eam nihilominüs com

ponere intelligeretur.

p« 2. IN. 0. p. Int. ad Pro

b. D. Attributa &Per-

fonze aliàs in ftatu rea

li carerent perfeétione N.

in ftatu formali /uj4. fi fpe&entur üt diftinétee

& ab effentia feparatee C. fecus IN

65. Jufl. 1. Etfe à fe idem eft ac

effe necef-

ofluunt om-

fario : fed ex ente neceffario non pr

nes perfectiones; cüm dentur ent

ia neceffaria

Conf. [ Ex

etiam creata & imperfecta: ergo.

afeitate non profluunt gra

dus fubílantie , vi-

"

a non fünt attribu-

ventis, fpiritüs &c. , tum qui

ta: tum quia fünt fpecies entis, que non con-

cipiuntur ex effenti

.

a profluere: ergo afeitas non

eít radix omnium

Dei praedicatorum. . Cogf. IIT.

Afeitas formaliter importat fufficientiam effen-

di, feu omne id, quod requiritur ad hoc, ut

eus exiftat: fed ad hoc non füfficit radix per-

fe&tionum, fed requiruntur formaliter onineg

Eerfe&iones: ergo.

-ao Di

——

V. M r st P N T Ea UPPU RERÉSRILTUCUIPUMTULC T amool T RRM TR RUEUSUE UET a NU LE

"—

Ds Dro 'UNCL

Y4I

ld

&. D. M. Effe à (e idem eft ac effe neceffa-

H

rió quomodocunque N. ac effe neceffarió ome

t

1l

nimodé , nempe cum omnimoda füfficientia ad

exiftendum & adaequata independentia ab alio C.

K

fed N. hujusmodi ens neceflarium aut creatum

TE

effe poffe aut imperfectum. — d. Corf. Z X V.

o

44. Nam quod gradum fübflantig attinet; jux-

!

tà multos is formaliter imbibitur in afeitate, ab

ul

eáque nequidem per mentem diftinguitur ; cüm

fit

à fe feu effentialiter exiflens, precifo quocun-

m *

que alio videatur formaliffim? per fe exiftere;

hv

juxta reliquos immediate fluit ex afeitate; cüm

&t

re&é fequatur: Deus eft ens à fe, ergo exiftit

pu.

per fe, feu eft fübftantia.

Porro gradus vi-

eN

ventis habetur inintellectu ac voluntate divina;

la

gradus fpiritüs in fumma Dei fimplicitate; quas

effe proprietates divinas, atque ex afeitate divi-

IQCC[

na profluere; & per fe patet , & infrà etiam de-

r

dU

monítrabitur.

"d Prob. ym. D. Hi

adus

diii

non funtattributa ftrict? ralia; feu quee efferun-

É

jb

tur adjective & füb conceptu forma accidenta-

j

m

lis C. Non füntattributa minüs ftricta; & fumpta

rbl

pro predicato fecundario & füpponente radi-

. Qu

dicem fui feu preedicatum aliud prius, cui no-

sU

ftro concipiendi modo attribuitur; & ex quo

Jl«

fic deducitur N. * 724 27. D. Gradus fubftan-

Jf

tize, viventis &c. adequate fümpti fünt fpecies

u

entis C. inadaquaté fümpri pro differentia fpe»

(u

cifica & conflitutiva, ícilicer pro perfeitate,

intelle&tivitate ac immaterialitate IN. : : Si veró

j

.hác pofteriori ratione confiderentur, plané ni-

,] ^ hilobftar; quominus refpectu entis à fe dican-

Tur

Bs Duc Ükb.

142

tur fluere ad modum proprietatis, atque deeo

etiam przedicentur in quale, & ür accidentia lo-

|

fï

"Ad Couf. IT . D. M. Afeitas formali-

gica.

f

;er importat füfücientiam effendi metaphy-

ficam , feu omne id , quod requiritur ad hoc; ut

Deus exiftat fecundüm effe metaphyficum C.

fufficientiam phyficam effendi feu id &c. N.

l

Has enim perfeétiones, qua ad effe phyficum

f

Dei requiruntur, afeiras folüm importare debet

radicaliter, ne fecundàm noftrum concipiendi

modum effentia Dei phyfica cum meraphyfica

(c;

confundamr. -

DISPUTATIO II.

De Attributis Divinis

GAPUT L

De 4Auvibuis Dirvinir im commumi.

Nter perfectiones, quas ex effentia Dei me-

I

taphyfica profluere diximus, maximé an-

nurneranda fünt attributa, quorum nomi-

ne , fi latiffime fümantur, intelligitur quidquid

de Deo veré pradicatur: fi laró; intelligitur

perfectio divina quzcunque preedicabilis per

modum formae adjacentis, feu praedicati ex el-

fentia divina fecundàm noftrum concipiendi

modum dimanantis: fi ftriélà ; inrellipitur fola

perfe&tio fimplicirer fimplex abfolut? ac necet-

farió ratione proximé dictà preedicabilis.

De

his porro füb poftrema acceptione fpectatis fo-

let in communi queri: num fe invicem aut e

fen-

IDE D&o UNo.

