Concili Parifientis Synodica fic enuntiant:

B i

Jtaque /duxentium &g . Urfacium ac. F'alentem,

hr Ár

Gajum, Megafium &g Juflimum excommuricatos

Tifion

babemus. . . .. Blasphemias quoque omnes, quas

nf

itteris veffvis fubyeciflis , damnamus .

. polli-

lie: ]

centes boc coram Deo atque etiam confitentes , ut

üm £

quisque bis ,

jue [latuimus iutra Gallias, puta-

fddi

verit venitendum , d commurione e9. d fede fit Sa-

"

fiti,

cerdotii abjieiendus. — Neque enim, àt aliàs, aut

Iraque (

occafioriem preedicandi non damnando permittens,

[ [

aut contva Deum e9 Cheifliunigeniti Dei Majefla-

tto,

tem aliter , quàm tos de bomoufii fignificatione

Jentimus , obnitens , diguus evit fantlitate Sacer-

fcrïä.

dorii nomimis yudicandus: ergo. — Conf.

ui poft

Quoa

tüm,

fübfcriptionem formulee Catholicee fraude ac

dolo Arianorum eam offerentium deceptos fe

bolo

profitentur. vel decepti ab aliis narrantur;

Ile.pta

non Ariano fed Catholico fen(ü fübícripfiffe

udc

cenfendi fünt : hoc veró, ne quid ex Damafi

( jj

ad Illyricos epiítola proferam, conítat ex iis-

.Q&

dem

A

Dz Dro TaiNo.

'.I'n

"m

dem documentis: Hieronymus , ubi nuper

tathvi

^usdam omifimus, primo loco habet: 4ui

f

"A rimineufibus dolis irvetiti füxe con[cientia bere-

Ti fs

ztici ferebantur ; 2do loco: Decepit mos bona de

i t

lts exiffimatio; pauló autem póft ira pergit:

ia

Jn Alesandrima poffea Synodo conflitutum eff , ut

; fb

exceptis auzboribus bere[cos , quos ervor excufave

7208

oferat , peniteutes Ecclef

e lociaventur : vog

m g

)

]

! provim;

Epiftopi po[fenz effe , qui bevetici fuerant

3

retint

j

el

d

quàd couflavet eos, qui vecipevenzuv , beeveti-

dip

cos non fuiffe. Liberius praemittit: Vibl zemen

eorum (Arianorum) calliditas profuit ; (übjun-

a int

ntiat

git autem: Sigzificamus , ut moveritis blasple-

Vdoia

n

mos riminenfes ,. qui tuuc videbautur. per. ful-

ml

veptionem maculati,

unrver[os ad Nicenam ve[pi-

váffc fidem. Similiter

mit; o

remiferant Epifcopi Tta-

r",;»'

L

lie: Er quamtum a.

j

Italiam

uidem pertinet ,

cum fidei paterue , boc eff ,

"

gffälzfc'! "

-apu

Niceam firipte

ft veddidit,

fraudem , quam paffa eft apid 4vimi-

]

h

mum. vecogno[cens,€gc. Item Patres Gallicani:

if

L

j

t

Jraque cim: ex littevis vefhris in ufize filentio frau-

! zllhif: j

j

dem fe poffam fimplicitas moffra cogno[vat -egee. z

[D

ergo.

/1)

39. 4Nec dicas. Ex cosvis

! ;ztf[»l?ï'-

& füpparibus

fcriptoribus conftat, formulam Ariminenfem

tf

quoad omnes partes hereticà labe effe fceda-

[

tam.

Nam 1720 Hier. L. cont. Lucif. de Sym-

f

'eccp.f(JSf

bolo dicit : Vomime umitatis Q9 fidei infidelitas

feripta of ; & Liberius in ep. ad Epp. Orient.

at

(

fcnp

1

illud nominat Decreta Z]rimiri coutva fidem Ni-

ced flabilitam [ancita. Praeterea 240, dum Hier.

D

a

l.c.fcribit: Zumc Ufidi nomen abolitum efl ; zunc

INicene

du

*

Ed

II2

Di DJEQ Ta1:N0.

INicene fidei damnatio conclamata eff , de clau-

qpertü

num

füla loqui facile intelligitur. 37;0 refpectu Ana-

thematifini quarti Ambr. ep. 21. Chri(tum ab

fübur

Ariminenfibus di&tum effe creazuram enuntiat;

Araon

Sulpir, Severus autem L. 2. hift. Sac. ita fcri-

donini

formula

bit: Eregmu bis vevbis , quibus. fimilis eff€ cvea-

turis Filius megabatur , cveatura: tamen , potior

timd«

zantüm ceterij , promuntiablatur: ergo. Conf. L.

Qum, r

Ex ümilibus documenris liquet Patres Arimi-

ha v

neníes defeciffe in fide-& factos eífe Arianos.

exhocg

Liberius enim l.c. ait: 24 fide zuzc.quidem de-

t l

[civerant ; Auguítin. ep. ;o. Patres vezezo Zfria-

Qnifion

.& Facund. Hermian. L. ;. C. 3. 72

tem A

&0 perüfJe,

"Aviamm dogina [ubattos fcxioferunt.

Conf.. IH.

hus C

Ecclefia in Conciliis Parifienfi an. 360., Ale-

ier. f

xandrino an. 362. & Romano an. 366. damná-

Uf

runt formulam Arimineníem , & Patres, non-

B faa

nifi de fubfcriprione peenitentes, admiferunt

tf f

"ll Cifo

in communionem: ergo in utroque herefis

admittenda eft.

ifin

x. ad //rg. D. Conftat formulam hareticà

m d

labe effe faedatam , fi fpe&tatur fecundüm fen-

ICTODN

fum naturalem & prout intelle£tum à Patribus,

dts ä

N. fi attendatur ad confilium authorüm & da-

COIIXQQW

tam ab illis poftea interpretationem , C. de

ij

priori fenfü locuti fünt fcriptores, quos num.

