Wee]le

ne Dei, üt terminàtaad futurum creatum quod-

Mentia

cunque, probetur procedere Verbum formali-

ex quà

D

rter ac per fe, fic efficipgur: Cognitio,

Rn

foxjma'-

——

Dz Dro TnariwO.

*

33

Nen

n

yllia tl

formaliter procedit Verbum, debet effe

ceffaria; cüm ipfà Verbi produéctio per fe &

Antpni

ronaliz

abfoluté neceflaria fit ,

ug à continpente de-

pendere nequit: fed cognitio futurorum crea-

t pri

torum qualiumcunque non eft neceffaria; quia

irelige*

y ürele

hac five conditionata five futura fünt contin-

gentia: ergo.

Conf. I. Similiter cognitio, ex

ticipdik

]bfient

qua Verbum procedit, debet efle prior fe-

cundüm rationem, productio Verbi auteim

perfona;

poíterior: atqui cognitio futurorüm creato-

1; quiaï.

rum ne

itefle prior, & productio Verbi po-

b g

fterior; fed res habet fe vice versà: cüm fu-

t Verbu

turorum. cognitio fit contingens, produéctio

od

autem Verbi neceffaria; neceffaria autem in

r dl

Deo priora fint contingentibus: ergo. -Conf.

yinj

1l. Cognitio per fe non concurrit ad produ-

étionem Verbi, qua non eít perfectio , fed

Ij. delï

praedicatum neutrum; qua non connectitur

jf 1f

effentialiter cum objecto repraefentato ; quee, fi

h E]/f!

non daretur , adhuc idem & eodem modo exi-

j hs f

fteret Verbum ; prout fer? ex terminis patet:

um

Sed cognitio futurorum inprimis non eft per-

10

fectio , fed predicatum neutrum ; quia, quam-

115; Ü

vis perfectio fit cognofcere quodlibet cogno:

vt

fcibile, tamen

erfectio non eft cognoícere

: [:mr li

hoc potiüs, quàm illud; cüm ab objecto in

j

a

cognitionem divinam ex fe perfectiffimam &

Jl

MF

motivo phyfico carentem , nulla refundatur

(

yi

excellentia: Item effentia divina, cognitioque

n

effentialIls cum nulla re creata üàt futura con-

l ;Ofm !

ne&itur effentialiter ; quandoquidem Deo libe-

)

a

hgis,

forjt

ra eff non tantüm exiftentia, fed & hypöt'

ant

356

*

Dzrz Dro 'i'RxNo.

dut conditionatum futurorum : tandem Ver.

erroref

bum nihil murationis haberet, aut aliud foret,

cedon

fi nulla exifteret creatura, aut ullo modo ef-

! ririfn

fet.futura: ergo.

Idem argumentum tenet

3 cremd

etiam pro decretis Dei liberis.

3 Drevi ex

at Oe

.irx. Olferva. Appendix hujus Articuli

& prodroma fequentis eft quzftio: Ex qua-

Niceno

rumnam rerum amore procedatSpiritus fan-

fudum

€tus? Refolutio cum proportione eft eadem,

! dan, g

& .quidem communis; quód formaliter ac

füit, ac

er fe Spiritus fanctus procedat ex atnore ef-

pereran

entie , attributorum, & Perfonarum; con-

dnarem,

comitanter autem & per accidens tantüm ex

j torem d

amore creaturarum futurarum; cüm amorem

iyirim

hic partim perfeéctiffimum, partim neceffarium

forem nor

requirant ommes, üt de cognitione in fupe-

MIDUT Jn

rioribus efít dictum; notionalis etiam àc ne-

Qum, Sex

ceffarius terminus à principio contingente, aut

dügmz k

.

libero dependere nequeat. Diffidium tamen

Qu r

movetur circa amorem poffibiium , quem

&namit

'Thomifte hinc exclufum volunt, quoniam

DN

offibilia nullatenus à Deo amari contendunt.

OROR

üm veró contrarium in Tr. de Deo uno num.

chaelg.

292.infinuaverimus , etiam hic cum aliiscom-

Tphela

imuniter repugnamus, ac poflibilium amori,

re&l

ti

conformiter ad dicta de cognitione, forma-

t ke

lem concurfum attribuimus.

ARTICULUS V.

( em

n

bl

X)

n tertia in. Divinis Pev[ona procedat à Patre 6

Filio?

Ofiral

&f

'a. Dogma Catholicum de tertia in

Z,.I 1; NO

Divinis Perfona gemino hactenus

$

Y

j

erroie

a

Dzr Dso TniNo.

337

dem V.

errore fuit laceffitum.

imus Arianos & Ma-

hod r

cedonianos habuir autores,

modo:

ui, detractà Spi-

ritui fancto divinitate , eum à folo Filio, itidem

Qum (

creaturà, factum (eu creatum dicebant. Sed

brevi extinctus hic'error jacuit, Patribus Con-

s Artt

cilii Oecumenici 1I. apentibus, qui Symbolo

Eug

*

Nicwno poí/has voces: Credimus ia Spivitum

jritus ?

uH

( fauctum , addiderunt: Domizum $$ vivifican-

e[Lexti

zem, qui ex Patre procedit. 2dus pertinaciot

malit

fuit, ac etiamnum apud Gracos Schifimaticos

dfnoret

erfeverat.

