tur, fed quarenus ex perfeverantia tanquam

ia

à priori colligitur praedeftinario ad gloriam;

vlent

vel quatenus predeítinatio refertur tanquam

10 fe

4l

caufa proxima & immediara , ultra quam adhuc

derids

queri aliam oporteat: cur nempe unus fit pra-

deftinatus , alter non? & cui rcfpondendum fit:

difücin

rita, repro-

ao n

quód predeftinatus fit proprer me

batus propter demerita preevifa..

"d prob. at.

äu&p

E. 1. fimiliter hunc textum explicandum effe

im.

de caufà immediata & proxima, fed ulteriusad-

Tolenit

T.Me, 1

huc ad peccati demeritum referenda, — g. 2. eX

hoc loco duntaxat colligi; quàd priüs à Deo

BRETTT

àum f

decernatur interior gratia, à qua pradeftinatio-

nis exordium fümit Auguftinus, quàm decer-

lm

nantur externa figna, feu predicatio & aliaad

h,

externam vocationem pertinentia: unde & ex

»mä, q

fcopo totius libri patet, non poffe hinc inferri

Afig

loriam efficaciter decreram ante preevifà merita.

-lm; :

"AdConf. LL 1. Non agit hic de praedeftina-

m

flinatione ad gloriam duntaxat fed ad gratiam, üt

C p

liquet ex hisimmediare przcedentibus: Cam at

!deö I

3

zem bomines pev correptionemin viam [alutis [euve-

torq

hu

miunt » feu vevertuntur , quis opevatur in cordibus eo-

Itel

vum falutemynift ille,qui quolibet plamtante eg'irrigan-

wpï

T

2e dat incrementuim Deus: cui volenti [alvum facere

At

aullumbominis vefiflit nperium. «.2. QuamvisDeo

ipend

volenti falvare nullum refiftere hic admittatur

Yg

l

il

li

per modum principii, tamen id poteft intelligi

de Deo vel confequenter ad merita; vel ante-

i

&

cedenter volente; fi 11no modo accipiatur, 1en-

r

10

þ-

Wb

Qs eft: poftquam Deus decrevit ob previfa me

[2

422

Dr Dzo Uxo.

899

whs ta falvare, nemo eft, qui refiftat gratiee effica-

u ci: fi ado feníu fümatur, fenfus eft hic: Deo

drs volenti efficaciter vocare refiftit nemo; neuter

ff

!

x Veró fen(us nobis obe(t,

ümid

d Cougf. 11, X IN. Aff. ad vinum W. hoc

yim. überiis explicandum in Tr. de Gratia: Interim

n fufficiar dicere, quód auxilium perfeverantia in

r

1

? fltatu innocenriz datum fuerit fine Ípeciali affe-

; €tu & predefinitione, contrarium fiat nunc;

gX donum autem perfeverantiee in priori ftatu de-

m penderit ab aliquo opere fine conjunctione cum

jj morte, acearenus fuerit merces meriti; in prae-

ii feati autem utpote flans in conjunctione mor-

(i), tis cum flatu gretiz pendeat à folo Dei arbitrio,

d &intantum fingulariter fit gratie donum, 42

du 2dum N. prob. Di(crimen enim ílat in eo pro-

&& Ximà, quód Deus malitiam Juda non fecerit,

j fed (üppofuerit, quà deinceps ufüs eft in bo-

&? Büm; merita autem electorum per füam gra-

j»| tiam ipfe faciat: - unde ifti per. mifericordiam,

jl llle per judicium electus ab Auguftino dicitur.

js| Adeó veró hic non docetur electionem per mi-

j fericordiam pracedere merita, ut potiüs ex pa-

y» titare electionis utriusque facta contrarium jute

4

TU

Optimo arguatur,

"dd 3tium . D. Notat vi-

y( tam eternam non appellari nec appellari poffe

j ftipendium jnítirie , N. fimpliciter non appella-

gí Ti hle, quamvis alibi in Scripturis appelletur;

ilfmä'i '

u/d. & hoc appotité contra hzereticos, atque

u

ad excludenda merita nature, C. ad excluden-

j da gratie merita, N. — Patet refponfio tum ex

j

Cun

I

poljee

fp O contextu integro i.jlïu; fic orditur :

900

Drz Drso Uwo.

.;'.t*an

polJét diceve Apoftolus eg ve&à diceve, flipendium uffi-

$.Dod

tie vita eternaymaluit diceve: gratia Dei vita etevua, .

l d

ut bincintelligeremus &c.5 um ex praecedentibus,

ànt u

ubi explicans Pfalmifte verfüm : Qui coronat tein

snifevatione 9 mi[ericovdia , oit , gloriam re&e dici .

xlij ü

r o

coronam, quia bonis operibus redditur; hanc ve-

rócoronamtribui mifericordie, quiaDei mifera-

T

2777

tione bona operamur, quibus corona redditur.

379. Re[pondeo 1J. S. Àug. non obfícuré fa-

N

du qq

vet praedeftinationi ad ploriam ex meritis gratiae.

