bat quidem vocis ufürpationem, minime au-

jent

tem fenfüm, cüm hàc phrafi duntaxat fignifi-

d

centur etates ac tempora Seeculorum ufque in

(f

eternum , nihil autem prodatur de Genefi fi-

um

&titià tripinra ZEonum. Preterea veró ficut ar-

bitraria omnino füfpicio Valentinianorum eft,

(s

T

quód ad indicandum ZEonum rmoyfíterium, Sal-

2

Vator

plex

$

Dzsz Drzo Umo.

$0O

vator ufque ad trigefimum annum palàm ege-

rit nihil, & in parabola operariorum vinece

-

— a Ecup i p

numerus /Eonum expreífus fuerit per horas

omnes colle&as, quibus interpolatim füucce-

dentibus operarii erant vocati; fic calculatoria

iíta probatio faciliüs rejicirur, cüm aliàs fimili-

bus numerorum obfervationibus ad plurima

abfürda licerer delabi. '2. Quia contra hoc fig-

mentum valent omnes rationes, quas vel ex

fidei vel rationis principiis contra Polytheif-

ER EE DT UM EE EO u EM er —— MAEL . r E. o

mum fuprà attulimus, & quidem eó efficaciüs,

quae ZEonibus affingun-

quó indigniora funty

tür. 3. Quia /Eones vel c

um Valentino di-

cuntur fenfüs, affe£tus & motus in ipíà Divi-

nitatis füumma inclufi; & fic nequeunt dici pro-

vel cum Ptolemeo

prie ac fübftantialiter Dii:

ilius Flerefiarchee difcipulo funt perfonales

fübflantim extra Deum determinate ; & fic

rurfus Dii non funt, pretereáque affe&tiones

£nalé in fübftantiastransformantur.

Refellitur. [peciatim.

1. Quia fi conjuga-

tiones ZEonum à

H

Valentino pofite verze fünt;

non trio

inta folüm, fed & quatuor infüper nu-

merari

debeut Horon, Chriftus, Spiritus San-

&us, & Salvator. 2. Quia in idem pleroma

2

conj

iciuntur, que fe invicem deftrruunr; nem-

pe Silentium

& Sermo feu Verbum, Propater

*

& innatus unà

cum emiffo & nato, impaffibi-

lis & paffibilis, non errans & in errore con-

flirurus. 3. Quia genefis ZEonum aut pre-

*

Ofleré aut non conven!

enter ordinatur; üt

men

ä

dum Vita fextoloco gcnita dicitur, quee ta

pre

lor

Dzr Drzo Uwo.

Lo)

l.el

pree aliis

mnibus ponenda erat; & dum Sa-

pientia horin

mia

is ac Eccleíiae proles fit; produ-

ti$

cenda ab-intelle&u & veritate. 4. Quia /Eo-

q

nibusomnibus; preterquàm intelle&tui, negatur

J

Profundi cognitio; quod quidem quamvis s&-

1l

errim? füftineatur in Demiurgo, plané feren-

i

à

If

um nonelt in /Eonibus, urpote Diis ac Divi-

f

nitati primae propriis maximéque conjunctis,

&c.

Plura alia dedit S. Iren. l. c., ubi omnes

|el

y

fabule receffüs maxim&é dé conditore mundi

i

excuffit, & manifetos errores debellavit.

Jl

PADPEUET I

d

) J

i

D Effentia. Dei.

)

o

E ineffabili aliàs Dei natura imperfectam

]

D

(altem defcriptionem daturi, ex metho-

. r

do naturali cognitioni & ingenii humani

infirmitati mapis congrua examinant phyficam

jon

ilius ac metaphyficam effentiam. | Ad horum

normam rem przefentem pertractaturi, variae fi-:

J

[

mul prioris ufürpationi attendimus, vi cujus

effentia phyfica jam pro rei entitate aut parti-

ii

u

bus r:m phyficé componentibus, jam pro ag-

gregato vel complexo ex pradicatis omnibus

Q

rei identificatis füumirur.

[2

Atque hinc primó

quidem refutandus venit error de entitate Dei

utet

n

corporea feu phyficé compofita: deinde affe-

renda eft Deo omnis perfectio: poftremó tan-

j

dem definienda occurrunt predicara, qu& ef-

vr(f'

u

fentiam tum phyficam tum metaphyficam five

i

-

philofophice five theologicöaqo,nüimunæ.

o

102

Dz Dzo Uxo.

ARTICULUS I

(

du Deus fit Eus. corpoveum *

[

42 NTO!4. Prater Polytheos gentiles equé ac

hireticos Diis fuis humana membra ac

fexum tribuentes, Cap. pr. memoratos, nec

non veteres illos Philofophos, qui Deum velut

mundi animarn admitrebant, hominémque im-

piiffimum Spinofam fub Dei nomine ipfam re-

rum univerfitatem commentum, circa Deifüb-

E

ftantiam & Judeis errárunt Sadducai, qui ne-

que refürre&tionem agnofcebant neque Spiri-

ä

tum, ideóque ab Arnobio inter defeníores Dei

corporei recenfentur: à Chriftianis aut fimilis

aur aqualis erroris accufantur, à Philaftrio L.

de Heref. Seleucus & Hermias, heretici anti-

quiffimi; à S. Aug. L. de Heref. her. 46. &

E

L. conr. ep. fund, C. 25.

Manichzi, qui do-

cebant, Deum infinità mole diffufüm effe, non

undique ramen, fed tribus quadris infinitum;

à Socrate L. 6. & Sozomeno L. 8.

