düm fuum effe formale; quia qua vifa proba:

K

Conf. Eile for-

"l

vit, eadem & fecerat: ergo.

male creaturarum eft aliquid cognofcibile: fed

[

11

C

omne cognofcibile eft obje&tum materiale co-

gnitionis divinz: erpo.

Preterea Deus in fig-

n

no fuüc libertaiis indifferens ad mundum crean-

0if

dum, feu pravié ad decretum creationis fcie-

[

P

bat naturam proprietates & accidentia mun-

di, vel non? (i priüs; cognovit effe formale

divij;

mundi, quia hoc illa dicit: fi pofteriüs; crea-

Df

vit mundum nefíciens, quid ageret. "Tandem

fit

Deus direxit creaturas rationales (ecundüm effe

dj

earum proprium per providentiam in finem

ht

beatitudinis: fed haec providentia id preeftare

DUI

Y

nequit, nifi & hoc cogno(cat: ergo,

204. Dico II/. Res etiam viliffime, copita-

dl

tiones item & fecreta cordis, ac peccata quaecun-

Tin

que fünt divinz cognitionis objectum mareria-

Tat

le.

N

Prob. Jdutovitate. Er quidem Pars im.

Eecli 1. v. 2. querit Sirácides: Z4rezam maris,

Tij

I6

€g pluvie guttas , €g dies feeculi quis dinumevavit?

altitudinem celi e9 latitudimem terve €g profuudum

tur

L

abyff quis dinenfus efl ? &c. Denique v. 8. re-

V

fpondet: Umus eff alziffimus Creatov omipotens,

Ti

- . . Ipfe creavit illam in Spiritu Sandlo ; &5 vidit

E

£2 dimuneravit , 62 menfas eft..— Matth. 10. v.29.

Wr

& 30. dicit Chriftus: . Nózze duo paffeves af va-

Tj

sreunt , g umus ex . illis uom cadet [uper tevram fine

Dar

Patre veffro ?. vefiri autem capilli capitis. omnes

lt

nurmevati funt.

Similiter Pars 24. David 1. Pa-

hfïu

tal. 28. v. 9. Omuia , inquit corde fcruta

zur Deus,

Ti

€9 uti-

P d

"

Dä Dgo Uxo.

457

f

&2 univerfas meutium copitationes intelligit. Idem

p

repetit Pf 7. v. 10. : Serutans corda €9 venes

[

Deus; & Pf. 138. v. 3.: Jutellexifli cogitationes

k l

1nea$ de longó.

Idipfurn fufiüs explicat Ecclus

dU

C. 23. concludendo v. 28.: Oculi Demiui mul-

nl

2à plus lucidiores funt fupev folem, circum[picientes

Tur

omnes via bominum €9. profundum abyffi ,& bo-

x

js

mumum covda iutuens im ab[conditas pavtes.

Et

-f

Paulus ad Hebr. 4. v. 12.: Pertimpéns usque ad

m

divifionem [piritüs €g anima, compagum quoque

)

:qu

£2 medullavum, & difcvetov cogitatiomun €9 inten-

P

2i0num cordis.

Denique Par* 31. Gen. 6. v. s.

jnc

j

dicitur: Zidens Deus , quód multa malitia effet fu-

fini

per terram.. Prov. 15. v..3.: z omni loto oculi

al

i

Domini contemplantur bouos & snalos.

Pfal. 68

v. 6. ait David: T [ris sinfipieutiam qmeam , &g

goita

deli&la mea àte non funt abfcondita. &c.. Patrumte-

v

ftimonia plurima proftant , maxim?in commen-

fi

n

h

tationibus ad laudatos textus.

Prob. Ratione;

j

Nec minimum eft, quód non fiat Deo velope-

p

rante, vel movente, vel permittente: adeóque

ytit

res etiam viliflimze naturales à Deo producun-

tur & gubernantur; res morales bonz, quales

)þma'fl

4 S'I

etiam fünt cogitariones falutares, à Deo exci-

j

fl

rantür & perficiuntur; res morales malae, nem-

n

L

f

pe peccata cogitationum quoque, à Deo finun-

,l

14

tur: fed novit Deus, quidquid naturaliter aut

"M

mifericorditer operatur, vel provido confilio

ermittit: ergo. Corf. argumentis, tum qui-

/"/[ )fhf

,

ln

Qus nuper generarim oftendimus, à Deo intel-

u

ligiomne cognofcibile, & creaturarum effe for-

j/)

[

j

male ; tum quibus infrà (ingillatim probabimus,

[

$

eum

N

Dr Drzo Uwo.

1

458

Deum & creaturas five poffibiles, five exiften

ftl

tes; five futuras fuà copgnitione complecti.

Goq

tte

205. Dico IP. Necnepationes , privationes;

aur entia rationis objectiva excludi debent ab

lp

objecto rateriali cognitionis diving. Prof.]o-

don

bi 28. v. 5, dicitur: Zempus pofuit tenebvis , €9

D

t

univev[orum finem ipfe confidevat : lapidem quoque

ca]z'ginis €g umbram mortis. Et ad Rom. 4. v. 17.:

En

[

Focat ea, que ton [unt, tanquam ea, que funt.

Exhis veró ficut patet , Deo tribui cognitio ne-

F

gationum & privationum, fic& notitiafigmen-

W

torum qua homo fibi format, facilé oftendi-

[

tur.

