pium rerum omnium : . erpo etíam fic eft fi-

Jl

l:

nis ultimus & objectüm beatitudinis. 3. Pa-

[er priüs origine ; quàm generet Filium, eft

" "E[

€a-

398

Dz Dzo Uxo.

f

beatus, quia eft Deus; & tamen in illo pridri

haü(

non inrelligitur videre alias perfonas, quia has

[

origine antecedit: ergo beatitudo haberi poteft

Ti

fine vifis perfonalitatibus:

Pars 3tía prob 1.

Ad vifionem rei ficut eft in fe, non requiritur;

dee

D

ut videatur fecundüm omne id , quod jin fe ha.

bet, fed (atiseft, quod reshabeat infeid , quod

a

Id

videtur, ür paret in vifione intuitiva materiali

cali , maris & aliorum , ubi vel non videtur to.

Vif

2. Deus

talis fübítantia, vel tantüm accidens.

fni

in concedenda vifione fut intuitiva eft abfoluté

D

liber, & fpecies etiam propria Dei poreft effe

Di

inadcequata, ficut ejus revelatio: ergo videri

Ti

üx

poteít inadequaté.

3. Quamvis Humanitas

Chrifli , üteftinfe; fit unita Verbo, tamen d-

MU

mon videns Hurmanitatem non vidir unionem

El

hu

Verbi cum Humanitate: ergo. — Pars 4f2 prob,

1. Paternitas & filiatio realiter diftinguuntur:

I

[

ergo una poterit videri fine altera, . 2. iNon

obítante reali identitate inter. effentiam & per-

là

[il

fonalitates divinas, effentia communicarur Fi-

L]

lio, & non paternitas; item Filius producitur

p

& diftin

T

o

ouitur realiter à Patre, effentia noa pro-

ducitur nec fic diftinguitur: ergo àpari. 3 Una

H

B

períona realiter unitur humanitati alià non uni«

tà: ergo nec implicat unam viderialià non visà.

[

k

&. /V. min. quoad omnes partes, quamvis;

quenám ex his finoillatim à nobisadopratee fint,

a

ex probationibus liqueat. /24Parzis xime proP. 1.

[

& A. Conf. Difp. eft; quia vifio corporalis de-

Q

pendet à variis condirionibus, five ex parte or-

Q

it

gani; five ex parte medii, five ex parte objectt

€

p

.

DE Dro Uwo.

399

r

fe habentibus, unde evenire poteft, ut ea & ad

yn ls

hanc confequens intellectio vitietur, nec peni-

tus rem viíam difcernat; earum veró nulla in

ii

pmþ Í

vifione Dei intuitiva intercedir, aut requifita

ii

deeft, quominüs Deum perfe&té ab omni non

li

Deo diítinguat: quin ficut, fi ejusmodi omnia

b

adfint, vifio materialis plan& rem difceruit, fic

Tif

inde confirmatur noflra affertio de intuitiva Dei

vifione.

bt

"dd prob. 2. IV. Conf. Difp. Quia co-

j DELE

gnitio experimentalis de actibus fupernaturali-

at

bus pro hoc ftatu vie non eft intuitiva & per

jd

Ípecies proprias; vifio autem Dei in patriaom-

T

nino intuitiva eft ac per ipfam Dei effentiam:

xmzn.j!

unde potiüs argumentum, fi fiat à contrario,

jen i

pofitioni noftrae favet.. 24 pro. 3. D. /4. Non

YIOnd

attingit modum effendi ac operandi, nec attri-

buta partialia, qüatenus heec fümuntur termi-

i D

3unté

nativé. ad creaturas, quarum perfectionibus

1

, N

eequivalent, vel quas refpiciunt, C. quatenus

hec fümuntur fundamentaliter, entitativé ac

r

at

fübftantivé , N. Sic enim nihil aliud (ünt, quàm

ipfa entitas ac fübftantia Dei realiter fimpliciffi-

)dllf!.'ï

Ina ac unica.

"

"dAd partis 2dee prob. 1. w. D. M.

Ü

Eft (ammum Bonum in omni genere perfectio-

j

nis abfolutee fcilicet ac relativze neceffariee C. in

*

uno tanrüm perfectionis genere /V. 44. €7 zmiz.

Ad ejus rationem x. .. Eft formalis, h. e. prin-

uj

tfæfm

cipalis ratio beandi, C. formalis, h. e. adaequa-

taN. Quamvis fecundüm noftrum modum

m

]1 i

concipiendi effentia theologic& accepta, quia

continet preedicata tribus Perfonis communia;

(2

Deug

fit ratio principalis beandi; tamen quig

norn

abje-g

E

400

Dr Dfo UNoO.

q

non beat, nifi àr vifüs, ficut realiter in fe eft,

eflentia hec & relationes adaequatam beandi ra-

Til

tionem conftiruunt.

