aliter effe queat. ^ Econtra ficut ad veritatem

fe difd

fimie n

rei requiritur , ut abfoluté aliter non fit, aut de

facto. effe non poffit, ac actus enuntiat; ita

venizsd

ad evidentiam veritatis requiritur, ut motiva

Iij. .

convincant intelle&um , quód res aliter non fit;

nnate

aut de facto effe non poffit, ac motiva oftendunt:

fcut ama

id veró prafítare nequeunt. motiva ejusmodi,

boni: «

qua ipfa forté falfa funt, aut abfolutà falfá effe

dentem.

fett oj

poffunt, aut falrem imprudenter fic exiftimari

queunt.

"d Conf. J. Y« IN. M. üàt patet ex

qui m

(l

num. IO$., & ex cujus füppofiro hic tantüm

loquimur.

"d Prob. x. D. Certitudo compa-

frmilim

rata per rationes evidentes eft evidentia C. per

qui er

rationes inevidentes N. 4 24. D. Certitudo

Yiti, rj

Nideng

moralisin materia religionis proponit objectum

üt indubitabile quoad credibilitatem C. quoa

dens j

II ey

veritarem fu/d. indubitabilitate prudentiee, h. e.

üt prudenrer indubitabile C. indubirabilitate

Tcept

fcientiee ac evidentie IN. — 74 Corf. II. Tvanfm.

ib v

plv

fupp. Cou[. De quo aliqui meritó dubitant, vo-

lántque certam duntaxat effe Ciceronis exiften-

RUR

tiam. B. D. /7. Sunt multó graviora propoz-

tione arithmeticà feu rei ad rem C. geometricä,

DI(D e

feu exceffu proportionis ad proportionem N.

lil af

Si preecisé comparentur motiva cum motivis;

BPT

non habità ratione ad diverfitatem veritatum ;

RUT

quas perfüadent, majora fünt motiva fuadentia

I$ l ft

Ttg

revelationem ; & heec proportio arithimetica à

nobis inielligitur : fecus autem eft ; fi compa-

qui

N

rentur

a

E

Ds Fip&

209

m d

rentur ctiam inter fe veritates, quas illa motiva

etiumili

vis aüt

füadent, & quam proportionem geometricam

vocamnus ; etenim Deum reveláffe eft veritas per

] vents

fe difficilis , obfcura , füpernaturalis, cui nihil

t t

fimile intelle£tus cognofcit: ralis non eft alia

iuntat;

veritas de Ciceronis exiftentia.

Wt m

118. JVec dicas J7^. Credibiliras myfterio-

iter t

rum eft credibilitas cujuslibet myfterii üt veri,

aof

ficut amabilitas objecti eft amabilitas objecti üt

boni : ergo ficut evidens amabilitas infert evi-

1 ejusmsä'j

u d

denrem bonitatem , ira evidens credibilitas in-

(c ii

fert evidentem veritatem.

7

AVec Conf. [. Ex eo,

üt pit:

!

quód myfíteria fidei noftre fint evidenter cre-

hic t

dibilia, evidens eft; quód poffint credi affenfü

qdo cott

firmiflimo, & fide divinà: fed nihil evidens eft,

v Cf

quod eredi poreft affenfü firmiffimo & fide di-

. C

vinà, nifi fit evidenter verum: ergo. Conf. Z/.

dj

Evidens credibilitas myfteriorum fidei eft evi-

dens locutio ; quà Deus nobis illa revelavit:

nC g

Item evidens credenditas eft evidentia de Dei

jenti

gtb

precepto ; ut credamus: ergo eft etiam evi-

I fur

dentia veritatis; quia evidens eft Deum , non

bitant,

pofle revelare falfüm

credatur falfüm.

; nec precipere p.ofie " u:.'

yise

X danfin. fupp. Comf. N. Confequeutiam,

n

u

Difp. eft ; quia credibiliras myfterii üt veri ni-

hil aliud eft nifi apparentia veritatis extrinfeca

yro^

n gt

feu proveniens ab argumentis rei extrinfecis;

cum autem veritas habeatur tantüm ex eo, quód

! veïita[uü*

rcs ita fe habeat in fe ipía, eriam evidens appa-

i [Uäd?f'»ïï

rentia veritatis non infert veritatis evidentiam ,

,i[hmenüï

um

( af

fi guidcm reg in fs falfa aliquando haber mag

im

j

r

-

2IO

Dz Fipr.

imó evidentem apparentiam veritatis.

Econ-

i tifi

tra amabilitas objecti eft ipfa bonitas intrinfeca

i. fi

obje&ti, aut faltem in argumento hoc fic debet

Af

[2

i

fupponi; fi enim non hzc; fed extrinfeca dun-

fia de |

taxat & in motivis bonitatem obje&ti extrinfecé

d piz

fuadentibus pofita intelligatur ; nepatur fup-

*d d

pofitum, quod irterim tranfmifimus; eóquod

d

-.I,i

n

2

aliquid evidenter poffit etiam apparere amabi-

hprec

le , quin tamen in f& fit bonum , atque hinc

findi

evidentia amabilitatis non inferat evidentiam bo-

tiüs u

niratis. . 72d Corf. 1. 9. 1..D. M. Eo modo, quo

n

2

refponfüm eft ad conf. 2dam num. 108. &

AN. 1. Quia ad hoc fufficit certitado veritatis;

jmó evidentia veritatis tum in fe tum in atte-

/jl(

ftante impediret actum fidei, qui & liber &

obícurus effe debet.

