
I

p

] Si('jms

j

vel diffimilitudinem in affectionibus fequatur;

h f

hec autem principia omnia refpectu nature

r;&L de

hi

divinz abefle dicantur à Patribus , aliud au-

|

tj

tem fignum vel radix diftinctionis affignari ne-

&tr]y

queat; fan? vox illa eequalitatis ufürpata unita-

Ls

tem numericam nequaquam excludit.

j sT

659z//. Non una , fed diftincta , eft in

ücru

divinis

rfonis effentia.

Nam 1. eflentiam

Wte

divinam geuerautem agnofcunt Cyr. Lib, 6.

W0car

"The£ C.3., Aug. L. 3. con. Maximin. C. 14.,

11

Hil, L. 9. & 11. de Trin. &c.; item gezzzam &

bya

natam Ygnat. Ep. ad Magnef. , Baf. L. 5. con.

IG

Eun.

NU

4

Dz Dzo Tm&o.

205

€ Caïi

Eun.E iph. her. 76. Aug. L. 7. de Trin. Cs

Dt Conti

Fulg. de fid. C. 2., Anfcl. Monol. C. 45. enun-

compæja'

tiant.

2. Plerique Patres utuntur propofitio-

onfüoli

icendo

nibus ordinem originis indicantibus;

Jicerep

Filium effe ex aut de off?ziia Patris; imo ap-

verm al

pellando effentiam de effentia , fabftantunn de fub-

fitis d::ï;

^

Jüantia , voluntatem de voluntate , japiemtiam de [a-

» deig.!z

jpientia &c. 3. Singulas Perfonas habere effen-

homunt

tiam fibi propriam declarant Athan. Serm. 3.

je alfeti

de Geft. Nic., Nazian. Or. 35.. Item naturam

m ha

Patris naturam fru&uo[ain ac principem , natu-

exclud

ram autem filii naturam zazzvitatis & urigeni-

X(l 3/!!(

zum Hil. L. 7. de Trin. ac L. de Syn. appellat.

:quaüïat&ï

Cozf. ]. Patres, multiplicari naturam 1n divi-

us d

nis, non diffimulant. Aug. quidem L. 7. de

omaemt

Trin. C. 4. ait ,. fcrzpturam non . contvadicere ,

re, C

quo minus icagtur tves effentie : Nazian. carm.

linqui;

Arcan. à triplici Deitate ortum Luciferum canit;

| dive

Or. 13. autem & 24. 7res vitas , zves Jan&itates &

arrid

trer glorias admittit, ficut & Pafchaf. Diac. L. 1.

s fequ

de Sp. fanét. zevgemizam majeflatemm. fatetur :

du n

Hilar. demum L. de Syn. zres dicendas in Deo

, ii

Jubflantias. oftendit, ac Julian. Tolet. Librum

de tribus fubflantüs infcriptit.

Conf. 1I. Per fe

finr

j

FPM

nonrepupgnat, tresin divinis perfonas vocari

Jf

tres Deos ; fed Patres duntaxat dici prohi-

Jlt; Ü

buerunt, 1. ex eeconomia, ne viderentur fa-

g

D

vere polytheifmo .Gentilium ,

à martyrio

"

avocarent fideles; ut Tertul. L. con. Prax.

C. 13. infinuat : 2. ad proprietatem loquendi

UH-C hi

f

k

Z,-,/;ler/:

fervandam , vi cujus id, fecundum quod plu-

, 4

res convenire & unum dicebantur, in fingula-

rl

b

!

1

206

;—DE Dxo Tuiwo.

pendo 1

ri efferendum eft; unde Abraham Ifaac & Ta-

cob abufivé, dici homines, cum unus homo

fam pex

vel-una humanitas dicendi forent, docuerunt

um proF

babfiad

Greg. Nyff. L. ad Ablab. & de com. hom.;

Cyr. L.9. Commen:z. in Joan. ; Damafc. L. 2.

J pracs

de fid. C. 8. &c. Ubi tamen ex axiomate fequi-

li per

turíola unitas fpecifica, & ex illatione ratio

(ando qui

loquendi paradoxa emanat: 3. ad obíervah-

pltioni

qon. Eun

dum morem Scripture ;; que fecundum Aug.

L. 7. de Trin. C. 4. contradicit

: E

& de f

ropafitioni

tres Deos enuntianti , & fecun

d.

uim

Ambr.

3 d

L. 5. de fid. C. 3. pluralitatem Deorum intel-

jtantni

ligit cadere in heterufias five ea - quz funt di-

J n

h

verfze fubftantize.

M

qu

W. /dd g. IN. .Aff. cujuä falfiras patet ex

à5, i

definitione Conc. LateranenfisIV., quae Can. 2.

Q0n e

feu Cap. Damnamus de füm. "Trin. heec habet:

To

JNos crednnus €9 coufüemur , quod una quedam

Itl

[

mina ves efl , iucomprebenfibilis quidem & ingpa-

i

j

n

Jis, que veraciter efl Pater eg Filius €g. Spiritus

"n

ïi:'üi :z.»m.ï

I

Janttus , tres. famul. pev[one ac [igillatim qualibet

earumdem: e9 ideo im Deo folummodo Trinitas eft,

l-

d

704

[

uatermitas ; quia quelibet trium per[onarum

s

dii

f

& Ye$, videlicet fubflamtia. offntia feu natura

M:t D

divinay que [ola eff unrcer[orum principium, pra-

m

zev quod aliud iuveuiri uon potefl : g illa ves mon

Oncret

eff generans , ueque genita , neque procedeus; fed eft -

fümpi

Pater, qui gemerat, &g. Filius , qui giguitur , &g

aC

Spivitus fanétus , qui procedit : ut difliuttiones fint

! Verbur

im pev[omis , Qg wmas im satuva. .A prob.

