dicitur realis minima feu formalis ex natura rei;

qua , quia Scoro Doétori fubrili rribuitur, &

d

ab ejus Sectatoribus defenditur, communiüg

í

Scoriftica vocatur.

Dicitur autem formalis ;

]

eoquód non fit inter duasres; fedaurinter füb-

d

ftantiam & illius formalitates feu formas, h. e,

n

perfectiones , aut inter ejusdemíübftantia varias

nj

formas & perfectiones: ex natura rei; eoquód

d

fitactu in xeipfà &independenterab operatione

Yi

mentis: media, eoquód minor fit , quàm fimplici-.

elt

ter realis,& major, quàm rationis tantüim ac men-

ul

talis diftinctio, Atque banc reperiri contendunt

nod(vl

Scortifte intereffenriam divinam &illius attributa

ff

ram ad illam tum ad fe invicem comparata.

fon

75. /Vota II. Seculo XII. Gilbertus Porres

Lutt

tanus Pictavorum, unde &oriunduserat, Epi-

)u

fcopus in publico Ecclefiae fuz conventu & im

p

jl

commentariis etiam quibusdam ad Boéri Li-

i C(]f

bros de Trinitate varia protulit plan& inufitata

de hoc myfterio Deíque effentia & atiributis ;

yu

mll

propter que delatus ad Eugenium IHl. PP.;

dii

iftoque Prafide an. 1147. in Conc. Parifienfi;

xs hz

& anno íequente in Rhemenfi examinatus;

let

ejüsque libellus, quo dogmata füa propofuit;

jid

damnatus fuit.

Hujus rei hiftoriam deícripíe-

!

runt precipue tres coztanei, S.Bernardusfei-

gli

qllä

licet Serm. 80. in Cant., qui & Gilbertum voce

ac ('cri.ptis oppugnavit, fideiqueSymbolurm er-

quf

jf

roribus oppofirum confecic; Gaufridus Mo-

u

nachus tum in epiflola ad Ep. Albaneníem, turm

)u

àn vita S. Bernardi; qui &ipíe Con

ciliis:aderat j

F.l'idew

j

Otto Ep. Frifingenfis in L. 1. de geftis

d[(l'

z2]

£ L

162

Drs DEOLUN'O.

ricil. Imp.; qui tanquam in Gilbertum pro-

enfior eum aliquando ab errore vindicare co-

natus, fed morti proximus, tefte Radevico;

proteflatus eft, fi quid in fuis fcriptis piorum

aures lefiffer, pronoón dictis habendum. Por-

1ó certum eft, 1. Gilbertum diftinxiffe interef-

fentiam Dei & perfectiones relativas; tum quia

ab Eugenio interropatus: 74gze illam fummam

E d m . iU MÉ LT RU d

effoutiam , quá tves Pev[onas pvofiteris unum Deum,

EE

evedas effe Deum ? xelpondit: IVor , &fequenti

die dixit, fe nomen Dei properfona fumpfiffe:

tum, quia definitio Concilii, erroribus yliusop-

D ag - nE

pofita, Art. 2do hec habet:

Cim de tvibus per-

fonis logquimur , Patve, Filio &g Spiritu S., apfas

umun Dewn, unam [ubftantiom diviuam e[fe fate-

aum. Eté comverfo, cim de uno Deos una divi-

za fubftantia loquimuv , ipfum uzum Deum , unam

divinam fubflantiam e[fe tves peronas confitemur.

Et Artic. 3tio: Credimus &j confitemuv, folum

Deum Patrem $9 Filum $9 Spiium Santum

etevgum effe, mec aliquas omnino ves, feu velatio-

mes, feu proprietates, [eu fingularitates vel utiita-

zes dicantur , velalia bujusmodi adeffe Deos que

i ab cetevuitate , & mon fit Deus:: tum; quia

novi hujus dogmatis ratio heec ipfi fuerat juxta

Otronem: ZVe juxta "driuim ficut pevfonarum yita

€2 pluvalitatem admittevet e[Jemtiavum: wel fecun-

düm Sabellium ad e[fntie Fingularitatem , Chri-

ingevet pevjo-

fliane fidei veligio pluralitatem veftvi

TEISUANG aK RR AUE

zarum. Certum eft 2. eundem diftinxiffe in-

i

ter concreta perfonarum, Dei ac attributorum

&abftracta illis correfpondentia; atque id patet

fu.

Utl«

Dg Drzo Uwo.

163

üniverfim tum ex m.d., tum ex Symboli Articulo

u

g

1mo num. feq. referendo: (peciatim veró de con-

NI

cretis & abítra&tis perfonarum ex Matthaeo Pa-

OL

rifienfi qui refert hanc Gilberti propofitionem;

hi

Aelationes non [unt. quidem idem, quod ipfe pere

J

Joue, [ed diver[te mumevo; & ex Gaufrido ter-

10

rium Gilberri capitulum his verbis exponentes

J

Relationes pevfouis tvibus: attvibuit, que mon [unt

J

ipfe pey[ona , [ed ves. fempiterme, ab invicem eg

n

ab ipfa fubftantia diffeventes :.De concreto &ab-

(

y

ftracto Dei ex accufàtione Gilberti, quód ne-

[

i

garet hanc propofitionem: JDeus ef] gatara. di-

Vl

viua; ex Gaufridoin ep.referente; Gilberrum

r,!

d

dicere aufum fuiffe: Forma Dei efl divinitats

bj

qué Deus efb, $9 ipfa mom efl Deus: . .De cone

T7]

cretis & abítractis attributorum rurfus ex Gau-

n

frido & S. Bernardo, ubi füprà, dicentibust

i

Docet ,

quàd fapientia, bomitas , magnitudo non

/

£ft Deus.