Hinc fi per impollibile

Q

non foret Trinus, homo quidem beatificaretur

q

vilione effentiae divinzge, beatirndo tamen non

ln

f

foret ejusdem generis ac nunc eft, ubi Deus eft

m

"Trinus , & ficuti eft vifus beatificat. 724 pro?. 2.

tot

N. Conf. Dif». e(t; quia Deus eft principium, üt

m

eft omniporens; non autem omnipotens eft àüt

"Trinus, eoquód relationes non fint aétivae ad

Q

extra ; ergo üt Deus & ratione effentiee: econ-

tra eft finis ultimus üt eft bonus; non veró bo-

ib

ls

nus duntaxat eft ratione effentiee , fed etiam ra-

tione attributorum omnium & perfonalitatum,

"t

D

perquee in ratione fümmi Boni adzequat? & rea-

liter conftituitur.

"d prob..3. W. 1. IV. Supp.

u

4

4lit. , quód Pater in figno priori fit beatus; quia

h

prioritas originis non eft prioritas in quo; fe

EH

tantüm à quo: unde Patrem priüs origine elie

vl

beatum, quàm Filium, nihil aliud. fignificat,

fi

quàm Patremex fe fineorigine habere, quód füt

!

beatus, Filium autem habere à Patre ; non autem

l.

indicat Patrem in aliquo priorifive temporisfive

Ü

rationis ante Filium effe beatum. Hinc g 2. /V.

i

ZAnt. — Quia ficut Pater non eft priüs quàm Fi-

if

lius juxta Symb. Athanafü: Iz Pac Tvinitate -

i

bil prius aut. pofievius, fic nec priüs beatus €

m

vifione füi quàm Filii, nec beatus vifione divi-

Ts

nitatis, non autem períonarum. .4d Partis 3/i&

l

prob. 1. V. A ff.. Vifio enim rei , üt eftinfe, non

eft qualiscunque cognitio illius preedicati; quod

]

in ipfa eft ; aliàs etiam abftractivee cognitioni

cornme.

PA

a

JD23dSO Uxo.

4ot

f di

fyompeteret: fed eít cognitio rei per prop

riam

ndir

ipfius effentiam, aut fpeciem ejus propriam;

xfb

qu& quamvis inadeequata aut indivifibilis effe

GRU

queat refpectu objeéti materialis ac compofiri.,

«t

implex tamen omnino ac indivifibilis eft re-

us

Ípectu Dei, utpote entitatis realiter fimplici(-

j

!

j

ima , adeóque Deum neceflarió repraefentat

ii j

totum. Inde veró difparitas liquet ad' exem-

plum in probationem adductum. — 724 pro/. a.

ydi

u

. U. p. Deus eft abíolute liber hoz fenfu,

quód poflit fe videndum exhibere vel non ex-

, CCOH'

i

hibere, C. quód exhypothefi dandae füt vifio--

jqm?

nis intu:tivze & üt eft in fe, poffit effentiam fine

Trat

attributis, aut perfonam unam fine altera exhi-

Ti

bere, N. Quoad $. 2d. Difp. eít; quia ad veri-

tatem revelationis plus non reqviritur, quàm

ï;

D

,.AU

ad propofitionis cujuscunque veritatem, quae

at in eo, ut obje&tum ita fe habear , quemad-

007f'

d

modum actus enuntiat: econtra ad inruitivam.

vifionem objedli , ficut hoc eft in fe , prefertim

nWh

di

fimpliciffimi requiritur ex nu:

per diéctis reprse-

qHO

entatio totius objecti.

"dd prob. 3. .[N. Conf.

Ts

Demon habuit eatenus

pril

vifionem intuitivam

Chriíti, quarenus habuit. fpeciem Chrifti pro-

j

Ym

j

priam ; habuit autem duntaxat fpeciem humani-

tatis , non veró divinitatis, vel unionishypofta-

ii

j

tice: ergo. Potuiffe antem haberi fpeciem hu-

Jl

ranitatis fine fpecie divinitatis, atquehincunio-

ne dll,

nis hypoflatice , patet rum ex diver(à origine

1!) ;]I"

harum fpecierum, tum ex diftinctione omni-

2u

d

]

moda inter humanirtatem ac deirareim.

ggliset

rninüp'

Patt, ate prol. 1. D. A i)i&hxguun-rur T

dnter

l coml

s

402

Dr Dro Uwo.

inter fe, C.in divinaeffentia, N. Videtur autem

lni

u

intuirivé effentia divina; ergo & perfíonalitates

realiter cum eadem identificatae.

"Ad prol. 2.

n

làt

NN. Couf. Difp. eít; quia communicario natüre

efít natura divine conveniens ratione infinitze

Tien

i

füe perfe&ionis, vi cujus baber, quód potlit

identificari omnibus perfonis quamvis inter 1e

Yi

realiter diftinctis, àt ex fide conftar; non com-

lat

mnunicari autem perfonis convenit vi relatio-

[

num, ex quibus cüm habeant , quód fibi invi-

T

cem opponantur, impoffibile eft, ut per eas-

dem communicentur ; àdeoque quód commue

[

nicetur eífentia in divinis non communicataà

ES

n

perfonà oritur formaliter & proximée ex nativa

W

conditionetumeffentize tum relationum. Econe

o

tra poffe videri convenit tum natura tum per-

ü

fonis ratione veritatis & cognofícibilitatis aequae

n

liter utrisque propriz; unde & actu videriaut

7l

non videri nequit regulari ad diverfitatem pro-

ed ad na-

Qu

prietatum, qua nulla hic occurrit, fc

W

turam & proprieratem talis vifionis, qua cum

intuitiva fit & reprefentrans objectum,

ficut eft

l'e)

iníe, objeéctum aurem fir unica fimplicitfima

D

entitas, non poteft

in rali vifione repreefenrari

(

effentia non repra'fentatis nec vifis perfonalita-

I

b

tibus. Simili ratione exponendum eft alterum

paritatis exempl

um de productione & diilin-

IQ

l&

étione perfonaru

m fine productione & diftin-

€&ione eflentia.

