165 Syuodi "dpoftolicà feribunt; & in epift. adSe-

rapion. fcribit. Zdeamus tamen adbuc £2 ipfam,

n

$ n

que fuit ab initio , traditionem, &g. doGvinam,

£7 fidem Ecclefiee Catholice , quam Dominus qui-

thO

ia

dem. dedit , "Apofloli verà predicárumt , & Pa-

if l

£res. cuflodierunt.

Tum expofio & probato

Xl«

ht

-«ä,. g

14

Dz ij'go TaiNO.

Trinitatis myfterio füubjuneit : Confegiiut

magm

àgifur àn bujus vei demonflrationem . facree Littes

[

T5::: fic Sau&lorum dottrina colli

igituv , C? unád

T

fides bec eff. Eccl

ámji

of Catholice. Bafilius L. dé

Spir. S. C. 27. probans traditiones etiam nori

li

j

Ícriptas effe tenendàs; &inter has dogma de

Divinitate Spiritüs fancti reférens àit :

LOTL

zil

qui ab imilio flatuerunt , [uccéfforibus trádzutes;

Dsuti

grocedente. [emper. cum. tempore ufu ;

ey diuturs

hi p

£

m

aam confuetudimeérü altis vadicibus im Ecckfta de

fixerunt, Hisaddi ieretür Báfilii Archiman:

drit ; & reliquorum Monachoruin anté Con«

OPï

N

:

cilium Ephefinumi Í; àd 'Theodofiurn & Va:

PapaA |

lentiniàánum directa füpplicatio feu exhortatio;

Eu

ubi hec legüntur : Porró ijter alià Dei leneft-

L

bus y

D.

cia Jon ummeritó cenfenda éff. vevitatis copuitio,

& odiüm falfe cognitioinis : duo mimifum explo-

ld

vata

y

penp

dans I

ePdique. babeariis fidei inyfleviay jn-

que itde ab imtio à [an&lis "dApoflolis;

AMartyvi-

rf

£us, Confoforibus € Epiftopis Ecclefie Catbo-

f

lice tradita: e primó quidei ab Idpoftolorum

fl

Principe Petro fecundüm cognitioném , quam di-

fiä Wc

vinitis percepérat, bauc palam. confitente ,

pofte-

Meng.

vitatíque tradente :

Tu es Chriftus Filius Dei

]

m

fb

vivi; 4 Jacobo /4poftolo

&5 Zdrcbiepifcopo, Toan-

ue "d poflolo g Evangelifla ,

veliquíque Evange-

D7

Oüenw

liftis, Mavzyribus ,

Corfeffovibus, Epiftopis, at-

que ommibus, qui confubflautiali Trimstafi credi-

if(l /;!A

derunt eg-tredunt ; -al Irenao j

&]y

Gregorio Mago

JNeo- Cefaree. Epifcopo;: à fan&la Symodo A4ntio-

i,

ferdi

cbíe , contra. Paulum :Samo[atenmum congregata,

eeitun. ochoginta: numero- Patves complexa ; à

U

?hagna

—

-

Di Dzo TnzaiNo.

IIS

ais

magna !5? Jan&la trecentorum decem €7 offo Epi-

«t Li

éoporum Synodo apud Niceam babita, que [en-

n

fentiam eorum , qui zdnutiochbie contra. Paulum

sL

Samo[atemmn convenéraut , confirmavit 9 appro«

bavit &c..-

ifT] 0f

m de

$. Dito 1. Speciatim infigniores priorum

fieculorum Patres eándem fidem àc profetfio-

: Qam'

Til

nem publicis etiam lirteris ediderunt. Proja-

1777

iur percurrendo tiià fzecula ; referendo Pa-

Hfa d

crum teftimonia ; eáque vindicando, ubi

híman

eft

Oplï'

N SE£cUro Parwe L S. Clemens I.

éCon

& Ve

Papa i epift. rm. ad Corinthios áit: 747 zoz

O

unmun Deum baberius , $g unum . Chviftlum, 9?

ia

unum. Spifitum gratie zi vios effufum; cum qui-

bus verbis convenire videntur, que Bafilius

tgni

L. de Spit, S. C, 39 éundem Clermentem lau-

y z."rþla-

i, f

dans refert: Zit Deus; e9 Dominus 9 Efus

Chriflus, $$ Spiritus fantlus. — In eademn. epi-

lm

Thi

ftola ia fcribit : Steprrum Majeflatis Dei. Do-

ainus mofley 9 Efut. Cbrifus uon venit in ja&han-

d

zia fuperbig , cim, illud pofgt, fed in buwilitate,

Wna]b

uemadmodum Spiritus [anétus de ipfo locutus eff.

7 M?(

Í

It

em: Qui cim fit [plendor Majeflatis eyuss tam-

li t

) W/

z0major efl dnugelis ejfettus, quantó excellentius

zomen [ovtitus eff , nempe /i/iz, üt ex pfàlmis

Eu

oftendit.

In epift. 2da autem dicit: Zrarres,

jj 7

qruli-

a femtire mos oportet de S Efu Chriflo tanquam

de Deo, tauquam de *Iudice vivorum ej' mortuo-

fig

lnjit-

vum. l. S. Ignatius Marr. in epift. ad Ephet

Ícribit: Studete, uf confiriemini in dogmatibus

p

faci«

150

Domini $g. "Apo[tolorum , uz omhia, que

if

7g7111

7

: Dx'Eïszo T&1NO.

di, profper? vobis fuccedant carne 9 fpiritu , ff-

T.

de 9 chavitate i Filio, 9 Patve, &9 Spiritu

erlin

C fanélos.... fubyeti eftote Epifcopo €$* vobis mu-

fu. i

fu), àt 9 Efus Chriflus Patri fecundà ? warzem,

J«

b

£9 "d poftoli Chriffo &g Patvi, €9 Spiritui Jantto.

