oprio, ex defectutermini aliter fpirationem

. [ere,laur

n inp

exprimentis ; ficut ex eodem defectu produ-

&ionem ejusdem perfone;, non fpeciali voca-

| m tü

| ts Scn

bulo, fed communi proceflionis indigitamus.

! [ &c

Denominatio tandem Amoris & Doni, gram-

1m, n

maticaliter etiar? magis convenit tertiz Per-

| s proi

fone , quàm reliquis; cüm nec charitas, que

|tràon

eft ad alium & duorum , in conceptu earum

",t,eracify

fpeciali deprehendatur: nec ratio doni aliter,

Dor

quàm tropice, Patri conveniat; vi proceffio-

T$ Qres

nis autem Filio per intelle&ionem produ&to

neutiquam refpondedr. '

1

Lretiun

-

at du

ARTICULUS. II

"i Qs

n eg fub qua. vat.one compellatio Iuzeuiti comve.

tum, s

niat /oli Pev[one prime 2

dum; 8

Qr: j

103 NO

7a. Nulla feré circa primam in Tri-

nitate Perfonam 'Theologis aut oc-

dem d

51170, ffa

eurrit, aut vifà eft examine digna ditficultas;

quàm qua de nomine Zzgeziti, feu iuna[cibilis

- m a

movetur.

yrefens

Nomen hoc quoad litteras non ex-

tat in facris elogiis, üt notat Ambr. L. de In-

enïum ]

TU

carn. C. 8. fcribens: Zz Scripturis Jugemtum

nujquim imvemio, mon legz' , Hom audivi; fufpe-

Qudi g

&um id etiam Athanafio Or. 2. con. Arian.;

fu?pü(xt(

Bafil. LL.con. Eunom. , Epiphan. her. 73. &

Q ex

tonom;

aliis fuit ob ambiguam fignificationem;: quim

& ab iisdem repudiatum aliquando eft ob Ari-

hujusm

anorum abufüm, qui duce precipué Aétio

Ti y

|

& Afterio Sophiftà, fienificatione nominis vel

V5 ànii

diminutà, vel

ermutatà, vel à Patre ad di-

mMQU

abo-

T

j:i'n/itqatem translatà, aut Filii divinitatem

Jere;

-

Dz Dzo Tzi!xNoO:

317

Diratont

lere, aut Triniratem Deorum fidei-Catholico-

rum impurare contendebant. Patres nibile«

du proi

eciali vt

minus, tumiidem, rum reliqui unà cum fequen-,

tibus Scriptoribus Ecclefiafticis, expofità me«

licitamy

nificatio-

liüs, ac tandem determinatà vocis fi

n as

ne, id nomen tanquam charaécterif

1

cum Pa-.

tertig De

tris prompte admiferunt, vindicarunt forti-

initS, qe

ter à cavillationibus; & abufu füblato coníftan-.

p Carut

unt.

3oni dl

ter ac inoffensé ufurpar

M

.

.

P

Orro inter Varias

hujus vocis acceptio-i

proceflï»:-

nes tres erant precipue. Sumebatur enim.

produ&

Ingenitum 1mó pro eo, quod o eft ereatum.

aut fa&um à princi

io extraneo ;

&

rece ayé-

d

£

1101 eft ge-.

vyroy dicebatur: 2

Ó pro eo, quo

nitum, feu per propriam generationem procus,

ijæziri d

um ; & litterà v geminatà zyérvyrov fcribeba-

tur: 3tió. pro eo, quod z4//4 ratiore, nequi-

m

vjs autt

dem origine aut emanatione reali, eft produ--

G&um, íeu. caret quocunque principio.

Po-.

dilfcul

íftrema hac acceptio propria eft;

e qua in.

imufr

preens loquemur ; fed etiamnum duplicem.

"s fi0n^

IN

fenfum habere poteít, quatenus hujusmodi.

Ingenitum eft cum pofitiva vepugnantia , feu ex-

Y

cludit omnem originem tam à fe, quàm à fuo:

"^

füppofito, qua ratione brutum v. g. à fua fpe-

fl A[iü:

H

l

cie exc

luditrationale; & haec acceptio eft an-.

g.

!

tonomaítica: vel quatenus eít Ingenitum fine,

a U

hujusmodi repugnantia , fed- quafi per ándifferen- ;

d

tiam , ficut animal eft irrationale; q«ia; quam--

;uä rlï[lo

vis animálitas ratione fui non dicat rationale,.;

jv

indifferens tamen eítad ratio:

eqi U

e; ac. irratio^;

nale; & à rationali in. fpeciei

inis con-.

efl 3b0'

irahi poreft.

ercur-

]cre:

318 -

Dz Dso 'fRINO.

&m dv

Percurrendo'jam varid Ingeniti acceptio-

nes, aliunde certum eft, r1mum Ingeniti mo-

L1h

dum co

1 rt; uxe

ngruere tam eflentie divine, quàm

omnibus

P

erfonis: certum item eft, exceptà

genps a

Perfonà fecundà, modum alterutm adeó reli-

dntonorme

100 faci

quis non denegandum , uüt etiam Adamo &

Angelis, quin & rebus aliis vità carentibus

Wam p

concedi debeat. Certum denique eft, mo-

i 3.

dum tertium fer zzdifferentiam tribuendum efz

tonvenir

fe nature divinz. An veró eadem ingeniti

W 4

ratio conveniat ertiam Perfíonis omnibus ,&

*

AüeL ;

Ti d

Jugenitum. antonoma[licé fümptum divinae natu-

r& , queftio eft ad d

li, 4

[:

ma pertinens: ad quam

magois dilucidandam

ubjungitur quaeftio fcho-

LnT

1ca-

erquirens, quidnam vox I

iv

atre formaliter dicat.

