juftitia paniat , non parcat;

läj

nonpuniat; effentia autem

quidem fit & exiffat;

ig

ar, neque par-

[/

fed neque velit, neque intell

[

cat, neque puniat:

ergo.

Cozf.

7 d. Magïs dis

a à ju

flitia , quàm fapientia

ftinguitur fapienti

fapientem

ab effefapientem:

fed íapientiaab effe:

diftinguitur ratione :

ergo fapientia

à juftitia

Corf. II.

magis debet diftingui, quàm ratione.

Sapientiain communi non eft formaliter ju

ftitia,

;il;

in communi ; aliàs & fapientia finita & creata effet

formaliter juftitia, quod tamen falfurn effe con-

ftat, cüm inter utramque virtutem finitam de-

tur diftin&tio realis: ergo & infinira fapientianon

ä

eft formaliter infinita juflitia; quia finitas aut

infinitas non variant rationem formalem.

&l

D

——

^ Drg Dzo Uwo.

id38r

t

E. IV..2. ad prob. 1. Si aà. formaliter plus

Qu

quàm per ratzozem dicat /V. M. Ne enim idem

I)

proberur per idem, füfficir inter demonftra-

ii

tum & medium demonflrationis intercedere

1j

diftin&tionem rationis ratiocinatee, praeíertims

ii

fi tantüm cauíà aut effectus metaphyficus, üt

T

hic accidit, demonftretur.

"d prob.2. D. M.

an

Quee habent diverfas definitiones adeequatas ;

Tiit

féque mutuó excludentes ac incompatibiles , C.

IN

inadaquatas, przcifivas, féque non excluden-

t

tes IN,. Etiamn fübftantia, vivens, &c. habent

diverfas definitiones, & tamen fecundüm Sco-

;mba

x

tiftas in Deo non diftinguuntur ex natura rei,

indi

fed de his vid. Philofoph. ,22 pro/.3. 7: M.

j

N.min, quia, fi (ümantur effentia & attributa ,

fell

prout funt in Deo & realiter, falí&e fünt omnes

vell

propofitiones negativae, üt illa D. Auguftiniad

eum apoftrophe declarat: Effestia fua cit 69

Païüï

ayi

vult iucomnutabiliter , &9. [cientia tua efl &g vult

d

incommutaliliter, €? voluntas 12a efl & [cit in-

j

commutaliliter : Si veró fümantur , prout à

yen!

ii

mente percipiuntur, vera quidem fünt propo-

en

fitiones negantes, cüm in terminis repugnet;

jb

ut, quatenus juftitia punit, concipiatur üt par-

cens; fed folius rationis diftinctio hanc verita-

mf If

)u

tem abundé preftat.

d Conf. 1. . D. M.

Magis diflinguitur, manendo tamen intra li-

205

«

mites diftiné&tionis rationis C. transeundo hos

limites, & deveniendo ad diftinctionem rea-

m]db

d

lem, aut formalem ex naturarei /V. Diftin-

&io rationis poteft effe major & minor, fieut

Tl

o formalis ex natura

&. apud Scotiflas diftin&ti

M 3

rei;

jj

d

Dr Dro Uwo.

382

(der

reïi, juxta quos, quamvis attributa minüs dif-

ind

ferant ad fe invicem fpe&tata, quàm eadem &

Qlo

felationes, utrinque tamen non alia quàm for-

fnalis diftinctio ex natura rei' admittirur.

Ca-

wl

(

terüm, cüm effe fapientem formalirer includat

&t

fapientiam, inter hoc abftra&tum & concretum

viri

non datur diftin&io rationis murua, qua ta-

t

men inter effentiam & attributa, & ifta ad f&

&

invicem intercedit ex contraria ratione,

Ad

Q

Conf. II w. IV. Conf. "Vurn quia aliàs fequeretur

d

etiam realiter diftingui fapientiam infinitam &

W

juftitiam, ficuti hujusmodi diftin&tio finitis per-

3

feCtionibus iftis convenit: tum quia non eft

inconveniens, ut aliquid fit de ratione inferio-

I

ris, quod non pertinet ad rationem fuperioris.

"d Prob.&. Infinitas equidem, (i precisé fu.

j

matur, üt finito opponitur, rationem forma-

lem illius, cui additur, non variat; verüm nec

fic declarat fatis fapientiam , üt eft divina: Sí

q

autem fumirur, ütpropria attributis divinis &

!

metaphyficé adjacens afeitati, non variat qui-

k

dem rationem penericam, addit tamen eminen-

I

tiam, &

perfectionem omnem füi füb je&l füp.

l

Poni;

ARTICULUS IV.

« atvibuta vel intev [à. vel ab effentia [altem di-

fliuguantur virtualitev. aute operam anentis ?.

Qia ]. . Sicut à Scotiftis praeter realem

ä

,SI.N

ac mentalem excogitata eft diftinctio

formalis ex natura rei ad hunc finem, utoften-

derent;

Dr Dro Uxo.