145

jj

fentiam incladant, an veró & quomodo tum

l

mutuóà fe tumab effentia diftinpuantur? quod

Ü

idem argumentum dum tractare hic füfcipimus,

l

tamen neque de pradicatis Dei relativis, v. g.

X

paternitate vel filiatione, neque de actibus di-

u

vinis liberis fcientiee aut voluntatis queeítionem

]

inftituimus; tum quia illis attributorum ftricte

U

fumptorum notio ac conditiones non conve-

j

niunt: tum quia Autorum fepe alia mens eft

de his ac de aliis attributis ob fingulares diffi-

)ieqäi

1ylw

cultates, quas proprio loco propofitas faciliüs

fuperare licebit; quàm íi à fedibus füis quafi

avulíie hunc in cumulum: conjiciaqtur.

ARTICULUS L

du ZAibuta in fuo couceptu & formaliter incla-

dant e[fentiam aut [e izvicem ?

lh

66. NTOra. Certum eft 11ó, quód attributa

realiter includant effentiam & fe invi-

L

cem: cüm hec omnia habeant inter fe identita-

)

tem realem, quz eft inclu(io adaeequata & mu-

fioft*

tua; & à parte rei non dentur forraliter attri-

dquid

fu

buta, fed folàm eadem fimpliciffima entitas di-

vina. 2dà, quód, i dantur precifiones folüm

r

"d

formales & ex parte actüs, unum atrributum

includat alterum & effenriam materialirer. ac

yett

rl

identicé ; fecus veró res fe habeat, fiinter attri-

buta detur precifio obje&tiva: quae ramen Phi-

y

lofophis relinquimus,

3tió, quód atceiburum

formaliter explicité in fuo conceptu non inclu-

il

i^

dat aliud vel eflentiam; quia aliàs non effent

plura

f

144

D& Drgo Uuno.

plura attributa fecundüm

noftrum concipiendi

B

modum ; imó hoc ipfo nullum daretur attribu-

[

botum, fed purum effe divinum, quod tamen

[

heo-

1ii

Scriprura & communi Patrum feníui &'TP

logorum repugnat. Unde queftio in eo

dun-

1il

B

taxat verfütur: An attributa formaliter implici-

i& involvant effentiam, aut unum aliud, v. g.

K

[*

mifericordiajuftitiam? Porro formaliter impli-

cit incladi aliud. nihil eft, quàm efle partem

li

[

metaphyficam alterius; feu effe de ejusdem

q

conceptu definitivo; quia omne quod includi-

Y

tur formaliter , eft intrinfecum , & omne intrin-

fecum eft pars, feu id, fine quo totum immee

diat? & per locum intrinfecum nec effe nec con-

cipi poteft.. Quanquam ne hic queftionem de

nomine faciamus, facilé , ütetiam alibi dedimus;

RO MGRP EL EOE

concedimus , non folüm conceprum definitionis

in conceptu definiti, fed etiam gradum meta-

phyüc

um füperiorem in inferiori ; & fingularia

in termino univerfali

univerfaliter fumptofor-

i

maliter implicité continer

67. Dice. Attributa d

ivina formäliter im-

plicité non incl

udunt effentiam Dei , aut fe mu-

tuó, necetiam includuntur ab effentia.

Prob.

L. Autovitate. Patres plures paffim dicunt , at-

tributa divina non effe naturam, fed circa natu-

D - s aM ERE r 7 r M EM U. L

ram, in fenfü fcilicer formali. Sic Cyrillus Alex.

L. rr. thefàuri ait: Que circa fubflantiam |Da

ii

-

confpiciuntur , ut tou ipfa fiut [ubftantia , eg quam-

vis nibil accidat. [ubflautie, Dei , tamen cogo[ti-

anus , noumunquam quafi accidentia dicere , €9 men-

. I.cOnt.

r EE

fe accideutium inove concipere, S. Bafil. L,

Eunom.

-Dzs Dro Uxo.

145

f

Eunom. Quonaem pa&o, inquit, zou devideudus

m

efl, qui creaudi vivtutem [ubflantiam divinam e[fé

M

dicat , fi provideutiam vuv[us Jubflantiam ,. eodem

lil

qnodo prajcientiatm , 99 omuetn itidem operariotiem

J

amportat, Ergo. Conf. ex art. feq. , ubi contra

(

Eunomianos ftatuemus dari diftinctionem ra-

j

u

tionis inter effentiam Dei & attributà, & intet

lt

)

ea ad. fe invicem comparara; unde fuüà fponte

r

fluir, unum ab altero formaliter implicite in-

M

Y

cludi non poffe. — Prob. 7. Ratioge. Quod' in-

Jui

cluditur in altero formalirer implicité, debet

yri

includi vel ür definitio in definito, vel üt pra-

j

dus fuüperior in inferiori, vel üt fingulare in

[

termino univerfaliter fumpto : Sed nullo ex

nü

his modo aut attributa ab effentia, aut effentia

7105

ab attributis,aurunumab alio includitur; quod

"

NNam 1720. Effentia Dei

Qni

declaratur per partes.