Caterüm meritum feu

dignitas ad firmitatem in actu fidei ; fuppofitis

ïlg.ï

motivis credibilitatis fumitur à dignitate Divine

leheh

autoritatis, eo feré modo, quo propofitis ver-

füi

bis S. Auguftini & verbis privati cujusdam Do-

s

€toris, illa pree his funt digna firmiore affenfu.

D

"d Couf. Il 3« 1. IN. ym. p. 74ut. ; 'Tum quia

Qw

etiam vera miracula aliáque fipna credibilitatis;

üt

prout veré phyficé fünr, non fünt in feipfis lo-

üt

cutio divina fecundüm comrnurem Theologo-

rum opinionern : tum quia evidens etiam cre-

impl

Cili

dibilitas noftra non fundatur in illis fignis; pro-

hrií

ut phyficé vera funt in fe ipfis , eóquód ex di-

Ti

€&tis nuper non fit evidens , illa effe vera mira-

cula aut veré ad locutionem Dei firmandam fa-

m'þjl(

€ta; fed fundatur in illis inevidenter quoad hanc

foï?lm

Qd

veritatem cognitis; ac plerumque üt traduntur

1ü

&i

.

Dz Fipx.

Em

21f

Yf

in hiftoriis ac monumentis fide digais, que ta-

(c dét

*uen non faciunt evidentiam de illorumi verita«

o dun

te.

2d. p..D. Evidens credenditas eft evideri-

tia de Dei pr&cepto directo , ut credamus N.

qrinfed

de precepto reflexo C. . Similiter etiam prof.

ür f

2d. Coif. D. Evidens eft Deum non poffe dire-

egn

ama-

&eprecipere, ut falfüm credamus C, non pof-

iv precipere reflexé N. — Explicatio hujus dis

pe lic

nambt-

ftinctionis leviter infinuara fuit num. 1 1 5. , übe.

riüs 'autemx tradita habetur in Tr. de A&ib. hum

o qu

w' rï* 21

ARTICULU S Ill.

etitiiy

jn at

h Jriculi fidei Catholicee füzt evidentev cve-

liber

dendi «

um f

119.'XTO:z. Credendum illud eft, quod qüiä

QQOBIS

e iv

nontanrüm prudenter poteft fed etiam.

tenetur credere, Stumitur vel nepativé vel po-

fit Ff'

n

fitive; segatiuó cvedendum eft, quod quis nepare

Á

nor poteft; vel quod cuiquam non permitritur

al

iberum ; ut credat vel non credat, affentia-

] qii

Yltzts

tur vel diffentiatut: pofüivé credesdum eft,

circà quod quis tenetur elicere affenfum fidei.

pls f

j

Porro fdes clicienda poteft effe vel explicita vel

implicta; Explicizs eft, quà quis aliquem arti«

anae

culum credit in particulari, eóquód in particus

spn

exqe

lari fciat effe articulum revelatum; & fic credis

fnus myfterium T'rinitatis , Incarnationis &oc.:

f

n

ipliita diditue , quà quis aliquem articulum

folüm credit in communi , credendo fcilicet,

hY

quidquid Deus revelavit & Ecclefia credit, li».

m

r

cét in particulgri non

fciat aliquod myfterium .

3

€iie

212

Dz Fipz.

r

l

docent:

effe à Deo revelatum; & fic etiam fimplex ru-

Dema

fticus credit fingula myfteria, licét aliqua in par-

Fides explicita fubdivitur in

frugro

ticulari ignoret.

neceffariam neceffitate medii vel precepti : ze-

yorta

f(

ce[favia uece[frtate medi cft, quae ex natura ipfius

nom o

xei neceffaria eft ad juftificationem & falutem,

|

Cf

feu quz de aliquo explicité credendo ita requi-

ritur, ut qui illud etiam invincibiliter ignorat;

| i

)

faCt

falurem non coníequatur: zece[favia necefrtate

| Áprlio

cu &

grecepti eft , quae folàm ex praccepto Dei pofi-

&ad|

tivo requiritur ad fálurem , feu quae de aliquo

Qu Y

explicité credendo pofitivé quidem preecepra

eft, ira tamen, ut qui illud invincibiliter igno-

Q5 .

ts

rat, non hoc ipío impediatur à confequenda

falute. — Jam veró convenir quidem inter Ca-

prolb

EU

tholicos, paucos articulos neceflarió effe expli-

cité credendos neceffitate medii, imó nequi-

Tl

dl

dem omnes credendos explicité neceffirate prae-

htyr:

cepri, fed fufficere fidem implicitam circa plu-

xes veritates à Deo revelatas ; atque hoc fenfü

tümi

( tü

concedunr alios arciculos dici pofle fundamen-

]

Ü

tales, nempe illos, qui fünt neceffarió creden-

fs

l

r

di neceílitare medii ; alios autem dici non fun-

| Duy

damentales , qui nempe non fünt hàc ratione

B

TYor

neceffarió credendi : verüm & unanimiter ne-

ant ullamn veritatem à Deo revelatam dari, qua

non fit credenda negativé, h.e., quam quis ne-

Cted

Wf

are liberé poflit, aur affirmiare vel inficiari

cuiquam liberum fit.

l

'120. JVota 44. Diverfüs ab hac fententia er-

d

roreft non tanrüm 'Liberrinorum feu Indiffe-

D

emlibet

Q

rentiftarum quafi pagagorum , qui qu

docent

t

Dz Fipx.

