effe; & reipíà eft repugnantia, que non invol-

N

g

vitur in fingulorum produéctione; üàt paret in

ID

exemplo potentie divinee rem confervandi vel

u

Onils

deftruendi, quamcreavit. 77 Cozf. 77. &. D.4.

funt purum nihil ratione exiftentie C. ratione

nat:

TE

effentiee N. [Effentiee fcilicet rerum poffibilium

funt reales & ceterne in ideis divinis aut in ipfa

f

effentia divina, quee infinitis modis poreft ad

- ona

extra communicari.

paui

^118. Objic. cont. 3tium. Chriftus Matth. 26,

ul

ytd

v. 39. Patrem ficalloquitur: Sipo/fibile ff tran-

o

Jeat à me calix. ifle, h. e. fübtrahe me à morte

lii

imminente: Sed calix non tranfür, nec Pater

(

Chriftum fübtraxit: ergo id erat impoffibile:

[

ergo impoffibile eft, quidquid Deus facere non

M

decrevit. Coyf. 7. Patres pluribus modis decla-

$

rant; effe tantüm poffibilia & Deum poffe fa-

IMM ]

Nam r.

cere ea, qua facit vel vult facere.

j

Hier. Dial: z. cont. Pelag. illud tantàm | afferit

n Obc

polfi'ile, quod futurumeft. 2. Fulg. L. 3. ad Tra-

fopi

fim, & L. 1. ad Moflim, C, 12.docet Deum zaz-

]u

zum pofféà, quantum vult , eg zantum velie,

Aan-

é

a

zum potef? ; Damafc. autem L.1. de fid. €

, 18.

ntate metiri. 3. Athenag.

[

li

viwure-m Dei à fola volu

Ra

nIa

M

260

Dr Däo UNo.

L. 1. de Refürre&t. Greg. Nyff. L. Catech. &

jti

Hier. in Cap. 4. Dan. ad v. 32. dicunt Deum

um

omue id velle, quod bomum efl, &g eatenüs etiam

Chr

iaf

poff; que autem mon vult, ideo wolle, quia vel

ff

amjuflum vel iudignum efl : unde fequitur nee

t

Deum poffe ea facere, quae non vult facere.

Ad

Conf. I]. Patres; ac praefertim Aug. L. 2. cont.

Maximin. C. 7. &. L. 85. QQ. q. 65., contra

ln

Arianos probant filium zequalem patri in divinis;

bile

quia fi Pater voluifler eum gignere eequalemfi-

lom

n

bi & non potuiffet, foret imbecillis : fi veró

fhr

potuiffer quidem fed noluiffer, effet invidus:

V

ergo fimiliter, fi Deus poffet: plura vel perfe-

€üora procreare, & reipsà non vellet, invi-

qui

dentice arguendus effer, àt idem Aug.L.4. de

fmg

Genef. ad lit. C. 16. inquit. Sz Joza facere poffet

Pl

Deus,uec facevet , magna ef[et invidentia.

K

hus

R. D. Corf. Ergo id eracimpoflibile abfoluté

k

feu potentià abfolutà & ex virium defectu N.

du

ex hypothefi, quód Deus fic flatuerit; feu po-

tentià ordinatà & ex immutabilitate decreti di-

€e

vini C. Inter varias impoffibilitatis acceptiones,

hi

quas Greg, Naz. Orat. 36. & Ambr. L. 4. de fid.

vd

il

C.5. refert, illa frequenter etiam in fcripturis

lt

ufürpatur, quà dicitur impollibile , quod qui-

D

dem abfolut& Deus facere poteft, non tamen

(iijj

reipfà facit aut facere decrevit; fic enim Ge-

nef. 19. Deus ad Lot inquit: ZVozporero fácae

W

quidquam , domec ingvediavis 1luc; Joan.6. dici-

jty

tur: JVom potefi filius faceve quidquam , nifi quod

fit:

videvit Patvem facientem; & Marth. 13. /Von po-

N

tj

zewzf | illic figna facere propter iucvedulitatem eor

Zlm,.

qui

X

*

DE*DEVo UNo.

26r

edd

qui eum excipiebant. Atque fimili plané modo

]ar

fumi textum objectum, liquet ex Luc. 22. v. 42.

j eïiazj

Chrifti orationem fic enarrante: Parer, ff vis ,

UL

Transfer calicem iffum à me : 4d Couf. Ly. V. A4.,

Qs

fi fermo fit de poffibilitate abfoluta, & qua ad

f

potentiam Dei fecurnldüm fe fpectaram refertur.

20

"Ad prob. 1. D. Hieronymus id tantüm afferit

eu

homini poffibile, quodeft futurum, C. potfi-

dirti

bile Deo, N. Agit hic contra Pelapianos, qui

hominem absque omni peccato vivere poffe

mlem'ä-

fv

jadtabant , probátque moraliter loquendo id

yidi

fieri non pofle, quia id; fi exemplum de B.

p

l'

V. M. exceperis, factum nusquam fuit nec un-

quam fiet: abfolut& tamen id per Dei gratiam

; I

,44

fingularem fieri poffe tradit idem L. 2. cont.

( pl

Pelag. C. 6. laudátque Auguftinum L. a. de

pec. mer. hoc afferentem ; unde potiüs argu-

W

)

li

mentum pro nobis collipitur. 44 proj. 2. D

.

