JAHD

j i

(

Árianis communicaverat : 2dó eundem. po-

pulum non tantüm extorfiffe reditum Libetii,

f

fed & eundem fümmo cum gaudio excepiffe,

rl

(])4

Felice ejecto:: fed hoc adversüs Arianos &

Felicem odium, hoc erga fidem & Liberium

!l du

Y

eV

ftudium credibile non eft, fi Roraanis, üt

potuit & debuit, cognitus fuit Liberii lapfus,

P[I lo l

l

kXx

quo &Athanafium damnáffe, &Arnfanis com-

municáffe, & formule Ariane fubfcripfiffe

/i [

dicitur: ergo lapfus Liberii cum comparatiq-

T

ne Romanorum conciliari nequit.

&

ul

il l 4

Prob. pars atia. Certum eft ex SeveroSul-

jj

pitio L. 2. C.22., Socrate L. 4. C. 11.; 'Theo-

doreto L. 3. C. 22. ; Liberium poft reditum

zeodO

.

Wi

ab exilio communio

nem habuiffe ab Epifco-

ete

pis reliquis; quin & ab Athanafio & Alexan-

drina Synodo rogatum confirmationem de-

m

cretorum : ex iisdem etiam & difciplina Ec-

qy

clefiaflica certum eft, lapfum five

.in fide, ti-

jj

p

ve

N

E 4

72

' "DE Dzo Tna1wNo.

[!

vein cconomia, ptefertim heerefis füfpicios

ne afflatum, non fuiffe ad communionem re-

n

ceprum, nifi datis peenitentice aut retractatio-

&

1

Toni

nis fignis , üt maxime ex hiftoria Mediola-

nenfis & Ariminenfis Synodi cogva conftat :

«mo.

&

adeoque fi Liberius fuiffet lapfus vel (olo de-

fectu fortitudinis, cüm iüterpretativé faltem

Wet

pro Hretico haberetur, omnino retractatio-

qur

nis indicia eó manifefliora preebere debuerat,

Tigr

due.

quó gfavius erat triplex ineo peccatum, &

quó confidentiüs in íaa ad Italos epiftola ab,

g

'

Arüunineníbus reparationem |ipfe exigebat.

Q &

Sed nullum hujus peenitentia aut. retractatio-

Vin

nis veftigium occurrit. five in propriis apud

quat

Hilar. in Pragm. litteris, five in coevis Atha-

Íum

nafii & Hilarii fcriptis, five in (equentium So-

Al'lä;

crátis , Sulpitii, "Theodoreti vel Sozomeni

D

"

hifloriis: ergo.

lib

M

W

i

ln

Prob. pars 422.. Ex omnium Scriptorum

fi

"

lentio, & Damafi apud. Theodoretum L. 2;

Ay]

C. 22. aflérto liquet , Liberium nec per fe,

n

nec per Legatum interfuiffe aut confenfffe

ttm

In

Concilio Ariminenfi, ad quod , tefte Socrate

L.4. C. rr., plériqué Occidentis Epifcopi

DT

fuünt coa&i: fed, fi lapfus eft Liberius , at-

I

tentis Arianorum fraude, ferocià , & aufibus

Co

aliàs füfceptis; non apparet; cur hoc.in con-

du

ventu Liberii fuffragium favens neglexerint,

!

ob

2ut ; "fiquidem illum mutatum nórant, cur

[

eum minis & exilio rurfus frangere nolue-

]

l

rint: ergo lapfus Liberii cum Ariana agendi

Q

ratione minim£ concordare videtur.

I

"m

DE DEO TRINO.

i -*»-73

Didy

27. Nec dicas. Argutationibus quibufeun-

m fe

que prevalere debent confeffio propria, &

atj

Scriptorum coevorum aut fupparium tefti-

05

monia: fed talia habentur de lapfü Liberii:

yyla:

ergo. Prob. mim. pavs vma. In Frggmentis

a

S. Hilarii recitantur plures Liberii epiftole,

fien

inter quas duz funt fcriptge ad Orientales,

ht

quarum prior à verbis, Srudeus paci, poíte-

DUend

rior his; Pro deifico timore , inchoatur; &

m i

dua ad Occidenrales exarate fuünt, quarum

j à

-

prior incipiens Quia fcio vos Valenti, Urfa-

gebar.

cio & Germinio, pofterior exoría JVom daceo

Yito-

Vincentio Capuano infcribitur; fed in his

s ii

"

quatuor litteris Liberius profitetur, Athana-

A

ífium à fs damnari , communionem daram

Ia

Arianis, fübfcriptum formule Sirmienfi: er-

go, JProb. pavs 2da. Athanafius & Hilarius

zomiü

Liberio coevi femel ac iterum ejus lapfüm

Yroru

declarant.

Er Athanafius quidem 1imó in

nLi

Apolog. contra Arian. fcribit, Zalevium exilüi

"1]

arumnas ad finen u[gue uon toleváfe : 2dó au-

D

fl

tem in Hift. Arian. ad Monachos hec habet

)

yrit

Porrà Liberius extorvis fatdus., poft bieunium de-

nique fra&usefl , minísquesnortis pertervitus fub-

n

j

feripf.

Hilarius veró inprimis in L. contra

ajb

'"Conftantium itaeum alloquitur: Zerzfl dein-

10

«de u[gue ad Romam, beihun , evipuifli inde Epi-

rerit

Jeopum ; €2 6 te mifovim /. qui nejcio, wiyüm

[ at

majoye Wnpietate velegaveris ,— quàm vemifevis.

