Cu

à (cientia media reipía aliquid eorum preeftat:

umb

ergo. Major eft certa; tum quia libertas non

leditur nifi per defectum indiflerentie in actu

mfmfüil'

primo: tum quia hic defectus oriri debet ab

u

uno faltem ex tribus modis indicatis.

M. 277.

emd

Prob. Inprimis predefinitio, üt eft voluntasef£-

ficax & abfoluta, non deber aliquid ex his tri-

f

1

d

bus preftare

Nam 1. de conceptu forrmali

af

voluntatis efficacis alicujus finis non eft, quód

per feipfam exequatur irnediaté finem; càm exe-

g

ii

cutio finis fiepe nequidem potfit, multó minus

debeat effe actus elicitus volunratis, fed tantüm

u

T.

imperatus: neque ado de ejus conceptu eft, in.

orre

(u

Dr Drzo UNo.

784

ferre medium per fe & ex natura fua conne-

DT

lul

xum cum fine; cum füufficiat certó obtinere fi-

nem, quod per media quantumvis ex fe indif-

iqua

MT

ferentia , aliunde tamen cum finecertó connexa,

evenit: neque 3. de concepru voluntatiseffica-

ls

cis in Deo eft, applicare omnipotentiam deter-

a

minat? ad a&tum; cum poffit dari intentio effi-

it at

cax alicujus effe&tüs, qui fit ex aliena determi-

fiduni

natione ponendus, üt patet ab exemplo homi-

h

nis efficacem voluntatem habentis emendi pan-

qu vt

num, vel elicendi actum virtutis fapernatura-

iM

lem , quamvis illa emptio pendeat ex voluntate

hia

vendentium , & ifte actus füpernaruralis ex vo-

hi

l;

W

luntate Dei dandi gratiam tanquam principium

fupernaturalita

tis Deinde predefinitio, üt om-

mj

densà fcientia media nihil ex his

nimodé depen

tribus reipfa praftat; quia üt talis fupp

onit fàl-

1]

t'and

vum & illefüm manere ftatum totum conditio-

natum, urpoteà quo regulatur : adeóque quam-

lii

Af

vis directé & immediaré intendat actum , eum

tamen vult inftatu abfoluto poni mediante au-

m [

xilio eóque ex fe in differente & voluntate fe

tphs

ipfam determinante, prour illum fub conditio-

VUf

ne previderar futurum: ergo nec immediate

;

er fe ipfam exequitur actum, nec infert me-

!l

dium ex fe connexum, nec omniporentiam de-

i]

terminaté applicat ad actum.

il

33. Dico [I. Videtur probabilius, actus

W

bonos prediéto modo effe formaliter prsece-

Ti

finitos. — Pro?. Juxta fcripturam & Patres Deus

| Iefp(

1. promittit opera noflira bona, üt patet ex

Üj

Ezech. 11 ac 36 v.27.. Spiritum meum ponam in

Ua

rqzq

. Ds Dgzo Uxo

785

14 COf

waedio veflvi , €2 faciam ut. i2 preceptis meis am-

brinqrl

duletis, €$ judicia 1ea cuffodiatis €$' opevemini

xfeini

in quem locum S. Augu(tin. L. de preed. Sanct.

VRUH

C. 11. ait: Locumipfum [criptuve atteudite,cy vi-

tutisdi

«ebitis illa Deumpvromitteve Ja&urum [e,ut facianty

m d

que jubet , ut flaut : 2. Eadem dat & preeparat;

d

üt patet ex ep. ad Ephef. 2. v. 10. /p/ius fumus

; d

fa&hura , creatà àm Chriflo Slefü àm opevibus botis ,

p]ohom

que preparavit Deus , ut du iis ambulemus; in

a p

que verba S. Aug. L.eod. C. 1o. inquit: Quod

prit

ait "Apoflolus , Creatà i& Chviflo S'efu m operibus

volnt

bonis, gratia efl: quod autem [equituv , que pre-

jl &

garavit Deus , ut ia allisambulemus , predeflinatio

t

f ; &Fulgent. L. 1. ad Monim. C. 9. Sicur pve-

jo U

garata efd per preedeflinationem voluntas à Domino,

yll exi

:.

quá bonum velimus : fic etiam opera bona prapa-

yonit

vavit Deus , ur in illis ambulemus; & D.'Thomas

m&x&ïxï'rw

in eandem epiftolam ac locum Apoftoli fcribir:

qu

Dicitur autem Deus. nobis aliqua. preparave , n

hufi [

quantum difpofuit [e uobis daturum :..3... A ea-

qui

dem nos eligit & adducit, üt patet ex ep. ad

yuie

Ephef 1. v.4.. .Elegit nos in ipfo ante anundi con-

o

füitutionem , ut effemus fantli, & ad Rom. 2. v. 4.

j

Jpuovas, quomiam benignitas Dei ad. peuitentiam

j

ze adducit; in quorum ymum S. Aue 1.c. C. 18.

