iret; demum fübjungit: r quidam i noffro

monafferio , qui corvipientibus Pratvibus, cuv quee-

M')'l

.0

dam uon facienda faceret , g facieuda non facevet,

ve[pondebat : qualiseunque vune fin , £a

lis evo s qua-

M

lem me Deus futurum effe prafcicit. — Qui profecto

j

tv verum dicebat , €$ boc oevo mon pvoficiebat in

fti

bonum ; fed ufque adeà profecit i malum ut defev-

(f

fic-

z monaftevii folitudime frevet camis vevevfus ad fuurn

vomiun: rum quia ad negandum, ullum eà

Qu

[U:g

eetate extitiffe Praedeftinatianum , neceffe foret

fcire omnia &opiniones omnium, qui eo tempo-

j

"

Praterea veró non adeó incre«

reé extiterünt.

n

dibile eft, qnód, cüm extiterit rma & 3tiaclafz

n

fis hominum, quos num 414. ex mala intelli-

TU

i

gentia fcriprorum Auguf(lini turbatos ciximus;

etiam 2da, que Preedeftinatianorum eft; licet

obícura nec admodqm frequens extiterit.

ii

N

r

ij

n

; än- pofieriove Sacul

F. pavte extitevit beiefis

[X

Pradeflinatiana ?

n

Otà. Cüm adverfa pars univerfim ne«

W

429. N

(

pet fzeculo V. emerfiffe illam harefin,

ad hanc autem nepationem evertendam íufii-

L

ciat producere vel unum Affertorem erroris

Predeftinatiani; quaftionem propofitam ad

[

unum Lucidum Presbyterum reducimus inve-

l

flipantes; an ille erroribus Predeftinatianis ad-

i

Ài

l

"6

jf

heferit ? In hujus cau(à duas celebratas effe

1

Synodos, corftat ex Actis Conciliorum; prís

jiti

mam quidem Arelate, in qua preferipta füit

j

formula damnandorum errorum , alteram Lu-

f

gduni, ad quam datünatio errorum delara fuit.

pro

Utramque circa annumi 47 . habiram fuiffe, ex

in

*

co plerisque probatur, quód runc plures Epi-

Tf

fcopos, quotum nomina tam in fübícriptione

qtt

formule, quàm in epigraphe libelli oblatilegun«

D/1

Vi

1

tur; florui(Te eft exploratum.

U

421. Dico. Lucidus Presbyter adhefit et«

In,

toribus Predeftinatianis: adeóque harefis pree-

?

deftinatiana non eít omnino conficta ac come

NU

inentitia.

Prob. Errores predeftinatiani (unt

il

aflerere 1. laborem hutnane obedientie nori

Ín

effe jungendum divine gratie; 2.pofít primi

fru

hominis lapfuüm ex toto.extiné&tum voluntatis

BU

arbitrium; 3. Chriftum mortrem non fufcepif

um

felproomnium falute; .4. prafcientiam Dei ho-

Em

ininem violenter compellere ad mortem, ve

Üy

Dei voluntate perire; qui pereunt; $. baptiza-

Jj

tum, qui delinquit, perire in Adam; 6. alios

l

deputatos ad mortem , alios ad vitam preedefti-

"

Ti

natos &

wes

üt patet ex collatione harum propo«

Qu

fitionum cum dogmatibus num. 409. recitatis?

mde

fed his erroribus adhafit Lucidus; tum quia

fl

Fauflus Rejenfis in epiftola, quà Lucidi erro-

ii

res Epifcopis in Synodo Arelatenfi congrégae

b

tis innottiiffe , & cenfuras Ecclefiafticas in eos

tiüm;

&b his jam paratas fignificat;, 1mum,

4tüm & $tum proponit damnandum , eíqueé

Q

Q

minatur: Quodfi eam ful[criptan tyansmitere no»

- Juerif,

m

Z

Dz Drzo Uxo

977 |

d

Juevis , apertà adbuc te in errove perfiftereipfo filez-

hp

tio comprobabis , ac proinde 4am geceffrtatci mibd

facies , ad perfonam tuam publicis comentibus ex-

Qu i

nli

poneudam: um quia Lucidus in libello füo Epi-

fcopis Luedunenfis Concilii oblato , omnes illas

t l

l

|

propofitiones cum aliisetiam adjanétis nontan-

e,e;

1àm quefi impias & (acrilegiis repletas conde-

jl

3 |

mnat; fed & fic ínum fÍcriptum emendationis

orditur: Correptioveffva [zlus pullica , g Jeuteutia

2

vefra medicina eff.

Uude $g ego fuinmum veme-

diun ducos ut

pretevitos evroves accu[audo excu-

|| d

fern, eg faluzifevd confeffone se diluam: ergo.

Dre

Conf.. In Conc. Arelaten(i fuerunt damnati er-

Orrié

foni

rores predefüinatiani, ür conftat ex preefatio-

ne librorum Faufti ad Leontium Arelaten-

f0f

fem Epi(copum, ubi fic dicitur: : Quid pro foli-

prmu

ll

[j

eitudine paflorali, Beate. Papa. Leomti, in conde-

amnaudo pvedeflinationis errove Concilium fummo-

epr

vum dutilium cos

7

] ho.

evegáfhis , univevfis Galliarum

W

Ecclefüs prafüitiflis.

