ter exponemus, qui vel diftin&tionem perfo«

t

narum füftulerunt, vel unitateim nature vio-

NOR

ts

làrunt, vel Diviniratem Períonie negàrunt:

i

li x

gná-

p

Dr Dsió Téiwo.

33

jn.C: üiïäque fubj

&.«1 1n Conciliis

ungernus Patres aut fólitários, aut

congregatos, qui nafcentibus hu-

üm;t jufmodi Se&tis verit

smyis füerunt.

atem Catholicam oppo-

13 Dico Z Negatà plurálitate unam dun-

taxat in Deo perfonam admiferunt, Sx CULO

Paiwo Simon ille Magus, patrià Samarita-

yfurs

nus, de quo A&or. $. legitur: Is, cüm fe

magnam Dei virtutem eíle jactaret, ac tefte

eum $. Auguftino L. de Haref; C. 1. diceret, fé

w . A ionte Siza legem Moyfi n Parris

erfona des

scm duj Sudeis, fempore Tiberü im Fi

l

2 pevfoua

wior t putatrv? appavuiffes po[fea Jc àn Ji

Hputs 1

tiel$ Sbis

a Qt wzzum fané

d.

um fuper "Apoftolos veniffe, -

oc ipfo

yerj

atrem, Filium;

& 5Spiritum fanctum diftin-

, qoi €tas effe perfonas nepabat.

Szcuro Sr-

pri! €CUNDO ZJEfchines & Praxeas gente Afiati-

ümi cus, Montani quidem olim difcipuli, fed fin-

que! gularis poftea haerefeos inventores. De /Efchi-

jme! ne Author Appendicis ad Lib. de Preefcript.

; ii

. 2. hec fcribit : Privatam autem

blafphe-

jyum. 4niam dli, qui funt. Kata ZEfchinem,

banc ba-

gmie! &t qué adyiciunt. etiam boc, ut dicant , Chri-

axfii fPm ipfum effe Filium 2 Patrein. / De Praxea

(

jp; Veró ira fübjungit : 4jc Deum Patrem ommi-

hp

goteutem Sefum Chr

hum eff£ dicits bunc cruci-

fexum ,. pa[sim

pfælä

'

que contendit eg mortuumn j pree-

jn d

zerea fe ipfum fibi federe ad dextevam füam. — Si-

jj milia Tertullianus in Lib. contra Praxeam com-

gj memorat.

Szcuro 'TraT1O inprimis

& INoétus, juxra plerofque & ipfum in Synopfi

us, re-

legfi;ä: ibri 2di Epiphanium, patriä Smyrne

eren«

m

V

*

34

';DE Dzgo Tna1iNo.

& difu

ferente Auguftino L. de Hzre( C. 36., Chri-

fhum . euudem eff&. Patrem &2 Spiritum. [anctum

Sez P

n |

dicebat ; ande tefte Epiphanio Heeref. 57. pa[-

inSbila

um e[fe Patrem non dubitavit afferere.... Deinde

Noét gdifcipulusSabellius, Ptolemaide in Pen-

gt y

rapoli Lybica oriundus, illiüsque urbis fecun-

E Rii,

dàm Zonaram Epifcopus, "Theodoreto L. 2.

ul

É

1

j

)

q

-01

|

t f

Fab. hzer. interprete, dicebat, Parem, $g Fz-

lium; g Spiritum fanctum unam eff bypoftafin

ttt dj

€? uuam perfonam, que tria balet nomina; &

lJ/ZiLr, 4/1(

eundeimn. aliquando

uidem vocat à$ Patvem , ali-

ht df

Á

quando autem dt

iium , aliquando veró àt. Spi-

j as

vitum [antlum &c. . 'Tandera Paulus à Metro-

Pra

ul

poli Comagenes ad Euphratem Samofata di-

&tus Samolatenus, Antiochie Epiícopus, üt

hi

Epiphanius Heref. 65. exponit, fefiz, Deum

lo ,

Batrem, eg Filium, €g. Spiritum [anétum unum

QuoDn

effe Deum....

Jta unus, inquit ile, Deus. eft:

Xapert

ueque aut. Pater eff Patev, aut Filius efd Filius,

EU

Paligi

au£ Spiritus fan&lus Spiritus eff [anclus: imà ve-

và Deus ums efl Pater , € bujus in ipfo Filius,

(C Dor

Demum Szcuro

ranas

àt eff in bomuue [evmo.

UARTO Paulum Samofatenum maximé

l..

fecuti funt Phorinus & Prifcillianus.

Prior

d

oriundus ex minore Galatia, Marcelli Ancy-

W

rani primüm difcipulus & Diaconus, poftea

li

Sirmii in Pannonia Epifcopus, ex Epirhanio

CO

Hizref: 71. dicit, Deum fiugulum effe €3 Jolita-

&in&g ;

Tium, €g more Sludaico confitendum ;. L rimitatis

ïdö ürï

plesitudinem megat, neque ullam Dei Fevbi aut

Ti

Pofterior

Spiritás

au&i putat effé per[onam.

x d

natione

h

ifpanus, familià nobilis, differendi

ïünl&

ac

g

AA

Dzr Dzo To21No.