T

ait: JVon ergo quia futuri eramus , Jed u effemus:

ideo quippe zales evamus futuvi, quia ipfe elegit ,

ipfe predeflimans , ut £ales pev gvatiam ejus elfe-

f z:

el' pl'ïïï

mu$; &in 2dum idem L. 5. cont. Julian. C. 3.

j

11

refponder: (Quantumlibet. prebeat. patientiam ,

;l

P o

wifi ipfe dederit , quis aget pamitentiam . an oblitus

et alli$

FW

W:.

&& , quod idem ipfe Apcylguä ait: ne fortà d.

Déus

t

n

786

Dz Dzro UNO.

pore«

Deus penitentiam ad cogno[cendam vervitatem , e

vefipifcant à Diaboli laqueis.

Ergo cüm Deus

abitut

T

l

non tantürn promittir, preeparat & dat gratias,

fed etiam ipfa opera bona, imó concedit gra-

»

]b

tias üt opera eveniant; etiam dire&te & imme-

A 3

diaté intendit opera , & confequenter formali-

'ter preedefinit.

Cozf. Hec fententia, pr&tet-

Dunal

quam quod non ledat libertarem àt num. pr.

Ia

oftenfum , inprimis nihil continet Deo incon-

heit

pj

veniens ; cüm ei potiüs conveniat intendere

etiam ipfümn opus tanquam bonum finem, &

DT

iniio

propter finem velle medium , quod previde-

tur fore reipfa efficax: deinde meliüs explicat ;

ler j

xin]

quomodo r. nihilfiar, quod Deusfieri non velit,

;

vel finendo, fi malum eft, vel fi bonum , ipfe fa-

ihei

ciendo, üt Aug. in Enchir. C. 95. loquitur; 2.

[»:rædefil

quomodo ipfa etiam Dei voluntas invicta fit, nec

üq

ipfi refiftat humanum ullum arbitrium, àt fcri-

ülly

Al

prura & Aug. fepius afferunt; 3. quomodo

rima & maxime radicalis difcretio íalvandi à

itid:

'det

non falvando fit à gratuito & efficaci Dei bene-

placito; 4. quo

modo gratia efficax non tantüm

'tfe

in actu fecundo,

fed & in primo differarà fuffi-

t

ciente, & proinde fit moraliter major in ratio-

Af

ne beneficii ,. & pradeftinatis maximé confera-

ünnis,

tur üt efficax: Denique conformis eft Precri-

m

to an, 1613. in Societate noftra edito , licet

ERY

oftea fententiarum libertati permiffo , quo

T

nofiri jübenturdocere, quod Deus, füppofità

|hted

fcientià condirionalium , ex efficaci propotito

LT

& intentione efficiendi certiffimé in nobis actüs

Ti

boni ea media felipat ; atque eo modo ac tem-

[l

-

pore

Ds Dso Uxo.

787

tite l

oreconferat, quo videt effectum infallibiliter

qm ]i

[

abitura , aliis ufüru

"

$, (i hec inefficacia pree-

ht gt

vidiffet.

i

du

334. Oljic. 1. S. Chryf. hom. a. in epift. ad

m

Heb. ait:. Deus füa voluntate nou autecedit volun-

« od

zates uofivas , ue uoftrum kedazur. avbitviuin g &

n præltï-

Damafc. L.2. fid. C.30. Scire oporzet, Deum omnia

E nüm .

prejcire [ed uon omuia prefire: prajcit euim ea,

p It

que in noflra poteffate ac avbitvio [unt ,. at ea suon

iendet

pvedefiuivit j ueque enim vitium admittioult, ucque

hnemul '

vuv[us virtuli vin infert: ergo damnant praede-

finitiones.

PræVl

Corf. [. Priacipia actüs crearuree

g expliük

liberi illa tantüm effe poffunt , quae importan-

[:

non

tur in hypothefi objectiva fcientie mediz: fed

, ineh

in hac nec imporratur, nec importari poteft

Jtüby

pradefinitio formalis; quia nec poteft impor-

ult

16

tari eX parte conditionis ; v.g. (ic: fi dedero

f

d

&uxilium cum. preedefinitione confenfüs ,. erit

m

confenfus; cüm aliás conditionalis foret neceí-

)

faria: nec ex parte conditionati , nempe ita: fi

Dat

dedero auxilium , erit confenfüs, me praedefi.

u

niente; cüm ex hac parte folüm fit; objectum

i[d

i

fcientiee mediae, & aliàs collatio auxilii, quae eft

n TU

purificatio conditionis , foret caufà predefini-

onft

tionis; uti conditio dicitur caufa conditionati ,

quamvis praedefinitio potiüs fit caufà collationis

P

0; 3

&uxilii : ergo.

Corf. 1]. Deus (àlvà libertate

creata pro ítatu condirionato nequit formaliter

) quO

polfa

predefinire confenfum fub conditione , fi ho-

[it

mo haberet auxilium A; Item poft (cientiam

N

nsa&

mediam confenfüs nequit Deus pradetermina-

te confenfum: ergo pariter falvà libertate crearà

& u

Pdl'

Ddd a

pro

d

788

Dr Dro Uwo.

