ef , unius natuvaliter Deitatis: Fulg. L. de Fid.

j

m

C. 1. Ob boc tres umuwn. vetlà. credimus, quia una

|

HDUHNI

| la

MW

m

provfus eternitas , una immenfitas, €g una natu-

valiter eff trium. Perfonavum diviuitas: Patres

[

gr

Conc. Toletani XI. in Prof.credunt Zvizzatem

:

umum Deum natuvaliter effe unius [ubflantie, unius

maturgs, umius majeflatis atque virtutis.

iNotio-

i dv

res pofleriores fünt 1. Uitas fine numero; quam

Com,

indigitanr Marius Victor L. 3. con. Arium:

(

i

Quiaiaibifubflamialitev finpliciay incomuexa, unum

mpa

aec iumevo uuum , fed aute uumerum unum: Baf.

Disuiit

Ep.141. JVos umuin Deim moa gumero, fed natu-

Vg

và profitemur: quidquid euim mumero unum dici-

WK

gur, boc vevera umum tton efhneque naturvá fimplex z

l

i

Sophron. in Ep. ad Sergium: Siggulavitas iplius

vn

Qig

Jubflantie qg nature namerari omnuiito ve[puit , ue

M

dijferentiam . deitatis inducat €9. Deorum multitu-

It

N

diuem ejfficiat : omnis enim nuimerus df ventiam

Ti

lhabet adyuntlam , €y oennis diflintlio aut diffeventia

Kni

congenitum [ecum infert mumerum &c. . 2. Unitas

f

ettim exce[ft 5 cujus meminerunt Autor L. de div.

Tent

Nom. C. 1. Subflantie divime unitatem, unift-

aller

cam umitatis ompis , pr

opter [amplicitatem Qg unita-

übi

^

zem. excellentis impartibilitatis: Idem & Baf. Ep.

N

141. divinitatis unitatem vocat zozadem qg. be-

&

nadem, h. e.

erfectiffimam fingularitatem &

Vi

[

unitatem: Joan. Cypariffiota Decade 9.Cap.10.

t

!

a

ü

.Dg Dgo T a:xo.

IK87 '

ul

Unam e[feutiam a&u dico magis unam , quam que

jj t

maxime oimnium fingulavis &c. . 3. Unitas ex iden-

irtin. |

T

j

titate ; quam przedicant Naz. Or. 37. de fuppo-

lat i

fitis divinis dicens: ZTorum quodhbet umtatem

indi, il

babet nom aninus ejus, cum quo conjungitur , quam

de F

h

fii ipfius vefpettuy propter ejJcutie t7 potentie iden-

uis

Á

1]!!1.'! lil

tilatem: Sophron. in. Ep. cit. Beue à Deilo

[24

J fl

ancitum eff , wnfatem uos [apeve und e9 fü

"gu

j

Y.

Dars

;

deitate ac identitate effentialis atque. natuvalis do-

777

minatiosis: denique vavróvsTa xai TxwTOv, h. e.

£, U

áden titatem ac idem in Deo fecundum füubftan-

Notio

tiam ac naturam Baf, Ep. cit. & Cyril. L.3. &

: quim

5. Commenr.in Joan. aliique paffim celebrant.

N

Conf. ex dogmatibus five abfoluté five

Vi U

comparativé affumptis.

1Mu Crassis argu-

i: M

mentum rzzmeít: Deus verus non eft nifi

unus , fingularis & numero unicus; ütex fr-

jim

j d

dei ac rationis principiis probatum dedimus in

[

'Tr. de Deo uno: fed Pater, Filius &Spiritus

j

1

*,L"l.'

j

fanétus füunt verus Deus; ut proximo Artic.

oftenfum eft: ergo non funt nifi unus fingula-

f

III:'!!! »'f ,

ris & unicus numero Deus.

duin. *Qlando

r

proprié & abfoluté loquimur , non funt affe-

rende in Deo tres effentie, nature, aut füb-

71

ml

ftantize: fed fi tres Perfone in Divinis non fo-

Ffev

li

rent unus idemque Deus unitate numerica;

qedi

, W

afferende effent tres eflenti:e ; naturge , aut

fübítantie: ergo.

Affumptio patetg& conce--

Al

/1y

ditur: Propoütio autemuniveríim conftar tum

(e

ex fymbolis & fidei profeífionibus tres quidem ,.

^

m

Perfonas, fed unam ex . oppofito. effentiam,

um

2

naturam qut fubftantiam enunrianfibus; t

j

ex

LIM i

—

188

Dz Dro Tu:wo.

füfm vt

inDeo

ex Ep. Sophronii ad Sergium, quam in Conc.

Qu i

Cpolitano III. A&ione r1mà recitatam & pro-

batam diximus; ubi intér reliqua etiam hac

ponan

fistip

leguntur: Zdcirco nequaquam tres Deos dicimus,

Iyini

neque tres paturas ig jautta Tvinitate glovificamus,

fur; o

neque zres effemtias im ea przedicamus , neque tres

t 1

coufitemur Deitates, uoi confubflamtiales , uon al-

Mi

Fevius [ubflamia, uon eyusdem ovigigis meque alte-

d jf/;vfu

D)

TU 07'igj/ziy: ueque qua füigulaviter im ea predi-

il h

eantuv , i multitudigem deduci permittimus, uec

t d

quemquam ejus unitatem. dividere fimimus , Heque

fl t

tres quosdam JDeos effe cognofcimus, aut tres quas-

écd

dam maturas eel tves quasdam effentias. deitatis u-

Vum

vimus; non unigenas aut aliemgenas , 102 cjusdem

Tünit

fpeciei aut alterius. [pecieis fód mec penitus. Deos,

| f

aut uaturas, vel effentias aut: Deitates aguofcimus

| COT

vel cogno[vemtes [cimus: - fód €9. eum, qui vecipit,

lum

vel fapit, aut movit, amatbematibus pevcellimus.

