hova Gen. 1. v. 26. dicit: Paciemus bominem

ad imaginem & fanilitudigem noflram ;; confülratio

per

bflar:

videtur exprimi, quam etiam vetres Hebreo-

0) etit

rum factam cum Angelis concedunt ; adeóque

Ventil

conciliumConfentium indicariporeft: Denique

-

; ii

dum Genef 2. v. 4. complexum omnium re-

rum productarum & exiftentium profertur his

« potd

1

|

verbis: Z/]« [unt genevationes celicg terve, àn die;

ep

quo fecit Dominus Deus celumtg terram; occur-

ld: (U ]

pl

rit & vox Jehova & Elohim, ad indicandos

conditores ac pravfides tum hominum tum reli-

jbi d

quarum rerum. Ergo. /Vec dicas 3. lpíà fcri-

]ort

ptura viderur fàltem rres Deos natura diftinctos

]u[äh[i

admittere; nam eo modo Pater, Filius & Spi-

J hi

jby

o| eYe

ritus Sanctus, qui ftatuuntur effe unus Deus;

funt unum, quo fpiritus, aqua & fanguis (unt

; dit!

cox

unum, ür paret ex r. Joan. v. z. &g.. Zes fuzt,

qui teflimonium daut im celo, Pater Filius €9 Spi-

u d

vifu$ Sanéluss €9 bi tres unum [unt.

Tre: Jumt,

UUdIP'J

qui

i

N

$o

Dg Dxxzïo UNÓ;

qui te[Hiimoizium damt im terva , Hjiriïür $ .a(;zzaä

inyi

fauguis; & bà tves um [unt. . Sed tres polterio:

T

res fünr fübftantize effentialiter diftine: ergo

fidi

& priores, ac confequenter fünt tres Diii

fant

pe. ad 1mum IN. ,4., de quo uberiüs agetut

N

in Tr. deDeo Trino; ut interim tamen refpon«

diz

fono

deatur, advertendum eft, numero unicam tane

tüm & indiftin&tam naturam, entitatem & füb:

dtin

ftantiam effe in Perfonis, à qua etiam totum

f

illud , quod in eft Perfonis perfe&ionis , profluit

dire

atque indiftin&um eíft: fübfiftentias autem &

Wo

1100

erfonalitates directe & exprefsé duntaxat ex«

rimere modurmi feu refpeétum & relationem;

QT

110

quemadmodum S. Damafc. L. 1. orth. fid. C. 8

explicat dicens: Omnia, que babet Pater , Fili

[

funt , boc uiio excepto , quàd ingenitus mon eft . qua

&

dj

quidem cox nec tíature difcvimems mec dignitatem,

fea fubfifien

di modum indicat. — His praemiffis 4d

Ály

E

4

n

gY

ob. 1. AV. feq.

Difp. eft; quia cüm Deus fit

verbum

fubítantiale & effenriam fignificans;

qu

atque hoc idem etiamfonet ens fümmmé magnum

q

ac omniperfe&um, non nifi unum Deum ne-

W

ceffe e(t: econtra cum perfonee non fignificent

p]IUK

fübílantiam , & fümmeé perfectee dicantur tane

U

tüm rartione nature diving, ex hujus unitate

[

li

ton fequitur etiamfolitudo perfonae. ;2 proP. 2;

Difp. «ít; quia ex eodem capite Dii. plures vel

!

l

paturz diverfitate àt fpecies, vel naturze feparae

tione ür individua diftingui deberent; atque

pa

hinccàmex utroque haberetur divinze fübítan-

s limitario, recté infertur unum tantüm elle

at

Deum: quia veró neutro modo períonae ad f

Vi

inVi-

Aipe

DEX/DEO UNo.

8t

Atl

invicem diftingpuuntur , cüm fint eadem nu-

pultei

iero atquefindivifa fübftantia, fed folà perío-

u

nalirate differunt; rit& non fequitur effe unam

Jj

rantüm Perfonam. | 42d pvoZ. 3. IN. Supp. e feg.

ia

NNam inprimis create & regere non fünt pra-

t

dicata, quee conveniant Perfonz ratione per-

jcim t

fonaliratis ,. fed competunt ratione naturez

m&li

deinde Dj/p. eft, quia cüm naturà feparará

m t

feparentur etiam operationes & munera; in

m

diverfis Diis etiam foret diverfa potentia; unde

qutem

uno Deo fufficiente eut operante, alter Deus

yaxi

non foret neceffarius vel operans: econtra

qtiont

cüm nori fit dividenda facultas & operatio, ubi

i C

non fepararur natura, in tribus Perfonis eft

1] s j

eadem facultas & operatio eft indiftincta, ad-

T

eóque unà operante ac fíufficiente nequit ex-

tlitüft

cludi altera, & fic (uperfluere vel non operari,

m'ïms i

"d prob. 4...N. par. — Ratio prioris partis patet

) as

exdictis; cur veró pofterior negetur, hac eft:

jl

quód Perfone oripinem inter fe habeant abs-

l*emagnll'

que ulla naturae feparatione, & folis connotatis

fam?

ac relationibus invicem fecernantur, qug am-

(

pliüs multiplicari nequeant: . ficut enim in Deo

qnurt

una eft ac indivifa fübftantia, fic & generatio

una unüsque filius ac una dil

e&ctio cum uno fpi-

A

ritu eft; fed dehis plura in Tr.proprio. z. ad

jure "

adun IN. aff. €?. prob.. Nam Elohim ac Jehova

T &pzr

non fünt nifi plara ejusdem Dei nomina, üt

patet vel ex ipfo Gen. C. r. ubi Elohim, qui

j

V. 1. lepitur creáffe calum & terram , v. 26.

prim :

ait: Faciamushominem ; quodnomen; quam-

n nu-

!

i

vis fit pluralis numeri, cum verbo tame

meri

y

..