.'ïm'! 4j

Prob. 1. ex natura electionis ad ploriam, quam

fnmäzïm

declarat tumabíoluté & fecundüm fe ; tum com- .

um

parativé & oppofité ad praedeftinationem ad gra-

R ];;

tiam. Nam L. r. ad Simplic. q. 2. fic ait in C. 9.

dU

ad Rom. commentans.: /Vog ergo fecundüm

KU

*

ha

[/

onem propofitum Dei manet ,. [ed ex propofito

f

ele&lio: id efl, uon quia invenit Deus opera bona

D 4mb

j

ER

àm bominibus, que eligat, ideo maner propofitum

ag

india

juftificatiouis ipfius ; fed quia illud propofitam ma-

set y ut juflificet credentes , ideo imvenit opeva , que

u

ïime'[rc

jam elegit ad vegnum celorum. . INam tmfí effet ele-

élio, ton effent eleli ; mec vetlà dicevetuv : quis ac-

ADots

Wl

cu[abit adversüs elelos Dei? — Non tamen eletlio

precedit juflificationem , fed ele&tionem uflificatio:

:Ii)l Hm

zemo enu eligituv - sifi am diftans ab sllo, qui ve-

^g

jicitur.. Unde quod di&hum eff : quia elegit nos Deus

At m

ante anundi conflitutionem ; tion video , quomodo [it

riAm f"

di&lum , wifi prejcientid. . Hic autem quod ait : non

Tif

ex operibus [edex vocante ditumefh ei, quia majov

Wi

feroset aninovi; wom eleffioge mevitorum , que po

J

E

li

juflüficaionem gratie provemiunt ,. [ed libevalitate

'Päl IJ:

doyerum JDei voluit. ittelligi , me quis de operibus — .

extol-

—

Dzr Dzo UNo

901

-

Á M

extollatur.. 1] Ex qualitatibus & adjunctis, quae

Mdf

S. Doctor electioni ad gloriam attribuit.. Nam

denrbus

L. 2. de pecc. mor. C. 29. ait: Dominus noffer

nf

banc fuam medelam , xemitfionem peccatorum ;

od

mulis genevis bumaii temporibus denezavit eis , quos

shacte

per certiffimam prajfaentiam eg jufffanam beneft-

at

centiam [ecum vegnaturos. in vitam prede[linavit

reddit

etevuam.

Et ferm. 7. de Verb. Dom. dicit:

.

ft'üfä fc

Quos voluit Deus, bos elegi

?: elegit autem , ficut

,sgrau'æ.r

dicit. "d poflolus, &2 fecundm [uam gratiam, e9

) Qu

Jecundim . illovum juflitiam.

Poílea Deum de

J

feptem millibus tempore Elie loquentem fic in-

Iu

ducit: Ego illot elegi, quia vidi mentes illorum de

ib

me prafumentes, h. e. in me fperantes, z5 de fe

777

qtec de Daal. EtL. . de Civ.C.8.: Placuit quippe

Y

divime providentie prapavare impoflerum lona ju«

;

al

ftis , quibus non frueatur injufi ; €? mala impiis, qui-

f

us non excruciabuntuv bont.

m

/II. exmodo pro-

(

bandi & confequendi electionem. Namrmó qui-

m)mf |

demut S. Aug. probet, praedeftinationem ad pra-

'i!»

jl

tiam effe gratuitam , L. de don. perf. C. 12. docet;

li

]H

eam pratis dari , inquiens : Dagdoenim quibusdam;

| fMi'

quod nonmerentur , profe&ógvatuitamtg per bocve-

fl

ram füam gvatiam e[[£ voluit ; unde fequitur ex S.

Jl ]

oétoris principiis, quàód, cüm gloria detur pro-

j

pter merita gratiz , etiam preedeftinatio ad glo-

j

ul

riam fitex meritis, 2dó autem docet , ex meritis

w('

1]

Bratiee ponendis dependere , ut quis fit praedefti-

li

1,7]6!

natus, dum ad illa verba: « Non eítmeum dag'c

7)

vobis; aliis paratum eft à Patre meo.,, in

lil

j

Pfàl. 126.fic commentatur: Quidefl ,uonef] meum

"ULL

"

dare volis ? non efl meum dave[upevbis ; boc enimad-

-

Duc

a

3

—

905

Dzrz Dro Uwo.

qun

bucevant : fd fivultis accipeve , nolite effe quodeffit.

"Alüs povatum efl , €9 vos alii eflote, &5 vobis para--

;ad'

At m

tunefl. Confirmationisloco affumi poffunt, que

num. pr. ad folvendas obje&tiones int

m

'pro nobis facienria.

per(; fünt

D

380. JVec dicas 1. Primarium argumentum

fcripto

imey

ex L. r. ad Simplie. depromprum non multüm

robare ; tum quia hicliber fcrpitus eft ab Augu-

fhift |

f

tm, D

ino adhucdum juniore: tum quia eft fcriptus an»

te herefin Pelagianam , adeóque in eodem que-

gutorirat

rf

ftionesde prede(tinatione accuraté non fuüerunt

enodate : tum quiaprincipium illud: Non eftlo-

ffq p)'u). :

cus ele&ioni unius pra alio in rebus omnino

q: JftCen

sequalibus; etiam à $. Doctoreu(ürpatum eft in

d

EM

expofitione quarundam propofitionum in ep.ad

Rom. C. 6o., exquo Libro multa retractavitin,

äl:i dü[aw

L. r. Retra&t. C. 25.

Nec dicas 2. S. Aug.inLi-

LU

bris pofterioribus aperte docet dari ele&tionem,

t

que non füpponat inaquales fed faciat , üt patet

Rob

m

ex L. s. contr. [ulian, C. 3., ubiait: /Vullum Deus

timen

elegit digman , fed eligendo effecit dignum; Similia

habentur L, de praed. Sanct. C. 17.. Unde inpri-

3f

mis patet, retractatum effe illud principium : de-

Iam,q

Atnen

inde diftingui poffeinter electionem anteceden-

tem, que fit inordineintentionisac ab eeterno;

ïüinä

)mb

& inter confequentem, qua fit in ordine execu-

tionis ac in tempore: demum de poftrema feu.