4

37. attulimus; de pofteriori fünr accipien 13

fe i

qui hic in contrarium proferuntur ; eodem

0s ad

fer& modo, quo Patres circa Conc. Diofpoli-

T fr

tanum , nempe Hieronymus ep. 81. illud dam-

«là,|

nans, Auguftinus veró L. de geft. Pelag. C. 1.

[ uj

illud laudans , conciliantur. - Patet hoc ipfum

j J

apertiþs

——

í

Dzr Dro TniNO.

113

; d

apertiüs ex fingulis objectis.'

uod enim

eduls

1mum attinet, Llieronymus recitatis verbis

rrilumi

fubjungit: 4à£ zuzc agmofoitur , refpiciens ad

Tonn

Arianorum fenfüm & confilium dimi(5à Syno-

c nf

do manifeftatum: idem refpexit Liberius; vel

p qeq

formulam Ariminenfem fidei Nicene contra-

i p

riamdeclaravit, quatenus defectuofüm & man-

. üf

cum, reticentià (Cilicet homoufii, perfe&to &

re Ant

hanc vocem profitenti contrariatur. In 2do

e Arur

ex hoc ipfo, quód claufüla indigitata dicatur,

g.r/üem,

nomen Ufie abolitum efl, non negatione, fed

omiffione duntaxat & reticentià: damnatio au-

i-æ/m/jf!

tem /Vicene fidei efl conclamata , non à Patri-

(:()xlf.

bus Catholicis , fed ab Arianis; de quibus

(5

Qv

Hier. zepé laudatus: Cepevunt poffea F'alens eg

6 G

u

Uvfacius, cetevigue nequitie eorum [ocii, egre-

$

)avres, )

git feilicet. Sacerdotes ,. palmas. fuas

»

a&arve , di-

P

I

centes, [e filium creaturam mon ueg

4Jf€, fed fimi-

lem ceteris creaturis.

qUC ii

In 37;0 Ambrofium &

Sulpitium de fpecie ab Arianis ja&tata, non au-

in

hw

tem de veritate rei effe locutos, ex recitatis

undum

Hieronymi verbis apparet; prsefertim quia

ib

Patres anathematis propofitionem. non ipfi

ynum

conceperant, & velut Arii herefin à Valente

/fly )

abjuratam ipfi etiam execrabantur.

44 Conf. L &. N. A4ff. Deceptos enim fuif

us

Íe Patres, ac detectà fraude continuó rever-

,chpicaö/

Íos ad explicitam fidei profeffionem , docui-

r

J

mus füperiüs, /cire autem debemus , üt Facund.

Tii2.

:

. 1. ait, quàd bevericum uon faciat ig-

]u

h Ü

morantia, que dothrine veritatis contumax mon

atis. Quare

ocsigfüï

efl, fed porzis obfliuata dejäzþo falfir

nomine

v

uadece

114

Dr Dzo Tz:xo.

erráffe

nomine defz&lionis à fide , veneni AAviani & Aria-

zi dogmatis hi Patres intellexére duntaxat de-

dici p

Condi

fe&tum quendam in profeffione fidei, com-

munionem cum Arianis Orthodoxos fe men-

Durse

tientibus ; & fübdole ecthefi approbationem

TE qui

ex imprudentia datam.

d Conf. I *«. N-

TüUniS 1

Coxf. "Triplici ex capite rejecta poftmodum ab

fils eft

Ecclefia eft Ariminenfis formula ; primó qui-

Pn

dem, quia minus, quàm oportebat, prohte-

que fai

batur: dein quia ad abolendam Nicenam for-

Át; neq

mulam condita erat: demum quia ab Arianis

Cleris

in herericum fenfum detorquebatur.

Nec

16 n

minüàs rect? exigebant à Patribus peeniten-

& S)'n. 1

tiam; tum quia ab eorum facto non aberat

litgrint

ignavia quaedam ac imprudentia: tum quia

Sydun

externa cum hareticis communicatio & füfpi-

Crifer

cionis à mendaci Arianorum gloriatione afper-

; (

Decretum zamen

fie macula detergenda erat.

ü Volum

ef, verba fünt Athanafii in ep. ad Rufinum, uf

Tünenfis

eis €g venia concedatuv , &9. im Clero detur locuss

[j Epi,fm

d i

gotiffrmum quia confentaneam. attulerunt excufa-

zionem , eg quód ecouomiá quádam id fa&um vi-

TU r

deatur : affirmabant quippe [e miuimà n ampieta-

ffïfbitis:

zem lapfos effé ; ideóque Hieronymus 1. c. qua-

üiveris

rit: Cur damnaffont eos, qui Ariani uon erant *

itür

cur Eccleþam'fcinderent àn concordia fidei perma-

fet; gt

zentem? cur. denique . bene. credeutes. obflinatione

Iem 'CO J

«ua facerent "Avianos ? Ex quibus patet; cum

Pel' Ie :

veritate aritecedentis flare confequentis falfi-

Yaf ;

£atem.

Yn ex

« 40o. Refpoudeo I1I. Fa&to de Ariminenfium

Mp

perfidia fuppofito falfo, nequi

t dici Ecclefia

Vioo

-erräffe

1

.Dr Dro TR;NO.

