in celo teflibus , qui um funt, fit

atis hon-

autbenticus ?

dilüngw,

67.

N

Ota.

Quem Patres & Schole pro affe-

]

rendain Divinis Perfonarum Trini-

uim &

tate ac unitate nature laudant ex 11na Ep.

lo-—

|

à Joachi

annis Cap. 5. Verficulum 7mum, Apofítolus

n inno-

ille ad comprobandam Chriíti veram tum hu-

manitatem tum divinitatem fcri

, if u

enim v

píi. Poftquam

gmte q

$. & 6. dixiffer: Quis efl, qui vincit

auuzidu

m

d

D

, at

uifi qui credit, quomam 3.Efus eft Dei

hi

Jilius. — -Hic efl , qui venit per aquam 9g fanguinem

2 Efus Chriffus: mon d2 aqua [olum, fed im aqua

[; o

Jogn t

£ Janguize; quibus verbis legales ablutionis &

un d

expiationis umbras ad folidam veritatem per-

dl

ductas & factam à Deohomine redemptionem

d actl

defignavit: ad hujus confirmationem in alterá

T

ver

f

quia [

[

us 6ti parte fübjungit: Er Spiritus eff, qui

teflificatu , quoumiam Chviftus eff veritas. . Hoc te-

) (][,,PW'H'

an

fümonium amplificaturus, Spiritum fànctum,

y nv

de quo juxta omnes hic fit mentio , fecundum

ien

duplicem inScriptura acceptionem fumit, pri-

mó pro tertia in divinis perfona, fecundó pro

707

dono Spiritüs fanéti feu charifmate, fcilicet

gt

gt

adoptionis gratia; & in confortium teflis pri-

mi alias períonas divinas, in alterius alia cha-

hoicu

s

rifmata aut cert$ caufam & pretium charifma-

Ug

fjl

-

224

Dz Dzo Tuiwo.

$

ris feu 'gratice affumit, ira profequens verfü

7mo: Quoziam tves funt , qui teflimonium dant in

|einc

thencum

eelo, Pater ; Ferbum eg. Spiritus [anclus , eg. bi

fres unum funt: & verfu gvo: Ez tres funt, qui

veüm m

Tfergnt N

teflimonium daut. in terra, fpivitus, eg aqua &g

Janguis;:€g. bi tres usum funt... Denique digni-

etam um

tatem hujus teftimonii ac fidei meritum decla-

pure p

rat fübjunéto werfu 9no: Si teffimomium bomi-

(et aurh.

gum accipimuss Teftimonium Dei majus eff.

Gsac Dar

Interpretatio verfus 7mi, quam ex ana-

Itj

lyfi fa&ta colligere datur, quantumvis non fit

Rolens

adoptata univerfim, facilé tamen füftinetur

aedione|

ab omnibus; quoniam cum argumento epi-

ftole congruit, & Leonis magni atque Am-

It hi

brofiü confenfum habet.

De authentia verà

Jtum,

illius non eft idem omnium fenfus; cüm non

g tef

Sociniani tantüm alique heretici nonnulli

t (olüm

fed & ex Catholicis Richardus Simonius cum

Wa df

Anonymo Gallo eundem velint erafum ex

Scriptura: propterea quód is textus à quibus-

QU e

$

dam codicibus penitus abfit; in aliis vel ad

W

marginem fit pofitus, vel perturbato teftium

Lm& lr

aut verfüuin ordine collocatus ; in quibusdam

Wrum.

anquam veró,

verba 77 celo defiderentur.: . Qu

lote q

ad auctoritatem Canonicam huic pericopee af-

Tütnero

ferendam, Catholicis fufficere poffir ftabilita à

df

"Tridentino vulgate Editioni, in qua contro-

Dani Bo

verfus textus legitur, fecundum omnes par-

Omanj

tes authentia: quia tamen cum hominibus hanc

b Urb

Synodum parüm venerantibus res nobis eít,

j ad]

ac ne à Tridentinis Editoribus textus ille dici

| lmegnm

queat temereé infertus; ex momentis criticis

quseftionem decidendam füfcipimus.

68.

*

*Dr Dro Tn:NO.

22

jens vol

68. Aefpozdeo . Verfum Joannis de tri-

jtum du

bus in cclo teftibus, qui unum fünt, effe au-

hu , gl

thenticum , füuadet aurtoritas.

Prob. Quem

3 fur;

verfum manufcripti codices multi & aniiqui

j at

referunt velut facrae epiftolee comma , Patres

que dir

etiam rum folitarii tum collecti tanquam Scri-

tum d

ture pericopen laudant, eum autoritas fua-

ynium f

det authenticum: utrumque preftant Codi-

i.

ces ac Patres: ergo. « Affumptio offenditur

m ex &'

172. De multitudine codicum teftatur

yi$ n0n

Robertus Stephanus, in fua Nov. Teft. Gra-

fufliney

ca editione Parifiisan. 1546. facta verfümzmum

qento Qp

exhibens; qui quoniam in Preefatione affeve-

iqe À

rat, nullam fua in editione litteram fecus effe

haca V

pofitam, quam plures, iique meliores libri tan-

; Q

quam teftes comprobarent , in ipfo verfu au-

j nonti

tem folüm verba z celo obelo notavit; confe-

Vonius d

quens eft, ex codicibus feptem, quos deCa- :

a

nonicis epiftolis habebat , vel omnes vel (al- -

T qwbs

te

res verfüm controverfum , exceptis

lis v

duabus vocibus, continuiffe." Amplius teftatur

ao

Lucas Brugenfis, Bibliis Lovanienfium Do-

ubud

&orum curà an. 1583. excufis notas adjiciens;

df W.

utpote qui infpecto triginta trium Codicum

numero, non nifi à quinque verfum 7mum

at

T

abfviffe deprehendit. Denique editores Hi- ,

g o*

fpani Polyglottorum füb Cardin. Ximenio, &

omani Cenfores emendatorum Bibliorum

mep

us

füb Urbano $8vo teftantur, plurimam Codi-

yps €^

cum adhibitorum partem íletiffe pro fide ac

5 jle dl*j

integritate verfus 7mi.

