Gf951-3

—

— HÓÁSÓM R €—À

—— M

(

l

m

;

-

N12«511866412 021

UE ATUL J

UB Tübingen

——

Juxcs U d ibl

.

C

*

MuRDL

B

—

o

TT

iices

x

od

UR

us

p

,

)

d

NQUTUNONES

THEOLOGIC/E-

IN QUIBUS

PRZETER FIDEI DOGMATA

PROPUGNANTUR :

— —

QU/ESTIONES

SCHOLASTIC.E,

QU/E AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM,

TRADITIONUM, CON(,ILIORUM,

& HJERESUM CONFUTATIONEM

"t U^

NDUCUNT.

Àp UsuM

/ t

lHEOLOGIA CANDIDATORUM

AÀCCOMMODAT/E

OPERA AC STUDIO

PHENRICI KILBERS;.

Ss. Theol. Doctoris , ejusdémque

in Univerfitate Wirceburgenfi Profefforis

Publici & Ordinarii,

TRACTATUS bn: DEO UNO.

Cum Permzjþ't Suþmorum

mgss-

WIRCEB URGI;

Typxs]o Chriftoph. Kleyer , Univ. Typ, 17;2

';

ä

of

2

j

A

L

!j

i

*

.* D

*

*5,

m

* mæ

;

a

IN o

p

Eaon

]

V

m

iNDEX TRACTATUS

DE

DEO UNO. .

DISPUTATIO I

De. Exiffeutia é Efeutia Dei.

3

CAPUT L.

De . Dei Exiflentia.

3

Agmnc. L 7p Dewun exiffere poffit invz';zä&ilz'fer

ignorari ?

*

4

IL. 72 Deumn exiffere fit per [e notum? 14

P

IlL z Deumexiffere poffrt demonfirari? 29

QyæR. i. Quilus avgumemmü demonfivetur

JDewm exi[leve ?

L

s7

2. Quenam fint precipua, e quàm

J'alfa "dzbeorum Syflemata ?

55

e-

IV. 7Zn Deus fit Unmis ?

7O

Qusn. 1. Quijus argumenzis Polytbeifinus

Gentilium expugnerur ?

7

- . Quenam t5 quàm falfa figt Poly- |

theifini [yemata , à quibusdata

JHaretiis adoptata ?

87

CAPUT Il

.. De Effeutia Dei.

IOI

AxTics L. 242 Deus fit ens corporeumd

102

U/ER.

^

Qwäx. Quidaam fit [entiendum de q;torilnäam

Feterum circa. banc. mazeriam

- opinione ?

109

TL 727 Deus in fua emtitate comple&ta-

zuv ommnes perfetiiones ?

119

Ill Quezam pevfe&iomes confi

2tüant :

| e[feutiam Dei phyficam 2

124

EV

Quenam perfetlio conffizuat effin-

ziam Déi metapboyficam ?

129

DISPU'TATIO 1I,

JL)

De Am'i&utif diroinis.

143

CAPUT 1.

r;!

De Ztttributis divinis in communi. 342

Anric. L. 24 Ztriributa infio conceprutg for-

malitev includant effeutiam . aut

143

fe invicem ?

d

W. 24n Atrvibuta tumab effeutia tum

72em

intev [e. diflinguantur. pev vatio--

153

$!

L 25 ättriäuta vel iutev fe velab -

feutia diffliuguantur a&ualitev ante

159

operam mentis *

AV.. n Irtvibuta velintev [e vel ab

effentia [altem virtualitev diflin-

182

guantur ante opevam mentis ?

QJ.-ER. n circa Deum detur aliqua compo-

188

fitio $

CA-

CAPUT If

De Aitributir drvinis. quibusdam

in [pecie,

198

Anrtc, L. 742 Deus fit immutalilis ?

199

-

IL. 722 Deus fit etevius ?

219

QJ,»ER n atermitas Deo þmpwa fit , Dique

foli comveniat ?

320

-

II 742 Deus fit immenfus ?

226

-

IV. 44 Deus fit omuipotens ?

243

DISPUTATIO III.

De Imifibilitate e Vi f äzlztateDez. 268

CAPUT I

De Iroifibilitate Dei.

268

Anric. L. 242 Deus poffrt intuitivà videri ocu-

lis corporeis « «

269

Qjæx Au S upguflinus unquam jä;z/ärzt,

Deumpo[Je intuitivévideri ab ocu-

lo covposeo 2

278

-

Il 727 Deus intuitivé videri þof :

antelle&u cveato. per folas uatuve

vires'?

287

*

. VWI. Z Deus ab intelleu crveato poffet

comprebendz

299

CAPUT

CAPUT II

De Vifibilitate Dei.

211

AnTw. L. 242 Deus videri pofft. ab intelledu

creato fupevnazuralteir adjuto?. 512

QU!ER n . Chryfoflomus ac- Theodoretus

vejeClo -de vifione. Dei intuitiva

Gracotum $59 zdvmengorum ervo-

vi prelufevint 2

L

325

YE m bominum quz.fpzam 4 bacimor-

£ali vita qevtis oculis 2utuitive

viderit: Deuin 2

337

|

CAPUT II

De iutuitrva Dei Vifione.

348.

Anric. L. Quenam fit natuva g neceffttas lu-

aninis: glorzæ 4

349

-

W. 4»invifione Dei intuitiva fit ad-

mittenda [pecies intentionalis ?

