mriaq

antecedente, N. Unde etiam D. Corf. Ergo

; f

voluntas Dei abíolura & confequens non debet

p

trahi ad omnes, C. voluntas Dei conditionara

2

& antecedens, N. / Loqui in his interpretatio-

nibus S. Auguftinum de voluntate abíoluta-&

purt

efficaci fàtis colligi poteft ex uno textu Libri de

p

' correp. & pr. C. 14., urpote inquo capitetres

j

illas expofitiones adducit; fic autem ibidem lo-

quitur: DiZum efl omnes, bomines vult [alvos fie-

olhf

E n, ut inteligamtur peadeflinati. . V .

JVon eft ita-

aa 5

que

T

d

Drz DE.o UNO.N

746

n«j

que dubitandum velumtati Dei bumanas voluntatet

—— Hitem

non polJe vefiflerey quo minus faciat ipfey quód vult,

»

quandoquidem etiaimn de ipfis Dowinumvoluntatibus,

| ticos:

* 1 lnnta

quod vuli, facit. Idem conflat ex contextu de reli-

quis Patribus; nam Profper loquítur de volunta:

- por

^ Vater

te,que ipfa um confummat opus: Fulgentius ratio-

nem hanc addit; 4uia. Dews noflev omnia , que-

1folis

cunque voluit , fecit: Patres Africani autem fimi-

feq l

lem his verbis; femper quippe voluntas. Dei omni«

cialn

filt

porestisimpletur , quia poteflas ejus nullatenus viu-

citur. .. Quamvis veró fub hac diftin&ione ex-

p

E

pofitionem Auguftini admittamus, eámque tex-

1 nsj

tui Paulino per aliquam. accommodationem

ften

aptari poffe demus; tamen paraphrafis iíta ob-

liri

l

via ac naturalis non eft, àt ex dictis patet; nec

j

etiam talis Auguftino eft habita, quod colligi-

IN

tur tum ex hoc, quia expofitionem de prede-

hi

ftinatis adhibuit füb hac formula, poref? intelli-

(f

£i,à qua tamen abflinet in L. de Sp. & lit. , L.

BEICN

tTt

de Catech. rud, & L. z. Retr. alibíque, ubitex-

tus fecundàm fenfüm (uum proprium ab eo

V0

ad omnes extenditur: tum quód priorem tan-

j &&

tüm ufürpetin certamine contra Pelagianos ad

E!fp(

eorum objectiones ex eorum principiis diluen-

li

das; pofteriorem autem, càm ipfe quaítionem

i

lie

de hac matería ex. propría fententia inftituit ac

definit. .2 prob. utr. p. . IV.m. . Ratio, cur

W

contra Pelagianos non protulerint fenfum tex-

tüsuniverfalem; eft ; quia illi admiferant volun-

lu

tatem in Deo fàlvandiomnes, cui tamen do-

3t

gmati adjungebant errores alios: unde . Patri-

W

L

bus non —il,la'm" probandi, fed hos exp

upnandi

nece /l-.

Dz Dzo Uxo.

747

aolunt

neceffitas erat. . Ratio veró reftringendi volun-

quitd

tatem ad preedeftinatos Patribus contra hereti-

hn

ticos agentibus fuit;. quia; cüm hi dicerent, vo-

t ded

luntatem. falvandi omnes. effe indifcretam &

volit

prorfus aequalem,. quód autem hi pre illis fàl-

st

varentur; in humanam duntaxat voluntatem

fin t

olis naturee viribus agentem effe referendum;

em/it

fequebatur, aut Deum nullo modo habere fpe-

ia

cialem quandam.& .efficacem voluntatem circa

T

falutern hominum, aut fiquidem hanc Deusex

iQre t

arte fua haberet, eandem tamen ab homini-

b

gt

us fruftrari pofle.

Patres 1mo errori oppo-

aO^

uerunt divinum propo(itum, quo electi pecu-

i

liari quadam & efficaci voluntate ad falutem fünt

et;

predeftinati; 2do autem omnipotentiam Dei,

colij

cui, üt Aug. L. de correp. & gr. C. 14. ait; vo-

at

leuti [alvum facere ullum. bomimum vefiftit avbi-

d ^ *rium. Contra hec cüm objicerenr heretici

,ïlt.,L* '

textum Apoftoli, reponebant inprimis, perpe-

abité

ram eX eo colligi; Deum non aliter velle fal.

ydi

vos fieri praedeítinatos quàm reprobos; quo

m tf

evertebatur error 1mus: deinde dicebant eum

108

exponi poffe de voluntate efficaci circa praede-

il

inatos; quo admiffo urgebant. maximé ab

exemplo parvulorum falfitatem erroris 2di,, fa-

jond.

?

ii

lutem duntaxat in hominum voluntatem refe-

rentis.

d

p

Ü j : ä

m

Ad Conf. I.. 3« quoad xim. IN. Aff Ecclefia

| W*IM,

Lugdunenfis non. reprobat do&trinam canonis

gtii Carifiaci de voluntate generali circa omni-

j

put

um falutem; fed id.unum improbat, quod in

nandï

olici

1

go flatuta fit interpretatio textüs Apoft

p

ml

pro

Dz Dzo Uxno.

