n0n

Apoc. 5. v. 12. Dignus eff agnus, qui occifus eft,

accipere virtutem $g. drvinitatem &c.

L

2dum ex

*

than£

hd)

. ad Philip. 2. v. 9. Dosavit il nomen , quoc

;

/

fi

J

€Y omue f

20)e2 &ca 3tium ex Joan. 5. v.

de !

22.

[

atev omm

e

d

, Y

judicium dedit Filio, & A€.2. v.

36. Et Dominum eum $ Chriftum fecit Deus bunc

pl

3Efum, quem vos crucifixiflii: Exgo.

W. ad Zdrg. N./4. ad prob. mam D

i Sapiän-

at

tri

funt

tia in genere feu indiftincté füumpta pro creata -

feu incarnata & pro increata, T. fapientia in-

li C

creata , fj

| dicitur creata ftrict& ac proprià,

Pel Z

N. late;

. ]n utriusque Libri Capire lauda-

v?

to plura füunt, qua creatae feu incarnatae Sa-

did

pientie congruunt; alia autem increatee tan-

tüm, non veró incarnate conveniunt, uti Prov.

"

v.3.. Cum eo eram cun&ta componens &c. &Eccli

TTR

v. 6. & 7. Ego feci in calis, ut oviretur lumen in-

li

(fi

deficieus : gyrum calà circuivi fola, €9 profundum

y;l/

abyffi peuetravi &c. . Sapientia (cilicet genera-

M [

tim accepta, & maximé ingenii operibus prae-

(z

lg&h "

fidens,

c à Salomone per profopopoeiam in-

rtüf; ^

h"

ducitur, cui dum pro diverfitate fpecierum,

ji

quas fub fe.continet, przdicata diverfa adícri-

[

4

bun-

168

Dzr Dzrzo Tniwo.

buntur; nec contradictio inde nec contrarium

; kopa

excai

nobis arpumentum nafcitur. Vox creavit in

Prov. nec in fonte Hebraico nec in verfione

4t0n

Latina habetur, fed vox foffédit, quee ex Gen.

H

4. V. I. fipgnificat generationem: potuit autem

peiib

.

Qmun

in Gracam 70o. Interpr. veríionem loco £«rzes

polfidit , exícriptoris vitio facile irrepere £«rics;

gim

Latinum

Dol

creavil Praeterea Grecum »rítav

creare nec femper nec neceflarió pro produ-

tj

(

&tione ex nihilo adhibetur; càm & filii & ma-

-

oiftratus & urbes xrí(ec9»à Greecis, & creari à

!

D7

Tatinis dicantur.

u Vi

10 as

Tandem juxta Patres Filii

proceffio in Scripturasutroque generationis &

tis f

Qd !

creationis vocabulo, à fuis imperfectionibus

abftracto, explicatur ; cum neutrum feorfim

ROm

illam originem fàtis commodé exponeret, que

Q

üt generatio ex eadem fubftantia, üt creatio

«

fine generantis. mutatione , productionem ha-

Ver

bet.. d 2adam D. .4.. Chrittus dicitur factus

t

in fenfu phyfico, feu creatus, N.

| fenfu mo-

BU

n

rali; five prelatus, C. Poítremum fenfum

iser

intellexerunt Patres plerique in textibus lauda-

f5

tis; & contextus etiam 'requirit; cüm apud

]oan. dicat Baptifta Chriftum fibi effe antepofi-

r

tum, ómizeeróc us 2v, quia prior me evat , h.e.

quia preerogativà temporis & poteftatis, quam

r

ni(:

utramque vox ceerec denotat ; me antecelluit:

Alia expofitio faceret; hunc. fenfüm quolibet

j

Iu

fcriptore indignum: Ante me creatus eft, quia

ante me creatus eft. Similiter . à Paulo Chri-

DN

'

ftum duntaxat. dici fu

üt

ra Angelos evectum &

declaratum, oftendit

j

tteralis fenfus juxta ac

j

co-

m

E

Dzrz Dro ;FRINO.-

169

ntrar'mm

fcopus totius capitis , qui erat probare Chrifti

Ti

excellentiam fümmam ex «eterna ipfius gene-

verftn

ratione.

Textus alii ex. Act. 2. v. 36. & ad

ex Gu

Hebr. 3. v. 1. adduci foliti, & Chriftum fa&£um

yt autat

erhibentes, aperté loquuntur de Chrifto quà

( s"'m,m

omine, adeoque huc non pertinent, " 742

t

gtiam N. A. 'Textus ad Coloff. de Chrifto quà

atv

Deo loquitur , ut docent fequentia: Quonam

0 prod*:-

n dpfo condita funt univev[a 4n celis g 22 ferva

liàn

&c.; füb hac autem acceptione cüm fit uzige-

L Cregi

uitus d Patre, non poteft quafi prior tantüm

res H

in creaturis referri; fed tanquam genitus & Pa-

tonis

tris fabítantia debet creatis ex nihilo praeferri.

.

n

omi

NT

uia tamen gezit? notio

rimogeiiti

od

/coinmunis eít tam gener

sfio

loniq

u ,

t d

creationi,

[0]

u o

tuit vox primogenitus ufürpari etiam refpe-

a

ucreéature ita, ut geniti fignificatio tamen

r at

jorená

Verbo & creaturis diverfimodé accommoda-

retur, & fenfus Pauli effet : qui ante omnem

yr f

enfus

creaturam produéctuseft. 'Ubi veró aliàs Chri-

ftus etiam fecundüim humanitatem primogeni-

j f

"m

tus dicitur , uti fit ad Rom. g. v. 29. & Apoc.