]

at

Speciarim veró de Effeztia legantur Aug. L. 7.

E

de'Trin. C. 4. & 6., Athan. de Defin., F ulg.

[n

üte

L defid.€.5., Damafc; L. 3. id. C. $.; Av

fel.in Monol, €.76. De Natura. Athan. Dial.

ün:

Tent

1. de Trin., Naz. Or. 13.25.& 37., Nyffen.L.

[UJI

de Trin. & L. ad Ablab., Bafil, L. 1. 3. & 5.

con, Eunom. - De Subflaitia 'Toletan. VI. Cap.

qui

h

1. & XLin Prof., Baf. L. 4. con. Eunom. , Hie-

ron.E

P. 57., Aug.Serm. 38. de temp. &L. 5.

d

«

e Trin.A&. 9.

gnun.

ui fpecie ranrüm non

autem numero unum fünt', in iis unitas eft fe-

i

")

,

"

undum rationem, diftin&io quoad rem, &

ii

. perfectio major in tribus, quàm in uno aut

duobus ; ut pater in fpecifica unitate Angelo-

rum

X

300

Dsr Dzo TRixo.

185

rum vel hominum: fed nihil iftorum habetur

in Cor,

in Deo feu in Trinitate refpectu effentise acna-

turae: ergo.

Affamptionis partes priores ex-

i&

j

am

)

f

ponuntur à Naz. Orat. 37. ampló, breviüs au-

tem à Damafceno , qui L. 1. de fid. C. rx. fic

dicint

loquitur: Aeipfa Petzus à Paulo difcrepare cernui-

njfoam

Zurs cominundas aulem Q9 uatuve comunuéthio at-

ïZJ?Ilc' ld

que umum vatioue €g. cogitatioge [be&tatur.

Proin-

YT

de commzmis ipfa uatura vatioue confiderabilis eff *

if ili.

at fingillatin unaquaque €g per p

avtes , b.e. pev fe

1 PTL?:TVI-

/

Jéparata efl ac multis predita, que ij fam ab

J

a

n

teva. diflinguant ; tum. verà pre catevis eo ipfo,

quod non fiit invicen, fod

epavatim exiftautz un-

:

rt qIIJJ-

de &9 duoq9 tres bomines dicuntur £. smulzi.

Hoc

ia 00

quidem in oimai ve creata videre licet ; at veyó in Ss.

f ejusä;z

i D

Jvinitate coutva ves babetz ib euim quod comma-

Te ef? €g upum , veip[a confidevatur ob. cetevnitatis

zs"lajï'ignï

,

communiouem €9 ideutitaten

2 fubflantie, attionis,

j n

»

ml

voluutatis, 9 ob coufilii con,

P

irationein , 9 iden-

ztitatem poteflatis ,

,

acultatis, bonitatis: mom di-

wl

xi [militudinem , [ed identitatem.

Pars pofte-

rior explicatur ab Au

[2

uftino fzepius,

reefer-

T

tim autem L. 7. de

rinit. C..6. fic difcur-

af D

rente: 4Von tamtum efd unus bouo, quautum tres

Y SFL

bomiues fimul; g plus funt aliquid bomines duo,

H

V

Can

uamumis bomoz €9. u flatuis eequalibus plus auri

l),

eff tves fimul, quàmfingule flatue ;

? qmanis auvi

JI)H

li

; in Deo non 1ta eft,

1Von

ef una, quàm dua.

T

enim mayor e[feintiaeft Pater Filiuseg Sp. fautus [

[

1

mul; quàum folus Pater aut folus Filius; . fed tves

T2

fünul ile perfone , fi ita dicendum

-/it) & Zl(lle.f

"

Tolet. éótum & un-

no 4

(l

funt /z'/zgu/i.f. Adde Conc.

deci-

[^

PIO

i

fün

of

I9O

Ds Dzo T£&ixo.

decimum.

2DJE CLASSIS argumentum. I70742

erint)

eít. San&i Patres fidem catholicam ita me-

j

diam inter

5

udeorum & Sabellianorum ex

Mian

|

una, & Gentilium ac Arianorum ex altera par«

fubiller

te errores ftatuerunt, ut fublato eo, quod fal-

fuc& |

füm & nefarium eft , ex utraque fibi ipfa re-

&i Ant

CORtTOV

tineret, quod verum ac pium foret: fedutfic

mediam aflererent , neganda erat unitas per-

oftendi

larit

fonalis ac naturze trinitas , affirmanda veró cum

erfonarum trinitate unitas numerica : ergo

Wt etan

des catholica tenetcum Trinitate Perfonarum

Cirarr:

numericam ac fingularem naturae unitatem.

fnidi

Difcimus hec ex Nazian., qui Or.21:. fidem

hr

r

Athanafii ita preedicar: Cum Poc intelligerez, tvia

bec in unum coutrabere , impii evvoris e[fó novique

ap

dogmatis Sabellri , qui. primus. drvimtatis. contra-

| f lr

éHionem excogitavit ; g vurfus tria, quamtum ad

| Vince

gaturams diffrabere , mibil aliud effe ,. quam. por-

| QQuifü

tento[am divinitatis [e&ionem. introduceve : banc

H Ürj

vationem tenuit , ut cg unam, quantum ad divitti-

TUf

zatem, pulchre [ervavet; e9 tria, quamum ad pro-

!

jrietates , pià doceret : uec aut. pev umum. deitatem

üny, |

coufuudevet , aut per tvia diftvabevet ; [ed 2ntva pie-

tti d

zatis anctas confiflevet , immodicam im utramque

| .lïm,

gartem inclinationem 9. op

pofitioniem evitaus. . Si-

|rig

milia Fuloe. L. ad Donat.

d

. 12. fcribit. 2Zum.

