Athanafius fecerit arino 357., & in Apologia

riore ad Conftantium eundem recenfeat in«

Athanddi

P

X

ter a

lios fan&tos & Catholicos Epifcopos

quorum deplorat exilium ; ad qua tamen

Vim (.

Nemn

temporá illa excommunicatio referenda foret.

A Bafilio Marcellum quidem etiam ex illius

Ij Q

Mon djen;

fcriptis pro Haeretico fuiffe habitum fateor:

fed nihil facilius ; quàm obfcuras quasdam

i e n

Ra

phrafes in p

ravum accipete fenfum , fi eg

partim ab ali

is ad fuz herefeos defenfionem

o t

d h

proferantur; üt hic factum eft à Photinianis;

partim ab aliis arpuantur erroris; üt ab Eufe-

Iuj

bio & Arianis actum eft : in neutro aurem

ipts

cafü audiatur expofitio praefentis Authoris.

m

Vr

- Ad Conf. II 9. Nec Athanafii iftud du-

bium fa&um; nec nuda Marcelli ad. exem«

V Pa

20

plum indu&ti commemoratio elidit mágnifica

teftimonia ex Apolog. 1ma & epift. ad Solita«

vrha h

rios laudata.

Preterea veró ex Epiphanio

LT

Y

conficitur quidem, Marcellum vifüm multis

fuiffe à Sabellianà haerefi non admodum re-

"rlerjj) [

;

Tiforey

motum; íed eam tameh à fe füfpicionem de-

rerfiffe, ubi coram Julio Pontifice, & in Sy-

väfle

nodo Sardicenfi ejus fides & fcripta accura-

Bj

ü

tiüs examinata füére,

Oratio aurem illa;

m D

[

Quàd unus fit Chriflus, feu potiüs, üt ex ejus

r

fine colligitur, homilía quzdam in Natalem

Vilr f

CcOS, nec

Domini ; f'ecundüm peritiores Criti

: Mlig i

"

Atha-

L

AA

bE'DEo Ta1No.

53

| fparit

Athanafii eft, nec Authoris Athanafio coxvi ;

j0 CO

üt illi tum ex ornatiore ftylo, quàmqui Acha-

onifcim

nafio proprius fit; tum 'ex ternarum in Tri-

pà teht

nitate hypoftafeon mentione colligunt, cüm

n Apily

unam duntaxat in fancta Triade hypoftafin in

xng; AthanafiPlibris invenire liceat.

Epity

29. Refpoudeo I]. Probabilius eft, Eufe-

w;; bium Cearwenfem etiam poft Concilium

ais INicenura fuiffe Arianà harefi infectum.

a d Prob. Quem fcripta & facta propria, nec

mf BOn aliena. teftimonia arguunt Arianz hare-

.qusà fi$, eà infectus effe rect& ceníetur: fed fcri-

», i Pta & facta Eufebii etiam poft Nicaeenum, nec

efig; Bo

relata a

Z*

d

Eufebium arguunt: ergo.

d illud tempus teftimonia, tal;m

Phorinianï eue

^

b

vob. mim. pevs iwa. Pufebius etiam in

Ícriptis poft Concilium Nicenum Filium, quà

j dl

Jitooris

erbum , dicit à Patre naturá diverfüm, in-

eriorem, & illj fervientem, non cozxiften-

ii d

d r

]

m Patri, nec verum Deum , üt patet ex

. I. contra Marcellum C. 1., ubi conferens

p

dl [

verba Apoftoli ad Gialar. 3. v. 19. & 20., ac

ad Tim. a. v. 5. ait:: Quem 2De? atque bomi-

PEpign ä :zu

m appellae mediatovem, bominem e[[fe uec im-

Aüeriió declavavit propter incarnationem ; ubi qne-

yxdün

i

yofem s

"

diatoreim, dixit , 102 Dei g. bomimun, fd De

&ij

€9 Jdagelovum, uon ilum tumc bomimem conf-

; ZCCUH

,

gnavit , fed fimpliciter mediatorem.,.. — INon eft

[eff

j

ergo Deus mediator; zam, cugus taudem e[[et.me-

!

J

q4iator ? meque ap[e illey qui inediator efh, eo zpfo

eus of ; nam unus uon eft mediator idem, ciin

arit h

edius iutev duog utevponatur.... — Exat 1gituv

o5; I

Art

3

Filius,

-

T

. Dz Dzo TRIl;IO.)

Filius, priu[quam fievet Dei mediator & Lomi-

i, d

&«

)

qum , mediator Dei €2. ZAngelovum....

INon eff

if t

ergo exiflimandum, bunc effe Deum illum , qui

pijat,

eff fupra. ommia Deus ,. ueduim. de stumero Ange-

ftt; Q^

lorum aliquem ,

2

[ed imedium utrorumque &7 me-

diatoveim.

b2

de Ecclef. 'Theolog. C. 7

hgi

a d

Qua

mobrem &2 ipfe Filius Deutm [uum docet Pa-

Fado ad Patvem

OY

zrem [uum, im quibus ait :

1 f

meumg Patvem ve[Irum , Deum meum&g Deum

h

veffrum : Deus certé €g. Pater ipfius quoque. Filit

pit Fid

Deus effé docetur. — Quocirca... bouorat, adorat

K, in

c veneratur fuum Patreim , Deum eum g ipfius

Ó

QQotram)

Dewm in[cvibens; cui gratiay ageve, cvt preces

quito

fundere dicitur ,^ cui. obediens ufque ad mortem

"T

fuerit. .. — Quibus omnibus ofendit , fé alium à

—

fionis

Patre , $g. paternam. gloviam imajovem infimuat.

ilioad

effes cim [ ab illo mifJum dicat, fe verà mifum

r i

de celo de[cendiffe , mom ut. fuam voluntatem fa-

& Par

cevet , [ed voluntatem ejus, qui mifit eum. — Qui

I5 qy

ad ifla di&lurus eft. Mavcellus, càm eum, qui de

T& Dro

celo defcendit , ifla ipfa doceutem audiat ? Noii

"

[/

[/i

inor, illud allegare potevit , carmem Servatoris.