I. V. $. &c., ea vox excellentiam , honorermj

n 9

& dic

[o]

nitatem précipuam defignat.

f

anregöü

"4d Conf. L. 3. IN. /4. Ignorantiam.

fjl

fimþlici-

I5 q":

ter à Chrifto removent, qua num. 54. de om-

nifcientia ejus attulimus: ignorantiam autem

i

jl

EX

(.

judicii extremi ea ,. que de fignis Luc. 17., de

loco Matth. 24., de hora Luc. 17. Chriftus

6&) qu'

T

prenuntiat ; unde Ambrof. L. s. de Fid. C. 16.

ait:

al

uomodo me[civit judicii diem , . qui. boram

(

a expreffit g cau[as? . A.

i

.'--Tjudz"ciz' t locum &9 fign.

Z

fr

expli- '

"7

Dzr Dzo TRILNO.

170

explicandum tamen textum D. Chriftus

quà

fat;

Deus nefcivit extremi judicii diem, N. quà

Gat

homo, fa/d. refpe&u noftri, C. refpectu füi,

ll

N. vel rurfus D. fpe&atà precise naturà hu-

i7, 1

manitatis , C. fpectatà unióne hypoftaticà , N.

quiür

Chriftum etiam quà hominem fimpliciter ac

Tora

omnino ienoraífe judicii diem , affert non. de-

qit

ber, àt in Libello emendarionis Leporii , ab

Augufílino & Africanis Pra-fülibus probato, de-

t D

1Pfag

claratur: AVuoc mon folum dicere. mom prefumo,

Dupt

verim etiam priorem anatbematizo prolatam in bac

a m

parte [ententuam ; quia dici non licet, etiam fecun-

ML

düm bominem. ignova[fo Dominum Prophetarum.

iil d

Siqui Pa

contrarium dicere videntur , ac-

ol

cipiendi

t fenfi

terutro nuper relato, vel

m

dicendi funt, figurà conceffionis diffimulaffe

j

ignorantiam nature humans in Chriíto, ne

tenti

riani difputationem alió abítrgherent ; nihilo-

u

minus autem affirmaffe Chrifti . divinitatem

tnfe

proptereà ; quód illa ignorantia non in divi-

L

nam fed humanai tantum Filii mentem cade-

T

ret. Priorem concedende ignorantize modum

R

flatuit precipué Aug. L. 83.

. q. 60., in

fin,

quo bina fupponuntur: rmum, Chriftum quà

hominem & arcanorum divinorum interpre-

| riratþ

tem ac miniftrum nihil revelaffe aut dixiffe ho-

&

p

minibus, nifi mandante Patre, juxta illud Jo-

Tne

an. 12. v. 49. .Ex me ipfo uom fum. locutus ; [id

Wi

qui mifii me Pater , ipfe mibi mandatum dedit,

(/

tid dicam $g quid loquar: 2dum, in phrafi

Q

:

cri

t

turz dici Deum id primó cognofcere,

bt

d

publico experimento prodit vel manife-

quo

LU

(t'ïtt-;

PC

Dr Drzo Ta:wo.

171

Ts o

W

ftat; fecundüm quam intellicendi fünt textus

N.q

M

j

!

Gen. 22. v. 12. JVunc cognovi , quàd timeas Deum,

e&il

i

j

& Deuter. 13.v. 3. Zetat cos Dominus Dcus ve-

iüra l

fter , ut fciat , f diligatis Deun. — Ex quibus fe-

!

il

;

quitur, eàdem phrafi recté dici Chriftum ig-

Ne-

Jciert

norare ea, qua nobis non manifeftat.

n

que tamen fimili etiam modo dicendus eft Pa-

pori, d

ster ignoraffe diem judicii; quia Pater per fe

d

ipfum & immediat? nobis loqui non folet, fed

r ];ïffü»?,»

üt ad Hebr. 1. fcribirur, olim per Prop£etas , no-

aminl

viffin per Filium. Pofteriorem expofuit Greg.

qu f

M. L. 10. Ep. 42. Jz natura quidem bumamitatis

hm

suovit diem $9 boram , mon ex natura bumanitatis

dOr, d

govit : ideo [cientiamm , quam ex natura bumana

du t

zonu baluit, in qua cum /Angelis cveatus fuit, banc

ifim

Je cum ;Angelis babere negavit.

Similiter impo-

hr

tentiam fimpliciterà Chrifto arcent allata nurf.

nr;

$4. de omnipotentia; impotentiam autem in

'ivipim;

conferendo regno Dei illud Luc. 22. v.29. Ef

n ine

ego difpono volas , ficut. difpofuit mmibi. Pater sneus

em v

i

Yegmum.

'Textum D. Non eft meum, quà

z m

: Deus fum, dare vobis regnum, N. quàhomo

Qf

fum, fuld. non eft meum, h. e. non eft aucto-

itnd

ritatis mece & poreftatis , N. h. e. non eft mese

j

i

"

sequitatis dare vobis jure propinquitatis, üt

J

petitis, & quidem vobis ambitiófis id, quod

jhi

meritis comparari debet & preparatum efthu-

UM s P

milibus, C. Explicatio

&c, preterquam

j

quod ex contextu nafcatur , ufurpata eftà Pa-

ghf»

tribus, inter quos Hier. L. 2. con. Jovin. fcri-

golot

bit: Parate fuut im celo diverfc man[iones , quas

m*

Pfal.

"

4

02 pgr/bnæ accz;þz'mzt/ , féd opera ; & Aug.in

126.

