£9 fine: etevmum, quod cavet utvoque, ommíque

$

mutalilitate. Neutram Gentiles ac Poéras Diis

fii

fuis inanibus tribuiffe-liquet ex eorum mytho-

u

logia: priorem Deo vero fic convenire , ut nulli

[!

creature communicari poffit, certum habent

D7

plerique omnes : pofteriorem autem reipsá en-

j

tibus prater Deum aliis concefferunt tum illi;

b

qui mundum aut materiam ab eeterno flatue-

li

rfunt, tum qui &eonum fabulas & myfticam Pa-

lamitarum infàniam adoptárunt; eandem fal-

£

tem convenire creaturis poffe, pluresetiam Ca-

B

tholicorum Philofophorum ac Theologorum

)

afferunt. Quid de fingulis fecundüm diverfas

sternitatis acceptiones vel tanquam fide cer-

Ti

tum, vel üt probabilius dicendum videatur no-

bis, breviter fübjungimus.

1or. Refpondeo I. Propria eft & convenit

Deo foli eeternitas ftricté dicta,

Prob. Paulus

Y, ad Tim. C. 6. v. 16. de Deo, Qui folus , ait;

babet immovtalitatem

In quem locum fepius

fcri-

commentans Auguftinus Tract. 23.in Joan.

deXmo T - ( — 04

bit:

Dg Drzo Uxeo.

226

bit: 'leyid eff evgo , quod ait "dpoftolus de Deo; qui

[

folus babet immortalitatem 2 vifi quia boc apertà di-.

xit , folus babet incommutabilitatem , quia folus ba-

ydlt

bet vevam cetevnitatem. . L. de nat. Boni contra

l pMn

Manich. C. r.: Summumn Bouum , quo fupevius

li

uon efl, Deus, ac per. boc iucommutalile bomum

| pO']

^

efl ; €9 ideo verà eteraum €9 verà inmoriale. .E

hi

L. 3. contra Maximin. C. 12.: Zmmorzalitatem

TEU

autem dicitur Deus babeve folus , quia eff gmmuta-

jttIU

jl

bilis folus...In omui euim mutabih gatura uonmulla

j

mors. efd ipfa mutatio; quia facit aliquid i ea uon

0il

IM

effé , quod evat: proide eg ip[a ammma. bumana ,

ial

qua pvopterea. dicitur immortalis, quoniam quali-

m&[n'

zevcunque fecundium modum um munquam . definit

Ut D

vivere , babet tamen pvo ipfo fuomodo quandam mor-

hàb

zem [uam; quia fi juff vivebat , g peccat , movituy

gsw

Juflitie ; fi peccatrix evat , €2 juffificatur , anovituv

m

peccato: ut alias ejus snutationes taceam , de quibus

hu

longum eft difputare.

Similia habet L. QO. 85.

n

q. 19. & ferm. 75. de diver(; AcceduntS. Gre-

em

or. M., Profp., Rhaban., Methodius apud

"

Petav. Conrf. Ex eternitate Verbi Patres fum-

yolt

pferunt argumentum, ur illiusdivinitatem con-

Ij

tra Arianos affererent: fed illud argumentum

je d

nullius plané ponderis foret, fi nequidem eter-

d

nitas ftricté talis propria foret foli Deo: ergo.

102. Refpordeo 1/. Deo foli eeternitas. mi-

nl

nüs ftricté dicta fic eft propria, ut heec re ipsá

creature nulli fuerit communicata.

Prob. uni-

Pauhh

7

verfim. 'T'ertul. L. cont. Hermog. C. 4.: Quis

enim, inquit, alius Dei ceufus, quàm eetermtas ?

P

r

quis alius etevaitatis cen[us quàm [emper fuiffé e$

uftia

y

222

Dzs Dro Uwo.

futurum effé , ex pravogativa uullius initii €9 mul.

Tert

Auett

lius finis ? ..Hoc fi Dei efl proprium , folius Deierit,

cujus eff propriums quia fi s alii adJcribatur , jam

p

zon evit Dei proprium, [ed commune cum. eos cit

IeC;

€? adcvibitur. . Ambr. in Pfalm. 42.: /Nilil, ait,

bus;

fnür

zam proprium Deo, quàm femper.| effe.

G 072]*:

Quidquid exiftit praerer Deum, . ens eft crea-

pof

tum, üt ex Aug. patet, qui L. 6. de Trin. C. &

of

inquit: Qmris fubflantia , que Deus non eff , cvea-

TT

tuya efl ; €9 que creatura non efh , Deus eff.. Item

&N

ex Gregor. Nyff. L. 12. contra Eunom. fcri-

lt

bente: /Vibil znereatum pratev dzsiuam natuvam,

Sed creatura nulla eft ererna, ür rurfüs ex Pa-

gter

tribus conflar; quia Bafil. L. 3. cont. Eunom.:

p

iVos autem, a, €9 cveatuvis ctevmitatis. teflumo-

Dar

uium pyebeve , €9' creaturavum dominuin bác. cop-

üm

üte

félfroue privave , ejusdem effe amentie. avbitvamut.

Cyr. Alex. L. 32. 'Thefaur. Quidquid enim , in«

Qui

If

quit, fa&uim omnino éfl , mon eft eteruum.

Ma-

ximus Martyr apud Euthym. Panop. Part. 1.

