Gf951-4

-

sb

V

Ia

i

——

—

*

2

"

E

i

E

*

*

3

ieiy

-

$

A

£

E

p

EM

^

AE

«f

13

t

ET

$67

z

v

s

p

)

z

z

d

-

As

N

^

A

xxw

f

w

A

*

£

u

d

ae

:

&

s

s

2d

BN

a RAR

A 9 d

*

Fl

x

oA

regoo

xf ol

-

*

sb

ii

m

a

dircae i iab

2 Rs

sscad r ;

Mi

-

—

RE

sgerususiequs

EEE

6 g. R ag o

a^

A gt

-

x

N

in:

x

Ó

—

C m

Em

EPT

u

p us

M

-

E

FM

N12«511866719 021

VEU

UB Tübingen

—

i MM

Ts

*

Qd

Bs

*

.

».

x

*

«

m

—

INSTIT UTION S

THEOLOGICfE

UIBUS

PRZETER : FID I DOGMATA

PROPUGNANTUR

QU/ESTIONES

SCHOLASTIC]E

UJE AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM

TRADITIONUM, CONCILIORUM,

ET H/ERESUM CONF UTATIONEM

CONDUCUNT,

AÀD USUM

TuHrorocriz CANDITATORUM

ACCOMMODATE :

OPERA AC STUDIO

P. HENRICI KILBER,

Soc. Jrsu, Ss.'T'heolog. Do&oris, E]usdem-

que in Univerfitate Wirceburgenfi Profef

foris Publici ac Ordinarii.

AUROSCT AT US

DE DEO TRING

A

Cum Permifft Superiorum..

——

——

——

WIRCEBURGI,;

Tvpris Francifci Ernefti Nitribitt,

Univ. Typogr. 176

Ya

]:

ANT

ln

ll

li

U

Dy

[

Dy

i

n

hn

n

AW

D]

T/"

)

*

P

od

!

E

!

Q

2

s

'CONSP'ECTUS

TRACEATUS*

^

DEO TRINO. .

ao

Nexus & divifio do&rine de 'Irinitate, 1

DISPUTATIO I

De Myfterio fan&iffimz "Trinitatis,

CAPUT L

"

De Copnitione Myfterii Ss. Triniratis.

z

*

ARTIC. I. J2 myflerium Ss.

i

Tvimitatis fit veve-

latum antiquitus,eg à 9 udeei

sfuevit coguitum? 4

Viri fanái, Legis periti, rudis

tur üt triplex claffis Judzorum,

populus, gonüderan-

4) Trinitatis myfterium antiquitus jam fuit revela.

tum.

5) Idem myfíterium à. 1ma Judeorum claffe

aperté, à

2da fübobfícuré, à 3tia vel valde im

perfectà vel pla-

né non füit cognitum.

Pro notitia Trinitatis inter Gertiles non extat funda-

mentum. folidum.

lo

ARTIC. II. 742 myflevium Ss. Trinitatis Chriflia-.

mis /Antenicenis fuerit cognitum ?

II

6) Patres trium. priorum feculoram univerfim credi-

derunt & profeffi funt myfterium "Trinitatis,

12

5) Speciatim infigniores priorum feculorum Patres

eandem fidem ac profeflionem probab.

etiam lit-

teris ediderunt,

li

I- $

Origenis in hac materia fides dubia.

49

&

AR-

ARTIC. II Quizam pracipu? Heretici civca

Qu

li

myflevium $s. TYimitatis evravint ?

32

lii

J

Triplex univerfim claffis hic errantium,

1)]

a) Negatá pluralitate, unam duntaxat in divinis perfo-

V

nam admiferunrSimon magus ; /Efchines & Praxeas;

lj

[)

Noetüs , Sabellius & Paulus Samofatenus; Photinus

& Prifcillianus.,

.

3j

l

") Qui unitatem divinz naturz violarunt, velTrifor-

mes, vel 'Trithei, vel Tetrathei vocantur, quibus

37

. &ccedit Joachimus Abbas.

'€) Inter Perfonas Filio & Spiritui fan&o divinitatem

Fiqr

detraxerunt, preter Cerinthum, Ebionem & alios,

N

Arius cum varia Sectatorum claffe, & Macedonius. 38

^

.Preter Petrum Abaillardum , Antitrinitarii recentio-

res.

42

N

vunes L. 742 Marcellus "Ancyranus , Eufebius

)

Cefaraenfis, €g. Bafilius magnus jure accufen-

tuy ervovis civca Tvinitatis myfleriums

43

!

a) Admodum probabile eft, Marcellum Ancyranum

l

45

]

fuiffe integrz fidei.

N

L) Probabilius eft, Eufebium Cafarzenfem, etiam

poft Conc. Nieenum, fuiffe Arianá harefi infectum. $ 3

[

& Certum videtur , S. Bafilium ab errore Pneumato-

^machorum fuiffe immunem.:

63

v/enzs II. 7p Liberius Papa fuevit lapfus iu )

g

!

ge.

NX

vefin Ahianam 2

?

Opinionum deLiberio varietas, Formularum Sirmien-

fium numerus.

|

69

a) Liberius probabiliter nunquam fuit lapfus.

5 Si cui formule fubfcripfit Liberius ; non tertiz,

nec fecundz , fed primz duntaxat fubfcripfit.

79

F

7) Si la

eft Liberius; nec üt do&or publicus, nec

t pri

s

s defecit in fide, fed in fortitudine dunta-

8$

xat & oeconomia.

Conciliatio opinionum de Felicis Pontificatu,

9$

UJE-

4

bin4

989

SeEP

n

UERES III. 742 Patres Conc. Awmme/gf s "rias

3

ua herefi fuevint fedati ?

