vero aliósque ad Scripture teítimonia laudatos,

Ti

S.Polycarp. in &&tis ejus Paffionis fic induci-

*

fit

p

tur ju

icem allocutus: Merzta 22ea doloris effi-

74 j

matioue penlatos quantó graviora pertulero, £an-

j

i

20 1ajova pramia pevcipiam. Iren. L. 4. adv. haer,

T

C. 27. Quantà plus Deum dilexerimus , boc ama-

Cor.

jorem ab co gloriam accipiemus. "Tertul. in Scor-

qui

piac. C.6. ^ Quomodo multce manfiones apud Pa

U

9j

zrem, finon pro vavietate mevitorum.

Eu

lvent,

D

i

L.de'FPrin. Tagrum amplius alio in illavita Deum

[

videlit , quautum amplius àn bac vita eum dilexit.

j

Greg. L.4. Mor. C. 31. Quia iz Bac vita nolis

d

eff difevetio operum, evit. im illa procul dulio dif-

[d dft

eretio digmiratum, ut quo bic. alius. alium anevito

ll

i

fupevat, dllic alius aliusm vetvibutioue tva

tifcendat &c.

Prob. H. Ratione.

j d

1522 defumitur ex inzequalitate

l

!l

M

»

meritorum, cui fervatis legibus eequitatis, necef-

j

j

farió refpondet inzequalitas in praemio. Quam-

[ l

vis enim, i veller Deus, poffet etiam minoribus

y

meritis praemium conferre eequale, quoniam

Wnlüt"l

quod füum eft largiretur: tamen in pre-fentá

j

providentia hoc non futurum, colligirur tumi

n

um ícripture 3tium

€x textibus ad teüimqni

d

uf

fupráà

—

Dr Dro Uno.

4i8'

fuprà laudatis: tum ex confilio Chrifti Evan-

[

elico Matth. 20. v. 26. . Quicunque voluevat unter

li

vos major fievi, fit vefler minifler: &g qui volut-

Áim

vit inter vos primus e[e, evit veflev fervus: tum

Qu

quia hec premiorum aequalitas generaret ío-

fint

cordiam & torporem.

2da ex comparatione

Áon

mercedis cum fupplicio , quod juxta fcripturas

&Qu

diverfum eft pro diverfitate criminum, juxta

&Qu

illud Sap.6. v. 7. Potemtes poteurer tormenta

[

Et

patientur , fovtibus fovtior inflat. cvuciatio.

fitei

Apoc. 18. V.7. Quantum glovificavit fe g in de-

lüæql

liciis fuit, tautum date ii tovmentum &g lu&kum.

Qu

Item ex parabola Zizanie in fafciculos allicate

[

Matth. 13., ut quos fimilis culpa coinquinat;

ld

paretiam poena conftringat , quemadmodum

lo

Greg. L. 9. Mor. C. 39.loquitur. 342 excom-

fdi

paratione cum Ecclefia militante, quae ctüm man-

d

if

fiones multas habet & diftin&tos gradus Ponti-

d

ficum, Sacerdotum, Levitarum, Minorum&

ädEm

fidelis plebis; Ecclefia etiam qu«e fürfum eft;

li

ficut angelorum, ita & fanétorum continebit

(j

plures claffes, non tantüm nominibus fed &

D

gradibus diftin£tas; àt S. Hier. l. c. contendit.

iij

184. Dico IJ. Caufa phyfica inaequalitatis

&i

vifionis Dei intuitivae eft inzequalitas folius lu-

De;

minis glorise.

Prob. Vifio Dei intuitiva feu

Iec

beatifica quoad füam intenfionem refpondet

"

meritis, ut, qui majora habet merita , clariüs

d

Deum videat: ergo &refpondetlumin

i

1

ori2

kf

urquó majus eft lumen glorie, eó praeítantior

1

nll'ale

fit vifio beatifica. .Sed hocdici nequit , nifi vi-

um

fionis ingqualitas phyficé pendeat ab inzqua-

D

itate

um

Drg Drzo Uuo.

Tus

419

lirate folius luminis glorie: erpo. " Antecedens

Yil

Enthymematis liquet ex numero priore; füb-

T

f* Ut

fümptum ex rerftinis pater: iraque prob. Conf.

Quarnvis intelle&tus aut' alia naturae principia

w

nf

funt inequalia, fi tamen merita eequalia fint, vi-

fiones etiam fünt zquales; quia premia funt

r

'

&qualia. Hoc pofito vel adeít eriam lumen

n lllx'

equale, vel inaequale? fi rmum; ergo ficut

(/]:

"

hic ob lumen equale, non obftante inzquali-

tate intellettuum , haberür equalis vifio, fic ex

[

!

ineequalitate luminis folius fequetur vifionisin-

H

squalitas: 2dum aurem dici nequit.

