]

luntatis nulla libertas eft? Et hic locus eft malleus adverfus liberum

Q

arbitrium , qualis eft fermé totus Johannes Evangelifta: tamen addu-

10

citur pro ]

ibero arbitrio. Videamus, quxfo; Johannes non loquitur de

ullo opere hominuis, neque magno , neque patvo, fed de ipía innova-

*

""

tione & tranfmutatione hominis veteris, qui filius diaboli eft jin no-

II

vum hominem, qui filius Dei eft. Hic homo mere paffive , ut dici-

tur,fefe haber, nec facit quippiam, fed fit totus, De fieri enim lo-

i

quitur Tohannes , fieri filios Dei dicic , poteftate divinitus nobis dona-

pit

lll

ta , non vi liberi arbitrii nobis in(ita,

At nofítra Diatribe hinc du-

us

cit liberum arbitrium tantum valere , ut filios Dei faciat, aut definire

i

parata eft , ridiculum & frigidum effe verbum Johannis, Quis vero un-

quàm fic extulit liberum arbitrium , ut ei vim faciendi filios Dei tri-

Q

buerit , prefertim tale , quod non poteft velle bonum, quale Diatribe

Ya ]

affumpfit? Sed tranfeat hec.cum reliquis fequelis , toties repetitis, qui-

Da

bus nihil probatur, fi quid probatur, quàm id quod Diatribe negat, '

nempe liberum arbitrium omnia poffe. ' Johannes hoc vult, veniente

1ll$j

Chríto in mundum per Evangelion, quo offertur gratia, non autem

It

exigitur opus, copiam fieri cunctis hominibus, magnificam fané ,ut fi-

u

lii Dei fint, ficredere velint.

Caterum hoc velle , hoc credere in no-

)

l

mine ejus , ficut liberum arbitrium nunquàm novit, nec cogitavit de

eo antea,ita multo minus poteft fuis viribus.

ini

uomodo enim ratio

nua

cogitaret , neceffariam effe fidem in Jefum filium Dei & hominis, cum

um

nec hodie capiat aut credere poffit , etiam(i tota creatura clamaret, eí-

us

fe aliquam perfonam , que (imul Deus & homo fit (ed magis offen-

ditur tali fermone , ut Paulus dicit 1. Corinth. t tantum abeft, utcre-

n52

ju

[^

dere ant velit aut poffir.. Igitur Johannes divitias regni Dei per Ev-

bor

angelion mundo oblatas, non autem vírtutes liberiaibitrii pradicat, fi-

mul fignificans, quam pauci fint ; qui acceptent , repugnante fcilicer li-

V

bero arbitrio, cujus vis nulla eft alia

»quàm ut regnante fuper ipfuni

|ree

T

i*

Satana, etiam gratiam & $

piritum , qui legem impleat , refpuat, adeo:

pulchre valet conatus & ft

bi

udium ejus:ad legem implendam, Sedin-

fra.

Il2

D. Manr, Eurg,

fra latius dicemus;quale fülmen fit hic locus Johannis adverfus liberum

qm

zil

arbitrium, Non tamen movet me parum, quöd loci tam clari,tam poten-

tes contra liberum arbitrium, adducantur pro libero arbitrio à Diatribe,

4

eri

cujus tanta eft hebetudo,ut nihil prorfus inter promiffionis & legis verba

diícernat,qua cum per legis verba ineptiffime liberum arbitrium ftatuat,

confirmet. Sed folvitur

tam longe abíurdiffime per promiflionis verba

hzc abíurditas facile, fi confideretur , quám alieno animo & conrem-

[e

d

prore Diatribe difpurer,ad quam nihil attinet,gratia ftet vel ruat,liberum

uX

arbitrium jaceat vel fedeat ,——tantuxxn ,ut inanibus verbis in odium cauíe

al

ferviarur tyrannis,

Poft hec venitur & ad Paulum , libezi arbirrii hoftem pervicacif-

prok

&a

fimum, cogiturque & is liberum arbitrium ftatuere;Rom. 2 Àn divitias

[

bonitatis & pauentie & longanimitatis ejus contemnis? An ignoras,

uomodo, inquit,

Tet

quod benignitas ejus te ad peenitentiam adducit?

