cim ex di&is fübftantia ad fe fit & nonad aliud.

SCQURQOEIEESUUNUNIRRES

!

hoc complexo füb.

J.?'J prob. Difb. eft; quia in

ftantia

Dr DEo UNO.

299

m

flantia non exigit vifionem ratione ful, fed dun-

chV

taxat ratione adjuncti & quidem indebiti ac

gratuitó dati,adeóque nec extra ordinem fuum

ü

t

attollitur: econtra fi fübflantia füpernaturalis

(l

ratione fui vifionem Dei exigeret , quia hec vi-

It

fio illi foret connaturalis & proportionara, aut

T

vifio illa deberet dici ordinis naturalis, aut füb-

(

ftantía füpra ordinem naturalem entis creati ele-

Dd

vari. Caterüm mutari fzepe rerum rationem, fi

j

lococomplexi etiam finiti & naturalis ponatur ae-

M

quivalens fübftantia;patet etiam aliis ex exemplis;

i

cüm fi pro complexo ex intellectu creato & in-

telle&ione, vel ex fübftantia materiali & caloce

r

T

realiter diftiné&to, fieret (übftantia ratione fui al-

terutri zequivalens, hac foret in ea ratione jam

T

rfd

plané immutabilis, in qua tamen complexum

u

illud capax erat mutationis.

Alia quaedam ob-

T

Jii folita videri poffünt in Tr. de Virt.

theol. l. c.

ie

J

ARTICULUS IIL.

u

fj "

| 4 Deus ab intelletiu. cveato. poffit

T.

comprebeudi ?

n

157."NTOa-. Comprehendere, quod in fenfü

T

3l ifïi

phyfico idem eft ac complecti & in-

cludere aliquid, aut affequi, attinpere &

^

jjb

a

j

adipifci preefertimid, quod perfecuti fumus

Patribus tum Gracis tum Latinis ad. animi no-

NU

[lahsv

titiam translata di&tio eft, atque ab iis procog-

nitione. obje&ti. clara, firma, fimultanea, &

j

Ad hujus vero

n

maxime ple:zigääma ufürpatur.

cqui-(

!anu"i v

—

$o

Ds Dgo Uxno.

cognitionis plenirudinem duo requiruntur;

p

D

1:um quidem, ut omnia, qua formaliter in

ää

objecto fünt; atrinpantur, quod declarat $.

t

Aug. rum in Serm. 28. de Verb. Dom. C. 3.

|

tum ep. 112. C.9. ubi hec haber: .4liud eflvi-

[

l

deve, aliud totum videndo compvehendere: quan-

doquidem id videtur , quod prefeus utcu

nque [em-

4

[/

ziuv; totum autem comprebenditur videndo , quod

31a videtuy , uz nibil eyus lateat videntem , aut cu-

h

l

us fines circum]piet po[Jum : ficut te mibil latet pra-

Jentis voluntatis tue 5 circum[picere autem potes

]t

fines anuli tui. — Exempli. gvatid duo pofui, quo-

N

vum alterum ad mentis obtutum, altevum ad cor-

D

povales oculos pertinet : 2dum eft, ut cognofcan-

[

[

tur omnia, que funt in objecto eminenter, feu

quz in ejus virtute & potentia caufaliter con-

[

li

tinentur, uti declarat S. Thom. p. 3. q. 10. a.2

& Perav, de Deo L. 7. C.4.. ex Patribus offen-

!

dit; qui Filio Dei &Spiritui fan&to folis compre-

(

henfionem Patris tribuunt, quia foli illi pree-

IK

&i

ter Dei fübftantiam, ejus etiam finum ac pro-

funda cognofcunt, feu quee in confiliorum il-

IK

d

lius fecreto, abfolutà poteflate ac virtute conti-

nentur. Anomsei relato num.132. errori & hunc

eriam majoremaddideruntquod dicerentDeum

d

à f& comprehendi, üt S. Epiphan. exponit, de

Aé&tio l. c. fic pergens : /za, audaciffmmus ifte di-

cebat: Tun Deum uovi , quàmineipfum: imó uon

tam uovi meipfin, quàm Deum. Contra quos

[

138. Dico. Deusabintellectu creato; lumi-

Q

mine gloriee quantumvis adjuto , comprehendi

t

non poteft. " Prob. L. ex Srribtura, que com-

prehen-

Y

DE Dro Uwo.

3or

1nf

prehenfionem rejicit, five. quee fimpliciter de

Kert

Deo concipitur, five que ad ejus virtutem &

at

attributorum potentiam pertinet.

Primum li-

n

quet ex Job. 46.v. 26. .Ecce Deus magnus , viti-

lj

W

cens fcientiam noflvam. Eccli 43. v. 34..— INe la-

J

boretis : mom enüm compvebendetis. Jerem. 32.

ld

"

v.19. AMagmus confilio, €$ imcompvebenfibilis

*

yif

cogita?u. Alterum patet ex Job. 9. v.10.. Qu

(

!

Jacit magnpa €9. incompvebenfibilia. Ex C. 11. v. 7.

i

Porfitan ve[ligia Dei compvebendes, 9 usque. ad

]

pevfeGum omripoteutem veperies ?. P(al 146. v. 5.

»

Sapientie ejus iton eft numerus. ad Rom.r1. v.33. O

il

altitudo divitiarum [apientie &9 [Cientize Dei ! quim

o

incomprebenfibilia funt yudicia eus, 6^ invefligaliles

er

vieejus! 1.ad Cor.2. v.1o. SpiitusJevutatur omuia

] co[

etiam profunda Dei.

