do eífe füpra feu extra mundum , üt patet ex

o

Y

textibus Scripturee num. 107. poftremum alla-

It

tis; quibus addi poreft illud Eliphe effatum

n*

Jl

"]

ob. 22. v.12.: 74 mon cogitas , quód Deus ex«

/

(i

[

j

celfior celo fit €$. fuper flellavum verticem fublime-

/

zuw; Etlí.20.v. 12: Quis menfus efl pugillo

I5

em

gt

O-

aquas , eg cfelo: palmo poudevavit &gc., in qu

)-:

D

540

Dr Dzrzo Uwo.

locum cotnmentans Hieron. ait ad C. 66.: Oflen:

fefed

ditur Deus fovin[ecus €9. atvinfecus , e9 iufufus 69

poff

f

circuimfufus 5

Hilar. L. z. de Trin.: Ur im bhis

Vflar

cuntlis oviginibus cyeatuvavum Deus intra&g. extva,

at

€g fupeveminens eg. iutevmus , idem. civcumfu[us &g

Deur

aufufus àn omnia wofceretur;, Unde & Dionyf.L.

f

de div. Nom. C. z. vocat Deum zmmundagnum,

Quia

circummundanum , füpermundanum & fupevcele-

«de0

fiem.

2. Deum extra mundum efle in femet-

ipfo, prout Ss. PPum formule loquendi do-

quid

cent.

Nam 'T'ertul. L. adv. Prax. C. 8. ute

p

omria, inquit, Deus eraz folus, ipfe fibà eg mun-

Tnr

dus , €9 locus €8 omuia.. Minuc. Felix in O&av.

1

Palàm efl , quàd Deus aute imundum fuevit filà pfe

hn

prouudo. Aug. in Pfal. 122.: Dicet aliquit,

u

autequam facevet. Deus. celum $9 terram , ubi ha-

did

bitabat 9/.. . in fe babitat Deus, apud & babita-

fan

bat, &2 apud [e eff Deus.. Bern. L. $. de Con-

fiq

fid. C. 6.: Non ef, quod quevas ultrà , ubi erat?

pr

preter ipfun ibil evat : evgoim fe ipfo erat.. Hinc

r

& antiqui illi verfüs: Dyc ubi zunc . effzt cim

D

pveter eun . gübil

effet ?. Tunc , ubi munc , in fes

Ítr

quoniam fibi [uflicit ipfe.

3 Deum effe fübftan-

def

fiqui-

Ti

I^

tialiter praefentem in fpatiis imaginariis;

dem illa cenfeantur exiftere realiter & inde-

M

T

pendenter ab operatione intellectüs; quia hoc

fenfü fpatia imaginaria funt locus realis, adeó-

UT

Y

que pro exiftentia Dei in his fpatiis pugnant

omnia argumenta , que pro Articuli conclutio-

I77

ne adduximus. Verüm cüm fpatia ejusmodi

r

non quidem fint jquid actu reale, non tamen

IT

quid mere fictum ad modum chymera; pr&-

L//

terea

&-

Dz Dro Uxo.

2AI

'

(j

1l

ferea etiam juxta alios non [int aliquid üt mer&

ii

poffibile fignaté conceprüm , fed conceptum

TT

inflar entis cujusdam realis, quod licét actunon

Q at

exiftat, poffibile ramen eft. Convenir rur(us 4.

Wf

Deum in his fpatiis non exiftere pofitivà hoc

jf

fenfü, quód eiscoexiffat & coextendatur ;

TT

quia illa actu non exiftunt nec extenduntur,

hi

adeóque relatio realis coexiftentize non habetur.

if

- Difcrepant veró inter fe dupliciter: imà

t

quidem quoad rem; quia aliqui dicunt Deum

.

l

»

potentià tantüm non autem actu exiftere füb-

;

gu

n(t

ftantialiter extramundum &in fpatiis imagina-

ziis, ficut non ipfo a&tu fed folà potentià ha-

t

27

betur ejus operatio extrinfeca in fpatiis illis ac

;

eXtra mundum, per quam tamen fecundüm

ul

flatuitur:

diéta num. pr. Deus formaliter profens ab illis

: (Jdbi

alii econtra, quorum partes & nos

fequimur,

de CC

Deo etiam extra mundum a&tualem

llf

preefentiam tribuunt; tum quia ratio illorum &

1. ,-?.

fundamentum ex dictis non tenet: tum quia

n

ipfa Dei entitas non tantüm nec loco eft circum-

f)m,

!'?I

Ícripta, nec alià quácunque ratione limitata aut

d

definita, fed infinité diffüfa a&tu. Accedit Auto-

'iiï) fiQB

ritas S. Auguftini , qui L. 1 1. de Civ. C. ;. contra

&T

Manicheos etiam ex propria fententia argu-

quia f

mentans inquit: 47 fov?ó fubflantium i,

is; i

uam nec incldunt , mec detevminant gee diftendunt

í

à

0C0

hr

» Jfid de eay ficut de Deo festire dignum eft , fa«

o

Tentuv , incovporeá bvelentid ubique totam à fan-

j

?i5 locorum extra mundum fpatiis abfeutem dicturi

TA

funt, eg uno tantüm $2 in compuratioue illius inff-

"4

Wifafis tam exiguo loco, i quo mundus efty otcupa-

p

|

f4Hs

24

*

:

DEADEO UNO.

