yi

füpernaturalia üt illorum bona, fic injuftos fal-

&

tem fepe odit amore inimicitiae propter pecca-

tà , &ex difplicentia in illis vult eorum poenam;

T

üit poena eft; quamvis facilé concedamus, pa-

nasviventibus infligi etiam ex affe&tu mifericor-

dic & defiderio cónverfionis obtinende , neque

o

peccatores ür homines & opus Dei fünt; odio

haberi, qua» duo ex Sap. r1. v. 25., &S. Aug.

Wj

L. 1. ad Simp. q. 2. & Tr. 110. in Joan. deduci

Müg:

offünt unicé: erpo.

Prob. 51. p. argumento

t

ex oppofito illius, quod num. pr. ad defiderium

T

in Deo probandum adduximus; cüm fupam

D

mali hic fümamus ür pracise oppofitam defi-

Tür

derio circa bona Dei extrinfeca.

Prob. 41. p.

[f

Quia affectus illi omnes ex fefe fünt imper-

fecti; cüm timor refpiciat futurum, triílitia

effeg'

auterir prefens malum proprium ;

quo

i

tamen

Dr Dro Uwo.

6'5:/

wdl'O f

tamen Deo nunquam accidere poteft: poeniten-

mptun

TTE

tia dolorem quendarn & voluntatis murationem

importet, cujus utriusque Deus eft incapax:

m

defperatio autem eosdem & plures defe&tus,

is, q

quàm fpes, includar.

Ieri m

fpd

284. Olfirva. Nec iram, qui eft appetitus

vindictae cum fpe ulcifcendi ex triftitia proce-

pj

Áttitt

dens, proprié convenire Deo ex eadem ratio-

ne poftrema pater. Quomodo tamen tum ea-

TR

ia

dem tum dolor, pcenitentia & triftitia füb ali«

quo tropo tribuantur Deo à Scriptura vel Pa-

mui

tribus, num. 44. 93. expofitum efl. Ex fimili

atj

ratione nonnifi metaphoricé odium Deo qui-

is Dd

am Patresconcefferunt ; quia nempe illud cum

Pafïï'one & commotione

per f& conjunctum

for l

«

ggi&imärunt;

pomäm

Quotuplex /ïtl väl'm&as þei',

QUEI;ES:

ïüæquä

u5

circa eam ob[ervanda ?

ia

285. Nofa. Sicut Deus unico & fimpliciffi-

d

imo actu à natura füa indiftin&to omnia intelli-

j U

git, fic eàdem ra

tione vulr, quzcunque vult:

$4

unde dum Pfal. 110.

dicitur in plurali numero :

qedi

Magna opera Domini

exquifita 12 ommes voluuta-

umd

j

1ef eju$: & dum hic

multiplex Dei voluntas affe-

id

ritur, pluritas heec

& multiplicitas intelligenda

J

t

J,

non eft ex parte Dei, fed vel ex parte objecto-

"T

rum, adqua voluntas divina fertur; velex par-

jl

e€

te modi, quo circa illa verfatur; vel ex parte

f&

i

e&tuum, quos operatur,

pl

J

286. Ae[pondeo I. Quatuor fünt voluntatis

g

logos

j

iving divifiones, quarum inter Theo

Inena

Ds Drzo Uxo.

LS$07

mentio habetur frequentiffima. Prima eftin vo-

tifi

luntatem Zereplaciti, & voluntatem figzi, quam

pam

r

EH

primus videtur tradidiffe Hugo Victorinus; al-

p

tera in antecedentem & confequentem, cujus

^

hoc nomine ufürpate Autor eft Damafcenus:

m

tertia in conditionatam &abfolutam: poftrema

lg

in efficacem &inefficacem ; quorum jam pridem

f

adhibita ubique leguntur nomina.

287. Refpondeo I1. Circa 1mam divifionem

!

fim

obfervandum eft, 1. quód voluntas beneplaciti

Ti

fit verus &internus feu in Deo realiter exiftens

j

Af

actus voluntatis; quo.profequitur aliquod bo-

num, vel averfatur malum; ideóque dicatur

Tl

voluntas proprie ralis: voluntas autem figni; üt

iempe

membrum & oppofitum priori fumpra non eít

Oþem

verus & internus voluntatis divinae actus, fed

L

ejus duntaxat fignum aliquod , feu effe&ctus qui-

lii

dam creatus illum, fignificans; ideóque dicitur

voluntas improprié & tropice talis, ficut tefta-

lt

mentum dicitur voluntas teftatoris.

ba

2. Signa voluntatis divine quinque enume-

h

i

[

rantur , Preceptum, Prohibitio, Permiffio, Con-

filiüm, Operatio , quz hoc verfà continentur:

jl

As

Precipitaut prohibet, permittit; confülit, implet.

Haec figna diverfo modo volunratem Dei indi-

fæl

cant; nam praceprum indicat voluntatem ob-

Ttn

ligandi ad rem preeceptam, cum fimplici affectu

Q

ut fiat: prohibitio voluntatem obligandi ad non

tion

ponendam actionem prohibitam, cum fimplici

(ine

affectu, nefiat: confilium eft fignum intellectüs

qie

divini practicé judicantis, aliquid effe melius;

dllm

cum fimplici affectu, utactio confülta fiat

: per-

miífio

| "

P

M.

