referuntur ad unionem eum Deo quidditativé

f

pe

fumpto, poffent haberi naturaliter, falía effet

æmw fK

Qo&rina C. cüm: tantüm . haberi poffint

quoad

à Vr

illum

—

Tutorociers :

37

Aj

illum refpe&um vel tendentiam ; quà conno-

jbos, un

rant obje&tum mareriale & formale quod N.

TU

Per poftremum :autem: conftitüuritur tantüm

camus, v

actus in ratione fidei vel fpei , fidei humanee vel

t nl

divine; per prius in ratione füpernaturalitatis,

d lp

2d. feg. W. Sane ridiculum non eft dicere, in-

ide p

ter media & finem debere effe proportionem:

mefe ll

quia veró finis fupernaturalis eft, media etiam

du

debere naturee vires tranfcendere: porro cum

obt; du

actus falurares dicebant éffe medía ad hunc fi-

fa.

nem, recté definiebant ad eos requiri gratiam,

, cont

non füfficere vires nature; fed neceffarium effe

]e niot

principium füpernaturale.: 744 Conf. 17 &. 1. Ar-

rcedit vt

gumentum laborat falfo füppofito duplici; 1mà

ynengit

quia füpponit rmarium conceptum noftrum fü-

flv

pernaturalitatis effe philofophicum & non theo-

:quice

logicum : 2dó quia füpponit actum naruralem

gt t

fidei effe zequé certum ac füpernaturalem ; cum

at

quidem in naturali aétu habeatur connexio ob-

d

jecti materialis cum formali , non autem con-

g rl

nexio actüs cum objecto; atque hinc poffit exi-

m 4

1

flere actus naturalis, quin exiftar ejusobjectum

us f

formale, quod implicat refpe&tu fidei fuperna-

m

turalis. — g. a. V: Conf. Difp. In 1mo cafü ha-

puxu

beretur formaliter unio cum Deo quiddirativé

yrato

accepto; unde qui impoffibili füppofito admif-

tio t

fo negaret illam vifionem beatificam fupernatu-

ralem , reclé ex utroque capire rideretur: fed

j

v qu?

qui in 2do haberet quidem perfe&tionem actüs,

in refpectu ad hoc vel illudobje&tum confiften-

jddm

fj

tem , necdum habet perfectionem intrinfecam

ad unionem cum Deo quidditativé fumpto ter-

m

mina-

j

3

d

d

Dz VigTUvTA$ 0s

58

huc

minatam ; cum nulla inter ütramque connexio

neceffaria oftendi poffit, àt fatis probatum eft.

cier f

qrott

22. IVec dicas: 111. Paulus 1. ad T heff. 2. v. 13.

Gratias azimus, inquity . quia ; cum accepiffetis à

leer

vobis verbum auditás. Dei, accepiflis 1llud , non it

dfi,

verbum bominum ; [ed , ficut efl verà , vevbum Deis

tl

fad

qui opevatur m volis, qui.credidiflis. .Ex quofic

arguitur : Accipere verbum Dei; üt eft verbum

N

f0nomt

Dei & non hominum, eft credere revelata à Deo

propter ejus dicenris authoritatem ; (ed ita acci-

;

( g

Ditüra

pere verbumDei juxtà Apoftolum eft opus gra-

f

tize divine proprium : ergo fic credere foli ara-

Q

tiz & nonnaturce proprium eft aut convenit, Et

Ntünp

fané fi daretur naturalis acceptio verbi Dei ; üt

D

€/! verbum Dei, divifio inter acceptionem verbi

Dei üàt verbi Dei, & üit verbi hominum non ef-

u

fet adaquata , fed ambigua & equivoca. . /Vec

Qd

Conf. I. Ut actus fit meritorius debet procede-

:'gtofm

re ex motivo füpernaturali; üt patet in attritio-

;

infm

ne, quae non efít urilis ad falutem, nii fic pro-

cedar. Ergo. JVec Couf.]/. Homo debet effe

qi;r

lh

liber ad eliciendum actum füpernaturalem, &

propter:actionem füpernaturalem eft laudabilis:

tim

Ynny

neutrum autem fieri poffet , fi. (üpernaturalitas

fümererur à principio , & non à motivo; cum

Ttr

PA

homo nequeat difcernere inter principia füi

actüs, neque cligere , ut principium füperna-

tim

türale influat vel non.

ia

&. D n Juxta Apoft. accipere verbum Dei,

Qd

üt eft verbum Dei, óperaüone füpernaturali

r

Dei eft opus grati& divine proprium C. (ine

A&Um

tali operatione, — V. sa. £ Cozf.. Diftinctionem

d í

hanc

Tuzoroscicis.

39

COnt)

hanc ipfe Apoftolus függerit; cum non fimpli-

aum d

citer fcribat : eccipere verbum auditüs Dei , ficut

PX

efl verà verbum Dei , ed addat: quà operatur (fap-

ii

ple ex Corn. à Lapide fízem) i2 vobis, qui credi-

, mii

diflis, vel potiüs ex graeco «oic 7rigeusciw ,. qui

ereditis.. Unde quamvis permittatur divifio ef-

thum D

ixquit

íe inadeequata , non tamen eft ambigua vel z-

(Lveum

quivoca propter adjectam füfficientem explica-

ts

tlonem.