«

Et Fulgentius & Damafcenus his phrafibus

fj

duntaxat fignificabant, voluntati divinse füb

j-

Tell

cere omnia & nihil poffe obfiftere C. Deum ni-

hil aliud poffe- nifi quod velir, /z?4. nifi quod

yiot

du

d

velit vel actu vel potentià C, nifi quod a&u

rlp[llh

ipfo tantüm velit N. Primurm fenfüm intendiab

a

utroque, patetex additione, quam Fulp. loco

2do facit his verbis:

t

E

ja, cui [amper fubefl,

n6

cim volet , po[fe, 110n

aliud in illo velle , quam

j

£o[£ ; & quam habetl.c. Damafcenus: Z?rtu-

zem voluntas . [ola metitur , omuia enim, quecun-

T

que vult, potef?; quo modo etiam loquitur Aug.

jl N

jj

L. Enchir. C. 96. dicens, Deum uon ob aliud vo-

j

cari omiiporeutem , tifi quia quidquid vult , poteft ;

L

3

[/ 46

-

*

265

Dz Dro UN:O'.

zhzf-

siec voluntate cugu[piam creaturee voluntatis on

fi

potentis impeditur effetus.

Caeterüm velle non

H

femper ftri£té fümi pro iis, quaequis actu vult;

h

fed lat etiam pro illis, que poteft velle; decla-

jl

rat communis loqüendi formula , quà de homi-

[

ne, qui fui juris eft;

dicintus, eum facere, qu&

l

vult. 44d prob. 5. &.. Athenag. & Greg. Nyfleni

E

locutionem vel intelligendam effe de eo; quqd

lu

Deus vult aut a&tu aut potentià, üt modoó di-

Bu

&um: vel cum PetavioL. 5. Theol. Dog. C. 6.

e

dicendum eorum rarionem tantüm procedere

h

cüm rem factam aliunde, nempe ex fcriptura)

d

conflat, qualis fuit illorum de re(ürrectione

corporum & mundi creatione loquendi matería;

t

quia tunc inter argumenta , quibus contra infi-

d

deles eadem probatur, ufitatum & bonum eft

i

illud, fi nec rem injuftam nec Deo indignam

[

efle monfiretur. S.Hier. autem nec illam fen-

a

tentiam habet, nec, dum dicir l. c. NNabucho-

sl

donoforem quafi hominem fzculi locutum;

El

t

aliud contendit, quàm Deum non tyrannorum

more, quidquid libitum eft, ftatuere nullo equi

ue meritis

vel iniqui diícr

'imine, fed pro cujusq

bona vel mala

difpenfare. 24d Conf. fI. . .

Conf. Difp.

Quia, cüm omnis.generatio in fi-

militudinem nature fieri debeat ;

filio divino

ïïä

debebarur naturae equalitas; quare fi Pater;

quod Ariani purabant ; voluntate filium genuil-

fet, nec eequalem tamen fibi, vel imbecillus ve

preparcus aut invidusfuiffer: hec autem ratio

pro rebus creatis non tenet, quibus nec elie

ä

ng—

hec ulla perfe&tio debetur, fed illa fnt be

Cl

*

-Dz Drzo Uuo. :

265

T

N

ficia ex liberalitare conditoris. 44 prol. g. 1.

!h

Hujuslibri autoritatem non effe maximam, cütm

Y

VO

n

(

Aug. ipfe L. 2. Retr. C. 24. dicat: Zz quo opere

- plura quefita, quàm imventa funt ; 2 eorum, quee

- hor

IU

inventa fuut , pauciova fivmata : cetera veró dta

pofita, velut adbuc vequivenda fint. Y« 2. D. Conf.

N

Et hic Aug. intelligendus eff de potentia abfo-

J

J

luta N. de potentia ordinata, fi quae illà poffet;

gii-

non faceret; C. Nam L. 3. de lib.arb. C. 9. di-

J

cit; poffe Deum producere meliora, & pofito

u

hoc creaturarum ordine, invidum efíe, qui velit

n

aliquam interire,

r

119. Z;f. 1. Deus non poteft facere nifi ea,

um

Ta u

que previdit; quia aliàs poffet absque provi-

dentia operari: fed previdir ea fola , qua: facit:

(iti

ergo & ea fola facere poteft. Cozf. 7 Dei po-

üxgm

tentia & ejus voluntas fünt idem; & voluntas

]ami

etiam Dei eft immutabilis: fed Deus non vult

u

alia, nifi quze facit aüt. fa&turus eft: ergo nec

i

alia poteft. — Cozf. Z7. Si Deus abfolütà poten-

n

tià poffet alia, quàm qus nunc facit, fa-

Jo

Cere, ergo pro priori rationis potuiffet omitte-

s mefb

're decretum, quod nunc habet, vel aliud ab

LW

illo ponere: fed hoc dici nequit; nam inprimis,

qo

dum hoc concipimus, merà finpimus contra

) d

illas veritates reales, quód Deus in decreto fit

1 p

immutabilis, & in eo non detur prius & pofte-

| «

rius: deinde conciperetur, Deum potuiffe eli-

il*

.gere imperfe&tionem pra infinita perfectione;

jl [ZI

cüm decretum fit perfe&io Dei & ipfe Deus,

omiffio autem illius nihil: erceo.

j ue

.X D. M. Deus nequit potentià ordinatà

facere

RA4

264

DE Dro Uxo.