Dr Dro Uxo.

655

tnt

tmiffio indicat voluntatem non impediendi a&tum

; qui

permiffum , imó generalem concurfam dandi

f

ad eundem, fed cum fimplici affectu. ne fiat:

. «j

lj

operatio indicat voluntatem efficacem, quà actu

(

CUU

rem facit vel ad eamconcurrit, cüm Deusom-

ofrent

nia per fuam voluntatem operetur.

(

pu

3. Voluntas figni femper fupponit & fignia

ficat voluntatem beneplaciti , qua terminetur ad

fionet

ipfum fignum; quia càm Deus pracipit; per-

epacit

j

mittit &c. , veré & inrerné vult effe preceprum,

lt

permiffionem &c., fine quo actu fignum foret

w

falfüum, & immeritó voluntas Dei diceretur:

qict

Voluntas tamen heec beneplaciti non terminatur

Ig[]l)m

Íemper ad rem fignificatam ; quia quamvis in

]0nt

operatione femper adfit, abeft tamen conftan-

;

ter in permiffione: in reliquis autem volunta-

$ qui

tis fignis jam abeft, jam adeft.

(

4- Regula, quà certó dignofcamus volun:

W

tatem figni meram effe & non conjunctam cum

beneplacito , haec videtur ftatui poffe: fi eventu

gnum«

ipfo vel Scripture teftimonio Deus declaret

(u

aliud voluiffe,

)

quàm quod exterior praecepti vel

men[l)l

prohibitionis

fenfüs indicat; fic dum Deus juffit

in

Abrahamum immolare filium ; videbatur in Deo

i

effe voluntas actualis occifionis, reipsà tamen

non erat nifi merum fi

qn?

gnum hujus voluntatis:

d

cüm fübinde

Deus prohibuerit hanc immola-

tionem, & folüm inten

j

dinemin

derit animi promptitu-

m

h

Abrahamo ad illam exequendam, fidei-

(l

j

que ac obedientie manifeflationem: fimiliter

g

dum Chriftus homini à lepra mundato prohi-

pE

uit ; ne cui hoc beneücium acceptumm diceret,

!

quod

"u

64

Dzr Dro Uxo.

quod ille tamen preedicare coepit; hic ipfe in-

1

tellexit, Deum nonideo prohibuiffe quin vel-

i

let opus füum praedicari, fedut daret formam

[l

fl

homini laudem humanam declinandi.

Unde

imif

patet, falsó generatim affertam à quibusdam

imi

meram figni voluntatem , quoties non eveniunt;

(l

quz Deus exteriüs imperat vel confülit, aut

k

econtra fiunt, que prohibet; prafertim cüm

T

fequeretur inde, mandata ; confilia & prohibi-

Wt

tiones, que Deus previdet non obfervanda;

dl(hng

non eífe feriam ac finceram Dei voluntatem;

I

fed fimulatam dunraxat ac illuforiam , contra

D.

aperta Scripruree Eccli 34. v. 5.; & 1. ad Theff. 4.

d

v. 3. teftimonia; hominésque ea non obfervan-

8

tes in rei veritate non effe violatores divineg vo-

q

luntatis.

288.

Re]pondeo 111 Circa zdaïh obfervan-

t

dum eít , 1. quód voluntas antecedens in Deo

fj

fit ea, quee attingit obje&tum in fe precifis cir-

Ti

cumfílantis; voluntas confequens; que obje-

qie

ctum circumflantiis omnibus veftitum confide-

lu

rat:.prioris exemplum eft in voluntate divina

0

falvandi omnes, pofterioris in. volunrate divi-

[ p

na aliquos damnandi, pofitis eorum peccatis;

Y

Yi

üt füb nomine volunratis prime & od Chryf.

Yi

hom. 1. in ep. ad Eph., füb iisdem autem vo-

d

cabulis hic expreffis Damaíc. L. 2. de Fide Orth,

C. 29. referunt. & S.'Thomass p. 1. q. 19. a. 6.

M

ad r. illuftrat paritate judicis, qui antecedenter

m

vult omnem hominem vivere; confequenter

1

autem vult homicidam füfpendi.

l G:m)

2. VOs

h

N

Dzr Dro Uxo.

655

i

2. Voluntas hac antecedens eft beneplaciti

quny

&non duntaxat figni; quia Chryf. l. c. eam vo-

o

cat eud'oxí2y , quam vocem de fe beneplacirum

, Ui

fignificantem ad vim majorem declarandam ibi-

ybustt

dem exponit per voluntatem cum magno defi-

st

derio;. Damafc. voluntati antecedenti nomen

(iit, d

beneplaciti aperté conjungit; D. Th. autem

tm di

q. 23. de ver.a. 3. voluntatem beneplacitiac pro-

voli

prié talem per antecedentem ac confequentem

u)

diftinguit: unde quamvis poftremus p. 1.q. 19.

Qna

f. c. voluntatem antecedentem dicat voluntatem

, n

fecundiim quid ac velleitatem , id tamen non facit

Thdà

ad excludendam rationem voluntatis verze ac fin-

bfent

cerg , fed per exclufionem voluntatis abfolutee,

nnav

qualis eft confequens, üt exipfo contextu liquet.

