qui fanilis effentiee dicust: Patrem €?. Filium, di-

iilium

eit tanquam mon plemos 24riamos, quafi. Zdriami

ta

nec finilem velint , cum. boc Eunomiani dicere

celebventur.

&an

gem, C

Hac in difcordia utrique parti aliquid

Yft fri

l

'

concedendum videtur. Itaque Meletium , Ba-

ja MY

filium, Silvanum & Eleufium pluresque, aliàs

"u

Semiarianos dictos , reipsà fuiffe orthodoxos

A'?zmv

admittimus; quoniam veró & Eufebianis

if

conjuncti fuerant & reformandis fidei formu-

ji, t

lis fatagebant, & à voce homoufios pertina-

Z

ciüs abhorruerant, non fine fundamento mi-

ln d!

tipati Arianifmi füfpicionem incurrebant

. at

adeo, ut Semiarianorum duces communiüs

ym f

'

haberentur. Semiarianos reliquos in dogma-

a

te fücceffü temporis variàffse puramus, ita

ara!

quidem, ut po

Conftantii Julianíque fata,

T

dum ex omni Oriente & Occidente ad Jovi-

"TL

anum mirterentur fynodice litterze cum INi-

)9

cena formula confulflautialis vocem profeffze

u d l

& predicari exprimíque jubentes, Semiari.

]i

ni e füis velut receffibus expulfi & errorem

: .Mr

nullo jam verborum artificio diffimulare va-

ij

lentes, eundem vel fincer$. depofuerint; vel

T

maligno filentio contexerint ;-ex altero de

ym!

Spirirüs íanéli divinitate degmate necdam

n

j '

j

adeó illuftraro & definito fübfidium füis par-

iif

tibus allaruri. Unde fi Sulp. Severum, Epi-

;

j

Á

IIIVW

phanium, & Auguflinum de Semiarianis an-

*

íe

;/l;w

130

D E Dzo TaiNO.

te illam converfionem, Patres Conftantino-

et;ut

oliranos & Philaftrrium de iisdern poft eam

[is pr

intellexeris , neutra ex parte, quod aliqui fa-

Donim

ciunt, contra debitam illis authoribus fidem

Puriti

ditcil

ac reverentiam peccabis.

Tit aut

DAPL I Al

Perfon

fanri

JDe veritate amyftevii Ss. Tï*im'tati:.x

eritatem hanc five exiftentiam nec Gen-

,

43-V'

tili immediaté probari , nec Judao

clar& oftendi poffe, ex iis, que fub cap. pri-

Cüm enim

"N

oris initium diximus, colligitur.

bis cN

myfterium hoc rationem naturalem fuperet

ac in ver. Teftlamento non exprefs& omnino

di&n;

Teflu

ac diftin&é penitus enuntietur ; & qui reve-

lationem parum veneratur, gentilis, & qui

Ticzn

buntyr

antiquas tantüm tabulas refpicit, Judeeus pià

defítitutus affe&tione vix unquam captivabit

f ne

intellé&tum in obfequium fidei de tanro ar-

Unem

cano. . Non omnis tamen methodus deeft,

fifil

quà uterque ad divulgatam adeb & neceffariam

Ri

nunc veritatem perducatur. Nam fi often-

um

datur alteri, fidem Chriftianam effe eviden-

&

ter credibilem & credendam, alteri Meffiam

W

à Deo promiffum verum effe Deum jámque

&pi

adveniffe; ex fidé illa ac do&rina Chrifüi

Cont;

ambo deinceps haurient haud difficulter pre-

fentis veritatis. documenta.

Quoniam veró

lit f:

geminum illud caput ex "Tractatibus aliis erui

Man

& confirmari oporter ; utrumque vel tan-

Wtj

quam poftulatum hic interim admittendum

if

elb

[

Dr Drzo TkINö—

131

vf

eft; ut contra illos "Trinitatis hoftes arpumen-

pol a

tis proximé proferendis pugnetur ; vel eo

diii

non impetrato; contra herreticos duntaxat fir-

bus 1

mabitur dogma controverfum , fatísque erit

difficultatibus obmovendis refpondiffe. —Da-

bit autem difputationis univer(e materiàm

Perfonarum 'Trinitas, divinitas, & confub-

ftantialitas,

fJDIs

4l

1

1 ned

.ARTICULLTS L

kc Ji

n in: Divinis fit tmes: Pevfone ?.

! Cap. !

44-

ofa. In dogmate prafenti non minüs

Qu el

ac in fequentibus ftabiliendis tria no-

bis cavenda duximus.

m ü?ä

1mÓ ne repetantur,

]lv

ce Q

dicta; unde árgumenta, qua tum ex veteri

Ql

Y

"Teftamento tum ex traditione Patrum Ante-

tiis, 6

nicenorum jam prolata fuerunt, non recita-

T

f

buntur iterum : 2dó ne occupentur dicenda;

) a

[

hinc nec accuratiorem perfonee in divinis no-

je t

tint

tionem perfequemur;ejus nomine rem per fe

QQUS i

fuübfiftentem accipere contenti, nec Verbi &.

[]CCBH:

m

Fili differentiam. attendemus , promifcu&

urrumque ufurpaturi :

3tió ne omittantur

pi

f Cïj'gï

exprimenda ; quare cüm Antitrinitariorum

hac ex parte error numerum, diftin&tionem

24

y p

& proprietatem perfonarum neget , diftinctis

contra eum aflertis veritatem probatum imus.

714

X

4f. Dico £. Dantur in Divinis Pater, Fi-

jf

,

lius feu Verbum, &Spiritus fanctus.