Er infrà: Z9 quo quidem

1

J

Opufculo poff. "Jrelatenfis. Concilii fub[cviptionemn,

movis. erroribus deprebeufis , adjici aliqua. $ynodus

i

Ml

Lugdunenfis. exepit : fed Lucidus adhzeferat er-

roribus ab Arelatenfi damnatis , üt liquet exiis,

IPO

J

qua& poft exordium his verbis fabjungit: Pro,

inde guxta pradicandi vecentia flatuta, Coucilii da-

qW

ij

enuo voliscum fenfum illum , qui dicit bumaue obe-

dientie lalovem divine gvatie won e[fe jungeudum

if

ergo.

q

422. Objc. Concilia illa Arelarenfe ac Lu-

I

gdunenfe vel ficta (ünt, vel Semipelagiana: er»

j

h

go niþil profünt ad he

refin precdeftinatianams

A

li

Qqqg

Ds D,EO Uno.

$78

in Lucido afferendam. — Pro/. 1m. p.

d. 1. Quia

Tl

quà

eorum folgs Fauftus meminit, Semipelagiano-

rum princeps & profundee vir ealliditatis; prae-

p

YO

le

ter hunc veró. nec hoc fzeculo nec íequentibus

J

ufq

ue ad Hincmarum ullus. 2. Quia epiftola

jl

FPau

fti ad Lucidum laudatur tánquam fubfcri-

gt

fiiti

ta ab undecim Epi

fcopis; & tamen Hen. Ca-

nifiuseeque ac

Sirmon

dusteftantur in manufcri-

lia

feri

ptis füis Codi

cibus defiderari fübfcriptiones.

tamen horum Concilio-

Ie

3. Quia Leontius qui

rum Prafes dicitur ;

non legitur füb(cripfiffe ;

Lucidi veró nomen in plurimis exemplaribus

fide

fübnotatum reperi-

Quj

epiftoloe Fauftiad fe miffze

tür: quod utrumque füp

pofitionem indicat.

BI

fitiones, quas Lu-

(j

Prob. 2da p. 1. Quia propo

cidus retractat ex Faufti praefcripto ; erant ar-

n

umenta; que Semi

pelagiani objiciebant Au-

lr

illg

uflinianzge doctring ;

Profper veró & Fulgen-

tius refutürunt. 2. Quia hec Concilia appro-

lgt

Tem

bárunt Libros Faufti Semipelagianis erroribus

fcatentes; cüm Fauftus in pr

cef. fuprà cit. di-

DN

lium Lugdunenfi

tire

cat eos poft Arelatenfe Conci

jubente effe fcriptos.

3

uia tum epiftola

ln

Faufti ad Lucidum tum libellus

Lucidiad Con- -

Ü

cilium , que.certó à Concili

is probata conftat;

W

continet errores Semipelagianos ; cüm enim

at

4

i bominem cuim fideli '

W.

dlle dicit:: ZZzatbema illi, qu

confeffione oleuniter baptizatum 9.

a[ferentem Ga-

pg

diverfa bujus

i

"zbolicam fidem ;

9 po

yJimodurn per

enundi oble£tamenta pro

lapfian , in Adam & ovigr-

*ld()

T

wule peccatuim pevüfe a[feruerit; non hoc unum

frio re-

vult; quód peccamm originlale« in Baptift

mitta.

DE DEO Uxco.

979

.Qi

mittàtur, cürm id L

ucidus non nepàrit;

fed

A

quód non detur gra

tuita praedeftinatio & ob

n

)

peccatum oripinale reprobatio ,

üt Pelapiani

&nt

volebant: Hi veró, ubiait: Dzugo

feufum iuttis

j

?II(C'

qui dicit, ab Adam ufgue ad Chrifi

um ls ex

j

gentibus per primam Dei gvatiam

a

» id efl , per legeu

gature in adventum Chvifli fuiffe

Jalotos ,. eoguàd

Qu

liberum avlitriumin prüno bomin

e perdidevint ; afz

l

(

ratiam fuiffe

erit; primam Dei e

legem natu.

J

It

r&; quod ruríüs Pelaeianum eft.

j

. B. V. 745 cu

jus pars prior figmentum eít

L

]i

D

fide omnino indi.

gnum, poflerior autem im-

p

pudens calumnia

in Epifcopos fanctitate & do-

jcut

&rina celeberrimos, qua

m nequidem Ufferius

i

Calvinifta proferre auíüs

eft, & di&tu indecen-

X

[

tem judicavit. 722172,

D. prob.1. . Inprimisnon

)

unum Fauftum fed &

Lucidum meminiffe Con-

Jrt

ciliorum , liquet ex p

riori

:

bus: deinde quamvis

DPW

illo & fequentibus fzeculis

ad Hincmarum uf

queé

1l

nemo unus eorum mentioner fecerit, non in-

de conficitur

S&

eàdem atate

; €a nunquam fuiffe; quandoque

j:

quotannis ex Hilari Rom. Pont,

j

d

ecrero íüb prafidio Leontii celebrata fuiffe

/,

Concilia in Galliis certum fit, licét nulla eorum

lt

memoria apud alios extet ; nec decretorurm co-

xmm

pia habeatur.

Preterea nec error Se

mipelapía-

jj

g

nus nec profunda calliditas,,

quam Faufli fcri-

pris duntaxat erroneis tribui

t Ifidorus, facere.

jí

poffunt,

üt is nequiverit alium errorem in Lu-.

ll

cido im

probare, eümque fideliter revocare, ac

j|

de Con

ciliis Arelatenti & Lnpgdunenfi veraciter

"

oqui; tum quia nec Eufebio Ariano nec So-

I'

gg 3

crati-

$80

Dzr Dzo Uxo.

