ipsà futuritione obje&ti; tum quia eft fcientia

f

lt

Ípeculativa, que füpponit fuum obje&tum:

J

"h

tum quia habitudo illa eft & Deus novit ob-

jectum, quia eft futurum, non autem vicif-

i

J

f

m

im & é converfo, ..2 Conf. IJ. & C. A. qg?

am«e Conf.

unam.. Cum determinatio volun-

9tl

SJ"

hjt).

[ 4

ratis non

aliquaentitas ab actu voluntatis di-

ftindla, neque proprié aliqua formalitas actüs

if

fed me

i5 ,

ra ratio in a&u dicens ita procedere

g&um à voluntate, ut ab ea clipatur, omni-

"TA

no admittimus fine decreto & concuríü divino,

ju

j

antecedenter tamen indifferente, non actum

)

minationem poni pof-

fyyf

woh;nta;is qec ejus deter

qu

PA

P eorumm

Dz Dro UNo.

$16

fe; quia üt res fit feu effe accipiat ; effentialiter

requiritur ejus caufà, quam in Deo & volun-

)u

tate adzquaté conftituimus.

Hinc veró ficut

j

determinata füturi veritas pro priori ad füam

[

caufam nec effe nec afferi poteft, etiam nequit

pro priori ad decretum divinum cognofci aut

i

à d

per propofitionem enuntiari, Sed "V. 24. f.

i« Conf.eg 2dam conf. Quamvis enim resfine

UM

i

decreto non fit, tamen pro illo figno, in quo

Ms

eft, habet füum effe & füam veriratem obje-

fllnl 1

&ivam. Cüm veró hanc veritatem objecti-

b2

vam non conftituat decretum divinum, & ef-

( COnmy

fe&us eriam, qui talis, fecundüm fuum effe for-

A :

male feu conftitutiva intrinfeca cognofci queat,

8[[3

M

uji

quin illà cognitione attingatur fimul ejus caufa

aut aliud quodcunque ad ejus pofitionem ad-

D

hibitum; fequitur faltem ab intelle&tu creato

hbüs (

futurum formale cognofci poffe fine decreto

Qw

& ab eo prafcindendo. 24 vatiozem D. Co-

4tüs

gnitio Dei realiter (ampta eft comprehenfiva

Qm

tum actüs tum caufe tumíüi decreti, C, fumpta

Tey

formaliter ac reduplicativé feu quarenus eft co-

Wüe c

ii

gnitio futuri; IN. fic enim rerminarur ad effe

formale füturi, utpote quod ineffe veri &co-

gnofcibilis conflituitur fine decreto tanquam

li

tf

arte,

Praterea veró , quamvis etiam fecun-

itie

düm rationem non poffet diftingui cognitio

li d

fururitionis formalis 3 cognitione fururitionis

n

caufilis, tamen opus non foret, ut cognitio

ficef

hujus effet medium cognitionis illius; nifi ad

Atrg

omnia fürura requireretur decretum abíolu-

fitd

tum efficax & antecedenter determinatum;

E

quod haétenus negavimus.

UujE-

E—

jj

Dr Dro Uwo.

517

ldl

volus

QuznEs,

Quid de vaviis medüs flatuendum

0 [it

d i

ftt, in quibus Deus contingentia alfolu-

7 futura copno[cere à diverffs. affevituv ?

8

of

234. Nota. Praeter binos illos c

ontinpén-

i

tia abfoluté futura

cognofcendi modos ,

resl

qui, ür f. d. e. , "Theologos omnes in diver(às

inqt

partes dividunt; dantur alii, qui uni parti non

[

funt adeó proprii, ut non ab autoribus alie-

j

l

n partis etiam admittantur, Horum autem

::

,üt

cogaofcendi modorum

quatuor enumerari pof-

Jf

fünt; rmus eft, fi

Deus illa cognofcar in füa

|qi

effentia tanquam in

fpecie intelli

gibili; üt num.

T

213. de poflibilibus dictum eft :

adus, fi co-

m i

gnolcat in füo de abfoluté futuris contingen-

cred

tibus decreto concurfüm prebente: 3tius, fi

u

cognofcat in caufis creatis proximis futurorum:

n

4tus; fi futura cognofcat in coexiftentia eorum

cum aeternitate divina.

d

. De omnibus agemus

ii

breviter & fub diftin&i

one, quà fenfüm utrum-

d

que explicabimus

» quo admitti poflint aut. ne-

qu

gari debeant.

TL

235. Re[pondeo 1.

Deus contingentia abfo-

mu;ï»'

lutà futura non videt

in fua effentia tanquam

)d

fpecie intelligibili, ni

fi ex hypothefi exiften-

:ogüï*,"

tie abfoluté futurze,

Ratio rma paytis eft ; quia

j

effentia divina üt fpe

cies intelligibilis non eft

Wnlllt

neceffarió connexa c

um contingente abfoluté

futuro, fed indiffere

jiid

ns ex fe eft ad reprefen-

jl

tandum fuüturum z

qué ac non füturum; cüm

fi

üawm;

l]eadem res non foret futura; non füturam

d

3

repre-

i

$18

. Ds Dzo Uxo.

