duplici etiam juftorum & peccatorum claffe,

tefempe

ex füperioribus dictis conftat, inde aCtionem

humanam mediam non excludi.

Ceterüm

. Mi Cü,(

pi n

ab eodem S. Pontifice non condernnari omnes

actus, qui ex amore benevolo non procedunt,

veedmp

kiner Q

ex ejus Comment. in L. z. Reg. C. 12., L. 5.

Mor. C. 2., & hom. 27. in Evang. liquet.. 744

UT Y

tt quibi

4tum &., teftimonium hoc effe plané imperti-

nens; tum quia ex particulari virtute non. valet

quim

ib prin

arpgumentum ad omnes: tum quia Concilium

definitionem hanc ex Aup. L. 1. op. imperf.

Qu nj

Pa

mutuatum eft; ubi.refutatur Julianus fortitudi-

nem patientie tam in Chriftianis quàm Genti-

Is

- Wi

libus virtuti nature tribuens; cüm ramen for-

Vs

titudo Chriftianorum, nempe Martyrum, ex

Jrexn

charitate Dei excellenti(fima proficifcatur ; gen-

lls ey

tilium veró fortitudo in adverfis plerumque ex

- frini

vane glorie cupiditate ortum duxerit: quam-

Rm ch

vis id de aliis virtutibus populari auree minüs

'

expofitis non adeó univerfim evenifle dicen-

*tiunis hu

dum fit.

qá p

ARTICULUS IT.

U

du omnis a&us. bumanus , . fit malus , debeat

enfly

faltem e[fe à chavitate imperatus *

Qpno(s

O:a 1. Ex alibi dictis vel ex Theolo-

Utj

378.*N

Ia & fiQ

gia Morali füpponimus hic 1770 da«

ri preceptum divinum charitatis erga Deum;

E flfga[ivä :

Titigm

quod Scriptura pluribus in loci$ proponit, &

Chriftus Matth. 22, v. 38. tanquam emaximum

W tuf

9

d

Dr CuaniTATE. -

737

m

ez primum mandatum commendat. 245, Pre e-

plid, m

ptum hoc, prout negativum eít, ac prater

m d

odium omnem Dei offenfam prohibet , obliga-

:

T

re femper pro femper: prout affirmativum au-

C

tem efít, & actum amoris erga Deum praci-

ari Ort

pit; non quidem pro femper, fed tamen plus

vice fimplici per fe obligare; üt ex propofitio-

od

Al

ne inter duas rma ab Alex. VIIT. , & ex propp.

$. 6. & 7ma ab Innoc, XI. damnatis conftat ;

i a

vl

ex quibus &laliis principiis Moraliftee tempora

quzdam dererminata pro aétu amoris elicien-

nont

XOncit

do partim certó, partim probabiliter definiunt,

quos vide.

34/0, Praceptum charitatis. affir-

) if

'

TU

mativum obligare etiam hominem, ut feipfum

omnésque vitz Íuee actiones referat ad Deum;

m G

amalt

quod D. Thom. 1. 3. q. 100. a. 10. docer ad

2dum ita refpondens: * Dicendum ; quód füb

yrum: 1

precepto chariratis continetur , ut dilipatur

n

Deus ex toto corde; ad quod pertinet, ut

n

omnia referanrur in Deum : & ideo prace-

i: of

prum charitatis implere homo non poteft, nifi

$

etiam omnia referantur in Deum .

4!6, Reä

[; d

lationis hujus fpecies communiüs quatuor affi-

gnari.. Earum rma dicitur fovmalis vel actualis,

que confiílit in a&tu voluntatis tam expreffo

u

y

& fenfibili, üt homo ipfe percipiar feu reflexé

li

cognofcat, fe referre füa opera ad Deum:. 2da

babitualis, quze (tat in relatione formali prete-

jl

p

h

rita & non revocara, ideóque moralirer faltem

j :

nepativé perfeverante, eoquod nihil iili con- ,

1 pan

trarium fiat: 3tia e(L virzualis ex pavte operantis

) Qrits

qua rur(us prefüpponit relationem formalemy

n

j

CO.

Aaa

"m

st

.

738

Dr C/.HARIT,ATE.

confiflir autem vel in actibus hujus relat

ïtlmfs

Deum t

tenuibus ac reruiffis, vel in quopiam actu alio

tunc fblo

inde relicto opera relationem formalem fe-

ul

quentia comitante & ita afficienre, ut verum fit

ts m

dicere, hzc opera in virtute actüs formalis

pirehuna

precedentis fieri, quantumvis ad illim non

t dictm.

refle&tamus ; ubi eodem quemqüe modo loqui

m

oportet, quo in Tr. de Sacram. inrentionem

frin (ch

1

Vocum

virtualem exponit: 4ta, virtualis ex parte ope-

vi; que in intrinfeco ordine a&tüs honefti &.

f& huny

virtutis ad Deum confiftit ; quatenus omnis

Bd n

a&us hoc ipío, quód fit honeftus, ex natura

f t f

füa non minüs ordinatur ad Deum ; quàn

«00

Deus eít omnis honeftatis fons & origo.