Y

| ff

crati Novatiano fidem in hiftoricis factis

66ga-

&mel

mus: tum 'quia mores Faufti adeó intemerati

W

in

erant, ut inter San&tos etiam à plur

ibus fit re-

torg

letus, qnamvis ejus doctrina; jque ab Ecclefia

yel:

necdum clar& profcripta erat, fana non fuerit.

du

e

»

Po

(tremoó incredibile eft, Fauftum voluiffe com

Wt t

minifci Synodos duas in nobiliffim

is Urbibus,

lx

in tanta Épif(coporum frequentia, & in recen-

tiffima omnium memoria habitas, atque hoc

fiim

fiementumin prefatione fuaad Leongum ipfüra

s

aperté pro

ponere: id enim fi eveniffet, certà

Qu

in eum confeftim infürre&uri erant, non ho-

&

fles tantüm & semuli ejus, inter quos Joannes

iif

Maxentius nihil aliàs ei indulfit ;

fed & univer-:

(tarum reítis &

d

fa Gallia rerum tum tempore ge

"

hts

conícia.

2d. &. Fatentur equ!

dem

"d prob.

&

Cani(ius in Codice

Monafterii S. Galli, & Sir-

Wib

tnondus in Codice H

incmari fubfcriptiones illas

Àtd

defiderari; fed ne

c illi foli Codices habent eam

fu

epiftolam, & Autores i

lli etiam afferunt fub-

Düt:

fcripti

onem inaliis Codicibus reperiri , quorum

ftm

laria tam in Bibliorheca Patrum, quàm

exemp

"d prob.

fllbje

in Concilioru

m colle&tionibus extant.

NW

oc partim defectu partim

ad itaf

gt. &. Ex h

n pofíe

AAf

inento mer&:

accidenrali impugnari no

D]

authentiam epiftole Fauftin

&

facil

& dabit

nifi fimilem ob cau

fam rejicere fü-

fl

quilibet,

$]

ftineat in

finitam Codicum preeftanuffimorum

lm

multitudinem. — Ceeterüm probabilis eft conje-

ii

&ura Norifii, qui L. 2. Haref.

Pelag. putat;

[N

à fe tantüm

initio quidem Fauftum epiftolam

cidns

LU

fübícripram adLucidum mififfe; cümqueLu

eam

DE Dzo UNo.

98r

t

eatm epiftolam à fe probari refcripfiffet, quà

emendatio ejusdem evaderet celebrior , curáffe,

Jlsri

jj

Mi2

utin alio Epifcoporum Arelate nuper congrega-

1

torum conventu, vel ad dedicationem Balilicge,

i

iil

vel ad aliud negotium collecto, cum illis Luci-

TOUl

dusfimulepiftolz füb(criberet; híncque factum,

ut in quibusdam exemplaribus poft Epifcopos

j

(

Lucidi nomen fübfcriptum lepatur.

d ada. p. prob. ym. .. Ex claffe triplici ho-

:

j

minum , qui ex libris S. Aupguftini malé intelle-

&tis turbati erant , füperiüs ítatuta liquere, quód

a.

qui. fueranr obtrectationes contra doctrinam

1

Dnna

5. Doctoris, potuerint effe errores in malo fen-

fu aílertae,

9

"d prob. 2d. &. IN. -4, Epiftolam

tsj

duntaxat Faufti ad Lucidum , non veró ejus li-

bros de gr. & lib. arb, à Conciliis probatos effe

uH

jM

certum eft; tum quia epiftolee tantàm fübferi-

pti Patres Arelatenfes leountur, tum quia poft

|

li

[

Arelatenfe Concilium à Lugdunenfi commiffüm

Faufto effe negotium fcribendi contra Preedefti-

[)

j

natianos , patet ex textu Ejusdem ultimo in conf,

pum. pr.allato, & ex verbis priori textui his

[uam

fubje&tis: Quàd verà ad ordinanda ea , qua colla-

j

n

tione publica do&hiffimà protuliflis , opevam infivmis

buneris curdmque mandáflis , parum , àt veor , tau»

Y

J

10 tegotio , pavum [antke exiflimationi ve[ire con-

fuluiffis. Caeterüm mandati à Leontio & Syno-

j

do Lugdunenfi dati limites : exceffit Fauítus;

jl

dumin uislibris non tantàmLucidi errores pre-

l

deítinatianos confuravit , fed etiam dictà occafío-

i

i

ne S. Auguftimum impugnavit, & Semipelagia-

nos errores operi fuo infperfir.

«4d grob. at.

j

k. V.

7l

13

982

Dz Drzo Uno.

