& abftrahendo ab illorum peccato , feu anteil-

Qittg

lorum lapfüm previfüm: 2. Eandem volunra-

tm,

tem flatuit actuofam , utpote ex qua primo-

lt

if

xum hominum pratia füfficiens, alisque media

"

yrocuranda faluti neceffaria profluxerint : 3.

Va

e

onfiderando autem homines cum peccato,

&

"

MR

b

poft eorum lapfüm, antecédentem voluntatem

ftatuit in fola preecifione mentis, & nuda qua-

i

Vittü

dam velleitate nihil omnino operante, &quam

eriam Deus habear erga Angelos & homines

Ut

damnatos: 4. Hanc tamen voluntarem illufo-

Won

b()m

riam, otiofam , ac penitus fterilem negat; tum

mnibus,

lm

quia paratus eft etiamnum conferre o

] quam

Dr Dzo Uwuo.

727

05 w

quam ánte peccatum homini conferebat, pra-

nerdl

tiam , fi voluntatem ejus ufüi füfcientem re-

bispe

periret: tum quia tribuit, quidquid crearuree

G

rationali à fe condite ad audiendam fequen-

Ex

m J

dámque vocem füam neceffarium fuit.

Augufliai

quo conítat, errorem Janfenii in eo verfari,.

vt d

quód auxilia pratie , qua Deus ex voluntate

lpf) a

antecedente reprobis dat, vel dare paratus eft

qt t

non fint relativé füfficientia , nec voluntati vi-

Ts u

res veré füfficientes praeftent, ut oppofitam

actualem concupifcentiam hic & nunc premen-

l&, Y«

y

jb at

tem füperare poflint.

-3tia eft Ecclefiafticorum Scriptorum , &

fi f

fretii

fchole 'Theologorum , qui, quamvis gratias

relaivé füfficientes omnibus, etiam non pra-

Ínam)

n cett

deflinatis, concedi doceant, tamen in modo

loquendi & explicatione circa voluntatem Dei

vt

YLonti

falvandi omnes, difcrepant à fententia com-

muni. LHuc fpe&ant x., qui nullam aliam ad-

d

mittunt omnium falvandorum in Deo volunta-

j ameü

tem, quàm figni; cüm enim folam illam vo-

QOl

yin.

luntatem dicant beneplaciti; quse efficax eft,

nedt

& finem confequitur, multi autem non fáal-

:

ventur: refpectu reproborum voluntatem be-

neplaciti .feu fimpliciter ralem in Deo negant.

10

u

2. Qui voluntatem hanc negant effe in Deo

actualiter & formaliter, licét concedant adeffe

ho

virtualiter & eminenter; quia bic actus: 7^le

a

ómues falvos fieri, fecundüm propriam formam

n

non reperitur: in Deo tamen realiter eft fons

nüjufcr

Ql

bonitatis ac mifericordie, vi cujus media ge-

jj

neralia contulit, & humano generi propofuit,

ZA

qui-

qm

B.

728

Dr Dzo Uwo:

quibus ad falutem perduci queant.. 3. Qui V0

15f

& fin

luntatem hanc explicant per folum amorem

complacentie circa falutem omnium non fo-

Quos.

Atet

làm üt poffibilem, fed & üt futuram, nempe

conditionat& ; fimul tamea adjungunt huic

Qli

Wa

complacenti fimplici actum in. Deo.alium, vi

cujus adextra operatur, qua ad falutem con«

d

1qu

ducunt.

4. Quiantecedentem, veram ac fe-

pred

riam beneplaciti voluntatem admittunt ; fed

Pome

eam fic explicant, ut non veríetur circa falu-

Cem

tem 1pfam;, fed tantüm circa. fàlutem antece-

dl

dentia, auxilia nempe gratiee vere füfficientia, *

uf

315. Dco[. Deus voluntate antecedente,

ln

verà & proprià , fincerà ac ferià vult falvos

QV

fieri non tantüm preedeftinatos, fed etiamalios

!

fit!

quosdam.

Eft

e fide, & definitum tum in

i

Ti

Conciliis Arelatenfi, Mopuntino, Carifiacoy

jv

jTullenfi & Valentino contra Preedefítinatia-

fli

(

nos ;

tum ex condemnatione. propofitionis.

tiori

quintg Janfenii, de qua fic illa haber: « Intelle-

ol

€tam eo.fenfü, ut Chriftus pro falure duntaxat

Da

predeftinatorum mortuus fit ;; impiam , bla-

lm

fphemam, contumeliofam, divine pietati de-

I

ropantem. & hereticam dec

&]

j

laramus ,. & üt ta-

lem damnamus. ,

dhw

Probatur ex Striptura. — Joan. 6. v.39. &

W

40. dicitur:. Zec eff voluntas ejus, qui mifit me;

i

Patris, ut omne, quod didit mili,. non perdum

&X £05.... tUt Oniiis , qui videt Filium, Qg evedit

d

ineum, babeat vitam. etevuam.

Joan. 17. aü-

tli

tem v. 12. fübjungitur: Quos dedifli mibi, cu-

W

ijfio-

G

!lodz'vz: 3 g nemo.ex cis peub, 711'sz1 felius perd.

