xig dicatur eíle reproþat,io gdægua

fuinas

.

Dzr Dzro UNO.k

€

517 ,

11 d

fümatur veró inadequat? ; fi reje&tionem ab uno

YIe0:

tantüm ejusmodi dono fpeCtaveris. Magis ufi-

f

tata tamen & flricta ufürpatio eft, fireprobatio

ydat

accipiatur üt oppofita foli electioni ad gloriam;

m

in qua acceptione communiüàe jam dividitur in

ml

pofitivam & negativam. . Pofitiva eft preefcien-

tia & decretum, quo Deus ab seterno efficaci-

rter ílatuit aliquem damnare, feu excludere à

regno celorum, & inferno addicere : negati-

va à variis varié explicatur. . Alii enim eam fü-

munt pro nuda preeritione in gratuira electio-

n

ne ad gloriam, vel pro rnera omiffione inten-

tionis olorie : alii pro pura nepatione gloriz,

pEC

üt hec eft beneficium indebitum: alii eam five

lram

ml

per actum pofitivum, five per negationem aut

Wil

fufpenfionem actüs explicant, cujus objectum

d

(

fit exclufio glorie mera (ine aliquo pofitivo aut

sf

poena.

Plura addere de reprobationis natura

&.affe&tionibus opus haud videtur; partim

du

jb

quód de his non moveatur controverfia alicu-

jus momenti: partim quód, fiqua etiam diffi-

lua !

: m |

cultas videri poffit, facils folvatur ex iis, quae

circa has quefliones de preedeftinatione difpu-

d

tavimus.

Fidei tamen dogma contra Calvini

pl

blafphemiam aliorámque errores ftabiliendum

yto

TU

exigit; ut, quomodo reprobatio pofitiva fiat ,

inquiramus. Nec minüs afferta in priore Capi-

(f

te predeftinationis ratio poftulare videtur, ut

i

quafi complementi in morem aliquid de repro-

Qu

batione negativadicamus: quibus demum non-

oe

nulla addere de rejectione à gratia & reproba-

bit, ut praefens Caput cum

"

tipnis effe&tibus juva

fi

Mmm $3

pra-

Naisassf

-

|

918

DE Dso Uxo.

precedente, finon tractandi ordine, faltem pa-

pred

9 ni

ritate argumenti correfpondeat. : His omnibus

velut appendicem fuübjungimus, qua de hare-

tG

jrimi

fi lpræde&imatliana ïgitatur , -con;rqver(ïanj.

]tob;

-

r à

. ARTICULUS I.

u

n & poff quod peccatum previfum fíat vep

voþafz'q

foiff.

. pofitiva à glovia ?

fer

f

387. NTOt«. Oppofitarum Veritati CatH'ol»icæ

A fententiarum triplex circa hanc qua-

m

Afoner

ftionem clatfis affignari poteft.

15 preter

Predeflinatianos antiquos. complectirur ma-

m [

fl

ximé Calvinum, ejásque fectatores Antela-

pfarios, maximé 'Theodor.; Bezam & Joannem

m

ln

Pifcatorem. | Docuit is L. 3. Inttit. C. 22. $. 3-

& 11. Item C. 25. $. 2.; Deum ex mero fuo

9rybax

ilotm

arbitrio, absque ulla ex parre hominis culpa;

atque hinc ante previfüm quodcunque pecca-

Àts

tum, aliquos exclufiffe à pgloria, & inferno

lïïgil

deftináffe ;

cui

doctrinze

tam |horrende

ADr

non mitiora coníectaria tum ibid C. 24. tum

ilün

L. 1. Inft. C. 18. adjunxit, nempe Deum his

dum;

reprobis negare fidem & omnem gratiam , eos-

ia q

dem impellere ac necef(fitare ad peccandum , mi-

VOnty

feréque decipere acilludere, 242 continet Poft-

ho

lapfarios, qui prius dogma emollierunt, quód

i

reprobationem illam cum fuis corollariis paulà

1

hi

alirer explicatis affererent non fieri nifi confe-

QU

quenter ad pravifionem peccati originalis.

T

Eandem rationem indicaverat Calvinus in An-

- t

5.de

T

tidoto Concilii Trid. /paliïm , iteme. 3 &

pr&-

i

DE Dgo UNo:

919

mp

predeftin., ac L. 2. Inftir. C. .5 Janfenius Ve-

Yb

Nam L. 1o.

ro nihil immutatum adopravit.

ts

de Gr. Salv. per quinque priora Capita, ubi

T

primüm expofüerat, pradeftinationem ac re-

probationem angelorum factam effe dependen-

ter à previfione meritorum ac demeritorum

ii

actualium ex eorum parte, idémque futurum

fuiffe, fi ftatus innocentie in Adz pofteris per-.

feveráffet ; aliter rem habere poft primi Pa-

xälicæ

rentis lapfum ftatuir. Hic enim r. docet, Deum

ïquæ' 15 V

pro mero füo beneplacito & antecedenter ad , -

p

omnem tum operis tum voluntatis previfio-

[

nem felegiffe alios ex maffa perditionis & libe-

i

randos decreviffe, alios veró reliquiffe in ea-

nem

dem maffa, & exinde liberare pofitivé noluiffe:

»

2. hanc reli£tionem admittit effe pofitivam re-

ol

j

probaiionem, quantumvis Deus proprié non

i

ettormet novum decretum antecedens , reliétos

«

illos damnandi; propterea quód ifti propter

fut

ij

originale peccatum jam obnoxii fint fententiee.

