ts eft , ifle cupiditass quavum illa de celo eff Deo

plantante ,. ifla ex inundo diabolo [eminante ; quo-

nj

]

cum confíonat Janfenianorum propofitio inter

31. ab Alex. VIII. damnatas 7ma: Ommis bu-

fitont

sana a&io deliberata efl Dei diletlio vel mundi:

ff Dei , chavitas Patris ofl ; fi mundi , concupifcen-

TO

qiui

tia cavuis , boc efl , mala efl;, poftremó Quefnel-

lus, cujuspropofitio 44ta inter centum & unam

n

à Clemente Xl, damnatas ita enuntiat: /Vog fug£

n

j Præ('i"

sifi duo aimores , unde volitiones €9 a&ioges ommnes

nofire na[cuntur: amor Dei, qui ommia. agit pvo-

P

li

u

H

piev Deum, quémque Deus vemuseratur , 69 amor

quo mos ipfos ac mmundum diligimu

5, qui quod a

0[[ j

/ ff!:

j

Deum veferendum eff, t09 vefert ;

x

$

ipfum fit. malus.

proptev-bot/:

AP

l

373-

718

Dr CnanRiTATE

: 373. IVota 1. Circa principium hoc à Nova-

ul p

toribus ftatutum movetur non ranrüm quseftio

itoqe

prima juris, an nempe verum fit; fed & altera

werti;t

fa&i, in quonam fcilicet fenfü illud fuerit ab

as

'1pfti:i:am

iftis afferrum. - Ratione priorisobfervandum eft,

( OU

& p

charitatem non tantüm accipi ftricté & pro-

prié ac pro amore Dei benevolo & mer? gra-

r

(HiUS a

tuito hactenus à nobis expofito, fed maximé

à S. Auguftino etiam frequenter ufurpari mi-

äï

ff

[

D

!

& Tdll

"

nüs firicté ac minüs proprié, pro amore fcili-

piedi

cet quocunque recto, bona voluntate vel amo-

re bono; üt patet ex comment. in pfal. . ad illa

)

iife

l

ï

(idg

verba « comprehen(us eft pes eorum;,: Pef

'

l

ll

auime vetlà intelligitur amor , qui cim pravus efhy

1

|

i

li

vocatur cupiditas aut libido càm autem ve&us ,

p

dile&lio vel cbavitas : ex L. degr. Chr., ubi; poft-

D.

quam C. 21.dixifIet: Quaff vero aliud fit bonavo-

"ütnd

EU

luntas quàm chavitas , quam Scviptura nobis [f cla-

mat ex Deodatam ; deinde C. 24. declarat Affueri

tisad

Düroo

converfionem ab indignatione inlenitatem fuiffe

bonam voluztaternà Deo profectam , nullo tamen

34

imodo charitatem proprié dictam, feu animi alie-

Qftüm

&ionem, quá quis fe à Deo vegi cupiat , volunta-

bon]

zem [uam ex ejus voluntate fufpendat , ei jugiter a*

m h

bevendo upus cum eo [piritus fiat; ex L. 8. de

di&a) 1

"Trinit. C. 1o. fuprà jam laudato: Quid eff au-

1fed

tem dile&lio vel chavitas, quam zantopere Scriptu-

hm

va divina laudat Q9 predicat, mifi amoy Lorni

Tinani

Ratione poflerioris advertendum eft, charita-

lj

tem proprié dictam & theologicam aliam elie

lin,

imperfectam, aliam perfectam; quarum illa

fE d1

IN

d

Deum quidem propter fe & fic benevolé ac

1msr

lt

E

Dr CaHARITATE.

719

EY

meré pratuito, non tamen fuper omnia diligit;

mqii

»ideóque voluntatem non penitus à peccato

a

avertit, neque per fe füfficiens eft difpofitio ad

( n

juftificationem, üt num. 292. fimile quid de fi-

iatdimt

de notavimus: ifta veró Deum & propter fe

ts

& füper omnia diligit, adeóque & oppofité

p

ad priorem imperfectam , & ob rationem fuffi-

d n

cientis ad juítificationem extra Sacramentum

ii

difpofitionis fatis perfecta eft ; quamvis in

Imorio

alia ratione; num. 359. indicata, crefcere

ievidd

perfe&tio poffit. Praterea veró notandum eft,

ij

charitatem ftri&té dié£tam non minüs à Scriptu-

Qf £

ra & Patribus ufürpari propri& pro aétu five

| pl'di*!l.'. ;

juftificationem praveniente five confequente ,

fan v

quàm pro habitu , qui vel ipfagratiafanctificans

u

l

juxra plures dicitur, vel faltem infeparabiliter

f

W»l

conjunéta eft cum hujusmodi dono , üt jam ali-

li

quoties ex Tr.de Gr.adnoravimus. Hisfüppo-

gl

fitis ad duplicem queftionem refolvendam , im.

iil

mutato tamenob facilitatem ordine , accedimus.

[

1

OUC

374. Dico I. Amor Dei, ex quo neceffarió

ortum volunt Novatores omnem actum hu-

animie

manum , ne peccaminofus fit, fecundüm Janfe-

h UP

J

li

nium videtur quidem intelligi charitas propri&

dicta, non tamen perfecta; fecundàüm Dsjum

L

"[

perfe&ta fed nori habitualis; fecundüm Quefnel-

p

lum autem perfe&ta fimul & habitualis vel do-

yu M

g

minans & plené juftificans.

j

L

Prob. . p. quoad rmum. . Janfenius chari-

Jj

f

tatem, que pro objecto habet Deum propter

E

jf

fe dile&um, L. . de gr. Chr. C.3:4.5.6. &9.

ftatuit effe radicem virtuturn cardinalium , re-

o

L

ligio-

RE

D£ CnuaniTATE.