Quis emim bominum [cit,

) V

que funt bominis, mifi [pivitus bomümis, qui im

o

spfo efl ? itatg que Dei fust , nemo cognevit , ni-

n

f [pivitus Dei..—. Ejusmodi veró teftimonia cüm

necà Scriptura nec à Patribusreftringantur vel

p

cr

ad cognitionem in prafenti vita, vel cognitio-

nem ex folis nature viribus; abfoluté fümen-

a

da funt, &affertum omnino evincunt. Il ex

Tvaditione. Con. Later. IV. Cap. irmiter fic

du

habet: Simpliciter coufitemur , quód. unus verus

[)eug

ef folus Deus , cetermis , incomprebenfibilis 5 &

lt) L

j

Cap. Damnamus additur: /Vos facro. approbante

Concilio credimus £9' coufitemuy cum Petvo. (ícil-

N

T.R

Lombardo) qu4 una fumma quedam ves efl , in-

IHOS

comprebenfibilis. Porró Magifter fententiarum in-

J

"l

telligebat Deum omnino incomprehenfibilem.

Q

Balileenfe auteman. 1435.; quo Eugen. IV. nec-

dum

ld

ais

302

Ds Dso Uxo.

dum tranftulerat Concilium Florentiam, dam-

|

navit propofitionem Auguftini de Roma, quà

à

dixerat in fuo de Chrifto & Ecclefia Libro,

ün

animam Cbrifti videre Deum tam clav? ac intensà,

li

quamtium claré acintens? Deus videt f ipfum; quo .

l

fenfu comprehenfionemexprefferat. Idem jam

JiQ

anteaetiampreter Gregorium utrumque, Bafi--

IK

lium ; Chryfoftomum & '"Theodoretum, qui

fa

Anomseos ex profeffo oppugnárant, docue-

d

runt Dionyf. L. de divin. nom. C. 13. de Deo

fy

referens: ; Perfectumeft igitur non folümtan-

[

quam per fe abfolutum & totum ex toto per-

Q

fectifimum , fed etiam ranquam füperperfe-

€tum , quatenus excedit omnia & tum infinita-

3

tem omnem determinat, tum prater omnmem

terminum expanditur & à nullo capitur aut

T

comprehenditur.;, IreneusL. 4.C. 37. Secug-

f

dim magtitudinem quidem mon efl cognofceve Deum;

d

impolfrbile eff emim menfuvavi Patvem.

Clem.

]

Alex.

J

?. Strom.. 7Zpparuit "4ugelis; quippein-

vifibilem divinitatis naturam u illi quidem vide-

h

&9t , h.e. comprehendebant. Cyril. Hier. Ca-

fl

tech.6. Zdzut angeli, mon fücut Deus efü, foed —

quatenus zpfi capeve polfunt . ...

'

Fideut angelis-

quaummm capaces funt ,

&2 "drebangeli po[funt :

Zbvoni $9. Dominatioues

plàs quàm 1li primi,mi-.

f

lt

tus tamen quám snajeftas illa mereatur. Epiphan.

Q

heres.70. JVeque veró dubium.efl,

quin Deus -

comprebendi nequeat.

r

Aup.Serm. 38. . c. 4f- .

tingere aliquantum sne

Lte Deun m

*

agna: beatitudo

W

€ft: comprebendere autein empino

[/

ipoffibile. Plu-

ra tum hujus tum aliorum Pátru

m dicta videre-

licet

D& Dzo UNo.

503

licet apud Petav. l. c. IIL ex AUaziom. Com-

ü

It

g

prehendere eft rem cognoícere quantum eft

cognofcibilis, & ejus cogno(tibilitatem quoad

f

Yi

Iit

omnia, que formaliter & eminenter habet, ex-

haurire; ür num. pr. noratum eít: Sed intel-

;

13

lectus creatus etiam lumine gloric inftructus

non poteft Deum cognofcere, quantüm cog-

x]H

I

noícibilis eft; tum quia intelle&tus ejusmodi

((j

Íemper manet finitus, cognofcibiliras autem

e(t infinita, ficur ejus perfectiones, -quas five

i

Ia

formaliter five eminenter continet , fünt infini-

te: tum quia aliàs fan&ti Patres illegitimà ex

0

comprehenfione probáffent divinitatem Filii &

peh'

Spiritüs fan&ti: erpo.

!änhl

Ils

139. Obj. Beati à Theologis vocantur

comprebenfores; & Paulus fideles 1. ad Cor. 9.

aan

M

monet: Sic currite, ut comprebendatis , ac de

fe ad Philip. 3. (cribit: Seguor autem, [i quomo-

Dur

do comprebendam: ergo comprehenfio Dei eft

(5

poffibilis.

Corf. [. Rem cognofcere toraliter

W

W

& ficut eam Deus cognoftit, eft rem compre-

H

Ü

hendere: fedfic beati vident Deum;quía Apo-

ftolus 1.ad Cor. r3. v.9. dicit: Ex parte ezim

3

J

cognofcimus , €9 ex. pavte propbetamus; càm au-

gic

zem venevit, quod perfedum efl, evacualitur ,

fl

J

l;

quoa ex pavte ef; & v. 12. addit:/ INume. cogo-

Jto ex parte:. tunc. augem cognofcam, ficut. q9. ego

:

coguitus fum. Ergo. Conf. I]. Scire, quenam

]u

fit latitudo rei, & omnes ejus dimenfiones, eft

rem comprehendere : Sed Paulus fic Deum

ii

cognofcebat, voluítque ab hominibus cogno-

D

fz; càm ad Ephsef, 3. dicerer: Ur poffstis com-

1d€f

'

j

pre 672-

Nageee:

304

Drz Dro Uxo.

