raculis clari; plurimi Martyres eandem doétri-

rtalit

Yi

nam fanguine profufo funt teílati; aliáque

ejusmodi füppetunt figna , ex quibus illi con-

Ti

trin

gregationi conciliatur fides & autoritas humana

"I

]

quidem , fed tamen longé major, quàm quee

Lt

alioqui hiftoricis probaritfimis tribuitur.

At-

ff Eäff

que de hac intelligenda fünt , num. pr. obfer-

vata.

Divina eft, que Ecclefie debetur pro-

sl

Yet

pter affiffentiam Spiritüs Sancti fpecialem illi

promiffam , ac infallibilitatem in proponendis

xl

myfleriis fidei ; que utraque nobis conftat ex

i

verbo Dei feu revelatione divina, ütloco pro-

rij*

uo[&üu

prio exponetur.

Porro de hac autoritate prae-

cipueé verfàtur quaftio, quam diverfis refpon-

n

fionibus breviter abíolvemus.

220. &. J. Fides proprié ac creditivé fum-

pta non refolvitur ultimató in autoritatem Ec-

"

clefxæ.

fs

DE FEipE.

398

clefig.

Prob. Ultima refolutio fidei proprié

dimy

Girealir

fumpte nequit fieri, nifi in motivum actui fi-

dei intrinfecum, üt patet ex nuper dictis: fed

2l

tf

autoritas Ecclefize feu definitio ac propofitio

fiat

ejusdem, etiam üt habentis affiftentiam Spiri-

fe

tüs Sancti, non eít motivum fidei intrinfecumj

(s in

M

cüm non fit moraliter verbum Dei aut revelatio

diy

reflexa de directa revelatione, fed folàüm pro-

n

| lïä

pofitio &applicatio externa infallibilis revelattio-

| df

iDio;]

nis divine, prout etiam fuprà notatum fuit j

eoquód Deus Ecclefie aliquid definienti aut

qi v

fieti

credendum proponenti nec revelet novam veri-

tatem aut priüs jam revelatam recéns aperi«

& fda

at, necilli precipiat, ut ejusmodi revelatio-

tefi

il lo

nem nomine Dei proponat; fed folàm illi atfi-

flat, ne in revelationis olim factze feníü vero

iim|

*

defignando , aut controveríiam decidendo, aut

N

AR

d

particulari univerfalem applicando erret: ergo.

Cosrf. Si fides ultimó refolveretur in Ecclefie

irlis

auroritatem divinam, reíolutio heec committe-

W af

ret vitiofum circulum & foret petitio principii:

:pum C

nam interroganti: quate credis hoc imnyfteri-

um

um? deberes primó reponere :

quia Deus

lil

revelavit; urgenri: quare credis hoc Deumre-

Titn

veláffe?. fecundó refponderes : quia Ecclefia ,

| Qs

cui infallibiliter affiftit Spiritus Sanctus , hoc

credendum proponit ; ulterius inftanti: quare

| Ecclä

credis Ecclefize affiftere Spiritum Sanétum? di-

fïïüm

cere oporteret: quia hoc Deus in Scripturisre-

liil

Wta.

velavit. Hee veró Scriprurae üt Canonice cüm

!

QUE

deberent credi propter propofitionem Ecclefie

| W

vi-

füb SpiritüsS. afiï&en;ia ; iftaaurem affiftentia

cif-

-Wï A

Drz FIISE.

399

proy

ciffim propter Scripturas; manifeftum eft fieri

?.-&Tl

circulum vitiofum & principii petitionem.

221. K, /7. Fides directivé fampta poteft .

D

Qpoit

refolvi in autoritatem Ecclefie, non tamen ul-

D

timató. .Pro/. rm. p. Quia, üt ex alibi dicen-

UT

dis interim füuppono, certum eít, Ecclefiam

eydu

effe regulam extrinfecam infallibirer proponen-

tem, quz fint vel non fint à Deo revelara; un-

ümr

i

de fequitur, quidquid illa proponit üt dictum

ff rül

à Deo;hoc ipfo effe füfficienter credibile , adeó-

en at

que voluntatem non folüm prudenter poffe ,

mwe

fed etiam debere affenfum fidei imperare: ergo

& fides directivé fümpta in Ecclefia autoritatem

apcï';

fehti

refolvi poteft.

Prob. 2d. p. Quia fi dicas te

ili ff

ideo hoc vel illud credere velle , quia Ecclefia

Q vel

ipfum à Deo di&tum effe teflatur, atque üt tale

HO)]

credendum proponit; redit quaftio, cur cre-

[ &

das aut unde fcias, Ecclefiam id teftantem non

]u

errare? Huic veró quieftioni non facies fatis ,

t

nifi afferendo rationes alias, qua intelle£tum

J

tuum convincant, ur judices aut credas , Eccle-

ii

]lv

Tetl

fiam non po/le errare; unde conftar refolutio- .

jj

7

nem illam non effe ultimam.

Que porró he

J

rationes fint, ubi de Ecclefia tanquam fidei re-

(

r,:)

jlj

gula loquemur, exponetur. -

ln

^

222

— t

x. /1]. Refolutio fidei in autoritatem

(

Ecclefie , fpectatà pracisó affensüs fidei naturà

n) dl

fecundüm fe, non eft abfoluté neceffaria. Pro/.