720

ligionis & theölogicarum , imó harum virtu- | Prdz.'

tum actus formaliter. effe actus charitatis, & — wb

virtutem nihil aliud quàm Dei amorem effe de-

Mi

cernit, Quoad 2dum. ldem ibid. C. 7. & 8.

I25

Quimsc

probandum affumit, dile&tionem illam, ex qua

fides & fpes nafcitnr, effe imperfectam fenfuü

(tr: QU

ss od

nuper expofito; nam prius Caput ita orditur:

Sed ne quis ia bac dotlrina fallatuv , [ciendum efl,

trónicur

son [empev ita [umi ab Juguflimo chavitatem,

t Bj

uemadmodum boc tempore pajf/un 9. fzrà femper

Witio 4

3 [cbolis ufuvpavi [olet..— INunc enimn . pev chavita-

(lert r

zem nibil aliud iatelligimus , quàm virtutem illam

DT

dileBionis im tam períecto gradu, ut fuper ommia

Quriats

diligatur Deus;. quo [an fenfu cevtum efl , ex men-

Ài i

ze Auguflini fidem &2 f[pem non fupponere cbarita-

ij at

zem, ex. qua na[cantuv ; fed. à contvario fidem Q9

otefa

fpem chavitati ifli pervfe&iee , ficut & vemiff[joni pec-

hd

catorum y viam flerneve .. . .. "dugu[linus igitur

Yopofi

chavitatem accipere plevumque [olet. pro dilecione,

11 qui

uá verà , fincevées gvatis ex animo propter feipfum

V fj

zullius cveatuve , fed ipfius folius imtuitu, diligitur

TE

JDeus ; ive ad illam pevtingat pevfe&lionem , ut [u-

Mu

pra omnia creata diligatur , five in. fimpliciori 69

RUL

anfeviovi affe&lu bec. beveat.

Tulis igitur. amor

t dfn

Dei , uifi voluntatem bominis ad credendum fle&at,

QT

zon evit fides chvifliana . . . De tali. iiper[etto

'Jffi ii(l )

charitatis feu diletlionis a&u , qui son [ufficiat , ut

M fogn

juflificetur bomo , quia nondum füper omnia . diligi-

LU

7uv Deus , loquitur Auguflinus diverfis in locis &c.

D ïlf(!

j (

Sinmilia jam preemiferat L. 3. de ftatu naturelap.

ftdiy

C. 19. ruríus füb initium Capitis , quo ftatuit

D

Á

LE

non dari medium inter charitatem & culpabilem

ümy,

cupiditatem.

Prov.

Dz CnaaniTATE

" 7?-:

füm vt

ad. p. quoad 1:um tum ex perfpicuis

r

verbis propofitionis 31. & 70. 71., ubj cbarita-

emelei

?is pevfe&e mentio fit: tum ex datis charitati at-

NT

tributis, qualia habentur prop. 16: & 32., ubi

m d

charitas vera Jeois oledieutia & plemitudo legis vo-

m f

catur: tum ex effectu; quia operibus ex cha-

t ordir

ritate factis prop. 42. 43. 44. & 69. formaliter

andni

tribuitur juffificatio.

Quoad 2dum patet 1.

d

quia Bajus in opufculo de charitate, und& pro-

nf

pofitio 38va &alize de charitate excerptee funt,

"u

difert rejicir habitum charitatis & /abirualen

iftm i

atque accidentalem qualitatem , teftatürque à fe

j m

charitatis nomine intellioi dunraxat cum Augu-

hum

ftino apimi motum ad fruendum . Deo propter fz-

*

m m

ipfum ac proximo propter Deum: 2. quia idem

j fini

proteftatur in füa Apologia ad Pium V. datà fe

2

de /olo cbavátatis a&u effe locutum: 3. quia ipfa

ii J

propofitionis 38vee verba amorem potiüs actua-

p dnt

lem quàm habitualem fignificant; cüm babea-

ij

tur; quá mundus diligitur ; vel quà Deus amaturz

J li!/»s"n

4. quia in propof. 31. fermo eft de charitate;

2h n

que eff ex corde puro;. propof. 33. per quam ca-

yli

Zechumenus juffó , vetlà e7 fantlà vivit . mandata

j 7

"l

Dei obfervat , ac legem implet ; quee rurfüs actum

fl

1IIme

defignant; przferrim cüm juxra prop. 42dam

fi E(Tw(*

quflitia, qud. Juflificatur per fidem impius, confi-

j

Jfat formalitev in obedientia mandatorum, que &

j

il

J/

opevum juffitia s 10n autem én gratia aliqua anime

j*

imfuja, quá adoptatur bomo in filium Dei, &9 fe-

n

i

cundam inteviorem bominem venovatur, ac divine

7 ) mlml

confors natuve efficitur, ur fic per Spiritum Saa-

j

J

ii

&um renovatus dejnceps bene vivere , e9 Dei man-

»

Zz

ldaiiä—'

1

223

e

Dzr CnaniTATE.

