fivequam pev alios y

fs

inu

pleniffané uobis co-

qve quam temittente accep

Sic

no[ceve videam

u y àn qui

bus quaflionum peviculis

fun(

fhu&uet , vel quo

d uimis dolenduin efl , naufvageruY

Cep[

enfus £uus : poft

hec, inquam, exponit; quain

&l

ejus doctrina fibi valde difpliceant, quee dete-

m

ftetur & abhorreat. Ínrer heecautem

furt plera«

mpe üt

ld

ue harefis predeftinatiange capita ; ne

0

fcribit: 1.* quódtamduré & indifciplinaté &ime-

Vet

maniter de divina preedeftinatione fentis & lo-

neqw

queris in damnatione reproborum, ut omnes

Q

illos , quiad finiftram ponendi funt ; & pro meri-

Ssa

m

ntés

upþ,

tis malis fui; igne damnagdi ; ita finr divinitu:

j

OR

Ds Dro UNO.

$9j

Qu

äüïafïtüm pre

deflinati; üt eorum proríus nulz

Wf

lus aliquando potuerit ; nullus poffit falvus

elie, .

. quod dixeris ea

N

S tam irrevocá-

cabiliter &incomrmutabiliter

petrditioni effe pras-

i

j

ill

deftinatos, ficut Deus ipíe in

commuütabilis & in«

Ij

convertibilise(t: & Epifcopos quafi mifericordi-

i

ter adhorteris, ut hoc przedicent populis; ut quiá

iil

jam prefinitam damnationem evadere non pofz

TH

funt, faltemn aliquantulum Deo füpplicent ; ut ftà«

AU

tutas eis vel modicüm miti

get &laviget poenas,

1

j

2. Quód dicis & afferis ;

eminem perire poffe

77

Chrifti Singtiine redemptu

m Hoc enim di&turi

ltlb

Gupliciter fidei Catholicze adver(atür: fi

aut nemis

hem ex numero Chriftian

mt'!:

inel inChirifto ba

orum ; poflquaimn fe.

dbl

ptizatus Giparticeps redemptio-

nis effe&tus eft

» perite poffe confirmás .. aut f

NU

IW

non credis ómnes, qui verà fide & devotio

ünepeg

(

j

Baptifmigratiam regenerantur ; Chri(ti

fanguine

lt

li

redemptos, licét poftea plurirni ex eis

per haera-

j

fes vel peraliadivería c

rimina pereabt. 4. Quia

Sacrame

ll

nta Baptifmi ;

Confirtriationis &c. perz

jl

functorié & fruftratori

& omnnibus, qui poft pei

ceptionem eorum

gelt

peccant ; dari confirmas , dutf

t

eosfanpuine Chri

fti,fi

nequo ipfa myfleria , noti

jam myfleria, fed qu

edam velut vacua &inanià

(

ludibria fünt habend

E

J

; redemptosriepas. ;; 77f

Gottefchalcus propo

i

üonibus in hac tatería

tlm

veré catholicis & in fen

"

fu Ss. Pattutn accipiendis

f

hequidem iü articulo

tnottis fübícribere voluit;

em narrat Hincmár

J

ils verbis: C sübi

us L. de noü trina Deitáte

Y

tifitdatuii fuit , quia mor?i

aüppropingquabar,

li^

"if éiper Pratves bané , qua. ;fegiiis

V d ss

iur

N

sss

Dr Dzo Uxo.

96

f'-

titr fcbedulam : Sic cvede de predeflinatione à Deoeles

lts

^ mor

&ovumt$ veli&tione veproborum : Et quia Deus om-

ses bomines vult [alvos fevi, licét m omnes [alventur

d

fed

€9 qui [alvantur , [alvantis fit donums;&g quà peveutts

per

euntium [it meritum : Et quia Deus ac Dominus

pu

[or

20f

er 9 EJus Criflus pro omnibus pajfus fit . cujus

de

Sanguis torius mundi

at pretium; à quo extvamnei [unt,

tate vedimi soluevunt,aut poft

aj

quiaut dele&ati captvvi

vedemptionem peccando

e7 in peccatis corde umpami-

)j

gente p

erfeveraudoad eandem fevvitutem [unt

veverfi.

2(

fe

Et de

vatia£s libero avlitrio, ficut $. uguffinus do-

cet inbis libvis [uis , d efl , de covv.&g gr. , de pradei.

u

eg ficut . Profperexlie

þ/m

Sané., de don. per[ev. &c.;

bvis B. Auguflimiad objetliones

Gallor.£? Ficent.

h

cetericatbolici Do&loves di-

fus[

€e Genuenf. ve[cvipfit ,&

didevis in covde tuo ,

cunt.... Et fiita cve

eg 1ta pro-

fs

eg ira fab[cvipfevis coramteftte

qui

fülfus fuevis inove uo;

n

busmauu tuá te credeve&g

profitevi , €g in bac eredu-

litate 6j profe[frone permanere ; udicio S. 5p

ivitíts pev

D

bfolvi po-

D

Epifcopalemitiflerium

, quo dammatus e$ , a

gevis, eg participationi Co

vporise? Sanguinis D. 1V.

dle

olice Ecclefiee veflitueris.

h

. C. e? commumioni Cath

dnle verü bec audiensinfurovem ver[us , ea que m

fif

emandata [unt , deteflavi £ amp

liiis cepit plasphemare

mü [

Y

wavet , fratvibus,

h

.. Etcumjanfiis ejus app

ui adevant , ut à pravo [uo [E

4

Ziiz

pervevfa feutentia

dex

Commun

iouein [acvam: pevciperet s

li

? vevocavet , €7

fuadentibus ve[poudit :

à [uo fe fenfu &g [emtentiave-

(

unione

m pev autovitateim ton poje

fil

vocave , 9. comtm

accipere , icque àn

dignam vitam digná morte tiivify

Ái

€2 abiit qnlocum [uum.