Item: Recedant. novelli, uon dialeti-

j

v

€i, fed bevetici, qui magnitudinem , quá magnus

jni

ef Deus; & item louitatem, quá bouus, [ed g

Japientiam ,

!1]

u

E

quá fapiens , &g jufittiam, quá juffusy

"d

Deum . 01 effe impüffamà difputant.

Controvertitur tamen inter Áutores, an

) qu;

u

Gilbertus etiam inter abílracta ipfa diftinxerit;

& quamnam diftin&ionem, flricténe realem;

nj

Jf

h

an minüs ftridtam, cum fícoriftica fcilicet con-

venientem , univerfim admiferit? Quod xzum

P W

atiner, certum videtur r., diftinxiffe eum in-

[

ter ab(tracta relativa, àr patet ex verbis Mate

thei Parifienfis & Gaufridi nuper recitatis, &

S. Concilii Rhemen-

r

sc?nfirmatuff ex Codice M

L 3

g

n

EO

264

Dz Drzo Uuo.

fis apud Vafquez, ubi Gilbertus fic loqui legi-

f

f&

iur: Zyves per[onee tribus unitatibus funt 1via, &9

diflin&ke propvietates tribus ,. que mon. [unt iplee

a

i

gerfoue , fed [unt tves ves cetevue g ab invicem 89

à divina [ubflantia numevo diffeventes.

Certum

videtur 2., diftinxiffe eum abítra£ta relativain-

Ti

[

ter & abflractum divinitatis ;; quia Gilbertus

l

aperté profeffus eft in Conc. Parifienfi; Patrem

ie

uidem alio eff. Patvem, alio Deun ;; unde &

S. Bern. inferebat in Deo quateraitatem , & non

d

[

trinitatem tantüm fore.

Probabilius tamen vi-

detur 3., eum non diflinxiffe inter abílracta

W

attriburalia five ad fe invicem five ad divinita-

)

tem; tum quia Gilbertus in fuis ad Boét. com-

nentariis ait: Deus idem ápfum eff , quod eff ju-

flum , id eff , eodem , quo efl Deus, eff juffus; vum

h

quia S. Bern. L. 5. de Confid. .C. 7. poftquam

contra Gilberti fe&tatores, illius nomine füp-

preffo, dixiffet: Dicimus magnum , bomum ju-

flum $9. ingumera £alia ;

Jfed. mifi omiia unum n

[

:;:

JDeo $9. cum Deo confideves , babebis multiplicem

JDeumn; fic poftmodum eorum dogma expo-

d!

nit; Scio, quàd ad bhec vefpoudeve [oleut: Non

anulta, féd unam zantiun divinitatem , que omnia

álla funt , Deoy ut fit , confevre afferimus. — Afferitis

evgo etfi on multiplicem, duplicem Deum; €2 n0onu

ïä

ad mevum [implex perveniflii: tum quia nec Scri-

prores Synchroni nec Cca de hac attributalium

abflractorum diftinctione tmentionem faciunt.

v

Quoad 2dum veró, cüm noftrum non fit, tan-

ta$ componere lites, füfficiet rariones utrius-

que partis afferre.

Momenta probantia, di«

inétio-

1

bE,DEo Uxo.

I16$g

| Iem.

flin&tionem Gilberti non effe realem majorem,.

hÜ

fed cum fcotiftica conpruentem, funt r. quia;

n

cüm Gilbertus dixifler Deum alio efTe Deum &

4ll

j

alio Patrem, addit: /Voz zamez effe boc €3 bocs

RTUUT

2. quia diftinéctionem fuam volebat effe ; non

!

1

tantüm cogztatiomis matbematiee , (ed vationis

bt

?beologice , ubi per 1mum quidem innuebat di-

D

i

ftinéctionem mentis, per 2dum non poterat in-

j

d

telligere diftin&tionem ftricté realem, fed me-

&

diam, qua poffet convenire etiam infeparabi-

mett

libus; 3. quia Períonas tres conftanter afferuit

(

unum Deum, quod cum diftinctione reali ma-

vit

jore nulla fpecie conciliari potefl. Scotiftarum

qot

rationes, qui illam diftin&tionem flricté realem

$)

volunt, fünt, i. quia Gilbertus diftinéta ab-

tuf

ftracta & períonas vocabat ves, üt ex ejus ver-

at

bis & Concilii contraria definitione f. cc. patet,

2. quia formas velut fübjecto inharentes ac di-

e fUP

m,jh

verfas exhibet ;

unde in Boétium fcribens:

Quidquid , ait , ineff alicui, ab eodem divev[um effe

j

j

nece[fe eft ; & D.'Th.p.1.q.28. fcribit, Gilbertum

'll)ll jJ

docuiffe, veletomes im divimis effe affiflentes , frive

a

/ ]

extrinfecis affixas. 3. quiaargumenta quibus Gil-

g

bertus impugnabatur, eó unicé collimant, ut

realem eliminentdiftin&tionem , ex attributisae-

[

g

cidentium more fübje&to convenientibus ortam.

d

76. Dico l. Attributa divina neque com-

st

parata ad effentiam, neque compareta ad fe in-

vicem diftinguuntur diftin&ione reali entitati-

u

vÀà aut modali,

"

Prob. Autovitate, Qu realiter omninó fünt

trio*

racto »

idem & de fe invicem przedicantur. in ab

E

diftin-

d

as

$66

Ds Dso UN':S'.'

diftin&tione reali entitativà aut modali non difs

N

erepant: talia fünr attributa Dei five ad effene

(

tiam five ad feinvicem comparata: erpo. — A£-

[/

&or conftat 1. ex Scriptura; quia Joan. t4. v. 6.

l

Chriftus de fe ipfo ait: Ego fum Fa Veritas;

/

£2 Fa Apoftolus aurem 1. ad Cor. t. v. 24.