""

Dzr Dzrzo Uwuwo.

82

meri fingularis utrobique conftruitur; unde

yl

omnem illam comparationis machigam conci-

[

d

dere neceffum eft. — Quod confultationem at-

tinet , eamnec verba laudata probant, quorum

[

fenfum dedimus num 32.;

nec Hebreorum

[nr

traditio evincit, quà etiam fuppofità unus dun-

lt

taxat Deus indicatur, cui Angeli obtemperant;

]

nec notio Dei permittit, quia fenatüs confül

IT

tum non requiritur, ubi omnia moderatur per-

a

fe&tiflima fapientia. — g. ad 37um V. . ad gvol.

d9

D. M. Eodem modo unum fünt fecundüm om-

hi

j

nia N., fecundüm quid, fu/d. per và eodem

kj

modo excludendo unitatem majorem, ac eequa-

lm

litatem. inducendo ,. IN. fecus C. íecundüm

a

S. Aug. L. cont. Maximin. C. 22. Voces fpiri-

a

tus, aqua & fanguis affümunrur hic tantum üt

li

figura creata ad explicandum "Trinitatis myfte-

f

ay

rium; figura autem & imago non debet idem

efle cum veritate; adeóque in Trinitate pote

e

id

effe unitas natura ac fubítantiee, -quae in allatis

rebus eft tantüm concordia teftandi divinitatexq

du

Chritli.

til

36. Refpondeo II.. Aliunde etiam multiplex

qu

Iu

argumentum contra Polytheismum colligi po-

teít.

umum eítex miraculis pro unitate Dei

by

T

confirmanda patratis; qualia z. funt illa in ve-

teri teftamento, que prafertimà Moyfe facta;

Ti

aut pro Daniele ac ejus fociis, itémque M&

8

chabzis patrata ex ipfis idololatris aur Atheis

i

extorferunt veri & unius Numinis confeffio-

Ti

nem. 2.Sunt multa, que patravit Chriftus ad

ü hi

probandam füam cum Patre unitatem. 3. Sunt

CQFE

. plura

/

[

Dz Dro Uxo.

$3

;! plura etiam, que Apoftoli, Confeffores ac

mw Martyres ad fidem fuam in Deum unum con-

joneni

teftandam fecerunt.

Nam cüm Deus fit, qui

.Q facit mirabilia mapna folus, nec inveniri pos-

brer

[int miracula ab aliquo Gentilium Numine pa-

onsi

trata , inde confequirur unum effe Deum , qui

m

ab Hebreis & Chrifli fidelibus adoratur. 24um

ls i

eft ex idololatrarum punitione; cujus exempla

onattr

extant in veteri Teílamento in vituli conflati

. "

"n

adoratoribus, aut ad idololatriam vel cum ido-

ndumt

lolatris focietatem transeuntibus Hebrzis,

qi eüäï

Achabo idololatra , Ochofia Beelzebub confu-

il

lente, lraélis ac Judee regno vel excifo vel in

(ecund':j

captivitatem abducto:. poft Chrifti adventum

oces

autem in Nerone, Diocletiano, Maximino;.

antull

Licinio, juliano Apoffarà aliísque idolatrisin-

uamvis

tig my

ftauratoribus miferabili fato füblatis.

ebetit

autem & veri Dei cultoribus multa advería

yare p

evenerint, & rempla etiam fint excifa; tamen

)æ'lHU

id Eo non repugnante & invito, quemadmo-

jintd

dum Diis invitis eveniffe plura idololatris gen-

tilium feriptaipfateftantur , fed preedicente, at-

j mU]U

que hzc vel ad poenam impiorum vel ad nomi-

co"l

ji

nis divini exalrationem acciderunt. 3//umeftex

PE

n

Polytheorumamentia; quae apparet 1. ex notio-

neacidea, quam fibicontra rationem de Deo fa-

T

0 efäf

bricant; cüm & malo tribuant divinitatem, &

!

squalitatem inter plura fümnia conftituant:

m

jl

)i

2. Ex ipfis rebus, quas Deos fibi fingunt;

j

nempe 'cacodemones , homines flagitiofos vi-

qo

hf[ülïï'

tà functos, bruta animantia, res inanitmatas;

IS'

m

corporum affeCtiones , artefacta & manuum

!

i

opera,

84

Dr Dro UNO;

opera, &c.

3. Ex ritibus ac Sacrificiis aut

[

ii

lepidiffimis, aut obícaenis, aur immanibus.

atum defümunt plures ex Sybillarum oraculis;

ac Philofophorum non minüs quàm Poetarum

li

apertis teftimoniis, quibus illi, quantumvis

Qd

exteriüs Polythei, unum quendam agnoverunt

de

füummum Deum, aliorum quidem, fed infe-

p

rioris conditionis, Deorum progenitorem ac

Dominum: quod tamen, cum plura monu-

f

menta recitanda forent, indicáffe duntaxar füf-

ff

ficiat.