100 à

reprafentaret: ergo nequit fecundüm fe pra-

tedere

cis? effe medium, in quo futura determinate

n

cognofcantur certó & infallibiliter. — Rar, 2d.

yevi

; eft; quia ex fuppofito exiftentiee füturee , ef-

tÍde

fentie divine vis reprafentandi infinira jam

Wi

dererminata eft ad repraíentandam futuram exi-

| üng

M

ft:ntiam ; cüm inflar fpeculi f& habeat jugta.

diéta num. 177. & 219.

a d

236. Refpondeo II

Deus futura ejüsmod"i

tfir

neque in decreto applicativo fuze omnipoten-

Lur

zie ad concurrendum fecundüm fe contidera-

Q

10, nec inalio quocunque decreto fcieniiam

üütm

znediam antecedente vel ab ea . independente

p

«ognofcit: defa&to tamen cognofcit in com-

Ws

plexo fcientize mediz & decretiomnipotentiam

li

applicantis; & cognofcere etiam poteft in pra-

Á

definitione a&tuum bonorum ab intrinfeco efti-

N

€aci per fcientiam mediam regulata, i ejus-

«

3nodi preedefinitio admittarur. — Ka720 1« par-

Do

zi5 eft; quia decretum applicativum, üt cum

do,

communi noftrorum füuppono, eft ad utrum-

| &t

que indifferens : ergo non poteft effe medi-

QU

um ,in quo Deus

actum poriüs quim non

| N

aétum abíoluté fururum cognofícat.

Ratio 2d&

äe ql

p. eft; quia decreturn illud fcientiam mediam

üm

antecedens & ab illa independens vel concipitur

Bu

indifferens;ideóque cum utroque libertatis eX-

t

rremo conjungibile, vel ponitur cum uno de«

terminare extremo libertatis effentialiter con-

Tide

nexum: fi tmum; patet iterum in eo vidett

Yj

non poffe actum determinat? furmrum, cüm

non magis connectatur cum aétu quàm cum

LE

non

Drg Drzo Uuo.

519

non a&u: fi 2dum; decretum ejusmodi ante-

R pre

Ti

cederer libertatem eámquelederes; unde (icut

dari nequirt, fic nec in eo futurum liberum

l, P

previderi, ao zi« p. eft; quia complexum

ia

ex Ícientia media & decreto omnipotentie ap-

n u

[

plicativo eequivalet veritati propofitionis con-

ama

ditionatee & conditioni purificate , . futurum

; jut

veró conditionato; üt patet in hoc fyllogis-

mo: fi Petro in his circumftantiis pofito con-

iemoa

curfum hunc in actu primo paratum decerne-

xipotm

rem, Petrus hoc determinatum faceret: fed

wüüdm'

ego decerno hunc concurfüm: ergo Petrushoc

jentf

dererminatum faciet,

Sicut veró Deus in iftis

entdt

premiffis hanc conclufionem infallibiliter cog-

? (

nofcere poteft, quia hec ex illis infallibilitee

tefti

fequitur; fic & in complexo ícientie medice

Inp

& decreti eam fequentis effeftum determinatà

( €€

futurum videre poteft. — Quód autem de fa&o

d

etiam videat, patet tum ex dictis, quia Deus

m

ex infinita perfe&tione videt omne & omni mo-

j

do, quod & quo modo cognofci poteft fine

j u

cognofcentis imperfe£tione: tum ex dicendis,

m

quibus hoc complexum. dari infrà afferetur.

im!

Rat. 41« p. eft; quia fi ejusmodi praedefinitio,

(atio'-*

de qua alibi, datur, eíl effentialiter connexa

ne

cum futuro: fed futurum infallibiliter videri

f

poteft in eo , quicum e(Temial'gter conneécti-

u

tur; erpo,

W

(ï

xllüüä

237. Re[pondro III. Deus farura pradicta

j a

videre quidem nequit in caufis creatis liberis

j

(

nudefümptis; videt tamen illa in caufis his,

mül

J

ür fe(e detexfminacuris. Ratio xme« partis eft;

n ?

4

quia

f

/

n

Ds 151-:0 UwnoO.

j20

filut

quia caufe create libere , quamtumvis pro-

xima completz ac expedite , füb hoc reípe-

tiqu

&u nihil dicunt nii actum primum, confe-

quenter fpectari adhuc debenr üt indifferentes

&d agendum vel non agendum : ergo fic fpe-

Ánt

élate nullum extremum determineté conno-

tant vel includunt: ergo determinatus effe-

€tus nullus in iis videri certó poreft,

Ratio

190

2d« p. eft ; quia caufae üt fefe dererminaturee

Ípeétantur in actu fecundo (eu cum dertermi-

ix

nato eff-Qu , & fimul àr vere caufze feu üt

pon

narurà feu cauíalitate priores effe&tu : ergo

Id

[sd

poffunt effe & revera (ünt medium , in quo

IDeus videar effe&tum fururum,

Vdm

238. Refpoudeo 1 P. Deu: nulla futura vi-

&

det in ipforum coéxiftlenria cum set-rnitate

)

divina ; fi fermo fit de coexiftenria phyfica &

ii

reali ; quamvis fi coexiitentiam fümamus pro

Y

preíentia meré objectiva, id de futuris abfo-

It

luiis d:ci queat.