datis obedive p

feccatort

of ; cui prop. 62. 63. & '69..ad-*þ

dere licet.

uD

Prob. 3. p. quoad 17:m; tum quia propo-

fif; 00

fitio loquitur de amore , quiomzia ; nullo exce-

prodden

pto, apit propter Deum, five àt prop. 47. ha-

idem,

bet , propter Dei gloviam , exclufo omni amore;

0

quo zosipfos ac muudum diligimus ; adeóque de

t pre

amore benevolo füper omnia, feu qui Deum

durit

omnibus prefert: tum quia Quefnellus ad pre-

(à àm

ceprum charitatis Matth. 22.. v. 27. hanc ob-

dampr.

fervationem fübjungit : JVuPe cogitaiiones aut

Dmpf 4j

confilia in intelle&tu; mulla defideria aut motus 1u

Utj nj

voluutate; nulle a&liones aut negotia in vita, que

«'mza/)kcap

z0n debeant babeve pro principio amorem Dei $9

t tme

pro fine ejus gloviam; cui fimilem ad 1. Cor. 16.

a

V. 14. explicationem adnetit : tum quia ad ep.

t (

ad Coloff. . v. 14. fic obfervat: Sola charitas

Mitry n

facit. a&liones | cbvifliano modo per velationem a

Trhy i

JDium g 3 Efum Cbriflum , uniendo &5 conforman-

t lj

do s0$ capiti noftro t vera membra . . Charitas

"tf

folum .vinculum pevfe&um eff , quod cor quietat ;

! pec

JDeóque. affigit.

Qua & alia fimilia, unde &

ï.ni

a &

propofitiones de charitate ejüsque effectu fcili-

r

cet juftificatione defümptee fünt, oftendunt fer-

ïl!a[i Á

monem effe de charitate perfecta. Quoad 2dum

l j

rob, 1. de charitate Pabituali. Omnis actio, ut

nj

At Y

bona fit, debet procedere ex amore Dei, juxta

1

lia p

prop. 44. Quefnelli recitatam: omnis amor

ïaf'd;

ei bonus prerequirit gratiam juxta prop. 40

T

ivale

Sine gvatia nibil amave poffümus , uifi ad noftram

Ütpe

c'

condemuationem: omnis gratia praerequifita ve

um

formaliter praftat vel fupponit remiífionem

K d

: pse-

Dr CHARITATE.

7

«6

"

peccatorum juxra prop. 28.: Prima gratia,

4uain Deus. concedit. peccatori , efl vemiffro peccato-

m

TUm: omnis peccatorum remiílio in prefenti

DT

providentia fit per juftitiam & charitatem ha-

u

bitualem, ür ex Trid. Seff. 6. Cap. 7. conftatz

MAT

ergo juxta Quefnellum omnis a&tio , utbona fit,

n

debet procedere ex charitate habituali.. ProJ, 2.

qil

de charitate domizante tum ex fenfu prop. 44.5

li

quia amor Dei, 4ui ommia agit pvopter Deum,

, hu

eft amor formaliter dominans: tum ex verbis

qiitd

prop. 45., ubi dicitur: 2more Dei in corde pec-

j m

eatovi$ gom vegnaute, uece[f efh, ut im eo veguet

T

cavnalis cupiditas, omuésque ejus a&liones. corrum-

m

par: tum ex ejusobfervationibus ad Matth. 12.

" Cvr., 1

V. 30. & ad Luc. 16. v. 27.; ubi in priori no--

Qd

tat: Oportet, ut nobis dominetur charitas vel eu-

j d

piditas, in pofteriori autem: JVii amor Dei do-

lum

mineruv t principium eg motivum in u[u egc. , dg-

fumus buic precepto. — Denique prob. 3. de cha-

)

n

titate 5Jez? Juflificante.. Plen? juftificat, quod ex--

m

cludit peccatum mortale , habet rationem jufti- -

! um

ficandi, & vim merendi decondigno: fed haec

P

omnia juxta Quefnellum conveniunt omhi cha-

xdut

ritati fimplicirer dictze; quia r. in obfervatione

i

»

ad r..Joan. 3. v. 9. dopmaticé fic pronuntiat:

s

Ghavitas trullum patitur. fecum peccatum movtalez

DC[V

)9

j

2. quia prop. 51.: Zides juflificat , quaudo opera-

J

j p

Tur; fed ipja mom operatur mifi pev chavitatem

Gqc'

d

&quivalet huic: fides juftificat, quandocunque

/i m»þ

[

Operatur per charitatem ; ubi & ratio juflifican-

rethm

di tribuitur charirati , & queclibet charitas fim-

([)

j

pliciter di&ta intelligitur, cüm certum fit fidem

j

Z2

ope-

d

724

Dsg CaARITATE.

operari per charirarem fimpliciter dictam:

fi pett

monlite

$. quia in prop. 44. exigitur amor Dei, quem

fheritten

JDeus vemuneratur ; in fequentibus autem foli

*

charitati corona & remuneratio tribuitur , qua-

Vi

les funt prop. 55. Deus t0u coronat tifi charita-

1j

wf p

z prop. 56. Deus mon vemunevat mifi cbari-

zatém &c.

