2, quia non [ecuti, quamvis vocati. Ex infrà:

Cujus miferetmy , fic eum vocaz , quomodo [cit ei coti-

i

u

vuere , u£ vocantem son vepuat. . Ex his enim

nf

ic arguo 1.: Specialis Dei mifericordia erga

)t.a[e[b

quos

p

ele&es in eo ftat; juxta $. Avguftinum,

[4

ipfos

^

$74

DE Dzo Üwo.

u

cui videf il

ipfos vocet vocatione conpru3, &

pnor

DN

los obtemperaturos: fed hóc nec effe poteft

(

fine fcientia media; nec cum fcientia conditio-

ming

nata decreto efficaci innixa; quia innixa ejus-

dpe

modi deereto fcientia confiftir'in gratia intrih-

l

fécé efficaci; non autem in congrua tantüm &

conducente ad voluntatis confenfüm cum gra-

d

füb

tfía: ergo. 2. Juxta Aug. fpecialis mifericor-

dia Dei ergaelectos contrapofité ad non ele&tos

n

Q

Ícientiam conditionatam confequitur; quia ex

ea dirigitur Deus ad vocandum; quomodo fcit

lnt i

tl0ne

congruere, cüm poffit vocare, quomodo fcit

ial

non congruere: fed fi fcientia conditionata fun-

i

daretur in decreto fepius dicto , non confeque-

i

t£etur mifericordia fcientiam ; fed praeiret : ergo.

Qüy

3. Juxta eundem qui non attemperanrur voca-

(f

tioni, non fünt elé&ti, quia non fecuti : fed háec

iC

caufalis foret falfa; cüm ele&i non effenr, quia

fiey

Deus efficaciter non decrevit, ut vocationem

f

fequerentur: ergo. Corf.1/ D. TPhomasp.3.

m

q. X. a. 5. ad 2. cüm retuliffer Aüpuftini verba

Qonf

L. de don: perfev. fuprà num. 241. laudata ; ex

LT

eodem hancdoctrinam ftatuir: «* Deushis, quos

V

5

reevidit , fiapud eos facta effent, füis miracu-

E

m

crediruros, quibus voluit; fübvenir, aliis au

(l

tem non fübvenir, de quibus in fua preede li-

natione occulte

uidem, fed aliud jufté judica-

E

füten

vit.; Ergo po

í

tà illà conditionatà previfione

Qügt

de illorum fide, Deus adhuc poteft fübvenire

L

& non fübvenire: ergo illa previfio non fun-

latur in decreto; quod

fi

it fübventio predeter-

fecum

minans aut de fc efficax,

qu.

Dz Dzo Uuo.

575

Prob.. H ex Rationibus..Earum 1sa eft à

Qdet

priori.: Divina cognitio-conditionata de peeni-

dun

"

N

tentia T yriorum, ab ipforum volunrate deter-

minabilis in exiftendo; eft fcientia media:& in-

T

bt

dependens ab omni a&tuali decreto , üt.pater;

fed datur.in Deo ralis'cognirio: certum enim

nind

p

eít; quàd fi Tyrii velinr facere pcenitenriam

füb conditione miraculorum, extitura'üit Dei

Áeri

d

cognitio de- ipfà conditionata peenitentia ; &

Qd

quód non fit hzc cognitio extirura, fi non ve-

ol

lint agere penitentiam ;; quod ipfüm eft cogrii-

tionem Dei effe 'T'yriis: determinat? liberam;

odbl

feu ab eorum voluntate determinabilem i exi-

atalt*

flendo: ergo.

2da eít à pofteriori. ^ Juxta

nf

m

Thomiftas; fi apatur v. g. de converfione ali-

cujus infidelis ad fidem ;: ponitur hic ordo de-

t VO

cretorum:. 1. Deus abíolut? decernit & : yult

d hit

hunc-fieri fidelem : 2.; decernit & eligit ad liune

I

finem medium per fe &.ex natura füa efficax

a

feu determinans ad ralem effe&tum per phyfi-

mj

cam pramotionem: 3. effe&tus ifte- infallibili

jnte

confecutione; eft reipsà futurus , & àt talis Íciens

ldiïfala

tià abfoluté certà cognofcitur in preevio decre«

j t

to. ;Jam veró hic procedendi modus: videtur

g

omnino contrarius libertati. . Nam 1mum de«

alit

cretum;

'quod fupponitur antecedens & efficax,

græf

atque h

inc difficulter cum libertate conciliatur ;

J

eatenus tantüm intellipitur libertati non nocere;

gl

quatenus: Deus in illius executione fe attempe-

uhïelïü

rat conditioni nature libere : fed nec Deus

in executione í& attemperat libertati, cüm

d

fecundum. decretum non mi.nüs fit abfolutum

ante..

li

Á

$76

Dz.Dro IUNo.

»

antecedens & efficax , quàm erat. primum;

eif

ergo.

