flras pro perfonalite Spiritüs

um

fan&ti probariones urgent , facre Littere re-

D

bus variis tribuunt perf

O

um operationes,

lr

fünt.

qu

& tamen perfonee non ft

1t; fed hoc faciunt

quor

five per Enallagen ;

üt dum 1.ad Cor. 13. v.4.

,

& feqq. charitati attribuuntur, qua homini

qui

charitate inftructo propri& conveniunt; five

W f

P

erProfopopesiam, üt dum lex ad Rom. 3. v

RU

I9.

& fanguis ad Hebr. 12. v$24. loqui perhi-

«S

"

berur.

Atque harum figurarum characteres

Ím

habentur vel ex fubje&to, fi nempe illud fit

O

res inanimata, velactio tantüm, vel intentio-

Qui

nalis tantüm aut moralis conceptus; vel ex

i

contextu, fiquidem in antecedentibusaut con-

Tior

fequentibus non unà fimul exprimitur, quo

VI

tamen ad actionem perfonalem requiritur;

M

ii

vel ex pronomine non a

d

roximum aut ex-

r

emorum vel fub-

r

reffum vocabulum , fed a

")

&

Eorum characterum

intelle&um perrinente.

ds

i

unus vel plures conveniunt Scripturz t

,5)

E

,DE Dro TnzrNo.

149

[

bus. quibus regnum Dei, mandatum, fides,

Q

ira &c. venire; auxilium, mifericOrdia, veri-

$, 0

tas, vel redemptio mitti aut procedere; lex,

malur

fanouis, natura vel unctio loqui aut docere;

piri

malitia, confcientia vellex arguere; virga &

2 D

baculus confolari dicuntur: nullus econtra re-

tone r

peritur in textibus de Spiritu fancto, utpote

fife v

cüm ex Joan. 4. v. 24. Spiritus fit Deus; idem

je r

autem Spiritus, qui loqui, docere, teftari di-

minyt

citur: etiam fcrutari, cognofcere & audire le-

gatur; ac praeterea Joan. 15. v. 26. pronomen

iani t

mafculinum neutro generi adjun

im perfo-

yiri

nam demonftrer.

Preterea qu

vis Vox

UAU

cvcoua piures patiatur fignificationes , &aequa-

Dd

liter energiam ac rem fubfiftentem fignificet;

"m

M [

quotiescunque tamen cum fuo articulo poni-

. 1)!

tur, rem certam & fingularem indigitat, eo-

, ht

quod articulus Grecorum ex horumgramma-

lm'w

tica fit nota fingularitatis. , Ex hoc termonis

(

ufu Didymus L. 1. de Sp. S. obfervat inScripru-

i

ris Spiritum fanétum üt plurimum. non dici

n

X

fimpliciter »vsjua, fed vó mvsuus cum articulo;

4 IJUl

contrarium autem fieri, ubi de fpiritu alio,

tf

f

"

J

quàm fancto eft (ermo. . Excipiuntur quidem

PAU

à communi hàc regulà juxta aliquos textus

ISZU[CC

nonnulli;, nempe Joan. 3.v. 5., x. ad Cor. 12.

y, U

v. 11. & Ep. Jud. v. 19.; fed in prioribus fup-

Al

i

plet contextus, & aperté inter autorem repe-

dit *

nerationis & charifmatum ac inter ipfam re-

«f

generationem & charifinata diftinguitur; in

g&EF j

oftremo autem non perfíona Spiritüs fancti,

intelli

gitur. Quódveró

T

fgd pium deüderium

K

TO

150

Dr Dro Tmn:wo.

TO æ'vszïp.az C

Larticulo interdum dona Spiritüs

Qtà

dii

fancti fignificet; üt ad Eph. 4. v. 23. ;1.ad Theff.

ls

ko

5. V. I9. & 1. Joan. 4. v. 1. fit, figura eft meto-

ln

nymic, quà pro effectibus perfona effectrix

[cll

s

ponitur.

ARTICULUS II

E

T

[tteri

"n quelibet in Divinis Pevfona fit verus Deus? ,

Vetün

a. Sicut fub Dei nomine intelligimus

nsd

BN

ditr

entis perfectiffimi naturam, [íic fub

|

adjuncto ver indicamus hujus nature realita-

freg

tem, proprieratem ac plenitudinem; ür hinc

tm |

à Diviniratis notione excludamus meram fipu-

Qulen

hu

ram , fimilitudinis duntaxat fpeciem , & im-

dOR

e

rfectionem qualemcunque ac diminutionem.

j

^

3

:

erfonarum autem divinarum appellatiionein-

Tie

"

n d

digitamus quidem Trinitatem, quin ramen a

norionales cujuslibet füppofiti rationes ubique

dirin

refpiciamus.

uare perfonam rmam non tan-

f

tum fub conceptü Paternitatis, fed fub ratione

Tk

UY

etiam perfone improducte & à íe omnino

exiftentis confideramus ; in aliis quoque nec

(hi

rationem Verbi przecise aut Filii, nec proprie-

Jum

f

tatem Spirati fpectamus: quamvis in proba-

N

"o

tionibus,. que de Verbo, Filio & Chrifto di-

cuntur, aut quz de Spiritu Sancto, Paraclito;

j

[5

Amore & Dono Dei habentur, fas fit referre

ad Divinitatem 2de aut 3tie perfonee afferen-

&l

dam; cum eadem perfona illa fit in concretis

ia

11

prioribus, & iíta fub

ofterioribus fignifice-

(

f

tur.. Neque tamen effe productum, quod

g!(l) |

utrique perfona pofteriori convenit ; exclu-

(j

dit

£

Dz Dzro TRINO.

