centia ; quà talia & ex intentione finis, qui cer-

N

tó fcitur non effe obrtinendus, N. ponendi

media qua talia & ex alio fine extrinfeco; C.

mm] :

Exemplum de Deo allatum confirmat hanc re-

iüm !

fponfionem ; tum quia voluntas falvandi omnes

trgo, !

eft folàm conditionata: tum quia reprobis non

n

dat auxilia füfficientia ex efficaci & abfoluta in-

M

wa Q

tentione falutis, üt ex Tr. de Deo patet. — /7.

"Ofen

Conf. II. W. IN. 4., quod non probat eventus

li hbgm]

in S. Paulo; qui vel nullam certitudinem füe

[j

-

falu-

m

-

. Dz S»&

643 !

fitpis

falutis ex revelatione habuit, üt S. Greg.

L. 6'

: Oa

ob

€p. 22. docet: vel illam nondum habuit, dum

timorem reprobationis fignificavit, ut ex epo-

Palb

cha fcriptarum ab eo epiítolarum colligere li-

raqi

cet: vel fi eam habuit tum etiam, cüm ad Co-

Tinis j

rinthios fcriberet, pofterioris epiftole verba

uf

protulit , non ad fignificandum timorem , quem

& ame

fpectatis omnibus ipfe actu habebat ; fcd quem

[hrepot

omnes extra cafüm fpecialis revelationis habere

udi, i

oportet, quantumcunque mundam 3 peccatis

ia

confcientiam habere fibi videantur; quo etiam

EL

modo in ead. ep. dicendus eft fcripfiffe: /Vibil

mibi con[zius fum , féd mom in boc juflificatus fum.

iiv d

336. ANec dicas cont. 3t. In facta hypotheti

dedii

homo adhuc foret viator : fed viator debet per

de op

fe rendere ad gloriam tanquam finem ac termi-

N pOüUï-

-

num,; bene operari & facere opera omnibus

xhüï

precepta, agere de'peccatis peenirentiam , &

jig

í

evitare imponnitentiam finalem: ergo. Sed hec

u

omnia nequeunt fieri fine intentione falutis;

joprtt

ufürpatione mediorum üt talium, ac fpe: ergo.

m

ANec Conf. 1. Juxta noftram fententiam in ca(ü

mww

pofiro homo non tantüm non teneretur fperare

p

o

falutem, fed & licit& poffet eam defperare; fed

jn

fet !

utrumque eft abí(ürdum; quia rmüm eftoppo-

at

ht

firum precepto, 2dum eft intrinfecé malum :

o

erpo.

IVec Conf. 1. Cum certitudine non ob-

tinendi petitionem poreft orari, üt in Chrifto

j

ul

patet, qui licét certus erat fe moriturum , ta-

H

18 i

!

men orando, ut tranfiretcalix, intendit à mor-

^ a

t$ liberari: ergo & cum certitudine non obti-

nendi

j

$s 2

j

x

Drz Srr.

644

"

l

)

nendi fperatum poteft fperari ; preefertim quia

ï

li

dpenref

oratio fbem involvir.

vl i

&.*ad "rg. "Tranfmniffo interim toto fyllo-

vd ao

ifmo, JV. m. tubfamptam ; tum quia pleraque ex

perfufont

i

allatis debitis non dependent à fpe beatitudinis:

tum quia licér hec omnia. per fe & ordinarie

nimm,

qui qus

fieri non foleant fine fpe ac intentione efficaci

falutis, per accidens tamen & in cafü extraor-

frex ec

dinario , qualis ett noítra hypothefis, nec fieri

gmfc'u d

[«m itp

debenr,; nec poffunt. Ceeterüm tarn major quàm

& difide

smiror explicatione eget. . Nam r. licár ejusmo-

Qtr p

di homo fecundüm quid dici queat adhuc via-

tor, quatenus necdum executive eft in termi-

f

etiree

no; fimpliciter tamen & adaequare aut reliquis

omnino zquiparandus viator dici nequit: 2

V

tim ff

tendere tenerür ad beatitudinem tanquam ad

terminum folüm negativé, & illam non con-

qied

temnendo, non autem pbfitivé eandem inten-

QUi at

ltque (

dendo per mediaquà talia falutis: 3. debet im-

plere precepta omnia, excepto tamen pracee

Wlerel

"

;

f

W

A

ia

.

l, |

pto fpei; & dolere de peccatis; fed ultimo pec-

cato, ad quod fcilicet poenitentie fpatium non

dammm,

dari fupponitur, excepto : 4. denique renetur

UM

quidem impropri evirare impeenitentiam fina-

f f

lem & peccatum ultimum , illa fcilicet tanquam

Dotsnt

malum morale averfando & nolendo; non

& Ti

autem propri$, feu efficaciter intendendo.

: (

l teve

fperando evitationem; .qua& omnia ex dictis

fequuntur.

d Conf. £ &. Omifiá M. N. vn.

Wt defp,

p.mis.; quia pro hoc cafa & hypothefi non

"Qüens

latur vel non obligat preceptum fpei, o

[9.]

fe&um neceffariee conditionis ad eam requifite:

Rs

'zd.p.

—

Dz S»r.

645

ii

2d. p. D. Abfürdum & intrinfec& malum eft

defperare negarivé, IN. pofitivé defperare , C.

