vitam : 37/um, nullum effein homine liberum ar-

bitrium; cümnihil fit; nifi quod voluerit Deus;&

tatm

956

Dzr Dgso Uuo.

tam gratia quàm deftinario Dei ad malum invi-

Àl

tos etiam trahat & compellat: 474 Sacramenta

nisa

fs

in praedeftinatis ad mortem otiofa effe & fterilia;

nec iisconferre gratiamac peccatorum remiffio-

d

nem; adeóque illos etiam poft Baptifmum legi

inell

ilfpr

timé füfceptum perire in Adam (eu ob peccca-

tum originale: quin &ipfos ad vitam przdetti-

afcen

natos non accipere fruétum ipfüm, fed rantüm

tari

fpem fructüs facramenralis in ccelo poflidendi.

OT0

Wnt 6

Hec porro dogmeta omnia pervería effe ac

contra fidem, tum ex hoc tum ex aliis T'racta-

prat

Phil

tibus patet.

Horum dogmatum affertores fecundüm di-

Ts

iml

verfa tempora , quibus extitiffe à Patribus; Hi-

ftoricis aut Theologis dicuntur ; in quatuor claf-

J

fes dividi poffunt. 1maclaffis continet eos; qui

ha

primis quatuor feculis & ante pagnam Augu-

ttduy

iil 4

ftini cum Pelagianis eorümque reliquiis fufce-

ptam vixiffe perhibentur: 24 eos, qui fzeculo.

fit,

lii

quinto fe prodiderunt, five Auguftino adhuc

vivente, five eo jam mortuo & Profperi ac Hi-

D

larii eetate; five Arelatentis & Lugdunentis Con-

li

cilii tempore & eo fzculo jam inclinante: 37/2

g

illos, qui füb noni fzeculi medium commemo-

Q

rantur, inter quos maxime Gorttefchalcus me-

ml

moratur: 4/2 denique eos; qui poíterioribus

A

feculis fuerunt praformatores Lutherane &

ver

Calviniang herefis etiam quoad errores Pr&-

D

deftinatianos, Wicleffusnempe & Joannes Hufí.

LU

uid de his claffibus univerlim dicendum fit,

jn

brevirer hié exponemus, quz magis contro-

fit

ver(à funt ; diftinCtis $$is examinaturi.

W

410.

Dzr Dso UNo

957

f

A10. Dito I. Predeftinatianam heerefin pri-

um

mis jam fzeculis enatam effe,. non fatis oftendi-

tur.

ftri

Proh, 'Tum quia Scriptores plerique om-

emil

nes herefin hanc ex libris S. Auguftini malé

ini

intelle&tis natam afferunt, & nemo eorum in

Kai

affignando illius ortu ultra feculum quintum

a

afcendit: tum quia Patres quidam , qui vel pri-

tünit

marii dogmatis meminerunt, vel errores cum

Jknd

corollariis communes impugnant, non füffici-

[«

unt ad afferendam illis temporibus exiftentiam

d

predeftinatianz hzerefis.

Horum enim prior

Philaftrius Brixienfis Epifcopus An. 387. mor-

m

Ü

tuus in L. de Heref. quidem fcribit: Sunr qui-

H

dam beretici, qui de Phavaone ita avbitrantur di-

du

xilfe Dominum od Moyfea ,. quód ad boc excitavi

j ] qW

10, ut oflendam àn te vivtutem meam , 69 induvans

T

induvabo cor. Phavaonis, ut non dimittat vos. .E£

fl

(

ait "dpoflolus : Evgo tieque voleutis , neque cuvven-

u

15 fed mifeventis of Dei. — Sed bec non deffmiens

adnm

dicit JApoflolus ; fed difputans atque edocens , quod

7)

verum e[ff , ue ita Deum dixiffe quis eflimer. . Sed

gCouv

illi ipfi, qui pro harefi praedeftinatiana utuntur

L

hac autoritate recté fufpicantur mutilum effe lo-

jef

cum, & precipuam herefis expofitionem effe

51l

omiffam. Quód aurem hac Pelagiana potiüs

Yi

jj

fuerit quàm Pradeftinatiana , videntur indicare

[ifv

verba fübíequentia: /Voz dicit , ut ton cuvramus ,

n

mec, fop velumus fevoire Deo, fed primüm debe-

li

emus uofivá curveve voluntate: deinde noncum pra-

( [l[x

Jumprioue € jaGantia , quafi noflvá virtute 7 ju-

J

Jfitid condignd, non Chriflt meveamur [aloari cle-

"uentid,

Alter, nempe Origenes; veró dum

3.

4[0.

m

9

&

Dz Drzo Uuo.

)

8

d

ffitt

L. 3. Periarch. eàádem occafione diceret: A

enim praciput- nitumtuv. beretici , dicentes tion effé

! hrma

án voflra poteflate ut falvemuy , fed naturas e[fé ami-

anavuim tales, que in ommui geueve vel pereant va

Cäïi

fianan

Glventur , téc ullo modo pofft awima , que imala,

fa&la efl , bona fieri , aut que bona fuerit , mala qfr-

queS

ci; oftendit Manicheorum quidem, non autem

Hs

Pradeftinatorum harefin extitiffe. Ubi autem

bono

L. 7. in ep. ad Rom. C. 9. fic ait: |S? ad coumtt-

Deceí

nem vefevatur intelligentiam , quód dicit , quia quos

firi

prafcivit, bos e$ quflificavit, ingemtem fenefiram

tbne

de[l

patefaciemus eis , qui uegaut e[fe in bominis potefiate

ut falvus fiat.. A uuz emim: fi Deus quos prajcivit,

Wice

illos €g predefinavit ; €g. quos preedeflinavit , dllos

lfs

t2 vocavit; €9$ quos vocavit, ilos t9' auflificavit;

