bus Interptetibus Redemptio hominum, Fidei

D

incrementum & Evangelii gloria; unde de de«

fiderii actu proprio verba intelligi poffunt , fed

quin hüc pertineant.

146.

D'eso:Uso.

319

f

g

146. Jnf/. I. Ex locisScripturz in probatio-

Mojt

ne laudatis non magis licet inferre vifionem in-

l Ui

h]

tuitivam , quàm ex Genef. 32., Num. 12. eam

t

concludere datur, ubi Jacob & Moyfes Deum

H

facie ad faciem vidiffe lepuntur. Sed' ex poftre-

mis non deducitur conceífa his Patriarchis vi-

3N

(

fio fübítantie divine: ergo nec ex prioribus.

Corf. Plures Patrum varia protulerunt, quae

J

D

Ia

minimé conciliari poffunt cam veritate noíirze

thefeos ac dogmatis. Nam 1. Autor homiliz de

&U

]

San&iffima Deipara, quz Athanafii nomen prae-

fert, dicit, ficut nos animam noftram non co-

' n

]i

uf

]

gnofcimus, fed tantüm velut umbras $9 Jfiguras

]i

ejus ex

Jacultatibus &9' opevationibus illius expre[-

fis,

fic & Deum duntaxat cognofci ab anima

pà

Jett

poffe. Autor veró QO. ad AntiochumC. 2o.,

qui etiam inter opera Arhanafii exrat, ait , e(fen-

yis

1

7iamn. Dei non videri zudam, fed tantummodó

queudamglovie gradum ad captum humanum ac-

f

commodatum. 2. Clemens Alex.

f

apud Oecu-

menium , Cyril. Hierof. Catech. 6., Cyr. Alex.

QU

L. r. in Joan. C, 10., Ambrof, in Comment. ad

u

f

Lucam: Hier. apud Aug. ep. r11. docent, nec

ab Angelis videri Deam ;z fe, ficuz cf? , & fecun-

d li

düm zaruram aut fübflantiam, íed tantüm Deum

Vi

incarnatum , aut. quautum capeve poffunt , vel pro

j

U l

f

menfura quisque ordiris fui... . Dionyf. de divi-

nis Nom. C. 1. & de Cocleft. Hier, C. 4.; Greg.

d

Nyff. Or. 6. de Beatitud., Bafil. L. 1. cont Eu-

J

nom, ; Ambr.L. de Incarn. C. 111., Ifidor. Hifp.

fit

& cogni-

[

ia C.fp. Exod. ftatuunt nature divin

tionem

!

H

71

/

"

ss

Dz Dzo USa.

520

tioner ommi create menti effe füperiorem, -

?

& f(oli filio ac fpiritui fan&to convenire. :

E. IV. M. 9 par. Generatim enim dicitur,

)

quód nemo in hac vita videat Deum, econtra-

f

expre(sé afferitur, quod Deus ab Angelis vi--

j

deatur & à beatis videndus fit. in vita eterna;

0

unde vitio Dei à Patriarchis erat. in aliena for-

a aut in perfona -miniflri feu angeli; de qua

temen difficultatre adhuc plura inferiüs. 74

d

[

Conf. &. V. Af "Triplex enim, üt jam fuprà

inuuimus, via nobis aperta eft conciliandi cum

P

«

veritate dogmatis Patrum eorum diéla, qui-

bus venerationem habere oporter, nempe fi

[

Tà

accipiantur eorum verba vel de vifione corpo-

rea, vel de vifione intelle&tuali quidern fed aut

L

per proprias vires aut in preefenti vitee flatu,

j

vei de vifione comprehenfiva etiam angelorum

[/

ac beatarum mentium.

Verum cum turpe fit

R

g

aliorum di&tis (enfüm pro libitu affingere ; quz-

nam fingulis Patribus interpretatio ex eequo

[

H

conveniat, fpeciatim videamus. lraque adprol.

177. &. Scriptorum hic laudatorum autoritatem

i

P.

nullam effe; cüm ignoti omnino finr, cerrum

aurem habeatur, falsÓ illis. Athanafii nomen

k

Pofterioris tamen verba à

fuifíe prefixum.

»

quibusdam intelliguntur dicta àd excludendam

bt

N

duntaxat vifionem comprehenfivam, non au-

tem intuitivam finitam: prioris veró ; qu& ma-

n

li

nifeflé tantüm cxpnitionem abítractivam con-

cedunt, non fünr tractabilia, ficut nec alius ex

li

Dial, 3. de Trin. S. Athanafio itidem füppofito

e his

q

logus. Aaf prol. ad. &. D. Et ex plerisqu

ipfis

Drg Dnb Üxuo.

35

r

ipfis additis nepant fimpliciter videri intuitivà

D

eum , N. negant tantüm comprehenfivà

li

Deum videri, C. S. Epiph. har. 70. ubi dixif-

KOLT

fet; videvà Deum áufintum, mom t [ babet im

ds Y

fefe anfimitum, fed quomodo capere gatuva potefl,

stl

oftendit in duplici exemplo , alterius per fora-

nf

men ca&lum, alterius ex edito montis vertice

d

mare afpicientis, quàd ficut de utroque ver&

jl

dici poffit intuitivé ceelum & mare. videri, &

n

etiam, quia neuter perfpicit totam latitudinem,

nilit

jj

aliitudinem, exporre&ionem & effe&ta . coeli

ht

ac maris, veré negari ceelum & mare ftilicet

n

totum ac totaliter cerni; fic res fimili quádam

qu

ratione f& habeat de vifione Dei, nempe vider

[

veipsá àr m [e ofl, fod mon videri fecundàm totam

i

Juam latitudinem. — Patet hoc ipfüm ex eorum

jorü

verbis, queis negant Deum videri ,

Cyr. Hie,

i^

ros. Sicut Deus ef?, Cyr. Alex. pro o atque di-

)

Q

gnum efl Deo, Ambr. fecundüm plenirudinem di-

ij

vüntatis, Wieron. juxta natuvee fu.

v proprieta-

7em; quodl.c. pro fua & noftra fententia ex-

i

ride

ponit Auguftinus, & Hier. etiamin Comment.

