tur, non eum in fe ipfo fed in Domino gloriari .

l

1

m

Oportet.

:

]

Mi adie ia

Ampta

a

d Conf.

N. A. Ad prob. ym. D. Glo-

j J

n

fitd

ria eft pratia formaliter & in fe ipfa, N. meto-

Aj

nymicé & in operibus, C. — Vitam eternam

'tmpo

reddi ranquam bonis operibus debitam, de fide

M de

eft, adeóque gloria nequit dici formaliter & in

I etp

fe gratia; quia tamen haec bona opera per gra-

ff

tiam Dei funt meritoria, ideo interprete Au-

Qd

.guftino L. de Cor. & Gr. C. 13. gloria nomine

A pit

ratize ab Apoftolo donari potuit. 744 pro£. 24.

A&mpl

D. Ratio predeftinationis ultima & praefüppofita

Atin

unicé fümitur à voluntate Dei, C. proxima &

u

hic controverfa, N. vel fujd. fümitur unicé à

LOT

voluntate Dei, per hoc excludendo tum opera

m

natüralia tum merita quzcunque predeftinatio-

A t

fü-

nis ad primam gratiam, C. excludendo opera

3 a

pernaturalia & motivüm feu meritum glori, N.

AWer

Bonitatem Dei in omnium fententia a(fignari

kf

pro caufa motiva, num. 357. jam notavimus:

"lnnt

fimiliter & alibi faepius diximus, gratice efficaciam

Anes

'& difcretionis radicem , atque hinc praedeftina-

1

tionis rationem ultimam à Deo repetendam;

",

fed de his fermo non eft, dum agitur de pree-

Mf

deftinationis omnimoda gratuitate.

Caterüm

Tl

quod Pfalmiftam attinet, loquitur ille duntaxat

Jdic

de falure temporali & liberatione ex anguftiis;

»]

ejusdémque caufam in fequentibus mox adjut-

m,

git juftitiam, innocentiam & obedientiam füam.

ïlden

ltem propofitum, confilium voluntatis & bene-

TR

O eo-

Plac;irum fepius à Scriptura qfurpatur pr

tUl

dem;

pj

É

86t

Dz Dro Uxo.

qi g

dem, & ad indicandum decretum liberale &

Y pott

gratuitum;fed curn pertinet ad preedeftinationem

fümptarn velad- vel inadzequatéad gratiam, op-

D G

ponitárque merito operumPelagiano ac Semipe-

N ml

lagiano.

d prob. 31. IN. ,4. Gloriam enim in

| ætemamv

-

tempore non dari gratis , üt datur gratia, certum

n t

eft de fide. ''extus plan& hucnon fpectat , cüm

jier t

ita exponendus fit: nullomodo fàlvabis eos.

pra

368. /ufi. II S. Paulusad Rom. C.9. à v.1 r.uf-

t Ab

que ad v. 23. videtur ex profeffo probaregratui-

T

tam praedeftinationem ad gloriam. 17:0quidem

TOv

exemplo gemellorum Jacob & Efau , quorum

mppmï!!

fors , in divinis benedictionibus diverfa, non ex

J

operibus fed antecedenter ad merita fuit determi-

ia

nata: 240 quia electio aliquorum ad gloriam eft

10p8

pura mifericordia , juxtaillud Exodi: Ad/fevePor,

üntt -

cujus mifeveor ; & aliud Apoftoli Corollarium:

mb

Ergo cujus vult, miferetur; quibus declaratur ,

n

omnem in falutis negotio fücceffum profperum

gmgü'.*l v

'effe effe£tum mifericordie diving,. non autem

TU

voluntatis aut contentionis humanze. 3770 quia

m

omnes homines fünt in manu Dei, ficut lutum

jelt

in manu figuli: figulus autem luti habet pote-

ndun

flatem, ex eadem maffa facere aliud vas in ho-

p

norem, aliud.in contumeliam; quo exemplo

iU

gratuira Dei electio ad gloriam ab iniquitate

yut

vindicatur , & querulorum objectio folvitur.

vl

Ee. 1. |V. agi hic de predefítinatione ad glo-

73 d]ua;

riam, cüm num. 317. oftenfüm fit, fermonem

fin

ibidem effe de predeftinatione ad gratiam fi-

Ü

g

dei ac juftitiam. — Neque his di&is officit ; rum

pe

ele-

-quód hi? mentio fiat propófiti fecundàm

€tio-

(

fl

]

$65

Dz Dro Uü'öxf

i

icpt

&ionem, que vox ad Rom. C. 8. fümitür pro

|

pradeftinatione ad. gloriam: tum quód pre- m

f

deftinati comparentur cum vafibus honoris &

mifericordie , ac preparatis ad gloriam. Nam

opet

jta

rmum multiplici ex capire effe fal(üm conflat

tum ex num 317.; tum ex num 366.; in 2dó

YOca

-

prar

autem praterquam quod poffit intelligi gloria

Dei extrinfeca feu clarificatio ,. illa comparatió

livel

Qu

inon evincit , api de efficaciter electis ad gloriamj

juftificatus enim hic dicirur vas in honorem ac

(uid

mifericordie , ac prarià Dei dirigitur & ordina-

prayi

tur in gloriam, quin debear efle efficaciter ad

n h

gloriam electus; üt ex textibus Ofeze & Ifaie

jrem

verfibus feqq. mox fübjun&tis manifeftum eft.