97

Hiftoria hujus Concilii & Formula. |

4) Formula Ariminenfis in fenfu naturali & proprio

g

verborum non continet hzrefin, fed eft Catholiea. 102.

m

QtIITUS

£ ) Patres Formule Ariminenfi , quantumvis finiftrá

offerentium intellipentid corrupte , fubfcribentes

l

haud errarunt in fide , nec profeffi fant Arianif-

[rot

murm,

10$.

c) Facto de Anmmenh pcn fidia fuppofito falfo, Eccle-

;mbas

114

J

fia nequit. dici erratTe in fide

Aterm

Fides Coacilii Seleucienfis & Patrum in eo , prafertim

ili05y

Semiarianorum

127

X

CAPULAI

OtLO

De Veritate myíterii Ss. Trinitatis.

130

[

ARTIC. I. 742 in divinis fiut tves Perone? 131

[ diti

4) Dantur in divinis Pater, Filius feu Verbum, & Spi-

!

7

j

ritus fanctus.

Ibid.

J

6) Pater, Filius feu Verbum ;

& Spmtus fan&us à fe

anorn

invicem dlümgunmr.

132.

c) lidem in divinis funt res fub(iftentes.

135

etiam

ARTIC. IL. /Z7 quelibet iz dzvmzr Pervfona. fit

m fj

verus Deus ?*

150

jmi

4)) Prima in divinis Perfona eft verus Deus.

ISL

f

&) Itidem fecundà Perfona verus eft Deus.

152

//

c) Tertia etiam Períong verus Deus eft.

1$8

f

ARTIC. H 47 zres in divinis Per[one fint con-

Qu

jüb/iantmles ?

I

Pater, Filius, & Spiritus fan&us funt verà confüb.

[

Rannales, & unus idemque Deus , non tantüm per

t

figuram , fed per veritatem fabflantig.

18I

))

5) lidem funt omnino confubftantiales, & unus idem-

n

que Deus, umtare non tantüm fpecificá & per ratio-

nem , fed numericá & à parte rei.

18$

intt

Ó

Eplcrlf l$ de Anonymi circa unitatem in Tnmtate fcri-

212

)

ptione nuperá,

Uf

13

Qua-

DO -

Y

Pr;

QuRES: 722 Ferficulus Sfoaunis de tribus in calo

"

zeflibus ,. qui unum funt , fit autbenticus ?

. Expofitio versüs feptimi & controverfia.

122'3

ATI

Pa

8) Verfam Joannis feptimum effe authenticum , füadet

P

Autoritas,

22$

u)

P) Eundem verfum authenticum effe , evincit Ra-

tio.

s

pI

230

Variantes Lectiones versüs o&:;vi;

233

W

DISPUTATIO Il

De Perfonis Divinis.

UAPUTET

Qf

i

De Perfonis divinis in communi.

234

N

[//

ARTIC. I.

enam unmiverfim no[cenda , tenen-

da , &2 predicanda fint. de- Per[omis divinis in

:

Communi 9

235

46) Notio terminorum Effentiz , Nature , Exiflentie

:

& Subílantiz ; Perfonz, Suppofiti, Perfonalitatis ,

Suppofitalitatis & Subfiftentie ; Proceffionis, Millio-

nis, Communicationis & Circüminfeffionis ;; Pro-

prietatis Perfonalis, Relative & Notionalis.

Ihid.

238

k

5) FideiScholeque dogmata de przcedentibus.

€) Cautele in predicationibus circa Trinitatem relpe-

: &u pluralitatis vel unitatis, Abítractorum relativo-

AR

rum vel effentialium, Concretorum fübítantivorum.

[

vel adjectivorum , & fuppofitionis.

244

ZEqualitas , Ordo , & Appropriatio in divinis.

248

uERES: 7u diflin&io vatioris vatiociuate intev-

e[fentiam eg

Tii-

aütatis e

propvietate.f congruat "myflevio

250

4) Diftin&io rationis ratiocinate inter effentiam & pro-

prietates divinas*requiri:gr & fufficit.

2134

Prq—

nE

z

æe&o uv

TO

Proprietates divine non fuünt predicata neutra, fed

perfe&iones,

237

22

" ARTIC. II. Queram fint. principia. divina:

"um

260

, fudt

Proceffionum :

Y

uj

Principiorum divifio, & de iis poffulata,

yit M

4) Princkpium q«o prosimum productivum in divinis

7;g

proceffionibus fünt fole

?

producentium.

proprietates. Perfonarum

263

1

l

L

) Principium 4uo proximum communicativum in di-

vinis proceflionibus formaliter eft naturadivina. 264

Convenientia affertorum cum aliorüni

phrafi , termino.

proceflionis, & hác formaliter accepta,

271

Quamnss: 74u, g cur proceffro F'evbi, gon au-

5

P

zan Spiritüs Janéti, fit e dicatur geueratio? 274

4

Generationis notio , & Quaftionis expofitio.

ïuïiif'

4) Proceffio Verbi eft vera generatio , & Verbum in

jnis

divinis eft verus filius Dei; proceflio antem Spiritüs

5j

fancti non eft generatio, nec ipfe eft filius Dei. 276

5) Ratio hujus ftat probabiliüs in eo, quàd ao pri-

uffnte

alitiy

orfit perfecté affimilativa termini cum principio,

Milte

& Verbum fecurdüm effe perfonale fit imago Patris ;

p

qüalis actio &

Ían&i.

