lisfeu ei non identificabilis : undead hanc T heo-

ïäj

- logi requirunt geminam conditionem, nempe

ut ratione fü & formaliter non includat aliquid

imperfe&tionis, neque etiam excludat aut ex-

cluüdatur ab alia perfe&tione equali vel majore.

Poteít autem perfe&tio aliqua precipue conti-

meri ab aliquo dupliciter: 1. formaliter contine-

tur; cüm perfectio fecundüm íe feu formam

"ac naturam propriam ineft enti: 2. emunenter;

fiineft perfe&tio altioris ordinis, qu:e aliam per-

fectionem producere poreft, vel idem preefta-

re, quod illa alia perfectio pracftat

Ex quo

poftremo etiam patet, quid fit virzualiter vel

eequivaleuier in altero contineri; de quibus ta-

men hic loci aliquid definire neceffum non eft.

52...Dico /. Deus aliquo modo in fua enti-

tate continet omnes omnino perfectiones.

Prob. /Autovitate.. Exod. 43 v. 19. Deus de fe

. Moyfi loquens inquit: Offegdam omue bonum

Hibi. Sed nifiDeus aliqua rationecontineret om-

ä

Ties

Dr Dro Uwo.

12lI

n

nes perfe&iones, non effet omnebonum ; cüm

p

quelibet perfectio fitbonum. Similiter S. Aug.

p

in Pf. 26. Deum vocat Z'onum ommis bomi; S.

ARU

Dionyfius autem de div. Nom. C. s. Deus, in-

0fb

)

quit, zez quoquo pa&ho eff ems, [ed fimpliciter eg

sncivcumfcvipté Yotum im . [e effe paviter ambir ;; Et

jl

Damafc. L. r. Orrh. Fid. C. 12. de Deo ait:

[

B

Univevfum id , quod eft , tanquam iimmenfum quod-

Jj

lh«

damt&sg iufimttum effentiee pelagus cómplexu [uo con-

^ lt

zinet. Plura vid. apud Letfium L. 1. de Perfect.

hhþ

Div.

Prob. Ratione. 1. Quia Deus eft ens à fe,

Yf

hoc autem omniperfectum eft, uti num. 17.

|he-

probátum fuit. 2. Quia Deus eft ens, quo me-

ent

lius cogirari non poteft; quod quamvis, an fit

per fe ornnibus notum, cum S. Thoma in du-

igi

[ 0Y

bium num. 11.vocaverimus, fimpliciter tamen

naruree divinz eft tribuendum , àt docenr tefli-

qoïe

corit

monia Patrum ac Gentilium ibidem laudata, &

ul

preter Scripturam Pf. 44. v. 3., ac Eccli 43. v.

yrit

33., Daruch 3. v. 25. id innuentem , recta etiam

j

ratio poftulat, Sed tale ens non foret, nifi om-

ia

nes perfecliones contineret; cüm melius ens

vl

foret, quod illas meliori, quo haberi poffunt ;

r qu

modo haberet, aut habere cogitaretur: erpo.

"B]

3. Quia, fi aliqua perfectio potfibilis non con-

us t

tineretur aliquà ratione in Deo, illa effer pot-

n e

fibilis, ür füpponitur; & fimul non effet poffi-

ent

bilis, üt probatur.

.Nam non poffet exiflere

jone

àíe; quia nihil fe ipfüm

oroducere valet: ne-

[

que àDeo; quia nemo dat, quod non habet,

d.

7)

Deus autem nullo modo illam. perfectionem

haberet: neque à creatura; quia fi Deus illam

tofr*

nullo

ti

D

um

122

.Dre Drgo Uwvo.

nullo modo habeat ,. créatura multó minüs ha-

n

J

bet, cüm hac nihil boni teneat, quod à Deo

tanquam à prima omnium caufà non acceperit,

Ti

N

juxta illad ad Rom. C. 11. v. 17.. Ex ipfo; per

apfum , eg àn ipfo [unt omnia.

f

ii

j

)5

Dico II. Deus perfe&tiones mixtascon-

tinet tantüm eminenter;

fimpliciter fimplices

formaliter; quod poftremum etiam verum e

de perfectionibusfimplicibus, fi Deus adaequae

4—» -f73 423

i? fümarur; de quo tamen in Articulo fequente

commodiüs dicetur. Prob. 1m. pavs . Ex num.

AE EEE

pr. Deus perfectiones mixtas continet aliquo

modo: fed non continet formaliter; quia fe-

tV ao u

eundüm propriam formam fümptae adverfan-

rur nobilori perfe&tioni, & aliquid defectüs

aut imperfeiionis in fe continent, ideóque in

RC

Conc. Later. IV. damnatus eft Almaricus, qui

contendebat creaturas omnes de Deo vereac

proprie dici poffe: ergo continet eminenter

tantüm, 2. Quidquidin perfectione mixta bo-

—— — —

num eft, in Deo habetur excellentiori modo;

agnofcit id Pfaltes canens Pf 93. v. 9. Qui plan-

p

davit aurem , uom audiat? | aut qui finxit oculum,

s07 confidevet ?. Yà. 66. v. 9. INunquid egoy qui

«lios pavere facio , pfe gom pariam , dicit Dominus.

Et S. Aug. L. s. de "Trin. C. 1. Deus fze quali-

7?

zate bonus efl , fie quantitate magnus , fine fitupye-

adens Cxc.

