volebant, quia inaudira ad hoc tempus fuis-

is f

fet & à Sabellianis malé ufüurparetur, ac pree-

o

terea füfficeret, fi res ipfà diceretur: tum quia

mai

Liberium non ideo pro Ariano füiffe habi-

ye ht

tum; quód formule homoufii voce carenti

1

m

fubítripferit, vel folus retardatus per annum

x fih]

propé integrum reditus & altera fübícriptio

ab ipfo exacta manifeftum facit: 3. Liberio do-

tunuoft

los Arianorum eo tempore non fuiffe perfpe-

g

€&tos docuit eventus; càm conftet, fimili poft-

fs

pf[*

modum fraudi in Conc. Ariminenfi adhibitae

i pm

& detectee ab eodem fuiffe fortiter repugna-

M.

tum: 4. Liberium denique equivalenter pro-

feffum effe homoufion non tantüm conftat ex

e CH

i

ho

vi & fignificatione homoeufii, quam non tan-

us d

tüm catholicam fed füfficienrem etiam fuiffe

K

gt

habitam ex Epiph. heer. 73., Athan. & Hilar.

yle

LL. de Syn.; 'Fheodo

?L.3. C. 3. & Sozom.

[

L.;. C. r2. Alex. Natalis contendit ; féd &

J

ex eo, quód tefte Sozom. L. 4. C. 15. non ab

emp

Anom«ais folàüm fed & à Semiarianis poftula-

( )

'eti

verit profeffionem de filii adaequata fimilitu-

dine cum Patre; quo facto oftendit amplius

retttf

J

à f$ quidpiam admitti & à Semiarianis poftu.

ari,

a

x2

[«

DE Dro Tni:wxo.

92

€

iltt &

lari, fi homiufioa in fequiori fenfü ab illis ac-

qti f

ciperetur. 244 Couf. I]. N. parit. Difcrimen

Dunà

pátet ex modó dictis, & ex fide mala Ariano-

Simií

rum ac oppofità fide bona Liberii.

Áro oot

33- IVec dicas IIJ.. Athanafius , Hilarius;

Yi

Hieronymus, Sozomenus, Auxilhus, & Pe-

m d

trus Damiani num. 27. laudati difert& enun-

fibi.en

tiant; Liberium fu/feripfiffe aut confeufiffe hereft

fcdp

4 driaue; unde terüó denuntiatum Liberio

intepr

anatbema ab Hilario legitur: ergo.

Conf. I

Tn0ne

In ipà Sirmienfi formula prima plures haben-

Vff

tur errorés; nam anathematifimo 5tio fic dici-

W ily

tur: Siquis unum dicens Deum , Chriftlum autem

iriptor

JDeum aute Secula filium Dei obfecutum Patri m

&mn

creatione ommium , 7om coufiteatur ; anaibema fit:

:mazbm

& 27mo: Siquis Chriflum Deum filium Dei ante

tum at

Secula. [ubfiftentem &9. miniflrantem: Patri . «

Y s

emuium perfe&ionem som dicat

. . anatbena

TS rj

i?: apertiüs adhuc 18vo: JVoz exequamus ve

& lr

comparamus. Filium Patri, fed fubjettum. intel-

h,.

ligmus: ergo, cüm Liberius in (ua ad Orient.

Dendc

ep. dicat: Zzc, formulam, ego Jubenti animo

Torem

Jufcep

i in mullo contvadicens, etiam his anathe-

fnatifmis erroneis adhafit.

g

Conf. II In for-

Ug

inula Antiochena an. 341. edita fic habetur:

üm

ANos neque fumus Avl u námque fieri potef?,

bts d

ut, cim fimus Epifcopi, 44vio Presbytero aufcul-

Qre .

temus? neque aliam fidem , quàm que ab anitio

k N,

divulgata fit ,. vecipimus : [ed cüm in fidem eyus

fte,

fludiosà. inquivere. edmque. accuratà expendeve mi-

fmpo

geremur , "dvium potiüs ad nos vevertentem ad-

Cuti z

Ws

mifimus , quàm ejus opinioni fumus ipfi ol;!]ä

que

i

DE Dzo 'l;RïN;).

93

idque ex Lis, que dicemtue facil? cognofcetis.

) ;Hisac

JMcrim

iVam mos ab ámitio didicimus cvedere i unum

IDeum &c.: ergo, cum Liberius formule huic

1Anan

Sirmii fub£ripferit; communicáffe eriam cum

Ario convincitur.

Wi

& ad drg. D. A. Scriptores hi falfo ru-

i, E

more decepti enuntiant &c., C. veré edocti,

rie u

fubd. enuntiant Liberium formalirer & exprefs&

J '!"1:'.

fubícripfiffe zut confenfiffe heerefi Arianze, N.

» [l

interpretativé aut fecundàm hominum »efti-

CDJIf j

1

mationem C.

uia enim Liberium damus

s hax

defeciffe in forritudine & eeconomia circa tri-

fic di

plex illud facturn, concedimus etiam fenfum

g at

Ícriptorum illorum poftremum; priorem au-

"M

tem negamus ex rationibus jam datis.

uod

mMu»

anatbema in Liberium ab Hilario pronuntia-

7

tum attinet: : fiquidem hec nora ex margine

f

l

non irrepferit aut ab alio quodam Fragmen-

a

t

tis fuerit infertum, üt fer$ omnes conjiciunt )

eo Ítatim tempore adnotatum ab Hilario vi-

dun P

derur, quo captato ex Liberii fübícriptione

J 0nt

mendacio Eudoxius ceterique Anomori ru-

m

morem falfum fparferunt, Pontificem dam-

j; u

naffe homoufion ; id quód reverío licer ad

[1?