ERY

&. 2. Admiflo etiam feníü allegorico vel accom-

hr

tüm

modatitio de preedeftinarione ad gloriam ; quem

ufürpant nonnulli Patrum , /Vego. praedeftina-

Wg.

tionem graruirám, & que previfionem mert-

DI

torum antecedart , afleri. Ad hoc oftendendum

Y

fuübjungimus interpretationem omnium .ver-

tii

füum, ex quibus argumenrum defumptum eft;

fij ;

|

à Patribus Gracis & Ss. Ambrofio ac Hieros

itdf,

nymo depromptam. lraque

lllS Vl

Verf. ir. 12. & 13.: Qm aonudum nati fuzf

Ae,

fent , aut aliquid Loni epif[ént aut mali (ut fecundàm

uf

ele&ionem propofitum Dei manevet) non ex: operi-

N

bus , éd ex vocante ditlum eff ei, quia major ferviet

f

sninovi ; ficut [criptum efl , S'acob dilexi, Ejau ad-

: lll

zem odio babui ; excluduntur duniaxat opera jami

EH.';

facta & actü pofira, non autem qualiber ope-

; Eülla

| Dte

ya p.rævifä ; ita ut fenfüs fit: .cüm gemelli Re:

beccae filii in rezum natura nondum exifterént;

j

áá

*

P

Dz 15510 Ux6.

863

a-

ii

ác pfoihde neque bonum quidpiat näQUe m

ii

lum feciffent (ut homines & ipfam Dei electio-

Qononi

nem & ejus certitudinem cognofcerent) non ex

n M.

operibus jam factis, fed à Deo praecognitis, qui

1] Conta

juxra ep. ad Rom. 4. v. 17. & lfa. 49. v. r.

TE

Vocare dicitur ea ; quee cognofcit , diétum &

p g!orf!

praenuntiatum eft , quód five in fenfü hiftorico

five figurativo Jacob ob merita pravifa fit ele-

.mpamtil

gloriamlï

&us; Eíau ob demerita previfa fit reprobatus.

jorem à

Quód autem non debeant excludi etiam opera

ioriti

praevifa, collipitur partim ex eo, quód videa-

dl

tur hic figurari reprobatio pofitiva, cüm ma-

] &[(M

jorem fervire minori non dicat quid mer? ne-

hn

pativum ; fed pofitivum quid , duram (cilicer

[acott

fervitutem : — partim ex eo; quód Adverfarii

; qu

etiam à negativa reprobatione non excludant

omne demeritum ; cüm admittanr peccatum

deffiri;

originale effe caufam re

m ml

probationis nepativae..

ul

Verf. 14. & 15.:. Quid evgo dicemus? suu-

ij Vfï' |

quid iniquitas apud Deum * abfat ! Moyft euim di-

vund

cit: muferebov , cujyus mifereor, g. anifevicordiam

Sive hic dicatur Pau-

J

l

preflabo, cujus mi[eveor.

|

lus velle occurrere racitee objectioni; five pro-

L?flfh;;

bare, quód noftrum non fit quarere occültas

(nd

caufas & Deo foli cognitas; cur Jacob dilexe-

[ Oþjïir

rii; & Efàu rejecerit; ficut Deus Moyfi non

permifir qugrere ; cur aliquos ob adoratum vi-

: fgn*d

ALE

tulum occiderit, alios non; fenfus teftimonii

eft: miferebor in tempore per prarie & glorise

"

0

collationem , cujus ab &eterno mifertus füri pet

predeftinationem opera gratie rifericorditer

j

l

j

[tereüi

i

]

J

dat?e pravifa (gbfcgugntemf

Verf;

$64

Dsg Dro Uxo.

" Verf. 16.: lgitur n volentis; tiéque cuyven«

titel)

tis, fed mifeventis ef! Dei. — His verbis ad hifto- —

1t, [

riam Jacobi & E(au Genef. 27. expofitam allu-

mb fe

Til

dentibus, non excluditur humana voluntatis

cum pratia divina cooperatio , üt vult Calvinus;

j in

nec meriti ratio in pra:deflinatione , üt Adver-

(0mp

farii contendunt , fed Apoftolus unicé intendit

Qm]

mulij

in fàlutis negotio primas partes effe tribuendas

gratiee diving, utpote fine qua pra'currente &

A

m à

adjuvante; boni omnino nihil operarinec mereri

;m(ü,

quidpiam valemus: iraque rmifericordia etiam

EU

in noftro fyftemate primum locum obtinet. .

Qut)

Verf 17.: Dictt enim . Scriptura Pbaraoni

D]

m excitavi te, ut offendam in tevitr-

quia in bocipfu

A

tfutem meam.

Parriculam a2 indicare hic dunta-

l

xat eventum . vel caufam nonnifi fecundariam

Aiten

ac confequentem ad previlionem contumaciee

ütür

Pharaonis, afferunt Catholici contra Calvinum

ls

omnes; unde ex negatahic mere arbirrariare-

"(ine

argumentum fieri poreft pro mer

probatione

,mmPE

gratuita pra

deftinatione neganda. Hinceriam

i

do exponendus fit hic ver(. 18.:

patet, quomo

ü) Q

Evgo cujus vult ,

mifevetuv , &g quem vult , iudurat,

)

Ícilicer permiffivé ;

üt alibi eft expofitum.

nl

Verf. 19. 20. 21.:

Dicis itaque mibis qui

a

adbuc quevitur? vol

untati ent

m ejus quis vefiftit ?