facere nifi quee preevidit C. potentià abfolutà

N. J4dprob.y. Deum quidem fine ea, que&

Qul

ri

modoó eft, providentia operari poffe; non ta-

men fine omni; quia fi alia operaretur, etiam

&X

alia fütura. previdiffet,

Itaque ex prafcientia

[

Dei infertur tantüm, ea non effe futura, que

non fünt previfa, minimà veró non effe pol-

qi

W

fibilia; càm Deus alia preeordinare & preefcire

potuerit. 744 Conf. . X. D. 1. p. M. Potentia&

Ti

voluntas divipa (ünt idem realiter quoad entita-

fs

rem & in fe C. quoad tendentiam & termina-

tionem ad objecta N. Potentia enim refpicit

li

omnia pollibilia, voluntas veró definita tantüm

K

& volita. /2d2.p. M. &. D. Voluntas Dei eít

immutabilis fed libera tamen fimul C. determi-

Ío

nara etiam ex fe ad unum N. 444 Conf. 1. y. N.

li

an. &g pvob. 1m. . quia fundamentum hoc conci-

(

piendi prebet libertasDei & creature; verita-

Y

tes veró reales füpponunt jam ordinatam Dei

porentiam. Similiter JV. proj. 2d. quia velilla

I

omiffio aut decrerum aliud foret ipfe Deus, fi-

cut jam eft decretum prafens, & mutatio tan-

rüm effet in termino: vel ficut jam actus liber,

E

prout diftin&us à neceffario, non eft perfedtio

in Deo fed pradicatum neutrum , fic nec ejus

omiffio imperfectio dici' poreíl. Sed de his in-

frà

luribus.

120. /zfi. /J. Quodcunque vult Deus, fem-

per eft melius, üt inquit Aug. L. r9. cont.

Fauft.; imó neceffe eft, juxta Damaíc. L. 2.

de fid. C. 19., omnia à Deo optima fieri: er-

go nequeunt à Deo fieri plura aut. perfectiora.

pE PNDPRPE oc Pseci b TCCU N o . RRP EH

Co;f Á

-DE Dso Uxo.

65

Yolyi

Conf. L. Sicut ex artefactis hominum eeflitrio-

,

tur eorum fcientia & potentia, fic ex Dei ope-

r t

ribus elucet ejus virtus & prudentia: ergo ficut

n

ex melioribus artefactis magis eeftimantur ho-

Cint

mines , fia dum Deus ex fuis operibus maxim&

g

eeftimatur, hac debent effe maxima, & confe-

Conf. H.

I

quenter majora produci nequeunt.

at

Effentie rerum fe habent ficut numeri ,. quibus

H

nihil addi aut detrahi poteft, quin mutentur;

| nj

& poteft à Deo produci creatura omnium per-

i

fectiffima: ergo Deus non poteft facere füb-

dj

ftantias meliores, nec etiam ípecies perfectio-

t

res & perfecliores.

i

"& D. /4. quoad vt. p.. Eft fimpliciter & ab-

Xetti

foluté melius N. refpectivé & comparativé me-

9

lius C. Aug. enim ibidem melius dicit fuiffe,

[

Chri(tum nafci quàm non nafci, üt carnis ve-

ydii

ritas illius adítrueretur folidiüs; & nafci ex fce-

m

mina, utne videretur muliebris fexus à falute

l VEHI

repulfus.

Quoad 24. p. D. Neceffe eft fieri

Q5

optima fecundüm modum C. fecundüm füb-

ftantiam N. Deus femper agit modo perfe&tif-

j

ij ]lM

fimo, fümmá f(cilicer fapientià, eequitate & po-

tentià , ubique intendendo finem ultimum pre-

liiffea'(

J

ftantiffimum, fuüam niinirum gloriam, & eli-

gendo media apriffima ad finem proximum,

Jis)

MX

quem fibi proponit affequendum : quia ta-

men Deus in agendo ad extra omninó li-

ls; BW

]

(

ber eft; quia nec opus Deiad extra quoad füb-

"LA

ftantiam, qua finitaeft, eft oprimum , nec de-

j

rerminari etiam poteft ullum, quo non melio-

ra & meliora in infinitum dentur; quiadenique

08

R5

quo

ft

266

DVE Dro Uwuo.

quod in fe melius eft, comparatum ad ordi-

Ti

fi

nem ac feriem rerum certam, minus bónum

evadit; Deus nec agit femper nec agere tene-

p

[

rür optimum fübflantive. . Preeterea difcrimen

inter homines ac Deum eft, quod illi dicantur

In

Vif

«tiam minüs bene agere, fi minüis bona agunt;

quia ex füuppofito adeft preeceprum vel alia cau-

qu

dfe

fa, que eos impellat & obliget ad meliora

fn

etiam agenda, eorümque in agendo vel boni-

tas ex nifü voluntatis & conatu incrementum

d

T

capir; quorum tamen nihil refpectu Dei tenet.

d Couf. 1. &. T.A.D. Conf. fimiliter. Debent effe

h

znaxima fecundàüm modum C. fecundüm füb-

t

ftantiam N. Siunicé attendatur creaturatum

fubítantia, hec in comparatione ad autorem

fuum, eft zazquam tibilum: fi attendatur eefti-

t

f

mabilitas Dei ex creaturis, hec ex minimis

etiam capi debet; quia, àt Aug. L. 11. de Civ.