,

Ál

37. Vec dieas. . Multa etiam patrata funt

Q

hi

vel à Diis gentium, vel à Polytheis rniracula;

imó & ipfe Antichriftus fa&turus eft: erpo ar-

u

à

umentum ex miraculis vel nullum eft pro uni-

tate Dei,

vel illi etiam contrarium.

Pars

lp

f

xma /nt. prob. 1. ex idolorum oraculis: 2. ex

fanationibus innumeris in templo ifidis ac

h

ZEículapii: 3. ex prodigiis Veftalium , inter

quas Sylvià vitiatà Veftee fimulacrum manus

1

oculis oppofuit, ignísque füb cineres fe retra-

xit; '"Tucia vitii accufata in conteftationem in-

nocentize cribro.aquam haufit; Claudia navitn,

[

ida fimulacrum vehentem, folaé vado protraxit.

E

fPavs 2da prob. 1. ex Magorum portentis coram

Í

Pharaone: 2. ex geftis Apollonii Tynnei , qui

l

puellam revocavit ad vitam, evanuit ex Do-

l

mitiani oculis, & raptus eft in celum inter Di-

Y

vorum concentus: 3. ex patratis à Vefpafiano

T

& Hadriano, quorum uterque cecume'illumi-

&

pavit.

Pavs 342 conítat ex 2. ad 'Theff; 2.

li

efi ad-

D

v. 9. , ubi de Antichrifto dicitur/: Cujus €

qeii-

P

Dzr Dro Uxo:

85

a

ventut. fecundim operationem Satane in omti vir-

JUS.

zufe 9 figiis e9 prodigüis.. Evgo.

]i

B. A. "dni.. d Pavtis vme prob. 1. . ex

TTl

iis Polytheifmum non probari; tum quia ora-

T

cula pleraque erant ambigua: tum quia, . qua

:FUHI

definitiüs predicebantur, ex naturalibus caufis

if

prenofci porerant:: tum quia non à Deo fed

n

à deemonibus ea prodire, poterat fiepiüs cogno-

Jof

fci ex fceleribus per ea fuafis: tum quia iisdem

Lí

oraculis vera unius Dei religio confirmabatur.

"

"d prob. 3. . . Diodoro teíte in remplo Ifidis

f

gproti in fomnio monebantur de remedio ad-

VU

hibendo, quod vel fraude myftarum, vel recur-

o d

rente fpecie medii.à medicis ant& auditi, vel

) i

damonis fugeeíta contingere poterat: — /Efcu-

fit

lapii curationes vel ipfe Ariftophanes fufpectas

48

facit;

eeque nonnifi admotis medicamentis

j i

fuccedebant, .fiepe eriam fallebant. 44 proP. 5.

t

& Ovidius, qui miraculum de Sylvia narrat;

m

ipfe deftruit etiam, dum alibi canit nulla fuiffe

felte

Veftae fimulacra: 'Tucie miraculum vires dae-

fmonum non excedit ,

q

à quibus id factum ad

navim

conciliandam falfo numini ejüsque miniftris

r

autoritatem fuadetur, quód Dionyfius fimul

n

Ícribat, accufatorem hujus veftalis poftea nulli-

T

bi comparuiffe licét feduló perveftigatum,

Idem refponfüm ad Claudiam pertinet; quam-

:r J

vis alii etiam concedant, nonrepugnare, quo-

minüs Deus etiam per paganos edat mira

cula

aüanp

ad veritatis ac innocentie teftimonium.

d

[

"

Partis 2de prob. 1. .. Vel Magorum miracula

d

non erant vera fed apparentia tantüm & fen-

qh

3

uum

m

DrDzo Uwo.

86

]

fuum illufiones, atque hiric evenit, quód à

Moyfis miraculis vincerentur; velaliqua vera

l

etiam fieri Deus permifit ad füi oloriam , ut

[

Moyfi major poteftas tradita evinceretur. Adx

[

vob.2.&. Apollonium artibus magicis deditum

fuiffe, Philoftratum autem fcriptorem fzeculo

pofteriorem ejus vitam pluribus mendaciis &

fabulis incerto autore relatis infarciiffe, often-

dunt preter Eufebium Cafarienfem plures alii.

Verüm & ea, qua de Apollonio narrantur;

aut naturam aut demonum vires non exce-

dunt: nam reíufcitaionem illius puelle ipfe

Philoftratus fic proponit, ut dicar vitalis auree

fcintillam forté adhuc latentem medicos fugiffe :

raptus ex oculis Domitiani demonum minifte-

rio, ab iisdem doceri poterat Ephefi, quae Ro-

ma contigerant: preeterquam veró quód ma-

ximé varient Hiftorici in morte Apollonii refe-

renda, mirandum íané non videtur, fi daemo-

nes corpus malefici ac fpiritam unà afportàárint.

g

Zdd prob. 3. &. — Miracula Vefpafiani extenuat

ipfe Tacitus, Hadriani veró irridet Marius

Maximus; unde meritó proprià miraculorum

ratio iisdem denegstur: quanquam & Vefpa-

fiano datam à Deo vero miraculorum faculta-

tem concedi poffit, ad autoritatem fcilicet illi

comparandam , qui tanquam juflitiee divin&

minifter deftinatus erar ad templi Hierofolymi-

tani ac urbis excidium Jud&orümque per or-

bem difperionem. |,4d Partem 3tiam &.. An-

tichrifto non füturam poteftatem vera miracula

Patrandi docet ip(üm teílimonium — allatum;

cum

um

Dz Dro Uwo.