"at

metaphyfica cüm non confiftat in omni per-

»ularil

fectione, fed in ente à (e, & afeiras fir prima

ratio üt divifiva fic & derterminativa entis; fe-

ïofor-

quitur r. attributa non contineri in effentia tan-

quam fineularia in termino univerfaliter füume

2l ]

ernl

pto: 2. Non contineri tanquam definitionem

fl

i& definito: 3. Neque ranquam gradum füpee

riorem in inferiori.

2dó. Cüm attribura di-

l D

fiy

manent ab effentia tanquam radice metaphyfi«

ca, & metaphyficé adjaceant tantüm effentizes

; AlCX»

J

fequitur ruríüs afeitatem nec üàt partem defini-

T

tionis, nec üt fingulare, nec üt fuperiorem

grsdum in attriburis includi.

4150 Cüm mi-

/

i

fericordia v.g. formalirer recté definiatur vis&

lienam ; juftitia

oori

v?r-tus; füblevans e.ge-&a::evm à

autem

(

146

Dz Dzo Uxe.

[

.autem vis & virtus remunerativa mepitorum &c.

Ü

iterum fequitur nullo ex predictis modo à ju-

li

ftitia mifericordiam aut viciffim formaliter im-

Conf. ldeo effentia divina

Ü

plicité contineri.

i

metaphyfica formaliter implicit& includeret at-

lr

tributa, & hec eflentiam aut fe invicem; ef-

n

(entia veró hominis volitivum, rifibile, admi-

(

rativum, aut pradus metaphyfici alrerius entis

f

creati fe invicem fic non includerent: quia ef-

Ti

fentia divina & attributa fünt infinita; quo

creaturis non convenit: Sed hec ratio eft nul-

y

)

li; tum quia quodlibet attributum formaliter

[

eít infinitum duntaxat in füo genere ac linea;

non veró in omni nifi realiter ac identicé: tum

d (int infinita, folüm fequitur,

quia ex eo, quó

quód exigant adj

acere afeitati & fibi invicem;

formaliter implicité inclu-

non veró, quod fe

dant: eroo.

69. Objc. Ss.Patres paffim docent, r. Deum

effentialiter feu per effentiam effe , quidquid eft:

m a AE us 7 — M EE .

2. Deum non alio effe magnum, alio Deum;

íed eo magnum, quo Deus eft: 3. Non minüs

effentialiter de Deo dici attributa; quàm cor-

us & rationale de homine: 4. Non licere

P

riüs dicere effentiam Dei, quàm ejus bonita-

»

tem, magni

tudinem &aliaattribura. Sedhac

ffunt de identitate rantüm reali

intelligi non po

I W — RA WP LP m

inter effentiam

& attributa: Ergo intelligenda

R

—

funt de identirate formali falrem implicita,

Corf. 1. Ensab alio colligir ornnes imperfectio-

erte*o x

nes creaturarum, ranquam ratio formalis ad-

m

sequata earum. omnium, üt effe finitum;

[(29.]

Dg Drzo Uxo

147

i

tentiale, contingens &c: ergo ex adverfo ens

à (e collipit & confundit omnes perfectiones

i

L

divinas; prefertim quia'ens à fe formaliterex-

cludit ornnem vacuitatem feu imperfectionem ;

J

RE

adeóque involvit fümmam plenitudinem in ef-

fendo fecundüm totam latitudinem entis, feu

jc

ET

Yl«

omnes perfe&iones feclufis imperfectionibus.

d

Conf. 14. Conceptus effentize metaphy(icaee Dei

fe habert ad attribura, ficut fe habet conceptus

V 5

rationalis in homine ad preedicata apprehenfivi,

gi

n

j

judicativi & difcurfivi: Sed hec tria in conce-

i

M

ptu rationalis fogmaliteþ implicité includuntur:

J

ergo.

R« 1. ad arg. univerfim, eo inprimis pro-

; li

bari nimium , nempe attributa divina etiam ia

[UI[UI

effentia Dei meraphyíica contineri formaliter

m

o

explicité & directé: deinde etiam probari u!tra

mentem & fenfüm Patrum, qui per ejusmodi

predicationes & afferra voluerunr duntaxar in-

u

dicare, atrribura non effe accidenria phyfica &

yid

realiter diftincta; fed perfectiones fübftantiales

[an

;nij

& realiter identificatas cum una fimpliciffima

entitate divina: unde conftat, eos locutos effe

m

de eflentia Dei phyfica & in fenfu reali; non

It

bontt

&utem de metaphytica & in fenfu formali, quae

etiam ratio videtur effe; cur S. Anfel. hiclau-

J

li

mre

dari folitus, in Monolog. C.16.dixerit: Sum-

ma fubflantia uno modo , uud confidevatione eff,

Iigend'

quidquid efl, effentialiter ;; càm fecundüm om-

lp[]CIH

fiem modura & confiderationem etiam mera-

d

er, nempe ens à

j £

phyficam fit aliquid eii-"em.iä-ic

z

2de,

J Pol

p

l

148

Dg Dro Uxwo.

fe, & aliud attriburaliter tantüm, netnpe

(

ftus, fapiens &c.

K ju;

rl

are licét minór abfolutä negari poffet,

tl

Qu

4

fingula tamen claritatis gratià percurrendo,

. 2. ad 1. D. Deus eft. effentialiter firi&te;

fy

quidquid eft, /V. minüs firicte feu neceffarió C.

