habetur ac medium óbjectivum círca a&tus hu-

D

tmana voluntatis.

Cognl

265. Re[pondeo I7. Deus

füa decfeta libera,

pne

qua defacto habet; cognofcit etiam per fcien-

ili

tiam mediam reflekam; adeóque hec datur

etiam circa Ícientiam mediam directam actua-

T

fit vera abíoluté;

füite

lem.

Prob. Ut propofitio

non tantüm füfficit, ut: obje

&tum abíoluté fit,

qua

ho

fed ut eriam fit fub aliqua conditione; quia fi

füb nulla conditione effet aut effe poffet, fim-

Rn

x

pliciter non effet: ergoadeó veritas propofirionis

abfolure nonimpedit veritatern conditionate ;

wrí

ht

ut hac poriüs fit prior prioritate independen-

tie & fübfiftendi confequentià: ergo & fcientia

ly

i

Dei poteft & debet haberi circa veritatem con-

ditionatam priorem veritate abfolutà: ergo ad-

f

«

mittenda eít fcientia media reflexa circa ftien-

tiam mediam dire&am a&tualem, atque hinc

Qy

r

circa libera decreta; que Deus defacto habet.

at

Corf. rür(us ex paritate fcientise mediee directae.

)

Volitiones creaturee etiam actu exiftentes priüs

li

ratione cognofcunrur à:Deo conditionatéquàm

p

abíolutàs; adeóque cognofci. eodem rmodo po-

f

terunt libere volitionesd

Y

l

iving , quamvxs abfo-

pus

luré deniur.

e56. dtefporndeo. IIl V

idetur effe : i)þrobabi-

Q

d

lius, quód, füppofidi in Deo fcientià medià di-

H

re&à & reflexà, Deus;priüs cognofcat. fua de-

fr

crera abfoluta üt ponenda, quàm üt actu polita.

Prob. ex eo, quód ratione prius fir decretum

Erg

n

ür ponendum, quàm a&u pofitum; cüm ratio

0:

D

poíitionem hanc negandi fümatur à contrari

ac

Dr Dro Uwo.

613

lus t

ac preeterea inter T heologos hic conveniat, eo

modo quodlibet à Deo cognofci , quo modo eft

Decretum divinum üt abfolutà

a libtt

cognofcibile.

r (de

ponendum. non dependet ab actuali exiftentia

c d

illius habitudinis, quam.dicit decrerum actuale

d

liberum, fed folüm à conditione, füb qua priüs

lbfühlïä)

fuit conditionaté ponendum , purificata, & per

Jl

quam conftituitur in ratione decreti abfoluti üt

logic ponendi; decretum autem actuale de-

gi

pendet ab actuali habitudine , quam dicit ad ob-

u

je&um : fed conditio purificztur in priori figno

of

Hond

per fcientiam mediam direct&m feu independen-

ter ab actuali decreto; decretum autem actuale

enden-

[cinà

haberur in figno pofteriori, üt paret ex fignis

rationis , quz hic formari poffünt, INamin 1mo

m

90 dU

figno, quod eft fimplicis intelligentie , fpectarur

decretum logic poffibile; in 2do, quod eft

L (cien

Ícientie media reflexe , fpe&tatur decretum

y ll

lol

li

conditionat ponendum, . quia hoc fignum di-

cit v. g. fi viderem Petrum confenfurum huic

TU

nefr

j

auxilio, illud ei darem; in 3tio, quod eft fcien-

tiz medicz directee, fpectatur decrerum abíolu-

w

VM

te ponendum , quia enim hoc fignum dicit v. g.

fed video. Petrüm confenfürum bhuic auxilio ;

jj

purificatur conditio, . per cujus purificationem

conftituitur decretum abfolutum logicé ponen-

n

Al

dum; in4to, quod eft fcientie vifionis, fpe&ta-

f

tur decretum abíoluté pofitum a&u , quia hoc

j

fignum dicit v. g. ergo dabo hoc auxilium.

auwllü

Ergo decretum üt ponendum eft in priori fig-

j

no feu prius ratione, quàm decretum üractu

Tif

exiftens; preefertim cüm fcientia media dire&ta

€«

r

r

M 3

Dg DKEo UNO,

614

decretum divinum logic& ponendum. confti-

t

dir

tuens fir quodammodo caufa directiva decreti

aétualis: erpo & prius eft cognofcibile; &à Deo

f

qui

cognofcitur.

Corf. ldeo divinum decretum

d

prius eft conditionaté ponendum , quàm actu

exiftens, quia prior eft fcientia media directa

qui

.| Kie

üt logic& poffibilis & per modum conditionis

importara, à qua decretum conditionaré ponen-

dic

dum dependet & conftituitur prius in ratione

tl

decreti conditionat& ponendi , quàm fir decre-

F

tum actu exiftens: fed etiam prior eft fcientia

D

media directa üt exiftens & purificans conditio-

| id

nemreflexe, à qua dependet & per quam con-

|ün

|

füituitur decretum abfoluté ponendum ani?,

quàm fit decrecum a&tuale: ergo fi in Deoprius

lhj

fir decrerum conditionaté ponendum, . quàm

(

f

actu exiflens, eriam prius eft abfoluté ponen-

dum , quàm actu exiítens.