Tie c

imem 1).- Efílentia divina dicitur à Patribus

Qn d

; &fu-

Otmye

generans & genita in fenfq improprio

mendo

-

'Dr Dgo TziNo.

207

[

mendo abílractum pro concreto , feu effen-

m how

tiam generantem pro Patre, effentiam geni-

docuenr

tam pro Filio, C. in fenfu proprio ac füumen-

ym. hon

, doabftractum pro forma, NN. vel fu/4. indican-

mat. L

do precisé id, quoPater generat & quod Fi-

lio

mateen

er generationem communicatur, C. indi-

j0ne mdl

l

J

-cando quid plus aut aliud, IN. Favent huic ex-

obfenz

pofitioni Athan. Dial. 2. de 'Trin., Bafil. L. 5.

vumdy

.con. Eunom., Ephrem Syr. Serm. de poenit.

'opolitt

. & de fui reprehenfione , qui Parris , Filii &

m Ani

Sp. fancti eflentiam dicunt zzgemitam, iuaa[ci-

"um in

bilem €g priucipii expertem : favent SS. 'Thomas,

sümà Bonaventura, Albertus cum plerisque Schola-

Íflicis, qui Patrum propofitiones dicunt im-

N pateta

roprias, excufandas quidem & declarandas,

;

e€

d non extendendas. Ad 2dum . 1. V. Couf.

que(a:

hec hii

1

Conc. Toletani XV. enim haec eft profeffio fi-

i

" 1](7

dei: Piius Dei de effentia Patris matus ef , effn-

.

71

JH .

4

e

eutia: ficut maturade natura , g fubflan-

Ü SINI?('S

?ia de fubflautias €g tamen uec due effentie , nec

due uature , nec due fubflantie dici poffunt , fed

j quæ/a*-:

f

una e[fentia uatuva €g fubflantia ,. fücut eg lumen

hat

f

de lumine, non duolumina féd um lumen.. 3. 2. Si-

j

[

!

jl

militer D. Patres utuntur prepofitionibus or-

I)

dinem originis fignificantibus de abfílra&tis

ll7

J

concretivó fumptis, C. de abítractis abítractive

fuümptis, N. Prepofitionum hujusmodi ufus

precipuus erat ad fignificandum con. Arianos

Verbum non fuiffe natum ex non extantibus

j

l

neque ex aliena aut divería fubítantia, neque

i

þao

7

b

cum aliqua dantis diminutione: unde & illze

formule , Deus de Deo ; lumen de lumine,

)

&l

erant

ged

l

l 208

Dz D£o Iziwo.

Adhi-

erantin fymbolis & libris frequentes.

tarom g

bitus preeterea eft ad denotandum originis or-

probar.

arobud;

dinem inter Patrem & Filium , ac utrumqne

inter & Sp. fanctum; dum fuppofita his pro-

]unám

pofitionibus affirmabantur : Ubi veró natura,

ii

fubftantia, effentia , aut attribura abfoluta ab

t f

iisdem legebantur ; vel fenfus erat figuratus

fntie L.

füb expreffione abítracti (ignificans concretum

tpetens.

aut fuppofitum ; vel denotabatur effentice com-

jto irij

1nunicatio , ratione cujus illa maneret fub du-

Eoen f

plici velut forma principii producentis ac ter-

d ial

nini

roduéti.

Sancti namque Doctores , üt

|ti demon

D. 'Thomas p. 1. q. 39. a. . ad 1. obfervat, ad

jtm f

exprimendam effentize Unitatem aliquando ex-

fünilter

preffiüs locuti funt, quàm proprieras locutio-

gfonas

nis patiatur.

Ad 3tiam ve. D. Singule perfo-

müaer

n habent effentias fibi proprias, hasfumendo

'lidem L

pro notionalibus ac relativis formalitatibus;

bfolut$ ac

meq

C. füumendo eas pro quidditate a

l'mis, 1

communi, in qua Perfone juxta omnium fen-

m&l.

tentiam vel fecundum Lfelïi vel fecundum ra-

Á

.tionem conveniunt. IN.

Til

Ad Conf. L. 3«. INA[J. ad quod confutan-

r

Ait,

dum íüfficiat areumentum 2dum Confirma-

LU

tionis pro hac thefi allate. |Nec fübfidii quid-

iA

piamilli preebent autoritates oppofite. Augu-

Teoern

inus quidem l. c. non dicit dari aut dici licere

lg

tres effentias,fed potius fic quaerit: Curergot?

Ttqaris

zres effetias tom licet. diceve ; quod fumiliter [cri-

s&lufr

ptura ficut nou dicit, ita uec coutradicit , fcilicet

p

fignate ac exprefsé: cui quzftioni fubjicit tum

Cf

effen-

ibid?ln tum C. 6. rationes , quee trium

n d

tiarum

]

—

E

4

Drs ,DEO 'TaiNO.

209

e. Al

tiarum appellationem & periculofam & fal(am

9

Tipinis

probant.

