etiam poffit de vifione intellectüsfeu per oculos

W

mentis, hoc ipfo convellit affertum contra-

rium.

Dzs Dzo UNO..

/'339

tsb

rium. Ergo. — Conf. Res facti & exceptio à le-

ol

bt

ge communi debet certó probari:

Sed nec pro-

bari fic poteft Moyfen & Paulum

exceptos fuif-

olonm

1j

"

. fe & Dei fübflantiam vidiffe ;

& potius often-

itur contrarium..

NNam 1., qui ex L. Exod.

i

l

- &Numer.

textus afferuntur pro Moyfe, & ex

ep. 2. ad Cor. proPaulo, vifionem intuitivam

Qu

divinz (übíflanrize non evincunt,

üt ex obje-

pm

&ionum (olurione patefcer.

a

2. Etiam poft

raptum fuum Paulus r.

ad Tim. C.6. fine ulla

[iam"u

exceptionis nota univerfalem hanc

ini

propofitio-

nem negarivam flatuit

Quem mullus bominum

x

vidit ,

Jed mec videve poteft ;

n

& Joannes diu poft

Pauli mortem Evangeliu

m íÍcribens abfoluté

!

l

u

77

enuntiat: Deum nemo vidit unquam;

quod neu-

ter fine mendacio aut fal

-

fitate facere potuiffet,

ilil

o Dei intuitiva fuifTet

fi Moyfi vel Paulo vifi

NU

conceífa. .5. Patres eti

am plures fpeciatim

J

Moyfen excludunt à priv

ilégio vifionis intuiti-

i

V&. lreneus enim L. 4. cont. hz

pes. C7. 37.

f

iVeque Moyfes, inquit,

vidit Deun, mec Elias,

! M

nec Exzechiel, q

uj mula de cekf

ibus videvunt ;

A

q

f

que autem ab ipfis. cevuebautur ,

erant. familitudi-

M. mes. clavizaris Domini 49

propbetie futuvorum.

Id

rip.in C. r. Ia. Paciem

Dei non vidit. lfaias,

o

4ec Moyfes vidit. "Tertul.

L. cont. Prax. C. 14.

1

: pluribus mom

«

entis oftendit, Moyfen non vi-

prüf'

diffe faciem 1

Jei; & L. 4. conr. Marc. C.22.

ejus vifione

iO) l

m exponit de fbecie bominis, quam

Jj Deus evat geffaturus.

Teftimonia alia proferen-

) tur ad objectiones.

)nll'i*

jj

*

y:ys.

tl

340

Ds Dro UNWO.

Jf

155. Objc. L Exiis, que de Moyfe in

Scriptura referuntur, omnino videtur concef-

ls

NC

failli fuiffe vifio Deiintuitiva. Nam 1mó Exod.

53. V. II. dicitur, quód Dominus loquatur

fií

Moyfi facie ad faciem; [icut. folet loqui bomo ad

Sed hoc innuit vifionem intul-

[

amicum [uum.

Ql

tivam: ergo.

2dó Ibid. Moyfi dicenti v. 13.

Oflende mibi faciem tuam ; & v. 18.. Offendemibi

]e

p

gloriam tuam ; refponder Deusv. 19.. Egooflen-

dam tibi omne bouum, — Sed his verbis pollicitus

Ó

eft vifionem intuitivam: ergo.

3tió INumer.

12. Statuit Deus hoc difcrimen inter Moyfen

Tij

fa

&alios Prophetas, quód his appereat n vifio-

D

7€ vel per [omnia loquatur ad eos: illi veró Joqua-

TW

zur ove ados, €$ palàm nec per ceuigmata aut figu

N

vas videatur. . Ergo difcrimen eft; quód Moy-

íes, non autem Prophete reliqui ; intuitivé

D

Deum videant.

Conf. l. S. Aug. tum in ep.

I

112. tum apertiüs inL. 1r. de Genef. ad lit.

C. 27. docet 1mó, Moyfen inExod. petiiffe à

i

Domino intuitivam Dei vifionem & impetráffe:

d

2dó, illud refponfum Dei JVoz poreris videre

faciem meamn , fuiffe fipuraté dictum & pertine-

D

re ad Ecclefiam, non ad Moyfen: 3tió hec

Domini verba: JVoz videbit me bomo €9 vivit;

d

l

intellipi non de morte corporali, fed de exta-

D

fi & abalienatione à fenfibus. —Copf. I Ean-

h

dem Moyfi vifionem tribuunt Hilar. L. 5. de

D

'Trin. ad C. 2. Exod., Ambr. L. 1. C.2., Ba-

fil. hom. r. in Hexam. qui & addir, Moyfen

N

i potiendis preJeutibus Dei coufpe&ibus fuiffe au

lii

gelis coequalem. — Preeterea Hülar. ibidem, Ifidor.

xxp-x

1

p

E

Dr Dro Uxo.

341

yei

Hifp. L. de vit. & morte fan&orüm C. 57. Ru-

od

pert. L.3. de verb. Dei C. 28. docent Ifaiam

Ext

occifum à Judais, quàd fcripferit vifum à f&

fuifle Deum.

quamr

/

TT

B. IN. ZAf- I dd prob. ym. IN. m.. Phrafis

enim hzc familiare quidem Dei cum Moyfe

n

T I;v

colloquium, minimé veró Dei vifionem ex-

hn

primir, cüm Moyfes eandem tribuar Ifraélitis

Deuter. 5. v. 4. dicens: Pacze ad faciem locutus

n

J

eft nobis a2 monte de medio iguis; quamvis C. 4.

n

V. 12. dixifer : Zocurus ef] Dominus ad vos de

a

smedio iguis: Focem verborum ejus audiflis , &9

formam pemitus uon vidiflis.