]

adr. I(à. C.5. apertbexplicat. .—24. pro/. 3f.

TUS

& D. Statuunt. vifionem aut corpoream, aut

que

propriarum virium 'vel hujus vite, aut com-

a

prehenfivam effe omni menti creatae füperio-

y

o

rem, & poflremam foli filio & fpiritui conve-

n

nire, C. vifionem intelle£tualem & fim pliciter in-

)u

tuitivam, N. Dionyfiilocus priorjam fuüpràà no-

jisd

bis expofitus eft de naturali & viribus propriis

PO

fio

comparata notitia; pofterior ad confpectum,

i

quem horines corporibus inclufi affequuntur,

J

pectat;

Drs ADEO üNO.

525

[

fpe&tat; quia fermonemiibidem de Patriarchis&

Prophetisinftituit. Similem fenfüm haber NyC-

fenus loquens de cognitione Dei hominibus vi-

ventibus propria.

Ambrof decorporeaintel-

«

I

lirendus eft, quia Verbum dicit incarnatum,

utab hominibus confpici quear. Bafil. quia de

]

profundis Dei;

^qu& Spirirus fcruratur, ibi-

dem agit; de comprehenfiva loquitur. Simi-

l

)

lis fenfüs tribuendus Ifidoro loquenti de vifio-

ne, qus& in toto & integré Deumatringat. Re-

p

ra Patrum dicta, quee diffi-

lu

ftant etiamnum plu

'cultatem habent.

Ex his Chryfoítomum &

fà

k

'l'heodoretum fpeciatim vindicabimus, alios

veró, uti Gennadium L.de Eccl. dog. ; Titum

y

"«Boftrens. Anaftafium Synait. & paucos quos-.

dam, qui ex eo vifibilem Deum negant; quia

li

inter potentiam & obje&tum deber effe idem

ordo, fiunoex prioribus modis mitigari ne«

y

[

queant, facilé omittimus.

(j

. Infl. 17

Inter

3

intelle&tum crearum

& effentiam divinam nu

lla eft proportio ; quia;

ille eft finitus & intrinfece naturalis, heec veró

infinita & fupernaruralis, adeóque diverfi or-

dinis: ergo intelle&tus cre

arus nullà ratione ele-

idendam. Dei effen-

ä

vari poteít ad intuitiv& v

t

tiam; preferrim cüm intellectus etiam elevatus

anon poffit videre omnia poffibilia in Deo laten-

tia, quibus pra'eminet effentía divina; ócocu-

lus corporis, quantumvis naturaliter propor-

tionarüs, nequear directé intueri folem in me-

fidiana luce.

Couf. I Vifio Dei intuitiva de-

tä

|

creati

'ber effe infinita : Sed vifio intelle&tüs

etiarm

^ Dz Dro Uxuo.

3753

d

B

:

etiam elevati nequit effe infinira: ergo. . Mj

d

rob. 1. Quia reprefentatio obje&ti infiniti de-

J

f

bet efle infinita; càm ab objecto fpecificetur

T

a&tus potentig circa objectum.

2. Quia vifio

VACU

intuitiva debet repreefentare Deum,; àt eft in fe;

yit

Deus autem in fe eft infinitus.

3. Quia ficut

produclio rei infinitee eft infinita, fic etiam vi-

L

N

foonem BDei infinii infinitam .effe oportet.

vl

Conf. I1.. Sicut fpeculumfinitum non poteft re-

"11

prafentare objectum infinitum, & locus fini-

yl

itus ambire corpus infinitum , nifi utrobique

j

tantàm ex parte; fic etiam vifio finita non po-

i

terit referre Deum infinitum, nifi tantüm ex

Ti

parte: ergo vel vifio Dei debet effe infinita;

1]

vel finita Dei vifio non erit intuitiva.

qll

2

. K. D. ,4. Non eft proportio entitatis C.

ide

habirudinis, fu/d. completa & proxima fine fü-

a

pernaturali auxilio, €. inchoata& remora, N.

Deum quantumvis infinitum & füpernaturalem

at

contineri intra limites objectivos intellectüs

creati; dictum eft num. 135. & expofitum. 44

od

(

$rol. p. 1. Difp. eft; quód cognitio omnia

n[[i

[j

potlibilia coenofcens foret comprehenfiva in-

yed

finiti & etiam ipfius.Dei, cüm illa potlibilia ni-

di

hilaliud fint, quàm effentia divina infinité par-

]eyaü

ticipabilis; adeóque infinita etiam foret: econ-

jl

tra cognitio immediaté quidem fed modo finito

n

auingens Dei (übftantiam nec comprehenfiva

nec infinita.eft.. 24 . 22. Dijj. ftatin.eo, quod

rop(]f

pm

radii folares nimià copià & caloreirruentestur-

"

bent humores & ledant retinam ; unde .dolor

d

in oculo & prövoe&üov la

crymarumn oritur &

enup

a

xus

324

Dzr Dro Uxwo.