(

Item: Quidquid eft; eft per effentiam phyfic

üt

fà

fümptam C. metaphyficeé fümpram , Su/d. eft

li

illud omne vel radicaliter vel formaliter C. for-

maliter etiam implieite /V. ;44724. D. Deus

Tà

non alio eft magnus & alio Deus in fenfü reali

q

& fpectatà effentià phyficà C. in fenfü formali

& ípectatà effenrià meraphyficà /V.. Similiter

)

diftinguenda eft altera pars... 4 3. D. Non

D

minüs effentialiter.in fenfü reali ac identico &

Í

fümendo effentialirer pro neceffario, de Deo

|

dicuntur attributa, quàm de homine corpus &

rationale C. in fenfü formali & metaphyfico;

ac fümendo «à effentialirer rigorose V. 24d4f.

D. Non licet priüs prioritate caufze & emana-

ä

tionis realis dicere effentiam quàm artributa C.

prius

prioritare confequentie & emanationis

formalis .^. /4d Conf. £. &. D./4. Ensabalio

l

radicaliter colligit omnes imperfectiones crea-

f

turarum, C. formaliter /V.

Idem cum pro-

]

portione dicendum de ente à fe refpectu perfe-

fectionum; unde paritatem pro nobis pugnare

colligirur. Ad rationem addiram D. — Si ensà

fe fpectatur phyficà , formaliter excludit om-

nem vacuitatem eflendi &c. C. . Si meraphyfi-

t

c& M. Poftremo modo fpectatum formaliter

l

tantüm excludit vaeuitatemn effendi in ratione

l

effen-

'DE' Dro Uxo.

149

effentiali naturee feu deitatis, radicaliter veró

t

effendi vacuitatem inratione attriburali; exquo

IO"EI;

ulterior refponfio ad adjuncta facilé innoteícit.

(

Ad Conf. II. 9. iV. M. I1deo enim in rationali

il

if

formaliter implicité continentur tria illa preedi-

dU

cata, quia refpectu illorum rationale fe habet,

)h& üw

üt conceptus quidam univerfalis, qui per illa

ll

[

tanquam per füa fingularia vel fpecies particu-

CR

lares copulativé fumptas explicari petit; cüm

»

rationale idem fit ac principium omnis inrelle-

[i

&tionis feu cognitionis fpiritualis, füb qua ran-

(ori

quam (üb genere continentur velut fpecies ap-

iil

prehenfio, judicium & difcurfüs: unde cüm

M

effentia Dei refpe&u attributorum non habeat

tíc0

íe eodem modo, difparitas fe ipfa prodit.

Wc De

69. Iufl.I. Attributa à parte rei funt de ef-

Lgusï

fentia Dei, & in ea includuntur: erpo etiam

ratione noftrà & formaliter. —Pro/. Conf. 1. quia

hyncc

i

effentia Dei phyfica & metaphyfica à parte rei

nondiftinguuntur: 2.quia conceptusnofter ; ut

v gmim

j

fit rectus , debet conformari rebus, adeóquefe-

cundüm noílrum concipiendi modum etiam

mg[lom

m

includi in effentia, quod à parte rei illi intrin-

u qu

fecum eft: 3. quia effentia Dei concepra àt non

m p

includens attribura ficto & alio modo concipi-

i Peff-

tur, quàm in feipfa fit.

Couf. I.. Perfe&tiones

) p

pure, quc effentialiter dicuntur de creaturis;

Q e

v. g. effeintellipens, vivens &c., magis con-

veniunt Deo: ergo etiam de Deo debent effen-

]i of

pl

'tialiter dici, & confequenter in ejus efTentia

incladi. Cezf. IJ. Effentia divina non folüm

ma](fä

a

realiter , fed etiam fecundüm noftram rationem,

ebpet

K 3

dit

p

t!o

Dzr Dzo Uwmo.

Wf

debet concipi 'àt a&us puriffimus ac fine ulla

orentialitate vel perfectibilitate; item üt fim-

liciffima: Sed neutrum haberur, nifi (ecun-

t

lo

düm rationem etiam includat füa attributa:

ergo.

ftt

phs

x&. d arg. N. Conf. ,. quod rurfus nimium

probar, nempe nec dari effentiam metaphyfi-

J

cam à phyfica formaliter diftin&tam, nec pre-

]

cifiones menris fine fictione. — 2d prob. 1m. C.

«

aff. fed .. Jl quia licet effentia metaphyfica

].

& phyfica realiter fint idem, forraliter ramen

W

diftinguuntur, atque hinc quse realiter ii phy-

l

fica includuntur, non etiam hoc ipfo continen-

tur formáliter in metaphyfica effentia.

Ad ad,

p«

9

t

D. Conceptus ut fit phyficé re&tus, C. utme-

taphylic? re&tus fit, — ubd. debet conformari

rebus adequai& & fecundüm omnem perfe-

é&tionem in iis repertam, IN. inadzequat& & fe-

curdüm pfadicata tantüm effentialia ac primó

conítirutiva & diftinctiva C. — 42. 37. V. p. t.