Monachi

plures /Epyptii, qui Seculo 4to in eum erro-

rem defciverunt , quód Deus fit Anthropo-

morphos, h. e. humane & corporee forme;

unde & Anthropomorphire appellati fünt.

Huic errori anquidam ex Patribus etiam pre-

luferint; proximé exaáminabimus; nunc veró

dogma fidei ftabilitum & vindicatum imus.

|

43. Dico. Deus purus eft Spiritus, omnis

corporisexpers. "rob.J ex Striptuva. Hec

enim 1. Deum appellat Spiritum, Joan. 4. v.24-

Spirizus of Deus, $ eot, qui adovagt eum ,. in

ä;

piritu

W

Dzr Dro PUNo.

10$

Spivitu €? veritate oportet adorave, Et 2.ad Cor.

3. v.17. Dominus autem. Spiritus ef]. . Nomen

autem Spiritus hic propri& & ad litteram ufür-

A

patum, probar finis ac intentio Chrifti, qui

K

priore loco Samaritidem mulierem docet,

«

Deüm adorandum non corporeo cultu vel uno

?lut

tantüm in templo, fed mente & ubique, quia

If

nec ipfe corpus eft, nec uno duntaxat locoin-

ln

clufus.

2. l'ribuit Deo ea, que corpori con-

i

gruere nequeunt, fed rantüm Spiritui; qualia

ls

íunt immenfiras, immutabilitas, immortalitas ;

plTI

& alia fimilia attributa, de quibus Difput. feq.

p

teftimonia proferentur. 3. Afferit nullis linea-

1ll

mentis defcribi , nullà imagine depingi poffe

j

Deum, 'üt habetur 1(à. 40. v. 18. Cuz evgo fmi-

fitlv

lem feciflis Deumn? — aut quam. imaginem ponetis

j

ei? Exgo. Prob. II.ex TYaditione; 1.quidem

d

ex Ecclefig judicio, que & Anthropomorphi-

tas, eX quo orti fünt, femper inter bzreticos

[

(

habuit; & in Conc. Later. IV. Cap. Firmiter ;

d

fic definit: Ua efl Dei effentia ,. fubflantia feu

o

natura [fünplex omnjtio. . 2. Ex Ss.Patribus, qui

omnes uno ore profitentur hanc doctrinam ; &

m

iif

pluribus etiam rationibus confirmant , üt vide-

tl

re eít apud Petav. L. 2. C. 1. & 2. Eorum tefti-

pf[f*

monia pauca tantüm breviratis ergó addimus.

ytt)

'Orig. L. 1. de Princip. C. r. ait: JVoz evgo aut

tandus ef? Deus ;

corpus aliguod aut in covpore effe pu

fs

fed . iutelleclualis natura ,. fimplex ,

mibil omuino in

-qou,t

ff ex 77172

d

f& adjun&ionis admittens ,

parie «ouas ,

€9, ut ita dicam, Totus$ mens.

Deumn

incor-

j

S. Hilar. in pfal. 129. Inteüiïndum ef ;

Ds Drzo Uuo.

404

zncorpovalem effe ,. meque- ex . pavtibus. quibusdam

—

atque officiis membrorum ,. ex quibus covpus effici-

tur ; conffleve. . S. Aug. L. 8. de Civ. C. s.

Porrà fi mofter auimus corpus non eff , quomodo

JDeus eveator amimi covpus efl ? . S. Greg. Naz.

r R EE

Or. 34. ; n corpus eum e[fe dices? — Quonam er-

—

-

go "odo immen[us , infimitus ,. fipura expers;

M

ac demique ejuymodi , Wt mec fangi mec oculis

eerm . queat? &c.

3. His addi poffünt tum

confenfus Judeorum, qui Sadduceos femper

—-——r3 £2

lt hereticos habuerunt, quorümque doctores,

iien

—

ür Philó & Maimonides veritatem hanc ex

profeffo probárunt; tum veterum Philofopho-

rum teflimonia ab Huétio colle&a, inter quos

Deum omnis corporis expertem : docuerunt

Pythagoras apud Lactant.de ira Dei, Xenopha-

nes apud Clem. Alex. L. . Strom., Plato apud

--

—

Aug. L. s. de Civ. C. g. Prob. 11I. ex Ratione.

1. quidem ex notione entis neceffarii ac omni-

4 ——

perfecti, quod Deo competere jam füprà

—

oftendimus , atcorporinon congruere facilé per

fefe patet. 2. Ex praedicatisimmenfitatis , immu-

tabilitatis, immortalitatisaliísque fimilibus, quae

Deo propria fpeciatim oftendemus infrà, nec

cum corpore componi queunt.

3. Ex Deipre-

cellentia prae anima rationali & alio quocunque

fpirituali ente, quz iterum rationem cor

poris

à Deo abeffe demonftrat.

Rome a. Va n - . CM ONRI EL UL E

44-. Objic. ScripturaSacra Deo tribuit, quee

——

corpori fünt propria & ab eo dependenr: erpo

[—1

dicendus eft ens corporeum 24z. prob. 1. Quia

——-—

-

tribuit ei membga & fenfüs corporis, üt patet

ex

DE Dro Uwo.

