jenni

ri de congruo C. h. e. deber fua actione quafi

, u

trahere ad (e atque fibi unire juftitiam Chri(ti

rein bt

N. 1mus feníüs e(t Catholicus, in quo actiones

, i

nofire bonz juflificationem pracedenres fla-

a

tuuntur tanquam preeparationes & difpofitiones

m

ad gratiee & fanctificationis donum ab ipfa Chri-

df

IcIly

fti juftitia diflin&tum , quod Deus nobis& qui«

[ pcmu

em.per :facramenta ; tanquam tnanum fuam

invifibiliter extentam dat , eóque nos formali-

r d

ter juítos conflituit, adus eft erroneus tum

od

[[cà

quia füpponit, quàd homo juftificetur forma-

; Mi

litér per juftitiam Chrifti homini impuütatam

j iM

rum quia actio hominis proprié non juftificat ;

fi

m

cum neque fit cau(a efficiens neqne forinalis-ju-

j

"fiaationis-.

J2. V.. min;. Non enim fo'a fi^

eá

Dz FipE

114

des eft, que difp

ofitio aut apprehenfio activs

qoii)

fu dici queat ; fed requirun-

Qorüm ,

in quocunque fen

intenrio

tur etiam alii a&tus ,. fpei

*

nempe , charitatis

*

"

am parum veró

inde quis

joms,

poenitentiee &c. . Qu

faphurs

illos actus cum fide

confundere poterit; tam

arum id licet refpectu fiducice fpecialis;. quam

qtendx

du q

ine parti

culari revelatione nequidem prudenter

&ülst €

eíTe potfibilem ;

certum eft.. 44 Corf. Omiffo

t a

interim falío M

ajoris fuppofito & V. mm. &

formdli

rob. N. [upp. quód fpes ac fidu

cia noftra debeat

fnorem , C

um apertum fit

folüm |

excludere omnem ti

Titioci

Apoftoli monitum a

d Ephef. 6. v. s. Cum fimo-

evamini

falutem veftram. N. etiam.

defnij

ve €9 ivemore 0,

ucia de fe nec certa eft nec infal-

it tüo

fupp. Conf. Fi

ibilis, fed fir

ma duntaxat, & certa folüm dici-

UT

fundatur in actu intellectüs certo

inpic

tur, quatenus

N

ac infallibilii :

undenam autem heec fides fpe-

lis fiduciae habetur, qua-

f

cialisac fündamentum tà

lem Novatores afferunt

? Quamvis enim Deus

p

peccatorum remi

íflionem vi-

1i, à

nobis promiferit

ac id revelaverit; non reve-

SiCdum

támque aeternam ;

lavit tamen, quód.

ego fim veniam & vitam con-

Qnite

DT

fecuturus abfoluté ;

neque abfoluté promifit;

fed fi credidero & fecero , quee Deus

ad ea con-

ol

W

fequenda e

xigit; quorum ramen neutrum Deus

eh D

zevelavit.

Sed de hoc alibi.

E

ARTICULUS II.

die P(

dAnvveritas formaliter implicità veve

lata fit olzje&unf

Qro

mateviale fidei ?

r

ul

Qta 1. lllud dicitur formalizer vevelatum,

W.

il

Sä.N

quod ipsà locutione fignificatur ) íeu

quo

Dz Fipxz.

115

wo4 quodàlo

quente dicitur vi fignificationis termi-

Lrequ

norum , juxta fenfum à loquente intentum &

hais

intenrionem manifeftatam ; que poftrema ad-

onkg

Jicimus , quia etiam Deus loquens adhibet me-

oterit,

taphoras ufitatas ; in quibus proinde fen(üs eft

ii

ettendendus. Formalizer explicit? revelatum dis

p

citur, quod ipfi locutionis termini clar?

& fig-

i rj

fanter exprimunt :

formaliter implicité revela-

A

tum audit, quod formaliter continetur , feu

pfnn t

formaliter idem eft eum explicit? revelato , &

folàm diftinguitur ab illo diftin&tione rationis

apemlmä

. mf

ratiocinantis; aut inadaquatà ; fic continetur

definitio in definito

n d

in toto,

; partés phyficé effentiales

propofitio particularis in univer(ali ,

(olin$

conclufio

in praemiffis.

Dicuntur àutetn. haec

s t

impliciré revelata; quia licer formaliret conti-

fsf

neantur in.explicité revelat

0;, tamen propofità

payn, t

revelatione non ftatim app

arent s

fed per aliam

;enim *"

propofitionem debet explicari fen

fus revelatio-

nis, & revelatio ad illis affen

[[ontn"

tiendum applicari;

non r

Sic dum explicité revelatum

eft, Chriftum effe

virima

hominem , omnibus hominibus ftatutum effe

: rom]n

mori, omnem Apoftolum die. Pentecoftes ac«

cepifle Spiritum :anétum,

*

Matthzeümque effe

m

Apoftolum

)

implicité revelatum eft Chriftum

efle animal rati

onale & compofitum ex corpore

& anima,

Petro flatutum efle mori , Mattheum

die

Por

Pentecofles accepiffe Spiritum. Sanctum;

