ratio; cur Deus per illam cognitionem cogno-

n

fcatur C. priàüs in quo, quarenus in figno ra-

l

TU

tionis priori cognofcerentur creaturee & non

Deus, cüm ramen correlativa fint fimul cogni-

ys

u

üone,

6

Dr Dro Uxo.

at

tione, N. — 4 Couf. I W. 1. cum non paucis,

rj 4e€

cognitionem illam divinam fuiin creaturis pra-

AUf

cis? confideratam fecundüm rarionem noftram

dici poffe pracifivé imperfectam feu abítracti-

KC

I5

vam &eenigmaticam , quatenus fic furmpra à no-

bis non concipitur fecundüm omnem perfe&tio-

titior

nem , quam realiter habet; non tamen pofitivé

| Aitti

imperfectam, quia intelle&us nofter praccifiv

EV& [

illam confiderans non nepat ulteriorem perfe-

! quy]

&

&ionem ipfi realiter convenire, fed folüm tri-

buit perfectionem tanram,

quantam ex vi talis

Wi

N. Aff &g min. Sub-

medii habere poteft. — & 2.

.

fuinpt. probatioui

. Ratio eft; quia creaturz ei-

&untur cum íüa caufa prima;

fentialiter conne

vera & reali, ideóque cum omnibus pradica-

us nequit effe vera

tis divinis, fine quibus De

& realis caufa prima: cüm.

autem talia fint om-

ü)

(ffaria tam abíoluta

nia divina predicata nece

uàm relativa, cum illis omnibus creaturae con-

j

l

is neceffarió

u

necuntur, & ila omnia in creat

*

m cu

m omnis cognitio

df

cognofcuntur; praferti

Dei fit comprehenfiva.

Ad Conf. II. 3. N. A

d

tum quia cogni-

q

Ratio patet ex proximée di&tis,

*

D

tio connexioni

s ut ta

lis fündame

ntum & termi-

N

num attingit ;

eoquód correlativa fint fimul co-

gnitione: tum quia cog

nitio connexionis divi-

T

D

naeft comprehenfiva, adeóque claré & perte-

&iffimà & creaturas tanquam fübjectum,

a

j

Deum tanquam terminum , & inter utrumque

connexionem ac ordinem comple&litur.

i

i[iope,,

Ti

prob. 1. D. Conf.. Poteft diftingui in cogn

qua non fit comprehenfiva, neque conne

XROI-

q

nis

Dzr Drgo Uxo.

477

patut

nis üt talis, C. in cognitione ; quae hec dicit,

ispte

ud eft divina, N. — ,4d prob. 2. .N. Seq. M.

yftun

Quia intelle£tus creatus nec comprehenfivé,

find.

nec etiam femper füb ondine ad Deum creatu-

2ine

ras cognofcit. 744 prob. 3. IN. Cozf. ob eandem

d

rationem ; nam beatus videt quidem omnipo-

ol

tentiam Dei intuitivé, non tamen comprehen-

d

fivé & fuüb conceptu virtutis productive ad

| perfe-

quodlibert poffibile fingillatim determinatum ;

int"

fed folàüm íub conceptu potentie productivae

iil

poffibiium omnium quafi in communi.

j

TE

ARTICULUS II

rin

qui

n ey im quo Deus coguofcat ves ommuej

e v

polfiiles ?

!t of

Ota. Agitur hic de rebus poffibilibus

o

DI N

tum fecundüm effe formale ac pro-

re u

prium, tum fecundüm ratrionem poflibiliratis;

ecefïäf;ä

feu üt poffibiles fant. Primo quaftionis capite

9

afferto , alterum continet duas infepartes: 1ma

TL

eft, an Deusin feipfo poffibilia cognofcat? 2da,

d

an cogno(cat eadem etiam immediaté &directé

t

in fe ipfis? Circa priorem tenent nepativam

n

mantibus.

Nominales & Vafquez, reliquis omnibus affir-

T.

Cüm enim hic non qusratur de

Ípecie quadam intentionali imprefía, qua fe-

( pCK

j

ii

cundüm noílram rationem eflentie divinz in

uj

ordine ad obje&tum creatum tribui poteft, fed

de intelligibili obje&tiva; fententiarum diverfi-

j

tas ex eo oritur, quód hepantes non admitrant

divi-

connexionem eflentialem inter e!ï'emiïam

nam

Dsg Dsgo Uxo.

478

]u

nam & creaturam poffibilem , affirmantes veró

Ti

eandem füpponant. Hoc ipfüum veró & nos

.j

hic füpponimus; & unicà duntaxat rationebre-

sl

viffimé probamus: Queelibet creatura ex fuis

IT

intrinfecis habet determinaté haec duo; nempe

j na.

poffe exiftere, & non poffe exiftere à fe: ergo

li

ex fuis intrinfecis habet determinaté poffe exi-

nifi

ftere ab alio- tanquam à caufà prima: fed boc

o

eft creaturam effentialiter connecti cum caufa

Qs

prima, quz Deus eft: ergo. . Circa pofterio-

Ym

rem non folüm 'Thomi(tze omnes , fed Suarez;

T

Molina, Valentia & alii non pauci & Noftris ne-

gant contra Scotiflas & reliquos, poffibilia in

Unde conftat perpe-

di

fe ipfis à Deo cognofci.