ï

pro ftatu abfoluto , vel poft fcientiam mediam

qui i

Deus nequit formaliter praedefinire.

|

l

am'nga:

m. D. Con. Damnant predefinitiones in-

&prin

difcriminatim fümptas tam ad malum quàm a

derta

bonum , C. tantüm ad bonum , fujd, abfoluté

Áriüm

diion

antecedentes, neque penitus à fcientia rnedia de-

pendentes , C. confequentes fcientiam mediam,

k

od

&cor

& in exiftendo ac operando ab ea pendentes;

N. De membris duobus prioribus loqui fanétos

diion

Patres, oftendunt ipía verba relata: ab his au-

Qqi

tem fententiam noftram num. 331. accurate di-

it;

ftinximus. | 42 Conf. £. g. 1. IN. 2d. p. min. Juxta

nempe

plures enim Deus in illo ftatu videt fuam pr&-

Aren

definitionem ex parte conditionari; quia Ícien-

inà

tia media, utpote comprehenfiva omniurm,; at-

1

UX

tinpit etiam ; quce defacto concurrunt ad fuum

qJedian

|

l

objectum, quamvis non fint neceffaria ex parte

m

potentie proxime , ex

quo folvitur probatio

umn

ima : 2da autem non tenet 5 qu

ia fecundüm

ff

hanc refponfionem praedefinitio rantüm attin-

pf

gitur ex parte conditionati, non autem üt con-

pdil

ditionatum; ideóque condirio in eam influere

Aftmi

nondebet. &.2..44. Principia actüs liberi crea-

It

turz proxima & immediata ; feu ad ordinem

W X

4

executionis creatze praecisé fpectantia , rantüm

N

poffunt effe illa; que importantur &c. C. prin-

T.

cipia remota & mediara , feu ad ordinem in-

i

tentionis tantüm fpectantia, N. Ratio differenti&e

D

eít, quód principia pofteriora in a&um crea-

tur non influant per fe & immediate, fed fo-

LU

]àm mediante actu primo libertatis creatae; quem

defu

immediaté caufant.

Hinc veró patet 1mo,

li

quó

b

Dr Dzo Uxo.

789

Y eüd

quàd in ftatu abfoluto poni poffint, licet non

attingantur in conditionato; quia, càm nullum

fs

ex principiis actüs primi intrinfecis excludant

10

libertatem minimée leedunt: 2dó , quód necef-

j dl

farium non fit, ut ponantur etíam in ftatu con-

ml

ditionato ; tum quia ad fcientiam mediam per

n

fe loquendo fpeétat unicé videre conditionem

Md

& conditionatum: tum quia ad veritatem con-

[ui li

ditionalis propofitionis non requiritar ; quod-

blsg

cunque purificatà conditione conditionato con-

a

venit; fic quamvis alterutrum debeat effe ; ut

s p

nempe dies in ftatuabfoluto fit longa, vel brevis;

m

tamen qui dicit: fi ol eft dieszfb; neutrum enun-

;uia[ml

tiare deber. — 244 Copf. 77. w. IV. Conf. Dispavitas

nium/

eít; quia predefinitio in 1mo , càm fcientiam

adi

mediam de confeníu fub conditione futuro non

ep

fupponere poffit, deberet regulari per ícien-

y*

tiam neceffariam de coníeníu futuro ex vi &

f

efficacia alicujus decreti vel auxilii intrinfecé &

in?

perfe connexicum confenfü &à voluntate inim-

"Tu

pedibilis, adeóque idem praeftaret; quod preede-

ii

terminatio in 2do; nempe ut contenfus fit an-

yeti d

tecedenter neceffarius & immutetur indif(feren-

ordil

tia potentize proximee : neutrum eft in przede-

uf

finitione formali noftra, qua regulatur à fcien-

.CPL

tia media, & fertur in confenfum per medium

f

j

indifferens & ex fe conjungibile cum omiífio-

ng[fH[ï-

ne confen(üs.

um leä

335. Infl. I. Predefinitio infert neceffitatem

gt

antecedentem ; tum quia eft cauía actás pre-

æ,quff]

definiti: tum quia eundem antecedit. & necef-

4In

fario infert: tum quia impediri & fruftrari ne-

quw

D dd 5

guit :

ib

-

790

Dzr Dro Uuo.

f0f

quit: ergo. Cozf. /. Quod alterum füpponit

filut.

üt pofitum, illad nullà ratione impedire poreft:

audii

fed potentia proxima ad actum fupponit pre-

fet,

definitionem actüs pofiram: ergo. Conf. lf.

iNulla datur nunc potentia impediendi preteri-

p«iri

tum ; quia fa&tum infe&tum fieri nequit : fed

tere f

f f

predefinitio eft quid preteritum; quia jam fuit

ab eterno: erpo.

ayli

tione

W. IN. 74. «d prob, vm. D. Preedefinitio eftcau-

fa proxima & immediata actüs , IN. remota &

&UGQL

&a&

mediata, /ubd. eáque per fe talis & requifita;

line

N. per accidens tantürm ralis & non requifita ab«

foluté, C. ficut enim actus malus creatur« fit

ij

Atmn

fine praedefinirione ; fic & actus bonus pote

Alenr

poni, dummodo Deus det auxilium fuperna-

turale & concurfüm indifferentem ; adeóque

hi in

preedefinitio non requiritur fültem ex parte actüs

ia

l

Rtde

QG creature. — An veró ex parte Dei ac provi-

J

dentiz non requiratur, difputant inter fe 'Fheo-

!

