D]

j

- Joan. 3. v. 16. Sie Deus dilexit smuudumy ut Jalium.

Üer

1. Joan. 4. v. 9. n Dec

1 dyi

| jlurlz unicenitum: darct ;

(IP P(l-

dT

Dz Dso TRnïqO.'-,

279

jus t

apparuit chavitas Dei , quoniai

n fülium fuum uni-

v F'adu

geuitum mifit &c. Unde illud Joan. 1. v. 14 1-

Adimus gloriam ejus , gloriam quafi unigeniti, nihil

t; (uini

, Cradit

diminuit ; fed éxprimir tantam gloriam effe vi-

Lad H

^üm, quanta decebat unigenitum. Sed ratio

R.

jf

unigeniti denorat, unum duntaxat effe filium

feu genitum, ac confequenter nec plures effe

| gï/lïl:i

&c D

filios ; nec Spiritum fanctum effe genitum.

Unde cüm Symb. Nicenum dicit: Filium Dez

r i J»'ï.'.'l

1t12

fer i j.äf-

uiigenirum ; Symbolum Apoftol. habet: £

eius upicum : inter Patres autem Cyr. Alex. L

177 gm&i

cur Chn

32o. Thef C. 4. inquit: Quia folus ex Patre va-

"'nralitef na[citur ,. idcivco umigenitus, appellatuv ;

t

i f d

y homiri

Fulgent. ad Obj. 3tiam Arian. refpondet : In

illa nativitate veré eff unigeuitus, im qua fine ini-

lus

y hat

zio de folo Deo [olus natus eft Deus; & Damafcen.

L.1. Fid. C.9. Umigenitus , quód folus ex folo Pa-

geris t

ue: V

rre fingulaviter eff genitus, Exgo. — Conf. Spiritus

(anétus in Scriptura nunquam vocatur filius;

b

Pa

.nec dicitur gieni aut naíci, fed tantüm proce-

: 07

dere: InSymb. Athan. confitemur, Spiritum -

;qu e

(anétum 2 Patve eg. Filio, n fa&tum, nec crea2 -

xtdlt :

g

zwum, nec genitum, [éd procedentem ; quod idem

Conc. Tolet. I. & XI. in Profeff. fid. exponunt:

turam; J

Athan. Or. 3. con. Arian., Cyril. Hierof. Ca-

: o*

tech. 11.;

piphan. Her. 62. 69. 73. negant

d

Spiritum fanctum effe Patris, five compatrem,

' aut cozfratrem, five filium, aut uepotem 5 negant-

j d

: fpit.

. que efle Filii,five evum aut proparveim , aut pa-

truum , five fratrem , aut genitum: denique nec

j ais

duplex proceffio ejusdem ordinis eft poffibilis

y n

in divinis; ubi propter infinitatem fuam u

nus

) ]/;'/L't'

54

Iere

hh

,]H.(y

m

280

Ds Dro Tnaixo.

terminus adequaré correfpondet

rincipio;

um F

nec ratio formalis conftituens ac diftinguens

mj 1.

generationem à non generatione reperitur in (2

Spiritu fancto; üt mox dicetur: erpo.

tugi: f

86. Refpondeo I[. Ratio, cur proceffio u

Verbi fit generatio , non item proceflio Spiri-

lm F

tüs (ancti, ftat probabilius in eo, quód aclio

r n

prior fit perfe&té affimilativa termini cum prin-

|lrs quud

Cipio, & Verbum fecundüm effe per(onale

t qui

fit fimilitudo perfecta , feu imaco Patris; qua-

10022

lis actio & ima

go non habetur refpectu Spiri- . :

mj

!

71

"

tüs fancti.

: [

Prob. Alutovitate. Ratio Filii divinfin Scri- — /jg

Ti

1 UL

Xtura ficut reciprocatur cum ratione Verbi,

ET

3

1c etiam pro eodem plané fümitur cum ratio-

j

Jo t

ne imaginis.

Sicut enim dicitur

Joan. 1. v. 14.

y

"

Er Ferbum cavo fatum eft- . .. $9. vidimus glo-

(my ( (f

viam eyus, gloriam quafi unigeniti à Patre; & 1.

hia

jJoan. 5. v. 7. Zves funt, qui teffimonium dant in

W T

celo, Pater, Fevbum g Spiritus Jan&us ; nec

lii

*

?

i*

non Apocal. 19. v. 13. Ef cocatur momem eus

E

f D

Ferbum Dei: fic etiam (cribit Paulusad Coloff.

ml v

)

I. V. 15. Qui eft imago Dei invifibilis ; &ad Hebr.

Obant

I. V. 3. Qu cim [it figura feu chavatler fubftantie

!

fty, (

£€ji5; nec non ad Philip. 2. v. 6. Qui cim iu for-

P

ao Deie[ft. Ergo ficut ex hac reciproca ac-

] teusy

ceptione ratio Verbi dari poteft pro ratione fi-

fueras

lii, fic & ratio imaginis, characteris ac forme

U Oui

poterit. Comf. Patres difert? ita loquuntur.

J

j

r

,

L

ug

. enim L. 7. de Trin. C. 2. inquit: Eo Fi-

lus ,

LUT'

quo Perbum; $9 eo Ferbum, quo Fils.

KUR

Qu

onmiam. igitur Pater eg. Filius fimul, mon uter-

CUl

que

| Drz Dx-:ol 'TaiNO.