[

ram dici à Goneto Difp. 2. de fcientia poflib.

q

art. 2., quàd ex hac quaftione dependeat pofi-

Tij

J/

tio aut deflructio fcientise medie; non enim

unum ac idem fundamentum eft Autorum ne-

fit

gantium , & à multis in hac que'ftione pollibi-

W;

Tie

libus duntaxat detrahitur ratio motivi intentio-

Q

paliter motivi.

&d

218. Dico J Deus omnes creaturas poffibi-

les etiam figillatim & diftincté cognofcit. Pro/.

D

iv

iisdem argumenris; qua five ab autoritate five

ex ratione num. 202. & 203. adduximus. Cof.

U

4

inprimis à priori : Deüseftinfinité intellectivus:

erpo habet vim coono(cendi omne intelligibi

le:

1 Q

f

fed res potlibiles funt intelligibiles ; quia funt

iU

entia fàlrem poffibilia, & unumquodque ficut

ií

eít ens, ita eft intellipibile: ergo divina cogni-

tio ob infiniratem füam hac omnia compledti-

b

P

e e&a

tur. Deinde à pofleriori: Impolflibil

Deum

D E; Dzo Uwo.

479

ov

Deum ignorare rem, quam poffit creare; quia

&

nihii operatur vel operari potcít, nifi üt agens

nebre

intellectuale; tum quód folus bic operandi mo-

eli

dus fit perfe&us & Deodignus; tum quód po-

n

tentia divina urpote infinirà, fieque tamen infi-

nita entia producens, aut ex fe determinata ad

m

yloa

hzc potiàs quàm illa entia producenda, non-

nifi per intelletum & voluntatem determinari

d

1 i

poteft ad effectus, quos ponit reipsà producen-

dl

dos. Ergo repugnart, aliquid cadere füb divi-

Ij

nam potentiam, quodfüb fcientiam divinam

N

f

non cadat.

l

j

- 21g. Diro ]. Ex füppofito, quód Deus

j

AP

effentialiter connectarur cum poflibilibus, Deus

-pe

po[ü

illa cognofcit in fe ipío; & quidem tot titulis ,

quot effentialiter cum illis connectitur.

Prob.

g[pü;

| eni

Im. j. Medium effentialiter connexum cum

termino nequit comprehenfivé cognofci, quin

w

í

cognofcatur terminus propter talem connexio-

y

jnd

nem; quia enim comprehenfivé coeno(ci eff

cognofci claritate extenfivà omni, &hinc relatà

ad omnes terminos, ad quos relationem dicit i

m

planiffimé fequitur, quódcognofci comprehen-

i

u

hivé medium cum termino connexum fit ex-

preísé cognofci àt connexum cumtali termino,

k u

adeóque terminum propter talem connexionem

if

1"]0!9

cognofci. Sed hoc ipfüm eft terminum cogno-

Ícere in medio connexo, ut num. 21I. expli-

y

n

cando copnirionem rei in alio diximus: ergo

fi upponamus Deum effentialiter connecti cum

Jf

w

AII

poflibilibus, Deusea in fe ipfocognofcit. ProZ.

)

2d. p. Quia pofito, quàód Deus effentialiter

i

COrnn«

j

J

b

Dzr Dro UNo.

480

Áifi

conneétatur cum creaturis, & quód connexio

cum termino fit ratio intentionaliter motiva co-

f

nitionis termini; tot erunt in medio rationes

| t

objective intentionaliter motivae, quot fünt

j f

connexiones velTituli connexionis.

Corjf. vefe-

if

rendo & próbando media , in quibus Deus com-

ld

muniüs dicitur cognofcere poflibilia. Eorum

jb

li

imum eft ípecies intellipibilis divina creatura-

€00

rum , quatenuseffentia Deieminenter continens

[(5)

omnes creaturarum etiam ür poffibilium per-

i

i

Q

fectiones rationem intentionaliter movendi ad

edum íünt ides

Q

earum cognitionem gerit :

divina creaturarum ; quatenus effentia divina

D2

üt participabilis connotat infinitos modos, qui-

q

bus à rebus creatis perfectiones divinee partici-

d

pari poffunt; unde attingi oportet Iprimariam

W

poffibilitatem, que in perfectionum. feu prz-

D

dicatorum confenfione confiftit: 5f/um eít om-

W

niporentia divina, cujus terminus adaequatus

alius non eft, quàmres omnes poflibiles: 4rum

d

eíft ipfüm Verbum divinum , quod quia eh

d

fubftantialis imago divinitatis, in eodem res

L

omnes poffibiles etiam reprafenrari oportet.