WQ [

Ortà po

c. 4ti medium controverfià inter

i

Antiochiz

dt*]i(ft

octores , & poftmodum inrer

Orientis .ac Occidentis Prefules divulgatà;

fl( * [à

aliis unam divinitatis hypoftafin, aliis tres affe-

|dr f

rentibus ( ubi defenfores utriusque partis au-

;. t;

diti ,,& fententiarum expofitiones perceptee fu-

pþä(](

erant) «

1

-

^

Dr DEO T RINO.

191

IT tttiy]

erant) facilé ac penitus fublara fuit; cum in-

Vif n

rceretur priores nójnine hypoftafis naturam

OFUtm «

&

& uíiam, pofíleriores autem proprietates ac

tera p

fubfiftentias perfonarum accepiffe , üt Athana-

quod &

fius & Alexafildrina Synodus in.Ep. Synodica

Lf

ad Antiochenos data teftantur. Sed hec ipfà

fedutit

controve

& eam componerdi facilitas

ntis pe-

oftendit, convenifle utramque partem de fin-

Verücu

laritate naturz divinze ac individua unitate;

E

üt etiam Dafil. Ep. 325. & Naz. Or. 32. de-

fonaru:

clarant: ergo,

gtium. Una eft in tribus per-

Initatet

fonis effentia , ficut in duabus naturis una eft

r. fiden

Chri&(i perífona: fed perfona in Chrifto eft nu-

at Iri

mericé una, ficut nature numero funt due:

pmcifi

ergo & natura in Trinitate eft una numerice ,

aA

ficut perfonze numero funt tres.

FEam in rem

TMH

Vincent. Lirinenfis in Commonitorio C. 19.

jun

"1

loquitur: Zz Deo uza fabflautia , fedtres pevfoua:

: M

f

27 Civiflo due fubflautie ,. fed una perfona. .a

ul

Ainitate alius atque alius , mon aliud atque aliudz

]

J

um

ip Salcatore aliud atque aliud ,| mon alius atque

y d

alius. . Quoimodo. im . Jvinitate alius atque. altus,

J

2on aliud atque aliud ?. quia fcilicet alia eft pevfoua

Patris, alia Filii, alia Sp. San&li: fed tamen Pa-

ymllf;gf

um Y

?ris 69 Filii g Sp. Santli uon alia atque alia, fed

j uf

«una eademque matuva.

uomodo im Salvatore

f 1f

aliumd.atque aliud , 20 alius atque alius?. quia vi-

delicet altera fubflautia divinitatis alfeva bumanita-

ii inïff

(»u»'gäm»

zis: fed tamem deitas g. bumauitas non, altev $7 al-

zv , fed amus idemque Cbriffus. . Confer Nazian,

as

rfiS plld

Or. 51. & Ruflicum Diac. in Difput. con. Ace-

phalos.

4u. Rano nature non minus in

J

l

"Trini-

g

7

"

ii

E.

192

VE DEOïTRINO.

"Trinitate quàm in Chrifto eft menfüra volun-

T

qoqm

tatis & operationis: ergo ficut in Chrift

-

& p

plex marura eft ratio duplicis voluntatis & ope-

Dang

-

rationis, ac viciffim ; ficitem una in Trinitate

natura eft ratio unius voluntatis& operationis,

fu.

ü *!f qut

Atquiuna, eadem & identica eft voluntas &

.:

narturda.

|

f r

Ooperatio "T'rinitatis : erpo-& tal

|pumfi

Enthymema fuit argumentum Catholicorum

] amra à

contrà Monothelitas, tum in Lateran. fub Mar-

p

tinol., tum in CpolitanoII. ; ut in hujus A&

|ilopra

4ta Litteree Acathonis recitatee docent: Sub-

"

fumptum autem pgtet tum ex.num. priore*,

jtrbus:

tum ex majore unitate concedenda voluntati

m

& operationi in Deo , quam que iisdem con-

Cuntaris

veniat in. Chrifto.

szum. ln Patre & Filio

ttverfü

rincipium fpirandi eft unicum & ipfa etiam

8^ qu

fpiratio unica, & neutrum duplex : ergo

| :1/

?

Ó

7

etiam in tribus perfonis unica eft natura ac

Deitas, nonautem trina aut triplex. — Z. pa-

|'ltne

ïFILf*n.(wt.

tet ex Conc. Flor. Decreto Unionis, ubi expli-

LE

'catur fenfüs utriusque Ecclefie: Grecz quidem

tg. .

affevuerunmt , quod id, quod dicunt Sp. fan&lum ex

DT

Patve procedeve , 2on bác anemte proferunt , üt ex-

0s Wj

cdudant. Filium ; féd. quia eis videbatur , àt ayunt ,

| um

Latinos affevere Sp. fan&tum ex Patve eg. Pilio pro-

Turm

cedere tanquam . ex duobus principiis eg duabus Pi—

&t

vationilus , ideo abflimuerumt , à dicendo y.

