Dzs Dsgzo Uxo.

8?9

ha

exiftitura preevidentur. Quoad adum Dijfp. eft;

m f

jiód tendentia illa indivifibilis in. praedefini-

s i

tione nihil impediat, quominus vel gratuita vel

N

non gratuita dicatur; cüm conditio, ex qua de-

(0ro d

pendet praedefinitio, fit pura & mera conditio:

^ hr

econtra tendentia illa indivifibilis ob contrariam

if

7' |

rationem proximeé expofitam impediret, ne

d

predeftinatio fit gratuita; & ramen etiam face-

j M

ret juxta intentum füorum Patronorum, ut fit

xcqmrat

gratuita, eoquód merita & preemium indivifi-

1X

biliter intenderentur.

;

(

.. 973- Jufl. 1. Preedeftinatio ad gloriam nori

(tti 1

videtur aliud exigere, quàm preedeftinatio 'ad

jf r

gratiam: fed hec non requirit merita abfolutà

fixus,

previfà: erfo nec illa.

Conrf. ]. Eodem mo-

j Q«

do predeftinamur ad gloriam, quo predefti-

d

namur ad perfeverantiam finalem, utpote quae

jsle

proximé & neceffarió connexa eft cum gloria:

Imalii!, E

fed ad hanc predeftinamur gratuitó feu ante

enitt

previfa merita; quia juxta Aug. & Trid. num.

at

363.cit. eftmagnum Dei donum, & juxtaidem

Tl

Conc. Can. 22. nifi ex fpeciali Dei auxilio non

d

poteft haberi: ergo. — Cof. /I. Chriftus juxta

,d

S. Aug. L. de don. perfev. C. 24. eft exemplar

qm

predeftinationis noftrze: fed illa fuit pratuita &

üe. mï

ante merita praviía: ergo.

Conf. III. Si ele-

Ynat

&io ad gloriam facta effer ex pravifis meritis,

e[e

ergo myfterium praedeftinationis non foret in-

1

comprehenfibile: quarenti enim, cur hic fit

TU

predeftinatus, ille reprobatus? facil& refpon-

d

detur , quia Deus przevidit illum habiturum me-

jl

rita; illum demerita: fed hoc eft contra Apo-

g

olum,

ag

$880

Dz Drzo Uwo.

ftolum, qui Rom. 11. ait: O alritudo divitiarum

tUt

fapieutie e9' [vientie Dei! quàm incomprebenfibi-

BIN

lia funt qudicia eju$/. ergo.

tmife

&. /V. M. Difp. eft 1.5 quód gloría intendi-

phtt

tur üt pramium, gratia autem üt donum:;

boffa

2. quód gratia nempeprima eft principium me-

gtdap

riti; adeóque füb meritum non cadit , & gratis

nf

1s 0i

omnino daridebet: fed ploria eft quafi efie&tus

meritorum, adeóque füb meritum cadere poreft

Nue

Dme;

acdeber. 724 Conf. I.&.D. 1. Ad perfeverantiam

finalem predeftinamur gratuitó, hoc eft; ante

Tme

hi

previía merita de condigno, C. gratuitó, hoc

eít, ante merita etiam de congruo, N. Per-

fti

Íeverantiam finalem cadere füb meritum de

Rim

congruo, num. 363. oftenfüm eft; quamvis

T

hr

veró perfeverantia paífivé fümpta etiam derur

non orantibus quibusdam & íine ullo merito

AU

3me

etiam congruo praecedente, üt patet in parvu-

lis poft Baptifmum ftatim morientibus, ramen

!ga

* ef

& his datur gloria tantüm üt hereditas, non

autem ür corona, de qua hic difpuramus; &

Tif

Ttds

perfeverantiaactivé fümpta non datur nifioran-

tibus, üt docet S, Aug. L. de don. perf. C. 16.

"u

l

Ícribens: Cum conftet Deum , alia etiam uon ovan-

o

tibus, ficut imitium fidei, alia mommifi ovantibus

n

veparále , ficut usque in finem per[everantiam:

O

profe&o qui ex [zipfo bauc [e babere putat , tionorat,

fltie

ut babeat. INeque huic explicationi obftant ea;

[i Q

quae probationis loco fübjunguntur. Nam per-

W

feverantia manet. adhuc fimpliciter donum;

A

quia merita congrua & impetrationis non im-

ET

portant debitum, fed fola merita juftitiee & de

A

€on-

Á

^

Dr Dzo Uwo.

881

d

condigno: manet etiamnum magnum do

num

x

pf

ac fpeciale; tum

S

quia fingularis Dei benignitas

& mifericordia eft, quód hominem ex hac vita

Mi

rapiat tunc; cüm juítus eft: rum quia in mul-

- dotüt

us offendimus quotidie & ram frequentes fünt

piann:

pro'apfiones noftra ac nepligentiz, ut revera

p

ro fpeciali Dei beneficio haberi debeat, quód

[ fs

is non obfiantibus gratiam conferre dipnetur.

Tef

Neque officit; quód perfeverantia non cadat

d

füb meritum condignum, üt gloria, de quota-

du

men merito controveríia noftra eft

; quia glo-

]i[ö) hm

ria nihilominus dici poreft decern

i & dari ex

[ p

sicritis proprié talibus ac de condigno, cüm

j d

opera meritoria perfeverantía veré fortiantur

m

nomen & effentiam m

eriti de condigno refpe-

) deti

u glorie,

duntaxat o

licét ipf gratia perfeverantiee detur

memg

b meritum conpruum,

üt patet ex

aliis merítis de condipno,

| patW

ad quae gratia omni-

r

no pratis datur.