&

ngegiti in

tlort g

104. Dico L Ingenitum antonomafticé

(mpyyo,

o of

-dictum Rnec eft de effentia naturee diving, nec

nature. divinge congruit.

Prob. ma p. Fau-

LT

ftus Rheg. in ep. 16. fic inquit: Gezitus Qg Ju-

401 |

genitus fignificatio eff Deitatis.

; fi02 ipja Deitass

T

n

uatuve efb appellatio , pon matura: ad boc valet,

ut, qui ex qu

o fubfiflat, intelligas, €$ uon Pa-

$N

i

TP

pem ex Fiio, fed Filium ex .Patre effe, cogno-

CH . .. Genitus evgó e9 Jugenitus, Qg ex utroque

fenim

Procedens

iyjetdo

j

pevfouas. indigitamt, mon uatuvas &c.

Conf.

uidquid eft de effentia naturze divinze,

N Der

debet fe^habere vel per modum definitionis,

prug

vel inftar generis, aut differentiz , vel proprié

Watr

aut fübítantive predicari:

It inc

non eft definiti

fed ingenitum 1.

Deitatis; cüm tantüm dicat,

d x

lt a

terea

Ti

quid ïxon fi x

ln

on vero, quiq fit; ac pre:

)

cum

*

Dxr Dso TniNoO.

319

ti atl

€um divinitate non convertatur , üt Cyr. Alex.

enitn,

L. 114 Theíaur. & 2. Dial. de Trin.latiüs ediffe-

rit; unde nec fpecies dici poteft. 2. Noneft

, qi

l, eqp.

genus, aut differentia ; cüm prius de ingenito

deo re

antonomaftico per fe pateat; pofterius autem

Adimoi

non faciat differre à Patre effentiam, que

carenti

etiam genito, fcilicet Filio

communica-

tur.

dim

3. Nec eft proprium; cüm nequidem

convenire divinitati, in altera parte oftenda-

lengun d

tur.

7 ngt:

4. Nec fübflantivé predicari oftendit

Aug. L. 5. de Trin. C. 7. fic difcurrens: JVom

nibus, (

ice Ddl

vecedituy. à velativo: predicamento , cim 2ugenitus

dicitur. .Sicut. enim genitus non ad fe ipfum dici-

adquam

gtl

jur , fed quod ex genitove fit; ita cim. dicitur iu-.

genitus , non ad fe ipfum dicitur , [id , quod ex ge-

nrcità

mitore non fit, offenditur: im eodem tamen pvadi-

onomuli

camento, quod relativum vocaut , utvaque fignifi-

catio vertitur.

fving, !

uod autem velativé promuntuatur,

sion indicat [ubflantiam &c. — Prob. 2da p. Bafil.

y h

u t

L. 4.con. Eun. inquit: Zzgenitum fi quis concedet

yfa Dut

de [olo Deo dici, non flatim, f quid Deus , ideft in-

"D

enitum: mam Pilius, cim fit Deus , ingenitus uon:

ef. Nec definitio igitur , wec proprium. Dei eft

g n

pv

zngenitum eJJe: nom emmm comvertitur &c. — Conf.

Inoenitum antonomaflicé dictum excludit à

g il

fübjecto quamilibet proceffionem à principio,

g d

five per productionem fui formaliter, five per

g d

productionem alicujus füppofiti; cui commu-

95[11[!0[11:9

Bicatur, vel de quo effentialiter predicatur;

T ud

ficut incorporeum , üt

fpiritui proprium, ex-

9f

cludit corpus ab omni

n

j d

uppofito ; de quo fpi-

ritus preedicatur effentialiter: fed Deitas hac

a

ratig-

320

D? Dzo Tmn:iNo.

ratione non excludit quamlibet proceffionem

. puinr

ï

rincipio: cüm effentialiter preedicegur de

petlon

F

!

l

0, qui gignitur ; & de Spiritu fancto , qui

. Ta

*

cim aon

procedit: ut adeó, propter communicatio-

nem fui cum his

fi

u

ofitis productis , à Patri-

r C

bus etiam aliquan

d[z)P

dicatur effentza genita vel

püncipia

nata, aut procedens: ergo.

tr, vel

105. JDio [] Patriin divinis foli Inge-

Qionem

nitum antonomaftice rale eft proprium. Prol.

vinam à

1map. Patres communi fuffragio hoc predi-

rima Perfona attribuunt: fíic Ale-

tura ali

catum

pateraia

xander Ep. Alex. in ep. ad Cpolitanum fcri-

omnjs:

bit: Urus eft ingeuitus Pater;. Nazian. Or. 23.

biri Dro

Patvis proprietas bec eft , quàd ingenitus fit ; Nyt-

us Patr

fen.L. de fid. Exzmium; infigne, notaque Patris

&propri

eft , quod à nulla caufa fubfiftit; Fulgen. ad Obj.

