idem pariter dici poteftde voluntate Dei falvan-

di omnes.

Conf. HI. Si intentioni ferieefalvandi

nis, |

omnes obflarer, quod ita difpofuerit eurfüm

bt

caufarum fécundarum, ut nullà humarná dili-

n

j g

gentià vel proximé vel remoté poflit baprifimus

applicari: ergo Deus vi illius intentionis fe obli-

lx

gáffet ad patranda miracula:

*

j hoc,afï'eritpr lfri-nä

Qu

fundamento: ergo.

| ten

& D. M. Non tenetur nifi ad implendum

Wf

munus proviforis generalis qualiscunque ; N.

i

&tj

proviforis generalis criofalutem cujuslibetetiam

| Dzr Dzo Uwvo.

765

d0,

in particulari intendentis, & hunc finem bpnvoï

ficun.

totius praeferentis, C, — Deus autem inprimis

rdpe

non eít provifor generalis qualiscunque in or-

dine ad parvulorum falutem, fed ralis, ut fin-

&C VOU

cereé velit diftin&té ac individualiter quemlibet

falvari, perinde ac fi vellet illum folum: dein-

volunt

2

Jadin

de falus hominis particnlaris non eft fübordi-

[

nata bono hujusuniverfi, ficut bonum naturale

tenam

cujuscunque creatur& particularis ; fed etiam

w de

commune hujus univeríi utpote naturale faluti

j

hominis tanquam füpernaturali fübordinaturz

24

unde patet, quare in providentia naturali poffit

permitti defectus creaturee particulatis, non ve-

[j

nont«.

ró in providentia füpernaturali defectus aliquis

ex bono caufarum naturalium obtinendo refül-

ex qi

at d

tans. — .72d Conf. . Y« quoad xm. Di[p.eit ; quia.

provifor generalis urbis nectam fincero affectu

on fe«

h

alimentationem cujuslibet in particulari curat;

neque inipfius uno arbitrio ftat, quod. quilibet

odl

civis pervenire poffit ad alimenta. capienda.

P[OP[H

Quoad 2d. & Vel illa proviforis voluntas alen-

e d

[alyat

di cives eft antecedens ad delictum illius homi-

nis, vel eft confequens? Si 1mum; civis in li«

jv

bertate non committendi deli£ctum habet fuffi-

à

u

ii

cientiam ad capiendam alimoniam: fi 2dum;

voluntas proviforis ad illum non extenditur di-

"ïdfml)'

ftin&? ac individualiter.

;(eoh:*f

Caterüm ( preeter-

quam quod argumentum hoc nimiüm pro fen-

t

tentia hic contraria affümar, & retorqueri etiam

poífit translatum ad adultos) ex allato exem-

i

Finge

plo potiüs cenfirmatur noftra affertio.

N

fq-

T

enim cives aliquos We(fe in carcere füb provi

Ti

"

XW

|

Dz Dro Uwo.

|

266

EDeo (

ris pote&are, ira ut nemo, nifi ipfe provifot

er füos. miniftros; poffir ad eos deferre ali-

Qanfen

9j

menta: hoc fuppofito, fiprovifor ex certafcien-

tia miniftros aliis negotiis, quamvis preevalen-

qiil

tibus, ita diftrahat, ut ipfis non fit faculrasde-

piotio

ferendi alimenta ad illos cives; cert& intellige-

i

um

tur, quód is non habeat feriam voluntatem il-

T üt

los alendi, fed ad (ümmum (implicem difpli-

onft

centiam de illorum penuria.

Similiter-parvu-

t

li peccato originali velut.capti funt füb potefta-

te folius Dei, ita:ut nemo, nifi ipfe Deus vel

m

nj

per fe ipfüm vel mediantibus caufis naturalibus;

queat illis conferre opportunitatem fufcipiendi

denr,

Mi

baptifmi: itaque fi & Deus ita ad alios fines di-

rigat caufas naturales, ut iftee non permittant

N

j

5

applicationem baptifmi,. v.g. quia inducunt

sortem parvuli in utero materno independen.

tf

T

ter ab ullà alia flibertate, recté etiam dicetur;

Deum fíerió non velle remedium & falutem

tim

n

parvuli.

d Conf. L. 9. 1. IN. M. tum quia

Deus ab eterno previdensbonum ufuüm volun-

fttha

t

tatis alieng, de qua proxime dicetur, potuit

cauías naturales ita ordinare, ut nullum. mira-

lywäqu;

culum fit neceffarium: tum quia, ubi opus ef-

u

fet aliquam violenriam inferre caufis narurali-

U

bus, non diceretur proprié miraculum; quia

Ti

[*

effer debitum communi providentie fuperna-

turali. && 2. /V.z. tum ex data modó pofterio--

Ttay

(b

re ratione: tum ex exemplo adulti per vires

gratie facienris, quod in fe eft, cui etiam extra-*

bip[

if

qrdfinariö veol . per miracudlum PEOVid;pqgmaä«,

[

m

.D.EIEDE.O-UNO.,

767

proi

Deo de notitia ad fidem neceffaria; communiüs

derte i

cenfent ''heolooi.

erala

327. Refpoudeo IF.. Probabiliter dici potefh

prævaler.»