-dd Conf. II w. D. M. Chri«

S eft exemplar pradeftinationis noftras ad.

; t

u

gratiam, de qua etiam S. Aug. 1. c.

apit, C.

jj

u

predeftinationis ad gloriam , fu/4. eft

exemplar

TU

adequatum & quoad omnia, N

. inadequarum

T

&quoadaliqua, C. Similitudi

nem aliquam re-

Tud

prefentamus quoad eundem t

erminum, nem-

Ll

pe gloriam , & quoad modum confecutionis

glorie accidenralis,,

j

quatenus compag oportets

a

ut conglorificemur

?

non veró repraefentamus

quoad preedeflination

0p

em ; cüm gloria illi debea-

yium

tur ex naturae unite focietate: neque meliüs

n 1f

efet eà carere, nec ejus abfentia aliunde quid-

t

piam faceret ad finem Incarnationis. —2 Coaf

liJ,

qu

Niens

N

$82

Drs Di-:o UnoO.

Ill. &. N. M. Licet enim difficultates nonnul-

(iit,

lg emolliantur in noftra fententia , füperfunt ta-

lufe,

men multe , quas mortalium nemo folvet un-

ifice

Nempe cur ex multis efficacibus gra-

intie

quam.

tize auxiliis, quae tali homini Deus conferre po-

grovid

teít, cum quibus falvus fieret, ea tamen dun-

Af l

taxat conferat, quibus non confentiet ; alteri

lt q

veró ea ,. quibus previdetur confenfürus; do-

1 li

net? cur & duobus juftis, unum ex hac vita ra-

iT

Ad

piat, dum juítus eíft; alterum periculis: tenta-

tionum obnoxium relinquat, quibus futurum

bt

eft, ut tandem füccumbat ? cur & duobus pec-

t pr

catoribus, unum etiam fceleribus majoribus im-

4 dl

plicitum efficaciter converrat; alterum non adeó

Aftüni

'

fceleftum derelinquat? cur &:duobus infanti-

3

i

bus originali peccato eequaliter infectis ; permit-

bl Pl-o,

tat unum baptizari, antequam moriatur; .alte-

i

rum . veró non?

In his enim & fimilibus aliis

Wsr

exclamare cum Apoftolo oportet: O altirudo

;Oriïln

divitiarum fapientiee & fcienriee Dei! quàm in:

!

ii

comprehenfibilia fünt judicia ejus

D

Aprg

374. Olferva. Pro fententia no

fira hactenus

ad

vindicata meliüs intelligenda juvat ordo figno-

"inti

rumrationis; quemadmodum in aliis etiam ma-

lil

teriis theolopicis apram actuum divinorum fe-

REV

cundüm noftrum concipiendi modum feriem

At

ac difpofitionem ftatuere moris eft, ut fingula

Ninc

accuratiüs ac ordinaté rnagis exponantur.

V

autem hujusmodi : 1. Videt Deus; homines

Til

poffe elevari ad finem fupernaturalem, eüm-

QU

ue poffe confequi per qualibet gratiee auxilia,

IT

á

iis cooperari velint.

2. Decernit homines

FhCEn

creare

p

"

D& Drzo UNo

883

Dd

etfüt

creare; ad finem füpernaturalern elevate & or-

Olfeu

inare; media'ad hunc finem dare idonea &

ufficientia, ! prout opportunitates & circum:

g

flantie fe offerent

fempe

, Rifi placuerit per fpecialem

providentiam alic

ui vel. plané fingulares con-

qen du

ferre pratias, vel

; d

abbreviare viraeannos. 3. Vi-

det, quid in hoc

vel illo-ordine providentia,

ïl'u.ï;do'

in his vel ilíis cir

T

cumfílantiis, cum hac vel illa

gratia homo

quilibet fit fa£turus; an confenfu-

T

rus vel diffenfurus.

Qmm

4. Decernit naturas re-

rum füaviffimo ordine difponere, & non mu-

us

tare

hus

providentie füg ordinem ; huic quidem

h

a$ alteri veró illas gratias dare fecundüm o

ao

p-

Yante

portunitatem

circumftantiarum ,

nonnullis

etiam pratias plané fin

gtl

gulares fecundüm fpecia-

em providentiam.

$. Videt cujuslibet opera

T

omnia & fingula in

fe & abfolut?, etiam finalia

ii

hujus merita, illius de

merita. 6. Decernit huic

jl

gloriam, illi poenam

eternam. In hae ferie ap.

"

paret triplex decretum Dei

; cui &triplex fcien-

tia praelucet.

o

Imutn eft voluntas generalis & inef-

ficax fàlvandi

omnes in do figno; cui praelucet

Íg

fcientia fimpli

cisintelli

m

gentizin1mo fipgno: 2dum

eft voluntas fpecialis (à

lvandialiquos, fed forma-

mf

liter adhuc inefficax à

licét virtualiter efficax dici

Eetïem

poffit ,

quatenus füppofità voluntate generali

lf

falvandi

omnes in pratia finaliter perfeverantes;

Y

& decre

tà in 4to figno totà ufque ad viz finem

Dminö

gratiarum efficacium ferie vel prariá finali, D'eus

d

Bloriam poftmodum negare non poteft , quam-

;quhf:

vis circa hanc in ifto figno non habear nifi fim-

YP

plicem de ea complacentiam; & huic in figno

u

k2

3tio

EE

984

Dz Dro Uxuo.

