clarabat Chriftus ; quód , ficut Paterfamiliasde-

m frt

narium, agonotheta bravium, dominus favo-

jone

fem & promotionem, & (ponfus nuptias ab-

C

foluté & efficaciter non decreverint anté, quàm

7

opus diurnum, victoriam, vigilias, fceneratio-

»m!þ[l-

nem & occurfüm perfecta viderint; fic de Deo

hn

fimiliter fit cogitandum , quantum attinet ad

Wi

nofire nepotium falutis & gloric.

lL S.

[

Paulus in epift. ad Rom. C. 8. v. a9. ait : Quos

f [JW

pre[civit , €g predeflinavit conformes fievi imapinis

Fihifui. ln hoc textu manifefte dicitur prae-

tür*

Ícientia precedere praedeftinationem: fed hic

nte»

fermo eít de praícientia vifionis feu meritorum

«(

abfoluté futurorum, & preedeftinatione ad plo-

4j D

riam: erpo. Adinoroftenditur 1. ex Ss. Patribus.

122

S. Ambr. L. 5. de Fid. C. 3. ait: Quos prefcivi?;

£os £? predeflinavit , quia tton antà preedeflinavit,

n

quam pre[civit: [ed quovum merita pre[civit , eo-

yr

vum pramia predeflinavit. S. Hier. in hec ver-

ba: Quos pree[civit conformes futuyos in vita ; vo-

, glo

luit , ut fievent conformes in gloria; Sedulius Hi-

Ggg 5

bernien-

^f

h

Ra

942

Dz Dzo Uso.

bernienfis, qui An. 430. claruit, in hunc locum

teidi

fimiliter: Hos , quos prefcivit futuros devotos fili

T

ipfos elegit ad promiffa pramia cape[fenda.

2, €eX

tütg

contextu & intentione Apofloli. Nam v. 17.

EU

ejusdem capitis incipit hortari fidelesad patien-

Cx.

tiam, à qua velut à conditione pendere ait no-

oj

ftram gloriam; Siautem filii e$ bevedes ; baevedes

123

quidem Dei , cobevedes Chrifla ; [i tamen compati-

qtida

mur, ut €g couglovificemur; deinde à v. 18.

[1777

feqq..ufque ad v. 28. oftendit , tribulationes le-

MIT,

ves effe, fi comparentur cum gloria, cujus fpe

fideles debeant animari, ad eas fortiter & con-

imdw

mg

It

ftanter ferendas; maximé cüm, üt v. 29. ad-

m

dit, tribulationes non noceant per(everantibus

fitto

in dilectione, fed poriüs operentur in bonum

Ti

adgloriam confequendam: Sczmus euim , inquit,

ht

woniam diligeutibus Deum omnia coopevantur in

|

J

j

onum is, qui [ecundim propofitum vocati funt

(f

fancli; id eft, fecundàm antecedentem eos fàl-

vandi voluntatern , tranfeuntem de conditiona-

4C

ta in abfolutam,

firà previfione de ipfarum

D)

perfeveranria in

um

le&tione Dei: tum expofità

I

s. 29. preedeftinationis ferie, prout ab eterno

t

fuir obje&tivé, & fecundüm quam Deus priüs

Atj

raícivit nos fore conformes; poítea decrevit

hr

decreto abfoluto ; demum ordinem ejusdem

ii

in tempore defcribit v. 30.: Quos autem prade-

qij

finavit , bos 9 vocavit , quos auteim vocavit , €9 ju-

Tf

füificavit ; quos autem uflificavit, 1llos c9 glovificavit.

Z

Tandem ex his v. 5 1. & feqq. concludit , non effe

u

timendastribulationes , nihílque eos feparare de-

torzj

bere àcharitate Dei. 3. Agi hic de praedeftinatio-

ne

h

Dr Drzo Uwo.

$45

vt

he ad gloriam , ipfi Adver(arii volunt. Z77. Scri-

u

ptura divinam glorie dandae volitionem propo-

Ad

nit üt meré conditionatam;füfpenfam ac incertam

AU

ante meritorum przvifionem ; àt patet ad Rom.

d pi

C.8.v.17. Hoevedes quidem Dei , cobevedes Cbvifli; fi

t at

gamen coimpatimur , ut 9 conglorificemur ; & C. 11,

1

v.22. Fideergobonitatem 9 [everitatem Det; in eos

t

quidem; qui cecidevunt, [rvevitatem : in te autem bo-

T

uitatem. Dei , fi permanfevis in bomitaze , alioquin.

p

€9 zu excidevis:: fed eg illi, fi non perman[evint in

l

incvedulitates in[eventur. — o. Petr. 1. v. 10.: Sa-

&

^

Yagite, ut pev bona opeva cevtam veftram vocatio-

^i

u

uem €9. ele£lionem faciatis.

Sed fi previfionem

vantb

meritorum pracederet predeflinatio ad plo-

bonit

riam, five abíoluta & efficax glorie intentio ac

prepareatio, volitio dandz glorie non poffet

jf

proponi üt mer& conditionata , füfpenfa & in-

a

certa ante meritorum previfionem: ergo.

[

Prob. ex Patvibus. 1. ex Grecis S. Iren. L.