; aj

[/

ado. De antiquitate Codicum verfui zm

a- [

J

826

. Dr Drzo Ta1X6.

faventium 'experimentüm prebent, preter

g T

Dublinenfem, Rhemeníem & Brittranicum Co-

regzwmzxr/z

tlatmifi

; dices à vetuftate;. fed indeterminata, celebres,

"manufcriptum anni 1283. Prage in Bibliotheca

at du

(r.5. l

* Ecclefie Metropolitane videndum ; Parifiis

-veró Codex alter an. 1234. apud PP.'Domini-

lum

ijropnaat

Cinos in platea'S. Jacobi, alter Szculi r2mi,

apud PP. Minores affervatus ; nec minüs ibi-:

. TICOT QUl

m tum verus Correctorium Seculi decimi

t5 tum li

cuni nüny

*ia Bibliotheca Sorbonica, tum membrana anni/

$09.in Abbatia ad S. Germanum confpicua. |

[ pgrln'aen

-Remotioris adhuc zvi fuiffe oporter Codices |

AT, QT

-illos, in quibus hunc verfüm legerunt Patres

lexliam

"proxime laudandi; cüm textum referre non

tobg;

oterant, nifi in exemplaribus fcripture cog- 5m n

vis,imó antiquioribus reperiffent. .. Certé Caf-.

ifenfen

"

fiodorus jam Sec. fexto difertam przfcorum co-

Is F

Micum mentionem fecit in fua Prafatione ad

jf nf

Complexiones, h. e. breviffimas Epiftolarum

A wf

" «Canonicarum explanationes, in quibi

Ver-

t m

t ii

- füm 7mum fic reddit: 72 celo. autem (teftifican-

tur ) Pater £9 Filius 62

um

Spivitus faun&tuss €g bi tm

)

us eft Deus.

|gri0. Inter

Patres folitarios quidem ra-

l; ]

.riores fuünt Greci, qui meminerint textüs

um d

. controverfi; non defunt tamen penitus. Ori-

i r

genes enim in felectis Pfalmorum ad Pfàl. 122.

Objed

v.2. fic refertur: Zec autem tria (Pater, Ver-

dhüful

bum & Spiritus fanétus) Domigus Deus nofer

7)

d

mlü (m&

f

€f?, fiquidem tves unum [uzt.. . 1n. Difputatione

contra Arium habita, fub Athanafii nomine re-

f(

[

Quid verà

ïtm(!' it

j

ï!ata,'. Autor antiquiffimus inqwit : .

logumj

Drs DEO 'Ta1NOo.

227

Dnt, præ(!

loguar 'de vivifico lavatvo, fie

440 HeHIÓ v

idebig

anicum()

vegnum celorum ?. a2 non 22 ter. beatifffma nomen-

A

clatura à fidelibus

à, lr

h

aturz adje bis omnibus, quod

Bibliote

ait Joanues : Et. bi tres unum funt. — Nazian. in

n; Pal

Or. 37. loquens de tribus Perfonis ait: 7Yie

P. Dony

bac unum , fü divinitatem fpeHes, eg. uzum triay

al x f proprieratum vatiouem babeas. . His. fimilia ha-

: minisd

entur tum in Tract. de unita Deitate Trinira-

ojà: tis, tum in Dial. Philopatridis inter opera Lu-

nbrantd

ciani numerato , & ad tempora Juliani Apofta-

tz pertinente.

Plures & his

4

ifertiores funt

confpi;

tet Codi

launi, ex quibus tamen referre omittimus

Tunt Bu

Tertullianum L. cont. Praxeam C. 25., Hieron.

vf d

in Prolog. ad Epift. Canonicas, Pfeudo-Atha-

tiprure d

nafium in Enarratione Symboli, Vigilium

- r

Tapfenfem in L. 6. de Trinitate, Ifidorum in

puriis Epp. Hygini ac Joannis 2di: quoniam

;'[mwn ]

n

vel fenfus verborum quibusdam videtur du-

bius; vel fcriptio eft pfeudonyma ; quamvis

Epülolaï

U

ille fat certus videarur aliis, hec autem par-

i

y (elto

1

tim vindicari poffit, partim aurorem faltem

antiquum prodat.

Ex Latinis porro in Afri-

u; d!

ca Cy

rian.

Duicit

b

L..de Unit. Ecclef. C- 4. fcribit:

omimus: Egoeg Pater umum fumus.

Et

qgidem !

átevum de Patvey . Filio, €g Sp. fantto foriptum ef :

at if

n v

Et bi tre$ umum funt. Fulgen. in. Refpp. con.

"o

Obje&t. Arian.refp. ult. inquit: Zeazus Joaunes

fa

edpoftolus tejhatur. dicensz. Tyes funt, qui teftimo-

Vi

2

erbilent in cmlo, Pater, Ferbum $9. Spi-

J

»

Tifus

f

[auéius , eg 1ves umum [unt.