413

plrm.

docent in füa fecta falvari poffe , modó unum

n pt-

Deum agnofcar eümque juxra fectz füee leges

Witür d.

Íeu propriam rarionem colat ; fed etiam Adia-

JU: M

phoriftarum , Syncretiftarum aut Indifferenti-

pl

itarum Chriftianorum, qui pro diverfirate fua-

àlutem,

rum claffium vel articulos de Deo rantüm & :

Q

Chrifto confusé cognito ; vel myfteria etiam" -

precipua Chrifti & Ss. Triniratis, vel Symboli

gOt

e::fg"znz!a

Apoftolici aur. etiam Athanafiani articulos vo-

cant funtlamentales , fübítantiales , effentiales,

k: l

edq

& ad falutem coníequendam neceffarios ; reli-

quos veró omnes vocant accidentales, arbitra-

racy

us

rios, adiaphoros & non fundamentales , feu

tales, quos credere vel non credere quis poffit

quai

e

pro libitu & citra periculum fàlutis.

Primum

errorem üt nimis exorbitantem fic etiam ràrio-

ejpe

"

ntq

rem hic interim preterire licebit, cüm ex flatuen-

jero

da alibi unica relipione neceffaria abundé revel-

( p)u

latur : alterum veró utpote jam olim pervulga-

( fenfu

tum & poftremis noftris fzeculis tum ab heereti-

umete

cis tum à Schifimaticis tum à pfeudopoliticis re-

Yl

füfcitatum relinquere intactum hic loci quaftio

n ft'ü-

propofita non permittit ; unde breviter affertá

Z

inter Catholicos communi veritate; horum er-

erme

rores refutandi funt.

121. Dico 4. Articuli noftre fidei evidenter

r

credendi funt affenfu firmiffimo, feu explicito

Kf

fott

Íeu implicito. Pro/. Quoties eft moraliter cer-

tum, Deum aliquid reveláffe , hoc credendum

1

eít afTenfu firmiífimo : fed ex fignis credibilira-

tis moraliter certum eft, Deum reveláffe arti-

jf .

affenfu

lib

culos fidei noftrze: ergo credendi funt

3

rmif-

eni

Dr Fi»r.

2

firmiffimo &c. J4aj, e(t evidens ex terminis,

fione, .

ficut evidens eft , obediendum effe fuperiori,

Qampnta

quando moraliter certum eft, illum aliquid pre-

datmit

cipere; Deus enim dum aliquid revelat, ficut

u

etiam homo dum loquitur , exercité exigit no-

RX

ftram fidem: certum item eft ex rerminis irro-

du f

gari injuriam illi , cui non creditur, fi morali-

quínx

ter cerrum fit ; eum fuiffelocutum. 4iz. Eft

ls

evidens ex diclis art. priore.

Qu

122. Dico Il Diftin&tio articulorum fidei

licih

in fundamenrales & non fundamentales ex fen-

fu Indifferentiftarum facta nullatenus eft ad-

tor di

fur d)

mitrenda.

Prob. J. Omnes articuli à Deo re-

fing

velati funt &equaliter veri ac certi ; quia nituntur

ais &

eàdem autorirate divinà infallibili; ergo vel

gt

omnes vel iiullum negare poffumus, aut nega-

trdian

tvé credere tenemur; quia qui negat articulum

E

a

dtmy

non fündamenralem, eque fpernit Dei autorita-

N

tem ac neceans fundamentalem. — Co;

;f. Quivis

vere Chri

ft

ianus debet habere hunc actuim: Cre-

a

L

do omnia, qua Deus revelavit; quia dum cre-

Qisq

dit unum articulum fundamentalem , quia eft

um

revelatus, fi revelatio divina vera fit caufa, cur

Qs

hunc credat , hoc ipfo implicit& credere debet

Ti

& alia revelata ; aliàs locum haber illud S. Au-

Uny

guftini L. 13. cont. Fauft, C. 3. Qui i2 Evatige-

il

lto, quod vultis cveditis, quod non vultis, non cre-

ff

ditis , volis potiis quàm Evangelio cveditis, . Ex-

lr

go nullum articulum , à Deo in fcriptura vel

alibi revelatum excludere poteft à füa fide aut

f

ts

negare; quia aliàs fibi contradiceret, affirmatà

Qd

qii-

f

fcilicet univcïrfali & negatà pgrticulari prop

tio-

Dz Fipr.

al5

t

tione.

Prob. 1. Diftinctio articulorum in fün-

Derir

damentales & non fundamentales eorümque

üd pre

determinatio nec poteft oftendi ex fcriptura;

it, int

utpote quz nullam hujus rei mentionem facit:

üpit t

nec accepta eft ab Ecclefia ; quia fi hec ortho-

nis jf

motd.

doxa fuümatur, contradicit aperté: fi autem

confingatur ex omnibus fectis, jam hos jam il-

f Bl

los & quidem contradictori& oppofitos defi-

gnat: neque repeti deber à fpiritu privato, quia

hic infanus eft omnium errorum magiíler & au-

E [:( Hïi

tor diffenfionum.