$10,-

ln m

Concedi à nobis hominem teneri , ut omnia&

E

. fingula opera in Deuin referat relatione tum

Qm&os, n

habituali tum virtuali ex parte operis: 1:um

m

quidem ; quia homo ex diéctis tenetur aliquo-

fiüm hi

tles in vita omnia referre fortnaliter in Deums

funs inte

nunquam veró licet aliquid illi contrarium fa-.

tperium

cere , eámque fic retractare:

2dum autem;

& i

quia quoties homo deliberaté operatur, tene-

,f*ffe Ti

tur operari hone(lé & debitis cum circumftan-

äi&[ n

[.

tiis.

6:0, Malé à nonnullis confundi noftram

N

ï

quaflionem in fronte propofitam cum hac:

i d

Utrüm actus humanus, ut fit ex omni parte

m ümpïu

bonus, debeat referri ad Deum? quia tametit

H ralem :

id, de quo in Tr. de A&. hum. agitur, conce-

JNtüsliter

d&eretur, non inde fequitur, debere id fieri ex

UT

imperio aut motivo charitatis; cüm prater cha-

i'mnrms

ritatem etiam a&tus ípei ex proprio motivo

Ige

lp (

e ad

Deum attingat, & virtutes morales referr

Mi

Q

eum

—

!

.VVDE fCHA-RïTATE.,"

29

sH Deum íüa opera queant. Quare ut fecundüm

Am «

! hunc fénfum propofitio habeatur equipollens,

mi quaftionem ita inftitui oportet : An omnis

(* aftus humanus, ur ne malus fit, fed ornni ex

Lüs f

parte bonus, debeat referri ad Deum propter

fe dile£tum, feu ex motivo amoris benevoli?

iin:

m

379. IVota 1]. Catholici non pauci, pra-

Jntentt

fertim fchole Auguftiniang addi&ti , tamerfi

a

nobiscum in prec. Art. negent, omnem actio-

; hod

nem humanam ex charitate five habituali five

ents t

actuali neceffarió effe eliciendam ; exigunt ta-

L0

men, ut falrem imperetur à chatitate, five ut

n; f

ex motivo amoris benevoli fiat, & referatur ad

o f

Deum propter fe dile&um. — Ilidem veró, ut

Q m

fe à Novatoribus nuper reje&tis oftendant di-

at d

flinctos, monent 1520, non exipi à fe impe-

r 1

rium aut motivum charitatis perfectee, feu de-

a

mum habitualis feu actualis dominans & jufti-

Ta

ficans intelligatur ; fed volunt (ufficere etiam

quiip

,

imperium aut motivum chariratis propria qui-

m

dem, fed imperfe&tee aut initialis ; adeóque füf-

jir, P

ficere relationem ad Deum propter f& pracise,

Ym

licét non füper omnia, dile&um: 240, hanc

"

d m

relationem (epius quidem elfe oportere forma-

cun

lem & actualem; fatis tamen etiam effe virtua-

muld

lem fimpliciter di&tam, h. e. ex parte operan-

jÜ

tis talem: 37/0, actionem , nec a&ualirer nec

" u

j

u

virtualiter ad Deum propter (e dile&tum rela-

:]

ii

tam, non femper procedere ex cupiditate, nec

n

intrinfecus in fe & officio effe malam; cüm

yat

; 1f

fpectato..fine proximo & principio. elicitivo,

0

ol

fla & laudabilis: fpe&tatà

j

Pomc fæpiusteffe hone

Aaa 23

tamen

À

740

Ds CHARITATE.

tamen finis ultimi ratione, quà caret, volunt

D y

gnrqu

aliquid ei deeffe, cujus cáusà nequeat fimplici-

ter & ex omni parte dici bona; atque hinc ho-

q':ur. Iu

g p

minem fine hujusmodi relatione deliberaté ope- -

rantem venialiter (altem delinquere, & peccati

nigi mf

wefi:

omiflionis fieri reum — Sed enim liceét. rmum

eos forfitan difcernere queat à Baji & Quefnel-

fut, ind

Qqrits

li partibus, minim& tamen eosinter & Janfe-

ompes

nium diftinguit , cujus fententiam eequé mitiga--

ttoneí

tam num. 374.expofüimus. NNeque verà 2dum -

ro di(criminis ratione hlc afferri poteft; cüm

im etuny

:

(ueenm .

:

doeumento nullo probari queat, à Novatori-

dum dfer

bus illis a&tualem relationem neceffarió effe po-

t u

ftulatam. Quin Janfenius L. 2. de Stat. nat. lap.

Prj,

C.20. in eandem materiam fcribens plané con-

V inguls

trarium ita enuntiat: * Hoc autem cerritlimum -

fum o

eft in Auguflini fententia,. .. vel a&tuali ve

V0 ag

virtuali intentione id effe praeftandum; virtua-

XX mayj

lis enim intentio in a&ibus humanis idem facit;

ld ha,

quod actualis. ;;

]taque circa 37/um duntaxat

Yeftat controverfia: ubi examinare j

uvat, 1à

Eïf&: fe

Nm per

quidem : an detur preeceptum & obligatio sgen»

di femper ex imperio vel motivo charitatis

F t fi

ml

proprie, & hinc referendi omnes omnino

aCiones humanas ad Deum propter fe dile-

TU ts

étum ? adà autem: an Autores id afferentes

H"J ftu

fais diftinpuantur à Novetoribus damnatis,

us ao

per difcerimen ab iisdem adductum. In utro-

UT

que puncto refolvendo intra ftatutos limites

Vteni

nos continebimus; quandoquidemi vicinze ali&

R

quzfliones partim in'Tr. de A&. hum,; pat*

IN

T

tim in proximo Artigulo tractantur.