183

derent; quomodo de eadem realiter fimplici ac

Ti

l:

indiftin&ta entitare poffint praedicari conrradi-

m

H

(

étoria, quin tamen evadant contradictoric pro-

pofitiones,. feu affirmatio & negatio ejusdem

(s

duii

de eodem eàdem ratione fümpto; fic ex eodem

etiam fine à Thomiftis invecta fuit. diftinctio

tUt

virtualis.. Poffunt autem pradicationes omnes

r t

de Deo, in quibus harum diftinctionum ope

qi

ni

contradictio apparens excludi videtur, ad fex

[i

e

Iu

capita revocari. 17 generis fünt, in quibus

effentia compararur cum attributis, feu ubiali-

m

I$

quid affirmatur de effentia, quod negatur de

j

attriburis, & vice veríà, v.g. effentia eft radix

us

metaphyfica fapientiae & reliquorum attributo-

fent

jum, fàpientia non eft radix ejusmodi: 2d;ge-

107

neris fünt ; in quibus attributa comparantur

? (ü

yrim

inter (e, v. g. Deus punit per juftitiam , & non

per mifericordiam, cognof(cit per intelle&tum;

m

& non per volunratem: 3/2j generis funt, in

m

quibus aliqua attributa comparantur cum acti-

(

bus notionalibus, v.g. Pater generat per intel-

".

le&um. & non per voluntarem, fpirat per vo-

m*

luntatem & non per intelletum: 47 generis;

jl

in quibus eflentia & attributa comparantur cum

perfonaliatibus, v. g. Effentia communicatur

filio, paternitas non commiunicatur; pater ge-

nerat, eflentia non generat :

$/i generis; in

a

quibus effentia vel attributa comparantur cum

j

actibus liberis feu non neceffariis intellectüs

eft neceffaria ,

vel voluntatis, v. g. effentia Dei

eli

Ícientia vifionis, quà videt hunc

mundum exi-

ind

f

flere ; aut voluntas ab

oluta hujus mundi non

€

J

d

ia

Ds Dro UNo.

124

eft neceffaria: 677 generis, in quibus ejustmo-

[

di actus liberi inter fe comparantur , v.g. Deus

d

[

abíoiuté videt poeenitentiam Petri, non verà

Tudee ; efficaciter vult falvare illum, non hunc.

al

fon

& primo propofitionum pari hic tantüm api-

tur; de altero in Tr. de Deo Trino, de po-

D!

ftremo in Diíp. de voluntate Dei, üt fuüb ini«

fiià

tium hajus capitis premonuimus.

hi

du

82. JVota I]. Virtualiter & cequivalenter

aliquid dicirur id,. quod etfi formaliter non fit

tale; tamen idem preftat, ac fi formaliter tale

W

fiic

foret; atque hinc res virtualiter diftincta dici-

t

tur aut multiplex, qua, quamvis fit res in fe

Y

indivifibilis ac(implex, preeftat tamen idipfum,

]

quod plures alie realirer diftin&tz praeftarent,

VX

vel preeítaret etiam ipíà, fi foret realiter mul-

[

T

«

tiplex. Itaque diftin&io virtualis in genere non

€ft alietas duorum actualis ac vera, fed tantüm

d

zquivalentia unius rei fimplicis cum pluribus

[

realiter diftinétis, vel capacitas , virtus ac funda-

f&

rnentum, quod res aliqua realiter fimplex habet,

K

ut aequivaleat in certa confideratione pluribus

d

fealiterdiftinctis.. Dividitur communiter, üteX

P

Philofophia conftat, in majorem feu 'Thomifti-

f

cam, & minorem; quarum rma vocatur unius

indivifibilis entiratis eequivalentia feu capacitas

falvandi,h.e. fine contradiétione recipiendi & ve-

rificandi duo contradi&toria realia: 2da dicitur fi-

milis capaciras falvandi contradiétoria intentiona-

&

lia. Difcrimen porró inter utramque flat in eo;

Ó

quód in diftinétione virtuali majori fit funda-

mentum in ipfa re; vicujus precise & fineor-

:

dine

m

Dx Däo' Uxo.

I84

5

dine ad intelle&um noftrum, aut fine refpe&tu

Dui

ad diver(à connotata poteft formalitati alicujus

vl

rei convenire munus quoddam vel predicatum

hu

. reale, quod tamen alreri realiter identificatae

r

formalitati ver& à parte rei non convenit, fed

hp

ad füummum quaíi denominativé, ab altera for-

hi

malirate; unde & hec diftinétio juxta alios ve-

lut à priori definitur effe difcrepantia pofitiva

jett

. duorum realiter identificatorum in aliquo pre-

qni

dicato intrinfeco feu reali tertio: econtra veró

tti

in diftiné&tione virtuali minore fit fundamen-

jdi

u

tum vel in ipfà re vel inejus connotatis, vi cu-

; jti

jus eadem res fimplex poteft concipi diverfis

plit

conceptibus inadzquatis, aut in ordine ad di-

ireti

vería connotata, atque fic de objecto inada-

Ti

quate cognitioni fübítanti vel relato ad ifta

e o

connotata pradicari aliquid, quod de objecto

yoti

- alteri inadzequatee cognitioni fübje&to vel rela-

r

to ad alia connotata nepatur. Ex quibus pa-

f

tet, quaftionem hic non moveri de diftin&io-

V

. ne virtuali minore, cüm hac fundamentum fit

f

diftinCtionis rationis ratiocinatee, de qua füprà

j i

.a&um füuit, fed de majore duntaxat, quee etiam

yil

fimpliciter. virtualis vel intrinfeca dicitur, & à

du

nobis hic intelligitur.

