if vali

hs; &

V. 16. & alibi, tüm ex Patribus Greg. Nyfferi.

L. i. cori. Eunom. ; Cyr,

lex.in ep.ad Theo-

n

dof. & aliis manifeítum eft. — Rationem autem

euin

a

diverfze ufurpationis reddit Bafil. L. de Sp.S.

C.3. fcribens: 44 vores ex Q9 peér; non pvd-

nl

Jéribentis legem funt, fed bypoflafos difceruentis:

)ugpäuf*

diod enim t mature divevfitatemi itivoducat, fed

r

Til

nj

ür iinimé confu[am Patris g. Fulii siotionem pya-.

beaf , ponumuavit zdpoflolus.

ID/ ü*)

'Thóm. p. i. q. 356 a. 3. inquit: C egini Fi-

u

liu$ à Patre babeat ;

uód ab eo Spiritüs fautlus

j

H

l

um [pivave Spivitum . [au-

initdl

Pt'oCedatï PateY pev

I247177)

[

!]

EX

Dz Dzo TziNO.

354

&um dicitur.

Quoad 3z/um D. Nazianzenus,

| u B

! Produ

Maxim. & Damafcen. negant Filium effe

principium Spiritüs fancti , fumendo prin.

| &

; efecon

cipium fpeciali modo; pro fonte perfonarum,

feu principio fine principio, C. accipiendo

| dnec

uni,

principium fimpliciter & modo comm

| : qu

r

o eo, à quo eft origo ac proceffio, N.

vem ó

p

vincipii autem. vocem à Grecis aliquando

p

ufürpatam fuiffe pro caufa chara&eriffüca, mo-

1 incom

uoa

htyez

net L. 7. de Trin. C. 17. Petavius.

atum "lTheodoretum erráffe, quin, üt fub

NUA

initüium notavimus , autorem hujus erroris

Pro-

: Pþr[onæ

fuiffe, docent Viri nonnulli infignes.

Onem

babilius tamen vindicatur ab aliis; tum quia

d, x

nec Cyrillus, quocum difputabat; nec Syno-

dlin&

dus 4ta, à qua fuit reftitutus; nec Syn. 5tà

ndis,

à qua ejus fcripta funt damnara; hunc in illo

. prengs

errorem notürunt: tum quia pleraque ejus

jb

dicta fimili modo exponi poffünt, quo alio-

W Ehm

rum Patrum verba (etiam Damafceni, quem

Pa

pauci quidam contra communem aliorum

Wt

fententiam erroris infimulant) hactenus decla-

wmpï

ravimus: tuüm quia in locis etiam objectis,

llEp

maximeé in Comment. ep. ad Rom. & Lib.

i

a pr

Fabul heret., ponit principia, proceílhoni

«t hal

Spir

itüs fan&ti ex Filio valde faventia.

jrinc

"d Couf. IIl. &. quoad . 1mum. Virtutem

M

u

fpirativam, quz eftin Patre, fufficere; nec

i

um

ideo tamen virtutem, que in Filio eít, fu-

€xifle

perfluam effe,aut inutilem; quia eadem omni-

lvin,

no & unica virtus eft in utroque.

Paritas &

VOR

declaratio dicti extar in virtute creativa omni-

R

bus

Dz Dzo TziNo.

r

$55

bus Perfonis communi.

Quoad 24um x*X.

"um 4

Productionem activam poffe dici perfonalem,

ndo r

& negari, quód ea duabus perfonis nequeat

vfonat

effe communis. Videtur ramen potiüs dicen-

cpie

da nec perfonalis, nec effentialis; (ed notiona-

COmii

lis: quia fcilicet; quamvis non conftituat Pa-

effio, !

trem & Filium in effe perfonze, ür de inna-

aiqui

fcibilitate refpectu Patris diximus;. nec eriam

j t

incommunicabilis fit Filio, cüm filiationi re-

j

d

lativé non opponatur; ad diftinétionem tamen

, ürf

À Spiritu fanéto, & notificationem utriusque

I5 emü

Perfone pertinet.

uoad 3£ium X. Produ-

s Dr

&ionem Spiritüs fancti paffivam ; proüt reipfa

Qu qi

€ít, per fe exipere pro

incipio fuppofita duo

nec o

diftincta, (eu Patrem

&

Filium ;quia Spiritus

d.

fan&tus, proür nunc procedir, ex vifüze pro-

ux ii

prietatis procedir ex amore mutuo, üt Aug. Tr.

ag

99.in Joan.appellat, uzo emborum & zexu Patris

quo?

ac Fili,ideóque dicit habitudinem relativam ad

T

Patrem & Filium, feu duo fuppofita, per fuam

| d.

utrinque fübfiftentiam ad fpirandum ultimó

s d

completa: ergo per fer

efpicit& exigir utram-

que perfonam; quia perfonse per fe convenir

r

j ijfiþ

[ua

m

i

roprietas; & proprietati diving effenrialis

ii

'eft habitudo relatva; tali aurem relationi rale

principium debetur. Ex quo etiamcolligitur

N

LVj,-:ulen

difpar ratio à creaturarum relatione, quz fo-

z

g

m refpicit & per fe requirit principium à fe

»a&&

exiftens & virtutis infinite; quae duo effentiee

i

fi

divine etiamàfübfiftentiis precife congruunt.