WW

ro propofitio exponens & trevelationem

explicitam applicans,, ipfa etiam poteft effe re-

f MWM

velata, üt patet in exernplo de receptione Spi-

K

ritüs San£tj ab Apoftolis: vel effe metaphyfice

nl

aut

j

H 3

—

116

Dz ka.

aut phyfic? certa, üt liquet in exemplo de fta-

qud t

dationef

tuto moriendi ad omnes homines pertinente:

n i

vel folüm moraliter certa, ürin hoc fyllogifmo

cAti0 tf

exhibetur : Omne legitimum Concilium habet

quítt :

affiftentiam Spiritüs Sancti : Tridentinum fuit

tioni d

Concilium legitimum : ergo habuit Spiritüs S.

affiftentiam : vel denique tantüm probabiliter

quia

t Qe

nota, cujus exemplum extat in fequenti difcur-

qPreye

fü: Omnis contritus, legitimé confeffus & ab-

folutus eft in flatu gratize : fed Petrus eft con-

aliqä p

tritus , legitimé confeffus & abfolutus: ergo

eft in ftatu gratic.

fb

Aiqui

7o. INota 1I, Obje&um fidei materiale etiam

Trtond

proximum aliud eft tale quoad fe feu proximi-

Yetitte

tate objectivà: Aliud quoad nos feu proximi-

imum eft, quod eft revera

f

tate fubjectivà.

revelatum , quamvis notitia de tali revelatione

üq

non fit füfficiens ad illius obje&tum fide creden-

& a

Qui ]

dum: edum eft, de cujus revelatione fufficien-

Hinc

tem noritiam nos habemus ad fidem.

pjicit&:

patet, cur revelatà columbá licet etiam quo

Kitgr i

Ut

fe fit revelata ejus definitio feu effentia meta-

phyfica & partes phyfica effenriales, tamen ea

Qw

non fint revelata quoad nos: ltem cur plures

n

Qu

propofitiones obfcura ante definitionem Eccle-

fie fuerint duntaxat obje£tum materiale fidei

OCgft

.

quoad fe; poftmodurn accedente decifione Pon-

Jüxt

QUen

tificum vel Conciliorum evaferint etiam fidei

obje&tum quoad nos. - Similiter aliud eft effe

mü[er

credibile ;; feu quod póteft. fide divinà credi ,

tido

"n

aliud effe credendum , fou quod debet fide di-

d al'i-

k dcü

vinà credi. Ad imum enim fyfficit quo

qui

APE

-

Dz Fiprr.

I17

quid fit revelatum, habeatürque de ejus reve-

nb d

perint

latione füfficiens notitia; cum hoc cafü adfit ob-

jectum materiale.& formale & fufficiens appli-

df

dliüm

catio utriusque, atque hinc omnia ad fidem re-

etnum d

quifita: ad 2dum requiritur etiam notitia inten-

topirti

tionis divine nos obligantis ad objectum ali-

quod credendum. — Queef(lio hic agitatur dun-

probabil,ïsa

g d

taxat de credibilirate objecti formaliter impli-

fefis i

cité revelati tum quoad fe tum quoad nos.

msdia

71. Dico [. Veritas formaliter contenra in

lutis: 8

aliqua propofitione explicité revelata eft quoad

Prob.

'

fe obje&tum materiale fidei & credibile.

tT

Aliquid efle credibile quoad fe ac effe objectum

p

j n

materiale fidei nihil aliud eft, quàm effe talem

veritatem , que à Deo (impliciter & abfoluté

"od

revelatur aut dicitur ; üt patet ex tendentia fi-

rereiit

dei, que non attingit modum dictionis clarum

& explicitum, fed fimpliciter fic fertur: Credo;

gec

quia Deus dixit. .. Sed dum aliquid à Deo ex-

yellc

j

plicité revelatur , etiam fimpliciter & abfoluté

s

dicitur ac revelatür id , quod in illo formaliter

m

continetur; quia aliàs , cüm quod formaliter

fenp *

continetur in alio fit formaliter idem cum alio;

; n

formaliter idem. diceretur & non diceretur,

aj

ml

quod implicat. Ergo.

Conf. 1. Revelatio feu

locutio accipienda eft in fen(u obvio , morali;

f

j

& juxta intentionem tum ufitatam tum debiram

i

loquentis: fed revelatio in tali (enfu fümpra for-

ent

j

maliter fignificat , quidquid formaliter in tali

Objecto continetur ; üt patet tum ex communi

j d

[ Edem

loquendi modo, quo fignificamus definitionem

per definitum, partes per totum, particulares

quod

3

per

qü

118

Dz Fi»r.

denter.

er propofitionem univerfalem: tum quia for-

malis continentia talis eft. ut vi termini con-

picien

tinentis intelle£tus terminorum peritus flatim

tiner i

revelt

hec ec fine aliquo intercedente motivo objedli-

$3

vo alio percipiat: ergo.

Conf. II S. Greg.