Quodetiambea-

f utläth'r'

£us Cyprianus i Epiflola de Unitate

clefie confi-

yl

o [cvi-

l

l

Jl

tetur diceus: De Patre Efiolzï Spiritu fanti

pum

d

'a28

" De Bo TRINOQ

prumeft: Er tves unum funt.. 1dem L. de Trin.

[

C. 4. ait: Jdeirco Ego, inquit, €g, Pater unum

fvamnt

fuimus: umum ad naturamveferve nos docet , fumus

l

Af

ad perfonas. — Similitev 9 illud: Tves funt, inquity. m

qui teflimonium dicunt in celo, Patevr , Ferbum,

m C

iienfem

£9 Spivitus [antus; g bi tres unum funt.. "dudiat

Sabellius,

fumus; audiat , Tess g. credat tres per-

M dari

fonas ; audiat eg drius Unum, &9 uon diffeventis

"

l prtu

Filium dicat elfe: nature. . In Italia preeter reci-

Mf tfin

tatum Caffiodori locum extat hoc Ambrofii

LUIUE

Autperti L. r.in Apoc. C.1. v. j.teftimonium:

Jfm g.

Solus boc loco Filius teflis vocatur fidelis, càm $9

Aiti of

Pater eg Filiuseg Spivitus fauttus fimul fidele tefti-

giverfün

smonium perbibeaut de ipfis, ficut [criptum ef:

3

PRatu

Tres fuut ,

u

i teflimonium dant im celo, Pater,

&lolvun

[

Ver/um eg

D

yoavitus [an&us ;

e9 bi tres unum [unt.

It velis

In Gallia Phoebadius L. con. Arianos ícribit:

T

ASic alius à Filio Spivitus, ficut à Patre Filius:

ol qid

unu$ tamen Deus omuia; tves unum funt. Eu-

f prefe

cherius L. Formul. Spir. C. 11. Zérzevius zu-

At ()

anevus ad Tvinitatem vefertur in Soaunis Epiflola:

ANYS

Zves funt, qui dicumt feflimomium im celo &c.

&T

In Hifpania Idacius L. con. Varimadum dicit:

KT fres.

0

annes Evangelifla ait: I pvincipio evat Fe-

t )

j

um .

. Jtem ipfe ad Pavtbos, Tves funt , inquit,

4 frü

qui teflimonium perbibent in terra, aqua; [anguis

P n

t9 cavo; €9 tves im mobis funt: E tres funt , "gut

mj g

teflimonium perbibent i celo, Pater ,

erbum

& De

Spivitus; e9 ii tres unum funt. — Etherius & Be-

m EPU

atus L. 1. adv. Elipandum recirant. ver(um

& g

[0

5

.

annis zmum & 8vum ordine folàm inver-

Vr

W0 le

4!6.

*

. Ds Dso TaiNo.

23j

L deTriny

470, Patrum colle£torum nomine veniunt

H

Prht t fexa

g

unus füpra quadrin

gentos Epiícopi

bt fn - Afr

A

art

th

icanl, juffu Hunerici C

apine an. 484.

hn i congregati, qui in Libello fidei, íive per Eu-

H

nium Cart

inenfem five per Victorem

!

itenfem c

ipto fic

oquuntur: Uf adbuc

dittitt duce clavius uni

" dramitatis ejfe cum Patre $$ Fi-.

j:

oannuis Evange-

nlj Bo Spivitum fanttum doceamus ,

r fofie teflimonio comprobatur. — dit namque: Tres

At fugt, qui teflimomium . perbibent ii celo, Pater,

imont F'evbum €g. Spivitus fan&tus ; eg bi tres unum funt.

i;à!| Addi poffunt Patres Conc. Lateranenfis 4ti,

|fili// qui verfüm 7zmum ex verfu 8vo à Joachimo

at

;

n ne

ant inScriptura reperiri;

fed folvunr dar

o difcrimine, quod collieitur

f

qh,

ex verbis

u t

oftremó adjectis, fimilitudinem

0 f

creaturam inter & creatorem inficiantibus :

Pyyt D

quod quidem non Latini tantum, fed & Greci

hur. d

tum pr&fentesin fua fidei profeffione fecerunt.

u

Accedit Conc. Tridentini Seff. 4. decretum de

ni i

Canonicis Scripturis , quod recenfitis Vet. &

TR

& Nov. Teftamenti libris ac epiftolis, quas in-

ter tres etiam Joannis numerantur , ait: $2 quis

n 9

"T

autem libvos ipfos imtegros cum omnibus fui$ pavti-

bus, prout. im Ecclefia Catbolica legi confueverunt,

W, n

t9 iu veteri Fulgata Latina editione babentur, pro

[l H

[j Wt)x

facris €9 camonicis mom fufcepevit . . . anatbema

fit. Pertinet autem verfüs 7mus ad integrita-

l

ccle-

s

tem Epiftole Joannis: legitur etiam in

r Veïfllm

fia Catholica, apud Latinos quidem in Dre-

n n

viario & Miffali Romanis, apud Grzcosin Li-

bro Liturgico Apoftolus dicto: ac tarldem in

3

vete-

*

X

230

Dz Dzo TRIN.O".

veteri Vulgata Latina editione reperitur &

ücbur n

extat.

ftindn

69.

Refpondeo. I Eundem verfüm effe

Codaius

authenticum, evincit ratio. . Probarur fequen-

puet Ti

tibus ex ordine propofitionibus.

