quod rzuum attinet; in eo vel queftio duntaxat

erat, & dabatur refponfüm de prafenti volun-

o

resäw-

tate Saulis & Ceilitarum ; hinc Paraphrafis Chal-

s qu

daicáà inrerrogationes Davidis fic reddit: /Vum

ondto

cogitans defcendeve?mum cogitantes tradeve? & glot-

fainterlinearisad verbumz7radezt , hec habet: 77

f logif

T

voluntate babent , ut 1radaut: velfi quaeftiocon-

cedatur fuiffe de futuris eventibus, Deus tamen

:fï, f

non refpondit ex certa fcientia, fed ex conje-

ZI'C[UF

türm T

&ura, fundata fcilicet in propenfione volunta-

tum Saulis & Ceilitarum; ficut dum Deus Eze-

t pité

r

chiz praedixitzmortem, eam non revelavit ab-

foluté, fed quantum imminebat ex gravitate

g. U

|qit

morbi, fi Ezechias eam precibus non averteret,

Quoad 2dum S. Aup. L. de preedeft. Sanct. C. 14.

')quefimï

Ti

hoc teftimonium explicans ait: Dz£um eff fecun-

dim pericula bujus vite , mon [ecundüm pvafcieu-

u

umEPWï

1tiam Dei , qui bocpvefcivit , quodfuturum evat ,non

quod furuyum tion evat : ide[l , quàód ei mortemimma-

um

?uvam fuevat lavgiturus , ut tentatiouum [ubtrabe-

eqül[ '

u

Yetuv incevtos 102 quód peccaturus. e[fet , qui man-

j

j

l

furus in tentatioue won effet.

Denique quantum

zi

ad 32ium , vel illa locutio non erat affertiva &

u

in fenfü proprio , fed exaggerativa tantüm , quia

qu

ad exprobrandum Judzis à Chrifto fuit dicta,

anolh

i"

l]

ficut & illud, quód Tyrii levius judicium fint

$

4

habi-

jf

.

$36

Dzr Drzo Uwo.

habituri, cüm tamen propter aliquod fübcon«

t (ü

ditione tantüm futurum nec augeatur nec mi-

timp

nuatur peena; unde &]anfen.Gandavenf inCon-

fifi Q

cord. C. 47. hanc expofitionem adduxit: vel fi

fuitaffertio, erát duntaxat conjeCturalis , defüm-

Thtd

pta fcilicet ex difpofitione T'yriorum actuali;

d

unde Hilar. ibid. Can. 11. quafi per paraphra-

ttrp

fin dixit: Forrà illis cvedendi fuiffet affe&lus , fita-

C

lium virtutum coutemplatio contigiffet. . Exgo ex

füte

his teftimoniis nihil certó ftatui poteft. — Cozf./.

&e

Juxta mentem Patrum videtur neganda in Deo

Mce

cognitio certa meré conditionaté futurorum.

ferm(

iNam r. negant preefcientiam de his futuris, üt

ii

patet ex rextu Auguflini nuper citato, & ex L.

ity

de anima & ejus orig. C, 12., ubi inquit: /pfz

s

exinauituv ommino prajcientia , fi, quod prafcitum

[j

zon evit: quomodo enim ve&à dicituv prefciri futu-

u

vum quod zton. eft futurum? Cuibus fimilia ha-

L

bet Fulgent. L. 1. de ver, predeft. C. 7. — Pro-

hit

fper epift. ad S. Aug. de Semipel., Damafc. cont.

Ms

Manicheos. 2dó meré conditionata negant

du

futura, àt rurfüs docet Aug. L. 26. cont. Fauft.

1j

C. 4.:. Omuia,, que verà futura [unt , [ize dubio

]re

fient , fi autem fala ton fueviut , futura non evant.

Qun

Er L. 2. cont. duas epift. Pelap. C. 7.: Quomodo

W

enun prefcivit ea futura, que illis n infantia mo-

m

vizuris potits prajeivit uon futura. Exgo.. Conf.LF.

fti

Juxtra $. Fhomam nullus eft modus, quo Deus

Wpi

poflit cognoícere fütura ejusmodi. Nam Juxta

fnp1

eundem p. 1. q. 14.8. 13. & 2. 2. q. 171. a. 6

f0n

ad 2. alibíque via unica, quà De

us ea cognofce«

W

16 queat, eft in prefentia

&ternitatis; fed futu-

l

Tà

Dr Dzo UuNo.

$37

."ubcon-

ra fub conditione non ponenda, cüm in nulla

Déc Til

temporis differentia exiftanr, non (ünt eterni-

Annt

tati divinz preefentia: ergo.

p vll

&. AV. 4f Quoad 1542 N. explicationem

defun

Vnam que apertae vericati & proprio ac litte-

s

rali Scripturz feníui repugnat: unde fiquid in-

p

terpretari neceffe eft, poriüs dicta Paraphrafis

f

;

Chaldaica & gloffa exponende fünt de volun-

o

(

tate quidem preefente , fed perfeveratura usque

ad effectum ipfum, quàm ut fine autoritate aut

n

neceffitate cogente admittatur improprietas in

yEOrum.