.i'mago non .l'ïpþetgr refpectu Spiritüs

2806

Ui

Foccunditas in Filio non eft ratio formalis & proxima

1j

generationis, ^

289

r

li

ARTIC. IIT. Quibusuam proprietatibus confluu-

orum

- antur Perfone divime 4

291

d

Sententiarum diverfitas, & reftricta Quaflionis notic.

p

4) Perfonz divinz non con(tituunrur formaliter per

proprietates füb ratione formalitatis abfolute , &

j

fecundüm effe i, fed füb ratione formalitatis relati-

Ti-

va , & fecundüm effe ad accepras.

295

2j

5) Conftituuntur per proprietates relativas , prout hz

Ui

dicunt relationem , non autem üt originem forma-

D

lem,exprimunt.

296

a 3

UAE-

p

a

LY

æ' g&.ï-æ,»

-

UERES : /2g preter tres fubfiftentias velatzvas

i)

li

uetilein Deo fubfiflentia ab[oluta , tribus Perfo-

mis commumnts ?

395

)

d

*

Difcrimen inter Exiftentiam , Perfeitatern , & Subfi-

)

ftentiam.

x

4) Prater fübfiftentias relativas, non datur in Deo fub-

W

fiftentia abfoluta.

306

W

q

CA PUT TE

H

De Perfonis divinis in particulari.

.310

ii

enam [pecialia momiua Per[onis

AT

ARTIC. I. Qu

Jbid.

diviuis tribuautur ?

d

a) Prima Perfona propri? dicitur Pazer refpe&u 2de

Die

Perfong ; Principium , Fons , Origo, aut Caput re-

fi

fpe&u 2de & 3eie ; quin & Caufa, vel Auror refpectu

)

earundem: Pazer autem refpectucrearurarum appro-

priativé ; Fous, Origo, Radix, eut Capur Deiratis

' tantüm impropri?.

311

:

B) Secunda. propri? dicitur Filius, Verbum, Imago;

appropriativà Sapieria : ad priorem claffem revo-

[

cantur Species, bigura , Forma , Charadier &c. ; ad

pofteriorem Pa , Ferizas , Fita, Firtus, & alia no-

Yi

miua fecundz Per(onz in Scripturis attributa.

312

£ ) "Tertía dicitur Spirzzus fan&ius, Amor , ac. Donum :

AR

| "& quidem propri? , fi nomina accipiantur relativé ;

r

appropriarivà tantüm , fi abfolut? accipiantur, Po-

&

ftremi quoque generis funt Fons vivus, Iguis, Uutlio,

Dieitus Dei, Paraclitus , que nomina in Scripturis

Sacris & E'.ccleüafticxts paíffim de Tertia Perfona pre-

dicantur.

313

Animadverfio de nomihibus Genitoris, luti, Aur

0Tif,

Caufz, .Sermaui:, Verbi, Spiritus, Amoris & Doni. 314

l

ARTIC. II 742 €7 fub qua vatione compellatio

Ingeniti cozveziat foli Pevfone prime.

316

(

Ufus & notio hujus vocis.

[

4) In-

APE

|EP

liibl

&) Ingenitum antonomafticé di&um nec eft de effentia

Paj

naturz diving, nec divingz'Rature congruit,

318

1) Patri in divinis foli In

fticé tale

30j

genitum afnogom'a

:

Subí.

eft proprium.

»

. 7320

c) Ratio Ingeniti convenientis Patri , juxta comma-

nem Patrum phralin , formaliter fignificat meram

T

1f

negationem omnis productionis, fundamentaliter ali-

quod pofitivam , excludens productionem ; quod.

eít Paternitas , íaltem fecundüm conceptum inada-.

quatum.

321

U

Psternitatis emanatio formalis ex natura divina.

FETI

Ti

ARTIC. III. Ex ;

liil

VeVutn copgnitione pro-

cedat. Pev[ona

326

] u

Dflerentia inter F;

i

J t

Verbum , iutelle&tionem &

dictionem 5 varieta

ectorum & lignorum,

eïpe&u

4) Verbum divinum per fe procedit ex cognitione attri.

a

butorum & trium Perfonarum.

Duitati

330

jl

5) Idem procedit etiam per fe ex cognitione poffibi-

-lium; peratcidens autem &. concomitanter tantüm

Ijnagh;

ex cognitione futuroruin tam condi

| revt-

abfolutorum.

1tionarorum, quàm

(; 1

33*

Proportio proceffionis Spiritüs fancti ex amore rerum,

ii t

cum proce(fione priori,

n

336

Vi

ARTIC. IV. 74 tertia in

divinis Peæfomz p

0Ct-

dat à Patve g. Filio ?

Juini

337

2

Geminus clrca hoc dogma error,

(f

4) Spiritus fan&us procedit, non à folo Patre, fed

etiam à Filio divino,

-,'pmris

338

!] PFZ'

£) Pater & Filius funt unum principium Spiritüs fan-

J

&i; cujus contra

jf

tina,

þium nunquam admifit Ecclefia La-

347

n

In hypothefi, quà Spiritus fanctus non procederet à Fi-

atit

lio, nec ab eo diftingueretur.

317

316

UJERES : Quo jure ac temporé pavticula Filioque

addita fuerit Symbolo *

362

T

Dilïi-;

raecorum.

DiffidiumG

tinorum circa rmum: varie-

2

:';

tas opinionum circ

d

»

4) Parcicula Piliogue jure opt;mo addita fuit Sym-

, QOIO.,

364

NON A

£^ Certum eft , particulam Filiogue edditam vel Sym-

. bolo, vel Expofitioni fidei in Ecclefiis Hifpanie jam

à Szculo $to; itidemque in Galliarum & Germanie

Ecclefiis fb finem Seculi gvi : Probabile eft in Ec-

clefia Romana hanc additionem fuiffe receptam poft

medium Szculi noni ; obtinuiffe autem publicum

ufum , inchoato Szculo undecimo.