J [

Ad eliciendam fidem alicujus myfterii nullus ex

z n

parte credentis actus requiritur,qui neceffarió i-

tatur autoritate Ecclefiz, revelationem à Deo fa-

Ü

&t

lis, quo

j

ctam prqponentis ; quia hicactus effet ta

-

0

judi-

n

400

DE FipE

judicamus revelationem effe fa&tam , vel quo ju-

hts o

dicamus eam effe credibilem: fed inprimis neu-

munoy

ter pree altero defignari poteft; deindefi etiam

Toer

alteruter vel uterque neceffarius afferatur, affe-

&t ol

ritur falfüm; cüm ex fuprà probatis revelatio

nifidts

privata ad fidem fufficiat: ergo.

Couf. Quid-

itipmo

quid ad fidem ex ejus natura fecundüm fe fpe-

qusdn

éara requiritur, fine eo nullusfidei affenfus cir-

AURCdDS

1

ca quamcunp; veriratem haberi poteft : feddatur

püton

aliqua veritas , cujus affen(us poteft haberi inde-

füt D

pendenter ab Ecclefiae proponentis autoritate,

imó dependenter ab ea haberi nequit ; nempe

hac veritas: Ecclefia eft infallibilis fidei regula;

fut

utpore qua à Deo eft revelata; & tamen ab

ipía Ecclefia gentili ad fidem convertendo pro-

Dl

b

poni nequit; cum is ad judicandum hanc ve-

l

ritatem effe credibilem & credendam nequeat

ex autoritate Ecclefiae de fe id dicentis moveri:

i W

Tlm

ergo.

(

Ws

Q

DISPUTATIO III.

Ti

1

LÀ

De AGu Fidei.

lr n

U

CAPDT.L

QU

De actibur Fidem precedentibus.

ünd

Cl'&uöï

Atura ordinem fectamur, dum previas

em

ad fidem diípofitiones five ad intellectum

N

RRR

five ad voluntatem (pectantes explicatio-

Jrett

U&;h

niipfüm fidei aétum concernenti , preemittimus.

W

Is enim cümliber (it, neque tamen , utpote par-

Q

NU

tus porentia neceflariee , rationem libertatis for-

N

)

malem nancifci queat ; habet id cum aliis actioni-

us

T.

Dz Fipxr.

i

4o0r

lquje

fDl

bus potentiarum voluntati fübje&arum com.

( etim

mune, utà voluntate imperante libera dicartür

liber.

Preeterea quoniam intelle&tus nequidem

i d

w

ex voluntatis imperio poteft affentiri objecto,

E

nifi üt vero, neque voluntas etiam ferri poreft

in ignotum ; necefle quoque eft . cognitiones

i fp;-

níisct

quasdam non actui duntaxat fidei, íed & vo-

luntatis imperio prelucere.

De his itaque co-

fedünr

eri i

gnitionibus primó, tum de pia affectione dpe-

tur anté, quàm ad fidem ipfam accedatur.

Ontt

j n

ABDICULUS 4

irem

1

Que &9 quales cognitiones previà ad fidei athum

(men à

vequirautur ?

lo pro

223. NTOra. Ordo a&tuum ,. qui in fide eli-

aX W

cienda communiter interveniunt, hic

neqU.ï"l

od

üt plurimüm affignatur.

1. Proponitur my-

fterium , revelatio de myflerio, & motiva cre-

dibilitatis, feu rationes de exiftentia revelatio-

nis circa propofitum myfterium. 2. Hzec mo-

tiva ponderantur & examinantur.

3. Indeori-

tur notitia de exiflentia revelationis.

4. Hanc

fequitur cognitio reflexa tum de credibilitate,

! J*'

tum de credenditate mylterii.

$. Cognità hàc

credendi honeftate & obligatione voluntas ad fi-

g

m

dem afficitur, imperátque inrelle&tui affenfum

preíftandum.

6. Confequitur actus , quo in-

j

telle£tus credit, h. e. veritati revelate affenti-

jtmo

tur cum firmitate appretiativé fümma propter

p

autoritatem & revelationem divinam. . Hoc ex

r

ordinebinos duntaxatactus, cognitionem nem-

l&iom-

pe de exiftentia revelationis , ac de credibilira-

j

C

ie

—

D Fipr.

4072 x

j

endent

te & credenditate myfterii , hic examinamus;

vum a

de quibus 172 queftio eft: An ejusmodi co-

lts i

gnitiones fint apprehenfiones tantüm ,- an veró

W.

mum vocari folet directum

judicia, quorum pri

cems [

& fpeculativum de r

evelationis exiftentia, al-

at

feu dictans ho-

rerum reflexum & practicum ;

&t 0

neflé ac prudenter credi poffe ac debere my-

asl

flerium ob revelationem? 2da; an hec judicia

frmiter

füfficiat effe probabilia , an veró requirantur

Q hd

certa, aut etiam evidentia? Ad utramque re-

(iaum

rtim quia controverfia

fpondebitur breviter, pa

tl

prim

a minoris momenti

videtur, partimjquia

altera

uj

five de probabilitate, five de evidentia in

deüm|

priore difputatione quoad preecipuas difficulta-

Á m

tes jam aoitatafuit. — ltaque

fum flde

24. Di

to J. Cognitiones ad

affenfüm fidei

""