T

4 C.67. ait:. Deus omnia prafciens utvisque aptas

p

prepavaviz babitationes ; eis quidem , qui suquivunt

pl

dumen incorruptibilitatis , g ad id vecurrunt , do-

æterq0

nans boc , quod concupifcunt , lumens. aliis vevó id

sp

contemtentibus €g avertentibus fe ab eoeg id fugien-

gcreVll

zibus e9 quafi femetipfos excecautibus cougruentes

Iusdem

lumini advevfantibus praparavit tenebvas , 9 bis

| mlzr

quifugiunt ei effe fubjetli, conmvenienter [ubdidit pa-

) w!'

74mn. Orig. in C. z. ad Ror.: Evidenter offen-

f

"

j

dens; quàd eos, quos prefcivit Deus tales futuros ,

n

f

ut Chrifto fe in paffiouibus conformavent , ipfos etiaus

"

'

conformes. ac faniles imaginis ejus pradeftsmavit es*

mmxw (

Elovie. Precedit evgo pve[cientia Dei per quam

y

Sojcutt-

Ds Dzo UuNo.

$44

nofcuntur ,. qui im f& labores ac vivtuter babituri

10f

MUU

fint, && ia pvedefimmatio fequitur.

S. Chryf.

hom. 2. in C. r. ad Ephet:: Càm priis dixiffet:

df

LTER

ui fecundim. propofitum vocati [unt. fan&li;

g.

fimu

/

etiam volens offendere , quanta [it eormm pya-

Qp

flautia, fi coufevamtur cum alis, dixit etiam for-

i

LUUIM

tem: €9 ne liberum tollevet avbirrium , €9 in nofita

eft potoflate , id ponit, quod majs efl beatisudimis;

7Y

fors euim non . efl virtutis , fed catüs: perinde atque

tl

ff dicevet , fovtitioue fatld nos elegit. . Ommino verà

Atbf

ex libero avbitrio pradeflinatos , boc efh, fibi ipfr

i

T

eligens , fogregavit, — Puta, videbat mos , antequam

Jovtitó capti effamus:: miva eft euim Dei prefentio

i

queque ommia tiovit , auttequam exiflaut. — Clario-

d

rem textum vide füpra, & hom. 66. in Marth..

l

NT

ubi explicans verba Chrifti: Sedere ad dextram

i

vel finifhram &c. ait:: Non eft meum dare fed qui-

At

bus labore atque fudove prapavatum eft... Num igi-

1 [

uY quafi zon poteutem lum id faceve condemua-

bimus? mequaquam; fed juflitiam. ejus admirahi-

4l a

UT

amuv : quomiam ton. pevonam, ed vem , id eff meri-

?a vefpicit.. S. Epiph. eadem verba explicans L.

lin

adv. heeref. her. 69. fcribit:: foc vult-offendere,

!d

Afj

uód ston juxta per[onarum acceptionem ves iflafíats

[

9d pro dipnitate &9c., ex quoinfert: von eff meum

b

dare volis , fed fi labovaveritis, evit volis paratum

&

à Patve meo.

Similia habent Clemens Alex. L.

"Dl

6. Strom. , Cyril. Alex. L. 5. in Ev. Joan. &L.

f

26. "Thefaur.; Greg. Naz. or. 31., Nyffen. L.

1

de Infantia , T'heodorer., ''heophyl., Oecumen.

o ad

& alii in C. 8. & 9. ad Rom.

4I. ex Latinis;

jl

prater teflimonia ad confirmationem probatió-

IT

nuin

Dzr Dro Uxo.

845

hm

num ex Scripturis allata, S. Hilar. in Pf.. 64.

.O

commentans ait: . /Vor ves zudifcverà judicia efl ele-

d

&io; [edex mevità delectu fa&la efl difcretio. S, Hier.

l f(!mïh

inep. ad Hedib. q. 10. fÍcribit: Z"a/a mifericordie,

mï)lþl'ä'

que prapavavit in gloviam , id efl, nos n [alvat

hnj

avationaliliter eg' absque judicii: vevitate, fed ex

i

caufis preecedentibus, quia alii uon fü[ceperunt Fi-

4

70

Jium Dei , alü autem [u

ü

[poute fufcipeve volueruut;

"T

ex quo offeuditur , nongentes eligi , [ed bominumvo-

jp at

Jlunzates. - Sedulius in C. 8. ep. ad Rom.: 7liud

eft pveefcire, aliud predeflinave : prefcientóa itaque

j

r

Ti

venda prenofcit , poftmodum predeftinatio vetri-

ii

1

wenda pve[cvibit , ia praevider merita ,

bec pre-

Clito

deflipat. pyemia.

His fimilia in C. 9. repetit.

Matt

S. Prolp. in refp. 12. ad Ep. Gallor. ait:

j

fl

pvefcità [uut. cafuri, mon funt. pyedeflinati; e[feut

j

D

d

n

autem pveede[Hinati , fi effent vevevfari , €g in [auchi-

u

Jate ac vivrute man[uri; &n refp. 15.5 Qui di-

T d

cit , quàd nton oumes bomines velit Deus [alvos fievi,

Ài

[éd. cevtum mumerum pradeflinatorum , durius. lo-

uitur , quàm loquendum eff de altitudiue in[cvuta-

f

iati

Jilis gratie Dei , qui & omnes vult falvos fievi , €g

f

voluutatis [uc pvopofitum in eis implet , quos pre-

ff

[cios pradeflinavit , prede[linatos vocavit , vocatos

m

juftificavit , juHificatos glorificavit.

L. ». de voc.

ent.