JDeinde. hic. ordo: oftendit Deum ce-

poi

! m

co-1nodo ac improvid? decernere;, ut hic ho-

1no fiat fidelis. Nam fi decretum actuale rmum

! lione

|

non preecedat fcientia media, lJeus in illo fig-

D

no priori neícirer ,:an homo, qui ratione füze

Chrí

libertatis gratiae poteft confentire vel diffentire,

spif

effet vel;non effet-confenfürus ; tum quia id

dlen

fcire nequit per fcientiam fimplicis inrelligen-

(iion

tize, cüm per illam fola cognofcantur poffibilia

ll

vel.conditiones neceffariee, non veró contin-

NOPY

gentia conditionaté futura hominibus libera:

Chri

£um quia id non fcit per fcientiam vifionis, ut-

titn

pote quz fequitur rmum decretum:. tum ne-

Q

que'id fcire poteft per|fcienriam conditionatam

p

fj

fundatam in decreto objectivé conditionato;

propterea quod partim admitteretur. Ícientia

p

N

quedam inter fimplicem intelligentiam & vi-

fionem rmedia, àt num. 242. fub finem oflen-

Tàt

dimus; partim admitteretur ícientia heec con-

Áat

ditionata pro futuris abfolut& eventibus,: cüm

hbez

tamen Thomiftz eam pro folis meré conditio-

Verà

paté futuris ftatuant;. partim in illa fcientia non

Tse

videretur actus creaturze liber, fed neceffariug

é& ad unum antecedenter determinatus.

gtia

fj

eft ex facta hypothefi.. Supponi enim poteft 1.

J

non exiítere. decrera illa "Thomiftica folüm ex

j

arte actüs íeu (ubjectivé abfolura; preefertim

&i

circà conditionat? furura, quorum conditio

lye

pender -à folo Deo. . Ratio eft; quia fi illa de-

rj

crera exiftanr, liberé exiftunt; adeóque fic exi-

tl]ïa [

m fic

8

ffänt? ut poffent non exiflere: quod aute

esi-

E ao

Dzr Dgo Uwo.

$7?

tirn

Vnlfed

exiftit, ut poffernon exiftere , poteft etiam

füp-

poni non exiftere: ergo.- . 2.

Hác füppofitione

ficdo

etiam factà, poffünt tum for

PCf

mari ha propofi-

tiones conditionales contradi

&oriz : fi Chriftus

i

r

edicáffet "T'yriis, pcenite

ntiam egiffent; fi

mne t

hriftus praedicáffet "T yriis

; peenitentiam non

ln

egiffent: uná

que earum determinat? eft.vera,

quia:'

altera falía.

Ratio 1imi eft

fitionum

; quia harum propo-

sl

offibilitas,

ficut rerum aliarum poffi-

Vfbl

bilium, e

j

independens ab omni decreto divi-

| C()m.l)]'

no actu exi

ftente,

&atio 2di eft; quia Tyrii,

35

Chrifto apud illos p

redicante

; vel egiffent poe-

i,

nitentiam

, velnon egi(lent, c

detur me

dium: fi

üm inter hec non

fumte

verà egiffent poenitentiams

Qnitil

prima propofitio

determinaté vera eft; &fecun.

jont

a falía: fi non;

fecunda determinatà eft ver

(jent

prima falfa, — 3.

In füppofitione illa fa&a adhuc

t

abetur conting.

ens & libera futuritio conditio-

nata poenitentide vel

ni

impoenitentie '"'yriorum,

h

&atio eít; quia hoc i

pfo habetur contingens &

libera futuritio condit

H

15 9

tonaraalicujus actüs , quod.

u

vere dici poflit:

hic a

&us liberé effet vel futu-

rus effer, fieffec

cüm actum con

vel fütura effet aliqua condi

tios

j

ditionaté futurum effe alind

nom

s

it, quàm illum verificare

poffe propofitionem

"l

hujusmodi

"

» quia hoc ipfo

babet veritatem ob-

d*

je&tivam:

fed in facta íü

ppofitione, üt patet ex

2dahypothefi, d

ealterutro actu,

tia velimpanit

h.e. depeeniten-

entia T

riorum verédici & enune

j :

tiari poflet: effet aur

D

tura effet, fieffet vel fu-

tura effet talis conditio :

d

p

ergo. His prefuppo-

ul*f"['

fitis &c arguo: Obje

&uEn feieptie de coptin-

FW

$

-

genti-

Dé Drzo UNwo.

578

füturis non dependet à

eHican

entibus conditionaté

Qim

d

i&is decretis: ergo

nec ipía fcientia; cüm haec

nonnifi ratione obje

&i'abillis dependeat. Pro/.

lm

At Objectum hujus fcientiee eft contingens

qi

& libera futuritio conditionata ; üt per fe patet:

tem

ii

fed hiec futuritio nullatenus dependet ab his de-

creti$; quia habetur ;

etfi füpponantuür decreta

pant

ten

illa non exiflere, üt ex

hypothefi 3tia liquet:

ergo. 4/a eft ad hominem

H

& ex Thomiftarum

dehas

inter qu& unu

m eít, in pofitione

iben

rincipiis;

eonditionis v. g. miraculor

um Chrifti ad poeni-

n

cretum Dei;

tentiam Tyriorum importari de

decreviffém

Ye

ita ut illaconditio fic exponatur: fi

5

iniracula fieri apud 'T'yrios;

alterum e(t , nul-

r

& nullum finem

lum dari decretum indifferens ,

J

obtineri poffe per aliquod medium, nifi

hocfit

d

fen[l',m

exhibitum ex efficaci intentione talis finis: eX

quo fequit

ur illud decretum in conditione im-

At

&UX

ortatutn

debere concipi üt efficaciter à Deo

prevolitum ;

vel ut deferviret ad poenitentiam,

ts

]

am fic argumen-

&i D

vel ut ad hanc non ferviret.

