Cor. 3. v. 8. dicitur judicaturus , vedditurus , €5*

daturus anevcedem pvopriaimn fecundüm laborem $3

jj

Mi

!

opera bominum, nempe bonam bonis, malam

[

malis: (ed merces que redditur malis ; eft fub-

!

" '7

w

5

ftantialis: ergo & que reddenda dicitur operi-

bus bonis quibuscunque ; erit fübftantialis.

T u

Prob. 11. ex "Traditione. Ss. Patres in com-

f [l

iA

(

mentariis ad fermonem Chrifti de Beatitudini-

J

II

bus communiüs virtutum illarum exercitio tri-

l æ[[ [

buunt fübítantiale meritum : lidem, maxime&

j uf

D

Aug. Tr. 51.in Joan., & Bern. L. de gr. &lib.

pytr

atb. circa finem extollunt fingulariter meritum

"

miniflerii, quod exhibetur Chrifto in proxi-

h

morutm obíequiis: Hieronymus aliíque Patres

4l

[

J

contra jovinianum docent, pro meritorum

"Cce 3

multi-

ld

"

774

Dz CHAR!»TATF,;.

multitudine majus preemium effentiale retribui:

len, ]

ergo. QConf. lridentinumSeff. 6. Cap. 16. ait,

Tonit

Bene opevantibus propouendam e[ft vitam eternam

fem&;:

€g tanquam gratiam filiis per Chviflum 9 Efum wi-

DUUAE

quiur,

fevicovditer. promiffam , &2 tauquam mevcedem ex

zpfius Dei promiffone bonis ipforum operibus cg me-

fifum

f di

vitis fideliter veddendam, atque banc effe illam co-

vonam juflitie , quam fibi Apoflolus ajebat veddene

pis d

Dande

dam. Quod, rationem reddendo, fic explicat:

Càm enim ille ipfe Chrflus 3 Efus , tanquam Caput

termn)

àg membra , $ tanquam vitis in palmites , in ip[os

jf

Suflificatos jugiter viftutem iufluat ; que virtus

[

h

bona €orum operva [ampeBrantecedit 69 comitatug €?

Jubfequitur , & fine, qua uullo patto. Deo grata &8

st

snevitovia effe po[fumt : uibil apfís juffificatis amplius

nl

dee[fe. credendum efl ,. quominus. plenà. illis quidem

proga

operibus, que in Deo (unt fatia, divine legi pro

Teperig

bujus vite flatu [atisfeciffe , «g vitam eternam [uo

hg

etiam tempoe, [i tamen in gvatia dece[[evint , con-

Tümvin

Feiqua

Jequendam verà promevuiffe cenfeantur. Can. 32.

aurem ita definit: Siguis dixevit .. . ipfum jufli-

Des: p

ficatum boris operibus , qua ab eo per Dei gratiam

fs in

£2 7 Efu Chrifli mevitum , cujus vivum membruim

so&o

m

6fl , frunt , won verà merevi augmentum gratia , vi-

dam erergam , 9 ipfius vite cetevue, . [i tamen n

I6 my

4 (

gratia dece[fevit , coufécutiogem , atque etiatn gloria

augmentum , auatbemna fit. Sed inprimis hic non

Bo

de folis charitatis a&tibus, fed & de aliarum vir-

Cient 1

tutum operationibus fermo eft; tum quia ge-

dlinrtm

neratim ac indefinité de bonis operibus ubique

fore

lóquitur, ac preeterea €od. Cap. laudat rextum

]

Apoftoli 1. ad Cor. 15.: ä&u;zdaze án Qu o

pen

T

[0/]

:

m

*

s-—

.;Dr CHARI'I;ATE.

773

r

bono , [ciettes, quàd. labor veflev. mon eff inauis in

Il

Jomino, & illum 2. ad 'T'im. 4., ubi o2 frdem

n

[

fervafhm €g cuvfum con[ummatum veddenda dicitue

J

coroga juflitie: tum quia deoperibus bonis lo-

quitur; quibus divime legi pro bujus vitee flatu [a-

zisfacimus , quos inter non folus charitatis actus

hi

fed alii etiam virtutum aliarum actus à prece-

l

J

113

ptis divinis imperati neceffarió venire debent.

Deinde veró agi de praemio effentiali conftat ex

11

terminis gratie filiis promiffe, mercedis ex Dei

(

i

qomiffrone snevitis veddende , covoua juflitie , vi-

fi

&& cterte , eg glorie augmenti: ergo.

nj

Prob. ILI. ex Ratione. Hsec conditio, quód

i;ogfm

actus neceffarió fit eliciendus à charitate ; ut fit

,

;wir!gïfj;

condigné meritofius beatitudinis effentialis, nec

ffs

,

»

probatur ex aliqua lege Dei; cüm talis nullibi

h

4

reperiatur, imó contraria in Scripturis allegatis

j

1

di

habeatur: nec ex natura rei; cüm omnes alia-

n

rum virtutum operationes fupponantur habere

reliquas ad meritum hoc neceffarias conditio-

(n:

Iu

nes: pr&terea veró earum alique, üt fides &

Id

J

1 (f

fpes, immediat? attingunt Deum; alize, üt reli-

T.

"

gio & obedientia, habenr Deum (altem pro ob-

/,

7l

je&o cui; reliquee veró, quamvis Deum neu-

tro modo attingant, cedunt tamen in gloriam

p i

i -

Dei, & (ünt media ultimo fini confequendo

proportionata.

