
If hO

Defümuntur autem partim ex autoritate fcriptu-

| genu

r&»Jerem. 10.v. 2.; Concilii Brachar.

I.Can. 9.,

Patrum Chryfoft; Orationib. de Pr

ovidentia ,

l) u

Aug.L. $. deCiv. Dei feréper torum, Leon. L.

j

ep. 91. Eufeb. L. 6. de Prae

Boet. L.6. de Coníol

p. Evang. C.5. & feq.,

ii

.5 partim ex ratione ; quà

oftenditur nullum effe

caloruminfluxum faltemi

er fe & directum in animas humanas ac vo-

jat

l

j

'

untatem , aut €

j

cum,

undem libertati maxime inimia

]

üqmdl'

(

Yy 2

408.

708

Drg Däo UN.'O'Z

308. Dico 1. Res humans non eveniunt. 5jj,

ca(ü fortuito,fed à Deo moderatore diriguntur.

futiutt:

Prob. vm. p.. Ut aliquid refpe&tu caufce per in-

Aftüt i

telle&tum & voluntatem operaritis dicatur for-

W. ]

tuitum & cafuale; non fufficit quod hoc fitcon-

lion

tra vel prater illius voluntatem , íed requiritur

At (

Atem

etiam, ut fit praeter fcientiam vel opinionem

operantis; unde Ariftot. L. 2. Mor.C. g. dixit:

hts

Jbi nimus eft fortune , ubi plus eft iutelletuy. . Sed

At p

nihil preter Dei fcientiam accidit; . cüm ex di-

lsb

tettio

€lis Difp. priore Deus queecunque certó cogno-

ícat: quin nec aliquid eft praeter Dei volunta-

tedio

tem, üt declarat S. Aug. L. 3. de Trin. C.4. his

Jdi

verbis: . Nibil i feufibilitev , &2 vifililiter, quod

It q

diom de interioviimvifibilà atque iutelligibili aula fumz

(

em imperatovis aut jubeatur aut pevmittatur fecun-

|tn,

dizn ineffabilem juffitiam premiovum. atque pene-

sf

vum gratiarum 9 vetvibutiomun. in illa tofis

detfho

creature ampliffoma vepullica; & üt oftendit ra-

o

tio creaturarum in fieri effe & confervariàDeo

m

dependentium: ergo.

Conf. ex pluribus pre-

quin

diétionibus & Prophetiis in SacraScriprura mui-

ii

'tó ante confignatis & eventu confirmatis, que

AAtmon

demonftrant res illas non fciente tantüm fed X

Ivl

dirigenre Deo, minimé autem cafü aut fortuni

ïm;m |

contigiffe. — Pro/, ad. p. Scriptura non tantüm

D

MC du

teftimoniis fed & exemplis oftendit ; omnia à

Deo moderatore diriei.

Nam 1mó Sap. 8. V.1-

àp.(

dicitur: ;4z7npi à fine adfinem fortiter 67 difpo-

V(Igl

uit ommia fuavitev. Job. 34. v.13. Quemconflatuit

l n

alium [apev terramy auz quem pofuit [uper ovtem

i t

quem fabricayus ef, — d Pal 149. v.8. Jgri»

Qu 2

gramdo

m

bs Dso UNb

709

enit gvaundo, mix , placies; /'pz'riim procellarum: -

que

n

faciuut verbum ejus.. Prov. 16. v.43. Sovterinit-

f pei

Tuntuv g finum, fed à Deo tempevantuv. Matth. 10.

r

v.29- JVonne duopaffeves affé veniumt eg unus exil-

ocfiat

Jis mon cadez füper tevvam ftue patre veftro ? veffri

equi

autem capill capitis omues smevatà uur.

Quid

piniut:

autem mapis cafuale videri poteft, quam tempe-

TU

flatis varietas, eventus fortium, pafferis lapfüs,

. Y

aut capillus defluus ? . 3tió. Idip(üm oftendit cae-

na dl

des hominis facta àlignatore pretter ejus inten-

Q

tentionem, Exod. 21. v. 15. tamen Deo tributa;

volt.

ele&tio Saulis in repem, dum qusreret afinas

(

perditas, & Jofephi venditi ac incarcerati exal-

j

tatio, quee Dei ramen confilio ac difpenfatione

atl

facta conflat. — Coyf. Ratione. Apens perfeaiffi-

ff/szff'-'

mum, quod res omnes producit , eas etiam ad

T

fines (uosordinat; quiaquod perfe&t? apit, pro-

f

pter finern agere oportet: Sed Deus &eft apens

lod

perfectitlimum, & omnia prodücit : ergo.

d

»

309. Dico I]I. Deusrerum omnium & fin-

t

gularum, etiam viliffimarum, habet curam &

murit

providentiam. — Pro/. 7. exScriptura, cujus te-

isq

imonia vel generatim res omnes vel fpeciatim

[

res viliores providentie divine fubjici. .. Ad

fut?

1mam claffem fpectant, Ecclef: $. v. s. JVe de-

"a

evis os fuum; ut'peccave facias cavmem tuam ,

)oml

mec dicas covam J4ugelo: mom efh pwovidentia.

y

»

Sap. 6. v.8. ZEqualitev cufa efl illide otmibus. C.12.