H

Atque hoc medium frequentiüs affipnatur à

q

Ss. Patribus , quos vide apud Petav. L. 4:

il

"

C. 11. & in Tr. de Deo Trino.

220. Dico 11/. Deus etiam immediat? co-

D

nofcit poffibilia in feipfis. — Proj. Quia intel-

q

Je&us divinus eftinfinité cognofcitivus, nonfo-

[:

làm debet cognofcere omnia, fed etiam eo mo-

i

do, quo fünt cognofcibilia: fed potlibilia fünt

fik

etiam immediate in feipfis cognofcibilia; tum

W

quia

s

" d

Ds Dxro Uxb:

48X

atl

tum quia immediaté in feipfis habent verita-

jv

tem objeclivam, vi cujus terminare poflint

ationd

p füt

enuntiationem fibi ipfis. conformem;, cujus-

modi funt, effe in porentia, effe producibilia,

if

effe poflibilia , non involvere pradicata con-

5000

tradictoria: tum quia àt funt. intrinfecé poffi-

Eont

bilia, ita & intrinfecé atque hinc immediaré

relt

cognofcibilia: tum quia res prateríte exiíten-

yntinen

tes & future fünt in feipfis cogno(cibiles, à

n* quibus res poffibiles non diftinguuntur fecun-

E

at

d

veritatem objectivam, fed dunraxat fe-

nt (

cundüm ftatüm: ergo. Cosf. Maximé Deo

] dW

neganda foret cognitio creaturarum in feipfis,

y, d

quia hic cognofcendi medus inveheret quan-

ii

dam imperfe&tionem: fed nullam proríus im-

mare

"

perfectionem inducit. Nam 1350 imperfectum

ü Pfä

non eft, Deum puré intenrionaliter moveri à

«t

poífibilibus ad cognitionem; cüm hic moven-

qq

di modus praecisé fitus fit in eo, quód obje-

ps.f

€tiva veritas poffibilium poffit prudehter red-

qlllü

di pro ratione affensüs: 240 necimperfectum

m

eít, quód divina cognitio extrinfec? fpecifice-

opOI

tur à poffibilibus; quia & hoc fine imperfe-

€&ione admittitur in fcientia divina de exiíten

gnütl!

pb

tibus in certa temporis differentia: 3//9 nec

u

imperfectionem involvit , quód .hác ratione

(ii

objectum formale cognitionis divinz efTet:quid

yu/ .creatum ac limitatum; tum. quia ficut ex ob«

;; [10110'

jecto materiali vel formali increaro & infinito

(

noftra cognitio non fit infinira & increata, fic

u

nec divina $ contrario evadit creata aut limitae

da,' t

| tRctum quiaficut in pyædicatis^diviniseüfæqg

g&.

ig

Ü

482

Drz Dro Uuo.

lis perfe&tio entitativa & realis, quamvis v. g

ttlio

intelle&io ex genere füo fir perfe&ior , quàm

atf

otentia productiva; fic etiam cognitio divina

[

It C

3

abens obje&tum formale creatum realiter ac

| ten

entitative eft equé perfe&ta ac habensobjectum

N

increatum, licét hec poftrema cognitio ex ge-

4

ht

nere fuo perfectior dici queat.

j

iC

221. Oljic. corit. 1m. Creature meré pof-

Tep

fibiles non fünt aliquid a&tu , neque erunt: er-

&l

go Deus illas cognofcendo, falem non cogno-

r

U

Ícit aliquid à fe diftin&tum ; prefertim

m

VY

poffibilitas creaturarum adaequate identificetur

li

Deo. Corf. I. Si Deus actu cognofceret om-

f

fini-

NT

nia poffibilia, in mente divina daretur in

tum categorematicum obje&tivum ; ficut. hoc

(s

à parte rei haberetur, fi Deus omnia poffibi-

tG

lia actu produceret: fed in mente Dei illud da-

Á

ri nequit; quia ceteroquin Deus cognofceret

Y

infinita effe poffi

bilia fimul, quee tamen fimul

li

non funt poffibilia: ergo.

Conf. 1I. f res co-

AE

gnofcitur in caufa univerfali, cogn

ofcitur fo-

li

]üm in communi & fecundüm rationes com-

«De

munes: fed poffibilia dum cognofcuntur à Deo

m

in feipfo , cognofcuntur in caufà univerfdli:

Q

ergo fic fálrem non cognofcuntur figillarim &

Vni

diítincté, fed in comnmmuni tantüm,

EU

5« D. . Non funt aliquid phy

ficé ac füb-

B

je&ive, C. obje&tivé acverificativo, N. Cüm

1üm

nullum objectum phyficé moveat divinum in-

ä&u

telle&um ; & tam praeterita quàm fütura e&qu

ET

fint objetum divinz cognitionis ac prafentia;

ts

manifeftum eft poffibilia fübtrahi non poffein-

telli-

Dz Dro Uuo.

483

ris Vl g,

tellipentiee divinae ex eo c:

q

apite, quod actunon

diit

exiftant, Accedit, quód

licet poffibilia non

fint cogno(cibilia per cogn

r

talem & vifionis,

itionem experimen-

jedi

feu enuntiantem illa phyficà

exiflere, dicenda

tamen eruünt co

gnofcibilia

xt?

per cognitionem idealem , obje&iv

am & fim-

plicis intelligentiae,

feu enuntiantem illa non

n

repugnare,

J

excludere fü

fed fub hy pothefi quàd exifterenr,

um con

tradictorium , quod eft ab-

a

foluté & fim

pliciter effe

jl

poffibile, ac objectivé

if

ac verificativé exiflere.

4d prob. D. Poflibi-

litas creaturarum extrinf:

e

ca & caufális identi-

«

ficatur Deo,

j

C. intrinfeca & formalis, N,

Caufàm poffe

P

ul

roducere creaturam eft aliqua

yoli

creaturz poffibilitas , ed

qua teneat fe ex par-

te caute, & hinc effectui feu creature extrin-

tdi

ecca e

: creatruram vero ex füis terminis feu-

A

J

predicatis non repugnare,

etiam eft poffibili-

nl

I35; quz cüm ex

| u

& hec

propriis preedicatis oriatur,

prexdicata à Deo diftin&a fint, forma-

j

lis ac in

trinfeca creaturge eft

, atque divería à

T

Deo. 44 Conf. I, g.