fermone textüs facri contra regulam S. Augu-

?UfiSl i

ftini receptam , quee in Scripturarum hermenia

& al

proprietatem verborum, quibus non dictio-

i li

nes fingulee tantüm, fed multó mapis tota fen-

gf

tentia intelligenda eft, (ervandam juber. Acce-

TU

dit oppofita inter

pretatio S. Hieronymi, qui

ia o

L. QQ. in 1. Reg. verbum defeezdet , fic expo-

Th

n

!

nit: 74vf dicevet , i bic fletevis, defcendet ;; & de

vt

verbo zvadent , ait:

Jfte eff fenfus , fi dejceudevit

Saul, Q9 blc

T

7e inveniet, tradent ; quee conditio-

v f

nes adjunétee non permittunt explicationem de

j

prefenti voluntate, fed futuram manifeflà exi-

t

Bunt. Idem in hunc locum afferunt 'Theodore-

w

tus & Lyranus. — Similiter /V. 222 explicatio-

"m

nem, que& füpponit de propenfione voluntatis

p

priorem, ac preterea cognitionem Dei facit

Opinionem contra veritate

p

m argumenrorum

ijaii

fnprà addu&orum.

Ad paritatem difcrimen

Í

W

coriflat ex (àcra hiflorias quia ](à. 39. exprimi-

[7I.ä

p

tur gravitas morbi v. 1. /z. diebus illis egrotavi

7 & v. 2 deprecatio

"

.

Exechias usque ad snorte

.-.

5

x

-

as

$38

Dr Dso Unxo.

Fzechisz,pro morte à fe avertenda, ac tandem

pui

n

in feqq. vitee prolongatio: unde patet, illam

pradiétionem divinam non fuiffe abfolutam;

fior

TOi

fed quantum ex prafenti morbo mors fecutu-

ra foret , nifi eam precibus averteret; adeóque

ln

DI

inclufiffe tacitam conditionem , quam aliee pro-

miffiones divinz de exaudiendis illis, qui Deum

fe&

din

aliquid conveniens fincer& rogarent, faus de«

clarárunt: Simile nihil obfervare licer in revela-

füm

lj

tione Davidi fada; quin nec ab eodem aliam

conditionem, nifi quam ipfe exprefferat - fub-

Y

intelligi potuiffe oftendir proprio fa&to; dum

uf

nullà ratione aur morá interpofirà fugit ex urbe.

p

Quoad 2dum 9/io fümenda eft ex dicendis &

f

Tig

1mam confirm. Quoad 37ium JV. 1. explica-

tionem tum ob regulam S. Auguftini nuperlau-

f

lin

datam, tum ob communem Patrum interpre.

tationem, qui hanc dictionem veré propheticam

j

Q

habuerunt, & eloguiaveritatis , aut apevtifanà d-

&a, ut Aug. L. de przdeft. San&. C. 9. &in

qu

Enchir. C. 95. loquitur, vocárunt. Quod pro-

Qu

bationes attinet, 1nó quidem exprobratio ta-

IT

Vs

jor eft & efficacior, fiintelligatur

.

Chriftus ex

mparatio a

d

certa prefcientia loqui, quia tic co

confündendos judeos eít aptior:

odo judzis

(in

fj

re&é judicium gravius, T'yriis levius denun-

tiatur; quia graviüs peccabant illi non creden-

Tün

p

do in tanta gratiarum abundantia ; quàm ifti le-

em naturalem violando fine illa copia : 3tió Jan-

D

i

e

nius explicationem dictam affert quidem, ie

Iel

üt tolerabilem permittit tantüm ; nec affirmat ;

In

aut in ea pedem fipit ; quin illa verba fecundüm

PIO-

Dzr Dro Uxo.

$39

d

priam fignificationem fumpta tanquam expofi-

»

K

tionemS. Auguttini laudat ac defendir. Explica-

olorom

tionem 24./V.ex hactenusdictis. Adtexrum Hie-

f

ii

ron. & ab eodem particulam forze adhibitam om-

G

Qd

nino cenferi poffe eà ratione,quà abE'vangelifta in

j n

in eodem Cap. v. 24. fuit ufürpata: fed hicpro-

piut

fe&tó non fignificat dubitationem aut incertitue

(

"

inem cognitionis divine , ür num. 231. offen-

yed

füm eft: erpo.

"d Conf. 1. . IN. Aff. adprob.

d

17m. D. Negant preícientiam fecundüm vim

u h]ï?

vocis , C. fecundüm ipfam rem , f4/2. fpectatam

J (

in fc & quoad fübftantiam , N. ufürpatam à Se-

uY

mipelagianis & quoad abufüm ejusdem,C. Pra-

lnd] L

ícientia in rigore fumpta dicit habitudinem fcien-

ti ad rem pofteriorem in tempore extituram ,

j2 lii

feu anteceffionem zeternitatis ad rempus; unde

erprt

Damafc.(c inquit:. Prenorio eff , a, qug futura

x

funt , antequam. in ortum prodeant , ná]fc. ^. Et in

"

j

j

hoc fenfü dicit Auguítinus, JVoz effe di&hum fi-

y,

b

cundiun prafcientiam , item exinauiri prefcientiam;

u)

quia fermo erat de mer? condirionaté futuris,

feu deiis , quze abfolute futura non erant , quam-

;

rioïff"

yilus

vis futura fuiffent, fi conditio forer pofita.

m

Quamvis veró Semipelagiani, àr & nos hic fa-

xul

cimus , fümerent prafcientiam Dei minüs rigo-

g

rosé & pro cognirione certa rerum etiam tan-

;