OU

, Q

àc difputandi promptiffimus , Laicus adhuc

n far

. Se&te. Princeps effectus, poftmodum ab In-

n

ftantio & Salviano jam damnatis Epifcopus

. Dai

in Sibilenfi oppido conflitutus, apud Leonem

ide int

epift. 15. ad Turrib. C. 1. affereat, / Patris,

rbis f

€ Piu, esg Spiitüs [anflà unam atque eandem

oreto L.

e[fe pevfonam, tauquam .ádem Deus munc. Patev,

tl 8 .*i'

gunc Piius, mumc Spiritus [antus mominetur :

zec alius fity qui genuit ;; alius, qui gemitus efl ;

D

101141d

alius, quz de utroque proceffit : fed fiugulavis uni-

7l i

2as in tribus quidem vocabulis,. fed non in tvibus

i.

il

J accipienda pev[ouis.

à Mern

Preter nomen fingu

láre, quod Seclatores

sv t

ab Authoribus hzrefeos hujus fingulis trahe-

[

bant, v.g. Noétiani à Noéto, Pauliani à Pau-

us,ï

jj Ji

lo &c., commune illis etiam nomen adhafit,

lum ii

quo Patropaffiani dicebantur, propterea quód

)7

& apertis verbis, & ex doctrine fuz fequela

T

Patrem divinum effe paffüm profitebantur.,

j imö '

Paulianis tamen, Photinianis & Prifcillianiftis

hoc nomen non conveniebat ob rationes con-

;Ffa Fill&

trarias.

.Ut enim ex Leontio L, de Sectis

$gt

A€t. 3., Philaftrio Hzref, 64., & Mario Mer-

catore Differt. de 12, Anathem. Neftor. difci-

y P

s

mus, Paulus Verbum & Spiritum fanctum

dupliciter fpe&abat ; 1mó ütfünt in mente

IMJWW

j

& corde Dei; & fic dicebat à Patre effe indi-

Ítincta, ficut homo unusieft cum fuo verbo:

æyþ&

Jb

2dó üt Verbum eft exteriüs prolatum, &$Spi-

ritus externe fpiratus; & fic utrumque dice-

j

poley

bat diftin&tum, non tamen vivam fubfiften-

i

tiam & perfonam. Porró non dicebat, Deum

di.ü"erï

Pa-

K

4C2.

y

f

D—E Dzo Tz:N0.

36

Patrem ,immediat? per fuam fübfiftentiam

u

fuiffe unitum Chrifto, fed folüm per Verbum

violr

ATa

prolatitium; adeóque nec in f effe paffum,

"pec in Verbo , utpote quod in patlione à

Áüt tem

Chrifto difceffiffe, & ad ífe reverfum doce-

Donine

bar. Simile difcrimen in errore Phorini colli«

mint $

itur ex Anathematifmis Concilii Sirmienfis,

Vettis:

& in Prifcilliani

þhærpü ex þpiüola S. Leon?s

M fig

laudata.

(

Interoppugnatores expofiti erroris inprimis

ts j

numegrandi funt Patres & Scriptores, quo-

ïf://./f (*,1'[1

rum verbis dogmata perverfa hactenus & re»

Ti |

citata & improbata dedimus, — Preterea T'er-

VN

tullianus contra Praxeam, &Hippolytus Por-

leenr

tuenfis Martyr contraNoétum fingulares fcrie

rints

pferunt libros ;; Dionyfius autem Alexendri«

Q G

nus epiftolas contra Sabellium , & Athanafius

pro Ent

Orationem adversüs Sabellii Gregales edide-

Rn

runt.. Reliquis oppofüerunt fe Patres plures

& dye

in Conciliis, quorum duo celebrata funt con-

IUïBS D

tra Paulum Samofàtenum , alterum anno 2645

alterum anno 270. ; contra Photinum itidem

Tdtüm fl

fs 4

bina, Medioláni anno 347. ; &Sirmii an. 349.5

()flus

contra Prifcillianum Ceefarauguftee anno 380.;

"

quod poftmodum exceperunt Toletana duo

Q f

anno 400., Hifpanica duo temporibusS, Leo-

$3

nis, & Braccarenfe 2dum anno $569. contra

g*ehtgg |

Prifcillianiftas coacta.

Huc referenda funt

Concilia Generalia Nicaenum L & Conftanti-

m!'cm

a!inm [

nopolitanum L. , quorum illud Baptifma Pau-

(l l

(

lianiftarum rejicir, hoc Sabellianos damnat.

lu fg ','p

"Ut j

14. Dice

I

fiftennz

Dzr Dzrzo Tziwo.

37

xVee

14 Dico I. Qui unitatem divinee naturze

violirunt, vel Triformes, vel Trithei, vel

fe p

-"T'euathei vocantur, difcrepántque inter fe

pilinr

füm d

ftum tempore, tum errore. "Triformium fine

nomine Authoris ex Philaftrrio Hzref, 93. me-

otini Ui

Sirmisti

minit S. Auguftinus L. de Haref; C, 74. his

verbis: Effalia, que tviformem fic affevit Deum,

S la

ur quedam pars ejus fit Pater, quedam Filius,

quecam Spirirus fantlus, boc eff, quód Dei

sinprim

unius pavtes

5 ) qm*

fint, que iflam faciant. Tvinitatem,

us &t

velut ex iis partibus compleatur. Deus , nec fit per-

edus in fe ipfa. Pater, vel Filius, vel Spiritus

r Tal

Jdanttus, -

— Tritheorum feu Tritheitarum Autor

NU haberur

Joannes Philoponus , patrià Alexan-

um gdrinus,

profeffjone Philofophus, cognomen-

Alno

to Grammaticus , qui, dum circa annum j 80.

Arani

jes ed

pro Eutychetis errore contra Catholicos pu-

guóret, vi difputationis & confequentià eà

ys p

e(t abreptus,

ut in divinis tres fingulares na-

Iu ruras ac individuas fubftantias ; qua finr una

u natura fpecifica ,

non minüs quàm tres hypo-

i* ftafes affereret ;

& profirendas teneret ,. üt

ij Photius in Bibl, Cod, 24., & Nicephor. L. 18.

m C. 47. referunt. Idem iNicephorus C. 49.