&ivé abfoluto &

tor: Deus in decreto fuo fübje

h

Begft

nato nequit u

t conditionem

Hlmc

ebjectivé conditio

hi

affumere miracula ;

nifi àt facienda vel ex inten-

tione connexa cum paenitentia;

vel ex intentio-

DT

t ex allatis

ne incompoffibili cum illa

; üt pate

Q

principiis: fed quocunque

fine dicantur facien-

ülïeþ

da miracula, repugnuat decretum mernoratum:

ergo non datur, nec in eo futurum conditiona-

Tügy.

d

tum prefciri poteft. — 244/z. patet ; quia inprimis

repugnat, quód Deus decernat poenitentiam

Wt

um ex

DT

fub qond-itionc miraculhorum faciendor

eidica-

P .

Dz Dzo Uno.

579

endei

efficaci intentione,

ne profint ad peenitentiam,

i hi

cüm íüb tali condi

; D

bilem effe a

tione peenirentiam impoffi-

pareat: deinde etiam repugnar,

Yingey

quód Deus:

ecernat peenitentiam füb conditio:

b pit

ne miraculorum faciendorum ex intentiore ef-

yliste

did

caci, ut fequatur ponitentia; quid exiftere

poeenitentiam; íi fiant Tiracula per. efficacem

li

intentionempeenitentice;eft veriras neceffaria: fed

lat

dehacre

pugnat decretum quodcunque, maxim

gt

lib

erum; quia veritas neceffaria antecedit omne

de

jpei

cretum, nec Dei arbitrio füb

eft: erpo.

m

258. Obi. Z Ad

miíSà praedeterminatione

li

vel gratià per fe effi

caci,

nihilominus jufta fuit

l, j

objurgatio Chrifti compa

nfit

rativa Judaeorum cum

yriis; r. quia

Judai fuerunt "T'yríis pares vel

hod

forté füperiore

s

: €

uoad a&tum primum & po-

tentiam pcenitendi

; feu füfficiens auxiliurm , licet

W*.IW

uerint inze

quales quoad actum fecundum &

auxilium e

fficax ;

1

cüm decrerum & pratia prae-

j*

determinans non

det poífe, nec pertineat ad

2d actum primum

?

?

fed folüm der apere, & te-

i

neat fe ex parte actü

sfecundi. 2.

Quia Judeo-

(

(2

rum culpá factum eft, quód non

fuerint con«

qud

verfi: cüm caruerint predetermi

natione , vel

Qu

quia majora; quàm Tyrii, pecca

E

ta cormnmife-

:x 33,9

runt; & fic ma

Jus converfioni oppofüerunt im-

pedimenrum;

j

vel quia gratiz prevenienti re«

a

fliterunt, aut

non,

ficut T yrii feciflent , fe ab ea

j

moveti fiverunt.

Conf. Admi(sà etiam fcientià

j

medià objurgatio

Chrifti

non fuir jufta,. fi re-

quiratur aequalitas gratiee,

^Nam 1. juxtà prin-

UM

cipia etiam Moliniftarum :

ad peenitentiam reipsa

d

o2

aoene

Dz Dzo Uwvo.

580

acendatn neceffaria eft gratia efficax:. fed hanc

uft

Ánii :

ratiam non habuerunt Judei,. Tyrii autem

effent accepturi : ergo & hic caruerunt Judei

Ht

ld

aliquà gratià neceffarià, quà Tyrii non effent

carituri. 2. Gratia efficax in illis principiis li-

ttion

kin

càt non fit gratià fufficiente major phyfice &in

ratione enritatis, eft tamen major moraliter &

Isqy

in ratione beneficii: fed Deus juxta nos decre-

T

verat dare Tyriis gratiam efficacem,; eámque

derer

de fa&to decrevit non dare Judais: ergo decre-

Tyri

fnt ;

verat dare T'yriisgra

tiam moraliter &in ratione

beneficii majorem, quàm quz

data eft Judeis:

n

faltem & in ratione beneficii in-

ergo moraliter

üm;

gequales erant.

3. In hoc fyftemare "Tyrii ha-

W

buiffent concur

fum in a&u fecundo, quo Ju-

bmfi]w

dei caruerunt; item habuiffent gratiam, cul

mmp

liv

Deus praviderat effe confenfüros; quà ruríus

caruerunt Judei: ergo fuerunt Judeei ineequa-

huj

&L

les Tyriis.

Y A. Aff ad pro

b. 11 . IN. ZAff. cum ra-

[

tione adjuncta; tum quia in Or

dine operandi

UL

VTal

non datür medium inter actum primum, qui

eft caufa operationis , & inter actum

fecundum;

p

&i

qui eftformalis operatio ; cüm ergo gratia pr&-

determinans fecundüm Thomiftas non fit for-

CH D

W

malis operatio , fed ejus caufa, non pertinet à

actum fecundum, fed ad primum ; adeóque Ju«

Ti

daeiillàcarentes non erantquoad actum primutm

ün,

&quoad poffe T yriis eequales:tum quia ficutDeus

Tlitre

injufté preciperet Judeis poffe converti; 11 pr9

f

et al«

Bul

folo füze voluntatis beneplacito ipfis negar

quod effentiale requifitut ad poffe; fic p

ari;et

&

"

inju—

Dz Dro Uxo.