&

429. Objic. Monumenta

&Autores; equä-

(

*

*

Dz DEO UNO

997

hi

-bus G

ottefchalcum probamus hereticum , rem

Jf (f

nonevincunt. Prob.deRabano, Nam 1. Rabanus

U

de Gotte(chalci dogmate doctus fuir à Nottingos

df

fed hic Norifio judice parüm exercitatus inAu-

T

guftiniana paleftra non erat is, qui Rabanum in-

L

formare poffet circaaltiffimam quaeftionem ; un-

ii

de hie in fiio de praedeftinationeOpufculo zoz ste-

1/

!]

ee[fariam e9' ad vem mon pevtineatem difputatiouem

W/

ajfumpfit , àt AutorLibri de tribus epift. affirmat.

qu

h

j

2. Cür RabanusGottefchalcum libró impugnáf-

j

W

fet, & bic'eum Semipelagianifmi arguiffet; ille

judex effe non potuit, ür ex E. un. C. JVe quis ia

fita cauja judicet. , & C. 23. Q.4. patet. 3. Gotte-

/

Afl

fchalcus à Rabano &Synodo Moguntina repul-

uj

füs potilis füit, quàm damnatus ; tum quia id af-

O

afferunt Flodeardus & Annales Fuldenfés: tum

j

quia alias Gotte(chalcus contra jus omne duplici

rj

fententià & poená damnatus effet..— Prob. de Hinc-

il

n

qmaro. 1. quidemSirmondusipfeDiffert.de duob.

l

I,l/

Dionyfiis fatetur, Zincmarum falli eg fallerepro-

n

clivefuiffe. 2. Nicolaus T. notavit Hincmarum fal-

"Il

fitatis , feaudulentie , [Juperbie , crudelitatisey pba-

vi[aice induvatiouis ; Wiüsque Concilia appellavit

j

eomventicula de [anguinibus. 3. Hincmarus inalte-

ij |

racaufa circa T'rinam Deitatem Gottefchalcum

ul

declaravit fimiliter blafphemum & hareticum;

jf

licér nemo negare polfit veram traditionem à

Ti

Gottefchaico füiffe propugnatam , cüm univer-

l

j

/

[

r

falis Ecclefia F'rinam Deitatem affirmet.. ProJ.de

j

4dinolouc. Hic enimdeceptus eft abHincmaro per

fe velalium literas tanquam manu ac ftilo Gotte-

-

i£chalci confingente , & füppofititia nefcio quee

9s

Íeri-

IIj

d

5

998

Dr Dso Uxo.

ïdfipta mittente. Certélibellos, ex quibus Amga [

NT

lo colle&tos errores refutavit , non fuiffe fcriptos

(

acmiflos à Gotte(Chalco , oftenditur; quia 1. is

00

carceri inclufüs, à communione omnium pre-

t

cifus , (ub poteftate Hincmari conftitutus , nemi-

Xd

nicolloqui nihílque (cribere potuit, nifi quatenus

li

illi expedire videbatur: 2. Quia Amolo reftatur

N

fcripraad fe miffa , quaeGotteíchalcus ad vel con«

la

tra Epifcopos damnationi fue pree(entes protu-

Cl

lerat; fed haec patereffe exufta in Concilio: ergo

D

hec mitterenon potuit. 3. Quia fcripta transmif-

W

faerant plenaconvitiisin Epi(copos. Sednon vi-

di

derur eà temeritate aut potiüs in(anià fuiffe Got-

"

N

teíchalcus;ur ralia fcripta mittererA rchiepifcopo.

b

9. [N. AT. A prob. de Ratano quoad vrmumn we.

lo

Inprimis Transmiffo, quód Nottingus non ha-

AK

buerittantam eruditionem, ut ipfe decernere po-

din

tuerit in quaftione altiffima; nullo ramen docu-

M

mento oftendi poteft , eum tanteefuifTe ftupidira-

fch

tis, utque dicererGottefchalcus , memoriá fufci-

Vit

pere; & Rabano judicanda enarrare nequiverit :

To

Deinde finceram & accuratam Nottingi relatio-

Vel

nem fuiffe, conftat tum exSynodali epiftolaRaba-

M.

ni, in qua is eosdem in Gottefchalco prafente.

I

notavirerrores, quos de abfente audierat; tum ex

us

eo,quód Rabanus etiam poft exortas in Gaallia de

Tet

veraGotte(chalci mente controverfías illuc mife-

[/)

rit füuum ad Noitingum libellum olim exaratum z.

demum ex eoipío conftat,errore facti deceptum

d

fuifieautorem libri de trib. ep. ,ubi (cripfit difpu-

L

tationem;quam contra errorem praedeftinationis.

W

celiae

fuj

ad peccatum R;abanus inftituit ; non effe ne

fiam

ljz Dzrzo UNo.

