ente neceffario extet, non a

lia poteft effe cau(a

T

quàm propria ejus effentia: neque enim po-

gu

teít limitari ab alio extra fe; cüm fit prorfusin-

]uibliS

dependens ab alio:

neque etiam à propria vO-'

ii

(fentiale effe priüseft, quàm

du

luntate; tum quiae

velle: tum quia, fi quid ens nece

ffarium habuit

Jf

vel non

in primo effe , de quo hic loquimur ,

Un

habuit, utpote ab effentia profluens m

utarine-

13

debe-

quit.

Itaque, fiqua perfetio illi deeflet ;

/enilf

ret id fieri ex ejus incompat

ibilirate cum eften-

"

üt ex alibi dicendis

tia hujus entis; quae cüm ;

j

nec dari queat, enti

3& [

(üpponimus, nec affignari;

neceie

s

4

»PEF'

l

140

Dzr Dzo Uwuwo.

neceffario nihil perfectionis omnino deeft: ne-

que in hoc etiam ab ullo exceditür; cüm uni-

cus dunraxat Deus ex proxime dicendis fit;

adeóque ens perfectiffimum plan? eft.

18. Aefpondeo [.

Inter argumenta meta-

phyíica, quibus demonftratur Deum exiftere,

wuum e(t, quia debet admitti ens neceffarium.

feu neceffarió exiftens.

Nam factà etiam hy-

w i omi . at lii — E E

othefi , quód mundus quoad entia perma-

P

nentia & füccefliva extiterit ab zeterno, 'meta-

n

i

phyficé ramen repugnat, ut quidquid ha&tenus

extitit & de facto exiítit, meré contingenter-

exiftat, & coníequenter admittendum eít ens

neceffarium. — Prob. Si quidquid ha&enus ex-

titit vel exiftir, meré contingenter exifteret ,

fieri poruiffew& jam poffet, ut nihil unquam ex«

titiffec vel exiflerer; quia ens mere contingens

dicitur illad , quod ita exiftit, ut poffit non

exiftere, non quidem pro fenfu compofito fed

divifo füg actualisexiflentiz: fed lioc fieri nom

potuiffer ; quia fi hoc foret , .etiam potuiffet

fieri, ut nihil unquam effet poflibile; cüm hàc

hypothefi flante, fi nihilominiis aliquid. foret

poffibile, deberer illud poffe exiítere vel pro-

ducendo realiter feipfüm tanquam cau(à ade-

quara quoad primum effe, vel per mutuam

duorum caufalitatem f& invicem realiter pro-

ducentium quoad primum effe, üt quodlibet

effet cau(à mediara íui ipfius; quod utrumque

impoffibile effe evidemter apparet: fed nequit

fieri; ut nihil unquám effer poíIibile ; quia poffi.

d rei exiftenti

bilitas non eft pþ?ecïicazum ?!iguo

L.

acci-

Dd

Dg Drzo Uxwvo

4X

f

accïdeht—ale& defectibile, ficut exiftentia, íed

Qp

effentiale necetfarium feu reipsà indefe&tibile.

adum eft, quia debet admitti ens à fe,. feu in-

Si

creatum vel improdu&tum, üt oftenditur.

lt

emne illud;, quod mundus complectitur, eft

if

productum, ergo debet effe productum ab ali-

FU

quo intra collectionem rerum. productarum

|y

eontento ,.- vel ab aliquo extra numerum pro-

Tf

ductorum pofito: fed prius dici nequit, quia

T

illud ens tanquam produétum vel deberet à fe

G

ent

ipfo produci, velabaltero vel mediaté velimme-

engt

diaté à feanteà producto ; in quo utroqne mani-

La

feftaeft repupnantia, quam agnofcunt ipfi Athei,

$8

ob id ad infinitum progreffum confügientes.

ert,

Ergo debet dici pofterius: fed hoc ipfo admir-

yex

nütur aliquod ens improductum ; urpote non

yens

comprehen(üm in univerfà multitudine rerum

non

productarum, atque hinc ad eandem non per-

of

tinens. Cozf. Eriam omiffo aliquo proceflu in

j nof

in&nitum, tora infinitarum caufarum produéta-

vlf

rum collectio eft producta; non abaliquointra

n

colle&tionem: ereo ab aliquo extracolleétionem,

o

feu ab ente improdué&to.

Prob. xm. p. Zdnt.

p

Illud totum non eft impredu&tum, cujus nulla

al

pars nec adequaté nec inadaquaté eft impro-

a

du&ta, üt patet ex ipíà colle&tionis natura; fed

pl'O'

nulla pars etiam in collectione caufarum infini-

[b

tarum ef improducta, üt ipfi Athei ftetuunt:

nquö

0. Prob.ad.p. Nec in colle&tione caufarum

n

iarum reliqua omnia producerentur ab

equ

ol

wno intra colle&ionem; quia, cüm hoc ipfüm

Qp

f05

ftatuatur. productum ; deb,e-m vel. à fe.ip

g

3

vel

"u

atà

42

DEïDEO U No.

velabalio, quod anté produxerat; þroduci,

contra principia ab

fis Atheis admiffa:. nec

fingula forent produ

4

a àfingulis, quia & hoc

implicat; nam in hoc cafu (ubi à poftremo ef-

fe&tu , qui nihil produxifle füpponirur , ab-

ftrahi poteft) & in infinira colleétione caufarum

producentium & productarum non fünr produ-

Í

éta, quot fünt producentia, & infinitis pro-

1

du&tis debent correfpondere infinita producen-

tia: fed hoc fieri nequit ,. nifi duo fe mutuó

mediaté vel immediaté producant; ür patet in

ä

colle&tione finita centum hominum,; : quorum

finguli dant & recipiunt nummum , quorum

duo , fi nullus fit dans, qui non fit recipiens;

debent mediaté vel immediaté fibi mutuó dare.

