
iderao i

e[fé , quod velationis efl..—. Sed quia relatio &g origo

exchule

adem fuut ve, €g. velatio confequitur originem ; ideo

rmino:

utroque quidem modo diflinguuntur. divine per[o-

KOptus a

ne; fed principaliàs velatione, five propvietatibus

divinatur

&c.

Cosf. l. Forma conftituens perfonam

r :

concipi debet üt aliquid perfonz intrinfecum,

:

[

formi:

fixum, & permanenter exiftens; quod ipfa

perfeitatis eequé ac "fübfiftentiee ratio videtur

2 form

exigere: fed nihil hujusmodi apparet in con-

ceptu or

ieinis formalis; quz vel üt via à prin-

Is p

L

m t on;

cipio, ve

via ad terminum , ideoque tanquam

Hacen

aliquid. princi

O àac termino extraneum re-

&

Dodonz

prefentatur ;

per modum actionis aut flu-

T.

xüs concipitur; nullum tamen eorum abludit

j r

à conceptu relationis , que in perfona pro-

]

/

ul

")

N

ducente füupponitur ante originem, in proce-

um

dente autem poít originem habetur: ergo.

Il Ratione Perfonarum producentium univer-

T./Mü,

minÜt

fim: 'Theologorum axioma, in Floren. Seff.

19.adoptatui , dicit: Actiones funt fuppofi-

/

)

v

[

y

torum: ergo origines , quze actiones funt,non

ga

conftituunt, fed fecundüm noftrum intelligen-

jimtt

n

di modum fupporiunt jam füppofita. Specia-

]

t re-

7)

t

tim de Paternitate: Hg'ec enim in divinis à

J

/

5

lgtio

|

ia

298

Dzs Dzo Tna5xo.

latio tranfcendentalis ab actione ipfà non con-

p

eurem ]

ftiruitur; & üt principium 440 proximum ge-

füta; füm

nerationis ante originem prefupponitur; &

cim juxt

üt fubfiftens forma antecedit terminum ejus-

qie productionem. De Spiratione autemacti-

hp f

G. II

va cüm conílet, ne hanc quidem confítituere

Patrem aut Filium, fed fecundüm rationem

a diud;

Cr8i

fupponere jam conílitutos per paternitatem

ac fillationem; multó minüs origo vel actio

omnij,

fe didit

Ípirativa tanquam illarum perfonarum forma

conftitutiva cogitari poterit. . //7. Ratione Per-

Tott 6X

fonarum procedentium. Hs enim in conceptu

ptun

formali univerfim dicunt rationem termini &

tb

* Qundm

roducti; fpeciatim autem rationem vel Ver-

i; vel Spiritüs fubfiftentis: fed certum eft,

Gptam j

X

viam ad terminum, productionem in fieri,

actionem dictionis aut amoris adhuc quafi flu-

h ddni

V Cs

entem, anteire , non coníliruere terminum

ipfum, produétum completum, & Verbum

Iá

I)

CUCR

ac Spiritum perfectum: e

O.

filceti

92. Objc. con. vinum.

P

erfona divina non

Qs

N

exigit conflitui relativo; tum quia in defini-

quà

tione perfonz nulla importatur relatio: tum

que

quia perfona creata abfoluto conftituitur: imà

Q t

ttone

non patitur conftitutionem fui ex relativo ; tum

uia àr unum & exiftehis per fe nequit ex prae-

er(on

d

icato duplicis generis , abfoluto fcilicer, qua-

m E

lis e(t natura,. & relativo , qualis foret pro-

Qué

r

ietas , fieri: tum quia üt fubfiftens, feu exi-

ftind

j

ens in fe, dicit formam , quae naturam ultimó

ib; |

complet , & hinc ad (e, non veró ad aliud, ef-

Wom

dï*iïna

fg intelligitar. — Conf. Z Relatio prefupponit

uppofi-

*

2

"

Dz Dzo TnaiNOo.

n

fuppofitum jam conflitutum; tum quia exi

dmum p

extrema jam diftincta, & confequenter con

onitur; i

h

tuta: tum quia, ficut terminatur ad abfolutum,

inum oj

cüm juxta Philofophum L. 5. Phyf. zoz fiz so-

autemad.

zus per [e ad aliquid , fic etiam abfolutum refert.

:onflitues

Conf. 1I.

uod refertur, prius eft ad fe, quàm

| TaflOnet

adaliud; tüm quia jux. S. Aug. L. 7. de Trin.

ernindet

C. x. Si Pater gton ef aliquid ad fe ipfum , non «f

) vel at

oninimo , qui relaticó dicatur: vum quia effe ad.

um forn

fe dicit intrinfecum, effe aurem ad aliud con-.

rionepr.

notat extrinfecum: ergo cüm referatur fü

h

Concept

pofitum conftitutum , non autem natura fo

ermint d

aut fola proprietas ; illud per proprietatem fe-

cundüm effe iz, fcu ad naturam , aut ad fe ac

nl V

j

cep

tam formaliter conftituitur.

at d

& ad /Avg. IN. utr. Aff.. A. xani prob. yim. D

m n

cqui []

[n definitione perfonze üt fic, feu communi

tam create quàm increate, non importatur

ferminy.