ii

m

267. Olferva, Ex diétis colligi poteft , qui-

fiam circa res creatas continpentes à nobis ad-

:

nittarür fcientiee divinge fecundüm diverfa ra.

tionis'fiena ordo & feries : nempe in 1mo fig-

o Deus per fcientiam fimplicis intellige,nriæ CO«

u

gnofcit rerum poffibilitatetm; in 2»do per fcien-

'tiam mediam reflexam , quid ipfe füb quacunque

H

condiüione effet facturus; in 3tio perfcientiam

Ti

Ynediam directam, quid creaturae füb conditio-

ne quacunque eflent facturae; in 4to per fcien-

lr

tiam vifionis Deus cognotcit res abíoluté fütu-

p

xas,; pr&fentes & preteriras.

Quód autem

I

Qu

Ícientia media reflexà ordine praecedat mediam

directam; ratio eft prima ; quia fcientia media

W

fetie«

D& Dzo. UxNo

615

conti

reflexa pro fua conditione habet fcientiam.me-

dectt

diam directam ütlogicé poffibilem: cüm igitue

X

fcientia media directa priüs fit

ic& poffibilis

CretU?

quàm exiftens, etiam priüs eít

[:

ientia media

n o

reflexa; quàm directa. — Altera eft; quia; ante-.

die

quam abíoluté verum eft hoc complexum ex

Ícientia media directa & decreto, quo Deus v. g.

Vl

dicit:.quia video Petrum confenfurum auxilio

| ponez-

tali, fi illud ei daretur, dabo ei tale auxilium:

Taton:

t

jam . priüs relucer hec veritas conditionata: Ít

viderem Petrum confenfürum auxilio.rali , illud

at

N

ei darem.

Poftrema eít; quia priüs debet vi-

dere Deus actus proprios füb conditione futu-

amdt

i anïüx

ros, quàm actus extraneos & alienos; imó in

illo figno., in quo jam a&tu datur fcientia media

opri

quit

dire&a, Deus non poteft ampliüs per fcientiam

mediam reflexam dicere: fi viderem, darem;

aonen-

Íed debet per fcientiam mediam directam dice-

o

re; fed video; & per fcientiam vifionis fübjune

i

gere:, ergo dabo.

iil

]

ABTICULIS. IIL..

m

d

Quemnam. Ufum in Deo babeat Scieutia media?

if

*

268. NTO'«. Preter propriam omnifcientis

uafü"[ïü

perfe&tionem, quam Deo praícien-

[u

tia tribuit, eadem prafertim conducit ad titu-

a

lum divinge providentie tuendum. | Eft autem

providentie precipuum munus, fingulerum

u

xerum & maximé creaturarum rationalium pro-

j

u

prios intendere fines, & media decernere, per

f j

L

"i

qua fines. hujusmodi infallibiliter & ad. earum

n«

Qg4

j

616

Dzr Dzo Uxwo.

raturas accommodar? attinpantur; hoc autem

d

ur perfectiffimé fiat , triaomnino neceffaria fünr.

T

&

Primó enim requiritur, ut dum aliquid abfo-

luté decernit, etiamfi media cum fine tantüm

R

Nl

contingenter junctaadhibear, pereanoritfinem

certó & infallibilirer obrinendum; quia alioqui

qui

caca foret providentia & operatio fortuita:

wl

fecundó ut, dum infállibiliter decernit media &

a

finem circa crearuras rationales, , non ledat li-

[T

bertatem, fed toram ejus indifferentiam relin-

| fit)?

fnt

quat;: cüm aliàs accommodaté ad illarum natu-

xam non ageret: tertió ut , dum decernit me-

fant

li

dium feu auxilium gratize efficax , faciat fpecia-

le beneficium: dum autem inefficax decernit;

D

fion inferat maleficium; ut in abundantia often-

&X

dlatur adeffe favoris & dilectionis augmentum,

!läp

in füfficientia veró abeffe malignitas.

An ad

hi

hac preftanda non utilis duntaxat fed & necef-

ïu

fària fit fcientia media, hic queeritur: in cujus

R

quaflionis refolutione breviores erimus, cüm

ef

ampliorem expofitionem diveríà ejus argumeu-

du

ta loco cuique proptrio fibi vendicent.

0s

269. Dico [. Scientia media eft neceffaria

&

ad decreta divina abíoluta providé & fapienter

q

formanda.

Prob. Ut Deus decernart fapienter

m

circa finem & providé circa media ad finem

lN

conducentia, debet fcire, quinam modus agen-

Q

di aptior fit ad finem affequendum, & quem

li

eventum habitura fint media , qua adhiberi pof-

€l'£

fünt; quia omne agens propter finem nullam

lb

aliam regulam habet, quàm confiderationem

h

futuri füb conditione, dicítque: fj hoc medium

f

elege-

Dz Dro Üwo.