19. /Vec dicas 1. Licet fingula entia fint con-

tingentia & produ&ta, tota ramen collectio

ä

poteft effe neceffaria vel improducta; quia non

valet argumentatio à fenfu diftributivo ad col-

le&ivum, inquam tamen üutrumque argumen-

tum refolvitur. . /Vec dicas 2. Ex eo, quód fin-

gula entia fint producibilia, non fequitur pofle

füpponi toram eorum collectionem efífe pro-

ductam: ergo etiam ex eo, quód fingula entia

fint contingentia & poffinr non exiftere; non

fequitur, quód poffit fupponi , toram collectio-

nem entium non exiftere,

Jtem quamvis que-

liber creatura poflibilis (it producibilis, tota

tamen creaturarum pofílibilium collectio non

eít producibilis: ergo à pari.

Nec dica$ 3. Po-

d ii s ER

ftrema demonftratio evertit proceffum in infi-

dmis-

ii m

pitum, eriam à 5. Thoma & Ariftotele a

fum;

Dr Dzo Uuo.

43

Qd

fümi quia caufam aliquam primam atque hinc

n«

principium infiniti inducit: ergo faltem non

þoc

valet permiffo illo proceffu.

)d

W.ad vm, Vel illa collectio eft quid diftin-

D

&um ab entibus, vel' non?

fi xmum (it &

arüm

valeat objectio; illud diftiné&tum, quidquid de-

odl

mum fit, erit ens neceffarium &improductum,

pTO

ac confequenter non omnia entia funt contin-

Qce

gentia ac producta: fi adum; manifeítum eft,

ynà

quód illa colle&tio debeat fequi fortem fingulo-

rl

rum endum. ;2drar. D. Non valet argumen-

Qruti

tatio hec in accidentalibus praefertim quantita-.

oru

tivis, aut jis, que diftributioni conveniunt

Jenty

prout diftributio eft, C. non valet in effentia-

late

libus, autiniis, qui& comperunt abftrahendo

con.

à collectione aur diftributione , atque hinc à

1€&i0

fen(u diftributivo & collectivo vel à ratione di-

3 nof

ftributionis & collectionis nüllam mutationem

ld COL

accipiunt, IN. 74d 2d. & quoad prius Difp. eft;

m

quia inprimis plus requirirur, utresfir, quàm

jl

ut non fit; adeóque etfi fupponi non poffet ;

j pOHf

omnia entia effe produ&ta, polfet tamen l'up-

poni, ea non efle exiftentia: deinde poffunt

u

n «t

füpponi produ&ta omnia , prout fünt produci-

u

bilia vel abfoluté infe , vel relativé ad fe invi-

j

cem, vel relativ&^ ad. catifàm producentem:

abfoluté & in fe concipiuntur producibilia in

u

D

infinitum , ita ut quálibet datà productione con-

j If

cipiatur adhue poffibilis ulterior; ad invicem

W

fi confiderantur producibilia , inter ipfa fünt

: u

quaedam, que non poffunt fitmnul exiftere; re-

j

lai& demum ad caufam fpe&tata , cüm heec fit

fif

omni-

—

44

DE Dzo Uxo.

omnipotens & ejus fccunda virtus exhauriri

1

nequeat, neceffarió füpererunt illi femper in-

finita entia adhuc producenda: unde varig ra-

ü

tiones obítant, quominüs füpponi poflint om-

nia effe producta: econtrà veró fi negetur ens

P1

neceffarium, nullum momentum obftat, quo-

minüs fupponi poffit ,

nullum ens exiftere,

B

Quoad poflevius .N. A. V el enim fupponis colle.

Q

élionem creaturarum poffibilium effe infinitam

Á

——

a&u feu categorematicé ,. vel potentià rantüm

.*

feu fyncateporematicé? íi rmum; etiam illa

eft actu producibilis, càm poffibile idem fit ac

producibile; fi 2dam ; fimiliter eft porentià

producibilis, eo ícilicer modo, quo eft poffi-

bilis. h. e. tot & tot creature & creaturarum

collectiones funt producibiles ita, ut plures &

plures femper produci poffint ex proxime di-

élis.

