-2dó, non fruftrari eandem inclinationem & ca-

;

nf

!

rere bono íüo; quiaquà parte propendet à

Nitiy

liberam communicationem cum pleno dominio

Pota

& indifferentia, eidem fàtisfit per actuale ex-

f]me;

ercitium hujus libertatis , cohibendo füam po-

Qün]

tentiam à qualibet communicatione : prater-

d

quam quod proprié dici nequear, inclinatio

lm

fruftrari aut carere bono, fi bonitatem ad extra

fj

non communicaret; cüm Deo nec deeffet ali-

N

QO

cïatup

| l;

q?is actus illi debitus, aut quo ipfe perfi

magis

Dr Dro ÜUxwo:

/689

$, u

üniot i

mapls, quàm oppofità volitione; nec ali

quod

bonum ipfi neceffarium , utile,aut pertine

ns ad

preup:

ejus ftatum vel perfectionem. — 42 Cof. 7: g.

pequül-

AV. min. Amor Dei erga feipfim foret perfe-

yerfc&ilo1

Ciffimus, etiamfi non veller fibi ulla bona ex-

ni ht

h

n

trinfeca; cüm Deus fibi fit. fufficientiffimum ac

( 9

torale bonum & independens à creaturis. Hinc

m

difparitas patet ad exemplum imum ex e€0;

l

&i

quoód homo bonis extrinfecis ad fuam perfectio-

ul J

nem egeat , aut lis falrem mapis perficiatur:- ad

ii

2dum veró ; quia hec bona debentur Deo à

hd

creatura ex fappofito ; quód exiítat, adeó ut ne-

T

que Deus huic juri fuo & debito creature ce-

"a

Gere; nec omittere poffit efficacem volitionem,

n

ut fibi honor & gloria tribuatur: ab hac autem

n

füppofitione praeícindendo , Deus pro fupremo

berti

dominio ac libertate poftponere poreft extrin-

Y

ecam gloriam.& laudem, omittendo prorfüs

(

m

creature produ&tionem, & poriüs fibi compla-

&f

d

cere in ífummo dominio ac fufficientia; quacum

m

folà non minüs gloriofus ac felix permanet ,

ni/

quàm cum creaturarum gloria & honore. 44

)l

Conf. L. 3. D. M. Deus neceffarió. vult. fuas

U

virtutes intrinfecas & honeftates quoad. vim &

j

D

porentiam ; C. quoad exercitium & actus,/u/4.

g

fümendo exercitium & actum entitativ & fe-

[

T

cundüm id, quod haber in Deo, C. fümendo

fi

denominativà & (ecundüm id, quod habet in

UCW'

termino, N.

In fenfu reali tum vis tum actus

jm

cujuslibet divinee virtutis eft ipfà Dei fübftantias

[fa[ ah

adeóque eriam actus ulrimus liberalitatis, mife-

j

ticordie &c, exiflir femper, & exifteret, five

yn

Lj

X

CEre8e

690

Dz Dzo bNO.

.

creature fint, five non fint nec effent: in fenfü

volu

formali; ubi quàcunque ratione diftinguimus

dim

actum à virtutis fübítantia, actus quoad entita- — d i

Tietm

tem conftituitur ex volitione Dei neceffaria,

quoad denominationem per refpe&tum ad ter« — lx

fU

minos; üt infrà dicetur. 444 17M/m , quod ad«

ditur, fijuxta dicta fermo fit de actu denomina-

litor

volt

tivé fumpro; &. /V. /7/;; quia ejusmodi aéctus

non eít melior ipíe; quàm nonipfe, üt ex num;

BEU

Vinà

pr. colligitur. Atque hinc à quibusdam illi aétus

dicuntur perfectiones continpentes,non quidem

i

tales, qua imperfectionem involvanr, quate.

li !

nus non folüm poflunt effe vel non effe, fe

j

frod

etiam Deo non femper infunt, vel definunt in-

us

efTe: ted imperfectionis expertes, quarenus fic

inq

poffunt effe vel non effe, ut vel nunquam fint,

]

vel fi funt, ab &terno & pro sterno infintj

Iij f

lus

quamvis debeant dici perfe&tiones extenfivee tans

tüm & fecundüm quid , utpote incompoffibiles

j

fice

cum alia aequali. /74d 2dum s. D. In creatis, C.

in divinis, V. 74//. &? Supp. Ratio negationis

tüm

1mza eft, quia affertum hoc locum duntaxat ha«

ftgg

bet in potentia realiter ab actu diftincta) limi-

m

t

tató perfecta, indigente aut capáci augment

perfectionis, quod ad divina non pertinet. Ra-

m

tio 2dz eft; quia in Deo actus primus non e

It

fine a&tu fecundo, five in fen(ü reali , ubi utrume

ttih

que eít identificatum, fivelin formali, ubialtere

on

^

uter actus fecundus ab zterno habetür.

If

301. Obferva. Ex Recentioribus nonnulli

WO

fünt, qui moralem quandam neceffiratemad ali-

D

quid extra fe producendum in Deo admittunt?

li

volunt

-Ds Drzo Uxo.

