rent ac períeverarent , abutebantur fcientià

tem|

conditionatorum, & docebant x., quód Deus

LT.

revideat homines ex folis naturee viribus hae

n

bituros vel non habitutos voluntatisillam difpo-

| "Ia

fitionem & eredulitatis affe&tum , fi vocarentur

j

Dzsr Drgo Uno.

$93

777

& pro hujus previfionis ratione ad fidem il-

—

los vocet, vel non vocet: 2. quód , prout idena

jhoct

previdet, homines cum pratie auxilio- bona

ia p

opera facturos , vel non facturos, ( eratiam ha-

m

berent; ita illis etiam pratiam, cum qua perfe-

n i

verent, det, vel non det: 3. quód fcientia illa

yi i

conditionata moveat, impellat & determinet

Deum, ut a&tu vocet vel non vocet ad fidem,

snd

det vel.non det gratiam: 4. quód proinde fides

Vi

vocarioni correfpondens & con(enfüs gratiam

voli

fübfequens fundetur in illa conditionata ícientia

l G

tanquam causá poriüs, quàm in Dei decreto feu

fl W

preedeílinatione; & hinc eriam fides ac confen-

l;

]

p

"

l

]

fus abfolut& futurus pravideatur,. qui necdum

am «

]

fit à Deo decretus & praedeftinatus. |Contra

n boti

hos errores opponit (e S. Auguftinus in libris

jtiid

memoratis, &univerfim quidem in L. de pred.

ml

Ss. demonítrat, initium fidei etiam effe donum

mbl

Dei; quod ipfum de per(everantia in L. de don.

rani

períev. evincit: fpeciatim veró contra rmum

m

"

opponit exem

plum Tyriorum, quibus Chri-

ftus non app

aruit

$1] äï?l

quantumvis credituri prae-

mc(ädï

viderentur: contra

2dum

urget exemplum Ju-

fli rapti & vita, licet

r D

Ji

peccaturus previdererur ,

u

fi diutius vixiffer:

contra 3tium flatuit pro ra-

tione motiva

caufà determinativa

a

ut Deus voc

; qua facit,

Q?

& det gratiam , unam volunta-

tem Dei & mifeljicordiam e

1

X illo Apoftoli , /Vorz

j

eff volentis ,

Ueque cuvveutis, [ed miferentis Dei:

j

contra 4tum denique oftendit, r. quódpraede-

l,mdlfp**

inatio nullatenus dependeat ex previfione

operum mer$ naturalium five abíoluté five con-

a

j

P

d,i[igg

594

Dr Dro Uxo.

ditionaté futurorum: 2. quód neque ab operi-

t

bus cum gratia füb conditione tant^m facien-

abfg!'u

ET

dis, reipsà autem non futuris tanquam à caufa,

iotivo & determinativo pendeat: 3. quód de-

lm

cretum & pradeftinatio fit vera & prima caufà

dim

operis boni reipsà aliquando fururi, atque hinc

tonjt

nullus effectus bonus abíoluté futurus poffit pra-

fnedi

videri fcientià nempe vifion's, qui non fit de-

tio,

cretus & predeftinatus à Deo.

Hanc porro

r

proedeftinationem definit prefcentzam Q5 prapa-

d

gationem bencficiorum Dei, quibus certiffme ltle-

prid

sautuy , quicunque. liberautur , hoc eft, quibus

per|

t

certiffimé preveniuntur divinà gratià eo modo;

quo Deus & prefcivit, eos liber? cooperando

Qf

erventuros ad fidem acopera bona, & ut per-

Wi

venirent ; fingulari mifericordià decrevit, & eo

Qe|

illos tempore ex hac vita rapere voluit, quo

Tef

i

erant jufti; in quo pradeftinario ad fidem &

erfeverantiam à S. Do&tore conítituitur. 77

d

vob. &. 1. C. totum, fi in smizore nihil dicatur

f

de futuris tantüm conditionatis; quia abfolut?

lür

futura bona omnino predeftinari à Deo omnes

felle

Catholici fatentur,

E. 2. D. M. Qusecunque

illa da

Deus dat & efficit abfolur & actu, C. quaee dat

ïuüge

& efficit rantüm conditionate, aut quae potiüs

prtd

daturus & effecturus tantüm effet, fi ponere-

st

£ur aliqua condirio, illa decreto quodam actuali

M

& abfoluto pradefinit & preedeftinar, N. Per

3

hoc, quód ntüllum opus falurare five abfolurum

ia

five conditionatum poffit effe fine grarice divi-

ff

axe auxilio, Deus in ftatu etiam meré condi-

Dv

&ionato reété dicitur dare & efficere opus falu-

At

tare;

Dz Dzrzo Uwo.

$95

bopt

tare; fpecialiüis tamen dar & efficit falutareopus

Vfneit

ia

abfoluté futurum, quia ad illud dat auxilium

auxilium gratiz, per fcientiam mediam previ-

g

füm conjungendum cum opere, ex fingulari

mcll

etiam benevolentia &intentione , ut cum opere

rquehim

conjungatur; quod decretum efficax fcientiam

offtoe

mediam fequens eft praedefinitio & praedeftina-

vftà

tio. d Conf. 1. Ye. N. imin.. Quia Deus nec fa-

W. pom

&urus eft opera noftra mala, neque etiam con-

Ü

i

ditionaté tantüm futura opera bona, nec ea

f )

pradeftinat.