-Ad prob. 3. Difp. eft, quia

Bu

d

perfonae in earatione, in qua poffunr effe termi-

ni unionis hypoftatice , nempe in ratione per-

]

N

fonalitatum dittingauntur realiter; non enim

uniun-.

P

Du Dzro U&o.'

403

t

uniuntur in ratione effentisee, cümunio non fiat

A

in unitatem narurz: ergo una etiam in hac ra-

la

tione poteft uniri fine altera.

Períongs autem,

p

licét inter fe realiter diftinctae

; in ratione ta-

nünit

men objc&ti vifibilis conveniunt & realiter iden-

|pi

tificantur cum effentia: ergo propter hanc con-

m

venientiam & identitatem, effentià intuitivà &

norm

ficut eft visà,

etiam períonalitates videri ne-

relatiqv

ceffe eft.

pun

: 180. Objic. cont. 31. . Effentia divina poteft

pBïC&'

intuitivé videri five folafive cum aliquibus crea-

Qp

turis poffibilibus, quin comprehendatur: er-

lunitï!

£0 & poterit fic videri cum omnibus creaturis

m

poffibilibus; um quia ficut effentia divina cum

p

omnibus poffibilibus non eft obje&tum perfe-

np

étius, quàm effentia vel fola vel cum aliquibus

[2

poffibilibus conjun&ta, fic etiam non requiri-

Qeti

tur perfectior vifio: tum quia vifio creatura-

u

rum omnium poffibilium in Verbo poteft effe

jis

quidem intuitiva earundem non verà compre-

uælï

henfiva, qualis eft angeli inferioris de fuperio-

joy

re; fed hocfüppofito vifioomnium potlibilium

Kill

multó minus erit comprehen(iva Dei; ergo.

d

Conf. . Ad comprehenfionem divinae omnipo-

o

r

tenti non füfficic eam videri (ümrnà claritate

j

extenfivà, feu terminum ipfiusadaquarum, fed

il

requiritur eam videri etiam fümmá claritatein-

]

ii

tenfivà; tum quia ,.cüm omniporentia utroque

modo vifibilis fit, videns eam uno rantàüm mo-

T^

,'!El'm*;'

do non intuetur, quantum vifibilis eft : tum

HePEf

quia à Beatis defacto viderur terminus adzequa-

tus divinz potenria ad intra, Filius nempe &

| gmm

ufllli"'

GC2

Spi-

404

Dr Drzo UxNo.

i

Spiritus San&us , quin illa comprehendatur;

T

adeóque & terminus adeequatus ad extra vide-

K

ri poterit, nec tamen omnipotentia compre-

hendi: fed dato, quód quis diftindté videat

li

fi

omnes creaturas poílibiles, non tamen omui-

potentiam continuó etiam videt fummà clarita-

t

te intenfivà poffibili; tum quia vifio ipfius Dei

increata infinité clarior eft: tum quia non ob-

l:

[

ftat fpecialis repugnantia, cur nequeat daricla-

rior vifio, quàm quà Beati defacto gaudent:

f

1

ergo. Conf. 1l Vifio omnium poffibilium in

Verbo ideo foret comprehenfiva, quia infini-

&

ta; & ideo infinita, quia diftincté repraefenta-

ret infinita objecta: fed neutra ratio tenet: er-

[

go. Pars rma min. prob. 1. Probabile eft; pof-

fe dari lumen gloriz infinité intenfüum, & con-

li

l

fequenter etiam vifionem Dei infinit&. claram;

at poffe dari vifionem Dei comprehenfivam;

Til

l*

eft omnino improbabile: ergoexeo, quódali-

qua vifio Dei creata fit infinita, non recte in-

&

Q

fertur, quód fit illius comprehenfio. 2. Quam-

vis hujusmodi vifio foret infinita ratione clari-

li

lx

tatis extenfivee, non tamen infinita effet rario-

Qj

ne claritatis intenfivae : ergo non effet infinira

?

fimpliciter fed tantüm fecundüm quid; quod

Pars

ad Dei comprehenfionem non fufficit.

p

d

eda prob, . Ad repraefentanda clar& obje&ta infi-

D

nita füfficir lumen finirum, modó füperet or-

dine quodvis alind lumen, quod reprafentare

ij

duntaxat poteft objecta finita; üt patet in VI-

lt

fione beatifica defaéto terminata ad Dei effen-

W

tiam & ejus attributa; quee quamvis per ratio-

Ü

nerm

B Dro Uwvo.

