ptevea evit. aliquid , quia id fcit Deus futurum ; fed

m

1L

ia futuvum eft, [cituv à. Deo, antequam. fiat.

auyt

£

ufeb. L. 6. Prep. Evang. C. 1. JVegue euim

jlunt

ádcivco fit , quàd futurum effé coguofcatur ; fed quod

p f

utuvum fit, ideircofaturum e[fe coguo[citur. Chry-

o

foft. hom. 6o. in Matth. /Voz quia futura fcau«

s diit

dala pradixit, ideo eveuients fed quoniam omnimo

a COIX

veutura evant , idcivco predixit. Hier. in C. 26.

am I

Jerem. . Von exeo , quàd Deus fcit aliquid futurum,

j $ii

adeivco futurum efl ; fed quia futurum eft , Deus

a n?fi:*

uovit quafi pre[cius futurorum. — 2. Ex ratione

u

ledendae aliàs libertatis creatze; quia fi confen-

g

fus v.g. ideo eft futurus, quoniam praeviderur

j gn'

ab eterno, voluntas imprimis antecedenter ad

u

fcientiam vifionis de confenfü ranquam caufam

jtint.

per f& confensüs non poffet pro libitu confenti-

re, confequenter nec liberédiffenríre ; quia po-

ii

tentia libera debet effe ad duo extrema: dein-

ii

de nec infenfü compofito .vifionis de confenfu

ul

poffet diffentire, üt adverfarii fatentur: deni-

0 ()bFü

que nec infenfu divifo; quia voluntatem poffe

jo^

diffentire in fenfü divifo vifionis de confenfu

eft pofle (e dividere à fcientia vifionis de con-

V,m wri

j

Ti

fenfu; üt Petrum fedentem poffe ambulare in

a

enfu

Rr 4

632

Dzr Dro Uxo.

fi

fen

a divifo feffionis eft Petrum poffe fe divi-

fctt

dere à feffione: fed voluntas non poreft (e di-

titd

videre à fcientia vifionis de confenfü, ür rur-

dls,

fus ab adverfariisdatur:ergo. 3. Exrationele-

pont

dendee aliàs fanctitatis divinee ; quia fimiliter di-

(uf.

cenda effent peccata future, quia Deus ea fcien«

| BRT

tià vifionis preevidit, h.e., ex decreto abfoluto

dpi

de illis faCto. ea vidit fcientia approbationis &

nl

per modum imperantis.

Copf. L. Si (cientia

| prey

vifionis foret caufa rerum, ergo, üt habet rm.

mj

Tew

adveríariorum principiur,fcientia vifionis nom

foret pofterior (ao objecto, nec hoc illam ali-

Itp

quo modo dererminaret : fed hoc falfum effe

..

ruríus oftenditur r. ex Patribus, inter quos Eu-

um

d

la

V

feb. l.c. hzec preemittit: Ziberé quod ves efd elo-

|

quamur s &0n Dei mod prenotio verum caufamon

!

Üü

Wl

f

(tti

€ft, [ed eriams quod à commumi fenfa vemotum quidem.

[ed verum: tamen eft,. id ipfum quod futurum eff,

p

T

ejusmodi prenorionis eff caufa.. Jaftin. feu Author

€Q ad Orthod. q. $8.. /Von eft prafcientiacau[a

qden

ejyus, quod futurum efl , fed id , quod' futurum dfiy

eft caufa pre[cienties [i quidem mom pra[cientiam

de;

con[equirur futuvum , fed futurum confequitur pra-

W

Jcientia. Damafc. Dial. cont. Manich. Prefat ita

Q

que Deus ea, que [bonte ac liberé a&huri fumus ..-

1]

verüm u que fa&uyi fumus pra[ciat , boc d uobis

L

groficifeitur z. mifi enim fa&luri e[femus , we ipfe qui-

V

--

DÀ

dem, quod fururwn zop effét , precopno[ceret.

f

Ex ratione; nempe tum quia cognirio divina

ttü

de objectis liberé contingentibus habet obje-

f

étum formale inrentionalier determinativé mo-

t

tivum,; üt dictum eft num, 209.; tum quia

tü

Cjen«

Dz Dso' Uno.

655

fedi

Ícientia vifionis eft ea, quà cognofcitur exiften-

( i

tia rei üt a&tualis pro tempore, pro quo efta&u-

bt

alis, adeóque ür actualem & productam füp-

ionel

orit: Unde nec prior eft nec caufaeffe poteft.

fiterd

Conf. 1H.. Si fcientia vifionis effet rerum caufa,

ao

ergo quia, üt habet 3tium Thomiftarum prin-

abfon

d

cipium, Deus non poffet decernere exiflentiam

tionsi

rei, nifi eam abfoluté feu per fcientiam vifionis

(cent

prevideat, ne ícilicet voluntas divina ceco

st

modo & inincognitum ferarur: Sed inprimis;

Onts t

ne voluntas divina ceco modo feratur, füffice-

J

hi

re poteft fcientia fimplicis intelligentice aut me-

i

(um

dia, & non neceffaria eft vifio: deinde juxta

u0$ l

Thomiftas pro prioriad fcientiam vifionis poteft

"T

efle & datur decretum efficax intentivum rei &

jfit

electivum mediorum: denique fecundüm eos-

quid

dem necipfa fcientiaDei caufàt àt vifio; fed àt im-

v

perium: ergonec principium hoc;nec ejusratio;

M

1Ai

nec fundaia in utroque aflertio ftare poteft.

fjl

276. Objic. Patrum teftimonia nihil hicvi-

dentur probare.