x. N.Aff. Senfus anathematis à Faufto pro-

al

$m

pofiti eft , damnandos eos, qui dicunt Bapti-

Ímum fruftratori? ac. fine effectu feu remiffio-

(ite

ne peccati (üfcipi ab eo,. qui non eft pradefti-

?lUn

natu$, adeóque dum perit, perire ob oripina-

[

DI

le etiam peccatum, utpote nondum remiffum ;

quod ipfum Trid. Seff. 6. Can. 17. in Calvini-

[

D

Ítis damnavit. In Lucidi autem anathemate lex

nature folitarié fumpta non dicitur gratia pri-

[

ma , fed /ex gature in adventum Chrifli , (eu tpe-

&tata cum gratia, que ex futuro Chrifti adven-

lii

lib

tu in illam legem ac ftatum legis redundabat ;

hunc enim feníum effe demonftrat fententia illa

fincjz

uf

Lucidi paulà póft ita loquentis: J4ffero etiam ,

per vationem &9 ovdinem [ceculorum alios lege gra-

j

die, alios lege Moyfis, alios lege naturee, quam

(,»ïz'rm

Deus in ormium cordibus. fcvipfit , n [pe adventás

aC

tf

Cbrifli fuiffe falvatoss tamen ex initio 1muudi ab

eriginali zexu, mift intevceffome Jaeri. Sanguimis

W

£a

(

«on alolutos. -

423. Olferva.. Quamvis nonlegamus, Lu-

4j

ld

cido fuiffe errorum focios, comperrum tamen

habemus, nonnullos tum in Africa rum in Gal-

M

-

M

liis feeculo VI. extitiffe , qui principale dogma

Certé

hare(is pradeftinatiang admitterent.

m

Monimi hominis Afri fententiam, quocum $.

lla

Fulgentius Carthagine f& familiariter verfarum

J

memorat , idem S. Do&or hanc fuiffe L. r. ad.

lci

eund. Monim. C. 3. exponit : 7/ic dí&la $. u-

[in

d

guftiai detevininaus €9 ad me intentioncim tuavum

dirigens litevavum dicis , [entire me jam , cuv itevum

t

bac inculces, [cilicet quód fepius velu&anti te hz

t

pie-

s

Dz Dro UNo.

983

p

predeffinaticuem non tagtim im bono dici fed eriam

Ti

a inaloy dum in malo-Xpræde/linatz'onem ze velegi(je

mll

diceves. — Ip[e doceus ayebam , ad peuam delitam ,

a.

2on ad malum faciendum , po[fé dici. aliam prede-

Ip

füinationem , quod etiam 1u , ficut. [cvipfifli , coufir-

iln,

mas z [civetamen 1e affavis , quid eg bic ve[pondeam,

Jj

ur fueav [enteutiam qneam , boc efl , dmtevitum non

i

dici izi/i»-mortem: & adjungis ántevim legiffe 1e boc,

Tn

e9 ad/evevdlje etiam. populum. predeflinatum . ad.

autevituim,

f

Deinde admones , ut coufidevem apfius

lr

loci fevmonem.

Eandem poftea cüm toto illo

lii

libro oppugnáffer, quid in. eo precfliterit , fub

jclli

finem ita colligit: Proizde, quia fufficientev , t

(l

arbitrov , iniquos tton ad peccatum [ed ad fupplicium

1

pf

predeflinatos. offendimus , buic. volumini 3am tev-

mimumn demus. Concilium veró Arauficanum II.

qIMM

vtl

in Galliis celebratum Can. 25. fic ftatuit: ZJoc

d,' [

etiam [ecundum fidem Catbolicam cvedimus , quàód

;m';:ät

acceptá per Baptifinum gratid. omnues: baptizati ,

Chrifto auxiliante £? covperante, que ad [alutem

li

anime pevtinent, poffiut eg debeaut , fi. fidelitev

Jis]

laborave voluevirft , adimpleve.

"Aliquos verà ad

(

malum diviná poteflate predeflinatos. e[fé , non [o-

p

ï

limuon credimus , fedetiam fi funt , qui tantàm ma-

at

lum credere velint, cutm ommi deteflatione illis ana-

n

thema dicimus.

Ubi hec formula loquendi,

!

fl fuut , qui tantum malum credeve velint , fatis in-

L

dicat, abfoluté quosdam reperiri, qui praede-

h

ftinationem hanc eredere velint; fed paucos;

!

fed obfcuros aur tales, quorum pudori parcen-

p

dum,; aut ftupiditati ignofcendum Patres exifti-

j

l

/

deftinatianorum tum pau-

ff

m?Fi-nt; atque haecpre

citas

Qq3q 4

984

Dz Dro Uxo.

citas tum obícuritas feciffe videtur, cur Pru-

q$

If

dentius &alius Scripror füb nomine Ecclefie

Lugdunenfis contra Erigenam fzculo IX. vel

NI

Tot

ignoram fibi effe fcripferit. vel nepaverit exti-

tfíe hareíin pradeftinatianam ; quibus cate-

pr

pr

züm non tanta fides debetur circa res fa&ti prior-

rum fzeculorum , quanra S. Auguftino n. 419.

0

; dl

ludato, & reliquis ia hoc articulo. produ&tis

x

Scriptoribus coavis.

| d

Tie

N

. fculo 2X. Gortefebaleus beevefin. Pradeftina-

p

D

tianam ve[ufcitévit 2 :

n

Ota-;l. Cüm pro adoprando Homero

(p

424. N

urbes Grecie litipárint ; videntur

li

& contrario repiones plures pugnáfle, ut Got-

j

tefchalcum abdicarent : unde etiamnum eft in-

N

certum, anin Germania, an in Gallia oriun-

t

Yus

dusfit; quarum tamen alterutra à pluribus prae

Scotia aut DBelgio probabiliüs. afferitur narale

Tia

folum. De vite inftituto, moribus, ftudio &

fef

ceteris ejus factis certiora extant. À parenti-

NT

bus enim pro temporum more S. Benedicto

fcrll

oblatus vitam monafticam profeffus eft in cee-

vid

nobio Orbacenfi, Dicecefis Sueffionenfis, In-

CR

genium ad ftudia literarum attulit neque hebes

li

4(

neque acutüm , memoriam feliciffimam fed

fine judicio, vane ottentationis ardorem & no-

liT

T

vitatis ftudium: 'Theologià anno vix uno pr&-

libará, Ss. Patrum, preeertim S. Auguftini. le-

V

&ioni fe dedit, ad quaeftiones varias, qu& no-

e

vitatum feraces &admirationis excitandae capa-

Id

eca

Dzr Dro UNo.

