3. ad Timoth.6. v. 16. Quz folus babet gmmerta-

Wtatein. "Eum ratione actuum & effectuum; ad

Hebr. enim 4. v. 15. legitur:: Onmnia nuda &

apevta faut. oculis ejus. Prov.19. v. 21. Multa eo-

Eitationes in covde vivi: voluntas autem Domant

qermanebit. 1. Reg. 15. v. 29.. Tyiumpbator i

Afrael nom paveet , 9. peuitudine non fle&enur : me-

que euim bomo efl, ut agat peuitentimnm. 'Fum

ratione extrinfece innovationis; cüm ex oppo-

Sicut

;itioge ad cados dicatur Pf. 101. V. 28.

ojte

w

Dz Dzro Uxo.

201

pu

epevtortum mnutabis eos, €9 mutabuntur: tu autem

ulid

idem ip[ee$, €9 ammi tui mon deficiegt. "Tum rae

u

tione temporis aut loci; cüm Deus eternus fit

pmmx

ac immeníüs, üt proximé oftendetur.

Il ex

VT

TYadifione. Cone. Nicenum, referente S. Hi-

LV

lario in fragment. , & Ambr. L, 1. deFid. C. 18.,

f

eont Arianos definir: Eos, qui dicumt, evat,

ey

uando 0on evat, .. . aut mutalbilem e9 comcertibi-

!

p

em Filum Dei , amatbematizat Catbolica eg. ,Apo-

Jtolica Ecclefia. Lateran. IV. fzepe jam laudatum

| græil

A

C. r. vocat Deum zpcommutalilem.

Greg. M.

(

L. 12. Mor. C. 17. in textum Jacobi: SeZ zuia,

gt

inquit, zz o mutabilitas z0m venit, mulla ejus

o

duimnen umbra viciffttudimis imtevcidit. Chryfoft. &

rfc 1]

j

"Theodoretus in verba laudati Pfalmi, 7 verà,

ornut

ajunt; zmnobilem bales naturam, $9 suuzatione pre-

j m

flantiorem; Ex Cyril. Alex. L. 13. 'Thef: JVeque

j

enim idem e[fet , fi 12 aliud quidpiam , quàm efl , mu-

d

zari poffét. Ibid. in Baruch 3. v. 3. commentans,

u

Jhi enm , ait, (labilitatem eg. immutaliltatem di-

T.

vine uature, Q9 ut [omper eodem mmodo f& ba-

ini

beat figmificaus. Propheta dicit: Tu fedes i. émm-

m

pitevium.

Ambr. l. c. definitioni Concilii heec

;!

fubjicit: rius dicit mutabilem Dei Filiumz quo-

"

snodo evgo. Deus , fi mutalilis ?. cim ipfe dixerit:

77

FEgo füm, ego [umn , 69 non mutatus. Plura vide apud

"

Petavium.

Couf. ex Philofophorum teftimo-

r

niis, quorum ac prefertim Platonis , Procli,

"12

Alcinoi, Hieroclis.Cleanthis & Numse Pompilü

hu

confenfionem dedit L. 1. QQ.. Alnet. Hue-

tius,

Iil. ex Ratione. Omnis mutario fit vel im

o -

p

melius, vel in pejus, vel in &quale; fed Deo

Pl

TO

"

—

202

- Drz Dszo Uxo.

lu

repugnat mutariin melius; quiaex natura füa eft

ln

optimus & perfe£tiones omnes in fe vel forma-

Q9

liter vel eminenter continet: repugnar etiam

Tar

Iutariin pejus; quia per eam murationem de-

fineret efle Deus, nempe ens perfectiffimum;

D)

&

hoc autem nec fieri poteít ex naturz conditio-

ne, que fimpliciffima eft & actus puritfimus;

f«

fel

nec ex propria voluntate, cui effentia non füb-

li

ditur; nec ex alio extrinfecé quocunque , ut-

pote àquo Deus tanquam ens à fe liber, immunis

Y

ac omnino independens eft: denique repugnat

mutari in equale; tum quia quidquid Deus habet,

Qu

(

vi füee naturc habet, illique tam effe rale; quàm

fimpliciter effe (eu exiftere effentialiter compe-

Ql

uüt: tum quia heec mutatio repugnat firmitati &

conftantie, que tanquam perfectio fimpliciter

li

hi

fimplex Deo competir: tum quia fi illud aequa-

le non jam haberet formaliter aut eminentet;

ij

nec ab alio accipere poffet.. Corf. Mutatio , qu&

Deo accidere concipi poffet, vel effet fecundüm

g

Y

exiftentiam ; fed Deus habet fümmam exiften-

di neceffiratem: vel fecundüm formam fübftan-

[

Y

ualem; íed eft füummae fimplicitatis & omnem

com

ofirionem realem excludit: vel fecundüm.

acci

d

ens;. fed totus eft fübftantia &a&us'purifl

fimus; adcóque accidentis incapax & omnis po-

i

tentialitatis ac perfectibiliratis phyficee expers:

fi

vel fecundüm intelle&tum; fed Deus jam ab

?terno fümmé completus & determinatus eít,

l

quidquid cognofcit, & quidem ad cognofcen-

j

um uno eodémque actu plan? invariabili: vel

fecundàm voluntatem; íed Dei voluntas non

vranüt

*

Dz Dzo UNo.