INam 1. plerique loquuntur

de peccatis, quce utique Deus non facit; non

(j

j

autem de actibus bonis, qua Deus nobifcum

Operatur fecundüm confilium voluntatis füuz.

/ærclt l

i^

2. Negantes vifionem effe rerum caufam, in-

[

L

tendunt duntaxat inde non imponi neceffita-

i

1

r

tem rebus precopnitis, non veró excludunt à

[mf!

fcientia caufaliratem. — 3. Intellipenda funt Pa-

ii

trum dicta de fcientia vifionis, proutheec vifio

"m

feu intuitio preecisé eft ac fpeculativa, non au-

li

W

tem prout eft fcientia approbationis & ratio-

nem imPerii habet,

Corf. . Patres non pau-

(i

Rr ;5

fs

Dz Dzo UNö.

634

t (

ci favent contrariee fententie. . INam r. S. Aug-

L.1:5. de Vrin. inquit: / Uaiver[as cveaturas $9

p

[pivitualestg corpovales , uon quia [uni ,ideo novit;

lien

f& ideo [unt , quia novit... Ex L. 13. Conf. C. ult.

0

AVos ifla que feciflà videmus , quia[unt: .Tu autem

Ti

VRL

quia videy, ea [unt.

L. 5. autem de Civ. C.9,

N

Foluntates ncftre tantum valent , quautum Deus,

j

Tf

eas valere voiuit 62 pra[civit: eg ideo quidquid va-

lent , .cevtif[anà valeut , 9 quod fa&uvee funt ipfee,

w

4

otmnino factuve [unt; quia valituras atque factu-

l n

&

vas ie prafcivit, cujus pre[cieuria fallinonpotefr,

BU

2..S. Greg. L..20.

or. C. 24.ait: Quaecunque

funt , non ideo ab eterno videntuv , quia [unt s fad

tnrí

ádco funt , quia videntur.

3. Confentit S. 'T'ho-

tf

mas, qui in 1. dift. 39. q. 1. a. r. ad $. ait : Effe

Ti

Dei non [ubjacet voluntatis libertati, ficuz fciveope-

Ài

vativum cveatuve. . Et p. 1. q. 14. a. 8. ad z. re-

Á

l

fpondens ad teftimonium OrigenisS. c.ait: $24

quod dicit ideo pve[cire Deum aliqua, quia fuut

3

At

Vr

futura, intelligendum eft. fecundum caufam confe-

quentie , von Jecundim cau[am effeudi. Seguitur

Ben

enim , fi aliqua [unt futuva , quód Deus ea pvafci-

| Don

evit : nton tamen ves futuve [unt caufa ,

uod Deus

lbii

:

ectüs foli

Ye

J[7772

Conf. I[. Scientia vifionis e

Deo liberi, v. p. angeli, juxta plures eft cauf

m

n

per fe ipfius effectüs: ergo pariter fcientia vi-

fionis effectüs nobis liberi,

Ts

dü

B. IN. 4]]- hd prob. ysu.. & x.. Falfum effe

affertum conflat ex recitatis verbis, quae gene-

I

lur.

ralia funt;, & ad omnes effectus pertinent.

2. Quantum hac teflimonia fpectant ad often-

NT

[

h

dendam contra Infideles & Hacreticos praeícien-

tic

Dz Dro Uxo.

635

5 Ay.

tie divine cum libertate creata concordiam,

at

par eft ratio boni & mali operis; cümaliàshec

1 fl

flare non poffet refpe&tu operis boni aur ejus,

f Cal

quod peccatum non eft, fi illorum caufa foret

IT

Ícientia vifionis.

3. Cur ad probandam thefin

n

generalem ufi fuerint Patres nonnulli exemplo

m J

peccatorum, ratio erat, quód lonpé faciliüs

'.Ww-

intelligatur , Deum, qui peccati autor effe non

íj

"

poreft, fuà praefcientià res futurasnon facere fed

fzfz

T

üpponere.

Zdd adam ye« N. Aff Quamvis

7

enim Partres recté dicant prafcientiam Deinon

inferre nece(litarem, id tamen non tantüm di-

d

^l

7

J H

cunt fd probant ex eo, quàd non fit caufare-

s Tn

rum fururarum, fed quód habeat f& inftar me-

" D

inorie reí

pectu preteritorum,

üt loquirur S.

Aug. L. 3. de

jtu)

lib. arb. C. 4.,aut inftar. ícientize,

L

quam medicus habet de morbo futuro alterius,

i Y

üt illuftrat S. Damafe. locum füprà citatum. ,44

illl(!

f

3riam V. N. 44f . Quia inprimis hi fenfüs Pa-

1 (U

trum non folverent fed augerent difficultatem

4

u

gentilium & hareticorum, quae flabar in com-

ponenda libertate noftrorumactuum cum infal-

l Pi.i(

j

j

libilitate & connexione fcientize divince ab aeter-

i

Q

no exillentis: coníortium enitn illud ícientiee

quu

cum decreto, a

pprobatione & imperio non

IY

minuit fed aucet

vim infallibilitatis & connexio-

yua Y

nis; quandoquidem non fola fcientia , fed etiam

decretum , a

m eU:

libiliter conn

pprobatio & imperium fint infal-

^ (t]e

exacum futuro,

cujus caufa dicun-

tur.