Couf. Inprimis Deus eft infinité cogno-

qtO

fcitivus, & perfe&iffimé cognofcere debet;

h

quidquid cognofcibile eft, vel ab aliquo intel-

N

le&tu cognoícitur: fed illa omnia per fe fünt

cognofcibilia, cüm de illis dentur propofitio-

f

nes per fe note, & ab inrelle&tu humano co-

W

gnoícantur: ergo.

Deinde Deo competere

Thi

debet omnis perfectio fimpliciter fimplex: fed

('Og;

cognofcere ejusmodi eft ralis perfectio; quia

li

fi illa cognofcantur üt objectum terminativum

& materiale, cognitio ejusmodi non dicit ul-

Tij

lam imperfectionem, ejus veró carentia dicit

Yi

imperfectionem & ignorantiam: ergo..

Q

206. Objic.

7

. S. Hier. in C. r. Habac. com;

I

mentans ait : Zfurdum efd , ad boc deducere Maj-

d

flatem Dei, ut [ciat per snomenta fingula , quot na-

(

fcautur. culices , quótve smoriantur; que cimicum

Tie

£2 pulicumisg mujcarum fit in terra multitudo &c.

fl

Er S. Chryfoft. hom. 5 5. in Matth. ait, Deum

N

o Deus

fumauo inore capillos monwumeare. Erg

li

rerunm

P

D& Drzo Uuo.

459

giüen.

rerum minimarum cognitionem non habet. 77

l

Genes. 22. cüm Deus tentáffer Abrahe fideli-

1008

tatera imperatà Ifaaci immolatione, demum v. -

a

12. ait: /Vuric coguovi , quód times Deuin. DeSo-

ij

domitis autem ibid. 18. v. 21. loquens inquit:

ti d

JDefcendam g. videbo , utvium clamorvem, qui venit

[ ]

ad me , compleverimt , am wou efl ita, ut [ciam.

ur

Ergo nec fécreta cordis Abrahze, nec cupidi-

7 þif,

tates Sodomitarum antea cognoverat.

Jf

j

Habac. r. v. 13. legitur: AMuzdi fumt oculi tui,

m

«e videaut malum , $9 ve[piceve ad iniquitatem

J

209 potes.

Ec Matth. C. 7. & 25. Chriftus re-

probis dicit: JVunquam movi vos. 741nen dico vo-

cognür

debeï:

i5; ttefcio vos. Ergo Deus nec mala, nec malos

)itte

novit.

JP. jJuxta Philofophum L. x. Pofter.

( f

C. 2.: Quod mon efl , won [citur : negationes au-

ofitit

tem, privationes, & rationis entia non fünt ,

no d

cüm nullum habeant effe: ergo. Hinc Maxi-

ytt

mus Mar. apud Euthym. inquit: Deus cinn fit

qi

"

cog.

gitio [ecundim fubflantiam , folam boni uoritiam

ht

Ü

abet , ut qui folius boni natura fit,

ii

B. ad J. D. Conf. Deus non habet rerum

t

minimarum cognitionem fimplicem, N. pro-

j ]»

vidam, fu/4. conjun&tam vel cum amore fludió-

que fingulari, qualem habet refpectu hominum

du

l

vel anxiam & morofam , qualem homines ha-

bent de rebus fuis, C. convenientem rerum

ii

[

[4

[

creatarum conditioni , & ab omni imperfectio-

j

ne fecretam, N. S.Hieronymus omnino fim-

j

M

plicem rerum etiam minimarum cognitionem

]

"l

j

Deo tribuit, càüm in ep. 11 1. miretur Creato-

n

ris folertiam 7z augmutis quoque amimalibus , formi-

u

M

ld

460

! 1513 Dx—:ö UNoO.

ili

ca , culice, vermiculis, & ejusmodigenevis , quorum

12735 [cimus covpora , quàmiuoimiza, . INec minüs

af

eidem dat providentiam de his univerfalem,

q

Ts

cüm verbis in objectione recitatis preemiferit

hanc fententiam: Sicut igitur in osinibus etiam

.

per fingulos Dei cuvrit. providentia , fic i ceteris

animalibus geuevalem quidem difpofitionem eg . ovdi-

f

1ni

sem cursáumque verum iutelligere pol/umus. 'Unde

eodem duntaxat fenfü, quo Paulus 1. ad Cor.

ünd

ld

9. V. 9. dixerat: JVunquid de bobus cuva eft Deo?

negavit paternam & fpecialem de rebus ejusmo-

din

di providentiam, ac fimilem illi, quam homi-

f

nibus impendit; quemadmodum ex iis, queis

&

objectionis periodum profequitur , verbis colli-

T

gitur, qua fic habent: JVoz fumus tam fatur,

h

ur dum porentiam ejus ad ima detrabimus , i nos

ln

lr

apfos injuriofí fimus , eandem vationabilrum , quam

evrationalilium pvovidentiam effe. dicentes.

Sim-

M

Ti

plicem cognitionem capillorum Deo etiam non

denegari à S$: Chryfoftomo, patet ex adjectis

6t

Ti

ibidem verbis: Quid vilius pafferibus ?. &9' tamen

uusquam, ignorante D«o, capiuntur ; adeóque

Is

hf

vel ipfa commemoratio Jumani moris videtur

duntaxar excludere imperfectam rerum cogni-

li

tionem.