105

lm

It

ex p&àl. 33.. Oculi Domini fupev juffot; €9 aures

ejus 12 pveces eorum; ex Genef. g. Odoratásque

j

e? Domingus odorem fuavitatis; ex la.x. Os

T

Domini locutum eff ;; ex Exod. 6 Redimam in

W.

j

brachio excelfo; ex Job. o.. Manus Domini fe-

cerunt ; ex Exod. g. Digitus Dei bic efl; ex

if

l. 66.

Jerra — fcabelum — pedum — ineovum.

Tj

l

2. Quia tribuit ei dimenfionem & firum , àt

tU

patet ex Job. 11. Excelfior calo eff . . pvofun-

anf

dior imfevuo . . lomgiov tevvd . . latior mavi; ex

r

là. 3. Srat ad judicandum Dominus; & cap. 6.

(d

Fidi Dominum [edentem fupev folium excelfum. &c.

"

3. Quia tribuir affectiones interiores corporis

(

& fenfüum, poenitentiam fcilicer ac iram, üt

FUf

patet ex Genes.6.. Penitet ine feciffe hominem;

Jhte

& ex pfàl. 6.. Domine ne in furove tuo avguas tue ,

p

Wéque i iwatua corripias ne; quibus verbis pro-

At

prietatem affectionum fignificari , probant quo-

ml

ad rmum verba praemi

: Zàü&Glus dolove cevdis

i

intvin[echs , delbo , imquit, bominem: — quoad

eper

2dum autem Lactant. L. de ira; ubi quamvis

1f

neget in Deo effe alias affectiones, iram tamen

qu

locum habere contendit.

Conf. l.. Genes. 1.

n

Homo dicitur creatus ad imaginem & fimilitu.

J

dinem Dei: ergo, cüm homo corpus habeat,

1que

illud etiam Deo concedendum eft; prefertim

yont

cüm Prudentius in Apotheofi, & Tertul. L. de

Refür. carn. agentes de creatione hominis men-

quæ

tionem faciant Divini corporis, Cozf. Z£. Deus

,rgo

non tantüm apparuit fzepiüs in figura humana

u

fed etiam homo factus eft ; adeóque habet ve.

yud

rum & humanum corpus noftro

»

fxm,üez e

rgo..

q

$

&l

kl

" d

o

106

Ds Dzo UNo.'

&. D. .4. Scriptura, quee corpori funt

|d

[

propria ab eóque pendent, Deo tribuit in fen-

Y

fu proprio & fecundüm litteree rigorem N. in

[

fen(u tropico & fecundüm modum loquendi

[

cogitandíque humanum C. Quandoquidem

homo fic comparatus eft, ut quae pure fpiri-

p

p

tualia funt, vix queat intelliere, nifi fub in-

t

volucro corporeg cujusdam imaginis ; fcri-

[

ptura huic infirmitati fua verba accommodans

Dei attribura delineavit füb proprietatibus cor-

lj

t

oris.

Hinc intelliguntur per faciem Dei in-

tima vifio & familiaritas, per oculos fcientia

|

[

rerum accuratiffima, per aures attentio vel et-

jam benignitas, per brachium aut dextram

potenria virtus ac robur, per manus vel eadem

potentia vel auxilium aut venia vel paena flapel-

]um aut correptio mitior, per digitum fumma

faciliras vel mirabile artificium aut donum Spi-

pitüs Sani, per pedes prefentia vel etiam in-

dignatio in conterendis hoftibus: fimilirer ex-

plicantur fenfüum vocabula , nempe per audi-

tum gratia & exauditio precum; per odorarum

complacentia & delectatio bonorum operum,

per guítum & ractum alacritas & operatio:

ltem per dimenfionem Dei exprimitur immen-

fitas, per ftationem conítantia vel alacritas; per

feffionem immutabilitas: denique per poeniten-

tiam Dei ac dolorem proponitur (celeris pravi-

tas & feveritas ultionis, periram autem poena

atque vindicta.

Porro hunc effe fcriprure

fenfüm conílat r. ex eo; quód illa multoties

|

Deum afferat Spiritum, nec unquam; ni(i ubi

[2

P

Dr DEOV'UNO.

107

f

de Chriftlo fermo eft ,

corpus tribuat Deo;

Q

cui pr&terea proprietates plures cum corpore

J

nullatenus . componendas : affignat :

2. Quia

T

eadem vocat Deum íübinde lucem , ignem,

m

leonem; alatum &c.; qua profectó nemo ne-

pir

gabit figurat? effe intelligenda:

3. Quia fcri-

jl

prura nonnunquam , ubi corporeum quid Deo

(d

tribuit; cauté monet, non effe (enfü carnali ac-

Y

d)

cipiendum. Hinc Job. 1o. dicitur: JVuzguid

qr

oculi tibi cavmi. fumt , .aut fiqut videt bomo, €9 tu

3b

videlis? L. x. Reg. C. 15.

orvó zriumpbator in

etii

Jfrael mon parcet , e9 penitudime monm fleetur:

]e

meque epün bomo efl , ut agat pemiteutiam &c.

it)]

His accedunt teftimonia Patrum ,

maximée

det

S. Aug. ep. 111., qui eandem nobifcum expli-

cationem ac fenfüm verbis (cripturze tribuunt.

zgcl-

m

Quod diétum Lactantii füb finem probationis

3tic laudati attinet, ille re&é inprimis facit di-

h

m

incionem inter affe&iones vitiorum v. g.