ä

l

quia precifio ex communi Scholarum fententia

potett effe. (ine fictione ac mendacio. . 2. D.

Concipirur alio modo , h. e. inadequato C.

h. e. falfo:aut contrario IN. — Licet conceptus

ä

2

verus nihi! debear excludere pofitivé ,^ quod

rei ineft , aur pofitivà includere, quod in re

aliqua non eft ;

noa tamen neceflarió debet

exprimere ex- vel implicité omnes rei formali-

tates , ut ex do&trina de precifionibus manife-

ftam eft. — d Conf. F. w. T. 4. Quia quam-

vis concederetur, quàd effentia Dei magis

2

exigat efle v g intelligens & vivens ;

quàm

Oomos

—R

Dz Dro Uwo.

I$I

il

homo, propterea quód exigentia divina minüs

u

fit fruftrabilis quàm humana , de quo videri.

if

poteft 'Tr. de Fide ; tamen hec predicara in

ld

homine fünt primaria & generica; in Deo au-

tem íecundaria duntaxat & ex eílentia meta-

It

phyfica tanquam radice formaliter profluentia.

yl

Unde D. Corf. Debent effentialiter phyficé de

Deo dici, feu fecundüm effentiam Dei phyfi-

i

"

cam C. effentialiter metaphyficé, feu fecundüm

effentiam metaphyficam IN. 744 Conf. JI. W.

j

D. M. Effentia Dei etiam fecundüm rationem

m

nofiram debet concipi üt actus puriffimus & üt

p

n

fimpliciffima , per hac excludendo omnem

ofi-

1

potentialitatem, perfectibilitatem & comp

LT

tionem realem, phyficam & intrinfecam , C.

m

etiam intentionalem ; logicam & extrinfecam ;

t

N. Potenrialitas, que non eft in ipfo fubjecto,

f

neque in illud aliquam imperfe&tionem derivat;

n

neque, fietiam imperfectum concipiendi mo-

dum arguit, talem tribuit objecto repreefenta-

"

yeti

to imperfeétionem, quee illud in feafficiat. Si-

militer compofitio rationis fimplicitati non ob-

l[:)' (

flat: ac preterea res fecundüm rationem etiam

fimplex nonnifi unico conftaret & preedicato ;

qpi

& nullam haberet equivalentiam.

quoü

j

- go. fufl. 1. -Quodlibet attributum eft ens

divinum ; item formaliter diftin&tum à perfe-

d

mläü»

&ionibus creatis: erpo includere debet Deita-

tem vela(eitatem: Cozf. 7. Quandounum fine

y

j

altero concipi nequit, alterum formaliter in-

cludit: fed attributa divina, que fecundüm

mgïi

u

nosfünt proprietates metaphyfice ; concipi ne-

4

queunt

m

ais

155

Dr Dro Üno.

queunt fine effentia Dei metaphyfica, tanquam

yadice: ergo. Conf. J7.

uodlibet attriburum

in feníu formali eft ens & fübítantia: erpo heec

m od — R

predicata formalirer includit : ergo & reliqua

etiam.

. D. rm. p. 7ut.

; Quodlibet attributum

eft ens divinum realirer C. formaliter , fubd.

E E E MLC

per inclufionem forma!em & meraphyficam N.

per adjectionem C.

Adjectio meraphyfica

non dicit effe partem alterius,. fed folüm exi-

entiam adjacendi, üàt in phyficis calor füm-

1nus exigit igni adjacere , ignem tamen non

includit.

2dum p. "nt. D. Auributum quod-

libec formaliter diftinctum eft à perfectionibus

creatis propter inclufionem formalem diftin-

&tivifecundarii, nempe infinitudinis in propria

fibi ratione C. propter formalem inclufionem

Afeitatis N. — Quin & ad formalem dittinctio-

pem füfficit, quód attribura divina afeitati,

erfe&tiones create autem adjaceant abalietati.

2

"d Corf. L. &. D. M. . Quando unum nequit

fine altero concipi imimediaté, vel in re&to &

per locum intrinfecum, formaliter includit al-

verum, C. quando tantum mediaie, vel in ob-

liquo & per locum extrinfecum N. — In pofte-

fiori enim caíü illad alterum non eít pars &

formaliter inclufüm, fed connotatum duntaxat

aut metaphyficé adjacens, üt hactenus diximus.

Ad Conf. I 9. 1. D. 4. Quodlibet attributum

in fen(ü formali eft ens & fübftantia per adje-

élionem metaphyfíicam C. per metaphyficam

inclufionem IN. ^ Quia tamen hec diítinctio

Qe

»

Dz Dro Uwo.

153

ii

dependet ex Philofophica controverfia de entis

Wt

univocatione, quam huc revocare nolumus;

N

etiam aliter &. 2. /V. Cozf. Difp. eít; quia pr&-

dicara entis & fübftantiee habentur hic tanquam

q

füperiora, ifta autem ab inferioribus formaliter

ff

includuntur velut genus in fpeciebus: hàc ra-

il

tione autem non haber fe effentia refpetu at-

N

tributorum, aut viciffim, neque eriam unum

az:ribuyum refpe&u alterius.

j

f

Jf

ARTICULUS 1l.