—

j

| ,

uoad 4£um *«. Do

na catholicum de zqua-

; o

litate exprimit Anfe

3

inep. de proceff, Sp. S.

l

j

"

Z2

^

"

ape

Dzr Dzo TniNo.

y'

C. 16. fcribens:' ANoz eff Sptvitus fanttus prius de

Patre, quám de Filio; nec de Filio, quàm de Pa-

| ftri adi

annsT

2ve: mec muajov nec minov efü exiflens de. Patve,

quam exifleris de Filio : mec magis uec ininis eft de

conmc

fio: À

3:5), quam de altero. 'Determino principaliter

d4utem idem, quod Aug. L. 15. de Trin. C. 17.

! Cedere

fcr

ii

Scoult:

ferat, addit Anfel. ibidem : 5 evgo dicitur,

!quió,

Spivitus fan&us priucipaliter à Patve fit , non

bus; T

Teliqui

aliud fignificatur ,

quàm quia ipfe Filius, de quo

eft Spiritus fan&us, d Patre babet boc ipfum , ut

tutm;

& nux

Spiatus fanttus. fit de illo: quomiam id, quod efly

Palet à Patre: mon fictt in vebus cveatis , cim ali-

fum fin

Wepenti

iquid affvimus effe principaliter , volumus figuift-

care , quod magis fit boc, quod dicitur efft princi-

Mxnte

Varpar

vpaliter , qudàin 2llud , ad quod vefevtur. . De quari-

titate autem productionisformalis Spiritüs fan-

(rum «

lb Gs

€ti àPatre, quoad rem ipíatm dubitari nequit,

eam effe immediatam; cüm & Parer ipfe fpi-

Dherer

ret, & eàdem omnino ac unicá fpiratione, quà

N [en

fpirat & Filius: quoad vocis ufurpationem

imüm.

tamen dixerunt fübinde Patres Greci , praefer-

R

tim Greg. Nyffen. L. ad Ablab., Bafil. L. 5.

quilis

€on. Eunom. C. 5. & Athan. ep. ad Serap. ean-

.. Utpor

hufori

dem effe mediatram , feu Filio interveniente

fieri; ut indicarent fcilicet Filium hanc virtu-

fenfor

Rtà

tem habere communicatam à Patre , qui hujus

etiam fpirationis principium eft fine princi-

Wem

nem

pio: quod Anfel.in ead. ep. C. ro. fic indicavit:

ANon e[f vivus in fonte, fed extva. fomtem, ficut eft

* fido

Filiusim Patre, g mom extva Patrem: quave fic

Were

7101 ef] Spivitus fanttus de Patve

*

per Elium,. ]z'cut

qim

Pl

ef llacuf de fonte per 1'iyzmz &c.

I16.:

—

Dzr Dro 'fRINo.

357.

Aur r

116. Olferoa. Occafione argumenti no-

um ib

ftri 2diex ratione propofiti, quo ufus eft Jo-

d In

annes Theologus in Conc. Florentino Act. 18.

trir i

contra Grecos , introducta eíft inScholas quz-

ritcidit

íftio: An, fi Spiritus fanctus àFilio non pro--

m Cr

cedere

abillo nihilominus diftingueretur? ,

d

Scoiiítis, cum aliis nonnullis, id athrmanti-

bus;. 'Thomiftis econtra illud negantibus cum

if fs

/'Ul U) ()

reliquis. Haber quidem ea controverfia utili-

Ill

tatem ; quoniam & Greci olim agnofcebant,

i

j ii

& nunc etiam Schifinatici agnofcunt, Spiri-

, t

tum fanctum reipía di(tinétum à Filio , etfi

negent illum ab hoc procedere : unde, parte.

i fg(:q'f- ;

gUz p

negante ftabilita, & vis argumenti à Latinis

ufurpati demonftratur ,

& fï/&ema Schifinati-

feqié

:

jriise

corum evertitur : fed veritate dogmatis aliun-

e fatis manifeftatà, non opus ducimus, ei

r t

Ti

inhezrere diutiüs. Itaque obfervamus brevi-

riorye,qf

ter, fenfum quaeftionis pofle effe duplicem ;

1mum: An , fi Spiritus fanétus non procede-

pi 10f

"

| Pïff

retà Filio, & tamenidem omnino tunc foret, -

Jl

qualis jam efts adhuc diftingueretur ? fed hic,

"

p

utpote affümens, quod quaritur, & hinc il-

yit

luforius, à nobis non attingitur. 2dum veró

"a

yc nf

fenfum: An, fi Spiritus fanctus non procede-

ret à Filio, & confequenter tunc non foret-

J hyj

] []HC

idem , qui nunc eft (càüm eandem habirudi- ,

nem eflentialem haud diceret, quam dicit de-

n

L

J//

facto) an, inquam, etiam tum adhuc diftin-

j u

gueretur à Filio; cüm poffit tunc alius effe,

quàm nunc eft, & tamen non effe idem cum

, [

Filio?

Z3

Ad

Ip

358

DE kDEio T RINO.

Ad hunc quaftionis fenfüm, conflatum

L p

licàt ex hypothefi omnino impoffibili, refoL-

- feroeti

vendum, nec opus eft, nec decet abireà prin-

: J

cipio theologico alibi ftatuto, quo fumus cer-

wf

ti, non aliud diftin&ionis fundamentum effe

x atl

in divinis, aut cogitari poffe , quàm relativam

: 11.de7

Ti

oppofitionem originis, feu producentis & pro-

Mede

ducti; que cüm in data hypothefi nullatenus

adeffe ponatur inter Filium & Spiritum fàn-

[

DEU

de Fid

€tum; confequens eft, neque difünctionem

intercedere poffe.

cutdes

Ne quis porró axioma laudatum n dubi-

pini i

um revocare poffit , Conciliis Toletano XI. &

Tutinon

Florentino, nec non Bo&tio & Anfelmo; nu-

- Mcinh

K m

per productis,addere juvat alios ex Patribus

uatuorviros, idem ítatuentes.