,

zam? Hwom opinor ebs im bec vamiloquia pvogwd-

lQ

We

furos.

Et L. 7. Conf. C. 1.: Jza te vita vite

mec gvaudem per iufimita [patia undique cogitabam

du!

üb

peuetvave totam muudi molemts extva eam quaquae

]is

verfum. per immeu[a fime termimo, ut babevet fe

zerva , baberet celumy balerent omnuia , 9 illa fíni-

qi

ventur in te, tu autem uuuquam.. Ybid. C. s. Ubi

conflituebam im con[pe&tu. fpivits mei umverfam

M

cveatuvam , 69 feci unam ma[Jam grandem ; difin-

&am , genevibus [aue finitam ,

:e autem Domine ex

omii pavte ambientem eam &9' penetvantem fd us-

B

quequaque ifimitum , tauquam [i mare effet ubique

€7 undique pev immanfa [patia iufimitum folámmare,

«

€9 babevet n fe [pougiam quamlibet maguam , , fed fi-

lu

nitam , tamen plena effet [pougia 1lla ex omnz parte

I

ua immen[o . nari.

Neque obeft; quód 1mo

loco alibíque addat fpatia illa infinita effe zmames

t

E

bominum cogitationes ; 2do autem fubjungat: "n

uia aliud cogitave ton potevam; zam

Di,

fufpicabar , 4

Eatenus enim dixit effe inanes co-

falfum evat.

tür

itationes, quatenus z/agi

aniuy loca , cim nul-

[/4

Item falfüm decla-

k

;

5 locus fit preter mundum :

[

rat, quatenus conciperetur Deusfruffratim mun-

k

di partibus prefens ,

ur amplis Dei caperet covpus

IK

elephantis, quàm pa[feris ,

quà e[fet iflo grandius ,

avek locum.

Ita utrobiquefe

n

grandiorémque occup.

l

explicat S. Do&tor.

2dó autem quoad modum

loquendi; dum alii putant meli

üs dici, Deum

«

fed in fe ipfo;

Ti

non 'effe in fpatiis imaginariis ;

alii utrumque bené affirmari contendunt ; aut

I«

9

dum alii dicunt Deum in his fpatiis effe nega-

tivé tantüm, alii etiam pofitivé. In his enim

«

oqqene

Dz Dzo Uwo.

245

pmg»gi

j

loquendi formulis quantumlibet diverfis fenfüs

ifpui

idem fervatur ; quia ad;nittitur Deus extramun-

)gitalwr

dum fübftantialiter actu diffufus, & negatur

ubique habitudo ad locum actualem aut/actua-

qup

?

ia

lis coexiftentia; unde falvà veritate; quod pla-

li

1

lij

cuerit , eligere licebit.

z

M

ARTICULUS IV.

iil

"u Deus fit. Omnipotens ?

ii

11I2.

'Ota. Vox omnipotens fab gemina fig-

Vi

nificatione à Patribus ufürpatur; mo-

dó enim idem fonat ac zravroxgd'o , feu quod

2

"

in omnia poteftatem acdominatum haber : mo-

dó idem ac zavrod'vyauuoc , feu quod omnia fa-

J

j

cere poteft.

Utraque fignificatio Deo tribui-

tur, dum eum omniporentem confitemur; de

731

od 1t

poftrema tamen hic duntaxat agitur, quae po-

tentiam vere ac proprie effectricem ; eámque

i

ampliffimam tum ratione füi , tum rationeactio«

agalli

nis, tum ratione objecti exprimit.

m

u

Porro duplex generatim potentia

difïingüi.'

tur, altera paffiva, quae eft principium feu ca-

qn'

n dä

paciras aliquid patiendi feu recipiendi; hane

omnesà Deo excludunt, cüm imperfectionem;

j

perfe&üibilitatem, mutationem ac cornpofitio-

j

v.i

nem inferat: altera a£tiva, que eft principium

il

agendi, feu vis & virtus producendi quidpiam ;

pf

mE

h&c five proprié five analogicé (übdividitur in

activam ad intra; quz fcilicer producit termi-

".

11

num principio immanentem , h. e. in principio

d

receprurm inftar forme aut modificationis; vel

11

R

j-

ejusdem numero fübílantie cum illo; & in

adtivam ad extra, quea producit terminum

i

2

tran$-

lf

244

DE*'DEO Uno.

«d

transeuntem feu extraneum, h. e. à príncipio

realiter feu numericé feu fpecificé quoad natu-

pi

ram diftinctum.

1mam Deo competere ex

Myfterio Trinitatis hic füpponimus; de 2date:

qi

ul

ftatur Scriptura 2. Paral. 20. v.6. Job. 13. v. 25

Pf. 105. V. 2. & alibi ftepius; & habetur ratio

ME

ni

tum à priori tum à pofteriori; quia potentia

ejusmodi eft perfectio fimpliciter fimplex , & ex

Qt

p

creaturis tanquam entibusab alio demonftratur.

