düm noflram precise rationem , fu/d. pofitivé

Íiq

Qj

& excludendo à Deo actualem intellectionem,

IN. ab hac duntaxat prefcindendo, C. Hocve-

(

ró duntaxat imperfectionem noílri conceptüs

indicat, quatenus copirans in Deo potentiam

f

j

intelligendi, non unà ac fimul cogitat actua-

lem intellectionem.

Ad Conf. I &. D. M.

On

Ci

iNulla intellectio creata eft mapis pura puritate,

qua fundetur in vera & reali perfectione,

L

lm

quae fundetur in defectu perfectionis ejusmo-

x

E

di, N. Perfectio fimpliciter fimplex eft; quo

. Dr Dzo Uxo.

457

in Deo intelle&us & intellectio actualis rea

litee

vey

, identificentur ; quae cüm defit intelle&tioni crea-

geminz

o t

te , apparet in prafenti argumenro Aureoli

fophiíma committi circa puriratem, qua tan-

v

quam perfectio create inrellectioni tribuitur;

cüm tamen fit defectus perfectionis fümmse.

;miüm

t d

192. Objic. comt. 2d. . Species intellioibilis

fupponit potentiam indeterminatam, quia ne-

j

d pum

Ti

Ü

ceflaria ponitur ad hanc determinandam: fed

intellectus divinus non eft indeterminatus, quia

Ü

Ti

nf

non minüs in cognofcendo quàm effendo eft

neceffarius: ergo.

Conf. ]. Speciesintellipibi-

1["

j d

lisnon poteft effe medium üt quod, fed medium

duntaxat üt quo: íe: effentia divina refpectu

J

]l

creaturarum tanquam fpecies intellipibilis ad-

miífa eft medium àt quod, refpe&tu fui verà

non foret medium üt quo, cüm effentia cogno-

- fcatur: ergo.

Couf. lT. 1n divina intellectio-

ne effentiali non datur ratio fpeciei expreffze feu

:ïää:hr

verbi intelle&ualis; cüm aliàs deberet admitti

X f

filius effentialis feu communis totius Trinitatis,

Vr

[

ficut admittitur filius Patris: er

p

go nec ratio fpef

ciei impreflz feu intelligibilis.

doni

f

. D. M. Species intelligi

bilis in fpecie &

creata füpponit &c., C. fpecies intelligibilis in

yct

o

genere & üt abfílrahens à creata & increata,

Juld. füpponit potentiam pofitivé ac realiter vel

[ K

formaliter ac preecifivé tantüm indererminatam;

|

C.neceffarió realiter ac pofitivé indetermina-

PU["V-

"J

tam, N. Species divina feu increata , fi realiter

0

fpe&tetur, eft ipía effentia divina in perfectione

e[]cmJ

pura & propria equivalens fpeciei createe ab

T5

e à

intel-

!

- d

438

Dr Dsgo Uuo.

intelle&tu creato realiter diftin&tee: fiautem fpe-

Jlbl j

&tlb

&tetur formaliter & prout noftrà ratione ab in-

telletu divino diffin&ta, pro fundamento di-

n

ftinctionis habet illam zequivalentiam , adeóque

)ul

non poteft füpponere divinam intelligendi po-

Vff

tentiam pofitivé & realiter indeterminatam, fed

m

folüm precifivé, quatenus intellectus divinus

n

füb ratione formali folius potentiee intellectivae

hd

non concipitur determinatus,

"4 Cenf. 1.

&pl

dür

&..D. M. Speciesintellioibilis ingenere & ütab-

ftrahens tím à fpecie objectiva & inrentionali;

tttti

quàm à realiter vel per ,rationem tantüm di-

Q

Ítincta non poteft effe medium ür quod (ed fo-

"m

làm üt quo, N. fpecies intellipibilis in fpecie

1

& fumpta pro fpecie intentionali, /7/7. ubi po-

Y

nitur ípecies intentionalis realiter diftincta ab

E

Obje&to, C. ubi realiter eadem cum objecto eft

d

& tantüm ratione noftrà concipitur diftincta vel

RQQ

prefcinditur, N. Hinc veró eft , cur Deieffen-

l

tiam dixerimus fpeciem intelligibilem, cui ratio

di,

Ípeciei objectivae convenit refpectu creatura-

De

rum , ratio veró fpeciei intentionalis refpectu

tür.

fui ipfius, prout formalitatem dererminandi ha-

bet ad fe tanquam objectum terminativum, que

qui

fecundüm noftrum modum intelligendi. tan-

DT

quam diftinctee formalitates concipiuntur : un-

M

de etiam dici poteft earenus hanc fpeciem ha-

Vr

bere fe tanquam medium üt quo, quatenus fub

formalitate hàc directé non terminat fed deter-

teli

tninat divinam cognitionem füi.

"d Conf. If.

Wgr

R. [V.d. quia verbum in divinis, juxta S.Tho-

Wf

mam in imum diíl. 27. q.2, a. 2. in Corp. &

t

alibi;

s

Dzr Drzo Uvo.