- Verbi

relatio, C. in definitione perfone in fpecie,

Ícilicet increate, feu divine, N. Diftinctio-

jv nt

nis hujus ratio, & ad fro/. 24. Difparitas eft;

quia perfona creata eft finita ac limitata, adeo-

jn d

io: D

que diftingui propter limitationem poteft, &

hinc etiam per abfolutas perfectiones, ob hanc

j

rationem fe invicem excludentes, conflitui:

jyo;

Perfona autem divina infinita ac illimitata eft,

rap

«t; (V

in eaque omnia abfoluta funt communia, adeo-

u

e per illa diftingui nequit: ergo ficut ad di-

r p

1

inctionem hic requiritur relationis oppofi-

[ eKl:

tio; fic & ad conflitutionem perfonz, quae

uLim

incommunicabilis füubftantia definitur: ergoin

i d

divine perfon

z definitione debet faltem for-

pl

1naliter

p

300

DE Dzo Tatixo.

foendent

maliter implicité importari relatio, utpote

mario I

incommunicabilitatem hic unicé efüiciens,

n diq

Ad. adi prob. ym. D. Unum per fe conftitui

Daeraut

nequit ex abfoluto & relativo prasdicamen-

l&t

tali, C. & relativo tranfcendentali , quale

etiam in creatura relaté ad Deum invenitur, N,

qid ref

Relatio autem , . divinas

erfonas forraaliter

prüs ad

P

confílituens, eít tranfcen

a

entalis, utpore ef.

prüüs ad

ftcondi

fentialis, neceffaria, eeterna; & quatít predi-

camentalem vel precedit, vel fequitur in fignis

hum

rationis fuprà propofitis. Prof. 22. D. Dicit

que g

]U[ äh mw

formam, quse naruram ultimó coimplet, com-

lemento perfonz cuilibet proportionato, &

vbs f

l

üinc in divinis relativo , C. femper abfoluto,

iná,

N. Complementum autem relativum non

pidquid

:

um Qj

eítitaad (e, ut non fit ad aliud.

d Conf. L 3s. IV. ]. Ad prob. ym. D. Re-

( T

latio predicamentalis & accidentalis exipitex-

d

trema jam diftinéta & hinc conftituta, utpote

[,77H

!:7: D, E

qu:e velut accidens his tanquam entibus com-

pletis fupervenit, C. tranfcendentalis & effen-

M.

dendot

tiallas, N. Hac enim extrema fub conceptu

refpectivo formaliter conftituit , diftinguit ac

pertne

refert; uti etiam in abalietate refpectu creatu-

qm, q

remanifeftum eft. — Similis refp.tenet ad pro£.

QOmmy

2d., in qua Philofophus loquitur de mera re-

ecumq

latione pradicamentali; & quz purus eft re-

9

fpectus, per fe ab agente non intentus. 74

Tem a

ouf. H.«. D.

uod refertur relatione predi-

tibuy

camentali, & ranquam ens in füo conceptu

Tin, ]

primario abfolutum ; prius eft ad fe; quàm

al

à

iud, C. quod refertur relatione tran-

deXa]

Ícen-

Dzr Dro Ta1:uxo.

301

fcendenrali, & ranquam ens in conceptu pri-

TET

efice

mario relativum, fu/d. prius eft ad fe fecun-

[

: conft

düm aliquid fuüi, C. fecundüm f& rotum, N.

vdicime

Pater autem, Filius & Spiritus fanctus forma-.

liter & fecundüm conceprum primarium funt

li, qui

'entunY

quid refpectivum, & hinc quà rales non fünt

formdty

prius ad fe, quàm ad aliud; quamvis poffint

Qtpote d

priüs ad fe dici fecundüm aliquid (üi, fcilicet

all preii

fecundüm effentiam divinam. Ad ro£. z. y.

r in lii

Auguftinum hoc modo intellipendum, eum-

D. D

que loqui de effentia, fecundüm quam, ve-

et COTR

lut aliquid füi, dicitur Pater ad fe, patet ex

yut0, &

verbis fubjunctis: /Voz enim ullo modo putan-

dbiohuty

dum eft, Patrem uon dici aliquid ad fe ipfum, fid

[vam n

.

uidquid dicitur , ad fülium dici; eundem veró fs

1

D

um 9 ad feipfum. dici g ad patrem. — Ciim di-

nJ

citur 1agnifudo magna, €9' virtus poteus, utique

etinia

ad feipfum , g magnitudo atque virtus magni 9$

potentis Patris, quá Pater nagnus efl..—. Ad prob,

l u[pOïi

yus cort

2d. D. Effe ad fe abfolutum dicit intrinfecum,

s

C. relativum, f4/d. dicit intrinfecum, exclu-

dendo terminum , N. excludendo aliquid im-

conot

pertinens vel accidens, C. Extrinfecum au-

jggui:æ:

tem, quod hic connotatur, eft terminus in-

gt

communicabilitatis, non com

plementum qua-

lecumque.

maz

sdie

93. . Objic. coz. 2dum. Patres conftitutio-.

nem ac diítin&tionem perfonarum divinarum

uS 'f/

tribuunt originibus; uti Athan. Or. 5. con. A-

j

rian. loquens: Ex Patre effe, filium efi eff ; Hi-

p

lar. L. 12. de Fin. Zglius eff nativitas; Damafc.

quän'l :

Hs

tti

de Nar. B. V. Gigni eft Pïopriemf perþziqli; 7271

&

f |

as

. Dz Dzro TkxNo.

302

& alii ap. Ruiz hic Difp. 83. & 84. &c. ergo.