Couf. Si foli charitatis actus

L

jrit

effent meritorii glorie fübftantialis, ergo actus

u

aliarum virtutum, etiam perfeétiores aut inten-

nqu'

fiores, per fe/óquendo nihil conferrent ad ma-

(5 05

erfectis

il

[CK[J

jus meritun( vitae eeternee pre minüs p

& intenfis ; &m hi omnes fieri poffint ex

eequali

jl

1

amo»e

l]

| Ccc 4

E

H

]

776

Dr CVH.ARIT:AT L

fehtu

amore Dei: item conducentius ad falutem

foret contemplando diligere Deum , quàm mu-

Dec r

nus füuum implere evangelizando & pro filute

; lsgk

proximorum laborando: fed hoc nimium aver-

Tetür

terer voluntates fidelium ab ufü & exercitio bo-

lo: n

norum operum, repugnátque fenfüi Patrum

petni

ac Ecclefie: erpo.

TAtUTs

387. Dico/I. Neque requiritur, ut ejus-

Q

modi actus fit à charitate imperatus , feu actua-

e[t ne

theok

li aut virtuali relatione ad Deum, propter fe di-

le&urm | directus.

Prob. iisdem argumentis;

füper

quibus prior affertio füitroborata, Nam inpri-

in lo

mis ficut exScriptura oftenditur non requiri ad

üem

meritum condignum ploriz effentialis actum

mm

Tür.

à charitate elicitum, eoquód hoc meritum ab

ea afferatur actibus aliarum virtutum ; fic &

qui

evincitur, nec actum à charirate imperatum re-

prem

quiri; cüm imperium charitatis non inrelliga-

D;

tur in actibus virtutum fimpliciter appellatis;

fquia

neque ad illorum fübftantiam vel effentiale com-

Nn

plementum exigatur. Deinde Tridentinum lo-

&is d

cis citatis.nec minimam imperii aut motivi cha-

fdti

ritatis mentionem facit; & aperté declarat , ope-

(s

vibus bouis zibil amplius deeffe ad verum mevitum

fümr

vite cterue , fi fiant d membro vivo 1 Efu Chri-

a

f£i, h. e. ab homine jufto & in gratia (an&ifi-

cong:

i

tüm

cante conftituto, & per virtutem & gratiam Dei

antecedentem. ac. comitantem. h. e. ex gratiae

türg)

actualis auxilio & influxu. Demum quia neque

ï türgl

ex natura rei neque ex aliqua Dei lege ad meri-

j tinj

tum requiritur etiam charitatis duntaxat impe-

ao

i

rium; & ruríüs ex hoc priora abíurda feque-

1 f

rerne

Dr CuaRiTATE.

'7//

(l

rentur, Conf. ]. Charitatis imperium vel relatio

ümm.

nec requiritur ad meritum condignum ef(fentia-

QY

lis glorice, quia eít peceffaria, ut homo ope-

m

retur bene; quia id reje&tum eft priori Articu-

cinoi

lo: nec quia eft neceffaria, ut homo agat (u-

Pan

pernaturaliter ; cüm ex num 16. & feqq. fuper-

naturalitas habeatur ex principio, aut juxta alios

as

ex objecto formali füpernaturali: nec quia eít

odl

eít neceffaria , ut homo mereatur fimpliciter

a

theologicé; cüm ex dictis in TE de Merir. &

Yrti

füperioribus detur« merirum congruum etiam

ij inpri:

in homine ne£& habitualem nec actualem chari-

tatem habente: nec quia eft neceffaria, ut ho-

qund

T

mo mereatür de condigno; ür nunc oftendi-

m à

l

—

tur. Vel enim illa neceffitas fundatur in eo;

)

T

[

quód tale meritum debeat effe proportionatum

a

premio; velin eo, quóddebeat effc fa&ctumin

ine

Deo; vel in eo , quód debeat effe factum inob-

pl

RU

It

fequium Dei? fed nullum ex his afferi poteft.

j

n

Non rmum; tum quia proportio hac ex di-

fmurnt

&is de Merito potiflimum repetitur ex pratia

i

!t

t

"

fanctificante, quà informari virrutum aliarum

rl

actus hic fupponitur: tum quia ficut ad meri-

mf

tum non requiritur fumma actüs perfectio, fic

nec maxima proportio; aliqua autem & fàtis

fu (Z*V.

ï(äüö'

congrua proportio inter füpernaturales virtu-

jl

j

tum moralium actus & beatitudinem fuperna-

x pn

turalem eít admittenda, ficut fimifes actus na-

j

qLC

turales dicendiforent fatis proportionati ad bea-

titudinem naturalem, fi homo conderetur in

j

um

ftatu nature purz: rum quia faltem in actibus

fidéi & fpei habetur illa proportio; cüm fidei

* vifio

]

)

ce y

mepem C)

( r

Ds«, CHARITATE.

rut0 f

vilio , fpei fruitio beatifica correfpohdear.

Non 2dum; quia faris in Deo fieri dicendum

d; ü

eitt, quod in gratia & ex, oraria fit, ad quod

n

Deus fpecialiter movet & adjuvat; quod natu-

ja fb

xà ífuà in Deum ordinatur ac tendir.