Nam

al

[

quantitas luminis refponder quantitati gratiae

qu

fan&tificantis; cüm gratia hec fit radix habi-

»modtx

tuum füpernaturalium tum in viatum in patria:

exoll

fed ubi funt equalia merita , gratia etiam fan-

mmi

&ificans eft zequalis; quia augmentum pratiae

3

datur in préemium meritorum, adeóque illis

yoni

adeequatur : ergo etiam lum

en plorie eritaequa-

füt

j

le;, &

confequenter illud. 2dum dici nequit,

J

Conf. I.- Inzqualitas vifionis repeti nequit ab

T

intelle£tuum inaqualitate, fi nullus intellectus

yeu

in vifione Dei intuiriva agat üt habens vires in-

ulil

aequales: (ed nu!lus intellectus fic apit in vifiio-

Jl

ne; quia non agit ür porentia narüralis, ratio-

t*

ne cujus unus inrelle&us alteri diffimilis dicirur,

ed üt

(pouf

potentia elevabilis aut elevara, ubi nulla

du

eft

ingqualitas, cüm illa fit virtus obedientia-

1 gW

lis feu capaciras potentiee üt ad actus füperna-

ia

turales eleverur

; quam majorem vel minorem

jíi*

nullus intelle&tus pre altero habet, liec autem

u

fit actualis rob

oratio intelle&tus vel affümptio

[l

Dd2a

in

20

Dr Dro Uxwo.

in concaufam ad illos a&tus proximé producen-

(f

dos, qu& omnibus equaliter indebita eft: er-

lter

go. QConf. H. 1n fententiacontraria multa fup-

M

Tàg)

ponuntur fine fundamento, aut admitti debent

non fineabfurdo. Nam inprimis gratis fup-

IN

(m

ponitur, in animabus (eparatis adefle inaequa-

litarem intelle&tüs, cüm major vel minor per-

UT

vili

fectio ejusmodi videarur refundenda in difpo-

fitionem & ftructuram organorum; intellectum

m

praftantiorem accipere lumen olorise infra fua

EX i!la

merita, & minüs preeftantem füpra merita, ubi

n

meritorum zequalitas haberur ; aut dato quidem

ün,

lumine utrinque zquali apud praftantiorem in-

lii

telle&tum à Deo negari concurfum exigenu

$8

luminis conformem: Deinde veró abíurdum

Mi

videtur, perípicaciam intelle£tüs pofle com-

:

lt

penüre minus lumen, & fic intenfionem na-

turalem equivalere gradui remiffo füpernatu-

8

luün

rali; non ita (e habere majus ad majus; ficut

Íc habet fimpliciter ad fimpliciter; eriam robu-

ltta

fliorem fidem & charitatem ardentiorem füper-

Yd

naturalem non provenire à fola gratiee virtute,

11

fed à naturali acumine intellectionis aut. natu-

l fh

rali fcientia, aut faltem fub eequali gratia 1U-

f""mm

dioris fupernaturalem actum minoris merit

[f

effe ac actum fcientià exornati &c.

lt

185.. Objic. cont. yim.. Matth.,20. proponi-

Af

I

tur parabola de operariis füb boras diverfas in

enaæ

vinceam miffis, quibus ramen fingulis idem de-

IStr

narius füb vefperam eft folutus.

Sed hgc pa-

st

rabola diverfiratem merirorum defignat & fi-

& ]

mu! praemii aequalitatem: ergo. — Coyf. . Beati

omnes

'qu

Dr Drzo UNo.

421

o

omnes videbunt Deum, ficuti eft: ergosequa-

a

liter videbunt; prafertim cüm S. Aug. L. 85.

Jtol

QQ. q.32. dicat, unam rem non poffe ab uno

d

magisintelligi quàm ab altero, fi objectum fit

js lp

1

indivifibile.

Cosf. 11. Damnati afficiuntur. eà-

n

dem poená damni, & in hac non füfcipiunt ma-

n

gis aut minus: erpo & beati fruuntur eàdem*

m

jl

vifione; maximé, quia juftitia Chrifti, quae eft

;:ellec

omnino eadem , eft caufa vifionis.

Conf. IIf.

iil

Ex inequlitate vifionis fequeretur r. unumbea-

2

tum majori bono fruiturum quàm alterum; 2,

)quicï'q

eum , qui non videt Deum clariffimà, non fa-

orti

tiari, eoquód ipfi aliquid refler appetendum;

xigeüa'

3. eundem alteri invidere poffe beatitudinem.

)fufd'i

Sed hec omnia abfürda fünt:. ergo.

l Cl

Be. 1. IV. fupp. eg. ym. p. min. Nam 1. fenfus

em !

litteralis non tam. agit de preemii ompimoda

| erqä»

gequalitate in celo, quàm de vocatione genti-

lium ad. Ecclefiam & regnum Dei, üàt plures

s

ant*

Interpretesex Ss.Patribus contendunt. 2.Quam-

3[]1(0?5

vis diverfitas proponatur in diuturnitate labo-

fi$, nofi tamen hinc indicatur etiam inaequali-

r

tas meritorum; cüm Sap. 4 v. 13. legatur: Coz-

ial

Jümmotus i. brevi explevit. tempera. multa ; &

m

Naz. orat, 40.dicat: Erfr ad laboris modum plus

contulerimt, qui pvioves ingrefft unt , mon tameu

f"

pO

quagtim ad voluntatismodusn : propter quam etiam

ia

i

nl

ferta[fe pofivemis amplior smerces debebatur. — &. 2.

,demv)

His transmiffis D. 24, p.min. Heec parabolade-

lr

nat eequalitatem preemii, quantum fpeé&tat

ii

beatitudinis fübftantiam & eternitatem;

W

[

C. quantum fpe&tat ad vifionis intuitivae gra-

um

g

Dd 5

)))))

422

Dz Dzo UNnoO.