R. 2. D. M. Qu Deus folus &

) qUI

Wi

per fefolum facturus eft, in & ex fuapreedefti-

natione prefcit, àt num. 232. dictum eft, C.

Pem«

qua facturus eft per & cum hominibus liber&

quis

operantibus, fri&d. qua eft abfolute fácturus , C.

l àt

qua tantüm 'fa&turus erat füb conditione, IN.

t qU

Prafcientia Dei, üt Art. pr. dictum eft, alia eít

st

abfoluta & viionis, alia conditionata & media.

Q 7

Scientià vifionis Deus praícit opera noftra bo-

lï] ul

na abfoluté fuütura: haec autem non fünt abfo-

luté futura; nifi quia à Deo preedeflinata fünt ,

' jl

p t

feu ex fpeciali & gratuita Dei benevolentia ad

,æcunq*

illa datee tünt gratize , quibuscum operatio con-

qüæ

jungenda fuit praevià; adeóque in & ex hac

ep

predeftinatione previdere Deus poteft bona

opera abíoluté futura: Scientià autem conditio-

j PO

m i

natà prefcit opera bona conditionaté futura;

1N'

hec autem Deus non pradeftinat feu abfoluté

(

& actu decernit, üt füprà jam oftenfum eft,

p

v

anædl

confequenter nec ea in & ex praedeftinatione

i a

praevidet,

"d Conf. 1. w. D. M. Si in Deo

i

daretur aliqua preícientia abfoluta bonorum

p

)

Pa

Ope-

Ds Dzo Uxo.

$96

op

erum independens à decreto illóque ante-

türjf

(

rior,;

fal(a effet illa regula, C. fi daretur pre-

*

Ícientia conditionata 1

ndependens à decreto ; N.

frnnd

1[1

lt

vel fubd. fi daretur praefcientia conditionata in

fenfü & cum abufü Semipelagianorum, C. fiin

|

ll

fenfü & cum ufü catholico , N. Cüm prefcien-

f

tia bonorum operum üt abfoluté futurorum fun-

L

detur in przedeftinatione Dei, recté docuit Aug.,

TIedi

Tiam

nomine preícientiee abfolure poffe inrelligi

& aliquando fignificari predeftinationem: càüm

&H

N

j

veró praefcientia operum bonorum conditiona-

t? futurorum non fundetur in preedeffinatione

«

An

Dei; quandoquidem Tyriorum opera fuerunt

füb conditione previfa, quin ramen fint prg-

Y

deftinata; ' minim& docuit Auguftinus, nomine

f"ulml

li

J

preefcientize c

onditionate , quam nos cum ipío

admittimus, intell

i

i poffe aut aliquando figni-

D

i

inationem ; unde latam ab

(

ficatam effe preede

illo regulam in noftro fyftemate nequaquam

a

[

falfam effe conftat: quiatamen juxta Semipe-

lagianorum errores quodcunque

adultorum bo-

CXp

eitabfolute fu-

d

num, fübconditione przevifum;

t£urum, cüm conditionata preícientia Deum

Q

moveat ac determinet ad fidem & gratiam tri-

Ts

am

buendam, & fimul prafcientice potiüs qu

fe-

i

redeftinationi res omnis ad(cribenda fit;

lm

Tty

uitur regulam illam S. Auguftini etiam deprz-

deftinatione füh nomine prafcientiee abfolutie

(

Tij

intelligenda in eorum fyítemate fore falfam ;

nifi illud rejiciatur.

D

261. Jnfl. Futurum seque ac preefcientia fu-

li

turi; de quibusS. Aug. in Libris laudatis loqui-

tur;

Dzr Dro Uwo.

397

fe dl

tur, fünt conditionata & non abfolüta; ProP. t.

p

Quia S. Profper in illa epiftola, ad quam re-

1

fpondet hislibris Auguítinus, propofuit hane

ionaiaþ

quacftionem: 747 feilicet ea , que funt à Deo pra-

1C l

füta, fint etiam ab eo predefliuata, ia ut. pre-

præfcim

]

fcientia fit [ubnixa decveto , vel ecoutva. decretum

um

prelcientie?

Sed haec qua&ftio eft de ícientia

T

media, & hanc fcientiam Dei decreto non in-

iude

nixam rejicit S. Auguftinus: ergo.

?. Quia

m n

S. Hilar. in fimili epiftola refert, quód Semi-

mdlübüä'

pelagiani in füi erroris patrocinium adduxerint

(ingt!

ex L. de fex QQ. ad Paganos, qui in ep. 49.

; f

Auguftini continetur , illam fententiam quà di-

fntp?

xerat, Chriflum tuuc voluife appaveve, quaudo

noni

fciebat €7 ubi fciebat effe , qua in. eum fuevant. cve-

um j

dituri: Sed hoc ipfüm teftimonium pertinebat

ad ícientiam condirionatam: ergo.