Ratio ime puvtis eft ; cum

tio

'quia nullum füturum phy(íicé ac realiter ab

ten

&tterno exütit, quod ramen requiritur ad co-

Yl

exiftentiam illam : tum quia aternitas ; quà

ü(l)n;

Deus créaturis in tempore exiftentibus co:x-

tit

iftit , non facit illas Deo ab seterno pra-fentes,

fij

fed tantóm prefentes aiernitati in. tempore:

Q

tum quia hic cognoícendi modus convenire

nequit Deo refpectu fütarorum condirionato-

fum,; quorum conditio nunquam eft implen-

BH

Pur

da, Videantur di&dta num 9s. — Rarío ad« f-

li

eft; quia hic loquendi modus convenit cum

T

illo, quo diximus cognofcià Deo futura ab-

pte

foluta

U

. Ds Dro Uwo.

£E

s

foluta in veritate obje&tiva & entitate ipfa,quz

relpe

aliquando erit j de qua vide Art. praecedentem,

conit

erett

ARTICULUS IV.

fic i

conn?

4u, &5, i2 quo Deus cognofcat. contingentia com-

yd

ditionatà futuva ?

hi

Ora 1. Conditionat? futurum ex di-

IRton

zag.N

étis num. 226, eft id, quod exiflerer ,

a

fi poneretur aliqua conditio; unde in eo vel

f

potiüs in propofitione de illo tria fünt con-

:

fideranda, r. conditio

» qui etiam hypothe-

fis dicitur 'eft illa,

ingi

fub qua aliquid affirmatur

vel negatur ,

& per particulam // communiüs

yn v

ex

primirur: 2. Conditionatum eft id , quod

"niti

fu

( À

b condirione affirmatur vel negatur, & in

füturis eventus dicirur: 3. Eft habitudo vel

i p

conducentia conditionis ad conditionatiim,

T

D

Propofitio

/

. conditionata, & inde etiam condi-

[|; 9

tionaté futürum , dividi foler duplicirer, qua-

li

tenüs nempe vel attenditur ad exiftentiam ;

ni

vel ad naturam conditionis , füb qua condi-

y

tionatum enuntiatur.

Ratione 1mi enim divi-

j a].ï

itur in meré feu pu

ré conditionatum , ubi

"

j

fcilicet condirio nunq

uam purificabitur , h. e.

ponetur feu ad ftatu

f

m abfolutum redacetur ;

yé'

& in non puré co:

ditiongtum , ubi condirio

purificabitur ; & h

l(]NfO'

inc ex conditionate futuro

mp»:ll

e: adet abfoluté futurum. De primo membro

u)

folo quidem movetur prior pars quafiionis

r qut

in titulo propofire

; cüm de altero jam in

precedente articulo refponfum fuerit : nihil-

( i

(

5

y

ominüs

&

asss

522

Dz Dro Uno.

ominüs ad fecundum eequé ac primum divi-

ii

fionis membrum pertinet pofterior pars qua&e

id

flionis , propterea quód omne abfoluté futu-

it

rum praíuüpponat ante fe condirionare. fütu-

QR

l

rum ; cüm , fi verum elt, effe&um v, g. efle

n

exüturum Ííüb hac libertate , etiam verum

l«

fit, quód exriturus fit hic effectus , fi detur

hzc libertas,

Katione 2di autem dividitur r.

N

in conditionatum impolflibile, ubi fcilicet füb

d

conditione impoflibili aliquid enuntiatur ; V.*

fi lapis effet homo , liberé operaretur: 2. in

hi

a

conditionatum neceflirium , ubi aliquid enun-

tiatur fub conditione , que neceffariam habet

quà

Vn

connexionem cum condirionato; quod dupli-

W

citer haberi poteft, nempe vel ex effentia & na-

dii

tura rei, ütin hac propofitione : fi ignis eft,

calefacit ; vel ex folo decreto ac voluntare

[

W

Dei, üt in his: fi peccator morietur cum pae-

Y

nitentia finali, falvabitur : fi percuffiflet Joas

tü

terram jaculo quinquies aut fexies; percuffit-

f

fet Syriam ufque ad confamprionem : fi Chri-

po

ftus non abiiffer, Paraclitus non veniffer a

-

Qr

Apoftolos, &c.

3. In conditionatum contin-

li

gsn$ , ubi conditionatum enuntiatur füb con-

ii d

D

ditione , que quidem non habet connexionem

à

cum conditionato neceflariam five ab intrin-

NI

feco five ab extrinfeco provenientem ; fed ta-

T

men vel per modum caufie vel per modum

f

i

occafionis conneétirur cum exiftentia objecti

h

conditionati ; üt in his: fi Petrus vocetur au-

l

xilio hoc , affentiet; fi vocerur auxilio illo;

q

diffentier; in qua poftrema quamvis auxilium

f

3

i

Ds Drzo Uuo.

1 i

$133

$ QUi

illad nullam dicat proportionem conducentise

ad diffenfum, ficur auxilium hoc in priori eam

f

: fut

dicit ad affenfüm, tamen habet proportionem

conítiturivi libertatis ad diffenfum , üt'nempe

g.ee

.WIUHI

conducit ad oppoíitum (ícilicet affenfum. — 4.

