rum. r, Quia inaneponiturneceffarium , zerer-

nurm & infinitum,

iNam illad inane fi eft ni-

pl

Id

hil, etiam nulle fünr ejus proprierates: fieft

aliquid , erit ens neceffarium , ac confequenter

QUl

['

ex d. n. 17 omniperfectum. ^ Hoc poftremum

npelef

E

»

——À

TOU

etiam pugnat contra matcric proprietatee

Quia

[d

Dzr Dzo Uwo.

6o

uia atomi numero infinitee dicuntur moveri.

f

in fpatio licét infinito.

Nam ideo ftatuitur

inane, quia fine vacuo impoffibilis judicatur

motus: fed atomi numero infinite prorfus re- -

]

ple

nt fpatium etfi infinirum : ergo earum mo-

li

|

tus

fuit impoffibilis — 3. Quia atomi afferuntur

[

morze deorfum ; cüm tamen voces deorfüm &

f

fürfum fint tantüm refpeétivee ad perfonas lo-

quentes, aut ad circumferentiam ac centrum;

quorum poftremacumin fpatio infinito non den-

I

tur, prioresautem ; preeterquam quód non fue-

rint, etiam habere poffint füprà fe, quod aliis eft ,

)

infrà, ütin Antipodis patet, probant fabulam ma-

alé confictam. 4. Quia atomis tribuitur certa mo-

l

tüs determinetio: non enim dici poteft, cur fin-

ule ftatuantur à diverfis ac oppofitis punclis

p

P

rocedere ; nequeetiam afferi poteft, omnes ab

eo

dem pun&o fimul proceffiffe ad oppofirum;

quia fic nullatenus fibi occurrere aut impingere

invicem potuiffent. 5. Quia atomis pretermo-

tum deorfüm additur motus clinaminis. Hic

enim eft contra infitam atomis gravitatem, nec.

caufam ullam habet, nifi forté cafüm ; quem ex-

Q

plicare fine alia caufa ab atomis diftincta, &fic

Y

entealiquo praeter atomos , non licet. Aliaabfür«

da de indivifibilirate, figura & gravitate oftende-

re neceffarium non ducimus , càm hec füfficiant.

26. Vec dicas x. Mundum temeré & for-

Ig:

tuitó conditum effe demonítrat 1mó confufio

[

& inordinatio partium, quarum alique fünt

E

montofeaut depreffze, rupibus afperze velgle- |

jeo

bà mol?es , aride vel fluminibusirrigues; al

Tigus

Drs Dzgo Uuo.

6x

f0Vet

frigus vel calorem fünt hominibus & animali-

atuli

bus inhabitabiles, alice fteriles aut fentibus ob-

(icam

ucte: 2dó Ferarum crudelitas, morbi, pefti-

fist

lentig, aut aliiintempeftivi viventium interitus,

m

in quibus vel nihil divinum vel nihil providen-

o

tke apparet: 3tió Oftenta ac monítra in hoc

Ym

univerfo fübinde emergentia, qua ficut cafü ac

i d

fortuitó prodeunt, fic etiarn reliqua omnia ca-

t

fu fieri potuifeoftendunt. JVec dieas . Mun-

ondt

dum. hominum causá factum non effe docent

n

mó ipfà ejusconditio , quc pre pecudibus de-

|alisé

terior eft, cümhe non nafczntur- preeceptori-

famft

bus, nutricibus ac indumentis egentes, üt ho-

t

minibus, quos tamen animantium preeftantis-

cur lt

'

fimos ex co fine effe oporteret, evenit: 2dó

Quia nec dici poteft hunc mundum effe à fa-

ün

i5

pientifimo opifice conditum propter homines

)o()tum

ultos, utpote qui rali beneficio potiüs carere

u

merentur, nec propter fapientes, qui numero

nl

pauci funt, neque tantum o

at

pus propter ram

1l

paucos faciendum videtur.

x

B. ad 1m. IV. fs. ad Prob. vm. Nego con-

fufionem partium vocari poffe , quae eft varietas

qucmfl

d

conjunéta cum maxima utilitate; quae ex hac di-

verfitate tüm ad viree neceffitatem vel commo-

La

, dum, tum ad humanz focietatis commercium

7

200

J

profluit. Nego etiam inordinationem effe fri-

(ufidl

coris & caloris annuas revolutiones ad terree

pl

feecunditatem plurimüm conferentes; quodau-

] m

]

tem de terra exinde inhabitabili additur, falfum

u

]

effe patet ex relationibus, quas certas jam ha-

a

w

|

bemus de habitatoribus tum Zonee torridee tum

giel

Z

eir-

ij

d

Dsz

Dro Umo.

W

b

Circuli polaris. — INego denique ex flerilirate

bir

aut tnalignitate rerrae iuferri fortuicam inun-

di cafüm ; tum quia hujus caufam ex fide no-

eleg

por

vimus originale peccatum: tum quia ex ratione

lm

atqueexperientia didicimus, inde acui induftriam

"

E

I

du

10minum, foveri commercia, defpici terrena.