A. feq. M. Quia Deus

rii

omnia poffibilia folüm

cognofcir actu & fimul,

j

actualitate & fimultate

cognitionis, utpote quae

jip'

unicus & indivifi

bilis entitativà eft

actus; non

autem fimultate obj

æ ach

ecti, que fcilicet collectio-

nem poffibilium e

nuntiet vel omnia poffibilia

Ü

fimul effe poffe,

y

"d prob. Difp. eít; quia fi

actu producerentu

r omnia poffibilia, haberent

)u

actualitatem. & fimultatem fi

bi intrinfecam;

j5

adeóque daretur infinitum categorematicum

€reatum: econrra in mente Dei habent rantüm

L

H

P

ectua-

g

"ass

Drs Drzo Uuo.

'4841

a&ualitatem & fimultatem extrinfecat, Ícilicet

d

cognitionis divine; unde infinitum categore-

maticum datur, non creatum, fed inereatum.

N

«Ad Conf. 11, w. D. M. Si res cognofcitur in

lïmm

cauía univerfali creata, cognofcitur folàm in

Km

communi, C. fi in cauía increata, IN. — Crea-

itod

Qürà

tura folüm eft univeríalis per defe&tum virtu-

tis; utidicitur intellectus nofter univerfàlis per

firm

77

abítractionem à materia & mutuando fpecies

objectorum à rebus: econtra Deus eft univer-

j

falis per plenitudinem; quia virtus divina €

| BUAT.

caufa rerum fecundüm omnes rationes etiam

| formg

| Ik]y

fpecificas & individuales.

222. Oljic. cout. 2d. Quod non contint«

N

tur formaliter in Deo, nec formaliter feu f

fipí

(

cundüm effe formale cognofci in Deo poteft:

Bu

pulle creaturz continentur in Deo formaliter;

Ti

X

ífed eminentialiter tantüm: ergo. Cozf. J Si

Deus poflibilia cognofcit in feipfo tanquam in

Qp

üd

medio, ergo à copnitione fui progrederetur a

cognitionem poflibilium, ideóque haberetur

Cogj

Quo

in Deo difcuríuüs vel duplex faltem cognitio:

fed neutrum in Deo eft admittendum: ergo.

i

Ya

Cozf. 1l Deus füb nullo ex affignatis predi-

cato poteft efTe medium cognitionis poffibilium.

lu

jNam 1. eminentialis continentia hominis in

nj

angelo non poteft obtinere rationem fpecielin-

T

telligibilis obje&ivee pro cognofcendo hominé

Tat

in angelo: erpo nec ex eminentiali continen-

nj

— ia creaturarum in Deo , effentia divina pote

UR

Q«

lus

effe fpecies intelligibilis creaturarum. — 2.

:

"i

qvé ra:io'jdeæ poteft efIe medium cognoícen

À

Dz Dro Uxo.

48j

falia

di poffibilia; cüim Dion. L, de div. nom, C, .

got

icat, JDeum nom cogmofceve ves fecundüm ideatm.

tedtu

3. Nec omnipotentia; cüm hzc fecundüm no-

du

ftrum concipiendi modum füpponat cognitio-

lum 1

nem jam habiram poffibilium, feu rerum, quas

(

producere poteíl. 4. Nec verbum divinum;

| vit

cüra Anfel, ini Monol, C. 2g. hic fcribat: Sa-

db

zi mamfefhum efHin verbo, per quod fa&la. fum

(cià

omnia , fémilitudiues vevum non e[[c,

jvdt

9. IN. M. vel D. Quod formaliter in Deo

qmd

non eontnetur, nequit in eo fecundàüm füuum

j d

formale cognofci immediaté & dire&é, C.

mediaié & indiredié, N. Hoc ipfo, quód

ont

eus effentialiter refpiciat poflibilia , nequit

(ot

feip(um comprehenfivé cognofcere dire&? ac

70f€fï

immediaté, quin fimul poffibilia ranquam ter-

alitel

minos faltem indirect & medi

at& intelligat , -

j M

üt f, d.eft.. 44 Coof. 1. y. D, M. Si Deus

coguofcat poffibilia in feipfo per a&tus plures

wami*'

u

& diflin&os, progrederetur à cognitione fu ad

j

cognitionem polfibilium, C. fi & cüm co-

ggnim'

gno(fcat perunicum duntaxat& fimpliciffimum

adum, N, Prioritatem hic nullam inter-

1:83525

venire conftat vel ex ipfa cognitione creatura-

j

Ti

rum in verbo Beatis füperiüs afferta; nifi for-

j

fàn fecundüm noftram folüm rationem admi-

»EUW

feris ftantem praciss in hoc, quàd Deus fit

omlü

ratio, cur poffibilia cum Deo cognofcantur

gt

unico aCtu. — 44 Conf. II. . N. A[f. "d prob.

p

l" Di[b.eft; quia eminentialis continentia

ominis in angelo fumitur tantüm pro predi-

N

J (

catis perfectionis angeli pree homine; non au-

h3

tetm

EM

SRR-

486

Dzr Dzo Uüo.

tem fimul pro virtute hominem producendi,

i

ür accipitur ia.Deo, qua& connexionem effen-

"i

tialem. dicit,

A4d 2d. D. Deus non cognofcit

n

fecundüm ideam zternam à fe independentem

!