T qn

Naz. Or. 37; deSp. S. Q. 5. de T heol. feun.66.

f a

fic (cribit: 52 ze Dzs quinque aut. lis feptem dicente,

peiie

decem aut quatuovdecum colligevem , aut. ex €os quà

quique

auimal vattone preditum Q9 imovtale diceves , bo-

TRNS

n (

aninem effe coucluderem ,. m tibi mugari viderer $

nequaquam profe&ló ; cum tua. dicerem. | Ex qui-

cdt:

tf

bus conítat, veré & propri dici objectum ali-

quod in alio formaliter contentum , fi dicatur

E

Vr

illud , quod quid formaliter continet. Ergo ve-

ritas illa ver& & proprié à Deo dicitur ac reve-

dicori

Wiri

latur à Deo, fi propofitio ; in qua illa fortndli-

ter continetur , revelatur explicité: Ergo cum

pridi

qij

obje&tum fide materiale quoad fe illud fit, quod

revera revelatur à Deo, v

&i 40

tale objectum.

f:x'itas ejusmodi erit

Jm, |

72. Dico 1. Ut ejusmodi veritas fit obje-

m

€&um materiale fidei & credibile quead uos, re-

ts

quiritur , ut certitudine excludente pruden-

U.

tem formidinem certum fit , eam veritatem in

[

explicité revelato formaliter contineri; nec füf-

d.

ficit; hoc rantüm effe probabile.

Prob. xm. p.

Gd

Ut aliquid quoad nos fir fide theologicá credi-

t

bile, fufficir ; quód fit revera revelatum ;

1

exiftentia revelationis fit nobis ejusmodi certi-

Ttütio

tudine certa; üt interim fupponimus ex inf. di-

Wt

cendis : fed utrumque habetur , fi certum fit

p

eertitudine excludente etiam. formidinem pru-

p

en.«

Dz Fip&.

119

mqui

dentem , veritatem formaliter contineri in ex«

Srmmni d

plicité revelato; quia veritatem formaliter con-

dtus (b

tineri in revelato eft veritatem formaliter effe

ivo dj

revelatam ac confequenter revelationem exifte-

L5

re: ergo. Conf. Qui certus eft duo & tria ef-

d d

fe quinque , poteft vi illius revelationis, quee

perhibet Chriftum quinque panibus faturáffe

m d

"Dd

quinque hominum millia, credere, Chriftum

duobus & tribus panibus totidem millia homi-

dimn !

num faruráffe; àt Arriaga licét adverfarius, con-

t

Vi

n B

cedit: ergo' idem dicendum eft de omni veri-

tate formaliter contenta in revelato. Proj.24.p.

ietunt

, ii

Ex damnmatione propofitionum ab Innoc. XI.

inter quas ordine 21. noftree affertioni contra-

t, Bo

jr ac

di&orie oppofita hec eft: JZffenfus fidei fuper-

naturalis 99 utilis ad [alutem flat cum uotitia ol

jl f

Em

probabili vevelationis ,

imb cum fovmidine ,. quá

quis formidat

, "e non. fit locutus Deus. — Altera

w

(

udiave a[fen-

eft 2oma : Poref? quis prudenter vep

jumodt

fum; quem babebat fupernatuvalem.

Ex hac (üc

as i

arpuitur : Per affenfüm fidei füpernaturalis in-

telle&tus objecto. credito ita firmiter adheerere

d 00

j pro

debet, ut fidelis non poffit illum affenfum pru-

denter repudiare , imó potiüs

vitam quàm fi-

eritati

dem velit deferere.

Sed fi

offet fide divinà

qi m

credi veritas probabiliter tantüm in alio conten-

P;()l) n

ta, 1mum facile fieret, fi nempe probabiliores

g

in oppofitum occurrent rationes: 2dum autem

iif

fi pro incerto bo-

irrationabiliter preeftaretur ;

no certum relinqueretur:. ergo.

Corf. Ex op-

xmfL

pofita fententia fequeretur , po

ffe illum ; qui

certil

Í

probabiliffime elicuit amorem Dei fuper omnia

nep

pIU

4

Qu

Dz Fipr.

150

eut rité fit confeffus & abfolutus, eredere fide

- dierelt

divinà , fe effe in gratia; quia univerfalis pro-

Don Tev

tit; QU

pofitio eít revelata , quód amans Deum fuper

reveldt

"omnia aut rité confeffus & abfolutus gratice fta-

tum obtineat.

Sed hec fequela nequit admitti,

implii

contrarium ftatuente Conc. Tridentino feff. 6.

Qp

C. 9. his verbis : JVullus fcire valet cevtitudite fi-

teond

eenrir

dei, cui won potefe [ubeffe falfum y fe gratiam Dei

e[fe confecutum. . Ergo.

molo

73. Oljic. F. cont. ym.

Chriftum effe homie

niends

malite

nem eít una veritas revelabilis; & Chriftum ef-

fe animal rationale eft alia veritas feorfim reve-

fislibn

Vehvit

labilis: ergo prior verites revelari poteft, quin

alia reveletur: ergo uno revelato non revelatur

M

aliud in eo formaliter contentum.

Coif. J. Si

pf

revelato de Chrifto effe hominem revelaretur

Bu

eífe animal rationale , etiam revelaretur effen-

Qs &

tiam hominis effe animal rationale ; hoc eft fal.

lioe,

fum: ergo.