)

Dtop

h

OC PTO

locutam; ANom enim cavo de celo. de[cet-

dit.' L. 1. Hiftor. Eccl. C. 2. narrat, Moyfen,

n

m

iduxiff Patrem €9 fabricatovem üt. [ummum

folim

moderatovem mutu [uo. .Regie de verum: creationt

precepta tradentems Fevbwm autem Dei ab if

tf

IÍn

Jecundum ,. patevmis. pveceptis obtemperaus.

gperer

JVom euün Filum,

ll di

epift. ad Euphratioaem :

Unig

-- Patri co&xifleve dicimus , fad Patrem ante Filium

Qnty

Nam fi co&xiftunt , quomodo erat. Pater,

Tiro

aur Filius filius? vel quomodo um quidem pri-

DITER

2

Dz Dzo i'TRïNO,.

us

amus, altev fecundus efl..— Porró ipfe Filius Dez

r de

N

bec nobis omnibus exa&iis cognofcens;. altevum fe

ilm,:

apfum, $g mimorem à.Patre, fuby&inmnque co-

n h

guo[cens, adinodum pi? 11os id docet , dicens:. Pas

fe C

fer, qui-mifit me, major eft me;... quoniam Pi-

o C

lius £? ipfe quidem Deus ,. fed mom verus. Deus.

Hac.autem vel non poffunt exponi fenfu Ca-

n dned

W!hA

ï

tholico , vel Eufebii conditio non meretur;

"ut mitipgata accipiantur: ergo.

nt;]

Prob. pars 2da,. Eufebius fimulató fubfcri-

jofu [

píit Fidei Nicene, füppreffit ejus profeffio-

n 'l"lml

nem, infectarus eft illius Defenfores, jüvit &

nt ij

r

contrario ejus Adverfarios & Hsreticos. Si-

i p

TL

mulatio quidem pater ex Eufebii epiftola ad

fuos Cefarmenfes, quà fenfüm fus fubfcri-

j

ptionis exponit.

Ín eà enim profitetur, de

j

Filio admiffas àfe effevoces, ex fubflautia Pa-

; mö h'l.,

i, & confubflantialis Patri; quatenus Filius

u

ex Patre quidem eít, non autein portio Pa-

a.

trjs, aut fe&ione vel mutatione divinge natu-

a, (l

)

rz& productus: item has: Gegium; nom fa-

Mü

Jl

£hunm ; quatenus m fuclus crearuris ccteris

"N

proprium erat, qus dicebantur per Filium

uh t

fieri, Preterea reprobat hune de Filio fen-

f1D

füm: JNon erat, antequam. g

ignevetur , eX ea

j/

il

á

Í

folüm ratione, quód omnes fateantur Filium

7 fiti

Dei fuiffe, priufquam fecundüm carnem pi-

um

"neretur.

'Tandem

ro eternitate Verbi ni-

712/11 !

hil dicit; nifi 440d. Chriflus fit Filius Dei ante

j I

ompyia [acula, more Arianorum intelligendo

7 f

duntaxat agte omues creaturas$, in quarum nu-

4 1

qmero tempus & fzecula collocanrur: quin, ut

71

D 4-

Filium

i

um

$6

| Dz D*EWOL Ta1NO0.

Vilium a&u femper extitiffe neget, addir,

im, E

Filium , ante

medefe

quam a&u gigneretur , potentid

fuiff in Patre^/ Denique füb finem protefta-

mot0rS

|tur, idem fe credere & docere, quidquid

i era

reteritis temporibus crediderar & docuerat.

Puj.

T

T'entata Nicenee profeffionis fuppreffio often-

l; d

ditur tum ex Hifloria Eufebii Ecclefiaftica,

gio r

quam ftudio maligno finit ante Concilium Ni-

n |

cenum; tum ex vita Conflantini, ubi, quame

decrers|

vis Concilii hujus meminerit, de fola Pafcha-

À if

tis controverfia loquitur, de cau(a Árii autem,

16 d o

ac definita Filii Divini confubftantialitate al-

Vrf

tüm filet: que enim in Chronico ejus Larino

Al f

leguntur ad annum 325. de Nicana Synodo,

Fbam :

l

& Ario damnato, addita fuiffe ab Hierony-

:

À

f]ïnh

i

um ],

1o, eftexploratum. Iníe&tario Defenforum

fidei Nicena precipuorum, Athanáfii (cili-

-'id Dug

cet, Marcelli Ancyrani, & Euffathii Antio-

Al Í

€heni oftenditur. ex. Conciliabulis anno. 33

'ï.' A'«

Tyri, anno 336. Conítantinopoli, anno 340

Ti

Antiochiz celebratis , in quibus fingulis fin-

t

guli memorati ex ofdine damnati fuerunt,

ao 3

agente potiffinüm Eufebio, ^ Adjumenrum

qum &

Flereticis prefütum. non tanrüm ex his ipfis.

[

Conciliis, & conftanti ufque ad mortem cum

n

Arianis conjunctione colligirur, fedi&ex Con«

Tenig

ciliabulo Hierofolymitano, L.4. Eufebii de

prário

vita Conftantini C. 43. & feqq. magnificen-

Wnter

tiffim&é commendato, 1n quo anno 33;. Arius

,

edità formulà fidei ajquivocá ab Eufebio &

fit d

aliis in Ecclefiam eft receptus ; & ex libris

u Y.

eontra Marcellum, ubi Narciffum Nerodia-

I

/

: dem,

Df: Dzso T*R;NO.