Cur Nazianzenus tria vel triplex

utrung

attribuat, ex ipfius Or. 39 intelligitur, ubi ait:

ia hisp

Deum dum dico , uno eodemque triplici lumine per-

mmu fivingimimi: tviplici quidem , quantum ad proprie-

jbfolutad

€.

zates feu byp

of

$; uzoautem , quantum ad fub-

tgwm ffamtie D. e.

d

vinitatis vationem: quem locum

COnctetu

repetens Joannes II. Pontifex L. de 2. naturis

entig Q

pro zriplici lumime transtulit fribus humimibus.

rerfübd:

Eodem fenfu, ad formalitatem notionalem re-

It5 àc t

lato; intelligendum effe Pafchafium , ipfe tex-

dores;t

tus demonítrat: Cazbolica fides tevgeminam maje-

(rvat; à

flatem. fub -unius. divinitatis confeffoue veuevatur.

Similiter Hilarius per tres fubftantias intellexit

qm&o g

xis It

perfonas feu fuppofira, contra Sabellium affe-

renda ex definitione Conc. Antiocheni, quod

f.

d

usl

ibidem laudat.

ulianiliber huc non quadrat;

maliti

utpote qui de tri

]

us duntaxat in Chrifto fubfi-

fa.

ftentiis, anima fcilicet corpo

jac divinirate

mninm J

tractat; ^

um

Ad. Conf.

'Il x. A. A[f-. INos enim, quod

'Tertul. L. con. Praxeam C.15. de Chriftianis

j coni

dicit; qui duos:quidem . defmnimus Patrem $g. Fi-

lum , duos 1amen Deos non tantüm ex ore nof?ro

ii

l

l

1GII

(IJ

gunquam proferimus ; fed dogma etiam noftrum

veneramur velut fundamentum primum Ca-

tholice fidei, à Patribus & Conciliis tum af-

L

.

(uri

firmarive, afferendo folum unum Deum, tum

7

exclufivé, negando tres Deos, ftabilitum: in

1

f

(

quo proinde tum verum reipíà fübefle debet,

r O

cüm fides magis fit de rebus quàm de vocibus;

!lel

n d

tum abeíle etiam. fermonis ambiguitas; cüm

haeec

f

:

.

210

Ds Dzo Tzi5No.

X hec parum difter à falfirate. Unde ad rsun

mm.p.

7

.€&. Nego ceconomis hujuscemodi in "T'ertul-

In ipfío

tenti p

liano ullum haberi fundamentum.

]

primeb;nï

namque objectionis loco non dicitur, profef.

lil

t

Dy

fionem plurium Deorum diffimulari, ne avo-

jedlitr

7

lii

centur à martyrio fideles: fed dicitur per fi-

! N

dem pluralitatis diving reapíe admiffam, no-

ïf

TET

ve ac haretice diffimulationis preberi occa-

ftzmein

fionem.

En verba: Caeterum fi ex cou[cieutia,

1. Secy

ua fcunus nomen Dei g. Domini Patri 69 Filio

Pares D

€g Spivitui [an&o conveuire , Deos €g' Dominos mo-

ODprpre

anigaremus , extinxiffemus. faces moflvas etiam ad

um Á

auavtyria. timidiores , quibus. evadendi quoque pa-

itann,

ze*et occafro jurantibus flatim pev Deosez Dominos,

EM

üt quidam beretici , quorum Dii plures... Ad adum

mu MIZ

& Nego à Patribus prohiberi propofitionem

i.

de tribus Diis tantüm ob proprietatem fermo-

m

pis, non fi

u

ofita reali unitate Deitatis; cüm

t f

fine hac mu

do meré numerica Deorum

Al

-

uamvis

veré ac prop

negari néqueat.

$ Uam

énim Patres, ad refutandum Arianorum de di-

L'ïsþ D

vinitate perfonarum inzequali ac divería erro-

ï?ïomm,

rem,axiomate illo recté uterentur, item; a

AX i

oftendendam naturarum in hominibus fpecifi-

Crts

cam uniratem, modum loquendi communem

Jf

correctum vellent; tamen in utroque magis

Ti

ad eorum ; contra quos tum pugnabant, opt-

lfmm

nionem ac mentem, quàm ad integram pro-

Küptos

rie credulitatis rationem ac Philofophize pree-

'

r

:

C

riptionemfermonem fuum dirigebant. Hinc

uàm humanas

&

& ipfi majorem inter divinas ,

u

8

perfonas unitatem intercedere

d

tebantur, üt

ï

num.

| WHH; [

Dz Dsgo TniNo.

21X

e ad m

num. pr. eftindicatum; & alii etiam idem re-

n Ti

tentà philofophicee locutionis proprietate ex-

In igij

primebant: inter quos Aug. L. 15. de Trin. C.

r pros

235. inquit : Zz il fumma TVimitate,: que incom-

] Dedit

parabiliter vebus omibus autecellit, tanta eft in-

ür i

C

avabilitas , ut , cim trinitas bominum um poffit

ifam, »

"

2 umus bomo, in ila umus Deus €9 dicatur. $9

zberi od

toi u

fft : nec in uno Deo fit la Tvimitás: fed unus De-

us Secundüm hactenus dicta etiam D. 74f

g l

Patres prohibuerunt dici tres Deos, tantüm

JI770

ob proprietatem fermonis de unitate, N. non

a m

tantüm , /u/d. - di(putando contra errorem

qnp j

Arianorum, & ad eorum opinionem precis&

loquendo; C. excludendo unitatem numeri-

du

l

1

f M5

cam, & fuam hic fidem integram proponen-

do, N.