364

—

-

. Qw(ïrmm fit obje&um vifiomis- Dez

iutuitiva ?

' 383

-

BU wzde Beatorum vifio ffe in-

equalis :

414

|

h

DISPUTATIO IV

l

De Iutellectu. £ Scientia Der.

4&8

C€APUT I

De Intellectu droino , equue obje-

&o iu genere,

428.

AR*

Axric. L. 222 69 quenam intelligendi forma.

litates Deo proprié comvemant 2 429

-

Quisn. 242 e5 quid fint Idee m iutellehu di-

UIHO £

442

-

IL. Quodiam fit oäjeöïmh 1materialeco-

gnitiouis divina ?

L

453

Ill 242 69 quodnam fit objehum fov-

1ale coguitionis divine ?

462

CAPUT .

l:;

De oljetto

Tutelitiis dioini in fpe-

[Wra

69

Anric. l 442 £? im quo Deus copmo[cat [o

ip[uim 2

--

459

IL 722 t im quo Deus cognofcat ves

ounes poffibiles ?

477

-

W. 747 e9 zn quo Deus *cogno/?at COf«

tingentia abfolutà futura 2

496

Quan. Quid de varis medüs flatuendum ; n

quibus Deus contingentia abfalu-

?& fuütuva

affevitur 2

cognofcere à diver[is

L

$17

IV. n e in quo Deus commofcat con-

dinpentia conditionató futura ? — sax

CAPUT' III.

De $cientia. Dei,

551

Anric. l. 222 i. Deo fit [cientia, cg quomodo.

z'üa- dividatur 2

552

.H

-

u-

1. n detuv in PDeo feientia media di-

ve&la 2

«6&

Qyæx, «4n in Deo etiaim detur [cientia media

veflexa ?

X

609

-

Itt

uem u[um. im. Deo, babeat. [cien-

£a media ?

615

l

-

IV, Quanam [cientia fit cau[a verum? 628,

|

DISPUTATIO V.

De Voluutate (* Provideutia Dei. 6,46

CAPUT L

De Voluutate. diviua,

ejiirque o&je—

&o ac pevfettioue .

4

Azric. L. 249 voluntas propri? di£a , €9' qui-

nam voluntatis adus m Deo. den-

tur g

646

tuplex: fit volumtas Dei, queque.

Qgæg,, Quo

circa, eam obfervanda ?

65X

L TE Quodnam. [it obj&hum voluntatis

divine 2

659.

-

III. 742 iz Deo detur voluntas libera ? 670.

692

(&mg, ln qabnam confiftat libertas Dei ?

CAPUT II.

De Providentia Dei generatim.

7o5

?i

Anric. L. 742 detur. i Deo providetitia natu--

valis 2

706

- II

2

lL. 422 i Deo detur. providentin Ju-

pernatuvalis ?

722

Quak. 245 eadem provideutia fupernatuvalis

pertineat. ad infautes fine Bapri-

x

[mo imorieiies ?

716

L

IlL. 242 c?|qualis z provideutia Dei

füpemarurali detu : pyeedefinitio

a&uumï&önamm evedjorum ? — vgà

CAPUT L.

De Providentia Dei circa Eletlor, Q02,

Axric L.2 vera e»

, flinatio ?

parie Dei detur pyiede-

804

L d

IL 442 t quomodo predeffinatio fa.

cévia £

$1$

-

I 2 ex pavte predeflimati detur

cauja . pvedeflinationis

(zd gra-

tiaii «

829

L

IV. /4u ex pavte. bredeflinati. detur

catufa -

[077 12

predeflinationis | ad gho-

836

Quan. Quenam fuerit feutentia S. duguffi-

qi de

viam 2

predeflinatione ad glo-

$84

a 1N Qymrzm Jfiat efecus prædg'iinæio-—-

tüs 2

$911

CA-

j CAPUT IV.

N

De Provideutia. Dei

bos.

1

cg'mz Repro- —

9I

Anric. l. 472; $7 þ()]lquzad peccatum pyevi-

um fiaz. veprobatio

via?

pofitiva ä. gla-f

9I

"i

. L. hn admittenda . fit zzegati?;a repro

batio à glovia ?

93$

- lL a detur veprobatio à gratia, g

944

que ejus cau[a *

jQJAER. Quinam fint effe&lus veprobationis ? 95X

- -IV. Zin predefünatiana Levefis fidla

fit &$ commentitia , at autem ve.

va 49 vealis ?

954

here

-

$

.L — du etate S. IAuguflini. emev[evit

fis preedeflnatiana ?

963

-

II. An pofteriore feculi F. parte exti-

tevit predeflinatiana bevefis ?

975

-

JII. 4n feeculo LX. Gottefcbaleus be-

vefin - predeftinatiagam.| vefufci-

tárit 2

984

TR A-

—

x

z

EL

EN

L

—

—

a

E

E

i

i

35

xï';

M

T

7

E

od

E

7

|

x

TIESSEEN)

:

—

d

/

!l

Il p-

ä—-

SSSSS

d

-

P

///

RE

$—

E

TRACTATUS -

—

*ï*HEQL-oGlGQ.DOGMATmUs

$

DEO UNO.

Femiffis defacra do&rina prolegome-

P

nis, Divus 'T'homas Summam totius

"Pheologiz exorfus à Deo, praci-

£

puum hoc fidei noftrz argumentum.per

.

quz(tiones.omnino quadraginta & duas

latiffimé profeq

uitur, methodo fcholafti.