Loro f

vel fubd. fi ea oriatur ex perfüafione remeraria

|ple

TU

vel morivo fpei theologica contrario, C. fi ex

D

h

perfuafione abfolutee de damnatione revelatio-

& ordnd

niinnixa; N. . Defperatio negativa flat in eo;

jore df

quód quis actum fpei omittat vel elicere nolit:

afo n

five id faciat pro (uà libertate, five quia co-

js, n*

gnofcit objectum nullo modo effe futurum &

x.luul

r.ng"

pem impoflibilem: pofitiva, eftdejectio anirni

mj

drgue

& diffidentia cónfequende falutis, ex qua fe-

adhücté

quitur negle&tus mediorum, ür talia fünt, ad

n m

falutem confequendam. Hxc diffidentia fi ha-

beatur ex eo , quod homo fibi perfuadeat, Deum

al teïgqu

- feqi:

vel non effe omnipotenrem , qui media ad fasa-

u

tem füfficientia dare poffit , vel non effebonum;

m n d

qui ea dare promiferit, vel non effe fidelem ,

yen i

qui daturus reipía fit; eft intrinfecé mala, ha-

bérque fibi conjunctum peccatum infidelitatis

] ibtt

n p

vel herefis: fi oriatur eo , quód homo fibi per-

fuadeat, Deum media efficacia ad falutem non

Jrimo f

stiot ?

daturum, quamvis credat daturum media füf-

j us

ficientia , diftinguendum efl. Si enim hec per-

fuafio fundetur in finiflra zflimatione de Dei

um

g at

potentia , bonitate aut fidelitate , rurfus intrin-

fecà mala eft, & cum priori peccato conjun-

xnd(). U

&a: fi fundatur in abfoluta futurze damnatio«

tid

af

nis revelatione, diffidentia hec, & confequen-

"' IC j

l

I

ter defperatio quantumvis pofitiva inde con-

fequens peccatum noneft; cüm enim revela-

u

p

tio abfoluta futuree damnationis fit. virtualis vel

sf Ob T

ationis

" potiüs formalis implicita revelatio neg

"i

88 3

medii

9

Nousf

646

'DE 133

znedii efficacis ad obtinendam íalutem, juftà

tompoti

ac prudenter homo fibi perfüadet,. Deum me-

dmostion

dia efficacia ad falutem non daturum; & cüm

dem hat :

licit& omittatur medium, quod omnino fru-

panure en

ftraneum certó noícitur, homo in praefenti ca-

gt t

fuü licité etiam negligir media ad beatitudinem

tue pl

w df ra

coníequendam, ubi certus eít per illa finem

non eíle obtinendum : fi veró illa períuafio

; pl

aliunde concipiatur, eft imprudens & temera-

«ll ,

xia; cüm feclusà revelatione ficut homo nequit

btenr fin

hiüne fg

prudenter ferre judicium abíolutum, quód fit

damnandus, íic nec quód medium efficax ad

qudaq

falutem à Deo fit negandum: unde diffidentia

fispt

& defperatio in hac per(üafione fundata pecca-

QOnttanon

tum pgrave eft contra virtutem fpei, quamvis

put bj

careat errore alibi adjuncto contra fidem. — 44

la (pe

Conf. 11. 9. IN. Conf. Di[p. eft; quia oratio

jiicobe

poteft f& habere per modum fimplicis defide-

t eipi

liüs inm

rii atque hinc folàüm conditionati; & ralis erat

oratio Chrifti,, qui non intendebat nec fpera-

|

bat liberetionem à morte, fed füum duntaxat

naturale defiderium , feu voluntatem ineffica-

AM:?M!

cem & conditionatam naturaliter à morte ab-

horrentem Patri exponebat: fpes veró effentia-

liter involvit defiderium efficax confidentiale

33&-&(

dd

& abíoluté exfpectativum boni fperati.

animi E

pvob. D. Oretio involvit fpem formaliter &ne-

Ubium

ceffarió, IN. concomitanrer & ordinarie, C.

Nü0rem

:337. Obferva. Qui inter negantem, quam

MitQd

haétenus defendimus, & aliorum ajentem fen-

Ntr ]

tentiam ingrefli funt viam mediam, permittunt

H

quidem nobis, in eodem inftanti temporis

mio A;

com-

r

&

. Dr S»r.

647

lten, i

componi non poffe (pem cum abfoluta futurae

y URUT Q

damnationis certitudine & revelatione, fiqui-

um; ia

dem hec revelatio habeatur pro priori figno

omn f

nature feu rationis ad potentiam & actum ípei,

preaa

negant veró, Ííi illa fe habeat pro figno na-

Dedtidna

ture pofleriori: fed quamvis hec una videa-

et ia t

tur effe ratio , fententiam noflrae contrariam

]l pril

probabiliter fuftinendi; tamen nec admodum

s &t

folida eft, quia vel in eodem inítanti reali de-

pmonequ:ï

berent fimul flare judicium probabile de beati-

», qiid

tudine futura, & certum de ea non futura;

? efcit

quod zqué imó magis impoflibile eft; acin phy-

e difndet

ficis pro eodem inftanti reali fimulranea pofitio

Qatapett

contrariorum fe mutuó excludentium in eadem

" quamï

parte fübje&ti; vel perfeveraret fpes fine pro-

dem, 4

xima fperandi potentia & fuüo fundamento feu

ia r

judicio beatitudinis futurge probabili: nec utili-

s d

tas exigit, ut in ea ulteriüs examinanda diu-

tils immoremur. -

| &

113

s

A

RTICULUS /n. |

m d

m n

n AGus Spei T heologicee fit. boneftus €9 licitus ?

morte?

od

338. NTOze. Nemo füit, qui de honeftate

fpei, quatenus hec aut erectionem

nfidet

n 7

animi aut fiduciam dicit, dubitaverit; ideóque

dubium prafens in primam fpei formalitatem,

J

nanä; j

amorem fcilicet concupifcentie ac defiderium

beatitudinis direct? cadit.