15:

ps ^ dirà ferationem diviniratis;. Cum enim effe

Thi

divinum, utpore infinitum, fit communicabi-

Inet-

le omnibus, cum quibus oppofitionem non

fedri

habet; neque repugnet productum recipere

eandem naturam, que efít in producente ;

'

quas duas veritates, inferius probandas , hic

interim fupponere licet: facilé intellipitur, &

]u ,

verum Deum pofle effe productum ; quiave-

rus eft Deus, quicunque naturam divinam re-

Jigimu:

li f

aliter propri? ac plen? obtinet , five illam à fe,

redit-.

five ab alio communicatam habeat: itáémque

ür hs

talem produéctionem nihil imperfectionis in-

nf

cludere; quia natura divina, quee omnem perfe-

&w.

&ionem includit, imperfectionis admittit nihil.

yionaz

&X

Dico £. Prima in Divinis Perfona ve-

qnon?

rus eft Deus. — Prob. Prima in Divinis perfo-

parmitt

na dicitur & eft Pater vel refpeétu perfonz in

sud

divinis (ecundz, vel refpectu noftri, velre-

non?

Ífpectu non expreffo: fed quocunque ex his

modo profertur, in Scripturis facris declara-

u

tur verus Deus: ergo.

ort)

vob. Ym. p. min.,De-

Chrifto Joan. 5. v. 18. dicitur: Sed g patrem

qu

p

um dicebat Deum , equalem fe faciens Deo ; ipfe

j DTD"

Chriítus ibid. 20. v. 17. ait: 7Z/rendo ad patvem

meum €g. patrem vefivum ,. Deum aneum $9 Deun

hrité

ve[firum; Paulus 2. ad Cor. 11. v. 31. ícribit:

pmghæ

[ [ei

Deus eg. pater D. IN. 9. C. fBit , quód non mentior ;

h

T

-& Petrus 1. Ep. 1. v. 3. Zenedictus Deustg pater

Prob.2d.p. Paulus x. ad Cor.

j

D. N. J. C. €sc.

omie

9. v. 6.inquit : ZVolisttamen unus Deus Pater , ex

g

qu

quo omuia , €9 nos in illum; ad Gal. 1. v. 4. Se-

eu]L

eundum voluntatem. Dei €9. patris noffri , cui ef

z

4

glo-

T

A

*

153

DEW Dro TzixNo.

fenfu

gloria in fiecula feculorum. | Ytem in initio Epp.

M

ad Rom., ad Cor., ad Theff., alibique fzepius:

i

Gratia volis €g pax à Deo patve moffro, e9c.

Prob. 3f p. Chriftus Joan. 4. v. 22. & 23. ait: /"tri

L

ib

-mff

adoratores adorabunt. Patvem in [bivitu €$ verita-

If 1

Hl

te: mam Q9 Patev tales quavit, qui adorant eum.

iritus eff Deus, $9 eos, qui adoramt eum , i

li CE

li

[

iritu €9' veritate oportet. adovaves ibid.6.v. 27.

Hunc euim Pater fignavit Deus;. & Joan. 17. v. 3.

P.ïïf!i!

n

Patrem alloquens : u£ coguo[cant te folum Deum

verum. Confer, qua ad Ephef. 6. v. 25. , 2.

Ány

fisc

Pet. 1. v. 17. & alibi leguntur.

Corf. Pater in

Divinis ex pr. Ar. eft vera perfona ; & ex pr.

13

»

(teo

num. fupponitur effe à (e & improductus: er-

Qtba

o ratione 1mi debet fübfiftrere in natura intel-

lectuali, ratione 2di in natura improduda.

frij

Atqui natura intellectualis improducta non

DI

alia eft,' quàm divina: ergo Pater fubfiftit in

f

naturadivina: ergo Pater eft verusDeus. Un-

Umlf,

'de nemo Hereticorum, nec ullus etiam Infi-

r

Y

deltum , qui aliàs verum Deum agnoverunt;

Patris perfonam fiveillam, que improducta

Qu

eft, in numero creaturarum pofuit.

"

II. Secunda in Divinis Perfona

—

Pa

54-

JDico

eft verusDeus. Pro/. Secunda in Divinis per-

W

l

fona triplici praefegtim charactere ac nomine,

fcilicet Verbi, Filii; & Chrifti feu Meffiz de-

r

Qu

fignatur: fed füb quolibet horum charactere

inScripturis proponitur tanquam verus Deus:

W

ergo. Prob. vm. p. min. "Joan. 1. v. 1 legitur:

D

9 principio evat. Ferbwum, ey. Ferbum evat. apud

nj

Deum, €9 Deus erat. Fevbum ; ubi per rmum

J

en-

E

.*

Dzsz Dzo Tana:xo.

153

io D.

fenfum eeternitas , per 2dum perfonalis à Patre

fepi

diftin&io, per 3rium effentia & divinitas Verbi

; Q

declaratur. 1.]oan. 1. v. 1. & 2. fcribitur: Qto

jt: J

fuit ab initio,

quod audivimus , quod vidimus ocu-

P utriti.

lis zoffris . quod. pev[peximus, eg mamus mo[flre

A

coutvetlaverunt de Ferbo vite: 99 vita manfefla-

um, i

ta efl: €g vidimus eg teflamur eg anmuntiamus vo-

......

bis vitam eternam, que evat apud Patrem 9 ap-

avuit nobis; ubi per «o quod. fuit ab ititio, per

AT

n u

«i que erat apud Patrem , & per vitam tum

Tmata rur-

fimpliciter tum eergam , tria illa dog

Dat

füs acecdem ordine demonftrantur. Apoc. 19.