69t

nf

volunt autem

'eam effe propenfionem quan-

ingujmlz

am íeu

inclinationem ^ divine — voluntatis

d ett

ad. unum

contradictionis vel

fpeeificationis

ecelri

membruüm tantam

; ut fundamentum inde prae-

malte

beatur

; prudenter & morali cum certitüdine ac

quit

infallibilirate judicandi, quód Deus hoc fit vo-

enon

litarus, & nunquam aliud , quanquam ad iftud

yli dl

volendum phyficé ac m

etaphyficé propriam

'euut

libertatem habeat.

Juam veró in partem di-

iliadus

vina voluntas propen

deat, fatentür Autóreg

ygt

"

iidem nobis conflare non po

fle , nifi à pofterio-

;

ti per experientiam effectu

um, quos de facto

efïfy

L

; producit,

, Deus fem

& ex principio illo adjuncto: quód

mf

per faciat optimum. — Hoc enim po-

entt!

j üto'confä

quens putant , quód hic m

undus opri-

m It

mus fit; quia illum Deus fecit

; qui nunquam

infin

nifi optimum facit: & quód ad

hunc rnundum

vet

eus fuerit moraliter neceffitat

us; quia melius

of

erat eum fieri, quàm non fieri

; àc Deum decet

ali/

- facere; quod meliiis effe cog

nofcit.

Reliqui

sgari

ii

communiüs id nepant: quia moralis hze

;

"

c necef-

a

itas non fundatur inprimis in bon

itate creata,

T

càm ea fimplicirer finita fit,

& à bonitare Dei

gt

infinité diftet

;m

[

; adeóque ad Deum neceffitandutn,

"

[

. Ut fe velit ac

eligat; infinité minus pondus ha-

' bet; quàm b

"

onum creatum valde exiguum ad

u

trahendum i

n füf amorem voluntatem alicujus

EW

j

i

hominis, q

ji

deinde nec

ui. bonis ereatis maximis abundat:

in bonitate divina; quiacertum eft,

quód boni

tas Dei intrinfec

a ipfüm moraliter

gd Ü

non neceflitet ad vole

ndumi aliquid , quod equ&

itit

fapienter

ac fancté nolle potuit: fed & certum

j

&2

€li

632

Dr Dso Uxo.

pH

eft, quód Deus hujus univerfi productionem -ïgam

zeque fapienter ac fancl potuerit nolle, ac de

Tibero

faéto voluit; quia cüm Deus phyficé aut meta-

*| ts n

hyficé faltem potuerit habere volitioriem; non

plcit

roducendi extra fe aliquid , ac preeterea phyfi-

p

c& & metaphyficé impoffibilefit, ut una Dei vo-

Is

litio fit minüs fapiens & fancta , quàm altera; ut-

vimi

pote infinité fapiens & fancta; fequitur, quàd

Tiun

liic

seque fapienter & fanété potuerit velle non pro-

ducere mundum, adeóque ad eum producen-

fan

dnm ne moraliter quidem fuerit nece(firatus.

u

Quodillud principiumadjunétum attinet; reco-

p

lenda fünt ea, que num. 118. & feqq. dix

diädl

i

imqs,

confulique poteft Tr. de Incarn.

ün

hg

Qu snzs: o quonam confifat Lilertas Dai?

Y

302. JVota. Ne in hac quieftione , cujus dif-

ET

ficultas 'Theologis, quantumlibet de libertatis

[

divinse exiftentia certis, pro snigmate facra-

hi

tifimo, vel nodo infolubili aut myfterio à (ze-

din

culis abícondito paffim habetur , fine neceffitate

d

aut majore certé commodo ad recenfendas & re-

pro.

fellendasaliorum fententias latitis evagemur, Iup-

Veí

ponere hic duo poffumus , quz alii magno argu-

mentorum numero ftabiliunt. xmum eft, actum

Tig.

Dei liberum conftitui non poffe peraliquid Deó

Tint

extrinfecum: 2dum , neque eundem adeequaté

din

& adeó. Deo effe intrinfecum, ut nequidem

&

in-obliquo & terminativé aliquid extrinfeci di-

W

fe&tio-

cat. Cüm enim hic idea Dei ejüsque per

n

nes, fimplicitas nempe, necefliras acimmutabi-

lf

litas in effendo illaee fervandae finr, prius illud

are

Tin

DEjDEo Uxo

695

Yehone

flare non poteft: quia veró preeterea actuum

le; i

liberorum contingentia & defe&ibilitas exliber-

Ut r

tatis notione afferenda eft, neque pofterius fim-.

Tefr t

pliciter füftineri poteft. Itaque, quam in Philofo-

eplji

.phia plurestenent, quámque in explicandis ple«

àDet

risqueattributis Dei refpectivis hactenus ufürpa-

Ictulr

vimus, methodum explicandi , hic etiam ad plu-

r,qii

rium exemplar tentabimus.

Ut.autem; quae

0npro

huic materiz fingularia fünt, faciliüs cogno-

gt

Ícantur, adlibertatis naturam attendendum eft.