Drz Dzrzo Tniwo.

172

126. at :

uid eft , won ef meum dave volis ? non

Kunyus

eft speum dare fuperbis ; boc enim adbuc erant.. Cae-

uudepn:

m f

terum Mar. 10. V. 40. repnum paratum legitur

|

:

2

m

n

fine mentione Patris: per mentionem illius au-

ln

tem apud Marth. faétam minim? excluditur

Filius, qu

i Joan. 16. v. 15. de fe ceftatur: Om-

f

j

fun

mia, qua babet Pater, mea fuut. . Solius tamen

Patris mentio fit, five quód ha difpofitio Pae

disvet

"

i

tri per attributionem conveniat, five ut often-

apm

'

!

datur nec Patrem , cujus una eft cum Filio.

lr

"

V íd

voluntas , petitionibus deferre regnum , fed

ineritis.

20

/4d Conf. II . D. A. Filius quà Deus gra-

*

R.

tià vel merito obtinuit divinitatem &c., NN.

3 rf

quà homo;, fu/d. gratia vel merito obtinuit di-

!d

vinitatem ; nomen & attribura divina quoad

TU

fübfítantiam , N. quoad manifeftationem, cele-

! lbrit

brationem & accidentalem eloriam , C. Sicut

affumptio naturc humane in unitatem perfone

L

cum natura divina fuitgratia & beneficium; fic

141

J pler

quidem natura humana divinitatem & reliqua

prorfus ex gratia obtinuit: Filius tamen Dei

m:]üü«

eüam quà homo illa meré gratuitó habuiffe

FO

il

dici nequit; fi quidem Filius homo dicitur ,

ex quo Verbum factum eft caro: fed ex eo

N

eft v

tempore & rationis inftanti transiit jure natu-

rali ad hunc hominem ,. quidqui

Verbum

Om]

IiOm

erat, fic, ur quod nature beneficium fuit, ef-

fet; füppofiti. pr

oprietas naturalis.

Meritum

ibef

autem divinitaris

&

reliquorum quoad fübítan-

Mi

Qp

tiam,nec nature humang in Chrifto nec ejus

fuppofito tribui poffe, ex ratione tum præm;i

rum

: Dz Drzo TniwNO.

175

xl g

tum merentis in Tr. de Incarn. eft oftenfum :

iti. (s

unde priora objecte fcriprure loca de altero

n lrit

oremii membro.intelligere oportet. Et qui-

liusa

em rum textum fic exponendum effe, pro-

xcludi

bat tum textus Grecus , qui loco divizgitatem

onit mAzov , divitias feu droitatem , àt ap. Gel-

ur: (s

Qs tunz

f

umlegitur: tum ratio conceffionis indicata

his verbis: 4ui occi[us ef , sequivalentibus illis

yolitoDy

utote

ibid.

. Dignus es Domine accipere librum e9

aperi

um F

macula ejus, quoiiam occifuses &c.; quae

üm,

ratio fi effet divinitatis quoad fübftantiam acce-

t*, Chriftus nonnifi

[9)

ft mortem Deus fu-

iffet. Idem dicendum effe de 24o oftendit con-

f

m

&

texus , in*quo meriti ratio tribuitur morti

Chrifti v. 8

. preecedente Humiliavit femetipfum

ximité

n qu

fattus. obediens ufque ad mortem , mortem autem

crucis; praemii autem fübftantia ftaruitur in ce-

i

m

lv

lebritate , honore & titulo JEfu, h. e. falvato-

ris acredemptoris fecundümv. 10. fequentem:

nperüï

jciumJ

Ut in nomine 9 Efu omne tenu fleftatur &c..—..In

pofterioribus textibus exercitium & manifefta-

&i

u)

tio judiciarice poteftatis; dominatüs, & difpen-

fationis gratiarum , ficut intelligi poteftex col-

n

dic

latione textüs 1mi cum verfu 42. A&t. 10. & adi

contextu, fic etiam merito Chriftinon videtur

( d

effe neganda: ipía autem poteftas judicandi,

ii(d nti

dominandi &

ifpenfandi gratias, per affüm-

yes

tionem humaniratis Chrifto communicata non

* [i;[;, Ü

l

u

beft merito; fed expofità nuper ratione, be-

[

iif

neficium nature eft fimul & proprietas per-

(bl

fons.

^A

ece

jUS

prft*ïïlh

58. O

füfi

CR

:

174

Dz Drso T)R'mo.

$9. .Objic. /I. Spiritus fanétus eft crea

Matih.

tura; tum quia Amos 4. v. 13. in Greco Deus

trur]

dicitur creans [piritum : tum quia. [oan. 1. v. 3.

At

er Verbum onuia faia effe perhibetur: ergo

m

eus effe nequit.

Conf. 4. Spiritus Propheta-

['efo'Spi

rum eftSpiritus (anctus , quo fcilicet infpiran-

jtan,

te Prophete loquuntur: fed 1. ad Cor. 14. v.

fare

32. dicitur: Spiritus Prophetarum Prophetis

Edef

Hi-

fübjedti funt: eroo.

Conf. II.. Batiliu;

ttem ]

larius fuisin Libris nufpiam Spiritui (2

tri-

olita-

L'r.je )

buunt nomen Dei: quin nec Conc.