405

Vutt

nem in infinitum multiplicari queant, claré ta-

Y

men videri poffunt lumine finito & finità pari-

m

ter vifione: ergo etiam füffcit vifio finita, quae

vidd

fimilirer fit in ordine füperiore ad alias vi-

R

fiones.

du

[

W. IN. Conf. /4d prob. 1m. D. A. par. Effen-

(s

tia divina cum omnibus poffibilibus non eft ob-

"h

jectum formalirer & quoad fe perfectius, quàm

i

eadem fola vel cum aliquot poffibilibus, C. cau-

at

falier & quoad a&um videntis, N. rimum

jlum:

quidem eft; quia, cüm effentia Dei omnem

;in

creatürarum perfectionem eminenter contineat

al

Ed

& infinité excedat, fequitur objectivam effen-

qii

tiee divinee & omnium poffibilium cognofcibi-

litatem non effe formaliter perfe&tiorem in ra-

*B;PG

T

tione obje&ti pre cognofcibilitate objectiva fo-

x

lius effentiae divinee, ficut Deus & creatura fi-

frvit

mul non fünt quid in ratione entis formaliter

j

j

perfectius quàm folus Deus üt contradiftinctus

j

"

à creaturis: 2dum autem; quia vifio Dei &

]

creaturarum in Deo eft etiam perfe&tior vifio

T

füi objecti primarii nempe Dei quoad illa, quae

i rHBf

Deo formaliter infünt ; càüm fit major & clarior

j

divina effentiae penetratio, ficut major & cla-

rior penetratio habetur alicujus principii , quó

j

H

plures in ipfo conclufiones videntur fimul ;un-

"T

de & S. Th, hic q. 12. a. 8. ad 3. ait : Dicen-

dum,

«

ód licet majus fit videre Deum quàmomuia

(ont

alia ,

fïf*

feorfim à Deo: zamen majus eff videve

[

Jic Deum; quód omnia in eo cogno[camtuv , quám

dit

videre fic ipfum , quàd mon omnia jed pauciora vel

J

plura coguofcautur i2 eo, Ex quibus etiam poteft

n

ari

i

c 3

406

Dr Dro Uxzo.

dari difparitas.

"d prob. 2d. N. M. quia fipo-

l

nantur omnes creaturg poffibiles in Deo clarà

[i

[)

& diftincté cognofci, necefle eft cognofci omnes

effe&us potfibiles cujuscunque caufie create ;

dl

omnésque illius relationes & habitudines polfi-

qu

i

biles, & quidquid five naturaliter five fuper-

naturaliter acobedientialiter rebus ineft velinef-

&er

fe poteít, verbo, omnem rationemeentis & co-

Qu

gnofícibilis; qui veró heec omnia fimul cognofce«

lie

ret, (anóé omnes creaturasin Deo comprehenfi-

lg.

vye videret.

Hinc veró patet difparitas, cur

T

cognitio comprehenfiva alicujus velaliquot crea-

Tuür

turarum necdum fit comprehenfiva Dei , & ta-

f

men ítatuatur cognitio omnium poffibilium

li

efle comprehenfiva Dei; quia nempe aliqua

f

creature infinité diftant ab omnibus pofïïbili-

f

bus, adeóque aliquibus duntaxat viíis non eft

JJ*

neceffe videre omne id, quod vifis omnibus

M

videtur.

"d Couf. I. Ye. IV. M. Preterquam

Ie

enim , quód pro hujusmodi conditione nec flet

Ij

SS. Patrum auroritas nec folida ratio, nec ex

M

parte objecti nec ex parte actüs videntis debet

if

fe habere illa clariras intenfiva; non 1mum;

U

quia aliàs intenfiva claritas nihil plané dicit

hi

reter extenfivam; non 2dum; quia aliàs nul-

Qu

a dabitur comprehenfio nifi per. vifionem in-

creatam íeu divinam.

Unde etiam claritatis

?n

9

ratià D. M. Ad comprehenfionemominipoten-

q

ti& increatam non füfficit illud. fed eriam re-

4i

quiritur alterum, C.ad comprehenfionem crea-

(s

tam, N. [taque darà illà hypothefi beatus ad-

fün

huc omuipotentiam comprehendet compre-

Q

henfione

Dr 'Dr,t-:o UNo.

. 407

f*

henfione crearà, quamvis non increatà, üt ra-

d

tiones minorisreclé probant. 4pro/. vm M.

Qulis

E. Similiter vel fimpliciter negando, vel àr priüs

It

dillinguendo. 42 pro. 2d. .N. Conf. Difp. eft;

;polH.'

quia rerminus ille ad intra realiter eft ipía Dei

a

effentia, ac ideo quidquid in hac , etiam in illo

u

eminenter continetur: ficut ergo beatus videt

h

quidem toram effenriam divinam fed non tota-

u

liter, fic nec toraliter videt totum illum poren-

du

tie diving terminum intrinfecum, adeóque

5 d

nec comprehendit.

Econtra cüm omnes crea-

Q

turz poffibiles (int terminus adequatus extrin-

Ut

fecus porentie tum extenfivà tum intenfivé

j

fumpre indivina effentia eminenter contentus ,

a

fi beati illas omnes claré viderent, eorum vi-

| mb).

fione divina effentia finiretur; quia viderent in

on €

Deo; quidquid ipfe infe videt atque per omni-

mnfbü

fcientiam videre poteft, adeóque ipfüm vide-

d

rent totaliter & comprehenderent.