In epift. ad Magnefian. ait: /Vog émim aliqui

Yocnt ;

Tutf

cocteYuum Parri, quod mom eji maturalitev. ex

o

Quamobrem eui Filius primcipium babet

i of

arvemn fuums fomen quatemus ex pvimcipio effs

'fus;

coBicurvrentem | cami

1

dim

fo bubens exifleztiam , mon

evit. ei diffimilis fu

i

j

autiá

: qnuam quia e[t exc gram-

j5 :

tis n

cipio, ideo confubflaititialis priticibio. Idem JE-

fum Chriftem vocat in epift. ád Ephef. Deum

Bu |

fs d

Wofirum , in carüe Deuni; n epift. adRomanos

PFium David fecundim cavuem ,. Filiuum IDél

Wt

Jfecundiun. Divisitatem $9^ potentiam.

Iit. De

d

DN

$. Polycarpo Ecclefia Smytnenfis in epiftola

&

apud Euícb. L. 4. Hiftor. Ecclef. C. 1:;. refert

Grex

hanc morti áb eo prsemiflam orationem: Pa«

hü(), (

zev urigéniti eg. beneditti Filià tui 9 Efu Ghriffi....

RUE

UE

E

Penedico te ,^ qui sme im. buttc. diesi. pevduceve di-

gnatus et, ut parteimlcaperem in con[ortio & ca«

Rtüm

Vi

ice. Chriffi tui,... im incorruptione Spivitás fan-

Gi..: Quamobrem de omnibus te laudo, te glo-

DUU k

tifico pev. fempitermun. Pontifican 9 Efuin. Chri-

dOS (

hum unigenitum Filium tuum , per guem tibi und

ptop

euim ipfo z Spiritu fa&fo glovia muuc €9 àn facu-

Quon

la fieculorum.

Vl

a

Similiter ipfe in epift. ad Phi«

lippenfes fcribens precacxur: Deus autem $?. Pa-

m

zer Domini uoflri 9 Efu. Chbriflü ipfe fempiter-

pelis

nus Pontfex Dei Fihus Chriftus J Efus edifr-

If

L

tef yos if(]ïde'sj verifate;.a. €) def volis fortem

AUE

9

D E 'DHEo TRQIN'O.'

17

p

t paviem intev Santlos fuos. cum otumibus , qui

' dhirà

vredituri funt in Dominum noffrum 9t Efam Chri-

r m

lum , in ipfius Patrem &c.

um

!

1

iVec dicas 1. Clemens & Polycarpus Pa-

trem in divinis vel folum, vel antonomáfticé

i mf

a

Vocant Zeum; Filium veró aut iDomigum, aut

diiti d

zPontificem fampitergum duntaxat, . .2. Ignatius

jn hii

B

in epift. ad Ephef. Filium dicit. Pagri fubje-

&um ; in epift. ad Smyrn. Chriítum appellet

ii

im; W

dFiium Dei fecmmdim voluntatem. &9^ potentiam

aDei.

3. Scriprores hi omnes nilil de Spiri-

a j

tüs fancti Divinitate commemorant. &. a 1.

am JE

- D

Pater fpeciali titulo ;Dews dicitur, quia eft

omanos

fons & origo Divinitaris; unde ha antono-

i Di

mafia períon:e diftinétionem, non autem ex-

J o

clufionem Divinitagis ab aliis perfonis indigi-

1&M

tat. Vox Dominus

articulo infignita apud

[f rát

Grecogjé x/eiocy in Chriftiana profeffione ni-

m i

hilo; quàm Je; nomen, commünior aut in-

ferior eft, ür oftendit S. Chryfoft, orat. j.

hr

"

contrà Anormneos, & ex ufü facrarum Litte-

rarum à 7o. Interpretibus verfarum probat;

g

jf

ubi Deus pro Eloha; Adonai feu Dominus

pro Jehóva ufürpatur. Filius denique Sacer-

,

"I!

s

dos dicitur ratione humanitatis , — fempireruus

propterdivinam naturdfà, — 44 »4. Chriftus

fUL

// fj

j

quomodo fübjectus Patri dicatur, ab Ignatio

etiam exprimitur addito: fecuzdüm carnem feu

jphi

j J

humanitatem : fecundüàm eandem etiam ap-

Ht

pellatur Filius Dei fecundüm volumtatem, üàt ex

1j

jf

ipío eontextu conftat loquente de Incarnatio-

ne Filü Dei; & réfpiciente ad illa Archangeli

verba:

fgy]HNl

Ü

-

v2

*

u9

D& Dro Tna:wo.

verba: Jdeóque eg quod na[cetur ex te San&um,

jum])

vocabitur . Filius Dei : Incarnationem autem

pipia

LT

per voluntatem & potentiam Dei. factam effe,

nemo négat.

Si quis tamen verba Ignati

£0 petl

T

'tiami de peneratione eeterna accipi contendat,

$t

'ittelligenda funt.eatenus; quód Filius volun-

1

MatiEyO

fürie, & non coacté fit genitus, ac procedat

. Patre non invito, nec infirmo, fed volente

[

Ht m

"iic potente; non avtem quód ex voluntate Pa-

'tfis antecedente ac deliberatione, aut ex po-

d qr

Qontr E

tentia tanquam creaturarum principio proce-

dat. /2Ad 31- Spiritüs fan&i Divinitas non ob-

r u

fcuré exprimitur per equalitatem .cum Patre

fi?ff af)

&f

& Filio, que per ugitatem, dominium & glo-

.