$99

It

giam nec pertinentem ad rem , cüm in f&ntenti'g

ipws

damnarionis hunc ipfüm errorem in Gottefchal-

m

co perftrinxerit. Quoad 2d. &. IV. 74/]. Quia Raba-

[rt

nus equé potuit effe judex Gottefchalci ; ac Ale-

B.

xander Arii, Cyrillus Neftorii, Auguftinus Pe-

21

lagii ; cüm veritatis Fideiac Ecclefize caufam age-

UM

ret; nonáutem propriam , privatamac períona-

(

lem, de qua Jura laudata loquuntur. . Preeterea

Qu

cüm Rabanusnonunus, fed trium Provinciarum

ïrgQ '

EpifcopiMoguntig judicaverint ; Gottefchalcus

mlf! '

veró contraillum non exceperit; judicium Syno-

WR

dale nullo laborare vitio, fatis manifeftum eft.

j0t«

uoad 31. .. Qui Gottefchalcum repulfüm fcri-

E

p().

unt;partim non negant damnatum;quod ex epi-

T

ftola 5ynodali apertum eft : partim exponunt;

"

quid poft damnationem factum fit, nempe à re-

PO

ditu in Germaniam prohibitum , & ad proprium

u

Metropolitam effe rejectum. Ideo tamen Gotte-

jt

fchalcus duplicem fententiam proprié non fubi-

f

(

vit ;quia Moguntini Patres generatim tantüm er-

It

rores ejus damnárunt, nec poenam in eum decre-

ld

verunt, judicium plenius & poeene inflictionem

t

Metropolitano relinquentes : quanquam nihil fit

)l

in hiftoria Ecclefiaftica frequentius, quàm pluri-

r "

busin Conciliisdamnarieandem herefin, & hae-

adc

reticos inerrore obftinatos diverfis peenis à judi-

j |

cibus aliisaffici.

Jf

"d prob, de Hincmaro quoad vm. s. D. Sirmon-

dus fatetur proclive fuiffe,Hincmarum falli &fal-

lere in veteribus hiftoriis &alienis relationibusC.

in negotiis qua geffit, in Conciliis quibus inter»

:ä;ï

ntra Gottefchalcum iniitN,

fuit, in pugnis quas co

Prius

m

Rrr 4

Mi

€000.

Dr Dro Uxuo.

]

Prius defe&us eft naturee & error innocens, u&k

fi

quis ; quzx apud antiquos aliàs probatoslegit vel

n

&b aliisfide dienis accepit pro veris habeat, ufür-

pet, &aliisficcredira narret; quod accidiffeHinc-

s1naro Sirm. l. c. teftatur: pofteriuseft defe&tus fi-

[

dei & fraudulentia, quamin prafenti controver-

[

fiaille Hincmaro non tribuit, in cujus documen-

tis maximam partem hiftoriee foee praedeftinatia-

ä

ne fündabat. Quoad2d: s. D. Nicolaus notavit

Hincmaram , horum fcelerum in. caufà Gotte-

li

li

fchalciana, N. in caufisdiu poftfecutis cum Ro-.

thado Ep. Sueffionenfi, aut etiam Juniore Hinc-

[

maro Ep. Laudunenfi, fubd: &ab iisetiam fceleri-

ii

bus Hincmarus (e Ponrifici purgavit , C. de iis,üt

1

li

3accufátus, etiam conviétus fuit, IN: Quicunque:

nevus ex utraque illacaufa Hincmaroobjici for-

D

li

fanpoteft, deguo hicagere non vacat;Nicolao

certé quoad rmam fütisfaCtum eft; üt Hincmarus.

[

teflatur T.. £5. C: s. fcribens: Bome memorie INi-

colailitevee , poflquam. inde vevitatem.ve[oivit , per-

sneum miffum divetle mibi abundamtiffriné fatiseces.

vYurt ; & Flodoard: L. 3. C. 17.: GYarulanterfufci-.

I*g

gieuss que Hincmarus ei fcripfevat , de omuibus [ibi

f

[etisfa&um.effé vefcvipfft; quoad' 2dam etiam Ro-

f

mana fedes acquievit, quin & Joan. VHT. Acta

Concilii Duziaceníis & condemnationem Junio-

xis Hincmariconfirmavit. Quoad 3. w. D; Hinc-

marus declaravit Gottefclialcam blafphemum &

hareticumob TrinamDeitatem infenfüerroneo.

sffertam ,.C. ob affertam in fenfü Catholico, N..

€üm: Gottefchalciaog Controverfize tempori-

bus hymnns illeEcclefiafticus : San&lorummeritis

;ä

p

)

-

m

Val

ng Dzo Uxo.

s

1001

)

u

: 5nälym gaudia.in folemnitate p

lurimorumMarty- -

1]

'fum cantari folitus, varietatem in poftrema ftro--

fi

pha fübiifler, aliis canentibus: 7e Zviza Deitas

i

Uuaque po[rimus, aliis veró : T'e fumma Deitas &c.s

i.

atque pro diverfa parte editisetiam fcriptiscone

j

tenderetur, inter que jam tum fcriprum pro

Id

priori formaVolumen Ratramni ad Hildegarium

rl

Ep. Meldeníem à Gellotio refertur: Hincrnazus

(

diffenfionum fontem praccludendum ratus, ex-

J

tremam illam ftropham amputari, &impofterum

h

id Eccléfiataceri juffit.Exciratus hoc filentioGot-

hm

tefchalcus é carcere fchedulam difperfit, cujus

hr

epigraphe erat: Quàd Tvima Deitas dici poffrt.

