Ergo. Prob.3. In idea, quà communis homi-

num ratio Deum percipit, relucet queecunque

perfectio : fed haec debet effe congenira & na-

ï

à

ture

Drz Dzo U No.

19

ture infpirata, nec poteft effe comparata per

fenfüs; tum quía parit in homine judicium fir-

j

j

miffimum ; lex autem & repula firmillimi ac

immutabilis judicii extra finitarnum & corpo-

rearum rerum ordinem ftatui debet: tum quia

2

idea fenfibus comparata non eft femper eadem

!

in omnibus: erpgo.

E. Transmifsà Mino

're ; de qua ad prob.

2dam loguemur; inter

im . JV. 4. ad prob. 1m.

Jj

!]

.. Hec enim aliáque fcriprufarum refti-

monia exponenda effe five de fola riaturali in-

!j

;

tellectionis facultate, five de primis quibusdam

veritatis ac honeflatis principiis, que lepem

l

naturdlem primariam componunt ,

patet ex

ipfis poftrremis duabus

Paurum expofitionibus,

Z

li

Juxta quas eriam de Chriíto aliisque folà fide

nobis cognitis naturaliter infira notitia perhibe-

n

il

tür. 244 prob. od. $. Cognirio Dei duplici

modo poteft naturaliter nobis infita dici; 1mó

li

immediaté ac fine ullo facillimae. etiam confe-

quentie& interventu

7)

; formaliter item ac per fpe-

ciem talem , qua uná fui perceptione reddat

1

Veritatem Cognitam: 2dó mediaté ac radicaliter,

h

f

quando à natura inftipamur ad ejus notiriam

Ccomparandam , & ab ipía natura principium

»

aliquod habemus illius ; ex quo illam facillim&

!

inferimus. Hujus poftremz meminit S.'Tho-

f

masdumq. to. de ver. a 12.ad 1. ait: Ormibus na«

zuvalitey jj

iftum efl, unde (id eft, quo medi-

ante)

polfunt pervemire ad cogno[cendum , Deum

!

éfé; quin & uterque Gregorius ejusdem rudi-

zenus etenim Orat. 34.5

mcïnta* pofuit: Nazian

B2

qua

20

Ds Dro ,U&o-;

quz eft 2da de Theologia hec habett Quid

Deus fit ac princeps quedam cau[a , qua ves omues

procreórit. ac conervet , — tum oculi ipfi tum kex

gaturalis docet s 2lli, dum vebus in a[pectum caden-

zibus aciem affigunt : bec autem ,. dum per ves

eculis fubje&las ac vetlo ordime collocatas autorem

earum conjetlurá quádam colligit. Cognomento

autem Magnus L. 17. Mor. C. 3. fcribit: .Eo

ipfó, quód bomo eff vationalis couditus , delet ex

qatione colligere , eum qui fe condidit , Deum effe.

Tam veró cognitionem priori modo naturz in-

fitam fatemur quidem efficere hanc propofi-

"tionem , Deus exiflit , per f& etiam nobis notam;

fed dari eandem atque à Patribus afferi nega-

inus: altero eutem modo à natura infertam de

Dei exiftentia cum Patribus aliisque affirmas

1nus; quia preter notitiam ex parentuminftitu-

tione & nobiscum agentium fermone hauftam,

tum ex innato beatirudinis appetitu, tum ex

neceífitate agendi honeft&, tum ex nobis ipfis

& mapis ex univería natura creatà Deum exi-

ftere facillimé inferimus: fed inficiamur ejus

operà veritatem illius propofitionis reddi ex

Íeíc ac terminis manifeítam.

Unde conftat;

quemadmodum vel ipfa autoritas vel illata in«

de confequentia fit diftinguenda.

"d prob. 1.

&. 7: M. Quia hec idea certé non eft prima;

quam de Deo habemus, ac forían non in

omnibus, prafertm polytheis.

AV, qhin. a

yat. r:m. transimi[sà iterüm ejus parre rmà,

D. adam; Lex & regula judicii firmiffimi pro-

Xima ac immediata extra finitarum ac creáta-

rum

DE D&-o UNo:

2I

)

rüm rerum ordinem ftatuenda eft, JV. remota,

H

mediata ac prima feu ultimara, C. fed JV. (upp.

7

ad hanc fineratiocinationis ufü perveniri. Pra-

terea hoc argumentum ex officina Cartefiana

1j

depromptum, fecundüm quam pro primo de-

1]

monftrationis ac veritatis cognofcende prin-

lu

cipio exiftentia Dei requiritur, fallir in illo ex-

li

perimentali atque ad cognitionem de Deo prz-

[

vio ratiocinio: cogito, ergofüm. /4dvar. 2d. D.

l

idea fenfibus cornparata, quee eft mer? experi-

I

mentalis, feu preccis? capta ex fenfibili objecti

j

apparentia & organorum perceptione , non

It

femper eadem eft in omnibus, C. Idea fenfibus

Jà

comparata, quae potiüs eft rationalis , & ex

di

manifefta conítantique objecti habitudine ac

Y

recto rationis ufü exprimitur, JV.

Ü

.

1o. Zufi. ]. S. Damafcenus L. 1. de fide C.