Urbem ac priftinam conítantiam Liberio reli-

a

&um ab Hilario fcriptionibus aliis ac labori-

j ]^

yun*

bus diftra&to, poftea à Fragmentorum colle-

r d

&ore Nicol. Fabro eft editum. — 4d Conf. /,

dul

&K. N. 4.

use enim videntur Arianifmum fíà-

jm j

pere, catholic? dicta fünt, fi phrafin priorum

um

temporum & herefin oppu

onatam. attenda.

um

mus, Nempe Filius dicitur

P

Pani ebfecutus in

,þf ^il

€£Ye/.

u

924

Dz Dzszo Ta!uo.

fs f

eveatiotie omniun. & miniffréffi ad ommium per-

fe&iouem , quatenus per filium Dei omnia crea-

(ibi pr

praiso

ta fünt ; quod negavit Photinus, diftinguens

Àm i

Verbum à Filio Dei, & illi quidem in fenfü

Pauli Sainofateni exiftentiam fed à perfona Pa-

o ]

ib

tris indiftin&f'am ab eterno concedens, huic

veró eam ante Virginis partum auferens: urt«

3

de in 27mo Anathematifmo addita fünt hec

troverf

Dima

verba in objectione omiffa: .Sed ex quo de Ma-

via natus efl, ex eó 9 Chriffum «9. Filium momi-

timy í

U dfim

satum e[fe eg. initium. accepiffé , ut fit Deus, di-

lm

ca*. Similiter dum filius Patri zoz excequart

lidefa

tuc tompavavi fed fubje&us intelligi afferitur,

lerdin

contra herefin tantüm Photini & Pauli nega-

tur filius effe à fe; & genitus à Patre affirma-

tus f

fiffe]

tur, quod ex contextu Anathem. 1:8vi liquet;

qui talis eft: /Vegue emim de[cendit in Sodomam

doquid

ime voluntate Patvis: meque pluit ex fe: fod d

ODtife

'oni hw

omino, autoritate fcilicet Patvis : meque [odet

$n dextva à [emetipfo, fed audit dicentem Patvem,

lx i

V,

[tde ad dextvam ineam.. Vid. num. 8. 9. & 16,

REN

Ad Gonf. 1I. 3. IN. Conf. Quamvis recirata in

Antecedente apud Socratem & Athanafium

p ;

Ym ol

legantur, non fünt tamen conftitutiva formu-

le fidei, fed Fragmentum actorum Concilii

Qd

Tiüm.|

& tranfitio ad formulam ; unde nec ab Hila-

inen g

rio L. deSyn. necà Theophronio apud Athan.

L. de Syn. referuntur. Preterea vel vera (üp.

t

Donfi

ponitur ea Antiochenorum Patrum nàrrátio;

vel falfa? fi 1mum; Arius refipuit, & Libe-

l

rius cum eo communicare potuit: fi 2dumj

ergo errore facti deceptus quidem eft Libe-

lj (i

riu$;

Dz Dzo TaiNO.

.Sf

rius, nonnifi tamen poft retractationem ejus

hn

li (

fibi propofitam cum eo communicavit. Quin

pradus omnino & absque fundamento dicitur;

Rinpu

Lin i

Ário jam diu $ vivis füblato; Semiarianos

oblato hoc fragmento folicitos fuiffe, ur illi

x D

ax à Liberio

, I

onaretur. ,

34. Obferva. Celebrem inter eruditos con-

Ts Ub

fünt y

troverfiaam , nempe an Pelix fedem Roma-

nam, acto in exilium Liberio, occupans legi-

TT1.

T

timus fuerit Pontifex, huc quidam injiciunt,

ut affirmato Felicis Pontificatu , probenrt Li-

Dut!

berium in herefin incidiffe,

&l

Cüm enim nec

Ecclefia poffit effe biceps, nec Papa, nifi ob

(feritu

Á

i vf

herefin, excidat Pontificatu ; fi Felix legiti-

mus fuit Pontifex, derogatum ob herefin

re a

il

fuiffe Liberio Pontificatum neceffe eft; quan-

doquidem uterque nequibat effe Romanus

; J

Pontifex, ne Ecclefia evaderet biceps. Obje-

11

L

€lioni huic fatisfaciendi via f& duplex offerr.

u n

Altera illa in controverfia. partem negantem

j P Wï

tenet, & füppofitum negat; in quam rem

j

Alex. Natalis Szc. 4. Diff. 32. Art. 3. con(uli

r

potefl. | Alrera conciliando controverfiam;

m

vim objectioni detrahit ; durn flatuit, Felicem

jf fomf

quidem legitime ele&tum effe in Liberii Vica-

205

rium cum fücceffionis jure, interveniente ta-

T

men morte fuiffe preepeditum, ne juris illius

)Ud A[þ*

ufü gaudere poffet.

Atque hzc quidem re-

yei 615

Íponfio commodior & honoratior videtur.

narri

n ea enim verum manet, quod Theodorer.

&

L. 2. hift. C. 17. ait:: Succeffum eft. Liberio à f-

j jf

: ind«

n

deli quodam illius Diacfano , Homine Felice

net

n

w;-:.æ*

96

Dz Dx0o Tnixo.

net autoritas Optati Milev. L. 2. cont. Par-

men. & Augufítini ep. 165. in Pontificum ferie

W

Felicem omittentium , fcilicet ex eo ; quàüd

Felix tantüm füb Liberio, nunquam folus &

f.