Ad Prob 2d. &. Inimicitias ferarum & moriem

red

q

culpee originalis ftipendia effe rurfus ex fide pa-

j

tet; cui fi Athei non affentiantur, id faltem ex

t

ufu ac ratione difcere poffunt, inprimis feré

m

nullam effe inter feras, quae vel ad victum, vel

T

ad volupratem, vel ad utilitatem ; vel ad medi-

üti

camentum non conferat: irem morbos ac mor-

T

tem vel confequi ad naturalem hominis compa-

rationem vel ad caufàs ex vitee inftituto viriofo

m

profluentes, Quamvis veró ex his preecisé di-

at

vinum nihil aut Dei providentia intellipaturim-

atQ

mediaté, tamen mediaté ex eorum fübjectis aut

I

circumftantiis aliisque'id erui poreft. 44 Prol.

T

3:. & Cüm ipfi Athei ftatuant certas naturee le-

2l

ges, quidquid contra vel preter has evenit;

W

oftendir poriüs caufam primam, quz pro füa

voluntate eas transgreditur: preterea veró

Q

oftenta, quae füpra naturam feu vera miracula

n

fünt, evincunt ens omnipotens; qua preter

IK

paturamautem fünt vel monílra, defectum qui-

[

dem caufarum fecundarum , non veró füperioris

IK

ac primee. notant, quae omnes effectus fnos ità

[

conftituir, ut fiepe murari ac deficete poflint.

W. ad 2dum. IN. aff. ad prob. 1. IV. deteriorem elfe

le

pecudibus conditionem hominis; qui naturali

l

ravone illud fibi comaparat ac confervar, quo

brutis

D.ä Dro Uwo.

63

T

brutis à rarura tribuitnr: quin null

um fore ar-

Bu

bitrari licet,. qui; fi data illi effet

optio, non

de m

elegiflet fapientie donumr cumimb

ecillitate cor-

at

poris, qvàm illa brutorum commoda abs

lumine ràtionis.

que

vt

"dd Prob. 2d. &. . Deus

inun-

tettet

dum condidit univerfim propter homines, ut

frond

recti ac integri & fic ver? fapientes forent; at-

fide

que hinc etiam principaliter propter ejusmodi

jmt

fapientes, quorum mumerus per omnem zeta-

nis i

tem fatis frequens fui. Quamvis veró aliorum

um*

proveniens ex mal6 libertatis uíü vitium &

d m

mundiabu(üm prsviderir Deus; mel

ius tamen,

qc n

üt loquitur S. Aug. in Enchir. ,

judicavit de

comp

malis benefacere, quàm mala n

ulla effe per-

mittere.

) virio;

"

d

27. Ke

L

f

p

ozdeo IT. Immäteri

i

aliftarum fyftema

natum fuiíf? videtur à

irit

perípeéta materialis ac

atomiflici fyftemaris falfi

st

reat, vari

tate: cüm enim appa-

A?

:

as Atheorum opiniones ex materia,

mundo, orbis ordine &c. everti

ul

; confuügerunt

sv

alii duce vel focio Berkejo ad.

fpiritus.

Con-

; pfö

j

1

veniunt ifliin eo, quàd foli d

entur fpiritus feu

mentes cogirantes, nulla veró materia, nullum

m

corpus;

l mgl'aCll

adeóque fenfationes, quas quis expe-

ritur de

entibus materialibus, effe meras illufio-

? Pfæl

'

ReS.

D

ifcre

um

--

pant veró, quód aliqui certó fta-

J

tuant, d

þpeïi

"

ari alias fübítantias cogitantes, eásque

neceflarias , eeternas, à fe invicem independen-

I

tes, quamvis neceffarió fibi füccedentes & co-

3 POM

girantes; unde & faralem in omnibus neceffira-

)remä

| gat

tem afferunt:. Alii veró, quia pro veritatis cri-

[ qlw

terio unicum agnofcugr intimum fenfum , cer-

tos

bn

6

Dz Dro UNO.

ter

tos duntaxat fe dicunt de fola fua exiftentia,

fide

a&uali cogitatione, volitione & feníatione; at-

n

que hinc etiam fe folos in rerum natura,feïii-

BU

ftentes habent.

W

fyftema 1. ex ipía fi&tionis in-

Refellitur hoc

f

folentia, quie

tifü potiüs, quàm ratiocinio ex-

2. Quia five mens dica-

X

pugnanda videtur.

Un

tur neceffaria five

non neceflaria, admittendus

eít Deus: fi enim 1mum;

erit ex dictis omni-

d

T

rfe&tiffima, ac confe

quenter Deus: G 2dum;

'am mens nonexiftit àíe ;

féd habet füi caufam;

«

quam De

um effe demonftratur.

3. Quia fen-

licét dieantur illufiones , tamen admit-

fationes;

k

tuntur.

Hs enim nec dici poffunt provenire

a contra hypothefin alioqui

D

à corporibus; qui

*

^

f

anateria exil

(teret: nec à

fpiritibus; quia juxta

icem non funt dependen-

li

alios mentes à fe inv

W

tes; juxta alios cer

titudo de aliis mentibus non

dmittenda foret ob intimum

qu

datur ; qu

e tamen a

10

hic de fen

fatione fenfüm: nec ab anima ieu

mente ipfa; t

um quia hac fen(ationes fiepe pa-

d

titur invita; atque

hinc non fponte eas fufcipit:

li

tum quia fenfationes i

lle (epe conjunctee funt

9t

cum dolore; &il

lufio perpetua magnum infelici-

b

tatisexperimentum elt ,

qua quare & quomodo

raprofluat; dici nequit.