10

d

tüm conditionaté fururarum, docebant tamen

preterea, Deumpropter peccata vel merita pu-

nl

iij

te conditionaté futura ab ipfo previfa decerne-

ji

re poenas ac preemia; adeóque quibusdam in-

du

j

t

fantibus negatum effe Baptifmum ob, demerira,

n

quse

a

uü

—

t

Dzsz Dzo UNO.'-

$4o

que incurrerent, fi vixiflent; aliis veró eum

t

effe conceffüm ob merita, que, (i vixiffent , ha-

len

ftm

berent. Atque hoc maxime eft, quod impug-

nant Patres , non autem fimplicem quandamin-

i

Tin

telligentiam accertam copnitionem rerum quan-

tumvis nunquam ponendarum abíoluté, fed

r

tüt

duntaxat futurarum, fi aliqua daretur conditio.

Hinc Aug. l.c. de anima & ejus origine fub-

dit

Tifa

jungit: Quomodo evgo pumiuntuv peccata, que

suia funt , id efl , que nec vitá ifld nondumincipien-

lii

qu

|nt

M

*e commifJafunt ante caruem , uec movte praveniene

7e poft cavpem ?. Ex L. de preed. Sanct. C. cit. pro-

r

pe finem: 5 emm judicaventuv bomines pro me«

n

tritis fuce vite, qua non babuevunt morte pvevetiti,

t

N

féd. babituri e[fent , fi vivevent; mibil prodeffet. €i;

ui vaptus efd , ne malitia mutavez intelleium ejuss

ün

moriuutuy , fi antà no-

Y

sülil prode[fet eis, qui 1

vevent

d

?

uod nullus.

eve. Cbrifliauus audebit.

E

21

Similia reperies in ejus Diícipulis Fulgentio &

Profpero: Damatíceni autem mens ex nuperre-

fe

Íi

latis verbis patet. 44 prob. 2. D. Negant me-

r& conditionata effe abfoluté futura; C. condi-

i.

tionaté futura, [4/2. quz habent rationem me-

ife

riti vel demeriti, ad quod Deus abíoluté decer-

h)

nat preemium vel peenam, C. fecüs N. — 4

wl'le[

Couf. I1. . D. min. Futura füb conditione nun-

fi

quam ponendà non fünt divinz eeternitati pre-

I

fentia tanquam abíoluté futura, C. tanquam

&

conditionaté futura N. Eo nempe modo; quo

Qu

fünt, eternitati etiam fünt praefentia.

245. Infl. Cognitio de futuris conditionatis

]

includit plures imperfectiones, nam 1. eft ficti-

tia;

Dr Dro Uwo.

$41

Ó Q

tia; quiafingit poni conditionem: 2. eft appre-

at

henfiva tanrüm; quia neque negat, neque af-

firmat conditionem:

3. eft prafcifiva; quia

mpur

Qmi

quamvis effeétus fit abfoluté füturus, nihil ta-

men enuntiat deabfoluta ejus exiftentia: 4.eft dif-

u

i H

curfiva; tum quia propofitio hzc: fi Petro de-

ydt

tur auxilium, confentier, equivalet ifti: Perro

3

datur auxilium, ergo confentiet: tum quia ve-

n

ritas propofitionis conditionate confiftit in bo-

j

nitate illaionis, cüim aliàs cognitio divina ne-

T

queat efIe certa & infallibilis de veritate condi-

m

tionate, Frgo Deo tribui nequit. . Cozf. 7. Hac

m

propofitio: fi Petro detur auxilium A , confen-

00

tiet; nullum poteft habere fenfüm verum.

NNon enim poteft habere . hunc: fi detur cum

Wti-

)iji

omnibus requifitis ad confenfum; quia fic eft

f0

veritas neceffaria, ad fcientiam neceffariam , non

lii

autem ad liberam contingenrium fpe&tans ; cüm

ex illis requifitis unum fit cooperatio divina ef-

pn[ioä

fentialiter connexa cum confenfü: nec 2. hunc:

u

V

fi detur fine illis requifitis , aut. prasfcindendo

u

ab illis; quia falfum eft, fine aut praífcindendo

mite

à requifitis ad confen(üm exiftrereeundem, Er-

d

go. Corf. 1l Conditionatum pofità conditio-

L

ne tranfit in abfolutum: ergo faltem futura ab-

melP

foluta nequeunt cognofci conditionaté; quia

j

inanis eft affirmatio conditionata, quando ab

vterno cognofcitur & affirmatur abfoluté

u

turum.

