&u voluntatis ad volitionem eliciendam,; . JV.

i

min. €g probb., quia in his fermo duntaxat e

d

de a&tione & efficientia phyfica, non autem de

Q

intentionali, quae alterius naturze & proprieta-

Y

tum eít non minüs ac formalis aut finalis, &.2.

Si concurfus objectivusautem ponarur effe phy-

fic^ vel quafi phyfic? effectivus, atque hinc ejus

principium immedíatum fit om

niporentia, ut-

ïj

pote cujus eft operari, quidquid in divinis ad

[

extra producitur, etiam V. emig., vel D. Ne-

T

quit dici quod perfonalitates concurrant media-

t&, mediante (cilicer omnipotentià, IN. imme-

diar& fu. motivé & tanquam obje&tum phy-

fic* motivum, C. terminativé feu ranquam ob-

je&tum meré terminativum, IN. Similiter re-

fpondendum ad probationes. Relationes enim

immediaté & àt quo quidem non funt active

ad extra, funt tamen mediaté & üt quod; cüm

ï

acuo-

Dz Dro Uwo.

379

ntde

a&tiones fint füppofitorum; & quamvis omnes

j u

tres perfonalitates per omnipotentiam, utpore

WU

tribus perfonis realiter identificatam , effective

ceui

concurrant 4 atque hinc opera Trinitatis fint

m

d

indivifa, tamen pro fua libertate fic poffünt

movere, ut una duntaxat perfonalitas terminet

nt

jlett

vifionem ac cognofcatur, feu rerminativé con-

currat.

Ceterüm eadem difficultas folvenda

g[is UJ

erit adverfariis; quia & fpecies impreffa debe-

yulr

ret effectivé vel

NU

quafi effectivé produci à p&r-

fonalitatibus.

»

j

172. Ob

jic. comt. 31. Quamvis admittatur

is d

fpecies Dei expreffa, tamen contra poffibilira-

ii

tem impreffe obfítant rationes plures. Nam 1.

m; h

Species impreffa deber effe purior ac fimplicior,

g i

aut faltem eque pura & fimplex ac objectum,

(

quod refpe&ivé ad Deum implicat: 2. Species

Y

e!

illa emanaretà Deo, & proinde infinita foret;

j H

. effet caufà beatitudinis, cujus tamen folus

ff

Deus Pfíáal. 83. v. 12. dicitur. Horum verónul-

Inct

lum fpeciei expreffze congruit , utpote quadi(-

TL

fimilis objecto efle poreft, producitur ab in-

J

um

telle£tu creato, & eft effectus beatitudinis po-

].

tiüs quàm caufa.

Conf. . Vifio intuitiva debet

T

r.effe immediata; 2. fi fiat per fpeciem, de-

yatr

bethac éffe propria; 3.eadem fpecies debet

T

proponere a&ualem exiftentiam & prafentiam

j

Objecti: Sed mediante fpecie imprefsà jam vi-

j

fio Dei non eít immediara; dein hec fpecies

non eft propria utpore non manans connatura-

J

liter à Deo; denique reprefentat. füuum obje-

ld:ajm

&tum preefcindendo ab ejus exiftentia & pree«

M

i

entiaz

irosa:

$80

Dt: Drgzo Uno.

H

fentia: ergo. — Conf. IJ. Deus eft effentialiter

per fe intelligibilis: ergo r. pro priori ad fpe-

[

D

ciem eft proxime intelligibilis: 2. peraliud non

oteft reddi intelligibilis, ficut nec lux vifibilis,

Tni

10

nec albedo alba, nec Deus infinitus autimmeníus

per aliud quid fieri poreft: 3. nunquam potelft

Tüi

abdicare concurfüum immediatum.

X

ob

E. M. Lff. Id prob. Yin. .. eam univerfa-

a

qu

liter fümptam fal(íam efíe.

Quamvisenim pro-

pofitionis pars 1ma teneat, ubi materialeattin-

p

Ti

itur à potentia fpirituali, aut cui objectum per-

e applicari nequit; pars etiam ada vera fit, ubi

i

p

potentia & obje&um in effendo fünt zqualia:

fa

utraque tamen fallit, ubi obje£tum potentiam

)

perfe&tione excedit, üt patet tum in fpecie an-

geli fuperioris inhzerente angelo inferiori , qu

k

conditionem füi fubje&i imirarur fecandüm il-

h

lud: quidquid recipitur, per modum recipien-

dis recipitur; tum ex paritare cum fpecie eX-

preífa. 444 prob. 2d. N. aff. ? feq. Inprimis

p

&

enim nec fpecies fübítantiarum fpiritualium ema-

!

nant ab illis, fed à Deo infunduntur; nec fpe-

&

cies impreffa neceffarió producitur à Deo; cum

[

nec ipfe neceffarió concurratobjectivé: deinde

$

fpecies illa etiam emanans limitationem habet

u

tum ex fe, quia creatura omnis finita'eft; tum

ex fübje&to, quod per finitam folüm fpeciem;

D

ficut operari, fic ad operandum determinari

poftulat; um ex productione, quae cüim de-

t

pendeat à voluntate Dei & potentia operandi

ad extra, sequó limitata eft, ac eft concurfus

lh

D!

Dei immediatus ex utraque. — 42 prqä. 3t. D.

. Dz Drzo Uxo.

