
blletü

nece[Javió &$. abfolut? fut

ura; quia ficut circa

&c & tum preefentia tum preeterita confen-

(it

tiunt omnes ; fic multum controverfise eft in-

TT

ter

uf

496

Dzr Dro (]Nö.

ter Theolopos de copnitione vel cornitingen-

| h

ter aut liber& futurorum , vel futurorum po-

D

fita aliquà conditione; ad quam examinandgm

tp

nunc ex ordíne progredimur.

lr

tf

^ARTICULUS Ill

10f

lte

An, &2 n quo Deus cognojcat contingentia

fico

ab[oluzà futura ?

T

2246,

Oa 1. Contingens opponitur nece-

Tion

fario, & üt tale fümprum aliud vo«

L

catur contingens in fe, quod fcilicet effe vel

| fltj

nori effe poteft, quo pacto omnis creatura eft

Q

li

contingens ; aliud conüingens in ordine &

caufüm, quod nempe non oritur neceflarió à

]. N

íua caufa in a&tu primo proximo conftituta,

N

fed poteft fieri vel non fieri ratione libertatis

tT

caufe; undeliberum contingens dicitur. Fu-

W

turum pur? fumptum differt à preíenti &

D

Yer

praterito ; unde ficut prafens dicitur , quod

nunc eft five exiftit, & praterirum, quod nunc

b

non eít, fed fuit ; ita füturum recté appella-

| f&n

uod nunc non eft, erit autem poíte&

W

Dividiturin abíoluté furarum , quod nempe

!hew

nunc non exiftir , abfolut& tamen exiftet po-

fi

(tea, h. e. in aliquo inftanri fequenti ad in-

[

flans prxíens , in quo dicitur futurum ; &in

o

Q

conditionaré futurum , quod nunc non exiflit,

exiftet tamen poftea , fi aliqua conditio pona-

Tr

tur, Abfoluté futurum fübdividitur à quibuse

Ti

niod certà

dam in fimpliciter futurum , feu

l

erit poftea ; & in futurum 'fecun

d

àm quid ;

. .

r feu

m

m

Dz Dzo UNo.

497

p

feu quod attentá vi caufarum naturalium erit

mp

poftea , licet divinitüs impediri queat, Nos

d

in preefenti ficut füb nomine contingentis de

libero , fic nomine abfoluté futuri de fimplici-

^

ter füturo maximé loquimur in utroque quae-

ftionis capite. Porrócirca prius duplex emer-

[/

fit error ; alter tum Erhnicorum. tum hare.

ticorum Marcioniflarum , qui càm prafcien-

tiam Dei cum libertite hominum conciliare

u

non valerent

; illam negárunt ; Unde S. Aug.

uv

L. 5. de Civ. C. 9. de Cicerone ait: U7 /o-

1 u

mines faceret liberos, fecit facrilegos, . Alter So-

uid

cinianorum

liter à Deo

» Qui dicunt non nifi conjectura-

ine*

coenofci contingentia libera fütu-

f

. Ya5 eoquód hzc non habeérent determinatam

Tirut

veritatem.

Circa pofterius Theologorum ali-

ia

qui refp

onfionem declinantes , cüm Davide

N

Píal

?ia

. 138. exclamant:. Mirabilis fa&la efl fcien-

u

Pua ex me , €9 non potevo ad eam : reliquí

rem quantumvis m

n

yfterio pleniffimam proba-

i

bili faltem expofiti

one declarare quidem con-

tend

p

"unt.

unt , fed in diverfas plané opiniones abe-

ol

Ex his due faünt celebriores ,

quarum

n

alterutram pleriqu

e doctores pro diverfitate

d

uarüm , quas fectantur alibi , fententiarum

"

j

am ampleé&tuntur,

1ma eft eorum , qui de-

i

-cretum ,

cauf:

quo Deus vult prebere concurfutm

a

& libere & ad

ejus actum liberum concur-

d

rere, ft

aruunt effe abfolutum. efücax , & deter-

u

minatum ad una

m partem, five dicatur cum

atl

'Ifhomiftis pre

dererminans , five cum Scoti-

J

l

ezg-

[

-3iis condeterminans ; & hi volunt conting

tia

xkü»

98

Dzs Dro Uxo.

tia abfolut? futura à Deo cognofci in- hujus-

)

modi decreto: 2da eít eorum , qui decretum

[

de prabendo concuríü ftatuunt efle indiffe-

Átin

ïl

rens, ipfüm concurfum in actu primo indiffe-

B.

rentem , in a&tu autem fecundo determinatum

; Ut

quidem, non tamen antecedenter fed confe«

At

uenter ad determinationem voluntatis creata;

It

& hi negant futura illa cognofci poffe in divi-

Quf

no decreto, communiüsque ftatuunt ea in fe

x

ipfisà Deo videri. De utraque hic breviter

u

tra&abitur , ita tamen ut unice vel precipué

effe

loquamur de naturalibus & quee (unt agenti-

ft;

bus creatis libera , a&uri de aliis in fequenti-

N

bus.

à

227. Nota 11 Supponimus hic ex Philo-

i

1. futurum nuper definitum dici for-

fophia ;

n

male,; preter quo

d datur etiam futurum cau-

n

fale , üt indicat S. T'h. Q. 12.

de veritate ; feu

, de Prophetia a. 10. ad 7.