Prob.

jf

(l n

Matth. 28. v. 19. dicit Chriffus: Eunfes ergo

dl

L

docete ommes geutes , baptizantes eos i momine

e

ya

1

V.

V

Patfis eg? Fü eg Spiriïüsz [rznäïi, —j Jgan. $

7

:

"o

7

asss

Dylz Dzo Ta1uo.

"*7. Quoniam tres funt , qui teflmonium,dant. in

«m;

czlo : Pater, Ferbum $$ Spiritus [anttus. ]oan.

omg

14.V. 26. Paracltus autem — Spivitus: [an&tus,

Di

quem mittet - Patev in nominue 10 , ille vos doce-

If

i Qgc. Ibid. 15. v. 26.. Cüm venerit. Paracli-

(

/ä

?us, quem ego smittam vobis à Patre Spiritum

D

In hiftoria

vevitatis ; qui à Patre procedit.

vl of

etiam baptismaris Chrifti, Mat. 3. Marc. 1. &

f (

Luc. 3. relata, Patris vox hec eft:. Zic ef? Fi-

«Fii

lius meus dile&us, in quo snibi complacui ; addi-

.

*

t J

türque in narratione

Er dejcendit Spiritus

fl?) i'»ff..

fan&tus corporali. [pecie ficut. columba im ipfum.

& D

£7c.

Conf. ]. ln fymbolo Apoftolorum di-

hu

citur: Credo in umun Deum, Patrem omnipo-

itt: fo

.

zentem . .. eg in J Efum Chriflum. Filium ejus

r

umicum, Dominum uoflrum . .. Credo in. Spiri-

Ím;]

£um Jauctum. | Eadem dicit fymbolum Nice-

Ut ty

n

E

um & Conftantinopolitanum, ac forma

It: Q

etiam Baptismi exprimit, nec minüs folemnis

fmnmzm

glorificatio, cujus triplicem formulam num.23.

ex Bafilio retulimus.

UM fg

Couf. 11. Ex Patribus

& vae

Ji

Antenicenis, quorum nullum fuprà retuli-

f

L

musqui non trium harum perfonarum men-

Q Y

tionem fecerit ; item ex triplici hereticorum

li

claffe recitata, quarum damnatio à Patribus &

*

1

Concilis Catholicis pronuntiata

[o

contrario

l'ult

T'rinitatem hanc in Divinis profitetur.

Ed

46. Dico /I. Pater, Filius feu Verbum,

)j

LU

& Spiritus fanctus in Divinis à fe invicem di-

b

l

füinguntur.

:Prob. Qui faciunt numerum;

ttim j

difpeícuntur nomine ac proprietate , & rela-

invi-

Yas,

d tviv& übl opponuntur; diftinguuntur à fe

H

ä Quj

cemz

|

D

Dr Dzro T

RINÓE

- 133

jda

cem : fed ex laudatis num. pr. textibus hec

ij

omnia conveniunt in Divinis Patri, Filio &

Juca

0 d

Spiritui fancto : ergo.

Conf. J. Ubi eft te-

ftium dualiras, vera cum alio focietas, pro-

Pal

ceíffio unius ab altero , paternitas & filiatio

Spirim

utrinque vera; ibi non attriburorum tantüm

hiiïo;

vel officiorum aut effectuum eít diftinctio,

TA

fed (altem perfonarum ; fed in divinis Patris

nj AF

ac Filii inprimis velut teftium haberur duadli-

n

tas Joan. 3. v. 17. & 18.. Z lege veftva feriptum

dpiit

€ , quia duorum bominum teflimonium verum

j nglïf»

ei. — Ego [um qui teflimomium perbibeo de me

un d

zpfo : es teflimomum perbibet , qui mifit me,. Pa-

j o

1

ttr: íocietas veró eorundem multipliciter

exprimitur, tum ibid. v. 16.

ia

uia folus mom

T

Jum 5 fed ego, &g' qui mifit i, Pater; & v. 29.

nN.

ui 1e qifit , mecum e[d ,eg. zor veliquit ine . fo-

c [

lun: tum Joan. 14. v. 23. $ quis diligit me,

(oler

Jermonem meum fervabit 5 €g Pater sieus diliget

m

eum : €g ad eum veniemus , & manfionem apud

Pa

eum faciemus .. . fermonem, quem . audiflis, nom

'ä Iä!'lu'*

eff meus 5 [ed ejus, qui mifit me, Patris : tum

nf

Joan. 1. v. 1. .Ez verbum erat apud Deum ; v.

*

V. I8.

f

2. Hoc evat in principio apud. . Deum

*

Ti*

Uuigenitus, qui eff in finu. Patvis , ipfe enavva-

vit.

Ad hec proceffio verbi à Deo notatur

f;nfmfi*l

Eccl.24. v. s. . Ego ex. ore Jlriffimi prodivi ,

f'rbümr

pramnogenita ante omnem cveaturam ; Jgan. g. v.