335«: Deus ergo bis , quos (ad gratiam )

g

lo

elegit fine mevitis , dat , unde ovnentuy g meriris;

m

€ fruffra dicitur , quüd vatio opevandi. non . [it i

fb

eletis , cim etiam ad boc operentur , uz. elettà fint;

cumffl

Íc. ad gloriam. S. Fulg. L. 1. ad Monim. C. 24.

f

Predeflinavit illos ad fupplicium , quos.à fe prafa-

P

0 3!10'

vit-volustatis male vitio difceffuros ; &5 pradefli-

j

q"avit

M

Dr Dro UNo.

846

!tio

navit ad vegnum , quos prefcivit ad [e milericordia

prevenientis auxiltovedituros , g in fe mifericordie

| dins :

fubfequeutis auxilio permanfuros. — Similia habent

volom

Primafius in C, 8. ep. ad Rom.; Autor Hypo-

àm,

noft. L. 6. C. 2., & Honor. Auguftodun. Dia-

dm|

log. de Predeft., Damaíc. L. cont. Manich.; &

Yttà

S. Anfelm. L. de Concord. C. $.

lens

Prob. ex Ratioue. 1. Deus eo modo prede-

frip

T0

ftinat ad gloriam ab &terno, quo modo eam

confert in tempore, üt S. T h. Lect, 6. in C. 8.

&

ep. ad Rom. docet: íed confert in tempore

b

loriam ob merita üt facta; ergo propter ea-

flboo

d

dem Ut previfa praedeflinat ad gloriam.

M. aj'.

&i

ob. 1. ex comparatione tum preedeftinationis

&t (

ad pernam, que quia in tempore non inflipgitut

Q

nifi ob demerita, etiam nonnifi ob eadem ab

l o

zeterno decernitur ; tum pradeftinationis ad grá-

U a

tiam, queé dicitur gratuita & antecedit pravifa

um

merita, quia gratia in rempore fine merito da-

fj

tUur. 2. ex ratione premil & mercedis, cujus

Wtl

It

ratione gloria datur: ratio enim preemii & mer-

cedis non poteft füpponere efficacem volunt&«

lo

tem, quà decernatur ante preevifüm laborem;

Ed

cüm hoc fit diícrimen inter mercedem & id;

[:

1

quod tantümeft finis, nec rationem premii ha-

Qd

bet, quód hoc efficaciter poffit decerni, ante-

UGlLu

quam difcernantur media: quod quidem dif-

[

crimen maxime eft admittendum, ubi merce$

D

datur fecundüm menfüram meritorum, uti dé

Wt

loria ex ep. ad Rom. 2. v. 6. conítat. — 3. éX

ln

iverfitate voluntatis divine , qu& fequeretuür;

rüe

| Deu

N

-4 vel quia predeftinationis voluntas effet cont

"a

D& D£$o Uno.

847

ht

ria Voluntaticollationis, c*m illa effet indepen-

hrimi

dens à meritis, heec veró dependens: vel quia

i hisd

voluntas ab eterno predeftinans non effet ea-

rim

dem, que eft conferens gloriam in tempore;

lun Dj

cüm hec gloriam refpiceret üt premium, hec

nih,d

veró üt finem tantüm, // Sententid admit-

tens pradeflinationem ad gloriam ex meritis

pre

magis concordat cum reliquis dogmatibus.

Qp eit

imum eít de voluntate Dei falvandi omnes:

h6

hec enim non eft ex omni parte abfoluta &ef-

t

ficax, fed ex parte faltem conditionata, nempe

yt

füb conditione cooperationis hurnanze cum me-

:

diis (alutis, feu meritorum , cüm aliàsomnes fie-

t

rent falvi: fed voluntas conditionata non fit

1Higimr

efficax & abfolura, nifi ex abfoluta purificatio-

lm ]

ne conditionis feu cooperatione cum mediis

gt

aut abfoluta meritorum previfione : ergo.

?sævui

adum eít de promiffionibus vitae zeternee obti-

nende, & comminationibus ab ea excidendie

i

iS; WVS

etenim he rurfüs non fünt abfolute , fed con-

j

ditionatz ac dependentes ex obíervatione man-

v

datorum, üt Trid. Seff. 6. Can.20. definit : er-

o & voluntas , quà Deus vult vel non vult vi-

od

T

tam gternam hominibus , eft conditionata ; cümn;

qualis eft proraiffio vel comminatio, tanquam

, Ut

voluntatis fignum, talisetiam debeat effe volun-

gt dl('

tas: ergo hec voluntas non eft abíoluta, niíi

| i

pofirà obíervarione vel nepligentià mandato-

in*

rum Dei utpote conditione, aut (altem eà abfo-

)

j

luté futurá. . 312:s eft de meritis Chrifti. NNam

yaath

Deus non decrevit gloriam nifi proprer merita

«

Chriíli üt nobis efficaciter applicata juxta illud

ad

Dz Dro Uno.

848

um h

ad Ephef. 1. v.

4.: Elegit uos in ipfo ante mundi

d n

conflitutionems & A&. 4. v. 12.: INon eff inalio

iif

aliquo falus , ec aliud [ub celo nomen , in quoopór-

300

seat 1105 [alvos fievi: fed efficax applicatio meri-

1ls an

torum Chriíti effe non poteft fine propriis|no-

d

flris meritis, que fünt eorum fru&tus; vel fine

TC

aliquo zequivalenre in parvulis, nempe collatio-

.a

ne Baptifini: ergo.