/

K

dum five intenfivum five extenfivum, IN. Re-

Íponfio defümitur ex ipfis Patrum in. hunc.lo-

Itj

curn commentationibus, inter quos Ambr. L. 7.

i

in Luc. C. 1c. inquit: egualem mercedem vite;

-

71

[:7]

non glorie. Hier. L. 2. cont. Jovin. . Uus autem

denavius mon unum eff premium, [ed. una vita &g

iij

*una. de gebenma liberatio. Etep.146.. Denarium;

f

(i

id efl, equalem con[equitur. [alutem ,. licét.| falutis

pro labore: divevja [it gloria.. Aug. Serm. s9. de

[

[

verb. Dom. C. 4. Denavius ille vita etevua eff

& in vita eterna omnes cequales erupt..— Quamvis

A

[

If (

enim meritorum diverfitate fulgebunt, alus magis

alius sminus ; quod tamen ad vittam cetermam per-

h

D

Tinet , equalis evit. omnibus: mom emun. altevà. erit

longms , altevz bvevius , qued paviter [empiternum

h

Ci

6fl , quod ton babet finem. Similia Tr.67.in Joan.

repetit.

Catterüm univerfim obíerva, in com-

Ying

LY

parationibus & parabolis non tam anxié perfe-

quendas effe circumítantias, fed attendendum

pu

aüt

maximé ad fcopum, üàt monet Chryf. in Cap.

Wi

20 Matrh. & fimilitudine oftendit Aug. L. 16.

tün

de Civ. C. 11. — Sicut in cytbaris £g. ejusmodior-

lij

ganis amuficis tjom quidem omnia, que tangumur ,

canorum aliquid vefonamt ,. fed cborde; ita 9 in

Yal

fil

parabolis non omnia [ionificant , fed adhibentur , ut

Jianificautia conuetlant.

Ad Conf. 1. . D. Coslf.

Ti

ibi

Videbunt equaliter ex parte objecti, C.ex par-

te potentiz , N. ad prob. fimiliter /2, Una res

a

lib

non poteft ab uno magis quàm ab altero videri

objeétivé feu entirativé, C. inten(iv? velexten-

Wbin

i

Wt

fivé quoad plures fcilicer gradus & partes vir-

tuales cognofcibilitatis, N. Solutio eft D. Thome

Ti

hic

p

23

st

h

DVE D&o Uuo.

423

UM

hic q.12.a.6. ad r,. Zfoc vevbum , ficuti, detev-

iiclt

minat anodum vifionis ex pavte vei vifee, ut feufus

rL;

fit : videbimus ita eum efft , ficuti efl , quia ipfum

1 d

effe ejus videbimus, quod eft ejus. effentias mon au-

TT

zem detevminat modum videndi ex. parte- videutis,

vitij

ut fit fen[us , qud ita pevfe&us evit modus videndi,

Et ad 2.

TO

ficut n Deo eff pevíe&us modus effendi.

Cim dicitur quod vem unam unus. alio melius uon

1 W:

pí

antelligit , boc babet veritatem, [i veferatur adimo-

RTE

duin vei ümellethes quia quà intelligit vem . alitev

Qljanrf,?

quàmfit , zon verà intelligit: non autem fi vefeva-

tur ad modum intelligendi, quia intelligere umus ef

"u

um

perfechus quàm intelligeve altevius. — 4d Conf. II.

R. 1. D.2d.p..4. In pena damni ratione füi

"

at

Ípectata damnati non füfcipiunt magis vel minus;

C. ratione adjun&torum , inimicitice (Cilicet di-

j ]oa'

TU

ving, con(equenris triflitiee & cruciatüs, N.

EK. 2. IN. Conf. Difp. efl; quia peena damni eft

l pew

du

privatio vifionis & omnimoda carentia, vifio

aurem actus pofirivus & forma accidenralis ;

mm

O,L'(

unde quod huic. competere poreft incremen-

tum , in illalocum non habet.

uod de Chri-

[J)

T

fti juítitia additur, fiintelligatur de caufa for-

l

gm!lï

mali aut fpecifica vifionis, aliunde conftat. effe

i

falfum. . 4d Conf. 1II. w. N. [eqq. M. Quoad

jl

170:» enim conílat beatitudinem non haberi

J

ab uno objecto fed fimul ab actu poffidendi ob-

a

pJ

jn'

jectum; unde ad. perfectiorem beatitudinem

clt

j

habendam fufficir major perfectio actüs , licét

ii

lat

ubique idem maneat objectum. — Quoad 24«m

veró, cüm finguli beati tantum habeant vifio-

"u

hoff

nis, quantum per lumen gloriz fünt capaces;

4

conitat

424

" Dr Dro Uxo.

conftat eosdem fatiari, & ab hac fatietate defi-

y

derium quodcunque excludi.

Expo(uit id Ju-

] m

qm

lian. Pomerius, cujus opus füb nomine Pro-

fperi laudatur , L. 1. devit. contempl. C. 4. fcri-

1 D

hus

bens: Sieut corporalis [atuvitas omnes [aturos equa-

litev balet , quamuvis. fingulà. cibum mon equaliter

ilor

Yin

fed pro po[fihilitate perceperimt ; ita omnes [an&i

4

etfi fuerimt. aliquá graduum . fuorum . divevfitate di-

Cur

flincli, und beatitudime. pevfe&à evunt.