Yium, Spiritui fan&to, ficut & reliquis perfo—

j

U on;

lnis affe

rta; defignatur.

9

IN Sxcuro

QCUNDO d s. E

Ül

ftinus Martyr in Apolog. 2da ait: giyaremur,

:g

zo$ taliun Deorum effe expevtes €y 2dtbeos:: fid

jreig

son veviffanà illius Dei Patris. videlicet juflitiee 69

A

"llf 0j

caffitatis , €8 virturum omnium , €9 ab omnis vi«

zi mixtioue q9. labe alieni , expertes; vevimm bunc

tut ]fm |

Filium , : 7 Spiri-

( aim

ipfum , &g qui ab eo venit,. . .

tum [an&hum colimus &g adoramus. Addit ibid.

V ln

$

baptiza

ri Chriftiános in nomine rerum cunda-

& n

yum Pareutis, e9 D.

ini Dei ac Seroatovis

E.

aCial

fü Chefli , e$ Spiritás fanti. . Ydem in Dial.

iDem

UET

cum Tryphone, cüm hic [minime ferrer JE-

fum vocari Deum , probar inprimis alrerum

D

&t q

in facris Litteris, qui nominatur Deus & Do-

minus ; effe prater univerforum Opificem;

d

)

ffe Fi-

deinde hune JDeum '4doæfaïidunz probat e

pj

lium

",:;z

[

Dz Dzo Ta:No.

-.19'-,

eà

$fs lium Dei & JE(um Chriftum ; demum reje

n»4 Opinione, qua vim Patris aliquid fübfiftens

hmd effe negabat, volebár

que tanrüm energiam ab.

ln &o perfonà non diftinéctam, ftatuit,. virzutem

uend du effe Dei, ac Deum à Propheta muncupari,

svn £oz ita dt Solis dux [olo vocabulo numevatur , Jfed

med unero altevum. quiddam effé i mom tamen vétie

ivler füone , tamquaim Patvis fulflautia [écetuv : uti ca-

mueh Zera omuia devija. atque [e&a. mon. [unt eadem ,. at-

rep Que evaut ámié [e£hionéi, . 1L. S. Irenseus L. z.

;pu Contra Hzref. Cap: 1o, fic enuriciat: Ecckeia.

nonà er uuiverfüsin ovbéra ufgie ad fities teyré [emina-

mPar ?a & ab /Apoflolis, €$ à Diftipulis eovtm. accepit

j d €am fidems due eff ip umma Deum Patvem ompi-

lu'xs Wfö

potentem ,. qui feci? cálum $9. terrams $2 mave,

Cj omnia; que in eis funi : g im unum ShEfum

L5j Chriffum Pilum Deiy incarüatum pro sofra. fa«

du dutez 2 in Spiritum

fanttum: qui per Propbetas

Ju) redicavit. dipofitioues .Dei &c.- " Idem L, 4.

r

-20.: AVec enim borum z4ngelorum indigebat

Ti

Deus ad faciendum; que ipfe apud fe pvadefinie-

* ffevi, quafi ipfe [uas uon babevet manus. | Ade

yin. V&

g € enim .et [empev. Ferbuin 6; Sapieutia ,. Filius

j €9 Spivitus, per quos, e9 in quibus omuia libevà

ii

)

i

Jlb

/

j 7 [ponte fecit , ad quo$ & loquituv. ,. dicens:

Faciamus lióminém ad imaginem & fimilitu-

Htl ]f

dinem noftram....

j D

Es quoniam. Fexvbum, id

m

efh, Filhus femper cum. Patre erat,.... quotiiam

Jrerutt

nutem &5 Sapientia, que eft. Spiritus, erat apud

& Do t apte omnem con[Htutionem..... — Unus igitur

gom Dens» qui Firbo t* Sapieuti fecit. €y aptavit

Qu emmia. Ibidem C. 6. ita concludit; 4Voz ergo

D2

alius

fium

P

2

Dz Dro TnaiNO.

hema

alius evat . qui cogmo[zelatur , €9 talius, qui dice-

bat : INemo cogno[cit Patvem ; [ad uuus &5 idein,

mir; 1

ompia fubjciente ei Patve , 9 ab omtuibus: acci-

fiin;

giens teffimorium , quomiam verà. bomo, & quo-

Direm

ziam verà Deus, à Patre, à Spiritu, ab 7dsge-

lim. ,

lis egc. — Et propter boc i eanmibus & per omuia

Fpi

unus Deus Pater , $9 unum Fevbum Filius , 68

ferech

unus Spiritus, e9 una [alus omuibus credentibus in

Vetbon

eum. MI. Athenagoras à Methodio laudatus

enlt

t

Philofophus Chrit

ianus in füua ad Impp. M.

n

Aureliam & L. Aur. Commodutn legatione

Bs

feu Apologiaait: Ef& Filius Dei Ferbum Pa-

Y 4

tris in idea 9. opevatione : ab ip[o enim , Cj per

tudi

ipfu

m omnie fa&a [unt , cim fit umum Pater 69

h digv

Filius, ita vt Pilius fit ia Patve,

t2 Pater in Fi-

penity

lio unitate $$ virtute.. Ibidem addir, curare

tate; (

Chriftianos ,. wz cequali bonore €g poteflate co-

It

7

ofcamus Deum , $$ Perbum ejus, €9 Spiritum

Wi j

'

j

auétum.

.