'€à omne id. facilà

complexus, quidquid

de füb(tantia. De

«

i, perfe&tionibüsque

tum abfolutis tum relativis illà ztate in

fcholis difceptabatur.

T'anti -Do&oris

exemplum «dum in prafens unà cum

"Theologis omnibus fe&tamur, pro :tem-

porum ta

n noftrorum -ratione aliquam

fimul .bg

is) myilim:jysac jufte.divi

lss

qTUS

€

agas:

Z

Dr Drzo Uuo.

nis curam habere placuit.

Atque hinc

uidem primó omittenda duximus, quz

ex generalibus Metaphyfice principiis vel

nota füpponi, vel colligi facili negotio

poffunt; quales ille funt de "'heologicis

Difciplinis, item de Bono, Vero ac Fal-

Ío quzítiones: Deinde veró Hzrefum,

Conciliorum , aliorümque Hiftoriz Ec-

clefiaftice monumentorum . frequentem

notitiam ac mentionem adjiciemus: Po-

ftremó tandem non alia przfenti opufculo

dogmata inferemus, quàm quz ad Deum;

quatenus is unus eft, pertinent ; reliquis

ad alterum "'ra&tatum fepofitis, quz de

Dzo üt 'Trino difputantur.

Porró cüm

inter ea, quz ad priorem ordinem refe-

runtur, nonnulla veniant uberiüs expo-

nenda ; five quód naturali cognitione, üt

reliqua, nealiquo quidem modo attingi

queant, five quód aut ex hzreticorum

erroribus, aut ex multiplicibus varié opi-

nantium commentationibus prater nati-

vam propriámque myfteriis obícuritatem

alienis etiam tenebris obveluata fuerint:

in quibusdam Déi perfe&tionibus enarran-

dis plus aliquid otii ac operz, quàm in

Inde au

; quem

cateris, ponemus.

prz manibus habemus ;

gtü

s de

Dzo

g

5bau,

Ds Dro Uxuo.

3

Dzo uno partitionem hanc ordinémque

fic ftatuimus, ut Difputatione zmZ de

unius Supremi Numinis exiftentia ac ef-

fentia; zd4 de divinis attributis; s de

invifibilirate Dei juxtà & vifibilitates 4

de intelle&tu Ejusdem ac fcientia; ;74 de

voluntate Divina ac providentia difTeratur.

DISPUTATIO I

.De Exiftentia & Effentia Dei.

CAPUT I

De De Exifleutia,

U

anquam de entibus aliis quæri. priüs fo-

Q

leat; quid fint; & tum primüm, an

fint five exiftant, re&& tamen 'Theolo-

gi de Déo agentes methodum oppofitam te-

nent; tum quia effentia Dei eft ipfiflima ejus-

E

em exiítentia, cüm rerüm caterarum effentia

logice fltem prior fit ad exiftentiam: tum quia

naturali etiam lumine anté diftimus exiftere

Deum, quàm c

nofcamus, in quonam ejus

effentia fit ftatue

nd

.

Quoniam veró de Deo

no Tractatus nofter infcribitur, & ex rece-

ptiffimo-T'ertulliani adagio L. 1. conr. Marcion.

Deus, [i unus non efl, n efl ; ubide Dei exi-

ftentia eperimus, continuó quaeftionem de Dei

unitatefübjiciemus, quantumvis illa aliàs inter

c&teras de attriburis referri foleat.

A

AKTI-

n

Dz Dro UNo.

ARTICULUS.L

"u Deum exiffere poffit. iuvincibilitey

agnovavi $

. Oia. Certüm eft, Deum Ut autorem

grati& atque fecundüm illa predica-

:3, que nonnifi ex divina revelatione nobis

innotefcunt, ignorari poffe ; utpote qui füb

hac confideratione omnem rationis humana

captum & intelligentiam transcendit : quare

quaftio propofita duntaxat agit de Deo üt au-

tore nature , feu proüt fpe&taro fecundüm

predicata caufie univerfi, gubernatoris ejus-

dem, lepislatoris, vindicis aut preemiatoris;

aliáque ejusmodi , que nmaturaliter cognofci

poflunr. " Porró ienorantia proprie talis, hoc

eít., carentia notiti feu cognitionis de exiften-

tia Dei in homine adulto & rationis compote,

ratione füi przcise alia dicirur po/fi;iva, five

cum errore pofitivo, ícilicer negatione hujus

exiftenrize conjuncta; alia privativa, five igno-

rantia quidem proprié talis, absque eo tamen

errore: ratione fübjecti & potentiee alia eft 7-

vincililis, qua fcilicet vinci feu tolli non poteft

per oppofitam notitiam, feu quando de Deo

nequit haberi mnotitia; fíive quia homo nihil

omnino, ne quidem per appreheníionem fim-

plicem, cogitat de Deo; ac proinde nihil etiam

de inquirenda hac notitia aut ejus obligatione

)

cogitat, five quia eam inquirere aut invenire

non poteít; alia v/zcibilir, que per oppofitam

notiiam vinci poteít, prefertim accedente

cogni«

d

DF Dro Uwo.

cognitione óblipationis fciendi aut inquirendi

eam notitiam. Ex hac veró poítreme divi-

fionis explicatione, cüm de notitia Dei omni-

bus precepta loquamur, facilé colligi poteft

i

priorem eíle fine culpa, pofteriorem autem

culpabilem.

jj

2. Dico. ]. Non datur ignorantia Dei pofitiva

b

invincibilis. . Pro/. 7Zutoritate. P. 13. v. 1. legi-

[2

tur : Dixit infipieus in covde fuo : non ef] Deus. Sed

ij

fi Deus poflet invincibiliter ignorari pofitivé;

(

non foret infipiens, qui id in corde diceret:

J

quia nemo fítultus eft, qui negat, quod adhi-

5

bità omni diligentià cognofcere nequit: ergo.

