
tenti

telle&tuale motivum exiget.

V. V. ZIntec. /"dAdpavt. ym.prob. y. D. M. Fides

Wi

eftobíequium Dei quoad a&ctum voluntatisimpe-

Im

rantem C. quoad actum intelle&tüs elicitum Su^-

Jj

difl. Obfequium intentionale C. volitivum N.

amab

Intentionale autem obfequium pro motivo ha-

Tij

[

[

betautoriratem üt teftantis & loquenis, non pre-

cipientis Dei. |744 24. D. Z. Ideo credimus

qit ?

d

)

!

Deo, quia Deus precepit fibi credi, « 2deoap-

pellanre motivum actüs voluntatis imperantis C.

Q

lf

appellante motivum actüs fidei eliciti IN Z. &

enr

nI(

Conf. velaliter etiam D. Cozf. Ergo fides eft

füm

actus obedientia& improprié & analogicé, qua-

Nlr

tenus ficut per obedientiam voluntatis facimus;

Qu

quae Deus precipit, fic per fidem intellectüs

hllex

credimus, quz Deus dixit; vel extrinfecó &

I

denominativé ; quatenus fides ex proprio qui-

fei

em

V

a.

Dz Fipr.

285

detemi

dem motivo fed ex imperio voluntatis , pre-

Volun

cepto divino obedientis, elicirur C. proprié,

eE00,

formaliter &intrinfecé N. Preceptum creden-

i lm

di precise üt tale reddit myfterium credibile &

d

credendum,. non quidem uür motiv um credendi ,

m

fed üt motivum volezdi credere ; tu quia; ficee-

tera adíint, voluntas ex hoc motivo poteít im-

It

rum p

perare affenfüm innixum autoritati revelanti:

q:md

tum quia eft medium probans exiftentiam reve-

d

lationis, ficut alia figna credibilitatis; quee ex d.

Ad

er hi

f. faciunt myfteria credibilia & cred'enda,

TU

31. D. .4. Deus dignus eft, ut ipfi credamus

ts

etiam improbabilia,.h. e. ea; que carent omni

Jefatts

probatione ex teítimonio fenfuum & naturali

MumïE

ratione C. quse carent omni etiam motivo in-

tentionali ad affenfümN. Hoc enimobíequium

M

utpote irrationale & chymericum Deum hono-

arisimpf-

rare nequit. 244 47. &. 7: Supp. /4nt. IN. Conf.

Di[p. eít; quia preceptum de morte facit eam

Ino»

"VUIUN-

amabilem & bonám, utpore utilem & neceffa-

riam ad cavendam Dei offenfam & praemium

tivo

p

obünendum: fed preceptum de fide non red-

dit per modum motivi credendi objeétum cre-

redit

jilt

dibile; nam confideratum prewcisé üt prace-

r

prum non füadet objectum facítque aptum in-

tentionaliter movere ad affenfüm; confidera-

^

M

n

st

tum veró üt connexum cum objecto, quod

vult credi, quamvis etiam illa praeftet, tamen

$u

acIms

quia objectum poteft effe vel credibile vel fci-

bile vel opinabile , & fimiliter diverfus affenfus,

ofeti

non movet ad fidei affenfüm ; quin hoc etiam

"T

j qu

fieri transmiffo ; nihil probaretur contra thefin,

cüm

ó

P .

286

Ds Fipbt.

ffegtta

cüm hác ratione preeceptum üt connexum fla-

te hao

tuererur motivum intentionale & medium, in

quo cognitó objectum cogno(citur.

TU

"4d part. 2d. prob. x. D. M. Obje&um for-

poh

^j

male fidei eft, per quod formaliter & motivé

Al

jl

firim

(fi

dererminatur ultimó intelle&tus C.. per quod

qualicunque modo determinatur N. Res clara

J

fethüs

eft inaliis etiam virtutibus motivum füum pro-

impet

prium habentibus, qua per imperium volun-

tatis aliunde conceptum determinari ac elici pof-

pnam

lier]

funt. 74 24. &. N. Conf. Ratio cft; quia prae-

ter motiva extrinfeca ad credendum impellen-

)

fnté

tia; nempe moriva credibilitatis, que non fünt

mrseraphyficé certa & infallibilia, habetur etiam

pra

motivum intrinfecum fidei , nempe autoritas

;

k

Dei, meraphyficé certum & infallibile ; unde vo-

Inntas poteft imperare affenfüm innixum huic

Y

l

Pnj

morivo intrinfeco infallibili , atque hinc firmio-

rem, quàm mereantur motiva illa extrinfeca

poi

ll

non infallibilia metaphyficé: ex eo veró adeó

I0fj

Wt

nequit inferri, qnód voluntas etiam poffit im-

perare affenfum nulli innixum motivo, ut po-

Jtet

d

tiüs inde roboretur noflra fententia; nam nifi

im. ]

Il

adeffet praeter motiva extrinfeca minüs firma

V

d

h

motivum aliud intellectuale intrinfecum firmius,

voluntas non poflet imperare affenfüm firmio-

f

rem, quàm mereantur motiva extrinfeca; ergo

elp

etiam fi nullum motivum intelle&tuale adfit , vo-

3f

luntas non poteft imperare aflenfüm intellectüs

Woly

ac fidei. d Rationem &. D. Penes voluntatem eft

&Uml

determinare intellectum ad alterum contradicto-

W

l;