Deinde vel il

j

le reduplicationes: üt intui-

ofleü'

tio üt imperium,

denotant duastantüm forma-

o

lirates; vel duas virtualitates in fcientia vifionis?

lf

Si

ii

6356

Dr Dro Uxo.

Si 1mum; manet rora vis argumenti, cüm di-

b

nj

ftinctio per rationem noftram formalitatum non

tollat, quód utraque formalitas à parte reinon

u

dttom

fit eodem modo cauía, fi una (it; vel quód

neutra fit cauía, fi altera non fit: Si 2dum ;er-

D7

Dus

go effe caufam futuri non convenit virtualitati

fcientiae vifionis , fed. virtualitati decreti feu

atj

imperii; quod üt tale non eít fcientia, nec vi-

pol

fio , nec reprefentatio; ideóque extra queftio-

yerbi

hem veríamur, cüm hic non queramus, an

f

decrerum & imperium intellectuale , fed an fci-

f

tj

J

entia vifionis fit caufa rerum, quas videt. 44

l

Á

Conf. 1. X. IN. A4[[. Patres vifionem; quo nomi-

ne juxta D.'Thomam q. 2. de veritate a. 9. ad 3.

p

W

omnis fcientia Dei' intelligi poteft; nonnun-

'

quam dicunt effe caufam futuri, alio tamen fen-

L

fu, quàm quem Thomifte volunt, eóque mul-

Pt

tiplici & vario, qui ex teftimoniorum contex-

t

T

tu colligendus efl.' 1:s enim fenfus eft, quód

fcientia divina fit prima radix & origo omnium

vitti

cte

rerum , quatenus Deus nihil efficit folus vel

cum creaturis coefficit ignorans & ceco mo-

lm

r

do, fed prius habuerit ideas rerum omnium

D

& modorum, $ quibus voluntas divina dein-

m, (

ceps vel decernendo vel permittendoillud eligat;

fj

quod in iisdem ideis de poffillilitate cernebat fà-

ftlin

ientiee füse congruentius: quaz quidem fcientia

lg

cum fit de poffibilibus & pracedat decretum, e

Citn

fimplicis intelligentize; cüm fit inftar artis;eft dire-

ID 1

; um,

&iva; & fi confideretur üt con juné&ta cum decre-

to;ratione hujus poteft etiam dici effectiva. Hunc

Cog&

qu

Íenfüm expreffit S. Aug. L. 11. de Civ. C.16.

e

Dz Dzo Uxo:

637

emc

de Sapientia Dei fic loquens : 7 4ua funt im-

TUTO DO

enenfi quidamm. atque. duffmità tbefauvi. omnium in-

e felntt

zelligibilium , i quibus funt omues invifibiles atque

d qui

zmcommutabiles vationes vevum. etiam vifibalium c2

mj

mutabiliums que per iflam fa&ke fumt; quomiam

ml

Deus u1 aliquid uefcius fecit , quod uec de quolibet

avtifice dici potefl. — Porró. eodem fenfü accipi

Y f'ep

, DC

poffe rmum Auguflini teflimonium liquet ex

verbis mox íübjun&tis: JVog egim nefcivit, que

quæt?ia»

qis, d

fuerat cyeatuvus : quia. ergo fcivit, creavit ; zon

:d anid'

quia creavit, [civit : mec alitev ea [civit creata, quàm

a d

creanda, — adus eít, quód fcientia fit potiüiscau-

0non

arerum, quàm res fit fcientiee caufa in genere

9 ii

nempe phyfico; quatenus ícilicet res creatze

onnun

non concurrunt ad Dei fcientiam mediá fui fpe-

en/et

cie, ficut ad noftram concurrunt: & quamvis

m

veritas obje&tiva habeat rationem determinativi

CQM?F'

intentionalis objectivi, tamen intelle&us divi-

nus eft determinativum üt quodac per modum

)

m

virtutis & quafi principii, ipfa autem fcientia

determinativum ür quo, formale, & per mo.

il

um exercitii.

90

Atque hunc fenfüm habet &

2dum Auguflini teftimonium & illud Grepo-

)mnïüïï

j deiï'

rii; quia prior nepat caufalem illam in divina

Ycientia eodem modo, quo eam affirmat de co-

M

nitione ,

quà nos videmus res exiflentes; po-

du

Iterior autem ideo meminit eeternitatis divinae

(

T

Ícientie, quàd resintem pore extiture non pof-

j

fint medià fpecie influere in cognitionem ater-

Id

nam. 5//4$ eft, quód fcientia Dei fir cauíà

confequentie , nonautem effendi, & particula

f

quia ufürpetur fenfu illativo non caufali; qua-

fenus

É

—

638

Dg Dro Uxo.

tif;

tenus fi videntur à Deo futura, neceffaria eft

df

!