281

ritcii;

que us Filiuss conjequeus efl , ut Pateve? Fdlius

i

fünox

fimud , non ainbo ugum Ferbum. . Hoec veró L.6.

uto:nodo

perin i

C.2. premiferat: Sic emim Perbum;

)

Q

amago: mon autem Patev 69 Pilius [mm

4l;

]

ambo

procaft

imago; Jed Filius folus im

ago Paftris, quemadmo-

E

lo $j

dumt&g Filus.

Athan. E

H

de Decr. Synodi

*

od adi

ait: $2 ommuino Deus eft Ferbi pater: cur gon €g

cumpri

boc, quod gigmituv , fllius efl f Rurfus veró. Dei

perfan

fülius quis e]Je poffat ,

[

iejm Ferhum?2 .. . Por-

"

quid

trs; qu

vo cin unaginem appellas , Filium fignificas :.

du $p

enim fimile Deo e[fe poteft , nifi ovta ex ipfo proge-

ur

uies. Bafil. Hom. in init. Joan. fcribit:

nfin Scr-

Ferbum dicifur ?. u oflendatur ex mente proceffijfe *

ne Veri

cur Fevbum ?. quoniam imago efl gemitoris, totum

cum rt

feipfo geuitovem exprimens. — Antelm. in Monol.

g LY

N

Ferbum , mox üt coufideratur , f prolemeffe

jdmi p

6s

' à quo efl, evidemtiffoné probat, pezfettam

ytr;

prefevendo Patris imagimem: at amor. aperte. fe

m dmt

prolem uegat ; quia dum à Patvegg. Fi

io procedeve

(; x

zntelligitur , uon flatim tam pev[bicuam

[

€ Contem-

um i

plauti ejus , ex quo eft , fimilitudinem exbibet.. Si-

milia vel'ex Verbi, vel ex imaginis ratione

aC

p

robantia Patrum teftimonia plura vide ap.

etav. de Trin.L.2.4. & 7.

: M.m:u |

jm4f

Prol. Ratione.. Vera ratio generationis in

uod

p 8 r

rebus viventibus ftat vel in eo , quàd id,

genevatur , à geuerante. pvocedat. üt [imilitudo ejus,

aront

cfot

& ejusdem maturee cum ipfo s; vel in eo , quàd fà

[

TU

proceffro viventis à vivente ad veprafentandam na-

.

hh

zuvaim fui principil , cum quo eandem maturam ba-

filit

beat ; üt S. 'Thomas L. 4. con. Gentes C. 11.

j tll

fÍcribit. Atqui zzprimis actio perfecte affimila-

&

tivà

WJ

$

Dzr Dzo Ta:xo.

282

tiva fuitermini cum fuo principio habet utrum-

Kto perf&

que; quia vi ejusdem termirus procedit üt fi-

«di0, qui

militudo , ipía autem actio ad principium re-

lls defe

prefentandum tendit; eademque eandem na-

wm s ez

turz fpeciem yel

identitatem defiderat: 2Dez-

um obnn

de formalis termi

Á

$ proceflionis divinz eft

of a

hypoftafis ; quia emanatio in, bis inferiovibus $g

Qrp.inq

804TEUIUT,

2 Deo differt , quod in iufevioribus terminatur a

effentiam vel. fubllantiam, que multiplicatur ; [ed

milzrud

n divinis tevminatur ad bypoflafts, àt D. Bona-

W

vent. in rm. DMt. 3. Quaeft. 2. in Refol. dicit, &

probat etiam differentia inter perfonas huma-

LU

nam & divinam; quarum, prior importat in

E

recto naturam , quia humanitas ipfa producta

ftur:

eftindividua & incommunicabilis; pofterior

Ro qute

autem importat in recto' perfonalitatem;,ut-

ote folam hic incommunicabilem: Przferea

lo

hitudi

h

ypoftafis Verbi, quae generatur , procedit üt

LOT

fimilitudo Patris; quia /eriuwn eff couceptio i«

9. (anf.

zelle&is ; conceptio autem intelle&lüs eft fimilitudo

tndi

rei concepte , üt D.'Thom.p. 1.q. 27. a. 2. affe-

Qd

xit: nec miniis procedit ad reprefentandam

iYN

naturam Parris; quia hujus eft'imago, üt nu-

Jpra u

per di&tum ; zmago autem eff fimilitudo ad ve-

f delm

prejeutaudum expveffa , àt 'Theolooi cum Aug.

&Tore

L.imperf. de Genef ad lit. C. 16. & L.83. QO-

m N

q. 74. docent.

Denique Verbum eft ejusdem

i, f

naturg cum Patre; quin eandem numero na-

petfons

turam habet, üt aliunde conítat; imó & vi

proceffionis generativee obtinet, que in fimi-

: Pf

litudinem naturz tendit. Ergo ratio, curpro-

TT

od fit

ceíIio Verbi fit generatio, ftatin eo, qu

actio

n

283

Dz Dso TRIN;). :

O QtnUt- i

adio perfe&é affimilativa: ergo cüm alia fit

cedit tl

actio, quà procedit Spiritus fanctus, hec ex

ipium

uamvis

ilius defe£tu non eft generatio.

