hoc jam habetur bonitas fpecifica amoris directi:

proa

Teafu!

non autem requiritur, ut ipfo actu ametur etiam

ab eliciente actum reflexum.

VefenI

33. Olji. Il Varii habitus Deum habent

qii

pro objecto formali, quin tamen fint virtutes

hon &

theologica ; ergo data definitio & nora diftin-

eo, q1

€&iva non eftgermana. — Prob. /4nr. 1. Habirüs

&f

"TTheologiz objectum eít authoritas Dei revelan-,

u

tis.

&tv

2. Juxta quosdam motivum poenitentize

eft deletio peccari ; fed hec eft aliquid divinum,

vd f

nempe actus ipfe Dei remittentis jus ad odium

tf

& vindictam peccati: ergo: 3. Qui Deum re-

Tver

veretur propter infinitam ejus majeftatem, eli-

u í

cit actum reverentize.

Sed reverentia eft vir-

llltlï

tus moralis , quamvis ejus motivum hic fit ali-

xä

quod pradicatum divinum ; ergo. Cozf. Re-

verentia divina immediaté & proxime ípecifi-

di

€atur ab excellentia divina , ficut irreverentia

l

quae ideo dici poteft effe duplex faltem nume-

NI

ric? contra Patrem & Matrem , quiahorum ex-

N

cellentia numero dupl

t

ex eft. Ergo immediaté

ctiqm* eam attingit.

fii

EK. JV.

d

" GE orLOGICiS.

57

* od

Iny

] 9. N. 2. ad prob. 1. IV. aff.. "T heologia eni

ff

üt alibi d. , eft (cientia de Deo &rebus divinisex

Tl Df d«

veritatibus à Deo revelatis deducta; unde illius

em qdii

objectum formale eft obje&ctiva connexio veri-

quia f

tatis revelatze cum alia veritate , qua per difcur-

REU f

fuüm ex illa colligitur ; non autem Dei revelan-

n am:

tis authoritas.

d 3. D. M. Eft deletio pec-

r ]

cati caufaliter fpectata N. formaliter fümpta

or Dd

fubd. formaliter pafivé feu accepta precisé pro

T

non effe peccati C. formaliter activé feu accepta

ii

pro actu divino, per ceffionem fui juris tollente

enret

reatum culpee & poene N. — 7273. &. D. . Re-

verentia eft virtus moralis, fi moveatur ex eo,

m hd

quia decet & honeftum eft, creaturam Deo

- Viftüt

non effe nimiüm familiarem C. fi movetur ex

i dilt

€o;, quód vereamur , ne Deum illo liberiore

&cceflu à nobis alienemus, aut ne Deum vindi-

Bb

od

cem offendamus N.

In pofteriori enim cafüu

cuiett

erit vel timor filialis, qui ad charitatem fpectat,

dirinu

vel fervilis.

"Ad Copf. D. A. Specificatur in

dodit

ratione reverentie praecisé N. in ratione talis

reverentia C. Sic veró reverentía non fumi-

ymt

rett, dl

tur fecundüm effentiam . íed fecundüm guali-

tatem , non formaliter, fed materialiter.

| d

TE

34. Jufi. 1. Religio, quee tamen eft virtus mo-

jj

ralis, non minüs attingit aliquam perfectionem

divinam, ac virtutes theologice ; quia circa

T

arantl

Dei cultum propter infinitam ejus excellentiam

verfatur.

Conf. 1. Licet religio dicatur habere

Ti

"m*

pro obje&to formali honeftatem cultüs divini,

medfa!ä

attingit tamen pradicatum quoddam divinum ;

cum enim cultus divinus proprie fit is, qui eft

p

)'

digni-

58

Drz VIRTUTIBUS.

dignitati divinze conformis , honeftas in cultu

plen

divino relucens involvit dignitatem divinam.

peran

Corf. L. Non repugnat , ut Deum direde &

p

immediaté colam proprer ejus dignitatem; er-

(rf..

D

go religio poteft habere Deum immediaté pro

obiecto formali.

amjjl

;ultum

o«

J

9. AN. Aff. ad prob. D. Verfatur circa

propter excellentiam tanquam obje&um for-

DI

W

male quo C. tanquam formale quod N. — Reli-

u

gio amat honeftatem in cultu Dei relucentem;

v5l

excellentiam autem Dei non amat ; neque etiam

x

li

odit, fed tamen fupponit.

Itaque excellentia

fe habet in a&u religionis ; ficut jus creditoris

&

refpectu folutionis preftandee , h. e. ut obje-

Nq

étum formale quo; honeftas veró üt objectum

tümi

formale quod. . d. Conf. £. N.aff. prob. D. Ho-

aC

neftas involvit in recto dignitatem divinam N.

d

iM

in obliquo, indire& & tanquam terminum C.

El

Jam veró quod in obliquo connotatur & tan-

hlm

quam terminus , minime aut faltem non fem-

Til xM[

per attingitur tanquam motivum formale quod;

Ti

jj

üt pater in poenitentia alíísque ; quae attingunt

t

eccatum üt terminum , quin illud ametur.

!

!