41um eít de divifione vo-

luntatis divinz in antecedentem & confequen-

DT

ais

tem, Electio enim efficax ad oloriam eft a&tus

Anine

diving voluntatis confequentis, àt admirtitur

a

ab Adverfariis, & inde etiam patet; quód cüm

ttdtio

voluntas falvandi omnes fit antecedens, intel-

m

ligi nequeat, quomodo eàdem voluntate ante-

LT

cedente aliqui tantüm fint efficacirer eleéti ad fa-

a,

lutem, &non lii ; fed voluntasconfequens non

Vltà

eft absque pra:fcientia meritorum, imó ex illa

lib

oritur, üt patet ex dictis num. 288 : ergo.

Accedit, quód hzc fententia fit fuavitati , boni-

n

Q

tati & equitati divine convenientior; modo

o

orandi, predicandi & laborandi Ecclefiee ac per-

Ani,

fuafioni fidelium conformior; ad fpem falutis

D

excitandam, ad curam bonorum operum & vi-

i

gilantiam in fàlutis negotio promovendam, a

1

zelum animarum accendendum accommoda-

Khï

Ài

tior. . ///. Sententia ftatuens predeftinationem

U

ad gloriam ante preevifionem meritorum mule

&Igl

tis fübjacet incommodis.

imum eft , quód vo-

t

luntras illa antecedens efficax fit inutilis; tum

m

quia, fi ponatur. fola voluntas confequens effi-

cax, hec íufficit ad (alvandos eleéctos: tum

1

!

Ti

quia voluntatem confequentem plurimi Auto-

rum

"m

Dr bEO UNoO,.

T

nte ii

rum hic nobis oppofitorum putant faris fuiffe

ad Aagelos predeftinandos ad ploriam: tum .

| fjl ifmi;)

quia fola confequens voluntas refpectu reproba-

'qi

tionis admittitur: tum denique quia vi volun-

3014

tatis antecedentis ploria non confertur , fed alia

Qp

adhuc volitio addi debet, ur ploria ranquam

nl

e CO

merces conferatur. 24um eít, quianon ita fa-

- €ilé; commodeé ac plané concordat cum reliquis

([ne Y

- dogmatibus nuper recenfitis. Nam r. cüm vo-

nf

luntas fàlvandi omnes fit conditionata, in eóque

LEQ&&US

üniri

homines omnes fiht pares, fed feparandi inter

.inter fe ac difcernendi ex pofità vel non pofità

uX a

conditione; fieret tamen difcretio & feparatio

f me

ante previfionem pofitee aut non pofite condi-

jte a

2. videtur ab-

"T.

[

tionis ex folo Dei beneplacito.

furdum, id füb conditione promittere, quod

s i

- voluntate ac decreto abíoluro jam ante condi-

tionis previfionem concepto fieri debet; con-

&

Jl,

equenter promiffiones vitze eeternee à Deo fieri

. hon poffenr füb condirione.

De divinis enim

gu

promi(fionibus philofophandum eft üt de hu-

manis, femotis imperfectionibus ; in quibus fi

m

j

nà

promiffio fit tantàm conditionata, colligimus

promiffinem non habere aliam dandi volunta-

J

tem efficacem quàm conditionatam, ante opus

od

exhibitum aut infallibllem ejus previfionem.

Qiondd

3. Deus intuitu meritorum Chrifti non tantüm

1 ff

dat gloriam hominibus, fed & eandem decer-

il

"d

nit & deftinat ab zererno, in quantüm hicactus

5 [

etiam pertinet ad rationem Dei üt proviforis;

2l

t patet tum ex textibus füprà allatis, tumn ex

D

n

&pre-

AK

dilparitaterprædeltinationis Angelorum

defti-

n

!

$$0

. Dr Däo UN/O..

deftinationishominum à pluribus adverfariorurs

(tfty

admiffa: ergo ante merita previfa praedeftina-

find

tio fieri nequit 4. Qui eletionemn negant effe

ment

volunratem etiam rnerita confequentem, rece»

EM E

(fim

;

dunt tum à dictis tum ab exemplis, quibus Pa-

m

tresac Doctoresantiqui expofüerunt divifionem

tim.

hec:

voluntatis in antecedentem & confequentermt,

3fium eft, quód careat prerogativis noftre

toqn

fententiae nuper affertis , ac potiüs urpeatur di£-

defi

ficaltatibus oppofitis. Nam 1. quamvis come

dm,

rnendetur in hac fententia bonitas & mifericor-

A. p

dia erga praedeftinatos; ea tamen deficit erga

igïll()',

reliquos multó plures non predeftinatos; &

Y

nullus eft juítitie aut eequitati locus praefertim

ts

ob reprobationemn negativam. 2. Aíperius ali:

wbïneü«

quid nec cum Ecclefize fenfü ac fidelium perfua:

l

fione congruum effe in hac fenrentia, conftat

n

ex pluribus cautelis, quas ipfi fententiee patro»

Id

ni przefcribunt obfervandas in public

a ad popu-

ET

ium expofitione hujus doctrinz, 3. Offhcere

Tl

demum hanc fententiam folicitadini bonorum

Bubf

operum ac an

imarum Zelo, colligitur ex diffi-

'Ofl;

culrate refpon

dendi ad illud dilemma: vel füm

)

inclu(üs eorurn numero , quos Deus anteceden-

i

)

*

ter efficacirérque elegit ad gloriam , vel non faüm?

