Chriftum eft extra hanc Ecclefiam cujus fcilicet

ml

Caput eft Chriftus: etgo. — Conc. 'Trid. veró

ao

fefl. 6. C. 6. apens de difpofitionibus ad juftifi-

cationem neceffariis inter eas reponit fidem in

ia

Chriftum : ;Difpozuztur autem ad ipfam juflü-

; n

Tiam ... credentes veva efe: que divinitus vevela-

P m

za 9 proimiffa funt , atque illud inprimis à Deo u-

lo

Jlificari impium per gratiam ejus per vedemptiouem,

Myeri

qua ef in Chrifio Jeju.... De bac dilpofitione

gtb

feviptum eff: accedentem ad Deutn opovtet cvedere ,

r

quia ef] , €g quód inguirentibus fe vemunevator fit.

L.ot

Item C. 9. fic ait: C "dpoflolus dicit 3uflificavi

Il s ü;*

bominem per fidem 69 gvatis , ea verba in eo Jenfa

ii

sntelligenda [unt , quem perpetuus Ecclefie Catboli-

Yi

L2

ce conenfus tenuit €g. expvejfit ; ut [c. per fidem ideà

&C

jufificari dicamuy , quia fides efl. bumane Jalutis

uitium y fundamentum 88 vadix omnis juflficatio-

P

qis 5 fime qua impoffibile eff placere Deo.

Prob.

3. p. Iunoc. XL damnavit hanc propof. 64. "d-

?T

Jolutionis capax eff bomo , quantumvis laboret igno-

Ef D

vantiá myfleriorum fidei , €g etiamfi per negligen-

W (W'

giam etiamn culpabilem mefciat. amyflerium Ss. "Tvini-

T

£atis Q9 Jucavnationis D. N. J3.C. Ex hac autem

) i

condemnatione fequitur , non tantüm illiciram

u

fed invalidam effe abfolutionem talis ignorantis;

jl

quia declaratur ille zzcepax , qualis non dicitur

quis propter folam culpam contra preceptum

m* ?!W'

corm-

n

70

$66

Dz Fipz.

Commiffam ; eóquód , fi aliàs ferió doleret de

;lffdlï)f l,

Culpa cum propofito implendi praeceprum,

fento

tantum

Jam efTet capax abfolutionis.

s. V. d. ad prob. m. p.

Ad augorifarem Ay

tar n

"tbanafii Y«. eà probari etiam neceffitatem fi-

QU

dei explicitee de judicio univerfáli ac refürrectio-

m

ne corporum, & confequenter nimium; cüm

Ti

& illi articuli cum aliis ibidem contineantur,

k

Itaque dicendus eft tantüm velle , quód falvus

ts

fanmur

efle nequeat, qui heec myfteria culpabiliter igno-

rat, negat, aut ne implicité quidem füb con-

at

ceptu generico credit. De .. /Zuguf?izo nifi quis

e0rür

potiüs fateri.velir eum hic nobis effe contra-

wO

rium , quemadmodum jam in &íione 1ma il-

Tem,

QOnde

lum ad partem adverfam quantumvis à paucif-

fimis admiffam propendere

imus ; dici po-

pril

teft ad rzum textum , per fidem Chrifti hic in-

iy

telligi ejus merita, uti ex adjuncto de Sacra-

Eur

mento fànguinis & ipfo fenfü patet : ad 2dum,

j

indicari neceffitatem fidei ex pracepto pro illis,

tm,

qui audire poffüunt Evangelium , ficut Corne-

ü

Ti

lius Centurio , ad quem Petrus non ad fidem

finli

duntaxat fed & ad baptifmum conferendum

Glln

miffus .erat.

Preeterea eundem Centurionem

Tin

anté fuiffe ju(tificatum , quàm Chriftum expli-

V

cité crederet , fatis declarat ipfe Aug. L. 4. de

T«

bapt. C.21. fcribens: Effe cepevat S'uffitia Cor-

LE

nelü pris, quàm ipfé e[[et im plebe Chviftana ;

"l

À

quod idem colligitur ex (criptura, càm de illo

T

Petrus AGt. 10. v. 34. dixerit : 77 veritate com-

v 1

peri , quia uon efl. acceptov pev[onarum Deus , fed

"

44 ommi geute , qui timet eum e9 operatur 3u[litiam,

D

(CCCo

-

Dzs FIi)E.

267

od

acceptus eft illi. — .4d 3tium dici poteft, ex argu-

K

mento , quod S. Do&or ibi tractat , hec duo

tantüm haberi; r. Neminem adultorum libe-

Ti ]

rari nifi per fidem eorum , quae Chriftus do-

j

cuit , non autem per fidem in Chriftum , aut

fa.

omniam eorum , qua continer Evangelium;

umj a

fiquidem & hoc ipfi adverfarii fatentur, & ver-

(

ba Auguftini in rigore fumi nequeunt, cüm

od d

aliàs nec falvari poffet , qui per illuftrationem

iferim

tantüm divinam acciperet fidem Chrifti ; quia

(bas

addit; cüm fides ex auditu fit.. Jam veró & fides

n qi

eorum , que nos neceflaria media dicimus, po-

- C0ntt

teft dici fides Chrifti fecundüm fenfüm prio-

1l

rem.