44 circa finem (zeculi fexti "T'etratheos collocaty

u* & ab Authore vel fe&atoribus Severitas, An-

; ! gelitas & Damianitas appellans, ita eorum er-

$17 rorem exponit: .4Lum effa dicumt Patrem,

pu* alimui Filhlum,

alium Pavacletum Spiritum; vi-

n* delicet [anfium: son e[fé. autem borum quenique

mu per fe zpfum naturam , fed babeve communem

eum . frve Deitatem. im eis exiftenteu, atque de

.Ln

[7/1

8

Dz Drzo Tza1wO.

*

ex

-

.ea Deitate indiifibili modo participautes, quem.

&i d

libet effce Deum.

To]iaco

Hunc Tetratheorum errorem in M

agiftri

fraex l

fententiarum L. 1. Dift. g. videre fibi vifus eft

defam 1

oachimus Monafterii Florenfis in. Calabria,

unde & natus fuerat, Abbas Ciftercientis, in

Qrmitus

tundem.

divinis quidem Scripturis eruditus , ; fed in

Mexanc

fubtilibus fidei dogmatibus nonnihil rudis:

3. i

uem dum in Libello de Triritate contra Pe-

trüm ad finem fzculi duodecimi edito confu«

lim Pa

faif: fe

tare conrendit, in alium errorem ipfe inci«

tn af

dit; quo unitatem effentie trium perfona

Davet

rum eíle veram, realem ac fimplicem nega

ff

bat afferens fimilitudinariam duntaxat, col.

& od

lectivam, & quaíi ex

pluribus congregatam

ficut multi homines unus populus;

& multi

p

fittie|

fideles una Ecclefia dicuntur. Eu libellum

& errorem haud multó póft, nempe an. 1217,

f [enïpc

ft: q

celebratum fub Innoc. III. Concilium Latera-

nenfe IV. damnavir, fíalvà tamen Joachimi

llm[, u

€JUS cot

perfonà, utpote q

ui illam harefin cüm pere

i

tinacia non defendit;

fed judicio Ecclefia fua

&aton

DN

fcripta;

féque fcripto publico fübjecir.

Qu

Ij.

DDico 111. Inter Perfonas divinas Fi-

T

lio & Spiritui (an&to Divinitatem negárunt

quàq ]

tum Heretici omnes, qui num, 13. receniit

V n

unam duntaxat in Deo perfonam'üatuerunt;

tüm Cerinthus, Ebion, aliííque, qui Chri-

Præmp

Wi

ftum pro puro homine, Spiritum fanctum

ls ad

pro efficacia vel quacunque creatura habebant.

nlüs) i

Precipué tamen Verbi ac Filii Divinitatem

rius

EUR

impugnavir füb fzeculi quarti initium À

ex

ho

DE;DEO "TniNo.

39

ft5, ft

ex Lybia ortus, qui primó à fchifiate Mele-

tii fecedens, ordinatus àS. Petro Alexandri-

n M

nóo Diaconus, ab eodem ob reditum ad fchi-

fma ex Ecclefia pulfus, fübinde tamen in Ec-

bi vilist

t Cidr

clefiam receptus ab Achilla, ac Presbyterio

ornatus, Parochieque Baucalenfi preefectus,

'cenls !

fs

tandem ; quód Alexandrum in Epifcopatu

)

l

il nX

Alexandrino fibi praelatum zegre ferret, anno

contiil

317. in herefin apertam erupit, aflerens, fo-

lum Patrem effe verum Deum, non tamen

1to 0

fuiffe femper Patrem ; Filium feu Verbum

ipfe 1

non effe Patri confübítantialem, nec verum

erlot

Dei verbum, aut veram Dei fapientiam; nec

«m W

Yaxt

fuiffe femper; fed effe creaturam perfectatm;

ex nihilo fcilicet íeu non extantibus produ-

ynorentt

j &

&um, participatione tantüm & principatu

ratie Deum nominetenus dictum, &ortum

q li

in tempore, feu fuiffe tempus, cüm non ef-

x anI2l

fet: quos errores tum verbis difputando pro-

im Lt

tulit ; tum in Thalia, qu& mollis ac irnpura

i EOGC

ejus cantilena erat , ícripto expreffit.

Ejus

j m )

fectatores progre?u temporis in tres factio-

fro

ld

nes divifi funt.

17ma complectebatur Arianos

t

puros & rigidos , recenfitis modó erroribüs

qiyin:

tenaciüs addiétos.: Hi Anomsei dici funt,

j penit

quód Filium Patri dvónuoiey, hoc eft, diffimi-

j*

lem in omnibus contenderent ; inter quos

(ntoert

precipui fuére Aétius, Eunomius, Fudoxius,

qis

unde & Aétiani, Eunomiani vocabantur : qui-

1 fanär

bus adhaferunt Valens, Urfacius, Germi-

habeb'c

nius, Auxentius Mediolanenfis, & alii.

ada

viniti"

habuit eos; gui Semia

riani dicebantur; quia

yn )

C 4

l-

.

£5

4*

. Dz Dzo Tuinwo,

füïüm quidem Patri éuoicioy , hoc eft, fi.

clit,]

tnilem in effentia afferebant; óuozcioy autem,

c0d;.

hoc eft, confübflantialem, feu ejusdem füb-

nái d

qndemi

ftantie cum Patre negabant ; quà affertione.