Sunt au-

r

tem, Greg. Nyffen, qui L. ad Ablab. de di-

quiini

vinis per

f6

nis uniVerfim ait: JPer quod folüm

j

Qnar

deprebendimus, | aimi-

:

difcermi altevum ab altero

tm Pa

vyum eo quod credimus, aliud quidem cau[am . e[fiy

];

f

[it

d

aliud veró ex caufa, aliud ex eo, quod ex cauja

p

à

€f^, fpeciatim autem de Sp. S. dicit: Eo Ziffizgui-

t T

;

uv Spiritus [antlus à Filio, quód per ipfum eff.

0

fllia.riol

Greg. Nazian. autem Or. 37.. Mutiee. Perfo-

mavum. velatiomis differentia divev[a ipfis uiomina

tür D

iiv

procreavit ; pauló póft addit: Ex bis verlis,

uód genitus non fit , quàd genitus , quàd procedat,

Dünc

;oc effechum efl, ut alius Pater, . alius Filius,

j

ll; í

alius Spiritus fanttus appelletur; atque ita. incon-

- F.

Jufa trium Pevfonarum diflin&lio in una divimita-

itti

IQ

Zs natuva con[ervetur. Cyril. Alex. L. 2. 'Thef

7.72

i

C. 3. Cüm füimplex natura De?fatis ft ; 1zunqu*az

"

E

Drs Dzso TnaiNo.

"3$9

[onas difliaguevetur , in

]

if quadam in-

)nHarumï in pluves Per

,m Zerveniret diffeventia, non fecundüm effeutiam, fcd

ecundüm velationem; &L.7.ibid. C. 1. Sold di-

edpra

us Ca-

verfitate velationis, que diverfis nominibus figuifi-

tum f

cafur, uet aliá ve ulld diffinguuntur. — Aag. L.

danvan

11.de Trin. C. ro. o finplex dicituv Deus, quo-

T

niam , quod babet, boc eff , excepto; quod velativé

lateni

wegue Per[oma ad altevam dicitur.

His con-

um f

entiunt Fulgen. L. de Trin. & Damafcen. L. r.

£lionen

de Fid. C. 1. cum aliis.. Accedit; quód, fi-

cut defacto,przter oppofitionem relativam ori-

ndub-

ginis, in divinis non datur diftinctio, aut ex h-

AR

mütatione, aut ex repugnantia difparata; fic

10; Dl

nec in hypothefi illa exinde diftin&tio proveni-

Tet.

Datri

rmum conftar ex infinitudine praedica-

yunt d

torum divinorum: zdum autem colligitur 1.;

Tl

quia in illa hypothefi, ficut difparat? non re-

ugnarent Paternitas & fpiratio activa, fed ea-

ij

; ü!/'!&'-

em Perfíona generaret & fpiraret; fic etiam

difparaté non repugnarent filiatio & fpiratio

m jj

u

paíliva, & una perfona generaretur & fpirare-

tur, Filiusque foret indiftinétus à Spizitu fan-

i

&o.

2.

uia non magis tum opponeretur

filiatio & fpiratio paífiva, quàm nunc opponi-

] n

1

tur Paternitas & filiatio ex una , & fpiratio

à

activa ex, altera parte: adeoque ficut fpirator

, ;*(ï&üs

;ro(iulm

nunc non eft perfona difüncta à Patre & Fi-

lio; fic Spiritus fanétus tunc non foret perfo-

filit

i

naàFilio diftincta.

3. Infyftemate Gracorum

filiatio & fpiratio pafliva haberent fe ordinaté;

jintt-

Thd

ficut intelle&tus & volunras, intellectio & vo-

litio in divinis: haberent etiam f& àt termini

*

per-

'qu/?: ]

[

360

..Ds Dzo Tiixo.

pertinentes fequelà , ita ut valeat illatio: Pro.

fur di

132D1

ducitur Spiritus fanctus, ergo generatur Fi-

lius; ficut valetilla: Pater amat, ergo intelli-

attinat

Prote

oit: quin haberent fe üt mutuo convertibiles;

ia ut valeat: Generatur Verbum , ergo pro-

:

tribis.

s

ducitur $

iritus fanctus; quia voluntas & in-

&un.

tellectus

d

ivinus funt realiter idem: uterque

fenten

etiam neceffarió ad intra operatur: & princi

Tation

pium non tantüm quod, féd etiam quo for-

Tio,d:

inale proximum, fcilicet paternitas &fpiratio

quef

'activa, realiter quoque identiacantur.

