vocatur Y4770 transmi/fromis creature vationalis 1n

vitam cternam , &a.2.in Corp. preparatio gra-

N

T

zie ia prefenti 9 glovie im futuvo: à Scoto in

m

1m. diít. 40. q. un, appellatur ele&lio creature iti-

zelle&ua-

T |

Dzr Dzo Uxo.

803

t

zelle&ualis vel vatioualis ad gratiamtg gloriam , &

s Dori

F

in 3t. dift.7. q. $. preordinatio alicujus ad gloriam

principaliter , 69 ad alia in ordine ad gloriam. Ex

hi k

hac definitionum varietate notare licet variam

figiós

predeftinationis acceptionem , quam Theologi

m I

h

communiüs etíam in ejus pertractatione obfer-

s dii

vant. Nam r. fümitur in genere, & prout eft

qué

tam angelis quam hominibus etiam in ftatu na-

fürm ff

ture inteor& communis ; & talis eft acc

eptio

st qui

apud S.'Thomam & Scotum: a.

Prout ad ho-

qdutlt

mines in peccatum originale lapfos pertinet ; &

talis eft pofterior apud S. Auguftinum: 3. ac-

cipitur adequaté & completé, ubi fcilicet

omnes pre«deftinationis partes feu effectus , glo-

0[)

ria nempe & gratià, exprimuntur; uti fit in al-

tera D. 'Thoma & utráque Scoti: 4. inade-

(s COfl

quaté & incomplet? , ubi earum partium una

Q

duntaxat expreífa apparer: & quidem ubi ex«

)

primitur tantüm gloria, üt fit in prima D. Tho-

m qUäH

m, preedeftinatio dicitur formalis; ubi verà

na

gratia tantüm feu media ad pgloriam, u in

g

prori; imó & juxta plures in pofteriori D.

T2

Auguftini defcriptione accidit, vocatur virtua-

TU

lis feu radicalis.

Quamvis veró ex iisdem de-

pcräil

finitionibus pateat

; non agi hic de pradeftina-

aifi

tione, üt eft in u

fü feu exercitio, feu de ob-

je&o ejus , fed d

j

e preedeftinatione , prout eft

T

quafi in arte, feu de actu divino pradeftinan-

"

te; hic ipfe ramen a&us divinus poteft fpe&tari

j

vel fecundüm ordinem intentionis , vel fecun-

COIO'IH

dàm ordinem execurionis. Porró de pleris-

n

que pradeftinationis acceptionibus memoratis

-

)

j

per

'E—e e

-

$04

Dr Drzo UxNo.

eenfie

per intervalla agemus in fequentibus; ubi qua«

thatinc

Óliones de ejusdem circa homines lapfos exi-

iip

flentia, proprietatibus; caufis & efïe&ibusvex-

ponentur.

m f

u

Qonfec

ARTICULUS [I.

Jeus

n vera ex parte Dei detur preedeflinatio?

vitad

Ota. Praedeftinatio ex hactenus dictís

TIenan

341. N

adequaté fümpta definiri poteft,

ff |

i

prefcientia & decretum, quo Deus ab aterno

efficaciter flatuit, hominibus aliquibus provi-

[ p!

dere de largiendis gratiis in hac vita, & de af-

:

mj

Hanc da-

fum [Ui

fecutione regni coelorum in altera.

ri negarunt tum ii , qui inficiari funt Dei pro-

Ia

r

videntiam , quos priori capite refutavimus;

tum Pelagiani & Semipelagiani ; qui inde li-

As

bertatem noítram perire ; hominesque vel in

lim,

focordiam vel defperationem induci rebantur;

DI

fed & hos ibidem & alibi jam refutavimus.

j

Ambrofius Catharinus infignis ex Ordine Pre-

Quer

tl

dicatoruma "Theologus duplicem falvandorum

flatuit ordinem ; primum quidem eximié fan«

9324

filt

&orum , Deipare nimirum , Apoftolorum

aliorumque virtutibus & miraculis celebrium;

iM

& hos predeflinatos vocat : alterum' eorum;

lhljh

qui minoris quidem meriti & perfe&tionis funt,

lais

Íed tamén regni coelorum fiunt. participes ; &

V, j

hos negat dicendos predeftinatos: preeterea in

iA

redeítinationis vocabulo particulam pre vult

(of

import

are prioritatem dignitatis & meritorum

i

excellentiam, non autem temporis.

Ob hec

ln,

€ene

——

Dr Dso UxNo

$o$

cenfüerunt "Theologi plures , negatata à Ca-

uig

pfos &

tharino effe praedeftinationem , tum quantum

Htouss

illa fignificat decretum zternum ; tum quan-

tum fgnificat preedile&tionem & electionem;

adeó ut non foli predeftinati falutem eeternam

confequantur, íed etiam alii, quos quidem

Deus prefcivit non tamen fingulariter ordina-

iil

vit ad merita & preemium eeternum : alii veró

nepant, hanc effe.genuinam Catharini do&tri-

PU[erf)

nam, volüntque ab.eo duplicem duntaxat pre-

at

deftinationis modum affertum : unum quidem

j p

ante przvifa merita per infallibilia & fpecialiter

&l

provifa eratiee auxilia , & füb hoc primum il-

uc

lum ordinem contineri ; alrerum po(t -previfa

Jei pf

merita ex auxilio quidem gratise fed generali &

vitmi

omnibus communi.

