divina immediaté ac feclufo omni lumine glo»

ria unitur potentie intelle&tivae,

&.D M. Lumen glorie eft illa lux , qua

formaliter feu in genere caufze formalis illumi-

äg

cones

pat 3ntelle&um ; quà immediai$ ac per . fe

cur-

p w

XDE DEO Uxo.

353

Vj

currente adjuvatur intelle£tus, in qua intran-

fiivé fümpta videtur Deus, C. eft illalux, que

fii

Siri

caufaliter feu in genere caufz efficientis illumi-

A Ti

nat intelle&tum, quà mediaté ac peraliud pro-

. J

ductum concurrente juvaturintelle&tus, in qua

W

tranfitivé fümpta & fic per aliud diftiné&tum vi-

j t

detur Deus, N. Priores partes vindicamuslu-

TU

mini gloriee creato, pofteriores autem rribui-

mus Deo; & fecundüm has explicamus textus

1 ïd

ad mib. prob. allatos; prefertim cüm in te(ti-

d

moniis fcripturze recitatis fiat diftinctio inter

1 jf

Deum ipfüm feuagnum, tanquam lucernam vel

] C»Idfö

fubftantiam luminofam, & inter fplendorem,

claritatem , lumen ac lucem, ranquam radios

Qu

,:.

L]

& effectus: fimiliter & S. Auguftinus aliquid

0 Hl

diftin&tionis hujusmodi admitrit L. 1. de pecc.

(

mer. C. 19. dicens: Z'eruntamen fi pevcepto baptis-

lo

mate, de bac vita emigvavevit [oluto veatu , cui

oviginaliter evat obnoxius, pevficietur i illo lumi-

Vfï y

7

adcü

ue veritatis , quod incommutaliliter . aaneus in

etermum Suflificatos prafentid. cveatovis illuminat.

i

!

j

Praterea circa Auguf(tini reftimonia obíervare

licet, inprimis librorum, undedefümpta funt,

10

li

T

autoritatem non admodum ftringere; tum quia

]l

in Libris de Gen. ad litt. plura quefita quàm

lr

inventa, plura inventa quàm confirmara vel

f

ffet

ipfo Aupgufítino judice fünt: tum quia Liber So-

liloquiorum hic laudatus perperam S. Augufti-

E pui

no tribuitur, àr plerique jam omnes cenfent;

& difcrepat à Soliloquiis ab illo fancto-ante ba-

,g

ptifmum exarátis; deinde veró in teftimonio

[

fed de

00

primo non agi de vifione Dei intuitiva;

ZA

vifione

q

Dzr Dszo UNB.

360

vifione Dei conceffa homini in raptu ac extafi ;

quia occafione A poftoli ad tertium caelum rapti

Il

ibidem exponit viforum vel vifiouumm tvia geneva,

1

qua corpove , fpg'rz'tu, aut mente fiunt ,üt C. 29.

f

idem pramnoravit: unde patet luminis adjuto-

rium objectivum hic proponi, non autem effe. ,

[

&ivum; aut fiquidem effectivum inrelligitur,.

extraordinarium eft, de quo Num. 161. locu.

fl

tifümus. . 244 Conf. . &. D. Spiritüs Sanctus

eít lumen glorie formaliter , N. efficienter fu/d.

l

per proprietatem , IN. per appropriationem,

QI

C. Nonnulli Patrum exponenres Píalmum 35.

D

&

ufi funt veríi 1o. ad probandam Spirirus San-

&i divinitatem, ficur alii eundem adhibebant

fe

l

pro divinitate. Verbi afferenda : quemadmo-

dum veró neutri per hoc excludebant Patrem,

q

fic nec excludebant lumen creatum.

Q

Itaque

Spiritus S. dicitur lumen glorie, quatenusnon

gï

ad nature ordinem pertinet, íed ad gratiam,

cujus charifinataSpiritui fancto tribuuntur. 44

k

Conf. 11, 9. N. Couf. Difp. eft; quia humanitas

in illa unione fe habet meré patlive ; fubfiftentia

autem divina eandem complet in effe naturali; .

quatenus vices fübfiftentiee createe fupplet, ad.

quod difpofitio nulla requiritur: intellectus.

autem in unione illa intentionali fe haber acti-

v&, adeóque in ratione principii activi com«.

pleri deber per lumen plorie: hoc aurem

complementum ut connaturale fit , convenit

|

effe intrinfecum ac inherere, atque hinc ad

— o DuE m- MA " EO a * M u- a . n

difpofitionem vel potiüs habirum fpeäfan

GN

, 164.

E

m

W

^ Drg Drzo Uxo.

361

x

164. Objic. comt, 31.. Lumen glorize juxta

u

Conc. Vien. eft abfoluté neceífarium ad vifio-

n

nem Dei; 2. datur ad fimplicirer poffe; 3. habet

u

f in genere caufze formalis: ergo nullatenus à

:

Deo füppleri potett.

Conf. ]. Intelle&tus ha-

16l

bet incapacitatem intrinfecam ad vifionem bea-

gilurw

tíficam: ergo ut fiat porens vifionem illam eli-

[

cere, debet fieri intrinfecé capax feu potens;

T

tum quia effe principium porens elicere vifio-

'IM»

nem eft denominatio intellectui intrinfeca: tum

yti

W

qpia aliás. actus fecundus haberetur fine actu

U

)

primo feu potentia.