W N

7. Arian. Jugeuitus Parer nunquam in Scvipturis

n mgem;

canonicis legitur ,. €g. tamen [ecundim fidei verita-

5MW

p

zem ingenitus predicatur &c. .. Conf. Inprimis

! g

aliqua in Trinitate Perfona debet effe ingenita;

[ T

cüm aliàs vel fui ipfius vel mutua duarum pro-

T qei

ductio. daretur ; fi quamlibet oporteret effe

LUR

roductam ab aliqua perfona: vel perfona rea-

deSyn

j

ter diftingueretur à

eitate; fi qua ab eflen-

du

tia divina produceretur. Deinde non poteft

[ þt; i

effe ingenita, nifi una; quia aliàs etiam forent

U

plures Dii,. cüm natura divina non communi-

n

cetur, nifi per productionem períone, ideo-

dudim

ue numero faltem diftinéta natura . exifteret

Wpote

in diftin&is perfonis: quin infinitze fequeren-

Qroced

turperfong; cüm ratio Trinitatis jam nulla

ullos

d

foret; & mulüplicata femel divinitas n

K

pati-

*

Dz Dro T(

RINO.

321

Jcelfione

patitur limites. Demum lia preeter Patrem

dicegr

períona non eft inpenita; üt

atim probabi-

indo,g

tur.

"Tandem convenit Patri effe in

enitum ;

Dünicat

i

cüm non procedat ex Filio,

cujus ip

e eft Pa-

sàpur

ter; nec à Spiritu fancto; cujus eft cum Filio

:ge;zim ü

principium: neque à natura divina produci-

tur, vel realiter emanat; cüm preeter diftin-

foli o

&tionem realem, qua inde inter naturam di-

um m

vinam & parernitatem fequeretur , divina na-

oc prat

tura aliquid notionale, ícilicet emanationem

fic Ài

paternitatis realem haberet , quod perfonis

um fG.

omnibus non communicat.

Ergo ingenitum

TU

Patri proprié convenit. —Prob. 2da p. "Teítan-

[ N

tibus Patribus nec Filius nec Spiritus fanctus

ii D

eft proprie, multó minüs antonomafticé, inge-

U

nitus.

Nam Hilar. L. 2. de Trin. inquit: 747

N

uno ingemito Deo umus: umgeuitus Deus; nou D

ib o

duo, féd unus ab uno; non ingenità duo: quia a-

lp

tus ab inmatos Fulg.ad Obj. 5. Arian. z duobus

ingema;

dngeuitis divev[a drvinitas invenizur: i uno . au-

rumpr

tem geuito ex uno ingeuito naturalis unitas demon-

tere o

fivatur : Conc. Syrmien. Can. 19. ap. Hilar. L.

ronatt

de Syn. definit: $z quis Spiritum [auttum para-

d Effcfï

cletum dicens, inna[cibilem Deum dicat , anatbe...

n p[)föii'

ana fit; &YConc. Tolet. XI. in P. F. Spirizus fan-

n f

£us nec ingeuitus nec genitus cveditur &c. — Cunf.

nl

Ingenitum haétenus ufürpatum excludit pro-

7 idW'

ductionem quamcunque realem: fed Fi ius,

at

utpote genitus, & Spiritus fan&us, tanquam

?

gt

procedens , productionem realem dicunr, non

ul

excludunt: ergo.

j

nuHQS

io6.

Dico

"

]. Ratio Ingeniti conveni-

entis

Päü

*

s.

D

322

Drs Drzo Tnz:wo.

f

u d

'entis Patri, juxta communem fanétorum Pa«

fi!

j5

trum phrafin , formaliter fignificat meram ne-

if

ationem omnis productionis, fundamentzli-

nis h

ter aliquod pofitivum excludens productio-

nem, quod eft paternitas, faltem fecundüm

gt

mera du

conceptum inadequatum. —Pro/. 17a p. Inge-

d inco

nitum inprimis formaliter non fignificat aliquid

foeciale

pofitivum ; quia juxta Athan. Dial.2. de Trin.

ifünd

4ngenitum fignificat Deum non genitum , ficut men-

intrinfe

dacii expevs fignificat uon mentiri, eg incovrupti-

&ne

bile uon corrumpi ; jaxta Nazian. Or. 35. F'oxin-

TAfi0ne &

geniti fignificat genevationis expertem , nom autem

declavat , quiduam naturá fuá

f

uod genera-

d qu.

t id, q

quis m

tione cavet ; & juxta Aug. L. 5. de Trin. C. 6

Q

Qit:

Ciyn veró ingenitus dicitur Pater, non, quid fit,

;

20f

Jfüd, quid mon fit, dicitur. Deinde negat om-

ftünfan

nem

roductionem, dicente Bafil. L. 1. con.

bb

Eun. Zgenitum eft , mon babere [ubflantice princi-

Todtope

üum , nec fui ovigimem, mec caufam; & Conc.

fifind

'Tolet. XI. profitente: Patrem zon geuitum, uon

fl

creatum , [ed. ingenitum: profitemur 5 ipfe enim

Cmm

nullo origigem ducit. Denique tantàm negat,

UUT

üt docet Aug. L. 5. de Trin. C.7. fcribens: Quí

dicit nom bomo , uon aliud genus predicameutt

ftin]

emuntiat, [ed tanrüm illud uegat. ^ Sicut. evgo f-

qua p

cundüm fubftrantiam ajoy bomo ef , fic [ecundim [ul-

e;ml

flantiam nego , citm dico, non bomo eft. . .

uia

veró velativé: ajoy citm dico fülius efl ; ad Patvem

OT]gQ :

Qiteff

enim vefero: velativà mego, [i dicam uon fiius.

d fiy quaptum valet , quod dicitur fflius, tantun-

pitern

W,c

dem valet , quod dicitur. genitus: mntunafem ergo

valet,

t fpt

*valtït, quod dicitur no;; genitus; quamum

quo.