Prob.

bb

infufze pre

ambule debent effe judicia.

d r

t de pun&to philofophico ; utrüm

Quidquid fi

d e

ad omnem affectum

efficacem deliberatum pre&-

r

in quo communis cum

requiratur judicium ,

R eert

Suarez tenet affirmativam ; p

robabiliüs faltem

lts

ad affenfüm fidei divimze ejüsque praeviam atie-

t

&ionem videtur effe neceffarium judicium pr&-

m.üm:

ambulum; ergo. .4nt.prob. 1. Quia juxta ad-

Qu

verfàrios non

fufficit apprehenfio neutra ac in-

nexiftentiz revelatio-

]5&0

differens exiftentize vel no

m

dibiliratis; fed requi-

nis, credibilitatis velincre

if

ritar apprehenfio evidente

r íuafiva.

tqui

henfio non tantüm e

ft judicium

T

eju

smodi appre

t

virtuale ;

hoc fenfü, quód de fe fu

ndare poffet

G

hr

judicium ; ü

titerum adverfarii ftatuunt ;

l

neceffarió etiam generat ju

dicium formale , cüm

evi-

|

:;

DE FIISE.*

[e)

Tüntmy

evidenter propofità per apprehenfionem füafi-

m

vam exiflentià revelationis & myfterii credibi-

Y

; ii

litate, intelle&tus ad utriusque affenfum rapiatur:

ergo. 2. Quia, ut habearur tam actus fidei

um

eni, t

certus füper omnia, quàm voluntas moveatur

Cs

ad volendum firmiffimé affentiri, debet adeffe

certa cognitio & de revelarionis exiftlentia, &

beretr

ec j

de credibilitate, àt moxdicetur, cui intellectus

firmiter adhaereat: fed hujusmodi certitudo ne-

quna

quit haberi per meram apprehenfionem & ju-

nger

mroverii;

dicium virtuale in fenfü diéto ; cüm per id in-

tellectus objecto non adhereat; ergo.

r

identi

225. Dico L. Requiritur & fufhcit, ut ju-

dicium fpeculativum actui fidei infufze previum

[fcul

fit moraliter certum. — Proj. 1m. p. Ad affen-

j

fum fidei infufz non fufficit notitia folüm pro-

fom

h il

i

babilis de exiftentia revelationis , üt patet ex

)JU[H

dictis num. 72.: ergo requiritur notitia certa.

Sed certitudo omnium minima eít in judicio

m

J

s du

moraliter certo: ergo faltem judicium morali-

ter certum prarequiritur.

Conf. Aflenfus in-

]sl

I J i

1afm d

nixus revelationi folüm probabiliter cognitee vel

habet certitudinem adhafivam , vel non ? Si

r

Imum; ergo imprudens eft ac temerarius , fi-

Ua

quidem aflentiatur cum omnimoda firmitate ob-

Ó «t

jecto ob motivum probabiliter duntaxat no-

e;:,ll'ü'

equ

tum: fi 2dum; ergo non eft affen(üs fidei in-

fu(te, quae ex natura füa adheefionem fummam

M

T

exipgit,

Prob. 2d. p. Ex una parte evidentia

ftricta & proprié ralis paílim à fidelibus non ha-

] POI

j

betur de exiflentia revelationis , üt num. 114.

lt;f

probatum eft; ex alteraautem incredulitas Hae-

k ) u)

Cca2

fetie

q

Dz Fipr.

404

reticorum fündatur in eo principio, quód no-

qu 2

"

tiqud r

lint credere; & credi poffe negent, nifi evi--

0. D

dentia de revelatione adfit, üt ex eorum erro-

.

titndomo

re de.fpiritu privato liquet

.

erpo evidentia

uY

vt

Mv i

eiusmodi neceffaria non eft, fed.certitudo mo-

ralis de revelatione exiftente fufficit. — Corf. Per

p ran

Q

certitudinem memoratam excluditur formido ac

prdiom

dubium prudens de revelationis exiftentia, &

(io n

voluntas fatis habet fundamenti, ut prudenter

t Tequi

imperet affenfüm divinz locutioni conformem:

ergo füfficit ad fidei infufze affenfum, h. e. ad

|mpn

-

hm ft

prudent

em & firmiffimum.

226. Dico I1]. Prerequiritur etiam

judiciurh

us

Tten fni

racticum mora

liter faltem certum : quin &

f Prob.

Ym 10j

hoc abfoluté loquendo fufficere pote

| n qua

um.p. Ad fidem infufam prærequiritura

liquod

.