88X

od htt

injufté praeciperer illis poenitentiam agere ; fi illis

j eutd

fimili modo negaret gratiam pradeterminan-

ii

tem , quz eft effentialiter preerequifita ad agere.

n dit

Unde permiffo etiam illo, quód praedetermi-

vipit

natio non conftituat actum primum proximum,

]

fed in principiis Thomiftarum fit indifpenfabi-

ii

lis applicatio potentize ad a&tum vires efficaciffi-

g d

mas voluntati tribuens, increpatio Chri(ti red-

m

derethunc fenfüm: Va tibi, Corozaim! quia fi

ia

Tyrii ultra gratiam, quam tu accepifti, accepif-

ïn ranow

fent applicationem indifpenfabilem & vires ad

t his

poenirentiam efficaciffimas, epiflent poenitem-

x

tiam; quz fané ridicula & injufta increpatio fo-.

['yriiï*

ret.. Similiter a prob. 2d. V. /4[J. cum omni-

busadjunétis; tum quiain fyftemate Thomifta-

( V

n o

:

rum predeterminatio nec obtineri ab homine,

qui

nec impediri poteft : tumquia, quamvis juxtaS.

Q

Aug.L.dedon.perfev.C.14.T yriorum oculi non

erant ita exceecati , nec cor adeó obduratum üt

Judaorum; tamen, ne ita excecarentur & ob-

', cm*;

o

durarentur, vel ut excecatio & obduratio tol.;

leretur , neceffaria ipfis erat juxta Eundem L. de

qUrm *

i

predeft. Ss. C. 8. gratia illa , quae à nullo duro

u

corde refpuitur, & quae fecundàüm Thomiftas

j f

eft per fe efficax ac predeterminans; adeóque

ati

non füà culpà, fed ex defectu pratiee impedi-

mentum hoc habuerunt , vel non removerunt:

qäþ

tum quia illa non refiftentia feu facilitas fe per-

y

mittendi motibus divinae

tize efítactus volun-

-IU»W

tatis bonus & falutaris, ad quem habendum exi-

gunt rurfüs 'Thomifte predeterminationem;

í Parud

adeóque Judai obtendere poterant; íe gratiee

l

93

ul

w

Ds Dro Uwo.

$82

fafficienti obftitiffe , nec (e permififfe, quia de-

qu

ftituti: erant efficaci & pradeterminante. " ;2

qu

Couf. IN..Aff. 4 prob. ym. D. M.. Ad peeniten-

ftif

tiam reipsà ponendam neceffaria eft eraria effi-

qi

eff

cax, que üt talis novam prati praevenientis

entitatem. à gratia füfficiente diftinétam impor-

þavl

tat, IN. que ür talis entitati gratie fuüfficientis

p

[

folum voluntatis confenfum füperaddat, C. M.

& D. m. Judei non habuére gratiam efficacem

Tf

U

üt prevenientem feu fecundüm entitatem &

omnuia pravenientis graciz auxilia ad poeniten-

Q

!

AT

tiam eflentialiter requifira, IN. non habuéregra-

tiatn efficacem üt operantem; f/u£d. -ex: defe&tu

T

Ti

auxilii neceflarii ad habendam ejus operatio-

nem N ex defectu propria cooperationis;C.

M

Ti

In fyftemate noftro gratia efficax inactu primo

feu üt preveniens & ad peenitentiam prerequi-

I

fita entitative. & intrinfec& non differt à pratia

p

fufüciente; & füb hac ratione Judei non carue-

[

)

runt gratia efficaci: oratia veró efficax in a&tu

fecundo feu üt operans refpectivé ac extrinfece

W

if

differt à mer? fufficiente per hoc, quód cum

efficaci conjungatur aétualis confenfus & coo-

Wf

VW

paratio; quae eít in libera hominis poteftare; &

hanc Judai non habuerunt , quia ipfi liberé non

Q

ld

confenferunt feu conjunxerunt füam operatio-

nem, uti tamen facturi erant Tyrii, fi illis ea-

t

h

em entitas gratiz data fuiffer.

Hinc veró pa-

tet juftiflimam fuiffe in hoc fyftemate incre-

10

BU

pationem Chrifti; utpore que facit hunc fen-

íum: V& vobis, [udei! quia vos voluntarià

fl()]

atiam;

Q

'*gþmnatione inefficacem redditis meam gr

[quam

P

Dzr Drzo Uuo.