DE Dzo TzniNO.

323

orurt

uod dicitur zom filius. — Iugeuitus porro quid eff,

MC

zifi u0h geuitus?. Ergo ingenitus formaliter fi-

nificat meram negationem omnis productio-

damenti

orodud:

nis. Prob.2da p. Nepgatio per ingenitum im-

portata provenit ab intrinfeco Patris, nec eft

fecundi

inera duntaxat conceptüs extrinfeci inficiatio ;

. Ifhj

eft incommunicabilis perfonis aliis, indicat

jatdigl

2 deTr

fpecialem dignitarem perfonz prime , ratione

iftin&tam à dignitate, Patris: atqui, quod ab

,Jatm

intrinfeco rei provenit, dicit aliquid pofitivum,

icam

& in eo fundatur: quod eft incommunicabile,

j füit

m i

ratione affirmativi communicationem exclu-

erfectionem,

d i

dit: quod digniratem indicat,

qualis mera negatio non eft, inducit, aut fup-

i C/

), Q

ponit: ergo ingenitum.ac ejus negatioudn po-

fitivo, affirmativo & perfectione fundatur, feu

neng [

ea funtlamentaliter fipnificat. Pro/.

tia p. Ni-

].

hil pofitivum eft in Patre preeter ef

j

entiam &

nj

relationes tum Paternitatis, tum Spirationis:

& 0s

fed fundamentum negationis, quam Ingenitum

Ahum;

formaliter dicit, non eft effentia; cuüm hac

ipj'z D

communis fit tribus perfonis: neque fpiratio

üm i

activa; cüm eadem, vel inadaquata, fimiliter

al

fitinFilio: ergo debet effe paternitas: tum

wz/im'ïïï

quia prster hanc nihil pofitivi in Patre füper-

i n

l; tum quia hec conftituit principium ori-

7

jl

[

is primae, feu ante quam non poteft effe

Origo; adeoque ex intrinfeca ratione fua exi-

;jm

git effeante & extra originem. — Pro/. 4fa p. Si

Ail /7/)11.

aternitas fi

ndüm ea, que in fe complecti-

du

tur, concipitur conceptibus inadeequatis; po-

Z

ndüm explicitam ratio-

fl Vi

teít fpe&ari , vel fecu

2

nem-

W,

324

'DE Drzo Tnixo.

el fe-

nem goenerativi, quam dicit ad filium,

,tris: pf

cundüm implicitam rationem füfficientis fibi

E

p

ipfi, feu ad fuum effe: fed paternitas fecun-

jam,/

üm rationem generativi, quam dicit ad fili-

J

um, non eft fundamentum negationis ab in-

g jrimt

e

nito fignificate; cüm negatio hec poffit ef-

füm acci

i

"fine paternitate, & paternitas fine hac ne-

frme

atione, üt non folüm Theologi ex Aug. L. s.

ton füb

e Trin. C.6. & Epiphan. hzr. 76. colligunt;

(cutac

fed & gentiles in fua Theogonia produnt: er-

tabilts

o debet effe fecundüm rationem füfficientis

tum for

ibiipfi: preefertim cüm nos ipfiafeitatem, ran-

nte n

quam rátionem independentie alibij, & om-

19

nes perfeitatem, tanquam fundamentum ne-

Ts

an

nherentiam imfubjecto, per fufficien-

Qum re

tiam explicare confüeverimus.

fetoitate

Dixi: juxtà communem . Patrum

?wazþn.

tong

Cüm enim Áétius & Eunomius ingenitum ef-

fetoi

:

fe privationem generationis docerent, priva-

(r, t

tivum autem in reali entitate reponerent, ut

Ddum.

inferrent nature divine effentiam repugnare

Wi d

Filio, ranquam genito; Patres;ad hanc feque-

erfon

lam avertendam ingenitum in nepatione , &

i

&

cund

quidem mera, formaliter confütuerunt, Hoc

ücut C

tamen non impedit, quominus expofità inge-

Tateri

niti fignificatione, '"l'heologi jam ingenito at-

fuppop

iribuant pradum privationis faltem infim

Dtoxn

quo negetur forma h.e. productio in fubjecto,

[o

LUR

Q

cujus rationi generice aut c

uni, qualis

thone

in divinis eft naturá; nonr

h

ss

enat habere

Qlen

eam formam, quamvis r

epu

gnet rationi

fidis

is hic eft perfona

fg::

Fiücæ aut fingulati, qual

tris:

f

A

N

Dz Dro Tng!No.

325

tris: prefertim cü

[ 1. con. Eun. stoz re-

o

puguet , ingeuitum dici

ablativum , five exclu-

tas fecu

Jfioum , five negativum, & Naz. Or. 35. dicat:

t ad f

Jnzeuitum eg genitum fibi opponuntur, üt babitus

nis a

£2 privatio. Neque etiam prohibet, ingeni-

; pofire

tüm accipi formaliter pofitive, feu füb ratione

e hi

forme excludentis productionem paflfivam, &

h.Lj

non fub ratione exclufe produéctionis paffivee,

coligut

ficut accipi folet immenfitas, inüiniras, immu-

dunt: &

tabiliras & fimilia: fub quo conceptu ingeni-

afficiens

tum formaliter confiftit in pofitivo, conno-

fem, f

«tante negationem'fn obliquo.