hec confecurio: ergo erunr; quo feníu 3tium

Aug. textum fumi, ipíà poftrema verba deno-

fürm

TOnt

tant. Denique quód atrinet D. Thomam, is no-

bis minim? adveríarur, dum 1mó dicit ícire

hn

lm

operativur crearure fubjacere voluntari divi-

MR

ng; quia hoc flat in eo, quód ícientia fimpli-

pv

cis intellipentiae non aliter fit efféctiva, quàm

W0ny

üt conjuncta cum decreto; neque dum 2dó

neptt, res futuras effe caufas divinze fcientiee;

nf

f

quia per hoc negatur rebus füturis caufálitas

injj

proprie talis & iufluxus phyficus in. fcientiam

pd

divinam, cüm id nomen caufe abfoluté ralis

importet. Caterüm ut quenam fit mens de

W

Qs

hac quaftione; quam S.'Thomas ll. cc. ex pro-

feffo tractat ; apertiüs intellipatur, adverten-

IDn

Q

k

dum eft, omnem ejus doctrinam reduci ad

hunc difcurfüm: Scientia Dei fe habet ad om-

li

nes rescreatas, ficut fcientia artificis ad artefa-

nequ

&tum: unde ficut (cientia artificis feu ars eft prin-

fent

Thin

cipium , quà artifex ad extra operatur; fic

hdj

fcientia Dei eft principium ; quo Deus res a

extra producit.

Hànc autem equiparationem

li

'(mga

fieri cum fcientia fimplicis intellipentiee non

veró vifionis, declarat 1. quiadiícrimen inter

uf

W

formam naturalem &intellectualem in eo ponit,

quód licet utraque operetur, prout inclinatur

il«

l d

feu determinatur opus, forma tamen naturalis

determinetur à natura, intellectualis à volunta-

ho

d

te; pro cujus ratione dar, quód forma intelle-

€tualis fit indifferens ad oppofita , ideóque ni-

d!ffer

hil agere poífit; nifi per appetitum determine-

tur:

um

:Dz Dzo Uuo.

639

lfarod

tur: Sola autem fimplex intellipentia eft fic in-

differens , minime vifio.

2. Quia cüm dicit

ft gt

jidan

formam intellipibilem per voluntatem effe de-

terminatami ad caufandum , & fcientiam ef.

10 1

Íe caufàm rerum, fecundüm quod haber volun-

dicig f;i(c

Qu d

tatem conjunctam, füpponit hanc formam &

i lm

fcientiam priorem effe decreto Dei libero, quod

i, t

!

determinat & conjungitur: quod iterum non

IIf A

:

convenit vifioni fed fim

plici intellipentiee-' 742

-

Conf. IT. . T. .4. N. Co

(j

9f. Scientia vifionis ef-

ul

fectüs Deo foli liberi jux

ta omnes eft virtualiter

[clena

indiftincta à decrero efficaci per f& antecedenre

productivo ejusdem effectüs; tum quia nulla

Int d

frens

Tatio nos cogit admittere inter hzec extrema

diftin&tionem ejusmodi: tum quia Ícientia vi-

expi

Vertet

fionis decreti effentialiter connexi cum effectu,

quale eft omne decrerumcirca effetus foli Deo

ld &

r

liberos, eft etiam fcientia vifionis effectüs ;cüm

du

nequeat comprehenfivé cognofci medium eí-

fentialiter connexum cum termino ,

quin ter-

s

Tinus cognofcatur:

Qu P

adeóque cüim decrerum il-

lud fit caufa per fe

moraliter effe&tiva effectüs

y $4

p

hujusmodi v. g. an

geli, ideo fcientia vifionis

angeli eft etiam i

píius caufà in eodem genere

"i fif

caufalitatis.

w

Verüm fcientia vifionis effectüs

nobis liberi

juxra multos virtualiter, juxtaalios

o

d

faltem magi

s diftinguitur ab omni decreto pet

Íe antecede

nte, imó eft per fe pofterior effectu

g

nobis,

libero & decretum per fe antecedens non

volunj)'

eit connexum cum hujusmodi effectu, fed in-

] mwflf-

diffcrens; eoquod aliàs libertas leederetur: ad-

yr P

D

'

eöqge

p

D

N

Dr Don Üxo:

640

4

eóque in nullo genere caufalitatis per fe poteít

hd

vifio effe effectüs nobis liberi caufa.

Thy

277. lufi. 1, Scientia, queeft cauíà rerum,

|n

RD

juxta S. T'homam eft fcientia approbationis &

H

beneplaciti; 2. eft libera, ne res dicatur necet-

Nlüo

farió fierià Deo; 3. eft rerminata ad rem ütali-

i

quando exiftentem : Sed nihil ex his convenit

d

fimplici intellipenti ; omnia tamen. vifioni di-

l«

vinz congruunt, üt manifeítum fingula per-

d.

currenti fiet: ergo.