1m o«

42. Egoenum ex DDeo proctffi $9 veni : meque

aull

enim à me ipfo veui , fed , ille ane mifit ; lbid: 16.

u

v. 27. & 28.. Jpfe Pater amat vot, quia vos me

n

ama[lis €8. credidiflis , quia ego à Deo exivi.. Ex-

"

ct

—

| ?vi

M. FE Dzo Taixo.

dt cïi

ivi à Patre, eg veni in muudum: Q9 iterum tes

(tinni

linquo mundum, e$ vado ad Patvem. Demum

vera Patrem inter & Filium relatio emicat ex

leni

4

Joan. j v. 17. & feqq. — .Magis quevebant eum

udei intevficevé $. quia 1102 folüm folvebat. Sab-

/;; fit,

,

[

Gritia

tum;[ed eg . Patrem fuum dicebat Deum , equa-

a D

lem [c faciens Deo. — Re[pondit itaque 9 Efus €g

onril

dixit eis : zdmen , amen dico volis : wom poteft

Filius à fe facere quidquam , uifi quod viderit Pa-

Ditra

*

fu

zrem facientem

.

quecunque enim ile fecevit,

bec e9 Filius familitev. facit..— . Pater enm dili-

dim,

git Filium, €d omnia demonftrat ei , que ipfe fa-

tht

ML l]

eit. .. ut ommes boiovificeut. Filum, ficut bono-

164

vificaut Patrem : qui mom bonovificat — Filium;

Q am,

705 bonorificat - Patrem, qui mifit ilum .. . ficut

enim . Pater babet oitam anm femetipfo, fic. dedit

i n

(

€? Pilo babere vitam in fometipfo. Kluc per-

tinet illud Joan. 1. v. 14..— F'dimus. gloriam

J

jus, gloriam quafi uzigeniti à Patre ; Et ibi-

b

d

em I17. V. f.

Et nunc clavifica me tu. Patee

im,

fivil

apud temetipfum. clavitate , quam. babui , prius-

quam inundus e[ft , apud te. A&. 135. v. 33*

ttf

E (t

uoniam bauc vepromiffionem adznplevit filiis

zofiris , vefufcitans 9 Efum, ficut €g im. Pfalmo

hox

Jut

Jecundo fcviptum efl : Filius meus es tu s ego bo«

die genui te. Ad Hebr. e. v. s. Sic &$. Chri-

Tion

.

ünt

fhus z0n femét

fü

m clavificavit, ut Poutifex fie-

vet : [ed qui

1

ocutus efh ad eum : Pilius aneus e$

4f.|

7w, ego bodie gemui te. Et Pfal. 109. v. 3. Ex

t

0

wlero ante. Lucifevum genui 1£. Ergo.. Conf. I1.

Qui Patri & Filio fociatur in operatione &

te]

CQ

li

adjungittïr, alius ab iisdem declaratur; pro

a

d?t N

!

l

^ Dz Dzo Ta1:NO.

Eisr

&j

2

dit ab iis ac. mirtitur; ver& etiam ab iftis di-

Dem

ftinoui intelligitur : fed haec omnia depre-

miat

henduntur in Spiritu fancto : nam rmó lía.

48. v. 16. dicitur : .Ez gunc Dominus Deus mi-

hant

at $

f

4 me,eg Spiritus ejus ; & 2.ad Cor. 13. V. 13

Gratia Domini uoftvi 9 Efu. Chrifiy e$. chari-

mj

2as Dei, $9 communicatio fantli Spivitus fit cum

j

n

oxmibusvolis: 2dó Joan. 14.v.16. Ego.vogabo

iilb

Patven, 9 aliun Pavaclitum dabit volis ,ut. ma-

p fun

ujeat vobifcum iu erermum ; &ibid. 16.v.7. Si uom

m d

abiero, Pavaclitus nom veniet ad vos : fi autem abi-

T/1]

ero, mittam eum ad . vos :

3tió Ad Gal.4. v. 6.

Mifit. Deus Spiritum Filii fui in corda veffra. Jo.

r lat

j

16.v.14. Jlle me clarificabit ,quia de imeo accipiet

le'

eeamuntialit volis. Omnia quecunque babet Pa-

i

l

zer, mea funt ; propterea dixi : quia de meo ac-

,f

cipiet , eg ammuntiabit volis : his adde v. 26. ex

H

Joan. 14. & 15. num. pr. recitatum. Ergo.

; g

47- Dico III. Pater , Filius feu Ver-

JEh

fl [D«

bum, & Spiritus fan&us in Divinis funt res

fübfiftentes.

Prob. Loqui, teftimonium di-

ji; P

4 Y

cere, docefe, mittere vel mitti , affumere ali-

»

am formam, invocari vel fide ac profeffione

12

Jl)l hi

!

D

honorari tanquam autorem dogmatis & legis-

"i

Jatorem , funt actiones aut paffiones ; quee

7 m

te (]

non nifi rebüs fübfiflentibus feu perfonis

/

fünt proprie : fed hujusmodi in citatis num.

45. textibus tribuuntur Patri Filio & Spiritui

qul

fan&o in divinis

*

»

Ergo.

Couf. L. Quibus

)

]/

conveniunt attributa & opera fübftantie in-

./0)

telle&ualis, res fübfiftentes eó fecuriüs funt

j

dicenda , quà fpecialius fubflantiz intelle&tu-

PIO

Ü

ales (übfiftunt & magis proprié dicuntur per-

4

ong:

156 i

.'DE Dzrzo To:xo..

fonae: fed rebus nominatis (preterquam quàd.-

r

ipfa Patris, Filii & Paracliti nomina id fatis

$r f

(llit

evincant ) hujusmodi attributa & opera conve-

niunt, qualiJa funt vivere, intellipere, liberé

T

mj

velle & varia per fe ipfüm agere.

Et qui-

dem quod cjzam attinet, conftat de Patre ex

C p

10 V..

Joan. j. V. 26. — Pater babet vitam in [emetipfo

& Joan. 6. v. 58.. Sicut inifit me vivens Pater,

imt

&j ego vivo propter Patrem : de Filio ex Joan.

hu

I. V.4. Jnipfo vita erat ; & Joan. s. v. 26. De-

Jun:

dit €$. Filio vitam balere in Jemetipfo : de Spi-

& Cor

ritu fanéto ex ep. ad Rom. 8. v. 2. Lex Spi-

z

t i

vitus vite in Chriflo 9 Efu liberavit me à lege

hter (

flice

peccati.eg mortis, & 2.ad Cor. 3. v. 3. Scri-

pfa , non atramentoy [ed Spivitu Dei vivi. Quan-

PDure

tum ad zrellefum liquet de Patre ex Matth.

du

1I. V. 27.. JVemo toviz. Filium , mifi. Pater ; ne-

10 6

que Patrem quis movit, uifi Filius ; & 1. Pet.