617

CU

elegero, hoceveniet, fi alterüm fampfero;eve-

al

niet aliud; quandoquidem aliàs imprudenter &

jd df

czco modo agerer. Sed hoc unicé preftatur

: pnt

er fcientiam mediam ; non enim ad hoc füffcit

Á

C

rf

lentia fimplicis intelligentiee,cüm per eamDeus

] alioqui

quidem videat , quid fieri poffit ; aut quód media

fortit:

poffent obtinere talem finem, fi voluntas libe-

odl

ré confentiat, cüm media maneant! indifferen-

ldtt

tia; minimé autem videt, quodnam füturum

j :elin-

fit; an voluntas nempe confenfüra, & mediaiíta

dnyuy

fint efficacia futura; cüm haec fcientia refpiciat

m

tantüm poflibilia feu fub przecifà ratione poffi-

p

bilitatis: ergo.

Conf. Si ad.formanda decreta

decet

Dei abfoluta non effet neceffaria fcientia media;

j ol

ergo quia füfficeret, quàd füppofità folà fcien-

yenru.

tià potfibilitatis divina voluntas fit efficaciffima:

L

fed per hoc inprimis non intelligitur Deus ape-

&t

re providé & fapienter, utpore cujus intelle-

: h cil]w

€tus non dirigeret voluntarem , fed pro ratione

1l

d

efTet voluntas; quíque non attenderet , quismo-

dus agendi, & quid naturee cujuslibet rei ma-

yy

;

gis conveniat: deinde vel ponitur voluntas Dei

efficaciffima per media neceffaria & ad unum

m

ex fe determinata, vel per media indifferentia:

üpjen:f

fi rmum; ergo ficut cum ejusmodi mediisnon

(ic

"u

poteft ftare libertas creata, fic nec voluntas effi*

cax per illa poteft fufficere ad formanda decre-

d

&4115

taabíolutacirca actusliberos creaturae: fiadum;

ergo voluntas etiam efficaciíIima poteft efe fal-

h[berl

(f 0"

libilis, utpote dependens à mediis indifferenti«

bus, nec habebit infallibilitatem nifi innixam

c[&[lünem

j

fcientig medie ; vicujus nórit , media illa quan-

q:$

tumvig

W

618

Dr.Drgo Uuno.

tumvis indifferentia certó tamen effe conjun-

quin

enda cum fine.

[

tia media e&-.neceiïaria

ii

270. Dico 1[. . Scien

ad conciliandam liberratem cum efficacia gratiae

fütüm

&certigdine decretorum Dei, fivepredaehnien-

f qu

tis-five. preedeftinantis. — Prof. 1ma pars. Ut

u

T

cum libertate voluntatis creacae concilierur eiaz

cacia -grarj-æ, requirirur r. ab(olura infallibiliras

!'P[æ.df

ratice efficacis ; quia aratia efficax e(t medium,

it1,

uod Deus adhibet ad obtinendum infallibiliter

n

fineni à fe abíolut& inrentum , - adeóque ut lit

1l

roportionara, debet. effe abfolute infallibilis:

fä:ul(g

i

2. requititur grarie intrinfeca repudiabilitas;

m

quia; nifi graria ex fe ac iatrinfece fit repudiabi-

T

lis, non relinquit facultatem diffentiendi feure-

nn,

m

fiftendi gratize; quam ramen ad falvandam liber-

tarem. voluntatis & confensüs requiri aliunde

ii

j

i

fupponimus. . Hacduo anrem conciliantur in-

primis per fcientia

m mediam, utpote per quam

&OU

Deus fümmà infal

libilitate novit voluntatis libe-

qefr

r& futurum effe confenfum fub conditione; ii

W«

préberetur gratia talis ex fe repudiabilis: dein-

:j

M

deconciliari nequeunt fine fcientia media ; nam

ut gratia fit abfolute infall

ibilis. & fimul intrin-

j

eft , ut non fit abíolu-

fecé repudiabilis, neceffc

mp

t& infallibilis à fe feu ex natura fua, fed folüm

hr

i

ab extrinfeco ; quia gratia abfolut? infallibilisab

intrinfeco eít etiam intrin(ecé . irrepudiabilis;

p

cüm intrinfeca irrepudiabilitas oriatur ex fola

Wi

intrinfeca infallibilitate. . Jam veró gratia nequit

V

effe abfoluté infallibilis abextrinfeco finefcientia

Ts

media; cüm fic infallibilem effe nihil aliud fit;

l

quàm

Dr Dro Uxo.

619

nj

quàm effe talem per denominationem extrinfe:

cam petiram; ab illa fcientia, quà Deus fummá

n

infallibilitate: praefcit confenfum voluntaris fu-

à gza[iæ

turum eífe fb conditione, fi daretur hac gra-

Jele

tia quantumvis ex fe repudiabilis, Ergo ' ProP.

u U

2da pars, .. Ut cum libertate creata concilietur

AU C

cerütudo pradefinitionis ad a&um falutarem: &

J]

rzdeítinationis ad falutem Ele&£torum , requirie

gl

tur 1. infallibiliras tumn praedefinitionis tum prae«

lol

130

deftinationis in obtinendo fine cuiliber proprio;

2. libertas voluntatis preedefinitorum quae ftatin

&l

facultare expedita ad faciendum&non faciendura

ib

illum actum falutarem;, vel etiam ad faciendum

nudi&bl'

oppofitum, & liberras voluntatis pradeftinato«

feu

rum, quz (tat in facultate expediraconfentiendi

? lib

non confentiendi

l

!

vocationi aut pratice efficaci

jind

habitz.