qd

83. Dico. Attributa divina nec inter fe,

joN

mec ab effentia diftinguuntur virtualiter ante

lmfj]

operam mentis,

Prob. Diftin&tio virtualis vel

yo!

eft capacitas falvandi pradicara contradictoria

fd

realia & independenter ab intelle&tu, vel iden-

Ü

titas duorum éum difcrepantia in aliquo pre-

(f

y u

dicato intrinfeco & reali: fed nec illa capacitas

(

$

nee

186

Dr Dro Uwo:

nec hzc difcrepantia datur in effentia divina aut

T

attriburis fecum, aut ad íe invicem compara-

Doo

tis; cüm nulla in iis oppofitio detur, aut con-

t

tradictoria de illis predicentur in & pro ftatu

VIDQ

reali, fed tantüm in ftatu intentionali & per in-

telle&tum: ergo. Cozf. Ad (alvanda pradice-

&

ta contradictoria realia & independenter abin-

tüm

telle&u, requiritur diftinctio ftri&é realis vel

i

jmmediata vel mediata: quatenus nempe,;

&

duobus ad íe invicem immediaré compara-

Ts

tis, v. g. Patri & filio in divinis conveniunt

t

contradictoria realia, heec duo. realiter. diftin-

]

uantur inter fe; aut fi duobus non ad fe invi-

W

cem , fed in ordine ad tertium comparatis con-

fe

tradictoria ejusmodi conveniant , àt dicitur fieri

Qu

in Patre & natura divina ad Filium comparatis;

g

hzc duo realiter diftinguantur in tertio. — Ra-

d

tio eft: quia unum contradictorium reale eft

)

realis & formalis füblatio alterius, & hinc ad

pr

illa (alvanda ftri&t& realis diftin&tio requiritur;

[j

cürm aliàs in fenfu ftri&té reali idem effec & non

d

effet.

Sed inter efTentiam & attributa non da-

j

tur diftinctio ftrict? realis immediata vel media-

ta: ergo neque in illis datur capacitas falvandi

[

rgedicata contradictoria independenter ab in-

telle&u, ac confequenter nec diftin&tio virtua-

lis illa major.

$4. Oljic.

Verum eft dicere: Mifericordia

Dei non eít juftitia;

Deus üt mifericors non elt

juftus. . Ergo verificantur contradi&toria. Cor-

firm. J. Hec eft veritas realis & independens

;:

à mentis conceptu: Deus punit per juflitiom

EEE

Dz Dro Uuo.

7*18"7

f

"

& non per miferisordiam: ergo.

Conf. IT. Ya

Id

Deo datur ordo & prioritas: fed neurrum po-

u

teft effe (ine diftinctione plusquàm intentionali:

li

ergo.

XLo

E. D. ,4. Veram eft hoc in fenfü formali

al

M

& fecundüm intellectüs confiderationem. tan-

]i

tüm C. ia fenfü reali & fimpliciter IN. De propo-

13j

fitione rma patet res ex hactenus dictis: de 2da

h

etiam facilé oftenditur; quia; quamvisnon om-

Tf

IIf

nis reduplicatio fignificet conceptum mentis,

tamen fi afficiat formam meré per rationem ab-

(s

l

enn

fira&tam & diftin£tam, nonnifi fenfum inten-

tionalem reddit. 244 Cosf. Z. &. D. E(t veritas

g

r

realis & independens ab intellectüs operatione

quoad rem fignificatam 'T. quia adjun&ta ne-

Ill

gatio in [íenfu reali falfa eft: quoad mo-

dum fignificandi N. Res fignificata eft, quód

Y

ei

n

Deus puniat per veram perfe&tionem , que ex-

jl

primirur nomine juítitiee; & hoc verum eft an-

j

te mentis conceprum: modus autem fienifican-

&

di eft; quód puniat per illam perfectionem pre-

t

cifàm à perfectione , que fignificatur nomine

[

mifericordiee , feu confideratam üt non parcen-

J

d

tem ; utrumque autem mentis operationem

)

füpponit, & hinc independenter ab intellectu

u

non habetur.

d Couf. IT. & D. :m. Neclor-

do nec prioritas realis poreft effe fine diftinctio-

(«

ne plusquàm formali C. Nec ordo uec priori-

j

tas formalis & per intelle&tum duntaxat N.. In

T

Deo datur ordo pradicatorum, quia ex effen-

1

tia attributa profluunt ; fed hic etiam in creatis

onusnmi

il

4

QQ duntaxat rationis: daturitem ordo acti

intel.

T

1988

Dr Dso Uwo.

intelle&üs & voluntatis ad finem; qui in crea-

qit

Y«

tis quidem a&uum diftin&tionem, non autem

in Deo importat: datur denique in Deo ordo

a

|

Vi

procelfionum ; & in hoc quidem eft realis di-

| busi

ftinétio perfonarum, fed de eo hic non agitur:

Qu

fimili ratione prioritas expendi poteíl. —Pra-

tde

terea verà objici eriam folet prioritas cognitio-

1&

d

nis pre volitione; quatenus, quia nihil voli-

m

tum eft nifi precognitum , illa ante hanc prior

p

dicatur: ;Verüm non eft hec prioritas nature &

qu

confequentis feu in ftatu & fenfü reali quoad di-

vina, cüm intellectio & volitio eadem fit & unus

| tti

E

idémque Déus; fed prioritas tantüm rationis;

confequentie & in fenfu formali ac fecundüm

W

noftrum concipiendi modum.