3. Quia

o fign

wam

celebre fuit apud Semipelagianos principium

Faunfti Regienlis: JVif prejcieutia explovaverit ;

quo

] Semgf'f

vibil predeflinatio: decernit: Sed illa praefcientia

ponit?

exploratrix juxta illos erat fcientia conditiona-

pfo

f

ta:erpo. QCorf. S. Auguflinus ea, qu& in epi-

"o

ftola 49. dixerat, & Semipelagiani pro fe repe-

tierant, retractat L. de don. perfev.

s 9., ut

, Y

Trit |

ris v

patet tum ex Tyriorum exemplo ibi relato;

tum ex S. '"homa p. 3. q. 1. a. 5. ad 2. id affe-

Ól

j

rente: in L. autem de predeft. Ss. C. 9. dicit:

j

Cernitis ne fine preyudicio latentis confilià Dei alia-

j

váümque cau[avum boc de pre[cientia Chrifli. diceve

T

voluiffé quód comvincende Paganovum infidelitati

/

i bauc objecevant quafliouem , fufficeve videvetur.

Ü

enW

1

L

t poft repetitam priorem fententiam addit:

f

Pp3

$98

Dzr Drzo Uwo.

Sed utrüm pradicato fibà Chriflo d fe ipfis babituvi

Que.

e[fent fidem , an Deo donante fumptuvi , idefl, utrim

mol

&antummodo eos pra[civerit , an etiam predeflina-

Tel

vevit Deus , quevere atque diffeveve tunc nece[Javium

1008

zon putavi.

Demum fübjungit correétionem

iTh

quandam priori fententie: — Poref? etiam fic dici,

Qonj

Zuuc voluiffe bominibus appavere Chriflum ; € apud

tond

€o$ pradicavi dothvinam fuam , quando [ciebat 9 uli

quer

fciebar eff , qui ele&i fuevant| im ipfo ante mundi

p

con[Hitutionem.

Ex his veró, cüm & $. Augu-

s

inus in ep. 49. locutus fuerit, & Semipelagia-

tóh

ni illud affumpferint pro füo errore de (cientia

fie

conditionata; fequitur 1., eandem in predefti-

fj

natione &electione ante mundi conftitutionem

p

fundari. 2. Conftat in doctrina Auguftini idem

AW

eííe, Deum folummodo precfcire fidem homi-

hi

num futuram, ac homines illam habituros à fe:

Qs

& idem effe, habere fidem Deo donante, ac

r

Deum predeflináffe eorutmn fidem, Cüm veró

(l

etiam in ftatu conditionato habeant fidem Deo

n

donante, non autem àíe; fequitur & in ftatu

D

conditionato fidem pradeftinari, nec cognofti

f

poffe independenter à decreto.

IT

E. A. 4[. Retio negandi, preter dida

li

riore rlumero , patet inprimis ex phrafi Augu-

"

Íliniana, quze ubi prefcientiam aut futurum

T

fimpliciter nominat , fcientiam & futurum abfo-

Wi

lutum intelligit , àt oftendunt teftimonia n. 244-

D

in Conf. Lallata. Deinde relucet ex conjunctio-

tij

ne pradeftinationis cum illa preefcientia; cüm

li

enim pradeftinatio juxta S. Aug. fit abfolura &

tf

jum;

h

cäïcax preparatio mediorum falutis efficac

qu&

P —

——

-

$99

Dg Dro Uxo.

ul

quz Ele&tis dantur in tempore , & hzc nullo

funi

modo fpeétet ad reprobos; íequitur , per illam

ii

intelligi non poffe decrerum objectivé condi-

vj

tionatum etiam reprobis, quales Tyrii erant;

Xtione

à Thomiftis attriburum; ac confequenter nec

DT

conjungi poffe predeftinationem cum fcientia

M.

conditionata.

Poftremó colligitur ex fcopos

Wlfjmï

quem fibi preefixum habebat A

uguftinus , neme

m

Ü

pe contra Semipelagianos oftendere, quód fi-

S t

des & perfeverantia fint donum Dei; cüm ve-

ró hoc probet ex eo; quod Deus tidem & per-

jj

tl

feverantiam non rantüm praeíciar fimpliciter

n

fed praedeftinando & promittendo, nihil auterm

t

preíciat pradeítinando, nifi quod facturus &

inii

daturus eft; fequitur plané, eundem de abfo-

n hon

luté futuro & de (cientia abíoluta fermonem fe-

il

cifTe.

"d dpvob. x.y. x. N. M. Verba enim Pro-

N

fperi hec fünt: 7um utrüàm pre[cientia Dei ita

ón*

fecundàm propofitum maneat , ut ea ip[a , que [ung

i

propofita , fint accipienda prafcita, an per geneva

TO

caujarum €9 [pecies pevfonavum ifla vavientur : ut;

quia diverfe [unit vocationes, in bis qui mibil ope-

vatuvi [alvautur , quafi folum Dei prop

Ojtfuti) 0t-

[

"U

daatur exifleve , im bis autem , qui aliquid boni attu-

T

vi [uut, per pre[cientiam po[rt [lave propofitumz

an vevà uniformiter , lict drvidi prefcientia. à pro-

:

f

n

pofito temporali diflintlione mon poffrt , prajcientia

zamen quodam ovdine fubnixa propofito: €9 ficu£

TA

nibil fit quorumcunque uegotiorum , quod non [cien-

B

yi ^

Va

Qvina pvevenevits ua mibil[i boui, quo in

y

)l

toffram pavticipationem non, Deo Zlutove proftixee

[(/7

In his veró verbis, fi ea cum facta priüs

ebWu;