ii

damnationis: 3. negat quidem Deum per fe

tU

ipfüm homines neceífarió adigere ad peccan-

J

düm ; vult ramen non electos neceffarió pecca-

&0y

re, quatenus relicti fant in neceffitate peccandi

T

contracta per originale peccatum, & auxilio

Yi

ver& füfficienti feu pratià medicinali deftituti:

quai

unde 4. pro caufa reprobationis pofitivae abío-

paü]ü

lut& coníiderate a(fienat. peccatum originale;

gnf&

quia quamvis adulti; qui contraétis peccatis

j

actualibus moriuntur, etiam propter hec dam--

b

nantur:.tota tamen concatrenatio peccatorum

& fuppliciorum radicaliter' & mediaté in peccari

Orl..

d

Mmm 4

j

i

Á

929

Dz Dzo Ur»;,o.

originalis meritum referenda videtur. /312:'0

Deus

conftituitur. ex anriquatis Catholicorum quo-

& ii

rundam fententiis, qui quidem ftatuunt à Deo

ii

neminem addiei peeniszeternis, nifi vel propter

diten

peccatum oricinale non dimiffum, vel propter

*

UR

Deccata aCtualia; volunt tamen Deum vel ante

m

prévifüm quodcunque peccatum ex fola (üa

ttpo

, voluntate aliquos pofitivé excludere à gloria;

exdl

tanquam à beneficio indébito , vel propter pec-

^if p

catum originale velle nornullos exclufos à

[2

xj;num.

j

ria, & hinc etiam iis vel remedium contra hoc

* Dus,

peccatum , vel eo dato gratias efficaces negálfe:

- m

utrique ramen negabant blafphemias, & erro»

m

xcs à Calvino & [Janfenio annexos.

OT

.388. Dico . Deus ante previfum quod«

— m

cunque peccatum neminem pofitivé reproba-

m

!

T

vit nec etiam pofitivé exclufir à

gloria; velut

MU

À beneficio indebito.

Mf

Prob. yma p.. L. ex Scriptura, 1mà quidem.

clüm)

Sap. r1. v. 25. dicitur de Deo: 2Diligis omnia;,

* Md

que Junt y €g uibil odifli eorum , que fecifli.. Vbid,

dl

C. 1. V. 13.: Deus iorzem non fecit , aec Letatut

[

n pevditioge vivorum.

Et Tobie G. 3. v..30:2

(n :

Non. enim deleclavis 1n perditionibus uoflvis : evgo.

*

LY

a

creaturis de-

Deus ex f& & non provocatus

lllü)'tg;,

cretum reprobationis non fecir.. 2dó Sap. 12.

ltm,

v. 15. ita Sapiens Deum alloquitur: Qu f5 jt-

La

ffus , 3uff? omiia, difponis: ipfum quoque, qui nom

[ ;

j

debet puuiri, condemnare extevum exiflimas à.tua

-/ SZI]IM

virtutez virius enim tua juflitie initium efi : ergo.

;j

X

ante pravifam ullam culpam repugnar juíte

fl

ht

Dci provideniie, quempiam reprobari ?tig

p n

EO d

z

f

2

D& Dro Uxo.

$21

3

Deus in tem

pore neminem excludit à gloria;

n

nl

& damnat ad infernum ni(i propter peccata

üt liquet ex (ententia Chrifti Matth. 25. v. 4I.

:

Y

hi

dicentis : Difcedite d sne maleditli ia iuem eter-

!f

M

"um , qui pavatus.efW diabolo cg augelis ejus :

d

d

N

efi-

vivi emun; $9 mom dediflis mibi umunducare

&c.:

(

dU

ergo & neminem ab eterno decrevit à gloria

excludendum, ac füppliciis eternispuniendum,

r

Y al

nifi propter previía ejus peccata; quia, üt

] gxo'

num. 365. in prob. ex Ratione oftenfüm eft,

1 ho

Deus, quo modo rem confert in tempore, ea

olli

modo prede(tinar ab eererno. — /7. ex 7Yadizio-

erto

7e. 1mó quidem ex Conciliis, inrer qua Arau-

ficanumlII. Càn.25. fic ait: Zoc eziam ficundüm

T

Fidem Cetbolicam cvedimus , quód acceptá pev a.

o

prifinumgvatiá , oumues bap

Fa5 Chriffo auxiliau-

w

fe & coopevante , que ad falute

"m aniuue pertinent,,

polfrut & debeaut , Jf fideliter. labovave. voluerint

i

adimpleve: , aliquos verà ad malum divind poteflate

n

pradeftinatos e|Jé non folum nou credimus , fed etiam,

D

f fuat , qui tantum malum cvedere velint , eum om-

nf

n

]

a deteflatioue illis anatbema dicimus.: V alentin. lT.

u) li

Can. 3.: Fidentev fatemur pradeflinationem: eletlo-

ü

vum ad vitamy g pradeflinationem impiorum ad

T

suortem : 3n ele&ioue tamen [alvaudovum inifevicor-

p^.

z

diam Dei pracedere tmeritum bonums án damnatio-

|

jl

We autem peviturorum nevitum. malum

prece-

dere yuftum Dei judicium. Tv

id.Self. 6. Can. 17.3

H

j

Ü

Siquis uflificationis gratiam uouufi pradeftinatis

. &

il

a6-vitam coutiugere dixerit, veliquos verà omues,

ii

qui vocautur , vocari quidem , féd gvatiam zen acci-

F.