[

j

j

V. 13. ANonenimeft alius Deus, quàmtu, cui-cura oft

j

de omnibus. A&or. 17.v.25. Ipfe datomnilus vi-

tun g iufpivationem $$- omuia : fecitque ex uno

À

]

omme gowi bominum b

alitave fupev utver[am fa-

g(ir

j

^Y3

ciem

j

N

710

DE XDäo. UNO.

ciem terre , defigiens flatuta tempora €9' teriitot

pioí

babitatiouis eovum. x.Pet. s. v.7.. Qmnem fulicitu-

fylos

llinysan

dineim veflram projicientes in eum , quoniam ipficu-

va ef! de volis. Ad 2dam fpe&tant Pfal. 146.

T ei

Ambrt

v. 8. & 9. Quioperit celumnubibus , e pavat ter-

vee pluviamn:/qui producit in montibus feuum, €?

i «

berbam fevvituti bomimum: qui dat jumentis e[camt9

Tif

Oret

pulliscorvorum imvocatmtibus eum, Matth. 6. v.26.

28.& 3o.. Refpicite volatilia celi , quomiam non fe-

lG

ii

vunt, ueque metunt , neque coucregant in borvea : 9

Qu

pater veflev. ceeleftis pa[cit. illa.

Confidevate lilia

agri quomodo cre[cuut : uom labovant , ueque tteitt.

timoa

sf

$i autem fenum agri , quod bodie efl $3 cras incli-

bauum muttitur ,

P

Jeus fic veflit : quanto magis vot

!Tl

&l

anodicie fidei? Utrique clatfi adde tum dictanum.

pr., tumque de malis five naturé& ac poenis ; five

D

culpa ac peccaris habenrur. De illis enim dici-

l!l, hce

liT

tur Amos35. v.6. Si evit malum in civitate; quo

]

JDominus non fecerit ? &Pfal.33. v.v7..— F'ultut

Itqs

[

autem Domini fuper facientes mala , ut perdat de

zevva menoviam eorum: de his veró, vel quate-

jturj

nus Deus ea impedit, dicitur Pfàl. 32. v. ro.

Vil

(

Diffipat confilia gentium , veprobat cogitationes po-

tj

gulorum , 9 veprobat confilia priucipums vel qua-

t

1

tenus Deusea permittit, & inde bonumelicit, di-

D

citur. ad Rom.9.v.22. Suffinuit in multa patien-

zia va[a iv , apta in intevitum , utollenderet divi-

d

l

$

tias glovie fuc in vafa mifericordie ; quà ratione,

vitiorum noffrorum non eft autov Deus fed ordina-

bl T

zor, üt S. Aug. L. imp. de Gen. adllir. C. s. fcri-

li

l

bit; & hinc providentiam Dei etiam circa mala

afferit.. Pro£. II ex Patrum autoritate, qui ex

Al

pro-

Dg DEO UNoO,

Y

M i

m

profeffo hanc contróverfiam tum contra Philo-

ia

fophos tum contra hereticos tractarunt; Tertul-

tumijln

lianus nempeL.2. copt.Marcion. LactantiusL.de

Bf

Ira Dei, Chryfoftomus libris tribus de Provid. ,

p

Ambrof L.1. officiorum;Auguftinus L.5. deCiv.

at li

Dei, Salvianus Libris de gubernatione Dei; Ne-

if

mefiusdenatura hominis & Philofophia , "'heo-

1

dorerüs Sermonibus decem de Provid. & L. 6..

u

de Gracor. affectionibus, &c. —Proj. /IJ. ex

t

"

Patrumrationibus. xzdefümitur ex intimo na-

nl

turz fenfü , qui facit, ut patrato crimine Deum

tmeamus vindicem, & in anguftiis auxilium

aV LA

j

ejus (übitó invocemus. Tertul.in Apolog. C.17.

m

Fültis ut ex agiime ipfius teflamorio comprobemus;

n

quee licet? cavceve corpovis peffay licet inflitutioui-

niS; À

bus pravis circumfcvipta, licet libidinibus evigova-

jm d

£4, licet falfis Düis exancillata, cimn zamen vefipi-

tl

fcit, Deumn neminat , boc folo, quia propri? verus

.H

bic us Deus, bonus €g magnus. — Et quód Deus

j

dedevit , ommiumvox efl, — fh'udicem etiam contefla-

]

qua?

tur ilum , Deus videt , e$. Deo commendo, 9 Deus

anjbi veddet.

Q zeflimonium: anime uatuvaliter

]

MA

j

Chrifliane! Eadem tranfcribendo probavit Cy-

«t

prianus, dum L. de Idolor. vanit. fic inquit.

'lltlf;r

AVam g. 9ulgus án multis Deum naturalitev confi-

"

tetur , cum mens eg anima fui. autovis €?. principis

j

k

til

L

admonetur. — Dici frequenter audimus : O. Deus ;

€9 , Deus videt 5 €g , Deo commendo; €9 Deusmmi-

n

Mlk*

hi veddet ; 9 ; quod vult Deus; e9 , fi Deus dede-

)!

(f

vit.

Hinc Nemef. L. de facult. anime C. 44.- -

Res fangulas vegià providentiá maguo avgumento eff,

gt

yM

quod gatuvaliter ejus gotitia bominibus eft infita :

[/17/1

Pr(

"

712

Dz Dgo Uwo.

zam difficili $. meceffavio uoffro zemþöre ymim;aäl;

Dan

sninen. divinum eg pveces confugimus , velut uaturá

, prób

Ptoy.