"Ad Conf. LT. N; fupp. Conf.. Ejusmodi enim a&tus

(

k

non effet religionis, fed chariratis ; quia velle

[

Deo cultum immediate ob ejus dignitatem , eft

l

Deo velle bonum externum, quia Deus bonus

d

& excellens eft; quod eft amare Deum propter

l]

fuam perfectionem.

UE

35. Jufl. II. Omnis etiam virtus moralis ho-

Vg

minem conjungit cum Deo ; quia qui honefté

Q

nere-

Operatur, femper attingit Deum füb ratio

"

u

gulee

R

'Turorocicis.

59

5 it qi

gule morum ac leeislatoris approbantis velim-

| dirma.

perantis aliquid : ficut qui peccat, eundem atrin-

diedà

li, d

git ür legislatorem prohibentem , ac offendit.

Conf. L. Dum Deus etiam indirecte tantrüm &

1edigtä n

ür terminus attingitur, femper proponitur üt

amabilis virtuti ; ergo etiam amatur , & fic eft

reacutut

£hn fn.

objectum formale quod. — Cozf./7. Non poreft

aliquid relativé ad Deum cognofci, quin co-

N M

gnofcatur fimul Deus ; ergo & nequit aliquid ;

Tucenta

que d

v. g. honeftas , relativé ad Deum amati , quin

hoc ipfo ametur Deus.

exceliti

& D. Omnis virtus conjungit cum Deo,

credimgü

& Deum attingit peraffirmationem vel amorem

3

N. quomodocunque /7/d. attingit implicité tan-

ob

tüm & füb pradicato omnibus actibus commu-

) Dd

ni C. explicité & füb predicato fpeciali N. Ex

vinam

dictis intellectus non aliter conjungitur, aut

minum

attinpgit Deum nifi per affirmationem , nec vo-

y a u

luntas nifi per amorem ; neutrum autem eve-

non f

nit refpectu regulee morum.

Pretereain mo-

aeque

tivum fpeciale & diftinctivum virtutum theolo-

iungyf

gicarum ab aliis inquirimus ; unde attributum

gmet

Dei fingulare attingi, meritó cum omnibus de-

jm d

fideramus. ;44 Conf. 7. V. .4. Deus enim dun-

J d

taxat proponitur ür amabilis fpei & charitati, re-

(uP Ü

liquisüt colendus, timendus, audiendus &c. pro

js Doni

diverfitate perfe&tionum & virtutum. 724 Corf.

II. Difp. eft ; Quiaintellectus eft potentia neceffa-

ria refpectu cujuslibet fufficienter propofiti:

)[aJlShO'

voluntas eít libera, quae amat unum, quin amet

hone

connexum cum illo, üt ex allatis per decurfum

jonett

exemplis pater. — Imó , ficut intelle&tus non

gulæ

omnia

60

Dr ViRTUTIBUS

prafen

omnia repreefentata affirmat ; fic nec voluntas

non d

amat.

f qus

eni

./'

Qunzs: n de vatione virtutis tbeologice fit;

Deo adberere fuper omuia ?

rl

p

36. NNota. Adhafio actüs ad objectum alia

eft intenfiva , alia appretiativa. — Zp/erfiva eft;

din

Rn

fi quis vi actüs majore conatu , applicatione &

bonit

fenfü delectationis adhereat uni pre altero: 7Zp-

pretiativa eft , fi a&us fit ralis , ut vi illius quis

le&ioq

N

paratus fit poriüs recedere ab affenfi velamore

"T

alrerius objecti, quàm hujus, cui adherer.

BPer «3 omnie vel intelligi poffünt objecta quae-

fion

tiVOn.

cunque etiam ea, qua impertinenter fe haberit

t a

refpe&tu objecti , de cujus prafferentia agitur;

velea, qua illi congruunt; vel ea; quee illi re-

pein

lm

pugnant. Qusftio autem hic tantüm eft de

adhafione appretiativa & fuper omniaea; que

G

repugnant Deo üt objecto formaliactuum theo-

p

logicorum.

&dho

37. &. Eftde ratione virtutis ''heologicee, ut

adhaereat appretiativé Deo füper omnia repug-

Ü eïg

nantia illi praedicato divino , quod eft objectum

g

'

formale quod actüs theologici. Pro/. Sicut de

Qs

W

ratione cujusliber virtutis eft adherere füo ob-

jecto tanrum, quantum ipfuri meretur ; fic mul-

p

lx

tó magis de ratione virtutis theologicee; utpote

per quam homo perfecté unitur Deo, erit ad-

Clgm

herere Deo; quantum meretur, decet ac opor-

T

tet.

Sed ex terminis videtur notum , quàd

Q

Deus , qui eft fepiis obje£tum materiale; fen-

Q

per autem objectum formale quod ; mereatur

r

pre-

'Turorocicis,

61

€ Volut

praferri omnibus repugnantibus: vel quód

non adhereat Deo, quantum oportet ac decet,

fi quis ei non adheereat prae aliis omnibus, nem-

nhgit

pe in fide authoritati divinae pree omni autho-

ritate alia vel naturali ratione repugnante ; in

edom à

fpe omnipotentie , mifericordiee & fidelitati

nfon d

divine in promiffis prae quacunque fpecie in

ficuined

contrarium ; in charitate divinee bonitati pree

d.

bonitate omni finita incompoffibili curn Dei di-

j lls

lectione.