439

[

alibi, poteft accipi pertonaliter vel effentialiter:

du

perfonaliter fümprtum importat relationem rea-

to 0

lem producli à dicente feu inrelligente, à quo

u

proinde realirer diftinguitur; eflentialiter feu

d

communiter fümptum importat folün relatio-

njd

nem rationis, & pariter rationis diftinctionem

jv

ab intelligente, qualem eriam importat intel-

«(

lectio aétualis.. 44 prob. N. /z4. Diparitas, non

"

ex philofophia vel ratione naturali, fed ex fide

u

defumenda eft, ex qua certum nobiseít, unum

ioni

tantüm in divinis effe verbum realiter produ.

It

i

&um & filium duntaxat unum , de ceetero au-

f

tem , quidquid effentiale eft ac commune roti

f

Trinitati, realiter effe idem & improdu&tum.

i o

Interim in verbo intelle&uali, prout abílrahit

d)d

20

à creato & increato, & in divinis à perfonali

lod

& communi, improdu&to item & producto,

aV

reperitur aliqua perfectio pura, nempeforma-

T

lis reprecfentatio vel intentionalis imapo obje-

g

€ti, qua cüm à perfectione tum intelle&dtüs tüm

eiti

fpeciei intelligibilis in creatis realiter diftingua-

n[þfgm

tür, ab iisdem in Deo ratione diflingui poreft,

yil

193. Oljic. cout. 3t. 1. Deo tribuendum eft,

njqU?

quidquid in creatis eft melius ipfam quàm non

m

ipfum: íed agere ex habitueft aliquid ejusmo-

r U

di; quia eft apere prompté ac fine difficultate:

:m bg

ergo. Conf. In Deo dantur fapientia, (cientia

& reliqua virtutes intelle&uales: (ed virtusin-

r

j

telle&ualis eft habitus: ereo.

2. Deus omnia

j

cognofcit, ficut fünt: fed effe&us (unt ex. (uis

The

caufis : ergo cognofcit effe&tus ex caufis: ergo

"

ficut nos dicimur habere di(curfum, dum effe-

us

j

Ee 4

d4o

Dr Dro Uwuo.

€&us per caufas, aut has per cffe&tus cognofci-

te|

14

mus; fic & Deo tribuendus eft difcarfüs. Corf.

In Deo dantur hz cognitiones: fi Perrum re-

Q

W

Ípexero, convertetur; fed refpiciam , ergo con-

vertetur: ergo datur in ipfo fecundüm noftram

pi

d

yationem difcuríus; quia inrer illas cognitiones

ratione noftrà diflinétas recté concipitur talis

[

ordo rationis, ut ultima duas priores füpponat,

d

& ex illis legirimé inferatur, qui fan& ordo fuf-

C

ficit ad rationem di(cursüs,

7

Ü

B. ad vmum D. M. 'Tribuendum eft Deo,

q

:

quidquid in creatis eft abfolut& melius ipfüm;

[

quàm non ipfüm, C. quidquid ex fuppofitione

fi

tantümalicujus imperfectionis , vel relaté ad (üb-

y

jectum imperfe&tionis capax, melius eft ipfüm

Q

quàm non ipfüm, N. . Ejusmodi autem non

minüs eft habitus, quàm obedire Deo, timere

K

Deum. poenitentiam agere &c. , de quibus vide

)

regulam füperiüs datam. /4Couf. w. D.M. Dan-

tur inDeo virtutes intelle&tuales, fecundàüm quod

j

dicunt perfectionem puram, qualis inrelligen-

tiee(timmediata cognitio principiorum, fapien-

&

rtie aliffima cognitio caufarum altiffimarum,

Ü

fcientig cognitio certa & evidens, prudentice

vecta ratio vel vera cognitio honefté agibilium;

[

artis recta ratio feu vera cognitio factibilium,C.

d

fecundüm quod dicunt imperfe&tionem , qualis

j

eft ratio babirüs, N. Itaque habitus quidem eft

—

li

genus re(pectu virtutis creatae , non autem üt

li

preícindentis à creata & increata; in hac enim

Q

confideratione rario potentie vel facultatis re-

l

j

& operandi in aliqua linea vel volitiva vel ia-

tellectiva

. Drs Deo UNoO.

44t

of

telle&iva locum generis obtiner. — 42 adum W.

Quj

1. N.1m.Conf. Inferri enim debuerat: ergo Deus

nf

cogno(cit effectus effe ex fuis caufis; vitium

COT«

veró argumenti eft variatio appellationis, pro-

Jlrat

prerea quód « ex eau/ós, in preemiffa afficiat

tiond

efíectum, cujus dependentiam & caufa fipnifi-

r tüi

cet ; inconclufione afficiat cognitionem divinam

pun

effectüs , eámque à cognitione caufie vel ipfa

pl

caufa dependentem reddat. . 2. /V.24. Conf.

t? pav. Rauo eít; quia nos per caufas, non

]

j ,

quomodocunque fümpras, fed ürpriüs cogni-

pfun)

tas cognofcimus ; Deus autem non ita cogno-

fa.

fcit; fed uno intuitu caufam & effectum com-

d*

prehendit: unde vó per cau(àm, ad noftram

jlit

cognitionem relatum importat ordinem fübje-

? f

cuvum inter cognitionem caufze tanquam prio-

m

rem & cognitionem effectüs tanquam pofterio-

b uU

rem; relatum veró ad cognitionem divinam de-

,

notat ex parteobjecti connexionem neceffariam

caufze & effectüs, ex parte intelle&tüs divini (olam

mqlmd

p

fimultatem vel poriüs identitatem cognitionis

]l

'an,l

fj

caufie cumcognitione effe&tüs /Z4Conf- R. IN. Conf.