Conf. 11. Deus revelans INoé di-

nl

mnififfe columbam ex arca , non revelavit effen-

etiam

tiam columba ; & fimiliter loqui licet de unio-

p

Ergo.

ne hypoftatica, aliísque.

W g

R. D. 2d. p. 4nt. Ex füppofito , quod ani-

T.

1al rationale fit definitio hominis , eft alia ex-

o

plicit& veritas C. alia formaliter implicit& fu/d.

qu

feorfim explicit& revelabilis C. illà explicité re-

p

velatà , hec eft feorfim implieit& non revelata

Qu

aut revelabilis IN. .. d Cozf. J. s V. M. Ratio

-

efl; quia ut reveletur animal rationale effe e(-

Vi

fentiam hominis, opus eft, ur id de pradicato

l

hujus propofitionis: Chriftus eft homo; etiam

tj

explicité reveletur, fic nempe : homo effentia-

y

litet

Dr Fipz.

T21

eteden l

liter eft animal rationale. Quia veró de Chrifto

non revelatur nudum hominis nomen fed effen-

retisy

Deu f

tia; quz füpponitur effe animal rationale, per

ii

revelationem , quà Chriftus dicitur efle homo,

Qu n

implicité revelatur effe animal rationale , eo

xtio (f

nempe modo , quo homo implicité eft animal

d

ratonale. 74d Cosf. 44 D. ,4.. Non revelavit

m l

effentiam columbz , h. e. non revelavit, quo-

modo & per quc preedicata columba fit defi-

n lr

nienda vel conítituatur C. h.e. ne quidem for-

hii

maliter implicité revelavit de przedicatis effen-

orfimud

tialibus & conftitutivis columbae, quidquid re-

xddd

velavit de columba N.

pn d

74- Jufl. Deum aliquid revelare eft Deum

(

proferre verba feu aliquod fignum manifeftati-

vt

vum objecti cum intentione, ur audiens intelli-

It dio

gat: fed dum Deus profert verba cum inten-

d

tione ; ut audiens intelligat obje&tum formaliter

n N

explicité manifeftatum ,. non hoc ipfo habet

lt

etiam intentionem , ut intellipat id, quod in ob-

T

jecto manifeflato formaliter implicit& contine-

tur; imó. poteft habere intentionem contra-

u 6

riam: ergo.

Couf. ]. Poteft definitura. effe

proximeé credibile quoad nos; quin definitio fit

jcité W»

quoad nos proximécredibilis : ergo rmurm etiam

plio

poteft quoad fe effe credibile, quin 2dum etiam

Á

quoad fe fit credibile.

p n

Corff. 11. Solüm proba-

MU

bile eft , formaliter implicité contentum in ex*

plicit? revelato effe revelatum: fed dequo pro-

l d

grldläm

babile duntaxat eft effe revelatum, id nequit

Dj etit

eredi fide divinà , üt clarer ex prop. a1. damna-

d

ta num, 72. recitata: ergo.

J

$

E D.

Dz Fipbr.

122

eredib

E. D. ym p.:in. Non hoc ipfo habet in-

tenrionem , ur audiens intelligat implicité id;

fimpli

quod in objcéto manifeftato formaliter implici-

fed &

té concinetur IN. non habet hoc ipfo intentio-

tümr

nem, ut audiens id intelligat explicite; fald.

4iisd

non habet intentionem abíclutam C. conditio-

tiná

natam N. Cüm cognitio explicita definiti fit

Rn

implicita cognitio definitionis aut formaliter

teveht

contenti; Deus non poteft velle, ut audiens

bible

primum intelligat explicité; & non intelligat

quox

implicité fecundum ; quia alioquin cognitionem

c hi

aut fidem vellet ac non vellet: unde 24. p. min.fic

folu

füpponens fimpliciter negatur. . Poteft quidem

cunti

loquens non habere intentionem abfolutam ; ut

Y5 d

audiens explicit&intelligat; quod loquens non-

p

niíi impl:cité manifeftat,. & implicité tantümin

tumqr

manifeítato continetur ; imó poteft hoc loquens

Q e

abífoiut& nolle; & fic 2d. pars min. intellecta

I

admittitur; Idem tamen nequit habere inten-

turd

tionem conditionatam, quà velit , ut fi audienti

put.

attulgeat cognitio explicita fensüs impliciti reve-

n

lationis, audiens non intellipat id; quod forma-

BN

liter implicit& revelavit , revera effe formaliter

ük Y

implicité revelatum. Quo fenfu non poteft ha-

Tinfy

bere intentionem oppofitam conditionatam.