?

L

imputatur contemptus pracepti ,-ubi non eft libera voluntas

Quo-

,

modo Deus invitat ad pænitentiam , qui author eft impocnitentiz ?

[

Qu

10modo jufta eft damnatio , ubi judex cogit ad maleficium? Refpon-

deo ;

De iftis queftionibus viderit Diatribe. . Quid ad nos? Ipfa enim

dixit opinione probabili,

liberum arbirium non poffe velle benum,cogi-

€ut

tl

que neceffarió in fervitutem peccati, (kk) Quomodo igitur imputa-

tur ei contemptus pracepti, fi non poteft velle bonum, nec eft ibi li-

"Vr

bertas , fed fervitus peccati neceffaria?

£on

bit

"Annotatto.

$

[

(kk) Quomodo igitur impuktatur ei &c. ] OnefHones ba

omnes na[cuntur imptis malitiose vepugnantibus divino ad falutem ordi-

xi, Qnande voluntas Dei confequens ob smalitiofam vefiflentiam mevito

eos deferit tum ineipiunt accu[are voluntatem Dei autecedentem , €8

-

alia judicm Dei antecedauea: e. g. quare voluntas antecedeus nom or-

T;!Pt

dinaverit ipfis gratiam irreffabilem , ut mon po[fent vefifrentia ftna peri-

Wa

ve? quare permi[evit ,ut per lap[um -Adami tota natura bumana corra-

pe

pta fit ? quare , ut propter peccatum originale nibil boni poffint facere ?

te f

Per qu& vratio Deo conatur. impingere abfolutum aut imprudens decre-

zum €$ confilium..— Sed flulta fit ,nec obfervat , quod , licet voluntas Des

€3 Decretum Deiabfcondita fint nobis imper[crutabilia, ubiluminus ma-

fl

neant yufliffima apud omnem , qui eo pervenit , ut uberiorem vevelationem

im

quod fret omnibus beatisper lumen gloria,

€9 cognitionem confequatur ,

2

IiCn,'

Caterum , quod. dicitur Autor impocnitentiz , fPatim ex

1

po

fitum efh , Au-

Jta

tor, quó minus poeniteat,

dum deferit vel non confert gratiam.

q(m;(zdo

x

Dr Ssavo Avïa-nnnie.'

nj

ln

quando dicitur ; Tudex fubtra&o auxilio cogit impium , »o» dicitttr de

ag

violentia , (ed. id non potefl non fequi ex. impotentia bomiaum anxilio di-

be,

vino deflituta quam B. V'ir vocat nece[fitatem immütabilitatzs, De boc

v

tba

verà jam in aunotationibus gencmlz'ämv diximm, ]

li,

Itur

uomodo invitat Deus ad ponnitentiam, qui authoreft, quo minus

fl«

.peeniteat, dum deferit vel non confert gratiam ei, qui fe folo non pot-

eft bonum velle? Quomodo eft jufta damnatio , ubi judex fubtra&o

ug

auxilio cogit impium relinqui in maleficio , cum fua virtute non poffit

aliud? Omnia recidunt in caput Diatribes , aut fi quid probant , ut dixi ,

j

probant liberum arbitrium omnia poffe , quod tamen negatum eft ab ipía

IQ

& ab omnibus. Sequelz illz rationis vexant Diatriben per omnia di-

I25

&a Scripturz , quod ridiculum & frigidum videatur, invadere & exige-

iif

re tam vehementibus verbis, ubi non adeft, qui praftare queat, cum

Y

egpo(tolus id agat, fcilicet, per minas illas perducere impios & fuperbos

g

ad cognitionem (fui & impotentix füz, ut huvmiliatos cognitione pec-

'Otle

cati, paret ad gratiam.

nim

Et quid opus eft omnia fingulatim recenfere , quz ex Paulo addu-

:ogi-

cuntur? cum nihil nifi imperativa vel conjun&iva verba colligat , vel

li(de

talia, quibus Paulus Chriftianos exhortatur ad fru&us fidei, Diatribe

ie

'vero, fuis fequelis adjeGis , virtutem liberi arbitrii talem tantamque

concipit , qua fine gratia oinnia polfit, que Paulus exhortator przfcri-

bit. Chriftiani vero non libero arbitrio fed Spiritu Dei aguntur Rom.,

8, (Il) Agi vero non eft agere, (ed rapi ; quemadmodum ferra aut fe-

—curis à fabro agitur.