Ht

än Attviluta tum . ab effentia tum intev fe diflin-

]i

Q

u

guantur per vatiouem ?

1

Ota. Diftin&tio mentalis feu rationis

jl

71

duplex communirer ftatuirur, altera

)pn

od

rationis ratiocinantis, altera rationis ratioeinae

ta.

1ma tota te renet ex parte ments abSQäïä'

ao

(ft

ulloin re fundamento; éftque eorum; quime-

tam variorum in eadem re nominum diftinétio-

li

i

f

nem agnofcumr; uii fi quis diftingueret enfem

9

ol

inter & gladium, Petrum inter & Cepham:

2da eft, qua fit per rationem cum vero in re

j

lfj

möb

fündamento.

Aflignatur autem duplex ejus-

modi fundamentum ;

alrerum extrinfecum ,

ol

L

quod eft varieras effe&tuum, alterum intrinfe-

cum , quod eft excellenria virtutis varios pro-

nf

i]

ducentis effe&us, vel eminentia & equivalea-

üm

yu

tia pluribus realiter diftinctis. Queenam ex bis

"

diftin&io conveniat effentize & attributis, qua

aj

ff

feinvicem formaliter non includere füpràoften-

H)CWJ

dimus, jam quzritur.

Ín

i

$

NY

154

D Dso Uxo..

Ía hac queftione Anomoei , quorutri ducés

P

M

fuerunt Aétlus & Eunomius, ftatuebant nequi-

i

dem per mentem admitti debere diftin&tionem

inter effentiam divinam & illius proprietates

[

etiam relativas ; multó minüs abfolutas; quo

pofito cüm affererent totàám Dei naturam à fe

W

W

cognofci , ubi Deum conciperent àr ingenitum;

concludebant Chriftum non effe Deum , qui ab

g

omnibus diceretur & concederetur eífe geni-

Tt

tus; eoquód difcrimen inter naturam & perfo-

h

nas à Scripturis commemoratum non in no-

D

T

firum concipiendi modum, fed ipfam rem re-

fündendum effet.

Ubi veró urgebantur Scri-

)

pruris, que effentiam divinam aliter ac attri-

]

buta, & unum etiam attributum alio modo

quàm aliud exprimerent; refpondebant; hisfo-

ni duntaxat & nominis differentiam innui, ne-

que nifi voce duntaxat (apientiam v. g. à mife-

ricordia aut effentia divina differre.

In Nominalium fchola, quamvisinter effen-

z

tiam Dei & relativas perfectiones à plerisque

admitreretur diftinéctio rationis ratiocinate, &

nonnullis etiam formalis ex natura rei, tamen

effentiam inter & attributa non erat recepta alia;

;

quàm nominalis feu rationis ratiocinantis; fed

& hinc fchole bujus Sectatóres; tefte Daluzio,

à Facultate Sacra Parifienfi & finu ejecti fuerunt.

Sunt tamen, qui Nominalium fententiam ad

controverfias fcholafticas revocent ; tum quàd

infua do&trina nullum errorem fundarent: tum

quód plures eorum dicerent, folüm quidem

eíle divería nomina, qua eandem rem ífüb

i

eadem

Ds Dro Uwo.

15$

il

eädem intrinfaca formaliate fignificant, fed

x

tamen ratione co

It

;

nno;aï;, quöd refpiciant ; aüä

indicare.

T

72. Dico. Fífentia divinaab attriburis, &

qi

hzc inter fe diftinguuntur per mentem, &

ul

quidem diftinctione rationis ratiocinate, Prof.

J

Vm. pavs.

Inter ea datur diftinctio menralis,

qmob

quibus ex üfü Scripruree & Patrum non folàm

genL

tribuunrur diverfa nomina ; fed etiam rationes

perh

fpeciales & diverfie per nomina fionificatee:

nn

atqui effentiee divinae & artributis rationes ejus-

Jb

modi fpeciales rribuuntur: ergo. — .Azzov patet

N

tum ex ipfis perfe&tionibus divinis v.g. fapien-

at

tia, mifericordia, quas non folüm dicimus de

o

Deo, fed & dicimus in Deo effe tales, quz fi-

iefo

cut i creaturis diveríos effectus & conceptus

) Pe'

habent: tum ex apertis Patrum fcripturam lau-

n

dantium teftimoniis; Greg. INyff. enim or. 12.

fic inquit: Putat Eunomius , neque juflstiz vatio-

dit

aem diver[am effe ab bis , que dicla funt exiflere ;

neque Japienrie vationeim, €g' potentie, g bonita-

s

t

fis, Q9 uniuscujusque mominum, qua JDeo deceve

um

Et [fü bec flatuit Eunomius, quid

congr'uwzt.

ul

fruftra fevipture multis noiminibus divinam natu-

[

]

vam vcocant Deum , 4udicem , juflum ,. fortem ,

hum

longanimem ; cerum, mifericordem ? .. Bafil

n

L. 1. cont. Eunom..| Cin umum fit ]äcuïidüm, fub-

"m

je&um ; fitque uma fubflantia fimplex €g' non c

0Tj«

i

pofita, alids aliter fe ipfe nomimat ,. diver[as

appel-

f

latienes vatione diffidentes. [ibi ipfi accommmodans *

4

(«

tum denique ex ipfa fcriptura, qu& plures

m

fj

Deo perfe&tiones tribuit, quam ob rem etia

in

jl

156

Dr Dzo Uuo.