In conditionatum difparatum feu impertinens;

| delt

Qu

&bi conditionatum enuntietur ífnb condtio-

ne; que nullam plané ad illud connexionem

«tl

dicit, ür in hac: fi Turca dormit, Papa orat.

f; (

;z,in

Hujusmodi autem propofitiones femper fünt

fil(x , fi particula /7 rigorosé fumatur; eó

[ QU

hi

quód propofitio conditionata rigoros? fump-

ta non afílirmat vel negat nudam exiftenti-

duj

[

am) conditionati , fed dependenter à con-

ditione ; conditionarum autem nunquam ex-

j eüx

ntate

Htet nec non exifter dependenter à conditio-

ne difparata , üt patet ex terminis : poffunt

u

ramen eífe vera , fi particula illa /7 explice-

2 )M

tur vel zquivaleat particulae quaudo, & figni-

T

ficet tantüm concomitantiam utriusque pro-

iÜ

pofitionis: arque in bac poteft fübinde dari

j

connexio etiam neceflaria fed ab extriníeco,

dj

Ícilicer à voluntate divina vel creata , ür patet

Ti

in illa Eliae ad Elifum: fi videris me, quan-

j

j

do tollar à te ; erit tibi , quod petiifü, Por-

ro quamvis poftremum conditionatum poffit

"

referri ad fcientiam Dei mediam materialiter

y

fumpram , & conditionatum etiam impoflibi-

j

le juxta aliquos fpe&er ad eandem fimpliciter,

j [

!l

fi conditio impoflibilis per impoffibile purifi-

J

0

cara 'haberet connexionem cum conditionata

j

folhm contingentem ; his tamen uti & aliis

j

omiffis,

Dzr Dgzo Uuo.

$24

omi(fis , qu& ad fcientiam Dei neceffariam aut

bi

implicis intelligentiee ex infrà dicendis fpe-

st

tion

éiant , agemus hic duntax;t de conditionatis

T

contingentibus ; feu conungentibus conditio-

naté futuris,

i

Tüta

240. Nota II. Circa primum quaftionis

(f

ip

caput antiquorum TThomiftarum nonnulli do-

Ti

cuerunt, Deum conjeéctura'iter folüm coenof-

pit

cere hujusmodi futura, quatenus infallibiliter

cognofcit inclinationes voluntatis create, üt

lils

oftendit poft alios Gormaz Difp. 9. fe&. z.

accuraté laudans illorum teflimonia.

Eandem

TA

H

fententiam füfcitare conatus eft Anonymus

quidam L. de ordine , déque priori & pofte-

ins

W

riori , quem Gonet aliique poft eum appel-

lant Claudium Tiphani S. J. , aliis injurià par-

lr

[j

tum illum viro huic füppofitum contendenti-

W

bus.

Communis tamen modernorum Tho-

q

miítarum nobifcum confentiennum jam eft

doctrina, Deum certó & infallibilier cognof-

cere contingentia conditionaté fütura.

Circa

r

alterum duplex iterum celebrior eft fententia:

lh

1ma Thomiftarum & ür num. 220. oftendi-

h

mus , etiam Scotiítarum , (tatuentium hzc fu-

W

[

tura cognofci à Deo in decreto per fe & ante-

li

cedenter determinato ; quod , quia actu dari

-

ii

volunt; vocant fübjectivé feu ex parte actüs

ais

abíolutum ; quia veró eít circa conditionaté

Tu

Qu

futurum, vocant objeetivé feu ex parte obje-

€&ti conditionatum. 2da Eft univerfze noftre

Cep

Societatis & aliorum nepgantium non tantüm

i

cempoffibilitatem horum decretorum cum li-

W

bertate

Dzr Drzo Uwxo.

$2j

nEl

bertate humana & divina fanctitate, fed etiam

fpe

neceífiratem . decreti actu. exiftentis ad cogni-

ORds

tionem conditionaté futurorum : unde com-

yiiti

muniüs ftaruunt contingentia conditionaté fü-

tura, etiam anté & independenrer ab ullo de-

(tions

creto a&tuali,à Deo infallibiliter cognofci in fe

lii d

ipfis immediaté , quam cognitionem fcientiam

agnof-

mediam vocant: De utraque controverfige

parte fic agemus in prafens , ut tamen ube-

biliat

i,

riüs agendi locum fequenti Capiti refervemus,

241. Diro 1. Deus contingentia conditio-

LT

andem

naté futura certó

& infallibilirer cognofcit.

Prob, autovitate :

Deus non dicit aut revelat

1ymus

poüe-

in Scriptura , qua vel non cognofcit vel non

.ppel-

certó nec infallibiliter fcit: fed Deus in Scrip-

- pat*

tura revelavit plura contingentia conditiona-

t

utura: ergo neceffarió dicendum eft , De-

Jent

Tmw

um hujusmodi furura certó & infallibiliter

cognoviffe, — Confeguentia non tantüm legiti-

;ognui-

ma eft, fed & valet pro omnibus conditio-

naté futuris , licér non revelatis ; ficut hanc

Ür

memiq:

illaiionem Adverfarii admittunt ex fimili illa-

tione pro abfolut? futuris, Major eít funda-

,Rendl'

mentum noftre fidei

u

& ex ipfis rerminis no-

ta eft

; cüm füprema in loquendo autoritas

y a

j c

nequeat concipi fine (ümma fàpientia,

Min.