P4

IQ

600

Dg Dro Uuxo

ll

if

Profperi expofitione comparentur, tria maxi-

mé interrogationum capita ex opinione P. An-

0od

&de

naticontinentur; rmó quidem, an opera falu-

taria prefciantur à Deo àt meritoria , priusquam

ial

Q (

in Deo fit propofitum , à quo defcendat pratia

fupernaturalis ad illa opera elicienda? . 2dó an

L

Qon(

circa illos, qui absque meritis propriis falvan-

tur , Ícilicet infantes cum baptifmo decedentes ;

ib /

detur in Deo propofitum absque precedentia

Clrin

Operum, quz abfoluté prevideantar à Deo;

Àto

lor

circaalios veró , qui per propria merita gloriam

confequuntur, an dicendum fit, priàüs à Deo

(Uf

opera abfolut& previderi ;; quàm propofitum

lq

exiftat? 5tió an absquediftinctione dicendum fit,

ts

omne opus bonum provenire à Deo üt haben-

T

te propofitum zterna falutis?

In his veró

fie

B

queftionibus nihil dubitatur de fcientia media;

fed eà füppofità de preefcientia vifionis move-

&

C0f

tzur vel controverfia dogmatica contra Semipe-

lapianos, vel etiam alia de praedeftinatione ad

lr

f

eloriam ante pravifa abfoluté merita, que fine

errore in fide negari vel affirmari poteft. g. 2.

fg

JV. müin. quoad utramque partem ob rationes

[

nuper relatas. 72 pro£. 2. D. min. Hoc teftimo-

i

nium pertinebat ad fcientiam tantüm conditio-

lt

natam ; N. ad fcientiam abfolutam; & queefüp-

ll

ponit conditionatam, C. ^ Paret diflinclio ex

(in

ipfis verbis & ex fübjecta altera Augüftini re-

Qu

Ípon(ione, qu& in confirmatione objectionis

jta

tertio loco refertur; ubi fermonem de re abfo-

pte

luté fütura fieri; atque hinc fcientiam abfolu-

Ti

&y

tam explicari manifeftum eft, — 447 pvoj. 3.D-I 71"'-

Dz Dro Uxo.

6ot

1t f

Tlla fcientia exploratrix Semipelagianorum erat

t Pl Aq'

cenditionata , &de futuro naturaliter meritorio,

x (

& de futuro ex hac prefcientia etiam tanquam

Tu5qua

infallibili regula motiva neceffarió extituro, C.

lp p

erat conditionata fine his erroribus, N. Hinc

! qr

veró liquet , catholicam noftram de praefcientia

& ht

conditionata fententiam minimé impupnatam

"n

ab Auguítino fuiffe.

"d Conf. . Bina do-

lt

&rine capita ad illas Paganorum quaftiones

ib

Auguftinus infinuaverat: r. Chriftum voluiffe

| [

hominibus apparere ; quando & ubi fciebat effe,

yil

qui in eum fuerant credituri; 2. Omnes illos;

;poümp

ad quos Chriftus non venit; previfos à Deoin-

Xdumd

credulos fore, fi ad eos veniffet. De poftre-

halb

mo afferto nihil S. Aug. C. 9. cit. memorat, id

jj vel

tamen retractat alibi, üt oftendimus num. pr.

nedi

ex contraria illius fententia in LL. de pred. $s.

3

& don. perfev., & ex textu D. Th. omnino

r

conflat: de priore autem 1. c. refponfionis loco

tria affert: rmum eft, quód confirmet füam

yiott

, quæflïä

fententiam , dum ait : Quid eni eff verius , quàm

le[tv K';

prefeiffe Chriffum, qui &2 quando €$. quibus locis

n

m eum fuevamt credituvi,

2dum; quód dicat;

Ti

Semipelagianos vané & falsó gloriari füo pa-

oU

trocinio, quafi docuiflet, gratiam fidei à Deo

u

illis in tempore concedi, quos ab zeterno cre-

li

diruros prenovit, five ex gratía, fivé ex pio

j

quodam naturali ad credendum affetu; pro-

d

pterea quód nec data ab eo refponfio aliquid

ij

1]

ii

prajudicet latenti Dei con(ilio aliisque caufis;

f

nec quzeftionis materia poftulaverit aliquid de

il

Ó

M.D

caufis füturorurm determinare, circa quas poft-

h

Pp;

modadu :

602

Dz DEO.UNO.

modumerrorSemipelagianorum duplex exortus

a

efl. 3tium, quod ad errorem recéns exortum

| pnm

confutandum, minim? autem ad . confirmatam

Iqi

à fe priorem fententiam corrigendam fcribat,

p

r

dici poffe; Chriftum voluiffe ( actu nempe &

abíolut&)apparere & praedicariquado& ubiície-

f

Yent

batà fe effe electos; quà (ententià praedeftinationé

non preemittit (cientiae conditionavzefedabíolu-

!qui

te. Inde veró patet, 1. fe4. eífe fal(am. /4d

« deten

r

2d. D. .4|J. In doctrina Auguftini idem eft fo-

lummodo prafcire fidem hominum abíolatéfu-

W

| V

turam, ac hormines illam habituros à fe5 item.