t (

Nili

logi , pluribus affirmantibus , negantibus aliis

etiam ex his , qui preedefinitiones reipfa dari

ïrimm

dins.

cenfent. ;4dprob.2d. D. Pradefinitio phyficé

antecedit actum , C. lopice , fa/d, fübfiftendi

du

confequentià , C. prioritate rationis obje&tiva;

N. ficut ex eo, quód Deus fciat actum füturum;

jl

fic etiam ex eo,

uod Deus velit a£tum , utrin-

din

[

que fequitur, quód actus erit: prius ramen ra-

tione eft, actum effe futirum pofirà certà con-

m

ditione , quàm previdere Deum, & confequen-

tii

ter pradefinire; quia, fi voluntas creata hunc

hYi

actum non vellet, Deus neque pravideret, ne-

que grædefiniret.k Hoc ipfq autem prædefïqi-

niti«

tlo

Dzr Drzo Uwo.

k-79,t

tio nec antecedit nec neceffarió infert adtumab-

p

ye p

folut& & fimpliciter ; fed rantüm antecedit fe-

cundüm quid ; & neceffarió confequenter in-

üntpt

ert.

(

"A4d prob. 31. D. Preedefinitio nequit im-

jprt

pediri directé, feu ex fuppofito, quód fit; ca-

rere fuo effectu, C. nequit impediri indirecté,

Q !

ij

feu fieri, ut nunquam fuerit ; IN. eodem modo

explicatur fruftratio ,. nifi fruftrari preedefini-

aehca

tionem fümatur pro eo , quod ea jam pofita

«

careat füo effectu; tum enim fruftrari nequit ;

& aétus non poterit non poni , fed tamen fo-

:eqm'iug

]uiliraag

lüm ex fuppofitionefimpliciter confequente, feu

alicujus ; quod fü

pponit liberam voluntatis de-

a

terminationemt,.

qui

Ad Conf. 1. &. D. M. Quod

alterum füpponit àr pofirum , nulla ratione il-

pati

lud impedire poteft, fi illud alterum faltem lo-

deóq.

d

gicé non dependeat ab boc , C. fi ab hoc de-

pendeat [u)d. non poteft impedire confequen-

C NU

T

ter ; C. antecedenter, N. 74d Conf. II . D. M.

uU

Nulla datur nunc potenria impediendi prete-

l

ritum ítricté di&um , abíolutum & indepen-

jf

dens à pre(enti ; C, preteritum minüs ftricté

p

di&um , refpectivum & dependens ab aliquo

filet

qe&ü

prefent ; [ubd. non datur potentia illud im-

pediendi directe & confequenter, C. indirecté

(

& antecedenter , N. Idem refpondetur de pre-

D,U"*

definitione, quod alibi de praefcientia eft ex-

lmBDï

pofitum: neutra tamen proprié dicitur prete-

j (

,kqufn

rita; cum femper exiftat, licet detur ab eeterno.

336. Infi. 1. Exi voluntas, prout exiftens

du

in ffatu conditionato, poffit impedire predefi-

«

s üt

niionem ; non tamen id poteft volunta

J

Ddd4

exi-

u

—

792

Dz Dro Uxuo.

f

exiftens in flatu abfoluto ; quia pradefinitio

caufalitateantecedit potentiam proximam crea-

Ti

tz voluntatis abfoluté exiftentem: - fed hoc ipfo

! foat

actus praedefinitus folüm ut conditionaté, non

Qdünt

autem ür abíoluté exiftens eft liber: ergo.

BI

Conf. L. Si voluntas ut ab(olut& exiftens poffet

p

indirecté impedire przdefinitionem; inter hanc

f

Dua

& actum preedefinitum aut faltem voluntatem

daretür mutua naturz prioritas; quia preedefi-

Qui

Itl

nitio eft naturà prior, quàm actus predefinirus

aut voluntas in aéctu primo pofita üàt abfolute

j uf

exiftens, cüm illi conferat auxilium per ícien-

t

tiam mediam efficax pravifüm ; viciffim veró

li

voluntas illa effet prior naturá, quàm preedefini-

l;

tio, cüm impediens naturà prius fit quàm im-

Qu

peditum: fed ex Philofophia conítat, repugna-

nj

re muruam naturz prioritatem: ergo. Conf. 1.

0j

Voluntas creata üt in ftatuabfoluto exiftens ne-

(

quit impedire fcientiam mediam , adeóque nec

D

preedefinitionem, que ideo impediri poteft; quia

f

6

füpponitur poffe impediri hanc fcientiam. Nam

id voluntas creata abíoluté exifítens nec indi-

T0

recté impedire poteft, quod eodem modo da-

T

retur, five creata voluntas abíoluté exifteret, fi-

lmp

ve non exiftreret: fed (cientia media de coníen-

Ti

fü aut diffenfü conditionaté futuro eodem mo-

&

do daretur, five voluntas creata abíoluté exi-

(

fteret vel non; cum hac fcientia detur de acti-

bus liberis hominum ,

qui nunquam fünt exti-

turi: ergo.

h

Te. /V. 7Mf. pr. D. Praedefinitio caufalitate ante-

]:

atis ab-

gedir potentiam proximam createe volunt

p

foluté

Dz Dro Uwo.