Ergo

ex ipfamentisnatu

L:

vel dicere coguntu

r hujus fenfátionis caufam fe

Q

ne(cire , vel ensaliquod fpiritualeacom

nimente

f

prepollens, Deu

m feililicet admittere. 4.Quia

menti humana malé am'ibuitur.neceilïtas exi-

;

ftendi, cüm huicevidens fit; (eanteanon fuifle:

certo

mals etermitas; cüm uoycy-rit fe incepiffe

*

tem-

—

.Deg Dzo Uxo.

65

iftent

o

ERN

tempor

malé independentia: cüm eX de-

n

fideriis varüs ffinitudinis ac paupertatis füce fit

u N

confícia. s. Quia criterium veritatis unicum fal-

só ponitur fenfüs intimus ; cüm feníus intimus

ionist

non fit nifi de iis, qua aétu prefenti intrin-

3no d

fecüs animum afficiunt ; adeóque ejusmodi mens

ns d

exifteret fola in rerum natura, & quidem in

ate

unico inftanti,preefenti , cum unica animee mo-

Hig Q

dificatione, quam copitationem vocant: cujus ta-

(iadi

rn ortum & durationem zqué ignorat,

catlit

ac ortum füum, durationem, praterità item

T

& furura.

71 lii

28. ARefpondeo 1IJ. "Vria fant precipua fy-

rovelt

ftematis àSpinofa conficti capira: rerum nempe

univerfàárum congeriem effe Deum ; hunc Deum

) alit

ratione fübílantie & attributorum efTe zeternum

ja JüY

&immurtabilem, ratione modificationum inftan-

pade

ibus f

taneum & murationi obnoxium; omnia deni-

que proríuüs effe ac evenire neceffaria. Ad hoc

yinum

figmentum intelligendum tria diflinguere cum

gnum "

sf

Spinofa oportet; 1.fubftanriam unicam effe , ac

efle poffe: 2.attributafeu effentialia conftituen-

füf

tia illius effe infinita, atque heec: inter eminere

i

piit

extenlionem & cogirationem: 5, Modos attri-

butorum effe quidem in fe finitos ,. fed eorum

q?

i

diverfitatem, feriem ac combinationem infini-

uH

rtam.

Porro hec omnia demonftrare Spinofà

quim

conatur methodo geometricà, in eámque rem

n*

feptem definitiones proponit ac totidem axio-

"

n

mata ; exquibus per deductastriginta fex propo«

[i

fins c

fitiones mon(trum (ue opinionis integre evol-

lon fülr j

vit, Plures contendunt firoilitudinem inter hanc

ifcel

[t

"1

K

E?i«

a*

Dz Dso UNo.—-

66

re, cum hoec

l

& Epicuri Bypothefm intercede

tamen difcrimine , quód ille loq

gatur clariüs;

li

fü admittat

d

Spinofa autem obfícuré, & pro ca

necelfitatem; quando

quidem unica il

la fubftan-

h

a

tia faris manifefté dep

rehendatur eífe materia

ionis capax , ratione

:

ipfà extenfi

ionis ac copitat

ft

fui eterna & immutabil

is, ratione corporutm

fitorum jugitet

auter ex illius partibus compo

murata, Falfitas nihilominüs aliis etiam argu-

- Unde

mentis demonftrari poteft.

Univevfim . Quia in

ü

Refellitur hoc fyftema

eo Deus frultratur pe

rfe&tionibu

s ipfi effentia-

fe&ionibus oppo-

libus, & conflatur ex imper

l

fitis.

Nam non eft immutabi

lis; cüm fübftan-

e modifica.

[

tia dicatur tantüm mutabilis ration

tionum, quarum tamen continua

varietas in

ii

liciffimum;

j

hoc Deo admittitur: neceft ens fimp

cüm fit extenfüum, omne autem exren

(üm re-

l

d

fültet ex partibus;

adeóque compofitum effe

divifibile; càüm dividatur

Q

debeat: nec eft ens in

!

in ftellas coeli , in arenas

littoris; in atomos a£-

felix; quia fübjacet omni-

d

ris &c.: nec fumme

bus miferiis, quas na

tura quzcunque experi-

N

D

tur.

Quin & impru

dens, injuftus, impius,

H

crudelis ; & reliquis vitii

s affectus eft; quia iis-

i

lures numero homines; eX

!

dem maculati funt p

fyftemate refültar. 2. Quia

[

quibus Deus in hoc

li

fvílema hoc ex plur

imis abfurdis conflatur.

t recenfeamus, cogita-

[

Nam, ut pauca duntaxa

tio & extenfio, quantum

vis ob diverfiffimos fül

L!

res una eadémquefo-

Wi

conceptus diftinctee fint;

fà effen-

D.

rent , cüm fint attributa effentialia ísu ip

tià

d

Ds Drzo UNo.

