
lem, fed, ob nature unitatem, infeparabilem

Idud,

( fpt

perfonarum conjunctionem, & identicam ac

tfermur ]

-quafi materialem inexiftentiam declaravit, üt

fpirato 4

H

Patres ap. Petavium L. 4. de Trin. C. 16. ex-

ponunt.

Tu; o

VI. In Trinitate Perfonalitates feu . pro-

fndts. )

Qi nemir

prietates perfonales funt tres, fcilicet Paterni-

WU tum (

as , Filiatio & Spiratio: Relationes reales feu

ts

proprietates relativee funt quatuor, nempe

inem re

paternitas, filiatio, fpiratio activa, & fpiratio

affiva: Notiones feu proprietates notionales

tperfo

unt quinque, nimirum innafcibilitas, pater-

V. 2 ut

nitas, filiatio , fpiratio tum activa, tum pafh-

V perfo

Na.

Ratio 177 eft: Dantur in divinis tres per-

ftit«d or

A w

fonz: ergo & dantur tres perfonalitates; quia

erfonz perfonalitatibus determinantur & con-

luN n

que i

j

iruuntur. . Sed ille tres perfone funt Pater,

Filius &Spiritus fan&ctus: ergo & perfonalita-

* quep

inifcag

tes illee funt paternitas , filiatio & fpiratio; quia

Patrem paternitas, Filium filiatio, Spirirum.

()T.ïglmem

ïehqua; j

fanétumfpiratio paffiva determinat formaliter,

ac conflituit.

Ratio 24di.

Ubi funt duz pro-

lum a

tipro

ceffiones, ibi füunt duo producentia & duo

produ&da: ubi fünt duo producentia & duo

TCbf

produéta; ibi fünt quatuor relativa; quiaft-

ficpro-

V

cut producens eü/alicujus þproducens ,

uctum

Vi

Drz on Ta:No.

243

Is un]

ductum eft ab aliquo produéctum: ubi fünt

quatuor relativa, ibi funt quatuor relationes;

li egoin h

L Atl

quia relativum per orzdinem, habitudinem ac

m dut

relationem conftituitur.

Sed in Deo furtt duee

ompre

roceffiones: item duo funt producentes, fci-

mam lx

f

cet Pater & principium fpirans; nec nonduo

x(epa;abüe:

roducta, nempe Filius & Spiritus fanctus

denticm:

eu fpiratus: ergo etiam eít paternitas, quà

clarárt i

refertur Pater; filiatio, quà refertur filius;

C ift

Ípiratio activa, quà refertur principium fpi-

rans; fpiratio paffiva, quà refertur Spiritus

fanctus.

Atqui hz relationes funt reales; tum

s feu pr

quia nemine cogitante unum referunt ad ali-

t Pater

x tedis l

um: tum quia fundant diftinétionem realem

yr, E

in relatis: ergo. Ratio 3/7. Ad veram No-

tionem requiritur 1. nefit quid commune fal-

lj MPF

:

tem perfonis omnibus; quia perfonam difcer-

es motod

nit: 2. ut importet aut denotet dignitatem;

ijti, p*

quia perfona dignitatis nomen eft: 3.ut per-

m

nis tresf

tineat ad originem ; quia hi

fundat diftinctio-

nem perfonarum.

Hsc autem omnià conve-

jires; d

du

niunt non tantüm paternitati , filiationi & utri-

que fpirationi, fed etiam innafcibilirati, utpo-

? ümrP

! efü)miï

te qua Patri fpecialiter convenit, ob afeiratis

fignificagonem character eft dignitatis, & ad

if

originem fpectat. Hszc ipía veró excludunt

Ts

reliqua: conditio quidem 1ma quodlibet attri-

formul

burum abíolutum; 2da ingenerativitatem filii

l (l

& improducétivitatem Spiritüs fancli; 3tia in-

"n iij

naícibilitatem effentiae.

Porro ad excluden-

jii

dos actus notionales ftatuunt aliqui conditio-

j

nem 4tam, ne fcilicet aliquid per modum viee

ä

)

aut

qui

Q'Iz

^

—

*

244

Dr Dzo Ta:!No.

aut tendentize preedicetur: alii ramen his, nem-

I C

pe actione generativa & fpirativa, concedunt

(

munic)

diycegni perfonas in fieri, nepganrin facto effe.

fonistribuit

Denique licet nomina Verbi & Imaginis Fi-

lium , Doni & Amoris Spiritum fàan&tum etiam

1. dici

M

j

Ul

difcernant; tamen vel fynonyma fünt cum fi-

(

liatione & fpiratione, vel ab iisdem adaequaté

cabmu.as. a

"

Tlus

m

Ji

acceptis includuntur.

qua lis d

, 74., Dico .. Cautelas nonnullas , inprz-

berfone e

dicationibus circa 'T'rinitarem adhibendas, fub-

7777

jecte regule comple&untur.

Jtur? ünitt

I. Abftinendum eft à vocabulis five natu-

iten & C

ree multiplicationem inferentibus, five perfo-

Jieariter

narum pluralitatem negantibus. Hinc 1. non

m Fl

eft dicendus .Deus triplex , ter Deus, omnis vel

äïïuitque ;

aliquis Deus; quia vocabula hec numeralia &

LTA

artitiva multiplicatam appellati rationem in-

| lll

icant: nec 2. Parer eff

eus umicus, Deus fo-

Watir de

dus, IDeus folitavits quia duo priora per-

onarum numerum , poflerius perfonarum

confortium tollit.