57

: & dem, Paulinum Tyrium, Eufebium Nico-

, pii

medienfem , Afterium Sophiflam ,. & alios

1 prod

notorios Arianos inter Ecclefie Patres, ac

, quig

fidei vere Do&tores refert & laudat.

C doqu

Prob. pais 3tía. Patzes non tantüm fingu-

'effio gl

li, fed & in Conciliis congregati Eufebium

ccleld

Inter

pro Ariano & Hoeretico habuerunt.

ycilium

primos quidem Athanafius L. de Syn. Nic.

]bi, qui

decretis fcribit, Eufebium &alios, qui fimu-

) Bl

lató (übícripferant NNiceenaee fidei, zamquam ca-

Lrii qutd

us ad vomuum regvefós ; Hilarius Libel. ad

jalitate

Conftantium commenta ;dviana à duobug Eufc-

js at

büs inventa dicit; Epiphanius haref. 68. Eu-

a

[ebium zg /Zrianorum inaniffnum. dogma pro-

b Ht

[4

nfiffrnia fcribit ; Fieronymus vocat Eufe-

j

]eats

ium L. ad Crefiphont. /riegum , epift. 65.

ad Pammach. & Ocean. impietatis. "Av aper-

d

ii

diffinum propugnatorem , in Apol. contra Rufin.

c 4057

L. 1. J4riane fathionis figniferum ,. ibid. L. a.

um

Zruanorum . Pryiucipem. .

Inter alios Patres

fngis ?

JEgyptii, feré centum numero, Alexandrize

ji i

anno 330. congregati in fynodica epiftola,

quam Arhanaf; Apol. ada recitat, Eufebium

djumeïlü'F

q s?

Jiudio, Arianifmi damnáffe "Tyri Athanafium

gramd

docent: Patres autem feptimez Synodi Oecu-

inenice ex Eufebii epiftolis , altera ad Eu-

jj

Eykbü i

phration., altera ad Conftantiam , & Com-

d

alica

mentgriis hominem 27 veprobum fegfum. 1xa-

jf

a

ditum, & aperie "driamiqe, opimiomis ac. [enten-

:tie declarant & rejiciunt. ^Plures alios vide

f0*

ey Ilf

apud Valefium in fronte Ecclefiafticee Hifto.-

*

:

rue,

N

d

D ;

- ^ar. IVec

P a

Dr Dro Taiwo.

;8

-a1. Nec dicas. Eufebius tum negando,

Tofeom

tum affirmando etiam in libris poft Concilium

puns n

Nicenum fcriptis ea refert de Verbo ac Fi-

cfa col

lio , que illum ab Ariana herefi immunem

Manyro

oftendunt, Nam 1mó L. r. de Eccl. 'Fheol.

(iem r

C. 9. negat Filium ex zoz extautibus , feu ex

Edf

nihilo produ

&um, C. 1o. eflé creaturam infi-

defe Lg

-Clatur.

2d). L. 1. Eccl. Theol, C. 8. & 20.,

hu

& L. 2. C. 14. dicit, folum Filium effe gezi-

& dihs

zum, & hinc unigenitum; ex fubflantia, non

Commun

3:i0. Ibidem Fi-

ex Patris pozeutia genitum.

frorem

lio tribuir ommipotentiam $9. iufinitatem , ÀnO &

w ])

etevnitatem.

'4£. Non tantüm L. r. Ecclef.

lus

"Theol. Filium probat effe verum Deum ex

h, N

eo, quód 2eus fit, quod matum «eft ex .Deo,

tim d

ficut quod eft ex carne natum, eít caro; fed

tetide

etiam L. 2. C. 4. vocat eum 2vTó9«ov , qu&

ïäfü' t

vox duplicem

nificationem habet; quarum

ffjjt' f0] )

altera Deum d

f;ä

; & à nullo principio pro-

Wt gt

deunrem exprimit, & hinc Filio convenire

^

L

(

nequit : altera JDeum zpsémet. fubflantid, non

autem aliquà participatione rantüm five fe-

'Af ü.i B

cundüm partem, five fecundüm affectionem

l,ïff]' üt

defignat, & hic Filio ab Eufebio tribuitur.

Qs f

Couf. L. 'Theodoretus L. 1. C. 11., & Gela-

Dater

fius Cyzicenus L. 2. de Synodo Nic. C. 1. re-

fudm

ferunt, Eufebium Arianos refellere ; & ab

1107 ty,

his defectionis à fua fe&ta redargui.

Socrates

Tonfl

L. :. Hift. Eccl. C. 8. non tantüm afferit, Eu-

íebium ab Arianifmo immunem, fed & allatà

T

lt g

ipfius doctrinà oftendit.

Pelagius tandem &

Gelafius L. de duab. natur. füummi Pontifices

Tf

Eufe-.

Gwm g

od

Dz Dso Tn:No.

i 4

nepai

voncilt

Fufebium laudant, & inter Catholicos Scri-

prores referunt.

Corf. 11. Eufebius ab Ec-.

boxh

clefia colitur üt Sanctus; quod patet tum ex

FOT

Martyrologiis Ufuardi, Adonis & Notkeri ad

]. Thsi

diem 21r. Junii, tum ex antiquo Codice MS.

n

ia

Ecclefie Parifienfis, & ex Breviario MS. Ec-

clefize Lemovicenfis: ergo.'

