vis determinata & neceffarió cognofcitiva om-

i g

nium, ficut fünt in fe ipfis: adeóque nequit

»

una creatura effe ratio cognofcendi aliam; ne-

"

que motivum fübordinatum. Econtra voluntas

r

ivi-

Dz Dro Uwo.

670

divina pro morivo volendi creaturas habet bo«

Lie

Tminant

nitatem divinam , & ad extra eft libera ac indif-

ferens; adeóque & una creatura poteít à Deo

Q g«

IT

iptendi propter aliam , & efTefinis fubordinatus.

|ce(f

d

ARTICULUS IIL

ltdus

4n in Deo detur voluutas libera?

Donp

Ota. Certum eft r. , voluntatem Dei

| ll

296.N

fita

effe liberam à coactione; cüm Deus

voluntarié omnino acfineulla violenta ad unum

que |

16]

dererminatione, feu qua ab extrinfeco agente

proveniat, operetur.

Certum eft 5»., Deum

r

non effe liberum à neceffitate feu determinatio-

"r

ne naturali ad unum in füis operationibus &

lis(

intra; quiahz ; quibus fcilicet producuntur Per-

t

fone divinz, Filius & Spiritus Sauctus, ram

| 33") [

fünt neceffarie, quàm eftipfe Deus. Certum

l

uj

|

denique 5., neque Deum effe liberum in agen-

|

T

do ad extra ad ullum peccattm vel malum ; cüm

impew

conftet, Deum eflentialiter effe impeccabilem,

iL

L

Sola igitur difficultas eft de libertate à neceffita-

te, feudedifferentiaactiva & electiva circa crea-

: liandw

turas & opera bona Deo extrinfeca, five quate-

l

|

j

nus eft libertasexercitii, hoc eft cum pleniffimo

lii

dominio poteftas agendi vel non agendi, five

li

li N

üt eft libertas fpecificationis, h. e. fimilis pote-

ftas faciendi bonum hoc aut aliud, nempe ab

Ton

illo diftin&tum, vel diverfum, vel incompolfi-

bile.

Inter eos, qui hanc Deo perfectionem

li

ïed [

negárunt, referuntur à S.'Th.L. 2. cont. Gent.

m

lm

C. 23. Philofophi quidam, ab Alberto aufe

e

Dsg Dzo Uxo

671

btb

L. de caufis, & aliis fcholarum principibus no-

vicindi

minantur Ariftoreles , Avicenna, Averroés alii-

tD

que gentiles, qui dixerint; Deum producere

Qrdig

res ex neceífitate natura ; & quidquid vult, velle

neceffitate abífolutà: à 'Thom. Waldenfi L. z.

doctrinalis fid. C. '10. recenfentur Petrus Abail-

nj

lardus & Joan. Wicleffus, qui docuerint, Deum

non poffe facere, nifiea, queefacit: hisaddunturà

gm D

Bellarm. L.3. de lib.arb.C.1 5.Lutherus, qui inaf-

m Dus

fert.a. 36. dicat veram effe Wicleffi fententiam,

jiduut

qua habet omnia ex neceffitate abfoluta eveni-

p u

re; Ducerus, qui in L. de concord. C. de lib.

,

arb. tradat Deum neceffarió apere , quidquid

T?

apit; nec poffe aliter facere; Calvinus; qui L. r.

Ybus

Inftit. C. 16. $. 3. doceat, Deum agere, quid-

r

quid poteft agere, nec poffe ceffare ab eo, quod

5, f

apit, aut alind facere poffe & L. 2. C. 8. $. 5.

V

impoffibile appellet, quod neque fuit unquam,

nf

& neimpofterum fit, Dei ordinatione & decreto

m

impeditur: à Ste

ph. de Champs L. 3. de hae-

o

J

ref. Janf. Difp. 2. C. r5. Janfenius, qui L. 6.de

m

gr. Chrifti C. 11. contendat, Deum omni fpo-

PA

liandum libertate, fiad hujus effentiamn pertineat

aquit

poteftas agendi vel non agendi. Quorum om-

,mmm*

nium doctrina tum ab iis, qui eam retulerunt,

1d1, N

tum ab aliis'T'heologis communi fuffragio erro-

ris damnatur.

ji

r

297. Dico. In Deo datur ad opera ad extra

non mala, voluntas libera libertate indifferen-

o

d

i& feu quee non tantüm fit oppofita coactioni,

l

fed etiam neceffitati. Sequitur heec affertio qui-

dem ex illa; quà num. 115. ftatuimus; Deum

Ü auleï'

Ii'

aDio-

1

672

Dz Drzo UxNo.

|

abfolut$ poffe facere plura & majoraiis, que "

de facto facit aur facere decrevit: fpeciatimta-

T

men nunc Prob. Jurcvitate. 1. ex Scriptura;

que 1120 dicit, apere Deum ex confilio & pro-

ria ele&tione ; ad Ephef. 1. v. 11.: Operatur

us

|

L

omria fecundum confüium voluutatis [ue ; & v. 4

Sicut elegit z0$ im sp[o amte amumdi conflitutionem,

ut e[femus [autli. 1. ad Cor. 1. v. 27.: Que flul-

za fuut , elegit Deus , ut coufundat japientes: &9 in-

firma elegit Deus &c... 2. ad T heff. 2. v. 13.: /Vos

n

autem debemus gvatias ageve Deo femper , quàd ele-

ä

confilium & electio locum non habet circa bo-

erit vos Deus prümitias i [alutem, — |am veró

num ; quod abfoluté neceffarium fit eligere, fed

quod poffibile eft elicere vel non eligere; üt

non tantüm Philofophi; nerape Arift. L. 3. $.