hit oj

gibil culpe babent i, qui mon juflificautur ; quia

Eb

aec vocati funt , uec praddeflinati, mec precoguiti s

l

ATa

ET

j

hic, inquam, non afferit negari libertatem ob

predeflinationem admiffam ; fed hareticos id

ltat

ex alio capite negantes abuti ad erroris fui con-

m

firmationem hoc textu poffe. Demum quó

D

gnofcant

aliqui jam pradeftinatianum extitiffe a

lat

in eo, quem S. Paulus in ep. ad Rom. C. 9.fic

N H

loquentem inducit: Dicis ztaque mibi: quid ad-

lr

buc quevitur ? fine fundamento fit; tum quid

Tutgy

Rhetorum tore videtur proponi objectio, a

ipta

quam figuram faciendam non requiritur necet-

li,

farió aliquis, reipía fic fentiens aut loquens:

Mi

tum quia inrerrogator ifte five verus five fictus

A.

proponit duntaxat difficultatem, qua ex ad-

A) [í

miffa Dei pradeftinatione fequi videtur ; non

isi

autem & predeftinationem & corollarium illu

i

a-

Dg Dego Uuo.

9539

t F!

admittit ; quod tamen ad predeftinatianum

11j

formandum neceffíe eft.

T

411. Dico I7. Proximis ante Lutherum &

RUR

Calvinum feculis extitiffe here(in preedeftina-

TT

tianam, indubitatum eft.. Proz. Wicleffüs ejus-

ij

que Sectarores, inter quos precipuus Joannes

j

HufS, afferuerunt predeftinatos neceffarió in

j t

bono períeverare & falvari; prefcitos autem

Qu

neceffarió peccare & damnari: hoc autem ideo

"m

fieri, quia omnia neceffarió eveniunt: hanc por-

;;;g;'h*dlli

ró neceflitatem oriri à praícientia Dei & pre-

deflinatione.

Mfämi

imum patet ex propofitionibus

1

Wicleffi apud Waldenf. L. 2. de Sacr. C. 160.

T

& 162., quarum una fic habet: Sicut pradeflina-

T

?u$ z0n potef]. à cavitate vel gratia tali excideve:

i qml'

fic pracitus non potefl in illa cavitate. vel gratia

:ogwï'/i

perpetuó duvave: — altera autem : Scuz olewn vavó

(

vel nullo tempove congelatuv; [ic cavitas , que ven-

jui

dicat. [upvemumn locum anima , efl virtus , que uon

j

potef? vefvipefceve . cm cavitas preedeflinationis fit

u

alterius vationis , quàm cavitas nud? fecundum pree-

J

fl

Jemtem juflitiam. . ]tem ex propofitionibus Joan-

. p^

nis Hu($: quarum hec in Art. 6. à Conc. Con-

"

ftantien. SefT, 15. refertur:. Predeffinatus feiper

| ql]u

tmanet. membrum Ecclefie , licét: aliquando excidat

UL

à gratia adventitia, fed non d gvatia predeflinatio-

n

$. a veró alibi: /wfans prejcitus e9 bapri-

queri

zatus nece]Javió vivet diutius , 69 peccalit ia Spiri-

x[i.h)

tum Sanflum, vatioue cujus mevelitur , ut perpe-

?

?uó condemnuetur.

2dum pater ex propofitioni-

i ncl

bus utriusque rum inter articulos damnatos re-

jl

lj

g

aut

.

———(

X

Dr Drzo UnoO.

$60

aut ab Henr. de Piro ex illorum libris excet:

j

lus |

ptis. Wicleffas'enim ait: Recolo me dixiffe in libo

tid

»vimo , quód omtnia , que everient , abfoluté nece[fa-

um i

vió evenient. Ivem:. F'idetur mibi. pyobabile quó

totr

necefhitat creaturas fingulas a&ivas Deus ad queml-

E

let a&um füum. Hufs veró poft slteram propof.

Hun

füprà cit. inquit: U fídem effevo, omnia queevt-

prior

3tium denique

wient , de necefhtate evenient. ei.

lere

liquet ex Waldenfi L. d. fid. C. 22., qui poft-

A

fatalem neceífitatem Mani-

quarm oftendiffet ,

t

chieis , Jovinianiftis , Predeftinatianis , Wicleffi-

$f

flis & Papanis effe communem, quantumvis

]i

Ti

uoad quadam diverfam ; tandem radicem ejus

ii

affignando fic de Wicleffo ait: Poff bec omnia

veceffavià. ab[olut? dicit bominem elegiffe fic faceve ,

14

Tn

€2 nece[favió Deum cuim eo in illa determinata par»

NY

te concurveve , quia fie previdit. Deus. €9' pravo-

idy

luit, 9 aliter, quám fecit vel fa&huvus of nec

'lmfö

JDeus. mec bomo potevit facere , uec poraiz unquam

Hllar

ante illud.

Ubi exceffüs hzrefis Wicleffi eft,

*

Dur

quód etiam Deo neceffitatem anrecedentem im«

ponat. Cbrf. ex communi Do&torum confen-

Iop

al

íu dicentium, Wicleffuml& Huffum etiam in

bla(phemo de reprobatione dogmate INovato-

i

LUCld(

ribus Duces & Antefignanos fuifle.