Litem tamen hanc de au-

de l

toris mente dirimere nec juvat nec eft neceffa-

dU

rium ,. cüm . do&rinam tantüm ipíam hic exa-

bull

minare propofitum fit.

t

342. JDico 1. Datur véra predeflinatio, eá-

gt

que non dignitatis tantüm fed & temporis pree-

d

eminentiam denotans.

Prob. 11. p.. Luc. 12.

ild

V. 32. Chriftus inquit : JVolite timere pufilus gvex;

lont

quia complacuit Paivi veflro dave vobis veguum.

Ti

E: Matth. 20. v. 23. Sedere ad dextvam aneam vel

yrur

fiffram , son efl mewn dave volis , fed quibus pa-

s fi

vatum eft à Patve sneo.

Apoftolus ad Rorm. 8.

v.30.. Quos pradeflinavit ,. bos &9 vocavir , &c.

&

21

S. Aug. L. de don. perfev. C. 21. ait : ANimie

l1 Vu i

coutentionis efl , pradeflinationi convadiceve ; vel

'S. Profp. in reíp.

ortt

de predeflinatione dubitave.

Ca-

ls

1m, obje&t. Gal. Predefinationem Dei nullus

Eee 3

tbolj-

[

806

Dzr Drgo Uxuo.

zbolicus wuegat.

hi

S. Fulgent T.. de incarn. & gr.

midil

p

C. ult. Deus; qui bominem coudidit , ipfe prade-

Jümatioue fud eg domum ilumimatiomis ad creden-

viuhi

dum ; €9- donum pev[everantie ad. proficiendum g

fi: 1

pevmaueudum , €9. domum glovificationis ad vegnan-

ijimi

dum, quibus dave volut, prepavavit. &c. Prob.

hD

2d. p. Matth. 25.v.34. dicitur: Poffidete vegttum,

DN

quod vobis pavatum eft à couflitutione mundi.. d

fj

Ephef r. v.4. & 5. Elegit nos ia ipfo aute mundi

ii

j

couflifutiozem , uz. effünus Jan£h.

Predeflinavit

Atj

2105 fecundum propo[itum voluntatis fue. — S. Aug.

ln

t

Al

L. de don. perf. C.17.. 7/ffa dona fua , quibuscut-

ue Déus douat , pvout dubio fe donaturum effe

lm

idiyi

prelcivit , &9 in [ua pvajfcientia preparavit. $.

Fulg. E: de fid. C. 55. Fzrmiffrme teue &2 nullate-

LT

vus dubites , omnes , quos va[a 1ifericordie gra-

u

Tuita Lomitate Deus facit , amte conflitutionem

LTIT

Il,

mundi in adoptionem filiorum Dei predeflnatos d

Deo &c.

Corf. utr. p. Praedeftinatio eft pro-

Àtn. |

pofirum voluntatis divinee creaturam rationa-

t d

lem ad aternam vitam elipentis: fed hocreipfà

tühg

K f0

datur, cüm de fide fit, multos reipfa à Deo

in hanc vitam affümi : prererea etiam illud eft

M e

erernum ; tum quia eft actus divinus, tum

m

quia Deus nihil operatur in tempore, quod ab

N

&rerno non praordinaverit faciendum: ergo.

h&

343- Dico /1. Dawur fingularis Dei provi-

DN

dentia & dileCtio circa predeftinatos omnes.

dla (

Prob. Sap. 4. v. 10. & 11. dicitur: Placens Deo

fattus eff dile&us , e9 vivens imter peccatores tvan$-

TU !

latus eft * vaptus eff ne malitia anutavet imrellebum — a

eju &c.— Ibid. C. 10. v. 17.. Deus veddidit. uffis

hT

7TheYCe-

—

Dr Dro Uwo.

807

suevcedein laborum fuovum , €7 deduxiz illot i2 via

itrdi

?»!

UI

[

:

snivalili.:."Matth. 24. v. 22.. Proprer eletos bre-

[

viabuntur dies illi.

Joan. 17.v.9. Ego pro eis

t

v0go ; mon pro wundo vogo ; Jed pvo bis ,. quos de-

difli mibi , quia tui [unt.

Ad Rom. $. v.28. &

al

X

feq. Diligentibus Deum omia. cooperautur m . Lo-

mumy üs qui fecundum propofitum vocati funt

d d

ul )

Jaucti. . .NNam quos pre[civit cg predefiimavit con-

1j fl

fovmes fievi imagim fílii fu.

Quos autem prade-

Mf

flinavit , bos & vocavit &c. S. Aug. L. de Corr.

s

& gr. C.7. inquit: Quicunzque ergo ab illa origi-

lu

sali damuatione iflá divinee gvatiee lavgitate difcre-

zi funt , uon eft dubium ,. quód &9. procuratur. eis

imm j

j a

audiendum Evangehum 5 &g' cinm audiumt , cve-

stl

dunt; Q9 in fide, que per dile£ionem opevatum ,

usque in finem per[everant ; 9 fi quaudo exovbi-

le p

fa.

tant corvepti emeudantur. . Ydem docet tumibid.

C. 11. 12. 13. tum L. 15. de Civ. C. 22., L. de

ia

d

don. perfev. C. 17. & alibi.

