Dz Dro UNo:

fequentie , C. neceffirate antecedente vel conz

qea

aU.

fequentis IN. — 72d prob. 1m. D. fimiliter: cau-

fam antecedenter certam fequitur &c., C. con-

t p

fequenter certam, fujd.. fequitur etfe&tus con-

gne

fequenter duntaxat neceffarius, C. . anteceden-

Wt

ter neceflarius N. — /4d prob. ed. D. Predefti-

quii ]

natio includit media infallibilia infallibilitate ab-

Tent

foluta & intrinfeca,;IN. extrinfeca & orta ex in-

1eo ;

fallibili Dei fcientia liberum noftrum füturum

preyit

non

confenfum prafüpponente, C. ^ /4dpro. 31. D.

Suppofità predeftinatione non poteft quis dam-

Va

tilg:

nari imporentià antecedente, N. imporentiá

confequente, C. vel fu)Z. in quantum fpecta-

ATey

tur objectum hujus poteftatis, C. in quantum

tf

precisé attenditur fübje&um & períona, N.

T

Cüm dicitur, predeftinatum poffe damnari, fic

I'we n

quidem inrelligi nequit, quód detur poteftas

ittm

conjungendi predeftinationem cum damnatio-

QR R

ne; quia hexc fimultas repugnat: re&té tamen

i&

afferitur , quod perfona, etiamfi füpponatur

Quid.

predeftinata, adhuc veré retineat poreftatem

ifini

peccandi , & in peccato perfeverandi , fi volue-

ibil

rit; quamvis hac poteftas nunquam fit redu-

Vntat

cenda in aétum predeftinationi contrarium;

f

tum quia illa füppofitio non immutat proprium

j

modum agendi hujus potentiae: tum quia non

ii

eft fimpliciter antecedens, cüm non fiat nifi ex

t

prefcientia, quód voluntas fit liber& operatura,

ftil

fi hoc vel illo modo moveatur.

"44 Conf. 1. &.

ilmn,

AN. utr, Seg. Nam , üt hactenus dictum , prede-

ly

flinatio fundatur in prav(cientia meritorumgra-

tj

tize; unde non patitur aliam difficultatem, quàm

la

que&

P -

Dr Dzo Uxwo.

823

ve eti

quee ex ipfà Dei praícientia folet objici: ex hac

r d

autem neceflitatem nullam libertati noxiam ori-

) C- (

ri; füprà declaratum fuit.

Porro falfitas Pela-

Qs d

giane confecutionis & Calviniani dilemmatis

nrexd

patet:tum 'ex falfo fappofiro, quod in.eo'eft;

r

quaíi homo vi folius pradeftinationis & fine

Iitied

meritis perventurus fit ad falutem ; cüm tamen

mueri

ideo- aliquis predeftinatus füpponatur, quód

fatun

pravidetur futurus de falute follicitus, & ope-

4

ra-bona po(iturus:: tum ex utroque argumen-

1uisdam-*

to ad res humanas, ordinarias, temporales ac

u

civiles translato ; v. g. vel Deus precfcivit &

] fpf&a

decrevit; te hocanno in vivis futurum, agrum

]Uäü[UfF

tuum fertilem futurum &c., vel non? fi pre-

n ) N

fcivit & decrevit,. hec erunt, five comedas;

ari,

five non, five feras five non: fi fecus; fruftra

ote

iterum apis omnia. " 72d Conf. /T. w. N. min. Li-

qnatit

quet enim ex allatis alibi re(ponfionibus, hec

s n

à S. Aug. dicta duntaxat effe ad declarandum,

jponuit

quód Deus fit Author fàlutis noftra ; habeátque

ylud

infinitos modos fic vocandi, ut. vocatus infal-

frdi

libiliter Deo confentiat; non autem quód vo-

"

luntatem noftram cogat , aut illi inferat neceffi-

rl

tatem.

yrii

354. Objic. cout. 2d.. Scriptura Sacra fideli-

j

bus & ele&tis tribuit notitiam preedeftinationis

Ti

certam; nam r. Joan. 5. V. 13. dicitur: 7Zec

ii

fcritbo vobis , ut [ciatis , quomiamvitam babetis ceteve

""

nam , qui creditis in uomige Filiü Dei. Aà Ephef.

g

1. V. 13.: n quo credentes [ianati eflis [piritu pro-

nf

aniffionis fan&lo, qui eft pignus. beveditatis uofivae.

z ad Theff. 1. v. 4.: Scientes, Prapres. diletti !

j quzm

[4/]

p

Fff4

sss

824

Dzr Drzo Uxo.

à Deo . elefhionem vefhram. . Ergo . predeftinatio

qilh

f d

etiam certa eft quoadmos.:

Couf. 1. S. Paulus

certitudinem de füa falute fiepius declarat ; nam

defiq

fifi

ad Rom. 8. v: 16. inquit: 7pfe autem Spiritus te-

JHimouium . veddit. [pivitui. moflro, quód fumus fili

WUr

Wi5 n

Dei. Et.v..18.: Cevzus fam , quia ueque mors , ne-

que vita» ueque angeli ..... ueque eveatura alia pote»

üro.

tionj

vit t0$ (ebavave à charitate Dei.. kem-ad 'Tim. 4.

v.7.: Bonum. cevtametu certaviy cuv[um confum-

Caly

[

l

N

t |

enavi , fidem [evvavis in veliquo vepofita efl mihi co-

i

vona vflitie. Ergo.