Ti5

Dr Drzo Uuo:

729

, Quin

vis, fcilicet Judas. . Ex his fic arpuitur: Vera

1 Qmofi

& fincera in Deo voluntas fuit falvandi eos;

p

quos Pater Filio tradidit; ut (alvi forent: fed

) It

D

inter eos, quos Filio Pater tradidit, fuit ali-

Bunt hi

quis non predeílinarus, nempe Judas: ergo

alium .

vera & fincera in Deo voluntas fuit falvandi

itatm (

aliquem non pradeftinatum: ergo non folos

tum acfrj

predeftinatos Deus vult falvos fieri. Huic ar-

ut; f

gumento fuffrapantur Chr

yfoft., "'heophyl.,

dre ll

Clem. Alexandr. in hec teftimonia, qui, cüm

TU

dicant, Judam fuiffe Chrifto darum, &tamen

f

fuiffe fillum perdirionis, falíiatis: damnant

ecitt

Janfeniftarum verfionem Montenfem, quà 1o-

j t

N

€o vocabuli zif fubftituerunt 1à f62; wt fenfus

amá

fia: Nemo ex iis, quos dedifli mihi, periit,

um

fed tantüm filius perditionis. Corf. 1.ad T'heff:

arila

3. V. 9. dicitur : lVom pofuit nos Deus in ivaum,

g

fed in acquifitionem falutis per D. IN. 9. C., qui

) oüm;»;

anortuus eff pro nobis ; quibus verbis manifeftà

f

"

oftendit Paulus voluntatem veram & finceram

;dumaxf

Dei falvandi omnes Theffalonicenfes: fed nul.

m ^

lum eft fundamentum dicendi, omnes Theffa-

i

lonicenfes fuifle praedeftinatos : ergó. — Proj.

t

ex Ratiome. Deus vult finceré falutem omnium

illerum, quos adoprat in filios, . & regni fui

v

heredes conflituit; quia ex terminis implicat

,nlff

Ó

aliquem conftituere regni csleftis. haeredem;

& non velle finceré ejus falutem; fed de fide

J PIRI'

r

eft, quód Deus preter predeflinatos etiam

a

j

alios adopter in filios, — & regni fui heredes

jl

conftituat ; quia re ipsà aliqui reprobi juftifi-

cantur ; àt patet ex "Trid. Sefs. 6. Can. 17. di-

j

»|

z

centea

73e

D Dro Uxo.

cente: Si quis qullificationis gratiam womifi pre«

gt

deflinatis ad vitam continpgeve dixevit, anatbema *

.7Effu )

fit : quód autem, qui juítificantur, fiant fili

d

fentiam

Dei adoptivi, & heredes caleftis regni con-

ftituantur , liquet ex eod. Sefs, ead., ubi C. 4.

qefti

dicitur, quód juftificatio /i translatio i f2atum

& v

qvatie €g adoptionis filiorum Dei ; & C.7. , quód

qudi

in juftificatione Pomo ex injuflo fiat quflus , &5

litite

ex inimico amicus , ut fit beves fecundum [pem

L

vite eterue : ergo Deus vult fincer& falutem

&i

etiam aliorum prater pradeftinatos. Corf.tum

n

ex morte Chrifti pro fàlute etiam aliorum,

quàm predeftinatorum; tum ex probationibus

hd

thefeos mox afferendae.

1

: 416. Dico JJ. Deus eàdem . voluntate vult

n

omrnes homines, nullo excepto, falvos fieri.

T

Hac affertio , fi non eft de fide , üt tamen ar-

n

gumenta rcferenda cuilibet facilé perfuadebunt;

wl

eít faltem fidei proxima, atque ita certa, Ut

At

prater publicam atque expreffam Ecclefiee de-

us

clarationem nihil defit , quominus fidei certitu-

N

dinem habeat.

LU

Prob. L ex Scriptura. Decretorius textus

W

m

eft, qui habetur r. ad Tim. 2. v. 1. & feqq.

. ty

ufque ad 6.: Olfecro igitur primiam omnium fieri

| tl

obfecvationes, ovationes, poftulationes , gratiarum

l

Qs

a&fiones pro omuibus : pro. Regibus &9* omuibus , ngi;

M

in. [ublimitate funt , u? quietam $ tranquillam vt-

D

0C

tam agamus, in ommi pietate 9 ca[Htate.

o

enim bonum efl e9 acceptum covam Salvatove moffro

;

f

Deo, qui omnes bomines vult falvos fievi, £j ad

T

eguitionem veritatis venire.

Usus enim. Deuss

m

unus

Dz Drzo UNo

n

tij

li

(f

Z

us C? mediator Dei eg bominum , Homo Chriflus

JEfus, qui dedir Redemptionem- emetipfum pvo

H

fant fj

omibus. Ex his verbis inprim

is conflat, fen-

mni C

rentiam Pauli omnia, habere , que pro. ftatu

ii 4

que'ftionis fupra expofüimus; loquitur enim 1.

ip f

de voluntare vera & propria, cüm nihil fit,

I quödf

quod eam metaphoricé ac improprié pro vo«

!!/lllf; j

luntate meri fipni jubeat accipi: 2. de volunta-

iv ff

te fincera, feria & a&tuofa; cüm ex ea deftina-

(lutem

tus (it Chriftrus mediator hominum, quí & fe-

jj um

iplum dedit Redemptionem pro omnibus:

r

3. de voluntate antecedente; cüm aliunde cer-

ront

tum fit, hanc voluntatem non effe abfolutam

& efficacem , que in omnibus impleatur: 4.de

te v

voluntate refpiciente hominem lapfum , & fup-

s f

ponente peccatum oripinale ; cüm de redem-

yen at.

h

[0]

tione loquatur , quse illi uni neceffaria eft, &

|huf

c prefüpponit. Deinde etiam conítat, vo-

rt,

luntatem hanc Dei ad omnes & fingulos ho-

Mu

mines extendi, Sicut enim. Apoftolus hic mo-

t

net; orandum effe pro omnibus, nullo exce-

pto; & ficut dicit, tum Deum unum effe om-

(avtis

nium & fingulorum, trum Chriftum effe Me-

t

diatorem Deum inter ac omnes homines M os

J jm

Redemptorem etiam omnium, nemine exce-

f

pto; fic dum afferit, Deum velle omnes ho-

li

DW

mines fàlvos fieri , intelligi debet, neminem

]nr?

excepiffe : praefertim cüm ideó orandum dicat

T

pro omnibus, quia Deus omnes vult falvos.