J

fixus obtutus impeditur: nihil ejusmodi ocu-

lis mentis prafertim füperné roboratis in Dei

]i

Ad Conf. L. W.

Yin

contemplatione eft timendurm.

N. M. &j prob. yim.. Quia reprefentatio &actus

W

W

quiliber potentiee non fpecificatur ab objecto

tuxta modum effendi, quo objectumeft; cüm

i

aliàs omnis actus circa Deum verfans infinitus,

& circa mareriale vel finitum objectum occu-

atus materialis & finitusforer , quod falfum effe

aliundeliquet; fed fecundüm modum attin endi

actendendi. 744 pro/. 24. D. Intuitiva vifiode-

bet repraefentare Deum, üt eft in f& h. e. cogn

[0 73

p

N

Ícere ejus naturam, períonas, attributa, &

eum etiam effe infinitum ac infinité cognofci-

D

f

bilem, C.h.e. modo etiam infinito & haec omnia

commenfürante, N. 4dprob. 3:. Difp. eft; quia

L

du&tio debet dare effe rei & hinc effectum

pro

q

cont

inere; adeóque fi effectus (it infinitus, cau-

Y

ür: vire

fà etiam & produétio infinita requirit

tus autem cognofcitiva & cognitio r

ei effe pre-

[

fupponit, ideóque continere non deber; mo-

dus etiam cognofcendi non fequitur modum

fed modum effendi potentiee co-

rei copnitee,

gnofc

itivae, quee quia finita eft;

& ille eft fint-

tus. /4d Conf. II. 3. N. A. €9 par. Corpus;

Q«

quod fpeculum repreefentat aut locus compl

;;

&itur, eft materiale & conftans partibus, &

quia fpeculum non repraefentat corpus; nifi in

[

t

quantum fpecies recipit; nec locus complecti-

tur , nifi quantum ambiendo commenfüuratur;

qw

Q

nec fpeculum nec locus finitus infinitum cor-

pus reprefentare & compleói poffunt, niài

D

ecur-

, Ds Dro üwo.'

325

10

J

fecundüm eas partes, quasdicto modo caþiunt:

1

Deus veró eft realiter fimplex ; & quamvis

li

virtualiter fit multiplex, tamen in vifione intui-

a

tiva attingitur tota ejus eíTentia & fübflantia,

]

infinitas autem ejus etiam modo f(àltem finito

, it

[l

& com]muni ac generali perceptione attingitur.

V

l

Quznzs: 72 $. Chryfoffomus ac Theodovetus

m

vejelo de vifroue Dei 2ntuitiva Grecorum

Qd

€2 "rmenorum ervori preelufevint ?

j

148. JVora. Vafquez in Comment.ad prim.

a

patt. D. Thomz Difp. 37. Anomeorum erro-

jl

rem in eo duntaxat pofuit, quàd dicerent ab

0s

intelle&u creato proprià virtute totum Deum,

ormi

ficuti eft, claré vidert poffe; nec putat adeó

Qu

amentem fuiffe Eunomium , ut fícientiam,

:&UI

quam ip(e de Deo haberet, (cientiz? & cognitio-

)

ü

ni, quam Deus de fe habet , omnino eequaret,

n

h.e. diceret; Deum comprehendi poffe. Econ-

"

trario afferit Patrum Gracorum & Latinorum

; n

plures, fi finceré loqui velimus, inbonum fen-

nodhlï

fum explicari non poffe in iis, quae de vifione

i

Dei intuitiva fcripferunt; propterea quód du-

(i

riora eorum verba emolliri nequeant ufitatà

i

aliàs interpretatione illà; quà à Theologis di-

n

cebantur difputàffe contra Anomzos, Deum

u

comprehendi poffe docentes, atque hinc ple-

p

rumque tantüm comprehenfivam Dei cogni-

tionem nepáffe.

In neutro tamen is Autor fe-

;pkih

xmwt ]

quaces invenit , fed potiüs plerosque omnes

; 0

contrarios.

Ad horum exemplum Anomaos

j j

€x Aétii fui verbis infani illius de compreben-

X 3

fiva

d

Dr Dro Uso.

426

fiva vifione erroris fuprà num. 137. infimulavi-

P1

í

mnus, hic veró de alterius etiam ducis errore eo-

dem tefteslaudamus Ss.Chryf. & Hieronymum;

[;

[i)

quorum ille hom. 2. de incomprehenfibili nat,

&

Dei fic ait de Eunomio: 74ufus eff bomo dicere ;

f

JDeum movi; ii ipfe Deus [eipfum movit. — Hacci-

s confutatione iudigeut ? b«ccine demonftratio-

[

e ? 92c. Hic veróin C. 11. Matth. Erubefcat Ea-

[/

gomius, inquit, zaptam fibi motitiam Patvis Q9

(

Filii, quamam alteruter im [e babeant , vindicans.

lii

His addi poffunt Cyr. Alex. L. 11. Thef. C. r.

ji

Bafil. ep. 186. Theodoret. L. 4. heret. fab. ; cu-

lii

li

jus poftremi hec verba füunt de eodem; u-

us eft diceve, [e mibil de vebus. droimis ignovavey,

U

[

fed ipfam Dei fubflantiam exaclà fcire, eandemque

li

de Deo babcre cognitionem , qualem ipfe Deus de

fi

feipfo Dabar.