Praterea veró hae Dei potentia diftingui folet

in abfolutam, & in ordinariam feu ordinatam.

ju

Abfoluta dicitur potentia Dei confiderata fecun-

f

aL

düm fe, fine alia ulla füppofitione vel determi-

natione voluntatis, & absque ullo refpectu ad

€0

naturas rerum vel alias caufas: ordinaria hic fu-

X

mitur pro eadem potentia üt conjuncta & qua-

nj

qu

fi allipata fcientice ac voluntati, quà Deus de-

crevit hos effe&tus & non alios producere; cu-

Ti

tl

juscunque ordinis feu naturalis feu fupernatu-

ralis fint: alio ramen modo & magis ufitato or-

p

dinaria etiam dicitur porentia Dei, prout ope-

ratur fecundüm commwunes lepes & caulas

Nomine actionis in-

Yi

quas in univerfo flatuit.

telligi poteft vel ipfa operatio ; vel modus agen-

:

di. Circa priorem fentiunr quidem Trheologí

quidam, eam effe mediam inter Deum & erea«.

E

rturam , non quidem immanenrem fed transeun-

£0

tem , feuactionem quà Deus producit creaturas:

quia tamen communiüs vel actio ab agente di-

q

ftinéta in Philofophia negatur , vel à Theolo-

gis id difcriminis inter potentiam divinam & ^

li

creatam flatuitur; quód hec fit principium -

- acuo-

Dz Drgo Uwo.

248

hoj

actionis & effectüs fimul, ifta autem folius effe-:

|nat

&üs, fufficiet hzc adnotáffe.

Poíterior'acce-

a d

ptio pertinet tum adinftrumenta ; cumaut fine

n

quibus actio fit; tum ad materiam, ex qua fit;

tum ad ipfüm effe&tum, qui alius five ex fe fi-

j

]

ve ex fine five aliunde dicitur. Obje&um orm-

Qul

nipotentie adaquatum fítatuitur omne illud ,

'X]&ü

quod eftpoffibile. Dicitur autem poffibile du-

(

pliciter: . rmó quidem pofitivé feu extrinfecó,

ul

& fic denominatur à potentia, quatenus hec

Indà

poteft producere id, quod poffibile vocarur;

f

fed fic in prafenti nequit ufurpari, cüm aliàs

at

aut idem explicaretur per idem, aut circulus

xXdot

committeretur in declaranda omnipotentia:

lii

2dó autem negativé feu intrinfecé, & fic dene-

X qu

minatur per non repugnantiam preedicatorum;

w

quatenus quod effe aut fieri ex fe non repug-

AL

nat, poffibile appellatur; & fic neceffarió hic

n

ufürpatur.

Preter Rabfacen aliósqueveri Dei contem-

j

Q

ptores, ac diffidentes fzepiüs Supremo Numini

Judeos, circa hanc materiam errárunt 1. Ma-

quii

ons

nichei aliique duorum principiorum cultores,

qui Deum bonum fecerunt adeó impotentem ;

g

ol

ut non poffet avertere malum:

2. Hermoge-

niani; Seleuciani, ceteríque poft Platonicos

t

[

aut alios etiam Philofophos, qui materiam Deo

coeternam finxére, quód negarent Deum facere

ratüfa*f:

"

quidpiam poffe ex nihilo ; Ejusdem etiam erroris

à Theophilo Alex. accufatur Origenes afferens

j

p

tanta poffe Deum, quantum ei ad operandum

materia miniflraret: 3. Ariani, qui Filium

ïipil!fä

Dei

3

«

M

Dzr Dro Uxo.

246

fütif

velut inftrumentum à Patre conditum effe vo-

TDti

lüerunt, quo ad cetera procreanda neceffarió

tj

fit ufus:

4. Adduntur Origenes iterum Pe-

sdic

trus Abaelardus , Wicleffus , alique, qui negá-

lib

runt Deum polfe facere alia plura aut meliora

Pofterioribus

&i

iis, que fecit vel vult facere.

fi

il

his veritarem contrariam finpillatim opponemus,

d

te

priores 'illos univerfalibus affertionibus expug-

pu

naturi,

&tid

113. Dico ]. Deus habet infinitam poten-

li

of

tentiam ad extra.

Prob. I /|dutovitate. Pf. 144.

t

v. 3. dicitur: AMagmus Domimus...t9 magti-

tior

zudinis ejus non eft finis ; quod de virtute ac po-

[

0

tentia intelligendum effe, colligitur ex fubjune

pe

€is: Generatio €9 genevatio laudabit opera tua;

ij

€9 potentian tuam pronuntiabunt. — Eccli 18.v. 3.

dj

&Íeqq.: Quis imve[ligalit magnalia ejus; vivtu-

M

:em autem imagnitudims ejus quis emuntiabit , aut

fjj

quis adjiciet eparrare mifevicordiam ejus ?. IVou mi-

Ms

muere meque adjicere , neque . eft invenire magnalia

0m

JDer.

Efther. 13. v. 12.: Domine Rex Deorum

lt

£2 uiverfe poteflatis, Hilar. L. g. de Tria.: Deus

d

inquit, ef Zmmenfe virtutis vivens €9 poteflas.

.mï

Plura vide num. feq. — Prob. 17. Ratione. Po-

di

tentia finita, ex qua parte eft limitata, & impere-

fecta eft, & ralis, quà facil& alia major concipi

It

ol

oteft: fed in Deo neque ulla imperfectio effe

pi

poteft, nec aliqua perfe&tio ralis, quà poffit in

tü

illo genere major alia facilé & fine repugnan-

tia concipi: ergo potentia in Deo non e

ni-

du«

ta, Ífed infinita;

preíertim cüm jam füprà

Deum oftenderimus effe ens omnipcrfe&iüï-

mum

Ds Drzo Uuo.

247

w

fnum & infinitum in omni genere.