8Of fmä do&trina.ad Dei opem pevducente:: sonau-

zem fiue do&ore nos natura ad id ducevet, quod ea-

m

2daexrerum crea-

dem natura non fert , ut fut.

uj

tarum indigentia habetur. —Ita Athenag: L. de

ftpte

| .00f

xefürr. mort. Qumnia creatacveatovis fui providen-

l

|

zia indigent.. Cyril. Alex. L. 9. in Joan.. |Vozidli-

tilh]

Aey coufervavi, €9. im eo quod [unt vetimeri poteraut

As

vt

ea, que ortum à vibilo [ovtita [unt , nifi neceffitu-

diue ipsd, quam cum eo, quod eft , balent , ortís

i

fu maturam fuperaremt.. Aug. L. 4. de Genef. ad

d

lit.C. 127 Creatovis poteatia eg ommiteuentis virtus

| [ 477

cau/a [ubfiflendi eff omni cveatures que virtus a

| j

eit, que creata [unt , vegendis fi aliquando ce[favets

| Mj

.

[

i

fimul g. illorum ceffaret. [pecies , omnisque natuva.

Á

concideret. . Fuic concinit Profper contra Epi-

1 1

cureos: Ommem autem banc molem mundi qui.

o

I

conáidit , ipfe eg vegit : utquenibiluon ovtum [um-

gfit ab illos fic iil eft , quod [lave. queat fadtove

he;

T

Veumotro.

3414 ex parte Dei depromitur ; & qui-

dem 1. ex ipfo nomine ac conceptu divinitatis.

tii

lu

Quare Tertul. L. 2. conr. Marc. inquit : IVemo£e

Juflinebit: amprovidemiam. adferibeutem. Deo. ; r

lil

(

quem . Deum mon uegans . confitevis. egprovidum.

aec enm illi propria divinitas conflat. Xa&tantL.

D

de ira C.4.. Quid tam dignumtam proprium Deo,

Ti

quàm providentia ?..Sed fi gibil curat, nibil provi-

det ; amifit. divinitatem omnem; & C.9.. $i df

j

JDeus , utique providens eft Deus : mec alitev &i poteft

i

divititas attvibui; nifi 62 preteritateneat,eg pra-

[

Ü

fuitia faat , & futura profpiciat. — a. Ex fingulis

Li

D DEADEO- Uxno.

713

ftini.

Dei perfe&tionibus;. ex Dei fcientia quidem fic

hn

probat Salvian. L. 2. de gubern. allato textu

1 Ml

Prov. 25. v.3. /n omti loco oculi Domir contem-

lantur inalos $9. bonos, heec addens: Ecce babet

g

ff

puefentem , ecce imtuemtem , ecce in ommi lcocurd — —

ac provifione vigilantem. . Idcivco euin €g Ponos ab —

mg-.Uö

u

eo con[ideravi €g snalos. dixit , ut probavet [cilicet

173

nibil ab eo uegligi, quem offenderet. univera vima-

1 j

vi. Ex omnipotentia omnia creantis & confer-

uf

vantis, Ambrof. L.2. de offic. C. 13.. JVegliga?

ji; uïhl"

operis fui curam? quis defevat &5 deflituat , quod —

jl

zpfe coridendum putavit ?. Sà imjuvia. efl vegeve, non-

f

ue anajor. injuria eft feciffe ; cum aliquid mon fecif- —

giniil

fé; aulla injuflitia fit ; mon cuvave quod feceris, fum-

u

ma inclementia ;Greg. L.24. mor. C 11...$ pev

p u

eip[um. vegeve 1101 megligit , quod cveavit ; ubique .

mb

ene vegit , g quà necdum fa&la cuvavit ut . e[fent ,

"n

que funt fa&la non defevit. Ex bonitate, Fulgent.

T

L.de fid. C. 3. 7Vifi fumui? bonus : effet, ou fe gu-

devnaudis vebus. quoque infimis pvefiitifét ; ExDa-

il

1]

"

maíc. L.2. de fid. C.29.. Quarenus bonus eff , pro-

videt 5 qui enim non providet, uon eff bonus : nam9

ii

j

bomines e9 beflice propriorum fatuum providentiam

n ^

babent naturali iuffin&iu ; Nemet. L. de nat. hom.

atl

C.42. Bonusefl Deus : . quodfi efl bouus , etiam le-

u

aefücus efl « ff beueficus , evit €$ providens. . Ex ju-

ftitia,Salvian. L. £ cit. pergens & recitato Pfàl. 33.

j )

r

y

V. 16, & r7. fubjungens:. U/j genemlem con[lat

effe ia omues Domin vifionem , fed mevitorumfievi

pl

j

j

j

difparilitate divev[am. . Uude, cüm fis evgo juftus ; -

ait. liber Sapientie 12. v. 13.. juff omnia dipouis,

j

1

j

difpouistios. . 3. Ex pro-.

viden-

j

s Cäm magna veverettia

23

714

Dr Dro.Uxo.