"tüen

tüm

temporali affumptione ad gloriam exponi polie

locum ex Auguítino allatum.

INec dicas 3. 1n

panty

VOnt

eod.L. S.Aug. tribuit dile&tioni Dei gratuitee prae-

deftinationem & ad gratiam & ad gloriam; quia

lmp

n

utaperiat, cur nulla fit apud. Deum iniquitas,

quanæ

:1

l

D,EïDEO UNoO.

995

t

quando eujus vult , miferetuv , 69 quem vult , indu-

o t

*4! , ad communem maflam perditionis recurrit,

fl

ficut in Libris contra Pelagianos fcriptis.

[o]

Bead.IN. Aff cont.prob. 1. eft , quódipfeAug.

(perfa/äf:

L. 2. Retr. C. 1. teftetur, libros ad Simplic. à fe

fcriptos, cüm jameffetEpifcopus: conftat au-

m

p i

tem ex Poffidio in ejus vita C. 31., eandem tum

fuiffe quadragenario vel proximum vel majo-

od

us

rem. Preterea etíi juvenis fuiffer, non tamen id

m

autoritati detraheret: cüm aliàs libriomnes, quos

Vr

junior (cripfit, contemptuiexponerentur. Coz-

fraprob. 2d.eft, quód S. Doctor L. 2. Retr. C. r.,

du

jrmnit

ubirrecenfet LL. adSimplic. , in L.1. q. 2. plané ni-

at

'hil notet emendandum: quin in L. de predeft.

epi

Sanét.C.4. dicit, folutionem ad illam quzft. 2dam

haviti

effe datam fecundim veritatem divinarum Scriptu-

vavtuim , eámque fibi 2 Deovevelatam ; unde & Se-

g.'mk'

hr

mipelagianos ad illum libram remittit. Quamvis

u

veró hac di&ta eó maxim? fpe&tent , ut approbet

mHW

füam do&trinam de Gratiaineolibro datam; non

n

Jl

tamen apparert ratio , cur fenior factus dicatur

Y

profecifle plus in notitia praedeftinationis ad plo-

uH

riam, quàmillà praedeftinationisad gratiam; cüm

vt

tamen in fenio ipfi poriüs de hac quàm illa pree-

«t

deftinatione cumHFH. certandum fuerit. Contva

u

prob. 31. eft , quod in L. Retr. &C. cit. non fiat in

emendatione mentioillius principii, & quamvis

il ij

p

tum hicrum L.de prad. San&t. C. 4. plura corri-

gantur, quz in illa expofitione ad ep. ad Rom.

l l

2

continentur; temen Aug, deveniens ad Libros ad

J

Simplic. hos commendat , üt nuper admodàüm

h

171

Aff Docet darielectionem

djximus. Ad2d. &.D.

Lll 4

ex

quäïlv

atgrssi

904

Dz Dro Uxo.

D)

[.UJi

ex natura fua gratuitam, feu habentem obje&tum,

quod aliter conferri non poreft quàm gratuitó,

(lone

Xber

qualis eft prima gratia actualis, hanc, inquam, ele-

Xï

étionem docet,non füpponere fed facereinaqua-

Áippe

Q

les; C. daridocet electionem habentem pro obje-

&to aliquid; quod ex meritis confertur; uti eft glo-

lsp

riasterna, que non füpponat , fed faciatinzequa-

(taria

jusq

les, N. Undead fequelas patet refponfio. Nam

1mam N. ; quia hoc principium non fuitaffertum

D

dfun

deelectione ad gratiam f& ad gloriam, adeóque

neceft retractatum. Similiter /V. 2dam ; tum quia

lr

hac divifio electionis non habet füundamentum in

lltag

doctrina Auguftini in afferto pofita: tum quia

liv

electio proprié ac vi nominis fumirur pro decre-

p

to intentionis, non autem pro decreto execurio-

ulin

|

nis; cüàm &hoc decretum füpponat electionem

ilta

jam factam , hnjüsque exequende modum dun-

Qu

taxat decernat , & executionis ordo in rebus po-

Q f

tiüs fit quàm in voluntate & intelle&tu divino.

lr

Multóautem poriüs JV. 3£ia7:5 quia ficut Aug. hic

lpl

non loquitur de temporali collatione gratiae, fed

Tte

de deftinationeillius gratuita abeeterno , vel fola

5

velfalrem conjuncta cum priore; fic necloquitur

thri

aut faltem non loquitur tantüm deaffumptione

- Qu

temporali ad gloriam, fed de predeftinatione ad

D

loriamaterna & fecundüm intentionem. 72437.

im|

. N. Aff Dile&tionem inter & electionem hicS.

l

Do&or diftinguit. Dilectionem enimait oriri ex

j Qu

; m

ex folabeniguirate; poffe eam effe erga unum &

nonergaalterum , quamvis illi de fefint eequales;

Qs

per eandem daridona, ex quibus bona opera&

ltiy

meritanafcantür: unde patet dile&tionis nomine

a

Ms

Dz Dzo U«xo.