Q

fi 1mum; falvaborinfallibiliter: fi 2dum; infalli-

Tif

?

bilirer damnabor: neque eft, cur folicitus fimde

Qj

bonisoperibus; tum quia ante eorum przvifio-

'bi

nem jam decreta mihi eft gloria : tum quia & pet-

At

feverantia & ipía bona opera anre omriis meriti

Ti

preevifionem praedefinita funt; quae cüm fruftra-

Y

rinequeant , non opus eft, ut meipfum provo-

h

€em

P

as

jl

pDrD E'o*ü N'O'.,,.

$i

at

d

cem, fed Deus efficaciter ur

vdele

ftanda.

&

ebit ad ópera pra--

Neque refponderi poteft,'idem argu-

egamei

mentum fieri poffe coatra praefcientiam & pre-

In f

definitionemà nobis füprà admiTam. Prafcien-

ubus)

tiam enim fequi libertatem noftram abfolut? füru:

TT

ram , füperiüs oftenfum eft; cüm predeftinatio

*quenteg

hacronà mealibertate , fed mero Deibeneplaci-

p mlf

toantecedente dependeat: quamvis autem pra-

at

(is COT

definitionem flatueriimus jam poft fcientiam me-

diam ,tamen illam gratuiram non diximus; fed

Verct

art. pr. oftendimuscadere (üb meritum de con-

f g

w

gruo» fi primum opus bonum exceperis.!

. 366. Ohjic. /. Pradeftinatio illa eft antece-

ræftr.':;ï

dens & gratuita, ex qua profluunt omnia Dei

riüt

benefici

a & gratiee dona, ranquam meriti om-

perlu:«

nisprincipia in ele&os: fed ralis eft praedefti-

conli

natio ad gloriam, juxta Scripturas: ergo. Min.

aol

Qrob. ex varis teftimoniis. rmum eft Joàn. 1o.

d

V. 26.: Fs toh cveditis, quia uon eflis ex ovtbus

(yt

meis, 'Qves 1neg vocem meam audiunt.,

€g égo co-

u

gnojco eas , &g fequumtur me ; £g ego

UR cetevnar

at

40 , $9 mop pevibuut im etermum, Q9 non va-

sií

pt ems. quis

eædär

quamm de amu sen, Hic ove$

feu predeflinati ideo

audire vocem paftoris

]nfüf

dicuntur;

n

fàtis.

quia fünt ex oviibus feu pradefti-

2dum Aftor. r3. v. 49 : Credideyunt ,

5 m

quoiquort evant pvaordimati ed vitam eteviaun;s

a

ubi prcordinatio affienatur àt caufa fidei.

)

atium ad Ephef, i. v, 4.: Elegir s in ipfo anté

] me[]

mundi confHtutionem , «

* efjemus [auéli ; non aiti

lfruüf'

quia fururi eramus fan&ti, 4tum ad Rom. $.

j prOW

ligentibus Deum om-

W

V. 28« ooimmi , quopmiam a'z

h à

hi

DE-];EO UsO.

í

852

feter

mia coopevamtur m bomum, üs qui[ec

undium pro-

i

qum

pofitum vocari funt andi; ibi caufa, curoperen-

tur in bonum , datur volunras efficax gloris.

,Tovet

n

Conf. Ea rurfüs predeftinatio mer? gratuira eft,

& merita antecedit, ex cujus efficaci intentione

A

- Jqua

Deus ab ele&tis mala & pericula propellit , eós-

-Mant

prera

que confirmar in bono: fed ralis in Scri

jtob

afferitur praedeftinatio ad gloriam:ergo. Mim.

cban

prob. ex textibus. 1mus eft

Sap. 4. V. r1.. Aa-

u

ptus eft , ue malitia mutaret i

ntelletum, aut ne ft-

I

2dus ibid. v. 13.:

QU t

élio deciperet. amimam €jus.

TU

Placita enim evat. Deo. auima illius ; pvopter. bot

7 NDC

propewzv

it educere illum de medio imiquitatum.

M

3tius Matth. 24. V. 22.:.. [V/f abbreviati fuiffent

2 H

1] mde

dies illi, non fievet. falva omuis cavo; [éd propter

ele&los abbreviabuntuv dies illi.

4tus Luc. 12. V.

» Tif

A |

32.: IVolite timere pufillus gyex , quia complacuit

( d éunsey , quod merum beneplacirum fonat)

d

Y

Patri ve[lro dave volis veguum.

B. [V. triin., quam nullum ex te

Rixäoniis alla-

ingi

m

tis evincit. Quoad vmum &. Licétiscum S. Aug.

um

'T'r. 48. in Joan. famatur de przdeftinatis abfo-

d

lut& ad gloriam, tamen inrellioi non debet de

redeftinatione abfoluta antecedente; tum quia

Ti

ii

accipi poteft de confequente ad pravifionem

meritorum, ita ut fenfüs fit: vos non creditis;

ET

EE

uia non.vultis mihi tanquam paftori fübjici; &

ho

voluntarié obdurati ad vocem meam , ideóque

ob malitiam perfeverantem extra ovile meum

lr,

ticy

ofiti, damnandi & reprobandi; alii autem qui

me tanquam paftorem cognofcunt ,. & vocem

|Wün

Q

b per-

meag audiunt ; oves mece funr; & hiso

- deve.