*opoüüü't

Ad 3zium D. Vetuerunt idem Patres

yen

ad obfervandum Scripturz morem, h. e. ut

eitits, d

teneatur loquendi modus cum Scriptura, de

( j

(enfu ac veritate autem liberum fit fentire, N.

hu

fic, ut cum Scriptura excludatur etiam plura-

yrürm dfl

itas Deorum tantüm diverforum, fubd. di-

jverh tf

verforum, id eft, differentium pracisé natu-

r ii

rà, N. id eft, differentium per quodcunque

as

diftinétionis fipnum, C.

imum membrum

refutat diéum Auguftini; quia falfitatem rei

?

t

& fensüs declarat: reliqua exponit Ambrofius

vtl

ibidem tum ita enuntians: ?'Tamen fi levamus

nf

Scripturas divinas, inveniemus pluralitatem,

Jiept

"g2 in ea cadere, quae diver( diícretzque

p I

lunt fübflantize, h. e. éreg£cia;" tum profe-

y n :

ens: /Vos autem ciun $9. Patrem coufitemur $$

gu

m

iiun, gop duos Deos fed. umum Deum dicz'n?

1$y

rij

/

z

[5

—

dl

212

Dzrz Dzrzo TaiNo.

€? Poc Dominicis eloquiis approbamus ; quia uli plu-

:onthrür:

|

furg d

ves funt, ibi aut. nature aut voluntatum. aut ope-

vatiomun eft diffeveutia, — Deuique ut fuis teffimo-

|Quum Í

qiis vevincantur, duo bomines dicuntur; quia li-

Quatm u

cet unius narure fint juve na[cendi , tamen €9. tem-

vl aor

gove &9 cogitatione eg' opeve €g. loco diflant: € ideo

r qi

205 poteft umus bomo dici in ff

"ificatione eg. mume-

fificat

j

o duovum ; quia unitas uon

ef

; uli eff dwerfitas:

fhcorum:

dum autem unus Deus dicirur, €g- Patvis ed. Filü

fütodord

£2 Syirvitus fantli glovia €g plenitudo fignificatur.

ft àze 1

.66. Of[erva. Anno füperioris fzeculi no-

Q0reS (um

napefimo fexto Petrus Faidit Sacerdos Ga!lus

BI

librum edidit de fumma Trinitate, cujus dog-

tor ceh

ma adeo nunc alteratum probare fufcepit, ut

Theo&og&«

coelum non tam à terra, quàm 'l'heologorum

Dopman

fyítema de eodem à doctrina Patrum diítare

C vicf

vellet. Triennio póft id fcriprum P. Hugo

i, qua

Ord. Prem. Canonicus Re

g

aris fingulari lu-

W Optz)

cubratione, dehinc autem

T

ournely in fuo

& Uano

Curfuü Theologico Tom. r. Part. 2.

ueeft. 4.

WoPamr

infertis hincinde ad objectiones refpontis con-

WWS |

futavit. Seculo preefenti vidimus fimiler li-

SCh.OMIiC

bellum typis in Germania editum, cujushac

ditr,

infcriptio: 72zozymi O. S. B. dogma Scehola[lico-

navemm

vum de unitate im Trinitate collatum cum Patrum

QU (nd

eadem de ve docivina: Pavifiis1760. In eo Au-

Tüt, qu

€tor , fectione de relationibus generatim pra-

Qüerint

tnif$à , fe&ctionem alteram de divinis Relationi-

taudir

bus diftinguir paragraphis viginti ac uno , quo-

ïeeii,- l

rum primo queftionis controverfiam exponit;

C;lüfibug

feptem fequentibus triplicem aut trinam fenfü

dl t

fuoó naturam in Deo feu (ümrma Trinitate dari

con-

ütnfo

A

Dr DEb Tþlumüsz

215

iaj

contendit; reliquis ad argumenta unitatem na-

n u o

tura divine numericam füadentia refpondet.

j tfin

Quisnam fit ille fezfus fuus naturze triplicis, &

HU

quanam unitas nature divine fübin admiffa,

n n

vel auétor diferté ac diflincté non aperit, vel

" qi

le&or quilibet non fatis percipit; nifi forte

n n

fufficiat fenfui

intellioere à communi Schola-

fticorum aliu

T

- Diflimulationis hujuscaufam

nre h

fübodorabitur quis forfan facilits, quàm pof-

Tif

fit dare rationem reticentie, quà tum fau-

fieculit

tores tum adverfarios fuos vagà cujusdam,

os Gil

gonnemuts, do&i viri, aut fimili appellatione

xjus o

autor celarit; licet haud. ingens Scriptorum

ifegit; :

"Theologicorum notitia requiratur, ut quis

elonu

Dogmaticorum difficultates in argumenta, &

um dl

hec viciffim ccmmutata perfpicia. Porro in

B.H

fua, quam Scriptor Patribus tribuit, autori-

'ing'ulüi W

tate optabit fortaffealiquis, ut ejus veneratio

dy n

ad Canones exacta fuerit, quos Critici facri

; ( u*ælï.

pro Patrum intelligentia & argumentatione ex

Patribus - condiderunt.