, Kom

bferva. Pre natura divina, üt di-

07

dT D

ximus ,

ia

t paternitas, quód fit ingenita

- fofic

cum repugnantia productionis: fed prz pa-

t.ernitaï

e haber natura divina, quód nulla ra-

7 ?Jln Á

tione

-altero emanet: dum & contrario pa-

enitüme

terni

! quamvisà natura non emanet reali-

t pi

ter, tamen fecundüm noftrum inrelligendi

yerent;d

modum inde emanare concipiatur. Nam r.

reptg

ubi eft natura fübftantialis, per feetiam eft

aA

erfonalitas illi connaturalis. . 2. Natura hec

at

í

e

cundüm rationem prior eft ua perfonalitate;

unr, i

ficut commüne proprio , fübjectum modg,

materiale formali , fàltem intentionaliter prae?

T

fgem

fupponitur.

3. Eadem natura fufficiens &

mffm

proximum fundamentum eft fuce

erfonalita-

fl

tis; eàm fi illa producatur, vel fiat , eàdem

j 0

!j

a&ione ifta etiam ponatur: ideoque nature

(f]äbel

exiftentia quecunque fit determinativum per-

J

fonalitatis.

uod veró ratione pofterius eft,

:

&fundatur in altero, fecundüm rationem ab

o

*

illo

(

X 3

s

326

Dzr Dz

.RINO.

"

ra divina fecundüm

m N

illo emánat: ergo à

s

i

nem v

noftrum /concipiendi modum emanat fàltem

ne; Wa

aliqua perfonalitas.

Cur autem ex tribus per-

dit ordi

fonalitatibus, quas ob nature fecunditatem

fides in divinis docet, fola paternitas fit illa,

ninis f

faloqu

que intentionaliter emanet,

z

reviter ita colli-

fosm h

itur: Inter plures perfonalitates ea videtur

j

mnitum;

Ic emanare, qua eft magis connaturalis Dei-

tàti: ea viderur magis connaturalis, quze mo-

aob

Tum orz

dum exiftentiae conformem cum natura, h. e.

afeitatem habet: ea modu

;exiftendi à fe ob-

impgrat

fu conc

tinet, qua à nullo principio producitur: ea

v verbt

nullatenus producitur, quam

OEiE

vel via

La

ttelld

productionis nulla pracedit: ear

ia hujus-

f6, qut

Iodi non precedit, qua ipfa primam origi-

6-) &al

nem àc productionis modum exercetei

per-

fonalitatem aliam: atqui hoc praeftat

3

Ini-

intellige

fenftao

as refpectu Filii; quem per intellectionem,

Qu

í

eu primam immanenter agendi rationem, pro-

e(enra

ducit: ergo patrernitas immediaté & intentio-

Qd

naliter emanatànatura divina. Áccedit, quód

&m: |

perfonalitates alie realiter producantur vel

fit pri

ádequaté, vel inadequaté à Patre, & hinc

[

tnqua

fécundüm rationem folàm emanare à natura

« pen

nequeant.

Qio at

ARTICULUS III.

mnpor

hte,

Ex quavum verum c

06

viitione procedat Jicunda

Perfona ?

prafe

Qs

108. AJOra. Equidem fecunda in divinis Per-

fona. convertibiliter dicitur Filius

p

Vey

;

Verb"m: hac tamen omqia non funr fynon

imna.

Drz DEo Ta:NO.

32?

ma. NMam relatio Filii diferté enuntiat ordi-

fecundi. .

nem viventis

vente in fimilitudinem natu-

nat f .

Verbi autem relatio magis explicité pro-

trbue.

126j

Multó

dit ordinem proce

dentis à dicente.

xnditatt

funt intelligere, ac dicere;

ts fit

minüs fynonyrma

eu loqui.

Prius enim fimpliciter enuntiatum

er a odl

folam hab

itudinem denotat ad objectum co-

ea vide

nitum; que precise ftat in rendentia vitali

urdlis D

ad obj

e&tum fine ratione originis, & hinc fo-

| quz a

B

]üm grammati

calis eft actio: pofterius veroó

a, h:

importat h

abitudinem &d verbum prolarum;

idfe o

uare dum

feu concipiendo productum.

yitür: &

vel verbum Pfàl. 32. v. 7. fumitur pro imperio

d v

]

intelle&tüs, aut decreto voluntats, vel dice-

Pï

u

hg

re, autloqui Gen. r. v.26.; Pfàal. 148. v. $. &

mam (

6., & ap. Anfel. in Monol. C. 30. 40. 6o. pro

«

d

,

.

intelligentia, aut judicio communi, aut con-

l

ltpi:

rpatur.

:

fenfu accipitur; ubique improprie uf

lectio

]e

COT

uamvis autem ex eodem capite inte

ynermp

eflentialis formaliter non fit ipí dictio , feulo-

n

cutio; fámen fupp

onitur, vel pertinet ad ean-

.