Poreft tamen | 3. dici Deus

ia d

Zrápus$ ; quia hsec vox appellai modum,

qu&m d&]

non rem multiplicat.

Ob hanc appellationis

r

AU r

'oportionem fervatam precatur Ecclefia, faz-

"ts om

:

a Jvuntas umus Deus; Conc. Later.

. dicit:

Rn u

In Deo Tyinitas efl , non quateruitasgs Symbolum

T D

Athanafii ftatuit. ugztatem. in TYinitate , $9. Tri-

HU t

qnitatem im uniate veuerandam; Hymnus etiam

quo fe

canit: 7? riga Deitas unaque pofcimus &c. 1tem

t fj

dicirur Perfoga friplex, aliqua. perfoua, Patev

ngro

folus genevat , þlu: Deus efl eternus &c.

üCanülï |

I*I- Ca"

At

ADSES

Dr Dzo Ta1No:

245

n ls.

; Concet:

II.' Cavendum;, ne tollatur nature com-

n fadod

municabilitas , identitas, fimplicitas; dum Per-

fonis tribuitur diftin&tio aut proprietas. Hinc

magini t

um ett

I. non dicitur Deus fmmgulavis , nec zvia ia Deo

Qunt um

indrvidua; utpote quibus naturz incommuni-

m d

cabilitas afferitur: nec 2. Pater eífe aliud, di-

verfus, difpar , difcrepaus ,. aut aliegus d Filiog

quia bis difliné&io naturee indicatur: nec

T

[07

ls; ing

ie

Yendes i

Perfong effe divife, aut [epevaie, nec umi

aut conjunéie preedicari debent; fiquidem na-

tura unitati ac fimplicitati repugnant. Atta-

sfive n

men 4. Conc. Tolet. XI. profiretur Perfonas

xepe Jfaagulaviter dici; Later. IV. alium efe Paiven,

Binc .z

alium: Filium, alium Spivitum [auttum concedit ;

( um

flatuitque , u diffinéliones fint in pev[ogis eg uni-

Dumeui

as a2 natuva.

riionaas

IiI. In nillo fenfu abftracta relativa pre-

7/)., Df'fh '

dicantur de relativis; quia fibi opponuntür

riora

realiter: unde falfum eft: Pateruitas eft filiatio,

Ri

aut viciffim.

)erqu

In fenfu identico praedicantur

V dl

abftracta effentialia de abíftractis ràm relativis,

; m

quam effentialibus; quia fenfus identicus ad

ypeliti

ftarum realem pertinet; ubi effentia cum prae-

xf

dicatis omnibus identificatur: qua ex ratione

Iv n

etiam utraque abflracta de concretis effentia-

Ym

libus przedicantur.

Ideo ex Conc. Rhemenfi,

d

Pater 102 alio.eft Pater, $9. alio Deus; neque

W( ;Mn

aliquo fenfu Catholico negari poteft, quiz di-

k: h

em

vinuas fit Deus, eg. Deus divimtas. . Porro in

lil

l P [/)

numero plurali abftracta quidem relativa prae-

dicantur de concretis relativis; in fingulari au-

tem tantüm abftracta effentialia: illa enim mul-

[

z

3

tipli-

|

246

Dzs Dzo Tz:xo.

fradisil

tiplicantur tanquam realiter diftincta , hacau-

formae &

tem minim?; quare vera eít propofitio: 7re$

|

[ d

perfoue funt tves fubfiflentie vel bonitates velative ;

|

falía autem: Zres perfone funt tres deitates, omüi-

fir; Qu

t ils d

potentie , immenfitates &c.

|

V.

Concreta effenti

alia fubftantiva d&

m fx

| d odum:

perfonis predicantur fingulariter ; adjectiva

tlantiva fuman-

i Paj

aurem pluraliter: íi tamen fi

gmar;

tur adjective , poffunt predicari pluraliter; fi

DI

autem adjectiva fumantur fübitanüvé , tantüm

fingulariter predicantur. Horum ratio eít

t ]V. pr

h A

quia fübftantiva aut fubítantivé accepta fignifi-

ficant formam per modum fübítantie, qu&

Woperon

J il

mulüplicari non poteft; adjectiva autem vel

Y d

adjectivé. fumpta 1

1

ignificant formam adjacen-

fü

at fhd

tem fubjecto feu

uppofito ;

quod eft multi-

Dus.

)

M

i

l

plex. .Juxta regulam 1mam Zfes perfone [uut

f g

unus Deus, umuus creator ; non. autem zres D

aut f£res cveatores: juxta 2dam in Conc. Later.

; QUi

'

"

m n

IV. tres perfone dicuntur cozfubftantiales eg co-

omgipotentes, in Symb. Athan. cocterge 7 coz-

lt.ad

quals: juxta 3tiam 7Yes jerfome dici poffunt

1 ij

tres Domini: juxta 4tam autem in memorato

r

| füüäx,

Symbolo dicitur: /Vog tres eetermi , fed unus -

ERN

feruus: ficut mom tves incveafi, mec tres imnlenþ,'

ts

Jé£d unus increatus, €g unus immen[us &c.