Non

ivzg Z

3tium; tum quia rationem obfequii füfficien-

qdlipia

tem generatim omnia bona opera fortiuntur

LT

à conformirare intelle&tüs & voluntatis agentís

quit d

cum prima veritate & lege eterna; & operum

3 vi

aptitudineac ufü ad laudem &gloriam Dei: tum

i pitt

» quia captivatio intelle&tüs in obfequium Chri-

30 001j

. " fti & obedientia fpeciatim etiam tationem for-

[

hr

tinalem obfequii contineant. — Cozf. //. -Modus

operandi per imperiüm & relationem charitatis -

1777

etiam rantüm virtualem eft valde perfectus;

p

nec communis juftorum fed fatis rarus, faltem

l$)

inexercitio virtutum frequenti: ergo cüm Deus-

C

non folüm perfectis & perfecté operantibus;

gz/oi í

fed omnibus mandata fervantibus. promiferit

[ t

vitam eternam , hic modus non videtur ad me-

Ia

ritum requifitus ; prafertim quia etiam ex praxi

ppell

. fidelium fua bonaoperaex aliis motivis referen-

premj

^

tium eft minüs co

gnirus, nec füfficienter pro-

&

mulgatus.

;

toyfi

388. Objic, cogt. 1m. In Scriptura 1m

ó (oli

L flj

cbarirati promittitur & proponitur merces, üt

pj

pàátet ex t. ad Cor. 2. v. 9.: Oculus tton vidity

puro )

uec auvig audivit, wec in cev bomünis defcendit ;

Titàtt

l

que prapavavit. Deus iis, qui di

unt ilum; &

üm

Jac. . v. 12.: Zeatus vir, qui

Á

Z.U

ff

ert. tentatio-

Oþ.'lw (

gemz quomiam cim probatus fuerit , accipiez covo-

At

f:a:n, n promifat Deus diligentibus fi.

2dó

Opnri

&atio.

E

Drz CI&ARITATE.

779

ratio meriti

in.virtutibus tribuitur -charita-

us

dictün

ti; üt, patet ad Gal. s. v. 6.: 7a Chriflo H Efu

m

"

W

R

neque circuincifio aliquid valet , neque preputium;

gt

TR

féd fides, que per. chavitatem operatur; übi vox

erc"ysusm commodiüs paflivé accipitar, & in.

ifüfrgs

telligitur fides per chavitatem faGla , vel faltem im-

foritir

peratay & ad Rom. $. v. 5.: Spes non coufundit;

ris ii

quia chavitas Dei diffufa efl in covdibus moftris &c.

X p

3tió virtutibus fine charitate meritum negatur;

| Detn

n

üt patet ex r. ad Cor. 13. v. 2. & 3.: Si babue-

ün (

ll

vo omnem fidem , ita ut montes tvansferam , cba-

yentt

vitatei,

zem non babuevo ; nibil fum : e9 fi diftvi-

[ M

buero i2 cibos pauperum omtues facultates meas , &2

hjl

dqs

n

l

u

Jl

f tradidevo corpus meum , ita ut avdeam , cbaita-

I

À

,

lpelrf

zein 7on babuevo , siibil anibi prodeft. Exgo. | Couf.

ij ) U'"

4. S. Auguftinus 1mó dicit L. 15. de Trinit.

aini

C. 18., Charitatem folam effe illad donum,

ii

quod dividit intev filos vegmi cterni , $9 f.

(

lios. pevditionis eterme ; evgo & folam agnofcit

in ea meriti rationem: 2dó folam charitatem

j

n

appellat juftitiam ; adeóque & folam meritoriam

srdtt

premii juítitie refpondentis, àt ex L. de nat.

& gr. C. 42. conítat: Charitas incboata , iachoa-

niit iE;"v" |

1a ju[litia efl ; cbavitas prove&la , proveta juflitia

efl 5 charitas «nagna , magna 3uflitia eft , cbavitas

! lmöiïþl

sl

perfella , pevfe&ia quflitia ofl ; fed charitas de covde

guro , con[cientia bouq, eg fideuon fida: 3tio cha-

d

i

j

/

/

M

[

!

riratem ad meritum condignum aperté exigit ;

n

dum L. 4. cont. Jul. C. 3. ait: o ergo amore

u

opus eff , ut bonun beatificum fit. Ergo. - Couf. LT.

"L

Ex ratione 1mó, quia in omnibus hujus vitae

j

0 &

operibus ;tiam' bonis invenitur imperfecti

ing-

]

780

. Dr:.CnuaRniITATE.

D

ingequalitas ad praemium beatitudinis: ergo heec

p

buita

videtur ftatuenda proportio, ur perfectiffimo

vitze actui, fcilicet charitati refpondeat pre-

ipig

mium oprimum, fcilicet effentiale; inferioribus

& 1

actibus pramium accidentale. 2dó quia amor

prior

dema

in via eft quafi fubftantialis vita animae & regina;

reliquie virtutes funt quali accidentia & familia:

fonfis

ergo & amori in patria refpondebit fuübftan-

( nor

tia praemii feu fruitio, in. qua amor includirur;

Totiva

virtutibus autem reliquis gloria accidentalis:

potte

ddic

praertim cüm idem pramium dare regina &

ancillis non videatur equum.