745

pro falute omium tanquam unica &unicé vei'a;

ld

expofitio autem $s. Patrum de voluntate effica-

tf

ci ad aliquos duntaxat exteníà fuerit reje&ta &

^ibl

ml

exclufa: in quo tamen errabat errore fadli.

Quoad 24. D. Laudat dogma Gorefchalci, volun-

süm

tatem falvandi ad folos ele&tos reftringentis;

mend

quem tamen five errore facti five veré putabat

Q

non excludere hanc voluntatem generalem pro

&nont

falute omnium, C. quem putabat. excludere

ing; |

hanc voluntatem , IN. — Quoad 37, N. 1m. Aff

tmür

Ecclefiam Lugdunenfemin neutro libro nobis

Vr

fepugnare manifeflé conftat. — Nam in L. de

&l

tenend. ver. Script. C. 12. ait, eum, qui docet

D

ex Apoftoli (enfu Deum velle foios electos fàl-

f

vos fieri; & alterum, qui afferit ex ejusdem

Ál

tnente Deum velle omnes generaliter fieri fal-

M

J

vos , fidelitev «9' unaminiter . concordare ; : quia

Tly

prior Apoftolum explicat de voluntate efficaci

k

!

& confequente, quinexcludat generalem &an--

^ t (

tecedentem, quam Ecclefia haec vocat. volugta-

ton

f

03

zem bLonitatis cveatovis: alter autem explicat de

UR

voluntate antecedente & generali erga omnes,

tq

non excludendo voluntatem confequentem &

W.

abfolutam pro folis electis. . In L. de trib.epift.

fs

autem C. 12. afferit (ententiam , qua ftatuit vo-

25

lunratem generalem íalutis omnium, /idelitev

QT

polfé vecipt atque. à. Sy. Patvibus fuiffe probatam:

Ril

C. »4. addit eandem effe bonoraudam : C.. 28. ait;

h

eevtiffanum e[Je , Deum velle omnes etiam veprobos.

Ants

falvos fievi , ita tamenyut eos omnimo non. faloer ; aut

LE

üt C. 13. docet recipi poffe hoc dogma, // bate

Ütn

voluutatem bouitatis evga Jalutema. bominum non

DI

[4 (2 Nuïæ

UT

m

*

I

DEk Dio U.No

749

(b vt

qeei

eredatur, burandobfiflente voluntate , Deum imple-

ve non po[fe , fedobhiflente bumand iniquitate impleve

n

nolle. Unde 2d. 4/].D.ExpofitionesAuguftini ad-

ye f

mifit üt probabiliores, fümendo voluntatem Dei

d ol

2düm frequentiorem in fcriptura ufum C. fü-

T

mendo 2düm abfolutam dogmatis veritatem , 'N.

u

Quia in fcripturis voluntas divina fimpliciter

Vk

enuntiata fzepiüs defcribitur tanquam efficacif.

od

fima; hinc Ecclefía Lugdunenfis per volunta-

ml

rem fimpliciter & fine addito expreffam hic in-

jp

tellexit voluntatem confequentem, adeoque

aLé

ad folos ele&os extendi contendebat; non ta-

ui du

men aliam in Deo voluntatem etiam antece-

45l

dentem negabat, ütex allatis manifeftum eft.

g'usdem

"d Conf. II. 9. quoad vim. D. 4. . Voluntas

eri f

generalis falvandi omnes, feu antecedens juxta

; qi

$. Thomam eft tantitm velleiras, quantum illa

eftci

fpe&tatur fecundüm fe ac in feipfa eft, N. quan-

mu

tüm comparatur ad voluntatem abfolutam &

golit

confequentem, C. Voluntatem antecedentem

Jicar d

quoad f& non effe in Deo fufpenfionem a&tüs

Qmno

aut quandam imperfectionem vel fignum dun-

taxat volitionis, fed veram ac propriam bene-

sl

placiti voluntatem, ipfe S. Do&tor de verit. q

L

iv

23. 21.3., in 1m. dift. 47. q. 1. a.2., in'ep. r.

1]

ad Tim. C. 2. alibique declarat: dicittamen vel-

j

i

;'.

leitatem, voluntatem fecundüm quid , imper-

|

'

;

lj

ectam & minüs integrarn, comparativé ad vo-

/

f

luntatem confequentem; quia hec eft volun-

tas abfoluta, voluntas fimpliciter ralis, quce ex

!

ji

omni parte perficitur & intepritatem etiam fi-

i

nis obtinet. Ubi tamen notandum ; quód quam-

Vis voluntas anrecedens pollir. vocari inefficax

J

refþe&u/

750

— bairie du

n

re(p&&u finis nempe falutis eternas, utpbtä

uam non femper obtiner & efficir; tamen fit

detr i

Conditi

efficax refpectu mediorum feu auxiliorum fuf-

ficientium ad finem hunc obtinendum: unde

Bop

at i

patet; quod ex hoc capite recté vocari poltfit

CR

vera voluntas. Quoad 2d. N. Aff. Ratio patet

diving

ex proximé notatis & confirmaturex S. Th.; qui

in 1.difl. 46. q 1. a. r. Sic ait: «Hujus quippe

feti]is

i m

voluntatis effectus eft ipfeordo naturg in finem

falutis, & promoventia in finem omnibus com-

ij

Tone

muniter propofita, ram naturaliaquàm gratui-

ta., Hinc zexr. D. operatio effectüs principa-

pote

j um

lis, nempe collatio auxilii efficacis ex parteDei

& affecutio falutis ex parte hominis, non re-

l

Af

fpondet voluntati antecedenti; fed confequen-

']anim

di, C. operatio effectüs minus principalis, nem-

j

D

e ordinario ad finem falutis & collatio auxilit.