$7

li

cüm integrum fic habeat: z ommi virtute €9'

d

figmis &9' prodigiis mendacibus ,. €g in ommi fedu-

W

&ione iniquitatis , 315 quà pereunt.

Quid porro

Jl

ad verum miraculum requiratur, aliáque huc

QUi

referri folita vid. in Tr. de Ang. & de fid.

3lb

1j

Quanzs L Quenam, 9 quàm falfa fimt Po-

h.

lyrbeifmi. [yflemata. à quibusdam. Flerericis

r

adoptata :

Jf

38. JVota. Bina duntaxat, üt fuprà mo-

j

nuimus, ad examen hic vocamus fyftemata, al-

terum de duplici principio fümmo, alterum

il

de ZEonibus.

Qu

rmum jam olim inter Gen-

11[[6

tiles diffeminatum fuiffe certum eft ex idolola-

ifi

trie hiftoria. /Egyptii enim in Ifide & Ofiride

Ro

duo principia contraria venerabantur; Perfze

Oromasdem dicebant caufam boni, & Arima-

fit

Ts

nium caufam mali; inter Gireecos Philofophos

g

Stoici, prafertim Democritus & Chryfippus ;

(

preter fati neceffitatem ftatuerunt incompofi-

tam materiam adverfari nature benefice, at-

f

f

que duo hinc adverfantia principia agnoverunt.

A Stoicis error hietranfiit ad Gnofticos, quorum

jr

i

autor ab aliis Simon Magus, ab aliis Bafilides

Menandri à Simone edocli difcipulus ftatuitur.

cullz

el Ü

Inter hos Cerdo Bafilidis difcipulus jam à Tert.

"L. de Prafcript. commemoratur admififfe duo

Vl

([l

initia, ideft, duos Deos , unum bonumtg alterum

Jevum; quo mapi

firo ufüs Marcion eundem

"o

n

hare(in vergente feculo fecundo diffeminare

cepir: latiüs etiam fparfit Manes , à fuis Mani-

(l

ul

cheus di&tus, poft medium fzeculi tertii, quo

1S

n

FA4

p

1

88

Dz Drzo Uwo.

|

Mär.i

Ti

is fibi vipinti duos difcipulos adfcivit.

cionitas oppugnavit Tertullianus integris libris

ft

quinque, Irenzus L. 4. adversüs heerefes, Cle-

mens Alex. L. 3. Strom. ; Manichaos autem

$

[

&

prater Epiphanium, "Theodorerum aliósque

p

plures lucülentiffimé infectatus eft Auguftinus

ediris tum ante tum poft. Epifcopatum libris

fi

f

pluribus, maximé autem Libro de natura boni

& L. 21. cont. Fauftum capitale hoc eorum do-

[

ma confecit.

Ic

2dum de /Eonibus fyftema ex

pagani(mi fabulis fidei noftrze admixtis penitus

d

!

confütum atque ad determinatum tum cla(fium

tum Deorum numerum limatum eftà Valentino

fieculi fecundi Haeretico; cui fe maximis viri«

bus oppofüerunt inter reliquos Patres preecipui

Irenzus L. 2. adv. heres. & Tertullianus.

ïä

49. Re[pondeo J Cüim priores illi heeretici

malum effe aliquam fubftantiam ftatuerent;quam

|

neceffe üt ab efficiente cau(à fümma produci,

nec conciliare tamen poffent , quà ratione illud

ab unico rerum omnium principio fummé bo-

no exiflerer; duo (ibi affumenda ftatuerunt

principia, alterum boni, alterum mali caufam:

ad quorum claffem primam Manes retulit res

omnes invifibiles, lucem, Evangelium, Chri-

ftum; adalreram veró res fenfibiles, tenebras

Hoc tanquam communi

& legem antiquam.

fundamento pofito, Marcionitze & Manicheei

alia queedam dogmata fimilia inde deduxerunt,

vel pro füa libidine in divería abeuntes fingu-

Jares fectee fuc errores protulerunt , quos ta-

men;

Dg Dzo Uxo:

89

lär,

men, tanquam huc minimée

yli

fere modó non vacat.

E

fpe&tantes; : recen-

h

Refellitur hoc fyftema uuiverfin, 1. iisdem

m

arpumentis, quz füp. pro unirate Dei ex fide

Qu

acrarione protulimus. . 2. Duo fumma rerum

IQ

principia forenrenria neceffaria, ac proinde in-

lr

finité bona & perfecta, ür art. pr. dictum: fed

i

füummum mali principium nunquam Marcioni-

d

t& vel Manichei aufi fuerunt aut poflant dice-

u

re infinité bonum & perfectum: ergo.