"d 3t. W. 1. IN. Supp. 4nt.. quód S.Thos

mas infinit! poffibiliratem admittat, cüm con-

trarium conflet ex ejus fumma p. 1. q. 7. a. 4-

in Corp. & q. 46. a. 2. ad 7.; aut quód Autori«

tas Ariftorelis hic fit eeftimanda, qui circa crea«

tionem & oripgnem mundi multum erravit: qui

U p ER Ea a

veró inter Theologos etiam poffibilitatem infiniti

admiferunt, ommnes ramen illud à caufa primg

neceffarió dependere flatuerunt. .. . 2. /V. Zfgt,

ä

Quia poftrema argumentatio non probat non

poffe dariinfinitum , fed potiüs inftituta eft pere

mifsà infiniti poffibilitate. $. 3. /V. vazog. 74ut,

ev

iNam quamvis demonftretur, dari caufám pri-

1

snam extra collectionem, non tamen hoc ipfo

demonftratur etiam caufa prima intra colle&tio-

1

nem»

-mm

f

i)E DEO Uxó.

45

t

nem ; quia pofità infiniti poffibilitate , Deus

d

poteft infinitum producere fimul, vel alia quà-

J

cunque ratione, quam affignant patroni infiniti.

orm

ts

&. 4. . Cegf. 1mO quidem ; quia periniffo

proceffu illo , non fimul permittuntur omnia ;

qu

quae ex infinito fequi ab aliis dicuntur, ab aliis

l

negantur; quale illud eft de caufà prima intra

j

colle&tionem : hec enim duntaxat poftulanda

Ytit

funt ab iis, qui proceffüm infinitum admittunt

T

"

Brabfoluté verum feu vere poflibilem: 2dó quia

; Il

non permitrimus proceffum plané abfolutum ab

(iti

^

omni cauíà prima, qualem Athei ftatuunt, cüm

etlid -

aliàs difputari non poffet, an eo omiffo neces-

)Oiü-.

faria fit caufa prima; fed permirtimus duntaxat

Tür

proceffüm qualemcunque ac preci(ivé talem

5

abftrahendo fcilicet, an pr&ter illum caufà pri-

. die

10a neceffaria fit vel non: 3tió quia, licet arpu-

[ ho

menrto allato probaretur etiam admittenda cau-

con

fa prima intra colle&tionem ,. non tamen foret

44

vitium argumentationis contra füppofitum de

'JIOI'i!

infinito permiffum , fed effet modus argumen-

qui

tandi optimus & Euclidi ac S. Auguítino etiam

J

familiaris, qui. vocatur reduétio ad impoffibile,

yfiniii

ubi fcilicet ab initio aliquid ponitur aut permit-

Ti

titur, fed deinde oftenfo abfürdo, quod ex

h

eo fuppofito fequitur, idem in fine negatur,

10l

20. Aefpondeo 17 Inter argumenta phyfica,

u

quibus demonftratur Deum exiftere, 1sumeít

li

ex hoc mundo vifibili.

Hic mundus vifibili:

n

imó non eftàíe; quiainprimis omnes ejus

4

fo

]

partes non fünt à fe, àt patet quotidianà expe-

j» - rientià; deinde quia nec aliqua ejus pars; cütis

)

quas

Dr Dro Uwo.

46

queecunque affignetur, fit in certa mole, loco;

motu vel quiere &c. , qua omnia gratis dicun-

rtur illi convenire ab aíeitate: demum quis, fi

effet à fe, foret neceflarius , ac confequentef

omniperfe&tus fecundüm pradus etiam infini-

tos.

2dó non eft à cafu; tum quia cafus nihil

eft, &, ut ens tranfeat ad exiflentiam , realis

caufa requiritur: rum quia ex fortuito partium

materia: concurfü non poruit coaleícere univer«

füm hoc innurneris ac variis partibus ad exi-

miam pulchritudinem, & ad proprios fines af-

fequendos aptiffimeé difpofitis ac proportiona-

tis, & ad commune bonum fpecialéque homi-

nis confpirantibusconfítans: tum quia nerno nifi

infanus dixerit, ex fortuiro lapidum, lionorum;

calcis & arenee concurfü emerfiffe palatia, ex

Í

characterum imprudenti congeítione prodiiffe

poémara, ex fimili colorum confluxu coaluiffe

exquifitam pi&uram &c. ; adeóque multó mi-

nüs admirabile mundi opus inde extitiffe. Ergo

eft. ab aliquo opifice, & quidermn fümmà quá-

dam fapientià & potentià pradito, fine quibus

rerum tot acrantarum ad fines finpulis proprios

& ad commune omnium ac fpeciale horminis

bonum tam conftans & tam eximia difpofitio;

convenientia,/proportio, coordinatio ac con-

fenfio intendi ac perfici non potuit. Hunc au-

tem artificem Deum dicere vel ex hoc maximeé

licet; quód Athei ideó negent dari Deum, quiá

nec talem artificem ; nec illas perfectiones dari

contendunt. . 2d/m eft ex uno homine; cujus

corpus tam admirabilis ac plane ftupendi artifi-

eu

Drg Dro UNo.