3«Eadem antecedens voluntas pracindit

fervat

tantüm à circumftantiis particularibus, maximé&

i w

confensüs & diffensüs circa pratiam Dei & me-

IU

ritorum vel demeritorum períonalium; adeó-

w o

que non attingit hominem tantüm fecundüm

j

fu)

fua puré naturalia, fed etiam cum oripinali pec-

ye dl

cato confideratum. Ratio eft; quia circumítan

1

H

pued

tia peccati or

inalis efft omnino communis uni-

veríce naturae

j

umanz , adeóque ab antecedente

Pgmüi

? Chï*

voluntate attinpitur, nomautem à confequente,

rem Y

quee ad diver(as in diverfis hominibus circum-

ii*

ftantias fpe&at; üt hoc S. 'Th. in 1m. dift. 46.

us

q. 1. a. . docet.. Patet id ruríüs ex laudatis ha-

jt

ncedä

&enus Patribus: nam Chryf. voluntatem pri-

W

*^am vocat , que antecedit demeritum ; fecun-

(gqucü

dam, quee illud fequitur: unde liquet, eum re-

N

fpicere ad circumftantias particulares & perfo-

na es"

d

Ds Dro Uxo.

656

p

nales. Ideta colligitur ex Damafceno; qui árt

tecedentem vocat voluntatem bonitatis, & cu-

iLf

At a

jus Deus ipfe caufa fit; confequentem autem

voluntatem juftitie ; quae ex noftra caufa ac vi-

)z-fz'næ

tio ortum ducat.

A

p

289. Re[pondeo IF.. Circa 5tiam & a4tam di-

| tl

vifionem obfervandum eft, r. quód voluntas

d [

abfoluta fit, quee à nulla conditione pendet:

[4/]

conditionata, qua pendet abaliqua conditione:

1 40

efficax, quee femper impletur , feu effectum,

wd

quem intendit, obtinet: inefficax, que non

munr

femperimpletur, feu illo effectu fruftratur : qua

n

omnes ruríüs funt membra dividentia volunta-

il

tis beneplaciti , üt ex füperiüs diétis patet.

)

3. Non dari in Deo conditionatam volun-

D

tatem , fi conditio à folo Deo dependeat, nee

f

tamen fit unquam ponenda, oftenditur iisdem

1

arpumentis, quibus num. 242. probavimus;

d

Deum futura merà conditionata non cogno-

W

fcere in decretis fübjective abfolutis & objedti-

lu

yé conditionatis.

Addidi: fi tamen conditio

d

dyi

punquani fit porenda; quia quamvis ibidem&

alibi oftenderimus preter decretorum hujus-

li i

dï W

tnodi inutiliratem eorum etiam impoffibilitatem,

fünt tamen etiam & Noftris, qui poffibilitarem

a

nj

eorum tüentur, cum quibus hic contendere

non videtur opere pretium. Si veró conditio;

N

L

fub qua res futura dicitur, pendeat non à Deo

folo , fed abipfo fimul & àcreatura liberéagen-

CC

te, five ponenda fit hec conditio five non; con-

ln

ditionatam hanc volüntatem dari in Deo tenen-

li [

n

:

dum eft; quia bujusce voluntatis plura exe

P

Dz Dzo Uxo.

657

] QUi äü-

a in Scripturis manifeflé extant, uti illud e(t

A

j

3. Reg. C. 9. v. 4.: 52 ambulaveris covam me,

T aud

ficut. ambulavit. Pater tuus, in finplicitate covdis

ifatc

€9 n equitate, &9 feceris omnia , quee pracepi tibi,

ponam zbvonum vegni tui fupev. Ifrae] in fempiter-

,4tamdii

mum; & P(al. 105. v. 23.: Dixit , uz difperdevet

volind

€055 fi 109 Moyfes eleius ejus fletiffet in confratlio-

| pende':

tye im con[pettu ejus, ut avertevet eram , ue difperdo-

d

Tef £0$: . alibi antem tacité conditio involvitur ,

fedur

uti dictum eft faepius de everfione Ninive pra-

qi Wi

nuntiara, nifi incolee poenitentiam aperent ; &

j

de voluntate divina falvandi omnes, fiquidem

t

illi gratize divinee fint cooperaturi.

Iel

3. In iis, quae Deus operatur fine creaturae

| VOW

iberae cooperatione, voluntas Dei fem

per im-

at D

pletur. Ad hanc claffem

pertinent , qua dicun-

: WU

tur Efth. 1 3. v. 9.: Domin

e Deus Re.

x omipotens!

p

in ditione tua cun&a fumt. pofita ,

€9 non efh, qui

a

polfit tuee. vefiflere voluntat; ,

i. decvevevis. falvave

Afra£l; ubi fermo eft de vit

11

a Judaorum fàlvan-

u

da & tuenda contra facinus

Amani.

Item que

hi

dixit Jofeph ad fratres füos : /Volize timere / uum

pl

Dei poffumus vefiffeve volunzati ? quia loquebatur

b

€ eventu malevolentiz fraternae , quem Deus

T

procuraverat optimum. Similia habentur L. 2.

