pem vel fuperiorem, fimülque evidens eft ob-

apudm.c

ligatio illi obediendi; argumenta tamen con-

lm

traria forfan ne quidem à viris doctis folvuntur

efit OO

evidenter evidentià directà rei.

Proeterea ta-

ediblt

men à doctis folvuntur directé folutione certà

Jeumd

quoad az ef], nempe certà qyoad hoc , quód

um

oppofita nihil evincant cóntra myfterium;

d pOfFï'

quamvis non femper certà quoad quomodo ef? ,

feu quoad modum , quo nempe oppofita con-

enit

n

cilientur cum myfterio: Indocti autem licét

nullam folutionem directam preftare poffint,

L deUifl'

um ii

poffunt tamen adhibere reflexam evidentem

Id

evidentjià credibilitatis & quoad «5 e/] ; quia fi

yrht

confiderent figna credibiliratis , conremnent illa

m

argumenta üt fophifüca , praíertim cüm per-

fecté etiam non capiant eorum vim contra my-

i

o

fterium; quamvis non intelligant, in quo falla-

cia confiftat.

Exemplum habes in ruftico, qui

11005 Ü

Jbite

propofitas fibi difficultates de motu locali non

quidem íolvet , fed tamen conremner , quia

at

u

clat f

J

evidenter fcit motum localem effe. /d Cozf. /7.

f

W

X« 1. M. Phyfica evidentia ebdet moralem,

cr

nifi

m

190

Dr Fipr.

nompon

nifi moralis perfuadeat , phyficam connexio-

qm eyi

nem per miraculum efle victam C. (i hoc per-

x.À

fuadeat N. Equidem fi v.g. mihi teftimonio

| a fünt

fide dignitfimorum moraliter evidens fit, Pe-

| l, qu

trum effe autorem homicidii, quod ramen ego

?

| (icimb,

ipfe à Paulo factum vidi , hec phyfica evidentia

t

elidit illam moralem. — At fi plures fide dignit-

fimi tefrentur occifum fuiffe revocatum ad vi-

formden

mm)-, f

tam, vel fanatum ex lethali vulnere, licét mihi

Ü Tpi

hyficé evidens fit eum ex vulnere deceffiffeaut

ufüm

decedere debuifle, haec phyfica evidentia elidi-

Vieat Q

tur ab illa morali, quia evidentia moralis eft de

Ti (

eo , quód per miraculum victa fit evidentia phy-

fica.

Genre

Idem accidit in ca(u objectionis ; quia

figna credibilitatis perfuadent victam per mira-

ml

culum effe connestionem phyficam accidentium

Uempe (

cum fübftantia panis. Utriusque ratio eft ; quia

W

| Qidem

in fimilibus cafibus illee evidentiee non fünt op-

pofitee: nam moralis affirmat miraculum , quod

porda

lerei

neque afhirmat neque negat phyfica evidentia;

eóquód hoc fit extra ejus fpharam.

iüty

ütdeí

1IO. Z5f. Ij Infideles & haeretici non fo-

làm myfteria fidei, fed & prudentem ipforum

t

s

credibilitatem imprudenter negant: ergo non

fünt evidenter credibilia evidentià morali pro-

tio dj

qui

prié tali.

Conf. J. In tantum aliquis. articulus

eft evidenter credibilis, in quantum evidens eft

Ea

eum efle revelarum à Deo: íed hoc modo arti-

t p

culus nequit dici evidens; quia aliàs intellectus

U

neceffitaretur ad affenfüm articulo prebendum:

fün

ticu]m

ergo. Conf. /J. Evidentia moralis propria fa-

cit neceffitatem fimplicem: fed cum hàc nequit

fltan

come.

DE Fipr.

19I

| conter

componi libertas & obfcuritas fidei : ergo nec

cum evidentia morali.

ho

"

]

i

ij

Ia

E. JV. Corf. Quia queftio & conclufio no-

s i,

ftra funt de evidentia objectiva & fundamen-

junng

tali, quz confiftir in fignis credibilitatis: de his

iv

dicimus, quód, fi attenté perpendantur ab in-

fit dign;

telle&u capaci , generent evidentiam propriam

um t t

formalem; quae cum non fit immediata ex ter-

, ltnt

minis, fed mediata ex motivis & arpumentis ;

eó magis confiderationem requirit, imó & dif-

dl

dentit

curfüm , cüm ne immediata quidem evidentia

!

valeat quidpiam in eo , qui eft diftra&tusaur ani-

ordisdt

dentàpr

mum confiderationi applicare non vult, Porro

Gentiles & Heeretici do&£ti voluntarié avertunt

onis; E

intelldtum à confideratione fignorum, victi

i per m

ecidrit

nempe difficulrate fingula firmiffim& credendi

od

& vivendi ad regulam fidei; alii etiam interiüs

quidem vident credibilitatem , fed ob finestem-

o t

porales exteriüs nepant : pueri autem ac rudes

j Q

eyidet

heretici fzepe invincibiliter illam evidentiam

ignorant ; eóquód de illis fignis nihil audiant,

aut de füa fecta nullam rationem dubitandi ad-

im!