(

X pI

V. 13. dicitur: £ vocatur nomen eyus Ferbum Dei :

u

de eo aurem fic appellato I

egitur ibid.v.11. 7o-

h

babens nomen

r

cabatuv fidelis $ verax; v.12. In capite

proti

fcriptum, quod nemo novit; mifi ipfe, & v. 16. Ez babet

Ü

(

in ve[limento e9 in femore fuo [criptum: Rex vegum

jbl

cz Dominus dominantium : ex. queis nominibus

as U

imum eft virtutis, 2dum effentiez ineffabilis,

un D

3tium poteftatis ac dominii ; quee fi priori, quod

at

erfons eft, conjungantur, Verbum effe ve-

j

rum Deum oftendunt. ' Proj. d. p. Joan. 1. v.

;pro

19. habetur: Uwigemitus Pilus, qui eft im [mm

^f

d

Patvis, ipfeenarvavit.. . De eodem autem dici-

; M

r

tur ibid. v. 14. quod fit plezus gratie &9 verita-

Zis, v. 1 5. quod prior erat Joanne, v. 16. quód

n

d

deï?

lenitudine eyus s0s omnes. accepimus, v. 17.

uód gratia Qg^ veritas per eum fatta efl , v. 18.

jfie

fs

7)2

quód ipfe Deum , quem memo vidit unquam, e-

zarravit; que collecta divinitatem illius ma-

epitl)

y

nifeftant.

Ad Hebr. z. v. 2. & 3. fcribitur:

Deus locuzus eft nobis i Filio , quem couflituit ba-

ymin

M

5

veden

ob

154 *

Dr Drgo TniNo.

vedem univev[orum, per quem fecit &2 [zeculas quf | fipis

imm

cum [it [plendor glovie €3 figura fubflantue: ejus,

Ofti

portans oumia verbo virtutis [ue, purgationem fa-

ciens peccatorum , [edet. ad dextevam majeflatis in

excelfitss & v. g. dd Filium autem dicit: Zbro-

(V1

sus tuus Deus in feculum [zeculi.. 1. Joan. $. v. 20.

K

AL

Scimus, quouiam Filius Dei veuit , g. dedit uobis

Jeufumn,. ut coguo[camus verum Deum, $7 fimus in

& E

i

AT

vero Filio ejus..—.Hic eft verus Deus €g. vita eter-

21; quem textum . Áthan. in Or. de Incarn.

Ev

feriptam demouLratioem nuncupavit. — ProL. 3f.

!

?. De Meffia quidem ex Pfal. 109., Jobi 19. v.

f

J (i

27., Jerem. 23. v. 6., Ofe. 1. v. 7. & aliis plu-

[uu

[

ribus, quibus in 'Tract. de Incarn. divinitas

1 )

Meffize oftenditur: de Chrifto autem teftantur

TRV

] t

ij

"Thomas Joan. 20. v. 28. dicens: Dominus me-

us eg. Deus meus; & Paulus tum A&. 20. v. 28.

Om

Ephefios allocutus: /7 quo vos Spiritus fan&tus

; (

pofuit Epifcopos vegeve Ecclofuum Dei , quam acqui-

Vi

fivit fa

nguiue fios tum fcribens ad Rom. 9. v.5.

T

j

Ex quibus. Chriftus focuudum caruem, quieft [uper

omiia Deus benedi&fus in frecula ; & ad Philip. 2. v.

|- d

s. Qui cüm in forma Dei e[fet, mon vapinam avbitra-

XIL'!

£us eft , efft fe equalem Deo; nec nonad Tir. 2.

Qp

a

v. 13.. Expe&lantes beatam fpem €7. adventum glo-

i

via-uugni Del, e9 Salvatoris uoftvi 9 Efu Chrifli.

I

Cozf. Cui conveniunt attributa, opera,

[///

& cultüs officia foli Deo propria ac debita, ve-

ij

rus eft & per effentiam Deus : fed talem nobis

declarat. Scriptura facra fecundam in Divinis

ln

perfonam : ergo. Jrob. m. p. miz.. Inter at-

4

tributa foli Deo propria precipua funt zeter-

U]J

nitas

t

*

pr 'Do Ta1X0.

r55

lu

riras Genef. 21. v. 33. & 1. ad Tim. 6. v. 16. ;

lts

immenfitas P(àl. 158. v. 7.

& Jerem. 23. v. 24-;

D

. Io. & ad. Hebr. 4.

omnifcientia Jerem. 17. v

fatiy i

v.13., omnipotentia Efth.13.v.12. & 1. ad Tim.

- T

6. V. I5., & immutabilitas Num. 23. V. 1 Q

?'.V.

ZQ.

Jac. 1. v. 17. Sed hec omnmia fecundee in Di-

l

,

Í

t

vinis perfone conveniunt; üt quidem patet

^

jmyi

de ZEternitate ex Mich. 5. v. 2. E

X eumn

ib egre-

i t

dietur , qui fit dominator in ffrael , eg egre[fus-ejus

Inom

ab initio $7 à dichbus ceternitatis, & Apoc. 1.v.8.

!)

1»

Ego fium. alpha &j ouega s primcipiuim & fs , qui

9

eff, qui erat, €g. qui venturus ef : de Immenfi-

isp

l

tate ex Toan. 3. v. 13. /Verno afcendit in celhim; if

WA

ui defcendit de celoy. Fiius bominis , qui eff in ca-

r

o , é&Matth. 28. v.20. Ecce ego voliscum fuin om-

j V

gibus diebus ufque. ad confummationem [eculi: de

04

Omnif(cientia ex Joan. 21. v. 12. JDomine tu uo-

Jf J

fli omnia , tu [cis, quia amo te, & ad Coloff. 2.

m

v. 3. /n quo funt omnes tbefauri. fapientie &5 [cien-

tie Dei: de Omnipotentia ex Apoc. 15. v. 3.