Uü&*iHA[

num definivit Spiritum fanctum Deum effe:

1ä€m.

demum Ecclefia antiquitus nullas ad Spiritum

lts $

fanétum dirigebat preces: ergo Spiritus f(anctus

ab illis non credebatur Deus.

lls w

fints

9. ad ^drg. IV. 77. ad prob. 1:nam x Non

Tmin

intelligi hic Spiritum fanétum, fed , üt vulga-

tmfe

ta habet, vez/um; quod comparatio cum ver-

hg

]

fu nono declarat. 24d 2dam Ye. «ó omuia zeque

j: f

a

rum complecti füb f& Spirirum fanctum, ac

t d

p

atrem; fed ea duntaxat , que naturà à Ver-

& qu

bo diverfà funt.

"Ad Conf. 13« D. M. Spiritus

R

Propherarum infitus, feu mens humana Pro-

U

l

ietarum eít Spiritus fanétus, N. Spiritus

Qor I

b

ropherarum inditus, feu infpiratio divina eft

Spiritus fanétus, T. Priorem autem, non

tiüm

hunc, inteligi in objectione, vel ipfà vox

Contr

Greca fine articulo & in plurali pofita fatis de-

ïl()ney

monílrat. 44 Conf. IL s. 7:.4. V. Conf.. Bafilii

fidem abunde vindicavimus num. 22.; Hila-

&JOT

l

t

rius in LL. de Trin. ftepius negat Spiritum fan-

)

]U

&um eífe creaturam , & in Comment. à

n

Matth.

o

* Dr Dzo Tz!wo.

175.

ees

Matth. C. 33. exponens baptifini formulam,

c0 ]s

trium Perfonarum nomina exprimi dicit, 'u£

LL

-quorum eff una divinitas , fit una lavgitio, nomen-

Ir; 8

0

ht

que TYinitatis umus Deus : .Conc. Cpolitanuni

veró Spiritum fanétum vocat Domigum £? vi-

in

;

p

Jficautem , dicitque zrocedere à Patre & Filio,cum

Qr. 14l

Patre & Filio fimul adorari & conglorificari:

Jropb»u

D

Ecclefia tandem per Spiritum fànétum ad Pa-

trem preces olim & nunc finire confüevit.

n

Unde patet non aliam prioribus fieculis, quàm

poli;-

uc in prefens vioer, fuiffe de Spiritu fancto:

m &

;

dem. Ceterum rariorem de aperta divini-

ypirifus

tatis Spiritüs fàncti fide profeffionem Patribus

s andu

illis perfuafit ceconomia quzdam à circum-

Ítantüis füz ztatis probata: Concilii autem de

1 X

nomine zj Spiritui fanctotribuendo abftinen-

j

tiam fecit forfan experra jam in Arianis mali-

| cum*

gnitas ufürpandi hanc vocem in fenfu impro-

"I/W &*

prio: Ecclefia demum fuas plerumque ad Pa-

trem diriceendi

x

eces fundamentum habuit in

u ä'(»:ï

eo, quó

d

ille fit fons totius divinitatis, &per

N

appropriatüonem agat' perfonam Dei; cum

Filius üt mediaror, & Spiritus fanétus üt au-

Spu'lï;'

étor precum noftrarum habeatur.

) dmä H

$9. Ol[erva. Non duximus opera pre-

g P

tium exceptiones diffolvere, quas Sociniani

| iP,[ä.VF

contraScripturas in noftri dogmatis confirma-

um

tionem allatas facere folent, propterea quod

major earum pars ex folo contextu facilé re-

(

L

4

fellatur; reliqua autem in Scriptura Polem.

am/

& Dogm. explicata, tanquam proprio in loco,

qelt

uberrimeé vindicentur. Infigniores tamen ex

NI

his

176

DE Dxo Tà1NO.

«4J

his aliqua non videntur hic filentio omitren-

ad RO

da.

T

Uma earum eftcontra aroumentum , quod

104 f

ex Deinomine, pro afferenda Filii & Sp.S. divi-

[iei

)

nitate, formatum purantinane; tum quiaidem

A4: (

itur in Scri-

nomen Moyfi &aliis hominibusle

i, non

ptura datum: tum quia vox 9«cc Íine articulo

]

nda

e in Grecis ufurpata fummum Deum non fi-

j

&L "

gnificat. . Sed contra priorem exceptionis ra-

d) QH

fjl

tionem eft inprimis , quód in veteri duntaxar

'hs C

n

'Teftamento, minimé autem in novo perfonis

| ul ]

creatis vocabulum Dei fit attributum: Deinde

d as

nomen Elobin creaturis conceffüm tum ob

&Fio]

l

luralem numerum tum ob fignificationem fi-

Vs

j

i propriam declarat ufürpationem fensüs

Wmon

tantum figurati: demum plerumque quidpiam

Vanits

additur , quod fignificationem vocis muitum

fiés v

temperat ; üt dum Moyfes dicitur Deus Pha-

yrücp

vaoiis confHturus; judices autem , qui Dii erant

ts

dicti, perhibenrur /icut bomines tmortturi. . Con-

| n dn

tra pofteriorem facit;. quód hac regula non

lt

fir perpetua; cüm Joan. r. v. 6. 12. 13. & 18.

fl

ponarur 9sec Ííine articulo , ubi tamen Deus

*»ï j

fummus intelligitur; & ACt. 7. v. 43. ac 2. a

f]e

Cor.4. v. 4. & ad. Gal. 4. v. g. addatur quidem

;

Si veró

x

DN

articulus, fed idolum defignetur.

o

l

V

etiam conftans foret,non obefler tamen; cüm

ed.]

Joan. 20. v. 28., ad Rom. g. v. 5. & 1. Joan. 5.

10

lil

v. 20. Chriítus dicatur é 9&6c, idem etiam Act.