vt

€7 prob. Quamvis enim tresilli a&us in Deo po-

nantur ratione noftrà diftin&cti, non tamen da-

det?

al

tur fundamentum concipiendi illos in mente

iümlv'

divina fic dari, (icut per illa verba fignifican-

lJ

tur. Ratio eít; quia pofito complexo ex fcien-

i

|

W

J

tia conditionata converfionis füb refpe&tu futu-

ro, & ex fcientia abfoluta de refpectu reipsà in-

(

us

T

dulro,Deushabet clariffimam comprehenfionem

tum hujus complexi tum converfionis abfolu-

j fe

jdit

15 füturc , cum qua complexum illud neceffariüà

€Qna

[c&iïi

Wes

442

Dr Dro Uxo.

conneCtitur , adeóque cognirio hujus comþlex-i ir

non precedit cognitionem abfolutam confen-

100

süs in genere cau(e formalis illaminativee, fi-

U

cut premiffae formales in nobi« praecedunt con-

tll

clufionem formalem, fed folüm proponit ob-

d

m

jectum , quod timul cum converfione abfolu-

t& furura uno fimplici intuitu com

Üt

prehenlivä' à

loí

Deo cognofcitur.

ür

QuaRnES: 722, 67 quid [imt Idee in intelle&lu

d

;oino ?

En

Yi

194. JVota. Obfervatur quidem in ufü ha-

rum vocum, /2ea, &atio, Poradigma & Exem-

; (l

r

plar , nonnulla diverfitas circa preefenrem mate-

tiam apud Autores tam facros quàm profanos;

j k

iem

communiüs tamen vocabulorum bhic eadem fig-

nificatio accipitur , & idea dicirur effe forma vel

(

exemplar, fecundüm quod arüfex operatur:

&i

&

unde patet ideam nominari reípectu alicujus

operabilis feu producibilis ad extra, nec pofle

Vl

$

dari ideam Dei. Idea fic fumpta dividitur in

objectivam feu üt quod, & formalem feu üt quo:

; lu

[T

Oljefliva eft res, in quam tanquam id, cui opus

füum conformare fufcipir, intuens artifex ope«

|

! h

ratur: Zormalis eft ejusdem rei cognitio feu

actus intellectüs, quo artifex um rem illam cum

i

| f

ejus modum à fe imirabilem cognofcit. Divi-

ditur pretereainexternam & internam , quarum

DI

illa eft aliquid extra arrificem pofitum, ifta vel

ipfe artifex, vel aliquid in artifice exiftens:

utrumque hujus divifionis membrum conveni-

d

re quidem idea poteft; poítremum autem fo-

"

um

" Dzs Dso UNb.

443

D

lum idez formali proprium effe, ex utriu

Sque

onfe

notione patet. Porró circa primum quaeítionis

Væ, (i'

propofitze caput vix ulla invenitur etiam Gen-

n con

nilium oppofitio; circa alterum tamen major

t

eft (ententiarum diverfitas, quee partim addo-

3l

gma partim ad fcholarum opinionem reducitur.

nl

Ut enim nihil dicam de errore Platonis in Phi-

lofophia jam expugnari folito, qui ideas crea-

turarum reales ab individuis (eparatas, & in füo

i

effe propric ac fpecifico fübfiftentes admifit ,

Energie ille Palamitarum, de quibus füperiüs

actum eft, iisdem etiam dicebantur ideze diftin-

r n

D

&e à Deo & increate; à Philone autem ideze

([utg

confündebantut cum verbo, fermone ac ratio-

ne Deicreatà , quam fecundi quafi ordinis Deum

lfïmqï"

effecredidit, & hinc Arianis occafionem errandi

m1i

na v

dedit , ut Filium Dei ac Verbum dicerent à Patre

etu

ac fupremo Deofactum effe velut archerypum &

exemplar rerum omnium , quas deinde procrea-

gf

«

vit; à Wicleffo autem, fi Waldenfi Tom. r. C.

5. & 8. hunc errorem oppugnanti credimus;

d

habebantur pro ipfis creaturis à Deo diftin&tis,

& fecundüm hoc effe ideale ab zeterno jam ex-

iif

a

tra Deum exiftentibus; 8 Catholicis veró qui-

busdam Do&oribus dicebantur vel ipfze creatue

iio

u

rc olimextituree, vel ipfà natura Dei five üt par-

ticipabilis, five üt intellecta, five àt inrelligens.

J

u

195. Aefpondeo L. Deus habet rerum om-

jur

niutn, quarum eft autor & caufà per fe; ideas

perfectiffimas,

Prob. JAutovitate. Dionyf. L.

v

de div. Nom. C. 5. Eedem res , inquit , uzius e9

ejusdem Jolis participes funt , quavum cau[as in fe

q

M

ápfo

sss

Dzs Dzro UNO.'

444

üpfo fimplici & umiusmodi vatione coutinet - fic mul-

Wi

10 magis n Deo, qui tam [olis ipfius, quàm cete-

[

vorim caufa eff omnium , concedendum efl , omnia

[f

D

prias ine[fe vevum exemplaria uiricá 69 [ubflantiam

excedente unitioue.