379

Oecoro-nia Pontificum

te

acniam., :

'liorum eirca praefen-

Ti

372

i

A

sz

qe

p

*

2

Pb

E

1

A

Ü

x[tþ'g/

as

'ï..'*

T

t

Ün

T

, Il

V.

ym-

3

i

C

a5

s

C

i

ngn

di

li

(

Iu

'TRA-

fist

o

ESNSSN.

E.

NTP

vt

PXCEUM

:

m

—

SSSSS

it ofn

E

-

P5

N

Xx

D

i

x

n

LA

—

1iz j

A.

II

A

—

*S

NI

24

mtnia

tinBe

m i

blicim

TRACTATUS

n

refen.

THEOLOGICO-DOGMATICUS

m

DEO TRINO.

Uafn in füi de 'T'rinitate operis irii«

tio fervatam à fe difcendi metho-

dum teítatur S. HILARIUS, cüim

ex gentili paulatim ad perfe&am

Chriftiang do&trinz profeffionem adole-

fceret; eandem fidei exponendz ac do-

cendz rationem fe&tatus eft D. 'T'noMAS

in Summa "T'heologica : cüm utrobique à

natura Dei & perfe&ionibus cogniris ad

zjus in effentià unitatem , & ín perfonis

differentiam pergatur. Neque id fané ex

legibus juíti ac naturalis ordinis alirer fieri

oportebat. Prius enim fidei ac profeffionis

noíirz caput quemadmodum eft religio-

U. 3gis gmnis fundament

um; ideóque Philofo-

A

phiz

2

DE'DEOV Ta1No.

phie pervium, ac Synagogz commune;

te

iep

ita facilioris etíam inventionis eft ac in-

terpretetionis magis expedit.: pofterius

imi

laqu

& contrario ficut unum nos Chriftianos

trün

facir, & à Judzis, Gentilibüsque diftin-

dtmo

guit; fic tefte AucusriNo L. 1. de T'rin.

ls;

. 3. nihil eo quzritur laboriofius, nec

Y

aliquid. periculofius exponitur.

Quare

Db

hujus explicationem myfterii, quam Do-

jur

&tm

&or Angelicus à quz(tione 27ma per fe-

il

'ptendecim omnino dif(Tercationes diffudit,

g

non tantüm ob compendiariam inftituti

hu

noftri rationem, fed vel maximé ob ma-

fenr

t

teriz difficultatem , duabus duntaxat di-

pur.

fputationibus circumfcribemus ; alterà de

tf

ia

ipfo "Trinitatis myfterio; alterà de Perfo-

nis divinis a&turi,

lii

li

ï.n

DISPUTATIO I

Q

De.Myfterio SS. Trinicatis.

i

n

CAPUT t

De Coguitione Myfterü $8. Trinitatir.

f

Uplici potiffimüm capite torum hoc

i

I.D

myfterium contineri, trinitate fcili-

&U

cet perfonarum ; & earum confüb-

fuüan

ftantialirate feu unitate ejusdern fingularis ef-

n

fentie , & in proloquio jam eft infinuatum,

&&

& impofterum femper notandum. De hujug

ii

qu-

3""'/::&"»7"

Dz Dzo Tzixo.

mrute:

&ütem arcani cognitione no

«t

n aliter noBis*age—

te propofüimus, quàm q

uatenus ad verita-

Yleriy

tem illius, aut fidei de eo*hiftoriam pertinet.

La

taque pro more aliorum hic non quarermus,

(ili

üutrüm "Trinitátis myfterium humaná ratione

Trit

demonftrari queat ; quod Clàudianus Mamer-

i

tus; Petrus Abaillardus; & Raymundus Lul-

;

us afürmáffe dicuntur;

Preterquam . enim

Quir

Quód nulla "T'riniratis de

monftratio detur à

10o

priori; cüm nullá ejüs h

abeatür caüía :* nec

tf

etiam à pofleriori ; cüiri

nullus Dei effectus

Tudi

ad extra Perfonze Trinitati

$ alicüi fit proprius:

ditot

nec aliud denique demon

ftrandi genus fit, aut

nullum certé ad convin

cendum efficaX pio-

) u

eratur : contr

A

n

arium fàris aperté docet Scris

pturá facrà, fivé dim univ

eifim fidei myfte-

eti d

ria fupra rationem hüiman

am Prov. 2j .V.Wi'j.*,

ul

i. ad Cor.2. v 65 & 5

ibid. 16; vi 4. evehit ;

five dum fpeciátim noft

rum; eíque innixuim

ncarnatioris myfteriüin Ia. $3. v. 8., Matth.

C in v.27.; & ibid, 16. V. 17 à vi coghóo-

]5

Ícendi treata removet, Cui confentiens SS.

Patrum; máxime Atha

nahi ep. 1. ad Serápion. ;

Ambrofii L. 1; de fid

L-' Iï. de

. C; 165 & Auüpuflini

[0)

E.

riii. C; 9. chi

rüs coficinitj; & con«

V

áns omni

vm vuleó 'T'heologorutii fententia

lC

fubícribit.

Porró cüm ex his ipfis principiis

fcil«

fequatut',

folà ducé rardione néc cognitionem

Yüb:

aliam hujus arcani quamcunque haberi poffe,

j o

de ca nunc folüm ágendum reftat, quain pre-

j

ceffit revelaiio.

uoniam veró Judais prze-

yji

fcrtim divina eloq

uià fuerunt concredita, &

Q

P

inde

É

Dr Dzo Tuaz:wo.

g

c»

inde ad Chriftianos pervenerunt; an his duo-

E

—

um A 4

bus olim cognitum fuerit diviniffimuin my-

EV

flerium, precipuà queremus: cui queeftioni

fübjiciemus aliam & oppofitam, à quibusnam

£L

£z

Yx5

P

3

u L

2*

- Ícilicet

i

Hereticis hoc fidei dogma fuerit u-

zi

E

i

gatum ?