)

Conf. "Tertul. L. de Speét. C. 2. fcribit: Nemo

d

megat, quia wemo iguorat, quod ultró matura [ug-

)u

gerit, DEum effe univevfitatis conditorem.

t

in Apol. c. 17. Z4ec eff Summa delili nolentium

$

vecogmo[cere, quem ignovave xom poffJuut. Evgo.

V

Prob. Ratione.

Moraliter eft impoffibile; ut

jj

quis habeat. motivum probabile negandi exi-

(«

ftentiam Dei, quin multó fortius aut. eequale

n

faltem habeat, eandem affirmandi; cüm plus

etiam contra Atheos infrà fimus evicturi: ergo

nequit invincibiliter ignorare Deum; propte-

rea quódjn hoc dubio vel cafu teneatur inqui-

l;f

Tere veritatem , per módum primi principii ad

honeíl& vivendum requifitam.

Huic autem

oblipationi J9fi (atisfecerit, futilia & nulla dete-

gentur argumenta, quibus exiftentia Dei im-

pugnari poteft: Sin minis, ignorantia non erit

absque culpa , nec invincibilis,

Conf. Moti-

vum, quo quis ad negandum Deum induci pof-

Á 3

et 5

b

6

. Dr Dro Uuo.

fet, vel foret proþri'o ftudio excopitatum, vel

alienà autoritate per(aafüm: Sed neutro modo

infertur ignorantia illa invincibilis : nam 1750

quidem Íi tantà valet perfpicacià, ut rationes

negandi Deum invenire queat, certé fortiores

depromere poterit ad exiftentiam Dei affirman-

dam ; quod idem dicendum eít, íi rationes

aliunde acceptas capere ac pervadere poffit:

2d0 autem private aütoritati contra commu-

mem omnium gentium confenfüm prudenter

& inculpabiliter affenfus dari nequit: 3/;0 de-

nique nulla ha&enus publica autoritas contra

Dei exiftentiam emicuit.

Athei enim aut nulli

reàpíe füerunt, ' aut admodüm pauci; & hi

rurfus aut infipientes aut improbiffimi: Ini-

quum autem eít confentire paucis, ftultis &

Íceleftiffimis; non fapientibus, honeftis ac fe-

ré univerfis: adeóque nulla autoritas publica

invincibilem ignorantiam reddere poteft.

3. Dico 1. Nec ignorantia Dei negativa

invincibilis datur, falrem per longum tempus.

Prob. JAutovitate.

1720 quidem illo argumen-

to , quo Salomon enarratis falfis numinibus ad

ignorantiam idololatrarum. culpe convincen-

dam utitur. Sap. 13. à verf. 3. fic

ar

it: Quo-

vurm [pecie dele&ati Deos putaverumt , [ciant, quate

[

30 bis dominator eorum [pecioftor efl : Speciei enim

genevatov bac omia confhituit.

ut. fi virtutem

€5 opera eovum anivati fuut , inteligaut ab dls:

quomam qui bec fecit , fovtior eff ilis: à

saguitudine enim [peciei €9 creatuve cogmofcibi-

litev potevit cveatov borum videvi. — Sed tamen ad-

ue

/

ii

Y

DHE Drzo Uwo.

4

Buc in bis minov eff quevela.

E: bi enim fovta[fé

errant , Deumn queventes €9 voleutes 2mvenive.

Etenim cian àn operibus illius convev[eutuv , inqui-

vurt €9 pevfua[um babent, quomiam bona funt,

EM aM os CR al n A TYN E

que& videntur. — ftevum autem nec bis delet igna-.

fci: fienim tantim potuevunt [cive , ut polrut aefü-

anave . feculum 5

quomodo bujus. Domamnm mom

facilius imvenevunt ?

2d). Quia, qui ignorat

Deum, eftculpz ac peenae reus, adeóque igno-

rantia illa invincibilis dici nequit.-

Liquet id

rurfüs ex Sap. C. 13. v. 10. preemiffis illis im-

ä

immediaté fübje&o: ofelices autem fuuz €g. iutev

anovtuos [bes illorum eft.. tem P 78. v.6. Effunde

l

dvam tuam in geutes , que te v0n voverunt , €9 im

.Et

vVépha, que nomen Tuum uon imvocavevunt.

ad Rom. C. , v.18.. Revelatuv ira Dei de calo

füper omuem ampietatem. 9. iujuflitiam. bominum

L

eovum, qui veritatem Dei in inju[litia detinent ,

quia, quod sotum eftl DEI, manifeftum eft illis.

JDeus enim illis mamveflavit. .

. daut fint au-

5

excujabiles.