Conf. 11 Poffumus effe

A

certi , quód affiduis orationibus & piis operibus

F!dei 4

fimus affecuturi noftram falutem ; quia Chri-

MR

ftus Marc. 11. v.24. ait: Qumzia , quecumque ovati«

I

tes petitis , cvedite ,quia acci

pietis: íed poteít quis

AL

certó fcirefe orare: ergo.

j

W. AV. d. ad prob. explico textus füb.diftin-

hi

&ione.. Et quidem ad 1;..D. Qui credit, ha-

lul

betvitam aeternam inchoaram &in fpe; C. per-

i fpu

fectam & in re, fu/d. habet, feu fcit abfolut&

Qpt

fe habere vitam , IN. fcit conditionate, C. Sicut

pl

S. Paulus ad Rom. 8. v. 28. dicit: Spe falvi fatii

Ia

fuimnus , íic & hic Joannes in fpe dicit vitam

C

eeternam adeffe credentibus: in re autem vitam.

n

zeternam habendam íciri duntaxat conditionatà;,

liünt

inprimis ipíe textus probat, qui fic exponi-

ü

N

tur: ut Íciatis, vitam vos habere sternam; in

nit

quantum vivà fide creditis, vel fi in eadem fi-

E

de perfeveretis: deinde etiam contextus; tum

f

quia hoc eodem capite, dum hortatur ad períe-

ng

verantiam, & cam neceffariam docet; eoipfo

j n

oftendit certam.non effe: tum quia in fequenti

läut

epifto-

E.

Dr Dzo Uxo

825

eftintm

epiftola v. $. monet credentes, fibi cavere.

. Paulr

ne decidant à fide & gratíà.. 22224. 3. Nihilin-

n

de fequi; tum quia poteft haberi fpiritus pro-

Thurl

miflionis & pignus hareditatis, quin tamen

iif

hoc à poffidente fciarur, prafertim, cüm tex-

110j fl«

tus non faciat mentionem ejusmodi ícientiae:

li

tum quia, licét habeantur figna & indicia voca-

Tin4

tionis & ele&tionis ab electis, tamen vel ipfo

tojin

Calvino L. 5. Inft. C. 24. $. 7. fatente; fimilia

nili

fipna non raró apparent in alis. .4d 37. D.

v f

Scientes electionem veftram , quae eftad gratiam

g

Fidei &Evangelii, C. que eft ad gloriam, fu24.

: C

fcientes fcientià proprié tali five per fidem five

771

per certam demoníltrationem aut evidentiam, N.

[Lqui

Ícientià minüs proprià , quz vel habeatur ex con-

jecturis, vel indicet fpem duntaxar & fiduciam,C.

il

Vid. Corn. à Lap. . 4d Conf. 1. &. 1. T. 4. N.

jxh hä' ,

Corf. 'Tum quia Paulus, fiquidem hoc fcivit;

6 r

id fpeciali revelatione didicit; adeóque fub ex-

h(doi

ceptione continetur, quam in affertionis noftrae

ol

explicatione adjecimus: tum quia hoc non de-

"

trahit ejus teflimoniis ex 1.ep. ad Cor. allatis;

i

hanc enim ante epiftolas tum ad Romanos,

viti

tum 2dam ad T'imotheum fcriptam effe confen-

ontt

tiunt omnes, quantumvis in annis a

(fienandis

ifcrepent.

E. 2. IV. /4. ad text, ym.

b

. Ipf&

p

;

Spiritus reddit fpiritui noftro teftimonium quo-

m

ad fe, feu quantum ad effectum C. quoad nos,

!

: QUf

feu quantum ad copnitionem, /u2. quantumad

Yf

cognitionem conjecturalem. aut conditionaté

"

u

F.

tantüm certam, C. perfectam &convincentem

aut abíoluté certam, IN

Equidem Spiritus

;ueüil

Sanéctus

piüo

Fffj

E

Ds Dro Uno.

$26

Sanétus inhabirans non datur nifi amicis Deiac

vl

juftis, atque hinc ejus prae(entia probat, juftos

Áit

[

e(le filios Dei ; reddítque verax teítimonium

quoad fe & effe£tum: ficur tamen ejus inhabi-

fs

tatio & preefentia non cognofcitur niíi foliscon-

fià

je&turis, fic & reftimonium reddit, quantum

N

ad.nos & cognitionem duntaxat probabilem &

lili

conjecturalem;

Praterea cüm verbis allatis

n

mox addatur: . Sí zamenmicompatimur , ut && glori-

ficemur ; concedi: poteft cerritudo , fed fub ifta

præä

conditione, quin tamen inde abíoluté certi fia-

D

inus; cüm ipíz paífiones hujus temporis non

$

fint ex fe condigns ad. futuram gloriam; qua&

feuP

revelabitur in nobis, neque etiam nobis certà

dmi

innoteícat, num eczdem à nobis, prout opor-

m |

tet ad falutem, fübeantur.