203

d tranfit ab uno actuadalium, quia hic realiter &

g, X unicus omnino e(t & ip(à Dei fübflantia; necad

u

contrarium; quia confilia format absque igno-

nd

rantia; precipitatione & paífione, atque jam

n

ab eterno füummé completus eft ad volendum

dilt

& nolendum, quidquid vult aut non vult: vel

ij

fecundüm operationem ad intra; íed haec -

Jb

terna & immurtabilis eff Deóque effentia-

) m'

lis: vel fecundüm operationem ad extra; fed

u

& hzc non eft quid à Dei fübftantia diftinétum:

wugl*.ä

vel fecundüm tempus aut locum; fed hanc

habfl-,

quoque ejuseeternitas & immenfitas

mox often-

denda excludit,

Qu

m

93. Objic. Sap.7. v. 22. in fapientia Dei di-

i -

citur fpivitus tmultilex ; & v. 24. Omnuibus moli-

citel

libus mobilior eff [apienría. — S. Aug. L. g. de Ge-

quà

nef. C. 2o. Spmüus Creatov, inquit, movet fe

ntdj

ipfum fine tempore $ loco. Evgo. — Corf. , Deus

variis animi paffionibus inScriptura affe&tus le-

j qUZ

p

gitur, penirentie quidem Gen. 6. v. 6. & C. g.

V. 2I.;ir& veró Jerem. 9. v. 25. & Pf. 105.v. 40.5

j

"E

triftire I(3. 65. v. 10. ; Zelotypiee Exod. 20.

V. $. &c. Ergo obnoxius eft aliquibus faltem

yid

i

mutationibus. . Cozf. //. Legitur in Scriptura

fipiüs, Deum mutáífe confilium, quod habue-

Ti

i

rat, üt con(lat de Ninivitis, Ezechia & aliis;

item odifle, quem amaverat, reprobare, quem

kpers

facere falvumwolebat &c. Ereo.

m

i. ad fext. Scvipt. D. ,4. Spiritus Sapient

-

j 60)

»[celï

dicitur multiplex ob perfectiones mulras, quag

[

fibi identificat, & fàpientia mobilior omnibus

nol

mobilibus ob vim & efficaciam füam, & effe-

uum

1

" d

[

204.

Dzr Dro U'Nyo..

&uum univerfalitatem C. . fenfu alio N.

Im-

g

muütabilitatem his pradicatis non excludi, pa-

li

tet ex eodem Capite, ubi v. 22. idem Spiritus

li

tl

vocatur unicuf, & v. 23. flalilis; fapientia au-

f

tem v. 27. iz f£ permanens omuia inmovare dici-

tur. ^Ad text. $. 4ug. &. cum S.Thom. D. mo-

[

vet fe, nomine motüs laté fumpto pro qua-

(

cunque a&tione C. propri&N. Quantnm ab-

U!

horreat S. Doctor à neganda Deo immurabili-

[

tate, mox palàm fret.

/Ad Conf. L. w. D. A.

Lj

Deus legitur animi paffionibus affectus feeun-

düm verborum proprietatem, & quoad ipfam

q

naturam & a&iones ejufmodi affectionum N.

[

fecundüm metaphoram, &quoad effe&tus pre-

K

W

cise illarum C, vid.num. 44. His autem mu-

tationem non probari in Deo, offendit

S. Aug.

d

[

L. 1. cont. Adimant. C. 20. fcribens: Quando

eum paritet , 100 movetur £9 mutat : quatudo ira-

li

fGitur , 202 movetur , €9 vindicat: quaudo mifare-

(

zuy , o dolet, €g libevaz : — quamdo zelat , mott

W

evuciatuvy €9. cvuciat.

Nempe per merapho-

jl

ricas illas locationes effe&tus tantàm diverfi fi-

j

nificantur, & Dei voluntas eosdem fine im-

j

]

perfectione paílionum efficiens , ür idem ait

u

L. 2. ad Simpl. q. 2.: 7Zuferamus ergo iffa; 4

de bumaia infirmitate atque ignovantia veniunt, 6

vemaneat [olum velle sit 202 2£2 fit aliquid , quem-

adimodum evaz.. Ad Conf. 1. Y« quoad . vm. NV. -

Deus enim, qua voluit, ab seterno voluit; ne-

que Ezechie mortem , acNinive (übverfionem

abíolute denuntiavit, fed hypotheticó duntaxat

rutns

- --- — 2^"U""Éma — — u

fi nempe vel curífüs caufarum feäþnda

qu&

*

Dr Dro Uwo.

20$

l

qua mortem Ezechiee exigebant, non immu-

m

taretur , vel Ninivite non agerent poeniten-

pirim

tian. Hec veró immutabilirari divinz nihil of-

1

[

ficere, declarat S. Aug. in P(al. ros. his verbis:

It

llv

Iu

ANec aliud facit quaft. confilio vepentiuo , quod son

].m

ex etevuitate fe facurim. effe prafcivit .. fed n

g

creatuve temporalbus motibus ,. quam gubernat

p

snirabiliter ,. sple zom tempovaliter snotus. quafi ve-

Dutd

b»

qentiud voluntate facere dicitur , quod ordinatis ve-

d

vuim caufis confili [ui fecvctiffami immutabilitate di-

1:

n

fpofuit. Quoad 24. & C. .4. IV. Conf. Hlomo

d

quidem in his cafibus muratur, nonveró Deus,

um

qui uno eodémque incommurabili juftitie amo-

mW

re hominem juttum diligir, odit peccatorem;

1mn'r

üt S. Aug. in Solis fimilitudine exponit L. 22.