! rb

J

udicium practicum prudentis credibilitatis;

ia

tum qu

ia affenfus fidei, utpote prudens, pr&-

Qmnjty

requirit j

udicium practicum prudemiæ: tum

Qrüm;

debet praecedere imperium volunta-

quia fidei

tierr

tis, üt Art. feq.

oftendetur, cui certé non mi-

nüs ac aliis voluntatis a

&ibus fecundàm di&tain

Irnem

NE l

Tr. de A&. hum. pralucere debet dictamen cer-

tum. Sed non füfficit judicium dunraxat pre-

m'm D

Xüm e

babile, àt ex num. przc. apert

& colligitur; er-

Ss. C. 2. Quis

117 )

po. Conf.S. Aug. L. de preedeft.

enim , inquit, mom videat , pri

u$ effe cogitare,

deff,

t

quàm credere *

INullus quippe cve

dit aliquid, nifi

e[fe credendum. Sed cogitare etie

nj

pris cogitaverit

credendum eft judicium practic

um, &quidem

lt

moraliter falrem certum ; cüm

S, Aug. ib. di-

Bd

cat , illud cogitare effe ex gratia Dei; juxta il-

Lfïf p(

Dz Fipr

405

quis

lud 2. ad Cor. 3. /Voz fumus fufficientes , cogz'iarg

£

TL

aliquid ex uobis, [ed fufficientia noflra eft ex Deoz

um d

ergo.

Prob. zd. p. Si non fufficere poffet cer-

-

) evidt

titudo moralis, fed abíoluté requiratur propria

]H -

ac ftricté talis evidentia; ergo id proveniret ex '

Q t

ipía rei natura, nempe vel quia generatim ad

Qrmi

omnem actum bonum prarequiritur, judicium

lentitl

lï

practicum evidens, vel fpeciatim id exigit con-

Dndt

ditio & natura fidei infufze: fed neutro ex capi-

^

te requiritur evidentia: nam imum quidem

a u

hod

non pauci negant ; qui veró id in Tr. de A&.

hum. ftatuunt, non admodüm curant diítin-

'

guere inter evidentiam & certitudinem, ud ta-

J

udicit;

qui i

men faciendum eíle , fi proprié loquamur,

, Pu

num. Io5. oftendimus : 2dum veró nepatur;

tum quia ratio firmitatis in affenfu fidei nonha-

ii

jb

betur ab hoc judicio practico, fed à revelatio-

ne &autoritate divina, quae appretiatur fuper

:n6, DIf

[j

T

omnia, ficut motiva aliorum actuum theologi-

[]

voliti

corum: tum quia hzec ipfà evidentia à plurimis:

adverfariis confunditur cum certitudine , for-

Qot m

y O

midinem duntaxat prudentem excludente..

m

Dixi: abfolur leguendo füfficere poteft. INon

enim neoo ,

judicium credibilitatis refle-

x p[C*

xum evidens haberi poffe, prout etiam num.

u

117. obfervatum fuit; quin & illud plerumque

21

adeffe, facilé concedo , fi fit experimentale &

[(;MU?;

i

ii

D

reflexum füpra certitudinem de exiftentia reve-

l

lationis moralem, quam in mente experimur:

us

il

inde tamen nihil fequitur , nifi evidentiam hu-

q

jus dictaminis arguitiveac illaive ; aut materia-

Ib (

^

j

liter potiüs , effe neceffariam ; non aurem

m

(c:3

| for-

406 |

Dz Fips.

qui i

formaliter ex parte ipfius fidei ac abío-

fibet,

luté.

| polim

227. Olferva. Que de ferie a&tuum in fidei

TO certt

€economia diximus, pracipué pertinent ad eos;

evidenta

qui primó credere incipiunt , aut myfterium

pounf

aliquod , cujus notitiam antea non habuerant,

t dm

recens fide credendum addifcunt: qui enim fi-

w 4

dei actum priüs jam frequentàrunt, iis priftine

Aitfo !

cognitiones facilé füfficiunt, ut , ubi objectum

t

ruríus occurrit, intelle£tus per fpecies relictas

Q :

excitetur ad judicandum, id effecredibile & cre-

ts

dendum. Preterea ficut judicium practicum

Qd

fiepé duplex habetur, de credibilitate alrerum;

| potn:]

alterumrde credenditate ; ita & contrario facile

| lts v

fit, ur judicium practicum & fpeculativum in

| bt

unum confluant, neque formaliter ac fignaté

| Íto fox

inter fe diftin&ta fint;. Objectiones porró, que

| s

contra thefin 1mam afferri poffent , levioris

düntay

momenti fünt: que contra reliquas affertiones

| P qua:

pugnant, quantum neceflitas certitudinis affe-

lx d

ritür, numeris nuper notatis folutae etiam fünt;

liye]

quantum autem füfficientia certi judicii ftatui-

ts

tur, tum fuprà plurimam quoque parrem funt

explicatz, tum refponfione ad fequentem mox

qu lu

poit:

quaftionem elucidabuntur.

bil: (

din,

Quames: Qualis debeat eff certitudo judiciorum

a&um fidei. amtecedentium 2

qbjed

228. JVota L. Leviora & pauciora motiva

röhujl

Fuen

requiri ad perfüadendam aliquam veriratem in-

telle&ui rudi ac hebeti; quàm fagaci & acuto

du

eo-

L q

prater certam experiemtiam dpcet ratio;

quó

N-

UE

Dz Fipr.