Ad ad. D. Paulus

t

fe dicit certum , nomine certitudinis indicando

bS

fecuritatem ; aut firmum veritati praeflitum af-

fdln

fenfüm, N. indicando firmum animi propofi-

if

lVe

tutn aut fpem , perfüafionem vel confidentiam ;

'

C. Poftremz parti favet vox hic ufürpata z*-

D

V

eree a , peyfuafus fum , & àt S. Hier. in ep.a

Q

Algafiam q. 4 legit ; cor//do;. praefertim cüm ea-

Ton

dem ibid. C. 15. v. 14. ab Apoftolo adbibita

jin

alium feníüum non habeat.

"d 31-D. Aflerit

D

fibi repofitam effe coronam juftitie , prodendo

Vl

hinc certitudinem fidei & revelationis divinae,N.

hs

certam opinionem & confidentiam ex memo-

)

ria vita ben? actae, & teftimanio füce confcien-

r

tiee manantem , C. — Sicut non dixerat ex reve-

di

latione, fed ex fiducia bonz conícientize, febe-

ft

mfer-

q

gä c?rtäffe, curfüm confümmáffe , & fide

váffe ,

Dzg Dro Uxo.

807

: at

váffe, fic nec illud his innixum aliter afferit.

T

4dd Conf. 1. k. D. i. Pote(t quis certó fcire fe

nomum

l

)

orare & beneagere; proutoporterad falutem;N.

nb

fecus, C. Teftante Apoftolo ad Rom. 8. v.26.

iO

Quid oremus , ficut oportet , me[cimus:. Sed Spiri-

Lt

zus Sanchus. poffulat. pro nobis gemitibus inenavva-

yhnd

bilibus.

Idem eft dicendum de operibus, que

; d

au perfecté & in gratia fiant, ignoramus.

i

H

l

355. Olfevva . Dum hactenus negavimus,

f

l

"

j

ilü

predeftinationem refpectu noftri effe certam,

f

infinuavimus fübinde, hanc affertionem & de

ris t

€o;, quod ordinarié fit, & de certitudine fidei

, qüæ

Íeu perfe&a, omnémque haefitationem exclu-

cert

dente, effe intellipendam. — Nam inprimis cer-

opor'

ram fuiffe falurem ex fpeciali vel privata Dei

Oal

revelatione Beatee Virgini, Latroni felici ; Bea-

cando

to Stephano, quibusdam Martyribus & Con:

d

fefforibus, Moyfi item, Paulo ac Elie, five

u

ipfe facre Lirerz, five hiftoria Ecclefiaftica;.

at

five communior l'heologorum fententia docent.

pata Wä

Deinde veró & certitudinem íeu minüs perfe-

] CP.ZC

&tam & cum follicitudine ac timore quodamob

dme

nonnulla etiam ex parte noftri ponenda con-

]hibi

junctam de pradeftinatione dari minimé inficia-

M

mur: quin & figna haberi pofle ; ex quibus illa

durt

valde probabiliter cognofcatur, cum Ss. Patri-

ine^

bus zqué ac "Theologis afferimus. Ejusmodi

al

autem fünt, qua octo Beatitudinibus Matth. 5.

nfor

relatis continentur: quibus additur ardens ftu-

y

dium audiendi , legendi , docendi verbum Dei;

n*

frequens de Deo cogiratio , terrenarum rerum

contemptus ; cccleftium amor ; cultus Deiparee

i

Ípecia-

L

828

Dz Dro Uuso:

fpecialis, Sacramentorum frequentia, orationis

IW'

ftudium ; vera humilitas , patiendi pro Chrifto

&Uf

defiderium ac in perferendo patientia, amor

[

infignis erga Deum & proximum; folicirudo

sihü

in minimis, placandi Dei ftudium , mentis pu-

Iter

ritas; bené agendi in eo vitee genere ; quod eli-

Tiati

gitur , conftanria; gratiarumuíus & propoltitum

qui

perfeverandi ufque ad finem; de quibus vide

quid

S. Gregor. L. 24. Mor. C. 18., S. Bernard.

fdn

Serm. 2. o&t. Pafch. & alios.

356. Olfivva [1. Pradeftinatorum nume-

rum 2/a certum effe , ut uec addatur eis quisquam;

hT

zec minuatur ex ei$, docet S. Aug-L. de Corr.

& Gr. C. 15., & ex dictis num. 344. confir-

mari poteft. . Hunc numerum foli Deo inno-

tefcere dicta num. 520. oftendunt, quibus Ec-

i7-]

clefie Authoritas accedit ita precantis: Deus,;

tlit

€ui (oli coguitus efd gumevus Ele&orum in fupevua

littm

felicitate locandus.

Porro quantus determinaté

üufa

futurus fit; de&iniri non poteft. Abfolut& mag-

ha

num efle. declarant illa Apoc. 7. v. 9. verba;

Wyi

Vidi tuvbam magnuam , quam disumerave nemopo-

UT

Tevat , ex omnvibus gentibus 6 tribubus « populis

lii

£5 Jinguis , flanzes aute 1bromun &c.; comparat&

tim,

ad reprobos tamen fore exipuum, fatis apertà

li

docuit Chriftus Matth. 22. v. 14. , Luc. 13. v. 24.

tl

& alibi: fübícribunt Patres, praíertim Greg.

itg]

Mag;. hom. 14. in Evang. dicens: 724 fidemmul-

Qj

zi veniuut, fed ad caleflia vegma pevveniunt pauci ;

ttlot

& Chyf. or. 14. ad Antioch.: Qwuos putatis effe

C

z2 civitate uoftra , qui [alvi fiaut — won poffunt in

,

fo! millüu:r invenivi ceutum , qui falveutur , quig

[

Ls

*

Dg Dzo Uxuo.