Vf

jJam veró quatuor in eo fpectari poffünt; in-

gt

primis zdifferegtia , quee eft vis activa fe fle&ten-

jj

diad nutum, feu poteftasagendi nec ex fe neque

aliunde dererminata; & in hac libertatis effen-

: Dii

tia antecedenter ad exercitium confiflit: dein-

de detevminatio , quie eft. exercitium libertatis )

isd

feu actio libera hujus indifferentiee: poftea fu5-

lbett

jetum libertatis, quod eft illud , in quo refidet

d

indifferentia illa feu vis a&tiva & poteftas apen-

r

di memorata: denique fermizus libertatis, qui

agl

eft illad, quod immediaré à libertaris fubjecto

jsdtt

producitur , & proprius fcetus eft illius vis a&ti-

,

1lïï)rup'

Va fefe ad. nutum flectendi.

j at

Porro circa tria poftrema, que hic maxi.

( al

mé in a&uum liberorum explicatione confide--

i p

rantur, quadam obfervanda fünt.

15]ó qui-

æquaiä

dem exercitium liberratis nihil eft reale füper-

gt

additum fübje&to & terminollibertatis; um quia,

f P

üt ex Philofophia füpponimus, à&io realiter

:

ii

non diftinguitur ab agente & paffo: tum quia;

gii

fi fübje&tum libertatis ad fui termini productio-

o reali intermedio, &ead.

nem «indig—e,ret aliqu

j ül;

i

rxs

mitten-:

694

Ds .D/EO UI;TOJ

4

mirtendus foret propgreffus in infinitum, &im-

Quu.

fügd

poffibile effet terminum, producere: tum quia

fubjectum libertatis fe ipfo &ex proprio domi-

t ve

dettat

nioagit; unde juxta S. Anfel. L. de cafü Diab.

C; 27., aliósque nequit dari ratio , cur voluntas

dbjs

velit; nifiquia vult. 2470 Si tamen hocexercitium

UT

ütill

fumatur formaliter, eft refpectus & relatio pree«

dicamentalis (ubjectiad terminum: non tamen eft

Tet &i

zelatio quafi mortua & fupponens füum rermi-

ijii

num , fedactiva & eum efficiens ; quia fübje&tum

TW

libertatis refpicir aliud, ut fit vel non fit ; ut fit

Mþe

hoc velillo modo. 3770 Ad principii liberi feu.

Aff

Wi

fübje&ti libertatis rationem non requiritur per fe

ut poffit intra fe feu immanenter agere vel nou

tf

agere; quia fi ex propria vi, nütu ac dominio

tl

fe queat determinare ad unum, vel agere hoc

T

t

ira, ut pq(ïït Íe non determinare aut agere aliud;

At

quamvis jam immanenter non agat ; habet tamen

totam rationem indifferentige ac exercitii liberi ;

j

Veld

adeóque vera libertatis fübjectum eft. 470 E con-

trario aut confequenter etiam actus immanens

T0tgy

Ttür

poteft abfolutà loquendo effe libertatis fübje-

€&tum. Poteft enim intellipi facultas invincibili-

Pt

ter quidem determinata ad volendumn, ita utà

f

volitione elicienda abftinere nequeat ; & tamen

lg

illa facultas fic redacta ad actum vel etiam voli-

3

f

tioni identificata poreft adhuc concipi indiffe-

rens ad volendum hoc vel illud. $70 Qüia no-

(is d

Wl

ftra voluntas eít facultas immanenter operativa

& non fémper reducta ad actum, terminus li«

W

t

bertatis noftre eft noftra volitio, utpote quam

circa

B

libera illg facultas immediaré producir , &

quam

bE Dro Uxo.

695

r;,l&im-

quam ex nutu dominàrüm exercet: ubi autem

m qu

fübjectum libertatis vel non aperet immanen-

io dor

ter ; vel effet ipfe actus immanens; terminus li-

ia Did

bertatis forer illud obje&tum extrinfecum, quod

volin

fübje&tum ad extra rantüm agens produceret ;

grott

vel circa quod a&tus ille immanens verfàretur ,

ut illud producat. 670 Si terminus libertatis fo-

af

almend

ret extrinfecus fübjecto libertatis, ille fine ulla

YreIm

ujusimmutatione produceretur ;; deftrueretur,

um

inutaretur; rum quia illud, in quo fit mutatio,

m

nempe terminus, fupponitur effe merum ex-

li

trinfecum: tum quia per productionem termini

urperl:,

veldeftru&tionemnnihil inciperet vel defineret in-

d

trinfecum: tum quia exercitii libertatis, utpote

lomi

Telationis , mutatio fieri poteft per folamtermini

re li

variationem fine fuübjecti.mutatione, üt in fimi-

al

lirudine aliisque preedicamentalibus relationibus

ii

contingere certum eft.. 7772 Denique . cüm fub-

jl

jectum libertatis fupponatur exiftere, illud eft

jbw

vel dicitur neceffarium: quia veró terminus ad

n

nutum fubjecti exiftere poteft vel non,, eft & di-

1

citur contingens: demum quia exercitium li-

ndbl

ertatis realiter non diftinguitur à fubjecto &

termino, ratione illius vocarur neceffarium, ra-

r m

*

t

tione hujus autem continpens.