985

r

ces videbantur, inclinatus,

A Rigboldo Re-

dl

menfis Ecclefie Chor- Epifcopo contra Cano-

.

nes ordinatus presbyter , à monaflerio, ubi er-

Laf

roris fui femina jam fparferat, in Italiam mi-

Id

pravit: hlc diu multümque divagatus fpecie

J

predicandi Evangelii, apertiüs Praedeftinatia-

D

nos errores diffundere coepit. Commoratus

u

aliquamdiu apud Eberhardum Comitem in Gal-

lia Cisalpina, à Nottingo Epifcopo five Vero-

nenfi five Brixienfi detegitur, ejüsque dogma

1*

pradeftinatianum ad Rabanum Archi. Epiíco-

|

pum Moguntinum defertur. Hoc cüm Archi-

Praful edito ad Nottinpgum de predeftinatione

en

Opufculo confutáffet, ac Eberhardus hofpitem

Y

füfpectum fuis cum mercibus domo excedere

jüberet , Gottefchalcus Dalmatiam , Pannoniam

3*

Wa

Noricümque (ine miffione pervagatus, Mogun-

jl«

tiam taridem pervenit, fuam caufam defenfu-

n

rus; ubi cüm an.848. Synodus trium Germa-

j

d

nie Provinciarum ageretur , obtulit fidei pro-

feffionem cum libello , in quo Rabanum velut

jl

Semipelagianum traducebat. Sed examinatis his

fj

fcriptis, auditísque coràm refponfionibus, con-

(

viétus & herefeos damnatus ac carceri adjudi-

[

catus cum Synodali epiftola ad (aum Metropo-

M

litanum , nempe Remenfem , remittitur, dato

i

facramento, nunquam ur im Germaniam pe-

dem referre. Anno mox fequente ab Hinc-

!

maro Remenfi Archiepifcopo deductusad Conc.

l

Carifiacum ruríus Epifcoporum & Abbarum

QU

examini fübjicitur; ubi dum pertinacie in hee-

pB

Hr;eü adjicit contumelias in Rabanum & reliquos

A 4

Epit

Ds Dro UNo;

986

Af

l

li

Epifcopos, virgis ceefus, & libellum fuum apo-

logeticum igni tradere compüulfus ergaftulo

Qu

C0l

roonafterii Altivillarienfis includitur; ibidem

[

19. annis poft fuo errori immortuus.

d

425. Nota 1. Ha&tenus miferabi

lis Moha—

di

qde

nachi patrocinium nemo füíceperat, ne quidem

t

Malcaudus , Jonas & Lupus Servatus , quosante

&

examen fuum duplex Conciliare de queftioni-

bus à fe motis con(uluerat.

Dum veró contra

d

[

leges filentii fibi imperari Giotrefchalcus & car-

cere fuo tum duplicem confeffionem, alteram

W

T

breviorem alteram prolixiorem, tum varias lit-

teras ad varios mifit, fciffa eft in partes Ecclefia

(

Gallicana , aliis Gotrefchalcum impugnantibus ,

aliis eum tuentibus , quód errore facti putave-

W

ij

rint Gottefchalcum ob alia, quàm qua Praede-

flinatianis propria funt; dogrmata effe damna-

liv

t

tum, Hincmarus quidem ut huic malo occur-

reret, an. 849. Libellum edidit ad Reclufos&

Eul

f

fimplices füz.Dicecefis, quem mox.Ratramnus

Corbejen(is Monachus in epiftola ad amicum

V

gl

liberiori cenfurà perftrinxit; fübin Remenfis

idem fcripfit epiftolam d Prudentium Ep. Tri-

bl

Q

caffinum de erroribus&poena Gottefchalci, ad

quam hic de pena mitipanda Hi

ncmaro pri-.

T

Wl

müm'refjondit , tum etiam libellum de

gemina pradeftinatione concinnavir , eidem

pi

prafika ad Hincmarum & Pardulum Laudu-

e)[

neofem epiftolà. An. 8yo. Hincmarus A&ta

!

b

prioris anni & fcripta memorata omnia mifit ad

W

Rabanum, quó judicium de libro füoederet; &

fu

reliqua refelleret. Refcripfit Rábanus librum

LU

illum

E

Nï

DE;(D'EO«UNO.

587

pl

illum fibi placere , reliqua veró improbare;

d

quominus autem ea refelleret ,. ex infirmitate

(Jl]

corporis & fene&tutis egrirudine impediri, In-

terim Lupus Abbas Ferrarienfis, etiam Servatug

fione

di&tus, volente Carolo Calvo, edidit. libellum

j

de tribus Qwueflionibus, nempe de libero erbi-

sU

trio, prideftinatione bonorum & malorum , ac

f

Sanguinis Domini taxatione, cui poftimodum

"

addidit Colle&taneum, quo Patrum teftimonia

-

de tribus his capitibus complexus'eft. Eodem

'C[äm

pen? rempore Ratramnus duos de pradeftina-

slb

tione libros compo(nir, quos cum fcriptis Lu-

delt

pi Carolus Calvus Hinecmaro expendendos tra-

JH

didit. Is veró cüm aliis negotiis detineretur,

VC |

id officium dedit A malarioMetenfi velTreviren-

(

fi Diacono, & Joanni Scoto Erigenz: , Viro Au-

jf

lico Philofophiee quidem & linguce Greecee pe-

x

rito, fed Ss. Scripturarum jignaro.