Deinde in Fragmentis tria praftat; 1mó qui-

lOIUC:

7

gefld-f

dem hac narrat: Pof) bec omnia, que vel ge[-

xiliumi,

: f:.mz vel promiferat. Liberius miffüs 32 €

ttl-

l

3

-

2

X

*

74

) .D,E)DE(S 'TARINO.

univev[a. in ivvitum deduxit , fcvibens prevarica-

tovibus berveticis Ivianis , qui in [an&tum 24tba-

:ïa

nafium ortbodoxum |.Epifcopum imjuftam. tulére

(ü

- festentiam : 3dó. Formulamm apud' Sirmium . de-

Jeviptam , — quam dicebat . Liberius Catbolicam,

vocat perfidiam: 3tió Liberium vocat apoffatam

r

U

& prevaricatorem , ilíque amatbema dicit,

Prob. pavs 3tia.. [nter Scriptores Liberio füp-

qii

pares numerantur S. Hieronymus, & Faufti-

Pa

us cum Marcellino : hi veró Liberiurn effe

ü

lapfüm aperté enuntiant. — Hicronymus enim

;

L. de Scriptor. Ecclef. C. 97. ait: — Forzuza-

n

tiamus im boc babetur dete

.

X

flabilis, quàd Liberium

puo fide ad exilium pergentem primus folicitavit

qui

d*m

ac fregit, €g ad fubfeviptiouem, berefeos compu-

lit.

Ecin Chronico hec fcribit: Zzerzus te-

Cf

dio vi&las exilii in bereticam pravitatem [ubfcri-

fion

Tle

Lv

beus, Romam quafi viclor iutravit. Fauftinus

& Marcellinus demum in fua ad Libellum

li

precum Prefatione dicunt: Conflantius veniens

Püx

Tüi

JRomam ,. pro Liberio vogatur d Populo, qui mox

amueus ait: : Habetis Liberium , quài qualis à vo-

Qm

N

Qt

bis profe&us eff , melicr vevertetur.

Hoc autem :

de coufonfu ejuy, quo mamus pevjidie dedevat, in-

J

dicabat.

hii

li

W. ad "drg. D. M. . Argutationibus praeva-

lere debent confeffio propria & teftimonia

0b

aliena, fi quidem finr germana & fincera , ac

Ti

yem probantia, C. fin fuppofititia vel corru-

lN

btafint, aut rem non conficiant; N. Plera-

fuP

ue . autem hic obje&ta alterutro laborare de-

für

fponfionibus ed probationes fin-

—

fectu ) in re

gulas

Dz Dso Tn:No.

r

7)

t?]l

gulas expoutum imus. .4d prob. vm. C. M.

Af/r/

£9 m.; fed ANego, lirteras has effe Liberii pro-

!l/[ch

prias & genuinas.

Ratio nepandi La eít;

1 i

quia maomenta S. Hilario a dfcupra parüm à

NJAU")

Dupinio. E quibusdam aliis illi penirus abne-

Vf

gantur, partim juxta Criticos plerofque mul-

dM

tis in locis corrupta fünt & interpolata: 24a,

ofip

quia SulpitiusSeverus, qui tamen, norantibus

12ul»

Petavio & Patribus Benedi&inis ,

compen-

n d

dium Arianifmi ex Hilarii fragmentis fuse hi-

eniti

ftoriee mfermt, de his litteris nihil , nihil de

T.

lapfu Liberii, imó caüfam pro ejus reditu di-

at

*

*

3f

1.

veríam & oppofitam commemorat

*

hav

quia his in litteris apparet ab]e&lo animi ins

ü)

digniffima, & abhorrens ab animi magnitu-

311

dme, quam Liberius in aliis plenfque Occa-

il

fionibus exhibuit:: 4/2, quia in prima ad

[Q QUs

Orientales, & in ea ad Valentem & Urfacium

iüh]m

Liberius inducitur fcribens, jam ab initio

Pontlflcatus fui Athanafium à fe fuiffe com-

j

jj t

munione privatum ; .quod tamen hiftorie

u [

communi, Athanafii in Hift. Arlan ; & Theo-

ia

doreti L. 2. C. :6. narrationi, ac dictis ipfius

jl I

Liberii; quae epiftola ad Vincentium Capua;

num, & altera ad Conftantium in Fragmen-

m

tis relatee exhibent, aperteé repugnat : quam

ob rem he duce epiftole non tantüm à Dupi-

1011

nio, fed & à Baronio, Binio, , &Patribus Be-

n

j

nedi&tinis tanquam apocryphe ; & ab Arianis

füppofitee rejiciuntur ; ' atque hinc probabllc

fert

[

fündamentum prebet, cur &alie duee epi-

oig

li

2

76

Dr Dro Tnziwo:

fitio

ftole, Liberii lapfum referentes, in fappofi-,

tionis fufpicionem adducantur.

,

E

^

07

frit

A

*

prob. 2dam, N. ,A4ff.. AWl

ata eniin te(ti-

/7&'/0 |

monia vel lapfüm Liberii non probant, vel

Patribus his fupponuntur.

Priorem. notam

hcmp

merentur loca utriuíque prima.

Recté enim

lr

Athanafius dixit, Liberium cumnas exilii

ts !

T.

non toleràffe ufque ad finem , utpote qui ab

éxilio rediit ; quin dum ibidem Offam inimis.

m

Crii

pertervitum. Conflantio ad tempus mou veftitiffe.