133

UT

quam Tyrii, fi ipfis exhibira fuiffet , voluntariá

X

cooperatione reddituri effent efficacem. . Cone

mite

trarium fequitur ex doctrina Adverfaáriorum,

u

qui entitatem & vires diverfas tribuunt gratize

ugniemk

efficaci & fufficienu, — d prob. 2d. e. x. IN. 1m.

part. mnin.. Quamvis juxta omnes verum fit

n

]

ü-

ficini

ex eventu pateat, quód Deus decrevetit;

""

deis non dare gratiam efficacem; nullum ta-

men habetur fündamentum dicendi, quód

f

w d

Deus actu decreverit dare Tyriis gratiam effi-

Ti

cacem; imó cüm adhuc oftenfum fuerit ; fcien-

Timd

tiam mediam non fundari in decreto actuali , &

Ts

praterea non fuerit reipsà à Tyriis pofita poe-

nitentia; fequitur à Deo nec ante, nec in; nec

)pCHB'

fs

poft fcientiam mediam de futura fub conditione

tantüm penitentia Tyriorum fuiffe aliquid actu

pf!ü'-

BQ

ecretum, .Quia tamen loco mzoris à noftris

principiis penitus alieng & falíz poteft fübfti-

i

tui hec: íed Tyrii de fa&to habuére in ftatu

od

n

conditionato gratiam efficacem, quam Judzi

in ftatu abfoluto non habebant; hinc & 2. D.

yit

M. Gratia efficax eft moraliter & in ratione be-

T

WO

neficii major fufficiente, quando à Deo abfolu-

j

t& datur , C. quando abíoluté non datur, JV. M.

at

bett/

& D. m.. "T'yrii in ftatu conditionato gratiam

habuerunt, & fimul in flatuabfoluto ea illis fuit

o

£ o

data, IN. non fuit data, C. . Gratia efficax ab-

foluté data eft gratia, quam Deus confert infig-

q

no pofleriori ad fcientiam mediam de futuro

"du

confenfu füb hac gratia & cüm abfoluta. inten-

j

tione confensfis abfolut& futuri;. patet autem

VOW j

W

1

hoc effe moraliter majus beneficium, quàm fs

H

Oo4

eus

qüf

$84

Dr Drzo Üxo.

Deus dat gratiam, cui hominem diffenfurum

a

previdet; gratia autem efficax in ftatu condi-

àp

tionato eft pratia füfficiens, quee per fcientiam

dm

znediam pravidetur- effectum habitura, fi da-

f

xetur; ex hoc autem pracisé necdum habetur

r

xatio fpecialis beneficil prze pratia pure füffi-

D

ciente, cüm illa pratia üt talis fir indifferens, ut

try

à Deo conferatur vel non conferatur.

Itaque

ln

"Tyrios in ftatu conditionato gratiam efficacem

Wt

habuiffe folàm fignificat, illos fuiffe gratie (üf-

l

AK

Wity

ficienri confenfüros, fi eam habuiffenr, & fic

habituros fuiffe gratiam efficacem; hoc veró

omnu

non eft beneficium fpeciale Tyriis pre Judeis

dæls]

effe conceffuin; przfertim cüm Judei pariter

&

Vli

Yüb eadem gratia fufficienre preevideri poterant

denitenriam a&turi, & folüm propter volun-

Qui

Xariam obítinationem non previfi fünt acturi

h«

»oenitentiam. Si tamen transferatur argumen-

w

xum ad ftatum utrinque abfolutum, & petatur,

fic

tet

xur pto diverfis poffit effe ineequalitas gratie

3n ratione beneficii, non autem in ratione auxi-

d

Tni

lii, quin tollatur sequalitas objurgationis; & 3

JDifp. eft; quia in 1mo manent eedem vires

Q

Yi

gràtie & potentia in utroque homine; juft

;gutem increparur unus pre altero , quoties unus

L

Ton agit bonum cum iisdem viribus & poten-

r

tià, quibuscum alrer agit: in fecundo autem

[

cafu habentur in uno majores vires & potentis;

|

li

dum in altero vel minora hec omnia fünt; Ve

V0

.etiam deeft aliquod ad operandum omnino ne-

T

ceffarium , üt docent Predeterminantes; non

non

q

P;dt;e& i dÉ Juíté objurgari pofterior; fi

agat

Dg Dzo Uxo.

$85

Ym

apat bonutm, ad quod agendum minores vires

coni

& potentiam habet , aut caret neceffario ad agen-

jent

dum auxilio.

A4d prob, 3. 3. D. Conf.. Judei

,f

fuerunt "T'yriis inzquales quoad auxilii entita-

r

tem ac intrinfeca, N. quoad auxilii rationem

$f

moralem & extrinfeca fu/Z. ita tamen , ut id at«

ftnt

tribuendum fit voluntati Judeorum,; qui no-

luge

luerunt agere , C. ita ut|nihil ejusmodi ex eorum

f

arte intervenerit, N. Cüm [udsi non minüs

yeli-

abuerint, quàm Tyrii habituri fuiffent , eadem

j &ïït

miracula, easdem pratias excitantes, eandem

X tha

omniporentiam Dei ad concurrendum cum Ju-

&is paratam, quàm parara fuiffer cum T yriis

Paülü

concurrere; aequales omnino erant quoad au-

otettl

xilii entitatem & neceffaria ad apendum preree

volu:

quifita: càm veró Tyrii habuiffent concurfüm

du

in actu fecundo ad peenitentiam , quia voluiffent

kgumeb

penitere , Judeei veró hunc concurfüm in actu

fecundo non habuerunt, quia noluerunt peeni-

peWr

jj gïu(z

tere; fequitur, inaqualitatem hanc refunden«

)d

dam unicé in voluntatem & culpam Judeorum,

j M

minim? in pratiam divinam, que nequit effe

a g

concurrens aut cooperans, nifi fimul humana

voluntas agat & operetur. Similiter quód Deus

ff )UE

"i

Ticd

gratiee illi, quam dedit, praeviderit Judeos non

confen(üros; non proveniebat ex aliquo pratiae

ul

"TA

fius defe&tu, quandoquidem eidem confen:

f

^

ri fuiffent "T'yrii; fed:ex Judaeorum propria

r

hf

voluntate & culpa, quis&que ac Tyrii confenz

yil

tire potuiffent, & hinc confenfüri praevideri

259. l;f Qui eligit nos; ut fimus; nom

[5] '

quia fumus fan&ti; pracdeftinat nos & operarue

nf'

o j

omnia

j

586

Dz Dro UNo.