o

libidinis & avaritie , quc nullo modo compe-

audP

tere Deo poffünt, &inter affectiones virtutum;

quales fünt charitas in bonos, irain malos &c.:

Atf

:fum

deinde veró has poftremas quoad effe&tum &

per fimilitudinem ftatuit in Deo, quarenus v.g.

tU

d

ficut pater jufté iratus punit filium inobedien-

j

rem ; fic Deus punit peccatorem ad emenda-

yte

tionem: eas tamen Deo non adfcribit quoad

t

affe&tum feu hujus naturam aut imperfectionetri

t

& fecundüm proprieratem, cümirain Deo non

»ll]læ

fit affectio quaedam phyfica aut cum perturba-

j

tione . conjuncta ;

INon emim im commotioge

D

Dominus , ait L. 3. Reg. C. 1g. fcriptura. Ad

i

Dr Dro Uwe.

&

$08

[

Conf. E. &. D. 4.. Homo ad Dei fimilitudinem

& imaginem eft factus inadaequaté & fecundüm

n

animam duntaxat, C. adequaté & fecundüm

ld

W

omnia , N

uamvis crearura nulla Deum

P

erfe&té reprafentare poffit, & res corporee,

Q

te

fte Jobo, veftigia tantüm Dei fint non aurem

imagines;

Interpretes tamen cum plerisque

Ss. Patribus a

d laudatum Genefeos textum ani-

li

ma cum Deo fimilirudinem ponunt vel in eo;

&

N

quód anima fit pure fpiritualis, ficut Deus eft

purus Spiritus , vel quod ratione triplicis fuee

tj

facultatis ,. intelle&tüs fcilicet memorie ac vo»

[5

K

lunratis quandam Trinitatis analogiam exhibeat.

Alia quidem fuit Prudentii & Tertulliani com-

)

mentatio in hunc locum , utpote càm prior

q

traderet, Deum hominis formationem fuíce-

prturum induiffe hamanum corpus; facrísque

]

digitis terram in membra diftinxiffe ; alter verà

adderet , Deum in hominis plasmatione futu-

Y

ram Chrifti incarnationem menti habuiffe pre-

fentem , & ad hanc ideam duxiffe ex limo ho-

f

minem: fed enim licàt in hujusmodi opinione

dici poffit eriam corpus hominis fa&um effe ad

P

imaginem alicujus corporis; hoc ramen non

erat Deo proprium aut ex natura conveniens ;

U

fed aut liber& affumptum, aut olim ad hominis

p

redemptionem affumendum. — 4f Copf. J .

u

'Transmiffi rmà parte Antecedentis, de qua

[:

Difp. 3tia tractabitur, quoad ad. p. D. . Deus

d

homo faétus eft perunionem hypoftaticam cum

gatura humana, C. per compofitionem, quas

f

fi humanitas fit pars Dei, IN. — Ex unione hac

f

equi-

u

DE Dszo Uwo.

109

Isj

equidem natura humana ad fümmam perfe&tio-

iul

nem evecta eft, divins tamen nature nihil in-

]i

de perfectionis aut acceffit aut deceffit; de quo

«

vid. Tr. de Incarn.

à

[

uznEs: Quidgam f fentieudu

"m .de quovum-

Vsl

dam veterutn circa banc mateviam opimone ?

)

4s. AVoa. Inter "Theologos equé ac Hi-

d

ftoricos difceptatur, an Deum corporeum effe

18

cenfüerint Melito Sardenfis in Afia Epifcopus;

ii

vir pietate ac fcienrià Seeculo 2do illuftris, 'T'er-

slit

tullianus füb finem ejusdem fzeculi fcriptor ce-

en

lebris & inter Patres laudari folirus; Audius

item feu Audeus multorum Monafteriorum

ibe

COIt

prope feculi quarti medium pater, doctrinà

n

quidem & monafticà difciplinà eximius, fed vel

ce

odio aliorum vel dogmatum erroneorum causá

s

poftmodum exilio mul&tatus; ac tandemS. Epi-

at

phanius proximé memorato cozvus & füppar.

fit

Melitonem quidem erroris arguuntPetavius,Ca-

2

ve, Joan. Clericus cum aliis; defendunt l Hermi-

ol

nier, Boucat, Tournely &alii: Tertullianum in

niot

füfpicionem vocant S. 'Thomas , Petav. Huet.

fei

Pamelius & Critici plerique; exeufant Natalis

t

Alexander aliíque cum prioribus patronis: Audi-

umincufant, quicunque volunt Anthropomor-

jl*

i

phitas ab eodiétos effe Audianos, & S. Epiphani-

i

um etiam Socrates ac Sozomenus denigrare vi-

T

dentur ; fed utrumque Communior jam fententia

)e

abfolvit. De fingulis brevi

ter nunc ftatuendum.

lito Sardenfis probabi-

f«

46. Refpondeo I. Mee

lis viderur ab errore Anthropomorphirarum

qU&-

Qs

1

fuiffe immunis, — Rarioeft 1. Quianec Anthr

pe

:q"f"

-

ilO

Drg DEO,UNG.