Orig. in C. 1. Joan.: Opi-

]

stor , ficut domus €9 navis fabvicatur vel edificatur

j frit

guxta figuras 69 formas mentibus eorum , qui ffru-

! de

&ure preefideut , conceptas z. fic univer[a fada fuiffe

| fC [

guxta vevum futurarum vationes sam antea à Deo

! Ti

snanifeflatas 2n [apientias omnia. epim in fapientia

1 p

fecit. . Aug. L. 83. QO. q. 46.: Jdeas latinàpo[-

BROII

Jinmus: vel formas: vel [pecies diceve, ut vevbum ?

qii

verbo transferve videammuv, — Sj autem vationes. ea$

| m

vocemus , ab interpretandi. quidem proprietate di-

Q

Cedimus; vationes emim grac? Aéyoi appellautum ;

RU

son idee: [ed tamen quisquis boe vocalulo uti vo-

V&

luevit, à ve ipfa non evrabit.

Sunt mámque idet

RE

vincipales forme quedam vel vationes verum ia

dR

j

liles azque iucoummutabiles ,

que if formate non

| du

fünnt , ac per boc ctevme ac fomper eodem imodo fefe

(ing

babentes : que in divina intellgentia contimentur.

oj Wa

Plura S. Auguílini reftimonia in (eqq. appare-

tim

bunt.

Prob. Raticue, Nemo per intelle&tum

üt artifex agere poreft, nifi iniplius mente pr&e

l

exiftat aliqua forma aurt fimilitudo rei facienda;

Atl

üt patet in architecto alióque quolibet artifice:

D7

fed Deus extra fe apit per intelle&tum ürartifex

3R

fapientiffimus: ergo in ejus mente praexiftunt

forma rerum feu fimilitudines, quas ideas vo-

Der

camus. Cof. argumento , quo uritur S. Aug.

dil

L. 12. de Civ. C 20.: /; uua. Dei fapientia im-

T

meufi quidam [unt atque infügiti tbefauri vexum in-

»

Tite

h

Dr DEö UNO.

445

j ml

gelligibilium , ia quibus funt. omues imvifibiles eg ün-.

r

]

commutabiles vationes verum . etiam vifibilium &g

[)]/

anutabilium , que per iflam fathe funt , quouam

(f

Deus n aliquid ue[ciens fecit, quod uec de bomi-

J

qe quolibet avtífice ve&là dici poteft. . Porvó fi [cieus

jf

Jecit omnia, ea utique fecit , que movevat.

Dixi:

uf

ideas rerum , quarum Deus autor & caufa per

MMT

Íe eít; tum quia conveniunt plerique cum D.

h

'Thoma, quódin Deo non detur idea mali ; pro-

ial

pterea quód in Deo non fit malum , nec cogni-

i

tio directé & pofitivé tendens in malum: tum

at

quia non vacat difputare, an Deus habeat fin-

i i

gulares ideas eorum , qua cum altero produ-

t

cuntür, an veró horum idea in idea fübjecti

m

contineatur.

Porró fingularium ideas dati;

qtio

certum eft; quia & cognitio divina attingit fin-

i il

gularia, & effentia divina eminenter continet

u J

differentias individuales: ideze autem univerfa-

ul

lium communiüs neganrur; quia licét Deus at-

ii

tingat rationes, in quibus plura conveniunt, &

um

qua cum aliis connexee funt aut oppofitee, non

n

tamen attingit abflractas, fed in fingularibus.

j

196. Ae[poudro [[. ldese creaturarum non

( Pfi/

funt extra fed intra Deum.

Probatur ,Autovi-

T

zate, Clemens Alex. L. 1. füb finem dicit , mez-

ul Li

zem eJJe locum ideavum;. &L. $. füb initium : /deay

inquit; ef Dei intelligentia , [eu quod à mente divi-

ij

yllb

a intelligitur..S. Áug. in illa verba * Omnia

g

per ipfum facta fünt, & fine ipfo factum eft ni-

p

hil; quod fa&tum eft, in ipfo vira erat. ;; come

W Il

mentans Tr. r. in Joan.: ztteudite avcam in av«

iil

Jf

Ves & avcaim ig opere. «drca in opeve mon ef 'v;ii?ä-:

ii

A O

446

DE'DEO UNno.

vdrca in avte efl vitas quia vivit auima artificis,

Á

V0

ubi fuut ifla ommia, autequam pvofevantur.. Sic ev-

go fratves chariffimi , quia fapientia. Dei , per quam

ftin

Jat&la [unt omnia , fecundüm avtem continet omnia,

lii

antequam fabricet omnia ; binc quee fiunt pev ipfam

tili

avtem , non contimu vita funt , fed quidquid fa&lum

, Dei

eft ,vita in illo efl . . . . foris covpora funt, in arte

jim

[//))

vita funt.. Unde & L. 85. QQ. q. 46. dicit; //ze

ampietate negavi tton po[Je , quód 1deze intra Deum

Vi

C

exiftant.

oet. L. de Confol. metr. 9. canit:

T

u cun&la fuperuo ducis ab exemplo , pulcbrumpul-

cherrimus 1pfe muudum mente gevens. — Anfel. ex-

&

Qd

ponens illum ad Hebr. 11. textum « PFide in-

telligimus aptata efle (ecula verbo Dei, ut ex

táq

Tügn

invifibilibus vifibilia fierent. ;; alteram hanc ex-

plicationem profert: Ex imvifibilibus fa&a. funt

Ont

C.l.w

vifililia , àd efl , ex intelle&uali mundo vifibilis ; in-

vifibilis euim mundus in (apientia Dei evat , €g ad

NU

Probatur &a-

anitationem fa&us eft ifle vifibilis.