Confirmat etiam ratio; quia per-

*

fectiones mixtas Deus producit per füam omni«

|

porentiam, & quod ille non absque defectu

reeflant, ipfe cum fingulari excellentia ac fine

M

ulla imperfe&tione praftat. Ergo.

Profb. 2da

j

pars

Dz Dzro Uwo.

123

;

bars 1. Perfe&iones fimpliciter fimplices infünt

D

Deo fecundüm propriam füi rationem ac for-

XIlh

mam, & de eo affirmantur füb propria notio-

),per

ne &appellatione , üt conflat ab inductione per-

fe&tionum ejusmodi, quarum alique recen(en-

u

tur Prov. 8. v. 14.. Meum ef? confllium €9 cequi-

p

gas, mem eff prudeutia, mea efl fortitudo: ergo.

nd

2. Ex eo, quód. Deus fit ens, quo melius &

æ(lult

perfectius cogitari nequir , recté arguitur in illo

tuent

contineri formaliter perfe&tiones , quas melius

nul

eft formaliter habere quàm non habere: &nul-

J

y

la in ejusmodi perfectionibus eft ratio, vi cu-

ii

jus. prohibeantur Deo formaliter ineffe. Sedta-

]i P

les perfectiones funt fimpliciter fimplices: ergo..

d

54. Obferva. Deum non tantàm omniper-

üe t

fe&um, fed & infinité perfectum effe, h. e.5

"

omne genus perfectionis in gradu eminenriffi-

eua

mo continere, ex iisdem rationibus probatur.

gen

Juvat ramen hic addere CoramentationemS. Hi-

um

larii in Pf. 144. C c.. /Xec , inquit, Dei prma g

'(]Odov

precipua. laudatio efl, quàód nibil im fe mediocve ,

sibil circum[cviptum , uibil emen[um €g magnitudi-

'1P l

J

T

mis [ue babeat €g laudis. — Firtus ejus opinioge not

n

clauditur , locis non contánetur , uomuibus nog enun-

nl

ziatur y temporibus uon ubditur. — Finerm magnifi-

centia eyus mefcit , «g aliquam emetiendi [e opinio-

Qïll ,

i

nem immen[a snagnitudo uon patitur.. Extenta uli-

l

que , extenta. [emper eff , banc. babens iufimitudims

Jm

fuce laudem:. ceetevium omnem intelligeutiam wffini-

d

te bujus in fe qualitatis excedens.. iinc veró. pa-

i

tet, appregatum ex Deo & crearuris non effe

y

aliquid Deo folo perfectius: cüm enim ratione

non

,

Dz Dro Uwo.

/X24

t

non miniis quàm D. Auguftini L. 6. de Trinit.

C. 8. teftimonio confter, infinirum augeri r;on

q

h

poffe, praterea veró per additas crearurarum

&

perfe&tiones aggregarum illud nonniíi folo nu-

T5

mero minime veró excellentià crefceret, imó

etiam ob adjunctos illis defectus excellentige ali-

l

Ti

quidamitteret; fané apertum fit ejusmodi ag-

PU

egatum quid perfectius pra» Deo non effe.

D

l

:

eliqua, qua Sociniani hic adverfàrii opponunt,

t

levia omnino funt, ut adeó iis inhaerere minüs

f

neceffarium arbitremur.

[

f

ARTICULUS Il

à

- Quamam perfe&liones couflituant e[fentiam Dei

plyficam ?

N-

]

li

Ota. Statum realem feu effentiam phy-

ss-'N

ficam Dei hic non poffe (ümi pro com-

al

»

M

pofito ex partibus phyficis, fed dunraxat acci-

f

pi pro complexo perfectionum Deo realiter

identificatarum , manifeftum eft ex hactenus

]

diétis. Poteft autem effentia pofleriori hoc mo-

do fümpta ruríus fpectari dupliciter: 1mó qui-

n

dem philofophicé, fi nempe confideratur, pro-

ur eít à parte rei in fe ac independenter à quo-

vis mentis conceptu; quidquid enim alicui rea-

liter identificarur, à Philofophis nomine enti-

tatisphyficae indicatur: 2dó theologicó, fina-

tura divina precise fumitur pro Deirate ; &

ä

prout communicabilis aut communis eft tribus

d

Perfonis; quia hanc ufürpationem adhibent

|

TTheologi, fi de effentia divina üt à perfonalita-

tibus

Dg Drgo Uuo.

125

Tj

tibus quocunque demum modo diftincta lo-

of

quuntur. Porro dum quaritur , per quas per-

U

fe&tiones effentia Dei phyfica utroque mode

) I)

accepra conflituatur? ex una quidem parte fa-

m

tis liquet,. ad hanc conítitutionem pertinere

ia;afi

perfecliones tum plané divinas , ruim creatas

u

fimpliciter fimplices, feu abfoluras neceffarias;

d

urpore qua formaliter in Deo &quidem effen-

Jf

tialiter ac neceffarió continentur: Ex altera au-

Titi

tem parte etiam facilé innotefcit; huc nec re-

ferri perfectiones mixtas, cüm Deo formali-

ter ine(fe nequeant; nec eriam pr:edicata qua-

fi accidenralia & contingentia ; qualia fünt effe

Creatorem, Salvatorem &c., faltem fecundüm

Di

a&tualem denominationem fümpta ,. cüm fine

his tanquam actibus liberis eífentia Dei non

9

tantüm concipi, fed etiam realiter effe poffit

abíolaté loquendo.

