qui Deumiflis exterioribus oculis quevut, cim corde

Yi

TU

videatur. 1. Ex quseftionis hujus tra&tatione;

quia iisdem prop? argumentis, qua fuprà addu-

m

3

ximus, ex Scriptura, Patribus& Ratione defum-

ptis probat fuam fententiam , & adverfariorum

0 u

1

objectiones prefertim & Lireris Sacris petitas

adducit fimiliter & diffolvit, ür ex laudatis epis

eP'l,ï,

l( i

ftolis & L. de Civ. potiffimüm patet. — 7/7. Ex

isd

fidelitfimis S. Auguftini Interpretibus, S. Ful-

jl

gentio nempe & D. Thoma, quorum alter a

[

3tiam Ferrandi quaeftionem S. Doctoris men-

J

tem ex ep. 6. ad Italicam, alter hic q. 12. a. 3-

al

eX ep. 112.ad Paulinam declarat ; ac proin uter-

que fupponit, priorem mentem nunquam ab eo

M

$

J

fuiffe depofitam.

J

129. Refpoudeo 1. Hypothefin de oculis

]u

il

!

corporis fpiritualis S. Doctor declaravit non

pertinere ad ftatum quaftionis, atque in illa ni-

t

ff

hil volqit definire, . Pars

1754 patet €x ep. 112.

D

X

4

]*

Í

280

Dzg Dzd UN;).

p

C.21.: Sunt autem alii, Deum quidem ipfum cov-

pus von effe minime dubitantes, [ed ideo eos, qui ad

i

Qf

vitam etevuam vefurgent , etiam per covpus Deum

vifuros putant , quomam talem [perant [piritalis cov-

PDA

oris qualitatemy wt etiam ipfa, que cavo fuerat ,

Aj

[pivitus fiat, Quodfi ita eft , quantum. diflet à [upe-

11

Viori opintone , & quàm boc [it tolevabilius , etiam-

ld

ff vevum non ftt , puto facillimà judicavi . .. Poflve-

VE

40 quia id , quod ego1m illa epiflola mea dixi de iflis

q

noffre carmis oculis , quia neque. uumc po[fuut neque

£uuc potevunt Deum videre, etiam fic vevum eff.

;

Ti

AVon enim di&um eft mifi de oculis corbovalibus , quod

futic non evunt , [ corpus ipfum [pivatus evit , ac pet

fü

boc corpovei oculi nunquam Deum. videbunt , quia

Q

cium videbitur , [pivitus eum, zom covpus. videlit.

l

j

Ex ead. ep. liquet 24af. , ubi C. 22. ait:

uapro

pter donec diligenti inquifitione , [ Dominus adjuve

[

vit , vepeviatur , quid fecundum Seripturas. de [piri-

[

zali corpore , quod inve[urve&ione promittitur ; pro-

[

babilis. foutiendum fit , intevum nolis [ufficiat &c.

(

Et ferm.102.de diverf, C. 14.: Siergo[ubftantiam,

l

qu«e uon vidctur i loco, poterunt vel tunc covpora-

1

les oculi videre , cim fuerit covpus [pivitale; fi po-

zerunt aliquá vioccultá, aliquá vi inexpertáeg pvor«

[

fs incognitá , nec ulld effimatione pevceptá , fi pote-

vunt: poff. Tumtüm mom conemur Deum perdu-

cere ad locum , uom couemur Deum per [patia. loco-

um quafialiquá mole diffudeve.. Maneat [ulflautia

Divinitatis i2 fug 67 propvia dignitate, Nos certà

quam po[fiunus i. snelius mutemuss mom Deum in

VT RUR detmge p - MME n ias E e

:

-

detevius commutemus ; mnaximà quia dofuitum ali-

gggz'a! inde in Scwptum A0n imveuumnus aut uondum

P

dut«

Dzr Dro Uwo.

281

iM

invenimus. Siquid in alterutvam partem . potuevit

,fnii

ab aliquo imvenmri , libentev. accipio.

Et C. 19. $

t Du

autem caro illa taptam . accepeviz imitationem, ut

idid

poífzt pev eam videri, quoduon videtur in loco: om-

| fufraï:

uino 1ta [it.. Sed quevendum efl , uude doceatur , &g

li

ff non. docetur , ondum negetur , fed cevté vel dubi-

r

zetur. Similiareperiuntur inep. z11. Quamvis

veró S. Doctor L. 2. Retra&t. C. 41.afferat, à fe

üilk

quaftionem de fpirituali corpore in L. 22. de

TT

Civ. l. c. fuiffe (àtis explicatam; tamen & hic

2

nonnifi ex hypothefi loquitur, & fiquidem ad-

m

mitratur fpirituale corpus, varias expofitiones

^

ífubjungit, queis Dei per illud vifio intellipi

2

queat: praterea veró nihil certi de ipío quee-

7

ftionis afferto adflrui poffe declarat his verbis:

Zarzþn

Sed . quia [piritale corpus ne[cimus , quautos habebit

acce][us , de ve quippe inexpevta loquimur , ubi ali-

aly:

bji

qua , que alitev iutelligi nequeant , divinavum Scri-

prurarum non occurviz [ed fuccurrit autovitas ; ne-

!Il )W

jilt

ce[fe ef? , ut contingat im uolis , quod legitur a Li-

bro Sapientiee : Cogitationes tnovtalium timida , €9

fmif

t

incertee provideutue noftve .