Yr$

u

erráffe in fide. Probarav.

txr t

Facto hoc füppofito

dici poffet Ecclefia er

ráffe in fide, vel quia

l; QU

Concilium errans erat cecumenicum; vel quia

s f m

Patres errantes erant potiffima pars Ecclefize;

Jtonet

vel quia error Concilii & Patrum erat com-

EY

munis reliqua Ecclefize: fed nulla ex his cau-

nodund

falis eft vera: ergo.

n

Prob. min. pavs vma. Conc. Ariminenfe ne-

d

que fuit conjun&tum & unum cum Seleucien-

enamit

fi; neque fi fuir cum illo unum , habuit ne-

b An;'

ceffarias cecumenici conditiones. rzum patet

y N

1. eX confilio Arianorum, qui juxta Athan. L.

gonita

e Syn. metuentes, ne Epifcopis unum i locum

y d

m

congregatis vana fovet eorum follicitudo , T6pavunt

. Qm

—

[

Synodum duas dividi in pavtes ;

ut fepavatis , quee

ro& ïL

Jeripferunt ,

exhibentes 1ajorem eorum mumerum

nioredf

Ht

minis Conflantii imtentatis fulormave poffent : a.

21

ex voluntate Conflantii, qui in Litteris ad Ari-

minenfes datis fcribit: /Voz egim de Orientali-

tf

j

bus Epifcopis im Concilio veflvo patitur vatio ali-

u u

quid defini : proinde fuper bis tantim, que ad

vos pertimeve cogno[cit gravitas veftva, fra&ave

Jié

ij

nl

delebitis: 3. ex aétis utriusque Concilii plan&

!

diverfis; quee num. 35. retulimus. 2dum often-

sl

h

li

m

ditur. Oecumenicum enim confilium opor-

li

tet; ut r. convocetur à Papa ipfo, vel eo fàl-

i

j*

"

tem confentiente, illéque eidem vel per fe vel.

ii

j2 t

per legatum prafideat; 2. ut Epifcopi nec in-

x[ms &'*

viti ad illud cogantur, necáb eo excludantur

non excommunicati; 3. ut eX precipuis Ec-

fjl

clfie partibus convocati reipsá adíint. ia

d

j

Jj

veró conditiones omnes hic defiderantur.

-N on

H a

enun

"

116

; DAE,DEO Ta1NO.

enim r.Liberius confenferat in hanc Syno-

Serm,

dum, üàt ipfe in ep. ad Orient. apud Socrat,

L

T

docet, nec eidem aderat aut prefidebat, üt

Gu

i

Damafüs in ep. ad Illyrios demonftrat: 2.Epi-

f

ícopos vi coa&os Athan. L. de Syn. teftatur;

exclufos autem fuiffe Athanafium, Eufebium

Ml

W af

Vercellenfem, Luciferum Calaritanum aliós-

A:

que Epifcopos /Egypti & Lybis fedecim, tum

&ine

horum exilium tum Arianorum confilium à

D7

'Theodoreto L. 2. hift. C. 18. expofitum decla-

Diy

rant: 3. Nationalia autem duntaxat fuiffe con-

L aid

cilia, aut ad fümmum Ariminenfe pro Ocd-

LU

dentis, . Seleucienfe pro Orientis Synodo ha-

SjCü.iæ) l

beri poffe; tum ex probarà utriusque diftin-

R à

&ione, tum ex dicendis manifeftum eft.

füntan

Prob. pavs 2da. Patres errantes non erant

ft]is

*potiffima Ecclefiee pars dignitate; quia ex di-

Pam) l

étis Pontifex Romanus nec ipfe nec per lega-

Olltio

tosaderat, & Alexandrinus Patriarcha Atha-

nf

nafius exilio iniquo retinebatur: nec numero;j

fcopi (

üt oftenditur. Nam collecti etiam unum in

ld aüig

numerum utriusque Synodi Patres non füpe-

ïträm)

rant fexcentos: fed hunc numerum non fuifle

n

N

pracipuam partem Epifcoporum eà ctare Ec-

fa.l

clefiam regentium , colligitur 1. , fi Epifco-

Tünt

porum feculo 4to exiftentium numerus uni-

COPJ,

verfim ineatur; de eo enim Aug. L. 3. cont.

Cre(con. C. 3. fcribit: . Proiude fi omnuimo jan

Wt Q

9d

evedendum [it. quinquagimta. Epifcopis, Orieuta-

&

)

lteg

lium id effe vifum,

*

uod feptuaginta /Afris vel ali-

[

u$ coztva tot milla Epifcopo-

SOZOm

uanto etiam plur;

Wn C

]

i. ]tem

ü P&m

um quibus bic erro?' ii zoto orbe di[plicu

Serm: |

À l

x j

DE Dzo T'R;üo..

117

Serr. 2. in P(àl. 36tum ait: . Millia Epifcopo-

d Sor

vum per orbem terrarum , qui damnarunt

à pavte

debtt;!

[^

: .H

Caeciliani Donatum , umbil pouderis apud te baleve

, tf

uta$ & in ep. 43. ad Glor. & Eleuf edit. nov.