!

Pradicamus Chriflum Dei. Firtuten £? Dei Sa-

T

jientiams & 1. Joan. 4. v. 8.: Deus Charitas eff

4. Ex Conciliis;: quia Rhemenfe f. c. art. 1mo

inquit: Cvedimus 69 coufitemur fimplicem naturam

JDivinitatis effó Deumn, neque

[

uo fenfu catbolica

polfe sagati , quin Divinitas fit

Sz;

eus s

e? Deus Di-

wimitay. — Sicubi vevà dicitur [apientid. Japientent;

anagnitudine smaguums Divimtate Deumn effe , eg

(ä

alia bujusiodi; credimus nnnift ed [aplenutti , qua

Deus ipfe eft, fapieute

m effe. .. id efl , fe ápfo [apiens

£em , magnum &9c.

Hinc Eugen. II ibid. pro«

hibet; s aliqua vatio tbeologica intev naturam

evfonam divideret : néve Deus diviná e[fenti dict-

ä

vetu ex [eu[a ablativitantim , fed eriam uominativi.

4. Ex PP., inter quos Greg. Naz. Orat. 55.

fcribit, Uzam quoque Dei saturam , e[fentiam 88

appellationem effé , tamerfi per cognitiones quasdam

diffin&las nonina quoque diffinguamur.. Aug. L. $.

de Trin. C. 10.: Deus mom ed, ait , titagititudine

smágna efly qua tion efl ; quod eff ipfe , ut quafipar-

ticeps ejus fit. Deus , cm suagnus ef ; aloquin ia

erit iajor magitude, quum Deus, JDeo autem

&on efl aliquid majit : ed igitur m

apnitudine mag-

4

Similia de

mus eff , quá ipfe eft eadem magnitudo.

bonitate, aseraitate , omnipotentia , fapientia. aliis-

que perfectionibus Dei tumibid ;

j

L

um L. 7ä 3:

m

-DEX Dro Uuo.

169

il

& L. 15. C. j. premittit aut repetit. Fulg. in

(f

Refp. ad Ferrandum, Clare?, inquit, Zoc effe

!

Catholice Fevitatis , ut- cim i2 Deo divinitatem y

v

magi?itudinem bonitatem , vivtutem mominamus ,« ««

fiil

ton 1n iflis divev[is uominibus quedam diver[a , ..

Jéd umum illud, quod eft efféntía vel natura , cevtiff-

98 tw0v€Y imus.

His adde Graecos Anomzo-

il

rum oppugnatores, Ifidorum item Damaíc. &

jl

Anfelm., maximé veró S. Bernardum L. 5. de

i

Ht

J

Confid., alibíque Gilberti dogma expugnantem.

Cof. Inter effentiam & attributa nequit. ftatui

l

4

"

major diftinctio, quàm inter Dei effentiam &

hypoftafes: fed inter hec poftrema non eftdi-

Jl

n

Minor rur-

hl

ftinctio realis; fed rationis: ergo.

füs patet 1. ex Scriptura; quia Chriítus dicit

,f

f

Joan. 10. v. 30.: .Ego £? Pater unum fumus ; Et

Joan. 16. v. 15.: Omnia quecunque babet Pater,

Qm

aea funt.

2. Ex CC., inter qua prater Rhe-

m

r

menfíis art. 2. & 3. num. pr. laudatum , Late-

T

ran. IV. C. 2. fic habet: Credimus &5 confitemur,

iil

quod uua quedam ves efl , inconprebenfibilis quidem

4f

1

& ineflimalilis, quee vevaciter ff Pater &9 Filius

J d

W(M

£2 Spiritus San&lus , 1ves fanul pev[oue 9 fimgula-

zün quelibet eavuudem , 62 ideo in Deo. TYimitas

L

T

ejt Jolummodà , uon quaterzitas , quia quelibet tvium

Pev[onarum eft. illa ves , videlicez [ubflantia , effeutia

j y

Jeu natura . . .. Licht igitur alius fit Patev , altug Fi-

"m

lius, alius Spivitus San&us , uon amen aliuds [ed

jj

id quod efl Pater, eg Filius, €2 Spiritus Santtus

'1

id efl omninio , ut fecundum Ovtbodoxam $ Catbo-

licam Fidem confubflantiales effe cvedamur. .. Yn

li

Concilio Florentino autem , ubi Seff. 18. Joan.

j

'Theo-

4

$

ïösï'

Ds Dro Uno.