829

TO

e? de bis dubito: Cnfirmat. ratio ex partiuim

hrido

enumerationes quia ante Chriftum natum to-

At

tus feré mundus fuit infidelis; poft Chriftum

NU)

adhuc pars mundi major jacet in infidelitate:

inter Chriftianos multi fünt hzretici & fchif-

[5

odde

matici: inter fidelesimprobi multi. Sunt tamen,

ol

qui & Chriftianis plures falvari conjiciunt, fi-

; Id

quidem parvuli una cum adultis numerentur:

1ild

fed nec hoc definiri certó poreft.

itte

ARTICULUS: IIl

/Mi

jii

du ex parte predeflinati detuv cau[a predeflina-

,O.

Tionis ad gratiam.

nfit

1nge

357. NTOta 7. Cüm'dogma illorum. qui pree-

lic

deflinationem vel fato, vel fortuito

tlf )

cafui tribuerunt ; ex dictis de providentia refu-

ei

tatum füpponere hic liceat , predeftinationis

jni

caufà vel à Deo, vel à nobisrepetenda eft. Cir-

!«a hanc veró certum eft 1., caufam efficientem

m

obiy

phyficam nullam dari , quandoquidem prade-

ftinatio ef£ actus divinus realiter à Dei fübftan-

i

tia indiftin&tus: 2. caufám finalem effe Dei glo-

att

yyuhf

riam; motivam in omnium fententia affignari

at

bonitatem divinam; quia nifi Deus ex fua bo-

nitate aliquomodo prius vellet aliquas creaturas

p

t

intelle&uales praedeftinare ad glorie füee con-

fortium, nulla eum bonitas creata moveret: 3.

'mn('-

tll

motivam etiam efle merita Chrifti; tum quia

hecex fe fünt füfficientia; tum quiaiisdem Deus

L

r

moveri vult; eoquód Chrifto,, fi merita pone-

il

ret, promiferit preedeftinationem bominu

my

4

"

/

f

i

qui

]

|

830

Dzr Dro Uxo.

qui per Ade peccatum priori jure exciderant.

ftin

Quaeítio itaque duntaxat fupereft, an etiam ex

uef

parte hominum, nempe praedeftinatorum, pof-

I

fit dari & detur caufà motiva pradeftinationis?

ipt

imum ex dictis de voluntate hic füpponitur:

lg

ins

2dum in prafens examinatur. Reftringitur au-

tem queftio ad praedeftinarionem inadequatam

pini

Yf

ad gratiam ; cum quia hác negatá pater idem ne-

gandum de adaequata hanc includente: . tum

Qna

li

quia aliam de preedeftinatione ad gloriam opi-

nionem plurium adoptamus, quàm que de

fitis

preedeflinatione ad gratiam communis eft Or-

diqu

thodoxorum.

Porro confideranda hic venit

hii

IN

gratia actualis, habitualis feu fan&tificans , pratia

perfeverantize feu períeverantia in pratia finalis:

Ü

Preterea obfervandum, gratiam tam actualem

fttx

quàm habitualem aliam effe primam , aliam fe-

hi

cundam feu augmentum gratie; quod proprié

f

habituali convenit: actualem item effe vel fuffi-

al

cientem tantüm vel efficacem: habitualem pri-

Tieri

mam veró vel parvulorum; qua fine propria

f

difpofitione datur; veladultorum; qua ad pre-

igm

viam ejusmodi difpofitionem infunditur: deni-

0p;ra

que perfeverantiam fumi vel activé vel paffivé;

V

in priori acceptione effe continuationem in gra-

lite

tia & bonis operibus usque ad mortem, in po-

j

fteriori conjunétionem gratie fan&tificantis. in

ul

homine jufto cum morte. -

cep

358. INofa If.. Quadruplex modus cogitari

Ti

poteft, quo aliquid fir in nobis cauíà praedefti-

imó fi anime

pationis ad gratiam primam,

priüs create fint ; quàm infufie corporibus, &

T

ecurne

Dxz Drzo Uxo.

831

ddenm

fecündàm ea qu& gefferinr, priusquam in cor-

p

pore forent ; gratiamacceperint, üt docuit Orig,

üm p

L. 2. de Princip, C. 9. & L. 3 C. 1. &c.

2dó

fation

j

j

fi per opera mere naturalia vel faltem aliquod

ponitr

bone voluntatis inirium à viribns nature pen-

dens mereamur ad gratiam provehi; ür Pela-

piurd

atl

giani & Semipelagiani voluerunt: 3tió fi pree-

jdemne

vifio futuri confensüs füb conditione pratig

TEU

conferende fit Deo certa ratio & morivum il-

ao

lius conferendae, üt rurfus tribuitur Semipela-

qeu

gianis, & à Vafquezio Theologis quibusdam

d

antiquis: 4tó fialiqua fit ex parte noftri di-

Ic vt

fpofitio naturalis five pofitiva faltem imperfecta,

; t

five negativa aut non refiftentia, quà Deus cer-

Árnat

tó movetur ac determinatur ad gratiam con-

hat

ferendam; üt iterum Theolopi nonnulli docuif-

fe videntur.