Sed intellectus per con-

M

curfum Dei extrinfecum nequit fieri intrin-

Yi

&

fecé capax ac potens ad vifionem Dei, quia

d

hic animam intrinfecé ac entitativé non mutat:

ttefl

ergo. Conf. [1. Ip( vifio nequit fuppleri per

(

concurfum Dei àtüt fpecialem: ergo neclumen

j

glorie; tum quia vifio non minüs dependet

iil

a lumine gloriz quàm ab intelle£tu: tum quia

]A

lumen plorie eít principium vitale, utpote

]aniläi

complementum potentie viralis.

li

W. D..4. Etquidem quoad 1m. Lumen plo-

rie, prout fienificat auxilium füpernaturale feu

u

3[)3:'

habituale aut actuale, feu intrinfecum aurt ex-

trinfecum, eftabfoluté neceffariumad vifionem

d

d

Dei, C. prout accipitur pro qualitate intrin-

a

feca & inherente, N. quoad 24. lumen glorice

ytd

datur ad fimpliciter pofíe, quatenus non datur

j

duntaxat ad facilis poffe, ür in habiribus ac«

( !

quifitis evenit ; C. quatenus preter illud nihil

foret aliud, quod fimpliciter poffe tribuat , IN,

quoad 3t. klabetíe in genere caufie formalis re.

n

Z5

fpecïf;u

362

Dz DonU&o.

&

fpe&u intelle&tüs, quem intrinfecé perficit &

ad vifionem modo maximé connaturali pro-

Til

ducendam elevat, C. re(pe&tu vifionis praecisé,

Ti

C

& quantum d eam abfoluté. producendam

principium fupernaturale requiritur, N. quoad

p

[

hoc enim munus pertinet ad genus caufze efli-

cientis & à Deo fuppleri poteft. — 44 Conf. £.

p

R. 7:,4. IN. Conf.. Quia enim incapacitas intelle-

u

étüs non eft omnimodé ac abfoluté intrinfeca,

Ti

cüm intellectus ex faa natura habeat faltem 1n-

[

choatam & incompletam potentiam ad vifio«

nem Dei eliciendam ; illa non rantüm intrinfe-

p

cé & per qualitatem inherentem, fed & ex-

trinfecé compleri poteft, quatenus connotans

f

omnipotentiam Dei ad concurfüm extraordi-

D

il

nario modo praftandum paratam jam füfhci-

enter ac completé potens eft aétum vifionisin-

(

tuitiva elicere. — /2d prob. 1:. D. Effe princi-

le

pium remot?, inchoativé ac incompleté potens

ü

elicere vifionem eft denominatio intellectui in-

b

trinfeca , C. principium proxim?é ac com-

pleté potens , fubd. Si principium fiat potens

f

£

connaturaliter & per qualitatem — inheerene

tem , T. fi extraordinarié & per connota-

D

tionem auxilii extrinfeci, IN. ad prob. 2d. N

ü

ZA[[.ex di&is ad argumentum. — 2 Conf. 17. We

N. Conf. Difp. eft; quiavifio eft aCtio viralisne-

ceffarió fluens ab interno & vitali principio;

ac fimul caufa formalis intelle£tüs Deum viden-

]

ris: Jumen gloriz autem ram parüm eft quid

l

vitale ac reliqui habitus five naturales five fu-

fionis

Pgmaturales ; neque etiam refpectu vi

Ccauia

Dr Drzo Uxo.

363»

1

caufa formalis fed efficiens cft, cui principali

p

muneri per accidenseft habere naturam quali-

ECIN

M

tatis, füb quà rarione refpe&u intellectüs eft

ndn

caufa formalis.

Ex quo patet refponíio ad

m

probationes; quarum prior quidem vera eft,

d

fed tamen non fine difcrimine, cüm vifio de-

ij

pendeat ab intelle£tu tanquam principio virali,

niel

d

ubi fupplemento non eft locus; à lumine glo-

Y

rie tanquam à principio mer?effectivo , in quo

amln

genere Deum füpplere poffe ccrtum eft : po-

[

l)

Iterior autem abfoluté falfà eft, càm pluracom-

ii

plementa potentie vitalis vitalia non fint.

(

165. Obfirva; Suppofuimus hactenus in-

yotto

telle&um etiam activé concurrere ad vifionem

t

beatificam producendam ; tum quia ficut in

if

aliis a&tibus füpernaturalibus juxta Trid. Seff. 6.

ii

Can. 4. liberum hominis arbitrium fe non ha-

o

bet mer? paffive, fic nec intelle&usin praefen-

yotib.

ti materia velut inanime ac meré paffivum ha-

NT

beri poteft ; tum quia vifio Dei intuitiva eft

qu

vera intellectio feu cognitio vitalis, ad quam

o

1]

concurfus principii vitalis abfolut& neceflarius

fa.

eft. Difputari quidem folet, àn etiam imme-

Yml

diaté concurrat, an veró tantüm mediante lu-

1l

mine glori&? Item an dicendus fit caufa prin-

[ii

cipalis vel inftrumentalis ? Sed prior queftio

meré philofophica videtur , pofterior autem

Tf

Q

lis duntaxat de nomine, unde iis immorari non

lubet, Ex dictistamen zfio ad rmum affirma-

j

ii

p

tiva facilé collioi poteft, quia intelle&tus prout

eft potentia vitalis feipfum movens ab intrinfe-

eli

ü

(f

at

€0 , per gropria'm fibi innaram & intrinfac

eu

a

Es

D

364

Ds Dro Uuo.

feu naturalem, licàt lamine glorie adjutam &

a

Ad

It

elevatam , virturem concurrere debet.