S Al

de Civ. C. 1.: Gu Deus mutave dicitur volunta-

t

m ut, quibus lemis evat, v. g. veddatuv. illis

)l

avatus, illi potiàs, quàm ipfe, mutantuv , €9 eum

( 1]

quodammodo smutatum àn bis, que patiuntur , 2u-

jf

veniunt ; ficut mutatur Sol oculis [auciatis , & a[pev

d

quodammodo ex miti s $9 ex dele&abili moleflus ef-

a

ficitur , cim ipfe apud eipfuma anaucat idem , qui

hn

fu. Eadem habet in enarratione pfíal. 72. a

illa verba: Cur perverfo perver[us eris.

qm!

jni

94- /zfi. Ille veré mutatur , quide non crean-

iil

te fit creans: fed Deus de non creante factus

T

"

eft in tempore creans: ergo. — Maj. proP. 1. ex

I

il

paritate cum qualibet caufa efficiente creata: 2.

J )

il

Quia actus creandi eft aliqua perfectio, & qui-

dem de novo accedens Deo; cüm aliàs; fi is in

jj

j

Deo femper fuiffet, (emper etiam Deurn deno-

crea-

j

minàflet Creatorem. 3. Quia proQu&ä

turà

j

206

Dr Dro Uwo.

fl

turà Deus acquifivit denominationem Domi-

(i

ni, & jus in creaturam, quod anré non habue-

(t

rat. Conf. I Deus aenovit olim Incarnationem

tl

ütfuturam, nunc vero cognofcit üt preeteritam;

[

dtem aliter fe getfit in Veteri, aliter nunc fe ge-

V

rit in Novo Teítamento: ergo eft mutatus.

[

Corf. 11 Qui liber e(t, poteft aliquid de novo

j

velle, quod antecedenter noluit: fed Deus eft

(l

liber: ergo.

1

E. D. M. Veré mutatur, qui de non crean-

te fit creans per decrerum creandi novum, vel

novam aliquam perfectionem acquirendo ; &

in fe recipiendo, C. per actum & decretum

scernum, vel precisé dando aliquid creatures

N. InDeo autemcreante necdecretum novum

elt, nec nova illi perfe&tio accedit. — 774 prob.

I.&. Actio fecundüm fe in effe&tu quidem, non

autem inagente, mutationem dicit; cüm mo-

tus non fit in movente, fed in mobili: inapen-

te tamen creato mutatio oritur ex actione, vel

per affectum agendi , recens conceptum, ve

per füfceptum in fe impetum, vel per relatio-

nem aliquam realem fibi füperadditam, velper

aliquod à fe decifum, v. g. femen &c. Horum

— "u- B — 6p o £4) FMPOog— — e— o 4 79 . 009 Ü M

veró nihil càm in Deur cadat; difparitas pa-

tet. Nam 1. quidem in Deo eadem volitio eft;

PUE—

quam habuitab sterno, üt paret ex S. Aug.

P

L. r2. de Civ. C. 17.: Potefl ad opus uovum non

——

zovum , [féd fompiterzum adbibere confilium. . .. .«

Jna illo autem mon . alteram preecedentem . alteva fub-

féquens sntavit aut abflulit voluntatem ,. fed und

N r

eádemque feanpiterná eg. ammutalili volumtate ves;

quas

p

Dr Dzo Uwo.

207

)oni

quas cotididit , $g" ut prius uon effot , agit, quam-

ubo

diu uon fueruut , Q9 ut poffevius effóut , quando effé

jea

eepevumt.

2. Nullum imperum aut affectum

alium füfcipit, ür idem ibidem inquit: — /Vodis

lIt

auteim fas mon. ef cvedeve ,. aliter Deum affici, dum

p

V

vacat: aliter, dum opevatuy 3. quia uec. affici. di-

en0l

cendus eff , tamquam im ejus matuva frat aliquid,

d

quod ane s1on fuevit.... Iovit quiefcens ageve, Qs

agens quie[ceve. — 3. INec in fe relationem füperz

addiram habet , eodem Aug. L. 5. de Trinitar.

u

C. 16. dicente: Quód ergo temporalitev dici inci-

m

d;i

pit Deus, quod antea mon. dicebatur , mauifeftum

(

eft velativà dici, mom tamen fecundàm accidens Dei,

quód ei aliquid aecidevit ; fed plauà fecundiin acci-

ontu

)OV

deny ejus, ad quod dicà aliquad Deus incipit velati-

w . 4. Nec creaturas aliquid effe à Deo deci-

/ [n

fum, nec Deum operendo aliquid ex füa füb-

5 0

ftantia amittere , manifeftrum eít ex Scripruris;

mm

1]

Patribus, & ratione.

"d prob. 2. . A&um

nd

creandi nec effe perfe&tionem ex parte Dei ab

iij [

ejus omniportentia & voluntate diflin&tam, nec

1 l

relt

novam & recéns anrecedentem, patet ex pro-

xim? dictis; eft enim folüm ex parte creaturae

vl

perfectio, vel potilüis motus ad perfectionem,

joni

"

nempe ad ejus effe. Sequela rationis locó ad-

15

dita, quamvis locum habeat in formis ac deno-

jod

minationibus abfolutis, non tamen tenet in ac-

"

N

cidenraliter relativis, ad quas denominatio Crea-

u

]

toris, Domini &c., fine aliqua nihilominüsac-

cidentis intrinfeca füfceptione, pertinet; quia

j

ad has non füfficiunt fübje&ctum & fundamen-

| ii

ium, fed requiritur infüper terminus; qui hic

j n

nonm

W

2of

Dz Drzo Uuo.

non ab etefno, íed in tempore pofitus. eft.