795

Vi

folut* exiftentem, tanquam principium per fe

I q

requifirum & independensà confenfu libero ab-

hii

foluto ; IN. tanqaam principium per accidens

if n

duntaxat requifitum & indirecté falrem depen-

m

dens à confenfü libero abíoluté futuro, C. De-

E

pendentia pradefinitionis ab actu. praedefinito

rl

Íeu coníenífu abíoluté futuro fic oftenditur:

lat

Pradefinitio dependet à ícientia media, tan-

nede

quam à regula dirigente; hac à confenfü con-

Vs

ditionaté futuro , tanquam ab objecto; hic à

D

j

ln

confenfü purificatà conditione abfoluté foturo ,

:

o

tanquam à conditione fine qua non ; quia nifi pu-

ü j

m

rificatà conditione effet confenfus abíoluté futu-

gt

f

rus, ante purificatam conditionem non eflet

àm p

conditionaté futurus: ergo predefinitio indi-

t0nt

recté.non rantum à confen(u conditionaté furu-

/)

ro , Íed etiam abífoluré futuro dependet.

A

ij

ens t

Conf. L. Y..D. M. Sivoluntas àt abfoluté exiftens

que

poflet praedefinitionem indirecté impedire qua-

d

fi à priori & per modum objecti, daretur &c.

; M

C. fi folàüm potfit impedire à pofteriori & per

oc Jf

modum conditionis , /z/. daretur mutua na-

xdoo

turz prioritas propria & in eodem genere; IN.

reb

impropria & in diverfo, T. Hanc autem prio-

onlé

ritatem non repugnare etiam ex Philofophia:

m

conftat in exemplo &inis & fnedii , productionis

i

p

quoad primum & ecundum effe; quod poftre-

Tl

mum maxime? u(ürpant hic illi; qui etiam pet»

mittunt confen(um üt exiftrentem in ftatu abfo-

T:4

luto habere fe quafi à priori & per modum ob-

qnte

je&ti, (i nempe fpeétarur confenfüs quoad effe

primum ac per fe; quod habet à principiis pra-

jg

ximts

(ot

5

x

Drz Drzo UNo.

794

ferens

ximinis & per fe requifiris : non autem ; fi

fÍpectetur quoad efle quafi fecundarium & per

iliin

KTCO

accidens , quod etiam habet à principio remoto

& fimpliciter non requifito, fcilicet predefini-

fenfi

[is n

tione. /4d Cenf. L. &. IN..4. ad prob. D. M. Id

voluntas abfoluté exiftens, nec indirecté impe-

Tente

dire poteft , quod daretur ; five volüntas abfo-

€tpo.

luté exifteret five non exifteret tam fimpliciter

um

quàm purificatà conditione, C. quod daretur;

Tedi

five voluntas fimpliciter rantüm exifterer vel

Volin

non exiftlerer ; non autem daretur , nifi purifi-

ii

catá conditione voluntas abíoluté exifteret, IN.

Go

Verum quidem eft , quód (cientia media pof-

at d

fit dari de iis; que fimpliciter non exiftent in

jl

RU

ftatu abfoluto, unde etiam fequitur, abíoluté

|

|

L

exiftentia noneffe obje&tum hujus fcientiee : non

-tl

tamen datur de iis, qua purificatà conditione;

,j

fub qua poffibili conditionaté futura previden-

1f

tur, non exifterent abíoluté; cüm aliàs nulla

ID

connexio inter conditionem & conditionatum

m

foret, & fic obje&um fcientie medise falleret:

dntet

unde fequitur , abfoluté exiftentia effe conditio-

Tend

netn, fine qua non haberetur vera ac infallibi-

tl

lis fcientia :inedia.

Eu

337. Objic. /1. Predefinitio non eft com-

fj

offibilis cum decreto indifferente applicativo

; Q

omnipotentiam, & confequenter tollit liberta-

v

|

tem humanam. -

Prob. Volitio abíoluta , ut

fat

confenfus fiat, & voluntas indifferens , ut con-

€0r

fenfus fiat vel non fiat , nequeunt ftare fimul;

UI

quia per hanc illa retractatur: fed pradefinitio

f

eft voluntas talis abfoluta , & decretum indif-

li

ferens

r

Drz Dïno Uuo.

795

jem, !

ferens applicativam omniporentize eft voluntas

n

illa indifferens: ergo.