3tió 1

ia au-

d

3

gmentum preemii effentialis correfpondet gra-

COntta

ti? augmento , feu charitatis: fed charitas non

fte d

augetur , nifi actibus propriis: ergo etiam pra-

lm T

miur effentiale non refpondet nifi a&tibus cha-

vitto

ritátis.

'qup

R ad /dvg. quoad vm. IN. Aff , cujus falfita-

$Q

tem oftendimus in prob. rma. Uterque textus

thios

afferit quidem diligentibus promiffam beatitu-

fs

dinem , neuter veró excludit promiífionem

de 'hal

aljis etiam effe fa£&am; quin & pofterior impli-

t Q

cité hoc negat, cüm idem pramium patien-

munta

ti& defignet ; quod eft charitati promiffüm. Ra-

fie

tio veró, cur promiffio beatitudinis fzepiüs &

tàs h

eommwuniüs charitati fit factaj habetur tnm ex eo;

utho

quód fine charitate faltem habituali non habetur

N«

meritum condignum: tum quia virtutum actus

LE p

fünt materia imperantis & exercentis fe chari-

dicat

tatis: tum quia charitas eft perfectior aliis vire

titg.

tütibus; & hinc ad eam primarió, ad alias vir-

tutes fecundarió pertinet fübftantiale meritum.

$404

Dr CnuaARm!'TATE.

78T

"t o

:

"

I

Quoad »d. D. Aff. Ratio meritiin virtutibus tri-

l

" buitur charitau habituali; prout (cilicet hzc eft

ft

at p

ipía gratia feu cum hac infeparabiliter conjun-

|

J

éta, C. charitati adiuali, N. — Oppofitio in

eyiori

J df

priori textu facta plus non requirit, quàm fi.

I9

Jl

dem charitatis habitu feu eratià formaram ; quo

4 |

L

fen(us graci verbi patfivus meliàs exprimitur;

fi

li*

M

& non otiofam ac inanem , fed activam & ope-

dudt

rativam virtutum bonorümque operum: in

jennd

poíteriori indicari babirum charitatis alibi jam

ii

indicatum eft. — Quoad 37. D. Virtutibus fine

j d

charitate neogatur meritum ; 70 /ize füumendo

&LIte

contrarié, C. fümendo meré negativé ; fu/4.

(

fine charitate habituali, C. actuali, N. Pau-

m

lum hic agere de Charitate fraterna, nullámque

ys d

virtutis meritum condignum illis concedere;

-qui proximum odio habeant, probabile fit ex

; fii

eo, quód Apoftolus ibidem redarguat Corin-

e p

thios factionibus & difTenfionibus inter fe divi-

Íos.

bl

Si veró accipiatur textus de charitate,

fi

Qndt

de habitu.charitatis & (tatu pratiee eum intelli-

r

j

gere oportet; tum,quia eadem eft acceptio

[

charitatis in verfu ultimo: . /Vzzc autem snanent

pane

"

fídes s [pes &9 cbavitas , tria bac: tum quia chari-

tas habitualis feu potius pratia fanétificans facit,

1

ut homo aliquid fit &ei profit ad vitam eternam.

Nec obflat, quód ftatim fübjungatur: Chari-

ybet

pl |

tas patiens eft, benigna eft &c.; quia heec prse-

dicata radicaliter & principiative obtinet cha-

TU

9

jj

ritas habituglis.

ld

d

45

rity

Qtw

E

/

782

DE CHARITATE.

"4d Conf. L. $. quoad 1m. Rurfüs explico * itii

de charirare habituali ; quia. hie Aucuftinus

Omn:

ia

de dono permanenter diílin&ivo inter filios

regni &terni & perditionis loquitur, ubi &-

eft

chari

'pleraque hactenus à Scripturis deprompra &

expofitaadducit. — Quoad 2dum N. Aff

uam-

dimi

ein.

vis enim vera fit predicatio Auguftini & ordi-

nata, converti tamen fimpliciter nequit; cüm . 3

omnis quidem cháritas fir juftitia, non veró vi-

| titate

pratà

ciffim. Quoad 3t. iV. /4[J; INec id probat tex-

rus allatus, qui.non loquitur de charitate ftri-

tügic

- füras

& fumpta, fed de amore quocunque füperna-

rurali à Dei gratia profecto, vel de amore ad — fim

:

Deum tanquam finem boneftetis quacunque

ratione directo; hoc enim füfficiebat ad con-

cnii

femc

troverfiam cum Juliano hic agitatam; unde &

preemiferat: Svizo mos dicere illud bonum opus [ine:

merit

Dei gratia memini pojff conferri, pev. quod bomo

paet.

poteft ad eternum Dei donum vegnínnque perduci

(f 7y,

& fubjecerat: ZJoc amore opus efl, ut pudicitia

Cfilf!(þ/

fft conjugalis, ut. fit ejus intentio, quando utitur

&l

jum ;

conjugis cavme, uon im voluptate libidinis, fed in

voluutate propagimis. Vid.fup. 444 Couf. 14 W.

ft i

Gim

quoad vm. 7. A. , quod valet tantüm de imper-

fectione negativa vel comparativa, non autem

BY N

de privativa vel pofitiva: V. Corf. Quiapro ifta

Chri

sequalitare perfectionis inrer meritum & pre&-

Matt

mium ftatuendae fundamentum ex dictis eft

n

nullum.

Quoad 2d. fimiliter. 7: ,2, IN. Conf.