T

-

"

D E Uv

. $853

feverantiam obedientie vitam aerernam decerno,

lm

- quam infallibiliter confequentur: turn quia prio-

üpent

ra verba non Íunt reddenda caufàliter, q. d. vos

qrz

Yuiud

non creditis , quia non eftis praedeftinati; fed

fennt

reprobi; cüm haec caufà non fit propria necad-

- eequata. Non propria; fiquidem Judeinon ideo

ji.e

N

. erant infideles & peccabanr, quia Deus eos re-

J

i

J

probaverat: fed quia ipfi erant infideles & pec-

»

i

cabant, à Deo funt reprobati. Non adaequata;

tum quia multi ex Judzis erant preedeftinati,

4

M

- qui tamen non tunc, fed poftea predicante Pe-

'tro in Chriftum credebant: tum quia nonnulli

jl

j

li

tunc credebanr in Chriftum, qui non erant

predeftinati, üt de Juda certum eft..— 72 2dum

(

&. inde non probari, predeftinationem ad glo-

n

riam effe ante merita & caufam bonorum ope-

I2. V

Jieti

rum, Nam r. per vizam eternam hic poteft in-

(f

telligi fides, àr Joan. 17. v. 3. accipitur; & fic

2. Preor-

. textus non eft ad rem prafentem.

dinationis nomine non debet accipi electio Dei;

J

1N

- fed fignificari poteft aptitudo & difpofitio ho-

À

;

- minum ad fidem per voluntatembonam & pium

. falutis affectum ex gratia elicitum; pro qua ex-

et C

j qu'

plicatione facit tum vox vera/yu&ver, quae non

fignificat preeordinatos; fed ordinatos; difpofi-

ynelf

qiri

tos & in ceníüm adícriptos: tum oppofitio ;

. quam hic verfus indicat cum 46to , ubi maladi-

llCl,

j

fpofitio Judeorum & refiftentia pro caufaaffer-

«

tur, cur illisreli&tis Apoftoli converterent prae-

iil

dicationem ad gentes: ex quo obje&tio plané

.mqu

evanefcir.

3. Admif&à etiam acceptione de

g

iam fenfus teftimonii hic

j preedeftinatione ad glor

) per

hh 5

at

-

s

$$4.

Dr Dro UwNo.

eft: illi crediderunt in tempore, quos Deus ab

Qrnter

gterno previdens credituros praeordinavit ad

a

vitam aternam; hinc veró apparet, operabo-

ll à

2a poriüs eíTe caufam preedeflinationis, quàm

Atf

prade(tinationem caufam operum. — 42 3/ium

d om

EK. nonaoi hic de ele&tione & preedeftinatione

1?( VO

ad gloriam féu fanétitatem alrerius vitee & con-

Acato.

fummaram , íed ad gratiam fidei & juftitiam

tdmil

feu fanctiratem hujus vitee & inchoatam: hinc

Antat

fubjungirur: Qui predeflinavit nos in adoptionetms

t

filiorum. /. .. àu laudem glorie gvatie [ue, in qua

Á hie

vatificaoit z0$ i2 dile&lo F'ilio.[uo, ia quo babemus

DES

vedemptiouem per [anguitiem-ejus ; vemffonem pec-

&pQ

catorum; qus omnia ad juílificationem perti-.

a

nent 4d4iumt. nec ex eo predeftinationem

4

gratuitam. ad ploriam probari, oftenditur 1.5

du

quia Patres Greci praefertim Origenes, Chry-

|ts:

foftomus, 'Theodoretus & "Fheophylattus no«

At

xnine propofiti accipiunt voluntatem humanam

AN

uti vox zrzgo9éaic AGt. 11. v. 23. , ad Tim. 3. V.

Am,

30. & alibi ufürpatur, ira ut fenfus fit: omnia

n

cooperantur in bonum iis, qui fecundüm vo-

qia

y

luntatem füdm auxilio gratiee praevenientis bo«

$W

nam à Deo previfam vocantur ab. eodem,

erq

2. Qui'a,- licet Patres Eatini communiüs intelli-

Tf

gant propofitum feu decretum Dei, fcopo ta-

Tüet

znen. Apo(toli conformius eft, fi accipiatur pro

r

voluntate dandigratiam , feu pro gratuita voca-

W

tione ád fidem & fan&titatem; unde hic fenfus

T

emergit: omnia in bonum cooperantur dili-

1

entibus , feu in dile&tione manentibus ; iis fcil.

,

)

x

qui vocat

i funt (ancti, hoc eft, ad fidem & fan-

)

&iita«

i

Dr Dzro UNo.

855

Ded

&itatem ; fecundüm propofitum, id eft, vel fe-

ii

cundüm pratuitam voluntatem Dei primam gra-

pnio

tiam & vocationem fine ullo hominum merito

j g -

intendentis; vel fecundüm defiderium falvan-

"

di omnes; ex quo factum eft, ut Deus vocaret,

fa.

& vocationi confentientes juftificarer, & jufti-

(l

ficatos ac perfeveranres plorificaret.