2. Neminem conqueri poffe de Deo; fi

| paucïïl

condemnetur propter originalem labem, àquá

dii p

per illam Chrifti fidem & amorem amicitiee in-

i hicin

de profectum purgatus fuiffet , fi audiviffet

gt

Evangelii predicationem; ficut nec parvuli in-

d

juíté à Deo condemnantur ob originale pecca-

p

tum, àquo liberati fuiffent, fi accepiffent pra-

Cort

tiam baptifmi.

Neutrum veró horum oftendit

1d fld.*?

explicitam in Chriftum fidem effe medium ne-

vt

ceífarium in reipfa. .. 7Jomam etiam nobiles

Ua

Thomifte apud Suar. & Layrn. noftris partibus

vendicant, tumob teftimonium ejus nurm. 145.

Tulsl

l4

recitarum , tum ob aliud p. 5. q. 69.a. 4.ad 2. ubi

Íif,

ait: 7Zute Paprifum Corneltus €9. alià fimiles con-

Lj

lj

Jéquuntur. gratiam $9 virtutes per fidem Clhviftt $

"

Qua-

^

)

defidevium baptifini implicità vel explicité.

re, quia etiam locis objeétis utitur folüm voce

iil mg

W

ztuentur , poreft ibi intelligi de neceffitate, non

j

eft,

l

;

/

/

ii

7

ii

M

medii , fed præcegti: qui fenfüs ftare pot

icet

BR

od

568

Dz FI/DE.

licet ibidem addat homini, qui ex fua parte

lg

omnia preftaret per extraordinariam illuftra-

nem f

tionem vel fübmiflum praedicatorem inferen-

p

dam efle fidem Chrifti ; quia fentire potuit hanc

y. B

liberalem Dei providentiam locum habere in

ferri

neceffariis neceffitate primarià precepti.

a

Tünr

- "4d prob. 2d. part. 3c D. .. Qui non credit

in Chriftum nec füb conceptu generico nec füb

luety

linca

fpecifico C. qui quidem non füb conceptu fpe-

cifico, fed ramen füb generico credit, fubd. eft

fis k

extra hanc Ecclefiam externé & apparenter C.

dir

interné, re ipsà & quoad ftatum anime N.

ipmot

dd

Loquitur autem Conc. Lateranenfe tantüm de

€o, qui nequidem interné & quoad animze fta-

Ire,

tum eft intra Ecclefiam ; aliàs nec falus obrtineri

R

poffet per baptifinum flaminis aut fanguinis.

T0n

Tridentinum veró cüm in utroque loco textum

dem

S. Pauli ad Hebr. C. 11. tanquam rationem af-

al )

ferti adducat, hoc ipfo oftendit, f& cauté acftu-

fe i

diosé preefcindere à neceffitate fidei Chrifti ex-

docew

plicite, ne noftre fententize prejudicium fer-

in

dí

Ql

ret, cüm eo ex textu fola explicita fides Dei &

Remunueratoris neceffaria declaretur. Praterea

q

if

&i

1710loco Tridentinum non agit tantüm denecef-

fariis necetfitate medii, fed de communi ac ordi-

Vs

nario modo fe preparandi ad juítificationem;

y

alioqui neceffitate medii etiam requireretur, fi-

If

;

d

dem concipere ex auditu, timere juftitiam Dei,

aliásque ex ordine actiones elicere, quae ibidem

i

ü

recenfentur: In 2do autem primarió duntaxat

decernit fidei divine in genere neceffiratem &

&

gratuitatem , non nifi fecundarió autem intel-

D

telli-

Dr Fipx.

269

ia p

ligi poteft de fide in Chriftum, ob connexio-

ii

nem fcilicet cum precedente capite , ubi de ba-

if

ptifmo mentio facta fuit., 724 Prob. 3:ie part.

X hr

E. Ex damnatione illius propofitionis nihil in-

ngbere j

ferri pofle contra thefin noftram ; z. quia etfi

j

ex ea probareturabíolura neceflitas notitize ho-

o

rum myfteriorum ad abfolutionem, non pro-

od

baretur tamen necefliras ad contritionem atque

J

u

hinc ad falutem: 2. Quia pars 1ma propofitio-

ia

nis loquitur illimitaté, & intellipi etiam porteft

TenIt

de ignorantia Dei Remuneratoris; 2da apit de

m N

ignorantia culpabili: unde quidem utraque re-

Drüm

été damnata eít, fine noxatamen fententize no-

ime)

flre, qua neutrum afferit: 3. Quia damnatio

d

evincit rantüm incapacitatem abfolutionislicitee ,

Eu

non autem valide in fübjecto inculpabiliter qui-

T

dem ignorante hec myfteria, fed reliqua tamen

j

ad Peenitentie Sacramentum requifita precftan-

pb

te; unde & Carden. in Crifi ad hanc propof.

docet, Sacerdotem in cafü neceffitatis, & ubi

ml

3

inftructio myfteriorum fieri non poffet, teneri

abfolutionem dare füb conditione.

sb

Atque hinc

p

etiam /V. Seg. qu& ex eo non tenet, quia licité

dw»ü

abfolvi non poteft ejusmodi ignorans quantüm-

j

vis dolens & proponens implere preceptum,

gt

partim ob prefenrem Pontificis. declaratio-

2

nem, partim ob prohibitionem aliam ejus-

7) ]7

dem Innocentii, qui damnavit propofitionem

! ibfd&m

imam, quà afferebatur licit& agi poffe fecun-

j

düm fententiam probabilem, quando agitur

de valore Sacramenti, ubi contraria eft tutior &

i

abet.