JJ

vertant. ,2 Conf. J. . IN. M. INon enim evi-

; ipln

n

denter verus eft ipfe articulus, nec ipía revela-

tio divina in fe, nec hoc judicium evidens eft,

yniff

; quo

quód Deus de facto tale myfterium revelaverit;

fed evidens duntaxat eft, quód prudenter judi-

as

modo Pl

cari poffit; Deum hoc dixife ac revelàffe,üt in

Q. feq. pluribus dicetur. . 4d Corf. 17. . D.m.

u

cum evidentia morali propria, quód aliquis ar-

d

ticulus fit credibilis, feu prudenter judicari pof-

oprü*

fit articulum effe revelatum , nequit componi

d

iber-

qn

"o

Dz Fipt.

192

fibh (

libertas & obícuritas fideiN. Cum &videntia,

quód articulus fit verus & à Deo revelatus C.

meritun

&

Primum neceffitat tantüm ad judicium, quo fla-

tuam evidens effe , me prudenter agere in af-

ts

u

fenfü myfteriis dando : eo autem judicio non

Wt prü

obíftante poteft voluntas non imperare intelle-

ter fl

&ui affenfüm , imó quandoque imperare diffen-

til,qi

füm, quamvis imprudenter ; unde liquet vo-

Yif e

luntati libertatem non adimi , fed locum relin-

ertï.reg

i g

qui pie affectioni, Sed de his inf.

fim f

111. Objic.cont. 2d. Duee propofitiones con-

Würe

tradictoriee poffünt fimul efle zeque evidenter

probabiles: ergo etiam eequé evidenter credi-

0q

b

QUem

biles tanquam dictz à Deo. . Cozf.7. Saltem

metaphylicé non eft impoffibile ; quód *Deus

;riam p

It

tantam apparentiam credibiliratis permittat pro

religione falfà, quantam dat pro vera: ergo ex

MR

eeq

hac apparentia religio noftra non eft evidenter

credibilis. — Corf. //. Signa credibilitatis non fa-

elide

ciunt evidenter incredibiles omnes alias fectas;

Tet [f

tum quiavix aliquis etiam litteratus novit ; quot

esimh

fint fe&se , & quz earum notee credibilitatis:

Ts W

tum quia aliqua fecta forfan à fide noftra folüm

þïfiu

ij

difcedit in pun&to fpeculativo , & prudenter

credi poteft füfficere ad falutem , ut in praecipuis

tüm,

articulis conveniamus. Ergo nec faciunt evi-

Id Ie

denter credibilem religionem noftram. Corf. Z/.

Terje

Si articuli fidei noftrae pree aliis fectarum eflent

m

evidenter credibiliores, minor effet in illis pra

Qu

his credendis difficultas; quia actus facilior eft

ln

cenfendus, ubi fünt motiva validiora ad illum

i RY

impellentia: fed confequens eft falfum; quia

hi

uD-

| DE Fipk.

193

evide

füblatà difficultate credendi tollitur

erelmil

meritum: ergo.

gtiam fidei

nqui

&. D. Conf.

Poreruht fimul effe equé evi-

pere t

denter credibile

S, evidentià un

àm proponente

udico

bt prudenter prze alia credibile

m, & impruden-

ate n

ter folüm pree alia repudiabil

em N,. evidentiá

are di

tali, quze ad hoc folüm valeat ,

ut intellectus

lgt

neutri earum pra altera prudenter aff- vel dif-

cum d

fentire poí

ltl Efto enim , hoc poftremum

fieri queat

,

; certum tamen eft ,

quód ad affen-

onete

füm fidei theo!

ogicassprudenter imperandum

eyidi

prior evidentia

onitiino neceffaria fit, & de fa-

lllv

&t

éto circa articulos noftrze fidei ha

beatur, cüm

!

quee motiva eos faciunt evidenter credibiles, fic

Qd

etiam perfuadeant effe credendos, adeóque ob-

ii

[f

!]

ligationern credendi pariant: jam veró fi doctri-

«t

90

na contraria foret zque credibilis

; nulla poffet

[

effe credendi oblieatio

; cüm motiva fe mutuó

ts

eliderent, ideóque intelle&us neceffarió hzre-

d

jus f

Jf o

ret fufpenfus. — 224 Cozf. L. g. IN. A.

uamvis

ot; g

enim-hoc permittatur refpectu cujusdam homi-

Jbl

nis particularis fieri poffe ; negatur tamen re-

r U

pectu appareatiz ab/ol

n

ut& ac univerfalis, juxta

n

,'1[*1*

illad Richardi à S. Vi

en

ore num. I07. enuntia-

tum. . 7d Copf. I]. N.

pet

d. "d prol.

1m. Nego,

u &

Id requiri,

fed fatis eft illas confi

derare füb ge-

nerica ratione Gentilifmi, Mah

[

ometifmi ,. Ju-

il CH

Rif

aifmi, quav mediocriter do&tis

fatis notze fünt:

quod Hareticorum íe&tas diveríàs attinet, &

j

7

ailore

horum celcbriores adhuc vigentes noffe (üfficit,

Hd ihum

alie veró vel non notz vel jam extin&tze hoc

quim

1j ä

ipfo indignae fufnr aliquà ?onüderatiopc;

neq

Dz Fipr.