quód Deus parvulis ferió intendat falutem &ap-

xl

plicationem baptifmi, dependenter à caufis li-

beris eu voluntate aliena, maximé parentum

iudi

m

eorumque ; ad quos pertinet parvulorum cu-

ra, ut prefertim per orationem illorum fàluti

3 dj

p pint

confulant. —Prob. 1:m, p. 1. ex prioribus affer-

) patcff .

tis alias fentenrías rejicientibus:: 2. quia ex fup-

Dasé

pofito, quod parvulis nequeat conferri füffici-

ts

entiain voluntate propria, inde magiscommen-

/ciet

detur abundanria, univerfalitas & füavitas mi«

fins

fericordie divina: 3. quiaid eftconforme pro-

rmiti

videntie divinse aliàs nobis manifeftatzee; cüm

iducit

Deus ab initio gratiam nobis conferendam com-

vendet

miferit voluntati unius hominis , per cujus prae--

dicetu

varicationem omnes mortui fümus; & nunc

d

u

etiam mandarit unicuique de proximo íno; ac

tU

ql»

omnis difpenfatio myfteriorum Dei , quoad ex-

terna, eriam pro adultis pendeat.à voluntate

lmvülllï

"m

hominum , qui liber? annuntiant Evangelium;

aliáque adminftrant, & juvant vel econtraim-

n ?

10

"

pediunt. — ProA. 24. p. S. Profp. vel quicunque

103

j

autor ; à-Gelafio in opufc. cont. Pelagian. tan-

Ut qLU

quam Magifter Ecclefiee fapientiffimus lauda-

tus; L.2. de voc. gent.; poftquam C.20. con-

fipt

Qd

ol

tra voluntarem Dei falvandiomnes propofüiffet

g u

fibi objectionem ab exemplo infantium fine

baptifimo morientium deductam, eandem C. 23.

^ EW

i

diffolvit his verbis: /Vog irreligiosà avbitrov cre-

di » üeque incomvenienter imielligi , quód iffli pauco-

TU

*

*

d

Ds DE«OlIU'No;V |

968

q

qu

vum dierum bomines ad illam pevtiueant .gmtz'æ p

tem, que femper. uaivevfis efd. impen[a mationibus

Mu

imps

quá utique, i bene eorum uteventur paventes, etiam

apfi per eosdein juzaventur.. Qmmum gamque exor«

gmmp

dia parvulorum , totaque illa principia uecdum va*

ia

zionalis infautie, fab. avbitvio acent voluztatis ale-

- qbal

z , 1ec ullomodo eis tfi pev alios cou[uli potefl :

- vt

€2 confequens eft illos ad eorum pertinere con[ortium,

quim

tfmt

quovuim vel ve&fo vel pravo aguntuv affetu...Sicut

euim ex aliena confe[[rone cvedunt , ita ex alienain-

dl

fidelitate aut diffimulatione nom cvedunt. .. Et . ciun

: gxpïx:

apfi uec pree[entis vite defidevium babuerint uec fu- — g

iures quam ipforum fa&um efl ma[ci, tam ipfo-

1

lo

vum efficitur mon vena[ci. — Sicut autein. circa ma-

Attut

joves pratev illam generalem gratiam pavetüs atque — w

occultius ommuiuim bominum covda pul[antem, excd-

LT

leutiove opeve , lavgiove snuueve , potentiove virtute

Qitm

" d

vocatio fpecialis exevituv ; ita etiam . civca dnmuint-

vos parvulos eadem mauifeflatur ele£io. . Ex. his;

-s

preter apertam & fzepius repetitam con&rma-

* pim

tionem partis prioris, manifefl& afferitur pars

:Oppo

altera; quia agitur 1. de infantibus etiam nec-

i

)

ü

dum natis; qui proprié dicuntur paucorum die-

L

Q

rum homines, cüm jam homo dicarur infans in-

Titin

trauterum marernum animatus: 2. de bapti(mo

]

j

infantium, qui ex aliena. confeffione credunt

i

& aliorum facto renaícuntur : 3. de bono uíu

t

five gratize generalis, five vocationisfpecialis ex

f«

parte parentum preftando, quem.urilitas in-

l0

fantium excipiet. Corf. S. Aug.in Enchir C. 46.

&0n

ait: Parentum quoque peccatis. parvulos obligavi

LT

j

1ti, de

sgon [olüin prümoviam boindgum, [ed etiau [uor

dj

quibus

Dr Drso Uxvo.

769

i

quibus ipfi mati [unt, mon impvobaliliter. dicitur.

Ài

Alla quippe divina feutentia (Exod. 34. v. 7.) Red-

t

dam peccata patvum àn filios, tenet eos utique , ante-

hr

quam per vegenevationem ad teflamentum novum in-

den [

cipiant pertinere.