"Ald H. &. IN. Conf. Abrahamum à Deo

Jl

non fuiffe tentatum, ut ejus fidclitas Deo inno-

m,

| UV.

teíceret, patet ex teftimonio , quod Deus illi

Genef. 18. v. 19. jam dederat: Scio enim , quà

fen

preceptuvus. frt filiüs fuis eg domui fue poft fe, at

en

euftodiant viam Domini, eg faciant juffitiam

lx

Judicium; ut adducat. Dominus pvoptev Alraban

li

li

enuia, que locurus eff ad eum. — Yaque tentatio

Mia

Dr Dro Uwo.

46X

XItrlt

illa tantüm accidit, ut Abrahe preberetur oc-

mini

cafio, fidem & obedientiam fuam manifeftandi,

filer,

quod ipfum phrafis illaScripturee: ZVurc cogio-

ml

vi&c., alibi etiam ufirata tefte S. Aup. ferm.

i d

72. de temp. (&u 2. de tentatione Abrah. C. 5.

J

& 4., declarat. Similiter Deo jam cognita fuif-

^

jgi

fe Sodomorum fcelera, conítat ex v. 20.: Cle-

Ü

Unt

20v Sodomorum $9 Gomorrbe multiplicatus ef ;

( Cut.

unde Scriptura utitur tantüm hàc metaphoricá

T

locutione ad inftruendos judices, quà folicitu-

um

dine ac circumfpectione uti oportear, ubi de

lu

peenis decernendis agitur, üt explicant Ss. Chryf.

& Greg. M. 244 I/I. &. D. Couf. Deus nee

, queä

TU

mala nec malos cognofcit fcientià fimplici &

fpeculativàN. pra£ticà &approbationis vel amo-

: flfïä

ris; C.

D)

In Scriptura non rzró dicuntur co-

gnofci, que placent & approbantur, üt Pf. 1.

I

u

v. 6.: JVovit: Dominus viam juflorum , & 2. ad

Tim. 1. v. 19.: Cognovit. Dominus, qui funt

m

g

€ju5. ; ignorari autem , qua& difplicent & vitupe-

? u

rio digna fünt; ad quam phrafin fpectar illud

i d

1. ad Cor. 14. v. 38.: Qui dgnorat, dgttovalitur.

vité

Hujus generis etiam illa effe, quee objiciuntur;

liquet tum ex ipfa hifloria, tum ex verbis Pro-

|

ogü;

Tu

phetee adjunctis: Quare refpicis fupev iniqua aget-.

4

01

7e5, €9 taces, devorante impro jufHiovem [e ?

w

IF. &. D. M. Quod non eft, non fcitur; hoc

fenfü, quód cognitio fal(a, feu. de obje&to fic

l qn)

fe non habente ; non poffit effe (cientifica ; C.

!l

hoc fenfü, quód riec de negatione aut imp

Olll-

j j

iud

l

ii

bili non detur cognitio vel fcientia , IN

Ad

Phileophus- non intendit; nec exprelit.

prob.

!

462

Dzr Dzrzo Uwo.

Va

prob. miz. D. Negationes & impoffibilia non

habent effe phyficum ac exiftentize, C. obje-

Tüm

D

éüvum, logicum & poffibilitatis , vel repugnan-

tie, N. E(t autem eognofcilile terminus füper-

hi

lm

tranfcendenralis ac latiüs patens, quam ens. /4d

at

textum Maximi & , edm loqui de notitia rei per

íe & directa, non autem qua habetur quafi ex

Inte

Tu

accidente & ex obliquo, cüm ipfe non minüs

ac Dionyfius, quem explicat, velit hoc fecundo

tetn

xnodo privationes copnofci ; fic enim L. de div.

Qj

iNom. C. 2. loquitur: Quemadmodum lux [ecun-

D

Wi

r

dim caufce vationem 2n [e zpfa tenebravum noritiam

autà comple&ituy , vom. aliuude. tenebvas quàm ex

]u

Reliqua contra alia afferta ob-

pi

luce cogno[cens.

je&iones dabuntur inferiüs, ubi de objecto

lt

Wi

primario & fecundario fingillatim agetur.

d

ARTICULUS IIl

N

It

4dn e9 quoduam [it oqu&imz forinale: cognitiouis

qu

divine ?

fei

207. NTO:«. Objectum formale ; quod num.

il

IT

20r. diximus hic accipi pro ratione

affentiendi , eft omne id, quod affentiens, fi

n

Ti

rogaretur, daret pro ratione veritatis copnit

& affirmate.. Dividitur in phyficé vel intentio-

li

T

naliter motivum, Objectum formale p/j/ic? mo-

tin

fivum dicitur;, quod actione phyficà tribuit

exiftentiam cognitioni; five immediareé, ütmul-

lib

ti cenfent contingere in vifione beatifica, quae

à Deo non folüm üt caufa efficiente, fed & per

DX

IN

Ípecialem influxum objectivum operante pro--

veniet ;

Dr Dzro Uwo.

46$

d I

veniat; five mediat?, interventu fcilicet fpecie-

0

rum, üt accidit in objectis formalibus cognitio-

207

f

nis etiam angelicee per fpecies illorum proprias

fupt

habite: Znregtioualiter snotivum eft, quod nul-

Y

lum ejusmodi influxum preítat; fed folüm eft

ii

ratio objectiva cognitionis, feu propter quam

ul

intelligens copnofcat &affirmet.