Ergo

WG

Filius & Spiritus fanctus non forent difparata.

niu

Ergo nulla inter Filium & Sp. fanétum poteft

« f

intercedere diítin&tio, nifi que fit aut forma-

du f

.2

liter,

aut 1'adicalitg; oppofitio relativa origi.

nis

]n, u

; Atque hàc ratione oportetexplicare locu-

IO;

í

fiüi] [

|

tiones quasdam Patrum, qui Filium dicunt

pl'æ*jzä

diftingui à Spiritu fancto , vel quia prior pro-

hun [

"

cedit ex uzero, pofíterior ex ore; üt ait Athan,

flttyj

(

Dial. 1.con. Anom.: vel quia alter exir quomo-

do uatus, alter quomodo datus; üt Aug. L. 5. de

ln

"Trin. C. 14. fcribit: vel quia ille procedit ge-

B

nzevationis wmodo, hic modo proceffiomis; t INa-

inC

(re

zian. Or. 39. loquitur: vel quia is filialiter, iíte

proceffiliter prodit; àt Damafcen. L. 1. de Fid.

fupr

C.7.& feqq.repetit. . Harum enim proceflio-

fiot]

num differentiz non afferuntur , nifi üt funda-

Tati

te in relativa oppofitione, fine qua uterus ab

Don

ore, nativitas à datione, generatio à proceffio-

luc

nenon diftineueretur,zqueac intelleétus & vo-

E

un-

h

&

j

l;EPEGS; intelle&tio & volitio non cognofg

tur

?ï

D

DE'DEO 'T R1NO.

361

10: Dr

tur di&ih&a, fi diftin&ta perfonalitas ac perfo-

raur

uod Anfelmum

na ab iisdem praefcindantur.

0 inttl

attinet,' eadem illi aptari refponfio poteft.

"i

e L/

rbl

Preterea veró, ubi

de5p. & Cap.r &

20 p

tribus feqq. Filum za/cegdo, & Spiritum fàn-

;

us ia

&um procedendo ditinguit; non loquitur ex

Vterg

fententia propria, fed tanrürm explicat , quà

(ionem ex Fi-

Y prü

ratione Greci, negantes pro

quo f

lio, defendant diftinctionem

harurm ;ideo-

, unerim aliam

dpin

que füb finem Cap. 2di ait:

Iu

caufan dicam ,

uogiaim nondum corflat, quód Spi-

?

dat-éc.: ibidem ta-

fpiti

vitus [anttus de

Jo fit €$' proce

men fupponit, hunc ipfum explicandi mo-

1 potc

tfomy

dum fundari in oppofitione relativa: unde

Cap. 2.addit:- Eec fola caufa. pluralitatis eft dn

j Qrt

Deo, ut Pater, e9 Filius, €g Spivitus fan&tus dici

yre lo

non pof[rnt de [ imvicem , fed alii fint. ab invicem:

n d

ved.dis duobus anodis eff Deus de Deo, quod. t0-

zuin potefl dici velatio. . Et C. 3. Supradi&a vela-

j0t p*

- Atbi

pions oppo[itio, q

ex eo najcitur, quia. fuprà

di&lis modis Deus de Deo efl , prohibet Patvem, $g

d

[j

Filum, eg Spivitum fau&tum de fe invicem dici,

"

|

Denique

UA

e2 propria [ingulorum aliis. attvibui.

! W

in Capp. poftremis proponit fuam fententiam,

& re

Y

etit axioma, quod ex ejus L. de Incarn.

jin)

Jf lv

P

i

fu

prare

tulimus : /2 divinis omnia funt umum; ubi

n1on obviat relationis oppofitio. . Ad illa , quae ex

g

funi

ratione obmoveri folent , advertendum eft,

7[UC äb

non folüm Spiritum fanctum, fed & Filium

lo

haud fore in ea hypothefi eundem, qui nunc

»

V0

eít; cüm careret fpiratione activa: item nec

)f1

o

Patris fimilitudinem ; ex,

habiturum 'Perfe&am

Z5

eadem

IIH'S

N

362

Dz Dzo TzixNo.

«dditior

eadem ratione: denique nec Filii conftituti-

vum fore aliud à Spiritu fan&to , nec ejus pro-

$ynodo

[xo, n

- ductionem haberi priüs, niíi fecundüm folam

cogitationem noftram; nullo autem modo rea-

tmsd

liter & fecundüm originem.

Andrez

De quibus &

alis vide, fi lubet;

conten

heologos u-rrigsqm

Schola.

partq

Atque

UJERES :

[

0

actempore particula Filioque

finus,

"addita fuert.

1

Yymbolo Conftantizopalitatio ?

Vocc o

117.

Ora. Partem queftionis xmam per

Áimumi

.* priores Conc. Florentini Seffiones

htinam.

acri & diuturnà difputatione versárunt Greci

m

& Latini; illi quidem non negantes Symbo-

$od

lum explicari poffe, fed contenden:es tamen,

r

quamcunque additionem, & hanc etiam £;-

al

lioque inferi Symbolo non potuifle ob vetirum

Qu

Conciliorum ; atque caufam íchifmatis inde

Spirtu

fuiffe daram utrique Ecclefiz: hi veró pugnan-

Verim

tes, additionem licité merit

1

ue fieri potuiffe,

er id fcilicet neutiquam violatà Conciliorum:

pl

quhe

ege, neque datà fchifmati occafione; quod

tàtem

Greci nimirum aliunde moti excitàrint.

addin

2dam partem inter Theologos ambiguam

Lä[inl

fecerunt diverfie Autorum opiniones Nam

Wcp

Calecas & Genebrardus autorem hujus addi-

ia

tionis nominant Damafum: nullum tamen pro

lam (

hacfententia extat documentum authenticum;

du

càm fymbolum hujus Pape inter opera $. Hie-

Vica

ronymirelatum, zanquam píeudonymum &

o |

fuppofititium rejiciatur ab erudiris plerisque.

n

Divus Thomas p. 1. q. 36. a. a. ad 2. indicat

Tien

addi-

/

Dz Dzo TniNo.