W

fiox'un»l, ad que intelleétus fe habet neutralitet

geutra«

f

"-

Dz Fipg

287

Yum i

neutralitate pofitivà, h. e. ubi pro ütraque par-

te habentur motiva eequalia C. ad quee fe habet

dimji

neutraliter neutralitate negativà, h. e. ubi nec

hm f

pro hac nec pro illa parte habetur ulla ratio N.

x m

dd 31. W. IV. /4. Patet enim, quód timor pof-

/

l

fit imperare charitatem , charitas virtutes mora-

erq

Res Q

les &c, vel D. ACtus imperans &imperatus ex-

ternus pertinent ad eandem virturem C. fi actus

ump

v

imperatus fit actus internus habénsque pro-

priam fuam & diflinctam effentiam, univería-

dipe

liter N.

u

162. ODjic. cotit. 31. Licetaliqua myfteria non

npi

non i

fint éx terminis nota, atque hinc fides non fem-

per affentiatur ex fola apprehenfione termino-

1r eli

ytort

rum; tamen lumen fidei vel habituale velactua-

le poteft fupplere caufálitatem terminorum &

andergæ

m

intelletum determinare ad affenfüm: ergo.

cfim

Prob. 4. quoad ym. part. Quamvis aliqua pro-

pofitio fit nobis ex terminis tantüm imperfecté

vt

nota, tamen repetitione actuum evadit notiífi-

fïö adfü

gf

ma ratione habitüs acquifiti: ergo idem poterit

,uP

preftare habitus fideiinfüfüs. ^ Prob. quoad 2d.

um

part. Lumen fidei actuale füpplet rum caufali-

]s Hrfm

tatem fignorum credibilitatis, preefertim in ru-

dibus; tum caufálitarem terminorum quoad af-

fimi

fenfüm revelarionis

[

; fi huic affentiatur propter

fe ipfám: ergo idem praftare poteft quoad af-

ZWW

V

fenfum myfterii revelati, Cozf. /. Affen(us fidei

refolvitur in revelationem Dei tanquam obje-

g«

eme

&um formale: fed Deus revelat per lumen fidei :

ergo fides refolviturin lumen fidei tanquam ob-

J idt

;MW

Cozf. 1. Lumen fidei habi-

je&um forxpale.

tua-

u

?88

Dz Fipks.

tualeinclinat & impellit, ac confequenter movet

h ia

ad affenfum fidei; actuale veró etiam füadendo

poffbi

mover: er£o fupplere poffünt rationem obje-

lumen.

&i formalis.

Corf. III. Lumen fidei habituale

Dus x

haber fe àt lumen glorie, & lumen fidei actua-

teobje

le ürlux corporea: fed.jumen glorie &lux cor-

Nv

porea tum manifeftant objecta füa ; tum fübeunt

yricdc

vices objecti formalis: ergo.

p

. IV.74. €? Supp. Quia quamvis iyfleria

&ige

fidei per fe non nota, atque propofitiones de

tm d

his neutrz poffint etiam per lumen aliquod fu-

Vehtio

pernum apparere vera ex terminorum appre-

tefolyi

henfione ; hoc tamen lumen non eít proprium

Termoy

habitüs fidei ; fed luminis glorice aut fcientice in-

Vidend

fufa: ; unde nec actus inde profectus effet affen-

hw

fus fidel. — /4d prob. ym. part. N. Conf. Difp. eft;

tj

quia habitus acquifitus repetitione actuum cre-

jn. 8

ícit & perficitur in füo genere; cüm ergo illud

ijf'&ïs

augmentum notitie fit perfectio in proprio ge-

tine

nere habitüs acquifiti; hie quoque notitiam trl-

at Ia

buere poteft: econtra cüm habitus fidei ex fuo

Dlm

genere deferviat ad actus obfcuros & tettimo-

( ij

nio divino innixos, nec notitiam clariorem nec

| f

ex ipfis terminis hauriendam preftare poterit.

R

74d prob. 2d. part. N. Conf. Cüm fides effenia-

il

liter fit affenfüs propter autoritatem dicentis;

(Onnj

illud folum dicitur lumen fidei , quod manifeftat

P gb

veritatem üt revelatam. Inde veró Dfp. eft;

l'tpræ(

quód lumen faciens credibile myfterium, aut aí-

lly.

fenfüm revelationis propter fe ip(am affirmare

hme[] l

juvans, poffitdici lumen fidei, quia ad veritarem

fieí

üt revelatam conducit ant pertinet; ex oppofi-

Obje&i

to

Dz Fipg.

289

LE d

fade)

to itaque fequitur; quód lumen quodcunque

poffibile, fi veritatem in fe ipíà manifeftet, fidei

nm o

lumen dici nequear.

d Conf. 1. 3. D. min.

hii

Deus per lurnen fidei revelat proprié & ex par-

idei d

te objecti N. improprié& ex parte potenrite C.