"Ad Conf. 1. &. D. .4. Debet proce-

ia

dere ex motivo fupernaturali, fecundüm fe, ex

LopIS

natura & intrinfece tali IN. fupernaturali, extrin-

fécà & denominativé tali , ab illuftratione fcili-

reflige

yeni,

cet aut actu fidei, cui fübflat, & à quo previé

attingi debet C. — 4d Conf. L. & .. Ad hoc

i

m v

!

ut homo fit liber ada&tum fupernaturalem, non

mnoné

requiritur, ut fciat fe habere principia fuperna-

ia d

turalia , ficut nec ad libertatem pro actu me-

t DO

ritorio exigitur confcientia hominis de flatu gra-

p n

tig; fed faris eft; quód principio fupernarurali

inftructus ex propria electione ponat actum ,

fihc ]

ia d

qui, non quà, procedit ex illo principio. Simi-

xrakm) &

liter homo non eft laudabilis ex eo , quód eligat

ldl

actum füpernaturalem pre naturali ; cum hoc

n

nonnifi affe&tive tantüm facere. poffit, eó qqöd

inter utrumque nori difcernat: fed quód ponat

0

ncpa J

actum, qui eft füpernaruralis , cum facit ; quan-

tum poteft, & potentiam, quam habert, applicat

p

ad actum füpernaturalem. Neque huic obeft,

quód , qui actum fupernaturalem elicit, fit prae-

ol*

emäflll'mE

mio eeterno dignus, quo non eft dignus eliciens

actum naturalem ; unde inferatur laudabiliorem

;C at

ione

eff« aliquem ex eo , quód eliciat actum füper-

4

natu-

hi

us

49

Dz VixTUTIsUS

qe à

kn'am;faïchi.' 'Nam praemium non commenfüra-

tur pracise libertati , fed euàm & vel max.mé

eerdi

defini

dignitati ac excellentiae tum operis tum perío-

na operantis, quibuscum proportionern di-

sobisi

iif

cere deber: unde tametfi non fit iberum homi-

ni gratia fanélificante pollere; nec laudabilius

eü,«

etiam agat cum, quàm fine g-ratia'iän&ifican(e;

Tepe

1ajus tamen praemium meretur operans gratià

que

(ànctificante inftruétus.

E contrario laudabili-

vl

tas commenf(uratur di

[

gnitati operis, in quantum

Quii

Præcis?c hec eft Iiberg.

fnt

A'RTIC,ULUSII-I.,

T

pO

-Quid & quotuplex. [it babitus fupevnaturalis.

tqi

Ota. Cum de hábitu fupernaturali fer-

fsclt

23f N

monem inftituàmüs , manifeftum eft,

Tib

nos non loqui de vitio: vel habitu indifferente,

[

fed virtute.

etr

Unde prafuppofità ex Philofo-

phia habitüs in genere notione ac naturá de vir-

Tion

rute duntaxat in praefens apimus. ^ Quamvis

li

veró & hancex confüetis Logicae prolepomenis

f

noffé quilibet poffit , tàmen quia definitio D.

1

Thomk ex 5. Auguítino defümpra in ordine ad

lie

virtüte$' füpernarurales & Theologicas magis

Y)

accomoda videtur, eam pramittimus. 'Sic au-

C

tem 1.2. Q.55.2.4.. 77vfu5 eff inquit , Joga qua-

Jic

litas ts , quà v2 tvirur , quád mullus malé

MU

uiur. — Sic fümpta dividirur in acquifiram &

en

infüfam. | /dequifíta efl , quae per frequentatos

EX

qu

actus generatur ; ejusmodi fünt omnes habitus

hn

naturalum fcentiarum & artum : Zpfufa eft,

W

qua

m

——

Tiï-äor.öcicis.

41

mentü.

quz à Deo infunditür absque praevio actuum

[maré

exercitio; & de hac loquitur S.'l'homas in dara

m pe

definitione; dum addit: quam Deus 22 robis fine

Qnem d

nobis operatur.

Dicitur aurem virtus alia per fe

im ho

infufa, alia infufa per'accidens. ^ Zpfufa per fe

atbl

j

eít , que nullis nature viribus nec ullà actuum

&ifcat

)

repetitione acquiri poteft : Zfu/a per accideus eft,

1

FIDS A

quz quidem aétuum frequenratione acquiri po-

ld

teft, fine ea tamen Tiic & nunc à Deo infundi-

T

tur ; cujusmodi eranr artes & fcientiee Adami,

quas alii homines per frequentatos actus addi-

Ícunt; ipfe veró finehis à Deo obtinuir. Por-

[

ro virtutes alize dant facile poffe , alice fimplici-

futa

ter poffe. — Dare facile poffe eft ita concurrere,

ut quidem fine virtute poflitactus elici, fed non

p t

faciliter; quam facilitatem operandi virtus feu

etmt

habitus tamen affert : Dare /empliciter po[fe eít ita

(

concurrere , ut fine virture ( nifi omnipotentia

t Dhiol

extrinfec& applicara defectum füppleat ) actus

w

non poffit elici ; & quanquam ejusmodi virtus

habeatur;, no

N

f

n tamen proprerea actus cliciatur

O

facilé, -

:

jniro .

| 24. Dico 1. Habitus feu Virtus fupernatura-

yrnà

lis eft virtus per fe infufa dans fimpliciter pof-

y u

fe, & elevans porentiam ad connaturaliter eli-

Sicdl

ciendos actus füpernaturales. — Exflic. &? Prob.