$&5

R. ad /4vg. Hac omnia vafritiem Eufebii

dip

& dolos cum Semiarianis , imó ipfo Ario

jfig t

m autem

communes quidem detegunt, fide

idem !

finceram & inregram non probant, Hinc ad

; im)i

unum D. Eufebius Filium negaf ex non ex-

. Ecdlé

tantibus productum, & effe creaturam abfo-

Deom d

lu&, N. non abfoluté, fed comparaté tan-

"T

tüm ad cetera producta & creaturas, C. — Pa-

; K

tet id.ex cir. L. & C. 9., ubi áit: Ex quo me-

« U

vità veprebendi po[Junt. ii , qui illum. creaturam

; quül"v.'i

effe uon veriti [umt dicere ? mon extautibus, fimi-

jpio pf

hiter ac creaturas veliquas produ&um ; & L. 3.

convet

Cs

uodfi Scriptura dicat, cvemtum lum

l Mï! m:';

fuiffe , uon fic accipiendum fl , quafi ? no

" extam-

fimi-

"u

7e ad exiflentiam. pervenerit ; neque quaft,

liter ac velique. creatuve , ipfe ex mibilo produ-

j

qribui

Gus fit.. Procterea fucum hic ab Eufebio fieri,

T

patet tum ex eo; quàd loc. pr. dicat, ne aliud

C

quidem eorum que produ&la. [unt , polfe effe. ex

ton extdntibus, : cujus rationem dedit L. 4. De-

(3)&

[

monftr. Evang. C. 1.:. Sje zauquam materiam

erlf B

eg fubflantiam effcétionis ommum verum, confi-

&dlt

lum ac poteftatem producit , adeó ut mullá 4am

ndem j

vatione dici queat, ex mom extaptibus efft quid-

ontité

de nibilo

quam eorum; que exfaut ; ueque enin

ali-

Ef

-

6o

Dz Dzo T31x0.

aliquid effé potefh : maim quomodo id, quod mom |Püini

efh, altevz ut. fit ,. effe caufa poterit ? , Quibus

Film «

fu. ;

verbis per «0 ex son extantibus intelligi poffe

x

ex qulla caufa vel gricipio declarat: tum ex no-

fün pro

fütdantia

tione creature, qua ab Arianis ftatuebatur in

eo, quód res aliqua mediaté duntaxat, inter-

ym; m

veniente fcilicet Vérbo , tanquam inftrumento

biodtem

& adminiflro, producatur; cüm econtra Fi-

& Pam

lius dicatur àjuéeec , fcu fine intermedio, ac

frtfn

per fefe à Patre productus, üt Eufebius loco,

lia

nuper cit. C. 5.; & Athanafius L. de Synodi

i La

:

Nic. Decret. de ipfo Ario refert. 724 »dum D.

w Al

Filium dicit folum & unigenitum, quatenus

Dm &

folus fine interveniente Verbo, & per fe im-

Rprefen

mediaté à Patre eft productus, àt. modó di-

bis Enf

ctum, C. quatenus eft ejusdem nature, &

Ti (

confuübftantialis, IN. Patrem enim ac Filium

(/? ) f'lll./l ,

effe duas ves, L. 1. contra Marcel. C. 4., Fi-

U (

lium etiam ex?ra, Patrem vivere $9 exi[lere;

9m, ]

hoceft, àPatrisufia extraneum &adventitium

Mi

effe, L. 1. Eccl. 'Theol. notat Eufebius. Si-

f

rnili ratione exponitur genitus ex [ubflantia,

Is f g

non autem ex po/entis Fatris; quanquam ex

Q m

nuper dictis Filium ex Patris porentia exti-

fäoäa, :

tifle, & ex ea factum idem flatuerir,

A

mmgim

stium D. 'Tribuit Filio omnipotentiam, infi-

Ibnifí

nitatem, imó & ternitatem his perfectioni-

teflt e

bus Patris equalem, N., ingqualem & mi-

t & m

norem, C. Atrque hinc Eufebius L. 2. Eccl,

Qm, 2

"Theol, C. .23. duos in Trinitate Zorore, pares,

L r

negat; ibid. C. 7. Parermam, gloriam excellen-

Atiem |

ziorem. glorid. Filii affirmat ,. & rurus C. 23.

(i-.

pl

i

Dz Dso Ta1wo.

61

" Parnem inacc

g

effrbilem e[fó, tiec ab nlo capi po[fé,

j

[2

filum veró pvopinquiovem e[fe vebus ommibus

ftatuit.

JEternitatem quod attinet, eam tan-

ligi pl

Qmexm

tüm pro exiftentia Filii azze omnia [ecula, &

aebatut]

fubftantiaram etiam intellectualium creatio«

at, Ut

nem; imo ante zempora crérga accipit: nullie

[iromex

bi aütem dicit Filium Patri coeternum; quin

cont E

& Parvem aite. Filum exiflere , &9. aute eyus

edio, !

Yodat&lionem fubfiflere , Filium verà ex Patris

brus lo

zuexplicabili confilio ac potentia [ubflantiam acce-

eSynt.

fiffé, L. 4. Demonftr. Evang. C. 3. &4. enun-

ll(/lk!ll ]

tia. 244 4tum D. Probat Filium effe verum

Deum & Aurotheum re ipsà & proprié; N.

qWCHUS

« w

reprefentative & infipura, C. Difertis ver-

bis Eufebius hec enuntiat, dum L. . Eccl.

mii

m

Theol. C. 23. fcribit: JVog famen cun&landum

üfb, quim &g ipfum Filium confiteamur e[fé Deum

& Flit

E h

h

verum, cui quidem boc tanquam in imagine com-

L.