W

ANemo , inquit, eff smovtalium , eui smon boc ab eo

q

(nature autore) igfuum fi, ut Deum effe per-

ji

fpechum babeat : quin iple quoque ves cveatee ea-

:Xl,

vímque confervatio ac gubernatio: divine naturee

']US

majeftatem predicaut. ' Quibus verbis cognitio-

[j

nem Dei, quam nobis infitam vocat, diftin-

il

guit ab acquifita, quz per difcurfüm ex afpectu

ll

Creaturarum cormnparatur: ergo noftra cognis

j

tionis naturaliter infite diflinctio non tenet;

1'57

praefertim quia aliàs omnes fcientiee quantum-

j

vis difficillimae nobis fecundo modo naturaliter

[

infitee dici poffenr.

Conf. l. Sicut omnes na-

jj

turaliter ac fine deliberatione appetimus beati-

tudinem, fic etiam naturaliter & fine difcurfu

)

psà

confuse 'ccgnofcimus poffibile effe ac rei

ari

3

osase

22

Dr Dro Uwo.

dari aliquid , cujus cognitione beati effe poffu-

mus: fed hoc-à parte rei eft folus Deus: ergo.

Conf. /J.. lnfitum eft à natura & notum per fe-

etiamnobis, Deum effe colendum: ergo etiam

fic norum eft, Deum exifílere; quia propofitio

de tertio adjacenre mapis nota effe nequit , quàm

t

illa de facundo adjacenre.

&. D. ,4. His verbis infiram Dei cognitio-

nem diflinguit ab acquifita Dei notitia ,. quae

habetur per veram demonítrationem , & in-

fuper non tantüm Dei exiftentiam fed etiam

eflentiam ac perfectiones divinas clariüs exhi-

bet, ür verba poftrema manifeflé indicant,

C. ab acquiira Dei notitia fecundüm exiften-

tiam duntaxat, eüque non per propriam de-

wnonftrationem fed facillimam & probabilem

confequentiam acceptà, quam Nazianz. num.

ä

pr. laudatus conjecturam vocat, JV. 4. €?' Conf.

Ad hujus rationem g. Quamvis hoc ad modum

loquendi pertinere ,

& pro fequela admitten-

da pugnare videantur teítimonia Hieronymi

ac Origenis nuper adducta;

minimé ramen

concedendum putamus , quia ícientie , prae-

fertim in ftatu aliquo perfectiore, nec ab omni-

bus fed íolàm à pauciffimis, nec facilà atque

difcuríi omnibus obvio, fed magno labore ac

ftudio acquiruntür: cüm é contrario Dei exi-

ftentie notitia minimé operosá ratiocinatione &

difcuríu facillimo ab omnibus ratione utentibus

comparari queat.

"d Couf. I. D. m. Sed hoc

objectum .nos beatificare potens reipsà eft

Deus, & naturaliter notum etiam omnibus

€

Á

Dllïf D'EO UNoO.

23

f

éft füb hac ratione communi Deum contineri,

0

feu illam conceptum cum Deo effe convertibi-

[

lem, JV. non ita eft notum C. Sicautem Deus

i

*on cognofcitur formalirer ac àt Deus, fed

puré materialiter ac identicé; ficut agnofcitur

xfi[)

i

Petrus ab eo, qui videns eminüs hominem fe

movere , qui reipsà Petrus fit; non tamen

d

o

difcernere poteft, an Petrus fit vel alius.

J

Corf. ]. 3. D. .4. . Per fe notum eft, Deum

It

effe colendum , fi faciat heec propofitio fenfum

m

hunc abfolutum : Deus exiftit & eff colendus,

i

AN. quia fic eft propofitio copulativa, de cujus

i

prima parte hic controvertitur.

$i faciat fen-

d

füm conditionarum hoc inodo :

Deus, fi exi-

d

ftit, eft colendus, C. Sed inde nullam effe

enm

illationem patet; aliàs enim cüm per fe norum

(tl.

fir; Deum, fi eft chymara, non effe colen-

7

dum, foret etiam notum, Deum effe chymz-

W

ram: patet quoque probationem additam in-

[Cn:

tellieendam de propofitione abfoluta, minim&

autem de conditionata.

"

if

jl

11. Zofl. ]. Nomine Dei intelligimus ens

[?

optimum ac perfectiffimum, quo nihil melius

ll

eft aut copitari poteft, üt patet tum excommuni

u

omnium fenfu, tüm ex S. Aug. L. r. de Do&r.

Y

Chrift. C. 1. nec non Cicer. L. 1. de nat Deor.

$

& Sexto Empirico L. 8. cont. Mathematicos:

li

Sed per fe notum eft, quód ens ejusmodi exi-

»

ftat5 quia ex terminis evidens eft, exiftentiam

(

effe aliquid perfe&ius & melius, quàm non

j

exiftentiam ; quod ipfum etiam de exiftentia

If

'realiA probat S. Anfelmus in Alloquio C. 2. ita

f

4

argu-

^

24

DE Dro UwNo.

argumantatus : Certà id, quo majus-copitavi te«.

quit , 107 potefl elfe am. intelle&u folo.