Moverunt. illud.,

y, 07

"d

prater Bugaurium quendam, tefte Bernardo

de Luzenburg in Catal. Haer., in Caralonia à

m

arum,

j

Sancio Archiep. Tarraconenfi, olim damn

&cu-

q

$Ss 4

À.

648

Dr Spr.

moris co

faculorum pofteriorum haretici, qui nullum

amorem honettum & moraliter etiam bonum

[ lico

'Iorum ,

admiferunt; nifi qui ex charitate feu amore be-

nevolentie & penitus gratiofo in Deum profr-

ipicipium

cifcirur: unde omnem affectum mercenarium,

9

qui 'ex retributione etiam «terne beatitudinis

f jotbi

E

i

"

h

movetur, & amorem concupifcentiz, qui ad

.

—

1

TM

Deum & bonum etiam fummum prout nobis.

f5

d tinq

conveniens fertur, turpem effe ac vitiofum fta-

(résmdr

ruérunt. Calvinus L. 3. Inft. C.16. $. 3. & C.

f;'-nliw?üif!

X 8. $. 2. negat effe operandum intuitu merce-

Is C

4

(

dis, aut faltem ab eo intuitu ducendum exor-

dium adhortationis ad opus: in Antid. ad Trid.

M

Ll

Self. 6. C. 25. autem ftatuit hoc principium:

! Yl

d u

[

JDei judicio nibil eft fincerum. mec- probum , mifi.—

quod ex pevfe&lo ejus amove smagat; ibidémque |

LITT

Can. 31. ita fcribit: Cum ingemuam à fuis fs.

W. 'lf'(', 0;

obedienriam vequirat Deus fervile bujusmodi obf- -

a DOT

quium. ( opus nempe intuitu mercedis fadtum) -

Dmia ,

zi vepudiabit modo, [éd pwocul efüum vejiciet. -

Lutherus in Affert. Art. affertione 6tà ait:: Con-

OBEIEF l&

(& in

7rio, que pavatur per ami[fronem atevue leatitu»

kj

d

dinit, facit bypocrytam , 1mà magis. peccatovem.

l

Dl [

A

aji propofitio 38va damnata fic habet: Ois

yma']wz& "

"

amor creatuve vationalis aut. vitiofa efl cupidias, -

fifip)'gpf1»11

quá mundus diligitur, que à Sfoamne probibetur ;

fl

aut leudabilis illa chavitas , quáà per. Spiritum Sane

lia

hum i corde diffufa Deus amatur; qua&e propo-

Va

fitio cum prolato Calvini principio refpondet,

m

& à Janfenianis tanquam axioma füfcipitur; ex

i;aizf. i

quo plané & turpitudo operis propter merce-

h i Q

ei feu

dem &ternam fuüfcepti, &, inhoneftas fpa

mn

CH«leg

m

I

Dz S»r.

649

Wüh. amoris concupifcentiee dimanat. Safficiet ta-

am um

men hic oftendere errorem ac falfiratem corol-

Eu

^

v

leriorum , cüm in difputatione féquenti ipfüum

a principium evertendi locus fit futurus.

? cemr.rj;r,

339. Dico 1. Licitum eft operari opus bo-

j

D

num intuitu mercedis aternz,

Prob. 4.-ex

lt qi

Striptura: que 1mó mercedem eterbam pro-

P[QGFGO?Sï ponit tanquam motivum & inciramentum ad

opérandum, üt Eccli 12. v. 2.:. Benefac juffo,

j

^

:; jl

€9 imvenies vetributiouem magnam , 67 ff nou ab

TOR

j

dpfo, cevià d Dominog & 1. ad Cor. 9. v. 24-:

dum d

Omnis qui i agone couteudit , ab ommibus [e abfli-

L;

neb,ty i quidem, ut corruptibilem covogam ac-

dy. aT

rif

l

cipiant , nos autein incorruptam; 9d Gal. 6. v.9.:

/,

"P

Domun . auteim facientes mon dyitiamus , tempore

bidem

enim fuo qmetemus mon deficieptes ;; ad Coloff. 3.

L]

N- 24 : Quodcunque facitis , éx. animo opevamini

Iftt

/

[

ficut Domino, e$ non bominibus : füentes , quàd à

1 gagmf - Domiuo accipietis vetvibutiouemr beveditaiis. adà

li

commendat Sanétos intuitu rmmercedis aeserna

i

j

p

I

[?)

operantes : üt de Moyfe ad Hebr, 11. v. 25.