—

veniat. Porvó quemadmodum , wbi Kex umus

ventitit

impevat, cujus imago ubique tevravum circum-

hii 9-

Jertur , meio pyudens dixevity duos effe imperan-

WMA

fes, fed umicum, qui in imagine iffa colitur : eo-

J,amek'

ezm 1nodo $$ Ecclefia Dei umim veneravi Deum

j exd;

edo&la, bunc ipfum, e$ per Filium, quafi pev

T.

imaginem adovare per[evérat.. Quod additur de

v

il

jl

fignificatione vocis Aurtotheos, mancum eft;

feáio

reflar enim tertia ejus acceptio pro /emiltudi-

ze & imagine Dei, quà ratione Chryfoftomus

& m

'

; E

hom. 2. in epift. ad Rom., & 27. in epift. ad

1. Cor. hominem ob férociam belluz, ob du-

j T

ritiem lapidi fimilem asro9"ploy & auroMScy

^

áppellavit: & in hac fignificarione ficut Ori.

C

!

r

ggnes

62

Dz D'ïzo 'Tza1N0.

Ecclela

genes , juxra plures , Arianifmi praeformator

L. 6. contra Celfüm Chrifítum vocavit auro-

confta,

coQíay, ita Eufebius eum avróS«ov dixit.

pb fenf

Grenori)

Ad Couf. L. 9. "Theodoreti & Gelafii Cy-

zic. narrationem veram efle, fi intelligatur

pundtm.

Eufebii defectio ab Arianis rigidis; falfam, fi

Quorundz

etiam Semiarianos comprehendat: quanquam

Üecomen

cüm Eufebius, vivente Conftantino; & Ca-

Tütoni

tholicum. fe fimulare ftuduerit; & Niceno

errorts d

fübfcripferit, Arianorumi odia incurrere po-

luic Bif

tuit. Socratis ftudium vanum fuiffe, & ZEthio-

Ya Ení

pi dealbando impenfuüm, ex ha&enus difpu-

3. i

tatis facilé oftenditur. Pelagius Eüfebium zz-

à p

zev. Hiflovicos bouoratiffimum ; non autem inter

qudo f

Chriftianos integrum fide appellat; Autho-

Toym :

rem libri de duabus naturis quod attinet, in-

lerinr,

ter Criticos dubium eft; fuerítne is Gelafius

p

25

litri 4j

Pontifex ; an Cyzicenus, vel alius quicun-

ue: illud certum, Gelafium Pontificem in

m

fuo de Ecclefiafticis Scriptoribus decreto Eu-

Dpnis,

febii opera tanquam apocrypha rejeciffe, nec

Dreteqm

eum pro Magiítro Catholico agnoviffe; qua-

, [f

re, fiquidem Gelafius Papa permittatur hu-

Diritus

jus libri Author, Eufebio inrer Catholicos

RLT

Scriptores locum, non ex propria afftimatio-

I60 r

ne ; fed ex Eutychianorum opinione ac fenfu,

üm ay

contra quos proinde illius authoritate uti po-

prulm )8

terat ,

à QGelafio conceffum flatuere licet.

Tififaje

-dd Conf. IL *« iN. ,4.. Quamvis enim non

Wtem :

afrmemus, Eufebium füo in errore conta-

hd.

buiffe, fed Deo judicium de ejus falute relin-

1 Libro

quamus; negamus tamen ejus fanctitatem ab

T ]ib

Eccle-

De DE6 TRiNO.

63

ms Ecclefia univerfa vindicatam: cüm,ex dictis

wta: conftet , Concilium generale de ipfius fide

]i

malé fenfiffe, ejásque nomen füb Pontificatu

xhi( Gregorii XIIL. é Faftis Ecclefiafticis fuerit ex-

uij;: punétum. — Ecclefisé particuleris judicium, &

fl quorundam Scriptorum

teftimonium

nec

uxy Oecumenicee Synodi fententie , ,nec noftris

o &( rationibus prevalet; prefertim cüm origo

tNi; erroris detegatur ab Eruditis quorum aliqui

me; hunc Eufebium pro Eufebio Samofateno in

&i Syria Epifcopo & Martyre; quem Graci die

; dj 0. Junii colunt ; alii pro Eufebio Caefarceenfi

.

ebium ] 1

n Cappádociá S. Bafilii Preceffore , qui fe-

ii cundo Kalendas Junii in Martyrolo

rio S. Hie-

b

; u ronymi apud Dácherium & Papebrochium

qie legitur, fubftitutum ex errore volunt.

TT

22. ARefpondeo 111.. Certum videtur, S. Ba-

j qud

Qlium ab eiffbre Pneumdátomachorum. fuiffe

gt immuneim.

Probátur hoc ex fcriptis & factis

wb propris, & ex teftimonio alieno. Nam 1

j

i, preeterquam q

uód hom. 27. contra Sabell. di-

jj

ije; d

(Cat, Zrimiatem non mageve Tyinitatem, detvatto

jt

)j

Spiritu; & in epift. 60., ubi docet, do&tri-

Vi

"

Cinol

ro

,nam de Spiritu fanéto in Niceno Concilio

H

1

deo tantüm non fuiffe definitam, quód non-

al

gl

dum apert? contra eum fuerit bellum fufce-

prum, addat, zibl provfus in Divina ac beata

je t

r It

Tvimitate creatum. adimveniri : fpeciatim Divi-

nitatem Spiritüs fancti adftrruendam fufcepit

.