&b Arianis, & nepatione à Catholicis differe-

fionem |

bant. Intér eos eminuére. Bafilius Ancyra«

ban

[

,

nus, Macedonius Conftantinopolitanus, Me-

cu[lar'ïbü

letius Antiochenus, Georgius Laodicenus &c,

poltan

3/ia fuit illorum , qui Eilium Parri nec avé-

Ereüiga

Molcy » nec ó

MosisioI »- nec. üuoissioy volebant

l&t

fed tantüm Gov hoc eft, (imilem , non,

"

Qiverfn

quidem in Zzis feu fübflantia & natura, fed

in alia quadam ratione.

Hi vocabantur Aca-

E

ciani ab Authore AcacioEpifcopo Ca:farzenfi,

lfs

quem privates cum Cyrillo Hierofolyinirano,

C

ipimicitie. ex Semiariano

- fingularis factionis

& Fili

Principem fecerunt.

Uif

MNafcentem Arii herefin in Al.exand-ririe;

üm

100, Epifcoporum Synodo S. Alexander. ítay

Qutst

tim quidem, confixit, fed non extinxit,' Ree

VOR, (

ceptus enim in coraumunianem Arius ab Eu-

Tüm

fcbio Nicomedienfi, hujus artibus , & Con-

linqm

ftanrize Auguíle: patrocinio in gratiàm Con«

$Rs

ftantini Magni adeó irrepfit, ut is $, Alexan-

Cor

drum. velut authorem turbaruin reprehende-

Qd

ret. Ad fedandas tamen Ecclefige turbas Im-

freef

perator poftmodum effecit, urt primà qui-

Y

em Concilium Alexandrinum 2dum, dein-

fitm |

de Oecumenicum Nicenum imum an, 3254

&t

congregarentur, in quorum utroque iteratà

efpom

Ariana hereíis damnata fuit.

Succefferung

Bs

per quedraginra annos & amplius varia Cone

mhqn

ciliq

RL

kDE Dzo Tzixo,

D

xehi eilia, Arianorum przfertim operà & artibus

10 QUE

coacla, queis iili Arii reftirutionem, S, Atha--

sdem fi

, nafii velut preecipui Arianorum

gnatoris

aflertos

condemnationem , formularum

[

innova-

j dife

tionem tentabant, & fíepius etiam obtine-

; Anys

bant; ad extremum tamen in Conciliis parti-

ais J

cularibus variis , ac in generali Conítantino-

Icenusii

politano [ herefis ifta ex Oriente pehitüs

| Dec di

profligata fuit; in Occidenre non nifi fzeculo

volebat

feptimo extinguenda,

.

d

em , Dd

- Quanquam Ar

ius cüm

d

fuis Sþir.itui fan&o

tura; f

diveríam à Patre & Filio naturam affingeret,

at Aci

recipuus támen Divinitatis Spirirüs fancti

al

i.

i

oflis: & impugnater habetur Maoedonius,

il

I

&íferens, Eum non effe ejusdem cum Patre

s facu

& Filio fübflantie ac honaris participem, fed

utriufque creaturam, imó famulum & mini-

xandent

ftrum. "Semiarianorum operà, quorum ipfe

qder. f

partes tenuerat, & Conftantii Iraperatoris fa-

w P

vore; depulfo non fine magna Orthodoxo-

TY

rum c&de Paulo, ad Sedem Conftantinopoli-

p

& n

tanam venit; fed gratià Imperatoris poftea

exutus, ab Acacianis etiam in Conciliabulo

itil (os

A

Conftantinopolitano Epifcopatu depulfus, in

locum quendam juxta.Urbis Regie portas

du

feceflit.

(98

Ibi Arianifmo quidem depofito, Fi-

lJium Patri ouosciov eft profeffus; fed an. 360.

1/0

Ü

; &

fuam herefin protulit; quae Conftantinopoli

n 22)

facilé tufcepta; Bithyniam, "Thraciam, LHel-

ij

Jefpontum , & alias Provincias: pervapata;

Bo

cfïel'UUF

plures fe&tatores habuit, maximé autem Ma-

-

.qui

j Qot

Wathonjum. Epifopum Nicomedienfem,

.

glha

nà-

It

[

42

DxDEG f iruo:

tafcentem fectam pecuniáà juvit, Bafiliirm An:

us fete

Q &

d!

cyranum ,. Euftathium Sebaftenum, & alios

M

plerofque Epifcopos, non multó anté db Aca-

Maicos

cianis cum Macedonio depofitos, , qui com-

Dulam.

muni nomine Pneumatomachi, ab Authore

temQ

Macedoniani, à Fautore Marathoniani nun-

D QDII

cupabantur.

acceft

Confutata

fuit herefis ifta à S. Athanafio

pl

L. deSpir. S. ad Serapion,, à S. Bafilio L. de

feminat

Spir. $. & ad Amphilochium , à S. Gregorio

TRortQus

Nyffeno L. de SS. Trin., & ab aliis : damna-

fd m

ta primüm in Synodo Alexandrina anno 3625

Til Q]

dein in Illytica anno 367,, tum in duplici Ro-

m

mana fub Damafo Pontifice celébrata , demum

d& G

in Concilio Oecumenico 2do ; Conftantino-

bus $e

politano rmo anno 381. celebrato, ubi edi-

fils ag

tum eft fymbolum, quod nunc canitur inEc-

1l; 4tq

clefia, & majorem tantüm Niceenee formule

tim in ]

explicationem continet.

ut

r6. Obferva. Praeter

Petrum Abaillardüm,*

natione Gallum, profeffione Monachum, cu-

Qv

jus errores tum Sabelliani & Ariani , tum alii

r

in Conciliis Sueffionenfi anno 1220., & Seno-

nenfi annó 12406. celebratis damnati (ünt, per-

ver(à dosmata fer& omnia pofterioribus fzecu-

]l

lis renovàrunt Antitrinitarii Recentiores. Eo-

Tüm |

rum Duces precipui prodierunt & fecta Lu-

in f

theri & Calvini in eo confpirantes, quód tres

&fe

neparent ejusdem fubftantie in Deitate per-

Wt ey

fonas, Patrémque folum profiterentur verum

Ote,

eífe Deum: non unó tamen modo impios hos

f

.hu-

elfrores iidery tradebant.. Inter eos, qui

nj

]us

-

Dzr Dzrzo Tmnixo.