ndem r

enim is eandem etiam numero naturam divi-

: ]u

nam obtineat, tamen procedit per voluntatem;

iving e

Proceffo autem , üt D. 'Th. p. 1. q. 27. a. 4. in

J

corp.inquit, que atfemditur [ecundim vatiouem

voluatatis , 102 confideratur [ecundüm vatiouem fr-

jatur;

militudisis , fed sà

agis fecundüm vationem impellen-

D. Bo

Lis &g 1:0ventis i2 aliquid:

)

t ideo, quod procedit i

J dkk,&

divinis per wodum amovis , uom pvocedit üt geni-

s hum

tum , vel üt filius, fed m

agis pvocedit d. [j iritus,

;

45 motio €7 impulfio ce-

portt D

quo tomine quedam vita.

a gmäu?:

fignatur : item fecandüm hypoftafin eft amor ;

: polirt

amor autem , üt fuprà Anfel. pronuntiat ; cog-

i!äïe

d

zeilplanti fe non exbibet pevfpicuam ejus , d quo eff,

:

u

; put

fimilitudinen; & juxta Bonav. f

laudatum,

amoris ac mexás non eff genevavi , fe

2

H

irari. Ex-

procediïïi

7[/1";)7/ (b

n

go. Conf.i. Nomen filii, fi de vivente ra-

tionali eít íermo, eft nomen perfonse: ergo

TU

28

dum in definitione filii requiritur viventis ori-

u l

'o à vivente in fimilitudinem nature , illud,

fenti

90 ürf

(upra quod cadit in re&to denominatio perfo-

i i

na, debet effe fimilitudo fubfiftens produéta

qunl

ad repreefentandam naturarpátris :- ergo ficut

Lp

in creatis natura, & in divinis hypoltafis eft

enominatie

Lgisi

id, füpra quod cadit in recto

gt

erfone; fic etiam natura in creatis, & hypo-

j

afis in divinis eft fimilitudo fubfiftens, ad re-

j 4

.jp lr

prafentandam patris naturam producta. Sed

qrpe

fola ratio Verbi vi fuse originis eft fimilitudo;

m

non autem ratio atmoris aut fpiritüs: ergo. 2.

Filia-

g;hü

Ds Drzo Tzi«xo.

284

r

vtritit

Filiatio Dei adoptiva habetur ex imagine cutn

wb proxm

Verbo, üt notat Cyril.con. Anthropomorphi-

atisfndi

tas fcribens: JVeceffe evat mos, quifilii Dei ap-

st cogtti

pellandi eramus, ad imaginem filii. potiüs fievi , ut

JAdveran

& filiationis in nobis charatler exprimervetur:. er-

d fimil

* go & filiatio Dei naturalis ex eadem. imagine

ttr, proj

cum Patre, adjectis reliquis conditionibus, eft

repetenda.

puet tum

3. Verbum mentis, quod homo

m fjl

, fe cognofcens format de fe ipfo, etfer filius, fi

Tt: fri

affimilaretur perfecté, & foret imago fübftan-

1 &Mui

tialis: ergo quia verbum Dei perfeécté affimi-

hts n

latur, & fubftantialis imaco eft, eft filius. Con-

stionem.

fer huc do&trinam D. Thome

.1. d. 27.3: 2

ilie wo

in refp.ad 2dum dicentis: 7

"buin , quod fecun-

l

tem Pan

dium 1ntelligibilem a&lionem procedit im nobis, non

$ acim

eft ejusdem maturzg cum eo, à quo procedit ; unde

DN Co/;J

400 proprie €9 completà competit fibs ratio geueva-

MHonts: tntelligere autem divinum eft ipfa fu

.

fLautia

t (

"r

intelligentis: unde Fevbum procedens procedit. ejus-

dem mature. fubfiflens, €g propter boc proprie dic-

Qibin f

ittas Q

tur genitum eg filius.

"

W

87. Objic. Similitudo Verbo propria eft

ütem u

intentionalis: fed fimilitudo intentionalis ad

Tat0; ;

oenerationem 1. nonreqüiritur; cüm natura-

Jis fufficiat in cre&tis: 2. non füfficit; cümtan-

*iaruirurj-

iütri,

rüm fit metaphorica, qualis etiam eft artificia-

lis, piéturze vel ftatuz, generatio autem ad

R per

Nütius

propriam & nature fimilitudinem tendat: 3

non difcernit; cüum eadem conveniat intelle-

oooni

f

Y

&Lioni effenïtiafi

omnibus perfonisdivinis com-

E

il

mUrni: 4. ad intentum non facit; cüm Ver-

er

T

d

us: Pa-

þum fit intentionalis fimilirudo vel foli

terni-

Drz D—EO TRINö.

285

nagine a

ternitatis, quae à nobis flatuitur principium

quo proximum productivum; vel etiam Spi-

Domory

ritüs fancti & creaturarum , ex quarum fcili-

li Dii

h f

cet coghitione etiam Verbum procedit./ Ccz£.

WY d

1. Ad veram generationem non requiritur per-

T Iu

fecta fimilirudo: que porro fimiliudo requi-

ritur , propria etiam eft Spiritui fànéto. rmum

jonibus;é

patet tum àp

ri; ex definitione generationis,

muod Dog

qua fimilitudinem pracisé naturalem requi-

(ler fs

rit: tum à pofteriori; ex productione Leopar-

29 [üblis

cte affün

di, & Muli. 2dumliquet; quia terminus pro-

ductus in proceffione Spiritüs fancti. 1. dicit

[us, Cot

VT Y

relationem adprincipium producens;. 2.etiam

vi fü& proceflionis accipit cognitionem effen-

j quo»lï[ecu:

1 i,

tialem Patris, quz eft intentionalis fimilitudo

ejus ac imago ; 3. communicat quoque in na-

rtul t

tura.

d

Conf. 11. Etiam voluntas cqué, ac amor

Jl

dicunt fimilitudiném in fuo termino.