videntiee cum Dei perfectionibus convenientia,

t

777

Nemes. L. de fac. anim.C.44. — Zves bas folim

qui[piam caufas afferve potefl , ob quas mrulla fit fin-

1 (f

qiddt

gulavum providentia: aut enim ignovave Deum;Uo-

snum efft , ut illorura etiam cuvam gevat ; aut uolle;

ia at

eut 1on po[fé... Porro non obftare impotentiam,

[

probatex omnipotentia Dei; necdeeffe volun-

tll

tatem , oftendit ex Dei bonitate aliisque attribu-

1

tis; demum non ignorare Deum, quidbonum

w

fit, ex ejus fcientia & fapientia declarat: pro-

| Rten

videre autem fingulis bonum effe, declarat his

| W

verbis: Quinam verà fapiens bomo ne[cive boc. po«

| Q

zeft, fi fingularia ommia peveant , etiam univer[alia

(

evitura ?. mam ex pavticulavibus omuibus conflan-

diCit 3

tur univev[alia. Sed neque dedecere Deum mi-

; ;

himarum providentiam, quod aliqui objicie-

1 ill De

bant ; probant Patres ex triplici capite; nempe;

| M

quia ex rebus vilibus nihil vilitatis contrahit,

[

minima etiam creavit; & in hisczeque ac magnis

tb

1mum oftendit Nemes. ibid fic

]

D«

mirabilis eft.

fcribens: ;4u£ ob fupevbiam. .Deus imperium &9

| V]de

| fc

ubevaatiouem verum fimgulavum depicit ( quod di-

&u . abfuvdiffamum efl ) auz, ficut apfi loguuntur ,

1 f

quod inquinationem devitet. — Quod i vadii. [olaves

LU

vim babeut attvabeudi bumorem omnem negaut

1

inquiavi folem, ejusque vadios , cium ceno lucem in-

fevunt , [ed iutegvos 69 ab omni [orde puros smant-

Ws

ve dicunt : quomodo Deum velus bumanis profana-

Q

Wn

vi exiflimant ? Hoc argumentum à comparatio-

ne folis du£tum etiam Anaftas. Synaita L.2. de

f

rectis fid. doom. urget.

odum Cyrill. Alex.

f

L.5. Thef. C. z.. Supevbiee cevtà. vitium Deo in-

lt

jicere

H

N

Dz Dro Uwo.

*

715

(enient

- Jieeve conamini , cum dicatis, uon e[fé deteus , Ut

las f

qnimavum verum creatoy fft.

Jpfe autem omni-

if

um creator e[h etiam minimovum ,

t

videt.

eg ommbus pro-

3tium Aup. L. i r. de Civ. C,22.. Deus

al

dta avtifex eft maguus i inagnmis , ut wminov zon [it

Ofenti

dn pavvis : que parva

Junt , uonua gvanditate, que

fe ol

aulla eft , fed avtificis fapientia metieuda [unt.

tb

310. Objic. Providentia eft 1. virtus com-

jhonum

pofita, cüm perrineat ad inrelletum & volun-

q

d t

Ftatem; 2. pars prudentie; 3. eft temporalis,

utpote res temporales refpiciens: fed nec quid

T

Compofitum poteft effe in Deo tanquam enté

i

fimpliciffimo ; neque prudentia, utpote quze

uj

dicit inquifitionem mediorum & confültatio-

d

nem; neque quid temporale, cüm omne, quod

obji

in Deo eft, eternum fit: ergo. — Conf.

Z. Juxta

n

S. Aug. in Enchir.

C.17. Melius eft , quedamne-

d

j jäire $

quam [cire: Sed quod melius eft, Deo eft

cm

/]

. fribuendum: ergo & quorundam neícientia

;

n

]i

- Deo tribui debet, & con equenter eorum pro-

H

videntia nepari. Conf. /7. Nec entia neceffaria

al

nec libera indigent Dei gubernatione; quia illa

TTE

. funt determinatz ad unum, hec veró fibi ipfis

| (g[ma

ac voluntati proprize fünt relicta:

ergo provi-

L

dentige divinze non fübduntur.

j

g. ad a

Y;

Vir-

j

1m. p. D. M. Providentia eft

j

tus compo

à compofitione merà rationis, C.

compofitione reali, N. Intelle&us & voluntas

prui

l»

in Deo fünt idem; ideo

que compofitio , ex re-

fpe&u ad intel

le£tum & voluntatem refültans,

J

fimplicitatem nec in providentia nec in Deo tol-

/l

j

Oou!

li. — 74 24. p. D. M. Eft pars prudentiee, pf

qG

Ó

M

716

Dzr Dro Uxo.

- STh

' heec importat perfe&ionem, & ordinatione

m

'Yerum adfinem, C. prout 4mperfe&ionem in — &t

fubjectis creatis dicit, cujusmodi funtconful . fhe

tatio, inquifitio mediorum, folicitudo &labor

ent

(ore

in exequendo , N. 744 3. . D. M. Providen-

^

tia eft temporalis fecundum executionem, C

»

0i

fecunduim ordinationem, N. Deuseaim ab eter-

l Mi

no cuncla fapienter ordinavit, quc in tempore

L

1

fon

exequitur.

Ad Conf. 1. . D. M. Quedam ne-

fcire, melius eft creaturis, C. Deo eftmelius&

ls,

Tl

perfe, N. Inquantum per cognitionemrerum

lic

vilium impedimur à confideratione meliorum,

cüm non poffimus multa fimul intelligere; aut

Cor

fm

M

in quantum copitatio malorum pervertit fübin-

de voluntatem noftram in malum ; eatenus re-

&i

pb

. fpe&tu hominum melius eft vilia & mala ne(ci-

re: Sed cüm Deus uno intuitu omnia videat;

b

Q

; nec ejus voluntas fle&ti ad malum poffit, hoc

di&um in Deo locum non haber.. 2d. Conf. 1f.