3tio preelucet fcientia inedia: 3f/um eft prade-

Qpet.

ftinatio formalis (eu voluntas fpecialis falvandi

U

aliquos efficax & abfolura in 6to figno; cuiin fig-

fonf

no sto prelucet fcientia vifionis. Qui preedeftina-

3l

tionis actus fecundüm fübjectum &caufam meri-

ZE&E |

toriam uberiüs declarare volunt, 2do & 3tio fig-

Kt C

no in priori ferie relato interferunr alia quee-

tede

dam: ftilicet 1. quód Deus permittrat & confe-

E

quenter praevideat peccatum Adami: 2. quód

J

decernat Incarnationem in ejus remedium, &

j Aug(

intuitu meritorum Chriíti media ad (alutem ido-

d$

nea conferre velit: quibus infertis reliqua ex

i

QU

ordine fequuntur.

AA

J

hij

il

Qu enEs: Quenam fuerit fententia $. Augpfüi-

TU

ni de predeflinatione ad gloriam $

4f g

375. INota. "Yriplex eft circamentemS. Au-

ub Ad!

guftini in prefenti mareria Theologorum fen-

lm ?t

tentia. Adverfarii contendunt, eum apertiffi-

100

v*

mé docuiffe gratuitam ad gloriam preedeftina-

iltim

tionem: ídque evincere laborant univerfim ex .

m P(

Ícriptis illius contra Pelagianos & Semipcelagia-

iliq

nos, fpeciatim veró ex Enchiridio, L, de Corr.

& Gr., LL. de predeft. San&t. & dou, perfev;

dg

"um

ac ep. 105. ad Sixtum & r1o6. ad Paulinum,

TOR

Patronorum íententie noftre plerique id ne-

N

j

gant, volántque ex oppofito, S. Doctorem fa-

D

vere praedeftinationi ex praevifione meritorum:

",

aliqui tamen vel concedunt vel permittunt;

5 u

S. Auguítinum nobis efle contrarium, negant ta-

&t d

men ejus autoritatem in hac materia effe rantam;

d

ut defertis aliorum Patrum pártibus probatam

Á

AU

nupet

Dr Dro Up;ö.

885

Lpre

TAT

nuper fententiam relinquere neceffe fit. Quid

nobis in hac quaeftione videatur

qui l

1

$ diüiq&is re-

eldn

fponfionibus nunc exponetur.

376. Refpondeo 1. S. Auguftinus neque di-

dmmp

recté & ex profefío, neque indirecté & pro-

gl

pter connexionem doctrine afferuit gratuitam

l qu

xb

pradeftinationem inadeequate füumptam &prae-

cisé ad gloriam.

; i

Prob. yma p. . Predeflinatio , quam afferit

um d

$: Auguítinus, eft dogma fidei; fic enim L. de

il

preed. Sanét. C. 19.loquitur: Zoc [cio , ueminem

qui

contra iflam predeflinationem ,^ quam. fecundiun

Seriptuvas [acras defendimus , mift evvando difputa-

reporuiffe ; & C. 23.: Predeflinationis bujusfidem,

(f

que contva tiovos bereticos nová [olicitudine defen-

difur , nunquam Ecclefia Chvifli non babuit: Sed

$At

nec Adveríariidicunt, gratuitám praedeftinatio-

p

nem precise ad folam gioriam effe dogma fidei:

il

ergo. //. Praedeftinatio , quam defendit S. Au-

"

guítinus, illa eft; de qua ipfi controverfia fuit

.üm ü

cum Pelagianis &Senipelagianis: fed controver-

lelägiä'

fia illicum his non fuit de predeftinatione preci-

j CDlTv

Séad gloriam: ergo. — 4iz. liquet ex erroribus

ren,

iftorum circa praedeftinationem; nam Pelagia-

Ri

ni volebant, 1. quamcunque gratiam dari fe-

(*

cundüm merita liberi arbitrii viribus preeparata:

n

2. Deum fore injuftum per(onarum accepto-

TUl

rem, nifi omnes ex parte fii vellet falvos fieri

tü

ita;, ut neminem prze altero diliperer, aut ma-

[Ltt

jori donaret beneficio,. ni(i hzec largiretur fe-

Jtt)

cundüm merita naturalia: Semipelapgianiautem

Ti

flatuebant, z. fidem fic dari, ut tamen ad ejus

p

Kkk 3

inl«

$86

Dr Dro UN.O'*.

initium füfficeret & requireretur liberum arbi-

fift

trium ex propriis viribus operans: 2. perfe-

fribe

verantiam dependere à meriro naturali, non

qi h

tantüm ex eo, quod illa fapponerer ante fe fi-

ipr

dem, cujus initium effer ex viribus natureg;