Paralip. C. 20. v. 6.

w

» Jobi 9. v. 13. & alibi; quod

i

€x contextu facilé i

ntelligi poteft, Idem etiam

'ffirmari debet de

voluntate Dei abfoluta & effi-

"

pl

caci circa liberas creaturarum actiones, quin ta-

Wo['

men per id negetur dogma cartholicum de liber-

d

tate creata. Ratio rmi haberur ex Scriptura,

d

que Dei voluntatem impleri univerfim enun-

t

tiat E

Drg Drzo Uvo.

658

tiat , üt videre eft l(à. 4. v. 10., Pfal. 113. v. 3.5

tj

ad Rom. 9. v. 19.5 item ex communi Patrum

confenfü, é quorum numero füfficiat unus S. Au-

li

uftinus, qui in Enchir. C. 98.inquit: Quis enim

m

£am impià defipiat , ut dicat, Deun malas. bomi-

j D

um voluptates , quas voluevit , quando volevit u d

NT

voluerit , tton po[Je comvertere? & L. de corr. &

lm

r.C. 14.: Folenti faloum faceve uullum bominum

tj

vefiftit avbitrium:. [ic euim velle vel uolle in volen-

fun

tis aut zoleutis eft. poteflate, ut. diviuam volunta-

jim

zem non impediat , niec [epavet poteflatem. Etiam de

Vi

bis , quà faciunt , que uon vult facit ipfe , qua vult,

n

fine dubio babens bumauorum cordium , quó placue-

7

vit , inclinandorum omuipotentiffimam voluntatem.

Ratio 2di eft, quia voluntas Dei abfoluta & effi-

cax dirigitur à fcientia media, cujus ope fupe-

riüs oftendimus libertatis humanze concordiam

La

cum efficacia gratiae & certitudine deeretorum

Dei.

Dixi: voluntas Dei abfoluta & eflicax;

il

Du

quia non omnis voluntas; conditionata fcilicet

circa liberas creaturarum actiones , femper im-

Yi 1

lr

pletur, h. e. fortitur effe&um, quem per ie in-

tendit; quamvis alio fenfü dici poffit, & hanc

T

Ti

quoad aliquem modum impleri femper , quate-

nus qui peccando fe fübtrahunt ordini volunta-

| It

tis divinz miferentis & remunerantis , fübjician-

N

tur ordini voluntatis puniemis & vindicantis.

d

ripture teftimoniis

fif

Exceptio patet ex pluribusSc

qualia funt Prov. z. v. 24.: Z'ocavi Q9 vemtifis;

Yen

extendi manum meam , €g son fuit , qui alpiceret.

Q

De[pexiflis

emne confilium sneum , €9. incvepationes

lj

anea ueglexifüs. Ezech. 24. v.

13.: Mundave te

b

volui

E.

Dzr Dro Uwo.

659

)v

volui tg mon es mundata à fordibus tuis. Matth, 23.

Patrtt

V. 37.: Quoties voluicongvegave filios tuos , quem-

ss

admodum gallina cougregat pullos fuos fub alas , eg

tinc

moluifli? . A&t.7. v. $1.: Fos femper Spiritui Saz-

"

&o vefiflitis. Item exSs. PP., inter quosS. Aug.

TT

L. de Catech. rud. C. 26. aitz Deus vult bomiges

od

libevave , fi fibi ipfi on [int inimici , €y uon vefiflaus

171

m

mifevicordie Creatovis fui, Ex tract. 12. in Joan.:

Quamtum im medico efl, fanare venit agvotum : ipfe

vt

eantevimit , qui pracepta mediciob[erveavetnon vulr.

fia)

Fenit Salvator ad mundum: quare Salvator difus

"

eff mundi, mifi ut. [alver muudumi, mon ur 3udicet

jj

muridum ? [alvari won vis ab ipfo: ex te judicaleris.

u

T

ARTICULUS IIl

R (W

Quoduam. fit objeum voluntatis divine ?

od

Oa I. Obje&tum divinz voluntatis hic

faonum

890. N

idem eft

ac arnoris divini; ac duplex

diftinguitur.

Mateviale nempe eft id

; quod

"

Deus vult & amat:. Formale veró eft rati

0 moti-

n W

va, propter quam Deusobjectum mareriale vult

e

í

amat; fcu omne id , quod amans & volens, fi

&v

rogaretur; cur aliquid velit autamet,

daret pro

) q

ratione rei volitee & amatee. Obje&

um tmatee

vl

riale voluntatis divinee non minus, ac C, 2. Difp.

Q*

pr. deobje&to intelle&üs divini fa&um ef , füb-

pi

dividitur in primarium , quod eft Deus,

& infe-

e[timOPff

cundarium , quod fünr

creaturae (ecundüm di-

[

veríos flatus accept. .. Ad eundem modum,

r d

quo fuprà num. 207.diftinximus obje&um for-

T d

male cognitionis divine ; dividi etiam poteftob-

!

jectum formale voluntatis

ij

.:f

TUUTI ,

j

(

e

in plhyficà mor

quod

M

660

D& Drzo Uuno.