xonistl

Contemptus etiam

;Afmlikm,

Scholafticorum univerfàlis nemini facilé pro-

aj

babitur, qui inter eosdem Ss. Thomam, Bo-

;) S[!'v I(ï[?lf' !

naventuram, Albertum, Antoninum alios-

"N

que fanéctitate juxta ac doctrina eximios nume-

]a?

rat, quique, quid confenfui fcholarum tri-

u

buerint Concilia pofteriora , novit. Noviac

' Kc*/äm

inauditi nihil admodum in argumentis reperi-

110 qllf*

re eft; unde pleraque objectiones noftrs pau-

cioribus verbis exhibent: refponfionum fimi-

jepot

al

lis eft ratio, quarum partem maximam inrer

exceptiones nobis oppofitas retulimus.

uod-

jture

[

3

nam

——

2314

QE Dzo Tnixo.

ho

nam refponfum ad argumenta quadret, quee

in Confirmatione "'hefeos protulimus, divi-

füo fidn

nare haud licet ; cum illa fibi objicere nolue-

cde

fit; quantumvis eorum rudimenta in viri, üt

chut iln

fcribit, eruditiífimi opere dogrnatico reperire

apique

licuiffet.

Non defuit tamen íibi in amoliendo

venima,

"'[ritheifmo, cujus fua in hiítoria Petrum Fai-

bu;dam (

dit infimularat Gravefonius:

1e feriatus eít

; d

in invenienda interpretatione Concilii Latera-

Phiofon

T m

af

neníis, quod fuis affertionibus de natura ge-

nerante ac genita, de effentia triplici aut tri-

m ele

na, de Deorum etiam trium tolerabili, f vo-

tgr fon

ces füuppeterent, appellatione videbatur obíta-

Hac:

re.

Geminum hoc refponfionis caput, non

&idetu

tam ad confutandum Anonymi libellum (hoc

(me

um (

L'-ML

enim Inítitutionum noftrarum ratio nec exigit

tümilis

nec finit) quàm ad confirmandum & vindican-

z

Wentare

dum . do

ma. hactenus propofitum, breviter

t [a

adhuc de

j

ibabimus.

B Bd

I. Refert itaque inprimis Anonymus ex

itiüsun

Gravefonio autorem, errorem & fectas Tri-

Mi

theitarum ;

bi addit, ex Germanica Nice-

quiel,

hori verfione, quam unam haberet, non po-

WOdO) q

tuiffe difcerni, in quonam pracipue error cu-

nem

baret: inter íectas autem illas fuiffe aliquam;

hm

qua eodem feré modo, quo nunc Scholaílici,

d

fuerit locuta.

Deinde veriorem , üt putat,

m ip(;

Tritheifii originem ac effigiem in fcriptis

Slenn

Athanaíii, Nazianzeni, Bafilii & Ambrofii in-

&t eo

'

quirit: indeque Tritheitas folàm vocandos

Qpm

colligit tum Arianos, tum eos, qui ita tres di-

vinitates ftatuunt; ficut tria corpora aut tres

homi-

Wa

Dz Dro Tmniwo.

215

drt, qæ

homines dicimus.

Ex quo tandem, quia in

Dus, d

fuo fyftemate

erfonz fibi funt fübftantialiter

?re noi

conjuncte &

b

eitas eft eflentialiter trina, con-

Y

in viri, t

cludir illad. accufari Tritheifmi haud pofle:

0Teptti

carpitque Scholaíticos , qui principia quidem

amollend

veriffima, fed ex quibus fequela mala à qui-

otrm Fe

busdam deducitur, habere velint erroris fuf-

ferams d

e

&a; & cum [oanne Philopono. Ariftotelicze

ii Latee

b

hilofophiz aflüueti; & humanis regulis divi-

natüra

na metientes , fibi perfuadere nequeant, 'Tres

(l aut t

unum effe Deum, fi triplex in divinis perfonis

ili, f1ve

matura ftatuatur.

r obft

H«ec refponfio an. vera fit ac efficax, ex

ais M

€o videtur dependere, num Philoponi ac fe-

lum (U

]

quacium error dignofci poffit; & fimilis aut

on«c a

diflimilis errori antiquórum dici debeat. Pri-

&vindié

us tentare juvat ex Nicephori Callifti per Jo-

y, bt

annem La

noum verfi

[

ione latina, qui L. 18.

Hift. Eccl. C.

47. Philiponum, quem C. 45.

m

Tritheitarum ducem nominat, ita loquentem

fs T

inducit: ?Natura quzelibet non fimpliciter id,

nia M

quod eft, dicitur, fed dupliciter. Uno enim

t, 0*

modo, cüm communem cujuslibet nature ra-

1& e[TUf (

tionem ipfam per feipfàm contemplamur, ve-

u

luti hominis aut equi naturam , in nullo indi--

viduorum extantem.