gim m

B

:g cont

in €pi

H

ít. feu 'Tractatu ad Amphilochium, &

,in

Libro atio de Spir. S. contra Eunomium;

r

gt

]

iquem librum Sanéto huic Erafius, Cocus &

j

alii

Ea

E

ia

z

Dr D";zo 'ITéINO.C

bier ht

'alii Ffeterodoxi eripere fruftra conantur, cüfü

Gregorius Nazianzenus, Hieronymus, T'heo-

('t(ri.i'iuïf

4

nf

ij

H

i

doretus, & Joannes Damafcenus illum tan-

' quam Bafilii opus laudent; & Ifaac Caufabo-

Iu

)(Z

rus;, Caveus cum aliis etiam Heterodoxis

J vy/

agnofcant.

adó. Bafilii virtus & fides adeó

331

eftimata fuit à plerifque ; ut ex eremo in

ic ytg

Cappadociam vocatus, etiam vivente adhuc

Eu*gfychz

Uj

$

Eufebio Epifcopo , Ecclefiam Cefareenfem

Diriis

.. jbidem adminiitraverit ,

& ab Athanafio ad

Cum i

f

ff

vifitandos Macedonie & Achaje Epiícopa:

Xg!

T

A.

l

[

tus; fufcipiendósque in Ecclefiam Arianos

15 more

reduces fuerir mifius; inter quos dum Eufta-

li fom

thium Sebaftenum recepiíier, & aliàs Apolli-

1:5;14 f

mari communicáffer, abjecit eos continuó, &

lratem)

fcriptis etiam impugnavit ; utprimum prioris

1* proty

.fimulationem; & pofterioris.herefin ex alio-

VTa

rum monito intellexit.

3120.

üm Bafilii fa-

.Ji)

IT

ma, quam ipíe vivens pluribus fcriptis de-

Wu A VII

fenderat, poft ejus fata adhuc lacefleretur,

k a]

prarer Gtegorium Nyffenum illius fratrem;

]i

d

'Theodorum Antiochenum ac Sophronium

W l h(

ür in Bibliotheca fua Photius oftendit; vindie

ïm e AU

cavit eundem Grepgorius Nazianzenus , cu

Téipdnfi

jus ex Orat. 20. locus fufficiet : JVam quà

Ti

T

alioquin melius , quàm quivis alii, Bafilius Spi-

findi ]

vitum fanctum Dewun agno[cevet , tum ex eo pev«

a

Omian

Jpicuà conflat ; quód 7 boc fiepe de loco fuperiore,

( uf'u[

- quoad per tempus licebat, predicavit , €7 priva-

&Ie

tim apud cos, à quibus imtevrogabatuv , Lau

Rs

cun&anter confeffus efl : tum veró in fuis ad mt

ew n

ferimouibus apertjus id. demonfivavit , gon. [impli«

d

hi NU

eitev

Dz Dzo Ta:NO.

6;

j

[u

x

titev. boc. affirmaus , Jéd, quod ipfi antà perr.

4

TÓ

us Tk

acciderat , fibi vem omnium maxum. Dorrendam

um t

dnprecatus, mempe ut ab ipfo Spivitu fantlo exci-

c Cauf!

jetero

i

jl

deret , ufi cum Patre eg Filio àt confubflantia-

lem, 9 bonore pavem venevaretur.

fs

23. AVec dicas. Bafilius multa haerefeos ii-

K eremi

.Wicia prebuit ; nam r differens in fefto

rente d

Eaupfychii de Trinitate, reticuir Divinitatem

vfargtt

Spiritüs fancti, 24). Hom. 17. Spiritum fan-

thantib

&um non aufüs eft dicere Deum, fed dunta-

Epííi

Xat BSpirztum Dei.

3470. Hyrno glorificatio-

»À5 nis more Arii & Arianorüm fipe, utebatut

umE) hàc formulà: G/oria Patri per FPülium im Sp2-

jsiy vz/u fumfo. 4fó. In duabus epiftolis ad Apol-

Qf

linarem plures circa Trinitátem errores aper-

m p

1 protulir: unde $70 ab Athanafio Epifcopo

[na& -Ancyrano imipietatis poftulatus, & à relioio-

; i

| fiffimis Viris Ponticee folitudinis tanquam hee-

fciptis

reticus vitari ceepir.

:

lageiïeïtï

R. ad /Jrg. D. Preebui

r iàdicià heerefeos

s f

jufía & probabilia, IN. vana, & nonnifi à me-

n ticilofis Catholícis, vel ab adverfariis Haere«-

r tcis exaggerata; C. Liquet hec univerfalis

78UU5; '

rcfpóntfio éx fingularibus fequentibus. Nam

N d

« imuri *«, reticentiam illam de Spiritüs

jin j

fan&ti Divinitate illa in Oratione fuiffe aco-

nomiàm contra hofles calümniarum íludio-

)u

[0 /[)[]!W

fos ufurpatam , üt Bafilius ipfe in epift. 33.,

f

& Gregorius Nazianzenus in epift. 26. de-

r

1l »

monílrant; non veró ignaviam , aut fidei de-

fe&tum; cüm eam circumfpectionem Bafilius

(

71

l

alibi non ufürpàrit; àt ex probationibus ma-

nife-

juil

d

Drg Dzo Ta1uo.

66

nife&üm'eü. "Ad adum Y«.. Quod loc. cit. Ba-

liut er

filius non dixit, enunciavit in epift. ad Am-

abücrg :fz

phil, & Libb. de Spir. S. , item homil. I41.5

Ils

ubi ait: Confiteudum eft, Deum effe Patvem,

Voft dU fh

p

Deun . Filium, Deun Spivitum [anttum. Unde

&U

lorrere

Timylab

Baüilium id profiteri aufum non fuiffe, nega-

tur.

uód veró Spiritum fanctum dixerit

AUETE

Spiritum Dei, & caílé dixit, & more Apo-

ftoli Pauli ac Veterum plerorumque fecit, qui

in hac elocutione ufurpabant Dei nomen no-

, 44

"

tionaliter, accipiendo fcilicet Deum pro Pe-

L"i'üï) Q

,

tte; àt Chryfoftomus hom. j. de Incompreh.