omnia fecundum confilium voluntatis fuce; pra-

fo

tls & non ex operibus nos juftificat & falvatl;

| fir

ille non exfpectat & explorat; an voluntates no-

ito

ftrze. confenfüre fint,. fed pro fuüo beneplacito

(iel

& .ex decreto abfoluto nos eligit, praedeftinat ;

qua

juftificat & falvat: fed Deus ex ep. ad Ephef.

&qu

1. V. 4. Elegit ttos in ipfo autej conflitutionem muti-

u

di, ut effenus. fantli ; ibid. v. 11.: Predeflinati

fumus fecundum gmopofitum ejus , qui operatur om-

Ia

uia [fecundum confilium voluntatis fue5 ad Rom. 3.

Vily

A

v. 24.: Sfuflificati gratis per gvatiam ipfius , & ad

Ephef. 2. v. 8.: Gratiá falvati. eftis per fidem ; 69

fir

l

Doc 101 ex volis ,. IDei emm donum efl , uon ex ope-

&t

vibus, te quis glovietur. Ergo. — Conf. J. Qui ex

p

fua feu gratiee füee virtute dat. velle & perficere;

lh

inclinat corda, quocuüque vult; facit cor no-

lii

yum & carneum j ablato. veteri- & lapideo;

LUP

is futuram hominis:actionem bonatn cognofcit

d

àn

in abfoluto dandi gratiam decreto & gratiee vir-

tuté, nec anté ; quàm decernat opuss explorare

de

opus habet, quid. voluntas hic & nunc actura

li

fit: fed ad Philip. 2. v. 13..Deus ef? , qui.opera-

Te

tur in nobis velle eg perficere pro bona. voluntates

Ti

Prov. 21. v. 1.: Cor Regis iu manu Domini ; quo-

W

eunque voluevit , inclinalit illud; -Ezech, 36. v.26.

fi

dDalo volis covnovum...&9 auferam cor lapideum,

[

€9 dalo vobis cor carmeum : ergo. Conf.. 14. Deus;

W

& non:homo, eft ratio, quà is, qui bene agit;

t

difcernitur.ab alio non ben& agente; juxta illu

t

M

1:ad Cor. 4. V. 7.: Quis te difceruit ? quid babes,

quod aon;accepifli 9- fi autem accepifli , quid gloria-

li

vif ; quafi t10n accepe

no-

[

zO

rzs? fed in fyflemate

ro

Dr Dzo Uxzo.

387

t m

firo homo pro ftatuconditionato per confenfum

ia

füum eft ratio, quà difcernatur à diffenfuro;

QU

pro ftatu autem abfoluto Deus ratio difcernen-

gpict

di efTe nequit; five per gratize auxilia, utpote

if

que indifterentia fünt, / & fupponuntur etiam

j

zequalia in utroque: five per fcientiam mediam,

j

utpotequz Deo non eft immediaté libera: ergo.

d

&. D. M. Qui eligit nos, ut fimus fancti,

iil

predeftinat &c. ille non exfpe&tat nec explorat

dun4.

voluntatem tanquam caufam motivam, itmpul-

"

fivam & dererminativam ad dandam homini

j

UM

gratiam, C. tanquam rationem prelucentem

1

li

i

aut caufam directivam , quà Deus noftro conci-

lo

piendi modo priüs dirigatur, quàm quidquam

U

ftatuat circa liberas hominis actiones, C.. Sirnie

cor m

liter D. alr. part. Pro fuo beneplacito & decre-

gpldeü

to abfoluto nos elipit, quatenus hoc indepen-

ng)l

dens eft ab operibus mere naturalibus & etiarm

mut

à meritis condirionatis tanquam causá motivà &

a

determinativà;C. quatenusà conditionatis meri-

tis anquam causá dire&tivà eft independens, N.

J

yn

T'extus allati vim íüam & veritatem omnino

D

,

j

retinent in noflro fyftemiate. .Elepit enim

,mp"

)

nos Deus, ut effemus fàn&ti, non veró quia

j

futuri eramus íàn&i viribus propriis fine

/

gratiaj imó nec previfa fanctitas ex gratiae be-

I

neficio futura Deo eft caufa & regula, quà cer-

u

tó ducatur, moveatur, vocetur ac determine-

j

tur, ut gratiam & fanctitatem largiatur. " Deus

h

jl

M 1

etiam operatur omnia fecundüm confilium-vo-

j

luntatis fuz , & predeftinat fecuridàüm propofi-

[]

us.

j

.thü'm j quia licét preevideat;'quid homo fa&ur

h

It

'

$88

Dzg Dzo Uxo.