Unde trandem colligit : Quis zgifur

&ttm o

1

7207 1ni

vetur , cim audiat s205, qui Deum Parvem

!uïlliiif,

predicamus , & Deum Filium , &2 Spiritum [au-

Iq,

dum , eorum in unitate vivtutem, €9 in ordiue

li d

diflin&lionem explicantes 74tbeos vocavi *

I

ANec dicas 11mü. Juftinus in Apolog. 2. vo-

cat Filium feeamdam poteflatem , & Patrem pri-

Ti

mum Deum ; in Dial. docet, Filium effe ge-

inreHig

nitum à Patre virzuze Q9 confilio; ibid. fic effe

Wen In.

genitum ,. ficut igmis accenditur ab igne. 2.dà

VOML

Irenzus L. 2. contra Heref; C. 28. dicit; Pa-

um

trem fupra ommüa efé, e$ Pilio majorem ; &

lum dic

L. 3. C. 8. precepiffe Ferbo creationem inundi:s

Qp t

rurfus veró L. 2. C. 2g. Filio Dei ignoratio-

nem

Cïïandi

Y

"

Dr Dro Tz:N0.

M

quá

netn extremi judicii tribuit. 37;/0 uterque fta-

g il

tuit, Patrem effe zpvifibilem, Filium veró oj-

du at

Jibilem ;; hunc ipfüm fuiffe mizifirum Patris;

g n

Patrem effe Conditorem. Univevfitatis, non Fi-

i 4n

lium. 470 Athenagoras docuit, fübítantiam

X 0

Filii priüs füiffe in Patre, quàm propriam ha-

TP

H

beret hypoftafin per generationem; prodiiffe

jb

erbum, uteffet creaturarum actus, eásque

leudit

? nihilo produceret; effe duntaxat raziozem ac

npp J

suenen Patris, ac proinde non diftinétum à

epatiüt

Patre,

jun J

B. ad ym. Pater eft primus, & Filius fe-

.

cutdus ratione ordinis & originis, non ratio-

Pt

ne dignitatis & nature divine. Filius dicitur

TY

genitus v/rzute, fümendo . banc pro feeeundi-

j Qd

tate; & confio, fumendo hoc pro intellec&tu

ht

& ratione, ac opponendo cece neceffitati,

j 5pz'rftw

Paritas illa non omnimoda de igne translata

)y g

etiam eft in Symbolum Nicenum: ZLumen de

"n

lumine, Deum verum de Deo vero;. ftat autem

jn i

in eo, quód ficut ignis accendit ignem fine,

LLA

fui diminutione, ita Pater generet Filium fine

!

"d adum Pa-

"

diminutione fui & alteratione.

p2

ter fuper omnia eft, & major Filio ratione hu-

gt

manitatis, non autem Divinitatis: nifi forfan

.

r

intelligatur fola ori

nis prioritas, quae ta-

ionem in divinis non ine

"

men majorem perfe

; À volvit.

Per preceptum Dei dicitur creatus

i, P mundüs contra Gnofticos, qui hunc condi-

n*

tum dicebant contra voluntatem Dei fupremi ;

mi& quim tamen illud aliud fit preter voluntatem

yi) creandi mundi, Filio ipsà generatione eeterná

€oim»s-

nei

3

2—

22

DE Dro Tz:No.

F a

communicatam. Chriftus ignoravit diem ju:

foertm

dicii,:non àt Deus, fed üt homo ; non ta-

154

men quafi humanitas Chrifti hàc cognitione

(em di

caruerit, fed eo tantüm fenfu, quód ea intel-

IS Bd*

Tegores,

lipentià non fuerit orta ex vi humanitat

n

'*X

fiva, fed ex Divinitatis natura unira. — d

Pri

atium. Utraque perfona à Patribus fecundüm

h

L

fuam naturam afferitur zzvifibilis , Filius au-

i

M

5

tem folus vifibilis, vifus & apparuiffe füb aC

[

fümprta forma in Lege veteri dicitur, quia ad

(

ul

ipfüm fpe&tabat legis difpenfatio, & homi-

Ts aC

rium redemptio; ac preeterea ratione proprie-

Is q

tatis (uze mitti poterar Filius, non autem Pa-

ter, Eadem ex ratione Filius vocatur mizifer,

Nexan

quo tamen nec minima fervitutis aut. fubjee

GW[JJ

étionis umbra admittitur ; unde & Ireneus

UPU u

ud vocar copiofum &9. iemavvabile

tr/? [

U

miniflerium. — Per Conditovem, Üniverfitatis in«

tellexerunt Patres perfonam illam ,' cui per

tülnyg

D'TTM

áppropriationem tribuitur omnipotentia X

ho

mundi creatjo; unde abíque lefione Divini-

quod f

tatis recte Patri, non Filio; hoc pradicarum

Wif

cedit. 244 4tum. Per illud prius non intelli-

t

gitur prioriras temporis aut dignitatis ; fed

DT

prioritas ordinis ac oripinis, & preterea 1n«

271

dicatur uniras effentie ac fübftantialis. — Pro-

rz'mzw,

teffio Verbi juxta Athenagoram duplex eft:

alia ad intra & eeterna, quà Verbum nafcitur;

lr ,

^1 qu

alia ad extra&remporalis, quà mundus crea-

tur

t D

Pofferior itapropria eft & metaphorica

Nf

Ín eo fundáta, quód omnia per Verbum factá

! ]

undi ad'exterius verbumi

n

fiät,' & creatióne m

ant

MP

Dr Dzo TziNO.

23

Fiat confe&à interius ac divinum. Verbum.