Ícribar, firnile autem nihil addat de Liberio;

fitot

lr

ex illa propofirione, veritati etiam fine lapfu

congruente, nihil pro ifto evincitur. Simi-

DT

I

liter ut Klilarius ver& diceret, nefcire fe, an

Conflantius majore impietate Liberium rele-

vins

gaverit, quàm remiferit: fufficiebar Liberium

p

^

ante reditum à Con(tantio fuiffe mal& habi-

Tidlaj

tum: adeó autem ad veritatem hujus afferti

Fragn

non re

ul

iritur triplex illud Liberii crimen, ut

ifp

j

aliàs H.

|

arius. nefcire potuiffet, majore impies

i

tate coinquinatam fuiffe remiflionem pre re-

Pepïes

legatione.

Poflerior nota reliquis textibus

tite

convenit. Et quidem textum Athanafianum

C()mï

in Hiff, Arian. ad Monach. pro füppofito ha-

Yo|

bendi ratio 174 eft, quàd ha hiftoria fcripta

ipfi

fuerit, vivente adhuc Leontio Antiocheno,

n

quandoquidem Athanafius num. 4. de eo tan-

ïämr

quam vivo loquitur.

Cüm veró Leontius,

tür (

ex Baronii, Valefii-& Petavii calculo an. 35 6.

3ti,

fuerit mortuus, Liberius autem & Ofius an.

Quo.

no 357., Vel fuüb initiur&. anni 338. dicantur.

Qu

lapf; ex hoc anachronifino indicium füppo-

nf

fitio-

'I;)EMHDEOQ Ta1NO.

27

p

fitionis habetur: 24a, quiain eadem perio-

do mentio fit de Ofio,. & ejus lapfus hoc de-

te[l

finitur, quód vix £azdem cum Falente ?. Ur-

, Yd

Jacio commuincaret.

Sed majus Ofii crimen;

ot

fl

nempe Arianz formule fubícriptíionem, Hi-

iffl

ii

larius & Phebbadius produnt; & ipfe Athana-

exul

fius tum in Apolo

contra Arian.; tüm in

[

da

u

Lib. de fuga fua a

it, Ofium in Athanafii

[

]

damnationem conceffife: 3774, quia plures

/' mF

Critici, inter quos Bollandus & Tillemontius,

erio;

fatentur effe additamenta, quse in Arhanafii

apli

libris de lapfu Liberii & Ofii lepuntur; quam-

yfflie

vis velint fa&tam ab ipfo Athanafio additio-

9U

nem: pro quo tameh aáfferto cüm nulla con-

u

vincens ratio habeatur , heec ipía confeffio

yerum

prejudicium quoddam contra textum Atha-

hi

nhafianum cenerat.

Hilarii loca quoniam ex

fer

atf

Fragmentis referuntur, iisdem fuppofitionis

n u

füfpicionibus patent, quas ad priorem pro-

Isl

bationem contra litteras Liberii ibidem con-

(

(du

tentas oftendimus.

Accedunt indicia corru-

pti textüs fpecialia.

Nam in 170 Athanafius

(tus

)

€ompellatur $azéus,Ífine quo tamen adjecti-

vo Hilarius in plerifque fuis operibus , ac in

ol

p

ipfis Fragmentis aliàs & fimpliciter Athana-

ium appellat : in24o, queeformula compel-

I

fl

latur perfzda , ab Hilario in L. de Syn. proba-

tur tanquam Catholica : qu& referuntur in

1t10S.

j

3io,. repugnant dicto Hilarii in Fragt. alteri,

quo epiftolc Liberii ad Orientales prime banc

d

uid im b ltevis mom

n

queftionem fübjicit :

ns efrt

)PO

fauthitatis, quid uom ex metu Defi evetie

inie

——

Bdl

78

D/E Dzo TriNo.

tion

minim& veró conveniunt tempofi.

Cüin

r

enim Fragmenta fuerint fcripta poft Conci-

lium Ariminenfe, contra quod Damafo in

ofta

dure

epift. ad Illyricos tefte, Liberius fideni Nice-

nai ftrenué propugnavit ; Apoftaree & pre-

kt, (

varicatoris nomén , multó autem minüs ana-

p

omni

thema in Liberium hoc tempore conjici po-

terat.

tonri

"d prob. atiam ye. quoad rzum, Authoti-

qu

tatemS. Hieronymi quidem videri contrariam,

often

probabilitati tamen hujus opinionis non face-

lod

ROU

re prajudicium ; quia tanquam Scriptor &

loco & tempore faltem 30. annorum remotus

K

*|

ex falfo per Árianos fparfo rumore falfutu

T

Totd

fcribere potuit; prafertim cüm in utroque

loco nihil de Athanafii condemnatione & com-

num|

Chitn

munione cum Arianis aliàs Liberio imputara

meminerit, & in recenfendis etiam füz seta-

Peni

tis factis à Tillemontio fphalmatum argua-

hYi

U

tur. Pretereà ex Athanafii Apolog. ad Con-

Wn

ftant. habetür, Fortunatianum apprimé antea

Tonn

Catholicum, nonnifi vi adactum in Concilio

ümy

Qat

Mediolanenfi fübfcripfiffe damnationi Atha-

nafii; adeóque difficultate non caret, ut quis

QR

credat; eum poftea & Arianum effectum, &

Qntr

authorem harefeos Liberio extitiffe. l'andem

lpfe |

Chronicon Hieronymi non uno loco corru-

Áirian

2j

prum effe, Critici plures advertunt; & locus

ex eo allatus quandam contradictionem habe-

C

re videtur; cüm reditus vi&orze fimilis cum

Wecfe

previo 22 beveticam. pravitaten lapfu egré

Don

l

concilietur. Quoad 2dum m. Vel illa Px:æfa«

lme

tuo

Dz DEö ^T NO0

79

Cin

tio non eft Marcellini & Fauftini, quod plu-

Concl«.-

res ex diverfitate illius cum Libello fübjuncto

afo i.