Aliquid potef! di-

l

ci e[fe futurum , u folim ex

0€ 5

]

uod ita erit,

fuis , ut fc fit

tl

Jed. quia ita efl ovdinatum in caufts

lt

füturum, Utrumque eft quafi concretum di-

00,1

cens in recto entitatem rei , quee dicitur futu-

m;

ra, & pro forma ipfíam füturitionem ; qu&

| jj

fimiliter alia eft formalis & intrinfeca , alia cau-

falis ex extrinfeca,

2, Futuritionem fortma-

Ál

E

lem formaliter & adzequaré conftitui in carene

x

tía rei nunc , & exiftentia ejusdem poftea ; !ü-

f&

IC(

ruritionem veró caufalem in carentia caulae

li

roducentis quà producentis nunc; & exiften-

W

tia ejusdem quà talis poftea; preefcindendo an

ve

N

caufa illa entitativé fuümpta actu gxiüat

non

il

Dz Dzo Uxo.

hoj

499

-^

non exiftat ; aur an fit agens neceffarium &

U

Dd

"

determinatum ad unum , vel liberum & indif-

nife

erens ad oppofita,

Ratio utriusque eft; quia

his precisé intelle

tUR

&is intelligirur fururitio

QU

ütriusque, 3. Nullum quidem effectum effe

aut denomi

nari poffe futorum ante omne de-

Ctedi

n d

cretüm conveniens natura effectüs , aur ante

DA

caufám ; quia quicunque effe&us effentialirer

t

dependet, vel füpponit decretum Dei ac füam

caufam ? non requiri ramen

; ut jam , dum

aa?üe

effectus eft futurus , decreru

m vel caufa actu

ggetti

fit ; aut fit determinara ;

quia hec folüm re-

quenll

quiruntür ad exiftentiam

effettüs , non autem

ad ejus carentíam

hi

; adeóque non pro nunc

(j fo

Íeu in inftanti , in

quo eft futurus , fed folàüm

pro tunc feu pro inffanti , quo res eft exiftens,

n cil

4-

P

&1&!

en

ropofitiones fingulares de futuro contin-

n

te non habere determinatam veritatem vel

ouM

j

a

lf

jl

jf

nis

tatem ex vi & natura folius contradictio-

Ui

"]

; quia ex hac folüm fz

quitür unam inde-

[

terminaté effe veram

AU

€0, quód unius

; alteram fal(am ; fed ex

r'i

objectum determinat fic erit,

üt propofitio e

nuntiat , alterius veró non erit.

!j

Q

$. Essdem

i

jid

propofitiones hanc veritatem vel

alfar

atem habere pree(cindendo à decreto Dei,

ld

feu

4

tum Dei aut aliud

eatenus independenter , quatenus decre-

quodcunque abfoluté & an-

i

teced

enter connexum curn futuro non eít con-

r

ftitutivu

ull

Ratio e

m veritatis propofitionum hujusmodi,

ft ; quia hz propofitiones fünt verae à

fo

rmali futuritione obje&ti : fed formalis rei

ii !

[

fu

turitio preefcindit ab:his in fuo conftitutivo,,

lia

vel

N

foo

Dz Drzo UNo.

;

vel formaliter & adequaté ab his nof con-

|

ä

M

ftituitur: ergo.

ini

!

(ltp

228. Dicro l. Deus ommia contingentía

abfoluté futura certiffimé ac infallibiliter jam

! M

Prob. autovitate. ln

|Nun,

ab aterno cognofcit,

lf

Scriptura 1. praícientia futurorum liberorum

ftaruitur tanquam proprius divinitatis chara-

iti

A5 nmune

ls |

&er ;

unde lfa. 41, v. 23. dicitur :

giate , que veutuva fuut in futurum ,

e9 fciemus,

t

ftmy

quia Dii eflis vos. — 2. Fadem fcientia univet-

i

fim tribuitur Deo. Sap. 8. v. 8. legitur: igga

£2 mon[lra [cit , antequam fiamt , 9. eventus tem-

nf

Deus

d

porum &5

faculorum. Dan. 13. V. 42.

«terue , qui abfconditorum es cognitov ,

qui uó[li

s

u

omtiia , autequam frant. 3. Speciatim etiam hu-

3us fcienuz exempla proferuntur; David enim

ptm

de fe PGl. :38. v. 3. & 4. eit : Jutellexifli. co«

ER

QU

gitationes seas de longé;

C? ommeg vias meas

ais

pravidifli : Deus apud lfa. 48. v.

g.

Pradixi

LE

dicavi tili,

zili ex tuuc , antequam venivenut y in

De

fütü

ze fovtó diceves:

idola mea fecevunt bac.

Chrifto Joan. 6. v.65.

- Sciehat ab initio Z'ejus,

Antec

qui e[fent som credentes , €9 quis zraditurus. ejre

p

eum. His adde ex Prophetarum libris predi-

ttnj

li

&tiones omnes , utpote eventu certó jam com-

robatos, unde Tertul. L. 2. cont. Marc. C. f.

Q

Pra[cientia Dei tautos babet te[les , quantos fect

U

Ti

Propbetas.