] j

U

probabilis; quod in ?ræfenti cafu locum h:

151.

,,775.

270

Drz FIDE.

Chrft

151. JVec dicas Z1J.. Rationes & facta. puo-

& pre

nant contra pofitam affertionem. — Nam 1. Fi-

des in Chriftum mapis eftneceffaria in N. quàm

fempe

tüm f

in Veteri 'l'eftamento; item quàm aliorum ar-

ticulorum particularium: fed in V. T. fides im-

pl

qivets

plicita in Chriftum erat neceffarium medium;

& fides aliorum articulorum eft neceffaria ne-

1 dii

ceffirate praecepti: ergo in N. T. fides explici-

príto

cita Chrifti eft neceffaria, & quidem neceffita-

Teneti

te medii.

Corf. Quia in N. T. Incarnationis

pict

erpli

myfterium adeó claré & univerfim eft revela-

fiti e

tum, & fides de eo inculcara, ut; quantum eft

tigus

ex parte Dei, omnibus & fingulis innotefcat;

car

adeóque vincibiliter ignorari nequeat ; aut fiin-

tlf

vincibiliter ignoretur, id non Deo, fed homini-

bus fit imputandum: ergo convenientiffimum

[

t

eft, ut ab omnibus explicité credatur. — 2. Pla-

né conveniens eft, ut nemo fàlvetur, nifi qui

lum

credit Autorem & Viam fáalutis: (ed hic eft Chri-

fe gt

ftus: ergo.

3. Cornelius licét ex d.f: jam ju-

l ne

m

flificatus, miflo tamen etiam per miraculum Pé-

tro edoctus eft myfterium Redemptionis Chri-

U

(

fti: quin & Patrum in V. T. juftificatorum nul-

lus absque fide in Chriftum confecütus effscter-

v

di&'ea

nam falutem, in quam rem iis in limbo deten-

tis revelatio Meffize facta fuit à Prophetis & Da-

0b

(ene

triarchis. . Ergo ad falutem faltem fides expli-

cita Chrifti eft medium neceffarium.

t

Ii(me

&. V. Aff. A xim. D. p. 1. M. Fides in

li, I

Chriftum in N. T. magis eít neceffaria neceffi-

Y

tate precepti quàm in Veteri C. magis neceffa-

ria neceffitate medii IN. Etiam 2.D. Fides in

Qu

Chri-

?

E

Dz Fipk.

271

Qu

:

Chriftum mapis neceffaria eft nece[ïitäte eddem

Aff ].

j

& precepti quàm fides aliorum articulorum ,.

INg

nempe neceflitate precepti primarià, cüm alio-

iU

rum fides fit tantüm neceffaria neceffitate prae-

.fis

cepti fecundarià C. mapis neceffaria neceffitate

Til

diversà & medii N. — 24 Cosf. 7:.4 Sub (imi--

duri

li diftinétione JV. Cozf. Ex clariffima etiam pro-

pl

pofitione myfterii folüm fequitur, quód omnes

titslie

teneantur füb precepto illud credere fide ex-

at

plicità & perfectà; non autem quód fides illius

[ n

explicita fit medium neceffarium : cüm fi necef-

"

antund

faria effet ex natura rei, debuiffet etiam An-

tiquis proponi; quód autem nec ex natura rei

notel

ai li

nec ex ordinatione divina etiam nunc fit medium

|bhom:

neceffarium, füprà oftenfüm eft. — Falfum prae-

xf

ii

"1

terea eft, quód adeó univerfim Incarnationis

y

,L

Aik

myfterium poft Chriíti adventum fuerit reve-

atum, ut omnes & finguli ; qui illud inter gen-

T g

lt

tes eriam nonnifi ab aliquot feeculis cognirasan-

tea nefciérunt, vincibiliter ienorárint: quamvis

m

jun?:

enim illi ob peccata füa actualia neglectámque

j O

eorum faciendorum, que quanrtum in ipfis

erat, facere poterant ac debuerant, jufto Dei

m

elatt

judicio preedicationem Evanpelii forté non au-

diverint; eequé parüm tamen illi damnati fünt

p d

ob hanc ignorantiam & fidei in Chriftur eli-

asll

ciendae omifficeem, ac ob non obfervaras alias

" gxp]ï'

Leges Chriftianas, quas unà cum predica-

tione Evangelii fuiffent. do&ti.

"d ad. D.

fis!