T U

fieri ; & ideó afferat id velle; quia unus om-

nium Deus eft, & Chriftus Mediator ac Re-

"

Dalh

emptor omnium.

Corf. J. iis teftimoniis,

j

qui

TAT

Dzsr Dro UwNo:

itil

ue óftendunt, Deum nolle aliquem perire;

qualia funt Ezech. 36. v. 11.: J7vo ego, dicit

lu n

i. C

Dominus s ttolo movtem impiz , fed ut conmvevtatur

à via fua, & vivat, Matth. 18. v. 14. : /Vor

timipo

at f

ef voluntas aute Patrem veflvum , qui in celis efl

*l

ut pereat unus de pufillis iffis. . 2. Petr. 3. v. 9.

.

& Co

bt

Patieutev agit proptev vos, noleng aliquos pevive,

[ed. omnes ad penitentiam veverti. . M. iis, qua&

Qm;

fienificant bonitatem Dei in omnes; qualia has

m

bentur Genef. 22. v. 18.: Benedicentur in femi-

r

j

ze tuo omes generationes. . Joan. 1. v. 9. : Erat

lux vera, que illuminat omnem bominem venien-

funr;

zem àn bugc amundum.

Matth. 18.. v. 11.: Fe-

Eu

uite ad me omues , qui labovatis, €g' ouevati eftisy

tuyre

!

. Ad Ephef 4. v. 6.: Unus.

hi,

Q9 ego veficiam vos.

Deus 2 Patev omnium ,. qui eft fupev omnes t2

lod

ii

per omuia , &9 in omnibus uobis. M. ilis, que&

demonfítrant, Chriftum effe Salvatorem & Re-

lil

lls

demptorem omnium; ejufmodi fuat Joan. 4«

v. 42.: Ipfi audivimus e9 [cimus ,

quia bic efl ve-

Tünt.

và Salovatov mundi.

Matth. 18. v. x1.: Zenit

hi

Filius bominis falvave, quod pevierat. — AdRom..

p

Filio futo. 1207 pepevcit , fid.

147

8. v. 32.: Qui proprio

pro nobis oumibus tradidit illum. . 2. ad. &or. 5.

Wtf

v. 14.:. Quoniam (i unus movtuus ef? pvo ompibuss

| d

'

evgo omues movtui funt : €g pro ommnibus mortuus

tj

efh Chriflus. — 1. Joan. $.. v. 2-: Jpfe eft propitia-

titi

n

tio pro peccatis noffvis; mon pro no[fris autem tatte

ztiun , [ed etiam pvo totius muudi.

fj

lt

Pvob. II ex TYaditione. Et quidem 1mó

ex Conciliis, inter quee Arelatenfe III. proba«

T

vit hanc damnationem erroris fexti: 7Zuatbe-

hi

14

—

Dzr Dro Uwo.

3733

? ptis

mail, qui dixerit quód Chriffus gon pro omni-

q»

L

lfj

us movtuus fit , tec omnes bomines falvos effe ve-

D'TIE/'!)'M?i

J

]

Jit.. Cariiacum autem Cap. 3. fic inquit: JDeus

1

l

)

ompipotens ommes bomines fine exceptione vult fal-

1tdij

vo$ fievi, licét mom omues falventur.

Conf. tum

T

ex Conc. Trid., quod Sefs. 6, C. à. & 3. do-

u p

cet, Chriftum: pro omnibus & fingulis mor--

j i

tuum ; tum ex fymbolis Niceno & Athana-

TM

fiano, quorumillud propzer zos bomines, €9 pro-

rin f

gter nofivam [alutem de[zendiffe ; hoc veró prao-

prev noftrain [alutem. paffam. effe Chriftum pro-

m hi

p

ponunt; quce locutio & univerfális eft, &non

nb

tantüm credentes ac profitentes, íed & alios

c[fil&

comprehendit. 240 ex Patribus. Greecos nobis

?'/l!i

;

fpont?, nontamen fine maximaineos irreveren-

jl

tia]anfenius concedit, dum inquit: Nulli imper-

$, qU

fectiüs de gratia, quàm Graeci, fünt locuti.

a&

Ex Latinis fufficere poteft Auguftinus, & qui

j

illius aut coevi, aut feCtatores preecipui fue-

ul

runt.

jcdt

Sic autem Aug. L. de fp. & lit. C. 33.

. ff

inquit: Zult auterz Deus omnes falvos frevi, £2

d.

àn agnitiouem veritatis veuives n [ic tamen, ue

W j d

eis adunat libevum avbitvium ,* quo. bene vel male

Cot. f

utentes uftiffan? judiceutur. — Quod cim fit, iufi-

l

deles quidem contva Dei voluntatem faciunt , cim

wf

ejus Evaugelio. nom creduut : ec. ideó ramen eam

uincunt ; verim [epfos fraudan: magro es fummo

WUA

j

Bono, malísque penalibus amplicant, expertuviin

fuppliciis poteflatem ejus , cujus in domis mi[ericov-

diam contemp[evunt.