905

Vr

&b eo intelligi preedeftinationem ad pgratiam. Ele-

gtj

&ionemautem negar priorem effe propofito, aut

us

haberi interzequales ; fed vultante eam jam pree-

vintyr

füpponiopera: undeejus nomine venire praede-

pO

ftinationem ad gloriam patet. Argumenta, qui-

jdp

bus probat non dari in Deoiniquitatem, noncon-

t

trariari nobis , patettum ex refponfione rmahu-

. M

jus queftionis, tum ex Art. priore.

if

381. Ae/pondco 111. Exfi $. Auguftinus prae-

TT

deftinationi ex meritis previfis foret reipsà con-

n

trarius, non tamenideo fententiam pr. Art. fta-

bilitam deferereneceffürn forer. . Pro£.7. In quae-

tD

Im Qu

flione, qua utrinque fàlvà ac illesá fide detendi

deatt

poteít, neceffe noneftample&ti (ententiam S.Au-

ecutit

guttiniprefertim fi pro oppofitáparte etiam non

Xiond.

defit autoritasSs. Patrum ; üt patet tum à priori,

d

quia unius autaliquorum etiam Patrum autoritás

du

non facit nifi argumentum probabile: tum à po-

| diuina.

fteriori;quia hocfibi (emper licitum exiftimárunt

i

fapientiffimi 'Theologi; & quidem in praefenti

[iæ) h

materia Petavius ac Maldonatus licét faterentur ,

vili

S. Auguflinum ftetifls pro predeftinatione ad

gloriam gratuita, eum tamen hac in parte relin-

jj

]

xtot

quendum cenfüerunt. Sed queftio praefens eft

ynel

mere fcholaftica , defendíque in alterutram par-

"

Ji

j

]

[]

tem falvà Religione poteft: & pro pradeftinatio-

] hfisl

nead gloriam ex preevifis meritis lat praterScri-

-

yi

^

pruram & Rationem Autoritas Patrum ; üt often-

yn*

fum nuper: ergo. 7/. S. Auguflinus in fimilibus

;uzlesi

qua'ftionibus nec aliis Patribus concedit , nec fibi

y!l

tribuendam effe cupit autoritatem irrefragabi-

yi

lem: ergo fine lefione debiree illi reverentize ab

i

Ls

ejus

s

906

Dr Däo U—NO.

ejuspartibus fecederelicer. 77r. liquetexepift.

Mi

1 1 1. ad Fortunatian. , ubi ita fcribit: /Veque euim

LUE

quorumlibet difputationes , quamtumvis catbolicorum

tppot

€2 loudatorum bominum , velut [cripturas canonicas

l d

babere debemus , ut zobis uon liceat , falvd bonorifi-

effo

idit

centió , que illis debetur , aliquid ineorum [cviptisim-

probave atque ve[pueve , (i. fortó invenevimus, quó

opri

alitev [en[evint , quàm veritas babet, divino adjutovio

fit

velabalüs intellelavelà nobis. . Talis ego fumin feri-

J

fri

f5 d

ptis aliorum , tales voloimtelle&ores meorum. Yrem

inL.de preed. San&t. C. 21.ait : Neminemvelim fic

1j f

comple&£hi ommia mea , ut me fequatur , nifiineis, in

Yaf

quibus me non ervaye per[pexevit. . IVam proptevea

. s.

ao facio libros ; in quibusopufcula mea vetra&tanda

K f

fulcepi , ut zec 1me ipfum: i ommibus fecutum fuiff

II]. Càm. Academia Lovanienfis-

gþatiæ

demon[hrem.

I

q

die 7. Maji 1693. datis Literis ab Innoc. XH. hec

Won i

duo poftulàffet, rmum ut cenfüras Lavanienfern

AX

& Duacenam cum earum juftificatione tueri, &

t,

in iisdem traditam de gratia & pradeftinatione

wf

doctrinam Majorum füorum continuare S. Sedis

T

autoritate liceret: 2dum, ut ab eadem S. Sede

[ino

declaretur ; do&trinam de gratia per fe efficaci &

(ion

predeftinatione ante praevifa merita; nullis ha-

Tttr

&tenus emanatis A poftolicis Decretis damnatam

lm

&enervaram effe ; Pontifex hisin Drevian.1694.

íte

dato recitatis refponfionem hanc fübjungit :

« Quainre veftram erpaS. Petri Cathedram ob-

t

fervantiam fümmoper? laudamus. Verüm quia;

Ti

üt S. Ceeleftinus ad Epifcopos Gallize refcripfit;

Qi

profundiores | difficiliorésque pavtes. incuvventium

j

queflionum, quas latius pevtva&runt, quibereticis

/

T£-

li

Dzr Dro Uuo.

907

lr

veflitevunt , [icut 10m audemus conteimnere , ita 10n

M

von nuece[fe babemus adfirueve; . nec. arbitramur

hr

opportunum , ut in praefens habeatur exactior

Lithtl

illa de divinis auxiliis tractatio, qua' à Prade-

17

cefloribus Noftris Clemente VIII. & Paulo V.