1". p. M. Plané conveniens eft, ut nemo fal-

vetur, nifi qui credit autorem primarium &

ld

qui eft caufa phyfica & principalis falutis C. n

»

h

[

fi

(

;

272

DE FipE

etm f

fi qui credit autorem fecundarium & qui eft

Patrüm

caufa folàüm moralis /u/Z. nifi qui credit eum

dünc a

faltem impliciré C. explicité N. — Similem di-

ftinctionem etiam applica 2dee parti; & C.m. /V.

fari p

^

^

Cojf. . Convenientiee hujus ratio nihilaliud exi-

Ij

tl

git , quàm quód fides in Chriftum explicira fit

neceflaria necefTitate praecepti primarià; loquen-

betat

do enim de neceffitate medii utique mifericor-

pettie

die & bonirati divine convenientius eít, ut

foliitu

Jtetis

non exigat aliquid tanquam neceffarium me-

dium ad falutém, quod ex natura rei ad illam

nimï [

non requiritur.

"d 31. . IN. Coyf. De Cor-

C

fidei

|

nelio autem norandum , rationem mitrendi ad

eum Petri fufficientiffimam fuiffe, ur is etiam

quip

lsax

crederet neceffaria neceffitate. precepti ac

K Q

baptizaretur, utpote ad que tenebatur, aliàs

laboraturus ignorantià vincibili & omiffione cul-

abili.

NT

Non enim Deus vult, ut homines tan-

tüm habeant neceffaria media, fed capiant etiam

I

neceffaria neceffitate preecepti, fi occafio illo-

rum fit, qualis fuit illi Centurioni in Judea &

üt n

lm

inter Judaeos viventi. Adde hanc revelationem

f a

d

& miflionem non fuiffe factam propter unum

Cornelium, fed propteruniverfàs gentes Eccle-

n

Vet

fize Chrifti adjungendas, ad inftructionem Pe-

tri, exemplum converfionis, aliósque fimilesfi-

fün

fil

nes.

Caufà necdum concefIze beatitudinis Pa-

tribus in limbo detentis propria heec erat, quód

Til

Gtti

non deceret, ullum redemprum ante Redem-

Obn(

prorem ipfüm capere redemptionis mercedem,

i

& membra beari ante Capur ceeleítis. curie

Qu

Chriftum: preterquam quód ratio affignata

etiani

u

-

Ds FIDE.;

275

&i

etiam non teneat eX eo capite; quàd fides illa

ctedi t

Patrum in limbo fuiffer extra flatrum vie, &

ml

hinc ad confequendam

faria per modum rneriti.

gloriam minimé ge;e(l

&

TET

152. Obforva. Oftenfa ha&tenus. affertionis

noftre probabilitas in praxi minimé obeffe de-

;'xptiicir;-:'

l

bet aut fidelium in addifcendis his articulis dili-

Tülen

gentie aut Paflorum in iis docendis cure ac

iU5 d

folicitudini. Cüm enimthefis noftra probabi-

litatis limites non excedat , ac praterea ex una-

ärizu

&i

nimi omnium fententia gravis fit obligatio prae-

B

cepti; poft promuleatum Evangelium notitiam

jtrendà

fidei habendi iftorum myfteriorum, à neutris

r

quidpiam omittendum eft ,. ex cujus defectu fà-

cepti

lus ant propria aut aliena in periculum incurre-

re queat.

tür, d

.iïxpn?fi

QuaznzsIL Quenam uece[faió c*rezfemïa fint ue«

mynau

1àf

ceffitate pracepti ?

v

.153. JVota. Fides refpectu materize dividi-

(

tur in fidem fpeculabilium & fidem operabi-

lariotd

lium; quatenus nempe, quze fide tenere opor-

tet, alia per fe ae imtnediarté tantüm notitiam

r uf

u

ipfam myíteriorum rarione íui poftulant, alia

veró propter operationem vel vitam recté in-

oxta

4

I

j

J

i

ftituendam cognofci debent.

Quamvis veró

i

j

falrem quoad poftrema quadam fcientia natu-

ralis fatis effe videatur, fides ramen tum tanquatn

u

J

certior tum tanquam errori non equé ac ratio

obnoxia defideratur àlege, qua, quod commu-

d

niter neceffarium eft, attendit ac providet ; at-

T

que hinc pracipit fidem üàr multis per fe necef-

aiüggäl)

fa.riam

[

&

DE FIDE/.

274

fariam in fe preefenti. Jam veró convenit—intef D

omnes, ex gravi precepto obligari omnes ad

videty

credenda, quorum fides eft medium neceffa-

ts Y

rium, atquehinc etiam oportere credi ex parte

Dei, eum effe Creatorem omnium, Finemul-

lo;q

vis

timum füpernaturalem , autorem juftitiee & re-

Qpis

miífionis peccatorum ; Legislatorem ac pre-

W

miatorem eequé & vindicem: ex parte creatura

TC OR

autem anirnam effe immortalem, gratiam necef-

f ff

fariam , peccatum offenfam Dei. Nec minüs

fs

exploratum eft apud omnes poft Evangelii

difcen

promulgationem íüb pravi oblipatione pre-

edec

ceptam effe fidem explicitam Incarnationis &

&io, (

Ss. Trinitatis , uti ex hactenus dictis manifefté

h Q

confítat. Que preterea füb fidei praeceprum

qunag

cadant, uberiüs in 'Theologia Mor. exponi-

ftni.

tur; unde breviter duntaxat.