Hoc poftre-

mum füubdividitur in puré terminativum & de-

ff

RRU

J

terminativum, Porró puré terminativium eft vatio

If

objectiva copnitionis prout preefcindens velex-

ii

:

cludens omnem veram prioritatem objectivam,

vi cujus nempe inaliquo fenfu vero & reali va-

(

l

l

ii

[

leat hec propofitio: quia eft objectum, eft co-

gnitio vel fcientia; non autem e converfo: de-

ftà 0

terminativum eít ratio objectiva cognitionis,

)bjeäü

prioritatem ejusmodi inducens ; ad quod opus

eft, ut hujusmodi ratio objectiva auferat indif-

ferentiam intelletüs ad cognitionem , quam de-

rerminativé movet, Ubi notandum eft, quód

quamvis intellectus divinus per fuam effentiam

gmfg, jj

feu virtutem ac perfe&tionem entitatis füee fit

fübjectivé determinatus, quatenus exigit cogno-

b

Tib

fcere; quidquid & quomodo eft cognofcibile;

non tamen eft univerfim obje&ctivé determina-

(

ou.

u

natus, quatenus nec ratione füi, nec ratione

Dei neceffarió omnia objecta cognitionis divi-

yent

nz ita fe habent, üt cognofcuntur actu: quem-

lx (i""

admodum pater in objectis liber& contingen-

j

j

tibus.

1

208. Dico ]. Cognitio divina non habet ob-

7 que

AE

je&um formale phyficé: fed tamenintentiona-

liter motivum; — Pro£. 1m. pars. Yntellectus Dei

j

phyfice

uf

d

464.

Dr Dio UNoO.

phyficé ac realiter eft actus puriffimus & de-

j

terminatus ex eflentia ad actualem omnis veri-

Wi

tatis cognitionem, eámque realiter identificaram

Vel

r

ac improductam : nec in fe patitur ullam mobili-

-

tatem vel porentialitatem phyficam, quse per

et

en

motivi concurfum phyficum five immediatum

five mediatum ad morum feu actionem impelli

f

l

aut perfici debeat vel poffit. . Sed hoc ipfo non

eft locusobjecto formali phyficé motivo: ergo.

te

Couf. Ideo juxta quosdam adverfarios effentiadi-

V

vina phyficé &ina&tu fecundo cognitionem fui

W

movet, quia phyficé & in actu fecundo dar illi

li

effe per fummam identitatem: fed hoc non füf-

ficit ad rationem motivi phyfici, ür oftenditur:

]b

Nam dareinactu fecundo effe cognitioni divina

Y

1j

per (ummam identitatem eft a&tusfecundus me-

taphyficus vel logicus, qui per hoc diítingui-

]

turà phyfico , quód ille realiter fit indiftinétus

ft

ab aétu primo ejüsque termino, iíte autem non

d

folüm ratione, fed & re ipsà ac phyficé ab actu

q

primo ejüsque termino diftinguatur: fed per

tin

actum fecundum movendi meraphyficum vel

lt

[

lopicum nequit effentia divina, qua juxta ad-

verfàrios etiam eft realiter & virtualiter identi-

D

ficata cum cognitione fui; denominari phyficé

N

movens in actu fecundo: erpgo.

Hinc viden-

a

]

tur adverfarii laborare in equivoco, quia aliu

eíft effentiam divinam efle motivum divinz co-

&

gnitionis de fe ipfa, quod dicitur phyficum in

ipf

ratione exiflentis; & aliud eft motivum phylt-

i

lu

cum in ratione phyficé moventis: quorumillu

b:ad.

1j

fagjl?: damus; hoc veró inficiamur, Pro

pari.

P —

Dre Dno UxuoO.

465

&d

pars. Cognitioni non minüs prudentiffimze quàm

B Yen

evidentitfimee , qualis eft divina, omnino con-

d cuu

venit habere rationem affentiendi, cui innita-

mj

tur & in qua fiflat: fed ejusmodi ratio ex dictis

Ug

-

eft objectum formale intentionaliter motivum:

(ight

ergo. Corf. Ratio veri habet fe ad intelle&tum,

inyi

ficut ratio boni ad voluntarem: ergo ficut vo-

v

o n

luntas etiam divina nequit ferriin objectum ma-

:

teriale nifi füb ratione formali boni; fic nec di-

qad

vinus intellectus nifi füb ratione veri: ergo üt

j

in voluntatis aétu precftó eft objectum formale,

| düïü

ira & in actu intelle&üs feu cogunitione.

nl

209. Dice If. Coguitio divina de objectis

ndinr

liberé contingentibus habet objectum formale

]ivit

intentionaliter determinativé motivum, de aliis

]5

autem objectis duntaxat terminativé motivum,

inpu

vob. 1m. p. Quamvis intellectus divinus ex fe

fit deter

tündi

minatus ad cognofcendum, quidquid

emi'

eft cognofcibile & quo modo cognofcibile eft,

r

ex feé tamen non eft connexus cum objecto con-

4

tingente libero, v.p. cum peccato Petri abfo-

Tb

luté vel conditionaré futuro; adeóque ad illud

cognofcendum ex fe eft indifferens, ficut indi£-

od

j

ferenseft, ut hoc objectum exiftat,

quódque fi

u

non exifleret ,

phi[

non cognofceretur: erpo indi-

s

get exrra fe aliquo tanquam conditione obje-

ivà determinante..