V. Concreta relativa fübíftantiva in fenfu

frümy, |

&to eff

identico aífirmantur de effentialibus, tam abftra-

€tis quàm concretis? quia inter effentialia &

Y effi

rj p

relativa, feu notionalia, realis identitas interce-

Cünden

iL Eadem pradicantur de perfonis in plu-

U q

rali, fi his fint communia; item etiam de ab-

ftractis

Dzr Dzo Tsi:wo.

247

h, hace

ftractis illis, que affignantur velut principiüm

ofitio: 1

formale actüs notionalis. Relativa autem ad-

of

jectiva de abftra&tis effentialibus non przdican-

tur; quoniam forma, ab adjectivis fi

onifica-

ütoety N

[

i. Ad

ta, illis abftractis formaliter haud ine

imum fpe&at: Er Deus, $9 effentia eff Pater;

-

xlontii t

EC

(j

ad 2dum: Pater, Pilus 9 Spiritus Jan&tus fuut

|

tres Pevfoue; Item: . Patermtag geuevat , füliatio

Viv ln

Juralit;

genevatur; ad 3tium: . Effentia generans aut. Dei-

ta genita ef] ; quam praedicationem Conc. La-

& tut

1 ratio s

ter. IV. profcripfit.

v*

VI. Abítracta effentialia non füpponunt

qu fipi

g, g

ro perfonis; cüm folüm formam, non autem

ubje&tum denotent: ex quo capite rurfus

a quent

non dicitur Effeztia generans aut genita, [pivans

m aj

aut /pirata. ^. Concreta effentialia , maximée

x d

Deus , fecundüm fe ac fine addito determinan-

[ þäjö/lhy*

te, eequeé pro perfonis, ac pro effentia füuppo-

em m

; quoniam effentiam exiftentem ac fubfi-

"onc. 1

*

tem in tribus Perfonis indicant. , Patet in

;;nialesä

illo . ad Tim. x. v. 17. Aegi fzeculorum immor-

um éo

zali, invifibili, [olà Deo bouor g gloria in [eecula

d p

Jeculorum. Eadem fi fübítent predicato et-

j menit

fentiali, quod effentiee prour à perfonis diftin-

jnm

& convenit, pro effentia tantüm fupponunt,

v if

i

ï,*,

ütin his: Deus eff communis tribus perjonis, efd

x

zrinus, ef? Tvinitas : fi autem fübftent praedi-

j f Af

cato effentiali, quod perfonis congruit ratio-

ne effentie, füpponunt principaliter ac pri-

aj

marió pro effentia, minüs principaliter ac fe-

j il ero

cundarió pro

erfonis; quod evenit in his:

g

d

Deus -creat , gubernat, punit &c. Si denique

j 1

4

reftrin-

(

E

248

/—DE Dgo Tniwo.

reftringantur per notionale aut huic equiva-

| umenori

lens preedicatum ; fupponunt pro . perfona ea-

, | & Paf «?

temuNo

que una, vel gemina, cuiactus notionalis vel

proprietas competit ; fic in hac: JDeus geagerar;

ni. C W

ro Patre; in ifta: Deus fpivat, pro Patre &

dadu,

F

ilio fubjectum fupponit.

|qe-Appr

75. Olferva. Ad préfensinftitutum zequa-

| qudand

litas, ordo; &appropriatio reducuntur: ecqua-

fquïn trib

litas enim ad perfonarum affectiones, ordoad

| tribuuntu

originis proprietatem , appropriatio ad mo-

nino Joct

dum eflentialia predicandi fpe&tat. |.2Zzguali-

,Du

1a$in materialibus quantitate molis, in imma-

If

WMrillís

ne

terialibus quantirate perfectionis eàdem con-

uv

ftituitur, dicente Au

ouftino L. 6. de Trin. C.

Aonaïem":. ;

8.- n bis, 4

" o 7420

Jle magna funt, boc eff ma-

qm

d

jus ejfe , quod eft smelius effe. . Hanc. divinis per-

findüm Y

fonis aflerit Scriptura in Ep. ad Philipp. 2. v

n

6. de. Chriflo dicens: /Vog vapimam avbitvatus

ln T

:

ü j

ef , ele f eequalem Deo: praedicavit Atha

hitine

Symb. & Later. IV. Can. 1., confirmatque'

*

EUY

tio; quia confiderando perfonas íecundüm

t Pum,

effentialia, eadem nuinero effentia, & eadem

tbit;

attributa adfunt; non poteft autem ineequali-

As eflin

um efle eadem numero quantitas: fpectando

«t amor

autem fecundüm, relativa , hec

uidem non

t de]o

eadem numero fünt, nulla tamen relatio eft

&t ur;

altera.major & dignior, cüm nulla fingularis

L0 Conr

fit perfectio fimE)hcirer fimplex. Porro indi-

Tlip

vinis Ordo plané eft admittendus; tum quia

ts nr

pluralitas fine ordine generaret confufionem :

tum quia in divinis habetur principium , per

Rünqi

comparationem ad quod ordo dicitur. , Hic

Uv

tamen

Dz Dzo Ta1x0:

249

licequi

tamen oríginis ordo nullam dependentiam, ac

pþrforg ;

ne naturz. quidem prioriratem aut pofterita-

tonai

tem involvit; quia, üt Aup. L. 3. con. Maxi-

IT ferti

min. C. 14. inquit, eff Zaztum ordo , quo alter

o Parei

eff ex alio, uon

quo. alter fit priis altezo. — Deni-

que ppropriatio, feu modus loquendi, quo

1

u du

quadam five operationes, five attributa, alio-

Tür

quin tribus Perfonis communia, fpecialiter

$, Orto

tribuuntur uni Perfonge pre aliis, habet om-

io.ad m

nino locum in divinis, conteftante id Scriptu-

Jäll./.'?«

rà, Patribus, & recepto Ecclefize ufü, . Fun-

] f

datur autem in quadam predicat effentialis

Qem Cort

aptitudine ad manifeftandam proprietatem per-

"

*

IT Ml

fonalem: aptitudo hec nititur in congruentia

IN

cum eadem proprietate: utraque variatur fe-

l

cundüm variam confiderationem, quà Deus

fpectatur; vel üteftens, velüt eft unus, vel

hiipp t

p artitá

üt habet virtutem ad operandum, vel àt dicit

babitudinem ad effectus.