Quare praccipua tantüm

x

u

controverfia eft circa predicata relativa Dei

medit

feu perfonalitates, que communiüs pro exern-

ïäCDllï

plo perfe&tionum fimplicium adducuntur.

m

.56. Dico L Effentia Dei phyfica philofo-

phicé fümpra ftat in cumulo omnium perfectio-

)

'7[)1'0

num neceflariarum tam abfolutarum quàm re-

Jativarum.

Prob. Quidquid in Deo eft,. eft

) g

Deus juxta Commune "heologorum axioma à

j

e i

Patribus acceptum: — fed omnes perfectiones

neceffarie tum abfoluree tum relativae fünt in

üWj

J

Deo & quidem formaliter ac neceffarió: erge

Deusfunt. Sed quidquid Deus et, conftituit

gbl

jb

effentiam Dei phyficam philofophice fumptam;

e&à

,aüra-

€üm hec fit ipía entitas Dei? ür eft in f

)

parte

d

"

Drz Dso UNOQ

126

li

parte rei: ergo. Cof. Deus; prouteftà parte

rei & in fe ac independenter à quovis conce-

q

ptu, eft ens in omni genere perfectionis infi-

nirum, unum fecundüm natüram, ütex dictis

j

W

conflat, & trinum fecundüm perfonalitates;

&

ütfüoloco probabitur: íed ens ejusmodi pro

ífni conftitutivis dicit perfectiones meceffarias

tam abíolutas quàm relativas: ergo.

Qu

57. Dico II

Effentia Dei phyfica theologice

ln

accepta ftat in cumulo unarum perfectionum

abfolutarum. Pro/.Effentia Dei Theolooic? fume-

hi

tpa etiamà Patribus confideratur üt com munica-

bilis velcommunicata tribus Perfonis: fed nulla

fj

W

erfectio rclativa feu relatio divinauni perfone

effentialis ac propria communicatur alteri pet-

Ü

Q

fone ;

& & contrario tamen , quidquid unà

.

períona preter per

fonalitatem habet divinitatis

d

*

Ü

aut perfectionis, et

iam alteri communicaturt

nc. Later.IV. C.

A qu'od de

Q

ergo. Conf. ex Co

h01

effentia theologice

4

fumpra fic definir:: Quelile

illa ves, . videlicet fulftantias

N

vium pev[onavum e

N

effzentia five natura diz

ima, que [ola ef? urioev[os

tey quod aliud imoenmi uoü

I

vum pvincipiumy pye

fi

jwteff: (&9** illa ves 205 ejigmemm', negue genitä;

)

2ec þïocez £n$.

lü

$9. O. cont. 1m.

'Tota effenria Deitatis

Ü

ef in qualibet perfona; cüm fecundüm diverfá

llC«

Concilia & Patres, quaevis perfona fit perfectus,

inquavis perfona non

fe»

totus ac plenus Deus: íed

fünt omnes perfe&tionesrelativae: ergo.. Conf. f

[

Perfonalitas humana non eft de effentia phyfica

Ia

hominis, ür patet in Chrifto habente roram

n

psu-

Ds Dzo UNO,..

127

j

(

naturam humanam íine Lumana fíubfiftentia:

Is

ergo nec perfonalitates divine. — Corf. /7. Per-

u

fectiones fimplices feu relativee fünr inter fe

i

oppofit« ac incompofllibiles; & equé non conti-

15j

nentur formaliterin Deo ac perfectiones mixtee:

j

]

ergo copftituere nequeunt effentiam phyficam

hr

Afl

Dei, uj ote entisfimpliciffimi.

E. D. M. 'Tora effentia Deitatis fnmpta fe-

Dülw

cundüm realitatem & identificationem in ftatu

Y

reali eft in qualibet períona, IN. fümpra fecun-

fii

düm communicabilitatem & rationem forma-

j

lem Deitatis quoad przedicata communia & ab-

QUi

foluta C. Sicut effentia fic etiam totalitas ac ple-

(ori

nitudo effentie jam philofophice jam theolo-

pCï

Bicé fpectari poteft. 44 Conf. 1. &. Difp. eft;

j

quia perfonalitatem humanam naturae humanae

tati

effentialem non effe, atque hinc ab ea realiter

a

abeffe poffe, paret ex ipfo argumenro allato;

gt

adeóque re&é dicitur, eandem ad effentiam

j

hominis phyficam non pertinere: contrarium

i

jl

veró fequitur ex eo, quód perfonalitates divi-

ng neceffarió infint Deo.

j

d Conf. T. . D.

j n

Im. p. /iut. Perfectiones relativee fünt oppo-

)

fitee & incompoflfibiles in ordine ad efTe unius

perfong C. in ordine ad effe unius effentiee na-

jrat

ture ac fübftantize N. Quomodo autem natura

divina poffit dici fübftancia unaac fimpliciffima,

v

^

1U

j

licet fibi habear identificatas perfonalitates inter

fe diftinctas, dicetur alibi.

ad. p. N. Difp. eít;

n

jj

quia ex perfectionibus mixtis formaliter con-

tentis fequeretur in Deo imperfectio ; cüm illae

viid

(

fint cum aliis perfectionibus melioribus incom-

potlibi-

j

n

i2$

Dzr Dso UNc;.

offibiles: perfectiones aurem fimplices fünt

tantum incompolfibiles cum alia perfectione

1

p

sequali; adeóque non inferunt imperfectionem

feu defectum perfectionis melioris.

j

a Deietiam theo-

u

:9. Oljic. cont. 2d. Effenti

x

logicé accepra fpe&tatur

a

patte rei: ergo in-

3

K

cludit omnes perfectiones, quas includit etiam

: ergo utraque

| Ti

hyficé feu philofophic? accepta

n

relationes vel in - vel excludit.