365

iftnt.

additionem factam in magna Occidentalium

juspn.

Synodo; quam tamen cüm nec nomine , nec

molm

loco, nec tempore determinaverit, nihil cer-

xdoru.

ti nos docuit. [ulianus Cardinalis Seff. 5.. &

nbus j

Andreas Coloffeníis Seff. 7. Conc. Florentini

Ti

contendebant infertam fymbojo fuiffe illam

particulam juffü Concilii generahs fepünti.

Atque hanc in rem allarus eít Codex vetuttif-

"lioqe

77

fimus, hujus Concilii fymbolum cum adjecta

voce continens : provocatur etiam ad antiquif-

n

fimum Concilii textum grecum &verfionem

(fiones

latinamab Anaftafio Bibliothecarioad Joannem

Gred

gvum miffam ; nec non ad Capitulare adverfus

ym».

Synodum Nicenam iiflum à Carolo magno

tam

er Eneilbertum, ex quo conftet, "Tarafium

a

ab adveríario fuiffe reprehenfüm, quód fe-

retimm

cundüm Niceni fymboli fidern non dixerit

u

Spiritum fanétum à Patre Filioque procedere.

Ug"l]äü-

Verüm nec hec fententia fatis firma apparet

yulf

l

plerisque ; cüm incredibile videatur, contra

jorut

authenticam adeó, obviam ac recentem veri-

tatem Graecos pauló póft & deinceps; obillam

qui '

additionem, tot criminationes & calumnias in

[

Latinos conjicere potuiffe: prefertim cüm

M

nec greecus

onciliorum eodex , nec Anaíta-

i

füi verfio, à curiofis confulta, additionem il-

T

lam exhibeant:, Capitulare autem Caroli vi-

deatur fermonem Athanafii in Ack. 4. Conc.

um

H i

Niceni II. le&um pro fymbolo accepiffe; in

14

equeé parüm ac in fym-

quo fermone tamen,

u

bolo, vox illa addita reperitur. Unde vehe-

g

mens füppofitionis fufpicio afpergitur Codici

ji

: quan.

qeoem

364

Dz Dzo Tniwo.

quantumvis vetufto per Cardinalem prolato;

fd &

e def

qua plurimüm augetur ex facto Leonis IIL,

quem etiam à Concilio Aquisgranenfii folicita-

Ut d

fe Itemm

tum, ut fymbolo infertam 7 vocem proba-

ret cantarique vellet, id non tantüm recusáffe

qter f

tas efi

conítlanter, fed fymbolum etiam , illà additio-

ne carens, tabulis argenteis infcriptum in Con-

atf

di for

fetfione tum S. Petri; tum S. Pauli collocáffe,

hiftoria prodit.

Hoc ipfüm autem factum

& p

priores quoque opiniones univerfim refutat.

erpir

ul

nos cum communiori jam, five

quid d

certum, five probabile in Facti controverfia

fvmbol

opinemur , expedirà breviter Juris quaftione,

Itione |

diflinguendo inter Ecclefias, & fecernendo

plictur

addittionem ab ufürpatione, paucis, expone-

findi,

,

inus.

C Jar

118. Aefpondeo £. Pärticulä Filioque jure

It

optimo addita fuit fymbolo.

Patet non folüm

Oftende

ex decantato füb Miffam folennem per utrius-

Filo,|

que Nationis Patres Concilii Lugdunenfis fym-

m

bolo hàc additione aucto; fed etiam ex Con-

fum

cilii Florentini definitione,feu Decreto Unionis

fint

inter Grzcos & Latinos, ubi dicitur; Defmu-

miffa

mus itijuper ex, licationem verborum illorum Filio-

X p

tbufi

que, verittis declavande gratid, eg zmmiünente

tunc neceffitote , licità ac vationabiliter [ymbolo

jtoce

n

fuiffé appofitam. | Praeterea veró

ro;. Ut Jure optimo fiat akdditio2 ea de-

lm

bet effe explicatio veritatis Jam latentis in eo,

Qüe t

cuiadjicitur; debet proficifci ex juffa caufà,

,

maxime ex neceffirate; debet fieri ab autori-

li

tate legitima: hac enim plan? requiruntur,

ärim

fe

Dz Drzo TaiNO.

365

1 pron

fed & füfficiunt.

Requiruntur quidem; ne

'onis []

ex defectu 1mi dogma inferatur, aut veritati

i olics

contrarium , aut alienum, aut impertinens:

m proi

ne item ex defectu 2di promifcue aut temer&

TEQU

inter fidei articulos primarios referatur veri-

1addi

ii

tas etiam. qualiscunque: ne denique cuilibet

ninCy.

fiat facultas pro lubitu mutandi, vel amplian-

vollocit

di formulam fidei.

Eadem veró füfficere, ex

n f

€o perfüadetur; quia nec ex parte rei, nec

refüti

,

ex parte modi, nec ex parte caufz, plus ali-

m, lN

quid defiderari meritó poteft. Sed facta in

TOverlt

mbolo additio vocis Fz/ioque triplici hàc con-

qeltione,

d

tione paudet. Nam 1720 hàc additione ex-

emend

plicatur veritas fidei de proceffione Spiritüs

fanci, üt ex praeced. art. patet: & dogma

CXPOH?

hoc jam latebat in his fymboli verbis:

ul ex

n Ui

-!

771

Patre procedit, à Conc. Cpolitáno additis, ad

Qnuo

if

oftendendam proceffionem; .non folàm ex

r Ut

Filio, fed etiam ex Patre, üt num. 112. no-

i

1Mï

tavimus.