li

i

C. 22. ait, Deus àta avtifex efd magnus in magrit;

ub münov nom fitim pervis; que pavoa mom [uá

granditate, maim gulla. eff , fed avtifiis fapientid

q

Ó

imetienda funt..— Ceeverüm Difp.etiameft; quód

cüm homines materià, inftrumentis & aliorum

minifterio egeant, non poltfint oftendere fuam

induflriam nifi in artefactis; Deus autem; quí

his omnibus ad quidpiam faciendum opus non

habet, hoc ipfo jam fàtis manifeftet. füam vir-

Q

tütem ac fàpientiam, & ex modo eriam in mi-

p

nimis operibus infinitam fuar excellentiam ape-

q

riat: ad haec , cüm ars & fapientia hominibus

M

von fit effentialis, & ipía etiam perfectioribus

k

operibus perficiatur, ex his illa re&& aeftinta-

für;

Dr Drzo Uso.

267

tur; econtra, quia Deus eflentialiter eft per-

| orj

Jonta

fectiffimus, nec acquirit artem nec operando

e

perficit, ex (olaoperum cognitionezítimari non

(

CT

deber. /4d Conf. 1J. w. C. 1m. p. .«2 D. Conf.

|cin

Ergo non poteft facere fübítantias acciden:

tarió meliores, iN. effentialiter meliores fub4.

puu

a

quatenus nihil poteft addere vel demere rerum

effentiis C. quatenus prater eflentias rerum pre-

rrat

Lb

fentium nequeat facere aliasres & fic etiamalias

f

effentias, aut non plures & perfectiores fpecies

rerum producere N. 74d 24. p. N. /4. eg' Conf.

16f

ená

Exclusà enim unione hypoftaticà , vifione bea-

tificà & maternitate B. Virginis, quas $. Tho-

m

jj

mas, quatenus ordinem divinum includunt, vo-

IIOICF

cat perfectiffimas, Deus comparatione ad' po-

tentiam fuam factà nunquam facit perfectiffi-

re

ynim

mum fimpliciter, nec facere etiam poteft ; quin

tamen inde derogetur infinite illius potentiee,

As Cif

üt füp. dictum.

D.

121. Olferva. Quiomnipotentiam Dei tan-

fj P

J P

quam immediatum principium agendi formali-

i

ter diftinpuunt ab effentia & entitate Dei, nihilo-

)

qUD

minüs adhuc inter fe diícrepant.

Ut enim

j

Ü f

nihil de iis dicam qui potentiam cum ideis

divinis vel fcientia per imperium operante

1; t

confundunt, Scotus cumaliis pluribus do-

i

cet ipfam voluntatern divinam effe potentiam;

gmïlf

per quam Deus ad extra immediat? operatur, €o-

t

quód voluntas Dei per fe efficax eft, neque indi-

j

get ullà facultateexequente, üt videtur colligi ex

j

pri

locutionibus um fcripturz tum Patrum. S/ T ho-

flin-

mas autem hic q. 25. fecundüm rationem di

ho

guit

ff

Dz Dzrzo Uuo.

268

guit potentiam à voluntate, & ficutin homine, it4

in Deo formaliter diftin&ta ponit fcientiam üt di-

rigentem, voluntatem üt imperantem potentiam

üt exequentem & immediatum operationis prin-

cipium. NNeutraSententia prioribus dictis repu-

nat, cüm etiam voluntas non omnia velit, quee

n

vclle poteft.

Tü

DISPUTATIO III.

od

Q

.De Invifibilitate & Vifibilitate .

til

Dei.

d&

Qu

(ATPUT-:EL

l

&

De Invifibilitate Dai.

À

I(io non minüs ad mentem quàm ad ocu-

W

los corporis pertinet; adeóque non tan-

V

]

tüm pro ufürpatione rei, quae oculis fit

fin

fed etiam pro cognitione hic accipirur: füb utra-

d

que acceptione fumpta dividitur in abftra&tivam;

de

intuitivam , & comprehenfivam, habétque fi-

fi

militer fibi oppofitam invifibilitatem.

Cüm

veró & pluribusScripture locis omnino certum

u

fit, non raras fuiffe ''heophanias , feu Dei appa-

ritiones contigiffe, & fuprà de exiftentia Dei

agendo oftenderimus, Deum ex creaturis co-

gnofci poffe; füperfluum ducimus de invifibili-

rate Dei, abílraétivae vifioni oppofita, apere:

ä

quare de ca duntaxat, qua negat Dei vifionem

*

inruirivam vel comprehenfivam , invifibilitate

diíleremus.

ARTI-.

:Dr Dgo UNOL

269

i&l

ARTICULUS í.

nüo

N

n Deus po[ft imtuitivà. videvi. oculis

p

st

corporeis ?

m

Ota. Dogma Gentilium & Anthropo-

D N

morphitarum vel apertum vel ex eo-

rum doctrina naceffarió profluens erat; Deum

oculis carneis videri pofle.

Eundem errorem

Chrittianisuniverfis exprobraverunt olim Gen-

a

r

tiles, quam calumniam Orig. L. 7. cont. Celf.

depuli. Inter Arianos tamen fuerunr plures,

qui folum Patrem Divinum aflererent invifibi-

lem: quin & Catholicorum nonnullos ejusdem

erroris füà etate notárunt Iren. L. 4. C. 34., &

Aug. ep. 6.