1

j

i

,

Inprimis enim proprit loquendo omnes virtü-

(Ilerm

LU

tes operativze, etiam charitas in via; comparan-

"fur ad gratiam fanétificantem tanquam accidentía

fitg

intrine

—

r

Dg CuanRiTATE.

733

SDVA?

intrinfeca & proprietates ad effentiam; adeóque

bOLlUN

omnes babent cum gratia proportionem, ut

]L. f

illee ad canüqt,endam gloriam deferviant : dein-

a

de frditio ex di&tis potius re(pondet fpei , quàm

Qmpti

charitai: denique quamvis in poliricis forma

[

dignificansad praemiurm non fit in ancillis, quae

ii

eft in Regina; tamen eadem; OeHpe Qranafdn-

[UI[ w

|

c'nfïcans, in aliis virtutibus eque eft ac in cha-

ritate.

Quoad 5t. IN. fupp.

" M. €9 m. Nec enim

| ID

obtt

gratia fanétificans realiter. eft identificata habi-

tuali charitati, nec gratia aut virtures foperna-

fdei

turales augentur per actus cau(ahtate phyüca ;

fipt

fed morali & meritoria.

fmor

389. Objic. cont. 2d. Scrlptura ad meritum

T

Ti

condignum beatitudinis fubftancialis equirit fal-

n

tem chariratis imperium.

Nam 1720 exigit ad

TUU

"

meritum , ut fiat in nomine Dei aut Chrifti; üt

11j

W/IV

patet ex Marth. 19. v 29.: Qui reliquerit domum,

aut fvatres. aut forores tg'c. propter momen meum

1 ;m li

centuplum accipiet , €g' vitam «tevuam poffidebit ;

/ l,( I

& ex Luc.g. v. 48.: Quicunque [ufcepevit pueruum,

y

!j

Á

j

/

z/imn p nomine 1eo , 12e vecipit: (ed opus non

fit in nomine Dei vel Chrifti nifi per charitatem;

r H

1

cüm per hanc folam tendamus in Deum: ergo.

ln

245 diftinguit inter meritum factum in nomine

n 4l

Chrifti

vel Prophete aut juíti ; üt liquet ex

;

p li

Matth.

1

IO. V. 40. & feqq:: Qui recipit vos, me

9 reci

C

[2

eg quz me vecipit, vecipit eum, qui me

ii

A'. C(*J

smifit: qui vecipit propbetam n momine propbete ,

r

amercedem propberee accipiet : &5 qui vecipit jufhun

zi

!

án nomine quli , mercedem ju/lz acczþzet £2 quicun-

,mp n

n

quepofum dedevit umi ex minimis iflis calicem aquee

)

jr ici-

u

7

784

DE CHARITATE.

frigide tantim in nomine difcipula , amen dico vo-

bis , uon perdet mevcedem [uam: / atqui heec di-

"

Don

Ítin&tio ftat in eo, quód opus factum in nomi-

ne Chrifti (eu ex charitate fit meritorium pree-

pny

mii effentialis, fa&um in nomine alio fit praemii

Chr

p

tantüm accidentalis: ergo. ^ Cozf. . Trid.Setl;

4. Cap. 16. requirit ad meritum condignum,

Ya

temd

ut opus fzat i? Deo; veritas autem aliunde con-

ftans exipit, ut hoc meritum fundertur in ami-

jdo

citia fupernaturali Deum inter & hominem:

pop

fed ne dicantur verba illa Tridentinieffe füper-

qui.

flua, debent fignificare chariratis imperium vel

ADOnUI

relationem ad Deum; cüm Concilium jam an-

h

sea exprefferir, meritum effe faciendum in gra-

fiti l

tia & ex gratia: & opera moralia non poflunt

fit; n

dici actus iliius amicitize , nifi ab ipfo amore

tritf

fupernaturali aliquo modo procedanr: ergo.

Qj

Conf. I1. S. Aàg. L. de mor. Ecclef. C. 15. af-

QU

firmat omnem virtutem, quá vitam eternam

Crif

meremur, effe charitatem, ita (cribens: Quodf — tum

virtus ad beatam vitam q0$. ducit , nibil omnino

Ti a

e[fe virtutem affirinaverim , suifi fummum amorem

fürglen

Qp ft

Dei Namque illud, quod quadripartita dicitur

virtu$, ex ipfius amovis vario quodam affe&hu ,

us

quantum intelligo, dicitur &c. Sed hoc S. Do&or

elt, f

non afferit; quafi unicum virtutum objectum

fir

eflet, nempeobjectum formale charitatis exifti-

Ome

maret; cümCap.fequente proprium cuiliber mo-$

Tütor

tivum affignet : fed quia cenfuit actus aliarum

tii D!

virrutum, motivum proprium & intrinfecum

majo

habentium, non effe zeternz glorise meritorios,

Wi g

fine motivo extrinfeco feu imperio charitatis:

ergo.