Afj

D7

tit. 3. fic loquitur: JVibi] omnino cum apfo confi-

devatur exiflens ab etermo , quod frt effeutid diver-

Met

Jum ; uon feeculum , uon tempus , uon aliquid ex tif;

D7

que in illodegunz. Vide rurfüs Petavium — Prob

[

Jpeciatim. Inprimis nec mundus | nec matería

(i

aliqua fuit ab seterno; tum quia creata omnia

lil

in principio temporis Liber Genefis docet, ac

i

Sapientiam Patris ante res creatas fuiffe, autor

if ;

Prov. C. 8. declarat: tum quia obfervationes

dii

phyficae juxtà & morales oftendunt ; mundi

Tag

diuturnitatem non effe antiquiffimam: tum quia

lu

à

Epicuri && Hermogenis fyftemata falfitatis

P;'q

er«

Drs D.EO UNoO.

225

Q»

"Tertulliano aliísque Patribus jam olim convictá

m

fuerunt.

Deinde nec ZEonum fabula, ex fu.

z.

ng

prà dictis , probabilitatem quandam obtinet ;

nl

nec, fi fupponatur etiam, aerernitatem aeoni-

li

II

bus poft multa Scecula generatis praeftar.

Def

i

mum Lux illa Palamitarum fictitiaeft ; cum nec

( at

poffit dici energia à Deo diftincta, àt pr. Cap:

i

oftenfüm eít, nec increatum quid & medium

j,

inter Deum àc creaturam, üt nuper ex Aug.

| ]i

ac Nyffeno audivimus, Gratio etiam demon-f

j

flrat.

1

T

il

103. Refpondeo IIf. Vi

detur probabiliüs De;a

»eil

eeternitatem iftam fic effe propriam, ut neque

TO

potuerit creatura ab aererno creari, Proj. Quia

Patres tum adversus Philofophorum errores;

Htl

jj i

tum adverfüs Arianorum herefin agentes na-

fürc creaturarum ac creationi tribuunt, ali-

n

il

quando non fuiffe & principium habere. Sic

IH

.enim Juftin. Confut. 31. dogmat. Ariftor. ;

i

omte , inquit , quod fit , antequam .frevet , von evat ;

Pt

ís

non ipitur etermum 9 principii expers tempus eff.

]

Method. L. cont. Orig.: Jmpoffuile efl id , quod

iu!

ánitio produttionis eft civcum[eviptum , ovtás fus tev«

hi

mino cavere. La&tant. L. 7. de Vita beat. C. r.

Tsl

Quia produ&tum quidquid efl , uece[fe ef , aliquaudo

ol

i

babuiffe principium: mec omnino quidquam pote[ efje,

nifi cepevit.. S. Achanat: Or. 2. cont. Arian.: $

d*

yil

ut 17e vel tenui aliquá imventá vatioue fileamus , au-

diaut ; tametfi Deus poffit femper faceve , at ves cveas

jl

J

za5 ctevnas e[fe nom. po[fe: quippe ex uoti extauti-

10

bus funt , &9' «on erant , antequamfierent. EtOr.5.

Proprium eff. creatuvarum q9. opevum uon effe , u-

(

fequam

Ti

)

a

224

Dz Drzo UNo.

tequam fiatit , €9. ex mon extantibus fubfiflere. Ytem

D

in epift. ad African. fcribit: Que cveata funt,

z

creave non po[funt ; quippe quee ipfa eveatura funt:

nuegue eterna e[fe po[fümt ; quouiam ab initio aliquo

a

incipiunt. e[fe... S. Aug. L. cont. Felician. C* 7.

Pl

Creatura, inquit, zamque eff éx eo, quod aut

foi

T

adbuc mom efl, aut aliquamdo mom fuit , v

cujuslibet: corruptibilir, quamtum im fe efl, pev

e

ompnipotentis D E voluntatem fatia | fubflan-

)

£v . Quod poftquam negiflet convenire

ür

verbo, fübjungit: Dixi, inquam, de Filio, cim

Un

eum à creatura definitione difcernevem ; quoniamis

]ir

zon ex eo, quod son efl, in id, quod efl , quod tale

f

eff , acfi dicevem , non ex mibilo fa&us efl .. Crea-

tb

zura. autem ex eo, quod mon eff, in id, quod df

[

(/i

d&

o offeuditur , quia ex tiibilo prolata eff. F'ulgent.

t

.1.ad Monim. C. 12.: Sicut omue Creatovis opus

k

[ine initio zon potuit , wec potef! fievi, fic illa fem-

iterma voluntas ejus nunquam mutabilitati [ubact;

pi

quia initium exifleudi mon babet. Quod autem[amn-

li

per fic efl , ut effé non ceperit , procul dubio fic ff

Q

uf 1d quod eft , mon e[fe uon poffit. . Damafc. L. de

D

4

Fid. C. 8.: A natura non patitur , ut quod ex moti

k

e[fe ad éffe deducituv, coetevmum ei fit, quod fine prin-

b

eipio cs [emper ef.. Richar. à S. Vict. L.2. de Trin.

C. 1. De uibilo fíevi son potuit , qui nunquam uilil

fuit. . Ex his autem conftat, nontantüm 4efatio;

fed etiam ex definitione & effentia creaturae con-

venire , ut]precefferit non effe ac non fuiffe etiam

ql;;

actuale, & nontantüm potentiale , üt Scholaftico-

en ex

rum nonnulli refponderefolent; quodtam

| pari-

Dz Dgo UNO.