194

nec celebriorum fe&tarum errores quis per-

Q

pQ

Ípe&tos habere deber, fed fatis eft, noffe mortiva

credibilitatis fidei Catholice , fimülque fcire,

fetüs et

eequalia non adeffe fe&tce oppofitae; id quod vel

poftn,

ex eo conítar , quia fe&taril talia non afferunt;

didl

allaturi certó , fi poffent. Sed de pra&tica fin-

eflaria evidentia dicendum adhuc

Qua

gulísque nec

erit infrà.

d prob. ad. N. xm. memb. In qdo-

cunque puncto fit difcrepantia , habetur err

Or

n

Qü,äü

raéticus; tum quia eft diffenfus ab Ecclefia, &

Ecclefiafticae Divinaeque autoritatis contemptus:

eviden

tidí

ium quia & fpeculativum' dogma aliquando

credendum eft ; cui obligationi dum non fit fa-

dblem

Vl

tis, peccatum maícitur ;

quod eft error pradli-

cus circa illud dogma. — Mermb. 2duin. falíum ef-

tuce

tä; i

fe proximé oftendetur, ubi de diftin&tione HH,

in articulos fundamenrales & non fundamenta-

ln Q

Qu".a l

les agemus.

Ad Conf. LE w. N.m. ejisqueprob.

Inprimis enim ad meritum non requiri

abfo-

Vetus.

Qenn

lut$ difficultatem feu operis arduitatem , fili-

bertas & ceetera requifita adíint, patet in Chri-

od

R

fto , qui Deum fine difficultate amabat & hoc

amore perfeétiffime merebatur: deinde nec ipfa

T

credibilitatis evidentia omnem credendi difficul-

It

tatem remover ; eoquód per illam non impe-

telh d

pl

diatur, quo minus ratio naturalis plura argu-

menta opponat , ac praterea fatis arduum fit,

IH&(

folam credibiliratis evidentiam praeferre natura-

Ral

DN

libus ejusmodi rationibus circa ipíam articuli

t

veriratem , qua& evidenter falfe non demon-

!

Ti

ftrantur.

M

W

Qu&e

. Dzs Fipz.

195

Qus

| Quee contra miraculorum teftimonia aliá

que

fle m

urnenta ; quibus Ecclefia Ca

m

taolica prz aliis

u (

is evidenter credibilior reddatur ,

opponi

1 qund:a

poffunt;

? af

convenientiüs afferentur & folventur,

ubi de Ecclefia ejósque notis tractabitur.

ial

um «

Q van2s: 7p rticulifidei Catbolice. fint etiam

M

evidenter veri ?

Xetur (

112. JVota 7. Sicürrem effe credibilem aliizd

Ecdd!

eft, ac rem effe veram; fic & aliud eft, rem effe

Jntemo

evidenter credibilem ac effe evidenter veram.

Quid fit effe rem credibiler aut evidenter cre-

ii

non?

dibilem, d. e. £. Res autem vera eft » quando

orp

ita fe haber , àt actus enunríat ; evidenter vera

fl

[ur

tunc eft , quando res vel in fe ipía ac immedia-

Xio

[111'

t&, velin motivo infallibili ae mediaté ita f& ha-

af

bere claré coenofcitur, ficut actus enuntiar.

Quia verà illud motivum, quo articulus fidei

verus effe coenofcitur, eft reftimonium Dei lo

qun d

rem

quentis, evidentia prioz dicitur rei atteftatze vel

rin Ü

revelatione divinà dictee ac confirmate; pofte-

t« j

rior autem vocaiur evidentia in atteflante (eude

enci

revelatione. Sed haec irerum poteft effe vel im-

düdfic

mediata vel mediata; quia ipfa revelatio in fe po-

teft effe evidens, qualem fübinde habuife Pro-

yn i

g

phetas concedunt plures: vel poteft effe evidens

d

in & ex fignis credibiiitatis, qualem non negant

en

daemonibus figna hec profundius penetrantibus,

; i?

&forfan non negandam effe viris quibusdam fa-

pienüioribus purat Suarez hic difp. 3. fe&. g.

| du

n.5. Porro articuli fidei Catholice alii verfn-

tur circa doctrinam juris natura

circa

ïis , alii

o

Qgi

s

d

àa96

Dzr Fipk.

evident

do&rinam jurisfüpernaturalis. Ad rmam per-

gni a«

tinent tum principia generaliffima per lumen

futis i

rationis nobis indita, v. g. honeftum effe fa-

antionlo

ciendum ; quod ribi non vis fieri , alteri non

feceris: rum conclufiones ex ejusmodi princi-

qusde

Volun

jis evidenter dedu&te , v.g. vitandum effe

Ad zdam fpectant

TUrm Qot

perjurium ; furtum &c.

