- ipar

mera omiílione in ele&tione ad gloriam fümi-

-exclof

tur, nunc brevirer examinarur. — Quamvis ve-

-qsí

j

ró reprobatio, quee fit poft finalem in peccato

qum

perfeverantiam, poffit etiam negativé accipi &

- x btio

per modum prateritionis ac omiffionis explt-

sdmi

cari aut confiderari; tamen quia reprobatio illa

potef

con(equens entitative eft, vel neceffarióconjun-

t e

gitur cum a&u pofitivo, ac refpicit etiam p-

Wi

IU

Quat

nam fültem damni, nequit mera prateritio aut

omiffio dici; nec proinde in quzftionem prz-

Ü Adv

m

fentem admitri folet.. Porro cüm fü periüs often-

fum fit, non dari preedeftinationem gratuitam

lr rel

hts

: merita pravifa preecedentem; neque locus

fupereffe videtur quzrendi , an fuerit fa&ta prae-

ltan

teritio aut omi(fio aliquorum, ubi aliqui electi

(Và

fünt ad gloriam? Nihilominus ut controver-

ümn

fiam illam eriam . ex hac parte perfequamur , ju-

Witati

vat de hac negativa reprobatione aliquid hic

fitn

adjicere.

TWent

395. Dico. Non eft admittenda

; reprobatio

W |

negativa à gloria, five ca ftatuatur ante pecca-

fuppl

tum quodcunque, five flatim poft or

fitio

igiqale

peccatum previfüm.

Qu

flln[

Prob. 1. p. Z. Reprobatio negativa quoad

rem &efiectum nihil differt à pofitiva; ficüt enim

BN

apud Romanos qui frereriti vocabantur ex eo;

| Wt

quód, cümlegerentur Senatores , à Cenforibus

V

eorum nomina non recitabantur, eandem for-

Qu

tem habebant cum rejeZiriis feu repulfis à dig-

loq

pita-

À

Drz Däo Uno.

- 99

m nitate fenatoria; & ficut qui in teftamento non

T

vocantur haredes aut lepatarii ; eeque nihil par-

w ^ ticipant ex defuncti bonis, acqui funt fpeciatim

nl

j

l

- exclufi: fic qui reprobatus eít negativé ; non

NI

plus fpei adeundi regni coelorum habere poreft,

(

. quàm pofitivé reprobatus. Sed pofitiva repro-

WP)L)(

. batio ante peccatum finale previfum non eft

J2

. admittenda ex diétis: ergo necnegativa. 7/. Ubi

7

poteít effe reprobatio nepativa ;! ibi etiam pofi-

W

tiva effe poteft; tum quia ex negativa fequitur

L

pofitiva: tum quia ratio non eft, cur Deus ne-

j

queat pofitivé velle;.quod vult negativà: fed

vpfæ

ab Adverfariorum plurimis ante previfionem

[[eh.

demeritorum abfolutam non admittenda ftatui-

iaf

tur reprobatio pofitiva: ergo nec admitti de-

odl

et negativa.

/II. Negativa reprobatio; cüm

r

fit antecedens ac infallibilis, eequé parüm ac po-

Ál

fitiva confonat cum fincera voluntate falvandi

Jit

omnes; nec minüs repugnat mifericordie ; bo-

u

nitati, gratuitae ordinationi diving ac redem-

li

lr

, ptioni Chrifti; ergo. 777 Nullum eft funda-

mentum ponendi reprobationem negativam,

il

nifi fimul ponatur condemnatio ad e&ternum

(

fuüpplicium; tum quia ex di&tis ficut praedefti-

T

natio fit tantüm poft pravifa merita, fic & re-

probatio in eo tantüm figno fit, ubi pravifa

IO&d

fünt omnia demerita: tum quia poena fensüs

nl

nunquam faàltern in adultis feparatur à poena

d)

damni feu exclufione à gloria: tum quia Patres

J

vel utramque reprobationem explicité conjunz

i

gunt, vel fi de reprobatione negativa folitarie

p

loquuntur, eandem pravifioni peccatorüm

acQfua-

ii

iNnn $

938

, Dre Dzo Uno.

a&tualium fübjungunt.

1mum patet ex Ful.

]

gentio; qui L. r. ad. Mon. C. 24. ait: Deus zon

deme

pvedeffinavit ad vegnum fed ad interitum &g [upph-

fsp

ciumy quos à [e pra[civit voluntatis inale vttio di-

wri,

fceffavos. 2dum liquet ex Profpero , qui refp. 3.

T0

ad Cap. Gal. inquit: Quod Pujusmodi ia bac pro-

C

lapfi 2nala, fige. corre&ione panitentie. defecevunt ,

WY

502 ex €o ueceffitatem babuerunt , quia pvedefünati

quia

zon [unt ,. féd 1deo preedeffinati uon fuut , quia tales

de[l

il

Jururi ex. voluntaria prevaricatione pvefciti [unt.

Similia habet refp: 7. & 12ma.