3«

Y

D;:a CnuanrtATE,

?5

ts

y. ad avg. IN. Aff Md prob. ym. W. T. M.

d

Quia textus allati funt fimplicirer affirmativi,

hn

nonautemexclu

V

i; cüm relinquentibes omnia

C

mps

proprer nomen

hrifti & opera mifericordise in

ts

Chrifti nomine exercentibus vitam seternam -

ljx

j

I

h

promittant, non tamen negent aliis ex alio fine

j

ifta facientibus. /V.7. ; tum quia preeter charita-

n t

tem dantur virtutes, que Deum habeant pro ob-

n

jecto quod vel cui; àt diétum (uprà; ac proinde

Of

propter Deum , & Dei nomen agunt: tum

quia ad agendum nomine Chrifti füfficit apere

fee

nion

&bonum ex fine bono, üt indicat Auguftinus

jin?

r. 51. in Joan. fcribens: Deler , fi porrigit efit-

i

vienti panem , ex mifevicordia faceve , tion ex jactan-

zia; uon aliud ibi queveve , quàm bomumz qui fie —

ag

mniniftvat , Chriflo mümiftrat , ve&éque. illi dicezur z

lo W

[

Quod uni ex minimis feciflis, mibi feciffis: rum.

!

Cj

quia ficut operatio miraculorum in nomine

g

Chrifti defignat virtutem operandi naturà fupe-

s.

riorem, fic operatio virrutum in eodem nomi-

jj u

ne pracise fignificat finem actionum füperna-

j (WW

turalem. |/4d prob. d. IN. i. Vel enim diftin-

élio fit inter ordinem meriti & premii, ita ut

"1

(

;N ,

opus-mifericordie factum homini, quia homo

] ujï

3

eft, fir meriri duntaxat. & preemii naturalis, &

i

fa&tum homini; quia juftus, civisfan&torum, &

gb "&

]».

j

M

domefticus Dei eft, fit meriti & premii fuper-

naturalis: vel inter gradus & quantitatem sme-

jb

j EIW]

riti ac preemii; ita ut majus preemium merito

majori, minus merito minori refpondeat, fer«.

[mte

atf

joti

vatà utrinque fübftantià & ordinc.

d

d

n

h!

786

IDz CuanrTATE.

"d Conf. l. 9. IN. i. Quoad 1gum enim

foli

préter di&a füperiora , hec duo; eri i2 Deo

pi

& fieri in ac ex gratia, equivalere patet ex eo,

&m

quód Canone 26to nulla gratie mentione fa-

d

étà dicarur: Siguis dixerit , juflos non deleve pro

dur

bonis opevibus , que in. Deo fuevint fa&a , ex[pe-

&ave €9 [Devave eternam vetributionem ..5 ana«

fen

f

zbema fi?t: qui canon cum refípondeat capiti

"9

16to, horum verborum compendio exprimit,

bus

quod phraíi magis diductà illo in capite pro-

c

pofirum fuerat. Quominus veró fuperflua di-

tüt

-

ci poffit repetitio effe facta, (i quidem hecg.

f

(f

duo aquivaleant, defümitur ex ratione fàtis

inter

manifefta & neceffarió repetitionem illam exi-

du

gente,

Cum enim Theologorum non pauci

&i

tenerent ; omnem proríus actionem etiam na-

f

turalem jufti effe meritoriam hoc ipfo, quod à

Q

li

juíto eliciatur; ne Concilium aut hanc fenten-

hi

tiam videretur approbare, aut huic controver-

dl(lg:

fiee (e immifceret , declarat tantüm, quod cer-

nf

tum erat, reflringitque fuam afífertionem ad

Qu

opera ex gratía facta dicendo, juftificatis nihil

f

amplius deeffe, quominus zllis quidem operibus ,

&

que in Deo fünt fa&ta, divinae legi plen& fa»

r

tisfeciffe & aerernam vitam vere promeruiffe

ab

cenfeantur, Quoad 2dum , quamvis illa opera

"i

à proprio & elicito amoris actu non imperen«

h

tur, ratione motivi tamen füpernaturalis & vi

Qu

modi , quo fiunt illa, nempe in & ex gratia,

d

fünt opera amicitiz in actu exercito; ficut qui

inter homines confert beneficium amici filio

tior|

U

folüm ;

—

ex

ii

X

D

V

Ds CuARITATE.

7?7/ ï'

Ubun]

nl

folüm, quia ejus filius eft; verum atuicitie -

opus exercet ; licét tunc non eliciat internum

a

b

Qf

T

a

amoris actum circa amicum , nec ralis amoris

,

^

i.

s&tus precefferit aut ad beneficium conferen-.

h

dum moverit.

J

/4d Conf. IH. & 1. Si verba Auguflini in

I,Ju'

fenfü obvio &rigorofo accipere oporteat, inde

profluent fequelze intolerabiles Catholicis, qui-

ïpr.ïi.i:.

]

buscum nobis controverfiam hic unicé inter- .

p

cedere conteftabamur. Sequitur enim1mó vir-

d

tutemomnem meritoriam non tàntüm imperari

n

i

fed neceffarió elici à charitate etiam perfecta &

n fäqi

intenfà, ut ipfà verbatextüs allati oftendunt: 2dó.

1N] 5&'!:

virtutem omnem non folàm in ratione meriti.

N

n

fed & in ratione virtutis exigere charitatis ef-

TT

fectionem; cüm etiam ep. 29. dicat: Uf gene-

valiter breviterque comple&lar ,. quam de virtute

153

babeam notionem , virtus efl cbaritas , quá id , quód.

u

diligeudum eff , diligitur ; quibus verbis poftre- -

yid

ris fimilia cüm retuliffer, ep. 52. ira fubjungit:

yn!