EH

]

paritate aut oppofitione creationis cum annihi«

i u

latione & confervatione falfum effe convincitur.

n

104. Obfirva, Quae pro mundiexiftentia ab

j

eterno olim à Platone, Ariftotele, Proclo &

u

Plutarcho allata fünt arpumenta, pleraque etiam

Ll

Ua

foluta jam fuerunt à Patribus fuprà laudatis;

nl

maxime à S. Auguflino L. 12. de Civ. Dei; &

jl

exiis quoque, que de immutabilitate Dei ac tem-

j

i

poris ratione à nobis difputata fünt, facilé per-

ov

cipiuntur. Preter ea veró, que pro Valea-

iij

unianorum & Palamirarum erroribus füprà attu-

[

i

limus fimálque diluimus, videriquidem poteft

m

favere prioribus Greg. Nyffen. L. 1. cont. Eun.

l'(']/

ubi fcribit:- Sveculi cogditovem cona, 69 qui im

m

eis efh, locum antea conflituifft , n üs veró omuia

4[]/0€

deinccps procreáffes -pofterioribus autem . Bafil.

o

M

hom. r. in Hexam. , ubi /ucir cujusdam zzcreate

E jj

M!

meminit: Sed Nyffenus juxra aliquos minüs

d

iil

proprié hic eft locutus; juxta alios veró id fo-

"

làm videtur voluiffe; quód Deus in principio

jiji

condiderit Angelos & univerfüm hoc tanquam

afC- L

receptaculum rerum vifibilium ; Bafilius autem

i

per illam lucem intellexit ipfam divinitatem -&

Dei Filium, üàr aperté declarat L. 4. cont. Eun,

;

C. 1. fcribens: . Filius, cim [plendor [ét , non ali-

j

quaudo erit, fed efl coetevnaliters Lux enim eft

lrfij

Deus, üt David inguit : In lumine tuo viddbimus

ye

lumen; €$. Daniel:. Lux cum 2pfo eft. &gc.

ug

feti

de poffibilitare creaturae eeternee. difputari pof-

dl

fent, ad Philofophos r;mirtimuso

TU

P

,

ARTI.

P

a

226

Dzr Dzo Uwo.

tf

ARTICULUS IlI.

I

"n Deus fit immen[us ?

fis

Qta I. Immenfitas definitur veldefcri-

tel

xog.N"

bitur ; quöd-üt diffufio entis circum-

.älh

QU

quaque infinita, h. e. in omnem dimenfionem

fine omni termino: differt ab ubiquitate; quód

fe

là

fit aptitudo coexiftendi in locis infinitis; cüm

haec rantüm fit actualis & formalis inexiftentia

üt

entis in locis aut. rebus omnibus extantibus;

inde & immenfiras Dei eft &terna, abíoluta &

l

d

neceffaria, ubiquitas veró eft temporanea, re-

fpe&tiva & libera, quamvis pofità & füppofità

)

creaturarum exiftentià neceffarió fequatur ex

immenfitatis attributo, ficut ex attributo aeter-

Q

K

nitatis neceffarió fequitur, ut Deus in quacun-

Y

que temporis differentia, in qua creatura ext-

Í

ftit, eidem coexiftar. Tribus autem modis res

Q

quepiam, maximeé Deus, poteft effe alicubi

l

vel ubique, ür Magifter (ententiarum L. r. dift.

D

47. docet, nempe per preefentiam, porentiam

d

& effenriam, juxta vulgatum illud: Emrer,pre-

feuter ,. Deus eft & ubique potenter. — Pev prajeu-

:iam autem res adeffe dicitur, fi videt aut co-

gnofcit ; quae fiuntalicubi, aut gubernat & mo-

ntam, M

deratur, iísque providet: Per poze

roducen-

virtus ejus operatur in aliquo loco;

do nempe, confervando , immurando; vel alià

quácunque ratione agendo : Per effegtiam;

ejus entitas ac fübftantia locum implet, aut res

intimé pervadit ac penetrat.

Porró tripliciter

rurfus res aliqua per fuam effentiam feu entita-

m TE VONET. YOSUEGD . o Em AE ETW Rs

tem

um

!

x | Dzr Drzo Uuo.

227

tem alicubi exiftere poteft; 1. quidem crcum-

fcriptivà , cüm ita locum occupat, ut per diver-

fas fuze fübftantiee partes totidem loci partibus

lod

refpondeat, & ulteriüs non extendatur: 2. de-

qirr

Jinitivà , cüm tota eft in toto loco, & tota in

nfiott

qualibet loci parte; nec tamen alibi reperitur ;

g

feu extra hunc locum eft: 3. veplezivà, cüm to-

i 0

t fic locum torum & omnes loci partes implet,

N

ut ramen illo non ambiatur, nec terminetur.

anit

106. /Vota 1. Deumtum per prafentiam tum

(olui

per potentiam rebus omnibus adeffe atque inde

effe immenfüm , ex infrà dicendis de fcientia

n

ipy

Dei ac operandi virtute hic interim fupponi-

mus, & in folam ejus prafentiam inquirimus,

Tatüt*

0

qua per entitatem & fübftantiam habetur, ac

repletiva dicitur. . Circa hanc queftionem er-

Iuacn'

a s

ràrunt, quotquot inter Veteres Deum admi-

ferunt corporeum, aut Deos fuos inanes vel

ydi f

T

cclo; velalterimundiparti, vel templis ac ido-

L, j ï['

lis tenebant affixos. Inter Philofophos errárunt

yetii

etiam illi, qui fupremum Nurmen dicebant

duntaxat efle in ceelis, ür Auctor de mundo ad

jj

Alexandrum; aut extra ceelum effe , &univerfi

j IWC"

a

molem torquere, üt Stoici; aut in mundo in-

clufüm üt nautam in navi, àt Platonici: intef

D

jq;'