Iyo

Prob. 3da p. [.. Apud patronos hujus fen-

BU ]

tentig tria tanquam. certa fupponere licet;

at

Ti

1. Predeftinationem. & non pradeftinationem

fcu negativam reprobationem fieri pro fola Dei

p

voluntate & libero arbitrio , fine. ullo refpectu

Qul

ad merita veldemerita creaturze abfoluté futuraz

lx

n

2. la eo rationis figno ac inítanti , quo Deus

aliquos predeftinat, & reliquos non pradefti-

tion

nat; penitus abfolvi torum. predeftinationisne-

QUj

gotium , adeó; ut poft illud inftans nulla am-

"

E

plius ullius praedeftinatio fiat: . 3. Illos tantüm

confequi falutem , qui preedeftinantur; omnes

n

veró illos damnari, qui non preedeftinantur.

Tin:

Corollaria, qua ex hypothefibus iftis dedu-

f

cuntür; oppidó falfa fant & abfurda. Eorum

D

rmum eít: non effe in libertate hominis conle-

.

qui falutem. Nemo enim falutem confequitur,

Tib

nifi preedeftinatus, ex 34tia hypothefi:: fedieffe

df

radeftinatum'vel non effe, non eft in liberta-

hs

te hominis, càüm juxta 2dam hypothefin pr&»

1

deflinatio vel non prade(tinatio pendeat à fola

€

li

D& Dro U&o.

959

a

Dei voluntate, nullatenus autem à meritis vel

Durit

demeritis creature: ergo.

2dum: Negativà

2

reprobatos non poffe falvari. Qui poffant (al-

at

vari , debent poffe praedeftinari ; ficut enim ne-

[:n

mo a&u falvatur, nifi actu predeftinatus, fic

"

nec poteft falvari nifi potens predeftinari: fed

j

7

negativé. reprobati non poflunt predeftinari;

j

H

l

"

quia juxta hypothefin 2dam poft gratuitee pra:-

jb

deftinationis aut negativae reprobationis inftans

ft

nulla amplius praedeftinatio fit: ergo negative

j

reprobati, hoc ipfo tantüm quód fint tales;

3

non poffunt falvari. 37/u: Deum effe primam

[cen)

caufam noftre perditionis, 'Qui non pradefti-

!HCH?

nantur ; infallibiliter damnantur fecundüm hy-

3

poth.3tiam : (ed Deus eft prima;imo unica cauía,

xil

d

uód homines aon predeftinentur fecundüm

j

[d

]

iypoth. 1mam: ergo & prima eftcaufa, quód

J27]

homines damnentur,

/I. Suppofità reproba-

Ó

i

tione negativà abfolura & antecedente peccati

gffe

cujuscunque previfionem neceffe videtur, ut

n

Deus in executione hujus reprobationis.neget.

Yi

auxilia efficacia, &.der inefficacia eo confilio,

Yi

ut reprobi non falventur; quia ficut ex praede-

(I.

flinatione abíoluta & antecedente fequuntur in

dl

tempore auxilia efficacia ranquam effectus &

1l

media, quibus predeflinatus certiffimé falve-

j

tur, fic ex reprobatione negativa fequi debet

1j

fubtractio auxiliorum efficacium & largitio in-

u

!

;

efficacium tanquam effectus, utpote fine qui-

[

bus reprobi non perirent, qui tamen certiffime

[

pereunt. Sed hoc foret infidiari hominum fàlu.

j

ti; nec componi poreft cum feria voluntate fal-

j

Van-

940

Dr Dro Uuno.

nonm

vandi omnes, & repugnat attributis Dei pluri-

bus: ergo. 777 JuxtaS. Auguftinum ff maffa — | n

ila, exqua Deus facit aliud vas in honorem;

| bat,

- gariv

aliud in contumeliam , zoz effet ex 4dam dam-

nata [ed ita sedia , ut quemadmodum mibil. boni

t di

punak

324 rec imali aliquid mereretuv ; tunc , üt ait ep. 106.

non frufira, h. e. non fine fundamento, vide-

tionis

Tà Cdl

vetuv ipiguitas, w* ex ea fievent vafa. im contume-

lian: aut üt ep. 157. inquit: Zerizó videvetur

dlfo

znjuflum , quàd fiunt va[a irao ia perditionem: fed:

y

juxta eos$, quos hic oppugnamus, fententia

i

Ditop

S. Auguftini non, minüs ac C. 9. ad Rom. agit

DT

de reprobatione- nepativa à gloria; & vafa in

contumeliam non fiunt ex maffa damnata fed:

L M

lm

media, cüm reprobato negativa admitratur

etiam praevifionem peccati originalis antecede-

1

üt

Topt

re: ergo reprobatio hec meritó nec fruftra vi-

detur injufta & iniquitas.

d lr

flatuitur:

mj

. P*ob. 3tía p. Reprobatio negativa

poft previfionem peccati originzlis, ut pecca-

fid ]

Cattif

tum originale poffit dari pro caufa ejus motiva:

fed peccatum originale nequit dici cauífà mora-

tdh

lm

lis & motiva reprobationis negativze , ergo..

AMin. prob. 1. Jaxta patronos. hujus fententiee

[*

nullum peceatum pracedens fuit cauía repro-

&

bationis negativze in angelis: ergo nec origina-

Qüe.

i

le erit motivum reprobationis hujus; fi datur;

in hominibus.