Pofterior hic idem alibi tractavit

ion

quaftionem przefentem uberiüs circa vifionem

n t

Dei oculis corporeis, non tantüm quales nunc

ylsd

funt, (ed quales abfoluté condi poffent, capien-

]ite

dam; in qua cüm quibusdam vifus eft propen-

derein partem affirmativam, hàc quafi autoritate

du

queliï'

fifüs Gregorius de Valentia judicavit probabile,

(u

« porentiam aliquam fenfitivam fic à Deo condi,

atf

ut vel füà naturà vel faltem dono aliquo gra-

d

tuito fuperaddito valeat non folüm objecta fen-

T

fibilia corporalia, fed etiam obje&um aliquod

uÀ

Ípiritudle, adeóque Deum ipíum percipere. ;;

j

Verüm Auguftini mentem infrà fingillatim ex-

3

;gel'f

cutiemus.

yetl

125. Dico. Deus oculis corporeis nec vifüus

jtit

Prob. 1. ex

eft unquam, nec videri poteft.

T

Sm'fg»fng

um

270

Dxz Dro UNO.

r

Stviptura. Exod. 33. v. 20. Deus quafi genera-

[

lem legem ftatuit: /Von videbiz me bomo , 9 vi-

[

li

vet. Item univerfim legitur Joan. 1 v. 18.: Deum

Átti

nemo vidit unquam. . 1. ad Cor. 2. v. 9.: Oculus

bominis t10t1 vidit , uec auris audivit , que prapa-

Du

[

vavit diligentibus fe. Etiterum 1. ad 'Tim.6. v. 15.

Quem mullus bomium vidit , [ed sec videve poteft.

[

&

Er C. 1. v. 17. premiffum erat: Aegi Seculorum

gninortali 63 invifibili.

Circa hec autem tefli-

[

n ]

monia certum eít 1., quód naturali & fenfu ob-

(im

vio accepta loquantur de vifione corporea , cüm

Rfltll

proprié videre pertineat ad oculos corporeos:

ftr

2. quód Paulus ibidem vel mentionem faciat de

IN

oculo corporeo ficut de aure carnea, vel do-

ceat Deum verum effe diverfüm à falfis numi-

Yi

nibus ac fpiritum: 3. quód de vifione mentali

Áin

fimpliciter nequeant intelliei exceptiones ille;

cüm infrà ex Scripturis etiam oftenfuri fimus;

ex

fà]

potfibilem effe vifionem Dei intuitivam per in-

telle£tum elevatum.

Corf. Quoties Scriptura

àp.

Mi

loquitur de viüibilitate Dei, utitur terminis ; qui

mentis actum, non autem oculi corporei indi-

0b

je

cant. Sic Matth. ;. v. g. dicitur: Jeazi mundo

hq

covde , quouiam ipfi Deum videbunt. | x. Joan. 3-

&

V. 2.: Stzmus , quoniam cim apparuerit , [imiles &

h

evimus , quoniam videbimus eum ficuti fl quibug

[

verbis S. Aug. ep. 6. oftendit, oculos cordis &

fpirituales inrelligi,; non autem corporeos , fe-

N

cundüm quos Deo fimiles non erimus.

L. ex.

Patvibus,. Orig. L. 7. cont. Celf. inquit : Falfó

&

"obis imponit Celfus. diceus., mos [perave oculis cor-

fl

poris Deum e[fe vifuros. Athan. difputans contra

Arkan.

4

*

.Ds Dzo UNO.-

v

Arian. à S. Auguítino refertur, conffant

iffan?

d

g

Juafife. .Demn uon. effe vifum mifi a

tumptione crea-

3

ture , fecundinn Deitatis etiam [eientie proprieta-

tem ommino

6

hi

v

ffe imvifibilem. Greg. Naz. or. 3 3.

[/]

Deus eff ejusmodi , u£. wec taugi nec oculis cevui

, p,.

z

AR

queat. Cyril. Hierof. Catech. 9.: Cavzis quidem

oculis contemplavi Deum , impo[fbile. Hier. in C.

] ;o.'(f.

T

64. I(à. : [ Vequaquam Deus Jermonibus explicatuv ,

niec ocuilo corporis coutemplabilisefl. Ambr. ferm.g.

n

TT

.in Pfal. 118. docet erráffe Moyfen, quód exi-

4

ï

ftimaverit, Deum oculis videri poffe. — //Z ex

- Jtatione. INulla potentia prafertim viralis poreft

Dor

at

. ferri extra füum obje&tum: fed oculus eft po-

T

rentia vitalis, & Deus eft extra illius obje&tum:

D

ergo oculus non poteft ferri in Deum, feu eum

nern

videre. Jaj. patet; tum quia ficut potentía

l

l

jl

fumit fuam fpeciem ex objecto adequato , fic &

:

extra illud vagari nequit: tum quia porentia vi-

Vi

p j

-talis, quantumvis à Deo elevata, ut vitaliter

'

agat debet (e ipfim movere tanquam cauía prin-

d

!

"

cipalis ; adeóque poteít fe tantüm movere ad

inis ;c;,'

objeétum fibi connaturale, & hincorbitam ob-

(

jecti adequati transpredi nequit. — AMiz. etiam

] mu'»f

liquet ; -tum quia certum eft, objectum oculi

Qdl

adequatum effe colorem fenfibilem, & vifio-

ïmiklfj

q

nem. per hoc formari, quód radii à fingulis rei

objecte partibus prodeuntes, per tunicas oculi

Qu

& humores inflexi depingant inretina imaginem

(5 !

reiab illa diftantis: tum quiacertum eft; Deum

- nec effe colorem ant coloratum fenfibile, nec

) 2?);(

.ex fus fübftantim: partibus emittere aur re-

,lj; (

flectere radios, nec diítare ab oculo.