» circa Deum detur. aliqua

|

QuznEs: 4

H

compofítio ?

q

$5. Nota I, Antequam à diftin&ione in di-

di

vinis gradum faciamus ad fpecialia attributa; in-

l

ter que fimplicitas numerari folet, quaeftionem

h

de compofitione inferimus, utpote qua. po

illam concipitur; hanc veró explicat: ficutenim

)

compofitum dicitur; quod ex pluribus refültat,

l

fimplex autem ex S. Ambr. L. 1. de Fide C. 7.

quod non conjunctum atque compofirum elt;

fic & compofitio diftin&torum unio, fimplicitas

veró exclufio compofitionis communiter audit.

Eft autem five compofitio five fimplicitas pro-

pria &abfoluta (namde impropria & refpectiva,

quae etiam extrinfeca vocatur, & per quam res

äl

unitur vel von unitur alteri; in Tr. de Incarg.

agi-

Dzr Dzo Ullïo.

189

18

agitur) univerfim duplex; altera realis & nemi-

EAU

necopitaute acintrinfeca , altera intentionalis per

o

cognitionem mentis, acextrinfeca. Priorfübdi-

ilis

viditur in fubftantialem , quee nempefit ex parti«

agitur:

bus effentialibus; in integrantem ; qua fit ex par-

nu

tibusintegrantibus vel quantitativis; inacciden-

»gnitio

talem, que fit ex fübjecto & variis illius acci-

ilv

dentibus. Pofteriordiftinguitur in metaphyfi-

g

cam &logicam. Metaphyfica vocatur, que ex

t

pradicatis metaphyficae confiderationis oritur ,

i

qualia funt effentia & exiflenria, effentia & at-

Ut

tributa feu proprietates; natura & períonalitas;

(iot

&c. Lopica dicitur, que fit ex genere & diffe-

ii

rentia,

.86. IVota II. Compofitio intentionalis &

per rationem non haber fnndamentum in ipíaà

[i

entitate divina, prout illa eft in fe, fed prout

inrentionaliter eft & obje&ivéin noflro intelle-

av

e t

&tu. Ratio xmi efl; quia perfe&tiones & prae-

(tiy

D

dicata divina, prout funt in fe, non fünt unita

neque unibilia; adeóque conceptusdirectus non

diod

gp

habet fundamentum illa extrinfece uniendi, &

fi illa conciperet àt unita, fictitius forer & fal-

jtet

Mi

us; Aafio 2dj; quia predicata illa, prout funt

in effeintentionali ac objectivo conceptüs diree

C

mé

€&ti, non folàüm funt diftinéta , fed eriam iliorum

unum fe habet per modum potenriee; & alte-

Jit

- aud*l

rum per modum actüs ; adeóque fecundàüm hoc

efTe obje&tivum fünt unibilia, & conceptus re-

spn

g&lï

flexus habet fundamentum illa concipiendi üt

unita & facientia upumrper fe. Unde declara-

ml

yo

Tur

L

190

D.E. Dro Uno.

tür, quomodo compofitio hujusmodi non re-

dle

fundat imperfectionemin ipfüm Deum ac illius

lm

effe reale ac phyficum, fed in ejus effe tantüm

Iu

intentionale, quod habet in noftro intelleztu;

| t

| d

quod fan? imperfectum eft, utpote limitatum &

à noftro intelle£tu profettum.

[

$7. Ro. £. Deus in fua effentia realiter omni«

LE

| B.

no fimplex, & omnis compofitionis expers eft.

Prob. untver[in , 1. ex CC.,inter que Later. IV.

ia

; Qürr

C. 1. inquit:. irmiter cvedinus g confitemuy [ime

quàd uuus folus v

evus eft Deus , tves quidem

]i

þlititeï 5

gerfone ;

fed una effent

ia , fubflantia [eu natura [m-

| lt

lex ommino.

2. ex PP. Hilar. L. g. de Trin. C. 5;

Qu

atis Deus elly

Non bumano , inquit , 1nodo ex cotpo

Wi

eg? aliud fit

ut im eo aliud fit , quod ab eo babeatur ;

n

ij)k) ]

uibabeat. S. Athan. L. de Decr. Syn. Nic.

li

Sed fi

Deus , ait , aliquid fimplex eff ; uf vevera off ,

]CC

bilnos , quod veluti civ

cum ipfum fit , nomi«

liguet vi

*

nave, cü

m Deum. dicimus €g. Patvem morninamus.

im

"'Theodoret. q. 20. in

Genef. 5i autem Deus fpi-

vitus , fimplex igita

W , d

coupofitus , & figuram mon

lures vid. tum num. 42.; tum

f

vecipiens. Alios p

apud Petavium, 3. ex Ra

tione, qua multiplex

li

& tum in füumma füi ipfine

!