77l

& feq. dicitur: Magis eligens ajligs cum populo

ii

"

& , quàm temporalis peccatà babeve jucumditaten,

t OI

l

majores divitias effimans tbejuuro: ZEpyptiorum,

!1)'(

i

(l

inpvoperium Chrifli : a[piciebat enim in vemuneva-

Ti

Hogem; &David de feipfo Pf r 18. v. r12.canit:

W**(»rä*"

luclimavi cor meum ad faciendas juffificationes tuas

g D

3n eetevnum pvopter vetvibutionem , (eu üt Hieron.

reddit, propter cterpam mercedem.. 1. ex TYadi-

mpgnüïïl

jynrs 1

Jione. y1nó quidem praeterPatres plures, praefer-

tim in commentariis adPf. r18. & ep. ad Heb,

m

* 11. legendos; Cypr. L. de exhort. M

artyr

j [Pez H

. ult.

y

s j

Dz Ser.

650

qamg

C. ult. pofiquam expof(uiffet magnitudinem

m

premii coeleftis, ait : Z/ec oportet memte contem-

hotitudts

plavi &2 copitatione , bac die ac iotle meditavi: f

zalem . pev[ecutiogis dies militem Corifli invenenit ,

Vita eterm

iterr

vinci tton potefl virtus ad pramium prompta; &

g dl

in epi(t. ad Seagrium & Rogatian. fcribit: Su-

- dmadfne

pec veuture. chavitatis gloriam cogitantes , preffu-

ex, 2

vas oimues €g pev[ecutiones calcare 20$ convenit.

Hieron. l. 2. contra Jovinian, differens contra

. doperar

ipdum:

4tam propofitionem ait: 4deo. Paulus boc facit;

ut plus laborans, plus etiam anercedis. accipiat.

NT

Aug. in Pf 14. inquit: /Vog faciamus aliquid ,

du j

endi

nifi [pe celeftium praemiorum :: ia euim efd altitu-

do , o bic quevere inercedem , fed. favfum ; & in

lt r

£ev vitam cternam;-

ls roVQ

P£ 120.: /Voli facere nifi prop

ideo fac, t9. fecurus facies.

2dó Trid. Seff. 5.

lum

( Qiing

decernit opus bonbim intuitu mercedis aeterne

effé iieitum; five adjunctum habeat motivum

tit bona

itudin

nobilius; five non.

Prius patet ex Cap. 1r.

LT

ubi diciar: /Ztque etiam eos con(tat Ortbodoxe

Religionis do&hvine advev[avi; qui flatuunt

uflos.

wl

LVA

geecare , fi fuam ipfovum [ocordiam excitando , &9

&f ad cuvvendum $2 fladio exbortando, cum boc ;

Ut g

li,

ut inpvimnis glovificetur. Deus , mercedem. quoqae

dutuentuy eteruam: pofterius veró ex Can. 31

Qp qm

plends

qui talis eft:.Siquis dixerit , quflificatum peccave,

dum igtuitu étevice mevcedis ben? opevatur ; ana-

& dfüde

zbema fit. 360 jnter damnatas ab Alex. VIII.

1).],

4 dtüde;

propofitiones habetur heec numero 11ma: In-

Zentio, quá. quis deteflatur malum & profequitur

m. in 1

bonum , meré , ut celeffem obtineat gloriam , non eft

f g

etiam

! ifieï

veGla, uec Deo placetis ; &ifta rx3tia: Quisquis

&ev-

t

Dz Sprz.

'läs:

titnm

eterue mercedis intuitu Deo faumulatur , chavitate

THtre (f

7 cavuevit, vilio Hot cavet, quotieg imfuitu licdt

beatitudinis operatuv.

IH.ex Ratiom. 1mó,

mdin; |

m

Vira &terna eft finis fidei & bonorum operum,

üt ex r. Petri 1. v. 9. & ad Rom. 6. v.22. li-

p t

fctibic )

quet: fed licirum erit operari intuitu hujus finis;

i, n

cüm ad finem dirigenda fint & referenda omnia:

DO

ergo.

2dó, In negotiis temporalibus licitum

CUT

eft operari propter coronam aut fruéctum perci-

h nf

piendurm: üt patet ex 1. ad Cor. 9. tum v. 10:

T

lii

[ ",[;

Debet in [pe, qui avat , avave : €9 qui tvituvat, iu [pe

Tif

Jruclus percipiendi ; um v. 24. nuper laudato:

ergo & id licitum eft in negotio ípirituali &

7 eü d;fiïü

jim; &

falutis; preefertim quia Scriptura ad has pari-

1 gj

tates provocat,

3ti0, INon vitiatur poenitentia

i $d

& Sacramentorüm perceptio, fi fiant obtinen-

da diving gratiee causà: ergo nec eadem aut

st

j mtit

alia bona opera vitiabuntur, íi fi2nt obtinendee

: n

beatitudinis causà; cüm heec fit gratia confum-

mata & perfecta.

p

tum ff

340. Dico /7. Defi

derium be?titüdinïs, fed

amor concupifcentie , quo Deum üt (üummum

gt

j, um

noftri bonum profequimur, eft honeítus &^

licitus.

Sequitur ex priori affertione ; cüm

g

dm f

ornis operatio intuiru mercedis zeterne fu(ci-

X Quj

w

pienda prafüpponat amorem concupifcentiee

& defiderium beatitudinis.

Ulteriüs. tamen

TL

!

j M

Prob. 1. "Authovitate. Nam 1mó amoris hujus

ac defiderii urilitatem honeftiffimam oftendit

I

Af HPW

Joan. in 1. ep.3. v. 2. & feq. : IVondum apparuit,

quid erimus : [cimus , quoniam cüm apparuevit,

,

!

/

j

j, "

*

*

fimniles ei evimus ; quoiam videbimus eum fkcuri e

;

;

;quirf/»"

-

14

i

652

Dr Srr.