pomorphite, quod íané ad (üee feCtee defenfio-

[

nem non .erant omiffüri;, unquam Melitonem

[/

laudàrunt inter eos , qui eandem fecumopinio-

[

n

nem habuerunt; . necícriptores, qui de Anthro-

pomorphitis egerunr , àt SS. Epiphanius & Au-

[

[b

guílinus, eundem inter erroris hujus defenfo-

res recenfüerunt: quin'Theodoretusipíe, licet

L

Vi

mentem & opinionem Origenis de Melitone

referat, altüm ramen filet de eodem, ubi de

| &

N

Anthropomorphitis traétat. — 2. Quia Eufebius

etiam , magnus alioqui Origenis admirator,

iE

q

L.4.Hift., Hieronymus item de Script. Eccleft,

aliique Melitonem magnis afüciunt laudibus;

PW

nusquam veró incufanr de hoc errore, quam-

vis illius libri merninerint ; in quo folo tota

li

Origenis querelafundatur; quorum fane rmum

3

facere, 2dum omittere non potuiffent tanti

viri, qui füfceperant non libros duntaxat fcri-

prorum recenfere , íed & eorum orthodoxiam

exprimere.

ANec olflat autoritas contraria Gennadii &

Origenis. INam Gennadius quidem Melironem

arguit hujus erroris, fed & ipíe precipitantiee

in judicando & nimiüm facilis ad malam partem

ä

propenfionis arguitur ab aliis; unde ficut ejus

autoritas non aeftimatur, dum Dionyfium Ale-

l

E

xandrinum harefis Arianee & Auguftinum no-

vitatis reos fecit, fic nec majus pondus habet,

1

ubi Melironem exhibet: Anthropomorphiram.

Origenis veró teftimonium hoe lepitur apud

'"Fheodorer. Q. 2. in Genes., üt refert Catena

graeca: ,duteomuia iluddifcepsaudum efü , ubinam

€0HD-

»-

.Dz Dszo UNo.

11i

fit

conflet iflud: . Ad imaginem: z2 corpore, an im

i

anima — F'ideamug porro ,. quibus utautur, . qui

Itlt»

prius afferunt . à. quorum. gumervo ef? Melitoy qui

um

Jeripta veliquit de eo avgumento ,. Deum effe covpo-

À

vVeum. 3

Unde patet Origenem ex inícriptione

2

libri judicáffe de ipfo libro; & hinc Melitoni

]id

atribuiffe errorem | Anthropomorphitarum.

j

Verüm fivetitulusilliuslibri ponatur cum T'heo-

j

doreto fuiffe hic: évseduuavmov eivqa 00y -O'éày , five

(

j

cum Euf(ebio & Hieronymo iíte: 7zepi évzcoi-

Fal

v4 9«& ; deceptus videtur Origenes, dum ex

a

eo intulir; Melitonem ftatuiffe Deum effe cor-.

j

D

poreum.

Nam éyzdjuoroy non fignificare cor-

[uam

poreum, fed poriüs, fiita loqui fas eft; corpos

f01

Vatum , €x vocis graecae notione patet: quare

mut

Sixtus Senenfis re&é reprehendit verfionem

tan

Theodoreti à Joange Pico factam & pro-

ul

Xim? recitatam ; Rufinus veró poftremam in-

Qu

Ícriptionem latin? reddidir de Deo covpore indato,

Chriftophorfonus de Deoigcarzato , Heu. Vale-

fius de iucavuatioue Dei.

Licét enim liber me-

ii

tondt

moratus alius fit ab eo, qui juxta Anaftafium

It

[

Sinaitam in(cribitur v«p) cagxe7sce7 xoig8 , de

attel

iucarnatione Chrifli, xamenin eolibrofecundüm:

jd

fententiam Prudentii vel Terrulliani num. 44«

relatam fine errore potuit dieere; hominem

m

etiam quoad corpus fuiffe formatum ad imagi-

nem Dei.

a

jtul

47. Re[pondeo I "Tertullianus , fi do&trina

ipfius ac fenfus unic & rir& attendarur, jure

q

À

yeil

etiam excufari poteft ab errore Anthropomor-

C.10.

j

phitarum. Juioeft 1. Quia in Apolog.

Deos

(l

Dz Dro UNo.

IlX

l

Ih

Deos Gentilium docer eífTe falfos; quia homi:

nes funt ique corporei: ergo exiftimare non

n

i

poruit, Deum verum & unicum habere huma-

num corpus.

2. Quia plurima de Deo negat;

;!fll!

f

qua tamen corpori praertim humano penitus

neceífarió conveniunt.

Ejusmodi funt , &

'Tertullianus etiam docet, efle finitum & cir-

(

cumfcribi loco, efle divifibilem & mutabilem;

f

effe paffibilem &c. Sed rmum à Deo removet

pa

L. cont. Praxeam C. 5., ubi loquens de modo;

li

quo Deus ante mundi creationem erat, 74níe

omuis, ioquit; JDeus evat folus, ipfe fibi eg mun-

E

dus, €9 locus, g ommia.

Similitet 2dum L. 2.

K

cont. Hermog. C. 2. fcribens, JJeum in partes

l

3on devenive , i indivifibilem &g smmutabilem e9

j

eundem [emper, quà Dominus.