67

m

tia fübítantie : contra fuppofitum non efï'ef

dw

RUl

unica, fed infinite fübítantie ;

cüm quam

dmit

definitionem Spinofà in demonfltrationibus tri-

(ubla

buit fubítantie , eandem in epiítolis concedat

ia

attributis, qu& infinita flatuuntur: rogaret fe

at

ipfum, nec exaudiret; effet fanctus & virtutis

Yroortt

ftudiofus , ac fimul peccator & impius ; effet la-

l ]UUIL

pis & arbor, equus & canis, Petrus & Paulus,

m

viveret &moreretur &c. ; quia hec per diverfas

modificationes eidem Deo ex omnibus fübftan-

t

tüaliter conflato convenirent.

ij

effet

Refellitur [peciatum , impugnando exempli

s

pratid quasdam ex ejus definitionibus, axioma-

(ablii

tibus & propofitionibus.

lnter defzmitiones 3tia

vodif

eft hec: Sulflantia id eft , quod in fe eft &9 per fe

"JefdS !

coucipitur , b. e., cujus coniceptus uiom indiget. conce-

fimut

piu altevius vei , à quo fovinari debeat. Prima pars

fiom 1

hujus definitionis; fi oppofité intelligatur ad ac-

yum d

cidens,quod eft in alio ac (ine fübjecto concipi ne-

qintd

quit; vera eft ; fed prout exponitur ex parte altera

tormos?

in ordine ad independentiam à caufà eft falíà. 7ma

eft fequens: Aes lifeva ofl , queeex [ola fue natuvee

g o

d

Y

neceffitate exiftit, g à [e fola ad agedum detevimina-

if

plll*

Tur: uéceffovia aut potius coa&a , que ab alio de-

Terminatur. ad exifiendum $9. opevandum cevtá eg'

ql]lä !

mmeS:e

determinatá vationé, — Sed pars prima de liberta-

te exiftendi falfa eft, cümres nulla liber& exiftat

QU A

o

in hoc fyftemate; nam quod àe exiftit, exne-

. aol

ceffitate nature , quae fumma eft, exiftit: quod

T

[fmis"

autem ab alio, jam fecundüm 3tiam definitio-

nis parrem neceffitatür.

Altera de libertate

1

q

ag;ndi etiam manifefti

üs falfa eft;. cüm ex na-

i

z

E2

turali

—

Dr Drzo Uwo.

$8

j

turali principio fol luceat , ardeat ignis, homo

d

beatitudinem appetat, nec liberé tamen agant.

'Tertia confundit neceffiraiem, quee eft ab in-

pl

trinfeco, cum coactione, qua vim externam

Vi

denotat.

Inter Zxiomaza 3tium eft: Ex data

W

cau[n. determinata. necefJavià fequitur. effectus, 9

fin

contvà fi uulla datur caufa determinata , anpoffibile,

at effctus fequatur. Fal(am effe poftremari par-

]

tem paret in voluntare humana à natura non

teyr

determinata., fed femet ipfam determinante.

l

W

4tum eft: Cognitio effetlás à cogmitione caufee de-

gieudet , &g. eandem imvolvit. — Id verum quidem

li

eft, (i fümatur effe&tus, prout eft à caufa feu re-

lativo; falfüm autem fi fümatur illud ens, quo

[

[

efficitur, prout eft in fe & abfoluté, quo tamen

fenfü deinceps à Spinofa

ufurpatur.

Inter Pro-

l

pofitiones 2da eft: Due

fubflantie diver[a attri-

Pi

duta babentes mibil intev [e commune babent. .. Ra-

tio ejus datur exaxiomate 5to fic habente: Que

N

nihil commune habent cum fe invicem, etiam

|

[

per fe invicem concipi non poffunt, feu con-

ceptus unius alterius conceprum non involvit.

£

Sed falfà eft propofitio ; quia fübftanrize diverfa

attributa habentes fünt tantüm diverfe Ípe-

cies, ac praterea altera poteft effe caufa vel e-

fc&us alterius; adeóque dabitur commune ge-

nus vel etiam communis relatio inter utramque.

ataeft: Subflantie mon diffinguuntur niff ex diver-

fä

fitate attvibutorum, aut ex divevfitate affettionum.

Ratio datur, quia nihil eft, quod non fit attri-

butum, velaffectio feumodus, nempeid ; quo

in alio eft , per quod etiam concipitur, üt def-

5tà

Dz Dzo Uxo.

69

, hon

$tà ponitur. Sed hic confuuditur diftinctio cum

u

diverfitate, que duo fecerni debere docent nos

u

plures fpecies ejusdem generis, & plura indi-

AUL

vidua ejusdem fpeciei;

Er ii

| ádeóque falía eft pro-

pofitio.

?&NS ) E

29. Nec dicas. Deus eft ens infinitum &in-

npon*.

finit& perfectum: ergo debet effe omne ens,

r

Prob. Conf. 1. Ens infinitum exhaurit totalita-

Ua m

tem entis: fed quod totalitatem entis exhaurit,

minz!

nihil deeo negari poteft, & confequenter omne

nj

ens affifmari deber: ergo. 2. Ens non repup-

quidü

nat enti, nec perfectio perfe&tioni: ergo nihil

a fent

repugnat, ut ens infinitum; & fic perfectum fit

, Q

omne ens ac perfectio.