(b

& JV..2. Cüm enim neccaufz neceffarie ex na-

hu

; dl

tura; nec liberze ex voluntate ita agant ; ut inde

excludatur Dei concuríüs & caufalitas; etiam

7 de

' ejus providentia abeffe non poteft: prefertim

m

quód,, ficut Deus omnes effectus ordinavit ab

|N

J

eeterno; fic etiam exequatur in tempore.

311. Zsf 1. Apoftolus 1. ad Cor. 9. ait:

E

| «

Nuuquid de bobus cuva eftr Deo ? & D. 'Thomp.r.

q. 23. a. 7. in Corp. . Licer Deus [ciat sumerum

j

ommum individuorum, zom tamenm mumevus ve

| d

*fe

boum vel culicum vel aliquorum bujusmodi eff per]e

praovdinatus à Deo: ergo de rebus vilioribus

B.

[

. faltem non datur providentia.

- Conf. T. Juxta

- S.'Thom.

DE Dþo UNo

3pi?

larion&n : S.Thoin.l. c. Ar

t.2. sequalis eft ambitus caufáliratis

Onem ?

. & providentiz: Sed peccata non pertinent. ad

tconll

fpheeram cauf(álitatis divina:: ergo nec ad provi-

y bt

dentiam. Co;f.1I. Axioma eítà Nemefio,'T'heo-

forid

doreto ac Damafceno ufürpatum: qua fünt in

vt

nobis, noneffeà Providentia : ergo liberzetiam

at

.actiones fübtrahuntur divinze providentice.

&mpt

E. D. A. & explico textum Apoftoli: Deo

dimme-

t

non eft cura precipua de bobus, aur fpecia-

w

lis ; qualis dé hominibus C. nulla, aut ab-

Qu

foluté Deo cura noneft debobus, N. S.Paulus

djorin

hic loci declarat , licitum fibi fuiffe; accipere à

Corinthiis vidum & alimoniam, ranquam ju-

je; t

tl

ftum laboris füi inpreedicando & miniftrando

us

. debitümque flipendium; idque probat exem-

neló

plo vinitoris & paftoris, qui de vinez fructu

ideat

bibunt & de lacte gregis manducant: in cujus

t hi

confirmationem adducit precéptum Deuter.25.

t

datum : JVom alligabis os. bovi fvituvanti ; atque

TU

hujus fenfüm. precipuum verbis in objectione

irin

j

allatis negat effe de jumentis, fed vult intellipi

. deminiftris, quilaborant &triturant inarea Do-

e[iqm'

Ttlt

mini; quia hominesloné? magis & fpecialius cu-

i?

rat Deus, quàm boves.

Simili.diftinctione ex-

plicatos vide num. 206.textus Hieron. & Chry-

Á

foftomi, qui hic etiam objici folent, Explico

etiamtextum S.'Thomas: Numerus rerum hü-

(

g

jusmodinon eft praeordinatus per fe feu propter

fe & principaliter, C.fimpliciter noneft presor-

(

j

dinatus, & nequidem minüs principaliter pro-

rl J

pter aliud; N. S. Do&or íe ipfüm exponit

t

3. ubi. fic ait:

j Om'

tum hictum q. 5. de verit: ägt.

« Scien.

b

718

Dz Dzgo UNO.'

« Sciendum , quàd aliquid provideri diciturdu.

mesno

yident

pliciter, uno modo propter fe, & alio modo

propter alia: ficut in domo propter fe provi-

aipiün

dentur ea, in quibus effenrialirer confiftitbonum

tthon

domüs, ficur filii, poffeffiones & hujusmodi;

Iep

alia veró providentur ad horum urilitatem , üt

C

vaía, animalia & hujusmodi; & fimiliter inuni-

Jroci

verfo illa propter fe providentur in quibus ef-

fnea

fentialiter confiftit perfe&tio univeríi; & hac

Q

perpetuitarem habent, ficut & univerfüm per-

] glt "

peruumeft. Que veró perpetuanon fünt, non

| ii

providentur nifi propter alium; & ideo füb.

| D7

ftantize [pirituales & corpora ceeleftia , quee (unt

wj

erpetua & fecundum fpeciem & fecundum in-

Nmne

dividuum, fünt propter fe & infpecie & inindi-

M

viduo provifa: fed corrupribilia perpetuitatem

j

4

[

&es

non poffunt habere nifi in fpecie; unde fpecies

ipfee fünt provize propter fe, fed individua eo-

POR

rum noníünt proviía, nifi propter perperuum

Ms

effe fpeciei confervandum. ;; 72d Conf. 1. &.D.M.

Vatig

zequalis eft ambitus caufáliratis & providentic;

Doni

lben

hocfeníu, quód quecunque caufantur abapente,

per ejus etiam providentiam ordinentur; C.quód

ämlg

Cwü

quacunque per providentiam ordinantur etiam

ab eodem caufentur, nifi forfan caufaliras fumatur

p

ro permiífione,N. rmum duoraxat ibid. & in

Tiln

corp.&in refp. ad 2.docuit S.Doctor, miniméati-

s

tem alterum; fed poriüs cumS.Aug. fenfit, qui L.

Qm

imp. de Genef. ad lit, C. s. aie: Quedam £ facit

| d

JDeus £? ovdinat: quedam verà tantinm ovdinat.

Vldel

"d Couf. LI. w. D. 74.. Axioma eft: Que füntin

] cütE

é&io-

nobis, noneíle à providentia ; quarenusa

nes

P

Dzg 1D'E.O U-NO.