IUUUN

j

n

colligitur; turn quia omne agens producit fibi

wudi o

fimile in forma , per quam agit: tum quia vo-

n'opï'z'ä [

luntas fimpliciter unit fe cum objecto arato ;

voluntasautem infinita infinito modo: infinita

Pro Vlï

autem unio eft perfecta identitas amantis cum

rionté

amato ; adeoque plus quàm fimilitudo.

2duimn

ym n

ftatuirur; tum quia fimilitudo eft principium

; i

amoris, juxta illud: Simile fimili gaudet; cum

r

quia perfectiffimus amor amicitiz, qualis eft

quena

Spiritus fanctus, etiam ex adagio facit, vcl

ndi: )

füpponit fimilitudinem in natura.

r

. ad /frg. D. M. Similitudo Verbo pro-

; cont-

pria eft intentionalis, que tamen ob identita-

ff Ve:

tem realem Verbi cum divina natura, unà fit

i

fimi-

t

286

: DE;DEO T 21No.

fimilitudo Patris confubftantialis & naturalis,

datütati (

Verbum &

C. quie ob hujus identitatis caréntiam non

unà fit fimilitudo naturalis, /V. .. & (ub fimi-

-andtiá a

li diftinétione miz. expofità Coz[equentiam.: Sin-

n, &pe

gulariter tamen ad diverfas affumptiones r ul-

jxmenm

teriüs. Et quidem ad rm. D. Similitudo in- &i

tentionalis non requiritur in creatis , ubi gene-

D ft ni

ratio non fit per intelle&tum, Subi produci-

& d

df ex

tur ipfà etiam natura, C. in divinis, ubi per

j

intelle&tum fit generatio, & non producitur

p

Ál

natura, fed folaratio Verbi, N. Filius in fua

ratione formali conftitutiva debet Patri effe fi-

1n.]) [e

milis, & ab eo productus: utrumque in crea-

Agguir

tis habetur per naturam produéctam; in divinis

sE UNS

adtem cüm natura non producatur, fed fola.

- ifoph

i alius

ratio verbi aut amoris, utraque fimilitudo, in-

tentionalis nempe, & naturalis, indivifibiliter

illmrig

requiritur, ut ambz generationis conditiones

"itnem

adünt. Ad24. D. Non füfficit, & metapho-

f:ïï lr ih

rica tantüm eft fimilitudo intentionalis, que

Eyïwgerfe«

caret comite fimilirudine naturali, üàr in exem-

h, q

is, aliisque creatis fit; C. qua habet adjun-

, ld

h

am fibi fimilitudinem naturalem, ob confub-

(Inem, (

ftantialitatem unius perfonge cum altera, N.

1. Quiz

Ad 3r. N..4].eg Kat. INec.enim cognitio effen-

2 Metap)

tialis & perfonis omnibus communis eft fimi-

.ïc.u, N

lirudo hujus ipfius cognitionis, nec eft pro-

N

duéta: quod. utrumque Verbo tamen eft pro-

Atm jn

prium.

Ad a. N. A. &g. Rat. ymam.. INon

Vb div.

enim fola paternitas eft objectum cognitionis,

ddud

€x qua procedit, fed etiam divina natura; nec

A ttmi

fola eft principium adaequatum , quod unà per

fs OR i

natu-

E

Dz Dzo TmnixwoO.

287

C Datund

naturam divinam conflituitur. Ad 2daem D.

ntram n

Verbum eft fimilitudo qualiscunque Spiritüs

X füb n

fanéti & creaturarum, C. perfedia, feu ima-

IT QL

£0, & generationi propria, N. — Ad imagi-

0ne t

nem enim non fufhcit conformitas cum obje-

*1Uïmd0 i;".*

&to ; fed ut fit à protot

:

/po producta, fi ima-

, Ubl r

o fir naturalis, aut illo dirigente ab artifice

I

J produc

:

acta, fiartificialis fit: ac preeterea ut produ-

N

"

5, übip

&ta fit ex intentione repreíentandi prototy-

prodicit

pon.

iius inf

/dd Couf. L 3. IN. utr. 4]J. Ad vium quoäd

ui effe i

un.J. Definitio .generaïionis in genere hoc

je n r

uirit ; T. in fpecie; ac divina, N. Ge-

m Qv

nerafib:

nis

gefinitio deprompta eít à gentilibus

x f 10

d

Philofophis ex genefibus creatis, in

uibus

nl

qux k

d

haud alius modus producendi fimilitudinem

diviüble

fubftantialem , nifi per-nature diftinétze pro-

condit

ductionem, reperitur: héecveró cüm imper-

m

fecta fit;.in divina generatione eft depuranda

uis, Q

ab imperfectionibus, talisque nihilominüs fta-

rined

tuenda, que retineat rationem illius forma-

at ddjL

lem; fcilicet produ&tionem veram, fimi]itu-

dinem, & naturam eandem.

uoad o4. 7:

0b u

d)

4. quia talis produétio fecundim. Ariftor. L.