in numero plurali de iis loquitur Chriftus

f

[

oan. 16. v. 15. Omnia, quecunque babet Pater,

1mea funt; qua pluralitas càm non teneat fe ex

f

rte rei, neque etiam fit nominum tantüm

fed perfectionum, debeteffe (ecundüm noftrum

Q

concipiendi modum , cui plerumque fcriptura

facra in locutionibus fe accomodat. . Cozf. Ideo

[

maxime effentia divina nequidem diftinctione

menrali diftinguererur ab attributis, quia adtu

eadem eft cum illis: fed hec ratio plané non

impedir mentalem diftinétionem ; nam 1. etiam

effentia in divinis actu eadem eft cum perfonis;

». Chriftus actu obiit diverfa officia falvatoris;

aftoris , doctoris &c. ;

3. eadem omnino

:iä

anima eft, que intelligit, vult ac fentit in ho-

mine: & tamen datur inter hec omnia diftin-

&io mentalis, cüm mens concipiat eífentiam

Dei fine. perfonis , Chriftum falvatorem fine

ratione paftoris, animam fine potentiis aut po-

tentiam hanc fine altera; üt preter S. Bafilium

L. r. cont. Eunom. 'Theologi omnes & Philo-

fophi experiuntur & cenfent: ergo. ProP. 2dap.

Quee realiter licét identificata diftinguuntur pee

rationem cum fundamento in re, inter ea da-

hec enim

tur diflinctio rationis ratiocinatae ;

definitio & difcrimen eft hujus diftinctionis ab

illa rationis ratiocinantis: fed effentia divina &

attributa inprimis realiter funt identificata, üt

proximé oflendetur: deinde diftinguuntur per

rationem, üt ex 1ma parte conftat :

denique

diftinguuntur cum fundamenro in re; qnuia

preeter fundamentum ex parte noftri intelle&tüs

——

faniti

Ds Drzo Uxo.

157

ys

finiti ac infirmi, qui füummam & infinitam vir-

iil

tutem nequit unico. nobis conceptu exhibere,

t

datur ex parte Dei tum fündamenrum extrin-

j

fecum , nempe divería connorata & effectus

m

correfpondentes juftitiee, mifericordize , omni-

p

porentie &c,, tum fundamentum intrinfecum,

Ál

infinita fcilicet virtus & fümma, quáàunicà Deus

C

eequivalet infinitis entibus realiter diftin&is, &

d

preítat unus, quidquid illa preflarent: ergo.

ul

Conf. Que per diverfos conceptus concipiun-

R

turita, ur in illis diverfi exhibeantur refpectus;

o

diftinguuntur ratione ratiocinatà: fed hoc inre

u

prefenti habetur ; nam S. Bafil. L. 2. cont.

mini

Eunom. Aecef], inquit, proprietatum gatura

1

ut in fubflautie identitate aliud quiddam ofleudant.

ilin

Ex Greg. Naz. orat.35. Quid£ ag etiam immor-

t

zalitas &2 innocentia effintia. Dei funt ?. at fi ita;

y i

multe Dei e[fentie evunt , non unas aut cevtà come

u

pofitus ex bis Deus erit.

Adde teftimonia partis

!

(l

1ma, & num. 67. laudata.

p

73. Objc. lidem Ss. PP., qui Anomeos

oppugnárunt, docent omnia, que de Deo

Al

r

preedicantur, effe nominadiverfaà, quibus idem

omnino réfque una ac fimplex fignificatur.

T.

cniff

Exemplut habetur in in S. Bafilio qui ep. 8o.

Omnia, inquit, JDeo competentia tam. cogitata

]s

quam qomina ejusdem intev [ fumnt conditioms , eà

if

quàd circa. [ubyetla

vificationem mibil babeut di-

i

[

[/)

u[pif

fJcvimimis. Exgo.

uf. . Ens fimpliciffimum,

qualis eft Deus, nequit attingi variis concepti-

xniqh:f

"

bus; tum quia ens fimplex totum unico conce-

iàs

ul

pu repræfentatgr & exhiberur: tum quia al

ex

ji

158

Dä Dzro UNuo.

ex parte Dei deberent re(poadere plures ac di-

|tr

veríi conceptus objectivi, quod ejus fimplici

g

tati repügnar: ergo.

Couf.1I. Siatributa di-

b

flinguerentur per rationem ab effentia & à fe

fi

invicem, his nominibus fübeffent fingulares

äa&

notionesacidez, v. g. füubftantie, quód exi-

[

Y

flat per fe, zterno, quod careat inirio & &ine:

fed nominibus, quibus v. g. fubftantia aut &

t

!

ternitas in Deo exprimitur, ralesidec non füb-

fünt; quia aliàs dicendum forer Deum effe füb-

ftantiam rantüm, quarenus per fe exiflit, eetere

num tantüm , quarenus initio ac fine caret:

unde (equeretur, Deum non effe fübftantiam;

quatenus non per fe exifteret , nec efle ater-

nuüm , quatenus non careret initio acfine: ergo.