7i h

-

u-

"nnotatio, .'

i

,Ü

(il) Agi véró non e(t agere, fed rapi ] Cave , irelligas

j (f*

mAptum urolentum , (ed fuavem. . INam fupra pag. 41. dicitar , Rurtus

peri-

ex alterá parte , fi Deus in nobis operatur, mutata & blandé alffibilata

07.7-"-

pet Spiritum Dei voluntas, iterum mera lubentia & pronitate ac fpon-

(tft !

re fuä vult & facit, non :coacte, ]

lirt-

D

Et hic ne quis dubitet , Lutherum tam &bíurda dicere , verba ejus

me

recitat Diattibe , qua fané agnoíco. Fateor enim (mm) articulum i-

u

lum Viglephi ( omnia neceffitate fieri,) effe falío. damnatum Conftan-

t

rienfi Conciliabulo , feu conjuratione potius &fedicionc.

Àv

h

B

An-

«;(,;Jiüv-?

&

D. Manr Lurzm.

ass

114

l:

I

at

Annotatio,

V

(mm) Articulum illum Wiglephi] Qvuatesus fcil, eam

babet fententiam , quam B. 'ir mox tradit : frve Wiglephus /mncïmentem

W

babuerit ,frve uon;]

u

ü

iti

Quin ipía Diatribe eundem mecum defendit , dum afferit libe-

rum arbitrium fuis viribus nihil boni velle poffe, neceffarioque fervire

al

peccato, licet inter probandum omnino contrarium ftatuat.

b

Hxzc fatis fint adverfus priorem partem Diatribes, qua liberum ar-

f

bitrium ftatuere conata eít. Pofteriorem nunc videamus , qua confutan-

li

tur noftra ,id eft, ea , quibus liberum arbitrium tollitur. — Hic videbis,

L

quid fumus hominis poffit contra fulgura & tonitrua Dei.

"

Primum cum innumerab

i

les locos Scripture citarit pro

libero at«

$

bittio, tanquàm formidabilem nimis exercitum ( ut animofos redN"

ret confeffores & martyres , & omnes fan&tos & fanctas liberi atbitrii,

(el

avidos vero & trepidos omnes illos abnegatores ac peccatores in liberü

M

arbitrium ) contemptibilem fingit turbam contra liberum arbitrium , at-

Y

queadeo düos tantum locos pra cateris evidentiores facit in hac parte

U

ftare, nimirum ad cedem folum parata, eamque non magni negotii, quo-

[j

rum alter eft Exod. 9. Induravit Deminus cor Pharaonis: Alter Ma-

[

lach. 1. Jacob dilexi , Efau autem odio habui, Utrunque vero Paulus

[

ad Romanos latius explicans, mirum quàm odiofam & inutilem difpu-

Q

tationem , judice Diatribe, fufceperit. — Nifi vero Spiritus fan&us rhe-

Ti

torice aliquantulum gnarus effet, periculum erat , ne tanta fimulati

b

contemptus arte fractus, prorfus de caufa defperaret , & palmam libe-

an

ro arbitrio concederet ante tubam. — Sed ego inferius fuccenturiatus

W

illis duobus locis oftendam & noftras copias , quanquáàm ubi talis eft

pugnz fortuna,ut unus fuget decem millia , nullis opus eft copiis, Si

n

enim unus locus vicerit liberum arbitrium , nihil profuerint ei 'inr?uf

(

merabiles fuz copiz. '

Hic igitur Diatribe inveni

t novam artem eludendi manifeftiffi-

Q

mos locos,, nempe , quod tropum velit ineffe verbis fimpliciffimis &

clariffimis, ut, quemadmodum fuperius , pro lib

ero arbitrio agens, o-

mnia verba imperativa & conjun&tiva legis, per fequelas adjectas & fi-

[j

militudines affi&as elufit , ita nunc contra nos a&tura , omriia verba

Gl

promifífionis & affirmationis divine per tropum repertum torquet,quor-

D

fum vifum eft , ut utrobique fit inc

omprehenfibilis Protheus. — Quin

fi fo-

d

idipfüm magno fupercilio exigit fibi à nobis permitti , ut qui & ip

lea-

, C DYg SERV&) ÁRBITRIO.