J

fonius,

i. Omiffio verfus-

n

*

at ]

7

ï--quibusdäm

five Codicibus five Patribu

s non facit probabi-

ibnony

le argumentum contra illius authentiam.: Ra-

It frad

tio I.4 eft; quia, cüm Codicum difcrepantia

tüm ver

Qculo, a

fit in aliis plurimis, nequit concordia magis

exigiin verfü controverfo.

Itern quia ex iis

]rat tratft

Ilrenis

iij

pauciflimis, qui adhuc extant, íàt multi &

antiquifümi favent authentie ; ex illis veró;

Ms r

quiinterierunt, feré primos aut primis Apo-

WUUS ;

ftolorum fcriptis cogvos oportuit continere

Jtra lg

le£tionem vuleatam , quam fcilicer Patres 2di

|nent. ad

aut 3tii Seeculi inferuerunt fuis libris. Ratio

ilb

C r

j

24; ; quia fileatium Patrum eft argumentum

COI'I'UPIO

"neré negativum, cui prevalet pofitiva alio-

;Banr. k

rum, necadeó paucorum, affertio. Preeter-

|hredeié

ea vego Patrum 'Tractatus vel erant breviores;

Wt fs

ütEpiftola ad Paulum Samofatenum & Syno-

t Were

dica Conc. Sardicenfis; vel de Trinitate nihil,

:v ders

aut parum , datà faltem operà, agebanr; üt

3&11.

Luciter Calar. in L. de vitatione harer., Pro-

fünem :

clus in Ep. ad Armenos, Cerealis L. con. Ma-

Ml ve

ximin, Píeudo-Cafarius item Fauftinus & [u-

Dürius

nilius fecerunt: vel parciusScripturzteftimo-

Alanis

Wtl «

nia, aut nec verfüum 8vum apponebant; üàt il-

lud Autori expofitionis fidei inrer Opera Jufti-

| Uttta s

ni; &hoclIrenzo L.3.adv. her. C. 18.conve-

| m à

niL "Fandem Patres reliqui vel carebant Co-

o fs

dici-

2

Drz Drzo Tzi1NO:.

251

wüm| dicibus integris , vel à verfü 7mo laudando

abftinebant; five quod eum non legerent in,

eni Codicibus omnibus, five quod nollent fe ex-

a f

ponere Tritheitarum aut Arianorum cavilla-

tionibus , alibi jam injectis.

t

T

qubis

2da. Facilius erat hunc ver

fum omitti p:er'-

i prol

librariorum negligenuam , quàm inrerponi

ntam J

per fraudem.

atio 1777; quia ob fimile ini-

tium verfus 7mi & 8vi, errante & excurrente

r

rdia n

oculo, aut alià fcriptoris incurià; pronum e-

quia &

rat tranfitum fieri à priori ad fequentem, po-

fnü

ftremis iliius verbis omiffis.

Quotidianum

j W

hujus erroris experimentum occurrit defcri-

ts p

bentibus ; ejusdem etiam exempla in feptua-

M

. ginta Interpretibus notat Hieron. L. 6.

Ome-

x Duri

ment. ad Jerem. C. 30. v. 14. & 15. & L. 9. ad.

n M

I(a.'C. 40. v. 7. & 8.

Uno autem Codice fic

rgumen:ï

corrupto tranfumpta poftmodum plura erra-

yitya d

bant.

Ratio 24/; quia fraus hujusmodi, ut-

. pra

. pote delictum oraviffimum , praefümi non de-

brevio

et: neque poteft credi facta , Catholiciseque

ac Hereticis vel fraudem non advertentibus,

d

nitife

vel derectze nullatenus contradicentibus.

3tía. Caufa efle poteratdiffimulandi omif-

"

gebaflïï i

Eref.,« !

()

fionem verfuüs 7mi, etífiis foret genuinus:

—

i

j

nulla veró apparet, eundem inferendi, fi erat

,(

l

!

jus

D

fpurius.

Ratio 172; quia hoc teífltimonium

Árianis erat incommodum , utpote errori ca-

vt

, ii

pitali contrarium; ideoque mutilis Codicibus

contra alios intepros tueri fe poterant: idem

nJi

.qonve

aurem à Sabellianis pro fuo errore confirman-

on-

i

do fuerat ufürpatum; idcqqqe Caxtholici—c

4

tra

li

"

252

Dr Dro Tzix0/

faturt, (

tra Árianos, Sabellianifmum fibi objicientes',l

ab eo proferendo abftinere poterant, nec il-

nesinDr

lius. reflitutionem urgere. Ratio 24/; quia

qii |

[

"

hic verfus nec erat neceffarius ad dogma Ca-

D

94 .. *

"

I y

tholicum de Trinitate probandum, pro quo

(f

aliaScripture teftimonia abundabant : nec frau-

.

w EC

dulenta e

J

usdem infertio

oterat effe utilis;

Ed LT

fed prebuiffet potiàs qua

d

caufz male indi-

p

cium, & ipfüm dogma, quantumvis aliunde

!

30. E

rfoboratum, in füfpicionem induxiffet.

Iincd

4/a. Verfus 7mus optimé coheret cum

1777

univerfo textu: íine illo contextus non rit& (j

procedit: cum illo junctus confentit cum aliis: )5

oannis textibus.