ff il

quod quaáfi follicitat , complet , adjuvat & con-

n d

currit ad actum ; & in zzzentionaliter motzvum,

^ mpt

quod fine ejusmodi caufálirate quafi phyfica fir

i5 de

ratio objectiva volitionis , feu propter quam

agens velit vel amet. Ad formam fübdivifio-

d

E

li

aefie

nis ibidem addite.poffenr & hic adjungi duo alia

membra obje&ti formalis intentionaliter motivi

Ri ef

CC

in ratione volendi, cüm voluntas non minüsac

intelle&us divinus fit logicé objectivé indeter-

dtterm

at

minatus refpectu hujus vel illius obje&ti bonili-

tv

beré contingeniis; fed loco illius hic attentio-

llber

nem potiüs meretur objecti formalis intentio-

naliter motivi in primarzum Gultimatum feufme

Wh )

isde

pliciter ultimum , quod tantüm ratione füi appe-

titur ; & infecundavium &proxinum feu fubordi-

D

D]

natum , quod gratiá füi ficappetitur, ut ad finem

7

ulteriorem ordinetur. Uterque finis fübdividi-

4l

DI

Ih

tur in finem qui (eubonum, quod appetitur, &

TM

Tttty

At

finem cui feu fübje&tum, in cujus commodum

d

illud bonum appetitur ; & finem quo feu poffef-

d f

fionem boni, quz fini cui defideratur: ex qui-

bus licét coalefcat unus finis totalis; in eo tamen

AInore

if

maximé attenditur ad finem cui; unde quam-

vis gloria & manifeftario divinarum perfectio-

Wi

lwl

num extrinfeca fit aliquid creatum, ramen fiin

ea finis cui fitipfe Deus ejüsque bonitas increa-

U

ht

ta; objectum formale non jam creatum fed in-

creatum dicitur.

Porro amor, quo Deus ma-

Onnr

| Rn

ximébonum creatum profequitur, ratione me-

diorum circa illud ftatuitur quadruplex; nem-

1 A gli

Atre

pe r. amor /gplicis complacentie , qui eftaffectus,

quo voluntas divina profequitur bonum crea-

d

Y

4um

Dz Drgo Uxo.

66t

Lt

tum tüt poffibile; absque eo, quod ullum me-

ial

dium applicet ad exiftentiam boni fic amati:

hyini

2. Amor /implicis defiderii , qui affe&tus eft, quo

Deus defiderat aliquod creatum bonum exifte-

m

UM

re, absque eo , quód illius exiftentiam per me-

i du

diaefficacia intendar: 3. Amor efficacis volitiouis,

t m

qui eft volitio feu decretum efficax, quo Deus

m

decernit exiftentiam boni creati , veleam per fe

jndet

determinando, ür ineffe&tibusab eo folo depen-

n

dentibus fit, vel dando creatur& media, quae

i

praevidet per fcientiam mediam efficacia , ut ipía

m

liber& ponat actum à Deo intentum: 4. Amor

gaudii , qui eft affe&tus complacentize quafi fpe-

T

cialis de bono creato

lg

, priüs efficaciter volitog üt

Á

exiftente.

]fitt

291. IVota I]. Ratione obje&ti materialis vo-

divic

luntatis divinee inter "Theologos convenit, &

Wtj

certum eft 1., quód Deus feipfüm armet necef-

farió; quia füummum bonum, quale eft Deus,

n

p

clar& vifüm neceffitat ad amorem füi, & Deus

eft fümmé beatus , qua bcatitudo in neceffario

e qL'ü«

Quii

amore paudii de füis perfectionibus intrinfecis

confiflit. . An veró amor , quo una Perfona di-

u

r

vina amatalteram; eíque peractum complacen-

tie vult bona ipfi intrinfeca, fit amor amicitice

yell Jj

formaliter & propri& talis, difputant nonnulli

j

r

Theologi, ad hunc fufficere alteritatem & per-

T0

g

fonarumdiftin&tionem afferentibus aliis , aliis ne-

gantibus. Certum eft, ?. quód Deus crearuras

j

f

in aliqua temporis differentia exiftentes amet

amore efficacis volitionis, fed libero. Ratio rmi

;

j

eft; quia creaturae hanc exiftentiam non habent

t^

nifi

u

Tt -3

Dg Dro Uno.

662

vinmy

nifi ex decreto Dei efficaci, Deus autem creatu-

ris bené vult, dando illis effe & confervando.

fett

ID

Ratio 2di eft; quia Deus utpote fibi fufficien-

tiffimus nec cum exiftentia creaturarum effen-

U

ts

tialiter abfoluté connexus, non neceffitatur ad

eas producendas , productásque confervandas ,

; Iu

i,

adeóque nec ad eas amandas amore practico be-

nevolentise feu volitionis efficacis; unde Pf. 43-

Hinc

Wi

v. 1. dicitur: Deus ultionum Dominus , Deus u.

Ul

zionmum liberà egit; & ad Ephef. 1. v. x1.: Que

Tieln

operatur. omnia [ocundàm confilium , h. e. liberta-

a]iapr

iem , fie voluntatis.. Certum eft 3. quód Deus

üt exiftentes amer amore gaudii , eóque media-

BI!

dire

t? tantüm libero; quia licét creaturas nec pro-

duxerit, nec productas confervet neceffarió,

Qmw

E

productione tamen earum fuppofità; non poteft

non fibiin iis complacere, juxta illud Genef. z.