Et Lib. de Catech. rud.

" yi

u

C. 26.: 14 quo intevitu, Loc efl , pemis fempi-

veruis Deus mifevicorg volens liberare ,. fi [ibà spfi

| Anahl':"

Lj

nom.

d

734

Dg Dreo Uuo.

u)

uon [imt inimüdi, 9 mom vefiflaut mifevicovdià

Creatovis fud , if umigeuitum Fihum [uum.

ln

Enarrat. in Pfalm. 95. num. rg.: Sudicalit

t

tl (

orbem ferravum ig equitate : mon partem; uon

Y

pavtem , quia wom pavtem emit: totum judicare

jnmo.

Asl

babet , quia pro toto pretium. dedit. His adde

L. 20. de Civ. C.6., L. 6. cont. Julian. C. 4.;

hehtia

L. 2. op. imper£, ubi Chriftum pro omnibus,

D

Ri M. 1

etiam parvulis, mortuum effe docet, Ex Co-

gvis S. Ambrof. L. de parad. C. g. ait: 7ege-

lm

t

vat Dominus Je[fus omnes. [alvos faceve peccatoves,

etiam circa impios offendere. fuam . debuit volunta-

zem. |Quod in Deo fuit, offendit omuibus, quid

m

omues volui libevave.

S. Hieron. Commenrt. i

h!

MR

C. 1. ep. ad Ephef. fic loquitur : Zulr, quee

i fupg

cunque fuut pleua vationis atque confilii; vult fal-

hi

hn

vavi omnes , atque àn aguitionem veritatis venme

[td. quia uullus abfque propvia voluntate falvanty

hd

vult nos bonum velle ; ut, ciun voluerimus , velit

liys

d

in nolis $ ipfe fuum impleve coufilium. . Ex difci-

pulis S. Profp. in Refp. ad 2dam object. Vin-

15 f

cent.ait: Sinceviffunà credendum atque pvofitei-

fl

D

dum efh , Deun velle , ut. omnes bominet. [ahoi

TUin

fiant. — Siguidem Apoflolus , cujus. ifta eft fentene

&

I

zia, follicitiffim? pracipit , quod in omnibus Ece

clefüs püffane cufloditur , ut Deo pro omnibus bo-

DülS

snipibus [upplicetur : ex quibus quàd multi peveuuty

x

hs

peveuntium ef? mevitum ; quàód. multi. [alvantuv,

Jalvantis ef donum.

Similia habet ibidem a

lne

14tam Object. ; & in Reíp. ad 8vam obje&,

Ti

N

Gallorum. . Pulgent. L. de Incarn. & gr. Cht.

C.12.: Sic bumato gegeri gatuitam gratiam Di-

lhj

vitià

Dzr Drzo Uuo.

735

fértr

vina Bonitas contulit, per quam u bominibus uon fo-

i fs

Tum prepaginiis obligatione contratta, 65 vitio proprie

ul

voluntatis adye&la delevetur omis iniquitas, quin

Ti

eriam cogitatioyis fautke. amiffa pvidem dn bowine

h lt

primo per bominem [acundum veciperetuv facultas.

Hs d

Similia habentur in Autore Libror. de vocat.

pentium ;

a C [

qui olim Profpero. tribuebantur,

Qrmtii

nunc autem à Criticis vel Ambrofio , velLeo-

o

ni M. adícribuntur, magnámque ubique auto-

p Jb

ritatem retinent.

Couf. ex unanimi vererum

yibti)

& recentiorum Scholafticorum , paucis qui-

lu

usdam exceptis, confenfü, quem Grandin in

ommenr. hift. de Pradeft. & reprob. C. 11.

hi, t

Autores

imentl

plerofque omnes à feculo 12mo ufque

l; p

ad füper

ius percurrens, in obfervationibus C.

poftrem. adjectis oftendir,

il

1777

Prob. 111. ex- Ratioue. Ex psitte Dei quidem

T delumitur ab ejus providentia, Nam vi

jl

?

ujus debet res

quaslibet ad fines proprios per

Dd

media idonea di

ripere & perducere: fed horni-

d

nis finis eft falus seererna, & media ad eamido.

t

nea fünt gratige auxilia füfficientia: erpo & falu-

'm'//h

temintendere, &auxilia fufficientia dare debet,

[entmv

ac confequenter ferió , quantum eft ex fe, velle

omnes fieri falvos,

2da ducitur ab amore Dei,

I

i

eus res quaslibet à fe factas amore finpulis

proportionato profequitur: ergo cüm homi-

At

j

nes etiam pree creaturis reliquis amet, & ad

unc amorem maximé pertineat voluntas eos

(j

d

falvandi; haec omninó afferenda eft. — Ex parte

i

ominis rurfus duplex ratio. r;a petitur ex

"

jn

firmitate fpei chriftianee, 'Nam juxta z. Petr, z.

y

V. 3.

N

Dzr Dso UNo.

736

v. 3.5 & Trident. Seff. 6. C. 13. omnes prorfüs

hominesfirmiffimam falutis tpem in Deiauxilio

collocare debent: fed nifiDeus omnes;etiamnon

radeftinatos , falvos fieri vellet , fpes illa non

i

nifi flu&uans & incerta effe - poffet, minim&

autem firmiffimd; cüm nullus (it certus; num

li

ad preedeftinatorum numerum pertineat : ergo.

ada fumitur ex neceffirate charitaris . diving.