]ud&os & Samaritanos, qui teftibus S. Hier. a

C.66. l(aie , & Hilario L. 2. de Trin. puta-

J*

d

bant, Deum concludi templo, vel in Jerufalem;

vel in monte Garizim: Inter Hazreticos Gno-

jj

ftici , Valentiani, aliique, qui duplici principio

admiffo, bonum in luce, malum in tenebris

jl

Deum

cnfiü

collocàrunt ; Manichzi, — qgi quamvis

3

mole

[

Dr Dro UNOo:

258

mole infinità diffufüm dicerent, tribus tamen

[

ldl

quadris includebant; Sociniani cum Vorftio;

(it

Épifcopio & aliis, qui virtute quidem &fcien-

D)

tià ubique, fübftantià autem in cclo duntaxat

C

Deum prafentem ftaruunt: Inter Catholicos

Ti

Auguftino Steucho idem poftremorum error

itl

àquibusdam rribuitur; nonnulli etiam Carte-

&

fianos & Gaffendiftas infimulant, quód ex eo-

Q

rum de extenfione fpatio ac loco placitis nul»

T

lam effe fübftantialem Dei diffufionem fequa-

d

tur.

ü

107. Dico. Deus etiam ratione fübftantie

l

fuz eft rebus omnibus prefens ac immenfüus.

Pvob. L. ex Scriptura. Nam fübftantialem Dei

[

prafentia

m ubique; docent teftimonia, Deut.

I

4- V.39.

Scito ..., quód Dominus ipfo fit Deus

[

zn. celo fuvfum 9 in tevva deovfurmn.. Pal. 138.v.7-

&eq. Quó ilo à fpiritu 1uo,

e9 quà à facie tua

[/

! fugiam $. Si a[ceidero in celum;

tu illic es; fide-

fcendevo ia dufermum . ades gc.

Sap. 1. v. 7. Spi-

T.

l

vitus Domini veplevit ovbem terravum. Jere

23« N-

24. $i occultalitur viv in alfconditis s. 9

[

ego o videbo eum, dicit Domiuus.

Nunqui

N

gon celum $9 terram ego impleo ?. dicit Dominmus.

uamvis veró ex hac pra:fentia recté inferatur

j

J

etiam fübftantice immenfitas, eandem apertiüs

[

etiam exprimunt alia; Tobi enim 11. v.

9. dicit

h

Sophar de Deo: Excelfior celo efl, &5 quid fa-

li

eies? profundior iuferuo, $ unde cocno[ces * lotte

Y

giov tevrá nenfuva eyiy, €9 latior mari. Salo-

non 3.Reg.8. v.27. Sienim celi celorum te ca-

2

gpere zog polfuut ; quauto nagis domus bac,. quam

«t-

p

Dzrz Dzo U&o.

229

Jicus

edificavi ? Baruch 3. v.25.. Maguus eff , g uou

Il. Ex 7va-

(orli

babet fiuem , excelfus eg. immen[us.

(e

ditione. Ccum Lateran.l. vocat Chriftum Zucir-

jpntat

cum[cviptum [ecundim divinitatem , Lateran. IV.

Yholtt

C. firmiter. profitetur, íe credere Deum zm-

m t

mesfum ; Symb. Athanat. habet:: Zmmienfus Pa-

zer , immen[us Filius, immen[us Spiritus San&lus ;

n

J ut

&univerfim loquendo Patres primorum Sz-

culorum plures contra Arianos & Macedonia-

dis

g

nos difputantes, tum Filii tum Spiritus Sancti

divinitatem ex immenfirate probárunt.

Spe-

p

ciatim veró de ubiquitate divina fübftantiali te-

flantur "Theophilus Antioch. L. 2. ad Autol.

w

jem )

Dei proprium boc efl ,. uon folim . ubique. effe , fed

etiam iufuerà ommuia.

Arnob. L. 6, cont. Gent.

.

7)

Hoc eff proprium Deovum , compleve omuia vi [ud

don pavtialiter u[piam , [ed ubiquee[fe totos. Clem.

ab

Alex. L. 7. Strom. Deus 20 comprebeu[us. om--

g

uia comprebendit.

Orig. homil. z2. in Genef.

n

ANónme ubique Dominus ?. uónue ipfo dixit: Ca-

Y

lum €9 tervam ego inpleo.. Cypr. L. de van.idol.

J

Dei templum . otus eff nuudus ;; Deus eunn eft to-

Áj

2us ubique diffufus. . Athanaf. L. cont. Sabel. greg.

[

1/

AVe queratis locà maguitudinem tantam, u£ qu&

D j

ii

n

polfit -Dei imagnitudinem caperes won euun immen-

Jum in snenfo eff.

Idem: 4£a complet otntíad, ut

ae(!

209 um exigua creatura exten[us adequetur.

E

v d,*'

lar, L. 1. ad Conftant. Deus 9 ubique ef! €9 to-

I(lj Jl)

"

[

1us ubique efl.. Cyril. Alex. Catech. 6.. z /oco

aniniim definitus , [ed locovum opifex: in ommi/us

u

exiflens, e7 à mullo circumfcviptus: umus of* ubi-

ni

f

quepva[ms. Similia reperies apud Chryfoft. m

[l

L]

$40

Dzr Dro Uxo.

i

Pf 115. Bafil. in Evang. Joan. Ambrof.L. 1. de

Á

fid. C. 16. Gregor. M. in Cant.