2. Peccatum originale praecisé

por

üt contractum eft commynetam iís . qui dicun-

Tgnu

QU

rur gratuitó predeflinati , quàm iis, qui au-

diunr negativé reprobati: ergo non porteft dici

Tion

quia

QR

verum motivum gegativæ reprobationis;

non

941

DESDEO UNO

il non movet Deum, ut omnes non predefti

net,

[nf

cüm tamen verum rifotivum determinare de-

um

beat, ubicunque invenitur. 3.In pluribus ne-

ni.

garivé' reprobatis peccatum originale przevifum

M hn

eft dimittendum acdimiffum: fed peccatum ori-

ginale dimiffüm nequit effe motivum reproba-

:

j

tionis nepativae, cüm nequidem radix &remo-

fa.

J

ra cauía effe poffit reprobationis pofitive & ex-

clufionis, üt num. 389. often(um eft: ergo.

Ti

395. Olferva.A dintelligendam fententiamS.

Iu

Aug.de reprobatione , quamiAutores pradefti-

Eu

]

nationem gratuitam aflerentes negativam vo-

]

n

lunt; ex ejus fcripris nonnulla annorare juvat.

h

l. Maffa perditionis eft aniverfitas hominum

jfut

damnationem eternam meritorum, five dein ,

de-

qui reipía damnantur , propter [oripinale five

iW

propter a&tuale five. propter utrumque uüfque

ad mortem perfeverans damnentur.

II. Hec

]

maffa non eft eadem cum peccato originali;

Yi

fed hoc dicirur illius caufa, quia propter pec-

]i

catum originale in Adamo commiffum & con-

I

tradtum ejus pofteri tum omnes tum primó

00'

damnationem íünt meriti.

III. Ab hac maffa

liberantur, fed remporaliter tantàm &imperfe-

71

&, qui juftificantur quidem, fed in juftitia uf

il

que ad mortem non perfeverant.

Quamvis

l

enim illi non mereantur ampliiis damríationem

j

propter oripinale utpote jam dimiffum, me-

tg

rentur temen proprer acluale peccatum; &

ïï

hinc in maífam perditionis relabi dicuntur;

d

non quód in originale peccatum aut in illius

l

peccati peenam numero eandem recidant: fed

quod

Á

942

Dr Dzo Uwo.

loc

quód propter actuale peccatam mereantur da-

TUm

mnationem, qus illis aliàs propter originale,

Dor

fed jam dimiffüm debebatur. Finaliter veró &

(ILQ.

perfe&é liberantur, qui in juftitia perfeverant

9nt

uíque ad mortem, & glorificantur. IV. Ne-

! pres

quidem temporaliter liberantur à maffa perdi-

tionis, qui relinquuntur feu permanent in pec«

Y

]uj

Doi

cato originali: finaliter falrem non liberantur;

qui in füfcepta juftitia non perfeverant, & in.

du

IU

actuali poíflea commiffo relinquuntur fen per-

manent; utrinque autem eeternà damnatione

N

")

]

ob peccatum refpectivé perfeverans ad mortem

üfque afficiuntur. V. Cauía immediata & pro-

L

E

a

xima tam liberationis quàm non liberationis feu

MY

defertionis ac relictionis eft tam preedeftinatio

li

quàm non predeftinatio; quia liberatio & re-

l,

p

li&io funtactio vel non a&tio Dei extra fe in tem-

H

- pore operantis, quz pro fua caufa habent jam

ab eterno &in mente Deidecretum feu volunta-

ln

/tis exercitium: fmediata & remora utriusque

N

f

cauíà eft eadem, qua eft cauíà prædeüinarionis

vel non predeflinationis. VI. Cauía pradefti-

àD

ls

flinationis & non predeftinationis comparaté

fümptarum eft mera Dei voluntas; quia fic vel

r

d

fumiturpro eadiving Providentiee oeconomis;

quà Deus elipit vel non eligit eam auxiliorum

&

Bu

ac rerum feriem, quam praícit profuturam;

hoc veró fátis conftat pertinere ad altitudinem

us

fapientie Dei & infcrutabilia ejus judicia viás-

que inveftigabiles: vel fümitür pro ea, quà al-

i

Q

teri decernit vocationem congruam aut perie-

lion

yerantiam, alteri autem eam non decernit; X

oc

-

Dr Drzo UNo:

943

tiri

hoc conftat pertinere ad diftributionem pratia-

rum, quam Deus tanquam donorum fuorum

o

vtl

Dominus ac nullius debitor pro füo benepla-

bt

cito facit. VII, Peccatum originale praccisà üt

jM

contractum dici pote(t cauía per felfufficiens non

pradeftinationis abfo!uté fümptae, Caufa enim

w

n

illa intelligitur effe talis, quee fola fufficit, ut, i

intl

Deus negaret homini omne auxilium ad delen-

&

dum peccatum falutémque confequendam ,. ac

p

fineret eum in ftatu originalis peccati labe in-

WOH

fe&to mori, indeque afficeret aeternáà damnatio-

0rtst

ne; id juíté ipfe facere, nullus autem juíté de

'pfü'

ilo conqueri poffet: fed peccatum originale

ol

eft caufa ejusmodi; quia per illud eriam przci-

nati

S& üt contractum homo conflituitur | odibilis

d

Deo , inimicus & filius irae ;- atque binc dignus,

d

üt privetur divino auxilio, deferatur & damne-

VIII. Peccatum illud non eft cauía

[ jïl" |

tur : €rgo.

li

non preedeftinationis defacto movens & efficiens.