47

Id

Cii, cujus anima tot faculratibus ad cognofcen-

JQU»

dum & liberé volendum inftructa, atque tot

lil) Il

dotibus ornata, cujus denique mirabilior ad-

entd

huc & in nullo Philofophorum fyftemate faris

nf

& ad captum explicanda unio inter corpus ac

nl

fpirirum — caufam . aliquam fumme perfectam

reli

exigere manifeflé videntur. Sed cürn de utro-

TRU

que arpumento copiofiüs loquendi occafionem

vtl

darura fit queeftio alteramox proponenda, indi-

] di

cáffe hic tantüm ifta füfficiar.

d

21. JVec dicas 1. Plura (unt in mundo, quo-

tiQn:

rum nullus intelligitur finis; qualiafünt plu-

via in deferto decidens, fulmen rupes diruens,

honr

301l

mufce, rang, ferpentes &c. ergo pro rebus

Nec 5. Tum

Jr'ütd)

conditis non eft opus fapientià.

mundus, tum ejus ordo eft finitus: ergo fàpien-

yd

d

tia & potentia infinita artificis inde non colligi-

tur.

duj

iNec 3. In orbe fünt plura mala; jufti

n

etiam fiepe carent bonis, & opprimuntur malis,

gl

cümcontraria frequenter eveniant in improbisz

ergo Deus nec autor optimus, necprovidus gu-

jqi

T

ernator videtur efle hujus univerfi.

B. ad 1m. T. ;4. IN. Conf. 'Tum quia ex eo,

ypit

OmiHiS

quód/non cognofcamus rei cujuslibet finem ab

agente intentum, non fequatur, nullum efíe

)oü[io,v

c a

operis aut operantis finem: tum quia recie li-

i. t

cet inferre agentis fapientiam ex iis; quorum.

finem difeernimus, & quz tanquam media

PU

,

ad finem optime affümpta videmus: tüm quia

bene füfpicamur certum aliquem finem operi

2j o

& agenti effe conftitutum, quantumvis nobis

cujlli

ignotum in iisrebus, quee fümrmà arte &i

ra-

t^

li

D

ER

48

, Dz Dro Uxso$.

[

bili varietate ab eodem artifice!facta c*og'nbi"cïr-

L

mus. R. a4 2d. Transmifsà etiam confequentià,

ü

cujus veriratem ratione infinitudinis bic proban-

ü

dam non fuícepimus, vicimus tamen contra

q

Atheos, fi caufam fapientem ab opere ipfo di-

L/

flin&tam concefferint: hoc enim dato facile erit;

q

infiniram etiam fapientiam; i non ex opereipfo,

faltem aliundé demonftrare. 744 37. g. JV. Conif.

d

Deus quamtumvis optimus ómne equidem ma-

q

lum excludit à fej non tamen excludere abaliis

h

fubje&tis debet: permittit quidem mala etiam

li

moralia feu culpe , quia creavit naturas liberas,

1

nullà legead peccata earum impedienda tenetur

Q

& ex malis bona clicere poteft; nullius ramen

mali hujusmodi autor eft: malorum phyfico-

E

rum autor effe poteft, vel üt abíolutus Domi-

(

nus, vel üt tenrator füi operis, vel üt vindex

A

fceleris. Providentiam divini gubernatoris for-

l

tis illius diverfitas ac infolentia non elevar ; tum

quia felicitas temporalis fepe impedimenrum

non modicum eft ad beatitudinem hominis con-

fequendam: tum quia ficur bona hujus vitee fiepe

(ünt merces operum naturaliter bonorum que

nï

fübinde faciuntimprobi ; fic malafuünt nonnune

quam poenz deli£torum levium , in quee labun-

tur etiam probi.

22. Refpoudeo L[I. Inter argumenta mora-

lia, quibus demonftratur Deum exiftere , 194

eft à principio moralitatis defamptum. Impos-

fibile eft, ut primum & univerfàle boni virtu-

tísque principium fit error; mali autem vitiíque

fimile principium fit veritas; fed exiftere Deum

€

d

Dzg Dro Uwo.

49

ylc

eft 'ejusmbdi principiutn boniac virtutis, Deum

J

i

autem non exiftere eft principium mali ac vitii;

u

àt patet tum ex Atheorum vita fcelerata, | qui

ont

tefte Davide pfàl. 13. v. 1. ex quo dixerant in

cordefuo: non eft Deus; Corrupii funz Q9 abo-

f)

eet

qminaliles fatli m fludiis [uis: tum ex eorum do-.

&rina, inter quos Theodorus Cyreniacus apud

J

h

(

Laértium ; poítquam Deum omnem negavit,;

€itra pudorem docuit committenda facrilegia ,

m

ab

adulteria, aliáque facinora nefanda: tum ex

-ipfareinatura; quia fi legislator feu ens aliquod

[al

bt

rationale füperius non exifterer, quodimpera-

ret bonum effe faciendum & malum etiam oc-

Qetu

m

cultiffimum fugiendum, quódque poteftatem

haberet nos obligandi perfect$, atque ex juíto

yli

Jorm

arbitrio tanquam remunerator bonis ac laude

dignis preemia & ranquam vindex malis.ac vi

d

tuperio dignis poenas conftitueret, &, homini-

u

bus hoc munus fepe omittentibus aut violanti-

n

ti

pus, etiamredderet; certévirtuspaffim negli-

Jentiü

geretur, & vitium impuné committeretur.