Conf. ex Ss, Patribus, inter quos

Orig. apud Eus L. 3. de preep. Evang, ait:

W

, id Deum

i(| 1

Quidquid aliquando futurum e

multó ant? futuvum pvenofe , ut Scripura

Qin;

abefez autovüas , vel ip[amer ex Dei wotiont

taleg |

[)

Dr Dro Uwo.

jot

|

ij profc&là demum intelligat , qui pvoló vim

Jam e9 excelentiam divime meutis intelligit,

yet

S. Aup. L. ;. de Civ. C. 9.

Confitevi Deum ;

du

& negave pre[cium futurorum , apertif/yma. eff

72

in[auia, —Prvob, vatione, Mens divina eft per-

TOTUG

fectiffimé & infinité intellectiva , adeóque cer-

ci

tó & infallibilirer cognofcit omnia cognof-

At

cibilia fibi aliquando prefentia : eft autem

Itl

eterna ; adeóque omnia ; qua fuerunt, fünt,

(

Jniee

aut erunt, aliquando fünt Deo preefentia, Prae-

terea Deus eft immutabilis ; proinde ejus eti-

o

j i

am fcientia quoad fe eft invariabilis, quamvis

Di

obje&tum ejus fir variabile : ergo non cognof-

"

cit res tunc primüm , quando actu fünt, fed

m

ab eterno , five unà cognitione eterná attin-

] eni

gitomnia, Denique quecunque erunt , Deus

tf

lia

ab &terno in fapientia füa conflituit vel or-

dinando vel permittendo : hoc veró fine cer-

yM

pul

ta ac infallibili notitia fieri nequibat : erpo.

229. Dico II Deus contingentia abíolutà

n h

jl

futura non videt in decretis ad unam partem

antecedenter determinatis. Hoc nomine, üt

V[] iju

"T

füprà di&tum eft , intelligitur etiam decretum

condeterminans ; tum quia plures Scotiftee ul-

p

tró fatentur, quód hoc decretum fit ratio ;

d

c,(!*

cur caufa fecunde determinatum a&um po-

il

nat, & fic antecedenter non tantüm determi-

j

J

d

natum fit ; fed & determiner: tum quia utrae

que voluntas divina fcilicet & creata; nequit

j /

r»dm

ici ratio , cur determinatus ponatur aéctus;

cüm intelligi nequeat , confpirare duss volun-

j

id fiat cafu ; quod in

ii

tates in idem ; nifi vel

i3

COD-

A«x

d

$o2

D& Drzo Uxo.

concur(u Dei & creatura dicere eft nefas: vel

Á

una moveat & fit rario, cur altera apat; quod

n

ia

fi voluntati divinee tribuatur, affertum noftrum

n

valet; fi voluntati create. concedant Scortifte;

ï

5

rel

fuis principiis repugnant : vel utraque mo-

f

veatur à tertia ; quam nemo affignare vel au-

E

tsf

debit vel poterit.

Prob. Hujusmodi decreta.

If

videnrur effe fuperflua , fanctitati divinae in-

W

juriofa, & libertati creata noxia: ergo non

á

fre

dantur, ideóque Deus in iis futura videre ne-

m

quit. £zzece/ens , quod tum in Philofophia

tum alibi in '"T'heologia oftendi folet , breviter

ij

probatur per partes; & quidem quoad 1m, part,

Ri

Quia decretum anrecedenter determinatum

D

ac determinans 1. non eft neceffarium ad fal.

l

vandam in Deo rationem cauíze prime; cüm

)

hec ratio falverur in eo , quód Deus dederit

D

ac confervet caufe fecundee vires ad operan-

h

dum, & per concurfum indifferenter obla-

b

tum compleat ejus potentiam proximam, síc-

que moveat & applicet ad operandum , quin

«

eam determinet : nec 2. eft neceffarium ad fal-

E]L

vandum fupremum Dei dominium ; cüm illu

D

üt morale, fàlvetur per hoc, quód Deus cau-

Y

fz fecunda actus poffit imperare vel prohibe-

Y

re , illósque pro fuo placito ad certum , quem

k

libuerit, finem dirigere & adhibere; üt phyfi-

q

cum veró per hoc, quàd caufam fecundam pof-

fit confervare vel deftruere, eámque per me-

dia quamvis ex fe repudiabilia tamen certó &

ii

infallibilirer Deus poffit perducere ad operan-

[j

necef-

Qum .id;quod ipfe voluerit : nec 3. eft

l

farium

N

Dz Dzo Uwo.

$03

T

fürium 'ad falvandam infallibilitatem 'divinae

,qu

prefcientiz ; cüm , üt S. Aug. L. de Prad.