!

&t

"4d prob. 3. &. D. Pofità creaturà Deus accipit

denominationem Domini per acquifirionem ali-

T

cujus, aut receptionem in fe IN. pracisé per

C()E

mutationem in creatura C. . Ad hoc enim, ut

j

di

Deus acquirat velamittat denominationem Do-

mini, füfficit, ut producatur vel deftruatur

p

creatura; quia productà creaturà idem in fe ma-

p

hens Deus incipit habere fübje&tum , in quo

d

E

d

us füum exercere poífit: eà deftructà definit

h

abere fübjectum ejufinodi; utrobique nullà in

Deo, fed in creatura rànrüm faétà mutatione;

Es

dàt in fimilitudine exponit S. Aug. L. de Trinit.

E

f.c.: ANummus cim. dicitur pretium , velativà di-

R

eitur , uec tamen snutatus efl , càm cepit e[fe pve-

lr

gium; ueque ciim dicitur pignus , €9 fi qua funt fi-

Q

lt

quilie. — $ evgo uumumus. poteft mullá [ui mutatioue

£oties dici velativà , ut neque, ciun incipit diciy tit«

I

n

que cimm . definit , aliquid in ejus matura. vel forina,

quá muummus efl, autationis fiat : quamtó faciliüs

[

b

de illa iucommmutalili [ubflantia. debemus accipere,

ut ita dicatur velativó aliquid ad creatuvam ,. utt,

i

il

quamvis zeuporaliter incipiat dici, mom tamen ipfi

fulflautie Dei accidiffé aliquid intelligatur , [ed ii

)u

eveatura , ad quam dicitur ? Quod de jure divi-

no recéns acquifiro dicitnr, falfum eft; quia

[

[/

hoc jus eft fümma poreftas difponendi de re-

bus queiscunque creatis ex hypothefi , quó

[

exi(tant, éílque perfectio increata, eeterna,

invariabilis, utpote fummà neceffitate Deo con-

)

veniens , & folam creaturarum potfibiliratem

Y

fupponeas; unde manet femper eadem ; five

&

exi-

Dz Drzo Uxo.

209

s.di

exiftant creaturee, five non, üt proximàex

pli-

d

catum eft. /4d Conf. J. y. .V. Conf. In hise

nim

x

muratio quidem objeéti & effe&tuum eft, nulla

RK

cognitionis aut confilii divini; quia unus, fim-

(m, l

-plex, realiter indivifibilis & invariabilis actus

mb

eft, quo cognofcit jam ab zterno rem futuram

TU

pro eo tempore, pro quo futura eft, eandem

jf

p

precfentem pro eo tempore, pro quo prafens

[ quo

eft, & preteritam pro eo tempore; pro quo.

d

j

eft preterita; una fimiliter fimplex , invariabilis

nl

& indivifibilis volitio ac voluntas eft, quà ab

f

(

sterno pro Judais voluit hanc Reipublicae &

Ti

Ecclefie formam , quam pro Chriftianis abro-

jj

gavit. — 74 Corf. 1I. x..D. M. Quilibereft, &

l

l

fimul creatura; poteft aliquid,de novo velle C.

g/

"

J

qui libereft, & (imul Deus N. . Difparitatem

mafil

inter creatam & divinam libertatem quoad hoc

lol

faciunt omnia illa preedicata divina, quà ejus

immutabilitatem ha&tenus oftendimus » qua

j[fm'lü

; fa(fs"äï

tollererur. Hinc S. Aug. L. 12. Con£ C. 15.

7

€X eternitate probans voluntatis conftantiam

ii !

inquit: Unde zon eum 1modo velle boc, modo velle

Té

ilud,; fed femel eg Jimul e9 femper. velle omuia,

"

que vults uon iterum eg itevum , ueque tunc. ifla,

fe djïr

nunc illas zecvelle poflea , quod uolebat , aut uolle

quod priis volebat ; quia talis voluntas snutabilis

nj

efE, &g omne mutalile etevnum zon efl, Deus au-

g

Xem nofter eternus eft.

TM

Qu« hic porró objici poffent vel ex Verbi

0

Divini Incarnatione ,. vel ex decretis Dei libe-

[

ris, eorümque five natura, five concordia

cum immurabilitate , vel ex predefinitionibus

? iif;

Ü

com-

1

2YO

'DE Drzo Uno.

comparatis ad humanum arbitrium, ea loc

b

«X

proprïio fingula expendentur.

p

ARTICULUS Il.

le

n Deus fit. etermus ?

ll

Ota. JEternitas multipliciter fümitur; I*

"N

quidem latiffimé, pro duratione utrin-

fi

que terminata, fed vel longiffima, vel remo-

tiffima: 2. Laté, pro duretione, que fineca-

Ti

li

ret, licét habeat initium; utraque acceptio non

raró in Scriptura ufürpatur: 3. Minüs ftri&té,

LU

tj

pro duratione, quae precisé principio caret &

fine ; füb qua acceptione agitatur inter Philo-

Ia

D

fophos quaftio«de poffibilitate creaturae eeter-

ns:- 4. Stridté, pro duratione entis femper

li

exiftentis & fummé immutabilis ; atque de hac

eternitatis acceptione hic loci queritur. De-

bäw

Q

finitur autem à Boétio L.5. de Confol. Prof.6.