& 6. Ethic., Ammoniusin L. deinterpr. Alexan-

der Aphrodis in L. de fato &liberr., Simpli-

uT

cius in comment. ad Enchir. Epi&eti docent;

LT

fed & Chriftiani Patres, INNemefius L. de nat.

hom. C. 33. & feqq., Darmaícen. L. 2. de fid.

Att

C. 27. & 29., An(elm, in L. de concord. in pr.

finí

part.; & Bern. L. de gr. &. lib. arb.; qucs fe-

LUE

I|

quitur D.'Th. 1. 2. q. 13.8.4. 5. & 6.. 2doEa-

dem objectum à Deo volitum non aliter deter-

LUR

minat ; nifi per volitionem divinam; Pfàl. 134.

m

v. 6.: Omnia quecuuque voluit , fecit. Ad Rom.9.

floy

v. 18.: Cujus vult , mifevetur , 69 quem vult , indu-

Fs

vat. 1. ad Cor. 12. v. 11.: Zlec autem operatur

Vida

il e

umus €g idem Spivitus , dividens fingulis prout vult.

EUT

Joan. 5. v. 21.: Sicut. Pater [ufcitat mortuostg vi-

vificat : [ie g Filius , quos vult , vivificat. Ex C.3-

a

V. 8*'

" Dr ;D.;z;o UNo.

6

7

til ( VSSP"'W

$.

»uli vult; [pirat. Sed ubi obje&u

:

m

V GRtm.

volitum determinatur tantüm per volitionem ,

Suput

indicatur indifferentia volendi & non volendi,,

lo o

Ut patet exeodem modo loquendi relato ad ho-

1.

mines; cujus exempla habentur Eccli 15. v.. p

u

"ddquod volueris ; porrigemanum tuam ; 3. R.

GDud.c

f

Poflula quodvis ,ut demtili ;

Joan.1 j. v. 7.: Quod--

eunque volueris , pete ;

1. ad Cor. 7. v. 36.:

Quod

vult , faciat , cui vult , nubat. Ex qui

bus liberta-

|T ll

tem in homine 'demonftramus vel intelligimus.

j

LE

T

31ià Eadem plura enuntiat de Deo füb conditio-

ne, f velit; Eccli39.v. g.: Si euim Domiuus ina-

jam ]

ea

guus voluevzt ,

Jpiriru. intelligentie veplebit. ilum.

Dan. 3. v

(9U7

:7.: DDeus nofler potefl nos de mmagibug

peft

2uii, Ó Rex ! libevare.-

Quod i noluevit , notum

ft tibi, Rex / quia deos

?uo$ n colimus. Sap. 12.

Aleyi

V. 18.: Subofl. euim tibi

; eim . voluevis; poffe...Ja-

N

COb. 4. v. 15. mone

k

; É

[o)

-

die aut craftino

mur , dum dicunt aliqui:

; ao

die ibimus; mercabimur &c.

m

Pro eo, ut dicatis:

ff Dominus volueria ;

£2 fivi-

[.d

xerimus , faciemus boc,.

D

Sed illa conditio adjecta

dx[»

fignificat: poteffatis ind

ifferentiam , ut velit &

)

! quL

non velit; tum quia ex fimili enuntiatione de

al

Jomine Eccli 1 5..v. 16.: $i volueris mandatafere

ef dc

i

vare , confevvabunt te , probatur ejus libertas cir-

ca mandatorum obfervatione

m: tum quia illae

t

propofitiones:. Deus,

du

fi.voluerit, mentietur ;

/

Filius. divinus,

li voluerit, facier, quod non

Al

viderit Patrem facientem

j

; fantblafpheme non

alio ex capite

; quàm quód illa conditio deno-

tet indifferentem poffibilirarem volendi & non

jj

volendi mendacium vel opus à Patre non pró-

j

u

ectum,

674

D& Dszo Uno. l

fec&tum. Unde Catholico non conveniet refpon.

fuit:

dere: Deum quidem alia poffe, fi velit ; fed non

Tirler

poffe velle ; prafertim quia

hec evafio à Wi-

DT

&

cleffo olim jam excogitata, fed à Waldenfi

db

Bellarm. ll. füprà cc. üt erronea fuit rejecta,

[ ün

juemadmodum & fimilis ludificatio Janfenii cir-

lilnit

ca libertatem hominis potentis diffentire grati&

jj

fi velir; reproba

tur ab omnibus. .. II. Ex Tra.

ffadii

ditione. Tuítin.

Quefl. Chriftian. 3. ad Gent.

Her

Si Deus , inquit , facit , quia eff ; coatlà facit , que

d

facit - fin facit , quia vult; [poute facit : [poute

Vs À

enum. faciens facit q

uantum vult, eg qualia vull

Hsl

|Tm;

£j quaudo vult.

em, vel Autor QQ. ad Or-

l

WIfe

thod, q. 114. afferit , a&omis divime potentiam

(f

aon uatuvali neceffitate , féd proprio confilio confia-

I

ve. Hilar..L. de Synod. fic de Deo fcribit: Ex-

lt

»wa corpovalis natuve

uece[fitatem. liber. emanens,

!pmp

J

quod vult , €g cimvult ,

eg uli vult , pvaftat ex fe[e.