Quoad

[

4tiam patet omnem invidentiam prohiberi à

jrod

beatorum rnentibus rüm per conformationem

] tll

volantatis fga cum divina diverfitatem illam

m

ordinante, tum per charitatem perfectiffimam

titü

| tein

in calo regnantem. — Priusinfinuar Aug.L. 22.

de Civ. C. 30.. /d Peata civitas illa magmum in [e

]. Vol

bonum. videbit , quód mulli fupeviovi ullus. snfeviov

lixpm

invidebit, ficut mumc tom amvidemt Awvchangelis

lii

"dngeli cetevi : támque tollet. effe. unusquisque;

f

uod ron accepit , «... quàm necin covpore vult ocu-

RP ]

í

?s effe, qui eft digitus.

Potterioris mentionem

Titig

facit Naz. l.c. Zanta vis amovis. in illa pace nos

Tür

fociat , ut quod in [e quis

lfe

que uon acæp-e'ïit, boc [

Vr

accepi[fe in alio exultet.

186. Objic. cont. 2d. Quando cauía aliqua

totalis coalefcit ex duabus, & una ex illis eft per-

bDS (

fectior, quàm alia in fimili complexo caufzto-

L

talis, effectus etiam eff pefe&tior: fed cauía

IQ

vifionis beatificee coalefcit ex unius beati in-

E

g

telleu & lumine plorie, & poteft effe per-

in

fectior, quàm alterius: ergo & vifio illius po-

Til

teft efIe perfectior, adeóque ex ingqualirate

t

intelle&tüs inzequalis vifio repeti poteft. 42j.

T

patet

m

Dzr Dsgo Uxo.

435

d

patet ab exemplis; quae etiam paritatem faciunt

"

pro vifione beatifica..Nam vegerior oculus

. Pre

cum eodem lumine videt per

fpicaciüs prae he-

T

beraro: Paulus autem. & ifài

as$, quia naturagli-

i

bus ícienuis pre Luca & A

mos imbuti erant,

qtmli.f:ï

illorum fcripra precellebanr his, licet fpiritu di-

vino infpiratis.

Conf. 1. 'Tota vis intellectiva

L

TT

cum omnibus (üis

gradibus elevatur per lumen

Qumi

glorie: praterea etiam intelle&tus ad vifionis

ini

productionem non haberfe üàt cau(a inftrumen-

TO

talis: ergo debet eriam influere fecundüm to-

ii

tam fuam perfe&tionem naturalem, nec limi-

l

[imt

tátur per luminis pradus; adeóque à perfectio-

2

M

)

te intellectu prodibit vifio perfe&tior. Conf. H.

iij

Voluntas cum eadem pratia habituali vel actua-

j

! poteft a&tum fupernaturalem mapis vel mi-

(mge/;

nüs inten(um elicere ; imó etiam inte

lle&tus per-

jufo

e&tior cum aquali lumine fidei in

hac via po-

jl

teít elicere perfectiorem

affenfüm, quàm mi-

yuntd

nüs perfectus;

quia motiva credibilitatis eo-

rümque connexi

ytt

onem cum myfteriorum veri-

P, l(f

tate meliüs penetrat: ergoidern tribuendum

et

intellectui perte&tiori ratione vifionis.

T

E. D. M. Si fingulz caufze

partiales, ex qui-

d

us caufaà toralis coalefcit ,

fint ejusdem ordi-

j

nis curn effe&u producend

0; C. fi una fit or-

j

inis inferioris, & non aga

t nifi üt elevata per

alteram , que eft in eode

æ[i t

v

m ordine füperiore;

f

jty

in quo eft effe&tus,

N. In hoc enim caíü par-

tialis caufainferioris

"TU

ordinis obedientialiter dun«

uahl ji]

Taxat, non autem natur

aliter, virtute fuà pro-

i

prià fe ad i

llum effectum extendit, ac proinde

5

pam

agit

Dzr Dro ÜUwo.

426

ägit folüm feeundüm menfüram caufee elevan-

[

tis, cui effe&tus connaturaliter debitus eft aut

l

proportionatus.: Unde patet, quamvis etiam

di,

ratis detur intelle&tum beatorum perfectione

f

efle inzqualem, perfechiorem tamen non in-

Catt

fluere fecundüm rationem füi incrementi, ad-

us

eóque cum zquali lumine non evadere forma-

fen

fic

liter ac theologic& perfectiorem vifionem.. 742

prob. &g par. m. 1V. Conf. Difp. patet ex proxi-

lj

Ym

mé diétis; quia oculus & lumen corporale funt

ejusdem ordinis, & hoc etiam füpponit com-

pletam illius potentiam: lumen glorie aurem

Tdtl

eít ordinis ab intelle&tu diverfi, illíque dat fim-

ET

pliciter poffe ad vifionem Dei intuitivam. 4

d.