$£2 £-

E7

r

ARTICULUS L

Qür

tertg

An Wy/z*evium SS. Tyimitatis fit antiquitàs veve-

lutwm, $9 à 9udeis fuevit cogmtum?

H s

2. Ota.. Myfterium "Trinitatis non fuiffe

I!

lit

Vil

olim apertiffime revelatum; concedunt

facilé omnes, & liujus economise divina' ra-

WT

AT,

tiones etiam afferunt Patres; inter quas illa

t

eft Auguftini in QQ. Ver. Teft. C. 86., quód

uf

Deus altiffimarum rerum cognitionem veiut

D (1]]

Tadarim, & per incrementa hominibus in-

fi

ulferit; hec autem lfidori Pelufiote L. 2.

[

d

Tl

(

ep. 143., ne ]udei in multitudinem Deorum

ropenfi, ditferentem hypoftafibus naturam

dz uf;t

in idololatriam laberentur.

['de

jneiie putantes ;

Preccontineri tamen in divinis Scripturis ma-

4

nifeflationem hujus arcani, licét parcam &

QR

obícuram, volui; Deus, üt plerique Patres

N

confentiunr; tum ut eademappareret fides om-

iC

nium fieculorum, tum ne Judei Chriflianis

C;

novitatem dogmatum exprobrare poffent. Id

Ál

Ts

ubi probaverimus , de cognitione Judaorum

cerrius quidpiam ftatuere licebir; .quos in tri-

Mfü

plicem. tamen | claffem diftinguere oportet;.

It«

ita ut ad primam Parriarchie, Prophetee, alii-

Juno

N

que fanétitare infignes ; ad gailterram Legifperiti

r

s

m

Dzr Dro T:x0.

$

is dif-

& Scribe; ad poítremam communis & ru-

n nj

dior v

S reducantur.

(tion

36

p

ico: J. 'Trinitatis myfterium anti

qui-

Justtatm

tüs jam fuit revelatum. — Pyo]. Multi fünt in

Tit f

Veteri Teftamento textus, quibus ad proban-

dum '"Trinitatis myfterium ufi fuerunt Patres,

& ex quibus notitia hujusarcani rect hauri-

j

tür: en Bo.

"Aitecedens oftendimus referendo

?

texrus, nominando Patres, & formando ar-

guinentum. Textuum

.fuilï'e

17 claffs. Genef. z. v.

edunt

1.5 d þrz'ncz'þz'o

ereavit Deus (hebr. Elohim, Dii) celum 9

g fd«

Zerram,

Ibid. v. 26.: Faciamus bominem a

05 ild

zmaginem g. fnnilitudinem noftram. ... . Et cvea-

! qxiod

vit

eus bominem.

Genef: 3. v. 22.: Ef a

; veli

Dominus Deus: . Ecce AAdam quafi unus ex nobis

w fa£usefl Genef. vr. vi 7.:

emite, defcenda-

fLZ)

anus &2 comfundamus linguam eorum ; cui prae-

- ruft

tniffam erat: 2Defrendit Dominis ; &fequitur:

yoran

divifit eos Dominus.

Ufüs 1mo eft Aug. L. 1.

refti'

de Genef. ad lit. C. &.,' & Hadrian. Pap. in ep.

rig f

ad Carol. proSyn. Nicena: 24o [uftin.in Dial.

carfi

cum Tryph., Euftath. in Concil. Nicen. ;

pus

Ambr. L. 6. in Hexam. , "Theodoret. Q. 19.

n*

D

in Genef. ; 340 Aug. L. 11. de Genef. ad lir.

ii*

C. 39., Baíil. L. ;. contra Eunom., Cyrillus

j

Alex. L. 5. contra Julianum : 470 Cyril. Alex.

orum

Dial. 3. de Trin., Bafil. L. s. contta Eunom.,

i [I'i*

Nyffen. L. de teftim. contra Jud., 'T'heodo-

yrteb

ret. or. 2, ad Gracos. In his verfibus vel con-

j a]iif

jungitur fübftantivum plurale cum verbo fin-

gulari, vel nomen aut verbum plurale per

þeriü

ó

Á 3

6

Dz Dzro Tnixo.

i

)

adjunécta reducitur ad fingulare: neutrum vés

t

ró fit five ex Syntaxeos Hebraice proprietate;

L

4l

five ex linguze illius ufu ad honorem exhibene

dum , aut artificis confilium exprimendum;

quat

five ex fenfü horum textuum ad Angelos di-

nf

]

:

l

(l

p

re&o vel pertinente ; ergo fit ob latens ali-

quod my fterium. Sed hoc non aliud eft pra-

31

Weisi

ter perfonarum pluralitatem , & effentige uni-

tatem: efrgo.