Ad Conf.

d

H. 3. 1. D. im. p. M. Ideo foretcomprehenfi-

nzd

va, quia infinita quomodocunque, N. quia fic

st

infinita, ut fimul effet adaquata divine co-

lme?:

gnofcibiliati obje&ctive, C. M. & diftinétà (i-

T.

militer rmà parte minoris, N. Conf^ Ratio eft;

i

quia fi per poffibile vel impoffibile daretur co-

2b

gnitio infinira fed non adzquans divinam co-

wl

4

gnofcibilitatem, non foret comprehenfiva, üt

p

€x dictis de Dei comprehenfibilitate liquet.

n

"d prob. yi. patetrefpontio ex proxim? dictis.

nClä

Caterüm an abíoluté potfibile fit lumen infini-

y?

tum, aut vifio creata in aliquo genere infinita;

quaftionis eft philofophicae, in qua comrnu-.

n

jj

€4

qion

Dsg Dro Uuo.

408

nior fententia negat: Si veró poffibilis ftatua-

n

tur, nequit tamen admitti talis, quze fit vifio

qui

omnium poflibilium in divina effentia, cüm

I«

hac foret Dei comprehenfiva.

"d prob. ad. -

cogl

AN. Znt.. "Tum quia extenfiva claritas non di-

vd.

fcrepat hic ab intenfiva: tum quiaclarirasutra-

0mi

3

que. ex eodem principio provenit, adeóque

utraque finita. eft vel neutrá infinita.

R. 2.

erg«

tj

T. wum. p. C. 2d. p. Maj. fed. N. mi.. d prob.-

D. A. Sutficit lumen finitum ad objeéta infini-

Ver

hi

ta finit& repraefentanda, C. adea repraefenran-

dainfinie, NN. — Quod addirur de attributisdi« —

j

Tl

vinis, falfum eft, ea effe aut cognofci à beatis

üt formalirer divería, cüm ífint & videantur -

Tr

üt una & fimplicitfima entitas: quin nequidem

«

à nobis üt formaliter plura & plura in infinitum

T

cogaofcuntur, cüt: nonnifi materialiter quafi

(j

non autem üt formaliter diverfa multiplicari in -

Wr

infinitum per rationem queant.

Preeterea in-

trà

ter attributa divina & creaturas poffibiles quoad

haþ

prafentem queftionem Difp. eft; quód beatus

i

videns. Dei effenriam & artributa, videat tan-

Ven

tüm.omnia, qua in Deo fünr formaliter, non

!d/zl

autem: qua infunt eminenter: clarb autem &

li

diftinété in. Deieffentia videns crearuras omnes

lt

offibiles, viderer etiam ,. quae eminenter. Deo

Ten

infünt, & quidem. clavitate ejus cognofcibilita-

D

tem. adequante , adeóque comprehenderet

AU

Deum.

W

181. Objic: cout. 4*.. Vifio creaturarum affe--

t

ritur intuitiva; formalis , & in Verbo: fed 1. nom

g

nec

gü.mtuizigæ ; cüm nec fit creaturarum in.fe.

(

per

Dzr Drzo Uxo:

: äo,

ht

per propriam fpeciem; 2. non eft formalis;

: vilo

quia creature formaliter non funt in Verbo; 3.

n

necin Verbo; quia vel Deus non eft medium

ial

cognofícendi; cüm fit quid omnino abfolutum:

od

vel ficut repraefentat omnes creaturas, fic etiam

3ut

omnes neceffarió videbuntur. Ergo. — Copf. £.

1

"

Si Verbum effet medium cognofcendi creaturas,

ergo haberet relationem realem vel (altemcon-

j

L

nexionem ad creaturas: íed neutrum convenit

f

Verbo feueffentice divinz etiam refpectu poffi-

Gu

bilium: ergo.

Pars xma min. prob. Quia in

ts

2

Deo ad creaturas poffibiles non datur relatio

at

e

realis praedicamentalis: cüm haec exigat termi-

eat

[l

num actu exiftrere, & habitudinem fundamenti

T

ad terminum effe talem, quz mutatione funda-

ntut

menti factà poffit abeffe à relato, quarum con-

g

itionum neutra convenit refpectu Dei ad crea-

Va

turas poffibiles: neque etiam datur relatio entis

a

tranícendentalis, aut. potiüs effentialis; quia ex

»sq

habitudine hujus relationis oritur neceffitas, ut

]b

exiftat terminus, quod rurfüs Deo non con-

A U

venit, qui non agit neceffarió ad extra.

Pars

; f

2da prob. 1. Si Deus haberet connexionem effen-

m

tialem cum creaturis; ergo inprimis depende-

on!

ret à creaturis; ac deinde fi nullae creaturz fo-

arDaJ

rent poffibiles, non maneret idem Deus: fed

"

Deus à creaturis non dependet, & fi creaturge

j

nulle poffibiles forent, femper idem effet in fe:

J

ndctfï

ergo. 2. Quod videturin medio, debet fluere ex

eflentia ipfa medii fic, ut pofito illo medio fe-

j ":

j)0l

quatur neceffarió alterum, quod in eo cogno-

Ícitur; adeóque medium debet cum altero con-

p

F

4€$

necti

41o

Dzr Dro UN&.

dter

necti abfoluté & fimpliciter: fed Deus hoc mo-

do non connectitur nequidem cum polfibilibus

qbje

cüm (i crearurc non effent poffibiles, non effet

4 Qu

defectus in Deo, edin creaturis, quie produci

hm

[

non poffent , adeóque Deus femper idem foret:

ls

ergo non cognoícunrur in Deo tanquam me-

j

inV

dio poffibilia diftinét&, & quód (int poffibilia ;

fed fola virtus divina fecundüm fe, feu poren-

d

Qd

tia producendi hoc vel illud , fi effet. potlibile.