I |

154. R. 7. Quoad fpeculabilia quilibet adul-

itoy

tus ex gravi oblipatione preecepti tenetur expli-

| d

cité noffe & credere omnes articulos fymboli

| nimqu(

Apoftolorum , fàlrem quoad fübftantiam. — Ità

communis cum S. T h. 2. 2. q. 2.a. 5. & feqq. ex

Mi

: long':u

CC. Agathenti, Braccharenü & Cabillonenfi

apud Suar. & Haun. atque ex uíü & rraditione

Vïmi'n(

Ti

Ecclefie non admittentis ad baptifnum , nec

abfolventis in Confeffione , nec fponfos bene-

berä

dicentis, nifi fymbolum fciant. Aa£io eft; quia

m

quàm explicita debeat effefides Chriftianorum,

Wi

certior regula non eft pree ea, quam Apoftoli tra-

Áifzi

diderunt; id quod etiam ex inductione myfte-

r

riorum patet , que fünt vel Divinitatis vel Chri-

fac'üä [

fti aut aliorum ; atque in fymbolo contin

€I'lt-lll.'.

Dl

Dixi:

m

Dz Fip&

Vetiir

275

omns:

Dixi: falem quoad fulftantiam. Nam'pon

on

m n

videtur effe obligatio (cíendi aliquas circümft

an-

diera

tias, V. g. quód paflio Chrifti contigerit füb Pi-

ia

lato ; quod refürrectio facta fit die tertià :quam-

liie

vis & ifla cürm aliis addifcenda fint.

2. Non eft

opus, habere conceptüm omnino diftin&tum

p

atque perfectam inrellipentiam , cujus nempe

j C[€HIU.*?

fommes

nec omnes capaces nec plerumque gnari fünts

fed fufficit conceptus aliquis rudis àc minüs per-

Vec m

fe&tus, qui ramen myflerium in fz proponat;

Dug:

difcernátque à rebus aliis. ^ Itaque non eft ne-

"T

ceffe dignofcere, quomodo futura fit refürre-

i

€tio, dummodo credatur; mortuos iterum fuüo

maniee

in corpore viéturos : neque opus eft fcire , in

r

, Gj

quonam proprié conflituatur fanctorum com-

munio ,. fed noffe fatis:eft, in colle&tione fide-

lium. intercedere communicationem quandam

j £

in operibus bonis, orationibus &e. 3. Neque

g d

datur obligatio verba omnia fymboli articulo-

'0?' Iï'mbE

rümque ordinem memorià tenendi,, fi modà

um

resipía ac veritas copnofcatur ; quanquam &

&i

Bj

longé utilius & rudibus praefertim maxime con-

veniens fir fymbolum verbatim continere me-

pra

moriá.

u ;

155.

3. 71. Quoad operabilia adultus quili-

for

bet fimil

iter tenetur fcire r. praecepta decalogis

Oeü; th

tum quia hzec quivis obfervare deber: tum quia

I)

(l 1f

principia tantüm peneralia legis naturalis non

U

T

füfficiunt five quoad Deum , five extra mate-

141

riam juftitiee, five quoad interna ; neque à plebe

d

facil* ad particulares materias & actus applicari

p

polunt: 2. precepta Ecclefie faltem illa; quaa

3

quem.

g.

276

Dz Fipr.

quemvis concernunt , ex eadem ratione: 3.Sa-

cramenta faltem eaquoad fübftantiam, que quis

[]

"J

füfcipere debet, qualia pro omnibus funt Bapri-

ímus, Penitentia , Euchariftia ; de quibus &

fruétum & neceffariam difpofitionem , ad ea

Jj&þ

ftt i

digne fufcipienda, fimul noffe oportet: 4. His

.adjunguntur communker notitia formande

Qu

Qf

.Crucis, & Orationis Dominice, tanquam ne-

.ceffaria ex preecepro ; quia licét Suarez neget

m À

formj

füfficienter conftare de precepto quoad poftre-

3num, turpiffima ramen & fors aliquando per

tiocin

accidens , faltem ratione fcandali , graviter pec-

iil

.caminofa effe poffer negligentia circa hoc ad-

t

fidede

difcendum & ignorantia. Sed de his vide alibi;

cüm ea quidam non ad fidei (ed religionis, ju-

d

ftitiee , alteriüsve virtutis preeceptum reducant.

lm

Qu

CAPU-T,.IIL

üm|

vamd

De Objecto formali Fidei.

ld

Qn&

B objecto materiali., quod fides cum aliis

tum a&tibus tum habitibus commune ha-

lia

A

tiuin

bet, ad objectum formale tanquam di-

ftin&ivum fidei faltem extrinfecum progreci-

&i

k&m

mur. Cum veró non tantüm circa mortivi hu-

jus effentiam f&d & circa exi(tentiam variee Au-

Vi5

(vee

torum opiniones natz fint; primó quidem, an

fides obje&tum formale habeat, examinabitur;

den

Aüïor

tum veró in fingularia ejus praedicata conftitu-

tiva inquiretur; ac denique modus , quo fidei

lt

l

a&tus motivum attingit; explanabitur.

ARTI-

Dz Fipr.

277

EM

ARTICULUS I.

quagi

1

nb

"du fides Divina babeat objettum formale *

qini

156.