130. Ae[pondeo III. . Adeó S. Do&or fen-

Wr»

(

" W[&

!

tentiam de fpirituali corpore non approbavit;

ut potriüs ubique ad partem negativam inclinà-

j

Jj pem

'

rit. Prob. ex fingulis fcriptis de hac materiafu-

hi

prà laudatis.

Et quidem cüm in ep. 6. fibi

lf

"

lii

L

'j'

obje&tionem ex oculis corporeis Chri(tiimmu-

tandis propofüiffet, fic fubdit: Quanrà jam to-

jf

n

lerabilius defiiuut , quà . cavuem afferunt. conver-

|

ii

fiun. dvi i fubflantiam Dei, e$. boc futuvum effe,

alteim videudo De

o fa-

ï]()]l »0:

if

quod Deus. eff , ut [ic ezmzsr /

P)

ciant

Ro

282

Ds Dreo Uxo.

ciamt idomeum, mon tamtá divev[itate. diffmilem.

l

Quam vanitatem credo 1fos abigeve a fide tua&g. au-

li

vibus €gc.. Inep. 111. fic inquit: De fpirituab aa-

ij

zem corpore , quod in ve[urvethtone babebimus , quan-

tam capiat ia melius commutationem , utrium in fan-

plicitatem [pivitás cadat , ut totus bomo jam [piritus

fit; auy quod magls puto , fed nondum pleno judicio

confirmos ita futuvum. fit [pivitale corpus , ut pvo-

brev iueffabilem quandam facilitatem fpivitale dica-

zur , ferver tamen fubflantiam corporalems que per

fe ipfain. vivere ac [eutive non. pojfit , [zd pev illum,

äl;

qui ed utitur, [piritum&c. Preeter ea veró , que

]

num. pr. ad rme partis probationem atrulimus;

in ep. 112. C. 22. fic incipit: 5$v4 cogitandum df

i

se quid in[olemter audiamus , fi dixevimus , corpus

1

201 [olinn. imovtalitatem qg. corruptibilitatem , ve-

/

viun etiam boc ipfum, quod covpus efl per vefuvvettios-

|

ss gloviam amitteve 69 [piritum fievi. -..Eo mod

quippe aut conduplicatur fubflantia fpivitüs, fi $

corpus [piritus eritz. aut [i verus evit [piritus bomi-

qis, ia ut commutato €g comver[o i [pivitum cor-

pove, meque gemiünatione ueque incvemento condu-

licetur , uec omminoullius quantitatis augeatur ;me-

3

£uendum efl , ne mibil aliud dici vidzatur , quamcor-

pora uon illá mutatioge immortalia manfura , fe

ï

zulla potiis futura €7 omnino peritura. Demum

in L. 22. de Civ. C. 29. tria occurrunt ; que Au-

guftini propenfionem in negantem portiüs quàm

afferentem partem declarant. 1770 enim textus

Scripture de vifione Dei nec alibi nec hic affe-

veranter exponit de vifione per corpus fpirita-

le, fed ficut alibi de oculis mentis eft interpre-

tatus

D& Dro Uxo.

285

fj

tatus , fic & hic declarat affumptis etiam proba-

T

tionibus, recté exponi pofle: 24) enuntiat vi-

hulis

fionem Dei per corpus fpiritale non pofíe pro-

Ij

bari ex fcripturis: 370 infinuat, valde credibile

Vij

effe atque ad inrelligendum facilius, fi dicarur

nj

Deus oculis corporis fpiritualis videri in effe-

n

€übus, in quibus cauía cognofícitur, quemad.

j

modum in cerporis moribus videtur vita &

us

anima corporis.

De duobus poftremis, quia

M

prioris probatio longior foret, periodus iíta

1]

füfficiat: Quam ob vem fieri potefl , valdeque cre

10,U

dibile eft , [ic ss effe vifuvosmundana tunc corpora;

tl

ut Deum ulique pvejentem g. umiverv[a gubernan-

7

£em , per corpora, que geftabimus eg. quee conpicie-

m

us clariffima perfpicuitate videamus . . .. du

lll !

£rgo per illos oculos fic videbitur. Deus, ut aliquid

Qu

[j

babeant m tauta excelleutia menti [anile, quo eg

u

41 corporea qatura. cernatur, quod ullis, exemplis

1f

[ive [eriptuvavum teffimonüs drvinavum fed diffici-

iif

Je vel impo[fibile efl offendeve : aut quod eff ad in-

J

zelligendum facilius, ita Deus mobis erit motus at-

if [

u

[

que conpicuus , ut videatur [piritu à fingulis nobis

iil

42 feugulis z0bis , videatuv ab altevo in. altevo , vi-

'nliml*-

deatur in feipfoy videatur i celo novo £g in terra

AL

7004 , atque 1n omri,que tunc fuerit creatura ; vi-

ha

deatur Q9 pev covpova i ommi corpore, quocumque

u)

fzgerint [pivitalis corpovis oculi acie pevveuente

Ireci.

if

D u

131. Nec dicas z. S. Aug. L. de Civ. l. c. re-

p

Jicir opinionem Philofophorum, qui negant :

res fpirituales videri poffe àcorpore: ergo cen-

T.

u

Av

fet poffe videri Deum ab oculocorporeo. /Vee

P

j

,

lCQ&

-

—

Dr Dro Uwo.