.303. FRelboudeo. Libertas Dei confiftit in en-

lm W

mdlï!ï

titare volirionis divinz pro nutu fuo refpicien-

"

tis & connotantis obje&um contingens: adeó-

j

que fübje£tum hujus libertatis eft unicus, fim-

plex , neceffarius & immutabilis a&tusdivinee vo«

3

"l

Ü qü&ü

luntatis; terminus eft aliquid extra Deum ; ex-

Ó qid

ercitium eft aCtivus refpectus, habitudo vel re-

X 4

latio

quam

696

. Ds Dro UN64

fatio illiusad hunc. Prob. Hicrmoduslibertatem — lib

divinam explicandi habet omnes conditionesad — m

myfterium hoc fecunidum ideam Dei, narüram — qui

libertatis & compofitionem oppofitorum prae g

" Ndler

dicatorum exponendi; Nam 1720 cürn idea Dei.

ftet'in ente à fe, hoc eft, neceffario ac perfe

füro

mod

&itfimo, & in quo proinde nulla eft potentia

qua non fit effentialiter reducta in actum; ne

Tium

o

n

ceffe eft, ut quidquid realiter Deum afficit; fin 3

ulla kefione fümmee fimplicitatis fit actus necefi-fæ;

^

.] tiüm

ivii

farió exiftens & vera perfectio: hec veró om

nia reperiuntur in noftra explicatione: quia

türc

lben

dum pro fübje&o libertatis ftatuimus ipfam vo- -

litionem divinam; declaramus potentiam , nem-

i

j

pe voluntarem effe reductam effentialiter ad. ] ài

actum: quia volitio hec entitativé eft actus di

]

vinus neceffarius & immutabilis; fpectatur ra--

Atj

fuby

tio entis neceffarii: quia volitio tanquam actus -

eft volunratis ranquam potentiee complemen-

1

A

] i«

tum ; volitio hec vera intellieitur e

ffe perfectio |

quia demum haec volitio realiter eft ipfà volun-

[

0i

tas & entitas divina, retinetur fumma fimplici-

tas, neque fit compofitio.

ad Quee quaruor

HQC?

' (

|

in natura libertatis monuimus fpe&tanda ; hic

preeftó fünt, üàt in refponfionis datee.expofitio- | wj

neindicavimus. Nam que adhucdefideraripo- | i

teít, indifferentia vel huc non pertinet, ubide | i

libertate in actu fécundo feu actu libero loqui-

po

mur ; vel facile intelligi poreft etiam de ipfa vo-

] &

litione, utpote que pro nutu füo ira refpicit &

fit

connotat hoc ve! illud obje&tum, ut poflir non

lite

refpicere; vel refpicerealiud. Praeterca cüm

V(?-

1

itio

P

i

Dr Drzo UxNo,

697

btf

litio divina neceffarió exiftar ; intelligitur, quo-

tiontd.

inodo fübjectum libertatis ex fe fit neceffarium:

tb

quia tamen ; licérDei voluntas effentialiter redi-

p

gatur ad aétum volitionis, non adítringitur ad

iden

volendum hoc pra alio; & objectum etiam crea-

V pfm'L

tum de fe poreft poni vel non poni ; patet quo-

modo fubjectum libertatis ratione füi neceíla-

port

t f

rium fit indifferens ratione termini ; & terminus

Í

fit contingensac mutabilis: quia denique exerci-

(l

gad

tium liberratis divinae nihil eft nifi relatio activa

(e0 00

indiftincta à (übje&to & termino, facilé declara-

lÓ

g

tur ejus neceffiras refpectu fübjecti, &ejusdem

finv

Cl

libertas ac contingentia refpectutermini. 340EX

9I

lisdem principiis componuntur przedicata ; quae

yiter !

in libertatisnegotio difficultarem pariunt. Quía

du

enim libertatis conftitutiva funt cominunia cum

UE f

omnibus refpedivis, in recto tantüm venit

a ä&

fübjectum, in obliquo autem terminus: quia

i.

autem . fubjectum eft volitio realiter cum Deo

r

identificata; (equitur nihil extrinfecum Deo ac-

M

li [2

cedere fuübjectivé & in recto; & illeefas fervari

omaes ejus perfectiones, fimplicitatem fcilicet,

ümp (id

.qual

(

necefliatem , eetetnitatem, immutabilitatem &c;

Quia deium rerminuslibertatis non eftipíaDei

de

volitio ; üt in creata libertate accidit ; fed eft obje-

Tl

€tumextra Deum pofitum, & hoc folum eft con-

du

üngens, mutarique & tam effe quàm non effe

)f)ug

poteft; fequitur , quà ratione hujus contingentia

yof

p

& mutatio nihil officiat necetfitati ac immurabili«

j

ffl J

pl[,

tatifubjecti, atque hinc heec praedicata in liber-

tateDei componantur.. Corf. ex S. 'Fhoma, qui

M

L. 1. cont. Gent. C. 82. inquit; Zolustas. Dei

[CLIWW

Mi

E7

,*

$98

Dz Dso Uuo.

uto €9 eodem a& vult [e e$ alia: Jed babitudo eyut fh p

T eyt

ad fe efl nece[Javia & natuvalis ; babitudo aurem ejus

ad alia eff fecunditn. convenientiam quaudam, mon

quidem. neceffavia g. matuvalis, ueque violenta aüt

1

fubjeä

:nnaturalis y [éd voluntavia. — t p. 1. q. 19. a. 3.