Toend

nomine proprio Pontificatum gefferit: nec

detrahitur fides Caralogis fequioris evi X

Comedi

mom f

martyrolopiis omnibus Felicem inter Pontifi-

es recenfentibus, utpote quibus jusSucceffio-

Domm

tiesf

nis & adminiítratio jam data pro Pontificis ac-

ceptione füffrapatur.

uze Athanafius in ep.

Tum jj

Seeuca

ad Solitar. feu hift. Arian. ad Monach. de Feli-

cis ordinatione per Arianorum operam fact

Átlandi

commemorart ; vel dici poffunt ; ad Eum ab-

V,

fentem finiftro & mendaci rumore effe per-

ts |

lata; cum Socrat. L. ». hift. C. 37. fcribat; di-

afis:

verfos divería de his, que? eo tempore in Ec-

p

clefia evenerant , retuliffe: vel Felicem non

3f re

probant intrufüm; tum quia interventus h-

Qompje

reticorum Epifcoporum irritam non faciebat

tdrin

five ele&tionem five ordinationem, uti exem-

Qtuor

ti

lum Cyrilli ad Hierofolyms fedem affump

Todm.

oftendit: tum

uia Pontificale Romanum , 2

fhdi

.

congregatis Sacer.

4

0f2

bus procuraute Liberio in ejus

Cgtholi&

locum Felicem effe ordinatum , teftatur, — Alia;

lm

h()mw

quse circa Felicis ex urbe difceffum, mortem

& martyrium difpurantur; nec noftri infliruti

Thceon

nec hujus loci eft componere; cüm reípon-

Stmia

hi

fionis datze nec fundamenta fint nec ulli par-

orün

lisid

tium fatis explorata.

ls COR

deS

QuanES

L

E-—

XDIQJD;WEO TRINO,

927

ytt Pq- :

UZRES IIL | 77 Partres Concilii Aviminen-

um E

| fs Adrianá beveft fuerint fedati ?

qi

ifohui

35. JVota L. Cüm Conflantii confilium de

: d

habenda zeneraliSynodo primüm quidem Ni-

s

comedie, poítea Nicez , his urbibus terre

r u

motu fubverfis, fuiffer fruftratum; arte Aria-

Susdt

norum effectum efl ut divifo conventu Orien-

nf

talesSeleuciam in Ifauria, Occidentales Arimi-

frusit

num in ZEmilia an. 35 9. convocarentur.

ui

. db

Seleuciz convenerant, centum & fexaginta ab

am &

Athanafio L. deSyn.; Socr. L15. hift. C.51. &

Fom i

Sozom. L. 4. C. 21. numerantur, à S. Hilario

deyt

autem L. cont. Conftant. difpefcuntur in tres

xixt;!

claffes; quarum rma Semiaríanos quinque fü-

yre l

pra centum , »da novendecim Arianos puros,

lo

3tia reliquos Catholicos plerosque ZEgyptios

efis:

complectitur; excepto nempe Georgio Ale-

xandrino haretico, & addito S. Hilario, qui

n i

uid

quatuor jam annis in Phrygia exul ad eam Sy-

,J

nodum vocatus erat.. Diverfa congregatorum

nanurt

ftudia irritum fecére concilium. Càm enim

Catholici preeter Niceenam formulam nollent

E

7 iilä

aliam, Ariani autem duce Acacio, homo. &

homoeufio juxta ac Anomoeeo rejectis , ho-

) n

mceon tantüm oblatà formulà profiterentur,

ii

Semiariani tandem formulà Antiochenà Encce-

T

niorüm adoptatà homeeufion urgerent; Leo-

culf

nasad curandam Synodum ab Imperatore mif-

füs conventum dimifit.

Arimini ex Athanafii

L. deSyn., Socratis l. c., Sulpitii L. 2. hift. Sae.

& Sozomeni L. 4. C. 16. calculo (qui alteri Ju-

11]

liani

h

i

»

. Dz Dzo Tza:x0.

$8

liani Pelágiani apud. Aug. L. 1. op. imperf. ad

pelen

650. augenti, alteri Maximini Ariani ad 330.

& lum

minuenti praferendus eft) confluxére Epifco-

cent;l

Váeste

piquadringenti & amplius. Ex his tum Ariani, ,

tum Semiariani octogenarium numerum non

i A

tionem

füperabant; quos inter pracipui Urfacius, Va-

lens, Auxentius, Demophilus & Germinius:

NY

dimir

reliqui omnes Orthodoxi, in quibus Reftitu-

tus Carthaginenfis , Phoebadius Aginnenfis;

fubfcri

Servatius Tlon

grenfis gutoritate & Sanctitate

quin

eminebant.

i

. Fauftum fuit Synodi iniium. — Nam ubi

Proff

Valens & Urfàcius Árianorum nomine propo-

Rim

fuerant formulamSirmienfem 3tiam ex Impe-

, Ve

ratoris voluntate deinceps tenendam, rejece-

finenm

runt eam omnes confeníü unanimi; in fuper

f ]

damnatà Arii herefi inhaerendum Niceno

[üs E

Concilio ftatuerunt: cujus re

ulae cüm Valens

If5 tant

j

& Urfàcius cum Sociis fulffcribere recu(àrent;

Vs

Anathemare eosdem profcripferunt, decretà

V Qrec

ad extremum Epifcoporum decem legatione;

Cilyi

qui Imperatorem de rebus geftis edoctum ro-

rj

)

rent, ut conventum folvere & cuilibet ad

fläre À

edem propriam redire liceret. Sedenim Im-

U l

peratorà pregreffis Arianorum preecipuis oc-

tend

cupatus , primó quidem Orthodoxis Legatis

efft in

egare; datis deinde a

confpectum füum n

m e

Ariminenfes litteris refponfum füum & Con-

j

Qd

cilium prorogare; quos cüm hàác morà mini-

b

mé moveri adverterer, coactà raprim Nicae

eXpoüD

in'Thracia Synodo, Orthodoxorum Legatos

m N

partim Arianorum fraude partim minis im-

N

pellere; -

Dzs Dzo TniNOÓ.