407

quóàd ille nec motivorum fallibilitatem , fi Quæ

& di.

fübeft, facilé penetrat, neque contraria velop-

pofita motiva advertit vel pervadit. Hinc ve-

minfiá

rO certitudo, vel, ür alii paffim loquuntur ;

entalt

evidentia credibiliratis,. ex communi 'Theolo-

yyltnim

gorum fententia comparative ad diverfüm in-

aDueng

telle&tum dividitur' in abífolutam & refpecti-

j enim

vam. . .4boluta eft , que tot tantísque motivis

spritiz

nititur, ut ifta penetrata & ponderara fufficiant

od

refpectu cujusliber intellectüs etiam fagacis &

ks r

acuti, ad ingerendam cognitionem credibili-

yledte

tatis & revelationis exiftentis , excludentem

yradias

omne dubium & formidinem prudentem de op-

alterus

1o fcl

pofiro: Refpe&tiva dicitur, qua nititur motivis

talibus velita confideratis, ut ea fatis fint ad

yum 1

copnitionem , quee excludat omnem de oppo-

c p

fito formidinem prudentem, non quidem re-

T

Ípe&u intelle&tüs cujuscunque , fed alicujus

, Int

duntaxat ratione particularis difpofitionis, v.

ferità

g. quia vel puer vel idiota, vel non admodüm

gb

fagax eft, qui nequear omnia rité perpendere.

T

Atque hzccertitudo in judicio credibilitatis po-

jl

teft dici practico- practica, quia reflectens fu-

en i

pra ftatum revelationis in mente credentis pro-

emtui

ponit obje&tum, üt hic & nunc ab ipfo credi-

bile: Certitudoabfoluta autem fpeculativo- pra-

élica, quia abfolut & univerfaliter proponit

j

objectum üt prudenter credibile. Praxis por-

ró hujusrefpective certitudinis fic evenire folet:

m

Pueri & indocti audiunt ex una parte Paro-

[

chum, Catechiftam, Parentes; aliosque, in-

( qun

ter quos verfantur, conítanter ac ferió affirma-

)

[

Vi

C 4

re

qi

Es

Dr Fipr.

4

408

| r $

re, Deum Religionem noftram vel Articulam

particularem revelàffe, & exipere à nobis fi-

- | rodes per

dem firmiffimam : (fiaddatur unum velalterum

hum

credibilitais motivum, melius fit; & utique

mosal

fieri deber) ex altera parte non occurrit illis

] prorenen

aliqua ratio dubitandi aut formidandi , ne for-

d, l]

Qd

te inflruétores fallere velint aut fallantur: un-

*

dé concipiunt notitiam divine revelationis ex-

Teiclton

cludenrem omnem . formidinem. de oppofito.

linaia

imhec

Certitudine hàc directà comparatà progrediun-

tur ad judicium reflexum credibilitatis; non

toforet r

vun l

quidem methodo diale&ticà, fed fimplici modo

conceptum; praertim ex illo principio evi-

T

denti; quód pueri & rudes, cüm ipfi res füf-

| elie

ficienter difcutere aut à falfis dif(cernere neque-

m

ant, teneantur in rebus ad fidem & Chriftianos

Tt, Quant

W der

1nores pertinentibus fequi ductum eorum, qui

ad illas res docendas vel à Republica velà na-

ifto

tura conftituti fünt; dummodó .non appáreat

| men (og

ratio pofitiva in contrarium.

permen

229. JVota IJ. Certum eft ex infrà dicendis

ib; per

ad judicium credibilitatis moraliter certum pra-

Wtj

ter iïg"na externa ac motiva concurrere etiam

WU pe

gratiam actualem & illuftrationem Spiritüs San-

| Cmnüu |

éli internam: eandem aliquid conferre ad hu-

| Ri

jusmodi certitudinem faris collieitur ex D. Tho-

T

,

ma hic q. 1. a. 4. ad. 2. dicente: /Voz euimcre-

il

Iaf

devet , vifi videvet ea e[fe credenda vel propter. evi-

TWüfivo

denutiatn frguovum vel propter. aliud bujusmodi; &

eh lm

q. 2.a. 9. ad 3. /uducitur enim autovitate divine

lim f

do&frize , enivaculis confftrmatee, €g quod plus e[,

mu K

dtteviovi zuflinélu Dei invitautis; cui praeluxifle

m

vide-

2774

DE.FIDE.

409

Aricim

videtur S. Aug. ep. 102. ad Evod., ubi docet

00f

rudes pervenire ad veram fidem miris modis per

claienn

altitudinem [apientie 9 [cientie Dei.

d

Porró

& um

modus adjumenrti ab illuftratione füpernaturali

;urri: l;

provenientis triplex excogitari poteft: rmus

[j if

eft, fi Deus per illam non folüm intellectum

U:

dire&t? circa figna credibilitatis & exiftentiam

J0nSd

revelationis preeteritee illuftraret, fed eriam per

o

illam actu interné & reflexé revelaret, fequon-

Qd

dam hzc myfteria revelàffe ; quo cafü illuftra-

tis; 1

tio foret nova revelatio, adeóque per fe moti-

jci m

vum & lumen íuafivum üt quod credendi:

jpio 8

2du$ eft, fi Deus reflexe illuftraret credentem,

res f

fe habere tantam apparentiam internam & di-

: Deque

rectam credibilitatem de revelatione divina ve-

m'x(ïxanc;'

ra, quantam Deus non poreft dare aut permit-

w d

tere de revelatione folüm exiftimata; quo cafü

vlit

illuftratio rurfüs effet novum motivum & lu-

a

men füafivum üt quod credendi; quia effet ex-

perimentale difcerniculum, üt vocant, vel ra-

Y^ef

p

)l

tio, per quam credens diícernat revelationem

f0j

veram à pure exiftimata.