NT

v4d Conf. 1. Ye. IN. Conf. Difp. Ut quid fit credibile

lte

quoad nos, requiritur, ut id per cognitionem

(etg

eertam nobis proponatur revelatum; poreft au-

Ug

tem bec cognitio certa haberi de definito, &

um

de definitione non haberi, eóquód nequidem

hd

cognitionem pradicatorum effentialium veram

fettn

& propriam teneamus: econtra ut quid fit

ET.

credi-

um

Drz an:;

123

(o hvt

eredibile quoad fe, füfficit, quàd fit abfolut* &

mplidi

fimpliciter obje£tum immediatum revelationis ;

iterinpi

fed definitum nequit effe objectum immedia-

ploino

tum revelatieuis , quin etiam fit definitio; quia

ii l

aliàs de re formaliter eadem, qualis eft detini-

(; cundi

tum & definitio, verificarentur hec contradi-

ta df

€toria: effe & non efle objectum immediatum

y fomi

"

revelationis. 244 Conf. Ij. w. D. M. Eft pro-

Tl

babile quoad Autores fententie contrariee T.

Q ii

quoad nos, qui fümus in hac fententia N.. Li-

cogniliqw

cet hic nobis prefcindere ab improbabilitate ab-

j

"|

foluta contrarie fententize ; tum quia illa Inno-

yei g

b

centii damnatio non agit de quseftionibus refle-

Áolarim

xis circa certitudinis qualitatem inter 'Theolo-

»quenswï

gos controverfis, uti in aliis pluribus patet:

b um

tum quia, fi re ipsà falleremur in eo , quod cer-

lg

tum exiftimamus , & actu fidei credere cona-

N

mur; non habere nos affenfüm fidei fuperna-

b Ht

turalem ac verum, fed náturalem duntaxat &

puré exiftimatum, ultró damus.

yiap

pl r

75. Objic. II Propofitio univerfalis eequ&

luod r

noncontinet formaliter particulares, ac univer-

fb

fale non centiner individua; vel fi contineat;

orc

tantüm confusé fignificat propofitiones parti-

inonuf

culares: ergo vi propofitionis univerfàlis reve-

i at

latee vel plané non, vel confusé duntaxat & in-

paiitd

determinate credibiles fünt particulares. Corf. .

od

Ut quis affentiatur propofitioni particulari fub

4jtl

wuniverfali contentee, indiget difcurfü: fed in

hoc difcurfü minor, expenens particularem con-

mvl

tentam effe in univerfàli, non femper eft revela-

0

tà; confequenter nec illa nee conclufio illi inni-

LU

Xa

qu

s

N

Dz Fipr.

124

xa eft credibilis: aut fi etiam eft revelata, ud

urümty

in his praemiffis: Omnis Apoftolus accepit Spi-

[ Tuni

ritum Sanctum, Mattheus eft Apoftolus; ta-

de omn

men huic conclufioni: Ergo Mattheeus accepit

fmi

Sp. S.; nen affentior, niíi ob identitatem ex-

difcurf

tremorum cum termino medio. Érgo. Corf. /T.

tti pf

Si veritas certó formaliter contenta in univerfàli

uion,

propotitione revelata effet credibilis; queecun-

b

que veritas naturaliter certa: v.g. nos nunc exi-

, qu

fteze, eílet fide divinà credibilis. Confequens

160; 0

eít abíurdum. Ergo. Maj. prob. Heec univer-

tX

falis eft revelata; Quidquid Deus- cognofcit ita

diis,

effe, id ita eft. Certum autem eft, Deum cog-

inqu.

nofícere, nos nunc exiflere: erpo.

,

Tanen

B. IV. 1. p. z dnt. Difp. et; quia univerfa-

piir

m

le utpote à fingularitatibus abftractum non po-

teít continere fingularia: propofitio autem ut-

preos

o

pote pro fingularibus füpponens debet eascon-

tinere; quo

d

patet etiam à pofteriori, cüm de

Tempe

univerfali afirmatum preedicatum v. g. genus

preai

vel fpecies nequeat per defcenfüm affirmari de

Tevels

fingularibus, quamvis quecunque preedicata

i,

affirmata de fübje&to univer(alirer (ümpto pof-

Q

fint & debeant predicari de fingularibus. 24

Vétit

. D. Propofitio univerfalis quoad (e & ex in-

Ndiin

fütutione vocis fipnificat confus? particula-

Qnte

res IN. quoad nos & ex defectu cognitionis de

M

omnibus individuis C. Unde & 24. p. Conf. D.

Waf

Ergo confusé tantüm & indeterminaté credibi-

Titi f

les fünt quoad (e, aut fi nobisconftent N. quo-

r j

ad nos, quamdiu nempe nobis certó & diftin-

Ám

fitiones

de dg

ae non innotefcunt particulares propo

earüm-

m

Dzs Fips.

14j

vt

earümque in univerfàli continentia C. 24 Corf.

dul

J. Transm. Maj.

uia fi Deus revelaret aliquid

xllois;s

de omnibus in fchola mihi prafentibus, pof-

ITR

fem id de Petro mihi prafente affirmare fine

OHtafem

difcurfu, fed praevià duntaxat cognitione de Pe-

tri prefentia. 244 1m. p. min. N. feq. de con-

$ r

n us

clufione.

Quia hec minor exponens non ha-

[is, u

bet fe üt tnotivum fidei, fed tantüm üt condi-

08 Qu &

tio, qua explicat & applicat nobis revelatio-

nem; unde etiam ad credibile quoad nos dun-

Codgi

Hecus

taxatpertinet; quoad fe autem conclufio eft cre-

cognofdr.:

dibilis per hoc, quod fit revelata in univerfáli,

Dang

in qua formaliter continetur. 74d 24. p. miz. D.