Conf. Po-

efni

tentiaDei poteft fpe&tari vel ratione fübjecti,

"d

cujus eft porentia, vel ratione füi, vel ratione

actionis & modi agendi, vel ratione objecti:

li. negä'

ol

fub quacunque autem ex his ratione fpectetur ;

emiícat infiniras. INam 1. fübjectum aut quafi

Torbi

n

fubjectum potentiee divinae eft effentia fimpli-

citer infinita in genereentis; adeóquecüm pro-

n

prietàtes fequantur conditionem füi fubjecti;

etiam potentia infinita eft.

2. Potentia Dei ra-

pDICEw

tione fui fpe&ara ex nuper dictis non eft limi-

"n

tata & finita; ac praterea habet omnes condi-

g

tiones perfectionis fimpliciter fimplicis. 3. Ra-

T

tione aCtionis & modi agendi eít plané inde-

füby

pendens ab alio, ficut ratiome effentice Deus eft

r

independens; quia modus agendi fequitur mo-

CA

dum eflendi.

Hinc Tertul. L. 2. cont. Marc.

- vini

C. s. '"Theoph. Antioch. L. 2.ad Autol. Chry-

lit,

oft. hom. 2. in AG. Ap. Aug. L. deFid. cont.

U

Man. C.41. abibíque oftendunt, Deum creáffe

] d

omnia de nihilo & independenter à materia:

Jar

Iren. L. a. C. 2. Athan. L. 5. cont. Arian. autem

.Ji

docent, Deum ih creatione opus non habuifle

j

nftrumento.

Sed ad ejusmodi modum agen-

J

di requiritur perfe&tio fimpliciter infinita inge-

v lmpf

nere entis: ergo. 4. Spe&tatà demum ratione

(

obje&ti eft infinita; tum quia poteft plures ac

(lio!

plures, item perfe&tiores & perfectiores crea-

xl

turas absque termino, & fic in infinitum pro-

um

ducere: tum quia Deus fimpliciter infinitus e

d

& nunquam íatis participari poteft; adeóque

T

4

eme

(

g

N

$48

Dg,Dso UNO.

À

Ícsmper mapis & ma

gls ac infigitis 1modis eft

participabilis.

Tip

&T

114. Dico 77. Deus e(t omn

'ipotens.-' Prob.

I Jurevitate. Scriptura Sacra 1. Deum plus-

du

quam fepruaginta inlocis vel ex propriis ejus;

vel ex Scriptorum fàcrorum, vel ex hominum

In

juftoram verbis omnipotentem vocat. 2. Deo

d

dicit nibil impotfibile; Genef. 19: v. 14.* u-

fi

quid Deo efl quidquam difficile?. quod 7o. Interp.

In

per impo//ilile vertunt, u d uvamisen.

erem.

ii

32. V. 17.: IVen erit tibi difficile omge verbum.

]

IX

Luc. 1. v. 37.: "Apud Deum non. evit ampo[fibile

omue verbuim.

3. Deo dicit omnia 'poffibilia;

G

[

lobi42. v. 2.: Stio Domine , quia ommuia potes.

Marc. 14. v. 36.: ddbba Pater/ omnia tibi po[-

l

ibilia [unt. Matth. 19. v. 16.: Z4pud bomines bot:

j

ampo[fiile ef : apud Deum . autem omnia. poffibilia.

G

fust. Symbola non minüs omnipotentiam pre-

j

dicant; nam in Apoftolico & NNiceeno profite-

d

[

mur nos credere ;2 Deum Parrem omnipotentem;

& n Athanafiano dicimus: Ormipotens Patev;

þl

Omnipotens: Filius , Qmnipotens Spirisus Sanctus.

li

Demum Patres unanimiter idem teftantur; &

quidem eorum nullus et, qui Deum nonap

peller omnipotentem: prafertim autem id fa»

ciunt , qui aut fcripferunt in Symbola, aut ge-

1

minam illam Omnipotentie ufürpationem ex«

pofüerunt, cujusmodi fuerunt Dionyf. L. de

q

div. Nom. C, 9. & 19. Cyril. Hier. Catech. $

Qrig. L. 1. Periarch. Theoph. Ant. L. 1. ad

Autol. Greg. Ny(L. L. 1. cont. Eun. Tertul,

(

L. de fag. in. gcrffäcu.c.. C. 12. Ruffin, in S

mba

Aug.

d

Dr Drzo Uwo.

249

d

Aug.in Enchir. C. 96. &c. Preterea veró ex om-

nipotentia certa & demonftrata oppugnabant

du

errores Marcionitarum & Manicheorum de

m

duplici principio, Ffermogenis &aliorum de

T

materia Deo cogterna, Arianorum deFilio Dei

YO

Un-

in rationem inftrumenti à Patre condito.

j D::

de & iidem hanc veritatem tanqüam manife-

J

fiam habent, üt patet ex eorum loquendi for-

]u

mülis, quarum quasdam exempli gratià addere

]eren

fufficiat. — Arnob. in Difp. cont. Serap. & ex eo

i

Petr. Damiani Opufc. 96. C. s. Qui boc negat ;

f

inquit, iil illo fiultius eft. "Tertul. L. deRefürr.

J

Carn. C. 9.: /Vor alid vatioge credendus efl , quàm

i

ut omia poffe credatur. . Greg. Ny(T. L. Catech.

iil

Long? ef? ab opinione , quam de Deo babemus, ali-

ii

quideiimpo[filile e[fe.. S. Aug. (erm. 1 39. de temp.