(

prob. ex pluribus Scripturze teftimoniis, quo-

T!

ju

n

rum tria duntaxat hic recitabimus. 1. Reg. 23.

cüm David fupiens Saulem in Ceilam f& re-

df

d

cepiffet ; Saul veró hanc urbem expugnare

deliberaret, David confuüluit Dominum & ab

Wüm

€o refponfüm accepit , qua Scriptura à v. 1 r.

"

t

$26

Dr Dro Uwo.

fic recenfet : $; defcendet. Saul , fecut audivii

n

Jeyvus tuus ?. Domine Deus J [vael indica [evvo

pl

11u0.

Et ait Dombuus : de[cendet.

Dixítque

"

David : $i tradeut me viri Ceile , 7 vivos qui

ii

mecum funt in mauus Saul ?. Et dixit Dominus:

W, !

tradeut. Sapient. 4. v 11. dicitar: — Rapius qfi,

fuhr

ne malitia mutavet iutelleum ejusz: aut. te fi&lio

"

decipevez atimam illius, Matth, 11.v. 21, Chri-

lid,

Ítüs ait

F« tili Corozain , v« tibi Betbjaida:

m

quia ; fé ia Tyvo g Sidone fa&le e[fent virtutes,

qy

qua fatiz [unt im vobis, olun du cilicio &9. cie-

q:

ve panitentiam egif]emt. klec vero fuiffe con-

dor

tingentia & quidem puré conditionat? futura

$

ex Sacris litteris omnino notum ell, — Conf.

a

ex Ss. Patribus , quorum & numero apud Pe-

i

tav. L. 4. Theol. dog, & Suar. Prolep. de fci-

Ti

ent. cond. laudatorum quadam unius S. Au-

ám

[X

guftini tcftimonia. fubjunpgimus, — Is enim L.

de corr. & gr. C. 8.fic inquit : — Refpoudeaut ;

Ti

&or

fé poffunt , cuv. illos. Deus , ciim fideliter $g. pià vi-

uevent , non tuuc de vita peviculis vapuit , ne ma-

bt

Fitia mutavet intelleüum eovum , $ me fi&io deci-

Tl

peret animam eorum ? -utrum boc i poteflate n

deb'g

babuit , an eorum mala tse[civit ? nempe wibi

Vi

borum auiff perve

Y

m atque in[anif[me dicitut,

| tl

L.de don. períev

A

ó

9. ANunquid po[[umus diceve

[

etiam A'yrios g Sidonios zalibus apud fe virtuli-

j Q

bus fa&lis cvedeve. moluiffe , aut. cvedituros 08

1h

fuilfe , £ fievent ?. cüm eis ipfés Dominus attefle-

W

4ur , quód a&uri ejfent magna bumilitatis peu-

LU

zeutiam , ff iu eis fa&a e[Jeut illa fgna virtu-

i

£um. Epi&.-.«;g. .. ,Quz'dnveyiu:, i

nquä.t, 3

Q

Q

quam

Dg Dzo Uxo.

y27

Qdj

i m

quàm prefcire. Chriflum , qui &?. quando $9 áu

quibus locis i eum fuevanz cvedituvi. — Ex infrà;

inipl

Quid ergo mirum , fe tam iufidelibus plenum

nf

orbem terrarum Chriflus prioribus faculis nove-. «

T

Ya ,ut eis: appaveve aut pradicavi imeviró nollet,

jun

quos zec vevbis uec miraculis. fuis cvedituros effe

nf

1

(h.

prejciebat, Huc denique pertinent loca om-

nia,in quibus vocationem efficacem congru-

iJoit

am Auguílinus per ícientiam conditionatam

iil

explicat ; utl facit L. 1. de div. Q. Q. ad Simpl.

T

q. 2.; L. de predeft, San&. C, 6. & feqq.; L. de

[ Qu

don. perfev, C, 8. & 14. , L. de fp, & lit. C. 54.

fti

Q alibi. Càm enim hanc gratiam dicit à Deo

(j

previfam effe ita aptam & congruam volun-

llld h

tati , ut ab ea infallibiliter fit acceptanda ; &

de f

manifefts fupponat hanc prewfcientiam antece-

34 Au

dere voluntatem dandi hanc gratiam, fequitur

m

neceffarió flatutam ab eo fuiffe hunc condi-

]

tionalem : fi hec voluntas ita vocara fuerit,

hu

confentiet ; & ex pofitione talis. preefcientiee

T

Deus vult dare talem vocationem.

Prob. Ra-

jj u

7ioze. Deus ex infinita intellectüs, perfe&tione

|

(

Gdebet certó & infallibiliter cognoícere omnem

,Pg fi

veritatem cujuslibet propofitionis , quae ab in-

li

telle&u creato enuntiari poteft, & hinc ob-

[

lii

je&um propofitionis , utrüm eo modo fit ;

?

M

[

quo modo enuntiat propofitio ; nam üt S.