Similiter priore articulo. Patres

ram Grecos quàm Latinos vindicare ab obje-

"

l

&o lapfa ftuduimus: nunc autem Chryfofto-

müm ac 'Theodoretum, qui velut reliquorum

in errore magiftri traducuntur , immunes etiam

í

oftendemus; quamvis, quod & Cyrillo con-

tra Neftrorium & Auguflino contra Pelagianos

difputantibus accidir, his eriam eveniffe videa-

tür, ut, dum adversüs Anomaos bellum (üfce-

perunt, ad partes alias extremas nimiüm de-

4

.lïf

clinàffe Vasquefio fint vifi,

149. Afefpondeo J. S. Chryfoftomus nun-

quam negavit;

Deum intuitive videri poffe ab

intelle£tu creato elevato. — Pro?, 7. Quiapaffim

& in multis locis hanc vifionem pro beatis futu-

ram füpponir & afferit, Patet id'ex hom. de D.

Philo-

ER

p

Dzr Dzo Uxo.

327

t

Philogonio, ubi de beatis inquit:. Perpetu

[ 'Ui-,

t

dent , quatenus illum videre licet uon folum pra-.

Y

fentem , veriun etiam [ug glovie [pleudove. coude-

covanteimn univer[um cetum.

f

Ex hom. 111, inep,

ad Philip. uf frve bic five ibicumvegefunt ; at-

diffm

B

que ibi quidem multo- magis. propius, uou quafi

quodam interjedo veflibulo , non per fidem , [ed facie

ho

"

ad faciem.

Ex Paren. 1. ad 'Theodor. lapfüm:

Quud dicemus ,. quand. vegiis cubiculis adapevtis

/

N

hi

(

sutuevi licebit ipfum vegem , nom per [peculum nec

per euigma , fed facie ad faciem: om ampliüs u-

LU

by

quam:per. fidem , fed per [peciem.

Ex hom. 1o,

in 2. ad Corinth. |. $7 cogitatío eorum. qui. adbuc

t

f0r(

vivunt, quamvis cb[cura fit, tantam [uppeditat

n

voluptatems cogita, quantam. letitiam wolis allae

J

zuva fit manife[la ipfa vifio. . Similia plura habene

turin Ejus bomiliis in C. s. Marrh. & C. 13.

Datt

p o

ep. 1. ad Corinthios. Pro/, //. Quia inhomi-

lia r4tà in Joannem, homilis quinque, quas

j

de incomprehenfibili Dei natura fcripfit, & &

u

lt

quibus objectiones omnes decerpuntur, pro

Ícopo habuit duplicem Anomaorum errorem

pd

refutare; quorum 1mo aflerebant. Deum in

agl&üv

hac vita intuitivé à fe videri, 2do etiam vide-

wdfo

T

ri comprehenfive , ür hactenus oftendimus:

unde Ejus diéta in ordine ad hunc fcopum

i

comparara juxta fanam hermeneuticam accipi

oportet. QConzf. Quia univer(ales fuas locurio-

: (ii

Jj

i

d

nes ipfe fiepiüs reflrinpit, r.ad vifionem Dei

interris, 2; ad vifionemin celis omnimodam ;

! ähm

fit

perfectam &exquifitam, 3. ad vifionem aequa-

$

Filius & Spiritus S. de

I. de )

lem i?li, quam . habet

j

X4

t aLEe,

u

528

Dr Dro Uuo.

Patre, quibus poftremis duabus formulis indi-

f0

(

cat illam, quam nos comprehenfivam appella-

mus. 1mum.liquet ex hom. :4. in Joan. , ubi

li

il

adduc&tis Chrifti verbis : /Vemo. cogno[cit Pa-

D

pem uififilius, moxfubjungit: Quidergo ? mum

(

iil

ompmes t2 igaovantia vivimus . abfit : Sed nemo ita

cogno[cit Patvem üt filius. — Ut igituv multi , quis-

ul

Ti

que pvo fuo captuy ipfum viderunt , fabflantiam

auzem nemo vidit:.: [ic snulti Deum cogno[cimus, mon

[

zamen ipfam [ubflantiam , qualis effl. ] Non minüs

h

2dum patet ex homiliis de incompreh. nat. Dei.

[

f2

iNam ubi hom. 2. dixiffet: /Vogz zguoro adver[a-

vios noflros mmeis verbis infolentiam. fummmam ob-

€0(

ge&uros , quód ue [upremis quidem vivtutibus Deum

l

effe comprebenfibilem Judicem ; pauló infrà fübdit:

fi

4Von pavi modo nos atque virtutes Deum incom-

il

Ti

quebenftbilem aguovimus $. pevfe&hius pevfeGlioves

xoverumt. klom. 4. Poflguam mupev oflendimus

COE

[/T

JDeum incomprebenfibilem . effe etiam ipfis Chera-

bun ? Serapbim... quid veflat, ut oflendamus

JDeéi exquifitam comprebenfionem babeve. non po[fe

angelos aut ullam vem creatam ? ...

noties. dudis

JDeum nullum vidiffe, illud intellige , uullum effe,

qui Dei fubflautiam exquifitá vatione perceperit.

Hom. 5. veró, quam angelis & bominibusne-

gárat copnitionem, perfe£am & omnia pervadtt-

::;,

zem vocat. Idem denique & 37iwm conftat ex

homo 14. in Joan., ubi verba nuper relata fic

profequitur: Vff folus unigemitus, qui cevtam

votionem visimnque &5 compvebenfionem babet, quan-

zom babet Pater de Filio.

