fimpliciter; quia refpe&tu ejusdem perfonz

elt formy

he perféctiones funt incompoffibiles, nec un

Qnedan

melior alterà: refpectivé tamen ad effentiam

-Tor

dici poffunt fimpliciter fimplices; quia effen-

ttiig

tike eidem identificantur, & melius eft, eas

uanquam;, an

Rn

habere, quàm non habere.

TIüm pr

ille debeanr dici tres, an una tantüm perfe-

RTD p

étio fimpliciter fimplex , videat, qui volet; ap.

E

Ledem

Ruiz Sect. 9. loc. laudato.

Dd

AWIICULUS' TE

Qüidem

;

um re

Quenam [int. principia divinavum Procaffonum *

Vr

Q

fa. Proceffio in Divinis , ex fuprà di-

M N

Titm fa

&tis, duo dicit, productionem fcili-

Etvïe) h

cet Perfong, & communicationem Natura.

Ad

ARU

»

L

xj

*

Dz Dzo T 21N0.

LA* 5*61

a, d

parata fumirur velactivé feu

Adutrumque com

bt q

pro principio, v

e

] paffivé feu pro tertnino,

; Veritit

vel formaliter feu pró actione. Prioracceptio

NT

eft precipua, utpote ad quam reliquas accom-

lh

modare oportet ; unde in illa uberiüs verfàbi-

1 equét

mur.

Princ

iurn cujuslibet actionis ftatuitur.

yelibetpe

duplex , aliu

1

quod íeu denominationis, cui

ne5 C0nb

agenris denorminatio tribuitur, illudque eft

- []bi i

fuppoíitum agens; uade commune elt axio-

e proprl:

1mà: Actiones funt füppofirorum; aliud 4uo

equivale:

feu actionis , cui convenit ipfum agere, & eft

nfeífion:

visac virtus, per quam füppofitum agir. Prin-

etperí

cipium o fubdividitur in radicale feu remo-

n n

tiffimum, quod radix eft actionis, feu. virtus

thuzo

agendi primordialis; in potentiale feu remo-

tum, quod eft porentia actionis, feu virtus agen-

rf

di intermedia; in formalefeu proximum, quod

n pu

eft forma aut vis actionis,

immediara.

| feu virtus ag;endj

ó5, CU

] efentt

Porro certum ac receptum jam eft p5

quia di

Prinéipium quodtàm productivum, quàm com-

US Cüw

rinci-

municativum in divinis effeidem; quia

3nqlläm7

pium productionis in divinis eft produ

à

ivum

yim p

termini per fe confubftantialis producenti, feu

jot

in eadem numero natura identificati: 2. Idem

principium in divinis efle perfonam, Patrem

quidem refpectu Filiij Patrem autém ac Fi-

lium refpectu Spiritüs fàn&ti; càm Scriptura

"d

& Traditio declaret, Filium à Patre, & Spi-

i

ritum fanétum à Patre Filioque accipere füuum

en

effe, fuam fubftantiam & perfonalitatem :

3

Naturam diwinam, üt praintellectam iatelle-

Namfï

ul

R 3

*

262

Dzr Drzo TRaiNoO.

qiid cont

€tui & voluntati, effe quidem principium quo,

fed radicale duntaxat ac remotiffimum ; Ratio

municaü

f 1

17ieít; quia eft radix actionum omnium , re-

quiritur fimpliciter in productione, adeít iden-

määäiw

i

ii

tic&in comrmunicatione: Ratio 24/ eít; quia

ropri

'incontraria Durandi fententia nequit affignari

hn

|

N

ratio, cur Filius fit Verbum, Spiritus fanctus

p lcan

amor? cur proceffio Verbi fit generatio, Spi-

u ge

ritüs fan&ti non? cur proceffio Verbi prace-

it; QU

dat proceffionem Sp. fancti? cur Filius ab una,

Spiritus fanétus à duabus perfonis procedat?

dH 2

,

cur Sp. fanctus à Filio, Filius non viciffim

hr La

procedat? cur due íint proceffiones, nonuna

aut plures? &c. 4. Nec intelle&um aut vo-

at

luntatem, necintelle&ionem aut volitionem

i Chnft:

|

li

T

l

effentialem folam ac feorfim effe principium

i o

quo proximum , quamvis fint remotum; Ra-

jtim. D

tio 127 eft; quia potentie & actus hujusmo-

L17777

di effentiales funt omnibus perfonis commu-

Y gfmï'f

85.1,

nes, que omnes, ficut non funt pyincipia quod,

fic nec ille poffunt effe principia 44o proxi-

UR

jrita, a,

ma, neque à producto fecundum quid diftin-

'ui; quod tamen ob rationem productionis X

dpiun; ]

1nfluxüs neceffum eft evenire: Ratio 272; quia

fipum

Filium per intelle&um ,. Spiritum fanctum

tü), t

per voluntarem procedere, jam dictum eft..

M t

Sequitur ex his, principium 44 proxi-

Dire n

mum productivum fine pr

oprietate divina ex-

T qüo«

plicari non poffe.

uomodo autem hanc di-

4

Qoxim

cat, an connotarivé tantüm, an partialiter , an

mu Fj

tj

totaliter ac unicé, prout divería hic eft Aucto-

'Tandem,

.Ufini

rum 'fententia ; nunc inquiritur.

quid

"-

Dr Dzo Tz1No.