* MS,

-1qi k

ad 5.: Poluutas divina , que ex Je ueceffitatem uou

babet , determinat [e ipfam ad volitum , ad quod ba-

- [pte

bet babitudinem mou neceffariam; ibid. ad 6. : Sicut

imma

divitrum effe infe ofl uece[Javium , ia c$ divinum velle

. Ril

€9 divinum [cwe : [ed droinum [cive babet ueceffaviam

berty

babitudinem ad [cita , uou autem divinum velle ad

1

volita. Similia reperies Q. 23. de ver. art. 1.

!

1 divig

nf

ad g.&art. 4. ad 2. 6.7. & 3. alibíque in p.r.q.20;

304. /Nec dicas 1. Qui liber eft, debet poffe

Q

carere aliquo intrinfeco: fed in noítra fenrentia;

Eu

ubi terminus libertatis eft extrinfecus ; id nequit

mj

admitti : ergo nec admitti poteft hac fententia,

t

INec Conf. 1. Qui liber eft, debet poffe carere

Pïl lh

hoc vel illo libertatis exercitio: fed hoc vel illud

Lt

exetcitium eft quid intrinfecum, quia eft vitae

tütis

lis actio & tendentia: erpo.

IVec. Cof.. HT.

Don

Si libertatis exercitium nihil reale inferret: in

ï ipri

actu libero, 'ergo Deus in illo priori rationis

Vf

inftanti , in quo concipitur intelligens creaturas;

| nj

tantum haberet realitatis intrinfecee, quantum

COmin

habet i pofleriore inftanti, in quo concipitur

li

eas velle: fed hoc inprimis eft abfürdum dice-

&

xe: deinde fequeretur ex eo, quód Deus ex in-

It

differente potuiffet realiter fieri determinatus;

lmpj

& de facto poffit velle aliquid de novo , quo

[

ab eeterno non voluerat, quin hoc ejus immu-

gf

zaþilitatem lederer,; cümmutatio fecundüm no-

mdlp

ra

a.

*

41

Dre 4DEQ Uuco.

699

Ws ftra principia teneret fetantlim ex parte termi-

if

-ni extrinféci, quod nemo admittit: ergo.

m f

&.'D. M. Qui liber eft eà libertate, cujus

hia d

fübjectum eít potentia, eáque immanenter ope-

144

rens, debet poffe carere aliquo intrinfeco, C

Q

qui liber eft eàlibertate , cujus fübje&tum vel.cft

gl

potentia agens tantüm ad extra, vel actus ipfe

í du

immanens,-N. Quiliber eft, debet.poffe ca-

nl

yere termino libertatis: cüm erpgo terminus li-

g ii

bertatis diving non fit volirio divina , fed cbje-

PT.

&

&

um extra pofirum & voluntati volitioníque

Tmun

diving extrinfecum;5 dum eo carere poteft, ex-

u,[,q.lü

trinfeco tantüm carere poteft , ficut porentiaim-

T

"manenter non operativa & libera poffet carere

t

tantüm'extrinfeco. 224 Conf. 1. . D. Exerci«

nogi

tium libertatis eft quid intrinfecum; fi confide-

tentil

retür ratione fui fübjecti, fundamenti ac princi-

cat

pii libertatis , C. fi confideretur ratione füi obje-

"

&i,termini & effe&tüs, N. ^ Exercitium liber-

dH

taris, ütpote mera relatio, à fübjecto & termi-

"

no non diftinguitur: & hinc refpectu prioris &

n

à priori participat rationem intrinfeci, viralis;

)[iOHiS

neceffarii & perfecti; refpectu poflerioris au-

tür

tem & à pofteriore rationem habet extrinfeci ,

U

contingentis & imperfecti. . Ceeterüm cüm re-

J

ji

lationes preedicamentales foleant potiüs fequi

jü

lu

conditionem termini, quàm fübjecti, ad earum

u

imitationem exercitium libertatis divinze poteft

j

fimpliciter vocari quid extrinfecum, ficut dici-

tüur liberum , contingens ac defe&ibile.

A

$

jj

Couf. L. X T. M. Quia, quamvis nullum hie

pit

Qt difcrimen ex parte entitatis , tamen eft

ex parte

ft

. modi,

DENDE;O ÜNoO.

700

&leftt

modi, cüm coguitio aliter rendat in obje&tum;

!

q

uàm volitio.