Item L. de

l

Baptis. C. 2. Pró mifeva incvedulitas , que Deo

]

denegas propvietates fuas , fanplicitatem e9 potefla-

1:/ Nec minüs 3tium iterum contra Praxeam

i

Patripaffianum C. 29. fic enuntians : Quid df

;

enim compati, quàm cum alio pati? — aut ft com-

pofpbilis, utique paffrbilis. — INibil ei vel boc timore

fuo praflas ; tünes diceve. paffibilem , quem dicis

1

compaffibilem : tam autem ineompa[[bilis. Patev

efl , quàm impaffibilis etiam filius ex ea conditione,

t

quá Deus efl. 3. F'ides Tertulliani circa Myfterium

"Trinitatis fanaomninoeft, cüm nihil accuratius

f

l

fcribi poffit, quàm qua habet Apolog. C. 21.

defilio loquens : um ex IDeo prolatum didici-

p

|h

smu$, €9 prolatioue geuevatum ; — €g idcivco filium

Dei ? Deum di&um ex: uuitate fubflautie : nam

E

i

£s Deus Spirtus ef. — Et L. cont. Prax. C. 2.

Twve$

Dr Dro Uwo.

113

Tves futt von Batu féd gradu, sec fulflantid Jed

)on

Ti

Jormád, nec poteflate fed [pecie ; umius autem fub-

Jantie €g umus flarüs C unus poreflatis, . quia

n

unus Deus. Sed hec de Trinitate doctrina fta-

It

re nequit cum errore de Deo corporeo: ezoo.

j

- Dixi: 52 vo&hrina ipfius ac fenfus unicà ac virà

i

attendatür.

1mum quidem; quia omuino da-

;kn'».

mus, pr&ter majorem Criticorum recentium.

od

partem, etiam Ss. Auguftinum & Fulgenrium;

iOdox

D. Thomam & Gennadium atiribuiffe Tertul-

ii

liano errorem de Deo corporeo.

Qu amvis

Ti

enim aliqui judicent, S. Aupuftinum circa men-

l4

tem Tertulliani videri dubium ; ,eó quàd L. de

T

Fixres. C.86. dicat: Porui (Tertullianus) pro-

"t

prevea putavi corpus Deun dicevey quia mon eft ui-

, d

bil, non eft inanitas ; jbidémque addat eundenx

Du

nunquam admififfe Deum paflibilem, & nus-

W

quam ex eo,

quód Deum ftàtuerét corporeum,

W

;

fuiffe habitum ür herericum: £itemur nihilo-

il

minüs $. Doctorem miniis fuiffe follicitum de

[

T'ertulliano ab hoc errore vindicando, quim

j

eundem etiam üt errantem frequenter, maxi-

lii

méep. 157. C. 4. & L. de Anima& ejus origi-

ht

ne C. 5., exhibuiffe; quod tamen impedire nos

jj

non deber, quominüs fine lefione reverentize

atf

tanto Doctori debitze in quaeftione critica aliter

n

fentire liceat ; & fame 'T'ertulliani favere , quan-

J a

^ sj

cam ftrictiora veriratis jura finnnt aut imperant.

jl

2dum veró addidimus ; quia ad Tertulliani in.

hac re doctrinam affequendam obfervandum

jj

t

eft; triplici fenfa nomen corporis apud Vete-

( per

"

res fuiffe ufürpatum; hs nempe latiffimeé

fi

Oppoa4

m

114

Ds Dzo Uxo.

[

oppofitionem ad inane, vacuum ac nibil; quo

[

fenfü corpus dicirur omne id, quod reale eft

D

ac fübfiftit, & fümpfit Seculo 4to Pheebadius

Arian. fcribens: Dei

[/

Ep. Agenenfis L. cont.

l!

fermo , :20n fouus vocis ;

fed ves fubflantiva ac per

fubflantiam covpulentiva.

ANou emnim fine fubflan-

zia conflitit, quod de zanta fubflantia fecit. . .:Nii

evgà vacuum de pleno, mibil inaue de [olido, quia

&

Dei fermo Spiritus Dei Chriftus inftvuétus efl , 695

ï]

ut evideutiis dicam , — fevmmomis corpus efd : corpus

(

enim Spivitus, [ed Corpus [ui generis. Namt$3 in-

vifililis €$ i2 comprebenfibilis Spiritus: . munqui

zamen inane 9 vacua ves Deus ?. Deus egim Spi-

il

vitus ofl.- 2. Minüs laté, íed adhuc impro-

prié, & per oppofitionem ad id; quod nullis

l

[

limitibus five loci five temporis circumfcribi-

tur; quo fenfü omne finitum dicitur co

rpus,

Lj

Nilil

& ufürpavit S. Hilar. in Matth. C. 5.

efl , quod non in [ubflantia. [ua €9' creatione corpo-

p

veum fit .. . quia ompe, quod creatum efl, D

[

aliquo fit nece]fe eff.

Item: 2Zuime corpoream

nature fue [ubflantiam [ortiuntur.

3. Stricté ac

d

Y

proprie & per oppofiionem ad ens carens

materià ; quo fenfu quidquid eertà mole figurà

q

& magnitudine conftat & circumfcribitur, ufi-

1

tatà loquendi formulà corpus dicitur.

ü

48. JVec dicas. "T'ertullianus . diferté affe-

rit Deum effe corpus, dum L. cont, Prax. C. 7.

W

fcribir: Quis uegabit Deum corpus effe, ezfi Deus

ji

H

h

Spivitus efl ?. Spivitus enim covpus [us

enevis:. fed

€9 inifibilia illa, quecunque. funt ,

[

P

aleut apud

i

l

Deun c9 fuum corpus &? [uam formam, 2. Noa

agno-

Dz Dro UNOG

11$

Q

agnofcit aliquod medium inter corpus & nihils

ür patet. ex [. de Carn. Chrifti C. 11. Omge

;.lu;

quod efl, corpus eff füi geuevis : aibil efl incorpora-

]i

de, müfi quod uon eft.