0i

'eteri

Sp. fau&ius. ex Patve procedat $g Filio. Latim ve-

toche

và afferuerumt , i0n [e bac mente dicere Sp. [auctum

Cienda

ex Patve Filiogue procedere , ut. excludant Patrem

ühim

quin fit fonst9c... five quod duo ponamt. [f princi-

m

pia [eu duas fpivaizones; fed usum. tantüm a[fevant

6

e

N

n

1 volu.

Dr Dzo TRINE').

195

riftqu

effe principium unicamque [piratiogem |Sp. fantdi.

Et poft in ipfà definitione:

uod Sp. fanétus ex

isKoR

É

Patre g. Filio eternaliter f ,. $. effentiam. fuam

Tri.ni:a;e

fiumque effé. fubfifeus ex.Patve fanul g. Filio 9g

erationg

Juntzsl

ex utroque tauquam ab uno priucipio t unica [pi-

vatioge procedit. — Patet Cozf., quia ficut princi-

L n

ohcorüt

pium fpirandi eft commune Patri & Filio, fic

natura & Deitas eft communis tribus Perfonis:

fübYe

;

Imó in hac confiderantur unicé ad fe, cum in

ijusd

1L

illo principio confiderentur ad alium.

nt; Sb

T

63. Oljic. costra xmum. Ex Scripturae

volunt

textibus allatis non probatur unitas naturz,fed

duntaxat vel teítimonii, vel confensüs, vel

lem col

charitatis; quod patet partim ex comparatio-

;&Fïhj

.'l

ne verfus 7mi 1. Joan. 5. cum verfugvo: ZyYes

ïw. u

Y

fuut, qui tefl

imontum dant in terra , fpivitus,

aqua

e7 fanguis: eg bitves unum [unt : partim ex fimi-

n

Á

litudine T

17. V. 21. propofita: Uf omues

- mum fat ,

tu Pater in me £g epo n te, ut eg'

ab V

"

ipfi im mobis umum fint.

Accedit, quod L. 3.

Reg. 22. v. s. dicatur: Populus meus q9' populus

fl

"

"

zuus unum funt ; 1. ad Cor.6. v. 17. Qui adberet

l

"u

Deo, unus. [pivitus ef ; & C.xo. v. 17.. Unum

li 1

corpus snulta [umus , omnes , qui de uno pane parti-

ii

(I,

cipamus &c. Conf.L Vox homoufios 1. non

til,'J/ H

leoitur in Scriptura; 2. eft omnino nova &

/fhy

. Veteribus incognita; 3. etiam rejecta ab An-

[j

J

tiochenis & Ariminenfibus Patribus; 4. reji-

cienda ab omnibus ob erroneam aut fàltem

;

"'f Ti

ambicuam fienificationem. Ergo.. Cozf. IT.

^h

3i

J

jl

Ex noftro doemate fequitur r. vel dari tres

(ïgjrznï

s fub-

J

Peos ; tum quia tres Perfíons funt tre

* ftan-

us

l

l

194

Dr DEok 'TaiNO.

ftantie: tum quia Parer, Filius & Spiritus

! griam

H

fané&tus funt alius, alius & alius: 2. vel non da-

et

i

li

j

ri perfonas diftinctas; rum quia valet hic fyl-

| win]

lopifimus expofitorius: hec divinitas eft Pa-

j lispro)

ter, hec divinitas eft Pilius; ergo Pater elt

Tn6n £f

Filius; tum quia axioma eft, eadem effeinter

] ul

fe, qua funt eadem unitertio: 3. vel admit-

| onis v

tenda effe contradictoria; tum quia idem De-

] anits i

| tà5 dil:

us effet genitus & non genitus; tum quia tres

res effent una tantum res: tum quia res eadem

| fit j

haberet plures formas , vel conftaret rebus

petedi

perfectis h. e. perfonis, nec tamen diceretur

isdi

o m

compofitum aut aggregatüm per accidens.

ä

m. ad g. iV. "d. Ad comparationem

|Q0n pot

textuum, de rmo Diíparitas eft; five quód

j5 m

textus 8vus, notante jam D. 'Thoma in Com-

Ktet e

ment.ad Decreralem 2dam, à multis exem-

Qu

plaribus abfit: five quód in G

is exempla-

àp. [

ribus non paucis in $vo legat

&i TO &Vj

H

ha

!

res in umum fumt: five quód textus in fenfü

ij

i

iendus, Patrem per fpiri-

figurativo fit acc

tum, Filium per fanguinem,. & Sp. fànctum

h

|

"Id

ï

f[«v

LN

per aquam intelligendo, üàt Aug. L.2. C. r2.

1

!t

& L. 3. C. 10.ac 20.con. Maximin. & hunc fe-

[

ll £

Vil

cutus Facund. Hermian. L. 1. pro defenf. 3. ca-

[i

itul. C. 3. exponunt, aut cum Ambr. L. 1.

o

lil

d

*

e Sp.S. C. 6. & Leone in Ep. ad Flavian. my-

(mg

flicam aliam fignificationem affümendo: five

lr

quód in fenfu litterali acceptus non aliam

p í

denotet unitatem, quàm qua convenire pof-

'ffuv'igï[m

fit & propriafir: nequit autem creaturis con-

UM

Ti

venire unitas individua, quam Deo tamen

pro-

Dz Drzo Ta:No.