3ziu$ eft, (i perillam

«

mil

Deus nec actualiter revelet, myfleria hac ali-

t

quando effe revelata, nec reflexé illuftrer de

L

"

tanta apparentia credibilitatis interna, quantam

fh

JJ

[

non poteft permittere de revelatione puré ex-

Il

iftimata; fed folàm dire&é illuftret circà vim

W

motivorum credibilitaris ; quo cafü illuftratio

eft lumen füafivum duntaxar üt quo; quia fo-

,,,,,

lüm fübjectivé fe habet, nec reflexé cognofci-

"T m:ï

tur, necetiam reflexé cognita habet fe per mo-

h

F]u,ïi]l:

dum motivi obje&tiviaurluminis fuafivi ut quod:

D

Cc ;

unde

p

Dr Fipr.

410

unde & hic diftinguimus preefentem illuftratio-

ig proct

nem ab illo difcerniculo üt quo, quod exercité

ft abin

facit talem propofitionemarticuli veri, ut nun-

modun.

quam detur fimilis propofitio articuli falfi;

tütur &i

quódque quidem Suarez dicit probabiliter affe-

odl

ri pofle; communiüs tamen ab aliis negatur.

popot

230. IVota /1J.. Sententia negans certitudi-

fiprun

nem credibilitatis refpectivam fufficere, duplici

f0 s

ratione ac vià progreditur: fecundüm priorem

foilum

enim requirit. certitudinem abíolutam; fecun-

ftüs $a

düm pofteriorem certitadinem quidem refpe-

Qettjt;

&tivam admittit effe füfficientem, non tamen

fe folà ,

fed unà cum illuftratione certitudi-

&O8 D

dem d

nis defe&um füpplente. Quamvis vero à ple-

Niran

risque facilé concedatur, Deum ordinarié pue-

trnüm;

rosac rudes per illuftrationem juvare modo

TT

3tio fuprà expofito; bina ramen Autorum claf-

ts

fis hoccertitudinis adminiculo non acquiefcunt.

j

1ma eft Hzreticorum , qui fpiritum privatum

f

pro fidei fuz regula applicante ftatuentes, exi-

E.

gunt illuftrationis modum primum : 2da e

] d

Catholicorum quorundam, quialterumilluftra-

r

tionis modum tanquam neceffarium adoptant.

Md

Inter hos fecundüm Perez rudis propofito ar-

& BN

ticulo vero experitur in fe, quód de eo dubi-

P

tare non poífit; propofito autem falfo, quàd

u

nequeat nondubitare: Secundüm Pallavicinum

We ]

illuftratio illa fapernaturalis de fe ipfa, ubi ve-

]Eïh. p

rum articulum proponit , quafi dicit: Ego fum

!

i

ii

vox Dei, à natura non imitabilis, & reddo te

gg!us l

certum, quód inftru&tor hunc articulum do-

Ym

cens verum dicat: Secundüm Efparzam res

1ta

NH; |

d

Drg FI]')EJW

04

Tf

ita procedit: Propofitio myfterii revelati, dum

lr

fit ab inftructore fidéli, eft extrinfecé & quoad

j

modum füpernaturalis, quatenus ha fuübfti-

cul il

tuitur fidei füpernaturali; & conceptui füper-

liendf

naturali de divina doctrina, à quo illa etiam

ndt

propofitio oritur: Porró ex hac in audiente

certii

füpernaturaliter bené difpofiro nafcitur cogni-

; ii

tio illius conceptüs in inflructore exiftentis;

praes

feu illuminatio fupernaturalis & inftinctus Spi-

; m

ritüs Sancti: hujus denique beneficio rudis dif-

m

[

cernit, quód inftructor verum myfterium do-

yn t

cens proponat doctrinam divinam; unde tan-

vertit

dem ad judicium credibilitatis . determinatur.

0 p

Nos cum communiore utrique nepgativee con-

rie pue

trarium afferemus; ubi tamen, ne alibitractan-

R müöf

füm

da occupentur, fpeciatim nihil hic contraerro-,

rem hareticum afferemus.

yisit

231. B. 7. Sufficit certitudinem judiciorum,

r

fidem infufam preecedentium, pro rudioribus

j5 d

effe refpectivam, — Prob. Sufficit eajudiciorum

| ;ea a

certitudo, quam Deus inftituit, & quà fideles

i

femper acquieverunt in negotio fidei: Sed Deus

gdopïif.'»

refpeétu rudiorum inftituit certitudinem refpe-

ofto?

étivam, & eà fideles femper acquieverunt: ergo.

n

m

I

"T

Pars 1ma min. patet ex Levit. ro. v. 11. & Deut.