&hrr

Revelatio eft quafi ab

m füst

latio velaminis, quo pro-

prié dicitur tegi & abfcondi obje&um , impro-

prié veró oculus etiam velatus dici poreft; ad-

; nyit

1

eóque dum manifeflatio per teftimonium Dei

(ronst

rem declarantis fit ex parte objecti, propria re-

Àmuil

velatio accidit , & in hane üt obje&tum formale

um p

refolvitur affen(üsfidei; dum veró per habitum

propïm

removentur impedimenta, danrürque vires ad

Yentitt

videndum, manifeftatio fit ex parte potentiz,

fecafl

fed valde improprié, & in quam ranquam mo-

Dip£

tivum fides non refolvitur. 744 Cozf./I. D. 1m.

u d

part. Habituale fidei lumen inclinat & impellit

objectivé N. efficienter Su/4. praefüppofità mo-

gt

rP

tione divine autoritatis revelantis C, íine eà

yitian

aut per fe folum N. . 24. parz. fimiliter vel fic

je et

. Lumen fidei aétuale movet füadendo üt quo

veli?

C. fuadendo üt quod N. Sicut cognitio pro-

ia

poenens bonitatem voluntatem ad amorem non

p

movet objectivé & üt quod fed tantüm forma-

sdi

liter & àr quo, atque hinc bonitas non autem

€Oo

| dleW !

nitio motivum dicitur ; ficomnino equaliter

maüii'fh?"

fe

j

abetlumen fidei atuale, feu infpiratio divina

jf

j d

j

^

1

l

repraefentans divinam revelationem. 244 Conf.

mefam ]

J1I.y«. IN.utr. p. M. Conveniunt quidem in hoc

a!ä['mlï

lumen plorie & habitus fidei, quód utrumque

veriti

teneat fe ex parte porentize, unde neuitruni vices

objeti formalis fuftinere poteft, quod falsó af-

XOPPDE

fcfig

490

Ds Fipr.

ferirur in minore: difcrepant verb, quia per

üpita

lumen glorice intelle£tui reprafenratur effentia

msL.

ertitu

divina üt eft in fe, adeóque illi alia ratio moti-

va non eft neceffaria, per fidem veró objectum

neri fl

non'"repreefentatur üt eft in fe; fed tum obfcure

Tequin

tum mediante autoritate Dei revelantis, que

v gn

motivum eft ad affenfüm. Lux corporea tenet

COT

tür, ex

fe ex parte objecti, vel üt conditio folüm & non

üt objectum formale refpectu coloris in opinio-

frünim:

ne vulpari ; vel üàr ipï'um objectum & motivum

eo forl

Tique;

in eorum fententia, qui colores per lucem con-

flitmunt : lumen fidei autem actuale vel tenet

teqüin

Tott

fe tantüm ex parte petentie , vel fi aliquid ne-

If

gotii etiam illi permitratur ex parte objecti, ra-

tionem tamen motivi ex dictis nullatenus obti«

memun

r

net.

äd»üqd

W5 1

Quznzs: 7u fides per [e debeat fundari 1n va-

:

Lfraqx

?ioge bumana *

& r

165. Nota. Refert S. Auguftinus L. deutilit.

Yl /,,

j

L

ered. C. 1. Manicheos irridere Ecclefiam Ca-

P

lUT

fanii

tholicam, quód autoritate adigerer homines ad

credendum , & afferere; neminem incitandum

I

Tistq

ad fidem, nifi difcufsà priüs & enodarà verita-

te, quam ipfi aperté f& expofituros polliceban-

Vj

nihil effe credendum;

tur: unde volebant ;

Qttjey

&tf

quod captum rationis humanae excederet; aut

niíi eàdem ratione veritas oftenderetur. S. Ber-

sf

nardus ep. 190. ad Innoc. fimile erroris genus

|

"onoí

tribuit Petro Abaillardo, eóquód de Ss. 'Trini-

!

N

táre non fecundüm fcriprurarum fenfüm ab Ec-

613

ii

clefia traditum ; fed rationis humanc 'caprum

JT

diípu-

L

Dz Fipr.

a9i

qux

difputare is volebar.

Accedere videtur Calvi-

r d

nus L. 3. inft. C.2., qui quamvis notitiam fidei

300 mi)

certirudine maeis quàm apprehenfione conti-

UR

neri ftatuat, tamen notitiam credendorum pre-

1 ob

requirit; cujus nomine; fi proprié loquamur,

ji, qe

vel apprehenfio clara & diftinéta vel judicium

J LO

conceptum ex ratione & rei evidentia inrelligi-

nàmt

tur, ex $. 15. l. c. autem pro perfuafione pleza;

p

Ü

minimé autem o/fcura, ab eodem accipitur. Ab

TDLYUO

eo forfan non difcrepant Heterodoxi nunc ple-

m

rique; qui praviam ad fidei affen(ümn noritiam

vel [

requirunt ; licét non fàtis ex

ponant ; 'qualis, eà

iquilt

notitià efle debeat,

jl

164. B& J Humana ratio non eff funda-

nus Q

mentum , in quo per fe nititur fides Chriftiana;

adeóque non poteft effe obje&tum forinale fidei;

Pars 1ma eft de fide; 2da theologicé certa.

inni

Utraque oftenditur J. /Zuzoritate. Apoftolus 1.

ad Cor. 2. v. 4. Pradicatio , inquit ; mea o i

t

perfaafibilibus bumanee fapientiee vevbis , [ad inoften-

Jotie virtütis eg fpz'rz'tüy;, ut fides veflvà mom fit ia

J

fapientia bornimum [éd in vivtute Dei , h.e. nefi-

du

des veftra fundetur iti fapientia, mediis& huma-

nis rationibus acquifita.