AMillia quippe Collegarum. zransmarina veflabant ,

n

um d

ubi apparelat eos qudicari poffe , qui videbantur

ecrty

"Afvos vel Numidas collegas babere fu[pettos: quin

& in ep. ad Emerir. dicit Ecclefies Orientalium

onfltun

inmumeraliles... Colligitur 2., fi ad numerum

türm

"

Epiícoporum in Provinciis certis attendatur.

fUlfer

ro (

Et quidem Sozom. L. 6 hift.'C. 12. loquens

de Epifcopis folius Africe, Italize, Franciee &

y nOdO l

Sicilie, quorum fübfcriptiones in Nicenam fi-

N

me

dem à deputatis Concilii Lampfaceni delatee

funt an. 365. ad Liberium, dicit eos smulzó plu-

5008

fe$ his, qui Arimini fuerant: ex fola Africee

qu

parte, que Primatui Carthaginenfi fübeft, ad

a p

adul

Collationem an. 411. Carthagine celebratam

confluxére 286. Epifcopi Catholici , *220. Epi-

yc n

fcopi Orthodoxi autem vel fenio vel morbo

jm UHUJ?'

Vel aliis malis impediti adeffe eidem non po-

; Dond

terant, üt ex actis illius Collationis apud Au-

)2

guftinum conftar: in Alexandrino Concilio an.

jam

321. habito ex fola /Egypto & Lybia convene-

ip

runt roo. Epifcopi : in Achaja tot erant Epi-

fcopi, ut Aug. L. deunit. Eccl. C. 12. quere-

u

ret:

Lq(b

uot putatis eff€. Ecclefias im uuiver[a Acha-

"

j:? in Infüla Cypro non admodum magna

j I

plures fuiffe Epifcopos ex Socr. L:6. C. 9. &

Sozom. L.7. C t9. liquet; quia ille Epiftopo-

j

774

rum Concilia ibi habita narrat, hic autem &

IW' l

ia Pagis Epifcopos ordinari perhiber. Colli-

$us

3

gitur

C

$

| Ds Dzo TARINO.

! Dama

gitur.3., fi numerentur Ecclefie , que füb

Conftantii imperio non fuerant, adeóque ea-

22, l

i a

rum Epifícopi non erant convocati; quales

erant Armenice, Arabicee, Perfice , Indice,

g

Jj

alieque oppidó multe : aut quarum vel pau-

|

ci admodum vel nulli prorfüs Epifcopi illa ad

| fmtà

Jot aiiti

Concilia venerant; àt ex Provinciarum mul-

titudine & raritate Epifcoporum ex his Pro-

ais f

vinciis illis in Synodis praefentium eft mani-

ii

feftum.

Jl

-

Prob. pars 3ti&.. Ecclefiarum . reliquarum

fa.

intepritas & in fide conftantia ( preeter Mona-

fim

iloriat

chorum in ZEgypto Niceng fidei adhereri-

tium multitudinem, de qua teftis eft Atbana-

finendn

i

Cl

fius; & apertam plebis Alexandrine , Con-

. flantinopolirane , Antiochenz, Samofatenfis

Dend

ac Mediolanenfis Arianis definitionibus relu-

Qs en

& pl

tantis profeffionem ) probatur in primis uni-

verfim tum ex ep. Syn. Conc. Alexandrini an.

Mrüm

15; u

363. ad Jovianum tmiffa, que fic habet: -

£o, religiofiffone /Augufle ,. banc fidem omnibus

Qu (

Au

Swculis fuille predicatam. . .Hanc profefft funt Pa-

"]

^

zves, qui INicece comvenerumt.

Cum bac coufen-

;

T C0n)

DT

pgiuut omues ubique gentium Ecclefie , que funt in

Hifpauia eg. Britauia, €g Gallia, & que ia fta-

nii [1'.

Vil

La tota, $g Dalmatia Dacia e? Myfia, Mace-

donia €g tota Grecia, queque in JAfrica cunla

7777

d g,

9 Sardinia, 9 Cypro, eg' Creta, Pamplylia eg

.Jycia £? Jfauvia, €9 que im tota Zrgypto, 89

Wn,

lib

Lylhia, e& Pouto, €g Cappadocia, 2 quee funt

vicime uobis, eg Ovieutales Ecclefie omnes , pwa-

UN

ger paucos, qui cum 472'0 feutiunt : t

um ex ep.

hi,

Damafi

M

Dzr Drso TRINO.

ar9

Damafi ad Illyrios apud "Theodoret. L. 2. C.

qui

;öque t

22.; ubi hec habentur: AVeque enim praejudi-

cium. aliquod fievi potuit per zumerum 2dviminz

l; qui

; Indio

]

congregatum quamdo conflat , meque Komamum

iv p

Epifcopum , cujus. amte omnia. ex[peclanda. evat

fenteutia , meque F'iuncentium (Capuanum ). qui

Opi iilag

Zot aummovum Eb

j5

um r

ifcopatum iutegr? ge[fevat , meque

x s

alios talibus prebuiffé confeufum : amaximà. cum

et i

afli ipfi, ficut diximus, qui per fraudem deflexi[-

fe vift fumt , aneliore confilio bec fibà difpliceve te-

Tiquant

flatà funt. .. Unde advertit finceritas vefiva, bauc

er Mos

olam fidem , qu apud INiceam JApoflolorum au-

dhere

£boritate fundata efl : perpetud firmitate efft ve-

j Ms

ziuendam , atque bác nobiscum. Or:eniales, qui [e

n Cq

Catbolicos vecogno[cunt ,. Occidentalésque gloriari.

Deinde probatur, fpeciatim quasdam Provin-

lo

ybus

cias enumerando. De ZEgypto quidem patet

ex pluribus Alexandrinis . Synodis. contra

yrimst

r

Arium primó ac póft contra Arianos celebra-

tis; quin & ex ipíà Seleucienfi, ubi, loquente

d gï;

p

.cont. Conftant. Hilario ,. f0 Zgyptii

vter

Alexaudrinum baveticum ,| Georgium ,

l

0T 0u-

fa. h

ju: at

fion conftantiffimà obtinuerunt, De Africa tefta-

j

j

tur Hiiar. L. cont. Conftànr. fcribens: 4Mandas

uj

j

zibi [ubfcriptiones Afvorum , quibus blaspbemiam

i

u

Falentis $ Ur[acià condemnaverant , veddi 5 ve-

"

7111 ) *I

uitenzibus comminaris €$. poffreimium ad. divipien-

"d

.dos mittis.