Dd

Nam poft peccatum illud previfüm üt contra-

TU

étum Chri(tus decretus eft ütSalvator omnium,

Ü

& Deus etiam habet voluntatem finceram om-

f

nes falvandi: ergo iftud demeritfüm peccati ob

v |

Chriíti mortem efficaciter movere non poteft,

& ob voluntatem falvandi omnes nequeunt ne-

Q]

d

gari auxilia füfficientia, vel dari ut inefficacia;

multóque minüs ex peccato originali üt pra-

ytuii

j

cisé contracto damnatione homo affici poteft,

IX. Peccatum oripinale previfüm üt jperfeve-

| Wäf' |

u

rans & cum morte conjungendum elt fepius

caufa per fe & defacto movens non predeftina-

"

s. dam-

p

tionis ad gloriam ; qujg defaéto plure

nantur

l

m

[

Diz Dro Uxo.

944

nantur propter originale peccatum cum morte

&for

conjunétum vel folum , vel propter illud

uf

& a&uale peccatum. fimul uíque ad mortem

ORE

perfeverans: ergo & propter illud previfum

igràl

non predeftinantur fed reprobantur à gloria.

yolun

Porro ex his principiis facil& folvere licebit,

uberi

fimp

qua pro afferenda reprobatione negativa poft

originale peccatum praecisé üt contractum fa&ta

objici folent, quaequenos plurimampartem rum

it f

!

filvam

num. 328. & feqq., tum nu

tulimus.

m 378. alibíque at-

ff

hæ» [

ARTICULTUS III.

&i

Lbatio d gvatia, 9 que ejug

E de(uï vepro

^ cauja «

AL j

Win

Ota. Reprobatio à gratía eft fübtra-

9!

N

&io vel negatio grátie & permiífio

u

peccati ftans in aliquo actu Dei pofitivo'; quia

Ql

comparatione eorum , que defa&to eveniunt i

W,

N

Deus ab eterno non habet fe meré

qii

tempore;

negativé, nec volunras divina manfit

füfpenfa.

&i

h:bv d

Prout hic accipitur in ordine ad gratiam tan-

tiim , non folüm prefcindit à damnatione ve

l

D

L

Ny

reprobatione ad gloriam; quemadmodum id

ho

fieri in acceptione praedeftinationis ad gratiam

er

Ws

re(pe&u glorie num. 384. diximus; fed refpe-

&um etiam ad damnationem quafi excludit,

a

cit predeftinatio ad gratiam ratio-

Qu

quod non f

neglorie. Quamvis enim hac, fi.(umatur ut

U

1

predefinitio; jjuxta num. 331. abítrahat, an

loria abfoluté fequatur nec ne; tamen pr&-

t

t

(üpponit in Deo voluntatem falyandi omnes,

d

Dzs DE'O UNóÓ.

94$

Qf f0

& formaliter intendit a&tum bonum , qui perfe

per d

j

eft meritum plorie, adeóque non poteft glo-

riam non refpicere: econtra reprobationem

p

à gratia ex dictis non poreft in Deo antecedere

r

voluntas damnandi, nec Deus reprobans ab

re d

n

uberiore gratia peccatum vulr & intendit, fed

tv t

fimpliciter permittit.

uni

398. Dico I. Deus neminem reprobat àpra-

Va

tia fufficiente.

!

£atio habetur ex voluntate Dei

)

J [

falvandi omnes; quam füprà non tantüm re-

fpectu adultorum fed & infantium flabilivimuss

hec enim voluntas cüm fterilis non fit & otio-

fa, (üfficientíam ad falurem

praparare acofferre

u

debet,

üt ibidem eft oftenfüm.

Plura de hoc

vid. in Tr. de Gr.

(outt

399. Dico IT.

Deus multos reprobat à gra«

;tmïmo

tía efücaci, íeu fübtrabit & necar auxilium,

d; qlli'

quod previdet habiturum effectum, fi dare;

i

tur; & permittit peccatum.

Jatio eft; tum

m

quia plures pratie à Deo homini date carent

ufpflï!&

enectu, cüm tamen Deo non defint alize pratiae

an

abiuiree effectum ; ergo Deus in diftributione

Onc N

Bratiarum multis fübtrahiraut nepat auxilium e£-

lu

cax: tum quia multi peccant, qui nequidem

rl

TOU

peccare poffent, fi Deus efficaciter

jf

C(D,

D

vellet impee

dire; adeóque permittit peccatum

(

(

400. JDico /11. Ex parte hominis nondatür

nru

caufa praecedens fübtrationis grariee prime cf-

PUL

cacis àut. permiffionis peccati priimi.