[

Quid autem eligamus , quod pvecipue diligamus ;

152

zifi quo nibil snelius imzenimus, boc eft Deus : 3tià

oper»*'*ïïv

eüam prudentiam effe amorem & voluntatis

j

,8&um, cüm tamen S. Doctor eam L. 1. de lib.

yad

ä«:

arb. C. 15. fcieutiam , L. de mor. Eccl.C. 24. -

t

gnofceutiam , L. 6. Mufic. szelligentiam appel-

lmpcrfn-

. let, & practicam notitiam actionum profe-

j

quendarum & fügiendarum effe certó conftet.

Ts

Quare, fi etiam ab Adverfariis mitiori & la-

frd

(

tiori fenfu teftimonium fit accipiendum , .&& 2.

il

jf

D. M. Augufílinus affirmar. omnem virtütem .

Of«

[

Ddda

seme

l

"

Dzr CuanRITATE.

]

|

formaliter acceptam effe charitatem, N. mate«

r

rialier accepram , fu/d. effe charitatem, h.

e.

:Co

n

| adt

offe tam elici quàm imperari à charitate ; C.

E

reipsà & actu femper elici aut imperari à cha-

ritate, IN. Virtus materialiter accepta eft ipfum

j

virtutis officium & actus externus : formaliter

| vun

accepta eft officium virtutis ad füuum finem

g àp

qun

proprium & peculiarem honeftatem relatum;

fde

& eaténus etiam actus internus: 1mo modo

2do mo-

afo,

accepta poteft etiam elici à charitate,

tur à

do accepta imperari tantüm poteft. . Quamvis

itir

autem inde fequatur ,. virtutem formaliter ac-

ff

ceptam etiam cadere füb imperium charitatis;

'

a$

negavimus tamen eam effe charitatem; tum

quia charitas fimplicirer pronuntiata actum

inpe

adui

elicirum, non veró tantüm imperatum, defignat:

tum quia Auguftinus hic loci de virtute 1mo

Qum

pim

modo accepta aperté loquitur, quando etiam

prudentiam dicit emorem Dei, id eff , fummi lo«

diri)

Obe

«ui, fumme fapienttia , [umnneque concordia.

39o. Olferva. Quamvis nonnulli fint, qui,

t

quód D. T'homam aperté nobis contrarium pu-

impel

tent, eundem facilé omitti poffe cenfeant; pro-

& fl

D

pterea quod nec ejus autoritas contra Triden-,

tinum quid valeat, nec ejus venerationi quid-

G

fadi

piam decedat , quód illeante hujus Concilii de-

finitionem aliter fenferit: nihilominus aliorum

ti;f

fiti

agendi ratio, tanquam honeftior, videtur pr&s

habenda, qui benigna explicatione conciliare

D

D. Thomam cum Concilio laborant.

D

n

Duui

M-»N

*

J

Dz CHARJITATE.

789 X/

V

Dum itaque rmàS. Do&or 1.2.q.114.8.4. in.—

nl

Corp. dicit, meritum eterue viteprumó pertineve

(f

u

ad chavitatem , ad alias autem virtutes fecundario,

u

ecundum quod earum a&us à chavitate imperantur;

(s

juxta illos non facit fenfüm abfolut?. exclufi-

fIfi

in

"

vum , quafíi meritum nunquam aut nullo mo-

TIH

do pertineat ad a&tus virtutum aliarum ; nifi

emm]

quando & in quantüm à charitete imperatur;

( m

fed exclafivum fecundüni quid & pro aliquo

n

caíu, ita ut, quando actus virrutum imperan-

tur à charitate, vitee eeterng meritum ad eos

'zuamväs

Jist

üt imperatos non pertineat primó & per f& ;

fed folum fecundarió. Arque hujus dicti ratio

gri

MU

ex S. Thome principiis illa eft; quàd a&tus üt

T

imperatus non habeat meritum diftin&um ab

actu imperante , fed unum idemque meritum

t

cum illo conftiruat , ita tamen ur ratio meritk

u

primarió & intrinfecé atui imperanti, fecun-

p

j

1]

darió autem & denominativé actui imperato

obveniat: cum quo nihilominus coheret, quod

)

À

!

um

actus virtutum non imperati à charitate, aut

riunp'

imperati quidem fed fpecificativà fumpti , per fe

n

ac ratione füi contineant meritum vitce aeter-

f

na.

jii

j

2d), Dum de verit. q. 26. a. 6. ad g. do-

cet, quantitatem meriti penfandatn partim ex

g

mCW

vadice operis [eu chavitate , partim ex genere ope-

vis [eu a&u. virtutis , ac praeterea quantitati 1mt-

[

viti ex vadice vefpondere premiüm e[féntiale, quan-

y

zitati aneriti ex genere ve[pondere accidentale pra-

Ongüäw

smium ; inprimis per meritum ex vadice operis

non intelligit a&tum charitatis vel à charirate

impe-

li

Ddd;

P

T

730

Dz CHARITA-TE.

imperatum, fed quodlibet opus bonum homi-

cheri

vlir

nis jufti , àt e(t gratià & charitate habituali in-

formatum íeu dignificatum ; neque per meri-

priet

effen

tum ex genere operis intelligit quodcunque opus

bonum in pratia factum & à charitatis actu di-

fatig?