o

Srpoimpoffibileeft , ut error fit Deum exifte-

d

)Ql

re; & ut fit veritas Deum non exiflere: erpgo

Deus exiftit. — odum : eft depromptunt ex prin«

ymi

db

cipio prudentimg. ^ Univeríàliffima & conítan-

tiílima omnium fententia, quaeque non poteft

efle nifi à

uro rationis lamine, eft renenda,

froli

rafertim

!

fit tutior & inftet neceffitas eligendi

z

l

anc vel illi oppofitam: fed talis eft fententia

mpO&

ftatuens Deum exiflere: ergo. AMajor eít evi-

viti

ens; tum quia infloc ca(ü fententia ejusmodi

iil

eft moraliter certa:. tum quia non licet

homint

Det

d

3 heere-

us

36

Dzr Dzo Uwo.

lieerere füfpenfum.

Min. prob. per pavtes... Et

Í

quidem 1mó vigere in omnium cordibus opi-

nionem de Dei exiftentia, patet tumn ex recen- -

í

fione hiftoriarum cujuslibet nationis aut po-

1

puli, tum ex fingulorum etiam immanium ho-

sninum internis vel externis teftimoniis, queis

t

vel pertimorem vel invocationem auxilii in ad-

&

verfis aut favoris in bene captis confiteantur

f

ens aliquod füperius. 240 hanc fententiam pro-

fluere ex recta ratione oftenditur, quia non e

merum praejudicium leviter à mente füfceptum,

B

quod velab externis vel internis pra;judiciorum

fontibus promanárit. Nam inprimis non po-

ä

ruit provenire ex prava educatione, aut per-

verfis exemplis aut fübtilibus fophismatibus;

quibus externge praejudiciorum caufie definiun-

li

Y

tur; quia hac femper allipata funt certis qui-

busdam temporum , locorum aut perfonarum

circumftantiis, & quamvis in aliquos forfan

vim fuam exerant, in omnes tamen non do-

sninantur : imultó minüs autem potuit oriri ex

fontibus prejudiciorum internis, nempe fen-

fibus fallacibus, imaginatione deludente, aut

cupiditatibusabripientibus; quia hze caufee adeó

ïï;

menti non függerunt Dei exiftentiam, ut po-

tiüs adverfie opinioni faveant, cüm Deum ne-

que percipiant fenfus , nec imaginetur phanta-

370 fententiam pro-

fia, nec libido exoptet.

Dei exiftentia ftantem effe tutiorem patet; tum

quia eam afferenti nihil timendum , fi falfa fit;

multum veró fperandum, fiverafit, ipséque

vitam illi conformem duxerit: tum quia & con-

trario

Dr Dro Uwo.

31

.B

trario nihil eft fperandum Arheo ex veritare

Qp

füg opinionis; exillius autem falfitate plurima

AT

funttimenda. 470 urgere neceffitatem elipen-

n

di, cüm de Dei exiftentia apirur, demonftrat

t

queftionis corrollarium ; quia, fi Deus eft,

qui

eundem verbo confiteri & quotidianà ac jugi

in 4*

AntUt

actione colere oportet: adeóque cüm vel fü-.

fpenfüs haerens jam utrumque non przftet, jam

ypit

ls exercité quaeftionem practicam negar.

on d

23. JVec dicas 1, Extitére quondam, etiam

LUt

nobis concedentibus, Athei & adhuc fünt:

Qnu

ergo non eít univerfàliffima omnium fententia

np

ftatuens, Deum exiftere.

ANec 2. Opinio de

$

Dci. exiftentia fuir adinventa à principibus ad

ibus

plebem coércendam; aut faltem tribui poteft

QiUlt-

timori vulgi à tonitruum fragore perterrefacti;

unde & illud eft Poóte :

qi.

Pevimus ii orbe. Deog.

u

fecit timor: ergo.

ANec 3. Etiam errores uni-

Corit

verfales quondam obtinuerunt, quales illi fünt

on 1

€ negata Antipodarum exiflentia , aur. vulgi

Ym e

opinio de magnitudine folis aliorümque aftro-

d

rum: ergo & opinio univeríalis de Dei exiften-

, D!

tia poteft effe error.

lNec 4.. INon snagis ex

"T

unanimi populorum confenfü probari poteft

up

eum exiftere, quàm plures exiftere Deos,

j*

& idolatriam effe admittendam: fed poftremurm

J

Vl

eft abfürdum: ergo & prius. Vec. 5. Certum

proincerto relinquere eft imprudentis: fed qui

qt

*X hypothefi de Dei exiftentia, ex illius lege

m

relinquit voluptates prafentis vitae pro obti-

s

J

nenda mercede vire alteriug.