412. Dico IIJ. An harefis preedeftinatiana

h N

&Ll]w

extiterit fculo quinto aut nono, inter Auro-

demf

res adhüc controvertitur, — Exponitur. Extitif-

fe his ieculis hcrefin illam, afferuerunt Recen-

s

tiores (eculi rgti & r6ti Scriptores Alphonfus

de Caflro , Didacus Alvarez, Baronius, Bellar-

Rübal

J

:ninus ; Binius, Spondanus, alitque omnes; qu

n

ij jus

p ——

Dz Dro Üwo.

$6p

$i

1]

l

ilius heerefis meminerunt. Primtis, qui eà

&td-.

te id nepavit , fuit Jacobus Ufferius Calvi

nj

niftas

li

i

tam in hiftoria Gottefchalci ac praedeftina

tiange

contro

veríie an. 1631., tum in Brittanicarum

Ecclefi

TEU

arum antiquitatibus anno 1639. editis.

Hunc fecutus eft & Catholicis Janfenius ,

qui

g

)

priore Ufferii opere expil

ato L. 8. de Pelag.

heref, pro fabula declaray

/

it herefin predefti-

I

natianam.

Duumviris his o

J

14 l

ppofuit fe Jac. Sir-

HM

imondus S. J.

; qui poft alia premiffa demum

t

an. 1647. in lucem dedit Hiftoriam Predefti-

natianam: ubi tres

hujus herefis epochas di-

wde)?

füinguit.

onnitü

In 1ma earüm ftatuit ; Sectam illam

TT

30- 424. exordium fümpfiffe apud Monacho&

4drumeti ,

mpnr.

que eft Byzacene Provincie in

Africa Metr

opolis; fed ab Aupuftino mox ex-

Wl*)

tinétam :

emerf(i

M

lienfes. in Gallia

fle ramen poftea apud Maffi-

j

; ad cujus excifienem cüm S&

Hilarius & Pro

ij d

fper per literas primüm Augus

g

ini opem imp

loráffent, hoc autem non mul«

tó póft mortuo,

Romam profeéti foliciràffent

:

7)

Celeftinum L , ab

eo Pontifice an. 4 .o; effe da

fnnatam:

In 2da exponit, eandem harefin i

m

Lucido Pr

esbytero renatam

*

; fed curante Fau«

o Rejenfi

e

el

rca án, 475.in Conc. Arelatenfá

i

& Lupdu

£e

nfi

hi

rürfus condemnatam; quz cons

demnario etia

m in Conc. ArauficanoTl. án. $29:

"

eft renovata,

"

In 3tia fiatuir; errorem à Gots

,hüügld

tefchalco effe

refuícitatum; ífed & eundem à

abano Archi

BCHE-'.'

- Epifcopo Moguntino in Synos

&t

:€o aun. 848. habita, tum ab Hincmaro Rhes

jl

menfi Archi- Ep. in Synodo Carifiaca an. 849

pP

dàmnas

Vi

962

Dz Dro Uxó.

PO

damnatum.

Sirmondi refutandi & Jan(enii de-

dünt.

fendendi partes füfcepit Gilbertus. Mauguiro

M

Curiz monerarie in Galliis Preefes ; emiffo fu

Chrif

an.1$50.

in lücem libro duos in romos diftin-

Tituar

€to , quo prater opera

& fragmenta Autorum,

trad

qui fzc. IX. fcri

pferunt;

Gorte(chalciang cei-

0000

icam & chronicam Differtatio-

iroverfie hiftor

füiy

pnem non minüs quàm fabule predeftinatiang

i ilh

confutationem exhibet.

Contra. hunc vin-

dedir Ludov.

ditq

dicias pro Sirmondo

jam mortuo

qia

dità 1655. hiftorià Gotte-

Cellotius S. J., qui €

t

fchalci Praedeftinatiani ,

adjunctáque appendice

It

mifcellaneà operum nondum edito

rum, omnermi

m

É

$ & confuta-

M

auguini differtati

onem pracipu

'

lg

tionem excuffit.

Ab hoc tempore in plures

Il

artes difceffüm eft. INam

inter eos, qui ve

tin j

omnes hujus herefis e

pochas à Sirmon-

do pofitas tenebant , . ve

| omnes nepabant;

&i

»

alii mediam ingreffi (unt vi

am, néque omnes$

nquarn veras a

dmittendo, ne-

illas epochas ta

ué omnes tam

en velut falfas abjiciendo; qua-

les fuerunt

Card. Norifius, Natalis Al

exander;

Honoratus

'Tournely, aliíique plures: quorum

du

veítigiis & nos infi

ftemus.

413. Ob[eroa.

Quóod Janfeniftee plerigue

fen

omnes (quorum contrib

ulem Mauguinum elié

s

non folüm Cellotius pluri

bus in locis oftendit;

fatione declá-

tem,

fed & ipfe f& fatis vel in una pte

Ch

ftinatianam

herefin pro fabu

la ven«

rat) Preede

non tam id veritatis ftu io;

ïlüg

dere contendant,

5?01

quàm erroris füi ab

invidia liberandi causà fa-

ii

ciunt non minüS', ac

dum Bajanifmum & Janle-

fil«

^

l

Dr Dzo Uk'ö.

963

;

fentd

bifinum ipfum inter mera phantafmatà refe.

runt.