Corf. Quicunque ftatuun-

r

tur ab Indifferentiílis articuli fundamenrales;

]s

ij

funt ejusmodi, preter quos Ecclefia Catholica

alios adhuc credendos proponit; ficut in prio-

'00

]

ribus fzeculis contra Arianos, Neftorianos , Eu-

|t Dd

rychianos &c. propofüit. Ergo & alii non fun-

ticolün

damentales habiti credendi funt juxta illud Matth.

ortt

18. Si Ecclefiam mon audiverit, fit tibà ficut Ezbui-

Y

. Quii

cus g Publicanus.

m

123. Dico /IJ. Ad falutem non fufficit ,' ut

m ce

quis credat articulos fundamentales , fi interim

j d

aliorum fatispropofitorum unum non credar;fed

Ufäi i

neget vel difcredat. .Pro/. Z. Ad falutem non

T

p

füfficit, ut quis fervet plura preecepta, fi vel

t

unut violer, juxta illud Jac.2. v. 10. Quicunque

ii

,/W

zoram legem fervaverit ,— cffendat autem . in uno,

f

"

fattus eff ommnium veus ; quà enim dixit : noum macha-

2

leris, dixit &6 non occides.. Ergo nec ad falutem

J [

füfficit, hos velillos articulos credere ; fi quis

d

alios à Dco revelatos & fàtis propofitos non

jf

credat; quia üicut ibi conremnitur Legislator,

Ql

fic hic eiiam preter conremprum Ecclefiee illa-

Y

-

tum

p

4

!

^16

Dr Fipbxr.

li

(qife

Mlv

tum fpernitur fidei Autor ; neque fides in hoc

cafü perfecta eft ac integra ficut nec in illo ju-

qreden

flitia feu obedientia; unde Aug. de Donatiítis

«00

in Pf $4. fic inquit : Zz mulris funt mecum , in

& oug

Em

paucis non mecuinz féd in bis paucis, in quibus non

Wt

Junt mecum , uom profumt ilis multa.

Conf. /.

fs

Nullus haereticus poteft fàlvari in fua herefi jux-

tie(

ta illud ad T'it. C. 3. v. 10. Zereticum bominem...

dctor

devita , [ciens , quia fibverfus efl , e9 delinquit.

n

Et S. Aug. L. conr. Petil. C. 6., ubi, JVibil pro-

f

defl, ait, Lbeveticis ad [alutem, quàd extra Ecche-

(tq

dt de

fíam verum baptifma per ignovantiam g. tradunt

t9 zezezt. Sed qui diffentit cuicunque veritati

d* r

à Deo revelatze, eft hereticus: erpo.

Conf. 1.

quii

Si füfficeretad fidemac falutem eredere articulos,

m

quos vocant fundamentales ; ergo Apofítolus

*

Ticdt:

Tale fcripfiffet ad Galat. C. 5. v. 2. $z circum-

It

cidamin , Chriflus volis nibil proderit:. Ex Conci-

C

lia Patrésque à primordiis Ecclefie usque ad

m

hac tempora malé dixiffent anathema hereticis,

u

,

quorum plurimi articulos fundamentales, h. e.

(

f

Symboli Apoftolici credebant ; cum etiam ex

frifa

S. Hilar. L. 2. ad Conftantin. liqueat , NVeminem

&t

beveticorum effe , qui [e mou fecundum Scvipturam

i ,

predicare ca , quibus blasphemat , mentiatur. Neu-

$l

trum videtur prudenter admittendum :. ergo.

lat

Prob. 4/. Fides ad falutem fufficiens & neceífa-

n

ria debet effe una, üàt patet ex Apoft. ad Ephef

iïï Pxi

4- V. $. Unus Dominus , una fides , umm baprifinag

A

unde vera & fàlvifica fides etiam Dan. 2. v. 44.

t [

vocatur Uzum vegnum, Matth. 24.v.45. una do-

M—

Sed apud

ü ]

98245; Joan. IQ V. 16. qunui ovile &c.

]adi£

Dzr Firr.

217

d

Indifferentiftas , etiamSymbolum

Apoftolicum

iloy.

credentes, non eft una fides feu unitas in fide:

Ri

]

ergo non poreft effe fides ad falutem (ufficiens

i, d

& neceflaria.

Min prob. ymó ; Quia horüm,

ii

utpote variis fectis addictorum vel ab omnibus

s

fectis & Ecclefia Catholica fe diflinguentium va-

«t

rie funt in aliis articulis difcrepantiee ac contra-

jett..

diciones: 24; quia nec in ipfà (ymboli expli-

At

catione ac inrellipentia eft unitas, atque hinc nec

lll

una fides articulorum fundamentalium; üt pa-

373

tet ex articulis de Chrifti pro omnibus morte,

at

de defcenfu ejusdem ad inferos, de Ecclefia,

verit

de remiílione peccatorum &c.

31/0; quia

li

apud hosnegari poffet ac & medio tolli tota ícri-

jculos

ptura, fupremum Ecclefice caput, aliáéque admi-

oftols

nicula ad fidei unitatem facientia.

(iti

I24. Objic. Sacra Scriptura tribuit falutem

Cond-

credentibus articulos fundamentales , &t patet

g a

1. ex Joan. 17. ZIec eff vita eterna, ut soguofcant

e.