Ratio 172; quia mentio te-

u fdus

t

ium 27 Zerra comparationem aut o

itio-

:

h, .Br

[^

[/2

nem indicat, & füpponit teftes 77

p);ïf

quo

« um

medio verfus 7mus nectitur cum $vo: com-

x

m

memoratio teftimonii divini praevalentis huma-

p

no, &quidem ad Legis normam duos vel tres

IDn aj

tefles requirentis, connectit non tantüm ver-

pti

füum 6tum cum gno, (ed & 7mum cum utro-

E

que. Ratio 24/;

uia exclufo verfü 7mo, vel

Ti iny

non adeffet teítis divinus; fi fcilicet 2 fpiritus

üthent

in verfu 8vo.fümatur pro anima Chriíti vel

Vier f

charifinate: vel non adeffent plures teftes divi-

Ym y;

ni; fiquidem fanguis & aqua in communi In-

UT

terpretum acceptione ufurpetur: adeoquenec

Denf] ;

preevaleret teftimonium, quod majus dicitur,

'oces

non tantum ab autoritate , fed & à numero

Nütant

ternario, eoque geminato.

Ratio 377; quia

4

qua in toto contextu afferuntur, fcilicettefti-

ts

us in

- monium Dei, trini in) Perfonis, & uni

(mflm

natu-

"

Dpr Dzo Tnuixo.

7935

Jiciens

natura , cum füfficientia teftium, eadeim Joan-

Dt n«

nesin Ev

:oelio afferta refert.

Teftimonium

Mi; q

quidem

[ in perfonis trini Cap. g. v. r8.

lo (

Ego fum , qui tefftymonium perbibeo de me ipfo, ey

;poq

€g zeffimontum pevbibet de ime, qui nifit me, Pa-

pnecfro

ter ; EtC. 15.v. 26. Cim venevi? Paraelitus, quem

efe vtl

ego müttam. vobis à' Patre , . . ile toflimonium

mae ii

erbibcbit de me* Unius in effentia, Cap. 10. v.

vis diud

30. Ego &7? Patev unum fumus; & C. 16. v. 14.

fet,

Álle me clavificabit , quia de. meo accipiet, g. au-

gret qu

numtiabit vobis: Suffücientiam aürem teftium,

; non f

Cap. 8.v. 14. 16. &17.. Et fi zeflimonium perbi-

tom al

** beo de me ipfo, verum eft teflimonium meum . . -

mettott

quia folus non fiimy [ed ego, &g , qui mifit me, Pa-

[ oppoüuo

zer. . Er in Lege veftva fcriptum efl: quia duorum

TM .

bominum teflimonimn verum eft. — Accedit voxil-

ria, quat 'adhibet in

Q de Perbum [oanni pro

entis hu

verfa 7mo;, ficut ean

;

em in Evangelio Cap:

yos vt

imo fze

pius, & in Apocgl. C. 19. v. 13. ufür-

rrum ve

avit.

70.

Olferva. Ne quis ex varierate lectio-

amu

l 7m0, [

nis in verfu 7mo argumentum contra hujus

n

authentiam formari recté poffe exiftimet, bre-

Chri 'rä

viter fübjungere juvat multiplicem variatio-

ts

nem verfuüs 8vi, quem tamen omnes habent

m

pro certo & authentico. In Capitulari Vero-

neníi antiquiffimo integer hic verfus deeft.

of

ï

At

Voces illas, ZYes fumt, qui reflimmonium dant,

ügmero

mutant Ambr. L. 1. deSp.S. Cap. 6., & Aug.

L. 3.adv. Maximin. C. 22. in.has: : 7ves fünt te-

yj; qu

[cetïh

fies;; Caffiodorus in Complex. in iftas: 7of/fi-

Vcantur tria; Autores L. de B

s?

aptif. her, & con:

[j

P

Vari-

m

234

Ds 'DEO 'TaiNO.

Varimadum. in illas: effimosium. perbibent,

tifine €

Voces i2 zerra de(unt in Le&tionario Gallica-

Tfümuetu

no, apud Auguftinum , Ambrofiufh autorem

€mys

de bapt. hzr. & ap. Leonem in Ep. a3 Flavia-

du t

num.

'Teftium ordinem immutatum :eferunt

Ambr., Caffiod. autor L. con. Va-:imad. ac

Etherius L. con. Elipandum. . l'andem eas vo-

vt

ces, Pi tresunum . [uaut, omittunt Caffiodorus, Co-

m

dex Parifin. Colbertinus, vetufta Correctoria

| 71 W

|

MSS., & D. Thom. in Expofitione 2dz De-

I

cretalis: variant veró , Autor L. con. Vari-

fus ii

mad. quidem in has: 7Yes z zobis fugt; Ethe-

WIOU, (

rius in iítas: 7Yia bec unmum funt; Graeci Patres

.

dnr; «

& Codices non pauci in illas: . ZYes i2 uzum

Á fermin

fust. Plura, & maximé vindicias Patrum,

À

invent

qui defiderat, confulat Francifci Bernardi de

1 Ris fer

Rubeis f

ömer en

ingularem de hac materia difïertaüo—

nem adverfus Samuelem- Crellium.

|

linias f

DISPUTATIO IL

Ü

f v

. De Perfonis Dicinis.

hcat'mfev,

Qw

CAPUTI.

dirate Ie

fiutiv

De Per[onis Divinis in comimumi.

Vr (

Ermo de Períonis Divinis in communi

tionis

complectiturea, qua prater naturam feu

Omnir

N

divinitatem aut communia funt Perfonis

4m j

omnibus , aut ad plures faltem Perfonas per-

gmfä'f)

tinent.