310.

-

&

Dz CnuaRiTATE,

74-l

It v

380. Dico . INe actus humanus fit malus;

non requiritur, ut à charitate faltem impere-

&t li

tur.

te hi

Prob. Si hoc requireretur , ergo vel da-

rerur preceprum, quo homo faltem füb ve-

bt

T1

niali omiffionis peccato teneatur fingulas totius

lt u

vitee füge actiones deliberatas in fingulis, queis

aQ

fiunt, inftantibus fàltem virtualiter ex parte

operantis referre in Deum propter fe dilectum;

t t

x

vel omnes &finpule actiones , ut ex omni par-

T.L

te bonz fint , deberent refpicere motivum fal-

poteli;iï

tem extrinfecum charitatis proprie; urrume

j N

que enim Adverfarii vel intelligunt per oppo-

fitum affertum, vel ex eo deducunt; fed neu-

ii ii

j.,

, t

tra fequela eft vera; ergo.

:

l MBU

- Prob. ym. p.. Preceptum referendi omnes

[

j

d

& fingulas actiones ad Deum propter fe dile-

£4.

&um continetur dunraxat in preecepto affhirma-

ïl -a&u'

um

!

f

,

tivo amandi Deum füper omnia; quia preter

hoc maximum & primum mandatum nullum

I

aliud hanc relationem magis urgens affignari

n

poreít: fed pr&ceprum amandi Deum affirma-

eu

tivum per fe non obligat femper & pro fem-

Jl

per aut fingulis inftantibus, üt num. 378. €

W

0

dicum, & per fe liquet: erpo. . Cozf. INon da-

ts

tur preceptum referendi formaliter vel actua-

p

liter, feu a&u charitaris theologicee formali;

i

fuas a&tiones ad Deum propter fe dile&um vel

" T.4

fingulis diebus femel, vel quovis die fzpius;

m J

vel alternis fer& ejusdem diei inftantibus; quia

tts"

(

univeríim talis precepti mentio nulla habetur

"d

five in Scriptura (ive in Traditione; fecundüm

hii

poftrema aurem divifionis membra preeceprum

h

Aaa 3

hujus-

h d

N

742

Dr CHARITATE -

hujusmodi in tanta varietate ac multitudine ne-

G re

otiorum vire humaneg videtur effe moraliter

qri, bor

impoffibile obfervatu, nec ab ullo Adverfario

tis, ne

facilé afferitur: ergo nec datur preeceprum de

firem

virtuali fingularum a&tionum in fingulis inftan-

( $i

polilfimy

tibus relatione ad Deum proptersfe dilectum;

partim quia ex Adverfariorum etiam principiis

tr&fpa

certum eft, quód relatio virtualis ex parte ope-

em ficit

rantis effentialiter praefüpponat relationemfor-

i t

malem in aliquo inftante precedente factam,

ts d

hec autem per formalem dile&tionem Dei fü-

17 i

per omnia fieri debeat: partim quia üàt plurí-

fnplitr

müm contingit, quód vel difparata fibi opera

tünenun

in actionibus humanis füccedant, vel opus

tt oifery

unum diverfo fine interpofito aut priore per

lts gt

diftra&tionem omi(To interrumpatür: unde al-

lep Y

terutrum confequi neceffum eft, üt vel quo-

DOf

vis die faepius vel alternis feré ejusdem diei in-

frádus

ftantibus formalis relatio eliciatur, quod inan-

DFT

tecedente falfum effe oftendebatur; autfi pro

*riuy

formali relatione non admittatur preceprum;

L2 [17/7

neque virtualis ex praece

[

^ f

n

cornfequente eft illatum. -

pto afferatur , qugd in

lu

Prob. 2d. p. A&us, qui ex motivo füo fo-

'ftï'fl'fl'f.

l

lo, & fejunctus ab alio motivo vel imperio eft

VU ) um

licitus , bonus & füpernaturalis, non deber re-

Wi

Ípicere motivum faltemn extrin(ecum charitatis,

m f

ne fit aliqua ex parte malus;- quia nullus actus

D)

]

! t

in individuo licitus ac bonus , multó autem

Vi

minüs actus fupernaturalis ex parte malus effe

Ihij; (

poreft: fed ex difp. priore dantur actus, nem-

ivo &

(idis TFPUJFL

pe fpei & timoris, qui ex folo füo moti

Ti m

fejun-

F

Á

, 'DE CHARITATE.

743

hts

fs/ejun&i à motivo vel imperio chatitatis funt li«

o m

citi, boni & fupernaturales: ergo non omnes

o d

actus, ne ex aliqua parte mali finr, debent re-

EC

fpicere motivum faltem extrinfecum charitatis.

ii

Conf. Sicut a&tus charitatis eft perfe&tiffimus,

vie dl

nobiliffimus & preeftantiffimus, fic actus timo-

i

ris & fpei eft perfeé£tus, prefltans & nobilis:

Q p

ergo ficur aétus charitatis fuam precellenciam

litiett

habet ex motivo fibi proprio, íic & actus ti-

ente at

moris & fpei ex motivis fuis fuam perfectio-

nem

nem pofitivam obtinent, adeóque ut fint boni

j if

fimplicirer & perfecti, non exigunt morivum

extrinfecum charitatis. . Confequentia liquet

n (nig

j VU

ex obíervata paritatis proportone: Antecee

t piti

dens autem preter Scripture teflimonia in

r u

Difp. yma & 3tia prolata patet ex infinitis Pa-

üret

trum teftimoniis, quorum quadam brevitatis

gratíà duntaxat. hicerecitamus.