&m a

tum myfteria, que communiter dicuntur , non

(dere.

quidem juxta nec contra, fed. füpra rationem;

dmt

v. g. Ss. Trinitas, Incarnatio : tum omnia qua

t

funt gratia füpra donum creationis & nature

Dum

indebita, nempe elevatio naturee rationalis ad fi-

fer ey

nem füpernaturalem & quacunque media , pra-

atoil

«epta , aut facta, ad hunc finem conducenria.

mä CXPi

113. JVota 1. Supponi hic poteft 117 at-

ticulos plures circa doctrinam juris naturalis

M fxg[

ts

er f& ipfos & evidentià immediatà effe eviden-

ter veros; alios etiam naturali ratione poffe de-

deng

ll

monítrari pofitivé tanquam veros. 240 E con-

tra articulos circa doctrinam juris füpernatura-

li

Dane

lis nec immediaté ac ex terminis evidenter ellé

veros , nec ratione pofitivà demonftrari poffe;

fimid

Tj

àt oftenditur in Tr. de Trinit. contra Raymun-

dum Lullum , & docet S. T'homas p. 1. q. 22.

m (

tümn

a. t. in Corp. ubi frivolos quorundam in de-

monftranda Trinitate conatus retundit, eóÓs-

A|fe

que duplicit

er fidei derogare probat.

3710 Ar-

&

ticulos fidei circa utrumque jus per

figna credi-

fiim

bilitatis id faltem confequi, quód fint moraliter

lii

certi, atque hinc omnem circa eos prudentem

mmhw

formidinem excludi, in quo moralis certitudo

Priam

IiClllo]

confifti. . Quaftio itaque duntaxat verfatur de

evl-

Dr Fipz.

197

m

evidentia veritatis articulorum mediatà per fi-

pet lu

gna credibilitatis, an fcilicet ex fignis credibili-

m d

tatis ita evidens fiat religio Catholica & veritas

al

articulorum fidei, ut nequidem imprudenter

ii pb

quis de ea veritate formidare poffit , fed absque

xdun

voluntatis imperio intellectus evidentià fipno-

n p

rum conviétus rapiatur ad affenfüm ? in hoc

T

enim evidentiam propriam ftatuimus & flatui

r

debere num. 105. diximus. Preterea cüm me-

m

"

dium unicum ad affenfüm fidei praebendum ar-

I

l

j

ticulis fit revelatio divina, & evidens-etiam fit,

vl

Deum non poffe revelare falfüm, ac confequen-

ediy p

ter evidentia revelationis fit evidentia veritatis

Icenti

articulorum in ipfa revelatione; queeftio proxi-

t um

mé expofita etiam proponitur fic: An evidens

g um

per figna credibilitatis fit , Deum reveláffe ar-

ticulos fidei noftre , atque hinc hos effe evi-

f«

E POH? []

denter veros evidentià in atteftante ?

II4. R. Articuli fidei noftrae communiter

yibot

| emamfl

loquendo non fünt evidenter veri feu evidentes

in atteflante ; evidentià proprie tali excludente

entet f

ii p

formidinem etiam imprudentem.

Dixi : com-

emutiter loquendo ; quia hic tum non tam loqui-

Nj

;

» q, )

mur de evidentia objectiva, quàm formali,

"T

tum non abíoluté negamus evidentiam in atte-

ldih Ü

ftante omnibus, etiam prophetis, daemonibus,

aut hominibus quibusdam fapientiffimis ; fed

j

TA

j d

Ü

folüm afferimus , quód figna credibilitatis ; ad-

huc in communi confideratione etiam doéctio-

n

rum hominum, non generent evidentiam pro-

g

certi

priam & fimpliciter talem veritatis ipforum ar-

ticulorum , aut revelationis divinae reipsà exi-

Cs

;rfalu::;

N 3

198

Drz FIDE.V

flentis. — Atquie fic pofira thefis forían non ha-

eu f

at*

bereit

b

DL

adverfarios ; Licer enim Elizalde , Thyrf.

Gonzalez , Granadus , Ulloa alííque nonnulli

paets

aiafen

contrarium docere videantur; eorum tamen

mum v

diffidium poriüs videtur verfari circa vocem

dendn

quàm rem ; cüm vel evidentiee naturam aliter

u

fumant, vel de obje&tiva evidentia principali-

TOE

ter loquantur, vel evidentiam formalem faltem

i

abíoluré apud nonnullos generari poffe conten-

immd

dant.

Prob. Articuli fidei noftrz nec fünt eviden-

(enrà

ter veri rudibus & indoctis , nec communiter

d.v

Quet

loquendo cultioribus & do&tis. Ergo. . Prol.

1c.p. /45t. Rudes & indocti nec penetrant

alcon

nec confiderant fipna credibilitatis.: quam-

Qià p

vis veró autoritas

arochi & Inftructorum

tsf

lum

valeat plurimüm apud illos, & forían plüs;

fdi

quàm figna credibilitatis apud doctos; hs ta-

Chri

inen apparentia quantaeunque non eft ítricta

dim

evidentia; tum quia non rapit intelle&ctum ad

affenfum, excludítque formidinem impruden-

dbii

Twt

tem: tum quia hàc exclufione etíam gratis da-

ta , id non facit claritas fignorum credibilita-

ts

D

)

N

V

l

tis, fed inadvertentia rudium, & quód non oc-

currant motiva contraria: unde fit, ut, fi alius

h

fim

zequalis autoritatis proponat oppofitum, rudis

ftatim hoc credat , vel formidet de veritate ipfi

t

QUr

antea propofita.