Aby

Qmmipotens, tiequé

Nyffen. L. de fat. C. ult. :

U l

mature meceffitate , meque legis pvecvipto opt-

[

vatur , fed [unt illi omnia contingentia

etiam nece|-

ttod

2. de fid. C, 3.: Hec opera-

favia. . Ambrof. L.

77

zuv umus €9 idem

$

j2

pivitus San&lus , divideus [mgue

bf

lis prout vult , id ef , pro

libevo voluutatis avbitvio

'ttg

zon pro ueceffrzatis ob[equio. .

Aug. L. 22. de Civ.

"

[

C. 5o.: Deus ipfe munquid quoniam peccave n

H

b

potelt ; 1

deo liberum avbitvium La

leve negandus df

lm

Et in Enchir. C. 95.:

Tunc in claviffima luce ja-

lis

pientie videbitur , quàm certa & immutabilis €?

D7

efficaciffima fit voluztas Dei , quàm multa po[fit &

tte

gon velit , mibil autem velit, quod n po[frt. Epi-

[j

I

v.ll

[

phan,—Hære.E 70.5 Deus poteps efL, uf , 4?0-

d

,:

ss

-Dz Dszo Uxo.

675

aof

faciat : verüm facit alla; que divinitati coumgruunt.

pf

ÍpiW

Et her. 23.: Deus Pater bominem 2 ceteva om-

mia pro fua. voluntate procreavit.. Dama(c. L.de

hii

qduab. Chr.volunt.: Dévige gazira volugtate pre-

i rejg&a

dita avdirrióque eft libevo.: Bern.L.de gr.& lib:arb :

yfetid:

yeg

Lilertas à nece[fitate equo 69 indiffeventer Deo uni.-

verfzque tam male quàm bone vationali comvenit

Bd

aL

ereature.. Hisadde S. Bafil. hom.r. in Hexam.,

Hier. in Comm. adep. ad Philem. C. r. &alios

W T

j

apud Petav. L. s.deDeo C.4. — Corf. £. Quam-

h

WI

ul d

vis Abaillardus non inficiaretur in homine libe-

rum arbitrium, fed illud plan etiam fine adju-

d

fï;

vante gratià bene velle & agere poffe affererer,

poten

tamen inter errores,

quos S, Bernard. ep. 187.

jo uj

derulit ad. Epifc.

hit: B

& Cardinales Rom. Curiz,

tanquam ab eo in Introdu&ione

ad 'Theologiam

tátid

j exff'

propofitos , re&é refertur ifte: Quod limites pre-

Cribeet ompiporentie divine , affevendo Deum fa-

H

y f

cere pluva.mom po[fe, quim fecer

?. aut aliquaudo

ïipio i/'

fa&urus fit ; tum quia Abaillard

trod.

us ipfe L. 3. In-

TE

; ubi hanc doctrinam ftatuit , fatetur:

» opi-

jfc "

[j

Àil

Wionem bamc paucos aut mullos bábeve affect.

TOVe$ ,

I

€9 plurvimim diclis Sagtlovum , es

ahquantulum à

j [

vatioue diffentire videri: tum quia

iU

idem in Apo-

logia five Confeflione fidei, ub

i errores fibi

gt

objeétos velinficiando eos à fe fcri

ptos, vel eos-

(lmhlf«'

dem revocando diluir

; eundem revocat his ver-

y lt

bis: JDeum ea folumm

odo poffe facere cvedo, quee

y

iUP

ipfuin faceve comvenit:

»

€9 quàd multa faceve poteft.,

n

que mmquam faciet.

Co:jf. 1. Wicleffus erro-

i

l

rem de abfoluta reram omnium evenientium

jj

Jl

neceffirate fündat in his: Deus gibi] poreft pupdu-

jufW

ua

ctre,

676

Ds Drzo Uxo.

'tione.m

cere , ntifi q;tbd producit ; Deus smundum amplifica-

ve vel imminuere nom potefl , uec animas mifi adcev-

Jan

zum 9 fixum mnnerum creare; t patet ex ejus

ul j

'Trialogo L. 1. C* 1. & 13., & ex WaldenfiL.

(rtyg

25) PïO«

cit. C. 21. Lutherus Articulum 36., quo libe-

rum arbitrium hominis rem vocat de folo titu-

ljeus

fimm

lo, in hujus affertione (imiliter fundat in necef-

fitate omnium, quz à Deo provehiat, dum ait:

lbeni

« Fallit nos miferos homines rerum humana-

m

rum inconftantia, feu; üt vocant, contingen-

| st

itun

tia; oculos enim ftultos merguat in res ipfas

operáque rerum , nec aliquando elevant in con-

qlci

li p

Íípe&tum Dei, ut res füpra res in Deo cogno-

Ícerent. Nobis enim ad inferna fpectantibus

ii

LU

res apparent arbitrariee & fortuitee, fed ad fü-

perna fpectantibus omnia fünt neceffaria. Quia

fim

non ficut nos, fed ficut ille vult; ita vivimus;

Dem)

facimus,patimur omnes & omnia. Ceffat liberum

I'mpu

fber

arbitrium erga Deum , quod apparet erga nos&

teffi

ttemporalia ;

illic enirn, àt Jacobus ait; non eit

|

tranímutatio nec vicitfitudinis obumbratio;

hic

m

veró omnia mutantur &variantur.,, Ergo viden-

fu.

tur & Conc. Conflantienfe & Leo X. illud fün-

fione

damentum feriiffe, dum damnárunt illos Arti-

dy

culos.