"Tamen huic conclufioni: Ergo Matthzus acce-

'ia unié

pitSpiritumS. , non affentior nifi propteridenti-

tatem extremorum cum medio, fi illi affentiar

m norj

9 quat

precisé ex morione premiffarum C. fi affen-

st

tior ex morione revelationis divinze N. poffum

g, O0*

nempe duplicirer affentiri eriam conclufioni ex

ypg

preemiffis revelatis; 15ó proprer praemiflas, quae

fürman

revelate fünt , continéntque formaliter conclu-

vedit

fionem, & hie. affenfüs eft theologicus: 2dà

non propter preemiffas fed tantüm propter re-

m p

jbus. ?

velationem preemiffarum , que implicita eft re-

&t

velatio conclufiopis, utpote in illis formaliter

e

"

contentz ; & hic eft affenfus fidei. | 222 Conf 11.

$

. r. Juxta aliquos quia ejusmodi veritates jam

Titiot

( ^

prefüpponuntur antecedenter notze, quàm di-

vina fcientia de illis proponatur, Deus non vi-

id cred!bl

N quo

detur illas revelare per propofitionem univer-

falem de füa omnifcientia & ex ea orta certitu-

j ditt

p

dine de rerum exiftentia; quamvis enim Deus

uaua

anit

126

| DE, FIDE.

fuam exiftentiam , autoritatem etiam præfup-/

qedi qi

velto £

pofirivé jam notam revelavit ; tamen id difcri-

minis adhuc intercedit, quód poftrema revelà-

Ó

nma.

rit non ex uno fine manifeftandee hujus verita-

tis, fed fidei & ad fidem neceffarie certitudinis

temef

delen

ratià; cüm econtra pro revelandis in illa uni-

veríali omnibus veritatibus naturalibus non ha-

ttorpin

vetire

beri videatur alius finis, quàm manifeftatio ; qui

ramen fuperfluus eft nec neceffarius, praefüppo-

j S

fità jam earum veriratum certà noritià. Unde

Ciaro

AN. M. & ad prob. N. [upp. Quód Deus revelan-

x

do illam univerfalem intenderit etiam revelare

pus d

particulares propofitiones feu veritates füb ea

t

formaliter contentas. Ev 2. D. Scg. M. Omnes

Qdl

veritates naturales fümptee independenter aut

tà pro|

feorfim ab univerfali propofitione tevelate eí-

qediy

mf

fent credibiles fide divinà N. fümptee ab illa

dependenter & per affenfum illi revelationi in-

Qp

nixum effent credibiles /ujd. faltem quoad fe

p j

effent credibiles C. femper etiam quoad nosN.

&def

Ad hoc enim per modum previee difpofitionis

Wi

requiritur, ut nobis etiam veritas certó propo-

ünn

natur üt revelata.

Abfürdi autem nihil in hac

Q

refponfione occurrere, patet ex eo; quód Adver-

tenin

i

farii debeant concedere omnem veritatem naru-

talem pofle inferri falrem per conclu(ionem

de

f

theologicam in illo fyllogifmo füprà pofito: fi

aurem non fit abfürdum , formari de qualibet

j

fi

m

veritate pofTe conclufionem theologicam, quam

negare foret erroneum ; neque abfürdum eft,

&m.

quod quelibet veritas poflit fide privatà etiam

Cree

Xæsfii

Dr Fing.

127

àm prel

credi quoad nos, fi nobis íufficienter heec re-

n d dic

velatio proponatur.

tem red

75. If Licht

de fide fit, ! omnem homi.

YUj vet

nem ab Adamo generatione naturalidefcenden-

eetttui

tem effe conceprum in peccato originali; ramen

s milhg

de fide non eft v. g. Ciceronem effe in pecca-

b n

to originali conceptum: ergo propofitione uni-

fchiost

verí(àli revelatà particularis non eft de fide, 477.

;prer

prob. Si hoc effet de fide, foret etiam de fide,

ii U

Ciceronem extitifle: hoc non admittitur: ergo

:us d

Maj. prob. Revelato toto, revelatur etíam illius

m m

pars effentialis: fed pars effentialis hujus pro-

pares t

pofitionis: Cicero eft conceptus in peccato ori-

Áf Ons

ginali, eft illius exiflentia: ergo. Corf. /. Jux-

Venter d

ta probabilem per omnem actum fidei etiam

creditur ipíà revelationis exiftentia & non tan-

du

pe i

tüm füpponi previé poteft, illam exiftere: er-

go etiam in hoc actu fidei: Cicero fuir conce-

diioti:

ngei

tus in peccato originali; Ciceronis exiftentia

& defcenfüsex Adamo non tantüm preevi? fup-

pad

poni, fed de fide credi debet; quod tamen;

[poftió

cüm non fit revelata ejus exiflentia, fieri ne-

tb proy

iilin

quit.