Conf.

n

H

-

ripli-

yr

27

ADE Dzro Uwo.

'Triplici modo forfan concipi poteft, Deum vi-

t

fibilem fieri ab oculo corporeo: 1. quidem fi

p

Deus affumendo corpus reddat fe fpectabilem :

2. fi oculus immutatà naturà evadat fpiritualis ,

vid

dig

& fic ad videndum Deum idoneus: 3. fi nullà

nec circa Deum nec in oculo factà mutatione

Ino

Qs

vel ipfa vifio fiat fpiritualis, vel corporea vifio

elevetur ad rem ípirituslem repraefentandam.

fer

Sed in primo cafü non habebitur vifio intuitiva

ld.

ac Dei, àt eft in fe; in 2do autem non jamcor-

Vol

poreis, fed fpiritualibus oculis videretur.Deus;

il

in 3tio demum tum illa fpiritualis vifio non pof-

1

fet vitaliter produci ab oculo corporeo, & fic

X

DA

&

non magis videntem denominaret oculum ae

lapidem, fiin hoc illa poneretur: tum corpo-

fin

lt

tea vifio graris fingitur elevari poffe ad repra-

fentandam rem ípiritualem , quia in hoc eequé

Qu

contradictio eft, ac in oculo mareriali fpiritum

Q

j

Iu

vidente. Eroo.

:

E

124. Objic. Multi. Patriarcharu

m&þro—

[

À

phetarum defa&to corporeis oculis viderunt in-

tuitivé Deum: quod patet inductione de Abra-

?

Q

hamo Gen. 15., de Jacobo Gen. 32., de Ma-

nue Jud. 13., de Moyfe Exod. 35.; delíaia C. 6:

q

k

ergo.

Conf. 1. JobC. 42. ait de Deo: 74uditu

auvis audioi te, uuuc autem oculus sueus videt te.

h

N

Priüs autem nempe C. 19. dixerat: Aufumcir-

Y

cumdabor pelle smed , €g. i cavue snea videbo Deun

meum , quem vifurus fum ego ap[e & oculi mei con-

?

D

fpe&uri funt.. Ergo & vidit & fperavit Deum

oculis videndum. Cozf. 77. Luc. 3. legitur: 7-

DU

: afTe-

Á

debit omiis caro /r:(uïnre Dei. 1. adCor.15

ritur

Ds Drzo Uuo.

73

u

rirur, quód Deum videfimus facie ad faciem : er-

deni

go Deus oculo corporeo erit vifibilis.

blem

B. V..4. ad prob. D. Patet. de illis, quód

Iu

viderint Deum immediaté & in fe ipfo N. me-

( i

diaté tanrüm & in alio C. — Triplex univerfim

j

modus eftexponendi vifiones Patribus V. T. fa-

Vil

"

&as: rmus eft, cüm dicitur ipfe Deus; & prae

t

!

fertirn Perfona Verbi humanae incarnationi pr&e

W

ludens , apparuiffe in forma , quam liber? ac pro

a

voluntáteaffumpfit: adus, cümdicitur per An.-

r

Belum, qui & ipfe in hominis affümptra forma

Q

l

j

apparuit; effe vifus: 3tius, cüm in raptu vel

ïl

) ü

extafi, aut in fomno per quandam fimilitudinem

lum!

ac fenfibiles [pecies fe manifeflavi. — rmo ufi

corpi

funt frequenter Scriptoresantiqui, aliis moder-

eprt

ni communiüs ; quibus etiam (üffrapatur Scri-

ptura. Nam & Abraham Gen. 18., cüm vi«

&

gmrdü

deret tres viros, h. e. Angelos füb forma viro-

rum; unum tanquam Dominum adoravit: &

tb

quem jacob dixit Deum, Ofeas 12. v. 3. Vocat

u

Angelum: & quamvis uxori Manue apparue-

J

rit tantüm Angelus, tamen vir ejus poftea di«

ci: AMoriemur , quia vidimus Domitum. — Deni-

2

i

que S. Stephanus Aét. 7, interpretatur de An-

gelo vices Dei gerente, quod Scriptura de Deo

Afam

7d€ïr

facie ad faciem collocuto cum Moyfe dixerat;

!j

Sicut veró modus exponendi 2dus pertinet ad

1j

| Dt.th

vifiones Patriarcharum, fic 3tius convenit Pro«

pheticis illuftrationibus : cérr& niti fimilitudi-

u

J

nem tantüm in vifione Iíaige admitrere volueris;

7

oportebit Deum ad modum corporis effe exten-

J

L] D&

fumg federe &c, 44 Son/i J. Be. quoad ii

27

j

o

Dzr Dro Uwvo.

274

Corf. Exrgo Job . vidit

- Deum vifione fuB&antiæ

Ü

Yaf

divinz IN. vifione effe£tuum providenriee divi-

pa C.; fenfusenim eft : Equidern de rua o Deus!

ed

da

providentia-audiveram plurima & mirabilia,

nunc autem profperorum & adverforum forte

fn

jactatus in me ipfo eandem experior & propiüs

inípicio. Quoad 2d. etiam D. Cunf. Speravit Deum

K

T

videndum oculis mentis C. oculiscorporis $1/4.