'eneratione ftricté dicta de-

xiidie

7. Metaph. C. g. à

j dl

ficit.. /V. Conf.. Difp. eft; quia fimiles produ-

j

TU

&tiones per fe & ex natura füa cxigunt termi-

num in natura fimilem; per accidens autem

sdi*

7! N?"

ob diverfe fpeciei principia impediuntur:

!g;rionls)

productio autem Spiritüs fancti non exigit per

ji; f

Íe terminum producentifimilem; cüm volun-

tas non fit potentia aífimilativa termini, fed im-

patr

pellens

-

z

"

288

Dz Dzrzo Tniwo.

(b ml

ellens fe in obje&um.

Ad »2dum quoad rm,

Affertum concedo, fed nego id fufficere ad

me bonit

[o]

Oo'

enerationem ; .cüm requiratur relatio fimili-

Tiscomo

tudinis & quidem perfecte , íeu imapinis.

"T

uoad 24. NegoSpiritum fanétum vi procef-

T autetm

* ficnis , üt productio eft, accipere cognitionem

tus, p

effentialem Patriss unde & nego, hanc effe

àd. Q

3x mod

Patris imaginem; cüm, intellectus notionalis

eandem non producat (quod requiri ad ima-

ler aute

«

21

nem. diximus) fed poriüs prafupponat.

fio prj

$

uoad 57. Concedo naturam communicari:

coinmunicatio autem formaliter non eft pro-

1 a pr

ceífio, fed concomitanter fe habet, & àypro-

äcyndizarel

r

ceffione diviria. in. obliquo connoragur. 9^

s acc

- Ad Conf. I 9. N. Aff. intelligendo fimi-

yta fo

litudinem perfectam & cum füis requifitis. Ad

1 períon;

uzumn *. quoad 1. D. Omne agens producit

ü

fibi fimile virtualiter, & fecundüm proportio-

i,

nem qualemcunque, C. fibi fimile formaliter,

"as

& fecundüm fimilitudinem fpecialem, N. Po-

Künda[im

.. "ftremum . fola potrentia affimilativa. preeftat.

ïï[ehäa h

Quoad 24. D. Voluntas ex natura fua fe unit

nditas h

objecto unione affectivà, C

affimilativa five

Toxim

náturali five intentionali, IN

Identitas Spiri-

A0 genä

tüs (àn&ti in natura cum Patre non provenit

m Q

ex

rincipio fpirativo aut fpiratione, utpote

"t qiten

qu&f terminum productum & perfonaliter di-

m

ftin&tum exigunt ; fed à fimplicitate divina,

il

Telatio

quae cum termino immanente unitatis identita-

Whamm

tem poftalat. Ad 2dum $. quoad 1m. D. Si-

m

xmpa

militudo eft principium amoris objectivum &

i

&dd

,N.

motivum,C. fu bje&ivgm & productivum

Ob

n

Qu

Dz Drgo Tni:No.

289

quod i,

Ob fimilitudinem, imó ob identitatem fü

me

fcere d

ma bonitatis, quam in fe invicemPater & Fi-

atio fim].,

lius cognofcunt, moventur ad fe amandum &

| imaginir

ad fpirandum fanctum Spiritum : produ&ti-

n

| wp;ocef-

vum autem hujus pri

ium eft voluntas no-

ynitioret.

tionalis, potentia non

milativa termini pro-

; lunc dj

ducti.

uoad 24. &. Spiritus fanctus, dicto

notiond)

mox modo, füpponit fimilitudinem, forma.

üri ad n

liter autem. non facit; quia non eft terminus

e(upgoni;

fuo principio productivo formaliter fimilis,

frunicat

88. Offerva. Sententia, qua pro ratio-

eft p

ne, cur proceflio Verbi fit generatio

; allipnat

&àpro

feecunditatem nature,

feu quia vi füz pro-

W

ceffionis accipit naturam feecundam, h. e.cum

Ifri

d 1

potentia formali & proxima illam ulteriüs al-

quit i

teri perfonge communicandi, hac, inquam,

rspro

fententia & à multis afferitur, & probabiliter

us

defenditur, & admitti etiam poteft tanquam

formai

explicans proprietatem divinge generationis ac

n H

fecundariam rationem: fimpliciter tamen ad.

40

L

Iæï*)«

mittenda nec videtur fententia ipfà, nec fae-

f f

"

"

U

cunditas hujusmodi, tanquam ratio formalis &

um

proxima generationis.. NNam, utomitram alia,

rius p

ratio generationis debet importare relationem

y prore

tealem geniti ad generantem : fcecundiras na-

( ufPüh

tur: autem , feu potentia fpirandi, hanc rela-

no

lr

«

tionemr geniti ad generantem non importar,

p Ui

ij

ed relationem fpiratoris tantüm ad terminum

Ípiratum. Praterea Fiilius, quà filius, feu ge-

; J 3

neratio paífiva debet realiter produci, gene-

AVU

rari & diftingui à Patre: fed Filius àt feccun-

quum

dusfeu üt principium fpirativur nec realiter

| pro-

b

290

VDE Drzo TngiwNo.

»roducitur, nec generatur , nec diftinguitur

um a Gr

à Patre.