C i ff

tinquan

Conf. 1. Per id formaliter conftituitur perfona,

uod fecundum noftrum modum concipien-

ficatoner

)

yrisó

i primum illius eft preedicatum relativum,

K

M

differentiale ac proprium : fed hujusmodi

rperfon

r

igo activa,

15 modo

predicatum refpectu Parris eft o

refpectu Filii & Spiritüs fancti

fh

1Va; quia

hus loqu

riüs concipitur pater generare

ái

ium, quàm

kfeqi i

flens,

abere paternitatem , in generatione activa

fundatam: & priüs eft generari & fpirari paffi-

Af

Thalter co

và, quàm

enitum aut fpiratum in facto

effe: ergo.

à

uf. 11. Relationes genitoris & ge-

tocpiend

n df

niti faltern formaliter habentur per origines:

ergo.ficut Filius non conftituitur per ratio-

m f

nem generabilitátis, fic nec Pater conftituitur

thone n

todum :

per rationem generativi: ergo.

"d 7irg. Preter plerosque alios,

Aihone a

A0n qute

iidem Patres oppofiti proprietates relativas af-

fignant ranquam conftitutiva perfonarum. Sic

tddinr j

uando tresb

s

VT r

Athan. Dial. 1. de Trin. inquit.

»y-

pofiafes dicimus Parvis, Filüieg Spivitus fantli , v

eyà

n

dicimus proprietatum diffeveutias in by^off.

1 Qu

afi , om

autem in ejfeutia; Hilar. L. 11. de Trin.

jf

l

"icut-

Reranti

1

e propruum efl, ut unus fit s "vel Patri effe, quod

n fo

?

ater eft , vel Filio effe , quod Filius eft: £ d quod

n f

uterque in proprietate fua umus efl : Damaíc. L. 1.

jemy

* Qudem

de Fid. C. 11. Unum agnofcimus Deum, in folis

quidem | propvietatibus paterniatis ,. filiatiortis ,

Ormali

Broceffronis [ecundinn. caufam 9. caufales & perfo-

[

W Df

&alem perfettionem differentiam intelligimus. X. 2.

MUe :

. Fatres orioinibus in feníu reali tribuunt

qi

cf(?nitirutionexïï & diftinctionem perfonarum,

u

*

Dz Däo 'Ta1NO.

303

A t

C. in fenfuü formali , f4/4. tribuunt originibus,

r perfo

tanquam conditionibus necefíariis a

1

multi-

concipie

plicationem perfonarum, C. tanquam formis

telativun,

ropriis & intrinfecé conftiruentibus quamli-

b

Dujosmyi

et perfonam in füo effe perfonali, N. Prio-

120 «

res modos indicanr Patres, dum de origini-

[iya; qi

bus loquuntur; idemque D. Thom. p. 1. q.34,

m, qui

& feqq. intelligit, caeterà nobiscum confen-

one adm

tiens.

irar d

Ad Conf. L. D. M. Per illud perfona for-

in f

maliter conftituitur, quod fecundüm noftrum

map

concipiendi modum eft illius prædicaxtu'm rela-

tivum, differentiale ac proprium, habensfe per

origmgs:

RE TP

modum formee ftantis ac permanentis, feu in

onftunt

fatione principii vel termini , C. habens fe per

modum viz à principio ad terminum , feu in

ratione actionis vel paffionis, N. Poftremum,

que d5

uod

dlv

non autem prius conpruit originibus.

run. Y

additur de paternitate fundata in generatione

d trt

activa, non eft isconceptus primarius Patris, fed

fecundarius duntaxar & confequens, 744 Conf.

,

ch'fi; "

j

h

ll.Y. quoad 1m. Genitoris quidem , h. e. actu

j

Af

d

generantis ratio per originem habetur; hec

j

tamen formaliter non conítituit Patris perfo-

i.

nam, fed id

raflat vis penerativa, quae ori-

Qs

giner praece

d

it: econtra ratio geniti conftituit

u

uidem perfonam filii, ea tamen non habetur

&

orrmaliter per originem paffivam, quam fcili-

fjf

cet nativiras actualis preefüupponit. Ratio utri-

f ;;7'0'

usque, & hinc ad prob. 24. Difparitas eft;

"a

ipyut

quia generatio activa prefupponir füppofi-

n

rum produceng, cüm actiones fint fuppofito-

(

rum;

304

Dz Dro T&aiNO.

rum;

reterea etiam generativum quà tale

(yaus:

1

,. ii

eft qui

reale: generatio autem paffiva non

fupponit fuppofitum jam productum;

TM

nerabile adhuc necdum eft actu quid

adeoque Pater per prius conítitui poteft, non

y ng

ROOCCDEUr

E

autem Filius per pofterius.

94. Obferva.

uanquam ex

di&tis om-

$, &f

ls üt, ex

nisproprietas perfonalis, feu hypoftatica, fit re-

lativa; tamen nec omnis relativa, nec omnis

fandantu

quà diqu

notionalis proprietas eft hypoftatica feu per-

fonalis. Cüm enim hzc per modum determi-

für nj

nantis ad effe períonale, proprium ac incom-

ti príto a

inunicabile, concurrere debeat; illius ratio &

At frme.

formalitasnec innafcibilitati, nec fpirationi acti-

flenter

v& congruit. Non innafcibilitati ; quia juxta

Wt

Aug. L. 5. de'Trin. C. 6. /Vecideo quisque pater,

tem(]

quia ingemituss mec ingeuitus ideo, quia patev:

trmod

adeoque ab innafcibiliate pater in effe parris

tm)tm

ac perfone nec determinatur, nec conftituitur.