T

Conf. Id, quod üt obje-

j

g?cum tollit indifferent

iam inrellectüs divini , eft

iplius objectum formale intentionaliter. deter--

n

pn

)h-

minativé motivum: fed hocpraftant. res libe-

lid

j/

16 continpentes ; quia fuppofità earum futu-

!

o

ritione jamk intellectus

: divinus eft o

mnino

f,;m

Gg

de;er«

Dr Dzo Uwo.

466

detertminatus ad illas cognofcendas üt futuras:

| li

ergo. Prob. ad. p. Adcogno'fi:enda'nöcefïaria;

Ti

lt

que fcilicer aliter fe habere nequeunt, divinus

intelle&us per fe eft determinatus, & divina

qu

eorum cognitio dicitur neceffaria: ergo opus

W

non eft, ut ex parte objecti adveniat aliquade-

Q

terminatio. Cozf. Ut aliquid fit ratio objectiva

Ij

determinans c

nitionis divince , ut ipfa exiftat

]

& terminetur

ad

objectum, requiritur, ut in-

q

aliquo vero & reali fenfu valeat à priori hec

qdi

propofitio: quia cftobjectum, eft cognitio;

[

non veró, quia eft cognitio, eft obje&um:

[

fed nullum eft objectum fic dererminans cog-

nitionem Dei neceffariam, ut vel ex ipfo no-

li

mine cognitionis neceffarie patet; & potiüsin

li

li

aliquo vero ac reali fenfü infrà oftendetur vera

hec propofitio: ícientia Dei eft caufa rerum:

Tij

er

j

21o. Dico III. Cognitionis dire&tee, quà

Q

Deus res quascunque intelligit; objeétum for-

tj

male intentionaliter motivum fünt earum veri-

V

tates obje&tivae. — Proj. Objectum formale in-

j

tentionaliter motivum eft ratio objectiva affen-

Q

tiendi obje&to materiali , (eu eft ratio objectiva,

ji

cui innititur intellectus in affentiendo ita, ut i

dj

roparetur intelligens de ratione affenfüs, pro

[

illaeam daret: fed veritates objective ira fe ha«

(

bent refpectu cognitionis divina directe circa

fo

res quascunque five creatas five increatas; qüui'a

D

in ordine ad affirmandas res quascunque nihl

l

magis cum illis connexum vel idenrificatum el

d

itas earum objectiva; unde, fi propter

| hg

guäm ver

ane

um

—

Dr DEd UNco.

467

LUC

lanc connexionem aut identitatem ab adverfa-

r

riis certum aliquod praedicatum divinum ftatua-

jvini

(

tur pro objecto formali, tantó magis veriras

quxliber objectiva hoc munus obire poterit:

0 o

erpo.

Conf. Si veritas objectiva creata non

quadcx

poffet effe objectum formale, ergo quia. nota-

)jealïf

ret aliquam imperfectionem intellectüs divini ,

od

iti

habere pro objecto intentionaliter motivo ali-

quid extra fe ipfüm: fed inprimisnequit often-

yilit

di, in quonam ftet ratio illius imperfectionis,

)gn'm'

cüm cognitio divina nec füum effe. phyficé ac-

g

cipiat abobje&to , utpote quod non eft phyficé

5 d

tuorivum; nec etiam ab eo formaliter confti-

o t

tuatur, quiaduntaxat movetur & quidem inten«

jris!

tionaliter: deinde potiüs exinde apparet maxima

TAT

intellectüs divini perfectio; tum quia intellipi-

eruli

tür hácratione à Deonon tantüm cognofci ob-

je&um, fed etiam omni modo cognofci, quo

&f

cognofcibile eft, fcilicet. proprer intrinfecam

uf

ejus cognofcibilitatem: tumquia intelligirur di-

f W

vini intellectüs fümma perfpicacia & perfectio,

i

cüm quó iíta major eft, eó mapis fufficir illi

T

quelibet veritas ad affenfum.

Dixi: Obje£un

j

Tovmale coguitiouis direto; quia copnitio rei in-

1j !

directa, quà fcilicer cognofco objectum dun-

jf

Pl

taxat ex occafione vel connexione alterius priüs

ul

cogniti; forfan proprié non haber objectum

gU

formale fed medium, in quo vel per quod co-

$

gnofcitur: praeterea veró hec ratio cognofcen-

j P

i objectain Deo varia eft pro varictate obje-

yfi

&orum , üt in feq. Cap. dicerur. Hincad me-

yy

liorem dicendorum intelligentiam

y

21I

.ng

468

bE Dgzo Uxo.

a1t. Olferva, Multiplicemeffe modut co-

enofcendi ; ad modum alterius, ex alio ; in alio;

propteraliud, & in (e. Cognitio rei ad mo-

dum alterius eft cognitio confufa, & habetur

per fpeciem alienam, qualis eft noftra copnitio

Angeli per fpeciem juvenis alati: cognitio rei

I

ex alio eft cognitio difcurfiva vel per ordinem

prioris ac pofterioris: cognitio rel 7 alio, qu&

Qu

etiam dicitur mediata & indirecta, eft cognitio

x

in medio dicente ordinem ad illam rem, ita ut

fer

[

ipfum medium fir ratio intentionaliter motiva

cognitionis rei, ad quam ordinem dicit ; in idem

f

g

recidit cognitio rei propzer aliud; quamvis Ó

gropter etiam poffit applicari objecto formaliin-

IN

p

trinfeco & identificato cum objecto materiali;

ubi fcilicet denorat intrinfecum duntaxat mo-

n

h

duin tendendi, per quem intelle&tus illud am-

ple&itur tanquam rationem affentiendi , cui in-

t

[

nitatur. Cognitio rei z fe ipía interdum fü-

.