Hinic 2. ad Cor. 1o.

p vt

Yi

V. $. commendar zj captiviatems vedigeutes

denäüü»

ompeim intelletum ià obfeguium . Chrifli 3. fciicet

i

g, H

per fidem ; que autem effet captivatio intelle-

b

&üs, fi eà duntaxat crederet, quae per rationem

Cognofceret efló vera ? ». Hoc ipfüm Chriftus

i

& Evanpelifta afferunt de preecipuis quibusdam

fidei actibus; nam ille Matth. 1 1. v.2.5: Coufi-

j /]

ap

?eor , ait, zibz Pafer, Doinine celi eg terve y quia

T2

áb[cotis

ij

292

Dz FipkE.

abcondifli bec à fapieutibus cg. prudentibus , 9 ve-

Y

band

(

veláfli ea parvulis.. v.27.- INemo uovit Filum uifi

Pater , neque Patrem quis novit uifi filius , €9 cui

fhiritt

pm

EFilius voluevit vevelave.

Et C. 16. Petro Chrifti

f?ü 1]

buo f

divinitatem profitenti refpondet v. 17. Beatus es

Simon Barjoua : quie cavo $9 Jauguis , h. e. na-

le

W

&d,

tura & ratio ejüsque vires , zoz revelavit. tili,

fed Pater meus , qui in celis eft..— Joan. 1. v. 18.

vll

TOU

dicitur : JDeum memo vidit unquam: Umigen-

zus filius , qui efl in finu Patvis , ipfe enavvavit.

u

3. SS.PP. frequentiffimé commendant fidei fim-

$)

norantiam,

[

plicitatem , nec illi volunt officere i

nec ad eam requirunt fcientiam. In

i

aromnium

Q

f

st

fit Auguflinus, qui ferm. r. de Trin. Corfidera,

inquit, quàd voceris fidelis, mon vatioualis. .De-

n

qique accepto boc baptifino dicimus : Fidelis fathus

At T

fum, cvedo, quod nejcio. Ex 'Tr. 40. in Joan. Cre-

qui

dümus, ut cogmo[camus , non,cogno|cimus , ut creda-

üq

mus. Vid.inf. pracipué autem L. de util. cred.

&

ubi Manichzorum errorem expugnat plurimis

qud

T

arpumenris. II Jfioge :. Quia fides eft vir-

tus theologica , adeóque debet habere pro ob-

il

je&to formali, aliquid entitativé divinum: 2. quia

Tinon

actus fidei eft omnino infallibilis &adheefivé fir-

mus füpra omnem humanam rationem: 3.quia

Dd

multa revelara & credenda fuperant naturalem

üt E

rationem : 4. quia ratio illa füadens nec poteft

e|

hg

effe principium evidens, cüm aliàs non effet li-

bertas in credendo; nec principium probabile,

n

R

cüm fides fieret opinio, & quilibet dubirare ac

Yi

formidare poffet de fidei veritate.

lgne

€m[

165.

ER

M

(

Dz Fipr.

293

I^ t

h

165. INec dicas 1. Priusquam credatur , pro-

Film d

:

'n

banda eft fides juxta illud 1. Joan.4. Pro/ate

Is u

to Cf

Jpiritus , an ex Deo fint 5 & ad " Theff. s. Omnia

j

obate; quod bomum eff , tenete : Sed hac pro-

. Duni

:

atio fieri debet per lumen rationis ; quia fi de-

hen

beat fieri per revelationem , hzec priüs proban-

li M

da eft, unde vel procedendum eft in infinitum;

.nrdb

vel in làmine rationis fiftendum: ergo. 2. Mo-

Ü

nemur 1. Pet. 3. efle perazi femper ad Jatisfattio-

u

nem omti po[centi vos vationem. de ea , qu in volis

fa.

€fl, fpe : fed hoc ipfo debet fidei preemitti ra-

Orattu

3. Eccli 19. di-

tio; que poffit reddi : ergo.

OT

citur : Qui cifo credi , levis eff corde : fed citó

7

credere eft adhibere fidem ante rationem : er-

& ]

£0, nequis corde fit levis, credere non debet

ï

j

ante rationis inveftigationem.

4. Qui credit,

quod ratio non capit, imprudenter credir; fic-

sn Ü

a

ut qui credit , quód eft contra rationem : er-

f. Fides divina attingit myfteria revelata;

jj o

4

gO.

Jarimi

quod aurem Deus revelaverit, conftat ex tefti-

T

monio hominum : ergo fides divina fundatur

in hominum aflertione , quie ad ratione/m/hu-.

proo

14 qm

manam fpectat.

xNa

W. ad 1. D. m. Hec probatio fac

ïenxda eft

u

30

per lumen rationis, àt motivum credendi N.

üt per praeviam difpofitionem ad volendum cre-

amühq

t f [i

ji

dere C. Similiter pro/. D. fiftendum eft in lu-

mine rationis ür motivo credendi N. üt difpofi-

T

i

J

tione C. NNempe lumen rationis, h.e. rationes

Jj

o

naturaliter cognofcibiles , àt miracula & alia

P

figna credibilitatis, funt motivum judicii ad fi-

LU

dem previi & difpofitiones ; ut-þvolumas P

[

1*

3

en-

)l

m

294

Dr Fipr.