pere , utpote diviná poteflate predeflinatos ad malut;

pu

mrm 5

400«

aE

X

922

Dzs Dro Uwo

M

anatbeima fit... dó ex Patribus , de quibus pra-

fertim evo Apoftolico proximis Centuriatores

ilena

fution

Magdeburgenfes ipfi Cent.2. C. 4. fic (cribunt:

tj

« e praedeftinatione ia docuerunt, ut quan-

1inis

rum ad utriusque hominis fcilicer & diaboli la-

píüm aertiner, negárint cum farali neceffitate

ijlldi(

contigiffe; nec predeftinationem in eo Dei;

(it;

Ariam

(ed preefcientiam folam admiferunt,, Hinc pr&-

termiffis S. Juftino tum in Apolog. ad Antonin.

ia

"

fiiem

tum in dial. cum Tryph., Cypriano ep. 52. à

Antonianum , & aliis alibi referendis fufficiat

üra

liref

laudáffe S. Auguftinum, qui dogma fidei pro-

-

bat inprimis ex Dei providentia, dum L. r9.

n

Ted

de Civ. C. 13.: Deum [apientiffonum couditarem

I

& juftiffmum ordinatorem dedi|[e bominibus qua-

dam lona buic vite congrua , €o pa&o. eequiffao,

P

;rima

ut quicunque talibus bouis ve&te ufus fuerit , accipiat

ampliora atque ineliova , ipfaim

[cilicet immortalita-

'30) d

quà autein perpevam fiéc i

la

1 Du

,tis pacem €g gloviam ;

accipiat , j biec omittat :

deinde ex Dei juftiria;

jtul

Beonus eft Deus,

(l

dum L. 5. conr, Jul. C. 18. ait :

juftus eft Deus;. poteft

aliquos fine snevitis liberave,

&

m

quia bous eff : uom pot

efl quemquam fiue malis ne-

vitis damnare , quia juftus f]5 quod p

füm L. 4.

mj

li-

DAR

C. 8., ferm. 14. de verb. Apolt.; ep. 106. a

bique cont. Pelapianos urget ex damnatione in-

AL

fanrium non baptizatorunr exiftentiam peccati

Npt

originalis demonftrans: irem ex duplici princi-

lnum

cipio generali, quorum alterum L. 13. deCiv.

li,

ftatuit his verbis: //d malum creaturae prior eff vo-

z

luntas creaturee ; ad bonumveró ejus prior eff volun-

Iepu

tas Creatoris ejus : alterum verà L, 3. de lib. arb.

]

. 1g.

p n

VDE DEO Uno.

923

]u

C. 18. ita profert: Onis pena fi jufla eft , pecca,

Id

s

11 ex

&i pena eft, €9 [upplicium uominatur &c

lt

Katione. 'Tum quia reprobado vel formaliter

u

eft judiciurn, üt plurimi ex pracipua hujus no-

lol

minis fignificatione docent: vel faltem incipit

i

à judicio, quo quis judicarur indignus eternae

o ]

vite, & dignus füpplicii &terni, adeóque no-

u

titiam deliéti füpponit : tum quia reprobatio

yoni

eft actus ju(litiee vindicativee, qua nequit ho-

f

minem priüs deputare ad poenam, quàm pre-

jf

fciat culpam: tum quia, fi illa etiam permirta-

J

|

n

;

"

tur effeactus merz poreftatis & dominii in Deo,

7 Ig*.ï

tamen ab ejus bonitate plurimüm recedir, &

(j

confectaria illa horrenda alibi fari

ks refutgra ne-

qitæ-

ceffarió inferr..

JH

Prob. 2d. p. iisdem. argumentis; tüm .qruia

jj

/

prima & precipua pena, in qua ftat damna-

ii

j

tio, eft peena damni feu, exclu(io à gloria; unde

"1]

& parvuli fine remedio contra peccatum ori-

lfm

ginale decedentes veré damnati dicuntur: tum

DZL'E)

quia nullum defa&o eft medium inter exclufio-

iil

nem à gloria & inter deftinationem ad peenam:

j

j n

tum quia illa exclufio à gloria non habet pro

"

termino carentiam beneficii indebiti, fed priva-

T

rtionem & peenam ; cüm licét beatitudo non de-

Y m

beátur natura vel fecundüm fe fpectateze vel cor-

d

rTupt , deberur tamen naturee üt elevate a

[i[lEI'

ilum finem, vel ut reparatze per mortem Chri-

3CiV.

fti; fi peccatum non obítet, & Chrifto com-

7[2 u

paffi fuerimus. | Couf. . Quia hac reprobatio

i

repugnat regulis illis peneralibus ex Scriptura

Du

1e5

ac Tridentino defümpris: Pejdifio tua x

,Jl

ïüg-

z

$

Dz Dzo Urriro.