$t enim,vel

LT . ia

Mi

s

a5 [olo. intelle&u. efl , potefd cogitavi effe. eq in 16

quod «ajus efh :. $i ergo. id, quoxtnajus. cogitavi

3201 bote[2, effim [olo intellettu; idipfum , quo ma-

us cogitari vou. potef?,. eft , quo snagus. cogitari. po--

Teft.*. [ed cevtà boc elfe 02 poteft.. Exiffit evgo. pror.

cul dulio. aliquid, quo majus cogizavi zou. valety,

ia ia D Md E

€9 n intelleiu. 9. m ve..

Couf.]. Si ensne-

ceffarium, optimum, & quo melius cogirari

neqnuit, noneftchymseera , tunc neceffarió exi-

flit à parte rei: fed. per fenorurn eft, ens ejus-

modi non effe chymeram.; quia ens carens

omni imperfeQione & bonum, quale eft ens.

oprimum, non poteft effe chymara : ergo.

Conrf. H. Ex fola notione & conceptu. obje&i;-j

vo. chymzre legitime infertur ejus impoffibili-

tas: ergo & ex folo conceptu. objectivo entis.

Optimi infertur ejus exiftentia fümme perfecta,

feu in. flatu phyfico,

&em. lfla propofitio:

ä

Ens peílimum, feu carens omni perfectione;

non. exiftit, eft per f& nota: ergo etiam per f&

nota eft heec: Ens optimum, fíeu caren$ omni

imperfectione , exiflit ; quia contrariorum ex

communi axiomare eadem. e(t rario ac difci-

plina.

& Datis preemiffis V. Cózf. propter. tran-

fitum fophifticum à fenfü conditionaro in pre-

miffis ad abfolutum in conclufione, non puri-

ficarà priis conditione; Di&um enim in mino-

re eft nobis duntaxat conditionat? per fe no-

tum, hoc nimirum modo: Eos perfe&itli-

mum

-

Di; D*E.o Uxo.

-

h

inum, & quo melius cogitari non poteft,

Ti

exiftit phyfice, fi eft aliquid reale & non fo-

lüm in apprehenfione humana ; an autem fit

r'!-;

jj

quid reale ac phyficum, an habeat tantüm effe

lf

objectivum in noflra apprehenfione, non eft

pD-

ante omnem diícurfüum vel priorem alterius

j

veriratis affeüfüm nobis evidens.

Similis fal-

l

lacia occurrit in hocSyllogifmo: Nomine Tri-

Id

nitatis divinze imelligiiur pluralitas perfonarum

ju

perfectifima, & quà melius aliquid cogitari

N

nequit : Sed cuilibet (ànge mentis notum eft,

ii

exiftere pluralitatem | perfonarum ' perfe&tiffi-

ii

imam, Ut oftenditur iisdem rationibus: erpo

2

cuiliber per fe notum eft, "Trinitatem divinam

0.

exiftere; quod nemo . unus adhuc dixit.

Ita-

li

Per íe notum

queinforma. R. 7. M. D. .

l-

eft, quod ens ejusmodi exiftat fignat& ac ob-

It

jedive C. exercité ac phyficé. Sujd. eft per

*&Z

fe notum in fenfa abfoluro JV. in fenfü dun-

)

taxat conditionato & ex hyperthefi ,

quod

i

ens ejusmodi fit reale ac poffibile C. ' ad proP.

f

D. Ex terminis evidens eft. exiftentiam

Y

vel obje&ivam vel realem effe quid , me-

&

lius C. exiftentiam realem Su/4. effe quid'me-

lius conveniens optimo reali. & exercito C.

oprimo tantüm obje&ivo & fignato /V. Ex

€0, quód quis concipiat Deum per modum

entis optimi , folüm fequitur, quód effentia

g

Dei fic coucepta involvat exiftentiam objecti-

),

vam, quiatotum objectivum non nifi partes

"

objectivas, feu ejusdem flatüs involvit. Ea«

"

dem refponfio et ad argumentura Anfelmi,

$

suä

B d

26

'DE Dso Uno.

cujus autoritati oppono autoritatem D; 'Tho-

me, qui ad fenfum plané noftrum hic q. 2. a.

1.ad2. fic refpondet: , Dicendum, quód

forie ille; qui audit hoc nomen Deus, nonin-

telligit fignificari aliquid, quo majus cogitari

ä

non pofüt, cüm quidam crediderint; Deum

effe corpus.

Dato etiam, quód quilibet in-

telligat, hoc nomine Deus fignificari hoc, quod

dicitur, fcilicer illud, quo majus cogitari non

poteft; non tamen propter hoc fequitur , quód

intelligat id , quod fignificatur per nomen, effe

in rerum natura, fed in apprehenfione intel-

le&üs tantüm. . INec poteft argui, quóàd fit in

re: nifi daretur, quód fit in re aliquid, quo

majus cogirari non poteft: quod non eít da-

tum à ponentibus Deum non efle.;, 724 Conf.

F. 9« N.m. Quamvis enim reipíà ens opti-

mum non fit, neque etiam probari pollit;

quód fit chymera, non eft tamen evidens ac

per fe notum , quód non fit chymera. 44

prob. D. . Ens carens omni imperfe&tione ac

bonum phyfíicum , exercitum , anre intelle-

étum & reipsá poflibile non eft chymsera, C.

meré objectivum, fignatum & in fola appre-

henfione pofirum, .