üen

Q bomo/ tu quis es ,

quive[pondeas Deo?. unqua

D

dicit. figmentum &i , q

ui[e finxit: quid me fecifft

UT

fic

? amnon pote[flatem

habet figulus luti ex eadem

[/] 60]]

ma[fa

facere aliud vas in bonovem , aliud. verà in

r

contüme,

limn? — Comparario figuli ad hoc indu-

hn fa

citur, ut doceat Paulus; neminem debere o

ggo-

N

nire

L

Dr Dzo U'NO.

86

j

;

Ia

vl

*ire Deo; & rationem ab eo fü

i decreti cxi'g

e

re, ficut nec fi

J

qum d

me fecifti fi

3

4

Bmentum refponder figulo: cur

volnti

meliam,

€; quanquam factum fit in contu-

Vis arg

umenti hujus à minori ad ma-

Ciini

jus inftituri ft

at In tri

r

plici collatione. rmà enim

comparatur figulus

; id eft, homo infirmiffimus

Id

cum Deo potentiffimo: fi

hod

ergo figulus poreft,

multó magis poteft Jeus.

2dó confertur lu-

a

tum cum homine: fi er

sl

o figulus ex eadem

maífa, in qua nulla eft

ifferentia, facere vas

j

potfit aliud in honorem, a

bint.

liud in contumeliam ;

quantó mapis poteff Deu

S ex bominibns, in

a

quibus tanra eft volunrar

p

um & meritorum dif-

erentia, alios praedeftin

are ,

alios reprobare,

dünt

3tió com

ponitur verbum faci

durit

füflinend

»

endi cum verbo

fi ergo figulus poteft facere vas in

Lmacir

contumelia

m

Yinud

j quantó mapis Deus poreft. ho-

mines jam fa

&tos per fe malos, non facere, fed

n

uftinere,

.0 mc[ä

comparation

Caterüm non explicandam hanc

em effe de praedeftinatione gratui-

vl

ta & reprob

atione negativa, offenditur rum ex

i i

€0, quód hác datà expofitione non tollantur

u

)

*ec augeantur difficulrates , quas fibi objecerat

poítolus; rum ex e

T

0; quód vas in honorem

atD

*o non agenre folo , fed ipfo etiam bomine

jj !

aciente , üt ait Paulus 2, ad Tim. 2.

V. 20, G 21.:

WP

j

? magna domo non [olinn

fuut vafa auvea $9. ar-

! fi[l,

.

ylt

Beutea , fed t9. lionea C9 fiddil

45 9 quedam quidem

2" bonoyem, quædam autem in contumeliam.

Si-

'6'0 l

Id

quis ergo emundaverit [e ab

dlis, evit vas ia bouo-

vem [antiificatum ; deniqu

e ex eo, quöd' vi com-

OU(H

Parationis Deus non

minüs. arbitrarie reproba-

Iii

fet

E

666

Drz Dso Uxo.

uT

zet, ac gratuitó predeftinat, atque utrumque

1fo

ofitivé faceret.

volens opeü-

ttdens

Verf. 22. & 23.: Quodfi Deus

deve iram . toram faceve potentiam fu.

B

am fuflimtit

E

1

7 intevitum , ut

zumpu

in multa. patientia vafa ive apta

^ s

offendevet divitias glorie [ue

2n va,

jfis anifevicordie,

loviam.

Apofiopefis hic eft

- eref

que preparavit i

"

z

dfe d

& füpplendum:

Quis refpondebit Deo; aut

fi volens oftendere iram fufti-

L u

eum accufabit ;

neat &c.; quà fententià refp

ondetur objectio-

W"J

eus injufté quera-

11bl

ni v. 19. propofite , quafi D

tur de induratis, eósque puniat, cüm tamen

A

1

e

Senfüs enim folutionis

Inju

píe homines induret.

hic eft: Indurati ipfi pofitivé fe

fecerunt & ap-

A^

taverunt vafaliree ; Deusergo eos non

fecit tales;

UT

dU

fed fuftinuit & patienter permifit eos peccare

differens diu fupplicium ;

unde eos induráffedi-

m

.

Y

citur.

NNe autem ex pati

enti hac peccatorumm

toleratione

if

AV

ad refipifcentiam exípectarorum

aut maligni-

m«

Deus infimuletur aut impotentiz

tatis in homines, cau

fa hujus patientize duplex

efe

t

affertur; 1ma, ut ex

feveritate poenae in impce-

nitentes cognofcatur Dei pote

ntia: 2da, utex

At

làm fiat bonitas

Itin

Amifericordia in pce

nitentes pa

Dei & liberaliras in

Sanctos & Ele&tos , quibus

k

Caeterüm

1l

non preeparavit peenam fed gloriam.

fi etiam illi, quibus Deus preeparavit

m

gloriam ;

LU

fipifcemiam

Ufum

noen annumerentur 1i$, quorum re

.Deus exfpe&tavit, inde tamen preeparatio gre-

Mi

n

tuita non evincirur; tum quia praeparatio a

loriam fit per gratiam ad bona opera: tum

&5

ns me-

i

ggia "?G abfoluta & efficax nec antecede

ritum

' DE Drgo UNo.