924

tantummodo in me auxilium:. & Deus Heninem o«

deferit , mifi ab eo defevatur.. Ttety illi Fulpentii

lim C

nu

&d Mon. L. 1. C. 26.:: Quefo, Monime , ut bunc.

locum Pauli attendas . notum námque eft , ivam —

tden

Dei won po[fe dici , uifi cveditur imiquitas praceffi]es

E

lo

Ícilicet ex illo ad Rom. 2. v. 9. 47l

uia hec

.v

voluntas pofitiva excludendi reprobos à gloria

11915

non ftat cum fincero affectu omnes homines

Vrj

falvandi; cüm illa, tefte Alvrez Difp. 54. con-

7

cluf. 5., importet folum actum conditionatum

Mdam

in Deo, quo veller falutem omnium; nifi ex

tilbi

hoc impediretur pulchritudo univerfi, & uni-

li

ver(ale bonum divinge juftitiee ac mifericordia:

& in

x

quz eft velleitas , non volunras & fincerus affe-

DI

&us. — /]I. Quia hec fententia; licét non dicat

lj W

àDeo reprobis injici neceffiraem infallibilem

E

incurrendae damnationis, & confequenter ma«

]à agendi ac carendi mediis neceffariis, üt pro-

,

fiterur Calvinus; tamen reipía admittit, quod

ts

verbis negat. Nam cüm reprobatio illa fit actus

m

divinz voluntatis , non conditionate , fed abío-

1 eo

lutz , quee antecedenter f& habeat ad preevifum

lmd

omnem confenfum , & non poffit non impleri;

giam !

non poteft relinqui voluntati humanse poteftas.

Mppg

fe vindicandi ab illa exclufione à gloria; nec da-

lm e

ri auxilium, quo poffit bene agere; ac obtinere

A (

xoriam, fed feligi auxilia non tantüm ineffica-

fitiot

cia fed etiam iníufficientia: quod ipfüm eft

D

unicum caput & ori

r

Ímatum.

g;o. Cglvmianorum potie

lu)

tlf

385-

LT

D'E Dro UNDA.-;

gir

f

: . 889. Dico II. Deus poít pravifüm pecca-

Fng;mi

tum originale, üt ab hominibus. precisà con-

gt

tra&tum, non ftatim propter illud folum & in

ij

eodemrationis figao pofitivé reprobavit aut ab-

. " foluté exclufit ullum à oloria. Prob. I. Ezech.

i

18. V. .23. dicitur!: /Vunquid volumtatis mee efl

j glore

mors impii , dicit. Dominus Deus,. €9 uon ut con-

yomii

wevtatur à viis fuis ? vivat; & 2. Petri 3. v. 9.:

j (00

Patienter, agit propter vos ; noleny aliquos perive,

J

fed omues ad penitentiam comcerti.

In his ac fi-

jlid

milibus locis Scriptura loquitur de homine con-

du

fiderato coníequenter ad peccatum oripinale:

d

fed in iisdem clar& excluditur omnis voluntas

dffe

antecedens perditionis hominum ac damnatio-

dii]

nis: ergo.,

j

Corf. Deus poft previtum Ade

peccatum & originale omribus proprium ha-

a

buit voluntatem falvandi omnes, üt ex dictis

j

num, 316.conítat; & Chriftus mori pro om-

qu

nibus decrevir; üt ex Tract. de Incarn. füppo-

?mh'

nimus: ergo non flatim poft previfüm illud ac

h

in eodem rationis figno potuit habere abfolu-

SIU

tum decretum damnandi vel excludendi quem-

M

l d

»piam à gloria: quia manifeft? repugnat, Deum

ii

fuppofito peccato originali finceré, & quan-

C dl

tum eft ex fe, efficaciter voluiffe omnium falu-

ii

tem ac remedium fíàlutis, & tamen in eodem

i

t

rationis fipno absque alia conditione vel caufa

u

previfa fimul efficaciter & abfolutà voluiffe mul-

p

torum interitüm vel exclufionem à fàlute.

Prob. 11. Peccatum originale per gratiam ba-

.'ptifmalem dimiffüm non eft caufà reprobatio-

poft

H l,lxisv aut exclufionis pofitivae à glcïria: ergo

prae

ss

]

1

926

DE Dro Uwo.

previfum peccatum originale ür preecis? con.

prim

fitota

traétum & propter illud folum Deus neminem

Tant

pofitivé reprobat vdl'excludir.

ZAnt.

TOb. i.

j

ll dänlf

&terR

juxta Apoftolum ad Rom. 8. v. r.: JVi

(ida

auationis eft ia d5, qui funt in Chrsflo SEfu; &

ilom

juxta Trid. Seff. 5. in decr. de pec. orig. num: 5.:

Jn venatis mibil odit. Deus, quia nibil eff dumnatios

Cf

&tam

vis düs , qui veré con[cbulti funt cum Chriflo per Ba-

prifina im iorterm : íed multum damnationis in

0n €

dl

1000l

iis effer,. fi originale peccatum licér dimiffurn

foret caufa reprobaiionis: ergo.