Et omuir, qui babet banc [pem in eo , fon&hificat fe,

& pergt:

ficut & ille faxtlus sf Paulus veró illorum co-^

hm C 1

g, &

gniionem Ephefiis etiam orando impetrare

ftudet non alio fan& ex fine, quàm ur illis ipfi

^

Em

u x ia

utanrur; fic enim 'ad Ephef. t. v. 16. & 198.:

INom ceffo gratias ageus pro vobis, memoriam

us d

vefivt faciens in ovatiomibus smeis , ut Deus det vo-

quips;

bis illuminatos oculos covdis veflvi, ut [ciatis , que

poats vd

fit. [pts vocationis egus , && que divitie glorie ba-

ais h

veditatis ejus in Santlis; Chriftus tandem ad ea

fonem, ]

nos adhortatur , dum Matth. 6 v. 33. ait: Que-

nonpmá

vite evgo primum vegnum. Dei &2 juflitiam ejus,

l

5 Dd

|

€7 lec omnia adjicientuy vobis ; & Luc. 16. v.9.

l qntnpil

Facite vobis, amicos. de snammonia. iniquitatis ,

i mmin

ut , cüm defecevitis , vecipiant vos in ceterua. taber-

sls

zacula.. 2dó amoris hujus ac defiderii honefta-

QUi ib

tem preeter alios Aug. in Pf 102. aperté expo-

iüdO; ip

nit: Ubicumque peccas , bouum queris, vefectio-

fris lc i

nem defideras. . Bona funt ifla que quevis, fed ma-

&'molivo

la tibi evunt defevto illo, à quo lhene fa&a. [ut.

tlonum

Bonun tuum queve Ó anima ! efl enim aliud alte-

Utva Qu

vi, C ommes cveatuvcee babeut quoddam bonum

& t«

fuum , integvitatis [ue : interefl quid cuique vei im-

tj Qu

períectee necefJavium eff , ut pevficiatur.

Quare

Wordiee

Louum tuuin.. INemo bonus , mfi uuus Deus.. Sum-

quitet

anuim bouuin boc eff tuum . bouum : quid evgo detfP,,

téntem d

eui Summum . Bomum bouum eff ?. [feviova bona

| quia per

aliis €g aliis boua [uut : evige [pem tuam ad Bonum

n

bonorum omszium: ipfé evit bomun tuum, d quo

RU

onmmia n [uo geueve fa&a [umt lona. — 3tio "Tvid.

Seff. 6. Cap. 16. poftquam retuliffet Scripturae

ämandi W

teftimonia pramium meritorum confirmantia;

H

"m

Dr S»s.

633

0

fic pergit:' /ditque ideo . lene opevamibus ufque in

Hs fWmem egy in Deo fpevantibus proponenda. efl vita

Pal

01

ererma , e$ tauquam gratia filiüs pev Chriftum

( U

S Efum mifevicorditer promifJa , €g tanquam mer-

Ib

&

ces ex ipfus Dei promiffoue fideliter veddenda.

[

Quibus addi' poteft ex Tr. de fuftificatione;

quód fpes ; amorem concupifcentize illum fup-

ponens vel includens ram à Patribus quàm à

^

Conciliis habeatur pro difpofitione ad juftifica-

i

tionem. . /4. Aatione, 1mó ,. Ubi objectum,

j

motivpm &«modus amandi eft bonus ac hone-

i

D

1

ftus, 1 ;i&anïoi'bonus eftachone(tus: fed amo-

AC

ris cohicupifcentiee , quo beatitudinem feu Deum

[//

üt fümmum noftri bonum profequitpur, in-

278

primis obje&tum eftbonum ac honeftum; tumi

rihoré

quia in beatitudine nulla apparet aurt eft turpi-

pmä D

tudo, ür per fe patet: tum quia juxia Adver-

üF

farios hoc objecturm honefté diligere poffumus

ex motivo charitatis: deinde eriam motivum

eít bonum ac honeflum; quia ratio formalis

motiva qua eft Divina Bonitas, fub qua au-

Jl bg

tem eít convenientia beatitudinis aut fummi

tf

[

boni cum homine: hac autem convenientia

T.

moraliter bona omnino eft ac honefla ; tum

r. j

r

a.

quia ex fe refpicit horninem,;. non quà appe-

tentem & fenfitivum , fed quà rationalem : tum

Íl

L

if

quia per fe & proprià vi perficit intelle&tum &

p

voluntatem, eíficiendo, urille vero; hec bono

[

7

Ifly

f

fümmo adhzreat , omnémque rationis & legis

A[i

i

divinge regulam fequatur : tandem modus

o

amandi eft ordinatus ac honeftus; quia amog

" anlü

hujusmodi tendit in Deüm eo modo, quo bo-

j

nus

»

654

Dz Srz.

nus eft & amabilis, nec ullam habet circum-

u

ftaütiam malam affignabilem : ergo.