Couf. L. Impollibile eft

d

fcientiam effe cau(am illius, quod non cogno-

il

fcit; cüm fcienria non aliter caufet, quàm di-

tine

rigendo: Sed ícientiafimplicis intelligenti non

I Ut

cognofcit res exiftentes feu futuras; tum quia

M

hec ftatuitur effe cognitio eorum , quae nec funt;

Q

necfuerunt, nec erunt: turn quia fcientia diri-

h

ens decretum efficax debet proponere obje-

lity

&tum decreti efficacis, quod utique eft obje-

W

&um abíolut? füturum & non eft terminus

n

fimplicis inrellipentie: ergo. Cozf. 77 Etiam

li

juxta nos fcientia divina non aliter caufar resin

f

actu fecundo nifi üt conjun&ta cum divino de-

Tüina

creto: fsd üt cum decreto conjunécta non e

A

fimplicis inrelligentize, fed vifionis; cum jam

E

fit cognitio de re facienda & extitura: ergo.

repr

x ad avg. quoad 1. D. M. Scienria , qua

Mi

elt caufà rerum , fecundüm (e & üàt fcientia fpe-

tion

€&lata eft fcientia approbationis, N. fecundum

Yif

aliud fibi adjun&tum fumpta, & üt dicit affe-

(lin

&tum aliquem voluntatis ad rem fcitam ; C.

"us

HHic vero affectus voluntatis feu decretum non

li

antecedit fed fequitur fcientiam fecundüm 1e

b

peett-

Dr Dzo Uxo:

64x

[ p

fpeCat&tm; unde vifioni

conpruere nequit im

homiftarum opinione.

Preeterea migor etiam

fs

negari poteft, quià du

pliciter res approbatur,

atons u

1mó, intendendo ut

fit;

tür d

atque hec preecedit

vifionem , & eft (cientia fi

mplicis intelligentize,

em t

üt habens adjunctum dec

ia

rerum rei producen-

il t

de: edó, complacendo i

n opere faéto ; atque

hec fequitur rem facta

)

a

m, ideóque caufa ejus

fM

l

efle nequit. |Quoad 2

dum D. M. Scientia, qua:

eft rerum caufa ;

debet effe libera in effendo five

j a

€xiftendo,

&iraurn

on habear neceflitatem at-

qin?

tingendi obje&um,

N. libera in caufando, &

ntatt

1c ut non habeat nec

um d

effitatem ponendi effectum,

C. Poteft autem (ci

entia fi

mplicis intelligentig,

necltt

quantumvis neceffarió exi

3 d)ï

ftat; non habere fibi

&djunttum decretum di

^

vinum; cüm illà fcien-

e objE

tà noh obftante Deus

poffit decernere vel non

j d

Gecernere exiftenti

tg[mfüllf

am poffibilium cognitorum.

Quoad 3tiun D.

M.

L

Scientia hzec fecundüm fe

m

üt repreefentativa

ii

obje&i terminatur &c., N.

fecundüm adjunctu

m fibi decretum, fu/4. ter-

j

minatur ad rem üt

1 n()n' $

€tum ab i

exiftentem ,

tanquam effe-

pfà dire&ione caufatum

)

T. tanquam

(um

ïm

ad obje&t

um füb ratione exiftentis

eno

tepraefentatum

à cognitione

5

(N. Id Cosf. L

. D. M. Im-

fy q

potlibile eft , fc

:n[lal ,

non cognofcit

faltem ür

tentiam effe caufám illius, quod

JH

potlibile, C. ütexiítens

aC

vel futurum, JV, A4.

üb eadem diftinctione

d

etiam 7zip,

Preter

guf

a falfam effe probationem

ejus rmam, co

nflat ex f. d. in explicatione fcien-

TA

tiarum: ada n

jn'

9bjectum dec

on aliter intelligitür, quàm quód

reti efficacis debear proponi per

r

8

Íciene

642

Dz Dro Uxo.

bl

fcientiam in flatu poffibiliratis; non autem exis

ftentice actualis pro tempore quocunque. — Ita-

Áj

g

que ne voluntas divina irrationali & caeco mo-

do procedat , fatis eft , quód antecedenter ad de-

DN

I

cretum cognofcat rei decernenda exiftentiam

dtd

ür poffibilem & producibilem per decretum:

p

imó implicat fcientia, quae antecedenter ad de-

coní

cretum reprzefentet obje&tum , prout eft in eo-

dem ítatu, in quo per decretum ponitur; cüm

Tattn

Tat (

implicet, rem effe ante decretum in eo ftatu,

inquo ponitur perdecrerum, — 22 Corf. IT. .

quí

dhtr

IN. . Quia (cientia fimplicis intelligentiae ; etiam

ür conjuncta cum decreto, quod dirigit , & quo

qui

b

medio in actu fecundo caufat, ex dictis eft co-

gnitio rel producende: & extituree, non tamen

N

1

üt talis, fed üàt poffibilis & producibilis; quia

femper habet eundem tendendi modum fibi in-

f

UOR

[

trinfecum & effentialem ,. ac proinde fempet

Ti

Wien

manet fimplex intelligentia. Ceeterüm in ha-

&enus difputatis videntur Adverfarii loqui de

aQ

f

Ten

decreto efficaci per fe antecedente actus crea-

turee liberos, in quo falfüm füpponere illos, fü-

ALf

eriüs demonflratum fuit.

J

^l

278. JIfl. 11. Objectum nobis liberum v.g

l

ælfmg

confenfüs nequit effe caufa fcientie vifionis;

quia caufà in caufáto füpponit dependentiam &

IN

imperfectionem: 2. nequit effe prior illà; quia

MR

nihil eft ab eterno: 3. nequit effe determinati-

Dibr

vum; quia ipfe , utpote quid contingens, deter-

&tf

151

minari deberet , nec tameneft determinatus juX-

ta nos per decretum: neque etiam poteít dici

mïeïlü»

n

determinatus per veluntatem creatam; urpote

nece

Dz Drzo Uxo;

6

Ff j

mecdutm exiftentem.