Secundüm confide-

: Athat

Tatque

!

rationem v2 kilar. L. 2. de 'Trin. etergita-

fecun

ten Patri, fpeciem Filio, ufum Spiritui fancto

u

u

tribuit; quia Pater eft absque principio,. Fi-

Ia

lius eft imago Patris perfecta , Spiritus fanctus

eft amor ac fruitio.

Secundüm 24am Aug. L.

fj

Id

em n

t. de Do&. Chr. C..5. & L. 6; de Trin. C. 10;

pl

10

Patri wztatem, Filio equalitatem , Spiritui fan-

fngi

€to concordimn. appropriat: quia Pater non

rlb

prafüpponit perfonam alteram; hanc autem

j (

bilius prefüpponit in Patre; Spiritus fan&tus

denique duarum períonarum unionem. dicir.

J

Q]l

fl Pel'

Secundüm 37iam Patri poteztia & cveatit ex..To-.

2

àn. I4. V. 10., Filio fapientia & redem[tio ex 1.

Jndl

NS.

ad

v

250

Df. Dro Tn:No.

ad Cor. 1. v.24., Spiritui fan&to Jozitas & fan-

| 1 formar (

&ificatio ex Ep. ad Rom. $. v. 5. attribuitur;

T

]

LE

quia Pater habet rationem principii, Filius eft

|

Verbum mentis divine , Spiritus fanctus amor

]

pert hic ]

eft & terminus amoris divini. Secundüm 4£am

rieates

!

Auguftinus L. 6. de Trin. C. 1o. explicans par-

;;

ï

V a

i(a

ticulas habitudinis in Ep. ad Rom. rr. v. 36.

| dliorum

relatas, ait afferi ex ;pfo, propter Patrem; fer

| & Dei

ipfum, propter Fiium; z7:pfo, propter Spi-

| ls; & p

ritum fan&tum ; quia Pater ad intra habet fe,

dicrions

ob nature communicationem, velut caufa ma-

.| trexdem

terialis, ad extra, ob potentiam, velut caufà ef-

j Concia

ficiens; Pilius ád intra habet fe, ob rationem

] UDOVerQ)

Verbi, feu formalis repreefentationisjinftat cau-

] Kionem:

fze formalis , ad extra; ob fàpientiam, inftar ar-

j trum inr

tis feu caufze, per quafn artifex agit. Spiritus

fanctus ad intra habet fe, ob mutuum amorem,

. ttinfec

Wdtum

inftar complexüs, ad extra, ob bonitatem in

tibm on

confervando, ad modum continentis.

]

fonit:

N

Quuxss: m diflinclio vationis ratiocinate

ER

— mter Effentiam €g. Proprietates congruat

pnoritz

Tümero

zuyflerio Trinitatis?

fudo n

7N

Q

7a. Proprietatum nomine hic accipi-

mus non tantüm Perfonalitates; Re-

tlþlïoneä

ANQue

lationes & Notiones, fed & denominatas a

Qüntine

his potentias, actus ac terminos, ut, quo

in Tra&. de Deo uno Difp. 2. Cap. 1. de diftin-

ii

C

tdi

1

1

n

&ione inter Eflentiam

ivinam & Attributa

agente$ num. $1. promiferamus, de propofi-

Aintg

| Oi

tionibus contradictoriis, in myfterio "Trinitatis

prieg,

Orina-

Ds Drzo Tg:NOo..

251

a

attribuh:

formari folitis, pauca adjiciargus. Henc in.

reimn

i, Filus

anamsan:

I. Ex memorato Tractatu & loco fuppo-

nere hic licebit 1720, inter effentiam & pro-

N

rietates divinas non dari diftinctionem actua-

yplicas

l

t

j

e

m ante operam mentis; quia preter Con-

m.1.j

ciliorum definitiones & Patrum traditionem,

Daren; t

& Deitatis unitas, & perfonz fimplicitas rea-

r OP tT '

.lis, & perfectionis infinitas, & mutue pre-

ra habtt

- dicationis veritas hanc refpuit: 240, nec in-

t caufid

ter easdem admitti virtualem majorem ; quia

t cauft

Concilia & Patres non aliam diftinctionem

j» ratone

agnoverunt, -quàm folius rationis, per cogi-

st d

'tationem aut confiderationem, fecundüm no-

mynlut

ftrum intelligendi modum: 'virrus autem rei

j u

intrinfeca, que fine refpecta ad noftrum in-

um r

telleétum pofílit falvare contradictorias ; aut

realem omnino diftin&tionem facit , aut factam

bqru'raren

1ts

fupponit:

31i0, Proprietates formaliter non

If

includi ab effentia divina; quia tum eflentiz

T

h

Yi

effe abfolutum, ejusdem communicabilitas, &

ii

j

ju

J

h

prioritas originis ; tum. divinitatis unitas fine

numero , identitas fine diftin&tione, & pleni-

tudo fine defectu in qualibet perfonarum , in-

:Ji

MA

n

clufionem hanc formalem removent:

4fà,

Jl

d

Neque viciífim 'effentiam divinam formaliter

n

^ t

contineri à proprietate; quia formalis compo-

fitio

l qal)-

erfonz , abftracti à concreto inadequa-

1 dili

ta di

fi

inctio, & conceptus relativi alius ab ab-

Arcbut

foluto, nec iftam continentiam permittit: $70,

o

Sratui proinde à nobis inter eflentiam & pro-

ij

Trinr

prietates ante intellectüs operam identitatem

Qrti

omni-

h.

252

Dr Dzso TIl(INO.

&t O

omnimodam; diftin&tionem autem folüm poft

tidimdo

operam intellectüs; quia nec mediata diítin-

É

€tio ac in tertio, à quibusdam huc introdudcta,

pifan

Tionemrec

»

fine comparatione & mentis opera locum in-

(ilo Y

lü

venit: praterea ftatutam hanc diítin&tionem

nominari ac effe rationis ratiocinate ; quia fit

mf!þzf, qu

M

]

[

Q, (

cum fundamento in re; quod prabet non tan-

1 Q d

tiun five refpe&us ad diverfos effectus, aut

(nte: (/

connotata extrinfeca , five equivalentia cum

ia

[j

entibus diítinctis, aut creaturarum perfectio-

nibus; íed realis diftinétio perfonarum in füis

proprietatibus & earum unitas in effentia corn-

A

muni: ideoque diítinétionem hanc ( manendo

i

n. un

tamen etiamnum intra limites rationis ratioci-

Itli

J; lg

u

natc ) efie majorem inter effentiam & proprie-

tates, quàm que fit à nobis admifía inter ef-

Bs pro

fentiam & attributa.

Porro ad vim diftinctio-

andis

nis admiffze explicandam,

d

II Velut axiomara aut poftulata habenda

funt vz0, quód identitas & diítinctio realis

henä

myflerio "T'rinitatis propria, qua ex infinita

Lïl"l(llïla1 1

jmuïj i

Dei perfectione, fimplicitatem fümmam unà

TA on

ac fcecunditatem excelïcntiïïïma.ncomple&en-'

t oritur, pro fundamento cujuscunque mo-

A: qpip

F.

di explicandi .contradictorias propofitiones in

prefenti materia affümi & admitti debeat:

I QUO(IW

2490, quód abfoluto identitas, relátivo diftin-

"ODcreto

u

&tio tribuatur à Concilio Tolet. XI. in Pro£.

Fid..bis verbis: oc folo mumerum iufmuant,

Qdim

À

quod ad [2 divicem funt; e9 im boc mumero caveuts

quod iu[efumt: 31,0, quód relationum diftin-

ls

1 |

étio nonimpedi

at identitatem abfoluti ; àt do-

WI, [

z]];

cer

5

DE Dzso TRINO;

253

folüm

J

cet Cyr. Alex. L. 7. 'The(. Reltiones confubftan-

i2 dili

i

zialium divev[:

Je . mominaque ipfarum divevfay, non

polJunt conuntlionem naturalem delere ;

rodud

cujus ra-

ocum i

tionem reddit Boét. L. de Trin. fcribens: Preze-

ndtonen

dicatio velativa vei mihil addit , vel miit, vel

5 quit

mulat, que fota mom im eo, quod

eft effe, coufifüit;

t BQ Cin-

fed i eo, quod eff in comp

aratione aliquo modo

"

Pabere: 410, ficut Aug. L. 7

de'Trm. C r dq

dus, at

ntjà QU

cente: Omuis efftutia,

que velativà dicituv, ef

etiam aliquid excepto vel,

?4

4

yerfedix

»

7tivo, i in Domino, fer-

min fis

v0, arrba &c.q

oatet; fic 6 contrario de ratione

rei abfolute non eft, ut fecundüm nullam ra-

33 COT

manendo

tionem poffir habere refpe&um, fed folüm,

; fiod:

ne, quatenus abfoluta eít; refpectum dicar:

$:0, loquimur & formamus enuntiationes de

x proprif:

ntett

rebus prout à nobis conceptis;

ideoque in ve-

rificandis

ropofitionibus ad terminos, üt con-

d

li

h

ceptui no

ro fübftantes, attendendum eft: cu.

habent

jus exemplum dedit Aug. L. 7. de Trin. C. a.

"u a

[cribens: ZXec duo càm dicuntur , id efl, nata

apientia, 1m uno eorum eo,

x infn

uod nata efl , €9 Fey-

bum eg imago g. Filius infe

/

igatur , €7 in bis om-

ii

mam ul

nl

t

h

nibus non offendatur effentia,

quia relativà dicun-

Tuv: at im altevo, quod eft

Japieutia, quoniam ad

;(iue n

JE dicitur , etiam

effemtia. demonflvetur , €7 Poc ejus

none n

e[fe, quod fapeve.

670, uti voces alic fi

d

gnificant

Il

f.

concreta, aliee abflrácta;

fic voces quedam

j (l

fignificant rem (ine preci

jf

fione formalitatum,

quaedam rem cum pracifione rationis fionifi-

[

cant. Acceptio pofterior apparer in illa Conc.