CqQ

zjoge. ldea daturibi, ubi exercet munus fuum

dif

"ls

& caufálitatem: fed munus hoc & caufálitatem

nempe directionem poteít tantüm intra & in

U

Tmente artificis exercere: ergo intra Deum &

"t

in mente illius debet exiftere idea, faltem forma-

UT

lis.

Corf. de objectiva. Extra Deum nihil eft

(

áncreatum , incommurabile & seternum , üt di-

&ten

üe:

&tum eft (üprà in refutatione erroris Palamita-

rum: fed idez creaturarum funt increatze, in-

«d j

commutabiles & eterne, üt mox oftendetur:

:l

erpo.

lm

197. Re[pondeo 71]. 1dea creaturarum divi-

Ü &

a non eft aliquid creatum vel creabile.

Prob.

t

Auta-

Dzsz Dgo Uxuo.

447

Yif

"utovitate. Diony( 1. c. ideas & paradigmara

i

vocat raziones , que in Deo funt , fabflantiarum ef-

T (

ficientes 9 fIngulariter aute fubfftentes , quay Theo-

f

4

logia prafinitiones vocat; uec ton divinas 9 bonag

"

l"

—

j

j

voluntates.

Aue. L. 6. de Trin. C. 10. verbum

|fin

Ü

Dei vocat avtem quandam . ommporentis atque fa-

m

pientis Dei, plenam omnium vattonum "biventium

(

sucommutaliliums g omnes unum in ea ,frcut 2pfa

j

umum de ugo, cum quo unum. L.5. de gen. adlit.

T

C.15. Ideas dicit divizas , incommutaliles eter -

znásque vatioges: quibus adde dicta ex L. de Civ.

nip

j

& 83. QQ. num. r94. recitata.

Conf. Ss. Pa-

tres damnant Platonem ejüsque affeclas , ftatuen-

Fiden

üe

tes exemplaria diftin&ta à Deo, ad qu«e ille in-

nca

tuens rescreatas condiderit; üt patet ex Juftin.

ij Ji

Orat. parenet. ad Gent., Ambrof. L. 2. Hexam.

C.1.& 2.,. Nazianz. Orat. 33., Damafe. Orar.

l; 1

2

3. de imagin., Anfelm. in Monolog. C.8.9. &

ij

"

feqq. Ergo fentiunr crearuram, üt eft aliquid

T

diftin&tum à Deo, non poffe effe exemplar, quo

P

dl

[

Deus operatur: ergo fivecreatura fümarur exi-

nl

ftens actu, five porentià; feu fecundüm effe ef-

Fl

fentie non poteft effe idea divina; quia, utro-

,Que modo eft diftincta & extra Deum.

Prob.

j

nl

JHatione. Ynprimisenimiidea nihilaliud eft, quàm

exerplar artificis, cui opus fuum facit confor-

l;ml

j

me: fed Deus non intuetur extra fe aliquid , ut

ad illius imitationem operetur: cüm in fe ha-

16

j

beat totam rationem efficiendi, five exempla-

rem five productivam: erpo. Deinde illae ideze

T

ab eeterno crearz vel facte fünt pariter ad alias

ideascrearas? & fic datur proceffusin infinitum :

P(r

ve

A

Ms

448

bE Dzo Uwo.

vel funt fa&tee ad ideas in folo Deo fine reali di*

[j

D

ftinctione exiftentes ? ergo ad easdem poterunut

alie omnes creature fieri; ac proinde fuper-

ind

fluz fünr idee createe à Deo diftinctae. — Deni-

ls i

que per ideas intelligunt omnes rem aliquam

(5,

Ti

veram & diftinéctam ab ea, que fit: fed res üt

poffibilis,menti divine objecta nec eft aliqui

ul

reale actuale extra Deum, nec aliquid veré di-

ftin&tum à creatura , qua fit: ergo. Poftremó

N

N

idea fecundüm PP. fuprà laudatos eft eeterna;

immutabilis, vivens; divina &c: fed hec pre-

lt

Ynk

dicara nec creature actuali , nec poffibili tantüm

& objectivé exiftenti conveniunt: ergo.

Tüi

fi

198. Aefpoudeo 1. Ydea obje&tiva in Deo

videtur effe ipfa Dei effentia üt participabilis

H

Vel imitabilis à creatura; formalis veró. ipfum

&

verbum intellectuale divinum, five conceptus

lürg

effentialis , quem Deus habet de creaturis üt pof

Tütn

fibilibus vel faciendis.

Hàc diftin&tione conci-

bon

atj

liaripoffunt fententize antiquiorum , queefibi vi-

dentur nonnunquam contrarig, dum alii cum

W

fnij

Aug. L.83. QQ. q.46. requirunt, idearum pare

zicipatione frevt , ut fft , quidquid efl, aliicum Ane

T

fzl. in Monol. C. s. dicunt, ideam zi/il aliud effe

li

quàm verum quandam i ipja vatione locutionem.