99

p

pellere; ut formule nova, que orniffis, . Ufiá

al

& Jomoufio filium duntaxat fimilem Patri edi-

Bol

ceret; fübfcriberent, latamque in Urfàcium &

nArtr

rum n

Valentem fententiam refcinderent: demum ut

ipfos Ariminenfes Patres in eandem prevari-

as V

$

ermu

tionem raperet, darà ad Taurinum Praefe.

&um epiftolà mandare, ne finat. Concilium

; Mi

dimirti; quousque omnes eidem fidei formulze

ginneq*i»

fübfcripferint, reluctantes, fiquidem plureg

Sendt

quàm quindecim non effent, exilio mul&er.

Perfliterunt etiam tum Patres illi füa in

Nami

Profeffione conftantes , & hinc Legatos Ari-

& prop

minum regreffos repulerunt fua à communio-

.a

ne. Verüm ubi diutiàüs in hyemem usque de-

m ïelfï

tinentur, Arianorum dolis, füafionibus Prae-

n

j 1

fe&ti, Imperatoris minis ac tedio longioris à

nM

fuis Ecclefiis abfentiee fracti plures, quin om-

cümwt

nes tandem cefferunt, poftquam Valens pro-

at

tefílatus, non effe fe Arianum, & Arii here-

y, &

fin execratus, variis Anathematifmis videri

j iett

Catholicus ftuduit. Hác Patrum indulgentià

d

extortà & dimiffo Concilio, triumphum ceci-

nére Ariani, fparséróque palam, traxiffe fe

cumbet

in plenaria Synodo omnes adverfarios ad pro-

at ys

fitendum proprià fübítriptione Filium 'Dei

ysl

effe intrá ordinem creaturarum, ceteris qui-

T

dem excellentiorem , (ed ramen ex

Creatà.

;ellenr;ä

rm&ü

. Hiftorià ex laudatis Autoribus hactenus

ib

nM

expofità cüim abutantur pofteriorum Seeculo-

f

rum Novatores, & poít eos Janfeniani, ad

ni?'

Ecclefie & Gonciliorum autoritatemi elevan-

G &

xl

dam.

z

100

Drz bxo 'TRINO.

dam, opere pretium erit, tres inde de-

fatem c

1720 qui-

B

romptas queíliones examinare.

dj

dem , an formula Ariminenfis fuübfcripta in

vu: Hv

fefe ac fecundüm verba feu verborum fenfum

!

í

/

)

fit haretica? 240, an Patres formulee, fecun-

if

dàüm intelligentiam Arianorum offerentium

Sétfuri

(áltem bareticee, fübfcribentes confenferint he-

.

Putri,

refi & fa&ti fint Ariani? 37/0, an; fi fuppona-

i Spfr.i

'tur Patres Ariminenfes in fide fuiffe lapfos,

Fily

Ecclefia erráffe dici poffit. Unde

fsj

la, cui Arimini fub-

36. Nota II. Formu

pfml! f

tria continet ; Symbolum

fcripferunt Patres;

fülam de omittendis certis

ftum

nempe fidei: clau

Mm P.

vocabulis: Anathematifinos tandem

propoü—

LUR

tos; qu

z omnia ex Hilarii Fragmentis ; Atta-

i

nafii L.

de Syn., & S. Hier. in Dial. cont. Lu-

/lf?liff.g ;

cifer. hic fübjicere juvat.

Credimus in unum &

Svmbolum ita habet:

flmam

;

olum verum Deum , Patrem omnipotentem , ex

n Dei, eute

d? (fey

uo omnia. Et in unigenitum Filui

J g

omnia Secula eg ante omme principi

um ex Deo

] "fï)/?:m.'i.«

genitum ,

per quem omnia fa&a [uut ,

vifibilia $

P fi'fwm 4

Genitum autem umgenitum ex. j000

amvifibilia.

af

Patre , D

eum de Deo, . fimilem Patri, qui eum

lt

vatiouem

genuit ;

fecundàm [cviptuvas: cujus gene

*

86 d

Aemo 00vl

£, nifi folus Pater, qui gemui

z illum.

Ár

Hunuc novimus umigenitum Dei Filium, à

Patit

vb om

ficut feriptum eft, "

miffum . de[cendiffe de celis ,

Alif [

defivu&lionem peccati

eg mortis : €9 geuitum ex

Sety

li

San&o e? Maria F'irgine, ficut [criprum

Spiritu

Wogt ]

ef, fecun

düm caruem: $9 cum difcipulis verJatum

Wtl

:e:&jun

iverfa difpen[atione juxta Patvis voum-

RLT

;aiemn

L]

P

Dr Dro Tna:No.

i

YOI

ind ig-

] Q

tatem expletá , cvucifixum , anortuum Q9 Jfepulturm,

defcendiffe ad imferos : quem infermus ipfe exlor-

(ript:

n fentt

vuit: refi

urvexil[e à smortuis tertid die, ver[atum

efe eum . difcipulis. diebus. dutegvis. quadraginta:

MU

Terenttt

affumptum ad' celos. [edere ad dexteram Patris:

vénturum in ultimo vefurre&lionis die cum gloria

Yferint

i

h

Patris, ut veddat unicuique jw&m opera fua.. Et

C

(oppt

[77 NÀ

piritum Santhum, quem ipfe unigemtus Dei

1377

Filius.