195

Spity

priam effe ratio acfides docer. — De 2do eade

m

| non

: fic f

eft difparitas jam affignata in Conc. Later. IV.;

ubi in Decr. fidei dicitur: "Cum veró Veri-

at

tas pro fidelibus fuis orat ad Patrem, hoc no-

Darer d

men uzum pro fidelibus quidem accipitur, ut

effeintt

intelligatur unio charitatis in gratia; pro Per-

o| admi:

fonis veró divinis, ut attendatur identiratis

dem ]

unitas in natura, quemadmodum alibi Veri-

quia n

tas ait: Efote perfetii ,

ficut 6g. Pater veffev cale-

os x

flis. pevfectus efl, acíi diceret: Eftote perfecti

t rei

perfectione. oratiz , ficut Pater vefter perfe-

licerett

&us eft perfectione nature ; utraque videlicet

]

"

&ns,

füo modo: quiainter creatorem & creaturam

toner

non poteft ranta fimilitudo notari, quin inter

AI'M qnl

eos major fit diffimilitudo notanda." Hinc

jin (s

patet etiam refponfio ad textus reliquos; cir-

ls exd

ca quos nota

ri quoque poreft regulaalia, quam

Auo. L

u

con. Maximin. C. 20. proponit:

il í

Quaudo de vebus duabus aut. pluribus dicitur umus

; nf

eft vel una efl , eg additur

quid umus vel quid una;

ty de bis, que divevfze, €g. de bis , que funt unius

erm

f

- fui

Jubflantie ,. dici potefl. — Diverfe funt. fubflantiae

[piritus. bominis &7. [pivitus Domini: Q9 tameu di--

AU

chus?

Gum eff: qui adbavet Domino, unus [pivitus eft :

al j

unius autem . fubflautiee fumt. anime bominum $9

jbl

corda bomizum; de quibus di&um eft: Evat iis

anuna uma 9 cor unum.

Ubi autem dicitur de

Qf

!dg; 1N

duobus aut pluribus umum fuut , uec additu

v quid

unum fint, uon divevfa fed unius fubflantiee effé in-

; J

j

r

zeliguntur, ficut diéhum eff:. Qui. plantat

(2 qui

vigat , ugum funt ;

jj 0*

7THUS.

t

*

Ef: Ego &9 Patezf' unz(m Jfa-

N2

ld

PW

196

Dzr Dzrzo TzaiNoO.

JAd Conf. L. &. quoad 1. D. Vox homo-

Samofaï

tra a

ufios non legitur in Scri

tura quoad vim &

fignificationem, N. quoad

l

tteras & fonum, C.

f

Hoc tamen nec requiri nec obftare, liquet ex

;

verbis Trinitatis, Deiparee, aliisque fimilibus

i

Iþzrb

confultg

receptis; prefertim cum Ecclefia eandem vo-

cem adoptarit. Haretici autem voces nec in

us

Coxftr

littera nec in. fenfu Scripture fundatas ufur-

ant, ut Athan. in Ep. ad Afr. & L. deSynod.

fare

atque Ambr. L. 1. de fid. C. 9. in Arianos re-

d Q

torquent.

uoad 2dum *. D. Eft nova hec

Titie C

lildis t

vox fimpliciter & quoad fubftantiam , IN. quo-

dam modo & quoad accidens feu ufürpationis

lreris

&im en

univerfalhtatem , T. . Jam enim Juftin.in Dial.

dienus.

cum 'Triph. Trinitatem dixit cocffeztielen , &

Orig. de recta in Deum fide Zerpum confubflan-

j fert]

| Tüns: |

zaje, & Eufeb. Cefare. ap. 'Theodoret. L. 1.

hift. Eccl. C. 12. fatetur quosdam. ex prifcis eru-

| ( ]

ditos €9 preeclavos "Antiflites aliosque Scriptoves, de

[: H

j

/

Patvis $g. Filii deitate loquentes, voce bomoufios

LU

effe ufos.

uanquam fi hec deeffenr, audien-

Ifj

dus

hic foret Hilarius L. con. Conftantium fcri-

L

H,'

w:.zdk

bens: JVunquidex boc megaudum, evit, quia mo-

if

vum efl 2 Decernis fimilem Patvi Flium: Evan-

| lrl

€

| Oliend:

lia monm predicamt: quid efl, quod mom vefugis

p

anc vocem ? in uto uovitas eligitur , in alio fub-

,t'xms

?3novettur.

Ubi occaflo. impietatis patet, movitas

CUJHQ

admittitur : ubi autem veligionis maxima & fola

fitus

cautela efl , excluditur.

uoad 37/um D. Reje-

Á

&a eft vel alio in fenfu ; vel errore facti, C.

lUt

in fenfü hic propofito & juris veritate, N.

Ed

Confübftantialitas perfonalis ac in fénfu Pauli

Wt o

Samo-

r

DE Dzo TnziNO.

197

x hom.

Samofáteni reprobata eft ab Antiochenis con-

dvimi

tra eundem Sac. 3tio congregatis: Confub-

um

ftantialitas autem effentialis, non quidem re-

|

Y

j

iquet

À

robata, fed fupprefla aut omiffa fuit Arimini

fimiio

à Patribus Catholicis, per equipollens fidei

xtem ve

confultum ratis, fed Arianorum perfidià de-

Cl

ceptis. Similem quendam errorem accidiffe

atas ul

Conítantino magno ante Conc.