43

iümà

jus haerefis circa annum. 1561. parens extitit

; & di

Michaél Servetus, patrià T'arraconenfis, arte-

e db

Medicus, agenre Calvino Genevee exuftus, ad

qui at

Paulum Samofatenum ; Valentinus Gentilis

) Aüthyr

autem Cofentinus ex Neapoli, anno 1565. Ber-

Yiani n

ne capitis damnatus, ad Tritheitas propiüs

acceftfit.

Fauftus Socinus, Senis oriundus,

Athari

poftLelium patruum, maximus harefeos dif-

ülio L:

feminator, Luctaviciis in Polonia anno 1604.

Gregor&;

mortuus , explicatiüs Filium Dei non proprie,

: dmy

fed metaphoric? Deum dici, Spiritum fan-

no j

&um non effe perfonam, fed virtutem & effi-

r

Se&tatores ab herefi

püciRo

caciam Dei afferuit.

, um

di&i fünt Trinitarii & novi Ariani ; à Duci-

yilanit

bus Servetiani , Valentiniani &c.,; commu-

) llbl 6

niüs autem Sociniani, à Provincia Tranfilva-

t nb

ni; atque etiamnum variis in locis, prafer-

um

tim in Hollandia & Anplia numerantur, quos

inter plures fünt, qui Deiftz vocari amant.

aludi

1

Qvuznzs l 74n Marcellus Ancymnus, Eufc-

hr

fu.

biys Cefaraenfis, €$ Bafllius Magnus. qure

vYoris circa 'yuntatis

&on

accujäntur €

J

funt, *

amflerium ?

us

17 Noia. Orthodoxiam trium Epifcopo-

:

*

ore

)

rum five eruditione, five pierate' & c

H

'Ditate

fl !

in fzeculo quarto celebrium ad illuftrandas tres

Haereticorum contra Trinitatem clafles brevi-

Marcellus Ai-

ate p*

ter examinare confítituimus.

r veti

cyre, que minoris Galatiz civitas eft; Epi-

jos!

j

ícopus, & in Concilio Niceeno Arium dam-

yl

u

in occa-

nando; & poft illud Arianos variis

^ Íioni-

Jw

m

As

44

Dz Dzo Txme,

quidc

fionibus áverfando, horum odia incurrit, quee

f

tandem occafione libri à fe contra Aílerium

Sophiftam fcripti diu multümque fenfit, Cüm

Teptpte

Exteh

enim in eo ex contradicendi eftu vel re ipsà

in oppofitum errorem laberetur, vel labi vi»

Maryre:

deretur Arianis , ab iisdem-in Conciliabulo

lree i

5

rimüm Hierofolymis anno'336. cclebrata

fmpe,

&

abellianifmi & Paulianifmi accerfitus, dein

Tyo non

(aipis

auno altero in Conftantinopolitano damnatus

m r

ac depofitus eft, fübftiruto illi Dafilio.

Mar-

Esängeli(

cellus oppofità provocatione Romam ad Tu-

None!

lium Papam confugit , ubi cüm adverfarios

fuos fefquiannum fruftra ex(pe&áffet, oblato

Difr

fitt, e

fidei füz libello abfolutus, in Orientem re-

Yoem ]

diit, atque in Sardicenfi poftea Synodo, fedi

fuce eft reftitutus; quanquam rurfüs ab Aria-

Nicena

Quetiur

nis deinde fuerit exclufus, &-prior fucceffor

in ejus locumfuffectus. Quinque autem prz-

&i (

Qd

cipui errores Marcello imputabantur, quos

N

in Libris duobus contra Marcellum Ancyra-

Y

num, & tri

b

«

$]

us de Ecclefiaftica "Theologia Eu-

('J(rmug

febius Ceefareenfis refert & refellir; nempe r.

Verbum Dei unam effe cum Patre perfonam:

Qln nos

Ri

2. Affumptum effe à Deo bominem eatenus,

quatenus Verbum externum & prolatirium

UIQ)

fuerit carni conjun&um; adeóque íolà actio-

Büü q

ne & efficienrià Deum effe collatarum, & ho-

IUIT, g

mini copulatum : 3. Hanc conjunctionem fi-

& digf

s

lt

nem habituram poft Refurre&ionem, & de-

ftitutà carne Verbum ad Patrem rediturum:

E[lam P1

Verbum ante affumptam carnem. necdum

ü

Mïfcelh

fuiffe FiliumDei, fed tuncFilium effe fa&tum,

quando

[

"

:

Dz Dzo Taixo,

4$

quando caro factum eft: ;. Nec Verbum ex

r q

Alen

Íefe effe imagirem Dei, fed hoc illi cotnpete-

nt. C

re propter affumptam hominis naturam.

vdreg

Euíebium ob amicitiam cum Pamphilo

rel l

Martyre contractam, di&um Pamphili , Cze-

onciliid

faree in Paleflina Epifcopum faviffe Ario

femper;. & S. Arhanafio fuiffe infeftum, ne.

ia

mno non fatetur.