Prob. 2d. p. Si articuli fidei

effent evidenter veri & revelati evidentià ftrictà

rj

t

& proprià viris etiam cultioribus & doctis, com-

muniter loquendo, 1. non foreti pfis arduum

credere; 2. nullam experirentur tentationem

qu

con-

p s

Dzr Fipr.

199

m

contra fidem; 3. difficilius illis accideret cohi-

5 Ty

bere inrelle&tum ab affenfü, quàm ad hunc im-

n

ellere; 4. irnó ex natura evidentiz:e raperentur

Uf t

ad affenfum fidei, & non requireretur impe-

( W

rium volunratis ad'firmiter & immobiliter cre-

Sed hec

Qu d

dendum , nec effet libertas credendi.

omnia abíürda fünt ; & repugnant tum expe-

yraspl

TOO.

jem t

rientiee tum aliis principiis fidei. E

d

Edent L Afílenfum fidei non e

n

e quidem

immediat& liberum, quatenus füppofita evi-

n enie

dentià fionorum & veritatis articulorum poffit

ynmut

afT- vel diffentire, effe tamen mediat? liberum,

quatenus voluntas liber& applicat intelle£tum

n h

endti

ad confideranda hzec figna. Sed contra eft 120;

quia pari ratione libera poffet dici fcientia feu

:g

rudurt

actus fcientificus & evidentia)quee ex vifione ocu-

lorum habetur. 24o , quia ipfe fidei affenfus in

f i

fe debet effe liber, üt liquet 1. ex Marc. 16. ubi

s It

a

Chriftus exprobrat incredulitatem eorum , qui ;

dum viderant Chriftum & audierant fipna cre-

[ ni

i

(

dibilitatis de ejus refürrectione, non credide-

runt. 2. Ex Conc. Arauf. IL. Can. $. ubi creduli-

mis o

rl

tatis affe&us , quo credimus , dicitur donum

Dei & gratia: quz neceffitatem non infert. 5.

od

Ex Trid., quod liberam dicit fidem poft audi-

[ ,Gahm

tam przdicationem & coníequenter penetrata

n

rioc

credibilitaris figna; cum feff. 6. Cap. 6.fic loqua-

tur: Pidem ex auditu concipientes , liberà moven-

g i

zur in Deum credentes vera e[fé , que divinitus ve-

jl

velataeg. pvomifJa funt.

100*

Edeut 10, Fidem manere eatenus liberam;

g

quateaus voluntas per piam affectionem vel im-

J

qu

4

perat

z

m

200

Dz Fipr.

perat affenfüm non propter evidentiam figno-

foremt

am,

rum fed propter folum teftimonium Dei, ita

ut voluntas parata fir credere, etfi non haberet

Qus

ilam evidentiam; vel quatenus in reverentiam

flmä (ïi

autoritatis divinz imperat affenfum firmiorem;

quda

quàm mereantur figna credibilitatis ; cüm fir-

(

Qentum

1nitas indefeclibilirats in actu fidei füpernatu-

xalis major fit illa firmitate, quse provenit à na-

feiüvty

'

turali tantüm evidentià objecti five per fe five

jren.

per credibilitatis fiena.

Sed contra aframmque

ia

partem eft ; quód in. evidentia, utpote necefli-

einm|

tante, rapiatur intelle£tus, quin imperium vo-

liats

)

luntatis in hoc negotio affensüs partem ullam

ia

habere poffit: & fi haberet locüm , deberet

bt

femper elici actus duplex fidei, alter nempene-

aui

ceflarius prout evidentie correfpondet , alter

lt

liber quoad affenfüm vel precis? teftimonio

&i

praftitum , vel cum majore firmitate indefedli-

b

I

bilitatis elicirum ; quod quia non experimur, gra-

tis omnino finpgi convincitur. Singulariter veró

[te:

contra part. 171. éfty tum quiaejusmodi volun-

fit aj

tatis imperium vix ullus nifi doctus, ac nonnifi

ts

ia articulis ad doctrinam juris naturalis pertinen-

t

tibus experiri folet : tum quia intellectus etiam

DL

liber non eft ad teftimonium Dei repudiandum

Q

Vetc

vel amplectendum , cüm füpponatur effe evi-

dens; adeóque etiam voluntas non poffit eligere

&

affenfüm propter hoc potiiis, fc. teftimonium;,

ft n

quàm propter aliud: tum denique quia affenfüs

d D

fidei communiter loquendo eft abfolutus & di-

tüm

rectus, neque eam conditionem aut actum re-

D

flexum connorat , quà dicat voluntas: parara

j

foreia

Dz Fipr.

20I

m p

foretn affentiri, etfi non haberem Xillam eviden-

nDas

tiam.