Prater hos modos in ordine ad

am [?;

Pmpïle

pratias alias dari poteft caufa motiva per meri-

idli

ta füpernaturalia. Definitur autem hujusmodi

em

pn

merirum : Opus honeftum , fupernaturale &

royt

mercede dignum ; dividirur in meritum de con-

"a

digno, cui proprer Dei promiffionem & ipfius

d

operis equalitatem debetur merces ex juftitia ;

;

ff

& in meritum de congruo, cui merces debe-

tur ex aliqua decentia , conpruitate &indulgen-

ingf*

np

tia. His ex Tractatu de Gratia & Merito pra-

millis, breviter dogmaticas & communiüs re-

ii

ceptas pofitiones dunraxat flatuemus, conrra-

riis argumentis ad illum Traéctatum interim rc-

jl

je&tis.

359. Dico 1. Preedeflinatio ad gratiam pri-

n

j5

mam actualem eft meré gratuita; feu fine ulla

cauía

feol

.Dg D'EO UNO.

832

caufa motiva ex parre preedeítinati, Pro£. 'T'um

L

Mifet

quia hujus preedeftinationis caufà non eítaliquod

meritum füpernaturale; cüm agamus hic de

yreda

qQnfert

gratia prima, anre quam fcilicet nulla praeceffe-

rit alia, quc tamen neceffarió foret, ut habere«

ftig.

tur meritum füpernaturale: tum quia nullusex

gt q

quatuor illis modis num. pr. recenfitis hic lo«

I]um

cum habet, üt fingulos percurrendo patebit,

Atem

NNam 1mau5 inprimis laborat fuppofito erroneo;

itimo

dum ponit; animas priüs extitife, quàm infun-

Tsl

derentur corporibus: quod ex hiftoria Gene:

n

feos, & ab Apoftolo ad Rom. $. v. 12. , ac ;

f

ad Cor. 5. v. 10. refellitur; & à Conc. Gener. V.

tb

acVI.unàcurm ceteris Origenis erroribus dam-

n d

natur,; à Conc. Later. V. (ub Leone X. autem

Qp

rejicitur, ubi definitur, animam veré efTe for«

iní

mam corporis , quz ante ipfum non fuerit pro-

d

ducta. Deinde erroneum etiam eft ejus dictum:

Nit,

uod ruríus repugnat laudatis Apoftoli tefti-

J*

moniis aliis ad Rom. 9. v. 11. & 11. v. 32.5 ac

Qoin

refutatum eft à S. Cyrill. Alex. L. 1. in Joan.

bl?

C. 9., & Juftiniano Imp. Tractatu ad Menam;

tofü

qui extat in Appendice ad Conc. V. 24u con«

J

tinet apertos errores Pelagianorum & Semipe:

dby

lagianorum à S. Auguítino expugnatos, & à

imq

Cciüis Diofpolitano damn, 7., . Arauficano II

W

Can. 6., Trid. Seff. 6. Cap. 5. & Can. 1. dam«

,

natos.

3tiu5 refellitur tum ex 'Tyriorum eXe

ii

emplo; dequibus liceér Chriftas Matth. 11. v. 21

f

teftatus fuerit , eos grarià, fi heec daretur , ben&

j

ufüros, ad illam tamen non fünt predeftinati ;

ln

tum ex manifeíto falfo , quod fequererur ; càm

L

1 Deu$

DE Dro UNo.

833

h. To

fi Deus ex pravifo bono gratize ufü predefti-

Ti

naret adgloriam , omnes omnino deberent effe

ulià

predeftinati: quandoquidem nullus fir, quin

p

confenfurus effet, fi non omni, fàltem alicui

yhoeee

gratie , ür S. Aug. L. r, ad Simpl. q. 2.. docet.

inulisd

4/us quoad fecundam partem rejicitur iisdem

i l

argumentis proxime adductis: quoad primam

put

autem non fátis fe diftinguit ab errore Semipe-

RPIOIRO

lagianorum; nullo nititur fundamenro, & plu-

m

ribus laborat incommodis;, de quibus vide Tr.

st

e Gratia,

246

360. Dico 1I. Predeftinatio ad pratiam pri-

ent

mam habitualem adultorum non cadit füb me-

p d

ritum de condigno; cadit tamen füb meritum

aud

de congruo. Proj. 1m. pavs. Meritum de con-

[e fot

igno füpponit perfonam, qua' meretur, ju-

irpro.

um effe &grarum Deo: fed prima id non füp-

h unt

ponit , cüm ea fit; qua nos

l

rimó juíftos &

Deo pratos facit: ergo. .. Pro

)

. 2da pavs. Pro

J [f

p

quo interim fufficiat Tridentinum, quod Seff. 6.

jju

C. 7. ait, juftitiam in nobis recipi fecundüm

ffentt

jj o

menfüram, quam Spirirus S. partitur fingulis,

prout vult; & fecundüm propriam cujusque

zm)pe'

difpofitionem & cooperationem; Can. 9. au-

&i

tem definit, hominem per hanc difpofitionem

ol

cooperari ad confequendam juítificationis gra-

n

tiam. Hzc veró cooperatio cüm & moralis fit ,

m

& inferat gratiee primse infüfionem, vim me-

Doh

riti faltem de conpruo fortitur.

k

361. Dico l/L. Predeflinatio ad augs

'ï i

(

mentum gratize ;cadit füb.meritum de condig-

a

no. Prob.ruríus unicé ex Tridentino; cujus

1

88

. (C,

Dg Dro Uxvo.