& extriníecüs affixam, C. fecundüm ideam fibi

l

]

incinfecam, quaque fit ipfa effentia divina üt

i

rücipabilis, N.

q

m

Ita nempe refpondet D.

om hic q. 15. a. 1. ad r.

» Dicendum;

Iu

»quód Deus non intelligir res fecundüm ideam

qi

»€xira fe exiftenrem: & fic etiam Ariftoreles

Ts

»improbat opinionem Platonis de ideis , fe-

B

»cundüm quod ponebar eas per fe exiftentes;

Qu

»non in inrellectu.,,

Caterum à Dionyfio

hi

nihil minüs quàm cognitionem creaturarumin

f

eo negari, num. feq. apertiffime patebit. 74

3*. D. Omniporentia üt actualiter operans fup-

l

'

ponit cognitionem jam habitam, C. üt potens

Hl

operandi, N. d 4;. D. In verbo non funt

fimilitudines rerum , accepte ícilicet à rebus

ä

»

externis &.creatis , C. provenientes ab ipío

»

Deo ejüsque effentia ür participabili; N. In

hoc feníu loqui Anfelmum probant verba con-

»l

tinuó fubjunéta: Zerbum ton ef. femilitudo ve-

vum , fed. ves fuz imitationes vevbi.

ug con-

)

ï

tra connexionem opponi folent; vide num 181.

2213. Olbjic. cout, 3t. Dionys. L. de div.

nom. C. 7. manifeflé nobis adverfatur fequen-

h

:

tibus propofitionibus; tma eft: /Voz [ecusdum

»

viftonem [rigulis [e immitti, fed [ecuudum cau-

ä

)

f& continentiam fcit omnia,

2da: Divinua ja-

E

pientia. [eip[am cognofcens fcit ommia. 3ti3: Deus

| 0

d fui.

B

64 nga' Jumt» mofcit , non verum fzo!z'n'ä,- e

4f2:

Dzr Dgo Uwvo.

487

cetd,

4ta: 5j fecundimn uzam caufam. Deus. omnibus

e.

exiflentibus e[fe. tradidit , [ecundum eandem cau-

Xnofd

Jam fciet omnia, & mon ex exiflemtibus fumet eo-

rentcm

vum uotitiam. Ergo juxta eundem Deus pof:

mll

fibilia non cognofcit in feipfis, fed in fe tanrüm

j i

ipfo. Neque folvitur argumentum dicendo ,

d)

quód excludatur duntaxat cognitio poflibilium

ydun

in feipfis per fpecies à creaturis acceptas; tum

jdeim

quia $,Do&tor negat Deum cognofcere creatu-

Qs

ras contrapofité ad hoc, quod eft cognofcere

"

creaturas fecundüm continentiam caufe: tum

CO

quia aliàs cognitioni divins nihil fpeciale tri-

o

bueretur; cüm angeli etiam non intelligant per

iil

Ípecies à creaturis acceptas. Cosf. 7. Aug.L.

; J

83. QQ. q. 46. ait de Deo: Vog enim extra fe

jl

quidquam pofttum intuetur : Nam boc opinavi

oteli

facrilegum efl, Quee verba exponens D. Thom.

u(xm

lc q. 14. a. $. ad r.inquit: ;; Dicendum;quód

g

»Verbum Aupuftini dicentis €?c. non eft hic

T

»intelligendum, quafi nihil, quod fit extra fe;

j

»intueatur , fed quia id, quod eft extra ipfum,

t

»non intuetur nifi in feipfo , üt dictum fuprà. ;;

i

Dixerat autem in corp.

» Alia autem à fe vi-

»det non in

TU

fis fed in feipfo;,, & L. 1, cont.

nl

gent. C. 48.

t

r

ipferat: 5Si igitur Deus aliud

»3 fe intelligeret quafi per fe & primo intel-

Tl

"

»le&um, ejus operatio intellectualis fpeciem

j

»& nobilitatem haberet ab alio, quàm ab ipío:

l [

» hoc autemeftimpoffibile, , Ergo. — Cof. IL;

ij

S. Ambr. C. 1. in Symb. Licet, inquit, JDeus

ompnia calefliaeg tevve[Iria ac minima queque per»

pu

j

lp

e iutelligeve , fed fen-

/hi

iciat , nibil 1amen exiva . fé

4

gula

7

"

* 'DE Dro Uxwo.

488

n

gula in fe intuevi dicitur.. Ex S.. Aug. L. 5. de

ii

en. ad lit. C. 15. P'idit omnia| Deus , quando

jecut 5 &9. fécut vidit , ita fecit: mon prater. [eip-

iiom

fum videus , fed in feipfo. . Ergo rurfüs conftat,

u

negandam Deo copnitionem creaturarum etiam

[

poílibilium 1n feipíis füb quacunque accep-

LT

&lone.