Eodem argumento ufus eft La-

Cantius L. r. divin. Inftit.; reliqui veró Patres

J

diferte Deum ignorari non poffe enuntiant;

quos alibi recitabimus. —Pro/. Ratione. Quia

rnoraliter fieri nequit, ut adultus rationis

compos longo tempore nihil cogitet de Deo,

& ad eum cognofcendum non moveatur; nam

ex appetitu naturali ad beatitudinem, nullàque

in bonis creatis quiete reperiendà, propellirur

;E-

ad bonum ormni creaturà melius: ex boni ma-

Wíque confcientia deducirur ad legislatorem ac

ens füperius: ex confideratione five füi ipfius

us

4

L

8

Dz. Dzo Uxo:

)

fivehujus mundi provehitur ad'univerfi condi.

rforem; ira nempe, ur falrem cogitatio de illo.

bono vel fuperiore vel creatore ingeratur.

Ejusmodi autem. cogitatio. füfficit , ut homo.

agnofcat obligationem — ulteriüs.inquirendi;

cui. fi obfequatur animümque ferió. applicet;,

facilé certirudinem de Dei exiflentia affequeturz

aut fi: eam. negligat, invincibiliter Deum non

ignorabit.

Dixi: Saltem pev. longum tempuss

quia brevi aliquo tempore hominem, prefer«

tim rudem, vivere fine notitia Dei, fatis pro-

babile videtur ;; tut quód nullà neceffitate na-

turali. ftatim debeant homini occurrere motiv3y,

ex quibus judicare vel faltem dubitare. debeat,,

effe Deüm; tum quàd homo, maximé rudis.

poít primum: inftans morale ufüs rationis ita.

ad breve tempus poteft diftrahi ad negotia fen-.

fibilia, ut non flatim fpecies requi(itas. habeat

ad formandum judicium . Dei. exiftentis illati-

vum; quia licét varia poffint occurrere motiva

remota, opus tamen adhqc eft longiore di-

fcurfü ,. prafertim cüm ex proximé dicendis.

exiftentia Dei per fe omnimodé nora non fit.

4« Objic. cont. ym. Notitia de Deo exiften-

*

te ad folam fidem pertinet: Ergo ab iis, qui-

bus non eít revelata; impuné ignorari, quin

& negari poteft. — Conf. Z Sap. 13. v. 1. & 2.

dicitur de idololatris, quód zoz potuevizz iutel-

igere eum, quieftl.. Quin fi potuiffent intelli-

Bere, nom apparet ratio, cur voluerint potiüs

militiam coeli tanquam numina habere & coles

Ie. Corf. ]. Puer à parentibus Atheis, quo-

,, xum '

Di A—DEVO UNoO.

9

rüm di&is plurimüm fidit, enurritus viderar

inculpabiliter etiam

pofitivé fgnora:e- p(ï e

Deum. Ergo.

R. IV./4.. Supremi numinis enim cognitio-

nem non ad fidem duntaxat fed. & rationem na-

-£uralem pertinere, conítat tumex dictis, tum ex

dicendis infrá; unde & S. Aug. L. 2. de lib. arb.

[:ï

C.15. Ef enim. Deus , inquit , €? verà. fumme-

que ef: quod jam non [olium indubitaszum, quan-

du avbitvov , fide vetinemus ,^ fed etiam. certá.

h

quamvis adbuc tenuiffimá , formá cognitionis attin-

"

gimus.

Caterüm D. 'Thomas perfectiffimam

quidem & ormnibus numeris abíolutam Dei üt

autoris nature cognitionem haberi per fidem

;

—

folam concedit, impliciram veró & confufam

etiam ad fidem praeambulam ex naturali lumi-

ne contendit. 744 Cozf. J x. D. Idololatre

;

non potuerunt intellicere Deum, id eft; no-

luerunt, C. non potuerunt proprie & abfolu-

1

te, N. Germanum hunc effe Scripturz fen-

fum patet ex fequentibus verbis, quee num: 5.

reddidimus.. Rationem porró cur Gentiles;

quantumvis de Divina exiftrentia naturaliter

perfuafi, ad idololatriam deflexerint , reddit

Apoftolus ad Rom. 1. v. 21. Cum cogpovilJent

Deum; non ficut Deum glovificaverunt , aut gra-

ziay egerunt: fed evamuevumt in cogitationibus [uis,

€ ob[curatum. ef? infipiens cov eovum. Dicentes

enim [e effe [apientes, ftultà fatlà funz; e9 uta-

»

verunt gloriam incorruptibilis Dez in fnmilitudinem

Qmagints corruptibilis bominis, €9' volucrum , €3

? I-[x' &9

gtfadrupfdum;,, —gf Jexpentiu

zim "Ad Conf

5

N. Aj

"um

Xo

Dr Drso Uuo.

NN..4f. Puerenim ejusmodi vel ex nature in-

$

flin&u , vel ex confcientie lumine , vel ex

creaturarum voce ad quandam Dei cognitio-

nem pertingere poteft, quidquid fibi parentes

aut preeceptores in contrarium curent infinua-

re.

INeque immunis à culpa erit propter do-

mefticam illam inftruétionem ;

quibus cüm

non fideret negantibus ea, qua oculis confpi-

ciuntur vel lumini naturali funt obvia, neque

dicentibus, zoz efd Deus, aures preebere debet.

Inde veró etiam difparitas patet, cur rudis

quispiam ex vitio aut errore inftructoris poffit

errare circa myfteria fidei ex . revelatione tan-

tüm notra; non veró circa Dei exiftentiam.

s. Objic. I. cont. 2d. . Brafilie populi, In-

díque quidam Barbari, interropati num ante

Lufitanorum aliorümve adventum & praedica-

tionem notitiam de Deo habuiffent, negárunt

ullum fibi Numen fuiffe cognitum : ergo datur

Dei ignorantia, eáque videtur falrem apud ali-

quos fuiffe invincibilis.