S. Greg. Naz.

n

í

or. 40. inquit : Zyes emim eovum, qui falutem

. quu?

I

p uU

confequumtur , claffes. effe [cio, [evvorum videlicet ;

rj

mevcebaviorum 9 filiorum : fi fevvus es, plagas

pri

j qu

metue:. i mercenavius , mevcedem duntaxat [petlas

fit autem fupra bos ;?Uïtvggs ac filius es,. üt patvem

p

veverere.. S. Greg. Nyfi. hom. 10. in Cant. ait.

j

]

Qui vult omues effe [alvos €9 venire ad agnitionem

Iff

,

p

w

Leä

veritatis , oftendis bic perfe&liffmum&g beatum sno«

j

2 di

dum falstis, eum dico , qui fit pev. chavitatem:

DI

]

T

uan nonnulls frt etiam falus pev timovem , quau-

i

ylof

do intuentes ad minas fupplicii gebeuue [epavamuy

j

u

àmalo: funt etiam aliqui, quà propter [pemn mer-

TU

ZLW ! r

cedis vepofitam eis , qui. pià vixevunt , fe ve& €g ex

virtute gerunt , son cbaritare bouum po[fidentes y

n

[4

[

Aaa 4

744

Dz CHARITATB..

fcd ex/þeäïktione vemunerationis. S. Bafilius or. s.

j quup

(itit;|

de peccaro ita loquitur: Z'demtuv autem mübi

res be affeduum e[fe difevemie , quibus ad obe-

uf

diendum Cbriflo bomines neceffitate compelluntur ,

futfym

fevvorum, mercenaviorum , filiorum.

ut enmun

U d

ultionis metu . à vitüs abflinemus ; atque tum [ervi-

fu f

lem inducimus affe&tum : aut lucva, que ex mercede

Inj

proveniunt, confectantes , utilitatis noflre gratiá per-

für CorO

& En

ficimus ea, que imperata [unt ; atque in eo merce-

Sarüs. affünlamuv: aut quia boneflum efl & bo-

praiel

gum, quicunque cbaritate comple&timur eum , qui

lts qu

zobis legem dedit ; atque fic àn filiorum fovte fumus.

t0n ld

, Et poítea: JVeque igitur qui metu pracepta olfer-

fr: )

vat , veritus penam ex. bis, que prajeripta.funt ,

u&ioäp

bec quidem faciet , ila megliget : fed vindi-

foung: |

;

&am, que ob quamlibet inobedientiam | [umitur ,

ET

f(Pà ex cquo metuendam e[fe ducet: . ideóque beatus

iil

qudicatur , quod mibil eovum , que facere oportebat,

DLT

contemuere voluevit; . :Sed neque mercenavius quid-

| Udte

quam eorum , que pre[cvipta [unt , prarevire volet.

IE&, «

. Quomodo enim fui laboris. atque opeve amevcedem

tdini) !

veportabit , i ea , de quibus pa&lo convenit , rton con-

TUl da

fecerit?. Etenim ff velunum ex nece[fJavüs omiferit,

g,

anteactorum labovrem irvitum veddidit.

S. Maxi-

| üt lg

-mus L. de Myftag. C. 24. hec de Dionyfio

Cs

Areopagita enuntiat: Pideles virtuti deditot ac

prop, :

feientiam . falutis colemtes vocabat fervos , mercena-

MC

vio$ , filios, tves nempe ovdiues eovum , qui [alute

CACOTe

donantur. — Servi enim funt. fideles, qui minarum

tj t

metu Doinini mandata implent : mevcenavii autemy

Tefpe&

qui bonorum promilJorum cupiditate alle&li cum pa-

Eotim

"ientia onus diei ac. aflum portagt z. il deuique

Vr

qu

Dr CuaniTATÉ

"nb

(lisqn.

qui neque minavum metu neque pvomi[fovum cupis

üim aj

ditate , [ed modo illo ac babitu, quo in bonum bo-

ht di

ueflianque propensd animi voluntate tendunt , à Deo

nydr

nunquam [opavantur , velut filius ille, ad quem di-

A a

&um efl : Fili ! tu

fémper meeum e$ , [æä amm'q mea

T

tua fuut.

T.

Prob. utv. p.

Ex contraria affertione fequun-

j gm)ifr.'-

tur corollaria oppidó fal(a & aliàs jam damna-

ia

ta.

Eorum um eft: Liberum arbitrium (áine

T

gratiz Dei adjutorio nonnifi ad peccandum va-

r amj

let; quia fine gratize adjurorio juxta adverfarios

hnj

non haberur imperium vel motivum charitatis;

uf [

fine imperio vel motivo charitatis autem nulla

a&tio à peccato faltem veniali & omiffione im-

n

[gj n

munis: fed illud corollarium in prop. 27ma

m n

2dum , Necefle ett,

Baji eft damnatum: ergo.