3. Quia,

ii

admifsà etiam propofiti ufürpatione pro vo-

y hi

luntate divina efficaci dandi gloriam, ea tamen

g

poterit effe confequens previfionem operum,

) i,:;qud'

& hic feníus fieri: qui fecundüm propofitum

j

ab eterno ob metita previfa conceptum, in

a

tempore exequendum vocati fünt fancti. Vid,

pemn

num. pr. in prob. ex Script.

jond

Ad Couf. &. N. min. fimiliter. 724 rmum £9

p d

2dum *. ex utroqne apparere quidem, quod

d. -

Deus ex amore erga juítum eripiat eundem ex

m*

periculis , & transferat ad f(ortem beatam; non

i

tcmen coníftat amorem hunc effe meré gratui-

( u*

tum, & ante meritorum previfionem conce-

g

prum, quin contrarium potiüs collieitur; tum

n'*

quia v. 1o dicitur: P/aceus Deo factus eft dile&us

s r

t9 zrauslatus efh , quafi diceret: cüm placeret,

ydet,

feu quia Deo placuit juftus, & v. 13.: Confun-

yelle

matus i bvevà explevit tempova multa; . quibus

o t

merita dile&ionem praceffife fignificantur:

:f

tum quia exinterpreratione Arnbrofii juftus hic

j

proponitur fub fipura Henoch , qui propter

(eüf"? .merira & feliciorem ftatum raptus fuit

[ dlh

3tiumYy. neque huncarguere predeftinationem

Ts

. gratuitam ad gloriam; tum quia, fi intelligatur

o

in fenfa literali de falute temporali & vitee con-

erva-

QR

hh 4

— Ü

Nisuens

^

856

DE Daö UNIO.

fervatione Judeorum in excidio Hierofolymi- s.

tano propter ele&tos preeftanda per calamitatis

pun.

hujus contractionem, nihil certe pertinet ad

iiqu

gratuitam predeftinationem ad gloriam: tum

fib q

quia, fi intelligatur de falute eeterna & perfeve-

jq

rantia finali, non poteft effe fermo de electis effi-

bit,i

caciter &antecedenter ad omnem previfionem

- dffed

futuri pradeftinatis; cüm aliàs fal(a evaderet illa

: Chri

- Deus

propofitio, quód non fierer falvaomniscaro , ni-

fi dies illi fuiffent breviatí. Itaque fenfus dunta-

- t

xat ifte reftat: Deus in gratiam fidelium, qui

4 telon

more Scripture alibi (epius ufitato bic electi

D

vocantur, dies illos five obfidionis Hierofoly-

wl

mirane five perfecutionis Antichrifti contraxit,

Ti

gt

abbreviavit , ne forté eorum fides & conftantía

hq

in fan&itare deficerer in ranta calamitate; eX'

Qu

Q

quo pro predeftinatione gratuita nihil argui po»

äl

teít, cüm nulla fit inter hecduo neceffaria con-

^

ifet

nexio. 244 4zum . Vel per regnum hic intel-

h ])

ligitur aut fides , aut Evangelium, aut fanctitas,

tibus

aut aliud ejusmodi, pro quo álibi in Scriptura

r

hec vox nonraró ufurpatur; & tunc ex iíto

hum

loco nihil concluditur: vel nomine regni intel-

l,

ligitur gloria eterna; & voxcomplacuiz fignificat

er

quidem voluntatem puri beneplaciti dandi glo-

hn

riam, non tamen abíolutam & efficacem ; fe

j H*

L.

conditionaram & inefficacem, & à purificanda

d? li

meritorum conditione dependentem.

Id col-

i

ligitur 1. , quia five pufilli gregisnomine füman-

no

tur Apoftoli, íive alij difcipuli & audirores

g

Chrifti; abíoluta voluntas in Juda & aliis foret

Thin

fruftrata: 2. quia Chriftus pufillum hunc gre-

A

gem

| Dzr Drzo Uxo.

857

Wis gem continuó monet ad terrenorum contetn-

gmi

prum, eleemofynam, patientiam , vigilantiam ;

mingi

aliáque perfectionis opera, quibus conditio illa;

jun IHU;

füb qua gloriam propofuerat, purificaretur:

p

3. quia ad fiduciam, quam ibi Chriftus excita-

A

od

bat, in electis erigendam, füfficiebat teftificatio

IOOd

l

affe&tüs conferenda eterne falutis; ut nempe

btl

Chriftus à majore ad minus concluderer, quód

73r0,ïd-

Deus non fit negaturus neceffaria ad victum &

Yi

V

veftitum, qui paratus fir etiam dare regnum

ccelorum.

J])y ql" d

«

367. Inft. l. In praedeftinatione ad gloriam

af

nulla ratio habetur voluntatis aut operum hu-

niray

manorum: ergo eft meré gratuita. — /Zgz. proP.

f

I.; quia ele&io humana excluditur , üt patet ex

6

Joan. 6. v. 16.: ANen vos me elegiflis , fed ego ele-

WU

i vot; ut eatis, $9 fru&lum affevatis , eg. fructus

VU

vefler maneat. . 2. Quia falus; & hinc etiam jux-

"

ta D. Thomam predeftinatio, non fit ex ope-

TU

ribus, àt habetur ad Titum 3. v. j.: 4Voz ex

j

operibus uflitie , que fecimus wos, fed [ecundium

a

fuam mifericordiam [(alvos zos fecit;. &2.ad Tim.

If

Y. V. 9.: J'ocavit 10$.Deus vocatione [ud. [antlá ,

j

1101 fécundim opeva noflva ; [ed fécuudim propofitum

fuum ;

3

uia pradeftinatio dicitur fors jux-

jg?