Ergo ex mente S. Doctoris

T

probabile eft parvulos ita oblipari parentum

p

peccátis; ut ipforum ratione moriantur ant? ;

ajri

quàm perveniant ad remedium fàlutis vel bap-

Ji

tifmum ; trum quia in hujus probationem addu-

dinti

cit illam Exodi fententiam : tum quiain fine, ubi

l EH!IM

explicat, quare dicamur conceptizz peccatis, füb-

"T1]

jungit: /g illo uuo, quod in omnes bomines pertvan-

f

fit; atque tam magnum efd ut. àm eo mutavetur. €g

Ti

comvertevetur m uece[frtatem mortis natura bumaua,

jl

veperiuntur plura peïcam; £2 alia pareutum , que

ii

etfi i1on ita polJunt snutave zaturam , veatu tamen

fjl

virii

obligaut filios, vifi gvatuita gvatia €g mifevicovdia

1

diviua [ubveniat.

Ergo parentibus poteft dici

b

data füfficientia faltem negativa ad filiorum ba-

contt*

ptifmum , quatenus fi non peccaffent parentes,

ii

opportunitatem habuiffent applicandi parvulis

baptifmum: atque hinc faciliüs à nobis poteft

m

d

dari ratio; cur jufté fubinde Deus infligat pu-

yfans!

nitiones integris communitatibus, quibus con-

spill

tinpit etiam parvulos extingui in utero, qualis

o

illa fuit Num. 31. &r. Reg. 15.. Amalecitarum

m

&aliarum gentium. — ro/. 37. p. Quiaícriptura

ii

frequenter nos hortatur ad orandum etiam pro

j

aliorum falute, bujusque orationis uiiliratem

ii p

commendart, ür 1. ad 'T'im.2.. Obfecro ipitur pri-

OHJgan

sniun ommium ffevi obfecvationes, ovationes, poftula-

&iones pro omibus bominibus .... Hoc egim bonum

,munht

[;

qllh

C cc

Dzs Dro Uwo.

770

eft c? acceptum covam. falvatove uoffro Deo, qui

fütii

omnes bomines vult falvos feri &c. — ltem in ep.

9d

fac. 5. v. 16. Orate pro invicem ,ut falvemini : inul-

A

zum enim valet deprecatio jufli affidua, . Vid. hic

Corn.à Lap. & alios. Cozf. tum ex probabiliffi-

que

(Ontt

ma 'Thelogorum fententia, quam illuftrat Suar.

'Tom. 2. de Relig. L. 1. C. 27. , ftatuente, quód

(

oratio etiam facta pro alieno bono fpirituali fit

h

infallibilis illius impetratio, dummodo aliquas

i

conditiones habeat ex parte orantis, & hanc

pun

unam ex illius, pro quo oratur; ne fcilicet ipfe

LT

t s

refiftat vel ponat impedimentum: tum ex fcri-

prurz hiftorizeque Ecclefiafticee exemplis; qui-

p

bus comprobatur velipfam parvulorum nativi-

Rl

tatem vel vitam eorum ad remedium fàlutis obti-

.

nendum precibus parentum vel aliorum effe

p

impetratam.

Tied

Dixi r. 4 volumtate maximà paventum ; quia

tl

ficur magiftratibus mandatur à Deo cura tum

j

infantium tum mediorum ad eorum falutem, &

Qrip

viris Apoftolicis ac praedicatoribus Evangelicis

b

infpiratur defiderium annuntiandi & applicandi

remedium peccati oripinalis, imó omnibus fi-

l

TV

delibus divinitus immittitur exciratio ad oran-

NT

dum univerfàlirer pro omnibus; ira ab eorum

lr

voluntate dependere parvulorum fíalutem pru-

rü'nc

denter credimus, cüm humanitus loquendo vi-

hU

deantur plurimi parvulorum fuiffe perituri, fi

rïps

illiaut mandato aut infpirationi divinee non o5-

ts

fecundaffent. . 2. U* pre[ertim per ovationem illis

[j

corfulaut; quiaex modo dictis pofitiva füffici-

I

entia poteft etiam dependere ab aliis actibus vir-

li

tutis

Dzr Dzo Uuo.

771

Du,a

tutis imó & à bono libertaris ufü; negativa ve-

m

ró à defectu quocunque morali, üt füprà ex

n

Auguftino colligere licet.

Vi

1[:'4

328. AVec dicas . S. Profp. in operibus,

0b

j

qua fine controverfia illi tribuuntur videtur

OM

rat u

contrarius. Nam r. in Refp. ad Obj. 1m. Vin-

i g

cent. dicit; eos, gui Paptizati uon funt, im aliquo

iil

fenfu eff£ vedemptionis alienos , uec advedemptionem

j ii

pertigeve , tf ea. tautum varione , quomiam Deus

I

n

jro una geuevali caufa totíus. genevis bumani mor-

jj

fuus preecepit oimnibus, ejus pafftonem applicavi. a.

T

in Carm. de ingrat. C. 2 1. ait:: /Vec meritis iflud

[)IIS ) qm'

poteris aptave paventums càm videas multis fan&is

il l'ld[l'ill-

genitoribus ovtos ullo falvari (Iudio potuiffe fuorum.

tis o

Ergo. JVec Conf. Ydem in Lib. 2. de voc.gent.

üm d

. 22. querens, quare Deus non provideat re-

medium , quod poflit infantibus in utero mori-

ll qküf

entibus applicari, recurrit ad infcrutabilia Dei

w U

judicia; & C. 24. id fieri flatuit vel in peccati

um

originalis peenam, vel ad oftendendam pratiae

p

baptismalis gratuitatem: ergo.

»ph'caräl

R . Aff ad i. D. Ex his vocibus declarat

jbus Lt

parvulos non pertinere ad redemptionem in

] ord?

a&u fecundo & quoad efficaciam , C. non per-

egruf

tinere ad redemptionemin actu primo & quoad

off pf"*

fufficientiam, N. fübjungit enim: Redemptionis

propvietas baud dubie. penes illos eff de quibus prin-

i,l

ceps bujus amundi miffus efl foras ; ubi « proprie-

gono»

tas locutionem ad fenfuüm explicatum limitare

ave'w/ï/fï

deber, ut propofirio harerica de morte Chrifti

prede(tinatis duntaxar impen(ía devitetur. Cee-

jf

busïll"

terüm ex poftrerma obje&tionis parte fenrentiam,

Qu

ecc a

nofítram

Dr Dro Uxwo.

|

772

noftram confirmari, oftenfum eít num, 323:

E

., difio

Ad ad. D. Quod falventur parvuli , nequit tri-

! f

bui parentum meritis naturalibus, C. fupernatu-

tt,

ralibus; fu/d. quatenus nec hecc merita funt me-

diata & ultima ratio difcretionis, nec neceffaria

r

[

& unica menfura ele&tionis , C. quatenus nequi-

C

dem immediata & per modum conditionis libe-

pit

xéaffümptaratio exiftimari queant. N. S. Do&tor

di;

hicagitcontra femipelagianosqui caufam difcre-

ai['. 1

tionis predeftinati à non praedeftinaro princi-

[

paliter imó unicé repetebant à libero bominis

ii

arbitrio, üt art. pr. expofitum fuit: ideóque cüm

tj

oftendiffetexemplo parvulorum, quod inprimis

fnt

ex eorum conatu ac opere non dependeat; ut

i

unus pre altero baptizetur; poftea declarat nec

ao

id meritis parentum naruralibus aut cuicunque

pl

etiam ftudio füpernaturali effe tribuendum, fed

foli voluntati divinee, queeita congruenter ac et-

tim

1.

ficaciter res ordinat, ut hie & nonille baptizetur:

quod quidem intenrum füum aperté explicat in

ferr'

n

fine illius teftimonii; quód ex L. 2. de voc. gent.

num. pr. recitavimus. Quantum ab hocerrore

t

difter noftrra opinio, qualísque fit imporentia

falvandi quosdam parvulos in feqq. exponetur.

ti

DT

Ad Couf. &. Meritó S. Profper recurrit ad in-

fcrutabilia judicia Dei pro ratione, cur Deus

1

Vl

non providerit remedium congruum & efficax

arvulis in utero morituris; cüàm hoc multis

[

aliis providerit; & peccatum originale fit omni-

bus commune.

uamvis enim immediata ra-

"

tio hujus difcriminis detur, quód illorum pa-

1'6!

t

rentes non fint cooperati fufficientiz in favo-

rem

Y

Dr Drzo Uvuo

773

m jj

rem parvulorum conceffe , redit nihilominus

difficultas, cur illis parentibus Deus dederit fuf-

Squitt

1pernaw-

ficientiam incongruam & inefficacem; aliis au-

Junae

tem, fort& impiis & fceleratis contulerit con-

dl

gruam & efficacem in filiorum favorem, velali-

ter efficaciter difpofüerit , ut baptizarentur.

um

prisib

Circa hanc veró difficultatem non alius exitus

patet nifi recurrendo ad inícrutabilia Dei judi-

Dodtt

nülte

cia; unde & S.Aug. L. de don. perfev. C. g.

j prie

ait: Ex duobus parvulis oviginali peccato pariter

fonis

obfhvi£is , cuv ifle afftmatur , ille veliuquatur ; €9*

Q i

ex duobus cetate jam gvandibus imnpiis , cuv iffe ita

vocetur , u£ vocauteim [equatur , dlle autem 01 in«

ïgpr j

Similiratione intel-

jeat; t

Jerutabilia fuut judicia Dei.

iratfro

ligendum eft, quodex C. 24. de punitione pec-

ungur

cati originalis eft additum; quia peccatum ori-

ginale, non eít ratio negandi fimpliciter füfficien-

m, la

p«

tiam, fed tantüm negandi fufficientiam conpru-

am, ex mente S. Auguflini docentis, Deum in-

Jiud

yieni

terduim adultis etiam nepare gratiam congruam

in poenam peccati oripinalis.

g

vert

329. AVec dicas IJ. S. Aug. aperfä contrari-

atur. Nam r. in L. dedon. períev. C. 12. in-

ytentit

netu

quit: Plerumque feflipantibus paventibus $9 pava-

75 minifivis , ut baptifinus pavvulo detur , Deo ta-

qli

3

men tolente zou datur , qui eum paululum in. bac

vita non tenuit, ut davetur.. 2. Idem L. de nat. &

dii

gr. C. 8.ait: Pavvulum gatum . in eo loco , uli ei

n

sion potuit pev Chvifli baprifmum [ubveniri, movte

[omm'

praventum , idcirco. talem fui(fe id efl. [ine lavacro

i

vegemevationis exiüffé, quód e[fe altud mon potuit.

n

Ergonon efttribuendum parentum negligentiee,

Ccc 3

quód

[2

774

Dzr Dro Uxo.

quód parvulus fine baptifmo moriatur; fedqui-

1 Tiort p:

N.in

busdam parvulis applicare baptifmum eft impof-

fibile. Cozf. In hac fententia interdum confer-

Wüm

fitort

tur baptifmus ex parentum meritis, & nepatur

ex eorum demeritis: Sed hoc nequit concilia-

d&tte

fitior

ricum doctrinaS. Auguftini, cujus precipuum

argumentum pro exiílentia peccati originalis

vdo

imUS l

contra Pelagianos, & prima gratia ex:Dei mife-

ricordia non veró ex meritis proveniente con-

ftio

tra femipelapgianos infirmaretur: ergo.

o

qi r

R IV. Aff ad 1im. D. Non datur baptifmus

tf

Deo nolente voluntate antecedente, N. volunta-

Hl

te confequente non ufüm collatze fufficientie,C.

dts

Res patet in exemplo peccaroris adulti, qui in

&þü]

ponam non boni uíüs liberratis incidit in

pif

AU

Wi

iil

amentiam perpetuam. — Nec obítat, quód fefli-

nent parentes & parati fint miniftri, üt hic Aug.

1]

ln

Y

fupponit; quia juxta nos Deus potentiam pro-

ximam conferendi baptifmum non alligavit pra-

j

IN

cis* huic feftinationi, fed bono ufui praehabitee

&q

libertatis, quem nos abfoluté determinare non

ten

Praeterea S. Aug. hácífententianon

poffumus.

]j 1

intendit probare, quód nullo modo hic cafüs

hap

ll

&m

tribuendus fit parenrum negligentiee: quia pau-

ló anté hac dixerat: /Vegue parentum megliget-

L

DN

zie fic tvibuendum eff , quod parvuli fime baptifmo

moviautur, ut ibi uibil agant [uperua qudicia: et-

b

N

go fupponit negligenti? parentum aliquid tri-

&i

buendum, ita tamen ut & tribuatur agere ju-

bip

diciis Dei; hec veró plurimüm agunr in noftra

I

etiar fententia; nempe per illam diícretionem

N

principalem & ultimatam, 2442 24. D. Effe aliu

i

no

:

Dr Drzo Uxo.

775

fidy:

non potuit imporentià remotà & antecedente;

frimpt

N. impotentià proximà & confequente non

n cont

ufüm fufficientie collatae parentibus vel aliis in:

K n

i

i

favorem parvuli, C. Nempe Deus ab aterno

condi

decrevit dare genitori vel alteri perfonee infpi-

rationem vel libertatem ad aliquid exequendum

aC

origina!"s

vel omittendum, eà tamen lege , utbonum ufüm

Jei m

illius libertatis fequeretur infallibiliter talis difpo-

Ire QOf

fitio caufarum naturalium , ut pereas non flaret,

quin parvulo applicetur baptifmus: íecus au-

»'a x

tem foret, fi non bene uteretur illà libertate.

volum

Hoc füppofito illa libertas eft potentia antece-

entit

dens, ut caufze naturales fic vel aliter occurrant;

jqii

& eft potentia remora applicandi parvulo ba-

jidit 1

ptifmum: at veró femel fuppofito non bono

d fefïil

ufu illius libertatis, talis eft caufarum natura-

cAug

lium difpofitio, ut queecunque diligentia adhi-

W QW

beatur à parentibus aut miniítris, non poffit ap-

plicari baptifinus; folus Deus per miraculum,

a

r

ad quod non tenetur, dare poteft opportuni-

tatem applicandi baptifmum. 724 Corf. &. 1.D.

inyc

renti

m. p. M. In hac fententia parvulis confertur

baptifinus ex parentum meritis naturalibus; IN.

hm: qii

U

ex meritis gratie & (üpernaturalibus , iisque

u

duntaxat de congruo ,quia pura creatura com-

li

munius dicitur, in hac providentia non mereri

hi

d

aliquid alteri de condigno , 7Yar[eat ; tum quia

((«

ad hoc ut dicatur, fufficientiam remoram pro

qwd n

gt

baptifmo parvulis morientibus conferendo de-

100 jl

pendere à voluntate aliena, non requiritur ut

atfof

qui baptizantur , pervenerint ad baptifmum me-

diante hujusmodi fufficientià remota; cum Deus

(fe a!llld

Orcc 4

pos

i

776

Dr DEoAUN*O.

Therh

potuerit ipfis providere potentíam proximam

dead

independenter ab illa: tum quia füfficientiare-

mota poteft effe puré negativa, & naturalis li-

diis

)

bertas vitandi peccatum vel aliud quodcunque;

phyfic? caufans abortum vel impediens baptif-

llian

DIEN

mi potentiam; quo cafü baptifmus nec ex me-

ritis, nec ex impetratione confertur. T. 2. /V.m.

denti

tem j

De 1ma parte liquet ex modo dictis, de 2da au-

tem, nempe, quód parvulo fübinde negetur

002

ter

baptifinus ob parentum demerita, conftat ex

fcriptura & S. Auguítino; ubi tamen parvulus

titon

Vlsy

formaliter damnatur propter peccatum origi-

nale, occafionaliter autem duntaxat ob parentis

hf

demeritum, ficut adultus, cui ob peccatum ve-

hn

niale negata eft gratiaconprua, ob illud non for-

(s

maliter fed occafionaliterfolüm damnatur. 4

W

Prob. N. utv.p.. S. Aug. contra Pelagianos fic

liS,' Q

probat peccatum oripginale: Parvulus, qui con-

DN

fequenter non potuit baptizari, excluditur àre-

ol

gno celorum: ergo propter peccatum; fe

l

non propter peccatum períonale: ergo pro-

pter originale.

Hoc veró argumentum inta-

ET

Df

étum relinquit noftram fententiam, quà occa-

fionaliter tantàüm dicimus excludi parvulos à re-

Ia

gno celorum ob parentum peccara, Semipela-

li

gianos ita aggreditur: Nullis praecedentibus me-

pv

I«

ritis arbitrii naturalis vel demeritis. in parvulis,

huic datur; alteri negatur gratia baptifini: er-

fà:

go Deus per gratiam difcernit praedeftinatumà

non predeftinato: fed hoc iterum non tangit

o

affertum, quod enuntiat fufficientiam applican-

aliqw

di baptifinum à parentum bono vel malo u(ü

hn

liber-

Dzr Dzro Uwo.

"À

toxitt

libertatis dependere, multominüs veró illud

"entit:

de actibus

qurdi

elicitis.

parentum vel aliorum n gratiam

du

330. INecdicas I1J. Quamvis volunras Dei

r

falvandi omnes eequeextendatur ad parvulos ac

ecextm

ad adultos, nihilominus Deus adultis dat fuffi-

m

cientiam pofitivam & fupernaturalem ; non au-

eid

tem ita agit in favorem omnium parvulorum:

p

ergonon obftante illà voluntate univerfàli , po-

of et

teít etiam intervenirehoc difcrimen, quód adul-

tis conferat media falutis cuilibet intrinfeca; par-

pmum

1 orig-

vulis veró precisé providerit de medio extrin-

feco fcilicet baptifmo, quin vel in voluntatealie-

) pamü

dturm

na pofüerit ejusapplicabilitatem.

ANec Conf. £.

nonit

Gratise füfficientis collatio etiam in gentilibus

t "

non dependet ab ufü bono vel malo liberta-

1051

tis; quia alias (e viribus propriis faltem negati-

qu'xcocv

vé difponere poffent ad gratiam: ergo nec

applicabilitas feu fufficientia ad applicandum

iuri

u ?

bapti(mum ab eo dependere poteft. VecCozf. 17.

Ex noftra fententia fequeretur , quód parentes

g

jm i

& alii tenerentur füb gravi culpa ad exquifi-

i ocd

tam dilieentiam pro parvulorum fàlute; maxi-

mé aurem ad fandendas orationes, urt illi ad

pgàt

mip

baptifrmum perveniant: horum autem 1mum

ny

pandit oftium infinitis (crupulis; alterum veró

)äfvmkï

nec fideles exercent, nec monentur ab Eccle-.

fia: ergo.

ii

n

R. zd1davg. IN. Corf.. Ex. voluntate falvandi

omnes recté probatur füfficientia, fed folüm

U Mnglf

j

J

aliqua , five ea fit pofitiva aut negariva, five

f

ia quàcunque ex his

!

proxima aut.remota, qu

Ia

cc j

cona

Ds Dro Uwco.

778

diton

concurrente falus ponitur in voluntate creatu-

reita, ut per Deum non ftet, quominus crea-

l;

tura falutem non confequatur: unde fequitur

nigie

1mó; fi nequidem in voluntate aliena daretur

ptObt

füfficientia pro parvulis & potentia applicandi

üpr

illis baprifmum, nec in Deo dari voluntatem

m

feriam circa eorum falutem: 2dó autem, non

hme

wefü

requiri eandem füfficientiam pro parvulis, que

convenitadultis. — Ceeterüm,; quód adultis detur

;kcuju

&

fufficientia pofitiva & fupernaturalis , proba-

imr

tur partimex autoritate, partim ex poffibilitate

orandi & obfervandi praecepta fupernaturalia:

foxin

Contrarium de parvulis patet tum ex eo, quà

tim c

hinonfint capaces recipiendi gratiám actualem

Md

in fe ipfis: tum quód füfficientia pro his pofita

fbl

fit in opportunitate conferendi baptifmum, que

t

nihil in fe continet füpernaturale, füppofità ali«

l; 0

(tn

unde baptifini inftitutione. — Hinc veró intelli-

gi poreft, quà ratione qualibet libertas natura-

DO

lis poffit diei fufficientia ad falutem parvuli;

gionel

nempe quatenus illius ufus vel negativé vel po-

Xreí

'ren

fitivé efficit, ur infans füperftes in vitafervetur,

aqua & cetera requifita adfint, velalio quo-

uT

lh

cunque modo opportunitas applicandi baptif-

mum fiat.. /2d Conf. F. s. IN. Con(; Difp. eft 1.5

u

ls

quia gratia füfficiens reipfa datur omnibusadul-

n

tis etiam gentilibus, ut patet ex prop. $t2 à

l N

fila

Alex. VIIL. damnata; ergo ejus collatio non

dependerà conditione aliqua , fed conferturab-

b

fs

folut&: econtra opportunitas baptifmi parvulis

applicandi reipfà non datur omnibus; ergo ejus

tfe

t

qua con-

oblatio recte diciturf dependere ab ali

ditione:

Dz Dro Uxo.

779

e at

ditione: heec veró non tenet fe ex parte folius

IQ

Dei; quia in eo eft voluntas falvandi omnes:

! fsqii

neque ex parte caufarum naturalium ; üt nuper

a d

probatum eft: nec ex parte ipforuminfantum ;

appliw.-f

üt per fe patet: ergo ex parte caufarum libera-

Juntid

rum; maxime parentum, üt in refponfione di-

tem, .

&um eft, — 2. Grratia füfficiens eft donum in fe ac

nlis

veré füpernaturale; ergofüpraordinem naturae

Jigdett

& cujuscunque meriti vel difpofitionis natura-

, r

lis: econtra füfficientia ad baptifinum applican-

fl

dum, nihil in fe eft füpernaturale , àt dictum eft

n

proximé. 224 Conf. II. w. N. fed. Quamvis

e00

enim certum fit, noítram pradeftinationem

du

poffe dependere ab uíü divinz infpirationis ad

js p

faciendum aliquod leve bonum vel ad virandum

jf qLJ

peccatum veniale; item licét probabiliffimum

Yi

it; omnes per fe loquendo & prafcindendo à

N

circumftantia particülaris neceffitatis teneri ad

B narurf-

orandum pro proximis in cornuni, eámque ora-

Q

tionem, abftrahendo etiam à noftra fententia, ha-

MO

bere fatis certum effectum pro fàlute aliorum:

T

tamen ex primo non fequitur, nos füb gravi

[ío Q

culpa teneri ad exquifiram diligentiam; nec fe-

bap!

cundum debet ab Ecclefia pxoponi fidelibus:

, &l

ergo idem ex fimili dicendum eft de fequelis ex

u5

noftra fententia dedu£tis. : Accedir r.,quod Deus

T.

ia velit noftree & parvulorum faluti ita con-

tio

fülere, ut neminem conjiciat in anxietates & fcru-

TULA

pulos; quz ratio T heologis familiaris eft ad ex-

yr

cufandum fideles, quando timor mali vel pecca-

tgoei"*l

ti fecuturi eft circa perfonam vel a&tionem in-

determinatam: 2. Quód, dum pii parentes

ia

orant

jl

Dzr Dre UNo:

780

orant pro felici partu; implicité orant ; ut par-

Tntede

vuli ad baptifimnum perveniant : idem fideles om-

vil, li

nes petunt. inoratione Dominica per illa verba:

àm r

Sanctificetur nomen tuum, adveniat regnum

IN

tuum, fiat voluntas tua ficut in ccelo &interra;

dniti

uti à Suar. Tom. 2. deRel.L.5. C. 8. explican-

&

tur: 5.Quód fententia hzec noftranon fit certane

auitse

que füfficientiam ad actum fingularem aut mo-

àm: (

dum orationis certum determinet ; adeóque exi-

tim(t

gi non poffit, ut ab Ecclefia fidelibus proponatur.

i

d

ARTICULUS IIl

itioh

"Ant9 qualis in provideutia Dei [upernatuvalidetur

h

predefinitio a&uum bonorum creatorum

at

33I.

O:a. Predefinitio, de qua hic, eft de-

Atj

cretum feu voluntas, quà Deus an-

i

tecedenter ad creature liberz determinationermi

d

abfolut& praevifam, ab eeterno pofitivi, abfolu-

At

te & efficaciter decrevit, utab eadem creaturaali-

line

quis a&us bonus fiatin tempore. Differtà pra-

Md

l

deftinatione, quód hzc five mediaté five imme-

3inq

diaté intendat ploriam , illa autem preecisé ac

ite f

puré intendat aétum bonum , abftrahend

o netn-

i

U

i

!

pe; an gloria abfolur fequatur, nec ne, Divi-

Auof

ditur in formalem ac virtualem ; prior , qu

(iim m

etiam intentio finis vocatur, eft voluntas Dei effi-

n

cax; quà actus bonus ipfe in fe directé &imme-

IN

diaté intenditur: pofterior, qua & electio me-

n

diorum dicitur, eft fimilis voluntas , quà directé

&immediáté intenditur tantüm medium aliquod

*j

| DT

cum a&tu bono infallibiliter connexum, v. g. gra-

l

Y

gmodi

|

tia efficax ; quia voluntas medium huju

inten-

| f

Dr Drgo Uuo.

781

t uy

intendendo, hoc ipío a&ctum illum virtualiter

Qdl

]vl

vult , licetformaliter eum nonintendat, fedío-

lam fimplicem complacentiam ejusdem inclu-

I :

&unr

dat vel fupponat. Admitti pofTe virtualem pree-

definitionem; fi fiat per medium ab extrinfeco

epia

efficax , nullus noftrorum dubirat, qui dicunt

itcttit

ratias efficaces à Deo dari poft fcientiam me-

p

4

iam: controvertitur autem, an admittenda

(quet

etiam fit predefinitio formalis. Poteft autem

oponallä

tripliciter concipi; eam dari, rmó quidem in-

dependenter à ícientia media , quatenus praede-

finitio hec vel immediare infert actum ipfüm,

T

"

vel phyficam ejus preedeterminationem : fed

^il [

l

H

hec rejicitur ab omnibus noftris, quia repugnat

j d

)

libertati creatz ; cüm faciat, ut voluntas creata

)ets !

non operetur ex propria determinatione & cum

Jationt

fuee aCtionis dominio,fed üt antecedenter & irre-

;,'&b j

fiftibiliter determinata per aliquid, quod non

u

eft inejus poteftate. . 2dó dependenrer quidem

jf

obje&tivé & in operando, nonautem fübjectivé

jeit?

&inexiftendoà fcientia media, quatenus fcilicet

fæcisä-'

ante fcientiam mediam concipiatur Deus prz.

o

definire actum bonum , illum tamen nolit exe-

Di

qui nifi per medium, quod poftea per fcien-

) 1?

tiam mediam viderit effe efficax; in quà fen-

Dee

tentia füpponirur neceffitas metaphyfica in

&i

voluntate humana confentiendi alicui auxilioin-

(nr

differenti ex infinitis poffibilibus vapé & inde-

lädjrea:

terminaté fümpto, unde hoc decretum füb hac

u

formula explicatur: Quia video per fcientiam

"

fimplicis intelliventize Perrum neceffarió debere

j

confentire alicuiauxilio vagà fumpto, volo con-

enfum

Dr Drzo Uxo.

782

tur j

fenfum & dabo illi auxilium efficax , quod poft

confültationem fícientiae medie videro effe effi-

din j

Ccax.

Hec veró etiam à pluribus noftrorumre-

qiade

jicitur: vel quia eft inimica libertati creatz; quia

tond

i

abíoluté non poffet à creatura evitari , & necef-

farió neceflitate antecedente connexa foret cum

Afnin

aétu predefinito: vel quia ob modum tenden-

At

t

di confufum, vagum & indeterminatum eft in-

am

digna Deo; cümad perfectionem voluntatis di-

s

vinz perrineat ; ut abfoluté & efficaciter non

intendat finem; quin pro priori cognofcat me-

i

J

dia omniain particulari, quibuseum non folum

oflit obtinere, fed etiam certó obrentura fit , fi

n

adhibeantur, qua tamen cognitio hic abeffet.

ia

3tio poteft concipi tam fübjectivé quam obje-

AR

&ivé dependereà Ícientia media, quatenus pre-

d

definitio non tantum fequatur hanc ícientiam,

d

i

fed etiam ab ea regulerur, & exequatur actum

bonum per auxilium de fe indifferens , quod

DT

(on

reevifum eft futurum efficax; uti pater in hoc

Q

decreto: Quia video per fcientiam mediam Pe-

trum confenfürum auxilio A , volo confen(um,

RUT

& dabo ei auxilium A , ut confentiat.

Hanc

3ino

communis noftrorum admittit contra paucos;

Dl

Àij

qui puranr etiam per hanc lzedi libertatem crea-

tam, adeóque nec dari nec poffibilem effe.

ii

332. Dico /. Predefinitio formalis actuum

*JSE

bonorum, fubjectivé & objectivé dependens à

D

fcientia media de iisdem aétibus füb condirione

l

futuris, non ledit libertatem; adeóque eft pof-

E

l

fibilis. Pro/. Pradefinitio expofita nonantece-

dit fimpliciter libertatem creatam; quia fequi-

Imþe

tur

Dz Dgo Uxo.

783

hod p

tur ejus ufüm conditionatum per fcientiam me-

i

diam previfüm : neque eft abíolute inevitabilis;

AU

quia dependerà determinatione voluntatis in fta-

l

ts (

l

tu condirionato, & confequenter in poteftate vo-

j

luntatis eft; ut actus nec fuerit preevifüs nec prae-

fore i

definitus: nequeimmutat modum operandi vo-

Y

luntatis; quia omnia principia iÍnediate influentia

ndi

in deterrninationem voluntatis crearze non aliter

ytii

influunt , quàm fi abeffet ifta pradefinitio : ergo.

oermy.

Couf. Si per dictam predefinitionem ladetur li-

dfv

berras hominis; ergo, quia per eandem immuta-

rerur a&tus primus indifferens, & indifferentia

m

nlb

tolleretur , quatenus illa vel per fe ipfam imme-

diaté exequeretur actum predefinitum, vel in-

T

m dj

ferret aliquod medium ex íe connexum cum

us pr.

actu, vel applicaret omnipotentiam determina-

ientidt

t& ad actum: Sed di&ta przdefinitio neque üt

y

efficax volitio aliquid ex his debet praeftare, ne-

que üt eft efficax volitio dependens omnimod?

$, q«OJJ