Item Opta

ilev. L. 2. cont. Par-

yt

men. Eremüm cimm ZAfricanos populos $$ Orien-

u

ozï

taleé €9 cetevos transmavimos pax. uma comyunge-

71

!

7!

vet , &g. ip[fa unitas , vepreeeutatis omnibus iem-

W;W

bris, corpus Ecclefue coagulavet ; dein alier, ut

T

omnibus

9

4

J

m

Wi

1720

Dz Dzo TgiNo.

; 1

omuibus wotum efl

» ff

ecu

u$ Imperator apoflatam

fltus(

Je ediclis fuis teflatus ef &c.. Socrat. L. ;. C. 6.

fequit

de //]yrio ita fcribit : Opiniomem J4rii meminem

qul.

ger lHilyrium pevvafiff , ueque movam illius do&ri-

P

gam ejus vegionis Ecclefias potuiffe occupave, fed

m

omnes y qui 1n illis ver[abantur , antiquam fidem

m

ip Conuc. INiceno confirmatam. femper obferváff.

Cenf. d

Teftis pro Perfi? eft Sozomenus , qui L. 2.

veai

--

hift. C. 9. & feqq. vegnante Sapore, qui ab an.

paai

310. per 7o. annos imperáfle fertur , vigin-

10, oj

ti quatuor Epifcopos pro divinitate Chrifli

p

cum pluribus aliis occifos recenfet: Pro Gal-

wntemp:

lia, Hifpamia , lalia & alüs Occidentis eeque

Tut; (

ac Orienti? Provinciis faciunt Concilia poft

tht

Ariminenfe flatim celebrata, de quibus Athan.

terdiü

in ep. ad Rufin. fcribit: Stito

. . àd ipfum

lique

Dlc 65 ubique placuiffó, mimirum ut iis, qui lapfi

tit: J

unt, eg empietatis fuevint prefetli , venia con-

Marty

cedatur , fiquidem vefipifcant ; mec detuy tamen in

Mp

Clero locus:. ii verà ,. qui impietati patvocinati

tt dii

mom f.mt , fed meceffrtate ac violentid tra&li fue-

p a

wutt, decretum efl , ut venia concedatur , 9 in

lt j l

Clero detuv. locus.

alioqui

41. JVec dicas L Ariminenfe Concilium

TWj

Ti

plures ex oecumenicis Synodis frequentià Epi-

ícoporum füperavit: videtur fuiffe unum

liry

cum Seleucienfi, quia in Seleucienfi Hilarius

perf

ex Occidente , in Alfiminenfi Demophilus Be-

rl

rceenfis ex Orienre praefentes fuerant: à $.

^

qu4

Hilario in Fragm. appellatur Cazbolicum: ergo

ftpe

ro cecumenico eft habendum.

II. Potiffima

A

pifcoporum pars Ariminenfium perfidiam

ld

[

illius

CUEES

x

Dz Dzo TRINO./-

ipja

illius Concilii etate vel fponte fequebatur, vel

T2

fequi compulía eft.. 174 patet 1. ex Hilario,

7

qui L. deSynod. fcribit: 74/sgue Eleufio Epifto-

7 do&g

o &9 paucis cum eo; ex majori parte Afiane de-

ijat i

cem Provincie , intra qugs confiflo, verà Deum

um f

nefciunt. 2. Ex Auguítino, qui ep. 48. ad Vin-

[

W

j

cent.ait: Z/, qui tune firmiffimi fuequt, £2

qili

ver£a infidiofa intelligere poruerunt y pauci in com-

qió:

pavatioue ceterorum. .3. Ex Greg. Nazianze-

L, Y

no, cujus hec in Orat. 21. fünt verba: $i per-

e Q

paucos excipias, qui vel ob nominis ob[curitatem

Pro (

contemptui babiti funt , vel ob virtutem veffite-

ytr a

vunt; ommes temnpovi obfecuti funt. .. - Hoc tantinm

intev eos difcriminis fuit, quàd ali citiàs, al

viit Y

us A;bg'

,

tardiüs, im eam fraudem inciderunt &c.. 2dum

liquet 1. ex Greg. Naz., qui l.c. hec praemit-

E

; n

tit: Z alii ab Ecclefiavum tbvonis inyuffà pel-

)u t

lebantur , alii i2 eorum locum furrogabantur ,. fic

m

zamen. ab üis cbirographa impietatis , uon [ecus at-

?

)

L

gil.

que aliud quidpiam neceffarium, exigebantur : at-

ii

jj

we in promptu atramentum evat , €9 calumnia-

/n g,

Zov d tevgo.

Ea res permultos à sobis,. imvitlos

X

alioqui viros, im fraudem impulit ; . qui quamvis

"n

mente baud quaquam prolapft fuevint ,. [ubfcvip-

il

tione tamen. tvansvevfim. a& fuut , atque cum zL-

[f *

lis utvoque omine improbis con[enerunt. — 2. Ex

erfecutione Conftantii poít Conc. Arimin,

( Hs

jisP

per Urfacium & Valentem exercita, vi cujus

qui Ariminenfi formule fübfcribere nollent,

j p

y.d

expellebantur ab Ecclefiis; àt Socr. L. ?. C. a.