) vdm

Nec dicas 1. Sepe eliciuntur a&tus theolo-

j at

gici fine actuali advertentia ad motiva con-

j

traria; ergo fuper ea non appretiant fuum mo-

r felit

tivum.

2. Aétus virtutis theologicz ftare po-

Vi agüïi

teft cum peccato veniali oppofito; ergo non

prafert Deum omnibus contrariis. 3. Habens

ve

n d

fidem ac fpem poteft effe peccator habirualis,

& etiam in fenfu compofito illarum virtutum

at E

hm

peccare morrtaliter; fed mortaliter peccans non

adheret Deo füper omnia; ergo.

c. ad 1. D. Couf. Non appretiat formaliter

pgicey

& explicité C. virtualiter &impliciré N. Nem-

j

pe appretiatio ítat in. adhaefione ad Deum, vi

objcällm

cujus quisreddatur promptus ad rejicienda cee-

, Satc

tera omnia pro retinendo Deo fecundüm illud

e fip?

[ ücmül'

predicatum, quod eft obje&tum formale. Ad

hoc veró explicitam fieri comparationem Dei

J p

cum creaturis non eft neceffe.

"d a. D. Conf.

j at

NNon prafert omnibus praviter & fimpliciter

n

contrariis IN. leviter & fecundüm quid rantüm

i qUO

l

contraris T. De hoc enim V. Tr. de Peccat.

77 hn

yeretti

mum. I24. ; ac preterea ex D. 'T'homa notan-

um ;

pfï'

SS

62

Dz ViRTUTIBUS

dum, peccatum veniale non effe contra fed

Vi p

uniti

preter finem ultimum. — 742 3. &. D. M. . Ha-

bens fidem ac fpem poteft peccare morraliter;

etiam in fenfü compofito, peccaro illis virtuti-

bus dire&é oppofito, uti funt infidelitas, de-

h

fperatio ac praefümptio N. non directe illisop-

pofito C. Similiter D. . Non adharet Deo

ääNo

fuper omnia ejus pradicatis, motivum fidei &

Ípei conftituentibus, dire&té oppofita N. non

ttnbus

adharer fuper omnia non oppofita C. Mor-

grie.

talia alia v. g. homicidium aut adulterium licàt à

tDeo

credente ac fperante committantur, aut iis antea

locics

coramiffis quis necdum veniam illius fit con-

i,

fecutus, ideÓque peccator habitualis maneat;

hg

iti f

poteft tamen nihil tam verum credere, quàm

quod Deus revelavit; nihil tam firmiter fpera-

de

re, quàm quod ille promifit. Soli enimchari-

G i

tati contrariantur omnia peccata mortalia; un-

m d

de & hac fimpliciter dicitur ferri in Deum (ü-

Tiritr

per omnia, quia hec adharet Deo füper om-

tt$e

nia in fenfu abfoluto; fides & fpes autem tan-

iif

türà in fenfü accommodo, nempe (üper omnia

Ts (

fibi füóque motivo directé & gravirer oppoti-

t

ta. Neque tamen charitas in fenfü abíoluto, fi-

hd

des aut fpes in fenfü accommodo impeccabilem

EU

hominem reddit; càm omnis virtus theologi-

in D

&rcol

ca poífit amitti per peccarum directé oppofi-

tum, urpote qua homini libertarem relinquit

m

ponendi peccatum oppofitum in fenfü divifo ,

m

quem ipfíe homo facere poreft: fides autem &

bj

Ípes etiam relinquit libertatem peccara alia po-

D

nendi in fenfü compofito; quia non per quod-

t

VIS

$

"Tuforocicis.

63

COntit i

vis peccatum , fed directé rantüm oppofitum

). M.5

amittritur.

ü

WOl

Ils vt

ARTICULUS Il

dius, à

Que €5 quor fint F'irtutes T beologicee ?

Q il

r D

Ota; Queeflio eft de numero Virtutum

m fidsi]

39'N

'Theologicarum, que funt propriee via-

m N at

toribus & communes omnibus.

Lumen enim

C

glorie, quse fuccedit fidei, gaudium ac quies

rim i

in Deo, que fpei fübftituitur , virtutes effe theo-

TEU

logicas preter charitatem, quae nunquam ex-

us f

cidit, Beatis in coelo proprias nemo ambipit.

us

An etiam viatoribus quibusdam, prafertim ex-

N

f qu

imié fanctis, preter ordinariam hujus provi-

ret p

dentie legem dentur alique virtutes theologi-

ximcar

ce à communibus diflincte , incertum eít,

O

nec difputamus. Univerfalis T T. fententia ter-

narium numerum ftatuit.

Jané

Olim tamen Magi-

iper 0f

fter Sententiarum, quia charitatern dixerat effe

jem t

indiftinétam à Spiritu Sancto; nonnifi duas vir-

er Oi

tutes theologicas agnovit: Alii, cüm unam

ropp

duntaxat virtutem theologicam füfficere omni-

jlüto;*

bus aéctibus contenderent, nonnifi unam etiam

ceabid

afferere videri poterant ; cüm Alii & contrario

in numero virtutum theolopicarum augendo

hat

Contra hos ita cum

Ti

exce(fiffe reperianttur.

vl

communi ftaruimus, ut tamen exiftentiam vir-

'

T

j

tutum , articulo fequente probandam , hic in-

terim fupponamus.

ayrem à

4la p

39. Dico. Fides, Spes, & Charitas funt

in-

r

.l:

Virtutes Theologic*æ», inter fe realiter dift

v

's.€:

»9

64.