); qmu

I. aC 4., ubi Deus mandavit facerdotibus do-

zgjb?ïum

cere populum legem & cerimonias; unde Ma-

j

lach. 2. v. 7. dicitur: Labia Sacerdotis cuflodient

pl

Jeientiam , 9. legem vequivent ex ove ejus. quia. an-

a*

gelus Domini. exevcituum eft.

Deinde idem of-

uno

ficium injungitur parentibus Deur. 6. v. 7- Nar-

,n P

valis ea filis tuis; & 32. v. 7. dicitur minori-

J

bus:

412

Dz Fipr.

L

bus: /nterroga patvem tuum , & aumuntialit tibi

qui f

formidn

snajores tuos , €9' dicent tili.

Denique Chriftus

Matth. 23. v. 1. Locutus eff ad tuvbas &2 difcipu-

quit (

auo li

los fuos, diceus : Super catbedram Moyfi fedevunt

Scribe $$ Pharifei. Omnia ergo quecunque di-

hat

xevint volis , fervate &9 facite.

Pars 2da liquet

duf

hvl

ex plurimis exemplis credentium populi & par-

vulorum tum in Veteri tum maxime in INovo

& n0.

'Teftamento , ubi ad fimplicem verbi divini

t pro

predicationem, aut ad figna quaedam certitu-

tindo f

0f (

dinem abfolatam non praftantia fides (zepe ab

auditoribus habita fuit ; qualiain ACtibus Apo-

w

ftolorum paífim proftant. Accedunt quotidia-

| Ti jr

na exempla converforum ab haerefi vel infideli-

diuy

tate rudiorum ad fidem, apud quos vel ingenii

qii a«

d

hebetudo vel preedicationisratio fzepe majorem

refpectivà certitudinem aut non permittit, aut

pus

AC

D

deíe nonaffert. Cozf. tum ex teftimoniisS. Au-

j um

guítini num. 166. laudatis; tum ex effectu hu-

f

j

i

jus refpectivae certitudinis , qui juxta d. num.

dne

i

228. eft exclufio prudentis dubii ac formidinis

"

de exi(tentia revelationis: de hujus veró füuffi-

Éd

cientia V. art. pr.

Qp v«

232. INec dicas 4. Certitudo refpectiva eft

HXS zw

communis articulo vero & falfo, üt patet in

| g

cafü, quo Parochus eodem modo proponeret

Attic

incarnationem Verbi & Spiritüs fancti : fed cer-

dibi

titudo communis articulo vero & falfo non fuf-

CY

ficit ad fidem infufam; ficut ad fcientiam non

(ttden

füfficit certitudo communis obje&to fcientifico

| U

& non fcientifico: erpo.

INec Conf. J.. Certitu-

fl

do & credibilitas refpe&tiva habet predicatum,

N

quo

ho

Dzs FipE./

m

Mul

quod (i copnofteretur, fundaret prudentem

Chrfy

formidinem ; quia fi cognofceretur, illam,

Ü

j

!

,

quanra difcernibiliter eft, poffe convenire arti-

l

!]

culo fal(o, formidinem prudentem fündaret in

(

habente certitudinem ejusmodi: fed non füfti-

.

(l

]

|

í

M

Y

Is

h

cit ad fidem infüfam certirudo & credibilitas,

dine

habens fimile prdicatum ; tum quia aliàs fufh-

i N

ceret notitia tantüm probabilis cum inadverten-

i d

tia probabilitatis oppofitee : tum quia hac cer-

] ov

titudo fundatur in ignorantia; unde adveniente

fgyi

notitià de illo praedicato; prudenter repudiari

us A

poffet affenfus fidei fupernaturalis , quod ta-

ä

LOLI

men profcriptum eft ab Innoc. XL in prop.20-

infide

aliquoties Jam recitata.

INec Conf. 1. Ut ali-

iant

Liny

quid credatur fide divinà à tota Ecclefia, debet

mayore

effs abfoluté cerrum , apparere ita, ut füb ap-

ytt £

i

parentia difcernibili eequali nequeat proponi fal-

lil

M

füm, ac denique non poffe prudenter rejici af-

lr

feníüs prior illi datus: ergo idem etiam dicen-

( nut

dum eft reipectu cujuslibet fidelis.

yni

d

x. D. M. Certitudo refpe&tiva, prout eft in

t

LU

fe circa articulum verum, eft communis arti-

culo vero & falfo, IN. proutdifcernibiliter no-

Mil

1v

bis apparet, C. Prior certitudo refpectivaim-

(b

portat illuftrationem divinam tum directam de

/lh[

articulo üt revelato; tum reflexam deipfius cre-

p

hat

dibiliate ; hac veró faltem directa illuftratio

circa articulum falfum dari nequit.. Càm veró

yi

y r

credens non difcernat inter illuftrationem illam;

ac naturalem cognitionem de eodem objeéto

at

tit)

ettil

falüm ; hinc, prout certirudo & credibilitas

iculo

m

dif;emibi-liter apparet, communis eft art

NvVero

qUO

D Fipr.