2-Efus Chiftus Deus ac Dominus promifit

mini i

Je miffarum geueri bumano paracletum , ficut [cri-

prum ef, [pmritum verizatis : quem ipfe mifit ,

ambot

pofiquam ajfumptus eft ad celos, feditque ad dex-

vis cel

teram Patvis , unde veuturus eft judicare vivos qg

?nov£uos.

N

29

eüäi» Y

Claufüla veró hec eft: JVomen autem fuli-

j n

flamtie , quod fimplicius infertum efl à. Patvibus ,

tv 4 populo nom imtelletum Jtaudalum pariebat ,

um

quonuem in [eriptuvis non extat , telli placuit , eg

opar

de cetero güllam penitus fieri mentionem fulflan-

n

tie, maximé ckm divine litterdd Patvis eg Filu

j d

Jübflautie musquam meminevint. — Neque item in

M

Pevfoua Patvis eg. Filii g Spivits San&i unam

jun ,

Dypoflafim. nominari debeve... Similem veró Patvi

fly W*

Fiium dicimus ,

nj

ZWJ

€9 docent.

ficut e9. divine fcnjpnf'ræ dz'cu?t.

J*

gr/ll

-" Anathematifmi à Valente pronuntiati , &

Jl

j

ab omnibus confirmati , fünt fequentes:. $7-

m

Al

quis megat Chriflum Dominum Dei Filum amte

v

Secula ex Patve genitumy anatbema fit.. Siquis

il

lj

negat Filium [milem Patri fecundüm fcviptuvas ,

lm

anatbema fft.

Siquis. Filium Dei nonu dixerit

il!

j )

erarmun cum Patre, anaibema fit..— Siguis di-

i

L

3

xevit

|

102

Dr Dzo Ta:No.

| fdenn

xerit creaturam Filiun Dei , àt fumt eeteve

eveature , anatbema fr.

Siquis dixerit de nul-

-] extel

lis extantibus Filium , e9. 202 de Deo Patve, ana-

ff d

tbema [it. — Siquis dixerit, evat tempus, quando

Teris

His fübjunxit;

hia

son erat Pilius, anatbema fit.

reliquis preeuntem fequentibus ; Claudius

lp f

füm f

Provincie Piceni Epifcopus: Siquis dixerit Fi-

lium Dei eff quidem amte omnia Secula , Jed n

fi; ftn

E

ante omte omuino tenpus, ut ei aliquid antefe-

a.

vat; anathema fit.

itad ]

37. Refpondeo

À Formula Ariminenfis in

futu,

1

/

J

^

fenfu naturali & proprio verborum nihil con-

[

y

J1l OU

tinet herefeos, íed eít carholica.

Pvrobatur.

tis Seu

"Fria (ünt ex dictis, qua füb formule Arimi-

im tj

j

nenfis nomine intelligi poffunt, expofitio nem-

falensi)

pe fidei, claufüla, & Anathemartifmi : fed in

p 179;

nullo ex his ineft aliquid heretici, in priore

dempm

m in

autem & poftremo habetur dogma Catholi-

cum: ergooó.

(in [

" Prob. min. pars yma. Nulla vox eft inSym-

iif

bolo, qua divinitati Filii repugnet; üt non

Tf tj

tantüm ex filentio adver(ariorum fed & ex ac-

Átm ,

curata fingulorum confideratione liquet:

lu-

Ut (ri

res & contrario eandem confirmant; üt o

!

en-

Pi

ditur. JE(üs Chriftus enim urigenitus dicitur

fit p

Filius Dei, ad excludendam filiationem adop-

fatem

tivam juftis convenientem: gezitus ex [olo Pa-

4 fid

fecerne

?re ad diftintionem à creatura, quee faía di-

citur: aste omuia Secula €9 ante omne princi-

Qs (

ium genitus, ad exprimendam juxta Evangelii

Rn ex

oannis inititzm eecernitatem: Deus de Deo;

Nian

mendant

ünc

ab(olui& Domizus &? Deus , ad expri

fidem,

| DE Däo T R1N0.

30$

A

fidem perfe&tam, üt Hieron. 1. c. fcribit. Conf.

ib

ex teftimonio Patrum, qui hanc formulam in

ii m

fenfu obvio Catholicam enuntiant.

De hac

Liberius in ep. ad Ital. Epifcopos loquens ait:

, fU

jbpnt:

"Autores verà e[Je damnandos , qui obliquá &2 ma-

MT

ligud fubtilitate €9 caligiue offeuderunt inmocen-

liil

num feufus, per que velamen obducerent verita-

115 tenebvas lucem &9 lucem teuebras venditantes :

lll) M )

Epifcopi autem Italie apud Hier. in Fragm.

77 !fflïü

!

ita ad [llyricos fcribunt : /Zriminenfis. Concilit

jnen/

flatuta , quorundam tevgiver[atione corrupta, con-

ao jJemfu ommtum. Provinciarum ve[cindimus.. Sulpi-

/

Priit

j

tius Severus L. ». hift. Sac. fic loquitur: Ezs-

de r

dem coufcriptam ab improbis fidem tradit vevbis

x

fallenutibus imvolutam ,. que Catbolicam. difcipli-

j

n r]

(mi: &

nam pevfidid lateute logueretur. — Hieronymus

demum recitatae formula varia in hunc mo-

j

iij

m (

dum inferit : '/Zoc etiam mos confitemur . . .