24d0. Occafionem prabuit error

a

tum latiüs praffans adverfus proceffionem Sp.

J

niff)

fancliex Filio: caufam juítam oftendit com-

miffa Ecclefi& cura, fervandi illeefam fidem,

j

TW

& profligandi harefin: neceffitatem impofuit

J

j

abufüs fymboli, cujus fcilicet filentium. de

j

^

proceflione ex Filio urgebatur tanquam argu-

Í

mentum fortiffimum contra catholicam veri-

al

tatem.

3720. Intervenit autoritas Ecclefize,

Jl 50)

quae tanquam columna & firmamentum veri-

UI

"

tatis, depofiti cuftos fidelis, & mapiftra fidei

:

audienda, omnino le

Jtor? "

"itime poteft five in do-

jntu/

&rine fuümmam redigere; five huic conftitu-

tat

&

Dz Dro TniNo.

366

te addere articulos; ad quorum notitiam &

d A

Haxc

rofeffionem inftituantur catechumeni, pro-

7

b

entur Catholici ,

& difcernantur hzreti-

it S)i

Horum

[0.

ci: qui fcopus eft fymbolorum.

1mum, jure à nemine negato; fecerunt Apo-

Y

Tüf

T&tur,

ftoli tanquam Ecclefize paftores, in brevi,

quà utimur, fidei formula: 2dum congregati

mui

N

Ecclefie Patres in Conc. Niceno I., preter

alia ; addito coz[ubflantialis vocabulo , & in

tuife

Conc..

C

[0)

litano I. adjecto de divinitate Spi-

fon;

ritüs fan

ái

i

articulo preeftiterunt.

Corf. Nul-

lm

]um Ecclefiae vetitum aut factum obftat,

uo«

aj

a

minus fymbolo potuerit addi vox Zl;oque;

cüm, qus& in conirarium afferuntur,

agant

fit

aiï:er a

tieof d

duntaxar de additione , quibus una vel

conditionum deeft, quas ad legitimam addi-

4ngi

lu

tionem defideravimus; üt ex numeris duobus,

dition

ea omnia complexis, continuó patebit. Nam

Qpiati

W o

I. Concilium Ephefinum 1. dum Seff. 6.

edidit hanc definitionem: 7/reram fidem uemi-

maap

24 licea

Y

&i

oferre , aut con[cribere , aut componere,

prater

dj

f

ünitam à fantlis Patribus , qui in Nicea

fjmh

ord

cum Spiritu fautfo congregati fuerunt; prohibuit

dunraxat additionem conrrariam , 1eu falfi

pres

&t

dogmatis, non autem confentaneam fidei, &

veritatis ejusdem declarationem, vel explica-

m

tionem.

Ecd

imum dignofcitur ex occafione hu-

jus definitionis,; quam dedit Charifius, exhi-

Xue

üer

ens Ephefinis Patribus tum (ymbolum à fe

fa&um, non quidem

iceenum aut Cpolita-

ttib

num, fíed pium tame

& orthodoxum; tum

u

am

«

fymbolum Neítorianum, feu fidei formul

a

E

. Dz Dzo TaiNO.

3679

QQtm

ab Anaftafio & Photio Neflorianis editam.

1 m

Hanc enim, intacto Charifii fymbolo, damna-

d

yit S)ï;x

odus , adjecto deinceps decreto reci-

Hon:

ato.

2dum elucet; quoniam, licét hic ca-

u Ay

veatur, ne altera fides, quàm Nicena profe-

in brer

ratur, non rejicitur tamen profeífio Charifii;

QT

inultó autem minüs fymbolum Cpolitanum

, p

Niceno fuüperadditum ; quod tamen fieri opor-

, 0i

tuiflet, fi additio quecunque , etiam fidei con-

Itite o

fona ac neceffaria, foret Ecclefize illicita. 2.

j N

Idem Concilium dum ibidem addit: Qui veró

«ufi ferint aut. componere fidem alteramy aut pro«

f, g

em

Fil.

evre ..5 bos

fi fuzt. Epifcopi , auz. Cle-

vici, alieuos

€

[

z[copos ab Epifcopatu , €g Cle-

a

vicos d Clevicatu. decrevit: fi ver Laici fueviut,

n d

anatbemati [ubjicig vel rurtus intelligitur de ad-

duosy

ditione contraria, & falfze doctrine: vel fi ac-

T

cipiatur etiam de veri dogmatis expofitoria,

a

d.

i

eam pertinet, qua fit fine autoritate lepiti-

11 li*

na à privatis; non ad factam ab Ecclefia ipía

TIZ[)O'U&

additionem. Colligitur hoc tum ex autoribus

nl

fymbolorum oblatorum , inter quos vel ipfe

orthodoxus, ícilicet Charifius, erat duntaxat

rois

& d

presbyter: tum ex recenfione perfonarum in

]

1

decreto vel privatarum , vel folitariarum:

(

j

eXP:M

tum ex paena, qua fingulares duntaxat, non

Ecclefiam univerfam athcere poteft. 3.

uód

)nihll-

,

| exhl-ï

itidem ab eodem Concilio vox JDeiperanon

fuerit inferta fymbolo, factum eft; quia Pa-

]ib

gl

tribus non apparebat necefliras proptereà,

türt |

quód ex divinitate Chrifti & hujus nativitate

u

€X Beatiffima, in fymbolo Cpolitano difertà

enun-

8923

$568

Dz Dko TR1NO.