414

vero ac falfo. Refponfio eadem ac diftinctio

urinp

ertinet ad probationem, fi ibidem ferme fitde

Fandarur

Ícientiain vulgariacceptione ; cüm & haec, pro-

tine inca

ut in fe eft, neceffaria fit connexio cum verita-

t Dd

te objecti, non veró, prout difcernibiliter ap-

if

paret; cüm nonnunquam videatur & teneatur

dl

üt certum , quod revera tale non eft. Praterea

tuoride

poteft etiam dari D/fp.; quia fcientiee certitudo

Wrüm el

importat evidentiam veritatis , adeoque com-

FU

munis effe nequit objeéto non fcientifico: econ-

trà certitudo fidei potiüs evidentiam abefle de-

& diq

im Q

fiderat, ex inf. dicendis ; certitudo autem cre-

dj

dibilitatis evidentiam ex dictis non exigit, fed

Ll

íufficiens agnofcirur ; fi prudentem oppofiti

| Mime

Ad Couf. 1. &. T. M.

formidinetn excludat.

n

quam multis impugnat Rafsler de Refol. fidei;

d fs

ÍV. m. fi enim tale predicatum invincibiliter

[ Npu

ionoretur, üt in pueris, rudibus, aliísque ad

T. fhn

(imiles reflexiones ineptis evenit, perinde eft

| Sefrs

ac fi non foret predicatum tale in ordine ad

Auori

prudenter operandum. 244 pro£. 1. N. feq.

L TE

E

Etiamfi hic & nunc non detur advertentia ad

| Q

m

probabilitatem oppofitam, tamen qui probabi-

T D

liter cognofcit, experitur fe non certificari de

It Qu

objecto propter debiliratem motivorum, qui-

| Detnan

busnititur ; fi veró ratione inadvertentiee aut

| fodnes

alrerius cujusdam ex parteintellectüs contingat,

»fimil

intelle£&tum firmiter adharere objecto ejusmo-

QOntey

di; jam non eft cognitio formaliter probabilis,

|

fed refpe&tivé certa, & cum prudenti formidi-

P p

N

ne incompoflibllis. 74d prob. 2d. x. D. Certi-

| Wt

"

1

tudo illa peraccidens & negativé tantüm funda-

g

tur

Dz Fipr.

415

dilndin

tur in ignorantia, C. per fe ac pofitivé, N.

tmo l

Fundatur per accidens in ignorantia, fcilicet ra-

has p

tione incapacitatis penetrandi motiva credibili-

]m ver

tatis: negative etiam ; quia fi illud preedicatum

blitrg

innotefceret, forían impediretur certitudo re-

CTAT

fpectiva: per fe autem & pofitivé fundatur in

Draes

certit

autoritate Inftructorum, & quorundam moti-

vorum credibilitatis , quibus multum roboris

que Q

addit divina illuftratio.

Ceterüm quód perfe-

07 &b

&tio aliqua negativé & per dccidens oriatur et-

dde

iam ex aliqua imperfectione ; abíürdum non

ULf Cïi:

eft, ür patet in aliis quoque rebus; uti dum

iplt *&g

apud homines fübin oritur amor divinus ac cee-

OPPOL'

L.

leftium ex eo, quód terrena illos non ampliüs

E&.

dele&ent. 744 [zg. X&. D. Adveniente notitià,

d. f

& füblatà fimul certitudine refpectivà, pruden-

iclit

ter repudiari poffet affenfus fidei füpernaturalis,

Jisu

1];

T. ftante & perfeveranre certitudine illà, IN.

j &

Senfus propofitionis damnatze ; quo nempe ab

d

Autoribus tradita fuit, tefte Cardenas, obícu-

j M

l

rus efb; & quamvis etiam propter fententiam

tefà

nimis generalem per íe damnari potuerit ; ta-

p

men probabiliüs videtur fuiffe hic: quód pof-

if

fit quis prudenter repudiare affenfüm fidei (u-

7 q*l»

pernaturalem , quem priüs habuit, quantumvis

m J

maneat eadem , aut falrem zqualis apparentia

g

veritatis & credibilitatis; ita enim colligitur ex

a

contextu propofitionis antecedentis, cum qua

m

per particulam 7;zc connectitur, & fequenris.

f

Nam prop. 19. hec eft:. olunzas non poteft effi-

(

eve , ut affenfus fidei im [e sp[o fit mmagis fivinus,

1fuüdäj

quám inereazur pondus vationum ad affen[um impel-

(i

6U-

416

Dz Fipr.

leptium; 21. autem: ZZffenfus fidei fupermaturalis

nfhtte

ni$ poli

eg uzilis ad falutem flat cum notitia tantiim proba-

feofom at

lili vevelatioms.

Unde pater, fenfüm Autoris

! timildl

fuiffe, quód affenfüs fidei fit mer& probabilis,

adeóque poffit prudenter repudiari non minüs;

| p

quàm affenfus probabilis, manente eàdem ap-

jDem, f

| frltnmmi

]

parentià veritatis & credibiliratis ; praefertim

| 1

dl

Y

5

cüm repudiare non fit fimpliciter dimittere aut

quit, u

amittere, fed nolle affenfum, cüm haberi aut

edemv.

retineri poffit.

Jam veró nec certitudo refpe-

mm: fe

&tiva eft affenfus probabilis, nec, ftante certi-

tudine refpectivà , repudiari juxra nos potett

g

friers;

fides; quin füblatà etiam certitudine illa nequi-

|