]Ota. Cüm fuerint, qui ad omne obje-

&um formale exigerent , ut materali

, t

-u

fit intrinfecum , hoc autem divinc autoritati ;

formai

qua ccamuniüs affignatur tanquam fidei mo-

um

tivum, convenire nequeat univerfim; quidam

qu

cum Aureolo negárunt fidei divinae objectum

yi pl

formale congruere.

Quoniam tamen hàc ra-

vt

tiocinatione non prohibebatur à fide motivum

impulfivum aut aliquid extrinfecum ; quod in-

i gt

a hod

telle£tum ad affenfüm determinare poflit, & in

videz:

fide debeat , eóquód myfleria fidei per fe &im-

mediaté minimé .nota fint; hinc alii cum Gui-

3 ]

1

lielmo Parifienfi ftatuerunt determinativum hoc

v f

ex parte voluntatis , nempe fupremum Domi-

nium Dei ac mandatum, cui eft parenGum capti-

vando intelle&tum etiam renitente ratione:: alii

l

illud pofuerunt ex parte intelle£tüs, idque vel

s qn:

cum S$coto & Arragonio dixerunt habitum feu

lumen fidei , vel cum Cano & Bannez illuftra-

fu]

nqui

tionem Spiritüs Sancti, feu lumen fidei actuale;

eóquód hac ralia fint , quae ipfüm etiam intel-

Pfgüx

morht

lecum formaliter inclinent ad affenfüm. . Quam-

vis veró hec principia five ex parte volüntatis

n

":

i

fiveex parte intelle&tüs in produéctione fidei ad-

b

effe.non negentur ; quatenus tamen memorati

jtut

bi

Autores volunt per ejusmodi media füppleri

f

rationem objecti formalis, atque illis motivi fi-

q

dem ipfam falrem partialiter fpecificantis ratio-

nem

3

u

278

Dz Fipr.

nem tribuunt, adveríarios habent reliquos

ts

"T heologos fer& univeríos. |Cum quibus.

du

157. Dico l. A&us fidei divinz habet ob-

nf

.

iectum formale.

Pvob. Omnis affenfus intel-

gt

lectualis habet füuum obje&tum formale etiam ex

n

parre intelle£tüs : fed fides divina eft affenfus

meciny

intellectualis, üt ex d. num. 44. cum adverfariis

üzii

füpponimus :* ergo.

Teka CU

4Maj. conflat tum ex na-

tura affensüs intellectualis, qui eftinterior que-

d

dam aéctio, quà intellectus fibi fuadet vel fe con-

Qv

vincit circa aliquam veritatem ; quod fàné fieri

modur

nequit fine ratione aut motivo fuadente velcon-

"

vincente: tum ex natura intellectüs ,. qui fpe-

qurit

cificatur & movetur à vero , apparente vel per

Íntm

fe ipfum immediat? ac ex ipfawropofitione ter-

PU f

minorum, vel mediaté & in alio tanquam medio

fetdi

connexo ; ficut voluntas à bono.

Conf. Sicut

lQ

generatim fides innititur autorirate loquentis;

Tiqui

fic fides divina debet niti autoritate Dei reftan-

liber

tis; quod per fe quidem certum illuftratur ex

teledi

1. Joan. 5. v. 9. Sz zeffimonium bominum accipimus,

pj

teffmmonium Dei majus efl , h. e. i affentimur ob

l

reftimonium hominum , multó magis affentiri

W.

debemus ob teftimonium Dei.

Sed quo niti-

&

tur affenfusfidei, eftobjectum formale fidei;tum

lie

quia propter illud tanquam motivum proprium

actus affentitur intellectus : tum quia per illud

fre ;

tanquam per medium, in quo cogriofcitur my-

lyj

fterium, intellectus certificatur de veritate my-

Q (

flerii. Ergo.

Pïl

q

158. Dico 77, Nec poteftas aut juffio divi-

RI

na füb formalitate praccepti , nec imperium vo-

fEU l

lunta-

—

Dz Fipr.

279

feli

luntatis eft obje&um formale fidei. Pro?. -Qlia

QUs

objectum formale affensüs inrellectualis dicitur

i o

ratio feu medium objectivum, ex quo cognito

füs n

per ejus connexionem intelle&tus cognofcit ob-

: t

jectum materiale : fed tale nec eft juffio divina

( af

nec imperium voluntatis; tum quia illud fecun-

qretrs

düm fe fpectatum , hec veró de fe non eft con-

mam

nexa cum exiítentia myfterii: tum quia neutrum

norqe

deducit in myfterii cognitionem üt ratio obje-

lo

Civa, íed rantüm ür movens intelle£tum per

a

modum mediat? vel immediaté efficientis: er-

e vt

go.

Corf. Licét Deus precipiat actum fpei &

qiib

charitatis , ejusmodi tamen actus nequeunt elici

evelt

fine motivo füo proprio & diftincto; quia aliàs

(one té

actus fpei & charitatis preecepti forent effentiali -

mmd

ter diverfi ab iisdem non preceptis: ergoetiam

licét Deus precipiat aétum fidei , inde tamen

j *

Quer,

nequit carere motivo füo proprio ; fed debet

i dl

habere füum obje&um formale ex parte in-

(ranr

tellectüs.