,

prebendeve. cum. ommibus fantlis, que fit latit

IIMIiO

£ longitudo &9 [ublimitas eg profundum: Et [ci-

ve etiam fupereminentem [cientue. chavitatem Chri-

ä

fs ut anpleamun : omuem JDei plemudiuem.

"

A

"

Ergo.

r

N

&. D. Cozf. Comprehenfio Dei fümprapro

l

affecutione & poffeffione Dei eft: poflibilis C.

]

fumpta pro cognitione Dei adaequara & ple-

nifima IN. Omnia antecedentis. exempla de-

fumpta fünt à fimilitudine curforum, qui com-

f

q

rehendunt metam & bravium ; unde patet

non effe ibi fermonem de comprehenfione ad

[

animi perceptionem & copnitionem perfectif-

d

fimam translata.

"dd Couf. [. w IN. i. ad prob.

D. Er hic Apoflolus facit rantüim oppofitio-

ä'

nem cognitionis per fidem imperfecte & ob-

fÍcure cum cognitione per vifionem bcatificam

[

perfectà & clara, C. cum cognitione pleniffi-

!l

ma , & comprehenfiva N. omnis noftra de

Deo & divinis cognitio, five fides fit, five

l

fcientia ex fide orta, eft imperfecta & ex parte;

quia revera totum, quod eft Dei, & omnia

ejus áttribura in hac vita non copnofcimus; &

obícura etiam eft, quia per fpeculum in enig-

inate tantüm habetur: in alteraautem vita bea-

if

torum copnitio erit perfecta & clara; quiatunc

perfectum veniet, facie & faciem Deus vide-

!

bitur, & otines Dei pertectiones cognofcentur.

Ad eandem eriam intuitivam Deivifionem tan-

l

f

rüm refertur, quod additum eft, quia expli-

cat illud versüs 12. initium: Zdemus mutic. per-

[peculum i euigmate, tuuc augem facie ad faciem;

unde

—

[1

Dz Dszo Uuo.

365

if

wunde colli

B

nes Dei

Bitur quidem effentiam ac perfe&tio-

& myfteria fidei in feipfis copnofci à

T

beatis,

ficut Deus nos in nobis videt, non ta-

T

rnen in ceteris noflram co

gnitionem effe Divi-

ne equalem. 44 Cosf. 2

. B. D. M. Sciretan-

Y

tüm in genere & univerfi

m, que fit plenitudo

bihsfï

rei ejüsque dimenfiones,

eft rem comprehen-

$p

dere N. in fpecie aut. ind

ividuo & fingillatita

n

T. Etiam D. . Paulus v

oluitcognoíci Deurm

TU

fecundüm incarnationem

& prefertim quoad

crücis myfterium T. ^ fe

] Pälf

cundüm diviniratem

Q

fubd. cognofci in eenere & univerfi

m C. in in-

T

dividuo & fingill

)

atim quoad omnia in Deo co-

jl J

nofcibilia N.

Quamvis Apoftolus videatur

hic loqui de Chr

;

ulit

ifto àt homine, & peculiariter

& d

de ejus cruce,

hujüsque fru&u & conformi-

N

tate in nobis tu.

m in hac tu

m in fürura vitas

lenf

tamen; fiejus fenfus etiam de

divinitate i

ntellipas

f

tur , non nifi decognitione Dei finita &

tali intel«

, H

ligendusett

;qualem de fa&o per fidem five ratio-

nis lumen

$u

de Deo infinito & omni

perfecto ha-

qtti

emus; quie certé com

prehenfiva dici nequit.

ij

140. Zf i Ob

jeétum quod fimpliciffie

[:]

mum eít & rotum vi

etur ira, ut hihil ejus la-

i[gbï!-

teat videntem,

comprehenditur: Sed Deus eft

at

ens fimpliciffim

üum;,«

totus videtur ità; t ni-

,

Vi

hil Dei lateat bearüm ;

quia videiwr ficari eftiin

enti

fe: ergo. Conf j.

tiam Dei, imà vide

Beati vident omnipoten-

mmf.'

nt ipfàm 'Dei comprehene

fionem feu actum,

a

hendit: ergo & vi

quo Deus feipfümcoipre-

1)!)

dent omnia, qüe in ómni-

(l

potentia & illa cemprehenfiohe continentur, ac

u

proi&

306

Dz.Dzo.Uxo:

Couf. 11.. Sal-

roin Deum comprehendunt.

r

tem Deus comprehenditur ab humanitate Chri-

D

fli; nam r. üt ait Paulus ad Coloff. 2. /7 Chrz-

W

(lo funt ouumes zbe[aurà [apieutiee g. [cieutie Dei

fi

& Joan. 3. JVoz eff Chriflo datus [piritus ad men-

li

uram...2. Juxta Ifidor. in Exod C. 2..Sola [ibz

Q

integyà uota eft Tyinitas 9. bumanitati. ajJumpta.

at

5. D. Thomas p. 3. q. 10.a. 2. afferit, homi-

l'!g

nem affümptum cuncta cognofcerg, quee fünt

ii

in Deo. Ergo.