Alio veró modo, cüm

d

i

eam ipfam communem naturam in individuis

exiftenrem, & particularem maximé in quoli-

; p

jroli

bet eorum fübfiftenriam recipientem, neque

cuipiam alii, preeterquam illi ipfi foli; de caete-

ocnoo

uod nam-

3[I'€Sd'

fo convenientem confideramus.

g

que in me eft animal rationale, nulli reliquo-

J

j O 4

rum

216

Dz Dzo Tz2:xo.

rum homini eff commune: neque que in hoc

üfperiem

ipfo animante eft natura, in alio quopiam fue-

buspr

rit.

uód veró has ipfas notiones de naturis

Cl

& fubtiitentiis doctrina Ecclefi& habeat, ex

tim Con

if rever

€o conftat, quód naturam quidem Patris &

Filii & Sp. fanéti profitemur , tres autem ho-

fibdnti

m & $

rum fübfiftentias five perfonas predicamus,

per quas qualibet proprierate quadam à reli-

que perí

quis difcernitur.

ucnam enun fit natura

Tünte

una divinitatis, quàm communis divinz na-

qusdm

turz ratio, ipfa per feipfam con(iderata, &

of

nudà contemplatione à proprietate cujuslibet

UH&quö !

difcreta ?

Et quod propri* ac peculiarirer

dtuem f

rurfüm natur& nomen coníideremus, dum

lmn

rationem nature in quolibet individuorum fi-

W Q

fotat

ve fubfiflentiarum communem, propriam at-

(e

UV

que peculiarem cujuslibet factam, qus nulli

&tem ag;

deinceps alii, quod füb communem fpeciem

TeÍier

cadat, coaprari poífit, contemplamur; ex eo

i Tfürg

aret , quódin duabus Chrifti naturis unionem

Q

d

ivinitatis & humanitatis docemus. Non enim

Tþïthäma

communem , quam in fancta Trinitate confi-

Dicend

deramus divinitatem, incarnatam .eífe dici-

! ttute D]

mus; fic enim &Sp. fàncti incarnationem pre-

1 l Qua

dicaremus &c.". Ipfe poftmodum hiftoricus

] "(müm

|

loqui orfus;: C. 48. inchoat & profequitur his

J ibidem

verbis: "Sed Philoponus cum í(eétatoribus

117

Hiji

......

füis communem humanam naturam , ipfam-

Dutgr

que etiam divinam , quam indivifibilem dici-

ï'i[jïïïllïli;

mus, in plurimas partitur períonas, difcer-

M. f;*jj

nens eam, & fingulatim individuis tribuens, &

Ü

tribus fuperfübítantialis narurze fubfíiítentiis

Vr '36»1

difper-

b

*

Dz Dzo TziNO.

s

difpertiens. Id verà ipfum à re&té fentiend-

que ii

Opiam f

bus prorfus eft alienüm." — Denique is idem

Q6 Datur

C. 49. fectatores Philoponi enumerans fenten-

nibeat, &

tiam Cononitarum fic exponit: " Profitentur

Dasi

ifti revera Deum quidem efie & naturam &

qutem

fubflantiam quamque, Patrem videlicet & Fi-

s ictr

lium & Spirirum fanctum: adhec tres quo-

um i

que perfonas dicunt, ipfaàm nimirum fanctam

it at

'Irinitatem & fübfiflentias tres: tres autem

diving &

quasdam numero fubílantias & naturas per

derata, i

omnia fimiles fecundum Deitatem dicentes,

i

'!'äush;bï

unamque fübítantiam, five naturam, & unam

Virarttc

deitatem, five Deum, fanctam & confubftantia-

s QU

lem profitentes Trinitatem , non numero, fed

QUOTU

er omnia fimili deitate tres Deos aut tres:

ryprim

d

eitates omnino dicere tergiverfantur. . . Hi

; quæ nE

autem tres quidem Deos feu tres deitates dice-

m (pei

re füperfedent;tres autem numero (ubftantias,

nur; d

feu naturas quasdam fimiles profitentur. "

s f0

Cui veró hec non fufficiunt, ad dogma

Nonéj

Tritheirarum Arianis pofteriorum penitus per-

fpiciendum , addat is fententiam Sophronii,

jtte a

r

eetate Philopono propinquioris ac ferme cog-

onen p

vi,; quam in arpumento 2do ime Claffis in

i

Confirm. num. 63. recitavimus.

Hec autem

u

ibidem relatis praemiferat: JVgmeratur ergo bea-

a Trimitas uon fubflantis ac. natuvis aut divevfis

cuari

Deitatibus tyibusve dominationibus.

Abfit: ficut

snfaniunt 2dviani , eg ficut duces ac uove rnleraes

j d

T

b.e. triplicis: Deitatis, autiflites fuvios. latvant,

dum zuatuvas tres, ac dominatus tves , &g tves fhni-

yens;

mi

yilt

enr

liter deitates inaniter predicant,

Poft multa ve-.

"

;).1

ró,

ij

"

21$

Dr Drzo Tn!wo.

ró, & ubi anarhematizantur heretici, fic in- | piswes

ter reliqua fcribit: Cum quibus ounzzus, € pro

| x

X

j Tonom

omnibus , €g pofl omnes, €g fecuadum omnes , e5

fujer omzes fit. anathema Toamies Grammaticus,

foríninte

f

u

cognomento Pbiloponus , id eft , fludiofus, im ma-

ff

jd

Jnrim;

tgoponus, id ejf , ivitus laborator: Conom quoque

(a quo fcilicer Cononite apud Nicephorum)

m natus

fiiTa

eg Eugemus; bi tres tritbeie, b. e. triplicis deita-

7s ter shalediéli pvopugnatores.

für

'.'Il l

Ex his fecum comparatis apparet 1. pra-

ter Arianos & quoscunque antiquiores fuiffe

| rnexis ]

(;