Mox veró per cer-

31

tam hanc notionem intelligi cognitionem rigo-

ros

ä

DE Dzo Uuo.

*329

jid

rose comprehenfivam, ficdocet: Sealiud quid-

rpelh'

dam amplis, quam videve, pofuit dicens : qui.eft in [i-

; D

gu Patris. INamin fim Patris of , inajus quiddam

"u

efl, quàm videve. — Qui enim zantàm videt, mon

7)

certam babet vei vifie coguitionem: qui verà in finu

nl

immovatur , ommnia ei pev[picua funt 9 cevta. Hoc

1

ulteriüs confirmat inde, quia eft sequalis cogni-

)

tioni, quam Pater de Filio haber, his verbis:

1

APercontaye , nunquid Filium cognofcat Pater ?. ve-

[

^i

[poudebit : etiamy mifi in[aniat.

Deinde itevum

0

anterroga: quid autem? — cevtáne. quádam. vifoue

€9 [cientid ipfum videt , €9 id, quod efl, mauifefé

"

"

coguofcit * ceri? affentiet,

Hinc colige cevtam

]u

Filii de Patve comprebenfonems ipfe euim iuquit :

o

ficut. cognofeit eme Pater,.$9 ego copmofo Pa-

j

frem,&c. — Hic, àt Dixi gvatid Evangelifla f-

(l

nós meminit ; quo uno verbo multam [ubflantie

Vi

cognatiogem , propinquitatem, parem Patri cogni-

(

vionem , pote[latem oflendit.

yn

150. JVec dicas J. S. Chryfoftomusin hom.

14. in Joan. mulra videtur contraria afferere.

nl

m

Nam. r. docet , angelos equé ac Prophetas

jl eär*

non vidifIe aut videre Dei fübftantiam: 2.An-

r

gelos nihil nobis enarrare de Divina fübftantia,

fed tantüm referre, gloria in excelfis Deo.

yst

[

l

3. Deum tunc modó vifüm effe ab anpelis,

uf

cüm carnem induir. 4. Verba hec * Angeli vi-

"

dent faciem patris,, noluit intellipi litteraliter;

i

& illa: *Beati mundo corde, quoniam Deum

videbunt;, expofüitde imaginationead noftrum

)Qll(l"»"

j

captum atremperata.

$. Affumpfit duplex

n

probationis genus pro neganda Angelis vifione:

j

$

(rmum;

$30

Dx: Dro Uwuo.

imum; quia vifio Dei ficut eft in fe, eft com-

K

(It

prehenfiva: 2dum; quia (icut oculus corpo-

reus non poteft videre fpiritum, fic nec fpiritus

D

inferior Deum. - /Vecdicas /7. Idem in hom. 3.

N

de incompreh. nat. Deialia in contrarium pro-

W

u

fert, Nam 1. dicit, Angelos etiam fuüpremos

non videre ipfam meram lucem, & finceram

Il

Dei fubftantiam , fed attemperatum lumen &

D

condefcenfüm ac indulgentiam: 2. Hocattem-

Qul

peratum lumen vocat, cüm Deus non, üt eít

lo

íe oftendir, fed. quoad videre is poteít; qui

T«

afpectum hujus meruit: 3. Tribuit etiam Pro-

QU

phetis fimilem vifionem formae Dei attemperae

p

te: 4. DeAngelisenuntiat, quód illi nequidem

attemperatum lumen ferreporuerint. 5.Statuit

k

Deum non rantüm effe incomprehenfibilem

lIs

fed etiam invifibilem, imó & inacceffibilem.

lt

3 1 Tiunn N. Aff.. Quia ex di&is facilé di-

Y

Hinc ad 1m. D. Ane

folvitur omnis difficultas.

al

hi

geli eequé ac prophetee non vident Deum com-

prehenfive, C. inruitiv?; /u/d. quatenus. pro-

]t

phete non vident Deum in hac vita, C. qua-

hi

tenus nec in altera videnr, IN. Ex negata Del

f

[!

vifione intuitiva Prophetis in hac vita refellit

1mum , ex vifione comprehenfiva Anpeli$

ara refellit 2dum

& prophetis in beatis

neg

Anomeaorum errorem.

P

d a2dum D. Angeli

li

nihil nobis enarrare de Dei fübftantia poffunt;

I

quod ejus cognofcibilitatem adzequer, & con-

li

ferri queat cum eis, qua ennarrar unigenitus

li

qui eftin finu Patris, C. Nihil fimpliciter &ab-

Q

fo-

L

foluté, ! N. Adprius præ&arïdum neceffaria

ret

N

Dg Drzo Uxo.

E

C0f

ret comprehenfio, ad pofterius negandum fuffi-

o

cir intuitiva vifio.

Zdd 31. D. Angeli modó.