867

Wrünr

ritum preeparatio ad gloriam hic alferitur; fic-

ut abíoluta & efficax aptatio ad interitum prg-

TT

cedens demeritum hic non ftatuitur.

nj

369. Objic. 1. Probationes ex Patribus de-

inimi

umptee nihil faciunt pro fententia noftrra, Nam

j

de Patribus, qui fcripferunr ante exortam

fs d

hereün Pelagianorum , minüs foliciros nos

o 4

effc debere monuit S. Aug. L. de praed. San&.

n i

C. 14. fcribens: Quid opus efl,

ut eovum fcvute-

gj

mur opufcula ,

qui priusquam ifla bevefis ovivetur,

j quo

401 babuerunt

necel[ptatem in bac difficili ad folven-

m t

duim que(lioge

verjari, quàd procul dubio facevent,

od

f vefpoudeve talibus cogerent

ur. Suadet etiam ra-

nró?

tio; propterea quàd iidem breviter tantüm ac

citl

tranfeunter, quid fentirent, attigerunt, & di-

jeccaf.

iputarunt contra alios Ecclefizee hoftes, aut po-

witol

pulum ad virtutis ftudium adhortabanrur; üt

vatti

ibid. Aug. exponit. Cozf. /. Veteres Patres no-

d

bis faventes poffunt commod? exponi. Dum

enim dicunt, predeftinationem fieri fecundüm

a

if

praícientiam meritorum, vel loquuntur de

predeftinatione ad oloriam fecundüm ordinem

n

i T

€Xecutionis, non autem fecundüm intentionis

poni

ordinem; vel fermonem faciunt de prafcientia

| quibü

efficaci & practica feu ipfa preedeflinatione , üt

;æterüä

in fimili caufa S. Aug. L. de don. perfev, C. 19.

gloriäfh

hanc vocem apud Patres explicat; vel dicunt

ufum pratie & merita noflra effe caufam prae-

u

af

deftinationis noftre, fed finalem, non efficien-

tem íeu meritoriam, üt hic docet S. 'T h. q. 23.

11'2"0 ]

"L

8.5. Conf. I], lidem Patres nobis etiam con-

u

Uariantur ; nam Chryf. feu Autor oper. imperf.

ii 3

n

j

n

868

: Drz D-EO UNO.

frnia

in Matth hom. $4. ait: Quos ante conflitutionem

nttO

emuuadi [uos cognofcit e[fe , tauris eos laboribus onevat,

p

eg. tamdiu laborare facit , donec digmi efficiantur

vegno caleffi; Cyril. Alex. autem L. 1o. in Joan.

N

tf

C.15.: Ego elegi vos, mon vos me : egome morum

.

volis iuioranti

DT

bus feci Zzumilz'mteclememz'zique iaæ-

;

u pl

snotus &c.

y. IV. Aff. Ad prob. Q. Num controverfía

tilr

177

noftra fit eadem cum illa, de qua fenrentia

S. Auguflini profertur, an verà fit diverfa ab

n

Wj

L

ea? fi primum; ergo quzftio verfatur circa

ib

dogma fidei ,

itaut una pars dicenda fit haeretica,

irem fententiaquam hic

M

quod oppidó falfum eft:

hd

Aueuftinus tuetur, eft approbata a

b Ecclefia; ac

rafertim à Caeleftino I. in ep. ad Gallos,

ad.

la

ii

eóque debet effe conformis priorumPatrum elo-

*

giis; càm Pontifex ille ac Conc. Arauficanum

doctrinam Auguftini laudent ranquam acceptam

T

iplo

ab Ecclefiz Patribus. - Si 2dum; erpo illa Aue

guftinign

ome non pertinet ad rem pree(entem.

"h

Praeterea

S. Do&tor non rejicit hic abfoluté au-

Ate 3

toritatem priorum Patrum ranquam rem; qu&

iiin

m

nullius momenti fir, aut nihili habenda; cüm

d

ipfe tum ibi

d. rüm in Libris contra Julianum

findeat autoritatem fibi vendicare;

fed ex fup-

PU

Aity

pofito duntaxat, fi nempe Patrum fententia non

congruat cum aperta veritare aut fácris Scri-

Jlmn

Wt

turg, vel ea ex profeffo &füfceptà accura-

tiore fàcrarum Literarum explanatione non fue-

^i

üm

rit propofira, quorum nihil afferi poteft de Pa-

tribus füperiuslaudatis, 744 Copf. L &. N. Aff

Q

In .cujus refatationem füfficiat adduxiffe tefti-

monium

Dr Dro Uxo.

869

fu.

monium S. Profperi, qui in ep. ad S. Aug. de

Jui at

controverfia pra'fenti ita ex proprio fenfü fcri-

ii

bit prope finem: Z/ud qualiter diluatur , quefu-

nj

mus , patientev infipientiam moflvam. fevendo , de-

f p

amon[Ires, quàd vetva&latis priovut de bac ve opinio-

tibus pene omuium par invenitur ey una [ententia,

i

quá propofitum 9 pradeflinationem Dei [ecundum

mort

pre[cieutiam vecepevunt ; ut ob boc Deus alios vafa

n

lonovis , alios contumelie fecerit , quia finem unius-

qerd

eujusque pravidevit , €9 [ub zpfo gvatiee adjutovio ,

y du

in qua. futurus effet voluntate & a&lione , prajcive-

V. Preterea 1/am expofitionem minüs com-

gre

nl

modam eífe, conftat ex dictis num. 365., ubi

&t

tam ad probationes ex Scriptura, quàm ex Pa-

)$, 4

tribus allata funt teftimonia aperté pro ordine

intentionis enuntiantia.