-

l qu

* 3e. IN. . ad þyoþ. 1. N. Aff &g Rar.. Quia

m exi-

uanzm

Deusconditionem non attingit per modu

engs

W

lh

W

$42

—Dz Dro Uxo.

t

ftentis; fed per modum requifiti vel conducen-

tis poffibilis; in quo non eft fictio: ficut nec

tüm j

EU

eft , dumattingit caufam neceffariam poffibilem;

ex qua fequitur effeCtus.

d prob 2. D. Eft

am 1

W t

tantüm apprehenfiva, fi fümatur realiter, IN. fi

formaliter confideretur;'fu)4. quatenus nihil

Am ;

d

plané enuntiat de conditione aut conditionato;

iN. quatenus non enuntiat exiftentiam abfolu-

100

'

fAtOT

tam conditionis aut conditionati, C. Habetur

iterum exemplum in cognitione Dei de poffibi-

i

Wa

libus. 444 proL. 2. fimiliter D. Eft realiter prae-

fcifiva, N. formaliter, /4)2. quatenus hec co-

meqw

t

fitio

itio nonexprimit omnia przedicata , v. g. exi-

n

j

entiam abfolutam, quze rei illi realiter conve-

qui

E

niunt, C. quatenus objectum non cognofcat

eo modo & íecundüm ea pradicata, quo feu

V

Isl

fecundüm que pro illo figno & ftatu cogno-

fcibile eft, IN. — Rurfus fcientia fimplicis intel-

V

üfor

ligentiz paritatem prebet.. 744 prob. 4. IN. Aff

fiti

Quia difcurfus importat cognitionem claraman-

Qn

tecedentis, ex qua progrediatur intelle&tus ad

ilim

cognitionem confequentis nondum claré cogni-

Yocy

ti: in Deo aurem nec illa progreffio; nec defe-

(

&tus clariatis admitti poteft, utpote qui fim-

UT

pliciffimo &clariffiro intuitu agnofcit conditio-

ll

nem & conditionatum. — a. utr. IN. Inprimis

tgl

enim conditionalis propofitio non eequivalet ab-

ter:'

folute, qualis hic affertur: deinde non datur

g

itm

connexio antecedentis cum confequente;

ad bonitatem illationjs neceffaria eft, fed dün-

bt

taxat conducentia conditionis ad conditionatumt;

hu

gua: I'uüïcit— ad veritatem conditionatam adeó;

ut

Dg Dzo Uxo,

$43

ndica

ut fiquid plus detur; jam non pertineat ad fcien-

fint n

tiam liberam fed neceffariam , ür nuta. 239. ob-

yIblen

fervavimus. 44 Conf. J W. JV. -4. Quamvis

.D. H

enim nullum , ex affignatis, fenfum faciat, ta-

« NI

men reddit hunc: fi Petro detur auxilium A

cum reliquis omnibus per fe requifitis ex par-

nus rl

Jiiondo

te actüs primi , confentiet. . Propofitio enimfic

n dl

accepra ex parte hypothefis non attingit coope-

Hibett

rationem divine omnipotentie, quze pertinet

sl

adactumfecundum, necaliquid aliud connexum

cum confenfu; cüm omnia ex parte actüs pri-

[tet pf

hat

mi requifita fint indifferentia, Similis cum pro-

portione eft refponfio ad aliam explicationem ,

ypo

[* CO

quà dicitur heec propofitio: fi Perus vocerur

auxilio À , confentier, sequivalet huic: cafus

)gnofcä

quo i

vocationis eft cafüs confensüs; quin tamen ve-

rus fit fenfüs univerfalis, cüm non omnis cafus

Rn

Qs

vocationis fit cafüs confensüs; & quin etiam

ufurpari poffit fenfus particularis, càm necef-

M

dirité

farium fit; in aliquo vocationis cafü poffe effe

confenfum. .Nam dicendum eít; equivalere

jrünt

p

illam propofitionem huic finpulari: hic, cafüs

vocationis eft cafus confensüs.

Zd4d Conf H .

g o

D. Cous, Non poffunt cognofci conditionaté

qu

ii

pro €o figno, pro quo pofita cognofcitur con-

ditio, C. pro alio figno, pro quo necdum in-

a

ixix

d

telligitur conditio pofira, N. — ProJ. D. fimili-

ter: Inanis eft affirmatio in figno priore ad af-

Qo

nl

firmationemabíolutam , N. in figno- pofterio-

Í

re; C. Reflauratur explicatio in fimilitudine co-

fi

ibus,

iO

gnitionis diviqæ de rebus non mer poffibil

"

246.

p

ui

J

see.

$44

DE.;DEO Uxno.

u

: 246. Oljic. cout. 2d. Datur voluntas in Deo

falvandi omnes, que eft decretum abíolutum

Aict

d

fubje&tivé & ex parte Dei, & conditionatum

objectivé feu ex parte creaturae &objecti: ergo

l0

lx

ejusmodi decreta non fünt abfolut? rejicienda.

|

Coxf. £. Sicut intellectus divinus neceffarió actu

12&&

cognofcit, quidquid & quomodo elt (cibile, fic

& voluntasdivinaneceffarió actu decernit ; quid.-

qui

quid & quomodo eft futurum. Ergo actu de-

Q6f

bet dari decretum de . futuris conditionatis.

b

Conf. II. Ad exiftentiam effectüs requiritur de-

i

cretum proportionatum: fed effectui conditio-

CRN

Eu

nato proportionatum eft decretum conditiona-

tum: eroo.

[f

&. D. Conf. INón fünt rejicienda; ut futue

bt

rum conftituatur in effe infallibiliter conditiona-

mj

té füturi, vel ut in iJeo detur infallibilis cogni-

B

tio de tali füuturo; IN. ut intelligantur promifíio-

QUi

nes divine , que nequeunt efle fine feria volun-

l

Tat

tate, & hinc fine decreto fübje&tivà falrem ab«

foluto, C. Decreta autem hujusmodi objeti-

Yi

fim

v& conditionara dicuntur, quia creature libera

funt circa ufüm gratiarum à Deo promiffarum

negu

t

& collatarum, quibus falvari poffinr, fi velint.