2. Florentin,

T q

tipin

in decreto Eugenii docet, effectum Baptifmi

effe remiffionem omnis culpa originalis &actua-

Nl ]

Tittu

-

. lis,.omnis quoque peena pro ipfà culpa debitae

Wi

adeó ut fi baprizati moriantur, antequam ali-

]:

j fin

quam culpam committant , ftatim ad regnum

r

ceelorum & Dei vifionem perveniant: "Triden-

tinum autern SefI. 6. C. 14. declarat, per Ba-

LY Qu

ptifmum tolli non tantüm paenam eeternam fe

' & temporalem: fed hoc foret falfüm, fi origi-

Atv

AC

nale peccatum foret caufa reprobationis; tum

!

quia dimiffo quantumvis hoc peccato ob illu

d

Smc

reprobationis antecedentis decretum non dare-

tur facultas perveniendi ad Dei vifionem: tum

tj

d

quia pcena peccati originalis graviffima remane-

-ret in illa reprobatione: ergo. ' 3. Trid. Seff. 6.

m

üüm l

- C. t. affirmat, caufam finalem juftificationis effe

! vitam &ternam; eos, qui jüftificantur, ado-

le]hüe

Yi

piari in filios Dei, ac heredes fieri vitae ater-

A PQ

ng , ungíque & fignari Spiritu promiflionisfan-

&o, qui eft pignus hareditatis noftrae; acci-

Chri

Vr

pientes chri&ianam juftitiam , jubgri eam ,

ce.u

pri-

[

1

Va

Dr Drzo Uxo.

Á

p

d. primam ftolam alteri ab Adamo acceptee füb-

d ftirutam, confervare immaculatam ; ut eam per-

]

,

J

erant ad tribunal Domini, & habeaut vitam

i

j

jj stermam: fed falfa haec omnia & fruftra forent

o

icta, fi in juftificatis origihale peccatum ni-

Qoj.

hilominus canfa reprobationis foret: ergo.

hm

Conf. Sicut quod eft caufà reprobationis, eft

j

etiam cauía poenee seternee; fic é contrario quod

jonist

non eft cauíà poeng eternze, non eft caufà re-

af

probationis; cüm eadem fit ratio reprobatio-

j BI$) quae eft condemnationis: íed peccatum

jl

originale, quod in hac vita remittitur, non eft

cauia peenee etrernae ; quia remiffo peccato, re-

ebit

mittitur eterna peena ei debita: femel autem re-

(

miffà culpa nunquam amplius redit; cüm dona

Tj

Dei fint fine peenitentia: ergo. — Probatio ulte-

Tior tum ex erroneis Janfenii corollariis, tum ex

r

xd

lis quee Art. feq. dicentur, haberi poteft.

390. Dico Ill. Deus pofitivé reprobat,

u

jo

parvulos quidem non baptizatos propter pecca-

D

l

j

tum originale , adultos autem propter peccatum

ï))ill

jl vel originale vel actuale, vel utrumque uíque

ii

ad mortem durans & períeverans, & füb hac

.U

conditione à Deo pravifüm. — Proj. 1ma part.

r

Quia quidquid Deus in tempore exequitür ,

i

ab eterno decernit; & in mente Dei datur;

»

j

/ |

.cüm Deus nequeat vellealiquid de novo aut in-

teligere: fed Deus exequitur reprobationem

[

pofitivam in tempore; ütde angelis reprobis ex

2. Pet. 2., de hominibus autem ex fententia

P

j

Chrifti Matth. 25. conftat: ergo datur jam ab

&terno reprobatio pofitiya, (eu Deus pofitivà

I;du

re-

pfl'

"a

——

928

. Deg 1526 UNö.

2

reprobat. Unde &Conc.Valentin .

üfh. äsä.cit*, 5 fü

(il d

ait: Fidenter fatemur. predeflinatiouem electorum

W:'æ ,

ad vitam , ? pyeede[linatiouem. impiorum ad or»

DT

ton &c. — Prob. 2d. p. Eadem ex parte hominis

reprobi eft cauía füz reprobationis, qua eft

TET

jtei

condemnationis: fed in his parvulis tota cau-

Q d

fa damnationis eorum eít originale peccatum ad

mortem ufque perfeverans: juxta illad Chriftl

Coyf

(tire

oan. 3.:- /Vifi quis venatus fuerit ex aqua &g. Spi*

qitu $., mon potef intvoive in veguum Dei: evgo

ïlïï p

Wi

& illud folum, àt previfum ad mortem perfe-

veraturum , eft caufà reprobationis.

Idem at«

j PET[CV«

Y

gumentum tenet de adultis cum folo peccatao

origina!i non remiffo decedentibus : facilé eriam

Iu

Md

applicari poteft ad declarandum illud tanquam

caufam partialem reprobationis in adultis, qui

b/ixoj

0s

originali non dimiffo addiderunt peccata actua-

T

li. Reftat iraque dicendum de reprobis, qui»

bus dimiffo ori

inali infunt a&tuale unum vel

D

;

dv

plura mortalia

ulque ad mortem perfeverantia:

de quibus Proj. 37. p. Scriptura & Pat

res do-

Rono

mnarls

& |

cent propter peccara actualia homines da

& propter eadem previfa reprobari.

Nam

^(it

üum,

Matth. 25. v. 41; dicit Chriftus: Difcedite àimt

mmaledi&li in igtem eeternum, efuvivi enim , 9 non

UOp

dediflis mibi manducare &e. — 1. ad Cor. 6. v. 9.

;JBI k

inet

Paulus ait:. Zz nefcitis , quia iniqui vegnum Dei

Eüp

sion po[frdeburt. — Valentin.-f. c. definit, i7 dam«

Ci]l!m

natione pe

viturorum mevitum malum pracedere jue

flum Dei judicium.

Tertull. L: de prafcript.

"n

1

fity

C.3.:

dei vetrà penes Deum fuevant ; debine

e-runt.

ET

reje?i ob delida extra Deum /4]& cep

QFQ*

Dz Dto Uxo.