Conf. 1. . Velle efficaci-

) femy!

ter confenfüm eft nolle efficaciter carentiam con-

eddi

fenfüs : fed nolle efficaciter carentiam confen- ,

N

füs non componitur cum applicatione indiffe-

du

rente, ut fequatur confení(üus vel ejus carentia:

n

ergo. Cogf. [1. Admifsà praedefinitionedecre-

mplicire:

tum applicativnm omnipotentiz effet Deo im-

duett

mediaté liberum , quia immediaté. oriretur à

d

voluntate Dei per fe indifferente; & non effet

j

Deo immediaté liberum , quia effet actus effi-

r N

caciter imperatus à preedefinirione : fed impli-

cat decrerum Deo immediaté liberum & non

d

fieit

liberum: ergo.

bías

. N. 4[. Non magis repugnat preedefi-

"H

nitio & decretum indifferens applicativum

lOT

omnipotentiz , quàm volitio antecedens & in-

x

efficax falvandi omnes, ac volitio confequens &

T

efficax aliquos non falvandi , fed propter eo-

pnti

rum peccara damnpandi; quia cum preedefinitio

f

intendat confenfum ab aliena libertate liberé po-

nendum , 'decretum indifferens omnipotentize

yüi!

Yal

applicativum füpponere debet, tanquam ob-

Ad prob. D. M. Voluntas

jectivé antecedens.

tor

abfoluta , ut'confenfus fiar, non poteft ftare

cum voluntate indifferente , ut confenfüs fiat

j

ld

vel non fiat confequenter ; C. ut fiat vel non

fiat antecedenter , IN. — Voluntas exhibendi

[i» :

WM'

concurfum indifferentem importat volitionem

coadirionatam concurrendi in aétu fecundo ad-

[

diffenfüm; fed ficut diffenfus, pofità praedefi-

j

f

nitione confenfüs , eft tantüm poftlfibilis poren-

tià

fadi

796

, Dgz Dzo Uxo.

The

tià antecedente, fic & illa volitio eft antecedens:

haec autem non pugnat cüm volitione. confe-

adur

efic:

quente contraria ; cüm habeat diverfüm ob-

jectum.

TC

d Conf. 1. 9. D.m. Nolle efficaciter

Ia.

carentiam confenfüs , antecedenter ac indepen-

füed

ter à libertate humana & proinde à voluntate

Dei exhibendi concurfüm indifferentem, ne-

Ymnm

tem

quit componi &c. C. nolle confequenter ac de-

pendenter à libertate humana & voluntate- Dei

(T0j

indifferente , N..— 44 Conf. 11 y. IV. 1m. p. M.

T0n [

prob. D.. Decretum applicativum omnipoten-

qin

imy

ti& fuppofità predefinitione oritur immediate

à voluntate Dei indifferente quoad applicatio-

ts

d

I

nem omnipotentie, feu exhibitionem parati

concurfüs, iN. indifferente quoad ipfam omni-

L'

poreniam feu auxilium. & concuríüm indiffe-

Vi

renter paratum ; C. Refpe&tu poftremi decre-

(«

tum applicativum pracipue dicitur indifferens;

D

g

unde five fit actus imperatus à pradefinitione;

five ipfa predefinitio confenfüs , üt quidam

TCR

m

volunt, nec hominis nec Dei libertatem minuit ;

prefertim, cüm haca

licc

à pradefinitione.

pplicatio per accidens fiag

j

&

338. Zufi. L. Volitionem effe efficacem , eft

Nm

Átt

effe effectivam five immediaté per fe ipíam ef-

fe&tum exequendo , five mediaté imperando

d

f

executionem per porentiam aliam: (ed pradefi-

nitio eft voluntas efficax , & volitio fic efficax

fs

Qu

nec cum indifferente omnipotentia nec cum li-

bertate humana componitur : ergo.

Conf. I.

&

ui efficaciter vult cum alio influere determi-

li

f

naté in a&um ; nequit effe indifferens ad in-

Huen.-

Dz Dso Uxuo.

TON

fluendum cum illo in eundem a&tum aur in

edaty:

conte

actum contrarium: fed Deus vi predefinitionis

mo

efficaciter vulet cum homine influere determi-

d

naté in a£tum: ergo. Cozf. /7. Omne decretum

p

Dei efficax intentivum aétüs creati eft fimul im-

n

mediaté executivum ejusdem : fed decretum

n

immediaté executivum actüs deftruit liberta-

«

tem humanam, üt à nobis afferitur contra de-

D

creta predeterminantia: ergo. 444j. pro?. Deus

pM.

non poreft ullum aéctum creature intendere,

Qu

quin vi hujus decreti atus procedat à creatura

lii

fimul & fua omniporentia: fed decrezum , vi

st

cujus actus ab his caufis immediatà procedir,

anii

eft immediaté executivum: ergo.

m

w. D. M. Volitionem rei imme

diaté liaberæ

ifie

& independentem ab aliena libertate effe effica-

CIC»

cem eft effe effectivam &c. C. Volitionem rei

'ei)

mediaté rantüm libere & dependentem à liber-

j

tate aliena , qualis eft predefinitio divina actüs

j

creati boni; IN. Predefinitio nec eft effectiva

immediaté, per fe ipfam exequendo effectum,

nii

56ä

nec effectiva mediaté imperando executionem ;

fed tantüm imperando volitionem przparari-

d

vam executionis , feu decretum applicans indif-

d

ferenter omnipotentiam : quia nec hoc quidem

d)

abfoluté neceffarium eft ad rationem volitionis

efficacis, cüm detur volitio tantüm affective ef-

yi

a

ficaX, qualis eft noftra voluntas efficax cujus-

jl

cunque actüs, quae tamen omnipotentiam ad

J

actum neceffarium applicare nequit. — 4d Cozf.