Oi

Neque etiam fpirationi activee; Quamvis enim

ram fu

haec propria fit Patri & Filio: tamen nec illum

E

in effe Patris, nec hunc in effe Filii derermi-

fs. qu

r

ue fit communis, Pa-

nat; alioqui, cüm ut

W dv

ter eflet Filius, &vic

ii

in

Filio paternitas con-

$ Vd

veniret. Unde habet fe refpectu utriusque;

Rtvis,

ficut eflentia, commune pluribus, & deter-

ür f

minabile: dumque conftituir Patrem &Filium

& Bo

in effe fpiratoris diftinéti à Spiritu fàn&to, illis

ld »

fuppofitis in fua perfona jam conftitutis conci-

PJhllO, l

pitur füupervenire hec relatio, tanquam per-

M

ciens explicitam eorum diftinctionem.

Sed

l qua

de his for(àn inf.

; | -QJE-

Dz Dso TiNo.

3o$.

n uj

UERES : «2 preter tres fubfiffentias velativag.

yalliva nj

- detur in Deo fubfiflentia abfoluta , tribus

m; &&

pevouis commumis ?

4

95.

uæftio;üs

qui reà

Ota. Pro folutióne hujus q

Qtelt, nt

oportet prefertim attendere ad verum

conceptum ac differentiam exiftlentie , perfei-

qidhs t

tatis, & fubfiftlentie; ne,

od hic à nonnul-

atcs, lt

lis fit, exiftens, fübftantia,

&

fuppofitum con:

TI&C 0Tj

fundantur.

Exiflentia concipitur üt forma;

ag

quà aliquid actu & à parte rei eft, ac opponi-

1 detert

tur nihilo; convenit enti tum à fe, tum om-

jc Incon

ni pofito extra caufás.

Perfeitas habet fe inz-

s ratio

flar forma , quà aliquid exiflit per fe;ac inde-

ia

pendenter ab alio üt fübjecto, feu üàt füften-

E

quaju

tante; propria eft omni fübftantiee, & humani-

tati etiam Chriíti congruit. Subfiílentia accipi-

Vi

T

tur permodum forme vel termini, quo natura

ultimó completur in effe füppofiti, & excludit

eft yai

communicabilitatem

yltnitt

ree ut fübfiftentiscum

myisent

altero füppofito; cujus notionem "Theologi

"

LC ]i

defumpferunt ex fide, ac myfterio tam Incarna-

LÀ

j detrt

tionis, quàm Trinitatis. His prenotatis, fi na-

tura. divina confidereiur fecundüm fe, ac prae:

nunis, ^

jnj[ä qu

cifis, vel per impoffibile non datis, fübfiftentiis

relativis, quas ex fide certi admittimus; con-

ii

( n

ceditur facilé ab omnibus, quód natura divina

fic fpectata ,. non tantüm exiítentiam ,. fed

&t

A&o' IAS

etiam perfeitatem retineat; cüm opponatur

nihilo , nec dependeat ab aliquo, tanquam füb--

j a

[^

je&to. Porróanetiam fic concepra habeat oin-

n

i

nia. quz requiruntur ad rationem fuppofiti,

DY

)

maximé at àntelligatur fpbüiïens; vel ha

bere:

füb-

"d

Nl

o6

Ds Drzo TnaiNo.

fubfiftentiam ?. quaeritur & controvertitur,

ic PC

uamvis paucifint, qui ad hunc queftionis

Pa an

[

ftatum redegerint controverfiam; qui tamen

ii

id afferunt , conveniunt, quód hujusmodi

& a

fubfiftentia fit abfoluta, nature propria, &

ftmithe €

communis omnibus tribus perfonis; fimul-

jrjum

que in Deo fit cum tribus,five modis incom-

Gtech. [

municabilitatis, five perfonalitatibus relativis.

fi, difi

it, di

Contra hos cum pluribus & communiffima

ki) 1]WJ l

jam Noftrorum fententia breviter

I5 1. Jj

96. Refpoudeo. Prater fübfiftentias rela-

fivas, non datur in Deo fuübfiftentia abfoluta.

frrmam

-[:ml*.! t i

Prob. ,Autoritate. Patres 1. ejusmodi fubfiften-

tiam diferre ne

3. s

ant; fic Cyr. Alex. L. 1. Thef:

HU

C.9. ait: $? voluntas Dei fubftantia [it , & per fe

!

tineffen

Jubfiflat , quomodo Filius umigenitus evit, cum fit

" lx

L

tertius à Patve ?. precedit enum eum voluntas ta-

lis fecundim vos; Hilar. L. de

Syn. Catbolicum

llhoflræ þ

m o

dogma eft , uom admitteregunum. fubfiffentem , fed

[

unam: fubflantiam non differentem; Damafc. in

11f Pr

Pf f

* ep.de Tri(àgio: Particularia non communifican-

ag

zur ; communa autem ab unoquoque particularium

ROR

pavticipantur , [ed unicà €g communiter: non 6

autem ipforum: commugis una bypo[lafis ; Deitas

Mffen;

i F

autem commumis eft evium bypoftajum. una exiffenss

j

tteris fc

Sophron. im ep. nuper laudata fcribit: /Veque

lil

Jecundüm . quod Trinitas umus Deus agnofcitur , 69

Jubfiffentie tres, €g tres. pevfone,

,

"citur conutta-

LT

Lj

&us, vel in uuam fe ipfum colligens fubfifteutiam,

l eft

28 inamque co&vcems monm wumerabilem per[onam.