idem eft, fidem Deo abfoluté & reipsà donante

| adeöq

]

Titi

homines habere, ac Deum pradeftináffe fidem,

l

'T. tum quia gratiee ad fidem fimpliciter dona-

, ]

i

ri à Deo poflunt (cientià medià duntaxat. pra-

lucente , non autem dirigente & ex (ingulari be-

Áei

fit

neficio: tum quia, quamvis in hoc providen-

uY

tigordine, aut etiam connexivé fint idem, non

tamen formaliter idem fünt, cüm preícien-

1 lis,

(

tia abíoluta fidei future preíupponar prade-

ftinationem feu decretum abfolutum dandi ho

D

Qí

minibus ad credendüm auxilium , non id phy-

ficé predeterminans, fed per ícientiam me-

u

140

diam previfum conjungendum cum etiectu.

Idem eít fumendo preefcientiam conditionatam

Q

velfidemconditionaté futuram, JV. /4/[[. €9 Supps

Mi

D

tum quia in ftatu conditionato homines non ha-

bent fidem aut ad illam auxilium, fed haberent

a.

m

fidem, f auxilium hoc velillud haberent: tum

quia decretum poffibile in conditione importa-

Qu

W

tumnon poteft e(fc immediate precdeftinativum

aut

Dzr Dzo Uwuo.

605

reyorti

aut predefinitivum ipfius fidei , fed folüm actüs

Sortut

primi proxi

mi & preevenientis gratíze ad fidem

fa.

requifirze.

rl

262. Olyic. I1]. Ex doctrina fcientiee mediae

fequunrur plura abfurda. Nam 10 inhocíy-

p

vube

ftemate Deus non retinet rationem primi mo-

n

ventis, liberi ac determinantis, quod pro£. 1.,

dulb

quia ejusmodi primum debet priüs eligere &

fj

determinare actionem , quod hic non concedi-

) d f.

tur: 2. quia anté , quàm Deus liberé determi-

jonnd

net, fcientia media illi reprafentat voluntatem

f; i

creatam üt fe determinentem pro eodem ftatu,

j dont

adeóque creaturam exhibet üt primüm deter-

fe f

minans: 3. quia ante omne Dei liberum decre-

er Qot

tum Petrus v. g. conditionaré confenfürus, li-

beré facit, üt detur in Deo fcientia media con-

j p

yari b

fensüs fub conditione futuri; quod ipfüm nec

mxüef

facit Deus, nec facere poteít, cümab ipfo fcien-

tia media non fit determinabilis aut impedibi-

ä?.m;l äm

i

lis. 240 tribuitur Deo modus concurrendicum

u

creaturis liberis caecus , imperitus & indetermi-

1

E

natus; üt proj. 1. Modus concurrendi per con-

n ldP'

curfum indifferentem fine intentione effectüs

ram ?

particularis feu cum intentione tantüm genera-

j e

li agendi, quod creatura aget, eft modus con-

currendi memoratus: fed talis tribuitur Deo in

]fioni

noftro fyftemate: ergo.

2. In figno (cientiee

Ü

j

Tnedie operatio creatura nec eft deterrninata

s

ad individuum à Deo; quia in hoc figno Deus

[

nullurn babet decretum actuale: nec à creaturag

j

quia hzc juxta nos ad individuum in nullo fta-

n

tu determinat: ergo.

3. Scientia media nihil

aliud

j

Dz Dro Uwo.

604

äanre;

aliud repreefentat; quàm creaturam effe opera-

raram, fi Deus cum ipía operetur; in quo ni-

| dH

|queh

hil fingulare eft aut aliàs incognitum , cüm hec

veritas fit neceffaria & omnibus evidens.

3110

| LODA

11J,

detrahitur libertati & omnipotentie divinz;

AUR

quod prej. 1.: quia pofità & ab homine deter-

minatà hác verftate conditionará: fi detur au-

làa

Yij

xilium tale; non exiftet confenfüs, Deus non

' t

poterit pro füo libitu facere, quod exiftat com-

plexum ex hoc auxilio &.confeníü ; imó ante-

| d

cedenter neceffitatur ad coexiftendum alicui

j tm,

! Vide

contingenti abfoluto , fcil. carentiee hujus com-

BU

plexi.

2. Quia poffibilis foret creatura tum

ln

una , quam Deus pro libitu füo non poffet con-

| n

vertere & praedeftinare ad gloriam üt coronam;

| litg

fi nempe pravideatur omnibus auxiliis diffen-

lsj

fura; tum altera, quam Deus nequiret indurare

negativ& & propter demerita re

probare, fiqui-

qui

auxiliis omnibus.

tür

dem przvideatur confenfura

Qu

x. V. Af Idem IN ad xmum. & prob. vim.

lu

Falfiras probationis patet ex eo, quód Deus

J

aliàs unicum effer liberum

&determinans. Un-

$0i

de prater rationes num. 229. propofitas; illarn-

^

De

que D. Th

ome , quà

Deus creaturam determi-

nare dicitur ad' bonum in genere; illa autem 1e

f

lür

ipíam tantüm ad bonum in particulari; ad tri-

buendum Deo titulum primi liberi & determi-

jin

I

minantis füfficere hic poteft altera negativa;

nempe quód Deus vim eli

ndi & determinan-

aliq

j

di à nullo habear alio; altera pofitiva, quo

hæg

fcilicert omnis electio & deterrminatio creature

T

etermi-

t

prafuüpponat, Deum eligentem & fe d

nanterm

Dzr Dzo UNo.