$u

Quoniam veréin eadem Hincmarus Sabelliani.

Ímiaccufabatur, & non ram in fübftantia unitasac

]u

Ju

in perfonis triniras defendebatur, quàm affereba-

p

tur trifitas naturarum realis & unitas dunraxat

j

j

univerfalis & per mentem abítracta, üt ex ejus

l

philofophica expofitione, adducto de trinaba-

prilmatis meríione exemploatque concinnatisad

1'/?

t^

divinas perfonas pzecibus oftenditur : tandem

ji

Hincmarus füorum etiamn poftulatione incitatus

l

fcripfit librum de gon?rina Deitate diceuda , quo

u

fenfüm fchedulee Gotre(chalci perverfüm confu-

di

tavit , eundem A rianiftmi damnavir , & hinc illam

lu

loquendi formulsm omittendam contendit. Vi-

v

ciffe ramen hic Ratramnum & Gottefchalcum

l

quidam volnt; eoquód Ecclefia in hymao: Sa-

€ris [olemmiis. à$"Vhoma editoubiquecanat: 7e

rffï

N

VTrina Deitas &c. Sed potiüs viciffe Hincmarum

lj

ex eorumargumento oftendi poreft ; tam quiaab

)

Hincmari tempore in hymno controverfo. San-

&orurma

lk i

-

Nuniodh

1092

Dzr Dso Uuso.

m

Eorum meritis , non jam ampliüs ?riga fed fumma

Deitas per omnes orbis Latini partes canitur:tum

m

W

quia fenfü dunraxat catholico , quem Hincmarusg

perpetuó tuetur ; non autemGottefchalciano tri-

(ic

0

na Deitas hymno novoinferra fuit , ütipfe S. Th,

p.1: 9.31.2. . ad 4. ait: « Cürn dicimus trinitatem

&

W

inunitate, non ponimus numerum inunitate ef-

fentise , quafifit ter una; fed perfonas numeratas

[:!

f

ponimus in unitate naturae,,, Preterea conftat

plurimis exemplis , Ecclefiam , quee in pericula

u

«

pravi alicujus fensüs accipiendi vocem aliquam

ufürpare prohibuit ; illo ceffante rurfus ufürpa.

PE

tionem vocis permittere poffe & confueviffe.-

"Ad pvob. de /4Amnlone we. IN. 4 [[. Quia ejusmodi

t

)

fraustum ad perdendum hareticum tum ad l&

[

defendendum Hincmaro plané inutilis & maxi-

d

mé periculofa fuiffer, càm facilo five à Gotte-

£0

Íchalco , five à Lugdunenfibus, five ab aliis

det

[s

£0

potuiffent; quorum nemo quia con-

que

i'

sfuit, aut poftea quidpiam fimile objiciet ;

p

nihil criptorum fup-

h

&pofteriorefatis probatur,

L

pofititium Amoloni fuiffe redditum. Quoad 1m.

B

x. Gottefchalco opportunitatem fcribendi &ri-

hi

mam nonunam fcripta emittendi fuiffe, fatis con-

I

ftat ex duplici ejus confetfione , literis pluribus

K

& libellisad alios miffis, & per Guntbertum Mo-

nachumetiam ad Pontificem deftinatis; quare ex

te

f

objeclis illis circumftantiis nulla impoffibilitas

fcriptorum Gottefchalcianorum ad Amolonem

l

W

translatorum probatur, ut inde neceffe fuerit

fupp

ofitionis fraudem in Hincmarum conjicere.

Quoad ad. . D. M 'Teftatur Amolo ícripta

ade

miiia

Em

d

Dr Dzo Uwb.

1003

Qd

. sniffa fuifTe eadem numero & autographa, que

IU

. protuleratin Concilio; N. eadem fpecie & argu-

TU

mento, five apographa apud fuos difcipulos reli-

OUf

€ta, five recéns in eundem fenfüm exarata, C.

!l

z2

]

Quoad 31.9:. [N.ti. INon enimadeó verecundum:

Is

& reverentem habereGortefchalcum neceffe eft,

T

ut dicamus eum non aufum fuiffe charte , quee

rj

erubefcere nefcit, commirtere convitia, que& reus

li

mox damnandus palàm in os Tudicibus fuis id

i |

-Concilio fedentibus ingeffit: prafertim cüm in

m

confeffione füa prolixiore adverfarios fuos ap-

?

3 Pel!grhæreticps, deteftetur & anathematizer. "

429. /sfi. l, Neque Concilia: contra Got-

Yi

tefchalcum habita probant, eum fuiffe haereti-

fe

cum. Prob. de Conc.Moguntino. Nam 1. Conven-

y

tus hic Placitum potibs regium fuit ; quàm Syno-

t

dus Ecclefiaflica. 2. PluresScriprores antiqui in

jl

.eo conventu Gottefchalcum duntaxat. dicunt

Qf

.. convictum, nonautem damnetum , & qnidem üt

je!,

pluribus vifum ; non veró üt omnibus. 3. Epifto-

la fuperiüslaudata non videturSynodalis;fed pri-

)

Illl!v

vara Rabani; tumquia nomen füum folum preefi-

i

git intitulo:tum quiaindecur(ü fingulariter fcri-

Jl

bit, àt audivi, ProP. de Carifiaco vtmo, In hoc enim

u

1. doctrina Giottefchalci de praedeftinatione &

[

reliquis capitibus vel non fuit examinata , vel fal-

d

tem non norata aut aliter reprobata : nec ejus per-

[

fons poena herefeos, nempe excommunicario ;

f

impofita, üt extenore fententize liquet...2. Nec

inindictione necin executione poena fuit jus aut

modus obfervatus; cüm füpplicium virgarum

giofi-

hæäfäü nonfit flatutum , &inauditum irreli

ä

. tatis

N

1004

Dz Drzo UxNo.