Ü

l

,

4

:

I.N. 2. Secundim pre[cientiam. Dei . Patris:

Lþc, l

de Filio ex Joan. . v. 18. Deum nemo vidit

V om,

-

unquam : umigenitus. Filius, qui eft in finu. Pa-

UT

Tis , ipfe enarravit ; & ad Coloff. 3. v. 3. /a

u

]

uo fumt omues tbefauri Japientie €9 fcientie ab-

Spitin

J

Conditi : de Spiritu fan&to A&t. 15. v. 28.. -

I)

um eft Spiritui fantfo cg mobis ; & 1. ad Cor. a.

[ (

V. IO. & feq.

yivitus omimia. [crutatur , etiam

Tüm

profunda Dei.

Quis enim bominum [cit, que

| ïmpr

fuut. bomigis,

nifi Spiritus bominis, qui in apfo

t

ef? ? ita et,

w Dei [unt, memo cognovit , uifi

C

Spiritus Dei.

Quoad voluptatem. elucet. de

l

[

um

Patre ex Martth.

Ir. V. 26. |Jta Pater :

quo-

| tf

22. V.

f

uiam fic fuit. placizum .am*e && ; & Luc.

| Uaf

29.

|

4

—

ISE JDEO 'l.bRINO'.

57.

imod

29. Ego difpouo volis, ficut difpofuit mibi Pa-

Lid

zev wmeuy veguum : de Filio ex 1(a. 53. v. 7-

4 COD

Oblatus vfl , quia ipfe voluit , cum illo Joan. 10.

32

v.18. AVemo tollt animam à me ; fed ego pouo

K g

eam à ie ipfo, €g poteflatem babeo ponendi e«um,

Buree

£2 poteflatem babeo iterum . fumendi eam ; & Luc.

f

10. V. 22. [Vemo , [cit , quis fit/ Filius, uifi Pa-

n P

ter; Q9 quis fit Patev, mifi Filus 5 €9 cui vo-

luevit, Filius vevelave

.

*

de Spiritu fancto ex

expa

p

Joan. 3. v. 8.. Spiritus, ulà vult, fpivat ; & 1.

deo

ad Cor. 12. v. 11. Hec ommnia operatur unus at-

4 )

ue idem Spiritus, divideus fingulis, prout vulz.

Í

n

i

ter operatiozes exempli gratià precipuum ,

Ti !eg;

$n

Ícilicet Incarnationis, opus demonftratur de

n

Patre ex Joan. 3. v.16. — Se Deus dilexit mua-

x at

dum, ut Filium fuum uuigenitum daret : de Fi-

D

lio ex Joan. 1. v. 14. Ferbum caro fattum eff ,

t2 babhitavit ia nobis : de. Spiritu fancto ex

u

d

Luc. 1. v. 35. Spivitus fan&us. [upevveniet iu te,

n d

t2 virtus Altiffmi obumbvabit tibi : ideóque , eg

ini )

quod Ba[cetur ex te: San&lum; vocalitur. Filius

uj

Dei. Krgo. Conf. II Si Pater, Verbum &

!

7414

J

Spiritus fanétus non forent res fuübfiftentes,

,

j

ergo vel quia hi tres duntaxat tanquam par-

tes qualescunque conftituerent eandem natu-

[

(l

! u

ram

vel quia Patris appellatio eft tantüm

impropria, cüm nec fübftantie nec enerpie

/; ï//w

i

& effe&tionis nomen effe queat, üt apud

n

Grep. Naz.or. 35. Eunomius contendit; Ver-

^

et (

bum autem eft tantüm prolatitium, & Spiri-

tus fanéctus merum charisma eft feu donüm

11!04

rum dici poteft. Non

70

& effectus : fed neut

»

15

ymuims

[

g

^ 88 b DE Dzo Ta:xo.

1mums quia natura divina eft fimplex &:p;r.

eis d

fectiffima, adeóque eam ex partibus queis-

it. |

cunque cornponi, quod imperfectionem ma-

fati

gnam involvit; etiam rationi naturali repu-

f

gnat.

Non 2dum ; quia, quod Patrem atti-

UL

net, propria omnino heec eft appellatio, cüm

verho.

relationis fit nomen, licer fubfítantize aut ener-

äa u

l4

gie effe negetur ; quod ipfum Eunomiane

j

ij

j

objectioni Nazianzenus his verbis refpondet:

Y n

/

,

ANeque | fubflantie momen efh Patris appellatio;

[/

»

Al

seque a&hiomis ; fed velationis ac modi- cujusdam,

Titrum

quo [e babet Pater ad Filium : nam ut apud 1163

& C

appellationes:1fle gerimamam. quandam conyun&hi-

fatis

onem 9 uece[fitudinem àndicant y ita ilic quo-

füo T

ue genitum ac gemitorem eaudem maturam ba-

t

í

(4

:Porró Verbum non effe

ve demonfhrant.

pp

externum , prolatitium & accidentale in Divi-

t

nis; fed internum fuübfiftens ac fübftantiale,

jfite

inter alios Athanas. or. $. ita probat

.

.