2dum sderi poteft dupliciter.

Nam 1. fim-

ls

&

pliciter loquendo & in ratione principii eliciti-

vi ac vitalis intelle&us e(t caufa principalis, lu-

[

ü

men glorie autem cauía inflrumentalis; tum

quia anima eft fübffantia, cui lumen gloris üt

accidens fübordinarur ; quamvis potlit dici po-

J

tiüs efle inftrumentum Dei, quàm hominis;

li

quia füpernaturale eft: tum quia anima feu in-

Q

li

telle&us per vifionem , tanquam per a&dum

k

proprium vivit eámque in fe recipit, quod lu-

miniv glorie non convenit.

2. Secundüm quid

f

tamen & in ratione principii produétivi, aut

K

füpernaturalitatem in vifione fpe&tando, caula

principalis eft lumen, inftrumenralis autem in-

li

Q

telle&tus ;; quia pradicatum fupernaturalitatis

formaliter corre(pondet lumini glorig, & per

d

illud intellectus elevatur ac c'onfqrtatur ad eam

producendam.

lt

U

ARTICULUS Il

K

n in vifione Dei intuitiva. admittenda jit

Y

Jpecies. imteutionalis ?

)

W

166. NTOr74. Cognitio ; five üàt S- Aug. L.9.

À.* de Trin. C. 12. loquitur; soz:a pa-

vitur à cognofcente &^ cognito, id efl, à potentia

£2 objeGlo , quatenus hoc potentiam vel effecti-

l

vé juvat, vel determinat ad cognitionem eli

l

ciendam. Species objecti eft idea, imago, fi-

ratione

l

militudo aur—fprmula Objecti quàcunque

repr&e

RR

$

Dz Drgo Uwo.

365

ma

fepræ&:nta-trix.

Dividitur in obje&ivam &

i

intentionalem: objectiva eft imago objectirea-

Ib

lis & fimul medium üt quod cognitionis, quia

N

& ipfà immediaté ac primó cognofcitur copni-

iS) lu'

tione directà; cujusmodieft imago Carfaris vel

,

creatura; ex quibus priüs copnitis cognofco

yiet

Ca(arem vel Deum: intentionaliseftimago ob-

i

jecti intelle&ualis & medium cognirionis tan-

m

tüm üt quo velfüb quo, quia ipíà perfe lo-

[- T

quendo & in cognitione directa non cognofci-

tur, quando per eam cognofcitur objectum.

qu

l]()d EU

Poftrema fübdividitur in expreffam & impref-

fam: expreffa eft formalis imago objecti, feu

my*

j «

in actu fecundo obje&tum reprefentans, &in-

qu

tellectum videntem feu cognofcentem forrma-

t

liter denominans; quoad imaginem habet fe fi-

x

cut filius refpe&tu patris, qui hujus fimilitudo

5p

dicitur; quoad enüiratem eft qualiras produ&ta

& verbum menris dicitur, five demum ftatua-

qu

tur ab actione intelle&uali feu cognitione effe

terminative diftin&ta vel. indiftin&ta : impreffa

eft virtualis imago obje&ti (eu inactu primo ob-

jectum repre-fentans ; quatenus eft principium

)

vel efficiens, vel determinans intelle£tum ad

producendam imaginem formalem obje&i:

unde quoad imaginem habet fe ficut (emen à

J,

i

[

patre decifüm ad ejus fimilitudinem in filio ex-

/

!

primendam natum ; quoad entitatem. autem

70!:

l

15

J

qualitas etiam eft five ab ipfo objecto emiffa

five ab intelle&£tu efformata, five à Deo infufa

" eh.

g(); h

intellectuíve imprefía, Jam veró inter 'Theo-

logos facilé convenit fpeciem objectivam locum

j

non

J

ss

366

Ds Dro Uwvo.

non habere in vifione Dei intuitiva; tum 'q'*uia; 9 f

que per fpeciem obje&tivam vifio fit; & me-

ul

"

diata eft & fpecularis feu ceniprnatica, adeóque

minime intuitiva: tum quia nullum obje&tum

li

[/

cognitum in ordine ad cognofcendum Deum

poteft f& aliter habere quàm vel üt creatura vel

(

4

ür. proprias perfe&tiones determinatas inclu-

dens; füb neutra autem confideratione füffice-

[

$i

U

re poteft ad oftendendum Deum, üt eít in fe,

feu ad vifionem Dei intuitivam.

Difputatut

[

tamen de utraque fpecie intentionali ; tum

;

an actu detur & interveniat in nepotio vifio-

(

nis Dei intuitivae? tuman faltem locum habere

:

poffit, ubi forfàn alicui a&ualis prafentia &

p

üufus negatur?