Sozom. L. 4. C. 18. narrant.

IIIl. Univerfam

il

Ecclefiam, quin & orbem univerfüm Arian&

gräl dm

$

[j

/ harefi.

Q075

[

122

; DE Dro Tz:wNO.

herefi infe&um probat. 1. Rufinus in Hiftor-

LT.

fcribens, poft Conc. Ariminenfe faciem, Eccle-

Hilrrin

f penitus deformatam. .. Vincentius Lirinen-

ngd

fis in Commonit. C. 6. ait : Zriazorum venue-

Janar

um uon jam portiunculam quandam , [ed pem

für tann

zotum . orbem contaminaverat , adeà ut pvopà cun-

ds; qu

&is Latini Serionis Epi[copis, pavtim vi partim

Cpolta

feraude deceptis , caligo quedam mentibus offunde-

tn de

vetur. 3. Hier. L. conr. Lucif. aliàs cit: fcribit:

Tanone

Tunc ingemuit ovbis , €g. -dvianum fe e[f miratus

[7 /

E aj

ef; : ergo.

g. ad vmum T. A. N. Conf. Nec enim 1.

Wrdfit

umerus generale Concilium facit, fed con-

p Ef

ditiones alie fuperiüs adducte ; preferrim

inpip

cüm ex omnium confenfu Conc. Carthagi-

Vi$ omy

neníe fextum & Francofordienfe fuerint par-

loto j

ticularia, quantumvis pra pluribus generali-

Namg

.

.

Nec a. fola

bus frequentiora numerarentur

J/i [

prafentia Hilarii in Seleucienfi, & Demophili

Uïf'alf PM

(de quo tamen nihil certi afferi poteft) in Ari-

"It g

minenfi oftendit utriusque Concilii. commu-

fing,

nicationem ; fed vel Occidentis ac Orientis

li ]

mandatum & legatio, vel litterarum & con-

LT

filiorum mutuum commercium doceri opor-

ipfmn e

ter: quod tamen adeo fieri nequit, ut potiüs

Cittaty

contrarium à nobis fit demonftratum: NNec 3.

gund

vox Catbolicum Ariminenfi attributa, pro nota

Cl&[:ur;

Conc. Oecumenici habetur; cüm & Sirmien-

acup1

fi primo hoc pradicatum à Vigilio 'T'apf. ad-

lm

je&um füprà dixerimus, & ea vox commu-

&'ror

niüs vel ad Epifcopos congregatos vel ad ma-

rOg*atw

'terizïm definitam referatur.

MT

'13;. ad

Dzs Dzo »TRINO.—

I23

o H

B. ad 2dim N.4/]. Ad prob. part. 1mee g.

tim D

Hilerium , àt olim à Pelagianis apud Auguftin.

y Line

in ep. ad Vincent., ficnunc ab Heterodoxis &

Q] 03

Jeníenianis infeliciter obiici.

Nam r. loqui-

» u

tur tantüm de decem Afie minoris Provin-

1 prgpä li

ciis qua nonnifi tertiam Patriarchatus poítea

n2 païr,;

Cpolitanti partem faciebant :. 2. loquitur tan-

hi

tum de majori parte harum Provinciarum:. 3.

cit K

rationem hujus mali reddit his verbis : . Mj2

] ii

enum per quosdam dmpietati autboritas data effs

& exiliis Epifcoporum , quovum caufam. 1on 1g-

c enim

WoYafi$, vives auélee fwzt profanorum. . Cum er-

fda

£oó Epifcopi exules etiamnum veri Afice Epi-

Ícopi permaníerint, ex horum conftanti fide

w&(&ïi

; Canä;

vis omnis obje&ioni detrahitur.. De eodeim

ferit )

loco & modo eodem loquitur 7Zuguflinus.

p

NNam ubi objectionem aggreditur, fic inquit:

N

Jüle tuuc erat tempus, de quo fevipfit Hilavius ,

Denr

unde putafH iufidiandum contva teflimonia tot di-

o

"

f)ns.

vina, tauquam perierit Ecclefia de toto orbe tev-

j nf

Tavunm.

In ipfa autem refponfione fimiliter r.

C Ofifï;

dicit: ZZavius ergo decem provinciavum A fiana-

m&Cö

vum aut Zixanmia, non tritieum , avguebat 5 aut

n

ipfum etiam triticum, quod defe&fu quodam peri-

u

chtatur , quantó vebementiàs tamtó utilus av-

1: NCC';*

gueudum putabat :- 3. majorem tantüm Provin-

i

ciarum Afianarum partem eriam ab Auguflino

G

accipi liquet ex ipfà objectione : quin 3. nec

[]

illam reipíà adhefiffe haerefi Arianse nec in

fj

comm

errore perfeveraffe, manifefté oftendit inter-

| a

ropatio ibid. inferta: Quis euim udfcit illo tem-

delu-

pore obfcuris vertis multos pavvi feusás fuiffe

05;

"

p

124.

Dz Dzo TniNo.