E. D. M.

Si videtur totum ita; ut nihil la-

f

h

N

teat pracisà quoad entitatem & fübftantiam N.

Wi

Si ita videtur;ut nihillateat tam quoad entitatem

b

& fübftantiam quàm quoad modam virtutis fi-

h

ve in effendo five in operando C. Poftremum

r

requiri ad comprehenfionem patet ex dictis

[

num. 137.; ubi prater expofitionem pofterio-

q

ris partis etiam in teftimonio Auguftini obfer-

IK

vandum eft, quod ad comprehenfionem exi-

tü

gat, ut fines rei circumípiciat, & fic etiam

Ty

modum virtutis exhauriat.

Jam veró Deus

non tantürm infinitee virtutis eft in operando;

p

pw

fed etiam in effendo; quia quamvis non admit-

)

tantur infinita attributa, tamen omnia & fin-

eula atttibuta fünt in fe infinita & equivalent

t

infinitis entibus habentibus fimilem perfectio-

il

nem majorem & majorem in infinitum ; at-

Q

que hinc etiam non operativa attributa; &qus

lt

tantüm fünt ad íe, habent füam profundi-

tatem, abyffum , & finum, quem nullus in-

l

telle£tus creatus, nifi generali tantüm modo

tü

perfpicere vale, Quare quamvis Deus fit ens

Ti

In-

M

Dr Dro Uuo.

1

307

Ti

Vïï,mpliciffïmu'm & hinc fecundüm partes

non

b

videatur, nec cognitioni bearorum aliquid ejus

Ji

entitatis ac fübftantiee fübtrahatur; tamen quia

[

imul eft virtualis multiplicitatis & equivalen-

"

tiz infinitee, 8 finita cognitione menfürari ne-

'mpfg,

quit. Porró vidererem; utieftinfe, propriédi-

IOT

cirur de cognitione clara & immediata rei ipfius,

t

rigidé autem de torali cognitione rei tam fecun-

üm modum quàm fecundüm fübftantiam: in

W

priori fenfü afirmatur

à fcriptura de Beatisre-

fpe&tu Dei,

& nihil obeft noftre fententiee ; in

iA

Id

poíteriori autem obeft quidem, fed & hinc

eüiam à pluribus Patribus preefertim Graecis ne-

r

mul

Batur. 44d Conf. 1. w. quoad vm. p. D. Vident

omnipotentiam quantum ad fe, h.e. divinita-

jidi

eno

tem ejüsque vim effe&ricem creaturarum C.

quanrum ad alia , h. e. fecundüm id , quod emi-

t

m

nenter cont;net, nempe perfectiones creatura-

rüm à Deo producibilium, /z22: vident com-

elii

]u

muni quadam ac generali perceptione , quae

5ndf1:

precisé correfpondear ideze genericae de omni-

potentia C. cognitione peculiari & diítin&,

q

que [npillatim reprafentet omnes creatura-

d

rum perfe&iones,

quas in infinitum omnipo-

ul

tentia connotat N.

dj

Quoad 2. p. D. fimiliter;

quia vident quide

m fubftantiam ipfam a&üs,

h [

qu& eft ipfs Deus, non tamen omnem illius

quä

terminum. 724 Gorf. T. w. V, A. ad pvob. 1m.

undl*

d

D. FIec Chriftoinfunt & funt. data, quatenus

humanitati conjun&ia eft divinitas, quec habet

godo

Tj

thefauros fapientiee & fcientiee increatee, acfpi-

ritum non ad menfüram, C. quatenus ejus

n

z

humae

s

308

Dz Dszo UuNo.

-

hüiüanitas in fe

f

pectatur, aut hec habeat fa-

pientiain creatam infinitamn & fpiritum non a

menfuram in feipfaN. Verba ab Apoftolo im-

rnediate fübje&ta: Quia im ipfo inbalbinat ommus

lenitudo divimitatis covporaliter , ejas mentem &

noflram refponfionem explicant. 244 prob. 2d.

D. 'Yrinitas integr& nota eft bumanitati affum-

P

tee ratione perfone, in qua fübfiftir, unde &

addit: Que eff ferunda in. Trimitate Per[ona , C.

ratione füi IN. Senfüs iraque illius eft: Chriftus

üt Deus divinam comprehendit effentiam , non

antem ür homo. . 224 prob. 5t. D. Afferit hu-

manitatem cognofcere omnia , quee füntforma-

];

liter in Deo T. qua fünr eminenter, f4/d . quan-

tüm ad poffibilia, & preefentium etiam ac fue

turorum omnem virtutem vel nodum N. quan-

tüm pracise ad preefentium ac. füturorum fub-

ftantiam & numerum, quandoquidem Chri-

ftus omnium , qua JDeus decrevit; caput

eít, C

EE SPCSEEUS BAU ORE NOLT B

141. Zif.

4. Deus fecundüm tOtan'; füari

vifibilitatem continetur intra obje&tum inte

lle-f

€tüs creati: ergo per abíolutam potentiam Dei

poteft intelle&us creatus elevari ad Deum cotri-

M IICR Ts , L RE DAPP -

prehendendum; prafertim cüm lumen glorid

aut concurfüs

Dei infinitus non implicet. Cozf.I

'Tota divinitas uniri

otuit cum natura hurnána

in. Chrifto unione fu

b

ftantiali & phyficà: ergo

& uniri poferit cum intelle&u creato ünione

accidentali & intentioralis maximé cüm illud

plus fit quàm hoc. . Cozf. /J. Coghitio divitiay

quà Deus feipfüm comprehendit , poreft uniri

cuim

Dr Dro Uxo.