!t

f,'( l

Cautantes canticum Agnz'.dicmtes: magia g mi-

valilia opera tua Domine . Deus omnipotens ,. &

l:

'("þz

Martth. 29. v. 18. Data eff snibi. ommis poteflas im.

cado

iuterra: de Immutabilitare ex Ep. ad

|fit/

m v

A

Hebr. 1. v. 10. & feqq. Opera inaguum tuavum

r

j

funt coli: ipfi pevibunt ; tu autem. permaues : eg

omues üt veftimentum vetera[cent ; tu autem idem

OPCTJJ

fi,

ipfawes, €g ammi tui mom deficiemt , & ibid, 13. v.

qolis

8. 9 Efus Chriftus bevi, bodie, €$ ipfe n [eecula:

tandem de reli

uis omnibus ex E

. ad Coloff.

jVin

I!

2. v.9. /n ip[o inbabitat omnis plenitudo divinitatis

?

er df

g

corporaliter.: Ergo.

Prob. 2d. p. Inter opera

natue

n

"

,

156

ISE Dro Tzixo.

u

nature, que foli Deo tribuuntur , primaria

funt creatio mundi Tfà. 44. v. 24., creaturarum

Ü

confervatio Act. 17. v. 28., effectio miraculo-

a

Ti a

rum Pfàl. 135. v. 4.; & inter opera gratize fünt

[/7

remiffio peccatorum Mar. 2. v.7., redemptio

RA

& juftificatio Pfal. 129. v. 7. & Ifà. 45. v. 25.;

Y n

predeflinatio & plorificatio Matth. 20. v. 23.

[

&Pfàl. 83. v. 12.' Sed rurfüé hec omnia fe-

Ü

a]

cundz in Divinis perfonz conveniunt; utqui-

dem conftat

I

e Creatione ex [oan. 1. v.3.

Ü

Omnia per ipfum fa&a fuut, eg fine

zpfo fa£tum.

/i/x

tsf

eft nibil, & ad Coloff. 1. v. 16.

uonam in ipfo

condita funt unive

vja 1 celis g in ferva, vifililia

li

iiv

lt

&t

&2 znvifibilia ,

ommia per ipfum €9 im ipfo

eveata [unt:. 2. de Confervatione ex Ep. ad Co-

fsl

K

tion

loff. 1. v.17.. Zpfe of ante omues ,

| €g omnia in ip-

Jo conflaut ,| & ad Hebr. z. v. 3. Portans omnia

P

EXhu

verbo virtutis [ue: 3. de Effe&tione miraculo-

rum ex plurimis factis in Evangelio notatis,

lqu

d

maxime ex propria refürrectione & miraculis

invocato ejus nomine patratis , de quibus [o-

VN

an. 2. V. I9.. Sulvite templum boc , €$^ in tvibus

dicbus excitabo illud. . .. ille autem dicebat de tem-

«(

.Fi i

plo covporis fui; & A&. 3. v. 6. Iu nomi

Eji

Chrifli furge €g ambula: /4. de Remiffione

ec-

hp

j

catorum ex Matth. 9. v. 2. Conflde fili / vemittun-

zur tibi peccata , & v. 6.. Ut autem fciatis , quia

Jilius bominis babet poreftatern in. terra dimitiendi

l,

peccata €5c.. . de Redemptione & Juftificatio-

Dh

ne ex r. ad T'im. 2. v. s. Unus nediator Dei $2

BRT

(l

Fominun bomo. Chriftus 3 Efus, qui dedit vedem-

D

ha

j —J'Pm"f'"z Jemetipfum jwro ommibus; &ad Rom. s.v.

E

Dz Dzo 'I".RING.-

157

f

9. Chriflus pro uobis mortuus efl : multà igitur ma-

1ramun

gis uuuc ju[uficati im [anguine ipfius, falvi erimus

racult

ab ira per apfim: : 6.de Prasdeflinatione & Glo-

te fün

rificatione ex

hef. 1. v.5. Qui prede-

u

"d

Rniptt

flinavit vos per

3

rifun; &2.ad Theff.

1. v. 10. Cumn venevit glorifacavi in Sanélis fuis , &

Vja

044j

X

v. 12. Ut clavifig

r qomenu D. IN. 9. C.22 volis;

ia f

€9 vos 22 illo: d

jue de operibus univerfim

T

ex Joan. 5. v. 17. Pater meus ufque iodo opevatur

€7 ego operor , & v. 19.

uecunque ille fecerit, bec

LLAA

€ fülius fimiliter facit. Exgo.

Prob. 31. p. Cul-

) nläþi

tus foli Deo debitus exhibetur per officia vel

T

jl

interna fidei, fpei & charitatis, que hinc

af

etiam actus Theologici audiunt; vel externa,

n i

X

Ícilicet geauflexionis ex Ifà. 45. v. 24., adora-

tionis ex Deuter. 6. v. 13., & invocationis ex

"T

Pfal. 49. v. 15... Sed eadem officia debentur &

i l/mjli

t

exhibentur fecunde in Divinis perfonz ; üt

fUR

liquet 1. de Fide ex [oan. 14. v. 1. Creditis in

qiraci

Deum; e9 in me credite: 2. de Spe ex 1.ad Tim.

I. V. I.. Secundum imperium Dei Saloatoris zofivi

u)

7

&: 3. de Charitate ex 1.

jn nf

£2 7 Efu Chrifli [pei noft

n

ad Cor. 16. v. 22. $ 4

illy

"on amat D. N. 9. C.,

j [

E

]

]

fit anatbema : 4. de Genuflexione ex Ep.ad Phi-

lip. 2. v. 9. .Ut in nomine 7 Efu omne genu fleta-

J pii'

"u

zur £gc.:. 5. de Adoratione ex Ep. ad Hebr. 1.

i

v. 6. Cum iterum introducit. primogemitum n or-

'U;]

[

'1

bem tevre, dicit: Et adorent eum ommey augelz

a

Dei: 6. de Invocatione ex A&t. 4. v. 12.. Voigy.

v'äcafl'(]'.

efl aliud nomez fub ealoy i2 quo nos oporteaz Jalvo.

pit

fitri: demum de aliis queiscunque officiis ex

ii

Joan. $. v. 22.. Pater omne judicium dedit. Filio,

"o

n

!