Wret

$. V. 4. aliisque locis de Spiritu fancto laudatis

V qu

ebíervetur.

AL ï

2 da

E

u

Drz Dth

"flmgo.

177

!

orite.

2da eít contra textus decretorios ex Ep.

ad Rom. 9. v. $. & 1. Joan. s. v. 20. pro divini-

rate Filii ufürpatos ; curn in priori poft partem

m

imam: ex quibus Chriffus [ecumdum cavuem, vi-

lp.S. d

deatur ponenda interpunctio; hinc vero pars

quaite

rin$r

2da: qui eff fuper omma Deus beneciffus in feecu-

la, non ad Chriftum, fed ad Patrem fit refe-

? qrtin

m a

renda: vel,fiquidem vox Deus cum Chrifto

recte conílruitur, tamen non dicatur Deus

Jf

duntii

abfoluté , fed cum reftrictione fuper ommnia, fci-

licet creata.

Adhzc, in pofteriori rurfus ver-

per(omi

ba illa:. Hic eff verus Deus , referenda videntür

Deit

ad Patrem, quantumvis fermo proxime fiat

tüm

de Filio Dei, cum etiam in 2da Ep. Joan. v. 7.

od

& aliàs pronomen /ic non ad proximum, fed

m us

remotum fübftantivum pertineat. Sed enim

s qii£

vanitas prioris patet ; tum quia res ipía ac fe-

js m

ries verborum , prefertim veró articulus cum

D7

participio é ov, utpote relativus & fententiam

iuuer

inchoatam continuans, hanc interpretationem

". u

non admittit: tum quia 7ó /aper omniaadeo non

oül

limitat preeeminentiam Chrifti , ut potius am-

lj

A J

pliorem fignificationem habeat, quàm «à fu-

mvä

jper omnes , quod tamen in Ep. ad Éphef. 4. v.

6. Deo & Patri attributum, nemo pro limitatio-

j

ne divinitatis accipit.

Nec minüs inanem effe

ï;

u

pofteriorem exceptionem probar & fcopus in

yen; n

ead. Ep. 1. v. 1. &2. indicatus, & ineptia

ro-

J

[

j

pofitionis , quz in adverfariorum fen(ü

haec

fiaffui

foret: hic verus Deus eft verus Deus.

Por-

]

Quv

ró, quód pronomen £rec ad remotiora refera-

fur, perrarö accidit, & tunc fit precipue, fi

4

jl

pro-

:

w

"

o

Dr Dro Tn:wo.

"

175"7

propinquius indirecte tantüm ac in obliquo

| nemy

(hm te

fenfum ingrediatur , üt fit in exemplo citato;

cujus etiam.

fi

'nificatio ita eft aperta, ut nemi-

1& notd

i

uiti df

nem facilé in fraudem inducar. Contraria om-

nia fe produnt in propofitione noftra.

d qe

34ia denique eft contra probationem ex

t lm

A. 5.pro Spiritüs fanéti divinitate deductam.

(mysre

uexe

Nam r. in Graco legitur JevcaoSal «s vó vrveupa

và &yicy, quod non fignificat mentiri Spiritui

ln

fanéto , fed mentiri te & Spiritum fanctum

fdhy,|

velfallere, velfimulare, fcilicet propter hy-

drinem

ocrifin: 2. Siquidem Ananias dicatur etiam

i Ltm df

effe mentitus Spiritui fancto, id duntaxat ve-

t noft

rum eít , quia Apoftolis erat mentitus, in qui-

tifindn

E

bus Spiritus fanctus degebat: : 3. Licet idem

dicatur mentitus Spiritui fàan&to & Deo , non

qeag

tamen reéta eft argumentatio ifta: Anan'as

t

mentitus eft Deo: Ananias eodem tempore

Spiriu

Nar

mentitus eft Spiritui fancto: ergo Spiritusfan-

&us eft Deus; ficut, licet Exod. 16, dicatur po-

ulus murmuraffe contra Moyfen & Aaron

Tfigi?ngs

384(

unà acDeum , minüs reclé fic argumentabe-

!qu ffd

(

Qntür

ris: Populus murmuravit contra Moyfen &

Aaron: populus eodem tempore murmuravit

r

contra Deum: ergo Moyfes & Aaron fün:

Deus. Sed quod rmam attinet , ipfo Wol-

zogenio tefte, mentiri Grec? dicirur nunc

Aig

cum Dativo , nunc.cum Accufátivo cafüu , fine

aut cum praepofitione ad vel /p; àt Grotiusex

SoAI

facris, Glaffius ex profanis Scriptoribus often-

li

NI

dit, acinipfo Actorum Capite controverfo

ex verfü 3. & 4. manifeftum eft, Bezaque in

lg

exem-

)

T

—

z

z

2

D/E'DE'O'»

TRINO.

179

1 obliqut

exemplaribus quibusdam particulam 27 adje-

Dlo citt

€tam teflatur. . Perperam itaque verfio vulga-

, üt n

ta notarur ertoris. Preetereà prior fübítitrutio

nihil officit; cum , quem fallere quis vult , ei-

*:trariaom

d

dem mentiatur: pofterior autem eft falía ;

onem t

cum hypocrita quidem dicatur mentiri fe aut

jedudr

fimulare fanctum, non veró Spiritum fanctum.