$Do

fed & quia ante gratiam quamlibet ac opus bo-

Yerbi

num deberer ex nudo erbitrio libero aliquid

fb

pracedere, propter quod daretur gratia ad in-

tht

choandum & perficiendum opus bonum necef-

D

faria: 3. hoc fidei inirium & natura constum

Ia

abfoluté futurum feu abfoluté à Deo preevifum

lii

efTe caufam , motivum & regulam dandi fidem

lt

ac perfeverantiam ; imó conditionaté previfüm

hr

cum bonis operibus, que reipía non erant fu-

pl

tura, fed futura effent in infantibus, fi diutius

LUR

in vita fuiflent, effe rationem ejusmodi infan-

ii

tes praedeftinandi ad gloriam. — 7//. Predefti-

K

ttpl

natio à S. Augufílino afferta debet convenire

T

N

fcopo, quem in füis fcriptis fibi propofueret:

Tent

fed pro fcopo fibi non propofüerat oftendere

At$

gratuitatem glorig: ergo. AMir. oftenditur per-

rur

currendo ícripta S. Doctoris ab Adverfariis

?

fpeciatim notata.. Et quidem in Enchiridio , ubi

dlre&«

v

à C. 93. ufque ad 104. nonnulla fcribit, que&

TC

huc referri poffünt: agit contra haereticos; un-

Atne:

de Nat. Alexander hanc de illo crifin duntaxat

j

enuntiat: * In quo nonnulla contra Pelapianos

luculentiffima conferipfit S. Auguftinus. , Sco-

m

[ )

pus Libri de Corr. & Gr. is erat, ut oftende-

"l

ret ; & Deum per gratiam nobis donare opera

IT

bona ac perfeverantiam , & tamen recte corri-

lr

pi eos; qui nec bene operantur , nec perfeve-

ftt

rant:

n

Dz Dzo Uxo.

887

um d

fant: quod patet tum ex cauíà & occafione

N

fcribendi hunc librum, tum ex ipfà fcriptione,

]ul !

quà h&c capita probanda affümit.

Librorum

at b

:

de pradeft. San&t. & don. perfev. fcopum ipfe

Jd

S. Doctor expreffit L. de don. perfev. C. 24. his

Qu !

verbis: Sed quid plura? Jatis docuilfe me exifli -

T

mo, vel poris plusquam fatis, dona Dei effe 7 iu-

lfi& Zd i!:"

Vfl

cipere in Dominum credere, e9 u[que i finem in

Jomino permanere.

Id confirmatur luculentif-

nf

fimé ex analyfi omnium capitum duplicis hujus

pevlüt

libri; facta à P. Anton. Boucat in Tr. 4. de vo-

ji i

luntate Dei; quà oftendit, S. Auguftinum ma-

evilt

ximé ac perpetuó illuc incubuiffe, ut probaret,

j f

predeftinationem ad pratiam effe mer gratui-

diott

tam, & perfeverantiam finalem effe donurm ita

j il

fpeciale; ut non cadat füb meritum, nempe

i

fimpliciter di&tum ac de condigno. Denique

mvcnfü

epiítolee utriusque fcopus colligitur ex argu-

ii

mento illis prefixo; quod docet eas effe fcri-

f

ptas ad dandam inttructionem adversüs Pelapia-

u

norum argumenta vel herefin.

i

Prob. 2d. p. 1. S. Auguftinus nequidem in-

j*

dire&? afferuit gratuitam preedeftinationem

"T

precisé ad gloriam , fi quidquid de predeftina-

; U

tione ad gloriam fcripfit, cum fundamento ex-

jntu

poni poífit vel de predeftinatione adaequat&

(

3g!ä

umpta tam ad pratiám quàm ad gloriam , vel

g

de predeftinatione, qu& excludat merita dun-

)[küvc

taxat naturalia; quia in rmo cafüu poffet quidem

e(

pï

dici effe afferra praedeftinatio ad gloriam gratui-

] CUH

ta in radice & principio, feu ratione gratiee

"

prime ac confequentium efficacium & perfe-

n

Kkk 4

veran-

888

Dr Drzo Uso

verantize finalis: in 2do autem gratuita refpe-

ftli (j

€tivé ad merita fcilicet naturz ; quin per hoc

MAT

evincatur caufa, cüm non attingatur quzeftio-

i k

nis noftira ílatus: fed utrumque fieri poteft.

Af

Fundamentum enim pro 1270 habetur tum ex

UI

definitione praedeftinationis, quam dedit Aug.

PO

L. de don. perfev. C. 14., fcilicet: Prafcieutia

i

t7 preparatio. beueficiorum Dei, quibus cevtiffrme

VMf

liberautur , quicuuque liberautur ; tum ex aqui-

( At

pollentia ufürpata fepius à S. Prefüle inter

tonem

predeftinationem & difcretionem aut liberatio-

onny

nem à maflía damnata feu perdirionis , quam

dog

T

docet vocatione inchoari, perfeverantià perfi-

a p

ci, & glorià abfolvi feu confümmari. Pro 2do

t

habetur inprimis ex caufà excludendi merita,

l

flïlClp

quam S. Aug. L. de Corr. & Gr. C. 7. fic ex-

asf

onit :

uoniam [ecundiun propofitum vocati funt,,

Nl

1

profe&to. es. ele& [uut pev. eleGionem , üt dilum eft,

u

gratie j uonpracedentium anevitovum fuorum , quia

EX

gratia ilhs eff omue mevitum; & L. de don. per-

Ahten

fev. C.20, : Quid autem coépit loca Scripturarum,

08

quibus predefinatio Dei commendata. eft

» copiofiiis

um

£ enucleatits iflo uoffro. labore defendi, mift quód

Wt

Pelagiani dicunt ,. gratiam. Dei [ecundàm mevita

i

no[tra dari; quod quid aliud eff, quam gvatie om-

Qf

i

ais mgatio? Deinde quia alibi declarat S. Aug.