2dó, Si

dinoeri

qm d) be

amor concupifcentiae, quo Deum ür füummum

bonum profequimur , vitiofus foret ac illicitus,

Mocka

d effet , vel quia amor concupifcentie non

& (

yuS

pertinet ad virtutem theologicam , - vel quia

amor ; quo Deum etiam üt fümmum noftri bo-

D Thoma

num profequimur, non efít concupifcentie

(s e

amor íed benevolentie: fed neutrum dici po-

(ti open

teft; non rmum ; tum quia amor concupifcen-

Iore pro

tige proobjecto materiali habet Deum pofliden-

tde: (di

tum, dj

dum, pro formali bonitatem divihiam refpe&i-

vam, fertürque füper omnia, & hinc habet

ifcim

[:

zL

t Q0n

emnia ad actum virtutis theologice requifita:

tum quia vel fumitur hic pro eodem cum de-

tl

fiderio efficaci beatitudinis, velin eo contine-

.

tur táanquam genus in fpecie, üt num. 302. eft

&*Dll

dictum, adeóque ad fpem pertinet, quam in.

Trcedem

ifp. rma virtutem effe theologicam oftendi-

Tércedem

mus: nec 2dum; tum quia charitas feu emor

SN. [

benevolentie tendit in Deum propter bonita-

parah'bus (

tem ejus abíolutam, & per eam non nobis,

C-C.I;

fed Deo bonum volumus: tum quia juxta S.

Aug. L. 21. deCiv. C. 15., S. 'Thom.2.2. q. 17. .

VY 'thm

a. 8., Scotum in 4. difl. 27. num. 3. aliósque

Ditit à

omnium fcholarum Theologos amor charitatis

d

Deum tum propter fe tum ira dili

it, ut is ad-

Xecetgn

huc diligeretur , etíi futurusnon effer füummum -

i

m

h

hominis bonum ; quorum neutrum amor pro-

l

i.&ä füm

fecutionis Dei üt fummi noftri boni dicit aut

Tf

includit: ergo,

Ub n

341--

Db inte

DE SPr.

333* y

i

bet m

341. Oljic. cont. ym.. Servile ac fordidum

v dj

eft intueri mercedem: ergo non viderur lici-

i füna

tum ob beatitndinem bene operari.

Conf. L.

t &il

Agens & amor ob mercedem eft mercenarius:

(centi t

fed juxta Chriftum Joan. 10. v. 12 agens, &

l Wg

juxta S. Bernardum L. de dilig. Deo C. 12., ac

moyiri

D. Thomam 2. 2. q. 19. a. 4, ad 3. amor mer-

nopieti

cenarius eft viruperandus: ergo.

Cosf. T.

n

Qui operatur mercedis intuitu, operatur ex

Oncpite

amore proprio , necoperaretur deficiente mer-

*

cede: fed inprimis agere ex amore proprio eft

m m

malum, cüm is amor fit malus; deinde actus;

-

h] hu.

nc

qui fic in mercedemafficirur, ut deficiente mer-

» u

cede non poneretur , in prafenti materia eft

m um

inordinatus ; cüm hominem praferret Deo

erpo.

,:

e9 Cor?

W p

CF52 D. ..$

/ervile & fordidum eft intueri

d i

mercedem , opere ipfo ac labore viliorem ; C.

h

mercedem erminentiffimam ; & qus Deus ipfe

d

t5 [EU m

fit; N. De priore, prafertim in bonis tem-

ptt u

poralibus confiftente loquuntur Ambr. L. 7. iti

non n

Luc. C. 15., Hier. L. 6. in Ifa. prope finem,

gt

AugeTr. 46. in Joan., Greg. hom. 14.in Evang.,

dum intentionem mercedis & amorem merce-

4

df

narium, dereftantur.

Ad Couf. L. 9. D. M.

0

r o

Agens & amor ob mercedem temporalem eft

mercenarius, C. ob mercedem eternam ac di-

,l[) u[ W&'

j in

vinam , /u4d. eft rmercenarius lat fumptus, C.

flri&té fümprus, N. . Qui pro mercede tempo-

um p

TL

ralia exfpeétar, aut pofitivé non vult operari;

nifi pro mercede, aut commodum füum pre-

S

l

& tum

cipuä intendit; Hri&ö mercenarius eft

à Chri-

656

Dz Ser.

à Chrifto tum à laudatis Do&oribus fandtis vi-

811

tuperatur. |. 24 Conf. 77. . quoad 1m. A. mis,

ftum (em

quoad 2d. JV. Maj. univerfàaliter fümptas, Nam

ia

beridini

inprimis.amor proprius üt fic eft praecisé amoe

proprie perfe&tionis & commodi, qui poteft

Tiiom,

Sernardi

effe bonus; cum ordinat? ac honefté poffimus

amare propriam perfectionem ac commodum:

li p

j dalbi

deinde operans intuitu mercedis nec debet po-

fitivé velle nec pofitive nolle operari mercede

[am A

forían deficiente, fed poteft ab utroque pre-

ts obrn

Ícindere. vel, fufpendendo liber& a&tum - circa

àdiutr,

hunc caíüm, vel de eo cafu nihil copitando.

ub pf

342. Objic. l. cout. 2d. Amor concupifcen-

fjj nl

ti& eft amor cupiditatis: fed amor cupiditatis

It COBCUF

eft malus; quia juxta S. Bern. ]. c., ubi quis

1tym ; 6']3

non gratis facit, propriá cupiditate trabi convin-

805 meq

eitur : povvó ubi pvoprietas, ibi fiagulavitas ; ul

timm c

& 05 d

autem fitigulavitas , ibà angulus ; ulbz verà augulus,

ibi fige dubio [ordes feu vubigo: ergo. — Conf. l.