Preterea veró nom

eft evidens, ens, quod dicimus optimum, effe

exercitum ac phyficum; quin Athei partim id

poflibile negant, cüm ex eorum fententia enti

omni phyfico conveniat effe ab alio ac contin-

gens, confequenter ens optimum & carens

omni imperfectione fit chymaricum: partim

id non tribuunt enti cuidam . incomplexo ac

iïnguf

Dr Dro UNo.

27

l

fingulari, quale nomine Dei à Chriftianis in-

à

telligitur;fed rerum omnium collectioni , quam

il

ideo ens optimum carénsque omni imperfe-

Il

&tione vocant, quia omnes perfectiones poffi-

Atl

biles continet, nec aliqua perfectio prarer il-

i

las, que inhac collectione continentur ,

pof-

!

fibilis eft. 444 Conf. 1/. 3« quoad xinum Difp.

d

eft; quia malum eft ex quocunque defectu,

nl

fuüfficit qu&cunque implicantia ad hoc, ut ali-

W

quid nonexiftat: at bonum, quia eft ex inte-

J

gra caufa, ideo ad exiftendum realiter non füf-

le)-

ficit quecunque poffibiliras, feu objectiva, fed

.

omnis ac phyfica requiritur. Quoad 2dum Difp.

J

eft rmó; quia nobis per fe notum eft, idem

non pofle effe & non effe, ex quo evidenter

i

infertur neceffaria non exiftentia entis peffimi:

li*

econtra ens optimum exiflere non eft nobis

i,

per fe norum, neque ex principio per fe noto

I

infertur: 2dóquia bona eft argumentatio à ne«

Àl

gatione potentie ad negationem actüs, non

[

veró ab affirmatione porentice ad actüs affirma-

lv

tionem; atque hinc etiam ad evidentiam pro«

(

pofitionis negativze

evidentia repugnantiae

i

fufficit, ad evidentiam veró affirmarivee, pre-

0l

fertim effe phy(icum afferentis, requiritur exi-

:(ff

flentia realis fubje&ti & de eadem evidentia

jl

bauíta per cognitionem intuitivam, qualis de

-

Deo in nobis viatoribus non datur.

fl

I

12. Olferva. .EX proximé dictis facil& col-

f

ligi poteft; quid de duplici argumento Carre-

fii; ad quod omnes illius pro Dei exiftentia al-

lazækdemonftrationes reduci poffunt, f&ntien-

um

exrms

o

28

DE DEO ÜNO.

dum fit.

1mum eft: Quidquid claré percipi-

tur in idea alicujus rei , illud poteft ac debet de

ea re affirmari: atqui in idea Dei inclufa clare

percipitur exiftentia. Ergo.

2dum eft: In no-

bis eft idea entis infiniti, fcilicet Dei: Sed hec

idea nequit habere aliam caufam, quàm ens

infinitum feu Deum; tum quia infiniti repre-

fentatio , qualis hec idea eft, ab ullo finito

l

^

roduci nequit: tum quia héc idea habet rea-

1

tate

f

m objectivam infinitam , ac proin etiam

infinitam caufam exigit; quandoquidem caufa

debeat continere omnes effectüs perfectiones.

Verüm utrumque argumentum füpponit, dari

in nobis ideam Dei ac infiniti velut entis veré

pofïïbi]is, eámque innatam ac congenitam ; quos

rum primum Atheus negat , alterum autemine

ter Theologos etiam incertum ac dubium eft.

Preterea veró poftremum argumentum non-

nifi merum Sophisma eft. | Erenim hac idea

non eft ipfe Deus, üt opinatur Malebranchius,

fed Dei duntaxat repreefentatio, cujus autor &

cauía dicitur ac eft Deus; & cujus effe in prin-

cipiis Cartefianis confiftit in mera modificatione

mentis, ex fe realitatis finitee ex repraefentatio-

ne autem realitatis objectivee infinitae.

ln

veró ad producendam hujusmodi modificatio-

nem reprafentatricem requiritur & füfficit, ut

caufa habeat omnes proprietates ejusmodi mo-

dificationis, minime veró exigitur, ut etiam

contineat perfectiones rei per modificationem

reprafentate , üt per fe pater,

ARTI-

Dz Dzo UN'G;W

29

)

(

ARTICULUS IIL

Iv

n Deuii exifleve pofft äemonj?mf*i.

l)

Ota. - Demonftratio, üt ex Logica pàs

! tet, eft Syllogifinus. conftans tribus

1

propofitionibus evidenter veris. Duplexcom-

[j

inuuiter diítinguitur illius fpecies; Prima dici«

Ji)

tar demonftratio 2 frior?, quanido aliquid pro«

u

batur per fuam cauíam; five phyficam five me-

i

taphyficam: Altera dicitur à pofteriori, quan-

J

l

do aliquid probatur per füum effe&tum itidem

[

five phyficum five meraphyficum. His Recen«

lt

tiores nonnulli addunt tertiam, quam dicunt

i

quaft à priovi vel d funultaneo, quando feilicet res

i

probatur per füam effentiam aut preedicarum ali-

I

quod effentiale , quod neque caufà fit, neque illius

Á

effectus : reliqui tamen communiüs negant; hane

n

efle propriam demonfílrationis fpeciem ; cüm

d

proprié dicta demonftratio meritó videatur

]ly]