:3. Si Deus non effet

Q [aiii

omne ens, careret perfe&tionibus, quibus pol-

ter P

lerent entia ab ipfo diftin&ta: hoc de infinité

ra atii

perfecto dici nequit: ergo.

g. P

. N. Conf. ad Prob. . D. M. Exhaurit to-

yc

talitarem entis extenfivé fumpram NN. incenfivé

füumptam /u54. formaliter IN. eminenter C. Si

[l eui

f CGF

totalitatem entis extenfivé fümptam exhauriret ;

non jam ens infinitum & fingulare foret, fed

invol

$ d

conperies entium quorumcunque refültans ex

entibus finitis, limitatis, defectuofis ac imper-

ia

Jfä vei

fe&tis: intenfivé ramen fümptam exhaurit ; quia

quidquid perfe&tionis entibus convenit cunctis,

rl

ramÜ

reperiturinenteinfinito;: non femper formali-

ter, quia aliàs perfe&tiones tantüm fecundüm.

u D

Vi

quid , limitatae & imperfectionibus coramixtz,

quales fünt in creaturis, huic enti ineffent; fed.

Ál

rall

eminenter, in pradu fcilicer. infinities. perfe-

ld; qllf(

uod p.erfc&iv.um,] eft;

. i

V(?,tio.l.'i & fecundüm. id? q

n

j/

3

Dr Dro Uxo.

79

l

in perfe&tionibus, ac cum exclufione imper-

fe&tionis. .4d Prob. 2. D. .4. Ens (üb ratione

H

entis praccis$ non repugnat enti füb cadem ra-

tione C. ens füb ratione talis entis IN.— Ra-

L

W

tio abflracta entis equidem inter entia non fa-

cit diftinétionem autdiverfitatem: entia tamen

n

fi

füb hac ratione precisà non exiftunt, fed cum

füis proprietatibus ac individuationibus; per

W

D

quas ficut ab aliis differunr & diftinguuntur, fic &

cum aliis opponuntur & repugnant ad invicem.

la

Idem dicendum eft. de perfectionibus;"praefer-

p

tim quia illae fecundüm quid tales dicunt admix-

p

d

tam imperfe&ionem ac defectum, .quaz ftare

li

nequeunt cum perfectionibus fimpliciter tali-

Ti

bus ac puris.. 74d Prob. 3. D. M. Careret per-

fe&tionibus enti alteri diftin&to propriis fecun-

a

düm id, quod perfe&tivum eft N. fecundüm id,

M

l

quod defg&uofum. eft C. Vide proximé di&.a;

ARTICULUS IV.

M

-

D

-u Deus fit Unus 9

[

30. Qta. Duobus potiflimüm modis unum

*

dicitur ;

i

athrmarivé, quatenus

unum vocatur, quod eft indivifüm in fe &

divifum à quolibet alio; atque hoc modo res

1

"

queliber una eft:

-

negativé feu exclufivé

quatenus unum idem eít ac unicum , feu cujus

natüra numero multiplicari nequit, vel quod

excludit coníortium cujusliber fibi squaliss

atque hoc modo fol unus eft. — Pofteriori fen-

que-

fu queriur, afx Deus fit unus? in qua

üipne

3Ds Drso /UNO.

71

imp

flione claffis negantium eft multiplex;: rma

TatOn

Gentilium polytheorum & idololatrarum , 2da

j

Hareticorum duo fumma principia ftatuentium,

!

N

n

3tia etiam Hereticorum plures Deos /Eonum

b

nomire admittentium, |4ta itidem FHeretico-

4 tX

rum, qui, quoniam tres Divinas Períonas exi-

d at

ftimabant effe totidem Deos à fe invicem natu-

u p

rà numerali diftinéctos, ac totidem individua

unius fpecificé Divinitatis, vocati funt Trithei-

ur,it

nvidt

t&. Contra hos omnes flabilierur in preefens

'præfe:-

pars affirmativa, fed univerfim duntaxat & ex

adi

principis fidei; quae. enim contra priores tres

ye lt

claffes fpeciatim valent ; proferemus in queftio-

nibus mox íübjiciendis, ex profeffo poftre-

ter t

'et pe

mam claflem in "Tr. de Trinitate refutaturi.

31. Dico. Deus eft unus feu unicus.

Prob.

fect

domY

ex Scriptura, qua fingulis fer& paginis preedi-

cat unitatern Dei; unde pauca teítimonia hic

q d

laudáffe (üfficiet.

Deur. 6. v.4.. dudi jJfraél:

Deominus Deus noffer Dominus unus efl.. Ybid. 23.

V. 39. J"idete, quàd ego. fim folus , €9' mou [it alius

Deus preter me.. 4 Reg. $. V. 15.. Peré fcto, quód

501 fit alius Deus im umiver[a tevra.. PC 17 v. 32.

jf

i

Quis Deus preeter Deum nofivum ?. Matc. 12 .v.29.

J

Prünum ommium mandatum ef : audi Hfrael, Do-

ninf

minus Deus tuus Deus umus efl. Joan. 17. v. 3.

jj

vii

Hac eff vitaeterua , ut agno[cant te folum Deum ve-

vum. AdEphef.4. v. 5. Unus Dominus, unafides,

en d

unum Baptima, umus Deus &g Parev ommium.

g (

1. ad Cor. 8, v.4.. Scamus ; . .. quód mullus eff Deus,

æqu,iï

uifi unus. Et v.6. INobis tamen unus Deus eff.egc.

iml i

rum & fideiSymbolorum

"u

Conf. tum ex Concilio

auto-^

E 4

füoä

d

72

Dr Dro Uuo.

autoritate; quorum primus articulns eft: Cre-

[

doin unum Deum: tum ex fümmo confenfü

f

Patrum ; prefertimeorum , quiaut contra Gen-

1l

tiles aut contra Hereticos pro hac veritate apo-

&

logias plurimas ediderunt: tum ex univerfi pe-

ne orbis reffimonio, quem Apoftoli ac eorum

n

Succeffores à vana plurium Deorum opinione

ac-culru ad unius Dei adorationem traduxerunt

cl

rum exargumentisiis omnibus , quibusaut pro-

ximé errores oppolitos convincemus , aut alibi

|

l

veritatem Chriftiance Religionis demonftramus;,

(

ütpore cujus precipuum dogma Dei unitatem

complectitur.