Ad hanc enim accendit amor. Dei in homines,

& mors Chrifti pro noftra (ilute tolerata: fed

K

hac incentiva amoris eripiuntur , nifi Deus in-

L0

telligatur fic dilexiffe mundum (&u homines om-

neés& fingulos, ut eos falvos vellet, iísque fuum

Conf. : Ubi- Deus

Unigenirum daret:. ergo.

fignis & argumentis externis reftatur fe aliquid

velle, ibi ejus voluntatem veram & finceram

habet; nifi fortg alio figno ipfemet contrarium

doceat: fed Deus fignis & argumentis externis

teftarur ; fe velle falutem omnium; quia ad eam

omnes invitat, ad illam fe&tandam praceptis ;

promiffis & minis incirar, & fe feciffe omnia

declarat, quae requiruntur ac (üfficiunt ad eam

Waj

obtinendam ; nec alio figno.ullo contrarium

snanifeftavit : erpo.

m

317. Objc: : in ep. a

d Rdm. L Paüluä.

quaruor proponit: z. quód-Deus Jacob dilexee

rit, & Efau odio habuerit, antequam nati effents

h

& quidquam boni vel mali fecerint: 2. quó

tj

Deus, cujus vult mifereatur, & quem vult, in«

duret; 3. quód hunc faciat vas in honorem,

"fqu-

alium veró faciat vas in contumeliam: 4. quàd

lu,

r

nogjt eurrentis neque volenus, fed miferen

t .

Dz Dro Uwo.

797

$ ptort

tis Dei. . Sed cum his; five per ea intelli

atur

Jetaby

ypradeftinario ad eloriam , five vocatio ad-

ra-

gtimpt

tiam fidei, nequit conciliari voluntas Dei fal-

s at

vandiomnes: eroo.. Copf. /. Deusinprimisnon

; n

1U5, i

vult exaudire peccatores, üàt patet ex 2.Mach. 9.

de Antiocho, & Joan. 9. ex cceci nati fermone:

a

deinde prohibet fzepius, ne fiat oratio pro pec-

; du

catoribus,

quemadmodum ]Jerem. 7. Prophe-

Lomit

t , & 1. Reg. 16.Samueli prohibuit, ac r. Joan.

st J

ult. fcriptura ait : eft peccarum ad mortem, non

Dust

pro illo dico, ut roget quis: ergo Deus non

Ti

vult omnes homines íalvos fieri. . Cozf. /7. Om-

quit

nis voluntas Dei vera & fincera femper imple-

Jb

rur, & nihil ei refiftir, àt ex Genes so. V.19.,

T

Pl 113. v. 3. , Efth. 1 3. V. 9., lía.46. v. 10.,

(

Dan.4. v. 33., ad Rom. 9. v. 19. conflat: fed

tratit

foli ele&ti & pradeftinati, non autem omnes

eet

prorí(us homines falvantur: ergo nec Deus ve-

il Ü

re ac finceré vult omnes homines falvari.

.æchïf!

& D.m. Cum his nequitconciliari voluntas

j 0

Dei falvandi omnes ,

five per . ea inrelligatur

jl

am five vocatio ad fidei

predeftinatio ad plori

frititl

gratiam, fiquidem (umantur fe

cundüm fcopum

& fen(um Apottoli ,

N. fiita non fümantur,C.

Pui

Scopum epiftolaead

Rom, exponit S. Aug. L. 1.

i

!u

ad Simpl. q. 2.

j

ficferibens: /ntegtionem JApoflo-

[le ll

li, que per tot

am epiftolam viget , temebo, quam

qLO

eonjulam. — Hzc efl auteim, ut. de opevum. mevitis

Wl'l!m

stemo glorietuv, de quibus audebant Ijvaclitee gloria-

qotet)

Yi , quód data fübi legi fevviviffeut 5 ex hor Evangte

H

Jtcam gvatiam tanquam delitam aevitis [uis pevce-

(

G

d

gäfem, quia legi ferviebant : z(ndeuo,leþazz: ean

,m!,

a2

af

W uf

738

»Dg Dro Uwo.

davi gentilibus , tanquam iudignis , wifi judaica [a-

ftr:

,

crificia fufcipereut. . Hic veró fcopus oftendit;

m

nec hic fermonem eff» de pradeftinatione ad

hd

loriam , nec de vocatione ad gratiam fimpli-

Wtinp

citer talem ac de diftributione auxilii fufficien-

bl

tis, quod uni detur alterinegerur; fed de vo-

DI

catione ad gratiam fidei , & de diftributionedo-

p

ni majoris ac potioris: hancque vocatio

nem&

EU

diftributionem omnino effe gratuitam. Quo-

$Q

niam veró de prima hujus explicationis parte

lo

inferiüs iterum redibit quaftio , declaranda ve-

perfn

poait

ritas ifta ulteriüs hic videtur, ne alibi filum rur-

füs retexatur.