158

Dz Dzo Tnziwo.

ftet:

ut ommes bouor.

if

Jcent Pinn, ficut äonowïilïcant

Z

mw::

4Parrem. Er.qo-; '

:

$5

ico Zl 'Tertitt in Divinis perfona

eft verus Deus.

i

Ifi

Prob. 4Cui tribuuntur no-

men, natura & attributa veri Dei, ille eft ve-

l

if , Z

rus Deus: fed tertiz& in Divinis perfone ea

tibuuntur in Scripturis :

"O.

rob. ym. p.

|

U

1

fie

ii

3in. Dei nomina funt Dof

us 2. ad Cor. 3.

qu

V. 16. ; Spiritus [oan. 4. v. 24. Paraclitus Jo-

an. 14. V; 16., & Charitas 1. Joan. 4. v.8.

ac

[

veró nomina tribuuntur tertiz perfonee ; ut de

prioribus patet ex infinitis Scripture locis,

[

"

queis Spiritus Dei ,. Spiritus Dommi , Spivizus

Jauttus appellatur : de pofterioribus autem ex

!

]oan.15. v. 26.. Cum autem venevit. Pavaclitus

[

lt

quem ego 1hittam à. Patre, & ibid. 16. v. 7. $

zonm abiro, Pavaclitus som venict ad vos; . ]tem

d

Tif

juxra fenfum S. Auguftini L. 15. de Trin. C.

£7. ex T.

oan. 4. v. 7. Chavitas ex. Deo eff.. Ex-

fj

À

go. jP"ro

.2d.p. De quoScriptura afferit & ex-

t

|

plicat id , quod de Deo vero dixerat , ille na-

laneé

turam divinam habet;

cüm przedicata

üd

fta

riin duobus, n

l

1

fal-

v'vm

eadem nequeant veri

tem natura identificatis: fed Scriptura afferit

:

& explicat de tertia.perfona id ; quod de Deo

vero dixerat ; dum l(à. 6. v. g. & 9. dictum erat:

Vi

"Audivi vocem Doinimi dicentis .. 93 dixit ; vade

Pi

€9 dices populo buic:/ audite audientes , &g molite

puif

L

ugtelligeve; dein A&t. 29. v. 25. dicirur: Zene

NU

:

Spirit

n

us fanctus locutus eff per. Ifaiam ad . patres

Tt0fivos dicens:: F'ade ad populum iffumy &9 dic ad

l:

€0$: /Zuve audietis eg nom intelligetis €gc..— Sirni-

u

liter

D& Dso TniNo.

159

Yj

liter dum Pfàl. 77. v*41. fcriptum fuerat: Zen-

zaverunt Deum;&g fauctum frael exacevbaveruntg

verfon

apud Ifaiam 63. v. 10. legitur : 4pfi autem ad

] m

zracutidiam provocaverunt, eg. afflixerunt Spimritum

eve

Jau&ti ejus: Ttem. ubi A€t. 5. v. 3. Petrus dixe-

ii

rat: z4mamia ! cur tentavit [atapas cov tuum, qnen-

.TIl P

tri Spivirui [autloy mox v. 4. fubdit: Noz «es

(

mentitus. bominibus, fed Deo: . Nec aliter poft-

us

quam Paulus. 1. ad Cor. 12. v. 6. fcripferat :

Divifiones operationum [unt, idem verà Deusgqui

üt

Hag:

)

operatur onmiia in ommnibus; deinceps v. 11. füb«

- ]oc

jungit: ZAec autemn ommia operatur. ugus idemque

ï;m'/'fza

Spmitus, dividens [ingulis, prout vult. Evgo.

w

Prob. 31. p. 'Tertiee perfonce tribuitur Immen-

W!:ürïl

fitas Sap. 1. v. 7. Spiritus Domini veplevit orbem

VM

terrarin; Omnifcientia 1. ad Cor. 2. v. ro.

)

I

Spiritus ommia. [crutatur , etiam. profunda Dei ;

Trin

Omnipotenria Pfal. 32. v. 6. Zerbo Domini celz

$i

firmati [unt, 69 [piritu. oris ejus omuis vivtus eo-

1 6

vumntjc. Exgo.

I

Conf. .

ui cum Patre & Filio eq

æ&lis e&

1

t p

in characteribus, operati

onibus & honoribus

sac

D

divinitatis, illis eft zequalist

verus Deus; fed

; dl

"

Spiritus fan&tus feu tertia perfona fic eft &equa-

d

is: erpo.

Prob. ym. p. miz.. Characteres di.

vinitatis, facientes zequalitatem cum Patre &

m

:

M

Filio, funt exprefía invocatio in formula Ba-

? It

//

ptifmi, collatio gratize fanétificantis, inhabita-

7)

tio in crearuris intelledtualibus tanquam in

h

templo , & conftitutio ac miffio miniftrorum

ij

i

Dei: 1mum quidem ; quia in formula fidei

Sn

profe(Tionis ; qua tantüm in Deum tendit, non

Jid

: glte-

*

160

Ds D;zö TRINO.

alterius quàm ipfius Deinomen invocari po»

tsf

teft: 2dum ; quia creatura creaturam fand-

fl

ficare nequit: 3tium ; quia foli Deo templum

7)

debetur , isque folus in creaturas illabi poteft:

jb

4tum ; quia creatura miniftrros Dei conftirue-

Jn

re aut mittere nequit.. Sed characteres ifti de-

1

jl

tepuntur à Scripturain Spiritu fancto ; 1mus

:

4 (01

Matth. 28. v. 19. Baptizantes in nomine Patris 69

ejys l

Filüi €g Spiritus Santli ; 2dus ad Rom. 5. v. 5.