284

dicas 2. S. Do&or ibidem docer Deum oculis

fic

corporis beati videndum, . & fimul opponit

il

hanc vifionem Dei cum illà, quà nunc fruimur

[

in hac vita: ergo adrittit iutuitivam vifionem

Dei & in fe ipfo apud beatos futuram.

IVec

Q

dicas 3. Idem ibid. ftatuit, oculosingloriafore

f

alios & virtutis preepollentioris , non tamen

[

qualis in animalibus acriüs videntibus habetur;

fr

& hanc etiam vim probabiliter cenfet Jobo per

aliquod inflans in hac vita communicatam;

fit

dum diceret: zuc autem oculus meus videt 1e:

n

ergo tribuit, poffe Deum faltem à fpiritalibus

V

oculis videri.

AVec dicas 4. Nec nequit dari

E

ratio, cur S. Aug. nihildifinire in queeftione de

p

oculis fpiritualibus voluerit; nec componi po-

J

teft refponfio noftra 3tia cum 2da; fi non dica-

Y

tur oppofitam fententiam habitam fuiffe proba-

W

bilem: ergo S. Do&or poffibilem fàltem cre-

Q

didit vifionem Dei per oculos corporeos.

&. ad m. D..A4. Rejicitopinionem hanc fe-

[

cundüm momenta & rationem, quibus illam

t

propugnabant, C. feeundüm affertionem &

fententiam , N. Philofophi ifti volebanr fpiri-

0

tum à corpore cognofci non poffe, quia nec

!

fpiritus potfit percipere corporea fed intelligi-

l,

bilia duntaxat, quod refellit S. Aug. dicens:

Sed iflam vatiocinationem $5 vera vatio &g propbe-

l

zica ivrider autovitas, — Quis enim. ita. fit avevfus

d vero, dt diceve.audeat , Deum corpovalia iflane-

-

ü

fcire? &c. Inde tamen non concedit, oculum

[

corporeum pofle attingere fpiritum, nifi in

[

bypothefi mutati corporis in fpiritum; in qua

Drg Drzo Uxo

a5

Wb — fic fübdit: Sicuz ergo conflat videri corpora fpiri-

]

pot

zu: quid fi tanta evit, potentia [pivitalis covporis ,

AURT

ut covpore videatur €g [piritus * - 4d 2dum . D.

jOnt

31.p..4. Docet Deum oculis beati corporis vi-

l

dendum immediaté & in feip(o feu propria

T0f

fübftantia N. mediaté & in effectibus, ficut vi-

[i

tam &animam in hominibus videmus C. Eziam

j

D.24.p. Hanc vifionem cum illa, quà nunc

p

fruimur, opponit quoadaliqua & modum tan-

a

i

tüm vifionis abfílractivae diveríum C. quoad

j

omnia & fpeciem eriam vifionis diverfam N.

n

li

Vifionem Dei per oculos fpirituales etiamnum

li ü

abftractivam hic admitti, patet ex diítin&tione

J2

priori: diverfitas veró inter vifionem hujus &

i

alterius vite ílat in eo, quód prafentis vitee

di

vifio potiüs excitet fidem de Deo, quàm ut

vobr

eum menti noflre ítartim absque medio dif-

d

.curíü prefentem fiftat, cüm alterius vitee vifio

j

per oculos capta ex apprehenfis Dei effectibus

Ts

Deum ftatim menti objiciat fine intermediora-

3

tiocinio, [ta fe ipfüm explicat S. Aug. poftre-

qu

mo loco num. pr. laudato, cujus verba ibi

Mf

omiffa hec fünt: : /Von ficut munc invifibilia Dei,

j

per ea que fa&a [unt , intelleia con[piciuntur pev

dl

Jpeculum in. enigmate 9 ex parte, ubi plus valet

d

fides, qud credimus , quàm verum corporalium

n

[pecies, quam per oculos cevmimus covporales : fed

j

ficut bomines , imtev quos viventes motásque vitales

n

j

f

exeventes vivimus , mox t a[picimus mom cve-

ylit

dimus vivere fed videmus , càm eorum vitam [ine

iil

corpovibus videre mequeamus , quam zamen in eis

j

per corpora , vemojá. ompi ambiguitate , confpici-

u$ ?

*

d

/

296

Dzr Dzo UNog

$

wus: 38 quacungue. Ipiritualia illa lumina corpo-

[

vum no[rrorum civcumferemus , incorporeum Deun

orimia Yegeniem etuum pev covpora contuebimur.

!

In quem loeum S. Thormas hicar. 3. fübjungit:

T

* Exquo patet, quod hoc modo intelligit ocu-

li

los glorificaos Deum vifüros, ficut nunc oculi

[

nofítri videntalicujus viram; vita autem non vi-

(0

detur oculo corporali ficut per fe vifibile, fed

p

ficutfenfibile per accidens, quod quidem àfen-

p

füu non cognofcitur, fed ftatim cum fen(u ab.

jl

[

aliqua alia virtute cognofcitiva. Quód autem

ftaum vifis corporibus divina prefentia ex eis

m

cognofcatur per intelletum, ex duobus con-

ll

tingit Ícilicet ex perfpicuitate intelle&tüs & ex

K

refulgentia divinz claritatis in corporibus in«

[

novats. , .4d stium W. D. d. Statuit hec ab-

hi

foluté & ex fententia propria aut in quam ipfe

propendebat, N. hypothetic& & ex fententia

Ài

aliena; quam quidem explicat, quin tamen in

li

ear inclinet C. Res patetex ipfotextu: Urrüm

(i

videbuut €g. pev oculos covpovis , inde quafto eff.