Hieronymus

COH'(

veró hoc dogma ex profeflo tra&tavit in Com-

ment. Ia. ad C.66., & S. Aug. ep. 57. ad Dar-

DI

L)

ftm

dan. ubi ait: Eff Deus pev cun&a diffufus. .

[

fubftamtialiter Deus ubique diffufus ....

utude fa-

&(

zendum eft , Deum ulique effe pev divintatis pra-

tem

entiam. egc.

IIL. Ex Ratioze. x. Deus eft ens

N«

omniperfe&iffimum; effe immenfüm eft per-

0

fe&tum : ergo Deus eft ensimmenfüm. 2. Deus

[j

eft ubique peroperationem ; üt concedunt So-

ciniani, & patet ex Scriptura Pfàl. 158. cit, $

Qu

D

fiunpfero: peumas meas. diluculo, &g babitavero in

Á

extvemis inavis ; illuc manus tua deducet me.. A&

!Il

17.v.28. /n ipfo vivimus, movemur t9 fumus.

[

Sed operatio Dei entitativé fumpta eft omnino

idem cum illius natura, àt docer Bafil. L.5. adv.

N

!

Eun. fcribens. /» fimplici & corporis expevte na-

D

guva eadem efd vatio [ubflautie Q9 operationis: er-

(0)

'o eft ubique per (übítantiam. 3. Deus non

eft nullibis càm fit ens exiftens: ergo cftalicu-

Qu

bi: ergo ubique.

Si enim foret alicubi, nec

D

tamen ubique: ergo inprimis limitaretur ejus

VX

fubftantia, nec jam infinitus foret in hac, ficut

in perfe&tionibus tamen reliquis : deinde in hoc

loco non exi(íteret neceffarió; càm hujus ne-

ceffitatis nulla ratio dari queat, & preeterea re-

pugnet independentiz divinge: nec etiam ibi

:ä

effer liberé; quia trune vel locum illum mutare

non poffet ratione immutabiliratis, vel alibi fi-

flere fe non poffet preefentem

; quod magnæ

imþpe.rfe&ionis nota foret.

108.

Dz Dzo Uxo.

23I

j

i

j

108. Objic. Juxta Scripturam Deus fic eftin

locis quibusdam , ut non fit in aliis: Sed hoc

nymus

Cor-

conciliari nequit cum immenfitate afferta : ergo.

M.

[?i

7

d.

j. prob. .x. Quia Deus eft in calo, non au-

TT

tem in rerra, juxta illud Pfal. 113. v.25.. Celum

celi Domiuo: Tervam autem. dedit. filiis bominum.

ui?dejï.

2. Quia eft in tabernaculo & templo, non au-

Iit

tem in aliis edibus, üt ipfe ait 2. Reg. 7. V. 6.

dii

Neque babitavi in domo ex die illa, quà eduxi fi-

d p

)u

lios Ifrael de terva ZEg ypti usque za diem banc: fid

p»

]

ambulabam. in tabevuaculo Q9 im teutovio.

3.

ln

ii

Quia eít in juftorum animabus, non veró in

peccatoribus, fecundüm illud Joan. 14. v. 23.

j

y K

JAd eum veuiemus €$ manfionem apud eum facie-

mu$. Conf. 1. Sepe in Scripturalegimus Deum

fmf

. ambuláffe, defcendiffe, recetlife ab impiis &c.

mf

. Sed hec immenfitati repugnant: ergo. — Covf.-

j

at

11. Genef. 6. legitur, Cain fuiffe egreffüm 2

'acie Domini; & C.25. Rebeccam perrexiffe , ut

T

us

confulevet Dominum : ergo in plaga orientali,ad

quam profugit Cain, & in regione; quam re-

j

liquit Rebecca, non videtur Deus fuiffe.

1bi7 n'.'

&. D. M. Deus fic eft in locis quibusdam,

yrt

ut eo modo non fit inaliis, quo eft in illis C.

C]M

üt plane in aliis non fit N. — Quamvis enim ,

jnln

Deus ubique fit per divinitaris fuze praefentiam,

j [

tamen fingulariter eíft in coelo per glorie 1u&

r

revelationem , pramii largitionem , & beato-

[am Ib

rum Deum laudantium exaltationem ac regnum;

muMIE

inarca, tentorio & templo per precum exau-

jii!

ditionem , mifericordie manifeftationem & mu-

u

nerum conceífionem ; in juftorum animab'us.

P4

per

j

V

232

Dz Dro Uwo.

per fanctificationem , gratie inhabitationem &

tiof

virtutum operationem; unde bac tantüm fpe-

«l

cialis praefentiee ratio , non veró fübítantialis

Sim

rd

Dei preefentia per allaras. probationes excludi-

tur; üt $. Aug. ep. cir. Damafc. L. z. de fid. C.

f

13. Bern. Serm. r. in Pfalm. aliique Patres do-

&j

cent.

Ceeterüm fenfüs litreralis textüs 1mi eft,

u

T«

fupremum coelum Domino proprie effe dica-

tum, illádque dare huic refervatum; terram

Vg

Ci

autem habitandam deftinatam hominibus, ac

inter eos diftribuendam permiflum iisdem: odi

Qu

autem , arcam in qua D/eus fzepe fpectabilem fein

IG

columna nubis aut ignis preebuerat,ha&tenus non

n

fuiffe intemplo, fed füb pellibus ac in tentorio.

p

4dd Conf. £. $. D. M. Legimus, Deum ambu-

jut

làffe , defcendiffe, receffiffe &c. fenfü proprio

r

& quo fipnificatur verus motus aut. loci muta-

qi

tio N. íenfa metaphorico, & quo duntaxat

&

manife(tatur diveríà Dei operatio & effectusC.