Contra 2d. pavz. eft; tum quia intelle-

or ht

&us per fidem non folüm captivatur ad firmif-

A

MUNQU

a

fimé fed etiam ad fimpliciter affentiendum ;

Qrmotn

quod tamen hic non fieret per fidem liberam à

; dink

CC. & PPbus abfoluté aflertam , fed per evi-

fa.

dentiam neceffitantem : tum quia firmitas in-

Venitàn

tenfiva, feu que fe tenet ex parte volunratis ma-

prii

jorem conatum in fe firmanda adhibentis, non

du

Ípe&tat ad fübftantiam & effentiam atus fidei

yxe n

etiam fupernaturalis; firmitas veró indefectibi-

:erium)'v

litatis, qua eft in actu füpernaturali , cui im-

tem i

plicat fübeffe falfum , habetur unice ab infalli-

, dàr

bilitate obje&ti maxima atque connexione actüs

pl

cum illa, non autem à voluntatis imperio & li-

ht

bertate; utpote cui non datur difcretio ac ele-

tl

€&tio inter aéctum fupernaturalem, qui talem fir-

J

mitatem infert, & naturalem ex dictis num.22.

dmngt

115. JVec dicas [. Evidens credibilitas no-

riter

fire relipionis eft evidens credibilitas füpraom-

m

d volu;

nes alias feCtas, imó illas evidenter facit pru-

nont

denter incredibiles: fed hoc ipío infert evi-

ettt

dentiam veritatis noftra religionis: ergo. Mi«

du d

zv conítat; quia hec fünt duo principia evi-

ylinit

dentia: Relioio in imundo ceeteris credibilior eft

h

:di

w

q

vera; &illa, relipio eft vera, quee fola eft pru-

denter credibilis: erpo fi fola noftra evidenter

[

j

fit prudenter credibilis, ac credibilior pree a!iis,

eít evidenter vera. . 7457. tanquam fundamen-

T

jat

tum adverfariorum pro?. 1. Evidens eft; Deum

non poffe permittere fal(ze religioni tantam ap-

dun t

: y

parentiam veritatis , aut majorem credibilitàtern,

ac

f

P

EE

202

Dr Fi»x.

ac permifit noftre, qua vera eft: erpo. 2.

fippd

Evidens eft, quód non conqueramur de Deo

rülter d

tanquam de íeductore in materia rclipionis:

ticulis n

fed evidens eft nos poffe conqueri de Deo tan-

Denmi

quam feductore, fi religio ceteris credibilior

mediu

& fola prudenter credibilis effetfalfa: ergo. 3.

efiDer

Evidens eft aliquam religionem in mundo eíle

n n

veram: fed evidens eft.alias fectas efle falías;

fte a

urpote prudenrer incredibiles: ergo. — 4. Evi-

&ent

dens eft, Deum effe colendum, etiam fpecia-

lors;

li illo mmodo , quo ipíe vulr: fed evidens eíft, mo-

evider

dum, quo ipíe vult coii, effe illum, qui nobis

Ton €

evidenter proponitur üt credibilior, & qui fo-

titemm

lus proponitur üt prudenter credibilis : ergo.

findi

Xe. [N. - in. ad ejus /4[f. D. ,4. Hieec prineipia

fints

funt evidentia abfoluté & (ine facta fuppolitio-

t

ne previa IN. ex füppofitione quadam previé

l

Yetin

admiffa C. Duo fünt , qua fupponere opor-

i

tet, r. quód Deus inftituerir aliquam religio-

i,

nem füpernaturalem, quae multa doceat pra&-

M,

ter ilia, quz fünt juris naturalis, quódque illam

| Wl

voluerit effe neceffariam ad fàlutem : 2. quód

&Tl

nullum detur peccatum inficiens humanum ge-

|qu

ftius, in cujus poenam permittat , ut omnesetiam

COl

prudenter operando decipiantur. Geminà hàc

jlldil

fuppofitione factà evidens quidem eft utrum-

|

Tior

que principium; quia fi his fuppofitis fai(à effet

religio prudenter credibilior aliis; Deus fine

| Cll]f[

EPS |

ulla nofira. culpa redderet generi humano in-

dl

evitabiliter impoffibilem confecutionem ultimi

r

finis , quod evidens abfürdum eft: Neutrum

t

tamen abíoluté eft evidens ; quia utraque illa

fuppo-

-

«

Dz Fipr.

203

: ergo. j

fuppofitio antecedenter ad fidem folüm eft mo.

r deD

raliter certa, tanquam geminus articulus ex ar-

Teitt

ticulis noftre relipionis: non enim evidenseft,

le D

Deum inftituiffe religionem füpernaturalem üt

credi

medium neceffarium ad falutem ; neque evidens

T.

eft Deum, non permittere communem deceptio-

nund) d

nem in penam alicujus peccati communis :

ell Faifa»j-

ftante autem hàc inevidentià nequit effe abfolu-

, Ul

t$ evidens veritas religionis prudenter credibi-

um f

lioris; quia ex hujus falfitate nullum apparet

evidens abfürdum , eoquod in hoc cafü Deus

Qu

non absque culpa ac merito injiceret nece(li-

&qui

tatem amittendi finem ultimum.