]u f

Dicitur 1. Z'rtus; per quod tanquam genus

jj

convenit cum virtutibus acquifitis & per acci-

dens infufis.

iium à

2. Jnfufa 5 per quod differt ab

gendts

acquifitis. 5. Per ? izfufa; per quod difcrepat

dabitus

ab infufis per accidens. 4. Dans fanpliciter poffe;

"um ab acquifitis, proüt

faþ Cü)

per quod difiert iter

ant

qu

C 5

p

42

Dz VinTUTIBUS

dant facilitatem.

siibut

s. Elevans potentiam ad con-

nazuvalitev eliciendos &c.5. per quod . fecernitur

&T

ab omnipotentia extrinfece applicata. 6. Deni-

12

que per và izfufa per fe indicatur ejus perfectio

comy)

f

um

intrinfeca abíoluta excedens naturam : per «à

d

[

j

s finipliciter po[fe €g. elevans poteigtz'am ad a£lus

Tf

fiiin

fupernatuvales eliciendos exponitur ratio principii

& perfectio ejus refpectiva ad actus, füperans

iTl

naturam atque ad*unionem cum Deo pertinens;

tqu

unde . diftinétio ejus à virtute naturali manife-

Q» ]:

ftatur..

[f

25. Dico /I.. Virtus füpernaturalis commu-

h

4^)

W

niter dividitur in "Theologicam & Moralem;

accuratiüs tamen in Theologicam & non Theo-

logicam.

Zbeologica eft virtus füpernaturalis

directé & immediaté refpiciens Deum : — /Voz

Rifti

J beologica eft virtus füpernaturalis hoc refpectu

f

Q

carens.

Subdividitur poftrema in virtutem in-

Q

telle£tualem & moralem. — Virtus fupernatura-

qi

lis Jutelle£ualis eft , quee pertinet ad intelle&tum

Qu

& rerum füpernaturalium cognitionem perti-

£ |

lii

nentium ; uti funt fapientia , fcientia &c. ; qui-

bus etiam accenfetur prudentia, que licet mo-

cU&

rum fit directiva, proprié tamen moralis non

dj

eft ; cum non refpiciat honeftatem moris quà

W

bonam , fed quà veram: Aoralis eft, quae per-

k

tinet ad voluntatem fe laudabiliter exercentem

Ljt

in fuga mali , & amplexu boni quà talis ; uti

li

funt juítitia, temperantia &c. An porro dona

Tur

SpiritüsS., de quibus mentio facta in Tr. de Gr.

&

num. 7., debeant accenferi virtutibus non T heo-

n

llectualibus ac mo-

logi?is & diftinctam ab inte

V

rali-

as

'THEsoroGIcIs. -

-

T

ralibus fpeciem conftituant , difputant Scotiftae

XCetinr

& Thomifte , illis negantibus, his.cum S. 'Th.

6 D

1.2. q. 68. à. 1. affirmantibus; nobis hanc litem

pefed

componere equeé non vacat, ac inquirere

:gen

utrüm preeterea dentur alii habitus infufi , quo-

T

rum nomine à Scotiítis intellipuntur octo bea-

pl

titudines ac fructus Spiritüs Sancti , qui tamen

[ipea

à S.'Th. ibid. q. 69. diftin

guuntur à vixftutibus

F

tanquam. actus.

| mujt

)U 5RES: /Zn facilitas , feu babitus daus facil

UH

folft ; velicu$ po[ft frequentatos actus füpernaturales

[ordin

virtututm Jupernazuralium , [it fupematuïalis

myloa

vel naturalis ?

Datur

26. Nota. 'Tria hic ex Philofophia füppo-

: N

nimus. i7um. Facilitatem, que poft frequen-

od

tatos plures actus fentitur circa fimiles & obje»

Rüfemte

€&tum idem habentes eliciendos , efle habitum ;

ermitttt

qui inclinare ad hos aétus dicitur & facilitare ;

quatenus füo influxu minuit conatum poten«-

| //ec?uq.

m

tie &füblevat. 2dum. Habitum hunc proba-

biliüs ftare infpeciebus rememorativis; per quas

) qul'

jcet o

auctas fcilicet & intenfiores quia repraefentatur

jf n

obje&tum vividiüs , ejásque bonitas & dulcedo

ris

experimentaliter jam percepta proponitur; dif-

u p

ficultas tum ex parte intellectüs tum ex parte

u

voluntatis minuitur ; eoquód intelletui minüs

;; u

laborandum fit in prafentia vivaciorum fpecie-

j d

rum, & voluntas noftra dltro propendeat in

Ti: Gt.