Quin, fi etiam

] 10414&

de vitione intelligenda foret haec verborum for-

mula, non tamen ad Dei fubítantiam pertine-

7

Moj

ret, fed ad angeli fpeciem, qui tefte S. Ste-

phano A&or. 7. períonam Dei reprecfentabat.

i

no

"Ad prob. 2d. N. m. Duplex erat petitio Moyfis;

1ma, quam perilla verba, offende faciem tuam;

yi

j

Deo propofuit , tum fecundàm hebraicum;

quo lepitur offlende mili viam tuam , tum fecan-

0j

f vilnlfïf

düm contextum pertinebarad id, ut Deus dux

itineris, prout hactenus fecerat, effe pergeret;

ii

l?f

& hanc etiam Moyfi Deus conceffit, v. 14.

jE

dicens: Facies mea prvecedet te, $9 vequiem da-

ii

Lo tiji. 2da, quam verbis pofterioribus , offez-

T

de mibi gloriam tuam, expofüerat, huc fpecta-

p

bat, ut manifeftaretur fibi divinitas: hanc ve-

j

ró ipfi negavit Dominus verbis illis:. /Voz po-

zeris videre faciem meams uon euim videbit me bo-

r

sno €9 vivet.

Veruntamen preter negatam

ii

erhec

þanc vifionem ?nmitivam ; promifit illi p

(

3

verba:

li

g.

ha

Dzr DrzoUno.

34?

17

verba: offendami omue bouum tibi , mirabiliatum

potenti&' tum providentie fipna, ac novum

(

denique beneficium mox fübjecit, dum fefeil-

li manifeftavit à teroo , h. e. fulgentiffimo quo-

;

dam lamine, quod divinitatis effet indicium;

Qu

üt poftremo veríu expreffit: videbis po[feriora

D

enea: faciem autem videve non potevis. — /4d prob.

de

3t. N. Conf. Difcrimen enim hic non eft ratio-

T

ne concefTIz? Moyfi vifionis intuitivze, fed ratio-

00

ne modi tantüm, quo Deus familiaritfimé collo-

dn

quebatur cum Moyfíe, & aperté eum inftrue-

bat manifeftà legum, rituum & rerum geren-

darum fignificatione; dum reliquis Prophetis

W

l

raró ( majeflatis füe tenax loqueretur , illis

voluntatem fuam per fomnia, imaginarias fi-

i

D)

militudines & füb propheticorum vaticiniorum

velamine infinuare. Quare enigmara & figure

non à vifione Dei, fed ab ejus locutione exclu-

duntur, ütex aliis textu ac verfionibus liquet.

iNam Hebraus ad litteram fic habet: Ove ad $

loguar in eo , €9 vifione &$' mon in euigmatibus, 9

Z

.

j

eam Domini contemplabitur.

70. Interp. au-

tem: Os ad os Joquav. ei in vifioue, eg non per

enigmata, e9 gloriam Domini videbit. Verlio

*?;Z

1

Chaldaica: Zer£o ad verbum loquar cum. illo per

[

omem eg uon pev enipmata; eg fimilitudinem

li

fþ

£

ovie Domini comtemplabitur. — 4d Conf. J.Be.1.

S. Aupguftinumha&c omnia vel dubitando vel in-

li

quirendo potiüs proruliffe, quàm definiendo:

dubium quidem expreffit, dum cit. ep. C. 13.

Q

de Moyfe loquens fic ait: Quid efl ergo, quàd

l

d

eum fic fecit exceptum , tfí fowä quia illd contem-

plarione

Dr Dro Uwuo.

343

Iaf

þlatiom digmum etiam tunc babuit populi fui talem

lE)Vllm

ve&lorem ?. Plura autem in LL. de Gen. ad lit.

(eii

quafíira, quàm invenra fuiffe, ex ipío Augu-

0qn

ftino num. r198. füb finem oftendimus.

Certé,

jom

que ad explicandos fcripture textus ex eodem

funi

fup. allata funt, à fenfu litterali ac proprio vi-

li

dentur plurimüm abhorrere.

E. 2. lrans-

ib

miffo,. quód. Auguflinus aliquando fententiee

d

contrarie adhaíerit, noftre tamen poftmo-

jlb

dum ac in Libris pofterioribus acceffit; nempe

T

L. 2. de Trin..C. 16., L. 3. cont. Maxim. C. 12.

| gerw

L. 4. de Symb. ad Catechum. C. 3., Queft.

"

154. fuper Exod., Tr.3. in Joan.; $ quo po-

E

ftremo duntaxat hac laudáffe fufficiat : Quid vidiz

Ti

Moyfes? vidit nubem , vidit Angelum, vidit iguem:

jort

ompi illa cvearuva effs ypum Domiüni fui gevebat, uon

m

ipfius Domini prejentuam exbibebat. . 4d Conf. 11.

T

EK. Hilarii & Ambrofii verba intelligi poffe de

clara cognitione prefentie diving , non per

; liqh,'ä

i

eflentiam, fed per figna extrinfeca, qua eam

fiþlli;ï

certó demonfltrarent; prafertim: cüm Ambr.

m

L. 5. de fid. C. ult. diferté neget Moyfi vifio-

jj

nem divinsz fubftantiee.