381

tl

Effet prima & principalis cauía beatitudinis, N.

if

fecundiaria , minüs principalis, & prime fc

*

x

Deo (übordinata, uti& lumen plorie, C. P(l.

(l

mifta veró de priore loquirur, non de pofte-

Tenl

riore. 744 Conf. L. X. ad 1m. D. M. Vifio in-

tuitiva debet effe immediata, h. e. fine medio

,pateü

objectivo, feu in quo cognito videatur obje-

j

&um , C. h.e. fine medio intentionali, feu füb

f1)

!

quo incognito videatur objectum, N. Si enim

t

eaäin-

poftremum requiretur, dari non poffet- vifio

mp

intuitiva materialis, nec intelle&tualis per fpecies

fid

proprias.

"dd ad. D. M. Species deber effe

qualüï

propria hoc fenfu, quod dire&té debear reprae-

t

fentare objectum ipfum, & non aliud, in quo

je d

poftea cognofcatur obje&tum, uti fit in fpecie-

. qu

bus alienis angeli per juvenem alatum, aut Dei

m

per creaturas, C. propria hoc fenfü, quod il-

t

la connaturaliter ac neceffarió ex obje&to pro-

Cf

manet , N. Sic enim nihil fpirituale per fpeciem

propriam videri poffet.

]prm

"d 31. N. m. Non

nu

enim apparet, cur fpecies impreffa à Deo ad

« h

füi actualem vifionem habendam produ&ta non

j cim:

squé proponat exiftentiam ejus& preefentiam,

ac alia materialis emanans; preefertim cüm Deus

ii

hi

ex neceffaria natura füce perfectione exiftat &

ubique fit preefens.

"d Couf. IT. g. 1. D. A.

"u

a

Deus eft effentialiter per fe intellipibilis, h. e.ex

effentia füa habet , ut in a&tu 1mo per fe fit in-

gj

mdf

telligibilis, feu fine fpecie cognofci poffit, C.

3ra!'-dl

h. e, neceffarió exigit, ut in a&tu 2do per fe fit

intellipibilis, feu (ine fpecie- cognofcatur, N.

:uffllï

eciem eft.

L^

W. 2. ad 1. Co?f D. Pro priori ad fp

proxim&

[j

382

Dg Dro Uwo.

C.extrinfecó,

)

proxime intelligibilis intrinfece;

fubd. ia ut pofht intelligi fine fpecie; C. ira ut

h

neceffarió debear intelligi fine fpecie, N. Pro

priori ad fpeciem abftrahiturà concurfu imme-

cüg

diato & fpecie: Deus tamen intelligibilis non

db

eít (ine concurfu immediato vel fpecie: unde

f

in illo priori nec concipitur potentia proxima

etiam ratione obje&ti cognofcendi penitus ex-

pedita,

nec determinaté neceffarius unius pre

alio concurfüs.

Ad ad. D. ill. Deus per aliu

n

nequit reddi in a&u 1mo & intrinfecé intelli-

ibilis.C. in actu 2do & extrinfece, IN...4d

qu

Qu

av. Difcrimen eft, quàd lux fir ratio formalis

vifibilitatis , albedo tanquam forma in ordine

[

)u

ad fpeciem füam ultimó determiner & forma-

liter denominet, infnitas ac immenfitas Deo

1l

f

neceffarió ac effentialiter conveniant & identi-

ficentur; atque hinc nihil iftorum omrium aut

[

I

extrinfecum quid dicat, aut à voluntatis liber-

tate dependeat: econtra Deum a&u intellipi

«

Ur

aeque elt illi extrinfecum acactu amari, & omni-

no dependet à libera ejus voluntate; adeóque

J

j

per aliud etiam fieri poteft. — 44 37. D. Nequit

Deus abdicare concurfüm immediatum uni-

(

V

verfalem & effe&tivum, C. particularem &

obje&ivum, N. Per prius dominio Dei per-

fectiffimo quid decederet, nihil autem per po-

lg:

flerius; cüm preter concurfum immediatum

univerfalem effectivum retineat rationem oDe

l

je&i immediati terminativi ;

& principalis de-

terminativi.

Quin ficut lumen

lorice & habi-

»

l

tus alii fupernaturales poffunt e

:

el

nítrumenta

Dei

d

Dz Dzo Uxo.

383

f

p

4l

Dei tanquam caufg particularis effectivae; ira

Mu

multó magis fpecies imprefíae efle poterunt in-

m

firumenta Dei in genere caufandi objectivo,

[ulis

cüm nullatenus cognofcantur & fic rationem

jp 0

objecti propriam fcilicet terminationem cogni-

W

tionis in viflone non participent.

QU

ARTIGULUS [III.

ia

Quodgam fit. oljeftum vifiouis Dei intuitive ?.