Prob. ym. p. min, Plures Rab-

inci

(u.

bini apud Galatin. L. 2. de arcanis Cath. ve«

tit. C. 9. hanc Synraxeos proprietatem fignaté

It

frif

inficiantur, inter quos R. Huna in Berefíchit

Ketana de primo textu fic ait: ;; Nifi hic fer-

ts

SLIN

mo fcriptus fuiffet, non licuiffet dicere, crea-

»

vit Elohim; , & R. Joannan advertit, plura-

P

lem numerum de Deo expreffum contrahi per

jenz

fingulare adje&tum, ut inde occafio multitu-

M?//IFI [

dinis Deorum fufpicande Tudzis eriperetur.

jan,

Prob. ad. p.. Nec hiftorici 1tili eft, apud He-

LA

braos nectere fingulare cum plurali, üt ex li-

Qj

bris Scripturee hiftoricis liquet; nec fermonis

Ufe Pfl

hebraici formula eft, üt patet ex confueta illa

41j

falutatione: Dominus tecum ; nec ufus allocu-

(

tionis ad Deum aut Principes directe hebrai-

TA

cus eft, ür conflat ex invocatione Davidis

Mies

^. Reg. 14., Salomonis 3. Reg. 3., Jorami

1I^1])

IU

ll À

4. Reg. 6., & aliorum ; nec Dei aut Regis

precipientis phrafis eft fcripturiftica ,

üt

"r

hM

oftendit exordium Decalogi : Epo fum Domi-

gus Deus tuus, & plura tum Gentilium, tum

COl'um

f o

Hebraorum Regum edicta litteris facris con4

fignata; nec mos hic eft loquendi artificum,

ihl apv

üt

Dxz Dro Tn:wNo.

7

umv

üàt Bafilius oftendit, dum hom. 9. in Hexam..

yriett

ihquit: Quis emim faber aut evarius aut ligua-.

xhibet

vius folus ipfo quidemy nec alio quoguam [ibi co-

enduy

operante [Hpatus, intev. fuce avtis inffrumenta de-

d [

Jideus fübi spfe admurmurat ,. dicens.: . Faciamus

ens d-

gladium , aut compingamus avatrum &c. . Prob.

37.p. Preeterquam quód fenfüm illum de An-

dipe

tig VO

elis jam T'ertull. L. cont. Prax. C. 12., Am-

o Rb

brof. & Bafil. l. c, in Hexam., & Theodorer.

h. v

Q.19. in Genef. rejecerint ; & adjunctus con-

[jonats

textus, & ipíà textüs fecundi propria figuifi-

refchi

catio oftendunt, fermonem non efíe cum An-

e

jc fet«

elis; càm homo non ad Angelorum, í&d ad

b

cWS

^.,Cl'€äd

ei imaginem & fimilitadinem fit conditus.

m

2da claffis. Genef. 18. v. 1. &feqq.:

P

,

6

n

rai t

parui autem JAbrale Dominus..... Cimque

mll

vál[f£t oculos, abparuerunt ei tres viri flantes pro-

etetuls

pe eum: quos cm vidiffet , .... aderavit in tev-

uH

vam, €9 dixit : Domine, fi inveni gratiam in

u

j

otulis tuisy ue tvanfeas [eroum £uum, ... €g la-

vote pedes veffros, « vequie[cite.... — Cui dixit:

fl

Jevertens veniam ad te.

P(alm/ 32..v.'6.:

j d.UWJ

Férbo Domini cali firmati [unt , €? [pivitu oris

j

ejus omuis virtus eorum.

lía.6. v. 3.: San&tus,

Jan&us , fan&us Dominus Deus Sabaotb. — v. 8.:

]u

a

Quem mittam , €9 quis ibit nobis ? Ufus eft

1770 Aug. L. 2. de Trin. C. 11. & 12., Hilar.

*[ feti

1

L. 4. de Trin.; Gyrill. Alex. L. r. contra Ju-

n

lian. &c.: 24o juxta Petavium plerique Gre-

corum & Latinorum : 3720 Ambrof. L. 2. de

, tufi

ws COH4

fid. C. 4. , Fulgent. L. de fide ad Petrum, &

alii apud Leonem Caftrium.

In his verfibus

frcuy

i

AA

pre-

s

8

Dr Däo "Ts iut

preter unitatem exprimitur trinitas, üt paz

& Wi

conü

tet: fed unitas pertinet ad naturam divinam,

üàt ruríus conítat vel ex ipfo Jehove nomi

ne

iW3

la

Rn Y

& opere creationis; trinitas autem ad perío-

nas, ütin imo exprimunt Angeli zeprafen-

tantes ; in 2do nomen Domini, verbi & fpi-

[

ritüs, quod in fuübjecta 1materia de accidente,

1y

áccipi nequit ; in 3tio adjunctum pronomen

eggni*.

versüs 8vi; etgo

il

3tia. claffis..- 1à. 66. v. 9

Nunquid.: ego,

d

Á

"

D

qui alios parere f,ac:iq., ipfe uon pariam, dicit Do-

tisn0

Qncel

müuus? &iego, qui geueratiouew ceteis tvibuo,

füevilis evo; ait Dominus.

Eceli $4. V. 14i$

Yeri

Jnvocavi Domiman Patvem, Domiyi mei. . Pf. 2.

ted

v. 7. 2 Dominus. dixit. ad me: filius meus es tuz,

f

ego bodie geuuiie. Pfal 1og. v. x.: IDixit Do-

tüm

vunus Domio meo €&c. vw.3.: Ex wtero. ante,

lii

Luciferum genuite, Y(a.61. v..:. Spivirus Do-

qeí

unimi fuper mez. eoquod unxexit Dominus me &c.

lM

fodl 2. v. 23.:. Effundam. [pivitum wmeum.

f

tüm

ómuem cQYuen,

Utebatur 1770 Conc. Hi

a.