eflrim

Sanct, C 1o. inquit, predeftinatio quidem fine

QU

praícientia in Deo effe nequeat, poffit tamen

C m

'effe fine preedeftinatione praefcientia : nec 4. ne-

TET

ceffarium eft ad tollendam caufze fecundze in-

deci

differentiam ; cüm hec non fit paífiva fed acti-

n i

va, nec proveniat ex imperfectione & defectu,

() T0f

fedex perfectione & eminentia virtutisad apen-

d

dum, vi cujus ita habet potentiam agendi, ut

Jopii

ye

pro arbitrio agere vel non agere poffit. Quoad

Ad.pavt, Quia fi Deus prae - vel condetermina-

) jl

ret ad a£tum malum veletiam ad materiale tan-

jntnt

tüm peccati , evaderet autor peccati; quia De-

y P

us omnino cenfendus foret velle ipfüm forma-

» d

le peccati feu malitiam eum materiali; quod

jederi

vult & praordinat, neceffarió connexam : tum

yt

quia nec homo, qui caufa per fe peccati ha-

T

betur, aliud quid facit; prefertim in Thomi-

At W

flarum fententia formale peccati in negativo

»,U

conftituentium, — Quoad 57. part.. Quia pofito

14

j

ejusmodi decreto homo v. g. nec libere elice-

m

ret amorem, ad quem determinat illnd decre-

qe

tum; necliberé etiam omitteret non amorem

Prohm

vel odium. Nam inhoc cafu r. homo illenon

n

u

poteft (& ipfüm determinare ad amorem, ne-

J

que ante illud decretum determinans, cüm alias

J

h

foret inutile hoc decretum; neque dum actu

u

decretum illud determinat , cüm fe determinare

gt

ad amorem non fit przciseé amare; nec fpon-

(

té tantüm amare , fed amare vel amare velle

i

fine aliqua neceffitate vel oblipatione intrinfe-

f

Ydi4

€a

—

$04

Dzr Dso Uwo.

ca antecedente ad amandum, àr tamen fit pra-

Tuti

fente iíto decreto. 2. Homo ille odium omit-

ITT

teret neceffarió , non autem liberé feu ex po-

[

| f0l

teítare intrinfeca & dominio in actum ; quia

non haberet decrerum determinans ad odium,

iib

tali

iNam qui caret virrute aliquà fic ad odium ne-

ceffarià ; ut eà non pofità repugnet effe odi-

fian

Tür

um, ille neceffarió & non liberé odium omit-

tit: fed qui non habet i lud decretum feu pre-

Ti

determinationem ad odium , caret ejusmodi

E

virtute : ergo.

ii

TQ

230. Dico.

III. Deus faütura ej'usmöd'i vi-

der immediar? in f& ipfis, h. e. in veritate eo-

L

rum objectiva. & actuali exiftentia in fecutura

j

temporis differentia.

Prob. Contingentia ab-

D

folut& futura (unt determinat& vera & cognof-

i

cibilia in fe ipfis ; tum quia prefcindendo ab

omni decreto vel causà, verificatur in feníu

f

formali de illis hec: propofitio : jam non ex-

h

iftunt ,. exiftent tamen poltea : tum quia ficut

]

exiítentia rei in tempore preefenti cognofcibi-

[

lis eft in fe ipfa & preícindendo ab omni

[

caufa tranquim illius conftitutivo , fic & cog-

f

noíci poteft exiflentia rei in fecutura tempo-

'

ris differentia: Ergo Deus, qui ab sterno

[.

cognofcit rem quamcunque pro eo modo ac

L

tempore , quo ícibilis eft ac vera , futura hu-

t

[

ju-modi in fe ipfis coenofcit certó & infalli-

biliter ; cüm nos eadem copgnofcamus fepe

li

probabiliter aut imperfe&t&:| Cozf. 7. S. Thom,

!Sh

in «m. Diít. 38. q. 1. a. s. in Corp. poftquam

li

dixiffet, in caufis quidem neceffariis rem fu-

[

turam

Dg Dsgo Uxzo.

$05

pre

turam cognofci certó poffe, minimé antem ia

Ontl«

lis, qua' fe habent ad utrumque effectüs , fci-

x p

licet in liberis; ac praeterea docuiffet contin-

; qii

gentia , quando jam extant in rerum natura ,

(iun,

habere effe determinatum ideóque certitudi-

f

naliter poffe cognoíci ; demum fcribit, divi-

eok.

nam de futuris cognitionem non obflante re-

Qni

[

rum contingentià effe certiffimam , quia divi-

um

nus intelleétus intuetur unumquoque contin-

quii

|

gentium, non folüm prout eft in fuis caufis,

fed prout eft in fio efle determinato, & hanc

d

mox rationem fübjungit: Càm enim re exi[len-

It

1e ipfam vem videat , prouz in fuo e[[e determimate

3Q

e^, aliter. cognofzevet vem , pollquam e[l , quàm

i d

antequam fiat , $9. féc ex. evidentibus verum ali-

gno[ :

quid ejus cognitioni accvefceret. — Idem uberiüs

lo d

in reíp. ad 3tium fic exponit: Z&us divine

nl

cognitionis tvanftt fupra contingens , etiamfi fu-

Qne

puvum fit munc , ficut tvanfre vifus. mofler fupva

" |

ipfum dum e[b: $ quia efJe , quod efl ,

uando

Ioffibij;

eft , nece[je efl , quod tamen abfolutà uon

ef

]

necef-

[

avium ; ádeo. dicitur , quàd im fe confidevaium

u

efr coutiageus : Sed velatum ad Dei cognitionem

ejt uecelJarium 5

u

uia adip[am mou vefertur ,uiff

gt

Jecundum quod. &

!

in. effe a&luali : &2 ideo femile

yo

[f fécut ff ego videam Sovtem pre[entialiter cur-

]

Veve ; quod quidem i fe efl coutitigens , fed ve-

IFQ

]Jlï

latum ad vifum meum eff nece(Jarium. / Similia

I

repetit in L. 12, de ver. a, 10, in Corp. & in

d

Summa , ubi foli Deo tribuit cognitionem con-

fquäm

tingentium füturorum in fe ipfis ac infallibi-

[

lem ; creaturis verà conjecturalem duntaxat

j

i5

&

—

$06

Dzr Dxro !UNO.