Jmeloi A

Idem patet de 244;

a

qua quamvis locum habeat in Patrum ícriptis ;

xj

ubi de Gratia loquuntur, tamen eorum dictis

ld

de gloria nullarenus congruere poffünt. 37/e

pan

Jisl

denique refellitur ex eadem teftimoniorum cla-

,[u[eüll-

ritate; neque illi favet S. Thomzse autoritas;

2

qui in refp. ad 1mum dicit, ufüm pratize pre-

j

Ícitum , effe rationem collationis gratiae tantüm

l

Jati

fecundüm rationem caufz finalis, üt in Articu-

X fi

culo expofüerat: ubi tamen ftatuit füb divería

tiat

ratione merita poffe dici caufam tum finalem

J

tnm meritoriam, negátque folüm dari caufam

T

K

meritoriam refpe&tu predeftinarionis adeequa-

té fümptae.

"Ad Conf. I[. & neutrum teftimo-

jf

u

nium obítare noftre íententisee.

Non prius;

J

quia vult quidem per labores obtineri ccelefte

[Efv

regnum ab iis, quos ante mundi conftitutio-

lii 5

nem

gnllln

5

$70

Dl: Dro Uwo.

Zem Deus cognofcit effe faos; fed num eosco-

Zia Cin

r

gnofcat fuos ante meritorum previfionem , nec

At a

ne, hicnon explicat; alibiautem Chryf. mentem

fuam pro nobis luculenter aperit.

Non pofte-

f0

rius; quia hic non agi de electione ad gloriam;

af

fed ad Apoftolatum vel gratiam; fupra eít de-

dngin

nC.

monftratum.

370. Infl. Patres, qui poft S. Auguftinum

quàd|

crend

floruerunt, apertiffim? tradunt predeftinatio-

nem gratuitam. Inter hos r. S. Profper ad ex-

l »

DEU

cerpta Genuenf. C. 6. ait:. 4/fit zalis impietas ;

dN

ut quemquam puteumus smevitis [uis evui de poteflate

tenebvavum, 9 im veguum: [Dei debit, mon gra-

peí

suitá adoptione trausferri. n vefp. ad object, 11.

Mp

Vincent. inquit: /4d predeflinatiouem uibil aliud

J v

at

veferri pote(t , mifi quod aut. ad debitam juflitiee ve-

"

dvibutionemr, aut ad indebitam pertinet gvatie lar-

At

tüte

gitarem, |Et L. r. de voc. Gent. C. 17.: Sunt;

qui longam agentes in flagitis etatem , Sacvamento

qeelt

n «

Baptifmatis 1 ipso vite fine venovantuv; 9 [ine

ullo fuffragio bouorum operum in vegni caleflis cou-

qm

fortium: zransfevuntur,

2. S. Fulpgentius L. de

k

W

Fide C. 3. ait:: J cum. Chriflo vegnabunt, quos

Deus gratuità bomtate fud. pradefanavit ad. veg-

d

j

uum. EtL. r.ad Monim.: Quos pradeflinavit

adgloriam , predeflinavit ad quflitiam * quos autein

r

I

pradoflünavit ad penam, mon predeflinavit adcul-

Qam. 3. Greg. M. L. 1. Dial. C. 8.: Jpfar; in-

nf

quit, peremmis regni pradeflinatio a. eft ab omni-

DT

porente. Deo. difpofita , ut ad boc eleti pro labove

| m

pevoeniant , quatemus poftulaudo: meventuv: acciperes

i

n

quod eis Deus aute [æmla dzfpa]ui; dave,. 4. S. Berï.j

n

DE"DEO UNoO

871

in Cantica Serm. 78.: Zmtueve zunc mecum in

1 eNt.

RU

epere uoftvee [alutis 1via effe quedam, que fibivin-

.Inttha

dicat au&lov Deus , prevenítque in illis auxiliatores

€7 coopevatoves [uos , predefimationem , creationemy

o

dor

infpivationem. Evgo.

Corf. S. 'Thomas pluri-

bus in locis nobis eftcontrarius. Nam 1. Lect.3.

l eüde:j

in C. 9. ep. ad Rom. ait: * Non poteft effe,

vlf

quód merita confequentia gratiam (int ratio mi-

fa.

ferendi aut pr&deftinandi, fed fola Dei volun-

d ey

Quibus fimilia in comment. ad C. 5..

jj

ep. ad Ephef. & q. 9. de verit. a. 2. habet.

2. In Summa part. 1. q.23. a. 4. in Corp. docet,

po:f[h!z;,

j

preedeftinationem aliquorum in falutem e&ter-

nam pree(üpponere fecundüm rationem , quod

d 1

"T

Deus velit ipforum falutem, eligendo & dili-

gendo; in refp. ad 2d. autem dicit, ele&tionem

7111

j t

divinam non requirere aliquod bonum pra-

exiftens, üt in humanis accidit.

3. Eàdem

27

gl

quaftione a. 5. tum in corp. tum in refp. ad 4t.

non aliam predeftinationis rationem admittit ;

r

jj

quàm voluntatem divinam.