Corf. £. Jaxta S. Aug.

tract. 106. in Joan. in quibusdam poteft habe-

xi ignorantia Dei; quia fic fcribit :

Hoec eft

enim vis veve divimitatis, ut cveatuvee vationali

jam vatiome ufeuti uom ommimo ac peuitus po[fit

ab[condi. — Exceptis enim paucis , i2 quibus uatu-

va mümjünn depravata efl, wmiwver[um genus bu-

wnaxum Deum mundi bujus fatetuv — autovem.

Ergo.

Conf. II Notitia de Dei exiftentia ha-

betur per difcurfum maximé ex creaturis: fed

'*ic rudibus eft valde difficilis ac rarus, aut

épud eosdem fepe tantüm gencrat cognitio-

nem

(

DE Dro Uuno.

II

nem, dubiam, ex qua equ? parum ac ex alio

dubio, v.g. circa arborum incrementum nafci-

tur cooiratio de ulteriüs inquirenda veritate.

Ergo.

X

B. 7..4. Quod univerfaliter

: verum non

J

eff? oftendit Mayr ex vita V. P. Jofephi An-

chiete; JV. Cons.

Vel enim Barbari illij ita

exiftimante Gormaz, utpote genus hominum

füfpiciofum ac libertati fuze timens, veritatem

hic, àt in aliis quaftionibus fepe, Lufitanos

celabant; vel quia cultus publicus ac commu-

[

nis non fuerat, fic refpondebant; vel nega-

]

bant tantàüm, Deum à fe fuifle agnitum fub ea

ratione explicirà, quee ipfis propofita fuerat;

vel fuarum de Deo cogitationum aut dubiorum

ob vite füz in voluptates ac barbariem decli-

Unde

nationem poftea non recordabantur.

!

confequitur, vel non omnimodam, vel non in-

Preeterea

j

vincibilem ignorantiam Dei fuiffe.

incredibile eft, integram nationem ignorantià

;

Dei invincibili laborare, cüm vel ipfe 'T'ullius

L. 1. de leg. neget ullama. gentem tam imman-

fuetam & feram, quz licet nefciat, qualemha-

bere deceat, habendum tamen ignoret. . Si-

':

qui veró fingulares homines reperti fuerint

adeó hebetes ac plumbei, ut necad intimam

fuüi confcientiam & ad clamorem omnium crea-.

turarum advertere potuerint, infantibus po-

tiüs aut fatuis adnumerandi funt, quàm ratio-

ne utentibus; de quibus nobisfermo eft. 42

Conf. L. &. D..4. jJuxtaS. Aug. in paucis fal-

tem quibusdam poteít haberi ignorantia Dei

OImniuiuo

r2

Dzsz Dro Uwuo.

omnino & füb quocunque predicato cum Deo

convertibili; /V. füb predicato autoris vel

creatoris univerfi, f454. invincibiliter ac diu,

4V. vincibiliter vel non diu. C. Preterea ex

eo, quód pauci aliqui non fateaztur Deum;

non fequitur, eosdem nullà Dei notitià effeim-

butos, aut agere inculpabiliter ; depravatio

eaim naturee illis voluntaria eft, nolüntque lu-

men, ut non cogantur videre turpitudinem

fuam.

"d Conf. II. &. D. M. Habetur per

difcurfüm íemper formalem eümque perfecte

demonftrativum, /V. per virtualem faltem &

imperfectiorem, per quem confufà faltem ha-

betur notitia exiftere Deum fub aliquo preedi-

cato convertibili; C. Similiter diftinguo rm.

p. min.

Alteram partem concedo. quidem;

fed nego paritatem adjectam; quia ipfüm na-

ture lumen dictat, cogitationern de füupremo

numine , utpote ad honeftatem fpectante; quin

& fundamento acradice honeftatis , majoris effe

momenti, quàm copitationem de arborum in-

cremento.

Adde copitationes ejusmodi de

Deo nec fine quodam veneratione nec absque

divina illuminatione hominibus immitti , ut

smajor inde obligatio enafcatur,

Omnes H;)minäs

6. Objic. H. Ex Jobi 36.

vident Deum ; & ex Epift, ad. Rom. z.. illis

adceó manifefla eft Dei exiftentia, ut fint inex-

cufabiles: ergo fruítrà eft adjecta illa reftrictio,

& ne qvidem ad breve tempus datur Deiieno-

rantia invincibilis.

Cozf. f. Pertinet ad divi-

nis in-

nam(prqvidemiam in primo ufüs ratio

1 an.tg

Dz Dzo UNo.

15

0

flanti excitare aliquam apprehenfionem ultimi

j

finis, ad quem profequendum quilibet eftcrea-

b

tus: Sed fic nec ad breve tempus datur. Dei

ignorantia inculpabilis: ergo. Corf. /7. Homo

-— -

hd

rudis & negotiis diftractus nihilominüs debet

concipi, utens ratione; ergo debet agere mo-

faliter: erpo honeft vel inhonefté: ergo de-

bet implicité faltem cognofcere Deum füb ra-

u — AC N P

tione legislatoris & regulae morum ; ne, fi agat

-

Lac

*5

inhonefté, peccatum pure philofophicum emer-

- u

gat, contrà damnationem ab Alex. VIIT. an.