Dz VinTUTIBUS

€&e: nec iis pauciores aur plures dantur. Affer-

tinqui

Ui

tio videtur erui ex 1.ad Cor. 13. v. 13 IVunc

tendag

autem ananent fides , [bes , cbavitas, tvia bec s anajor

ipliní

autem. borum e[fl. cbavitas.

Nam 1. loquitur

Apoítolus de illis üt permanentibus:; ergonon

üdem; L

20X

TA

de actibus fed virtutibus fidei, fpei &c.

verf. octavo oftendit charitatis preecellentiam

n f

ex eo, quód etiam permaneat in ccelo, cüm fi-

if

des ibi mutanda fit in vifionem ; & fpes in frui-

[7] g

tionem; ficut ergo charitas in celo, vifio item

li. f

Cüm ïp!

& fruitio fünt virtutes theologicee Beatorum;

fic chariras in terra, fides & fpes (unt virtutes

ptt d

i

IT

theolopgice viatorum. 3. Voces hz 'T'ria hec,

ui & majoritas charitatis fatis innuunr . diftin-

100

étionem virtutum inter fe. 4. Denique cüm

fr ii

Apoftolus fienaté numerum ternarium enuntiet,

j

nec plures, niíi tres recenfeat, neque etiam ra-

I

à l

tio adfit dicendi, Apoftolum cum diminutione

fuiffe locutum; nec pauciores nec plures virtu-

4

bois

tes theologicee , quàm illee tres afferendae viden-

tur. Prater effata Pontificum & Conciliqrum

Áibis

Decreta inf. referenda

Prob. m. pars. Fides, fpes, & charitas ha-

M?&gï

bent omnia pradicata , que ad virtutem theolo-

D

gicam requiruntur, üt ex notione illorum habi-

R

ruum & virtutis theologice manifeftum eft; er-

filei

(0)

Prob. 2. pavs.. Charitas Cap. cit. manet in

li f

Patria fine fide: Fides & Spes 1n peccatoribus

tieqi

manent fine charitate: fides tanquam fperanda-

m

vum [übflantia verum eftfundamentum fpei: er-

oubique inter has virtutes realis intercedit di-

itate

in&iq, fundata in feparabilitate ac prior

; !

tan-

r

TukóoroGicis.

6j

ur, Afs

tanquam evidentibus fignis,

Ptob. 3. payi,

VB ]i

t in Deum tanquam finem füpernaturaleiri

ilerimi

tendarnus; tria requiruntur: rmüm eft; ut quis

1. lii

ipfüm fuüpernaturaliter co

gnofcat; quod.fit pef

$: Gl'gOH[-'

fidem; unde & ad Heb

r. C. 1i. V. 6. Oportéi

TO

üccedentéin ad Deum credeve,

adum eft, uteuns

adlena

dem finem efficaciter intendat; quod fit per

xlo, dní

Ípem; juxta illud ad Rom. &. v. 3. /p/7 izrrá

[psif

$05 geinimus , ddoptionem fültorum. Dei ex[pettagi-

N

fes .. [pe enim [alvi fatli fumus. — atium eft; üt

- Destort

cum ipfo per affectum con

*

jungatur ; quod fit

ünt Vi

per charitatem ; tefle i. Joa

D. 4 Vi f65 le"lü—

- Tra t

pet in chavitate, im Deo wmanet, &$ Deus in eó.

ütnt diiþb

Ergo pauciores non fünt; quàm tres;. Sed neé

nique &

funt plüres; riam non poteft üllà a&io theolo-

menunt

gica afferri, quee àd unam e& tribus affipnatis

j etiamt

nequeat referri; actus fiquideim intellectüs cir-

imintit

ca Deum füb ratione veri; refertüt ad fidem:

D

actus volüntatis circa Deum füb ratione nobis

piore

exdit

oni reducitur ád fpem: idem actüscirca Deum

Coroni

füb ratione in fe boni ad chariratein pertinet;

- 40. Oljic. cotit. i. part. . Fides, quà credis

chariàl

tut bomini, & fpes; quà prornifTa lhiumana ex-

fetr L

Ipe&tantur; non refeturitur inter virtutes tà-

orurm

fales; licét re&tee rationi conforme fit; & viris

od

fide dighis credere; & à fidelibus ac potenti-

bus prormiffa fpetare: ergo nec fides quà Deó

j

"

crediturj nec fpes; quà Dei proimiffa exfpe«

2

Dfïdi

&antuür; dicenda funt virtutes theologicse. .

:

5

mj

" [Pa

Ex i. Joàü, 4; Charitas Deus eft; & ex Deoi

:

ergo charitas nor eft virtus fed Spiritus San«

&us; qui & Deus &ex Deo eft, Conf.. juxtà

Pnor

8. Al:ïgä

"s

66

Dr ViRTUTIRUS

S. Aug. pluribus in ]

ocis charitas dicitur Deus;

iij

mur diligere Deum charitate; qu&

eme

nósque dici

Deus eft.