Couj. [. Deitas

eít effentialiter una & trina: . fed effe trinam

f

V

confüruitur per relationes: ergo effentia Dei

effentialiter conftituitur per relationes; confe-

g

f

quénter easd

em includit,

Conf. 14. Si una in

Deo effet perfona,

heec perfonaliras effer de ef-

l

fentia Dei p

hyfica etiam theologice fpe&tata:

|

eroo & nunc cüm in

Deo fint tres perfona;

litates dicende funt de effentia

l

tres períona

i theologicé accepra

; preefertim cüm

phyfica De

eflentia fine relationibus his

fpe&ata videatur

effe imperfecta.

x D..4. Spe

&atur à parte rei ür communi-

cabilis tamen & fecun

düm identitatem fortna-

aconvenientem,

lem, Deitati in qualibet per(on

C. üt terminata in fingulis per

fonis & fecun-

N. 4d Conf.

düm identitatem etiam realem ;

Ahw- 0 M

Deitas, phyfice & philofophice

theo-

foe&tara effentialiter una eft & trina; E

j

logice fümpra, /ubd. eft effe

ntialiter, h. e. ne-

ceflarió trina C. h. e. conftirutivé ;; quafi non

EJ!

ü

poffer fumi pr

ecifivà à perfonaliratibus, N.

Ad Conf. L. 9. 7: ,4.. Quia, cüm natura per

|

perfonalitaiem. no

n conilituatur fedi fubfiftat ,

gHed-

p

Ds Drzo Uxo

t

effentia phyficé rheologic? accepra fine ea eriam

Qfg

Ípectari polfer.

AV. Copf. Difp. ett,

quia in

Q]

priori cafü, eó quód perfíonalitas n

on effet

perfectio relativa fed abfoluta, non haberetur

N

ulla ratio effentiam fecundüm alias perfe&tiones

0l

abfoluras accipiendi, exclusà per(onalitate nec

j

Afl

realiter nec formaliter tunc diftin&ta: in pofte-

t

riori autem caíü ,

qui de facto obtinet, perío-

j

nalitates funt perfe&tiones relative; quee quia

fibi

faciunt perfonas resliter à fe diftin&tas, quam-

il

vis realiter identificentur effentie , tamen ab

o

eadem (àltem formaliter diftipguuntur cum

nj

undamento in re; quod ipfüm etiam fufficit

lt

ad effentiam Dei theologic? feu ür prefcinden-

lat

tem à perfonalitatibus fpectandam.

Porro eí-

Of

fentiam Dei fine relarionibus fpectatam non effe

Q

imperfectam in ratione eflentize ,

atet tum ex

nalf

diétis, tum ex eo, quód Pater fit in ratione

Qu

Dei perfectus , quin tamen ullus dicat filium

effc de effentia conflitutiva patris.

j

ARTICULUS IV.

QUi

antaf

Quaenam . pevfetlio conflituat effjputiam Dei

ametaploficam ?

CUf

! QUf

Ota L. Ut in prefenti quaflione mer&

6o. N

OPhIC E

fcholaftica brevitati fludeamus, inpri-

j

mis effentiam diftinguimus à natura ; quarum

illam dicimus id, quod res eft abfoluté & abs-

el

[ ni

que relatione ad operationem, hanc ver prin-

j

cipium operationis feu id , quod res importat

jn ordine ad operationem : atque hinc quideri

(j Pff

am

(][läh

Thomiílis quibusdam facilé damus, mamr

Jei

dit

Dr Dro Uwo.

130

Dei metaphyficam confiftere in intelletivo àfe

T

radicalirer & principiativé iumpto , negamus

veró effentiam in eo reponi pofle. Deinde et-

ä

jam effentiam meraphyficam dividimus intalem

1

;

ex parte rei ;

&in metaphyficam ex parte rei

1mam intelligimus ag-

l

ac modi fimul; ubi per

t

grepatum ex formalitat

ibus meraphyficis rei;

tis, per 2dam veró

ipfique realiter idenrifica

rationem primariam rei con(titutivam feu genus

:

roximum & differentiam ultimam: unde rur-

[

fuüs Suarezio aliíísque Recent

ioribus permitti-

effentiam Dei metaphy(icam 1mmo tnodo

fnus,

ä

acceptar ftarein cumulo

omnium perfe&ionum

five füb conceptu quo-

fimpliciter fimplicium;

dam communi & confufo ,

- five (üb propria

negarus

cuilibet ratione reprerfentatarum ;

veró hanc effe illam effentiam metaphy

ficam, de

poriüs refe-

qua hic agimus;

cüm ad phyficam

P

tenda fit, de qua ej

üsque accepti

one duplici

dum de effentia metaphy-

ar. pr. egimus. Porró

fica Dei 2do modo & proprié a

ccepra traéta-

Dei differen-

mus, potiffimüm

inquirimus in

tiam & conftitutivum fpecificum ;

. quia non

vacat hic difputare ;

an Deus ftrict? definiri pos-

dat à fuis differentiis, aut

fir; & ens prefcin

genus proxmu

m dicen

dum fit ens vel fpiritus

re(pectu Dei.