(O(P

infidelem in omni opere peccare; quia infide-

M

lis ficut Deum verum non cognofcit, fic nec

—

ii

amare eum aut fua opera ad illum referre po-

at

teft, adeóque ex defe&tu hujus relationis. ne-

jl

ceffarió peecat: fed heec eft prop. 8va ab Alex,

T;

/, [

VIII. damnata: ergo.

3tium , Eum non care-

j; 0

re vitio, quisquis & quoties «terna mercedis

$M

aut beatitudinis intuitu operatur, fi charirate

caruerit: fed hoc ruríus ab eodem Pontifice in

A DIO(P

i

prop. 15tia eft damnatum: ergo. — 4£um, pec-

;AJB

yj,"'*

I

care eum , & fi peccator fuerit, fieri magis pece

catorem , qui odio habet peccatum meré o

l (

"Ld

ejus curpitudinem fine ullo ad Deurn offenfum

"u

refpectu; quandoquidem jam ex folo defectu

r

legitimi finis per charitatem intenri timor eít

Á

venialiter peccarninofus ;. íed prius in prop. 9.

j M

)

Aaa $

CX

-

1

746

Dz CuHARITATE,

j

;

Alex. VIII., pofterius Trid. Sef. 14. Cap. 4.

&po m

Coif. Non

rejcind

Seff. 6. Can. 8. damnavit: ergo.

i

minüs ex oppofito dogmate fequuntur contra-

taxadi

dictoria. Nam juxta Adver(íarios 1750 fufficit

imperium charitatis dunraxat imperfectae, üt

mum d

num. 379. adnotatum fuit; & tamen juxta eos-

tum; (

dem requiritur etiam charitas perfecta. Requi-

m e

'"vitur enim charitas talis, quae ómnes omnino

yminte

dv

actiones femper referat in Deum propter fe di-

lectum: fed chariras hujusmodi eft amor Dei

Qp

ficomm

füper omnia, hic autem eft charitas perfedta:

ergo 2dó, Defe&us relationis ad Deum pro-

fono r

prer f& dile&um eft peccatum duntaxat veniale

QUi a

omiffionis, àt Adverfarii afferunt; & etiam eft

ii

*

eft peccatum mortale,*ür probatur. Namomif-

f

fio amoris Dei, ubi preceprum obligat, v. g. in

T

articulo mortis, . juxta omnes eft morrale cri-

Áta g

men: fed omiffio relationis eft omifTio amoris

Q jl

Dei; ubi praceprum obligat; quia fub amoris

Á rj

recepto continetur preceptum relarionis; &

Büraty

[

Oc femper oblipat: ergo.

37i0, Sequitur füf-

rf

ficere relationem virtualem , àt fupponitur; &

tifem

non füfficere, quia a&tualis requiritur; .cüm

fittm

partim , üt fuprà oftendimus; alternis feré in-

v

ftantibus actualem relationem de die innovari

témr

oporteat: partim preceprum, in quo actualis

Tüttün

relatio ab Adverfariis fundatur, actualem rela-

Ym qej

tionem éxi

Qu f

git ficut aftum charitat;s formalem

N

imperat.

dsufT

381.

DicoII. Autores Catholici , imperiäxm

UVQS ü(

charitatis ad. quemliber actum deliberatum à

es, non fatis àNo-

T

peccato immunem po?culanc

.

vato-

e

: "DB CHARVI—TATE;

747

2

M

vatoribus fe diftinguere videatur. . Probatur ,

:Wf NL'

rejiciendo di(crimina, ab illis reddi folita.

JF COW

mum difcrimen eft, quód Novatores fta-

1 UR

A nf

tuantactionem à charitate nec ortam nec impe-

fede,i

ratam effe reipía peccatum & nominari pecca-

jutaes

tum; Catholici autem concedant quidem , ho.

u

minem eà actione peccare, ipíam tamen aétio-

[

(mm

nem in fe peccatum non effe: fedhoc inprimis

Mv

"

i

vp!

eft vanum; tumquia parüm refert, utrüm aliqua

m

actio per fe dicatur, aut non dicatur peccatum,

perf:i;;:

fi conveniatur in eo, quód actione hujusmodi

homo reddatur culpabilis & poená dipnus: rum

um

it verk;

quia non minüs damnati fünt ab Alex. ViIT ,.

(umt

qui dixerunt , zufidelem in omrmi opeve peccare , vel

VU

vevera peccave eum , qui odio babet peccatum merà

ob ejus tuvpitudimem & difcomvenientiam cum na-

n W

ortet

zura vatiouali fige ulle ad Deum ojfenfum vefpettus

ipuntí

quàm illi qui dixerunt, Omze, quod son efl ex

fide chrifliana. [upernatuvali, que per dileliouem

um

j

opevatur , e[fé peccatum , velizteationem , quá quis

deteflatur analum , 9 pvofequitur bomum , 1nevà ut

yit

qiurj

caleflem gloriam obtincat , non e[fe vetlam uec Deo

placentem.