4 A4d Couf. 1. &. IN. 2. 9 par. Difp. eft; quia in-

eïgc

Q

telle&us eft potentia neceflaria, illáque fcientia

neceffarió ineft Deo, nein eo fit ignorantia

li

imperfectio: voluntas autem eft libera, & de-

creta illa nullo ex capite requiruntur, imó re-

lr

ln

pugnantiam dicunt & plurima abfurda. 4

Conf. H1. . D. min.. Effe&ui conditionato pro-

| (mn;

D

portionatur decretum fübje&iv& conditiona-

tum

Dr Dro Uxo;

545

n D

tum, C. ob

jectivé tantüm conditionatum, N.

(oluti

Sicut enim effectus conditionatus

VODRLU

eft is, qui

effet, praefcindendo, an reipsá fitali

quando vel

]i

non fit;

fic & decrerum, quod effe

dendo

t, praícin-

j

; &n reipsá fit vel non fit, con

ditíonatum

ha

eft ac proportionatum,

jf

247. /nfi. Ad futurum conditionatum re-

ia

qui

ritur aliquod decretum: fed hoc non eft de.

d

cretum

pracise üt poffibile; quia à mer? poffi-

[

bili neq

uit defümi denominatio futuri:

neque

t

üt conditionaté vel abfolutó futurum ij

uia de-

od

cretum Dei eft incapax faturitionis:

ergo üt

vitte

actu & abíoluté exiftens. Conf. T. In fi

gno fcien-

tic divine dec

onditionaté futuro vel Deus ha-

j ii

bet decretum

fübje&ive abfolutum

omittít: fed D.

; vel illud

iin'ong

eus ill

ud non omittit, neque per

cogni.

pofitivam nolitione

m faltem in conditionatis ali-

Q((X.Xü(

quando in abfolu:

ta tranfituris, neque per omif-

j

fionem pure libe

ram, utpote

qua Deo repug-

i

nat: ergo habet.

Corf. I1. Nequit Deus pra-

joe

videre confenfum

conditionarum, quin videae

fimul concurfüm

n ]IM

faum fimultaneum: fed hunc

U

nequit videre fi

re & applicante

ne decreto fàltem ratione prio-

(di

omniporentiam , ut concurrat:

ji/

erpo etiam vider

decretum ratione prius, &in

€o confenfum.

uf

yuti

W. TYanf. preemiffis JV. Co.

"j

f. Quiadecretum,

quod requiritur &ar

(

tingiturex parte hypothefis,

j

f

eft conditionate exi

ftens,

& per modum condi-

[

tionis fufpenfive attactu

m; non autem condi-

j

"U!

f

tionaté futurum, cüm

non affirmetur per mo-

um eventüs; unde cüm manca fir illa divifio vel

]dl(li)m

i

E

enumee

»

.

Dr Dro Uuo.

546

enumeratio modorum, queis decretutm concipi

Qit;

aut effe poteft, confequentia nulla eft. 724 Corf. .

m

& V. M. ob eandem rationem: datur enim me-

AImf

dium inter dicta extrema , nempe fignumindif-

f de

ferentie prafcindens à decreto & omiffione

[

ejus actuali, & conditionate tantüm illud enun-

N

tians. /4d Conf. 1. &. D. M. Quin videat con-

g

curfüm (üum fimultaneum abfolutum; IN con-

ditionarum, C. "Videt omnino Deus, ficut de

f

ipío effe&u dictum eít , concurfüm conditiona-

&ui

tum fine decreto abfolut& pofito feu aétu exi-

Q]

ftente. . Quamvis veró concurfum abfolutum

Qs

non videat fine decreto , in eo tamen utpote in-

r

(

differente nequit videre confenfum, üt malä: in

ts

confequente addebatur.

b

248. Oljic. coitt. 31. Ad effe&tum non minüs

d

requiritur exiftentia caufie , quàm effectüs: (ed

pott

praícindendo à decrero aétu exiftente minus

W

exiftentioe haberet cauía, quàm effe&us; quia

cte

effe&tus eít faltem conditionaré futurus, condi-

u

tio autem feu decretum non eft conditionaté

Con

futurum:ergo. Corf./. Eadem eft proportio

[

futuri conditionati ad decrerum conditionatum;

t

que futuri abfoluti ad decretum abfolutum: ed

&

in Deo repugnat cognitio futuri abfoluti non

Ton

fupponens decretum abfolutum: ergo repug-

LO

nat pariter cognitio futuri conditionati non pr&-

D

füpponens decretum conditionatum. Conf. IT.

ftt

Futurum conditionatum tranfit ab eeterno à fla-

lep

tu pure poffiblitatis ad ftatum futuritioniscon-

D

ditionate; ergo hujus tranfitüs exiftit ab eter-

| mn d

noaliqua caufa. Sed hujus alia caufa effe ne-

l

quit;

Dzrz Drso Uxo.1

$47

conci

quit, quàm decrerum divinum. ^"Nam ficut

Wa

nim n

omnipotentia eft primum principium & caufà

mind

ä:

omnis poffibilitatis , fic voluntas divina medians

te decreto eft primum principium & radix de-

miffte

yl n

terminatee futuritionis: fed tranfitus ille à ftatu

potlibilitatis ad flatum füturitionis conditiona-

lt d

Na-

t& eft futuritio determinata: erpo.