1q

fufficientis,IN. Quoad 3tium N. Ant. Aliud enim

u

eft; remeffe imaginariam & meré fi&titiam , aliud

rem confideratam in fe , abftrahendo à circum-

^tihi

fittn

ftantiis, üt ex Philofophia patet: prius Deo

convenire nequit; pofterius eidem tribuir D.

E

ls

'Thomas pluribus in locis, ex quibus fufficiat

commentarium in r. ad Timoth. C. 2:, ubi in-

1

ln

uit: * In Deo falus omnium. hominum in fe

confiderata habet rationem, ur fit volibilis...;

nl

fs

Q

& fic ejus voluntas eft antecedens; fed ficonfi-

deretur bonum juftitie , & quod peccara puni-

filà

antur, fic non vult; & hsc eft volunta

k Ve

a

S cg'n-

fequens. »

pio!

4

?

h

3t9.

?fl. 11.' InDeonon pot'eïfc admitti vo-

"

luntas conditionata; inefficax , & fundata in

D

imeri-

$

*

151-: Dgo UNo.

ä, Wt mentis abftractione; 1mum quidem, quia vi-

[

tumyt

detur indignum Dei voluntatem dependere 3

m t

conditione, quam ponere vel non ponere ex

hm: unt

Deo pendet: 2dum, quia repugnat cum idea

vur

entis furné perfecti & fürne porentis: 3tium, quia

nec ex parte intelle&tüs nec ex parte voluntatis

Rarot

Id

divinz locum habet abftractio : (ed volunras ge-

neralis falvandi omnes conditionata & inefficax

p

einfnet

& fundara in mentis abftra&tione dicitur: erpo.

jousm-

Conf. I.. Voluntas illa generalis falvandi orines

m

non eft feria: ergo.

Prob. J4nt.1. Deus non

poteft ferió velle id ; quod praefcit non'efTe fu.

p

at

turum: fed pree(Cit non effe füruram reprobo-

nont

rum falutem: ergo.

2. Si Deus ferió vellet

fegit

omnium falutem, deberet omnibus dare auxi-

la, quz per fcientiam mediam pravider effica-

i nd .

y a

€ias quia ficut, fi medicus haberer medium effi-

qdeni

«ax, quod (ciret certiffime effe fanitatem alla-

m j Bhljt

turum, & fimul aliud , quod fciret certiffim&

f

nihil profuturum, & omiffo primo applicaret

jos D

fecandum, non poffet dici ferió velle fanitatem

fuit

epri; fic idemin cafünoftro dicendum eft : fed

"

uffci

H

eus auxilia ejusmodi non dat: ergo. — 3. Qui

ubit

vultaliquem effe&um conditionaté feu füb con-

ditione, quam vel folus vel faltem cum alio facil&

n

implere poteft, & non implet, non cenfetur

)ilis i I

ferió velle talem effe&tum: fed Deus fic vult

I

falurem reproborum füb conditione finalis per

( PUH!'

feverantie , quam ille folus vel faltem cum re-

g

probo facilé implere poteft per auxilium fpecia-

le, & tamen non implet: erpo.

Couf. I1. Li-

jv

!

cet Deus habeat voluntatem anteceden

tem &

GQDdi&a

p

'Dn Dro UNo:

ï

752

condirionatam puniendi omnes hotnines, fi in:

&unp

li bf

peccato decederent, tamen per hoc non dici-

tur ferió velle omnes homines punire: erpo; li-

MXOtex

tios(lt

cét habeat voluntatem antecedentem & condi-

tionatam fàlvandi omnes homines, tamen vel

Qndün

er hoc non debet dici ferió velle omnium fà-

yfler

lutem, vel faltem non rectà dicitur habere fpe-

iiin]

t (

cialem & majorem affectum homines falvandi;

quàm damnandi; preefertim cüm aliàsetiam di-

( f

ci poffet ferió velle falutem 'dæmonum& dam-

E

Quets,

natorutmm.

d

Cion

E« " Ad arg. quoad vm. D. M. In Deo nequit

admitti voluntas conditionara, cujus conditio

Qu j

unicé dependeat à Deo T. cujus conditio de-

tum,

pendeat fimul à creatura; N. 1mum conflatex

(f

Wtlse

not. 2. num. 289. ; 2dumex hominis libertate fa-

cilé colligitur, & huc pertinere ex quaftionis

! 4l

inn «j

íftatu liquet. — Quoad 2d. D. M. Nequit in Deo

admitti voluntas inefficax, que talis fit vel ex

WE

diney

impotentia vel ex mutatione confilii, C. que

*

talis fit ex non pofita à creaturis conditione ; à

:taxaf .'

ua Deus vel fecundüm leges ordinarias pro-

i

videntie vel ad libertate» creatam tuendam

l Um,

t ob

liberé voluit dependere effectum voluntatis, N.

gmum repugnarer idez enrtis fummé perfecti ac

r

üöie&

potenris, 2dum nequaquam: prefertim, fi at-

tendatur ad alias rationes füprà expofitas, fe-

Qd

cundüm quas Dei volunras femper impleri re-

li

2

élé dicitur.