$34

]. c. hic eft canon 32.: Siquis dixerit, bomitit

r

juflificati bona opeva ita effe dona Dei, ut won fint

yrini

etiam bona ipfius juflificati mevita; aut ip[um ju-

yrha

d

flificatum . bonis operibus, que ab eo per Dei gra-

tiam &g 3 Efu Chriflà meritum , cujus vivum mem-

$5

Dl

bvum efl, fiuut , non vev? mereri augmentum gra-

fie , vitam eteynam , 9 ipfius vire eterne , fi ta-

10d

anen ingratia dece[Jevit , con[ecutionem , atque etiam

fequí

glorie augmeutum ; apatbema [it. — Nomine au-

1941

tem meriti fimpliciter dicti intelligitur meritum

j

de condigno ; unde idem Conc. ibid. C.7. &8.

n [

dicit; hominem juflificari gratis & gratuitó;

tb

EU

quamvis ex num. pr. meritum de congruo ad

juftificationem admittat.

:

din

362. Dico IF. Pradeftinatio ad gratiam effi-

lii

eacem fecundam non quidem cadit fub meri-

lt

'P"Ml

tum de condigno, fed tamen fub meritum de

congruo. Prob. vm. pavs. 'Tum quia meritum

ï(m,q

Acen|

condignum gratiz efficacis non habet funda-

mentum in divina ordinatione aut promiffione:

Ti

tum quia quiliber actus etiam jufli meritorius

T

habet proportionatum &condignum premium

ln

in augmento pratie & glorie, ad quam dicit

d7

jutrinfecam habitudinem connaturalem ; novum

LT

autem auxilium efficax ad fübfequentem actum

.

eft . novum beneficium omnino diftinéctum, &

"Mpa

valde extrinfecum refpectu actüs precedentis:

h

rum quia admiffo merito condigno ad gratiam

ii [

efficacem fequeretur impeccabilitas jufti; & in-

fng

fallibilitas in bono perfeverantie; cüm füppo-

um

f

fito femel actu jufti meritorio condigno grati

efficacis ad non peccandum in prima occafione;

Ti

is Cer-

Dzr Drzo UwNo

x

835

,l 3s certó obtinebie gratiam illam efficacem , &

ul

primam occurrentem tentationem debellabit ;

jj

per hanc autem . victoriam merebitur gratiam

J

alteram efficacem & victricem alterius tentatio--

n m

nis, &fic deinceps per rorum vite curriculum.

"m

Prob. 2d. pavs. Quia a&ui falutari precedenti

L

non defunt conditiones, ad meritum de congruo

W

requifita, ad pratiarn efficacem fübíequentem

nife d

impetrandam.

mentut

365. Dico F. Prédeftinatio ad perfeveran-

C

tiam five paffivé five activé. fümpram non ca-

riil

dit füb meritum de condigno, fed tamen füb

agruoad

meritum de congruo. — Proj. rm. pavs. Quia

Tridentinum Seíl. 6. Can. 16. vocat suagpum

ufque in finem per[evevantie donum; &illad C.x 3.

at eF

) n

dicit, aliunde baberi nonpoffé , nifi ab eo , qui porens

um C

€ff eum qui flat , flatuere, ut pevfevevantev flet , g

werli

eum , qui cadit , veflituere; ; ac tandem Can. 32.

e fUH&'

recenfens ea, que de condigno meremur, non

meminit perfeverantie. — J"roj. 22. pavs. Quia

d

p

Trid. Cap. :5. cit. fübjungit: AVemo fibi cevti

mipn

aliquid abfolutd certitudise polliceatuv ; fametfi ia

Pl'æ

luäm dld

Dei auxilio firmiffimam [pem ollocave 49 veponere

! BOWH

omnes debeut. S. Aug. autem L. de don. per(ev,

C.6. inquit: ZJoc zaque domun Dei fupplicitey

&Umv&

emevevipotef; & C.22.: Fos etiamipfamobedien-

d

di pevfeverautiam à Patre luninum , d quo de[cene

gt

dit omne datum optimum &5 omae douum pevfeclum,

m,&u

fpevave debetis , €9 quotidianis ovatiomibus pofceve ,

atque bec faciendo confidere , mon vos e[fé à prades

j o

Ü W

flimatione populi eyus alienos, quia etiam boc ut far-

ci

(

'Cim':,- apfe lavgitur,

Ggg a

ARTI-

];cä'

E m

$36

Dr Drzo Uuo. :

tatüm

DÀ ROTICULUS

IV.

fienris

n ex pavte predeflinati detur. cau[a predeftina-

ib

fitdg

tionis ad gloriam

t CO

Ota, Queítio haec eft eadem cum illa:

.ä4þq

an przdeftinatio ad gloriam fiat ex

ippo

Wt

previfis meritis ?. itámque ab aliis, litem de

finten

motivo creato refpectu divinee volitionis virare

volentibus, fic proponitur: an fecundüm ali-

linaro

Atta

quem ordinem rationis, Deus praevideat priüs

merita fütura, quàm efformet decretum pra&e

t0m

deftinationis ad. gloriam? . In hac autem non

N

V

apitur 1. de gloria pracise , üt eft hzereditas &

competit p

arvulis, qui poft Baptifmum dece-

ls í

dunt, & fine propriis meritis vi pratise

(an&-

A

ficantis fiunt filii Dei adoptivi & cohzeredes

W (

Chriíti ; fed de gloria, üt eft corona & compe-

t

tit adultis, quibus zeterna falus non folüm üt

fitig

haereditas, fed etiam üt praemium meritorum

Q

fup

ernaturalium confertur: 2. nec de pradelti-

of

natione in ordine executionis confiderata ;

feu

ii

hney

de decreto glorie executivo, cüm inter omnes

conveniat, merita in rempore preire gloriam

Q

dhor

debere, tanquam mercedem & coronam; que

nonnifi legitimé certantibus titulo juftitiee debi-

N

n

ta rependitur; fed de ea in ordine intentionis

fpe&tata, feu de decreto glorim intentivo: ne-

Y

lly

Tüm

que tamen 4. apitur hic tantüm de intentione

loriz conditionata & inefficaci, cüm hac ipfà

Til

rurfüs concedatur ab omnibus effe prior meri-

d.

[

tis & proríüs gratuita; fed de inrentione abío-

n

j

luta & efficaci: nec 4. fermo hic eft de meritis

tan-

Dr Dro Uxno.

83*

tanrüm "conditionaté futuris, fed de previfis

meritis abfoluté futurís: nec quomodo pofflit

tj

à Deo preedeftinatio fieri ad gloriam, fed quo-

modo fiat in preefenti providentia.

Porro in

jam i

hac controveríia, quze mere& eft fcholaftica &

mrd

füuppofitis omnibus in priori Articulo affertis

fiene

inter-Catholicos tantüm apiratur, triplex eft

nis Vi

fententiarum claffis; 15a eorum, qui prede-

m d

ftinationem hanc ftatuunt effe mer? gratuitam,

al pflüS

Gantecedere preevifionem meritorum ; vel pla-

m ye

né omnium, ür Thomifte afferunt pro omni

rem Dd

flatu; & Auguftiniani pro ftatu narure lapfze;

edis

vel faltem abíoluté futurorum, àt conrendunt

; d

hujus fententiee patroni, qui admittunt fcien-

, Iän&]

tiam mediam; 2da ex adverfo oppofita eft eo-

greli

rum, qui eftimant ab(olutam praedeftinationem

ompe

ad ploriam fieriex vel prefuppofità meritorum

jüm U

gratie abíoluté futurorum previfione: 3tia

FT

media inter priores eft eorum , qui vel nullum

u

egnofcunt ordinem prioritatis & pofteriorita-

1lly h

tis etiam fecundüm rationem inter preedeftina-

TU

tionem ad gloriam & gratiam, & ad utrumque

hoc objectum fimul fieri contendunt predefti-

glomïï

"T

nationem; vel diftingunt duplicem fàlvando-

7 del

rum ordinem , unum ícilicet infigniorum ; quo-

Ytion

rum predeftinatio precedat meritorum prz-

y *

vifionem, alterum reliquorumelectorum , quo-

rum pradeftinatio non fiat nifi ex praevifis me-

n

g

ritis ; ^ vel volunt, predeftinationem quidem

effe pofteriorem alicui merito fupernaturali, &

i gt

u

ic non penitus gratuitam, non tamen efle po-

eriorem omnibus meritis, fed aliqua eorum

me[l[b

1naxi-

u

Ggg 3

/ä

$58

Dr Dzrzo Unwo.

maxim? perfeverantiam pracedete; ad quod

v

qu:

explicandum admittunt duplicem ordinem pro-

r d

videnti&,, alterum communem, in quo auxilia

Ím,

efficacia non conferuntur ex fingulari Dei affe-

&u ac preedefinitione:. alterum. fpecialem, qui

qr

a.

ordinatur poft meritum aliquod fingulare, &

p

in.quo ex fingulari Dei benevolentia ac preede-

tonfe

ftinatione. deinceps gratie conferantur. kHec

(T6TU

verà. retulifTe. fufficiat , càm non ftatuerimus;.

hic multüm. immorari in. refellendis iis, quae

1qui

tf

nobis minimé vel falrem aliqua ex parte non

probantur, fed. ftabilire duntaxat & probare;

p

al

qua cum. Fidei principiis potiüis confenrire vi-

debuntur. Unde

((n

lum

365. Dico. Datur ex parte noftri caufaprae-

deftinationis ad. gloriam.;. feu in: praefenti. pro-

At

t(id

videntia. efficax & abfoluta ad gloriam üt co-

ronam:. preedeftinatio hominum à Deo eft poft

a

m

previía gratie merita abfolut& futura. |Jatzo

eít ;. quia.heec fententia videtur conformiorScri-

DT

puuris, Ss. Patribus & Rationi;.

li t

Prob. ex Seviptura J Matth.25. v 54. Chri-

Chr]

ftus dicit,. (e in die judicii electos fic allocutu-

p

rum: Jemite benediths Patvis mei, poffidete pava-

il

A

zum. volis vegmum: d. conflitutione wmundi: efuvivi

um ,. €9. dedi

!

if/is, mibi manducaves. fitivi,eg dedi-

TT

h

Jfis mibi libere &c. — Ex. his fic arguitur: Reg-

num colorum preparare propter opera mife-

LU

ricordiz , eft decernere gloriam ex meritis, feu

?m«

ad eam: predeflinare poft praviía merita:: fed

ii

i

verba laudata. ranifefté-exprimunt , Deum pre-

[l

h

paráffe gloriam hominibus propter eorum op[r

a

Dz Dro Uuo.