929

u

S. Fulgent. L. 1. ad Mon. C. 24.: Predeffrgavit

k

dllos ad. fupplicium, quos à fe prafcivit volus:atis

du

male vitio difceffeos. Beda L. QQ. q. 13*: Non

Dunii

ef in Dei dzfpofitioue , quomodo peccatov. peccet :

g

fed tamen cim [ciat eum peccaturum., mortem ei

j

Qvedeffinavitüt vevus judex. "Teflimonia A ugufti-

ii

ni dedimus füprà, aliorum addituri inferiüs.

(

Corjf. Ex dictis eadem eft

caufa reprobationis po-

2

fitivze, quee eft damnationis ; fed adültidamnan-

; crgü

tur proprer actualia peccara,. eáque nonnifiex-

pletà hàc conditione, fiin illisufque ad mortem

! p&ïlii

end

períeveraverint, . quz fundatur ia illa Luc. 15:

CUU

tiift penitentiam egevitis, famlommues pevibitis: ergo.

eriani

391. Objic, cont. 15. S. Petrus

ep.q; Go

V. 8. de Chri(to ait: £

,quatq

us eff in caput anguli eg

$0

lapis offenfionis

€7' petva [candali bis , quà offezdunt

u

ver/o , nec credunt , n quod €s pofiti [unt : íed po-

J

"u

firemis verbiso(tenditur, illos ad incred ulitatem

"L

l

à Deo effe predeflinatos, & con(equenter ante

ii

previfionem peccati omnis ad exclufionem à

ts Ó

regno gratice & oloriee per Chriftum conferen-

gmoi

&; tum quia nec deber legi juxta Vulgatam ,.

M

1n quo pofiti [unt , nec relativum pertinet ad ver-

T

um ita ut fenfus fir: offendunt in verbo; in

quo pofiti íant; íed juxta textum gracum de-

T

li

et legi: in quod pofiti fünt, & relativum per-

tinet ad totum .precedens complexum, quia

T.

eft pronomen neutrum eic ó, quod cum maf-

culino Aóyoc non confentit: tum quia verbum

p

d

(

aí9uui pono , frequentiffim& in Scripturis ufür-

"

patur proordizare ac deflimare: ergo. Conf.I. Deus

j

reprobathomines vel ad oftendendam porentiam

P

Nnn

fuam.

j

f

m

3

950

Ds Drzo UNo.

Ex

fuam , vel ad oftendendam gratiam ergaelectos,

LE

1mum quidem

dl o

-t patet ex epift. ad Rom 9.

finpillatim circa Pharaonem: Z /oc í

pfuum exci-

p

o

Irop)

zavi te, ut. oflendam n 1e virtutem 1neam ; uni-

verfim circa reprobos: .$/

P

Deus volens offendere

& r

otentiam [uam: 2dum

(tedu

jvam, Q9 motam facere .

autem, dum ibidem li

f

erum dicit Deo, ficut

D.M

figulo , facere

vas in honorem vel in contume-

dim

liam ex eadem mafla,

&,poftremum fieri, uf

n

offendevet divitias

gratie [ue 12 v

afa mifericordiae.

tin, |

Sed uterque hic

finis intendi pote(t ante pr&-

d

vifionem omnis pe

ccari: ergo. Cozf. /]. Deus

um

nis peccati; & in eo fig-

ante preevifionem om

AU [

no rationis, quo ele&tis vult gratias congruas

o

etiam vult damnatis gratiam t

antüm fufficien-

Df

tem & permiffionem peccati:

fed hoc ipfo vel

ffpunün

& reprobat, |quia

';u'l[ d'

formaliter vult eos damnare;

.oc debet velle propter a

liquem finem, qui

D ne

vel virrualiter

ha

non eft alius quàm damnatio:

vult eos damnare ; quia

permitfio

peccati & gra-

N f

biliter connexa eft cum

l]

tia meré füfficiens infalli

damnatione: er

go.

Tpro

2

Vulgatee Jectio-

R. AN. 1nin.

Quamvis enim

LU

nem omitramus, cui preter non

nullos gracos

NI

er

fio confentit ,

Codices Arabica & Syriaca V

T.

nde non fequi-

tT

tamen fenfüs Bezee blafphemus i

ffunr. dici à fe

tur; tum quia infid

eles non po

]

j

(

litia, non áutem à

Deo, pofiti effe in

füuáque ma

hU

ordine non credentiu

m & reproborum: tum

l!le dg

d vel ad quod. ecandüm

"Quia verba eic ó 27 quo

if

Bedae aliorümque exp

ofitionem indicant ad

1

UZ qu

Chrifto & Evange-

dümn

i0;

credendum ; feu: uF credant

DEV Dro Uxo.

931

m

1;0; adeó , ut

fenfas fit : Chriftus eft petra fcan-

nqui

dali omnibus hominibus, maximé ]

udais, qui

j

pofiti, id eft, creardi & ordinati per legem &

m j

Prophetas fünt ad hoc, ut in Chriftum à lege

7

& Propheris prefienatum credanr, nec tamen

: d

credunt, quia credere nolunt. ^ /47 Corf. 7. &,

8 K

D. M. Deus bomines reprobat ad oftenden-

n

dam porentiam vel gratiam erga electos ex fe

fit i

& ranquam ob finem primó & abfoluré inten-

T

tum, N. ex confequenti & tanquam ob finem

u

fecundó ac ex faéta peccati füppo(itione inten-

j hi

tum, C. . /2d Conf. H. s. IN. m. Habet quidem

r

TU

Deus gratie meré fufficientis & permiffionis

peccati fines optimos nobis incopnitos, non ta-

[icie?

men damnationis, utpote cum Dei voluntate

Yo i

repugnantis ;; adeóque in ilis formaliter non

nj

vult damnare aut reprobare: praterea damna-

i ql]l

tio nec per fe nec ex intentione Dei eft conjun.