.2.: IVon dico , da mibi Chviflianum , da smii

»Oæbü

m

Sudeum: fed damibi pagamum , sdolorum cultovetn,

n

damonum Jervum , qui non dicat Deum effe omnipo-

Qu

zentem: negave Chriflum poteft , negave Deun omti-

poteutem mon potefl. . Eam in rem etiam Hué&-

r

j

T

,

tius teftimonia Gentilium Philofophorum &

t*

Poétarum collepit, Proj. /J. Ratione. 1. Quia

00

potentia fimpliciter infinita eft infinita omnibus

nidll?

modis, quibus effe poteft; adeóque non folüm

10

t

Mil

infinita eft in (üa perfe&tione entitativa aut mo-

od

do agendi, fed etiam in objecto , quantum ex

(l.t

parte illius eft aut effe poteft. infiniras: ergo

J

cüm Deus habeat infinitam potentiam , füb fuo

JIL

obje&o includit omnia poffibilia: ergo eft om-

(5

nipotens; cüm ille dicatur talis, qui omne fa-

cere poteft; quidquid non implicat. . 2.

Quid-

f

N

P

quid

N

!

250

Dr Dro Uxo.

quid eft poífibile, nec ramen à fe fed ab äliö,

lipid

eft per aliquam potentiam poflibile: ergo vel

45

illa potentia eft in Deo, & fic erit omnipotens;

Àop

vel eft in alio quodam ente, & fic multó magis

Ts

& perfe&tius debet effe in primo ente; à quo

Àup

fcilicet illud aliud ens potentiam fuam participat;

qoce

adeóque ruríus Deus erit omnipotens. 3. Po-

at

rentia aliunde limitari non poteft, quàm velex

TUf

diffimilitudine effe£tüs, unde equus non gene-

tul,

rat murem; vel ex majore effectüs nobilitate;

Aut

unde corpus non producit Angelum : vel ex

0U

neceffitate certee materie, unde ignis ex aqua

Pri

ignem non educir: nihil horum limitat poten-

Ti

tiam Dei; quia 1mó nihil illi hoc fenfu eftdiífi-

i

mile, quód illud in fe eminenter non contineat:

tür

quia 2dó Deus rebus omnibus eft infinité per-

f ]

du

fe&tior: quia 3tió vel Deus ab ejusmodi difpo-

fitione non dependet, cüm creare poffit; vel

X

in materiam difpofitiones quascunque inducere

d

poteft: ergo.

ih

115. Dico

III. Deus abfoluté poteft facere

Ti

plura & majora iis, que facit aut facere jam

D

vult. Proj. 1. p. Scriptura enarrat plura Deo

!

poffibilia, quàm quae Deus feciffe aut fa&turus

1

effe legatur.

Sic Sap. 11. v. . & feqq. recen-

peccato-

fer plures poenas & tormenta , quibus

res torqueri poffint; r.Reg. r1. v. 3o. Heli; &

i

!

C. 15. v. 13. Sauli exhibet fortem familiee futu-

[j

ram, fi officio aut Dei imperio fàtisfeciffent ;

(

2. Mach. g. v. 18. Judae Machabzei ore enuntiat;

[/

Deum uno nutu poffe delere hoc univerfum;

Ji

Matth. 5. v, 9. per Joan. Baptiftam declarat ; de

þ(h

lapi-

DEg DEOþ UNO.

251

ii

lapidibus poffe fufcitari filiosAbrahae; Matth.26.

E

v. 53. Chrifto ipfo interprete docet, duodecim

OL

Angelorum legiones mittendas à Patre, fi Fi-

)nà

liusrogaret. Similiter Athanaf. L. 3. cont. Arian.

i

Aug. L. 26. cont. Fauft. C. 7. Bern. ep. 196.

Yicnt

docent, Deum alià ratione, quàm per VerbiIn-

$

carnationem, potuiffe redimere genus huma-

n

num. Alia exempla potentize divinee affert T'er-

r

tul. adv. Prax. C. 0. Chryf: hom. 24. in Genef.

Vil

Aug. L. de Nat. & Gr. C. 7. L. ad Marcellin.

L

C. 1. & 35. 'Theodoret. ferm. 4. cont. Gentil.

e

Prob, 2d. p. Ad Ephet 3. v. 20. de Deo dicitur:

poo

Potens eft omnia faceve f[uperabundanter , quam pe-

a

timus aut inteligimus ; ubi dum in greeco legi-

Qtind

tur, Uzig 7ráwrz füper omnia; &vrip éxzrsqua-

p

& füperabundanter, primum ad opera, fecun-

j öXïP

dum ad eorum perfectionem referri videtur.

fin «

Accedunt teftimonia Patrum; nam Dionyf. L.

n

dediv. Nom. C.g. fcribit, quàd fiper omnem mo-

dum Deus po[fit. etiam iufuntà infontas vivtutes ab

at

dis, que jam condite [unt , divev[as producere; &5

"

quód munquam poffint anfimitee &g in infinitum mul-

nl

ziplicando produtle virtutes fupra modum infimtam

hr

ipfius vivtutis efficientiam obtundere. — "Theophil.

g

Alex. in ep. Pafch. cont. Orig. JVeceffe eff in-

«

uit, mumero menfuráque fattorum Dei fortitu-

Ed

jmem coeequari , fi on poruit majora facere , quam

;lf

fecit. — Cyril. Alex. L. 9. in Joan. ad illa verba:

dl

Opera , que ego facio , ipfe

factet , €j majora borum

Jaciet, hac notat : IWom emm ideo ,

quàd ad qma-

cienda . vis illum deficevez , 5 , que perfetla

Afi

jora fa

j

fut, virtuzem pvopri.

am definig. Ferim cinn ea

W

per-

P

Ds Dro Uuo.