309

at

j

i

cum intelle&u creato , ficut dipnitas naturge

divinz unita eft cum humanitate Chrifti & ejus

p 1f

operibus: fed hoc modo intelle£tus creatus

oiiil

comprehendet Deum: ergo.

at

&. D.74. Deus fecundüm totam füuam vi--

"

fibilitatem continetur intra objectum intelle&tüs

jlin

creati, quatenus habet rationem veri, & ita,

d

ut attingatur modo finiro, C. quatenus habet

Im] )C

rationem infiniti, & ita ut attingatur modo in-

hi

finito, N. "Tota infinitas Dei manet vifibilis &

U

prehenfibilisrefpectu Dei, qui feipfüm fa-

i

lus comprehendit: non autem vifibilis & com-

QIIte

prehenfibilis eft refpectu intelle&tüs creati, à

qu

quo tantüm finito modo & cognitione com-

h

muni ac generali, aut diftributivé & divifive,

IUSH

non autem modo infinito & cognitione fingu-

ub

liari ac diftin&tà, aut colle&tiv? & fimul attin-

hl

gi poteft. ProLatiouem fübjunctam JV. quia re-

[

pw

pugnantia luminis glorize aut concur(üs fimul-

tanei in actu fecundo & terminativé infiniti pa-

n

tet preter alia ex eo, quód omnis creatura &

d

actio creata effentialiter debeat. effe limitata ac

u

finia, 244 Cezf. L &. x. Vel ip(à perfonalis

qo

unio divinitatis cum Chrifto non faécta eft nifi

yott

fecundüm modum & capacitatem finitam hu-

j

manitatis: ergo & intentionalis fieri non poteft

i

nifi modo finito & pro capacitate inrellectüs fi-

[

niti. B. 2. 7:/4. N. Copf. Difp. et; quia unio

TT

hypoftatica nullam fupponit actionem in huma-

fs

nitate, ac proin minüs repugnat eam effe per-

fectiffimam , quamvis defacto cüm non fit infl-

yuft

ti

nia, non fit fimpliciter fed fecundüm quid tan-

gf

3

tüm

d

410

Dzr Dro Uwuo.

tüm perfe&iffima: fed vifio Dei eft vera a£tio

creature ; maximaautem eft difproportio inter

facultarem finiram & actionem infinitam , qua-

lis deberet effs vifio Dei comprehenfiva. Ad

Rationem addiram . «à plus fignificare hic ex-

cellentius, non autem difficilius; imó cüm illa

unio intentionalis toralis feu vifio Dei compre-

ä(ä

heníivacommenfurari deberet Deo, vel per id-

entiratem efler ipfe Deus, vel illà nihil poffet

dari excellentius. 24 Cozf. 17 . IN. par. Unio

q

enimilla copgaitionis divinz fic poflibilis a

l-

(

:

tur, ut per eam creatura Deum cognofcetet

& comprehenderer: (ed nec 1mum evaderet,

quia cognofcere dicit actionem vitalem , qu&

nece(farió profluere deber à proprio & inrerno

principio; nec 2dum, quiaunio illa fieret pro

exigentia aut capacitare intelleCtüscreati & fini-

to modo, ac coníequenter non daretur com-

prehenfio. Ex priori autem habetur etiam i-

—2 - —

fparites; quia illa unio moralis non eft quid

creatum , fed ipíà dignitas increata fecundüm

zeflimationem prudentum nature hypoflatice

unite ejüásque operibus communicata 5. cüm

unio intenrionalis feu vifio Dei intuitiva ab in-

telle&u creato elicita fir quid creatum; adeó-

que eílentialiter limitatum ac finitum.

142. Olferve.. Quam-ha&tenus afferuimus

impoffibilem cognitionem Dei comprehenfi-

vam, eam Theologi vocare folent extenfivam.

Preeter hanc ftatuitur etiam intenfiva, que non

tantüm teneat f& ex parte objecti , fed etiam ex

x UA s. 4 nE EC a EE UWU - - x

parte actüs; quatenus hic habeat in fua clari-

X

. fate;

Ds Dgo Uxo.

51

t

tate , perfectione & intenfione eequalitatemcum

It

objecti cognofcibilitate,

. Qu

Háàc veró pofità, in-

quiritur: an hoc ipfo, quóàd aliqua foret com-

l

d

prehenfio extenfiva, haberetur etiam intenfiva, -

Thomiftis pluribus affirmantibus , reliquis pau- *

ii

cis negantibus.

Verüm cüm teíte Petavio &

Yi

probatore; illud. intenfivae comprehenfionis

n

genus non fuerit Patrum cum haereticis difpu-

po(ïfï

tantium arpumentum, nec in illud ulteriüs ex-

n

!]

currere lubet.

Illud certum, quod hujusmo-

Yi

l

u

di comprehen(io multó magis repugnet, cüm

d

ä

j

extenfivam fimul ipcludat.

n qü!

nteti

CAPUT II

21

x lr

De Vifübiase Dei.

T

Ub Vifibilitatis Dei nomine non tantüm in

poffibilitatem fed & exiftentiam vifionis

Qu

*

E

Dei intuitive cum adjumento fuperna-

T

turali exercendee inquirimus, De utraque qua-

002!1*3

ftiones aliquas hic à '"Theologis agitari foli-

tas, nempe an poflibilitas vifionis poffit ratio-

T.