263

d. quid communiüs circa principium 44o com-

um; R

municarivum dicatur, paucis fubjiciemus.

onium,

8o. JDico [. Principium 4uo proximum

adeltide

roductivumin divinis proceffionibus fünt fo-

ll qi

ke proprietates perfonarum producentium.

f

il

jt df

Prob. ,Adutoritate. 1. Juxta Conc. Later. IV. fe-

m pe laudatum Effentia divina neque generat,

00

neque gienit, neque producit, neque proce-

dit; quz ramen propofitiones effent vere , ni-

Tbi pra

iu 4b Ui

fi proprie

tates fole forent principium 440 pro-

ximum. 2; [uxta Athan. Dial. 1. de Trin. Pa-

procedz:?

1 vicillr

- tev bytoflaft gignit, &g mandato condit ; juxta

Ambr. L.4.de Fid. C. 3. Genueratio Pateru

g pro-

s Don n

m au vo-

jrietatis ef , mom poteflatis; yuxta Damaífc. L. de

volitona

2. Chrifti volunt. Omnia, que balet Pater, funt

pr'mcipi;ï

Filu, folá giguendi

vi exceptá. 3. JuxtaD. Thom.

u

:.*

ium. Diít.7. q. 1. à. 2.

Effentia [ecundüm quod

Qtüm;

; huj

eft Paternitas, efd. principium. buyus attds , qui ef

- genevave, 9705 jicut agem

, fed. ficut. quo. agitux j

; COmIr;

item p. I. q. 36.a. 4. ad 2. Pater $9. Filius funt

ii

unum principium Sp. [auti: defignatur una pro-

!

i p

j

jdi

prietas , que eft forma figna

*a per tomern , Íc. prin-

-

*2

Unde effentia. eft quafi

iuCtoni

cipium; Er Opuíc.

TU

principium primum ,

propvietas verà. proximum,

Prob. Ratione. . 1.

u

od convenit uni perífonee

] fan&üm

" &alteri repu

onat, debet illi formaliter conve-

:

hd.

nire ratione il

lius; 'quod

i

roprium eft, &

i p

j

"

in quo differt ab alio:. fec

principium quo

jud

enerandi convenit Patri & repu-

t

proximum. g

gnat Filio: e

rgó formaliter. convenit Patri ra-

d'æhm

tione illius, quod ipfi eft proprium, & inquo

od

.

differt à Filio. Atqui hoc eft fola proprietas

ul

R A4

reia-

qula

X

ial

264

Dr Dzo TziNO.

"

relativa Patris: ergo. 2. Ubi diftin&io fun-

jum gü

(

i

datur in productione, ibi illud formaliter &

-| tüe ünpl

immediaté producit, quod formaliter ac im-

o g

: ] communic

mediaté diftinguit; quia principium diftia£tio-

nis habetur, qu

atenus id eft principium pro-

fermin i

Téntes ml

ductionis: fed fola proprietas, feu relatio per-

fone producentis formaliter ac immediate di-

u feure

flinguit; e

rgo & formaliter ac immediar? pro-

Qit v

ducit. 5. Nullum abfolutum .in divinis eft

non pord

realiter immediaté diftinc&tum à termino relati-

2 ub

vo: fed omne principium etiam quoproximum

.

?oreff c?

orodu&tivum eftrealiter immediaté diftinctum

[

qu

à termino producto & hincrelativo ; tum quia

!

com

ver& influt & proprié producit terminum,

fola:

adeoque ab illo diflinguitur; cüm idem ne-

] ttemfec

queat feipfüm producere, aut influere in feip-

&f

fum: tum quia principium quod eft diftin&tum

D

propter principrum 440 influens ac producens;

5

d

h

d

ropter quod autem unumquodque tale; il-

u

J Nu

:

d maepis tale: ergo nullum abfolutum in di-

Irtitwi,

vinis e

ft

AWM X -

Principium quo proximum Producïü-

vum.-

m d

81. JDico J Principium quo proximum

f2.inqu

communicativum in divinis proceflionibus for-

u f

inaliter eft. natura divina, quatenus hec ter-

DO

Tinos immanentes exigir fibi identificare, &

jmierd

fe, omnesque perfectiones abíolutas illis com-

"

0pus &

municare. Prob. Principium quo proximum

- M

1

communicativum eft illud, vi cujus Pater Fi-

T? the

[ g(f

lio & uterque Spiritui (àn&to eandem numero

nl

"

naturam commrunicat , ira ut tres Perfonee fint

Tibl

rinci-

unus,idemque numero Deus: fþd tale p

qzw g;m

-

pium

Y

TE^

*

Dzr D&o TRHINO,'

265

d

iin&io Fæ.

ium eft fola natura divina; quia heec ratione

rmalitr

uc fimplicitatis, actualitatis & perfectionisin

liter at

omni genere exigit fibi identificare, feque ei

1 diflindt

communicare, quidquid eft fibi immanens;

dpiumpm

termini autem producli funt tantüm imma-

irelato

nentes nature divine, non autem perfonali-

mediat

tati feu relationi producenti: ergo. .Conf. Si-

nedirr

cut virtus, quà producitur efle diftinctum,

divins

non poteft eadem effe cum diftin&to; fic &con-

Tino rei

trario virtus, quà communicatur idem, non

Droxim

poteft effe diítin&ta; quia aliàs communicaret

diftind

alteri aliquid aliud, non veró feipíam; nec

fieret communicatio.