: Qiem:

- Dont

fuerit manifeflatum ;; quz manifeftatio laten-

tis & abfconditi Verbi quafi generatio ejus-«

:ognirio:

den

dem dici poteft: atque de hac loquitur Athe»

nitats n

zagoras. " Denique Chriflianus hic Philofo.

hus Verbum non dixit vaziozem: ac mentem

m J

(ecumdt

Patris ,' fed Deum, cim fit eterna mens, ba-

buiffe in fe ab cetevuo Aóryov, hoc eft, rationem

FIlIUS 4

feu verbum aut fermonem, cim «etermm fit

e ib

vatiomdlis; quibus ex verbis nihil adverfatur.

quitt

uanquam à Patre poteít indiftin&ta dici

x ho

mens ac ratio fübítantialis, non autem notio-

pro

pii

nalis, quee Verbo propria eft.

Ym

1

1

ic. IN Szgcuro TrzTIO.L S. Clemens

u)

Alexandrinus L. 3. Peedagogi C. 12. ira finit:

QU

it

G'ratias agamus foli Patri g. Filio, Filio & Pa-

X Irenæ"c'

zyi, unà cum [antlo Spivitu per omnia un.....

vt

Qui €$ undequaque bonus , uudequaque pulcher,

yfim:is j

undequaque fapiens , undequaque juflus $. cui. glo-

; dir

via nunc 63 in fcecula feeculorum. 4men.. Yn ad-

n

Ferbum drvinum,

j

monit, ad Gent. inquit :

!)

quod. vevera. efl Deus. manifefliffanus ,. quod ef

ii

unicov[orum Domino exequatum , quomiam evat

on i

ejus. Filius.

Idem L. 7. Strom. : JDei Pilius

qts; "

5101 divifus, non diff&us , ston migrans à locoin

gtl

locum , [ed ubigue fempev exiffens , mec ullo modo

^

circum[criptus , zotus oculus, omnia videns, au-

j d

diens , fciens , poteflate cvutans poteflates s ... .

13(Clmf

Dei autem effe Filium , $g eun effe Servatovem

us de

Y

ac Dominum, apevtà divina oftendunt propbetiee,

phor

Rurfüs L. . Pedao. C. 9.: ANibil ergo odio be-

jf fa»f

bet Deus ,. fed seque. Fevbum : utrumque enim

verbm

,

4

ungm

f

"ub

I

24

| DE Dzo Taiwo.

unum ef, nonpe Deuss dixit enim: Ia pyincipia

tettut

exaz F'erbum , 62 Ferbum evat, apud. Deum, 9

tint f

JDeus evat; Fevbum. . 11 S. Dionyfius Alexan-

jiint

drinus in epift. ad Paulum Samofatenum aitz

Dei "vivtus €$ — fapientia. Fevbum | fempiternumg

gaeitat

qui cüm eterüus effet, faBus eff puer, natus nohis

Ts QU

keD

Filius.. Idem in epiftola apologetica ad Dio-

nyfium P. M. ita Ícribit : Ego t9. in alia epi-

d

flola [cripfi, ul offendo, crüpen, quod.defevunt.

lk

Tim

contra me, falfien. ff , quafí qui diceresa, Chri-

flum non, effe coufubftamtialem Deo.

Ex eadem

Lrà

E

recirantur à $. Athanafio hec verba: Exiflen-

1e igituv crevüo Patre exiflit €g ctevmus, Filius . | imim

nam [i Patey efA, meceffarià e9. Filiu$ efl.... Fi-

i

lius cum Patve femper exifli& ,. plenísqué exi[ientis.,

Fliqm

eft, o ipfoex. Patve exiflii. . AT, "T'erzullianus

ts

L. de Pudici. C. 21. ait: Eff Zvimtas. unius.

n j

Divinitatis Pater , €9. Filius, g. Spiritus fantlus.

Fim

idarj

L. contra Praxeam C. 9. : Zanc me. vegulam,

profeffum, quá infopavatos ab altevutvo, Patvem,

Thopen

if 1l

ä

& Piiwn, 99 Spivitum teflor , teue ubique . 69

ia quid, quomiode dicatur , agno[ces. — Ecce emim,

Wt ;q

dico , alium e[fa Patrem, 'e3- aliuza Filium , &9.

TC

alium. Spivitum, — Malà accipit, idiotes quifgue. auf

]i

pevverfus boc di&umn , . quafi divevfitatem: [onet,

ii

9 ex divevfütate, [zpavationem, protendat, Patvis,

C

. Pilii, eg Spirits, Ev C. 25.:. Dta connexus.

WU p

Um

Patris àn Filio, €? Pilii im Paracleto 1ves. efficiz.

cobevenies , alterum ex altero : qui àves unum

'v'a!z'gy;

ut, nom uümus. idem L. 3. contra Marcion,

C

C. 16. fcribit: JVom megaus Filium, & Spiri-

dUty

gum fülflautiam Creatoris. eff Chriftum ejuf,

in gü

€0f-

Dz Dzo TE!NXQ.G

25

( eomcedas wece[fe efl, eor, qui Patrem won agnove-

Pum, !

vint , ec Filium agno|cere potuiffe per ejusdem

s Alexn

Jalflantie couditiouem. K x L. $. C. 20.:. Quodfi

Qum g

in effigie €9 imapine, quí Pilus Patris veró Dei

IIfCHTUM,

piedicatus eft , eriam in effigie & imagine bomi-

hr v

zis, quá Pilius homimis vevà bomo imventus ;....

1dd Dig-

fíc &2 Deus inventus efl pev vivtutem , ffcut bomo

i du j

per caynam.

&

1 o

— Nec di

Ca$ 1720

. €lemens Alex. L. . Strom,

u, Q

Filium vocat Sapientiam prim d IDeo eveatam ;

x edia

L. 7. dicit, eundem voluzati Patris fervire;

Eul

ibid. docet, zaturam Filii effe foli Qmnipotentá

i Filur

propinquiffnam.,

2dó. Dionyfius Alex, in ep.

l

li

u

&d Euphranorem & Ammonium fcribit, Dei

janj

Filium effe opus. quoddam &2 faclitium ; item

raulians

zeque naturá propriumy [ed. pevegvinum 9. fecun-

At u

dum à Patre: denique comparat Patrem ad

l /;M!f.