à Patribus affertur;

(üfficientia feu afeitate; tum in exc

ellentitfima

I

dentitate illius,.quod Deus

perfectione , tum ini

habet, tüm in aliis attributis;

eeternitate fciJicet,

j

Conf.

infinitate & immutabilitate. fundatur.

em Dei realem venit;

|

Quidquid in compofition

nec poffet diei ens à fe;

cüm illad . jam folàm

tum ex pluribus Diis

Deus forer, & compofi

:

a alias Deus

eonflaretur; mec enms ab alio q, qui

vel

Dg Dzo Uwo

191

J

vel effet appregatum ex Deo & crearuris, fiqui-

J

intüg

dem ens à fe & ens ab alio compofitum face-

rfent; velex creatis partibus emergeret totum

J]

increatum & à fe, fi omnia Deum componen-

tumj

tià ab alio forent.

Speciatim quoad fimplicita-

tem five fübftantialem five integralem oftendi-

] Omn:

tur ex affertis de fpiritualirate Dei experte om-

asd

nis corporis; quoad accidentalem ex dictis de

al

identitate Deientitativa, modali, & formali ex na-

h

PMVV

l

tura rei. Dixi: /n fua effeztia; quia tres perfo-

1

/h

/

i]

nz divinz nec dicunt fimplicitatem, cüm rea-

uj

"

liter diftinguantur inter fe; nec compofitionem,

i 'ï*

cüm non uniantur inter fefe ad conftiruendam

vit/

unam perfonam, vel Deum, fed íolüm diftin-

jid)

guantür, praeterea veró cum natura, & qua no-

N

ftro concip

iendi modo emanant ; tres perfonas

dj

conftituant.

)

Dd

$8. IVec dicas 1. In Deo' eftUnitas & Trini-

i

tas; Unitas ícilicet effentiee & Trinitas Perfo-

uj

narum: eroo compofitio quedam in Deo ad-

m

mitti deber ex effentia & perfonis; quia ubiuni-

» u

tas eft cum pluralitate, compofitio & compofi-

lt*

tum oritüur.

Couf. Major daretur fimplicitas ;

fipl

fi inter tres períonas non daretur diftinétio rea-

nl

lis, quia fimplicitas idem fonat ac identitas; er-

ia

0 cüm hec intercedat, Deus non erit omnino

o

fimplex.

ANec dicas 2 Juxta S. Bat L. 2. cont.

(

Eunom.: Zefas commuiis eft , proprietates vevó

vll

funt paternitas e9 filiatio ; ex utriusque autem con-

fl

plexu tum communsis tum pvoprü anna[citur nobis

;Ji

comprebenfio veriratij, ^ Jem juxta Joannem

"Theologum jin Conc. Flerent. Seff. 18.: Per-

D;ä

Y

fona

lg

d

192

Dg Dro Uwo.

Jona ex fulftamtia pev[oralitatibisque [ubfiftit : Ev«

W

o in Deo aut fairem in Perfonis divinis aliqua

T

compofitio admittitur,

Conf. Secundàm pro-

)

LU

babilem natura divina & relatio Patris diftin-

ouuntur virtualiter intrinfece vel realiter inad-

(

D

equaté in tertio, & fimul faciunt unum per fe,

nempe perfonam Patris: ergofaltem fecundüm

n

i

hanc opinionem ftatuenda eít compofitio in di-

vinis. JVec dicas 3. Multa Deo adveniunt de

m

[f

novo, quibus antea carebat, v, g. quod fit &

dicatur Creator, Dominus, Judex &c. Similiter

p

N

decreta divina, utpotelibera, naturze divinge de

novo accedunt: ergo in Deo datur com

qu

pofi-

p

tio ex fübjecto & accidente.

B. ad 1m. IN. Conf. Ad veram compofitio-

là

nem ex data nuper definitione neceffaria eft di-

Qt

ftinétio & unio ; adeóque Perfonze divinae com-

Ti

pofitionem nullo modo faciunt ; quia compara-

te ad fe invicem tantüm diftinguuntur, cor.

(i

parate ad naturam rantüm uniuntur vel potiüs

f&

identificantur; unde quà parte uniuntur, non

diftinguuntur, &quá parte diftinguuntur, non

lt

pi

uniuntur, atque hinc compofitionem efficere

neutiquam valent. 244d pro/. D. Ubi eft unitas

ll)q

D

cum pluralitate fic, ut ex plurium unione refül-

tet unitas, ibi eft compoíitio C. ubi hoc modo

[

W

unitas non eft cum pluralitate /V. — Tres Per-

fonae, prout referuntur ad effentiam feu natu-

hi

f

ram, ob fuam cum illa identitatem dicunt uni-

tátem fimplicitatis; prout referuntur ad fe in-

ü

t

vicem, neque fünt unum unitate identitatis feü

]

unt-

fimplicitatis; fed funt multæ; neque unum.

N

tate .

p

äa DEö Unuo:

194

h. Er'

tate compofirionis feu conjunctionis ,. qui

a ad

gl

Q

fe invicem non uniuntur, fed opponunturz

n

i

Solüm itaque unum funt, feu totum aliquod

I

unitate ordinis, colle&tionis ac numeri.