Quoad 3t. ruríus D. M. In Deo

[iOne

Qd('.öq

nequit admitti voluntas, quze fundatur in ab-

ftractione formali, feu quae fe teneat ex parte

T.

intellectüs divini, inferrätqueigeo limitationem | It&;

Va

Dz Dro Uwo.

753

ites, [

& imperfe&tionem, C.. que fündatur in men-

nonü

tis ab(lractione objectiva feu qua fe teneatduns

s DO

j

D!

taxat ex parteobjecti cogniti, & fic in eodem va-

Ts

Yios ftatus & conceptus objectivos füpponir, fa«

timpn t

cundüm quoscognofíci poffit;N. Sicut autem ex

mniur

pofteriori capite juxta Theolopos omnes (ine

l

ullain Deum redundante imperfectione ftatui-

r

tur fcientia vifionis & fimplicis intelligentize, fic

sem

& flatui poreft voluntas antecedens & confe-

i d

quens. Atque huc referendum eft illud , quod

dixit S.'Th. p. 1. q. 19. a.6. ad .. « Hec diítin-

ho nqul'l

€tio non petitur ex parte volunratis divinz, in

qori

qua nihil prius vel poíterius, fedex parte voli-

ditiot

torum.,, Et in 1m. difít. 46. * Non ex aliqua

onltt

diverfirare voluntatis divine, fed propter di-

rtalel

verfas conditiones voliti. ,

e[lior.

«4d Conf. 1. . IN..4. Obferva hic

b di[&ri*

n D

men efTe inter voluntatem abfolutam & feriam;

y vdi

prior enirn vult objectum fuum omni modo &

fine ullà limirarione, adeóque non tenetur dun-

M

t

taxat ad media preftanda, quae (ufficiunr ad il-

"s no

lum finem affequendum aut objectum ponen-

dum, fed X ad ea, quibus certà ac infallibili-

tief £l

tatl5y

ter obtineatur finis feu ponatur objectum: po-

fterior autem haberur etiam, fi velir finem vel

fedii

m)üï

obje&tum certo quodam modo & (üb aliqua

conditione; ür parer tum in pluribus volitioni-

It ;

Vif

bus humanis, tum ex eo, quód pofità condi-

j

üione vel modo tequatur ipfe effectus & finis;

mnäh'

adeóque obligatur quidem ad ponenda media,

quze ad ipfam fpectant, füfficientia, quibus po-

Á wte

btineri finis; non au«

j

telt & ponicendiuo & o

b

tenm

Dz Drzo UNo.

754

tem d ea; quibus abfoluté ac infallibiliter obti-

!fritti

neatur.

His fuppofitis 744 prob. 121....N.. vel * ul

D. M. Deusnon poteft ferió velle, quód'pr&- — &um

1

vle

fcit non e(Te futurum ex defectu íe tenente ex

parte füi , C. ex defectu fe teneute ex parte al-

finqe,

lib co

terius, fubd. non poteft ferió velle voluntate

abíolutà.& confequente, C. voluntate condi-

ROE

tionatà & antecedente, N. . 724 prob. 24. rur-

pltt,.

fus JV. vel D. M. Si Deus ferió vellet voluntate

impla

Q

abfolutà omnium falutem, deberet dare media;

quae per fcientiam mediam pravidet efficacia;

Ti

C. fi ferió velit voluntate folüm conditionatà N.

it li

adem refponfio tenet in paritate allata ; fiqui-

potis,

FTET

dem medicina non pravideatur nil profutura

ob inefficaciam ex ipía medicing natura prove-

|

Axli

f l

nientem ; fed exaegri voluntate medicinam hanc

applicare nolentis.

Preterea Difp. eft; quód

ET

At

fanitas non detur egro per modum pramii, at-

que hinc medicus non debeat attendere liberta-

À

tem ejusdem, & vel ex contractu cum &gro

ts

aut republica vel ex charitate teneatur ad medi-

ltny

cinam abfoluté profuturam: econtra cum Deus

Rnl

faltem adultis det falutern per modum premii

jl

debet attendere ad meritüm & libertatem; ac

Vg

j

preterea ex nullo titulo tenetur ad danda Ípe-

((

N

cialia & efficaciaauxilia, fed duntaxat ad ordi-

Ym

paria & fufficientia. — 27 prob. 3z. s. quoad 1m.

il

anemb. IN. min. quia perfeverantia finalis ex ali-

bi dicendis vel formaliter habetur vel faltem de«

p

J I$ (

pendet ab cooperatione libera, quae poni de-

Ton

bet àcreatura: quoad 2d, memb, D. M. Noa

fint

ullaïwli-

&

cenfetur ferió. velle omg'i modo & fine.

K 1mita-

--

N

"

&

'DE'" Dro üNO.