Ciun. [upevficies expofitionis zibil jam [acrilegum

Xe&lüö'«'

grafervet .. Sonabant. verba pietatem. . . .

Jutev tauta illa praeconia , uemo veuenum in[ev-

g v

AT,

d

"

tum putabat . .. PevfcBa fides eff , Deum.de

Jeo credeve &c.

h u r

p u

Prob. pars 2da. Expreffa vocabuli /7omou-

fs profeffio neceffaria non fuit ad fidei veri-

jiud

tatem , feu ut quis veré Catholicus effet; nec

onetm L

ad fidei diftin&tionem, feu ut quis ab Arianis

J

j!

Í

i

fecerneretur; nec ad fidei evidentiam, feu ut

u£ [

T

quis Catholicus apnofceretur.

7N Qatet

n

tum ex rariífimo illius vocabuli uf ante Conc.

J

Nicenum, tum ex ejusdem damnatione in

4

Conc. Antiocheno contra Paplum Samofate-

rl

4

num

ol

104

Dr Dgo 'Ta1NO.

num prolata , üt Athanafius & Hilarius LL. de

ünico

t (unt

Syn. referunt. . adum liques tum ex fidei pro-

feffionibus hoc vocabulo carentibus, quas vel

thojc:

Ariani vel de herefi Ariana fufpééti Valens &

quote

Urfàcius apud Atban. in Apol. cont. Arian.;

Conten

u

Marcellus Ancyranus apud Epiphan. har 72.;

Herminius apud Hilar, in Fragm., Meletius,

m

Antiochenus apud Epiph. heer. 73. ediderunt

t5 o

ad fe purgandos & ab Arianis fecernendos;

fimilt

du

tum ex Patrum dictis & factis: Athana

enim L. de Syn. ira ait:: iros aufem, qui al

dis Ár

quidem omnia Nicee [cripta vec

ipiunt; de [olo

p

autem confubflantialis vocabulo ambigunt , non ut

;

(TGatQT.

(s

inimücos [petlari pav eff : Ambrofius autem,

prout in geftis Concilii Aquilejenfis habetur;

hm

quanrumvis Palladium & Secundianum Aria-

tlj

nos plurimis verfaret quaftionibus , ut fince-

[ E

ram ex iis fidei profeffionem eliceret, illos ad

TIU ) flï

hoc vocabulum profitendum. nec verbulo ur-

LP y

fit.

grium oftenditur.

Ubi enim res ipfà te-

r

netur ac creditur, abítinendi autem à certis

»

vocabulis ratio probabilis habetur; (àltem non

Ti

erratur in fide, nec Orthodoxia abftinenti hu-

lp

jusmodi neganda eft: fed inprimis res ipfa te-

Ts

H

nebatur, üt conílat ex prioribus, & ex fe-

quentibus uberiüs patebit: deinde etiam, tefte

&n

il

Hieronymo, de Ufie nomine abjiciendo verifr-

milis vatio prabelatur ,. eáque triplex in ipfà

fbf

claufula exprimitur: ergo.

p

Pvob. pars .31ia.

uin omnes

Anathcma—

dm

tifmi fint omnino Catholici & ex diametro h&-

i

t, nifi de

ftm

refi Ar?anæ oppofiti, dubitari nequi

unico,

!

I

Drs Dto TRINO. N

10f

slLi

unico, quo negatur Filius Dei effe creatura,

d n

üt fünt ceetere creaturae: fed etiam ifte eft Ca-

quav.

tholicus; quia veré ac rect? hoc negatur: . e

Vdens]

quoque hzrefi Arianze oppofitus; quia Arius

t Ant

contendebat filium Dei pro more reliquarum

r

creaturarum effc creaturain: €rgo.

Conf.

Meers

uamvis ille Anathematifmus folitari* fpecta-

edidt

tus poffit effe ambiguus, & quatenus pracise

meado&

fimilitudinem tantüm cum creaturis negat,

irhand

defe&uofüs; tamen prout eft cónjunctus cum

jf

aliis Anarhematifmis , in naturali fenfu . non

, t/c?;

poteft accipi tanquam afferens filium Dei effe

,

creaturam , licet excellentiorem cateris rebus

g u

creatis; quia alia preedicata in conjunctis Ana-

dra

thematifmis Filio Dei attribura, nempe effe ge-

um li

nitum ante Secula qg omue omnino fempus , etev-

gum cum Parve , fimilem Patri [ecundim [cviptu-

, ub

h j

vas, effe de Deo Patre €$' n de nullis extanti-

erbuïfjï

bus, pro illius eetatis ufürpatione cum ratione

creature conciliari nequaquam poterant.

r

gid

38. Re[poudeo I[. Patres formulee Arimi-

nenfi, quantumvis finiftrà offerentium intel-

Bem

jnent

"

ligentià corruptz ; fübícribentes non errarunt

in fide, nec profeffi fünt Arianifmum. Proba-

i

zuy. Qui formule de fe Cátholicee fubícribit,

&

& tum ante tum poft fübícriptionem declarat

tf ]

illi à fe in (én(u Catholico fübícribi, hàc fuà

j

fübícriptione nonincurrit errorem in fide; nec

x 1f

profitetur heerefin; quantumvis eam formu-

lam offerentes finiftr1 aliquid fubintelligant:

yinó

fed Patres Ariminenfes, üt ex num. pr. liquet,

)

formule per fefe Catholice fübícripferunt;

j jl

G

prete-

m

E

106

WV'DE Dzo Ta:xo.

preterea veró tum ante tum poft fübfcriptio-

topet

nem declararunt , illià fe in fen(u Catholico

x

geïum i

lübícrihi: ergo.

qu;f

11 m

:

Prob. min.pars vima. Antequam Patres füb-

fcriberent fotmule, àt Hier. L. cont. Lucifer.