W

Fide , ait S. Aug. Serm. 7o. de temp., ze afcen-

D

d

Jfiouem €$' defcenfionem localem [eutias: - udignum

eft boc de incovporea €$ ubique tota feutire [ubflan-

V

Y

£e; [üd de[vemdere dicitur. Deus, quaudo curam

Bumane feagilitatis babere dignatur ;, vel, üt L.

f

16. de Civ, C. j. dicit: Cim aliquid facit in tev-

va, quod preter ufgtatum nature cur[um miralili-

tev fathum . pra[entiom ejyus quodammodo oflendat.

;

Hine defcenfüs Dei Gen. 11. ad videndam tur-

rim Dabel, iram ejus & poenam fuüperborum;

Gen. 46. cum Jacob in ZEpyptum, pratiam &

patrocinium; Matth. 3. Spiritüs Sancti füper

Chriftum, illius invifibilis Spiriïüs manifefta-

tio-

, D Dreo Uuo.

235

nemd

tionem fuüb columbe fpecie; Verbi Divini de

mf

ccelo , affamptionem nature humanee defignat.

hunt

Similiter Genef. 3. legitur: deambulaffe in Pa-

x

radifo, & Deuter. 23. ambulare in medio ca-

hd

ftrorum, dum ibi primos parentes ad examen

us

& poenam vocavit, hic veró militibus robur &

t

populo tutelam indulfit: Accedere autem vel

[:

recedere dicitur , fi beneficia larpgiatur , vel pra-

[(0]

tias uberiores retrahit.

Ad Couf. 1. . N. C.

bis!

Cain enim dicitur tantüm egreffus à loco; in

lm

quo ei Dominus apparuerat; Rebecca autem

oné

remorior à marito fecefliffe in cubiculuta ad

zi

orandum; unde non fecundüm fenfüm pro-

entüt

prium fequitur, Deum ubique non exiftere,;

y ami

prafertim cüm in poftremo cit. legatur, Ifaa-

Yopn

cum ibidem pro uxore fua Deum rogáffe. . --

j my

quidem fünt, qui putent, antiquis Parriarchis

duntil

ante Jacobum fuiffe ignotam Dei immenfitatem,

fl

ideóque hunc Genet/28. dixiffe: JDominus ef

[ af":

in loco iflo , e9 ego ne[tiebam: Sed cüm hiclocus

i

;l

de fpeciali aliqua demonftratione providenrize

'i,

T.

virtutísque divinge, quam apparitionem etiam

j a

'vocare licet; loquatur, minim? veró de pre-

d, it

fentia Dei fübftantiali; haec opinio caret funda-

j

mento , nifi forté ad rudiores quosdam reftrin-

yii

gatur, de quorum errore etiam fuprà Hiero-

a j

nymum ac Hilarium teftes adduximus.

d

109. Zufl. Plures ex Patribus videntur ne-

jb

güffe Dei immenfiratem. — :Nam 1. Chryfoft.

hom. 5. in epift. ad Coloff. & Aug. L.83. QQ.

4f ]

2. Tatian.

q i

q.2a. docent, Deum nullibi effe.

L. cont. Grec. & Clem. Alex. L. 5. Strom. ne-

gnifef'

gant;

li

P

iupé

334

; Dg Drzo Uuo.

4

ant, Deum permeare materiam & rerum füb-

V al

j

antias, volüntque eas tantüm efficere, 3. La-

$o

s

&antius L. de Opific. C. 16. Deum dicit dun-

fiiit

taxat efTe in coelo, üt anima eft in folo cerebro.

U o

4. Clem. Alex. L. 2. Strom.. Aug. L. 2-adSim-

J

plic. q. 1. alitque volunt, Deum in loco effe;

qux

non fübftantià, fed virtute tancüm & operatio-

p

du

ne. Corf.I. Deus non poteft effe immeníus;

nifi vel fit extenfüs, vel fecundüm toram fuam

fj

fübftantiam fepe multriplicatus: utrumque re«-

W [/

pugnat Deo: ergo.

Cenf. II. Si Deus foret

gun

L

1

mmeníus, fequeretur 1. eum replere etiam

n

loca obíceeniffima; 2. prefentem effe in deemo-

fer

nibus; 3. facere jam nunc omnes omnino ho-

ihir

mines beatos; càüm Dei prafentia hominibus

T&

beatitudinem tribuat: fed 1mum eft abíurdum

B

& Deo indignum; 2dum impoffibile, juxtail-

m

lud 2. ad Cor.6. Que autem comventio Chvifli ad

[

[0/7],

Belial &c.; 3tium falfum: eroo.

2c N. Ajf. ad prob. 1. D. Docent Deum effe

tho

nullibi, excladendo per hoc modum exiftendi

fix

creaturarum circumícriptivum ac definitivumC.

qiin

excludendo etiam fubflantialem pra:fentiam &

f

modum exiftendi repletivam N. — Chryfofto-

W

mus & Auguftinus, quos füprà notavimus af

fü

ferere Deum effe ubique, eatenus tantüm ne-

el

àrunt, Deum effe ullibi ac in loco, quatenus

&

áloco non circumfcribitur aut terminatur it;

e

ut alibi non exiftat, fecuti in hoc Patres anti-

b

quos, inter quos Dion. L. de div. nom. C. 3.

fic de Trinitate loquitur: 4pfa ueque in loco.ef;

ti

u

Dz Dro Uwo.