Pj

ne naturali pofitivé demonftrari, & an animae

g

juftorum plené purgatze ftatim videant Deum,

nunc omittimus, propterea quód de rmze qua-

ym

ftionis fündamento in Tr. de Gratia, de 2da

d

veró in 'Tr. de Beatitudine actum fit.

Qua-

[j

re de ipíà tantüm vifionis poffibilitate & ejus:

exiftentia five hominum viventium in terrafive

g

"n

eatorum in celo apendum reftat.

Cüm veró

du

poffibilitas vifionis intuitivee maxime oftenda-

[

UA4

tur

Dag Dro Uso.

512

T0I

tur ex futura ejus exiflentia in beatis, de hujus

autem dererminatione quoad tempus ex dictis

a

hic agere non propofuerimus; füb eodem ar-

(

ticulo poffibilirarem vifionis &e

[

jus exi(ïenzigm

i

in beatis comprchenfam damus.

ARTICULUS L

n Deus videvi poffit ab intelle£u cveato fuper- .-

garuvaliter adjuto ?

d

143- NT O*2. T alterum, Anomeorum num.

132. expofito falfo dogmati oppo-

l

fitum, erroremabierunt jam olim quidam ano-

nyimi, de quibus Greg. M. L. 18 Mor.C.28.

[

fcribir: Seiendum verh eff, quàd fuére mounulliy,

qui Deum dicevent etiam in illa vegioue beatitudi-

y

(

125 in clavitate quidem fua con[pici, fed im natura

misuime videvi. MHos (eculo feptimo fecuti fünt

Armeni, qui refte Richardo Archiep. Armacan.

L :4 deQQ. Armenorum negárunt, intel-

Je&um creatum lumine füperno adjutum poffe

clarà Dei vifione frui.

Secuti funt, àt jam fü-

ä

i

prà notatum, Palamite, quorum dogma, re-

ferente Monacho David. in narratione difidii

Barlaamum. inter & Palamam, circa Dei vifio-

mem hoc erat: Suuéli ommes tam. bomines quàm

"dngeli

j

lowiem quidem. Dei tempovis exper-

zem: ( íci

cet in creatam illam Lucem ) £5 fézr«

pitevsam qratiam ac domim vecipiunt : fubflantiam,

autem- Dei stemo unquam vidit. bomo: ueque: ange-

lws;,' geque vigere: poteft. Quin & in Academia,

Pazifienfi- an. 1240. füerant , qui inter alios et-

yores

bn D&o Uxo.

^i

hup ,

rores ab Epiícopo & univerfitare ibidem dam-

d

natos hanc quoque propofitionem defenderant;

m d

Quod divira efféutia in fe nec. ab bomine uec angelo

eDtüt |

videatuv vel oid:bitur.

Contra hos cum omni-

bus orthodoxé fentientibus

144- Dico. Deus ab iarelle&u creato füper-

naruraliter adjuto intuitivà videri poteft, & &

Beatis videbitur. Prob.£.ex Scriptima. Matth.18.

i

V. IO. dicitur: j4ugeli eovum i2 celis fanper vi-

dent faciem Patris mei, qui n calis d. Sed inpri-

n

mis facies Dei, fecundüm Aug. L. 22. de Civ.

qi

C. 29., son eff aliquod tale meinbrum , quale uos

D

m

balemus in corpore; fed manifeflatio ejus i

ntelligen-

C

d

)

da ff . & videre faciem Dei, juxta eundem in

j

ep. 112. C. . e(t videve eun ficuti ef] : — Deinde

77

veró inaltera vita homines erunt Anpelis pares,

Q

dicente Chrifto Matth. 22. v. 50.:. Erazr ficue

yi t

dngeli Dei i celo. Ergo. Preterea de homini-

my

bus legitur Matth. ;. v. g.: Beati mundo corde ,

T.

quoniam ipfi Deumvidebunt. Joan. 14. v. 21.: Quz

np*

diligit me.. . mmattifeflalo eimeipfum.. 1.adCor.r3.

l'amf?

v. 12.: Pidemus sune pev. [peculum im amigmate ;

n

futic autem facie ad faeiem : gume cogno]co ex par-

il

t5 func autein. cogno[rcam, freut. €. cognitus fum.

gi Vih:'

1. Joan. 3. v. 2. : Ciimappavuerit , faniles ei erimus:

D

quoniam videbimus eum ficuti ef) — Sed heec om-

f WLKL

u

nia claram ipfius effentige divine intuitionem

)

j

fw

fignificant, ür ex Patrum interpretatione mox

g

adjicienda patet: ergo. 47 ex ZYaditione. Prae-

m

ter PP. Concilii Francoford. , qui in ep. ad Hi-

Q

fpanos fcripferant: Predicamus Chviftum Deum

p

verum £9' vivun, qf ad ejis beatiffmam vifionem

u

$

Pe TU6s

Veetsas

314

Dg Drzo Uuo.

l

(

pevvenive meveamur , àm qua efl tevua. beatitudo;

Ext preter Benedi&tum XII., qui in Extrav. Ze-

til

Ü

tediGlus Deus. , tribuit Beatis civine effentie vi-

fiouem intuitivam &2 facialem , z1ullá inediantecrea-

hi

k

zuvá invatione objetlivifi fe baleute ; EugeniusIV.