Erco

2. lidem/omnem fübfiftentiam volunt

&

N

In$

-

. e yquid fpeciale; proprium;-ac diftinctu

liC

&t j

Dr Dzo /TRIN*O.

TOVettt

fic PP. Conc. Tolet. 2di ajunt: Omnues enim

quedice

, ?

Patres confonantes nos. docent

qui an:

» 4liud effe naturam,

five fubflantiam , aliud fubfifl

€7

Zian, five perfouam:

hujüsmy

t

G. zaturam . quidem, frve'j

ugoprig, (

ubflantiam boc, quod

J5 lb

commune eft , fignificares fu

Dfifentiam autem, five

erfonam boc, quod eft fpe

cidle; Nyffen

-».

Or.

Xlis incgm,

Catech. Dei verbum eo

us rety «

.

quidem, quod per fe couft-

)2

nmunilit

?, diflinfum eft ac di

vifum ab illo, ex quo ba-

Jet, quàd confiflat ;

Theodoret. Dial. Immuta-

itias 1

.bilis 1. 5 Patrum dofvina [pettetuv ,

quam babet

diffeveutiim. commune

t9. proprium ,

vel genus eg'

; abfoht

fpe

Vabifter

cies ac individium , eandem babet

fubflantia g

/A

.

offafi. 3. Preeter hypoftafes, p

erfonas & re-

lib R

tiones non admiferunt Patre

jn

s aliud in Deo,

1jl; i

àm effentiam,

naturam & fübílantiam. Sic

äu

r. Alex. Dial. 3

. de Trin. inquit: /Ompis fr-

pl

da nofire [ermo b

Gu

" deamus Deitatis natu

uc fend;t, ut unam quidem vi-

Yam, g.

ue fit in tribus fubfe-

frim a

frentüs propriis; Sophron.

in ep. cit. ZYzgitatem

)unac

E

o tvibus fubfiflentüs ,

Unitatem au

]avitatem

;

tem propter fin-

uj

eitatis In Niceen. II. "T'arafius in

ml

rof. fid. confitetur,

[4

unam Deitatem in 1vibus

Wi fubfiffentüs indivifim dift

Yezam ,

9 diffinBim uni-

/;)! 122:0; Etibidem Theodor. P

atr. Hierofol. inm

wif^ literis fcribir:

Tiinitatem in fribus incom

[//

i fubfiflentis , mec alium Dewun umum

ve$.

d

j* perfomas , cognofcimus &c.

] preter 1

"L

Prob. Ratione. Effectus formalis fübfiften..

f

ti& eft reddere naturam ulti

mó completam,

il

conflituere fuppofitum , & fac

ere illud incom-

ii — municabile alteri fu

pofito: fed nihil iftorum

facit fübfiftentia il

h

abfoluta,

NNam z. naru-

j

U 23

ram

m

MT

308

" Drg Dso Ta1NO.

ram non complet ultimó ; nam communicata

.

ipía perfonis tribus ulteriüs per illas comple-

meftz, (

'etur. 2. perfonam non confüruit; cüm qua-

fab(ent

ernitás perfonarum aliàs in Deo foret admit-

Tum enm

endai 3. non reddir naturam, etiam üt abfo- |

Hosmo

lut&

fiftentem , incommunicabilem; quia fi-

tisad L

cut rellqua in divinis abfoluta, fic etiam hac ,j

i 1

bfüiftentia foret communis "Trinitau. Ergo.

Jatum;

,

; Nullum fundamentum, cur fubfiftentia « i

abíoluta à Theologis quibusdam fuit admiffà; i.

lidum eft aut tene.. Non 1/um» quo di- ;5

cunt tres relationes effe duntaxat modos ine j

j

cómi

-

mu

-

]

j

nicabilitatis, non autem perfonalita- ; fher

tes; qu

ia Concilia & Patres non tantüm ftatu-. .. ij

fed etiam. tre$, &m

ünt tres perfonas in divinis ,

Subfiffentias , Altevitates pev[onales , C

onfiflehtidfy m a

Puoprietates , Chavacferes &c. . Non. a

Vm qUO,. nj

volunt fubfiítentiam effe exiftentiam rei perfe, j

perfectiffimam ; quia acceptio hac. confunditos.. ..

ubftantiam cum füppofito, & humanitati Chri-

R

íti concedit propriam perfonalitarem. — Non.

imifcat

gtium, quo putant terminum Deus, aut hic.

i

jeus fapponere nec pro natura fola, necpro,

h

iphani

relationibus, ideoque pro abfíolura fubfiften-

TRIAN

jà; quia fignificatum fuppofitionis in hister- — .

inis aliud num, 74. expofuimus. Ubi verà,

ia

4à Deui non fumitur pro divinitate fola & ta.

E

lünctr

men. prafcinditur à relationibus fecundüm

hr L :

proprias earum rationes ; fupponit.pro per-

W., ]

fonalitate indeterminate fum

pt non abíoluta;.

Ttigne

fed relativa.

pado]

Wt

97. Ob-

^AT

Dz Dro Tuixo.

409

Yrmungt

97. Obferva.,Haud meliora fünt ár,

ls cony

menta, quz à quibusdam pro abfoluta in Deo

; dng

fubfiftentia ex Traditione collipguntur.