719

[ctütdh

nes nobis libere nec (unr totaliter àdivina pro-

lio mol

videntia, feu ab eà fola, nec ab ea neceffiratem

k pro

capiunt, C. quatenus providentize plan& füb-

i bontt

trahuntur, nec ab ea fàltem ordinantur, iN.

L

jusm

[

Exceptionem priorem addir Damafc, L.2. de

t emyt

fid. C. 29. fcribens: Ea que in wobis funt, non

erInlte

providentie folim [uuty [ed e9 liberee poteflatis mo-

uhse

ffre ac avbitris alteram ad alium Damafceni lo-

& la

cum ex Dial. cont Manich. defümprum adjun-

m p

git S. T h. L.5. conr. Genr. C. 9o. inquiens: uz

[

éntelligattur eay quae fünz m uobis, divine . detev-

dto f

mirtátioni noi e[fe fube&ta, quafí ab ea mece[fitarem

*

yie i

4cc

7

pieutia. . Alterutram expofitionem infinuant

dum

Nemef. L.de fac.an. C.

40. & T heodorer. L. 5.

n

Cap. de provid.

jitatt

.:812. Jpff. II. Si qua Dei foret providentia,

(pccie

ea effet omniperfecta: fed quee in mundo eft

Qine?

providentia non eft omniperfe&ta; nam r.non

:petllllm

eft fapiens, cüm finat mundum tantis, ac ram

L R, D,M

variis concuti motibus; 2.non e(t bona , cüm

jdent

non excludat mala & defectus tum natürz tum

libertatis: 3. non eft jufta, cüm patiatur juftos

;(

afflioi, impios letari & forruná florere. Erpo.

enatm

Conf. 1. Providentia divina veleft

generalis, vel

ymal

particularis: non $mum

; quia ficnon effet pro-

TU

videntia fingulorum

: non2dum; quiafi in fin-

jnd

gulis fpe&atur bo

num privatum concordare

cum bonototius,

()qu

füfficit providentia generalis ;

g

fi autem non con

cordat cum totius bono; pro-

videntia particulariseft inefficax. —Cozf. /7. Si-

jj

fl

cut Regi magis convenit, rerum inferiorum cu-

m

ram committere miniftris, quàm id negotium

p

per

730

per fe gerere; fic & Deoid convenit: imó h

m

j

rovinciam viderur Deus commififfe ang

Ventái

quorum legationesin fcripturaleguntur ; &

hr

men eft fpiriruum adminiftratoriorum: ergo

providentia non in Deo fed a

elis refidet.

qe

5

uoad rum,

fa-

l,

E. JV.m. cum 3plici pvob.

ep

pienriam Dei probant hi ipfi motus & pertur-

bationes, ex quorum effectibus mirabilia ejus

efi

fnni

confilia fepe nobis manifeftantur; fi veró no-

bis non pateant, non ideo negare fas eft; cüm

(g

DN

altitudo fit divitiarum fàpientiae & fcientize Dei,

| Que:

incomprehenfibilia judicia & inve&igabiïefs'ïiïæ

Tetg

ejus. Quoad 2dum; quare mala Deus pati:

effe , cüm bonus fit, refpondet Profper in Carm.

ä;äa (

üll]m

deProvid., quia, quod uni malum, alteri bonum

Bii

eft; undecüm Deus tanquam provifor univerfa-

lis refpiciat ad bonum totius, nehoc impedia-

QU

2

Q

tur, permittit defe&tum aliquem in particular

bus — Ceterüm quàm apté in univerfo m

?

| m

Ton

bonis permifta fint, explicant Patres exem

plis

| V

picture, mufice, orationis, ubi fünt co

1]

pofita; corporis, ubi funt receffus ac emine

lm

tic, magnirudines & parvitates; ferre;-

lw

montes & valles &c.. Speciatim veró Deus pe

N

cata permittit, ne libertas hominis deftru

:

atur,

fine qua meritum bonorutm operum non el

Dote

us

Q

ret; &ut potentiam fuam ac bonitatem

demonftret, dum bene de malo facit; titS

t

often-

| m

L. 11. deCiv. C. 18. & in Enchir. C.

a

dit. Quoad stium, Juftitiam Dei in his vindi-

Qu

| w

cant Ambr. Aug. Grep. M. 'Theodoret. & alii;

li

apud Petav. rationes plures iftius permiffionis

pro»

Drz on UNO.

vl

proferéntes. |Sufficere interim poffünt ,

I.ut

juftià: levibus quibusdam | noxis: purgentur,

tenrationibus exerceantür proficiant & proben-

tur: 2. ut üdem patientize, humilitatis aliarum-

que virtutum materiam habeant ; & admonean-

tur, prefíentia contemnere, vitam meliorem

exfpectare: 3. ut impiorum, fi quae bona fe-

cerint, merita preemiis temporalibus compen-

fentur: 4. ut hisbonis, quafi illecebris, eosdem

ad eternas felicitatem " alliciat, - aut tanquam

mediis inflruat, quibus falutem. füam mercari

ii

queant. .. /4d Conf. J. &« Providentia divina ge-

neralis aequé ac particulàris eft tam quoad (ub-

je&a. quàm quoad fines fübjectorum ; quia om

nium in genere &fingulorum in fpecie curam

id

Berit, atque ad fines proprios ordinat: fi ta-

mped

men finis & bonum particulare nequeat ftare

v

cum. bono commutmi, ita prefert bonum

commune, ut fimul amet particulare, & vel

ao

nonnifi permiffivà fe:habeat ad ejus malum;

aui

vel folàm voluntate confequente rnalum-velit.