oftlendunt: vel fiquidem eosdem habeat Au-

Nic:

thores, prefatio tam parüum aurhoritatis ha-

p

bet, quàm cerrum eft, Libéllum precum im-

]s ani-

pofturis & mendaciis effe refertum: vel his

w

omnibus diffimulatis, per//Zie nomen leviorem

tantüm in ceconomia defecturg fienificat, pro

uthot-

quo facilitas quadam Liberii erga Arianos

Faridt)

oftenfà haberi poteft ; . cüm in Libello etiam

nf

laudetur Macarius ob recufatam cum Darmafo

tor à

communionem , quz ibidem pevfidz'a .ap-

fotus

pellatur.

x

f&oim

"'Teftimonii

s his probabiliter infirmartis,

ininüs neceffarium eft ad autlioritatem alio-

g

hn

rum Scriptorum infringendam converti.

ui

ppiti

enim'objiciuntur, Auxilius L. 1. de Ordinat. ;

Petrus Damiani epift. 15. C. 16. , & Platina

t

ag

in Vit. Pontif. , tempore. nimis remoti funt,

Utpote quorum antiquiffimus anre feculum

( n

j anta

nonum non vixerat. Unus Sozomenus; quan-

oncl

tumvis & ipfe integro feculo pofterior, diffi-

cultatem forfan movere poffer; nifi rationes

| M

contra Hieronymum allate multó validiüs

u

contra.eum intorquerentur.; quanquam &

j

Fandem

ipfe narrationem de lapfü Liberii vulgato ab

Arianis rumort tribuat.

qom

28. Re[pondeo 1. Si cui Sirmienfi formulee

: ]Ox'hi

fübfcripfit Liberius; non fübfcripfit tertiee,

hale

nec fecunde, fed primee duntaxat. .In hac re-

; Cüïï?

fponfione tria fupponuntur : 12242 eft, mo-

ap

nfrmare

)r]æfä'

numenta fert omnia, qua ha&enus i

cona-

ti

ia

: Ds DEyo' 'TarN6.

80

firemy

conäti.furhUS, effe penuina ac verá: 2Zumi,

Ín oj

ex his excerpi hanc hiftoriam: Liberio in exi«

poltz

lium miffo conjuraverat quidem Clerus Ro-

nis i

inanüs , fe alterum Ponrificem, vivente Li-

HOIIC j !

berio, nón hábituruüm : five tamen vi Con-

ftanüi prevalente ,. five mutatà Romanorurmi

i p

feücen

fententià, pauló póft Felix Rotnanse Ecclefie

z

o m

Diaconus Pontificatum (üfcepit; qui quamvis

X ]

fidem Nicenam profeffus ; quia tamen ab

fm,q

Arianis ordinatus ; iisdem communionemi

d

non riegabat, Romanorum odium incürrit, &

Liberii defiderium in illis accendit.

uare

thoh'dl [

Tünt: ]n

cüm perpetuó abfílinuiffent ab Eccleíia, ubi

li&n

Felix divina faciebat , tum legatione mifsá,

Que t

tum preefenti fupplicatione à Conftantio trium

füfer

phum Rotn&é agente anno 357. reflirui fibi

tiori l

Liberium poftulàrunt.

Imperátor redditu-

| Uodlen

rum fe Romanis Liberium promiíif, primó

[tenif

quidem divisà etim inter & Felicem Pontifi-

In

cià poteftate; poftmodum etiam eàdem Libe-

ia

fio ex integro permijí;à.

Dum hec Roms&

fierent , folicitabatur Liberiüs Beroez à De-

] Cxti

Áredu

mophilo Beroeenfi & Fortunatiano Aquileen-

& hn

i, ac tandem fub ejusdeim anni finem aurt ini-

hN

tium fequentis primüm fe ab Athanafio rece-

| r

dere, & rejectos aliàs Epifcopos in commu-

jm a

nionem adícifcere teflarus, dein Sirmienfem

hb

fidei formulam fibi oblatam füfcepit.

TNec

fiatim tamen, riec abfque nova fübfcriptione

LT

reditum obrtinuir.

Nam Sirmium evocato

Codex, prater Sirmienfem forrnulam decre-

| äMï«

ra Samo:

ï te&e ]

l

m Antiocheni Concilii contra Paulu

fate-

Dz Drgo Ts1uo.

$r

- n

fatenum & alterius Antiocheni an, 341. ecthe-

)Ina

in complexus, offertur fübícribendus: cui

rus ii

poftulaioni, fed impetratà viciffim ab Aria-

emeL

nis Filii cum Patre per omnia fimilis profes-

vi Qu

fione, cum fatisfeciflet Liberius, anno 3;8-

jam provecto Romam plaudente populo. &

momn

m

elicem ejiciente regreífus, priorem fedem

Mv

non minus quàm fidei conítantiam recupera-

E

quamv"

vi. Denique 3zium eft; formulam Sirmien-

jmer à

Tif

fem, cui fübfcripfit Liberius, diftinpuendam

effe ab illa damnatione, quam an. 349. Ca«

ürriti

tholici contra Photinum etiam Sirmii edide-

t

runt: in fe tamen non fuiffe duplicem & di-

xa) li

Y

ftin&tam fed eandem Sirmienfem formulam,.

que tüm Beree tum Sirmii à Liberio fuit

L

jtrus

f

fubícripta; quamvis, üt dictum eft, in poíte-

riori loco huic formule alia eriam acta An-

ri

[

tiochena. fübícribenda fuerint addita.