Couf. Propofitionem Quefnelli de

t qu

a

charitate habituali aut dominante aut juftifican-

te intelligendam effe, tradunt 1mó Epifcopi

m

Gellicanitum in Inftructione Paftorali an.1714.;

tinofus

tum in Explicationibus fnpra Conftitutionem

t propri

itmminis

Unigenitus, an. 1720. communi nomine editis;

ubi docent; Quefnello non effe veram charita-

h// ]

tem z//i babitualem aut dominautem. | Sdà Auto-

ttbons,

res Anonymi Opufculorum, quorum primum

F'f G h

"Dertst

anno 1714. füb titulo: Venenum eentum &

unius propofitionum , alterum an. 1718. Bru-

MU

xglis cum epigraphe: Centum & una propofi-

J liqu

tiones. fin

illatim qualificate , tertium 1724.

Nüofüs,

Gandavi

j

c infcriprum : Veritas & eequitas

eccam

Conftitutionis Unigenitus theologicà demon-

f non.

ftrata prodierunt: hi, inquami, intelligunt No-

'hv*rman

vatoris axioma de aore pevfetlo €9. dominante.

5tió P.Paulus de Lugduno Capucinus in Anti-

Y SQ M

It

hexaplis feu analyfi centum & unius propofitio-

fis ad prop. 44.oftendit, eandem loqui dec/e-

Tnperfsq

vitateveva €y proprie di&a , quamSHan[enius amovem

& omp

Dei dominantem. appellat : 4tó demum idem

üperfcd

uüberrimé ,probavit P. Jacobus la Fontaine S. J.

j x(e[

in Conftitutione Unigenitus theologicé propu-

Mpri

gnata an. 1719. Romse impreffa, ubi;non tan-

Y

tüm fipius in difcurfü operis; fed tum in fyno-

i

Pl

—*

Dz CuanirTaATE.

725

r n

pfï per tres queeftiones fpeciatim propofitas de-

moníftravit affertam hic loci à

uefnello fuiffe

Dé, m

a

charitatem jufZificantem | [eu cum qu[lficatioue 1u-

ür,a

fallibiliter conmexam, domiuantem 9 babitualem

yidu

tum in appendice propofitionibus de charitate

",

7!

j

D

l

[

poft prop. $9. adjecta confutevit Proteftatio-

nem, quà Quefnellus admiffam à fe charitatem

dieh

x li

imperfectam & non juftificantem contendebat.

n;ï'*

jj«

!

0L

1

375- Dico 1. Ne actus humanus fit pecca-

T

mino(us, non requiritur ; ut procedat ex charita-

ii

te proprie dicta quamvisimperfecta, multó au-

jne d

tem minüs ex perfecta five a&tuali five habituali.

m at

Prob. 118. p. Datur actus humanus motali-

ter bonus, qui non oriatur ex gratia, uti in Tr.

qi M

!) pfifïï

de Gr. num. 203. eft oftenfüm; & datur actus

(ent F;

füpernaturaliter bonus; qui fir tantüm fpei aut

timoris, ür ex nuper diétis num. 339. 340.

m

n p

346. liquet: ergo non omnis actus eft pecca-

minofüus, qui ex charitate non oritur: ergo ne

du 1

T

fit peccaminofus, ex charitate neceffarió proce-

dere non deber. Covf. Z- Damnata eft ab Alex.

ii

VIIL. prop. 7ma ex ]oan. Sinnichii, Macarii

[igum)ï'

du

Havérmans & nonnullorum Lovanienfium Jan-

fenii Se&tatorum thefibus excerpta & num.372.

i?

yop?

recitata: ergo inter cupiditatem & charitatem

imperfectam in fenfü Janfenii datur medium,

uie

nec omnis actio, quz nequidem eft charitas

yi

imperfeéta aut exinde orta, eft peccatum. Corff.

Ti "

1I. Ex fententia Janfenii fequitur 1. in magnis

mmaeS»J

1G t

peccatoribus, ubi deficit omnis amor, etiam

deficere fidem füpernaturalem, cüm defit bo-

1]

j

nitatis & fopernaturalitatis principium, nempe

gil

23

cha-

db

9726

Dr CnuaRnITATE.

|

charitas falrem imperfecta: 2. peccatum effe,

frincipi

quidquid nori eft ex fide chriftiana fuüpernatu-

Calvinia

rali & per charitatem operante: 3. neceffe effe — ü(ui

;

fidelem in omni opere peccare: fed ha feque- ia

m 1

le non tantüm damnate fuerunt in propp. 8.

1r. & r2. ab Alex. VIIL , fed &repugnant Scris — hl

tf

!

puure, Patribus & Rationi, üt in Tr: de Gr.

;)üm;

E

nüm. 202. declaravimus: ergo.

Prob. 2d. p. Datur amor Dei naturalis: üt

Pul.

in Tr. de Gr. num. 224. oftendimus; datur uml

amor concupifcentiz füpernaturalis, üt nuper — «fiiu

s

num. 3

40. probavimus; datur denique chari- j

tss inchoata & imperfecta, ür num. 373. indi- 1&]]]

cavimus; & hi omnes actus funt honefti acli- — :5 n

citi, üt tum ex ibidem dictis tum ipfis termi- — um

nis clarum eft: ergo non omnem actionem hu- . xíat

rnanam, ne peccaminofà fit, ex charitate perfe» — ümy:

€a a&oali procedere eft neceffe.