r identitatem realem :

; umq

termmu:

atqui fola natura di

communicatur, & eft

nicata: ergo eadem

m i

eadem fecum ipía

nereinli

euiam eft virtus , vi 6üjus communicatur idem.

tdifitz

$2. Objc. Natura divina non poteft ex-

j produfes

cludi à ratione principii 44o proximi produ-

j tl

Ktivi. Nam z. Baf.. L. 5. con. Eunom. ait : Pz-

yum ii

zer uaturá diviná proprium filium genuit ; C zil

] produc:

Alex. L. r. 'l'hef. C, 6. docet gezerativam virtu-

tem effe effeutie divine;. & Anfel. in Monol. C.

d

52. inquit: . /Voz ex . velationilus fuis ,

"u plm'e:

Qribunte

umt, fed ex-apfa. effeuti

4 [un, qu& p

/

"

uvalitatem

Á

ater gg. Pilius tantum

; ao

non admüttit, emauiunt

1lici j

j

paviter domum. 2. In Conc. Flor. Joannes Theo-

SUu

logus Seff. 18. & 19. declaravit,. primcipsum,

wuo Pater generat,e]fc ad folura, quod commnmucabi-

yopim

1

€

fButte

eft.

. S.'Thom. p. 1. q. 41.a. 5. Potentiam

numem

genevamdi in divinis principalitev tribuit nature,

ii -

107 relatiogi, docetque naturam divinam efle,

: priit

quo geuerans geuevat; id quod rum ex paritate

' pium

5

gene-

x

i

[

266

DE.DEO T u:1x0.

D

enerationis in creatis, tum ex ratione affimi-

um qiap

j

a

tionis in generatione.requifiree probar. Conf.

nerdmyun

T

L Principnium q!0 proximum productivum

o PTOP

1. non deber effe realiter diftinctum ; quia

(2

ati0

u

amvis producens & produ&um realiter di-

2

QO 1

i

inguantur, tamen virtus pro

[

M

iuctiva poteft

l

J

l

tprinG

realiter effe indiftincta; ficut quamvis eequalia

tifandia

y. &i

& fimilia inter f& diftinguantur, forma tamen

"

l

denominans fcilicet quantitas vel qualiras ea-

/!

i

m &r

dem potett effe in extremis: 2. faltera non de-

|iving t

bet effe toraliter. diftinétum; quia nequidem

limo, n

principium 4uod toraliter diftinguitur à princi-

»

piato: 3. poteft efTe in divinis realiter indiítin-

:

KT

&um; quia hic principium hoc eít potentia ge-

u

u

Mi

dom e

nerans velfpirans; haee'Bütem potentia eftin-

tellectus vel voluntas ; ifta autem funt preedi-

diinis

|

f

i

lls

cara abfoluta, que realiter indiftincta funt à

relativis. .. Conf. //. Principium quo proximum

u

J

à

productivum debet effe a

ivum: fedproprie-

tas in divinis 1720 non eft a&tiva in genere; trum

1 ombï

quia nec hecceitas in creatis eft activa: tum

qites fum

quia proprietates divina in aétionibus ad ex-

t non

tranihil operanrur, ífed natura: tum quia di-

T5 ute

vina proprietas,üt perfoaalis, eft ultimus tan-

iC VerQ

tüm terminus nature iners & infoecundus; üt

m qa'xa

relativa autem ordinem duntaxat dicit unius

Jecedr

ad alium, & proceffionem fupponit, in qua

4' 1102'4 ld."

fundatur. 24». Non eft activa in fpecie; rum

i, f

quia proprietas divina proprietatem aliam nec

Xinis d

continet formaliter, ür pemíe patet; nec emi-

Witm.

nenter, cüm ex hac continentia fequeretur

| W.

major perfectio producentis, quàm produd&i:

Vr ds

tum

Y

1

"Dz Dzo Tixo.

267

rioh& afír

tum quia proprietas non poreft effe. principiufn

obat. (

generativum, utpote quod eft affimilativum,

'odudini

quale proprietas diftinctiva effe nequit: tum

bm; qi

uia relationes duz, utpote realiter inter fe

i

redfieré

iftinécte, non poffunt effe unicum ac indivi-

diva pr

fibile principium ; quale tamen re

*

fpe&u Spiri-

Vis a

tüs fancti admitti debet.

Ea (

&. ad drg. N.. Af Ad Prob. yinam &.. Ba-

qualts d

filius & Cyrilus generationem tribuunt naturze

r nona

diving tanquam principio radicali & remotif-

neguide

fimo, non autem tanquam formali & proxi-

iràprini

mo: Item tribuunt nature fümpte identicé,

erindii

ac in concreto, non autem formaliter, & in ab-

go&ent'af»:

ftraéto: denique his verbis utebantur ad refu-

rentia Cit

tandum errorem Arianorüm, qui Filium in

fint plæc

divinis, ficut' creaturas, liberó, non autem

hn& t

naturaliter & neceffarió ,. produci volebant.