à

Si enim tautum . potevumt n covpove [piritali €o

1nodo utigue etiam ipfi oculi. [pivitales, quautum

poljuut ifli, quales mune. babemus , procul. dubio

per eos Deus videri uon potevit : longé itaque alte-

vius erunt porentie , fi per eos videbitur incovporea

illa cveatuva , que mom continetur loco, fed ubique

efl tota. ... Fisitague oculorum illovim prapol-

lentior evit, uom ut acrühs videamt, ...

cd ut

Simili modo illud de

videant €9 incorporalia.

Jobo additum extextu cognofti poteft, quem

f

ita profequitur: r fovtaffe ifla. virpus. magna

&

p

geruende

)

Ds Dro Uuxo.

287

mvþ&

jl

l

cevnendi data fuevit ad boram etiam in iflo morta-

Ti

l& corpore oculis. [autli viri ob , quando ait .ad

|

!

Jf

Deun: [ oblauditu auris obaudiebam te priis ,

ln

munc autem oculus meus videt e €9c. - Quamvis

: OQ

bic sibil probibeat , oculum cordis uutelligi, de qui-

;

bus oculis ait "dpoffolus:: illuminatos oculos babere

n

cordis vefiri.. Denique ad 4rum &. IN..4, in-

J

primis definire nihil voluit; tum quód res non:

il

pertineret ad quaeftionem dogmaticam , fed me-

j

ré philofophicam : tum quód Catholicorum

TR

etiam quorundam hanc effe opinionem intelli-

ad

ebat, quos exacerbare noluerat: tum quod

TU

libratà in&inirà Dei potentià non poffümus fem-

od

per dicere in fe impoffibilia, quae nobis ardua

j;

aut impoflibilia etiam videntur.

Deinde veró

C

nulla eft refponfionum noftrarum contradictio,

ipí

eoquód illa, quz in 3tia attulimus, teftimonia

n

Aug. femper limitavit univerfülibus illis propo«

u

lirionibus, quas in 2da attulimus & in lib. de

[

Civit. etiam utriusque fententice expofitiones ad-

i

ucit..

71

j

ARTIGULUS. 1.

i

.l

/fn Deus intuitiv? videri bofft ab iutelle&u cvea-

zo pev [olas mature vives ?

)

ï:'l'

l

n

132.

Ora. Vifio intelle&tualis feu cogniriö

í

i

. Dei; que inhac vita haberur, efít vel

ek creat

uris feu effe&tibus à Deo creatis, velex

j

j

j

fide feu divini verbi fignificatione, & utraque

Tj

sbftractiva, non autem intuitiva feu clara &

Ad

'Mgïf

evidens cognitio Dei; prout eft ille in fe.

LU

"

bhanc

2858

Dz Dro üNo,

hanc enim requirirur, ut 1mó obje&um im-

[

mediai? in fe, vel per fe vel per fpeciem pro-

il

priam videatur, five ur terminus immediatus

fnt

cognitionis fit res, prout illa eft in fe; 2do ut

T

principium fübje&tivum determinans intelle-

Ti

étum ad vifionem intuitivam fit vel ipfum ob-

ti

Tif

jefäum, ut v. g. exiftentia angeli determinat

ejus intelle&tum ad fe ipfum cognofcendum;

D

vel proprie ejus fpecies, uti v.p. fpecies vifi-

üt

biles muri albi determinant oculum ad eum in«

ee

tuitivé videndum.

Quód vifio ejusmodi de

tánt

Deo convenire potfit homini per finpulare au-

Ti

xilium divinum , quod Theologi lumen glorie

f

vocant, infrà oftendetur: an veró illa etiamà

f

tribui poffit intelle&tui; five humano five an-

i

gelico, fibireli&to & per folas naturee create

vires operanti, hic queeritur.

Affirmárunt id

D

defacto Anomzi fieculo 4to , de quorum duce

VL

Aétio Epiphanius heres. 76. heec refert. Jie

ut

enim cum Juis in eam vanitatis amentiam incidit,

b

ut Jupra mortales omues Deumn . fe son folá fide [id

n

Q

naturá fecundim [cientiam uóffé jaBavet : quemad-

inodum. alicubi: fupvà snemini , diceve. illos , 0

là

d

Jimpliciter fidei aliquá wotitid Deum fibi e[fé pev[pe-

Quin; fed periude ac qui[piam cogno[cit , quidquid

«

oculis cevmituv, aut mambus attvedatur : velut f

l

in magus alfumat aliquis. lapidem aut ligaum. aut

Ài

matevie alterius inflrumentum.