Couf. L. tsiwj

Damneta eft à tribus Pontificibus non tantüm — ind.

propofitio :38va noflre Affertioni oppofita, jj

fed & plura ejus confe&taria; qualia funt 1mà; — iif

vanam effe: diftinétionem amoris Dei in natu- — i,

ralem & füpernaturalem, üt ex propof. 35. lls

item operis boni in meritorinm &non merito- — jjy,

rium, àt ex propp. 62. & 63. conílat: 2dó, lb

nullum efIe opus'moralirer bonum etiam natu- — ayijy

rale folis natutee viribus poffibile; üt in propp. — vt

28.29. 30. 31.37. & 66. afferitur: 3tió, omn!a — qo.

opera infidelium effe peccata, & virtütes Phi- — ;

lofophorum vitia, üt prop. 28. enuntiatuP: i

4tó, Deum poffe füis praceptis ad impoffibilia i.

obligare, üt in prop. 55. docetur.

Conf. l.. &i

Prin-

Dz CuaniTATE.

727

N

Principium Bajanum eft fürculus Lutherani &

p

Calviniani erroris à ''ridentino damnati, & ra-

L M

dix Quietifmi ab Innoc. XII. profcripti, cujus

d helt

1

hanc etiam propofitionem ex Cameracenfi ex-

i p

"

)

tractam recenfet in füo Quietifmo redivivo

m

[

Boffuetius : Quidquid son proveuit ex priucipio

Tf: d» d

charitatis, àt. $. "duguflinus docet, ex: cupiditate

proveuit: ergo.

aaturiig: |

Prob. 3t. p. Datur amor bene ordinatus

TUS;

tum Dei üt autoris natura , tum füi & proximi

; t

ex folius naturae viribus poffibilis, üt ex ferm.

j2. de temp. S. Aug. f . & ex 2. 2. q. 19.

i d

"

j

(

jh

8. 6. D. Thom:ee conítat: dantur virtütes mo-

of

rales, maximé cardinales, fupernaturales; üt

ipi'é

tanquam Scriprure , Patribus & Rationi magis

confentaneum in Tr. de Juftif. num. 367. oftens

Ttone

tj

dimus: dantur plures preter charitatem virtu-

m

tes theologicee, ür füprà num. 39. demonítra-

n

tum eft: fed hzc omnia mediant inter charita-

T

tem habitualem & concupiícentiam, üt ex ibi-

;

dem di&tisliquet: ergo. Cozf. . Ab ipfo Jan«

j n

fenio L. 4. de ftat. nat. lap. C. 27. falfum &

Auguflino contrarium declaratur affertum de

QUE

p o

nullo medio actu inter charitatem perfectam

j ?

habitualem & juftificantem, ac inter vitiofam

u

cupiditatem ? damnatum eft à Clemente XI. op-

pofitum tam quoad fe in prop. 44. , tam quoac

T

;tiöl om:)*

confectaria in propofitionibus quindecim prio-

rem imrmediat$ confequentibus : damnarum

j5

g

denique eft à T'rid. Seff. $. Cap. 6. & Can. 7.

definiente , opera bona, ante juftificationem

)

& hinc absque charitate habituali dominante

Ca»)üf

* vel

Zz 4,

Dr CnuaniTATE.

7528

;jms: E

vel juftificante facta, non effe peccata.. Corf. I7.

'Tum ex iis omnibus momentis, quibus in Tr.

! ul

de Gr. num. 201. & 381. probatum fuit, gra-

d

tiam fanctificantem nec requiri ad opera mora-

! Ojbrr Ef

liter bona; nec ad meritoria de congruo: tum

tir p

ex przcedentibus affertis, ex quibus tanquam

WUr; €

ftr te

à minori ad majus valet argumentatio pro pre-

fenti pofitione: tum ex eo, quód ex Quefnel.

Wi d

liano dogmate confequatur univerfz Religionis

Iyitur

interitus.

Nam fi omnis actio & volitio ali

r

ft

l;g-

de exorta, quàm à charitate habituali & ju

p i

cante, efít peccaminofüs ; ergo primus actus

l: f

fidei , utpote qui in adultis preecedere charitatis

& d

actum debet, adeóque ex ea nafci nequit, erit

f o

rnalus; irem malus erit credulitatis. affeétus;

des m

malum erit volunratis imperium , que& fidei

f la

preeunt: ergo fides charitati previa nequit

fonatisi

Titüm :

effe theologica : ergo nec humanee falutis ini-

tium, fundamentum & radix omnis juftificatio-

phrib

nis effe poteft , üt tamen Tridentinum definit:

ttorib

ergo hoc fundamento ruente, non tantüm ruit

àm, (

charitas, fed etiam (ücciditur fpes chriftiana,

iltdia

interit timor falutaris, abolentur Sacramenta,

fisef

Ecclefi& compago laxatur, &totum , quantum

WT

eft virrutum ac religionis edificium diffipatur.

. t

7

1

|

|.876. Objic. cont. vm. 1. Janfenii liber, cui

1

l

( d

titulus e(t, /Zuguflinus, ab Urban. VIIT. Bullà;

,

4n Eminenti , profcriptus eft ranquam conti-

L

nens ac renovans Bajanas propofitiones: Que-

im 4

fnellus veró utpote fanfenio penitus devotus;

frtio ,

eadem cum illo principia ficut in reliquis omni-

has

bus, ita in praefenti materia certó videtur fecu-

ii

tus:

Dz CnuantTATE.