Ts vite

l

animadvertit.

d atium &.. Criminationem

X mor

iftam luculenté refutavit Bafilius in T ract. a

Qu fe

Amphiloch. , in epift. 20. ad Nazianz., &in

m Pï'ä

Tl

epift. 49. ad Athanaf, ubi ex Scripturce au-

thoritate , Apoftolica traditione, & Patrum

Qtim (

exemplo oftendit , ternam glorificationis for-

Afedigfan

mulam & rectam & ufitatam . effe in Ecclefiaj

SM .P[m

n

nempe illam objectam , alteram hanc: Gloria

fsf

Qt

Patvi cum . Filio ipfius €?. Spiritu fantio, poltre-

Ontito

mam communem: Gloria Patri, €g. Pilio, &

1'0 ex

ll

tüm

Spiritui fan&lo. — Addit preererea, in accuíata

s

formula diverfitate particularum eloquentiüs

&t

ac tandem

exponi Perfonarum originem

füt.

communem formulam acceptari à fe, proba-

rgrio fe

ríque declarat; eà ratione latiffimum fe inter

cavit (

& Arianos difcrimen oftendens. 742 4tumm«s

Wïn IJL

Bafilio has epiftolas falsó imputatas , & a

ul

1l

Athanafio Ancyrano effe füppofitas, àt ipfe

BU n

Bafilius in epift. 59. conteftatur. — 2d 5£um 9e

[r] (

ie fides fit habenda Athanafio Ancyrano;

-

Qü&eudl

liquet

um

Dg-'DEo 'TRiNO.

67

»càl liquét ex todo didlis.

Monachis Pofitïc'is,

L t abfítersà fufpicione,

fatisfecit abundé Bafilius

mlj feriptà ad eos epiftolà 73., & miffo libello de

;78 Du tera ac

piafide , quibus declaravir, quantum

lm U abhorreret à novitate

m

, cujus : ab Adverfariis

il ( infrmulabatur.

un x .

mo ij

Qr

UERES Il. n Lz'þe;'ius Papa fuevit lapfus

« feclti

2 berefin Avianam?

nomen:

24.. Nota £. Liberius & à Pontificatüs fuhi

np)initiis, quem anno 352. füfcepit, & poflre-

xomj: mis vite fuze temporibus, quam anno :367.

iuio* beatà morte claufit; omnium ex calculo ftre-

»l& nuum fe fidei Nicenz & S. Athanafii vindi-

UM cem prebuit Nam & anno 355. Beroeam

api:! Fhraciee in exilium potiüs deportari füftinuit,

, &]g quàm Conftantio geminis fuis ftudiis adverfa

ao Mediolani imperanti concederer: & Urbi ac

pE Sedi Pontificie anno 359. redditus, perftitit

q; 0. in fide fortiter, neque cum Ariminenfi poftea

(», & Concilio commune quidpiam habüir. Anve-

v li

jjró exilii füi tempore , tum eerumnis fractus,

qiitüm

d

n

ï

eundi defiderio füperatus, nihil à fide

doq

yi & for

9

tudine füa alienum egerir, hic inquiri-

«t

g tur. Duplex hoc in argumento refpondendi

;; i zatio fe hodie offert : alrera, quam olim in-

ur;ïyfcinädicavit Cardinalis Perronius , nuper aurem

jj um Corpgneus Ecclefie Sueffionenfis Canonicus

5

g fingulari differtatione uberiàs expofuit, ne-

. ii gat omnino lapfum Liberii quemcunque; al-

tera communior , & hactenus pervulpata eó

;;] g

w

de(cendiffe Pontificem concedit, ut Athana-

E2

fium

]jqucl

u

P^

Dz Dzo Ta1:xo.

:

fium damnaret,*comtmunicaret cum Semi-

Áimpl

arianis, & Sirmienfi fidei formulee fübfcribe.

u (

ret. Non eundem tamen in lapfü Liberii. de-

Vif

j

hrin

fe&tum agnofcunt fententie poftremsé fecta-

tores, Alii enim, praefertim veró Hetero-

hn &

ib f

doxi, à fide defeciffe Pontificem , & hecrefi

Ariane affenfiffe contendunt; quodidem non-

p

Vr

nulli Catholicorum ftatuunt , fed unà exci-

pientes, hunc errorem fuiffe hominis privati,

þaucï

ficod

minimé autem Pontificis, & & cathedra aZer-

tum: alii Liberium in fortitudine quidem &

füts

;

cconomia, non autem in fide, peccáffe vo-

quni

lunt Difctiminis hujus ratio maxime pro«

llmeo

venit à defignatione formulee Sirmienfis, cui

piai

fhity 1

Pontificem fübfcripfiffe aut hi aut illi conten«

N

dunt.

Unde

D7

25. INota IH Ínter quatuordecim fidei for

lt

mulas, quas Ariani ad oblitterandam fidei

d

;

P

Nicane regulam ab anno 341. per novende-

cim annos fübfequentes diverfis in Synodis

frà Q

$$

ediderunt, tres Sirmii, in oppido olim Pan-

nonie celebratiffimo, fuerunt conditee.