Preterea veró facilé tumn ex

n, &

damnit

fcriptis ejus ante Niceenum Concilium, maxi-

o Mi

me libris Preparationis & Demonftrationis

Evangelicae ; tum ex imperu, quo primüm

m al

verfarit

Nicenee formule & voci confulflantialit, non

nifi poftridie à fe fübfcriptis, reflitit, colli-

x, oblt

£itur, eum non ftudium duntaxat, fed &er-

gntem !

rorem Arii «ntea habuiffe.

An veró- & poft

mod i

Nicenam Synodum Arianus ipfe fuerit, hic

T

« faccaf

quaritur, defendentibus eum Molineo, Zan-

chio, Caveo, Valefio & Petitidier ; oppu-

fem pre

gnantibus autem Baronio, Petavio; Natali

, qu

Alexandro, & Joanne Clerico.

; Angrt

S. Bafilius D. Gregorii Nazianzeni ami-

-ok)(llüff

ciffimus ,. Ceefareee in Cappadocia Epifcopus,

gt

cüm non minüs facrarum Litterarum celet ri-

erontt

rate & integrirate doctring , quàm difciplinae

n aob

iif

ftudio, rectàque vivendi ratione ver& Mae

")

gnus appellari mereretur, effugere non po-

ol t

!j

tuit, quominus de Spiritu fan&to malé fenfiffe

'n;&

ac dixiffe etiam tum à Monachis Pontice foli-

onett :

&t

tudinis, tum/ab Athanafio Ancyrano; & aliis

etiam poft fata cenferetur.

T,iruiw""

18. Aefpondeo £. Admodum probabile eft,

qectif Marcellum. Ancyranum integre fuiffe fidei

à

!

Prob.

ES

luandü

A

Dz Dzo Tzixo.

46

ir r

^ Prob. Integre fidei cenfendus eít is,' cujus

profeffio fana eft, & erroribus obje&is con-

eum, d

LTTT

trariàj cujus innccentia declarata eft à Judici-

üniod

bus legitimis; cujus integritas laudata ab Au-

thore co&vo, omni exceptione majore: talis

ïlf.ïïlillfitï

eft Marcellus: ergo.

[27

Prob. min. p. yma.. Duplex fidei expofitio

tbm t

ES

duloatu

Marcelliana habetur ; altera Julio Papee obla-

a fic habet inter ceetera: Sacris Littevis inba-

I2E77]

vens credo umum effe Deum, eg unigeuitum eyu

M; [

Filium Ferbum: qui cum Patve [emper. exiftit;

Guiloa

W.

gec exiflendi initium ullum unquam babuit. Idem

vevera à Deo procedens, son cveatus , uton factus

C fita

féd exiflens fempev, ac cum Deo. Patve pevpetuó

d

vegnans: cujus vegui, ütteflatur /Apoffolus, mon

p

lJ

evit finis.... dH efl, qu

À poftremis temporibus

T147, jj

noftre faluiis gratid. de[cendens, eg ex Firgine

,

d1tem in

dlCü GC 1

Mavia geuitus, bominem fu[cepit : altera à Mar-

celli difcipulis tradita orthodoxis Epifcopis,

j G]

univerfim damnat 7Zriagam bevefin , €g' Sabel-

l $

lü ac Photimi, Paulíque Samo[ateni, unà eum

f

üs, qui fantliffimam Trinitatem tres. effe perfo-

D] f&

anas megant , mullis terminis civcum[cviptas , fulfr-

PTOP'Ierea'

(v

flentes , confubflantiales, cetevuas ,

erfeGas 5

Ípeciatim hos anathematifinos

f

ubjidit : $i

Da 6

Gices ]

uis eundem Patrem , cg. Filium, €g. Spiritum

f

an&um effé dicit, anatbema fit..— Si quis iuitium

usj

aut finem Dei Filio ac Fevbo vel vegno ipfius ad-

NI pri

Jcvibit , anatbema fit. . Sed in his plerique er-

lmp]

Ql

rores objecti rejiciuntur: ergo. roj.p. 2da.

NT

Jülius Papa in epift. ad Orientales ita fcribit:

ubque i

npio

&tf

,Dg AMarcello, pofiquam de illo quoque à£ i&

[77:

:

!

Dz Dzszo TRIN'O.

d d in- Chriffum pevfevipfiffis, vobis fludui þ'g;zz)'z'mre,

güso eum, cim buc venilfet , affirmálfe falfa effé , que

Ràhà defe m lteris veftvis fevipta effent; fed tamen

htidà. c2m d vobis poffulavetur , ut. de fide dicevet, tan-

1

ü

- t fiduciá pev [e ve[pondit, ut nemo uon. pevcipe-

gyre:

ret, eum zibil à vevitate. profiteri aliemum , fed

jepb eadem cum. pietate, quà Eccefia, de Domimo ac

Ded. Salvatore nofiro [entire 5 neque jam tantummodo,

aj i. fed etiam olim bujas fententie Je fuiff£ confirma-

um ; at ; utieg nofiri Pyesbytevi, qui tunc n INiceeno

w xj Coucilio aderant ,. de ipfjus veGa fide conteflaban-.

hi. l fur.... .De viro igitur, quem ve&ee opinionis,

u f

€7 fincere veligiomis effe ,- teflimomiüis probatum

m

efl , quid quefo nos facere. oportuit, mifi ut eum

) 01"5)5

pro Epifcopo baberemus, quemadmgdum $9 bale-

p t

gj 7Hu$, ueque à contmunione vepelleremus? | Patres

af

autem in Concilio Sardicenfi in epiftola fyno-

Ien i

dica fic pronunciant: Aecitaza quoque fu.

nt Cfi-

(oi

l

!