Filium, ficut agricolam ad vitem, falicatorem

E yat

ad navim.: 3tià. 'lertullianus L, contra Her-

1inogen. C. 3, docet, Deurn non fuiffe a5 cezer-

at

,

T;

20 Patrem, ficut neg ab eterno JDeminys eft

[

aut Judex.

L. contra Prax. €, 6, & 7. docet,

fj 9

jum;

àu creatione mundi cenditam foiffe, Peyjonam [e-

cundain $g Filium ; hunc factum effe pavem

j

7 ]0715;1

Patri; accepi(le pevfe&lam fativitatem.

Ibid.

C. 8. & 9. fcribit; Filium procedere à Patre,

j fitth

gt

üàt radium à Sole, fluvium à fonte ; ipfum Pa-

/ æïaä

irem effe zozay2 fubflantiam, Filium verà deri-

- Ut

vationem totius $g. portiouem, . 440. Phorius de

jrciot

Clemente Hypotypofeon Authore ait; » Etfi

us eft;

r

autem re&c? in quibusdam fentire vifi

ia alüs rurfus impi? ornnino fabuloséqe

ie di(-

"u

rR

o

À

?

"

26

Dz Dzo TnixO.

feri,, De Dionyfio S. Bafilius in epift. 1.

tem Pa

cribit,, eum, dum veheinentiüs obluctatur

W.

Sabellio , in contrarium errorem effe infle-

EC

xum.

Gennadius etiam L. de dogm. Ecclef.

Pa :

& Rufinus quosdam circa Triniratem in

[

7

( n

codem errores notant.

&H* Ut

B. ad imum. Vox creatum, ore apud

Ya dl

Veteres non inufitato, ufurpatur pro genitay,

ts r

vel tribuitur fapientie ,, quatenus in rerum

lr f

creatione ad hominum captum defcendit, quo

Est

A

fenfu fapientia ecreazuraruim primogemita. ab

Athanafio or. 3. contra/Arian. appellatur. Fi-

Ti TY

Qrune.

lius Patris voluntati fervire dicitur, quatenus,

voluntatem Patris facit, ab eodem cum divi-:

RI (

Cetem

na effentia fibi communicaram.

Natuva Filii

elle n

dicitur Omnipotenti , íci. Patri , propiuqua;

vel fümendo naturam pro hypoftafi, uti etiam

Coexri

rjr deh

Alexander Epifc. Alex. in epift. fvnodica,. &

Synefius hymn. 3. ufürpárunt; vel fumendo

NU co

vt

propinquiffima pro ipfiffima feu una & eadem

i

,

natura.. Pater autem /olus omnipotens dici-

€lle in

tur, quia eft Deus, & Deus eft folus omni- -

Veo

potens; non autem quód fit fola omnipotens

perfona, cüm L. 3. Pedag. C. 7. & Filius

Q

hOa

omniporens appelletur.

"Ad zdum. Scripfit

à

hanc epiftolam S. Dionyfius ad Epifcopos

ejts

ff

quosdam Pentapoleos in füperiore Lybia fen--

ftion

tentias Sabellii amplexos , " quà, ut negantes

Ts

Filium, & Patri humana imputantes contun-

)

(fearü

deret, Chrifti humanitatem probavit, &tum:

Filii Divinitatem, tum à Patre diftinctionem

P Oüe]

t p

oftendit. . Acceptà hàc epiftolà;..ejus Autho-

rem

fj

4

n

d

-

Dz Dzo Tz:No.

27

epilt

blu&

fem Pentapolitani detulerunt ad Dionyfium

Rom. Pontificem, & accusárunt 1., quód in

([e inf

, Eck

ea fcripfiffer, Chriftum non femper fuiffe, &

Patrem nomináffet aliquando fine Filio :^ 2.

tatem 1

quód non fcripferit, Filium effe genirum ex

fubftantia Patris: 3. quód Verbum dixiffet à

r n

Patre effe creatum. — Contra. has criminatio-

Q gmiz

nes fcripfit S. Dionyfius Alex. quatuor Apo-

? rettt

logie libros, etiam ab Eufebio L. 7. Hittor.

dit, qu

Ecclet; C. 26. laudatos, in quibus ex eo refu-

27

u F

tat 1mum, quód hac affirmárit de Chrifto üàt

&UHECHUS

bomine, ut ex Incarnationis myfterio often-

deret divinarum diftin&tionem perfonarum ;

n dv

ceterüm profitetur , nomina Patris & Filii

TM

efle infeparabilia , & Verbum Patri femper

Ym

u

coextitiffe: 2dum , quóàd rurfüs hec afferue-

rit de humana natura fola, & credat Patri Fi-

odl

fumdd

lium confubftantialem: 3tium, quód ita fcri-

píerit de Verbo íecundüm naturam affum-

& at

ens Q

pram, ut oftenderet , Filium, non Patrem,

effe incarnatum.

Ex quibus conftat, nec

;5 0i

verba objecta intelligenda effe de Filio Dei fe-

jipotó

cundüm naturam divinam, nec ex allara epi-

& Fip

,

ftola fola colligendam S. Patris mentem, nec

&

ejus fententias accipiendas fecundüm verba,

jfcopo

fed fecundüm circumftantias occafionis, qua-

hia

ftionis & fcopi. — 74d atium. Negat Terrullia-

(antes

nus, Deum ab eterno effe Patrem refpectu

Ytun.

créaturarum , non veró refpectu Filii divini.