Vr

poft incarnationem viderunt Deum intuitivo,

mj

IN. comprehenfivé , fubd. fecundàüm carnem

] pFO

unitam feu humanitatem affümptam, C. fecun-

(2

düm divinitatem,N. Angeliscomprehenfio Dei

(

negatur quoad divinitatem tam ante quàm poft

i

ejus incarnationem ; afferitur autem viíio in-

Qd

tuitiva fubftantiee divinee femper, & compre-

id

henfiva humanitatis etiam affümptze poft incar-

m

nationem; quia, üt S. D. inquit, quianteacir-

1

cumfícriptibilis non erat, carne fuit circumícri-

p

ptus. 74d qz. g. 1. D. vm. p.. Noluit hzc ver-

xuidtü

ba intellipi litteraliter, excludendo vifionem

u

per oculos corporeos, C. excludendo vifio-

bile

nem per intelle&tum, fujd. vifionem compre-

qu

henfivam , C. intuitivam, N. 5 2. D. z4. P

od

l

Verba illa de imaginatione ad noftrum captum

]

attemperata expofuit, ut negaret modum infi-

ifiuli

nitum cognofcendi, refpondentem cognofcibi-

»

lirati objeeti infinite , C. ut negaret veram co-

V)

(

gnitionem intuitivam & finitum intelligendi

fj

modum, N.Secundüm aliquam verfionem vifio

(;

gl

angelorum nomine imaginationis exprimitur ;

(

non quafi illa vifio effet in fe cognitio tantüm

yi

materialis & phantaftica; fed quia fi compare-

J

tur cum cognitione, quam Deus haber de fe-

)

ipfo, equé dici pote(timaginatio , ac dum exi-

, Com

ftentia creaturae confertur cum divina, dicitur

TU

nihilum velumbra. 44 5:. D. Affumpfit hoc

)

duplex probationis Genus pro neganda vifione

nda

"

f

adæqu;ta & comprehenfiva, C. pro nega

1mis

ass

Dz Ded UNO.

352

fimpliciter intuitiva, N. rmum enim argumen-

—

tum fic verum eft: omnis adaquata vilio Dei,

üt eftin fe, eff comprehenfiva: 2dum autem:

ficut oculus corporeus non poteft videre fpiri-

rum , quia fpiritus eft extra objectum & rato-

nem objectivam oculi; fic nec fubftantia infe-

rior poteft pro/? h. e. comprehenfivé nóff: (u-

periorem & Deum , quia cognitio ejusmodi

füperiorem adequans & infinira eft extra füb-

jecti vires & rationem operandi fübjedtivam.

W. d [Idum (imiliter V. /2/]-; càmip(aho-

miliee infcriprio folutionem dificultaturm offerat.

Singillatim tamen 22 15. D. Dicit haec ad facien-

dam oppofitionem vifionem comprehenfivam

ac infinitam inter & vifionem intuitivam quidem

fed finitam, C. ad oppofitionem faciendam inter

/?;

vifionem intuitivam & abftractivam, N. 4224

lt

D. Et per hoc ipfüm exponit, quód angeli

Q

non videant divinam fíubítantiam ,. quantum

vifibilis eft, ac modo infinito feu comprehenfi-

f

vé, C. quód ne quidem modo finito fübftan-

«

tiam divinam intueantur, N. ;44. 37. D. Tri-

buit Prophetis quoad aliqua fimilem vifionem

attemperatam , -C. quoad omnia fimilem, N.

Similitudo ftat in hoc, quàd cognitio Dei dara

:

fit Prophetis & Angelis proportionata eorum

capacitati & ftatui: diffimilitudo autem, quó

cognitio angelorum non tantüm fit perfectior

fed etiam intuitiva, Propherarumautem imper-

ï

fectior & non intuitiva.

i

Urrumque indicat

S. D. inhom. 3., ubi ait: Deum igcomprelenfr-

i

bilem uou. pavi inodo 205 atque virtutes uovimus ,

[

[1

Dzrz Dro Uwuwo.

1343

lus

fed quantà ille puviores fapientiorésque funt matuvá

)]i

bumaná , tantó perfetiüs movumt g melis. hem

Qtem

Quemadinodum lucem vadiorum folis nom tam c&-

p

cus, quàm qui videz , e[fe inacceffbilem movitz fie

zatuvam Dei inacceffibilem mon. eodem uos novi-

n

ovYpovYed.

| s

mus modo, quo ille fupevee virtutes ey inc

Quanzum euum inter. bomiuem cecum €9 videntem

j

[ ful

Stmyd

difcvimiuis efd , tantum ille à nobis diffevunt.. d

jl

4*. D. Atque hàc fententiá ftatuit angelos re-

Wtf

ipsà non frui vifione Dei, N. Statuit angelos

J

vel ex reverentia erpa Dei majeftatem velare

at

faciem füam, üt Propheta innuit, vel ob lumi-

nis copiam avertere oculos, ut illum Dei con-

i

lii

defcendum ferre valeant, üt hom. 1. Chryf.

yidet

dicit; C. — ,4d 5z. y. Quamvis his omnibus

intt

vocibus tanquam fynonymis S. D. re&t? con-

hi

tra Anomeos frequenter utatur , tamen in-

-

comprehen(ibilem Deum dicit refpe&tu angel

l

d

Bntu

& hominis, inacceffibilem autem permitrit re-

j

fpe&u hominis, non angeli; ideóque Ano-

J

maeos exagirat, quód dicerent fibi Deum effe

comprehenfibilem, cümtamen, quia homines

T

j

&in hac vita fünt , nequidem fit illis acceffibilis.

.151. Refpoudeo IJ. Nec 'T'heodoretus ne-

n N'

3f d?.[ï

gavit ; Deum intuitivé videri poffe ab intellecta

creature elevato. Pyo/. Quia pluribus in lo-

o

cis afferit fan&tos , preeter naturam affümptam,

qi

Dei confpe&u, & vifione etiam facie a

a-

i

ciém frui; üt patet ex Vita B. Jacobi Anacho-

^

rete, ubiinquit: Cum San&orum poþulo bai.