P ïobo

u[ ) 0"

Hujusmodi caufà z. non eft voluntatis humance

] Pfæ

refiftentia füb conditione previfa; quia pro-

f

prer merita vel demerita conditionata nihil

OQoo0

à Deo

Em

—

946

Dr Dgo UxNo.

i

E

à Deo fieri, certum eft contra Semipelagianos,

Olten

Nec 2. eft abuíüs aur non ufusgratie fufficien-

dribu

tis precedentis; quia deftinatio hujus gratia

D

fufficientis, quà abufurus vel non ufurus homo

fa ]"

previderur, jam formaliter aut aquivalenter

eft (übtra&tio gratiee efficacis feu talis, quà bené

poteí

ufürus homo pravidetur, fi daretur: ergopro

o

forti

cau(à fübtractionis gratiz efficacis primae non

lig v

poteft a(lignari abufüs vel non ufus gratice fuffi-

la.

cientis precedentis; cüm hujusmodi fübtractio

non effet gratie primee fed fecundee efficacis.

D

ii D

Nec 3. eft peccatum a&tuale praecedens; quiá

ante fübrractionem gratie efficacis prime &

Dint

[

"

")

permiffionem primi peccati nequit prefüppos

ni peccatum actuale aliud , quod ipíum fine per-

Mf

lt

fj

miílione peccati & fübtractione pratie efficacis

non eft fa&tum. . Nec 4. eft peccarum origina-

&

ij

le; tum quia in angelis & protoparentibus pec-

Ien

catum lioc non pracefferat, & tamen fuit füb-

i

tractio pratize efficacis ac permiffio peccati:

li

tum quia hoc peccatum commune eft omnibus

Pitt

hominibus; sdeóque non potefteífe caufa mo-

ine.

vens, ut Deus fübtrahat quibusdam tantüm

dtd

füfficientiam congruam ad Baptifmum accipien-

ü

dum , aut gratiam efficacem ad abítinendum

à peccato; cüm aliàs debuiffer Deum movere

du

tütn

ad fübtrahendam omnibus illam fufficientiam

& gratiam.

Hinc ubi S. Auguftinus fübtra-

bof

Yell

&tionem gratie efficacis aliquando rejicit in pec-

catum originale , non affignat caufam moven-

tln

IU

tem, fed duntaxat füfficientem, num, 394. eX«

pofitam; quod vel ex eo paret , quia S. Doétor

af

per

um

Dzr Dro UNB.

947

per id contra Pelagianos contendit dunraxat

eipit

fufici

]

oftendere, Deum iniquitatis ac inju(litiee in di-

flributione gratiarum accu(àri non poffe, cüm

U gnna

us ho

omnes pratià indipni (int. Dixi: /Voz datur cau-

Ya

fa pracedens ; eavenus enim concouitans admitti

quä&r.ä

poteft, quatenus homo per non ufüm aut ab-

ufum gratig facir, ne illa fit efficax & effectum

&

meti

fortiatur , quem potuiffer habere, fi homo gra-

tie il

tie voluiffet cooperari. Hoc enim fen(ü Aug.

Dd

L. 2. de Pecc. rem. C. 12. inquit:. Quàd Pomznes

df

tton adjuventur à Deo , itidem caufa efd n ipfís , non

h qUF

ij Deo. EtL. :. ad Simpl. q. 2.: JVoluit. evgo

ne l

Efou 9 10 cucuvvit : [ed & fa voluiffét $9 cucur-

p

viffet, Dei adjutorio perveniffet, qui éi etiam velle

i

tj currére vocando prajflavet , mifi vocatione conie

zemptá veprobus fievet.

i

j

401. Dico 1. Ex parte Dei datar. quidem

hujus fübtra&tionis & permiffionis caufa, ea ta-

14

T

ien non eft oftenfio juftitize divinz. Aafio tuz

eft ; quia hec ceconomia eft effe&us providen-

«

m

tig diving &abaltiffimis fapientize confiliis diri-

pitur: neutrum autem ftare poteft fine caufa &

ím

yntt

fine actionis. Z2a//o 2di eft; quia voluntasoften-

jnie

dendi divinam juftitiam vindicativam vel (üp-

du

poneret culpam tanquam paenee caufam ; quod

ovelt

nurm. pf. fieri non poffe diximus; prefertim

qti

cürn fubtractio pratiee primse etiam contingat

j

poft peccatum oripinale dimiffum: vel virtute

j

vellet poni culpamn, in quam poftea vindictam

o

ftringeret; quod Deo tribui non poteft. Por-

ro quamvis nonnulli nec fine fundamento pro

m

]0&0[

cauía ex parte Dei foleant affipnare voluntatem

oo 2

inant.«

Dr Dro UNO.

948

manifeftandze. mifericordiee ac liberalitatis fuce

T

sl

erga electos; vel oftendenda libertatis in homi-

nibus aut fragilitatis náturze humang; nos tamen

A f

m

juxtaApoftoli &Auguftini monitum judicare no-

lumus, neque in judiciorum Dei vias inveftigabi-

Tat;

les ingredi audemus,

quas non tantüm agnofci-

paff

mus in diftributione gratiarum c

omparare ad di-

Qu

Yl

verfa fübje&ta, fed & in deftinatione aut fubtra-

U

&ione gratie refpe&tu ejusdem fübje&i; üt

num. 396. infinuavimus.

l44

ico ,. Datur caufa

fübtractionis fub-

int

402.

fequentium gratiarum &

permiffionls peccato-

m

ue ex parte hominis e

ln

rum pofteriorum; eág

peccarum pr

gecedens;

ex parte Dei manifefta-

p

tiae.