htl

- Jtaque advertendum eft, temporibus Apo-

IT

|

ftolorum tres precipuoserrores fuiffe diffemi-

hu

natos. 1mus erat; Chriftum fuiffe Judeeis da-

iquu]e

tum ob illorum tmerita per lepis obfervantiams

Ui

2das, pofteritatem Abrahze, cui fa&à eft repro-

]

hü) N

miífio, computandam effe fecundàm propaga-

I

tionem & filiationem carnis: 5tius, igitur folos

Quia

judeos adfidem & gratiam Evangelii effe ad-

Catnc

mittendos. Hos errores S. Paulus everfurus

N

4V

tres prop

ofiriones in epiflola ad Rom. oppo-

Mäu

nit

imae

ft, Chriftum non effe datum ob ullo-

Q]

rum merita, fed ex gratuita Dei müfericordia

b

DN

& bonitate: 2da Abrahe pofteritatem ; cui pro-

lt

miffio Chrifti fa&ta eft, effe fümendam fecun-

Yn;

düm propogationem fpiritüs ; adeóque inter

Tieq

filios Abrahe- computandos, qui fpiritum &

ton

fidem Abrahz imitantur , fidem Chrifti fufci-

ju

piunt & ad veriratem Evangelii veniunt; five

non

[

íecundüm carnem filii Abrahae fint; five

t

N

mtx:

QX.E

LY

x

bw'bes'Uss.

; 7239

idit

offeni

fint: 5tia, ipitur predicandum Ei/,faiäääliu-m;

rum Tudaris tüm gentilibus, & nullos effe ex-

*

ationti

cludendos. Porro prop. 1mam Apoftolus pro-

n fj

bat inprimis ex hoc, quód ram Judai, qui le-

fufíca

d d

gem habebanr, quam'gentiles , qui fine lepe

vivebant , erant ante Chrifti adventum peccatis

yionx

pleni & fine meritis bonorum o

N

perum; quod

fonem

argumentum Cap.r.2. & 3. tra&tat:. deinde ex

- Qu

€o, quod ipfemet Abraham, cui facta de Chri-

jr t

fto repromiífio, non per operum merita fed

a

perfidem fuerit juftificatus; & hoc in C. 4. ex-

lum n

ponit: poftea per C. . & 6. exinde, quia omnes

five Judzi five gentiles in' Adam fünt mortui,

u 4

dift

& folus Chriftus omnium five Judaorum five

gentilium eft redempror & vivificator: demum;

lgis

antíar

quia lex Tadaeis data non. habebat. vim purgan-

di homines à peccaris & vivificandi, quam fo-

toy

lam hàbet gratia, & quà gratià adveniente le

p

exinanita; -àt in C. 7. & $. exponit:. poftrem,

Qu

quia cum multi effenr filii Abrahz fecundüm

dei

carnem, nonattentiseorum operibusalioscom-

wiri

putavit intra femen repromiffionis, fcilicet Ifaac

oppe

& Jacob, alios exclufit ,

nempe Iímael & Efau;

) Um'

quod C. 9. oftendit. — 2dam prop. iisdem argue

:ïcofdïi

mentis probaram, ex intituto incipit oftende-

»

qit

re in cit. C.9. & r0.; &quidem r.ex exemplis

j t

lünaelis & Efau , qui quamvis fecundum ear-

i I

nem effent filii Abrahze, ramen in ejus femine

j

non compurantur ficut H3ac & Jacob: 2.exte-

jl

fümoniis Ofez ae Ifàig, que ^ docent voca-

j D)

tos non ex Judais folüm (ed & ex gentibus:

j

3.ex eo; quód ficut jufliria non eft ex lepe (ed

li

!l

exfide, que o.mnibus' proponitur,; fic filiario

n

Aaa $

A?bra-

DE ']()EO Ur-:o

í

49

Abrahz, cuifactà de Chriíto promiffio, ex omz

f0f f

ficit

nibus, & hinc non ex folis Judais, fed etiam

g

fd

ex gentilibus fit accipienda: 4. quia falus ob-

du

venit mundo ex Dei gratia, non ex operibus;

CURUf

alioqui gratia non eíffet gratia; Deum autem

wh

non folum Judeis dare gratiam fed etiam gen-

ii

tilibus, probat quoque reftimoniis fcriptura-

rum. Exhis veró evidenter fequitur 3tia pro-

m

tico

pofitio; nempe

Evangelium omnibus indiftin-

&* , tam gentilibus quàm Judais,

effe predi-

li5 in

n

candum. - Undecum pateat fcopum potiüsop-

pofitum effe conclufioni obje&tionis ,

nunc à

il

1renu's

fenfum objectionum ex ponendum tranfimus.

Et quidem ad rm. & odium non fumi ftri-

m

& & abfolute, fed minus ftriété & comparati-

EU

v& nempe pro minori dilectione, quo fenf ac-

r

t. V. 15.. Matth. 10. v.37., &

At

cipitur Deurt.2

ln |

Luc. 14. v. 26.;

&in hac fignificatione fecundüm

fenfüm hiftoricum Deus Jacob dilexit ; quatenus

"

]

t

ejus pofterita

ti dedit terram lacte & melle flu-

entem; Efauautem o

dio habuit, quatenus Idu-

X

rilem, & üt

LU

mzxeis ejus pofteris dedit terram fte

iMalach. z. v.3. inquit: Pofui montes ejus in fo-

i

j

lütudinem , eg. bereditatem ejus in dracones deferti:

L

Secundüm íenfum myfticum autem, quatenus

ora gratie dona

gratuitó Jacobi pofteris maj

Ad ad. & Deus

d

conceffit quàm Efavi filiis.