755

Jitet

mitatione effectum, qui eundem füb conditio..

n. Y

j

j]

ne vult; quam cum alio facilé implere .poteft

Qd

& tamen, non implet, C. non cenfetur ferió

teffee t

velle certo quodam modo & f(üb certa limita-

Y parleaï

tione, N. . Alii /u2Z. qui eundem effe&tum vult

ol

füb conditione, quam cum alio facilé & eque

at (

connaturaliter implere poreft, nec ramen im-

)dl

plet, T. quam non poteft equé connaruraliter

voltnt

Amoplere, IN

Deusjuxta hoc nec ütconfervator

yemedi

naturz nec üt autor liberratis poteft equé' con-

i

naturaliter reprobis dare auxilia fpecialia, quia

ii

üt talis ea dat fecundàm opportuniratem tem-

u, t

poris & aliarum circumftantiarum feu curfum

lu

caufàrum . (ecundarum, cui connaturalia fünt

; pro*

auxilia ordinaria non aurem fpecialia: unde li-

am li

&t hec reprobis nolit dare, vult tamen illos

ferió falvos fieri per auxilia ordinaria feu con-

l; qi

ii

naturaliter dabilia. . Sed de hoc alibi.

[eäbä

A Conf. IT.. 3. T. Supp. A4ni.. Quia volun-

um &

tas puniendi homines propri& non eft antece-

d

dens, cum neceffarió pre(upponat culpam non

71

minüs ac ipía poena. .. ]V. Cof. Difp.eft; Quia

at

Deus falutem hominum ita vult conditionat? ;

ett;/

ut etiam conditionem feu opera bona fieri de-

d

fideret; & ad ea det auxilia: econtra punitio-

ad [

nem fic vult; ut ejuscondirionem feu opera mala,

T

nullo modo defideret, fed potiüsilla probibeat,

TA

& per comminationem poenarum homines ab

illis dererreat.

j

Ad id quod additum eft de dae-

g

monibus ac damnatis,diferimen eft, quód Deus

i Non

tantàm habeat affe&tum aliquem complacentitee

/

m & dampatorum ür

c»iþca falutem dasmonu

m

Bbb a

poffi.

»

d

L

Dr Dro Uwo.

956

Vinf e

poffibilem , non autem voluntatem beneplaci-

ti actuofam ; unde nec circa eorum falutern ali-

fs n

NOluDt

quid operatur , utpote cujus illi incapaces funt

tanquam in termino conftituti & obfirmati in

gvl

malo, & qua non jàm amplius rationem habet

lm ex

boni appetibilis, quia non eft confentanea divi-

qui

ng juflitie: contraria omnia reperiuntur in fa-

&m

lute viatorum & voluntate tum ad illam tenden-

Cutan

fanti

te tum media füfficientia providente.

ID

UARES: 7p eadem providentia /itpevnatuvaiif

bus

pevtiaeat ad infautes [ine bapti[mo movientes

Mm,

n

320. lVora. Preetermittimus hic equidem ex

ratione num. 3 13. datádifficultates caereras; quie

ts

citca mortem Chrifli & gratiam fufficientem

A

ro adultis etiam obduratis ac infidelibus pro-

nl

ferri folent contra voluntatem Dei hactenus vin«

;imisp]

dicatam: quaftionem tamen de voluntate fal-

^i

vandi etiam infantes fubjungimus; tum quó

]s

inde, qui aliter fentiunt, argumentum & exem-

Af

l

plum validiffimum depromant: tum quód me-

|

tppl

dium falutis pro infantibus, quod in L. N. eft

l

Auin

baptifmus, diverfüm fit à medio adultis con-

- Jttts

ferendo, neque hinc previam rerum aliarum

- Jvl

notitiam tantam exipat: tum quód materieehu-

li

jus explicatio neceffaria fit vel falrem multum

lst

facilitatis praeftet ad intellipenda ea; que pott-

W

Movetür autem controverfia

hac dicentur.

mq

refertim de infantibus illis , quibusfive in ute-

n

ro materno vifolius naturae morientibus, five in

h

lucem editis nullà humaná diligentià baptifmus

fin

applicari poffe videtur. — Cirea hanc non minüs

Ü

varia

Dzrz Drzo Uwso:

$57

l

MM wari efttnm errantium tum opinantium claf-

Rlotemi

fis.

174 eft eorum, qui negant dari in Deo

DUil woluntatem etiam antecedenrem falvandi hos

U! . Sarvulos; five quód univerfim voluntatem il-

"U ]lam generalem cum heereticis inficientur; five

1taneqd:s7

uód hanc reftringant ad adultos; five quód

Mi eam quidem concedant circa falutem in fefpe-

Tuffstsd

étatàm, non autem üt confideratamin circum-

»

flantiis divinorum attributorum, vi quorum

nempe contendunt, Deum velle falutem qui-

nl

busdam infantibusad mifericordiz füz oftenfio-

rientes!

nem, aliis eam nolle ad juftitiam füam mani-

j ! — feftandam.

2da eorum, qui voluntatem Dei

'CI'HS)W

antecedentem fàlvandi omnes parvulos hàc tan-

jcienti

tum ratione admittunt, quatenus Deus paravit.

u5 &in Ecclefia po(uit baptifinum feu medium fa-

Qms/ lutis pro parvulis; quin tamen ferió voluerir

d F

applicari baptifmum, aut fufficienter de mediis

w .providérit, quibus applicari queat baptifmus.

od

3tia eorum, qui etiam hanc in Deo voluntatem

(

W? ^ applicationis & fufficientem provifionem fta-

,

Nd

£uunt, eam tamen dicunt dependere à caufis

jis.c0h

naturalibus & neceffariis; quatenus Deusferió

gliamit

vult applicari baptifrmum, ni(i vel ubi non ob-

viti

ftat curíus naturaliscaufarum fecundarum, pro-

m

pter quem vel infans prius moritur, vel alii

u "

impediuntur, quominus fuccurrant.