Exigimus tamen cum communi

ad differentiam Dei fpe

cificam tres conditio-

fit perfe&tio fpecia-

nes; quarum rma eft, ut

lis, que primarium Dei conce

prum ingredia-

ad pecu-

ä

tur, &generaliorem entis notionem

liarem quandam rationem reftringar: 2da

, ut

per

*

Ds Dro Uxo.

15*

il

. per illam perfe&tionem Deus à quolibet alio ente

n

diftinguatur: 3tia; ut fit radix ceeterarum Dei

T

perfeétionum , ita, ut he ab illa

profluere

alerq

noftro concipiendi modo inrelligantur.

du

61. 4Voa ][ '"PTheolopgi plurimüm yariant

T

in gradu hoc fpecifico feu predicato conftitu«

i fei)

rivo afienando. Plures quidem Thomiflz di-

Wi

cunt effe inielle£tionem: fed intelle&tio fumpta

gemä

u

pro inrelligendi principio ex nuper dictis non

tam ad effentiam quàm naturam refertur; füm-

nili

ptà pro operatione effenriam ac naturam jam

r

confitutam fupponit; fumpta veró fecundüm

onit

oneti mentem pro ultima formali completa

g

& fübfiftente actualitate nec faris, quid fit; ex«

opt

plicari poreft, nec conditiones füprà requifitas

amU

habet. Scotiftze affignanr infinitatem; verüm

Iïma ,

fi ea fümatur marerialiter feu pro complexo

s m

omnium Dei perfe&ionum , jternm ex ant&

;

ày

dictis ad przefentem quavftionem non fpectar;

T

fi formalirer feu pro carenria limitationis aut

Ti

modo effentiam & perfectiones afficiente, vel

f

1mera eff negatio, vel fi

neularis cert& non eft

perfectio, ac preterea e

fi

]ia Hü.

enriam rurfuüs pree

fupponit; fi radicaliter , yel non differt aba(ei-

5 !

i

tate , veledeftpo(terior. Plerique alii pro ejus-

[pmfi

modi conflitutivo declaranr afeitatem feu effe

n

àfe. Hujusautemnoranine, f pofirive explicetur,

mdïf*?

non intelligitur produ&tio foi ipfius feuens à fe

a

ipfo productum , cüm hoc exalibi di&tisrepug-

7rcdi

net, fed füfficientia fut ipfius ad effe vel exiftere;

«

fi negativ? exponatur , intelligitur independen-

Ydentia ab alios

!

xia vel exclufio aur negario depe:

p

qua

!

Dg Drzo Uwo.

132

|qm

quee triplex etiam effe poteft, fcilicet indepen-

«

dentia ab alio tanquam àcaufa, ab alio tanquam

W

ab alio tanquam à radice

principio producente;

Porro a

Q

vel fundamento.

feitas pofitivé fimul

Q

ac negative fümpta & fecundüm triplicem hanc

d

pationem vocatur afeitas omnimoda« vel iqde—

pendentia adzequara,

lt

62. Dico. Effentia

Dei metaphyfica confiftit

fl

inenteàíe, five Afeitas omnimoda eft diffe-

li

rentia Dei fpecifica. . Prol. J. /4utoritate. Exod.

3. Moyfss ad Ifraelitas ire ju

flus, Deum v. 13.

j

fic alloquirur: Ecce ego vadam ad filios Jfrael; [5y

dicam eis:. Deus. Patrum veffrovum mifit ane a

vos. i dixerint mibi: quodeft uomenejus ?. quit

dicam eij. . Cui Deus refpondit v. 14. Egofum

ä

qui fumi,

ZAitz. fic dices filiis Ifracl: Qui eft , mi-

1

Jfit me

ad v

os5, Unde fic arguo: Effentia Dei

metaphyfica re&té explicatur per illum conce-

pium;

quem Deus ipfe tanquam füsw divi-

dit, & per

nitai propriifinum nobis de

quem.primó ab om

ni non ipfo noftrà ratione

r. L. 5. de Trin.

diftinguitur ; quia, üt S. Hila

dicit, zobis loguendum non aliter de Deoy quam

àt ápfe ad intelligentiam uoffram de f£ locutus e[iz

íed talis eft' conceptus entis à fe vel afeitatis;

üt ex relaris proxime fa&tis & dictis facree Scri-

ä

pture colligitur & oftenditur.

Nam Znprzmis

conftat, in his verbis Ego fum; qui fum, €9 qui

j

efl, conceptum Divinz effentice maximé pro-

prium contineri; quia Moyfes rale nomen vel

:

conceptum talem à Deo petebar, quo audito

[

Ifzaclitee intelliperent, eumn non proprià velhus.

mana

VA.