Ad

n

Couf. W. D..4. Major daretur fimplicitas, pro-

jl

üit fimpliciras preecis& dicit identitarem. & op-

u

ponitur diftinCtioni C. prout fimplicitas dicit

0j

carentiam unionis & opponitur compofitioni JV.

Id

Similiter diftinguendum eft confequens: quan-

m

do enim Deus dicitur in natura omnino fim-

lmr!a

plex, intelligitur fimpliciras pracis? oppofita

Ui

compofitioni, aut etiam diftinctioni quidem,

lmPO

qua ex limitatione proveniat, non veró, quae

ex relatione producentis & producti oriatur;

Y

hec eaim tolleret fecunditatem naturez divinae

efli

& Triaitatis myfterium. — Licàt itaque fimpli-

T

citas oppofira diftin&ioni ex limitatione prove-

mpan

nienti perfectio fir, & in Deo maxima & omni-

(u

moda habeatur; fimplicitas ramen oppofita di-

j)

p

ftin&ioni ex oppofitione illa relativa orte» per-

fe&tio non eít, fed potiüs exclufiva perfectio-

i

ii

nis. Ex quo etiam patet, füb qua ratione fim-

diti

licitas idem fonet ac identitas, quamvis ftricté

J

Q

ffh

D

quendo identiras folüm diftinctionis negatio-

eni

nem, fimpliciras veró negationem unionis in-

ter diftinéta, vel diftin&tionis & fimul unionis

nmm

«

importet, 24 2dum w. D. Corf. Ergo indivi-

nis admittitur aliqua compofitio realis & intrin-

gl

feca ipfi Deo vel períonee /V. compofitio inten-

tionalis, per rationem ; & extrinfeca C. A neu-

j

ausf?'

iro admiffam effe diftinctionem realem inter

efsntiam & proprietates Dei, conflat ex füprà

9

[]

iétis ;

m

154

Drz Dzo Uno.

dictis; proinde nec affertam compofitionem,

Tior

e realiter diftin&torum unio fit, fponte fua

Ti

e«u

«con

fequitur. 744 Cof. &. D..4. ln hac fen-

n

tentia diftinguuntur

& faciunt unum per fe füb

If

eodem refpe&tu JV. füb diverfo C. . Nempe;

fi

üt proximé de perfonis dictum eft, etiam hic

(

inillo fuppofito, de quo alibi, res explicatur.

Wt

Natura enim divina & relatio patris comparata

für

ad fe non diftinguuntur virtualiter intrinfecé;

lat

fed identificantur faciántque unum per fe ra-

a

tione identitatis ac fimplicitatis; comparata au-

ti0

tem ad filium diftinguuntur, & non faciunt

li

unum per fe; n

ec compofitionem dicunt. 44

b

srum . D. 4.

Multa de novo accedunt Deo

Q

denominative, extrinfecé & objectivé per or-

il

dinem ad creaturas C. Subje&tivé feu entitati-

T

ve, intrin

fec& & per ordinem ad divinam ef-

«

fentiam ve

lattribura /V. — Sed de his in Difpu-

Vl

tationibus fequentibus agetur uberiüs

licitate

b

$9. Refpondeo 1. Non

obftante fimp

l

habet in fe ipfo;

omnimoda reali, quam Deus

circa Deum compofitio rationis

& extrinfeca

[

Lopica a

dmitti poteft.

tam metaphyfica, quàm

Ti

Prob. In divinis datur

diftinétio rationis, Ut

[

oftenfüm eft Art. 2do

hujus Cap., & fimul etiam

f

fecundüm noftrum concipiendi modum pote

«

admitti unio , üt oftenditur :

Illa enim fecundüm

noflrum concipiendi modum uniuntur, qu&

Q

íecundüm eundem mo

dum & ratione noftrà

K

funt diftin&ta, & faciunt fimul unum per 1e:

Sed hoc habetur in divinis; tum quia attributà

ü

per ra-

m

& proprietates relativee diftinguuntur

tionein

p —

Dr Dro Uuo.

19j

)neti

tel

tionem ab effentia Dei metaphyfica & natura:

tumn, quia hec fimul faciuntunum, nempe ef-

(

f.li

fentiam Dei phyficam, aut natura cum relatio-

ne, v.g. Patris unam perfonam:

tum quia;

At

füppofirà juxta probabil

um

iorem univocatione en-

tis, ens & aíeitas ranquam genus & differentia

Jici

jl

inter f& intentionaliter diftinguuntur & fimul

À

fümpta tanquam partes metaphyficam effen-

illisi

[

:f

tiam conflituunt: ergo. Cozf. ldeo precipu&

circa Deum non poflet admitti compofitio ra-

T

fic

tionis, quia hec infert aliquam imperfectio-

nem: Sed ex eo capite non debet refpui com-

)

nt

pofitio; tum, quia hecimperfectio non redun-

dat in Deum ejüsque predicara, üt fünt in fe

jer o

ipfis fed tantüm, ür fünt objectivé in noftro

']mü[w

intelle&u , fscundüm quod imperfe&tionem di-

um

cere poflunt: tum, quia nec aliàs poffet in di-

Dir

viais admitti aliqua diftintio rationis; cüm &

ex ifla ali

pl

KX

qua imperfectio orta ydici/ poffit :