'Tritheitas novós & aliquot feculis pofterio-

At A

res

2J Arianos & antiquiores diftinoui à no-

vis, quód illi admiferint tres Deos , eflentias

[

& naturas alterius fübftantize , alterius originis,

Qulb

alienigenas, alterius fpeciei ac . diflimiles; hi

frmo

Sholf

autem ftatuerent tres Deos, naturas & effen-

tias confübftantiales, ejusdem originis , 'uni-

! Gicunm

enas, ejusdem fpeciei, & per omnia fimiles

Quando

fecundum deitatem:

3. Ad Tritheitas etiam

T

pertihere eos ; qui tres naturas & effentias,

hm ]

ünide

poíterioris licet claffis, admittunt , quantum-

vis Deos aut deitates tres profiteri detrectent:

Wn pre

4. Ad declinandam Tritheifmi notam non fuf-

lii

ficere, ut quisfe diftin

at ab Arianis & anti-

butam,

quioribus, fed & difcrimen eum inter ac no-

j Q ha

vos T'ritheitas omnino exigi. Reliqua, que

TId QU

inScholafticis carpuntur,

artim preefidentiüs

:

idod

funt dicta; quafi fcilicet illi regulis humanis

Tquea

divina metianrur: partim eadem excufatione,

|Wm

elevantur; cüm non minus liceat ex Ariftote-

|

lica Pþilofophia elicere verum, ac ex princi-

r

j 1

pus

h

.D-E D 1;20 TaiNO.

219

df piis veris fübin deducitur falfum: partim pro-

i, U n

pria refponfione folvuntur, quà monemur

*

0a

non omnia in crimen vocare, quax hereticuli

QT

forían inter fe difputabant, cujus generis illud

5 ) d

eft, quód Petritarum fecta, cum Scholatticis

',;,?sz t]l!/).i;;?

in trium perfonarum profeffione & fimul tri-

um naturarum negatione confpirans, Trithe-

Wici d

ifmi à T'etraditis ap. Nicephorum infimulaba-

tur.

et L

jta

I In 1'efponfïone ad verba Conc. Late-

)C5

i

uf

ranenfis IV. num. 65. in Refp. ad arp. relata,

profert Anonymus multa, quee nefcio an ne-

| po(ï;n'c-

üt

D

u

]

L, proficua & pertinentia fuerint om-

nia

'Certé meminiffe potiüs oportebat, non

; lat

us r

T

quzelib

atrum dicta absque cautela in fidei

j

fermon

ab Ecclefia admitti, quàm monere

imiies;m ]

5 de

Scholafticos , non omnia, que in Conciliis

l4

dicuntur , fidei dogmatibus effe accenfenda,

j

1

nia lm

quandoquidem de íolo Synodi decreto effe

iermo poterat. Praeterea nil juvat laudaffe fi-

itts et

Ti

milem Patrum ac Scripture etiam phrafin;

m,illum irmunem

juantur

cüm idem, àJoachimo fa

non preefliterit.

Neque expediebat fateri, tan-

predt

g tl

tam vim fynodali definitioni à fcholis effe rri-

butam, ut tres fubítantias aut naturas dici abs-

j at

pric

que herefeos nota non paterentur; cüm pro-

ria cujusdam incredulitas cum aliquo alterius

u, p

d

i«to diffentientem liberare fàltem à temeritate

As

nequeat. Novitas denique dogmatis fchola-

]Iumäms

ftici minus apt& notatür; pfopterea quód, fi

yfinont

m

revera ex Concilio Oecumenico ortus capia-

tur, antiquitas doctrine vwocari in dubium

prin

ne«e.

j

g

m

m

p

DE/DEcïTIRINO.

n

zo

L

ueat; pradus autem certitudinis definitus

mvf

í

erfud

&

ormula loquendi determinata omnino de-

lr L.d

beat obfervari. Ad rem tamen ipfam propiüs

& curatiüs accedere videtur, five dum negat

[771717]

Dis confün

eam Concilio fuiffe mentem, qus nullo mo-

do effentiam aut. gignentem aut genitam dici

vum infin

permitteret; quoniam eflentia Filii generatio-

| Leipliit

ne & nafcendo reipíà exiítit, Patres

1

P

d affe-

| tone eríf

rentes damnari erroris nequeunt, Scholaítici

| nius dion

etiam ipfi naturam concreté fümptam genera-

mus if

re & generari non abnuunt: five dum fuam

puprt ac

Sdholdci

opinionemà Toachimi errore diftinguit ; utpo-

te qui divinam fubftantiam realiter divi

in-

hiL *

di-

ter perfonas, inftar hereditatis in port

lontone:

ftribute, non aliam quàm collecti

n quan-

dam unitatem ineffe

vid

erfonis credi

dide

erit;-àc

DURTUE

incauté nimis íunilitudine unionis in populo

fonfod

aut fenatu fuerit ufüs : ubi tamenipfe effentias

COndo

efle divifas aut alias neget, unitatem identita-

Tter n

tis in natura , diílimilitudinis expertem & con-

INmQs n

fübfítantialitatis retinentem , adimnittat, ac mo-

qmdem., f

narchiam perfectiffimamin Deo à Patribus ce-

fsf

lebratam

atuat.

u (y

INeutra tamen refponfio rem ab auctore

Qnqj

intentam evincit. Non rma; quandoquidem

L]'üidem :

Concilium diferté enuntiar: £r2/Ja ves , videlicet

Wittem

fubflautia effeutia feu natura divina, non eft geue-

m u

vans neque genuta seque procedenss [ed ff Pater qui

fenfo

I

genevat , &g, Filius qui gignitur, €9. Spivitus [au-

(

Q

éfus qui procedit : wut. difln&liones fümt im perjoris,

Q9 wuitas im natura; ubi quid veré ac proprié

| hii

dici poffitac debeat, tam negativo quàm affir-

Rs fer

mativo

:€——

Drz 4DE0 Ta1NO.