Uterque

"M

an. 85 1. contra Gottefchalcum fcripfit, fed in-

J

fclici fücceffu, adeó, utex pofterioris libro no-

0i

vendecim capita habente, qui urius füpereft,

J

centum circiter propofitiones, magna e& parte

[5

erroneg à Wenilone Archi - Ep. Senonenfi ex-

Y

cerperentur. Contra hunc an. 852. Prudentius

i

Tricaffinus ftilum acuit, ejüsque propofitiones

da

ad Ecclefiam Lugdunenfem miffas Florus Ma-

r

gilter do&tiffimus Diaconus , vel alius quidam;

(

ejusdem Ecclefie nomine, confutavit edito li-

j

bro. Ex alia veró parte an. eod.Amolo Lugdu-

nenfis Archi- Epifcopus, Vir fanétus & erudi-

!

tus, acceptis Gottefchalci (criptis tum ab eodem.

t

tum ab aliis ad fe miflis edidit ad eum epifto-

Ia.ma

ml

ET

Dz bzo UNO.

988 |

lo

lam, quà ejus errores execratus fingulos ftri-

&im confutavit. Captatà inde occafione Hinc-

pa

3n.

marusian. 853. fcripfit ad Amolonem epifto-

lm , quà doctrinam Gottefchalci & condemna-

N

tionem expofüit: de eodem fcopo fimiliterfcri-

fir Pardulus Laudunenfis , & adjunxit Rabani

Á

epiftolam ad Nottingum. | Epiftolis his in con-

Qu

ventu Ecclefize Lugduncnüs* examinatis , üt ali-

TU

Tf

quorum eft opinio, Remigius Amolonis demor-

tui Sncceffor Ecclefia: nomine refpondit libello

UI

de tribus epiftolis, quem pauló póft fecutus

Q

eít alter , cui titulus: Abfolutio quaftionum de

i

ali per Adam damaatione &c.

Cüm in-

Tf

gener

terim

edita fuiffent quatuor Capitula Concilii

d

Carifiaci , rurfus ftilum affümfit Prudentius,

p

iísque Tra&oriam fuarn ad Senonenfem Archi-

j|

Epifcopum miffam oppofüit. FHiunc an. 854.

pn

imirarus eft Autor incertus libello| de tenenda

tl

veritate Scripturarum edito füb nomine Lu-

10

gidunen(is Ecclefie , quibus dum Conc. Valen-

m

tinum fimilis fententize füuccederet ; Hincmarus

lls

an. 957. & 858. ingens volumen plures conti-

2f

tinens libros de pradeftinatione Dei & libero

lite

arbitrio compofuit , cujus contra qusodam re-

Ion

rehenfores füos Epifcopos, maximéque con-

)

tra Gottefchaleum & Ratramnum fcripti fole

DN

nunc prafatio fupereft.

Addidit an. 860. al-

Vl

terum de predeftinatione Opus pro defenfio-

ne Carifiacorum Capitulorum editum, etiam-

f

num füperítes. andem cüm Nicolaum Rom.

2

Pont. intellexiffet de origine ac ferie Gotte-

fchalciang controverfie difcenda efle foliciruum,

u

hoc

i

p m

Dzr Dzo /üNö.

989

y fr-

hoc anno per Odonem Epifcopum , an. 864.

H

per Luidonem Archi.Diac. Laudunenfem, &

i

an. 866. per Egilonem Archi. Ep. Senoneníem

Rn

epiítoks ac relarionem Romam transcripfit.

erfi

426. JVota 114. In eadem Gottefchalci cau-

Mi

fapreter Synodum Moguntinam & Carifiacam,

iT

quibus hereticus ille damnatus fuir, habite fue-

i

runt alie quinque ad doctrinam fpectantes. Ea-

Wf*

ld

rum 1772 eít Carifiaca II. an. 853. ab Hincma-

ro & aliis Epifcopis, quorum nomina &.fre-

UL

quentia incerra, celebrata,

Capitulorum qua-

[j [

iuor ibidem flaturorum fümma eft, 1. A Deo

p i

xili

neminem preedeftinatum admortem , unámque

efle Dei predeftinationem , que aut ad donum

]US,

dhi-

pertinet gratiee , aut ad retributionem juftitiae.

2. Liberum arbitrium perditum ad bonum,

W

;ends

gratià Dei adjuvante & cooperente indigere &

reddi: 3. Velle Deum omnes fálvos fieri ; licét

]i

t

*

non omnesfalventur: 4. ChriftiSanguinem pro

j

omnibus fufum, licét non omnces paffionis my-

Ti

fterio redimantur.

2da eít Valentina an. 85 $.

9t

ex tribus Provinciis Lugdunenfi, Viennenfi &

j

Arelatenfi congrepata.