) proxIm

"du[ihi fcopus eft probare unitatem principii

edpnore

Ípirativi; hoc autem non confiftit in relationi-

enere; t

bus, quibus Parer & Filius diftinguuntur &

da;

plures funt, fed in potentia fpirandi, quà in-

ter fe nondiftinguuntur, fed unum funt, quam-

ibus at

jl quiG

vis eà uterque à Spiritu fanéto diftinguatur.

m

Hanc veró potentiam fpirandi appellavit effen-

undis; T.

tiam, quiarefpectu Patris & Filii ilía abfolurum,

jf

neceflariumn & commune eft praedicatum. 744

r n r

Prob.2d.. Verba allata non effe Joannis Theo-

f5

i, I

logi, fed ifta Seff. 18. $. Ezo 4

"I

Vmazgi s Ig

divinis dicimus fecundüm intelii

o'entize noftrae:

junne

jc at

modum , períonam Patris figni

üicari üt. fup-

pofirum, ut perfona fit generans; naturana

lueremf

odid

veró divinam effe principium, per quod Pa-

ter

n

ais

/

268

.Dz Dzo Tz:x0.

s

filoprg

ter generat." Et Seff. 19. $. 72 exempli decla-

vatiogem: ? Eft ergo fubftantia Patris princi-

i, M

r fs

pium, per quod generat Pater." — Jam veró

neutro 1n loco loquitur de principio proximo,

t Pt

Ri B

üt omnibus facilé vox eílentie & fubílantie

inmi.,

oftendit: nec loquitur tam de principio pro-

af

ductivo, quàm de commünicativo; quia in

t o

textu rmo ftatim addit: Z« Parer gemerat Fi-

Jium , €g non communicat pevfoualitate, fed uaturd,

TOU

| Dufhri

cum fubftantia, [cu. uatura commun:cetiur Filio: in

2do autem fic pergit: Ef vet,que datur 69 com-

h, al

1]

anunicatur Filio per geuevationemn, €g quam Filius

aj

fità accipit commurnicatam, |Proeterea. adverten-

de' b

y

&T REOS

dum eít, Seff. r8. &epius conteftatum : effe;

quod ex Patre, aut éx Filio efle, idem fit; ac efie

ts pof

ex fübfiftentia Patris, aut ex fub(iftentia Fili:

l Thom:

dum aurem intelligeret à Marco Oratore Gra-

m co

,

co hanc doctrinam detorqueri ad id, ut du-

D

One f

ittfone

plex principium fpirativum Spiritüs fancti evin-

ceretur; adjecit Joannes utrobique explica-

Q

&O

tionem relatam. Ne tamen hec ipfà fraudi

effe poflet, Seff. 19. cavit inprimis $. jam lau-

"s v

Ar)

dato ita profequens: Quia ejfeutia oft inomen ab-

ÁiC

fivactum $9 moz eff fuppofitum, idcirco fieri mou

potefh, ut illi comventat genevationis a&hio:. mam-

MP &

que, ciun una sumero fit , fi genevavet , oporteret in

T equ

diviuis elfe differentiam; figuidem feapfin uon ge-

Qualita

neravet, quod efl impolfiviles féd opus effet aliud

U: qy

[

id generari ab ipfa.

Deinde veró ibidem $.

, f&

l

egatur evgo liber. de fpiratione agens ad fupe-

"lseur

riorem, in. Anfelmi locum, explicationem no-

um

tTemp )

ffram fic aiE : Halbet evrgo. Patér communem c

ilio

*

s

AE

Ds Däo TnaiNO.

269

pl d

Filio per genevatiouem effentiam, quee eft princi-

Atris p

jum, per quod il commumicat e[f priucipium

Spiritás faucli; effe enim principiu

n [antti. Spiri-

]s

io proria

zás i Patve, uon opponitur velatiogi, [eu proprietati

/J

Fili. Hec fubflautia. fecuiditmi commune g ab-

X f..ïb.'&&n;

1pI0

!

Joluzum effe, eff principium jer quod ; atque ita jux-

£a con[ideratiogem bauc vocatur potentia produtli-

yO

va&g communicata ipli Filiog uec fequitur ex boc;

)

quod fit fubflantia caufaus & caufata..— Sic omnes

JDo&oves tradunt g. explamant in illis difputationi-

177

b (

[

bus, an Pilius fit ex fubftrantia Patvis, vel Spivitus

Janttus. ex fubflantia. Patvis £. Filn.-

enique

um fi

ad Pro/.31iam * opponi poffe textus à nobis

a(h & ['3-

laudatos. Si veró autoritas Summe & Qua-

Aatum ?

ftionis pofterioris preferatur illis, dici poteft

iïm:*;.

ll

D. Thomam hic agere maximé de principio

formali commmunicativo; quod & ratio in affi-

Jratore

did, u*

milatione fundata & reftriétio proceffionis ad

enerationem fatis indicat.

Si taren mens S.

sfandid

b

oétoris contraria forían videatür, ejus auto-

:

ep

*

ritas compenfatur autoritate D. Bonaventur&e

if i

nobis faventis; argumenra autem proxirme fol-

ventur.