Se(I. 25. Conc. Florentini in Decreto Unionis

d

r

cum Gracis definit: Purgatas apimas i2 celum

quox vecipi , 9 antueva clarà ipfiusn Deum Tviuum

?

f

e? Unpum ficutiefl. . Fis prseluferunt Patres ple-

rique omnes ; ex quibus duntaxat aliquos fele-

!

gimus. Iren.L.4. C.37.:

uoniam , inquit ; vi-

vere fine vita impoffibile efl , [ubfiflentia autem vite

tll

D

de Deipavticipatioue evetüit , pavticipatio autem Dei

ef videre Deum & fvui benignitate ejus. . Homines

[

aj

sgituy videbunt Deum , $9 vivent per vifiouem im-

movtales fa&i eg. pertingentes usque ad Deum. . Et

fi

[

poft: Que impoffibilia fumt. apud bomines , poffii-

D

lia apud Dewmn: bomo etenim à [e uon videt Deunz

Alle autem volens videtur. ab bominibus , à. quibus

ult g quando vult, $ quemadmodum vult; po-

[

Iv

tens.efl euim in omnibus Deus. — . Clem. Alex. L.5.

Strom.: Per[picuum eff euim , nullum unquam vite

!

fie tempore. poffé Deum pev[picu? comprebendere

h. e. videre. Qui autem mundi [unt corde , Deum

.

IUII

j

videbunt , pofIquam extremam pevfetionem attige-

Áii

E72

Greg. Naz. Orat. 34.: Deum , cujusmodi

D

atuvá eg fubftantid fit , nullus uuquam imvemt po-

mimun , geque porvó veperiat.. /4m veró aliquando

li

ft veperturus , quevat boc, qui volet.. Meá quidem

fententid tunc veperiet, cüm deiforme boc ac divi-

"

um ád efl sneus no[tva $9 vatio , cum natura co-

D

tii

gnata conuntla fuerit 69 imago ad arcberypum af-

€enaevits

Drz Dio UNoO.

as

771

eeudevit , eujus 110d0 defidevio tenetuv.. -4tque illud

W

mibi efo videtur , quod zagto ffudio commentamur

i

& acquirimus , nempe uos aliquando tantüm €ogti-

It

duros , quantüm cogniti fumus.. Ex Aug. pluribus

Ícriptis, nempel. 12. de Gen. adlit. C. 26.L. 22.

nl

Ünit

de Civ. C. 29. Tr. 25. in Joan. ep. 111. & x1a.

iil

alibíque, unicuslocus ep. 112. füfficiat : $; qu-

Tn

vis , utrim Deus poffst videri ?

efh

jE

ondeo potefl. $i

J

quevis , unde Jeiam ? Refpordeo , quia in vevaciffina

u

Scriptura . legitur , Beati smuudo covde, quoniam

M

lüli)

"

ipfi Deum videbunt , e9 ceteva talia. Si queris , quoe

V

amodo di&hus fit imvifibilis , ff videvi porefl?. Refpondeo,

dnvifibilem e[fé naturd , videri autein , cimm vult , fi-

j

La

cut vult. S quevis, utrüm etiam , frcutà efl , poffit

jl

aliquando videri ? Refpondeo , filiis boc effe promif-

7l 1

Jum , de quibus dithun efl: Scimus , quia cium appa-

w

Vüevit , faniles eierimus , quoniam videbimus eun fi-

]u

cuti ef &c.. ProfperL. de Vit. contempl. C.4.:

Quod bic credidevant , ibi videbunt , fu. Creatovis

g

j

fubflantiam mundis cordibus contemplantes.. Ex C.

13.: Züm verum ommium notitis , quàm aa De

li

q

Jubflautia pleg? g. pevfetio videbitur. « Greg..M.

L. 18. Mor. £. c. ita pergit: Quos zimirum mizor

u

D

duquifitionis fubtilitas fefellit. . Neque euim illi fim-

[

plicieg incommutalili effeutie aliud eft clavitas , aliud

'ujmb

maturas [ed ipfa ei natuva [ua clavitas , ipfa clari-

zas natuva efl. - Quia enim fuis dile&lionibus bec Dei

j

v4(m'0

fapientia fe quamdoque offenderet, ipfe pollicetur dicens:

J

Qui diligit me, diligetur à Patve meo , $5 ego dili-

W

f [

gam euim , £9 snamfeflabo sne ipfum il ; acft paten-

[

Vevdicat : Qui :2 veflame cevmitis, veflat ut 12 mea

(l

ve Datuva videafis.

Alios vide apud Petav.

TP

II

,;(/,m

316

Dr Dro Uwuwo.

!

JII. ex Ratione, Homo per gratiam poteft con-

fequi finem ífüum ultimum & beatitudinem;

ii

q

quia aliàs fru(tra hic illi finis preefixus & à Deo

romiffus foret: fed finis ultimus & beatitudo

T«

ominis confiftit formaliter vel ex toto vel ex

f

parte in clara & intuitiva vifione Dei, üt patet

Y

g0

ex Tr. de Beatitudine: ergo.

Conf. Si vifio

Dei intuiiiva effet impoffibilis , ergo velquiaeft

LU

cognitrio Dei füpernaturalis; vel quia eftcogni-

tio Dei immediata, vel quia infinita: fed exnul-

QOf

t

lo horum capite repugnat. Nar 1. polfibile eft

aliquod accidens vel auxilium füpernaturale;

Qu

n

vi cujus potens fiat intellectus creatus ad elicien-

dam cognitionem Dei füpernaturalem. 25. Deus

u

etiam ratione füc fübftantiae continetur intra ve-

M

rum feu objectum ,fpecificativum & effentiale

i

It

intelle&tüs; adeóque ratione hujus poteft im-

mediaté terminare cognitionem.