Eundem erro-

Vi

rem fieculo r4to inftaurárunt Beguardi & Be-

lt

guing in Germania inferiore, quorum $tus

aj

doc&tringe articulus is erat:

wuelibet intelledhualis

&

satura i [e ipfa uapuvalitev efl beatag $g. anima

408

Dz Dzo Uxo:

589

t

zor indicet lumine glorie ipfam elevaute ad Deum

u

videndum.

uamvis vero ab hoc errore alieni

din

fint "l'heologi Catholici omnes , fünt tamen

TUf

inter eos nonnulli, qui fültem poffibilem exifti-

ne

mant fübftantiam. creatam; qua vel per fe fit

nd

Mi

tanté virtutis, quanta eft. virtus complexi ex

intelletu. & lumine glorie , & cui proinds

j

proportionata & connaturalis fit Dei vifio ita,

3 Vi

ut ad eam eliciendam non fit neceffaria ulterior

J

elevatio; vel que licéttantze virtutis.non foret,

"D

n

tante tamen perfectionis eft, ur illi lumen glo-

r , ac confequenter etiam vi(io Dei intuitiva,

lr

fit debitum & connaturale.

Utrumque qua-

4

qu

ftionis fenfüm hic breviter tra

C

tamus, quorum

|13

prior ad fidem, alter ad fchol

aS pertinet.

fedl

133. JDico /. Deus de fa&o intuitiv? vide-

WE

ri nequit ab intelle&tu creato per folas naturae

yi

vires. — Prob. J. ex Scriptura. Hwc enim 1mà,

j

!

üt conftatex rextibus num. 123. rel

atis, negat

1

)

Deum videri poffe: fed hzc teftim

j

onia inpri-

j

mis non minüs de intelle&tuali vifione quàm

ii

corporali exponi poffunt, prefertim cüm &in

;P

laudato ibidem D. Pauli ad Corinth. ver(ü ad..

j

datur: /Vec 22 cor bominis afcendit; & Patresin

TL

qL

€o8 teXtus commentantes fze

pe de utraque vi-

ii

fione loquuntur :

deinde veró eadem , üt S.

nb

Aug. ep. 112. C. 14. facit, exponi debentdein-

a

vifibilitate intelle&tuali per naturam feu viresna-

j

turae, cüm aliunde liquear füpernaturali auxilio

j )[Iïö

adjutum intellectum poffe habere vifionem Dei :

eroo.

fl

li

2dó Scriptura docer intuitivam Dei vi-

m)fmi

lonem pertinere ad gratiae beneficium ; & con-

p

p

. fequen-

290

Dz Drgo Uko.

fequenter non ad naturz facultatem; üt liquet

W

ex Pfàl.83. v. 12*: Gratiam g gloriam dabit Do-

snimus. Ad Rom.6.v. 25.: G'ratia Dé vita eter«

!

?/2.

f

3tió eadem manifeftam Dei copnitionem

N

removet ab hujus vitee conditione; üt declara-

ji

tur 1.ad Cor. v. g.: Ex parte cognq/&z'mm gU

t

parte propbetamus:. cium evgo venevit , quod perfe-

um efd , evacuabitur , quod ex pavte efl. — Item:

[

p

Jüdemus uunc per [peculum in emigmate: tunc au-

Ü

zem facie ad faciem. . INunc cogno[co ex pavte : tunc

[

autem cogno[cam , ficut €g cognitus fum,. 2.adCor.5.

Tif

v.7. Per fidem enim ambulamus , $9 mon per

fpeciem. 1.]oan.3. v.2. Seimus, quomiam cum

Á

«

appavuevit , faniles e evimus:: quomiam videbimus

E

eumy ficuti efl. II ex TrYaditione.

In Conc.

Viennenfi, üt etiam refertur in Clementinis

n

Y

Cap. 7Zduoffrum. tit. de beveticis , recenfito cum

h

reliquis errore Beguardorum füp. expofito Cle-

at

snens V. PP. ita definit: /Vos facro appvobaute

QGoucilio fé&ham ip[am cum preemiffis ervoribus dam-

p

Hs

zamus €9. veprobamus omnizo. — Ex Patribus, qui

I

Anomeos oppugnárunt; Ppiphan. her. 7o.

ti

Deum quidem, inquit, videri prefertim ab buma-

lt

na uatuva o po[fe fatemurs . . . Sed idem tamen

Deus invifibilis pro fua bumanitate ac poteutiaim-

D

becillam aciem ita virtute [ud corroborare dignatur,

fj

ut quod videri aliogui z20n potefl , a[piciat. Gteg.

p

iNaz. Orat. 34. Ícribir, zhzl ad mos pertingere in

K

bac vita de Dei motitia, nifi exiguum quemdam

vivulum , ac velut parvum magne. lucis vadium.

l

]

x reliquis Orig. L. 1. Periarch. C. 1. Mens, ait;

f

&

voffra zpfum fer fe Deum; ficut ef?, wom po

- PU£Yhs

Ds Dgzo Uxo.

l

291

ij

tueri. Ambr. comment. in Lucam C. z.. ;

Q«

«

zeffate nofira uon efl. Deum. videre ,

fed im potefla-

(

fe il/ius eff apparere.. Aug. L. 19.

de Civ. C. 25.

d

Sicut non eff à cavpe , fed fupra ca

vgem quodiam

P

Jacit viveve ; [ic won eft ab anima

; fed füpra aui-

"Ha92, Quod eam facit beatà vivere

P'Tyï

. IIL ex Rario-

]

s. Vifio Dei intuitiva eft fupernaturalis, üt

J

patet tum ex Pfal. $3. & ad Rom. 6. nuper lau-

^il

datis: tum quia eft. finis & merces, ad quem

Qrj

per fidem, fpem, charitatern & alia opera falu-

j P"f

taria pertingitur, üt docemur Joan.