Inter viginti tres Ca-

J

nones ibidem editos fex priores attingunt quee-

ftiones, quas Gottefchalcus & Erigena Ecclefize

[oi

intulerant. Eorum fümma eft, 1. Quód no-

)4)

vitates vocum omni ftudio fint vitande: 2. quód

Y

Deus ab eeterno tam mala quàm bona preciat,

i

nec íuà precientia imponat nmeceffiatem:

jj

3. quód fit praedeftinatio ele&torum ad vitam,

ld

& preedeftinatio impiorum ad mortem jin prio-

y

re tamen fnifericordiam Dei precedere meri-

r

"um

N

Dr Drzo Uxo

995

[-8

tumbonum, in pofteriore meritum malum pra-

ire juftum Dei judicium: 4. quód Chriftus non

Syr

effüderit Sanpuinem fuum. pro jam damnatis,

t

fed pro falvandis:. 5. quód omnes regenerati

bt

Qu

fint à peccatis abluti; non tamen omnes falvi

fiant: 6. quód de gratia ad falutem neceffaría

qux

&libero arbitrio per peccatum infirmarto , fed

hi

er Chrifti pratiam redintegrato fentiendum

do

h

t juxta Africang & Arauficang Synodi ac Se-

d

dis Apoftolice fidem.. Porro(in Canone 4to no-

[ (

tanda eft claufüla his verbisadjecta: * PorroCa-

p

pitula quatuor, qua à Concilio Fratrum no-

Ti

ftrorum minüs perfpecté füfcepta fünt, pro-

G

pter-inutilitatem vel etiam noxieratem & erro-

tf

"ryem fidei contrarium: íed & alia novendecim

Lj

fyllogi(mis ineptiffimé conclufa, in quibus com-

if

mentum diaboli potiüs quàm argumentum ali-

ü

quod fidei deprehenditur, à pio auditu fide-

Qlio

lium periirus explodimus, & ut ralia- & fimilia

wf

caveantur pef omnia, autoritate Spiritus San-

Hbfb

éti interdicimus.;, 3772 eít Lingonenfis an.859.

Y

hi

circa Kalendas Junias à plerisque Valentinee nu-

per preentibus Patribus celebrata; in qua pree-

Quo

ter alios Canones, fex illi in Valentina Synodo

N

editi repetuntur, fed priore parte claufule pe-

D

nitus füppreí3à : alterà tamen in hunc mo-

Vi

dum repetità: * Porro Capitula numero no-

dlmz

vendecim Íyllogifmis ineptiffim& ac mendacif-

&te

ífimà à quodam Scoto conclufa &c.,, 4fa eft

J

"h

"Tullenfis. , apud Saponarias, eodem anno

PU

nonrnifi quindecim diebus poft Lingonenfemab

n

TR

Epifcopis duodecim provinciarum habita, . In

ea

—

Dz Dro Uso.

991

p

*ea oblati quidem füerunt Canones Valen

tinge

15 t

Synodi expunéctione claufulee itt Concilio Lin.

J

gonenfi emendati , ut ab univería Synodo pro-

t

barentur; fed petentibus non effe delatum, li-

s

quet ex Capitulo decimo praentis Synodi,

lii

quod unum ad controveríiam pertinet; & ita

,R

habet: *Relecta funt denique in eadem Syno-

*

niit

do quadam Capitula, füper quibus quorun-

i

dam Pratrum fenfüs diffentire probantur. Un-

m

de convenit inter Epifcopos, ut Deo favente

((

pace ac tranquilitate recuperatà fimül conve-

) H?-

niant; & prolatis fan&tarum Scripturarumatque

/0)

catholicorum Do&torum fententiis, quie fanio-

10

ra fünt concordi unanimiate fequántur.;, 5f2

m

eft Tullenfis II. apud Tufiacum an. : 860. ab

m

*pifcopis quatuordecim provinciarum celebra-

j

tà. Exfpectabatur hic declaratio à priori Con-

j

cilio promiffa ; fed purárunt Patres confültius

j

effe, ut à Capitulistum Carifiacistum Valentinis

abfüinerent ; & differendo potiüs quam de-

?anx

»

finiendo füuum fenfüm de quatuor Capitibus

!

hactenus coftrover(is pacifich expromerent,

[

quod & in Synodali epiftola . praftiterunr.

o

am cüm in ed contra rerum Ecclefiafticarum

[)C

pervafores & depredatores pauperum acturi,

il

velutab ovo ordirentur, & àDeo hominumCon-

)

ditore ad Chriftum Autorem Ecclefia: defcen-

erent,; 1mó quidem luculenter afferuerunt

i

liberum bominis avbitrium , fed pofl A4de vuimam

gratiá diviná fanandum: deinde fatis habuerunt;

J

omifsà duplicis aut geminae preedef*'nationis

j

controverfià, ele&orum predeflinatiouem ftabili-

res

Cl*

s

$352

[

Dr Dzo Uxo.

t

xe: poftea in omnipotentice divinee expofitione

110

breviter indicarunt ve/le Dewm omnes bomines

,

falvos fieri , ac ueminem perire : tandem Chriftum

*

1i0

«(.'OTPOWS 910Y.

*e im cruce pro omuibus wortis debito-

lis

vilus dormiviffé, €? Écclefiem fuam ex i, qui

i

five ante [ive poft ejus adventuim. credere voluerint ;

i

«dificáffe ftatueruht.

427. Dico. Gottefchalcus herefin Preede-

y

deftinatianam viderur fzculo IX. refüíciráffe.

[

Prob. ex judiciali fententia in eum à Conciliis

fi

i,h

Moguntino &Carifiaco L lata. — 1:am exponit

Ü

Rabanus in epiftola Synodica ad Hincmarum

D/

miffa, qua fic habet : /Vorum fit Dilethioni ve[ire,

uod

idam

-

YOUAQu$ ' Monachus momine Gotte-

j

F

?