Ejusmodi funt perfona,

roceffio,

ütum

roprietas , relatio, notio, miffio alizeque af-

& ro

iectiones, quibus varias perfonarum confide-

U(ürlm

rario—

Dzs Dro T.R INOQ.

2351*

jotilz

ratignes exponimus. ]ra aurem is fermo hic.

0 Gillr

inftiruetur, ut datà priüs notitià terminorum

j dUtOrt

ac magis certorum velut univerfim, quadam

i Fl

dunraxat ulterius deinfeps perfequamur.

n:efenu

ARTICULUS I.

yrimad &

emea

wenam univerfun uofcenda , teuenda 9 predi-

doras

canda fint de Pevfomis Divinis im commum ?

orredt

Y

Ota. Cümfatente Auguftino nec labo-

» xda ]

riofius aliquid queritur, nec fructuo-

on. Va

fius aliquid invenitur; inec periculofius alicubi

5; E

erratur, quam ubi de Triniratis myfterio tra-

i Pate

&arur; ad juvandam inquifitionem vocabula

a n u

& terminos Theologis ufitatos exponemus:

s Pann

ad inventionem fecuriüs praítandam commu-

lm

niüs afferta proferemus: ad periculum erran-

di avertendum caurelas in preedicationibus ad-

| ddïeræuo

hibendas füubminiftrabimus.

72.

Dico . Occurrentium circa Trinita-

[

tem vocabulorum ac terminorum , tum figni-

ficationém rum ufum rit? perfpicere oportet.

D

Owcía, Elfeztia ab effé dicitur, & pro quid-

ditate rei feu conceptu formali ac ratione con-

ftitutiva fumitur: Qvcic, JVarura à ma[ci deri-

iU

vatur, & vel pro principio motüs feu opera-

wmm'lfd

tionis qualiscunque, vel pro praedicatorum

omnium complexione, quà res in certo quo-

amfämre,['

r

xdam ordine enüum conítitura eít, accipitur:z

Uraelim, Exiflentia ab exiffeve protuit, & non

yoo

tantum fimpliciter

ro reali extantia, fed eti-

d

am pro modo exiftendi, maximé precipuo;

"m

, qua-

ufurpatur; unde X fuþ!izz;mam fignificat

tenus

j

[

Dz Dzo TniNo.

246

|

tenus hec eft cns per fe fübfiflens, nec ali-

caxfaltn

ti,

lti

quo indigens tanquam fübjecto. Haec ety-

mologie diverfitas non impedit, quó minus

x

fs

& u

ï

|

,(mc

effentia, natura, & fulftantia in praefenti ma-

teria, ad datum à Patribus exemplum, jam

pts us

|

Eusuniy

pro eadem re à Theoloois fumantur: quam-

vis alia acceptionis varietas , quà effentia in

phyficam ac mera

h

ficam diftinguitur, prior

feriüs 3

ficir,

autem nunc philo

(

phicé nunc theologicé

ufürpatur, non fit negligenda.

Tana

Ileecwmov, Per[íona eft rationalis nature

pnr c

fubftantia individua five ultimó terminara; h.

& n d&

Mfore f

€. completa, feu fuas habens pastes, & incom-

municabilis, féu non unita alteri five üt pars, fi-

TIetO Dd

ve üt perfectibile quid. — Suppofitum hoc folo

&tantia,

erfona diftinguitur, quód tribuatur etiam

I

"

Tarum

ftantize non rationali. — Perfonalitas & fuppo-

fitalitas fant formae utrique coníftituendo cor-

Qe pra

refpondentes. vzrégaci & fubflantia ambiguam

Dlton

olim fignificationem habuerunt; jam pro ef-

lm r

fentia, Jam pro perfona , apud diverfos fup-

[du

Nolar;

ponentes: poft Seculum quintum invaluit

ufus, ut hypoftafis

erfonam , fübftantia ef

& dete

fentiam, velut ex in

d

tuto denotáret: fubfiflen-

:'Ill;v, P

?ia tamen rationem formee retinuit, quà hypo-

Dodus,

ftafis five perfona conficiatur.

RORT

,

5

$

Yleo

Bacie ,. Proc.

-

//Fo. univer

fim eft origo;

Pnyj;

emanatio vel productio unius ab alio; fpecia-

Vä, qu

tim autem in Trinitate eft zmmanen, cujus fci-

licet principium extra fe ipfum non progredi-

Ex

fur; feu operatur, fed tezminum intra f& ma-

fm eKm

nentem habet: item perfe&a, h. e. fine notione

Wmalg

caufa-

De Dsoþ 'TRiNO.

a»

m

caufàlitatis, ac dependentia: denique metaphyfr.

Hec w

uatenus differentiam nature non facit,

Q mini

fed eft cum communicatione effentize ejusdem.

fenti m

A'ogoz , Miffto eft proceffio mox defcri-

um, u

pta; unius perfonze ab alia in ordine adaliquem

I: qui

effe&tum novum ad extra

T

t

f

ducendum; five

effentia i

is fub afpectum cadar, ac

fibilis, five in-

Irry pri

teriüs perapatur,

& fen(us

ternos non af-

ficiat.

heologi

Kowevia, Comtnunicatio eft proceíffionem

$ natutz

*

perfonz concomitans narurz communio,

h

9

jnatt; l

e. non decifio, non profutio aut multiplicatio

&IXcort-

naturz fimilis aut diftinéctze; fed ejusdem nu-

i

y

mero nature, à principio data principiato,

i hoc

extantia.