JI.&. D. M. Qui efficaciter vult cum alio influe-

d

I

re determinaté in actum fibi immediaté liberum,

lg

nequit

798

bz D;E o UNoO.

tütyi

nequit &c. C. qui vult influere in acdtum fibi me-

diat? duntaxat liberum, /u/2. nequit effe indiffe-

tititd

rensindifferentià fe tenenre ex parte intentionis

3

0nt €

propria, C. tenente fe ex parte executionis alie-

ng, N. Pofito, quód Deus ex directione fcientiee

(lutà

medize efficaciter velit dare hominitorum actum

medi

prirum liberratis , ut actum eliciat ; non ma-

quim

[ient

net amplius indifferens fpectato ordine fuz in-

tentionis ; quia ex hypothefi , quod medianre

efini

actu primo liberratis velit actum bonum homi-

r

nis obtinere, non poteft non illud velle: nihil-

tD

t

ominus fecundüm ordinem executionis create

manet ejus omnipotentiaindifferenter applicata

add

t

adinfluendum vel non influendum cum homine

IG

in actum, prout ipfe fe dererminaverit, ob ratio-

hh MC

3

nes ftepe dictas: item, quód eadem in actu fe-

lUg

cundo in actum bonum influat , non provenit

Ó

Atm

immediaté & executive ab ipíà preedefinitione,

t

fed à libertate hominis, influxum orniporen-

Itf

tize liberé determinante, 24 Cozf. 1. &. D. M.

Mf

Decretum: Dei eft immediaté executivum , fi

fit intentivurn actüs creati, foli Deonon autem

r

creaturg liberi, quale eft decretum phyfice

d)

predererminans, ür nobis videtur , C. fi ficin-

Wfn

tentivum aétüs creati , Deo quidem mediaté fed

ii

foli creaturee immediaté liberi, quale eft pree-

imyj

definitio per fcientiam mediam repulata, N.

Qu

Hec enim éo modo aéctum creatum liberum

Qn

exequitur, quo exequi intendit: inrendit autem

hll (

illum exequi non per fe immediaté , fed me-

m

nfti-

diaté per omnia fcilicet creatae libertatis co

t

tuti-

Ti

P.

Dr Dzo Uxo.

799

vf

tutiva , quorum unum eít divina omnipoten-

eindi

tia indifferenter applicata.

tentiod

339. lufl.IL. Predefinitio formalis a&tüs

Jnis d

boni eft abíolura volitio actüs àt finis:: fed ab-

[cient

foluta volitio actüs üt finis eft prior volitione

mad

mediorum: ergo pradefinitio forralis eft prior,

Q0n

quàm voliio mediorum , íeuauxiliorum per

dien

Ícientiam mediam previforum: ergo hec prae-

vl

definitio prior erit fcientià media & ab illa non

yhori«

regulatur.

Corf. 1. Vi preedefinitionis forma-

: i

lis: Deus dat auxilium efficax quà eíficax , ita

fusd

ut fi hoc auxilium non previderetur efficax ,

pl

aliud daret: fed per hoc oftendirur, Deum in-

omnt

tendere priüsactum üt finem, & poftea modó

at

feligere auxilium, quod inveftigaverit fore ef-

lu

cax: ergo. Conf.11. Si Deus per predefini-

vetit

tionem non intenderet priüsactum bonum, in-

j

tenderet eum in auxilio tanquam in cauía: fed

fic foret preedefinitio tantum virtua

pOIfll'

tem formalis: eroo.

i

lis, non au-

pl

ln'hä

&. D. M. Praedefinitio formalis actüs boni

g

eft fimpliciter abfoluta volitio actüs üt finis, IN.

eft abfoluta & fimul conditionata volitio actüs

yli

jt1It

üt finis, C. Dupliciter poreft actus bonus pre-

f«

efiniri; rmó per modum puree intentionis &

d

fimpliciter abfolute , quod fit ; fi Deus , pofít-

N

quam etiam vidit media ,' quibus voluntas eft

tUf

confenfura, abfoluté decernat talern actum ni-

j

hil cogitando de mediis , ad quorum electio-

m

nem poftmodum progrediatur ex vi hujus in-

y(i

tentionis: hzec predefinitio , quamvis fequa-

Qu

tur Ícientiam mediam , tamen ab ea non pen-

et

uzuoti

$8co

Dr Dro UNo.

det & regulatur, confequenter non eft in ho.