If

p

2di

Ora. Vifionis Dei intuirivae objectum

173.N

] m W

duplexab omnibusdiftinguitur ; aliud

(l

quidem primarium & immediatum dicitur,

j

quia per fe primó ipfüm videtur in eóque c«-

o

tera cognofcuntur; & eít Deus: aliud. voca-

t

tur fecundarium. & mediatum, quod ratione

; D

alterius & in alio cognofcitur; & funt crearu-

NU

r&. Circa prius duplex eft qua(tio; 1ma, an

utt/

de fa&to feu fecundàm providentiam moder-

nam objectum vifionis intuitivee primarium fit

gf

jl

effentia Dei phyfica philofophicé fumpta, feu üt

omnia attributa & relationes formalitet com-

n

df

plectens; an veró fit effentia theologicé füm-

pta, exclufis nempe vel precifis relationibus

Nf

n

divinis? 2da, an faltem de potentia abfoluta

vifio Dei intuitiva poflit effe prexcifiva, feu ob-

(

ap

je&um hujus vifionis poffit effe effentia theolo-

gic? fpectara, veletiam una perfona non visá alià?

ul

u

Circa poflerius gemina itidem quaítio eft;

1ma, quanam creature videantur? 2da, quo

a

j^

modo ille in Deo copnofcantur? Circa quam

(

p

poftremam queftionem obfervandum eft 1. Vi

lmend

fionem creaturarum in Deo.dici viionem in.

j

Frbo,

384

Dz Dþo Uno.

Ferlo, qu& locutio non ufurpatur à Theolos

Q

pis fecundüm proprietatem , quafi creatura vi»

d

deantur in Filio, non autem in Patre aur Spi-

Ti

ritu SanCto;. fed fecundüm attributionem, qua«

Qu

tenus opera fapientie & queecunque preuaent

ld

ad intelle&tionem, attribuuntur Filio , íicut ope-

m

ra gratiz Spiritui fanéto: ac proinde videre in

j

Verbo nihil aliud eft quàm videre in effenuia

d

divina. 2. Creaturas fpectari poffe vel fecun-

10

düm fuum eífe eminenriale, quod habent in

ii

Deo, vel fecundüm efle formale ac pro-

Confi-

Xl

prium , quod habent extra Deum.

li

deratas priori modo creaturas certum eft vide-

u

ri in Deo , propterea quod fic à Deo non di-

Ta

ftinguantur; itaque de iis füb altera dunraxat

[

contideratione quaritur.

3. Modum videndi

f

creaturas in Verbo efle triplicem,; fícilicet cau-

(alem, formalem & concomitantem.

Caufa-

q

liter videtur creatura in. Verbo, fi diverfo &

je

diftincto à vifione actu cognofcitur, ira tamen

I

ut vifio effentia fit füo modo cauía hujus coge

j

nitionis diftinctee ; vel per revelationem ve

i

per illuftrationem fpecialem vel per fpecies in-

ju

fufüs vel per medium quodcunque aliud pro-

lii

venientis; quatenus hec cognitio datur propter

ïpn

íftatum beatificum, quem vifio Dei intuitiva

inchoat vel effentialiter conftituit: Formaliter;

t

fi eodem & indiftin&to a&u (cilicet per ipfam

Q

vifionem Dei intuitivam creatura cognofcatur

lo

in effentia Dei tanquam in motivo formali &

[

medio cognito, ad cognitionem crearurarum

N

inducente: Concomitanter; fi Deus &creatura

«

quidem

.DE ]530 UNO. |

395

J

ltv

quidem videantur eodem actu, quin tamen Dei

N

i

eflentia habeat rationem medii copniti & for-

u

malis motivi; quem modum alii reducunt ad

"

sU

caufalem, eoquód sequivaleat

duplici actui. 4.

0

M

Ad modum cognofcendi unu

m in alio forma-

i

Mu

malem requiri tres conditiones: rma eft, ut

utrumque eodem actu cognofcatur ;

ex cujus

efin

«

defectu conclufio , que per difcurfüm

habetur,

[

non cognofcitur in, fed ex premiffis:

2da, ut

lt

inter res eodem actu c

ep»

ognitas fit aliqua conne-

xio;

ex cujus defectu videns in horto plures

(

flore

ho

$ non videt unum in, fed cum alio: 3tia ,

ut hec connexio fita fit in eo , quód unum fit

[ui

b

ntd

ratio formalis & motiva cognofcendi aliud; ex

*

cujus defe&tu correlativa dicuntur

idelt

coenofci fi-

t au

tnul, non unum in alio.

Cu

174- Dico I. Vifio Dei intuitiva Beatorum fe-

cundüm praefentem ordinationem haber pro ob-

at

a

je&to primario effentiam Dei

T

-

philofophice acce-

pram, feu Deum Unum & Ti

inum. Zrob. Vifio

j

m

Dei intuitiva defacto cft qui

dditativa juxra illud

1.Joan. 3.v.2, Z'idebimus eux

n ficuti eft ; e(t beatifica

(

juxta illud Joan. 17. v.

i

^

j

: Hec eff vita eterua ,

ut cogno[cant te

folum Deumn verum: . eft corre-

n

Ípondens fidei

yi

in via juxt

a illad z. ad Cor. 12.

V. 12.:*- F'idemus

munc per [peculum in zenigmate ,

Qul

func autem facie ad faciem.

Sed inprimis vifio

1[] u

1

quidditativa Dei deber

attingere attributa & per-

j

Tonalitates; tum qui

a effenria Dei fecundàm fta-

"r

tum realem fpectara (fecundüm quem omnino

a

attingitur, cüm videatur, ficuri eft) hec omnia

at

14. V.9.

il

comple'&imr: -tþm quia Chriftus Joan.

inquit z

386

D*ä Dzo Uxo.