Tefic

te folun Deum verum

) & quem mf

Z

n

j ho

Chriftum.

2. ex Joan. 3. U? omnis , qui cvedit

m e

in ipfum ( Chriftum) zoz pereat, fed babeat vitam

Til

eternam. . ]tem : Quicredit im Filium , baber vi-

yurim

lum crevüam.

3. ex Marc. ult.. Quz credidevit

M

&5 Laprizatus fuerit , falous evit.. Ergo. — Conf. .

a.

Latro in cruce (olum Chriftum credidit,. & ta-

j

EC

i

men Luc. 23. audire meruit : Podie mecum eris

r

j

pl

o

in Pavadjo. ltem Philippus A&t. g. Eunuchum

j

Candacis baptizavit, quin verofimile fit; illum

Ed

tarn iriodico tem

pore aliquid preter Chriitum

fuiffe doctum. Eroo.

J Z/IO"

Cozf. 1. Nec in Judai-

i

ca nec in Chriftiana Ecclefia impediebant quee-

am -

xl

—

a18 -

.Ds Fi»r.

! fimere

dam diffenfiones fidei unitatem & Ecclefig funri-

damenral

(v

(

V

ii

m ; üt patet de Judaica , quz con-

crdd

flata . fuit prefertim fub finem ex Phariízis,

f

Sadducsis & Effenis , quibus unum erat tem-

! r

jplum & unus exfpe&abatur Mcífias : de Chri-

fept

fliana veró vel füb ipfà primordia patet 1mó ex

^f

i

[5

dillenfione Act. 15. inter Apoftolos de obfer-

| Hnre

vatione circumcifionis & legalium ; Item inter

| pret ]

Paulum & Barnabam de Marco recipiendo ; ac

H(.D.z

randem inrer Petrum & Paulum ; quorum hic

n

reftirifie illi in faciem ad Galar. 2. fcripfit: 2dó

ex diffenfione inter fideles , qui A&or. 11. dif-

ti n

ceprárunt cóntra Petrum , quód cum non cir-

C

&10 [j

cumciíis converfaretur & manduearer: Item ex

*

ü

((

( |

diffenfione Corinthiorum, quorum fchiímare-

AU

cenfetur 1. ad Cor. C. 1. & 3.

l

A

Y« D. /4.-Scriptura tribuit negativé falutem

credentibus articulos fundamentales, feu hoc

&

Ms

feníu ; quód fine hac fide feu in- feu explicita

Áim:

lme

non obtineatur falus C. pofitivé feu hoc feníu,

quód obtineatur falus cum hac fide fi/d, Sup-

T

pofitis & adjunétis etiam ceeteris, quae aut cre-

denda aur facienda fünt C. fine illis IN.— Sicut

| t

per alia fcripture teftimonia, ubi virtuti cuidam

A

| dj

aut operi promirtitur vira eeterna ; non exclu-

ftn

ditur neceíliras etiam aliorum ad beatitudinem

|B

coníequemdam requifirorum: fic idem eft te-

&t

nendum de teítimoniis fidei beatitudinem pro-

mittenribus; maxime cüun aliàs contra commu-

T

niorum indifferentiftarura . opinionem articuli

NT

fundamentales ad duos rantüm reftringerentur.

«dd Couf. L. Y« D. 74. Latro & Eunuchus fo-

ly

lüm

DE Fipz,

219

üe r

Iüin crediderunt explicité in Chriftum, & quo-

)

ad animi praparationem fàltem implicit? etiam

t COFI

&

ij

credebant aut jam propofira aur proponenda fuf-

t Em

ï

ficienter ad credendum C. . Solüm crediderunt

k r

in Chriftum ita, ut alia füfficienter propofita

m

negarenr, üt faciunt fe&arii, ant non haberent

: Ob

per animi praparationem fidem impliciram N.,

m if

Hinc etiam fimpliciter /V. Cozf. ob manifeftum

TOE

inter illos & fectarios difcrimen. ^,44 Cof. 1.

&. D. 4f[f.. Diffenfionesin quibusdam ta&tis mo-

nni

ralibus vel etiam in rebus fidei nondum defini-

: X

IU

j

tis non impediebant unitatem fidei & Ecclefize

C. in rebus fidei jam definitis IN. — Patet diítin-

10f

(

[rem d

étio ex ipfis exemplis allatis. — Nam r. Diffenfio

(mar

circa legalium obíezvationem res erat necdum

definita, neque lex ütür mortua flatim ab initio

Ecclefiee Chriftianee erat mortifera.

2. «Pauli

m

fo

& Barnabe ad diverfa difceffus aeebatur de

eïplf(ftä

Marco in focium Evangelicee preedicationis at*

fumendo, & hinc penitus fidem non tanpebat,

C föüfur

i SUP

3. Nec Paulus improbabat fidem íed factum

morale Petri Judaifmum fimulantis , nec con-

J d

Si

troverfia adhuc decià fuerat, fed modó in

Concilio Hierofolimitano eft terminata. 4. Fi-

Ui

] chU'

delium diffenfio à Petro fcandalum erat ex in-

firmitate eorum ortum nefcientium adhuc, per

i

g

/

h

Evangelium füblatas fuiffe leges judaicas de

communione cum gentilibus vitanda. $. Schif-

i pl'U-

ma Corinthiorum de preftantia dunraxat. eo-

ynmi

gt

rum fuit; qui ipfis Evangelium annuntiaverant

dum alii dicerent, Ego füm Pauli, alii Ego

'entut

"m

Apollo, alii Ego Cephee ; aut fi fuerat eriam

fit

circa

—

220

Dz Fipe.