Item L. 15. de Trin. C. 17. Deus

hp

dicitur charitas , non eo fenfü , quo dicitur fpes

fimilis

gut pati

entia noftra, fed quo fenfü aut ficut di-

giirs

citur Spiritus.

Sed Deus identicé eft Spiritus:

r

Ef

ergo fümili modo eít charitas: confequenter

hac non eft virtus.

Qunverf

lonitae

g.ad 1m. Difp. ef. Fides & fpes humana ob

imperfectionem (üi motivi communiüs ron fünt

duntax:

du

virtutes; authoritas enim humana , quà fides

illa unicé nititur, multüm fallibilis eft & obno-

tes (

t&ts d

xia errori, qui malum eft intellectüs : actus

veró fpei humanz preeterea indifferens eft ad

paam,

bonitatem vel malitiam moralem, cüm promif-

qi J)

fa ab homine bona, in quantum ab eo prove-

Origina

Des (

niunt, plerumque rectiüs fpernantur, quam de-

fiderentur; unde honeftas , quz fidei ac fpei hu-

m h

manz interdum ine(fe poteft, non adeft illis

mod)

& fom

ex Ííe, fed folüm ex ordinatione extrinfeca

ad finem alterius honeftatis.

Aliter res ha-

tl

bet in fide & fpe theologica, quarum illa in-

Ti

finitze Dei fapientie ac veracitati; hec bonita-

t

ti ejus ac beneficentiee innititur; unde pericu-

nj

lum abeft, ne intelle&tüs affenuones non fint

k

in ]s

certiffimae, aut voluntatis defideria non opti-

ma ac honeftiffima.

d 2. Y«. D. Couf. Exgo

duj

Pirifu

charitas , quà Deus diligit, effentialiter eft Deus

& notionaliter Spiritus S. , non autem virtus C.

du

if

Charitas, quà nos Deum diligimus , fumpta pro

habitu noneft virtus N. De hac inrelligitur juxtà

RUR

Charitas Dei

,

"Trid. fefT. 6. C. 7. illud ad I?om. $.V.5.

diffuja

«

Turótocters

67

qturDa

diffufa efl in covdibus veftris pey Spivitum SanBum,

Ti

nempe diffufa à Spiritu S. , ficur lux diffufa à

, 1. D

lampade lucem diffundente. ,22 Corf. y. Has &

df

fimiles locutiones occafionem dediffe errori Ma-

u f

giftri Sententiarum , qui hanc phrafin merony-

( Spiri

miücam pro fenfu proprio accepit. Auguftinus

nui

en m more Platonicorum, quorum fectam ante

converfionem fufceperat, dicebat nos effe bonos

hod

bonitate Dei; amare amore Dei &c. , intelligendo

jüsnmnlt

duntaxat, bonitatem, amorem, & ejusmodi pree-

,qui

dicara, quibus fümus formaliter boni, aman-

(t&on

tes &c. , effe participationem quandam boni-

: d

tatis & amoris divini, ieu rem ab illis partici-

us di

patam.

Hinc ad vim. D. Charitas noftra, &

quà Deum amamus, eft formalirer Deus N.

m prot

e) prow

Originaliter, caufaliter & participativé eft ipfe

r,quäm i

Deus C. 74d d. Difp. Inter fpem & patien-

;1 acfpemz

D

tiam ex una, & charitatem ex altera parte ex

modó diétis elucer. . Quia enim Deus propri&

LL

atl

& formaliter non eft fpes vel patientia per iden-

r

tiratem, cum nec fperare poífit nec pati; hine

ii l

nequit in fenfü Auguflini vocari fpes noftra

1 b[)ülïï'r

aut patientia noftra : neque etiam fpes aut pa-

e pefi[ï

tientia, quz eft in nobis, poteft dici Deus cilicet

g

per participationem fpei aut patientie, quse

in Deo & Deus fit.

on (

Econtra Deus dici poteft

7b

charitas noftrra; quia ficut Deus effentialiter eft

, d*

Spiritus, fic effentialiter etiam ac notionaliter

Vi

eft charitas.

Unde D. M. àt fup. Cererüm

gup

charitatis divinge tam actum quàm habitum effe

rj

diflin&tnm à Deo, docet S. Àug. pluribus aliis

!

'

locis, quorum duo hic interim fufficiant Sic

il

j

j

R2

enità

s

68

Dg ViRTUTIBUS

Virtus,

enim L. 3. de do&. Chrift, C. 10.. Charitatent,

quià !

inquit, voco amimi motum ad fruendum Deo pro-

TRoLi

atque proxümo propter. Deum.

prer ipfum ; & fe

boni

Et L.de mor. Ecc

lef. Zrtus illa ( charitas) que

o dl fi in alio

pl

ápfius amimi. zoffrà. ve&tiffma affetli

etim j

efl, facit , ut comjungamur Deo;

/Z' in nOþiS efi ?

piti

ipsa coujungit.