1

,

His

prm

premitfis

Dort

a

Prob. pars yma. "T'ertia Sirmienfis formula

confcripra fuit an. 359., üt ex denominatione

x hr

Coníülum adjecta patet ,. di&azre fidem Marco

p dU

Arethufio, àt Hilar. in Fragm. loquitur, &

qiie

ad hunc finem edita eft, ur indictis jam Ari-

L

j du

minenfi & Seleucienfi Synodis pro norma da-

j

oj

retur: fed Liberius, ex omnium confenfü

ont

jam an.35;8. Romam regreffus erat; & for-

m[ömw

mula, quam füfcipi à fe in ep. ad Orient. fcri-

N

bit, à pluvibus Fratribus eg Cocpiscopis traBata,

1ptUP

exPojïta, ?f /il]i'epfll £f/2 ; norma Sirmien-

AT

is Ariminum ab Uríacio & Valente allata,

duf

Libgerio

|vi

Qu

te[tg: Damafío in ep. ad Illyricos; à

fuit

Á

wæ:

95

Dzr Dzo Ta21xo.

fuit refutata: ergo. — Proj. pars 2da. Formula

3

fecunda five fpectetur quoad intrinfeca five

Tanu

quoad extrinfeca, nequit dici füb(cripta à Li-

edu

berio. Oftenditur 1zum. Formula 2da ratio-

formi

ne prohibiri homo- & homaufii & ratione do-

Pi,

&ring de inequalite Filiià Patre erat Araina

fv

imó Anomaa, & üt talis laudara quidem fuit

fis: !

ab Eudoxio Anomao; fed & contrario damna-

p

ta eft à Bafilio in Conc. Ancyrano, nec non

fübfi

à Conftantio vetita : atqui Liberius nec dam-

Qrg

navir homoufion , quia Sozom. L. 4.

Ef

£,

íparfum de hac re rumorem vocat falfum:

E

formu

nec fufce

it anomoeon

»)

quia ipfe ex dictis vi-

itu

N

ciffim po

lavit profeffionem de fimilirudine

Btore

Filii per omnia: nec ad obtinendum ab exilio

1

redirum fübfcripferat formule , quam liberta-

thdhr

,tis dator Conftantius füppreffit, Bafilius re-

4

ftirutionis procurator damnavit, & ob quam

t Q

Eudoxius exilio eft multatus: ergo. Often-

Tg t

ditur »dum. Formula 2da concepta fuit Ser-

Ij

fj

mone latino , fübícripta tantüm ab Occiden-

Ttrs

talibus, edita autem an. 357.: fed formula,

gech

? qu

cui fubícripfit Liberius, concepta eft

m

ürt ex Athanafio & Socr. L. ». hift.

G

30.

üt (

difcimus ; fübfcripra eft ab Orienralibus, üt

Vrarer

füpra ex Vigilio Tapfenfi & Hilario diximus ;

ul

tandem nequit an. 357. effe edita; cum aliàs

per

fuüícepta à Liberio formula confcribi non

Ttm

otuiffet ab iis, quibus tamen Hilarius eam

f

hOme

18

natis verbis tribuit: rum quia "heodorus

fris

Heracleenfis inter eos nominatus jam an. 35 f*

lkc g

qbicrar: tum quia Eudoxius & Cecropius an.

i

357*

M

Dez Däov 'fnk'ï N'O

ormi

a i

377. Sitmio aberant: tum quia Bafilius Ancy-

nb

ranus vix editam fecundam formulam eodem

adhuc anno damnárat: ergo ada Sirmienfis

ao

ye d

formula non eft ea , cui fübícripfit Liberius.

TA

ZProb. pavs 3tia. Supponitur Liberius fübícrip-

bm füi

fiffe uni ex tribus formulis Sirmienfibus Aria«

Ym

nis: non autem fübfcripfit stize vel 2dae: er-

go rmz dunraxarfübícripfit. Cogf. Formula

nec n

fübfcripta à Liberio, ab eodem in ep. ad

ec dt

Oriental. dicirur catholica & à pluribus tra.

j

€lata, expofita & füfcepta: fed hoc foli 1mae

Qs v

formulee convenit, que fcilicer catholico fen«

fü accipi poteft, &

pre ceteris plures füffra-

i

gatores habuit: ergo.

bl

29. ANec dicás 1mà. Hilar. in Pra

for.

jl

mulam à Liberio fübícriptam. appel

j

Ál f

porf-

tmani

o

diam: íed idem L. de Syn. Sirmienfem :

fut

dicit catholicam: erpo juxta Hilar, Liberius

P

1:me non fübfcri

páit.

2d6. Quo tempore

f

fübfcripfit

Liberius formule Sirrnienfi;, ada

(vile

recéns erat edita; & pauló póft hujus fortau-

forn

a autores Valentem Uríacium & Germis

!