L

inquit:

ui videt me, vider «$. Patrem.. INoncve-

dis, qua ego in. Pat

re, €9 Pater in me e[]?. De-

T

inde vifio beatifica debet eadem atringere; tum

j

quia ad ill

aex Joan. 1 7.laudata verbaadditur: E

D

d

quem mifij

ii REfum Chbriflum ; tum . quia vifio

quaedam ina

!

dequata non perfe&té fatiaret ho-

il

ininis mente

m rationabiliter defiderantem vide-

re totatn íubftantiam & modum períonalem

(

al

fubfiftendi. Denique eadem irerum attingere

exigit vifio üt fidei corre(pondens; quia attri--

]

buta Dei ac myfterium SS. Trinitatis primaria

fidei objecta funt.

Conf. ex S. Aup. L. 20. de

tü

Civ. C. 21.: Jbi videbimustg gaudebit cov noftrum.

Nec expveffit , quid tuuc videbimus , [d quidy aifi

Deum . .. $$ omnia illa, que munc zon videmus,

cvedentes autem pro modulo capacitatis bumane lon-

['

[

r mimits

, quàm funt , atque imcomparabiliter cogi-

zamus.

Et videbitis , inquit , & gaudebit cov ve-

d

n

vum : blc creditis , ib videbitis. Ex Greg. Naz.

Orat. 11. de S. Gorgonia, ubi dicit, quod zce-

fi

7

a23natio , 10-

V

lo fit fupreme Tinitatis pevfe&lior ilu

zam [e toti smentà contemplandam &g'

tenendam pra-

K

nimis noftris -

f

leutis , totógle Divinitatis lumine a

D

fulgeutis. Unde Benedictus XII.i

n fua Conítitu-

tione füperiüs laudara inquit: Zdebunt divinam

elfentiam [e benà &2 clavéeg apert 1liis offendentem ;

Florentinum aurem in Literis Unionis definit:

li

k

Beatos intueri clarà ipfum Deum Tyinum&g Unum.

Q

175. Dico IT. Probabilius videtur ; de abfo-

luta Dei porentia non dari vifionem Dei intui-

)

tivam precifivam, feu quà cogno(catur etien-

tia fine attributis vel perfonalitatibus; aut unum

N

attri-

Dz bEO U No.

389

f

attributum aut perfona fine aliis. Proj, Videns

N

!D

intuitige Deum & ficuti eft, neceffarió. vider

u

ipíam; non tantüm üàr Deus eft feu difünétus

und

ab omni non Deo, fed etiam ür hic Deus eft &

"

effentialiter petit ralis effe: ergo videt omnia

xl

illius predicata tum abfoluta neceflaria, feu at-

n

|id

j

tribura, tum relativa feu períonalitates. 24ge-

[analem

ctdens videtur certum quidquid contrà fentiant

fi

aliqui contendentes, poffibilem effe vifionem

ji dl*

Dei intuitivam adeó confufam ac im

perfectam;

ut viilliusnon fciat, fitne res viía De

P[imäïi

us, ancrea-

j 20' (

tura. Nam inprimis vifio intuitiva effentialiter

;wfll";f

terminatur ad rem ipfam exiftentem & precfen-

tem; in quantüm vel

per fpecies fibi proprias;

771

vel per fuam effentia

m üt

erentem munus fpe-

"t

ciei determinat intelle&tum

adíe videndam: un-

T0

de ficut impoffibile eft fpecies rei proprias non

et

efle ipfius fpecies; aur propriam rei effentiam

eU.N'

non effe ejusdem effentiam ;

fic pariter impof-

u

ib

fibile videtur rem ipfam pe

r fpecies proprias

flb

velfuam efientiam videri ,

& non videri üt hanc

p

rem & diftin£tam ab omni non ipfa, Deinde

I

ficut figna diverfis fioillis infculpta & ab iisdem

'Onlf.ï

alibi impreffa fünr eflentialiter diver(a, fic ima-

i

)

£0 G reprefentatio rei per propriam illiusfpe-

ciem aur effentiam expreffa in intelle&u viden-

j

gl

uis effentialiter diverfà debet effe ab imagine &

[

J

reprefentatione -cujusliber alterius rei: ergo

jg 2!]10'

cüm Deus per füam effentiam vel fpeciem pro-

jf

priam imprimat quafi & exprimar fui imapinem

,e[ u

& reprafentationem in intelleau Beati,repug-

&hic

yil

nat ipfum videri ; & non videri; üt Deus

^

y

—

Deus

t

Drz on UNo;

588

Á

Deus eft.. Confequentià patet; tum quia Deus in

[j

effe Dei & talis Dei per. füa attributa adiperfo-

IK

nalitates conftituitur: tum quia qui videt ho-

K

minem üt homo & hic homo eft, & bominis

d

erfe&ionem effentialem & individuationem

fio

cognofcit.

Conf.. Quorum realiter eadem eft

o

bilis natura , effentia vel füb-

fimplex ac indivifi

j

flantia, eorum unum intuitiv

& videri nequit al-

de

tero non vifo: fed attriburorum & relationum

t

omnium in Deo realiter eadem; fimplex & in-

q

divifibilis eft natura, effentia & füb(tantia: er-

ex Ss. Patribus in illum

K

go.