4f4 de-

nique eft eorum, qui eandem voluntatem di-

gl

jt ]n u-

cunt dependere à voluntate aliena feu caufis li-

beris. — Volunt hi etiam pofitis rebus, üt nunc

| mre in

j [me

fünt, & füppo(ito caufarum naturalium curfü

divinitus conftituto nullum ex parvulis, qui

f minüi

qi

Bbb 5

pere-

758

Dz Dzo Uxvo.

pereunt, effe; qui non potuerit ad baptifnium

Mütti)

DT

pervenire, nifi obflitiffet, vel fi pofira. fuiffet

aliqua actio caufarum liberarum. ^ Porro inter

rf

.a

eosdem nonnullum eft difcrimen; aliqui enim

lit; :

pro caufis liberis, à quarum volüntate parvu-

lub «

lorum falus dependeat, affignant dunraxat pa-

rentes, eosque omnes quibus proximé cura par-

IN a

vulorum commilffa eft; alii etiam adultos alios

Ofnne;.

innirü

quoscunque: fimiliter quidam pro actione, qua

B

ponenda vel omittenda eft, defignant oratio-

* Mp g

nem vel carentiam orationis pro parvulis; alii

opus quodcunque füpernaturale vel etiam re-

uj j 5!144

&um ufüm libertatis, aut quamcunque culpam

sl

E

Tnoralem, etiam neplipentiee vel imprudentise,

321. Refpondeo f. Deus voluntate verà an-

a.

tecedente vult falutem etiaminfantium omnium.

tl

Prob. Deus ex dictis pr. art. vult omnes homi-

t Jti:

nes falvos fieri: fed in hac voluntate includun-

lm

N

tur etiam parvuli, tum quia nulla eft ratio ex-

cludendi parvulos ab illa propofitioneuniverfa-

fiqta

li: tum quia ex fententia S. Auguftini in illa

k

omnino includuntur ,. qui L. 4. cont. Julian. C.8.

n

ait: ZVunzquid parouli bomines mom [unt, ut uon

ltint

qpertineant ad id , quod di&tum efl , vult omues bo-

f

qmines [alvos fievi?' erpo.

Cozf. Deus vult eos

odl

fieri falvos, pro quibus Chriftus eft mortuus: . | ]u

DUTT

Sed Chriítus etiam pro parvulis omnibus efi

mortuus; üt patet, fi invertatur argumentum.

.| rj

S. Pauli; quod proponit 2.ad Cor. 5. v. 14. $

itj

ss pro ompgibus snovtuus e(d, ergo ommes movtut

lm

lii

fust: tum ex teftimonio S. Aug. qui L. 1. dere-

ferad-

Wt

imifl. pecc. C. 38. inquit: Sje 2/la ergo vape

4íane

; DE Dzrzo Uxo.

259

Ziotte falvos in cetevmum po[fe pavvulos fievi , quis

iptil

fi fd

audeat affivmave? tagquammon pro eis 1novtuus fit-

Jorto n

Chriflus: evgo.

?

TOE

322. iNec Dicas. :Apoftolus non precisé

dicit: vule omues bomiues [alvos fievi; fed con-

t n

I

ünuó adjungit: £j ad agiitienem . veritatis veni-

ve: ergo ficut poftremum non extenditur ad

durd

hls d

omnes infantes, cüm multi moriantur ante ra-

tionis ufüm; ita nec prius extendendum eft.

fons g

g at

AVec - Conf. 1. S. Aug. in ep. 107. Sic ait:: Muliz

lss "

falvi non fiuut , 1102 quia spfi , [ed: quia Deus nom

&t

vult; quod fime caligiue mnamifeflatur i parvulis.

je at

Similia habet L. 6. cont. Jul. C. r4., L. dedon.

ruder

per(ev. C. 12. &alibi:ergo. —Conf. /7. S. Profp.

verit

àn refp.ad 4. Object. Vincent.ait: Jzfazum on-

mniut

uino 9 coittva ratiouem ef? diceve , voluntatem Dei

s fom

— &x Dei voluntate uon fieri: Sed fi: Deus haberet.

voluntatem falvandi parvulos antecedentem;

s.

quit

& tamen pofteanon falvaret, Dei voluntatecon-

fequenti hoc eveniret: erpo.

vunid

EL

B. 7dd arg. 1. D. Supp. Conf.. Ad parvulos

. mon extenditur 2dum, fi per agnitionem verita-

jin Cl

tis intellipatur regnum Dei, N. Si intelliga-

lh n

tur fides, fu/d. fi intelligatur fides habitualis, N.

qui

. a&ualis, C. S. Aug. L. 4. cont. Jul. C. 8. ait;

n

- Deumi velle falvos fievi pavoulos £? ad. agnitionem

o

TE

veritatis venives id efl , in vegmun Dei, uli fit eis

]l

-agnitio veritatis; alibi vero (epeait, cvedeve ba-

umenwü

bitu, eíTe venire in veritatis agnitionem; unde

94 l

-càm Deus intendat parvulis baptifmum,; ubi

Til

p

!

habitus füpernaturales infunduntur, & vitam

j tdi

. &ternam, qua flatin vifione Dei, hoc ipfo

vult

ngm ,

Bbb.4

760

DzDro Uxo.

füfíci

vult eos veniread agnitionem verifatis.