Iq. V. II.

T]

»Qui diligitme, manifeftabo ei

me ipfüm ;;; & r.

7

Ilb

ad Cor. 2. v. 9. , Necocul

us vidit, nec auris

(

audivit, nec in cor hominis afcendit, qua pree-

paravit Deus iis

ii

; qui dilipunr illum.,, . Conftat

Qu

veró ex Tr. de

Grat. media heec & merita de-

j

bere effe füpernaturalia, ac inter hec &finem

J

atque mercedem neceffarió intercedere ordinis

"

proportionem.

Atqui potentía naruralis fibi

j

5

qü'

relicta non poteft füis virib

us elicere operatio-

nem füpernaturalem ;

üt rurfus manifeftum eft

u

tum ex Tt. de Grar.

d

tum ex ipía fupernatura-

litatis notione:

erpo.

1]

134.. Dico II. N

i

"

on eft poffibilis fübflantia

n

j

creata, quee Deum folis natura v

iribus pof-

fit intuitivé videre.

Prob.. Nulla creatura. ex

0

vil(j

propria & intrinfeca naturee füg conditione

poteft effe beara, impeccabilis & fanéta: füb-

y

Ítatitia creata

j

; que folis natüree viribus poffet

D

eum intuitivé videre, ex propria & intriri-

L

h

Ífeca naturse füsee conditione talis effe poffet:

L. 12.

ifí

ergo. Maj quoad 1m. p;tet ex Aug.

€

d

292

Ds Dro Uxo.

De Civ. C. 1. Quamvis zon ommis beata po[fi

effe creatura. ( neque emim boc smumus. adipi[cuntur

(

aut capiuut. feve , ligna, faxa, eg. fi quid ejus-

anodi ef ) ea tamen - quee potefl, mon ex [e ipfa po-

p(

Y

,

» quia ex gibilo cveata efl, fed ex illo, 2 quo

creata efl..— Quoad 2dum ex eod. ibid. C. 6.

j

Juveuiet voluutatem nom ex o effe malam incipe-

ve, quia matuva efl, [ed ex eo, quàd de mibilo ua-

]

b

zura fa&la el. — Et ex Greg. L. 5. Mor. C. 25.

Qs creatura quia ex uibilo efl fatia , $ per [e-

I

emetipfam ad mibilum | teudit ,

gon flave babet,

g

fed deflueve , fcilicet per peccatum.

Quoad

j

d

3tium ex Bafil. L. de Spir. S. C.16.— "Vulleca-

lorum vivtutes. fudpte matuvd fautte [unt ; mam fi

M

h

id efft, mulld vatione differvent. à [pivitu. fandho.

Tgitur ratio à priori cur hec non conveniant

li

f

creature , eft, quia producitur ex nihilo; qu&

etiam propria eft cuicunque poffibili fübftantiee

1

createe. JMin. patet ex data fuperiüs explicatio-

ne fententize adverfarie, ubi in utraque adiit-

titür connaturalis ac debita creaturae vifio bea-

l

tifica. Conf. ex argumentis num. pr. allatis;

C

l

que univerfim loquuntur, adeóque non tan-

tüm de intelle&u defacto exiftente, fed & de

Vide

li

creabili quocunque intelligenda fünt.

etiam Tr. de virtut. Theol. num. 8. & feqq. ubi

f

J

eadem quaftio ex Dionyfii & Cyrilli Alex. prin-

cipiis declaratur; ad qua reduci potelt ratio

à

D.'Thom«e hic ar. 4. in Corp. exigentis, ut in-

ter cognofcentem naturaliter & co

*

nitum i«

d

fTendi.

tercedat sequalitas ordinis ac modi e

135-

V

Dxr Dgo Uuo.

293

N

155. Objic. cour. 1. Juxta S. Aug. L.4. de

t

Civ. C.24. Solum peccatum cauía eft, cur

d

Deum non videamus: ergo intellectus ex fe

i

h

poteft videre Deum.

Corf. I. Deusintuitivé

[ ]Fa

videndus continetur intra limites objectivos in-

M

telle&tüs creari; rum quia ficut oloriofa corpo-

ra fünt adhuc intra limites lucidi ac colorati )j

iny

')llü [

hinc intraobjectum; fic & Deus videndus ha-

j

bet norionem veri, & hinc objectivam rationem

n

intellectüs: tum quia Deus videndus non attin-

J

gitur nifi modo finito; quod autem fic attingi

Qu

poteft, etiam proportionatum & connaturale

Conf. /I. Deus

vl]æf

eft intellectui creato. Ergo.

jili|

etiam intuitivé videndus eft ultimus nofter fi-

fb

nis; & ad hunc habemus tum appetitum inna-

[f

tum, tum appetitum etiam elicirum pruden-

tem ac ordinatum: fíed & ultimum finem no-

q

u

ftrum, & quod ejusmodi apperitu. defidera-

i

inus, naturaliter poffumus cogno(cere: ergo.

ul

j

W. D.74. Solum peccatum eft caufa mora-

"

lis, cur Deum non videamus, quarenus pec-

g

ii

cati paena eftcecitas mentis, quà frequenter

p

impedimur à cognitione Dei abflractiva, &

quatenus peccati etiam poena eft privatio gra-

i

!

tiz& fanclificantis , cujus operà obtinetur finis

fuüpernaturalis, C. eft caufaphyfica, & fine cu-

J

jus interventu omnia in nobis expedita forent,

pI'lH'

ad vifionem Dei ex parte potentiz requifita N.

p

u

Phyfica enim caufa; cur Deum non. videamus

eft ipfamet impotentia naturalis; ad quam fü-

iol

perandam neceffarium eft füpernaturale lumi-

A

nis glorie auxilium, — 44 Conf. L* D.

eus

E

y

294

Dr Dro Uwo.