.

editg

dem: ficut quamvis inb

e&us effentialis non

Vcantur !

fit principium quo fori

X

proximum, tamen

N0

tanquam. principium |

entiale ac remotum

à d

ad generationem Verbi

fpectat: .'ut adeó di-

&io activé fumpta dicatu

r cognitio notionalis

ns relationem verbi,

íeu produ&ti à di-

importa

cente.

Ex quibus intelligere datur varias

1/zw1/4

p

hrafes à Patribus in hoc argumento ufurpa-

1

tas.

Nam

folus Parer in divinis loquitur pro-

per

roducit Verbum: loquitur

[

prie; quia folus

h

Filiu

Verbum üt óbje

€

tum s

& àt terminum locu-

tione

ynon

[

ab

328

Dz Dro Tma1No.

- L

tione productum: loquitur

r fuam prop

nel- tionis

tatem

. velut per os & facu|

cüm i

)

a

emlocutivams fim,f

fit principium quo formale proxi-

; eumpre

"

ue vide

mum: loquitur foli Filio; quoniam is folus

er verbi productionem redditur intelligens:

ä

cundur

loquitur etiam verbo üt perfonz, cui manife- * [imyen

:

ftat verbum üt cognitionem: Toquitur -deni-

prehenf

que per verbum, inadequateé fumptum, five

Ttüva V

pro locutione & generatione paffiva,

fivepro

it exf

eflentia communicata,

tanquam manifeítativo

! Verbum

formali.

ensr n

Porro preter relationem originiä realem

Y it erDan

hactenus memoratam, in verbo & dictione

Ya m

non minüs, ac in cognitione invenitur alia ad-

05 Inte

huc relatio, fcilicet rationis

b

qua eft repre-

üreles

fentatio objecti, feu ordo ver

bi ac dictionis ad

tr: ig

obje&um reprefentatum. . Atque de hoc ob-

ll

je&o hic queritur, quale

fit refpectu cogni-

of

tionis notionalis illius, ex

qua Perfona fecun-

da tanquam Verbum.

Tl |

rocedit. Circa quam

n $

u

eftionem obfervanc

um eft inprimis, obje-

à

du

f

um hujusmodi

licis effe p'eneris: aliud

l. yro

divinum, quod com

lectitur eflentiam , attri-

buta, & relationes :

*

COndic

livinas; irem cognitiones

m e)

& decreta Dei,

tum neceffaria, tum libera : aliud

lt

creatum, quod complectitur poffibilia & fu-

mj

tura, feu abfoluta, feu conditionata. Deinde

Tr

li for

iüionem Dei, utpote effentialiter perfe-

U

&i

imam,

effe comprehenfivam & intuitivam

rerum omnium c

Ym ey

ognofcibilium; poffe tamen,

fecundüm foftru

m intellicendi modum, & ob-

gm &0p

jectorum diftin&

MTR

ionem;concipi aliquem cogni-

|li

*

tionis

—

N

öExDEO TRI.NO.

| 329

1 proy

tionis'diving ordinem pro fignis originis ad

OCULIVd.

- filium, feu productionem verbi, ita ut in 1mo

æïev p

U

comprehendatur eífentia cum attributis,ideo-

n is f

l

ue videatur efle radix trium Perfonalitatum

telipes

Íecundüm originem, & creaturarum fecun-

umz: üm caufalitarem: in 2do ex utriusque com-

jrur d

fïrehenüo e cognofcarur emicare virtus gene-

tum, ff

ratüva Verbi; quà Pater conílituitur, & jam

; Iv

üt exiílens proponitur: in 3tio confpiciatur

ifella

Verbum jam üt ex virtute illa generativa exi-

Ítens: in 4to videarur etiam Spiritus. fanctus

Is rgalez-

. üàt ex Patre & Filio exiftens, & fic natura di-

d vina jam üt perfe&té in tribus perfonis fubfi-

w dnd

ftens intellipatur: in sto habeatur ícientia me-

lr

dia reflexa: in 6to fcientia media directa po-

Iehonsd

natur: in reliquis decrera Dei libera & fcien-

lelo d

tize illa excipientes fequantur. Denique Ver-

dcr

bum pofíe procedere ex cognitione objecto-

a d

rum, vel per fe ac formaliter, vel per accidens

'dq

d

]

tantüm & concomitanter..

imum fit, fi co-

i, 0

gnitio tanquam ratio formalis conducatad ver-

D. d

bi produétionem: 2dum, Ífi cognitio non itra,

lh

dfll;

conducat, quamvis identicé ac realiterad ean-

ii

dem concurrat; ficut cum proportione ratio-

nalitas dicitur conducere ad ratiocinationes,

er:di

o d

animalitas autem non conducere tanquam ra-

tio formalis.

jl

i pt*[ff

Unde tandemfenfus quaftionis eft:

uge-

[wuläm

nam ex objectis, five divinis five creatis, attin-

tU

gat cognitio, quam Pater divinus infigno prio-

j

ri originis ad Filium, feu productionem Ver-

bi haber? íive ex quorumnam objectorum

ap

tions

X 5

cogni—

Dr Dso TiuNä.

à

330

cogniii(ine Verbum procedat five formaliter

Aegri

& per fe, five concomitanter & per accidens?