Iceenum ,.te-

deyit

ftatur ejus Epiftola ad Alexandrum & Arium

anos t

data; quem tamen Concilii definitione de ve-

»ova lt

ritate certior factus poítea exuit; üt ex Conci-

lii Actis & datis ad Orthodoxos contra Arium

Ng

litteris conftat.

uoad azum N. J4[[. Senfus

ny,ation-

v.nbr

enim erroneus huic voci affictus ab Arianis -eft'

ia

alienus.

uisnam ille & quam varius fuerit,

10

i

refert Hilar- L. de Synod. fub finem fic enar-

rans: Za uma fubflautía Patvis ac Fili pradicatas

Joret f

vjn

aut unum, qui duas muncupationes babeat , fubft-

fletem figiificat 5 aut. droifain unam fubflantiam

jl

!'1!4!' ü??ï",i

duas imperfe&as feciffe fubflantias; aut tevriam

priorem fulbflantiam, qua à duobus ufurpata [it eg

!

ajfumpta, que idcirco unma .dicatur, quia ii duas

ntium

[ )

una di[ctla fit.

Demum fuübjungit: Aale zutel-

^ Ui

j

ligitur bomouflon: quid ad qme bene iutelligentem ?

i

LÀ

//

[

ollendens hac erotefi, propter aliórum mali-

»

tiam & abufüm non deferendam effe vocem,

l,

i

cujus fenfüs determinate ac fatis fuerat expo-

fitus.

uj

(

/

"Ad Conf. H. & IN. feqq. Ad yme prob. vm.

) Nf

D. 'Tres Perfonz fünt tres fübftantie abfolu-

ul

te, N. Relative, /uód. qua identificantur

fi7]

beant

)P

")

uni effentie feu diviniteiti, C. qua ha

23

etiam

If

asb

Dr Dzo TR'IQo.

198

etiam tres effentias ac divinitates, N. Ad ad.

omqin;

D.Pater, Filius, & Sp. (an&tus funt alius & alius

äel

ratione perfonalitatum, C. ratione effentiee; N.

Ad 2de prob. ym. N. fyllogifmum effe veré

tam C

expofitorium; cum reipía fit categoricus ha-

bens terminum diftributionis capacem , ob

moto d

. feecunditatemy nature , quà unica numero di-

vinitas communicatür

luribus realiter di-

at

n

"

ftin&is; tínde fic exponenduseft: Quidquid eft

j Hihr

f C

divinitas, eft Pater ; quidquid eit divinitas;

eft Filius; ereo Parer eit Filius: qua expofitio

j Sohblal

habet premifías falfas, & oftendit vitium fyl-

Mi

Y

logifini prioris. Ad 24. D. Axioma eít, ea-

m

dem efle interfe, qua funt eadem uni tertio

| lt 0R

finito & incommunicabili, C. infinito & com-

| viduf

municabili pluribus realiter oppofitis & hinc

j um

| duals :

réaliter diftinctis , N. — Etenim pro hoc feníu

dignitas axiomatis non tenet, ficut refpectu

Pures

t0nej Q

diving potentie non valet axioma aliud : Ex

nihilo nihil fit ; nihil revertitur in nihilum.

hactan

Ad 3727 prob. 1m. D. Unus idemque fumptus

'tnon:

m

Mil

in fuppotitione inadzquara eít genitus & non

genitus ; N. in fuppofitione adequata, fu/d.

C

| RXGI

eft genitus fecundum unam, & non genitus fe-

" cundum aliam perfonam , C. genitus & non

COWQ

. genitus fecundum eandem perfonam , N

NU

Ad a2d. D. Sunt tres res & una tantum res füb

Cn

eadem ratione, N. füb ratione divería, fcili-

Tiatur

cet tres fub ratione Perfonarum, & una füb

&n:

ratione effentie, C. Ad 37. D. Eadem res ha-

Wt

beret plures formas adcequatas ac ejusdem om-

Qu

nino rationis; IN.. inadequatas nec ejusdem

&]

Oornni-

k:

Dz DEOVTRINO.

199

. i

omnino rationis, C

Item conftaret rebus

ia

erfectis füummam inter fe nature unitatem

h

abentibus, C. nulla inter fe habitudine aut

entig, N

effe vet

connexione gaudentibus, N. Ex his autem

ricus h

tam compofii quàm aggregatik per accidens

cm, d

notio elidicur.

6 A

imero d

. Objic. con. adum. Deus non deberdi-

ci fingü

»ig nec unicus ; ütdocent inter Patres

.'fl'ï.iïel. 1w

IQ

"m

Hilar.

g. & g. de Trin., Ambr: L. 5. de

fid.C-'

2. Leo Serim, 2. de Pentec.; inter

divint

l

Scholafticos D. 'Thom. p. 1. q. 31. a. 2. cum

ekpoh:lf;

jum ff

Magiftro Sententiarum Alberto magno & aliis.