enuntiata, fat conftaret Mariam effe Deipafam;

dier

Poterat etiam Patribus hujus.vocis adícriptio

Ad.:

-

videri periculofa: quoniam ; ubiNeftgrius B.

cinni

Virginem appellans Chrifliparam negabat Dei

repud

matrem, Euütyches eam dicens Deiparam vo-

decon

lebat ejus quoque fecundüm divinitatem effe

—

epido

inatrem, naturam fcilicet divinam cum huma-

fonel

na confundens. 4. Ex datis refponfionibus

batar

una quadrat in.Cyrilli Alex., qui Ephefino

Tatm f

intererat, epiftolam , five quam ad Joannem

od

'Antiochenum, five quam ad Acacium Meli-

fcopa

deret

tenfem dederat. . Dum enim íenfüm Decreti

nuper relati repetit , utrobique apit contrá

terüm

fetum

fymbolum Anaítafiii & Photii Neftorianorum.

Pretereà veró, quamvis

oannes Antioche-

enm .

!

iorem fidei confef-

nus cum Qrientalibus amp

H

fionem fymbolo, quod ipíi etiam intactum

ia Eu

volebant; adjunxiffent; Cyrillus tamen in ep.

Diof

cit. hanc ipfam miré laudat & comriendat.

fioni,

IL Similiter 1. in Conc. Chalcedonenfi

Ofnes

A&.2., ubi Judices poftulabant fieri expofi-

Pure

tionem fidei, refponderunt Patres: z fcriptis

NUS

exj.ofitiouem mon facimus. — egula eft , que pre-

t p

dicat. [ufficetre , que funt expofita. — Regula cult

d

aliam expofitionem 9on fieri.

Ea; qua funt Pa-

ii

ivum , feHeautuv,

Er A&G. 5. Clamaverunt

Quli

Epifcopi: Expofitionem alteram nullus facit ; ue-

u

que tentamuss ueque audemus expouere, — Docue-

pror

vuntenim Patres , g in feviptit cufftodiuntur , que

lu

ab iis funt expofita,€g circa ea dicere uon po[fumus.

dfjïlf,

Sed neque ifla obfunr.

Non enim hic agitur

h,

de fymbolo; (ed expofitione fidei; àt verba

lil

diferté

EE

-

Drz DEO Ta1NO.

, 5"69v

Veipari

difertégindicant: & quod recusárunt Patres

dcripi

Act. 2dà , fecerunt deiriceps in $ta; ubi con-

lgris]

cinnatam quidem fidei definitionem primam

atat D

repudiàrunt; inaliam tamenlongiffimam dein-

at vo-

de convenerunt, qua preeter fymbola antiqua,

tem dl

m hum

epiftolas Cyrilliae Leonis, nec non expofi-

tionem controverfi tum doematis complecte-

nfionibt

batur: quin & tergiverfatio prior praematu-

Fphelit

ram tantüm Judicum poftulationem rejiciebat,

Qanne

negatio autem pofterior ,, tum diffidium Epi-

m Me

Ícoporum de formula prima, tum confenfum

Dleori

de retnenda formulafecunda indicabat. Ca-

: COT

terüm facultatem Ecclefiz circa fymbolum af-

aQ orum

ferram fatis conteftata eft hecSynodus. Cüm

jntodie

enim Act. r. legerentur geíta pfeudo-fynodi

il

Epheüne , quibus Flaviani fymbolum con-

ii

1ra Eutychetis herefin additamento auctum,

enm

Ü

à Diofcoro, velutcontrarium Nicenz prohibi-

nd

rioni, damnatum narrabatur; dixerunt Patres

;donï»"i

omnes Zzatbema JDiofcoro ,

uia Th]? judz'mvit.

|exe

Patres item in allocutione a

1]

Imperatorem ita

f j[)';.'ifx

differunt:. S omaes. contenti effent. fidei à

nfizuto,

uf

£ pietatis fententiam mulld iunovatione zurbarent ;

$

,

jl t

decevet. Ecclefie filios mibil ammplius. excogitare ,

1[/", (

quám [ymnbolo conflat e[J£ detevminatum. . Sed,quia.

ij

anulti à ve£ta liuea per anfrattus ewpm'mxorþizant,

j

atecefJe uobás efl , veritatis eos in

9£ Comvertere s

]u

commeinta quoque eovut devia [a.

m

15 adjeHorii-.

buj refutaves 02 3. novitm ad pietatem , quafi fides

rf

fjtiis

defit, femper aliquid exquirentes , fed i contra eu,

quee ab illis innovata [unt, excopitamtes, que fa-

;g'iïüï j

veri

luizriq judicamur. .2. Haud abfimilis pr.ohiþi.

Aa

tuo

Vfert

j

79

Dr Dro TRINO.—

tio veladdendivel adimendi aliquid,fitin ep.Vi-

fpno|

/ Expofl

gilii ad Eutychium Patr. Cpolitanum; &inep.

leténo

Agathonis ad Synodum generalem 6tam, nec

addit

non in ipfo Niceno fecundo ; fed ubique tan:

r

Vi

tüm excludendo contrarium, &à fide alienum;

lienfi.

vel minüs neceffarium ob veritatem aliàs jam

[

abundedeclaratam. Hinc Vigilius etiam pro-

prmii

herttit

vocatad fymbolum, quod articulum de re-

furre&tione palàm proponat: 1rpíà Agathonis

eifi

lg |

epiftola referebat fymbolum, cuiplura inferta

ttm n

fuerant, in antiquis formulis non reperiunda.

lum

Synodus denique feptima fubne&tit fymbolo

tursdd

tj

varias fidei expofitiones, praefertim circa Ico-

Ti

nomachos.