729

h [

tus: 'Ergodi Bajus & Quefnellus dicuntur re-

bur i?

quifiviffe pro actionum principio charitarem

f

perfectam ; idem dicendum eft de Janfenio.

perion

Corf. Etiam Janfenius exigit, ut omnia agan-

OTip:

tur prepter Deum, & charitas in nobis domi-

du

netur: ergo fi ex iisdern caufis Quefnellus cen-

H

M

0 py

fetur requirere charitatem perfectam ; loc

r

j

ipfüm de Janfenio flatuere oportér. — 77. Bajus

)d

VAMA

.Svln

loquitur de charitare, prout illa tum temporis

lii

ulürpabatur in Ícholis, & ab Apoftolo dicitue

ia

per Spiritum (anétum diffuía in cordibus no-

(s &

Ítris: fed charitas fic u(ürpatà eft habitualis:

duriti

ergo.

Couf. Charitas , qua juftificat & fancti-

ficat hominem , facítque opus ex illa proce-

äquïz ü

| anec"gg'»

dens meritorium vitze eeterne , eft habitualis:

ífed Dajus loquitur in fuis propofitionibus da-

qet

jà wf

mnatis de charitate juftificante & praflante me-

finss

t

ritum vitze eetermde : ergo.

114 Queínellus

u xmm'

pluribus in notis ad Nov. T'eft. admittir in pec-

nié

catoribus charitatem inchoatam & imperfe-

primt

&am, & que preeparer animum ad charitatem

hrift

inhabiiantem: erpgo juxta eum non omnis cha-

T

ritas eft habitualis.. Cozf. Idem in libello poft

quamü

damnationem edito proteftatur, minimé à fe

ii

requifitam charitatem juítificantem, fibíque in

|

i^

hoc dogmate affiéto injuriam factam queritur:

;

j

ergo.

Btll

d ymum N. . it.e9 Conf. ,QLJOH& prio-

rem Antecedentis partem vera quidem eft af-

ies-'(l'-"'i.

ieti

fertio, fal(a autem Confequentia ; cüm nec Ur-

banus edixerit ; quasnam Daji propofitiones

i

"L

j

Janfenius renovárit, nec Innoc. X. quinque fa-

l

2j

mofas

h d

730

Dz CnuanrTATE.

flficuns

mofas propofitiones poftea damnahs deé re-

novatione propofitionis 38vae Dajanee intel-

axat C0

ligi queat. De pofteriore autem parte falfitas

generis c

patet tum ex manifefto Tanfenii dogmate fupe-

et n

yiüs allato, tum ex te(timonio Authorum; in-

um

ter quos P. la Fontaine fuprà laudatus queft.

jitim

manifel

(*

2dà oftendit difcrimen inter Quefnellum ac

Janfenium ; & hujus fententiam de charitate

de o

probat effe mitiorem.

"d Conf. D. A4. Etiam

od

Janfenius exigit charitatem imperfectam domi-

p jl

nantem &ornium radicem, C, perfectam, N.

Cratment

Praterea non ex his duntaxat pradicatis fed &

qu;d

alis in probatione prolatis & additis oftendi-

filltot

Tnere

mus à Quefnello chariratem perfe&tam fuiffe

edmiffam.

"d adum . IV. m. Obfervavimus

für pro

jam füprà num. 373., charitatem non minüs

tj

proprié proactu aopro habitu ufürpari. Quam-

cipf

n df:

vis veró Apoftolus, dum charitatem in cordi-

bus diffufam appellat, intellexerit habitualem ;

fht &y|

Bajustamen hoc predicatum in Opufc. de Char.

filem,

C. 2. & feqq. attribuit a&ui charitatis; unde &

quri

exceptio ejusdem , quód in C. 5. illius attributi

lg r

mentionem nullam fecerit, refutata fuit, pro-

k u]

pterea quód in pp&eriore capite de eadem cha-

tiis f

ritate; de qua in prioribus loquebatur, fer-

quid|

monem continuárit, & hinc illud predicatum

Qj

damnato articulo juft& infertum fuerit, tametfi

Bs «

eó loci, unde excerptus erat, aperi& additum

Y Qp

non reperiatur. 224 Cosf. w. D. M. Charitas

ntay

effective feu proprié juftificans & preeftans me-

Ut

ritum vitze aeternee abíolutum e(t habitualis , C.

abiKU1

fcïilce[

charitas denominativé tantüm ac impropriäjuï

Dz CuaáhirATZ,

, 731

hs s

ftificans & preftans merirum vitee eternee dun-

ime ln

taxat conditionarum , N. Pofterioris autem

arte l

generis charitatem à Bajo folam admitti , liquet

ei

Thate u

ex univerfo ejus fyftemate & propofitionibus

ejus$ damnatis. Non enim aliam quàm operum

m

itts Q

juttitiam ab eo ftatui prop. 42da nuper recitata

fnelin

manifefté loquitur : ab hac juftitia feparatam

e du

efle peccatorum remiflionem , propp. 31. 32.

D

& 33.'claré edocent;. neque remiffionem illam

tím d

per juítitiam operum, fed à folo Deo per Sa-

m

cramenta tribui propp. 57.& 58. delignant; ex

as R

quo;'cüm vira eeterna obtineri non poftlit nifi

T

fublato teatu & obligatione ad, peenam, in quo

hm fj

manere peccatum próp. 56.enuntiat, fequi-

m

tur profectó, meritum vire aeterne in fenten-

0 n

tia Baji effe tantummodo conditionarom. : Quin

l

L

nec ipfàm charitatem quamcunque à Deo infa-

T

fam effe veram & proprié diéctam pratiam con-

ftat ex Dajano circa ftatum nature innocentis

xab;fuzi;ma

[. Ut

fyítemate: ad meritorium autem opus nonre--

j; U

quiri gratie donum ex eodetn circa ftatum na-

st

[

ture reparate fíyflemate liquet.