Dz Dro UwNo:

153

X

manà autoritate , fed Dei nomine tanquata ab

eo miffum venire; ad hunc veró finem ineprus

Wf

(ie

erat quilibet alius conceprus Deo cum creaturis

ii

communis aut non proprius ipfi foli, Deinde

hu

€onceptus illis verbis contentus omnino idem

eft cum eo, quem nomine afeitatis omnimodae

j

& independentie adzequatee intelligimus ; quod

fic declaro: fenfus illorum verborum ego fum,

mit

(

qui fum poteft triplex cogitari ;

1mus, ego

fum, qui dependenter ab alio fum vel effe ha-

Bl

u

beo; fed hunc falfuüm effe, per fe patet: 2dus,

ego füm, qui füm ex füppofitione, quódfim;

61)55

]

t

fed hie; quamvis verus, non tamen foli Deo

proprius eft, cüm etiam creaturis conveniat:

| fi

3tius, ego füm, qui mihimet ipfi fufficio ad

Wml

effe , & independenter ab omni alio habeo effe;

L

atque hic folus uii veriffimus eft ac foli Deo

] Det

one

proprius, fic cum affignato à nobis conceptu

manifefté congruit. Dezique hunc ipfum con-

T

ceptum efle primum & primó diftinctivum Dei

14

ab ,omni alio feu non Deo, conftabit ex pro-

at

ximé dicendis.

Tit

Conf. ex Ss. Patribus, qui à

Petavio L. 1. C. 6. copiofiffimé relati , idem

f

j

lj

[

omnino aflerunt & eodem modo ratiocinantur.

!

Juvat exempli gratià recenfere aliquos. S. Hilar.

»i[afiSJ

L. 1. de. Trin. ad verba Exodi fic ait: /IVor euin

lu

aliud snagis proprium Deo ,. quàm effé inteligituv ;

yin

&in Píl.2. Jpfeefhl, qui quod efl , som aliunde

b qm

efl: infefeefl; fecum efü ; ad fe efl j [uus fibà ef;

p

S. Ambrof. in Pfal. 43. de

! vcl

apfe fibi owmnia eff.

verbis Exodi dicit: Coszofcens mentem ejus Deus,

Jdifd

otium, bocefh, vem

Jl

ex-

v rg[pomfit. üome, fed nleg

3

j

—

Dr Dro Uwo.

ma

exprefft, mon appellationem, dicens: — Ego f

qui fun s. quia mibil tam proprium Deo ,. quàm

]

fanper effé..| S. Aug. in Pfal. 134.. n dixit:

Dominus ille omnipotens, mifericovs , juftus; que

L

Sublatis de medio

1

fí. dicevet , utique vera diceret.

omitibus, quibus appellavi. po[fet &2 dici Deus, sfe

1j

f

f effé fe vocavi vefpondit . . . — [ta euim ille ff

t im euí comparatione ea, que faa fumt, mom

Y

[

fu. 'S.Hier. in ep. ad Damafum: Ua ef? Det

£7 fola uarura que s verà. eft: id emim, quod [ubf-

i

flit, 108 babet aliunde, [ed [uum efl.. Ecin Cap.

4. ad Ephef: Nuuquid folus Deus evat , &5 ceteva

$i eYait ? €$ quomodo nomen commmume fubflan-

jie fibi propriuin vendicat. Deus ?. illa de cau[a;

quia cateva ut fiit ,. Dei fumpsére beneficios: Deus

veró, qui [emper efl . mec babet aliuude principium

"

oteft iutelligt aliud babe-

&g' apfe [ui ovigo efl ,. mo

yés quo Jubfifrz.

Un

Á

e iterüm p

atet, verba

fcriprürae füperius allata & maximà proprium

Dei predicatum & afeitatem fignificando ex-

primere.

Prob. 1I. Ratioge. Omnimodee Afei-

:;

tati conveniunt omües conditiones ad differen-

tiam fpecificam requifite. — Nam zzprimis, el

predicatum Dei coüftitutivum ; cüm quaecun-

que Dei notio vera àc propriaafferatur, quales

funt de etite fümmo; ente neceffario &c. , fine

&feitate intelligi nequear : & quidem eft primóà

conítitutivums rum quia ficut ens primó divi-

ditur in ens à fe & ab alio; ficetiam anre omnia

alia praedicata ens per afeitatem contrahitur &

conílituitur: tum quia nullum pradicatum

prius affignati poreft, unde afeitas omnirnoda

Dg Dro Uxo.

135-

if

&adequata profluat. —.:Dejzde eft preedicatum

tl

Dei diftin&ivum ab omni alio ente feu à non,

H

tl

Deo formaliter fümpto ;: quia Deum difcernit

li

àcreaturis, que fünt ab alio ranquam à caufà ;

Wi

ab attributis, que fünt per emanationem a

j

alio, nempe ab effentia ; 'tanquam radice vel

d

j

fundamento; à períonalitatibus, quev omnes

M

iterum pro radice habent Deitatem, & pr&-

ji

terea in Filio ac Spiritu fancto (ünt ab alio tan-

[ 'w(

quam à principio & origine. Dezigue eft pree-

dicatum, ex quo velut fonte ac radice reliqua

(0

f

!

omnia, que Deo infünt , profluant & dedu-

cantur; quia ex afeitate fequitur neceffitas pur

i

qmjrf

effendi, íeu habendi omnes perfectiones poffi-

l

biles per identitatem & effentiam, in qua con-

]i

1

fiflit infinitudo radicalis; üt patet tum ex num.