Did

t ol

narratione ex Synodi actis defümpta exponit,

1mo czm fraudem fuiff in expofitione vumor po-

anattem

puli ventilavez , F'alens. Ep. Muvfieufis, qui eam

Muta

con[cripferat , prefente Tauro Pretorii Prafeo

[17777,

lis fc:

profejjus eff fe /]Avianum mon e[fe , & penitus. ab eo-

vum blasphemiüis abborveve.

2dó. Quoniam rei

[ n

fecvetà

4

f Cuhc

/fja opinionem vulgi non extinxerat , aliá

die in

f

cclefia eg. Epifcopovum fimul &g Laicorum

lm

zurbis concurventibus ; Mu[onmus Epifcopus Pvo-

poitto

viucie Byzanting , cui pvopter etatem prime

euam

ab omuibus defevebantur , 1ta locutus ef : Ea que

lpuos

funt jaä*atrz per pullicum &2 ad uos usque perlata,

fllbfm'w

aliquem ex uobis fan&itati veftree 1

egeve precipi-

lcer

;

mus, ut que funt mala, g ab auvibus g à cor-

fs

de wofiro abborvere debent , ' omnium und voct

Wt

damnentur. . Refponfum eft ab univevfis Epifcopis:

lum

Placet.. Itaque cum Claudius Epifcopus Provincie

tempuq

Piceni ex pracepto omnium blasphemias , qu&

firma

Falentis fevebantur , legere cepifft, F'alens [uas

n

efft uegans , exclamavit $9. dixit : Siquis negat

Filu

Chriflum Dominum Filium Dei aute Secula ex

feff

. JPatve geuitum, anatbema fit : ab 'univevfis cou-

Afhä

ünatum eft: anatbema fit &c. . Sequuntur hic

treti

reliqui Anathematifmi , num. 36.recitati. 3tió,

[

Cüm evgo cun&li F'alentem ad celum laudibus tol-

fiti&

levent , 9 fuom in eum fufpicionem cum peniten-

aliqd

tia damnavent ; idem . Claudius, qui f'aprà legere

CVFP

ceperat ,

Dr Dzo TRIN(.).'

IO

:

7

bf

tæperaf; ait: Adbuc funt alik-;ua, que jïlhäffil"-

Cathoi

erunt. Dominun ? Pratrem meum F'alentem,

qua, fi volis videtur , ne quis fcrupulus vemaneat ,

Jures l

z commune damuemus; — Siquis dixevit ,. filium

. u

JDei e[fé quidem ante omnia Secula, fed nom antg

i erp

omue omnino tempus , àt aliquid ei amtefevat ,

!T

anatbema. fit. — Dixevunt cunili , anatbema fit.

f a

Multaque alia qua [ufpiciofa videhanzur. ad

ln'o.-

i ub

nuntiationem . Claudii Falens. condemuavit.

Ex

jjus d

u

i formule ex f& Catho-

his fic arguitur.

itiam j

lice non anté fübfcribunt, quàm author illius

Eá

udty

fe Catholicum tum proteftatione privatà & pu-.

Laj

blicà tum damnatis erroneis ac füfpectis pro-

u h

pofitionibus probaverit vel fimulaverit, & ipfi

j p

etiam tum errores oppofitos, tum fenfus ma-

j: bi

lignos profcripferint, fatis declarant, à fe non

j

fubícribi formule , nifi in fenfü Catholico: fed

hoc ex narratione S. Hieronymi veraac fincera

"n 17'"

patet: ergo. Cozf. Anathematifmi, quibus tum

TL

negantes Chriftum effe eeternum cum Patre ,

ii

natum ante omnia Secula & omne omnino

u

tempus, genitüámque de Deo Patre, tum af-

Til ) 1*

firmantes Chriftum effe creaturam & de non

j

extantibus, ac fuiffe rempus, quando non erat

ji

n

jqut W

Filius, rejiciuntur, saequivalent apertee pro-

feffioni vocabuli omoufios; àt patet & pluribus

Va

T

Athanafii fcriptis.. Nam L. de Syn. Nic. De-

l

eretis fic habet: d circo Symodus. ed ve pev[petid

T

yi P

eum e[fe confubflantialem vetio fcvipfit , ut eg ba-

veticorum . perverfitatem. evertevet., Q9 Ferbum

j

Hinc illd voce

"4

aliud à fatlis. vebus. offenderet.

71

Jfevsptá flatim Patves fubjungumf: His veg ;,'iui

vl

hd

108

. Dz D£o TRII;I'O.'