3. Animarn hoininis ffa-

]

tuit proprié corpoream, & ramen hoc probat

J

exeo, qnód non fit nihil, cüm L. de anim.

l

st

C. 7. dicat: Ial eft, [fimon [it corpus.

4. Tti-

L

buit Deo membras & pafliones non diftinctas

à paffionibus hominum nifi penes accidentia;

j

üt conftat ex L. 2. cont. Marc. C. 16.

Nam

D)

dexteram €9 oculos 2 pedes. Dei legimuss tec ideo

if

tamen bumanis comparabumtur , quia de appella-

tione fociattur, « « .. Hoec evgo àmago cenjenda efi

]j

pfü

Dei iü bomige, quàd eosdem imotus €9 fen[us a

ulà

beat bumamus anümus, quos eg Deus, lict zonm

*

1

tales, quales Deus ;

pYo

fabflautia enin g.

'

;/la'tu;"

JUS,

torüm €g' exitus diflant.

Exgo.

Vil

B ad m. $7 2ad. D.

"l'ertullianus afferit

a

Deum effe corpus latiffime & improprie füme.

prum, & non agnofcit medium inter corpus:

T

jl

latiffimé fümptum ac nihil; C. Deum afferit

d

effe corpus proprié acceprum, & inter hoc ac

i

nihil non agnofeit medium IN. — Praterquam

quód fcopus, quem Tertullianus habuit contrà

gurl

r

Praxeam , plus non exipgeret ; quàm Deum

non effe nihil , vacuum aut inane ; faris in

utroque textu oftendit fe non agere dé corpore

i

proprie diéto per addiram reftri&tionem : cor«

[

/J

pus fui genevis $. prae(ertim, càm etiam L. corit:

H

j

Hermop. C. 35. clariüs aperiat mentem füátn 5

j

ubi &ait: 4pfa fubflantia corpus ff vei cujus-

4u€ 5 & contra eundem

(

» qui materiafü &t

eþf-

CTEUI

[i

H 2

i

116

Ds D*x;:b UNO.

v:.

nam nec fpiritualem nec corporalem volebat,

demonftrat dari fübítantiam incorpoream ftri-

& & proprié loquendo, quee tamen corporis

l

fortiri

appellationem aliquo & latiffimo fenfü

queat. B. ad 3fium D. fimiliter. "l'ertullianus

probat animam effe corpus laté ac improprié

ä

fumptum ex eo , quód non fit nihil, C. pro-

I

prié fümptum N. Pro füo de animee corpo.

M

reitate errore alias omnino rationes affert Ter-

l

tuliianus, fimülque docer Deum non effe tale

i

corpus vifibile icilicer & paffibile , quale vole-

bat animam. B ad 4£im de membris D. Tri-

)

buit Deo membra tropicé, C. proprié N.

De paffionibus etiam D. 'Tribuit eidem pas-

fiones ab hutnanis non diftinctas nifi penes ac-

cidentia, que fpe&tant ad corpus ipfüm & il-

ï?

lud arguunt, adeóque diftin&tionem effentia-

lem inferunt, C. non diftin&tas nifi penes ac-

cidentia quecunque, & in fimili natura & füb-

ftantia /V.

De membris humanis Tertullianum

inter & Marcionem nulla quaeftio erat, fed de

animi motibus tantüm; quos Marcion à Deo,

i

ut ejus providentiam negaret, exclufit, 'T'ertul-

lianus autem admifit, & comparatione huma-

norum membrorum in fcriprura memoratorum

ï

explicavit, addens membrorum & paffionum

nomina Deo & homini poffe effe communia;

licér res nominibus expreffe finr proríus di-

verfe: unde membra in Deo nec agnovit nec

Paffio-

agnofcere tenebatur nifi tropicé talia.

nes in Deo à 'Tertulliano admiffas aliqui negant,.

nemo

1 ä

aH'eruWüi: quidquid veró de hoc fit;

kdi -

-

b"

Dz Dro Uxo.

117

J

n

diH-itgtur ; Qquód fi eas admifit , flatuerit. ab

omniprincipio corruptorio immunes, ac pro-

Ofl

inde expertes omnis motüs.in corpore & alte-

ii

rationis in animo; üt ex citato L. & C. patet.

I

Quare cüm paffiones non nifi ex duplici illo

n

motu probent naturam corpoream, hic autem

"

in fententia T'ertulliani abfit à Deo, exadmiflis

m

]u

etiam ab illo paffionibus non oftenditur Deum

in ejus mente fuiffe corporeum.

1

49. Re[pondeo 1]7. Audius contendebatqui-

1

dem tenacius hominem ratione corporis ad Dei

Ti

imaginem fuiffe factum, Deum tamen Anthro-

Y

pomorphon non admifit. —J&zzio eft 1. S. Epi-

pHS

T

phanii filentium, qui cüm primum dogma im-

pugnavit, de poftremo errore plan nihil me-

il

minit.

2. Ejusdem S. Doéctoris ratiocinium,

Qu

quo contra prius-illud Audianz doctrine caput

sf

pugnans arguir, exinde fequi Deum effe An-

ib

rhropomorphon. LHec enim ratiocinatio foret

m

infulfa, fi Audius Anthropomorphita fuiffet;

ed de

in cafü tamen contrario recté ac legitime urgebat.