[

& in caufis, üt patet ex párte 1ma q. 14.8. 13.;

l

j

q. j7.3. 3.5 q. 86. a. 4. Conf. II. Si Deus fu-

tura hujusmodi non cogiofceret in fe ipfis,

|

.i

id oriretur vel ex eo; quód cognitio Dei; ut-

ote per medium contingens non poff«t effe

ï

infallibilis ; vel quód illa cognitio utpore ha-

]

J

I]

Á

bens motivum determinativum creatum ,foret

imperfe&a : fed neutrum ex his fequitur. Nem

Q.

1

itprimis quamvis etiam predeterminatio vel

decretum quodcunque , cüm fit liberum Deo,;

; i

R

poffit dici contingens; non tamen in fenfü ad-

verfariorum hoc impedit infallibilitatem fcien-

n

tie divinze; cüm hec non nitatur illi decreto

lls

utcunque fed ex füppofito, quód exiftat: fic

h

fimilirer ea contingentia futurorum non ob-

flabit infallibilirati cognitionis divine ; cüüm &

,R

ifta afferatur ex füppofito , quód res poftea

N

f

extitura fit , in quo fenfu jam res neceffaria eft,

üt proxime expofüir S. Thomas. Deinde co-

l

^

gnitio divina non redditur imperfe&ta , quó

veritas obje&tiva futurorum fit motivum teu

ratio affensüs divini, cüm eadem veritas pre-

þl

l

fentium & prateritorum ; quae juxta omnes

i

cognofcuntur à Deo in fe ipfis , nullam im-

perfe&tionem refundat in cognitionem Dei:

Erpo.

4

f

--

231. Objic. cout. ym, Quando Deus futura

oredixit ; he' preedi&tiones fa&pe caruerunt

effectu, üt conítat ex Ifa, 38. de morte Eze-

chig, & Jona 3. de fübverfione Ninive: aut

ä

fuerunt tantüm conjecturales, quia tam circa

fiepe

futurg abfoluta quämx conditionata Deus

ulus

p

DrE Dro Uuno.

$07

&f

ufus eft particulis forz2 vel for/itan , &t patetex

usf

Jerem. 26. v. 3. Ezech. 2. v. j., Joan. g. v.

pl

46.&c. Ergo hac furura Deus vel plan? non,

iil

vel non certó pracivit.

Conf.K Ambr.L.1.

d

de fid. C. 7., Aug. L. 2.ad fimplic.q. 2., Greg.

Jis l

M. L. 20. C. 23., Boetius L. j. de Confol. pros.

,

6. negant in Deo effe veram praefcientiam : er-

N

go. Conf. I]. Scientia füuturorum contingen-

od

tium ex füppofitione faltem antecedente eft con-

o

tingens: ergo quà ralis non dicit novam per»

fid

fectionem: ergo ficut ex eo, quód Deus mo-

fs

dó in tempore fiat a&u producens mundum ,

ecret

in eum nullam imperfectionem refundit; fic

u

nec inde imperfe&tio in Deo argui poffet, (i

J 9

futura contingentia nefciret ab eeterno, fed pri-

a

müm cognoíceret determinaté , dum exiftunt,

&. ad vm. p, Znt. D. Predictiones Dei ab-

gom

m

folute caruerunt effeu, N. conditionate,

y

Jubd. ex defeétu .certitudinis divinge in cogoo-

fcendo, N. ex defectu condirionis non im

ple-

l qübd

w

t2, C. Vide de his Traét, de fide. 44 24.

"T

P. N. Aff. ad prob. D. (pé& ufus eft his particu-

gn'

lis ad declarandam cognitionem Dei de futuris

g

dubiam & conjecturalem, N. ad alia quaedam

3]

"

Wi

vel circa modum afferendi, vel circa res ipfas

futuras, velcirca auditores predi&tionum fi-

gnificanda, C. Adverbia dubitandi non fem-

j f

Ó

r

i

per incertitudinem defignare, patet ex pluri-

»

bus fcripturee teftimoniis, in quibus per illa

T

ii [

fignificarur folicitudo & fpes ere&ta, üt in illo

j a

Moyfis Exod. 32. v. 30. M[cendam ad.Domi-

Wum , ff quo modo quivero eum deprecari pro

. m

qis

[celere

f*os,

Dzr Dro Uwo.

fceleve véflro ; aus difficultas rei , t in illo Pauli

| i

ad Phil. 3. v. 15. $2 quo modo occurram ad e-

1

t

[urrelionem ; aut ufürp.tio particulee expleti-

lro

va & affirmatio, ür in illo Chrifti Joan. 8. V.

(

19. Sj me fcivetis, fovitan & patvem meum [ci-

qu

vetis, quod Joan. 14. v. 7. fic refertur: $; co-

a

IG

novi[fetis me, &9. patrem meum utique cognovij-

etis. Similia vel alia queedam inrelligenda per

W

[ci

illas particulas in objeétis textibus declarant Ss.