.

mitur pro cogniti

one habita per fpeciem pro-

priam & adeequatam rei ; & hoc fenfü nulla et

rerum creatarum cognitio in fe refpectu Deh

I. q. I4. a. $. nega-

eámque D. '"Thomas

p

^vit: magis autem univerfaliter fumpta cogni-

tio rei in fe eft cognirio rei propter ipfius pro-

riam veritatem, ira ur ipfa rei veritas intrinfe-

(

ca fit obje&um intentionaliter motivum cogni-

f

tionis ; unde & dicirur directa & immediata.

Atque hanc acceptionem cognitionis rei in

V

fe femper in fequentibus ufurpamus,

N

fo

CAP, II.

Drg Dso UNo.

469

Ifict

CAPUT II.

n dl

TE

De Odjetto. iutellectas diviui . in fpecie.

dl

Bjectum materiale cognitionis divine, de

ynii

Ó

quo univerfim nuper egimus, dividi-hic

i

con(üevit in primarium, quod eft ipfe

dint

Deus, & fecundarium, quod fünt creaturze fe-

g

cundüm triplicem flatum, poflibilitatis nempe;

ogmw

exiftentiee abfolutee in quacunque temporis di£-

,

ferentia, & futuritionis (üb aliqua. conditione

mclivi

confiderate: obje&um veró formale fümitur

nid

j

fecundàm diverfos illos modos cognofcendi ,

yit

quos pr. num. expofüimus.

De utroque in

nd*

Articulis fübfequentibus unà fic apemus, ut

erill

premiffà quaftione de materiali, inquiramus

g

unic? de modo rem in fe & in alio copnofcen-

i; cüm alibi jam cognitionem ex alio & ad

»

qu

modum alterius Deo convenire negaverimus,

n

aut negandam effe per fefe patear.

(f y

wH&

"

ARTICULUS I

)

«1n, &9 in quo Deus cognofcat. feipfum ?

t

Otz. Nomine Dei intelligitur hic non

qu

212. N

tantüm eflentia, fed & attributa &

j

erfonalitates divinee, imó & decrera Dei &

u

:

[o

ientia libera,

| cog»'

Minus controverfiz eft, an &

feipfum hác ratione acceptum cognofcat Deus ;

u

g

& in fcipfo; plus verà an etiam fe cognofcat

in creaturis ? 'Thomiftis id negantibus, Noftris.

communiüs affirmantibus; nifi qui objectum

formale aliter explicant, ac nos; & illi omnem

vim

p

Gg3

470

'"Dr DsoUwNo'

vim. movendi intentionalem refpe&u Dei tol-

(

t

lunt.

i

213. Dico J. Deus feip(üm perfectitfime

p

cognofcit arque coraprehendit. — Pro/. /Zutori-

(un

Ms

;atb. Joan. 1o. v. 15. dicit filius: Sicur govi£ ime

Pater , e9 egoagnofco Patreim.. 1.ad Cor. 2. v. 10.

u

tàn

Spiritus omnia ferutatur, etiam. profunda Daà:

Quis enim bomimun fcit, que [unt bominis , trifi

fet

fpiritus bominis , qui in ápfo eft ? itagg que Dei

quel

funt , uemo cognovit nifi [piritus Dei,, Ergo que-

D

liber perfona cognoícit perfectiffimé aliam : fed

qusliber & ommes fünt unus idémque numero

T

Íin

Deus: ergo Deus feipfum perfe&tiffimé nofcit.

Conf. S. Aug. L. 15. de Trin. C. 14.. Sczunt. evgo;

Ti

f

inquit, zzvicem Pater t9. Filius, Jed ii gianendo

bic uofcendo: €9 omnia, que funt ia eovum fcien-

Q

zia

&

? àn eovumn fapientia, &m eorum ejfentia, unus-

quisque eorum fünul videt.. Minubiius in O&tavio

.

h

alt:

[

Deus foli fibi tantus, quantus ef? votus ; & Ifi-

dor. L. 3. deíam. bon. C. 3. Sola fibi mota cft Tvi-

t

f

niia$; ubi ab utroque comprehenfivam cogni-

tionem intelle&tam effe pater; de qua & Au-

f

uftini locus fümendus eft, qui L. 4. de Genef.

)

ad lit. C.6. habetur: 52 fanthis Angelis yam e[Jemus &-

t

quales , niom utique mobis iza effet. nota. divina J[ub-

Jflautia , fücut ipfa fibi.

Prob. Ratione Deus to-

tus eft mens & quidem mens prima & preeftan-

tiffima, quà preftantior nulla ne concipi qui-

dem poteít; praterea veró ipfe fibi eft perfe-

&itfimé prafentiffimus ac fümmé intelligibilis:

ergo & feipfum perfectiflim? cognofcit. Conj.

