ob do&trinam eorum apud omnes pervulga-

tam , & prioris ac pofterioris fan&titatem pro-

Ss$53.

batam,

1014

Dzr Dzo Uxe.

batam; fed & quód illi àt judices legitimi vel

du

arbitri rogaàti Gortrefchalcum difputantem au«

dierant, & varia ejus fcripta accuraté perlege-

fant: cüm alii fcriptionem nec adjuti iisdem

preidiis nec eàdem autoritare muaiti aggre-

derentür.

R. 3. JV. fupp. Conf. Scilicet; quód

laudati reipfà defenfionem Gottefchalci ac ejus

dogmátum füfceperint, Quod enim Aemigium

Lugdunenfem Archi- Epifcopum attinet, nec

ob fcripta nec ob a&ionem aliquam faviffe Got-

tefchalco doceri poteft: rum quia falsó illi at-

süec. d. E o . d andip . quium, MES O.

tribuirur anonymum quodcunque, aut füb Ec-

r-

cletie Lugdunenfis nomine in hac controver-

--

fia emiffum fcriptum , àt Cellorius accuraté do«

r —3

cet: tüm quia favor Gootte(chalco pratitus di-

€i nequit; quód Remigius Capitula Lingonens

fia in Synodo Tullenfi 1. obrulétit; cüm tefte-

tur Hincmarus non ultró. & volentem Remi-

*gi.um.l hoc munus obiiffe : Pevcepimus , quia nom

ex ipfis , ut won dicamus pev ipfos , Symodo Capitula

ip[a fuére prolata: exitus autem oftenderit , ad-

miffam ab eo hanc provinciam , ut molles adi-

— ia " at m — RR o D — o

tus inveniret, ad di(cordias componendas , quze

1

ab Oratore feditiofo exafperari potuiffent. Pvu-

l

dentium quidem damus Gotre(chalco faviffe ;

fed errore facti; probáffe ejus dogmata; fed mu-

tato quizflionis ftatu, ubi nempe non de do-

gmate praedeftinationis ad mortem & quidem

Ad peccata agebatur, fed de nomine tantüm;

an unam vel duplicem aut geminam pre&-

deftinationem dicere liceat & oporteat: demum

ï

zepuguáffe capitulis Carifiacis; fed inprimis in

alie-

'Dr Dzo Uxwo.

Xo1$

w

slieno. fenfü &cceptis, ac preeterea etiam ante-

d

cedenter à fe in Concilio fübícriptis : unde

o

P. De Champs de haeref. Janfen. L. 2. Difp. 7.

j

C. 3. recté notavit: « INNemo eft, qui Pruden-

tium Carifiacenfibus Capirulis in Conventu

Epifcoporum fubfcribentem, Prudentio priva-

hy

tà autoritate epiftolam fcribenti jure ac meritó

)

praferendum effe, non judicet. ;; — Lupus Fer-

jl

varinfó quamvis quoad loquendi modum in

l

fuis de tribus quaftionibus Libris cum Gotte-

l

fchalco conveniat, ejus tamen dogmatibus er-

Á

roneis nunquam con(entit: : unde Gotrefchalci

i

de eo in epiftola ad Rarramnum metrica hoceft

judicium : Qui cim fit cautus fanul g. catus ; 'ef

j

modevatus , fic jam tevna fuà librans ve[pon[a libelliy

ut dempto neutvi pleuo. difcrimine pavti cengruat.

[

Qui Ecclefie Lugdunenfit nomine fcripta edide-

runt, vel Autores fünr ignoti vel parüm eefti-

J

mandi. De Scriptore contra Joannem Scorum

l

Qubitari jam füprà eft notatum, fuerítne is Flo-

rüs Magiíter, gn alius quiscunque ? quio &

j

funt, qui tirulum Ecclefiz Lupdunenfis falsó

Ü

adícriptum velint; cüm diverfitas characterum

l

apparens in fenfa decretorio: Zezerunt ad nos,

7

id el, Ecclefiam Lugdunen[em , additamentum &

alienam interjectionem non obíeuré prodat.

'Autorem libelli de tribus epiftolis non effe Lu-

gdunen(em aliquem (ed Ebbonem Gratianopo-

l

lianum, Hincmarus docet; dum L. de pred.