[/

167. Dico 1. In vifione Dei intuitiva datut

li

Ípecies expreffa feu verbum mentis.

Prob. Í.

M

"Autovitate.

In vifione Dei intuitiva intellectus

nofter veré cognofcit ac intelligit, ür fatentue

J

h

jam omnes: fed quandocunque intellectuscrea-

tus aliquid veré cognofcit & intelligir, produ-

l

lj

cit quandam ípeciem vel verbut mentis; üt

patet tum ex communi axiomate, quo intel-

li

lh

lectus dicitur cognofcendo fieri fimilis: tumex

eo, quód Theologi hoc tanquam principio

f

communiüs utantür ad explicandam aliquo mo-

CB]

do productionem Verbi Divini: tum ex doctri-

li

Da $. Auguftini , S. Anfelmi, & ipfius etiam D.

i

Thomge, quamvis ifius mens in prafenti

thefi poffit videri dubia, & in 3tia etiam fit no-

[/

V

bis contraria, S.Aug. enimL. 9. de Trin. C. 7.

du illa egerna veritate , inquit, formam, fecundum

quati

Drz D:E-O UNO.

367

[ qui

quam [umus , vel aliquid ve&d vatione opemmur,

t

vifu mentis con[picimus; arque inde conceptam ve-

bt

vuim veracen notitiam tauquam verbutm. apud sos

r

babenns , e9 dicendo intüs gigmumus, mec d uobis

[

mafcendo. difredit.

Et Cap. 11.. Quemadrmodum

UY

ciim pev fenfus covpovis difcimus corpova , fit eorum

j

Jaliqua fanilitudo $m animo uoftvo, que phantafia

(ifi

TheWnoYie efl, ... ita cim Deum movimus, .

o

WT

verbum eft , fitque aliqua fimilitudo Deiifla motitia z

p

Tamien nfeviov efl , quia in uatura inferiove efl.. Ex

lm

quo colligitur, quiacim f mens ipfauovit , fic eff ea-

j 0i

dem motitia verbum ejus , ut ei. fit parv omminmo eg9

ii

equale: quia neque inferiovis motitia eft, ficut cov-

g

poris; ueque fuperioris , ficut. Dei; $9 càm babeat

potitia [nnilitudimem ad eam vem, quam movit ,

1 du

boc fl cujus motitia efl, bec babet pevfelam o2

(l

wqualem, quá sens ipfa , que wovit, efl nota.

du

S. Anfelm. in Monolog. C. 31. Cüm cogiro so-

at

zum Tiibi bominém ab[entem , formatur acies COgi-

fationis mec 12 talem imaginem ejus, qualem il

usCl'*ï

pf

lam per vifim oculorum i memoviam attvaxi »fue

H

;!

imapo i2 coguitioge verbum effl. - D. Thom. au-

p

tem p. 1. q. 27. a. t.

Quicunque. iutelligit, ex

qum.

boc ipfo

quàd imtelligit , procediz aliquid intra ipfum,

quod ef) conceptio vei iztellehe:: quam quidem con-

ceptionem vox fiatificat , €$ dicitur verbumcordis;

V

ii

Jauificatum vevbo vocis.

Et q. 4. de verit, a. 2.

tiarpfï

Qmne intelledum i nobis ef. aliquid vealitev. pro-

u

grediens ab altevo , vel fieut. comceptiones quiddiza-

[ r

fumi verum polleriorum à quidditatibus priovum ,

tel faltem ficut corceptio a&hualis, progveditur. ab

1

Ifi

i

babituali cogtitioue, — Eg boe umvev[aliter verum

[j

p

568

Dr Dro Uwuo

eft de omni, quod à mobis intelligiturs five pv e[-

i

tii

fentiam videatur . five per [militudimem. — I plaemun

conceptio eft effe&us a&is intelligendis unde etium

D

iif

quaudo mens iutelligzt [e ipfam , ejus comceprio mon

eft ipfa meus , fed aliquid exprelJum à uotttia men-

t

:i. Principia his fimilia apud eundem in 1m.

; Qu

dift. 27. q. 2.a. 2., L.4. cont. Gent. C. 11. & 1

2l

qi

tl

q. 9. de potent. a. 5. & alibi reperire eft, — Cogf.

j

ex teftimoniis D. Auguflini de ipfa vifionebea-

| tüjt

tifica loquentis. Nam L. 4. de Trin. C. r7.

^| a

b

fcribit: /7 bac quippe imagime tumc pevfeda erit

[

Dei fanilitudo, quaudo erit Dei pevfetta vifio, de

fo

|

t

qua dicit /dpoflolus : videmus uunc per fpeculumt$e

l

€9 Soanues: cim apparuerit, fimiles ei erimus ege.

Yet

f

Hinc appavet tunc in illa imagine. Dei fieri poife-

&an fünilirudinem, quando ejis. plenam pervcepte

d

]re

vit vifiouem. E L. 15. C. 16. cüm dixiflet: Coe

gitatio noflva pervemens ad. id, quod fcimus, at-

u

ell

ue iaüde formata vevbum noffrum verum ef ; qui-

f

usdam interjectis fubjungit: Quamobrem cum

ial

Qu

zanta munc fit i ifo emgmate diffanilitudo Dei g

verbz Dei, i

["j

7u2 tamenm noumulla familirudo ve-

&

im

perta eft ,. illu

d

quoque fatendum efl, quod eriam

cim fimifes ei evimus , quando videbimus eum ficu-

Qu

tl

zi eff, ( quod utique qui dixit, bauc procul dulio,

di

que muuc efl , diffimilitudinem attendit ) mec func

naturá il erimus eequales.