R. 2,

AN.. Conf. Quia quamvis 2dum non extendatur ad.

qpplca

parvulos, quiaccepto baptifmo moriuntur ante -

f |

u(üm retionis; tamen, quia ifti fálvantur , omni-

l vel

no ad eos extenditur 1mum: ergo fimiliter ad

tunfeq

alios, qui moriuntur ante baptifum, extendi

tirgr

o

poreit.

Preeterea Difp. eft; quia parvuli funt

capaces coníequende fàlutis etiam. ante ufum

m

Gd

rationis per regenerationis Sacramentum; non

autem hác zetate capaces fünt veniendiadagni- .

p

tionem veritatis actualern: unde patet quod .

li

juxta diverfitatem capacitatis fabje&torum pro- -

fiita

portionaté accipi debeat Apoftoli fententia. -

].

«dd: Conf. T. s..C: ym. p. Z4nt.. Cum enim par- .

if

vuli non fint capaces volendi aut nolendi, non -

lr

quia ipfi nolunt, falvi non fiunt.

ZZJ-P» D.hj: N

Dem-p

Multi parvulorum falvi non fiunt; quia Deus.

ergo (

non.vult voluntate antecedente, IN. quia non

)

X

vult volunrate confequente, C. — d Corf. IL. !

ET

*x. D. M. Infanum eft dicere, Dei voluntarem

!

abfolutam & confequentem non fieri ex volun-

[j

tate Dei, C. voluntatem conditionatam & ante-

Tib

cedentem , fu/d. non fieri ex voluntate Dei, quae

ln

ipía non ponat conditionem àqua prior depen-

lt

debar, C. nonffieri ex voluntare Dei, qua tan-

li

tüm fequitur ad conditionem aliunde non pofi-

Qu

tam, à qua prior dependebat, N. Poítremum

! T

duntaxat contin

git in prefenti materia, üt p

E

tebit ex dicendis.

H

323. Atefpondeo. IT. Deus etiam ämecedcnte»'

| di

voluntate vult infantibus omnibus applicariba-

(

prmum, feu de mediis proxim& vel. rc;þqt. ;

L

Dr Drzo UNo.

761

& M

fufücientibus providit, queis infantibus queat

nduturt

applicari baptifmus.

Prob. Qui ferió vult fi-

QLurd

nem, neceffarió etiam ; quantum eft ex fe, de-

U Q

bet velle medium abfoluté neceffarium ad finem

mitzt

coníequendum; quia feria voluntas hic fümie

, at

tur pro fincera & actuofa , non autem pro iner-

mullt

ti & otiofa,: que eít mera velleitas: Sed Deus

nte ii

ex modoó dictis ferió vult falutem parvulorum;

jm, n

& ad hunc finem confequendum applicatio ba-

i

ptifmi eft mediumabfoluté neceffarium, quia hic

g qui

fupponitur Deum non aliter velle parvulorum

unp

faluem quàm per baptifmum: ergo. Comf.

kentti.

Juxta S. Profp. L.2. de voc. gent. C. 12. Chri-

jim p«

Ítus ef? falvator ommium, quia dat omnibus, unde

Ji,

falvari poffiit ; & in refp. ad. 1m. obj. vincent.

d.

Deus precipit omuibus Cbrifli pa[fionem applicari :

, Det

ergo cüm parvuli per folum baptifmum fàalvari

ja Q

poffint, &iis paffio Chrifti app

etiam, ut applicetur baptifinus.

licari, Deus. vul-f:

Quf

Qattd

324. lVec Dicas. Mercator projiciens mer«

yyd-

ces obtimorem naufragii, nullum medium ad-

fant

hibet ad illas fervandas, & ramen ferió ac ar-

denter defiderat con(ervationem: ergo feria in-

sj

d

tentio falutis parvulorum in Deo poteft etiam

flare fine provitione mediorum fufficientium ,

u

np

queis baptifmus applicetur.

Nec . Conf. 1. Se«

yem

ria voluntas Dei falvandi parvulos fatis defen-

p

ditur, fi oftendatur mors parvuli fpiritualis efz

fe meré permifía à Deo eíque involuntaria : fe

ædenw

dum dicitur à Deo baprifinum in Ecclefia effe

'pro omnibus inftitutum, applicationem tamen

g][ibä:

impediri v.

g. àcaufis naturalibus , quas Deusob

$

fineg

m

"ass

762

DrDro Uwo. -

"

fines altieresnon vult invertere; illud oftendi-

propi

tur: ergo.

INec Conf. If. Poteft eadem volun-

Tincin

tas feria re&cte falvari per füffBicientiam Adamo

yeilla

datam ad perfeverantiam in juftitia oripinali:

n in

ergo non requiritur, ut defacto Deus omnibus

2j

parvulis provideat de his mediis.