303

denter imperet fidei affenfüm , non autem fünt

qeditg

morivum ipfius fidei; fed hoc eft una Dei lo-

quentis autoritas, in qua fides ultimó conqui-

propon

p

efcit. .. 4d 2. &..D. M. Monemur parati effe ad

reddendam fidei de vita eeterna, qus fperatur;

ft d'n'i:

qii d

& propter quam temporalia fpernuntur ; ratio-

nem modis omnibus , aut veriratem objecti

Toafratm

(aem t

crediti in fe ipía atringentibus N. modo fidei

p &

proprio aut conveniente C. De iis, qua& cre-

dimus, przefertim explicité ratio. tripliciter reddi

quii

hunci

poreít.; 1imó oftendendo , quód , que credi-

ainus ; non fint impoffibilia, nec rectee rationi

D

quem

contraria, quin etiam maximé convenientia ;

& hoc modo rationem reddere eft eruditorum;

Qd

uti etiam fecerunt PP. agentes contra ethnicos:

Í, quo

2dó exponendo moriva credibilitatis, quibus;

TT

qua credenda fünt , prudenter effe credibilia

W

oftenduntur ; hec veró, quàmvis ad fidem pre-

ï;ï t

Ü

requirantur & eorum aliqua à rudibus etiam,

It

Al

l

credenribus artingantur , tamen, ab iisdem ex-

plicari defendíque nec. debent nec poflünt ; ac

ilenr

Qnt

pr&terea non pertinent ad eam rationem hu-

ia

manam aut naturalem , quam HH. ipfi veritati

credenda intrinfecam aut intrinfecé connexam

Venm

]

Titiy

requifiverunt : stió afferendo rationem fidei

propriam , five fundamentum intrinfecum af-

Cedi

dik'in;

Íensüs fidei: & hanc omnes fideles nórunt ac

reddere poffünt ; cüm credant , quia Deus di-

crcdg,

$1

xit feu revelavit, 44 3.5. D. M. Er hic fermo

eft de fide humana, quia textus loquitur de fa-

| Wi

cilé credente aliorum detractionibus C. de fide

| h

| J

. GivinaN, '"Vel fi etiam fàno modo intelligatur

e

"

e

|

|

—

Dz Fipr.

295

tem

de fide divina /u/Z. Levis eft corde , qui citó

a Dl

credit propter quamcunque revelationem, qua

) Qp

proponirur.tanquam divina, nec examinat per

tided

argumenta credibilitatis priüs ; an revelatio veré

fit divina ; & myfteria prudenter credibilia C.

[prtr

"

qui citó credit ex eo; quód per rationem hu-

| o

manam non inquirat in ipfam myfterii veri-

ylo ii

tatern ejüsque cum ratione connexionem N.

qu o

Ipía fidei magiftra Bma Virgo Luc. 1. cogzalat,

jer f

qualis -ejfet. ifla [alutatio; & rationes humanze

g a

hunc ufum apud omnes fideles habent , ut fint

nl

previa difpofitio ad volendum credere ; non

i

autem mortivum credendi. |. 44 4. &..D./4. Qui

ditony

credit ;-quod non capit, imprudenter credit ,

thoi

fi; quod creditur, non appareat aliunde verum

C. fi aliunde verum appareat N. . Licet ratio

quibuæ

xedibl

non capiat v. g. Trinitatis myfterium, pruden-

ter tamen creditur ex motivo divinze autorita-

k

1

l$ &

tis revelantis , ex quo fcilicer verum apparet.

d d

d prob. Difp. eft; Quia intelle&us non poteft

aflentiri objcéto nifi àt vero : quod autem eft

jun; f

us

contra rationem vel üt tale proponitur ; non

! veri

apparet verum ; quia per fe notum eft , quód

verum non opponatur vero: fed quod füperat

nne

n i

rationem, poteft aliunde verum apparere. Ac-

cedit, quàd ipía ratio quafi reflexeé diéter, res

qnE

divinas füperare humanum captum ; atque Deo

j

us t

credendum effle füpra rationem ; unde credere

Deo in his, que ratio non capit , eft juxta hoc

r

u-de lk

principium rationis reflexum ; íecüs veró res

Íe habet de affenfü contra rationem.

"d s. W.

ii

D. Corf. Ergo fides divina fundatur in. homi-

Jipi

nuin

rI14

p

296

Dz Fi:pE.

num affertione tanquamin ratione intrinfeca aC

ingat:

fentiendi,feu obje&to formali & fundamento fidei

| mi'; 4

iN. tanquam aliquo extrinfeco.faciente obje&tum

| Maim:

fexum.