-y. D. 4. Docentomniaeffe nominadiverfa,

quibus realiter omnino idem acuna fimpléxque

ä

res figuificatur, C. quibus formaliter & per rario-

nem etiam idem ac una res fipnificatur IN. Per

hzc verbainfinuari duntaxaridentitatem realem;

non veró intentionalem quoque, probant tum

textus füprà laudati; tum fcopus fcriproribus

propofitus

; quin &ipfelocusobjectus, inquo

non tantüm plura nomina; fed eriam cogitata;

& confequenter plures de Deo conceptus afle-

yuntur. .4d Copf. L W. N..4. ad prob. 1. D.

Ens fimpliciffimum, tum realiter ac phyficé

tüum virtualiter ac meraphyficé tale unico con-

ceptu exhibetur totum C. phyficé ac realiter

quidem firnple& ;

non item metaphyficé ac vire

*

rualiter /V. — 44 prob. 2. IV. af Quia füfficit

fundamentum ex parte Dei, rum ex- tum in-

trin-

Dzr Dzso Uxo.

159

d

li

trinfecum füprà jam expofitum ; prafeftim

Jio

cüm ob fimplicitatem Dei etiam per conceptus

i

eunntiativos non judicemus Deo ineffe diver-

i

fas rationes objectivas, íed omnia realiter &

J

actualiter idem, ac nonnifiequivalenter & vir«

i

fute tantüm in ordine ad concipiendum plura

I

vel diverfa. 24d Conf. II s. IN. smiu. ,4d prob.

n

£2 feg. D. Foret hocdicendum & aliud fequere-

jfb

tur, fi utrobíque atrendatur precis? ad ftatum

1

inrentionalem , & intelligatur ratio formalis;

[2

cur predicati fignificatum competat, vel non

vis

competat; C; Sifpectetur duntaxart ftatus rea-

t

4f

lis, aut ab intentionali transeatur ad realem /V.

g

(j

Eadem videtur effe folutio S. Gregorii Nyff.

en

contra fimile areumentum ab Eunomio in at-

Vel (j

tributis zmgemitum €9 iucorruptibile formatum ;

x

dum ait; Zque fubje&um aipfum, Deus, fime

r

initio ef? acfine; quod quidem omne niomen ac no-

;

?ionem omnem fuperat.

KHoc veró ; quod efl, se-

fl

que ex caufa ipfum ovivi, neque unquam eJfe defi-

( if

qeve, bec nominum iftorum ingenitum; incor-

li

jf

ruptibile, commwmtz'öne declavatur,

»gqüf

.

jl

"ARTICULUS Ill

r

a Vitributa vel intev fe vel ab effastia etiam di-

] l

n

Jlüinguantur a&hualiter ante operam. mentis ?

j

(

012 I. Diftin&io, qua duobus actu in«

j

74 N

eft independenter ab inrellectu; & an-

nvlf

tecedenrer ad quamcunque mentis operatio-

fj

nem, realis vocatur, & triplex à plerisque ffa-

|

:uimr. 174 dicitur realis major; vel fimplici-

f

ter

P

160

Dr Dszo Uxo.

terac ftricl? realis, & juxta omnes intercedit

älx

Qu

inter duo, que vel feparata vel feparabilia vel

relativé oppofita funt.

Hanc diftinétionem at-

db

&

tributorum à fe invicem & ab eflentia admiüiff:

Gualterum quendam refert Auguftin. Nyphus

«

li

L. 12. Metaphyf. , & Socinianos etiam ftatue-

re colligitur ex eo, quód ftatuant Spiritum San-

W

K

&um non eíIe Deum aut perfonam divinam, li-

cir eum cum Scriptura Virtutem Dei vocent.

f

2da dicitur realis minor vel modalis, afferitur-

ue inter ea, quorum unur poteft effe fine

K

[

alio , fed non viciffim, üt tum inter rem & illius

modum tum inter varios ejusdem rei modos

accidere folet aut poteft. — Ad hanc claffern re-

j

ferri poteft in pra(enti materia error Mona-

chorum Szculi XIV. & Gracorum , qui Auto-

j

fterii Prae-

|

re primüm Simeone quodam Monat

fe&to, poftea Duce Gregorio Palamas Epifco-

o T heffalonicenfi, ac tandem Autoritate Con-

cilii Cplirani contra Barlaamun

D

& Acindynum

J;

Imp. Andronico Jun. celebrati;

quod (chifmatici

Grzci Oecumenicum habent, realiter diftin-

guebant inrer effentiam Dei & operationes: ha-

rum veró nomine inrelligebant in fuo fyftema-

te inprimis energias divinas; bonitatem fcilicet,

fapientiam & alias perfectiones; deinde etiam

ipfas actiones tum ad intra tum ad extra, quas

volebant effe fplendidiffimam lucem increatam

1

& medium quid inter Deum & creaturam,

quámque videri à fe ja&tabant, fi füppreffo fpi-

ritu inter orandum caput oculósque contortos

gtia

pectori inferiori & umbilico admoverent.

dici-

T

Dxr Dzo Uwvo.

I6r

]

iW