ea , que delectabilia femel iterümque eiperti

füumus. - 37ium Variam effe Autorum opinio-

Te

g

nem tum circa naturam tum circa caufam fpe-

CtC-

ti

Dr VinTUTI5US

l

44

l

cierum rememorativarum. : Alii enim naturam

clitat

ftatuunt in accidente quodam abfoluto , alii in

non)

modificatione quadam & affectione vel cerebri

p!eri?g

vel alrerius partis aut anime: fimiliter caufam

[

harum fpecierum alii dicunt animam, qua eas

pi

ad preíentiam actuum producat; alii ipfos

(

äï

actus, qui eas imprimunt vel ex ipíà operatio-

r:;:aäim

nis aeconornia vel ad exigentiam anime ; que

;Dïüf".

jus habet reminifcendi fuorum actuum: : Pre-

wq

terea veró cum poft repetitos. actus füpernatu-

mym

m

rales non minüs in illis rurfus eliciendis facili-

tas fentiatur ac poft naturales, ea faciliras meri-

p

«

to etiam refertur ad habitum; prefertim quia

Qu

fententia, quae illam tribuit fpeciali providen-

tie Dei conferentis auxilia ,' quibüs juítus ju-

fus ]

n

vatur ad faciliter & füaviter producendas ope-

rationes fupernaturales , communiter rejicitur

lie

Qu

vel.ex eo etiam ; quód, fi hic recurratur ad

Deum; facilé pandatur via ad negandos omnes

hor

habitus.

«

27. . 7. Habitus ejusmodi nec eft habitus

[

t

prior füpernaturalis factus intenfior: nec habi-

tus novus fupernaturalis acquifitus & per ac-

f

cidens infüfüs.

Prob. 1m. pavs. Virtus per fe

W

infufa etiam intenfa non dat facilé, fed tantüm

h

fimpliciter. poffe: ergo habitus fupernaturalis

D

prior intenfior fa&tus non eft habitus ille facili-

für

tans. 74/f.patet tum ex communi omnium fen-

rentia num. 23. reíara; tum quia virtus per fe

Ti

infufa etiam intenfa ex füo conceptu precise

L

eft potentià füperaddira facultati naturali de fe

ïup

infüfficienti ad actum producendum ; unde fa-

cili-

& hlp

ag

'TuzoroGicris.

45

Yatüttm

cilitatem, quee connaturaliter füpponit poffe,

y al

non habet aut. praeftat.

Cojf. Ex recepta à

ceren

plerisque omnibus opinione, intensà unà vir-

cauim

tute. fupernaturali intenduntur & relique: er-

Que es

go & acquifirà facilirate ad actus unius virtutis,

i ipfa

daretür etiam facilitas-ad actus aliarum füperna-

Eeruio

turalium ; quod experientia docet effe falíum.

Prob. 2da pars. "Talis habitus eft fupernaturalis

t

p Dre

vel quoad. fübítantiam vel quoad modum? . fi

JeTtt

1mum; eft ejusdem fpecieicum habitu per fe

s .

infufo; ac proinde habitus per fe infufus eft fü-

ama-

perfluus: non enim ampliüs eft neceffarius ad

inqi

a&um quoad fübftantiam, neque quoad mo-

QUidt

dum fcilicet faciliratem. i 2dum; ergo hebi-

(s j

tus hic eft in fe naturalis: & fic fpeciale nihil

affertur; imà nec affignari poteft, ex quo fit

s -

vjott

fupernaturalis quoad modum. — Cozf. Habitus

d

ejusmodi v. g. charitatis acquifitus vel manet in

; 0no

homine poft peccatum, vel ncn? fi rmum;

ergo poft peccatum homo squé erit habituali-

ab

ter difpofitus ad actum füpernaturalem & bea-

titudinem , acíi remanerent habitus per íe in-

. hd

u

fufi, üt conflat ex ratione priore.

$i 2dum;

"12

ergo poít peccatum non fentitur ampliüs ea

facilitas, quee antea fuerat; quod cxperientiæ

antüm

d.

rals

repugnat.

ANec di

ta$ 1. A&tus naturales genierare. habi-

ficil

Mu

tum naturdlem: ergo & füpernaturales fuper-

naturalem; presfertim .cüm actus füpernatura-

x [

2.. Actus

ao

les fint pravítantiores naturalibus.

f

füpernaturales continere in fua virtute fpeciem

de

riam;

f

fu?ernatur.alem ; utpote imaginem fui vica

ergo

d«

46

Dg VinTUTIRUS

miff

erpo & habitum tanquam à fpeciebus reme.

morativis indiftinétum.

3. Nihil habere re-

fonte

miu.

pugnantie, quód idem principium virtutem

&ddat potentie in fe infufficienti; & fimui fa-

um

,

MM

/m

ciliratem ad actum tribuat : ficut non implicat,

y

Msl

ut lumen glorie tribuat potentiz infüfficienti

]

virtutem, & fimul neceffitatem imponat.

tid

hu

W. 7dd 1m. Difparitas liquet ex rationibus

datis; & preterea in eo verfatur, quód in

etam

naturalibus potentia fit completé porens, adeó-

Vi5;

que habitus accedens tantüm adfit, ut facilitet;