C

nium, datis ad eos litteris, Liberius rogavit,

ut fibi ab Imperatore veniam redeundi impe-

hbüS) f

trarent: fed hec indicanr fübfcriprionem for«

j

mule 2de: ergo. 370 Sozom. L. 4. C. rj&

a^

aperté fcribit, coactum à Conftantio Libes

ii

rium ad confitendum, Filium Patri non effe

us &

homoufion: féd hoc, non iri& fed eda (üb-

eodm"'j

Ícribendo fiebat: ergo. 47à. Si nec Beree

31'1. )

nec Sirmii Liberius fübícripfiffet formula

pwü

2de, non poflet dari ratio, cur preeter füb«

1l

i'

E

fcriptam

d

[

Nb

$4

Dz 'ljzo TaiNoO.

fcriptam jam formulam 1:mam Berc, po-

caqde

ftea novam fübfcriptionem debuerit addere.

Ài

&. ad vmmum D. M. Formulam hanc appel-

i

:

lat perfidiam, fpe&tando formulee autores eo-

ln

rümque confilium , C. fpe£tando formulam

dnrer (

fecundüm fe & acceptionem Liberii, N. Con-

Smof

filium autorum, qui partim Anomceei, partim

mou

Semiariani erant, exponitur ab Hilario in L

s

cont. Conftant. eó pertinuiffe ; ut pro quali-

Ís i

bet occafione innovatis & reformazis fidei for-

4 ,

mulis fenfim vis ac memoria formulee Nic&-

ne deleretur; quod utique perfidum erat:

Hi, Q

Sïrmier

"

Idem etiam Hilarius loco obje&to teftatur,

rmi

catholico fenfu hanc formulam à Pontifice effe

püone

fufceptam. 74d »dum &. T. M. quia incertum

fafum

eft,an editio Sirmienfis Formule 2da praces-

Tiorer

ferit fübícriptionem Liberii; cüm juxta Pagium

[ ere

an. 3j 7. exeunte, fcilicer menfe Decembri, for-

fiit

mula hec fir condita, & Liberius jam anni

i

fequentis 4to nonas Augufti Romam regref-

Ti

fus. JV. miz. Ex relata enim obfervatione vix

M

tempus füfficiebar, ut formula 2da, autoribus

mendi

Demophilo & Fortunatiano , perfuaderetur

d

m

Liberio; prafertim càüm vix edita Semiaria-

m

nos oppugnatores habuerit. Quod veró Va-

vl

lentem & Urfacium tanquam deprecatores

fübíc

pro (üo reditu litteris compellaverit, nihi

j

pro fübítriptione formule 2dae pre rma

Weu

evincit, cüm illi formulee utriusque autores

fl

k

fuerint. ;4d 3:ium D. M. Coa&us eft Libe-

rius ad confitendum filium non eífe homou-

T

fion infenfa Pauli Samofateni; h. e. non effe

r |

eandem

m

E

- Dz Dzo TniNo.

8f

læ,W

jders

eandem cum Patre Períonam ,. C. in fenfü

Arii, h. e. non effe ejusdem cum Patre füb-

cape

Qres «t

ftantie ; N. Sozomenus de collectione fotmmue

larum à Liberio Sirmii fübfcripra loquiturg

r

ul

NO0

inrer quas prior Antiochena contra Paulum

Samofatenum edita hereticum ejus in ho-

p

Wop

moufio fenfum damnabat, pofterior autem in

Encoeniis an. 341. celebrata, eequé ac Sirmien-

r qi

fis rma, homoufion duntaxat reticebat. ; 42

dei

4tum N. Af Duplici enim ex caufà Semiaria-

; N

ni, qui poft damnatam in Conc Ancyrano

m ei

Sirmienfem formulam 2dam ad Conftantium

eflati

Sirmii confluxerant, videntur novam fübfcri-

f d

yett

ptionem à Liberio exegiffe: rmó quidem,; ut

falfüum de Liberio ab Anom«ais fparfum ru-

g pree

1

morem , quafi ille filium Patri diffimilem pro-

fiteretur, diffiparent; unde ad calcem (uce

nbriió

fübícriptionis Liberius anathema contra pu-

um 9

rum Ariani(mum fübjecit: 2dó, quoniam Se-

)*

miariani Liberium perducere eó non pote-

gione

rant, ut fecum aperte damnaret homoufion ;

g

agendum dolo cenfüerunt; ut oblarà Antio-

j

chena formulà, quà homoufion in fenfu Pauli

emwfu

Samofàteni damnabatur , eàque fübfcriptà di-

ao

vulgare poffent , i

pfüum damnarioni hanouüi

yeatt

fubícripfiffe.

.

lf;n

3o. Re[pondeo IIT. Si Liberius eft lapfus;

'tÀ n

nec àt doctor publicus nec àt privatus defecit

autüf

in ide, fed in fortitudine duntaxat & cecono-

f ?

mia. Prob, pars vma.. Ut Liberius quà Do-

homW'

€tor publicus dicatur lapíüs in fide ,. debuit

lenni-

dogma Árianum liberé ; Aprudenter. ac o

ter

d

3

m

$86

Ds Dro TniwNO.