Fer-

UA

bum non diffolubiliter. meque. fimpliciter vox . eff

Wt

Jignificativa 5 fed fubflantiale Ferbum eft 9 fub-

f

flautialis [apientia, que vevera eft DEI. Filius:

T

zam qifi fubftamtialis efl , evit .Deus loquens in

a&rem , atque .corpus ,. Tiübil bominibus amplius

babens.

s

:Quoniam veró . non efl bomo ,' ueque

«

Ferbum ejus ex bumana ünbecillitate znetiendum

ff

Es

eff : àt emim uma [ubflantia priucipium eft ; ia

D

unum &2 fubflantiale ac fubfiffens ejus eft . Fer-

Y

bum $9 Sapientia: Q9 quemadmodum ex Dco

W

JDeus eft, €9 ex fapiemte - japientiay €9 ex vationa-

n

li vatio five vevbum, 9 ex .Patre Filius , fic ex

W

m*z'.—

as

il

j f"þþfkmid fulfiffeus , €9^. ex fubflautia fubfta

-

, DE'DEO TaiNO. .

139

r

alis ac fubflantia praditus , e9 exiflens ab exiften-

$ qui

z.. Quia nifi fubftantialis efft. [apientia e7' fub-

m T

flautia preditum verbum & exiflens. Filius ; od

li rer

frupliciter fapientia eg . Ferbum eg. Filius in. Pa-

*

fem di

£re s effet 1

j

J

e Pater 2 fapientia compofitus €9

tip;cit

verbo. - Quo

d fi verum efl , fuperiora illa abfur-

aur d

da con[équentur: tum . fui ipfe Pater evit , ac fe

noniu

ibfe gignens Filius €9 d [e wpfo gemitus : vel cer-

3rpon3e;

£à müerum momen efü Fevbum Qg Sapientia Q9

d

vl

)

"

1

Liliu. Denique Spiritum fanctum non- efle

IIJ;Z(JL(AW*

merum charisma, fatis demonftrat Paulus r.

D]

12'1]

ad Cor. 12. ubi enumeratis pratiis & charif-

!

[ji!

"

matis variis, jc omnia à Spiritu fanéto pro

fuo libero arbitrio d/vidi docet: quin & Pa-

tres ex ipfa doni appellatione Spiritui fan&to

fi9f

propria ejus divinitatem oftendunt ; cüm te-

CJHD

!

fte Auguílino L. de Fid. & Symb. c. 9. Serz-

L

Ani

pture Spiritum. [an&um effe. donum. Dei pradi-

cant,ut Deum credamusg mon feipfo inferius do-

! u

aum dare & in Enchir. c. 57.. Uzique. Spivitus

fau&us domun eft , quod quidem &2 ipfum eft equa-.

[f

le donasti. Sed de hoc in art. feq. uberiüs.

(

48. Objie. Si tres effent in divinitate

perfone , Deus foret trinus, non autem unus

h^

jb

ac fingularis : fed Deum unum ac fingularem

"

]j

nj

effe perhibetur Deuter. 6. v. 4.. 22ud; Jfrael,

(')h

Dominus Deus noflev. Deus us of 5 & Ma. 45.

v. y. Ego Dominusyeg uon eff amplius 5 extra

/J

: Ji

me nonm efl Deus: ego Dominus, mon eft altev :

Wiiü'

Conf. L . Ubi plures fünt perfone,

Eroo.

U

idem nequit dici primus & noviffimus : fed

j

atur ;

Mxl/

'.

idem Deus utroque nomiqe compell

l

dum

acsem

u

Dä Dzro 'fRINo.

140

dum Ifa. 44. v. 6. dicitur : Ego primus €g. ego : perfo

onat

novif[mus, €y absque me zon ef Deus : ergo.

Bo

Conf. IL.Soli Deo, quem Patrem appella-

Yil

inus, convenit omnia producere : fed hic

unus eft, üt rurfüs lfa. 44. v. 24. fcribitur:

Wtl

&f !

Ego fum IDominus faciens emmuia, exteudens ca-

los folus, flabiliens tervam, €g nullus mecum: er-

j

QT

go.-

. Cogf. III. Deus in V. T. appellatur

Deus Abraham, Deus Ifaac & Deus Jacob:

] fb

COrmmy

fed hic Deus eít una duntaxat perfona, ne-

que Filius poteft effe hic Deus, cüàm Actor.

n

3. V. 13. dicatur

Deus: Z Abvabam , eg. Deus

J quG

iktu

Jfaac £2 Deus Sacob, Deus Patrum nofirorum,

5

glorificavit. Filum fuum 9 Efum : Exgo.

| m

R. ad /dvg. D. M. Deus foret trinus per-

Vody

; Qüent

fonis, C. trinus natura, N. in textu allato ex-

cluditur pluraliaas Deorum , & preedicatur

| 00 dj

! lm

fingularitas nature, minim? autem perfone

unitas ac folitudo.

"d Conf. 1. Y«. Similiter,

m m

Vwrin

diftinguendo eundem quoad naturam, non

veró quoad períonam.

Praterea laudatus

a Y

textus ad Meffiam principaliter pertinet, qui

Ehnfm

jrimus dicitar, quoniam fecundàüm divinam

Dotts

Vey

naturam ante Luciferum eít genitus; & zovi[-

Jfnus , quód fecundàüm humanam in plenitu-

past

liang

dine temporum fit natus, & die extremo or-

bem judicaturus.

d Couf. II 9. iN. M.

Q [

fe Ve

Quia & de Verbo TJoan. 1. v. 3. dicitur: Om-

nia pev- ipfum fa&a funt ; & judith 16. v. 17.

BU

Wbj

de Spiritu fan&o : smiffli Spiritum tuum , eg

eveata funt.

uamvis itaque per appropria-

n ]

(.m

v

tiopem tribuatur creario Patri; tamen & aliis

per-

Dr DEO—TRI,)NO.