3. Quamvis

Wi

taf

Dei entitas fit infinita, tamen quia objectum

C

non eft principium fed terminus cognitionis,

tte

& preterea objedti infiniti cognitio poreft effe

finita; non requiritur, vifionem Dei effe infini-

i

tam, atque hinc neque ex capite infinitatis re-

In

pugnat.

145. Objic. Deus , uti ex di&tis pr. Cap. con-

ftat, eít zzvzfibilis , e9' inbabitat. lucem inacceffii-

f

lem: ergo abíoluté videri nequit.

Conf. ]. 1n-

flar privilegii & preerogativee afferitur foli Fi-

j

lio noffe Patrem & videre Deum, üt patet ex

al

q

Matth. C. 11. v. 21.: JVemo movit Filium tf

Pater, neque Patvem quis uovit , mift Filius. . Et

Ti

hi

€x Joan. C. z. v. 18.: JDeunz uemo vidit unquam:

Iit-

Dr Dso UNo.-

317

t

Unigenitus Filius ; qui ef in finu Patris, ipfe enar-

Qins

vavit. Ergo creature vifio Dei convenire ne-

ili

quit. Cozf. //. Qui defiderant videre Deum,

at

necdum vident: fed ipfi etiam Angeli fan&ti de-

wl

fiderant videre Deum, juxta illud 1. Petri C. z.

in

V. 16.: /n quem /ngeli defiderant pro[picere: er-

£o nec illi víident Deum.

D

Iqi

E. D. ,4. Deus dicitur invifibilis & inhabi-

fur

tare lucem inacceffibilem, quatenus nec oculo

a

corporeo cerni, nec folis naturee viribus intui-

);

[

tivé videri, nec penitus comprehendi poteft C.

a

quatenus nec ab intelle&u füperiüs adjuto vel

git

-inaltera vitaintuitivécognofciqueat N. Etenim,

üt S. Aug. ad hanc objectionem refpondet ep.

ht

YII. , Quia nec iflateftimonia falfa effe po[funt , Bea-

(enl

Vi ttitido corde &c. &c., megave nmon po[Jumus filios

JDei vifuros Deum.

ZAd Conf. 1. &. D. 44 Soli

st

u

Filio inftar privilegii & prerogative cum aliis

tamen per illum communicabilis tribuitur &c.,

b

Titi

C. non communicabilis fi//Z. tribuitur nóffe Pa-

trem & videre Deum, per haciutelligendo co-

ydt

[5

gnitionem Dei perfe&iffimam & pleniffimam ,

eu comprehenfionemC. inielligendo vifionem

jti

intuitivam per vires auxilii füperni, aut fidei

myfteriorámque illuftrationem N.

Patet re-

)

fponfio ex contextu & fen(ü verborum. Pri-

qtti

mó enim textui mox addirur: Vi

egue Patrem

j]

quistioviz tifi Filius $9 cui voluerit Filius vevelare:

í

[]

j

alter veró textus eó pertinebar, ut

oanries

1

a arca-

y

oftenderet , à quo tam divina & ítupen

nadidiciffet , quae ant? narraverat de Verbo Dei

"

WW

ilio, ejus éternitate, fufcepta carge & illata

ll

IQIDiï

asss

J

D Dro Uwvo.

hominibus per illum gratia; heec'enim fe ait|

I

non ab aliquo homine, üàt olim Judei à Moyfe

mii

legem, fed à Filio Dei accepiffe , qui illa Dei

Q

fécreta perciperet aliisque nuntiaret, quemod-

f

modum exponunt Aug. L. cont. Adimant. C. g.

| fj

L. 3. cont. Maximin. C. 9., & Cyr. Alex. L. r.

| o

in Joan. C. 1o;

Ceterüm ita vifionem Dei an-

(

tonomaftice talem , feu copnitionem compre-

! Tj

henfivam tribui Filio, utnon conveniat quidem

| Q

illa creaturis , non tamen vifio propria negetur,

N

declarat Chryf. hom. 14. in Joan. haec notans:

fet

Jn fizu Patris effe , majus quiddam eft , quàm vide-

n

ve: qui euüm fagtiim videt , uon babet exquifitam.

T

ejus , quod videt , cognitionem.

"4d Conf. II 3e.

i

D. M.

ui defiderant, defiderio pure fpei &

excludente objecti poffeffionem , videre Deum,

p

Q

eum necdum vident C. defiderio amoris &.

D

complacentie in poffeffione objecti IN. 1mo.

fh

modo defiderant epri fanitatem: 2do modo.

CQ

dives defiderat divitias, quas poffidet, femper.

Tk

habere; & tale etiam eft defiderium Angelo-

H

rüm Deum intuentium juxta D. Thomam.

lu

Alio etiam modo exponit S. Greg. L. 18. Mor.

h,

C. 28. & hom. g. in Ezech., ubi dicit per hoc.

qi

defiderium anxietatem & faftidium , non veró.

[

prsefentiam objecti & in ipfa fatietate novitatem -

lg

ardoris excludi. Praterea juxta text. grac. legi--

Ts

tüur, i2 que, non autem, z quem, defiderant.

profpicere, & per hac intelligantur cum pluri-

N

10