Unde falía appa-

ret doétrina illa de duplici ordine, quomodo-

i

l

r

cunque explicata ; eoquod in pofteriori ordi-

ne non haberetur ulla ex parte pradilectio:

ii

TE

non enim ex parte finis; cüm Deus equaliter

vitam aternam omnibus vellet & intenderet:

L.

d d

nec ex parte mediorum; quia nonnifi genera-

lia & omnibus communia falutis affequendae

[

pIOVP

media concederet hujusmodi falvandis: neque

alia ex parte quid affignari poteft.

i

344- Dico III. Soli predeftinati con

fequun-

7

j

tur vitam eerernam. — Proj. Matth.22. narratà

parabola de invitatis ad nuptias, inter quos

j

latas

plures ob negligentiam vel injurias fervis il

p

$e 4

vità

ml

$08

D Drzo UNo.

vità & fortunis muléctati fünt , alius: autetm. ob

10

defectum vefítis nuptialis miffus in tenebras ex-

& dl

teriores ; Chriftus applicationis more fübjun«

Bs

git hec verba: qmulri emim funt vocati , pauci ve-

RUT

YO eleGi: ergo ele&ti foli gloriam confequuntur,,

jnp:

non.electi reprobantur.

Item Matth. 24. ubi

vider

de aliis affumendis, aliis relinquendis loquitur

xemp

illos vocat eleos, neque inter hos ac reprobos.

t

ftatuendi medios quosdam locum. vel füfpicio-

i

nem relinquit : Denique Mattb. 25. rur(us du-

plicem tantum falvandorum ícilicet ac damnan-

dl

]i

dorum ordinem. flatuit , & illis quidem. dicen-

fund

dum.ait: Zeme Lemeditli Patris.mei , po[jidete

lg

paratum.vobis veguum à. couflitutioue mundi: er«

&

o preedeftinatos duntaxat. fàlvandos, manife-

fj

um eft; unde S. Fulgent. L. de fid. C, 35. in-

yraf

quit : Fzvimiffrno tene eg mullatenus dubites., ue-

(f

minem, con[zcuturum. [alutem. . qui predefinatus

Ti

9on.[fit : & S. Au

poftquam. predefítinationis

YO

N

definitionem L.

de,

don. perf. C. z4. füperiüs

C

laudatam dederat , conclndit , zam- zece[fJaviam.

&d

effe preedeffinatiouem ,. quàm ef nece[favia [cientia.

k pi

Accedit, quód. nullus effectus aliquando eve-

1]

niat, nifi cum Deus ab azterno voluntate fuà.

n

praparaverit; & nulla res.fuum finem confe-

lum

quatur ; nifi per divinam providentiam illi. ac-

commodaram: erpo multó. minus. eveniet cui-

b

N

dam falus , aut finis lupernaturalis obtinebitur

m

fine. preedeflinatione . quae. eft. accommodata.

preparatio & providentia.

&

345. Oljic. cont. vsm. ' Maatth. 25. dicuntur

Tür

tantüm prede(tinati 2 conffizurione mugdi: ergo

]i

Don

"-

Ds Dzo. Uxnxo.

$09

itet d

non ab aeterno.

Couf. I.. Vocatio , juftificatio

b d

& glorificatio licet fint a&tus divini ; funt ta-

Áj

men in tempore: ergo & praedeftinatio;. prae«

pnit

fertim cüm Apoftolus hec ad Rom. C. 8. con-

QU

jungat.

Conf. II. Preedeftinatio eft pars pro-

440

videntie: fed providentia non eft eterna fed

ag

temporalis; quia eft pofterior creatione; cüm

U

juxta Nemefium L. de opif. hom. C. 42. rebus

ij

jam creatis confülat: ergo.

(is d

E. JV. Conf. 'Textus enim Apoftoliad Ephef.

EE

additus oftendit . praedeftinationem etiam ante

y dl

mundi conftirutionem effe, & interpretatio S.

nh

Aug. Tr. 105. in Joan. ipfa objectionis verba

j &

exponit per hec : agze smundum $9 ante omtia

nanift

tenpora. — 4d Conf. T. w. IN. Conf.. Difp.eft; quia

H

prefcientia , predeftinatio, propofitum, ele-

LA

étio & cetera hujusmodi fuünt actiones imma-

jf

nentes ; & dicuntur relativé ad intelle&tum ac

U

Se

voluntatem divinam : vocatio autem , juftifi-

ipe

catio & olorificatio fünt actiones traníeuntes;

ia

& dicuntur connotativé ad effe&tum in.tempo-

jj

re productum.

Vid. num.305. 744 Corf. 11

jod*

R. D. m. Providentia in arte ; feu ratio agen-

te l

dorum praconcepta & propofitum agendo-

jotiie

rum, non eft eeterna, N. providentia in ufu &

Wi ao

exercitio , feu ipíà executio non eft eterna, C.

st d- |

Ad poftremam aurem videtur refpexiffe INe-

ebitl

ineiius.

d

346. Oljic.cottt. 2d. Sap.6. dicitur de Deo:

sualitev efd ei cuva de omnibus : ergo non da-

ntit

j'

tur fingularis providentia & dile&io Dei circa

|

pradeítinatos ; preefertim quia ficut Deus ne-

9 .

Eee 5

quit

$10

Ds Dro Uwo.

quit dici, qusedam fcire aut velle mapis quàm

voltn

alia, fic neque dici deber quosdam magis dili-

EU

e

re quàm alios.

Conf. L. juxta ep. 1m. ad

TiOS,

T

im.2. JDeus vult omnes bomines [alvos fievi : er-

qito

go nec quoad falutem hominum darur in Deo

Mi

dile&io unius pra altero.