hat

17., tum ex eo, quód ens à fe non poffit fuas

vel

perfe&iones habere ab alio ,. & (i eas non ha-

beret, non forent poffibiles & ab ullo produ-

wprmm

o d

cibiles: ex infinitudine radicali fequitur infinitas

fortmalis in effendo feu cumulus omnium per«

] Àit

ff

fectionum , üt funt eeternitas , immenfitas ; bo-

nitas &c: ex infinitudine in effendo fequitur in-

w, [;]

qecul

finitudo in operando, üt ad intra eft generatio

& fpiratio, ad extra libertas, fidelitas; jufti-

tia &c, in actu fecundo.

aü'

Quomodo particu-

n

lares ac fingulee perfe&iones ex Afeitare dedu-

i

d

cantur, loco Ííingulis proprio commodiüs

oftendirur methodo analyticà , quàm ut nunc

o

ntheticà vià diffundamur latiffimé ; preefertim

rl

t

cüm difficillimum fit feriem ac ordinem perfe-

4

lQ«

i

Dz Drzo Uuo.

156

&tonum omnium fibi füccedentium accurate

&

M

contexete.

63. Objic. Effentiam divinam nec conftituit

effe à fe nominaliter duntaxat füumprum ; quia

Deus aliàs formaliter non foret eos eflentialiter

& neceffarió exiflens, fed potens dunraxat &

äi

aptum exillere: nmec conftituit effe participiäli-

ter acceptum ;; quia hoc non eft pradicatum

primum, cüm fecundüm rationem (alrem prius

f

Conf. /. Nulla effen-

l

fit poffe exiftere: ergo.

tia conflituitur per fuum modum effendi; quia

hic fequitur ad effe: fed aíeiras rantüm dicit

inodum effendi in Deo, ficut abalieras in crea-

füuris tantüm dicit modum effendi creaturarum:

t

Conf. 1. Afeitas nec eft praedicatum

e€rgo.

pofitivom & reale, cüm fignificer negationem

dependentiz ; ;nec eít perfe&tifüimum, | cüm

plenitudo omnis perfe&tionis utporé explicité

;

eontinens tum afeitatem tum reliquas perfectio-

mes, videatur effe praedicatum perfectius: ergo

conftituere nequit effentiam divinam.

Ei

R. C. 1. p. 7Iut.. Dum afeitatem per. füffi-

cientiarn füi ipfius ad effe vel exiftere explica-

mus, non fequimur quorundam opinionem;

qui exiftentiamformalirer ab afeitate diftinguunt,

& predicatum Dei immediatum faciunt, qua-

tenus ex füfficientia hac fluat abfoluta exiftendi

neceffitas, & ex ea randem actualis exiftentia;

contrarium enim patet ex hactenus dictis, rum

quia normiine entis à f& formalirer intellipimus

GE I U E A E

ens per fuam eflentiam exiflens, íeu de cujus

effentia eft exiftentia: tum quia exiftentia in

at n

ea

p —

.DVE Dro Uwo.

137

fiti

Deo nequit prefüpponere przdicatum etiam

ratione prius, unde profluere concipiatur; five

i

enim id dicatur potentia, five füfficientia, five

qui

neceífitas exiftendi, debet tamen hoc ipfum

li

concipi effe, fiquidem quod non eft fecandüm

a

rem neque fecundüm comceptum, nequidem

i.

Íecundüm rationem aliud caufare vel emanare

AU

poteft; adeóque cüm effe & exiílere fit idem,

prius

nequit fine exiftentia aut. priüs ad exiftenriam

1

in Deo aliquod predicatum concipi.

Hinc

gi

2d. p. 4. N. vel D. Prius eft effe nominaliter

(

a&cceptum quàm participialiter fumprum in crea-

d

tis C. in divinis N. Difp. eft; quia in creatu-

Fürn

ris ranquam entibus contingentibus & ab alio

itun

exiftentibus poffibilitas tum a&tiva tum patfiva

frefft

prior eft quàra exiftentia: in Deo autem , rigo-

qua

roseloquendo , neutra poffibilitas datur; poíli-

lici

biliras veró intrinfeca ipfam exiftentiam a&tua-

t

lem involvit,

"d Conf. 1. Ye. IN. min. €g par.

j cr(IO

Quia abalietas quamvis fit. effentiale conftituri-

vum creatura quà talis, & differentia ejusdem

f

Ípecifica à Deo, poteít tamen concipi üt mo-

us a&tionis; cüm creatura producatur ab alio:

plica-

1efy

2fsitas veró nequidem ür modus a&tionis con-

;uunï»

cipi poteft; eoquód Deus à fe ipío non produ-

q

catur. d Conf. 1I.9. 1. quoad m.p. D. Afei-

jeni

tas non eft przdicatum pofitivum fed negati-

ptii

vum (ecundüm dici feu ratione nominis aut mo-

tin

di explicandi 'T. fecundüm effe, feu ratione rei

jmus

fignificate N. . Refponfio patet ex datis fiepius

;ujl]s

afeitatis expofitionibus.

R. 2. quoad 2d. p. D.

Afeitas non eft pradicatum perfectiffimum fe-

] J

pu

$

T

Curn-

Dr Dro Unwo.