Corf. I]. In propofitione particulari de

tertio adjacenre in mareria contingente & prae-

xAdié

em nf

dicatione actualis denominationis, qualis eft illa

de Cicerone, affirmatur fubjecti exiftentia: er-

duf

j

olit: i

o fi credirur ejusmodi propofitio, deber cre-

i fubje&ti exiflentia ; ficut dum de fide eft,

"

canem. T'obize preecucurriffe, de fide etiam eft

[quuam

eum . extitiffe.

;

jom

"Ante wefionem fuppono, revelationes univera

j

[

les de fübjecto complexo: h. e.; üt affecto ali-

kqui

-

Dzr Fiptr.

I28

duntat

quà circumftantià, maximé quee ád preedicatum

conducit, effe conditionatas, quales funt: ho-

E

&i omn

ditione

mo vereé contritus juílificatur; omnis h

confecrata continet Corpus Chrifti; omnis ho-

pradi

vis lt

mo ex Adamo defcendens &c.: has veró pro-

pofitiones tantüm formaliter conditionaté con-

Tntert

vditüng

tinere fingularia, v.p. fi hic homo eft verécons

trirus, juítificatur; fi haec hoftia eft veré con-

Tiictio

íecrata &c. — Aatio eít; quia locutio conditio«

qui q

nata eft, qua aliquid enuntiat dependenter à

lm

circumfítantia, quam non enuntiat: fic autem . |

k

habere illas revelationes univerfàles, liquet 1505 -

t

quia hz propofitiones etiam extendunturadin- -

tione,

dividua, qua abíoluté & re ipsà non afficitine

Jtio n

tur tali circumftanrià; cüàm vi primae revelatios

Quia

nis vera fithec conditionalis: 11 Judas veré fuif-

ii

fet contritus , fuiflet juftificatus: 2705 quia Deus

Veito

non habet intentionem manifeítandi, talem cir-

t N

cumftantiam abfoluté convenire huic & illi in«

pas e

denom

dividuo; cüm frequenter fit impertinens ad fi-

dem Catholicam aut. neceffariam. vel utilemt.

tm (j

M

$/i; quia aliàs negans illam circumftantiam de

particulari individuo fàtis notam ; peccaret con-

R

t

tra fidem. Quamvis veró purificatà conditio«

ne propofitio conditionata foleat fieri abfoluta ;

d

& hincetiam particularis , quaf purificatam con- -

pau

ditionem involvit, contineatur füb univerfàli -

Yerío]

conditionata, atque fic ob hanc! revelatam illa

pten

etiam fide credibilis fiat: tamen id inprimis fal-

tvela

tem quoad nos non fit, niíi poft certam cog-

Q f

nitionem depurificatione conditionis. Deinde

B

V

particularis non eít de fide abfolutiflime; fed

n

Uns

Dz Fips.

129

predis

duntaxat ex füppofitione : denique illa quo-

esfinr'à

ad omnes füas partes fcilicet fübje&tum feu con-

omuis ld

ditionem non eít de fide, fed tantüm quoad

l; Omsl

predicatum feu conditionatum ; eoquod quam-

i ln

vis locutio & revelatio ejusmodi compleatur ac

Ia d

integretur, ficut vorumaut promiffio, per con-

evea

. ditionemn pofiram; tamen hec pofitio feu pu-

dhuebe

rificatio condirionis dicta & revelata non fuit:

tio «

quod autem revelatum non eft, credi nequit.

pendti

]àm

: ficat

R. V. 4. Quia fappofità Ciceronis exiften-

; liquii

tià & defcenfü ex Adamo ejüisque certà cogni-

du

tione, nobis abfolute credibilis eft ejus conce-

n &t

ptio in peccato oripinali.

d Prob. N.. M.

z r

Quia hec exiftentia non eft revelata, fed folüm

hgves

f

l

naturaliter cognita. 44 ejus Prob. D. M. Re-

; qu ]

velato fine ulla conditione toto, eóque quiddita-

; ul

tivé & quoad omnes partes, etiam revelatur ejus

jc i

pars eflentialis C. revelato füb conditione toto

j

tinenst

,

denominativé rantüm & quoad aliquam ejus par-

v

] uti

s

tem /472. Revelatur etiam pars effentialis, quee

]

ii

f& haber per modum condirionati C. quee fe ha-

cc 0b

bet per modum conditionis N. Propofitio par-

ticularis in has duas refolvitur: Cicero extitit

? conto

j abf

defcendítque ex Adamo; & fuit conceptus in

catumit

peccato orieinali, — Cüm igitur propofitio uni-

o

1

veríalis, quód omnes ex Adamo defcendentes

li

'eutil

j

peccaverint, fir conditionara, vi illius non fuit

revelata prima propofitio exponens, fed tan-

rlmlsfa1

"um

(f

tüm fecunda ex fappofito exiftentiz & defcen-

I^

süs. .4d Conf. L €. N. Conf. Difp. Quia ex

l)

Ifffo

"

fententie illius principiis revelatio fe ipfam ex-

du

ercite

130

Dz Fipr.