Conf. IJ. n alio formaliter cognofci, non eft

titim

il

tantüm copnofci in alio tanquam medio conne-

xionem effentialem habente cum altero , fed eft

$

f

cognofci inftar alterius: fed e(fentia Dei non

eft medium habens effentialem connexionem

T

cum ulla creatura üt exiflente ; cüm & ipfàa fcien-

l

tia vifionis & decreta Dei pro priori & fecun-

àn

if

düm id , quod Deo intrinfecum dicunt, fint in-

differentia ad. exi(tentiam vel non exiftentiam

Y

Ed

crearurarum :: neque etiam creaturae exiftentes

poffunt cognofci inítar effentie divinz, cüm

pii

ihc

non fint ejusdem cum illa rationis; fed forma-

liter ditfimiles: ergo.

Tho)

if

g. quoad vm. D. min. Non eft vifio intuiti-

va flricté dicta, C. minüs ftridté fumpra N.

[l

Adprimum requiritur, ut obje&tum cognofcatur

Q

exiftens ac preefens; immediaté five fine medio

li

D

cognito ; motivé fiveex mortione ipfius objedti:

&d alterum füfficit, quàód obje&tum, ür eft in fe;

7)11,1

terminet cognitionem; vifio fir clara, perfedta

d

& diftin&ta ipfius objecti, & aliquo modo im-

lä[]q

mediara, quatenus non eft arguitiva illatio ex

[

medio cognito, fed fimplex intuitio medii, &

Lon

-

Dz Dro Uxo.

-4x£

C ff

alterius in medio; medium contineat perfe&e

ilbiy

objectum, & eminenter ejus fpecies proprias.

n eft

uoad 2. IN. mim. prob. D. Creaturee non fünt

rodin

formaliter fübje&tivé in Verbo, C. formaliter

o

objectivé, N.

Dictum non eft, creaturas vi-

m

deri formalirer in Verbo exiftentes, fed videri

(bl

in Verboürmorivo formali feu üt medio, in quo

p

eít vis motiva ad earum cognitionem; ideóque

of

creatura duntaxat motivé in Verbo , non autem

m

terminativé videntur, cüm terminativé in fe

cott

ipfis videantur indire&t& & fecundarió.

Quoad

r

3. IN. min. prob. 1. D. Deus eft ens omui

nó ab-

Jei

folutum, h. e. independens nec habens relatio-

Viond

nem realem prafertim preedicamentalem, C.

lt

h.e. omnem connexionem ad alterum exclu-

fect

dens N. |/4d prob. 2. IN. par. Quamvis enim

t i

effentia divina neceffarió creaturas repraefentet

teti

in e & fibi, non eas tamen neceffarió reprefentat

ylel

ad extra &aliis; fed pro fua voluntate libere ap-

plicante ac determinante effentiam divinam ad

læ? ii

La

movendum intelle&tum, hoc vel illo füppofito

merito aut ftatu Beatorum; atque adeó effentia,

) mwn,

üt fübjacet voluntati, dicitur fpeculum volun-

j

tarium , quatenus Deus videtur, quando vult,

IOM

quantum vulr, & quomodo vult.

"d Conf. 1.

&. in Suarefii aliorümque fententia diftinguente

relationem realem à connexione, /V. 24. part.

o

li

minp. ad prob 1. D. im. $eq. Deus dependeret

t

dependentià propri& di&tà à creaturis fcilicet

À

pIf

tanquam àcauía, N. improprié dictà depen-

j*

dentià dependeret à crearuris tanquam puro

jl ]

termino; C.. Dependentia ab alio in aliquo ge-

z

nere

j

As

412

Dz Dso Uuo.

lil

nere caufz five materialis, five formalis, five

efficientis aut finalis eít dependentia propria, &

qi

Til

importat imperfectionem; üt paret in creatis:

dependentia autem ab alio ranquam à puro ter-

) &

fd

mino vel effe&u impropria eft , & perfe&tionem

fümmam arguit , üt patet in perfonis divinis fe

4l

mutuó fine imperfectionis nora refpicientibus;

Qu

& in creatis à Deo produéctis. 24. Se. etiam D.