TL

2da exceptio falfüm dicit; quia Scriptura hic

r t

loci nomine Spiritüs fancti non intellioit Apo-

1 fandi

ftolos , fed Deum, quem per difertam oppo-

optt

fiionem diftinguit ab hominibus. Hoc au-

für «

tem diffimulato , nihilominus tenet argumen-

(aXaL V

tum noflirum; quoniam , qui mentitur Spiri-

sinqi

tui fancto in Apoftolis degenti, poftea dicitur

s t

mentitus Deo. In 37a difparitas inter utram-

Do;i

que argumentationem patet ex Scriptura, quae

m

dittinguit Moyfen & Aaron à Deo:

on veró

od

m t

Spiritum íanétum ; fed homines duntaxat.

ypiritió

Nam Exod. 16. v.2.dicitur: Murmuravit ommnis

Q

congregatio füliorum Jfrael comva Moyfen €g ,4avom,

&S

& v. 8. additur : /Vec coutra uos murmur veftrum,

um

eft, fed coutra Dominum; cum A. $. v. 3. & 4.

wmw

legatur : Cur rentavit fatauas cor tuum mentivi

tj

Vurmmi

£e Sp.

mituifantdo ? .. . INom es mentitus bomz'm"-,

a

j

£us, fed Deo.

p

W

ARTICULUS IIl.

i o

"du tres in Diviuis Pevfone fint con[ulftantialer?

al j

60.

i

J

JU,

J

Ota. Q

uosci

« feu confübftantialitas ex

nominis etymo juxta ac ufü five eequa-

mrove

liratem five unitatem fubftantice fignificat, fub-

ftantiam feu ufiam accipiendo vel

AT

-

M2

pro períona

ee

vel

wOSe

180

D& DEO ''a1NO.

vel pro natura feu effentia. Unitas hcec alia

eft figurativa & impropria, alia vera ac pro-

6A

ria: figurativa habetur vel per compolitio-

u n

]

nem, velper analogiam , vel per collectionem;

Ansice

vera autem vel per mentis preecifionem & ra-

fdvert

tionem fpecificam , vel per rei indivifionem &

t n

individuationem realem. : In Divinis Unitatem

ttribut

Perfonarum veram eamque individualem ac

fint, 8

nufericam ftatBerunt Sabellius & Paulus Sa-

nn, f

mofatenus, & eatenus tres Períonas dixerunt

| tdyr.

confubftantialeg; quem errorem Articulo pra-

T

fentis Capitis primo refutavimus. Unitarem

Iyfcm

natura tantum figurativam admiferunt Tri-

inme

formes quidem: per compofitionem, .Ariani

eranalogiam, & Joachimus Abbas per col-

p

| [iteri

J*

e

&ionem, & hinc tres perífonas vel dicere

Aim

confubítaBtiales recufarunt, vel tropica figni-

1 VUOd

i

ficatione acceperunt: eandem unitatem dunta-

At

xat fpecificam voluerunt Tritheitz , ac proin

h

L

tres perfonas vere quidem fecundum divini-

uV

tatem zequales & eatenus confubftantiales di-

,ll

A

DI

UC

ä

xerunt, diviniratem tamen ipíàm non unam

numero ac individuam aut immultiplicabilem,

Dd

RUT

fed quoad rem divifam ac multiplicem decre-

"

verunt: unitatem tandem realem , numericam

| &ciöaö

& individualera divinz jnature amplectuntur

|

Otn.Y

Carholici, itaque dicunr Patrem, Filium &

m

Spiritum fanétum effe confubftantiales, ut unus

Catholicum hoc

1. ait

r

idemque nuinero tint Deus.

ï'"ffälf

dogma expofituri, argumento primüm.com-

A

muni preecipue figurativam , tum proprio me-

L

m

A

re intentionalem unitatem divinæ natura p

ro-

61

p

fligabimus.

| lo

|

EXLA

at

Dz Dzo ;I'RiNSQ

ae

Tà aC

61. Dirol. Pater, Filius & Spiritus fan--

mpoits

&us in Divinis fünt ver? confübftantiales , &

eConez

m &t

unus idemqueDeus,non tantüm per figuram,;

Yionemi

fed veritatem fübftantize.

Prob.

u:bus affe- —

Unitt

ritur in Divinis vera naturz, operationis &

idoden:

attributorum unitas , veré confübftantiales

fünt, & unus idemque Deus, non per figu-

Padhsj

di

ram , fed per veritatem fübftantie ; quia jux-

ta Aug. Serm. 38. de temp. natura hic idem eft

iculo

"

ac eflentia feu fubffantia, . operationes veró

Uni

Id

runt ]

, Phyficam, attribura Metaphyficam naturee no-

3

tionem explicant &

obant: fedPatri, Filio.

, Áná

»

s

a

ac Spiritui fancto in.

ivinis afferitur à Sacris

i

Litteris & Traditione triplex illa unitas: ergo.

Y

l

Affum

tio afferitur quoad fin

ld$ partes.

d

iab Quoa

17:2:» eX 1. Joan. $. v. 7

ves funt , qui-

MP enimonium daut iu celo:

ger, Ferbum €g Spi-

6íP — vutus faulus, ey bi tves un

unt.

Unde E

i

Africani in Libel. fid. ad Hunneric. ajunt:

171

UP wf adbue luce clavius unius divinitatis efff cum Pa-

"

Tre

ul v

"

»!

1re €9 Filio &g Sp. fautto doceumus, Soannis Evan-

gelifie teffimonuio probatur , ait namque : Tes funt

VL-*]]] æ:

é&c.

Confentiunt Fuleent. L. de Trin.

u^ & ]dacius feu Autor Libel.de Trin.