exigere, ut fiat per medium à re demonftra-

i

ta faltem formaliter ac metaphyficé diftinctum;

li

€ó quód aliàs non habeatur manifeftatio ipnoti

)

peraliquid norius, & in premiffis jam habea-

0

tur torum id, quod inferendum erat in conclus

i

fione. Porró exiftentam Dei non poffe de«

It

monftrari à priori vel ipfi Catholici omnes do«

cent; quia

éus utpote ens à fe, primum &6

)

independens canfam

phyficam habere n&«

quit, ejus autem exi

A

ntia, utpote pr&dicas

tum formaliter in ipfa Dei notione inclufüiis

caufam meraphyficam, Ííeu quid logicé priusy

atque ex quo tanquam preedicato eflentiali exie

iteupa

l

A

—

36

Dt Dro Uwo.

à

ftentia velut proprietas profluat, non admirtïïrg

Eandem tamen deroníftrari poffe quafi à prio-

[

rifeu à fimultaneo, contendunt nova hujus

p

fpeciei artifices Recenriores, quibus tamen $S.

j

"Thomas cum aliis plerisque omnibus adver(a-

[!

tur; tum quód nulla hactenus ab iis allata fint

f

argumenta, qua vel à reliquis Theolopis quan-

tumlibet ingenio pollentibus haberentur pro

p

[*

demonfttrationibus ex fe przecisé ac fine previa

f

creaturarum hypothefi convincentibus, velab

li

Atheis elidi neque ant, ür num. rr. infinuatum

füit: tum quia vix ullus Patrum hanc viam in-

l

greflus eft, fi S. Anfelmum foríàn excipias;

de quo dubitare fas eft, an argumentum nuper

laudatum voluerit fic ranquam demonftratio-

IM

nem proferre, aut vim illi tribuerit indepen-

denter à füppofita exercita entis optimi exiften-

tia: rüm quia S. Dionyfius vel Autor Libri de

divinis NominibusC. 7. fic enuntiat: Povté oe«

vaciter id dicemus , mos Deum mon ex ipfius uatu-

ä

ya cognojoeve ,

( id — mempe

7

701 Min

effs

2

;

umj [ ex

empénque fuperat varionem ae — fe

eréatuvarum ompiuim ordinatiffrma difpofitione , üt

eb ipfo producia.

Quanquam nec hoc ipfum

uberiüs examinare placet ; quia hic demon-

flrandi modus fübtiliratis plus quàm urilitatis

ád convincendos prafertim Atheos habere vie

detur : cui tamen id libuerit, in aliorum ope-

ribus rém omnem perfequi poterit. A pofte-

ziori autem feu per createras demonftrari poffe

Dei extantiam, confentiunt jam "Theolopi

emnes tum contra Atheos , tum contra Petrum

de

—

Dz Dro Uuoj

31

ïimr;

de Alliaco paucósque quosdam Antiquos, qui

Deum ex creaturis quidem probabiliter fàrs ;

pnie

lj

ac certitudine forfan morali & practicá oftendi

2

pofíle dabant, inficiabantur autem poffe pro«

of

prié demonftrari, Optimum contra utrosque.

;l

argumentum prebent media demonítrativa in-

j

feriüs proferenda; pro fcholarum ramen ufü

pravié adhuc flabilienda eft demon(trabilitas

p

Yent

exiflentie diving contra poftremos, quorum

ii

fententia paffim grayibus etiam cenfüris no-

tatur.

El

n i

14. Dico.

. Deum exiftere, poteít per fe

pis;

loquendo demonítrari à pofteriori feu per crea-

turas. Prob. J4utovitate. Job.t12. v. 8. & feqq.

upet

3tio-

dicitur: Zgrerroga jumenta, $g docebunt te; €9

Xl«

volatilia celi, €7 indicabunt tibi. — Loqueve tevva,

g vefpondebit tibi; $9 savrabumt pifces maris.

ln

i d

Quis ignovat , quod omuia bec manus Domini fe-

cit$ P(ag. v.a. Culbenavvant gloriam Dei ,

u

[

t9 opera mauuwm eju$ ammumtiat firnamentum.

Sap. 13.. V. 5. 2 anagiizudime [peciei 6g cveaturee

EU

"

cogno[cibiliter potevit creator. borum: videri. .

Om. I. V. 19. & 20.

Juod notum eff Dei , ma-

h jl

uifeflum eff iniliss Deus. euim illis mauifeftavit :

yun

invifibilia epim. ipfius à creatuva: munudi per ea;

o

qua fa&a Junt , intelle&a. con[piciustur. . INe. ve-

lita!?s

rÓ quis excipiat; verba Scripture poffe expo-

e v

ni de quacunque exiftentie divinz: probabili

ope

tantüm vel probabiliffima notitia ;

Corf. 1. S.

Q1

Chryf. in textum. Pf. cit. Celum £ace?, inquit,

yft

fed ipfius. a[pe&lug vocem tubá. claviorémn. emittit;

J

fu.

S. Hier. in verba Apoftoli: Zum evidemer ia-

telecia

12

p

52

Dz üzo UNo.