(

&. N. Aff ad prob. D. Cosf. . Deus poffi-

[

bilia non cógnofcit 1n f& ipfis fümendo huno

E

€ognoícendi modum minüs jam ufitaré & pro

cognirione,qua habetur per fpecies proprias

u

ab objeéto emiffas , C. furnendo illum ufita-

tiore jam acceptione &t pro cognitione rei

&

Q

propter ipfius propriam veritatem ,' N. Prio-

rem duntaxat ufurpationem negat Dionyfius,

W

Ut

qui l. c. intendit unic& probare , quód Deus.

habeat ab eeteroo cognitionem omnium , ne-

«

Ü

que modóà in tempore aliquid difcat. Men-

tem .hanc ejus eíle , patet tum ex diícursüs

D

N

exordio; qui eft hujusmodi : AMegue enim eas,

que. funt., ex iis, qua Junt , difcens uovit. divina,

1l

anens; fed m fe &5 ex fe pev c

au[am verum o«

mium cogimitionem , [cieuttam , e[Jeutidmque auti«

5

(

eiparam eg aut? compveben[am babet: son quàd

per [peciem fengula. confedevet , fed quod umo caue

« complexu otmmia [ciat Q9 comlineat ; um ex

probatione , quam defümir ex fcriptura ; in

E

qua frequenter dicirur, Deum res zovt[Je , pritis,

quam. fievept : tum ex Maximo in Scholiis ad

[:

C. 7. Dionyfii laudatum , ubi dicit Deum pe£

vaufam habere in f& cogmnitionem omnium ;

]

func

[

gu.öd g'llam expevientid. uon. compavárit ;

£nmt

A

p

[*

Dzsr Dzro Uxo:

489

X

enim Deus cognitioue poflevior imvenivetur ,

-U£

TT

in aliquo tempove uom coguo[ceus: tum ex ver-

^

J

fione Lancelii, fecun

üm quam propofitio

i

412 fic, enuntiat: Sicut Deus ommibus creatuvis

QUi

i

atualibus avibuit eJe , quim ab ilis effe fumat ,

u

Wa 9 eas omnes coguo[cit , quim ab eis per fpe-

ciem cognitionem accipiat. Hinc ad prob. N.

A L

pl

uoad rationem 74 patet refponfio

fino

ex diclis ; ubi declaravimus , cujnam oppo-

3

nat Dionyfius cognitionem Dei in fe ipfo :

JPIMS

quoad z4am affignamus differentiam , quee eti-

ii

amnum ílat cum data explicatione. — .Dum

k I

enim Patres probant Deum non cognofcere

Pu

creaturas per fpeciem ab his acceptam, ma-

fs

ximam & fpecialem perfe&tionem Deo tribu-

[at

unt inlinea intelligendi ; quia fi fpeciem non

,

accipit à creaturis cognitis ; nec eam accipit

N

aliunde: ex quo conficitur , intelle&um divi-

Ui

num nullà indigere fpecie, adeóque ex fe efe

j

completiffimum & determinarum ad cognof-

j

cenda omnia cognofcibilia , ütprimum cog-

n

noíci poffunt ; que eft fingularis Dei perfe-

T.

i

ji

&io: Angeli autem quamvis fpeciem non re-

cipiant à creaturis

; illarum ramen fpeciem

T

habentà Deo infufam. — 4 Conf. I . quoad

textum S. Auguflini D, 4, Deus non intuetur

y

m

extra fe aliquid tanquam exemplar feu ideam;

ad cujus fimilitudinem & normam eftormet

I

jj

ereaturas , C. non intuetur extra fe aliquid

nf

tanquam objectum ,. quod immediate & in

j

Propria ratione ac veritate percipiat; N. Pla-

4l

j

tonicas ideas nempe hic infectatur S, Do£tor,

P

h

cujus

490

Dz Dzo Uxo.

cüjus hec verba non interpolata damus: Haf

autem vationes ubi avbirvandum e[l effe , uift in

[

ipía meute creatoris ?. . Non enim extra fe quid-

W

quam pofftum inuetur , ut fecundum id couffi-

It

ii

Yi

guevet , quod con[Hituebat : Nam boc opinavi

Jacvilegum eff.

Quoad textus D. Thomz g.

d

íub eadem diftinf&ione , qua nuper ad expli-

M

candam Dionyfii mentem data fuit ; nam in

M

Summa l, c.ad 3.affert hanc . rationem , cur

m

Deus creaturas non cognofcat in fe ipfis; quia

cognitio divina nequit fpecificari ab objeéto

[

creato , cüm iftud non poffit effe principium

W

intelle£tualis operationis , per fe nempe vel

D

l

per fpeciem influens: in L, cont. Gent. au-

tem ]. c. plures rationes addit ,' nempe quà

Yi

Deus aliàs mutaretur in pejus, haberet plu-

res operationes intelle&tuales, foret in poten-

l ,gd

tia, aliquid aliud effer Dei perfectio ; & fci-

entia ejus ex multis componeretur : hz veró

omnes non conveniunt fcientiz nifi tali , quas

— — €3

——

ab aliquo extrinfeco vel conftitutivé vel phy-

ficé motivé & fic principiativé habetur ; quo-

rum neutrum in noftm fententia fequitur.

Caterüm advertendum efít, D. 'Thomam his

$—

in locis fermonem etiam facere de objecto

primario & nobiliore, quod effentiam Dei effa

TP— — —— — ER 2

non autem creaturas, jam füprà à nobis affer-

.

um fuit. 4 Cozf. 11, y, N. Con[. Ambro-

fius enim negat duntaxat cognitionem crea-

CO —

turarum in fe ipfis fecundàm modum à Dio-

m

p

nyfio rejetum ; Auguftinus autem hic rur-

—

füs rejicit ideas à Deo diflin&tas, ür ipía ver-

ba fatis manifeftanr.