170

D

ifcos

UM

anno 351. contra Photinum grace ab

pis, üt Vigilius Tapfenf: L. $. contra Eutych.

doq

Cm 1

ait; ex toto Oriente congregatis, quos Hila-

rius in Fragment. five enumerat, five praci-

hn

X

puos nominát Narciffum, '"heodorum, Ba-

filium, Eudoxium , Demophilum ; Cecro-

Illlnqu

pium, Silvanum, Urfücium; Valentenm Eva-

Mu

grium, Hyrenium, Exuperantium, T'eren-

& T

tianutn ,

affüum , Gaudentium , Macedo-

Mrün

nium, Marthum , A&ium, Julium, Surinutm;

l-

UI

Sim-

p

j Dzr Dro Tn:No.

69

&i Simplicium & Juniorem. Ea formula, quam

fi..ceu Catholicam Hilarius L. de Synodis expo-

i& nit, Arhanafius qutem L. de Synod. inter

i& ArianasECthefes refert, complectitur fymbo-

j dum fidei unà cum 27. Anathematifmis: in

d illo fola reticentia & éuowzís , in his etiam

m phrafes & propofitiones Semiariang notan-

je tur. 2daanno 3$7. lariné primüim edita eft à

ms paucis Occidenralibus, Valente fcilicer , Ur-

;i& fàcio & Germinio, quibus Ofius etiam & Po-

km| tamius ab Hilario additur.. In hac, preter-

& quam quód Ufie, homoufiizequeé ac homoeu-

»p» fl mentio fieri prohibeatur, Parer bonore, di-

w guiate, claritate, majeflate, g. ipfo Patris uo-

que ume majov File; Fs autem fubje&us cum

emnibus bis, que ipfi Pater fubjecit, dicitur:

(j €áque proprerea ranquam puré Ariana à Bafi-

; j lio in Concilio Ancyrano damnata, & à Con-

v flantio fuppreffa fuit, — 3£/« anno 359. fimili-

Y

j

,j terà quibusdam, ad Conftantium pro haben-

; do Seleucie & Arimini Concilio colle&tis,

, g prefertim Marco Arethufio, Bafilio Ancyra-

,

j, ho, Georgio Alexandrino, Valente & Urfa-

»

j cio condita fuit; in qua.prior prohibitio qui-

i

]

; dem repetitur, £

B

Hu fanili

1

5 docetur.

lius tamen per ommia lfättfi

)Sræ

iit*er

U;a

AUE

26, Aefpondeo I, Liberius probabi

nunquam fuitlapfus. Proj. Id probabiliter:

Cf

D

negatur, cum quo in hiftoria Liberii nec cau-

fa reditüs in Urbem, nec comparatio Roma-

[2

m

norum redeuntem excipientium, nec Catho-

icorum cum reftituto communio, nec Ária-

W

no-

1

Es

79

ng-bno TRINO.

| fom:

norum (pöfk impetratam reftitutionem agendi

ratio poteft verofimiliter componi: fed cum

füm?

fsb

lapfu Liberii hec quatuor verofimiliter com-

:

ff

poni nequeunt: ergo.

4

Ti

Prob. min. pars ym

a. Si Libfgrius fuiffet la-

fitr,

píus, hic lapfus foret preecipua reditüs in ur-

bem caufa ; tum quia & contrario propter

P

firis

faam in fide conftantiam fuit miffus in exi-

lium : tum quia oblatà bàc fpe à Demophilo

Boj

lil

foliciratus ; & eà inefcatus defeciffe dicirur:

Ws 4

fed hoc inprimis dubium eft, üt patet ex Rus

fino, qüi Lib. r. Hiftor. C. 17. ita (cribit:

EM

fito i

Liberius Uvbis Romane Epiftopus, Confantia

vivente, vegveffus oft : [ed utvinm, quàd acquies

Aïïam

piun

vevit voluntati fue , adferibendum , an ad Po-

f

puli: Romani gratiam , à quo proficifceus fueris

Fe,k

exoratus , judulfevit , pvo cevto compevtum 08

F&*uer

baleo: deinde falfum declaratur ab aliis aliam

caufam affignantibus; cüm Sulpitius Severus

fdiy

n

L. 2. Hift. facr. fcribat: Se Liberius paulà poff

Urbi vedditur. ob feditiones Romanas, & Socrá-

quo

Bu

tV

I

tes L. 2. Hiftor. C. 27. dicat : Zzlerius autem

(

lt

mon anulzó poff ab exilio vevocatus, fedem Epi[co-

patás propterea vecupevavit ,. quód Populus Ro-

N

manis faditioue couflatá. Felicem. Ecclefid illd eje-

cerat , Jmpevatóvque ipfe etiom imvato anuimo illis

fitio

Qret

eonfenfevat ; quod 1dem verbofiüs T'heodore-

tus L. 2. Hift. C. 17., & Cafliodorus Hiftor,

DT

tripart. L. s. C. 18. enarrant : denique repu-

p

B

gnat hiftorize , exquaconftat, Liberium anno

li

T

fere integro adhuc hefiffe in exilio ; nec cogita-

Q8t0)

i

[a

* tum ab Imperarore de ejus reditu, nifi poft

Ro-

bE'DEo TRINO.

7

Wd

Romanam poftulationem ; hec Romam dimif-

d u

füm anté, quàm collec&tioni cuidam Sirmien-

fis & Antiochenorum Conciliorum Sirmii fub-

T 0E

fcripferit. Ergo lapfus Liberii non fuit caufa

ff..

VE d

reditüs, necis cum illa verofimiliter compo-

snu

nitur.

p

[

^vob. pars 2da.. Duo ex hiftoria; adver-

8

fariis etiam probata, habentur certa: imó

Populum & Clerum Romanum tempore exi-

nopli

dictt

lii Liberiani manfiffe parribus Catholici$ pe-

x

nitus addictum , ab Arianis autem averfum

fcribt

adeó, ut à Felice five intrufo, five rite fubfti-

tuto in facris abflinuerint, ex quo ille cum

J