NUf

Chayitas Dei diffufa eff im cordibus noftris per Spi-

Ture

vitiin [auctum, qui. datus eff nobis; 3tius z. ad

lr

Cor. 6..v. 19. n uefcititis, quoniam membra

tj

veftra templum funt. Spivitus fancli, qui in. volis

lm

&i ? 4tus A&. 13. v. 4. Ez ipfi quidem miffi à Spi-

vitu [antlo &c., item A&. 20. v. 28. n quo vos

i d

i

Spiritus fan&us pofuit. Epifcopos vegere. Ecclefiam

TONPTUS

&un,

Dei.. Ergo.

rob. 2d. p. Ex operibus nature

ltir

tribuitur Spiritui Sanécto Creatio Pfàal. 1o3. v.

[

l

P

Wi

30. Emittes Spiritum tuum , 9. creabuntur; 9

[

venovalis faciem terre ; Confervatio Job. 26. v.

13. Spivitus ejus orzavit celos; & Pfàl. 32. v. 6.

)

Ug

Er Spiritu oris ejus omuis virtus eorum; | Effe-

&io miraculorumgu. ad Cor. 12. v. 1x1. Z

nEqu»

j

m

1

autem ompnia ( donà miraculorum) operatur umus

UM

atque idem Spivitus: Ex operibus gratize Remif-

lal

fio peccatorum Joan. 20. v. 22. "Acipite Spiri-

in,

zum [auctumz: quorvum vemiferitis peccata , vemit-

1l

zustur ei$; Sanétificatio & Juftificatio r. ad

if

ad. Cor. 6. v. 11.. Sed abluti eflis , fed Jan&lificati

D7

effis, fed juflificati effis in uomime D. IV. 9. C., &

E

m

in [piritu Dei uoffr; Predeftinatio & Glorifi-

df

catio ad Rom.v 8. V. I6. & 17.

e emim Spiri-

2$

m

E

9-

n

Dz Dro TRIN.ö.

l

tus teffimonium veddit [j

f

[pivitui noffro qu

od umus' )

.

filü De ; fi autem fülii,

' hawedes:: beevedes qui-

mplug

dem Dei , coberedes autem Chrifli.| v. 11. autem

t

n(tine

remittitur : Quod// Spiritus ejus,. qui fu[citavit

JEfum à mortuis, babitat in vobiss qui fufaitavit

j

£

"

Efim Chriftlum à mortuis, vivificabit £ 1mortae

m

L

H

2 corpora

veflra pvojyter inbabitantem Spivitum

Pt

Y

;

j

ejusin volis: erpo. — Prob. 31. p. Honorem di-

jj

vinum Spiritui fancto deberi, colligitur ex na-

r

—

IF J

ture fupra omnem captum excellentia Joan.

u1

X4. V. 17. Quem mundus 2on poteft accipere , quia

A

j 0i

d]0n videt eum ; sec [cit eums ex peccati contra

illum fumma malitia Matth. 12. v. 32. Quicuz-

æ (iSPl*

que dixerit verbum contva filium bominis , vemit-

j qm:;-'

teuv ej: qui autein dixerit contva Spiritum [an-

Iuj

Gum , non vemittetur ei; ex gloria demum finis

js

ultimi & beatitudinis 1. Pet. r. v. 12. Spiritu

T

Janéto miffo de celo

) in gq'uem defideraut angeli pro-

TM

Jpicere : -ergo.

).i

$6. Objc. L. Solus & unus Pater eft De-

j

us: ergo Filius & Spiritus fanctus dici Deus

l

nequeunt.

Anf. con

ft

ex Joan. 17. v. 3. Zlec

II

eff vita eterma , ut cognofcant te olum verum IDe-

j

[

jl

L

;

u

um; eg quem anififlà J Efum Chriflum; Item ex

z. ad Cor. g. v. 6.. /IVolas. autem unus Deus Pa-

p/;zSpW

£t , ex quo oremia, €g nos n illum: eg unus Do-

j; r

aninus 3 Efus Chéiftus ,

pev quem omnia ,eg t10$ pev

j

ipfum; & ad Ephef. 4

. V. $. Unus Deus $ Patey

u

ommum , qui eff fupev omnues, €? per ommnia, 9

TT

in ommibus mobis. Patet Conf., quia ex vi ex-

e

clufiva particularum folus & wuzus excluduntur

n funt

7 5,""

!

.omnes à participationclprædicati, qui no

f

Pater.

162.

DE'DEO 'TarNO.

'eur

M

Pater. Cozf. L. Ubi in Scriptura mentio fit

plurium perfonarum, folus Pater vocatur De-

HC(VCSZ

[

us; Ut patet eX 1. ad Cor, 12. v. 4. & feqq.

Divifiones gratiavum [upt ; idem autem Spivitus :

Cz

dide

£? divifiones miniffrationum funt ; idem veró De-

u5; & ex 1. ad Tim. 2. v. s. Unus Deus: unus

füm,

(ini

mediator Dei $g. bominum , Lomo Chviftus 9 Efus:

]dem quoque fit in fymbolis; nam inillo Apo-

VX

A

ftolorum dicitur

Credo in Deum Patvem . ..

qu

tj in 3 Ef Chriflum filium ejus. unicum Domi-

p

]u

mun soffvum .. . Credo in Sbiritum. fan&tum.