.

eifir

- 41. Oljic.

cont.2d.pavt. Fides; fpes, & clia-

f t

ritas habent unum, fimplex & indivifibile ob-

1

Connat

jectum , nempe Deum ; ergo & una virtus

füunt. Copf. L. Omnes perfectiones divinee con-

Qp

dipig

veniunt füb una ratione Divinitatis; ergo vir-

picte

tutes theologicas habent unicam tantüm ratio-

0mni)

nem formalem , ac confequenrer indiftin&tee

«t

fünt. — Conf. IILSufficit unica virtus theologica;

oj

qua perficiat intelle&tum; ergo & unica; que

&pr

voluntatem: przfertim cüm & unica potentis

nempe voluntas poffit &ttingere Deum ; & üt

f

in fe & üàt nobis bonum.

for

bent

&. D. 4 Habent objectum rea

liter unum',

TWen t

fimplex & indivifibile C. realiter & virtualiter

fl

etiam ac formaliter unum &fimplex N. For-

Tüti

malirer autem diveríà eft ratio; quam attingit

fides, ab ea, quam attírgir fpes a

ut charitas:

(nf.

Ad Corff. 1.

p

idem eft dicendum de poftremis.

D. Con[. Ergo habentunicam tantüm ratiornem

busi

I6 y

formalem genericam C. fpecificam N. — Ratio

quidem motivi divini facir comimune omnibus

u-

lpl

nomen & effe theologici, non autem effe hujus

a&tüs vel habitüs; unde cüm aliud motivum fit

p

W.

authoritas , aliud bonitas vel abfoluta vel relati-

va; etiam alius confequitur aétus & habirus feu

ii

virtus

'Tuzorocticis.

69

Chariti

virtus.

d Conf. II. IN Conf. ex modó dictis;

n a

quia motivum affentiendi habetur unicum;

motivum autem appetendi vel amandi duplex,

yue D

narits)

bonitas nempe Dei refpe&tiva& abfoluta. — 42

prob. Difp. eít ; quia potentia, utpote;ad bona

bf

j ii

etiam [naturalia fe porrigens, latiüs omnino

patet, quàm habitus: ac propterea feparari à

(s d

H

fe ipfa nequit, üt tamen de habitu charitatis ac

dvb

fpei certum eft, Ceterüm de modo agendi

- n n

connaturali atque ex Scripturis & Traditione

diyiet

cognito hic loquimur; unde noílrum non eft

; m

difpicere, num unus habitus abíoluté & fim-

nrüm r

pliciter füfficere poffit pro actibus theologicis

omnibus eliciendis.

inüET.l&f

42. Objic. cout. 31. part. Perfectiones divinee

tieolot

formaliter diflinctee plures fünt, quàm tres: ergo

inic; Q

& plures,imó toterunt virtutes theolopicae, quot

3 pott

fünt perfectiones diving. .

Conf. [. Virtutes

m |

morales, licét pro objecto formali rantüm ha-

beant perfectionem creatam morslem, fünr ta-

jtet n

men tribus plures; ergo, cüm major fit per-

m

fe&dionum divinarum formaliter diftinctarum

(V II

numerus, plures quoque íünt theologice.

m at

Couf. 1. Ad a&tum fidei requifita pia affectio

r hat

7

& judicium credibilitàtis procedunt ab habiti-

bus theologicis: ergo hoc ipfo emergunt plu-

titis

res virtutes theologicee ; preefertim càm duplex

X fit

videatur ftatuenda virtus pro intelle&tu, ficut

e omnibUi

duplex adeft voluntati.

Jf

x. D. .4. Plures funt perfe&tiones divinze ,

gt ;

Vci I^ il

quae etiam totidem fpeciales rationes movendi

intelle&um & voluntatem habeant N. que non

i^

3

habeant

qit

76

Dz VinrurTI5vUsS

türpat

habeant nifi tres jam fzepiüs affignatas C.— 44

Corf. [ Eadem difpariras eft; quia virtutum

Sctipto

cunqie

snoralium mortiva non conveniunt in eadem fpe-

ciali ratione movendi; cüm alia fpecialis hone-

argumej

fuia

ftas reluceat v. g. in conformatione voluntatis

fübdiri cum voluntate füperioris ; quàm in con-

tiplcit

TOi o

fervatione v.g. vel reparatione juris alieni, ex

lv

I

quibus obedientiam à juftitia diftinguimus. Ac-

j

j

ühom.

cedit, quód virtutes per (e infufie, quales fuünt

theologice , habeant fe per modum potentie;

1. Pro|

getine

unde & ad hujus exemplum majorem latitudi-

nem capere poffunt ; cüm acquifitee aut per ac-

d p

leytt.

cidens infufie, quales fünt morales, id mune-

ris non obtineant.

Ad Couf. LE w. N. .4.. Pia

i, (

enim affe&tio immediaté & direcle non refpi-

AA

cit Deum, fed honeftatem credendi Deo reve-

o

hia

lanti: judicium autem credibilitatis naturale effe

oteft, nec perfe&ionem increatam attingit.

fl

dotr

"d Prob. Difp. eít; / quód circa verum intelle-

Ptffinx

&us non poflit per virtutem verfari ni(i affen-

tiendo; affeníüs autem circa füpernaturalia ne-

QUE ve

queat haberi nifi per fidem vel formalem vel

fig,

f

objectivam, quarum poftrema ex d. theologica

non eft. Voluntas veró circa bonum duplici ra-

jua

tione , bonitati fcilicet abfolutae & refpectivae

pudi

Proy

congruente occupatur, ad quarum unam reli-

qua actiones quecunque tanquam partes füb-

Volun

Ium [

jective referri poffünt.