Major oftenditur

ti

Joan. 14. textum f. c.: Qu

i videt me, videt g Pa-

trem meum ,commentantibus,

nempeCyril.Alex.

p

p

L. 9. in Joan. C.37. & fqq.»

Chryf. hom. 37.in

l

Toan. , Hilar. L. 7.

de Trin. circa finem,

Greg.

maximé autem S. Áu-

y

NNaz. Orat. 49. de fide,

Q

uftino , qui L. 1. de Tr. C. $. inq

uit: Srve au-

y

offeu-

diaimus , oflende uobis Filium ; [ive audiamus ;

de uobis Patvem , tantiim valet ,

quia seuter pote

?

yte altero oflendi , usum quippe [unt.

L. QQ.No-

f

m Jus-

l

vi Teftam. q.43.: Per id , quod umu

n

flantia fumt, qi

d umum videt , ambos videt.

l

Enarratione in

Píal. 85. circa illud:

Re[pice in me,

Commentationem fic concludit:

Patvis &g £ilü

!

otefl vifio, uli non [opavatuy sarura

fepavavi uon p

€g yulflantia.

Similia haber Tr. 7o. in Joan., in

Enar. Pfal. 84. ad illud : Offende uclis

mij[evicor-

li

diam tuam , in Ep. 112. C. 4.a

libique, ubi cüm

Q

ipfe aliique füprà laudati, negantes vifionem

!

unius perfone fine altera, affertionem füam non

e prc ."-

1

reponant in libera Dei voluntate aqt leg

: fentis

Dz Drzo Uxo.

389

d

fentis providentie, fed in ipfà natura vifionis

terminate ad rale objectum fimplex & realiter

jf

(

indiftin&tum ; evidens eft illos non folàm de po-

tentia Dei ordinaria aut de vifione; qualis nune

ynit

IOT

datur, fed de porentía abíoluta , omníque vi-

nd

fione intuitiva potlibili effe locutos.

Neque

díi

obítat, quod Tertul. L. cont. Prax. C. 13., Cy-

qi i

ril. & Chryf.f. c. textum Joannis exponant etiam

de cognitione per fidem , pro qua fufficiens mo-

ionud

Nam

A

tivum erant opera à Chrifto parrata.

quamvis hec fit omnino probabilis expofitio;

(

ii

per illam tamen non excluditur prior, prefer-

tim cüm & verba & ratio à Chrifto data pro-

gl

LA

priiffimé ei accommodentur, nec contextus re-

pugner.

Preterea interpretatione illà admifsa

P

")

Gré

fic arguo: Quia eadem íünt opera Patris &

opera Filii, quicredit in Filium, neceffe eft, ut

N

etiam credat in Patrem: ergo, quia eft eadem

W f

veritas & lux Patris ac Filii, etiam opus eft, ut

;,074

videns Patrem videar quoque Filium.

AMinoy

77 J

fyllogifmi -eft de fide & ab adverfariis admiitti-

QV

tur; Conclufio eít lepitima.

"

176. Dico /1]. Beati in Deo quacunque , ra-

/

tione vident complures creaturas, non tamen

T

omnes in aliqua temporis differentia exiftenres;

"n

imó nec omnes poffibiles videre poffünt. Pars

m

(

ima prob, Cuuia ad bearitudinem , qui eft ftatus

omnium äggl:egatione perfectus , videtur per-

j

i

tinere cognitio multarum creaturarum; five

j a

certá temporis differentià exiftenrium ; five pof-

jind

uid

n

fibilium. . Unde Greg. L. 4. Dial. C. 33.:

, ulbi [cientem ome

n

£, inquit, quod ibi nd?iunt

*

[

p

:

d

390

DE.DAEO UNO.

via [ciumt; & Conc. Senon. in Decreto Fidef

lr

h

C. 15.: Beatis pervium eft. Divimtatis [peculum

in quo quidquid eorum intevfit , illuce[fcat. — Conf.

l

[

Tnt

enumeratione eorum;quorum cognitiobeatistri-

buitur: 10 enim vident ordinem univerli ac

Iu

res exiftenres, quantum ad naturam, vires X

hi

proprierates, üt colligirur ex S.' Aug. L. 4.de

eu

'Genef. ad lit. C. 24., & Bern. Serm. de triplici

[

1 &

genere bonorum num. 7., qui hanc notitiam

Angelis ribuunt. — 220, omnia Fidei mylteria,

n

i

& qua pertinenr ad difpenfàtionem pratize; prae-

fertim circa fe ipfos inftitutam; in quem fen-

zi

füm Ambr. & Aug. Anfelm. & alii 2. ad Cor.3.

D

veríam 18. interpretantur. 37/) Beatos alios &

fi

j

intimas eorum copitationes, üt docent S. Aug.

Serm. 16.de diverf., Bern. Serm. r in Dedicat.,

o

l

Grep. l. £ c.,

440 , facta, eventus & necetfita-

'tes eorum, qui propiüs ad fe fpe&tant; üt patet

d

D

'ex exemplis Elig 2. Paralip. C. 21. v. 12., Jere-

miz & Onize 2. Mach. C. 15., & dictis Ambr.

fl

in Orat. de obitu Theodofii, Greg. L. 12. mor.

N

u

C. 17., Aug. ep. 125. ad Cornelium. — 570 pre-

'€es viventium ad fe directas, üt infertur ex Luc,

N

I$. V. IO., Apoc. 5. v. 8. & 1. , ac docetur à

Conc. Sennon. füp. laudato, S. Cyp. L. de Im-

f

tl

mortalitate Anime, S. Hier. L'contra Vigilan-

tium, aliisque ; quos vide, ubi tractarur de cul-

tu & invocatione Sanctorum.