1)

fchalc

qui [e afferit [acerdotem in vefra pavocbia

ordinatum ,

de [talia veuit ad nos Moguntiam ;

i

fi

sovas fupevflitiones 69 noxiam doctrinam . de prae

hi

deflinatione Dei iutvoducens , &9 populos in erro-

vem mittens , diceus, quàd prede[linatio Dei. ficut

Q

f

in bouo fit ita g in imalo , &9 tales fint in Doc 1un-

deflinationem Dei , que

tür

do quidam', qui propter pree

.

*

eos cogat in moriem

ive, non

poffint. ab evvove

]; (

uafi Deus eos fecilfet ab initie

peccato fe covvigeve , q

i0$ 27 iutevitum

jta

incorrigibiles effé , €$' pene obuox.

ire. Lanc evgo opinionem muper

in Synodo apud

d

&j incorvigili-

4

Moguntiam babita ab eo audintes

lem veperientes , decrevimus eum cum pernicioja d9«

[l

!

&vina [ua damnatum mittere ad vos, quatenus eum

vecludatis n pavochbia. veflra, €y uon. finatis eum

Qs

li

amplius. evrovem doceve. €9 féducere populum , quia

U

jam smultos fédu&los babet eg' mnimüs devotos enge

]abo-

nöl

fuaim falutem ; qqz' dicunt : quid mibi proderit.

vave

m

»

N

"s

bicBiso Usd:

finine

vare 12 fervitio Dei^. quia fi pradeflinatus fum

4

jonit

mortem , nunquamillam evadam : fi autemtnalé ege-

vl

vo, €? predeflinarusfum ad vitam ; (ime ulla dulita-

zione ad eeteviam vequiem vado &c.. 2da veróta-

:deb::: :

m

lis erat: Frater Gottefebale / facrofan&ium facerdo-

ln -

dalis nninifferi officium, quod irvegulaviter ufavpa-

JfH , 69 in cuntlis moribus. ac pravis avtibus , atque

h

perverfis doBvinis eo baGems abutà mon pertimuifli,

u

gudicio $pivitás $. uoveris tibi effe , i quo modo füjce-

viit

dl s fublatum, €9 ge ulteviis eo

fungi prefumas,

yri

geuitus interdi&um.

Jofuper quia Ecclefiaflica eg

gt -

Civilia tiegotia coutra propofitum eg sotmen Mona-

J:/]M i

chi couturbave contemneug

, jura Ecclefiaffica bver-

Jlft»

Jimpfifri,

duviffimis verbevibus te caftigavi , €9 [ecuz-

d

dim Ecclefioflicas vegulasevgaftulo vecludi autovitate

TT

Epifcopali decermimus: 65 ut. de cetero. doGvigale

i)

]

tibi officium ufurpare nonprefunas , perpetinn fee

j

lentjum ovi fuo virtute etevui. Fevbi imponimus.

)j

j

uücenam verà fuerint perverfe doGhvime Gotte-

1

J

Íchalci, exponit Hincmarus illius judex in fui$

h

[

tum ad Amolonem tum ad Nicolaum epiftolis,

TUf

& C.2. ac 3. Libri de Predeftinatione. Nempé

!

i

quód anteomnia faecula Deus, quos voluit

J

jn

preedeflinayit ad regnum, &quos voluit, pre-

deftinavit ad inreritum: o. &qui praedeftinati funt

i

[ !þl

ad interitum , falvarinon poffunt ; & qui preede-

j^

ftinati funt ad regnum, perire non poflünt: 3.&&

" i

Deus non vult omnes homines falvos fieri; fed

eostantüm;, qui falvantür ; & quod dicit A pofto-

^

!

i

lus: Qui oult omnes bomines [alvos fievi , illos dici

brniies, qui tantummodoó falvantur: 4. & Chriftus

i

P

non venit, ut omnes falvarer, nec paífus eft pro

j

Rrr

oinnle

-

Dr Dro UNsO.

[

$94

omnibus

, nifi folummodó pro his,/qui Paffionis

-

f

ejusfalvantur myfterio: 5. & poftquam primus

lts

"homo libero arbitrio cecidit, nemo noftrüm a

«

beneagendum, fed ranrammodoó ad mal? agen-

a

dum libefo poteft uri arbitrio. ;;

à

Carifiaci If

Cosf. 1. Capitula quatuor Conc.

D

U

- fünt edita contra do&tri

jam Gottefchalci , üt ex

lt

L. de predeft. C. 16. Hincmari patet ; qui primo

I

ex illisrecitato ait: Eece Capinulum , quod contra

für

- Gottefchbaleum

ee erroneam ejus fcholam uece[fate

lüt

eg ántervogarione pv incip

alis devotioms ex«

compul/i,

a&i, fecundüm fa

n&arum Scvipturaram tramitem ex

Ü

verbis D. Auguflim

eg Pro[peri ceetevoríunque Catboe

m

Aicorum Doéctovum

Jeufibus excevpere procuravimus,

hr

Sed hec Capitula directéopp

ofita fünt dogmati«

d

is: erpo.

J4I. Amolo Archi-

bus preedeftinatian

faaad Gottefchalcum epifto-

D

Ep.L

ugdunenfis in

T

la, poítqua

m fpeciatim fingula fcripta recen

füit-

lh

fim autem fic conclufiffet : Zta fa&uim

fet, univer

lQ

eft , u ex utraque [cripturazua s