158

formalem &

cundiim conceptum explicitum ;

]

hyficum C.,

fed. IV. Supp., quod in prafenti

uzcflione, ubi de fpeciali perfe&tione tanquam

ü

waice reliquar

um affignanda agitur ; ad conce-

tum formalem & explicitum

attendendum fit,

Non eft perfe&tiffimum fecundüm conceprum

implicitum , radic

alemac metaphyficum N. Sa-

dicatum illud non effe perfe-

né repugnat pra

&iffimum, q

uod non folà

m realiter omnem

fibi identificat, quo fenfu nullum

perfectionem

Dei pracdicatum alter

o eft perfectius , fed quod

etiam noftro concipien

di modo eft primumra-

ä

dicale principium ,

ex quo ormnes a

liae perfe-

&iones ditmanant; unde S.

Bern. L. 1. de Confol.

fibo-

C.6. Non fan

? occurvit melius , quàm qui eft ,.

sum, fimagnum, fi beatum, fi

fapientem, vel quidqui

"loinflauratur, quod [

ä

zale de Deo dixeris; in boc vei

eft. Nempe boc eft eie[fé , qu

od bec

ompnia e[Je. Si cem-

effe : fiea dixeriss

zám talia addas, tion vece[fr

'Bz'.nl;

zibil addidifli: fi uon dixeris ;

uibil mimuüfli egc.

.

feitas conveni

t etiam aliis à

64. Jufl.1. À

Deo realiter vel fo

rmaliter diftin£tis: ergo ne-

Dei diftinctivum. .Pro/.

quit dici preedicatum

um dicuntur effe à fe:

ZAnt. 1. Quia effentiee rer

2. Quia attri

buta divina formaliter

includunt

u

ia Perfonee Divine veré funt

afeitatem: * 3.

Qc

Deus, adeóque

(ünt ens à fe: 4. Quia Pater

IDivinus à 'Theo

logis vocatur fons &origo Di-

vinitatis.

Conf.

Á Effentia divina, quee eft in

Filio, eft à Patre tanquam à principio: ergo

ä

à fe, & faltem communica-

non eft.omnimoge

1!1!

zi habet à Patre.

]

Conf. II Afcitas nog porf:g

Dz Dro Uxo.

159

f

dici imperfeGio, cüm nulla Deo im/perfe&io

«t

ineffe potfit: nec etiam perfectio; quia aliàs,

i

cüm attributa & Per(onz Divinze afeitatem non

]s

habeant ; carerent perfeQhione. Erpgo effentiam

vl

divinam nec coaftiruere nec diftinguere poteft,

Ti

E. D. ,J.. Afeitas adeequara convenit aliis à

E

Deo diftinétis N. inadequara C. vel T. 44

yl

Prob. 1. D. Effentie rerum dicuntur à fe in

n

genere caufe formalis, quatenus fé ipfis for--

ulit

maliter dant & faciunt, h. e., conflituunt. effe

qllOG

cujuscunque rei C. in penere cau(ze efficientis,

ifitt

aut quatenus à nullo accipiunt exiftentiam IN.

perie

"d4d Prob. 2d. w. 1. ]V. A4ff. , àt patet ex d. n. 62.

ono.

R« 2. "l'ransmiffo afferto , dummodo afeitas vi-

Áih

cifim non incladat formaliter attributa, hec

ii

nihilominàs poteft illis prior , eorümque radix

pl

& predicatum üt primó conftitutivum, fic &

S]C l

(l

diftin&tivum effe. ,d Prob. 31. D. $e4. Adeóque

j

Perfonee (unt ens à f2 ratione effentize C. ratio-

ne perfonaliatis IN. — 444 Prob, 47 D. Pater

alisi

vocatur fons &origo divinitatis ad afferendam

90 f

illi afeitatem,

que excludat principium &cau-

fam C. ad affer

u

endam illi afeitatem omnimodam;

T

f

aut rationem etiam

principii vel radicis refpectu

nature divinze N.

ld

"d Conf. L. 3e. 3. D. .A

I

j

Effentia, que eft in F

ilio, eft à Patre percom-

municationem neceffariam C.

| p

per veram pro-

uctionem , 2V. /Z. & (üb fimili diftin&t. Cozf.

di!

E. 2. T. /4. IN. Conf. Vifentia Dei metaphyfica

aj

formaliter prefcindit à commnnicatione ful'&

lumæ*

non communicatione tanquam: ab attributo;

ii

utramque tamen radicaliter emanat; itajquidem,

fi]

Ut,

Dr Dro Umo:

140

:ut , ficut per fe ipfam eft in Patre non cotnmu-

Ti

nicata, fic per fe ipfam fit communicara in Fi-

lio & Spiritu Sanéto. Porro cüm c

ommunicari

li

D

fit attributum abfolurum & effentiale, minimé

verb relativum & perfonale; facil& conftat,

f

illud. à Patre haberi non poffe, fed dimanare à

&

natura, qu& jam fupponitur ant

e parernitatem

conítituta.

Ad Couf. IT. . 1.

T. A. N. Curf.

[

quamvisin multorum

Quia ficut perfonalitates ,

fententia dicantur preedicata neutra;

poffünt

conflituere perfonas; fic etiam afeitas; fi fimile

1

predicatum . diceretur ;

effentiam meraphyfi-

E

—á