Denique Pater non conftituitur for-

aferà ptr

T0mune of

inaliter in ratione Patris per virtutem fpirati-

vam Spiritüs fancti, fed per generativam Ver-

p n

bi; ideoque formalitas principii fpirativi non

f f02 po

éft ratio formalis & proxima Patris quà talis:

ergo nec. formalitas fpirativi, feu fcecunditas

Verbi, eft ratio formalis ac proxima F'ilii quà

um

talis; cüm hec, tanquam relationis terminus,

deberet habere principium ejusdem rationis,

Accedit poftremo , quód Patres Conc. Floren-

j Mï

a

tini non probaverint Verbüm effe Filium, quia

A

Perfonis :

habet fccunditatem ad producendum

iud

xterDer

"

fuppofitum, nec ad conceptumF ilii àt fic re-

*

* AU a

quifierint foecunditatem: íed econtra probà-

Toregnh

runt Verbum habere fcecunditatem ad produ-

Venfür

cendum aliud fuppofitum , quia eft Filius; &

df

ad conceptum Filii poftulàrunt, effe omniay

ul

TO

qua Pater,; preeter effe patrem ; unde cüm Pa-

3j

C 1

:

ter indivinis, praeter effe patrem, fit etiam fpi-

n

rator, etiam Filius fpirator effe debeat: fiau-

d.

tem per impoflibile Pater fpirator non foret,

Tf

Verbum eflet perfectiflimé filius , quamvis ali-

wf

ud fuppofitum producere non poffet.

Sic

t mo,

enim in Litteris unionis cum Grecis defini-

WU tan

tur: Quoniam omua, que Patvis funt , ipfe Pa-

3 quà

zer unigenito Filio fuo giguendo dedit, preter e[fe

'Oprier

Patrem; boc ipfum , quód Spiritus fanétus proce-

T

|

diz ex Filio, ipfe Filius à Patve cetevgaliter babet,

Wt ngm

à quo etergaluer etiam gemitus eff... Ex quo fa-

A.Qüemu

cilé folvitur , quod à quibusdam tanquam op-

"m

pofitum ex Schedula Latinorum in Collar. ul-

tuma

I Q

Dr Di«:o T'Rmïo.

/ 991

lg

tima ad Grecos miffa adducitur; quodquealii

Iuror f

em f

infertà particulà zoz, aut commutatà cum pro-

nomine e4z, dicunt corruprum, nos autem

tivar Va

Iatvi nt

plané in Actis hujus Corilii reperire ac lege-

re non poruimus.

$ qui t

fecondis

ARTICULUS IIl .

[/)

u Fl

Quilusnam. proprietatib

.

; fermint

b

jvine ?

s con]iituantzfr Perfone

1 Tat0E

89.

Ota. Preter naturam divinam eandetm,

tc Flore

unam & communem in omnibus, dari

|

Ü

! in Perfonis divinis preedicata alia ac propria,

dum

U

:

patet ex Perfonarum mutua inter fe diftinctio.

R

ne: hinc easdem conftitui illà naturà & his

n p

proprietatibus, confequitur propterea, quód

n d

tum confur

at eX utroque nature rationalis

[ F

individua fü

j

flantia; tum perfonam ex effen-

e[fe n

tia &

oprietate figurari Sophron.in Epift.

je cimi

fub A

&

1I. Conc. Cpolirani HI. recitata, &

etiam)

conflare Joannes "T heol. in Seff. 19.

C

Flor.

ar: f

crfón

arum

dixerint. Hanc porro divinarum p

nonfi

conftitutionem effe quidem realem ex parte

Qamyse

conftituti & conftituentiium, non tamen ex

T

arte modi conftituendi , facilé intelligitur ex

ds

dictis tam de Perfonis & Relationibus reali-

T l/rf "

bus, quàm de diftinctione inter effentiam &

TE

proprietates formali tantüm ac rationis confti-

tuta.

uj

usenam tandem proprietates fint, quae

j il

€um natüra hanc confütutionem perficiant?

( v

hic demum quzritur. . Hujus veró queftio-

um (f

nis primus eft fenfüs: An proprietates perfo-

dl

nam conítituentes Íi

nt aliquid abfolutum, aut

gl

T 3

rela-

292

Dz Dzo TnaiNo.

relativum ? circa quem tamen magna nunc ««f

quidem nequit effe controverfia; cüm pro re-

ariets rel

lativo contra antiquatam T[oannis de Ripa &

a diviis?

Guilelmi Parifienfis opinionem ftet communis

Proht

Fundatur non

ormnium & certa fententia.

vca fünt

tantüm in modo loquendiScripture , Conci--

yelt effe

liorum & Patrum, Perfonas divinas femper

& notio

nominibus relativis exprimente; fed tum in

tem &

difertis verbis Conc. Toletani XI. in Prof£. fid. -

Toprietr

C. 1. fic loquentis: 75 relatioge Per/onarum ma-

Ctm noii

snevus cevtitur . . . boc folo numerum iufimuant.

, u .) 1

t'notifcan

adinvicem funt: €g im boc mumero cavent, quo

1

i

7

h

c'hgm i

fe funt : tum. in axiomate triplici 'Theologico."

vumum expreffit Boét. L. 1. de Trin. hoc teno-

3 inper

Nitm, q

re: Sola relatio multiplicat TYinitatem; Joannes

A aginyr.

autem Theologus in Conc. Florentino Seff. 18.

Is ende

tanquam apud omnes Grecos 69 Latinos Do&tor.s .

Xay d

:

ervulgatum protulit: 2dum edidit An(zl. L.

"1 n

e Incarn. C. 3. ita fcribens: /z diviuis omiia .