224-

Drz D.EO UNO.

451

H

U

224. Infl. Coguitio poffibilium in fe ipfis

refpe&tu Dei eft fuperflua , imperfe&ta & im-

fl

poffibilis : erpo- non eít admittenda, — Pars

if

vma 4nt. pvob. 1. Deus potlibilia jam cog-

)pmml

nofcit perfectiffimà in fe ipfo: ergo füperflua

1e f

eft cognitio eorundem in fe ipfis. 3. Copni-

aj

tio divina poffibilium in fe ipío eft infinité

m If

erfe&ta : erpo copgnitio eorum in ipfis nul.

, at

am perfectionem addit , fed fuüperfluit. $,

qui

Eadem cognitio adzquat omnem cognofcibi-

u

d

litarem. polfibilium : ergo nihil füpereft per

apxum

cognitionem in fs ipfis cognofcendum. — Pars

X [

2da prob. 1, — Quia hiec cognitio effer (impli-

m

citer finita , utpore finita tam ex parte obje&i

materislis , quàm formalis, 2. Quia haberet

T

vile motivum nempe veritatem creaturz ob-

Qten.

js&tivam ; cüim quodlibet à Deo diftin&tum

k lo

comparaté ad illum pro vili habendum fit. 3.

n

Quia cognitio creaturarum in fe ipfis decolo-

W

ratior & vefpertina ; adeóque imperfe&tior ,

du

eft; ür num. 177. ex S. Auguftino oftendimus.

9

Pars 3tia pvob, 1. Si Deus cognofcit poítibi-

qu"ul

lia in fe ipfis, haec erunr. priora cognitione

"m

divinà ; ideo enim illa cognofcit , quia fünt

)b]!&ü

poffibilia: fed nihil dari poteft prius Deo cog-

d

noicente : ereo.

2. Sequeretur Deum non

:

fufficere fibi in linea cognofcentis, fed quafi

mbW

egere veritate creaià : hoc eft abfürdum : er-

go.

3. Sicut fe habet bonitas credta ad vo-

n

luntatem divinam, fic fe haber veritas ad in-

n

telleum ; fed bonitas creata non poteft im-

Ts

mediaté

p

"3

492

-DE Dzo Uwo.

1

imediaté movere voluntatem divinam ad amo-

| m

rem füi: ergo fimiliter,

| d

g« [N. .. Quamvis , quod 2dam partem at-

N

tinet, permitti poflit hanc cognitionem pre-

ii

cisb per rationem noflram & ex genere fuo

il

effe imperfectam nempe przcifivé , non au»

fib

]1

»

rem pofitive vel negativé, ücfid, 44 Part..

ime prob. 1. D. Conf.

Nifi per hanc cog-

[

&l

nitionem Deus poflibilia videat alio modo; C;

Si alio modo videat , IN,

uia veró Deus

[

non tantüra cognofcit ex füa perfectione in- -

qi

finita, quzcunque fünt cognofcibilia, fed &

for

quocunque modo fine imperfe&tione cognof-

f

ci poflunt ; fequitur neceffariam quoque efle

u

hanc cognitionem,

d prob. 2. D. 4. Cog-

nitio poifibilium in fe ipfo eft infinité perfeéta

l

realiter , C. formaliter & fecundüm noftrum

l

W

intelligendi modum , f474. in fua precisé linea

& ratione cognitionis creaturarum in fe ipfo

l

Ti

tanquam medio, C. in omni linea & ratione

cognitionis creaturarum in fe ipfis, .. 42 -

E

vob. 3. D. 44.. Adeequat omnem poflibilium

cognofcibilitstem quoad rem copgnitam , C.

!

quoad modum cognofcendi , N. — Prater

UCN

modum enim cogno(ícendi poflibilia in fe ip-

l

fo , modus alius eft cognofcendi in fe ipfis,

!

ficut eundem adveríarit admittunt ratione re-

N

|

rum aé€huliter exiftentium,

Ad Pavt. ad«

T

|

prol. 1. N. Aff. & Supp, / Si enim ex finitudi-

ne objecti penfanda foret perfe&tio copnitio-

l

nis, cognitio infinita nequidem permitteret

i

obje&um materi;le finitum ; cüm ficur ma-

À

lum

'DE Dzo Uxo.

493

m

lum habetur ex quocunque defectu , fic fini-

tudo in linea cognofcendi ex quacunque fi-

uf

nitudine : itaque perfectio divinae cognitionis

p

defümenda eft à principiis intrinfecis.

Alii

eí

u

diftinguunt: Cognitio effet obje&tivé finita; C.

n

fübjectivé , adeóque fimpliciter, N. 444 prob.

Dit.