De Calvino vide Nic. Romeum Spe-

Mil

übi

€tacul. 2., De Janfenio P. de Champs l. c.

Prob. Ratioue 1. Quodcunque gauder intel-

msg

Du

ligentià & ratione, gaudet etiam libertate feuli-

berá agendi voluntate; quia àt Honorius Au-

Q

uttodun. L. de predeft. & lib. arb.ait: Quibus

hfo

ine[f vatio , inefl etiam . volendi uolendíque libertas ;

Dmc

W

Nemef. L. de nat. hom. C. 41.: Dicimu cum va-

fione

!

DE Dro UNo.

677

hanfia

tione natüvd eonjun&am effé liberam volumtatem3

nj

Damaf. L.2. de fid.C.4. /zgelus eo ipfo, quod vatio-

feter t

nalis efl 69 inieligens, liberi eft avbivi ; df autem

Vatedi

creatus , inutabilis eff poteflatem babeus snanendi $7

€9' procedeudi in bouo , e? án detevius labgeudi, Sed

quit

TT

Deus fatione praditus eft & intellipentià, imó

TI

fümma ipfà ratio eft& fapientia: ergo. . 77. Effe

ümd

liberum, quia eft effe (üi juris & dominum füa-

hum

rum operationum , eft fingularis perfectio, üt

ia

paret in angelo & homine, qui ob eandem pre-

Ve

eruntur creatis ceeteris; & eft perfectio fimi-

ntinté

pliciter fimplex; tum quía non excluditur ab

0 cgy.o-

lia perfe&ione equali vel majore, quandoqui-

anti

dem immutabilit

as cum eadet conciliari po-

] dl

teft

; üt infrà dicetur: tum quia ratione fui &

j Qll

ormaliter non includit aliquam. imperfe&tio-

ivimu

nem; que enim in libertate hominis notantur

Vbnn

imperfe&iones, nempe quàd illa includat fu-

fpenfionem & indifferentiam actüs, inferat fuc-

[ganw'f

;,no.wc:-"f

ceíionem diverforum a&uum, fit inconftans

raIiO! 5

&mutabilis, poffitque deficere ad malum, ha

&

d

Ü VidCfl-

inquam, libertati humanz. non conveniünt ra-

.

il füt

tione füf, fed ratione fub

J

eft pura &

ecti; cujus potentia

gt

diftinta ab a&tu, & ür creatura ex

i?

nihilo pr

oducta ad. nihilum verpit, àr Patres

m

alibi landati docent. Sed Deo tribuenda eft om-

( ]'üïlt'

nis perfectio fimpliciter fimplex:ergo, .7//. Si

j [&UE."

Deus non foret liber ad extra, ergo ad agen-

y*

dum extra fe neceffitaretur vel ab alio; vel à fe

i 0[(1');15

ipfo: neutrum dici poieft; non rmum; quia

j

eus eft independens & füperior quolibet alio :

non

j

*«

-2dum 3. quia ipfe

fibi füfficit; neque ullo

d

w3

extra

678

Dz Dzro Uxo.

extra fe enteindiget , adeóque nec ulla Dei per«

fenti:

fectio id exigere poteít: prafertim cüm Deus

Tébmm

zequé neceflarió profunderet ex fe creaturas;

lii

ac producit Filium. & Spiritum Sanétum;. &.

T

cum ageret toto natura impetu &conatu, pro.

JISCO

infinita. & eterna fua virtute & potentia, effe-

Áper

étus quoque infinitos. ac eeternos. proferretz

&i

ergo. .Cogf. £. In homine datur liberras indif-

cngla

ferentig tum exercitii-tum fpecificationis: er-

D

t

g0o, cüm agere & non agere conveniat Deo;.

L

at

qui ex non producente mundum ab eterno fa-.

üui

[in

€tus eft producens mundum in tempore; &

4

tele

pr&terea jam hoc jam illud bonum, v.

.nunc

L.j,(

d

mifericordiam , nunc juftitiam velin eodem vel:

jï

fi d

in diverfis hominibus exerceat ; heec poteftasli--

I

bera eft participatio naturae feu perfectionis di-:

i

vine ; adeóque iíta non minüs, quàm alia Deo.

eft tribuenda.

t

Item homo vi füz libertetisan-

Vib

tecedenter. eft indeterminatus ad hoc. vel illud.

n

agendum: ergo cüm agere nequeat fine con-

L

curíü- Dei tum naturali tum füpernaturali in.

&in

actionibus falutaribus, nec Deus poteft effe an-

Wier

tecedenter determinatus , adeóque debet effe li-

E(&; 1

ber & habere facultatem agendi.tam hoc, quod.

fj

confequenter agit , quàm illud, quod confequen-.

tj

ter omirtit, vel.à quo diftinétum quid agit.