«redibile, vel proponente motiva credibili-

tatis C. Fides humana, quà credo. Arifto-

f !

foenti

teli vel S. Auguftino aliquid affirmanti , poteft

quidem fundari in alia fide aut etiam ratione na-

dmá

iurali; quà vel credo. affeverantibus illud ab.

quia

Ariftorele vel S. Auguftino fuiffe affirmatum aut

Qm; i

fcriptum , vel quà illi indu&ti fuerunt ad.id affe-

fit, d

rendum.: fed in fide divina res aliter fe habet;

tm

utpore que refolvitur unicé formaliter in Deum

h]

revelanrem , ür inf. dicetur.

ceïp:z'sï,

166. &. /]. Nec notitia. fidem. preecedere

WUu

debet , nec fides ipía tam eft notitia , quàm af:

lm,

fenfus. — Prob. m. p. Yà. C. 7. v. 9. St mon cvedi-

6

deritis, inquit, mom iutelligetit. Ex quibus tefte

L Bs Xw

S. Profp. L. 1. de vit. contempl. C. 19. Datur in-

B

zelligi, quüd nom fides. ex. iutelle&u , fed:ex. fide in-

Tqii

zellecus: exiflat ; mec ,. quà imtelligit , cvedat , fed,

Tepre

[/j

]

1 credit , iutelligat. — Conf. Ex S. Hilar. L.8. de

W :

T

rin. Jabet zon tam veniam quàm pramium igito-

d

vare , quod.credass quia maximum flipeudium fideà

dthit x'

eff , [perave, que.nejcias, | EXS. Aug.ep. 102. Si.

ücogw

proprer eos. [olos Chriflus. matus. efl.,. quà certá intcl-

ctels

Jigentiá. po[Junt ifla. difcernere, pene fvuftra in Ec-

]

clefia laboramus.

Prob. 2d. p. Quia tum. Apo-

Bu

ftolus z. ad Cor. 12. & 13. diftinguit inter Dei

im|

dona fcientiam & fidem , tum Aug. recté difcer-

l quE)[

it inter notitiam , quee fequitur rationem aut

atv

rei evidentiam, & inter affenfum autoritati prae-

fCru[ax

n

teli

fütum feu fidem , dum L. de util. fred.,C..

—

Ws

D

Dzs Fripr.

297

nf

dv

'

I

inquit: Quod imtelligimus aliquid , vationi debe-

entofi

1

i

zE

1

mus; quod autem credimus , autoritati.

Corf.

objm

ctedli

n

!

h

]

Maxima pars fidelium vel propter etatem aut

fexum debilem , vel propter ingenii hebetudi-

o A

nem, vel propter imperitiam litterarum aut

i, pd

fcientiarum non habet nifi apprehenfionem ru-

qhonent

dem & confufam Trinitatis, quin vix quid-

ii d

quam animo concipiunt, przter verborum fo-

VE

num; & tamen inter fideles meritó numeran-

dub

tur, dum profitentur fe credere Deum effe Pa-

& hd

trem & Filium & Spiritum Sanctum: Unde S,

in[ett

Aug. L. cont. ep. fundam. C. 4. Pauciffimis ex-

eeptis , inquit , cereram tuvbam non intelligendi

lii

vrvacitas fed cvedendi [implicitas tutiffnmam facit.

quäml

Ergo.

q

167y. INec dicas. Joan. $. y.39. Chriftus ju-

ys t

bet Judaos : Serutamini Scripturas , ad fidem

n

concipiendam: ergo notitia credendorum prae-

rj

requiritur. 2. Apofílolus 2.ad Timoth. 3. v. 7.

reprehendit femper difcentes, €9 munquam ad [cien-

//7[ j /(.*]?

L44|

ziam veritatis pervenieptes: ergo. defiderat in

do&trina fidei fcientiam.

3. Ut homo credat,

T uzï

linie

debet cognofcere id, quod credendum eft: fed

o d

1

fi cognoícit, habet ejus notitiam: ergo üt quis

"ii

credat, debet credendi habere notitiam

W *

z. D. Conf. Exgo. notitia & quidem evidens

p

prerequiritur abfolut& pro omnibus & ad fi-

j

dem fimpliciter habendam N. notitia qualiscun-

! dia-

qué, nonnunquam , pro quibusdam , requiritur

ym d

aut conducit ad fidem faciliàs habendam C. Nec

n

fcrutatio fcripturarum omnibus legentibus in-

s eít po[]ïbilis,,,

6I

If«

;

telligfentiam precftar , nec qmnibu

j

Utl«

"

M

298

Dz Fips.

utilis aut neceffaria; nec omnium myfteriorum

claram expofitionem continet; nec fides fine illa

ante 300. annos & typographiam inventam ha-

d

bita negari poteft vera & penuina : gratis ita-

que illud mandatum, ad Scribas duntaxat ac de

!,,M

À

Meflie veritate nec tanquam medium neceffa-

rium datum , ad omnem fidem extenditur. 44

T0

T

2. . |V. Conf. Paulus enim hic non loquirur de

(

fÍcientia que fit ipía fides; fed de alio fciendi

tdqu

genere, quod circa facra & res divinas haberi

fi ve

poteft, eóquód (ermonem hic inflituerit de he-

dend

reticis, in quibus fides non reperitur.

Quam-

t di

vis veró fides etiam 1liis adfuiffe upponeretur,

Tafur

minimé tamen fequererur ícientiam cum . illa

itp

confundi , fed ex ilia natam notitiam indicari ;

Qd

quam qui diícendo proficiunt ficut laude digni

DI

funt, ita meritó hic reprehenduntur , qui (em-

d&

per difcunr & ad rerum divinarum fcientiam

| Dnp

nunquam perveniunt.

d 3.Y. D. M. Utho-

Viden

1no credat ; debet id, quod credendum eft, co-

doír.

gnofcere cognitione qualicunque , rudi & ob-

| Dnr

ícurà C. cognitione clarà, diítinctà , perfectà

| ltv

& plenà N.