E

lenfe II. C. 13.:: 2do Pacian. in ep. cont. No-

li

vatian, : reliquis , preter. Patres. plerofque;

Áby

Chriftus ipfe; & Apoftoli Perrus & Paulus

lm

Matth. 22. v. 42. . Luc. 4. v. 18., AGor. 2.

li

V, 18.3 ibid. €.-13. V. 33., ad Hebr, 5. v. 5-

bit:

T

Ex his verüibus conftat, dari in divinis Pa«

trem, Filium, & Spiritum (gnctum : ex iis-

LEU [/

D!

dem offtenditur, hosipfos diftingui inter f&

acopponi: demurn aliunde ex Scripturis mas

Vi

nifeíté habetur, unum duntaxet. effe Deum:

ttm

d

ezgg hinc rectt infertur in. perfonis triniras,

*

ag

»

Ds Dro TR:NOQ'

9

fidei'ä

[e]

g A unitas in effentia,

Qui plura de

ViDaty,

con(uülat Scripturam facram dogmatie? & po-

Jmin

lemice explicatam; ubi & plerorumque dicto-

peï'g)f

yüm vindicie principales videri poffunt,

iefen-

4. Dico 14. Myfterium "Yrinitatis-à 1ma.

& -

Judeorum claffe gpert&, à 2da fubobícuré,

Xdente

à 3tia vel valde i

erfecté, vel plané non fuit

DO

cognitum,

Prob. Ex dictis conftat; myfte-

»

m Trinitatis fuiffe olim. revelatum, & in

// f gg/g,

L

criptura confignatum: ergo hujus revelatio-

al

nis noditia faltem aliqua & aliquibus jam olim

rb

conceffa aífferi debet ;; cüm, quamvis hujus

3

veritatis fides olim non erat neceffaria, tamen

MA

revelatio non erat de re modó futura aut prc-

p st

figuranda, fed de re jam exiftente, & ran-

j D

tüm apertiüs proponenda. Sed inprimis aper-

70 d.

tam cognitionem Patriarchis, Prophetis, aliís-

nj

que fanctitate eximiis conceffam füadenr tum

m &

fuperni luminis copia, tum aliorum myfte-

nl

riorüm prenotitia illis divinitüs data , tum

H

ä

Patrum teftimonia, inter quos Cyrill. Alex.

u M

L. r. contra Julian. , Ambr. L. 1. de Cain &

m

Abel, Aug.L.2. de Trin. C. 11. eam noti-

tiam Abrahamo vindicant; Epiphanius veró

Dais

Qr.

L. 1. adv. herefes her. $. univerfim fic fcri«

p

bit: Uxa Tvimitas fempet n illa fingulavi Divi-

5Dh

zütate tunmciasa, cveditdque ab illis ef?, qui cete-

!i

que exi-

2017

vis autecellerent , cujufinodi Propbetee , at

tet ia

miá fonthtate praditi bouiues. futt

£

: deinde

s Ti

veró fübobícuram notitiam penes Scribas fal-

tem multos extitiffe; probant tum eorum in

eum

j

etiam

Yni-

.P?Ffömtanäis&cripmüs? & indagandis

»

z

1o

h Duo Tetic;

i

minutiis folertia & ftudium , tum Rabbinos

fi

1l

rum ante Chriftum natum celebrium teftimo-

hs

nia apud Galatin. loc. nuper cit. ; unde fuffi-

g

ciat, binas in Ifaiee Cap. 6tum commentatio-

fjan

nesreferre, alteram R. Simeonis: ,, Sanctus

£m d

hic eft Pater, fànctus hic eftFilius, fanctus

TRUE

hic eft Spirius (an&us,,;

am R, Jonathee:

Qora.

» San&us Pater, ànctus

2f

ius, fanctus Spi-

mei

ritus fanctus,,: demum vel nullam, vel o

qu

nino imperfectam ad vülgum Judeeorum per*

aj

veniffe, probant tum modernorum conítans

qui

circa lioc myfterium error, tum economiz

(te )

divinz ratio nurm. 2. indicara.

Conf. Aper-

p

UC

tam Diviniratis Meffie notitiam xmze Judeo-

& f

rum claffi conveniffe, colligitur ex illorum

N

Patrum fanctorum defiderio, quod ipfe Chri-

fün

ftus Matth, 13. v. 17., & Joan. g. v. 56. de-

lf

clarat; fübobícuram Legifperitis negari non

lr

poffe, demonftratur tum ex Chrifti monito,

E

t

quo joan. 5. v. 39. veritas remittit ad fcru-

Tgt

tandas Scripturas; tum ex traditione per an-

C

tiquiores Rabbinos expofita de Meffize venturt

fer

Divinitate : fed Meífia incarnati Divinitas

m

füpponit Trinitatis myfterium , nec fine hoc

ti

l:

cognofci potefl: ergo.

5. Obferva. Num & Gentilibus myfte-

riut hoc innotuerit, qu&ri quoque hic fo-

r

let; fed pro hujus quaftionisaffirmatione nul-

la admodum extant folida fundamenta. Nam

&

I. que pro Patre & Filio in divinis proferun-

tur ex oraculis magicis Zoroaítri , fuppofititia

D

plané funt, aur ab Arianis affüta: 2. Vulpa-

do

ris

'**rv(,-

1Í

Ds Dxo Tz1xo.

bbint.

tis illa Mercurii Trifinegifti parcemia: ;, Mo-

(Limo-

nasgenuitmonadem, &infefüum reflexit ar-

efuff.