C. 31. ícribit, traditas ab eo feptem regulas in

hoc libello. propofitas, qui Capitula Valentina

Reliquorum libellorum, anonyrnus

coqdidit.

eít

:;

$ss 4

1016

Dr Dgzo Uxo.

eft Autor ; atque is quidem , qui Abfolutionem

queftionum edidit, ita ipnotus, ut etiam in-

certum fit, quibus in caftris militet: alter veró

de tenenda veritate Scripturarum peffimé no-

]ï

tatus ab Hincmaro, qui L. de predeft. illum

lmguá vufficum , [eufi injulfum $5 inteligentid par-

vum non íine fundamento dicit,

Denique 7-

lentinovum. Patrum , eti nec ad Hincmari que-

relas utráque ad Carolum epiftolà & L. de pre-

deft. allatas,. nec ad alias circumftantias parüm

honorificas attendamus, autoritas non admo-

düm magna eft, five numerum Epifcoporum

fpectemus, qui quartum decimum non excet-

fit, five do&trinam & (an£titatem , de qua nihil

j

conftat: — Lingoneunfium autem eriam eft infe-

rior; utpote à quibus viatoria quaíi Synodus

prepropere ac fine neceffitate celebrata, & mu-

tatio decrerorum Valentinorum quamvis jufta,

;g

tamen mal? & cum levitatis vitio facta fuit.

Ad Couf. H. Y«.x. D. fubfumpt. Affectum ett

füprà, herefin pradeftinarianam non effe na-

tam Adrumeri aut alibi circa Auguftini zetatem,

16.

precisé in iis, de quibus num. 415. & 4

enuntiavimus, C. univeríim & ia nullis, N.

Obf(ervavimus enim num. 419., in ipfo S. Au-

ftini monafterio femina hujus here(cos fuiffe

etecta, nec. effe-incredibile , quód. & apud

alios aliquid (imile emerferit; prefertim cüm

circa Auguftini dogmata inter predeftinatianos.

& Semipelagianos ipfi Adver(arii ftatuant di-

dge 11m-

fcrimen in fola animni comparaFio-ne , qu

cplex

/

"um

^ Dz Drzo ÜUxo-

IO17

u

plex & incauta in prioribus, in pofterioribus

It

autem maligna & fraudulenta fuerit.

E. 2. 7.

jl

Ju&f: IN. Conf-. Quamvis Hincmarus errárit in

)

defignando loco & fübje&to herefis praedefti-

]

natiane antiquiffime, non tamen in ipfis do-

gmatibus Gotrefchalco obje&tisieft hallucinatus,

üt ex dictis num. 421 & feqq. patet; adeóque

1

nec do&rinam Gottefíchalci . malé intelle&tam

^ |

afferi poteft. — Quod additum fuit de conten-

j |

rentione vindicandae fibi autoritatis. Augufti-

"I

nianee, his certé temporibus noftris parümevin-

cit; ubi przter Wicleffam , Lutherum & Cal-

|

3

vinum eadem olim jactantes , Baji , Janfenii

l|

ac Quefnelli Difcipuli manifefta exempla pre-

uerunt, hareticos abuti autoritate $. Augu-

ftini ad errores fnos tum proferendos tum de-

fendendos.

Preterea veró num. 414. jam

notatum fuit , proprium fuiffe preedeftinatia-

»;

nis, ut dogmaribus fuis Auguftini nomen prae-

ferrent , atque füb eodem tutos f& te&tósque

arbitrarentur :

quare affectara illa Auguflini

oftentatio adeà

Gottefchalcum non juvat, ut

eum potiüs ex affe preede(tinatianum probet ;

prefertim cüm Expugnatores ejus ac Judices

luculenter oftenderint , erroribus plane blaf-

phemis fàcrile

p* pretenfam fuiffe $. Doctoris

L*

autoritarzm.

431. Olfevva. Quodïnum. 318. notavimüs,

nempe difputationem inter Catholicos occafio-

ne Gortefchalci de voluntete Dei falvandi om-

nes$ exorram non perünuiffe ad.fidei dogma ,

- fed

a

1518

Dr Dso Uxo.

N

fed ad loquendi modum; idem hlc de praede-

/

ftinatione dicendum eft,^ Quamvis enim qui

1

Hincmaro adver(abantur ; " errore facti nega-

[

bant affertam. à Gottefchalco preedeftinatio-

mem, qu& peccandi & pereundi imponat ne-

ceffitatem; hoc ipfum tamen dogma velut er-

roneum aperté rejiciebant.

Lupus quidem

Ferrarienfis L. de trib. QQ. q. z. ita loquitur:

ANemo [obvià [apientium evit uefcuss , won effe Deum

autorem caufiinque perditiomis bomini; &in ep.

e?oPF9e o — 7 4$€-. 7 x 43

ad Hincm.: JVemo opiuetur , auz juflis aut. vepro-

lis preedeflinationis vevitate fatalem uece[ftatem in-

duci..

Prudentius L. 1. adv. Joan. Scotum

C. 10 ait:: Aec minüs detoflamur eos, qui prede-

ffinationibus neceffitates & vim infert creatuvis

fomniant ; & in epiftola ad Hincmarum & Par-

dulum; -Praedeflinavit , id efl. ordinavit, non ut

pOT — R EE — E

w

pes

—

peccavent , fed ut propter peccatum pevis pevpetuis

sutevivent ; non ad culpam , [zd ad penam ; non ut

malum quoddam vellet foe admittevet ,^ fid t po-

— ——f

ptev malum , quod voleus facevet, juffó damnaret.