uidam Theodoretum in ífüa

m; d

Anathematifmorüum S. Cyrilli confutatione au-

um &

torem illius volunt: alii ejus initia ad Seculi

1 Amot

feptimi medium revocant; nec tam ejus edi-

ecdfuri

torem nominant, quàm oppugnatorem S. Ma-

ne nj

ximum in ep. ad Marin. laudant. Illud cer-

m 4

tum, Seculo jam octavo acriorem fuifle circa

at

dogma de Spiritu fané&to controverfiam, de

eaque jam celebratas per Galliam, Itaiam &

üin tacï

1

Germaniam Synodos, quas in Chronolocica

[

Conciliorum ferie notatas reperies.

uá

qu

ontel

porró viciffitudine füb tempora Photii , :

D

d-

) um

chaelis Cerularii, Jofephi Cpolitani, & Marct

jdli

Epheiini eadem difputatio exarferit & refede-

rit, recruduerit & quieverit, refüfcitata fue-

m 5^

( r

rir, & eatenus compreffa, ut publicam faltem

fidei erronez confeífionem recens tion obti-

nuerit, ex hiftloria Conc. Oecumenicorum,

oliani & Lateraneníis 4t, lLugdunenfis

D7

P

ac Florentini difcere licet.

at !

Cüm diffidentium pars utraque Spiritüs

u

S. & divinitatem & preceffionem a Patre cre-

deret,

etü

A

Es

338

Dr Dro Tz!uo.

deret; Grecorum partim imperitaobftinatio, r

partim perfuafio erronea diffidium effecit per-

ex Jou

peruum.

uamvis ipfi concederent, Spiri-

j po a

tum fan&tum effe à Patre per Filium, quin &

qui h

à Filio effe, effluere, fcaturire, emanare, ac

fum qu

Ípirari; negabant tamen ab illo procedere:

icerent

!f n

vel quód

roceffionem connotare

; denun

principium , quod a

b

alio non procedit; vel

ts fan

quód exiftimarent, exinde ftatui duo princi-

i. 16,

pia Spiritüs fancti: quorum prius ignorantiam

hr fi

pertinacem prodit; cüm proceflionis verbum

TT

univerfaliffimum fit, ac minüs, quàm quod-

rl

vis aliud, modum originis determinet: pofte-

rius autem errorem credulitatis oftendit ; cüun

1

Wir: q

Tüticat

in gemina perfona unum duntaxat principium

(lrftus

unicamque fpirationem Latini palam ac fince-

171

ré profiterentur.

Omiffo itaque errore alte-

M

ro, qui Difp. rmà jam eft refutatuss alterum

Rt

fecundüm duas has partes diítinctis affertio-

Abaiy

nibus profligabimus.

N

113. JDico [ Spiritus fan&tus procedit,

ERY

non à folo Patre, íed etiam à Filio divino.

telir a

Pars 172a ex dictis etiam certa eft apud Schil-

pofit

maticos, manifefta eft ex Scripturis; à qui-

filio,

bus Spiritus fanctus 1. ad Cor.2. v. 1o. Spiritus

v

duriy

D ; Maith. 1o. v.20. Spiritus Patris, Joan.15.

Bv

v. 26. d Patre procedens dicitur: definita eft in

Qu

Conciliis, ac in Symbolis plerisque pr

opofita ;

jodi

& plerisque Traditionis monumentis

de

Orn-

diit

itratur, quae p

ro parte 2da afferuntur. Un-

LE

e heec fpeciatim

& X)er

Vob. J. ex Scriptura. 1. In divinis dare,

aut

CUS,!

Dz Dzo TniN6,

389

obftng

aut tradere idem efl, ac producere; üt paret

f

ex joan. 5. v. 26. Matth. 11. v. 27. & alibi: er-

nt t

go & accipere idem eít;ac procedere; tum

, quii

quia hoc íequitur ex relativa oppofitione:

anart i

rocedt

tum quia quidquid Perfona una accipit ab al-

tera, non eft accidens aliquod , utpote à Deo

Connota

alienum, fed ipfa Dei fubfiantia, Sed Spiri-

xedit;

tus fanctus accipit à Filio, dicente Chrifto, To--

m pr'm;z

TE

an. I6. v. 13. & 1

4. Speritus veritatis mon logue-

pur d [emetipfo; féd. quecunque audiet ,. loguetum;

s yerby

t5 que ventura [unt , anmuntiabitijoobis. — Jüe sne

1 quoi

clavificabit: quia de ieo accipiety €g. aumuntiabit

t poffe

volis: quibus verbis ipfam divinitatem corn-

ntr; Qu

municatam denotari, colligitur ex v. 15., ubi

)r'mcïpw

Chriftus ait: Ommia, quecunque bhabet Patev,

nacit

mea [unt: pvopterea dixi volis, quia de meo ac-

trorc d

]ro

£ipiet, €g. annumtiabit vobis. Erpo. [ta colli-

S, alu*'*,

iunt ex hoc loco Ignat. in ep. ad Ephef,,

j al

than.in ép. ad Serap., Epiphan. in Ancor.,

Nazian. Or. 49. , Hilar. L. g. de Trin. & alii.

A

ro;'l

24

ui mittitur miíIione proprià à F

|

;

(

ilio ; pro-

]

0

cedit ab eodem; üt ex definitione num. 72,

pofira patet : fed Spiritus fànétus mittitur à

D i

"d

Filio, juxta Joan. 14. v. 26. Paracetus «utem

[

SWI

Spiritus, quem snittet Pater im siomiue imeo; Cap.

fM

15. V. 26. Cim autem venerit Pavaclitus ,

quem

j di

"

ego mmittam volis Spivitum veritatis, qui à Patve

?

yop0

procedit ; & Cap.16. v.7. i non abtero, Pava-

j (

clitus tou veniet ad vos: fi auteim. abiero, aunittam

"

eum ad voí: Et hec miflio eft propriá; quia

eft perfonalis: cüm ubique tribuantur effe.

j du

&us, perfonis duntaxat convenientes , fcili-

il

2

cer

340

Dr Dro Tzixo.

cet in 1mo: Jlle vos docebit omnia, 99 fuggevet

iinOy

volis omnias in 2do: /lle zeffimonium pevhibebit

at

demes & in 3tio: /Zrguet mundum de peccato,

Quf

£? de juflitia, & de qudicio: ergo. Haud abfi-

Didym.|

mili modo argumentantur Nazian. Or. 37.,

i i

Aug. L.4.de Trin. C. 10., Greg. M. hom.26.