Ratio vmi eft; quia juxta princi-

Ü h

tio jufti

pium à $. Auguftin

o L. de Nar. & Gr. C. 26

dfdaü

'Tridentino Seff. 6. C. 11.

itdin

datum, & à Conc.

confirmatum: eus [emel 3ufHific

atoj , vifi ab eis

Àtq

uf pie [an-

Quih

prius defevatur ,

2

gratid [ud non deferit ,

vivatuv

: ergo fi deferit, prius a

&ont

érque ju[?8

hn

j*

ominibus

defertus fuit: ergo daturaliqua cau-

fa (ubtra&tionis.

Huc refertur à pluribus locus

fier

dSixtum hujus teno-

fübr

S. Auguí(tini ex ep. 105. a

ris: ** Querimus caufam prad

eftinationis, &

hïga

fam dereli&io-

Qüm

non invenimus: quarimus cau

nis, & invenimus;;,, fed genuina verb

a hec

Wt

-UClli-

funt: Querimus meritum obduvationis , 9 1

dam-

Xit

gnus; mevitó mamque peccati univer[a maffa

D

nata efl , uec obduvat Deus impertieudo malitiam ,

d

Gd non impertiendo mifericordiam: quibus enim st

pen

ámpertitur , nec digni fuut , uec meventur; at porüis

uz uon impertiatur , boc digni [uat ,

boc merentuv.

ficaä

Qua-

uppe

Dr Dzo UNo.

949

IMfs Fug

Quuevimus autem meritum mifevicordia tec inve-

sInon

gnus&c. Ratio 2di eft; quia non ufüi , abufui

10 t0hd

aur reíiftentiae gratize & aliis peccatis in Scriptu-

dicie

ra tribuirur, cur Deus nepet gratiam vel aufe-

idp

rat, dimittar hominem defideriis (üis, tradat in

gt

paífiones ac fenfüm reprobum , exceecet ac in-

at

durer; ür patet Ifà, j. v. s.,Prov.r.v.2 j. , Matrh.g.

y f

V. 1 r.Luc. 13.v.34.ad Rom. r. v. 21. &alibi (zepi-

i d

us. Aatio 315 eft; quia juxtaregulam à S. Aug.

L.3. de lib.arb. C. ;. traditam, Quidquid verá va-

yisl

l)

l

M

Tione tibi melius occurrevit, boc [cias Deumeffeciffe «

yocca

melius autem eft, Deum in fübtractione gratiae

jnis d

& permiffione peccati facere ultorem pro cul-

liff:fh;

pis noftris, quàm pro folo beneplacito agentems

u

ubi hoc fieri poteft; cüm hàc rarione faciliüs

Cnl

declaretur divina pieras , &quantum in Deo eft,

C

inclinata ad omnes falvandos voluntas: ergo.

7

Atque huc maximé pertinent ille fentenriae;

u

quibus pleni funt omnes Libri S. Auguftini

)

jj

contra Pelagianos & eorum Reliquias, quód

p

nempe gratia Dei quibus darur, quod non

i

merenrtur, datur , & quibus fubtrahitur ; merità

; [0

fubtrahitur, & quibus negatur, juílo judicio

T

negatur, & qui deferuntur, jufté deferuntur :

m

cüm enim caufa hujus fubtractionis, que fe te-

i h

f

net ex parte hominis, non fit füfficiens dunta-

j

xat,fed & per fe movens& efficiens,üt ex ratione

j

J"f

2de partis liquet ; fequitur fübtractionem ipfam

j

effe poenam pracedentis demeriti: paena autem

LA

n

pertinet ad effe&tus juftitize vindicativae: ergo.

)

403- Ol/ferva. Voluntas negandi gratiam ef-

[

j

ficacem tria dicere poteft: 1mum,quód Deus

1-

[

Ooo 53

b

970

Dzr Dgzo Uxo.

dire&t? velit, ut illa gratia, quam dat, non fit

Q

efficax: 2dum, quód licét Deus previdear alias

ä

4

gratias habiruras effe&um, fi darentur, non ta-

C

men velit eas dare; tum quia eas non debet:

prob

tum quia fecundüm providentie ordinem com-

(lion

munem, quem immutare non vult, non fe of-

W

1U$

fert occafio illas tribuendi: 3tium, quàd Deus

tenti

previdens gratiam. ordinario curíü conferen-

dam, ex propria voluntate & maliria hominis

Qu

fhür 1

non fortituram effectum, hanc rantüm dare

lionis

velit; & reliquum defectum permittere.. Ex

at

his voluntati divinz gratiam neganti nonnifi du-

iüny

plicem feníum poftremum tribuimus, primum

Qul

autem ab earemovemus, Üt ex dictisnum. 272.

aliísque de divina voluntate falvandi omnes af-

Q

fs d

ferris conftat.

Porro eadem dicere etiam po-

teít permiífio peccati, utpote in qua duo in-

ttgtu

11 n

cluduntur: 1mum eft aliquid pofitivam , nem-

Iner

pe concurífüs, quem Deus vulr dare homini ad

[j

efficiendum a£tum peccati , fiquidem is peccare

Tf

velit: 2dum eft negatio auxilii, quod Deus pr-

videt fore efficax ad impediendum peccatum;

4

feu ad tenendum hominem ne peccet, — Unde

f

quoad poflerius idem dicendurn eft, quod de

Tpro

ratie negatione proximé diximus: quoad prius

preey

autem nihil attinet hic dicere; cüm hic fit effe-

E

&tus communis providentize , quam Deus &t prt-

$.

ma cauía & univerfális gabernator quodam mo-

dep

do debet caufis fecundis,

tem

This

priof

Qg,æ;

Tif

Dzr Dzo Uxo.