T« V. ,2f Quoad textus $. Profperi 9. ad

j

1. hic afferi gratuitatem preedeftinationis ad

P

J

gratiam, & negari merirum operibus nature:

i

d 2d. preedeftinatio ad gloriam meritó etiam in-

D

debite gratia: largitati tribuitur in fua fcilicet

radice ac origine; certum tamen eft, ploriam

j

f; [

in fe effe debirum juítirie preemium: 44 3f.

i

unum id hic docetur, quód nonnulli poft vi-

tam fcelerat& tranfa&tam in fine convertantur ,

l

hi

& Deo miíerente expungant. crimina ardore

f[þ!fr/:

contritionis & bapti(ini efficaciá; licét non diu-

:

i

lii 4

tur-

$72

DE Drzo Uxó:

turnitate peenitentie: hoc autem pradeftína-

ïï lnif

^m di

tionem gratuitam non probat.

Quoad textus

S. Fulgentii w. ad 1m. fermonem hic fieri de

p

Qu

collatione glorie, quam fine meritis non dari

certüm eft; ac proinde excludi tantüm merita

lum

ltm

nature non gratige: 44 ad. afferi quidem hic

focietatem , quae eft inter utramque pradeítina-

m

tionem, non autem prioritatem predeftinatio-

Ilmgl

nis ad gloriam prae illa ad juflitiam. — 'extus

iDo

-

n

$. Gregorii nihil continet , quod gratuitatem

predeftinationis infinuet.

Ín textu autem

df

Quf

S. Beruardi excluditur cooperatio tum angelo-

rum tum hominum ad noílram falutem ab

lzi

sterno exiftens ; non autem ab eeterno prz-

litje

vifa. Ceterüm agi hic de pradeftinatione ad

Itj

gratiam velíaltem adaquaté fümpta, prater

jl

plura in ipfo contextu, fatis indicat una inícri-

tity

ptio, quea fic legitur: Quód Sponfa , id efl , Ec-

jià «

clefia Elelorum predeflinata efl , à Deo ante fiecu-

qui

la; 9 preventa ab eo, ut quevevet eam $9. conver-

r

Zevetuv,

Preterea ordinem in hoc negotio

dnig

S. Doctor his verbis defcribit: Plagé quam ab

eïiqm

eetevuo prajeivit , quam elegit , quam dilexit , quam

TLV

condidit &c. Unde precedere meritorum prz-

LT

Ícientiam conftat, — 744 Cozf. &. N. Aff. pre-

[

fertim cüm aperté nobis faveat. Nam Le&t. é.

f

in C. 3. ep. ad Rom. ait: * Dicunt quidam;

:

quód prafcientia meritorum bonorum & ma-

lorum eft ratio pradeftinationis &c. . Et hoc

yuk

iv

quidem rationabiliter diceretur; i praedeftina-

Q

tio refpiceret tantüm vitam zeternam, qu& da-

hr

tqr ni

eritis: fed füb pradeflinatione cadit omne

qi

be»ne-

Dzr Dsro Uxo.

873

df

beneficium falutare, quod eft homini ab seter-

dteni

no divinitus praparatum. ,

Diftinguit hic

fieri d

predeftinationem adequatam ab inadequata,

n d

que tantüm eft ad gloriam , & hanc ex previ-

1 If

fis meritis fieri , ait, rationabiliter dici poffe.

dem

tem Lect. z. in C. 1. ep. ad Ephef;, in 1m.dift.

T

41.a. 3. ad 5., & p. 1. q. 23. a. . in corp. di-

(

ftinguit inter caufam voluntatis divinae & voliti

Tegts

àDeo; & quamvis neget dari rationem vel moti-

It

vum creatum refípectu voluntatis divinze pre-

a

deflinantis, concedit tamen merita dici poffe

n

caufam & rationem ploria fcilicet praedeftina-

am )

t feu in pradeftinatione. — Ex his veró fequi-

Nam in rma

] pl'æ

tur refponfio ad objectiones.

ne at

oquitur de predeflinatione inadequaté fum-

retel

pta ad gratiara: in 2da fumit predeítinationem

vt

adequatam, & prout ad gratiam fimul eft: in

h

3tia eadem eft przdeflinationis, nempe ade-

Vi

lt

quat&, acceptio: alii tamen volunt agi hic de

J E

(

pradeftinatione non abfoluté fed comparative,

mll

unius fCilicet prae alio ; tum quia aliàs fequeretur,

Aill [j

etiam pofitivam reprobationem haberi ab una

, NL

ei voluntate fine ullis ex parte reprobi demeri-

!pfïg

tis: tum quia in dicti confirmationem adducitur

prt

textusille Auguftini : Quare Dbunc trabat , & illum

m&h

&5 trabat , noli velle drjudicave, fi non vis ervave.

(

571. Oljic. I1]. Qui ordinaté ac fapienter

3

vult; priüs attendit finem, quàm media; quia

[

li

à voluntate finis movetur. ad electionem me-

[l

diorum: fed Deus omnino ordinaté ac fapien-

ædi

ter vult: ergo priüs vult gloriam , quz eftfinis,

t

quàm gratias & merira, que íünt

media.

j

ll

ii 5

Conf.

d

3

874

Dr Dro Uso."