Ergo.

fin

1tlf^

Excipe tamen compofitionem metaþhyfi-

cam ex effentia & exiftentia; quia effentia Dei

| pDE

ne

quidem per mentem diftinguitur ab exiften-

) '

tia, cüm effentia Dei pofita fit À nobis iri ente à

u] du

fe; ens autem à fe exiftentiam formaliter in fuo

j pl][t

conceptu includat, üt ibidem fuit dictum.

u

[o]

ec dicas 1, . Si daretur circa Deum

l qüï

compofitio rationis, fequeretur in Deo haberi

a

partes, quarum alige fint porentia, fubjectum

Pe[' L

& quid perfectibile, alize actus, forma & perfe-

ii

&ivum: Sed repugnant partes , & quidem ejus-

g

modi in Deo; qui eft a&tus purifimus & om-

j

Ma

Tino

14

$96

Dr Dro Uwuo.

Conf. Simplicitas, quà

M

nino fimplex: ergo.

ten

inajor excogitari nequit, excludit etiam com-

«

pofitionem rationis: Sed datur in Deo fimpli-

f

citas, quà major excopitari nequit; cüm fit

Cf)h

fümma &omnimoda: ereo.. /Vec dicas 2. Com-

h

yofitio rationis circa Deum plane elt fi&iria;

£um , quia conceprus compofitionis circa pr&-

&«

T$

dicata divina falfus & fictus eft, cüm heec pre-

&

dicata in fe non fint incompleta aut diftincta;

D

fed omnino fimplex Dei entitas: tum quia ex

L

hoc capite non habet rationis compofitio fun-

slamentum in re. Coz;f. Deus non aequivalet

Q

W

perfectionibus creatis quà compofitis ; cüm

B

compofitio quà talis imperfectionem dicat : er-

Ó

o nullo ex capite compofitio rationis circa

«

eum locum habet.

Nec dicas 3. PP. antiqui

a

Q

compofitioni logice ape

rt& repupgnant.

x. Cyrillus Alex. in Dial.

2do de 'Trin. & L. 31.

"Fheíaur. Evagrius apud Socratem & Maximus

&

li

apud Eurthymium negant Deum ex genere

differentia componi. 2. Boétius L, de Trin. &

iDionyf. de divin. nom.

C. 7. rationem füubftan-

]

nec univoce

tic proprié Deo non convenire;

3. Cy-

de eo ac creaturis preedicari afferunt.

zillus f c. , Nazianzenus or. 34. aliíque hicapud

Berav. non admittunt, d-yevwror; h. e. effe d fe;

£anquam differentiam eflentialem, aut partem

eflentise.

ä

g. ad 11. D. f4q. M. Sequeretur in Deo fe-

cundüm ejus effe reale ac phyficum haberi par-

tes, N. fecundüm effe intentionale & obje&ti-

ï

vumin noflro intelle&u C. —Ratio verà fub-

]C-l

Ds Dro Uz&o.*

195

m

jecti ; potentiz & perfectibilis fecundüm effe ine

| COT

tentionale tantüm, . non tollir à Deo rationem

ümp-

actüs puriffimi & omnino fimplicis, que illiin

m i

fe, intrinfece & à parte rei convenit.

P

C

Couf. &. D. M. Simplicitas , ram quoad effe rea-

Ril

le, quàm quoad efle intentionale, quà major

apt

cogirari nequir, excludit compofitionem ratio-

nis C. Simplicitas folàm quoad efTe reale, quà

u

&c. IN. . Patet autem ex dictis, fimplicitatem

lfhnt]-'

Deo omnimodam & fümmam in fenfü tantüm

Q

realiconvenire. ;4dadum w. N..4. 9 pvob. vm.

iolt

Quamvis enim predicata divina in fe non fint

;uivz'f».

incompleta & diftincta; talia tamen fünt per

,

at: d

mentis abftra&ionem: hanc veró mentis ab-

ftractionem & conceptum dire&tum fequiture

; at

Intigi

compofitio inrentionalis & conceptus reflexus,

quo pradicata, per primam cognitionem diftin-

NI

1

&ta jam in effe objectivo, unita concipiuntur.

Prob. 2dam N.. fimiliter; càm enim praedicata

u

intentionaliter diftin&ta fecundüm íuum effe

d

objectivum Ífint componibilia, füundamentum

Trit/

(bl

compofitionis intentionalis proximum fünt illa

ipíà predicata priüs per conceptum directuns

T

Ü

cognita; remotum veró eft illud, quod fun«

dat hanc diítin&tionem intentionalem.

1 BPL/

1 J

1

l

Couf. . 1. Retorqueri argumentum poffe in

diftinctione: predicatorum divinorum. & 2«

þarlä

D. Conf. Compofitio circa Deum in effe reali

fümptum non habetlocum C. famptum in efle

J [

"d

intentionali V. — /4d 3rium s« 1. 2 72f Quia

PP. alii, fcil. Damafc. Inftit. Dial. . C. 7. Aug.

j

.L. r. cont, Eun. &

Í

ell

1

€Qn «

L. 5. de Trin. C. 8.. & Bafil

3

je:'ä

198

Dr Dso Uuo.

contrario favent; & hac in re absque irreve-

qmr

yentia à Patribus diffentire forfàn licet.