ÀN Yi p. snin.. Abfürdum hoc

tori

eftimatur, quia füpponitur in libertatis divinz

Videth

udur

exercitionihil plané reale poni ; quod falfüm eft;

cüm . admittatur à nobis tnutatio termini: vel

ldu

Tienin

quia equiparatur libertas divina cüm creata;

qua ex non volente fit volens, per volitionem

tibus

Wt

diftin&tam in fe phyficé receptam, quod hic/lo-

'ttro

cum habere nequit. 24. p. D. Sequeretur; quód

hec poffent fieri refpective, & fi preecise atten- ..

qum

datur ad immutabilitatem , C. ab(oluté & quoad

Tl

fe, fi fpectentur etiam alia, N, Ex noflra &

&100

omnium .Connotatorum fententia fequitur,

lii

n

Deumphyficé non mutandum in propofitis cá«

fibus, adeóque folam immurabilitarem Dei iis-

l

[—

p

dem non obftare: quominus tamen hac feque«

yity

le argumenta obtineant, alia impediunt. $i

L

enim Deus in aliquo inftanti reali effet indeter-

| PW.I

minatus, daretur in eo potentia quaedam fine -

L

actu; & fiquid de novo vellet, quod antea no-

urï'e)

luerat, foret in eodem levitas & inconflantia;

In

il

vel ignorantia aüt malignitas: cüm autem ni-

hil iftorum Deo tribui poffit, & illos cafüs im-

!Ul

offibiles afferere necefle eft; quantumvis ab

N

| Qf

immutabilitate Dei non exeludantur.

k

305. JVec dicas 17. Silibertas Dei formalitet

Dd

confifteret in connortatione volitionis Dei a&ti-

DI

EU

va ad objectum contingens; ergo fequeretur'

1., quód ideo Deus liberà vult producere mun-

i0en

ia

dum , quiaproducir ; &ideo producitmundum;

quia vult; qui eft circulus plané vitiofüs, 2., quód

li

non haberet denominatiqnemliberä vole

ntisab |5i

ecrer-

.Dzr Drzo Uwo.

7OI

n

sterno, ficut nec habet denorninationem Crea-

um

toris & Salvatoris: 3., quód tota libertas Dei

is i

videatur effe ad producendum vel non produ-

illmd

cendum , non autem ad volendum vel non vo-

ii

lendum: 4. denique, quód nullum fit. difcri-

] qui

meninter noftram & Aureoli fententiam ab om«

o

Dibusrepudiatam. /VecCozf. . Pro prioriad om-

xilich

nem actionem ad extra debet intelligi Deus de-

1,gi

terminatus adagendum ; cüm intellipibile fit ali-

at

quam caufam fe determinare ad agendum im-

mediaté ac formaliter per actionem externam:

ld

ao

ergo pro priori ad omnem actionem Deus in-

telligitur efficaciter volens mundnm, adeóque

(equWF:

ol

decretumDei liberum. JVec Cozf. 1. Exercitium

libertatis nunquam fit fine aliqua mutatione vel

T

cfeg

pofitiva vel negativa; que cüm juxta nos non

Int,

teneat fe ex parte fübjecti, faltem debet effe ex

NSU

parterermini: fed Deus in multis exercer füam

nf

libertatem , ubi nulla plané fit mutatio rermini ;

qat

ui exempla patent in a&tibus Dei: conditionatis

ylini

& inefficacibus; in electione hujus poriüs quàm

jl

T

ilius finis aut medii, ac in actu pofitivo, quo

Deus vult aliquam ne

us

gatiqlnem, vel in libera

nu

omiífione: ergo.

. ad im. D. Sej. Ideo Deus liber& vult

m

producere mundum, quia producit, & ideo

n

producit, quia vulr; intellipendo per. zmum;

quód volitio fit principium immediat? liberum

Qu*

u

agendi ad extra, & per 2dum, quód actio Dei

nm]dum

fit cum pleniffima poteftate non agendi ad ex-

tra, atquefic ut ex utroque oftendatur nihil reà-

,,quf

le faperaddi fübje&o & termino libertatis per

j

jIS

r

€Xer-

j DþE Dzo UNOu.

702

?

exercitium

liberam; ficut in fimilibus propofïz

lon

exlte

tionibus de noftra voluntate , quibus dicitue

voluntas fe determinare ad- volendum quiaà

tety

vult, & velle quia placet ipfi, vel illa fe deter-

bet

minat ad volendum, excluditur intermedium

&Ont!

ion

reale, &exprimirurdominium quoddam & mo-

dus poteffativus, C. ira ut per illa intelligatur,.

fore

lier

vel quód. volitio Dei non fit activa, vel quód

actio fit neceffaria & non libera, vel quód libe-

&dte

üe

rum exercitium debeat aliquid reale füperadde-

re fübjecto & termino, IN. - Hinc veró patet,

foty

&ferr

nullum hic effe circuluim. vitiofüm, ficut necin

illis propofitionibus quifpiam eum afferit: exi-

d i

:f

ftit actio caufze efficientis, quia cauía efficiens

|

operatur; & caufa efficiens operatur , quia exi-

|

Vi

ftit ejus actio.