2

j Ubi

fos; ut putavent boc cvedi ab Avianis , quod eiam

ipfi credebant ?. alios autem timore ceffi]fe «g fimu-

g

1 : (

i

quod

atà confenfife , quibus tu poffea corre&fis. molles

ad r

igno[ci * "'andem ipfius epiftolae argumentum,

]37.

uod magnam partem in Ecclefie per orbem

d

ifperfe perpetua integritate probanda verfa-

t 5

ul gré

tur, non finit À

ueuftini mentem nobis con-

trariam haberi.

uod Gregorium attinet, i$

Vaenti

:

Yij |

nec intelligendus eit de orbis torius Epifco-

is; fed a

d

Ti5 df

füummum de Epifcopis füb Con-

p

antii imperio, utpote de cujus perfecutione

tonem |

loquitur: nec de omnibus Imperii provin-

(irinfe

Ciis; cüm ex nuper di&dis contrarium de

fra t

JEgypto , Africa, Illyrio, Iralia , Hifpania;

Gallia & aliis provinciis Patres alii teftentur:

repar

Liberi

nec de Epifcopis eodem tempore exiftentibus;

minenf

cum ejus Sermo agat de omni, quod 25. an-

ti fem

nos duravit, Conflantii regno, dicátque alios

£, alos tavdins effe ob/ecutos : nec de reali

ber, l

Epifcoporum haerefi; càm in priori textu di-

edo&a &

cat tantüm, 0n/es Zempori ob[ecuzos i fraudem

i d

]i ife

incidifé ; in pofteriori autem, mezte baud qua-

quam e[fe prolapfos ; addátque: 9 ff mon flam-

]

t0 i

ma, fumi cevt? pavticipes fuevunt.. Preetera Na-

zianzenum exaggeratiüs hic locutum inter-

RE t

lmen

pretari licet ,. cüm in Orat. 2o. de Valentis

Imp. temporibus ctiam dixerit, Bafilium [o«

4

gi[ ECI

lum veliquum fuiff : qua nifi fecundüm auxe-

*

fin oratoriam dicta accipias, penirus falíà pro-

Rtef]

. bat ipfe Bafilius , ep. 73. & 75. Ecclefice uni-

QU hg

verfze fidem & communionem atteftans.

Si-

|. m

| "n

milem hyperbolem Nazianzegi habes in Or.

jgx

e

( Dz Dro Ta1N0.

12f

Wi :32- ubiait: J"le Oriens 69 Occidens , pro quibus :

'I

!gh

c2? à quibus oppugnaimur. 9. 24d prob. part. d

quoad Gregorium refponfio jam data eft; quo-

i m

Jment

ad relatam floriam autem nepatur factum.

De hac enim perfecutione folus Socrates affir-

ye ori

d v

mat; Sozomenus tantüm timidé refert: JVoz-

nulli predicant , Impevatorem dediffé facultatem

nobis

attnt

Falenti egc.; reliqui omnes , Athanafius ma-

xim?$, Hilarius, Rufinus, Lucifer Calarita-

is j

füb U

nus, altüm filent.

Ad hzc Socratis narratio

plura complectitur fal(à. 1mó enim fübícrip-

ecutt

tionem formule factam à fingulis Epifcopis

j pro'

[

anm-

[

fuis in fedibus vult; quia Conc. /Ariminen[e con-

£ra voluntatem Conflantii dimiffam, nec à con-

j

j t

gregatis fübfcriprum fuerit.| 2dó Ejectionem

Liberii & Felicis intrufionem poft Conc. Ari-

viluni

minenfe ftatuit.

Ipíam stió perfecutionem

TP

tali tempori ; nempe an. 360., aífignare de-

a[qllf D.

« d

bet, quo ramen Italia & Gallia à S. Hilario

edocta & confirmara refipuir, & factà jam Ju-

r x

liani defectione violentiee à Conftantii Epiíco-

uf

]i

pis inferende locus non amplius relinqueba-

"

n

tur Demum càm qualiscunque illa perfecu-

14

tio intra unam Italiam ftetiffe à Socrate dica-

a

tur, tametfi verum narraverir; non probat

Jm j

tamen partem Ecclefiee potiffimam erráffe.-

Es

"Ad atium Yw. N. A. Phrafis Rufrigi non exi-

il

le

it Ecclefie totius errorem aut Epifcoporum

n

j

sreticas profeffiones & dogmata; íed falva-

yim

tur lapíü multorum Prefülum , heereticorum

lj 1171

dominatu & vexatione , neceífitate denique

5

communicandi cum hereticis. ^ Zinceztii Li-

Is

sma

-

vinenfis

)

Cwasr

126

DE-Däo Ta1N0.

vinenfis didum manet verum , fi de Ariana

r

harefi in varias Orientis & Occidentis pro-

nenfm

vincias fucceffu temporis propagara , intelli-

disden f

. gatur; uti Orofius L. 7. hiit. C. 2:. & Jornan-

Bs

des C. 19. de pefte per orbem diffufà loquen-

eddem v

füig nor

tes accipiuntur ; quin utrobique aut omnes

"a

Provincie, aut Provinciarum prefides & ur-

Tttenti

bes infecte dicantur.

Preeterea dicti univer-

Dusact

falitatem reftringunt voces peg? & prop? adje-

as

fikH

€te , item Epifcoporum Latimi Sermouis folo-

& Sono

rum appellatio, ac tandem facta fraudis & de-

Timonm

ceptionis commemoratio.

Demum plus effe

fum od

verbis diéctum quàm ver? fignificarum , pro-

jrm c

bant principia Lirinenfis eo in opere vulgata:

Ts Com

ecundüm quze quoniam Catholicum eft, 4402

àn fide

ubique, quod femper, quod ab omnibus creditum

Omning

efj, numeri autem paucitas errorem prodit;

tum de

non potuit tanram herefi tribuere generalira-

yrum,,

tem. Affertum ZZerozymi & hyperbole eft,

n de iF

& Epifcopos reipfà hereticos non fuifle ver-

Md

bo miratus addito probat.