Semper . enim narura

fl

vif

aninov eff facieute, que fatla efl: Q9 func quidem

verbum noffrum uon evit falfum ; quia ueque men-

fim

Rationem, cur fimili-

lite

zieimur , ueque fallemur.

tudo hec fir & non equalitas, aliam quoque

*

N

[

jam dederat L', 9. C. 11. his verbis: Quocirc

* li

[/4

Dzr Dro Uxo.

369

hr

£0 quantum Deumf/now'mm,/imz'!es fumus , féd gon

jfl

ad equalitatem. faniles; quia non tagtum eum mo-

h

vinus , quantum ipfe fe..— Prob. 17. Ratioue. Non

pfio []

,

minbs vifio Dei intnitiva deber effe forma ab in.

I

telletu producta Deum repraefentans, quim

n Ht

quacunque alia cognitio alterius objecti; tum

j

quia nihil hic folididifcriminis intercedit,üt ex fo-

4

lutioneobjectionum patebit: tum quia vifio in-

Q

A

ali

tuitivaporentiam formaliter reducit ad actum,eft

»

operatio vitalis, & cognofcitiva ; t autem poren-

tiam formaliter reducit ad actum, debet effe

j

/,

forma feu qualitas informans; u eft vitalis, ab

V/]

Al

intelle&u fe ipfüm & intrinfecé ac realiter mo-

[

1

vente

procedere debet, quod non poteft fieri

fi

ne termino reali ab actione vel diftincto vel in-

;

p

diftincto; àr. eft copnofcitiva, debet effe re-

vl

tU

prefentatio vel fimilitudo obje&ti: fed forma

iitfy

producta ab intelletu & Deum repraefentans

0!

i

eit omnino id, quod verbum. & fpeciem ex-

& j

jj

preífam dicimus: erpo.

)

1

168. Dico /7. In vifione Dei intuitiva defa-

i

&to non datur fpecies impreffa. Pr

impreffa . tan

oj. Species

11 [:l

quam vicaria obje&ti tunc datur,

Afl

quando obje

&um vel eft

jl

tionatum, vel ex

abfens, velimpropor-

j

L

quacunque ratione aut impe-

ditum aut impedi

ens,

T

ne vifio ejus fit in pore«

jfi

ftate cognofcentis :

fed nihil horum exigit ad

"

vifionem Dei intuiti

fàm.

vam dari fpeciem impref-

ld

n

Nam 1. Deus per füam immenfitatem

rP

intelle&tui eft maxim? preíens, & üt S. Aug.

loquitur, intimior noftro intimo: 2. Ex parte

pf

ua tanquam fümma veritas per fefe eft maximà

[]

&

intel-

370

Dr Dgzo Uwo.

Ti

intelligibilis, ex parte veró potentïæ beneficio

luminis glorie omnem tollit incapacitatem: 3.

[

lt

Neque impeditus eft tanquam ab omnibus in-

dependens, nec impedit vifionem ranquam

ttb

omnia ad illam neceffaria liberaliffimà donans;

u

adeó ut intelle&tui beato non tantüm poffibilis;

Icii

ff

fed & neceffaria fit Dei vifio: ergo. — Conf. Si

admittenda neceffarió foret fpecies impreffa in

W

UI

Dei vifione, id oriretur, vel quia nullum obje-

&um independenter à fpecie poreft derermina-

r

m

re potentiam , aut cum ea concurrere ; vel quia

ad connaturaliüs eliciendam vifionem requiri-

Yd

tur, ut principium objectivum inhareat vel fit

n

intrinfecum potentiz ficut principium activum;

K

D

vel quia ex concurfu objectivo aliquid imper-

fe&ionis in Deum redundaret: nihil autem ex

D

10

his verum eft. Non 1mum; quia Angelus fe ip-

Íum cognofcens à propria fubftantia determi-

Qr

l

natur ad fui copnitionem, & juxta fatis come

munem Angelus ab Anpelo, cui localiter €

p

y

prefens , cognofcitur fine interventu fpecieis

cujus ratio à priori eft, quód cüm fpecies im-

Y

f

preffa tantüm apat üt vicaria objecti; etiatm

ipfum obje&tum per fe aliquando apere poffit

[

Ífi nempe in ratione principii fit unitum, que

unio certé, fi etiam major quàm localis requira-

[

tur, ad determinandum vel concurrendum füf-

ficiet. Non 2dum; quia principium activum;»