2d. D. A4. Pauli fcripta & l(aiee vaticinia pra-

hi

cellunt aliorum fcriptis aut. vaticiniis oraculo

tim

veritatis & arcanorum intelligentià, /V. ftyli

Tet

venuítate & orationis ornatu, C. vel fu/4. ita

Ws

ut Spiritüs fancti afflatus, qui fe fcriptorumin«

D

doli attemperat, eosdem ad hunc etiam ftyli

Á

& orationis ornatum füaviter ac fortirer uríe-

aüm

rir, C. ür ex una eorum indole provenerit,Nv

füm

Hinc veró ficut naturales fcientie nihil contus

L

lerunt Paulo & Ifaie ad arcanorum penetratio-

A

pnem & oraculorum veritatem, ítyli autem

H

verborum fplendor ad menfüram flaminis di-

lllm

vini proxim? referri debet; (icetiam intellectus

&

perfe&tior nihil confert ad perfectiorem vifio-

tim

nem fed hujus excellentia ad luminisgloricex-

AUy;

citationem ac modum penfanda eft.. 44 Conf. T.

&. 1. D. 1.

. Zut. 'Yota vis intelle£tüs velut

Dpu

Jnæg

materialier fümpta elevatur ; C. formaliter

ts

fuümpta;

Dz Dso U wo.:

422

Qdf

a

fümpta, & üt eft major vis intelle&tiva , N,

levatur enim preecise üt eft facultas intelligene

&nm

!; non autem üt habens talem vel ralem per-

dior

LU

0f I

picacirarem ; quemadmodum num. 184. indi-

catum eít ; adeóque cüm eleventuromnes gra-

j,d

dus activitatis fümpti quoad enütarem , non au-.

Qrtr

tem quarenus aliquid praíftantias naturaliter ef-

, À

ficere poffünt, (equitur ex narurali perfectione

prtm

"

hujusmodi niHi] profluere augmenti in: vifio-

jl

lH

nem pofle. 4E2. D. 2d. p. 4.. lntelle&tusnon

[ (

fc haber àt caufa inftrumenralis, (i atrendatur

st

Tatio principii elicitivi ,

& vifio (pecterur üt

ht

actus viralis ;

"C.. fi attendatur. ratio principii

] /

effe&ivi ,. & vifio fpectetur ür actus fapernatu-,

J

r

ralis; /V. vel fbd. non fe habet üt inftrumen-

racu

tum fenfü ftrictiori, C. latiori fenfu, quatenus

rüy

nempe intellectus eft lumini. glorie fübordina-

j

tus & fuas vires non nifi fecundüm proportio-

UL

nem elevarionis exerit, N. Vide num. 16 m

If

N

«4d Couf. I W. 1. D. vm. p.-dut. Poteít elicere

7l UI'P«

a&um magis vel minüs intenfüm intra menfü-

&lb

ram tamen & limites auxilii füpernaturalis, per

g

quod operatur, C. ultra illam meníüram ac

at

limites, & virrute perfectionis fac naruralis, N.

m

Habet hoc humana voluntas, ut poflit non fo-

j

làm gratice refiftere & eam reddere otiofam, fed

p

etiam non adeequare vires ejusdem ; nunquam

] Vlkf'

tamen poteft füperexcedere motionem ac vim

nl

auxilii: unde fi quis perfe&ius aut intenfius

! WL !]

opus meritorium elicit, quàm aliàs vel alter;

gl

incqualitas oratie five atualis five habitualis

nit ex-

ylld

lmpfil

Præcedit, atque intenfior etiam interve

citatio

458

Dzr 1550 UNoO.

citatio ac concurífus.

E. 2. Similiter D. vel.

teile

N. ad.p. 4., finempeinielligatur, perfectionem

fig

]i

fidei majorem deberi, perfpicacie inrellectüs

majori. d prob.&.potle quidem illam meliorem

tl

motivorum & veritatis penetrationem indire-

fre

Tidn

&té conducere ad fidem perfectiorem füperna-

turalen intra menfüram tamen luminis fidei,

(!ll(

ln

quatenus hinc removentur impedimenta & vo-

luntas aliquo modo faciliratur ad*imperandum

('Og

affenfum fidei; inde tamen perfe&tio fidei ipfius

tj

T

major proprié ac dire&? non orittir, quiahec

non minüs ac ipfa fidei fübftantia füpernatura-

ij

lis eft, càm penetratio motivorum, ficut ipía

moriva, fir entitarive naturalis, neque fidei ad-

hefionem menfurer, üàr D. in 'Tr. de fide.

Carerüm lumen glorie non fübeft libero ar-

bitrio, àt tamen certum eít tam de lumine fi-

dei quàm de alio voluntatis auxilio füpernatu-

Y

rali; fed mentem beatorum neceffarió rapit;

tür

atque hinc ruríus oftenditur, beatos non aliter

d&

quàm ad luminis menf'uramDeum viflere pofï'cl

din

lpl

DISPUTATIO IV.

T

Eu

De Intelle&u & Scientia Dei.

lin

(CAPUTIL

&

Dj

De Intellectu divino ejísque Objettota geuere.

B-

Uamvis intelle£tus in Deo totus fit a&tus;

bl Pl

Q

4

& ille actus totus fcientia perfectiffima;

lo

Íejungimus hic tamen intellectum ab in-

f

tellectione

"

DE Dro Uwo.

429

) vi

telle&ione ejus. nobiliffima; üt divitias f

pien-

Ti

tie ac fcientae Dei, quantum humanz fragi-

ls

i

litati debita cum reverenria licet, faciliori me-

YT

thodo & ex ordine perluftremus.