Qtim qui

dathr i

in Evang., Anfel.de Proc. Sp. S. &c.

3.Qui

in divinis dicitur effe alterius, ab illo proce-

IU

t

dit; quia cüm una Perfona fit alteri eequalis,

$0n.]

non dicitur alterius effe ratione fubje&tionis

P

aut fervituti

ed ratione originis; quo mo-

fa.

do Matth. 10-

"

. 20. dicitur: Sprritus Patris ve-

nfo.iq r

fivi loquitur in vobis: fed Spiritus fanctus dici-

li

tur fpiritus Filii; tum verbis difertis ad Galat.

(

l

Áncor.|

4.v.6. Mifit Deus Spivitum Filii fui im corda we-

fiva: tum zequivalentibus, Joan. 15. v. 26. Spi-

Fili, s

vitum. veritatis, qui à Patve procedit, A. 16.

Ü QUf

v.7. JVon permifit eos. Spiritus

Efu, ad Rom.

Imyg

8.v. 9. $i quis. Spiritum Chriffi mom. babet &c.

lnl

n

rpo. Utunturhocargumento Synodus Alex.

ff/lmllaï |

in ep. ad INeftor., Cyr. Alex. L. 13. Thef. C.

G Pa

1.& 3., Athan. in ep. ad Serap. & Or. 2. con.

Cn.)

Arian., Epiphan. hzr.73. cum aliis.

Ahath«

IH. Ex Patribus. Et quidem ex Grecis,

qua,

quorum hic autoritas plurimum valere debet,

fropra

Greg. Nyffen. L. 1. con. Eun. inquit:. Ut Patvi

itras

conunt us eff Filius, & càm ex illo effó babet, uon.

Nf

zamen. pojteriiis exiflit ; fic etiam Spiritus. [anttus

ln

proxim bevet Filio, qui fold cogitatione, fecun-

m g

dim vatiogem principii , prius confideratur produ-

LT

&ione Spivitás: adeó uz detra&ld. principi. vatione,

t

mn.

nulld ve fantta Trinitas à fa, ipfa diffideat ; &ho

3-

: lm Í

Dz Dro TaiNo.

sa

Ü

! 35.in Orat.Dominicam: Uvigezitus Dei füius ex

o

J

Patve ia Scriptu

va facva dicitur: at Spiritus fan-

t pità

&us,&7. ex Patre dicitur, $7 ex Pilio perbibetur.

Haud d-

Didym. L.2. de Sp.S. Zoc ipfum , quod fi

ubfiflit,

.Or

à Patre £? me (fio) i ef &ibid.

eque

[.homd

enim quid aliud eft Pilius, exceptis bis , quae ei

c X

dantur à Patves ueque alia e(t fubflautia Spivitás

ilo pré

fanci, preter id , quod datur eà à. Filio. Bat. L.

ri equ

3. con. Eunom.

t Fiius ordine eff fecundus d

yiecbot

Patre; quoniam ab eoeftl: g dignitate; quoniam

(4//3

quo n

principium eg caufa. exiffendi ipfi Pater eff : eod.

Patrir

modo Spivitus fanctus poflevior Filio &

1716

£?

Qs dici

an-

diguitate; &L. s.con.eund. vocatS

T

&um verbum e9 imaginem Fila..

n. 1f

? (oral

1777713

Ancor. Spivitus Dei,eg Spirirus Patris, €9

v

Filii, ton compofitione aliqud, àt i mobis amima

; Aj

£2 corpus , fed sntev Patvem e9 Filium medius, ex

L

Patve c9. Filio , appellatioue tertius; & heer. 62.

/«717]' J Lx*

IVon alienus efl à Patve 9 Filio, fed ex eadem [ub-

xus 4

frantia, ex eadem divinitate, ex Patre $g Filio,

[ Thef

cum Patve&g Filio fubfiftens femper Spivitus fan&tus

Cyr. Alex. in refponf. ad Orient. objeéta con.

;f)r, 40

Anathem. gnum: Zilius omuia exiflens ,quecun-

x G

que efh Patev , excepto eo folo, quod. Pater efl ; €9

Al'h

«

M

groprium babens, qui ex . ipfocft , e9 [ubflantiali-.