15 n

fumt umum, ubi mom oboiat velationis oppofítio ;

SM) & L

Eugenigs IV. autem itidem in Florentino ado-

Itb

tatum Decreto pro Jacobitis inferuit: 37zum

Wiis, l

ratio manifefta perfuadet, docens, omnem

diftin£tionem oriri, vel ex Jimstatioue, vel ex

atlv

1 terni

oppofitione relativa. Prior modus, quo aliquid

limitatur in fuo o

"iocing

'enere perfectionis ab alio

.ï

intra idem genus,iD

ocum habere nequit in Deo;

iciat;

& lm o

:

tanquam ente infinito in omni genere perfe-

110 forr

&ionis: pofterior, quo genus unius perfectio- -

itd r

nis differt & diftinguitur ab alio genere, pra-

N

r d

icatis quibusdam divinis non repugnat. Un-

3

——

"i

de queíftionis feg[us fecundus

ic eft: Sub.

Y

qua- *j w

Dzs Dzo Tz:uo.

Yni m

293

quanam formalitate aut confideratione pro-

m p

rietas relativa conftituat rationem Perfona

de Kii

in divinis?

- COT

ndamur t

Pro hujus erotematis intelligentia obfer-

vanda funt fequentia.

, Cot

I. Eadem proprietas

poteft effe perfonalis, feu hypoftatica, relati-

nas femy

va & notionalis : ideoque Paternitatem , Filia-

fd tum.

inPrii

tionem & Spirationem paffivam in triplici hac

a?

proprietatum claffe füperiüs repofuimus. 2.

Cüm notionalis proprietas ferviat preecipue

frnuny

[

ad notificandum, & confideretur precisé ad di-

iif Mä

flinétum rei conceptum mentibus cognofcen-

heolopi

, hoct8?

tium ingerendum; ea ad prefentem contro-

verfiam, quà de conftitutione perfone intrin-

n; us

Íeca agitur, non admodum refert. 3. Pro-

ol

rietas eadem fpeétari poteft fecundüm effe zz,

t J

;

1Ive

Jit A.

uod dicit abfoluté, & praecisé ad natu-

ram divinam, cui per identitatem eít imma-

fojnir t

nens; & fecundüm «effé ad, five quod dicit re-

it p

laivé, & ad terminum vel princ

jum, cui

enné

l;

ormalis in

opponitur. -4. Proceffio & origo

nir: jf

divinis, licet communiüs accipiatur vel prin-

$ 0

Cipiativé vel terminativé, neque à principio

i,

vel termino diftinguatur diftinétione rationis

14f

ratiocinatde; cüm eadem cum illis connotata

j 0*

refpiciat; poteft tamen juxta noftrum im

-

yc i

fectum concipiendi modum etiam accipi Of

v

tino formaliter, quafi in fieri; & per modum

*

Yi

:

2

[

vie à principio ad terminum ; ficque diítin-

gopre

itur diftinctione rationis ratiocinantis.

$.

n

J

ofità hàc conceptuum qualicunque differen-

j; 9

tià, poteft proprietas relativa producentis;

qüi

3

V.

*s

v

254

Dz Dzo Tniwo.

v. g. Paternitas, fecundàüm .or

ioinem forma-

9 i

^

iïgno rationis;

fuuntur /o

lem activam concipi in triplici

& quidem in 1mo, üt vis generativa, vel üt

at formal

rincipium füummé determinatum ad haben-

fedfibrat

um filium; ubi intelligitur relatio tranfcen-

ündea

dentalis: in 2do, üt actualis generatio, vel üt

VdeTrn.

principium act

u eenerans

ium; ubi inrelli-

þ .üwjfdfïm

w al ali

gigur relado quaft pradicamentalis : prppri&

j

enim praedicamentalis non eft; càm omnia hic

j t

diitir D

fint effentialia & neceffária: in 3tio, àüt completa

eneratio, vel üt principium habens filrum in

hum f

acto effe; ubi prefupponitur relatio quafi

UE

predicamentalis.

6. Ex adverío proprietas

n di

relariva procedentis , v. 9. filiatio , (ecundüm

1Ttitita

originem formalem paí

fivam a&ccepta, cüm

Iho, ci

effentialiter dicat perfonam productam, con-

&bflut

cipitur fecundüm fequentia figna; in quorum

d n

imo eít nativitas in fieri, in 2do nmativitas

fiilnton

actualis & conftitutio filii, feu relatio actu pro-

um

cedentis à patre, in 3tio

;

nativitas in facto effeï

V ld

& jam peracta.

TY. v

Ex his omnibus duo prefertim in con-

R Q

troveríiam vocantur; . 1. An perfonee confti-

fbfanrs

ruantur per proprietates vel abfoluré & fe-

)

Opriet

cundüm effe iz, velrelativé & fecundüm «f

;

Amalite

ad acceptas ? 2. An,fi conftituantur per

lmS') Y

rietates relativé acceptas, id fiat per pro-

telanon

m

formalitatem relationis, an veró for-

lm in

maliter per rationem originis? ad utrumque

Tüny

Jü

brevirer refpondebimus; quia in priori atfe-

[

runtur à quibusdam reliquie ex opinione,

Wnmy

quam antiquatam diximus ; in pofteriori at-

go.

if'»*r W

tem Patrum elogia videntur ambigua.

Dzr Dro Ta:No.

29$

em fu.