[

"Theologus tnominie Latinorum dixerat ; fubfjan-

2iam 9 per[onam [ive bypoftafin effe idem ve, dif-

Á

I!

ferve autem. noflro intelligendz modo; Greecoram

nomine eidem refpondir Marcus Ephefinus:

ü

Hác ex pavte mulla efl imtev 105 difcrepantia. Ybid.

li

Seff. 19. $. Bené fcitéque. Marcus & Andreasfic

[

loquuntur : JJeudquaquam tamen pvoferre debe-

J

zis, ut ve diffevant ; quandoquidem [old vatione aut

1

sttelletlioue diffevve. cveduntur.

Et Seff. 25/ 4

l

Quoriam Graci. Yationem fidei füce reddentes

?I

Latini fic dicunt: JVe idemtitatem conuutlionéme

[

que fübflautie diffribuere , ac ipfam eandem fubflan-

X

fiam ve, non autem fold vatione , ab bypoffafibus g

Í

gerfouis differve , cyedere videamur &9c,. 3. EX PP.,

[

ex quibus Aug L. 7. de Trinit. C. 6. ab initio

1

í

ait: JVon efd aliud Deo effe &g pev[onam eff ,. fed

omriro ident. Et poft pauca: Qüemadmodun boc

(

1

ii eff effé , quod Deura e[fé , quod magnum , quod bo-

um e[fe s àta boc illà eft effa qusd pev[onam effe,...

neque im bac Tvimitate cium dicimus pev[onam Pa

trs, aliud. dieimus, quàm fulflamtiam. Patris.

Joan. Damafcenus L. 1. Orth. Fid. C. s:.. Ugun

idemque otanimo funt Pater , Filius e?. Spivitus S.,

ï;

qifiqued Patev gemitus non eft . Pilius geurtus eff ,

«

Spivitus SanGlus pvocef[ft. Quod autem u eo diffin-

um efl , cogitazione [old. diffiuguitur,

Plura de

his- alibi.

Prob. Ratiose 1. Deus eft ens à fe , eft füum

l

éffe & omnia: (ed &i effer diftinctio realisinter

effentiam &arrributa; non effet omnia, fed fo-

Jüm diceretur habens omnia; quod refpectu Dei

D

(

tanquam Summi Boni & ornia fibi identifican-

ts

: Ds Dro Uxo.^

169

"

an

tis effs nequit: ergo. Ita Anf in Monol. C. I3.

EM

—

uoniam bomo mon potefd effe suflitia , juflitiam au-

TU

tem babere pote[l; mnon enim iutelligitur juflus bomo

Qu

exiflens yuflitia , [ed babeus quflitiam:. at [umma va-

Ibi

zuvanon propri diciruy quflitza , quia babet quffitiam,

lt

fed. exillit.: suflizia.

2. Quidquid eít in.Deo;

ll

Deus eít; unde S. Berm in Conc. Rhemenfi:

J .m:i

Scribarur f!ylo ferreo , inquit , quód divina ejfntia

)

t

Jorma , natura, Deitas, bonitas , fapientia, vivtus,

E

poteutia, magnitudo verà. eft Deus.

Sed fi inter

J

e(lentiam & attributa intercedit diftinctio realis;

jj

id falfam eft, üt oftendit idem Serm. 8o. in Cant.

]

"

fcribens: Evit aliquid, quod non ef Deus , aut ni-

p

"

bil: quod fi aliquid ef] , quod mom. eft Deus, aut

nit

sminor evit Deo , aut inajor , aut pav. — 241 quomo-

f

do ininor , qud Deus efl : veflat ut aut. tmajorem fa-

phot

cias aut pavemz. fed fi major, áp[a eft fummur bLo-

ylli

zum nou Deus : fi pav , duo funt [ummma bona , 0

"

umum; quod utrumque catbolicus vefugit [enfus...3.

"2

Deus eít ens unum fimpliciffimum & perfe&tis-

P 4f

fimum; adeóque non poteít effe unitum nec

if

perfectibile realiter: fed fi daretur diftin&tio ha-

irós

étenus rejecta, inprimis non effet unum fim-

I

plex. àüt iterum oftendit S. Bern. L. $. de Con-

ii

I

fid. C. 7.: - Tim non eff fimplex , quod ugi. fuerit

n

obnoxium formg , quàm uec virgo vel um conjun-

&a viro; & conflat etiam ind&, quàd attributa

inter fe & ab effentia diftin£ta facerent nume-

fauti

?

It

rum, quod ab eodem ibidem his verbis reji-

citur: Eff, qui efl, purus, [implex , integev . . -«

d

IDEI

zon babens, quod ad munevum. dividat, mon que

colligat ad wuumg wmum quippe efl, mom umitum.

"u

eine

j

5

Dzr Dro UNxo.

1

170

Deinde noni effet ens ex fe perfe&iffimum , (ed

10

effer tale ex aliis perfe&ionibus five tubíitantiis,

fhà

five accidentibus realiter ab effentia diftin&tis,

r

contrà ac fuperiàs ex CC. & PP. declaratum

fil

Corf. Omnis diftinctio realis ori-

fuit. Ergo.

p

tur vel ex limitatione, üt evenit in rebus crea-

i

tis$ vel exoppofitione relationis , üt eft in Per-

Q

fonis individua "Trinitatis : fed inter attributa

[i

divina non eft realis diftin&tio proveniens ex li-

mitatione , cüm fint infinita; nec confurgens ex

W

xelatione;cüm realiter fibi non opponantur: ergo.

fe

77. Dico Il Neque diftinguuntur diftin-

[

étione formali ex natura rei.