1

selle£ta fuit , 'ut con[petta dicantur 3. S.'Cixeg, L

$7. Mor. C. 2. eodem feníu declarat verba

illa Jobi C. 36. Qrues bomines videm Deum;

unusquisque imuetur procul. |.». Verba Scriptue

ree fumenda fünt proprié ex repula S. Aucuflie

pi , nifi autoritas vel ratio manifefta obfter; fed

verbailla; cognofcibiliter videri, manifeftari,

conípici, proprié accepta denotant eviden-

tiam; nec obílat ratio vel autoritas ejusmodi

ufürpationi: ergo.

3. Spiritus Sanctus his

teftimoniis videtur defignàffe .hanc ipfam de

Deo notitiam, quam de facto habeinus: at re-

ipsà non modó probabilem, fed etiamn certari

ac evidentem ex creaturis habemus Supremi

Prob. Ratione.

A

Numinis notitiam: ergo.

demonftrationem à pofteriori tria requiruntut

& fufficiunt ; z. ut detur effectus, per quem

demonftratio caufz petitur; ». Ut effectus me-

taphyficam cum cauía per illum demonftranda

connexionem habeat: 3. Ut tam effectus quàm

illa connexio evidenter cognofcarur. Sed hec

emnia in demonftratione Dei exiílentis per

«reaturas concurrunt, üt ex arpumentis infrà

producendis manifeftum erit: ergo.

Dixi:

ger f& loquendo; Licét enim aliqui forfan fint,

qui his argumentis affenfüm prebere ex animi

pervicacia aut-perverfitate nolint; id ramern

eorum certitudini ac evidentie equé parumt

Werogat, ac parum fuit derogatum manifeftis

eliis rebus ac principiis, dum quidam; üt Pe-

l. Dogm, notat, negárunt,

tàv. L. z. G.L A-Theo

þ*n-ivem'

Pa

. Dz Dro Ui

383

nivem effe candidam , dari morum

t

effe vel non effe.

;acquidliber

:

K

1$. Obji. Omnis demonftratio debet effe

t

1. ex prioribus; 2. ex norioribus; 3. ex ne-

n

li

A

ceffariis; fed hec omnia deficiunt in demon-

EM

1

)

sl

ftrarione Dei ex creaturis; nam 1. creaturee non

;

f

- funt quid

prius fed potius poflerius refpectu

jl

' Dei: . 2. etiam non funt notiores; cüm exiftens

s.

tia creaturarum fit nobis tanrüim phyticé certa,

y i

Dei autem certa acevidens metaphyficé: 3.nec

nt

creature funr neceflarie, (ed ornes contin.

a

i gentes: ergo.

Corf. [. Effe&tus creati nor

erut

funt proportionati refpectu Dei; cum finiti ad

infiuirum nulla fit proportio: nec etiam apti

"

. funt ad probandam Dei exiftentiam ;; quia fi

Untt

fpe&antur materialiter & quarenus praciss

QXSQE

funt entia, nullum dicunt ordinem ad Deum:

vl

fi veró fpe&tantur formaliter & quatenus funt

d

creature , funt correlata refpectu Dei & crea-

gsquän

toris, quem fapponunt , non probant; quia

4

j

correlata funt fimul naturá & copnitione. Ergo.

i5

Conf. If. Ex eo, quód videatur aliquis effectus

, iif

produ&tus ac .exitens , nec infertur recté cau-

u

fam ejusdem a&tu exiftere; cüm illa jam feepe

[

i

J

)

f

lelierit effe: . nec caufà increata feu Deus abío-

nf

lutb collipitur; cüm effe&us creati faltem in

um

caufis eequivocis poffint effe à fola caufa creatay

i

v. g. homo ab homine.

"

^

Corf. LT. Non poteft

d

cognofci vel demonftrari, Deum exiftere, nift

i

€ognofcatur vel demonftretur Dei effe; quia

n: fed

:ä[llnfl

€tientia & exiftentia Dei Dfïum 'quid iden

jf

'*nquil:

g.

34.

Dzr Dso UNO.

néquit per creaturas co

Jf

gnofci ac demonürgri

effe

vel effentia Dei: ergo.

M. Demon-

g

g. ad arg. quoad i. part. D.

ftratio deber effe ex prioribus cognitione, h.e.

ex lis, quorum cognitio precedit, C. ex prio-

ribus exiftentià, feu iis, quee priüs exiftunt, JV.

;

cüm aliàs demonftratio à pofteriori phyfico im-

fi

plicaret. . Iraque in demonftratione exiftentiee

n

Dei priüs cognofci creaturas fufficit, atque ex

li

his inferri creatorem. — Quoad 2d. p. IN. m.. 4d

vob. D. Exiftentia quarundam creaturárum

TK

Q

nobis tantüm eft phyficé non mat

aphyficé cer-

ta acevidens, C. omnium, AV, Efíto, reàpíe

Á

l

exiftere creaturas extra nos pofitas, per fenfus

um experientiam phyfice folüm evidenter fcia-

q

li

mus; quilibet ramen homo non omnino infa-

nus de exiftentia fü?. & animee füze , vel fui in-

Ti

telle&tüs & voluntatis ex propriis utriusque

K

[*

potenti& actibus, quos in fe experitur, pote

habere evidentiam meraphyficam: unde fiunus

tantüm aut duo homines exrarent, füblatis ce-

B

[

teris creaturis omnibus, poffet eorum quilibet

j

ex propria fui ipfitis cognitione tam fibi quàm

lt

alteri exiftentiam Dei demonftrando fuadere;

i

eáque demonftratio proríüs mataphyficé cer-

q

ta ac evidens foret, Si veró de illa loquamur

'demonftratione ,

qua ex creaturarum extra

nos pofitarum confiderarione petitur, do qui-

D)

dem ultró , illam formaliter , ut fic loquar;