Deinde etiam falífum eft; tüm ex

p

;feth

Adverfariorum principiis, qui nullam-actio-

nemdeliberatam in individuo indifferentem ad-

n

mittunt, ejusmodi tamen aétionem ad Deum

oi

j

non rélatam nolunt faterí bonam: tum ex eo,

uod ficut viriofà eft a&tio , que in turpem

i

finem refertur, quia repugnat praecepto nega-

tivo; fic etiam peccaminofa fit aétio, quae non

mpemlü'

refertur ad Deum ; fiquidem detur preceptum

uf

endi;

ii

'affxr/mativum ilac omnes actioges refer

r

pro-

d

£

Dzr CuaRITATE.

748

duinC

proptei'eä quod opus tam vitietur ex. defe&tu

finis praecepti , quem habere deber, quàm ex

hvf

sajii

fine prohibito; quem debet non habere, ,cüm

utrobique divinum vicletur preeceprum.

dc,

2dum eít, quód Novatores dicant opera

d

honefta defectu relationis intrinfece vitiari ; Ca-

allra

Sed enim 1mó, (i

la

tholici autem id negent:

per opera honefta intrinfecé vitiata intelligarur,

m

1

ttan n

actionem quoad fpeciem feu officium efle ma-

lam; affingitur Novatoribus falfum, cüm hi

Ea

Lutherus enim

Q

contrarium aperté doceant.

in refol. contr. Concluf. Eckianas fic ait: Quis

derrini

il

enin dubitat , quin mevetvix tam bonum aurum ge-

ffet , quàm pudica matvena , &2 tam fovimofa etiam

&q

sembra. babeat ?. fed won tam . beue. geflat 63 uti-

fre füo

zuv. Eodem imodo bona illa opera [apientie , vir-

r

zutumy douorum , cinn fint gratuita dona Dei , bo-

lm

na [unt valde; fed quia non in finem debitum refe-

Jiis (

vuutur , boua faciunt , fed mon bene.. Calvin. L. 3.

m prop1

ia

Inft. C. 14.6.2. & 3.: Iou inficiov effe doa Deis

quecunque in iicredulis appavent egregie dotes .. ..

t nj

Jéd quia. [copum mon ve[piciunt , quein. Dei [apien-

TE

tia prefcvibit : tametfi officio bonum videtur ; quod

Qub

Rl

agunt , fine tamen pervevo peccatum cft. . Dajus

L. 2. de virt. impior. poftquam Cap. 2dum (ic

Iu

infcripferat: Quod aliud fit diffeveve de virtutibus;

(im &

um de virtutum officiis, in ipfo autem Cap.

te diji

afferuerat: /Von itaque de officiis mibi queflia efl,

lum f

que aliqua ex parte poft lapfum im matura bumana

rationi,

veman[erunt integva , [ed de virtutibus, que etiam

Üns

Jinibus difliuguuntur d vitiis ; tandem , cur omnia

impiorum Opera fint vera peccata, rationera

* quo

m&hm :

dat

Dg CuHaRITATE.

l

749

. d

dat in Cap. 4to; cujus ifta eft epigraphe: Quód

qun

boneflatis ojficia, cim in Deum mon veferumum ,

t d

n10n fint virtutes fed vitia. Janfenius tandem L. 4.

'nï

de Stat, nat. lapf. C . 5. 1ta (cribit: Zoza evgo

bon

jfuit ifla continenria, ficut 9 mon occidere , non

i Ü

adulterari, mi[everi paupevis, amutuum daves g

1mji

bujusmodi fine fine officia bona. [unt «etiam tunc ,

dett

quando non bene fiuut ab bominibus 2nalis: vetta

den

enin finis abfeutia non facit , ut ip[um officium in

il

fe [pe&tatum mom fit bonum. |.2do. fi per opera

is«

honefta intrinfecé non vitiara intelligarur ; actio-

it: (

nem in individuo non effe malam, Autoresipfi

a

affümunt fibi aliquod falfum. | Quamvis enim

j t

actio quoad fpeciem fit bona, fi tamen careat

nyïü

|

fine füo debito , hoc ipfo eft mala in individuo,

it V

|

ut preter dicta in füperiore difcrimine patet;

Dc'i)";ï"

tum ex autoritate S. Augu(tini, qui L. 4. cont.

n

Juliaa. C. 3. ait: Quidquid boui fit ab bomine , £9

D

ton propier boc fit ,. proptev quod fieri debeve vera

(,JMJ B!:l

fapientia pyacipit , etfi officio videatur bomum , ipfo

[l

ton véllo fige peccatum efl ; &-S. Thomse, qui

)

1. 2. q. 18. a. 9. in Corp. ait: *« Oportet ; quód

i

nf

quilibet individualis a&tus habeat aliquam cir-

T

cumftantiam , per quam trahatur ad bonum vel

y

,ïir

malum, ad minus ex parte intentionis finis,

Cüm enim rationis fit ordinare, actus à ratio-

j

Ü

ne deliberativa procedens; fi non fit ad debi-

tum finem ordinatus ; ex hoc ipfo repugnat

üämä»

j

rationi, & habet rationem rnali:;, tum . ex ra-

j d

tione, quz inftar axiomatis recepta eft in fcho-

romm

lis, quod ficut bonum eft ex integra caufa , it

P

lu'oan

malum ex quolibet defectu.

L

3iium

| Ds CHARITA'TE.