Heec porro rur(us conciliari per fcien-

u

tiam mediam , ex prioribus patet ; fine ea autem

a

conciliari non poffe probatur.

Nam per prae«

yi

definitionem Deus abíolur& &

efficaciter vult,

t

ut actus falutaris liber & liberà fiat: hoc autem

j (

line fcientia media velle non' poteft fapienter;

j P

cüm fàpienter non poffit id velle, nifi ratione

f

priüs id (ciat, f& in füa poteftate habere media

ao

in particulari, quibus actus falurares infallibili-

ter fimul &

folit

liberà fierent; fi darentur, quod

ii

ipfüm eft

id fcire per fcientiam mediam.: pef

praeedeftina

tionem autem preparat beneficia ;

r

quibus certiffim? liberantur , àt ait Auguftinus;

m

quicunque liberantur, ac confequenter dar gra-

f

tias abfolutà infallibiles, fed fimul tamen ex fe

liud *lï

repudiabiles, üt in 1ma partis probatione.eft

otten-

p

620

Dr Dro Uuno.

hdy

oftenfüm: hoc autem: praftari nort poffe fine

»

fcientia media, ibidem declaravimus.

[

-5 271. Dico II Scienria media neceffaria eft

QOfe

ad declarandum ípecialem. favorem «& benefi-

lil

df

cium Dei; dantis grarias efficace s& negantis in-

efficaces praedeftinatis. Pro/;1.p. Specialis bene-

f

IK

volentia; quam Deus exhibet praedeftinatis pra

yeprobisdando gratias efficaces , ftat in eo; quàd

!quii

conferat gratiam quia & üt efficacem ; quia nec

m

ftatin hoc, quód conferat gratiam üt utilem; cüm:

i

fic etiam reprobis conferat: nec quód conferat

i

&t moraliter congruam ; cüm moralis congrui-

G

taspratiee non:reddatcerti(fimam praedeítinato-

Aqut

rum (iutem, üt tarmen exigit S. Augufítinus;

)

A

pradeftinationem. vocans preeparationem be-

neficiorum Dei;: quibus certiffim& liberantur ;

| Blj

quicunque liberantur: nec quód conferat pra-

ii

cisé gratiam, ut fit efficaz ; cüm hoc praeftare

if

mequear per decretum íeu intentionern effica-

Qbi

cem falvà creaturee libertate , fine praevia fcientide

?X (

medie directione; neque etiam per decretum

]Ung.

duntaxat férium inefficax, quoniam & per hoc

d

confert gratias reprobis: . nec quód fimpliciter

tal

conferat gratiam ; quae eft in actu fecundo efir-

N

Cax ; cüm. licét in- hoc Deus. forer materia-

[

liter beneficus,. non tamen formaliter, neque

lià

ita fpecialiter, ac eft, (i conferat, quia certó

il

1l

infallibiliter gratía eft efficax. Sed Deus nequit

| vl

conferre gratiam quia & üt efficacem fine fcien-

EUR

tia media; quia gratia non eft efficax & infal-

Qir

libilis ab intrinfeco ; fed ab extrinfeco duntaxat;

Q

quod genus infallibilitatis fine fcientiamedia non

E

aDCs

Dr Dro Uxo:

621

Yf [

haberi num. pr. dictum eft: ergo..

" Prob. 2da

pars. Sicut (pecialis eft Dei benevolentia, quód

(f

conferat pratias efficaces. preedeftinatis , &

p hus

hec flat in eo , quód conferar illis has quia &üt

Qu h

efficaces, fic &fpecialis eft benevolentia, quód

lls*

predeftinatis non conferat , feu nepet, gratias ine

fl

s

efficaces; & haec ftat in eo . qnód illis has neget

, i

quia & üt inefficaces, Sed Deus nequit negare

T

gratiam àt inefficacem fine fcientia media; quia

j eit

gratiee fufficientis inefficacia fimiliter non eft ab

| f

intrinfeco, adeóque praefertim certa ejus ineffica-

con?

!j

cia nonnifi ope fcientize mediee cognofci , & con»

efinti

fequenteràDeo negari pradeftinatis poteft:ergo.

(iti

f

272. JDico 1F.. Scientia media pracedens

nem

decretum Dei, dantis pratiam inefficacem autne-

aram !

gantis gratiam efficacem, non arguit aut facity

Deum effe maleficum.