ü

non effe plüs quàm phyficé evidentem; eadem

h

tamen aequivalenter metaphyfica demonftratio

RI

dici poteít; quia admiffà hypothefi exiftentiae

t

arum

P

"Dz Dso Uxo.

35

(itd

harum creaturarum , quam omnes facilé tri-

buunt, argumentis meraphyficé evidentibus

friu

oftendi poreft, easdern cum Dei exiftentia ne-

i

ceffarió - connecti ,

adeóque Deum exiftere.

n

itoad 3. p. D. M. Debet effe ex neceflariis

i;1

abfoluté vel fecundüm exiflenriam talibus, . IN.

i

ex neceflariis, quae ralia fant. faitem ex fuppo-

kent

fitione, vel fecundürm habitudinern ac connexio-

queeli

nem cum re demonftranda, C. Quamvis crea-

]

tur&* omnes continpenter exiftant , duplici ta-

i

inen illo modo neceffarise fünt; 1mo quidem,

quia neceffe eit eas effe ex fuppofitione , quód

Qu

tàp

lint: 2do autem, quia effenrialiter dependentà

[ati

Deo ranquam càuífa ; & fineeo nead momenrum

rl

quidem effe poffünt: hoe veró. ad detnonftra-

) iti

tionem exiftentize Dei füfficere ; patet ex de-

i

monflratonibus in aliis fcientiis, quarum ob-

jecta nec abfoluté , nec quoad exiftentiam ne«

d

2

j porf,

ceffaria fünt.

[ii

d Conf. L. & quoad 1. D. Effectus creati

i

non fünt proportionati in ratione cognofcibilis;

aut habitudinis feu connexionis , IN. in ratione

quiliþf

entitatis aut entitativee perfectionis, C. fimili-

iqi

u

ter diflinpuenda eít probatio. ^ Sané ficut infi-

d

nita Dei perfectio non impedit , quotninüs

a

creaturae fint illi proportionatee in ratione effe-

&üs ab eo producibilis , & in ratione ob;ecti

j

ab eo amabilis vel odibilis ; ita nec impedit;

(f

quominüs creaturz finr ipfius exiftentite. pro-

o

eití

portionatze inratione medii objectivi, per quod

ea à nobis cognofcatur: ad hoc enim fatis eft,

yrui

anquam

[l

quód eum Deo tanquam cauíà ipfe t

i

effectus

l

"u

ERN

6

Dr Dzo UNo.

[

cffeus neceffarió conne&tantur ; heec autem

N

connexio per difcurfum evidentem ipfo ratio-

D!

nis lumine deprehendi à nobis queat. — Quoad

X

.sd. IN. -Aff. ad prob. Y« Creaturas nec precise

f

üt entia ,. nec üt effectus creatos probare exi«

k

ftentiam Dei; fed tranfeundo à crearuris mate-

f

rialiter fumptis ad eas fumptas formaliter argue

[

£nentum fieri hoc modo : Dantur entia : haec

D

ehtia fünt creata: ergo datur creator; in quo

fe

cüm prima propofitio detur ab adverfariis, al-

tera veró validiffimé probetur, pofítrera el

[

V

«demonftrata.

"d Corf. EI. &. quantum ad Ym

Y

D. Re&? non infertur, caufam ejus immedia-

[

tam & creatam actu exiftere, C. primam ac

increatam, N. Difparitas inter utramque pa-

tet; quia caufà creara, quamvis exiftere debue-

X

rit, dum effe&um produxit, nontamen; dum

effectus etiamnum perftat , permanere debet,

cüim eam ex füppofito non conferver; neque

etiam perpetuó durare poteft , cüm non fit;

nec füpponatur eterna: utrobique contrarium

ä

occurritin caufaincreata, ac proinde tum &ter-

na, turn neceffaria ad rerum omnium confer-

vationem, Quantum ad 2d. D. Cavufà increata

(eu Deus non colligitur ex quibufcunque effe«

étibus femper immediat& & per quodlibet mee

dium, C. non colligitur faltem mediaté & per

aliquod marerie proportionatum, NN. Ubi cau-

f£e (unt univocaf , non ex fingularibus, fed ex

colle£tione argumentum pro exiftentia Dei füu-

DA rA APE UT TUINE ERE RE n R

mitur; ubi verÓ caufa requiritur aequivoca; à

h

particulari immediatus tranfitus ad caufam in-

^erea-

m

Dr Dgo Uuo:

X37

il

creatam fieri poteft. — 47 Cozf. ZII. w. D. M.