Quf

minis poteftate , & cum abíoluta fit, inducit

t0ne 4

neceílitatem ; quare à nobis non admittitur:

mtibi

2dó poteft pradefiniri per modum intentionis

far;

mixte , ut nempe actus ille fit quidem abfoluté

m al

[

& eflicaciter, fed per heec media, fivefi heec

UM

media illum actum producant & ponantur;

Ímàn

diünyc

quod fit ; fi Deus decernat ralem actum fimu

& media, per que vidit hunc actum liber? fu-

tmed

turum: atque hac ficut à fcientia media pen-

ln

det ac regulatur , fic & cum libertate humana

tijlie

Prate-

^g

componitur , & à nobis hic afferitur.

rea eX facto argumento non fequitur aliqua

Qutdo

r

prioritas exiflentie aut independentiz ab alia

voluntate , fed rantüm motivi; nam qui eligit

DT

dls

j

media propter finem , habet fe ficut qui amat

IT

objectum propter motivum: hic autem dicitur

E

etiam priüs aliquo modo amare motivum ; non

äüde 1

quód aliquod rationis fignum fir; in quo intel-

Alent

ligatur amare motivum fine obje&o, fed quód

medhx

morivum fit ratio amandi objectum, & fic in-

Tede

telligatur tantüm prioritas rationis à quo. Hoc

fintia

veró etiam magis tenet, ubi quis vult finem &

CCe

media fimul, vel finem per hoc medium &

tgy

non aliter ; quia licét & hic volitio finis dica-

Q

tur effe ratio volendi medium,. non intelligitur

u

ramen efle volitio finis fine volitione medii, fed

| lmyïu

connectitur utraque volitio aut potius ett voli-

| gbet

V

tio unius per aliud. — 727 Cogf. . &. D. M. Vi

prædefinitionis formalis Deus dat auxiliumeffi-

W.

lia

cax quà efficax fecundum quid, C. quà fimpli-

cirer efficax, IN. — Auxilium efficax dicitur dari

ywmï

l

qu

*

Ds Dro Uxo.

8ot

nb

quà fitpliciter efficax , quando datür ex inten-

indi

tione actüs ita, ut fi videretur effe inefficax , ex

Qittit

omnibus poffibilibus auxiliis feligererur aliud ef-

tentii

ficax ; feu daretur femper aliud & aliud , usque

ablal

dum aliquod effet efficax ; ex hac autem fic dan-

f

tiscomparatione intelligitür, actum intendi fzor-

Yiantuh

fim àmediis non aurem cum m

édioaut per me-

m m

dium certum,

adeóque nee dependenterà fciens

uf

tia media: unde in noftro fyftemate locum non

u

haber, prafertim cüm per auxilium ejusmodí

hat

tolli libertatem humanam neceffe foret. — Dici-

. Pme.

tur autem dari quà efficax. fecundum quid;

- ipi

quando datur ex intentione actüs ita , ut fi vi-

g

deretur effe inefficax, daretur aliud ex certisy.

dj

V.g. decem ; certae fpeciei vel qualitatis auxi«

er fcientiam medi

i ami

liis quod p

am Deus jam prae-

jcitut

videt futurum efficax

; in qua explicandi me-

if

thodo retinetur depen

dentia à fcientia media &

q

intentio finis per hoc vel illud determinarum

medium,

T

d Conf. 1. 9&. T. M.N.m. Nam

k

pradefinitio virtualis vel dicit folam com

plas

centiam circa actum ; non veró abfoluta

B

m &

em

effüicacem intentionem actüs ; vel virtualem

1]

duntaxat, non autem formalem volitionem j

dic

quamvis autem Deus actum intendat in auxilio

jpul

tanquam in caufa, tamen inprimis non habet

ll;(

'implicem complacentiatn de a&tu : deinde nec

habét duntaxat virtualem volitionem actüs;

T

j n

cüm per hoc auxilinm explicite, & formaliter

j

velit a&um , üt luculentius patet ex rendéntia

mpll-

predefinitionis per decretum num. 33 1. ella:

tum explicata.

n'di[ï

qllf-

Ect

840

Dzr Dro UxNo:

802

340. Olferva. Hactenus dicta intelligenda

wid

faltem fant de actibus bonis falutaribus homi-

d

num, maxime predeftinatorumin vitam eeter-

ii

nam.

An autem actus moraliter duntaxat bo-

ic de

ni pradefiniantur formaliter, aut; fiquidem

pde

füpernaturales fint; ram in angelis quàm inho-

Ammy

minibus, & in his five reprobis five electis

Wt

equé predefiniantur , nec difputare nec de-

AT aj

cernere hic intendimus ; cüm in eorum tra-

lg j

€tationem varia inducere neceffum foret, que

Qs

ad praefens inftitutum non pertinent, vel utilita-

fhiney

tis certé parum conferunt,

1lis

r

CAPUT II

;mnes[

^f

De Provideutia Dei circa Elector.

32])

Pecies heec providentige fupemäturalis cotn-

u

*

muniori nomine vocatur preedeftinatio;

äln[äXs

qui vox in fenfü latiore fumpra quamvis

Ximit

pro quavis Dei ordinatione tam in malam quàm

W

in bonam partem ufürpetur, hic tamen pro

lj

electione & deflinatione aliquorum ad aeternam

*

Torj

falutem fumitur.

Definitur à variis varié; à

i

S. Auguítino quidem L. de preed. fanct. C. 1o.

ffw]

dicitur preparatio gratig , L. de don. perfev.

ii

C. 14. autem prefcientia €?. prepavatio beneficio-

al)nej

vum Dei, quibus certiffüné liberantur , quicunque

il

libevautur; à S.'"Thoma p. r. q. 23.a. 1.1in Corp.

u

5l