[j

W"

fev. ei inefl ,. Spivitum [anttum; & Y.. 34. 'Ehet:

b/lä j

ll

Iveceffe. ff fateri. Spivitum ? fubflantia offe Filüz

y

/ /

Nam, àt ex ipfo natuvaliter exiffens, €9 12 ceatu-

J / "

vam. ab ipfo miffus , venovatiouem efficit , comple-

j

meutum uempà [antle Tvinitatis. Eandem veri-

nufi

tatem verbis metaphoricis enuntianr, qui Pz-

illa

lium fontem effe Spiïiz:zä— f(;n&i,. & hunc ab

PTO"

]

3

Dz Drzo Ta1NO.

pvoflueve, prodive , [caturire dicunt; àt Athan. | Iuri

Or. 2. con. Sabel. , Cyr. Alex.in ep.adNeítor., | ii

Baf. L. 5.con. Eun. , Maxim.in Centur. Theol.,

! p£j

Chryf. hom. de Sp. fancto: vel qui Spiritum

tutines

fanctum ajunt efie ex fubflautia Filii; àt Cyr,. | fidlia

Alex. L. 31. 'Fhef, Epiphan.in Ancor., Baf,

] f(m&us [

L. 2.con. Eun. &c.: vel quipredicant Spirirum

| (um c

fanctum effe fpiritum £l proprnumn; àt Athan,

pf iï?(iþi«

Or. 1. con. Ariait, & ep.ad Serap. , Cyr. Alex,

Tttont J

L. 10. Comment. in Joan., Maxim. Tr. de

nem ib

Cande!ab

acharia: vel quiSpiritum fanctum

Tütyr

sppell

t odorem , aut vaporem , aut balitum

Milts (

1l

an. in ep. ad Serap., Cyr. Alex.

d p

E

L. 1r

ment. in Joan., Bafil. L. 4. con,

d Lue

Eun.

&

lis ver)

alii

Porró ex Latinis laudaffe fufficiat Tertul-

deSp.S., Cyr. Hier. in Catech. 17. &

.

lig$

lianum L. con. Prax. C.

& $: Halac: L;338

Boren;

8.de Trin., Ambr. L. r.

j

éSp. S. C.10., Aug:

ria dj

L. 4. de Trin. C. 20. & L. 15. C. 17. alibique,

fir, o

Leon. M. ep. 93., Fulgent. de fid. C. 11.,

Ü

Greg. M.L. 1. & s. Mor. C. g. & 26. cum aliis

[um

3 !

plurimis, quos fibi adverfari Graeci haud aegré

UR

|

i

atentur.

L

f

II(? |

cilii Alexandrini data.a

IIl Ex Concilüs, E.

«

1

iftola Cyrilli, & Con-

"

[

Neftorium, lecta &

Q L

approbara fuir à Conc. Ephefino act. 1mà ; de-

V Pa

inceps etiam à Chalced. act. s. , Cpolirano II.

j

t

Collat.6. & 8., III. act. 18., & IV.Seff. ult.eft

[2

confirmata: fed in hac diferte dicitur Spiritus

din (

fan&us 2 Pilio vatwraliter profafus , atque ab illo

Q9 d Deo Patre procedere. Preeterea Conc. La-

MVT

AT py

teran. IV. Cap. z. de fid. Cath. fic profitetur:

afer

Tit: ]

x

Dzr Dzo TiiNo.

3

üt Adi

Patey à tiullo ! Filius autem à folo Patre, ac Spi-

*4N;z'ïo;

vitus fantfus ab utroque paviter absque initio. fem-

i.

Álv

han

po 9 f Lugdunenfell. autem in Confti-

$p

tutione Synodica d

roceífione Sp. S. inquit:

C

::

Fideli ac devotá proft

if

0

ne fatemur , quód Spiritus

COf , 1

fandtus. eeternaliter ex. Patve &2 Filio, sonm tan-

top

l

quam ex duobus primcipiis , fed 1a

ngquam ex un"o

u

"f

principio, uon duabus [pivationibus , [ed unicá [pi-

[

j

vatioue procedat.. Secundüm .quam profetlio-

1 Ti

nem ibidem Symbolum Patrum, cum addito

H

andd

y27P

ue à Grecis greceé, à Latinis latiné in

7777

Mif

f

01

9

folennibus decantatum fuiffe, Acta Con-

yAir

'cilii perhibent. "Tandem Conc. Florentinum

"T

in Litteris Unionis primó quzítionem definit

du m

his verbis: Jg zomine S. TYimitatis , Patvis, Fi-

uTes

lii g Spivitüs fau&li , boc facyo univev[ali Coucilio

iL

Florentino approbante defipimus, ut. bec fidei ve-

'ï

105

iL-

vitas ab omimbus Chrifliauis credatur €9 fufcipia-

alb

li

uv , ficque omues pvofiteautur , quód Spivitus fan-

f

HCI

&us ex Patve 9 Filio eternaliter eft , €7 effentiam

qmeo

faam, futanque effe fubfiflens babet ex. Patve fimul

9 Pi,t9evxu

7

u d7

we eternaliter tanquam ab

1470

vincipio ed un

"

fpivatioue procedit./ Mox

finl

r

ram interpretationem pravertens fübjun-

T

1

i

xit: Declavantes , quód id, quod fautti Dottores

9 Patres dicunt, ex Patre pev. Pilium procedere

hls

T

"Spiritum [outlum , ad banc intelligentiam tendit,

WA

l

uf per boc fignificetur ,. Filium quoque effé , fecun-

r

((

düm Grecos quidem caufam , fecundum . Latinos

T.

ih

veró principium fubfiftlentie Spritüs [anthi,. ficut

€g Patrem. Derique rationem adjficie

ta fi-

xl

*

j

ïnit: Et quomiam om(?ia , qu& Patris fun

[4

, Pater

4

. Apfe

hit

Dpr Dzo Tgxuod

944

ipfe witigenito Filio fuo gignendo dedit , pretev. effe

quod o

í^

atremns boc ip[um; quàd Spivitus fancus. proce-

e nifi

dit ex Filio, ipfe Filus etevualiter Dabet ,. à quo

LOm

etiam etevnaliter eff genitus.

origs

JIF. Ex Ratwne, &

quidem ex duplici

fupi

iàP

axiorgate Theologico. rmumn, &velut àprio-

fl, eit:

uccunque habet Parer in divinis;

;

jvam

exceptd ratione Ingeniti & Paternitare, com-

fanch

inunia etiam funt cum Filio. . Ita loquuntur

Capite:

NNazian. Orat. in Pentec. , Cyr.. Alex. L. 2.

p 5i

tre ài i

Dial., Damaíc. Op. 'Theol. C. 7. & alii pleri-

que: ftatuunt Patres Florentini in periocha

Go crea

ultimó laudata: infinuat Scriptura verbis Chri-

futrem,

füi: QOmuia, quecuuque babet Pater, mea. funt.