Uts; ij [j

Etiam amor concupiícentie , Deum üt füm-

Morà a

mum noftri bonum profequens, eít malus;

ttti, .

tum quia hoc amore Deum referimus ad nos

r &ncu

ranquam finem: tum quia eo amore utimur

"T pre

e0; in quo utroque ordo pervertitur; &

Vs

füumma eft perverfitas: tum quia armnor concu-

cprüqum

piícentiee contradicit amori benevolentiee: ergo.

"It [

Couf. 14. Saltem amor ejusmodi eft meré na-

Tuitm

turalis; partim quia ex proprio, quo nos ama-

Snem

fus, amore oritur: partim quia omnis atnor

Tl

ad proprium commodum relarus eft nacurahls:

€r9Oo.

Üv

& D.

ao

l

N

E

: DE»SPE;D.

657

Isf

E. D.M. Amor concupif'cägtiæ male feu

t g

rerum temporalium aut obícceenarum eft amor

D

cupiditatis, C. amór concupifcenrie bonz feu

m«

beatirudinis , gratize aliorumque bonorum fpi-

Q

[

ritualium , N. de priori concupifcentía loquitur

li m

S. Bernardus , non auter de poíteriori, quam

QR

fcriptura potius commendat Sap. 6. v. 12. 14.

«t

21. & alibi fepius ; quamvis id concedendum

r

fit cam Auguttino L. r4. de civ. C. 7. , quód

TQi d

"ufüs obrinuerit ; uz ; ff cupiditas vel concupifcen-

Com d

tia dicatur , uec addatur,cujus vei fit , zounifi in

ogitau l

malo pofft iutelligi,

7dd Couf. l. 3. N..4. 9*

D

i

d

tripl. prob. 11Óam quidem; quia per hunc amo-

aipidi

rem concupi(cimus Deum üt finem noftrum ul-

, Ui d

timum , ejusque no5ifcum unionem ac fruitio-

/'lï*l (

"m

nem ; nequein nobis fed in Deo finem noftrum

li

ultimum conftituimus , neque Deum ad nos;

fed nos ad Deum virtualiter & exercité referi-

0,

il

L

mus, üt mox dicetur: 2dam veró ; quia ufus

7 üt il

proprié verfatur circa media, & oriturex amo-

2

( mil

re finis ,. ad quem media ordinantur : Sed

us «

amor dncupifcentie Deum ut fummum noftri

bonum profequens, non ver(íatur circa Deum

ye It

t

etit;"

ut medium aliquod ordinatum ad finem, cujus

ao u

confequendi grarià intendatur;; íed ver(íatur

g d

circa Deum , üt ipfum finem ultimum rerum

l m

omnium, eumque quà talem finem ac ejus pof-

feffionem concupifcendo amanti , non àt fini

TE

mm's «tüf

fimplicirer aut fini qui fea cujus gratia, fed üt

fübje&o aut tantüm ür fini cui ; unde hic amor

g

non veríatur circa Deum üt medium, nec ten-

dit in amantem üt finemultimum Dei; fed ver*

M

Tt

fatur

d

ii

Dre SPE.

658

farür circa Deum ut finem ulrimum amantis, &

gt

tendit in amdntem ut fubjectum à conjundio-.

H IP[E tW, i

ne cum ulrimo fuo fine perficiendum ; in quo

inale rel

nihil eft inordinatum , fed cotum referibile ad.

popegre

loriam Dei, & habitualiter faltem eó etiam

ROncOpuce

hn &

relatum ab amante Deum. 3727 denique; tum

At m

quia uterque aétus in eadem voluntate poteft

"fimul cornmorari , üt ex Trid. feff. 6. cap. 11.

2 d. t

Mdrini,

fuprà laudato conítat: tum quia cBaritas poteít

imperare amorem concupiícentize . utpote in

42 rþfädx

t£h ag

finem charitatis aliquid conferentem. 744 Corf.

IHl. &. IN. A. cum probb.. Falía enim eft 112 ; i

nàir, g

feiom d

propri&fümatur ; cüm amor quidem. naturalis

proprius fupponatur ad amorem füpernatura-

il A

lem beatitudinis , üt natura fupponitur ad pra-

Wt

tiam; ille ramen hunc non moveat; utpote qui

tÁtem u

lhuitgem

ex parte principii à gratia interiore voluntatem

excitante, & ex parre obje&i à bonitate re-

kD;

fpe&tiva boni concupiti exoritur : Falía etiam

tüm m

2da; quia amor, quo proprium noftrum com-

Q m

—

modum füpernaturale amamus, füpernaturalis

Am ütp

eít ; unde & Trid. Seff. 6. cap. 6. fpei inter

!Qb g

,

difpofitiones juftificationis enumerat.

Vieri

343. Objic. 1. A&us charitatis poteft re-

At

fpicere mercedem, ac premium, & proprer re-

s g

tributionem operari ; üt patet ex Aug, in Pfal.

F;J).ASF

71., ad illa verba: *Pars mea Deus;, fic com-

1 quaf

mentante: Pa&um ef] cor caffum, gratis jam ama-

fu. p

f

tur Deus : 205 ab illo petituv.aliud premium. Qui

l

l

evgo ?. INullum. praemium Dei ?. INullum pretev

i

—

Md Q

ipfum : premium Dei ipfe efl Deus : &g in Plal.

l d

ofíta ac»

134. .Hoc eff gratis amare , uon guaþ prop

Ws

cepriont

*

*

$

]

l)E SpE,

|É59

D af

P

N

c'eptiohe mercedis ; quia ipfa mevces tua fam

0a De-

à n

us ipfe evit, quem gratis diligis : ergo ex eo quód

TET

honeflé refpici 'poífit merces & operatio fieri

referid

propt

etributionem, non arguitur amorem

em at

Es

concupifcentig ;: à charitate diítin&um, effe

leniqu,t

bonum & honeftum. — Cosf. . Spes ipía eft

ünrá j

charitatis motus ; àt liquet ex Aug., qui in ep.