60$

bope

nantem dare creaturce faculratem eligendi & fe

o

determinandi omniáque ad illam neceffaria; at-

cimii

que hoc quidem proportionaté pro flatu condi-

n

tionato nonminüs, quàm pro abfoluto. 222 pro.

2. J), Scientia media reprafentat voluntatem

(

ne d

creatam üt fe determinantem pro eodem ftatü

detr d

fub conditione, fi Deus ipf? prius fe determi-

)us t

navit ad danda ea , que neceffaria funt , ut crea-

fhropt.

tura libera felipfam determinare quear, C. in-

]mb QUFC"

dependenter à rali conditione, N. Ex hoc au-

tem, quód per fcientiam mediam creatura non

m d

,jus qui

videatur fe determinatura, nifi füb conditione,

fi Deus priüs fe dererminaverit, fequitur evi-

türa

ffetct

denter, ab illo rationem primi determinantis in

jronte

flatu conditionato tribui Deo , non autem crea-

: dilf

tura. /4d prob.3. T vm.pars. Quia ante decrerum

dorat

Deiliberum, ficut Petrus non exiftit, ita nec ali-

o W

quid facit, fed folüm facturus videtur, fi dare-

o

tur decretum divinum ponendi.eum in certis cir-

n

fo

cumflantiis cum fufficienti facultate ; unde affer-

tum de a&uali decreto duntaxat intelligi debet.

i

,5

D. 2. part. Hioc nec facit nec facere poteft Deus

eo modo, quo facit Petrus, C. alio modo, N.

[ ;

Petrus ideo: objectivé facit, ut in Deo detur.

j

mf

Icientia media füi confenfus, quia, fi talis dare-

] at

!

tur conditio, ipfe confenfüm pofiturus effet:

u

jam veró hunc euridem confenfüm fimul cum

duf

Petro facturus effer Deus; adeóque & Deus

g

aliquo modo objectivé facit, ut in fe ipfo detur

u

n

hac fcientia media. — Ceeteràm quia Petrus im-

)!

| aamü

mediaté liberé pofiturus effet confenfum, Deus

autem mediate liberé; Petruseundem alio mo-

u

de

ngmi

606

Ds Drzo Uxo.

do facit quàm Deus , Petrique folius refpe&u

TC

[cen

fcientia media dicitur fimpliciter libera obje&ti-

vé, determinabilis & impedibilis: quod non

6 fh

üme

magis abfurdum eft, quàm quód Deus rerum

effentias mutare nequeat. — 74 oZum g. IV. Af

lm

X C

4d prob. 1. D. M. líte modus concurrendi eft

eeceus, imperitus &c., fi non inclidar intentio-

qu

nem dandi creaturee omnia ad porticularem ef-

li(e

Qbtin

fe&tum liber ponendum requifita,. C. fi hec

omnia dandi intentionem includat, N. Hanc

33

dQ

porro intentionem includere modum concur-

rendi divinum etiam pro flatu conditionato;

& in

patet ex

oxim? dictis; quibus & illud adjun-

R.at pt

ge, quà

gr

gratia, quee ad actum falutarem in

ü

Y

quocunque ftatu preerequiritur ; hominem etiam

inoveat, inclinet & alliciat adjbonum particu-

Teref

Ti

lare; homóque eam non determinet, fed po-

tiüis determinationem ejsu &impulíüm fequatur.

N

Ad prob. 3. D. Operatio nec à Deo nec à crea-

Tenj

tin;

tura eft ad individuum determinata abfolute; C.

conditionate, N. Scientia media, üt fiepe jam

vd ]

(EHSü:

dictum , enuntiat quemlibet actum futurum in

fpecie & individuo füb conditione, fi adeffent

ten

Vil

omnia ad agendum effentialiter prarequifita;

inter que eít decretum Dei nepativé determi-

N

nans ad individuum, üt communiüs in Philo-

Qs

fophia decetur: adeóque enuntiat illum futu-

UT

rum füb conditione, fi Deus hoc decretum ha-

Hsfn,

beret; & hinc Deus vider actum in individuo

t

conditionaté futurum. — 744 prol. 3. N. Aff In

a

quo vel infcité vel maligné ab Adverfariis con-

ln t

funditur concuríus Dei fimultaneus in actu pri-

g

mo

N

D;»: Dgo Uxo.

Ü

607

tl

Tno cum eodem in actu fecundo. — Quid porro

T

fcientia media reprafentet , 'ex ipfius rendentia

hod n

& ftatu. quecftionis fiepius propofito fatis no-

us

tum efl.— 74 3zium g. JN. Aff )]4dprob. x. s. x.