Qta College nofiri in [acris Marcelh ,. €g

?^

EPT!—

! Epi

Ti

)

'

, benfa eft Eufebii dolofa avs. — Quee emn Marcel-

Jus pev modum quaventis protulerat , ea tanquam

j, 1 d

ia effe profitevetur ,. calumuiati funt. — Recitata

d

f

j

proptevea funt i illis, que antecedevent e9 fubfe-

'iplllf ]

querenrur in illis quafliomibus; & inventa eff bo-

us

na $9 ve&la fides iflius vivi.

Sed hi fuerunr fu-

lbpat

; dices legitimi non proprer authoritarem &

/

Jj Jurisdictionem - folàm ,* fed propter fingula-

rem pro hac caufa examinanda &.deciderida

2

Ud

P

orationem. & convocationem. :

ergo.

orique "

»

Prob.pars.3tía.. S. Athanafius Marcellum fere

nj

t f

ubique füblevat; &ab Arianis per calumniam

)M

accufatum contendit, ür videre eít in ejus

T

[)

[]

Apo-

, Dv: D£o Tn;m;.

Apologia prima, & in epiftola ad Solitários;

rm od

^

[f

quo poftremo loco baec fcribit: De Marcello

autem Epifcopo Galatie [upervacuum. fuevit for«

$. Hiero:

4

4

d

zafe anentiouem faceve ; elum. mulli mog. conftet;

Eufebianos ab eo de bevdfi v.

.

vebenfos , berefeot

A lr

li

momitit.

vecriminationem pvo talione i

viciffrm impegiffos

fenémque . bominem in exilium ejeciff.

Jlle aue

trade)

FM

zem Romam profe&us , fefe innocentemt docuit, &g,

at juffus ab 1llo fuerat , [cripto [uam fidem ; quam

QUS CTdf;

Athana-

tum He:

Sardica Synodus amplexa eft, edidit.

fio autem illà etate five in dipnofcendis, five

Pm ) lrfï

in infe&andis contra Trinitatem Harerticis

ml p

exercitatiorem habemus neminem.;

;efeos q

ipftm 4

19. JVec dicas.. Viri authoritate graviffimi

& numero frequentes fidem Marcelli Ancy-

m fs

tlis ii

rani füfpe&tam reddunt, imó hrefis aperté

arguunt.

Nam 1. Socrates L. 1. Hift; Ecclef,

Atüni

C. 56. afferir Marcellum; dum Afterium ve«

nf

hementiüs impugnaret, lapfüm in Pauli Sa:

lucs]o

mofàteni h&refin; cui Sozomenus L. 2. C. 33.

n b

concinit.

2. Severus Sulpitius L. 2. Hiftor.

Ti a

facre , & Theodoretus L. 2. har. fab. C. 10.,

puioe,.

eundem Sabelliane herefis participem fa-

ciunt. 3. Chryfoftomus hom. 2. in epift. a

U

Hebr., Marius Victorinus Lib. 1. adversüs

Qto N

Arium, & Marius Mercator in differt. ad Ne«

firit,

ftorii anathematifÁmum adjungunt Photino

-Mf tit

Marcellum. |4. Epiphanius Hzeref, 72. inpri-

E if

ejit"h

mis ex eo, quód Marcellus edità fidei profef-

1

fione ab harefeos fufpicione íe purpayerit;

n mæ

l

LT

colligit, eum fuiffe Hiwreticum ; àc dein

etiam; qu0d fe cum Sabellio [entire declaraverit,

Vg i(

77

s

Dt Däo 'Tiämö.

49

Solitis

cüm voluit quedam diffufüs diceve infev Here-

) Mani

7icos autiumeratum $g. confutatum dicit. Conf. 1.

furi j

S. Hicronymus L. de Scriptor. Ecclef: C. 97.

f] u

ait: Sed & «Hilavius u Japtino adversüs 2dria-

, i

205 libro nominis ejus (Marcelli) quaft Heeretici

ning

semipi. Milarus veró ipfe in Pragmentis

,^

T

tria de Marcello refert: 1. Eum ab Athánafio

TM

damnatum effe & abítenrum, dum Hsreti-

dm; t

us erat agnitus: 2. Eundem non effe judica-

tum Haereticum ex libro contrà Arianos fcri-

Athi

ndis, I

pto;, fed quód poft Sardicenfe Concilium

Heereti

mulra protulerit Photinianee poftmodum hze-

refeos capita & fundamenta : 3. Marcellum

ipfum ab ingreffü Ecclefie poft illam Atha-

] vm'm

x3li

nafü fententiam fe abítinuifíe; eum veró ab

alis inter Haereticos accenfum , ne darérur

relis 1j

m ]

Arianis occafio, latum pro Arhanafio à Sar-

GU

dicenfibus judicium convellendi, fi fimile pro

Marcello datum acriüs defenderetur.