Cmp

Demum ficut ex lfa. z. v. 19.: 51 voluevitis &

Qs

Q

audievitis ane bona terree commedetis :: quodfa io-

luevitis , &g sme ad ivacundiam. provocaveritis , ga-

tb

dius devorabit vos ; aliísque Ezech. 18., Jerem. 7-

[ ;

& 18., Pfal. 88. fimilibus fententiis ob alternan--

D

tis a&ipnis fignificationem reté colligitur indif-.

erens

Dzs *DEo.UNo

679

i

fentia ac libertas humana; fic ex iisdem obcor«

n Da

refpondentis his actionibus mifericordizee & ju-

Qfeitt

flitiae divinee alternantis declarationem afferen-

dm; i

da eft libertas Dei & facultas faciendi plura, qui-

It Pm

buscontraria & facere- poterat ; & facturuserat,

yit, d

1 per homines conditio poneretur.

Conf. 1.

o

Si Deus non ageret. ad extra liber?, fed ex ne-

tiind

cellitate; ergo fequeretur 1., in eo nullam effe

(; d

liberalitatem, quia fecündütm Senecam L. de vit.

j D

beat. C. 24.: Zileralitas , quia libevo auimo profr-

etcmuïg-

cifcitur , 3ta uominata efl : ia nullo ejusopere fo-

)pOle J i

re beneficium aut donum, cüm juxra eundem:

) g, )

L. 3. de benef. C. 19.: Beneficium id efl , quod

n

quis dedit , cium illi licevet 67 uon dave ; juxta Mar-

wtcüasïij

cianum autem L. 2 r4.f£. de verb. fignif.: Dona

onis t

proprie [unt , que mullà necefftate juris , officii , fed:

j D

ponte pre[tantur : 'adeóque ficut juxta Richard.

WUs

Victorin. L..6. de Trin. in operationibus Dei:

vlil

ad intra gibil eff. juxta: donum lavgientis gratie y.

"1

Jed totum juxta proprietatem exigentis uatuva; fic

u

& in operationibus ad extra rem fe habere. Se-

ao

quererur 2., nec Deumorandumnectimendu m

dl

efle; cüm fruftra oretur; ut res bene fiatj.&-

qu

fruílra timeatur, ne res mal? eveniat, ubi res:

«

omnis ac eventus proficifcitur ab ente per fe

Ti

femper atque.tam antecedenter quàm confe-

vilt

quenter determinato. Sequeretur 3. , nullum in-

"d

hoc univerfo effe&um effe contingentem; quia

7

ubi primacaufaà & ex neceffitate, & quantum po-

n

teft, apit; nulla cau(a fagunda ei poteft refiftere;

uf

a tantà neceffitate move-

gdeþqu: cagfa fecund

Uu4

tur;

fs

x

680

DE bno Uno.

»

X

tur, quantà movet prima; at

que ita

, un-u'm f:x

; li

alio neceffitate abfolutà fequitur.

J Ia

298. Objic. Ex libertate indifferentiee fe

|qià

tur in Deo imperfectio; quia ficut effentia in

|ment

fe indifferens, ut exiftat vel non exiftat, invol-

!N

vit imperfeclionem, ita & effentia exiftens; fed

dNj

|Sicüt

ex modo tendendi indifferens, ut agat vel non

apat, etiam includit imperfectionem , cüm utra-

UT

que fit s&equaliter indifferens ad effe & nihilum:

vilip

ergo. Copf. I. Libertas , que eft in Deo adin-

du

tra agenie , eft perfectiffima: fed heec eft liber-

i

tas tantüm à coactione non à necelfitate: ergo

bert

fola libertas à coactione eft perfe&titfima, liber-

D

tasautem à neceffitate minüs perfecta, que pro-

| fbin

inde Deo tribui non poteft. —.Cozf. 77. Eiber-

il

tas contrarietatis ad bonum & malum morale

| Df

repugnat in Deo, quia contrariatur ejus fancti-

i

t

tati: ergo cüm libertas indifferentie etiam con-

| N

trarietur ejus immutabiliati ; in Deo repu-

Onr

gnabit.

:

tione

- 3. I.L n

pral

. ? parit. Difp. eff; q—ufä- in effen;

tia indifferente ad exiftendum vel non exiften-

g

dum, effe & non effe feu nihilum efficit ipfam

of

effentiam , & eftintrinfecum: in exiftente veró

prm

effentià indifferente ad agendum vel non agen-

ls

um effe & non effe atficit efectum, & fpe&tat

h

tantüm ad extrinfecum ; unde nulla in pofterio-

(;

zi ütin priore, imperfectio in effentiam redun-

at

dat, quemadmodum hoc ex caufis etiam crea-

tll

tis liberis prae neceffaria preeftantioribus ab om-

m

nibus agnofcitur. 44 Corf. L. W. D. M. Liber-

EU

tas; que eft in Deo ad intra agente; eft perfe-

[

&utfima

E

T

—

Dr Drzo Uxo.