32. Objic. Pluralitas Deorum in Religione

tum fudzoram tum Genrilium à Scriprura af*

feritar, nam. Genef. 1. v. 26. habetur: Zacia-

anus boinineim ad imaginem g fümilitudimem noftvams

ubi «0 faciamus & noflram denotat pluralitatem,

1. ad Cor. $.. v. f. autem :

Sunt .qui dicumtur

—— —— p d- X £0 o 4 —

D [ive im celo flve interra ( fi

quidem funt D

auu'ti g Domini multi) Evgo- Couf. L. InScri-

ptura eriam, preeter Deum Febraorum agno-

fÍcuntur alii Dii; fic Angeli fubinde apparentes

fe vocaverunt Deum; Moyfíes Exod. 7. v. E.

rf UL Il ec

con(liruitur Deus Pharaonis; Judices, Prophe-

tee ac juftidicuntuz Dii. Pfal. 8 1. v. 1. Deus ffetit

—

in fynagoga. Deorum.. Ex v. 6. Ego dixi: Dài e[fit;

€9 filii excelft omues: Exgo. Conf. I Eo modo

hi omnes dicuntur effe Dii;, quo modo ipfe

Chriftus dicitur Deus, üt patetex Joan. 10. v.15.»

ubi Chriftus dicit: — JVónme feviptum eff in lege

— r APE P

veira, quadixi, Dii qis; t ilor dixg Bfo;,

Ds Dro Uwo.

75

LO

ad quos fermo Dei fa&us eft , &5 monpoteft folvi

onfai

feriptura — quem. Pater. fau&ficavit 99 mifit m

mnon

mundum , vos diciis , quia blaspbemat $ — fed

at

Chriftus veré, proprié ac naturá eft Deus:

vf

ergo.

G eontt

B. JV. 24. ad prob. 1. w. D. Haec verba de-

apiniw

notant pluraliratem in fenfu tropico ac politico;

nl

ubi pluralis numerus ufürpatur etiam ad expli-

at

candam loquenris autoritatem , IN. in feníu

qi

litterali ao grammotico fu/Z. — Denotant plura-

firani

litatem. perfonarum, quia actiones ad extra

ynitat

communes fünt Ss. Trinitatis perfonis, C. na-

turarum feu Deorum N. . Deus eft nomen füh-

dligit

ftantiàe , adeóque cüm ponitur in fingulari,

yruri

effentia non multiplicatur; ícriptura autem fic

füa

habet: z Deus, quod effet bonum, &$ ait:

aoj

Paciamus &c.

4ld prob. a. &. D. Et hec ver-

aute

ba pronuntiat Apoítolas, referendo dunraxar

yi

j ia

falam gentilium opinionem , C. ex propria

"UM

fententia ac rei verirare N. 'T'extus ipíe graecus

[ d

oftendit fermonem effe de iis, qui dicinzur Dii,

& ftatim additur: — Nolzs zamez unus ef Deus.

g

gt

/dd Conf. 1. w. D. A. In fcriptura preter Deum

Hebrzeorum agnofcuntur alii Dii; fic tantüm

i- ! u

di&li ob participationem muneris alicujus, po-

m

Du j

teftatis vel virtutis, C. — Agnofcuntur alii Dii

]i 4 (

veré tales per proprietatem, naturain & fub-

ftantiam, IN

jo ff

Dii vocantur in fcriptura fobin-

r

de Angeli;, quia nomine & autoritate Dej lo-

od

quebantur ;

o M

Moyfes, quia fpeciali virtute ae

poteftate in Pharaonem donatus fuit; Prophete

j

l]] DA

[

fit

propter noritiam füruroram à Deo revelatata,

E s

E

xR

À

74

.Dr Drzo Uxvo.

df

judices propter autoritat

em vitz ac necis con-

Qu

ceffam , jufli proprer gratiam. & fanctitatem.

lb

AAd Conf. IT. Y IN. M. Ad textum R. Chriftum

[

hic non effe argumentatum pofitive & à priotl

qd

fed argumento duntaxat ad hominem ac à mi-

Occafio enim huic divino elo-

Tif

nori ad majus.

lil

cuio fuit Judaorum facta Chriíto impropere:

Qu

tio, quód fe diceret Deum, üt patet ex eoóem

Cap. v. 33. , De Lono opere

, inquiunt Judei

ii

M

Chrifto, zof lapidamus te,

fed de blaspbemias

€y quia tu bomo cim fis ,

facis t ipfum Deum.

f

Hanc calumniam Chriftus dupl

iciter propellit

RU

1mó quidem arguendo ad hominem & argu-

l

mentüm retorquendo: Quare dicitis me blas-

me dicam Deum, cüm fecune

f

phemum, quód

ln

dàm legem veftra

m etiam jufti dicantur Dii:

fi enim hi ita nominantur ;

à fortiori ille dici

(h

It

poteft Deus; qui à Patre miffus eft: 2dó divi-

fto

nitatem füam probando miraculorum autoritate

Patvis mei;

um

dicens v. 38.