Deum (ecundüm naturam affumptam , feu Chri-

gi

«

ftum Salvatorem C. Deum fecundüm naturam

propriam N. . Utramque diftin&tionem ufurpat

j

li

S. Aug.: 1mam, quia Job dicit in carne, non

f

per carnem vifürum fe Deum: 2dam, quia de

Redemptore loquitur & de (üa refurrectione.

"d Conf.. II. X. fimiliter, quantum attinet ac

qi

1mum textum, qui de Deo incarnato aperté

Ti

loquitur: quantum ad 2dum /V. Corf. quia fa-

EN

cie$ hic &alibi fümitur metaphoric? ad vifionem

Dei intuitivam exprimendam, quà donantur

EUl

Sanéti in patria; non veró proprié, cüm aliàs

d

Deo humana etiam membra tribuenda forent.

d

125. /nfl. . Obje&ta exteriora & colorata

)

videntur ab oculo , dum illum movent localiter

fu]

& excitant nervum opricum; Deus utrumque

V

p

raeftare poteft: ergo & ab oculo corporeo vi-

d

«

eri. Cozf. l. Corpus animam in füis partibus

operantern fentit: ergo corporeum poteft attin-

Q

Ti

gere rem fpiritualem: ergo & oculus corpo-

reus videre Spirirum fümmum fíeu Deum.

Cosf I1.. Chriftus in Euchariítia fe ipfum videt

W

oculis corporeis, & Beati eriam refümptis cor-

poribus illum videre poffunt ; quamvis corpus

Y

Il«

,

Dz Dro Uxo.

275

AU

Chhilitibidem exillens nec extenfum nec co

lo-

d

li

ratutn fit, nec corporeo, fed fpiriruali modo

Dut

exiftat: ergo & oculus corporeus elevatus vi-

ibl

li

dere poterit fübílantiam fpiritualem Dei.

nlit

X. D. M. Dum excitant & radiorum pref-

J

1

fione pingunt exterioris corporis imeginem in

us

retina C. dum movent & excitant fine preffio-

i

neradiorum à corpore veüientiurn illiüsque irna-

d

gine N, Deus autem cüm objectum folidum

Yi

coloratum & illuminatum non fir, non poteft

d

per radios à fe venientes vel reflexos imaginem

D.

fui pingere; quamvis motum & excitationem

m

quliu

fimilem in oculo efficere queat. . 224 Conf. 1. Br.

eäl[ia

D: 4. Sentit immediaté & per fe N.. mediarà

g

lii

& in affeCtione aut impreffione alióve effectu ,

x

quem anima in eo operatur C. Sed non alio

modo fentir Deum oculus corporis gloriofi;

äuxa ]

adeóque intuitivé non videt.

u

jot

"d Conf. 1. W.

n

T. A. N. Cogf. Quamvis enim definire vixullus

us

audeat modum, quo aur Chriftus aut Beati vi-

deant vel videre poffint corpus Chrifti in Eu-

j

i

chariftia modo miraculofo exiftens, quídque

j

Deus vel ex parte obje&ti vel ex parte facultatis

l

i

fuppleat; Corpus tamen Chrifti in Euchariftia

verum & materiale corpus eft ac remanet, ad-

yeo!

at

eóque ex fefe femper habet cum oculo corporis

quandam proportionem : hujusmodi nulla om-

J

qu

nino eft inter oculum corporeum ac fpiritum.

126. /zfl. I7T. Poteft intelle£tus creatus co-

s

"]

£nofcere obje&tum increatum, & etiam elevari

ad Deum ürclaré & intuitive videndum; quam-

j

Q

vis diftantia inter creaturam & Deum fit infini-

o 2

ta

Ü

:

VDE'DEO UnO.

*

i

276

vl

ta: ergo & oculus corporeus faltem elevatus

3

fi

poterit videre fpiritum qualemcunque: cüm

tantüm intercedar finita diftantia.

Corf. J. Si-

V

cut Deus eduxit creaturas ex nihilo, fic mul-

[

tó magis poterit oculo corporeo conferre, ut

b

fpiritum videat; aut faltem illum elevare ad

e

roducendaminfe vifionem Dei intellectualem:

hàc autem pofità oculus videbit feu cognofcet

l

Deum; cüm Deum cognofcere nihil aliud fit,

quàm cognitionem Dei producere ac in fe re-

T

cipere: ergo. Cozf. 7 Datur potentia obedien-

tialis quodlibetica; aut falrem Deus affumere fo-

y

[

let ignem ad torquendos daemones , aquam ba-

f

prifmalem ad producendam gratiam: ergo &

[

oculus poteft affumi & elevari ad fpiritum vi«

denduni.

E. N. Copf. Intelle&us creatus abftra&tivé

p

cognofcere etiam naturaliter poteft objectum

increatum, quia hoc habet rationem veri & in-

f

telligibilis: atque hinc eft intra rationem obje-

étivam intelle&tüs: ideo etiam elevari poteft ad

à

l

Deum claré videndum, quod vires naturales

füperát ratione modi obje&tum attingendi , non

ratione diverfitatis obje&ti: unde diftantia illa

infinita eft entitativa feu ratione entitatis, non

veró objectiva feu ratione proportionis & ha-

Iä

bitudinis inter facultatem & objectum. Econtra

cüm latitudo objectiva oculi terminetur lucido

& colorato, is nequit habere pro objecto fpi-

ritum ac Deum; & confequenter preter enti-

tativam habetur etiamdiftantiaobjectiva, & nulla

ä

proportio aut habitudo.

ld Copf. L, Yk. quoa

19f p«

d

Dr Dro Uxwo.