9j1

n

Quanrs: Quinam fint effe&us reþrobntiokis.?

E

Qonte

404. Nota. Cüm ex dictis in procemio hu«

jus Capitis magis ufirata & propria ufurpatio re-

d

T0

probationis fit , fi accipiatur üt oppofita foli ele-

f

&tioni ad ploriam, communiüs inter effectus

(s

illius numerantur tantüm ea; qua Deus hàc in«

f

tentione facit, ut hominem aeternüm perdat.

Quamvis autem in hac defcriptione plus videa-

Vi

Ts

mur requirere ratione intentionis ad reproba-

tionis cffectum , quàm in füp. Cap. ad effectum

2

li

predeftinationis, ejus tamen ratio num. 395.

mit

infinuara fuit; unde etiam conftar, cur prafens

quafílio ad reprobationem à pratia referri ne-

T.

T!

queat, Praterea veró cüm & fuprà negaveri-

mus dari reprobaionem pofitivam, ad unam

ïpü

pj

reprobationem àgloria eámque pofitivam quze-

Ítio reftringitur; in quà licét facilé conveniat

Jb

inter Catholicos, breviter tamen contra HH.

Qu

errores ; & adverfàs etiam aliorum opiniones

refpondendum refítat.

FIZ

405. Aefpondeo J.. Peccatum nullum eft ef-

!Süüïx

fectus reprobationis. ario eft; quia effectus

J

,dc

reprobationis debet effe à Deo intendente ac

j

preparante: peccatum autem fic à Deo non

eít, üt latiüs exponitur in Tr. de Peccatis: er-

pïf

go. Neque dici poteft id intelligendum effe

de peccato, quod tantüm eft culpa, non au-

(

tem de eo, quod eft prioris peena: nam inpri-

mis fal(um eft, peccatum fequens effe poenam

J

prioris; cüm fübtractio auxilii efficacis & per-

miffio peccati hanc pone rationem . habeat,

Oco 4

non

n*

952

Dz Dzo Uno.

non, ipfum peccatum: deinde veró fi admitte-

vatior

retur etiam in peccato aliquo relatio hec feu

p

denominatio poenc ; tamen poena ejusmodi rea-

que à

liter aut in particulari fümpta includeret ratio-

| lario

nem culpe, quam Deus nec velle nec ordina-

Nq

re poteít. ur fir: adeóque nec Deus caufà illius,

b

pec illa effe&tus reprobationis effe poteft.

iie

406. Mtefpondeo [ ]. Nulla fübtractio gratie

hi

aut permitTio peccati eft reprobationis effectus.

p

Katio eft; quia reprobatio. proprié talis incipit

:: Ti

à prafcienria peccati finalis; üt liquet ex fupe-

£om

xioribus: ergo quidquid ex parre Dei anrece-

| &i

dit hanc prefcientiam, non poteft effe effeétus

ordi

yeprobationis ; cüm aliàs effectus füam cau(ara

1

precederet: fed gratim efficacis fübtra&tio

l

[lgw

permiffio peccati ür praeecognite. antecedunt

as

hanc preícientiam ; cüm peccatum. effe ne-

I)

queat, nifi gratia efficax abeífer & permitte-

Va0

retur- peccatum : ergo.

Preterea ex didlis.

tent

reprobationis effe&tus aon eft, nifi qui à Dee

pii

fir ex intentione jam deliberata hominem da-

D

mnandi propter peccata : fed; nec gratiee fübtra-

Y

&lio. nec peccati permiffio. ulla ex hac intenrio-

hs

ne. procedit; quia hec fundari debet in culpa

Tor

hominis non utcunque fpeclata, fed àt jam

hrj

defperaia & finali: ergo.

p

407. Refpondeo. 2I1. . INec pexkv&r»antia m

tüt

peccato nec obduratio effectus funt reprobatio-.

ab

nis. Jaiocít; quia (i fümuntur üt mala cul-

VC

pe. dicüntque pervicaciam volunratis. malae

t

adhaerentis; continentur füb afferto 1mo.:

Á

veró. fümantur üt mala peenae, dicüntque pri-

f

vatio«

Dg Dgzo Uuo.

933

Ladnite

vationem pratie uberioris, & permiíTlionem

deci

peccati, ad affertum 2dum pertinent: utrobi-

modit

que autem à ratione proprii effcétus ex repro-

fet m

barione ftriclé rali provenientis. excluduntur.

COl

INeque huic obeft , quód Aug. L. de dono perf.

uf

C. 14. dicat: Sicut pradeflinationis effe&lus eff gra«

[l

tie appofitio, ia veprobatzouis cerevue quodammo-

j gram

do effe videzur obduratio ; nam preeterquam quód

af

particuiaqzmdammadaimminuazhgnificaudi ratio-

siipl

nem &dicli proprietatem alienet,vel ex iplaetiam

u

comparatiorge conílar non agi dé reprobatione

at

à gloria, cüm nequidem predeflinatio hic in

d

ordine ad gloriam accipiatur.