Ergo vifio dicenda eft cau-

& li

Ía obje&ti.

Corf. Quamvis Deus liberà ponat

&co m

predefinitio

nem velcomplexum ex fcientia me-

endd

dia & auxilio

; quz ambo fünt mera

phyficécon-

ifenta

nexa cum confenfü,

tamen per hoc Deus non

eCTELUT.

eft dererminativum n

oftri coníénsüs; quia tam

eradt

predefinitio quàm ill

ud complexum füpponunt

f ne

Aatum:

confenfüm noftrum j

am conditionaté determi-

j; d

€r

( üä[ll)

mat. confe

Bo etiam quamvis homo liber? po-

níum, qui meta

phyficé connectitur

j

cum fcientia vifio

nis, tamen is dicendus noneft

2

eterminare vifi

onem aut intelle£tum divinum;

TU

quia & hic eft

effentialiter conditionat deter-

T

minatusad ver

itatem obje&Givam confensüs co-

l ramef

gnoícendam, p

ro cafu exiftentice ralis confensüs.

) qülï

Fe. ad /Ant. ym. part. D.

Nequit effe cauífa

fibi i

proprié & ílricte talis fcienti

& vifionis, C. im-

(ovy

proprieé & lat talis,

fcilicet in

genere objectivà

0i

ntentionaliter determinativi,

N. Exhacveró

caufalitate utp

]oqui l

ote iintenrionalli »

& cum aliquo ta-

st

men difcrimine caufalirati finis

equali; non in-

T

ferri

^.

pofle imperfe&tionem ali

d

quam aut depen-

entiam propriam ; vel ex eo

liquet, quód hác

nv

caufalitate non Obüante fcient

ia Dei exiflat ab

vl

&terno fine confeníü exiftente

; res autem pro-

n

prié non de

pendet ab alio, f

fectiffimé c

onftituta.

ne quo exiftit per-

jj*

2d. part. 1). Nequit effe

m

prior prioritate tempo

r

is, Oripinis, natura vel

cauíalitatis proprie &

ftri&é

H i

talis, C. caufálita-

yi

tis improprie & laté ralis,

& in genere tantüm

j j

intentionaliter objectivà de

terminativi, IN. Huic

J

sutem prioritati minimé obflar, quód fcientia

28 3

At

| "

m

N

644

Dr Dro UNo.

Va

fit ab eeterno, & confenfus duntaxat in fua tetri-

poris differentia; quia ad intentionaliter cau-

fin|

fandum non requiritur exiflentia actualis , üt in

(

caufa finali & meritoria exemplum habetur,;

! (tg

fed ad fummum exiftentia intentionalis, quam

: üfe

utique habuit confeníüs futurus; quàtenus jam

pre

abaterno verum erat , confenfum effe futurum.

(tt,

37. p. IN. ad prob. memb. 2d. D. Noluntas non-

Con

D7

dum exiftit pro ftatu, C. alienativé & pro tem-

pore

, quo erit confenfus, N. Vide dicta Cap.

fl

I

pr. 74d Conf. w. IV. Conf. Difp. eft; quia deter-

minatio confensüs conditionata, quam füppo-

pui

[f

nunt prdefinitio velillud complexum , eft equ

contingens & libera, ac determinatio ejusdem

[

li

abfoluta, atque hinc nequit componi cum de-

terminatione aliunde accedente circa eundem

üff, l

confenfüm: econtra cum illa neceffaria determi-

D

natione conditionata Dei ad veritatem objedli-

Vi

cn

vam confensüs cognofcendam re&té componi-

tur determinatio noftra libera contingens , &a

fen

LU

hac etiam contingentia vel potiüs indifferentia

intelle£tüs divini circa hanc determinate verita-

[

lg

tem objectivam dererminationem fortitur.-

279. Olferva. Ex di&tis facile eft compone-

ïæ')(

re praícientiam divinam cum libertate creata.

| g

Quia enim hac preefcientia , licét tempore ante-

It

cedens & eterna, eft intentionaliter , objectivé,

Qu

determinarive pofterior noftris actibus liberis

1«

üt abfoluté futuris, fequitur, eam effe evitabi-

lt il

lem & impedibilem à libertate creata; quando-.

ln

quidem ficut voluntas in tempore confentiens

UT

eft medium intentionale objeétivé determinati-

Vumy

| of

|

Dä Dzo Uso.

645

Qtet

vum, cur Deus ab aterno przviderit coníen-

s o

fum futurum, fic in tempore pro figno libertg-

s,iti

tis poteft diffentire, &intentionaliter obje&tivé

ybeli

determinare Deum, ut ab aeterno cognoverit

y Qu

'

diffenfum futürum. Hinc fequitur rmó, rem

n

previfam non effe neceffariam nifi confequen-

at

ter, de quo neceflitatis genere S. Anf. L. de

15 D

concord. C. r. fic inquit. /Veceffrtas con[equens e?