3

Iili

QU

duo Dii aut fünt viribus pares aut impares? fi

f

imum; Deus bonus nihil operabitur renitente

x

malo, & nihil faciet Deus malus reluctante bo-

Vif

no; adeóque nec bonum nec malum . exiftet:

:ipui

fi sdum; ambo non poffunt vocari Dii & füm-

mi: nec dici poteft Deum rmalum operari, id

st

permittente Deo bono; nam vel Deus bonus

;uam

nequit impedire operationem mali, & fic eft

did

impotens ac viribus minor; velpoteft quidem

il

fed non vult, & fic in hereticorum fyítemate

&

jam eft malus.

4. Hec duo principia contra-

oru

ria nec fimul. poflüunt exiftere nec ab invicem

f

Íeparari: non imum ; quia fümmi boni &

i

fümmé mali natura diffimilis & infociabilis eft:

j

non 2dum; quianon feparanturliberé; cum

hs

aliàs etiam ex volunrate poffent effe (imul , quod

nulli

recéns diclis repupnat; neque neceffarió, cüm.

d

hujus ratio dari nequeat fine limiratione aliquá

tif

vel imperfe&ione ; neque coa&té five per ali-

quod tertium dividens, cüm, aliis etiam omis«

p

i

fis, hoc ipfum aliàs evadere

t illis füummis prinï.

*

(j

cipiis fuperius.

&e-

F5

m

Dr Drzo Uwo.

$o

Refellituv. [peciatim .. Quatenus- fupponit

[

mnalum eífe aliquam fuübftantiam productam.

Nam 1. juxta Apoft. i. ad Tim. 4.. Ommis crea-

zura Dei bona efl , & ex ratione conítat, exifte-

W

re ac effe meritó inter bona referri ; adeóque

malum non eft natura aliqua, fed naturae defe-

&us. 2. Subftantia mali vel eft incorruptibilis

vel corruptibilis? fi rmum; hoc ipfobona eft:

fi2dum; iterum bona eft, cüm vitiari & cor-

rumpi non poffet, nifi bona forer: unde fe-

ä

quitur malam fübftantiam nullam effe. 3. Tri-

lex malum confiderari poteft: 1mum nature;

fed hoc in fe ac veré malum non eft, fed minor

perfetio feu imperfectio relativa, & aliquis

t

J

uxta noftram opinionen defectus ex eo, quód

illius ratio & utilitas noslateat: 2dum pene;

fed hoc nihil eft nifi dolor & affli&tio judicis

autoritate in criminis vindictam inflidia: 3tium

culpz feu peccatum; fed hoc defectio duntaxat

à lege Dei eft, quà homo coram Deo fit reus.

JI. Quatenus füpponit conciliari non poffe;

;

quód uno tantüm principio bono exiftente

exiftat in rerum natura malum.

Nam 1. fal-

füm eft illud füppofitum, üt manifefté parebit,

fi ad quaedam axiomata animum reflexerimus,

qua. facile ex ipfà notione creaturae ac Dei ob-

viísque rationibus perfpiciuntur.

Ejusmodi

fünt; creaturam efle ex aliqua parte effentialiter

deficientem; mundum, in queftione pracfenti

de malo, non conf(iderari debere fecundüm

partes fingulas feparatim ,. fed velut totum ex

xariis ac diverfisrefultans: Deum nihil creature

ï

deébere

—

u

Ds Drzo Uxo.

9X

)nt

debere prcter nature proprietates & ejus ap-

Atf

endices feu vim proprium finem confequendi:

»ïea. j T

Deum effe liberum, neque teneri attributum

jl

unum pre ceeteris manifeftare exteriüs, quan-

yjt

tum poteft: Deum etiam effe ens (apienriffi-

d

mumira, ut quamvis acat ex certis aequitatis &

ii

fapientie legibus, eastamen acagendimotivum

d

homo vel non teneatur vel non potfit affequi.

Qu

Ex his enim omnibus facil inprimis elucefcit;

T

quomodo malum nature poffit à principio

Ti

fummé bono etiam produci: deinde quomodo

ii

malum culpe poffit ab eodem permitti in crea-

ii

ruris libertate voluntatis preditis, patet ex di-

j

n

&is; tum quia Deus datis ad peccatum vitan-

;uod

dum viribus non renetur ad plura, atque hinc

g,

nec peccatum impedire tenetur: tum quia bo-

dict

nitaus & fanétitatis attributa exterilis non tene-

juur

tur manifeftare, quantüm poteft; quod fieret

j

omne etiam in aliis peccatum impediendo: tum

Tui

quia Deus permittens peccata poteft habere

xl

fines fapientiffimos , quos quamvis non per-

Tenft

fpiciamus, inde tamen non fequitur eos non

2

dari: denique cüm in malis poenae fulgentiffime

1[€bi(!

pateant non tanrüm zequitatis, fed & fapientiee

yms

ac bonitatis divino radii, aut fi minüs à nobis

j

cognofcantur , 'certé ex di&tis adfint, eó quód

n

ex perípecta entis infiniti natura debeamus mo-

A

tiva harum a&tionum legitima inferre; certum

3ch"

faltem eft, quàd hec etiam mala cum fümmo

din

bono concilientur.