Item jux. Anfel.in Monol. C. 26. eflentia divi-

e&; 5?'

unt (€

ii

na non eftindividua; & juxta Boétium indi-

vidua fubftantiaconvenit tantum perfonc, non

(j & «

-

autem effentie, Ergo notiones unitatis indivi-

lo

dualis non congruunt nature divine. — Corf. £.

t feipe

Patres, tribuendo etiam nature divine no-

tiones ufüitatis individualis nunc ufitatas, non

iil

hanc tamen afferuerunt, fed aliam nempe in-

ul

tentionalem vel moralem. . Nam 1. per mona-

dem & henadem Baf.Ep. 141., Boét. Libel.

us /Xr»

"

ad Symmiaach,, & Synad. Carm. de Trin. in-

tellexerunt. fimplicitatem effentie ab omni

2. Per naturam in-

coimn

p

ofitione remotam :

j

nJm'N

dividuam Cyril. Dial. 1. de 'l'rin;; Bab, L. $.

con. Eunom. , & Athan. L. de Syn. indicabant

"

^

j

naruram non fe&tam, non partitam, non divi-

fàm :

3

. Per unitatem identitatis ac fine nu-

gna t

& Athan. L. de Synod.,. Baf. L. 1.

hi

mero Hilar.

|eS

con. Eunom., Ambr.L.deSp.S., Marius Vi-

mo

&or L. 1. con. Arium excludebant nature dif-

U*väf

,

N 4

m

x yferen-

"

200

Dz Dsgo Ta1xo.

*

ferentiam, diverfitatem &insequalitatem. Cozf.

r

b

/I. Unitatem perfonarum in divinis defignant

plerique Patres per homoufion; qua vox fi-

gnificat squalitatem vel paritatem mature;

equalitas augem diftin&tionem füupponit : ii-

i

n

dem eam corflparant cum unirate, quz eft in

,V

[ ta

K

pluribus hominibus, quos itidem confübftan-

tiales dicunt: ubi veró priorem pra hac uni-

Qm am

tatem aflerunt majorem, exceffüm

onunt

l

per saequalitatem non tantuim in

j

*

Ta; fed

t&m e

etiam in attributis & affe&tionibus quibuscun-

Quz

u

que; üàt patet ex Chryf. hom. 1. in Ep. 1. ad

DIrent X

"H

"'im., Ambr.L. 1. de id. C.11., Leeon. Serm.

Áj

3. de Nativ. & aliis.

U:lbu*mö

lon tag

E. ad g. D. Deus non debet dici fingu-

laris & unicus; quà afferatur in Divinis fingu-

Tunt, ]

laris, unica ac folitaria perfona, C. quà affera-

d

tur unica & fingularis natura, N. Patresqui-

mn |

dam nolebant has ufurpari voces, vel ob qua-

na

ftionis tunc cum Sabellianis agitat? controver-

fiam; üt accidit Hilario , cujus hec fünt ver-

ba: Plures beveticorum idcirco fanilem fecundum

TUf

diviritatem efft Patvi Filium dicumt , ut per fimi-

lrudimis propvietatem. eundem Parvem . éfft, quem

Ukl(.

Filium confirment: quia iudifcreta finilitudo ad-

amh,':)

mittere videtur umici ac füugularis occafionem.

AUST

"duathema ergo eft ,

"uii1n Patvegg Pio mature

li

D

fanilitudi;

D

zem ad abolendam Filü pevfonalem [igui-

Ticam

Jicagtiam predicabit: vel ob proprietarem fer-

] quifu;

monis, fingularitatem ad perfonam referen-

sf

tis; üt Ambr. indicat dicens : Siugulavitas. ad

Qien

Perþzmm pertinet yuuitas ad aturam: velad tol-

10

len-

*

Ds DEb TR'INO.

201

m, (f

lendam ambiouiratem , .quà fingularitas pro

delma.

foliracine accipiebatur ; üt Leo commemorat:

? Yorh«

U: «7 [olitudinem non vecipiat Trimitas , 9? unmita-

Tatüra,

tem [ervet eequalitas.

Similiter additum.D. Ef-

Joit:

fentia non eft individua vel refpiciendo fpe-

üe la

ciem, vel negando,communicationem,; C. fi-

nfübfts

ne tali refpectu aut negatione, N. Anfelmus

ac u

uidem loquitur de individuo, quod wziver-

z

ORU

[

H

lem effentiam communem " habet :

- Boetius.au-

!

8

É* rem de individuatione incommunicabili agit,

bus qua eft character perfome. . Cum diéctis con-

Eo. r.&

fpirant Scholaftici laudati.

)n. Serrt

"d Conf. I. &. D. Patres, nature diving

tribuendo varias unitatis individualis notas,

non tamen hanc , fed aliam unitatem , afferue-

runt, idque nec direclé ac formaliter, nec in-

qu

directé ac confequenter, .N. . non afferuerunt

Patresd

directé ac formaliter , fu/d. illudque vel ex oc-

10

cafione-data vel ex ecconomia, C. uni

ríali-

ontrl

ter & ex veritaus neceffitate; IN. . Primó qui-

It i

dem adícripta notionibus fignificatio adeó ex

T.

infüirutione ac communi etiam ufurpatione il-

I

lis eft propria ac certa, ut & ipfi Patres hicop-

n

pofii dum aut unitatem perfonz& in'Chrifto

flh

jl

afferebant, autfingularitatem períonarum Sa-.

7

bellianam negabant, non alis uterentur; nec

figni&catioribus etiam uti poffent, ubi nume-

j

ricam unitatem expreflam vellent.

Unde fe-

quitur tum horum tum aliorum Patrum fimi-

a[em fn

telere

les formulas fecundum communem ideam ac-

jf ?

j

cipiendas , nifi adjeétis expofitionibus alió di-

ftrahantur.

Deinde yeró illa notionum diftra-

Jai t

[7

étio

Ns

*

202

Ds Dro T.RINO.

"*

Vi

d

étio nec omnium, nec ubique, nec femper

erat; maximée poft.Tritheirarum hzerelin ac

nit; Ua

errorem Joachimi: quorum oppugnatio fcili-

intert &

hire

cet adítrictiorem fignificandi vim exigebat.