Ts p

j

q. 14. à. 9. in Corp. ait ; quecunque

r

poffunt. pes

creaturam fievi vel cogitavi vel dici,

emuia cognofcit. Deus : Sed, quamvis fine fun-

r

damento & cognitione veritatis, nos poffurmtüs

ditio«

il T

k:ogitare & enuntiare propofitiones con

fiaras

[

)

28

Drs Dzo Uxo.

patas plurimas & fine numero de quocunque

objecto : ergo.

Conf. Ss, Patres movent va-

| li

.yias queftiones , cur Deus futurorum pra-

| i

ícius hoc vel illud faciat, que non poffunt

m

nifi de przfcientia conditionali inrelligi ; àt

d

cur Deus creaverit Angelos malos & hominem,

; letm

cur elegerit Saulem in Regem , jJudam in

li

Apoftolum &c. apud Cyr. L. 9.in C. ro. Joan,,

g

'Tertul. L, 2. cont. Marc. C. 5., Hier, Dial. 3.

f

cont. Pelag.; Greg. NyfS. Catech. 7. &c.;a

ia

quas non refpondeot negando talem in Deo

i

fÍcientiam , fed. illam fupponendo ex libertate

i

arbitrii & aliis divinz. providentiz caufis ra-

haþu

tionem reddendo : Theolopi plures quaftio-

ti

nes examinant mereé conditionales de ftatu

ii

1

nature purz aut innocentis, de Incarnatione,

I

fi Adam non pecciffet , de alio providentige

li

ordine ; eásque etiam ex Scriprura & Patribus

&

& fang Theclogie principiis refolvunt ; Viri

ily

pii imó & univerà Ecclefia varia precantur à

m

Deo, fi tamen ea ad gloriz diving incremen-

DT

tum & propriam fàlutis utilitatem conducant:

I

plurium etiam hominum politicorum inScrip-

li

tura , nempe 2. Reg. 19. v. 7. 3. Reg. 12. V

i

7. Efth. 4. v. 14., Joan. r1. v. 48. &c. enun-

ln

tiationes certa de furturis füb conditione ha-

d

.bentur : Nullus denique , üt Ludovicus Le-

| hr

gionenfis inquit , deó eft hebes ingenio, quem

! fito

fi interroges aliquid ex conditionalibus, ftetim

| Wit

j

non refpondeat : ne(ício ego, Deus fcir. Ergo

nemo eít ; qui non fupponart vel aperre confi-

t

teatur Deum certó cognofcere conrinpentia

t

conditionaté futura,

241.

X

"x

Dzr Dzo Uxo.

$29

Ycüng

242. Dico IJ. Deus hiec futura noncogno-

[ent Yo

Ícit in decretis fübje&tiveé abfoluris & objectivà

f pre

€onditionatis. . Aflertio hec probari poreft iis-

polit

dem argurmentis, quee num. 2

29.atrülimüs , cüm

lipi;t

hec decreta fübjectivé abfo

luta ftatuantur de-

)mintt

terminata ad unum & pra- vel condeterminan-

m J

tia; praeterea veró fpeciatim hic Pro/. — Decre«

i. J

ta ejusmodi repugnant tum circa mer? condi-

,Dlä]. j

tionaté futura, tum circa conditionare futura,

a

que aliquando tranfibunt in abfoluta.

Often-

i D

ditur 1zu. In meré conditionare fururis ;

V. g.

fiber

in T'yriorum & Sidoniorum converfione

Deus

aul 1

habuit decretum fimpliciter abfolutum, quo fta.

gl

tuit, ne apud illos fierent miracula ; quia juxta

je 1

&dverfarios in hoc decreto De

us cognovir mi-

Va

racula apud

illos abfoluté non futura:

ergo

identl

LJeus non poteft fimul babere alind decretum

u

fubje&ivé abfolutum, quo flatuat convertere

nl

illos, fi apud eos fierent miracula.

Prob. Conf.

«

Deus non poteft habere decretum fü

bconditio-

d

ne impoífibilis quis enim dicat, poffe Deum

yb!

habere decretum, quo fic flatuat: fi homo ha-

u

buerit alas, epo concurram cum illo ad volan-

»e 'nlï

dum; aut fi chymera producatur , confervabo

oU

illam perdecem annos? Sed decretum conver-

o

tendi T'yrios,

fi miracula apudillosfierent, jam

uicw'L*

foret de re füb

fito decreto fi

conditione impoffibili ;. quia po«

IiOJqü:

mpliciter abfoluto, quo Deus fta-

i» j

tuit, ne mira

cula apud illos fiant, tam impoltfi-

bile eft fieri

miracula, quàm hominem habere

j

alas, aut chymsram p

roduci: erpo Deus illud

nequit habere. ltem repubnat Deum habere

"

i

Qua

Dzs bao-UNo.