€on

qui fi abeffet, potentia adhuc fimpliciter actum

tl

Ál

producere valeret: econtra vel habitus acqui-

fitus adeft.cum habitu per fe infufo vel fine

Iu

li

illo ? fi ymum; ergo cüm non tribuat tantüm

facilitatem , fed etiam poffe fimpliciter, habi-

fnt

cits

tus per fe infufus erit fuperfluus: &i 2dum; er-

'go daret facilitatem, üt afferitur , & non daret ;

h&uï

quia dans facilitatem prefüpponit porentiam

f01

completam & fimplicirer poffe, quod hic non

0

[

fieret. ' Z dprob.&. Non femper, quod in en-

f

*)

Q]

titate perfectius eft, habere porentiam produ-

cendi fibi fimile, liquet ex Angelo, cüm ra-

Q

men ignis imperfectior ignem producat. 744

2dum '&. "l'ransmiísà hác fpecies rememorati-

qu'x;

vas caufandi rememorativas explicatione, D.

)

lu

-continent in füà virtute fpeciem pofitivé füper-

-maturalem , & utpote imapinem adaquatam

Ttn,

r

üi N. continent fpeciem connotative füperna-

turalem, & imaginem tantüm inadaequatam C.

Species relicta vix unquam eft adequara & re-

lt

prefentans-omnia preedicata: imó fzepe ram re-

li

tniffa ,

"TüotiOGtcis.

47

$. Tf

miffa, ut nonnifi predicatüm genericum repra-

berete

fentet.

Itaque fpecies, de quibus nos loqui-

Airtuta

mur , fünt reprefentativee duntaxat preedicato-

ümi &

rum actui naturali cornmunium, minimé autem

mplic,

ipfius fupernaturalitatis ; cüm nunquam etiam

ufhcien

recordando cognofeamus, actus fuiffe füperna-

DA

turales: ünde has fpecies pofitivé füpernatura-

Sionibut

les negare oportet; prafertim cüm damnati

etiam retineant fpecies ejusmodi rememorati-

qii i

l

d

t

vas, quibus tamen nihil fupernaturale videtur

f

Jit

j

:

j

concedendum preter Characterem Sacramen-

f

q

4

KU

talem, cujus indelebilitatem SS. PP. afferunt.

]

y a

Ad atium v« Difp. Similiter patet ex datis hacte-

vd lt

nus rationibus,

Preterea neceffitas in vifione

[üntüt

beatifica oritur ab evidenti ac immediata repra-

fentatione obje&ti in fe veriffimi & optimi: fa-

r, hi

cilitas veró illa nec ortum habet ab intenfione

m d

habitüs;füpernaturalis prioris; quia cum inren-

y dutt;

s

Qret

ío etiam habitu ejüsmodi ftat fzepe difficultas

Áic n

operandi: necà füpernaturalitate habitüs acqui-

ine?

fiti; cüm facilitas maneat etiam in peccatore ,

prca'u-

cui tamen füpernaturalis hab

&

itus gcgamr ab

i

omnibus.

at

28.59. JL Habitus ejusmodi e(t na

turälis ;

) À

quin tamen cum quibusdam debeat dici genera-

m«

tus ab actibus naturalibus; qui femper cum acti-

fe ^^

Prob.

! füpef'

bus füpernaturalibus fimul. eliciantur.

rma pars. "Habitus 'acquifitus ex probabiliori

at

non diftinguitur à fpeciebus retmerrorativis:

pur

fed he fpecies etiam ab 'actibus füpernaturali-

m v

a&fe'

bus nat&e funt folüm narurales, tanquam riatu-

raliter debitee naturse rationali: ergo.

Gonf.

am

abi-

m'dl"ä;

aune.

48

Dz VinrUTISUS

Habitus naturalis acquifitus poteft inclinare po«

iA

tentiam ad actus objectivé, licét non entirati-

ipny

ve, fimiles actibus füpernaturalibus; üt patet ex

pemen

diétis n. 19.5 poteft etiam facilitare potenriam

&t n

ita ; ut minore labore & conatu hzc influat in

fipra

actum: cüm . difficultas tota; quam experirur

D?,; ;1

a(v

porentia , oriatur ex ejus indifferentia & ca-

ao

rentia affüetudinis verfandi circa tale objectum.

iphant

Ergo habitus naturalis füfficit. — Pro£. 24. pars.

ts

uia actum naturalem unà femper elici, dum

àvolr

fit actus füpernaturalis , gratis omnino afferitur,

tane?

fine ulla neceffirate aut utilitate, ac contra om-

füper

nem experientiam, folümque ad declinandam

xun]

difficultatem.

Conf. lotus potentie conarus

elevatur ad actum füpernaruralem: ergo non

elicitur a&us naturalis; prafertim cüm nequeat

dici, eum elici ex imperio voluntatis: quia dif-

!

ferentia actüis füpernaturalis à naturali ante ope-

rationem non cognofcitur, quod tamen fieri

deberet: neque etiam electio ejus nobis eft

libera.

Dicere autem, actum naturalem elici

fimul cum füpernaturali ex fympathia volunta-

r

h"

tis vel actüs, eft quidlibet pro libitu fingere; &

rem obícuram obícuriore nomenclaturà velle

C(m

j

G

illuftrare.

. [Nec dicas. 1. Species rememorativas effe ab

k)u,

actibus füpernaturalibus tanquam principio ef-

tim

fectivo, .& confequenter füpernaturales;. cüm

deí

fupernaturalitas habeatur ab. effe&ivo princi-

m

pio.