2. In fyvftemate duorum

j

principiorum fümmorum inexplicabilis eft ori-

ürt

£o mali; cüm enim ex una parte mala in hac

i

mun-

;

$2

Dzr Dro UN'o;

i Ü

mundo fint bonis permixta, ex altera autem

Y

i

parte principia fumma illa duo neceffarió agen-

tia nec poffint effe viribus paria aut impacia ex

)

j

f d. ; plané fequitur aut malorum, qua danrur;

& bonorum non haberi principia, aut unum

[

W

tantüm efle vel malum velbonum ejósque prin-

licabilem effe

d

cipium unum; adeóque inexp

f

mali originem in hoc fyftemate.,

III. Quate-

nus füpponit mali principium pofle effe fum-

mui principium.

Nam 1. Principium mali

Q

fümmum deber effe fübftantialiter malum ,. feu

)

tota ejus, fi qua eft, fübftantia ac entiras debet

fi

effe pura pura malitia, h.e.mera privatio, de-

fe&tus purus, merum nihil: fed tale ens repu-

gnat; quia mera malitia non poteft effe ens ac

principium ; multó minüs fummum feu perfe-

(

]

&iffimum: ergo.

2. Principium füummé ma-

lum veleft, vivit & intelligit ; vel non? fi

2dum; principium mali effe nequit, aut mala

univeríà producere ,. üt ex ratione principii &

fümmi quidem patet: fi 1mum; non eft prin-

cipium fümmé malum, quandoquidem in eo

reperitur multum boni, exiftentia nempe, vi-

ta & faculras intelligendi: ergo.

ä

40. Nec dicas 1. Ipfa SacraScriptura ftatuit

]

inprimis principium fummum boni, ür per fe

]

patet; deinde etiam principium (üummum mali,

Q

&t prol. 1. quia lfa. 45. v. 7. legitur: Ego.Do-

smiuus, & nom efl alzev formans lucem &9. cveans

l

genebras , facieus pacem & cveans inalum.. 2. Quia

]

Amos 3. v. 6. habetur: $j erit malumincivitate,

d

quod uon fecerit Dominus. — 3. Quia2. ad Cor.4.

V. 4

ia

Dz Drzo Uuo.

93

V. 4. dicitut:, JDeus Dugus freculi excecavit men-

3

265 infidelium ; unde patet dari Deum mali, qui

I

joan. 12. v. 31.. Princeps bujus: feculi vocatur.

(

AVec dicas 2.

Datur fümmum bonum:

ergo

VUf

etiarn fummum malum.

fProb. Conf. 1.

Quia

[l

unum contrarium neceffasió infert exiftentiam

d

alteriuscontrarii: fed fümmum bonum & malum

j

füramumcontrariafunt:ergo. 2.Quiainrerum

Au

I

natura non minüs fünt;que participant malitiam,

ni

quàm que bonitatem: ergo ficut, que partici-

[]

pant bonitatem, oftendunt dari aliquod bonum

a

&

fummum, fic que participant malitiam, often-

[

dunt effe aliquod fummum malum; prefertim

apu

quia, ubi datur magis ac minuS$, ad fümmum

5«

etiam & pleniflimum illius fpeciei recté arguen-

rfe-

dum, à ratione & experientia deducimur.

qu

AÀNec dicas 3. Sub unico principio fümmé bono

u

non poteít effe malum: ergo debet admitti

"

Til

etiam principium fümme malum ProP. 47t. 1.

il

Quia principium fümmé bonum eft ensinfinità

pnn

fanctum, item ens, quo melius dari nequit ; (ed

inprimis ens infinité fanctum, infinito odio ha-

nd

bens peccatum, illud non patitur, fed; ubicunque

j

potcü,itppedit: deinde füb ente; quo melius

at

ari nequit, non poteft effe malum; quia me-

d

lius foret ens, füb quo nullum poffer effe ma-

lum : erpo.

2. Ens fümmé bonum etiam à

1

J

creaturis avertere nitirur omne malum, quan-

u

tum poteft: jam veró cüm malum nihilominüs

in rerum natura datur, vel illud ens fümm&

H

[

bonum impedire malum nequit ; & jam non

4

c&* fümmeé potens: vel impedire non vult; &

d

jam

94

Dz Dro UNO;

jam ejus bonitas evanefcit: nam neque poreft

p

non impedire ex folo voluntatis nutu ; quia

J

Tl

hoc jam malitiam quandam voluntatis denotat:

neque ex aliquo motivo; tum quia nequir darí

|

i

ullum motivum permirtendi mali ; tum quia

aliàs illud ens non liber? fed cogente aliquá ra-

li

tione permitteret malum , & fic füummum ens

T

non foret. Ergo.

B. ad imum AV. 2d. p. dut.

Ad textum

K

imum & 2dum 5 fermonem ibi effe de malis

Q

poenee feu fuppliciis, quz àDeo jufto peccato-

Ü

[

ribus inflipuntur, üt ex contextu patet ; quin

ex 1mo patet, ab uno principio bonum proflu-

Í

ere, & malum etiam five fieri five permitti.