X CU

Pofterius patet tum ex dictis, tum ex L. con-

jonert

tra Prax. C. 8., ubi ait: Sermo eg z Patre

yurhe

€g apud Deum

r

jempfr; ficut dicit: Ego in Patve:

[fe-

*

H

28

D: Dzo Tr:xo.

[ämpek; ficut. [evibtum efl : Et fermo evat apud

hat

r

vum: 9 munquam [epavatus à Patre; quia ego

mu

& Pater unum fumus : prius veró intelligitur

dmont

ex inflituto fcriptionis.

Contendebat enim

feoren

Hermogenes, Deum ab zterno fuiffe Domi-

t er

num , ideóque aliquid femper fuiffe, cujus

Dominus effet; ut hac ratione evinceret, ma.

p

tons

teriam efís: Deo coeternam.

Ad hoc réfel-

1

lendum T'ertullianus diftinxit pradicata Dei

mles

fjim

- duplicia; alia effentize, uti eft fubftantia, fpi-

! rirus &c.; & hzc femper fuiffe declarat: alia

Tits n

(

temis

poteflatis, uti funr attributa Judicis, Domini

Qc.; & hac dicit coepiffe in tempore, quan-

niare

us

do ícilicet ea, contra velin qua poteftas ex-

erceretur, effe cceperunt.

His veró addit

f 1

777

etiam pradicatum Patris refpe&tivé ád crea-

turas füumptum , uti ufürpabatur à Moyfe

itr du

flts d

Deuter, 32. v. 6. populum Ifraélis alloquente z

C

ANunquid. n ipfe eff Pater tuus, qui pojfidit te,

Y

C2 fecit, Q9 creavit te ?. Quge contra Prax.

dins

C. 6. & 7. dicla funt, fpe&tant Verbum ex-

ternum, non internum, feu Verbum relati-

üní

Wt

vé ad generationem ejus externam & vifibi-

lem, non internam ac invifibilem,

Ut enim

fuïa'ïac

p

fuprà de Athenagora notavimus, antiquorum;

plures, preter generationem Verbi ster-

Ti

Tàtjo

nam, ac Deo immanentem , admittebanr fen-

fibilem, & in tempore factam, quà Verbum

i5

divinum vel exteriori creationis verbo at

l epi

fuit manifeftatum, vel externà quádam fpe-

N

Cj

cie, & corporali formà affumptà pauló ante

mundi opificium apparuit, & omnia creavit.

:

Quf

Atque

'

d

Dsg DEo TRINQ.Q

29

Atque in hac accepratione dicirur füb mundi

LT

(uitq

creationem períona fecunda cozdi, hoc eft

manifeftari; Jferipar, hoc eft, par exteriüs

elligitt

at enm

demonflrari; accipere sazivitarem fcilicet ex-

e Don:

teriorem, quee etiam quatenus Verbum; quod

y Cl

anté erat abfconditum & latebat, propalabat,

perfe&ta. appellatur.

uod porró compara-

ret, T.

tiones C. $. allatas attinet; egdem ipfa ac fi-

c r

3tà DX

miles etiam à Poftnicenis Patribus fine fu-

i;

Ípicione erroris ufürpabantur, cüm in iis pa-

itc dl

ritas omnimoda non intenderetur.

Ufus au-

tem iisdem eft Terrullianus, ut ftantem cum

)omiti

unitate effentie diftin&ctionem — perfonarum

qun-

oftenderet; uiide hac ibidem addir: oj

Jhset-

1 at

zeov, Te duos dicere , Deum &9 fermonem eyus,

Patren $. Filium ipfius : uam €5 vadix &9' fru-

4l d

zex due ves [unt , [ed conjuucies eg fons eg. flu-

Moy

ques due [pecies fünt , fed iudroiee.

'Tandem

Qente:

C. 9. Pater dicitur zota fulflantia, Filius deri-

IIW lt

vatio fotins €9' portioy non quafi pars tantüm

u

divine nature foret in Filium transfufa;

yum &&

cüm fzpius alibi teftatus fit "T'ertullianus ; na-

; r

r vl

turam divinatn divifioni aut partitioni non

fubjacere: fed quia Pater eft fons ac princi-

J eit

pium perfonarum ; Filius autem à Petre ge-

quorum

nitus & procedens. In hac autemn principii

[ g

nt. ft-

ratione reponebatur ab Antiquis aliqua digni-

tas & authoritas, ob quam PatresSardicenfes

tbum

fut

in epifl. fynod., Arhanafius L. 2. contra Aria-

nos, Hilarius L. 9. de Trin., &ali verba illa

pe

| ante

Chrifli: Patev majov e ef], etiam de Chrifto,

quatenus Filius Dei eft, accipi pofíe cenfüe«

evil

runt

tque

"

-

5o

Dz.Dzo TRINO.

-

hecta

runt. .4d 4zum. Photius ipfe, que in Hy.

potypofeon libris damnat, non abfolut tris

feim

buit Clemenü, dum ait: » Quanquam & alia

di H

nugatur, feu ipfe; feu quis alius ejus perfo-

um p

nam indutus. ;; . Hinc nec aufi furit Ariani; $

(lü!f-]llmü

fcriptis hujus Patris pro fe aliquid unquam

denm .

tht

laudare; & Rufinus in Apol. Origenis innuit;

fcriptra Clementis effé interpolata:

Bafilius;

vtf

DiC !D

& eum fecuti Gennádius àc Rufinus vel Dio:

nyfii apologiam. non videfunt; vel ad folami

d 4

Ammonio & Euphranori ícriptám epiftolam;

IMünto

illiüsque duntaxat verbá; omif$a occafiorie &

Trino

ícopo , attenderuüt.