]

yii

inflituta: quia ad confitendam gratiam Dei , cujus

J

operi e9" dignationi ttibil penitus [ubtvabeudum eft ,

d

Jatis fufficere cvedimus , quidquid 4pofloliee Sedis

yilr

fevipta docuevunt. ,

Juxta hoc effatum opinio-

, T

nes de efficacia gratie & modo pradeftinatio-

yinr

nis relinquntur amice Catholicorum contro-

jl

verfize , nec eas, quodcunque fenferit S. Augu-

m/]f(l'ü |

ftinus, contemnere vulr Ecclefia, nec ad(ítrue-

*(hqlllwl

Nam 1. nulla in materia

re neceffe habet.

iil

gratie quaeítio his duabus profundior diffici-

yenli

liórque occurrit: 2. dum dicitur, opportunum

(

non eífe, ut habeatur exactior illa de divinis

gott.

auxiliis tractatio, fipnificatur duas has quaftio-

Il

nes, tam exacte olim diícuffas, declarari non

TT

poffe fine nova exactioréque multorum anno-

n

"

rum tractatione: 3. poftremis rurfus à Cele-

u

ftino mutuatis verbis declaratur, easdem quse-

sl

ftiones, cüm ad fidem catholicam non perti-

2

neant, modeíbe relipiofzeque controverfiz,

m

demptis injuriisac cenfuris, Ecclefià permitten-

te effe relictas.

ii

nf

- 382. INec dicas 1. S. Auguítinus à Ss. Pa«

noh

tribus Hieronymo; Profpero & Fulgentionon

q /

Jl

minüs; quàm à Summis Pontificibus tum anti-

jl

Jl

quis tum recentioribus maximopere laucatur:

!

]

Ejus doétrina ab Innocentio zzzegrá razione com-

j

jl

fifiere , à Cacleftino gunquam [imtre [u[] icionis

r)

Tuthos

M

908

Dzs Dgo üNO.

vumore con[pev[a effe, à Joanne XXII. veriatem

L

in lucem publicam protvaxiffe dicirur: Ejusdem

tünt,

opu[cula cuflodienda 9 vecipieuda. decermuntur à

inpof

Concilio Romano fuüb Gelafio , |ommuiique, qua

lii

S, Doctor de ve&la fide $? condemnatione

l

&Yetico-

fitem :

Ttenn

vum expofuit , fa(cipiuntur à Conc. Generali V.

Collat. 3. Ergo.

INec dicas 2. Fulgent. L. 1.

At v

esdr

ad Mon. C. 30. fcribit ex Libris Aucultini , cun-

é&tos poffe intelligere, quid debeant de pradeftina-

Thayim

xb n

tione Santlorum impiovumque [eutire. Hormiídas

PP. in ep. ad Poffeflorem fimiliter dicit co-

irin

"du

45 mj

nofci poffe ex varüs Libris B.

uffini maxi-

uà ad Profpevum &9 Hilavium, qui

/.

de libevo av-

RUT

mni

bitvio &g' gratia. Dei Romana [equatur £ affeve-

vet. Ecclefta.

Demum que Innocentius ac Zo-

nf

IN

fimus contra Pelagianos, Celeftinus in ep. ad

Gal. Epifcopos, & Conc. Araufican. II. contra

tlie

o a

Semipelagianos definierunt , ex fcriptis ac libris

Auguflini excerpta fünt. Ergo.

ANec dicas 3.

; qui

Benedictus XIII. in Brevi Demiffas preces anno

^nef

1725. dato declarat catholicam doctrinam Tho-

m

DAT

miílicam , maximeé de predeftinatione graruita

& pratia intrinfecé efficaci, in condemnatione

h

Baji, Janfenii & Quefnelli nec indirecté effe at-

Iibl!ul

taffam; pronuntiat eandem effe fanam ; imó fa-

D

niorem & incorrupram; contradicentes defícri-

km |

bit ranquam calumniatores ; denique easdem

Uj

fententias dicit ex Ss. Auguftino ac T homa efle

lat

hauftas, verbo Dei , Pontificum & CCorum De-

itim

cretis ac Patrum di&tis effe confonas , & hacte-

Q

nus landabiliter à 'homiftis effe doctas. Ergo.

iti

llüter

R« ad

v

Dz on Uno.

909

T

E. ad 1mum. Nihil nobis haec omnia offi-

Dd

ciunt, qui tantüm negamus neceffitatem nobis

n

impofitam, quacunque à S. Auguftino extra

i

fidei quaftionem fcripta fünt, ob ejus autori-

IT

tatem amplectendi.

Non enim rmó laudibus

nail

',l

in eum à Ss. Patram & Pontificum corona col-

2

latis vel minimum volumus detraétum, quin &

j t

easdem , quantum in nobis eft , cupimus accipi

tf

maxima cum emphafi &exaggeratione: neque

ymds

|.

2dó finiftram illi füfpicionem aliquam aut ejus

TU

do&trinz afpergimus: neque 3tió opufcula il-

tino

lius minüs cuítodienda, aut fcripta ejus nepli-

n

genda vel dicimus vel cogitamus.

Obfervan-

j

dum nihilominus ; approbationem Ecclefiae per

achh

fe conferre hec quatuor duntaxar libris à f& hác

ep. D)

norà cohoneftatis; 1. quód exprefté conceda-

«t

tur licentia legendi hos libros: . 2. quód eos ju-

d

dicet ad fidei morümque doctrinam;effe utiles:

uj

3. quód ab iisomnem voluntarize herefis fufpi-

l.