At

Non poteft cognofci aut demonftrari, Deum

)u

1100

exillere, nifi cognofcatur aut demonftretur eífe

as

vel effentia Dei quoad exiftentiam, C. quoad

A

fe fcu predicata conftitutiva, [i4. nifi cogno-

ícatur vel demonftretur quoad pradicata con-

(f

atou

ftirativaomnia, feuadequare, NN. quoad pra-

d

dicata faltem aliqua cum Deo converribilia fcili-

cet entis neceffarii, improdudti, à fe, velcau-

ES

W

jj !

fie prime , autorisuniverfi &c.; feu inadeequa-

i, C. Sufficit ad cognirionem exiftentiee di-

s

7H

vinz habendam notio qu&edam vel inadeequata

vel confufa de Dei effentia , quae in quzftione,

net

m

anefl, fapponitar; quia aliàs nec creatura ulla

carecognofci, nec ex effectu aut caufa demon-

e p

ebti

flrari poffet , càm nihil in bac vira penitüs ac

intim* fecundüm omnia attributa percipiatur.

dur

Qd

/Ad prob. . Nihil ex ea fequi : nifi quód co-

nità ac demonitratà Dei exiftentià , (alrem im-

nid

on J

perfe&te & fecundüm aliquod effentiale predi-

catum cognofcatur Dei effentia , prafertim

ii

phyfica.

ia

onlt

Qy &RES E.. Quibus. avgumeniis demon]iw--

cretl

n Deum exifleve ?

T

16. MNoia [. Sicut media feu argumenta,

Em

quibus ex füppofitione creaturarum demon-

T

ftratur Dei exiftentia, alia dicuntur metaphy-

j a

(ed d

fica, alia phyfica, alia moralia ; fic & demon-

flrationes his innixe diftinguuntur: metaphy-

el f

ficee enim fünt, quarum media defüumuntur ex

d!

natura A& effentia rei aut entibus fpiritualibus,

m

3

qu

utpote

ER

Dzs Dro Uuo.

58

ütþote de quibus Metaphyfica tra&tat; phyfi

€&, quarum argumenta colliguntur ex matetia,

mundo & eorporibus; morales, quarum mo-

ä

tiva vel fundanrur principiis prudentie, vel à

materia mores fpectanre depromunrur

'Tri-

(

licis hujus generis argumenra varia afferuntur

[

à varüis , inter quos S. Thomas liic q. 2. a. 3.

d

proponit quinque , ac rmó quidem oftendit,

admittendum effe primum motorem, 2dócau-

fam primam , 31ià ens neceffarium , 4tó ens

erfectiffimum ,. stó Conditorem ac Guberna-

torem univerfi; atque hinc Deum exiftere in-

fert, cüm primum movens, caufam primam;

ens neceffarium &c. füpponat Deum effe,. Ple-

raque ex illis five hic, five in fequenti queeftio-

ne, ubi Atheorum fyftemata excutiemus, pro-

ferentur; ne tamen, quod Suarez diíput. 29.

s]ï

Metaph., (ect. 2. monet, fortà fruítrà pugne-

mus contra illos, qui materie, atomis, mun-

do, aliísque rebus pradicatum entis neceffarii,

improducti, & à fe exiftentis tribaunt;

uin

tamen Deum concedant; breviter hic quaedam

faltem fundamenta premittere juvat, ex quibus

poftmodum proximo Capite oftendemus,;fingu-

las ac omnes perfectiones profluere ex ente ne-

ceffario ac improdu&to , illádque re ipsá Deum

feu ens omniperíectum effe babendum, | Unde

17. ANota //. Fundamenta, ex quibus de-

duci poteft enti à fe feu neceffario convenire

omnes perfectiones, quas Deo tribuimus, po-

nuntur fequentia: r. Ens à fe feu neceffarium

intelligimus id; quod quoad fuum effe eft in-

depeqe

d

'DE' Dzro [/]NO.

39

dependens ab omni alio ,

habétque ex eflentia

j

exiftentiam vel neceffitatem exiftendi. 2. Ens

1là

i

perfe&tiffimum fecundüm P

hilofophum L. $.

&ionis omnino

d

Meraph. dicitur, cui nihil perfe

deeft, nec ab alio exceditur.

3. Ih ente ne-

Ti

nnt

ceffario pofTe exiftere idem

eít ac exiftere; quia;

4

cüm poffe habeatur ab effentia, & exiftere fit

w

de effentia entis neceffarii , poffe ac efTe in eo-

dem conveniunt. 4. Similiter poffe habere

[

perfectionem vel ejus grad

um hic idem eft ac

j u

flarium non exiftat

etfte

habere: cüm enim ens nece

fine perfe&ione ac certo perfe&tionis gradu;

elt

T

ficüt ab effentia habet, quód exiftat, üc ab ea-

dem habet, quód tale exiftat; ac proinde heec

ph

il

taleitas vel perf

ectionis gradus eft illi eflentialis.

tationis -vel reftüiétionis debet

5. Omnis limi

^

effe aliqua ratio vel

cauíà, (ive extrinfeca, five

hil eft,. de quo non detur

intrinfeca ; quia ni

aner

caufa, eur potiüs hoc, quàm «l

io modo fe ha-

n

beat.

6. Limitetionis cujufcunque, fiqua in

gffal"äi',