Patres: Hier. enim in Jerem. C. 26. Ferbum

filo

n

ambiguum , inquit , Majeflati Dei z0n pote[f! con-

venire, fed noffro. loguitur. affe&u, ut. libevum

N]

Bominis fevvetur avbitrium yue ex prefcientia ejus

i

quaff uece[ftate facee. aliquid vel om faceve co-

(

atur. Greg. M. hom. 9. in Ezech. ait: Duim

h

i

con[lat , quàód omnipotens Dens omnia fciat, mi-

vaidum valde eft, cim dicitur , f fovt audiant.

h

Quapropter [ciendum uobis efl , quia ifla dubita-

|

$io locutionis Dei , non ex ignovantia, fed ex alia

j

| d

Aug. Tr. 37. in Joan.

franificatioue de[cendit.

K

fic loquitur: J/e, qui omnia fcit, quando. dieit

li

| di

foxftan , mon. dubitat ; [ed imevepat. — Dubita-

tionis verbum efh , quando dicitur ab bomine ideà

Y

dubitante, quia me[ciente : quaudo verà. dicitur d

f

Deo verbum . dubitationis, càm Deum uibil uti-

que lateat , illa dubitatione avguituv infidelitas

B

Idem aliam fignifica-

2on opiuatur. divinitas.

161

tionem hujus particule exprimit in comment,

V

&ad Pfíal. 2. verba hzc: JVequandoiva[catur Do-

j

minus, Ícribens: Cum dubitatione pofttum eJf;

x

non. [ecundüm viffonem Propheta , cui certume[! ;

f

féd fecundàm äo;f' ipfos, quà moueutur , quia

cum

f

Multe

$

Dzr Dzrzo Uuo.

$09

Pal

kdulvz'mtione foleut cogitare iram Dei , quil

u$ 108

j ti

apertà veoelatur.

Similia habentur apud Am-

pl

bros. L.

5

"

de poenit, C. 5. & alios Patres. 44d

t

Cozf. L. W. D. 4. Negantin Deo preefcientiam

nj

quoad nomen, C. quoad rem nomine fighifi-

j

fh

catam , N. fenfus quippe Patrum eft, quód

T

4

refpectu Dei omnia fint prefentia, atque hino

1

v

in eo flatuenda fit fcientia, non autem pre-

15

fÍcientia, utpote quze futurorum efít; quemad-

i

A

modum ipfía verba, fi infpiciantur, aperté do-

| o

cent. 44d Conf. I]. &. 1. D. ve. Conf. Hac

D]

cognitio quà talis non eft nova perfectio, qua-

(

tenus cognofcere rem futuram non eft perfe-

!t

€&tius, quàm cognofcere ejus oppofitum , fi id

Dui

futurum effet; C. quatenus cognofcere fütu-

D

rum non eft perfectius,quàm illud non cogno-

177

Ícere aut de eo conjicere tantüm. 'N. rmum

T

duntaxat oftendit, quód illa habitudo fcientize

Y 0/3

diving ad füturum fit preedicatum neutrum vel

J

perfectio fimplex: 2dum eautem induceret po-

I

ii

fitivam imperfe&ionem pluribus divinis prae-

u

dicatis oppofitam, üt ex probationibus fuprà

T

produclis patet. & 2. N.24. Conf. &? par. Difp.

J

Quia tranfitus à non producente ad producen-

i

tem aliquid non facit mutationem in Deoagen-

j

te fed tantüm in effe&tu producto, ür patetex

j

dictis num. 94; fieret autem mutatio intrinfeca

mfü[l

in Deo, fi quid in tempore cognofcere inci-

f w'

peret, quod ab eterno non noviffer; cüm de-

M,»

nominatio cognofcentis fit vitalis & effentiali-

ter intrinfeca,. Quód hec przfcientia nonob-

i

,Ml

M.

F: libertati, docebitur infrà.

233,

^Dr Dro UNö.

$10

232. Objic. cont. 2d. Voluntas Dei eft effi-

El

Topr

cax & infruftrabilis, juxta illad ad Rom, o. Z/o- .

duntati eju$ quis vefsflet ? preeterea veró juxta il-

tírof

lil

lud ad Eph. 1. Deus opevarur. emia. [ecundum

t

confdlium voluntatis [ue: ergo poteft in füis de-

cretis omnia cognofcere,

IN

Conf. I. Ss. Patres

! m

& Doétores aperté id infinuant,

Nam r. Hi-

lar. L. 9. de "rin. ait: Que Deus facere decvt-

1 C

lls

vit , in [ua volustate coggovit, Et Aup. L. de

pradeft, Ss,C, 10. Predeflinatione Deus ea prae

;| p

Quor

Jcivit , que fuevat ipfe fa&turus. ...». Idem L. de

folus

'don. perfev. C. 17. loquens de bonis operibus

Tm|

inquit: $7 Deus ea fe daturum pra[civit, profe-

| ha

G prade[Hinavit ; unde fequitur ab illo preeíci-

entiam Dei in ejus decreto fundaram a

gnofci.

fs

L

3. S. Thom. L. 1. ad Annibald. Dift, 58. q. 2

| lt

a. r. ait: Deus fcit e$ , in quautum e[l cau[a ve-

vum; in 11m. Dift. 39. q. 1. a, 1. ad j.. Scive i2

E

fex

2eo fequitur volantatem, üt imperatum ab ipfa,

Ergo. Corf. IJ. Decretum Dei antecedenter de-

Int

hn

terminatum r, dererminat creaturas fecundim

1tj

nativam earum indolem; neceffarias nempe

15,

ür agant neceffarió, liberas àt apant liberà: 2,

3 4

nihil ponit in voluntate nifi ipfam ejus a&tio-

nem; que cüm fit complementum potentie

h

&i

agendi , potentiam ipíam non ledit aur minuit:

3. importat tanitüm neceíTiratem hypotheticam

D] h&l

& confequentig, non autemabfolutam & cóne

p

| if

fequentis;

quia quamvis re&té fequatur: Deus

Geterminat

hominem ad ambulandum ; ergo

L

tlc'la

ambulabit: tamen i

!ms g

bera.