J

circa res fidei, Corinthii tamen non erant per-

| qnà

s

ef

tinaces al morem Sectariorum , fed docibiles

& veriratis intellipende cupidi , nunquámque

boo

Seari

ad feparationem profilierant. — Porró quidquid

fit de Judceorum diverfis fe&tis, fueríntne Pha-

CECCIQU

rifei, Sadducai, & Elfeni, omues hereti-

fqm ü

ci, de quo eruditorum diverfa eft fententia;

d e

id certum eft à Judaica Ecclefia ad Chriftianam

| quit

| n

arpumentum & comparationem inftitui nec

poffe nec debere.

Quamvis enira Sadduc&i ,

VOV

(

[

fpiriruum ac refürrectionis negatores , in Ju-

! guux

dacorum communione tolerabantur, Paulus ta-

Íoü

men & ab Ecclefize communione rejecit & fidem

| d

| 160j

perdidiffe declaravitillos, qui aliquid diverfüm

ab Ecclefia de refürre&tione fenferant; fic enim

fa.

fcribit 1. ad T'imoth. z. v. 19. & 20. Zalezs fi-

ET

dem $9 bogam . con[cientiam , quam quidam vepel-

| tl

lentes circa. fidem naufragaverumt : ex quibus ff

tantin

LHymeneus 6g Alexander, quos tvadidi [atane. Et

h

2. ad Tim. 2. v. 17. Ex quibus eft Hymeneus 9

N

Quicte

Philetus , quà à veritate exciderunt , dicentes ve-

Juvretlionem effe jam faclam , eg /it!zverteïum? quo-

f «

vuudam fidem.

| Ri

125. Jnfi. .. Qui credit ea, qui fünt ne-

| iue

ceffaria neceffirate medii & precepti, poteft

| tni

falvari: fed qui creditSymbolum Apoftolorum;

pter

heec omnia credit; quia üt dictum füprà eft ex

| Deren

S. Aug. alióve Autore fermonis 115. de temp.

X

Symbolum hoc eft reeula fidei brevis & gran-

lt qu

dis: ergo. 'Atqui non Catholici duntaxat fed

; danrm

& Se&tarii plerique credunt Symbolum: ergo.

1qu

Cozf. [, Qui Chriftus rcliquit creditu libera,

lngi

non

Dz Fipr.

221

n

non debent obtrudi ranquam dogrmara fidei ne-

OCl

ceffaria: fed pleraque dogmara, que in Sym-

d

bolo non continentur, & inter Carholicos ac

uidqil

SeCtarios controvería fünt, Chriftus reliquit

ne]h.

creditu libera; utpote quaà nec in Scriptura

lat

funt claré exprefía, necin primis fieculis cre-

Yefi

dita: ergo.

Conf.. I1. Plura füunt dogmata, de

(líanam

quibus antea dubitare licuit, & de facto que-

RU

dam fünr, de quibus in Scholis Catholicis con-

2

trovertitur: quin ipfi Catholici paffim diftin-

ddpc

l

, 1j

guuntarticulos in neceffarios & non neceflarios,

at

feu üt S. Bonav. L. 3. fent. dift. 25.' z antece-

&fien

dentes, uti Scripturam & Dei quedam arttribu-

veríüm

ta, conflitueutes, empe articulos fymboli, & coz-

(cenim

fequentes, hoc eft ex illis prioribus deductos:

asj

neque tamen determinare poffunt, quinam ar-

n

ticuli Yint neceffarii neceffirate medii, & quinam

u

l

j

tantüm neceflarii neceffitate precepti: ergo.

füïl«fr E[

R. D. M. Qui, que credenda fünt neceffa-

nat

rió, credit quomodocunque, poteft fàlvari IN;

1jo f*

qui credit eo modo, quocredi oportet C. Ne-

j jl*

gatur autem Sectarios etiam articulos Symboli

modo, quo oportet, credere; tum quia eos

u

noncreduntingenuino fenfü ac vero, üt f.e.d.

o

tum quia potiüs ex motivo humano, quàm pro-

prer Dei autoriratem credunt, cüm aliàs de-

Jorif

jdiet

berent omnia à Deo revelata etiam credere;

ex quo fimiliter conftatad veram fidem requiri,

i

[]«

ne aliqua revelata exprefsé negentur aut difcre-

[ gra

dantur, aut ne teneantur articuli alii erronei ,

a

in quo utroque tamen fides Sectariorum de-

eng.

Quód

hat

linquit.

edd Coþf. A o 1. [N. $up. M.

Chri-

n

m«

222

'DE FiprE

|

imà

Chriftus modo à Sectariis intento poffit aliquid

tntec

revelatum relinquere nobis creditu liberum;

qim n

nam Deus, qus revelat , ad ea nos oblipat vel

"

2

yi;

ex-vel implicité credenda; üt prob. n. 121. .

Q.