Tür

Si Deus haberet connexionem effenualem cum

1

creaturis abíoluté & fimpliciter, tunc fi nullee

u

fut

creature effent poífibiles, non maneret idem

Deus, C. fi Deus haberet connexionem effen-

—

f

&i

tialem cum creaturis ex hyporhefi; quód illee

fint poffibiles, vel exiftant, tunc &c. N. Equi-

p

il

dem nonnegamus, Deum habere connexionem

cum creaturis abfoluté & fimpliciter, atque hinc

g;

B)

ln

sunoris pars 2da abfolur& negari poterat: fe

cüm quaftio hzc in Philofophia foleat examina-

|

Vs

ri, & hic.tam de exiftentibus quàm poffibilibus

the

creaturisloquamur , data refponfio fufficere po-

Sic

la

teft. 744 prob. 2.9&.1..D. M. Quod videturin me-

dio fimpliciter & abfoluté & quidem in eofeor-

ti]

fim & íecundüm fíe f(ümpto, debet &c.;

L

V

quod in medio rantüm ex hypothefi, & in eo

im

cum aliis conjuncto videtur, N. — Hoc argu-

lic

mentum ruríüs non difcernit inter polfibilia &

Kor

exiftentia , quae ftatuimus videriin Verbo ; quo-

Qu

rum pofteriora certó dicimus tantüm ex hypo-

Ter

thefi, quód fint, videri, & quidem non in Ver-

TO,

bo feu effentia divina fecundüm fe praecise ac-

lii

cepta, fed àt conjuncta cum decreto vel vifio-

iT

ne ; aut his füppofitis.

Si tamen de folis pofli-

&i

bilibus

Dg Drgo Uxo.

T

, It

bilibus fiar arpumentum, m. 2. T. M. Quia

j

quamvis qua identificata fünt medio, debeant

yeit

metaphyficé ex ejus effentia fluere, ramen quie

f0 f

abeo fünt diftincta, fic profluere non eft neceffe,

TU

Íed alia queecunque connexio neceffaria füfficit.

od

eddinin. N. Supp., quod nugatorium eft , & $e4.,

ntbiy

qua fallit , five admittatur rantüm poffibilitas re-

)

rum extrinfeca, five etiam intrinfeca.

Si enim

a

imurm, jam poffibilitas creaturarum eft ipfe

jnylz

Deus; confequenter hác mutarà nec Deus idem

[ f

foret: fi autem 2dum; cüm poffibilitati intrin-

ydie

fecae creaturarum corre(pondeant perfectiones

i

eminentes & rationes feu idez in Deo, illà im-

r

poffibiliraàá, & ha 'effe non poffent, ideóque

(on

idem non maneret Deus.

d Conf. 11. quoad

e li

1. p. D. min. Effentia Dei non eft medium ha-

U f

bens neceffariam connexionem cum creatura

am?

ür exiftente abfoluté ac fimpliciter, C. ex hypo-

l"

"

thefi, quód creaturz exiftant vel futurze fint N.

n

o

Sicut autem non loquimur nifi ex füppofito exi-

r

ftentise creaturarum, fic nec loquimur de effen-

"

tia Dei aut pro priori, aut fejunctee à decreto

T"

(

velvifionedivina. Quoadad.p. N. Aff-&9 Supp.s

imum quidem; quia inflar effentiee cognoíci

ginä

af

hic idem fignificare debet, ac cognofci propter

i

j

!

connexionem effentiee diving cum creaturis,

anw

quz habetur per hoc, ut Deus fit caufa emi-

nentiffima & ícientia creaturarum: 2dum ve-

b

j

rO, quia ad rationem ideze aut fpeciei intellipi-

bilis, füb qua etiam dicuntur creature videri

"1]

| viüfj

in Deo, non requiritur fimilitudo entitativa;

!)

fed repree(entativa füfficit.

ARTI-

j

,

£

414

Dzsz Dro Uwo.

D

ARTICULUS lV..

"n unde Beatovum vifio fit z'/eæqualis "

du

182.

Tüs

Ota. Cüm Deus, non obftante ejus

fimplicitate , non videatur totaliter

q

lin

feu comprehendatur, üt f. d. e., facilé colligi-

tur, quód eadem fimplicitas non obfter, quo-

fi

minüs ab uno beato alíter quàm ab altero, &

N

fic inequaliter cognofcatur.

Inzqualitas au-

pi

tem vifionis poreft effe vel fpecifica vel acciden-

p

talis: fpecifica oritur preecipuéà diverfitateob-

p

je&ti formalis quod & füb quo, nulláque com-

Qu

Ti

muniter ab ullo '"Theologo admittitur in vifio-

nibus non tantüm beatorum hominum fed nec

Qür

lt

angelorum: accidentalis defumitur ex diverfis

circumítantiis, unde major vel minor perfpi-

d

cuitas, major vel minor intenfio aut extenfio

in vifionibus nafcitur.

De hac veró a. cidenta-

à

1mum eft, an

—

lI

li inaequalitate duo quaeruntur.

detur in vifione Deiintuitiva beatorum? 2dum;

Ti

f

unde oriatur haecinzqualitas? in qua queeftio-

ne poreft inquiri tum de caufà morali feu meri-

fi

toria hujus diverfitatis, tum de caufa phyfica

[

& effectiva; ubi tamen facilé apparet, prio-

fj

rem de caufà morali inquifitionem reduci a

m(

quaftionem primam, aut fiab illa diftinguaturs

C

ad aliam materiam nempe Tr..de meritis perti-

T

nere; quare de eadem fingillatim hic non tra-

&abimus. Porró circa rmam, quz eft quaftio

E

dogematica; füb finem Seculi IV. Jovinianus

j

docuit, confervantes baptismatis gratiam ha-

Lf

i

bituros equale preemium in calo, eo quód non-

nifi

r

Dr Drso Uwo.

a5

nifi paria peccata parésque virrutes, ac proin-

j!