TE

cionem abtlergat: 4. quód defümptum ex eo

j

teftimonium. faciat probabile quoddam argu-

:raluin

menrum. Pr:eterea veró notandum, nonunum

jtio

effe S. Auguftinum, cui laudes ille ac encomia

[f t

tribuuntur, fed & alios Patres plures; quod

nbl

maximée conftat ex Conciliis laudatis , ubi in ea-

Mi

dem periodo ac fimili orationis conftructione,

i

nominantur Patres plerique tüm Graci tum

ud

Latini.

d odum W. fimiliter.

Ex allatis

ij J

enim id duntaxat fequitur, quod fidei capita

j

h

circa prdeftinationem , gratiam ac liberum ar-

u)

bitrium, quzque Pelagianos ac Semipelagianos

inter ac Catholicos ex fide difceprabantur; àS.

Au-

T

Dz Drzo Uco.

916

Auguftino rité ac catholicé fuerint afferta; imó

aol

quód is facem fanze doctrinee tum Pontificibus

g

que «

tum Conciliis in hac materia pratulerit: mini-

mé autem colligitur , quod in affertis etiam aliis

Tlom

lonti

& ad fidem non pertinentibus quaftionibus ha-

beat autoritatem falli nefciam ac irrefragabilem;

idis

Tietur

prafertim cüm Pontifices iidem ac Patres five

folitarii five congregati in Concilio defigoàrint

1l eti

Wena

propofitiones accapitula , in quibus cumS. Aue

Am v

guítino coníentiunt, & directé quaftiones alias

d

exceperint,. üt ex num. pr. de Celeftino con-

fiat, & loc. cit. de Hormi(ída. 244 3fium Y

ii

Hác objectione non tangi eam, quam hic ver-

íamus quafílionem ; praterea veró pleraque

etiam funtalia , acargumentum enuntiat. Nam

1. Pontifex univerfim tantüm & abíoluté de-

clarat : « Ss. Auguftini & Thome inconcuf(fa

tutiffimáque dogmara nullis prorfüs Conftitu-

tionis ( Urigentus ) cenfuris effe perftricta. ;

ttütc

2. Huic Conftirutidni refractarios, Janfeniítas

o

nempe &

Quefnelliftas, vocat calumniatores ;

At

qui dicant

Ss. Auguftinum & Thomam, nec

TES; j

non preefatas T homiftarum fententias per eam

360 a

D

Bullam Zire&f? condemnatas ; ad alios enim Tho-

miftarum adverfarios Catholicos , ficut nec illuc

rgf?thcs

dicterium quafi ab illis profe&tum pertinet, fic

j

negc impa&a calumnie nota fpeétare poreft.

',Iib [

3. Diftri&té quidem fub canonicis poenis inhi-

Atf

ber, « ne quis impofterum eo nonfíne calum-

ul

nias flruere, ac diffenfiones ferere audeat:;

l)

Va

'Thomifticam tamen de pradeftinatione ac gra-

tia doctrinam tantiscommendationis titulis non

V

exe

Dz Dso Uwo.

91t

'rin

extollit. 4. 'Thomiftice fcholee id folüm tribuit,

T

quód eas fentenrias laudabiliter docuerit, eás-

: n

que * ab ipfis Ss. Doctoribus, Auguftino &

4

"TThoma fe haufiffe, & verbo Dei, Summorum

ul

Pontificum ac Conciliorum Decretis & Patrum

dictis confonas effe, commendabili ftudio olo-

:abäicm;

relt

rietur.5 Quibus verbis feholafticae difputatio-

gnär]*z.' |

ni etiamnum permittit, an ejusmodi fententiae

$À

revera haufte fint ex Ss. Do&toribus illis, aut

ssl

num verbo Dei, Summorum Pontificum Con-

T

ciliorámpue Decretis, & Patrum diétis reipsà

7781

confonent.

(2

SARPIGULUS..V,

'aque

Nul

Quinam fint Effe&lus predeflinationis 2

p

nali

383. NTO:«. Effe&us predeftinationis uni-

il

verfim dicitur omne id, quod ex

i

virtute pradeftinationis ab eeterno factz fit in

vb

tempore cum ordine ad gloriam. Ad ejus pro-

t0re |

prietarem communiüs requiruntur condiriones

l

tres; rmó fcilicet ut effe&tus hujusmodi fit à

* eif

eo autore, juxta illud ad Ephef. 1. v. 3.: Qui

Tlo

Venedixit nos in cmmi leneditlione [pivituali in ce-

iif

lflibus: 2dó ut detur ex meritis Chrifti, ibid.

l

V. 5.: Qui predeflinavit vos per J Efum Chriflum:

tl

3tió ut actu ad gloriam perducat five formali-

j

ter five difpofitivé, juxta definirionem S. Au-

T

guftini: Predeflinatio efl preJcientia eg prapara-

2

vatio Dei, quibus certiffnnà libevantuv , quicuuque

libevautur. — Porro ad 3. claffes reducuntur, de

j

;

quibus propofita quaftio agitari folet.

Imaà

€otni-

Ü

—

Sec

912.