Conf. II. Dionyf.

l«

L. de div. nom. C. 4; ait, quód /rcuz fol corpo-

Ál

veus 101 eligendo omuibus corporibus lumen imnit-

am|

31, ia 67 Deus [uam bonitatem: ergo.

f&j

EK. D. 4. Deo «qualiter effe&tivé eft cura

i.q

de omnibus, h.e. equale bonum five natura

(mim

fivegratiee vult & procurat omnibus , IN. &qua-

s

liter affectivé, quantum przcise attinet actum

Aiqua

intelle£tüs & voluntatis, qui in Deo eftunicus;

ii

C. Refponfio eft S.'Thoma ; qui p. 1. q. 20.

lirty

8.3. ad 1m. ait: ; Dicitur Deo equaliter effe

ebsque

cura de omnibus , non quia equalia bona fuà

dtdi

curà difpenfat , fed quia ex zequali (àpientia &

lili()m

bonitate omnia adminiftrat. ;,

Ceterüm di-

:

ftin&io amoris divini conftat ex S. Aug., qui

fs

r. I10. in Joan. inquit : Ormzia diligit Deus;

didh

que fecit , €9 interea magis diligit cveatuvas vatio-

finr |

tales : 99 i illis eas amplius , quee fut. membra

Unipeniti [ui : $g multó magis zpfum unigenitum

omnif

»

fuum. — 4d prob. Difp. eft ex D.'Th. ibid. ad 3.5

&i

quia inrelligere & velle fignificat folüm actus;

nec in fignificatione faaincludunt ob

Wn.

jecta, quo-

EUR

rem diverfitate potfit dici Deus magis vel mi-

YVid

nus fcire aut velle: amor autem Dei duplici

Ti |

modo íumi poteft , fcilicet vel ex parte ipfius

f

a&tüs voluntatis ; & fic Deus non magis amat

; &f

quaedam aliis, quia omnia amat uno & fimplici

volun-

; f

Dz Dro Uuo.

81t

pisqu

voluntatis a&u : vel ex parte boni, quod quis

il

: m

amato vult; & fic Deus magis amat predefti-

natos, 744 Conf.L.9. D.74. Deus antecedenter

firi:

vult omnes falvos fieri; C. vult confequenter,

rin D

N. Dilectio autem ifta major ficut preedeftina-.

Dionl

tio; ad voluntatem Dei confequenrem pertinet.

m

"d Conf. D. 3. D. A. Sicut fol lumen ita Deus

2177

fuarn bonitatem communicat in providentia ge-

nerali & communi, C. in fpeciali, N. S. 'Thom.

MU

p. 1. q.23. a. 4.ad 1m. fic eit:: , Si confideretur.

pature

comrmunicatio boniratis divinge in communi ,

( aQ

absque electione bonitatem fuami communicat,

t adut

in quantum fcilicec nihil eft , quod non parti-

n

cipet aliquid de bonitate ejus : fed fi confidere-

TY.

tur comrmunicatio iítius vel illius boni, non

er c*fïö

absque ele&ione tribuit; quia-quadam bona

a fü

dat aliquibus, que non dat aliis: & fic in col-

nid

N

latione gratize & glorice attenditur electio. ;;

n

Ü

[

347. Oljic. cont. 31. Ad hoc ut quis actu

D

j

falutem coníequatur, pradeftinatio proprié

37

j

dicta non eft neceffaria ; cüm aliàs, qui non

j t

fünt preedeftinati , non haberent ex parte Dei

7)

omnia neceffaria ad falutem, nec poffent falvari :

771

ergo inprimis poffunt falvari non praed

inatt,

TM

na-

Deinde reipfà neminem fàlvari nifi praed

s us

tum, neque eft exprefs& revelatum : neque

) QUU

etiam colligitur ex effectibus; cum poriüs multi

( t

videantur fàlvari cum fola communi & ordina-

iplt

ria providentia pratie: ergo. Corf. J. Angeli

p

f

fanéti trarislati funt ad vitam eeternam fine pree-

efti-

T.

deflinatione; ergo & homines non p

gl

nati falvantur.

Consf. II. Matth. 26. habetur:

rolun

runt

815

Dzr Dgo Uuo.

Erunt stoviffmi prini ; g. primi woviffmi , h.e.

aE

poftremum locum tenebunt, qui primüm electi

T

funt: erpo duplex falvandorum ordo datur;

d

unus eorum, qui vocati fünt & non ele&i;

tovif

lomi

alter eorum ,. qui vocati fimul & ele&ti fünt.

K 1. 42 Zdrg. quoad vm. D. /4. Praedeftinatio

j

dent

proprié talis non eft neceffaria per fe, abfoluté

ac fimpliciter, C. non eft neceffaria ex parte

fipe

Dei ad convenientem vel perfe&um operandi

110 t

ac intendendi modum, N. g. 2. Tranfeat to-

àntü

tum , quia affertio noftra non eft de poffibili nec

T

de providentiaalia, (ed de fatto & providentia

j

preíent — Quoad 2dum W. x.. Quamvis non fit

expre(s? revelatum, & hinc non dicatur effe de

fide; collipitur tamen ex revelatis ; multümque

jnSacraScriptura & traditione infinuatur. m. 2;

T'ransmifsà hàc parte INego alteram; quia ex

1nodo providentiz Dei erga preedeftinatos num.