4dd Conf. 1. W. quoad 1m. IV. 4.. Non enim

j

g d

ominii & poteffatis areumentum eft, quód

Reges per conítitutos à & Vicarios remotas re-

ii

t

gant provincias, & munia exerceant, fed im-

potentie potiüs ac limitationis teftimonium;

cüm nec ubique prafto effe, nec omnia fimul

faltern praeftare queant: econtra Deus, qui eft

1

omnipotens, fapientiffimus & immenfus, pro-

prià poteflate difponit & agit omnia. (Quoad

2d. D. 4. Videtur hanc provinciam providen.

quoad ordinationem , IN,

- tie commififfe Angeli?

£

plü

quoad

——

722

Dz Dro UNO.

N

ubd. vel ex neceffitate au

quoad executionem;

&f

virium defectu , vel i

í

is folis rem perficiendam

merit

cedendo,N. adoftendendam dominationis füe

hiterm

magnificentiam , & cumacin Angelis, ficut inre-

&rüm]

liquisomnibus creaturis, omnia fimul agendo C.

Qutts

ltcni

ARTICULUS II.

n in Deo detur Providentia [upevnatuvalis?

| llütüs

?

folut

4 l Cüm 1. in omni providentia

ftt

513. N 12;

rgter actus intelle£tüs, queis trum

t

poffibiliras finis & mediorum tum horum cum

tettü

illo connexio cognofcitur; interveniant duo vo»

& ]i

luntatis actus, intentio fcilicet finis& mediorum

r

electio; 2. autem providentia füpernaturalis di«

ledin

catur à fine ac mediis , quae naturam füperant;

Mi

3. demum finis füpernaruralis hominis fit eeter«

55

na falus feu beatitudo , & media huic fini pro«

lts

portionata fint gratie ac dona fupernaturalia:

d

hinc quaftio propofita ; fi generatim ac circa

Volt

homines procedat, eadem omnino eft cumills;

ti (

que communiüs ab aliis profertur his verbis:

dion

An Deus habeat voluntatem fàlvandi omnes

fiff

homines, eámque feriam , h. e. talem; quà non

mj

tantüm exoptet ac intendat omnium falutem;

A

fed & ad hanc coníequendam preparaverit

Dtty

omnibus ac fingulis media divinee gratiee fuffi-

at

cienia? Cum quaftione hac connexa quidem

f

eft alia; nempe: an Chriftus pro omnibus fue-

füp

rit mortuus, & füum pro omnibus fanguinem

lr

obtulerit? quia tamen alterius argumenti eft;

|m

atque in Traéct. de Incarnatione refolvi confue«

adem

vit, ex profeffo hic non gttingetur: exe

cauia

tj

Dr DEö Uxo

(fitter

723

eaufa de auxiliis pratiae actualibus nonnifi ;

e

X -.

fcleni

tionisi

neratim, & quantum opus eft ad feriam volun-

tatem demonftrandam, agetur , cüm accuratam

Durim

eorum expofitionem fingularis de Gratia 'Tra-

g

€atus fibi vendicet.

Porro in reducta ad hos

terminos controverfia notandus eft quaeftionis

T

flarus, Non enim 1. quaritur de voluntate ab-

foluta & eíficaci ac confequente; cüm certum

vuiden

fit, inultos non falvati: nec . de voluntateex-

Vsf

terna ac metaphorica feu fipni; cüm aliunde

Ym u

certum fit; Deum prohibere omnibus malum,

3

ac precipere tum bonum turn coníecutionem

vt

eterne falutis: nec 3. de voluntate anteceden-

d

tands

te fimplicis complacentiee : cüm hic affeus

Utl

refpiciat falutem duntaxat

i

j a

poílibilem: &quam-

vis in Deo fit neceffariu

8, tamen concipitur üt-

ii p

fterilis & otiofus;

cüm vi illius pracise nullum

U

medium applicetu

F ad obtinendum obje&tum

acd

volirum: nec4. de voluntate fimplicis defide.

n

ri; quia quatenus hec quidem a&tiva eft me.

T2]

diorum, fed nec efficacium , nec etiatn relativ&

m

füfficientium, ab Adverfariis infrà recenfendis

TU

admittitur. . Iraque quaeftio duntaxat eft de vo-

Jutet

luntate antecedente & conditionata, vera &

mela

propria beneplaciti; feria & activa mediorum

[a

relativé etiam füfficientium. — Reftringimus ve-

JH

ró hanc que'ftionem d ftatum nature lapfe &

yel

füppofitum peccati oripinalis; quia antecedeti«

)UUWB

ter ad illud Deum voluiffe omnium falutem ;

al

jam faltem plerique tribuunt.