23

m

ut abfit ab aliquo , vel ex alüs in alia transmigvet :

€? vevó in omvibus, que funt, zpfam dicere ejfé

i du

minus eff, quàm pro illius iufimitate, que omia

vret

£2 excedit «s ample&litur. . Ex Boét. L. de Trin.

n

ANam quod ubique eft , inquit , ita dici videtur , n

p d

quod in omni loco fit , omminto enim n loco effe on

»pera(ir—

poteft : fed quod ei omuis locus adfit ad eum capien-

mell

dum; cium ipfe mon fufcipiatur im loco. . Z4tque ideo

j fit

musquam im loco e[fe dicitur; quomiam ubique eff,

nqucfü

f& uon in loco.

"Ad prob. 2. D. Negant Deum

i ff

permeare materiam & rerum fübítantias, ut

e d

per hoc negent Deum corporum modo permi-

den

Íceri cum aliis rebus, aut ranquam partem &

ino)

animam illis ineffe C. ut negent Deum intimé

Yini

rebus omnibus fuáà entirate & fübftantia ineffe N.

(urdug

Prior fenfüs erat Stoicorum, quos uterque im-

TA

pugnat, unde & Clemens ibid. ait: /l; Dewm

lil

omuem perineare fubflantiam . affevunt , mos. autem

eum [olum . dicimus effe&lorem: pofterior eft or-

)eumäf

thodoxus & à neutro affertus; quamvis in Ta-

cxifffffï

tiano, ranquam hazretico & fectae propric con-

i

ditore, vindicando laborandum alii non cen-

feant.-

)

"Ad prob. 3. &. Sunt, qui Lactantium

erráffe, & hinc deferendum volunt: alii excu-

r

u

fant; quia hic non agit de modo, quo Deus

eft in loco, fed folüm animze locum expendit,

n

gt

eámque cum quibusdam ftatuit in cerebro; 11-

cut Deus eft in fümmo, h. e. in cclo, quo

j

( 0

benignéexponi poteft de quodam fpecialiori in-

habitandi modo ex f. d. l£t quamvis compara-

n

tionem etiam in eo facere videatur, quod ani-

" J'

8 COF-

ma commeet quándoque ad pectus & ali

-

poris

236

D DEO,UNO,

poris membra, Dei veró mens per univerfas

mundi parres intenta difcurrat; addit tamen

Tf

eandem mentem u/ique prafenten , ubique diffu-

aQ

fam;, & L. 7. Inft. C. 3.: Divinum Spiritum effé

p

ubique diffufum , eóque omuia contimeri uom ita

füp

zameu (quod ad füperiorem Stoicorum errorem

Mlt

evitandum fübjungit) u£ Deus ipfe , qui efl incor-

b

vuplus, gravibus e9' covruptibilibus elementis qmi-

D

fceazuy. — .. dd prob. 4. D. Volunt Deum effe in

j

loco , non fübítantià, fed virtutetantüm & ope-

dj

ratione, excludendo per hoc à Deo molem &

t

ejus cum rebus adin(lar corporum admixtio-

nl

nem C. excludendo ejus fübftantialem preefen-

fn

tiam , & admittendo tantüm praefentiam per po-

a

tentiam N. Ufurpata hic à Patribus Grecis vox

j

lj

d'óvauuc feu vis & virtus eadem eft ac illa scía

ttüi

feu effentia & fübftantia, negátque folüm illum

lii

f

fenfum priorem.

ic poftquam Anaftaf. in L.

DT

de incircumfcripta Dei fübftantia dixiffer; D

7iijí

fulftantiam e[fé. m omuibus, que [uzt ; mox illud

fb

exponens dicit: JDiviná fud virtute comtvabit [e

[

ad univevfa , €g. coutinet. Ex Falg. L. cont. ferm.

LP

Fauft. C. 4. ubr dixerat, Deum contiuere omnen

l«

Jocum ,addit: /z quoanoles efl mulla, 9 cujus of vir-

m

gus inneu[a. Yem utrumque conjungens: Zrzus

D

Dei atque. Diviuitas -meceffe efh ita. [it natuvaliter

pl

zmmeu[a, ficut. eftl natuvaliter [empiterna. — Ante

in

hos autem Athaànafius L. contra Sabell. /Vozcum

G

omnibus , inquit, exzezfus complet. omnia. Deus:

[

Doc enim corporeum efl : verüm tanquam vis ommia

continet ,. eff entin vis corporis expers , ub afpe&um

h

107 cadeus , monm ambieus uec amlita.

ln

E

p a

Dzrz Dro Uwo.