A

DN

v. 31., F'idítque Deus cun&a , qua fecevat evdnt-

ue valde bona: &Sap.lx t. v.25.: Diligis omuia,

Sch?(

que funi s e? mibil odiffi eorum , que fecifli.. . Simi-

liter tranfeundo ad objectum formale diving vo-

E

an])

luntatis certum eft 4., quód refpectu illius non

habeatur objectum phyficé motivum; quia aliun-

x f

Tly

de jam exploratum eft;Dei voluntatemeffe ipfam

unicam ejus entitatem , adeóque nec actus illius

Y

fl

phyficé plures dari , necad hos aliquid per mo-

dum proprie caufze concurrere poffe: unde

(

| «l

d

quodcunque objectum formale voluntatis divi-

| Q

ne ftatuitur, illad minüs proprie & üt inten-

tiondliter duntaxat morivum intelligi debet.

! K

| ün

Certum eft j., quod objectum formale prima-

rium univeríale, & ultimatum feu fimpliciter

| r

uiti-

P Ais

Dr Dzo UNO.'

665

n p

ultimum fit bonitas divina, h. e. Deusfecundüm

av

fe totus; tum quia teftatur hoc Scriptura, dum

fufrcier

Prov, 16. v. 4. dicit: Ugiverfa propter femetipfum

m f

operatus ef? Domimus: tum quia Deus utpote

frtür d

agens perfectiflimum agere debet non folüm ex

mutd

cognitione alicujus finis, fed eriam propter fi-

nl

nem ; qui eft fumma Dei bonitas feu ipfe Deus.

Hinc quamvis lfa. 45. legatur Deus creáffe om-

(

n

nem Dei nomen invocantem in ploriam fuam,

1.: (

& ad Ephef. . praedeftináffe nos in laudem glo-

du

rie (ue ; haec ipfa ramen bonitas creata, aur fiquae

p

alia proformali objecto fecundario admittitur, ab

end:

eorefertur ad bonitatem increatam five tanquam

x

ad finem cui, five tanquam ad finem qui: pro-

fl

ptereaquodDeus rationem finis ultimi nunquam

] pütffi

in fuis actibus negligere poreft, adeóque femper

emel.

onitatem increatam oportet effe omnis divinee

voluntatis centrum ac finem (altem ultimatum:

wl

ATA

Reftat itaque nonnifi duplex quaftio inter

;l Sim:,

Scholafticos difceptari folita; quarum 1ma cir-

Q

ca obje&tum materiale-veríatur, & ftat in eo:

jigt!

anDeus neceffarió amet creaturas poffibiles amo-

diün

re fimplicís complacentie? ubi communior

exp(&[

"TThomiftarum fenrentia eft negativa; reliquorum

w

veró affirmativa, quamvis poftremi rurfus dif-

pe

In

fideant, aliis neceffiratem duntaxar quoad fpe-

r

ciem, aliis eriam quoad exercirium ftatuentibus.

j

2da eft de obje&to formali, an nempe aliquid

creatum re(pectu divinee voluntaris potfit habe-

[ WFF'

re rationem objecti formalis ? quod nonnulli

yit

contra plures negant; forfan ob diftinctionem

j

j

inter motiva.non obíervatam, quam in notan-

[

ij

t 4

dis

664.

Dr Dzo Uxo.

dis preemifimus,

Ad utramque nunc breviter

t

celitio

refpondebitur.

292. Dico I. Deus neceffarió etiam quoad

Dient

exercitium amat creaturas poffibiles amore fim-

ii

plicis complacentie. — Pvo/, Deus nequit com-

9

f

TT

prehenfivà & adeequaté amare fuas perfectiones,

v.g.omnipotentiam, quin fimulfibi complaceat

de a

Temn Y

in ejus terminis effentialiter connexis; quia fibi

complacere in eo, quód. producere poflit hec;

n5

t g

iffa & illa, idem eft ac complacere in terminis

omniporentie correfpondentibus: fed Deus

Eu

neceflarió etiam quoad exercitium amat com-

n

prehenfivé füam omniporentiam; & creaturze

lf

poffibiles effentialiter conne&ctuntur cum eadem

m

tanquam illius termini: ergo. — Cozf. Z. Crea-

t 196'1]'

ture poffibiles habent füfficientem bonitatem

fig

]

ad terminandam fimplicem complacentiam vo-

li

1

]

luntatis diving; càm poffint effe objectum de-

E

fiderii fimplicis, üt patet in poflibilitate gloric

[UES

& actuum bonorum creaturz liberorum: ergo

m

cüm intelle&us divinus eas cognofcat necefla-

fal(un

rió, neque habeant in fe motivum odii, acpre-

q D

terea in voluntate divina omitlio pura probabi-

2j

liàs negetur ; easdem Deus neceffarió quoad

Yi

lm

exercitium amabir amore faltem fimplicis com-

li

placentie. — Copf. 77. Simplex complacentia de

Is

bonitate objecti poffibilis & nondum exiftentis

Ti

lts

ex natura füa producit non folüm volitionem

It

efficacem, fed etiam defiderium inefficax, quà

IT

voluntas bonum cognirum profequitur; üt pa-

Tcef

tet ex S. Th. p. 1.q. 2o. a. 1. & ex Philofophia:

N

ergo ficut circa poffibilia, qu& à Deo fimplici-

ter

N

Dg Dzo Uxo

665

btevii

terdefiderantur vel efficaciter decernuntur , ne-

ceffarió praefupponitur neceffarius amor com-

n qu

placentiee fimplicis; ita & admitti debet circa

rl

bona poffibilia omnia.