"d. 3tium

i

[) r

EK. 1. V. Cozf. Necenim, quod aliis hare-

at

rticis folenne fuit, alienum eft à Quefnello,

iluf, "

quód fibi contradixerit: nec nobis officium in-

j

ædW

cumbit, fiqua in fpeciem tantüm (ünt, antilo-

[ lt

gias ejusdem benigniore quadam inrerpretatio-

:

ne conciliare ; cüm id beneficium Catholicis

x ädcn

Cmnl j

duntaxat Autoribus debeatur.

g. 2. D. Conf.

fs

Juxta eum non omnis charitas determinaté eft

]

IS[

habitualis , C.. indererminat? ac disjunctive,

jj

qn

lel

;

Ícilicet vel habitua)is vel dominans & ple

ne ju-

l

ificans

732

Ds CuaRITATE.

ftificans, N. Pofterius duntaxat à nobis afferi

| Ym

patet ex thefi & Confirmadone: idem etiam

yri d

verificari de quacunque charitate, ex proba-

(s

tionibus liquet.

"d Conf. & IN. Conf. Falfitas

i

diriat

& impudenria Proteftationis hujus fufficienter

f ia

demonflratur ex di&tis. — Qui plura exigit, ad-

u

eat P. la Fontaine, fübjunélà ad prop. 59. ap-

r&jn pu)

pendice querimonias illas accuraté excutientem.

uigoit,

377. Oljic. cont. 2d. Ss. Patres non.agno-

& reg

fcunt medium inter charitatem theolopicam &

li Q/.

EE

cupiditatem : ergo ne actio humana fit pecca?

minofà, debet ex charitate theologica fiveper-

MT

Prob. ,4. vmó

fe&a five imperfecta prodire.

dlcitg

S. Aupg. L. r4. de Civ. C. 28. (cribit: Fecerumt

iA g

eivitates duas amoves duos terrenom [cilicet amor

tiinf

1

fut ufgue ad comtemptum, Deis. celeffem veró amor

jm i

Dei ufque ad contemptum fu: Idem afferiternam

Deiqu

S. Profper. L. fenrenr. num.221., primámque

Turity

civitatem notnine Zabylonis , alteram Hiüevofoly-

fitidinn

"t2 nomine infignit.

2dà S, Auguftinus L. de

w dj

gr. Chr. C. 2o. ait:: Zdliud eff charitas vadix bo-

&

zovum, aliud cupiditas vadix malorum; tautám-

tdim n

que intev "fe differunt , quantum vivtus €. vitium.

Ittün,

Huic concinit S. Leo. hom. $. de jejun. fept.

Wi

menf(is: Duo amoves funt , ex. quibus prodeunt vo-

(ister

luntates , ita divevfie qualitatibus , ficut dividuntur

We $,

"Autovibus. — Rationalis enüm auimus , qui fiue di-

l (l

lefioue e[fe mom potefl , aut Dei amator eff aut

Mij

vmundi u dilthose Dei nulla nimia ; in diletione

Wody

autem mundi cun&a [uut uoxia &c.

In eandem

I f

fententiam S. Fulgent. L. ad Mon. C. t8. lo-

btt fmg

quitur. 370 S. Aug. L. 9. de Trin. C. 7. inquit:

i N

ANeino

X

Dz CnaniTATE.

233

ol

il

ANemo volens aliquid facit , quod ston in covde fuo

pris dixerit: quod. verbum amove concipitur [ive

qp

eveatuyee /z've cveatovis : €vgo aut rztþz'difafe aut

cbaritates mou quód mom fit aimanda creatura ; fed,

A

7 ad cveatovem vefertur ille amor; non jam cupi-

m

ditas fed cbavitas eviti tunc emim efl cupiditas ,

0. 00

cünm voprev /ä qinatuv cyeatuvras Tunc non utentem

CU

M

adjuvat , fed corrumpit fruentem.

Simile quid

0048

S. Greg. L. 18. Mor. C. 8. enuntiat, dum fcri-

Q21cit

i

bit: Qui ferrenavum verum amore vincitur , in

n

m

j p

Deo nullatemus deledatur. Effe quidem. fine, dele-

Ts

&atione amüuna munquam potefl; mam aut iufmis

Á

dele&katuv aut. [ummis...Ez quantó altiori fludio ex-

ercerur. ad fismna , tanto majove faflidio tovpe[cit

ad infima : quantóque acviori cuva inarde[cit. ad in-

fíma, tanto tepore: damutlili frigefcit à fummis.

PTIh "]

Denique 470 Conc. Arauf. IL. Can. 17. ftatuit:

Fovtitudinem Gentilium smundaua cupiditas . for-

zitudinem autem Cbriflianorum, Dei cbavitas facit,

nis l

LU

que diffufa ef in covdibus noflvis &c. Exgo.'