Tm

iW

It

&a cum gratia (ufficiente ac peccati permiffio-

&Bïn

ne; fed per accidens folüm & contra intentio-

jf

nem Dei; adeóque nec virtualiter vult Deus

reprobare. Argumenta reliqua, que vel de-

d

fümuntur ex C. 9. ad Rom

) Vel ex eo, quód

faoi

Deus

dicatur autor peccati,

folvi poffunt tum

enlll

ex di&tis in hoc Tra&: num. 317. & 368., tüm

f«

M

ex Traét, de Peccatis num. 76. & feuq.

| i

392. Objic. cogt. 2d. S. Aug. ep.105. ait: $i

d

va[a funt ire , que pevfe&ta [unt ad pevditiouem , quee

j

ilis debita vedditur ,

Jibi boc imputent, quia ex ea

jl

maffa fa&a fumt, quam proptev uuius peccatum ,

"

4 quo omHes peccaverunt , qnevitó Deus jufféque

iif

damuavit. Ergo propter originale & ant

li

?P

I'æ;i-

.Nnna

Vl»

ass

932 :

Dg DEO- UN.o.

vifa peccata alia multi reprobantur. — Conf. f

origina

Peccatum originale quantumvis remiffum eriam

(j ]

quoad peenam, tamen habetur caufa concupi-

Vncug

Ícentie in bomine :

ergo & derelictionis in

idme

maífa damnata & reprobationis. Corf. 1J. Idem

3 pui

lo

peccatum eft fons &radix omnium peccatorum,

h

& pote(t dici caufà motiva, ob quam Deus ju-

imq

1Ad

f& vult non dare hominibus auxilia congrua ad

non commitrenda peccata actualia, nec perfe-

Amnai

itafa

verandum in iis u(que ad mortem: ergo ori-

ginale peccatum rect? dici poteft propria caufa,

Alhm

licér remota, reprobationis.

PUR

&. IN. Conf., & quód propter

fohim pec-ca;

4

tum originale üt preecis? contraétum reprobatio

Rn

pofitiva eveniat, — Loquitur S. Doctor. hic de

Wt DT

adultis vel peccata actualia contrahentibus, vel

Iüminig

in originali permanentibus, üt ex verbis imme-

Atart

diaré praecedentibus liquet: $ed excu[abumt /fe

J Q

Bbominues , qui nolunt veteg fideliter viveve , dicen-

ag

265 quid qos fecimus , qui malà vivimus , quando-

At

quidem gratiam ; utide beu? viveremus , ttom accepi-

tiln

amus? Mon Wpo[fumt. vevaciter dicere , mbil mal fe

Rritt

facere , quia ialà vivunt : [ieuim nilil mali faciut,

)j

x

benà vivunt: fi autem malà vivuut , de [uo, mal?

à

Tün

vivunt, vel quod originale traxerunt , oel quàd in-

lpl

fuper. addiderumt.

Praterea in verbis objectis

AUS. Y

dicitur duntaxat damnatio ac perditio peccato

.fhnf, i

oripinali tanquam peena deberi , ac hominibus

Enli]m

reddi, fifint vafairae, quz perfecta funr ad per-

lg

|

ditionem; an aurem perficiantur ad perditio-

Q

ïDe

nem ex íolo Dei beneplacito, an ex propria

atün

znalitia vel aliena culpa emundationem peccati

Atb

Ofl-

4

Y

Dzg Dn;'oï UNo.v

$33

Qj

originalis impediente? non decernitur.

P

ht

Conf. J. $.. IN. Conf. Difp. eft; quia quamvis

O.

concupifcentía in homine renato pcena non fit,

d

fed mera poenalitas, & quze etiam in (latu natu-

ij

r pure& haberetlocum; tamen admitti poteft,

IC&EGIUM

aliquo fenfü effe e

ff

ectusoripinalis peccari; par-

bf

tim quia non füiffet furura in ftaru integritaris

ngmaä

ad Ade pofteros transmif£e: partim quia nibil

( pflff-

1

damnationis in fe haber, & relinquitur dunra-

n

Xat ad'agonem: reprobatione autem admifsá,

jl

multum damnationis adhuc reliquum effer in re-

natis , & relictio effet ad interirum. 44 Conf. H.

peca

jbit

- 1. /4. N. Conf. Sequitur enim ad fümmum,

peccatum originale effe occafionem remotam

i d

aut conditionem, fine qua. Deus non neparet

J'S) V'fj

iomini gratiam congruam, nec homo a&tualiter

Bs

Jmts

Peccar'et.'

Praterea cüm negatio auxilii con-

n /þ

(

rui non fit caufa. peccari, confequenter nec

eft caufa reprobatio

nis, cujus propria cauía eft

ruaf»t"ä-

peccatum ; adeóque nee peccatum oripinale re-

ii

miflum dici poreft caufà reprobationis, etiam

vll

fi

fuerit caufa negationis hujus auxilii.

77

- 393. Obsir. cont. 31.