759

tium eft, quód Novatoresafferant, a&io. — w

nemin Deum non relatam oriri ex vitiofa cu-

nisdá

!ad D

piditate; Catholici autem id negent: fed Ca-

tholici vel neganr hoc fine furndamenro, vel

tite, Q

ficimi

illad negando nihil amplius aut minus docent;

quàm. lNovatores.

Prius oftenditur 1mó;

allom

- s fttinea

Actus in individno malus non oritur nifi ex

!

principio malo; cüm effe&tus caufam & actus

üd t

principium ex fua qualitate prodat: fed aétio

qpris?

in Deum non relata eft actus in individuo ma-

hrefat

lus, üt nuper probaturm eft: erpo oritur à prin-

Va (i

cipio malo feu ex vititiofa cupiditate.

Zdö)

m

Omnis actus deliberatus in individuo habet fi-

- tf

nem individualiter vel bonum vel malum ; quia

^ml

fine fine aliquo determinato a&tio determinata

D7 [

non fit; & ficut non datur juxta A dverfarios

Wt C

a&us individualis indifferens, fic nec finis in-

if

dividualis: fed a£tus ad Deum non relatus non

jüm g

habet finem individualem bonum ; quia ab Ad-

-Isven

verfariis incufatur defectus & abfentia finis de-

Qits jn|

biti: ergo habet finem individualem malum.

todjg,

Atqui aétus refpiciens finem malum non à vir-

V pr

tute fed à cupiditate viriofa tantüm oriri po-

Rltintur

Rn

teft , cüm virtutes à vitiis non femper officiis,

fed finibus difcernantur : ergo.

ütnes :

Adverfíariorum fententia actus à charitate nec

Qta in

elicitus nec imperatus inhsret creature üt

no(ct

fini ultimo ; càüm homo fiftendo aur in ho-

tin f

neítate creata aut in amore proprio nec à

U

Deum pofitivà pergendo dicatur peccare:

D

fed a&tus inherens crearure üt fini ultimo

*

Pmbafis |

]

aliunde ortum non habet quàm

a

cupiditate

Gd

vitio-

C

. Dz CnaniTATE.

7I

1 d

vitiofa : ergo.

Pofterius fequitur ex hacte-

Vi

nus dictis, . Vel enim Catholici negant actum

k

ad Deum non relotum oriri ex vitiofa cupidis

EH[O, jl

tate, quia quoad fubftantiam feu fpeciem &of-

dv

ficium manet adhuc honeftus? fed hocipíum

tür m

afferunt INovatores, üt patet ex dictis ad di-

ür n

fcrimen 2dum: vel quia abíentia finis extrinfe-

n lt

€i eft tantüm defectus operantis, non autem

fidi

operis? fed praterquam quód hec exceprio

viduntt

in refutatione utriusque difcriminis prioris con-

victa (it falfiratis, ipíi etiam INovatores hác

uripe

Lutherus enim 1. c. ait :

uia

( A

phrafi ufi (unr.

o lii

207 in finem debitum vefevuntuv , bona faciunt ,. [ed

lum

7102 bene ; Calvinus autem $. 3. cit. addit: Coz-

m

flituit. igitur Augullinus omnes. Fabricios , Scipia-

At

nes €g. Catones. in illis [uis preclavis facinoribu boc

peccáffe , quàd , cium fidei luce caveveut , uom ad eum

"

fiuem vetulevunt , ad quem veferre debuerumt ; Ba-

duyti.

T

jus veró in Libris de virtur. impior., & Janfe-

uini

nius in Libb. 4. de ftatu nat. lap(, tametfi con-

f n

tendanr , opera impiorum &infidelium effe ve-

ra & propria peccara,- tamen id non aliunde

g"

conantur evincere ; quàm quód homines illi

a

peccent omittendo finem debitum , ad quem

x

omnes actiones referre oportet.

Vel denique

quia inter. cupiditatem malam & charitatem

a

agnofcunt principium actionum medium ? fed-

n

"T0

enim (i hoc intelligatur tum de charitare five

eliciente five imperante tum deactionibus indi-

p r

vidualibus, falfum effe apparer ex hactenus

pecü?ïtï

probatis: fi aurem accipiatur de charitate prae»

"T

J

:

(l

cise eliciente; & de a&tjone fecundüm fpeciem

qy

j

pe*

n

4

!

752

Dz 'CHAR;TATE.

fpe&tata, verum quidem eft, non autem à No-

ia (

vatorum fententia alienum; fiquidem & juxra

virtudit

Dern f

hos ex antea relatis füfficiat, ac£tionem ex offi-

cio honeftam fieri ex motivo vel imperio cha-

feimi ,

ritatis, aut referriin Deum propter fe dilectum,

meas

bi: (

quin ubique aut actualis charitas aut relatio for-

j

li

A

, "n

1taalis exipatur.

æ

82. Oljic. cout. ym. Preceptum cbaritatis

l1.