141

!$s

perfonis ea eft communis ; & quia trium per-

Íonarum?una eft' omnipotentia ac diviniras,

: R

IDpui

reété.dic

itur unus folus Deus produxiffe uni-

fed hi

d Conf. I1I. w.. IV. m. Deus Abra-

rerfa. -

tibitur

-Deus Ifàac & Deus Jacob dicitur glori-

d t

ficaffe Filium. füuum indutum carne ; unde

CU

2 ffu nomen incarnato Deo proprium addi-

tur: non autem in ea divina ac fempiterna

pl

1

J

fubftantia, quam Filius ipfe habet cum Patre

.na) Is

communem. Quin nec trina nominis Divini

Ady

repetitio caret myfterio ; üt plures Rabbini

? Dni

apud Galatin. l. 2. c. r. fatentur.

49. Jufi. . Vérbum humanum tum in-

ii

Q

ternum tum externum non éít perfona , fed

u5 v

W

accider : duntaxat & entitate diftin&ctum à lo-

1

a d

quente : ergo idem fentiendum eft de Ver-

bo divino; prefertim quia hoc à Patribus

ediat

dr

paífim utrique illi comparatur. . Cozf. 7. Ver-

bum in Divinis eft prolatitium; tum quia vox

)

mili

uf n

Aóryos in emendata ab Erafmo aliisque editione

latina vertitur Sermo; üt Joan. r. /z principio

ao

n

ld

erat fermo &c.

Sermo autem eft oratio com-

pofita & prolata exteriüs : tum quia Patres

VU

&

14

Verbum divinum frequentiüs exponunt com-

parando cum externo verbo : tum quia Tertul-

pkmrL

lianus L. cont. Prax. c. . & feqq. &cLactan-

r !

tius L. 4. Inftit. c. g. aperté docent Filium efz

]

]u

(

fe Verbum prolatitium (eu exteriüs prolatum:

ergo.

Corf. 11. Yn fcriptura deypluribus Dei

y.1

verbis mentio fit, à Patribus autem, maximé

,

Iren. L. 2. cont. her. c. 48..A

L

*

de Fil,

j fii

j

L

- cont.-A-

rl

Dix(/init. n öz Mar. Vi&orinï

rium,

pCf

g

zif

142

D2 -0 Tafuo.

rium,ipfe Pater in divinis vocatur verbum:

& (

ergo verbum in divinis vel non eft perfona;

H

vel non eft diftinctum à Patre.

intcr

lu

x« ad /drg. & Prvob. N. Conf.. Verbum di-

vinumr & creatum conveniunt quidem in

hii

"T

mulris; nempe, quód omne verbum fit ima-

Thenti

go mentis & fimilitudo rei cognite, cirra

perpeffionem . oriatur à mente , & referatur,

lo i

M

feu habitudinem habeat ad dicentem ; atque

in his comparatio à Patribus inftituta verfa-

lidem

li

tur : fed in pluribus difcrepant,; atque difcre-

pare etiam à Patribus dicuntur. Eorum pri-

lor:

mum eft, quód fcientia; ex qua verbum ori-

hrih

Thong

tur, in divinis fit ipfa fübftantia & effentia

dicentis, in. creatis adventitia qualitas apud

m

Aug. l. 15. de Trin.c. 13. & Anfel. in Monol.

pitio

c.11; 2dum, Quod divinum per fe exiftat;

"I'ä

viram & rationem habeat ; creatum veró fit

-

pag,

accidens, nec naturales illas preerogativas, nifi

i.

objectivé tantüm & fecundüm intentionem,

u&

lm

iinimé autem formaliter contineat ;; apud

Athan. orat. 5. & Greg. Nyflen. orat. Cate-

Jin,

.

.

chetica, & plerosque alios

3tium, Quàd

Bnax

divinum fit aeternum & immurabile ; creatum

Qümï

fit temporarium & identidem oriatur ac pe-

itan

—

Iho,

reat, apud Aug.l rj. de Trin. c. 16. Anfel.

in Monol. c. 3o, Bern. Serm. de Verb. Habac.

bt

VU

4tcum ,

uód ifled unicum fit, noftra autem

multa, apud Athan. in or. 5. &l. de Decr.

tj

iNic. ac cont. Arianos.

jtum , Quód divi-

diy

num perpetuó, noftrum (íemel pignatur;

p

apud Athan.ibid. & Hug. Victorinum in fum.

g

(ententiarum.

A

|

j

XDE'DEO TRINO.W

143

"

- Ad Conf. 1. W. IN.74. Ad ejus Prob. ymam

Yeríu

&. Quamvis vox Aóyogz tam externum quàm

internum verbum fignificet, & Patres etiam

um ó

Latini per fermonem expofuerint; tamen fe-

lem i

cundüm Ammonium in Comment. ad L.. A-

ficim

rifl.. de Interpr. proprié magis cogitationem

$, cit

mentis feu verbum internum fignificat, & in

ferdt

hoc à M£« diftinguitur.

Preeterea. quamvis

j

Patres latini femonis di&tionem ufurpent;

1 W

iidem tamen, ac precipué Tertullianus cum

difc

Lactantio verbi vocabulum frequenter adhi-

bent: alii veró poft exortam & convictam

um p

m or

Arii herefin rariffimà Filium Dei vocant fer-

monem , aut apud Joannem legunt,

Unde

die

r 4

cum pofterioribus feculis fola Verbi ufur-

s Mod

patio in Ecclefia invaluerit, ab Erafmo te-

mere omnino ac inepté facta illa verfio ap-

Gö&

paret, ideóque nihil admodum probat. 744

w

:iViS; J

2dam *. Hereticos utroque vocabulo infiti-

Ya

tii & prolatitii Verbi fuiffe abufos, ut Baf.