Reprobi ex frequenti

,ni

Patrum & Do&torum ufi

ü

vocantur rantüm vel

T

fimpliciter przfcitis ergo circa hos non datur

j

a&us. voluntaris div

ing & reprobatio pofitiva.

AU

Corf. L. Conc.

Carifiacum C. 1. definit unam

j

tantüm effe predeftinationem ; Hincmarus Ar-

"

chi-Ep. Remenf. praterea etiam negavitimpios

j

à Deo pradeftinatos poenis: ergo utrique ne-

ygpriï

Bárunt reprobationem dari.

Couf. 1. Ex te-

ccca,[l'

probatione pofitiva fequitur, tum reprobos non

u

Nnn 3

poffe

N

x

934

Dr Dso UwNo

]

m

poffe falvari, tum Deum effe (cau(ämv'peräi-ti.ow-.

nis eorundem : fed utrumque eft erroneum:

1 aisl

ergo.

4

P

^ ipllüs:

i. D. 74. Vocantur tantüm vel fimplicitet |omp

!

lilom

precfciri , excludendo hác reftrictione decretum.

juítitiee vindicativee, & reprobationem pofiti-

ferit

dicel

vam poft przvifam in peccato finalem perfe-

verantlam, N. excludendo ranrüm prædef*tinae-

n

tionem fümpram in fenfü communiori ac prin-

Q per

cipzli, nempe in partem bonam & pro electio-

qda

nead gloriam, C. Ufüs loquendi acceptus eft

d

à S. Augultino, qui L. de przd. Ss. C. 10. ait:

fice

Pradeflinatio eft , que fine prefcientia uom potef

v ]

qini

effe: poteft autem effe fiue predeflinatione pve[cieu.

71a.

d Conf. L. Y. D. Conf.. Negárunt dari

tj i

fl

reprobationem iu fenfo prde(tinatiano & Got-

tefchalci, C. in fenfü no(tro, IN.. Capituli ver-

fs

ba heec funt : Deus bonufts juflus elegit ex eadem

bnf.

maffa pevditionis [ecundüm pre[cientiam [uam, quos

qe

per gratiam preedeflinavit ad vitam , &9' vitam illis

ve

predeflinavit eternam:. ceteros autem, quos juft-

Qu

fie judicio im maffa perditious veliquit, perituvos

ia

prelcivit, féd uon ut perirent , pradeflimavit ; pe-

N

aam autem ilis , quia juftus eft , predeflinavit ettr-

Atfet

zam. 4c pev boc unum Dei predeflinationem tat-

tonfe

zuimnmodo dicimus , que aut ad donum pertiuet gra-

DI

zig aut ad vetvibutiouem juflitig. Ex quibus pa-

M0

tet, à Patribus admiffam in Deo effe reproba-

tionem pofitivam poft pravifiouem peccato-

4i

rum & oppofitam fuiffe unam praedeftinatio-

nem duabus Gottefchalcianis, quarum unà ho-

19

gines ad vitam , alterà ad mortem utrinque

necelia-

24

Dr: Dzo UIN'Q.

935

*

ped

4eeceffarió. incurrendam predeftinatos. heereti-

ATORRUT

cus ille docebat; qui quamvis poftea non am-

pliüs duas (ed unam, quam tamen geminam ex

Ünpi

comparatione charitatis vocabat , ftatueret, ni-

(

hilominus ab errore füo de reprobatione & de-

m

merita pracedente & neceífitatem inferentenon

n

difcetfit. Licét veró Hincmarus pradeftinatio-

v

nem geminam, fed in (enfu Concilii pofito , di-

T4cpf

€i permitteret, & poenas etiam impiis à Deo

yded

pradeftinari doceret; nunquam tamen paffus

qu

eft dici, impios peenis à Deo predeftinari, ne

104

fcilicet videretur cum Gottefchalco. admittere;

77

quód Deus. non alio: confilio impios creàrit ;

(tji

quàm ut neceffarió impii fierent , & ex illapec-

m Ü

candi neceffitate damnarentur, qui hereticus

] &Gb'(

fenfus.erat illorum. verborum ; queis Deus im-

iil

pios pradeftinare ad' peenarn: dicebatur.

4

ii (lïd'gz

Conf. IT. Ws D. ,4.. Ex. reprobatione pofitiva,

!di)bf':'ld,

qua nonnifi poft previfum. peccatum origina-

le vel actuale cum morte conjun&tum ftatuitur,

U

fequitur reprobos. non: poffe falvari &c. ; IN.

]

j

M

ex ea, quae ante illam praevifionem ponitur, C.

|

INon intervenire hic neceífitatem abfolutam &

j d

antecedentem ,. fed: hypotheticam tantüm ac

jl

i

confequentem, liquer ex.alibi] dictis. Patet item

in noítro

f

j

!

2

'Ítemate caufam perditionis refugdi

n

non pofle in Dex*fm;.

ePTC)l

yat

ARTICULUS II

n admittenda fit negativa veprobatio à glovia ?

j

^

-394- NTO?a. Ex diverfis reprobationis nepati-

iif

v&a acceprionibus, in hujus Capitis

]ecinl'

proc-

Nnn.4

$36

Dz Dszo Uxo.

23 fitate|

procemio indicatis, binas pofteriores in præc.eþ-l

denre arüiculo jam rejecirnus; quid de ea fen-

— NH

tiendum fit, qua pro nudà prateritione aut