" Dg Dszo Uwvo.

continet bona füpernaturalia, quee omnia ve-

ililià

niunt füb nomine vocationis, juí(tificationis &

jftific

lorificationis: 2da comple&itur bona entitari-

Ti a

vé naturalia, qualia fünt nativitas ex bonis pa-

mitig

rentibus , bona indoles & educatio, occafionum

torif

peccandi remotio , fraternacorrectio , bona ex-

tlent

empla eliorum , predicatio Evangelii , vira lon-

torpt

ior vel mors preematura, ubi eft falutis occafio:

D

3tia continet mala tum phyfica, tu

m moralia,

df

culpz ; quó etiam fpedat

eáque five poeneefive

nns d

ermiffio peccati.

De omnibus his claffibus

vf

queítionem refolvemus, fed breviter, pro-

d

terea quod ex füperioribus jam pateat; qi

i

ad preecipuam difficultatem refpondendum fit.

3nf

-.384- Dico 1. Efficax vocatio & juftificatio

Ya

)

Electorum,

eorümque plorificatio fünr effectus

i

pracdeftinationis adaquaté fümprze.

Prob. Ad

Av

Rom. $. v. 30. Apoftolus ait: Quos predeflina-

hr

vit )

bos €9 vocavit; eg quos vocavit , bos €7 ju*

ATR

fhfcavit; quos av

em juflificavit , illos €9' glorifica-

ügl

vi. Er Fulgent.

L. 1. ad Mon. C. 3o.:: Omnia

Md

€9 verationis mo[ire initia , €9 juflificationis aug -

Mim

premia in pradeffinatione

qnenta, e9 glow']ïcatz'oni:

itri

feimper babuit Deus &c.

Conf. 'Tum quia his tri-

bus conveniunt omnes conditiones effectüs pra-

tlg

Bd

deftinationis: tum quia hec tria conftiruunt

lm

perfectam & integram liberationem in fenfu S.

m

Auguflini: càm per pratiam actualem & habi-

libs

tualem homo libererur à fervitute peccati; per

Wt

gloriam autem ab omni miferia & corporis

n

animae: tum quia ad heec tria revocantur om-

n l

nia dona füpernaturalia; ad vocationem nempe

gauxies

d

-

"ps Dso Üwa.

914

Ya V

aüxilia pratia tam externa quàm interna :

- ad

10

entti

juftiicationem habitus Virtutum "Theologica-

rum ac füpernaturalium , dona Spiritus Sanéti;

p

i[ont

pratia facramentales & perfeverantia finalis; ad

Blorificationem principia ac dona plorie tum

nl

efTentialis tum accidentali

jtule

/

8, five animamþ five

[

|

Corpus refpicientia,

occaffp:

il

]i

Dixi t.: Efficay. vocatio ? juffificatio ; quia

il

effe&tus pradefítinationis non eft ex 3tise condi-

p

tionis defe&tu gratia illa, quae effectu caret om:

T

D

ni: fi tamen aliquem (altem effectum habet,

n

V: g. difpofitionis ad converfionem; vel fi ha-

p

m

buit quidem effe&tum, íed qui' poítea per pec-

catum fuerit deletus, fimpliciter adhuc effectus

fcat

fecdu

predeftinationis appellatur; quia in primo cae

Íu ver? ac per fe, in fecundo autem quatenus$

j.

li

revivifcens per füb(equentem paenitentiam , ad

Bloriam conducit.

2. P'ocatio €7 Juflificatio ele-

Gorum; quía reprobos , quibus ee dantur ; actu

ad gloriam non perducunt.

3. Sugt effettus

Om';;

predeflinationis adequaré [umpte; fi enim prees

"La

deftinatio fümatur inadequaté ac pracise ad

p

gloriam , fola ploria eft ejus effectus; üt ex Ar.

j U

r.liquet: fi fümatur precise ad pratiam; hu-

y(re

jus effe&tus tantim eft vocatio & juftificatio;

d

cüm decretum danda pratie vel predefinitio

TR

formaliter efficacem plorie intentionem * nec

4

habeat nec prafüpponat, & gloria modó de-

l Pf(

cernatur abfoluté poft pravifa merita, uti fü«

yir

periüs eriam eft dictum.

H« tamen ftnini«

j o

mé impediunt, quominüs finguli fiat effectug

u

pradeftinationis fibi fingillatim correfpondentis,

Q

N

. Mmm

1

9

ss

kDE Dro I:Iixxo.

914

"n

& fic etiam omnes predeftinationis adeequatee;

quia ad poftremam effectüs praedeftinationis rà-

Ml

tionem falvandam, füfficit certó gloriam fecu-

Tij

turam, quod etiam ex fcientia conditionata &

rongï

decreto dandi gratiam absque efficaci glorie

Q

intentione cognofci haberíque porett.

j

: 385. Dico /1. Simili modo pleraque bona

tl

naturalia numerari poffunt inter effectus pre-

fun;

deftinationis. Pro/.'l'um quia plerisque n. 383:

pff lii

enumeratis conveniunt tres ibidem affignatee

t |

conditiones, ür fingulas percurrenti conítabit:

In]

tum quia eadem commodeé reduci poffunt ad

ths(

dona gratie externa vel ad occafiones , quas

frci

Deus affümit ad providentie fuz finem fua-

148

vius obtinendum. Dixi: pleraque; quia aliqui

Vr

excipiunt nativitatem , & bonam indolem. Et

m"; (

uidem fi nativitas fümatur velut pro ipfa rei

LUR

fubftantia & hominis creatione, recté negatur

Jixta

effe preedeftinationis effe£tus; cüm ad eam pr&-

litj 0]

fupponatur, unde & S. Aug. ep. 105. ait:

VY

Chriflus pro u

Jlis , uz bomines condereutur , fed pro

;

Si tamen

ampiis smortuus efl , ut. juflificarentur.