" reli:nqu;t certa

qu

pro incerto: ergo,

ja

* ad

D :z

EE

Dr Dro Uwo.

g. ad m. D. /Aut. Extiterunt & etiamnum

f

funt Athei practici feu aCtione & corde tales C.

d

fpeculativi feu mente tales , fü4. plures (aut

)

opulum vel nationem conflantes IN. pauciores

& fecte rariffimae C. Athei a&oze tales fünt,

?

qui ita fe gerunt, quafi nullum agnofcerent aut

[

formidarent Deum; corde tales funt , qui cupi-

ditatibus fervientes exoptant nullum exiftere

W

Deum, imà & id conantur fibi perfüadere.

p

Hujusmodi Atheos communi nomine practi-

(

[

cos dictos dari etiam frequentes , omnes tri-

buunt, quin tamen negent illis reipsàcognitam

ac intim? perfuafam effe Dei exiftentiam. Spe-

eulativos vel mente tales vocant, qui rationibus

& momentis ducti negant exiftere Deum. — Ad

hanc claffern referuntur etiam Athei indirecti,

ä:

qui Deo tribuunt aut negant, qua tribui ve

nepari non poffunt; & ejusmodi flatuuntur

(

fuiffe Democritus & Epicurus, qui Deo ne-

árunt creationem ac providentiam: propti

ramen magis huc pertinent , qui omnem divi-

nitatis & religionis fenfüum ex animo exuunt,

cujusmodi fuerunt Diagoras, Vaninus; Spino-

fà &alii quidam, de quibus adhuc infrà. Atque

lä

hos etiam poftremos dum dari concedimus;

inprimis non diffipamusunanimem populorum

de Dei exiftentia confenfum ; quia hunc non in

metaphyfico rigore íed rmoraliter fümimus;

quam acceptionem paucorum diffenfüs non

impedit: deinde nec repugnamus dictis füpe-

rioribus, queis negavimus dari ignorantiamr

Dei invincibilem, cüm hos quidem ex animo;

non

.^ Dzsr Drzo UNo.

33

il

non tamen bonà fide ac inculpabiliter Atheos

C

dicamus: neque revocamus dicta in Tr. de

s

Pecc. num. 13. ; cüm ibidem disjunctivé dixeri-

Q

mus Atheos mente tales vel non dari, vel fibi

f

ipfos exercité contradicere. 244 24. &. JV. Z.

ntal

Ex politiz humanse inftitutis non fuiffe ortam

kgupi-

de Deo opinionem patet vel ex hoc, quód fit

lt

univer(aliflima ac conftans ; cüm illa inftituta

«

pro nationum diverfis propenfionibus & earun-

pra&;

dem etiam mutationibus temperari debeant;

g5 t

atque hinc nec univerfalia nec perpetua fint.

Ynittl

Metus quidem rationem reddit attentam ad id,

3

unde terror oritur, non tamen cum exiftentia

ynibu

A

Deiconnexionem habet, preefertim fi opinio de

Dei exiftentia erronea foret: certé à timore

redi,

fulminis fi nata fuiffet heec fententia, jam pla-

j V

n& evanuiffet ,

cüm tonitruum ac fulminum

yuntul

caufà naturalis non ampliüs nos latet,

Poétee

diétum fàtis elidunt teftimonia Patrum ac Phi-

eo T

p

lofophorum num. 9. notata. 724 3. D. 4. Ex-

j dw[-

titére errores univeríàles, quorum fontes fa-

x

cile deteountur , & veritas aut falfitas nihil con-

pll]O-

ferebat ad populorum utilitatem ; — ZYazfea? ;

u

quia de allatis exemplis nec habetur monumen-

j

jm

tüm edocens omnium opinionem unanimem ;

joni

nec apud omnes copirationem aut affertionem

0

de ejusmodi objectis fuiffe verofimile eft; un-

if

de fique fuit ,

horum obje&ctorum tantüm

neícientia univerfalis erat.

Extitére errores

) [

f

univerfales " quorum caufas plané ignoramus,

& de quorum veritate ac falfitate maxim? po-

wnmm

j

ret er-

n

pulorum intererat ; qualem efíe oporte

rorem

Á

34

Ds. Dzo Uwo.

rorem de Dei exiftentia, N. Adqi. s. N. M.

Nam i. hec

Difparitatis ratio eft multiplex.

f

idololatriz opinio non erat univerfalis , cüm in

j

orbe fuerint fili Dei ac poftmodum Hebrei,

h

majoribus mundi imperiis cogniti, &inter Gen-

ules ipfos Philofophi ac prudentiores, qui

l

Deum unum profitebantur , aut interiüs faltem

agnofcebant.

2.Nonerat conítans; tum quód

jl

per plura orbis primüm conditi fiecula ab hoc

errore genus humanum immune viguerit: tum

:

quód in(ània idololatrizejam per f2ecula plura ma-

t

ximam partem evanuerit.

3. Non erat fine

prejudiciorum rnanifeftis fontibusenara. — Idea

j

enim entis alicujus fuperioris & proviforis feu

decernentis bona & mala hominibus per natu-

(

rale lumen rationis facilé percepta, deinceps

h

tum fenfüum tum imaginationis tum cupiditatig

j

adminiculo, accedentbus etiam caufiserrorum

externis, depravata fuit.

4. Non erat profe-

€ta ex recto rationis ufü , cüm plurima erant

in idololatrie profeffione , qua evidenter erro-

rem oftenderent, íi iis mens vel leviter atten-

dere voluiffet. — Nihil ejusmodi fed plané om-

nia oppofita ex dictis habentur in opinione de

Dei exiftentia, quae velex ipfa idololatria often-

dirur , tanquam aliquod fundamentum natura-

liter quidem cognitum , fed malé in u(ü appli-

catum & depravatum. —2 57. W« 1. JV. duplex

fupp.