Lateran. IV. enuntiati

one: //a ves zom

qi-

6f gene-

mym, Weque geuia, '7zequ€ procedens ;

voce fcili-

d*

cer

a

254

DE Drzo TuiNoO.

cet Z//a res ufürpatà pro effentia divina à rela-

nite &

remiflis

tionibus preciía. His

formdtir

77. Re[pondeo. Di

i

ítinctio rationis ratioci-

bos p

nate inter effentiam & proprietates divinas

(eps p

congruit cum myfterio 'Trinitatis. - Prob. - Tlla

verimode

diftinétio cum hoc myfterio congruit, que re-

eimode

quirirur & füfficit ad verificandas propofitio-

fintafürm

nes, quibus affirmatio & negatio in eandem

ütone;

fimplicem ac indiítin&tam entitatem cadit, quin

10 ejuste

evadant contradictorige; quales fünt: effentia

(o dfen

communicatur, paternitas non communica-

TTny 1feq

tur; filiatio eft genita, effentia non eftgenita;

ffcr ad

Pater generat per intelle&tum; non generat

ümtoé

er voluntatem: fed ad hoc requiritur & fuf-

Wopoftio

h

cit diftinctio rationis ratiocinate inter effen-

fitisq

tiam & proprietates divinas: erpo. Proj.1ma

HENENT

liatio & effen-

.min. Effentia & paternitas ,

Qmmun

tia, intelle&us & voluntas in Deo realiter funt

1 Fllür

idem, nec diftinguuntur ante operam intel-

*jf?]l(nmrez

lectüs: ergo; nifi inter illa admittatur diítin-

4f n

étio rationis ratiocinate , affirmatio & negatio

T r

ejusdem cadent in eandem omnino rem fim-

3 Qem

plicem ac indiftinétam: ergo vel propofitio-

H]depmd

nes negativee non verificantur, utpote qu&

n

ob univerfalem negationem removent com-

Ropodt

municationem vel generationem à paternitate

üm Q

vel effentia, fub quacunque ratione & fecun-

ïum; Y

düm quodcunque realiter identificatum acce-

KCl

ptis: vel non ita verificantur, ut impediatur

contradictio, & ne contradictorie evadant:

9 negg

Qfv

ergo, ne alrerutrum eveniat, requiritur di-

(;

pater-

inctio rationis. lyfvolz,:zri. p. Effentia à

nitate

*bl

—

Dr Drzo TniNo.

255

nià n j

nitate & filiatione, item voluntas ab inrellectu

formaliter diftin&ta, funt res diverfis concepti-

ll zat0d

s divit

bus pracifivis reprafentatee: res diverfis con-

ceptibus precifivis reprafentatee poffunt di-

Puj. ].

verfimodé definiri & predicari: res, que di-

Itj quen

verfimodé definiri & pradicari poffünt, pof-

opalti

n eadt

funt affirmari vel necari de eadem fine contra-

dictione; cüm hic non fiat affirmatio & nepga-

cudit u

tio ejusdem de eodem: ergo formalis

füin-

t: efent

€&io eflentiam inter & paternitatem ac filiatio-

mrmuti

nem, item voluntatem inter & intellectum,

a[igeniü:

fufficit ad verificandas propofitiones, quibus

n penei

affirmatio & negatio cadit in eandem rem, quin

mr& ft

propofitiones evadant contradictorig.

Nec

n x

evincis quidpiam, fi dicas, ante operam men-

Pulus

tis ac independenter ab intellectu effentiam

io&de

comunicari, paternitatem non communica-

«ilitri

ri; Filium generari per intelle£tum, non per

ram If

voluntatem: Cüm enim effentia , paternitas,

r dlb

filiatio , intelle£tus, voluntas fint voces rem

& nep?

cum precifione rationis fignificantes; preeci-

jb

fio autem hec non fit ante operam mentis &

TOPO [j

independenter ab intellectu, fed

er mentis

p0

(e 0

operam ac dependenter ab intellectu fiat; vel

fent 0

propofitiones affirmative funt falf&e, -ob mo-

u

dum contradictorium terminis precifis adjun-

T^

«

€&um; vel, fi fignificatio terminorum fine

TU p

praccifione accipiatur, negative falíificantur,

dittt

ob negationis univerfalitatem cum ftatu zeali

od

eflentize divinee haud congruentem.

j

y

Conf. utv. . Omnisreduplicatio veleftac.

&aff

ceptio termini fecundüm precifivum conce-

nit

, prum,

i

/äss,'

Dg D'EO 'T a1INO.

tum, vel precifionem/ fupponit, vel fingu-

u Fl

1271

arem faltem termini ufuürpationem à mentis

fu. C

opera profectam denotat: fed ad falvandas, cir-

*Cfll(/g F llll

ca eflentiam & proprietates in divinis, propo-

fitiones contradictorias Patribus femper vifà

]

d. [ s.d

41 ?)llïï?m

eft neceffaria ac fufficiens reduplicatio: ergo

4&

4 it f

;

actualis vel fuppofita precifio, aut interveni-

ens

entis opera, & hinc diftinctio rationis,

EE

sllonem

Patribus femper viía eft neceffaria ac fufficiens

ad falvandas, circa eflen

fial

Lid.