Quanzs: Que i fidei

T

7200 :

paropriä buc pertineutis

Vaj

43. iVota. Minüs varia, minüsque difputatio-

Qity

tii fübjecta eft fpei ac charitatis acceptio; quàm

li

Uiure

THEOLOGICIS.'

7I

AUE

nfürpatio fidei. Praterquam enim, quód apud

à virti

Scriptores profanos fides latiüs fümatur pro qua-

extmf

cunque opinione aut perfüafione, & hinc etiam

cjalis ho

argumentum à Philofophisdicatur orario 2pa ad

volinti

faciendamfidem ; à Scriptoribus etiam facri$ mul-

aming:

tiplicirer ufürpatur. Nam r. fümitur pro dicta-

; dien t

mine conícientiee feu practico derebus agendis

um À

judicio, uti ex T'r. de A&t. hum. patet accipi illud

quis (xm

ad Rom.14. v. 23. Quod goneft ex fide, peccatum e[f.

2. Pro fidelitate, quse eft virtus ad voluntatem

l POECUE'Z*

em r

pertinens, cui preber conftantiam in fervan-

dis promiífis & implendis pa&tis, juxta illud

TE

TL

Y

l

:

]

Levit. 6. v. 2. Qui megavevit proximo [ito depofi-

zum , qued fidei ejus eft creditum &c. Et Eccl.27.

"PT

n0n f&

v. 17. Qui denudat avcana amici fui , fidem perdit.

Do r?

3. Pro fiducia; uti accipitur in Jac r. v.6. Po-

wturdidt

Jüulet autem in fide, nibil befiaus. . Hec porro

fides ex ipfà Calvini aliorámque adverfariorum

m a;ti

n

J

do&trina non ad intelle&um fed ad voluntatem

"um ia

Hl

[idle

pertinet, ac fides promiffionum appellatur; éít-

que vel confidentia firma de promiffis jam ob-

g n

yem &

tentis, vel firma fpes de eis obtinendis: unde

fiducia füpra erroneam credulitatem nixa con-

dieolgt

jungitur cum fpe Job.8. v. 14. Spes bypocritee

*

lpl

PETZ

it , 9 ficut zela avanearum fiducia ejus. — 4-

dpd

P

ro veracitate, qua etiam eft virtus moralis

yam r

voluntatem inclinans , ut , quando aliis loquen-

at

dum eít, verba vel figna externa conformet

interno judicio. Hoc fenfu de Judeis Jerem. 7-

ymz'wmï

t

v. 28. Periüt;inquit,/fides de ore eoram.

contrario Chriftus Apoc. 19. v. 11. J'ocaatur

jpur?

d

[7

Á

lis 69 verax. .$. Pro obje&to credendo; t

0 qülm

4

POCQ

d

Dr VinrUTISUS

Apoc. 2. v. 13.. /Von nepáfli fidem mear.,

Et in

fcit f

Symbolo Athanafii dicitur : . eff fides Catbo-

qcoiden

lica &c.

6. Denique pro affeníu intellectuali

po fü

propter authoritatem aut veracitatem loquen-

facer,

tis five arteftantis, uti. fümitur ad Hebr. ir.

TU

Tim a

V. 3. Fide intelligimus aptata effe [ecula verbo Dei.

Atque hoc fíenfu profanis Scriptoribus etiam

quax

maxime ufitatum eft vocabulum , dum dicunt

lii f

altevi velaltevius di£lis fidem baberi. . Non equi-

fii.

ftstio

dem difputamus , quaenam ex his ufürpatio ma-

gis propria & primaria fit; fed queenam con-

füone

Veniat illi quee ad juftificationem & fàlutem in

l:

Scripturis afferitur neceffaria, & dequa fola hoc

dicit

dim

"Tractatu agitur. Héeterodoxi per fidem hanc

intelligendam-putant fiduciam ; Catholici econ-

fl

tra affenfum intelle&ualem , & ab illa volunta-

tioe

tem perficiente virtute diftinctum.

Nos hic

Tünls

previé ftatuemus veritatem Catholicam, fequen-

tum,

ti difputatione eandem uberiüs propugnaturi.

flin

44. & Fides ad juítificationem & (alutem

fitm

requifita debet effe a(Tenfüs intellectualis, libe-

en

ré elicitus, & veritati revelatze praítitus pro-

Bu

pter authoritatem Dei revelantis.

Prob. Poft-

n

quam Apoftolus in fine C. 1o. ad Hebr. dixif-

PT

fet, juftum ex fide vivere: & pro eadem He-

Xin

breos multa pertuliffe , fic fidem definit aut

tel!z'g

defcribit C. 11. v. 1. Eff Qutem . fides Jperanda-

qun fubflantia. verum , avgumentum non apparen-

Whon

dium. QGreceéi dgi d' 7rigic iC outrov U7rá-

&i

«aciC 7rgayudircov eAeyYoc & [BAerousyoy, — Ubi

€pu

verócacic- fi fumatur pro fubftantia, fignificat

Qu

fundamentum & bafin rerum fperandarum ;

«

ficut

a

'Turorocicers,

73

m h

ficut fübftantia idem dicitur, ae quod fübftat

f Q

accidentibus, eaque füflentat: fi veró fümatur

Intellechi

pro fübfiflentia & exiftlentia, denotat fidem

m loqie

facere, ut illa;, quze' nondum exi(tunt & fpe-

Hebr. i

o

rantur , ob certirudinem fidei quafi fübfiften-

tiam accipiant in intelle&tu & menre fidelium ;

rins

quemadmodum infinuat Apoftolus ibid. v. 27.

lum d

JHác fide Moyfes. imvifibilem tanquam videns [u-

Nosg

nuit.