Priorem autem cognitionem S.

| r

Aug. ferm. 27. ignorantiam potiüs quàm fcien-

NU

B

tiam nominat, dum ait : rmelior eff fidelis zguo-

vantia , quàm temevavia [cientia ; oftendítque in

veli

exemplo , dum docet fide nos tenere , Deum

|

hu

effe juftum , licér non capiamus ; quomodo fit

Qpj

juftus, & quomodo cui vult miferetur; &

hil'lc (

'ttf

quem vult , obdurat.

E

à

ARTI-

.DE FEiptr.

o

eriüm

slnedl

ARTICULUS II.

Tovitas Dei

tam b

fit obeBumfor-

ts 1

P l7 ef qualis 4fu

male fidei ?

'Jn

at

&

b

168. Ota. Autoritas univerfim fuümpta eft

necdi

illa perfonzse dignitas vel excellentia,

TA

ratione cujus redditur aliquo culru vel honore

irá

dipgna. Pro ratione cultás, qui debetur, po-

d

téítque effe vel fimplex reverentia vel obedien-

s t

tia vel affenfus, foler dividi in autoritatem in

t

effendo, in precipiendo , in loquendo: adeó

(un

Ut dicatur autoritas in effendo efle preecellentia

Xeretiy

natur&, perquam quis meretur reverentiam ;

m i

in precipiendo , per quam 'precipiens meretur

dican

obedientiam ; in loquendo , per quam loquens

meretur affenfüm. — Jam veró cüm myfteria fi-

edin

j em.

dei eredamus propter teítimonium Dei, & proin

Vr

propter autoritatem divinam , fponte füà fequi

u

;

J

videtur, quód autoritas Dei & quidem inloquen-

e[ïl. Q

dofit objectum formale affensüs fidei: quia ta-

$o

men 1. autoritas Dei poteft attingi vel in recto ac

wf

üt conftitutivum objectiformalis, velinobliquo

j

& dunraxat üt.connotatum; &quia 2. autoritas

at

divina poteft pracise fümi üt eft in effendo feu

fecundümnaturam & effentiam feu divinitatem,

jp

xl

vel üt in loquendo feu fecundüm aliquod attri-

jjam

butum, vi cujus Deus meretur affenfum, etfi alia

] ft

- omnia pradicata abeffent vel prefcinderentur ;

Y

i

hinc examinande hic veniunt quorundam fen-

tentize, quarum rma vult folam revelationem Dei

effe obje£tum formale fidei, autoritatem divinam

duntaxat Connorari in obliquo; 2da autem au-

Mil

togi-

a

F.

500

Dr Fiprz.

toritatem quidem divinam ftatuit pro obje&to

Di; k

& D.

formali, fed füb ratione Deitatis, ac fic autorita-

tem in effendo.

631

leo M

169. Dico /. Autoritas Dei eft confliturivé

qui etud

feu in re&to objectum formale fidei divinge.

m affig-

fentiri

Prob. I Autoritate. Quia Scriptura paffi

Gratere

nat pro motivo noftrz fidei Deum üt pollentem

eutoritate feu dignitate tali, quae mereatur fi-

(o n

t5 d

dem , & cui fidesinnitatur. Sic enim Genef. r5,

V. 6. dicitur: Credidit Abrabam Deo $9^ veputa-

qum|

zum eff illi ad juflitiain; quod ad Rom. 4. decla-

limey

fexfür

ratur effe feriprum . proptev z0s$, nempe ut fidem

illam modümque credendi imitemur; quem fe

Til j

Filsd

imitatum fuiffs teftatur Apoftolus 2. ad Tim. 1.

V. 12. Scio cui cvedidi &7 certus fum ; quibus verbis

le nis

fatetur , fuam fidem fideíque certitudinem fun-

pis e

datam effe in Deo, feu dignitate illius, cui cre-

lipn

didit.

Hinc etiam r. ad. "Theff. 2. v. 19.. Gva-

m TY

Boy

Zias agimus, inquit, D'eo, quoniaim cüm actepiffis

à nobis-verbum auditás Dei , accepiflis illud mon üe

fit du

le;&e

verbum bomiuum , fed ficut. efl verà- vevbum Dei ;

fcil. quoniam in credendo non à mea, fed Dei

j ftuy

autoritate moti eftis.

Quin & ipfe Chri(tus ad

& p

conciliandam fibi fidem afiert dignitatem fü

| d

& Patris, dum Joan. 8 v. 18. Epo fum ait , qui

fron

zeflimonium perbibeo desne ipfo , g teflimomiumper -

lt in

dibet de me , qui mifit me, Pater. Similiter Joan.

| lüdj

| üm

C. 1. v. 18. dicit: Uzigenitus ; qui efd in fiuu Pa-

tris , iple enarvavit.