Eo-

Qret dj

rum enim alia fundaritur in lectione mendofa.

m t abu

Hujusmodi eft illa pericope epiftolee Agatho-

; qui

- etiam Ui

nis ad Legatos: Cosfiemur mom trium nominum

Jubfiftentigm, fed. trium perfonarum

) unam fubfi-

in. D

plaria, con-

fbf

fleutiam; vectiüs. enim alia -

textu hujus & collatione altérius epiftole id

ijt d

exigente , habent uzam fulffantiam. 1tem, dum

ftolze.

, qut

in la ina verfione fragmenti epi

, quatm

modos 1

Liberius ad Athan. dedit, ponitur

ubfiflen-

OT

5

expo-

gerfona'ifa

tia, interpres vocem Pypoffafis

aün lu

nere debuerat per fu/ftantiam,

ad fenfüum &

] enam &

Denique

ufüm hujus vocabuli attendiflct.

(oi

ial

!

dum ex Baf! hom. 27.recitátur: Spiritus ex Deo

| Afl

;

f

gyomainans ejusdem. cum illo fubfiffentie ; in pro-

m

rio textüs loco, qui eft E. $. con. Eunom, fu

: o

$

nem legitur: erüm ipfé,fpiritus, à .Deo ma-

ii

nans [ubfiftit. Al ortum habent ex ambigua

g M

fignificatione vocabuli. Sic enim unam tarn-

[5

tüm in Deo hypoftafin ftatuerunt Athanafius,

j/, d

) P

Epiphanius , Hieronymus, Sardicenfes & alii; ..

3 H]bmïev

dum necdum explorata fuerat fignificatio hu-

j st

jus vocis, ac fingulariter applicata fuppofito;

Ub

ipfi autem intelligebant eà voce effentiam ;

j À*

Hinc tres hypoftafes negabant. — Sic rurfus Hi-

i

lar. L. $. & z. de Trin., Boét. L. de duab. Na-

MU

tur., Anaftafius Patr. in Cómpend. fidei expo-

iO

fitione Deitati tribuunt fubfiftentiam; ufur-

vando hanc vocem pro exiftentia vel à fe , ve

v dé

milite

T Aug. L.

Á ,,'Per fe feu fubftantia: f

3

J

Tri(n.

ab

7

410

Dz on TI'?.IN'O.

fonte con

Trin. C. 4*& 5. Deum «d fe ipjum.fubfiflere di-

xit, non probando fübfiítentiam in Deo a

muni

folutam, íed unicam Deitatis fubftantiam, feu

prignxr |

entitatem fübítantialem. : Denique Concilii

Tatit)

Rhemenfis profeflio: Credimus . fanpliciter: ua-

maxfelt

turam. divinitatis efft. Deun , uec aliqu

o fenfü ca-

finc non

)

zbolico po[Jé megari, quim divinitas fit

Jeus ,

u

juuntar.

Deus-

p

UIHilats.

amnat errorem Gilberti, in.

h: de

ter concreta &abítracta divina ante intellectüs.

ilam ey

operam diítinguentis; neuti

L

u

am veró per

9

citur Pt

eum inzglligi abfolutam fubfiftentiam indicat.

[

CAPUT II.

[

im f

j

)

"

De Värþm's Divinis in particula&ï;

&

fw

1

"DRxter theoremataPerfonis divinis commu-

EOY

nia, quibus praecedens Caput dicatum fu-

u ]

erat, quadam ibidem arüpimus , qua uni

. Mi

Períonz pre aliisfünt propria. Reliqua hu-

Mandem

jusmodi in prafenti perfequemur: ac praemit

Qd q

sà de nominibus quaftione, de Perfonis fin-

UE

Fs qu

gulis fingulos Articulos fubjiciemus.

ARTICULUS I.

nf

6 M

Quenam [pecialia nomina Pev[onis Divinis

tribuantur ?

L2

idl, A

9N

Ota. Non dignitatis, nec temporis, nec:

du t

prioritatis alterius, fed ordo originis

con D

eft, fecundüm quem prima , fecunda & tertia

f.lor

Perfóna in Trinitate dicitur.. Nomina, qua

illis, five à Scriptura, five. à Traditione facra

erun

üum

tribuuntur, alia funt perfonalia, vel notiona-

Qp r

1à; atque hinc propri& ac uni duntaxat Per-

m

g. V

one?

Dr Drzo Tniwxo.

311

l-'fnbfæmf.

n jeoi

fons conveniunt: alia furü effentialia & com-

muniaperfonis omnibus; atque hinc appro-

lantiamy:

priantur tantüm Perfone uni ob peculiarem

u Coni

rationem, in convenientia ad proprieratem

ii d

manifeítandam, fundatam: alia neutra funt; &

14

infnfus

hinc nonnifi improprié ac per analogiam tri-

Jt

|

Mi

buuntur. De priore claffe praefertim hic agi-

Jiberti t

tur: de pofterioribus nonnili accomiode ad

e intelbt

illam explicandam.

) Vero r

99.

Dico /.

Prima Perfona proþrli*el di-

m inds

cirur Pafer refpectu fecunde Pevfomes princi-

pium, fous, origo 2ut caput refpectu Perfona-

rum f.ciunde ac terti2 ; quin & caufa, vel autov

icuïuiïk

refpectu. earundem : Pazer autem . refpectu

irüs qortr:

creaturarum appropriative; fous, origo, vadix,

t dicin:

aut caput Deitatis tantüm improprie.