De-

l Pauh

Li6

mum Bafilius epift. 52. 74. & 78. aperté dam-

QHIF

nat Marcellum herefis, fübjungens in epift.

l C

priore: Ef bujus experimentum ac demonftvatio-

ziem vecouditi apud me inique illius [yugraphe li-

;apem j

bri contigent &c.

n Cplüä

Cosf. 17. S. Epiphan. cüm

loco f. c. retuliffet; quód Athanafium interro-

, Q*

eft, d

j

$árit; quid de Marcello fentiret, heec addit:

Alle ueque spfum. defendit , meque graviter adver-

; Dho

$às$ zpfum zmve&us efl $. a folum vifu lemi. edito

i mF I

j

efteudit , uon multian ab improbitate ipfum | ab,

ei pro

Lorruiffe , €9 im eovum loco,

jul fe puvgáffeut,

1ay^

babuit.

f

àc

Quin ipfe S. Athanafius in Oratione-

quea infcribitur , Quod uzus fit Chviflus , in-

a

(l

4 quit :

"

Dz 'DNEO "TRX[N Ó.

5o

uodfi exatfà auimadvertas, depvebendei

n

quit. Qu

eos exiva

Tirinitatem fummovere D. IN. 9 Efum

[

Ohriftum , t mancipium , àt. bominem anadovas

bilem , ac potiis adorantem , €g und cum ceteri

SI

Af

?

oumibus infervientem , ? fubje&um fante Tris

l

ls émtor.

nitati, üt Marcellus ?. Paulus Sai?zcyäteifär i

—terpretamur.'

i&f mefi

3. ad 2drg.

uaiiacunque horuin teftirnó:

ts (e |

nia nihil elevant momenta noftra; cüm affé:

toits M.

ramus teftes & judices, qui examinando Mar-

à H

celli librum, ejus profeffionem fidei & expos

g, ]

r

fitionem accipiendo , ipsámque audiendo lore

d lg

l

ge accuratiüs caufam examináàtunt: duim alit

s;

id non potuerant five loco; five tempore re-

tpuere

moti, ac univerfim hàc opportunitate defti:

Jiphar

tuti. : d imum W. Socrates auguratus eft tan-

Untey:

tüm, deceptus Eufebii adversüs Marcellum

IVeríta

libris, de quibus loc. cit. ait : Quiz etiam li

':H .'Mll'm

brum ejus. Eufcbius. tribus libris confutat, per-

4i(

versdmque ipfius coavguit opimionem.

Item:

TY

Marcelius poflea in Concilio Sardicenfi cim librum

ts

à fe editum meutiquam intelletlum effe diceret , 9

d

ob eamm caufam fe im. fufpicionem vocatum , quà

pfæïerea

cum. Paulo Samo[ateno [entiret ,| Epi[copatum ve-

Ahtenta

Sed quid mos de iflo auguvemur , dt-

cupevavit,

Cetnit j

cemus [uo loco.. Sozomenus Socratem bic, uti

Xit ha

in aliis more füo eft fecutus; quin & pauló

IïWOizsm

mitiüs de Marcello fentit, dum ex odio Aria-

ïüimiün

norum eonflatam illi calumniam dicit, &haec

Cïiium .'

addit: Cui, Afterio, AMarcellus contradicens 1n

Qu

opimionem Pauli Samofateni , feu [ponte feu im-

lfP&l'fain)

prudeus , uefcio, delapfus eff. — F'evüm poflea cim

!5 ia

[1/ 2

/

DE Dzo TRINö.

$1

diprd)

àn Concilio Sardicenfi vatione offendiffét , fe baud-

X.9B

quaquam ita feufiffe ,

en dul

ad Epifcopatum demuo ve[fi-

zutus e[r.

d 2dum & 31ium .. Hos omnes

CU ((

& falfis rumoribus, & Eufebii libris contra

forée d

Marcellum fcriptis fuiffe deceptos; qui in il-

Va

lis error ob diftantiam temporis intercedene

temrn meretür veniam.

Quaz . Severus Sulpi-

jm telt

tius de fententia fufpenfionis ab Athanafio

cim d

contra Marcellüm latà adjungit, refponfione

andoY:

ad Hilarii authoritatem danda folvuntur. 44

1 & n

4fum X« Tllatio ex priori Epiphanii loco allata

jeridolt

eft illegitima; cüm aliàs Dionyfius Alexan-

- dum 4

drinus, & ipíe S. Atharafius harefeos jure

myoit?

arguerentur. Pofterius affertum non eft ipfius

gitre 0

piphanii fententia, fed opinio aliorum ab eo

us L

dunraxat hic relara; cüm expofità opinionum

Mu

diverfitate fateatur, wzi Deo cogmita efft, que

uj i

ip Mavcellà auimo fuevut occulta.

j

d. Conf. L. 9. Nec ifti Patres prae Atha-

y d

nafio audiendi (ünt; cüm prior tempore, po-

jrimit

eriores loco remoti fuerinr, atque hi ipfi in

Auttths j

affienanda harefeos fede inter fe pugnenr.

Prieierea Hieronymus. non füam, fed Hilarii

m P

j

1

fententiam refert, qua ipfa tamen nihil. de-

cernit; cüm laudato Hilarii loco haec dunta-

jl ;

D

n

ml

xat habeantur: /mpi? multos ad umius. Dei pro-

Jéfftonem Galatia nutrivit. Hilarii narratio ve-

7 &IDEUJ

dlo Af 1

riíimilirudine caret, five dum fcribit; Mar-

&

cellum Athanafio factum fufpedum ob do-

dicarà

&rinam pravam poft Sardicenfe Concilium

n

Íparfam; guá bevefi Pbotimiane via quereba-

tir; cüàm Photinus jam ab anno 345., & fic

9 MFW'

2

ante

[

»

$2

bn Diao/qTRmo.

At

ante.illud Concilium virus fuum fparferit:

i ia

five dum Marcellum ab Athanafio commu-

nione feparatum dicit; cüm honorificam de

Tujo pro

Marcello commemorationem fuprà relatam

Ti l

rem dor