2. D. Haberet motivum entitativà & infe vi-

a

le; C. refpective & in ratione movendi ad af-

u

fenfum' N, — Si veritas creata etiam compara-

[«s

t&ad Deum fpectatur quoad rationem moven-

1

di, vilius dici nequit ; cüm Deus fit duntaxat

d

fundamentum arguitivum & connexionis af-

gnaf

fentiendi veritati creatz ; ipfa autem veritas

d

IÉj creatm intrinfeca fundamentum formale.

o

"4d grob. 3. D. Cognitio crearurarum in fe ip-

fed

fis eft decoloratior & imperfe&tior refpeétu

Tutti

beatorum , C, refpe&u Dei , N

In beatis

lo

cognitio creaturarum in fe ipfis eft realiter di-

3

ftincta à cognitione earundem in verbo; unde

AU

nec eft beatifica, nec relata adhuc in laudem

J

& amorem Dei, nec habet pro comprinci-

b l

il

pio lumen glorise fed fpecies proprias crea-

IhC'

*

"

,Turarum, ex quibus capitibus decolorata &

i

" Vefpertina vocarur. Nihil eorum deeft cog-

J

niüoni divings creaturarum in fe ipfis , aut

p

preftantiora adfunt. 444 Pavtis 3tie pvob. x.

"u

N. feg. 8 vat. M. Nec enim fünt naturà prio-

A

res, cüm non fint obje&ta phyfice motiva:

nec ratione priores; cüm non fint motiva ,in-

"

j

tentionaliter determinantia , fiquidem refpe-

u

€&u poffibilium intelle&us divinus ex fe eft de-

of

enofcat,

n

terminatus & ratio, cur Deus ea c

[

P

offünt

qDr Dro Uxo.

494

Poffunt tamen dici logicé priores five fübfi- |

:

lt

ftendi confequentià. Sicut enim fi (ünt poffi-

bilia , Deus ea poteft producere , & hinc vir-

TT

n

tus produétiva affirmatur à pofleriori ; ita fi

Wie

funt poffibilia, Deus neceffarió ea cognofcit.

Sequitur ergo folüm , quód ratione fimul fit — "n

cognitio divina & res poffibilis , üt habert ra-

üy

tionem objecti formalis intentionaliter motivi,

n

Qit]

cüm in fententia adverfariorum res poffibilis

1

folàm fit obje&tum mareriale ; & fic pofterius

-tl

cognitione,; qua ratione priüs attingit forma-

le. 244d prob. 2. N. [eq. M. Quód enim Deus

L

cognofcat poflibilia in fe ipfis, non oritur ex

yus

I

aliqua indigentia fed ex infinitudine perfe&tio-

nis, qua facit; ut debeat cognofcere omnem .

p

veritatem omni modo , quo cognofci porefk . | |

j

finé cognofcentis imperfectione.

4Ad prob,

!

3. B. 1. d. M. N. m. Quia probabilis fenten- -

&t

Y

tia eft, poffe bonitatem creatam immediaté at«

tinpi à divina voluntate & aliquomodo effe

qi

e

motivum aétüs complacentie aut amoris di-

vini; de qua inferiàs dicetur.

&- 2. M MO

C]us

(j

Di[p. elt 1, 5 quia voluntas eft potentia libera,

& ficut ex hac ratione poteft amare vel non ^ *

amare objectum mareriale creatum, fic poteft

hr

illud amare ob hoc vel illud motivum : fed

Q

intellectus e(t porentia neceffaria, & ficut hinc

TU

cognofcere deber omne veré copnofcibile ;

!ät

; D

íic pariter debet illud cognofcere omni mo-

do & ex omni motivo , quo cognofcibile eft — !

5, Càüm

)

fine cognofcentis imperfectione,

voluntas fit fedes moralitatis , moralitas autem

À

actuum

Dg Dzo Uxo.

495

fii

a&unum divinorum debeat efIs perfe&iffima,

fequitur etiam hos actus ex motivo perfe&iffi-

pl

( V

mo , quale eft una bonitas increata , proficifci

;l

ebere: econtra ficut perfectio intellectüs di-

nofi

vini exigit, ut omnia cognofcat etiam ea, quae

mll

voluntas amare nequit, qualia funr peccaia;

ita pariter exigit ; ut ea in fe ipfis cognofcat,

bt

cüm aliunde in hoc nulla re

J]OIMI

fibis

cies imperfectionis relucear.

pugnamiay aut fpe-

fs

225. Obferva. Ex iis; que de obje&to ma-

r

teriali cognitionis divinge diximus , facile pa-

tet; àDeo cognoíci;quecunque in aliqua tem-

! pu

t

poris differentia exiflunt , nempe priafentia,

preterita & faltem neceífarió & abíolut& fu-

f

mritdl

mra Fadem videri à Deo in (e ipfis, ex

pot

refenti articulo, tanquam arpgumento à ma-

tro

Jori ad minas , claré colligitur. Adeó veró

certum eft, quód hec omni

«

nofcat in f& i

à Deus etiam cog-

jn!

pío; ut etiam preedicata ejus

ä

quaedam contingentia , decretum nempe effi-

j

p

1

cax productivum rei, & fcientia vifionis de

ejusmodi obje

&to reflexé cognita , potlint effa

i

media , ín q

bt

uibus Deus res. illas intelligat ;

quandoquidem hec predicata effentialiter

d

conne&untur cum exiftentia abíoluta illarum

npü

J

p

jj

creaturarum, Unde quà ratione füperiiss dixi-

mus resexi(tentes in certa temporis differentia

u

j

() j

À beatis: cognofci in verbo , e&dem illas dici-

mus videri à Deo in fe

ipfo.

Dixi: Salzem

j