Ratio 1mi. Scriptura hoc

TK

en ad de-

» qui

Reiqu

fignandam primam Perfonam ufi

at fepiüsg.

f

Ti

maximé autem. Matth. 28. v. 19.

v

aptizamtes,

]

1.

)eo

"

I

,;

eos in nomine Patvis, €g. Filiieg Spivitüs Jan&li:

Us

Fides autem docet, Perfonam primam folam

eneráffe Perfonam fecundam, ac generare pof-

2.

Ratio adi. Vocabulum primumab Athan.

; [

Or. 2. con, Arian., Bafil. hom. 28. con. Sa-

bel., Aug. L. 5. de Trin. C. 14., Conc. Lug-

dun.II. & Floren., reliqua veró à Tertul. L.

mpOl'iFJFe,:

(o onit

con, Prax., Athan. Or. con. Greo. Sabel., Ba-

d t

fil. hom. cit.; Ambr. L. 4. de fid. C. s. & aliis

J E

fuerunt attribura Patri: notio autem vocabu-

if f

lorum eidem convenit, tanquam à quo Per-

quron

fone reliquze fuam ducunt originem. Ratio

x D

3/i. Utrumque nomen à plerisque Grzcis;

i-

j

4

$12

Dz Dro TnaiwxoO.

inter Latinos autem ab Hilar. LL. de Trin. ac

T

ll

dUl

e

^ hg

Synod., & ab Aug: L. 83. QC

Q.

GERGD -

. paup

'ad

fcribuntur:

Qvit: 1

con. Maximin. C. 5. &14. Pairi

Cau/e etiam vocabulum diferté in Decreto

CUm n0t

Unionis cum Grecis à Conc. Florentino pro-

j inelet

atur; utpote quod productionem fine depen-

; Pri

, dentia fignificare poflit, & fic prizcipio equi- d

|

valeat: qua eadein ratio pro nomine ;utoris

] pantur

4 um V

pugnat. Ratio 4/. Creaturarum produ&io,

qua& ob naturae diverfitarem propriami gene-

Ioi

rationis rationem non habet , eft actio effen-

? a

ti& & tribus Perfonis communis; appropria-

propri,

tur autem Patri ficut omnipotentia. hatio $77.

| Proprat

Appellatio poftrema, ab Aurtore L. de divin.

tolltem

INom. C. 2. & Conc. Tolet. XI. in Prof. fid.

li ; Ui

rodita , folüm convenit Patri, üt eft princi-

üina

ium Filii

Sp. fancti; non autem, quafi ip-

i

jus divinitatis; hac enim

ju xta Later. IV. nec

*

&i

d

gignitur, nec procedit.

( r

1o0. JDico ]. Secunda Perfona proprié

ünoris

dicitur Pzlus

, Ferbum, Imago; appropriative

od

riorem claffem revocari

of-

Sapieutia: ad

d 8

fünt Species ,

igura, Porma, Speculum,

Ja-

dnpi jj

vYacter &c.; ad pofteriorem 77a, Feritas, Fitay

Qm e

Firtus; & alia nomina fecunde Perfone

Tientar

'in

Scripturis nonnunquam attribura.

fitc Ej

Ratio 172. Hszc nomina ex dictis Art.

hn '0'

2do Cap. priorisindicant proprietates Filii per-

j dz'j

Íonales ac relativas. Ratio 24j. Sapientiazque,

:

ac effentia, magnitudo, potentia, & hujus-

df

modi praedicata ; eft communis omnibus , üt

&ns

patet; & non eft relativa, fed abfoluta: unde

h)

ugu-

*e

| DE D;eo T niNO.

213

e Tri:

Auguftinus hanc propofitionem: Parer eff fa-

1. &L.

2 pueus fapientid genitá , L. 1. Retrac. C. 26. revo-

cribunt

-cavit: fpecialem tamen convenientiam habet

n Deae

cum notione Verbi ; utpore quod procedit per

ntino t

intelle£tum, cujus eft fapere.

Ratio 372 , &

inedepe

4^i. Priora nomina metaphorica quidem funt;

tipo a

fed ad exprimendam tamen zmagiuem ufür-

ne Auhit

pantur: pofleriofa autem funt efentialia ; fed

cum Verbo analoe

producà

iam quandam habent.

jarm pet

101. Jito ij

7.

. 'Tertia Perfona dicitur

Jto ell:

Spir:tus [antius, /4mor ac Doun; & quidem

Ppl' Opü

propri$, fi nomina accipiantur relativé; ap-

janojt

propriative autem ; fi abfoluté. accipiantur.

IU

Pottremi quoque generis funt,. Zozs vivus, Z2-

|Prof X

zi, Uutlio, Digitus Dei, & Paracietus; quee

dl pri

" nomina in Scripturis facris & libris Eccle(iafti-

bique proftant.

, qui?

ET

;r.lVJi

Raüo rmi Spiritus üt terminus fpiratus,

«mor üt à voluntate productus , domum üt vi

propr

amoris procedens, propria & (npularia fünt

tertie perfonz: quod patet tum ex Matth. 28.