Couf 1. Qui decernit media adfinem certó &ef-

fUR f

ficaliter conducentia, debet habere efficacem

filem

finis intentionem; ficut qui decernit media fuf-

Tediol

ficientia, debet habere intentionem faltem in-

t ipf

efficacem: fed Deus electis fuis decernit me-

ls à

dia ad finem feu gloriam certó & efficaciter con-

qui h

ducentia: ergo. Conf. /7. Qui vult gratias ; quas

Temn

preefcit efficaces fore, & maximé fieas velit quà

tirg,

efficaces, ille preevié intendit earum effectum;

aol

feu finem: fed Deus| non tantàm vult electis

t

gratias, quas efficaces fore preefcit, fed etiam

lomem

quà efficaces üt num. 339. admiffum eft; &

Jüm q

loria eft earum effectus feu finis:

ergo.

SOntE

Couf. 11I. Deus vult gratias efficaces ex affectu

ünf

ípeciali erga falutem predeftinatorum: ergo

cem, [

etiam vult illas quà efficaces falutis.

(f

. D. M. Qui ordinat vult, priüs finem

UE

intendit, fiquidem velit finem fub unica ratio-

ltfe

ne finis, T. fi finem velit füb ratione preemii

tà (

Da-

& mercedis; f4/d. priüs vult finem conditio

(iomg

t & inefficaciter, C. abfolut& & efficaciter, N.

tb(ol

Gloria intenditur non pr&ciseé üt finis fed t

tied

pramium & merces; quod veró fic inrenditur,

fed

non intenditur abfoluté fed conditionaté ; nem-

(enfi

pe fi is, cui gloria intenditur, laborare velit

i

ad eam obtinendam; unde & inefficax intentio

p

appellatur, üt fuperiüs declaravimus. 7222 Conf.

Tem

Z 9. 1. M. M.

uia multi etiam reprobi media

mag

efficacia ad bonos actus recipiunt , ür Judaslon-

Q

? pluribus& efficacioribus gratiis donatusfuit,

4l

quàm multi preedeftinati. /27 prob. Difp. eft1.;

Qu

quia mediorum füfficientia eft ex ipfa medio-

rum

ïe,

D x Dro Uuo.

875

d

rum natura, adeóque qui media vult, debet

effeot

falrem habere intentionem finis inefficacem:

metdili.

fitemie

mediorum autem ad gloriam efficacia non eft

ex ipfa eorum natura, fed faltem eft depen-

eIni m

dens à libera creaturee cooperatione, adeóque

Girtu

qui hec media vult, non poteft intendere fi-

i, i

nem nifidependenter à libera cooperationecrea-

vdtt

tur&, & confequenter non haber intentionem

ffedin

abfolutam & efficacem finis.

2. Quia omnis

[ ld

electio mediorum füpponit aliquam finis inten-

d etid

tionem; erpo ex electione füfficientium medio-

[ à

rum recté infertur faltem inéfficax intentio:

a.

econtra non omnis electio mediorum effica-

ffedu

cium füpponit determinaté intentionem effica-

ergo

cem; quia nihil obftat; quominus etiam me-

dia efficacia eligantur, ex intentione finis ineffi-

finett

caci; maxime fi illa intentio ex parte volentis

o

fit feria, fincera & efficax, & tantàm conditio-

r

nata eX parte creature: erpo ex electione me-

wdi[iülïï' ]

diorum efficacium non reelé infertur intentio

abfoluté efficax.

Id

R. 2. D. M. Qui decernit

"11

media ex natura íua abfofut& ac omnino inde-

TU

pendenter ad finem certé & efficaciter condu-

M

centia, haber efficacem finis intentionem, C.

; «l

!

qui decernir media conditionaté tantüm & de-

gat

pendenter à libera creaturee cooperatione ad fi-

j

nem certó conducentia, N. — Hoc veró multó

j l

magis dicendum eft, ubi finis eft premium;

l

quod operationem & meritum prærequirit.

mgfllil)

"44d Conf. I1. . D. m. Deus ele&tis vult gratias

du

quà efficaces finis proximi, qui eft opus faluta-

mediO' ;

qui eft

jl

1e; C. vult quà echaces finis remoti ,

| glo-

m

876

Ds Drzo UxNo.

tüm]

gloria, N.. Eodem, qui laudatur , numero di-

ximus dari pratias ütefficaces tantüm fecundüm

titi:

Toerit

quid, num. 331r. autem ftatuimus predefini-

tionem differre à pradeftinatione per hoc;

toftr

quod illa przecisé ac pur intendat aétum bo-

Àim |

num ; abftrahendo, an gloria abfoluté fequatur;

idem

nec ne.