(

ter definire: (ed nullum inprimis dogma Aria-

[ | liten

num definivir folenniter, h. e. tanquam om-

| at

nibus credendum propofuir Ecclefie ; cüm

L

nullum hujusmodi decreti vefligium occur-

n

-

rat: deinde fi quid etiam definiviffet, id nec

Árini

fecit liber&; cüm plerique hujus lapfüs nar-

hriri

ratores partim minarum & perfecutionis, par-

mye,|

tim metüs ae doli mentionem faciant: neque

tïa;ür»

tir: j

fecit prudenter ; cüm nihil confülto per pre-

€es Deo, adhibitis in confilium viris doctis,

[/77]

inflitutis conciliis aut congregationibus actum,

-

fed Liberius tantüm tzdio exilii victus &

LURT

fpe reditüs occupatus fübfcripfiffe legatur.

m ld

;

Prob. pavs 2da. Ratio dicendi, quód Liberius

«

l

üt doctor privatus in fide defecerit, inde de-

Tedit

i

fuümi debet, vel quia Athanafium damnavit,

hts j

vel quia cum Arianis communicavit, velquia

bt

formula Sirmienfi fübícripfit: íed nulla ex

fti n

his ratio eft dicendi , Liberium in fide defe-

is n

ciffe: non 14; quia Athanafii condemnatio

Q À

ab Arianis poftulata fuit, non ob ejus dogma-

T

ta, íed ob crimina alia ipfi imputata ; üt ex

(i

«m a

eorum poflulationibus five apud Imperato-

tmy

rem five apud fümmum Pontificem & con-

W

gregatos in Concilis Patres conítat: & fic

ünde

etiam facta eft à Liberio , ut ejus in ep. ad

& Vi

Orient. verba docent: Ego hanafum mon

Cat/;o;

defendos [ed quia: fufcepevat zllum Shulius Epifco-

Át (j

us decelJor meus , vevebar , ue fort? ab aliquo ;»&-

*

Wfe

varicatov qudicaver. — 40 ubi cogHovi , quando

Ws

JDeo. placuit , ju[lo vos ilum coudemuáff , mox

teddi

«onfeufuus - meum cqmmodavi Jeutentüs. veftris;

Jevras

Drz Dso Tn1:uo.

37

m

littevas adeóque fuper nomine ejus, id eft, dam-

r (

zatiope pev Fortunatiamum dedi pevfevendas a

pd

Jmp. Conflantium &c.

Nec 2d2; quia com-

) OCU

municavit cum Epifco

is, qui quamvis reipsá

, K

Ariani erant ; fe jacta

s

ant & à Liberio efti-

Jis

mabantur, non diífidere à Catholicis in dog-

J p

1nate, fed in caufà facti de Athana(ii innocen-

m

tia; üt ex fübjunctis in ead. ep. verbis colligi-

w

tur: Zraque amoto "4tbhanafío , Juper quo flatuta

: dod

omnium veffrum à me cum [ede /Apoftolica [ufci-

sadui

pienda funt , dico me cum omnibus vobis e? cum

us 1

wuniverfis Epifcopis Orientalibus pacem &$' unita-

Jeoatut

Jem . babeve.

Colligitur id ulterius ex ratione

[*

hi

acceptandi formulam quam ibid. bis verbis

) mde L

reddit: Demophilus dignatus eft pvo fua benevo-

du

lentia fidem veram $9. catbolicam expouere , que

, vdit

Sirmii à pluribus Pratribus &g Coepi

copis 90-

i

n

ffvis tra&ata , expofita 9 fufcepta eff.

x qui-

d

bus liquet, Liberium communicaffe quidem

cum Arianis, fed quos exiftimabat Catholi-

um

st

cos, & errorem facti, non autem perverfi-

tatem animi interveniffe.

INec 37/2; quia nec

J ff[ [

mpäïäïü

formula rma, cuiLiberium fubfcripfiffe often- *

j d

dimus, continebat in fe errorem Arianum ;

unde Hilar. L. de Syn. eam Carzbolicam dixit ,

; U

nq4

& Vicil. Taps. l. £ c, addit,. sullum fidelium

Catbolici apud Sivmium cougrvegati ex toto ovien-

hn !

; Jj

fe contra Plotinum Concilii San&lioues audere ve-

fpueve , aut. cuntlavi vecipere : neque reticentia

jun j

vocis homoufios eam formulam Arianam

1]

reddit; tum quia ad herefin Photini de foli-

p

a

taria perfona Dei & temporaria creatione

4

j

yer À

$8

Dz Dro Tz:wo.

Verbi configendam, ea vox non erat neceffa-

a u

ria: tum quia Augufílin. ep. 174. ad Pafcen-

jont

t

tium Arianum íeé paratum fübfcribendi for-

mule dixit, in qua nihil fidei eft contrarium,

Df

&Dom

licet omiffüm fit homoufion. | Pro. pars 3tia.

Liberius füpponitur effe lapfus in caufa Atba-

hsfe.

nafii, communionis & formule Ariane: fed

& p

non defecit infide , àt hactenus eft probatum:

hi

erpo in fórtitudine & ceconomia.

Oxff. Si

tenra

Liberius eft lapí(üs & ejus error culpabilis;

&Qnogf.

ergo ideo, quia tedio exili victus putavit;

lintim

m

defenfionem Athanafii deferi, cum Arianis

Catholicos fe fimuiantibus pacem iniri, for-

tipinn

f s

mulam aliàs,catholicam. fed apertà homoufii

profeffione carentem fufícipi à fe poffe: fed

&1l

1n hoc defectus erat fortitudinis & eeconomiz

Srii

cüm eo tempore vox homoufios erat teflera

ET

diftinctiva Catholicorum , & per Athanafii la-

MT

tus petebatur Nicena fides, atque communio

lm

1

cum Arianis habebatur pro confeníü cum iis-

Qd

dem: ergo.