Bafilius per alia ve

Va

in hom. r. de jejun, vel apud Damaíc. concilia-

ii

ri íecum ipfo debet; aut ejus autoritati auto-

ritas Patrum aliorum opponi poteít. Ex reli-

ul

W

quis de Ifàia loquentibus opinio judaorum de

ejus verbis duntaxat colligitur, ac preeterea

) vä.m

non intelligitur adasquata caufa illaree illi ne-

1ienGQ*

cis; cüm velipfolfidorotefte Judeorumodium

(

j ]

Propheta in (e maximé concitárir, quód eosSo-

/

p

orrhae

.()"

j

domorum principes populümque Gom

Ji

4

appel-

N

d

N

*

i

[

344

Dr Dro Uxo:

appelláffet.

Caeterüm conftat ex dictis, hiane

AU

Ti

queftionem non efíle ex genere illarum, in

i

qua neceffe fit; omnes E

CC

)y

lefie . Do&tores

"

Qit

conípirare,

156. Obiuc. IJ. S. Paulus referens 2. ad

n

Corinth. 12. vifiones ac revelationes fibi factas

'or

fatis declarat pariicipem fe fa&tum vifionis in-

an

tuitivee ipfius e(fentice divince.

Nam 1mó di-

tf

MU

cit fe raptum efle ad tertium coelum ac in pa-

radifum, h. e. in locum beatitudinis; quod(à-

a

né ad fimplicem myfteriorum revelationemca-

Üin

piendam neceffarium non erat.

2dÓ narrat fe

tin

audiviffe arcana verba, qua non licet homini

d

loqui; fed audire verba per hebraifmum ex

t

"Theodoreto idem eftac videre res; & per ver-

h

Y

ba arcana, juxta grecum ineffabilia, intelligitur

|

effentia divina, quam unam effari non licet:

K

ergo. , Conf. . A&or.26. Chri(tus Paulum fic

V

alloquitur: Surge e9 füa[uper pedes tuos ; ad boc

J

enim. appavui tibà, ut couflttumm te miniftrum ac

f

Y

zeflem eorum,que vidifli, €g eorum,in quibus ap-

arebo tibi: ergo in vifione illa non. tantüm

f

audivit, fed & vidit plura, maximé Dei effen-

]

tiam.

Corf. .. Quia hujus fententiz funt S.

8

Aug. l.c. Clem. Alex. L. $. Strom. Anfelm.

3

D. 'Fhom. cum multis Scholafticis: ergo.

I

. IV. 4/ff. Si enim ex di&tis Moyfi clariüs

l

omnino loquenti recté negarur vifio Dei intuiti-

va, multó faciliàs D. Paulo negari poterit ; tum

h

quia verfü 1mo dixerat verziam advifrones e$ veve-

[!

latiozes, & his raptum füum quafi in exem-

plum f.UbjeCiï; per quas tamen vifionem Dei

f

intui-

Dr Dzo Uwo.

345

u

intuitivam non intelligi fatis conflat: tum quia

d

mentionem .duntaxat facit auditüs, non vifio-

AQI

nis, ercanorum verborum plurium h. e. abícon-

ditotum myfteriorum, non unius effentie di-

l

41

vinz: tum quia ignorare fe dicir, an. raptus

f

in]

contigerit in corpore aut extra corpus, quod

1 1

tamen fruenrem vifione Dei intuitivà sequé la-

i

30 t

tere nequit, ac id beatos poft refürrectionem

)

non fupiet. Hinc ad prob. 1m. D. Raptus eft

T

l!

ad tertium celum & in paradifum, fed ad au-

2

dienda arcana verba, üt ipís Apoftolus conti-

[ri

üinuó fübjicit; C. ad Deum intuitiv? viden-

((

j

dum, N. Ad ratiozemadditam concedo equi-

IIf &

dem non ex necetlitare (ed ex..Dei beneplacito

r

fuiffe raptum ad capiendam myfteriorum re-

nglï

velationem; ex hoc tamen , quód Divini be-

l

neplaciti finem nefciamus , inferri pro intui-

a

tiva Dei vifione nihil valet.

Praterea potuit

yll

in hoc raptu Paulus intuitive. videre Chriftum

funi

fecundàüm humanitatem, & inflrui de arcanis

"

l

Ü

verbis per ipfum, uti ad Galat. 1. v. 12.. dicit

jl

fe accepiffe Evangelium, atque hinc ad eum in

d

paradifum rapi; fed neque hoc ex abfolutane-

m

eeflirate contigiffet, càmia füo Damafcum ver-

j

süs füfcepto itinere Chriftum viderir & audie-

rit ipfe non raptus in celum.

"d pvob. ad.

glariüi

AN.m. Nam 1. ad hebraifmum abire in epiftola

u

grecé fcriprta non eft opus; & quamvis re-

d

Ípe&tu Propherarum audire verba idem fit jux-

ta Theodoret. ac. videre res futuras, tamen

T

ym

proprié loquendo etiam refpectu animse fepa-

r

Fatz audire idem non fonat ac clar& rem videre,

Y ;5

fed

Ti

-

Dg Dzo Uno.