!

tatis ac crudelitatis exemplum fuerit, flapris ac

cedibus tamdiu effe crüciatum, dum libellum.

apologeticumin ipnem projiceret, Prob, deCari-

ä

fíac. 2do. x. Videtur eff2 píeudo Synodus; tum.

uia nec ipfeHincmarusillum conventum Syno-

:

hi

dinomineaufüseítcompellare: tum quiaià Ca-

pitulariCaroli Cali nulla hujus Synodi fit men-

1

tio. 2. E(t conventicuium furtivum ; clandefli-

num, precipiratum, libertate deftituzur; & pau-

:

corum Epiícoporum. eorümque factioforum.

3. Ejus Capitula füeruat explofa à Conc. Valen-

tino; quàd una cum Lingonenfi fuit approba-

tumà Nicolao Pontifice ; àt Prudendus Lricath-

I]g

t

nus in Annalibus füis memorat, & Hincmarus

)

infe faceczur.

Be IN. AT. "]A prob. deMangl:izzoquoad; LHLBes

j

Utrumque dici potett conventus Moguntig pro:

)

more illorum temporum & etiam praecedentium:

celebratus, fecundüm quem inComitiis apüdR&-«

gem coa£tis & de Reipublice negotiis à Proceri-

lefiaíticis:

bus laicis; & derebus Religiónis ab.Ecc

decernebatür euthoritate utrinque proprià, &

ä

proconventüum varietate nomine vel Placiti vel.

Synodi impofito. Quoad 2d. i. Dum quidam.

Gottefchalcum dicant convictum inSynodo;

hoc ipfo. damnatum enuntiant; cüm Synodalis:

convictionis effe&tus & &inis non fit, nifi herefcos:

vel haretici condemnatio. Porro.quód plurimis;.

nontamen omaibus, hzc condemnatio probata.

fuerit; oftendit difficultatem & fübtilitatem qua-

flionis agitarz, judicii ramien virg non tollit; üt

li.qubt-,

ïä

exxaliarüm confqlzation-um cfmfuetud'me

Quoad

p m

Dr Dso 'UNö.

1005

8K

Quoad st. . N..A4ff. Concilii preefidem velalium

n

iUf

Patrum nomine edere Synodalem ep:ftolam, ufü

Gm

frequenti receptum fuic, ut hoc etiam faeculo ob-

i

vium eftexemplumin T'ullentiIl. Conc.. Auto-

jn.

rem epiílole bujusmodi jam plurali;jam fingula-

(

ri nümero verba facere , documentum liabetur

Yl

in hujus fzculi Synodo apud Murittum: utram-

ii

que formuülam ufürpatam àRabano ex objectione

l

4

& fragmentoipfiusepifLolee füprà recit. apparet.

il

"Adprob.de Cavifiaco ymo quoad 112 $.. Inpri-

l-

mis doctrinam Gotteíchalci de predeftinatione

d

& reliquis capitulis examinatam, docer (tepius

li

Hincmarus, & Scriptor de trib. epift. non diffite-

u$

tur: Eandem dein perver(iratis damnatam.de-

monftrat ipfa fententia judicialis, heerefeos etiam

li.

& fidei adulteratae notà affectam Hincm. L. de

non trin. Deit. C.ulc afferit: Demum Gortefchal-

pïD*

J

cum fuiffe excommunicatum,;docet tum queeftio

N

;Hincmari Prudentio & Rabano propofita, num

d

Gottefchalcus in pafchate adCeenamDom:. fit ad-

[

mittendus; tum iterata ab eodem ad Pontificem

j

& alios prote(tatio, recipiendiad communionem

id

heereticnm peenitentem ; tum exprobratio Amo-

"

lonis hac de re Gottefchalco faéta, Quoad 2d. W.

0

Multiplex poena multiplici deli&to refpondir: de-

l

I!

pofitio irregulari füfceptioni & ufürpationi fa-

i

cerdotii ; improbitati morum , contumacise ac

l

)

maledicentize flagra & verbera; vapae extramo-

)u

nafterium fine licentia oberrationi , u(urpato ac

finemitfione predicandi & docendi officio; fpar-

y

fze ac pertinaciter propugnatee heerefi carcer; fi-

"

H

lentium & excommunicatio. Virgarum füpplie

s::iu.m,

!

"

Ninss

1606

Dzr Dro Uxzo.

l

cium, quod maximé quidam rraduxeruüt ; türü

D

ab Epifcopis tum ab Abbatibus Gottefchalco jü-

ftiffimà decretum eft; cüm memoratis deli&is

haec poenain Clericos quidem à Conc. Agatrhenfi

Can. 38., in Monachosaütern à S. Benediéto in

Reg. C. 28. fueritítatura. / Severitas executionie

vel ultrà verum exaogerata fuit àScriptore Lu-

gdunenfi; vel erat commenfüratà contumaciz ;

& proprià culpà à Gotrefchalco acceríita; qui

cüm acceleratà retra&tatione pratiamDatrum pa«

ratam confequi pofler , nonnifi fübattà verberi-

Ge—— geXp m a F. F o.fcy ev$ fs —

bus patientià &vincente obftinationem dolote li«

bellum füum manibus excuti permifir.