Jotevminalilis vite tota [imul €. perfc&a po[efo.

t

k

Dicitur 1. Pofféffio ; quia eft duratio firma; con-

flans & non deficiens: 2. zo£a fumul; quia nec

l

ceffio-

duratio habet prius & pofterius feu fuc

s;i

Dem, cüm fir unicum velut punctum,

quod

omnia fibi füccedentia tempora complectitur;

necens durans admittit fucceffionem feu mu-

[/

tabilitatem , cüm in quoliber inftanti femper

[/

idem fir, & in entitate fübftantiee & in perte-

&ionum modificatione: 3. pevfela, quia licét

I

[

fitindivifibilis, non eft tamen imperfecta ad mo-

dum nunc temporis , fed omnem perfectionem

j

durationi fucceffivae convenientem continet:

gl

a

V

Dz Dzo Uxo.

21X

al

4 Vif vel quia eternum debet effe in pradu

exiftendi perfectiffimo, vel quia hác voce ex-

preífiüs etiam operationis erernitas fipnificatur:

s. éutermninalilis quia necinitium necfinem ha-

bet aut habere poteft.

96. Dico. Deus eít eeternus eeternitate etiam

niti

ftriété dictà.

Prob. '"Tres fünt eeternitatis flri-

y u

&é acceptee dotes; ut fit fine initio, fine fine;

d r

fine mutabilitate: Sed omnes hee dotes conve-

vfiti

niunt Deo: ergo. . Prob. suiz. uttivevfim.

uia

prot

Deus turn in Scriptura, tum in Conciliis, tum

mud

in Symbolis, tum in Scriptis Patrum frequen-

) ean

tiflimé vocaruraeternus: Sed nulla planà obftat

u

ratio; quo minüs intelligatur vox haec fecun-

g

düm litteram &in fenfa proprio ac ftricto : ergo.

femp

Conf. Deuseft ens à fe: ens à fe habet fufficien-

Y

j

j

tiam & neceffitatem exiftendi: ens autem hac

; (M

"m

habens caret principio ;. fine & mutabilitate ;

n

cum aliàs nec fibi fufficeret, nec neceffarió ef-

et, nec etiam aliquid eorum ab alio tanquam

qiefffï

m

penitus independens nancifci poffet: enscarens

his tribus eft eternum ftricté di&tum: erpo.

]uia j

x f

Simile arpumentum fieri poteft ex omniperfe-

&ione ac infinitate Dei , ejásque immurabilitate,

n

edt

Prob. min. fingillatim, & quidem quoad 1m.p.

d

Píàl. 89. v.2. dicitur: Priusquam 1nontes fievent ,

aut forimavetur zevra €g ovbis, d. [ieculo ? usque

feny

dn fieculum tu e$ Deus.. .Concil. Nicenum f c;

Eos autem , ait ; qui dicunt: evat aliquaudo , quan-

uig hlä

um

do t52 evat , . . . anatbematizat Catbolica & dpo-

fiolica Ecclefa. — "Vertul. L. 1. cont. Marcion. C,

jore

yint

3. Definio Deum fummusn e[fe sagnum i& etevnie

P

Taíé

n

Dzr Dro UwNo.

21

zate conflitutum, jnnatum , infe&um , fine . initio

&c. Hugo Vi&torin. L. 7. Erud. Theol. C. 17.

qi

à fe ipfo initium

p

i euim aliquando non fuit Deus ;

[

non babuit.

Richard. L. 1. de Trin. C. 8. Si

Deus ab aterno non fuiffet, qui fibi, inquit,

N

G

vel aliis initium davet. exiflendi vel poruilfet dave;

omnino non fuit.

Huc referuntur omnia tefti-

n

[

monia & argumenta Patrum, qui contra Arias

[

nos Verbum ex hoc, quód eternum effet ; pro-

N

bàrunt Deum, & vice versà. . Prol. quoad 2d.p.

[

Exod. 15. v. 18. dicitur: Domigus vegualit iu

erermum 99 ultrá. — Deut. 32. v.40: F'rvo ego it

i

erermum. Pfal.ro1.v.29. Z auzem idem ipfe es

f

€2 amui tui mon déficient.

1. ad Tim. 6. v. 16.

k

Ü

Qui [olus babet

immortalitatem. ad Hebr.1. v.11.

Jpfi peribunt , tu autemn permanes. . 1n quee po-

D

l

ftrema Apoftoli teftimonia commentantes Hi-

[

lar. Aug., Greg. M., Bern., aliique Patres;

lr

non tantüm perpetuitatem Dei, fed & immu-

tabiliratem oftendunt. Accedunt Symbola, in

)

cujus non evit füiss

quibus profitemur regnum ;

'Iaw

€7 vitam eternam. — Denique quoad 3t

m immues

rabilitas quoad fübftantiam & modo

s entitatis

k

divinz conflat abunde ex art. priori; fecundüm

Q

durationem autem Pro/. Greg. Naz. Or. 38-

Deus €9 evat [emper , €9 efh, €g erit; vel, ut vt-

&iis loquav , femper efl.. . Nam evat

; 68 erit, u-

za funt. Auge

?

ffri zemporis fluxeque nature [igmet

B

L. de vera Relig. C.49. 2 erevmtat

e qulla [pa-

ia [patia temporis preteritis

:

zia Temporis cevo, qua

.