W N.1. £ prob. Decretum conditionaté exia

feità

flens & effe&us conditionatà fururus habent

Ü

&qualem exiftentiam

; quia utrumque exiftit

X

conditionaté, cum h

oc difcrimine, quód effe-

(outt

€tus conditionaté ex

iflat üt eventus, decretum

tDotc

mii

veró üt hypothefis,

feu conditio,

Unde po-

tiüs fequitur, fi decretum actu exifteret, illud

j mini*"

plus exiftentiee habiturum, quàm habeat effe«

usl

d Conf. 1. 9. 1. D. M. Eadem eft pro-

j f

portio futuri conditionati ad decretum fübjecti-

m

vé conditionatum, quze futuri abfoluti ad de-

u

cretum abfolutum , C. Fader eft proportio fu-

J ClrJ

turi conditionati ad decretum objectivé tantüm

d

conditionatum, que eft &c.,

N. Pariras pree-

y od

cisé flat in eo, quód ficüt fut

urum abfolutum

Q

nequeat intelli

gi non prefüppofito decreto füb.

yift

jectivé abfol

Uto, ita füturum conditionatum

J H?'

non intelligatur fine decreto fubjectivà condi--

If

tionato, h. e. poffibili & objectiv? inclufo in

u

ipfa conditione, füb qua effectus conditionat&

Ojüf, !]

futurus enuntiatur , üt obfervatum eft num. 243.

d

Difparitas autem eft in eo.

; quód nullum decre-

g

tum actu exiflens debear füpponi pro futuro

4

conditionato, ür pro füturo abfoluto. Unde

?

X 2. N M. Ratio & difcrimen eft ; quia futu-

qufn

Mm 23

ruin

Ts

Dz Drzo Uwvo:

$48

f

rumabfolutum a£tu erit in tempore: ergo etiám

fen

decretum divinum actu erit in tempore: ergo

Titu

quamvis ad futurum abfolutum, quantum eft

Qp

precisé ex parte illius, non requirarur decre-

tum divinum jam exiftens ab sterno; tamen

Qp

quo

ratione Dei jam ab eeterno debet effe; quia ra-

tione immutabilitatis divinee repugnat, ut Deus

füi

Tetl

habeat decretum in tempore; quod non habuit

ab seterno.

Futurum autem conditionatum

din

[oe

m

quà tale non erit a&u in rempore, aut ab h

qui

praffcindit; fed tantüm elffet füb conditione, fi

[

dáretur cauía vel occafio ad illius produ&io-

m

nem, & confequenter fidaretur detretum divi-

hi

num: ergo üt rale non poftulat decrerum a&tu

Wi

exiftere in tempore, fed rantüm ut effet cafu,

(

quo effe&tus abfoluté ponendus effe

t in tempo-

re: ergo etiam non poftulat ; ut decretum:actu

&

exiflat ab eterno, fed tantüm ut effet velexi-

PA

fleret ab eterno , cafu, quo ralis effe&tus effet

1

abfoluté futurus.. /4d Conf. I1. s. datis ceeteris

di

N. i. Subf.. "T ranfitus ille ab uno ftatu ad alium

T

non eft realis & phyficus, fed intentionalis &

d

objectivus confiftens in eo, quód in figno pri-

lr

ino rationis Deus videat effe&tum feu actum crea-

Q9

te voluntatis liberum effe poffibilem feu poffe

ni pofità rali conditione, in pofterioreautem

Dot

d

figno videar illum actum reipsá ponendum elle;

fi poneretur talisconditio. In hocautem ftatu ob-

Qu

g

jectivo res ex flatu poffibilitatis extrahirur tor-

maliter ratione (üi , quatenus talis futura effet; fi

Ii(C(

E

foret conditio; efficienter autem non extrahitur

nifi per alienationem, quatenus talis effet, vi cau-

f&:

arum

p

Drz Dro Uwo.

$43

Q etit

farum fuarum non quidem operantium de prae-

fenti & abíoluté, fed conditionaté & tunc ope-

& p

um d

raturarum , fi conditio poneretur.

Hinc caufa

t de

cognitionis conditionalis in Deo eademquoque

, m

ex parte objecti eft, nempe ipfum effc actuale,

]

quod res feu actus haberet formaliter ratione

qu fl

u D

fui & efficienter à fuis caufis, fi conditio pone-

retur.

n hb

"d prob. D. M. Divina voluntas mes

08

diante decreto eft primum principium & radix

omnis futuritionis determinate , hoc fenfuü,

T h

Iiony

quód nihil futurum fit abfoluté , nifi dependen-

ter à decreto actu exiftente, & nihil conditio-

du

iil le

nat$, nifi füb conditione, fi effet decretum, C.

m i

hoc fen(íü , quód nihil futurum fit conditionaté,

et al

nifi actu exiftat in Deo decretum objectivé con-

ditionarum , N.