Prob. Non eft

)

admitrenda diftin&io in divinis, que .non e

neceffaria , nec locutionibus CCorum ac PPum

l

conformis, nec accommoda divinis perfectio-

j«

nibus: ejusmodi videtur effe di(tin&tioformalis

[

ex natura rei, qua inter Dei effentiam & ejus

|

attributa afferirur: ergo.

Min. p. vim. prob.

Siqua effet hujus diftintionis neceífitas, foret

D

maximé ad excludendam contradictionem in his

N

& fimilibus pradicationibus: Deus intelligit per

intelle&tum , & non per voluntatem; punit pet

u

ititiam, & non per mifericordiam ; fed ad

ä

h

oc non requiritur diftinctio forrmalis ex natura

yei, fed fufficit illa rationis ratiocinatze, üt att.

feq. oflendetur: ergo. . Prol. 2d. p. CC. &PP.

folam diftin&ionem rationis inter Dei effentiam

& attributa agpnoverunt, üt patet ex num. pr.j

& per hanc non potuerunt intelligere diftin-

étionem formalem ex natura rei , cüm eam

dixerint modum iutelligendi , cogitationem , cegmi-

4i0nem

Ds Dro Uwo.

3A71

fiofem, & tarisoiay feu coufidevationem; t Da-

i

(s

maíc. L. 4. C. 5. & Baf. L. r. loquuntur?. ergo

ad minimum diftinctio heec. nequidem locutio-

iU

Qf

nibus Conciliorum & Patrum conformis effe

poteft. Prob. 3.p. Admiísà hàc diftinétione

qu

].

inprimis Deus non effet fümm? perfe&us;

cüm perfe&tiones non haberet à fe & fua effen-

l

V

tia, fed à formis à Deo ejüsque effentia for-

ul

maliter ex natura rei dfftinctis, adeóque non

nd

ita perfectus foret ac illud ens, quod à fe &

e

fecundüm conceprum füum formalem ex nà-

jf

türà rei omnes perfectiones contineret: deinde

n

non effer fümme fimplex; cüm in Deo forent

na

varie formee tum ab ipía Dei natura, tum à fe

Dur

H

1

nvicem ante operam mentis, & ex parte ob-

d

/0

je&ti ditindte, adeóque fümmá fimplicitate ca-

Vil

feret, utpote que omnem omnino uritatem

u

faltem à parte & ex natura rei, tum rerum; tum

,pwä

modorum, tum formarum importat: denique

f

in Deo non jam fola Triniras, fed; üt S. Bern.

j

contraGilbertum urget , centenitas foret ; cüma

jl

pü

plures aut centum forme, nempe attributa;

It

ante quamcunque mentis operationem & à nae

ad dd

tura Dei & ab invicem diftinctee reperirentur.

qui

Conf. Nilil impedit, quó minüs diftin&tio for-

i d

malis ex natura rei dicatur vere realis faltern eo

y

modo, quo Gilbertina diftin&tio realis appel-

]u

latur: ergo non mipüs illa quàm hec videtur

.

rejicienda. — Prob. /4jr. Narn 1. non impedit,

j

quód hs formalitates dicantur effe realiter

euti

idem cum effentia, licét formalirer ex natura

[

j

diftinguantur; tum quia & Gilbertus :1æpä;£zü';

R

175

Dzr Dro Uxo.

füseft, quàd agnofcat , tres perfonas éffe unum

[oi

Deum, utique reiliter : tum quia craffior de

l

"

diftin&tione reali majore videtur effe error;

|

quàm àr in hominem acutum & fubrilem , qui-

[

que quód argutiis dialecticis plàüs eequo deditus

l

effer, in transverfum actus eft, cadere potfit.

(

5. Nec; quód ifta diftin&io non fit inter duo

i

vel plura feparata aut feparabilia; tum quia ite-

D

rum nec Gilbertus realiter feparata aut fepara-

q

bilia ftatuit attribura & relationes ab effentia,

q

fed preter diftinctionem mathematice copita-

D

tionis admifit tantüm divifionem rationis theo-

Rw

logice, quam nullus unquam velut feparatio-

nem realem accepit: tum quia dari poreft di-

ftinctio realis etiam inter illa, qua realiter fe-

f

parari nequeunt ; üt in divinis perfonis mani-

feftum eít.

5. Nec, quód ea diftinctio non

fit inter res & res, fed inter formalitates; tum

quia nec Gilbertus admifit perfonas & Deum

effe res & res, cüm profeffus fuerit, Parrem

quidem alio effe Patrem, alio Deum, nou tamen

affe boc $$ boc: tum quia dum Conc. Rhem.art.

5. f. c. dicit: Nec aliquas ves, feu velationes ,. feu

proprietazes , feu fimgulavitates vel utitates. dican-

fur, vel alia. bujusinodi ade[e Deo £$6. videtur

oflendere, quo nomine Gilbertus fümpferit

ä:

l

vó Aes, nempe pro abítracta quadam formali-

tate. Praterea non videtur fatis exponi poffle,

l

cur duo à parte rei diftincta , que vocantur for-

malirates,non fint res &res; namfiunum quid

(

a&u darur ex natura rei, hoc ipfum ex na-

ene

tura rci eft una res veluna entita? » coníequ

ter

Ds Dro Uuo.