—

frum

In Patrum fymbolo. autem fic habetur: — Credo

in unum Deuin Patvem omumpotentem &

. 9 n

Df

im ]

uium Dormimuin 3 Efum Chbflum .. 987 in Spi-

A g

vitum fJanttum Dominum 69 vivificantem. . Exgo

&ille folus Deus effe videtur.

Conf. II. Soli

lp

D

Patri fic tribuuntur quedam divinitatis attri-

t

buta, ut ab iis relique perfonz excludi vide-

antur. Nam Mar. 1o. v. 18. Chriftus ait: Quid

t

jut,

me dicis bonum ? memo bonus , vifi unus, Deus; .

NH

ad Tim.6. v. 16. Qui folus baber immortalitatem;

(ui

i

& ad Rom. 16. v. 27, Soli [apienti Deo per JE-

fuan. Chriffum , cui bonor $ gloria &c.. Érgo.

Y

N

x ad Zdrg. N. vel D. 72. Solus & unus Pa-

ter eft Deus , & folus & unus appellante Pa-

Ym

trem, N. appellante Deum, /ujZ. ita ut ex-

ls

cludantur Dii plures & falfi, C. ita ut exclu-

C

dun

dantur plures perfong , N. 72 unus in pofte-

rioribus textibus connecti cum Deo, patet ex

o

nf

ipfa lectione; 72 folus autem in priori fimiliter

pertinere ad unum Deum, non veró ad Pa-

&j

ij

& folum

trem , liquet ex Grzco; ub; inter 7e

Deum

J

D

Dz. D F;OLTR;INCX).

165

eno

Deum verum interponitur articulus, es vóv

atur]e

Mévov aA S1vov $50v ;; unde

propofitio fic enun-

tianda eft: Pater eft ille folus & unus Deus.

&f

Vi

li

Ceterum illos textus fpectare duntaxat ad ex-

cludendam . multitudinem & falfitatem. Deo-

r ]

155 M

rum, non veró perfonarum pluraliratem ac

-«

v

ü

divinitatem, intellieitur ex eorum fenfu ac con-

textu.. Erenim Joan. r17. defcribitur fides pra-

lb

ff ,

€&ica, feu comparandee vitze eeternae. modus,

m Dé

qui eft, ejuratà Deorum multitudine, unum

Deum confiteri, & Chrifti doctrinam ac reli-

//ll;g:c

ionem fectari , üt ex

b

licat S. Ign. in Ep. ad

M

H

ens:

gl

agnef. de Chrifto fcr

ui ad muititudi-

j

nem Deorum affüetis unum eg. folum verum De-

ju

;

j EA

um anmuntiat Patvem fuumn ; & repetit Paulusin

Ep. 1.ad Theff. 1. v. 9.

uomodo comverfi eflis ad

j

m

Deum à fimulacris, fervire Deo vivo $ vero, $9

expetlare filium eyus de celis &c.. In Epiftola au-

hd i

Tin.

tem ad Cor. immediaté preemittitur: /Vam etfi

Jfunt ,. qui dicuntur Dii , fiue in calo five i terva ;

J

tilii

Cfiquidem funt .Dii multi eg Domini multi ) uolis

zamen us Deus &c.. Demumin textu ad Ephet:

»yr)

.

his verbis (jfauper ommses) inanes. Genti

ums

Ergvl

Ui

Simonis magr& Valentini, Deos perftringi, ad-

vertunt Hier. & Theophylactus. Pratereàet-

]o:

fi permitteretur, particulas folus & unus affi-

i*

cere ipfum Patrem ; iisdem tamen perfonae

j

dunraxat aliene & extranez, falforum nempe

j

Deorum, non autem, interne Deo & Patri

T

m

confubflantiales excluduntur; tum quia vis

exclufiva harum particularum non eft femper

);1(11:x

i

univerfalis ac omnimoda, üt ex 1. Machab. 10.

2

v.

jj

164

Dzs Drzo TniNo.

]

v. 70., exLuc. 9. V. 36., ex

oan. I6. V. 32. &

| ti0ne

:

fom

alis liquet: tum quia aliàs folus JEfus, non

veró Deus, effer Dominus; cüm & hec vox

j

ifti foli tribuatur in textu 2do.

i

l,

Ad Couf. 1. 9. D. .4. Solus Pater vocatur

tun F

fervan

Deüs fecundüm fübftantiam & veritatem divi-

nitatis,, N. fecundum proprietatem & fingu-

G

laritarem principii, T. wec foliPatri; fed &

m |

ecterisPerfonis, pradicatum & rationem Dei

TU

áfferi i Scripturis , fatis fuprà oftendimus:

D

néc Patrem folum laudatis in textibus nomi-

g

nari Deum, penitus evinci poteft. Potiüs

Á

enim contextus declarat, 15num locum agere

fitn;

e 3tia perfona,

cui ob munus triplex gratiz,

lefy

miniftrationis, & operationis ; triplex illaappel-

fhort

latio Spirirüs,Domini, acDei tribuitur; 2dum

fetit

autem loqui de Deo adzquaté fumpto; feuin

fipie

tribus perfonis fübfiften

te, ficut de mediatore

Utrun

tanquam Deo-homine; & fic Chrifto adzequa-

TUj

f& fümpro, loquitur. Tameríi veró nomine

Wi

Dei compellatum hic folum Patrem demus; id

ï.l-qm

tamen factum fuir juxtafAthan. L. de Dec. Nic.

fén

Sp.Sy ut predi-

Syn. & Nazian. Carm. 3. de

cà divinita-

&

catio Ecclefize de monarchia &

iB

tis ac omnis entitatis origine, fonte, ac princi-

»

ur.