At

in predeftinationis materia ad ploriam non ex-

! T

€ludi opera gratie; ür liquet ex L. de Gr. &

hlln[p

lib. arb. C. 6. , ubi ait: C dicunt Pelagiani...

ln I

etermam vitam meritis uoffvis pracedentibus veddi,

Til

ve[poudeudum efl eis : i enim wievita uoffra. [ic in-

3l

tel/igerent y ut etiam ip[a dona Dei effé coguo[cerents

W

4012

Dtr Dro Uuxo.

$89

(

son eJfet veprobauda illa [ententia: quoniam verà

p

merita bumamna fic predicant, ut ea à [emetipfo ba-

Qu

j

lere bominem dicamt; provfus ve&iffimà vejpondet

i p

"d poftolus, quis efl, qui te difcevnit &c. Item C. g.:

m d

Quoinodo ergo uon ex operibus ?. féd audi g. iutel--

d A

lge , non ex operibus didum, tanquam ex tuis, ex

ia

7e ipfo exiffentibus, fcd zaunquam bis , ia quibus te

|

II. Si

yiji

.j

Deus finxst , id efl, formavit $9 creavit.

raqi

S. Auguflinus afferuiffet gratuitam praedeftina-

t i

tionem przcis? ad gloriam indirecté & propter

r

connexionem do&trine, id feciffet, vel quia

qun

dogma fidei contra Pelagianos & Semipelapia-

pei

nos propugnari non poreft íine affertione

u

gratuitee hujus preedeftinationis; vel quia talia

etità,

principia ad convellendam heerefin pofüit , quee

k

neceffarió inferrent gratuitatem predeftinatio-

tii

nis ad folam gloriam : fed rmum effe falfum ,

"

abunde oftenfum eft priore Articulo, & facilà

nf

dabunt ipfi Adverfarii, qui fi fapiunt, noftre

P

fententiz Patronos non audent accufare here-

TU

feos. o2dum etiam non effe verum, liquet ex

p

argumento proximé füperiori, ac uberiüs pa-

III. kicét

ln

teícet ex folutione objectionum.

yetti

S. Auguftinus nonnunquam afferat, gloriam

T

conferri gratis ac fine meritis, tamen nemo in-

hi

feret , executionem plorise effe mer? pratuitam

ynd

in mente S. Auguflini: ergo etiam licét non-

j

!

nunquam dicat, preedeftinari gloriam gratis;

jl

'

non inferendum efít, inrentionea glorie meré

hi

J

gratuitam ab eo afferi. -

[f

77. Nec dicas 1. S, Auguftinus L. de pre.

j

deít. Sanct. C. 18. & 19. impugnat Pelagium

]

Kkk 5

dgcgn-

R.

$90

Dr Drzo UNno.

füf

docentem, Pomines eligi à Deo, quia prajcieat;

qui futuvi effeut fan&li eg immaculati per liberavo-

[

ddfin

luniatis avbitrium ; unde fic arguitur: De illa

electione erat controverfia, quam admittebat

m

Prof

Pelagius, & confequenter impugnabat Augu-

ftinus: fed Pelagius admittebat rantüm electio-

Àup

ante

nem ad glóriam; quia gratiam omnem & me-

dio tollebat, atque hínc nec electionem agno-

C

Ícebat: confequenter eandem Auguftinus im-

&n

pugnabat: .ergo controverfia erat de electione

mdo

tantüm ad gloriam. — Atqui S. Doctor loco cit.

df

excludit omne meritum etiam gratiee: dum ait:

Ym (

Elegit uos , ut effemus [an&i, non evgo quia futuri

DT

evamus fan&là, fed ut effemus. . :INempe certum efl

k

!d

uempe manifeftum efl , ideo quippe tales eramus fu-

zuri , quia elegit ipfes prad.

eftinans ut tales per gra-

Aüguf

ziam ejus effemus; ergo. — .Nec Conf. I. Idem di-

fis

fputat contra errores Semipelagianorum à Ss.

ln

Hilario & Profpero propofitos: fed hi refe-

libe

runt , illos erráffe, quod dicerent; homines ob

firyj

merita prati ad ploriam predeftinari , üt patet

fitd

eX verbis epiftolae Profperi: Zec ipforum defi-

LT

uitio ac pvofeffio efl , . . . preefcíffà ante mundi con-

V g

Jüitutionem Deum , &g. eos predefliuá]fe du vegnum

DT

fuum quos gvatis vocatos ;

diguos futuvos. ele&ione

LU

€7 de bac vita bouo fine excefjuros effe praviderit:

!

at

ergo.

AVec Conf. I]. Semipelagiani quereban-

M g

tur de doctrina S. Auguftini ex eo, quód fla-

hD)

tueret efficacem &abfolutam ante omnia meri-

Qtat

ta pravifa praedeftinationem ad gloriam; &

n

S. Profper (cifcitatur ex S. Auguftino , quomo-

fin

quo-

Qo diluatur id, quód reli&tà Parrum anti

E

$

rum

t

Dzr Dro Uxo.