1690. die 24. Aug. latam.

*

s. ad /4nt..D. m. p. Omnes homines vident

w

Deum facilé, C. ftatim ac in primo rationis

.

ufü, V. Similiter D. 24/p. Adeó manifefta eft

ftatim & à principio ufüs rationis etiam in ho-

minibus diftra&tis, /V. intrà tempus aliquod,

quo homo profe&é utitur ratione, adeó mani-

l

fefla fit ac eft, ut fint inexcufàbiles, C.

"Ad

Conf. 1: . IN. M. Quia, licét ad providentiam

divinam fpectet, concurrere ad ultimi finis ap-

prehenfionem tempore opportuno, feu quan-

;5

do per caufas fecundas excitatür ejus appre-

henfio; non tamen ad illam pertinet neceflarió

excitare per morus fubitaneos. üt in 'Tract, de

Grat. communiüs docetur.

A. Conf. 1. 9.

D. 4. Ejusmodi homo debet concipi ratione

utens plené deliberaté ac füfficienter ad actum

moralem, JV. minüs deliberaté, aliquatenus

impedité, & ad actum moralem non fufficien-

ter; C. Supponimus equidem ejusmodi ho-

d cum

minem'ncc« infantem nec fatuum ; fe

proxi-

—

14

!

Dr Dzgzo Uxo.

proxima difpofirione , quà ficut in nepotiis,

quibus diftrahitur, inferioribus bene ratioci-

matur, ira etiam, fi de Deo copitatio incidat,

poífit re&& ratiocimari & inferre Deum:

nihilominüs quia qualiscunque ratioriis ufus

non eft füfficiens ad actum moralem conftitu.

endum, üt in hominibus negotio quodam aut

attentione aliunde diftra£to, aut etiam in infan-

te jam adolefcente ac in facilioribus propter fi-

nem agente, compertum eft;: ex conformitate

doctrinz alibi jam propofite, homini adbreve

tempus ignoranti Deum non damus ufum ra-

tionis plené perfe&tum, de quo argumentum

allatum recté concludit.

Plura vid. in Tr. de

AGt. hum. & Pecc. ubi & feníüs propofitionis

de peccato philofophico damnate explicatur.

ARTICULUS II

n Deum exifleve f pev [e uotum? .

9. N] Ora.

Preter füpernaturalem viam du-

plicem deveniendi in certam Dei no-

titiam, alteram fidei divinze , quà Deum exi-

flere creditur propter illius revelationem, al-

teram vifionis intuitivee, quà fe Deus defacto

manifeftat beatis, tripliciter Dei exiftentia cer-

tó cognofci poteft: rmó quidem immediaté &

fine difcurfa quocunque; 2dó mediaté per di-

fcurífum demonflrativum ; 3tió mediaté per

fidem humanam, íeu potiüs teftimonium

omnium gentium ac nationum aliquod Numen

agnofcentium,

Priorem illam inveftigandae

divi-

d

u

Dz Dro Uwo.

15

divine notitizte viam hic inrerim preterire ju-

vat, donec contra Atheos Dei exiflentiam pro-

baverimus: ex pofleriori veró non nifi duos

priores modos delibabimus , cüm poftremus

modus non nifi morale ex autoritate argumen-

tum conficiat, ex quo apud Atheos vel contra

ipfüm naturale lumen reluctantes fructus non

admodüm magnus fperari poreít. — Jam veró

ut hic de primo modo loqui incipiamus, veri-

tas vel propofitio immediaté five per f& nota

D n

eft, que íolà rerminorum fignificatione per-

ceptà redditur manifefta, neque, ut illi affen-

tiamur, opus haber ullà ratiocinatione & di-

Ícurfu medio, quemadmodum fit in commu-

niffimis quibusdam principiis, que nemo fanze

mentis ignorare vel negare poteít; qualia fünt:

quidliber eft, vel non eft; ormrie totum eft ma-

jusfuà parte &c. — Quamvis enim etiam con-

tra Scotiftas modus loquendi à D. Thoma hic

q. 2. ufurpatus retineri poffir, qui propofitio-

nem per fe notam diftinguit in notam per fe

rtantàm quoad fe, & notam per fe quoad nos;

quia tamen quaftioni meré verbali inheerere

non placet; praterea autem : de exiftentia Dei

üt nobis viatoribus naturaliter per fe nota po-

tilimüm ab omnibus queritur, data explica-

tio ad prefentem ílatum. controverfie fuf-

C

8. Dico. Deum exiftere non eft per fe rnio-

tum, íeu nobis viatoribus immediaté ac fine

ulo medio non eft naturaliter mianifeftum.

Q-

Pro&. Ut nobfs,.aliqua veritas per fe fit nota , d

et

H

p .

16

DE Dro UNO.

bet nofter intelle&us ex fola terminorum pet«

ceprione fine alio quocunque medio ad illius

a(lenfum determinari: fed perceptis & pene-

tratis folis histerminis: eus exiffzt , intellectus

nofler fine alio medio ad illius affenfüm non

determinatur: erpo. z. oftenditur duplici

experientià; imó in illis; qui vel de Dei exi-

ftentia dubitàrunt, vel eam prefracté negà-

runt; quales iadigitantur à Davide Pf. 15. v. x.