E. AV, A., circa quod univerfim notandum;

r*

T

teftimonia fübjuncta nec accipi de

nore be-

A nf

ili

[

nevóolo, nec excludere medium füpernaturale,

l

mulró minüs naturale inter charitatem & cupi-

ïun |:

Í

diratem. . Unde fpeciatim ad 1muxmn v. , utruimt-

que S. Do&orem loqui non de aéctionibus, fed

j

de ftatu animorum, quorum alter fir gratize feu

juftitie & falutis , alter peccati & damnationis;

I

quod patet, rum quia civitatis nomen nonapté

| ear('ï

rem fluxam & tranfeuntem; qualis eft queeli-

n j

bet fingularis actio, fed ftabilem durantémque

ccati ,

j

J

üt per fe intellipitur ftatus grariæ vel pe

1(!

igni-

4

Dz C

HARITATE.

734

fignificat: tum quia aliàs non tantüm actus fü-

WDei !d

AOT

pernaturales fidei , fpei, timoris &c. contra ali-

df

bi afferta horum Patrum pertinerent ad Baby-

lonem; fed etiam peccatum veniale, quod non

tetrens

api

eft amor füi ufque ad contemptum Dei , velad

nullam civitatem, vel ad caleítem ac Hiero(o-

pliaion

tl

lymam foret referendum.

Itaque ad ftatum

quidem gratie vel peccati univeríum hominum

&t

tünodi

enus revocatur; quin tamen illa diícretio eo-

rundem in alterutram civitatem vel ftatum ob-

hts fin

ftet; quominüs tam Babylonii quàm Hierofo-

Bo

lymite ex neutro amore, quo in fua civitate

hag

funt translati; ícaturientes volitiones eliciant;

M du

&t actiones exerceant.

"d 2dum w., charita-

lt i,

tem ab Auguflino hic non fümi flric ac pro-

fttmino.

prié; fed laté ac minüs proprié pro quacunque

B40: pe

voluntate bona, oftendunt finis Cap. 18. & ini-

[ lr

tium C. 19. immediaté precedentis: $j due

früenten

avbores bona $g mala. duo fuut bomines bouus &

Wt pr

ino ,

maluss quid eff bonus bomo, uifi voluutatis bone,

b. e. avbor vadicis bone ?. eg quid eff bomo malus

li qj;

f ]?m;

vifi volunfütis male , b. e. avbor vadicis male?

Jru&us. autem barum vadicum atque avborum fa-

fédi]y

tid

&a [unt, di&ha [unt, cogitata funt, que bona de

n

bona voluntate procedunt , €$ mala de tnala, . Facit

( f

autem bomo avbovem bogam, quaudo Dei. accipit

Ál t

gratiam &c. ldem refponfüm etiam applicant

od

Gallige Epifcopi in doc. paftorali Card. de Ro-

hjpe,

han textui S. Leonis, cüm hic ferm. 7. dequa-

Wi d

drag. C. 9. opus moraliter honeftum, & ferm.

&i d

1o. etiam füpernaturalem actum fine charitate

Qd

p

admitta, Preterca veró in allato textu amor

i

Emp

el

]

Dg ChHARtTATE,

735

nl

Dei ac mundi poteft rit& intelligi- habitualis,

CO

quorum ille juftis, hic peccatoribus proprius

tad

eft , & facir habitnaliter quie(cere in zeternis aut

h

quiu

terrenis tanquam fine ultimo; voluntas autem

d v

accipi, non pro actu, fed potentià: in qua ex-

: Heni

/

plicatione nullum quidem inter utrumque amo-

alm

rem , ficut nec inter ftatum juftitie aut peccati,

honi

admittitur mediurn ; non tamen omnis aétio ex

Cred

habituali amore Dei vel mundi procedere de-

n

bet, ficut nec juíti actio omnis bona eft, nec

peccatoris mala.

Hied

Atque hec ultima explicatio

à Q

maxime convenit textui S. Fulgentii. 727 3zium

&i

B.; charitatem ruríüs improprié ab Auguftino

hic fümi , patet ex emore creatoris tanquam

T

bap

termino cum eadem equipollente ibidem ufür-

pato: nec omnem amorem creaturae propter

p

180 &J'

ífe culpari, fed tantüm eum , qui corrumpit

d

fruentem, ex ipfis verbis liquet. « Quidnam

rdti

veró proprié fit frui, intelligitur ex S. Augu-

ftino L. r. de doc&t, Chr. C. 33. fic loquente:

7) hu

z

f

Cuin. adefl qucd diligitur ; etiam. deleationem [e-

"

l

cum fevat tieco[fe efl : per quam ff tranfievis, eám-

j*

JL

Lj

que ad illud, ubi peymanendum efl , vetulevis , ute-

vis ed, n proprie diceris fruis. ft verà inbaferis,

J

!

T

arque perman[evis fimem in ea pouens letitie tue ,

Porró

1 P

junc vevó 9 pvopvié frui dicendus es.

|

"]

l

quomodo non folàüm actu, fed & babitu & ap-

aPP!

ütudine aliquid ad Deum referatur , dicetur fe-

f

k

J

l

quenti Articulo. . S, Gregorius fi fümatur de

L.

&i

actuali dele&tatione , intelligendus eft de eo;

"h

quod paífim ac plerumque , non autem abío-

j

j

luté femper contingit: fi autem , quod contex-

"

tüi

-

D-E CHARITATE.

736

tui fequenti conformius eft, loquatur de habi

ij

pun lo

tuali delectatione feu affectione duplici; pro

! odtm r