A

n & proprietates in

Sofquai]

divinis, propofitionescontradictorias. /Mimor

uyr: M

oftenditur ex verbis Patrum | . Reduplicatio-

U

Wo |

/1

ne formalitates determinantium: Balil. L. 5.

Mtg

i

iil

U

con. Eunom.inquit: Quecunque Patvi ; üt Deo,

2on àt Patri, injuzts €9 quecunque Filio t Deo,

20 ],

!j A

5101 àt Filio, in[unt ; ea etumm Spiritui [aucio in-

fuit...Chry£ hom. 1. in. Joan:

uonam. paco,

di

i F;Zz'sz

[

qgulla babita menutioue Patris, de. Filio [ermonem

0/ 1

i

aggreditur ? quomiam omnibus conflabat Patrem ef-

e, füi non üt Patvem, Jaltem! üt Deum. — Aug.

/

lt fnia

Serm. 38. de Temp. Quidquid eff Pater , quo De-

u$ efl, quo [ubflantia efl, quo «ternitas efl ; Loc

tht F

D.

eft Filiu$, boc Spivitus fanéfus.

2. Reduplicati-

one diftin&tionem demonítrantium : Arhan.

T

Dial. r.con. Anom. Parer à Filio nequaquam dif-

MUUT

LT

fert vefpettu Dei, five in Deum e[fe ; fed zn Patvem

e[fe, ac ii Filium effc.

Et in Or. 4. con. Arian.

*j hais

78

Quanquam Filius eft. alius, quatemus eff. genitus s

attamen idem exi[lit ,

u

atemus efl Deus.

Cyr.

Ayríen

M

Alex. L. 7. de 'Trin.

07 in boc ,

quod efl pater,

"TU a

Deus eff Patev; meque in boc , quod eff filus, Deus

i fpe'(

enid s

q/i(Fz'lz'us-: uon enim Pater Deus ofl, quia. g

*5 i

uegae

D& Dzo TaixoG.

E

vl zeque Filius Deus, quia genitus ef . 6d Deus éxi-

1 àmes ffens

8

enuit Pater, £g Pilius exift

ens Deus genitus

ass 9 /ius. — Chry(. hom. 2. in Cap. z. ad Hebr,

ls; ptO)

, Cuufa. Filü Patev efl , fecundum

quod. Pater eff.

-mper Yi

Àug. L. . de Triri. C. 5. AVoz fec

undum boc, quod

ao: ey

ad Patrem dicitur, équalis f Filius Patvi; ve-

Jfat , u [ecurnidüm id equalis fit . quod ad fé dici-

:'inïen'eri-

i

"ur: 3. Reduplicatione vocis & mentis prae«

(

[nLT[L

10

Cifionem declarantium : Naziàn. Orat. ,35;

tetts?

oftquam Filium appellaffet prizcipiuin; füb-

K

« J[j Jungit: IVec principium eo ;

uod principium eft,

4

Vimiuri non emim

uplgp 49 e05. duod principio caret

wi L:2 eo mazure vationem babet vox princifüi

fieut

"atu-

« uD Hée 2 dlos quod principii expers efl: circa.,

] em enim. bec coufidérautur , mion autem. matiwal

f.iio i

ii

ipfa [uzt. Aug. in P(al. 6g: Pater mon ad fey. od

"7;11 IL

ed Filium dicitur; ad fe autem Deüs dicitur.| dta-

!

lo j

quie &o ; quod Deus eft , boc apfo fubftamtia efl : e3

F

|

[

j

uia ejusdem fubflantie Filius, procul dubioqo Fz--

:

j

y Hs

vuj. dr vevó quod Patey ef ,

li

5]711! j

uid uonfub-

p

auiie nomen efh , [ed vefertuv ád PFi

2

um , ion fié

y?)'] qvll

, dicimus Filium Patrem effe, quomodo

ii 6

dicimus Fi-

|

equp»

;

J

; lum Deum &ffé; Sophronius in. Epift; in Conc.

li

f

; VL At 11.reciratà: 9'uxra quod Deis efl, id ip-

,

]

7"

(/i

1

J

j fuim exiflit- um

/.

ódque fuppófitum , dum [eovlari

,

:g[,rqlh

, Confidevatur ;

r

ü

TL

ii mfellzgentiäï quod uor fepavabi-

9 4*

le fepavante.

;

9777

78: Obferva. In éxponenda quidditate

[

1

: (jt

Proprietatum divinarum uüt formaáliter diftin-

It

&arum eatenüs conveniunt Theologi; quód

d

Pd

[

1[!.')0

, €ásfic fpe&tatas riegent effe nihilüm autmerüm

formaáliter confhlituant

g

; éns ;*atiönis j cüim illae

R

r d

per-

ïl*-r—a«x. d

258

Dz Dzo TnaiNo.

erfonas, faciant oppofitionem earundem ad fe . ;,....

invicem,;

reftent Trinitatis myfterio diítin-

|

fridy; t

&ionem, & Sabellianum errorem interimant:

|

|

amant m

fed differunt in defignatione predicati pofitiva.

Aliü enim vo

l.