Pars ada prob.

Ipfi Angeli ignórantdiem judicii fecundüm illud

li

atth. 24. v.*36.: De die autem illa «g bora ne-

k

fto [cit , neque "4ngeli &c. . Yidem etiam ante ad-

Q

ventum Chrifti non cognoveraat faltem omnem

4

. Íncat-

Dr Dro Uwuo.

391

il

Incarnationis ceconomiam, uti

nificat Apo-

*

*

Mibi

5

iU

flolus ad Ephef 5. v. 8

ata efl gvatia

D

bec, im gentibus. evaugelrzave. invefgaliles: divi-

aftt

ts Chrifli, «.. . ut umotefcat. Principatibus 9

elld

PPoteftatibus in celeffibus pev Ecclefam multiformis

asl

fapientia Dei; unde Chryfottomus in hunc lo-

T

D

cum appellat S. Paulum Angelorum Doctorem,

trpd

px

Couf. Ex Danielis 10. & Apocal. 7., aliísque

yrut

Scriprure locis conftat , quosdam fanétorum

vitri

Angelorum ab aliis inftructos effe de rebus'fa-

2

ciendis : Item communior poft Dionyfium;

m

aliósque Patres Theologorum fententia eft, An-

Q

gelos inferiores illuminari à füperioribus: ergo

J

fupponitur, eos non omnia fcire: ergo & Bea-

ti non omnia nórunt.

An veró faltem füucceffu

, a

dici

temporis res creatas & futuras omnes Angeli &

xf

Beati finr cognituri, de hoc non habetur fun-

j

damentum negandi. Pars 3:ia prob. Quia fi

t

j ]fn

Beati viderent omnes creaturas poffibiles, di-

n

ftin&é fcilicer & in particulari, coenofcerent,

u

1. (

idquid à Deo produci poteít, atque hinc

E.

mprehenderent Dei omnipotentiam non tan-

fj

j

:X' LU«

tüm fecundüm extenfionem, fed etiam fecun-

düm intenfionem ; tum quia ex comprehen-

catur

lt

fione extenfiva, juxta plures, intenfiva fequitur:

M

j

tum quia ficut perfe&tio extenfiva facultatum à

g»

j

l

natura indiftinctarum eft intenfiva ipfius natu-

rz; fic etiam perfe&tio extenfiva omnipoten-

ij

i

ml"

j

ti& videtur effe ejus intenfio. Sed nec omni-

potentia Dei à cognitione limitata & finita;

'g)zï ]

j [

qualis eft vifio intuitiva Beatornm, compre-

hendi poteft; & fihoc attributum cotnprehen-

m

fid

Bb 4

dere-

$9?

Dz Dro kUNOJ:-k

deretur, non foret ratio, cur i'eliqua ipfäque

fd

[/

Deus totus comprehendi non poffet, quod ta-

men füprà impoffibile oftenfuüm fuit: ergo.

li

177. Dico I[7. Beati in Verbo formaliter

[j

vident multascreaturas non tantüm poffibiles,

Jl

Fa

fed etiam in aliqua differentia temporis exiften-

tes. Prob. J Autoritate. S. Aug. 1mó pluri-

bus in locis docet res creatasab anpelis nontan-

tüm videri in feipfis fed formaliter in Verbo.

fin

lo

iNam. L. 13. Confeff. C. 15. inquit: JVor opus

baleut babent fu[picere firmamentum boc &2 legen-

€0

li

do cognofcere verbum tuum ; vident. enim faciem

zuam [emper, &9 ibi legunt fime [ylabis zempo-

Ti

vyum , quid velit voluntas tua.

It

Legunt , eligunt ;

£ diligunt : femper legunt , eg munquam preterit,

1j

lil

quod legumt:. eligendo enim &g diligendo legunz ipfam

zpcommutalilitatem Coufilü 1ui.

ANon clauditut

li

li

codex eorum , mec plicatur liber eorum , quia tu

apfe illis boc es & es in cetevnum.

L. rx. de.Civ;

li

110

. 29: dicit fanctos angelos difcere (anctiffimam

Trinitatem & creaturas zonz per verba fonantia

N

[fed per ipfam pre[entiam. immutalilis. veritatis.

í

Apertiüs id jam expofüerat L. 4. de Genef. ad

[

li. C. 24.. Ubi ait: Procul dubio univer[am crea-

[

guvam in ipfo Ferbo Dei prüks moveruut, in quo

h

funt omuim , que temporaliter fa&a [umt , &tere

L

due Yationes , tanquam im eo, per quod fatia [unt

omnia : ac deinde in ipfa creatura , quam fic novt-

[/

vunt tanquam iofrà. defpicientes, edmque veferetr»

D

tes ad. illius laudem, im cujus incommutabili veti-

il

zate vationes, [ocundim quas fa&a efl , principali-

]

yev vtdent.

Idem docet S. Bern. L.

J

f

$. de COID-

p

-

bre b;o Uxo.