Autor Lugdunenf(is L. adv. Joan. Scotum C. a.

inquit: Quod autem . dicit, Gottefchalcum prade-

flinatiomibus meceffitates 2 vim iuferentem , ; ita

boc dicit, quafi illa preedeflinatio veproborum a

antevitum alicui eorum vim 9 neceffitatem impouat

ad malum, id ef , ut inevitaliliter snali [int , 69

orminino aliud effé on. poffitt ; boe omnino alienum

Demum Aurtor L. detrib.

eft à Fide Catbolica.

BU Buev 49* — £99 £L —— 42 Lfv — e

epift. C. 3. dicit: Zza eff prafcius bonovum e9 ma-

2 - ^

lo'rufn,, ur munquam po[fit effe predeflinatov; þ;uï

.Dsg Dso Uwo.

1019

9iee auctov malorum; & C. 4.: Ex . certa prefcien-

j

ia 7 jufla preedeflinatioue [ua. aulli. meceffhitatern

J

impojuit , uf inalus effet, &g aliud eff som po[fet;

I^ i

cujus rationem càm dediffet ex eo , quód Deus

N

h

aliàs malos cogeret, fübdit: Quod quéim borren-

de fit blafpbemiee dicere wel cogitare , omuis pius

]

Jidelis iutelligit, His addi poteft Conc. Valen-

tin. Can. 5. num, 588. recitatus.

Porro do-

J

gmate hoc principali omiffo detortarn alió con-

troveríiam plurima ex parte ad loquendi mo-

dum fpe&táffe, 1i

uet ex quaftionibus circa

prafens Caput po

1

Gotrefchalci damnationem

;'

inter Scriptores difceptatis., Quaerebatur enim

170: Num reprobi proprié dicantur prade-

!

ftinari 'ad peenam culpà fuà incurrendam, íá

l

abíolui? loquendo illam vitare liceat?

2dós

j |

Sintne mali' poenis pradeítinati; an'poenze ma-

is? 27/0: an afferenda fit przedeftinatio du«

plex, altera quidem malorum, bonorum al-

tera; an veró una tantüm , eáque vel fimplici-

ter una, nempe folorum bonorum, vel una

]

quidem re, officio tamen duplex, utpotead malos

equé ac bonos pertinens; ideóque gemina vo-

;

canda? 470:

uinam circa bzc loquendi mno-

dus apud Patres; maxitn? Aupuftinum, fit re-

ceptus & ufürpatus ? Unde demum ad criti-

cas difceptariones delapfi, non minore ftudio

?

pro áccefforiis contendebant , quàm oporte-

ret de principali caufà decertare, uii ex hac

pofitione liquet, quam Autor L. de trib.

y 50

epift. C/./ E protulit : Que autem inie

féros

TO20

. Dz Dzo UN6

ftros. inde fit snaxima. contentio, vobis fianifico:

Quidam dicumt Auguflinum — edidiff | ibellum,

quem . Fypoonofficon. tititulavit. &c.

us qui-

dem omnia qui recté expenderit, facilé illud,

quod maximé fpectabamus, velut corollarium

ex hactenus difputatis deducet: nempe non

effe, quód Novatores. controverfiam (zculi

JX. tantopere jactent, indéque fuis erroribus

tutele quidpiam polliceantur: quandoquidem

id, in quod pars utraque confpiravit ; no-

ceat ilis plurimüm; ea veró, in quibus pars

altera ab altera diffidebat, favoris

prorfus nihil prebere

queant.

0. A. M- D- G- BQXT. M-H, i

NESDU OSARNUCUOONE C GR DEU ORE OM — M L o — ERE RL I T TEESIUNIE T T UAEU MTRU r o

ERRA-; j

V:

| ERRATA . NOTABILIORA.

i,

P« 13

Qu

1

Pap. 12 lin. 23 quodam - quadam

ihi

]. 18 profe&é- perfecté. p. 17 1. 20 v. 5.- V.7.

rm

P. 421.7 non fünt- non tor (ünt. p. 64 l. 2$ fcilili-

nn

cer-fcilicet. p.711. 201Ibid.23.- Ibid. 32. p.72.

2l

1.50 v.15.- V.34. & feq. p. 83 1. 16 idolatrie -

idololatrie p.961. 14 liberatis- libertatis p. 107

YU

l. 10 carmi - cargéi p. 156 l. 26 immediatum-

i

iediatum — p 141 l. 23 radidicem - radicem

m

p. 144 l. 2attribubutum - attributum.| p. 200 1.3

S pars

Malach. 9. - Malach. 3. p. 2131. 20 nam- fed

p. 231. l. 18 Genef. 6.- Genef. 4, p. 246l.21

V. 12. - V. 9. p. 248 l. 16 v. 16.- v. 26 p.250

l. 27 Reg. 11.- Reg. 2.