ä

In cognitione Dei de feipfo nihil videntem la-

tet;

p

h

"

Dr Drzo UNo.^

471

u

tet; tum quia fapientiee ejus non eftnumerus,

ür P(àl. 146. dicitar : tum quia fpiritus etiam

d.

profunda Dei fcrutatur: preeterea non penetrat

At

duntaxat, quaz füntin Deo formaliter, üt ha-

rj

&tenus oftenfum eft; fed etiam qua in eo fünt

AH

eminenter, üt in feqq. uberiüus declarabitur:

tandem modo etiam cognofcendi perfectiffimo

D

jj; !)

fertur in feipfum , cüm przeftantior copitari ne-

[ DF»

queat: ergo omnia plane habet, qua ad com-

N

prehenfionem defiderari poffunt.

m

214. Dico ]. Deusfe tam in feipfo quàm

qumd

in creaturis cognofcit. —Pro/. 1. p. Perfecti-

ol

fimo enti intelligenti debet affignari objectum

"E

motivum & ratio cognofcendi perfectiffima:

fed tale motivum & ratio non poteft alia effe

igfieui

f

quàm ipfe Deus: ergo.

Couf. Deus utpote

ens àfe & füummum bonum eft proprius fibi

j

Qu

finis, juxta illud Proverb. 16.v. 4. . Uriverfa

r

pvopter [e ipfum opevatus ef Dominus: ergo &

tanquam fümma veritas eft fibi incognofcendo

(Mjfirï

ii

y

fua ratio motiva. — Prob. 2d. p. Deus perfectif-

I

fimé & comprehenfivé cognofcit creaturas,

(

prout fünt in fe; àt füpponi pore(t tum ob di-

fn

&a , tum ob dicenda: fed creature fünt in fe

[ i

jl

effentialiter connexee cum Deo; àt rurfüs fup-

E

ponere licet ex Philofophia: ergo perfectiffime

& comprehenfivé cognofcit illas üt effentialiter

connexas cum Deo.

Jam veró id ipfüm eft,

?

am

j

Deum cognofcere feipfüm in creaturis.

nequit coenofci medium ürt effentialiter conne-

j

!

Xum curm termino, quin per eandem cognitio-

nem cognofcatur terminus propter illam con-

]

nexio-

f

j

Gg4

Es

47

P

Dz Dro Unmo.

ll

nexionem: fed hoc eft cognofcereterminum in

[

medio, ita ut hoc fit ratio intentionaliter moti-

T5

j

Bs

veécognitionis termini: ergo.

Confi Deo con-

cedendus eft omnis cognofcendi modus, qui

i

ff

À

en

nullam dicit imperfectionem: (ed modus co-

IT

nofcendi feipfum in creaturis nihil imperfe-

fem

étionis infert , àt patebit ex folutione objectio-

Qp

num: ergo.

215. Oljic. cout. 1m. Cognofcens & cogni-

&l

i

tio referuntur ad obje£ctum copnitum, ficut

generans & generatio ad genitum: fed nihil

D

Ts

poteft referri ad fe ipfüm per modum gene-

rantisad genitum: ergo nec per modum co-

dic

gnofcentis ad cognitum; adcóque Deus nequit

M

cognofcere feipíum: praefertim cüm inrellige-

li

h

xe fecundüm Philofophum fit quoddam pati &

moverl, c

ognitio autem fit perfectio cogno-

[

Ícentis & a

ffimilatio cogniti; quod iterum ali-

& fic Deo fe ipfüm cogno-

hi

cui refpectu (ui,

n

fcenti cohvenire nequit.

Conf. [. Scientia &

Or

omniporentia Dei füntidem: omniporentia Dei

Q

nequit habere fe ipfum pro objecto: ergo nec

fÍcientia.

t

Conf. I1. Deus faltem nequit fe com-

rehendere; tum quia Deus aliàs finiretur jux-

ta illud S. Aug. L.12. de Civ. C. 18. Quidquid

tiertid comprebenditur , [cientis comprebeufione fi«

i

k

amitur: tum quia Deus cognitionem etiam fuam

comprehenderet ; adeóque Dei cognitio foret

formaliter reflexiva füper íe ipfam, & darentut

in Deo reflexiones infinite feu infinicum.

f

d

&. D. M. Cognofcens & cognitio referun-

tur ad cogaitum ficut generans & generatio ad

f

geni-

WDIU: Dro Uuo.

473

m

genitum, in creatis, T.inDeo N. Etiam increa-

Q

tis idem cognofcere poffe fe ipfüm non tamen

OCOH:

generare, patet tum experientià in homine &

T

angelo, tum ratione, quz eft , quód cogno-

150

fcens non producat cognitum , ür generansge-

perf .

neratum, Pretereain divinis cüm generatio fal-

gdo

rem paffiva fit quafi tranfiens , non autem prin.

cipio generanti immanens, oritur relatio realis,

us

& hinc fimilis diftinétio generantem inter & ge-

jit

nitum ; quod cüm non üit in cognitione divi-

| ii

na fui ipfius, nonnifi relatio & diftinctio ratio-

gER'l'

nis locum habere poteft. « 742 Pro/. D. Pre-

no

dicata ejusmodi nequeunt convenire alicui

1cqlli£

refpectu fui , fi fümantur in fenfu reali , atque

hinc inferant diftin&tionem realem, C. fiin fen-

:l!ige-

a

fu formali fümantur & fecundüm diver(üm dun-

tàXat concipiendi modum N. — 444 Cozf. 1. &.