À

ftinctum, íed opus ejusmodi, quod propter

toni:

fpecialem arduitatem meretur fingularem ho-

tüum

noris prerooativam feuaureolam,

Unde de-

inceps, dum dicit, quantitati meriti ex radice

eypli

cellen

refpondere quantitatem preemii effentialis, fen-

fuüs non eft , quód folus charitatis a&tus effen-

fhend

tiale praemium mereatur; fed quàd quantitati

potià

(

gratiz fanclificantis velur radicis prime per

modum nature, & quanritari habitualis chari-

tatis tanquam radicis proximse per modum

proprietatis preecipaae commenfüretur quanti«

tas preemii effentialis : fimiliter ubi dicit quan-

titati meriti ex genere operis refpondere quan-

titatem pramii accidentalis, feníus non eft,

quód, opus bonum à charitatis actu diflin&tum

v

mereatur folum premium accidentale ; íed

D46

quód quantitas praemii accidentalis, certis qui-

(

ln

busdam operibus ob fpecialem arduitatem vel

Qm,.

nobilitatem debiti,commenfürerur eorum ope-

Q k

rum quantitati ;

ürin Doctoribus, Virginibus

fymy

& Martyribus pater.. 370 Dum q. 6. de Porent.

Dum

8. 9. dicit omzes virtutes babere inevendi efficaciam

Pag

3

à charitate, quod idem aliis verbis q.2. de ve-

rit. a.2.ad 9., & in 3. dift. 30. a. $. ad 1. alibíque

feru

ib

repetit, ant dum r, 2.q,65. a. 2,in Corp..omnes

virtures iufu(as conjuntlas cum chavitate ftatuit;

166 |

chari-

Drz CuaRniTATE.

79t

d EBaritatem duntaxat habitualem intelliit ,

qua

j ]

vel ipfa gratia fanétificans vel ejus primaria pro-

X

prietas eft, unde dienitas operis ad praemium

d

eflentiale habetur : minim? veró actum chari-

d.

tatis aut imperium defignar.

p

Alia, que à nonnullis coacervantur, tefti-

t

monia vel ad unam ex tribus memoratis tex:

J

tuum claffem pertinent , atque hinc eandem

T R

explicationem patiuntur : vel fpectant ad ex-

ii

1l

cellentiam charitatis ex pratnii ubertate com-

t d

fnendandam, quam adeó non negamus, ut

potiüs illam D. Pauli 1. ad Cor. 12. v.ult. ad-

]mmu

ortationem coronidis loco addamus;

"E

",

Ine

j

"Emulamini charismata tneliora..

D]

r u

$0000000000000000000

AN

[e 0

ERRATA NOTABILIORA.

i d

l

j

!

Pag. 5. lin.8. Philophis lege: Philofophis.

j

P. 36. l.2. viderefur leg. rideretur. p.73. l. 19.

21

1]

diftin&am leg. diffinétum. p. 99. l. 18. 2. ad

tin)

Rom. - 2.ad Cor. p. 132. 1.4.ed - fed p. 153.1.7.

um

j

ad eum - ad eam. p.166. l. 6. fymbolum unà -

j

9

Ífymbolum, quodunà. p. 171. 1. 8. Anaftafia-

] Pcfdl

num- Athanalianum, p. 196.1.24.q. 22.- q. 32.

! ;M

P- 198. l. 31. foreti pfis - foret ipfis.

p.212.

ad'

l. 3. fübdivitur - fübdividitur. p.225.1. 13. re-

il

hy

ferunt - referuntur,

p. 229. l. 1. tis - nitatis,

ibid. l. 29. fe veritatem - fe & veritatem. p.

) of

quenis «

m]L'i[«

260, .l. 13. V. 28. - V. 18.. p.284. l.22.lo

u

loquen«

loquentis. p.;S;. l. 28. illa - illud. pþzgg.

] 3. & ad Theff. - & r. ad Theff. p. 335.1.5.

nececeffarió - neceffarió. p. 349. l. G. /mgitur -

Junititur. . p. 395.1. 9. Theologicum - Theo-

logi cum. p. 591.1. 1. cripros- fcriptos. p.611.

l. 30. habere - fe habere. p.622.1. 30. quia aut

emittatur. . p. 624. l. 2. theologiee - theologicee

p. 650. l. 29.

p. 628.1.32. tceram - certam.

i1ma-10ma. p. 684.] 13. Cor. 12. - Cor. 15.

p. 750. l. 12. vititiofa - vitiofa. p. 754. l. 11.

à charitatis « à charitate.

N

ANSS

n C/

u

L

€

J

)

.

7Z

N

/l

D A

/

/A

E

C

—

Ya

7 o

3

T

!

]

li

17

»-Te|

3 pf

!

0 quit

ho

1

|

658

n

|

]

i Miwï;'

— —

( — —— M

. sdi

*

rR

A NMMMARdS

d n rie

STEA- IUO

3

VN MIqUS

der i

bt

SEN

— —— —

t deretis

s GE ER

W

]

s.

-

]

P

r4

Y

X

W

19

INSTITUTIONES

18

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

THEOLOGIC/E!

7

QUIBUS

16

PR/ETER FI DEI DOGMATA |

PROPUGNANTUR

Focus O Balnce Q

QU/ESTIONES

J EHN

N

SCHOLASTICAJE

U/E AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM

TRADITIONUM, CONCILIORUM,

I 10

& H/ERESUM CONFUTATIONEM