. 260 l. 29 [oan. 6.-

joan. ; Ibid. 1. 31. Matth. 13 fu/ffitue Marc.6.

v.5. p. 2901.6 z. Cor.- 1. Cor.13.. p.29r

|

]irv.im .v

P. 3161. 30 v. 21. - V. 27.

p3171.6v.16.-V. 12. p. 333 . 14 conde-

Ícendum - condefcenfüm — p. 534 1. 19 Baruch

NV. I.

5. V. 37 - Baruch 3. v. 38. p. 373 l. 13 v. 12-

p.:390 l. 21. Theodofii- - Valentiniani

P. 424- l. 19 oculis - oculu$ — p. 430 l. 14 imper-

perfectiones - imperfectiones | p. 433 l. 12 re-

vocandi - revocande

P.4981 2$ ex- &

p. 60; l 9 unumquoque - unumquodque

p.5081.2. V. 15.-v. 1. p. f49 l. 28 ncofen-

fus - confenfus

P. 568 l. 3 verfabimur - ver-

fabimus

P. 570 l. 18 fi rmum - fi rmum;

p.602.16 quado-quando p. 6061. 18 ejíü-

ejus p. 6261. 13 Adrumstimus - Adrumetinus

,

p. 630

». 630 l. 24 fententiat : .f"enre'.rfxriä.

p. 645

Á

l 24 r& ; & pretium - & pretium — p. 65i

l 25 pluritas- pluralitas p. 662 l r3 üt exi-

flentes - creaturas ür exiftentes

p. 670 hat

differentia- indifferentia | p. 7o1 l.9 fit - non fit

p. 740 l 28 malitie . malitià

p.7s; L 51

complacentita? - complacentise

p. 784 l. 22

in differente - indifferente — p. 794 l. 1. proxi-

ininis- proximis | p. 8111.52 Matth. 26 - Mauth

20. p. 8161 $ 9. 23. - V. 27.

. 918. l. 28

w.-33.- V.29. p.8241 6 v. 18. - v. 38. Ibid.

1.8 ad Tim.. r.ad Tim, Ibid.l.22 v.28.- v.24.

p. 833 l. 17 juftum & grarum - juftam & gra-

tan p.8441.8 ef-eféz p. 8$5 l. 29 & - ad

p.857 l16 Joan.6.- Joan. 15. p.858. 18

v.22.-V.20. l]bidli16v.7.-V.8. - P- 953

1. 19 Ma[th- 3)'. - Nïatth-. à5,-

p- 988 ]. 24

qusodam-quosdam p. roorl 14 vere- vera

p. 1002 l. 20 objiciet - ob-jeci:

N

ä&y

P

JHl

QUE

J5

Z

T

p

m

9

E

n

Ó

fsl

i

li

774

j

"n

tf |

il

l

4

hi

4

[j

a |

Y

4 |

a i

(j

*

5;?

—

-

TA

"m

mj

p

£

x

z

EE

w

^6 i

»*

W

»e-

-.Af,

o QUSEBMSRE. - us aibent, dl PEt ruiag

PO SRDANHESEU aisb

—

2sd

MU od r lt

i s

zaPiocuHts GU acua E

ii i m

i5 ao atf ii a nE ii i, i hlssls aiisu. p

»

Pav ETRTE

z

i

at R

ET

[ l

T

"—

——

——

—— N

rA

M

5

X

W

19

-

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

INSTITUTIONES

ER

dU

E

HEOLOGICAE .

O Baancee Q

IN QUIBUS

W

-

PRJETER

FIDEI DOGMATA [

PROPUGNANTUR :

PU

QUARSTIO NES

o

E

SCHOLASTIC £,

N

QU/E AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM,

z

.TRADITIONUM, CONCILIORUM,

"us

& H/ERESUM CONFUTATION

:

2

EM

iE

B)

-

o r

NDUCUNT.

/ '/?Z

1

Àp UsuM

Á

/

'ä. " -! '.—

'THgorooi& CANDIDAT

ORUM

ÁcCOMMODATJE

8

OPERA AC STUDIO

7

PHENRICI KILBE

RSJ.

6

Ss. Theol. Do&oris , ejus

démque

ET.

in Univerüitate Wirceburgenfi Profefforis

5

Publici & Ordinarii,

TRACTATUS ps DEO UNO,

4

N RMUNE du

Peï

n

3

WiRCEB URGI,

2

Typis Jo Chri

ftoph. Kleyer , Univ. Typ. 15752,

1

*(l* Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com