dorem;,, vel rurfus à Criticis inter fpuria

Qtatio-

rejicitur, vel de creatione mundi, non au-

us

tem de generatione filii intellipitur: 3. Nu-

fanhy

merus ternarius, qui ab Ariftotele & Pytha-

at

ora commendatus dicitur, à preftantia arithe

hu3

metica, minime autem à Trinitatis fymbolo

f 0

apud eosdem laudem tulit: 4. Que demum

m*

ex Platonis Timzo, aliísque ejusdem vel fe-

ynltns

quacium libris five de verbo, five de plurali-

Yomia

tate in divinis producuntur, ea vel inducunt

Apt-

plures Deos, inter quos 'Tagaron fit primus

u-

& füummus; vel commodé exponuntur de

]ornt

ideis aut attributis divinis fine perfonali di-

n

füincione; quz ipía ramen notitia non fit

í, d*

haufta ex humana ratione , fed ex Judeorum

j Don

libris aut commercio, Quod Sibyllarum car-

jnito;

mina, fi tamen ea jam génuina habemus, at-

(

tiner, tametf; qualemcunque de Divinitate

et än:

Chrifti cognitionem in illis probent, de prz-

'enfüt

fenti tamen myfterio his Vatibus parüm ad-

rinis

modum, reliquis autem Gentilibus ferme ni-

e hi

il aperuerunt,

ny'ne

ARTICULUS II

d

"n wnyflerium. SS. Trinitatis Cheiffianis AAnte-

Qi«

uicenis fuevit cognitum ?

fl

6. Qta.: Quo tempore definita eft in Con-

üne

cilio Niceno contra Arianos in Chrifü

ritid

Divinitatem fides, pervulgatum etiam fuiffe

dogma de pluralitate perfonarum cum

fingu-

lga-

; daris

[5

m

-

&

z

12

Z

—DE Däo TaINO.

laritate divinz effentie , facilé tribuunr Hae-

ET

retici illi; qui memorate Synodi fymbolum

Qu

Jr- u)üf

inpugnant, unümque vélalterum illius aeta-

tis Patrem, quantumvis planà invitum , ad

i

Á

Num

fuas partes rapere fruftra conantur,

fi

veró & prioribus Ecclefie fzeculis fides eadem

[UE7

ac profeífio fuerit, acriüs ab iisdem ac ípe-

LUA

cioítis . difputatur.

Qus quidem quaílio

vt

j

cüm, & ad traditionem dogmatis antiquiffi-

L

mam, & ad Patrum (anctiffimorum orthodos

lr'(?ll!

xiam à calumniis vindicandam pertineat, ope-

7

[

T

re pretium eft, ut hic, quantum fieri pote-

if

rit; breviter exponatur.

Mu

- 7. Dico J. Patres trium priorum feculo-

fiy

i

rum univérfim crediderunt & profeffi fünt

tini ]

riyfterium Trinitatis.

Prol. m ex Conci«

Áin

liis. Dionyfius Alexandrinus Concilii Alexan-

fii à

drini contra Sabellium celebrati verba refe-

fütor

rens, in fynodica epiftola contra Paulum Sa-

(

mofàatenum de fide Trinitatis Catholica ait.

(heny

ia e9 prediciffe fau&los Patves, g fübi pr.

off.

f

$)

Yendumy cvedendimque tradidiffe :« Concil. A&-

Tif

tiochenum II. contra Paulum Samofàten. co-

- f

actum, profeffionem fidei fuz de Trinitatis

ti|

]

myflerio ita orditur: JDecrevimus , fidem fcri-

]

1

"

Vi

li

pto edere Q9 expotieve, quam à prinucipio accepi-

[

Uus, 9 babemus tvaditam €9 [ervatam im Ca-

N

zholica $$ [anda Ecclefia ufgue im hodievmum

tipi

dienm.

Alexander Alexandrie Epifcopus in

(ue

fynodicaepiftola Concilii Alexandrini, inquo

Arius depofitus fuit; ad Alexandrum Byzan-

2

- tinum ita de Arii errore fcribit: Quamovis de

hr

. bac

«

EOE

X

DE Dso Tz1NO.

13

nt E

Bac ve multa babeam dicere, tamen ea miffa pfoQ

bolur

ptevea facio, quod alfuvdum putem, Dotforei fz-

15 at

dei do&hrime con[eutientes. pluvibus | admonere ;

2, al

quippe cüm ipfi [itis doclà d Deo, $5 ttou ignore-

Num

£is, tum Ebinis 9 drtenue dotirinam e[je , qua

exdem

qyon ita pridem veram Ecclofie pietatem. oppu-

r i.

m peffiferum "dudiun: Pauli Sa-

gnave capity tu

4

quel

aenofatemi. Epijc.

ntiochie, qui coufilio omunun

iquil

ulique Epijcoporum, atque adeà judicio. Ecclefid

thod»

je&us. eff....

Aftovum. Hieveticorum impictatis

5 0

;

vces Dà, qui muper exorti Filium Dei ex sribilo

| pote

afferunt. (quippe funt velut floloues occultà ex illis

aa[centes) amimis bauferuzt. — Ya epiftola autera

atl

fynodica Concilii generas Conftantinopoli-

jf t

rani L ita de füa ac Nicena fide loquuntur;

. Con

Hanc. ubique $$ volis , $9 nobis, e? omuibus,

Alb

qui vere fidei verbum non pervertunt , probari

"a

comvenit : quam 505 vix tandem forvamus, àf

tfentautas

lum

que antiquiffrma fit, eg. Baptifinati con

docens nos cvedere im nomise Patvis, qg P

!üg i

£? Spivitüs [antlà &c. . 20 ex Patribus. AtFa-

J

g At

fr

nafius L. de Incarn; ait: Claré exponatur 7dpo-

Jfiolorum predicatio ,. quemadmodum vultis ,

udc

g

"

ad

ii

€2 d fanélis Patvibus tradita efl : nempe quo

Divinitatem attinet , Tvinitatem efe unam na-

"

WI-

turam, fecundim quod unam fubfrantiam pvejeu-

/