/fit in his vel illis circumftantiis füb hac vel illa

pie

ratia , iftam tamen conferre non tenetur , Íe

hi

ex folo beneplacito & pura liberalitate confert.

li e

Necelfitatem preterea gratiae ejüsque gratuita-

Hoc

Qun

tem; quam inculcant poftrema teftimonia ; om»

nino admitti à nobis ex T'r. de Gratia manife-

eünt

Wnter

ftum eft. . Ne porro offendiculo fint illa verba

ex[peGlave , explorare &c., quamvis à nobis vix

volg

tibus

sdhiberi foleant, facit tum Scripturae phrafis;

quà Deus inducitur loquens Ifa. s. v. 4.: Quid

vl

ini

eft , quod debui ultrafacere vinee mea , &9 non feci?

an quod ex[pe&avi , ut faceret uvas; & Apoc. 3.

quia

v. 20. Ecce ffo ad offium &5 pulfo:. fiquis audiérit

Ti

VA

vocem meamy &5 apevuevit mibi januam , intvato

D

ad illum: tum feníus, quo minimé fignificamus

A

Deum incertum aut fufpenfüm circa ea, que

il

fatura fünt; fed attentum & curantem ; ne ulla

Qs

W

libertati humanee vis inferatur; fed ejus coope-

ratio fit libera.

Ad Conf. 1. . D. M. Qui ex

mj

mi

füa feu gratiae füge virtute dat heec & facit ante-

cedenter feu independenter à pravifione futuri

Tür

fub conditione effe&tüs, is cognocit haec om-

diti

ia in decreto dandi gratiam folo & feorfim

Yoí

fumpto, & in virtute ipfius gratie, C. qui dat

D [

& facit hec duntaxat confequenter ac depen-

lx

denter ab illaprevifione, N, Cüm enim Deus

G

Q

iniis, qua non facit folus, fed concurrente vo-

luntate 'humanáà, non agere ftatuerit nifi falvà

hominis libertate ; nulla autem gratia fit; quan-

Á

tacunque ejus vis füpponatur, cui voluntashu-

G

mana non poffit refi(tere, fi velit: plané fequi-

N

; nifi

L

tur, ültumt?'l effe&tum à Deo non decerni

pre-

p

DE'DEo Uxo.

589

vili

previfo priüs confenfü volunratis fururo füb

As

r

hac vel illa conditione; neque illum in fola gra-

cuitt

tiz entitate aut illius dandi decreto cognofci.

Hoc tamen non impedit, quominus Deus effe.

gratmiæ

nià, 0f*

&tum , quemcunque voluerit, obtineat, & ipfe

at

eundem dare & facere dicatur: tum quia licet

J

W

inter infinitam gratiarum copiam nulla fit, cui

j

fij vt

voluntas non poffit refiftere, ramen non om«

phf*äüf;

nibus reips eft reftitura aut refifteret, fi hec

,l

vel illa daretur::tum quia fingulare potentíee &

1

hwj

benignitatis divinze beneficium eft, quód illam

gt

gratiam largiatur, quà emolliendam effe contu«

T

maciam voluntatis quantumvis maximam prze-

T2

videt. Sed de his a

getur etiamnum in feqq.

ficii

"d Conf. I1. w. 1. IN. Supp. yme parz. m.. Quia

d qæ

in flatu conditionato nec darur nee dari poteft

a dl

difcretio unius ab altero tanquam boni à malo;

T

tum quia qui pofità aliquà conditione bené& vel

. Qu

ral? ageret , non eft, fed tantüm efTet bonus vel

malus; & hinc non difcernitur, fed difcernere.

fj

ye

tur: tum quia qui bené ageret pofitá hác con-

ditione, egeret malé pofità conditione alià; &

hact

n

viciffim qui fub hac conditione ageret male, be-

né ageret füb alia: adeóque non eft ratio in

; qmü

"

hoc ftatu , cur aliuspree alio bonus vel malus di-

g

catur.

av 2.

- 19. part. $1. Homo in fletu

conditionato fe folo effet ratio, cur difcerpatur;

u

j

N. cum gratia; fujd. effet ratio principalis &

füperior, IN

inflrumentalis & inferior, C.

j q"w

"

Gratia fiquidem divina, que tam in conditio-

ne, quàm inconditionaro intellipi debet; elevat;

n

g

ue fo-

eorroborat & adjuvat voluntarem; eámq

licitat

599

Dz Dro Uxo.

licitat & tovet ad actum fàlutarem; unde ei

bi

dem in hoc primse parres debentur prz volun-

D.

tate, quee nequidem agere poflet, nifi folicita-

Pij)

retur, moveretur, elevaretur, & adjuvareuir.

3d. pavt. min. (N. ad ejus prob. D. xm. memb.

Al

Deus difcernere nequit pro ftatu abfoluto per

uf

Ua

auxilia pratiee indifferentia, üt collocata ex pre-

vifione boni usüis; IN. perea przciseé fecundüm

L

UR

entitatem fümpta; T. Duplex eft difcretio: alia

yadicalis & in actu pritno ; alia formalis & inactu

[ m

fecundo.

p

1rnam conftiruunr Thomifte in gra-

tia predeterminante, Nofítri antem in pratia

li

intrinfecé ac de fe quidem indifferente feu re-

tde

udiabili;. fed quae previfa eft per fcientiam

W

mediam conjungenda cum bono uíu feu con-

(Jfï

Jig

fenfu. Sicut autem unius Dei fpecialis favor &

D

beneficium .eft ab illo unicé dependens, quód

lf

fise

Deus hanc gratiam det, eàm aliam cum bono

uíü non conjunétam fimiliter previfam dare

fua 1

DO

poflet: fic hec difcrerio etiam foli Deo conve-

nit ac tribuirur; atque heec locum ranrüm ha-

pon

B

bere poteft in ftatu abíoluto, cüm prafuppo:

nat Ícientiam. mediam.