L 6l

ad Gial.ait : Zileros opera boua facere decet fine

aris t

charitatis , que aterua [pevat biuc premia, 9 ex

N

Jide exfpeat ; & L. de perf. Juft. C. 10.. Charitas

m, At

in celo augebitur , &g implebituv contemplata, quod

yelit

credidit ,. €g. quod [perabat , adepta : ergo amor

em nau

fpei non eft concupifcentig& fed benevolentiae,

(pertié

Couf. 14. Xmor, quo Deum üt nobis bonum

Yuur af

proíequimur, eftamor,quo tendimus in Deum

uQor

ut finem ultimum : fed hic amor pertinet ad

TO

charitatem : ergo.

ho

& D..4. Charitas refpi

AO udediae pra-

J

i

"

MT

mium materialiter , h. e. Deum , qui eft prae-

mium & merces juftorum, C. formaliter, h. e.

TT

mertitul

Deum üt premium refpicit ; aut in eum ut bo-

x [

num nobis concupiícendo tendir , N. "T'extus

l.

uterque nihil aliud probat,quàm charitatem non

(t

j p

cariruram premio ; minim? verà , eam refpi-

r

cere, aut concupifcere praemium.. ,22 Coof. £.

lp ^

K.D.. A. Spesipfa e(t motus charitatis imperantis;

j

U5

T. quia fpem nonfemper etiam imperari à cha-

jj

í W'

ritate, paretin peccatoribus ad juítificationem

fe difponentibus: eft motus charitaris clicientis,

n ï

n

N. vel cum aliis fu/d. fpeslat? fumpta pro quo-

j

FLI

R"

[

cunque def(iderio boni ab(entis & farnriex qua-

'L)

cunque ratione elicito, T. fpes ftricté. accepta

(

m

al

It2

il

pro

s

Ds Srpr.

660

pro quocunque defiderio boni ob noftrum com-

fpt m

modum vel ejus nobiscum convenientiam elici-

aol

dridi pot

to; N. S. Aug. velde fpelatius di&avelde motu

ücharitate duntaxat imperato eít accipididus,ne

lim; em

timet m

charitatem cum fpe tantüm fed & cum fide, de

qua eequaliter in poftremo textuloquitur; con-

tedum,

fundere videatur; quod quàm alienum à mente

dn: mj

tanti Doctoris fit abundé liquet ex prioribus,

s?malum

tum in difp. 1ma rum alibi diétis. . Ad Cozf. /7.

ii comp

E. N m. Namin Deumütfuum finem ultimum;

inditar]

fibdividin

tendir in eum , ut ab illo fibi bene fir, in illo-

que obrento füaviter conquiefcat ; fed qui fic

feviem

in Deum tendit, hoc aétu non diligit Deum

um ín |

Qustimer

gratis & propter fe (olum , qui eft ;hara&ef

charitatis: ergo.

ttoum ]

!

fervilis fit boneflus (Izc«lici;us.?

qum

QuanEs: 727 ?imor

344. JVota [. Cüm ex art. 1mo alibique di-

f hdpe

ftt obten

€tis pateat, conjunctumeffe cum fpe timorem;

foleátque ab aliis timor amittendze beatitudinis

Woquis

vel incurrende pcene eeternae ad ip(am fpei vir-

i cup

tutem non fine ratione reduci; de timoris ho-

Ttpen,

neflate non miniss aliquid hic addendum cenfai-

Kündi,

znus, ac neceflarió queedam circa honeítatem

RORU

Eft autem timor (fi

fpei ftatuenda putavimus.

O

eam nec üt paífionem , nec üt affcctum men-

Volunts

tis, nec meronyrice ac füo tantum in effectu,

Imor jf

fed proprié ac in fe ipfo fpe&ctemus) a&tus vo-

A eul

luntatis liber fugiens malum , quod imminet

Vitenu

,

vel imminens apprehenditur.

Univerfim divi-

&i folet in timorem mundanum-& divinum ;

lg

Anfe «

dMundazus efl , qui fugit malum aliquod tempo-

DOtfim

tale ab hominibus inferendum : Djvigus, qui

Umet n

upit

Dz Srr.

661

m

fugit malum , quod vel Deus inferre pote&;

enmei

vel quod Deo .malum eft. 'T'imor Mundanus

velde m

dividi poteft in fimpliciter & comparativé ta-

ipiis

lem ; comparativó mundauus eft, quo quis mapis

um f

Y

w

timet malum temporale vel ab homine infe-

qutur a

rendum , quàm eternum vel à Deo inferen-

m i

dum: /Pnpliciter mundanus eft, quo quis praeci-

x priria

se malum ab homine inferendum timet, fine

'Timor divinus immediateé*

Atl

illa comparatione.

£m uiton

dividitur infervilem & filialem ; fervilis porro

fubdividitur in fervilirer fervilem & fimpliciter

d gi

fervilem; filialis veró in perfe£tum & imperfe-

gt