22X

: defmns

mativo fenfü exprimitur. Nequecontrarium

nnino &

G

rfuadet adjecta ratio triplex.

Quod enim

D propi

H

ilar. L. de Syn. ad Can. 3. dicat, £m per

lum o

naturam in fe geuitam confifleré , his quidem ver-

bis confltitui eundem per abfolutum & relati-

nullo w»

af (

vum infinuatur, ut Aug. L. 7. de Trin. C.

2.explicat; non autem naturam ipfam genera-

v

tione exiflere fienificatur: üt in Difp. 2daube-

Schölzr.;:

rius dicetur. . Patres hujusmodi loquendi for-

n genïæ

^

mulis ufos erroris non coarguimus, ífed im-

um fin

proprié accipimus, & religiosé explicamus,

Scholaftici demum, qui ita loquuntur, cum

üit; Ut*

U. d

Aug. L. 7. de Trin. C. z. etiam fatentur, hac

i

u

locutione zoz effegriam fed vclativum indicari, at-

Va qUE:'-

que fi e[Jentia ipja velativé dicatur , effentiam ipfam

D

?

"

n

72705 )am

effe efféutiam. Haud felicior eft re-

fponfio altera, difcrimen fententiarum afferre

i

in o

conata.

IT

uod énim Joachimus diviferit rea-

liter effentiàm ficut hareditatem, teftem Ano-

n ident

m & o

nymus non laudat alium , quàm Cardinalem

, « ]u

quidem, fed merum tamen Scholafticum, cu-

ao

jus profeffionis homines nihil aliàs Autori pro-

bant.

uódlis non aliam inter tres Perfonas,

quàt collectivam unitatem crediderit; verum

j a

d

quidem Anonymus dixit, fi hinc exclufam

unitratem realem numericam intellexerit ; fal-

ff ;*þfiäïfd

füum autem , fi unitatem etiam rationis ac pro-

TT

tenfze

er omnia fimilitudinis removerit.

TU

9

Quód i

d

em denique nimis incauté compara-

(,V;)'W,,/l'? (

tione unionis in populo aut fenatu fuerit ufus;

non facit , ut Anonymus; qui cautiüs eft locu-

fopl'lä

m 31f£'r'

tus,fenferit etiam caftiüs. Quodcunque enim

unitati

qui

M.

p

$

$

222

| Dz DEö TRINO: :

tt Lom

unitati fü&e nomen aut prerogativam tribuat;

|Rrom g

eam tamen collectivam appellari pofle conten-

dit, neque ultra fimilitudinariam aut intentio-

|jcit m

us

nalem affurgit, adeoque nec veram nec pro-

priam unitatem admittit: neque effentias etiam

uus:.

effe alias; atque hinc entitate fua difcretas ac

itteli

divifas, negare poteft, nifi vel apparenter vel

inconíftanter; cirm quas fübinde unitatis hono-

re afpergit, alibi ternario numero diítinguat,

l.

& relativé oppofitas contendat.

!

| lat nj

uanquam, íi melius etiam , quàm ad-

huc fedir; Anonymus fuum fyítema à Joachi-

n5 ('.

Jlb d oom

mi errore diftingueret, non ideo tamen inno-

cens illud & Catholicum probaret, nifi unà

Qnifem:

&m v

oftenderet ; id cum. Catholico dogmate con-

gruere: veritas fiquidem unica eft, error au-

ï.,illdlml.

tem & à veritate diíceffus varius ac ntultiplex.

i, L

(

Hoc autem ab illo preftari non poffe , ut omit-

tam alia, breviter fic conficio.

Dogma de

pui

unitate in divinis verum & Catholicum eft il-

fanpnis

lud, quod Concilium Lateranenfe credit ac

sst

confitetur: fed Concilium hoc credit ac con-

l ipns;

fitetur. fyftema Petri Lombardi; quia verba

Yerlüs 6

Decreti fic habent: . /Vos auzem , facro approban-

k 3*,51190(11

1e Coucilio , credimus 9 - confitemur. cum . Petro

Onim

Lomlardo ,| quód una quedam fumma ves &c.

166 Quo ]

Syftema autem Scholafticorum eft idem cum

anlicer

Lombardi fyftemate; ut facile omnibus norum

|bpro.

€

eft ac exploratum: ergo fyftema Petri Lom-

| p $

bardi, idemque Scholafticorum, de unitate in

| "ipir

divinis, eft dogma verum atque Catholicum.

D

|

. Atquifyftema Anonymi minime congruit cum

i

g

[

yítema-

i 'DE Dzo TniNo.

223

m trbu;

te Lombardi & Scholaflicorum , utpote cui

? CODa

fuum tanquam inimicum ac diverfüum ille ob-

: Intentie

jicit: ergo cum dogmate vero & Catholico

Dec pro

congruere non potefít.

Viasetiit

fcretisd

Quanss: n Verficulus 7odmu's de tribus

rentervd