173

f

ter fi actu dentur duo vel plura ex natura rei ;

re

erunt actu duz vel plures res aut entitates ex

Tf

natura rei; atque hinc res & res: quód enim

dicantur efle formee abítracte ; cüm ante men-

qi

qdini

tis operationem tales fint; eas modos aut acci-

dentia realia oftendit; non veró metaphyfica,

"

d

nifi forté rerminis abuti libuerit, & fimiliter di-

cere eas non effe res reales , fed formales:

3ia'ue-

m

quodfi veró hee formee ideo negantur effe res;

ent)

quia non füpt realiter, (ed tantüm formaliter

Qp

ex natura rei diftinctee; aut circulus manife-

t

ftusfit, aut explicari nequir, quid fir a&tu ex

rarw;

natura rei diftingui.

(

78. Oljic. cout. 1. Plures Patres videntur

20

favifle diftinclioni reali in divinis, five majori ;

jini

five Palamitice: ergo.

Prob. 1sn. p. Zdntec.

0f

Athenagoras in Orat. ad M. Aurelium & Luc.

tul

Commodum Impp. Sic; inqujt, €? alias quas-

beum

dam virtutes cogno[cimus , que civca materiam q9

d

er eam ver[antuv , unam quidem Deo coutraviam;

j

t0n quàd ulla vis vepuguare Deo poffit, . . .. Sed

u

uoniam Dei bonitati, que fecundimn accidens in-

f /;'if

eft ipfi,

fimul exiflit tauquam colov i. covpove.

(j

S. Chryíoft. hom. 73. in ea Chrifti verba: PA-

1de[HF

lippe, qui videt me, videt e9 Patrem , fic loqui-

tur: Pideamus pvetevea, quidmam Philippus in-

,pferd

m

pueri velit, an [apientiam Patris , an vero borita-

zem? iinim; Sed boc ipfum, quid tandem [(it

»

rt

pater, ipfam, inquam, effentiam. S. Aug. L.3»

1

cont. Maximin. C. 16. probat, perfonarum plu-

ralitatem non obftare unitati & fimplicitati

' fid

a85

p

Dei, fæcut non obftat attributorum pluralit

9-

[2

174

Drz Dro Uuo.

]

adeóque perfectiones plures ad modum per(ae

[

pnarum, & fic diftin€tas jam ante mentis ope«

u

ram .j admittit.

Conf. ex Patribus, quorum

fti

verba num. 67. & 72. retulimus, qusque cla-

[/)

r& oftendunt diftin&tionem quandam realem

li

inter attributa & effentriam intercedere.

Prob.

fir

]

2d. p. 4it. Dionyfius L. de divin. nom. Capur

edum fic inferibit: De unita 9 diffintla Tbeo-

D

fü

logia: quenam eji.divina unio $9 difliu&lio ? - Sed

unionis.nomine inteliigit divinam effentiam;

DN

qua unica eft: diftin&tiopis autem, operatio-

nes & attributa Dei: ergo ceníüit has poftre-

x

z

mas realiter diftinctas.

Idem ibid. C. 11. hec

fcribit : Quamobrem principaliter eg divinà 88

caufaliter boe , quod vocatur ipfum e[fe , apfam vie

tain, ipfam divinitatem , dicimus effe uuum om-

nium. jupevprincipiale €g3 . fupev[ubflantiale princi-

pown 49 caufam: pavticipatione veró, providas

virtutes, que ex miiunà pavticipabili Deo profi-

cifcuntur: uempe ip[am .pev. fe [ubflantie effetiio-

uem, ip[am vite effctlienem , ipfam diviui effeclio-

gem: quovum participationem pro fuocaptu , qu&«

cunque funt na&la, €9 exiflentia 9 vivehitia €9 di-

vina [unt 9 nominantur, €9 ceteva fimiliter.

Quibus verbis docer, divinitatem effe caufam

principem omnium, à qua virtutes quadam

* M - m ss ass MC DMÉR l— ONEECO wüp ii cuSo Em p ao N

& efficientie procedant proximé, propagen«

1

tur & hinc diftinguantur, quae creatis à Deo

[

xebus fübfílantiam , vitam & divinitatem im-

)

pertiantur.

Similitrer Damaíc. L. 2. orth. fid.

ubi de divina & humana voluntate differuerat;

01fi-

?'ic; C 40. Orditur; Sciendum efl, vires illas

9ef,

a

Dg Dxzo Uxo

175

1

qe$ quag commemoravimnus, nempe cognitionis,

i

vite, natuve, avtis, operationes vocari.

E

Tüm]

autem operatio naturalis uniuscujusque fubflantiee

(

vis 9 motio, quá folmn id privatur , quod eff nii-

u

bi. Unde fequitur, in Deo operationem di-

P

ftingui ab effentia, ficut in bominibus. —Cozf.