Deus intuitivé videndus continetur intra limi-

fe

tes objectivos intellectüs, h. e. objecti fpecifi-

re3

cativi, adaequati & rerminativi, C. intra limi-

f

tes objecti connaturalis ac. proportionati, N.

Duplex nempe diftinguendum eftobjectum po-

tentiz cognofcitive : aliud. fpecificativum &

adaquatum, ad quod potentia fe extendere &

l

ferri poteft, five propriis viribus five füperio-

ri faltem auxilio roborata; & intra limites hu-

jus objccti continetur Deus intuitivé vifüs, ut-

pote fic vifibilis & cognofcibilis, ficut & per

[

actus fupernaturales aliosfidei, fpei & charitas

)

üs attingibilis: aliud connaturale & proportio-

li

natum, ad quod potentia connaturaliter, h. e.

per fe folam & absque auxilio alrerius ordinis

fi

ferri poteft; & intra ejusmodi objecti limites

Deus intuitivé videndus non continetur, nifi

D.

remoré tantum & inchoatà, non autem pro-

)

ximé & complet&. Hinc veró patet, quód na-

turalem impotentiam videndi Dei , üt cura Sco-

h

to aliqui faciunt, non reponamus in eo dun-

I

taxat, quód Deus non fit naturaliter. praefens

intelle&tui noftro tanquam obje&tum cognitio-

nis, propterca quód Deus liberé & non necef-

farió menti fe noftrz exhibeat; quia alioquin

ïï

non magis naturaliter impoffibilis foret vifio

Dei intuitiva ac cognitio occultorum| cordis;

qua tamen fine alicujus füpernaturalis inter-

ventu per liberam angeli.vel hominis commu-

micationem innorefcere queunt.

d prob. 1m.

Zif. eft; quia omne lucidum, eriam in cor-

pere gloriofo, füupponitur effe naturale, fal-

COR De i qpe o 197 a o nb M CT ER

tem

Dz Dzo Uwo.

295

jm

tem quoad fübítantiam; fiquidem lux corpo«

x

reaex füa perfectione nihil fupernaturalis quoad

li

fübítantiam exigit, licét hic & nunc ex ordi-

m

natione Dei extrinfeca fit connexa cum beatitu-

m

dine füpernaturali anima::: econtra non omne

um

verum eft naturale, fed plurafunt etiam quoad

d

fubftantiam füpernaturalia, maximé autem Deus;

1p€rlc-

nifi tamen velis dicere; Deum excellentiori

u

1nodo eífe füpra omnem naturam creatam &

W

& vocari potiüsautorem omnis fupernaturalita-

t

tis & nature;, quàm ens füpernaturale. 244

h

pvob. 2d.. .N. 2d. prop. Sicut. enim füpernatura-

)om

lia quantumvis finita non fünt proportionata

& connaturalia potentiz naturali, fic etiam quee

(l

finito tantüm modoattinguunturaut fiunt, non

:

m't;

offunt fieri folis naturze viribus, üt paret in

D

actibus falutaribus quibuscunque feu füperna-

turalibus.

u

"d Couf. IL.. 9. vm.p. D. Deus in-

g

tuitivé videndus eft finis nofter ultimus füper-

1

naturalis C. naturalis N. Naturalis enim finis

d

nofter, & quem homo in puris naturalibus

u

conditus habuiffet, eft perfecta Dei vifio ab-

;niu'&

ftractiva.

Sed de hac uti & reliquis partibus;

I

quas fimpliciter negamus,; vid. Tr.degr. num.

Ti

X

26. & feqq.

v

j

136. O.

b

"Jic. comt. ad. Dato quocunque iri-

yd

telletu creato, Deus poteft creare alium &

Id

alium in infinitum, qui ex natura fua habeat

JJ

majorem vim intelligendi: ergo & poteft crea-

j

re intelle&tum , qui naturaliter cognofcat intui-

u

tivé Deum.

Couf. I. Datur de facto comple-

[

xum ex intelletu & lu

mineplorie; &illicon-

r

T 4

natug

ia

X

*

296

Dz Dzo UNo.

naturalis eft vifio D'ei beatifica: ergo & pof-

fibilis eft fübftantia five virtute five perfectione

ü

huic complexo aequivalens, cui etiam illa viíio

d

$(

fir connaturalis; preefertim cüm in hujusmodi

fubítantia füpernaturali . non | potfit' oftendi

quaedam implicantia, utpote qua nec üt (üb-

flantia repugnat, quia & Deus fubftantia füper-

naturalis eft; nec üt creata, quia & accidens

fupernaturale creatum datur.