2. Phantafiam etiam producere .phanra-

iq

íma fimile cognitioni fpirituali, dum heec ab in-

| ï:lbüg

telletu producitur. . JNam g. ad j T. Al

N.

eq.

Éi

'Turorocicis.

49

ii

| entig-

féa. A prob. D. Supernaturalit^s actüs habetur

à principio effectivo per fe requifito, & üt fü-

t pattt

QLenrat

pernaturale eft C. per fe non requifito, neque,

du d

ut füpernarurale eft, agente, quale fuünt actus

DI

füpernaturales refpeétu habitüs hujus N. 7442.

t o

Difp.. eft ; qua in flatu. conjunctionis animae

j

cum corpore intelle&tus in operando dependet

à phantafia, aut previ? aut fimul operante phan-

.a

jci, t

taíma: habitus füpernaturalis non ita dependet

àvolunrate; quia hac non previé aut fimul-

al

tane? operatur actum naturalem; fed in actum

ntr 0

finandt

füpernaturalem , utpore viralem ; füum influ-

xum habere debet.

o COTdU

Qu 1]

CAPUT Il

i nequeäï'

qui ii

De Viriutibur fupgrndïuraliäur T beo-

nte 0pe

logicis,

m t

"

Genere defcendimus ad fpeciem. Quam-

m d

vis enim ex dictis Virtus Theologica effe

A

olut

poffit, quin fit füpermaturalis; tamem

fupernaturalis Theolopica noftre prefertim

ngerC; :

'ufä W

]

confiderationis eft: càm fola fapernaturalis di-

catur à Patribus & Theologis (impliciter 'Theo-

a CH*S Eþ

logica, utpote ver? divina & nos cum Deo in-

timé conjungens: atque eam ob caufam Caput

apo?

s 0l

de füpernaturalitate premifimus. Agetur aü-

tem hic de earum narura , numero, exiftentia

o p

. & quibusdam tum affe&tionibus tum rautatio-

nibus.

b

4j

D

AR«

l

Dzr ViRTUTIBUS

50

Tiente

ARTICULUS I.

vittut

Quid fit. V'irtus. Z beologica?

yiliot

Ota. Preter dicta num. 16. obfervandum

eic

d

L OUPN

eft de objecto formali propzer quod il-

[

lud dividi in objectum formale quod & quo. Ut

Jf

enim obje&tum formale propter quod dicatur

"

f

At

' etiam 4uod, requiritur non tantüm, ut propter

bt

illud attingatur materiale objectum, fed ipfum

etiam proprer fe attingatur ; hoc eft, in virtu-

fipe

tibus theologicis affirmetur vel ametut: utau-

tem fit formale 4u0, füfficit; quód propter il-

d& d

Tns

lud attingatur materiale,. quamvis ipfüm non

T

attingatur. Sic in actu fidei, quo credo refur-

rectionem mortuorum propter divinam reve-

d

Z

n

lationem, hac revelatio eft objectum formale

quod;.quia propter illam non tantüm affirma-

Din|

lt

tur obje&tum materiale, ícilicet refürrectio;

Íed ipíà etiam revelatio divina propter f& hoc

Visc

aétu creditur.

E contrario dum folvo alteri

&m

pecuniam , quia illi debeo , equidem jus alte-

Ti

rius & mea obligatio eft objectum formale,

W

Al

&i*'r

proprer quod illam folutionemn prscíto ; non eft

tamen objectum formale quod , fed duntaxat

V

quo; quiahoc jus & obligationem non attingo

t

Íeu amo , cum fzepe quis vellet non dari illud

Quà

12

jus aut obligationem.

30. Dico. Virtus Theologica eft habitusvir-

Afer

tutis per feinfu(us , immediaté attingens Deum;

r0p1

tanquam objectum formale quod faltem inada-

lm

quatum.

Explic. &? Prob. Dicitur 1. Zabitus:

h()nu

viriutis; quia loquimur hic de qualitate perma-

Angr

Dnen.

d

'Turorocicis,

$X

fiente & recepta in anima ; non autem de actu

virtutis, - vel affiftentia Dei extrinfeca, aut auz

xilio tranfeunte. 2. Per fe izfu[us; quia fermo

"Vatdi

eít de virtute "Theologica füpernaturali , quee

elevat potentiam ad connaturaliter eliciendos

(tul, J

qu. Ü

actus fupernaturales , nec per actus repetitos

( dicnt

acquiri poteft: unde & per modum potentice

L proe

fe exrendit ad plures actus & objecta marerialia

E

fuüb uno motivo ; quod habitui acquifiro etiam

j vitt

fupernaturali , fi daretur , non ita congrueret.

J Ud

3. "Hitingens , h. e. juxta füp. dicta per actum fi-

n l,

dei affirmans , per actum fpei aut charitatis fpe-

fum nnt

rans aut amans.