T

fed alterius locutionem excipere: 2. ineffabi-

fí

lia hic dicuntur, tum quee fari prohibitum erat,

tum que fando adeequare & plen? explicareD.

h

Paulus non poterat: ejusmodi autem non eft

)

una Dei effentia, fed & plura de divinis attri-

(

butis nobisincognita; natura, ordo, gratia & glo-

riaangelorum ; paradifi & beatorum pulchritu-

do, hymni &gaudia; ratio, modus, ordo divi-

ne reprobationis, pradeftinationis & vocatio-

i

nis gentium; Evangelii ac Chrifti redemptio-

p

nis myfteria; ceconomia demum , regimen &

N

fücceffus Ecclefize prafentis ac future; quo-

yum aliqua vel omnia, fub arcanis illis verbis

p

[

Patres & Interpretes intelligunt.

"d Conf. T.

5&. JV. Conf. quia ex hoc ipfo textu nihil evinci-

tur , nifi vifio Chrifti & myfteriorum per eum

declaratio.

Ad Conf. Il. rarfus N. Conf. &

d

f

oppono, preter univerfalem Patrum plurium

f;cit. opinionem, Ambr.L.5. de fid. C. ulr.,

]

Greg. L. 18. mor. C. 38. & hom. 8. füper

Ezech.; quamvis, ütf.d., res hec ex Patri-

Í

bus, quos inter fe confentientes non habemus,

*

minimé definienda fit.

f

157. Obfevva. Enochum & Eliam a

liqui

Moyfi ac Paulo addunt, faciüntque eosdem

N

jam nunc beatze vifionis participes. . Eorum ra-

tio eft 1. quia prior Eccli 44. v. 16.. z paradi-

]

fum translatus, alter 4. Reg.2. v.11. afcendiffe

i2 celum legitur. |.2. quia Athan. Serm. de at

T

(

fumpt. Dom.; Tertull. de refur. Carn. C. 58.;

Hier. ep. ad Pamach. vocant eos zmmortalitatis

zerminos aílecutos, «ereruitatis caudidatos , Pa-

l

vadift

Dr DEo UNoO.

347

i

i

vadifi colonos.

3. quia S. Eliee feflum à Sacro

T

Ordine Carmelirarum approbato à Romanis

a.

Pontificibus cultu celebratur: animze in exituà

ond

presbyteris Deo per merita Elie & Enoch

i

commendantur: neuter eorum videtur am-

a

&

pliüs effe viator & in ftatu merendi, cüm aliàs

d

eorum ieritum ob temporis diurürnitatem fan-

od

&orum reliquorum & ipfius Deiparee fanctita-

'oca:jc»

tem excederet ; fed in rermino & bearirudinis

nj

poffeffione, Verüm nec hos à lege illa com-

nl

muni excipiendos perfuadent allaa argumenta.

qu

Nam quod rmum attinet, (eptuaginta Inter-

vl

pretes «à 22 paradifum omittunt, voizcelunau-

Jl

j

tem addito 9 guaf/ diminuunt. Praeterea

quam-

m

vis & PP. & ]]. difcrepant in affignando loco,

r'eum

quo illi rapti fuerint, aliis paradifüm terreftrem,

( 1

aliis ftationsm quamcunque ignotam, in qua

vt

feliciter vivitur , intelligentibus; netamen ca-

3

lum proprié diétum fi

guificetur, videtur pro-

fj

M

hibere Chriftus Joan.

3. V. 13. afferens, nullum

hominem afcendiffe i

p

ri celumante Chrifti a(cen-

i

fionem,

2dum verum etiam poteft effe eo

fenfü, quód confirmati in graria. & fingulari

ux

Dei providentià te&i ferventur liberi ab omni

di

od

corruüptione ; fruantur, quantum mortalitas

um

permittit ; ceelirum favoribus, & angelicis etiam

ac fübinde divinis apparationibus. — Hinc fimi-

par.ln'

M)f Jl

liter, quae d

priora in 3tio momento affe-

dei

runtur ; locum habere poffünt, prafertim cüm

jj

de eorum certamine extremo felici füb finem

mundi fecundüm, A poc. C. 1 1. v. 3. & feqq. fu-

jj

turo certifimus. ^An perró Élias & Enoch

)!

]

,f

etiam-

fl

348

.Dzs Drso UNO.

etiamnum viatores fint & mereantur, difcre-

[

pant inter fe Theologi: quodcunque veró ad-

li

miferis, noneft ramen, cur exceffum fupra Dei-

parze merita concedas; cüm hec non ab uno

opere & ejus diuturnitate; fed ex modo ac ve-

hementia dile&ionis maximé pretium habeant.

Caterüm fi morruos illos contendas ac omni-

no beatz vitee poffeffores, jam non reftat pra-

I

fenti difputarioni locus, & repugnas totius

Ecclefie per(üafioni , que ex plurimisSs. Patri-

H

Ti

bus, Serip

turá etiam non obícuré favente, te-

net hos duumviros nec

dum vità functos, füb

ly

Ü

extremum mundi modó occubituros.

l

fl

CAPUTln

p

V

De imuiva Dei vifione.

Y

!

Reter ea, quae de vifibilitate hactenus di-

ximus, intuitivee Dei vifionis naturam

l

P

apertiüs exponunt ejus principia; obje-

&um & men(üra. Principiorum nomine, non

f

ipfa folüm potentia feu intelle&tus, fed illaetiam

veniunt, qua fe tenent tum ex parte potentiz

fi

tum ex parte ob-

lt

cujusmodi eft lumen gloriz,

jecti, quales fünt fpecies pree

fertim impreffae:

]

&

objectum diftinguitur in primarium & fecun-

darium, ae modum

praeterea 'Éxplicari exigit,

D

menfüra denique aequalitatem

j

quo attingitur:

fio in diverfis füb-

vel inaequalitatem; quam vi

g

jectis haber, comple&titur. , Perfequemur hac

h

E

quidem omnia, íed breviter; quia pleraqge

[

Dz szlcg Uno.