252

€

f

Peï

iffet , que fievi oportebat , ey. que fortà tempus

feve

)

at , n eou]que tantim per

verirepo[fe immen-

haur

[am ejus potentie magnitudurem utiliter dis vevlis

potu

oflendit, Aug. ferm. 119. de temp. Ommnipotens

dbad

f

fl , de Deo inquit; ad. facienda inajora g mimo-

Yà: ommþotemejï.ad facienda. celeflia €9 tevve-

lum

tuif

fivia . .. Magnus in magnis , uec parous in mini-

mis: pofiremó omnipotens ad facienda omnia , qua

Yoc

dec

facere voluerit.

Conf. utv. p. 1. Deus in agen-

do ad extra eft infinité potens, & confequenter

Ormi

Tieri

valet ad plura & plura; ad perfe&tiora & perfe-

ctiora: Írem eft omniporens, & hinc poteft

U

omne id, cui effe non repugnat: fed nugato-

f

ríum eft & falfum id duntaxat non repugnare;

m

quod Deus de facto facitaut facturus eft; cüm

&t

effe divinum infinitis modis participari poffit;

t

nulla autem creatura illud perfe&té imitetur,

adeóque femper aliud & aliud ac perfectius &

p

perfedius füperfit producendum: ergo. 2

&i

Si Deus plura & perfectiora non poffet produ-

alia

üt

cere, id oriretur, vel quia ex naturae neceflita-

te agit, & hinc facit omne quod poteít; vel

N

ilu

w

quia ejus potentia determinatur ad huncrerum

concurfüm propter ordinem fàpientize & jufti-

T

tice divinge: fed rmum füpponimus hic falfum

Qu

VO

ex Difp. sta, ubi Deo libertatem propriam vin-

-

dicabimus; 2dum jam fuprà num. 35. & 40

Y

eft reje£tum, càm ordo rebus impofitus non

Q

adeequet fapientiam divinam ficut nec divinam

e

Vi

bonitatem: ergo.

3. Ex contraria opinione

fequeretur . 15$ó, cüm omnes creature à Deo

E

pmdg&æ & producenda fint numero

& per-

eétio-

a

Ds Dro Uuno.

253

fe&tione finite, per finitam produ&tionem ex-

Ht

du

hauriri infinitam potentiam: 2dó Deum non

I

DL

potuiffe prefervare Adamum à lapfu , Davidem

INIIPW 1

ab adulterio, Saulem à perditione; non potuif-

$

l

d

íe emollire cor Pharaonis, convertere Acha-

T

T

bum , trahere Judam ad poenitentiam; non po-

im

tuiffe Chriftum dare fignum Scribis perentibus,

D

vocare in defenfionem fui Angelos, defcendere

ngi

de cruce &c. adeóque inevitabilem efle rerum

d

omnium eventum, tolli gratiam; libertatem &

ip

meritum, neceffariam & excu(àbilem effe pec-

C pmä

catorum malitiam : 3tió Deum fipna & prodi-

nuga

gia; quee ab eo facta lepimus inScriptura, poft-

modum autem non ampliüs renovabuntur,

i

"L

etiam non poffe ampliüs patrari; & fic poten-

tiam eorum efíIe tantüm pro vice fimplici.

i Qoü

mict

Dixi: abfolut? poteft facere &c.; excludendo

T

potentiam ordinariam , prout hic fümitur. Ut

00

enim Deus potentià ordinarià poffit plura vel

d

alia facere;, quam facere decrevit, requiritur,

edi

ut poífit vel murare decretum , vel contra

eü; ^

illud agere; quia fi neutrum poffet , alia non

qut

poffet exequi , quàm qu«e ab eererno decrevit;

non quidem propter defectum virtutis ad agen-

& illfïr

:'fäl[ll?

dum, fed propter immobilitatem & efficaciam

voluntatis , fine cujus imperio & applicatione

m

n

impoffibile eft potentiam divinam aliquid exe-

qui : fed Deus neutrum poteít; cüm ex 1mo

j

jnif

fequatur in Deo imperfectio ignorantice vel le-

d

vitatis ; ex 2do autem aliquidimpoffibile, nempe

i

agere aliquid' contra eflicacem volitionem.

llanc veró potentüam ordinariam reftrinxi-

Inus

s['

i

!

l

Dr Drzo Uwvo.

254

mus ad acceptionem 1mam , non veró 2dam

f

num. 112. indicatam ; quia certum eft Deum

pro

facere multa & plura facere poífe contra vel

pl

füpraleges communes &caufas in univerfo fla-

p

tutas.

Tnat

116. Objic. cont. xmum. Potentia Dei agen-

tent

di ad extra non eft infinita in genere entis : er-

[

o non continet eminenter ormnes effectus

fion

poffibiles : ergo non eít infinita.

Conf. 1. Po-

illi

tentie infinite debet correfpondere termi-

qui

nus feu effectus infinitus : fed nullus extra De-

Qul

um poteft affignari terminus infinitus: ergo

imy

potentia Dei ad extranon eftinfinita. — Conf. /I.