"d Cosf. Ill 9. D. /4. Deus vult

pra

quic

gratias efficaces ex fpeciali affe&tu tranfitivé ta-

li, feu qui fit naturà rel ratione prior, formali-

dition

ter efficax, & directé feratur in falutem, infe-

ivl

rárque electionem gratiarum efficacium pro his

DT

ttmà

potius quàm aliis , N. ex fpeciali affe&u intranfi-

tivé tali , feu quifit meré concomitans, & fiftatine

tin

tra limites complacentiee fimplicis circa falutem;

k

& praterea formaliter fit inefficax, quamvis

Ti

virtualiter etiam efficax falutis dici queat; C.

dtn

Diftin&tio ;patet ex numeris proxime citatis &

i,

paritate cum preedefinitione; unde etiam con-

din

ftat, quomodo intentio dandi totam feriem gra-

pend-

tiarum fuppofità generali voluntate falvandi

tens.

omnes in charitate finaliter perfeverantes ; fit

fit.

virtualiter efficax volitio preedeflinatis dandi

ifol

gloriam.

tond

372. /ifl. I. Deus priüs eligit ad fidem ,

Tif

quàm elipat media ad fidem, üt colligitur ex

T

S. Auguítino L. de don. perfev. C. 14., ubi de

tini

T yriis, qui fi vidiffent Chriftiopera , credidi-

d

Íent,ait: Sed quomiam, ut cvedevent , non evat eis

ltes

datum; etiam unde. cvederent ef negatum: exgo

Equ

voluntas finis efficax ficut hic, fic etiam in aliis

Qug

maximé in electione ad ploriam , eft prior vo-

Tot

Cozf. 1. Gloria non tan-

luntate ;Ifediortlm.

tum

| Wi

um

]

Ds Dgo Uno.

$77

t

l

tüm habet rationem praemii fed etiam heredi-

yndin

tatis: fed herediras efficaciter intenditur ante

d

merita previfa: ergo. Cozf. //. Licet refpectu

q hW)

noítri gloria fe habeat ut premium; ramen il-

umb

lam priüs intendimus, quàm merita: ergo &

quui

idem dicendum de Deo.

Conf. I].. Quamvis

u

predefinitio ad aétum bonum dependeat ab ali-

ij

qua conditione, tamen ante przvifionem con-

ymil.

ditionati abfolutam habetur praedefinitio, & haec

if

indivifibilitér tendit in media & actum bonum:

!

Yi

ergo nec predeftinatio debet fequi pravifio-

ii

nem abíolutam , fed indivifibiliter rendere po-

(l

teft in gloriam üt finem, & merita ütmedia.

(f

E. AV. Conf. 'Tum quia ex particuleri affir-

:mViS

mato univerfale non fequitur: tum quia à prae-

T;

deftinatione ad fidem paritas fieri non poteft ad

i&

eam, qus eít ad gloriam. Difcrimen enim r.

LQQro

eít in finibus; quia fideseft finisabfolutus, non

Ut

pendens à meritis, fed omne meritum przce-

ul

dens; gloria autem eft finis conditionatus à me-

s,ü[

ritis dependens : abfoluté autem decerni finem

jj

abfolutum non repugnat, üt abfoluté & ante -

conditionis abfoluté futuri previfionem decer-

&f

ni finem conditionatum.

2. eft in mediis; quia

ra

media actüs fidei, quee fünt gratiee auxilia, funt

"

|

tantüm media refpectu Dei fidem üt finem in-

ji

tendentis; fic [autem debent vel folent effe po-

"1]

fteriora, in mente Dei, cüm media àt media

fequantur fineminintentione: fed mediaglorise,

a

| ahh

quee (ünt noftra merita, refpectu Dei funt tantüm

Ti

motiva, refpectu autem noftri (ünt media;

tit

unde quamvis comparaté ad noftram intentio-

Dem

tU

N

X

878

DE'DEO UNoO.

nem fint pofteriora, tamen compataté ad vo-

aifit

luntatem Dei gloriam nobis intendentem (ünt

qui

priora , cüm motiva üt caufz morales priüs

tine n

femper füpponantur'in mente decernentis;

i gl

quàm id , quod vi morali aut. impetratoria eo-

pnde

rum decernitur.

"d Conf I. &. D. M. Gloria

&O0nti

habet rationem hereditatis jure nativitatis, IN.

fation

jure adoptionis C. Jam veró ad harediratem

pred

jure adoptionis capeffendam requiritur ; ut fi-

T& j

lius Dei adoptivus per bona opera acquirat

qut

aditum ad hereditatem , üt patet ex textu Apo-

lr

ftoli: ZIeredes quidem Dei , cobevedes autem Cbri-

H

i, ff tamen compatimur , ut &g' conglorificemur.

Nyr

"Ad Conf. II. &. IV. Couf. Di[p. eft; quia ploria re-

gmiam

fpe&u nofílri eftfinis nobis proprius ac preefixus,

Treyl

pramium autem alienum feu ab alio nobis dan-

b

dum , adeóque gloriam priüs quàm merira recté

Ti

intendimus: fed refpectu Dei gloria eft finis alie-

xin

nus & premium ab ipfo Deo conferendumaliis,

l»d ad

adeóque merita priüs quàm gloriam artendere

jv

debet; prefertim cüm finem antecedenter non

f

intendat, nifi inefficaciter & conditionaté, 4d

ANC,

Conf. L. . IN. Conf. Dif». quoad rmum eft ; quia

hts

conditio ila, que eít in predefinitione, eft

i

mera conditio, nec habet rationem cauíze mo-

fl

ralis aut motivi vel impetrationis, adeóque ni-

6qte n

hil exigit ejus abfoluté fururi previfionem:

TA

conditio autem in predeftinatione, nempe me-

el'go

rita rationem caufie moralis & motivi vel impe-

m

xrationis dicit ; de quibus ex Philofophia cer-

D

tum e(t, quod non moveant, nifi prout in ali-

n

qua temporis differenria abíoluté exiftunt; aut

in,

exi

i