I'OP

nativitas fumatur comparaté ad accidenti

a feu

Qp

circumftantias, v. g ad tales parentes; rale tem-

b

N

pus ac locum, talem indolem; neque hac de-

W

ber prefüpponi ad pradeftinationem , neque

4

à Dei fingulari dono ac meritis Chrifti excipi-

pon

tur, neque fu pernaturalitatem quoad finem ac

TItig

Dei ordinationem faltem excludit; íed potiüs

Ten

confert áliquid ad gloriam confequendam, qua-

r

tenus vel faciliüs vel connaturaliüs gratia eiie-

Rn

étum faum obtinet: quare & S. Auguftin

.

de

e

th

»

DE DEöälUNO

EUS

Qu

L. de don. perfev. C. r4.ait: Ex quo appaver,

tlont

m

balere quosdam in ipfo dngenio divinum zatuvalitev

imnumis intelhgeutie , quo moveamtur ad

fidem , ff

ia

conpvaua [uis thentibus vel audiaut

'i g!oriz

verba , vel figna

con[piciant &c.

je i

385. Dico I/I. Mala quidem phyfica &mo-

ralia poenze effectus preedeftinationis dici-pof-

j

unt, peccatum veró non item,

1

nec peccati

permiffio.

Prob. 1: $9 2da p. Hsec enim

ügnatæ

T

mala inprimis funr à Deo, juxta Ià. 45. v. 7.:

Fgo Dominus creans inalum: deinde (ünt ex me-

n i

ritis Chrifti;; quia funt Dei: donum & fignum

qua&

ii

fpecialis amoris divini, juxta illud ad Philip. z.

V. 29.: Fobis donatum «j pro. Chvifio z2 [olim

liqu

B

utin eum credatis, fed ut etiam pro illo patiami-

UH & Prov.3. v. 12.:

?h ïei

Quem enim diligit Do-

minns, corribit: demum conferunt ad eloriam,

,egafllf

juxtaillud A&. 14. v. 21.: Pev multas zvibulatio-

n

[»

Wes oportet 1105 zutvave in vegnum Dei; & ad Rom.

*

8. V. 28.: Scimus, quomam diligentibus Deurts

n

tiri

0mmia. coopevautuv àm bonum, i, qui kcmza'üm

propofitum . vocati funt Jan£i; hic veró de affli-

í

£f

ionibus api certum eft. . 47j2 pars patet ; quia

peccatum nec eft à Deo, nec per Chrifti merita,

( lk-

'nec confert ad gloriam confequendam. : Prof.

d

472 pavs. Permijífio peccati non eft gratia, fed

71

pouüs gratie negatio , adeóque nec eft ex me«

2

ritis Chrifti, neque confert ad falutem obti.,

j

nendam , fed ab ea removet: non proficifcitur

rd

€x antecedenti intentione Dei perducendi ho-

) Cf'rf'

minem ad

gloriam.

Caterüm quod S. Aug.

yniüui

iv. C. 13. dicat , Superbis effe utile cade-

Li

L.!314.» deC

ve

þme

E

€

h

916

,

VDFL Dro Uxo.,

furat

Yé

in apevtum aliquodeg manifcftum peccatum , i

tinti

de [ili d.

ifpliceant , item quod dixerit nonnemo:

tia t

Perieram,

nifi perüffen ; vade quidem colligi po-

teft, peccatum ejüsque permiffionem prebere

t

üqa

occafionem, quà Deus uratur ad bonum inde

eliciendum : minime veró , illa tanquam Dei

p

tia à

dona dari ex meritis Chrifti , aut conferrequid-

ter [

piam ad falutem.

Iu

Wi

CAPUT IV.

m

. De Providenia Dei circa. Reprobos,

D

-

fj

Rovidentia Dei circa eos, qui in ftatu pec-

lo

cati mortalis five ante five poft adultam

P

UTO

etatem mortui damnantur, vel in bonum

j2

eorum effe poteft, vel in malum.

Quantum

lf

luntate anteceden-

Texc

enim eis falutem &ternam vo

a

te cupit, indéque gratias füfficientes decernit ;

ET

quin & a

&us bonos non raró preedefinit; eate-

QO

nus in reproborum bonum cedit ; ve

nírque füb

rnatura

lis nomine, de qua in

J5 r

providenriee fupe

tültg

dente pluribus differuimus:

Cap. 2do praxe

t

quantum veró eos

dem rejicit aut excludir àdo-

lm

nis fupernaturalibus ;

& deputat five ad culpam

d illorum incommo-

"p

five ad peenam; eatenus à

dum ac malum fpe&tat , vocatürqu

e reþrobaEiAO,

eXlgu

um

Iqui

de qua nobis in prarfens fermo oritur.

t or

ver ea non minüs, ac faprà de predeftinatione

I

relatum eft, vari& ab Antiquis definiatur, à

Atlg

illius quoquee

xemplumdiverfimodé accipi come

füevit: adeó;

ut rejectio à donis gratiee & glo*

lul

n

t& fumpta;