1

$89r

vtl

rum do&rinà de praedeflinatione ex prze(cien-

fs

tià meritorum facta ipfealiam viam inierit, prae-

r J

deftinationem referendo ad folam Dei volün-

Vi

tatem ac propofitum; prout conflat ex epift.

t A

ytdi

Profperi ad Auguftinum: ergo utrique cenfent,

Auguftinum flatuiffe predeftinationem. etiam

mem

ante previfionem meritorum

ANec

gratige.

1 n

Conf. II]. S. Aug. L. de dono perfev. C. 9. 11,

j I

& 12. contra Semipelagianos docet , eodem

ii

modo predeftinari adultos , quo infantes pra-

lod

deftinantur: fed infantes praedeftinantur ad glo-

lum i

riam folam, & quidem antecedenter ad omne

ifint

meritum five naturz five

gratie: ergo.

m d

R. 1. V. M. Quia potiüs erat controverfia

m

de ele&tione illa

» quam Pelagius negabat, & S.

T.

Auguftinus propugnabat; càm hic in omnibus

r

sl

fuis fcriptis graviffimis arpumentis pr&deftina-

lmaSi»

tionem afferuerit.

Óx. 2. V. m. Contrarium

Ts

habetur ex L. c, C. 18. :

Ceraitis procul dubio,

Jf

Ü

CeYmittis

» quantá manifoflatione /Apofloli eloquiis de-

ii

M

fendatu

v bec gratia, coutva quam merita extol-

m

ï

luntuv

bumanas tanqu

am bomo aliquid prior. der,

7

ut vetvibuatuy ei. E

legit evgo 7s Deus in Chriflo

iqu

aute amundi conflitutionem, pradeflinans uos in ad-

lii

optionem filiovum , 1207 quia pev nos Jan&i €g üm-

jm.

maculati futuvi evamus

» [ed elegit preedeflinavítque,

feQ*

ut e[femus ;

ex quibus conftat , negatam à Pela-

"

gio ele&ionem in adoptionem filiorum Dei per

TA

gratiam füiffe; ab Auguftino veró affertam.

;!

Confirmari id poteft ex Tr. de Grat., ubi (y-

TU

ftema illius Heretici totum exponitur, & ab

eodem pratiam illuftrationis tandem adrniffam ;

g

[l

fed

ön Drzo Uxo.

892

M

fed duplici errore feedatam probatur: ne quid

100 30

dicamus de gratia habituali; ab eo etiam pro-

ao

babiliter fzepius affertam cum errore de meritis

naturae.,

Ad Conf. £. &. D. m. Docebant illos

&t

erráffe , quód dicecent homines predeftinari ob

(.19

m à

merita gratize tam abfoluté quàm conditionaté

tantüm previfa, C. ob merita gratiee abfoluté

Adl

previfa, fuód. quatenus hec merita fubjicie-

Quoic

banrur initio fideiaut conatui praevio naturali, C.

quoid

fecus ac fimpliciter N. Vide di&ta de erroribus

It Q

Semipelagianorum & fcopo Librorum illis op-

AR

lh]

pofitorum.

"4d Conf. IT. 3. D. Conf. Utrique

id cenfüerunt veré, & affequendo mentem S.

EE

ttdt

Do&oris, IN. non affequendo illam, fed erro-

re quodam fa&i errando, T. Probabilius vi-

Unique

detur querelas Semipelagianorum tantüm fpe-

D

&áfe predeftinationem ad pratiam fidei & per-

At

As

feverantiee finalis, non autem ad gloriam folam;

cüm circa prius erraverint , neque pofterius ab

m

D

illo fejunxerint. S.Profperum decipi poruiffe,

mirum effe nequit, cüm S. Auguftinus ipfe fa-

m

& ina

teatur L. de prad. Sanét. C. 3. à fe erratum

fuiffe in quzftione dogmatis circa gratiam &

ARtit

Jllld 1

predeftinationem, |ac L. de Grat. Chr. C. 47.

afferat, hanc materiam effe obícuram adeó , ut

'iftg

(

qui in ea quidpiam defendit, & contrario aliud

negare videatur, fcilicet vel gratiam , vel libe-

Xuef

rum arbitrium.

Atün

Et veró, fi revera S. Profper

puravit, S. Auguftinum circa przdeftinationem.

?

TO, (

pracise ad gloriam receffiffe à placitis antiquo-

vum , errore facti reipfa deceptus dici poteft;

Aitor

cum ex hactenus dictis & mox dicendis pateat,

iyi

S, Au-

Dr Drgo Uuxo.