!

m

314. AVora l. Preeter eos, qui refte & ca-

tho

i ædem

lic& de hac queftione fentiunt, tres claffes

qu

j

z2

Auto«

d

724

Dzr Dzo UNo:ä

1ma eft Hsre-

&d n

Aurorum diftinguere oportet.

ticorum, qui voluntatem in Deo fàlvandi ho-

EU

fitaac

mines quidem admittunt, fed adjunétis fimul

erroribus alias fidei veritates violantibus. Ejus-

tür ad

ht eo

modi fuerunt Origeniftee, quos quidam com-

pellàrunt Mifericordes, eoquàd dicerent vel

i Cu

j

ipfos damnatos, vel omnes vel plures certé füb

diem judicii effe falvandos;. àt L. 21. de Civ.

qivin

tfeny

S. Aug. refert. Pelagiani veró & Semipelagia-

ni errabant in fequentibus: 1. quód affirmarent

Tiv

W

Deum velle zndifcret? , & indifferenter feu sequa-

liter omnes homines falvos fieri; ita ut peculia-

CUür

vt

ri affectu non magis velit falutem. pradeftina-

torum quàm reproborum; conftat exep. Pro-

yle

&i

fperi ad Aug., & ex Fulgent. L. de Incarn. &

Grat. C. 29.: 2. quód ita docerent, Deum om-

n

nes velle falvos fieri fi ipfi velint; ut hanc ho:

L

minum voluntatem falutis, non divinee gratice

Ql

auxilio , fed folis nature viribus adfcriberent;

o

conftat ex ep. Hilarii ad Aug., & ex Aug. L. 4

vifio

Vil

adv. Julian. C. 8.: 3. quód idem dicerent de

falute infantium dependenter ab eorum volun-

Ts

tate conditionaté futura, quam nempe habitue

h

ta«

ri à Deo pravidebantur, f1 ad pleniorem &

:

tem perveniffent; conftat ex ep. cit. Profp.; &

ij

ex ep. 105. S. Aug. ad Sixtum: 4. quód fta-

inf

tuerint Deum ita homines, fi ipfi velint, velle

A

falvos, ur una ex parte non poflit eos falvare;

qu

nifi homines propriis viribus falutem peterent;

o

quererent & pulfarent: ex altera autem parte

p

debeat eos falvare, fi praevideat ben& operatu-

d&g

[

ros; quaidoquidem opera naturalia refpectivé

E

Dz Drzo Uuo.

ag

vt E

ratiam & opera ex gratia facta refpedtivà

Jvandi b

n

tutem ponebantur tanquam certalex, men-

ndls f

fura ac regula, quà Deus infallibilirer movere-

bus. D

tur ad pratiam vel falutem tribuendam; con-

hm o

ftat ruríüs ex ep. 105. ad Sixtum, & Pro

fperq

Ceten

in Carm. de Iugratis.

s o

2da ruríus eft Haereticorum, voluntatem

1. deGi

divinam falvandi omnes negantium. — Ad hanc

referuntur inprimis Praedeítinatiani , quorum

npp

fimurat

ille inter alios error erat, Deum non velle (àl-

vare, nifi folos ele£tos: fed de his uberiüs di-

du

j t

cetur infrà. DeindeCalvinus paffim toto opere

ao

de eterna Dei pradeftinatione docet, Deum

ypl

nolle omnes homines falvos fieri, fed folos

dcatt

electos; illàdque tum L. de occulta Dei provi-

m t

dentia fepiüs, & L. 3. Inft. C. 24. $. 16. alibí-

axc A

que repetit.

Cüm veró Calvinus non fàtis fibi

vÀ gm!.i

conftaret, jámque illam voluntatem, quà Deus

Ti

non vult falvare omnes; diceret priorem pra-

ml

vifione peccati oripinalis, jam veró iftà prae-

t

vifione pofteriorem; ortz funt inrer. Calvinia-

pull

nos fecte bine, quarum una dicerer, jam an-

e hähm'

telapfüm primi hominis przvifum à Deo ali-

qn i

quos ad falutem, alios ad interitum deftinatos;

'O(P-a i

unde Antelapfarii dicebantur: altera veró Poft-

j

Tb

:.

lapfariorum di&ta doceret, duplicem hanc de-

1l í

14

finationem poft lapfum pravifüm eveniffe;

; fam

quie quidem pars maximà per Dordracenam

u

Synodum confirmara, nunc inter Calvinianos

plerofque invaluit.

Demum Tanfeuius L. 10o.

yt

de erat. Chrifti C. 2. fic ait: « Non poteft fta-

"

;ui voluntas generalis, quà Deus omnes homi-

nes

23

726

Dzg Dro Uuo.

qumi

nes in damnatione primi peccati pofitos velit

falvos fieri, & ex qua voluntate generali re«

(im, |

piret

media & auxilia füfficientia fint omnibus pre-

fationa

parata.; . Huic declarationi jam L. 3. C. 20.

premiferat illorum Apoftoli verborum: JDeut

ünqu

(io

vult omnes [alvos fievi &c. ,. diverfàs Auguftini

expofitiones ; illam veró,. qua hac verba de

quid

antece

generali voluntate Dei , quantüm in ipío eft,

ton i

falvandi omnes homines explicat , rejicit tan-

quam quas neque veris gratie Defenforibus un-

Is w

Vi

quam placuit, fed graviter improbata eft, ne«

que verbis Apoftolicis conpruat,, ed ab erran-

f f

j

tibus introducta, & pertinaciter defenfa fuit.

Ad Janfenii tamen ejusque fe&atorurn mentem

ln

penitus infpiciendam, juvat ejus doctrinam in

[

Mita

eod. L. 5. C. 17. 20. & 21. expofitam in certa

capita diftinguere. Et r. quidem admittit in

Á

Deo voluntatem antecedentem falvandi omnes

ülvm&

homines, fed hos fecundüm fe confiderando,

fttni,