N

Potentia Dei exceditur ab ejus ícientia; quia

ti,

Deus plura cognoícit; nempe mala, quàm

qu

facere poffit : ergo.non eft infinita.

Qj

&. D. 4. Potentia Dei ad extra realiter

re(;

Y

fümpta non eft infinita in genere entis N. for-

maliter & praecifive fumpta fu/d. non eft infi-

di

nita in ratione entis, h. e. non eft collectio om-

ter

nium perfectionum divinarum, fed una duntaxat

fur

Tnj

perfectio in füo ordine infinita C. non eft infi-

nita in ratione entis , h. e. non fe extendit ad

dia

omnes omnino effectus poffibiles JV. 744 Corff.

£. &. D. M. Potentie infinitze debet correfpon-

)

dere terminus feu effectus infinitus quoad mo-

len

dum agendi; Deus enim tefle S. Aug. L. 1

L

f

de Civ. C. 22. magnus etiam eft in minimis, C.

h

Infinitus fecundüm fübftantiam JV. vel fu/4. de-

bet correfpondere effectus faltem fyncategoree

i

maticé infinitus C. neceffarió categorematic

h

infinitus JV, "'erminus potentig divinee faltem

s

ynf-'a-f

d

Dzr Dzo UNo.t

255

p

Íyncategorematicé eft infinitus, quia Deus non

t De:

producit tot & tot creaturas, quin plures &

J

plures eásque perfectiores & perfectiores fem-

jbl

per producere poffit.

De termino categore-

matice infinito res pendet ex philofophica fen-

J

?

j

tentia, an poffibile fit ejusmodi infinitum crea-

Ti d

tum in magnitudine, multitudine, aut inten-

d

fione an non? fienim 1mum; utique & Deus

illud producere poteft: fi veró 2dum, non

l

e m

quidem poteft, fed inde potentia Dei non mi-

n

nuitur; cüm vera potentia ad chymaram feu

5

impoffibile non detur. 44 Cozrf..77. & D. /4.

ij

Potentia Dei excedirur intrinfecé ab ejus fcien-

jj

tia, quafi illa non haberer excellentiam tantam;

quantam ifta , /V. extrinfecé /u/4. refpectu ali-

.

cujus, quod fit objectum porentiee divinse JV.

tea

refpéctuejus, quod porentiz divinze obje&tum

N

non eít. C. Sicut per hoc nihil decedit fcientiae

dii

diving, quód falía non fciar, fic nec omnipo-

(

(u

tentie , quód impoffibilia, qualia mala omnia

qun

funt refpectu Dei, nequeat facere; cüm facere

d

malum potentia non fit fed impotentia; üt mox

[

j

dicetur,

Al

117. Objic. cout. adum. Sunt aliqua, quae

j

Deus facere non poteft: ergo non eft omnipo-

T

tens. Prob. /257, 1. Deus non potefít mori nec

; bl

falli: 2. non poteft mentiri aut peccare: 3.nom

qin

poteft facere, ut res jam praeterita non fueritz

ii

4 non poteft ex quolibet facere quodlibet : er-

2

g

go. Corf. /, Si Deus poteft facere omne poffibi-

le, poffet exhaurire füam potentiani illud effi-

T

j

ciendo; quia üt omnipotens d«bet actu poffi-

bilia

l

256

Dä Dzo UNwo.

bilia facere poffe , fi autem aélu faceret omnia

Ti

[

offibilia, hoc ipfo ejus potentia eflet finita X

exhaufta: fed nequit dici, quod Dei potentia

Mf

j

offit exhauriri: erpo neque, quód a&tu face-

re pofífit omnia poílibilia ; ac coníequenter

pl

uód fit omnipotens.

Conf. []. Res mere pos-

]u

ol

fibiles funt actu purum nihil: ergo non poffunt

actu effe obje&tum omnipotentie.

Te

Deus' facerex

Àn

^E D. 74. Suntaliqua, que

non poteft , & que etiam fünt poffibilia V. &

"

ij

quz non fünt poffibilia C. Quamvis veró ex

recenfendis; aliqua fint; que non involvant

u

contradictionem, fi conferantur cum creatura;

d

tamen ad Deum relata implicant repugnantiam

pi

contradictionis ; unde juxta S. "Thomam hic

lr

otiüs dicenda fünt fieri non poffe, quàmgquó

0U

Deus ea facere nequeat. — 724 prob. 1m. 9. IN

[

l

Cou[. &7 füpp., quód mori & falli ad potentiam

a&ivam pertineant; nam S. Aug. L. 5. de Civ.

U

I

C. 10, & ex eo Ifidor. Hifp. L. 7. Orig. cum

Ve

aliis, deDeo inquit: Qrmpipoteus efl enum facien-

do, quidquid vult, mom patiendo, quod non vul.

uin ex hoc ipfo Deus omnipotens eft , Ut

po

idemS.Aug. Serm.11 1. detempore indicat ; cüm

lr

U

potentia paífiva, que imperfectio eft, à Deore-

1moveatur.

Huc pertiner explicatio ,. quam

[

ü

tradit Hugo Victorin. P. 2. de facram. fid. C.22:

Poteflas duplex eft , alteva ad aliquid facieudum

L

p

altera ad nibil patiendum.