"dAdprob. de Carifiaco 2do quoad vm.t. IN. A ff.

Ratio prior allata falfi revincitur ex L. de preedeft,

€7 £ £5 t

C.21, & 37., ubiHincmarusSynodi nornen ex-

pritnit, quin &ValentinaSynodusCap.4. &Scri-

pror detenend. verit, C. 2. Capitula Carifiaca ià

[c

fi

Synodo editadeclarat; Pofterior veró riihiloffi-

cit; cürn in capitulatia referri non folebanr arti-

culifidei , quales erant Canonees Carifiaci ; fed de-

ä

creta & placità vel ad tnores formandos; vel a

externum populórum repimen fpectantia ; üt

f

q

tnaximé ex capitularibus Caroli CalviàSirmon-

D

do collectis patet ; in quibus plures Canones Sy-

h

nodorum certiffimarum non extant ; nullus et-

iam infertus legitur, qui quidquam in fidei dog-

ináre decernat. Quoad 3d. g. Concilium lioc ma-

|

l& dici fartivam & clandeftinum quod Carolus

1

Calvus haberi juffi; & in conventu publico Epi-

f

fcopicam Abbatibus celebrarunt : preecipitaturri

l

eatenus dici poteft ; quatenus fubitó indictum &

re-

p

m

Dz Drzo Uno.

1007

brevi temporis fpatio , urgente remedium prin-

fii

jji

cipe,confectum eft: nonaurem quafiab impara-

]u

tis & fine caufe cognitione fit peractum ; cüm

itil

duo jam Concilia precefferint, & per hac rem-

)ii

pora tum fcriptistum vocibus ultro citróque fre-

quenter fuerir difputatum. Libertate deftiturum

0j

li

negatur; cüàm Hiftoricorum nullus meminetit in

fidei rebusà Carolo Calvo virn ulli fatam; neque

(j

Prudentius, Lugdunenfes , aut Valentini , quan-

qi

tumlibet Capitulis Carifiacis infefti, fimile quid

r

huic Concilio objecerinr. Quot, & qui Epifcopi

v

interfüerint; filentibus autoribus & cogevis ome

eli

nibus afferi certó non poteft: adfuiffe ramenac

J |

fübfcripfiffe Prudentium Tricalfinum L. de pree-

l

deft. Hincmaruüsnon femel teftatur.. Quoad 3£. g,

Cüm objectio preefens defumatur ex claufüla Ca-

X

il

noni 3tio Valentino fübjuncta, diciinprimis po-

j

teft cum nonnullis, earnin(ciis Patribus Valenti-

!

nis adjectam ab Ebbone Ep. Gratianopolitano;

li

quem Concilii hujus precipnurn A&torem & Ca-

nonum Conditorem tum ex fingulari ejus füb-

l

i

fcriptione, tum exHincemari L.de preedeít.C.36.

W

fatisapertà defipnatione novimus, quémque oc-

cultas cum eodem Hincmaro fimulrates geffiffe

ob Avunculi füi Ebbonis à Remenfi Sede ante

i

Hincmarum expulfi exau£torationem res geftae

]

plurime demonftrant. Fundamentum hujusre-

j

fponfionis habetur partim ex perperuia Hincmari

dubitatione in difcurfüutriusque epiftolae ad Ca-

)j

!

rolum utrique füo de pradeft. Operi preemiffze

fexies & amplius expreffa; an nempeCapitulaVa-

i

entina u: àPatribus decreta Ebbo áttulerit per«

ínandá

YO6o8

Dr Dso Uxoó

I ORE

mana & fincera, an corrupta & interpolatà: pat«

f

tim ex claufüle illius füppreflione in Conc. Lin»

ij

onenfi facta. Deinde permifsà etiam clavfule

autoritate, eam obeffe Carifiacis Capitulis nepa»

f

9

mus, Claufulaenim ; que à fuis/Autoribus abo-

letur & expungitur , nullius e(t momenti ac irrie

Lj

ta: fed Valentini Patres fuos Canones relegentes

inSynodoLingonenf. expunxerunt &omiferunt,

l

&in Conc. Tullenfil, dum offerebant hos Cano»

nes, deea claufula penitusfiluerunt: ergo. Ne«

V

que id pacis duntaxat causá factum fuiffe dici po-

f

teít ; cüm enim in hacappendiceantea Parres di-

!

xerint, Capitula Carifiaca effe inutilia ; noxia ; er-

fü

ronea, & veritati contraria; nifi hàc omi(Tione

W

judicii fui fal(itatem edito interim Hincmari Vo-

Il

lumine majore confutatam tacit? faterentur, cau-

(am Fideiac Religionis prodidiffent , nec pro fuo

d

munere erroribus paffim invalefcentibus obfti-

[

tiffent. Quod approbationem Concilii à Nico-

lao fa£tam attiner, deea nihil habemus, nifi quàc

nobis Hincmarus ex Prudentio; & Annalifta Der-

— a « D

tinianusex alterutro reliquit. Sicautem Hincmae

rusin füaad Egilonem epiítolaait : Quietiam , vi-

exz$o Ó$5

elicet Domnus Prudentius,in anmali geflorum uoftvros

—

vum Reguimn, que compo[uit ad confirmandam [enten-

—

—

giam [uaun , geflis anmi Domimice [ncavgationis 859.

indidit , diceus : INicolaus Papa Pontifex Romanus

de ovatia Dei 69 libero avbitrio , de veritategemind

t PAOR 7^

eflinatiouis e7 fauguine Chrifli , ut pro credett-

pvïec

dibus ommbus fufus fat

; fideliter coufirmat $9 catloli-

c? decermit...lis Prudentii verbis, quae una Bet

tinianus Annalifta duntaxar recitat, Hinemarts

.u'i-

DEDEO UNO.