H I

343. expofito hic a&us fàtis probabiliter colli-

tong

gitur. — 4 Conf. I. 1.,4. N. Conf.. Qui primum

uf

admittunt ; fundamentum defümunt ex S. Au-

fetig

*

uftino; qui L. de Corr. & gr. angelos dicit fo-

tipe

[

u

m indigere adjutorio fine quo non, homi-

Wnj,

nem autem adjutorio quo; de quibus vid. Tr.

lil

de gratia: nullum autem plan? fundamentum

D

eft pro alia parte. — 244 Conf. L. g. IV. Couf. No-

Ttt,

mnine primorum non intelliguntur vocati fimul

& electi, nec nomine noviífimorum vocati

Aug

Tion

tantüm fed non clecti: fed fi füb parabola vi-

lm

neg & operariorum proponatur Ecclefía pri-

dm

mis Judei, noviffimis gentiles correfpondent,

ex quibus hi Apoftolicà p-ræd;catione invitati

a

t

Dz Dzo Uxo.

813

i, l

&d Ecclefiam accefferunt , illis tardantibus vel

imdd

renuentibus: fi autem admittatur figuratum hic

0 Oaf

effe regnum ccelorum alterius vitee , primi &

n dl

noviffimi intelligi cum Eftio poffünt reípectu

t lt

hominum & Dei; ita ut fenfüs fit: multi, qui

Mf

Judicio hominum videntur primi, quales ha-

ial

bentur divites, nobiles , & plorià fieculari in-

A p

fignes , erunt novitlimi judicio Dei: econtra-

uperand:

rio multi; qui hominum judicio noviffimi vi-

fatto

dentur, üt pauperes, humiles & perfecutio«

ln

nem propter juftitiam patientes, primi erunt

vidn

judicio Dei,

pond

cffe dä

ARTICULUS it.

jimp

n t quomodo predeflinatie fit civta ?

; &. À

pia g

348. NT O:2. Tnter praedeftinationis proprietà-

)snm

tes preprimis certitudo in difputae

r

tionem vocatur.

Poteít autem ea fpectari vel

yimt

infe, vel quoad nos; & füb utroque fenfà ma-

d

teria erroris fuit.

Quia enim Pelagiani & Se-

mipelapiani putabant homini neceffiratem im-

i

'

Tot

poni, fi preedeftinatio quoad fe certa & infal-

j

libilis daretur ; eam vel penitus inficiabantur ,

Ótufi

üt nuper diximus; vel faltem mobilem volue-

N

runt, ut quidam ex ep. Proíp. & Hilarii ad S.

fii

Aug. colligunt,

Calviniftee econtra cüm eam

yodi

non tantüm quoad fe fed etiam quoad nos cer

'

i

tam defenderent , à Conc. Tridentino erroris

damnati fünt.

Itaque

]u

d!

349. Dico I. Predeftinatio fecundüm fe eft

ceria; &immutabilis; non imponit tamen pre&e

efti-

$14

Dzr Dzo UNo.

deflinatis neceffiratem. — Pro£, 1:. p. T. ex Scri-

Tim^

prura. Joan. ro. v. 27. dicit Chriftus: Ovesmee

hf

vocem tneam audiunt. . . €g ego vitam ceternam do

!jll! 7

Tarmaf

ei5, &9 uon peribuut im etevuum , €9 mon vapiet

eas quisquam, de tayu mea.

Unde qui non per-

i, du

tnad

Íeverant, non funt ex numero pradeftinato-

rum, üt z. Joan. 2. v. 19. dicitur: Ex mobis pro-

AURU

wcd

dieruut : [ed nonevant ex uobis: mam fi fuiffent ex

nobis, permanfileut utique nobiscui. W. Ex Pa-

(ecre

QOnim

tribus S. Aug. L. de corr. & gr. C. 7. ait de prae-

deflinatis : ZZorum i quisquam pevit, fallitur

d

Á

Deus : fed memo eovum perit , quia son fallitu

Deus.

Horum fi quisquam pevit , vitio bumano

(tin

fthom

vincitur Deus: fed uemo eorum pevit , quia mullá

ve vincitur Deus.

S. Fulpgent. L. 1. ad Monim.

(

tl

C. 12., ubi affert illud ad Rom.8. Quos prade-

Jiinavit , bos glovificavit, notat; ab A poftolo ufür-

Q

patam vocem glorificavit , ut fignificaret pra-

t des

deftinatos certó effe olorificandos ; ita fcribens:

fongn

Quaecunque Deus prefcivit ,. jam fa&a dicimus;

time

quia de facieudis dubitare uom debemus. . ML. ex

Tün

Ratione.

Nec decretum Dei poteft impediri;

3

cüm fit omnipotens; nec prefcientia falli, cum

Q]

fitinfinité perfecta: erpo quod Deus decrevit

POIQ&I

ac praefcivit ; certiffimum eft. Sed Deus de-

Q

crevit; ut praedeftinati fint beati , illudque fu-

At

turum praícivit : ergo iftud eft certiffimum;

ODI

& hinc preedeftinatio etiam eft certiffima; quia

fitu

hanc effe certam quoad fe nihil aliud eft, quàm

(ui

objectum ejus effe certum. — Proj.2d. p. 'Tum

m

1y,

quia Apoftolus ad Rom. 11. v. 29. ait: Sine

pauiteutia [unt . dona $ vocazio Dei; & 2. ad

V- 20

'Tim.

Dr Dro UwNo.

. Q—r $

T

Tim.2.v. 19. Firmum fundamentum Dei flat , ha-

(oti

bens fignaculum boc:. coguovit Dominus , qui funt

m

ejus: tum quia S. Profp. in refp. ad obje&t.