Inprimis vitae praefentis bona licàt in fe

certafint , non tamen füntcerta in affecurione aut

fruitionis perfeverantia: bona autem & mala

alreriu; vit& quamvis fecundóm byp

othefin

Atheo-

Drz Dro Uxo.

$5

M

Atheorum fint incerta in fe , tamen fi femel

hn

funt, certa fünt refpe&u fübjecti, ^ Deinde

um t

opinio etiam de Dei exiftentia non interdicit

brei

(Gn.

legitimum & moderatum bonorum preefentium

ufum; quin & homo ad hujus opinionis regu-

A.

las vitam accomodans illis certiüs fruitur, quàó

Id

fi

minüs illis adhaeret , quó quieriüs iisdem uti-

1qui

tur, quó certior eít de futuris etiam bonis &

h

minüs rimidus de malis.

Unde certum pro

r

incerto non relinqui declaratur. . 2. D. M.

aT

Si incertum & certum cqualiter fe habeant ; aut.

j

incertum certo fit duntaxat equale, C. . Si non

[

habeant fe equaliter, ac pr&terea incertum

rg d

longé füperet pretio certum , incertíque fpes

Tato

certa affulpeat; N. Difcrimen inter certitudi-

ncep

nem prafentium bonorum & incertitudinem

ditari

fururorum tum proxime rum nuper dedimus:

Yorum

bonorum alterius vitze excellentiam non eít ne-

i

ceffe hic defcribere: fpem denique certam facit

ya erdi

veritatis noftrae evidentia tum ex his tum ex

T d

i

aliis argumentis claré elucefcens.

F attco

n on

QUER

zs I^ Quenam jz'nt'præcipua, €9 quàm

Ioned'

- falfa Azbeorum Syflemata ?

10 lt

24. INota, Atheorum tumactione tum corde

at

talium fundamentum unicum eft cupiditas vi-

tiorum omnium fcecunda radi; unde quamvis

4

p1

áp

de poftremis nuper dixerimus ; quód conentur

et ul

fibi perfaadere, nullum Deum exiftere, hoc

n«

tàmen non tam rationum momentis, quàm de-

um

H

pravatee volunratis imperio machinantur. Equi-

g[hff

em idem etiam fzpiüs eft initium Atheifmi

4

inenté

i

d

$6

Dz Drzo Uwo.

[

mente talis, nihilominüs mens male feriata vi-

detur fons ejus proprius ac verus. . Invenire

t

K

enim eft homines fic comparatos, ut facilé

communis fententias momenta fpernant amore

Q

"À

Y

novitatis & paradoxorum illecti; autut difficul-

tatum mole opprimantur, quantumvis ille-

I

nulle fint aut fatis refutatee.

Inde autem fit,

Q

ut ad hypothefes ac fy(temataconfugiant quan-

fi

C

tumvis abfurda, modó novus ingenii partus

veri fpeciem mentiatur potiüs quàm habeat,.

[

Porro

aut difficultates praetenfte declinentur.

inter fyftemata , quae hàc ratione videntur ab

D

Atheis conficta, tria pracipua fünt, 1»:3um eft

!

Epicuri, Greeci Philofophi an. 3. olymp. 9.

Garpettiiin Attica nati, qui nihil nifi materiam .

f

& corpora ftatuit.

Ad hoc revocantur fyfte-

mata Hermogenis , qui fzeculo fecundo inter

ccteras herefes docuit materiam sequé effe

[

l

seternam ac Deum ; & Pytagoricorum; Aqgi

mnateriam fübtiliorem potentià faciendi omnia

inftructam tenuerunt. 2dum eft Berkei, Angli

Y

cujusdam recentioris, qui prster fpiritus in

hoc univerío nihil admifit.

Ad hec pertinet

fyftema Immaterialiftarum aliorum , aut potiüs

diverfa Berkeiani fyftematis expofitio. 3tium

ä

l

eft Spinofz, natione Batavi , religione primüm

judei, pofthec ad Proteftantium partes delati

[

&n. 1677. s&tat. 44. defuncti, qui, unicam in

Orbe fübflantiam extenfione & cogitatione pr&-

ditam ponit, háncque Deum vocat.

25. ARefpondeo /. Epicurus quamvis Deos

egnoíceret , eos tamen ab omni cura opere ac

eorm-

Dr Dzrzo Uwuo.

57

u

commercio cum hoc univerfo fejunxit : ut au-

yanit

tem mundi efformationem nihilominüs pande-

fid)

ret, duo füpponit à fe & neceffarió exiftentia ;

i

quorum primum eft fpatium immenfüm, h. e.

ff

vacuum quoddam eeternum, infinirum & ina-

s llt

ne: alterum materia, non quidem in unum

nf

quoddam corpus compacta , fed per primas

Lqua

fui partes minutatim divifa, quas atomos vo-

cat, gauderéque vult eternitate, indivifibilita-

parm;

bt

te; figurà, gravitate ac motu tanquam pro-

Por

prietatibus.