.M

D. 1:. memb. Non poterit Deus facere . quód

pendid

hoc complexum exiffat liber à creatura , C.

n

quód exiftat non liber&, N. Pofitá fcientià me-

lem d

dià de diffenfü fub auxilio determinato , vel Deus

Wi

obtinere nihilominus poteft confenfum iminu-

[ Bu

tatà aut ad ftarum abfolutum non adequaté re-

) cod

du&t3 hypothefi fcientiae medize; vel fi eàdem

jtio

ex integro pofità nequeat facere, ut liberé exi-

T

flat praedictum complexum, nulla inde emer-

arem

Bit Dei imperfe&io, cüm hac impoxentia

melit

reipsà nihil aliud fit, quàm Deum non poffe

artici

neceffitare hominem, cui velit confervare li-

bertatem. | . 2. JDJ. 2d. memb. Ante

denter

( Q?

neceffitatur indeterminaté ad coexiflen

m ca-

iU

rentie illius fimulratis feu complexi, C. deter-

gbl

Q

minaté, N. Carentia illius complexi poteft effe

d

vel per carentiam auxilii vel per carentiam con-

at

ensüs; quamvis autem Deus neceflitetur ad

carentiam complexi, liberum tamen eidem eft,

Í Mï

) !

ut illi carentiee coexiftat five per primum, five

per fecundum. Z2 edumy. 1. Admifsá utrius-

:de

u

P

que casüis pollibilitate, nec is fequitur ex fciene

tia media, cüm res nonideo futura aut poffibi-

f

femmh*

lis fit, quiaDeus pravidet, fed & contrario ideo

M

»

pravideat Deus, quia res eft ; nec etiam fequi-

j

J

f

tur abfürdum in fcientia media, cüm abfürdum

non fit; creataram à Deo previderi liberé fa-

J

j

E.

2.

"d

uram; 'quod ipfa facere poreft.

fU

D. Af

608

Dzg Dro Uxo.

D. Aff. Moraliter poffibilis foret tamuna quàm

g

altera creatura, quee &c. , N. meraphyficé foret

Tat)i

hta

poflibilis , [ujd. in hac providentia, N. in alia,

'T. Ratio, cur in omni providentia fit morali-

iif

ter impoffibilis ejusmodi creatura; ftat in eo;

qum

quód- divina liberras convertendi, & propter

(tim

merita propria preedeftinandi creaturam, confti-

fien

tuatur per fcientiam mediam de aliquo auxilio

&

«ongruo, libertas veró nepativé indurandi &

at

propter demerita reprobandi per fcientiam me-

*| itma

diam de aliquo auxilio incongruo: jam veró in

þiüæml

omni providentia eft moraliter impoflibilis crea-

(Oügl'l

tura, circa quam non habeat Deus ícientiam

V

mediam de aliquo auxilio congruo & etiam ali-

h

quo incongruo; quandoquidem Deus creatu-

t

ram liberam poffit conflituere füb infinitis cir-

l k

cumft

tiis, & vocare per infinita auxilia utrin-

ia

d

f

q

erfiffima, quibus attentis nemo pru-

lt

denter ijudicare poteft aliquam creaturam con-

dem

vel diffenfüram omuibus, üt infinuat S. Aug.

pro

L. 1. ad Simpl. q.2.: Cm alius fic , alius fic mo-

i

veatur ad fidem , e&demque ves fape alio modo di-

Ga moveat , alio znodo dicla mon moveat .. qui$

QUI

dicat defuiffe Deo inodum vocaudi, quo etiam Efau

ad eam fidem mentem applicaret , àn qua Slacob ju-

flificatus efl ?

quí

Atque in.hoc confiftir moralis

illa impoffibilitas, ex qua pro praefenti provi-

t

ab(

dentia etiam metaphyfica impoffibilitas deduci-

tur, Ex Scripturis enim & PP. conftat; Deum

fen

circa quamliber creaturam pravidere auxilia

d

alia congrua alia incongrua: quin ex data ratio-

fia]

ne pro impoflibilitate morali infertur tam con«

li

grua

p

Drz Dzo Uuo.

609

ntqui

grua quàm inconprua circa quamlibet- creatu-

i fot

ram effe fyncategorematice infinita, & quodli-

, ndi

bet conferri pofle füb circumftantiis aliis & aliis

mon

in infinitum , cum quibus ut, femper vel nun-

r

quam fit congruum, moraliter eft impoffibile,

pps

Quamvis autem creatura potfit liberé impedire

n

fcientiam mediam, cujus hypothefis reducitur

) du

ad flatum abfolutum non tamen liberà impedire

rind Ü

poteít, aut potiüs reipsá liber& impedirura effet

m

formalitates fyncategorematicé infinitas fcien-

T

tie medie de infinitis auxiliis conpruüis & in«

jiscte

congruis, utpote quorum hypothefes infinitae

Gd

eolle&tive fümpte nequeunr reduci ad flarum

t

abfolutum; adeóquereftare folüm poteft, quód

! CFCEFF

in alia providentia fit meraphyfice poffibilis ta-

jitis d

lis providentia: quem cafüm etiam fi quis füp-

j utti lt

ponat; quantumvis obftante moralilimpotftibili-

W W

tate , nibil abfurdum inde eliciet; cüm per ean-

um

dem nihil aliud ponatur, quàm poffe à Deo

M

produci creaturas liberas

; nec violari velleliber-

tatis ufüm five ad bonu

m five ad malurm.