Jit

293. Dico 41 Ratio amandi & volendi fe-

ehtm

cundaria & proxima divine voluntatis poteft

umpW

effe aliquid creatum.

Prob. Deus Incarnatio-

g

nem voluit propter falutem noftram, üàt Joan. 3.

fit hts

&inSymbolo Niceno dicitur: gloríam dat pro-

t

pter merita; punit &reprobat propter peccata:

4 D

amavit Apoftolos tefte Scripturá Joan. 16., quia

j n

ipfi Chriflum amárunt, &c.

Conf. J. In Deo

Jl*

funt fidelitas, mifericordia, juftitia alieeque vir-

1 v

tutes morales: fed in his bonitas creata propter

: (

€ ipfam amari debet faltem proximé; alioqui

Jtatt

fola erit in Deo Charitas 'Theologica: ergo.

um vo

Conf. I1. Quia ratio rejiciendi boniratem crea-

tam à notione motivi voluntatis divinz defümi-

w

p

tur ex eo, quód aliàs partialiter conflitueret

finem & rationem amandi ultimam : íed hoc

]

d

falfum effe numeris prioribus oftendimus, &

u

ex ipía affertione noftra liquet: erpo,

yi

294. Objic. cogt. 1m. Creature potlibiles

o

nullam in f& habent bonitatem, quia fundamen-

gor

tum omnis bonitatis eft exiftentia ; adeóque eas

Yi

Deus fimpliciter nequir amare: vel habent bo-

j

fitat ad amandum:

nitatem duntaxat finitam ; ergo hec non necef-

itionïj

vel non habent aliam ac

qb

!

i

creaturz exiftentes ; ergout has Deus non amat

J

j

')i

neceffarió, fic nec illas,

Corf. J. Licét Beati

neceffarió ament effentiam. & omnipotentiam

j

Dei; non tamen neceffarió amant creaturas pof-

IUPHC

í

Tt 5

fibiles;

| o

Dz Drzo Uxo.

666

fibiles: ergo nec ob eandem rationem eas Deus

«t

amat neceffarió ; preefertim cüm aliàs eequé ama-

A n

d

ret creaturas ac feipfum, aut omnes amaret

hu

zequaliter.

Conf. IJ. Sequeretur, quód Deus

fe

Ts

haberet quoque complacentiam in peccato pof-

«

fibili; quia & hoc cum omnipotentia Dei eft et-

prit

fentialiter connexum: fed hoc repugnat divine

teril

&f

fanctitati: ergo.

Be. ad avg. vm.. IN. 74. pvob.. D. Fundamen-

TOf

tum omnis bonitatis phyficae & realis eft exi-

]E&l 1

ftentia, C. bonitatis metaphyficae ac objeCtivae

Amor

N. vel fubd. Exiftentia potlibilis, C. exiftentia

ikm

a&ualis N. . Sicut exiftentia actualis eft funda-

620

mentum bonitatis phyfice ac realis , fic exiften-

MU.

tia poffibilis eft fundamentum bonitatis meta-

fmm 1

phyficee &objective ; neque effentia & exiften-

m

tia diftinguuntur, niíi penes ftatum diverfüm;

hod

realem nempe & objectivum. | 4d 24. D. Conf.

(tte

Bonitras finita Deum non neceffitat praecis? ra-

f

tione & merito fui, C. ratione effentialis con-

m

nexionis cum omnipotentia divina & hujus me-

Sequ.

rito, IN. — /4d 3z. IV. Conf. Difp. eft; quiaquam-

pica

j

vis creaturze poffibiles & exiftentes habeant ean-

iUtO

dem boniratem fecundüm fe, non habent tamen

DO

eandem íecundàüm modum connexionis cum

ii

li d

omnipotentia. 247 Conf. ]. &. 7..4. ; quia Dea-

ti creaturas vel in genere, vel illasfaltem , quas

ïEþ

N

effentialiter cum omnipotentia Dei connexas

!

TU

vident , neceffarió amant fimplici complacentià.

m

AN. Conf. Difp. eít; quia Beati non cognofcunt

Wt

neceffarió poffibiles creaturas in particulari , con-

CDmP

unt :

fequ.cnter nec diligunt , quas non cognofc

con-

DE Drgo Uuso.

667

vess D

contrarium autem eft in Deo. — 44 prob. vm.

x

AN. Conf. Quia, quamvis uterque amor realiter

K5 amdr

loquendo fit idem , formaliter tamen Deus ma-

i D

gis fe dilioit; quam creaturas, tum ratione ob-

C

jedti formalis magis Deo quàm creaturis pro-

Di eüf

terlali.

prii, tum ratione meriti majoris in objecto ma-

TR

d prob. 2d. D. [é4. Creaturas omnes

amaret eequaliter, quantum eft ex parteactüs &

Q

morivi principalis, C. quantug eftex parteob-

bdar-

je&i & motivi minüs principalis, N. Actus

gb'e"wæ

amoris idem eft (cilicet infinita Dei volitio, &

ajlii

idem motivum principale , nempe bonitas in-

[

creata: objectum autem materiale & bonitas

T

creata eft major vel minor, fecundüm cujus men-

js f

füram ac meritum diftin&tus etiam amor intelli-

exilt

gitur. / . 4d Cosf. IT. g. 1. N. [eq. Quia Deus

t

non ideo preecisé amat creaturas poffibiles , quia

D. C

connectitur effentialiter cum iisdem, fed quia

ss

fimul non obftat fpecialis malitia eum a

d fimpli-

igi

cem difplicentiam neceffarió movens. 9.2. D.