839

d qui

ya mifericordie, üt ex particula caufali ezim li-

nempt

quet: ergo. Edent quidam, his verbis fignifi-

10 Ut

cari duntaxat actualem executionem & cau-

Ded

fam, cur actu conferatur ploria, non autem

lm d

cur his potius quàm illis gloria fit parata; alii

per praparationem volunt intelligi decrerum

ia d

r p

executionis tantüm íeu voluntatem ac&tualiter

r Dn

conferendi gloriam in tempore; non autem de-

yerri

cretum intentionis feu voluntatem efficacem ,

ut quis fimpliciter perveniat ad gloriam. — Sed

i qu

ts 001

eontva Ymum eft 1., quód Chriftus ibid. v. 41.

robi

ad reprobos di&turus legatur: JDifcedite d me

nj

uledicli in qguem eetevium , qui pavatus eff diabo-

lo e$ augelis ejus : efuviui enim , &9 uou dediflisum-

uiye

bi manducave &c.; ubi cüm infernus reprobis

non tantüm tribuatur , fed & paratus fit, a/qu&

yi p

ür

ac diabolo & angelis ejus; quos reprobi malé

agendo imitati funt, non poteft dici, illis tan-

dl

tüm actu conferri ob demerita, & ex fola Dei

T.

us

voluntate preeparatus effe infernus: unde pari-

tas pro priori fententia pugnat. 2. Quód S.

.

Chryf. hom. 8o. in Matth. textum illum fic ex-

jl

ponat: Poffdeze bareditate quafi proprid , quafi

paterud , quafi ve[ftá , que volis à principio debe-

joyr

d

antuv ; nam antequam nati fitis , quia [ciebam vos

bujusmodi futuvos , bac. à e prepavata fuére; &

j

Hieron. in hzc verba commentansobfervet effe

.

.mmi

accipienda fecundüm preefcientiam , adeóque iis

rationem preeparationis contineri , dicens: /7oc

il

j ;

quxta pre[cientiam Dei accipiendum eft , apud quem

1

futura am funt fa&la. .. Quód Chriftusin fua

m

fententia judiciali referens merira & demerita

BB 4

velit

840

Dzr Dzo UNö.

velit afferre rationem eequitatis fententice pro«

|tifhy

nuntiate; Ííi autem hzc referrentur ad folam

teolat

collationem non autem ad preeparationem glo-

eufe.

rig vel poenze, ratio ifta non fufficerer; uude

pf

cüm Apoftolus 2. ad T'im. 4. v. 8. dixit: Aepo-

aitan

tun

fita eff mihi corona juflitie , quam veddet snili Do-

minus im die ila quflus Sjudex; non tantüm in

Ils (

TM

collatione, fed & in deftinatione juflitiam ex-

preffit; cüàm coronam repofitam, hic idem fit

brvo

ac praeparatam, üt ex 1. ad Cor. 3. v. 9. conftat.

n

Contva 2dum eít 1x., quód illa diftin&io inter

s.

decrerum intentivum & executivum non habeat

d

locum in predeftinatione five ad pratiam five

Atl

ad poenam, adeóque nec in praedeftinationea

t«

gloriam, cüm S. Aug. L. de praed. Sant. C. 10.

DT

dicat: Zzter preedeflinationem 99 gvatiam boctane-

TW

7iun intevef] , quàd pradeoflinatio fit gratie prepa-

mj

vatio , gratia verà ftt ipfa collatio neque deftina-

/

fl

tio ignis ererni, qui dicitur parazus diabolo €7

t

augelis ejus , poffit accipi fecundüm diverfitatem

Dl

dl

decretorum , aut habere diveríam caufam pro

fj

hujusmodi decretis forfàn permiffis. .. 2, Quod

/

i

:

gloria hic fümatur, prout adultis confertur üt

'tnt

corona juflitize: fed ficnequit decerni ac inten-

it

W

di nifi fuppofitis meritis; cüm natura mercedis

lj

& coron:e eequé neceffarió füpponat merita, ac

jtüm

füpplicium demerita, non tantümin ordine exe-

SIA1

cutionis, fed &inordine intentionis. 3. Quód

hi

d oftendendam fententiae eequitatem & fpecia-

(

lem electorum pree reprobis laudem acgloriam

um

h

declarandam malé füpponatur , abfoluté & effi-

caciter fuiffe antecedenter intentam electis glo-

li

riam;

Dzrz Dro Uuo.

$41

titp

riam; cüm principaliscauía tam preparatzetum

( f

collatee ploriz , & cui relique pradeftinationis

mp

caufze quodammodo famulantur, non ftaret in

; u

juftitia judicis & meritis beatorum, fed in ar-

: h

bitraria tantüm electione pradeftinantis.

Ac«

ii

cedunt in confirmationem explicarionis hafte-

ym d

nus dare plures parabole , operariorum in vi-

a a

neaMarth. 20. , currentiumin fladio r.adCor. 9.

j

fervorum vigilantium Luc. 12., talenta impent-

o

dentium Mattb. 25., & virginum cum lampa-

o

dibus accenfis occurrentium ibid.; quibus de-

d