Ergo

pfà ambulatio eft actio liï-

o Dä

-

Dz Dzo U xo.

$ tï )2

Lf

Be D. 1. p. Zfnt,. Voluntas Deicirca a&tus

proprios aut creature neceflarios eft efficax &

Y

u

Anfruftrabilis, C. circa actus creaturze liberos,

T

J[ub4. eft efficax & infruftrabilis ratione decreri

determinati ac de fe habentis infallibilem con-

MU

Vi

nexionem cum actu futuro; N. ratione fcien-

tic mediz, à qua divinum decretum dependet,

tl

du

C. 24. p. D. fimiliter, Loquitur enim Apo-

ftolus primarió de donis grotuitis, v, g. re-

Là

J

demptione hominum, vocatione gentium &c.,

l

j

quorum folus Deus eft caufa tum phyfica, quia

]

folus ea producit, tum mcralis, quia nullaeo-

rum ratio eft in nobis, fed una in Deo, qui

p?'ül

füa ex bonitate decernit,. talia nobis dona con-

?h

N

ferre, Si tamen textus Apoftoli intelligatur de

emnibus, que operatur in & eumnobis, opes

u

ratur (ecundüm confilium voluntatis füce, qua-

tenus media & rationes, de fe quidem indif-

n

l;

ferentes, fed quas novit cum effe&u & fine

intento conjungendas, pro fua voluntate eli-

w

j

[j

git ac decernit. .4d Conf. ]. w. N, 4, Quoad

1748 &, in utroque. textu fermonem effe de

:mpe

B: 2-

iis, quee folus Deus facit, illique folilibera funt,

u)

üt verba ipfa fàtis declarant, De menteautem

Auguftini etiam conftat exco

1]

adduxiffet ibidem illud ad

ntextu; quiacum

j

Rom. 4.

2 Abl'a—

» ham credidit dans gloriam

Deo;quoniam quae

(j

f

» promifit, potens eft facere, , (übjungit: JVoz

dit Dradicere , 205 aià prefcire: nam €$^ aliena

J5

xrgo

Jaca poteft. pradicere atque pra[cives [ed ait po-

Teus e[] facere: ac per boc fa&a uon aliena, Jed

jl

44 Verümde hocalibi, Quoad 24wm D.

)

€d,

l

Dz Drzo Uxo.

[12

fé4- fequitur prefcientiam fandatam effe in de-

|

hibet

um

creto antecedenter determinato, N. in decre-

to de fe indifferenti ac evitabili à libertate hu-

&T

tingt

mana, & fic confequenter tantüm determinato,

C. Quoad 3fium eadem eft refponfio, D.

&t

Thomam nempe loqui de fcientia vifionis in

niüm

decreto confequenter tantüm determinato &

! af

antecedenter evitabili,; quod non tantüm ex

j

teftimoniis illius füprà laudatis conftat; fed ex

|

Q

univerfa ejus doctrinze aeconomia alibi manife-

]

[ettt

fté declarabimus, 242 Couf. Il &. N. A. vdl

W

pvob. Nam r. hocipfo, quod decretum fit an-

T$

tecedenter derertminatum , non poffunt jam

(Tedt

per illudlibere caufz agereliber&, 2, QQuam-

Wi«

vis actio de fe non minuat porentiam, tamen

)u

h

üt provenit à decreto pradeterminante a

a

unum, lzdit omnino potentiam ; quz deber ef-

L

W

fe libera ad oppofitum.

3. Ipfa deumbulatrio

t )

licét fecundüm fe fpe&tata fit actio libera, non

dw

3nanet tamen ,üt pendetex ta

l

;

i hypothefi, que

Q

antecedit libertatem hominis & confenfum ejus

dhn

liberum.

| dfm

233. Oljic.cont, 32 Cognitio infallibilis

Cügn

nequit habere medium fallibile: fed cognitio

BN

Dei eft infallibilis, ür pater; & futurum con-

*.

fii

tingens in: fe eft fallibile; quia non eft deter-

minarum, quod pro/atur 1. Quod eft indiffe-

hn

rens ad effe vel non effe, non eft determina-

fii

tum: fed futurum hoc ipfo, quod fit liberum

«

feu contingens, eft indifferens ad effe vel non

(

eíle: ergo.

2, Effe determinatum debet fu-

ed nec

türum habere velà cauía vel à (eipfo ; f

Wj

habet

Dz Drgo Uxo.