Cüm enim Fauftus in Conc. Arelatenfi

Mu

talia de prédeítinatione ; voluntate fàlvandi;

nifrli

s dii

Chrifti morte ac libertate hominis dogmara da-

mnanda proponar, Lucidus in Lugdunenfi re-

LIOIOÉ

ng

iracter; Rabanus & Hincmarus in Gortefchal-

co condemnent, que fimilia & eadem fünt cuni

[oni

t

fuis erroribus; mulrum fàné eorüm inrereft;

ut illa omnia tanquam commientitià rejiciant;

jc i

[l

aliiggüe perfuadere conentur. Quamvis verà

qui & Catholicis eadem in hae controverfia fen-

Go

end

riunt , faciliratis quidpiam pro fyftemate praedé-

ftinátionis gratuitz füo capere fortaffe queant j

Tnet

MU

nolim tamen nec aufim illos malignà hujustmo-

di causà inductos dicere: práfertim cüm ex

pï

u

|

ipfis hujus fyftematis patronis nüper laudave-

qi

|

rim aliquos; qui noftre o

j

piqiöfxis duces & af«

lit

tefipnani füuerunt.

)omütS

$&i

"m

U

z alaté $. Auguflimi emerfevit Eievifis

Predoflinatiana ?

(äü&ä

prí

44 WTÓrm. 1n ahio tateli Hoerelis Pradellie

natiang ítatuendo erráffe rürn. Pro-

lnqul

j

Íperum "T'ironem f&culi V. Scriptorem ; turi

Sigebertum Gemblacenfem fzecülo XIl. Boreri-

Wi

tem, conveniunt facilé ornres.

Hic enim idà

M

12

Chronico fuo annuti 415., ille in fuo an. 417;

aflignat; quo tamen tempore S. Aupuftinus li-

u

bros inecdum & epiftolas conícripferat; ex

"h

quorum fuiítra interpretatione heerefis illà ex-

"

ordium

Jl

Ppp 2

ao

964

Dr Dro IUl;Tö.

|

ordium duxit. Qui primam Sirmondi epó: | p

cham admittunt, natam eam volunt an. 424.5

Bff, q

cüm occafione fcriptorum S. Augufítini contra

1bus

Pelapgianos , maximé autem epiítole 105. a

ted

Sixtüm À drumeti in Africa in monaf(lerio ; cui

fibu:

Valentinus praerat, oriretur controverfias -

VC 7

Monachis aliis cum Floro doctring Augufti«-

m

nianee adheerentibus ; aliis ex gratiae five neceffi-

ue.

tate five efficacia everfionem liberi arbitrit ti-

ue

mentibus, atque hinc doctrinam S. Do&oris;

n

prout à Floro defendebatur, averfantibus. Ex

tüm

oftremis Felix & Crefconius Abbate non con-

&oru

fulto ad Auguítinum profecti apud eundem ex«

Wtop

pofità, quam non fàtis perfpexerant, conten«

Vetan

tione Florum accufarunt. Ad eam litem come

Ti

ponendam fcripfit S. Do&or Librum de gratia.

DN

& libero arbitrio; quà fcriptione càm nondum

E

füblata audirer omnia dubia, addidit alium de *

lts

correptione & gratia, quem tandem pax &

deff

quies in monafterio excepit, Compofitis re-

Titür

bus in Africa, volunt iidem Autores conteri

fit

tionem eandem furrexiffe Maffilie in Gallia;

gu

ad quam profligandam Hilarius & Profper Au-

p

guftinum implorarint; qui cüm fcriptis Libris.

N

de Ss. przdeflinatione ac dono perfeverantiae.

T

nihil proficerer, tandémque vivis etiperetur;

IN

demum Celeftinus I. Rom. Pont. interpellatus

ln

controverfiam diremerit, errore preedeftinatia-

no in füis ad Epifcopos Cial

Præzl

innato.

liæ( literis conde«

Porro'

Ij

Q

D

Dz Dgzo Um;

965

hii gi

Porro triplex hominum claffis obíervanda

IT

elt, quos S. Auguftini doctrina de profundio-

ini t

ribus ac difficilioribus, àt Ceeleftinus ait, circa

o

preedeftinationem & gratiee efficaciam quaeftio-

, t

povtt

nibus five ante five poft ejus obitum conturba-

vit. 174 e(t eorum, qui dogmata n. 409. relata

Augulïi

enat.

criminabantur effe à S. Doctore afferta; indé-

que illius nomini ac doctrinae detrahebant: at-

mhirit

Jodrg

que hi erant Semipelagiani, quos S. Profper

in Refponfionibus tum ad Capitula Gallorum

j D

oncot. ;

tum ad objectiones Vincentianas refellit. ^ 22

eorum , qui vel Semipelapianorum argutiis vel

m o

proprià fimplicitate inducti, in ii$ dopmatibus

Yntene

veram Auguftini fententiam judicabant conti-

€orm

neri; ideóque & ipfi; quantumvis paradoxa &

priti

abfürda videri poterant, ea credebant & tue-

p

bantur, Auguflini autoritatem ubique creparne

i?

tes; &hi, üt diximus, Pradeflinatiani (eu Prze-

[

D

T

deftinati vocantur,

füntque ii; de quibus quae-

l

jnt

u

ritur. 37j2 eorum, qui ubi ob quadam vel in-

folira vel minüs clarà praefertim in poftremis

GZ!II*]

Auguftini libris inventa commoverentur, nihil

"

ex proprio feníü ftatuere aufi,. petierunt de S.