Dionyi

dicunt Filium Dei ex mibilo five ex.1on exiffenti-

bus e[fE , vel creatum, vel mutabilem , vel fa&hum,

dica o

arguma

vel ex alia fubflantia, anathema. dicit San&la eg

Catbolica Ecclefias quibus utique ditis apertà. de-

Vr d

füli

clavatur , bis vocibus exübflantia cj? confübftan-

lilomo

tialis deleri impieratis voculas, quibus ajunt Fi-

dechrat

lium effe vem creatam couditam.: In ep. ad Afri-

can. autem fic fcribit: /deo ezim Patres cim di-

fobfcri

feï; üfl

wient, Pilum eff Patri confubftantialem , fla-

fropm

tim addidevunt: eos autem , qui dixerint creatu-

vam aut vem fa&am , aut ex uon extantibus , aut

I

1em fig

aliquando uon erat , anatbemate damnat. Ecclefia;

ut ii5 vevbis motum facevent , vocem confübftan-

ln

dut; o

tialis bec fignificare , atque vis bujus vocis con-

Qu inre

fübítantial ex eo zuzelligetur ,. quàd. Filius non

ais C

ffit res cveata. vel fa&a, $ quód qui dicit confüb-

ftantiale; zequaquam credat, Ferbum e[fé cvea-

Ver0 p

[eron

zuram. Viciffim loco priore fübjungir: /ta-

que fi illi vevba ifla velut ova ac peregvina admit-

i $

zeve vecufant ; [entemtiam ip[am admittant , quam

ïeron'y

Synodus: bis idicave voluit, &$ quibus illa ana-

Mity

LT

zbema dixit , ipfi fimiliter dicamt anatbema ;. at

de cetero ,. fi poffint , voces ipfas. veprebendant.

W m

UR

Simili rationeloco pofleriore hec addit:

uod-

fíi pofl bec tanta

. . féfe fimulaut confübttan-

ei, |

Á t

tialis vocem veformidave, dicant fentidnzque fim-

[

pliciis ac fincevis: Filium maturd. Filium eff,

li ad

anatbemate autem damuen, u1l Symodus precepit,

€o$ qui dicunt creaturam , aut vem fatlam , aut

d

hh

ex non extantibus, vel aliquaudo uon evat Filüs

puaii

. ADei , €9 ex alia fubflautia; $9 fic ab A4viana be-

UT

Eadem repetit L. de fentent.

d M

nf rgfugi:fnt.

Diony-

*

1

,

| Dz Dro TRiNO,—

,102

hetjs

'Dionyfii, Orat. 1. cont. Arian. & in ep. Syno-

dica Conc. Alexandrini. —Unde formatvr hoc

xl füda

; Sdïl&d L

argumentum: Qui ipfam rem feu dogma; &

verbis equivalentibus vocem homoufios ante

Laj

nnfübltz

fubícriptionem formule ex fe Catholice & fo-

TR

là homoufii voce carentis profitetur , abunde

m

declarar, huic formulee in fenfü Catholico à fe

pl

rar nl

fuübícribi: hoc preftiterunt Patres Ariminen-

fes, üt ex nupera Hieronymi relatione & af-

jbm,

4iit tnà

ferto proximo manifeftum eft: ergo.

. Prob.pars :da. Qui; ut primum fübfcriptio-

Mib

-mem fuam finiflrro fenfu accipi jactaríque au-

t Ed

diunt , continuó reclamant ,. aétáque reícin-

ofabltr

dunt ; conteftati , nihil perverft à fe cogitatum

p us d

aur inrelle£tum, illi Catholico feufu formule

| Fdiwy

aliàs Catholice fubícripfifle cenfendi funt: ira

j(j con.

veró rem eveniíle Patribus Ariminenfibus &

7 fyï

Hierongmus ac Liberius narránt, &ipfi Patres

mg'i[:f'r

in Synodis poftea. congregati proteftantur :

Ti

?

'fül!l )

Hieronymus quidem L. cont. Luci£. ita fübdit:

m

Concurvebant Epifcopi ..

conteflantes covpus

If l:ï/'d [

Domini, g quidquid im Ecclefia San£hum eff , f

! ;lwrmi ;

nibil mali in fide fua fufpicatos.

Putavimus , age-

!

od

!

bant , [enfum cougvuere.verbis : mec im Ecclefía

Kir

Q

Dei; ubi fimplicitas , ubi pura con[effto efl , aliud

Dd

àn corde claufum effe, aliud labais proferri , timui-

lt']l*'! '[7?

mus. .. » 4Non [umus avbitrati Sacerdotes Chyi-

jum d

fl adver[us Cbriffum pugnare. .. Multáque alia;

ue brevitatis. ftudio preteveo, fleutes affevébaut ;

J

im,/

parati eg [ubfcviptionem priflinamtg omnes Aria-

q

gorum blasphemias condemuare. ' Liberius in ep.

m

fenti

ad Maced. Epiícopos fic loquitur: Nam peu?

91120$

igt

LE C-]

Ds *ADEO,'T'RIN'O.

ommes ZArimiti congregati , zunc tevvove permoti

dem c

"a

£? decepti , uunc vefipifcentes atque anatbemati-

zantes eos, qui ibi comvenerunt , aut fub[cviben-

J

nf

ses. Catbolice fidei, que im Nicena urle faucita

eft , nolzz"sque communieantes , ferventius contra

nür

h Al

Zdrii dogma ejyisque difcipulos | inflammantur.

Epiícopi Itali& ad Epp. Illyricos ita fcribunt:

r

Ti Bo

"driminenfis Concilii [latuta ,. quovandam tergi-

[

ver[arione corrupta, confenfu omnium provincia-

ii; E

vum qure vefcindimus ;; u uec in fide vetinenda,

Á

kl

diec i confutanda ZAviminenfi Synodo aliqua vi-

( n

deatur efJe conde[cenfio. Epifcopi Gallicani in ep.

wwmü