Qmnia d*

De cognitione Effentize divinge tanquam for-

Tra C.

mali ratione proceffionis nemo eft, qui ambi-

tl pa

t: de cognitione aliorum non tam diverfi-

ünt d

tas fententiarum videtur , quàm difficultas fü

iib

tilitatis metaphyficz; in qua ad apices difcu-

Piter f

tienda cüm non appareat vel ne

itas ,. vel

frehent

tanta utilitas; quaetüonem þrevibus duntaxat

« Spir

affertis refolvemus.

quala f

109. Jico [ Ver

bum divinumj per fc;

(ügnition

rocedit ex coenitione attributorum & trium

tonpreh

perfonarum.

?rob. Quod procedit per fe ex

tüvam ir

intuitiva & comprehenfiva cognitione effentiee

tnibus]

"

divine, per fe procedit ex cognitione attri-

ü

iij

)

M ]

butorum & perfonarum Dei; quia hujusmodi

ii

cognitio attingit rem, üt eftiníe, & totam

Mmm;

rotaliter cognofcit; adeoque faltem ea, qua&

t qig

formaliter rei infunt, & qualia funt praedicata

I5 mcn

neceffaria tam relativa quàm abfoluta, com-

üni u

le&itur: fed Verbum procedit per fe ex in-

S'lefx&xg

tuitiva & comprehenfiva cognitione effentie

füm dj

divina; hujusmodi enim cognitionem exigit

lVa n&

tum objectum, quod eít primarium: tum pro-

&hüre

ducens, qui fe ipfüm cogmofcit: tum proce-

10 non

dens, qui eft Verbum perfectiffimum, & per-

&

fectiffim? reprafentans: ergo procedit

per e

f

N

ex cognitione artriburorum & trium erfo-

ll;

)

à

narutim.

Conf. J. Verbuin per íe

*

proce It ex

ünen.

cognitione, quà Pater fe ipfum comprehen-

Q (

dit; tum quia Verbum vi fue procefïionis tan-

quarm pertecta Patris imago hunc repraen

tat

qpetn

&

T g

T

^

Drz DEO TR Ng;

m

Formite

acciden

& 6xprimit: tum quia Parri aliàs non foret per

omnia zquale; quod infinuavit Au

s E.TSTHE

yuam f

Trin. C. 14. fcribens: Pazer genuit. F'erbum fibi

qui anb

equale per omnia: uon enim fe ipfum integre pevfe-

n divei

&éque dixiffet, fi a

liquid smimus aut amplius e[fet

:ulras)ful

in Ferbo, quàm in

f

e apfo.

Sed cognitio , quà

S QU

Pater fe ipfum comprehendit, eadem com-

ns, v

: donti

prehendit non tantüm attributa, fed &Filium

ac Spiritum fanctum: tum quia correlativa,

qualia fünt tres perfonz , funt fimul naturà &

n periä

cognitione: tum quia Paterin (ui cognitione

& r

wrfed

comprehenfiva virn fuam generativam & fpi-

rativam intuetur, quz fine terminis correfpon-

x lii

dentibusFilii & Spirati nequit cognofci: ergo.

jone d

Cof.I]. In figno priori originis ad generatio-

nj

nem Filii, Filius &Spiritus fanétus reipfà jam.

, & od

exiftunt; rum quia funt entia plané neceffaria:

[ &i

g

rum quia illud originis inftans non eft tempo-

Jeatitd

ris, nec naturz, nec prioritatis 77 quo, (ed tan--

J qu

tüm 2440. Deinde in eodem figno Filius &

rf

Spiritus fanétus cognofcuntur; quia Cognitio

g eafh

tum divinitatis, tum paternitatis comprehen-

m 9

fiva nequit carere notirià Filii & Spiritüs fan-

tum»

&i; üt ex dictis conftat.

Praterea hec cogni-

m

W

tio non eft abftractiva, fed intuitiva; quia nec

j

50l

eft cognitio per fpecies alienas; ciüm Deusad

dv

"

fe cognofcendum noniindigeat fpecie intelligi-

"d

bili; &, fi effentia divina foret fpecies, non

u

j &

tamen aliena effet: neque eft cognitio abfentis,

j

aut üt formaliter abfentis; cüm ex memoratis

(fl st

erfone jam exiftant; & quamvis in illo prio-

lo d

ri non cognofcantur üt exiftentes in fe 1pfis,

cognoícun-

,,gvä

EO TRINO.

cognofcuntur tamen üt exiftentes in effentia:

intelig

Tanert;

neque eft cognitio rei duntaxat in alio; quia

períone cognofcuntur in fe

ipfis,licetüt exer-

4 ns 1]

cité exiftentes in pofteriori fieno attingantur.

fl

gnito

pitticip:

Ergo etiam Verbum ex cognitione tum füui ip-

fius, tum Spiritüs fan&i procedere

oteft,

Ium; pl

Tm pi

quamvis non poffit effe fui 1pfius principium,

aut habere effe (üum à füo termino; cüm a

pote qi

potent.

rius non requiratur motivum phyficum, aut

determinativum, fed fufficiat objectum,

u.L

Pa 5

uidem puré terminativum ; quale hic folàm

adeft: ad pofterius autem neceflaria foret prio-

tl t

ft Du,

ritas originis in Filio refpe&tu fui, & in Spi-

ritu fan

&

to refpectu Filii; quod utrumque re-

ftmat

:

UT

pugnat.

IIO.