; (aorin

unt has proprietates effe

1 Srmbolo

redicata neutra, que fcilicet non quidem

j Profe

imperfectionem importent, de feramen nul-

j Que qi

lam dicant fpecialem perfectionem: & ficubi

Bd

realitatis, entitatis, aut perfectionis quidpiam

lentium |

habere foríanlegantur, id habeant identicé à

qim ag

realitate, entitate, ac perfectione divinae ef-

fs )

íentim, cujus funt affectiones ac fubíiftendi

7:* Vocant

modi; ficut ab eadem dicuntur divinz , eter-

lh. CPQ

na, immenfe &c. Fundantur autem partim

&

in autoritate Patrum, qui vel abftinent à pra-

onc. R

dicatis tranfcendentalibus entis, proprietati for-

Nanan, (

maliter fumpte tribuendis; velin Deo fimpli-

On, )AU,

citer unam rem, unum ens, unum verum,

D

La Mp

»

unum bonum ac

erfectum aflerunt: partim

Vnng

in ratione; que of

^

endat ex oppofira fenrentia

hi Ld

fequi, nullam perfonam effe perfectam omni

U.

poffibili modo , totam autem Trinitatem effe

Q &Dæ

perfe&tiorem qualibet perfonà feorfim. Alii

rf

autem ftatuunt easdem non tantüm identice,

Qæi', 69 )1

fed etiam formaliter ac de fe dicere perfectio-

6*) Dam;

nem; tum quia realiter producunt & produ-

U

cuntur, adeoque & realiter exiftunt, & parti-

*0rüm Q

cipant predicata tranfcendentalia: tum quia

Verump

naturam reddunt fubíiflentem, perfonas au-

Ulm, nec

tem conftituunt & diftinguunt: tum quia per-

Tredicon

fonz formaliter & quà perfone in ordine ad fe

funt integrz ac fine defectu; in ordine ad füb-

EX ü

Ui

an

Dz Dszo 'fRINo.

ndemal

259

erio dili

ftantiam divinam non fünt fuperfluz & fine

fructu; refpectivé ad f& invicem amantur &

Inferimot

amant muruó, refpectivé ad nos honorantur

itipoft

& adorantur;

ï

Qüt ex Epiphan.

in Ánchoratu,

'etates d

Symbolo Ath

an,

À

Qn quà:

Ep. Sophronii in Conc. VI.

nmen g

& Profeff. fid. Tarafii in Conc, VII. conftat.

u quidem fententia viderur praferenda.

n: &l

i; qudp

Hallucinantur enim priores , dum ad fi-

lentum Patrum & abftinentiam provocant;

F identi:

cüm eorum loquela nihil fit frequentius ac di-

divine

fabfilt:

fertius. Nam Perfonas vel perfonalitates divi-

nas vocant £res ves' Alexan, Ep. Alex. in ep. ad

i, att

Alex. Cpolitanum , Aug. L. 1.de Do&tr. Chrift.

rem pitt

C. 3. & 5., Anfelm. L. de Incarn. C. 3. cum

i

Conc. Rhemeníi; zria eutia. vel tria quedam

yrieatit

INazian. Orat. 1

jxolin

3. 29. 32. 37. & in ep. ad Cle-

don. , Aug. L.6. de Trin.C. 9. & Ea

Greg.

m veu

L.29. Mor. C.16. & L.30.C.5. cum Conc.Tolert.

int; pl

a fentes

XI. in Prof. fidei; 7res Unizates, Nazian. Or.35.,

Boét. L. de Trin. & L.de unitate & uno; cum

a (f

Conc. Rhemenfi ; rres veritates Sophron. in ep.

xareme

cit. & Damafusin Prof fidei; tria perfe&a vel tres

yín. )

pevfe&itones Bafil. hom.28. con. Sabeli.

iphan.

y i

her.69. , Hier. ep.57., Cyril. Alex. L.

as

hef. C.

3 efföaþ[*

l

6., Damafc. L. 1. Fid. C. 11. cum ep. Synod.

p

Conc. CpolitaniL.ad Damafüm. . Dum tamer

l,

p

eorum multi itidem unam rem;unum ens,unum

fum (

1]

verum bonumaurt perfe£tum in Deo dari enun-

j

[

tiant, nec fibi necnobis contradicunt: his enim.

ii*

predicatis numerus fingularis proprius eft,fief-

Iea

f

fentice aut attributis tribuuntur ; pluralisautem

e ad(ub

convenit, fi ad perfonas aut proprietates refe-

ht

2

rantur:

$

1

3

^

260

Dz 'DEO 'TRiNO.

rantur: unde fi obfcuritas fübinde adfit, aüt

Adurm

ü

periculum, vel füfpicio erroris, juvabit qui-

n

dem dicere res, entitates, unitates, veritateg

VeL Em

& perfectiones cum addito: 5

jmrzle.f , relati-

p

var, notiouales&c. Qu

odexr

Y

tione adjectum

j QoGare 0j

eít, ex memoratis pater , neutram fequelam

imr. Pr

tenere: preeterquam quódetiam queelibetper-

duplex

j

fona aliarum perfonarum perfectiones conti-

[Av!

)

neat tum emizeiter , ratione effentiee fibi iden-

tificate ; tum «quivalenter, ratione proprie

| xpa? .ä-c"rjq

perfonalitatis aliarum perfonalitati equivalen-

Í

tis; tum formaliter , ratione circuminfeffionis,

i Y

five continentiz fpecialis, quà queelibet perfo-

TO d

na

erfe&ionem alterius propriam continet,

um

modo tamen &ordine diftinéto, üt Ruiz Difp.

xl y

30. Sedt. 5. explicat.

Q quo

Porró communiüs dicuntur perfectiones

linterm