Ij

leamus, ubi urgemur , tropis repertis elabi , ut ibi : extende manum tu-

am ad quod volueris, id eft, gratia extendet manum tuam, ad quod ipía

velits Facite vobis cor novum , id elL, gratia faciet vobis cor novum;

n

j

& Íimilia.

Indignum igitur videtur, f Luthero liceat tam violentam

tortamque interpretationem afferre, & non multo magis liceat proba-

tiffimorum Dod&torum interpretationes fequi.

Vides itaque hic, non

L

de textu ipfo, nec jàm de fequelis & fimilitudinibus , fed de tropis &

(

It

interpretationibus pugnari, Quando ergo erit, ut fimplicem , purumq;

aliquem , fine tropis & fequelis textum , pro libeto arbitrio & contra li-

berum arbitrium habeamus? An tales textus nusquam habet Scriptu-

l*

ta? perpetuóque dubia erit càufa liberi arbitriiut qux nullo certo textu

[]e

f&rmatur, fed folis (equelis & tropis, per homines diffentientes induáis,

»

agitarur HCLIC ventis arundo ?

.. Sic potius fentiamus, neque fequelam neque tropum in ullo loco

i[s

9

at circumf(tantia verborum evi-

Scripturz effe admittendum, nifi id co

o

dens , & abíurditas rei manifefte , in aliquem fidei articulum peccans,

fll

fed ubique-inhzrendum eft fimplici purzque & naturali fignificationi

2

verborum , quam grammatica & ufus loquendi habet , quem Deus crea

Ll

vit in hominibus.

u

Quod fi cuivis liceat , pro fua libidine, fequelas &

tropos in Scripturis fingere, quid erit Scriptura tota, nifi arundo ven-

10*

tis agitata, aut Vertumnus aliquis? tum veré nihil certi neque ftatue-

fts

tur, neque probabitur in ullo articulo fidei ,

uod non queas aliquo

ny

tropo cavillari; Vitari potius, ficut prefentiffimum venenum , debet

i

?ll'

omnis tropus , quem noa cogit ipfamet Scriptura, Vide,quid accide-

hef

rit tropologo illi Origeni in enarrandis Scripturis ? quàm dignas pre-

j

bet occafiones calumniatori Porphyrio? ut Hieronymo quoque vide-

bee

antur parum facere, qui Origenem tuentur.

uid accidit Árianis in

us

tropo illo, quo Chriftum fecerunt Deum nuncupativum ? quid noftro

,&:

feculo accidit novis i(tis Prophetis, in verbis Chrifti: Hoc eft corpus

D

meum ? ubialiusin pronomine Hoc, aliusin verbo Eft, alius in nomine

u

Corpus , tropicus eft, — Ego id obfervavi , omnes harefes & errores i

Scripturis non veniffe ex fimplicitate verborum , ut jadtatur pene toto

fi«

otbe, fed ex negle&a fimplicitate verborum , & ex affe&tatis proprio

&

cerebro tropis aut fequelis,

0-

Exempli gratia: ad quodcunque voles , extende manum tuam,

17

ego nunquam (quod memini) hac violenta interpretatione tractavi, ur

i

dicerem : gratia extendet manum tuam , ad quod ipfa velit: Facite vo-

[t

o

bis cor nbvum , id eft,

o

ratia faciet vobis cor novum; & fimilia. li-

nl

esf me Diatribe publico libello fic traducat, tropis fcilicet & fequelis

r

diftenta & illufa, ut non videat, quid de quo loquatur, Sed (ic dixi : Ex-

li«

2

ten-

J

116

;D. ManT. i!JTH.