Triaautem

i

precipué in- confideratione inrelle&tüs exami-

nanda occurrunt; quea planiorern etiam ad f&

at

i

j

hl

quentia viam flernunt: 12num continet forma-

d

litates ad intelligendi lineam fpeétanres; 2dum

TT

cognitionis.diving obje&tum materiale; 3tium

ADUUS

j

ejusdem formaleobjectum ; de quibus ira age..

jl

mus, ut non nifi generalia, aut que minüs

Datit

difputantur, in hoc capite attingamus.

t

dei

ARTICULUS 1

efi

t quenam intelligendi formalitates Deo

[0 d

N T

propvié comveniant 2

m

Ota. Ex prioribus fparfim dictis omni-

^

18&. N

no certum eft, inter nomina decrea-

) I

!

li

M

turis ufürpari folita rationésque iisdem refpon-

;

eu

dentes quaedam Deo convenire propri?, quae-

dam nullo modo; aut improprié folüm ac me-

taphoricé. Regulam univerfalem utrius

quege-

neris nomina diícernendi,

oft S. Aug. L.2.

ad Simplic,

Jj

hanc Theol

Q. 2. de fcientia Dei tractantem ,

ogi communiüs flatuunt: INomen

& ratio illi refp

ondens Deo proprié tunc tri-

buitur ,

quando detractis imperfectionibus

j

g!l

creatis retinet aliquam perfectionem puram fi-

f

Á

bi propriam, & que eodem nomine fpeciali-

(it

ter fignificatur; contrà fi nihil hujusmodi per-

ab [

e&ionis retinet, velnullo modo velimproprià

duntaxat

(

;'4230

Dr Dro Uuwo.

*

dunraxat Deo convenir.

Exemplum efto in

p

I

miíericordia & poenitentia , quarum utraque

Deo in facris litteris tribuitur ,'illa proprie, haec

impropriée.

Si enim de mifericordia detrahas

p

D

compathionis motum, quze propria illius in no-

bis eftimperfectio; relinquitur prompra volun-

lnle

tas fubveniendi & liberandi à miíeria, quae

hr

« pura perfectio eft, & mifericordie nomine

lig

fpecialiter fipnificatur: econtrà autem cüm no-

p

i

mine penitentie fienificerur dolor animi de

proprio facto, hujüsque deteftatio ac retraéta-

j d

tio, nullarelinquitur perfectio pura peenirentiee

[

Ípecialiter propria feu ejus nomine fpecialiter

Qin

fignificata, fi inde creatas imperferfectiones

Q

detraxeris; quare & pcnitentia Deo. nonnifi

tite

ihproprié tribuitur, & folüm propter quan-

Ti

DT

dam fimilitudinem , quam alique Dei actiones

babent cum actionibus, qua in hominibus ve-

D

D

rs pornitentie effectus efle folent.

Jam veró

fex univerfim nomina fünt, quibus perfectio-

dif

nes ad intelligendi rationem fpeéctantes fignifi-

COg,

&t

cantur; nempe aétus primus intelligendi feu

intelle&us aur potentia intellectiva, actus fe-

Qug |

T

cundus intellieendi feu actualis intellectio , fpe-

cies intelligibilis, memoria, habitus & difcur-

Ü

füus.

Porró cüm ratio naturalis perinde ac fides

l'Hqui«

. Drim

docear, dari in Deo inrelle&tionem perfe&tiffi-

mam , üt infrà oftendetur; dubium duntaxat

* tt,

(äf [/

eft, an aliae ille perfectiones, quas in creatis

realiter diftin&tas effe conftar, Deo füb iisdem

tiny

dem

nominibus g;opriä conveniant tanquam toti

051[5 :

.

pü'-'

LL

TR

Dzg Dro Uuo.

431

e[bïin

perfe&tiones noftrá ratione diftin&tee ? Ad

refolvendum

quod

"

ib hi

188. JDico f. Datur in Deo inrellectus (öü

st

potentia intelligendi fecundüm noftram ratio-

sintt

nem diftincta ab actuali intelle&tione.

Prob. Si

ol

intellectus in Deo proprié non daretur, ratio

hi

j

foret, quia detractis imperfectionibus poten-

Ym

tiz& intellipendi create non remaneret aliqua

jnto

perfectio pura proprie fienificara per nomen

jni d

intelle£tüs, üt diverfüm à nomine actualis in-

«

tellectionis;. prout patet ex ratione contraria

ytet

juxta regulam num. priore alltam: Confe-

xitt

quens autem eft falfum. — Nam fi ab intelle&tu

u

creato fejunxeris imperfe&tionem & porentiali-

nott

tarem, remanet vis cognofcitiva, vel vis pene-

qüäï

trandi obje&tum intelligibile vel illud intentio-

dion

nali modo continendi: hec veró inprimis eft

hu

perfectio pura; quia preefcindit ab eo, an fit

m

vis cognofcendi per cognitionem à fe realiter

diftinctam, quod imperfedum eít, an per

i

"d

3

cognitionem à fe realiter identificaram , quod

and] [

Ó

eft fümma perfectio: dein eft etiam perfectio,

(s

que proprié fignificatur per homen inrellectüs,

non autem

101(F

per intelle&tionis nomen: Érgo.

ditt

Conf. S/Thomasin rmum dift. 7. Q. r.a. r.ad 1.