É

[

ii

j

"d Conf. L. w IN. Aff yumin.. Ad rationem

j finf

ifu: f

Difp. eft; quia forma denominans duo extre-

ma eequalia vel fimilia, eft unitas quantitatis, vel

| W;ïf

qualitatis, precise extremum hoc referens ad

ilud; unde, cüm unitas non tantüm fit fpeci-

m L

fica, fed etiam numerica,; & ipía relationis

,þldem 9'

jó

ií

Pï

cujuscunque ratio per fe non exigat diftingui,

aut in utroque, autab utroque, autabiiloex-

jnem I

& etrm

*t

n

l

tremo , ad quod alterum refertur; ea

quag-

li

n

70

Dz Dro TniNO.

m divins!

: quantitas' vel qualitas poteft effe in ambobus

lirinpol

extremis: forma autem denominans princi-

tefeada;

pium 4uod producens, illud non folàüm refert

Jmin p

ad terminum productum, fed etiam quà talis

in terminum realiter productivé influit; adeo-

flprincpi

jenequen

que realiter debet ab illo diftingui, ne detur

virtus realiter productiva fui ipfius & influxi-

dl; qui

godudoy

vain feipfam. Similiter /V. 2dum. Ad xatio-

toralter d

nem 2ifp. eft; quia principium 4uod non elft

modi pur

duntaxat productivum, fed fimul communica-

T 440

tivum, ür füp. dictum eft: ergo cüm commu-

Ins, m

nicetur eadem numero, & indiítincta natura,

non poteft etiam fecundüm eandem, & fic to-

üuroque

Ym aQ in

taliter, effe diftinétum: principium quo pro-

ximum productivumautem non eft fimul com-

Qamvis:

& üt co

municativum ,fed hoc eft natura divina; quod

autem folüm & totaliter productivum eft, ran-

tonditr

Q o

tüm & totaliter diftinétum effe à producto, üt

tali, neceffe eft. Denique A. 3£/um. Ad ratio-

*rgnda d

Pt verg

nem Z. Principium 4uo proximum in divinis

eft potentia pgenerans vel fpirans immediata &

tentds

4 Q

broxima , C. mediara & remota, N. Intel-

ectui autem, & voluntati non nifi

ofterius

Art. feqi

('oncedt

prædicatumt convenire infinuatum e

t

in pre-

notatis.

* COnf

d Conf, 1. Xy. IN. min. . Ad Prob. yme p.

N0 qt

quoad rmam Difp. eft; quia hzcceitas vel füb-

ivalen

fiftentia in creatis, aut merus exiftendi modus

W prin

m u]r

eft, aur in negativo confiflir; natura etiam po-

teft efle principium 440 productivum , quo-

r

niam producitur terminus fecundüm naturam

W r

etiam numericé faltem ac realiter diftinctus:

Qd

*

in

Dz Drzo TgiNO.

azi

n 'amboy

ín divinis verà proprietas feu fübfiftentia con-

fiftitin pofitiva perfe&tione, quz ad intra debet

in$ prai

jlüm r

effe activa; cüm natura, qua eft numericé ea-

m qui d

dem in principio & principiato, non poffit ef-

fhit; adi

e principium 240 proximum productivum &

; ne dat

confequenter diftinétum.

uoad edum Difp.

s & infis

eft; quia potett natura divina effe principium

, Ài

productivum tgrmini ad extra, utpote ab illa

Ind 000 d

totaliter diftin&ti; perfonalirares autem hujus-

ymmuni

modi principium effe nequeunt; quandoqui-

1 COffuTe

dem aétio ad extra fit omnibus perfonis com-

4 natuti

munis, nulli fpecialis, & fingulariter

ropria:

&

: &iic [

in utroque contrarium habetur refpe

u actio-

num ad intra.

uoad 3zzu1 W. utrumque.

m (u) Pf:,'

: fmulcor

Quamvis enim proprietas perfonalis, confide-

vini; QUi

rata üt conílituens, formaliter non exprimat

m eli

fecundiratem vel actionem, üt tamen diftin-

&iva & confiderata ad terminum, iners & in-

rodudo

foecunda dici nequit: & quamvis alterum dici

, Adra

redi-

iin dis

poffit verum, quantüm ad relationem

camentalem quàtalem; falfüm tamen ef

:

dere-

med

jj

latione tranfcendentali.

N I

Sed plura de his in

Art.fequenti. 744 Prob. 2dep. quoad 1mumy.

l

lt

Concedo equidem nec formaliter, nec eminen-

ter contireri unam perfonalitatem ab. altera

E

P

Ne

go autem non contineri virtualiter aut ce-

j

Is

quivalenter: ex hac veró continentia nihil vir-

28 WHU

tuti principiativae detrahitur, nec quidpiam'

xl

etiam ultra perfectionis fimplicis terminos ad-

IETW"P j

jicitur.