68r

Tuurd

&iffima in fua agendi linea , C. in omni apendi

linea; N. Omnis a£tio divina eft perfectiffima,

Wieltgs

A

quia eft perfectionis infinitae; pro tatione ta-

efentüt

l

EL

men termini actio Dei eft varia: cüm in verum

hn imt

repreefentative, in bonum affectivé & profecu-

ifens H

tivé, in malum averfativé vel permiffivé tendar,

,ratvel M

Sicut veróexeo, quód tendentia Dei profecuri-

lm

va & affectiva in bonum fit perfectiflima , male

vl

colligeretur eandem tendentiam debere ferri in

Da«dit

malum, aut, fiquidem diverfà fit; effe minüs

d

perfectam: fic & malé infert objectio contra li-

ite

bertatem indifferentie. — Praterea ratio, cur in

agente Deo ad intralibertas fit tantüm à coactio-

y, lt

quæmü

ne, inde petitur, quód terminus produ&ionis

[ Jie

hic fit identificatus, neceffarius & infinitae bo-

mon.

nitatis, adeóque hsec libertas termino fit pro-

s find

portionata &unic? poffibilis: cüm veró termi-

m

nus a&tionis divinze ad extra fit à Deo diftinctus,

n

contingens & bonitaris finitee, ex oppofita ra-

tione libertas indifferentiee Deo tribuenda eft;

d

preefertim càm etiam exemplum libertatis crea-

) e][]'[kn'

te accedat, quz refpectu Dei tanquam boni

;

neceffarii & infiniti eft fpontaneiratis dünraxat :

refpectu boni creati autem indifferentie liber-

t

um

tas & contradictionis eft.

d Copf. I 9. -N.

fubp. Co

d

"f. Nam immutabilitas flat in repagnan-

!

oüem'ä

tia; nequid Deoaccedat , quod anté non inerat,

aut ne inlocum ejus, quod inerat , fübftituatur

i

"

p

aliud; quod non inerat; adeóque confequitur

jam flatum abfolutum. & determinationem:

f !b (f

&WW

econtra libertas indifferentiee cüm dicatur po-

r

tentiaagendi vel non agendi ex propria electio-

(j

Uu 5

ne

682

.Ds Dzo üwp;

prouwni

ne ac vi fle&endi fe ad nutum , preecedir ftatum

abíolutum &determinationem ; unde fecündüm

ltim p

ii

idem fibi non opponuntur , atque hinc nec con-

ftiaind

trariantur.

Quodíi etiam libertatis exercitium

ltiongr

fumamus, & fupponamus factam determinatio-

nemjprounaparte , cum illa quidem.ihtelligetun

prouli

te cii

etiamnum ftare potentia ad partemalteram , non

fl

confequenter. tamen, fed antecedenter; unde

Vaf

ruríus apparet , nullam hinc opp

1

oütignem cum

,

immutabilirate erui.

|üttq

299. Jifl. . Deus nunquam fuit indi

fferetivs

| Q ey

! Of

ad volendum v. g. producere mundum;. tum

quia non poteft affignari ulla pars etiam virtuae

Qf

lis in eeternitate; pro qua Deus potuerit non

bty

habere volitionem producendi mundum: tum

iif

quia volitionem hanc habetab &pro tota eeter-

Eu

1

nitate:erponon fuitliber. Corf.7. Deus faltem ob

1 US)m(

decrerum immutabile producendi res eas; qu&

d

jam in tempore fünt ant erunt, ab aeterno ha«

Qate

bitum non poteft non producere eas res: ergo

de facto non eft liber; aut faltem Dei libertas

tdln

eft minor libertate créata.

Conf. 1. Si Deus

T pr

potuiffet habere decretum non producendi

&i

(

li

mundum, caruiffet perfectione infinità; quia

caruiffet decreto producendi mundum ; quo

fb

T

i

de facto habet, & eft infinitee perfectionis: fed

fequela eft abfürda & impoffibilis; cüm aliàs

'"ihng

T

Deus non foret omniperfectus: ergo.

*

&. D. 4. Nunquam fuir indifferens !

ndif

lg

]tod

ferentía fufpenfionis, & quafi indiguerir aliquo

tempore ad deliberandum, C. indifferentià ele-

BC

fs

&ionis ; que excludit determinationem aliunde

pro-

s

*

Dz Dgo-.Uxo,

685

ll provenientem, & includir potentiam ad oppo-

hu Mtam partem propriz electionis ac determina-

Cnecut

uonis, IN.. /4d prob. 1m. C. A ff., fed JV. illatio-

yercnt

nein inde faciendam. .Quamvis enim Deus vo-

ité

litionem hujusmodi: non potuerit non habere

yel

pro ulla parte virtuali eeternitatis, correfponden-

jam, t

te fcilicet inflanti temporis five veri five imapi-

&t u

narii; feorfim fümptà ab aliis ; cüm non pothit

j lt

ulla affignari, anté quam non fuerit alia, & hiric

ante quam non éxtirerit hec volitio : tamen po-

vt

tuit eam non habere pro tota eeternitate feu pro

omnibus eeternitati

[ i

s partibus virtualibus colle-

p viti

&tivé fürptis; co

mparatione cujus ánte quam-

lib

eijt t

et partem determinatam divina volüntas fuit

m: i

indifferens. & fimul duratione curn hac indiffe.

2 at

*

rentia concepitactualem volitionem. Nam quod

iemol

in creata volitione eft primum inftans tempo-

» qW

Ii5; indivina eftaternitas: non quatenus cocxi-

o

tit inftantibus temporis veri vel imaginarii , fed

s

quatenus ante

quodlibet determinatum przin-

tellipitur zeter

l

t

nitas; & in eodem ordine ratio-

j

]u

nis precedit-

libertas Dei quafi in actu primo,

einde veró li

uce[ldl

bera volitio decernitur, quam ne-

ceffarió confe

quitur immutabilis conftantia. 724

quvf

,

prob. 2d. C. Aff.. D. ill. Ergo ab & pro totacter-

j

nitate volitionem hanc non poteít non habere:

H

impotentià confequente liberam determinatio-

nem , C. impotentià antecedenté,N. 44 Corf.£.