4. Ihmnediaié , fcilicet non

]o rel

mediaté tantüm vel connotativé aut indire-

f] Ieve

$*

€&?, prour virtus non theolopica facit.

formi

Deum, íeu preedicatum aliquod Dei, maximé,

non tamen unicé, üt autoris füpernaturalium ;

affirmi

yre o

ütíd. 6. Zamquam ole&um formale ;; Quam-

vis enim Deus fit objectum materiale primarium

"13

xIW ä)[c*lj

& nobilitfimum, funt ramen prater Deum alia;

p de

que actu theologico credere, fperare ac dilipere

forrity

poffumus. 7. Pormale quod ; cujus exemplum

: pont

dedimus num. pr. in actu fidei,

Idem porro

luntaví

tenet etiam in fpe & charitate theolopica. Nam

ittng

in fpe femper fperamus etiam Deum ipfüm tan-

quam beatitudinem noflram , üt docer S. 'T'h.

yi i

In charitate

2. 2. q. I7. &. 5. in Corp. & ad r.

autem , quidquid amamus v. g. proximum,

josit-

pam

propter Deum amamus , h. e. quia Deo bo-

num eft; amare autem aliquid tanquam alteri

| iüüdæ'

Jj

bonum eft velle bonum alteri , & formaliffimà

amare alterum. — g. Saltem ipadequatum ; tum

x

. ncn.

2

quia

Dz VinTUTISUS

$2

quía per hoc fufficienter difcrepat à virtute non

forad

theologica, cajus objectum adeequatum eft ali-

gicas |

quid creatum : tum quia nil obftat, quominüs

quim

chifo

a&tus theologicus etiam attingat partiale obje-

étum formale creatum ; modoó alteri objecto

timn

du

formali divino partiali adheereat fuper omnia.

Prob.. Ut virtus dicatur theologica , fàtis

dmr

trofec

non eft , quód habeat Deum pro objecto ma-

teriali; hoc enim nec actum fpecificat nec ha-

tvf

folum

bitum: nec etiam füfficit; quód habeat pro ob-

je&to formali quo , aut formali quod indirecto

qedt

p

vel mediato ; quia alterutrum etiam competit

virtutibus non theologicis.

Ergo debet habere

hibe

vdv

Deum pro objecto formali quod immediato;

feu Deum tanquam objectum formale quod im-

m |

buri

mediaré attingere. Cozf. Juxta S. T'h. 1. 2. q. 68.

a.8. in Corp. Zzrtutes 7 beologicee funt , quibus

f

meus bumana JDeo cojungitur , virtutes autem it-

Nl

zelle&uales funt , quibus vatio zp[a pevficitur ,. vir-

zutey autem 1norales funt , quibus vires appetitivae

&ur;

perficiuntur ad obesieudum vationi. — Sed theolo-

indi

gice non conjungunt mentem cum Deo ;' nifi

Ti

habeant Deum pro objecto formali quod ; nam

&q

fides immediaté non conjungit intelleétum Deo;

[

J

nifi Deus fit objectum , quod ratione füi affir-

(j

matur ab intellectu : nec fpes & Charitas con-

p

T0

jungit volunrarem ; nifi Deus fit. objectum;

quod ratione füi amatur à voluntate, velquia

Tt]

amanti vel quia amato bonum.

Qn

Oljic. . Obje&tum formale quod nihil

Wte

addit objecto formali quo, quàm objectum ma-

LT

an-

]

t;riale; fed ab objecto materiali non fpecific

tur

u

T urorociers.

$3

r

tur a&tus nec habitus: ergo ad virtutes theolo-

ineid

gicas non plus facir objeétum formale quod,

quoni

quàm formale quo.

Cozf. J. Ad aflenfüm con-

i o

clufioni przeftandum, juxta probabilem fenten-

i dj

tiam premiffze feu motivum non debet attingi

[ OfDfià

intrinfecé: ergo nec ad affenfum fidei preeftan-

ia li

dum motivum feu objectum fozmale debet in-

Conf. H. In

j m

trinfec& attingi , feu affirmari.

q ncle

actufidei, quo credo refürrectionem, Deuseft

ao [

A

folum objeétum formalequo ; quia hoc aétu non

L d

credo Deum, fed tantüm Deo revelanti, feu

a

propter divinam revelationem. Similiter (e res

bethixt

habet in actu fpei; quo defidero refürrectionem

Yal

vel vitam eternam , & in actu charitatis, quo

quod;-

amo Dei gloriam externam aut alia bona, quae

extra Deum fünt; ubi predicata divina tantüm

, 200

l; y///frl

fünt objectum formale, propter quod aliquid

quiam d

velà Deo fperatur , vel Deo optatur.