Dixi: Suffo divina fub formalitate

precepti ; quia in eadem confiderari & inveni-

aj

Ym

ri poteft formalitas locutionis vel revelatio-

51

o

nis, füb qua ratione an motivum credendi

TUf

& obje&tum formiale fidei faltem inadaequatum

habeatur, in£. dicetur.

fldef;ïlli

yyi

159. Dico IIl. Lumen fidei five habituale

n i

-

five actuale non eft objectum formale fidei.

jur mf

Prob. Obje&£tum formale ex proximé dictis eft

g I

quid objectivum cognitum ab intelle&tu, & fic

per füam connexionem ducens in cognitionem

alterius : fed tale nec eft lumen fidei habituale

ff (ii

n

feu habitus ; quia hic habet fe tantüm ex parte

M

poten-

I

$4

P n

280

Dz Fip£

potenti& non autem objeécti , neque eft medium

fotmd

Cens; |

üt quod cognitum, cüm previé non cognofca-

tur à creden

ré 4

Ü

nec eft lumen fidei actuale feu

diqit

actus intellectüs & illuftratio aut actus volunta-

vis a

d o

tis & infpiratios quia & hi actus renent fe ex

parte potentiee aut füadent & movent moraliter

de nj

t

per propofitionem alicujus obje&i formalis;

confequenter ipfüm formale objectum minimé

m g

dici poffunt.

Couf. Si habitus vel actuale au-

k

xilium (fuppleret rationem motivi formalis, in-

( con

fans quilibet baptizatus cüm ad ufüm rationis

quate

tibu

pertingit, pofler credere quodlibet myfterium;

nullo docente aut proponente, effe à Deoreve-

TItOra

latum: neque ad hoc effet neceffaria pia affe-

m

€tio, fed motu quodam narurali raperetur in

pitr,

affenfüm ex ipfa terminorum apprehenfione;

htce

(uf.

quz plané abfurda fünt.

160. Objic. cont. vm. Fides juxta PP. eftca-

r

[onti

ca; rationem preevenit, captivat denique intel-

lectum : ergo caret omni motivo ex parte in-

bid

tellectüs.

Couf, I. Fidelis debet Deo credere

kdi

graris, & plus illi loquenti deferre , quàm ho-

ia

Téqur

tini :: fed neutrum faceret, fi pro actu fuo fi-

f

tir

dei haberet aut exigeret motivum: ergo. Com.

JI. Si fides noftra nitererur motivo intelle&tuali,

Düï

dii

fcilicet revelationi, periret inprimis maxima ejus

laudabilitas & meritum : deinde affentiremur

CreQ

myfílerüs per accidens ac mediaté ; mediante

eXP(

fcilicet revelatione: denique affentiremur magis

qi

revelationi quàm myfterio , juxta illud: propter

f

1

quod unumquodque tale , illud magis tale.

éctum

a

'C?IZf. 4IJ. Deus revelans nequit effe obje

for-

v

Dz Fipr.

28r

m

formale fidei; tum quia agit ficut magifter do-

QD

cens: tum quia objectum formale debet effe

hd

aliquid reale intrinfecum objecto cognito ; &

! Voliti-

vis feu virtus objecti materialis, quà intellectus

Jent &i

ad cognitionem movetur.

Ergo cum pro fi-

monit

de non aflignetur aliud motivum quàm Deus

formiy

revelans feu autoritas iliius loquentis ; vcarcbit

omni motivo.

D

n n

R. D. /4. Fideseft ceca, preevenit rationem

aäu;ïegu-

ff

$1

j

[

& conjuncta eft cum captivatione intellectás ;

j reripnis

quatenus excludit rationes humanas cum veri-

]l

ln

iW

tatibus revelatis non congruentes , aut rationi

J

naturali & humanze non innititur C. quatenus

modo quodam irrationali aut infano impetu ra-

pi g

erer

piur, & excludit autoritatem divinam , five

henit

hanc etiam rationem , quia Deus dixit N. —./4d

Conf. I. 9. IN. mis. inprimis enim Deo pratis

p du

credere oportet folim hoc fenfu , quód ad af-

fentiendum non exigamus motivum intellectua-

Qu im;ï

le à divino teftimonio & autoritate diftinétum ;

:

par(e [

Ts

j

nec aliam quafi cautionem & pignus fecuritatis

requiramus, quàm hoc: ipfe dixit: hoc autem

m

dl*

fenfu gratis credere , quód nullum plané mo-

tivum intelle&uale habeatur , impoffibile eft.

"

Je

Deinde veró Deo credimus firmi(fimeé, & licét

td

yna

divinum teftimonium nobis non fit evidens;

credimus tamen füper omniaac contra fenfüuum

qtam.