X

Dogma Palamitarum fuit confirmatum à qua-

Tl

tuor Synodis, quarum primam cecumenicamt

'SBJ

fuiffe habitam füprà notavimus: ergo videtur

wiaml,

admittendiim,

ril

Bl.- N- /4- Adpïoþ. P

.rmae. De Ath&nago-

Yi

ra &. D. Bonitas ineft Deo fecundüm accidens

h'

& exiftit ranquam color in corpore, compara-

jl

tione fa&tà quoad aliqua C. quoad omnia /V.

nj

Duo hic afferit Chriftianus Philofophus ;

4j

1mum, inter binas virtutes, bonitatem fcilicet

ii

& aliam oppofitam, ilam Deo ineffe; hanc

NI

veró non poffe obfiftere, üt conftat ex con-

textu verborum : JVoz quàd ulla vis vepugnare

o

JDeo poffít , t amicitiee lis fecundinn Empedoclem,

£2 nox diei, i [emfibus uoflvis appavet ,. $1 emim

j

ii

JDeo aliquid obfiflevet , mox e[fe defiuevet vi g po-

tentid Dei diftpatum, . Sdum ; Bonitatem Deo

"

fM

naturaliter ac neceffarió competere ; cüm ita

textum obje&tum profequatur: JVog ut pars fit

ufit

ii

ipfius, fed ut ves con[equens, neceffavio exiftens. i

p[o eíque coujuntla acveluti cotcorporata; 9t ignià

v

]j

color fulous ; etheri cevuleus. Unde patet ime-

propriam locutionem iftam maxime ad d

ecla«

j

[!

randam bonitatis praefentiam , non veró ad

eftt

ftendi modum fpectare.

Ad textum Chryit,

(l

&..D. Et hic diflinguit attribura, feeundüm

fl

quane

176

Ds Dro Uxuo:

tne

quandam fui communicationem in productio:

ne creaturarum factam fuümpta, ab effentia C.

p

fumpta fecundüm fe V. Ad Auguftinum x

i

Eundem l. c. argumentari ad hominem.

Ma-

li

ximinus enim admittebat perfectiones pluresin

[

Patre divino, nec tamen illas volebat fe habere

sil

r]

per modum partium componentium períonam

Patris; eoquód he effent una & fimplex vir-

itt

[4

tus; unde fic arguit S. Doctor. . ergo iu una

Patvis pev|oua pluva imvenis ,. [ed pavtes mon invee

?

mis; quanto magis Pater e9. Filius eg Spivitus San-

&us & propter individuam. Deitatem ugus. Deus

tlj

li

h, e9 propter umiuscuyusque. proprietatem . 1ve$

gerfoue fuut , €g' pvoptev. fingulorum. perfeclionam

gqartes uiius Dei uon funt. " 4d Conf. . àt füprá;

Patres exponendos effe de diftin&tione ratio-

nis, quam contra Anomzos ftabiliendam füu-

fceperant, cüm aliàs contradictionis arguendi

£52 «2 f3 I T

forent, &ineufandi erroris, in quem neccone-

troverfie fcopus nec propria fentenria alibi fat

declarata eos ferebat.

3

$e— dU 5

"Ad prob. p. 2de. &2 tex. yim.. Dionyfii &&

p

V. min. [ubs. quia unionis nomine intelliguntur

hic omnia, qua abíoluté Deo tribuuntur, at-

——

que hinc etiam attributa ; füb diftin&ionis no-

mine autem veniunt duntaxar perfectiones rela-

tivae, quzeomnino diftin&tionem in divinis faci-

unt, .4d adum F. admiffo textu. JV.. explicatio-

nem datam ; nam 1mó per illas czrzufes providas

ac efficieutias non intelliguntur attributa Dei aut

Operationes, fed ideae divinze, quas Dionyfius

QU TE OEU UcWOS CORRR 1SRA CO

1à ta-

Pl;aronicä philofophià imbutus admifit al

Aneg

Dzr Dgo Uuo.

177

dj

men, quàm ethnicus ifle, ratione, üt alibiex..

u

ponetur: 2dó. Has ipías proprefliones divinas

n

& proprietates non diítineui à fübftantia docet

i

ibidem Diony(ius aperté , dum inquit: Ornia

Tsj

igitur , quee [unz fecutdinm unam exceptam ex o«

d

qbus umonem , illi zribuenda funt; quandoquidem

a

&b ipfo effe fubftantificam progreffonem $. bonita-

Ui

tem incboany, ac per umiver[a commeaus, atque

m H»u

j

ex [efe efeutia compleas ommia , €9 i ommibus ;

T

que [umt, exultaus, pvius in [e babet omuia , [ecun-

j

dinn unicam fimplicitatis excellentiam duplicitatem

]

omuyem ve[puens.

Omrnia porro comple&litur , va-

) i

zione fupevfimplicis infimitatis [ue , atque ab om-

j

ambus fingulaviter pavticipatur. &c. — Ad Damafc.

pf

R. A. C.. Difpar enim ratio operationis in ho-

atio

mine, quàm in Deo à Damafceno ftatuitur, L.

al

3. C.15., ubi, que in Deo eft, non nova rec

accidentalis, nec fluxa ac definens, ad humanze

;uenä

morem afferitur.

iC

"d Conf. &. iV. Conf.. quia

n

coneiliabula haec nunquam epprobata fuerunt;

fed fchifmatica & erronea fünt, üt Petav. L. 1.

It

C. ult. refutatis eorum decretis oftendit.

i

i

79. Oljic. cout. 2d. Eunomius negabat ta-

lem diftiné&tionem in divinis. quà fublatà infe-

h Ü

j

rebant PP., omnia Dei nomina idem fignifica-

re & unum Dei nomen valere rantum, quan-

j rc.'?

j

tum omnis fimul, àt in polyonymis evenir: fed

diftin&tio , quà füblatà hac inferri poffünt ;

"i

qi

non eft diftinctio folius rationis; cüm hec im

J

rebus per nomina fignificatis fupponar omni-

yl

modam identitatem: ergo eft diftinctio forma-

i

Jis ex natura rei; & ficur eam negavit Euna-

nf

?l

miur

128

Dr DEO UNO.