ferpo

m

249. Jnfl. Cuidquid a&u eft cognotcibile,

LX[QXQ(']'

a&u debet effe aliquid;. quia effe, & effe co-

gnofcibile convertuntur: fed condirionaté futu-

d

jp at

ra non fünt a&u aliquid in fe, (ed effent, fi con-

ditio poneretur: ergo.. Cor/f. 7. Intellectus divi-

] 5d Hm

nus eft indifferens, ut fub eadem conditione vi-

p

deat v.p.faturum effe Petri confenfüm vel diffen-

o

ynde

fum ; adeóque debet dari ratio ; cur potiüis videat

confenfüm quàm diffen(um. Hec veró darinon

ln p"

yil

poteftin noftro fyftemate: namr. ratio illanon eft

decretumdivinum fcientià iflà prius,quód ha£te -

dum []

nus reje&tum eft: . 2. non eft conditio, füb qua

nüa[l] p

ncofen(üs dicitur ponendus ; quia haec non pe-

huuf ii

titconjungi potiüs cum confenfü quàm diffenfu;

T

3. nec éft ipfeconfen(íüs ; tum quia isfecundüm

st jf

q9

fe eft indifferens: tum quia, fiquid ei determi-

j

Mm 3

natio-

o

510

Dr Dro Uwo.

nationis etiam concedatur, non tamen eft de-

hu

terminatus, fed determinaretur, fi poneretur

du

feif

conditio: tum quia non habetur ratio, cur fup-

P

onatur poriüs confenfus, pofità conditione ;

lit,

fenf

nf

uàm diffenfüs. — Corf. /7. Quia confenfus con-

itionalis non eft, fed duntaxat effet, non ha-

fita

bet rationem meriti moventis divinam volunta-

[

tem ad pramium, fed haberet: ergo ob ean-

fim

dem caufalem non habet rationem objecti de-

m

rerminantis divinum intelle&tum, fed haberet.

lq

&. D. M. Quod a&u eft cognofcibile co-

C(mj

gnofcibilitate vel per f& vel per fpecies phyfice

ft,

movente ad cognitionem , eft aliquid actu; G.

W

nofcibilitate tanrüm intentionalirer mmoven-

t

cog

te N. vel fud. a&tu eft aliquid phyficé & inelie

NI

Ils

rei, N. logicé & in effe veri; C. Preterea ve-

, i etiam permitratur, cognofcibile debere

n

aliquid effe phyficum , non tamen id effe debet

d

pro omni, fed p

ro eo tantüm tempore, pro

)

quo

affirmatur. 74d Conf, J. IN min. fubf. & at-

[

?7neim

ü

L. .4d hujus proj. 1. D. Confenfus fecun-

düm fe eft indifferens antecedenter, C. conie-

fito , quódextiturus effet,

quenter & facto fuppo

fi poneretur conditio, N. 742 prob, 2. D. Non

eft determinatus per ftatum &in tempore, quo

affirmatur futurus , C. per ampliationem ve

alienationem & pro tempore, pro quo affirma*

tur, N. . /4d prob. 31. .. Nos neque fcimus;

nifi forté in aliquo exemplo fit revelatum , ne-

!

que fupponimus confenfum pree diffenfu ; fe

f

fimpliciter afferimus, i voluntas creata fub cer-

f

ta conditione pofita confentiret, Deum deter-

minate

|

Dr Dro Uuo.

$51

T

n eret

minaté videre confenfum füb conditione füuru-

rum ; ficut é contrarió dererminaté videret dif-

al

Vr

fenfum, fi diffentiret: unde minüs apte exipi-

tur , ut detur ratio, cur potiüs fupponatur con-

füs at

nond

fenfüs. Quia tamen füb aliqua conditione po-

fita poflibilis eft confenfus, & impoffibile eft,

Volin

T

ut neque confenfus neque diffenfus, aut uterque

imul ponatur; hinc liber? poffumus affumere

"

pro exemplo confenfüm; & hoc fuppofito de

prt

illo queftionem hactenus agitatam verfare. /4d

ibie t

Conf. 1. Difp. eft; quia meritum duntaxat cau-

u

fat, quia in determinata temporis differen-

i,

ia reipsá eft; cüm fi füfficerer , quód poffer effe,

mot

aut (üb aliqua conditione foret , nemo effet , qui

n

non foret dipnus preemio , & ob fimilem ratio-

fed V

nem demeriti nullus etiam, qui non mereretur

debet

paenam: cognofcibile autem movet intelle&tum

d

divinum ad copgnitionem : quia verum eft, (eu

yte/

pertinet ad rationem veri; adquod non requiri-

!

tur ; ut a&tuexiftat, cüm ad veritatem actüs fuffi-

J

i

ciat, quód obje&tum fe habeat , üt actusenuntiat.

^ cgr

j

j dk

CAPUT III.

N

De füentia Divina,

m

ncm [

Potentia cognofcendi, quam Deo affe-

f

Á

ruimus, ejüsque objecto ha&tenus ex-

I:

[f

pofito ad divinam cognitionem trans-

ufm"*

imus. Quamvis enim, üt fepiüs jam notatum

nfü; l

fuit; ea non fit qualitas aliqua aut actus propri&

[

factus & elicitus à potentia, fed realiter Deus

n (

ipfe ac divina fübftantia; eandem tamen in mo-

dum

f

Mm 4

353

Dzr Dro ÜUuo:

dum a&tionis & intelle&ionis diftin&ke concipi-

p

t

1us, ut perfectiones ejus officiáque fecundüm

humanam methodum apertiüs proponamus.

tür

li

Quoniam veró ex iis, qua hinc inde diximus,

facilé liquet, cognitioni divinz etiam fic acce-

[

Is

pre nec apprehenfionis fimplicis, nec opinio-

nis, nec alterius cujuscunque imperfecti judicii

[

rationem tribui poffe ; eandem füb (cientiae no-

li

mine producimus, naturam ejusdem, diviio-

nem, exiftentiam & ufum accurariüs

Perfcrug

q

taturi.