Tib

Doétoris fententia edoceri: & hi erant T heo-

dorus ac Camillus Presb

yteri Genuenfes, qui-

atf

bus $. Profper in Re

fponfione ad ExcerpraGe-

pe]lälü

nuenfium fatisfecit.

ii

415. Dico Z, Non videtur nàáta effe herefis

(

E

L

|

qu

Predeílinariana in monaíterio Adrumetino.

Prob. Ut dicatur in monafterio Adrumetino

jl

hzec heerefis nata, oportet vel hujus monafterii

, vel Felicem & Crefco-

Abbgtem Valentinpum

qiqm

Ppp 3

-N

E

b

966

Dr Dro Uxo.

| "m

conium cum fuis, vel Florum cum reliquis Mo |

| [?I

.z';

nachis fuiffe preedeftinatianos: fed nulli eorum ..

erant preedeflinatiani. Non enim 1770 Valenti-

]&G

nus; 'utpore cujus fides nec ab accufatoribus

n

Hipponem profe&tis erat in dubium vocata

[

nec aliunde fü(pecta, fed potiüs maximé pro-

(;

bata; üt patet tum ex ejus literis ad S. Augufti-

n

num ac EFvodium , tum ex eorum ad illum re«

107

fponíoriis,

Nec 240 Felix & Crefconius cum

Adr

fuis; tum quia ifti ex ep. ad Sixtum , qua negat

f

gratiam fecundüm merita noftra dari, adeó

fit ]

funr commori, ut ab Auguftini doctrina abhor-

pian

rerent; tum quiá hi Florum accufabant; quafi

lti

liberum is negaret arbitrium : tum quia iidem

ï.eljl |

à S. Auguftino docendi & premonendi erant

ln

contra Pelagii errores; üt ipfe in ep. 47. ad Va-

m

lentinum teftatur. — Nec 3420 Florus cum partre

Mu

Monachorum ejus expofitionem, fectante erat

df

pradeftnatianus; quia quamvis erat accufatus,,

E

acíi omnia fic tribueret gratiee, ut eriam liberum,

iaidi

pol

negaret arbitrium, falsó tamen& ex imperit

fl

in eum conjiciebatur. Nam Valentinus po

ftea,

I

i

in ep. ad Aug., quz eft 256ta i

nter Augufti«

jia

nianas, de fuis univerfir afferit :

Lilerum avbi-

q

grium, Dei gratid uen gegamus 5 de Floro autetm

ül

fingillatim ait: Seroi tuz Flovi bec fides eff , on,

D

ficut featves illà funt locuti : in prefentiaxum audie-

lu

vunt ab co dium, non j

uxtá. snerita. noftra. daràü

fi

donmum, pietatis, [ed) per' gmtz'am, Redemptoti.k,

*

fi

$. Auguftinus autem id iplum primó füfpicatus.

j

intellipitur ex illis in ep. 46. verbis: 4u enitn,

di

xj

aon attelligit. librum, meum; aut. forté ipfe no

h.

&

»:

f

Dr Dro UwNo.

967

elligitur , quaindo difficillimam queflionem t pku—

s

]| 0

eis antelligibilem olvere atque emodare comatur:

deinde veró aperré declarat, dum L. de Corr,

Vi

f

& Gr. C. r. ait: Hanc fidem, que [ine dubio ve-

Ya C? propbetica, &g "Apoflolica e$' Catholica fides

d

eft, etiam in fratre noffro Flovo inveniffe me gau-

ne p

deo: unde bi potihs covvigendi funt, quos quidem

AutJi

propitio Deo corvetfos e[JE. jam exiflimo, qui eum

]uf

gon intelligebant.

Ergo harefis in monaflerio.

I CU

Adrumetino nara dici nequit.

Cozf. 1. S. Au-

AU

guítinus utrumque, quem ad Adrumetinos ni-

j W

fit librum, ex eo potiüs fine fcripfit, ut Pela-

abhm

ianam herefin profliparer ; ac femina Semipe-

qui

h

2

agianz ibi fübnafcentis elideret, quàm ut hee-

idem

reli preedeftinatiange exorte. refifteret.

Nam

etat

1. in ep. 46. ad Valent. ait ; epiftolam füam ad

d

]

Sixtum fcriptam ita effe intelligendam , uf geque

DFJIH

vegetis Dei: gratiam , meque liberum avlitrium fie

cdi

a

defendatis, uz à gratia Dei fpavetis; non autem

Mä

o

w]

addidir: geque ut nagetis libevum avlitrium; fed

n

poft alia fübinngit : Propter quod ego in bac epi-

fllola, qua ad vos pevvenit , probavi per te[limomia.

j

"

fan&larum Scripturavum , &g bona opera noffra €g

p

Jl

pias oratioues €?. ve&am fidem nullo. modo . in nobis

H

eft potui[fe mifi beec accepevimus ab ille, de quo di-

Ti

cit Slacobus : Qmue datum . optimum 9. omne do-

"d

um pevfetum de fuvfum eft, defcendeus. à. Patve

[

luminum. INec quisquam dicat meritis opevum [uo--

ul

vum vel mevitis orationum [uavüm vel mevitis fidei

j

fue. fibi traditam Dei guatiam , &g puteruv. vevum

j

1b

effe, quod illi bar

etici dicuut , gatiam, Dei [ecun-

[

du merita uoffra dari , quod ommiuo fal ff

1 eft.

i

2. In

lj

Ppp 4

J

N

968

Dr D«E-O ÜNo.