Ad Scripture fenfum una-

ht

nimiter loquuntur Patres: Chryfoftomus qui-

Aj

dem in verba Genef. recitata hom. 26. dicit:

LOT

Per. fidem iutendi mentemn aoftram. i. dignitatem

H;W

Di;

Dzs Fip£

sot

d

Dei; Ambrof. L. 2. ep. 12. Cui smagis , inquf;,

c Qul

de Deo quàin Deo credam;: Aug. L: 1. de 'Trin,

C.31. Divine autoritati bumana cedat. infirmitas;

onffd

Leo M. ferm. 7. de Nativ. Divina eff autoritas ,

&t d.

eui credimus. — 1].. Ratione.. Quia credere eft at-

(fim di:

fentiri propter autoritatem loquentis. Nam r.

Xolenti

credere alicui non eft utcunque affentiri rei di-

rf

&e , neque affenriri propter quascunque ratio-

d t

nes aliunde noras; fed eft affentiri proprer ali-

2 n

quam loquentis perfectionem, cujus ratione il-

n

lum exiftimamusdignum, cui committamus af-

Q R

fenfum , fi loquatur: fed hzc perfectio & dig-

qu;m,'e

nitas inrellipitur nomine autoritatis: erpo.

2,

| Tim

Fides diftinguitur à fcientia & opinione, quód

gsvelt

he nirantur ratione, illa autem autoritate, üt

m ft

patet ex textu $. Aug. L. de util. cred. C. 11.

,ai

füpràn. 166. relato; & ex S. Bern. Serm.de Cce-

Wf. (

na Dom. ubi inquit: Spentia vatioue €9. intelle-

J

élione acquivitur , fides verà [old autovitate dicen-

T d

ii

tis ducitur. 3. Fides eft obfequium intellectua-

le; & exercita proteftatio de loquentis dignita-

m D

(

te: unde nemo eft, qui non ipsà naturà dictan-

rfts

te putet fibi honorificum, quód ipíi credamus,

ml

üàt indicatur Joan. 3. v. 33.. Qui accipit ejus teffi-

yit;l

2orium , [ignavit , quia Deus verax efl ; & econ-

tra injuriofum, quód ei non credamus, juxta

n

u jm.

illud 1. Joan. 5. v. 10. Qui mon crediz Filio , men-

dacem facit eums quia non credit in. teffimonium

! (Em; [2

quod teflificatus eft Deus de Filio.

j

Corf. Obje&tum formale fidei adeequatum

qs (j

ánprimis non eft fola revelatio externa & pafli-

( d

jl

và; connotans dunraxat autoritatem divinant;

;w'

;

nam

J

Es

202

Dz Fipk.

nam hac revelatio eft aliquid creatum, nec en-

".

tirative. divinum : fed objectum fidei utpore

tbyedur

Tae m

virtus theologica debet aliquid efle entitativà

divinum , üt patet ex num. 30.; neque ad vir-

deet d

evtiben

tutem theologicam füfficit connotari tantüm

pradicatum divinum; cum aliàs non diftingue-

«00 (

retur à pluribus moralibus; üt ibid. dict. Ergo

Qu

hec revelatio nequit effe objectum fidei forma-

le adequatum. | Dezzde nec revelatio interna &

activa eft obje&tum formale adéiquatum ; nam

im

atf

preterquam quód hac proprié revelatio autlo-

cutio Dei non fit; vel ha confiftit precisé in

g

j

Tit

Pj

volitione loquendi juxta mentem fórmalite?

precifa ab omni alio; & jam non füfficit ad mo-

( d

tivum formale fidei certae ac infallibilis ; quia fié

du L

fortinaliter eft indifferens ad veritàtem vel falfis

lss

tatem mentis; & confequenter ad con - vel dif-

| w

formitatem locutionis cum re: vel confiftit iri

| ii

| Vaf

volitione loquendi juxtà mentem üt divinàm &

infallibilem3 &tunc illa volitio non conneétirue

| i

formaliter ratiote füi cum veritate myfterii j

j Dovetu

fed folüm exigitivé ac rationé fapientiee, à qua

Bit n

formaliter provenit; quód mens fit infaliibilis;

h kïq&

adeóque intellectus credens formaliter non fiftit

| lend

in eà vol

T

itione; atque hinc ea nequit effe ob-

NI

je&tum formale : vel confiftit in complexo ex

Vetür:

tet;

hac volitione & infallibili cognitione Dei de ob-

jecto; de quo vult loqui; fed fic pro revelatio-

E

ne affertur; quod ab aliis dicitur conftitutivum

di

autoritatis : Vel alio intelle&to non füfficit pro

r

inotivo formali, üt infrà dicetur: ergo.

BN

r

176.

u d

Ds Fipt.

303

ii

170. Dico I]. Autoritas Dei in loquendo eft

i p

obje&tum formale fidei. . Prof. Objectum for-

enttané

imale movens ad actum quendam exhibendum

e a.

debet effe proportionatum fpeciei cultüs, qui

tutta

exhibetur, &effe intra eandem cum eolineam:

ifing

erco cum cultus fidei non fir reverentia qualis-

. lm

cunque aut humilitas erpà majorem potentio-

ifoimi

rémque aut obedientià erga pr«cipientem , fed

xerni

obfervàntia audients erga loquentem per affen-

; ii

füm ejus di&is pracftirum exhibita; objectum

jo t

eriam formale ejusdem intra hanc lineam effe

as

debet. Atrqui ad hanc lineam fola pertinet auto-

yrmat

ritas inloquendo: ergo. Cozf. Autoritas mo-

tivà fidei forinaliter confiftit in ea excellentia &

Eu

uia