€2 futuvis mot

jus confia.

-»; mibil autem pretevit

in eteruo €9 uibil futurum efl. — Et L. g. Confeff.

C- IO'

Dr Dzo Uxo:

213

j C. 1o. de divina Sapientia quuens:r Zpfa ins

(

quit, zoz fit; [ed ficefh , àr fuit, €9 fic evit [em-

j

per: cim

potis fuie e9 futwrum effe mom eff

z» ea , fed effe folum; quomiam «cterua efi:

i

iqi

Nam fuiffe c2 futuvum effe ,. mon efl etevmum.

i n

Gregorius M. L. 16. Mor. C. 2o.. ZEtevmitas

d

femper e[fe. babet , in qua mulla pavs [uee longitudi-

t

zis pretevit, ut pars alia fuccedat ; [ed torum fi-

if

mul effe efü, e9 mibil deefl.. — Anfelm. in Profol.

Y

"

ANec tu babes pavtes uec tua eeteruitasy que tu es,

TI

[

nusquam €g nunquam ef pavs tua. aut cterutatis

1ue; fed ulique totus es, €9' ceteruitas tua . tota ef

( egütï

T

[emper. — Eadem in Monol. C. 26. repetit & S.

22

Bern. initio Serm. 5 r. in Cantica docet.. Corf.1.

[, Vi

Duratio eft permanens entis exiftentia;(cu ipíum

ens; adeóque fequitur conditionem entis, cu-

g p

7

jus eft duratio : íed ens, cujus duratio eft ze-

pur

ternitas & ens immutabile, füeceffionem nul-

nf

lam habet: ergo. 2. Succeffio importat prius &

59l

pofterius; nam, ubi hoc admittitur, deberad-

mitti initium & additio: 1:2um autem eterni-

1/) j

j

If

*tati, 2dum infinitatidivinzae repugnat: ergo. . 3.

Permanere in füo effe eft perfectio: ergo quó

n

undllU

major erit permanentia, eó major erit perfe-

€tio, eáque Deo eft concedenda.

Vel ergo

Qr

3&

hec permanentia poteft effe fine fucceífione ;

j P

& hinc Deo debetur: vel non poteft effe; &

jj

j i

fic Deus ab initio non habuit omnem perfectio-

nem, fed fuccedentibus inftantibus ;paulatim

jl

v/;*

77

acquirit; quod fanà Deo repugnat.

97. Obji. Ambrof. in Symb. & Hil. L. 6.

t

de Trin, C. o, Soli Patri tribuunteeternitatem,

0

o

dum

3

(

n

?

214

äiiDE Dro Uxo.

Af

dum ille inquit: ZErerzitas eff in Patvey fpeciet

Tuf

in imagine , virtus efl in muneve; . Hlic veró: In-

Tot

finitas im atevuo, [pecies n imagine , ufus in mu»

nere. Ergo. . Couf. £. Dan. 7. Deus vocatur an-

d

Á

ziquus dierum ; Apocal. r. dicitur: Qui ff , qui

eyat , & qui ventuvus eft ;

alibi veró inScriptu-

Vi

qu

ra aCtiones Dei jam preeteritae jam futuree de-

fignantur: ergo.

Conf. II. Joannes in .Evan-

fi

&tl

gelii initio tribuit Verbo Divino « erat ; &Scri-

ptura fepiüs de Deo enuntiat annos & fzecula:

qu

K

ergo.

&. D. A. Soli Patri tribuunteternitatem füm-

Ti

li

pramabfoluté & pro carentia omnis initii, finis &

immuctabilitatis N. fümptam relativé & pro ca-

(i

[

rentia originis ac principii producentis C. Sicut

potentia;(apientia & charitas, inquit hic Petavius,

[/

g

dupliciter ufürpantur à Theologis; atque üt abfo-

t

luté fpe&antur & fecundüm fubftantiam ; com-

munces fünt ex &quo perfonis tribus, üt autem

li

relativé & fecundüm producentis ac produdti

D

notionesaccipiuntur, fingularum (ünt perfona-

I

rum propriez fingule: fic infinitas atque eeter-

E

nitas partim tribus communes fünr; parrim uni

til

congruunt, qui olus eff im [éfe , 0 aliunde quod

Ui

eft fumens; fed id, quod eft ex f& atque i [e conti-

)

7655 , ütl.c. addit Hilarius. 244 Couf. 1. W. quoda

[/

17.D. Vocatur antiquus dierum , quafi fenio

fij

confe&dus N. quatenus diebus ipfis ac omni

uoad 2d. D. Dicitur;

li

tempori preexiítir C.

[

qui eff €gc,. quatenus has temporis differentias

l

jndivis$ & modo fimpliciffimo complectitur C.

ei di-

alio fenfu N, nggd' 3*. D. A&iones D

cuns

m

E

Dz Dgo Uwo.