uj

m

H

[]

Q UERES: 7dn in Deo etian detur Scient

veflexa ?

ts

iil

(

263. AVota. Advertimus füprà, inter e08,

l m

qui fcientiam mediam admittünr ; controverfiam

j

agitati, an ficurt Deus ant & independenter ab

u

ab omni decreto actuali cognoícit, quidquid

creatura füb quacunque conditione contingente

jii

J

fa&tura effer, fic & id fimili modo perfpiciat,

T

j ['QW

quod ipfe füb conditione five creaturee five fibi

j

immediate libera decreturus effet. In ea porro

j

"

uni-

i.

616

Dzs Dro Uwo.

univerfim ftatuunt Molina; Ef'parz'a, Maurus,

qu

alitque apud Gormaz, Deum illas veritates co-

enofcere dependenter ab a&tuali decreto; &

Qu

ARf

coníequenter per fcientiam vifionis, non au-

tem mediam. Alii aurem diftinguunt inter co-

üp

Wt

gnitionis hujusmodi objecta; & fiquidem co-

COR

nirio divina affumat pro conditione ícientiam

fmi

nediam quamcunque directam mer? poffibilem,

five non reducendam ad actum feu realem exi-

[

ftentiam , concedunt circa id objectum dari

dite

a

ls

fcientiam mediam reflexam: negant veró; fi

ro conditione affumatur fcientia media directa

fün

iltd

a&ualis, feu quee actu ab &rerno fuüir, maximé

in decretis divinis; proprerea quod hac fcieh-

tj

tia media directa non poffit attingi füfpenfiv?,

fi

nec per modum conditionis à fcientia mediare-

U

ln

flexa contingente, àt volunt Herrera, Junius

& Thyríus. Aliicum Vafquez, Arrubal aliis-

D

Iu

que contra Suatez, Atnicum G c&teros aliter

diftinguenres,

admi(Sá fcientià medià & reflexa

t

[ie

de aliis objectis, negànt;

Deum priüs füa de-

creta abfoluta cognoícere. üt ponenda ,. quàm

fia

I

cognofcat üt actu pofità;

eóquód inter ea non

detur prioritas rationis.

Triplex hacc contro-

]

Q

ver(ia tametfi Ipe&tari poffit tanquam ternio ap-

pendicum ad materiam de fcientia media perti-

Qþ(

qu

nens; ut ne ramen minis fobrii in perlequen-

dis fübtiliraribus videamur juvabit hic vela

aliq

tni

contrahere; & fimplices duntaxat propefitio-

nes, paucis roboratas, notitie potiüs quàm .i-

g

llmt

ipqta;iggig gratià f"þj,,i—cel,'?' lraque -

264

hnjw

ET

Dzs Dro Uxo.

613

Maunt

264. Refpondeo /. Deus füa decreta libera,

BI

qu& nunc mon habet, fed füb alia conditione

reo,l

quacunque conducente haberet, copnofcit per

noil d

Ícientiam mediam reflexam, & fic ante feu in-

Itet d

dependenter à decreto actuali. — Proz. De de-

jdmd

cretis ejusmodi

poffünt formari propofitiones

Kientt

contrad

ictoriz: ergo cüm amba non poflint

ff

fimul effe verse vel firul falfe, & earum ob-

lm

jectum determinat? fit vel non fit; alteraearum

if

determinaté erit vera , altera falfa: erpo üt ta«,

w

les à divino intelle&tü , quem nulla latet veritas,

L

j

j

fünt determinate cognoícibiles:

ergo i hzec vel

i dir:*

al

illa decreta Deus füb certa hypo

thefi effet babi-

turu$ , eadem fe habiturum

eus certó' copno-

kl

"gn J

cit. Jam veró fine fundamenro afferitur ; quód

ediai

€a non cognofcat nifi in aliquo decreto.condi-

tionali a&u exiftente & ad

| ul

omnes$ hypothefes

pj

poffibiles exporre&o;

cüm ex f; d. hujus de-

"

f052

creti nulla vel neceffitas vel utilitasoftendi queart

&

ergo illa cognofcit immed

laté in fe ipfis five per

ylit

Ícientiam mediam reflexa

i.

fcientize ; medize dire&z, Na

Corf. ex; paritate

T

m per hane inde-

.re&ü

pendenter à decreto conditionali actu-exiften-

qu

te Deus certó cognofcit; quidquid creatura fub

e

(

conditione liber& vellet aut facerer: ;ergo & in-

ependenter à fimili deér

iF

éto cognofcere poteft,

J

p

quodcunque ipfe: Deus 1

iber? vellet-aut faceret

aliquà conditione pofità ; tum quia ficut Dei co-

ii [

gnitio eft füpercomprehenfiva voluntatis crea-

9

t£; ita &comprehenfiva omnino adzquans vo-

d

untatem füam : tum quia objectivum mediurm

j

hujus cognitionis divinz circa aétus fuos zquà

ha«

Qqaa

36

Dz Dro Uwo.

1j