$30

duo abfoluta decrera, quorumjaltero velit effe-

&

étum effe, quantum eft ex parte fua, & altero

fatig

etiam nolit eundem efTe, quantum ex füa parte

fib

eft: fed per decretum de obje&to conditionato

t0n

quafi profitetur Deus, fe velle talem effectum,

lite

quantumin ipfoeft ; per decretum veró omnino

àp

abfolutum, quo fimpliciter non vult conditionem

por

poni; plané profiterur nolle fe , quantum eft ex

cef

parte fua, ut talis effe&tus ponatur: ergorepug-

Q

nat, Deumfimul habere decretumabfolutum non

fli

ponendi conditionem, & aliud decretum ali-

Ti

quid faciendi, fi ralis conditio ponatur. Deni-

(tel

que indipna eft prudenti teítatore hac voluntas:

Ttef

fi digito celum tetigerit; lego Titio centum; &

j

hinc legatum hoc pro nullo à [Ctis reputatur:

o

ergo erit indigna Deo illique repugnans volun-

li

tas, quà v. g. flatuat: fi non obítante decreto;

hi

quo abfoluté & fimpliciter ftatui, ne miracula

R

apud Tyrios fiant , apud eosdem miracula futu-

fui

ra fint; ego decerno convertere Tyrios. Offen-

Dew

ditur 2du7;. Circa futura, que ex conditionatis

tür

tranfibunt aliquando in abfoluta, juxta adverfa-

lf

rios neceffe forer ponere duo decreta abfoluta;

V

alterum , quo ftatuerit Deus, ut talis effectus fiat;

k

j

fi talis conditio poneretur; alterum , quo abfo-

EU

*

luté ftatuat conditionem poni & effe&tum fequi.

(te

a

m fic: Heec duo decretainprimis non poflunt

-

iv

j

mul ratione efle in Deo; quia impoffibile eft;

Inf

in eodem fübje&o fimul ratione effe voluntatem.

ibq

fimpliciter abfolutam de aliqua re facienda, &

li

voluntatem de eadem re facienda, fi hec ve

f

ir-

il!g conditio ponatur; cüm illa fit voluntas c

Ca4

1f',m

"

| Dzr Dro Uxo.

N Sgr

n

x at

ï

:

a aliquid faciendum fimpliciter & tine ulla limi-

tatione, hec veró non fimpliciter , fed tantüm

Ia pat

füb conditione.

Deinde ex his decretis unum

tionti

fe&um»

non poteft aliud pracedere, vel fequi ratione.

Inter decreta enim divina

non eft ordo prioris

ymnity

& pofterioris , nifi quando unum nec

Ionda

effarió fup-

ponit alterum: fed neutrum ex hi

sfüpponit ne-

d

ceffarió alterum;

»fepug-

tum quia decretum de obje.

&o conditionato haberide facto poteft fine fim-

Qmaon.

pliciter abfoluto; üt accidere dicitur in futuris

j j

meré conditionatis: tum quia , licét nullum de-

]u

Junts

cretum conditionale praceffiffet, quo Deus fta-

tuerit convertere Tyrios, fi

fierent miracula ;

Uil

Deus tamen poffet abíoluté

velle. tniracula fa-

3

cere; & Tyrios convertere; cüm Deus caufá

Voltt

libera fit,

& habeat otmnia ad volendum necef-

cteto

faria: er

Bo hac decreta à (e invicem non pen-

NV

dent: ergo unum ratione non

pracedit alte-

ii

fuim: ergocüm necratione fimu

l poffint effe in

0i

Deo, nullo modo Deo infunr.

Corf. Sequere-

jj

tur ex oppofita fententia de me

ré conditionatis

MVCIIE'

1. nullumeffectum ad extra

ex decreto fubjecti-

Bu

vé abíoluto,

fed obje£tivé conditionato refülta-

ii

te;

cüm ramen nullus in Deo admittendus fit

p

actu

liber, nulla fincera voluntas aut decretum

nié

Ine aliquo effectu ad extra in creaturis, ne Deus

| OW

icatur vana & futilia emittere decreta. 3. Cüm

b

infinita pen? fint , quce furüra effent circa quame

ii

necefle fo-

libet rem pofirà aliquà conditione,

ndh i

fet, ut in Deoadmir

tantur a&tu & pofitivé in-

"

f

nita decreta pro rebus nunquam futuris: quod

r le'

ané inutile & otiofüm eft, atque à re&to ufü

j

L12

pru-

ia

$3*

Dz Dzso üNO.»

ii

prudentie alienum ficut in homine, ita' multó

magis inDeo. — 3. Neceffitarentur adverfàrii ad

quir

Ícientiam mediam, quam tamen ut effugiant;

(ini

hac decrera fine ullaScripture ; Patrum & Scho-

W

lafticorum antiquorum autoritate confinxerunt,

Qd

Nam fcientia, quà Deus in decreto actuali co-

Omni

Tüm

gnofcit converfionem "T'yriorum füturam, fi

fierent miracula, non eft fcientia fimplicis intel-

u

of

ligentice ; quia hzc eftin Deoante omnemaétum

liberum voluntatis divinze , illa veró nonnifi poft

xe

illud decretum liberum : neque etiam effet fcien-

[ f

tia vifionis ; quia hec non terminatur nifiad rem

&dí

aliquando futuram , cüm vifio fit rei pro aliqua

g

duratione preefentis; perillam autem fcientiam

A

nihil cognofceret Deus, quod aliquando fit fu-

x

turum. Ergo fcientia, quae habetur in decreto

fum |

conditionali , debet effe media inter fimplicis in-

UT

telligentiae & vifionis; càüm de utraque aliqui

"

N

Y

)

j

l

h

(

participet, & ad neutram earum abfoluté revo-

cari queat.

ate

243. Dico 11J. Deus futura hec cognofcit

T10r

immediaté in feipfis ante & independenter à

Q

omni decreto actuali.