R. D.

fta

-A[f. Repugnant compofitioni Logice in fenfü

;nir

noílro accepte /V. fumpte in alio. fenfu C.

|

ol

Nempe 1. Cyril. Evag. & Maximus negabant

compofium ex pgenere & differentia in Deo;

tsl

lis

prout is eft in fe; quod ex Catholicorum dog-

mate de effentie & proprietatum diítinctione

Q

1nentali inferebant Anomaei, 2. Boétius & Dio-

T

nyfius tollebant univocationem fubftantiee alia-

rümque pradicationum omnium , quatenus

iftee dicunt aliquam imperfectionem , Deus ve-

xó easdem perfectione aliàs majore excedit.. 3.

Cyr. Grep. Naz. alitque Patres per dyevwmrov

D)

non intelligebant e/ff£ d fe fed vózzgenitum Patri

[

roprium, quodrecté contra Anomaeos negae

b

ant divinitatis conftirativum differentiale ; cüm

&

aliàs Filius non foret. Deus.

Contra eosdem

etiam negabant Deum , fecundüm effentiam

cognofci, non equidem ac fi predicata nulla

L

Dei effentiam fignificarent, fed ut illos refelle-

rent, qui jactabant, fe Deum , üt eft in fe; come

,'prehendere, & üt ipfe fe cognofcit, noffe,

f

De Ztttributis droinir quibusdam in fpecie.

Erfectionum in Deo abíolutarum, quas at-

tributorum nomine intellipimus, duasom-

ä

4

nino füpra vieinti enumeravir Boétius, Pr&-

cipuas illarum Scholaftici fpeciatim exponunt;

ntaxat;

eum quibus & nos hic loci quatuor du

immue

Dr Dro Uxwo.

159

M

immutabilitatem fcilicet, eeternitatem, immeri-

&

firatem & potentiam períequemur: Unitatem

fel

enim, infinitatem & fimplicitatem in prioribus

jf

jam attigimus; invifibilitatem veró, fcientiam,

od

voluntatem, libertatem , providentiam & praze.

D

deftinationem uberiüs tractabimus in fequenti-

ndp

bus; reliquas demum, puta fanctitatem, vera-

d

citatem, juítiriam &c. aliis Tractatibus pro mo-

&b

orum refervamus,

X

i

re a'li

í

Jatt

ARTICULUS I.

M

fdi[l ;

An Des. J immutalilis 2

M'Wz'-"f

9rY.

Ora Immutabilitas explicatur per nega-

1

tionem mutationis, ita tamen, ut non

np

rantüm fit ejus abfenria, utpote que reperiri

,QU

ctiam poteft in ente naturaliter mutabili , fed di--

st

cat exclufionem & repugnantiam mutationis,

at

Univerfimautem duplex eft, prout nempe mu«

jm

tatio duplex habetur, altera fübftantialis ; acci»

r

denralis altera.Prior quidem mutatio fit per accef-

, (

um aut receffum forma fubítantialis, vel per

rotius compofiti converfionem in aliud compo-

-ffe. |

itum, vel tranfitum à non efle ad effe aut vi-

cilfim: pofferior econtra fit per acceffüm aut

[.

receffum formae accidentalis, fübje&to: quoad -

pea'z.

fübftantiam eodem permanente. Immutabili-

T as ah

tatem alterutri mutationi oppofitam Deo negàá-

g

runt Stoici apud Origenem,

Hermogenesapu

pi

"Tertullianum, Sociniani item , & Vorftius Cal-

;

gt

vinifta.

bilis.

t

. 92. Dico. Deus. eft omn

| ino imiuta

j

4

Yob.

g

466

Ds Dzo Uxo.

Prob. T. ey Seriptura. Hec enim ob Dei pro-

1

[

prietates & naruram ab eo excluditomnem mu-

tationem, quia Malach. 9. v. 6. dicitur: Ego Do-

t

1

sninus C9-mon qmutov. Sap. 7. v. 27.:. fia fe perma-

pens ommia inuovat. Num. 23. v. 19.: ANon eft

|

JDeus üt filus bominis , ut mutetuv;: Jacob. z. v. 17.

"dpud quem 1on eff tranfimuatio, nee viciffitudimis

ebunbratio: ubi ad immutabilitatis affertee pree-

ftantiam intelligendam juvat obfervare, à Jaco-

ä

bo Deum vocari Parrem lumigum, &in graco

pro muratione ufürpari vocem «sagzAAayn,

ux varium folis in Ortu, Meridie & Occafü

afpectum fignificat, & pro obumbratione 4707*

xiacpe- h. ce. umbram folis ex fübjectis corpo-

.::

tibus; adeó ut fenfus metaphoricus hic fit:

iDeus eft Pater luminum, à quo omne bonum

derivatur; fed non oritur, non occidit, non

fecedit; nec ei aliquid mutationis & umbree ac-

cidit, dum lucem effundit , feu opera ejus ap-

parent. Copf. Scriprura à Deo ex«cludit muta-

tionem tüm ratione fübfítantice ac vitee, quia

Exod. 3. v. 14. dicitur: Ego füm , qui fum; &