TT

408. Ae[»ondeo 177 Pcena tum damni tum

o

fensüs fola alterius vitee eft reprobationis effe-

«

Q

ï

&us. — Aario dicti eft; quia utraque poena eft à

n

Deo jufto Vindice, eàque intentione, ut pec-

If

jl

cator erternüm luat, quemadmodum ex íen-

L

rentia Chrifti Matth, 55. patet.

Aatio exce«

)

iU

ptionis conítat tumex premiffis, tum quia pce-

& Id

nsa hujus vite nunquam funt pure vindicati-

f

v&; fed quantum eft ex parte Dei, medicina-

retl

les effe poffunt, fi homo velit converti. Quod

.

mortem in ftatu peccati attinet, fi ea, àt regue

r lai

lariter fit , accidat ex generalibus cau(is DJeo

permittente, effectus reprobationis non dici-

Yi

tur, cüm ante illam mortem permiffam & üt

y

j

abfolut& füturam pravi(am non abfoluté pree-

lu

videtur peccatum finale futurum, quod ícili-

qu

cet per ipfara mortem, fit peccarum finale; con-

;

fequenter nec anté intellipitur reprobatio feu

fententia talem hominem damnandi.

Si veró

2

VAI(O-

Qoo. $

tDoOrs

Nénasaps

954

Dzr Drzo Uuo

mors eveniat ex fpeciali ordinatione & caufáli-

D

tate Dei, qualis v. g. fuit in Dathan & Abiron

din

à terra per miraculum hiante confectis, poteft

quos

effectus reprobationis dici; quia hec mors eft

finte.

velut traditio hominis adhuc vivenris in manus

f fà

tortoris atque &terne damnationis inirium ;

cujus

ante cujus previfionem Deus jam decrevit

appit

hunc hominem propter füa peccata damnare;

Qmar

atque ad hoc illam mortem ordinavit.

1. hn

N

dtnon

ARTICULUS IV.

W

u Predeflinatiana Harefis. fila fit €?. commea-

E

tia, am autem vera €g vealis

,

fuyr

t

Ota I. Ne herefis aliqua rejiciatur in-

ho

409. N

ter fabulas, fed ut reipía extitifle di-

UET

catur, duo requiruntur & füfficiunt ; 1mum

tden

ut dogma fit perverfüm & contra fidem: 2dum

lm

ut extiterint aliqui dogmartis illius affertores;

mal

five demum in factionem coaluerint , five non;

!anqq

item five numero aut celebritate conípicui, five

qu

pauci & ob£uri fuerint,

In praíenti contro-

1mer

veríia quod ad dogma fpectat, illius varia jam

litnen

olim capita retulerunt Gennadius in appendice

(tye

ad $. Auguftini librum de harefibus, Fauftus

ff

Epiíc. Rejenfis in epiftola Conc. Arelatenfis;

W )

Lucidus Presbyrer in libello ad Conc. Lugdu-

V05 0i

nenfe delato, Autor libri; quem Sirmondus

ts

füb nomine Predeftinatiedidit, & Hincmarus

n (

in ep. ad Nicolaum I. Pontificem.

ET

Prima

Yi

lt

»p

Dr Dzo Uxo.

9f5

CaUi

Primarium ex his, unde & affertores Pra-

Abri

deftinatiani aut Praedeflinati vocantur ; eft, fin-

p1 Jl

gulos homines antecedenti abfoluto ac neceffi-

yors d

tante decreto à Deo predeftinari alios ad vitam

a

feu falutem, alios ad mortem feu damnationem;

J

Jf

cujus perverfitas ex rriplici praedicato decreti

(

l

apparet, & ex data ab antiquis explicatione do-

J

matis aliàs ambigui colligitur. | Sratuitur enim

1. hanc preedeflinationem tam malorum quàm

bonorum poefitivam definiri Deo decernente ,

non bomine ftudente aut negligente, hoc eft,

!t i

ex mera Dei voluntate absque ulla meritorum

füuturorum

confideratione-

aut

hypothefi:

j

2. eandem firmilirer afficere actus bonos & pec-

cata hominum tanquam media, quibus ad vi-

(

tam vel mortem tanquam finem pervenitur;

!l

f

. demum vi ejusdem Deum compellere eriam

:

omines invitos ad bonum & (alutem eut ad

[

malum & damnationem.

Reliqua capita fic

Jf

tanquam corollaria ex hoc principali- dogmate

f

fequuntur; quorum jam.pauciora jam plura

((

à memoratis Scriptoribus notantur. Quatuor

tamen omnino funr; in quibus eorum plerigue

(

conveniunt.

1z249H, Deo non ineffe volunra-

i

tem falvandi omnes, fed eos rantim, qui reipfa

i

ex predeftinatione illa falvantur; hinc nec crea-

j

to$ omnes, ut falventur, nec eá voluntate vo-

|

Catos, ut vocantem fequantur: 27um, Cbriftum

non fuiffe mortuum pro omnibus, cüm multi

damnentur, fed duntaxat pro predeftinatis ad