huj

Sequeretur, quàd Deus haberet quoque com-

T

placentiam in peccato poflibili, prour illud eft

xuntt

à Deo permiffibile, & precis? connotat omni-

gt

potentiamDei, ranquam illius terminus, C. prout

u P

illud eft malum morale , & connotat voluntatem

;quia j

creatam; N. Sicut autem fanctitati divinze non

(f f

Te

fe

pugnat, permittere peccatum actuale, & ad

qui

rvandam libertatem creaturae indemnem, ean-

j läfïä';

em per concurfüm generalem complere; ita

)UUUW

nec eidem repuonat , in illo üt permutfibili fibi

complacere.

]THFW':

295.

gnOW'*

668

Dz Dro Uxo.

295. Oljic. cont. 2d. Nulla creatura poteft

T0

à Deo amari propter fe ipfam ; tum quia joxta

diini

S. Th. hic q. 19. a. 1. ad 5.: Gm volunztas Dei

fycf

ft ejus effeutia , non movetur ab alio, fed à f tan-

u C

tüm: tum quia voluntas divina nequit fpecifi-

lus

cari à bonitate creata: rum quia volitio divina

l, f

nequit non effe perfectiffima , qualistamen non

deno

foret, fi objectum ejus formale effet quid crea-

lens

tum: ergo. Cogf. Z Si bonitas creara poflet

ton f

effe objectum formale fàltem (ecundarium vo-

EE

luntatis divinz, ergo poffet unum velle propter

ln

aliud , v. g. Inearnationem propter Redemptio-

timg

nem: fed hoc fieri nequit Juxta S. Thom. ]. cit.

Tedj

a. . quia Deus unicoactu vult finem & media,

!

]if

& non poteft habere caufam finalem íüae vo-

E

litionis utpote indiftinCteeab entitate fua: ergo.

É

l

Conf. 1J. Repugnat , ut intelle&us divinus intel-

hi

fAn

ligat unam veritatem propter aliam: ergo X

|di l

repugnat, ut voluntas divina velit

ram propter aliam.

-unam creatu-

! Dj

dmare

. D. 72. Nulla creatura poteft à Deo ama-

fittg

ri propter fe ip(àm, fiftendo in ea &excluden-

I

do bonitatem increatam feu finem ultimum, C.

UR fea

ofitivé quidem eam atringendo ranquam finem

It

fubordinatum, non autem fiflendo ibidem, nec

4i(

ultimum finem excludendo, N. 4 prob. xm.

As

D. Nonmovetur ultimató ab alio, fed à fe tan-

(ig

tüm, C. nequidem proxim& & cum fübordina-

T

tione; N. - IdemS. Do&or p. 1.q.65.3.2.ad2.

Tisd.

ait: *Finis proximus nonexcludir finem remo-

ld

tum. Unde per hoc, quód creatura corporalis

lj

m,non

facta e&: fluodammodo propter fpirituale

remo-

t

P-

Dz Drso Uuo.

669

a u

removetur, quin; fit fa&cta propter bonitatem

yia n

divinam.;, 744 22. D. Voluntas divina nequit

ts D

fpecificari intrinfecé & primarió àbonitate crea-

T

ta, C. extrinfecé & fecundarió, N. Ud inrel-

du

le&us divinus per ordinem ad res cognofcibi-

io ii

les, fic voluntcs ad res volibilas explicatur &

mentt

Wt

denominatur. 244 37. D. Volitio divina, ha-

bens pro objecto formali bonitatem creatam,

du

um v

non foret perfectiffima realiter & fübjectivé fea

entiativé; N. formaliter & terminative , fu£4.

| Pwp[ef

In ratione objecti proximi & immediati; C. ul-

lp

timati, N. Vide num. 216. dicta de perfe&tio-

d

ne divine copnitionis. 744 Corf. Z, & IV. feq. M.

Ts

Diverfa h&ec fünt inter fe, velle unum proprer

j V

aliud, & velle unum effe propter aliud. Prius

ergi

fienificat voluntatem Dei moveri ultimató &

intel

volitionem caufári à tali objecto creato; quod

R (

eft impoffibile: pofterius declarat voluntatem

aen

Dei uti aliquo ranquam medio ad finem, ac or-

inare unum ad alidd, v. g. Incarnationem ad

)

du

falutem hominum; quod eft veriffimum. Hinc

& S. Th.l.c. inquit: Z ergo boc effe propter

um

Loc; (ed o propter boc vult boc , excludendo fci-

näntïï

licet caufalitatem

phyficam & finalem ultimatarm.

n m

"dd Conf. II. .

J

&tus divinus in

N. Conf. Difp. eft; quia intelle-

ordine ad cognofcendas imme-

m

diaté in fe ipfis

Creaturas pro motivo non ha-

t

bet fuam veritatem effentialem; fed per fe eft

Md'