2.Ín e-p.x4.7. ad Eundem, ubi expofuerat graás

tiam non tantüm ad opera bona, fed. & ad vo»

tnt

G

li

Juntarem bonam effe neceffariam, ait: De qua

difficillima quaflione, boc eft , de voluntate &j gra«

h«

hn

dia, mom opus babui etiam im bac epiflola. diutiüs

difputare, quouiam g aliam jam eis. dedevam tan«

pitu

quam, citibg vedituris: €9 fcvipfi ad. vos. libvum.

h

(nempe de gr. & lib. azb.) quez fi adjuvaute Dos

Gi

anino diligentev legevitis, $9 vivacitev intellexeritis,,

00n

qullas. exi[Timo. imtey. vos de bac we diffenfioues ulte-

: lul

0l

yius jam.futuras.

3. Scopus utriusque libri id

dm

declarat. Prioris quidem hic alignatur à S. Au-

T

m

uftino L. 2. Retr. C: 66.: Proptey.eos , qui cüm.

&f

defenditur Dei gvatia, putantes negavi libeyvumav-

Scmh

bitrium , fic ipfi defendunt. hbevum. avbitvium , ut

8b

qgegent. Dei gratiam , affeventes eam [écundium. me-

Qp

vita noffra.dari ; fevipfi Librum , cujus titulus of d

Ioh

vatia $g libevo.avbitvio.

Pofterioris autem per:

li

illationem. exponitur L. de corr. & gr. C. 14*

li

l

Patiantur evgo bouines fe coripi, quando.peccatuis;

r

wec de ipfa. correptiane. contza. pratiam. avgumet-

li

dentur, nec de gratia. contra. corveptiongm: : quia,

J

€9 percatis jufla. peua. debetur , €9' ad ipfam perti-

erg

3et. jufla. correptio ,. que medicinalitev. adlibetur s,

i

enamfi [alus. eavotantis incerta efl..—. 4. S. Augu-

W

ftinus in libro de Fleerefibus, quem an. 428. ad

1 puï

Quodvultdeum fcripfit, quamvis obfcuriores.

li

etiam.hzrefes commemoret, nec minimam ta-

K

xnen.Pradeflinatiange mentionem. facit; quim,

k

prope libri finem. Pelagianam. omnium recene

K

üiffinam compellat: ergo..

h

415.

. Ds Dzo UNo.

96*5

Kttt u

416. Dico 11 Nec videtur eadem proxime

W

'ante aut poft mortem S. Auguftini erupiffe in

iDw ^ Gallia. — Prob. Quos S. Profper five in epifto-

d

la ad Augufílinum accufar, five in epiftola ad

n

,

Ruffinum defcribit, five in füis Opuículis ad Ca-

ATT

pitula Gallorum & Vincentianas objectiones re-

r li

futat, & quos demum S. Cleftinus in füo ad

a

Gallie Epifcopos Reícripto: condemnat; hi

Dmfbtï

omnes ab utroque nbique exbibentur tanquam

hoítes S. Augüflino infenfiffimi, perpetuo ei-

li

i

dem obloquentes, ac immania errorum por.

N

tenta illi afingentes : fed hic characler nequit

iil

congruere Predeflinatianis ;; omnino tamen

-

Semipelagianis eft proprins, ür num. 414. di-

EM

cebamus: erpo. Copf. J Profper & Hilarius

1.

opem Augu(tini implorantes in fiia ad eumepi-

T

1

"1

ftola fic ajunt: Evenit ex di[pofitione sufevicordue

r

Dei, ut cum quidam. án Africa [imilia movifeuts

li

librum de corveptione $g gratia , plenum divine au-

j

[

dovitatis euitteves z erpgo idem error erat Matfi-

u |

lienfium, qui Adrumetinorum. Sed hic non

T.

erat praedeftinarianus, üt ex num. pr. liquet:

At

ergo nec ille. Z S. Auguftinus Maffilienfes

Z

à Profpero & Hilario accufàtos refurans fcri-

u

pus de Praedeftinatione Sanctorum & Dono

!

"m

perfeverantie libris , non affümpfit dogmata

i

harefi Preedeftinatianz , (ed Semipelagiana? op-

n

pofita probare; üt patet ex utriusqne libri fco-

ql!!

po; quem num; 273. & 376. expofuimus: er«

at p

go nec illa in Galliis exorta fuerant, aut à Pro-

Ípero & Hilarioad Auguftinum delata.. 772 Cae-

k?üinus in precfatione ad

Capitula; quz epifto-

415»

PP.3

lae.

DE VD-Eo üm)

570

fobjungi folent , decla-

le ad Galliz Epifcopos

, Ista

rat à íe proferri decrera feu Se

dis Apoftolicee

mit,

Autoritares contra eos; qui Ma-

Epifcoporum

hoj

giftris uoft

vis, n

ter quos $. Auguftinam haberi

f0i

afferit, oh

loquumtim ; de ea heerefi, quae zuinicos

qui

vatie ey mocentiffunos libevi avbitvii dofenfores

compl

ectitur; ex iis fententüs, quas Afriean

D

Concilia [auxerunt

eg fuas fecerunt "Apoftolici 4n-

-

Tur

ziflites: fed hac omni

a adjuncta ruríus perti-

tIor

bent ad defignandam Pelagii h

&refin, non au-

&

IF. S. Profper

tem Pradeflinatianam: ergo.

i

L. cont. Collat. de Caleftino ita fcribit: Pet

néle.

bunc Firum intra. Gallias , iffis ipfis, qui a

d

"

bun

anemorie Auguflini [cvipta vepveber

4

dunt, "a

lelo-.-.

q«0

uentie eft adempta libertas , quamudo co

[ultantium.

n

hs

a&ione fu[ceptá, & libvorum, quài exvantibus di-

fplicebant , pietate

laudatá , quid opovtevet de eorum

p

fan&o mauifeflavit eloguio; evi-

autovitate [entii ,

46

dentey pronuntiaus

quantum . fihi pre[umptioris

íin

ent quidam ad-

iflius uovitas di[plicevet , quá auder.