Circa figuram porró obfervat,

r

eam in aliis effe aliam, hamatam fcilicet; trian-

um

gularem, pyramidálem &c.; circa gravitatem,

,. 408

eam effe innatam propenfionem rendendi deor-

eriam

füm, & principium motüs intrinfecum ; circa

morum , eum effe duplicem, primum quidem

[jlle

ol

naturalem , ' quo feruntur atomi deorfüm, al

terum fortuitum ,. quem clinamen feu declina.

P eff?

1 q

tionem vocat, quo atomi devianres àlinea per-

o

pendiculari morüs deorfüm, in íe invicem

poflint occurrere; cui adjungit motum ex ictu

n

its !

reflexione, quo atomus una in alteram im-

pactarepercutitur. His pofitis mundi genefirs

)er[i[lfï

oti

íicexponit, ut dicat, atomos ab sterno effe

motas deorfum in illo fpatio immenfo; fortui-

qun

.rimïï'?

tó autem contigiffe, quód à recta via declinan-

s,delaü

tes ad invicem impegerint ; fibíque ob diverfi-

m

tatem figurarum adhzrentes repetitis variis in-

ac evolutionibus. varia & omnia efformárint

u

corpora hujus univerfi, etiam ipfam animam;

p

quam ex atomis omnium fubtiliffimis levigatis-

fimis ac rotundiflimis intextam conftare docet.

xtt?

qu

D 5

Refel-

E

a

Dr Dzo Uwuo.

58

Q

Refellitur hoc fyftema univerfün 1.llo argu-

fi

mento, quod num. 20. expofuimus: Nempe

mundus hic vifibilis fecundüm materiam non

l

eftàíe; non eftà cafü; ergo ab aliquo opifice

n

& quidem praftantiffimo.

uod hic de mate-

&

ria addirur, eó efl evidentius, quó magis pa-

tet eidem neque üt enti , nec üt tali enti compe-

Q

Q

tere neceffiratem exiftendi. 2. Juxta Epicurum

ineft materice & atomis motus: morus autem

hic non provenit ab ipfa materia vel atomis ; er-

[

go ab alio: ergo datur motor primus & qui-

Porro motum non elié

dem potentiffimus.

r

ab ipía materia patet; quia cüm non fit liber,

utpoteà materia liberratis experte , deberet di-

ci effe à natura materiz , atque tum ipfi curm ejus

g

q

partibus effentialis, quod effe nequit; tum quia

À

quies recté concipitur materice & atomis pofft-

1

bilis, cüm.non intelligantur deftrui; ubi quies-

cere concipiuntur: tum quia motus potelt per

fe capere incrementum etiam in infinitum; di-

ci autem nequit, quód certa duntaxat TDOLUs

;:

quantitas fuerit effentialis materize; neque etiam

quód infinitas ipfi convenerit: fiquidem pro

primo non habetur limirationis caufa, in fecun-

do autem cafü non potuifler coalefcere orbis:

tum quia etiam determinatíio morüs debuiflet

efle effentialis, ac confequenter mutari non po-

tuiffer, falvà atomorum fubfítantià; unde ite-

rum commifceri non potuiffent atomi , preefer-

üim per immenfüm inane late.

4. Cogitatio

non poteft effe à materia, nec illi comperere;

neque ex natüura; quia aliàs omuis materia &

quæ-,

A

DEDEO UNno.

39

tOQ

qualibet ejus pars cooitar

et: neque ex proprie-

Veny

tatibus omnibus;

cüm alie fint' proprietates

n n

materiz, aliee cogitationis: neque ex

proprie-

tatibus. fingulis; n

Oplflf'

am qua prima affignatur fi-

: d

gura fübrilis, levipataac rorupda, nullarn cum

pis p

cogitatione connexionem haber, üt patet exfe,

of

quia materia eft iners & otiofa ; neque per

ICut

conjunétionem cum aliis fimilibus acquirit co-

qud

j

irandi potentiam , quam fejuncta nullo modo

nis;

abuit: altera autem proprietas, fcilicer motus;

&q

cogirationem non gienit; neque üt morusgene-

ond

ratim fümptus, cümomnis quidem pars mate-

d

j

rie fit capax motüs, non autem coeirationis ;

of'e[

neque üt motus particularis, cüm fic motui

generatim fümpro nihil füperaddat nifi certam

mejl

n ql]!

quantitatem ac determinationem: — hic autem

$ Qom

quàcunque pofitá non exfürgit cogiratio, nifi

ifta à motu generatim oriatur;

quia qualiscun-

jqu

xel

Pi

que habeatur impetus, vel

ocitas, collifio, refle-

Xio &c., necdum co

u o

aliqua fübftantia co

gitatio incipit, - Ergo datur

pirans (ne quid de judicio,

difcurfü ac libera

ii

volitione addam ) que non

contexa eft ex atomis & materia ;

adeóque

em f

l fecm

ruit hoc fyftema,

& Deus Conditor rerum

omnium admittendus eft.

e OfbX

Reefellitur [beciatim ex abfarditate prineipio-

non J