Va

Sed Pater in divinis habet potentiam fpirandi,

quàpro

diftin&am à ratione Ingeniti & paternitaiis,

lipr.

feu vis generativ

: ergo potenta fpirandi

li genm

communis eft cum Filio.

2dun, & velut à

n n

ofteriori, eft: Diftin&tionis fundamentum in

ftfé ve

d

fitio.

ivinis fola eft proceífio, feu relationis oppo-

Origiu'xg

Conítatid ex Patrum dictis, & ufu Flo-

prsd

rentini num. $9. indicatis.

Sed Spiritus fan-

ünd

&tus non minüs diftinguigr à Filio, quàm à

fia on

Patre: ergo & ab eodem &qui,ac ab ifto pro-

Ton r

cedit.

Conf. 1. Sententia eft Patrum ac Theo-

imE

orum confenfu firmatà, Filium per intel-

I

le

B

um; & Spiritum fanctum per voluntatem

r

procedere ; ideoque ille Verbum, hic Amor

I!llnqu

compellatur: fed quod procedit per volunta-

t

tem & üt amor,

non tantüm à cognofcente,

o

fed

iam ab ipfo verbo , fi hoc fit fübtiftens,

]

PTO

dit; quia nihil amamus , . nifi fecundüm

| p

quo

Dx Dro Tz:NO.

345

pin j

quod conceptione mentis apprehendimus, h.

2. Filius, dum

Á p

e. nifi praccognitum: ergo.

d ä.f;

ei communicatur voluntas à Patre , pro priore

originis non fupponit terminum volunratis,

Y du

feu Spiritum fanctum productum : ergo acci-

ht ipre

t à Patre voluntatem feecundam & produ-

n d

h

ivam Spiritüs (ancti; ficut Filius & Spiritus

,

fanftus. omnipotentiam. fcecundam ex fimili

u

capite accipiunt, dum eis communicatur: er-

go Spiritum fanétum s&qué producit cum Pa-

tre ad intra, ficut cum eodem, & Spiritu fàn-

àli pïle:;'

pez'ioch

€to creaturas producit ad extra.

3. Efle fpi-

isChr

ratorem, nec repugnat Filio, üt eft Deus; cum

D]

? m

& Pater fpirator fit Deus: neque üt eft filius;

quia proceffio per fpirationem alia eft, quàm

ipon

m

i

A

illa per generationem; ideoque, càm Filius

fit genitus, non autem fpiratus, Patri üt fpi-

; fj

y v

ratori non opponitur, nec repugnat. Pra-

terea veró ordo in divinis non alius eft, quàm

qentufi

qis op?

originis; adeoque, nifi perfona tertia fimul

vufil

procedar à fecunda , preter primam erunt tan-

tüm duz fecunda, non autem fecunda & ter-

ints 4

tia ordine.

Ergo .cüm fpiratio activa Filie

, quwï

Ti

non repugnet, quin ab ordine exigatur, ea-

dem Filio eft afferenda.

« Ti

fuh.t unum

er p

114. Jico L. Pater & Filius

cujus contrarium

us

principium Spiritüs fàncti;

jf n

nunquam 'admifit Ecclefia Latina.

Conítat

um

utraque pars ex definitionibus Conciliorum

»0([611[6]

proximé relatis, Niltilominus

At

Prob. yma p.. Nihilfrequentius eft inScri-

pturis, quàm Spiritum fanétum defipnari, vel

ii

5

v

per

346

Dz Dso Tnuixo.

per fpivitum Dei , vel per fpiritum Domini, vel

w

er Jpzritum,; qui ex Deo efl.. Sed hujus locu-

Jut u

tionis ratio non apparet alia, quàm ut fi

onifi-

& du u

&Fi-

;jut: ita

cetur, ordinem Spiritüs fancti ad Patrem

lium terminari, quatenus hi funt unus Deus

p(mcipiu

&unum principium, non autem quatenus funt

pzum (

diftin&ti; àt fimili modo ufurpari locutionem

dprritun

de actionibus ad extra Patres pronuntiant:

tifia; &

ergo.

Couf. L. Inter modos, monzarcbiam in

Juu:

divinis ftabiliram explicandi , geminos alter eft,

prin,

quód unum, ficut in creatione, fic & in pro-

n j

ceffione fit principium; üt videre eft apud

duz hi

Gracos Athan. Or. s:con. Arian. , Greg. NyC

m d

fen. Or. 1. in Gene(, Nazian. Or. 57. & 49.;

Ti

Bafil. E: 2. con. Eünom:; Cyr. Alex- L 14

- Omnipo

Thef.&alios. Ergo cüm iidem afferant Spi-

Qtdinea

ritum (anétum ex Patre & Filio procedere,

Dirativ

hujus proceffionis unum duntaxat principium

gendi:

Inter Latinos hoc doo-

in utroque reponunt.

Wiem ]

ma difertiüs propofuit.Aug. L. s. de Trin.