(

amica libertati ea folum efl , quee uon facit, ut ves [it,

Wp.

fed quam ves ipfa facit; que defceudst de libera vo-

t

luntate; que vei pofitionem mon precedit , eg quam,

] fupw

puiusquam fit , cavere potofh. odó hanc necetlita-

J

tem effe duntaxat confequentig , nonautem cau-

jud

falitatis vel in effendo , .cüm res prevife nullam

T

habeant neceflitatem, niíi dependentem à liber-

undi

tate; & que fit effectus libertatis.

30 non

tefI])

pugnare inter fe has enuntiationes: Deus pre-

9t

videt Petrum confenfurum;

Petrus poteft non

confentire;

ficut nec hee pugnant: Petrus con-

m

:nSvM

fentit, Petrus poteft non confentire; quia Pe-

jj

trum pofle confentire,

& Petrum poffe non

Iconfentire,! fünt

FB i

propofitiones , quae utpo-

te amba de matería poffibili, fünt vere;

a

re; & Petrum confenfürum ex füppofito con-

t (

ensüis vera etiam eft determinat?,

4tó illam

j

propofitionem Petri de Rivo: Quod fequitur

B

ex antecedenti neceffario, neceflarium eít; vel

j

j

recté damnatam effe à SixtoIV., vel fiquidem,

g cïM"

üt aliqui contendunt, damnata non eff; nihil

)

evincere: nam fi abfolutà prolara fit de quocun-

j

que antecedente , neceffarió falfam effe probar

rm'mm

neceflarium confequenter feu ex hypothefi: fi

[

$3

veró

Dg Dro UxNo:

646

b

veró intellipatur de neceffario abfoluté tali, füb

d.

eodemnon venit fcientiadivina , utpote quz res:

contingentes, & quidemüt liberé ac dependen-

;

lt

D

ter ab indifferente voluntatis ele&tione futuras,

d

fupponit & confequitur.

lm

Stnt

DISPUTATIO V.

Drof

De Voluntate & Providentia

t]afl&n

Á«

Der.

CAPUT I.

wh,(

El

De Voluntate drvina. ejisque objetfo

Wd !

ac perfe&tione.

füt

Rdo naturz, quo intelle&tum fequitur vo-

hii

(umm

O

luntas, jubet, ut fpectatis precipuis ad

T

intelle&um Dei ejüsque fcientiam perti-

IN

nentibus, demum ad confiderationem volunta-

tis divine transgrediamur.

In hac porro ubi

W

delibaverimus voluntaris naturam , actus, divi-

mm

Qli

fionem, objectum rum formale tum materiale,

lita

ex perfectionibus ejusdem plurimis five per

Nita

decurfüm jam examinatis five alibi examinan-

dis, unicam libertatem hic accuratiüs explora-

Q

bimus.

Tinæ;

d

ARTICULUS I

n Poluntas propvie dila, eg quinam Foluntatis

il

"tlus i Deo dentur ?

IU

Ota. Voluntatis nomen commune eft

figy

280. N

tum facultati tum a&ui:

füb rma

n

ufurpatione definitur à Philefopho: Appetitus

oni

Dz Dro UxNo

64y

ij )

boni cutm ratione: accuratiüis autem explicatur

effe: Vis, Virtus feu Faculras, qua bonum ab

jfers

enden

intelle&u .cognitum affectiv? profequitur ,. &

QU

malum oppofitumaverfàtur ; intendítque finem,

& eligit media: fub 2da autem dicitur exerci-

tium íeü formalis actio. faculratis. defcriptee.

Sunt autem hujusmodi a&tus duplicis generis;

Profecutionis nempe & Averfionis, ad quorum

claffem priorem referuntur amoris actüs:varii,

l

fub confideratione fübje&i, cui.quis bonum

vult; di&i amor concupifcentiee; benevolentiae

& amicitie: | fub confideratione autem objeéti

(

vel prafentis, vel abfentis, vel ardui ; vel prae-

cindentis gaudium ; defiderium;

fpes & amor

fpecificus:

UV

[j

ad pofteriorem: ex oppofito: refe-

jis d

runtur odium five abominationis live inimici-

tiz, triftitia, timor, defperatio & fuga rmali;

pem

J

i

e his omnibusdum hicbreviffim? agimus , re-

!

vocanda fünt inmemoriam tum alibi fiepius tum

tfor

j (

num 187. dicta, ex quibus conftat, nihil diftin-

ionis realisinter facultates Dei actüsque à no-

fdtu

u

bis admitti,.& quaenam repula generalis fer-

viat ad difcernendum, utrüm aliquid Deo pro-

iJ

prié vel aliter conveniat. De aliis voluntaris di-

plonn

vinzatibus , intentione fcilicet finis, mediorum

electione & ufü feu execütione infrà agetur.

281. Dico I. Datur in Deo voluntas feu fa-

T

cultas volendi propri& talis. Proj. tum ex Scri-

ptura, in qua Pfàl. 134. v. 6. dicitur: Oumia,

une Eü

quecunque: voluit , fecit$ & ad Ephef. 1. v. 11.:

Opevatur emnia fecundim confilium voluntatis [ue :

u

yutt

tum ex ratione, qua&. docet, voluntatem effe

hi

54

perie-

648

Dzrz Dro Uwo.

berfe&tionem effentialem omnis apentis intelle

t

enrií

&ualis, & confequenter Dei tanquam maximé

intelligentis ; effe fündamentum dominii füpre-

(ínqu

mi, libertatis & moralisbonitatis, que ranquam

it ab

perfé&tiones fimpliciter fimplices Deo utpote

Ínt: |

enti perfectiffimo vindicantur.