[

tende manum &c, verbis fimpliciter , ut fonant , acceptis , feclufisque

tropis & fequelis , nihil aliud fignificari, quam quod exigitur à nobis

IK

extenfio manus, fignificaturque quid facere debeamus, ut eft natura

u

verbi imperativi apud grammaticos & ufüm loquendi, Diatribe vero

neglecta hac verbi fimplicitate, fequelis veró & tropis violenter addu-

&is, fic interpretatur: Extende manum, id e(t , potes vi propria exten-

dere manum ; Facite cor novum, id eft, poteftis facere cor novum;

Credite in Chriftum , id eft, poreftis credere; ut idem fit apud eam

[u

at

quod imperativé & quod indicativé dicitur , alioqui parata eft ridicu-

[

lam & fruftraneam facere Scripturam,

Átque has interpretationes,

nulli erammatico ferendas , non licet in Theologis violentas & affe-

lo

&atas dicere , fed probatiffimorum funt do&orum tot feculis recepto-

ie

rum.

(nn) Sed facile eft diatribe, tropos hoc loco admittere & fequi,

|

ut cujus nihil refert , certane fint an incerta , quz dicuntur.

Ti

"nnotatio,

[

1

(nn) Sed facile eít diatribe, tropös hoc loco admitté-

d

re &c.] Difutat deinceps B. F'ir adver[us interpretationeuwa. Erafmi,

qui Verba , Ego indurabo cor. Pharaonis , iwterpretatus eff : wt poflea

gf

V«

fuam. fententiam plenius exponet. Difputatio hec à. monnullis ACCIpitiY,

[

quafr rejiceret B. ir eas quóque taterpretationes , quibus. noffrates zypfr

utuntur. Sed ob[ervandum primo boc , quod diflinguendum fit inter vem

suterpretationts , €9 inter vei iflius ad verba applicationem, — Rem ipfam-.

[

B. F'ir adeà non vejtcit , ut probet etiam, — Patet id ex hbis illim verbis

Quando igitur illud Mofi; Indurabo cor Pharaonis, fic interpretatur ;

U

mea lenitas , quá tolero peccantem, alios quidem ad poenitentiam ad-

ducit, Pharaonem autem obfítinatiorem reddet in malitia , pulchré

dicitur , fed non probatur , fic oportere dici. — Quid rb vult alind,

e

.

.

pulchré dicitur

quam, boc? quod pulchrum fit,€9 quoad rem ipfam

)

Y

Lonum , quod. dicitur y fed non probetur , ad werba retlé applicari , aut

verbzs [atisfacere. Itaque [ecundó diférimen in hoc ef , quod B. F'ir ex-

ztimat , amplius aliquid verba requirere : nec puguat contra eos, qui ab-

-

n[uu interpretationi ifli non addnnt , ed. qui id facäunt.]

y

Quin hoc agit , ut incerta fint omnia, ut quz conf(ulit, relinquen-

i

da potius quam fcrutanda eífe dogmata de libero arbitrio. Ideo hoc fa;s

illi fuerat , utcunque amoliri dita, quibus fe fentit urgeri. — Nobis au-

(sl

Í

tem , quibus res agitur feria, & qui certiffimam v;yitatem pro ftabili

dis

Dz Srnvo ÁRBITRIO.

z

117

uc

dis conícientiis

u

xrimus , longe aliter agendum eR. . Nobis, inquam,

J

non eft fatis , fi dixeris , poteft hic tropus effe; fed quaritur , an debeat

á

[à

& oporteat tropum hic effe , quod fi non monftraris , neceffarió ineffe

10

tropum , nihil prorfus effeceris. — Stat ibi verbum Dei: Ego indurabo

li

cor Pharaonis. Situ dixeris fic accipiendum effe vel accipi poffe , ego

[l«

permittam indurari , audio quidem fic poffe accipi. — Audio hunc tro-

»p

pum populari fermone vulgatum, ut, ego te perdidi, quia ftatim non

Wil

correxi errantem, — Sed non eft illi probationi locus. Non queritur,

an tropus ille ficin ufu.. Non quzritur , an aliquis poffit eum hoc lo-

15,

co Pauli ufurpare. Sed hoc quaritur , an tutum ac certum fit recte hoc

loco ufurpare, & an Paulus velit eo uti. Non de alieno le&oris u(u,

Qs

fed de ipfius authoris Pauli ufu quaritur, — Quid facies confcientiz fic

quzrenti? Ecce Deus author dicit : Indurabo cor Pharaonis, aperta

]l

& nota eft fignificatio verbi , indurare. Homo vero le&tor dicit mihi;

Indurare hoc loco, eft occafionem indurandi dare, dum non ftatim cor-

rigitur peccator. Qua aüthoritate? quo confilio? qua neceffitate, vo-

cis illa naturalis fignificatio mihi fic torquetur? quid fi ertet le&or &

interpres? ande probatur illam torturam verbi hoc loco fieri debere?