Prob.

uando Deus

rat pra

aW

«onfert auxilium utile & füfficiens ad effectum

:

«m

obtinendum, non eft maleficus; licét prevideat

ul

€x creature propria culpa, illud non effe con-

n

iaf

Yi

et vel non det

jungendum cum effectu, aut ne

a(ï

&liud auxilium previfüm cum etfectu conjun-

i

jf

D

endum, fi tantummodo illud detur. non ob-

iny

cundü Ü

Átante auxilii inefficacia, & aliud negetur non

1

obftante auxilii efficacia; quia fic in primo ca-

gt

'CF) j

q

fü datur auxilium, quin inefficacia fit motivurm

illius conferendi, aut circumftantia objectiva

j al

u

vel conditio, fine qua non daretur ; infecundo

autem negatur auxilium aliud efficax preevifüm,

| [iuef

hi

quin efficacia fit motivum illius negandi autcir-

cumfítantia objectiva vel conditio, fine qua non

dWF'

ente

g

aegar-etun: .Blterutrà enim zratione eveni

ld

eus

622

Dr Dro Uso.

| L

Deus infidiaretur hominum faluti; & velut ex

induftria fecerneret inefficax ad dandum & ef-

l

4«

tsef

ficax ad negandum. . Sed ícientia media preece-

;dens decretum Dei dantis pratiam inefficacem

Lt

& nepantis efficacem non impedit; quominus

i

lbet

3Deus conferat auxiliutn utile & füfficiens ad ef-

fe&tum obtinendum ; & preftat tantüm , utillud

que

detur non obílante auxilii inefficacia, & aliu

Dorr

negetur non obftante illius efficacia; cüm non ha-

ln

beat fe üt motivum vel circumftantia obje&tiva

W

i

fitm

feu conditio füperiusespofita; nec in hiscafibus

proprie diripat ; fed duntaxat preluceat: ergo.

E

r

273. Oljic. Syftemati ícienriz? mediee fe-

cundüm ufus illos confideratze conpgruunt variae

D

WO

riotze ; que illud fufpe£tum reddunr.

Nam t.

b

eft novum; cüm conftet, iliud efie primo à P.

Lun,

Molina inventum, & hic ipfe de (cientia media

i

t

aribitiofiüs q. 23:3.4 ficfcribar: * Quae fi Augu-

ftiniatate nata & explorata fuiffet ; certé nec Pe-

qui

Ti

lagiaria herefis nata fuiffet, nec Lutheranitam

impudenter arbitrii noftri libertatem fuiffent

t

aufi negare. ;;

2. Eft nimis planum ac facile

l] 8l

;ro concordia libertatis cum gratia , preefcientia

r

& predeftinatione; cüm ramen S. Aug. L. de

h

)

Gr. Chr. C. 47. dicat: Jfla queffio, qud de ar-

bitrio voluntatis. c9' Dei gratia di[putatur , tam &

U

ed difcernendum difficilis , ut , quaudo defendiruw li-

D

berum. avbitrium , megavi. Déi gvatia. videatur ;

Cin)

quando autem a[[ivitur Dei gratia ,. liberum arn-

h"s I

We

tvium pusetur auferri, — Corf. 7. Syftema hoc di-

verfüm eít à fyfternate S, Auguftini, quo con-

hi

Ciliae is libertatem cum gratia fluduit, — Nam

l. nut«

Dz Dro Uxso.

623

Velutd

1. nullibi recurrit is ad fcientiam medíam pro

mát

illa concordia, fed ad omniporentiam Dei, vi-

h oret

res efficaciffimasoratie, &larens Deiconfilium.

eftciot

2. Contra fyftema S. Auguftini motes fünt

luominux

à Pelagianis querele , quód de medio tolleret

IT

libertateri, fatümque ac coactionem induceregg

u

quee tamen füppofito fcientize medize fyftemate

nonnifi ridiculé proponi potuiffenr.

Cocf. IH.

i

pnondie

Idem convenire videtur cum Íyftemate Semi-

pelagianorum ; quia 1. inventum eft adeundem

p

nl

finem; nempe ad conciliandam libertatem cnm

p um

efficacia:

ratie & predeftinatione: 2. quia ha-

ul

bet eundem effedum ; cüm nimium tribuat

at

libero arbitrio in negotio gratice & falütis, &

Aram |

predeftinationem ad

gratiam non relinquat gra-

mà àl

tuitam.

y med

&. N. F ad xinim D. Eft novum novita-

ff

te dogmatis & doctrinz N. novitate methodi,

id

quà antiqua do&trina exponitur, C. Poftre-

hcmnm

mmum veró ade füfpe&tum non eft; ut hoc fit

y flb

precipuum Theologorum inftitutum , fyftema-

jicdit

ta ejusmodi exhibere , ex quibus obfcuris Fidei

d

yelt

noíiree myfteriis lux quadam accedat.

p

prob. vinam Y Molina recté dicitur Inventor

Al

li

i

& Dux (tientize medize; quatenus eam diligen-

n

ti ftudio apud Ss. PP. his vel aliis terminis pro-

T

| WJIHW

pofiram obfervavit, ac ordinatà methodo con-

[

7

cinnatam expofüit; non autem , quod eam nul-

|Ü

,

lius ductu eruerit; càm plan? fateatur nitatür-

yd

que oftendere, illamà Ss. PP. ac preefertim Au-

ii

Tl qu

guítino fuiffe traditam & acceptam. — 744 pro£.

N

admn P. Verba Moline genuina hec fünt:

Jl

* Nos

T.

Dr Dro Uwco.

624

« Nos pro noftratenuitate rationem totam con-

Vs

din

ciliandi libertatem arbitrii cum divina gratia;

yreefcientia & preedeftinatione; quam toto Ar-

verür

$n

ticulo 13. q. 14. & art. 6. q. 19. q. 22. & totà

hàc quzeftione tradidimus, fequentibus princi-

Tyel

Á

piis, ex quibus eam deduximus; quaque variis

locis tradidimus,. inniti judicavimus: que f

julis

|

m

data explanatáque temper fuiffent, forté'neque

Pelagiana herefis fuiflet exorta, neque Luthe-

i.