K

inquit: 47 JDeo ommizo idem ve eff - effeutia,

(d

li

ä

potentia $9 operatio , fed differunt tantinm vatios

TT

li

we — Etad 2. Igter ejfontiam &$ operationem ca-

d

dit vivtus media , diffevens ab ulvoque, in cyeaturis

uf

Nadïm

eam vealiter, in Deo vatioge tautim , €9 talis

as eff generave: 9 ideo [ecundinm modum intel-

ondfü

4gendi natura tz0m eff principium iMius, vift me-

pcr

Á

diaufe

422

Dr Dzo Uwo.

T

dianté potentid, Similia docer Q. 1. de pot&ät:

a. I. & p. 1. q. 25. a. 1. ad a.5 unde patet for-

qui

(

qnalitatem intellectüs ratione diíftinctarn conci-

j

a

pi poffe in Deo fine imperfectione.

189. D:o //. Eàdem ratione Deo tribui

pli

jü

potett tum formaliras fpeciei intelligibilis, tum

Antc

memorie, —Prob. 19. p. Si de fpecie intelligi-

Cn

bili creata détrahatur ratio accidentis phyfici &

alia quacunque imperfectio ; relinquitur vis

AIfr)

T

quadam conítiruens objectum in ratione pro-

ximé intellipibilis, ; & determinans potentiam

lia

ad actualem objecti cognitionem, vel üt aliilo-

p

quuntur, applicatio objecti ad potentiam ejüs«

R

que unio intentionalis in ratione objecti inrelli-

Sed hec irerum inpri-

Cügl

gibilis cum potentia.

t

d

mis eft perfectio pura; quia nec in conceptu

hn

proprio involvit ullam imperfectionem, ne€

Wt

aliquam fuüpponit fivein intelle£tu, five in in-

s

tellectione, five in objecto divino primario, di-

3

ide

vina nempe effentia; cüm à propriis horum

Ti

perfeétionibus folàm prefcindar, üt contingit

€0r

in juftitia alitsque Dei attributis: deinde veró

iem

fpecisi intelligibili etiam üt talieft propria; quia

fecundüm noítram rationem porentiam prg-

fhm

D)

fupponit, intellectionem autem precedit, ad-

eóque neutram formaliterincludit:ergo. Comj.

^It

imm

tum ex auroritate D. Thome, qui dum p. 1.

q. 14. a. 4. in Corp. dicit, zerelleum intelligen-

Ts

zem , 69 2d quod iptellpitur , nempe primarium

j

feueflentiam divinam, c2 ü)ecz'emz"m*ellzgiþz'lem, £2

lp

"i

ipfuim intelligeve 22 Deo effe ommino umun 9 idemy

&tio-

li

hoc ipío fpecieminteiligibilem , ficur intelle

nem

—DEVDEO Uuo.

453

J

nem aut intelletum ,. abfolure afferit dari tan-

et f

quam perfectionem puram & ratione, diflin.

|cond

étam: tum ex paritate refpectu. volunratis, in

ordine ad quam ficut formalitas intellectionis ap-

) r

plicantis conftituit effentiam Dei in ratione ob-

U

jecti proximé amabilis, fic formalitas Ípeciei

idi

intelligibilis effentiam divino intelle&tui appli-

j

cantis eandem conflituit in ratioae objecti pre«

TU

ximé intelligibili, — Pro/. 22. p. Quia detractis

ykpo

memorie createe imperfectionibus, interquas

yent

illa eft, quae füpponit oblivionem rei ad actua-

lll

em ruríus cognitionem revocandi, tanquam

nf

perfectio pura & memorix propria reftabit vis

jin

retentiva fpeciei intelligibilis, ad objecta femel

) Itf

cognita a£tualiter cognofcenda: Unde,cümin-

tellectus divinus fit realiter idem cum divina ef-

Incej

RU

fentia, & hec fit fpecies intellipibilis, divinus

vt

intelle&us recte dicitur etiam vis retentiva hu-

jus fpeciei per infep

arabilem (cilicet cum ipfà

iil

idenritatem

;lf

; adeóque ipfiproprié convenit fot-

malitas memorize,

cont

Corf. ex S. Aug., qui L. de

112

corr. & grat. C. s. à Dco imperfectionem

yi

reminifcentige removet, & perfectionem ramen

memoriz tribuit ita fcribens: Ormmium VEVIUTR

n

5

j

tam pvetevitarum, nemoriá quàm dimmiteutium

; I

Centid pleuus of ; uec vemimifcens volvituy n pré-

n

Zeritum, &ec [bevans tendiur apfuturum.

l

ISO. o J//. Deo tam

j

en proprié tribui

j

nequit habirus aut difcurfus. — Prof, 1:2. . Ni-

jin

e

hi! pure perfectionis eft in babiru, quod in po-

/ Nliä

tentia intelletiva intra lineam füam perfectiffie

)

um hus

a non includatu;* formgüter; ergo c

e

jüsma.

j

ia

434

Ds Dro Uwvo.

1

jusmodi potentia debeat

in Deo poni, in eo

T

nequir ratione diftingui formaliras habirüs à for-

i

malitrare potentise.