(

experientias rationésque ad fpeciem oppofitas;

Qs li

T 5

quà ratione cüm homini non credamus, plus

(an Deo loquenti deferimus. 42 Conf. 17. Ye.

np»

Pl

fides niteretur motivo intellectuali

D. ym.feq. Si

I$ t

adenti objectum , periret lau

dabi-

r

evidenter fü

litas

ff

p

2

282

Dz Fipr.

litas & meritum C. fi nitatur motivo tantüm ob-

fde ht

TOVedt

fcuré fuadenti , quale eft revelatio feu loquentis

Dei autoritas IN. . Càm affenfus intellectualis

POUS

non fit formaliter in fe laudabilis & meritorius

«dia

fed folàm in voluntatis imperio, in quo etiam

hns: f

vniial

folüm eft liber; hinc motivo evidenti prefente

locus non eft laudabilitati & merito, quia evi-

dnq

denria imperium voluntatis prevertit & per fe

L

rapit intelle&um ad affenfüm : ficut autem ad

trifec

d

praíentiam motivi inevidentis & obícuri non

rapitur intellectus, fic nec preripitur locus im-

Tehti

fteam

erio voluntatis; quod üt in fe ex füppofito

eft laudabile & meritorium ; ita utriusque de-

nmi

nominationem etiam affeníui intellectüs (eu fidei

f

L

à fe imperate impertitur. 744 fe4. 2d. &. IN. 1. f.

rüm

Per fe enim attingitur obje&um materiale licet

feta

non propteríe. 2.p. D. Affentiremur mediaté

n /

motive, h. e. propter motivum ab objecto ma-

Cr,

teriali diftinétum C. mediaté terminativé , quafi

por

nempse non formaliter expreísé ac directé affen-

q,

tiremur objecto materiali; fed tantüm virtuali-

arí

ter ac in alia materia contento N. 74 fe4. 3. D.

t

Magis affentiremur revelationi hoc fenfu , quód

p

illam attingamus per fe & propterfe C.alio fen-

t

fu, quíque excludat affenfum ipfüm objecto ma-

o

teriali preeberi N.. 44 Conf. /IJ. w. IN. /4l. cum

erg(

prob. INam faifüm eft 1mó , quód Deus fe ha-

b

beat in revelando üt magifter docens, cum ha-

Ql

bear fe üt teflis: falfüm eft 2dó, quód obje&tum

äppg

formale debeat effe obje&to cognito intrinfe-

W

cum; cüm enim intelle&tus etiam affentiri pof-

f

fit propter motivum extrinfecum , üt patet in

««

fide

-

Dz Fipr.

285

Yümd.

fide humana , & affenfüs ipfe ab hoc motivo

oquo

moveatur ac fpecificetur , ad objecti formalis

leChis

rationem füfficit , quód fit quid reale movens

]

ad affenfüm objecti, quale etiam eft Deus reve-

Q0 eni

lans : falfüm eft 3tió ; objectum formale effe

r

univerlaliter & proprié vim objecti materialis,

guaen

cüm opus non fit, ut objectum affirmarum mo-

if

veat phyficé ad füi cognitionem , fi aliud ex-

um d

trinfecum ad id movere poflit: unde nec dici

Quri t

debet , quód objectum creditum moveat per

OU

relationem rationis vel denominationem extrin-

üppo*fïm

fecam , fed quód Deus revelans ad cognitio-

queo

nem illius moveat ; de quo teflatur.

fenfid:

Objic. cout. 2d. Sola juffio divina vel impe-

Naj

rium voluntatis fineullo motivo intellectuali (üf-

al

ficit ad hoc, ut eliciatur a&tüs fidei: ergo. Pars

ml

1m. 4nt.prob. 1. Fides juxta Apoftolum 2. ad '

ii

Cor. 10. eft o/feguium Dei: (ed obfequium hoc

pro motivo habet dominium vel juflionemillius:

Vä.l C]W

n LU&U

ergo. 2. Ideo Deo credimus, quia Deus przci-

| a

cipit fibi credi: erpo fides eft aétus obedientiee;

"T

unde & Paulus ad Rom. 10. "Accepimus , inquit,

n

gratiam ad obedieudum fidei; ergo motivum in-

Jiole

telle&uale non exigit. 3. Deus dignus eft hoe

(o *

obíequio, ut ipfi credamus etiam improbabilia :

A m

ergo in ejus obfequium poreft eliciaffenfus nul-

j [ä ln

lo motivo innixus, 4 Preeipiente Deo mortem

Qf l

filii, voluntas Patris poteft illam velle; licét non

)

ln

appareat bona & amabilis: ergo & preecipiente

yr

"

Deo affeníüm de obje&to, poteft intelletus a(-

rnp*

fentiri, licét objectum non appateat verum &

ii

eredibile, —Pars 2d. prob. 1. Objectum formale

fidei

fit

—

284

Dr Fipz.

dem f

fidei eft, per quod intellectus ultimó determi-

natur ad affenfum: fed per imperium volunta-

eupo

formd

tis determinatur ultimó ad affenfüm: ergo. 2.

Voluntas poteít imperare affenfüm fidei firmio-

dipre

crede

rem , quàmimereatur pondus rationum ad affen-

füm impellentium ; üt patetex prop. 19. abIn-

fdü

[

noc. XI. damnata: ergo poteft etiam imperare

affenfum fidei, ubi nullum eft motivum pro

Jeir

affenfu; pruefertim: quia penes voluntatem eft,

mm

intelle£tum determinare ad alterum contradicto-

ltion

[ ac

riorum, ad que intellectus fe neutraliter haber.

y.L

3. A&tus imperans & imperatus pertinet ad ean-

dem virtutem: erpofiimperium voluntatis per-

etiam

p

tinet ad obedientiam, etiam actus imperatus;

Ícilicet fides ad eandem pertinebit, & nullumin-

Tation