[opïlia[ih

JCati

:..

cit., & 1. Joan. 5. v. 7. Zves [unt , qui teffmonium

J

daut in celo: Pater, Fevbum eg Spivirus fan&us s

, U*

tu, I

tum ex ep.ad Rom., üt Hier.in Pfal. 17. com-

xonz 1

mentans inquit: Spirizus [anéius mec Patev e[t,

nec Filius, [ed Dile&lio , quam babet Filus in Pa-

ii M

tve Q9 Pater in. Filios unde Paulus dixit * Chavi-

lie

£a5 diffufa eft im. cordibus noflris pev Spiritum [an-

jf

&umn: tum quia, quod Chriftus TJoan. 4. v. 16

Dei, dixit de qua, deinde To-

li

Si [cives. don

a

J ,uf

annes C. 7

.

E

,'..

39. expofuit de Sp. fancto, àt

d

Aug.L.15.de Trin, C. 19. oftendit. Ratio 24j.

i

P

]ux.

314

Ds Dzo TRiNo.

quin.

Jux. Joan. 4.v. 24. Spiritus eff Deus, & 1. Joan.

4. V. 16. Deus charitas ef? ;; item ad Rom. g. v.

apii; q

quz PHF

32. Filius dicitur dozatus; & Pater etiam, quod

dédit majus omnibus , Joan. 1o. v. 29. appellatur:

"rutat

ls VOCe

unde Aug. L. 15. de Trin. C. 19. inquit: Z/oc

ais eveditury vel zntelligituv , ut non : [olus Spiri-

dsque c

jtoex

£us Janclus chavitas [it in. Tvinitate, [éd mon fru-

fera. proprià chavitas muncupatur ;. ficut mon folus

ls qu

uia

tut, fer

eft in illa Trimitate, vel Spiritus, vel. [anttus;

fros for

tg Pater [biritus, e9. Pilius [pivirus; g

Á

[7/

Tv

Exaifin

Jantius, €s Filius fan&us , quod uon ambigit pie-

tas: €g tamen ifle uon fvuflva dicitur Spivitus [au-

0, qu

totus u

&us: cui fimile aliquid de JozoadSpiritum fan-

& Perfo

&tum appropriato ibid. Cap. 17. praemiferat.

Ratüo 377, Preter Parachtz, h. e. Confolato-

qin fr

Vs d

ris nomen , reliqua metaphorica, Fontis

1-

dem vivi, diffufionem gratiarum, ignis, eflaea-

pltrins

caciam accendendi,. purificandi &

transtor-

us

rmpofi

1nandi, wn&iomis,vim íané&tificandi & confe.

Donaite

ütligi

crandi, Digiti Dei, poteftatem fcribendi leges,

ac virtutem operandi defignant: quae dotes &

lw

decama

munia , ficut communia fünt Perfonis reliquis;

l1c, quoniam ad fíànctitatem Ecclefize,. Legis

Verbi

Düergt

& aniune pertinent, Spiritui fàn&to appro-

priantur.

Tera

telle&'u

102. : Obferva, - Perfong primze non tri-

uimus nomen Geitoris, íed Patris; quia

Àw.]

t

riori voce communiüs relario duntaxat pra-

licamentalis, vel via ad filium exprimitur :

Wt u

quorum imurmfvimn generativam fequitur;

tique

2dum precedit filium genit

& hinc neu«

Cmm

&ro in fenfü propriam Patris notionem affe-

&T

quitur.

DAE Dzo Tna:!xo.

3

quitur. "Neque nomen izitii damus, fed pr.

&i j

Orm.

cipii; quia id in duratione primum indieitat;

qua prioritas, tanquam Arianorum error, à

Tiamy

ppelln

"Trinitatis myfterio abeffe deber. Haud ma-

Iquit: J

gis voces Caufz vel ;dutoris uurpandee funt

fdhr r

absque cautela; quà illic dependentia , hic füb-

E

eétio excludatur.

Phrafis Conc. Wormatien-

id n

|

!t hr i

is, quà Pater foz5 €9 origo TYinitatis appellaba-

tur, fenfu obvio falfa eft; càüm Patrem fui ip-

us qu

U

(7

]

i

j

fius fontem efle non poffe, abundé conftet.

Excufàri tamen poteft, i accipiatur fimili mo-

jj j

Titu J

do; quo illa intelligitur, dicens, Adamum

iumlan

totius humani generis fuiffe capur. De fecun-

vemdet

da Perfona vocabulo Verbi potiüs utimur,

Confolde

quàm fermoris ; ad exprimendam fcilicet cogni-

Fantil

J

tionis divine unitatem, ac fimplicitatem, quam

?

pofterius, fecundüm etymologiam ex vocibus

115

Verbum autem,

tragt

ir

compofitum,non exprimit.

& coti

nonexternüm, & prolatitium , fed internum

intelligitur: cui non obftar alia Patrum non.

li gt

» dotei!

nullorum ufürpatio, proptereà quód , non ad

declarandam naturam , íed ad denotandam

T

Verbi manifeftationem, aut officium ea. obti-

2

nuerat. Neque internum etiam verbum, üt

? appl()

mera cogitatio accipitur, fed üt. terminus in-

tellectionis productus, & fubfiftens; /Ve, üt

non fï'

qllü

Aug. L. 15. de Trin. C. 16.fcribit, alzquid effe

j

quafi volubile credatur 12 Deo , quod mmc accipiats,

( Pfæ

jf

qec vecipiat formam , eamque poffrt amitteve.. De-.

nique nomen Spiritüs (ancti, grammaticaliter

Tj

cneu

commune reliquis perfonis, ufurpatur in fen-

& Perfonse

j u

fu Thgologico pro nomine terti

. proprio,

quI[Uf

L

b 16

Dr Dro Tnmixo.