21j

cuntur füturee & preterite ratione principii ea-

n

p!f!

l

rum effectivi feu operantis N. ratione termie-

D

norum, qui aut incipiunt effe aut definunt , feu

r d

effectüs in tempore produ&ti vel producendi C4

"Ad Conf. II. quoad 15. D. "Tribuit Verbo Di-

hu

W

D

vino «à erat , ad fignificandum illud fuiffe ali-

quando & defiiffe, nec femper effe, N. ad figni-

n

Eu

ficandum illud jam extitiffe ante otnne tempus;

u

etiam. quantumlibet infinitum retró fpatium ;

4

fíxi

quod homo fibi cogitando proponat C. Nem-

pe üt Ambrof. L. 1. de fid. C. 5. ait:: Zudefizire

míit

zenditur Evat. — Quid quid excogitaveris , evat Fi-

lius ; & Hilar. L. 2. de Trin. Eraz ; quod eff , ue-

finii

J

que in aliquo tempore coucludsuy ,. ut. caperit ;

Sid

quod erat potius n priucipio , quàm fiebat. | Quo-

Vi

ad 2d. D. Enuntiat de Deo annos & fecula,

ejus durationem his concludendo, aut eternita-

ubf

ris rationem cum annis & fieculis equiparando

,0

NN. durationem ab his eximendo, & eternita-

D

tis rationem diftinguendo C. Primurm patet

wf()du&«

ex textibus Scripture num. pr. recitatis; alte-

erlit

rum ex dictis ibid. Ss. Patrum recenfitis.

His

e g

titt

adde S. Aug. L. 11. Conf. C. 19.. /nni tui nec

euut uec veniuntz ifh moftvi eg eunt &9. veniunt , ut

" d

Ti

ommes venjamt. um tui ommnes fimul flaut ,. quo-

niam [laut; mec euutes d veuieutibus excluduntur,

»,,(pm-:'

o

quia uon transeumt: ifli autem uoftri omnes. evunt ,

cum onmmues 9on evunt.

Aunui tui dies unus;

' qomu

dies tuus zon. quotidie, fed bodie; quia bodiermus

Ycit

zuus nom cedit cvaflimo, meque [uccedit beffermo

r

bodiernus tuus etevaitas.

Greg. M. autem L. 9.

j

Mor. C.26, Dies quoque £? anuii bominis à diebus

r

4

[

-

»

416

Dr Dro Uwo.

ey anmis difevepaut ctevnitatis : quia vitam o«

fi

firam , . que tempove incipitur , zempore figitum ,

&t

dum intva finüs [ui latitudinem formet , cternitas

TT

"devovat ; cujus mümirum immenfias, quia ultà

&

eitráque fuper uos tenditur; fime sucboatione e9 ter-

f

quino ejus etevmum effe dilatatur: eique nec tvaus-

?

«

aa pretereumt, uec addumt futuva, quafi qu&

204 appaveant , defugt.

i

.98. Znfl Duratio, àt eft duratio , in fuo

[

conceptu effentialiter dicir plura inftantia : eter-

ti

!

niras definitur duratio: ergo. — Cozf. 7. In dura-

tione, que partim correfpondet tempori , partim

illud.excedit, debent effe partes & fücceffio:

talis duratio eft zerernitas: ergo. — Cozf. IJ. Si

Y

ï

eeternitas foret tora fimul, ergo 1. omniaillius

inftanria deberent effe in eodem inftanti; 2.

d "anui t M

non effet plus, quàm unicum nunc ac punctum

temporis; 3. Creatura exiftens per unicum mo-

mentum foret eterna; quiacum tota eeternitate

Jmndc r

correfponderet vel exifteret. Sed hec füntab-

fürda: ergo.

&. 1. /V. M. Quia duratio àt fic, five gene-

vatim & fecundüm fe fümpra, eft exiflentia en-

tis, nunc nec incipientis nec definentis; que&

p p- "E P MR

definitio , cüm conveniat omni & foli duratio-

ni, prehabenda videtur alteri, quà duratio de-

fcribitur exiftenria per duo faltem inftantia;

cüm hec, uti defümpta eft à duratione rei tem-

poraria, fic eidem duntaxat convenit.

Hinc

&.2. D. M. Duratio rei temporanez & muta-

bilis effentialiter dicir plura inftantia C. duratio

fei eternae ac immutabilis IN; — Duratio nempe

ä

fimis

Dg DEO» UNoO.

à17

L

fimilis eft enti, cujus eft duratio ; cüm igitu£

[

eternitas Dei fit entis fimplicis, indivifibilis &

ht

immutabilis, eadem quoque eft duratio nihil

"

acquirens aut perdens , nullam fücceffionem ad-

mittens, fed tota fimul.

uare dum advería-

T2

t

rii notionem durationis ex tempore fümunt &

if

ad durationem seternitatis transferunt, errant

in hoc, quód relinquant in hujus idea id , quod

hi

tempori proprium eft: ficut à compofitis no-

t

tionem ad fimplicia transferens erraret, fietiam

ndi

fimplici tribueret partes vel unionem , quae ta-

p

men uni compofitioni conveniunt. 744 Cozf. £.

i

& D. M. In duratione, que fecundüm (e di-

9

vifim ac fluendo partim correfpondet tempo-

TT

ri, partim illud excedit , habentur partes &

ts

fucceflio C.. quae fecundüm fe tota fimul &

j

ftans correfpondet &c. V. vel $452. habentur

p

partes & fücceffio formales &reales N. virtua-

od

les duntaxat & imaginariz , feu ex humani. in-

fum )

genii imbecillitare ad explicationem qualemcun-

que pro more aliarum durationum dandam

i

concepte C. Sicut centrum, quod eft uni-

d.

eum ac indivifibile punctum , correfpondere

sU

fecundüm íe totum fingulis. circumferentisee

jud!