39

&

Periculofum , imó impium eft , verbum Dei fine neceffitate, fine au-

25

thoritate torquere. An huic animulz laboranti tàm fic confules ; Ori-

59

li,

t

genes fic fenfit , aut fic, define talia fcrutari, cum fint curiofa & fuper-

vacanea? Át illa refpondebit; Hoc Mofen & Paulum admoneri opor-

if,

tuerat , antequam fcriberent, atque adeó ipfum Deum. Ut quidnos

!)

t

curiofis fupervacaneis fcriptis divexant?

Non juvat itaque diatriben hec miferum effugium troporum : Sed

4

tenendus eft hic fortiter Protheus nofter, ut nos faciat cettíffimos de

fj

Y

tropo hüjus loci, idque vel clariffimis Scripturis, vel evidentibus mi-

raculis.

Ipfi fic opinanti , etiam confentiente omnium feculorum in-

Y

uftria , nihil credimus, fed pergimus & urgemus , tropum hic nullum

(2

l

elfe poffe , fimpliciter vero, ut fonant verba, fermonem Dei effe acci-

piendum. — Neque enim noftri arbitrii eft (ut diatribe fibi perfuadet )

J

verba Dei fingere & refingere pro libidine noftra , alioqui quid reli-

P

quum eft in tota Scriptura, quod non redeat ad Anaxagorz philofo-

.

hiam , ut quodlibet ex quolibet fiat?. dicam enim : Deus creavit cc-

ij

l

um & terram, id eft, difpofuit, non autem fecit ex nihilo. Vel; crea-

vit caelum & terram , id eft , angelos & demones , vel juftos & impios,

Quis, rogo , tum non ftatim aperto libro Theologus fuerit? fit ieitur

le

hoc ratum ac fixum , quando diatribe non poteft probare tropum in-

"

effe his locis noftris, quos diluit, concedere cogitur nobis verba, ut

a

fonant , effc accipienda , etiamfi probaret ,

)n-

P

aliás tropum eundem

Wa

3

lis

18

D. Manr. Lurn.

;/- A c-

bo

in omnibus locis Scripture, & in omnium ufu effe vulgatiffimum

hoc femel defen(a funt omnia noftra, que contutare voluit dia-

id

que PCL'

tribe: Inventaque eft confutatio e

qu

jus prorfus nihïd efficere , nihil pof-

let

fe, nihil effe.

1n

Quando igitut illud Mofi : Indurabo cor Pbaraonis , fic intet-

Mea lenitas, qua tolero peccantem, alios quidem ad peeni-

f

pretatur ;

.

tentiam a

dducir, Pharaonem autem obítinatiorem reddet in malitia,

)

TNos vero non

d

pulchre dicitur, fed non probatur , fic oportere dici.

contenti di&o, probatum quzrimus. Item illud Pauli: Miferetur cu-

C

jus vult,indurat quem vult , plaufibiliter

interpreratur, id eft, Deus

au

indurat, cum non ftatim caftigat peccantem , muiferetur , cum mox ad

C

Q

pænitentia

.

m per afllictiones invitat, Sed quo probatur hzc interpreta-

tio? item 1

llad Efaiz ; Errare nos feciíti de viis tuis, indurafti cor no-

fil

ftrum , ne timeremus te,. Efto, Hieronymus ex Origene fic interpreta-

W

tur ; Seducere dicitur , qui non ftatim revocat ab errore:. Quis nos cer-

q.

tos facit, Hieronymum & Otrigenem re&é interpretari? denique pa-

d

d

&kum noftrum eft , non authoritite alicu

J

us do&oris, fed folius Scriptu-

ip

rz nos velle confligete.