1 mpäs(

12mam Vincent. inquit: Predeflizario etfi apud

Qonpe

2o5, dum in prefeutis vite periculzs verfamur , in«

Vi

certa efl ; apud illum zamen , qui fecit ventuva , ja-

Wij

commutabilis permauet : tum quia praede(tinatio

nec eft mutabilis refpectu Dei, quem füprà in

ij

Ed

decretis füis abfolutis & efficacibus oftendimus

omnino immutabilem: nec refpe&tu hominum

(epre

[

ele&orum , cüm hi fuppofito Dei decreto in-

rf

falhbiliter.gloriam coníequantur.

Prob. 3t. p.

) Awmqa

Quiainprimis duo hec de fide certa fünt ; nem-

"T

pehominem effe ac manere liberum,&Deum ali-

Mont

quos ad gloriam preedeftinare: Deinde quia ne-

r

ceífitas nec imponitur ratione preeícientize, tan-

ou(i

quam confequentis vel fpeculativae; nec ratio-

D

ne decreti; utpote fcientiam mediam faltem füp-

Y

ponentis;nec ratione mediorum, fcilicet gratia-

j

rum ex natura fua cum effecti*minim? conjun-

J

&larum ; quemadmodum in prioribus diximus.

pal

350. Dico [J. Predeftinatio non eft certa

j i

quoad nos; feu nemo fine peculiari revelatione

rreviï

poteft effe certus de (ua praedeftinatione. ProJ.7.

j de

ex Scriptura.

Haec enim rmó iftam incertitu-

u

dinem exprefs? declarat, Eccle 9. v. 1. JVefciz

u

bomo utrim amore an odio diguus fit ; fed omnia in

qUIJ

futurum [ervantur incerta ; & 1.ad Cor. 10. v. 12.

j

Qui [e exiftimat flave , videat ue cadat.

2dóean-

Tom

dem füpponit, quia ad timorem hortarur Pfàl.

o

2. v. 11. Servite Domino in tinove; ad Rom. 11.

5

v.20. Z fide flas , toli altum fapeve; fed time;

Ts

816

Dzr Dro Uxuo.

& ad Philip. 2.v. 12. Cum metu €?. tvemore vis

prita

Jiram falutem operamini.

3tió eam proponit in

flinirio

exemplo przdeftinati , nempe S. Pauli , qui 1.

frniby

ad Cor. 4. v. 4. ait:: IViDil mibi con[eius um fid

Qu (i

m q

1101 it boc quflificatus fum ; & C.9. v.23. Corpus

meum 3 [erzitutem vedigo, ue fort, cinn áliis pras

ttür.

dicaverim, ipfe veprobus. efficiar.

II. ex Tradi-

fperb

tione. Conc. Trid. Seff. 6. Cap. 12.ait: /Vemo;

3j

quamdin in bac wmortalitate oivitur , de avcato di-

t d

vime predefHnationis myflerio ufque adeó prefu-

0777

sueve debet , ut cevtó flatuat , fe omuino e[fe n mu-

Mp de

anevo predeflinatorum ; quee verba ex L. decorr.

& gr. C. 15. S. Aug. defümpta fünt : & ibid:

"d

Can. 16. fic definit : 5 quis magguin illud usqué

M

32 finem pev[evevautie. donum [e cevtó babituvum

!y

abfolutá €g' wupfallibili certitudine dixerit , mifi boé

Ti

ex [peciali vevelatione didicevit , anatbema fit.. S.

Y h lu

Hier. in C. 26. Ezech.ait: Omnes infirmo c5 im-

Al

becillo flatu flu&Guantique vefligio in iflo freculo com-

1in p

moramur; eg. uufiquam e[f? noftra cevta. fecuvique

villoría.

IIL. ex Ratione. Certitudo illa vel fo-

femna!

k

ret przedeftinationis in fe copnitee, vel cognité

iünr

per aliud : non priüs; cüm nemo penertet a

r

kIfr

pradeítinationem in fe, que, (icut omnia Dei

t Ele&l

qudicia , incomprebenfililis dicenda eft: non po-

"ts f

fterius; quia id vel per fidem vel per fcientiam

eüram

pateret: non autem per fidem; quiain cit. Trid;

ii ii

Can. 15. fic ftraritur: $j quis dixevit , bominem

"ells

venatum €5 juflficatum teneri ex fide ad credeudums

EInr

fe cevtó effe 1 numero pradeflinatovum ; -anatbema

d

fif: neque per ícientiam ; cüm nullum detu£

N

N r

medium five à priori five à pofleriori, quod

Pt

pra«

. D& Drzo Uxo.

$17

Tett d

predeftinatum in certa

m notitiam füce praede-

LOpO

flinationis deducat. Ac

cedit, quód decebar ho-

li, qi

minibus talem füture

felicitatis fpem precipi,

r m

qua fimul anxietatem

& timorem i

3

€eum metu & tremore falntem

ncuteret; ut

propriam opera-

dl

rentur, & gratio dona non

parvi. penderent

a Tud

fuperbiendo, fed extime(cen

x

do cuftodirent.

l Ne)m

35 1. Objic. cont. vm.. 2. Petti r. v. 10. dicie

n

tür: Sa/ague, ut

VOCOLOUETA

per Lona opeva cevtam veftram

nf

&j ele&lionem faciatis :

ergo preedefti.

j

natio de fe non eft certa,

, det

Corf. I. Paulus 1. ad

-0r. 9, f:c, timebat,

ne cüm

aliis preedicáffer ,

i

& Chrift

dul

ipfe reprobus efficeretur;

V. I2. üit:

us Joan. 1 7.

uod dedifli mibi ,

.euflodivi; t9 memo

du

€x ei$ peviit , mife filius

pevdit

j05iy: ergo poteft

"

predeftinatio carere e

:

ectu, imó de fac&to ca-

f 1

ruit in Juda

; atque hinc non eft certa,

"TL

Poffibile eft

Conf. 1.