»00[10

» 1l

D. M. Sunt idem fübftantialiter & in recto, C.

QUr

P

fünt idem connotativé & in obliquo , feu ratio-

qii

-

ne objedti, N. Omnipotentie objectum eft

j

omne poffibile & producibile, fcientie omne

cognofcibile; füb quo poftremo Deus omnino

p

T

continetur, minimé autem ífüb

priori.

4d

Conf. IHT. . IN. A. Id Jvob. vm. D. Finiretur

r

i

eus füi cognitione proprie, quafi meta & fi-

W

nis cognitionis ac cognofcibiliais divinze ha-

fit

beretur, N. improprié, quatenus coguitio

! fOf 1

Dei adaequat totam illius cognofcibilitatem ; C.

i

De S. Auguftini textu obfervar. D. 'Thom. P. 3.

Q. 14- a. 3. verba illa, comprebenfioue finituy , non

effe accipienda pofitivé, quafi Deus feipfüm

g

j

fuà cognitione intra certos limites concludat;

48

gcn»"

Gg 5

,

Mi

Ds Dro Uxo. ;

474

[i)

fed nepativé & feníu perfectiore , quatenus

Deus feipfüm cognofcit nuilis limitibus cireum-

Taru

UT

fcriptum vifione fimiliter nullis limitibus cit-

cumícriptà. 44 prob. 2d. .. Concedo inpri-

W

ia

ld

i

mis, quód cognitio divina etiam feipfám com-

prehendat: rurfüs concedo eandeim dici poffe

ia

formaliter reflexivam, fed fine ulla imperfe-

U

10

€tione; que contingeret, fi reflexio fieret per

cognitionem realiter diftin&tam : denique Theo-

hii

Wi

logorum aliqui concedunt & illam reflexionum

infinitatem, quam menti divinc infinire mi-

€0f

nimé diffonam arbitrantur; eoquód in his re-

(

flexionibus nec realem nec virtualem diftin-

t

&ionem admitrant, quam folam D. Th. l.c

Te

dum:. diceret:

a

Art. 4. exclufiffs videtur ,

Jutelligere divinumt, quod eft in fe ipfo fubfiftens, df

li

Íi

fut ibfius & mon alicujus. altevius, ut fit. opovteai

h

pvocedeve in infinitum. — Alii veró hanc infinita-

tem reflexionum fequi negant;

eoquód cogni-

«

tio rellexa in Deo non elt realiter diftin&ta à

cognitione directa; fed cognitio eadem eft di-

Q

di

reéta obje&ti & fimul reflexa füi ipfius; adeó-

que non requiritur alia & alia reflexa; fed fuf-

N

ficir reflexio una, prafertim cüm ea fit infr-

nita.

l

216. Oljic. cont. ad. Si Deus fe cognofceret

1

in creaturis; cognofceret creaturas priüs; quàm

fe ipfüm: hoc veró videtur abfurdum: ergo.

[

lr

Conf. £. Cognitio divina füi per creaturas foret

precifiva, abítractiva & eniematica, non ve«

fg

ró intuitiva & comprehenfiva, üt probatur;

li

nam Deus cognofzens fe ipfum in creaturis co-

J

gno-

,

Dzr Dro Uuno.

473

Tafen)

gnofceret fe üt rerminum connexionis creatu-

circit

rarum: ergo precisé copnofceret in creaturis

QU dg-

illa divina praedicata; cum quibus creaturae con-

um

ne&untur. Atqui folm conneétuntur camuni-

f cor

tate &omnipotentia Dei, non autem cum Tri-

nirate: Ergo & Deus in creaturis duntaxat co-

ij pOijïï

mperiev

gnofceret fe unum & omniporenrem , non ve-

t

ró trinum; adeóque przcifivé.

Couf. I1. Re-

eTh&C'

latio tranfcendentalis feu connexio effentialis

U

unius cumaltero poteft intuitivé coenofci, quin

i?

cognofcarur ejus terminus: ergo connexio

jb

creaturarum cum Deo non probar Deum co-

; l

[v

gnofcere fe ipfürn in creaturis.

Prob. iut. .

Iu

'"l'erminus diRinguitur realiter à relatione trans-

dicat

cendentali connexionis: ergo eriam poreft di-

17

ftingui in cognitione, feu poterit non cogno-

u

r

cl, Intuitive coenità relatione.

2.

uia aliàs

N

equeretur, quód, quoties intelle&us creatus

o

"a

cognoícit creaturas, in his eriam co

gnoífceret

jtni

Deum: fed hoc eft falfum: ergo.

3. Beati

u

quamvis in Deo intuitivé videant virtutem pro-

h

g

ductivam cujuslibet poflibilis, in eadem tamea

E

non vident quodlibet poflibile fingillatim : ergo.

IU

EK. D. M. Si Deus fe cognofceret in crea-

fUriS, priüs fimpliciter cognofceret creaturas,

vnüftï'

uàm fe ipfüm, N. refpe&tive & fecundüm

h

s

anc pracise cognitionem, /uj4. cognofceret

jf

creaturas priüs à quo, quarenus creaturz fünt

j