2dam omnes ftatuunt

W

in ipfo falurari confeníu: ficut veró hic rribui-

Ti

tur Deo tanquam caufze principali , & creature

Ti

tanquam caufze minüs principali & quafi inílru-

LT

mentali, fic idem dicendum eft de difcretione;

Ua

quz fecundum dicta accommodari

[/jj)

flatui conditionato,

.etiam potelt

m

a&o. Objic. T. S. Aug. in LL. de pradeft.

g

$s. & de don. perfev. rotus in eo verfatur, ut

ET

contra Sémipelagianos probet, pfeefcientiam

L

Al

Dei

Dr Dzo Uuo

$9t

ünde &

Dei rerum futurarum effe innixam decreto

» voli

Dei efficaci, nec illam huic effe priorerm;

( ol

Prob. L. de don. perfev. C. 17. fic inquit: 745

Qvar t

fori? Semipelagiani zec ip/a futura opera bona

T O

dicunt predeflinata? evgo uéc damtur à Deoy du

tht p

ea. [? daturum me[civit. — Quodfi &? dantur 4 Deo;

tT

t9 ea Je datuvum effé. prajcivit, profeHló priodeftiz

UT

&vit. Unde fic arguitur:: Quzcunque- Deus

ia

donat & efficit; etiam decreto fuo pradefinit

V

ac predeftinat:: fed Deus donar & efficit bona

opera futura five abíoluté five conditionat? ta:

li

p

lia: ergo ea decreto fuo przdeftinat; & hinc ea

ol

in decreto cognofcit.

Conf. 1. L de pred. Ss.

(cenit

C. 10. fic aáit:. Pradefligatione Deus ea prafcivit s

f o

que fuevat ipfe fa&urus. Inde fic arguitur: Quae

fovori

Deus eft faéturus, in & ex predeftinatione fua

l quöl

preícit: fed Deus omnes actiones noftras libe:

ymW

ras eft facturus: erpo ex & in predeftinatione

m df

füa eas prafcit,' ac proinde non per fciéntiam

2j a

mediam. ^ Copf. 27. Aug. L. dedon. perfev.pro-

yini

ponit hanc regulam: quóàd ubi in Scriptura &

Patribus invenitur nomen przfeientie, &.de

ii

ij

vocatione ele&torumapitur; nomine intelligen-

Dd

tit debeat intelligi praedeftinatio. Sicenim C.r9.

Y

qui

inquit: Quid ergo zos probilet , quando apud ali-

jj

l

quoyverbi Dei tvalatoves legimus Deipve[cientiam,

[

Wi

&9' agituv de vocatione ele&lorum , eaudem pradeffi-

if

nationem infelligeve? Proemiferat autem C. 18.

Unde aliquando eadempvadeftinatio fanificatur no-

rgd,v

miye pre[cientie; quod càm probáflet Scriptu-

re teftimoniis, fic pergit:

À

veftivit veliquias ,

j

aBu-

agn(W

li

quas [eeutidüm eleclionem gf'ffiæ jueras ipfe f

TU$

$93

Dsz Dso Uwo.

vu$: Doc efl. evgo predeflinavit; . fine dubio enim

'&f j

prelcivit , ff preedeftinavit: fed predeflindlfe eft boc

! loeyo

prelciffe , quod fuerat ipfe fa&urus. ' Unde hoc fit

p

argumentum: Si in Deo daretur aliqua pre-

0perà

gU

fcientia bonorum operum independens é de-

creto, eíque anterior, falía effet generalis iíta

Vent

Qd

regula S. Auguftini: fed hoc fine injuria tanti

Do&oris afferi nequit: ergo.

:

QU

&. D. ZAff. S. Aug.in his Li

bris totuä in eo

tv

verfatur , ut probet prafcientiam rerum futura-

Wcat

rum quarumcunque effe innixam decreto Dei

fubfeg

efficaci, N. Dixit enim L. de pred. Ss. C. 10.:

inQa

Predefinatio eff , que fine pvefcientia won potefl

mædü

e[fe ; potef autem elJe fine pradeflinatione pvecien

h

£ia. Veríatur in eo, ut probet, innixam efle

1]

hüS q

decreto Dei efficaci preefcientiam rerum bona-

rum feu falutarium, preefertim autem inirii fidel

Ti

eríeverantiz, fu/d. rerum falutarium ab(o-

&

lo

füturarum, C. . conditionaré tantüm futu-

rarum, N. Licét Semipelagiani gratiam con-

pe

fiterentur neceffariam ad omne opus bonum

p

fidei augmentum, contendebant tamen à foiá

flig,

Vr

d

natura haberi tum initium fidei, feu pium credu-

liraris affe&tum, . quem inter bona opera non

l R

1di

computabant , tum perfeverantiam usque in ft-

nem. Hoc pofito errore, ut explicarent, qui«

lne

nam a

dem vocarenrur, & vocari bona age-

i )