; predefti

natum peccare lethaliter,

Vil

& in peccato mori ;

& Deus

poteft non pree«

d

deftinare, quem praedeftinavit

: erpo..

T

&. /V. Conf;. Quia verba Petri vel intelliven-

da

fi

üunt

'cogft-"ï

primarió de ele&ione abfoluta ad fidem

»e[l'eïäi

& grati

am,;

ni J

de ele&tione

fecundarió autem & confequenter

ad gloriam fed conditionata; ita ut

o p*

fenfus (it:

Satapite Chrifliani, ut ele&tionem

pntil

Veflram ad

gratiam & fidem per

bona opera

i

abiliatis,

ne excidatis ab ea,

gt

veretis; fic enim certam facieri

fed in ea perfe«

il

s electionem vee

M' ;

tram ad ploriam ;

cüm hoc ipfo, quód fitis fa

j

&i fideles & juíti,

deftinati fitis ad oloriam, non

] duf

quidem abfoluté

fed conditionat?, fi

in pratià

"

accepta ad finem ufque perfiftaris:

vel inrelli«

u

genda

us

18

PDE Dro UNoO.

qua

enda funt de ele&tione Dei ad gloriam in fequi-

fredef

ä

em certiffima, incerta autem nobis & áliis

ita ut jubeat Petrus faragere

& bona operari,

ifimor

mperta fit electio

Áiutu,

ut ipfis operantibus certa &co

lidicer

ad oloriam , üt exponunt Beda, Lyranus , Hugo

MORT

& alii. ZA Couf.1. & quoadtm.

D. A: Timebat; quó

ignoraret,

ane

ffet praedeftinatus, C. quód non

Trecun

crederet ;

certam effeapud Deum praedeftinatio-

foipa

7

nis fententiam,

N. Quoad od. N.Supp. Conf. Judas

mm; [

enim nonerat ex pradeftinaris feuiis, quos tan-

uam fuos & ele&tos Pater Filio dederat, juxtail-

Vi

lud Joan. num. 349- cit. Non

erant ex nobis,nam

I

fi &üiffent ex nobis, permanfi

ffent utique nobis-

( nj

J]

cam. ZZdConf.L.& D..4. Yn (enfu divifo Gcante-

3 qun

cedenter, C. in fen(u compofito & confequenter,

I

vel pofit

o , quód fit preedeftinatus; IN.

1

luft. I. Apoc. 3. v. 11. dicit Angelus:

fl

$2

t

Tene, quod babes ,

ue alius accipiat covogam ; n

uem locumS. Aug.

L. de Cor. & Gr. C. 13. it;

tong

uod alius s0n. efl acceptuvus , mifí ifle pe

vdidorit :

Yt

ergo poteft acquiri & perdi cor

ona, qu& e

IT

raedeftinationis effectus : ergo

praedeflinatio

Cosf. 1. Pre-

n p

non eft certa & immutabilis.

lis 1

deflinatio re idem eft ac Liber vite, in quo

Tintü

fcripti fünt eledti: fed a

.

b hoc libro deleri pof-

C

fünt, qui

fünt infcripti: 'ergo preedeftinatio e

)

Q

d.

A

murabilis. —.Miz. prob. ex Scriprura; nam

vid P(. 68. v. 33. ait:

Deleantur ex. Libvo vivtti-

N D)

tium, €g cum juf?

is zon fcvibantur; Moyfes

Exod.

d no

2.: dut. dimitte eis bauc moxamy, aut j

hs (

32. V.

dele me de libvo tuo,. quem fevipfif s

t jl

202 f4Ci5 »

Paulusad Rom. 9. v. 2, Optabam ego ipfe anatbema

w[]]a

Dr Dso Uno.

819

minkt

e[fe à Chriflo profratvibus meis. Ergo. — Conf. I1.

j d

Predeftinationem effe mutabilem probat vulga-

Q optt

tiffimum Auguftini proloquium : .5/707 er prade-

ali d

Jlinatus, fac ut predeflinevis, kemfententiaAmbro-

pus, t

fiidicentis: /Vovzt Dominusmutare [ententiam , fitu

u

qoveris mutare delitium; Denique Ecclefize oratio

u

precantis : ? [j]er vite preedeflinatorum uomina ad-

dul

fcripta vetineat. Exgo.

(j ]i

& adarg. D. Conf. Poteft acquiri & perdi co-

quita

rona, eandem 'fumendo pro pratia fanctificante

g p

vel virtute, uti hic accipitur pro fideli obedien-

nObiS)mSI

tia & conftantia in bono fecundüm contextum ,

ue m

C. eandem fuümendo pro gloria colefti, fu.

[od

in quantum pracis? corona hac noftra eft ex

,[Q-quemi'

merito; C. in quantum ex pradeflinatione , N.