(jd

Tdve cupieus, €9 cum eis vefurgeve, divinóque con-

h

JpeHu potiri; — Ex. wita $, Eufebii : 24d curfüs

;'mü'h

Tae l aT

Ms

334

Dz Drgo Uwo.

metain pervetit , eg agonotbetam cevnens , qui ve-

d

li

anunevationum magtulficeutiá labores fupevat. — Ego

veró vifione ill fvui cupio.. Exx comment.in C. 2.

K

W

ep. ad Ephef, /Vuncenun bouovum , que Jpeva-

zuv enagnitudo efh quidem omuiuo ignota fidelibus:

h

fà

fideles autem vident tanquam in[peculo $2 enigma-

ze; per fidem euim ambulaut, mom pev [peciem:

l

zuuc autem videbunt facie ad faciem. — Asque heec

fidelibus propria fünt; quae autem cum infide-

u

libus in die judiciierunt communia, ftatim ad-

(j

jungit: Zunc fideles &9' iufideles videbunt nutu-

m

yam ex nobis ajfimptam ab ommi creatura adora-

iam; 9 [an&los unà veguantes.

Corf. Quiain

G

Dialopis tribus, qui infcribuntur ézmnutatibis;

& & quibus maxime /Theodoreti fides vocatur

in füfpicionem, ex profeffo quidem impugnat

Eutychianos,qui cüm unicam affererent inChri-

ä

Y

fto naturatn , confequenter etiam putabant, &

ex Baruch. 5. v. 37. probare conabáatur divi-

nam apparuiffe in terris ac oculis corporeis eíle

:

vifam: fed captatà hic occafione fübinde trans-

Y

li

greditur ad laceffendos Anomzeos, qui ipfius

adhuc zetate in Syria, ubi Epifcopus erat , grat«

d

fabantur. Colligitur id 1. ex precfatione itt

Dialogos iftos, ubi declarat Erazifieg , quem

h

tanquam interlocutorem Eutychianum indu-

q

cit, plures errores ex füperioribus herefibus

Q

fimul confüere: 2. ex ratione, quam dat, cur

angeli non videant Dei fübílantiam, nempe:

quia uec. civcum[cvibi , ttec compvebendi, uecinen-

ze pevcipi potef! , que univev[a comprebendit; haec

nem ex.

atíain - ii Ri .

sutem ad conjprehenfivam.,Dei vifio.

cl

ene

Dr Drzo Uwuo.

335 :

cludendam pertinet: 3. ex fimilitudine teftimo-

uni n

:

niorum, qua& profert , ac pleraque omnia con-

n

veniunt cum ufürpatisàS. Chryfoftomo, quem

3

üt doctorem & magifltrum füum colebat & paf-

jl

fim. fequebatur: 4. ex eo, quód nifi dicta ejus

gnigma'

tanquam oppofitaÁnomeeorum herefi accipian-

jus

tur, erroneafunt; cüm tamen neque à Sum-

mis Ponrificibus, neque à Cco Chalcedonenfi,

Ws

j

ubi fidei rationem reddere compulfus eft, ne-

d

que ab Ecclefia erroris norá hic afperfus fit.

Hl

152. JVec dicas 1. "Pheodoretus in Dialogo

ln

1mo plura docet dogmati noftro oppofita; nam

1. negat fimplicirer Dei naturam füb afpectum

"

jl

cadere, vifam effe aut videri poffe five ab ho-

ii

minibus five ab angelis : 2. Afferit naturam

JUpt

Dei vifam tantüm fuiffe ab angelis, quando

VCh

Verbum eft incarnatum; & hanc angelorum

A

vifionem intelligendam effe, àt fümitur vifio

d

Prophetarum de Deo: 3. T'extibus fcripture,

"

prefertim Matth. 18. v. 10., qui Dei faciem

TU

!

videri ab angelis flatuunt, opponit alios tex-

fus. 4. Etiam in comment. in ep. 1. ad "f'im.

p

,p

o

C. 6. v. 15. & inep. r. ad Cor. C. 13. v. 12.

o

docet lucem & faciem Dei pertinere tantüm ad

humanitatem Dei, non ad ejus naturam; adeó-

q

| mf;

que alibietiam, quàm in dialogis contra Euty-

:fenbp

chianos vifionem Dei intuitivam negat.

"

R« IV. 4/]-. Et ficut pleraque cum iis; quae

contra $, Chryfoftomum obje&ta fant, conve-

w

ii

niunt, fic eddem fer& folütione explicantur.

j i

Hinc ad 1. D. Nepat hac in fenfu rum Euty--

enfu Ca-

jChiaHnor.Um tum Anomecorum ; C,in f«

tholico-

"

D.E Dro Uxo.

336

tholicorum fiepe jamexpofito, N. 724 ad. .

D

1. D. vm.p.. Afferit ab Angelis vifam intuitive

naturam divinam tantüm effe poft Verbi incar-

&

nationem, N. comprehenfivé vifam, fu/d. quoad

diviniratem, N. quoad humanitatem, C. 5.2. |

D. 2d. p.. Aflerit vifionem intelligendam, üt vi-

fiones Patriarcharum, de Verbo incarnato, C.