"4d ad. N. Seqg. Quia quamvis

m&[

pariformiter ratione recti denominatio Creato-

w

E

ris ac Salvatoris poffit dici effe ab eeterno, &

ratione termini denominatio volentis effe in

AR

Qm

tempore; fimpliciter tamenloquendo bujusmo-

di denominationes uíürpantur diveríimodé;.

li

forma

cujus usüs hanc regulam flatuir S. 'Thom. p. 1.

q. 13. a. 7. ad 3.: Quia operatio inmtellecás 9^ vos

d

"m

duntatis eff in operante , ádeo momina, que [ignifee

cant. velatiopes con[equentes a&ionem intellecltis g

Femv

voluutatis, dicuntuv. de Deo ab eterno: que verà

E

confequuiutuv - a&iones ad extevioves effe&lus , dicum

D

NU

zur de Deo.ex tempore, àt Salvator , Creator

bujusmodi. . Secundüm hanc itaque regulam de-

L

At

nominatio liber& volenris fimpliciter tribuitur

Deo ab «terno; cujus hec etiam rátio quafi à

i

lïon l

priori aílignari poteft, quód Decus üt libere vo-

eng

'

Dg DEO UuNo

705

sþropofi

lens non redüplicet in re&to obje&tum aut ejus

as i

exiflentiam vel actualem pofitionem , . que in

lum (

tempore contingit; fed volitionem Dei, quae

Vfe d

ab eterno eft, & fic aliquid eeternum:. cüm

qmedit

econtra Deus àt falvans vel creans, quia in re-

m

€&to reduplicat falutem vel pofitionem in teme

vl

pore exiftentem, qua vel fupponit vel forma-

vd i

liter dicit obje&um,; in reéto nihil eternum

l"öd ]

fed remporaneumreduplicet. /4437. /V. $24. Li-

poadie

c&r enim libertas ad producendum in tempore

formaliter fit libertas ad volendum efficaciter ab

gt

gt

seterno , cüm ipía productio oriatur üt à princi«

o d

pio immediato à divina voluntate, quae ex fe

T

eft fümma actualitas ina&tu fecundo per modum

volitionis; tamen inter efficaciter velleab zetere

qui

Uatt

ho & producere in tempore id difcriminis fta-

Creti

tui poteft, quód in rmo obje&um fit phyficà

UI !

füturum, attingatur ut fit & productio ipíafe

g o

teneat ex parte obliqui: in 2do autem obje-

hus

&um exercire eftactu exiftens, attinpitur refpe-

atl

&u quo fit, & actualis productio inpredirur àt

n

[UII)

forma ad denominationem producentis. 44

"T

4f. IV. Se7. Quia ex proximé dictis conftat,

/

:

[

eum juxtà nos veré & proprié actum interio-

j

rem voluntatis habere non minüs, quàm habet

um

actum interiorem cognitionis; cüm tamen id

Il i

"

neget Aureolus, & folàm concedat metapho-

CW((W

ricé a&tum voluntatis in Deo; in quantum fcili«

j

cet ita afflipit; punit; benefacit eo modo, quo

puniret is, qui odio habet; aut benefaceret ; qui

n

amat. /2d Copnf. /. Y« IN. 4. Quod bic dicitur

0

jl

non intelligibile , num. 302: obíerv. 3tio often-

um

704

Dre Dzo Uwo.

s

fum eft poffihile

, & eft admittendum ab ome

proi

gt

nibus; qui Cajerani fententiam , velle Dei libe-

rum in aliquo contingenre intrinfeco flatuentis;

g

rejiciunt.. Preeterea magnee perfectionis in agen-

Y mert

te eít, atque hinc Deo. non negandum, quód

que hi

poffit fe determinare ad aliquid agendum adex»

prelen

tüdan

tra, quin fe determinet ad intra: agens enim;

quod nequit extra fe aliquid producere, quin

funden

fe ipfüm intrinfecé determinet , hoc ipfo eft im-

k&ioa.

perfe&um & potentiale, utpote quod priüs de-

1 fl

t

bet fe ipfum actuare & perficere, quàm actua-

litatem & perfectionem aliis communicet. 44

üüm Q

Conf. II &. D. M. Nunquam fit fine aliqua in

termino mutatione vel phyfica vel morali; C.

neceffarió phyfica, N.. Sequi autem ad liberta-

tis divinz exercitium mutationem faltem mora.

104

lem obje&i , paterexomnibus objectionis exem»

l

plis, Cüm enim Deus inefficaciter vult falutem

X

omnium, aut videt Antichriftum falutem con-

Y

fecuturum , fi taliter vocetur, illa falus à ftatu

Taym

pure poffibili tranfit ad ftatum futuri füb condi-

df

tione: fimiliter quod a Deo affümitur àt me-

Ktm fj

dium vel finis , poftillam ordinationem velactüs

m

divini connorationem ad illud, moraliter jam alio

Vr

modo fe habet qnàm ante illam vel fine illa;

*Quo

propterea quód jam illud ad aliud conducat , aut

LY

elia ad illud referantur: Item quoties Deus vult

t

gliquam negationem actu, circa eam fit mutatio

Qu

moralis, quatenus forma ei oppofira incipir efie

( n

impoffibilis; pura etiam omiílio idem preftare

) Ve

poffet ; fiquidem illa locum haberer in Deo;

T.

vind

nec repugnaye: funmg perfeétioni ..di

Wi

—PX'O-

4

ul

l)

Dz Dro Uxo.