; H

ta illud ad Ephef: 1.: Serze vocati fumus, pre-

T

deflinati [ecundüm propofetum ejus;. & ad Coloff.

l

[

1. : Quidignos nos fecit i pavtein fortis Sauttovum;

f

[

quod autem forte obtingit , meritis non acqui-

ju

li

riur. 4. Quia aliàs diícretio pertineret ad ho-

r

mines, & fi« gloriari poffent contra doctrinam

ulem

car

Pauli z. ad Cpr. 4.: Quis 1e dz;[cerm't / quid a

$

QUeso

858

Dr DE(W)—UNO.

babes , quod n accepifl * . fi autem aecepifti , quid

W. l

Corf. Predefti-

pum

gloriaris , quafi tton accepevis ?

u f

natio ad gloriam multis titulis in Scriptura de-

"

*nb

claratur meré gratuita. . Nam r. ipfa ploria vo-

catur gratia , tüit ad Rom. 6. v. 23.. G'ratia Dei

(l à

Alend

vita cteyua. . 2, Preedeftinationis ratio unicé fu-

mirur à voluntate Dei ; üt patet ex Pf 17. v.22.

T hu

Item ex

"ecita

Salvum me fecit, quomiam voluit me ;

plurimis locis, ubi ele&tio dicitur fieri fecun-

f?f //Pþ'

düm. confilium volumtatis & beuéplacitum. Dei.

M, 4(((

3. Omnes pradeftinationis effectus fünt grà-

d

[ Ej !

tuiti ; de gratia & fide quidem conftat art. pr. ;

de juftificatione etiam patet ex ep. ad Rom. 3.

tl

Adtd

v.24«: gufhificati

gvatis per gvatiam ipfiug, pev

vedemptiouem 5

de falute &

lorià autem ex

lm

1t f

Pf. 55. v. 7.: Pro nibilo falvos facies illos. « Exgo

& ipía pradeftinatio eft mer& gratuita,

Áf

g. ad avg. N. /4. ad prob. ym. D. Ele&iohu-

AUs

mana excluditur à ratione principii & fubjecti

AUtur

radeftinantis C. à ratione caufe moralis pre-

B

deflinationis, f44. — pradeflinationis ad glo- -

n

iorren

riam, N.ad gratiam primam aut eam; que pratis

fj

1tes

data dicitur, C. "'extusnonagit deelectione ad. —

loriam; tutn quiaJudas, qui erat unusex iis, quos .

t )

!

hicalloquebaturChriftusnon erat preedeftinatus:

il

tum quia pauló infrà dicitur hec electio effe caufa

li,

Y

cur mundus Apoftolos oderit , quod eleétioniad

gloriamutpoteignotz noncongruit. Itaque fer-

Ater

ino eft vel deelectione ad Apoftclatum , üt tex--

m,

tus lireraliter fümptus indicat; vel de ele&tione

Yan

Wn

ad fidem aut primam pgratiam , üt S. Aug.

. "d

t

& D. Th. comx—'a Semipelagianos ufürpant

proL.

D

1

Dz bE—O- Uxo

859

f 9""1

| mä D. Salusi

nchoata, .h. e., fides & fan&itas

xddi

prima non fit ex operibus, C. falus confüm-

u d

mata feu gloria non fit nec. praedeftinatur ex

Oria

eperibus; /224. naturalibus, C.. per gratiam eli-

ii

citis ac füpernaturalibus, N. "Iexrtus primus

nicif

r

oftendit principium, unde fir Redemptio gene-

MM

ris humani & virtus Baptifini, àt ex eo integrà

lm

recitato liquet: Cm aurem lenignitas ? bumani-

fl

jas appavuit. Salvatovis Dei, non ex operibus juflz-

j D

Je, que fecimits zos, fed fecundiun fuam miferi-

D

cordiam falvos wos fecit , . per lavacrum vegenevatio-

m

Qit €9. Yenovationis Spivités Santli &c.; 2dus vo-

mj

cationis initium & motivum : in utroque autem

ifj

excluduntur duntaxat opera meré naturalia.

m

d prob, 35. D. Preedeftinatio ad gratiam dici-

E

tur fors, C. ad gloriam, (z/d. quatenus per

fortem intelligitur haereditaria portio, C. qua-

tl

tenus intellizitar lucrum fine merito, N. Lo-

|

quitur autem textus 1mus de przedeftinatione

il

à

ad pratiam; ,2dus de ea ad gloriam , accipiendo

fortem pro haereditatis parte. — 24 prob. 4£. g.

| gl

Qd

D. 1m. p. Difcretio formalis pertineret ad ho-.

mines, C. caufalis, fu)d. quatenus hac refer-

ni

g

tur precisé ad ploriam, C. ad gratiam, N. "T'ex-

YUs

tum pertinere ad oratiam primam & initium

euJi

fidei, ex Aug. L. de prad. San&t. C. 4., & L. .

yit

ad Bonif, C. 7. jamn alibi di&um eft. Quarnvis

:

autem ad diícretionem formalem concurrat ho-

mo; &ejus merita fupernaturalia moraliter m«

]u

"hf

veant ad pradeflinationemi plorie, primas ta-

hi

men partes in ea habet bonitas Dcei, qui dando

. J

uare

)

gratiam, unde fïifcel'nugþur, impertit :; q

piüu

2da

86o

Dz Dro üNo.

:

2da pars vel abfoluté negatur; velqui ploria-

*

dfm, |

!