G

t n

wl

14. fcribens: Si ergo, Cj quod datur, principium.

babet eum , à quo datur , quia non. aliunde accepit

prirr

& Pa

allud , quod ab ipfo procedit ; fatendum eff , Patrem,

£2 Filium principium effé Spivitüs fantli, son duo

Quuntu

ln g

drincipia: féd ficut Pater €. Filius umus Deus , €9

«d creaturam velaticà unus cveator,eg unus Domi-

tercedi

&dun

7u5 fic relativà ad Spivitum fanttum um prin-

cipimz ad cyeaturam veró Pater eg. Filiuseg Spi-

* Qetis

frinci

vitus foi&us unum principium , ficut. umus ereatovs

£9 "nus Dominus. Hoc ipfüm uberiüs expo-

N

j

ii

fuit Anfelm.

in ep. de proceff. Sp. S. arguens:

fl

Q&WZ/: dicuut,

fs

f l

ívó eui e[fe po[fe de duabus eau,

TUE

Dz Dgzo TziwNo.

347

i, v

five ex duobus priucipiis; vefpoudemut, quoniam

ijus l.

ficut uon cvedimus Spiritum fanctum efft de boc, u-

üt lii

d« duo [unt Patev &g. Filiuss fed de boc,in quounum

enih fumz: a mon dicimus duo ejts priucipia , fad unum

s Da

principium.

uuppe dum dicimus Deum princi-

enusfit

pium cveatuve , intelligunus Patrem,eg Filuum, eg

COtonet

ópivitum fanctum umtn priucipium, non triaprin-

munt.

cipia; quamols tves fint. Patev, eg. Filius,eg Sp.

rb

Jan&tus:: quomiam per boc, i quo um [unt , noii

valterd

Jer hoc, in. quo tves funt, ofd Pater, aut. Filius,

(in pre

qur Spiritus fantlus principium, feu. creatovz. itay

[E aput

dum Spivitus fanttus dicitur eff de Patve, ? Filio,

'ï('

qon eff de duobus pyincipiis , fed de uno, quod ef

:

&

Pater, ?. Filius &c. . Couf. If. Sicut fe habet

erfonarum in

x

omniporentia refpedu trium

runty

ordine agendi ad extra, fic fe habet potentia

rocedt

fpirativa refpectu Patris & Fili in ordine

incpa

agendi ad intra; cüm ex dictis

r

oportio fit

hi

hocdi

eadem in ratione agentium & a

onis; ergo

Trinl

ficut in agendo ad extra tres perfone funt

rj

unum principium, fic Pater & Filius unum

jatl

principium funt in agendo ad intra. Preter-

ea Pater & Filius in efle fpiratoris non diftin-

z; [W,

| nqm]uü

guuntur à fe invicem; quia in hac ratione fibi

non opponuntur relativé: ubi autem non in-

M)b,)

7

tercedir relationis oppofitio , non eft diftinctio,

fed unitas in divinis. Ergo.

Denique in con-

u

i

cretis fübftantivis, qualia fünt fpirator, vel

principium, equé ac Deus, vel creator , noneft

ff

a

inultiplicatio , nifi multiplicatà formá, quee

ftilicet per mnodum per fe ftantis hic habetur:

n

lg/al !f J

fed nec virtus, necactio fpirativa hic tnulti«

plica-

,

T

Dz Dzo TziNO.

.

plicatur; tum quia hec funt voluntas & a

mor

; fititit,

Patris & Filii: tum quia nec multiplicatio, aut

qun li

numerus in divinis locum habet citra relatio-

t

nis oppofitionem , üt num. 89. eft dictum: er-

l

[mifum t

O.

ui aliter fübinde loquuntur, uti Hilar.

:

. 2. de

rin. Patrem 9 Filuum vocans autores

tiih, d

Filio, ;

Spivitás fanthi, fümunt fübftantivum concre-

tum adjectivé; de qua acceptione vide num.

dicimu,

tlát, 1

74. $. 4.

Prob

. 2da p. Preterquam quód nullum

im, u

extet in Ecclefia Latina documentum authen-

fnietg.

ticum, quod erroris hujus criminationem pro-

tv farfi

bet; eadem non tantüm in Synodis particula-

Mu f

ribus, prefertim Forojulienfi an. 791., Aquis-

luir,

granenfi an. 809. & Darenfi an. 1097. conreíta-

d rinm

ta eft doeyma omninó catholicum: fed etiam

Ms p

amolita eft à fe omnem füfpicionem in Synodis

tittunt

Oecumenicis, Lugdunenfi II. & Florentina.

lis.

Earum prior fic, preter Jam relata; inquit: Sed

procfio

uomiam uoumuli pvopter irvefragabilis praemile

dtns d

norantiam . vevitatis im erroves varios funt pro-

Cydit

[

apfis 1105 bujusmodi errovibus viam precludere cu-

n

pientes , facro approbaute Concilio , damnamus &3

finof

veprobanus omues , qui negave pvefump[evintter-

$p. f

zaliter Spiritum, [auttum ex . Patve £g Filio proce-

Vi

deve, [ive etiam aufu temeravio affereve , quód Spi-

batum

vitus Janttus ex Patre 69 Filio tauquam ex duobus

h

d Cy

priucipis , €9 uon tauquam ex uno procedat.. Po«

tem:

fterior autem in fchedula profeffionis, inquam

N

Greci & Latini ranquam fundamentum, ac

iomy

rodromam, Decreti Unionis convenerant, ità

D

du

loquuntur; JVor Graci affirmavimus, bocs. quod

ICí

m

r

Dz Dro TniNo.