X

quale eftintellectus & lumen ploriz, ad conna-

turaliter apendum re&té quidem exigitureffe in-

trinfecum Beato, eoquód ab hoc principio de-

]i

nominetur agens vel activus: principium ta-

H

men

-

Su BUA

87X

neid

men obje&ivum, quod eft duntaxat in alio ge-

mj

nere coefficiens & coadjuvans , atque hinc in-

bus ]

trinfecam agentis denominationem Beato non

u

tribuit formaliter ; tam parüm debet efle intrin-

Jont

fecum Beato, quàm parüm Deus tanquamcon-

Dmbllï

cauía alterius ordinis per inhzefionem aut infor-

(sl

marionem debet effe intrinfecus caufis creatis

preffavü

in reliquis actionibus: preterea inherere non

nàj

convenit fpeciei impreffa, quatenus üt vicaria

m

objeéti agit, quemadmodum ex dictis contra

1mum pater, fed quatenus entitatem accidentis

qp

Qu

vel qualitatis haber. : INon 37/um ; quia triplex

"T

imperfectio fpeciei impreffze conveniens , nem-

U

pe quód inhareat fübjecto, fit fübordinata po-

tentige, & influat neceffarió , in Deum non ca-

i

rerm'

dir; tum quia hee imperfectiones ex entitate;

d '

non autem ex munere vicario fpeciei impreffae

u

oriuntur: tum quia demptis his imperfectioni-

ts

bus poteft à Deo preeftari , quidquid fpeciesim-

preífa in genere caufe objectivee ad vifionem

jic

f

preftat: tum quia nec ipfe concurfus objecti-

Ms

[]

vus involvit imperfectionem; fiquidem necde-

g

terminare aut efficere üt fic eft quid imperfe-

&um, cüm hoc ex perfe&ione proveniat ; nec

e pOlff

"]

n*

tali modo & in ratione obje&i intellipibilis de-

]

terminare & efficere per fealiquid imperfectio-

u

hi

nis involvit, cüm poriüs perfedtio fit; effe ma-

ximé intelligibile fine ullà admixtione potentia;

Üf

l (

& fic per fe ad füi intelle&ionem concurrere;

]

169. Diro //1. Species tamen ejusmodi im-

ii

y

preffa non videtur omnino impoffibilis.. Pro/,

"

Impoffibilitas hujus fpeciei neceft propria; quae

um iä'

"u

j

az

372

Dr Dro UNo.

Q

habetur ex pradicatorum effentialium repug-

pantia; nec eft impropria, quam aliqui dedu-

H

Ti

cunt ex effentiali iftius fpeciei fuperfluitate.

Pars ximn.prob. Repugnantia predicatorum fta-

m

ret in hoc, vel quód fpecies impreffa repraefen-

taret obje&tum , vel quód ad vifionem five de-

&

terminaret five effe£tivé concurreret: fed nul-

du

la repugnantia habetur in rmo, quia fi datur

fin

W

fpecies expreffa, quae Deum reprefentet, üt

probatum eft num. 167., faltem poffibilis erit

&

Tit

fpecies impreffa repraefentatrix; tum quia illa

formaliter, haec tantüm virtualiter repracfen-

t

1

tat: tum quia reprefentatio fpeciei impreffze

ad fimilirudinem potiüs effectivam pertinet;

ü

CO/;

qualis tribuitur lumini glorie; que fi dari po-

teft ex parte potentie, poffibilis minimüm erit

T.

li

ex parte objecti, Necin 2do ac 3tio; quia fi

rimum ftatuatur verum, jam eodem modo

qu

fe habebit - üt fpecies reliquae impreffze , quibus

tun

id muneris fecundüm diverfos Auctores utrin-

Wor

e[i

que conceditur, vel pofteriusdenegatur. Pre.

2. p. Effentialis (aperfluiras, propter quam fpes

d

Wt

cies impreffa rejiceretur ficut forma formse aut

unio unionis, haberetur prafertim ex eo; quód

Iu

Deus per fe fit proxime intelligibilis in ratione

ltm

objecti;adeóque fuperfluum fit eum proxim? in-

t

tellipibilem reddi per fpeciem creatam: fed inde

Vlf]w

non poteft dici ifta fpecieseffentialiter füperfiua;

tum quia lumen glorie non eít füperfluum;

We

quamvis Deus etiam per fe proximé fit potens

lia

Operari in ratione principii elevantis & efficien-

D

tis: tum quia, cümliberé in ratione obje&ticon-

M

currat

Dzr Dro Uwso.

375

i

currat ad vifionem , ejusmodi concuríum par-

dl

duitàt

ticularem immediatum füfpendere, & inttru-. :

mentaliter ac. mediaté. per fpeciem impreffam

um

praftare poreft.

&

præferþ

170. Objic. cont. xm. Falsófüpponitur, quód

fb

& inomni coenitione & in vilione beatifica pro-

fi

fi

ducatur aliquis terminus; rum quia datur actio

j

ii

fine termino, üt fit in motu locali: tum quia

Id

Ü

in divinis non producitur verbum per intelle-

J

j

&um effentialem , neque etiam per Filii &Spi-

"

unu

ritüs Sancti intellectionem: tum quia in beati-

pai

tudine non erit verbum fed filentium, üàt patet

l

"

i

ex P 64. v. 12.: t decet bymnus ia Sion, quem

ettifi

Chaldeus fic vertit: Tibi filentium Deusin Sion.

lr

Conf. 1. Non poreft dari fimilitudo creata effen-

jm &

tiee divinze; tum quia quod eft inferioris ordi-

qma

nis; üt ait S. Dion. L. de Div. Nom. C. 1., ne-

m

quit aliquid füperioris ordinis reprasfentare:

.,qulbb

tum quiaobjectum, cujus effentia eftipfürn effe,

non poteft repraefentari nifi per formam, cujus

"u

effentia fit ejus effe: rum quia res finita nequit

JamfP*

effe perfecté (imilis rei infinite. Conf. Z7. Deus

m

non eft cognofcens per formam creatam ; ergo

TA

nec per eandem poteft effe cognitus; tumquia

n

immediaté videri deber & fic non per fpeciem:

(

tum quia Deusipfe & non fpecies eft terminus

d

é [

vifionis beatificce,

j

W. IN. 74f Id prob. 1. D. Datur . actio ve-

15 effectiva & produ&tiva fine termino N. me-

rfïuumf

J

rP applicativa & adductiva T. Vifio intuitiva

jj&» tanquam actio vitalis eft primi generis; alterius

hic di-

jv generis eft motus localis; quamvis &

a

a 3

füngui

dl

Dr Dro Uwo.

374

fiti

ftingui debeat inter impetum, qui verus eft

lia

terminus À movente produétus, & inter effe-

dl

&um formalem motüs, qui eft applicatio vel

4l

addu&io ad locum.

-Ad prob. 2d. &. quoad

d

1m. Difp. eft; quia Deus eft fuum effe & intel-

Tit

ligere; non autem creatura, quae muratur co-

-

&1

.gnofcendo: quoad 2d. z. Intellectionem Filii

Và

& Spirttüs Sancti effe realiter eandem cum in-

[i!i

tellectione Patris, que ipfum filium producit;

fin

adeóque non exiftit ifa intellectio finetermino,

fü

nec alium terminum habere poreft, quia ille

Ye

jom füpponitur productus,

exhauftüsque eft

d

per produ&tionem verbi divini. .4d prob. 3f.

t

AN. a. quia per illam verfionem non excluditur

fr

'cognitio Dei, & confequenter nec verbum men-

Ti

tis; cümipfe Gonet, qui hocargumentum pro-.

fert, negare nequeat, quód beari vitaliter &

[

active fe habeant, quin Sacrum & myfticum

d

aulze cxeleflis filentium violetur; fed inconcin-

IUI

nus parritus, ftrepirus & fragor inordinatus, fi

il

uidem ad illam verfionem attendere oporteat.

!

"Ad Conf. L. .N. AMF. prob. vm. D. Quod eft in-

fi

ferioris ordinis, nequit reprefentare quidpiam

Q

ordinis füperioris, tanquam fimilitudo objedti-

W

va & cognita, C. tanquam fimilitudo formalis

[

& incognita, fuhd. i fir inferioris ordinis tam

l

entitative quàm reprerfentative, C. Si entitati-

2

v& tantüm, N. S. Dionyfius de obje&tiva dun-

«

táxat loquitur, cüm doctrinam fuam explicet

exemplo corporis, per quod res incorporea

videri nequit; & fi de fpecie formali etiam lo-

Y

queretur, pofítularet folüm , ut efferrepreeten-

tativé

Dzr Dro UNo.

375

qu d

tativé ejusdem ordinis. 44prob. 2d. X&. Simi-

lirer diftinguendo, quia aliud eft (üum effe,

udi

yio

aliud reprzefentare effe per effentiam alterius rei.

dd prob. 3t. D. Species finita nequit effe per-

qumd

NI

fe&t? fimilis, h. e. in omnibus cequalis rei infi-

QIUW

nite; C. nequit effe perfecté fimilis, h.e. ver&

& proprié reprafentans; [u/d. fpecies objecti-

"t

a

Qu ;

va C. formalis, IN. Sicut ad fpeciem expreffam

auri non requiritur, ut fir aurum, neque ad

ii

m

fimilem fpeciem Cafaris, ut conveniat quoad

fübítantiam & alia cum Cefare; fic nec con-

qll'!

venientia fpeciei cum objecto infinitatem obje-

qu

&o propriam exipit: praefertim cüm vifio fini-

u

clud»

ta polfit juxta adverfarios attinoere Deum in-

finitum, & lumen etiam glorie quantumvis fi-

wmm

nitum aliqua objecti fimilitudo dicatur. 244

mpl

Conf. I1. 3. N.Conf. quae etiam retorquetur in

!

N

actu amoris.

Ratio autem eft; quia effentia

yli

divina per idem fit à beatis formaliter & actu

n

intelle&a, per quod formaliter & actu videtur

It

j V

à beatis, & per quod ipfi funt. formaliter &

o

actu eam videntes; fed per formam creatatm ,

qd

fcilicer vifionem , effentia divina formaliter &

ul

acu videtur à beatis, & per eam ipfi fünt eam

[

](

forf

videntes: ergo. 444 prob. 1m. D. Non vide-

tur per fpeciem tanquam objectum priüscogni-

r

e[]ll[l

tum C. tanquam per terminum, IN. — 722 proZ.

2d. D. Species non eft terminus obje&tivus &

M i

cognitus, C. formalis & productus, N.

a

171. Objic. coit. 2d. In omni intellectione

j

n

& maximé in vifione Dei beatifica debet inter-

j !

venire fpecies. 17umpatet; tum quiaintellipi-

yl

Aa 4

lle

r

Vi

Dzs Dzo Uua.