Unde potiüs credens

rüm

durn eft Athanafio; qui fragmentis Àpologice

N

prolatis Dionyfium fingulari libro. vindicavit;

thod

& Facundum Hermianenfem L. 1o: poftea

telim

fequacem habuit.

Ncenà

i. Obferva.. Plurà Patrürn aliorüm tefti-

d (

monia afferri poterant ;; que five in Peravii

YUs pr

TTomo 2do Theol. dogmatum; five in Bulli,

Ttddag

quantumvis Presbyteri Anglicani; defenfione

Metin

fidei Niceng, coacervata proftant: fufficere

X alios

tamen hec ad fidem "Traditionis antiquiffime

Ru&ng |

faciendam putavimus, cüm. defümpra fint ex

t gt

Patribus , qui pre reliquis ad. opiniones ab

Tentie.

orthodoxo dogmate alienas pertrahi poffe

&Cerur

quibusdam videbantur. Equidem haud diffi-

HIieron

temur, duriufcula quedam in iis occurrere;

l epj&

fed oftendimus illa, attentis propriis circum-

üs], q

ftantiis, facilé emolliri poffe. Ceeterüm ad-

m

dimus, qua Hieronymus in fimili materia de

à

IY

Veteribus in Apolog. a. contra Rufin. fcripfit in

heec

Keþäa Pe

2

.DE Dzo TarNo.

31

? iü l

hec verba: JVog flatim illos Heeveticos judicaboz

lus

fievi enim potefl , ut vel fimpliciter erraveriut , vel

m X

alio fenfu. [cvipfevint , vel ab ampevitis Libravüs

üs pati

eorum paulatim [cvipta covvupta [mt, vel cerid

Arimi;

autequam in ZAlexandria quafi deemonium meri-

n

diagyum /drvius mofcevetur , inmocenter. quidam t2

ls 1nm

ininüs cautà locuti funt , €9 que mon po[fut per-

Balls

verJovum bomimm caluimmiam declinavé.

Quin

Val Di

nec unius altétiüsque Antiduioris error, fi

ad foit

etiam apertus foret; nec e&cufandus, noflro

xiftolit

inflituto repugriaret; quandoquidem legitima

ilioriel

"Iradiuo üon páucorum , íed communi Pa-

creden

trum ac Fidelium fenfu nitàtur. . Arque hinc

nec laudaviinus Origenem ; nec de ejus or-

iopi

ii

thodoxià foliciti füumus.

Ufüs quidem ejus

teftimoniis fuitAthanafiusin Lide Decr. Synodi

c; pol

iNicen& contra Arianos: Apologiam pro eo-

m t

dem fícripferunt Eufebius Pamphili & Rufi-

Pav

nus, preter Recentiores Joannem Picum Mi-

i Dd

randulanum ; Sixtuim :Senenfem , jJacobum

lt

Merlinum; Genebrardum, Petrum Halloix,

fofit

& alios: ptoferuntur non tantüm ex libris à

Rufino interpolatis, fed & ex iis, quos con-

'iquiiümï

xa fntd

tra Celfum fcripfit, genuinis orthodoxee fen-

yons ?

tentie. Sed fidem ejus admodum fufpectam

fecerunt ; & damnáórunt erroris non tantüm

j Po H

Jl

Hieronymus in epift. ad Avitum, Epiphaa.

u

in epift. ad Joannem Hierofolymit.; Augufti-

jrcürm

nus L. de Haref. C. 43., Juttinianus Imp. in

m 4

epift. ad Mennam; fed & Alexandrina Syno-

etit

dus & Concilium Generale quinrum.

Pre-

1Pü[ j

tegga Petavius L 1. de Trin. G. 4.5 H-Uef-,,in

dl

le

"

32

7 DE Dro T£&1NÓ:

Origenianis L. 2., Norifius de 5ta Syn. C.àij

uhäq*ueü

in Cord]

& Natalis Alexandér Sec. 3: Diff. 16. ex va:

riis ejus fcriptis, etiam contra Celfum ; fens

junoi :

fonint,

tentias aperté repugnantes Trinitatis myfterio

1]

.recitant,' quos; fi lubet; confule:

ARTIGULUS 1II

txtin]

Puxo

- Quinam precipud Heretici circa myflerium

s de

S$. Tvintatis erraverint ?

Turum

?

Ota; 'Friplex circa;hoc myfterium er:

$p

*N

rorà S, Gregório Nazianzeno or. 1

ff

14. & 2r. notatur: prior Divinitatis contra-

if

&ionem , alter diftráttionem;

ofterior diz

j

minutionem aut négatiónem indücit;,^ Ordis

fiitm hu

nem ita;errantium ffatuere quidem ex Judzis,

ttrem,

Gentilibus & Mahumetanis licet: quoniam

& df

veró nec errante$ hujufmodi , utpote à be

CU0

ptifínate ác fide Clirifti alieni, ad Hoeereticos

Q Mo

rum cláffem referri poffunt, nec errores ifti

Qur l

tam ex "Trinitatis myfterio, quàm aliunde or-

t lh

tuin habent, pluribus hic de illis ageré non

J h

videtur ad propofiram. Earum rationum al

m j

tera íufüiciet etiam , quód de Plerotmate ex

UR qu&

pluribus /Eonibus per Valentinum conflitutoj

i

& de gemino boni mialique principio per

Ver

Cerdonem, Marcionemi, eorümque fequaces

fiatg

inducto nihil repetamus, — His iraque preeter-

n

miffis, aliorurà duntaxat Hareticorum errata

mf

fecundüm memofatam claffium feriem brevi«

LU