Corf. Omnis

ftaen

perfectio datur formalirer ac proprié in Deo,

dn f

que reperitur in creaturis, & pracifis imper-

Tütje

fectionibus retinet füum conceprum formalem;

qupri

üt num. 187. dictum eft: fed voluntas daturin

Idl

Ts y

creaturis, & precifis imperfectionibus retinet

füum conceptum formalem; quia fi refcindamus

u

limitationem, potentialitatem, & perfectibilita-

fümqy

tem per actum diftin&tum ac inhsrentem , quee

h[

fünt imperfectiones voluntatis creatae, refítet

PT

i

etiamnum vis profecütiva boni cogniti & aver«

!

fativa mali , qui eft formalis conceprus volunta-

!

tis: ergo.

d

282. Dico II Datur in Deo voluntas feu

U

flti

a&us volendi profecutivus, qui fit amor pro-

prié talis, & defiderium circa bona extrinfeca;

de 0

&

non tamen fpes. . Prob. m. p. Juxta 1. Joan. 4-

v. 16.: Deus Chavitas efl; & juxta D. Th.. pri-

lib

mus actus voluntatis & quafi radix aliorum eft

W

amor: ergo ficut in Deo eft voluntas proprié

Säp l

talis, fic & amor. — Cozf. Deus fe ipfum amat

füi

amore fpecifico & gaudii, creaturas rationales

D

amore benevolentiee, & quasdam etiam amore

D

amicitie , irrationales veró amore concupifcen-

TA

tiz2e; üt communiüs hic q. 20. $. Th. & pleri-

Q]

que "Theologi exponunr: ergo. .. Prob. 2d. p.

tefr

Defiderium eft affectus, quo . voluntas vult X

Ut

tendit

E

Dz Drzo Uxo:

649

einte

tendit in bonum üt abfens: (ed Deus in bona

u

extrinfeca , fcilicet ea; quce ad ejus laudem cul-

Vi fipe

támque pertinent, ac illi placent, tendit fiepe

Tanqui

üt abfentia; tum quia ea vulr, antequam

0 u

fint: tum quia eorum multa vuli| effe, que

f Onf

tamen : hominum culpà nunquam erunt, üt

n A

[

[

in falute hominum & obfervatione preecepto-

ii

rum experientia docet:ergo. Pro/.37. p. Spes

at

proprie dicta verfaturcirca bonum arduum feu

sl

difücile & probabiliter tantàm faturum; fpe-

p t

rans veró agnofcit aliquem quafi füperiorem

cincam

^

aut potentiorem , qui preftare objectum fpera-

d

UP

l

* E

tum queat : Sed nihil hujusmodi habet locum

" qüï

in Deo,. cujus potentia eft maxima, fcientia in-

] I'C[bï

fallibilis & excellentia fümma: ergo.

& d.

283. Dico 1II. Datur in Deo voluntas feu

oluntà

actus volendi averíativus , qui fit cdium tum

abominationis tum inimicitize proprié di&tum;

m

& fuga mali extrinfeci; non tamen timor , tri-

J

ftitia, peenitentia aut defperatio. — Prob. 1ma p.

(ri

de odio abominationis tum contra peccaáta tum

j

contra peccatores. Píàl.44.v. 8.diciturde Deo:

]h

Dilexifli juftitiam $5 odiffi iniquitatem; P(al. s.

jorit

V. 7.: Odifli omnes , qui opevantur iniquitatem; &

ap. 14« V. 9.: Similiter odio funt Deo impius eg

p

fin

Qmpietas ejus: ergo. — Corf. Odium abominatio-

g

nis eft, quo rem aut períonam averíamur üt

n

malam:. fed Deus averíàtur peccata ütin fe ma-

la, & peccatores üt per peccata malos; tum

DCH u

Wi

15

quia hocexipit Dei fanétitas, & fequitur examo-

jj

re fui tanquam fümmi boni, ac voluntate con-

T

traria: tum quia eft conforme recte rationi,

jl

[

s5

malum

Dr Drzo Uwo.

650

malum averfàri: ergo. Prob. 24.p. de odio inis

faften

micitiae contra peccatores tum ex $. Scriptura,

tb

in qua Exod. 23. v. 22. Deus ait:: Zyzmicus ero

Inpor

ánimicis tuis, 9 affligam affligentes te:: tum ex ra-

pe

tione.

iNam odium inimicitize eft actus , quo

qi

quis alteri vult malum , quatenus eft alteri ma-

H

lum: fed hoc facit Deus puniendo damnatos,

v'mdi«

üt patet ex Apoc. 18 v. 7.: Quantuim glorifica-

l,

vit [e eg an deliciis fuit , tantum date illà tovmen-

p

zum 63 lu&um: — & facit fiepe puniendo viatores

&i

injuftos; tum quia hoc re&te rationi confor-

qo

matur & ad juftitiam Dei vindicativam manife-

(iü

ftandam refertur: tum quia ficut Deus armat ju-

Ti

ftos amore amicitiae & ex complacentia in illis

l]

propter gratiam fanctificantem vult illis bona