3. Ad querelas demum Graco-

thedr

rum, quàd, fe non vocatis, additio illa fuerit

Filog

tifitem

facta, refponderunt in Florentino Latini: in-

amiig

primis non conítare, Grecos haud efle voca-

tos: dein Ecclefiam Romanam nullà adftringi

tl

m

lege, ad eosvocandos: demum Latinis, & nu-

ff

merum, & dienitatem fuffeciffe, ad illam ad-

ditionem faciendam.

*

A

p

119.

eff

ordeo l. Certum eft particulam

n

Filioque fai

(

additam, vel fymbolo, vel profef-

1

fioni fidei, in Ecclefiis Hifpaniarum jam à fz-

Ánto

culo $to & deinceps; indeque ad Caalliarum

$f

& Germanie Ecclefias fub finem fzeculi 8vi

p

tranfiüiffe: Probabile autem eft; in Ecclefia Ro-

niüce3

mj

inana hanca

itionem effe receptam poft me-

h J

dium fzculi noni; obtinuiffe tandem ufüm

ilij,

lii

publicum inchoato fzeculo undecimo.:

f

Prob. 1:a p. Symbolum Cpolitanum cum

Vr

c. Fir

particula Fijjoque decantatum eft à Con

Ífpano

N

Y

Dzrz Dro TRVI,NO'.

37X

fpano feu Gallzcienfi an.

447. , &t Toletano TILan $89.:

o

Expofitiofhi fid

ei autem 1n

ferra fuit eadem particula à 'T'o-

&ng

letano IV. an. 653. Sym

bolo pariter ec profetlioni fidei

m

no VI. an. 639.; quem

addita eadem vox legitur à Toleta

ncilia itidem "Toletana

queta

morem deinceps fecuta funt Co

Prob.

Yienur,

VIII, XII. XIII. & XV.

2da p. Synodus Foroju-

definierunt

lienfis an. 791. & Francofordienfis an. 794.

li j

dogma de proceffione Sp. fancti ex ütroque;

in quarum

ampre

prima fic dicirur: Sed i* pofhinodum,

pïOPtEl" €0s

videlicer

d

bereticos , qui fufurrant, Spiritum fanétum

olius effe Patris,

additum efl :

uiex Patre Fi-

;*athon:ïi

do à fülo Patre procedere ,

fis autem Synodus, Pa-

: infe

lioque. procedit.

Aquisgranen

mifit ad

trum nemine contradicente, an. $09. Legatos

Ti

Leonem III. Pontificem, poftulaturos, tüm ut probare-

mboll

tur additio Symbolo fa&a; tum ut Sym

bolum cum hoc

ao

adjun&o Romz quoque cantaretur inter

miffarum folen-

nia. — Prob. 3:ia p. Nicolaum I., qui an. 858. Petri ca-

Greu-

thedram confcendit, recepiffe in Symbolum particulam

Ja r

fuadet 1. expoftulatio Photii contra huncPon-

Filioque ,

tificem fcribentis:

Sacrum etiam Symbolut , cui [ynodica

in: i

ur addiderunz,

od

omnia ecumenica Juffragia inexpugnabile ob

adulterinis fermonibus falfare aggre[fi [unt ,

a

Spiritum fan-

dírig

&wum uon ex Pazre folàüm ,

ed eziam ex Filiopro

cedere, va»

T

niffime predicautes: 2. Re

4

utatio Grecorum à Ratramno

um

Corbejenfi, qui füb an. 867.

edito contra Grecos Opere

L.2. C. a, inquit: Sed neque Epifcoporum cenzum quinqua-

r autoritas , ut, quod illis licuit, now liceat

f ;

ginta zauta f

zam Romano

Pontifici , quàm univerfis. Chrifli. Ecclefris.

nie

!

3. Confe

nfio eam in rem Calecz L. de Proceff. Sp. S., Divi

n r

Antonini inChron.Par. j. T.

jt.22.C. 3. , Pitheei in Opufc. de

Sp. fan&o, & nunc Recentior

um plurium, Prob. 422 . Im-

j

petravit hocS. Henricus Impe

rator à Benedi&o VIII. Pon-

j

tificatum an. 1012. adepto.

Cüm enim Romani Symbo-

T0

lum in Míffa cantare non folerent, caufati, gonfibi , qui-

fuerit, — fed

f

Bus fides nulla aliquando berefeos. labe iufetia

j

illis uece[fariu

m effe illud Symbolum cauzando. frequeuzare,

qui aliquando

ullá bareft posuerinz maculari : Dominus Im-

perazor ,

üt Berno Augienfis

L. de Ritibusad miffam per-

cutrt

tinentibus C. a.

Ícribere pergit, 22 enteà defiis, quàm

J

à 2

Omtium

m

|

372

D;E Dszo TRINO.

35

enium confenfu id.Domiuo Beuedidto Apoflolic perfaafit ,

u ad publicam mmiffam illud decautaveut.

120. Olferva. Quód Leo II poftulatum. Aquisgranen-

fis Synadi utrumque abnuerit, amor cuítodienda antiqui-

tatis, G. (tudium fervandz cum Graca Ecclefia pacis fae-

rat; non autem abhorrentia animi, aut fidei à dogmate.