349

Ifcte

ad Philofophos magis quàm "Theologos' fpe-

)u

élant, ürquie nec ex Scriptura nec ex 'Tradi-

aDe

tigne fufficienter probantur.

b um

«

ARTICULUS L.

j

o

Qy&nam fit natuva 9 ueceffrzas Luminis gloria ?

(

Oia. Auxilium füpernaturale ad intui-

[0)

158.N

tivam Dei vifionera requiri, num.

n

132. & feqq. per integrum articulum oftendi-

iInus.

Diximus ibidem, vocari illud à 'l'heo-

[ [e:

$, D

logis lumen glorie ; lumen quidem, quia

Deum revelat , ipsümque createe menti manife-

flar, juxta illud ad Eph. s. v. 13. Omne enim ,

quod manifeflatur (grece etiam manifeflat legi

poteft), lumenefi: ploriee autem lumen , quia

vifioni, in qua fan&ctorum gloria fita eft , infer-

vit: atque ad hunc fenfüm applicatur jam paf-

u

fim illud Pf 35. v. 10.. z. ]umine tuo videbimus

u

lumen; quamvis à Concilio Nic. & Patribus pri-

marió referatur ad hoc, quód in Filio videa-

LU

i2

mus Patrem, De luminis hujus natura diver-

jdi

fze Scholafticorum fententize ad duplicem quze-

gnni

ftionis claffem revocari poffünt; 1ma eft : an

Ti

teneat fe ex parte ipfius potentie, ita ut füp-

gfärï'

pleat illius defe£tum conferendo illi virtutem

f

a€tivam; an veró tantüm fe habeat ex parte

[

objecti, illud nempe vel potentice uniendo, vel

jun

per modum fimilitudinis aut alià ratione vicem

j

objecti aut vires füpplendo? adaeít: anlumen

j à

illud glorie fit lux increata feu ipfe Deus five

d

effentialiter fumptus; üt innuit Peravius, five

[]

pere

ia

Jl

á

350

Dz PDEo U No.

h

perfonaliter acceptus , üt contendit "Thomaffi-

nus, per fe ipfum concurrens & adjuvans in-

M

I)

telle&tum ; an autem aliquid creatum &in intel-

le&tu inftar qualitatis receptum? Altera de ne-

üs

ceífitate luminis glorie qu«fítio duplicem ha-

D

i

bere poteft fenfüm ; 1museft: an lumen glorize

li

quazecunque demum illius ftatuatur. natura, ne-

i

ceffarió fit admnittendum ? & huic jam refpon-

Iu

füm eft füperiüs, ubi vifionem Dei inruitivam

.

P

ftj

íolis. nature viribus poflibilem negavimus

2dus eft: an, fi luminis glorice natura, ürjam

Ji

Tij

à Seculo r2mo usque ad noftra tempora ple-

n

rumque factum eft, flatuatur in habitu, illud

Y

fic ad vifionem Dei fit neceflarium, ut peractua-

ü

lem quendam feu transeuntem concurfüm fa-

l

pernaturalem Dei fuppleri nequeat ?

159. Dico . Lumen gloriz eft auxilium fu-

f

Q

pernaturale conferens & complens intelle&ui

virtutem activam ad vifionem Dei intuitivam.

Ti

Prob. Vifio Dei intuitiva utpote füupernatura-

&

lis eft füpra vires intelle&tüs creati activas &

li

exigitivas ; eft altioris & füperioris ordinis;.

li

quàm fit intelle&tus creatus ex fe; habet deni-

Ü

que in fe formalitatem. füpernaturalis & fcien-

K

tifici intuitüs: ergo lumen glorie , vi cujus in-

fo

telle&tus fit potens hanc vifionem elicere; -de-

«

bet praftare vires a&tivas intellettui, & cum

illo conficere principium adaequatum füperio-

&

D

ris ordinis ac preecontinens omnem effectüs

formalitatem. | Cozf. J. Quia Concilium Vien-

lt

nenfe damnans errorem Beguardorum , & con-

tradictionis lege ftatuit ; auimam indigere hunine.

D

glorie;

p

L.

Ds Dgo Uuo.

551

m

glorie , ij),özm elevaute, ad Deum videndum:

Sed

nl

eievare vel confortare animam feu intelle&um

ind

non fpeétat ad obje&tum vel fpeciem , quae prae-

ln

cis? obje&i concurfüm preftat, fed ad princi-

m li

pium activum aut agendi vires communicans:

ergo. Atque hinc D. Thomasp. t. q. 12.a. .

gïoriæ,

ll"&, [

lumen glorig vocat. augmenum virtutis iutelie-

Give, perfetlionem quandamintelle&üs Confortau-

d

p

zem ilun ad videndum. Deum; eóque dicit feri

ævimps:

dutellethum potentem per snodum , quo poreutia fi

u

potentior per babitum ad operandum:. quibus fi-

n

milia docet L.3. cont. Genr. C. 1. & 35. Item

" ji

in 4. dift. 49. q.2. a. r. & in quodlib. 7. a. 1.,

r

ubi & fpeciatim lumen glorize diftinguit à fpe-

m

cie impreffa, quam à negotio vifionis excludit.