237

Yieri

A Couf. T. w. D. x. p. M. Non poteft effe

. aE

immenf(us, nifi fit vel propri$ & formaliter vel

L JUF

eequivalenter & virtualiter extenfus C. nifi pro-

j

p

prié & formaliter fit extenfus IN.— S. Aug. ep.

füp. citat. monet: 47 eo ipfo , quod Deus dicitur

m

07l ,

ubique diffufus ,. carmali vefifteudum ef? cogitati

g

€9 meus à covporis feufibus avocanda , ue quafi [pa-

iij

ziosá anagnitudine opiaemur Deum per cuncia dif-

ndi

fuudi , ficut bumus. aut. bumor aut a& aut lux ifla

m

diffunditur ; f&d ita potiis ficut eff magna [apientia

yltt

enam in bomine , cujus ef? covpus pavcum. NNegatà

dni

in hunc modum formali extenfione virtüalem

p

feu eequivalentem extenfionem ac immenfitatem

|par

exponit ibid. his verbis: Eff Deus per cun&la dif-

z a

fufus fic, ut mon. fit qualitas mundi, [ed fubflautia

ilié

cveatvix mundi [iue labove vegenus e9 fime onere con-

mili

zinens smundum . . . uon quafi.mole diffusá , ita ut

wLi

in dimidiomundi covpore fit dimidius , 9 in alio: di -

fïeï)w[':

midio dimidius , atque ita pev totum totus ; [eds iz

qu

Jfülo celo totus , €9 àn [ola terra. totus , 9 nullocoz-

27

zentus loco, fed in fe ubique totus..

"d ad. avt.

ld L

AN. 4 ff- Quamvis enim modum quo fpiritus in

i [

loco exiftit ; explicare accuraté nequeamus ; non

TP

j

tamen illa reponenda eft in totius fübftantieere-

AU

petitione, quia aliàs una eadémque fpiritüs fim-

jin

plicis fübftantia foret multiplex, aut reproductio

in anima & Angelis naturaliter haberetur. 44

H

Nam:

Conf. II 3. ad. s. Seq., quam frivolam €7 ve-

[LÀ

/

]þonji"one.indz'gnam Hug. à. S. Viét. vocat; N.m.

jf

iNon enim periculum eft, ne Deus à locorum

if

fordibus inquinetur ,. cüm fpiritus fir ejusmodi

Pm

inquinamentiincapax. 444 2d.$eg. N. m

* Hmi—

!

".

liter

"

—

N

258

DE Dzo Uwo.

&

liter; quia. & bic fictirium eft periculum, ne

demonum malitiam contrahat Deus: — allatus

latl

fler

veró textus confenfüm & concordiam, non

autem fübftantialem praefentiam Dei diabolique

te

negat. /4d 3f. Seg. IN. M. prob. D. Praefentia Dei

pr

fpecialis per gratiam confummatam & lumen

ls

glorise tribuit hominibus beatirudinem C. ordi-

b

naria & omnibus communis

lu

per cogniriopem,

operationem & fübftantiam N.

po

i1o. Obferva 1. Difputari hic folet inter

pra

ür

Scholaílicos ; an & quomodo probetur Dei

fubftantialis praefentia ubique ex ejus operatio-

p

a

ne? Ad cujus queflionis partem 1mam Sco-

tus negat argumentum efficax inde poffe dedu-

T0j

foi

ci: Contrarium non tantüm affirmant Thomi-

fte, fed fimul etiam refpondendo ad p. 2dam

Ye

d

volunt exinde demonftrationem à priori dedu-

ci;, eoquód Deus per íolam operationem a

]i

li

extra fit formaliter inloco. Quod rmum atti-

net, jam füprà innuimus fentire nos cum Tho-

h

miítis; quia quotiescunque virtus agentis ope-

ratio eft à fübítantia indiftiné&ta, toties recte in-

t

fertur ibi effe fübftantia, ubi eft ejus virtus &

i

operatio: fed operatio Dei indiftin&ta eftab ejus

f

e

fübílantia; eum autem ubique operari effica-

ciffimé probatur:ergo. Hinc Hugo à S. Vid.

L

L. 7. Erud. Theol C. 19. 5; Dei virtus, inquit;

ubique efh, càm alia uon fit Deivirtus ; quàm Deus;

tl

conflat, quód musquam deefl Deus ... ubicunque

prefeus efl opeve, pvefens etiam ueceffe eft ut fit

[

[/

eitate, . Quoad 2dum veró diffentimus ; tum

quia diverfa eft ratio. formalis omnipotentize

"

—

Dz Dro Uxo.

239

mj

& immenfitatis, ficut omnipotenriee & eeterni-

E

tatis: tum quia ür prius ratione eft in Deo exi-

flere , quàm operari; fic etiam prius eft exifte-

Q Y

[

o

re in loco, quàm ibidem operari: tum quia

n )

prafentia Dei in rebus, ex fuppofito quód exi-

j lu-

ftant, eft neceffaria & fequitur ex immenfitate ;

Cat

operatio autem Dei ad extra eft libera, & à vo-

jtont

luntate Dei dependens, qua fi etiam per im-

poffibile à Deoabeffer, nihilominüs Deus rebus

j

prefens adhuc vi füze immenfitatis intelligere-

&t P

tur. Scriptura & Patres, qui Dei preefentiam

per operationem declarant; docent; inprimis

n

um

ex operatione rit& inferri preefentiam; deinde

fe d

non effe in loco more corporum per molis dif-

Thot

fufionem & extenfionem aut commixtionem fi-

p

ve quanritatis five qualitatis ; demum efficien-

do creaturas & illis. exiftentiam dando caufa-

o

liter facere, ut Deus illis actu exiftentibus in-

ynet!

Ym

timà fit preefens formaliter per fe ipfüm & füam

entitarem indiftantem.

um

J

iT

irr. Olferva I. Alterum, quod hic con-

troverti folet ; eft: An Deus fit in fpatiis ima-

i

yit

ginariis, quibus mundus utpote finitus circum-

fufus concipitur ? Circa hanc contmroverfiam

(

[l

r «

convenit inter T'heolopos, 1. Deum aliquo mo-

TU