Hinc pofteriorum Patrum & Conciliorum lo-

T

T10/0218 ]

cutiones, fiquid difcrepantie etiam inter eos

ac Antiquiores permittatur, ad horum inter-

Tn

of

pretationem meníüranda non fünt. Praeterea

lvd pa

Patrum nemo exprefsé negavit individualem

mij.srum

unitatem nàture: ubi autem folum ex»prefíle-

V para

runr unitatem fpecificam; hoc vel futhciebat

(inc. T.

pro traétata tum ab iisdem controveríia & ad

p Ra

refurandos Arianos, qui diveríam , inequa-

hn Pa

lem aut diffimilem in tribus Perfonis naturam

DUNE

ftatuebant; vel fuadebat prudentia, ne afler- ^;

[ cm.f;u

tà fingularitate locus füfpicioni aut criminatio- vj

ni foiicudinisSabelliane preberetur: prefer-

d fubïn

tim cum ne füa quidem loquendi formulautut

Xl

remfta Patres evitare potueria: Sabellianifmi

il

objectionem. . De utroque vide num. 62. lo-

cum lNaz. Or. 21.laudatum. Denique ex da-

ta à Patribus notionum qualicunque exegefi

facilis ac eíficax erat illario fingularis natu-

[

re. Nam perfecta ex omni parte fimplicitas

non compoftitionem tantüm, fed & collectio-

nem , adeoque pluralitarem excludit : nepa-

"m

iv

tio item fectionis, partitionis ac divifionis re-

TC

ül

mover diftin&tionem quoque numericam, qua

len

I

ad minimum in fola exiítentia fibi propria ac

n

fpeciali; adeoque feparata confiftit : diverfitas

-

| !

j

i

emum, differentia

£

V

« inequalitas negata ad

UR

oftendendam veritatem: proprietaremque di-

D

ü

vinita-

4

Dz Dszo Tniwo.

203

ec fs

Vi

&

is , ficut non negat; fed porius füppo-

herelnt

nit, Deum efle ens unicum ac fingulare , fic

at fd

infert etiam . na

larem.

*

turam /Dei unicam ac fingu-

exipdt

iliormb

"d Conf. IT. &. ad rmum transmif& ety-

n inere

mologià D. /Equalitas vel paritas füpponit di-

um n

ftin&ionem fübjectorum, quee fcilicet zeqia-

P

lia vel paria vocantur, C. neceffarió etiam ter-

]ivi

(donate

Mdlv

minorum feu rei; fecundum quam equalia

vel paria dicuntur, N. Etymon homoufie

| EXPI:

füt

lr

Conc. Toletanum XI. fic

xponit : Proprer

erfia

fY

quod Filius bomouflos Patri dici

EULT $

h. e.5 ejusdem

, Inaqu

cum Patre fubflaumtie cveditur: éude enim Gracé

ys natur

unums zcia vevó fubflantia dicirur , quod utrum-

àj Y i

que comun&um fonat una fubflantia. — Heec deri-

cqu

vàtio videtur precellere ; càüm zequalitas non

j p

ad fubítantiam , fed ad quantitatem vel molis

)u

vel perfectionispertineat: unde Ecclefia canit:

bellr£

ut in Per[onis propvietas, g in effeutia umitas , 69

yn. 4

inanajeflate adoretur. eequalitas. Sed permifsà,

t

quam etiam Patribus ufitatam fatemur, expofi-

que

ia t

Done alterà, ad fervandam proprietarem lo-

cutionis fufficere diftinétionem fubjectorum ,

Jidf

nec illam ecdiam terminorum requiri, patet ex

hmp li

(j

Lal

denominationibus unitorüm & conformium

eidem numero rei& aliis ad eandem entitatem

dit

J

relaüvis.^

Quamvis porro naturz

eac ef-

fenri& dicantur fübinde confubftantfales , ta-

1

qU.ï

1neneasacci

"

yyri !

i pro füppofitis ac fupponere pro

d

Til

perfonis vel ex eo patet, quód aliàs propofi-

tiones fierenridentice ac ridicule. AdaZwum

1eUdtà

i

D. Unitatem in divinis comparant fecundum

[

quid

m

1

s

204

Dz D'EO TzaINO.

l

quid ac imperfecté cum unitate, que

eæiter

|

Eun.l

E

1

!

H

o

j

homines plures, & hos etiam dicunt confub-

Fuls

d

M

ftantiales fecundum rationem , C. comparant

[

adequate & perfecte , & dicunt confübftan-

fibusord

tiales fecundum realitatem , N. .Deficere plu-

Filium eí

rimum banc comparátionem, & diverfam effe

pelindo

inycomparatis unitatem , ipfi Patres fatis decla-

at v

rant, dum locis in 3tio membro defignatis

jartia &

unitatem perfonarum pra unitate hominum

tam i

de af )

praedicant majorem. Ex quo collige aífertio-

nes hujus generis alias verum quidem habere

|Pari a

T auter

fenfüum , non impedire tamen aut excludere

ampliorem aliunde congruentem. — Ad 37zum

m

N

D. Exponunt illum exceffum per zqualitatem

"

i?

non tantum in natura, fed &in attributis & af-

Wx; Ton

fe&tionibus, que hoc ipfo tollat omnem di-

TC

Ítinétionem etiam numericam nature , C.que

quo min

realiter adhuc diítinétas naturas relinquat, N.

Aran j

Cüm enim numerica diftinctio vel diverfita-

1

tem in natura, vel ingqualitatem in attributis,