E

ratuitó miferetur, cujus vult, quia nemini

V

-

dis

uam pratiam debet: neminem ramen nifi pr

füppofità peccati malitiae exceecat & obdurat, &

l

i

quidem non pofitivé & impertiendo malitiam,

fed permiffivé tantüm & non largiendo gra-

Q

m aut

tiam, non quidem nullgm, fed non efficace

nog

Dr DVEO UNo:

74

) ett

non majorem. ' 724 37. 3. Similiter Deusalium

[ed eti

facit gratuitó vas in honorem per vocationem

filuso

ad fidem: alium relinquendo fuae malitiae ac ob-

openi

durationi & fic permiffivé tanrürm facit vas in

m a

contumeliam; unde & dicitur ibidem füftinere

m p

vafa hujusmodi in multa patientia: quód tamer

in iisdem addatur oftendere iram füam, poten-

p

p

tiam ac virtutem, id tantüm intentione fecunda-

indil

rià contingit ; fecundüm quam przvisá voluntá-

d

tis in malo contumacià deinceps utitur in bo«

Qu

num,; id eft in manifeftlationem füze juftitize &&

fu.

utiliratem electorum. | 44 47. & Noneffecur-

rentis ac volentis; fed miferentis Dei ; tumquia

pür.nmw

Jrfi

nemo propriis fuis viribus & fine gratia currit

aut vult: tum quia quantumvis per proprias vi-

npato

nf

res currat ac velit, nihil prodeft ad coronam

comprehendendam: unde folius Dei per pra-

p

tiam miíerentis eft, que & grads darur, &

T

precipuas partes habet inopere ac cur(ü faluta-

ylel

i. 244 Conf. ]. w. quosd 1m. D. Deusnonau-

asll

dit peccatores impoenitentes, de quibus parae-

T

mia czci nati apud Joannem loquentis intellipi

tf

debet, C; nonaudit peenitentes, füj4. ficté dun-

Mh f

taXat uec finceré poenitentes, ad quos Antio-

n

chus memoratus pertinebat, C. veré ac fince-

] dOUf

ré pornitentes,..N. — Quoad 24. D. Prohibet,

8

ne fiat oratio pro iis, qui in peccato obftinati

nemml

vivunt aut finaliter impoenitentes funt, T. pro

alis, N. Sicut Deus juft& nepat auxilia abun-

j

"u

dantiora & majoraobftinatis & impoenitentibus,

Jj

tum quód aliaspratias repudiarunt, tum quod ex

aturi ulteriüs dandas pree-

p

gtppria malitia repudi

«

Aaa 3

videne

*

fl

742

E Dro IIINO. ;

videntur ; fic & jufté potett probibere; ne faü-. .

€li orent pro impetrando illis gratiae auxilio:

-u

ficuttamenin 1mo cafü non carent penitus omni

! ilerit

auxilio: etiam fufficienti peccatores ejusmodi;

» fin x

fic nec in 2do intelligi poteft Deus nolens fuffi-

ddum

cientes gratias dare. . Dixi autem, ZYanfeat;

Tepet

tum quia Joannes non prohibet orationem, fed

qp.ad

duntàxat eandem, utpore ex hominum malitia

3 9

futuram inutilem non imperat aut füadet: tum

Qmne

quia prohibitio. Dei in prioribus eft ex fuppos

plicin

fito previfa obflinationis, & finalis impeeniten-

(itày

tie; adeóque non pertiner ad voluntatem an-

o

tecedentem, fed confequentem, .. d Conf. II.

r

E. D. M. omnis voluntas Dei femper impletur

i5f

füb aliquà ratione, C. füb omni ratione, fu/d.

Qu

fi eft voluntas abfoluta & confequens , C.fi con-

PU

ditionata eft & antecedens, N. QuatenusDeus — gj

de iis, qui faciunt, quod non vult , facit ip

&

quod vult; aur quatenusqui recedere videntur

p

àdivina voluntate fecundümunumordinem, res — sj

labuntur in ipfam fecundüm alium ; earenus juxta

- pny

Aug.& D.Thom.dici poteft voluntasDei femper

. g

impleri: quód autem voluntas conditionata alio

: Jal.i

fenfüfemper impleatur;nec ex fcriptura habeturs

ET

ubi potius legitur ex f. d. contrarium;. nec &

l&

hoc, ut efficax dicatur , requiritur ; ut fiat quod

qit

intenditur; fed ut adhibità conditione faat

| m;ï

volumus, & eà fublata non fiat. :

quod

5

Sip

-0818. Zzf. L Praecipuum dogmatis:no

firi

E

0m

prafidium petitur ex illa Pauli fententia: Deus

Q

vult omnes homines falvos fieri:: fed hec nec

qir

rgo,

N

poteft nec debetad omnes & Qn.gulos trabi:e

[

e

Ds Dro Uxo-

ET

6 nl -

Pyob. Ym p.snin.. Ss. Patres damnant & redar-

? auxü'n;

guunt hanc extenfionem;. nam Aug. ep. 107.

Ts u

äfï'erit, eos, qui , Afpofloli verba deomtnibus generae

ejsmoi

tim exponuut , son antelligeve , quá. locutione . fit

jen i

dium , quód Deus vult omnes falvos fieri. . Idem

T

repetit ipfe L. 4. cont. Julian. C. 4., Profp. in

o

ep.ad Ruflin. C.8., Fulgent. in L. de incarn.

m

C.29. Érgo.ejus fentenria trahi non poteft ad

(; tüt

omnes G íingulos. .. ProJ. 24. p. Ss. Patresex-

x i

plicant hanc fententiam de voluntate Dei falvan-

gt

di tantàüm pradeftinatos.