ercité revelat, & hinc non eft rantüm conditio,

logicg i

fed objectum formale quod actüs fidei, unde

eu d

per eum & affirmatur & creditur: econtra ext-

t ld

flentia Ciceronis per revelationem propofitio-

excemay

nis non revelatur nec dicitur, fed folüm attin-

um

gitur per modum conditionis; uride fide divi-

igi;

nà credens, Ciceronem conceptum fuiffe in

mm/ i

eceato originali, non credit, fed quantum

ftirididn

attinet ad obje£tum materiale hujus fidei, füp-

dmusd

ponir ex parte fübjecti Ciceronem extiriffe &

folüm «

fuifle conceptum: acfi dicerer: Cicero, conce-

(]

ex Ada-

prus & defcendens naturali generatione

fiperq

mo, contraxit peccatum originale. 44 Conf.

lgbl

Il. 9. D. Conf. Ergo i creditur abfoluté & fi-

QUm p«

ne fa&tà füppofitione , feu excludendo etiam

berele

eonditionem illam impliciram univerísli pro-

Ymf

pofitioni intrinfecam ; debet etiam &c. C. fi-

Itl a

quidem abíoluté creditur, non tamen cum

fler

Q

illa exclufione aut fine fuppofitione declarata

tànrüm

N. 4d Prob. Difp. eft; quiailla de cane To-

flfi:

biz eft revelata immediaré in fe ipfa & in par-

Ti ero,

ticulari, abfolutiffimé etiam & ex integro tam

M

quoad fübje&tum quàm preedicatum: alia deCi-

fi

sl

cerone eft revelata mediaté ac in alia quoad mo-

mfirm

dum fignificandi , eáque univerfali ac conditio-

llS &T

natà, adeóque non abfolutiffimeé, ex integro &

etiam quoad fübjectum; unde patet illam re-

Ql

velatam effe ram quoad 2dum quàm quoa

Ó

4tium adjacens: heec veró duntaxat eft revela-

düt

ïq»

jj

ta quoad 5tium adjacens & quidem ex füppofi-

to 2di adjJacentis.

n Pe[

heo-

77.4 Objic. coutra. 24. VPote& dari fidest

logi-

b

)

Dz FIDE.»

131

üm conds

yfidei, u

logica infirma ac imperfecta ,

üt patet in Petro,

econti a

cui dixit Chriftus Marth. 14.

Modice fidel , qua-

| prod

ve dubitáffi? in Patre Energu

meni, qui Marc. 9.

exclamavit: Credo Domige / a.

folim

djuva incredulitatem

d BG

meam ! In quem locum S,

Chryfoft. 5 credit,

inquit; 4uomodo dicit: adjuva incredibilitatem

um Al

fd qui

meam 2 dicamus agiturv

quód multiplex efl fides ,

introdu&lovia Jeilicet , g

perfetta.

Sed talis di-

T

m extl

ci poteft fides, quie conjungitur cum probabili

folüm cognitione revelationis divine: eroo.

;r0, (

ione aL

Couf. I Exli amor Dei füpernaturalis debear effe

füper omia, ramen non excludit amorem de-

« A

bfoltt

lectabilis Deo leviter oppofiti, & ftare poteft

cum peccato veniali: ergo etfi etiam fides de-

endo &

veritl

beat effe füper omnia, tamen non excludit om-

nem formidinem de o

ppofito, & fic flare po-

; &l

teft cum noritid

robabili de revelationis exi-

unid

flentia. — Cogf. 77. Affenfas fidei cum probabili

J iif

d at

ranrüm notiria non foret (üpernaturalis; quia effet

falfus: fed ralis aflenfüs quandoque poffer effe ve-

T3.

rus: ergo tum faltem poffer efle füpernaturalis.

nregno [

&. D. /7. Poteft dari in

firma & imperfeécta

;alia v

fides theolo

goxd n

infirma &

gica naturalis C. (üpernaturalisfu/d.

imperfecta ex defectu mortivi forma-

" COHdim

lis & modi rendendi in. illud proprer formidi-

d

nem prudentem N, ex defectu füfficientis affe-

t anm ij

&ionis volunratis aut fiducie fidem fübfequen-

jn

01

J

tis, aut propter formidinem indeliberaram C.

d

Atque hoc ipfüm conflat ex teftimoniis allatis;

d

nam Petri fides primüm füpernaturalis erat fed

infirma ob deficientem poftea fiduciam; dein

il

verà folüm naturalis erat, quando dubirabat;

W

l12

$

Dz Fipr.

132

quem h

de quo audiendus eft S. Auguftinus hot. r4.

de V. D. Ziubatie Petvi quafi mors fidei fuit;

quanyis

fed. ubi exclamavit, fides vefurvexit, non ambularet,

100 p

ris;

zifi cvedevet , ed nec mergevetur , tifi dubitavet. V.

d. n.66. In quonam zzcredulitas alterius fuerit;

fit: Df

[

oftendunt verba ipfius priora, dum ait: Dixi

n

lr

Difcipulis tuis , ut. ejicerent. [piritum mutum; 9

won po

zuevumt . . .. fed fiquid potes , adjuva

pedr

720$.

PAU

Itaque fides ejus perfecta & bona fuit in