Ubi adverte 1., quó

DT

per aàazte nonintelligatur aliqua temporis prio-

Q

ritas, & quafi fcientia conditionatorum in abío-

m

luta transeuntium foret in aliquo inftanti reali;

ln

in quo nondum fit decretum actuale: quia in

l

fum;

Deo, cüm omnia fint ab aterno, nihil tempore

a

prius eft altero: f&d quod per «à axre intelliga-

| ftig

tur prioritas logica & fecundàm noftrum con-

|

cipiendi modum cum fundamento in re; qua-

| h

tenus fübfiftendi confequentià prius eft decre-

tum

b

|

Dre Dro Uuo.

$33

:a'fnukö

tum divinum quodcunque logicé poffibile ,

vfati

quàm exiítens actu, ficut prius eft res condi-

r

tionate furura , quàm futura abíoluté. . 2.

uód

n

per v independenter , non intellipatur , poffe ali-

nxerut

quod creatum effe füturum , independenter ab

hl

omni decreto divino; íed folüm quód ad futu-

ml

rum conditionatum quà tale non requiratur

o

actuale decretum divinum, fíed fufficit logicé

madun

poffibile, quod fit velutpars conditionis ; füb quà

iil

res eft futura; ita ut non dicat Deus: volo , ut,

at

fi fiant miracula apud T'yrios, ifti convertantur;

fj

fed fic: fi vellem fieri apud "Tyrios miracula,

o dig

eísque conferrem pgratiam, quam Corozaitis

jentid

conceffi, illi converterentur. —Pro£. 1ma pars.

)litià

Contingentia meré conditionaté futura in feipfis

Jecret

fünt cognofcibilia; tum quia pertinent ad poffi-

licisin;

bilia vel fütura, aut ex utrisque aliquid partici-

dqi

pant; unde ficut illa fünt immediaté cognofci-

bilia; fic & hec: tum quia determinatam veri-

tatem in íua futuritione formali habent; cüm

t( 0[0»

non minüs implicet aliquid füb conditione ne-

que efTe determinat? nequenon effe determina-

d i

té, ac hoc implicat conditione purificatà: tum

quia juxta adverfarios haec futura in fe ipfis

T n

j

terminant decretum divinum , adeóque & divi-

nam cognitionem fimili modo terminare pof-

yi

] qu:

fünt; cüm res eo modo cognofci poffit; quo

poteft decerni, ficut ubi decernibilitas rei eft;

i

qdf

rci etiam cognofcibilitatem effe oporret: ergo;

cüm infinita intelligendi perfe&tio in Deo exigat

j*

» 9

rem cognofcere, quo modo fine imperfectione

cognofci poteft,& modus rem imimediaté cogno-

Ll

cendi

L135

.

Dzr Dro Uxo.

$34

f

Ícendi nihil imperfectionis inducat, neceffe

eft,, Deum futura meré conditionata immedia-

íf

Prob. 2d. p. Con-

Tion

te in fe ipfis cognofcere.

tingentia conditionate futura poffünt à Deo co-

lim

gnofci anté & independenter ab omni decreto

actuali, fi ad futurum conditionatum quà tale

v

qu

fufficiat decretum divinum logicé poffibile, quod

fit velut pars conditionis , füb qua res eft futura;

Wt

t

quia ante quod vel independenter àquo resfor-

maliter efle poteft; ante id & fine eo res quo-

A

que cognofci poterit; fed ad futurum conditio-

üwz

natum quà tale füfficit decretum divinum logi-

hi

c& poffibile fe ita habens; quia futurum ejus-

Wi

modi quoadexiftentiam necaliquid atu eft, nec

«

erit; fed folüm effet, fi conditio purificaretur ;

Ny

adeóque non requirit caufam feu decretum in

Q

conditione importatum actu exiftens; üt patet

füi

tum ab exemplo voluntatis humane ad actum

d

liberum conditionaté füturum requifitoe: tum

h

ä' priori, quia caufa folüm requiritur ad exiften-

tiam , non veró nepationem rei, adeóque ficut

res necactu exiftit , necextitura eft , fic nec caufa

k

feu decretum actu exiftens effe debet , fed folüm

dj

logicé potlibile. Erpo. Cozf. titr.p. Certumeít ex

bl

'Thefi num. 241. ftatuta; Deum contingentia

fit

conditionat? futura cognofcere: fed nequit eX-

A

cogitari modus hec futura cognofcendi à co-

Lf

gnitione conditionaté fururorum immediata di-

verfüs vel eam excludens; tam quia cognitio

4l

eoruminp decreto dererminato & antecedenti e

!

rejectus num. priore: tum quia alii cognofcen-

a

h

di modi à num. 254. expofiti, quatenus diverfi

funt

p

i

y

Dr Dzo UxO.

j 1535

necelt

funt, fuerunt confutati; quatenus autemadmif-

medis

fi fuerunt, vel fupponunt immediatam cogni-

! COH'

tionem, vel illi eequivalent: erpo.

j 0

. 244. Oljic. cont. 1. Ex allatis Scri

prure t:e-

decat

flimoniis vel conditionaté futurorum cognitio,

vel certa cognitio divina nequir erui.

Nam

j

lu