$

E. 1. D. 74 fimiliter. Res éas non poreft non

producere impotentià confequente , C. antece-

glquU

1üädf

dente,-N. - & 2. N, Corf. Quia ficut. actuale

exercitium libertatis in- creaturis adhuc libera

thlüdg

pr&

xa&iq

ag

684 .

Dr Drzo Uxo.

actio dicitur ; fic & volitio divina eriamnum li-

p

bera eft: quatenus in tempore adhuc refpicit

cend

st

tale obje&tum, quod potuiflet non refpicere nec

amplecti, fi noluiffet ab zeterno res eas creare.

100

«4d 2d. part. Conf. . IN. Quamvis enim vo-

que

luntas creata non folüm fit indifferens, ut fe-

p

mel eligat vel noneligat; fed etiam ut priorem

n

Tnur

volitionem retractet vel ab ea defiftat, quod

poftremum Deo ob immutabilitatem non com-

m

petit: tamen libertas creata ideo non eftmajor ;

liq

tum-quia variabilitas heec non eft perfectio li-

Qo

&l

bertatis; fed potiüs imperfectio, cüm fit infir-

mitas & inconftantia proveniens vel ex imper-

Á [/

Tifi

fectione cognitionis, vel ex mutatione patlio-

num, vel ex naturali inclinatione percurrendi

ld

plura bona, & tranfeundi ad alia objecta, quee

lx

TY

fimul omnia attinpgi nequeunt: tum quia Deus

unico fuo a&tu fimul & femel omnia decernit,

W.

dq

quz voluntas creata per actus fuüos diverfos &

variatos decernit; imó ob infinitatem obje&to-

Qs

tlty

rum poffibilium nequidem decernere poreft.

--

"d Conf. II. w. N. feg. M. /4d prob. D. Carui-

fet decreto quoad entitatem actüs, fecundüm

ml](h

quam etiam eft infinitee perfectionis, N, quoad

Ti

Ij

terminationem a£tüs aut terminum, fecundüm

quem non eft perfe&tionis infinire, C. Duo

BN

«

hic fal(à videnturin argumento füpponi: 1mut

decreta Dei eorümque pro varietate termino«

ls

rüm tendentias varias effe entitative diftinctass

Vel

cümtamen nonnififit unicus voluntatis actus vel

um

potiàs unica Dei enritas fimpliciffima tendens

ln

fi

in diverfos terminos,,- v. g. mundum noftrum

produe

um

Dz Deo Uxo.

685

n

producendum, & mundum alium non produ-

cendum: unde conftat eandem entitatem de-

caefp

r

creti manfüram, fi Deus decreviffet mundum

45 C

non producere, ficut nunc eft entitas decreti,

enim n

que noftrum mundum decrevit producere.

uf

2dum eít , omiffionemdecreti de mundo produ-

t prort

cendo, aut potiüs decretum non producendi

i, (

mundum non effe. perfectionis infinite;: cüm

100 00

tamen ratio perfectionis infinitze habeatur urro-

[imit

bique; & fit volitio divina feu Deus ipfe volens

(edin!

producere, five omittens aut nolens prodücere;

hii

ac Deus pratereaper ejusmodi omiffionem pof-

fit oftendere infinitam fuam füfficientiam , do-

y i

d pämül

minium , libertatem, & in particularibus omit-

x

tendis ordinatam fine aliquo fuperfluo univerfi

h qi

diípofitionem , ficut per productionem rerum

ia Det

alia attributa manifeftat: unde fequitur, Deum

m

non cariturum perfeCtione infinita, fi careret

vetioi

decreto mundi producendi, ficut nunc perfe-

ol

&tione illà non caret, quamvis careat decreto;

k m

alterum mundum producendi.

(

300. Z1f?. 1. Natura quó eftperfectior, eà

d

majorem habet inclinationem fe ad extra com-

municandi ; adeóque natura perfectiffima; qua-

r

lis eft divina habet maximam inclinationem fe

d

communicandi: fed ubi eft. maxima inclinatio

m

j

ad fe communicandum, non poreft effe liber-

tas indifferentize ; tum quia alias Deus poffec

termlf'f"

jj

velle quid naturali fuse inclinationi contrariumz

tum quia hzc inclinatio poffet fruftrari , & eter-

g

nüm carere eo: bono, ad quod inclibatur : quae

us ne«4

m

J

plan$ abíurda (unt:.ergo. 'COIIZV 4 oDe

C*SH&R

PrOd

ia

686 '

Dr Dzrzo Uxwo.

tlba

ceffarió fe ipfum amat amore perfectiffimo: fed

hic amor Deo vult omne bonum tum intrinfe-

paítd

bonn

cum feu perfectiones ejus infinitas, tum extrin-

fecum feu perfectionum divinarum manifefta-

Ton d

du

tionem ; gloriam Notninis & cultum à creatu-

,(

ris; üt patet ab exemplo hominis feipfum aman-

x«

Tican

tis, & hinc bona tam in - quàm extriníeca fibi

citür

volentis; item hominis amantis Deum,; & ex

hoc amore eidem gloriam Nominísque cultum

Áippo

dony

neceffarió deferentis.