1069

p

fübjungit füum judicium: Quod per aliumnonau-

'

Y

divimus nec alibi legims; unde quoniam ipfa gefia

quibus bec confcvipta [unt , jam in plurimorumia-

Yi

Ti

wus devegerunt , nece[fe eft , uttalitev de boc Doumo

"Apoflolico [ugaevatis , ne fcandalum inde i. Ecclefia

II

tj

veniar, quafi ipfe, quod abfit, talia ficuz Gotte-

febatcus [entiat. — Sed. ex his 1. erui non poteft,

iil

f

Hincmarum fateri capitula à Nicolao appro-

bata: 2. nec mentio quidem hic fit Concilii fi-

a

ve Valentini five Linpgonenfis; unde fabulam

fiogunt ; qui Canones Linpgonenfes an. 859.

)

';

Romam MitlIos & approbatos ex hoc textu ex-

)

Ículpere contendunt: 3. Cüm Hincmarusaffir-

wnar

Q^

met, narrationem illam à folo Prudentio affer-

ri; & quidem . in confirmationem füe contra

Ü

MHinemarum fententie , probabile eft, nequi-

W )

j |

dem ftriptum aliquod à Nicolao circá prafen-

"

tem controverfiam emanáffe; preertim quia

ex Nicolai autoritate nec in rmo nec in 2do

l

h

'Tullenfi Concilio ullum arpgumentum à Va-

l

lentinis allatum reperitur: 4. Etfi etiam aliquid

à Nicolao circa nominata capita editum fuiffe

J

K

permittatur, ipnotum tamen maner, an Pru-

dentio illud an Hincmaro faverit: cüm tituli

J

illorum capitum inutriusque do£trina admittan-

tur; pofterioris autem infcriptio de fanguine

j

pro omnibus credentibus effüfo potiüs Hinc-

maro parrocinetur, quàm Prudentio.

|

430. /nf?. 1]. Qusenam fueritGottefchalci fen-

tentianon poteft tutiüs ac meliüs cognofci, quàm

ex fidei confeffionibus ac eo editis: fed in his nul-

. $ss

lum

IOIO

Ds Dgo Uxo.

fiel

lum eft dogma; quod non habeat fenfün ca-

tholicum, nec à Gotte(chalco in fenfü catholico

de

G

fit propugnatum: ergo.. 4z. prob. INam 1mum

de preedeftinatione reproborum ad mortem, i

Íu

ds malo pene accipiatur , efít catholicum; fic

«

autem à Gottefchalco acceptum eífe reflatur

d

Hincmarus L. de pred. C. 15. referens eum

[!

aflerere , predeflümari veprobos ad intevitum,

H

3ot ad peccata; & C. 21. Deum prafcire eos pef-

d

famum babituvos ovtum , pejorem obitums prade[tt-

wave aufem . eos ad. luendum pevenne zormentum.

N

P

2dum, negansin Deo effe voluntatem falvandi

omnes, intelle&tum de voluntate efficaci &ab-

li

foluta eft catholicum:. de hac autem voluntate

f

W

loqui Gottefchaleum patet rurfüs ex Hincrma-

[

ro L. cit. C. 24. & ep. ad Nicol. ; ubi notatur

)

hareticum niti in eo, 2u0d Dominus noflev omnia

E

quecunque voluit , fecit. 3tum ; volens Chriftum

d

non eííe mortuum pro mundi redemptione

eft quidem hareticum; fed Gottefchalcus tan-

f

rüm negat Chriftum pro reprobis effe mor-

tuum perpetualiter ; hoc eft, cüm voluntate ab-

l

t

foluta donandi illis perfeverantiam & coronam,

J

cüm Hincmarus l. c. C. 35. fic eum referat lo-

[

quentem: 74L/i procul à me , ut vel illud [olum-

modo velim fommiave , uedum [emel fufurvare, ut

ullum eorum perperualitev. fecum periturum anti-

quus vapere valeat anguis , pvo quibus vedimeudis

tam pretiofus Dei nofiri fu[us efl Sanguis. Alia ve-

ró , qua Gottefchalco imputantur , dogmata. in

Confeffione ejus non extanr. Corf. J. Remi-

ä

gius , Prudentius; Lupus Ferrarienfis;- Lugdu-

nenis

*

[

L

Dg Dzo UNo

lo1rEI

nenfis Ecclefia, & Valentini Patres videntur fi-

1 d«

QO

de digniores, quàm Hincmarus: erpo cüm hi

Gottefchalci ejüsque dogmatum defenfionem

TU

n

fu(Ceperint, equum erit benigniüs fenrire de

Gotteíchalco , dicendo nempe, verum quidem

J

iif

dogma ab eo affertum, fed vel ab illo impru-

denter neque ex chari(mate defen(um, vel ab

&

ln

aliis malé intelle&um fuiffe. Cozf. 44. Hincma-

rus Gottefchalcum ubique accu(at, quód ean-

dem proríus teneat pravitarem doéctrine cum

JE ]

1

Monachis Adrumetinis , alíisque veteribus

Predeftinatianis: fed herefin predeftinatianam

rt |

l.

nec Adrumeti nec alibi circa etatem S. Augu-

(2

ftini enatam cffe, faprà affertumn eft: ergo ejus

do&trina malé intelle&ta fuit; prafertim càm

W

Gotrte(chalcus fiepius profeffus fuerit nihil aliud

7

fe velle admiitere, quàm Auguftini doCtrinam,

adeó. ut tefle Hinemaro L. de non trin. Deit.

j

dicere foleret: /4uguflinus moffer.