lL. Quia ex principiis in Tr. de Virt, 'Theol. &

Grat. pofitis, omnis a&tus füpernaturalis prin-

dm(uj

dl

cipium activum füpernaturale poftulat, & ad-

mittuntur habitus fidei, fpei & charitatis, quo-

jv

Qd

rum munus fit elevare potentiam & cum illa

concurrere ad actus earum virtutum falutares,

M&

jra

(j

lIL. Quia nec ex diétis num. 135. impotentia

naturalis Deum videndi ftatui. poteft in objecti

j e"['

T

(

difproportione vel abentia indebita; nec po-

tentia proxima ex parte intellectüs habetur

per

u,us ]i

7) j

folam gratiam fanctificantem,

cüm hzc inítar

effentie duntaxat fe habeat, ad quam fequi

i af

] Cw'

etiam debent principia acliva five per lumen

H

lorie in patria five lumen fidei aliósque ha-

n

;

itus in via.

(

j

(

160. Dico ]l. Lumen glorie eft quid crea-

füper-

l

hu

tum, & quidem habitus imelle&ualis

naru-

Jl

g! [

d

352

Dzr Drzo Uxo.

ll

naturalis, quo intelle&tus creatus elevatur ad

Dei vifionem eliciendam. Pro/. rm. p. excom-

Ti

muni ferme ac diuturno Scholafticorum con-

p

E

fenfü, qui proinde utramque. partem fuppo-

nunt potiüs quàm multüm probandam fufci-

[5

lür

piunt.

Conf. [.. Quia Beguardi non aliud lu-

imen

lorie videntrur nepáffe, nec Parribus

D

f01

Concilii neceffarium ftatuiffe, quàm quod Theo-

logi tum temporis plerique intelligebant : tale

Ti

Ti

autem ftatuebatur donum aliquod creatum ;

unde & Eccleíia in quodam bymno apud Pala-

D

i

tium in 4. diít. 49. difp. 1. canebat: JDivinum

lumem cevuentes im cveato lumime; & apud Le

m

1

Blanc in PC 35. v. 10.. Patres nonnulli interlu-

men, quod videmus , & radios luminis, per

l0

quos videmus, diftinguunr. Cosf. J Cone

Q

Viennenfe ftatuens neceffitatem luminis glorie

lii

fi per illud intellexiffet lume

n increatum feu

Q

e Deum

in

ipfum Deum, debuiffet vel intelliger

ür precise intim& prefentem & obje

&ive fe

lu

d

habentem, vel üt objectivé moventem ac po-

tentiam determinantem, vel üt aliquid in po-

Ti

tentia operantem , aut àt tranfeunter duntaxat

«oncurrentem cum potentia.

Sed nequit in-

Y

Ti

telligi x1num; quia aliàs fenfüs definitionis fo-

ret: anima indiser Deo tanquam obje&to fibi

E

d

preefente ad vifionem Dei; quem fané Beguar-

di non negárunt: nec 2dum; quia facererhunc

l

fenfüm: ad vifionem Dei indiget anima Deo

ranquam potentie motivo ac determinativo;

W

quem iterum illi minimé negaverinr, quia nae

li

& hinc motionem

zuralicer Íe beatos dixerunt;

illam

-

P —

at

Ds Dzo Uxo.

853

TE

illam obje&ivam Dei fibi debitam & neceffa-

X CUf

riam finxerunt: nec 3tium; quia hec ipfà in

D Qu

potentia facta operatio & perfectio tanquam

füpp:

effectus eft quid creatum.

4tum quidem in-

Vi

telligi abíoluté poteft; fed cüm in eod. Cco

jud

tanquam probabilior & di&is Sanctorum ac

m

Doctorum modernorumTheologige magis con-

IT

fona &concors fententia fit declarata, que affir-

r u

mat parvulis in baptifino infundi gratiam & vir-

vt

tutes theolo

Bicas, atque hinc creatum aliquod

u

principium pro actibus füpernaturalibus in via

Ui;*jl;':.

;

admiferit,idem ab eodem pro vifi

one in patria

| ULH

per lumen gloriz intelle£tum effe

; judicari non

il

immeritó poteft.. Pro/. 2d. 5. eod

em argumen-

!iS; PI

a

to & paritate ex habiribus füpern:

turalibus ; qui

Cot

cüm in hac via ad actus (alutares

admittantur

?

tum quia auxilia permanentia fünt, tum quia

uD

connaturalius eft potentiz apere per principium

.Du

intrinfecum & conflans; ob easdem rationes

lumen glorie faltem tanquam habitus admitren-

(ii i

)

|HT

dum videtur,

Unde probationis

loco expofi-

|inj

tionem definitionis adjungimus.

üni!

Diciturautemlumen gloriee r.Jairus; quiaeft

y

ingenere qualitatis ,

nectamen eft potentia natu-

Jns

xalis

; cüm non fluatex i

pfà natüra, fed fit quid

d.

adventitium, neque for

maliter recipiaturimme-

diat? in natura,

M

fedin nature potentia fcil. intel-

le&u; nec

eft patibilis qualitas feu affe&tio &

l.eïhïï

^

modificatio duntaxat qualiscunque , qua fit tan-

j

tüm ad ornandum fübje&tum, aut per fefaltem

13

non fpectet ad apendum , cüm alia omnino ejus

j

natura ex fequentibus predicaris oftendarur ;

rA

x

nec

jí

d

354

Dr Dro Uxno.

nec eft a&tus folus, cüm non fit quid fluens ac

h

tranfiens aut operationis motus, fed fixum quid

plls

& permanens, ac effectus aliunde produeius;

D

nec difpofitio duntaxat , cüm firmiter inhaereat,

lg

utpote sternitatem participans, & ad perma

b

nenter operandum datum.