Ad stium rextum zdet S. Chryf. per Deum

l

0

hujus feculi intelligi verum quidem Deum,

fed qui permittendo tantüm excecer : — Patres

V

tamen reliqui communiüs intelligunt diabolum;

quz acceptio etiam roboratur ex textu Joaunis

laudato & Pauli ad Ephef. 2. v. 2. Diabolus au-

tem dicitur Deus eo modo, quo venter ad

Philip. 3. v. 19. Deus vocatur; nempe qui Dei

loco colitur. — & ad 2dum IN. Conf. . d prob.1.

g

JD. M. Contrarium unum infert alrerius con-

trarii exiftentiam, Íi opponantur contrarié,

T.fiprivativé, üt fümmum malum ex dictis

opponitur fümmo bono; N.. 74d prob. 2. N.

pavitatem tum entbymematis tum adeitee ratio-

l;;;:

nis. Bonum enim dicitur aliquid ex perfectio-

ne. nature proprig vel alienee, éftque quid po-

Üütivum ac caufam efficientem habet: malum

1

vero efl privatio aut defectus, non eft quid

[

pO l«

g,

DEXDEO UNG.

95

yd

pofitivum & caufam tantüm deficientem haber.

g. ad atium IN. 44.. " dd prob. 1. inprimis D.

j

)nt

lm. p. min.

Ens infinité fan&ctum intra fe non

il

atitur peccatuin , C. extra fe fuéd. fi illud odio

qi

h

abeat extenfivé infinito C. fi rantàm odio in-

dT

tenfive. infinito IN.

üm Deus ían&iratem

1

fuam non teneatur exteriüs manifeftare, quan-

tum poteft; licét nullius peccati poffit ipíe effe

VAU

reus vel autor, tamen odium erga ilud non

"

fIàs

debet etiam exteriüs manifeftare, omne pecca-

u

tum impediendo. .Dede iW.24. p. min. Ra-

tionem D. Ens foret melius, h. e. fuam boni-

qi

ol

tatem mapis fenfibilem ac manifeftam redderer,

fnit

fub quo nullum malum foret, C. effet melius

Jeuri

infe acreipfà N. Deus equidem non foret illud

lum r

ens fummum, Íi bonitas & fanclitas illi non

AT

ineffet in rei veritate ;. ficut veró non defineret

J

effe Deus füminéque in fe beatus, . etfi nullum

)

attributum manifeftàffer; fic dum liberé decre-

j

us

vit fuas perfeCtiones exteriüs prodere ,^ ubi

unum magis vel minüs manifeflat , inde nihil

(

ub

ejus perfectioni decedit, quin potiüs fübin oc-

cafio oritur manifeftandi attributum, quod, fi

j

]l

(

aliud fummé foret manifeftatum, penitüs la-

tuifer. — 724 prob.2. &. 1. ad Maj. D. Ens fum-

ratio

qid

mé bonum, quod neceffarió & ex vi naturee

precisé agit, nititur etiam à creaturis avertere

D N.

fitit

omne malum, C. quod agir libert & ex vo-

luntatis electione, fu/4. fi velit manifeftare fuam

Jlb

bonitatem, quantum poteft ;

C. fecüs IN. &.

]p*

2. ad min, C. im. p. fed V. p. ad. ..A4d prob.

Jl

memb. x. w. AV. inde colligi malignitatern volun-

Qu

tatis

yli

s

"od

i

Dz. Dzo Uwo.

96

tat

is poffe; quia quamvis inente infinito prima

p

ratio facti fit voluntas facientis; tamen utpote

Rif

ens fapientiffimum eriaminrer apendum ex puro

voluntatis nutu fapientiffimum fibi (emper finem

Ji

TRU

roponit, & media ad illum aptiffima affumir.

Ad memb.5. N. af[. $9 utvamquevationem. - Prius

lio

quidem patet; tum quia poteft ens infinite fa-

l

piens habere rationem motivam, quamvis ea à

nobis dari aut aflignari nequear; imó heec ipfa

ïqu

infinita fapientia exigit, ut dari omnium ejus

qu

actionum ratio non poffit: tum quia fufficientes

q

[

ac fapientiffimae rationes etiam nobis innote-

fcunt.

Prafentern enim providentiae ordinem

| d

cum liberatis creatze ufü ac peccati permiflione

D

tuit pra alio elipere amore fui, quia glorio-

K

fius eft iberum obfequium ; amore creaturarum,;

4

quia exinde opera earum fünt excellentiora;

amore electorum , quia ex permiffione peccati

q

H

fpecialior poftmodum illis amor preeftari & glo-

ria enaíci poterat; amore manifeflationis attri-

I

butorum, quia abufüm libertatis & peccatum

l

permittere potuir, ut elucerent patientia, mi-

ferieordia & juflitia ; item fapientia in affum-

1

li

-ptione mediorum ad peccatum delendum, quo-

rum precipuum atque fummé admirabile eft

Verbum incarnatum. Similiter pofterius facilé

conftabit, fi modó diftinguatur inter hec duo:

l

Deum determinari aliquo motivo ad agendum;

& Deum inter agendum fibi aliquod motivum

proponere: rmumex his Deo negamus, 2dum

eidem tribuimus; atque hinc declaramus, eun-

mali

,1

ä

dem nec ullà ratione cogi aut necelfitari ad

per

Dzs Drzo Uxo:

92

Iff

permiffionem,; neque etiam cacá naturd pro-

u

nitate ad illam ferri.