Quos igitur Origenes ; quos Hieronymos

U

diatribe nobis oblita pa&ti objicit? cum inter Ecclefiafticos Scripto-

res nulli feré fint, qui ineprius & abfurdius divinas literas tra&tarint,

[

quam Origenes & Hieronymus, |Et ut uno verbo dicam , illuc redit

PQ

licentia ifta interprecandi , ut nova & inaudita grammatica omnia con-

d

fundantur , ut, cum Deus dicit , Ego indurabo cor Pharaonis , mutatis

il

perfonis fic accipi

as; Pharao indurar fefe mea lenitate: Deus indu-

R!

as differente:

rat cor noftrum , id eft, nos ipfi induramus nos, Deo peen

Tu Domine errate nos feciíti,id eft, nos errare fecimus nos ipfos te

g

k

non caítigante,

Ita Deum mifereri jam non fignificat dopare gratiam,

di

aut exhibere mifericordiam , remittere peccatum , juftificare, aut à ma-

hr

lis liberare , fed contra fignificat inferre malum & caftigare.

fü

Iftis tropis tandem 1d efficietur , ut dicas, Deum fui(fe mifertum

ü

filiis Ifrael , dum illosin Affyriam & Babylonem tranftulit, ibi enim ca-

q

ftigavit pe

ccatores, ibi per affli&tiones ad peenitentiam invitavit. Rur-

fus cum re

duxit eos & liberavit, tum non fuit mifertus, fed indura-

'vit, hoc eft,lenitate fua & mifevr'icordi'a occafionem dedit, ut indura-

X

rentur, Sic. quod Chriftum Salvatorem mifit in mundum, non dicetur

I

effe mifericordia Dei, fed induratio, quod hác mifericordiá occafio-

f

nem dedit hominibus fefe indurandi.

Quod vero Hierufalem vaíta-

li

vit, & Judzos perdidit in hunc usque diem ,ibi miferetur eorum, quia

f

caftigat peccantes & ad poenitentiam invitat. Quod Sanctos in cc-

W

lum vehet in die judicii , non faciet miferendo, fed indurando , quia

[

boni-

*

Dz Srnvo ÁRBITRIO,

19

l

bonitate füa occafionem dabit abutendi, Quod impios vero trudet

l-

ad inferos,ibi miferebitur, quia. caftigat peccatores. Obfecro, quis un«

of

quam iftas mifericordias & iras Dei audivit? Eíto fane, quod boni tum

lenitate, tum feveritate Dei meliores fiant, tamen cum fimul de bonis &

dl*

malis loquimur, facient ifti tropi ex mifericordia Dei iram, & ex ira mi-

!Pi—

fericordiam , penitus perverfo loquendi ufu, dum hoc vocant iram, cum

ll;

Deus benefacit, & mifericordiam, dum affligit.. Quod fi tum dicendus

n

eft Deus indurare , cum benefacit & tolerat , mifereri veró , cum aflligit

j«

& caftigar, cur magis Pharaonem dicitur induraffe , quàm filios Ifrael,

n

autetiam totum mundum ? annon benefecit filiis Ilracl ? annon benefa--

d

cit toti mundo? non tolerat malos? non pluit fuper bonos & malos?

de

Cur mag

o

is dicitur mifertus filiis Ifra£l , quam Pharaoni? annon afflixit

10«

filios Irael

in /Egypto & deferto? Efto, quod alii abutantur , alii re&é

[de

utantur Dei bonitate & ira, Tu tamen hoc definis , indurare effe id,

&d

quod indulgere malis lenitate & bonitate: mifereri vero effe non in-

d

u-

dulgere , fed vifitare & corripere. Igitur quantum ad Deum attinet,

ipfe perpetua bonitate nihil aliud facit, quam quod indurat, perpe-

I$

tua correprione nihil aliud facit, quam quod miferetur.

Q«

Verum hoc longé pulcherrimum : Indurare dicitur Deus , cum

l

peccatoribus indulget lenitate: mifereri vero, cum vifitat & afllipit ad

i

pernitentiam invitans feveritate, Quid , rogo , omifit Deus in aflligen-

n-

do; caftigando, vocando Pharaone ad poenitentiam? non numeràntur

Wy

illic decem plage? fi tua definitio ftat , quod mifereri fit peccatorem

li«

ftatim caftigare & vocate , Pharaonis certe mifertus fuit Deus. Cur er-

t