1 UR

rani tam impudenter 'arbitrii noftri libertarem

fuiffent aufi negare; obtendentes cum gratiadi-

n

€n

vina; praefcientia & predeftinatione coharere

non poffe. Ex quibus obfervo r., Molinam

n

& d

non de una fcientia media; üt imponit Gonet;

&ex eo Le Blanc feu Hiacynth. Serry in Hift,

A

RI l

Af

Contr. de Aux., fed de allegatis ab ipíó princi-

iis & eorum cohserentia, ordine ac methodo!

T

N

fuiffe locutum: . ?. Arrogantiee notam à fe fa*

IURY

ris removere, dum £ezuzatis (üe mentionem

qui

facit, & modeflize ergà particulam for?? adhi-

(

bet: 3. S. Auguftino non inferre injuriam,

Cl

cüm ne ejus quidem nomen ; quod falsó infe-

Tur,

ruit Gonet, protulerit , & particula ferper etiam

d

tempora ante Auguílinum ac Pelagium in i«

AURf

cent: 4. Nec fupponere Auguftini fententiam

Cf)mp

fuiffe aliam aur falfam; cüm illa potuerit elie

W

eadem, licét non eodem ordine & claritate pro-

n

lata; item vera, licàr ex ea, nempe non perin-

de ab omnibus intelle£ta, quidam errandi oc-

p

cafionem fumpferint.

Ad adum Yy.. Facilitatis

Tice

n

& lucis notam ad cómmendandum potiüs (yfte-

nimv

ina quodcunque pertinere ; conítat ex proxim

ictis.

Dz Drzo UxNo:

625

meo

di&tis. Cieterüm nec in fy ftemate fcientiae medias

gratia-

de(ünt difficultates, quas copiosé objiciunt ad-

Qo At

verfarii, five recentiores hzre tici fivé 'Thomi-

&tl

fte ; nec per eam füblatee fünt illae quas Pelapiani

moverunt contra neceffitatem gratize & preede-

s

luevatiis

flinationisgratuitatem, ütà S. Auguftino, fic &à

nobis affertam: nec denique S. Do&tor concor-

i

n

diam füpponit explicatu impoffibilem, càm L. 4.

eLut

conr. Julian. C 8. dicat : Ego emim dixi iflama

que[Honem ad difcermeudum effe difficilem : non au-

g

tem dixi, mon po[fe difcevmi. — , Ad Couf. 1. N..Afff

graimöl-

€7 prob. vm.

Quód enim fcientie mediz re-

oha

Molrt

-tum ufüm commendarit, patet ex pluribuslo-

Cis; ubi gratiam congruam afferit , & per prae-

Go

fcientiam explicat: in commendatione autem

iB

diving omniporentise & virium pratice efficaci(-

| prim"r

hodi

fimarum 'nihil nobis eadem commendantibus

adverfüm dixit ; prefertim cüm nec afferat

fä(t(?

miord

omnipotentiam c&cam nec vires pratie rales;

quibus refifti nequeat, aut ab intrinfeco effica-.

d

ces; adlatens denique Dei confilium in omnii

in'uriangr

Catholica predeftinationis expofitione recurri-

j

tur. His adde, quód quamvis S. Auguftinus

,,Wenam

xecté probaverit cum humana libertate certitu-

ff

jj

dinem predeftinationis & gratie efficaciam

componi, tamen illi nec neceffiras nec occafio

j

uf

nec otium füerirt, hujus concordie moduna

contra RR. HH. exponendi, Nam Manichai

r

negabant liberum arbitrium non propter gratiae

neceffitatem aut infallibilitarem,fed propter dua-

il

rum in uno homine animarum luctam & alter-

j

d

Iitatem quoque alter-

i

9

aagn viétoriam , que necef

IN

nans

p

626

Dr Dro Uxo.

nantem inferrer: Pelapiani ab Auguftino li-

finai

bertatem negari putabant , quód gratiam a

Tif

omne opus neceffariam praedicaret; undeinfe-

lecn

rebant hominem liberum effe non poffe ad fu-

ammet falutem operandam, fi alieno ac indebi-

ii

iei

to auxilio preveniri & adjuvari neceffe foret:

fmel

Lutherani veró errore olim non ita vulgato

Mar

nunc contendunt nepatam à.S. Doctore liber-

tatem, quia putantab eo non folim requiri pra-

i

Wnq

tiam tanquam ad falurem neceffariam, fed ta-

füllt

lem; cui refifti; & quacum proin libertas con-

ftg:

ciliari nequeat..