[/; quO

uoad 2dum ". 1n divinis pr-incipi-.

um aífimilativum in ratione nature non eí(t

gararat

productivum, fed communicativum; quia na-

x

tura

ag

r

272

Dz Dzo TuixWó6.

dferimis

turá hic non p£oducitur, üt in creatis, fed COtTis

ff

municatur: affimilativum tamen in ratione ima-

j«

Al

Qsf

| etmum

ginis intentionalis & confubftantialis ; quam

preter nátüre identitatem dicit Verbum , eft

prez pe

roductivum ; &per hoc etiam generativum;

J tomumunic

üt in

roxima quaítione pluribus docebitur;

um pro

Qloa

4

gtium IN. Supp. quód paternitas & filia:

gt eq

jrfa]centa

tio fint principium 440 produ£tivum Spiritüs

fancti; fed hoc eft virtus fpirativa ab utraque

t us

ila fecin

relatione formaliter diftin&ta: quee; cüim fit ea-

dem indivifibiliter in Patre & Filio, non con-

Uidtt n0n J,

ftituit duo; fed unum indivifibile principrum

timeo füm

Spiritüs fan&ti; proüt inferiüs dicetur.

h; üpote

83:

Olferva, Pluresnobiscum fentientes

Xenta a

rinciprum -74ó proxinrum productivum Filii

tquam [

d

icunt effe naturam divinaim; üteftin Patre;

Em tam

vel intelle£tum, aut intellectionem notionalem

1 Tpn Ti

fimiliter principium idem Spiritüs fancti effe

J5 qua d

taturam diviriámi, üt eftin Patre & Filio, vel.

pi

volurntatenmi aüt volitionem notionalem utrius-

i

1

que. Eàdem phrafi; quoniam fubinde con-

3 din

uentior eft cum. quibüsdarni teftimoniis no«

1 gramm

b

S

in fpeciem contrariis, libaralirer ac fine

lonig te

füetu licebir uti; modó - advertas; his locutio-

"Onfrari

nibus non defipnari folitari* ac feorfim princi-

tLadio;

pium quo proximum ; fed fimul etiám;ac con-

&ute m

icet, (o

junctim; vel principiuin rádicale ac remortiffi-

mum i 1üt fit in ufüurpatione vocis nature , vel

MT

potenuale aut fortnale/étiam mediatürn ac re-

mür uf

motum, ütfit in dictionibus intelle&tüs &vo-

tT

y

uod

luntatis; aut intelle&tionis & volitiotiis:

Q en

diximus de priricipio; cum proportione etiam

Ts

d

uik'.i

B

alie-

E

—

Dz Dzo Tziwo.

278

Is fedcts

afferimus de termino. Terminus enim pro-

'ationets

cefTionis 4uj, feu totalis, eft perfona producta:

lls s qui

terminus 440, feu formalis productus, eft pro-

xbuin; &

prietas perfone producte: terminus idem

Yefati u

communicatus eft divina effentia. Quod de-

docebit

mum. proceffionem formaliter acceptam atti-

ifis ( i

net, ea quidem non eft fimplex emanatio feu

in Spitit

refultantia, eo feré modo, quo proprietates

ab u

rei cujuslibet dicuntur oririab effentià; cüm

cümiite

illa fecundim rationem produéctionis imme-

D0n Q

diaté non proveniat à divina natura: activé

rncipiut

tamen fümpta non eft actio ftricté ac in ripo-

It;

re; utpote que originem motüs & exitum de

fennertte

potentia ad actum dicit, denotatque caufam

tum

tanquam fui principium , & effectum feucau-

ftin i

fatum tanquam terminum &c. raffiv? autem.

Qnondis

fumpta nequidem íimpliciter dici debet paf-

faido d

fio; quia hec formaliter ac primarió refertur

jj üiOJ,Vi

ad principium materiale ac receptivum muta-

m üttié

tionis, includitque potentialiratem ,

atibilita-

ide d

tem & alios hujusmodi defectus: unde non ni-

Ífi grammaticaliter , & ad indicandam procef.

Torit

r &c Il

fionis rerminationem. üfürpari poteft: cüm &

contrario activé fumpta fimpliciter vocari pof-

; loci

np

fit actio; quia ab ejus nomine & conceptu re-

fecare motum, mutationem, & cadlifalitatem

Dj Dl

remOIif -

licet, folamque retinere. productionis ratio-

nem. Utriusque locutionis differentie con-

l07 r

712[1'6'

ruit ufus loquendi inter T'heologos receptus.

TA

orro proceffionem formalem rm originis

00

dici generationem aut nativitatem, 2da ori-

ectiti

ginis dici fpirationem activam, aut paffivam, &

i

prio-

ii

^

274

Dz Dso Tai:wo.

priorem utriusque originis identificari cum

m quie

vinamitv

principio , pofteriorem autem cum termino

proceífionum , aut etiam cum principii vel ter-

cum d

mini relationibus, partim ex dictis, partim ex

Paf fü

dicendis fequitur.

& QU

li

MV

r

OU

Quanss: Z €g cur Proce[fio Verbi, mon

Q Anar

auteim Spiritás Jancti , [u &2 dicatur

st

: genevatio ?

(ererminz

Q

84 NI

72. Communiüs ex Philofopho L. 2.

m fno

P

n fndo

Phyf. generatio definitur: Origo viven-

£5 d viveute, i d principio co;zjwzä?o , in fanilitu-

Q qubus

dinem - natuve. Pracipué fic definitam fuiffe

szonem n

'enerationem creatam, facilé conflat ex fide,

:

l

u

üt declaravit Aug. L. 15. de 'Trin. C.27. fcri-

1 taf0jk

bens: Pilus mullus eff duorum;. uifi patvis eg ma-

iranr,

£zvi$: abf auzem , ut inter Deum Patremgg Deun

RT dog

Filium aliquid tale [ufpicemur. — Unde patet, ea

r*Pu dux

verba: à£ 2 priucipio conjuntlo, nec in divina

tl (mite

nec in communi divine ac creatze generatione

m q

locum habere.