&

r d

nsgtxw'g»;mq » Circumin[effto eft mutua divi-

uj

narum períonarum coéxiftentia in fe invicern,

(s

jendo (

que przter infeparabilem diftin&torum füp-

m

pofitorum co

n

J

junctionem identitatem autiden-

mpoe

ticam extantiam denotat.

atf

! Ydiepa vmroguminóv , Proprietas Peï/bnalz': eít

peculiaris fubfiftendi modus, quo perfona in

n ii

M

effe determinatur ac conftiruitur. fdloua excs-

eixcv ,. Proprietas velativa vel Relatio eft fimilis

d d

Qi M

modus, quo ordo originis

i

& perfonse oppofi-

tio feu effé ad exprimitur. Yoíeya GUCATIXGY y-

du

Propriétas notionalis feu INotio eft ratio obje&ti-

va, quà perfona defignatur & dignofcitur ab

y

W'

jfo-

la.

d

j

Ex his nafcun

tu

a

otenti!, a&us ,. Tevmini

five effentiales, five pe

Y

jg)

nales

five relativi , ive

; jemr

gono*

"telionales, prout Vgl effentiarn, vel perífon

am,

a

vel

-

23 8'

-DE Dro TI;INO. !

vel relationem, velnotionem, vel quid ad hec

reique:

pertinens , aut fipnificant , aut connotant, aut

efísc

proeo füpponunt. Ea vero poffunt effe 2»-

!

fira&a, qua exprimunt formam fine fübjecto;

| qu duþïg

vel concreta tum fubflantiva, qua non ftenifi-

| Chrius.

cant formam üt adjacentem, fed per modum

!

pafi;.

fubítantie; tumigeje;va , quee fignificant for-

ia

mam üt adjace

em, feu per modum habiti

| titr de.

aut habentis efTe in fubjecto: ità tamen, ut &

Qu ]

concreta fübftantiva poflint fami adje£ivé , &

elo; q

concreta adjectiva viciílim Jubflautioó accipi

j TERO ff

poflint. .

| dl

73... Dico I1. Sequentia fidei fcholeque

bt Grac

dogmara velut totidem circa Trinitatem axio-

| i admi

mata habere decet.

&

| lrunr 4

. ]. Vera Dei effentia exiftit, eaque darur

qmAris

tantüm unica.

ttam

Ratio riusque defümitur ex

ünem

di&tis hoc & priori Tractatu; ubi exiftentiam

Dei, illius unitatem, atque in tribus perfonis

l s

identitatem realem ac propriam oftendimus.

TE

( onnd

lL. Ratio perfonge proprié reperitur in

Tormali

divinis; & convenir Patri, Filio & Spiritui

fanéto. Ratio 17235 quiaperfone ratio eft per

&nos

procede

fectio fimpliciter fimplex, utpote quz effendi

& exiftendi perfectionem fine imperfectione

m D

ac fine alterius

3fb

erfecti exclufione defignat:

-- fsf

quod ipfüm Ecclefia definivit in Conc. Later.

Titonis

IV: Can. 2. & Tolet. II. in Reoula fidei; rece-

l Dre

pit autem in ufüpSymboli Athanafiani. Ratio

2di; quiaPatri, Filio & Spiritui fancto conve-

V tor

'Wïe&j

tim:

nire: inc?mmulücabüitatem , dicetur íta

reli-

W

r

—X

DzsDzo »TRIN'O-. j

235

mdad hr

n0tant d

reliquas autem perfonee conditiones iisdém ad-

effe, conftat ex art. 1m. Difp. & Cap. prioris.

nt effe à

fübjed

- IHI. Datur in Divinis vera proceffio ; ea-

ue duplex.

Ratio 1777;

quia Joan. 8. v. 42.

on ln

er mod

Chriftus de fe; üt Verbo, dicit: Ego ex Patre

proceff ; Joan. 15. v. 26. autem de Sp. fan&to:

ificant f

ui à Patre procedit : preeterea in Symbolo ca-

um hd

nitur de Filio: Deus de Deo; deSpiritu fanéto:

nen, uti

Qui ex Patre Filioque procedit.. Heec autem pro-

J N

ceffio; quia eft cum identitate. ejusdem: nu-

EW

mero natur& divinz, eft immanens, perfecta

-& metaphyfica. Ex eadem ratione, à Patri-

holequ

"

T

bus Grecis in Decreto Unionis Conc. Floren-

m i

:tini admiffa & declarata, dum Patrem faepe di-

xerunt caufam; hec-vocabulo non indicaffe

u at

cum Arianis dependentiam perfonc, aut diffe-

rentiam.naturz , fed contra Sabellianos diftin-

famiti

eyiflent

€tionem perfonarum dunraxat declaráffe con-

ftat. Ratio 27/; quia proceffionis pluralitas

y perft

o0tfus

five defümatur à diftin&tis procedentibus, five

à principiis diftinétis, five ab actionibus aut

xxrinr d

:formaliter aut virtualiter diftin&tis, fünt due

i

-& non plures. Tot enim & non plures funt

tiodit

2

iprocedentes, fcilicet Filius & Spiritus fanétus;

lll [ CECI

üm Pater fit principium fine principio, nec

gt

: tot & non

;poflibile fit fui ipfius principiu

"

H

D

plura funt principia, fcilicet pr

1nci

pium gene-

y Lt

Tationis feu Pater,. & principium fpirationis

j m

feu Pater unà & Filius, unicá fpiratione a

oen-

Mu

tes: tot & non plures fünt actiones,

fci

licet

) conve

antellectio & volitio, utraque infinita, ac proin

f

neque per aliam , neque per, multiplicaram

p

&ctienem immanentem augenda.