It

verjs antiquos imagiftros infofenter 1

n[avgeve, €g it-

zatis ob[ivepe-

fp

difciplinat

d calumniá pradicatori vevi

tüt

$6; Qquo

f

d ad unos Semipelagianos per,tinerer

manifeítum elt.

-417. Oljic. cont. vm. S. Aug.in ep. 4

H ad V&

Wi

lent. fcribit: Aezulerung? monafferium vefirummon-

N

sullá diffznfione turbatuim eoquàd quidam i

n volis;

l

libe-

fic gva

?iam. pyedicent , ut uegenr. bominis elfe

l

quin avbitviumn 5

fimile étiam quid noratin ep. 47«

.

J

ad eundem: ergo Adrumeti

ni negabant liberum.

«

arbitrium fub morione grarize, quod eft preedefti-

npatianum. Corf.. Idem tum in memoratis epifto-

18

:

j

ba Dro 'U'Nï-o;z

97*

i

h

; d

lis tum in L. degr. & lib. arb. probandum affü-

xok

tj

"

mit liberum arbitrium effe in homine, nec de-

(u M

i

E

l

ftrui gratià, ideóque plura in hanc rem tefti-

- mmonia profert: ergo Adrümeti debuerant effe;

fiimi

" qui negarent liberum arbitrium ; & confequen-

tf

ter aderant Pradeflinariani.

Conf. L. Hinc-

»

iarus in ep. ad Nicol., & L. de pradeflin. or-

lii

tum harefis predeftinatianz refert ad conten.

$ ;JCHI'

tiones Adrumetinorum; Evodius etiam in ep.

n9n d!«

ad eosdem Monachos, ira eos reprehendit, ut

n

haberi potliat pro preedeftinatianis.

: h

&. D. Conf. Exgo Adrumetini reipsà nega-

fat

bant liberam arbitrium füb motione gratize;iN,

jl-

ex opinione falfa Creíconii ac Felicis eorümque.

n

fimili relaione, C. — Facilé quidem damus, S.

y d

Augutlino ex falíà narrarione inditam quoque

! ZOIW

rimó fu:ffe opinionem falfam, quia is; üt ep.

j

46. ad Valent. mewinit, ex illorum narrantium

| 'm!s [

fimplicirate credebar, nihil eos pofTe confinge-

"

re: mox tamen eX eorum imperitia aliquid fü-

)gis-

Ípicatus, ac tandem plenà tum per Valentinum

d

tum per ipfüm Florum de contrario edoctus

ff

fuir; üc num. 41j. diximus.

Ad Conf. I 9. T-

A. IN. Con[ ; tum quia etfi etiam animo expng-

AL

gaudi Pracdeftinatiani erroris haec fcripfiffet Au-

n/

guftinns , tamen non fequitur reipfà ortum fuif-

?

íe illum errorem; cüm ex proxime dictis po«

|

,

tiüs conftet falsà narrarione deceprum fuiffe S.

j

?

Do&orem: tum quia pro libero. arbitrio tam

j

:

f

contra Semipelagianos , quàm contra Pradefti-

il

natianos pugnare neceffe fuit ; cüm priores ne-.

j

,

j

garent poffe manere liberum arbitrium, fi g

r a—-

ti&

b

972

Dr Dzo U&o.

&A

tia neceffaria foret : pofteriores autem nepa-

[u)

rent abfolut& liberratem, quia gratia neceffi-

tans juxta eos dabatur.

Ex modo autem pro-

ovf

hj

bandi à S. Doctore ufürpato facile colligitur,

eum contra Semipelagianos potiffimüm certáf

0 1

"

fe; eoquód Liber de pr. & lib. arb. totus in eo.

inhe

verfatur, ut oftendat gratiam non dari fecun-

düm merita noftra , nec tamen inde perimi li-

Üj

berum arbitrium..

fini

-d Couf. Hf. quoad ym.

&. Hincmarum quidem hoc fenfiffe, fed fuiffe

ftilj

Pd

deceptum,vel quód non adverteret S.Auguftino

Don

fulsà expofitione primüm effe impofitam, vel

Tüm

quod nimiüm crederet autori Preedeftiriati, qui

Tf

fubinde Semipelapianos cum Predeftinatianis

confudit. Quoad 2d. w. Evodium potiüs offen-

R hs

dere, quàd aliquos Monachorum habuerit pra

Semipelagianis , cüm illam epiftolam fic conclu-

tlo

dat: Legaut evgo Santli Dei Majorum ditla, ficuz

It g

qi

m dixi , qui babent divini muneris pium affz-

Tür

um : 69 quando non intelligumt , uon ciro veprebene

fen

dant , fed ovent , t inteliganz.