Etfi veró, cujus

Ti n

tamen contrarium in probatione oftendimus;

ln

fupponatur Pàátres A riminenfes ab Hieronymo

C. 27.)1

fuiffe habitos pro hsereticis, periodo illà ob-

&mlmt!

jectà voluit duntaxat fignificare confternatio-

ls Qy

nem univerfi & admirationem , quód ipfi

tdli x

Qunt :

tribueretur h&refis Ariana, Ariminenfibus

afpería; quemadmodum fimili metaphorà in

rl

Prol. ad Ezech. de terrore hominum ad Ro-

rum, £

]

mz excidium dixerat: Zz uma urbe £otus orbis

Wiriy

guterüt.

T

ï

42. Ob-

d ]

P*

'

Dz Dzo TR-INO,i

127

de r

42. Olferva.

uibus argumentis Arimi-

nenfem formulam oftendimus Catholicam;

0s p

|, Id

iisdem Seleucienfem etiam ab hzrefi effe im-

Y J

munem compfobatur; cüm & inSymbolo fit

filoqe

eadem veritatis profeffio, & in Anathematis-

JUt Of

mis non minor errorum execratio; & in ab-

de d

ftinentia ab homoufio excufàtio fimilis; qui-

d n

bus accedit benignum ac favens rum Athana-

fii & Hilarii LL. de Syn. tum Socr. L. 2. C. 35.

hi

nti f

& Sozomeni L. 4. C. . de Seleucienfibus te-

flimonium ; Hilarii denique in illud Conci-

lium admiffio & Gallicanorum poftea Epifco-

plus &

m, pn

porum cum Orientalibus per Synodicas litte-

ras communicatio.

Non ita expeditum eft,.

:z&üg'&f&

nds

an fides Seleucienfium etiam interna cafta

omnino fuerit, variantibus nempe fententiis

J n':'u[?»'

n

tum de precipuorum eo in Concilio Epifco-

rentti

porum, quosSemiarianos appellavimus, fide;

x*

tum de ipfius Semiarianifmi notione.

fft't

Meletii enim Antiocheni & Bafilii Ancy-

rani Orthodoxiam Athanaf; in Orat. r. cont.

«t df

fenjim:

Arian., Silvani Tarfenfis T'heodoret. L. . hift.

C. 27., Eleufii Cyziceni Hilar. L. de Syn. ad-

feromy

ftruunt: Semiarianos autem cum Macedonia-

p li "3

nis confündere videntur Patres Conc. gene-

tl

ralis 2di & Philaftrius; quorum illi Can. r. di-

w ?

ial

cunt : Oportet anatbematizari omnem. bavefin,

J[pecialiter autem.|. Eunomianorum five /4nomao-

forid

1ad

b

,

vum; &5 "Avianovum five Eudoxianorum , €g Se-

-

miavianorum five. Pueumatomacborum ,. id. ef ,

7

? contva [piritum San&um pugnant : hic veró.

"

de haref inquit : Semuariami de Patve €g

Filio

e"

N

128

Drz Däo T21No.

Filio bene fentiunt unam divimitatem . eredentesg |dig|

Spivitum autem. mou de divina [ubflautia , mec

anoyjat

Deum verum , [ed fa&ium atque creatum Spiritum

etiam ]

predicantes. . E. contrario Epi

anius Heref

"

73. & Hier. in Chron. Meletium, Bafilium &

(i mj

alios heterodoxiee arguunt: pr&terea Semia-

st fimi

rianos difingui à Macedonianis, & eorum

tdüven

errorem veríàri circa Filii divinitatem ; . do-

H

cent Sulp. Severus, dum L. 2. hift. fcribit:

[

Jutevea. Aviani publicà berefi

$ piacula- iutevpre-

fülum,

d

tantes, quam unus littere adje£itoue corruperant,

lfj

caliginem quandam imjecerant véritati. Nam uli

tmitim

6uoscióv erat fcriptum, quod unius eft [ubflantiey

tjond

illi óuoidsioy ; quod eff. fimilis fubflantie , [cri-

ls füt

zum e[fé dicebamt ; coucedentes . [imilitudinem,

Gs d

dum adimerent unitatem ,. quia multàm ab um-

lp

zate anilitudo: diffavet : Epiph. l. c. autem ait:

&60, 1

*

Coufideraudum mobis. eff quemadmodum . genus,

hieren

quoddam emer[erit Se&he , quam Semiavianovum

t fcs

vocant : qui quidem etfi illius nomen ejurent , eun-

Qiim,

dem ipfum tamen ac fcelevatam . illius opinionein

T

ánduunt , &9 cimm vultu ipfo , moribus &g. impio

Vüm m

dogmate ab 7drio JAviamisque mon diffevant , mi-

&i f

Bilominus illorum do&rinam adulationis avtificio

W

entes ita Dei Filium

fucave &2 diffimulave cupi

h e&

creaturam efft dilitant ,. ut

fi. quos viderint ob

Qullo

ejusmodi [ermones. tuvbari , / flatim.| [ubyiciant :

lntes

zon pevinde creaturam illum facimus ac cetera-

m&h(m

vum aliquam.

am confulflantialis vocem , tatt-

D

uem à facvis littevis alienam ,. penitus, explo-

&i

80 1

duut : cererüm ut aliud fimile nomen ebjiciant ;

Semiavianorum

$ 4

Bafilius inprimis ac Gregorius ;

Pni

iftius

m

——

b-E D—EO T*RIN;). :

129

r

M

hi

3flius Se&h priucipes , filium. inquiumt, won. bo-

a

vnoufiom [ed . bomoeufion " affevimus. . Auguuftin.

1

us Her

etiam l. de heer. num. 57. Semiarianos , inquit,