Si nom facio opeva

eg. fi mibi

:

n

nolite credeve mibi: fi autem facio;

zion vultis credeve,: operibus credite , ut cog

nofcatis

tll

f

€2 credatis, quia Pater zfrg me eft g ego in Patre.

&i

[

Quaxnrs L — Quibus avgumentis Pu[y)bez]ihu&

r

Gentilium expugnetur 2

q

$3. —Na'm;» Polytheifini , feu plurium Deo-

li

rum füperftitionis duplex univerfim fpecies eft:

f

altera qui fine fimulacris aut idolis eft: altera;

qua ítatuis quoque & imaginibus , Deorum

B

formas vel figna referentibus, cultum defert;

dtqué

-

Dr Dzro UN/O.

75

cis Qu

atque hec proprio nomine idololatria vocatur.

Qu

Quamvis Hefiodus quibusdam videatur fuiffe

hrilir

liberalior, dum 3o. millia Deorum numeravit,

äpïm:

tamen exceffum in eo nullum deprehendet, qui

(2

adverterit ; vix quidpiam in rerum natura ex-

jndi

titiffe, cui cultum divinirati debitum non ex-

Y

;

yopelä

hibuerit gens aliqua & natio.

Ac principio

x t

quidem aítra ac ignem tanquam numina coli

i d

caepta fuiffe plurimorum ett opinio: poftea re-

ges ac heroes, autalios dote vel arte infigniores,

»;lol]mä

fub aftri cujusdam nomine; tum animalia etiam

ii

fyderum quandam fpeciem referentia aut iis

l opetL

At

confecrata; donec invaleícente ulteriüs vanitate

hominum ac infanià ob commodi cujusdam

me b

1 [ecii

fpem aut experientiam ,. vel vitandi aut depel-

ur D

lendi mali gratià ad quzecunque fermé adoranda

ied

declinaretur.

His immixta fübinde idola ftella-

fU

rum, vel hominum, vel animantium vel mon-

firorum fpeciem proponentia, quibus maxi-

mmïiüf

j

mam auroritatcm oracula aut alia fipna à mali-

egnis fpiritibus profecta addebant. Hebraorum

j þ fi

aliquorum opinio Enofüm Polytheismi autorem

u

"TU

facit; tum quód Gen.4. verfüm 26. qui habet:

Sed £5* Serb matus eft filius, . quem vocavit Enos:

j

dfle cepit intocare nomen Domini, legendum pu-

j

tant: umv cepit pvofanavi somen Donumi: wum

quód ex verione Aquile fic intelligi poffitz

Jp[e Exos cepit vocari nomine Dei, quafi voluiffer.

g*

edó d

Deus appellari, atque hinc ejus filii poftea dicti

fint fiii Dei.

Communis tamen . id. fententia

atl

at

negat ex contrariis omnibus reliquis verfioni-

| ( ell

bus, & Enos potiü; autgrem cultüs divini

4

blick

—

76

Dzrz Dro Uxo.

f

blici ac certis ritibus inftaurati autoretm vocat;

tf

unde ipíius pofteri nuncupati (ünt filii Dei; feu

[

jufti; üt omiffam etiam Aquilee ver(ionem vi-

efa

detur exponere Emiffenus: /peravzt Emos Deus

W

dici , id efl filius Dei: juffüi emim ,. quà evant. ex

qu

femine Sutb , f Dei vocabantur , ad modum

fäh«

fcilicet anpelorum, quibus idem nomenin fcri-

Idololatrie autem originem

et

ptura tribuirur.

&i

Lactant. L. 2. Inftit. Hier. in Ofe. Aug. L. 8

de Civ. alitque tum veteres tum Recentiores de

[

Idolis fcriptores deducunt à pofteris Chami;

dq

inter quos Nino vel Belo Regi Affyriorum

fe

di

communiter tribuitur prima idoli fpeciem hu-

manam reprecfentantis fabrica, atque de eo ac-

fi

hi

cipitur Salomonis Sap. 14. dictum. -

Utraque

Polytheifmi fpecies, quam hic confundere li-

Iii)

u

cer, vario argumentorum genere oppugnata

jam dudum eft à Chriftianze Religionis Apolo-

if

T

giftis Atrhenagora, Juftino, 'Tertulliano, Cle-

mente Alexandrino, Minutio Felice; Athana-

fit

fio, La&antio, aliisque, quorum rationes

nonnullas pro unitate Dei confirmanda hie

d

referemus.

li

34. Refpoudeo . Multipl

IBX argun&enwm

&

contra Polytheifimum , habetur ex ipfa ratione

X

um eft: Natura, cui fingularitas individualis

eft effentialis ,

numero multiplicari nequit:

Q

fed divinitati fingularitas eft effentialis ; qui&

t

exiftere eft Deo.effentiale , exiftere autem fin-

j

J

gularium eft: ergo.

edum: Deus eít ens füumx-

mé magnum: fed ens (üramé magnum par noia

t

D

b

habet: ergo neceffarió eft unicus Deus. 3giz;

w.