& nominantur tam à facris quàm profanisScri-

ptoribus, Prota

oras Abderitanus, Diagoras

Milefius, 'Pheo

:

orus Cyreniacus, Democri-

tus, Epicurus & Lucretius; /ne quid de pofte-

riorum Seculorum Atheis, Lucilio Vanino;

Bened. Spinofa, aliísque recentioribus quibus-

dam pfeudo-politicis dicam,, qui rejectà fide

internà ac religione omnia ad rempublicam,;

vel potiüs privatum commodum .referunt:

adó in Chriftianis Philofophis ac "Theologis;

quorum plurimi ac doctiffimi quamvis eam

veritatem evidenter demonftrari poffe fentiant;

negant tamen ex íola terminorum fignificatio-

ne ac perceptione fibi evidens effe; quód füb-

je&tum illius propofitionis,Deus, neceffariam ha-

beat cum vera ac reali exiftentia connexionem;

adeóque inferunt ante omnem difcurfum dubi-

tari poffe, an Deus effenrialiter exiftat: exquo

ulteriüs fequitur ilam propofitionem nobis

per fé non effe notam.

Conf. Scriptura füp-

ponere videtur, Deum per f& nobis non effe

morüm, cüm ad Rom. 1. v. 20. tradit Dei in-

vifibilia cognþf;i per effeclus: prima h

ajus

tere

DE bs*o Uxo

17

t

5

termini, Deur, apprehenfio non ipfam exifle

ts

niobis

tiam, fed aliam quandam rationem confüfam

Ij

proponit , ex qua modo per difcurfum

dedu

citur, exiflentim efle de rarione formali

J

d

el: iquin,

etfi etiam Dei apprehenfio prima

óftenderet i

mmediaté exiffentiam, tamen, nifi

:

jam aliunde confter, Deum eífe in rerum natu«

ra, non oftendit exiftlentiam reale

à

2

m & phyfi«

€am , feéd intentionalem duntaxa

l

t & objedi-

É)

vam effe de rarione f

3

ormali Dei :

unde h&e

propofitio, Deus eft

l

eft folüim

; per fe quoad nos nota

t

in hyporhefi, quód fit; ficut haeo,

duo Dii fü

nt, in hyporhefi , quód firit.

0)

$

uni

9. Objir, Singulis hotinibus indità eft ab

verforum autor

:

e ingenita atque anticipatá

l

idea fui, feu fuz.e

y

xiflentize: fed cujus idea ac

W

notitia exiflentie e

ft ingenita & anricipata,, il.

ludexiftere

L

perfe n

5

72v facilé admi

otur eft etiam nobis: érgo.

J

ttitur ;

unde A prob. T.

Ex fcriptura & quidem e

1

fipnatum effe fü

X Pf. 4. v. $. conftat,

ld

per nos lumen vultüs divinis

€x Joan.

I. V. 9. lücem veífarn illaminare om-

"

nem hominem venien

tem in hunc mundum;

€x ep.ad Rom.5. v.

14. legein fcriptam in cor«

n

ibus gentiurh orniri

)

um, Sed ilud lumen, ea

1

uX ac lex e(t inpenita cuiliber idea ac notitia

fupremi numinis

i ndm S. Auüp. enarratione

M

in illum pfalmum :

)

: Hec lunea, inquit, eff zo-

um bomigis $g

verum bonufa Quod moh oculis fed

]

7henite Con[picit

4v.

JSügnatum adtém dixit dü

?lobiy, tduQuaim deggr

dus figuatur vegis ümàgihet

Woro enim fathuseg ad;in:zagf'nem & fanilirud:

fs

—

18

Dr DEO UNoO.

IDei, quam peccando corrupit. .. Flier. autem

in C. r. ep. ad Galat. fic locum Joannis ex-

lanat: Ex quo pev[picuum fit, naturá omuibus

JDei imeffe motitiam ; mec quemquam fime Cbriflo:

na[ci, €9 mom babeve im fe femina [apieutie &g'

guflitiee, veliquarvámque virtutum. Poftrema tan-

dem Pauli verba Orig. L. 1.|cont. Celf. ita ex-

onit: /Voz eff mivandum Deum eovum que pev

Prophbetas &5 Sevvatovem docuit , [emina. indidie

emnium . mortalium animis , ut im divino judicio

omnis bomo fit inexcufalilis, babens legem aneutis

fiviptam in covde [40. Exgo. .Pvob. 2. Juftinus

Apol. 2. dicit de Deo opimonem ac fententiam effe

zfitam d matura ; "Yertul. L. de teftim. animee

C. s. memoriam 9 cognitionem Dei vocat dothri-

gam natuve congenitam g iugemitam cou[cientie ;

Eufeb. L. 2. Prepar. Evang. C. 9. . Exzmium

]i

iud, quod Dei momen e[femtidmque figmificat,

docet ipfrus matuye. du&u impre[sísque amimo pev

féf&. uotionibus vel diviuitus potüxs unfpiratis uemi-

qeun qon inteligeve; | Arnobius, L. 1. cont. Gent.

conrendit, cuiliber zzgegzum ; afüxum, imó

penà in genitalibus matris impve[Jum ac infitum eJe

ARegem ac Dominum cun&orum, quecunque funt,

snodevatovem.

Idem preter,lios Patres, ipfi

etiam gentiles Philofophi docent, Plato L. 1o.

de Leg. Plotinus L. ;.. Enneadum, Jamblicus

L. 1. de My(teriis C. 3. ,. Cicero L. r. de nat.

Deorum & Tufcul. Queft. , Seneca ep. 117..