&t

io, qui eft Pater, diligentius inculcaret

um

C

&

Cui acceffit prudens quzdam oeconomia ,

dler

à S. Paulo in r. ad Cor. 2. v. 3. commendata, &

Q

à Patribus antiquioribus ufurpata, quà cave-

5

batur , ne translatis à multiplici divinitatis er-

Is

rore Neophytis arcanum Trinitatis myfterium

n

ftarim apertius offerretur.

Ob utramque ra-

tionem

.

N

Dr Dro Tza1:No0.

16$

E.

tionem geminum fymbolum eà, quà legitur,

5 m

& vor

formulà adornari oportuit; quoniam id fcri-

tum tradebatur, etiam ab abfentibus legen-

um.

YOCatur

In eodem quia predicatum Domini

tum Filio tum

iritui fan&to tribuitur, ob-

m diyi-

fervandum eft e

fä)

tu

m Ambrofii in Cap. 1. Ep.

n

l n

ad Galatas: JVec szovem Filium fignificat , ciun

eum Domimtn noftrum vocat ; uec. Patrem majo-

nem]:

vem, quia eum Deum uoflrum appellat: quia. mon

ndini

erit cerus Deus Pater , nifi eg Dominus fit ; ne-

; not-

e

potis

que verus Dominus Filius, mifi ? Deus fit.

"d Conf.

J. &. 1. IV.4. Hàc enim propo-

] ott

É

du

læ)

fitioné hujus

odi attributa videntur reliquis

M

iPerfonis auferri, utadeo nec bonz , nec im-

g

"mortale:, nec fapientes fint; quod ramen Ha-

; X

reticorum nemo dixerat, utpote qui Filium

;f

Mu

fapientiam Patris, & Spi

rirüm effe fanctum,

yediatt

utrumque immortalem aé Deun etiam , fed

*

ade

minüs proprié, confitebantur. Siveró pro-

morm

pofitio fic accipiatur , ut hzc attributa fingula-

(Tuus,

ri.quadam ratione ad Patrem pertineant (qua-

N

(

tenus nempe Pater bonitatem , immortalita-

[

n

term, & fapientiam habeat à fe ipfo, Filius verà

(iyi

y

àPatre, & Spiritus fanctus à Patre Filioque

ri

I

communicatam teneant) verum quidem fen-

l!lf

fritd

fum , fed à communi verborum intelligentia

ymii "

alienum, habet.

Hinc x. 2. D. Soli Patri fe-

(it

jl

cundum naturam tribuuntur praedicata divina

[

1

fic, ut videantur à reliquis excludi, NN. foli

jts d

Patri fecundum perfone proprietatem tribu-

(2 iil

ntur, fübd. ita ut videantur excludi à reliquis

]ue ft

d

onis fimpliciter, N. fingulari tantum ha-

1

n/

'ben

g

166

Dz Dzo Tzixo.

tribu

bendi modo, nuper explicato, C. "Textus

nihilcontrarii probant. Ín 1mo-quidem, quo-

qqer |

r

d

niam juvenis, qui Chriftum compellaverat bo-

t

num ; illum putaverat quidem doctrinà & bo-

p

nitate excellentem , caeterorum tamen homi-

num fimilem , Chriftus hunc corrigens de fua

um

Ti

divinitate inftruxit reciratis verbis, quorum

-

NU

is fenfus eft: Me Deum non putas, & tamen

.

g

bonum dicis; folus autem Deus per excellen-

tiam bonus eft: ergo vel bonum me non ap-

[

*

i

AC

pella, vel Deum me effe crede ; ita Athan. de

b

'Nat. hum., Naz. Or. 36., Aug. Ep. 54., Hi-

Va

lar.L. 9. de Trin., Ambr. L. 2. de Fide. In

z. h

2do autem & tertio textu fermonem.effe , non

X.L

de Patre folo, fed de Trinitate, Aug. L. 1.de

"[rin. C. 6. & L. 3. con. Maximin. C. 13. ex ip-

3Bi

fo contextu oftendit, ipfaque etiam attributo-

.rum ratio d&clarat; quze fi effentialia funt, par-

li

f

ticule exclufivee removent tantüm alias effen-

tias: fi notionalia funt, excludunt perfonas,

l

Lj

ütaxioma Theoloeicum docet.

in Divinis eft creatu-

V

!

)

y7.- Oljc. If Filius

ula

ra: erpo non eft Deus. . Prob. /dnt. 1.

p

Qum,

inScriptura dicitur fapientia effe.creata; Prov.

V«

$. v. 23. Domirnüs creavit me iu iuitioviarum , &

V

Eccli 24. v. 14. 72b iuitio &g ante [cecula. cveata

pun.

2

uia Chriftus dicirur factus; Joan.

iá

ij

V. r4.

i pofl ie venturus eft ,. aute me fattus

efl ,. & ad

ebr. 1. v 4. Taurü-melior "4ngelis cf-

BI

"Tecfus.

Ouia inter creaturas refertur; ad

iuer

3

"Coloff. 1. v. T.

ui eff imago Dei

ifib

ligpri-

dü&l

T

;mþggnitm oruis creaz*:ztrfæ: ergo.

onf. 1. Wiiio

v

l-

&

l

Dzr Dzro TRIQo.

167

Tens

tribuitur ignorantia & impotentia: alterum li-

uet ex Mar. 13. v. 32. De d:e autem illa ( judi-

m qi

entle

cii extremi ) ve/ Zora nemo [cit , neque "4ngeli in

ub

celo , neque Filius , nifi Paters alterum ex Matth.

n horr

20. V.'23. Sedere autem ad. dextevam meam vel fi-

ns df

niftvam, uon efl meum dare voliis

ed quibus pa-

vatum eft à Patre meo. Ergo.

ó

onf. I1. Filius.

q'd(]ï*lï?

divinitatem, nomen , & attributa divii

obti-

& u

nuit gratià vel merito.

imum habe

r ex

X