punétis ac lineis concipitur; fic eternitas fim-

at

plex ac fine fluxu caducis temporum partibus

,[ïgnm

dicitur correfpondere: üt veró in ejusmodi

eii

centro non admitruntur partes nifi virtuales,

li

propter relationes ad varia circumferentiee pun-

€ta &lineas; ita & in seternitate evenit: nam

i

lu

hec, velut centrum ante circumferentiam ; exi-

j

v.

ftit ante tempora; dum iffa incipiunt, incipit

p

$

€a

218

Dsgz Dro Umo.

deícribi circumferentia; dum fluunt preeteri-

[

tum, prefens & futurum, fingula ponuntur

KIr

circumferentie puncta, quibus íingulis, dum

LUE

sternitas velut centrum femper correfpon-

D«

det, fluxus, partes & fuücceflio non in hoc, fed

ma|

in circumferentia feu temporum (patio intelli-

$

guntur. d Conf. 1I. w. quoad 1. feq. IN. Sup,

qui

bil

quód in eeternitate fint. plura inffanria intrinfe-

ca, formalia & realia, ür nuper dictum. Quo-

hl] 4

ad a. N. iterum fej. quia unicum temporis

]

!]

punctum, licét concipiatur indivifibile ; imper-

Qu

fe&tum tamen eft; cüm eternitas cum fua indi-

D

vifibilitate ex d. num. 95. omnem contineat per-

Tür

fe&tionem, quz in duratione füccelliva vel fin-

Tür

gi per mentem poteft. " Quead 57. feg. .. af

q

ad prob. D. ' Correfpondet. vel coéxiftit cum

Ti

tota &ternitate relata ad- fe & durationem in-

sl

trinfecam:C. cumtotasternitate relata ad tem-

f

pus reale vel imaginarium & durationem ex-

TC

IK

trinfecam IN. Res iterum patet in exemplo

centri & circumferentize : Centrum in fe fpe-

[

&atum fupponitur indivifibile ac fine partibus;

fü

comparatum ad punéta circumferentiz eft mul-

t

tiplex, & in plurimas partes virtualiter divift-

fs

W

bile; unde quamvis punctum circumferentig

unicum correfpondeat centro ad fe in fe fpecta-

ti

to, non tamen relaro ad puncta omnia circqm-

ferenrise.

í

?:

99. Olferva, Res futuras; fcu creaturas ab

eterno fuiffe Deo praefentes fecundüm füum

efíe tum intentionale, tum eminentiale; quo

l

ab eeterno vel in cognitione divina vel in effen-

tia

» —

Dzr Dzo Uxo

219

t

tia & omnipotentia Dei habuerant, dubitatur à

Ut

nemine: controvertitur tamen inter Autores,

j qur

an creature etiam potfint dici ab aterno fuiffe

e

f

I

Deo prafentes fecundüm füum effe reale acfor-

X k

male? Affirmant id Cajetanus, Gonet, Joan. à

il

v'

S. 'Thoma cum Thomiítis aliis non paucis; tum

Yi

quia creature coexiftunt ecternitati Dei indivifi-

rb

bili: tum quia ex Ss. Patrum fententia Deo z..

: Qu»:f

bil eff futuvum, [ed ei omuia. ab cetermo fuut pvee-

:mp(]ri

fentia.

Negant id reliqui cum Scotifítis; tum

a

quia effe praefens alteri ab eeterno habetur for-

TU

maliter & effentialirer à duplici exiflentia ; crea-

a

ture autem exiflentiam ab aeterriio non habue-

vdit

runt: tum quia licét res creara coexiftat in ali-

M

quo loco toti indivifibiliimmenfitati divinze, ta-

[ u

men ei non coexiftit ubiqne; adeóque licét in

m

aliqua temporis differentia coexiflat roti eeterni-

J

tati; ei tamen non coexiftit femper.& ab eeter-

a

no. In hac veró controverfia, quz de nomi-

ye

ne potiüs quàm re verfari videtur, pars nega-

f

tiya prasferenda eft; praefertim cüm contrariae

gt

fundamentum prius ex nuper dictis jam folu-

m

1 W

tum fit, poflerius veró non pertineat ad prae-

(l

il

fentiam realem, í2d ad objectivam duntaxat &

»tefit

intentionalem; ür facilé ex ipfo contextu lauda-

fpe&ä'

ti teftimonii, quod exL. 2. $. Auguftini ad Sim-

ii

plicianum depromitur, apparet, cürn de pra-

Ícientia Dei fermo fir, quam ideo proprié dari

r

jros *

in Deo nepatur, quia futuritio objective ab

g

&terno erat; & à Deo etiam com

Prehend?ba-

T

tur, :

j

QUARES:

ii

jj

Em

220

Dr Dro Uwo.

bit

: n ZEtevnitas Deo propria fit ,

Dl

| QuERES

illíque foli comveniat ?.

n

1oo. JVota. Quaftio hec intelligi poreft de

lt

seternirate tum flrictà fumpta, de qua prior

Articulus loquebatur, tum de minüs ftridle

)

fümpta, vi cujus aliquid fempirernum potiüs

j

quàm z«ternum dicitur , üt explicat Richar. à S.

Vict. L. 2. de Trin. C. 4. (cribens: ;4liud vide-

[/7/

zuv [omave etevuum; aliud autem [empirermumn;

lil

no

fempitevuum uamque effé videtuv , quod cavet imiuo