Ex refiduis autem definitionis

E

terminis fequitur, ad veram generationem &

w

filium proprie talem requiri 1., ut in ea ratio-

Yém im:

ne, quà formaliter conítituitur filius, debeat

Tem, h.

efle prod

c

$x

us; quia origo viventis à vivente

ucti

n

yefent

pro

em formaliter fionificat : 2., ut;

&00rl n

in

qua ratione producitur ac conftituitur filius,

.

DC

inea

dem fit fimilis patri; quia origo viventis

tmFjl

À vivente terminatur in fimilitudinem: 3., ut

tdine

fimilitudo fit naturalis, feu fecundüm natu-

Qregn

ram; quia origo hzc dicitur in fimilitudinem

-- lþfum

qaturæ. Hinc veró oritur difficultas duplex:

1

Uüqnm

—

DE; Dzo TniNOo.

275

ficari qr

172 quidem in oftendendo , quód Verbum di-

m fermi

vinum fit verus filius Dei, & folum quidem;ac

ipii velt

cum exclufione Spiritüs fancti; càm uterque

partime

Patri fit naturà fimilis ac confubftantialis , neu-

ter autem habeat naturam productam, fed

meré communicatam ; ex qua Macedoniani

hi, m

Ticattt

cum Arianis fumpfíérunt occafionem , etiam

negandi utriusque divinitatem: 24a autem in

determinandó rationem & caufam formalem,

ophol:

cur filiatio vera conveniatita Verbo, ut Spi-

rifo u

ritui fanétofit neganda; ex quanonnulli Patres

cum quibusdam Scholaíticis cenfuerunt, hanc

/] /z'w/!z'r:;

um füif

rationem non effe querendam , fed creden-

L ex t

dam.

uoniam tamen preeter aliosiidem Pa-

C

tres ratiornes quasdam difcriminis pofteà pro-

m

tulerunt, cum iisdem & plerisque Theologis,

reter dogma fidei contra Hareticos proban-

m

d

um, duximus, quaílionem poítremam non

e piti

in d

effe omittendam penitus, fe

refponfionem

neratit

dandam, quz videatur probabilior.

efiniQu

Pro qua fupponimus interim 1. fecunde

Perfone , tanquam Verbo, convenire ratio-

o

I ea r

]dW

nem imaginis & fimilitudinis intentionalis, Pa-

|/

h

(

trem, h. e.naturam hujus ac perfectiones re-

1v

j

prefentantis; .quae Spiritui fancto,. tanquam

m

amori non competat: 2., hanc fimilitudinem

jrurDis

precise intentionalem non füfhcere ad ratio-

f

i

Jj

nemFilii conftituendam; cüm generatio fimi-

4 , ll

litudinem naturalem ex dictis poftulet; neque

l. 39

g n

in creatis verbum mentis, quo quis cognofcit

udinen

fe ipfum, & intentionalem fui imaginem habet,

]u

up u

unquam dicatur prolescognofcents: 3., fimi-

[

2

li;u-

gt

o

bE DEO'TRI.NO.

276

litudinem utramque , naturalem fícilicet & in-

d g

tentionalem , poffe fecundüm noftrum conci-

iendi modum componi velut in unam ,fic,ut

qun a

j

Adan.Ser

utraque fimul concipiatur tanquam adaequata

i deTrn

& ultimata ratio formalis conftituens & diftin-

lii I

uens Filium in divinis: unde ad quaftionem,

o

cur proceffio Verbi fit generatio? daretur hec

n [j

refponfio: quia actio iíta eft perfecté affimila-

qHeyr.

tiva, h. e. non tantüm communieatio natura,

itribui

fed etiam affimilatio termini fecundüm effe per-

bl penert

fonale, feu in illa etiat/ratione, in qua ispra-

RUNM

ducitur: 4., hanc aífimilationem perfectam

lMd

oriri partimac primó ex ratione principii; nem-

pe intellectüs notionalis, qui per f& eít poten-

t lo

Monmn t

tia affimilativa, & productiva Verbi confuüb-

ftantialis; partim & ultimató ex ratione termi-

rf

E

,

ni, qui non tantüm eft confuübftantialis Patri

Ts el

i

& fimilitudo fecundüm naturam, fed etiam,

i

pnor

fecundüm effe perfonale Verbo

proprium, efïr

intentionalis imago Parris.

Ttent imre

MT

85. Wefpondeo [. Proceffio Verbi eft vera

eneratio, & Verbum in divinis eft verus fi-

fs d

Oil

ius Dei; proceflio autem Spiritüs fancti non

elt peneratio, nec ipfe filius Dei. .

16 V. 16

Zhbl ID

Prob. 1ma p. l. ex Scriptura. 1. Princi-

pium Verbi producens dicitur parere ac gigne-

Iria f

1 [

re; I(a. 66. v. 9. IVunquid ego, qui alios paverefa-

Ut gl

cio , 2jfe mom paviam , dicit Dominus: f ego;

| qui

generationem . cetevis tvibuo, flevilis ero, ait Do-

D

tote;.

t Parg

minus Deus tuus; . Unde Aug. Ep. 66. ad Ma-

xim. inquit: $z zempovalibus ac paffibilibus vebus

A

Deus tribuit, ut, quod funt, boc generent ; quan-

m

lr q

1DE Dzo Ta:N0.