Sub fimili di-

$: i

ftin&tione xdeo ad probationes omnes , quae non

p

funt nifi phrafes diverfe de eadem re. De 3772

[uppouap

tamen praterea notandum , illius majorem effe

am rv

veram , fi fümatur indeterminaté ; non tamen

x o

evidens eft, determinaté hanc vel aliam effe ve-

n d

ram, tultó minus autem hanc füpernaturalem.

xedt p

Ad 4tam etiam D. m. Evidens eft, m odum,

fqueiüac

quo Deus reflexé vult coli, effe illum, qui nobis

1 qüöü

evidenter proponitur üt credibilior C. modum,

um y

quo dire& vulr coli N. Deus etiam reflex? vult

coli per mendacium ab illo , qui invincibiliter

neui

»,minä J

judicat hic & nunc effe mentiendum ad Dei ho-

] urtt

norem: directé tamen & per fe non vult talem

fiidi

cultum. Quia nempe evidens eft, Deum velle;

"1.

nos operari juxta dictamen confcientice invin-

1070 !

cibiliter proponentis aliquem Dei cultum üt de-

bitum, Deus reflexé vult coli cultu prudenter

Vl

ytmt

credibilori; unde tamen non fequitur, evidens

i

[S ]

aque hh

i

——

Dz Fipr.

204

effe, quód Deus directé velit talem cultum,

h: gf

neque quód ifte directé fit verus Dei cultus.

iplum d

116. JVec diras [J.. Ex fcriptura & PP. ar.

| Ad Curj

r. allatis Ecclefia & vera religio eft vitibilis ,

reigion

poteft difcerni & inveniri. Sed talis effe nequit,

credeni

feg end

niíi fit evidenter vera: ergo.

INec Conf. 1. PP.

in libris, quos pro noftra religione fcripferunt,

Bdim.

texile:

contenderunt demonftrare iptfius veritatem &

evidenter convincere adveríarios , üt patet ex

EU

| Dlienim

S. Aug. L. de vera relio, C. 2. S. Chry(. Or.;

quód Chriftus fit Deus.

Arnob. L. 2. cent.

| deduce

| Heret

Gent. Origen. hom. 5o. in Matth. aliísque, quos

recitat Elizalde : ergo. JVec Cozf. //. Miracula

Qs

ofend

& prophetie evidenter oftendunt veritatem

Catholicz religionis ; nam preterquam, quód S.

Vs f

uv

"Eh. hic q. 5.a. 2. & p. 3. q. 47.a. . hanc virtu-

tem miraculis tribuat ; oftenditur hoc 1. quia

lia

æ

evidens eft veram effe religionem, in cujus con-

qui

firmationem facta fünt vera miracula &impletze

& It

prophetie: fed evidens eft, hac coniigifle in

tin;|

confirmationem fidei noftra': ergo.

2

uia

N

-

Judai videntes figna & miracula facta à Moyfe;

Im q

evidenter cognoverunt veritatem füz religio-

tll

hN

nis: ergo idem diceadum eftde religione noftra.

g. D. M. Ecclefiaeftvi(ibilis, poteftdifcer-

quem

ni &c. credibiliter feu per evidentiara credibili-

deu

tatis C. fcientificé & per evidentiam veriratis N.

lii

Idem fen(üs eft S. Thome, dum q. r.a. 4.ad 2.

V Cr

JDicendum , ait, quàd ea, quee fubfunt. fidei , dupli-

í

Wi

citer coufideravi poffunt.. Uno modo in [pecialis &2

l4

Jfic uon po[fut effe fimul otfa $ cvedita : alio modo

[

b

W.

4 geuevali , feilicet fub. commumi vatione credibi-

lis:

Dz Fip&.

20$

m eil

M

Mi

lis: e9 fic furt vifa ab eo, qui credit.. Atque hoc

l auts

ipíum dunraxat pr. art. probandum füfcepimus.

TU

"dd Conf. L. D. A. Contenderunt demonftrare

1 v

religionis veritatem üt evidenter credibilem &

ecmg

credendam C. veritatem ipíam üt evidentem

"

Íeu evidentiam veritatis IN.

Idem eft, &i cum

pf

Bellarm. L. 4. de Notis Eccl. C. 3. dicatur , con-

n

tendiffe quidem demonítrare veritatem eviden-

i paitt

tià confequenti& , non autem conf(equentis.

rj

Tlli enim pofitis & admiflis Scripturis evidenter

Lit

deducebant veritatem relipionis noftre contra

squ t

Hereticos & Judeos Scripturarum receptores,

F Mi

cujus credibiliatem duntaxat ex fignis aliis

oftendebant.

ventit

Quod veró fingularia quaedam

mqii

verba $s. Patrum attinet;, quantumvis ea indi-

anc vt

care videantur veritatis evidentiam, non intel-

AT

ligebant certé talem, de qua nos loquimur,

qip

(

qu:e formidinem etiam imprudentem excludat

& rapiat ad affenfum , (ed minüs propriam tan-

&um

)g[j(]lfk [

tüm, & que cum formidine morali congruat

removeárque duntaxat formidinem prudentem;

, QUu

i

QXO&.»

tum quia ipfife diftinguebanr à Manicheis, qui

nihil credendum contendebant, nifi prius ra-

; r

]t noTZ?'

tione demonítraretur ranquam verum, contra

quem errorem aliquando fuum S. Aug. agit L.

de utilit. credendi: tum quia ipfx commendabant

creäib«*ïf-

Jaudabilem liberamque fidem, ad quam eviden-

ii

tíà credibiliratis & obligationis credendi propo-

T

j, M

fità alios perducere (atagebant. 744 Conf. /7. .