:

T. M. IN. m. Quia que controvería fünt inter

at

Nos & Seétarios fidei dogmata, & ex Scriptu-

nad

ra, &ex 'Traditione, primorümque feculorum

fide oftenduntur pro noflra parte, üt per de-

| &«

|

|

ao

curfum "Theologie probatur, & fpeciatim de-

tonftratur à Poiemicis, maximé P. Jac. Gual-

| p«

terio in T'ab. Chronolog. Coccio; Forero &c.

| (

"d Couf. If. &. quoad . $9 2d. D. Licuit &

Tum

u

licet defaéto dubitare de quibusdam, aütequam

& dum necdum definita erant aut fünt, atque

r

t

hinc necdutn quoadnos credenda C. poftquam

fuerunt definita, & fi etiam quoad nos fint cre-

|

lüm|

'

Hoc

lue

denda poft declarationem Ecclefiee N.

ipfüm admittendum eft ab Adver(àriis commue

Qs K

Sea

niter Autoritatem quatuor primorum Concilio

rum Oecumenicorum venerantibus: ante que

tiler

tiüm

licebat fine fidei detrimento de quibusdam non-

dum explicité declaratis dubitare, non quafi re

(f

ipsà credenda non fuerint, aut implicité non

wxi)

ie

crederentur, fed quia aperté nondum omnibus

b] R

fs

tanquam explicité credenda innotuerant, Quo-

lo

ad 3t, Conílat inprimis ex num. 119, non hoc

tq

fenfu negari à Catholiciserticulos quosdam ne-

ceffarios, acfi liberum foret eos negare aut

Atr

difcredere; fed quatenus eorum explicita con-

feffio ac notitia non fit preecepra aut ad faluten

Wt

V

obrinendam requiratur,

Porro eandetmn men-

lt

N

tem fuiffe S. Bonaventüree liquet ex ipfius ibi-

em

-

——

Dz Fipxr

223

!

iA

l

It ii

dem doctrina, quà declarat illa dogmata , quae

lbeny

antecedentia & confequentia vocat, eífe credi-

Xv

ditu neceffaria non quidem üt articulos princi-

M

pales ; fed ut radicatos in Symbolo Apoftoli-

CO.

funt t

Demum quamvis nec inter Catholicos

hu

o

determinatum fit, quenam fit neceffitate medii

tzli.'

TU

neceffaria fides explicira, certum tamen inter

eos ac determinatum eft, tura. quód aliorum

t

jim d

articulorum fides explicita fit neceffaria ex íe

J Gu

ipfa ad falutem, aliorum autem pofitivé prae-

r d

cepta, tum quód fides implicita requiratür eo-

Lind

rum, qus à Deo revelata fünt.

126. /jfl. I]. Ynter res revelatas multa fünt,

titeqit

t t

quse parvi aut nihili referunt, an credantur:

yllqui

ergo in his licebit cuilibet falvà fide & falure pro

fint

lubitu fentire...Cozf. 7: Catholici non obftante

ignorantià vel errore circa multos fidei articu-

-

los poffunt falvari: ergo idem contingere poteft

s eonm

C

Secariis. | Cozf. /J. Sunt admodurm pauci , qui

adherent Ecclefie Romanz; quia fi totus ter-

atiequ

duptnt

tarüm orbis dividatur in 24. partes: vix $. fünt

Chri(tiane , ex quibus fi demanter hetero-

| quaürä

doxi, pauci reftabunt Catholici. Sed incredi-

(cte

Of

bile eft; quód tam pauci, attendendo precis*

fidem, falventur; cüm Deus ferió velit, omnes

fl Qf(g'

, notit

homines falvos fieri: erpo praxer Catholicos

& cum fola fàltem fide fundamentalium articu-

du

lorum etiam aliis falus concedi deber.

r d

E. /V. vel.D. .4. Multee fünt veritates , quae

j *

parvi referunt, an credantur fpe£tando pracise

Vgl

mm

notitiam earum . fpectando obediehtiam,quam

Deo loquendi Xdebemus, & auioritatem Dei,

)üus jbl'

-

,

quam

224

Dz FipE.

quam difcredendo fpernimus N. Certé non

(v

arvi aut nihili refert, quód Deus verum aut

fal(um fit locutus, aut ejus autoritati injuria&

contra obligationem inobedientia exhibeatur;

u

rie f

qua. tamen ev

enirent, fi nobis fümeremus af-

fentire vel diffentire revelatis.

Ad Conf. 1. &

| sl

t5,

N. Conf. Difp. eft; quia Catholici in hoc cafü

credunt fülrem generatim , quidquid Eccleíia

d s

dbum

credir & credendum proponir, & ex füppofito

f vg

femper parati fünt errores deponcrere, ubi eis

TE

Ecclefie do&rina proponetur; unde vi hujus

Vena

difpofitionis animi habent fidem quandam impli-

Divit

ciram corum dogmarum, qua ignorant. Nihil

praag

ejusmodi füffrapatur Sectariis, í1 fua principia

Q n

fequantur, nec flatuantur duntaxat heretici

fiet r

mareriales, & errare ex ignorantia invincibili.

f

"Ad Couf. H. 1 M. Quia calculationem illam non

| à,

admodum exactam oftendunt plures, qui Ca-

tholicos non in Europa duntaxat degere nórunt;

my

; lüm

fed eorum peralias orbis partes maximas Eccle-

fias ex ordine recenfent. — V. sip. Cüm pauci-

| üpon

B

tas falvandorum potiüis Scripturee plurimüm fit

conformis, quàm ut imprudenter credibilisaf-

| qei

lb

feratur. /2d Prob. . Dei quidem fàlvandi om-

nes voluntarem efTe fexiam, non tamen abíolu-

g

fiyj

tam, fed conditionatam, nempe fi & ipfi ho-

mines íalvari velint, eáque praeftent, quae re-

; n

ïei'e]a

quiruntur.