Js

3. Teftimonium, quo idem S. Fpiphanius fa-

A

tetur Audii fententiam fuiffe Caz/o/icem de 'Tri-

um

Fides autem de hoc Catho-

nitatis myfterio.

TUl

lica ftare nequit cum errore Anthropomorphi-

n

tarum.

1

AVec obflat , quód S. Auguftinus & Facundus

Ti

Audianos, Theodoretus autem Audium ipfüm

n

hujus erroris reos faciant.. Nam inprimis prae-

J

valere hic debet Autoritas S. Epiphanii & co-

Atl

zvi & accurati examinatoris hujus controver-

1m0

fie, pre memoratis Patribus & state pofte-

h

3

xio-

m

us

Dz Dzo Uwo.

rioribus & minüs etiam in hac're curiofis, üt

I

ex eo colligitur, quàd Aug. & Facundus di-

fcipulos, Audii errore nominis 722ianos voca-

ïxf

verint. Deinde Magiftrum duntaxat, non ve-

yó difcipulos vindicamus ab errore, qui ex ho-

yam. ignorantia &ruflicitateortum duxit: unde

tamen, & ex dopgmate Audii circa imaginem Dei

fufpicionem fnam Theodoretus traxife videtur.

'so. Refpondeo IV. . S. Epiphanius -nullà ra-

tione Anthropomorphitis eft annumerandus..

Ratio eft, quia voce & fcripto. eorum errorem

ä

damnavit.

1mum. quidem, narrat S. Hier. in

epiftola ad. Pammachium , quà docet, quód,

cüm, Joannes Patriarcha — Hierfolymitanus;

prafente. S. Epiphanio, infürgeret contra An-

thropomorphitas, & illum, tacité velut hujus

erroris reum, traducerer,, S. Do&tor férmonem.

capiens, Cuy&a, imquit,, que locutus; es collegio.

frater , etate filius meus;, contra Zntbromorphn-

zavum. beerefin bene 9 fideliter locutus. es , que meá

quoque dammatum voce s. [ed «equum eff , ut. quomo-.

do. banc: beve[fin. condemnamus ,. etiam. Origenis

2dum, verà

pervería. dogmata: condemnemus..

conítar ex ejus Panario, ubiherefi 7o. Audi-

um. reprehendit, quód imaginem Dei inhomi-

nis corpore reponeret, qu& opinio vel funda-

mentum. vel occafio fuit heerefis praedictee ; at-

que in hujus dogmatis. impugnatione Deum

oftendir izcovporeum , imvifibilem €g- Spiritum.

empqnes Spivitus exJuperantem..

ANec obflat , quód Socrates & Sozomenus

marxent, $.Epiphaniumabje&tt fenfiffe

de Deo;,

« in-

DE'DEO UNnoO.

119

& incufatum fuiffe de anthromorphitarum ha-

rei; habuiffe amicitiam cum "T'heophilo Ale-

Q

xandrino, qui Monachos Anthropomorphitas

Ms

in communione retinuerir; cum eodem in

i

Conciliis damnáffe Origenis fcripta, qui Deum

Nam Hliftorici illi

n

defendit incorporeum.

)

prius non afferunt; fed duntaxat referunt Epi-

R.

phanium erroris accufatum efle (jureaninjuriá,

bir

non expendunt) à Joanne Hierofolymitano

Yi

]

acerrimo Origenis defenfore, & " Theophilo

gt

Alexandrino, qui primüm contra S. Doctorem

g

inimicitias geffit , poftea vel errore detecto vel

redintegratà amicitià primam mutavit fenten-

]uüd)

Ti

tiam. Preterea potuit Epiphanius cum Theo-

At

hilofovere amicitiam , etfi diverfam ab eo cir-

NIIS

€a quceedam dogmata gereret fententiam : po-

yne

tuit Theophilus monachos ex ignorantia er-

rantes tolerare, aut ex communi contra frarret

vt

Izg

Ym

longos odio amicos habere fine confpirante in do-

j

gmaticis mente. Denique alias ob caufas Origenis

[

Ícripta effe damnata patet aliunde, & memo-

| J

rata Concilia nihil erronei habuiffe conftat ex

T

yet

laudibus, quas D. Hieron

ymus illis illorümqqc

Prafidibus dedit.

vt

yn

ARTICULUS U.

und"

d

n Deus in [ua eutitate. commple&atur. omnes

)a.

pevfe&lioues ?

yh

Ota Perfe&iones, que Deo infünt , alise

en?

SIN

funt plane divine ,

h. e., que foli Deo

h. e., qu&e

3

convteniunt : aliee dicuntur creat&;

etiam

y

4

150

Dzr Dro Uwe.

f&:tiam creaturis communicantur. Pritmas con-

N

venire Deo , oftendetur Difp. proximà: de po-

firemis bic maximé agitur. QCreata autem per-

fe&tio tripliciter difftinguitur.

ima vocatur

)

snix1a , vel fecundiua quid , queelicét in fe bona;

!

bhabet adjunctam aliquam imperfectionem: 2da

o fünplex; vel fanpliciter talis , quae quidem nullam

i

involvit imperfe&tionem, ftare tamen nequit

cum alia perfe&tione equali: 3tia f/mpliciterfim-

f

jlex, quam definit $. Ant in. Monol. C. 14.

qua elt melior ipífa, quàm non ip(, h. e.;

..quàm omnis perfectio cum ipía incompoffibi-