893

mg S. Auguftinum in hac materia contrarias partes

limpe

non iniviffe5 . unde factum eft, ut S. Doctor

Em

propofite a S. Profpero quacftioni nihil refpon-

n d

derit, & Patrum fententias L. de don. perfev,

lr

C. 19. duntaxat circa praedeítinationem ad gra-

o

tiam accipiat & exponat. 744 Cozf. //1. y. D. M.

ib

Adulti & infantes preedeftinantur eodem modo

iljc

quoad aliqua, C. quoad omnia, N. Paresilli fant

tiijb

quoad pradeftinationem ad ploriam , 1mó in

QIÍbUS

hoc, quód illa nullatenus innitatur in meritis

eorum naturalibus , fed radicaliter ac primó in

lp

ingi

fola Dei mifericordia feu pratia omnino

gratui..

elf

ta; atque hoc eft, quód S. Doctor LL. cit. in-

erto»

tendit ac perpetuó urget: 2dó in eo, quód

3

utrique predeftinentur ex meritis Chrifti ipfis

applicatis: difpares veró fünt in hoc, quód

Y

M

parvulis fine propriis ac perfonalibus operibus

n

[

bonis conferatur gloria, non autem adultis:

i?

item illis intendatur gloria üt hereditas, his ve-

][ninïl :

róütcorona. Quin nec poftremum hoc affe-

f

zi neceffe eft, dicíque poteft, nec infantes pree-

deflinari ad ploriam , nifi poft abfoluté preevi(a

m

T

merita Chrifti illis per Baptifmum vel olim per

A

aliud remedium applicata, ficut nec gloriam

confequuntur nifi poft applicationem hanc actu

,U

A

;

fa&tam; unde eorum gloria fàltem corona dici

Jl

poteft:refpe&u applicatorum Chrifti meri-

——

j

torum.

ofpei

—

wv

-

E

yud r

378. IVec dicas 1. Peculiare eft S. Augufti-

"

no, quod pradeftinationem explicet per fepa-

o i

rationem à mafla corrupta &exirio devota, ge-

jred

nus humanum poft Adae lapfum repre'(entanre.

T

h E

Q

894

Dr Dro UNO.

De hac veró docet, 1. feparationern hanc non

3

fieri folà predeftinatione pratie fanctificantis

stl

aut efficacis, fed eà quae fit ad gloriam: 2. Ita

qu C)

htifyi

eandem fieri per predeftinationem ad gloriam,

ut quatenus hzc ploriam refpicit, veré fit di-

änegah

t f

Ícretio & liberatio à maffa perditionis: 3. ean-

dem feparationem fieri nullis omnino meritis,

"3alj

Aff (

fed gratis&ex fola Dei mifericordia; quacon-

ftan: exep.105. & 106., ex Enchir. C. 98. &99.

? Jhy

aj

maxime veró ex L.de Corr. & Gr. C.7. Ergo.

IVec Conf. 1. Principium S. Auguftini eft, quod

"t

AC

preedeflinatio ad gloriam fit cauía, cur gratia

fidei, juftitia & perfeverantia conferantur ele-

"ti

,

UT

€tis: ergo juxta eundem hac praedeftinatio pre-

cedit merita gratie. — Pro£. /4ut. 1mó ex L. de-

lim

Corr. & Gr. C. 7., ubi ait:: Quicunque ab illa

originali damnatione iflá divinegratie lavgitate di-

]!r[:b"f'

li,

fcverà fuuz j uon efd dubium , quód ?. procuvetur eis

audiendum Evangelium; 9 cim audiunt , credunt;

Attip:

1Quo

€9 in fide, que per dile&ionemoperatur, perfeverant;

7 fiquando : exovbitant. ,

correpti emendantur.

fnteml

2dó ex L. dedon. perf. C. y., ubi proponit rmó;

: Gr,

quaftionem, cur & duobus parvulis unus affü-

lttes

matur, alter relinquatur; 2.'cur ex duo-

A f

bus impiis unus vocetur congrué, alter non;

3. cur ex duobus piis uni detur perfeverantia;

It

alteri nor

& refpondet inprimis univerfim,

Olienc

effe in his ;z.crutabilia judicia Dei; deinde fin-

!t

gillatim de po(tremis, quód certiffimum fit ha-

"f f

bendum , unum eíle ex predeftinatis, alium

4l

non: neutra veró refponfio foret apta in fen-

uN

rita.

A

tentía noftra, ubi predeftinatio fequitur me

3tió

DEVDEO UwNo.

895

WICH

z

gtió ex Fod. C. 14., ubi fic ait: . Zyrà reli£ti

dacat

Juut 9 Sy.

doni?3 quà etiam credere potuerunt , fiilla

m

mira- Chrifli

vidilfent : fed quoniam , ut cve-

devent , u0n er.

gphris

'eis datum; etiam uude credevent N

r íte

eff negatum .. . IVec illis profuit, quod poterantcve-

I

dere, . quia predeflinati uon evant. ab eo

, €Ajuj in-

od

ferutabilia fant judicia;: uec obfuiffet

; quód gonpo-

J

terant cvedeve , (£ jta preedeflinati effeut , ut eos ca-

g l

j o

co$ Deus illuminavet , 6j iuduvatis cov- lapideum

Bo

vellet auferre. Expo; — Vec Conf. H. S. Auguífti-

|

m

nus pratuiram praedeftinationem commendans

p

. de Corr. & Gr. C. 14. vim maximé facit in

Ts

ifto principio: o volezti falvum facere zuullum

)pre

ominum vefiflit avbitrium: ergo à íola volunra-

Là

te Dei gratuita &ante preevifionem meritornm

'lþ ii

etiam gratize habetur predeftinatio ad ploriam.

atedi

Nec Conf. 111. S. Auguftinus plurima difcrimi-

nrd

na facit, ex quibus gratuira a ploriam praede-

7

inatio aperté collipitur ab eo afferta.

II2

T

eft, quod ftatuit inter Angelos primümque Pa-

lgt

rentem , & inter filios Adami, ex L. de Corr.