C.1. Item.

j5 Joan.ro.v.3.2it Chriftus: Ego $9 Pater umum

H* fumus; ad quem locum Chryf. hom. 61. in To--

u

an. ait:

nave um fe effe cum Patve vi faltemac:

k0^ poteflate profitei debet; nam de ea fermno evat : f

um — qguzem ea

; Cg uma eff virtus amborum, eadan

)priofï quoque e

bflantia. Similia habent Aug. 'Tr.'

W inPfalrog., & Tr. 20. in Joan., Victor Viten.

inProf. fidei, ^ Quoad 2dam ex 1,ad Cor. 12. v.

4

]

:

Ms

"

n d

[

Dr DEOWTRINO.

18

1. defi

4. & feqq. Divifiones gratiarum funt , idem autem

at: (

Spiritus: 9 divifiones miniftrationum funt , idem

veró Domirus : Q9 divifiones operationum funt, idem

&

veró Deus; & v. x1.. Hec autem omnia opevatur

LyeT

unus idemque Spiritus: de quo Aug. L. con.

hradi

[

tf:(! iidatt

Serm. Arian. C. 15. inquit: Ugiverja Trintas

opevata eft , uon quód invalidus fit unusqui

|sgue e0-

Ahan.i

aM

vum [ine alüs, quod operatur, inplere: [éd mon

l

poteft

eratio e[fe. divifa, ubi mon folum. cqualis

vilt ,

t

Tielor.

efl , fed' etiam indi[cveta. nafitra.

Adftipulantur

.« Bafil. L. 5. con. Eunom. & Ambr. L. 2.de Sp. S.

w d

t nf

C. 12. Item ex

oan. $. ubi Chriftus dicit v.

17. Patev meus

[/)

"

ue modo operatur , €9 ego ope-

lim.

YOY 3. & V. 19.

uccunque eniri ille fecevit , bac

(er

£2 Filius.

iitev facit; in quae verba Hilar. L.

1 Dar

Hææ "

9. de Trin. fcribit: ZAec ef? vere nativitatis in-

zelligentia €9 fidei o

, que uature divina uni-

tiidr

zate ünmius andiffeven

ue divinitatis veritatem 1

| hr ;

Patveeg. Filio coufitetur, ab[olutiffrmum [acramen-

mgü D

lity,

zum ,. ut eadem faciendo Filius fimiliter faciat , &

(niliter faciendo, eadem fint ip[a, que faciat : quia

Hilml

Qm,

fub una bac fignificatione teflantur €g. familiter fa-

&a nativitatem, g eadeim fatta naturam.

Con-

Ü

fpirant Cyril. Alex. L. 10. Commen. in Joan.

ume

- & Damafc. L. de 2. Volunt.

uoad 3z/am ex

Tuser

Matth.28. v. 19. " Baptizantesiri nomine Patris

Cret,

&Filii &Spiritus fancti;" dequo Pelag.I. in

Tdy j

Ep. ad Childeb. fcribit: 7; vomine inquit , non

Inmdt-

$$9

ziominibus, ut eg unum Deum per iudi

| lttny

vine effeutiee uomen offenderet , €3 per,

um di[-

| Jj

u$ edoce-

cvetionem fuis. demonflratam. pvoprieta.

] "i

L.

| Wten

T€. — Adde Didym. L. 2. de Sp.S. & Ambr-.

d.

l

l

Qs

(

*

Dzr Dzro TRIN(ï).V

183

111 GU

1. de fid. C. 1. Item . Joann. 16. v. 15; Chriftus

y, idt

ait; Ommia , quecunque babet Pater , mea [unt ;

inbyidn

& C. 17. v. 9. Mea ommia tita. [unt ; unde Ffilar,

L. 9.de Trin. dicit, Deum , . e. divimitatein in

opemtm

tute , 15

[ on

his iatelligendam effe , que [ua funt in. vir

Trinta

eteruitate, in provideutia, in pote[late. . Confer

j

N0 C

Athan. in Or. con. Arian, & Hier.in Comment.:

W

] n

ad Matth.24. Rurfüsex Joan. 14. v. 9. Qui

|

l æ[;mEL'

videt me, videt Q Patrem; inde Cyril. L. 12.

JULantt

"The(aur. Eo ipfo, quod at Chriffus, bunc in illo -

leSpi

videri, idemtitatam Deitatis g unitatem fubflan-

tie monffivavit.

Adde Hilar. L. 7. de Trin.

dicit

igü()ä

Maxim. Taufin. hom. de S. Eufebio.

Denr .

rj n

queex [oan.10.v. 38. Pater m me ef? , &9 ego

in Patve; cuifübjicit Bern. Serm. 5. de verb.

j H'üarf

ROTA

líàiae : /Vou poruit expreffüs ubftantue unitas com- .

j

meudayi: ubi enim uevque im. altero, Tibil. quaft.

g

exterius Lcety mbil intevius cogitari ; frmpliciffnmam

ficrai

magis credi neceffo eff in ambobus fubftantue unt-

:

£atem.

!

itidyi

Accedunt Athan. Or. 4. con. Arian.

tium.