Dico II Idem procedit etiam per

M Tpr

fe ex cognitione poflibiium, per accidens au-

&f po

tem & concomitanter tantüum ex cognitione

ü horum

futurorum tam conditionatorum , quàm;abío-

lutorum.

: V

Pttob, vina p.. Verbum per fe ac formali-

i,

ter procedit ex cognitione effentiee divina ac

Sprim:

Tén g

attributorum, üt conítat ex num. priore & ex

autoritate Fuleentii & Anfelmi; quorum pri-

Droced

Interce

or L.ad Monim. C.7. inquit: IVec migusaliquid

ba!et Ferbum, quod ex mente nafcitur, quàm ea

&um j

mens, de qua mai[citur; pofterior autem in Pro-

w'lä, q

UPahü:

loq. C.33. ait: /Vorz porefl aliquid maus. aut mi-

9705 :e ejj? in F'erzo tuo, quo te ipfim dicis: quo-

ï&gno n

zay

n Ferbitm tuum fic eff verum , quomodo tu veri-

"

ex quo paret huncS. Doctorem in Mono

Vtsd

C. 30. loqu

RY

e futuris; aut, fi de poflibilib

intel-

Dr Dzso Tlä'iNo. |

335

in efnt

ántelligatur, afferere, quidem Verbum effe ac

manere, non tamen idem, íed diverfze ratio-

dio; &

cerütey

nis, fi poffibilia forent impoflibilia. . Sed co-

tünpurt

gnitio comprehenfiva eflentie attingit ejus

tumfis

participabilitatem, & fimilis cognitio attributo-

ere p

rum, prafertim omnipotentie, attingit re-

rum producibilitatem; adeoque poffibilia , ut-

rincpus

; dn:

pote que funt effentize participabilia & omni-

yü(.'um) [:

porentie producibilia: erpo.

Conf. 1.

ux.

ocedit à

edum, :

Aug. L.6. de Trin. C. 10. Verbum

hic foit

Patre, zauquam verbum perfettum

07 defit

oretpri

aliquid, €g ars quedam ommipoteutis

Ijien-

tis Dei,

lena omnium vationum vi

um in-

k

n

commutabilium. . Sed quod procedit üt ers &

üt plena omnium vatiomum incommutalilium, de-

tena t

bet repreefentare artefacta fecundüm effe idea-

le, f&u poflibile, & fecundüm rationes effentia-

ccidest

les, feu predicata non repugnantia; adeoque

o

ex horum cognitione procedere: ergo. Corf.

mb

JI. Quamvis 1pía poffibilia non fint principium

Verbi, ficut nec Verbum füi ipíius, nec

« fort

d

Spiritus fanctus Verbi eft principium: ta-

men ex cognitione illorum , zequé ac iftorum

xiorel

procedere poteft; cüm, qua inter utraque

orunf

intercedit differentia, nihil impediart.

Norn

j

enim in poffibilibus obftat ratio creatiac finiti;

7 g;;jm l

quia, quamvis Pater effentiam cognofcat prin-

m

cipaliüs ac directiüs, quàm creatufasüt pofli-

y u

biles; cognofcit tamen utraque pro eodem

W.'V f/þ/k

figno nature: &ipfíà etiam effentia priüs mo-

T t

IMOUOI*;;

vet ad repreefentationem objecti, licet creati

& finii; quàm ad preductionem Verbi; cüm

j

effen-

j

*.

DE&EO 'TaiNO.

334

effentialia finr priora notionalibus: Nec ratio

formait

roducibilis fimpliciter ;

ia poffibilia üt fim-

cearz;

Mi

s nequeant produ-

abfolur

liciter producibilia, quam

ci, nifi à divina effentia per fuas perfonalitates

peudere

completa; tamen cognofci poffunt àt produ-

um q

cibilia ab effentia, priusquam heec intelligatur

lecfive

fic completa; càüm cognofci poffint àt effen-

gentia:

tialiter refpicientia effentiam, üt participabilem

qu Ve

& omnipotentem , non aurem üt füb(iftentem

cundün

in tribus per

fonalitatibus, vel üt perfonam:

potteo

Nec

produücibilis per Verbum; quia li-

Tüin f

cet

flint cognofti priüs effe , .quàm

t

ferior; 1

Verbu

t, au

roductione fuà per Verbum

fürorum

faciendà antece

:

ere ipfam Verbi productio-

ütem Vi

nem; priüs tamen cognofci poffunt üt obje-

]eo pri

éta, producibilia per Verbum, quàm ipfum

1 Comn

Verbum intelligatur. productum.

?

Qionem

Prob. 2da p. Juxta S. Aug. L. 15.

de,l'rin.

pedcs

C.14. IVovit. omnuia Deus Pater 12 fe ijfo , movitin

alv

Filio: féd in fe ipfo zauquam [e ipfum, g in Fi-

n dare

lio tauquam Ferbum. [uum , quod eft de bis ommi-

fetet Vs

bus, que funt in fe ipfo: adeoque tam cogni-

N Q

tio Patris comprehenfiva, quàm ratio Verbi,

£dio,

sterminus, omnia

quod eít hujus cognitioni

Yis per

reprefentantisexigit, cognofci à Deo res om-

fcibile,

nes cognofcibiles, quas inter etiam funt futu-

loc

ra quacunque; quod ipíum probant etiam

Patrum di&ta nonnulla, ad plus evincendum

Cogmit

motiv

aliàs prolata.

uó miniüs tamen ex cognitio-