Corf-I1. Deus neceffa-

Wtg

rió vult füas virtutes & honeftates intriníecas;

duf

cujusmodi funt fumma liberalitas , mifericordia,

juttitia &c.: fed omnes ifte Deo non conveni-

r

f

rent, nifi creaturas produceret:.ergo creatu-

ras neceffarió vult producere: prafertim cüm

N

Ti

actus harum virtutum fint perfectiones fimpli-

citer fimplices ; ac preeterea actus fecunduscir-

EUR

A Y

ca perfectiffimam honeftatem obje&torum fit

IN

melior , quàm actus primus (ïïlus, five poteptia

n

fineactu fecundo.

7

bet

ti;

x D. M. Natura quó eft perfectior , ha

majorem , & natura perfectiffima haber maxi-

:inam

mám inclinationem ad extra fe communicandi,

Ka

intelligendo per idaptitudinem & porentiam;

M

|RQ

intelligendo exigentiam & neceflitatem, fuld.

iMf

abfolutam N. hypotheticam & ex füppofito;

pita

quód natura rationalis velit; C. - Poffe aliquid

fs

ad extracommunicare eft perfectio naturee com-

Clina

municantis , eáque tantó major, quantó melius

id eft quod communicatur; quia narura com-

tita

R(p(

municans hujusmodi bonum continere debet

po-

ln

in eo- genere caufz, in quo communicare

teit:

Dz Drzo Uuo.

687

fimo: f

teft : actu communicare fapponit quidem hanc

intei

perfectionem, ex eáque provenit, ac preeterea

m eurt

bonum eft illi; cui quid communicatur; non ta-

nanfel

men in f& perfectionem formalem femper di-

à a

Ccir: üt patet in materia fe communicante for-

Im at

mze , & in patre per generationem fe commu-

nfeet t

nicante filio creato ; ubi in priore, quod perfi-

j &t

citur,'& in pofleriore, quod privatur aliquo

: cUlton

fupponitur vel fir imperfectio: neque perfe-

&ionem formalem dicit aut addit in Deo. f? ad

af

v

extra communicante, cüm fine illa omniperfe-

rícor

&us fuerit jam ab eeterno; neque perfectior fit

con

cum quàm fine creaturis.

Preter hanc veró

aptitudinern & actualem communicationem füi

- Qrat

ám d

ad exrra poreftadhuc confiderari queedam pro-

fím]:

penfio naturalis , que tribuitur bono ad füi dif-

dusci

'ufionem feu communicationem ad extra: atque

mm/

&c in creatis quidem provenit ex limiratione

naturee ac indigentia; n divinis veró ex perfe-

w

&ionis abundantia & infinita quadam excellen-

tia: fed ficut haec in creatis quibusdam, (cilicet

Ofrw

x

inanimatis, eft abfoluta &neceffaria , in aliis nem-

pe angelis & hominibus fübordinata libertati &

pid

fiüm

quafi. conditionata; fic propenfio Dei ad extra

fe communicandi ad

h M

alterutram referti poteft.

gl

Referendam aurem ill

am ad poftremam claffem

patet non taniüm . ex arpumentis nóftrae The-

'e'aliqfj

o

Íeos; fed ex hac ipfa objectione ; ubi ficur in-

n

clinatio ex perfe&tione naturz urgetur, fic in-

n

clinatio perfectiori natürae

; nempe liberae; eor-

refpondens afferenda eft

; in quam rem Sanétus

T

homas ; licàt q. 19. 8. a. in. Qorp. dixerit:

"du

** Hoc

Ü

ia

6$8

Dr Dro Uuo:

« Hoc pertinet ad rationem voluntatis , ut bo:

fs

num, quod quis habet, aliis communicet fe-

bonin

cuhidüm quod poffibile eft: & hoc precipué

qui

pertinetad voluntatem divinam,à qua per quan-

) m

dam fimilitudinem derivatur omnis perfectio;,

Qifim

loquitur deinceps a. 3. in Corp.: C Lomitas

ttife

Dei fit perfe&a, €9^ e(fe poffit fine alis , cium milil

.totae

ei perfectionis ex aliis accvefcat , fequitur , quàd alia

d

à [& eum velle won . fit ueceffavium alfolutó; & in

qudj|

refp. ad 3.: Dicendum , quod non eff naturale Deo

I me

velle aliquid aliorum, meque tamen innaturale 69

| r

contva gatuvam , [ed efl volustavium. . Ex his au-

[

tem patet tum, quàód quantumcunque infinité

Que]

illa inclinatio crefcat, nunquam fit libertati con-

ján,

traria, tum quid refpondendum ad proP. minoris.

D

Quia enim inDeo eítinclinatio íe communican-

fuppgi

di, fedliberé , ac proinde in utramque libertatis

(ini

partem propendeat , atque hoc ipfo ad non com-

Átim

municandum , filibuerit pro mera Dei voluntate;

U

fequitur 1mó, voluntatem liberam Dei fe non

Ce

corhunicandi non effe contra naturalem inclina-

fol

tionem fe communicandi, fed fecundüm illam:

[Ur