S. Th. p. r. q. 23. a.6. ad 1m, ait: « Dicendum,

Angek

quàd coronadicitur alicujus effe dupliciter: uno

TTTE

modo ex predeftinatione divina, & fic nullus

C1

;1

coronam fíuam amittit: alio modo ex merito

if

Wz

gratie, quod enim meremur, quodam modo

uf*l

noftrum eft, & fic (üam coronam aliquis amit-

(

gdeül

tere poteft per peccatum mortale füb(equens,

(s

int

Alius autem illam coronam amiffam accipir, in

quantum loco ejus fübrogatur &c. ,,

"d Conf.

jeri j

4. &. C. M. fi intelligatur de libro vit

e refpectu

inatu

Blorie & quidem abfoluró ;

poteft enim fümi

pam

etiam refpe&tu pratiz, imó

vite temporalis.

"i

AN. min, ad prob. Y.. In 1mo te

jrot

xtu, ubi Prophe-

(sl

tà non exponit votum,

fed quid perfecutori-

bus fuis,

"L.

'

nifi refipifcant , futurum fit, preenun-

fm Jj

/

tiat ; intelligitur liber vite ad oratiam , non au-

tem ad gloriam fáltem abíolató; ut fenfus (&:

j

f

Fffa

Pgr-

$20

DEs Dso UNoO.

:?ioz;en

Perfecutores, qui füb conditione feu per gre-

tiam ordinati erant ad gloriam, excident à g

Tà«

(etntt

)

tia, & fic delebuntur de libro ad gratiam, &

gt

confequenter non referentur in numerum fal-

sfiti

vandorum. In 24o fermo eft de libro vitee tetme

me

poralis

; quia Moyfes in gratiam &falutem Po-

:

füuam

&(line

puli Ifraélitici paratus erat devovere viram

propriam, üt

in (imili occafione expreffit Nu-

0nfe

Hilia

Tner. II, V. 15. dicens:

Obfecvo , ut imtevficias

qme , $g. inveniam gratiam in oculis tuis.

Si verà

At

gieiibe

intelligatur etiam liber vitze ad gloriam , Moy-

fesfic loquebatur petendo rem , quam noverat

l-

bilem, vel ex quadam animi confidentia,

40

impoffi

& tanquam fecurus de divin

a mifericordia, üt

I ("1

Af

explicat Aug. q. 147. in Exodum; vel ex ni-

mio compattionis affectu , üt Hier. ep. 12. eX-

At

onit; vel ex quodam amoris erga populum

$

aQ

exceffu, üt vulr Abulenfis cum alis. In 3//o

vel idem exceffus amoris intelligitur, vel Apo-

nf

dlins

flolus non optat füi damnationem, fed effema-

ledi&um, feu omnibus hominum execrationi«

lii

M0

busonerari, dum falvum facerer populum fuum.

AAd Conf. 1. 9. IN. 4.. Authoritares enim alla-

to

M

tx omnes non pertinent ad electionem jam fa-

&tam & voluntatem Dei confequentem ac abío-

Tler

N

lutam , quafi heec etiamnum dependeret ab ali-

quo , quod incertum fit; & proin & ipfà fit in-

»p

certa & mutabilis; fed ad electionem quafi fa-

lt

ciendam feu voluntatem Dei antecedentem &

:l

conditionatam: quatenus oftendunt , ele&tionem

non fieri nifi ex meritis, atque ideo laboran-

MY

Ut

dum iis) qui eligendi funt; neque eorum ele-

jonem

z

Dz Dro Uuo.

$5r

w

&ionem certam effe pro priori, quàtri preevi-

min

]

deantur laboraturi.

qtüm

353. Jnfi. 11. Si predeflinatio eft certa &

m d

immutabilis, hominis meritum & falus erit ne-

Qieta

ceffaria; tum quia caufám certam & infallibi-

yem p

em fequitur effectus neceffarius ; rum quia pree-

m

deftinatio includit efficacia & infallibilia falutis

(f N

confequendge media: tum quia füppofita pree-

y;e/]ffidi

deflinatione (uri de fa&to (emper poteít ac de-

givett

bet füpponi) non poteft quis damnari, adeó-

quelibertatem non habet , ut damnetur.. Cozf. 7.

fv

Si predeftinatio eft fixa & certa, ergo valet

illa confecutio Semipelagianorum: ex utraque

/idemigq

Fdia ) *F

parte füperfluus eft labor, fi neque rejectus ulla

ex

induftria poffit intrare, neque cletus ulla ne-

]2 &

gligentia poffit excidere; item dilemma illud ,

lum

quo.S. Aup. L. de don. perfev. C. 15. quen-

hyl

am turbatum ita fuiffe fcribit ,

ut relicto

d

monaíterio ad faeculum redierit: velfüm pra-

d

deftinatus, vel non: fifüm: quidquid egero,

falvabor: fi non; damnabor, quidquid rürfüs

u

i

egero. Conf. JJ. Ex S. Auguftino füprà fiepiüs

if älh'

audato ; Deo volenti falvum facere nullum re-

fiftere poteft humanum arbitrium: Item cüm

jat]

abf

voluerit , neceffe erit hominem falvari &c. Sed

g

d

&c neceffitatem infinuant: erpo.

b

&- D. /4/f- Si predeftinatio eft certa & im-

j

mutabilis ex decreto Deiabfoluto & anteceden-

J

(

te libertatis humanz vel meritorum preevifio-

jpne

nem, C. fi ex|decreto füpponente ac coníe-

quente hanc previfionem , fujd.: merita & falus

?

"

n

erunt neceffaria neceffitate confequente vel con-

jl

Fff 5

fequentice

822