2. Intelle&ualis

Q

quia inintelle&u recipitur , eámqueadjuvat tan-

Qi

d

quam comprincipium. 3. Supeviaturalis; quia

füperat intelle&tüs creati & omnis fübftantie

xm;

createe vires exigitivas, activas &cognofcitivas;

dárque fimpliciter poffe. 4. Elevazs iutelledum;

l

tum quia fe tenet ex parte potentige & non ex

l)

parte obje&ti àt fpecies impreffa: tum quia per

$

lumen glorie intellectus fit proxim& potens;

W

qui ex f& non habet nifi remotam & partialem,

4

ác confequenter tantüm obedientialem poten-

J

tiam ad hunc effectum.

$« d vifionem Da

j

eliciendam; quia ordo ad hunc effectum preee

W

ftandum diftinguit lumen gloriee à reliquis etiam

habitibus intelle&tualibus füpernaturalibus; fi-

dei v. g. & fcientia,

161. Dico JIl. Lumen gl

oric hactenus fl4-

P überiorent

bilirüm abfoluté füppleri poteft pe

Dei coricarfum füpernaturalem.

Prob. Nulla

fatis firma & efficax ratio five ex parte Dei five

MMCU uT - CUM NEPERC TE CUM 5 -N

ex parte horinis afferri poteft;

cur id abfolu-

li

tz Dei potentiee negetur: ergo.

Prob. 1m.p.

li

fnt. Deus füpplere poteft omne id, quod nec

l

formale nec vitale, fed mere effectivum eft;

unde vulgatum eft illud axioma: Deus pote

l

perífe facere, quidquid facit per cauías fecun-

ü!

das: Sed lumen glorie inprimis non eft quic

j

forma-»

d

Dr Drzo Uuo.

E

n

formale; àt patet ex ejus natura füperiüs ex-

m

plicata, & quia ipfam exactio mentis Deutn

Is

videntis haberi deberpro caufà formali vifionis:

hia

deinde non eft quid vitale; quia non provenit

perms

ab intelle&u vitalirer agente, fed à Deo ceu

ii

caufa extrinfeca; unde fequitur prefertim fe-

JVZI[*EI*

cundüm di&ta num. pr. effe principium mere

li

effectivum; ergo.

Pvob. 2d. p. Si quee foret

implicantia ex parte hominis , haec oriretut ex

[

(ifd

eo; quód illelumen gloriz requirat tanquam

ll 14

i

principium intrinfecum ac inhzerens; quia vifio

iU

Dei eft aCtio tum füpernaturalis tum vitalis:

u

Sed ex neutra vifionis proprietate exipitur prin-

p

pOl

cipium intrinfecum ac inherens:

tüm quia

tl

actus fidei,

fpei & charitatis füpernatürales ante

pOW

juftificationem eliciti non à principio hujusmo-

iij

di fupernaturali , fed à Deo fupernaturaliter

u

imrediaté concur

rente, procedunt: tüm quia

M

principia omnia ationis vitalis non debent ef-

j

u

L

fc vitalia & receptiva actionis , neque etiam

intrinféca; üt ex daro mox exemplo rurfüspa«

anu;

tet; & ex concurfü Dei ordinario in omhibus

J ]Or

caufarum fecandarum

operationibus manife«

N

ftum eft. — Cf

ex SThoma; qui quatmvis p.

il

1. q. 12 & 2. 3. q. 175, videatur abfoluté dice-

Ü

fi

te, divinam effentiam fine lumine

!

plorie vide-

r[fö

ri non poffe, ac falrem exigere lurnen tran-

jf

fiens; tamen de modo ordinario & contatura-

if :

2

li hic dunraxat apit: ceterüm de porertia abfo-

]i

lutà loquens inprimis generale hoc principium

f

atüit p. 1. q. 105. à . in Corp.. Dicedum,

u

quód eyroneun ef dicere, Deum nou po[fe facere

£

r

þt?

"u

-

356.

Dz 'DEOVUN»O.'

l

pec fe ipfu

momnes detevminatos. effe&us, qui frumt

Speciatim ve-

í

ger quamcunque cau[am creatam.

li

ró de vifione intuitiva loquensin 4. dift. 49. q.

2.a. 7. ait: Pofteff miraculosà fievi, quàd divind

Ti

[

virtute aliquis intellehus: creatus , non. balens us

difpofitiones vig, elevetur ad videndum Deum per

bt

elfeutiam. Ex q. 10. de ver.a. rr. Sicut Petrum,

inquit, fecit Deus fime eo, quàd dotem agilitatis

ä(

l

ápf tribuevit , [uper aquas, ambulave . itd poteft

f

snentem ad boc pevduceve , ut divine e[fentie uma-

qi

lj

gur in flatuvie modo iljo;

uo fibi unitur in patria

(ue bocy quàód à lumine g

í

orie perfuudatur.

j

]

162. Olj. cort. ym. Lumen Glorie fe habet

inftar luminis corporei; quia & hinc nomenlu-

l

minis huic auxilio datum eft: fed lumen cor-

poreum tenet fe rantüm ex parte objecti; quia

I

f

lux modificata eft formaliter color; & eadem

fuis radiis oculi retinam feriens eft intentiona-

ti

Conf. 1.