[

D

om. 27. cont. Sabel. & Cyril. Alex. L. 1. in

)

40

Joan. conr. Eunom. teftatur ; ad. quos oppu-

enandos pro diverfitare hoftium diveríam

j Qm

Paritati

a

comparationem Patres urgebant.

itaque cum verbo prolatitio infiftebant maxi-

r*

j

j

|

; i

!]

mé, dum contra Sabellianos agerent, de qui-

bus Bafil.l. c.ficfcribir: Cimh Fevbum confi-

Ts

quea

tentur , cum eo, quod mente conceptum eft , illud

j

compavant s eg fapientiam vocantes, familem. efe

Cv

p

f

(

dicunt. illi babitui, qui in evuditorum amima con-

flatur.

z4e propterea . Perfonam: conflituunt

;ttif

u(m-

j n

unam Patvis 6 Filii g Spiritás [autii ; 5

0qti-

Á

ero Turwo.

a

l

il

dogquidem. unus etiam. bomo . dicitur , titutiquam

CUITT

divifus abeo, quod iuefl , verbo ac [apientia. Pree-

106

terea vero h&c comparatio aliis familiarior

ii

fuit ; tum quia verbum externum erat no-

Ts

tius quàm internum , àt Orig. tom. r. in Joan.

]els

advertit ; tum quia aptius erat ad exprimen-

J Lt

dam verbi divini proprietatem, quà Pater

( t0r

er verbum fic tanquam per zgfzerpretem &

fir:

vim emuntiatricem cognuofci ab eodem Orige-

wf

ne &S. Aug. l. de Fid. & Symb. c. 3. & aliis

)

dicebarur.

Ad 3tiam Y "T'ertullianum facil&

r

J

vindicari poffe, f1 ad ea, quee num. ro. dicta

'nunt; 1

funt, attendatur ; cüm de verbi generatione

] , A

Autori-

externa & vifibili intelligendus fit.

2 ag

tatem autem Lactantii, aliàs etiam minüs ac-

j Qw

inhy

curati, hic non admodum . curamus , fiqui-

1olis

dem aliquo ex pr&miffis modo emolliri ne-

| Y

$p

queat.

z

Ad

[o.

onf. II 9. IV. Conf. Verba, de qui-

29 Dri

p

DA

bus fcriptura meminit, plura nihil aliud funt;

quàm effectus ab omnipotentia divina produ-

ts (

na

h

It

&i ; atque hinc eorum locutio eft exter

"T

quiedam: fignificatio per creaturam edita,

&

Q

M

3 i

üt à nobis capi poffit, fub verborum figurà &

r

D

.

Verbum autem

divi- -

j

imagine proponitur

9. i

num, de quo agimus , unicum eft Filius Dei,

W

ejüsque locutio eft generatio, üt infrà ube-

Ts j

riüs declarabitur ; unde prior fequela nulla

$i

eít. Ad alteram diffolvendam obfervare dun-

Qd

taxat oporret multiplicem a& Aóys fignifica-

L

tionem ; de qua Hier. in ep. ad Paulin. inquit:

mUe

ANam $9

?«a'fyoa enin grecà multa figuificat.

VEl«

Dz Dzo TRINO.

V

145

t

vérbum efd, €9 vatio, €y fupputatio, €9 eaufg

i. D

emiuscujusque vei.— Itaque Acyoc ,

uatenus ra-

tio eft, Patri imó & tribus Períonis congruit;

Qllint

üt veró eft intellectionis terminus feu verbum

Tat n

mentis, in folam fecundam Perfonam cadit.

in o

De hac

u

:

poftrema & pr

opria acceptione À

prine

L. 6. de Trin. C. 2. ait:

2

uia boc folum de eis

u Dur

ci non potefl, ilud de i

* |

du

llo , quod fimul aimnbo nom

funt: ficut. Ferbum de F'erbo dici non potefl ; quia

10n

403 funt fimul ambo Ferbum, fed folus Filius.

, &1!0'

so. Juf.. IJ. Plurain Scripturis tribuun-

m f

tur S. Spiritui, quae rationem perfonz detra-

o. dià

hunt; nam 17725 Luc. 11. v. 20. dicitur digitus

onatio

Dei, A&. 2. v. 58. donum, & 2. ad Cor. 1. v.

Aun

22. pignus vel arrhabo : 240

oan. 7. V. 39. di-

nins?

citur

gpiritus S. nondum fui

4

e

; ad Tit. 3. v. 6.

in homines effundi, & 1. ad Theff. 5. v. 19.à

M HGL

yolin d

nobis extingui; 3770 memoratur ad Hebr. 6.

V. 4. participatio Spiritüs fancti, ad Rom. 8. v.

!l

1,d€

9

23. primitie ejusdem Spiritüs, & r. ad Cor.

12. V. 13. potatio in Spiritu: ergo. Corzf.7. Spi-

m

md Ul

" ,

f

ritus fanctus eft fpiritus Dei; ficut anima ef

fpiritus hominis, üt ex r. ad Cor. 2. v. 1 1. li-

eyitt

quet: fed anima vel quicunque fpiritus hormi-

E

l(l

nis non eít perfona diftincta ab homine: ergo

figyt

Conf. Il. Non minüs 1. Reg. 18. v. 10. & t9. v.

i

9. dicitur Spiritus Dei malus, ac alibi Spiritus

jl5

Dei appellatur bonus vel fanétus: fed Spiri-

j

tus ille malus, fiquidem Dei effe dicatur, non

;

j ii

eft aliud quàm vis & efficacia Dei hominem

tradens in reprobum fenfum vel alià ratione

i

aflligens: ergo & Spiritus Dei bonus five ían-

fU

&tus

j

j i

u

i'45

.Dzs Dzo Tnixo.