u

4t. Aefpondeo I Valentinus ex Hefiodi

Wsl

m

Theogonia Deos, ex Platonis Philofophia ideas

mutuatus, hecque fimul cum Joannis Evange«

Yi

lio commifcens Syftematis füi monftrum con-

n

v

Á

flavit, in quo triginta Deos confinxit, quos

5?&

i

4Eonas, h.e. Secula, nominavit;

eorüm-

D

que quindecim maículos & totidem foeeminas ;

iqi

quorum permixtione alii generarentur; arque

&t

ex iis Salvatorem omnium ,

veluti

Pan-

Q

doram Hefiodi ex omnium Deorum munere;

f

effe perfe&um. — Divifir porró hunc Deorum

fios

numerum per Ogdoadem feu Octonarium;

ori

per Decadem & per Dodecadem. In Ogdo-

ftif

ade ftatuit 1. Bython feu profundum ranquam

i

JEonum principem, cui tanquam conjugem

ecci

addidit Sigen feu Silentium, quam etiam En«

ncouam & Charin vocat.

i

2. Hos 7Eonas, cüm

&l

infinitis retró eevis in altiffima quiete placidae

at

ac quafi ftupentis diviniratis permanfiffent, aje-

,

bat protuliffe Nun feu Intelletum , & Ale-

TU

theiam (eu Veritatem.

3. Ex Intellectu & Ve-

n

ritate procelliffe dicebat Verbum & Vitam; ex

lt

Verbo & Vitá Hominem & Ecclefiam. In

"

hi

M

Decade fomniabat ex Verbo & Vita prodiiffe

dl

Profundum & Mixtionem ; Senii expertem &

1

Unionem ; Per fe nafcentem & Voluptatem;

j

Immobilem & Concretionem; Unigenirum &

Beatum.

d

In Dodecate ex Homine & Ecclefia

eun

prognatos finxir Paracletum & Fidem ; Pater-

j

m

um & Dilectionem;

pit

aum & -Spemx; Matern

G

fne

$.

Dzs Dro UNo..

Intelle&um & Prudentiam; Ecclefiafticum &

)

l

Beatitudinem ; Voluntarium & Sapientiam.

Prter has de Deo fabulas, aliósque de Chri-

l l

hi

fto, hominibus naturà malis vel bonis, refür-

re&ione item, martyrio & operibus errores;

Q

fa

notanda videntur

ejus deliramenta circa crea-

r JEfüm fíeu Salvatorem,

d

tionem rerum.

$

quem tamen alibi e

tiam diflinguit, perfectum

flatuit ex omnium

A&onum defloratione, qui

n

cüm ederetur, fimuletiam prod

ucti fant ho-

[*

norarii ejus fatellites & angeli, ejusdem cum

illo gen

eris. . 2. Commentus eft Unigenitum

V

i

roduxi

ffe Chriftum & SpiritumSanctum; 5Sa-

sientiam autem fine füi conjugis confortio edi-

diffe fcetum informem , Achamoth aut Enthy-

mefis, h. e. cogit

ationis nomine celebrem, 1e

h.e. univerfitarem hactenus

extra Pleroma;

factorum & narratorum relegatuum.

3.

n-

fübftan-

ä;

thyme

f huic tribuit filium ex animata

tia conditum , diétum Demiurgum ;

h. e. con-

ditorem omnium extra Pleroma exiftentium.

fabricatorem dice-

Quamvis veró hunc mundi

ret, tamen nihil illum vi p

roprià effeciffe vo-

du&a fuiff& )

lebat, fed omnia à matre ejus pro

e ri-

& quidem ex ejus fleru omne humidum;

fü lncidum, & doloreac ftupore corporea mun-

ä

l

di elementa manáffe; quin diabolum à Demi-

(

urgo productum utpote fpiritualem füo aucto-

e

.

re ranquam ani

mali faperiorem mapísque gna-

rum fabulabatur; eun

démque Demiurgum ita

colum & hominem.formáffe, ur ramen & ca-

lum & hominem omnine ignoraret. 4. Tri-

ä

plex

Dsg Dso Uxo.

99

hi

a

plex hominum genus flatuebar: Pneumaticum,

Pfychicum, & Hylicum feu Choicum. Pneu-

i

matico feu fpirituali homini tribuit animam na-

J

turà bonam & impeccabilem falutísque olim

J

cum angelis poffidende certam, atque hinc illi

u

faciebat omnia eriam flagitia licita, quia mun-

Ff

dis omnia munda funt; talem hominem fuiffe

du

Seth Patriarcham, f£que folos ja&tabanr Valenti-

u

niani, quibus fola myfteriorum cognitio fine fide

tl

ac operibus füfficeret ; Píychico feu animali

[

tribuit animam imperfectam, qu:ze pro diverfa

jf

vitz ratione falutem vel exitium mereri poffit;

&

atque hinc ficut ad illius (übfidium Chriftus ve-

T

nit; fic etiam ex parte fua fidem & bona opera

yly

addere deber; ejusmodi homines fuiffe Abelem

L

& omnes Catholicos appellabat; klylico feu

emu

materiali tribuit animam naturáà malam & ad

b

exitium condiram, cujus exemplum in Cairio

yfts

datum fit.

,qu

Refellitur hoc Syftema uziverfunz. .

uia

at

hujus fabulofz fictionis fundamentum plan&

t

nullum eft. Nam quód in ep. ad Eph, 3. v.2 1.

[f

legatur: g ommes geuerationes Seculorum Saculi,

atque hinc dicatur mentionem ZEonum fieri,

al

U

eó quód /Eon grecé Seculum fignificet; pro-

m