[//

lis fpecies coloris

feu objecti: ergo.

Tuxra D. Thom. p. 1.q

.12. ar, 2. lumen glorie

(

1

eft /mnilitudo Dei: fed hoc convenit fpeciei in-

tellipibili obje&ti, minimeautem virtuti activee:

[

(

ergo .Corf. 1.

Deus ipfe dicitur tumà fcriptu-

ra tum Patribus lux & lumen glo

rie: fed Deus

l

j

fe tenet ex parte objecti: ergo.

&. D. M. Habet fe

inftar luminis corporei

l

fecundüm fenfüm vulgarem & antiquum &ac-

lr

cepti

C. ufüurpati fecundüm fenfüm recentio-

T

rem N

. Ex nfirate aliàs Philofophise placitis

n

lux non tantüm illuminabat objectum fed &

il

ipfam potentiam juvabat, quatenus, üt S. Th.

medium

ii

l, c, ad 1m. inguit » in vifu exteriori facit

74

Ilüfiíe

Dz Dzgo Uuo.

357— !

| ;ïrm

transpavens in a&u, ut pojft moveri à colore; un-

3

nw

de ficut, dum Theologi nomen luminis tran-

94

ftulerunt ad rationem & gratiam ufürpandolu-

dioi

men rationis & lumen fidei; per hac non in-

ij

tellexerunt fpeciem intelligibilem fed virtutem

tU

effectivam operationis, fic nec alia per lumen

t

orice fionificabant.

"d Conf. 1. Xdet ipfe S.

gilitä!þ

5

.ad ad. quàd hunen iflud mom vequiritur. quafi

i

dimilitudo; im qua Deus videatuv ; [ed quafí pevfe-

4 ub

&io intellels confortaus ipfum ad videndum Deumz

| leïiï

€9' ideo pote[? dici, quód nonefl medium in. quo , fed

Jub quo. Deus videtur.&c.. 4d Conf. II &. D. M.

."elhaïä

Deus ipfe quatenus intelligibilis dicirur lux &

a

lumen plorie C. quatenus adjuvans inrellectum

n (

t coefficiens vifionem dicitur lux &lumen glo-

j qL'E

rie fubd. mediatum & increatum C. immedia-

e i

tum & creatum N. Facem hic quandam pre-

nriot

tulit D. Th. ibid. in Corp. dicens: Ciüm igituv

j

vis naturalis imtelle&hüs. cveati uon fufficiat ad Dei

Co

lt

e[feutiam videndams oportet , quód ex divina gra-

æiei j

zia [uperaccve[cat ei virtus iatelligendi: &y' boc aug-

a&iïï]

meutum virtutis intelle&hive illuminationem intelle-

(j

s vocamus , frcut & ipfum intelligibile vocatue

dpe!

lumen €9 lux.

163. Objic. comt. 2d. Lumen gloric eft illa

m

lux, que illuminat intelle&tum, quà adjuvatur

m

intelletus, & in qua videtur Deus: fed Deus

s

ipfe eft illa lux, quz illuminat, quà adjuvarur.

intelle£tus ; &in quavidetur Deus: ergo. 4zz.

pla(iliï

j

p. vma patet ex 1ía.60. v.19. JVec fplendor lunee

T

alluminabit te,. [ed evit tibà Dominus in lucem [em-

j

piternam. Apoc.21. v.23. Cleritas Dei illumi-

TA

3'

nabit

um

g*

| Dz Drzo UNQ.

348

aabit eam , g lucerna ejus eff aguus & 3 C. 22.v. $,

Q

HU

ANon. egebunt hamiue. lucevues weque. lumine [olis,

G

quouiam Dominms Deus. iluminabit illes, — Simie

lia reperies apud S. Aug. L. de mor. Eccl. C. 11.,

Ti

à

in Pfal. 35. & aliisin locis mox laudandis. 24à

, conftat ex Aug. L. 12. de Gen. ad lit. C. 31.

lt

"liud eft autem ip[um lumen , quo illuflratur ami-

as ut ommnia vel in fe vel inillo vevaciter intelletta

]

m

Ti

con[piciat : uam illud ipfe.Deus eff , boc autemcrea-

E

Zura...

Cinn anina dlluc vapitur &2 à cavnali-

bus fabtvatla fenfibus illi vifiomi expveffis prefentas

Ti

]

zuv won [patüs localibus, [ed modo quodam [itoy

etiam fupva [e videt lumen illud , quo adjuta videt,

f

d

quidquid etiam [e iutelligendo. videt, — Denique

qtia p. liquetex eodem L. Soliloq. C 36.. Tues

lumeu, im cujus lumine videbünus. lumen; . té fcili-

(i

Ti

cetinte, in[plendore vultás tui, quaudo te videli-

"us facie ad faciem.

Conf. l. Lumen | glorig

Ti

D

juxta S. Baf. L.de fp.S. C. 18. & Gre .INvff. in

[

Orat. de S. Steph. eft ipfe Spiritus Sanctus ; adeó

ut vis ac potentia, quà Deus videtur, fit fpi-

ritus iftle, fpecies autem, in qua videtur, fit

filius; quód poftremum ex Athanaf. in epift,

]

[

ad Serap. & Cyr. Alex. in L. 33. 'Thefaur, col-

ligirur.

Couf. [l.. Verbum divinum immedia-

l

t & absque ulla difpofitione previa aut inter-

l

media unitum eft humanitati: ergo & effentia