&us eft tantüra. virtus & efficacia hominem

Intet

fan&tificans &

lens bonis.

dum

M.

ny

^ s. ad Ztrg

"4n. Partim quiaque de do-

nis Spirirüs fari£ti proprié dicuntur, hicSpiri-

din

tui fan&to adaptantur; partim quia que donis

(tti

conveniunt, perfona non repugnant; üt pa-

d

.

"rebit ex refponfionibus ad fingula. Quoad

Q

ymum, Spiritus fanctus recte dicitur digitus

qui

Dei ; quia hic in Exod. 8. v. 19. fümmam JJei

Ts

oteftatem ac virtutem fienificat , qua ab ejus

J

j

L

iU

fuübftantia & natura non diftineuitur: unde fi

firer

iritus fanétus eft digitus Dei, & Deus eft.

Ín

Mi

A;mu

-.

D

0

mliin-datur nonaccidentale tantüm & perf(o-

at

& X

nale, ütin Filio Dei ex Joan. 3. v.16. & in Le-

vitis ex Numer. 9. v. 19. oftenditur: & Spiri-

W u

Tor

tus quidem fanctus aptiffimé donum perfona-

le- appellatür , eoquod fir Patris & Filii amor

pert

mutuus , hic aütem & donum & caufaà dono-

Titi;

rum. Preterquam quód legatur pigzus fpiri-

Q |

?ás, non veró pugnus fpivitum, datur & pignus

4

erfonale , quo

in obfidibus cernimus; X

fitin

i

arrhabo fecundüm Aug. Serim. 13. de verb. Ap.

Quter

aliquid ultra pignus exprimit, & ad ipfam

& i

rent, que promittitur, fpectat; ex quo capi-

tàm|

te, fi Spiritus fanctus fit arrhabo vitcze eeternae;

!

uz ftar in vifione Dei nobis promiffa, illum

eut]

efífe Deum oftenditur.

uoad 2dum , Greca

Hor

quidem Joannis lectio verbum fübftantivum

fïing

fine

redicato habet; fed à vulgata recté dici:

lng

JVon

À

"7 erat Spivitus datus , patet ex eo; quó

f di

praemittatur: Zoc autem dixit de Spiritu, quem

n

accepturi erant credentesg ad quam relationem

Wi

inter

]51—: DEö T 1NO.

147

)ri

I

inter accipere & dare etiam in Greeco attenden.

dum eft. Effufio Spiritüs (ancti fumitur meto-

e dei

Ü

iC

nymicépro muneribus ejus effufis, quemadmo-

dum hoc A&. 1o.v. 45. exprimitur his verbis:

I QUf

Gratia. Spivitás. [an&h: effufa eff.. Idem tropus

i.

elucet in textu ad 'Theffalonicenfes , ubi ma-.

Qu

ximé de Prophetize dono agitur; qui quidem

r ij

aptiffim? adhibetur, cum daror donorumSpi-

mam J

ritus S. in ignis forma defcenderit.

u

oad

21

3!ium, Participatio & primitize Spiritüs fancti

k

un

fi referantur ad effectum, nihil huc pertinent ;

Jeus !

fi referantur ad perfonam, nihil obfunt; cüm

( p(.'l'

ad Hebr. 3. v. 14. participes Chrifli effeli, & z.

il

ad Cor. 15. v. 23. primitie Chriflus legantur,

Z

&Y

nec ullus inde

ationem perfone inferat,

|pert

p

u

"ad Eucharifticum calicem

Potatio in fpirit

j

Ib

pertinet; neque magis deftruit

erfonam Spi-

b

ufa dC

ritüs fancti; quàm Chrifli per

nant. manau-

"

11l

!

catio illius carnis.

p

Ti

&

"d Conf. I X. D. M. Spiritus fan&tus eft

ümllfv*

fpiritus Dei , fiéut anima eft fpiritus hominis;

vtl

quatenus Spiritus fanctus non minüs pertinet

if

ad fübftantiam Dei, quàm anima ad fübftan-

tiam hominis, C. quatenus Spiritus fanctus:

u() u

T«

(

non habeat totam plenitudinem divinitatis, fi-

cut humanitatem totam non haber anima; N.

!

J i

! GT i

Hominis fubftantia in animam & corpus di-

ftinguitur tanquam in partes; Dei autem fub-

ii

d

ftantia eft impartibilis; quamvis Perfonz inter

fe diftinguantur. 744 Conf. IJ. . D. M. Non

) qi

M

| (

minüs & eodem modo fpiritus Dei dicitur.

efl

& fanctus, N. . Diverfo

r

l'ä.lus, quàm bonus

K2

Ino-

[

i

148

Dz Dzo TíNo.

:odo, C. Spiritus fanétus dicitur fpiritus

bus

Dei fübftantialiter & peridentitatem , üàt often-

ia

detür àrt. (equenti; non ira fpiritus malus , ut-

[

ote ciim Deus malus non detur , nec malum

li

Deo fit, nifi permittente : fed quia fpiritus

| n

ii

r

baa i

nequam & demon , qui ex Hebraeorum, Pa-

trum & omnium interpretum confenfione in

Ti

Qu

illisEibri Regum capitibus Saulem invafiffe in-

relligitur, mancipium Dei eft & juftitie divi-

àyter

Cf

li

ne minifter; ex quo preterea faïiitas minoris

emergit.

fitir

*

N

51.

Olferva. Equidem, quod Sociniani ma-

meíe)

ximé contra no