. 1. ad arg. N. M. 'Tum quia ante Con-

feffiones editas illius fententia in duplici Conci-

lio per interrogationes jadiciales expreffa erat:

tum quia eadem ex aliis ejus fcriptis ab Amo-

lone & Hincmaro intellecta. fuit: tum quia

confeffiones illee poft damnationem (criptie vel

carceris taedio, vel fü$ defendendi ftudio, vel

aliorum hareticorum- fuos errores diffimulare

confuetorum exemplo captiofe & ambipue

funt.

B. 2. V. . Quantumvis enim fenfum

Catholicum patiantur. ejus propolitiones ali-

—

qu2 , tamen collate cum aliis, quas num. 427.

retulimus, habere illum nequeunt. Preterea

$ss 2

veró

".

1012

Dr Dro Uxo.

veró fenfu catholico non fuiffe ab eo acceptas,

h

vel ex eo fatis manifeftum eít, quód nunquam

[

apertis. & minime ambiguis verbis. declarárit

1I0

admittere fe preedeftinarionem. ad panas tan-

À

tüm, loqui unicé de voluntare efficaci falvandi,

ac de effectu & fructu Patfionis dominice, &

[

preter hunc íeníum particularem probare etiam

1

fenfüm communem alium ;; quod tamen facere

oportebat, ficatholice cum füis judicibus ac uni-

veríali Ecclefia. fentire ftaduiffet.

"d pxob. N..

[

ubique fecundam partem ; quia; àr Hincmarus

L.deprad. C. 15. ait heec ad fücum facienduns

addita fuerunt , Gumutabazt quidem erroris colo-

vem , fed odovis atque [apovis antelligentid idem. ve-

dolebant. : Quoad xmum enim error cubabat ia

€o , quód ad mortem afferat reprobos effe pra-

deítinatos propter peccara //militer omnino , h. e,

antecedenter , abíolut& &incommutabiliter ; ac

:ïg

ele&i per gratuitam gratiam fünt. praedeftinati

ad vitam: cim enim , üt objicie l. c, Hincmarus,,

sonnifi per peccatum pevvenmi po[fit ad. intzritums,

fequebatur. Deutn pradeítinato abíoluté &an-

tecedenter fine, predeftinare etiam ad medium

unicé neceffarium,

Atque hinc L, cir. C. 1o.

Iï

fic Gottefchalcum confutat , quafi dixerit , ideo.

hominem impium fieri &ad peccatum trans-

gredi: quoniam impius eg9 tvansgve[ov efd à. Deo

prefitus: hinc Raban. in ep. ad Notting. de

Gottefchalcianis ita refert: Pewditionis u con-

ditovem afferumt. au&ovem , dicentes , quód. ficuti,

qui pev pve[cieutiam Dei ac pradeflinationem vo-

cati funt, ad percipiendam gloviam vita eteruanon

.?0 -

Es

Dzr Dxo UNqo."

Io013

15

polfutt tton. alvavis ita €9 il qui ad etermum in-

jam

zevitum vadum , pradeflinatione Dei coguutuv , €9*

T

zon po[Jumt evadere imevitum : bhinc denique

MF:- |

Amolo in ep. ad Gottefchal. dogma hoc vocat

TU

!

ervorem vel potiis immauiffimam impietatem , quee

'? &

suevitum: damnationis illorum Dei. culpam facit ,

il

qui illos 1ales effe couflituiz.

uoad adum error

m

erat in eo, quód unam duntaxat in Deo volun-

jj

tarem efficacem & abíolutam ílatueret, & tex-

l

tum Apoftoli de voluntate divina falvandi om-

n5

nes non pareretur ad reprobos extendi, üt

J

Hincmarus L. de prad. C. 24. demonftrat.

j

Quoad 3/zum error fuit, Chriftum non effe

f(«

mortuum pro reprobis , qui fequebatur ex eo;

W

quód nullus perpetualiter pereat; pro quo Chri-

Ítus fuerit morruus ; üt ex ipfo textu allato

W

conftat, cujus fparticulam perpetualiter edvería-

A

rii malà ad Chrifti redempuonem transferunt.

j

d Couf. L. &. 1. Non finceré admodüm

N

agi ab Adverfariis, qui unum Hincmarum ex

lj

una, plures autem nominatos ex altera parte

conftituunt ;; càm ab Hincmari partibus pre-

n

ter Joannem Scotum & Amalarium, quos faci-

"

l& omiffos toleramus , fteterint Rabanus , Amo-

lo, Pardulus; Patres item Moguntini, & Ca-

J

rifiaci in conventu duplici; quin & Synodus

H

'Tuilenis II. quatuordecim provinciarum, üt

ex hujus propofitionibus num. 426. notatis li-

quet. . R. 2. N. 4. Quia major fides debetur

Rabano, Hincmaro & Amoloni, non tantüm