349

s&s dicimus, Spiritum . [auchum ex . Patve. proce

dere,

Juyt 02 bhác mente diceve, ut excludamus Filium; fed

Itra relii

uoniain opinati fumus, Latinos dicere. Spiritum

lidum:e

an&itum ex Patve

D

t7 Filio,teuquam à duobus prin-

; üti H

cipüs, eg duabus [pirationibus ; abflinuimus à. di-

AO (

cendo, quàd Spiritus [aut&tus procedat ex Patre eg

It COT

iio. Nosautem Latini a[erimus , quàd id, quod

vide n

dicimus , Spiritum fiuttum ex Patve, Filioque pro-

cedeve , mon bác aente dicimus , ut excludamus Pa-

d nuli

evem , u jog fit principium totius Deitatis, Fili

1 auth

Jeilicet «g Spivitás fantli ; aut quód id, quod Spiri-

nempti

zus [au&us procedit à Filio, Filius à Patre nonba-

garf:lcu!a

leat, five quód. duo . afferamus. effé priucipia , five

1, Ài

dua$ [pivationes: fed quód um tantim afferimus

. COnte

"

elfe principium, | unic.

amque [bivationem. Spivitás

fd at

|Jan&i; prout.ba&enus afferusmus. Eadem verba

[^

(f

inyus

repetuntur in narratione ipfius Decreti.

|orenti

II$.

Objc. Inprimis Scriptura agens de

i

nquir:slr

oceffione Spiritüs fancti, facit mentionem

jprani

P

atris duntaxat, non autem Filii.. Etiam Conc.

1

Cpolitanum I. in fimili occafione de proceflio-

dul

ne ex Filio altiim filet.

uin in Conc. Ephe-

n

fino fymbolum Neftorianum , quo negabatur

i

S$p. fanétus per Filium procedere, A&t. 6.pu-

jj

"

blicé le&tum , quoad hoc caput non eft repro-

[

D

j

!

l

batum à Patribus.

Eádem diffimulatione ufus

T

" m

eft Cyrillus Alex. ad impugnationem fui Ana-

thematifri noni, quà Theodoretus idem in-

j.?

ficiabatur.

Müäm

Conf. lL. Ex Patribus Grecis 1.

Dionyf. L.de div. Nom. C.2. & Athan. de Nat.

l—um)ac

di

an[ l"

Dei dicunt foum Patrem etTe fontem divinitatis,

)

vel cau[am duavum per[onarum : 2. Athan. Serm.

D

COIr.

[

b d

359

Dz Dro Tz:&0.

&| M

con. Melet. & Eufeb., Bafil. con, Eunom., :

Damafc. L. 1. de fid. C. 11. cum aliis Spiritum

t proo

4 Flu imp

fanctum'non dicunt ex Zilio procedere, üt de

Patre loquuntur, íed duntaxat per Filiumi:

& quoa

uamvis concedant eundem etiam ex Filio

1 tonibus

3

procedere , negant tamen Filium effe przzci-

:

! Krptur

11

fhünia,

n Spiritüs fancti; üt fecit Maxim. in ep.ad

dufione

M

arin. , Nazian. in Orat. ad Epp. ZEgyp. &

Damafc. l. c. Cap. 13.. Similitet. 4. Theodore-

u loc

tus in ep. ad Monafter., in Comment. e

.ad

tt, qu

Rom. &r1. ad Cor., & L. ult. Fabul. her. C. 3.

bens: f

D] 777

vel filet de proceffione Sp. fancti à Filio , vel

€um negat procedere ex Filio, vel afferit tan-

MT

1üm produci per Filium. — Cozf. . In h

t (un].

theíi proceffionis ab utroque non poteft

^tic

(»'f) quöd

1. an virtus fpirandi, quze reperitur in Patre,

pimfr.

fufüciat, vel non fufficiar? cüm in 1mo cafü

V, qum

fuperflua fit virtus Filii; in 2do autem inade-

mmagis i

«quara fit virtus Patris; 2. An productio Sp.

w';m ]

fancti activa fit perfonalis, vel fübítantialis?

l,

«üm prius nequeat effe commune pluribus

Vetbuso

N

Qu

perfonis; pofterius autem tribuendum foret

apfi etiam. Spiritui fancto:

3. An productio

D

lio,

tis abf

Spiritüs fàncti paíliva per f& exigat pro prin«

cipio fuo duo fuppofira diftincta, Patrem fci-

Q d

licet & Filium, an veró non? cüàm 1mum vi-

lerefo

deatur carere fundamento, & oppofitam ha-

jpir

beat paritatem in creatione; 2dum autem ob-

ttus

fit dogmati: 4. AnSpiritüs fancti productio

]llo

formalis, refpectu utriusque perfones, fiteequa-

V,

is aut inzequalis, mediata aut immediata ? cüm

N

alterutri parti repugner ratio vel autoritas.

T. d5

Rn

Drz bzo Ta1NO.

| ,35t

ünom, !