Deur. 6. & Matth. 22. propofitum eft genera-

noburei

le; tum quia id S. Aug. L. de perfe&. juft. hom.

um

id exprefsé enuntiat his verbis: G'egeralis juffo

B& t

eft : Diliges; €9 genevalis probibitio: INon concupi-

m dj

—

ftes:: tum quia juxta S.'l'homam 2. 2. q. 23. &

gro f

4. ad 2. Charitas fe ad a&us. zotius bumane vite

dul

Vitudsc

per modum impevii extendit: tum quia ex di&is

)

continet preceprum , omnes omnino vite

P

94

actiones referendi ad Deum dilectum propter

tütem: (

fé: ergo reliqua omnia preecepra implenda funt

Quin

ex mortivo charitatis,

Couf. 1. Eccli 13. v. 18.

o

dicitur: Omgi vitá tud dilige Deun;. & 1. 8

pivum

Cor. 16. v. 14.:: Omnia vefiva in cbavitate fiant :

r

ergo omnia vel ex ipfo amore vel ex ejus mo-

ii

tivo profluere debent; preefertim quia S. Au-

A tnem

uftinus L. r. de do&. Chr. C. 22. docet, Aul-

W

am vite noffre partem relinqui, que vacare de-

Bitivm

beat , &$ quafé locum dave, ut alid ve velit fvttiy

Claritas

preterquam -Deo.

Cof. If.. Apoftolus 1. a

[fä[]?grg

Cor. 10. v. 31. inquit : Sive manducatis , five

Chafitar

bilitis , five aliquid facitis , omuia in Dei gloriam

ümnem

facite; & ad Coloff. 3. v. 17.:. Omue, quodcun-

* u

que facitis àm vevbo aut opere, ommia im nomine

( as

Domiui 3 Efu Chrifli: ergo datur preceptum;

n Q

omuià

d

Drg CHARITATE..

233

" emnia & fingula etiam omni tempore falrem.

nim

virtualiter referendi ad Dei gloriam ; quia S.

m

Bern. ferm. 3. de diverf. ad prius ait: Quidquid,

p

Jacimus , jubemur . facere i. gloriam Dei , & D.

ecit

Thomas exponens te(timonium pofterius fcri-

teiibdt

bit: Quidam dicunt,

quód ll:oc ff confilium; fed

oc nom efl verum.

T

E. 1. /2d /rg.; id etiam contra Ad

ver(ürios

o

probare nimium. Nam certum eft ; quód prze-

j

ceptum charitatis in fcriptura propofitum exi-

zib

d

mdit t

gat amorem formalem Dei & quidem fuper

m

omnia dilé&ti: fi veró effet generale & obliga-

19

ret pro femper , non füfficeret initialis amor &

nit

charitasDei preecisé propter fe dilecti, necrelatio

"Dos

virtualis Quntaxat. y. 2. /V.,2. S.'Thomas enima.

nim v

2. q. 23.a.4. Charitatem flatuit effe fpecialem vir-

tutem : fed charitas nequit effe virtus fpecialis

np

J

quin ejus preceptum etiam fit fpeciale & parti-

culare.

EK. 3. D. /4. Preceptum charitatis ne-

T

&v

gativum eít generale, C. preceprum charitatis

u

affirmativum N. vel /uj2. eft generale quoad

T

obligationem pro femper urgentem, N. quo-

i5

ad finem & perfe&ionem omnium precepto-

al ?

rum, C. Preceptum charitatis, quatenus ne-

u

gativum , non tantüm Dei odium fed omnae.

i

charitati divinge contrarium prohiber; & quia

(

transgreffio cujuscunque precepti contraria eft

chatitati ,. utpote quam deftruit vel imminuit ;

ualliï; d

w

omnem quoque prohibet transgre(fionem: un-

- qiif

de fequitur preceptum charitatis negativum

;',7 [

effe penerale , & ad obíervationem precepto-

re, Quatenus affirmari-

j

rum omnium pe;'rine

Bbb

vutm

4

Ds CnaniTATÉ.

734

vum eft , dici etiam poteft generale inprimis

fafiy 1

ratione finis; quia, cüm teíte Apoftolo 1. ad

qu i

cTim. 1. v. 5. finis precepti fit. cbavitas , reliqua

Vittit (

omnia preceptaex fe referuntur ad charitatem,

0 al

& diverfi virtutum actus ab illis imperati to-

Dami

tidem fünt difpofitiones & media, qua ad cha-

DI

ritatem nos conducunt : deinde etiam ratione

Egt li

perfe&tionis tum ipfius charitatis, qua haberi

kl

nequit fine impletione omnium preeceptorum;

W.

tum praceptorum, quorum aéctus formantur

lüme

& quoad vim meritoriam perficiunryr à chari-

it, C,p

tatis.. Hoc veró feníu charitatis praeceprum

Tf

affirmativum non eífe generale, quód omni

(urig,

tempore fit eliciendus actus charitatis aut refe-

Ó u

renda fit actio ad Deum propter fe dilectum;

QUer

liquet ex füperioribus.

"Ad prob. ym. D. Ge-

Di5ibid

neralis juffio eft: diliges, fümendo dilectionem

fendm,

minus proprié & pro quocunque actu bono; C.

TE fj

fümendo dile&tionem proprié , //4. eít juffio

i ad

generalis ratione finis vel perfectionis , C. ra-

t milit

uone obligationis N. In duplici duntaxar fenfü

W d

conceffo affertam à S. Augu(tino fententiam pa-

'd!Iimum 1

tet ex contextu.

1mus enitn apparet in verbis

ttum )

proximé fubje&is: Ude breviter Paulus. quo-

lts

dam loco utrumque complexus eft. : Probibitio emim

[atis Q

ef: iNolite couformari. buic [eeculos 3uffo autem:

