ánconcu[fa veritatis, und atque eaterud contemplatio«

ue cuncía collufivamtis; 1mó mom veliquevo, mon

6

enit. babet. boc. bumana [cientia , [ed pro vivilus

!

[.

cogitavevo , infimuatur mibi utcunque [cieutia De :

uod tamen ziomen ex eo, quod fciendo aliquid non

j

4

tet bomünem, potuit effe vei utvique commune.

Prob. 3f. pavs. . Quia 1. Rep.i.. V. 3. dicitur:

(

JDeus. [cientiavum Domizus efl, quod phrafi he-

[

braicà idem eft acfG/epri/fanus, Ex. Pf. 138. V. 6*

f

ifd-

Dzr Dso Uxuo.

455

du

Mimabilis faca ef fcientía tua. ex me, id eft, (ü-

hi

per me, & plüs quàm intelligere poflum :

endun

Coufortata ef! , €g mon potevo ad eam , h. e, inva-

luit fupra modum, atque ita eft exaltata , ut ad

peref-

tüt, &

eam pertingere non valeam.

Cozf. Scientice

o od

divinz perfectio (amma cognofci poteft ex di-

i m

Ícrimine, quod ipfam inter & fcientiam huma-

du

nam intercedit.

Non enim 1. eft accidens;

jQatt

fed ipfa Dei fübftantia, àt liquet ex Aug. T. gg.

j þm

in Joan. fic loquente: JVoz /ic baler ï*z'entz"/zm,

jlttt

ut aliud frt illi fcientia , quá fcit j aliud effeutia , qud

usdo

eff, fed utrumque umum efl, nec urrumque dicen-

jfet

dum eff , quod fünplicitev unum efl..— Nec 2. cft

jonios

fucceffiva , fed tota fimul, Eodem dicente L. 6.

(pits

de Trin. C. 10.: Qizn decedaut £9 fuccedaut tem-

de di

pora , mou decedit aliquid vel fuccedit [cieutie divi-

&il

4&. Wec 3. eft difcurfiva; tum quia à minüs

ah/

noto non facit gradum ad magis potum, cim

. H

omnia fint Deo equaliter nota: tum quia, üt

i

Aug. L. 15. de Trin. C. 14. dicit: Omnia. [fimul

videt , n pavticulatim, aut fingillatim , velut al-

T

ZeYAHAte cor

jl

jfpeGu. bine. illuc $g snde. Duc , $g vur-

Jusiude vel inde in aliud atque aliud ,. ut aliqua vi«

;/anlf[w

ii

dere 10m pof[ut , wift zon videns alia: fod it dixi,

fümul oumnia videt,

n

quorum snulum efl, quod non

j W)'»'f*

Jemper videt.. Neca. eft praccifiva; quafíi unum

attinpat fine alio; cüm fimul & unico intuiru

m*a'f*'j:

IHW'

omnia pervadat, ütex relato proximé teftimo-

nio liquet, & etiam infinita fit, üt rurfus de-

glfþ

nf

D

clarat S. Aug. L. 12. de Civ. C. 18.: dtbfit u£

»

dulitemus , quàd ei motus o [it. omnis uumeras ,

k[af] h

eí

0227

QU

eugus intellig

J , fücut du pfaluo cagitur , non eff

Tüitits

Jl

$556

Ds Dzo Uwno.

nerus . . . Quae ft infinitas numevovum [eientie

f'*n«

JDei, quá compvebenditur , effe non poteft infinita ,

Tl

&q

qui tanidem us fusus bomunculi, qui ejus feieutie

limitem fíaeve prafianauns ?. Nec. 5. eft variabi-

lis; tum quia murabilitare & tranfitu ab una co-

pon

itationein aliam divina (cientia caret, üt Aug.

imn

ber

in confirmationem 2de partis relatus docet:

tum quia omnis: decrementi aut incrementi ef

que

prorfus incapax, üt exponit idem L. 15. de

Tett

Ton

Trinit. C. 13.: JVom enim ejus fapientie aliquid

ecceffit ex. eis , fed allis exiftentibus, fieuz opovtebat :

XR

£9 quaudo oportebat , illa maufit àt evat .. . Lon-

Eà ei evgo buic fiüemtie foiensia mofiva diffumlis.

Qu

Qu« autem fcientia Dei efl, ipfa. es fapientia ; &g

Y

qi

que fapientias ápfa e[fentia five [ubflantias: quia in

ilius natuve fanplicitate mivatili mou. eft altud fa-

i

At

pere quàm ejje , fed quod . eft [apeve, boc eff €9 ejfé.

AVoflva verà fciantia in vebus pluvimis proptevea 89

qu

i

amiffihilis efl e? veceptibilis, quia boc non eft uolis

effe , quod [cire vel

fapeve, quogiam e[fé pojfamus,

q

nee aliunde

etiamfi uefciamus , neque [apiamus ea, q

M

didicimus: turn quia eft una, eadem & eterna;

Tij

dequo rur(üsteftimonium ex S. Aug. L. 9. Conf.

n

C. 10. retulimus fuperiüs num. 96.

qu

252. Dico I4. Scientia divina divifione uni-

Tij

Íie

verfaliter recepià diflinguitur quadrupliciter.

Dividitur enim rzó in naruralem feu fimplici-

N

ter neceffariam, & in contingentem feu necet-

EXF

foriam tantüm ex fuppofiro contingente. /Va-

t

zuralis eft, quce abíolut& non poteft non effe

!nOn

in Deo, & antecedit omne decretum liberum

[Clew

e

Q

diving voluntatis ; ij.e&gm ejus eft omne

e

-—-

Dzs Dgzo Uxo.

557

f

fe neceffarium , uti effentia, attributa & perfo-

Atj

nalitates divince , item creatura quoad effentiam

n

j4

&quiddirates: Contingens ett, quee abfoluté po-

at

teft non effe in Deo, & fundatur aut prefup-

Qd

(

ponit decrerum Dei actuale five mediatà five

i A

immediaté liberum; Objectum ejus eft actus li-

s doot

ber divine voluntatis, vel res createe quecun-

d

que quoad exiftentiam in certa temporis diffe-

TT

rentia: quia ficut hecc omnia poflunt abfolut&

non effe, fic & poffunt abfoluré non fciri à Deo.

n

apm*l-:bä:

240 in fimplicem intelligentiam & in vifionem.

lh

Scientia fumplicis intelligentice eft, quà Deus res

W!r;.

cognofcit füb ratione preciía poffibilitatis; un-

j d

de ejus obje&ta fünt tam poffibilia, quae nun-

J

quam exiftunt, quàm quecunqueinaliqua tem-

hui]e

poris differentia exiftentia, fed expreffa dunra-

g

xat füb ratione poffibilitatis: Scientia vi/rouis eft,

au

quà Deus cognofcit & determinat? exprimit üt

")

exiftentes pro aliqua temporis differentia: un-

0 (/J.&'Bf!

de patet, divifionem hane non effe omnino

T

equalem priori; quia objectum vifionis non

gpaf

minüs fünt effenria , attribura & perfonalirares di-

1

ving ütpote exiftentes actu , 'quàm res creaue ;

que exiltunt; adeóque hanc fcientiam partitn

24

naturalem partim contingentem effe. 3::0 àn

J

Ícientiam approbationis & fimplicis notitise.

In^

Scientia approbationis eft, quee füaum objectum

U næw

exprimit vel üt Deo placens, vel àt complacen-

21'

tià dignum: Scientia /inplicir notitie eít, quae

j

non exprimit ejusmodi obje&tum. Porró fi hec

af

fcientia nullam indignitatem ad affe&tum profe-

y

cutivum proponat in.obje&to; . vocatur fimplex

d

noti«

m

$58

Dr Dro Uxo.

5

notiria puré talis; fi veró illud reprefentet àt

Deo difplicens vel difplicentià dignum, dicitur

fo G

tltiüs

fcientia reprobationis, &in Scriptura etiam vo-

catur ipzorantia velnefcientia, üt num. 206. di-

g

i

&tum eíl. 4£0 in fcientiam fpeculativam & pra-

€ticam. Speculativa eft, quie|vel eft de objecto

dtp

j

non operabili; üt cognitio, quà Deus fe ipfum

ted

cognofcit ; vel eft deobjecto operabili, fed non

fdd

quà operabile eft: ubifi con(iderat precisé ef-

fentiam & proprietates rei, fpeculativa quoad

Til

sodum dicitur; fiquidem veró confiderat mo-

fInper

&f

dum operandi vel difponendi res, fed fine in-

tentione operis, dicitur fpeculativa quoad frmem.

D)

1li

t

Pratlica eft, quz verfatur circa objectum ope-

rabile; quà operabile eft; unde, quam fcien-

N

di

tiam proximé diximus fpeculativam quoadfinem

tantüm, eft pra&ctica quoad modum: qu& veró

l

LU

ordinatur ad ipfüm opus, quoad finem etiam

eft practica, & fimpliciter pra&tica vocatur; ta-

E

tf

lémque Deus folüm haber de iis, quee facit;

quamvis etiam mala fubdantur fcientiee practi-

d

Q

ce ; in quantum ea Deus perrmittit aut impedit,

aut aliquo modo ordinat.

Ceterüm fcientia

tht

Tit

Dei practica quoad actus divinze voluntatis libe-

ros eft practica per modum prudentie; quia

tiona[

ille* dirigit proponendo, quid Deus confor-

Ti

miter fuüz bonitati & fan&titati velle poffit aut

lheru

fs

non velle: quoad operationes veró & effedtus

extra Deum e

practica per modum artis;

eius |

| Effe, l

quia proponit modum, quo fieri poffint aut

debeant , quod proprium eft fcientiee practice,

'ire

que ars & fcientia facliva dicitur..

| lQïq

253'

—R

EO

Ds Dzro UN—O.*

$59

xvtet

253. Dico II4. Nec primanec fecunda divi-

Íio (cientiee eít adéquata, fed mter membra

dicitr

famyo

utriusque divifionis datur alia adhuc fcientia,

qua recié dicitur qedia.

Prob, Datur fcien-

1f d

p

tia contingentium conditrionaté futurorum in«

dependensab omni decreto Dei actuali feu. füb-

aj

il

jectivé abíoluto; üt interim ex Art. preceden-

fedmt

te & fecuturo füupponimus , cüm non de reipía

d

fed denomine loquamur: íed hecrecté dicirur

2edia, tum inter ícientiam naturalem & con-

T

at

tingentem, um inter fimplicem intelligentiam

finei

& vifionem: ergo.

Min. prob. Scientia , quee

ab aliis fcientize membris aliquid participat, &

jj ]W

mor

tamen ab iisdem diftrepat. íecundüm aliquid ;

| fcit

redé dicitur mediare inter illa membra feu

dfinet

effe fcientia media: quia juxta AriftotelemL. s.

hyf. C. z. 'Text. 6.: Medium ef quodam modo

U

» lii

ipfa extremas. & juxta D. 'Th. p. 1. q..50. a. 1.

ad rm.: Medium comparatum ad unum extvemum

t

y

videtur aliud , ficut tepidum compavatum calido vi-

detur frigidum: unde natum axioma dialecti-

:

"

i

cum: medium comparatione unius extremi in-

t

duit denominationem alterius. Sed hec om-

nino conveniunt fcienriee contingentium condi-

!müSW'

tionaté futurorum.

Nam 17 convenit cum

n

Ícientia naturali; quia antecedit omne decretum

I04

liberum vo

luntatis divinz faltem actuale:- di-

vf*

fcrepat autem ab eadem ; quód, quiaobjectum

d

n

ejus eft contingens; abíoluté poffit in Deo non

effe, quoad a&tualem ftilicet fcientis denomina-

)[(ü[ r

tionem.

240 convenit cum fcientiacontingen..

te; quia; üt modó di&tum eft; à Deo abfolut*

J

poteft

$60

Dr Dso Ukxo.

poteft abeffe: difcrepat veró; quia non füppo-

tif

nitullum decretumDeiatu exiftens: 37/0 conve-

üm

nit cum fimplici intelligentia; quia non minüs illa

LT

ac hec non exprimit ullam exiftentiam áctua-

4!

lem abíolutam fui objecti: difcrepat ab eadem;

fut,

Qtatj

quia non attingit objectum fuüb precifà ratione

pofübilitatis ,

i

ed fub futuritione quidem con-

Qurg

didonata, nihilominus tamen unam ex duabus

fb

l

oppofitis poffibilium determinante, feudetermi-

M

U

nata.

Y

410 convenit cum fcientia vifionis; quia

non veríatur circa meram objec&i poffibilita-

nj

tem , fed exiftentiam in certa temporis diffe-

KK

rentia quantumvis conditionatam:

difcrepat

tj

autem , quia non verfatur circa exiftentiam ob-

jecti tempore certo actualem & abfolutam.

Q

254. INet obflat 1. Inter neceffarium & con-

h

tingens non datur medium: ergo nec fcientia

l$a

T

media inter fcientiam naturalem & continperte

N

tem. Cozf. Repugnat potentia activa inter ne-

Don

ceffariam ac liberam media: erpo & fcientia me-

dia inter neceffariam, qualis eft naturalis, &

€0n

liberam , qualis immediaré vel mediaté refpe&u

Wt

lib

Deieít omnis contiagens. /Vec olflat a. S. 'Tho-

mas & omnes Scholaftici antiquiores adeequaté

fll N

lr

diviferunt fcientiam Dei in fimplicem intelli-

gentiam & vifionem: ergo mediam non cogno-

Tl

verunt.

Conf. Omnis fcientia in Deo vel e

Wi

abítractiva vel intuitiva; neque inter hec ex«

K

trema datur medium: fed omnis fcientia fim-

f

plicis intelligentiee eft abflractiva , -& omnis

Qien

Ícientia vifionis eft intuitiva: ergo inter has

à u

fcientias nulla datur media. — JVec o/fft 3. Fu-

o

turaà

Dz Dgo Uxo.

$61

p

tura, qua reipsá non erunr,

fed- forent pofirà

joQme

aliquà conditione , non fünt fü

pinisi

tura , fd poffibi-

ia; tum quia juxta S,.Aug. T,

. 26.'cont. Fauft.

n

4.: Omnia,

que verà

futura. [unt, fine - dubioi

[

fient , . fi. autem: fata . ijo

n fuerint, futura . mom:

TC

€ra7t: tum quia in idea ac:perceptione rei fu-

m (

ture venit id). quod aliquando erir.

Sed pot-.

du

fibilia funr obje&um fcientice naturali

S.& fim-

bt

plicis intelligentie:

ergo conditionaté fütura;

N Q)M

non fuünt objectum

Íc

ientiz cujusdam medize.

Yibl

Corf. Futura conditio

nata fünt tantüm fütura/

is i

dependenter ab aliqua

corklitione: ergo; cüm:

conditio in: mer& cond

if cet

itionaté futuris non^fit

jam

utura, fed tantüm poftlibilis ;'etiam fütüiracons

iffh

itionatanon fünt futura, fed taütüm poffibilias:

ótcon

pretertim quia, ut tranfeat resde flatu potlibilità-

cjenti

s ad ftatum futuririonis

;non füfhcit conditio.

v

tantüm poffibilis; cürn ;

quod in fe fiiraritionem:

at

non hàbet, illam aliis r

ebus

tribuere nequeat.:

Vi

B. ad: xmum D. ,4...lpt

er neceffarium &r-

conüngens.non darur me

Jl'äh'5;)

utriu

dium per toralem,

rg(pfi')

sque extremi exclufionem, fcu talej quod'.

Ti

füb:

nulla -

fit vel nec

proríüs-ratione. vel -zefpectu nullius:

n

effariumn vel.contiógens, C. non da-

i

tur medium per participationem utriüs

que ex-

1C0g3"l

tremi,, feu .quod (üb uga ratione &

refpectu

) Vä à

üunius fit neceffarium ,

& füb.aliaratione & re-

pectu -alrerjus fit.libe

w*

rum , AN.

Quornodo

g

Gientia . .conditionator

u

h. eommunicet:; .cum

Ícientia naturali: & conti

ï 0,1]015

Dgente;'ita tamen; ut

jl w

ab utraque diffideat,,.

& hinc.rátionem fcientize:

FS-F

medige ebtinsar - dictutn .eft proxiin&.-- 44

u

PS

n

67

——

Dg i)r»:o UnNO.

$62

Conf. &. .N. Con]. Di[p. eft ; . quia potentia acti-

k

va neceffaria vel libera.eft uno tantüm modo,

J

nempe ex parte principii ; quod fi ad unam

Vr

contradictionis partem fit determinatum ,. po-

Wl

tentia. activa feu agens dicitur neceffarium, ft*

TR

veró fitad utrumlibet activ& indifferens, dici-

plia

tur agens liberum:.quare ficut inter hec ex-

ILig

trema , utpote proprietates contradi&orias in-

Yf

cludentia, medium inveniri nequit; fic nec me«

U

dium datur agens inter neceffarium & liberum.

i

uamvis veró fcientia Dei omnis ex parté prin-

cipii fit neceffaria , eoquód intelle&us divinus

J

ad omne verum cognofcendum fit fümmé de-

(j

terminatus; tamen ex parte objecti pluribus.

AT

poteft libertatem ; nempe vel

modis participare

[

refpe&u Dei vel refpectu c

reaturge feu. volun-

Uäm,

tatis createe ; üt exponetur.

Ad adum . D. A.

folüm fecündüm ratio«

Buf

Scientiam Dei fumptam

j

nem objecti reftriétam & hanc

unam quód ali-

diviferünt ade-

uando fit in a&tu, vel non fit;

J

quate infimplicemintelligentiam

& vifionem; C.

d

m

obje&ti: magis:

fümpram fecundüm ratione

la,

univeríalem & omnes ftatus et

iam fururitionis :

N. rmum pa-

conditionatz complectentem ;

Wi

tet ex D. Thoma p. 1-q. 14. a.

9. in Corp.; ub

QU

docet.ea; quz funt in actu ,.aut

licét: non üng

erunt, fciri

n

in:actu, tamen vel fuerunt; vel

Ícientià vifionis;- ea veró5 qui& necfünt; Dec.

:

erunt, nec fuerunt, nofci fcientià fimplicis ín«

telligentiee : 2dum-con

ftlat ex eodem, ubi i^

bUn

fcientiam conditionatorum admifit. :« Preterea-

]

p

"üftffggtioïümplieb' inteuiggntiæ& vifionis a

ntl-

j*

Dz Dgo Uwo.

$63

TEU

fRo0,

Antiquiores erat latior & alia, qnàm quae

mno-

dà invaluit, & ftri&tior eft, üt ex definitione

d una

Jf

!

utriusque füperiüs dàta liquét: unde-& ipfe

Molina fcientiam mediam tantü

m interpofüit

tim, 1

paturali & libera Dei fcientia ,

ns, du

non autem fime

plici intelligentie & vifioni; c

üm fcientid'cori-

ha

g

Jras 1

ditionatorum, quorum conditio nunquam pu-

zificabitur, reduciqueatad fimplicém intelligen-

ficme

tiam, prout haec cognitionem rerurmn abfolat?

i

non exiftentium dicit; feientia autem conditio-

UA

natorum

quidem ; fed füb conditionépurifican-

du

di,

mnit

l:

tanquam abfoluté futurorum ad vifionem, 24

Conf. g. 1. IV. M.

aamvis enim "Theológi fatis

J

coruniter fcientia

mabfiractivam in Deoadmit-

mpew

tant, eámque vel

int effe fimplicem'

intelligen-

yo

]u

tiam, quà Deus in (ua effentia vide

f creatüuras$

].4

poffibiles; alii rarnen eam üt imperfectam te-

v

Jiciunt, & füffragantibus eiiam Ss. Pátrum diz

quodil

is rerum poffibilium cognitionem contendunt

[üm/ ,

efTe intuitivam.

3uia tamen difcordia hiec po«

lonimic

tiffimiüm oritur e

Á

diverfà vocum tifürpatiorie

ub

&. 2. 7: M. N.m. q

uia; fi retineaturdataà nobis

TOU

nuper fcientig divi

n

fio & explicatió

;Bürsutraque

velalterutra s2z. fa

l(a eft; Nam t:fi&b(tra&tiva &

y

intüitiva dicantur differre ex eo,;

—

p9

)

quód prior $t

copnit

iórei inalio tanquam medi

o üt quod priàs

fnl;

cognito , pofterior auteni fit im

mediata & 3 tal£

t

medió| independens;

ütraque pars sizoris falfa

ph

j

eft, quia fcientia fim

plicis inrellipénti& attingit

m"

j

étiám poffibilia in fe

ipfis; & fcientia vifionis

pfæ(erä

eógnofcit.quoque ex

Iftentid in decretó divinoj

" 3pr

L

ac prarterea feientia media inguitiva dici debet?

Nm2

$i

$64

Ds Dro Uxo.

T

Si verb 3. dicantur differre ex eo, quàd priot

]ite

rerminetur ad objectum preefcindendo ab ejus

«tl

exiftentia abfoluta, pofterior autem objectum

xeprefentet üt abfoluté exiftens; pri

ma pars

ifü

znin. falía eft , quatenus foli fmplici intellipentiz.

Qon

Y

ribuit rationem fcientie abftractivae; cüm &

du

illa fcientiae. conditionatorum conveniat.

uód prior.

p

denique 5. ftatuatur differre ex eo; q

dife

reprafentet obje&tum prazcise üt pofíi

bile, po-

vel exti-

Wt

fterior üt quocunque modo exiftens

V

zurum five fine five (ub conditione ;

fecunda

gars. »iz. falfa eft

, quia fcientia conditionato-

f

& tamen intuitiva foret;

Qij

zum non eft vifio,

Áit

unde rurfüs non fola fcientia vifionis eft fcien-

tia intuitiva.. .2d31. & D. M. Quse reipsà non

)u

wrunt, fed forent tan

rüm pofità aliquà condi-

zione, non funt futura ab

foluté & fimpliciter,C.

xon fünt

futura conditionaté & fecundüm quid,

fut

JN. Eademrefponfio convenit probationibus;

us prefentis teftimonii

[C

yprafertim cüm context

fi

snanifefté prodat fermon

em effe deabfoluté fu».

auro, S. Aug. autem alibi f.

a

pius conditionate

lls

i

u

futura agnoíc

dt, üt ex pr.

Cap. liquet. 4

(

l

"Conf. . IN« Co

nf. vel D.. Conditiona

t futura

ATA

nus poffibile op-.

lüy

fünt tantüm poffibilia; quate

T

ponitur przeciséactualiter exiftenti vel extituro»

(C. quatenus opponitur uni ex duobus

Bu

nat& eventuro fub qua-

I

libus prz altero.derermi

d

cunque ratione; iN.

Polfibile preecise fum-

lr

prum dicit. non , repugnantíam preedicatorum

diri

roducibilitatem , praefcindendo an res aetu

antüm

W

at in aliqua f,!empoxiisf differentia;. t

pofíi-

i

Dr Dro Uuo.

365

yprit

bile eandem non repugnantiam vel próducibiz

litatem .dicit; fed negando omnem actualeni

i

bj

exiftentiam pro ulla temporis differentia: hoc

ipfüm etiam negat meré conditionaté futurum,

m p

l

gennt

non tamen dicit-folam rei non repugnantiam

velproducibilitatem , fed proportionem &con«

ducentiam conditionis ad conditionatum , quà

i

j

p

pofità v. g. confen(us poriüs futurus effet , quàm

diffenfus, quinon minüs ac ille poffibilis eft, ac

lblk) p

«t

nonrepugnat. 74dpro/.N. /4/J. Scilicet, quód ad

od

transferendam rem à ftatu poffibilitatis ad ftatumm

futuritionis mer? conditionate non füfficiat con-

Jriont

ditio rantüm poffibilis; quia quamvis heec in fe

ja if

[l f

füturitionem non habeat , includit tamen pro-

53 n

portionem ac conducentiam ad rei futuritionem,

i C(md*

quam non praftat conditio, fed caufa rei fu;

G

turz libera przeítaret ex propria electione.

*

"

255- Olferva. Contingentia conditionat

W

futura alia (ant immediaté libera creatae volun- '

m

yioo

tati, üt illud: fi 'Tyrii viderent rniracula Chri-

liti

Yoli

(j

ftij agerent poenitentiam: .. alia funt immediat&

libera voluntati divine: & hec poffunt depen-

gdmüfï'

g ^

dere vel ab aliqua conditiorie, quz eft imme-

diaté libera voluntati creatze, üt ifte actus divi-

j

nus: fi viderem Adamum peccaturum , incar-

hll

t

narer; vel ab aliqua conditione, que- Deo eft

immediate libera; üt hic actus divinus; fi crea-

t

rem.alium mundum, crearem tot Angelos.

Scientia horum omnium conditionatorum dici-

d

mmwm

tur &elt (cientia media; fed tamen.fcientiacon-

ditionatorum «creaturis immediate. liberorum

fcieutia media divela , & de hac difputatur inter

y

o-

r

an.

$66

Dz Dto Uuo.

"LThomiftas & NNoftros: fcientia veró conditió-

m

natorum]Deo immediat? liberorum dicitur /eien-

Tra]

$ia inedia veflexa , & de hac etiam controverfia

ais

eft inter Noftros.

Porró fcientia media pro-

ii5

ri& reflexa vocatur.ea, qua' pro conditione

M

habet aliquid, quód voluntati creatze eftimme-

fünr

diaté liberum ; quia cüm hoc fub conditione

inU

ropofitum fit-objectum fcientiee medie dire-

lür

éke , fcientia divina illud attingens .tanquam

qui

conditionem füpra fcientiam mediam directam

ind

reflectit: hoc veró cüm:.non fiat in conditiona-

[

to; cujus condirio eft-decretum divinum feu

Il, [

actus D'eo- immediar& liber, hinc fcientia: illá

m

proprié & füb illo refpectu non dicitur reflexa;

d

quamvis: fimpliciter adhuc: reflexa recté appel-

Yut

;Ketur; eoquód per illam: Deus: refle&tat. fnper

Df

v

?

*

*

d*

.

f.

actus pro

prios per modum*c?nditioniS"iir?Pur-

£

-

&

i

igtos., :

E

Vi

MARTICULUS I

[

MOI

du deur im. Deo: féientio media diretto?

tüfio

Qta. Vocabulum fícientiae rnäiliæ; qüOd

Qd

an. 1566. primus in fcholas induxit

lgl

P Petrus*

Fonfeca ; Societatis Jesu Theologus;

Tly

'éjusdem difcipulns P. Ludovicus Molina anno

C

* 3589- typo mandavit in Libro,, quemi infcri-

fs

píerat: Concordia liberi arbitrii cum gratice do-

T

nis, divinà pre(ícien

tià. & pradef

i

inatione.

ür,

* Opeti huic, quod primum in materia Theolo-

gi« fcholaftice à Scriptore Socieratis rypis vul-

Itl

[

b

gatqgæ eít; litem non folàm de nemine; fed

fe

p

Dzr Dzo Uwo.

$67

ynditi

ze ipfà & do&trina movit;P. Dominicus Bannez,

i r

Predeterminationum phyficarum Autor, cum

tOver

aliis &-facra PP. Preedicatorum familia Doctori-

m

bus;.unde ortum duxerunt celebres de Auxiliis

niiti

congregationes , quarum feries & exitus füb

(limme

Summis Pontificibus Clemente VIII. & Paulo V.

ndiit

in Urbe habitarum in Tr. de Gratia expone-

jg d

tur. .- Controverfie cardo in eo vertebatur,

g

quód PP. Dominicani. vellent Deum agnofcere

REU

in decretis.füis abíoluris ac intrinfeca virtute

nitote

gratiee per fe efficacis, quidquid homo facturus

na^

Jit; fi hec ipfi gratia.conferatur; ideóque inu-

"

tilem faltem..contendebant effe fcientiam. me-

reli

diam: Theologi autem Societatis, quamvis in

2

-Variis difereparent à Molina, cüm tamen uni-

- dopt

verfim nullam apnofcerent pratiam ,. que per

mf

Le & ex natura fua phyfic& fit conjuncta cum

effe&tus nepabant confsquenter, Deuin.certó

videre. poffe futuros actus falutares in decrero

:dandi gratiam efficacem ; fed neceffarium cum

j

Molina ftatuebant ,- ut priüs

rioritate quádam

rationis .per ícientiam me

di

am perfpiceret;

W

:quid actura effet voluntas, fi talis vel talis gra«

tia el concederetur ;...ex quo capite quicunque

J

Thomiftis aut aliis etiam;: qui gratiae per fe:ef-

j

ficacis nece(fitatem poftea reftrinxerunt ad prae-

n

fentem naturee Japíze ftatum, opponuntur; ge-

rtamg*

nerali nomine Moliniftee ab Adverfariis vocan-

tur. Quamvis itaque fcientiam mediam dire-

y

iW

élam.dixerimus eam. cognitionem, quà . Deus

)

fine- ullo.decreto a&tuali: previdet , quidquid

COf

/

ji

crearla, voluntas fub quacunque conditione

na4

ituta

$68

Dr Dso Uxo.

füituta. efet liberé fa&ura;' queftionem tamen

n

propofitam , ad a&us voluntatis falütáres vel

mon|

Q

1nalos reftrictam; pracipué verfabimur; tum

«quàód materiam univerfáliàs acceptam fuprà jam

gm

& num. 242. & feqq. nonnihil tractaverimus:

n

tate

£üm qnód & habitarum Difputationum memo-

xia & applicatio hujus controverfize & aliorum

CQ

CFractatuum argàümenta videantur exigere in-

hen

xquititionem ad hos terminos revocatam, Ne-

fi)

sque tramen hic adverfía grariee fyfternataaut no-

qui

4ftrum eriam fingillatim excutiemus, neqüe om«

Y

Tia, que inde peti poffent, arguimenta affere-

T

4nus, íed pauca duntaxat, &

(«

quæ--:-jprqe;eipuþ

ibue faciunt, perftringentur.

hf

257- Dico. Datur in Deo

fcienria^tiiediardi:

j

Ye&a; five Deus certó; cognofcit falutaria vo»

)

iuntati creatze libera conditionate. furüra in fe-

ápfis,:& non.in decreto prs- vel condetermt-

t

7ante, aut dandi gratiarn per fe efficacem.

p

Prob. L ex Scriptuva.

hriftus Matth. r1. &

Q

Luc.:1o. juftiffime increpat. Judeos comparati-

te

vv& ad T'yrios, propterea quod illi paenitentiam

Ti

d

nonegeriat, càm Tyriieam egiffent; fi eadem

vidiflent miracula, eadémque auxilia interna ha-

t

buiffent : Sed hac increpatio injufta foret; li

lii

cientia conditionata de futura "'yriórum po-

W

nitentia fub conditione miraculorum & auxilio-

T0

rum eorundem fuündaretur in decreto prz -ivel

«ondeterminante aut dandi gratiam ex|fe efft-

lt

«acem: ergo. Min.prob. Injufta eft increpa-

t

tio comparativa , quatdo datur ingens difpari-

ratios

:

tas in auxilis omnino 'fngceffariis ad ope

nem;

^Dg Dto Uwo.

$69

Mul

nem, adeó ut unus ea omnia habeàát; & alius

ifeS

non habeat, ex folius increpantis arbitrio; tüt

1; t

quia ex obfervatione Ariftotelis L. 3. 'T'op, ar»

yprit

umentüm à compatatione inefficax eft; ubi

Jetimoy

datur difparitaris ratio conducens, ut' diverfi-

Wucltd

tatem fortiántur extrema; inter quaé inftiruitur

aliri

comparatio: tum quia vis memoratae repre-

m

n

henfionis ftabat in eo; quod non fit' potior rà«

"

tio, ut Tyrii converterentur vifis miraculis,

Y

quàm ut füb eadem conditione convertantut

Q

judei: Sed fi fcientia conditionata de furura

u

Tyriorum pcenirentia fundaretur in dicto de4

od

creto; "T'yrii quidem ex folius Dei arbitrio ha-

buiffent praedeterminationem aut pratíati per

ydlib

fe efficacem tanquam omriino neceffariam ad

ana V

ponitentiam , Judei veró non habuerünt hoc

& m

auxilium 'predeterminans aut ex fe efficax;

d

cüm , fi habuiffent ; infallibiliter omnino egiffent

N

peenitentiam: ergo. Hinc veró etiam patet,

j

yd

quód Jude

otuiffent fe jufliffim? excufare'&

u

refpondere

$

hrifto: Domine, fi Tyrii tua mi-

j

racula viderent, effent'ad penitentiatm agen-

vü"

dam phyficé preedeterminati ; haberéntque pra-

ntermb

ter auxilia; quae nobis donata fünt, aliud for«

| f

tius irrefiftibile & omnino neceffarium ; quo

n/

(

nos caremus occulto Dei judicio: cur ergo

$?

nos increpas, quód vifis miraculis non egimus

ponitentiam, per oomparationem ad T yrios?

J

el

T

Increpatio àutem jufta effe nequir, cui juíta po-

teft obtendi- excufatio, " : Copf. 7. Si: ftatuatur

t

T

penitentia Tyriorum corditionaré futüra unic&

a

*ffe cognita in decrero praedeterminante ; Chri-

nj

ftug

[2

$79

Dr Dzo Uuo.

ag

ftus non potuit Judeos objurgare, nifi vel zmó,

quia peenitentiam fine preedererminatione phy-

fii

D

fica non egerunt ; vel 2dó , quia predetermina-

tione.ad penitentiam. agendam caruerunt: f&

Nn1

ipu

neutram ob caufam poterat objurgatio effe ju-

Mnt

fta. .Non quidem ob rmum; quia nemo ju

tiara

objurgatur ;

quód penitentiam non agat eo

3nodo;quo eamapi eftimpotlibile

tg |

m

bile erat; ut Judei fine pradeterminatione age-

.Kent. panitentiam: -,ergo. Neque.ob adum;

jurgatur jufià,, quód ca-

n

:quia:;rurfüs nemo ob

m

xeat.aliquà re, cujus.

habendae vel asguirendee

liberam. poteftatem non h

abet:. falis;veró res

t)

hs

-eft pradeterminatio phyfic

a fecundüm 'Thomi-

flarum.principia: ergo.

Hinc Judei. Chrifto

ilq

&

U

áncrepanti ulteriüs potuiffent juft& reponere:

Domine, vel vis, ut fine præcïeterminatier

(ui

vel ut cumilla?. fi zmum

p

penitentiam agamus ;

H

«

fbf

psus

; quod & nobis :& Tyriis

eít fimpliciter

eterminatione pa-

Qu

impoffibile;.cüm íine prad

d.

mitentiam agere non minüs,

imó magis repug-

um;, da nobis

üm

nej,. quàm fine;alis volare: fi 2d

h,

predeterminationem ,. ficut eam

darurus eífes

"Tyriis, & tunc, fi.poenitentiam. non'agamus;

Qite

Id

quam illi effent acturi, objurga nos, quantüm

lic]

liber. -.Corf. /J. Objargatio unius prae altero

lm

nec jufta nec feria eft, f1 is, qui objurgatur , !

quidem viruperabilem reddat,. fed.in iis cit-

ang

cumftantiis, in quibus alter non objurgatus '€

ln

Qu

quoque vituperabilem redderet , ubi in easdem

ineideret; & econtra fi objurgatus fe redderet

D

15;

Q

laudabilem ; ubi verfaretur. in iis circumftanti

in

Dz Dro Uwo.

325

(el n

in quibus pofitus alter fe reddit laude' dignum:

x pl

ed in "Thomiftarum fyftemate hoc accidit re-

t

fpe&u Judeorum & Tyriorum; nam Tyrii

Qnt;

non magis egiffent peenitenriam, quàm Judai,

Ti

fi.pariter deftituri fuiffent gratià preedetermi-

[ jb'l:

nante ; & econtra Judai tam egiffent poeniten-

tiam , quàm aécturi erant 'Tyrii, fi pariter. gra-

g

n

tie praedeterminantis auxilio. inftru&ti fuiffentz

Qrea

ergo.

y

) »,dum;

- Prob. H. ex.Patvibus, Pluritni Patrum,'qu*orsl

& refert Ruiz de fcientia difp. 65. , &quorum

quöd Ü

i

aliquos inum, 241. conf. ult. laudavimus, con-

v

tra Manichaos tractant queftionem , cur Deus

J

Angelos & homines produxerit , pofüerítque

. Chri

in circumítantiis ejusmodi, in quibus illos pec-

pont

eaturos certó. praeíciverat: erpo agnoícunt ali-

inatiot

quam in Deo de füturis angelorum & hominum

hm

peccatis preícientiam , quae ipfum à decreto

xmpïlü*

abíoluto eosdem producendi & in ralibus cir-

g

cumítantiis ponendi retrahere potuit, quamvis

jj

de fao. non retraxerit ; quia; uti füprà nota-

d

tum eít, queítionem hanc non folvunt nepan-

n o

do , Deum eam fcientiam habere , üt tamen ne-

gt

gare debuerunt, fi exiftimáffent, Deo illam non

T

ineffe ; (ed rationes alias afferunt, ut contra Ma-

nicheeos oftendant, Deum per fuam przíciens

i

tiam ac produ&tionem: non effe caufam, cur

[g'a[llï j

angeli & homines peccent, ftatuüntque pro il-

j u ]

p

lorum peccatis propriam ipforum libertatem ;

J

quam Deus, ficut non tenetur , ita ob fines.fuae

i

providentiee fan&tiffimos.noluit impedire. At-

ulla

j

ql,li, hec fcientia omnino eft media, cüm n

alia

Dz Dzo Uso.

Jas

alia fcientis affignari queat, duce Deum ab illo

decreto retrahere valeat. Nam 1.non eftfcien-

Ü d

tia vifionis abfoluta , quà illos abfolut& peccatu-

volon

10$ videt; quia heec fcientia decretum abfolu-

&l (

tum angelos & homines creandi, eorümqué

!d

tüdit

peccara permittendi fupponit, ipsóque eft po-

fterior, adeóque Deum ab eodem decreto re-

hm

trahere nequit j' cüim ficut prius non pendet à

lnl

pofleriori , fic neque peripfum impediri poteft.

Og

Preterea fi abfoluta peccati futuri precícientia

qii])

poffst Deum à decreto abfoluto Luciferum pece

jv

caturum creandi retrahere, etiam poffer tàfü

; g

um carentía hujus decreti quàm cum ipfo de*

t i

MPRP

;

r

e

eto reipsà conjüngi, arque hinc dari fcientía

Wt

abfoluta' de futuro Luciferi peccato fine ullo

D

j

peccatum hoc permittente decreto abfoluto &

A

*actuali; quod falfüm omni

no eít & maximé in

lmputïxj

"Thomiftarum fententia.

Nec 2. eft fcientia

Wa

conditionara in decreto obje&tivé conditionato

fieis

fündata, quo Deus vellet atigelos & homines

fi illos pro-

ad attum peccati prsedeterminare

Drey

duceret; quia fi Patres decretum hujus

modi

&l

Verba

agnoviffent; -obje&tionem Hareticorum relie

quiffent plan& infolutam: cüm enim hi Deum

"

&T

arguerent peccati autorem; fi homines crearet,

dg

quos peccaturos pravideret,: majore funda-

j

xmento id arguiffent; fi Deus futura illorum

:em,

jeccata non preevideret , nifi in decreto conat-

d

tionato illos determinandi ad actum pecciti;

ü

llf

atque hinc Patres potiüs laborare debuiffent;

ut oftenderent, Déum non fore autorem pec-

[

s

cati; etfi tale decretum habuiffet.

Pyeterea

e]eagl

eus

Dzrz Dro Uwo.

373

141)

Deus de facto habuit decretum abfolutum crean-

elici

di angelos & homines, eósque, àt Thomiítae

pectt

volunt , predeterminandi ad materiale peccatia

abiti

erpo de facto non habuit illud decretum coón-«

Yüng:

ditionatum; càm in illorum fyftemate decreta

dip

conditionata tantüm locum habeant circa effe-

ceote

&tus nunquam abfoluté futuros, decreta auterm

peudeu'

fimpliciter abfoluta fufficiant pro eventibus ab

ipd

foluté futuris. Nec 3. eft fcientia neceffaria;

U

quà Deus vider futura angelorum & hominum

um

peccata, fi illos ad materiale peccati predeter-

yfr d

minaret; quia Patres aliàs non potuiffent pec-

jpf

cata futura refündere in folam angelorum &ho-

i o

minum libertatem, fed debuiffent eareferre ad

(ne Ü

divinam predeterminationem; utpote quam

olnto!

illiévitare non porerant , & cum qua non peccare

st

impoffibile illis fnerar.

Conf. . ex S. Augufti-

d

n0 , qui, t num, 241. notatum eft , gratiam ef-

dj

Hcacem explicet per vocationem congruam,

,)1

J

h. e. collatam in his circumftantiis, in quibus

il

previfa eft habitura effe&um; de quo fufficiat

J

ex L. 1. ad Simplic. q. 2. expendere pauca haec

jl j

Verba: [gitur wou voleutis, ueque curventis , fed

ié

ami[erentis of Dei, qui boc modo vocavit , quomo--

aut

40 aphum evat eis, qui [ecuti fung vocationem.

Ti

ltem: Jllj ek&i, qui cougruentér vocati , illi au-

| ]]W

tem , qui tton attempevabantur vocationi , non ele-

d