376

bile eft ficut viibile, quod fine fpecie non per-

cipitur: tum quia juxta Ariftorelem & S. Thom.

jut

ade-

L. 4. cont, gent. C. 1 1. omne intellipibile debet

effe in intelligente feilicer reprac(entative, quod

1i0r

ruríus fieri nequit fine fpecie impreffa. — odum

qu

conftat ex 2.ad Cor. 5.v. 6. ubi dicitur: Dum

h

fumus i covpore, peregrinamur à. Domino ; per fi-

pi

dem enim ambulamus $ s per [peciem; poftre-

0b

mis enim verbis indicatur Deum per fpeciem

ipl

videri.

f

Conf. [. Concurfus objectivus vel fim-

pliciter talis vel faltem immediatus non videtur

p

Deo convenire.

h0

Imum colligitur tum ex eo;

quód non debeat poni caufa aequivoca ubi ha-

[

d

beri poteft univoca: tum ex hoc, quód obje-

€tiv€ concurrere fit uniri intelle&ui, quod ia

e

Deum non cadit. 24/m; quia concurfüs ille

T

àmmediatus foret neceffarius, quandoquidem

3

oriretur ab effentia Deiprout antecedente libe-

y

ram voluntatis determinationem ; adeóque Deus

fecundüm toram intelligibilitatem concurreret;

unde & intellectus deberet elicere vifionem in-.

lu

finitam, & vifio omnis foret aequalis. . Corf. I

D

Si effentia divina videretur fine fpecie impreffa,

fimiliter id dicendum foret de perfonalitaribus,

à

quafimilirer in vifione beatifica videntur: fed

hoc dici nequit; tum quia relatio, que tamen

a£tiva non ett ad extra, deberet effectivi con-

currere: tum quia in probabili fententia, ubi

ä

una perfona videri poteft fine altera, una de-

beret poffe feorlim concurrere , cüm tamen

[

juxta Conc. T'oletan. 4tum opera Ttinitatis ad

&

extra fint indivifà & infeparabilia,

öla lvi

DE Dzo Uuno.

377

n

W. IN..2ff.. Id part. yine prob. 1. N. pay. Ob-

Thn

je&tum enim visüs neceffarió diíftat ab oculo,

edo

adeóque perípeciem rantüm uniri poteft, quod

X

non accidit in intelle&tione omni, üt f d. e.;

yn

quin & in guftu, tactu & odoratu juxta plurimos

« J

Ípecies non datur, quia fenfibile immediaté ap-

j

plicatur fenfüi..| 244 proP. 2. Similiter N. ipfum

p

objectum non poffe effe in inrelligente per fe

pwe*ä

ipfum in aétu primo intelligibile; quod dein

V

(j

fit in a&tu fecundo intelle£tum per fpeciem ex-

Wt

preffam. |. 44 p. 2dee prob. .. per fpeciem hic

eu

nonintellipi fimilitadinem;fed ipíam nature füb-

)l

itantiam Dei, üt patet ex hom. 1o. S. Chryf.ad

T

C.5. v. 37. [oannis, S. Aug. Serm. 142. de

temp. S. Greg. L. &8. mor. C. 28., cujus poftre-

;uod

1ni verba fünt: «

us l

uamdiu hic morraliter vivi-

»tur, videri per quasdam imagines Deus poteft,

;uxdc

u ]

»fed peripfam nature füce fpeciem non poteft.,,

a

"d Conf. T. &. N. 4ff. Id part. m. prob. 1. D.

TR

INon debet poni caufa eequivova, fi aliunde &

pein!

requiratur & adfitunivoca, C. fecüs, IN. Axio-

Cg;/ ]

ma ípectat ad fübflantias generabiles, utl dum

ignis producit ignem, non veró ad alia caufan-

nplfu

Fac)

di genera: pratereaobjectum ipfum caufa pro-

n^

pria eft cognitionis, impreffa fpecies autem vi-

üfis

caria rantàm objecti; & quamvis qualitas fit,

i

non eft tamen cauía univoca vifionis, cüm non

fit vitalis.

d prob. ». D. Ymmediat$ objecti-

m

"T.

vé concurrere eft uniri phyficé, NN. uniri in-

tentionaliter, C. Unio intentionalis fit quafi

um

il M

efficienter, eüm obje&tum movet ac determi-

ipfüm competere poreft ;

nat; qugd Deo per fe

"

Aa 5

quafi

!

^. Deg Dro Uno.

378

«t

quafi

formaliter fit propri& per ipfam intelle-

&ionem & expreffionem obje&ti. /4d parr.

2da

[US

ttib

vob. IN. feq. In quocunque enim ftatuarur cone

curfas Dei objectivus, liber eít, & hinc etiam

UI

ind

Deus dicitur objectum liberum & fpeculum vo-

luntarium, ita ut Deus non tantüm videatur

Bu

v

vel non videatur, quando vult, fed etiam quo

modo & menf(urá vult: unde concurfüs illenon

eu

[

antecedir fed fequitur liberam voluntatis Dei

determinationem ; quo pofito reliqua corollaria

Ia

omnino nulla fant. — 244 Cozf. 7f. &.1. Sicon-

Ío

curíus objectivus preter terminationem puram

ftatuatur in mera determinatione , qualis con-

fy

ceditur cognitioni obje&tum proponenti refpe-

[