Obteu

Preterea veró utraque pars fatis manifeíla €

Ia

ex hactenus allatis.

Nam quia omnes creatu-

n?l) 1

rarum perfectiones ex frequentiffimo loquendi

fülag

ufu Patrum (ünt perfectionum divinarum par-

lrjs

ticipationes, effentia divina üt participabilis ha«

l(

beromnia ad ideam objectivam requifita: cüm

T&m

Qu

veró conceptus effentialis, quem Deus babet

um

)

Dzr Dgo Uuo.

449

elid

de creaturis faciendis, ex hoc ipfo & exemplar

OECTUG.

iftud & modum attingat, quo opus ipfi affimi-

du

landum eft, per eundem habetur quafi forma-

D

lis applicatio ideae objectivee ad mentem artifi-

iiqu'

cis, ut ipfam imitari, vel fsecundüm eam ope-

droi

rari poflit; in.quo effentia idez formalis fta-

tuitur,

d

dH

199. Nec dicas 1. Dionyfius in L. de div.

dfren

Nom. plané videtur fuiffe Platonem fecutus,

PAl

NNam 1. diftinxit inter effentiam, vitam & boni-.

W pfäf

tatem divinam ceu paradigma & exemplar, &

ii

inter ipfum - effe , ipfüm - vivere, ipfüm - bo-

)

num, feü exempla quafi fecundaria, qua res

i

fui communione formant & tales efficiunt. 2.

:ipabïi

Hecc exempla ftatuit. à

Deo prodiiffe, emanáf-

fe , producta fuiffe.

| ipfu[

3. Eadem habet pro na-

cepi

turis & rationibus univerfalibus, quarum com-

municatione fin

p

gularia habeantexiftere, vivere,

e qu

bonum effe &

C.

AVec. dicas 2. ldea objectiva

Jælüi;f-*;

artificis creati non eft aliud , quàm res facienda

Ti

üt obje&tivé exiftens in ejus intelle£tu: ergo &

ii

fimiliter obje&iva crearurarum exiftentia erit

n

idea in Deo; praefertim cü

Iï

m caufà exemplaris

1

habeat fe ficut finalis, qua

eadem eft.cum fine

T

obtento. : /Vec dica$ 3. ' Si Deus.per impofftibile

hi

creaturas cognofceret, non copnità fuà effen-

Ti

tià, adhuc poffet illasproducere; 2 contrario fi

u

olam effentiam cognofcerer

; non cognitiscrea-

turis, eas producere nequi

n

ret: ergo tunc CO-

j

gnit& creature, non autem

effentia Dei, habe-

j

rent rationem ideg: erpo & nunc; tnaximé

j

quia idea debet effe per

f

üm

F

-e&*e fimilis ideato ; c

fit

p

N

^ Dr Dzo Uxo.

450

fit ratio illius imitabilis, quee tamen convenien-

d

tia effentiam divinam inter & creaturam non

^

&

offenditur.

:

fi|

E. ad rmum D. Videt

ur Dionyfius Plato-

lin

nem fecutus quoad modum loquendi & phra-

fief

fim verborum, C. quoad rem ipfam: & doétri-

l

Á

nz fübítantiam, N. . Primum habuit ortum eX

n

inftitutione Dionyfii in fcientiis naturalibus;

r

qua in eo uti in aliis antiquioribus Patribus ad

&u

Platonis placita conformabatur: alterum often-

Ti

dit Petavius L. 4. C. 1. tum ex ipfo Dionyfio;

bi

us Ma-

tum ex illius prcipuis commentatorib

G

ximo Martyre & Joanne Cypariffioto.

Quoud

d

x. D. Diftinxit inter hec fecundüm rationem

d

& noftrum concipiendi modum C. fecundüm

(in

entitarem ac realiter, IN. — Quoad 2. Yx. fimili-

fcu]l

ter , velaliter D. Statuit heec emanáffe & pro-

"

ducta fuiffe propri& & in fignificatione verbo-

(

rum rigida & exa&ta, N. improprie & laxiori

b

notione has voces intelligendo; C. Priori mo-

lin

do acceperunt bec & alia ejusmodi à Dionylio

W

dicta Palamire aliique Greeculi , ideas has & ener-

pl

gias rati effe fübftantias aut 'res fe ipfis fübfiften-

IT

tes, ab eterno exrantes in Deo, ab ipsóque di-

I

ftinétas, unde in errores & opinionum porten-

Tie

ta delapfi fünt. — Quoad 3. D. Habet hec pro

4l

naturis univerfalibus, ex quarum communica-

Q

tione fingularia acciperent exiftlere, loquendo

fecundàm modum concipiendi & in fenfu Ca-

toi

tachrefeos, C. realiter ac propri,N. Quia

ägen

res ommes anté, quàm exiflerent, ex omni

gt

Orl«

seternitate m mente füa defignavit Deus ac c

ere

]

j

Ds Drzo Uxo.