/ $13

t Ind

habet à caufa, utpote quam indifferentem fta-

| decte

tuimus ; nec à feipfo, quia futuri exiítentia ab

ite n

e&terno non eft ac confequenter nec eft deter-

TU

minata: ergo. 3. Ha propofiriones: resde-

lüo; D-

terminateé erit, res determinat? non erit, ram

jon t

parüm fünt contradictorise ac illze: res neceffa-

nao

rió eft, res neceffarió non eft;

quia utraque

tüm d

propofitionum claffis enuntiat. d

e modo: er-

fda

go inter illas datur medium, nempe effe inde-

m

terminaté futurum, — Cozf. 7. Si Deus futura

Al

videret immediaté in

feipfis; ergo :. certitudo

jf

& infallibilitas fcient

ig diving haberetur à

n j

creatüris

* ^

*

^

exfpectaret Deus exiftentiam fa-

J

turi ej

üsque veritatem , ut illud cognofceret:

tamd

3. fu

turum cffet prius fcientià divinà: fedhec

lf& j

omnia abfürda fünt & falfà:

ergo. Gof II

xrel

Nec actus liber voluntaris ne

€ ejus determina-

at

tio poteft effs independenter

vel fine decreto

nl

divino:

ergo ejus determinata veritas n

equit

gfl,q'ü

cognoíci pro priori ad decrerum

; imó nequi-

inti

dem fine decreto divino:

ergo nec prefcin-

dendo à decreto divino;

prafertim cum Dei

ii

cognitio fit compr-henfiva

& non tantüm actum

yil

f«d ejus caufam & decretu

m cognofcere debeat.

m 0

B. D. 2dm. p.min.

Futürum contingens eft

i

]

fallibile antecedenter

; h. e. ante füppofitio-

n

j

nem futuritionis,

fitione futuritionis

C. confequenter ex füppo-

m

» N m. 89 vationem.,

Quia

j

ex füppofitione ha

€i

mplicar rem füturam non

effe futuram & dere

"I

rminatam.

"d prob, z. D,

" f

M. Quod antecedenter & con

fequenter eftin-

tlifferens ad effe

lm

vel non effe, non eft deter-

I

Kk

mina-

"

Dzr Dzo Uwvo.

j14-

UI

minatum, C. quod quidem antecede

nter eftin-

D!

Subd. non

|

differens non veró confequenter.

(den

eít determinatum in caufa, feu abfoluré necef-

Af

fàrium, C. non eft determinatum in (; feu eft

N

aliquid vagums IN. — 44 prob. z. T. rm. p. N.

ii

zd, p. min.. Rat, D. Futuri exiftenia ab seter-

dum

no non eít per ftatum & pro eterno,

. per

D

enationem & pro futura

ampliationem vel ali

i

temporis differentia,

N, d prob. 3. &.D. A.

JEau& non fünt contra

dictoriae quoad modum

Qp

A

fignifica

ndi & formaliter ; C. quoad rem figni-

Qit

ficatam & sequivalenter ; N. — Dif.

eff ; Quia

determinatio rei

formalis eft ipía reí exiftentis

A]

[

J

& determinaté rem effe furaram vel non fütu-

ram eít rem extituram vel non extituram ;cüm

W

Ti !

nihil exiftat nifi determinaté ; non autem quod-

neceffarió exiflit; càm plura

Áim

cunque exiflit ,

(

etiam exiftant contingenter.

Ad Conf. L. W.

llibilitas

ad rm. feq. D. M. Certitudo & infa

«

n

fcientize divine formalis & (ubje&iva, feu qu

à

tenet fe ex parte cognofcentis, haberetur

x

teneat eX

Tür

creaturis, NN. objeétiva & quem fe

d

parte rei cognite, C. Ex hac ver

ó fi qu&

forfan fcientie divine dependen

tia infertur,

ln

fe&ionis, fed

[

non eft illa proprié dicta & imper

perfectionis, üt alibi jam expolt-

T

impropria &

fin

tum fuit.

4d

zd, feq. N. A4[[, Nam fi fermo

f

fit de exfpectatione in ordine ad tempus; 7-

W

füm effe pater, cüm Deus jam ab zeterno CO-

| ;

ofcat, quod in tempore exifter: fi in ordi-

f

ne ad figna prioris & pofterioris, verum qut-

i

dem eft, quàód Deus non coguofcat futura

con-

l

Dz Dso Uxo.

BIf

tetr

contingentia, niíi in figno per fe pofterioriad

i i

abíolutam, illorum exiftentiam ; hoctamen non

eod

Oftendit exfpectationem propriam, quae im-

a

a

porrat aliquam animi vel potentiee fufpenfio-

nem pro tempore vel figno ; quo exerceri pof-

m

b at

fit illud: impropriam , veró admittere abfur-

dum non'eft; tum quia Ifa..5o. ex(pe&tat Do-

.

fünt

minus, ut mifereatur veítri: tum quia futura,

Á

üt abfoluté exiítentia, ante fignum predictum

7

YU

cognofcibilia non fünt, 42 ;. fe4. D. Futu-

i üom

rum effet fecundàüm tempus & realiter prius

l Qm.

quàm divina fcientia, N. formaliter & fecun-

ifl

dàm noftrum concipiendi modum, fu/. quàm

n

fit

divina (cientia entitativé fümpta, N' reduplica-

j; i

tiv€ & denominative fumpta, C. Scientia vifio-

nis preter actum divini intellectüs neceffarium

qu

| ph]f!

formaliter. dicit habitudinem aliquam antece-

T

denter contingentem ad objectum, fecundüm

Jb

p

quam noftro concipiendi more poflerior eff