: Davük

E. JV. Conf. Difp. eft;: quia mercatori fup-

TO

ponitur. mullum adefle medium ad fervandas

lus

f e

merces; erpo fincera voluntati ejus non ob-

fiat, quód nullum adhibeat: conílat aütem Deo

cndi

preftó effe media füfficientia.

Hinc etiam in-

Mur

vertitur arpumentum : Si mercator haberet |

quel

medium ad merces fervandas füfficiens, nec

lil

tamer adhiberet, mercium confervationem fe-

du

l

rió velle negaretur: ergo Deus non cenfendus

d

eft ferió velle fàlutem; fi medium füfficiens,

—f

quod habet;non prebet.

"d Conf. T. v«. IN.M.

As

Sicut enim ratio voluntarii pofitivi circa aliquod

Z[iaï [e

objectum immediatum non falvatur perid, quod .

qule

non fit involuntarium aut non prohibeatur ; fic

Ti

nec ratio ferie voluntatis circa objectum me-

licu

diatum feu finem falvatur per lioc, quod me-

Tott

diorum füfficientia non fit involuntaria, aut

ücer«

non prohibeatur; praefertim fi ifta fufficientia

;|

W

non pollit nifi ab intendente finem provenire,

t

üt hic accidit.

"d Couf. 1. X. N..4.. N olun-

EMERT

j

D

tas enim falvandi omnes in Deo eít. etiam fup-

ii

pofito peccato origineli & poft amiffam jufti-

p«

tiam originalem, üt ex fententia S. Pauli ad T'im. -

?

Tür

E

nuper aperté oftendimus: ergo intentio féria

f

falutis etiam in flatu pofteriore fufficientiam

(

mec!jorum requirit, - Preeterea fi hoc füfficeret

D

pro

Q

Dz Dro Uxo.

763

| of

m vol:

pro parvulis , fàtis etiam foret pro adultis; & - :

hinc ín ftatu nature lapfze ad peccatum füffice-

n Adr

ret illa libertas, que fuit in Adamo: quod ta- :

origiua'a

men in propofitionibus Bajanis eftdamnatum. .

Onmi

325. Refpondeo II/T. V oluntras Dei falvandi "

parvulos & iis applicandi baprifmum, minüs .

aof

re&té dicitur dependere tantüm à caufis natura-

ornpd

libus & neceffariis. Pro/. Nequit dici in Deo

0910

feria effe voluntas falvandi parvulos & iis appli-

o

candi baptifmum, fi fimul dicatur flare per

m

ipfüm Deum, quominus parvuli falventur iis-

hod

que baptifmus applicetur: fed hoc fimul afferi-

15 5

tür, cum dicitur ea voluntastantüm depende-

nemb.

reàcaufis naturalibus & neceffariis; tum quia

T

unicé à Deo dependet fic vel aliter difponere

(Clel

caufas; unde Aug. L. dedon. perfev. C. 12. ait:

A

/Aut ves bumanas in pavoulis non divind providen-

r

liqui

zia, fed fovtuitis agi cafibus opinabinm , quando-

.

quidem nec pal[ev cadit in tevram [ine voluntate Pa- . .

n

zvis uoflvi, qui in celis eff ? wum quia,fi Deus

n

hic unicé attenderet caufas naturales v. g.terrae

g

motum, quo infantes & adulti pereunt, quafi

ria, au:

diceret: volo his infantibus falutem & applica- -

(cfent

tionem baptifmi, nifi tamen obftet terree mo-

veni(f'

tus; egotamen volo fieri terree motum: quod

Voli

ipfum eft, acfi diceret; volo, finon volo oppo-.

n fllp

firum: ergo.

Corf. Non diceretur füfficienter

j j

provifum effe adultis, fi obftaret ordo cau(a-

iT

rum naturalium, quominus illis poffit dari gra-

tia (üfficiens, aut hec daret vires relarivé fuffi-

( (Cfiä

f

cientes ad fuperandam concupifcentiam hic & -

f

nunc prementem: ergo nec füfficienter provi-

um

PIO

E

764

'.1DE Dzo Uwo.

ipi

fum. foret adultis, fi obítaret idem ordo, quo

minus poffirapplicaribaptifmus: ergo ficut vo-

tht

n0n el

luntas falutis circa adultos non dicitur depen-

(ine 4

. dere tantüm à caufis naturalibus, fic nec volun-

(V

tas falvandi parvulos.

filvari

326. Nec Dicas. Deus ex feria. voluntate

de (

falvandi omnes parvulos nontenetur nifiad im-

n

plendum munus proviforis generalis: fed pro-

Qs

vifor generalis non tenetur dare füfficientiam

RUH

cuilibet particulari, fed poteft permittere de-

loni

fectum in aliquo particulari , ne impediaturbo-

num totius; üt docet S. Th. p. 1. q. 22. a. 2.ad

Utde

petmi

2.; & nos ipfi de providentia naturali diximus:

ergo.

Conf. I. Proviforgeneralisurbisnon te-

, inp

ngh()l]w

netur nifi ad providendum annonam, ex qua

Ms

cives poflint affumere, nifi ipfis occurrat ali-

i

quod impedimentum; & in hoc cafu non te-

alimen

netur cavere particulare impedimentum hujus

vel illius civis: imó illius affe&tui fincero alendi

V

Qs

omnes non praejudicat ; quód aliquem propter

ejus fcelera damnet ad pereundum fame: ergo

- Q

i