393

Y

'üd; C

»

L

od

Creatura celi videt. Pevbum, $9. in

Ferbo fa&ia per. Ferbum:. meque opus babet ex.jhis,

00

qua fatia [unt , Fatloris notitiam meudicave . uec

milt

enim; ut vel ipfa moverit , ad ipfa defcendit , que

[bl

vll

ibi videt , ubi longà meliüs fugt , quàm in fe ipfas.

Eadem mens eft Athanaf. de vit. contempl

a L.

) phui-

Q. 1r. C. 14., Greg. L. 2. mor. C. 2., Bedae

Jontd

L. var. QQ. q. 12. , Anfelm. in Elucid. circa

Vab

finem. 2dó Copnitionem creaturarum in Ver-

TT

bo:clariorem ac perfe&tiorem enunciat, quàm

cognitionem earundem in fe ipfis; ideóque il-

j

d

]

] þm

lam vocat matutinam íeu diem, & hancveffer-

jinj

zinam íeu noctem.

Patet utrumque ex L.4.de

d

Gen. ad cit. C. 23.:. Mulzum interefl intev cognie

rl

tjonem vei cuju[que in Vevbo Dei , 9 cogmitionerm

ij

2 uatuva ejus, ut illud mevito. ad diem pertiueat,

T

boc ad ve[pevam * i compavatioue enim lucis il-

TU

lius , que in Vevbo Dei coufpicitur, omis cogri-

d

:io, qud creaturam quamlibet im fe ipfa uovimus,

f

zX dici potofl. . [tem patet ex L. 11. de Civit.

LU/]

C. 7.: Cognitio creaturee in fé ipfa decolovatio

f j)

j

"

€l , ut ita dicam , quàm cim in Dei Japieutia co-

anefä

guofcitur , velut iu avte, per quam fatla eft... 1deà

nv

vepera congruentiis , quàm uox dici potefl ; qu&

/l

/l

famen, dtdixi, cim ad laudaudum $9. amandum

,

vefertur Creatorem , vecuvrit im mane. |Et ibid.

j Jj

C. 29.: lp[am quoque creaturam meliis ibi, boc

/

[

ef, i Japientia Dei tanquam in avte, qu& fatla

j

e?, quàm in ea ipfa fciunt:. ac per boc & Jeipfos

sbi melis, quàm in feipfis . eeruutamen $9 iu fe-

(/l i

j

apfis: fathi fuut. euim, eg. aliud [unt , quàm alle,

(*

quifecit, — Ib evgo tauquam iu. cognitiote diuvnas

[/

)b s

[

i

DE Dro UNo.

394

in [eipfis autem tanquam in ve[pertinas ficut fupra

fte

jam diximus. Ex his autem conftat, (ermo-

Ton

nem hic rmó effe de creaturis fecundüm etfe

jeS.

füum forrmale fümptis; 2dó de crearuris maxi-

fini

mé exiftentibus: 3tió de cognitione beatifica &

vifione Dei intuitiva ; ideoque 4tó de. modo

qi

formali cognofcendi creaturas in Verbo. Pro/.

if

JI. Ratione, Id Beati vident in Verbo , cujus

Tan

velut fpeculum eft Verbum : fed creaturarum

)

i

Itté

non tantüm poffibiium , fed & exiftentium

fpeculum eft Verbum; üt patet tum ex Conc.

&Qrt

Senon, num. pr. laudato ; tum quia quidquid

(dth

[

perfe&ionis, & hinc etiam exiftentise, eft di-

fperíum increaturis, fecundüm propriam füam

W

rationem continerur in Deo, cum hoc folàm

eí

difcrimine, quód in Deo perfectio illa fir om-

li

ninó pura, 'in creaturis autem admixta imper-

fe&tioni, quz tamen cüm nihil aliud fir; quàm

Q

negatio ulterioris perfectionis, ad eam digno-

f0

I

ícendam novo actu opus non eft: ergo. Conf.

Quidquid cum Dei effentia habet connexionem

Qu

f

neceflariam, viderur in Deo formaliter vi bea-

tifice vifionis: fed. creaturae poffibiles habent

W

cum effentia divina connexionem abfoluté ne-

l

H

ceffariam , & in certa temporis differentia exi-

ftentes habent cum eadem ex hyporhefi vel de-

f

creti vel fcientie vifionis neceffariam conné-

xionem: ergo.

Dixi: multas cveatuvras$, nem-

fü

pe non intelligendo omnes, quie à Beatis vi-

Yi

dentur.

"Cüm enim communiüs ftatuatur;

]s

actum vifionis beatificum femper manere eun-

Q

aliqua

dem , & tamen ex prioribus pateat

q

UCC? u

/

Dr Dro UNVO.

395

)

fucceffa temporis primüm copnofci; fequirur

(etm)

n

non formaliter , fed cau(slier in Verbo videri

]

res hujufmodi de novo apertas.

p m

178. Oljic, cogt. 3m. Attributa Dei fünt in-

Yi

finita: ergo omnia clare ac intuitive videri ne-

m

queunt; cüm ad hoc requireretur vis ac vifio

)

hi

infinita; . Cozf. . lorer attributa divina nume-

ag

rantur etiam omnipotenria & alia, quee extra

Qnnt

Deum aliquid refpiciunt: fed hzc intuitive ab

detmi

intelle£tu creato videri nequeunt ; cüm aliàs

dU

eorum termini, qui numero infiniti (unt, etiam

li

lj

deberent asnoft: ergo.