T w

31. Aec dicas J.. Liberius in ep. ad Urfac.

C& Pq

hW

& Valent. hec (cribit: Quicunque autem à pact

€9 coucordia noflva, que per ovbem terrarum vo-

eo

leute .Deo firmata . eft , diffenfevit, [ciat fe fepara-

2um à cemmunione uo[ira: ergo communionem

um

ac fententíam füam , utpote quam füb poena

prax

excommunicationis propofüit, folenniter de-

&L

finivit.

Corf. J. Ex actis Orofii conftat, Eu-.

d

febium Martyrem :4. Augufti in Romano

Á

Breviario & Martyrologio Adonis celebra-

Voce

tum, à Liberio reduce, quód fibi communi-

E

care

vees

EDE Drzo TRINO./

$5

! tf

care nollet, vexatum & Conftantio vincula in-

] Bifs

jiciente fuiffe enectum: ergo. — Conf. 77. Pon-

ndi f

tificale Romanum & Fauftinus ac Marcellinus

yranur

in Pref. ad Libel. precum narrant, Eufebium

& Damaíum cum Catholicis Felici adherenti-

pasy

a 4

;

bus f& oppofuiffe Liberio; indéque ortam in

unz; E

eos perfecutionem: ergo. B. ad "g. IN. Conf.

TODRQUT

In primis enim his in verbis nihil eft de fen-

(s

tentia aut doemate ,

2

fed tantüm de. pace &

d

upai

concordia :

einde pertinet ad rejiciendos

tantum Anomaos , non veró ad Catholicos :

putsi

j Aritm

demum fi de fide aut fidei formula etiam ac-

-

jn, f

cipiantur verba , intelligebantur de ea in fen-

ho

fü Catholico à Liberio ufürpata. 44 Cosf. .

t2 /I. N. Couf.. Acta enim Oforii ex contradi-

yi: i

&oriis textüs & cum hiftoria aliàs certa con-

COU

n t

trariis variis Tillemont. T'om. €. de her. Arian.

LÀ

ao

C. 75. probat effe apocrypha: Prefationem

omn?

illam falsó tribui Fauftino & Marcellino, & fi

r

quidem eorum opus fir; ob mendacia pluri-

ma non mereri fidem , füperiüs jam dictum

eft: Pontificale veró Romanum autoritatis ad-

il

mip

modurm tenuis apud Eruditos effe aliund&

conftat. .

v

32. ANec dicas 4I.

ui init communionem

11

cum hereticis , & damnat fidei defenforem

yniut

precipuum , hzreticis eft annumerandus :

ib

fed Liberius communionem iniit cum Arianis,

nitet !

& damnavit Athanafium fidei Nicenz defen-

"

forem precipuum: ergo.'Corf. /.

ui tacet

o

qlit

vocem homoufios, quo tempore hancvocem

tacere idem erat ac negare; ille hanc vocem

u

a

j

negat

90

Dz Dzo Tai:wo.

1

fetic]

ne'gat& eft hareticus , juxta illud Luc. 9. Qui

sue evubuerit €g imeos Sevmones , bunc filius homi-

rum(

asX

vis erubefcet ; ubi Matth. ro. dicirur: Qui me

fiegavevit &c.: fed eo tempore tacere hanc vo-

confa

lter d

cem idem erat ac negare.eandem; tum quia

hàc voce tanquam tefferà urebantur Catholici,

ii

(iline

& ab ea confitenda omni modo abhorrebant

eefi

Ariani: tum quia ab Athanafio & Hilario vel

s;

vole

ob folam hujus vocis reticentiam rejiciebantur

plereque fidei formule tunc remporis fabri-

ft &i

ftred f

care: ergo. Conf. ]. Semiariani confiteban-

tur filium Patri in fübftantia & per omnia fi-

lr

*nilem, & abflinebant duntaxat à voce ho-

m

moufios, ficut Liberius ; & tamen erant &

fb

habebantur hzretici: ergo & Liberius fuit, &

prop:

eft habendus hzreticus.

D

R. ad 7rg. D. 44.

ui init communionem

5 Ár

cum hzreticis, fe tales profitentibus, vel ag-

od

nitis fàltem & eftimatis, & ob füam fidei pro-

Tody

fefionem. damnat defenforem fidei preci-

n

puum, eft annumerandus hzreticis , C. qui

füm

init communionem cum hzereticis, fe Catho-

fefïüm

licos fingentibus, & habitis pro Catholicis;

uN

& tantüm ob fcelera imputata, qua quis er-

tüm

rore facti putavit vera, damnat defenforem

hibi

fidei, N. Poftremum autem in hac hiftoria

eveniffe, conftat ex dictis. 727 Conf. £. s. D. M.

"

Qui tacet vocem homoufios, quo tempore

&X g

tacere idem abíoluté & formaliter erat ac ne-

ADoU

re, ille hanc vocem negat & eft hereticus;

Ui

G

2. quo tempore tacere idem interpretativé

lne

& eft he-

DT

tantü;rf erat ac negare; /u/d. negat

Eeticus , .

*

Dzsz Dro Txiuxrzo'.'

9t

reticus, fi taceat plen$ advertens heeretico-

"1

rum dolos, nec equivalenter loquatur, T. f&.

Qun

cus N.

Jam veró ex Ariane herefis hiftoria

Idnc vo

conftat 1. tacere homoufion non fuiffe forma-

m qui

liter idem ac negare; cüm Semiariani fuerint

rholi

diftin&ti ab Anomais & Acacianis : 2. nec ta-

o

cere femper fuiffe inrerpretativé idem ac ne-

anio t

gare; tuin'quia Semiariani hanc vocem omitti

jebitt