451

/ehle

mu

dere decrevit, has omnes priüs universe

& fe-

eundüm propriam cujusque naturam propofi-

ht

tas habuit, üt architectus, antequam hane vel

illam domum adificer, univers? domum in

x pir

dodi

mente gerere dicitur: has veró formas etiam

in fua erernitate Deus produxiffe dicitur , qua-

tumd

tenus easdem habuit ab eterno; & dum res in

riii

rempore produxit, easdem re ipía & actu

j

exiftrere extra fe fecit

yolt

ria: in

per individua & fingula-

quo minüs propria quidem eft voca-

i

bulor

um notio, nullus tamen aut Platonis aut

JUS

b

Grecorum error. ,44 adym E. 1. /V. 7ZJ. Nam

Al

idea artificis creati fze

yons

pius eft opus aliud jam fa-

&um & 6culis

propofitum , ad cujus fimilitu-

unai

dinem aliud i

fin!

pfe efformar, üt in pi&toribus ac

fculptoribus

manifeftum eft.

b 2. T. A. N.

X p

Conf. Difp. eft; quia fi hoc fübinde iu artifice

vuli

creato contingat , ratio eft, quód tunc non ha-

)

n

beat exemplar aliud, quod imitetur, aut nul-

qort

lum aliud imitabile cognofcat ; ideóque res ipfà

n

üt co

gnita aut ipíà cognitio defectum ideze fup-

üe

M

plet:

Deus autem in íua effentia rerum crea-

j

tarum fimilitudines neceffari

Ó cognofcit; atque

gqlläk

inc fieut ejus eflentia defic

ere non poteft, ita

pf

nHec idea objectiva à rebus

faciendis diftincta.

yr

4dd prob. Y IN. par.. Quamvis enim utraque

m u

conveniat in hoc, quód caufíet üt exiflens in

j

J

cognitione; difcrepant ratmen in eo, quód finis

:uru

(

poffit effe ipfamer res, quz terminat actionem

l

agentis, cüm eadem ad fe trahar ejus affectum :

T.

exemplar veró nequeat effe illa eadem res, (ed

( qu

alia; que fit meníüra & regula rei faciende.

il

fa3

4

452

Dr Dro Uwo.

Ad 3tium Ye. N. xm. p. "dut. eusque fupp. , utpo-

ln

df

te quod fe fe ipfum deftruit.. Cüm enim eflen-

tia divina fir fons & origo omnis poffibilitatis

Tif

?

[

creaturarum,; non pote

Deus fcientià pra&ti-

c& perfe&tiffimà, & quee illum deceat, cogno-

dur

Ícere creaturas , quin fimul fuam effentiam a

pi

illis participabilem & imitabilem effe cognofcat;

q

adeóque neciillas ex vi fcientiee füee practicae ab-

Tiy

ftrahentis à fua effentia producere poreft. 744

Ql

Ti

vob. D. Idea imitabilis per adzequationem ope-

ris faciendi fecumipsá, debet effe perfecté fimilis

D

q

ideato , C. imitabilis duntaxat per quandam par-

li

1

ticipationem illius perfectionis, quz in idea eft N.

Priori modo idea divina non fe habet, utpote

Ti

infinit& excedens omne opus, quod Deus ex-

f

tra fe producere poteft: habet fe tantüm mo-

li

d

do pofteriori; quia ad hunc fufficit eminentia-

lis continentia rei: ficut enim hac continentia

fecundüm fe (arisfacit, ut Deus in fua effentia

fpeculativà notirià cognofcat perfe&tiones crea-

tas, fic & eadem continentia üt participabilis

faris erir, ut illas perfectiones cognofcar co-

gui

tione practicá.

?0]

200. Olfivba. Ex haftenus & nuper di&tis

!

facilé cóllipi poreft, rationem idez fecundüm

noítram rationem diftingui ab intellectu eequeé

Ti

poífe; ac antea fpeciem intelle£tualem & me-

Qu

moriam ab eodem diftinximus: praeterea etiam

a

poffe ratione noftrà & per ordinem ad diverfa

Ti

objecta concipi plures & diverías creaturarum

li

in Deo ideas; & quidem tot exemplaria rerum.

Tj

IT

faciendarum; quor res fünt vel erunt; 'poiïïbi--

1una

m

Dre DþEc; UNoO.

453

p

lïum autem rationes infinitas vel in infini

tum

efn-

di(tinguibiles.

Quaflio tamen, eáque de no-

lia

mine, eft, an dicende fint fimpliciter plures

idea , quia perrationern diflinéctae; an veró una

Iu

09

duntaxat , ficutrealiter eft? Inea porró viderur

a

prior pars afferenda; tum quia ad modum lo-

vf

quendi füfficit comtunis ufus, qui apud Dio-

It

nyf. & Aug.ll. cc. aliósque Patres ac Theologos

J

obtinuir, ut pluralitatem idearum affererent:

n

tum quia nec ratio deeft. . Càm enim idea &

[imi

exemplar communiüs flatuatur menfüra rei;

n

adeóque concipiatur üt adequatus terminus

N

relationis menfurati feu tnenfürabilis ad füam

u[püli

menfüram ; hinc, quia creature fuünt plures

s [2

fimpliciter, & unaquzque fuo modo commen-

1 n

füratur exemplari divino , etiam ideas earun-

s

dem p;ures fimpliciter nominari fas eft.

yet?

ARTICULUS Il

ia

Ü

(

M

1

Quodauam fit obje&um mrz?erz'zzle C

p

- - divine ?

ogHifiotiis i

ao

20I.