D

]

Conf. ]. Quamvis

d

[

decreta Dei libera in ipfo fint formaliter, ta-

;mflla

men, qui vider Deum, ea non cognofcir ne-

foi

ceffarió : erpo nec attribura cognofceret quis

r ot

hocipfo, auód Deum videat.

m

E. D.4. Sunt infinita quantum ad perfe-

qr

€tionem , C. quantum ad numerum, N. Er-

i

um

"

go nec clar* acintuitivé cognofci poflunt, qua-

0l

renus non cognofcantur attributa omnia, N.

(iK!OLff

quatenus non adequetur & cc.nprehendatur à

i

finira vifione omnis ille perfectionis virrualis

17

gradus, pars & modus infinitus, C. — Reali-

j

ter in Deo non eft numerus infinitus perfectio-

yind

num, íed una ac fimplex perfectio , una ac

UCI«"*

fimplex entitas: in intelletu quidem noftro

(

b«ec fimpliciffima perfe&tio ac entitas diftingui-

tur in certa quadam genera, eáque vel relati-

y V

jl5

va, velabfoluta; fed illa fünt tanrüm quatuor,

1

hsec veró licét plura, certo tamen numero fünt

Jl

T

comprehenfa. 44 Conf. 1. &. D. m. klec ne-

j

queunt videri fecundüm primarias & fpecificas

UCC': J

carum

396

.Dr Drzo Uxo.

earum rationes, IN. fecundüm rationes fecun.

iv

Ati

darias, feu refpectus omnes ad creaturas, fu/d.

fecundüm eas in genere confideratas, IN. con-

r

fideratas eriam in individuo, C. Visà nempe

VK

omnipotentià, videturejus entiras, &refpeetus

Vif

ejus ad creaturas generatim, feu ens poflibile

Iem

in genere , non tamen videtur refpectus ad

fec

creaturas fingulas, feu (ingula entia, ad qu&

alb

extendi poteft Dei omnipotentia. Idem dicen-

p

dum de vifione divine ícientie & idearum.

n

"Ad Couf. LT. &y. "Transmiffo fappofito Antece-

d

dentis, quod pendet ex eo, in quonam 1ta-

Wg.

tuatur natura decreti liberi ,. V.. Cozf.. Diff.

f

eft; quia, quácunque ratione exponatur, actus

]i

liber voluntatis diving, non eft fine re(pectu ad

Vnt

creaturas; adeóque, quamvis quoad entiratem

LU

lint

fuam & refpectum in genere cognofcatur, non

tamen fecundüm refpectum in particulari vi-

Y

deri deber , üt proximé dictum eít de omni-

potentia.

Prererea veró inrellectuali natura

k

cuilibet commune eft ,

ut visà cjus fubftantià

li

& facultatibus non ftarim cognofcantur ejus

j

cogitationes ac volitiones liberze , imó nec vi-

[l

deri poffint ipsà nolente, nifi à folo Deo, vel

k

ex creature revelatione: ergo multó magis i

[

locum. habebit in Deo ,. qui eft füpreme inte--

d

leétualis. Nihil fimile haberur in prædicatis

p

Dei abfolutis ac neceffariis.

p

179. Oljic. copt. 2d. Quód vifio Dei intui-

tiva nequeat eíTe precifiva, maximé folet pro-

]i

bari ex eo, quód. vel àt intuitiva, vel üt bea-

D

tifica, vel àr cognitio Dei, ficut e(t in fe, v

c Y

t

h

A.

. Drs Dso Uxo.

397

fu.

üt vifio rei fimpliciffimae , & realiter cum artri-

» [i!!)i.

butis ac relationibus identificate non admit-

(

tat praecifionem: fed ex quadruplici hoc capi-

Qemp

te id non probatur: ergo. — Pavr 192 prob. 1.

[j

Vifio corporea poteft intuitivé attingere colo-

vfb

rem fecundüm rationem genericam , & non

h d

fecundüm fpecificam ; difcernendo fcilicet, an

d

albus fit; an viridis: ergo à fortiori intellectus

j d

poteft obje&tum intuitivé attingere fecundüm

janut

unum praedicatum formale, & non fecundüm

Ano

alterum.

2. Cognitio experimentalis poreft

"

v.g.in actu voluntatis difcernere rationem amo-

j

ris, & non cognofcere rationem füpernatura-

; i

liratis: ergo-& intuitiva poteft. cognofcere

ecti

unum preedicatum formale , altero non cogni-

tIfate

to. 3. Intuitiva Dei vifio juxta nos ipíos at-

j D

tingit claré & diftincté fübítantiam & naturam

jari!

Dei, non tamen omnem effendi & operandi

A

modum; omnipotentiam ceu attributum tota-

joif

yí

le, non autem potentiam producendi has &

)

j

J»

has creaturas feu attributa partialia : ergo eft

(UL V

r

precifiva. Pars ada prob. 1. Obje&um beati-

j

tudinis effentialis. eft fümmum bonum: fíed

;!

hoc precis? eft fola effentia divina theologicé

l

TU

accepra; quia hec ita eft ratio formalis bean-

2

!

j

l

di, ut, fi per impoffibile non effent in. Deo

j

perfonalitates , illa tamen abfolut& & fim-

plicirer bearet creaturam.

2.

Deus düt

"m

Unus, non autem üt Trinus ,

eft princi-

p