Til

]

ARTICULUS L

Ü

U

u in Deo fit [cientia, eg

guo:nodo p

dividatuv 2

D

Ti

?SO.

Ora. Quamvis, àt D. Thomas Q. 2.

)

de verit. a. 1. refert, fuerint, qui Deo

[

non tribuerent fcientiam , nifi per meraphoram

Ü

vel caufalitatem, quatenus ille in creaturis in-

tellctualibus eam caufat; videntur ramen po-

M

riüs nepáffe imperfectiones , quibus creatafciene

p

tia veftitur, quàm ipfam fcientize rationem for-

Qr

4nalem , prout à creata & increata praeícindit.

Ü

Quare dum Deo fcientiam afferemus, fimul &

li

rationem illius propriam oftendemus, & om-

p

nem ab «eo imperfectionem removebimus.

[

Praterea dum de ejusdem divifione agimus,

)

eam non referimus ad ipíius fcientiee divinee

rH

entitatem, Utpote quam unicam, f-ïmplici,fï-

Ts

mam & à Dei natura indiftinctam fatemur , fed

Wi

ad noftrum duntaxat concipiendi modum, qui

pro

Ds Dzo Uuxo.

$553

Yi

pro varietate objeftorum & ratione,

füb qua

yndürt

attinpit diverfa hujusmodi objecta, fundamen-

Dacqus.

tum habet, multiplicem fcientie divinae divi-

VIQU,

fionem faciendi.

In hac ipía veró divifione

C

dum occurret fcientia media, necdum de ipfà

p

[

re di(feremus, (ed duntaxat de nomine; quod

ij

poftremum hic paucis vindicabimus ,

rius

t I-

fingulari Articulo poftmodum expofituri.

fl

251. Dio 1. Vere datur in Deo fcientia, eá-

N

que proprii nominis, & perfectiffima.

Prob,

17 pavs. Quia manifefta Scripture teftimonia

Deo ícientiam tribuunt. - Nam Eccli. 42. V. 19«

dicitur: Coggovi Demizus omuem Jcientiam.

jli

Efther 14. v. 14.inquit: Domige, qui babes om-

nem [cieutiam. Paulus ad Rom; 11. v.

33. excla-

mat: O altitudo divitia

vum [apientie €9 [cientie

(

Dei;

& ad Coloff. 5. v. 3. de Chrifto ai: /g

;uiDeo

quo funt omues tb

efauri fapientiees [cientice elfcon-

hat

A. Gc. — Conf. tum à priori; quia ex afeitate

i

&omniperfectione profluit ac oftenditur, Deo

y

eonvenire fcientiam utpote perfectionem fim-

"

pliciter implicem: tura-à pofleriori ; quia ex

ul

ordine ac pulchritudine univerfi manifeft? colli-

J

gitur archite&tus perfe&tiffimus

; qui fine fcien-

ä[lluwz

tia non eft. - Pro£. 2d. pars.

Quia fcientia pro-

prié talis eft certa & ipfall

&

ibilis ac eriam clara &

d

evidens coenitio feu

perceptio veritatis feuob-

jecti fcibilis;

agimm) |

tum quia hec definitio eft propria

! diüæ

ratio ftienti

& generice fümptee & prafcinden-

j

tis ab increara ac creata feu imperfe&tionibus

lllï)'æq

mixta; tum quia fyllogifmus, cui communiter

l

Mm ;

,[l'ibüi—,

n

554

Dz Dzo Uuo.

l

tribuitur ratio ícientiae , eft duntaxat medium,

quo intellectus creatus accipit evidentiam, quo

p

(

tamen Deus non indiger ad illam habendam:

tum quia cogaitioni rei per caufam aut per ef-

li

al

fectum, qua fcientia proprie ralis dicirur ; fe-

cundüm perfectionem aequivalet cognitio certa

di

& manifefta tum rei, tum caufae & effectüs, tum

fa

connexionis rem inter & cauíam vel effectum,

Ti

licer à cognitione removeatur imperfectio com-

f&

M

pofitionis, pluralitatis aut dependentim. ]Jam

veró divine cognitioni convenit infallibilitas ac

[

j

certitudo, üt 'ex proximé praecedentibus duo-

bus articulis patet: claritas item & evidentia;

[

f

üt liquet ex plurimis teftimoniis ac rationibus

per priora hujus Difputationis Capita fparfis:

d

ergo. Conf. ex S. Auguftino, qui L. 2. de div.

j

QQ. ad Simplic. q. 2. ait: Cim fcientia Dei lon-

[/

W

gà diflet ab bumana [cientia, ita ut irvideuda fit

eomparatio, utraque tamen [cientia dicitur. . Et

poft plura: C enim dempfero de bumana fcien-

zia mutabilitatem $3 tranfitus quosdam à cogitatio-

[

ne in cogitationem . . . cim evgo beec cun&la detra-

xero , €9 veliquero [olam vivacitatem , cevtee atque

Á

(