&

r

iflmäl |

- II. & 12. defümptum; quia apud

sl

riores perfeverantia a&ive fumpra fuit: aux;-

dio-

l

um [i]e 4u0 non poteft quis perfeverare, &

noti

quocum poffet non perfeverare; períeverantia

AU

autem paffive fümpta effet smerces meriti: apud

:rümv

pofterioresautem perfeverantia in 1mo fen(u fit

auxilium

» Quo a&tu perfeveratur, in 2do autem

i

fe

j

nfu fit domum gratie. adum eít, quod eod. L.

qut

e

7- flatuitinter electionem Judae ad effunden-

du

T

m Chrifti fanguinem, & electionem prede-

actam

ynt

?nato,xum adgloriam; imam enim ai; f

3(10

prr

ii

896

| Dz Dro Uno.

per judicium , h. e. poft preevifam ab eo perver-

hi rd

veríam voluntatem: 2dam per mifericordiam,

gpta

h. e. ante previfa merita.

312u

; quód L.

gt frui

ter morrem

de gr. & lib. arb. C. 19. infinuat

(uoid

eeternam & vitam aeternam ; cüm enim 1maab

3 mel

adud

Apoftolo dicatur fZipendium peccati, notat 2dam

non appellari fipendzum juflitiee, (ed gratiam Dei

diden

ut binc intelligevemus uon pvo mevitis uoffris Deum

T

nos ad eteruam vitam , fed pro fua mifevatione per-

"ml

duceve.

:;uämad

& ad avg. quoad um D. Separatio tota-

Amata

lis confümmata & perfecta non fir folà prade-

d

ftinatione gratiz efficacis aut. fan&tificantis; C.

AiC

t

nequidem partialis, inchoata & imperfecta, N.

Cüm homines vocantur ad fidem , regeneran-

4 Q0n

xbï[ Eü

tur, & üt Aug. ait, beue piéque vivunt ; inchoa-

tur difzretio: cüm difcreros ad gloriam omnes

lfs

GE

inde incipere oporteat ; adeóque etiam eft par-

tialis fecretio: non tamen eft perfecta, nifi per-

!

UI

feverantia accedat finalis, ad quam confequitur

11

loria. Quoad 24. D. Separatio fit totalis; pet-

IUS(

fecta & confümmata per pradeftinationem a

"D (

gloriam, C. fit per eandem unic? aut per eam

ftlan

antecedenter ad predeftinationem gratiarum ac

ml

perfeverantiee ; N. Permittimus hic S, Augu-

TR

ftinum loqui etiam de gloria, cüm heec fit im-

i

mediaté conjuncta cum perfeverantia, de qua

Wf

l p

ex profeffo plurimis in locis laudatis loquitur;

RUT

uód veró electio ad gloriam fit prior, quàm

U..

ad perfeverantiam , adeó non docet ibidem, ut

xllprä ]

oriüscontrariuminfinuare videatur L. de Corr.

"w

t po«

Tl

ä.Gr' C. 6., ubiait: Quis z eerermam vita

nii

Dz Dgo Uuo.

897

0ptn

fuit ordinavi, nifi per[everantiee douo ?. q. d. nifi

Vrda,

propter perfeverantiam preevifam, cujus fcili-

i,

cer fructus proximus & immediatus eft

gloria.

E ROT

Quoad 37. D

. Separatio non fit ex ullis omni-

DI

no meritis, fed pratis & ex fola mifericordia,

hia

excludendo per hoc merita naturalia, C. ex.

77

cludendo merita gratice , fz/7. Separatio inchoa-

jj

tà & prima vel etiam adaquaté. fümpta, quae

complectitur pradeftinationem tam ad gratiam

WMI

quàm ad gloriar, C. Separatio perfecta & con-

i lo[z-;

fummata feu praxcise ultimara , & qua unicé di-

h

p

cit predeftinationem ad ploriam, N.

T

d Conf. 1. &. N. A. d prob. vin. w. 1. In

l

hoc

textu declaratur tantüm; quid electis àDeo

nera.

ar, non veró cur fiat; adeóque diícretio non

ho

debet effe caufa horum beneficiorum , fed po-

Quj

teft efle effe&us illorum, aut faltem concomi-

Ínt

tanter ad ea f& habere.

24

EK. 2. .Si difcretio fu-

lr

matur adzquaté ; poreft etiam dici cauía; ità ta-

i

men , ut finpule partes difcretionis (ingulis par-

r |

tibus effe&tuum correfpondeant ; nempe quáà-

d

tenus difcretio inchoariva feu praedeftinatio ad

rat

graiam fit caufà gratiee conferende, diícretio

m

j

completiva feu preedeftinatio ad gloriam fit cau-

i

à conferenda plorie: cum quo nihilominus

m

at; quód pradeftinatio ad gloriam non fiat

e ql?i

nifi predeftinatione ad pratiatn & meritis ex illa

jl

fecuturis abfolut& praevifis,

"d prob, 2d. Ye.

j

AN. n. 1ma enim refponfio admifla eft à nobis

h j

füprà, cüm pertineat ad predeftinationem gra-

nf

ti vel baptifmatis , vel vocationis, vel períeve-

j)/

rantie; in quibus veneranda funt judicia Dei;

li

ass

$98

Ds Dro UVNO.

2da etiam admitti-

tv

& altitudo fapientisze ejus.