BRT

N

mius, fic propugnárunt Patres. — Corf. . Di-

f

ftin&tio, quam in divinis PP. admittebant, vo-

)

catur ab iisdem x&vd £zívoisy, h. e. fecundüm

confiderationem: Sed hzc eft formalis ex na-

ii s

TK

tura rei, & de reali equé ac menrali diftinctio-

p

ne aliquid participat; cüm non tantüm à Patri-

if

bus füerit ufurpata pro diftinctione menrali;

fi

fcd etiam pro reali, üt videre eft apud Petav.

tiQ

U.1.€.10:: Ereo.

Conf. 1I. idem multatri-

Da

buunt divine effentie , quee actualirer à parte

If

rei non conveniunt attributis, & horum fingu-

Ts

lis, que fimiliter non conveniunt aliis: quia

W

attributa volunt non effe naturam , fed aliquid

ü

circa naruram, üt ipfi fuprà oftendimus; &

q

'mon fiegnificare fubftantiam , fed fübftantize qua-

[

litates; ür L. rs. de Trin. C.6. loquitur S. Aug.

d

qui eriam ibid. C. 3. docet divinas perfectiones

efle vequales, quod duobus tantüm extreris

&

convenit: ergo; cürn alibi ftatuant realiter illa

li

non diftingui, formalem ex natura rei difïinf

€tionem admittunt.

Y

Iu

W. od avg.1. Inde inferri, etiam diftinctio-

f

nemrealem à Patribus admiffam ; tum quia Eu-

T

nomius non tantüm formalem ex natura rei,

f

fed etiam realem inter attributa & effentiam di-

[

ftin&ionem negavit: tum quia, fi diftinctio fo-

[

lius retionis fupponat omnimodam identitatem

ü

realetm in rebus per nomina fignificatis, oppo-

le

fità ipfi diftinctio realem identitatem negare de-

at

bert £&.2. J;V . ad prob. D. Diftinctio folius

l

ranonis ratiocinantis C.

rationis - ratiocinate

Suíd. Supponit omnimodam identitatem ex-

Ciu-

Dzr Dro Uuo.

479

)

cludendo per id omne difcrimen actusle & di-

u

ftin&ionem formalem ex natura rei C. - exclu-

i

dendo sequivalentiam. cum pluribus & funda-

mentum tum ex- tum intrinfecum diftinctio-

(

Qie

nis N... A4d Conf. L. & N. 9. quoad utramque

partem.

f

zdd prob. 3. Quamvis frequentiüs

TU

ufürparetur diftin&tio x £zívoiav pro fola co-

t

gitationis & fübtilioris atque accuratioris cogui-

tionis differentia , tamen eadem à quibusdam

hat

"

Patribus etiam adhibebatur ad diftinctionem

inter divinas perfonas, duas in Chrifto natu-

]

ras, ac ipfam etiam animam & corpusin homis

q

g

ne vivente exprimendam, non fané ad diflin-

€tionem formalem ex natura rei indicandam ,

$;

'qUE

cüm juxta omnes Catholicos inter affignata

Ut

detur realis major diflinctio; fed ad innuen-

(onc

dum duntaxat, has res diftinétas vel non poffe

à fe invicem feparari realiter, vel non fcorfim

r

g

ac feparatim fubfiftere, & fic cogitatione tan-

ii

ln

rüm fejungi. — 244 Cozf. 17. 3« IN..4. prob. x. D.

Volunt attributa formaliter ex natura rei vel

realiter, quod idem effe oftendimus, non effe

j

fübflantiam, fed aliquid. circa illam /V. ratione

it

T

tantüm & intelligendi a&tu fübftantiam non effe;

fed quid circa fübttantiam C.. Similiter ex dictis

m

"]

prob. 2da driüinguitur.

"d 3r. & Vel equali«

tatem hic ufurpari pro unitate, quo fen'u con-

jud

tra Arianos rradunt Parres, filium effe &quas,

J

lem Patri, h. e. cum eo fuübílantià unum; ve

attribura fümuntur, üt cogitatione nofirà di«

(

trema conftituünte

jnil

Ringuumur & duo ex

M 2

78v üü

jd

o

189

Dz Dro Uso.

8o. Jnfl, Ante quamcunque mentis opera-

tionem attributa & effentia in Deo diftinguun-

| 1

tur: ergo ex natura fua diftinguuntur, non

pr

lr

quidem realiter, fed formaliter. —725. prov. 1.

uorum unum demonílratur per aliud, de-

di

bet ab alio faltem formaliter diftingui; aliàs

!

idem probarerur per idem: fed attributa de-

li

imonftrantur per effentiam & viciffim: ergo.

z.

uee habent diverfas definitiones, fimiliter

fi

diftippuuntur; quia diverfze definitiones diver-

W

fas naturas explicant: Sed h

oc invenitur tamin

te

attributis quàm effentia: ergo.

3. De quibus

di

ut fint

i

reedicantur contradictoria, ita tamen ;

realiter idem, inter ea debet admitti diftinctio

f

formalis ex naturarei. Sed dantur ejusmodi

rzdicationes in divinis; càm voluntas velit;

non intelligat; int

elle&tus intelligat; non velit;

mifericordia parcat;