418. Objic. tont. 2d. Ss. Pro

fper, Hilan in

lm

z

W

fuis ad Aug. epiítolis referunt. Maffilien(es. di-

cere , diviná conflitutione vivtutes vemvevi, tollé

Wi

libertatem ; 2 fub uomine predeflinationss inducá

Y

Dr

fatalem necofferatem ; ergo dogmata Praedeftina-

tiana apud eos viguifferradunt. Couf. £. Autor

lm

di

Predeftinati de.libro, quem pradeftinatiani S.

Auguflino füppofuerunt, fic ait: Zagdem ali-

NU

lh

quaudo ad manus noffras. pevvenit liber, qui d-

gultivum maentitur titulo, . cim fe beveticum often-

Q

]

diz us textu. — Hune librum aliquando fili oblatun

S-o P 074-

*

Dzr Drzo Uxó.

973

1 S. Pontifex Celeflinmus . ita execvatioti lahuit, ut

p

eun . perpetuó. dammavi julevet fülentio..

Ergo,

1000«

Cosf. 1. Photius in Biblioth. Cod.

54. fcribit?

li

PPofl S. "Auguflini mortem ceper.

unt quidam in Gle-

n

vo impiuim ilud dogma affcveve, male etiam logui

jini

de /Auguflino e&mque infBlari, quaft liberi avlitrii

f

antevitum-induxilfet 5 verim. Gelcflini Pontifex

tini

CF pro fantlo Po, e9 contva bevefis incentores

l I

Jeribens ad Epifcopos ejus vegtonis , na[centem evvo«

if

vem compefct. Sed bec intelligi nequeunt de

Pelagianis, quorum novus hoc tetppore error

U

, W

non erat: erat autem propria Preedeftinatianio-

rum calumnia, libero ia homine azbitrio inte-

j

r

ianig

ritum ab Auguftino indu&tum: erco.

R. D. /4. Referunt, Maffilientes hac dice-

d-

u

re hypothetice ac illative , nempe , fi neceffaria

ad omne opus bonum & initium etiam fidei fo-

Q

(f

ii

/]

[

ret gratia nullis naturalibus meritis debita, fz.

i

/

qui; quód tollatur libertas, virtutes removean-

h

"

11]

tur &c.; C. referunt, hiecdicere abfolutà &afz

ertivé , nempe admittere gratie tmotionem

n

fimülque liberrarís interitum, N, — Prius Semie

rdl

pelagianum effe , poflerius Preedeftinatianum ,

7

patet ex fepe jam dictis. 44 Conf. 7. s. Quam-«

li

vis, quod alii bic plerumque facinnt, Aurori

redeftinati preter nonnullos alios errores no«

Af

J

lim objicere Semipelepianifinum , nec illud frau«

l

n

disgenus, quo librum illum p(eudonymum ipfe

]

conünxiffe dicitur, ut fi&& illum impugnando

li

liberiàs in Catholicorum dogmara prafiareturg

[)

non tamen verofimilis eft ejus narratio, quà

li^

7

docet, illiuslibri Celeftino oblati errores totam

]M'

inun-

:

À

974

bz Dzo Uxo.

mundum vulneràffe; neque congfüit cüri i&«

let

liquis hiftorie monumentis, quà vult eüm à

ficu

Caleftino reje£tum: cüm Celeftinurn, Pro-

ficu

fperum & alios Auguftini Di(cipulos ac Fidel

tio;

Vindices fola tum temporis Semipelagiana h-

Teti

refis occupatos tenuerit, üt ex dictis num 416;

yet

liquet, Quare Scriprori illi hac in parre nega-

1njo

imus autoritatem & confequentiam. . 44d. Conf.

du

1. . iV. :2.. Patet enim , Photium toto. hoé

.

capite agere duntaxat de Pelagianorum & Ne-

lm

ftorianorüm harefi, cujus ortum & condetmn-

EBJ'

pationem vivente Auguítlino ; eo autem mor-

äü/'/ï

tuo herefis inftautationem & per Celeftiaum

II

profligationem recenfet, aliáque randem à füc-

t

cedenribus contra hos hereticos fcripra factáque

E

fübjungit. Quód autem novum adhuc voca-

[ir

verit hanc haerefin errorem ; ideo accidit , quía

Ke

licét Semipelagiani erant reliquie Pelagii; no-

db

va tamen harefis Pelagiange lenimenra ; late-

fis

bras, infidias & explicandi modos cum novis

ge.r

in S. Auguflinum querelis proferebant ;'/ üt

[f

aliande'conftat.

b

Quéd Adrumeti in. Africa;

419. Olferva.

& Maffiliee in Gallia nullus eorum preedeftina-

tianus fuerir, quos five Auguflinus & Profper

oppupnárunt, fivé Cecleftinus condemnavit, i

affertionibus noftris affirmavimus; atque ho€

ÀN

ad refellendam Sirmondi fententiam fufficit:

EU

quód veró alins nemio etete Auguflini eo

Cit

errore infe&us fuerit; hec afferuimus, nee

P

afferere audemus; tum quia S. Aug. L. de

n

.de;

| |

don. perfev. C. 15., poüqugfn dixiflet non

tef-

f

4

Dz Dszo Uvo.

N

975

Af

terrendos nos effe'

^

d

&A

confitenda Dei oratia &

fecundüm eam pradeftinatione ' Sanctorum ;

; D

ficur non deterremur àconfitenda Dei prefcien-

o

tia, licét quis exinde male illatà fequelà verte-

iU

ii

yetur in torporem, & ad malas concupifcentias

m

[/

f0