; *

x. D. M. Nihil aliud addir, quàm obje-

€&um materiale à formali iadiftin&tum &in hoc

T us

d X

(

inclufum C. realiter diftinctum N. Prius autem

materiale fpecificare actum nemo nepat; & patet

]o, H

ex colore, qui, quia materiale fimul & formale

obje&um eft , dicitur fpecificare vifionem. 744

4

Á

(j d

Conf. 1. Difp. et; Quiain illa fententia motivum

ii

qu

premiffarum fe tantüm habet extrinfece, & ut

j

motivum actüs imperantis refpectu actüsimpe-

«

rati, ficut fi quis ex metu poenze imperat fibi

contritionem. E contrario fides theologicanon

j

poteft pro motivo extrinfeco habere predica-

T fi ll

n

tum divinum; quia fübje&um debet conjunge-

rze Deo: non autem conjungit; quando poten-

cclfiCiU

$

tig

54

Dzr VinTUTIBUS

fefen

tia intentionalis vel negat, vel averfatur, velab

[s eic

affirmatione pradicati divini & ejus amore

teveld

preícindir. |.7d Conf. 77. 9. 1. Sicut concedi-

flexys

mus dari actus credulitatis ; fpei & amoris non

pb

refpicientes Deum tanquam objectum formale

tuna

quod, fed negamus effe actus theologieos; fic

iaj

contendimus ab adveríariis concedi ejusmodi

gl

acus cum immediato & directo reípe&u ad

Deum, .& hos tantüm afferimus effe actus vir-

a

tàs,

tutis theologicee,

Ad fuppofitum hoc firman-

virm

dum E.2. /V. 42f In actu fidei enim , quo

dotri

credo refürrectionem, quia Deus revelavit, jux-

«t

ta regulas Dialectice de expofitione propofitio-

Dsd

nis caufalis affirmo & refurrectionem & revela-

Id

tionem divinam & refürrectionem propter re-

&

velationem.

Quin non affirmo tantüm revela-

)b

tionem, fed & eam credo; quia Deus revelans

fimul f& dicit revelare , üàt in difput. feq. often-

v

T

detur. Similiter in fpe theologica quecunque

bona à Deo diftin&ta defideramus , femper con-

diri

itcfe

cupifcimus cum ordine ad Deum üt nobis bo-

num , ita ut eundem tanquam finem principa-

[

f

liter defideremus, dum media ad eundem fpe-

famus.

Nec minüs , dum amo Deo bona illi

li

qua

extrinfeca , quia ipfi bona, hoc ipfo amo illa

bona propter Deum amatum üt fümmé bonum:

It

ficut enim alicui vellemalum , quia ipfi malum

qui

eft , odium ejus dicit; fic velle alteri bonum;

tion

Tf

üt ipfi bonum eft, amorem formalem fignificat.

32.. lufi. Poteft quis revelationem divinam

nif

lii

antecedenter copnoviffe, poftea autem. non

ius de illa aut in illam non re-

Ti

C(.Jgutando« ampl

flecten-

ii

-THEOLOGIGIS;-

55

It; d

fle&endo affentiri obje&to revelato. Atqui ta-

lis eliceret a&tum fidei, nec tamen attingeret

US qmu

t conosl

revelationem divinam ; ergo.

Conf. Actus re-

flexus, quo diligitur actus amoris directi pro-

mhoris n

n forms

pter fpecificam boniratem, quam habet, in quan-

)

tum eít a&tus amoris divini vel amor preedicati

Yi0;

|

ï-

divini propter fe, eft a&tus virtutis theologicee;

esmot

ET

quia ficut fieri non poteft, ut medium quis

adisv

amet propter fpecificam bonitatem medii quà

talis, feu utilitatem ad finem, quin eodem actu

jc f

virtualiter faltem &implicité amet illud propter

im, "

i

intrinfecam boniratem finis , & haeec etiam ipfa

lj

j

J

J

j

ametur: fic etiam fieri nequit, ut quis amorem

)mpom-

&

Dei dire&um amet propter fpecificam bonita-

tem amoris Dei quà talis , quin illum pariter

Qpferi

»redi

eodem actu virtualiter amet propter increatam

Dei bonitatem, & hec ipfà fimul ametur. Jam

revelii

q, oftte

veró amor ille reflexus pro objeéto formali im-

mediato habet bonitatem ereatam actüs amoris

yeco

divini, & non ipfum Deum ejüsque bonitatem

7/)61' [

increatam.

Ergo.

olis o

x. AV. vel D. mig.

"Talis eliceret actum fidei

grïncipä-

formalis IN. fidei tantüm objectivee ; aut non-

j*

j

Poftremum. evenit,

nunquam virtualis C.

o d

quando a&tus fidei formalis preeceffit, & virtu-

amo il

te adhuc in aliquo períeverar; quo cafüu non

. Donon

quidem adeft fignata & clara cogitatio revela-

j miit

tionis divina» tanquam obje&i formalis : non

Donit

tamen abeít omnis cogitatio etiam exercita, re-

miffa, & obícura , quemadmodum ab exerci-

jvindm

tatis fieri folent fyllogifmi aut refolvi proble-

m Lo-

? n

mata; cum aliquali recordatione regularu

n e

4

gice :

du

86

Dr VigTUT2sUS

icae aüt demonftrationis Marhematicee.

d

Y

Couf. N. M. Cu

x objicientium confeffione

ütati

cerrum fit , ejusmodi actum reflexum non at-

veriti

tingere immediat& & reflexé bonitatem divi-

d

fam.

at

Praterea ad. Prob. Difp. eft ;; quia finis

non eft tantüm id , propter quod amatur me-

fme

!

;

i at

dium , fed etiam ipfe amatur; cum , nifi ama«

fetur, medium non amaretur ac eligeretur. E

«t C

diverfo autem, ut reflexé ametur amor Dei di-

j

'

vectus , füfficit Deum effe amabilem ; quia ex

Tont