V.

-

40

D'E Dro Txiwo.

TOTates.

IV. Miffio propri* dicta convenit foli Fi-

lio & Spiritui fàn&o: improprié diéta perfo-

| bant ub

nis omnibus;: utrobique miífus fpecialiter fit

d

refens. Ratio ri; quia de miílione Filii

| pran ill

Toan. 3. v. 16. & Cap. 6. v. 58., & de miffione

Tüerant,

:

p. fan&i Joan. 14. v. 26. ac C. 15. v. 26. Scri-

| fugfin

tura mentionem facit; nullibi autem de mif-

| iones ej

j

one Patris , utpore qui prima miflionis con-

| H n

ditione caret, cüm ab alio non procedat. Ra-

Verunt,

tio 2d/; quia, fi miffio inadequaté ac pro ex-

Ti5, QUi

rerna folüm perfonaz efficacia quadam fuma-

docelanr]

tur , mittere etiam dicitur , qui non eft prin-

|re rop

cipium , & mitti; qui non procedit; uti in

Quvf

[

!

ï

n

Synodo Toler. XI. Filius dicitur zu/Jus à Patre,

Jéipfos ac Spiritu fanélo, atque tota etiam Trini-

Aä!?i., &x

il

ietre

tas lepitur venire juxta Joan. 14. v. 23. $2 quis

- diligit me , Pater qmeus caliget eum , g manfionem

"t dgg

apud eum faciemus. . Ratio 377 ;quia in utraque

pim

miffione perfonis diviriis tribuitur novus exi-

Q ient

. flendi modus & pr&fentia, non precisé per

Wi

immenfitatem .aut indiflantiam operativam,

UE

i D)

; fed vel per habitudinem perfonalem, üt eft in

Incarnatione ; vel per fpecialem manifeftatio-

Y

nem , üt factum eft in apparitione columba,

LT E

& linguarum ignearum ; vel per inhabitatio-

LUEIN

& ts

t

nem ac perganentem pofleffionem, üt fit in

juftficatione. & glorificatione ; vel per aliu

U anays

V

ill

uodcunque donum, vi cujus Perfonadivina

"1

R

oret fubftantialiter pr

efens , etíi per impofit-

UT

bile ob immenfitatem aliàs ibidem non adeflet.

Dd us

Ad alterutram miffionem referebant Pa-

It g "

t1res antiqui Theophanias in Vet. Teftam. me-

Af llïm'm

moratas.

—

DE Dzo Tnaiwuo.

/-SAI

nit ol

moratas. Et quidem ad propriam ; quii dice-

i& pel

bant ubique apparuiffe Verbum , in afcititio

ecialitr:

corpore preludens Incarnationi: ad impro-

ffione

priam ilii, qui Patrem etiam apparuiffe íta-

je miflu:

tuerunt. 'Ad neutram retulerunt; qui cum

v.26 n

Auguftino L. 2. de Trin. C. 9. & feqq. appari-

em der

tiones ejusmodi Deo quidem üt caufze princi-

ffionis t

pali, Angelis veró üt caufze minifteriali adícri-

cedat, h

píerunt.

Omnes tamen differebant a5 Aria-

àc pro u

nis, qui Patriarchis ac Prophetis apparuiffe

dam fint

docebant Verbum ex natura fua vifibile ac cor-

o elt pre

pore proprio preditum, & proinde à Deo,

j ut i

qui invifibilis eft, diftin&tum atque creatum.

V. [n divinis datur communicatio natu-

j if

xm T5

r&, & circuminfeffio perfonarum. Ratio rmz

habetur ex feecunditate fimul & unitate natu-

28f

$ nj i

r&e diving, quà productionem perfonarum

Tod

plurium , fine naturarum multiplicatione, fed

foyus d

cum identitate ejusdem numero nature, in

Unde Fauftus

racst [

perfonis omnibus profitemur.

Rhegien. in Ep. ad Ruric. de Patre & Filio

)perariva'

D

fcribit: Ua origo eff €7 fontis Q9 flumimis: ex

m

di

qanifew

bis, que absque imitio babeut , commumio efh tvans-

wufio nou efl. Ex Hilar. L. 6. de 'T'rin. Aativiras

: COIUIUW

o

autem Dei, que ex Deo in Deum extitit, non,

!

/que mon erant, tenet; fed, que in Deo manelant

y it

4NVon er«

*l

j

£$ ananent, obtimuit vevitate na[cendi.

go5 qui mom erat , natus of ; fd ex bzs atque im

[bngd]iw

1l

bis, que Dei erant, Deus natus extitit.

L

ibid. autem inquit: lus iz Parre efl €9 12 Pi-

"

at 1*

lio Pater, mon per transfuftonem . vefufiouemque

Q Tl«

um *

naturavum , Jäd jper oiventis nature pevfeti

Fivila-

m

D

Dz Dzo TziNo.

ducum

Zivi

Z

. Ratio2di; quia Chriftus, dum Jo-

l

|

quatuor r

an.1i

-

.Io. dixit: /Voz creditis , quia egoin Pa-

£re, €g Pater in me efl ; & C. 17. v. 1. Sicut tu

qui i

]

TeAnonem

Pater in 1e, €g ego i2 105 non mutuam dunta-

Yoceliont

xat fecundüm mentis conceptum comprehen-

|

JiperParer

f

fionem, nec folàm preíentiam intimam loca-