Conf. Il De

ä

facto datur modus creatus fübftantialis fuper-

1

naturalis, nempe unio hypoftatiea; & cxre-

l

ra perfectiones diving, v. g fapientia, cha-

ritasc&c. communicantur creaturis: ergo eriam

[

poteft dari fübftantia füpernaturalis & commu-

i

nicari naturalis exigentia vifionis Dei; praefer-

tim cüm hec exigentia aequé parum extrahe-

«

n

ret fübftantiam ex ordine entis creati, ac parum

id facit complexum ex fübftantia natürali &ac-

h

cidenre füpernaturali.

3

f

&« D.74. Dato quocunque intelle&u, Deus

poteft creare alium & alium, qui ex natura fua

habeat majorem & majorem vim intelligendi

intra limites tamen nature, C. extra eosdem,

ut fe etiam extendere queat ad actus füper-

naturales, IN. Quantumvisenim ejusmodiin«

telle&tus praftarer, femper .tamen remaneret

imperfectior complexo exintelle£tu & lumine

glorie, adeóque non azquaret illius vim inrel-

ligendi nec haberet potentiam intuitivé videne

&i Deum, quia augmentum illud femper foret

pE AE EC NUW ORE - o o T — g MM A. A

naturale & ordinis naturalis; ficut licér crearen-

tur brura alja aliis perfcctiora in infinitum, illa

t-gtgen

! Dr Dso Uxo.

297

p

tamen nunquam afícendere poffent ad perfe-

t

i

((

&ionem nature humane , qua elt altioris or-

vil

dinis. 744 Conf. I 3. IN. C. Di[p.efl. Quia comple-

ml

xum illad non eft ejusdem perfectionis & ordi-

fl

nis cum Deo, eo quód exigat dunraxat. vifio-

Ü

nem Dei ratione luminis glorie , non autem

i

racione fübftantie & permodum principii eli-

d

cirivi fübflantialis, principalis ac per fe: econ-

'!.)lk

tra veró cum fubftantia ejusmodi equivalens fe

Ij

folà & per modum naturee ac principii elicitivi

(

fubftantialis principalis exigeret vifionem Dei,

o

haberétque Deum pro termino proportionato

qu

ac conmaturali, ordinis etiam & perfectionis

T

ejusdem cum ipfo foret.

Caeterüm ubi trans-

gl

mifimus vifionem Dei effe connaturalem illi

ale

complexo pracisé rationis luminis glorize feu

tU

intelle&tui üt fümpto inftatu elevationis, per

u

hoc non negamus vifioni beatificee notionem

füpernatutalitatis: quando enim CCa & PP. ne-

l.

gant creaturz debitum efle donum füpernatu-

yii

rale, intellieunt raturam fübftantialem puram

'geudl

fecundüm 16 fpe&tatam , h. e. in ordine ad ea,

;dem;

qua naturaliter habet & habere poteft, feu ad

T

ea; que illi conveniunt folo titulo creationis,

(ii

non etiam quoad illa, qua infünr illi aut ineffe

mert

poffunt beneficio gratia.

Unde

usecunque

g

bona gratiee dantur nature fübftanriali creatae

ii

üt purz ac fecundüm f& fümptee, funr & ma-

j

nent füpernaturalia & per exceffümimpropor-

tionata: poteft ramen unum ex illis refpectual-

At

terius aut compofiti ex natara & dono fuper-

l[?ü'

h

naturali dici non füpernaturale fed connaturale.

c

j

T

3

298

Dr Drzo Üwo.

d prob.y. non effe quidem repugnantiam ex

illis praedicatis feorfim, fed tamen fimul fümptis;

ä

quia fübítantia omnis creata eft natura, cüm

I-—9 — B d

Íit principium motüs & quietis, quale non eft

Deus, qui eft principium operationis indiftin-

&tz: huicautem effe fuüpernaturale convenire

nequit, utpore cujus ratio formali$ ftat in ex-

ceffu füpra exigentiam principii motüs & quie-

tis; feu natura create omnis; unde & difcri-

]

men habetur cur quidem accidens füpernatu-

rale dari poffit , non autem fübftantia.

Nam

Q

Q

quia fübftantia eft in ordine ad fe, quidquid

ä

exigit, ad fe etiam refert & ad naturam, adeó-

f

Ó

que non eft füpra naturam & ejus exigentiam,

ncc proinde füpernaturale: econtra cüm acci-

[

*

dens non fit ad fe fed ad aliud, quod perficit;

poteft à Deo determinari ad ordinem fuperna-

)

turalem, & ita in entitate effe füpernaturale.

«dd Conf. 1I. quoad vm. p. IN. Couf. — Difpari-

tü

tas liquet ex modó diétis; quia unio hypoflati-

caquamvis fit fübflantialis, tamen prout di-

Íüné&ta ab humanitate non eft fübflantia, &

hinc, quia eidem etiam indebita eft, rationem

!

quandam accidentis participat. Quoad 24. f.

JDifp.eít; quia perfectiones illee divinee, que

creaturis communicantur, quantumlibet illis

infint; non funt tamen illis propriec, effentiales

& connaturales, fedaccidentarie: fi veró ratio

fubítantiee füpernaturalis conveniret creature;

ä

l

heec ipfi foret intranea, propria & effentialis;