l

-

d

Dz Dzo Uxo

77

sU

fi Dii funt plures, ergo differunt vel effentiali-

Da, !

ter, vel accidentaliter, vel etiam numero tan-

nem

tüm: non imuim; quia aliàs alteri perfectio

r ]

eflentialis deeft, per quam alter ab ipío differt;

at

& hinc neuter erit perfectiffimus: non odum;

| mol

quia iterum , dum differunt loco, tempore,;

enitlt

felicitate vel perfectione quácunque , neurer

origit

eít immenfüs, eternus, beatitfimus aut perfe-

élilimus: non 3tium; quia tunc vel eft alrer

up l

ytiore

dependens, & fic non eít Deus; 'vel ambo in-

j hs

dependentes, & tunc hoc ipío jam fünt diver-

ïyriorü

Ía2 nature; ac preterea tunc poffunt füpponi

diffentientes, quia quilibet fibi ipfi füfficit &

ciem a

de t

fefe determinandi motivum ex proprio arbitrio

Ut

habet; hic autem aut nullus pravalebit; & tunc

ndert

nullus erit independens; aut unus pravalebit

ceteris, & tunc hic folus erit Deus.

RE

4fum

Mundus hic vifibilis unicus ex diverfis partibus

S APUT

i, V

in eundem finem tendentibus refültans, ex mo-

dó di&tis non poteft explicari; nifi unus admit-

,, Adi

] fäfioni

tatur ejus conditor ac rector & confequenrer

Deus: neque dici poteftdiverfos mundosà Diis

mandä /

diverfis effe conditos ; nam mundis etiam plu-

u

ribus permiffis , vel Deorum plurium opera

erat neceflaria, & fic omnes erant imbecilles:

(

d

vel unus füfficiebat; & tunc nequit dari ratio,

cur alios Deos adhibuerit: nam fi ex neceffita-

j ngqllï

te, erat ipfe imporens; fiex libertate, alii &

js; 0

plures non funt neceffarii, ergo gratis confiéti.

um

5tum: Admifsà femel pluralitare Deorum , mul-

[

titudinis non'erit terminus; cüm numerusquó

il u

major., eó etiam fit perfectior, neque etiam

ï'::!«

; 3,*1]«:

*

t

78

liaibao Unt.

tio habeatür, cur hoc numero tantüm Dii fint;

tïql

Cl

& non plures: imó eorum numerus erit actu

infinitus ; quia fublatà femel uniratis neceffitate

qi

multiplicitas infinita eft poffibilis , poffibilitas

Lsl

m

autem Dei ranquam entis neceffarii infert a£tum

ipfum & exiftentiam.

Atqui Deos innumeros

Ve

Cui

& actu infinitos nullus unquam admifit : ergo

nec plures admittendi fünt.

j

Tni

35. /Nec dica$ 1. Arpgumenta, qua contra

Qu

Polytheifinum allata fünt ; eequé pugnant con-

2 j

tra myfíterium Trinitatis; nam 1. fi tenet hoc:

À

Deus eft fummum magnum, feu ens perfectis-

fimum, ergo eftunus; etiam renet iftud: Per-

f

li

fona divina eft fummé magna & infinité perfe-

2. Si tenet hoc:

IIJ:

€&ta, ergo eft una períona.

D

Unus Deus-differre nequit ab altero fubftantia-

T

liter aut accidenraliter, ergo nullo modo ; etiam

CQ

tenet iftud: una perfona neque accidentalitet

d

neque fübftantialiter poteft ditferre ab alia; er-

3. Si tenet hoc: poterat

Y

go nullà ratione.

YX

unus Deus effe autor univerforum, ergo plu-

fi

res Dii faperfluunt; etiam tenet iftud: fufficit

Ti

adunivería creanda & gubernanda una perfona;

4. Sicut (üblatà Dei

iU

ergo plures füperfluunt.

unitate infertur infinita multitudo Deorum;

Q

p

fic füblatà perfonsee unitate inducitur pluralitas

perfonarum innumerabilis.

Ergo vel his ar-

E

Ti

gumentis non probatur Dei unitas, vel everti-

tur divina perfonarum Trinitas. 'ZVec dicas 2.

fü

D

Politior gentilium "Theologia videtur concor-

f

dare cum facra fcriptura. llla enim ftatuit con-

L

i par-

ditqrem cali Saturnum, reliquarum mund

tium

" d

Dzrg Dro Uuo.

79

1þDii [i

tium Deos alios; Jovem effe fatorem hominum,

wtí cui tamen adfint Dii alii Confentes, fic dicti,

w] quód ab eocon(ülantur in rebus maximis; ficut

ofioit

veró conditores, fic & prssfides rerum omni-

at

um plures defignat. — Similiter fcriptura uni-

II

veríi creationem enarrans, fecundüm Hebrai-

: d

cum textum , dum Genef. r. v. 1. dicit:- /z

priucipio creavit Deus celum 9 terram; Dei no-

t qQti

mine ufürpat vocem Eloh;m pluralis numeri;

nant v

quod Saturno & aliis Diis convenit: dum Gen.

enet t

2. V. 7. habetur: formavit igitur Domiuus Deus

rf

bominem ; nomen Dei eft 7ebova & quidem in

ud: 1

fingulari, quod Jovi congruit: dum idem Je-

p