705

1 ab o

providentiee ; quae ab &eterno omnia hiabet. di-

J

gefla & ordinata, ficque circa res non futuras

(tnteri

negativé fe non habet. — Cürn enim ex ómitlio-

lia

ne mera poffint in humanis varia jura tolli, at-

1m, qi

que hinc murátio moralis fieri, idem fieret in

jumutt

prafenti cafü: Unde patet falfuz illud effe quo-

Ms eni(n,

rundarm affertum , quod omnis mutatio moralis

ere, 0

fundetur in aliquonovo phyfico. ' Reliquaeob-

p(b Cü [

jectiones, quse ex relationis conceptu fortná-

ipriüs [

ri folent, folvende fünt ex Philofophia, ubi

relationem in fundamento connotante termis

uäm&xxa;

j d

num conftitutam affcri fappono.

: aliqrh'i"r

la

ygri

^CAPUT IL

d libii

De Providenia Dei generatim,

] moi

ysexe

Rovidentia Dei fecundàm nomen idem eft

j iand

ac pravidentia & porro feu procul viden-

^* . tia; hoc eft cognitio antecedens vel rerum

um

j ii

maxime quoad tempus diftantium;quo fenfü non

(ibot

diftinguitur à praeícientias Secundüm rem au-

T j

tem fienificat rationem Ordinis rerum infinem

eidi

per media; quo fenfü a&ctus tumiintellectüs tum

[

-qam

voluntatis vel effentialiter includit, ve! connotat;-

(uig

j

de quo lis eftinter Theologos, feróad quaeftio-

jf

nem nominis fpe&tans, üt Suarez notat. Spe-

Jur

&ari dupliciter poteft, vel prout eft ab aeterno

i o

& qualiin arte; & fic eft fapiensrerum omniuma

ia

ü

ad fines füos ordinatio in mente Dei conftitu-

WH'

ta; vel prout eft intempore ac ufu feu exerci-

t

]

tio, & fic eft conftans hujus ordinationis per

j 9

cgr;a media execgtio, feu actualisrerum omniu

in

"

y

LÀ

in

!

706

Dg Drzo Uxo.

in fuosfines directio.

Utraque preeter ali

. die

m

vifiones maxime dividitur in naturalem

t (ü-

PT

pernaturalem. — Naturalis illa dicitur, que e

3

circa media & finem , qui naturze ordinem non

i. ]

excedunt: füpernaturalis ; quae creaturas ratio.

at

nales ad finem (üpernaturalem per auxilia gra-

E

tiz ordinat. Poítrema fübdividitur in penera-

ts ht

lem feu communem , quà fcilicer Deus provi-

n qu

det generatim omnibus media fupernaturalia

itis]

fufficientia; &in particularem feu fpecialem,quee

AQüt,

iterum duplex eít; nempe.alia falvandorum;

Jcil

quze appellatur predeftinatio ; alia damnando-

n

rum, que reprobatio dicitur. Nos hic dege-

hu

nerali dumtaxat providentia ordinis tam natue

vll

ralis quàm füpernaturalis apemus, reliquarum

Y

explicationer diftinct

is poä

Amp

ea þap(itibus perfi:

r

cuturi.

101 D€

w

ttma

)

ARTICULUS L

auïæg

ia detür in Doo providentia natuvalis ..

g

um

306.

Ora. Preter Atheos, qui cüm Deum

negarent, omnem quoque inficia-

1fin

m

bantur rerum naturalium providentiam, hoc

attributo Deum fpoliare conati funt rum gentis

tæ,x

j

les nonnulli Philofophi, Epicurus, nempe De-

*l

mocritus, Empedocles, Cicero & alii, tum

l]

inter Chriftianos haretici Marcionitze ac Prifcil-

ht

Ó

lianiftee; qui vel fato ac neceffitati ex fyderibus

autaliunde provenienti omnia fübjecerunt; ve

idn

tf

caíui ac fortunz pleraque tribuerunt , vel cert

res viles aut minutas Deo curzenon effe fornni-

t

W

ar uqt.

Quare ad divinam prvidentiam vindi-

Call-

POPT N

70

à

x

candam, tri

plex affertio contraria ftabilienda

Qno-

d

bis eft-

X

ued

307. Dico . Re

S ,hüïnanæ non fübjacent

ATf

fato.

Prob. Vati neceffitas vel eft inevitabilis

pTato.

ipfi Deo, : vel in independens à Deo, vel ab eo

jag

dependens: fed nulli ex. his poffunt fübjacere

l'genem

res humanz ; tum quia univerfim loquendo

j pros"'g-

er quamcunque earuüm funditus evertitur li-

iU

Y

ertas humana, quà füblatà , ut S. Aup. ep.243.

m

inquit, zoveris omges legey atque. omia inflituta

Q

difciplina , laudes , vituperationes , , exbortationes ,

d

tervoves,. preunia y [upplicia , ceteráque omnia, qui-

d

us pumnamuim gemus adminifiratur 6j regitur; peni-

1 (

ts labefaGavi nibilque àm eis omuimo yufliri vema--

D

Wwve: tum quia fpeciatim ex primo fequitur ;

| perït'

Deum nec eff? omnipotentem necliberum ; ex

2do, Deum vel non exiftere , vel non effe crea-

torem ac Dominum; ex 5tio, fiquideminfluxus

caufze primee neceffitans intelligatur , Deum vel

jr!

effe legislatorem infipientem vel vindicem ini-

»De

quum. : Cuf.ex ils, quibus refutatur faralis ne-

Jf

ceílitas Genethliacorum ex fyderibus deducta.