L

Ota. Objectum cognitionis in genere

' il

* illud dicitur, quod per illam menti

j[]dlm

feu intelle&ui objicitur. Hoc aliud eft mate-

| æq[-v

riale, aliud. formale.:

Mateviale :elt : omne id ,

& m

quod à cognitione attinpgitur vel repraefenratur,

| gl

feu ad quod five in re&to five in obliquo; five

"'e[B

mediaté fiveimmediat?, cognitio repraefentativé

terminatur ; unde &terminativiim dicirur: Zor-

u

j

male eft id, propter quod materiale attingitur,

feu quidquid eft ratio cognofcendi, & üt hic

j

umi-

I

*

Ff5

ERN

. Drz Dezo UNo.

454

fümitur , affentiendi. Circa litrumque objectum

D)

lures dantur difficultates, quarum fingulas

if

tum de Deo ipfo, tum de creaturis five pofílibi-

(f

libus, (iveexiftentibus, five futurisinferiüs fpe-

[

ciatim perfequemur: itaque nonnifi queftio-

61

nes aut generales aut faciliores hic refolvetnus.

'M,j

Prioris generis funt: an omne omnino cogno-

li

fcibile, & creature etiam fecundüm fuum effe

gl

formale , quod ultimum negáffe Aureolo & Pa-

W

fqualigio tribuitur, fint objectum materiale co-

fili

gnitionis divine? Pofterioris veró: an etiam

NI

N

res minimze ; cogitationes hominum & peccata,

LU

nepationes,

[o7

privationes & mentis idola feu entia

]

B

rationis à Deo cognofcantur ?

Jl

202. Diro L. Quidquid eft. cognofcibile,

da«

Deus cognofcit, feu eft obje&um materiale co-

Ti

gnitionis diving. — Prob, /utoritate. Cüm Ba-

RUT

ruch C. 3. dixiffet, fapientiam nuíquam terra-

q

rum autgentium reperiri, demum, ubi fit ; de-

lt

clarat v. 32.: Qui fcit univev[a, novit eam , €7 ad-

erg

invenit eam prudentia fua, . David P£ 138. v. 5-:

1l

M

Ecce Domine / tu coguovifli omnia noviffimats au«

I

tiqua.

Paulus veró 1. ad Cor. 2. v. 10.: Spiri-

t

t

zus omuia [evutatur , etiam profunda Dei ,. Et ad'

Hebr 4. v. 13.: /Voz. eft ulla cveatuva. invifililis

Clp

àn con[petfu ejus , omnia autem nuda 9. apevta funt

oculis ejus.

His adde, que pro fcientia Dei in-

fi

frà adducentur. — Cozf. ex Patribus, qui ubique

P

Deum predicant omnifcium, üt Cyril. L. 11.

tü

D)

Comment. in Joan. fcribens: Proprià ac foli

Principi ommum nature tribuendum eft , omna

L

D

[cire doceute tullo, ac pvee oculis babere nuda. &5

apevía

- d

.Ds Drzo Uwvo.

455

n

4pwia; aut ab eodem quamcunque ignoran-

Qp

tiam propulíant, üt idem L. 32. T'hefaur. di-

Yo

cens, JDivinitatis id eff£ pvoprium , ut. uilil igno-

Ij

l

ve£ , & Nemef. L. de Provid. C. 44.: Jguorantia

al

€9 anpevitia pror[us aliena efl à beata illa fubflan-

VeRmi

zia , fcilicet Dei, ipffus euim efl cognitio €9 fapien-

CQ

zi €9 [üemtia; aut Deum totum ex natura füa

nd

intelligentem effe ac fcientem ftatuunt, üt Iren. L.

Jb

2. C. 47.ait: Deus cüm fit totus meus , 2otus vatioeg

Tf

fofu$ lux &c.

Unde fequitur apud eundem

n

Mon effe transimutatiouem vei viciffitudinis obun-

Jeccti

brationem ,

üt Jacob. C. 1. v. 17. loquitur.

t

Prob. Ratioge.. Omnifcientia eft perfectio fim-

pliciter fimplex, üt per fe patet; ergo tribuen-

cibh

da eft Deo tanquam enti à fe & omniperfecto.

jle d

ltem intelle&us divinus eft perfectiffimus, er-

nb

o exigit cognofcere omne cognofcibile ab ali-

yot

quo intelletu: fed Deus & queecunque res ex-

fno

tra Deum eít cognofcibilis ab aliquo intelle&tu:

1,84

ergo. Denique fiquid Deus non cognofceret,

M

illud foretivel ex debilitate potentiee , vel exim-

(l

li

perfectione cognitionis: fed neutrum dici po-

teft; nifi hoc ipfo admittatur, Deum non effe

p

n

ens tale; quo melius & perfe&tius effe aut con-

j

Cipi nequit: erpo.

263. Dico [L Creaturz etiam íecundüm

J

P

u

fuum effe formale fünt objectum materiale co-

p

?

gnitionis divine. — Prob. Genef. 1. v. 31. legi-

]

tur: Pidique Deus cuntla , qua fecevat; &5 evant,

[

valde bona. . Ex hoc fic arguitur: Deus ea vidit

[

l

quz vifa probavit: fed ea, quee viía probavit,

non erant creature fecundüm füum effe emi-

i

nentiale

"

hi

FfA4

asf

-

"

Dzr Dzro UN(S. '

r

nentiale , feu effentia Dei , fed creaturee fecun-

f