10 Taf0ts

9o. Jito [. Perfone divinse non confti-

tuuntur formaliter per )

d

roprierates fub ratio-

v vii

Lad hd

ne formaliratis abfolute' &.fecundüm effe z7,

fed fub ratione formalitatis relativee & fecun-

o tranfo

ug.

LUR

düm ejfé ad acceptas. Prob. Juxta S. A

a, Vi

$. de Trin. C. 5.in Deo non tantüm zi/il efl, ni-

j

dotus

fa fubflamtia &g velatios (ed etiam, quidquidad feeg

ls: pry

ston ad aliud dicitur , ad e]Jemtiain , fea. [ubftantiam

1 ornai

] CO

IT

pevtiuet: unde etiam póft fubjungit: Sz quod

?

dicitur Patev, ad fe €g uon ad. Filium diceretur,

v filium

Jecundüm. fubflantiam. dicevetur: . fed quia ad Fi-

n fub-

ho qi

zum €7 non ad fe dicitur , ideo uon fecundimn

PI'OPI'IQD

fiantiam dicitur; Ex Cap. 8, repetit:

uidguid

s

y n

ip Tvinitate ad [e. dicitur , fubflantialitev dicatur.

cepta, ü

Ergo, cüm proprietas, füb ratione formalita-

du d

tis ab(olutee & fecundüm effé 27 accepta, dicatur

ag

ad (e & non ad aliud , pertinet ad effentiam &

do ndi

fübílantiam , nec tranquam ratio fübftantize de-

joduf

terminativa & perfone formaliter conftituti-

uod formaliter

n do?

va haberi poteft. Cozf. £.

tribuit rationem incommunicabilitatis , . per-

n d

Íonam conftituit formaliter; utpote quz eft

ong d

fubftantia individuafeu incommunicabilis : fed:

du

roprietas fub ratione formalitatis relativae

uxdin/

j

O

rmaliter tribuit rationem incommunicabili-

tatis; quia ubi non obviat in divinis oppofitio

uannlff*:

u RIU'

relationis, manet communicabilitas, üt patet

tum in virtute fpirativa, Patri & Filio com-

Va j [

um

inuni juxta omnes, tum in fubfiftentia Dei ab-

r d

foluta, juxta fuos Patronos Perfonis omnibus

ypiio

communi; ac proinde neutris perfonas forma-

od

go.

4l Principium

;*er conítituentibus: er

rei

"

;

4

296

Dr Dzo Tn!wo.

rei formaliter conftitutivum debet etiam illius

lamn um

effe formaliter diftinctivum à re qualibet alia;

difitgura

quia quod formaliter rem conftituit in fua en-

li f

titate; debet eandem fic etiam conftituere in

9 j u

fua unitate; & hinc quoque in fua indiftin-

?2(?)??(1' m

&tione in fe & diftin&tione à quolibet alio , qui

g. ]

eft unitatis conceptus: fed fola confideratio

nl ang

Llï

proprietatis fecundüm effé ad habet conceptum

i patmi

Qs quin

formaliter difünétivi; quia confideratio fe-

^

cundüm effe i eft conceptus non exclufivus,

u

fuptt,

fed precifivus ab oppofito five üt termino, fi-

ve üt correlativo: ergo.

III. Conceptusex-

t lr

v

A

plicirus & diftin&us Perfonarum divinarum

eft conceptus Patris, Filii & Spiritüs fandi,

gondpï :

feu fpirati: fed hic conceptus eft formaliter

tum, 6

relativus: ergo.

yrfeiar

91. Jio /L Períone divine formaliter

&pere:

conítituuntur per proprietates relativas , pro-

Ceptu ori

I'Or

üt he dicunt relationem , non autem üt origi-

CIpi,

ul

nem formalem exprimunt.

Prob. Hsec enim

dqid

.eft accuratior phrafis Patrum & Doctorum;

prefenta

ex quibus Nazian. Or. 35. ait: /Vec emm ejJem

gixs COR

zie uomen efd Patev, uec acliomis; fed. velationem

t COnce

edm indicat, quam pater evga filium. balet , vd

cente

filius erga Patrem; Bafil. L. 2.con. Eunom. Pa-

dnte a

tris eg. Filü nomina folam, quam iuter fe - babent,

]. r

babitudinem offendunt. — Beflarion autemin Ora-

Is T

tione pro unione ad Gracos in Conc. Flor. ba-

1yado

bita Cap: 6.ficloquitur: Aelatio eg origo etfi fe-

Vr

cuncim modum intelligendi d.

Lffevumt (fiquidemori-

C(mhm

j

domificatur per modum a&lüs , ür. generatio 5 qre-

lm

1n

[

10

vevó pev modum jorme, uf Pateruitas)

n

zame

/

Dr Dro Tni!No.

N

297

- etam t

tamen uon. diffevumt. — Jdeo utroque. quidem modo

nalibet d

diflinguuntur Pev[one ; prius tamen 9. principa-

it infu

liter, fecuudim snodum | zatelligendi ,

ev relatio-

nfltueret

qmey, per quas etiam confituuntur pe

vjonce : cou[e-

/

u indil

quenter autem per divevfum proceffuum modum [rve

xtdlo

originem.

IVon euim geuerave €7 gemitum e[ft,

confiderz

u

od eft ovigimiis , confHituit priucipaliter perfonams

TCOHCCPFLL".

[

&d pateruitas

z filiatio , [ive Patrem eg. Filium