Sed de his aliísque objici folitis ;

i

hmm

cum infrà tum alibi videndum.

ET

; ülm;

QU A

w'eïg

Dz Fips.

225

At n

"drticuli Fidei fucceffu temporis

TUm d

Qgænns: n

T442071 177 E

4

iyrai

Dbet

127. IVote. Materiam feu objectum mate-

m

1

riale fidei quoad veritates quascunque, & ad cor-

h

n

4

j

li

us ac fübítantiam 6idei noflra non pertinen-

hoc d

tes , feu non neceffarias ac praceptas, ut expli-

|Excla

cité credantur, fümpfiffe incrementum, extra

fuppoüxo

dubium eft ; queritur duntaxat de aiticulis fidei

e, ii

feu veritatibus illis, que per fe & ex intentio-

V hujuv

ne Dei primaria fpectant ad fidem noftram ; ac

vel neceífitate medii vel preecepti credendee fünt,

jm im»'(

-

Dividuntur fidei articuli in principales & minüs

principales. Prizcipales five ob dignitatem five

yriücy

herez

ob neceffitatem primó credendi, duo commu-

niter referunt geerales, nempe de Dei exiften-

vindi

ao

tia ac de ejus circa falutem hominum providen-

tia, & duo particulaves , fcilicet de Dei in per-

L

p

24

fonis Trinitate & de ejus circa falutem homi-

num per Chriftum procurandam providenti

"

m aug-

difpenfatione: Amir principale$ circa varia Dei

pracepta pofitiva , Sacrificia & Sacramenta aliá-

müm J

ibl

que falutis media ac circumftantias Redempto-

ris noftri & Ecclefiz ver(antur.

Dicuntur au-

ngdi o

T

tem articuli, (eu eorum numerus, creícere vel

jl

fimpliciter vel fecundüm quid : fzmplicier cre-

u m

fcunt, fi aliquid de novo revelatur antea necdum

ii

revelarum: fecuudium quid , fi aliquid ante reve-

latum incipit quoad nos effe credibile.

: Hoc

autem fieri poteft tripliciter, 1. dum revelatio

olim jam faéta, fed obícura, perinfallibile

m in-

s fed

QU

terpretem magis expïäcgrurf 2. dum fimili

5

L.

Ccone

WA

226

Dz Fipr.

controverfa, per infallibllem controverfiarum

!mm À

udicem certificatur: 3. dum revelatio univer-

Í

4

falis per legitimam: autoriratem applicatur ad

n

7J,

:

m t

fingularia. Porro ficut triplicem hanc potefta-

tem Ecclefize convenire, tanquam certum inre-

wj "

?

rim füpponimus; fic fimiliter advertimus , Ec-

elefiam nihil unquam definiviffe fide diviná cre-

l

JDW

dendum, nifi quod aut explicité aut formaliter

j

implicité fuerit revelatum.

i0ox,

1298. A. . Articuli principales fidei nun-

Ti

quam creverunt.

Prob. Quia inprimis articu-

Chifi

li duo generales' jam ab ortu mundi conftabant

N

omnibus fidelibus , eóquód tefte Apoftolo, Si-

Y5

ve fide impoffibile fit placere Deo:: "Accedentem ve-

niid

vó ad Deum oporteat credeve , quia eff , &g inqui-

ventibus vemunevator fit.

Duo autem articuli

qudnj

fécong

partieulares obfcuriüs (àltem jam in lege natu-

r&eac Moyfis revelati fuerant; & credebantur;

u a

popti

prefertim de Chrifto, explicité à Patriarchis;

Magiftris & Principibus populi Hebreorum;

Ms

| f&fon:

à vulgo autem profitente fidem verae Ecclefice

credebantur implicité, quamvis diftinctlé non

k

|

e

r

i

cognofcerentur. Cof. ex Ss. PP. , inter quos

!

S. Íreneus, cui confentit Nazianz. in Or. de

n

h t

Macch. Fratribus, fideles omnesante Chriftum

natum dicit fuiffe veré Chriffianos, S. Aug. au-

|

Doo

fl |

tem ep. 157. ad Optar. fic fcribit: Eadem eff ji-

des woffva &9 illorum , quomiam boc illi cvedidevumt

Qs

sto

futuvum, quod nos fa&um. — Ec 'Tr. 45. in Joan.

Tempora , inquit, variata funt , non fides ; quia e9

tj

C

ipfa verba pro tempore vaviantur , cim varie decli-

3

alium

T

nqntur: aljum fonum, babet : veutuvus. eff;

Ofpttà

li

t l

pee,

Dz Fipr.

etfunm

227

! Unis

Jomun. balet: vemir. — Mutandus of tomus , ventu-

r d

vu$ ef), 69 venit: eadem tamen fides utvosque con-

pl