277

EVHEU!

1m. p. V, par. Nihil enim nullas habet proprie-

a

tates, aut falrem meré patfivé fe habet: oculus

veró ex natura füa determinatus eft ad cerrum

[

C TU

objectum, quod immutari falvà naturá nequit;

1l

preterea veró üt vitalis potentia eft activa; de-

a a

bétque f& movere ab intrinfeca propenfione &

l

1j

efficacitate. — Quoad 2d. p. D. Poteít Deus ocu-

Jf

fi

lum elevare ad vifionem Dei intelle£tualem pro-

ducendam viraliter feu modo vitali N. non vi-

li

il

r

Wi

taliter, fed mortuo velut modo, & quo etiam

o

modo obedientialiter producere intellectionem

y

poteítlapis T. Porentia vitalis confiderari poteft

j

dupliciter, nunc quidem üt ens eít, nunc au-

:rgo

tem üt eft vitalis: ür ens elevari forían poteft

m

ad producendum omne id, quodcunque entis

rationem participat ; &fic etíiam obedientialiter

producere valet intelle£tionem fpiritualem : üt

A

vitalis veró potentia elevari tantüm poteft ad

p

producendos effectus intra proprios objecti füi

1ü

T

fpecificativi limites; quia cüm üt vitalis debeat

agere fe ipíam ab intrinfeco movendo, & ex

i

jl

innata propenfione agendo, efficere nihil poteft

nifi per tendentiam fibi proportionatam & cir-

j

ii

ca obje&tum proprium ac fpecificativum. Hinc

autem fequitur non quamcunque intellectio-

Jhi

Ü

nis productionem , fed vitalem duntaxat, de-

nominare caufam intelligentem feu videntem,

con

fl

d Conf. 2d. w. T. .4. Quia pars ejus 11na non-

nifi in fenfü proxim$ expofito vera eft: 2da au-

y

«

tem à pluribus negatur quoad efficientiam phy-

ficam. V. Conf. Difp. efl, quód ignis & aqua af-

f

fumantur üt cauíz mere inftrumentales & non

vVitá»

W

$5

ji)

278

Dz Dzo üNo*

vitales; oculus autem deberet effe caufà prina

D

)

cipalis ac viralis, quibus elevatio ejusmodi ex

nuper diétis competere nequit.

A

li

Quanzs: n S. Iuguflinus unquam fäfzfm't:,,

nflx

Deurn po[fé intuitive videvi ab oculo

[

hu

corporeo 2

127. Nota Praeteralia, quee S. Auguffi'nus

[

e

&d hanc queftionem pertinentia infperfit füb-

inde tum Libris à fe editis tum fcriptis epifto-

[/

lis, Anno 408. dedit ad ftalicam Viduam epi-

ftolam edit, Ant. num.

A

fav

tam, quà negarivam

fententiam difertis verbis profeffus , affir-

mativam perverfiratis , erroris ac dementise ar-

uit. Cüm veró inde commotos fuiffé quos-

d

am , atque inter eos Epifcopum quendam Au-

dianum, intellexitfet, qui poft generalem cor-

porum refürrectionem carnales oculos affé-

tebant évasuros fpirituales, atque his Deum

effe videndum; excufavit poftmodum in ep.t11.

3d Fortunatianum Ep., fi quid acerbius à f&

fcriptum fuerir, ibíque repetità & ampliüs con-

firmatá fuà (ententià , promifit fe alibi de illorum

;;(

opinione difputaturum: quod & in ep. 112. ad

Paulinam, fevm. de S. Vincent. inter ferm. de

diverfis 102., & E. 22. de Civ. C. 29. preeftitit.

Ex quibus utiex aliis ejus fcriptis mentem S.Do-

&toris per refponfiones breviter exponemus,

128. Aefpondeo . S. Auguftinus conflanter

docuit, Deum viderinon poffe ab oculo-corpo-

poris, quale nunc eft. — Pro/, £. Ex affertioni-

apertis, quge habentur in monumentis me-

|

inoras

279

Dz Dro U&o.'

moratis. His accedunt alia teftimonia ex ep.

i

T

Yi

1or. ad Evod.: Sicut zulla vatio efl , quá Dei ua-

zura moviatur aut corvumpatur aut peccet ; 69 cüm

boc Deum uon pojfe dicimus , nou devogamus pote-

j

l

flati ejus:. ita cüm dicimus uon po[fe videri oculis

l

eorporeis , nom latet fed patet vatio bene intelligenti-

bus, quá per[picuum eff , Deum corpus non effe

qec aliquid covporeis oculis cerni po[jé , mifi quod ali-

pj

xl

cujus intevcalli intevpofitioue ceruatur. L. 1. de

"Trin. C. 6.: Zideri autem Tvinitas bumano vifit

T

um

gullo 1odo porefl. Ibid. L. 7. C.4.: IVom emim eft

covpus , ut cavucis oculis inquiratur. L. 1. de Verbo

sgafisg:

E

Dom. in monte C.2.: Quém ergo [lulti funt illi ,