Secundüm. utrammque

d

Deus omnipoteus veviffan?. affirmatur.; ' quia üec

h

aliquid efl ; quod ei ad patiendum corvuptionem ttt-

2]1

ferve, mec aliquid ,. quod. eff faciendum , impedi-

méntum

Dr Dzo Uwo.

257

- OfII]

mentum bo[ft ajf

erve, . . fumme poteus eff, qui po-

Rnitd

£eff omne , quod po[fibile eff : mec ideo mim

s po-

o

zefP, quia impoffibilia nom. poteft;

quia impoffililia

uf

pojfe o effét poffé, fed mom po[Jé. — .ftaque omtzia

joref? Deus, que po[Je potentia el1; e9 ideo ommi-

QU

m

potens efh, quia impotens e[e nom potefl. — 4d prob.

upoiïu::

2d. Y« fimiliter. . Poffe enim mentiri aut pecca-

're juxta Chryf. hom. 38. in Joan. & Ambr. in

y li?

Annot, in Numer. ad Chrom. izfirmitatis, uon

luV

potezrie eft ; tum quia hec pibi] poriis , quàm

v

aliquid, àt Petr. Damian. in opufc. 56. de div.

ol

omnip. ait, fünt, neque caufam efficientem fed

Tet

deficientem habent: tum quia poffe peccare eft

nafit

poffe excidere ab eute , fcilicet à veritate & boni-

qm J

tate, üt Dion. L. dediv. nom. C. . fcribit. 42

nqu

prob. 3t1amY. D. non poteftfacere Deus , ut res

i

jam preterita preeteritione praecisà & in fenfüu

temti

divifo non fuerit N. ut res praeterita reduplica-

d

tivé fumpta & in fenfu compofito non fuerit C.

imum Deus poteft, quia potuitrem illamnon

HO' wm

J

jf

velle, antequam ejus futuritionem proeotem-

pore, quo contigit, decerneret : 2dum non

jv

efb j

poteft, quia aliàs deberet facere, ut preteri-

j

um fimul fit preeteritum & non fit preteri-

p

tün'; ae proinde ut verum fit falfam; hoc au-

rem ex dictis nec Deus poteft, nec illud ex ra-

fs

n

tione omnipotentige

poífe debet.

Hinc Aug.

L.26. cont. Fauft. C.

"

s. fententia quippe, inquit ,

j

quá dicimus aliquid fu

ifé , ideo vera efl, quia 1Dud,

de quo dicimus, jam

s0n efl : banc fegtentiam Deus

W ff';'x

m

faljam faceve son poteft , quia nonefl contrarius ve-

?1/4fj.

Cyrillus veró eandem rein in exemplo

jn"

inter

L,:q?a,'/m'jï

EEE

Dz Dro Uxo.

258

inter Patres agitato L. cont. Anthropomorph,

1l

C. 13. declarat: Curv Deus eam, que fluprum

Md

UI

palfa eff , munquam facere potefl , ut uon flupvata

fuevit ? quia wom potefi snendacium veritatem fa-

fii

ceve, — INeque vevó imbecillitatis. vitüum iflud eff,

Vi

fed naturee probatio mibil pati fuffinentis; quod ipfum

fii

dedeceat : aliemun . autem . eft peuitus à Deo menda-

ne

cium: povró zmeudacium eff. efficeve , ut , quee ftu-

Te]

eff

puum pa[fa effs nunquam fit pafJa. . 4d prob. 4. .

iterum Z. Non poteft quodlibet facere ex quo-

Yi

libet in fenfu divifo N, in fenfü compofito; C.

e

Nempe quamvis rerum naturg, fi fecundüm

sl

füas notiones feu pradicata effentialia confide-

Tür

rentur, fint immutabiles ; aut fi fupponantur

Mf

res retinere füas naturas, non poffint fimul ac-

f

quirere aliam naturam , eoquód aliàs tales natu-

dl

ra effent & non effent; fi tamen naturz conci-

L

piuntur, üt exiftunr, cujuscunque rei natura

poteft converti in naturam alterius rei, uti de

u

aqua in vinum, fanguinem & ignis vaporem

h

converíà, teflimonium Scriptura perhibet.

Quin & in eo poriffimüm vis omnipotentice di»

ving eft pofita, ür meminit Aug. l. c.; quàd -

&

Nam

unjvevsd cveaturá [ud utitur , àt ei placet.

tefte Chryf. Orat. de Abrah.: JVature affetlio-.

uibus uature opifex uon [ervit: quoniam natura

aece[fitatà non fubeft Deus im üs, que efficit , cim

fit naturee totius conditor. Quid de porentia obe-

g

dientiali inde oporteat dicere, ex Philofophia

f

repeti poteft. — 244 Cozf. 7. &. D. M. Si Deus

i

poffet. divifim facere omne poffibile, exhauri-

1

rg:ur. ejus potentia N. fi poffet facere omne (ï]ï;

Drg 4DEO UxuO.

259

Qp

fibile colle&tivé C. AZ., fed JV. Supp., quód hoc

ipn

ad omnipotentiam Dei neceffarium fit , aut Deo

ijni

mj

conveniat. Ut enim Deus dicatur omnia poffe,

fatiseft , ut quodlibet eorum comparatum ad di-

lld ffh

vinam potentiam poffit ex vi illius ita in re con-

lii

ftitui, ficut dicitur effe poffibile: non autem

Ia

necefle eft , ut poffit quodcunque illorum face-

[ a.

re fimul cum omnibus aliis; quia'in hoc poteft

»M