Hincenimtriplicem

(

expofitionem affert Auguftinus, 1mó quidem,

Ir)

ut fitlocutio caufalis, quatenus Deus vult om-

jmpd

nes falvos fieri ,. quia nos facit velle; ür L. de

E /ïlh

corr. & gr. C. 14. & L.22. de Civ. C. 1. habet:

MTO

2dó ut fit diftributio accommoda negativa, qua-

usDet

«enus nullus falvatur, nifi quem vult Deus falva-

EU

re; & hoc in ep. 107. , Enchir. C. 102., L. de

vt

predeít. C.7.,. L. de-corr. & gr. C. 14. refert:

|nem?

5tó ut fit diftributio accommoda. affirmativa

nj .

pro generibus fingulorum, nonautem profin-

ifempi

gulis generum ; ita rurfüs in Enchir. C. 103. &

TT

in L. decorr. & gr. C. 14. exponit;. cui acce-

dunt S. Profp. Carm. de ingrat. C. 16. F'ulgent.

Jabeuhfä.i

A

L..de incarn. C.31., Patres Africani exules in

epift. Synodica C. 14.. Ergo non debet volun-

p

tas Dei ad omnes trahi. |.Proj. utraque pavs.

u g

Si poffer.aut deberet haec fententia extendi ad

ij "

omnes, erpo debuiffet effealiqua ratio urgens,

cur Ss. Patres precipu? in pugna contra Pela-

iü" DCUS

hæ; n

gianos & femipelapianos non protulerint illam

ntate generali ; fed re-

lhilefgo^

explicationem de volu

firinxe-

i.

Aaa. 4

RRi o

»

544

Dzrz Dro Ux«o.

ftrinxerint ad preedeftinatos: talis autem nulla

j äüæm

Ó

affignari poteft:ergo. Corf. 7. Ecclefia Lugdu

Filpe

nenfis, unáque cum eaPrudentius 'Trecenfis; - v.gïCæ[er

Lupus Ferrarienfis , Ratramnus Corbejenfi

Qme

aliique, füb fzculum nonum r.in L.de tenen

tiin

da veritate Scripture reprobavit Canonem

tition

3tium; Conc. Carifiaci fup. relarum; 2.ibidem .

(iti

approbavit dogma Gotefchalci voluntatem fal-. —

D

Vf

vandi ad folos electos reftringentis: 3. inL. de

tribus epiftolis vel tres allatas Auguf(tini expo-

LU

fitiones circa voluntatem falvandi omnes tan-

"g

tüm admifit, & noftram penitus rejecit ; velil-

] f

las üt. probabiliores defendit, noftram autem

L

tantüm üt piZ quadam vatioue à veritate zon ab-

[

Dorrentem toleravit : ergo.

Conf. 1. Voluntas

Tilnis

generalis falvandi omnes hoc ipfo ; quód fitan-

trbi

tecedens, juxta S. Thomam eft rró tantüm

m

velleitas, üt patet ex p. 1. q. 19. a. 6. 2dó eft

p

iners & otiofa, quia üt in 1m. dift. 47. q.r.

t

d

a. 2. ait; operatio uon covve[pondet voluntati Dei

antecedenti , [ed confequenti; &g' volumtas antecedens

foln

r

z05n babet effeum , mifí. confequens adjungatur.

3tió habet pro objecto rem meré imaginariam

I

& fictititiam; quia juxta eundem locis mox

D

cit. natura hominis in fe confiderata & prz-

t

cifa à circumftantiis tantum füb voluntatem Dei

r

antecedentem cadit: ereo.

Ti

.. IN. min. z ddprob. ym. p.. D. A. Patres

«f

(

damnant hanc extenfionem in fen(ü Pelagiano-

rum & femipelapianorum, feu cum eorumer-

ll

roribus conjunétam, C.in fenfü orthodoxorum,

W

&ab eorum erroribus puram; IN. Confutat

f

autem

us

Dr Dro Uxo:

7

emuw; autem hicloci Aug. errorem 3tium; Profper &

i Fulgentiuserrorem 1mum, ür ex contextu patet,

w ^Caterüm ab iisdem admitti generalem falvandi

uj Oomnes voluntatem liquerrum ex eorumíenten-

(m» — tiisin probatione allatis, rum ex illa Auguftini no-

(msm — tarione; quam L. 1. Retraét. C.16.ad

jungit: Quo2

11b

EX

Kl

( dixi ilud lumen pura eorum corda pajcit, qui

qun d

. Dto credunt &2 fe ad ejus praecepta. fervanda. com-

aL

vertunt , quod ommges bomines. poffant, fi velim:

nj

,non exiflanent novi bevetici Pel.

agiani [ecundim

j u

€o5 e[fe di£fum.

Ferum efl enimomniuo, omues boc

iW

j

ln

poljes fi velint; [éd prapavatuv. voluntas à Domi-

1 auet

. 970; &j tantum augetur munere cbarvitatis, ut po[-

Mitli a&.

fitt. . Quibüs verbis aperté fatetur , omnes ho-

olunti

mines falvari poffe, fi velint, modó illud velle

ditat

tribuatur voluntati preeparatae à Deo per gra-

qntüdt

tiam, non autem reli&tz propriis viribus. . ,2

ybd

grob. 2d. p. D. .4. Patres explicant hanc. fen-

tentiam de voluntate Dei falvandi rantüm prae-

p

770

. deftinatos; ubi loquuntur de voluntate Dei ab-

gt

. "foluta,efficaci & confequente, C. ubi loquun-

!t

tur de volunrate Dei conditionata, inefficaci ac