Hilar. L 3:& 7.de Trin. aeL, 1. con. Conítan-

ii

/i

41

Cozf. Concilia, Patres & Ratio refutant

, ü

tll

nj

Ub

unitatem in. divinis meré figurativam. Inpri-

mis enim Martinus]. in Conc. Lateranenfi Se-

3!

j

jne (ii

cret. rmo prolocutus, ex Bafilio docet, divi-

gam naturaim ab omni compofitione e(j€ mundam;

1]0]

j/,

&Sophron.in Ep. adSergium, in Conc. Cpo-

litani T. act. undecima lecta, enuntiat : JVeque ..

f

3

(

fecundum quod Tvinitas ef unus Deus, dicitur co-

ar&atus , [ive compofitus vel coufufus: Concilium

J

O-

"

autem Nicenum ac Cpolitanum

M 4

Ign Symb

lis

D

*

184;ï

Dz Dro TnaiNo.

fitionet

lis ftatuunt Filium Patri cofabflantialem; quod

Ephefinum in Ep. ad Neítorium & Anathema-

colledi

ml

tifino. 1mo , Chalcedonenfe Act. 2..& 16.,

Cpoliranum II. A&. 5. in Pro£. fidei & A&. g.

t n

diert

Caàn. 1. repetunt: Conc. Lateranenfe IV. tan-

dem, ubi oachimi Abbatis féntentiam , quà

ü n

inter cdetera unitatem in divinis zoz veram $9.

(

propriam, [ed quafi colle&tivam &2 fimilitudiza-

viaimtatuit ,. retuliffet ac refutaffet, fic definit:

u

$ quis igitur. fententiam. vel dotlviuam. prafati

q

VU

Unnc

|

.....

Sloacbimi im bac parte defendeve uel approlare pra-

ilu

&

Jumpferit, tanquam beveticus ab omntbus eviteturs

Kl

f

Deinde ex Patribus Ambr. fupér Ecclefiaftze

Qs

Tra

C.4.inquit: ZYizizas incompofitee nature vumpi

7701 potef] s quia Deus umum fimnplex &2 incompofr-

r

zuümefb, quidguid efl, Bafil. Ep. r41. fcribit:

| Og

Porro ideutitatem natuve confitentes ,. $9. cou[ub-

L

l

| 1074

flautiale vecipimus, &7 compofitiouem . effugiimus ;

cum i5 , qui Jecundum fubflantiam Deus efl eg Pa-

lia

LUR

ier, eum genuerit , qui fecundum fubflantiam De-

usefteg PFilius.

Fulgent. in Refp. ad Obje&t.

(

OL

7mam Arian. profitetur: Jera €9 eterga fub-

dUa

flantia, de qua vera mátivitas exritit, ficut gene-

vando iminui dividique mom potuit, ita im fe tota

M]

permanens totam. [b coctevne veritati matrvitatis

ICCI-«

indulfit : ut fcilicet gignentis genitique mon. folum

(ilj

cequalitas absque. diverfitate confiferet , fed . etiam

f

Jine confufione detrimentogue naturalis unitas per-

(j

maeneret. Denique Ratio defümitur ex fumpli-

l [T:/[,

citate , proprietate ac unicirate Dei ; quarum

T

fingulas vel in praefenti vel in preecedenti Tra-

[

&atu flabiliimus: fimpliciras autem. compo-

| pv,/

fitio-

Dzs Dzo Tau:xo.

185

"0 qui

fiionem , proprietas analoociam, & unicitas

Yathems

Prorerea Trinitatis

collectionem excludunt.

& if

myfterium (quod tamen Patres ubique no-

x

Ad

yä;

tant) nihil Jjam admirationis haberet, nec ex-

[V. tar

cluderet humanam rationem, nec fimile quid.

um qu

in creaturis refpueret, fi in divinis figurativa

a g

duntaxat unitas obtineret.

liil

62. Dico ]. Pater, Filius, & Spiritus fan-

c deit

&us in divinis fünt omnino confübftantiales,

] j)r.airf

& unus idemque Deusunitate non tantüm fpe-

Jare ] [

cificà & per rationem , fed numericà & à par-

euitel

te rei.

rob. ''am communes quàm fpeciales

defiaft

notiones unitatis numericz ac realis afferuntur

nature divinse in tribus Perfonis fubfiftenri.

y n

if

Priores funt. 1. Jndividuatio; de qua loquitur:

:

Ifn

Greg. Nyff.. L. ad Ablabium : JVatura: uga. eft

apfas Jecum umita ac pvov[us uuitas individua, que

B [

—

d

"

Q unà cum fingulavibus , qui ejus participes fuzt,

dividitur: Nazian. Or. 45. Simplex: Dei ejfeutia,

di

g

individua, uniusquemodi: Hilarius de 'Trin. Jz-

2 as

10

dividua &9 non dividua natura Dei &c.

gulavitas; quam teftatur Autor L.de div. Nom.

[j

(t

C. 1. /n facris Libris advertimus divinitatem fan-

[

/

&à predicari it fingulavem atque umicam , ob [in-

il

plicitatem atque unitatem illius excellemtis. indivi-

dui: Maxent.Dial. 2 Zrigitatem fecundum Per-

, J

j

(

] Qi»

fouas. di[cernimus g mumeramus , quam tamen [e-

j

eundum naturam, que uga $g. fola eft , mec dif-

ceruimus, mec numevamuss. quia unitas eg fougula-

hp*

[uarum

vitas mec. difceruitur, nec numevatuv : Anfel. L..

de Proceff. Sp. S. Parer,. Pilius,€g Sp. fu.

^

H

Á

a,

LU

tT

o*

per boc , quias cumn eft. Deus im Deoy non eft af

Wuj

fiio-

M $o

-

196

Dz Dro '.TRINO.

unus Deus, . fevcaut im.Deitate ad fimilitudinem

[nam

774

tnius bomius fagularitatemn &c.

3. Uutas na-

turali$ feu realis; quam intelligunt Martin. I.

ilrt; q

in Conc. Lateran. Secrer. $to dicens: ZZecenim

Mcwdhi

erat voluatas Dei Parriseg. Filü &g Sp. [antti, id

Z;.;irf: n