Idem quidem obmoverunt

D

unus vel alter Monachus Adrumetimus, & füb

Dd

extrema tempora nonnulli Maffilienfes: Sed

hET

priores quidem miffo ad fe Libro de gratia &

lt

libero arbitrio, correctà falsà perfuafione; om-

ft*fma

nino quieverunt; pofterioribus veró Augufli-

itis|

'nus farisfecit libris duobus uno de praedeftina-

m

tione San&ctorum, altero de dono perfeveran-

& (

tiz, in quibus quid fibi apendum putaverit;

Onis

declarat füb primi finem ita fcribens: Zufiii-

tiy

mus, quamtum potuimus , uz eriam ipfum imitium

Qud:

fidei domun Dei offenderemus .. fateantur mos fe-

T

ciffe quàd fecimus , idefl , etiam imtium fidei, ff-

V:

cut contitientiam , patientiam , jufüitiam , pietatem

Ttgi

t9 ceteva, de quibus cum bis uulla coutentio eff;

üim

dosum Dei effe docuiffó; quibus fimilia habet in

C* 17. libri alterius: unde conftat , neceffiratem

lin;

DI

& occafionem non fuiffe S. Auguítino, càm eX-

plicuiffet ea, quze fidei erant, ceetera, queecre-

HCCeF

Yni

denda non fuerant, & inrer haec modum ratio-

lii

nemque, qqä Dei dona precfcientia & p

i.

lnl

inatio

D Dzo Uxo.

627

frino)

ftinatio cum libertate arbitrii conveniant, übe-

-atiarp

[

niein

riüs fübtiliásque perfequi ; prefertim cüm poft

hec nullae Maffilienfium de libertatis everfione

fiead)

j

j

objectiones perlatze ad Auguftinum legantur, &

acinfkb

ipfe in diverfiffima diftra&tus nec di£tatos libros

(fe

a VUb

ferel relegere poffer, üt idem in epiftola ad

qre I

Marcellinum teftatur. — 4 prob. 24. g. Süp-

pofiro etiam fyftemate nofiro illa Pelagiano-

quing

rum óobjectio, quamvis reipfà invalida fit ac

y Kf

ts ?

nullius momenti, locum haber, cüm defümpta

fit ex neceffitare pratize nullo naturali merito

moverulf

obtinibilis, quam fyftema illud etiam omnino fla-

u5 du

tuitacfüpponit. 724 Conf./7. . N./4.7 prob.im.

fes: Sïd

j

Ti

Nam femipelapiani nec gratiam nec preedeftina-

tioném admitrebant ad initium fidei, quód non

yne, 01

N

fecus ac Pelagiani putarent iis tolli libertatem 5

unde feientià medià non utebantur ad concor-

eiul

diam declarandam inter libertatem & pratiam

t

ac divina predefiniionis aut predeftinati-

od

onis decreta.

Utebantur itaque hác ftien-

s.

tià non tam medià quàm abíolurà, & meritorum

"m

aji

quidem naturalium , ut inprimis a(fipnarent

r

motivum & rationem cur Deus unum prze al-

17

tero ad fidem vocer vel ad falure

nos nullum motivum ex

m eligat; ubi

T

parte hominis agno-

d

fcimus , fed cum Apoftol

oad gratuiram Dei vo-

"dua

lantatem & infcrurabili

a Dei judicia confugi-

ece(]]me'

mus: deinde ut declararent, Deum non eífe

J a

acceptorem perfonarum; quam notam à Deo

uæüe

penitus removet gratuitas eratize & abfolutum

udUer

Dei in dona (üa plan& indebira dominium. ;4d

&

prob. ad. N. Aff $9 utr. p..— Nam in. fyftemate

d

noítro

r2

le Drzo Uwuo.

62$

noftro nihil tribuimus libero arbitrio, nifi quod

n«

ipfi adverfarii citra haerefin negare nequeunt;

1c]

i.

nempe veram preverienti grarie refiftendi &

parendi poteftatem , determinationémque li-

hn j

beram ad bonum, à 'Tridenrino affertam & à

[

lil

Carholicis omnibus admiffam.

In eodem pre&-

ao

deffinatio tota eft ex Dei voluntate libera & mi-

|entia

feticordi; tum quia Deus per ícientíam medi-

|Ini (

am non explorat noftram voluntatem tanquam

|

|ti]

cauíam regulam aut motivum, quo Deuscertó

üine

Tnr

determinetur ad gratiam concedendam: tum

quia licet fcientia media preluceat, &etiam no-

)i !

ftro concipiendi modo dirigat priüs Deum;

tüin

quàm abfolut? quid ftatuat circa liberas noftras

r

actiones , aut gratiam dare decernat; tamen íze-

Qs

pe dar gratiam inefficacem non obftanre ejusin-

I

efficacià, & non dat efficacem non obítante gra-

p

tice efficacià previsa.

ss

1 qii

ARTICULUS IV.

pris

QUn

Quenam fcientia Dei fit cau[a verum *

lm

Ota.ScientiamDei effe caufam creatura-

la

74 N

rum ífeu rerum

a

»

Deo aliquando

fei

exiftentium, conftat turn ex fcriptura , inqua Sap.

llber

7. V.2. Sapientiaommium artifex, & PÍ.103. V.24-.

| t

Deus omnzia in [apieutia feciffe dicitur: tum ex

R

ratione; ex qua manifeftum eft, Deum etle

1 Q

agens rationale perfe&tiffimum. An eadireGi-

No[]

va duntaxat fit an veró fimul efficiens difputa-

as

ri equidem folet, 'Thomiftis pluribus poftre-

fiif

mum flatuentibus & fcientiam praéticam pet

;

uj

ippe«

Dr DEþo UNoO:

623

liqu

imperiut intellectuale explicantibus ; aliis prius

queut;

cum Tertul. in Apolog; C. 17. eligentibus, qui

lnl

f

inter formalitates Dei fic diftinguit: zoam

nqi !

lem iflam verbo, quo jufft , vatioue, quá difi

j

undi

uit , virtute, quá potuit , de mibilo expreffit . "Sed

m

major graviórque controverfia eft, cuinam fci-

n

enti& diving hoc munus tribuendum fir, maxi-

n n

mé circa effectus nobis liberos? propterea

u

quód ex ea dependeat conciliatio pratfcientiae

m

divinee cum noftralibertate, ob cujus iprioratio-

j

nem num. 226. diximus, negatam à quibusdam

oD

Dei prafcientiam. — 'Thomifíte Recentiorespro

; D

caufa proxima directiva & effectiva hujusmodi

; o

obje&tiaffignant fcientiam vifionis; nonquidem

men

quatenus pracise eft vifio füi obje&ti, quia fic

ej115 i

Ípeculativa eft, fed quatenus cft fcientia ap-

ntegra

probationis applicata per decrerum efficax ; vel

quatenus eft imperium inrelle&tuale, pofterius

quidem decreto efficaci intentivo & electivo,

prius veró ufu activo & decreto executivo: ad

quod perfüadendum tria probanda (üfcipiunt;

"

1mum , fcientiam vifionis de objecto nobis li-

i cræfW

bero non determinari ab ipfo objecto, nec ef-

ath*ü

fe illo pofteriorem: »dum, ideo effectus nobis

liberos effe futuros, quia Deusillos videt; non

i^

1

autem & contrario: 3tium, Deum non poffe

l

decernere exiftentiam hujusmodi effe&tuum, ni-

du

j

Jam

fi eam abfoluté prevideat. His oppofita eft

& J

Noftrorum [íententia adeó unanimis, ut eam

5 dlfpll['

Mariales, Scriptor ex S. Dominici familia, Je«

usoH

fuitifrnum compellet, cui &ipfe, quamvis aliàs

"

à nobis alienus, in fua Bibliotheca adharet pro

eacerm

u

Rr 3

—

ass

Dr Dx-:o Uno.

630

eadem laudans S.'Thomam , Cajetanum , Ca-

eníu,

preolum; aliósque "Plhomiftas

antiquiores,

hille

Quamnam nos fcientiam & caufam ftatuamus;

Y d

e& tota , quam hactenus verfavimus, difputatio-

Aptm.

ne&facilé liquet.

Nam cüm conítet ex pnum.

aT

252. fcientiam divinam quoad operationes ex-

jümpr

tra Deum effe pra&ticam per modum artis; il-

hi

lam 1. nonnifi àt caufam directivam admittimus:

Urigen

quia veró, idea divina formalis habet rario-

du

nem artificialis directionis, üt d. e. num. 198.;

tit f

& üt cognitio repreíentans effentiam . proprie-

du

tates aliasque affectiones rerum poffibilium eft

Lf[irm

ipfiffima fcienria fimplicis inrelligentize; fequi-

n

tür, 2. hanc maxime fcientiam pro caufa rerum

:

l

1.A

ll

flatuendam : càm porro pro decreris divinis

D

(

zite formandis & cum liberrate humana conci-

N

L

liandis ex art. pr. requifiverimus fcientiam me-

WR

diam directricem , illa veró five ratione effe-

l

&uum five ratione perfe&ionis divinz necef-

[

ll

faria fit ad actus noftros maximé falurares; hec

lod

quoque fcientia 3. dici. poteft füo modo cauía

füyy

eorum actuum directva.

Quare nihil jam re-

og

flare videtur quàm ur falfitatem conrrariz fen-

fitn

tentiar , principiorümque, quibus innititur eti-

k

|

amnum demonflremus. Itaque

l'e, (

275. Dico. Scientiadivina vifionis de effectu

Tent

nobis libero non eft caufà fivc directiva fiveef-

E

fe&tiva ejusdem effectüs. — Dico: Ejusdem d-

n

f«&is; fcientiam enim vifionis de uno objecto

QUe .

v. g. meritis poffe aliquomodo effe caufam alte-

Men

rius objecti & dirigere ejus decretum v.g. con-

QHPO

ferendi gloriam üt coronam, ex dicendis alibi

L

conítat.

X

Rs

Dzr Dro Uxo.

651

m

conftat.

Prob. Si fcientia vifionis effe&üs no-

iquios

bis liberi effet iftius caufa directiva vel effechi-

QUAITUS

và, ergo, üt habet 2dum adverfariorum prin-

T

cipium, ideo ejusmodi effe&tus effer futurus ,

&t Du.

quia Deus eum fürurum vider; non autem ideo

od

eum pravideret, quia is eft futurus: Sed hoc

Tib

effe falfüm oftenditur 1. ex Patribus, inter quos

Titim

Origen. in C. 8. ep. ad Rom. inquit: /Voz pro-

yt r