-R ad Zrg. quoad 114 D. Scripturaapens

; Spiruz

de proceffione Sp. fanéti non facir mentionem :

ere, i

Filu implicite, &

quoad fenfüm , N.. explicité,

t Flu

& quoad verba, C.. 1mum patet ex proba-

m exf

üonibus: 2dum non obeft; tum quia mos eft

r

Scripture , qua pluribus Perfonis fünt com-

df pra

ningi

munia, tribuere uni,'fine tamen aliarum ex-

An

0.

l

clufione, üt ex Joan. 1. v. 9., A& r. v. 7.aliis-

Tle

OCU

ï

ue locis conítat: tum quia facti ratio fuppez

nt.ppá

tit, quam indicavir Aug. Tr. 99.

in Joan. ícri-

bens: $i ergo de Patve £ de Filio

hat.G;

procedit S,

?llo, Y

£us fauctus , cur Filius dixit: De Patv

e pv

(irit u

cur putas 2 mifr, quemadmodum d eum

'

folet v.

lp

&9 quod ipfius efb, de

uo €g ipfeef. Un

B

deilnd

tl d

(f ,. quód ait:: Mea do

:

TM 07

eft wea, fed ejus,

r D

qui mifit me. — Si igitur intelligit

iv blc ejus doctri-

1modi

Ra , quam tamen dixit non [uam , fed Patris: quan-

om inid

zo magts illic intelligendus fl c d ipfo procedere

Spi-

ludtos

vitus [anétuss ubi fic aity de Patre

Vocedity ut 1101

fanti

dicevet, de me mon pvocedit, Adde, quód, ti

Plurït'

"

verbum fcriptum deforet, traditum füfficeret.

düm if

u

oad adum D. Concilium hoc altàm filet de

i

nb

ilio, ob fidem contrariam, N. ob neceffita-

tis abfentiam, C. .Pro more Conciliorum,

n "

ug defininones non edunt, nifi occafione -

j

m

heerefüm fübnafcentium , tam Nicaenum de ip-

m

fa Spiritüs fancti divinitate , quàm Cpolitanum.-

jtem O,k'

de ejus proceffione à Filio filuit: àt tamen il-

lud oppofit? errori Arianorum divinitatem

-odufhü

(aqe

Verbi, ita hoc accommodate ad damnandog

3?Cüm

Macedonianos negatam Spiritüs fanéti divini..

[15

tatem & proceflionem à Patre definivit.| Quo-

[ J

ad

as

352

Dzr Dro 'ITRINO.v-

j

ad hec u

ad 3zium D. Symbolum Neftorianum, quo

juxta E

caput de proceífione Sp. fancti erroneum,

poLSun

non fuit reprobatum equivalenter, N. for-

maliter, /ajd. ex confenfu in errorem , N. ex

b

j G

negleétu queftionis ad fcopum non pertinen-

tis, T. Non approbatum, fed equivalenter "QUH

)

iC

faàlrem reprobatum fuiffe caput illud erro-

neum, patet ex eo, quód Synodus tanquam

fünt j

per Fil

catholicam. confirmarit epiftolam Alexandri-

ad Neftorium, quà dogma orthodoxum — & o

m

4

uód

rl

. fan&to aperté pronuntiatur.

" &ionem

n de proceffione Sp. S. ad fcopum di-

Honis non pertineret, conftat ex con. u

troveríia inter INeftorium & Cyrillum agita-

. Opit

ta, qua circa fubftlantialem Chrifti divinira- — "Ute

tem & perfonam unicam verfàbatur.

uod

omin, ;

demum impuné ne

ol

ioi, etiam ac diffimulari *j

E.

cenfura potuerit, in

d

eliquet; quia negaio " P

*

Neftorii accipi poterat in fenfü precis

e

oppo- ionen

fito Macedonianis: qu& excufario nifi valeat, — &

difüicultas premet Graecos etiam ipfos; cüm 55

.V

Neftorius negarit, Spiritum fanctum per Fi-

lium procedere.

uoad 4zum eít eadem re-

D

d

Pre-

iveif

fponfio, utpote in eadem controverfia.

tera veró Cyrillus in declaratione Anathema-

ij;1

Criber

tifini nonij,, quem 'Theodoretus oppugnavit,

diferté aflerit, tum Filio, prater paternitatem,

fl er

oinnia effe communia cum Patre; tum Spiri- — ij

tum fanéctum Filio effe proprium, ipfi füb-

Mt,j

Om

ftanzialiter ineffe, ac effe ex ipfo.

d Couf. L 9. quoad zoium C. . IV. Couf.

lii

Filius equidem nec eft fons omnis divinitatis

jr,

nec

Dz Drzo TniuNóO.

353

m, qu

ec caufà duarum perfonarümi; eft tamen

CITODRUE

juxta Epiphan. her. 96. & Cyr. Alex. in ex-

"

"n

pof. Symb. fon$ de fonte: juxtà ÀAthan.;.

C

Til ,

Bafil.; Chryf füpràlaudatos, fons Spzritás fan&hi :

j

m N«

| perti:

Juxtà Gfecos plerosque in Synodo Florent.

loquentes, caufa perfona tertia.

uoàd 2dum

yuvalr

]lud em

B. Greci hi Patres curmi aliis omrübus dixe-

s tanqu:

runt Spiritum fanctum,; | non ex Filio;

ed

per Filium N. cum pluribus; /ü/4. negando

Alexad

per hoc actionem principiüi; & fignificando

rhodox;

]il

folam rationem medii; N. neoando duntaxat

opum l

actionem principii carentis.alio principio, &

L x Con

denotando ordinem etiàm Fili ad Patrem,

hum p

C. Spiritum fané&tum procedere ex Zz/o, di-

Xeruünt etiam Greg. Nyffen. horn. 3. in Orat.

j dv

Domin.; Epiphan. in Aücor.; Cyril Alex.

0.

'äifüm

in ep. ad Neftor., Maximi. ii ep. ad Marin. &

y

lii Pretereà preepofitionem fer non ininüs

ia n

1se 0pf

àctionem caufz fipnificare; quàim alteram e;

tum ex fcriptura Joán. 1. v. 3.; ad Coloff. 1.