ä;

de Deo (ecundüm íe, /ub4. quantum ad ali-

quid, C. quoad omnia; N. Vult nempe' Theo-

doretus eodem fenfu, ac Chryfoftomus, Deum

d

non videri facie ad faciem fenfibilem ab oculo

corporeo, niü in hominis fimilitudine, quam

veré aflumpfit, ficut à Patriarchis & . Prophe-

tis vifüs eft in fimilitudinibus vel adfcitis Ange-

lorum corporibus; in quo paritas eft, fed non

f

omnimoda, cüm Verbum veré caro factum

fit, fimilitadinesautem, in quibus à Prophetis

t

j

videbatur Deus , plerumque imapinarie. Pra-

terea conveniebanr etiam in hoc, quód ficut

vifio Patriarcharum erat. finita, fic & anpelo-

rum vifio intuitiva tum de Deo fecundüm fe

l

tum de Deo incarnato finita fit.

Ad st. D.

«

Textibus Scripture, üt abufü Eutychianorum

& Anomzaorum detortis, opponit alios, C.üt .

veris & recté ufürpatis, IN. Cüm enim ex tex-

f

tibus fcripturee de Dei facie aut Deo vifo in-

ferrent 1mó Deum oculis corporeis videri, op-

ponit illud Exodi: ZVemo videbit faciem meam

€7 vivet; & cum 2dó inde colligerent, Deum

comprehendi, objicit illud Joan.- Deum nemo

SE

vidit unquam: - Uugenitus, quà eft i fíuu Patvisy

spfe euarvavit.

Unde patet excludi quidem

vifionem

£

Dz Dxzo UQO.

| 357

p

vifionem fenfibilem & comprehenfivam, mini-

t

mé autem intuitivam finitam.

Wt

/4d 4t. Simili-

ter refpondeo, negari hic vifionem illam h-

qui

reticorum duplicem, non autem poftremam

27

Carholicorum, & hinc fimul concludo, non

Du

tantüm in Dialopis, fed alibi etiam | haereticos

»

,.l

ii

à 'Theodorero fuiffe iqfe&azos.

Ts

i ARTI-CULUS IT.

Dur

T

du bomigum quifpiam in bac smortali vita aentis

u

oculis inmtuitivà videviz Deum ?

*

j

Ora. Admittitur ab omnibus tanc;uam

Is&-N

hn

certum r., quód fecundüm legem

d

ordinariam fieri nequeat, ut homo vitam mor-

at

d

"

1

talem agens Deum intuitive videat,

Certum

et

)

l

tamen eft 2., quàód abfolui & extraordinari&

D

id fieri queat: quin & füpponitur tanquam

i

certum 5., quód anima Chrifti viatoris propter

n

unionem hypoftaticam cum Verbo'thujus in-

jin*

tuitivee vifionis prarogativà fuerir donata.

'3!10'

Quseflio iraque tantüm eft, an homini

puro,

actu & de facto, hoc vi

yonül

fionis non quidem per-

| (

manentis fed transeuntisdonum conceffum fit?

X [

quam licét conjecturando quidam affirment de

o

S. Auguftino ex L. 9. Confeff. C. ro., aut de S.

r

Benedicto ex D. Bernardi Serm. 9. de divers. ,

g

aut de beatiífima Virgine ex ratiociniis; tamen

u

ea maxime inftituitur de Moyíe ac S. Paulo,

pro qüibus ex Scriptura & Parribus certatur.

jj

Afl

In ea veró queftione ad (übftartiam dogimaris

j

non'pertinente ; tametfi liberum fit partem

y

quan.

as

- Dz Dso LTNo.

338

quamcunque amplecti, nec detur neceffitas Pa-

Tigf

tres à fe vel inter fe forfan diffidentes concilian-

i

di, pars tamen negativa videtur preehabenda

ii

non ob communiorem duntaxat Theologo-

DN

rum in hanc rem confenfüm, fed & quia Scri-

dit

&

prure videtur magis confona, & à Patribus

pluribus adoptata. Unde

á

(p.

in

d

154. Dico. Probabiliàs nemo hominum

vita mortali degens vel ad. breve tempus men-

(io

tis oculis intuitive vidir Deum. — Pro/. Scriptu-

Ti

ratum Veteris tum Novi Teftamenti Ratxuit

U

B

ligem generalem, quód nemo mortalium vi-

deat aut viderir Deum, üt patet ex rextibus

tili

D

num. 123. laudatis; & communior Patrum fen-

tentia quascunque Patriarcharum & Propheta-

n

[l

rum vifiones interpretatur fa&tas efTe per ve/um,

mubem , figuram , [imilitudinem ,. con[picabilem

i

QQn

matevie di[pofitiouem , vel aliam quamcunque

Jfpeciem ;

ütliquetex Dionyf. deEccl. Hier. C 4-,

M

Ye

Cyr. Alex. L. 9. in Joan.,

Cyr. Hier. Catech. 9.,

Epiph. in hiref. Audian

.; Bafil. apud Dama-

N&

[

fcen. in Eclog. Tit. 48., Athanaf. Greg. INaz.

aliísque apud Aug. ep. 111., Phebad.

L. cont.

|/a

Sed

hi

Arian., quos recitat L.7. C. 12. Petavius.

vel illa lex generalis ac interpretatio intelligen-

Orn

Ti

da tantüm eft de vifione per oculos corporeos;

& tunc quidem huc non pertinet ; fed nec ex-

p

dif

ceptio & privilegium ab illa lege ac inrerpretae

tione, quod adverfàriipro Moyfe, Paulo; vel

"u

aliis afferunt, huc fpectabir: vel fi intelligi

"l