de merita & demerita equalia in prafenti vita

darentur: eundem errorem (üfcitavit Luthe-

gt

rus Sec. XVI. ex alio tamen principio falfo,

o

quo ftatuebat nulla proríüs dari merira, fed (o-

qli

lam eandémque Chrifti juftiriam & fanctitatem

n

fingulis juftis impuratam; unde in Serm. de

40, 0

Nativ. Virginis Beatosomnes Sanctiffimae Vir-

ji 4l

gini adequare non eft veritus.. Circa2dam ut-

NU

pote meré Scholafticam diícrepant etiam Scri-

i

ptores Orthodoxi, Scoto nempe cum füuis fe-

je (

quacibus pro caufa inzqualis vifionis atfignante

m

intelle£tuum | diverfitatem, D. 'Thoma autem

fs

cum cateris vifionis ingequaliratem ab ineequa-

jivet

litate luminis gloriee reperente.

pu

183. Dico . Vifio Dei intuitiva in Beatis

Y

eft inequalis pro meritorum diverfitate. ProP. 7.

ote

"utoritate, & quidem 1. ex Seviptura, in qua

! Cüïï

1mum teftimonium extat Joan. 14. v. 2. /do-

r

mo Patris mei manfiones multe; ubi fermonem

quæi'-i?

fieridegloria celefti, non autem de Ecclefia mili-

u

tante ejusque hierarchia, patetex verbis Chrifti

h)?l.l

continuó fübnexis: $i quo minus dixiffem vobis:

quia vado pavare volis locum; per «multas verà

j pl"*

manfiones inrelli

j

gi etiam ineequales, conftatex

Cypr. L. de hab

ir. Vir

] glli.m[

g. & de laude Martyr.,

8 Pem

"Terrul. L. cont. Gnoft

. C. 6. & de Monogam.

C. 10.; Auo. Tr.

67. in Joan; Naz. in Orat. 16.

"M

uæw

aliisque apud Sua

rez. odur eftillud r. ad Cor.

j

j

15. V. A1.— Sicur flella diffevt à flella i. clavitate ,

n

fic evit vefuvvetlio movtuorum; übi quamvis fer-'s

P K8- -

j

mo duntaxat fit de corporibus beatorum

f

inen

ER

416

Dg Dro Uuo.

men inde etiam diveríam anima gloriam , üt«

&i

d

pore ex qua nafcitur & proportionem capit cor-

porum felicitas, colligi docent preter Inter-

j

pretes & Patres alios Tertul. de Refür. carn.

C. 25., Hilar. in Pfal. 46.circaid: Beatus, quem

if

elegifti &c., Aug. L. de Sanct. Virp. C. 26. Ba-

Tk

[

fil.de Sp.S. C. 52.. 3tium conflatur ex pluribus

parabolis, in quibus proratione virtutis & me-

]i

T

riti promittitur praemium , qualis eft Marth. 13.

& 19. deagro & fructibus diverfis, Matth.25. &

Vet

Luc. 19. de fervis ac talentorum vel mnarum

$l

diverfo numero ; Item ex textibus id fàtis ex-

tüi

primentibus, qualis ille eft Matth. 7. v. 2. 4

2!

qua menfuva snenfi fuevitis, vemetietur volis. 1. ad

3

Cor.5. v.8. Unusquisque autem propriam merce-

dem accipiet fecundim [uum laborem. 2.ad Cor.9.

[

v.6. Qui pavcà feminat , parcà €g metet ; 9 quife-

p«

sninat in beneditlionibus , de benedi&lionibus $3 me-

i

2et. &c. 2.ex Conciliis. Vlorentinum enimaper-

lllä

t& in decreto unionis definit , Beatos intueri

ti

clar? ipfüm Deum trinum & unum, ficuti eft;

G

fä l

pro meritorum tamen diverfirate alium alio per-

fectiüs.

'Tridentin. autem Seff. 6. fatis id decla-

D7

rat, dum C. 16. inquit, Zegé operantibus usque

llper

2n finem 9 ia IDeo [perantibus proponeuda eft vita

[

eerevua 69 tauquam . gratia filiis Dei per. Cbriftum

DT

Á

Efum mifevicorditer promiffa , 99 tanquam imtr-

ces eft ipfius Dei promiffrote borais ipforum opevibus

Y

£2 mevitis fideliter veddenda.

Et dum Can. 32.

Wier

definit, juftificatum bonis operibus augmentum

fdüo.

gratie, vitam eeternam , glorie confecutionem

p

Huec

atque etiam gloriæ quguutum mereri.

exq

etiam

v

Dzr Dro 'UNO.

D

;l

etiam referri poffunt Cca, Romanum | füb Siri-

J Q

cio; & M:diolanenfe füb Ambrofio circiter an,

Ttz

ntc

390. celebrata, inquibus Jovinianus damnatus

m

eft: Item hymnus Ecclefize: Serza tev denis &c.

X

in fefto S. Joan. Baptiftee. 3. ex Parribu. Hos

Y

inter przcipuus eft S. Hieron.qui duobus con-

Jur

lj

tra Jovinianum libris omnes ejus errores ex

m

profeffo refütavit, prefentem veró errorem

uj

maximé lib. poftremo excutfit,

Preter hunc

hl)ö