D. A[J. Miracula & prophetice evidenter cognita

74

OÍtendunt evidenter veriratem C. non eviden-

71 rm'u?

/

ter cognita, íeu Dt communirer cognofcun-

qi

j

tur

l

m

-

5

o6

Dz Fipr.

tur N, Autoritatem S. Thome ad exïriden-

eidens,

iiam credibilitatis tantüm pertinere, liquet ex

quia o

Abi .P'VOþ- I,

dens elt

xtibus hic & art. pr. recitatis.

^

/1nin. Ad evidentiam miracu

lorum ac pro-

Hinc a

traními

pheriarum requiritur evidens cognitio, quód

fit veré miraculum aut veré pradictum fpiritu

rep

prophetico ac Deo infpiránte, & quód fimul fa-

fürq

étum fuerit aut infpiratum à Deoc in confirma-

& nont

tionem alicujus doctrine. . Hec autem eviden-

.

tia comrnuniter loquendo non habetur: càm

prorim

miracula nobis folüm proponantur à Scriptori-

etim ]

ergov

bus fapientiffimis quidem & fanctitlimis ac Ec-

clefiafticis Hiftoriis, fed quee folüm faciant evi-

d'ä- l

Tordit

dentiam credibilitatis & moralem certitudinem

de veritate miraculorum ac prophetie, accon-

qtit or

dl

fequenter etíam de veritate relipionis. Quin

Cardinalis de Lugo non diffenuente Suarefio

Dunit g

Credii

judicat miracula etiam viíà ab Apoftolis & Ju-

deeis, v.g. refürre&ionem Lazari , non attuliffe

titüdo

illi ftri&tam evidentiam de veritate, per illacon-

(v

firmatà ; tum quia videntes hec imprudenter

tonige

faltem formidare poterant, an effent vera mi-

E

racula, an demonum preftigiee à Deo in po--

&l

nam alicujus peccati permiff ; tum quia eeque

Bu

D

imprudenter formidare poterant de intentione

Dei in patrando miraculo; eoquod evidensnon

evide

liv

fir; quód Deus nequeat concurrere ad verum

à

miraculum, quo minifter infenfibiliter abutatur

ül pr

IN

in confirmationem falfze doctrinee; unde Judai,

quamvis imprudentiffimé, dicebant Chrifto:

Vm

Tu demonium balbes, $9 in priucipe demoniorum

!I

ejicis demomia. Similiter de prophetiis non eft

li ïy

evi-

Dz Fipz.

207

« ens

evidens, vaticinia V. 'T. effe veras prophetias;

; Qu

quia non eft evidens illorum feníüs, neque evi-

4i j

dens eft, ea non fuiffe mere cafüaliter impleta.

um

Hinc ad 24. proj. poteít IV. /4gt. Sed eo etiam

itio, i

tranfiniffo, nihil contra nos inferrur ; tumquia

dun [

refpeétu noftri habetur apertum difcrimen:

dmuls

tum quia folümafferimus, communiter loquen-

n nim

do non dari evidentiam.

penoro

117. JVec dicas 47. Quecunque argamenta

yetr: d

proximé allata fünt contra evidentiam veritatis

j SCFip.u:

etiam pugnant contra evidentiam credibilitatis:

imi ii

ergo vel neutra, vel utraque evidentia eft atferen-

facutté

da. JVec Corf. J. In mareria religionis, quod eft

t

moraliter certum, eft moraliter evidens; tum

jg, r

quia omnis certitudo comparara per rationes

i (

eft evidentia: tum quia certirado moralis pro-

« Suit

ponit objeétum üt indubitabile.

Sed ex fienis

ydisi

credibilitatis etiam juxta nos orirur moralis cer-

titudo de veritate myfteriorum : ergo. — JVec

Q d

wr lx

Corf. 1]. Multó praviora fünt motiva prorevela-

ydent

tionis exiftentia quàm pro exiftentia Ciceronis:

rv m

ergo fi ex levioribus motivis poteft effe evidens

ii

exiftentia Ciceronis, & pravioribus multó ma-

gis poteft fieri evidens veriras revelationis.

Tud

i

R. N. 74. Difp. cít; 'Ad hoc ut aliquid fit

evidenter credibile , fefücit adeffe ram clara mo-

d

gd «

tiva; quibus copvincarur intelle&us, quód pof-

i

fit prudenter adhiberi fides. [am veró licet mi-

Ó

racula v. g. abíolut? loquendo poflint effz falfa

ij

"

E

(in

j

vel imprudenter exiftimari effe permiffa in con-

firmationem falfi; tamen extorquere pofiunt

vmw!l'üf'*i.l

illud judicium prudens de fide habenda; quía

u à

non

V

——

Dz FipE.

208

tentur &

non illad. tantüm fide prudenti dignum eft;

quód abfoiuté aliter effe nequit; fed etiam illud,

füedent,

VoCamus

quod certó apparet ita effe, quamvis abfoiuté