"Antecedens patet; nam fi

len

bhabitui tribuatur 1. héc perfe&tio, quód det

qui

fimplicirer poffe ; eandem formalirer habebit

Qb

porentia perfectiffima; cüm eam queliber in-

h

telligendi porentia creata habear in ordine ad

Ton

cognitiones füas naturales : fi 2., quàd det faci-

E

lius poffe; habebit eandem rurfus potentia per-

pi

fectiffima; cüm etiam in creatis illarn teneat po-

a

tentia naturalirer perfectior alterà, qualis e

anpelica aut viri robufti, quarum illa faciliüs

€r

coenofcit res naturales, heec minore cum dif-

It

ficultate pondus tollit, quàm homo aut puet;

W

non cerre ratione alicujus babirüs füperadditi;

li

íed ratione perfectioris porentie: fi denique

Itj

53.; quód fignificet augmentum aliquod virtu-

n

tis activse ; inprimis hac perfectio non ita pro-

l.

pria eft habitui, ut non conveniar eriam poren-

ml

tize quà tali; quemadmodum ex allatis proximé

itfe

exemplis liquer:. deinde hoc augmentum po-

fe&;

tentiae formali:er excludere debet aliquam im-

EU

potentiam feu porenrice imperfectionem ; cüm

fto

autem potentia perfectiffima ratione füi &for-

W

maliter excludat emnem imperfectionem feu

tele

impotentiam, & omnem virturem activam in-

itd

cludat, hoc ipfo etiam ratione fu & non ratio-

a

ne habitüs omne illud virium auementum

:

Ie"]g

qualecunque poffidet. —Proj. sd. p. Difcurfus

ttibi

proprié dictus eft tranfitus quidam mentis à

f

noro ad ignotum vel à notioriad minüs notum:

g

fed Deo nequit aliquid dici ignotum aur minüs

I

notum»

DE Dro Uuo.

-

,A n

notum: ergo. Cozf. Ratio difcursüs non eft

gt

ineo, qui uno intuitu perfectiffimé compre-

mn|

W

hendit tum principia tum veritatesomnes, cum

quibus principia neceffarió connectuntur ; quia

hii

vi hujus actüs intelle&tus intentionalirer eft fi-

t

mul in utroque extremo feu termino, adeóque

ln

dto

non tranfit intentionaliter ab uno ad aliud, prout

exigit ratio difcursüs: fed Deus hoc modo &

t

principia & veritates omnes cum illis connexas

(

perfectiffimé comprehendir: ergo.

ylsd

191. Obj. cont.1m. Perfectiones, que in

f

creatis non diftinguuntur realiter ex füo gene-

ind

re; quatenus habent objecta formaliter diver(à,

r

ür mifericordia & juflitia, fed rantüm ex limi-

raddl'&

tatione creature, illa in Deonon diftinguuntur

enij

ratione: fed intelle&us & intelle&tio in creatis

virt

non diftinguunrur ex füo genere, cüm ha-

v

beant idem objectum formale, fed folüm exli-

p

mitatione creature: ergo.

Couf. L. Potentia

pyoum

intellectiva ex füo conceptu eft principium ef-

n

fectivum actualis intelle&tionis, aut fàltem ad

"

Acu

Í

actualem intellectionem prafuppofita, in hoc

priori eft fine atu fecundo intelligendi: (edin

l

M

Deo nequit concipi principium effe&tivum in-

u

telletionis, cüm alàs intelle&tio- conciperetur

v

üt dependens à caufa efficiente, adeóque ürim-

) j

n

perfecta; neque potentia fine a&u fecundo in-

neti

telligendi, tanquam ruríus imperfecta, Deo

]

(

tribui poteft: ergo. Corf. /7. Nullaintelle£tio

]5]1[!3

creata eft magis pura in linea inrellipendi, quàm

y

intellectio divina: fed omnis inrellectio creata

ni!!

fic eft pura in hac linea, ut perfeétio intellectüs

u

Ee 2

in

hao

46

Des DEO UNO.

n])

in eadem ab actuali intellectione nequeat vel no-

a

^

ilen

flrà ratione diftingui; ergo :

fortiori gernina

Iæ]]

hec perfe&tio non poterit in Deo ratione di-

hph

ftingui.

E.

2507 uia addiftindioHfg po GE

quin

üm

num, que in creatis reperiuntur , intentióna-

lem in Deo flatuendam ex dictis fufficit, eas

füp

feclufis imperfectionibus creatis aliquid pur&

ac proprie perfectionis retinere, five diftin-

li

i

puantur realiter in creatis ex quacunque ratio-

Y

ne, five diftinguantur etiam hic tantüm forma-

f

liter, àtin inrelle£u & voluntate patet. — 4

lin

Conf. 1. &e quoad 11n. IV. M. — Conceptus enim

qin

intelle&tüs num. 187. aíffignatus & proprius eft;

Ms

& preefcindit ab eo, an objectum intelligatur

fil

per cognitionem à porentia diftinctam, quo

T0

ob rationem in minore datam imperfectum eft;

an per cognitionem porenti: realiter i

de tlytifi'-.

T

N

catam, quod omnino eft perfectum. — Quoad

Y

od.D M. Potentia intelle&tiva in hoc priori

Vel

fi

eít fine actuali intelle&ione realiter , IN. fecun-