277

|cet &i

m com.

1Ü n;agz'f ipfe etermus eg impa[fbilis mon

aliud,

quàm quod ipfe eff , generavit unus unicum ?. cui

am, li

Athan. Serm. 3. de geft. Nic., Cyril. Alex. L.

adequa

& diffn

1. de Trin. & Hierof. Catech. 7. cüm Conc.

v [tionen,

Hifpal. IT. & XIII. confonant.. Item Pfàl. 2. v.

7. Ego bodie genui te; &P(al. 109.v. 3. Exutero

retur ha

aute Luciferum genui te3 quae teftimonia Paulus

t affmi

ig natura,

ad Hebr. 1.v. $. & Cap. 5. v. 5. etiam Chrifto

attribuit; Patresautem plerique dedivina Ver-

nele

bi generatione accipiunt. 2. Verbum dicitur

ua I5pro

concipi, parturiri ac gigni; Prov. 8. v. 24.

erfectan

INouduim evant abyffr, €g ego jam concepta evam . . .

iil nerr.

d

aute colles ego pavturicbars &l

fa. 53. v. 8. G'ene-

vationem ejus quis enarvabit? quee de Verbo &

j cori

Chrifto di&ta paffim accipiunt & exponunt Pa-

ne t

tres ap. Ruiz Difp. 4. Sect. 1. laudati. 3. Ve-

yiajs ht

rus eít in divinis filius, isque JEtus Chriftus.

fed etit

Beda in Com-

De priori Aug. Ep. 49. q. 5.

prium; 1

ment. intelligunt illud Prov. 30. v. 4.

"uod 10-

ien eft ejus , eg quod nomen filii ejus , i nofli ?

O0-

db

fterius declaratur Luc. 1. v. 32.. Pilius altiffrmt

ij

Lv

fandi a

vocalitur; & v.35. F'ocabitur filius Dei: Matth.

16. v. 16. Zues Chriftus,

filius Dei vivi ; quod

alibi repetitur: item ad Rom. 8. v. 32. Qui pro-

r, n

prio filio fuo non pepercit; & 1.

oan.s. v. 20.

&g

j

verus Deus €9

TA

vita cterua &c.

Ut fünus in vevo filio eyus: bic &

Conf. L. Ex Ecclefie defini-

Í ggo, [

tione; que in Symb. Nicano dicit Chriflum

, 1717 d

ex Patre natum , geuitum , uon fa&tum ; in Symb.

j Hd ME*

Athan.autem 2 Patre folo, som fattum nec crea-

j -

itin &c.. II. Ex traditione Patrum;

tum; [ed geuit

; I

J

i

inter quos B

afil. Hom. 28. con. Sabel. Ex Patve

S3

' Fiülius,

278

D*,E Dzo Tn1:Wo.

Filius, nom maudato facus ,. fed ex illius matura

l pm'[!ff f]-ï

(4

nitu$: Nazian. Or. 49. Pides ergo boc Fevbum

gaumm

;

-bonum filum Dei effe, quem non aliunde, quàm de

Ámr duri

pateruo. peffove $9 de utevo cordis Dei, credimus

dninit;i

extitiffe: Chryfoft. Hom. 2.in Cap. 1.ad Hebr.

ám; quin

tipenit

INifi. effét. germamus falius , quomodo po[fet ex boc

umplitudinem bonmoris affevere ?. fl enim gratid effet

fngeni

fl ; n

filmus , t0n folüm uon excelleret augelos &c. | Eppi-

phan. Her. 62.. Perfe&us exiffeus Pater in [ul-

Unde air

LU

IU

Jlantia, €y. Filius exiflens pevfettus femper in fub-

! Mil

:/

1]

Jfautia, ex Patre in vevitate gemitus , filius genui-

245. III. Ex ratione Theologica. Sicut Chri-

l

Til

DT EY

ftus in Scriptura dicitur filius hominis, fic di-

?

«itur filius Dei: fed fuit verus filius hominis

füpent

[

M atf

f

& proprié genitus: ergo & verus filius Deiac

roprié genitus.

]tem: Sicut verus eft Pater,

héefin

1ta verus eft filius: fed in divinis verus datur

LI.;Hd.

|

Dd

Pater: ergo & verusFilius. Denique: Ver-

bum in divinis mapis veré ac proprie eft filius

s in

K d

Dei, quàm Angeli aut homines juíti: ereo na-

turalis omnino ut filius fit; oportet; quia ex-

r n

fidm

ceffus ftat in eo, quód illi accidentaliter &

contingenter, hic fubftantialiter ac neceffarió ;

TUt], f

illi per participationem, hic

er naturam ; ilii

Cnc.T

per productionem creatam,

h

ic per commu-

Áthin.:

nicationem increatam ejusdem fubftantie ha-

* t n

beant filiationem.

Spirit

* Prob.24a p. Sicut Filius in divinis dicitur

tuto uj

genitus, fic etiam dicitur unigenitus: Joan. 1.

qe ef

V. 18. Unugenitus filius,

ulb im fims Patvis;