"EAeyyoc autem idem eft ac demon-

jpiot

firatio & convictio, üt ex Ariítorelis infcri-

ernam de

ptione de fophifticis Elenchis, & S. Aug.

C (tent

L. 13. de Trin. C. 1. aliísque patet; quod ideo

yu f

dicitur de fide divina, quia quz fide divinà cre-

fiem ht

dimus, multó magis certiüsque nobis funt per-

Volic eot

fuafà, quàm qu: fenfü, ratione ac demonítra-

1 volure

tione nobis perfuadentur.

Jam veró ex ter-

No

minis liquet ,. fundamentum fíperandarum re-

Aucu-

n

rum, veletiam fperantium , üt legit S.

N

pugnaüm

ftinus, effe diftinétam à fpe & fiducia;

fü

:

bfiflen-

tiam rerum in intelle£tu , demonítrationem ,

& r

convictionem & perfüafionem ad potentiam

i ]

cognofcitivam ejüsque affenfum fpectare. Er-

j D

£0 fides, de qua hic eft fermo, quaque ad

d di

falutem conducit, ad intelle&tum pertinet ; ma-

du

ximé cüm Apoft. mox v. 3. fubjiciat: Zideim-

zelligimus aptata effe feecula verbo Dei.

lt d

tj

Conf. L Plures fünt textus fidei falutaris

mentionem facientes , qui adeó manifeflé eam

T

T

ff

ad intellectüs actum referunt, ut nonnifi in-

l

eptiffim? de fiducia intelligantur. Sufficiant ali-

) U

fgoht

quot ex epift. ad Rom. , ubi C. 4. v. 20. &2r.

JDeo ,

oarm

f

d

"dbrabam. confortatus-eft ]ïf:le Sdam gloriam

[

plenæ

74

Dzr VinTuUTI5US

pleniffime fciens , quia qu

ecunque promifit , potens

piet,

e[t facere.

Item C. 10 v. 1o.

Covde creditur ad

(tüm :

Et

tum d

juflitiam ; ore autem confeffro fit ad [alutem.

infrà: Ergo fides ex auditu, auditus autem per

tur, o

Corf 1[. Fides manifefté

Per(

verbum Chrifi &c.

in Scriprura fiepius diftinguitur à fiducia feu

bltez

Sic enim, üt f. d., diftinctio

Mandi

fpe roborata.

fidem inter & fpem colligitur ex 1. ad Cor. 13.

fY

INunc autem snanet fides , [pes , chavitas , ?via bac.

&yem]

lilor

Sic dum ad Eph. 3. v. 12. dicitur: /z quo babemus

fiduciam , &$ acce[fum in confidentia per fidem &c.,

Torum

r

fpes aut fiducia afferitur fundari in fide , non

autem effe ipfa fides. Reliqua praedicata defcri-

$

T

"

ptioni adjecta alibi vindicabuntur.

Ex his & nuper dictis colligitur , fidem

iti

habitualem effe virtutem theologicam , quee ele-

n

vat & difponit intelle&tum ad firmiffimum,

Tenf

licét non evidentem , affenfüm veritatibus à

d

Íeren

Deo revelaüs prebendum propter authorita-

tem Dei loquentis; cujus definitionis aut de-

porur

fcriptionis termini finguli partim jam explica-

V

ti fünt, partim in difputationibus fcquentibus

p

'

uberrimé exponentur.

hll; 1

T

ARTICULUS III.

hr

i

n dentur t9 exiflant. Firtutes Tbeologice?

fiy

Ota. Alia e(t queeftio: an dentur Virtu-

t&m,

45- N

tes Theologice ? alia hec: an virtutes

Sed

theolopice parvulis infundantur in Baptifmo ?

UR

Poítrema hec quaftio varias epochas habuit;

Wf

pam 1:0, üt ex Cap. Majores de Baptifimo

l q

p

"i

Turorocieis.

75

lts pit

patet, inter Theologos Saculi decimi tertii

edird

(tam enim Innocentius III. quàm IV., quo-

la. 1

rum alterutri à diverlis illud Capitulum tribui-

Af jt

tur, hocSeculo, ille füb initium, hic (üb medium

moiít

Petri Cathedram obtinebant) utrinque proba-

fixca (

bile erat, virtutes in Baptifmo infundi aut non

, ülindi

infundi.

2dó. In. Concil. Viennenfi füb Cle-

d n 1j

mente V. an. 1311. celebrato acceptara fuit ab

N

eodem Pontifice fententia affirmans zazquam pro«

o lt

balilior €9 di&lis San&lovum ac Dotorum Moder-

fim,

sovum . Zbeologie mags conoua €9 concors ; Ut

fidc, t

refertur in Clem. un. de füm. Trin. & fide Cath.

al ii

$. 3.

3/j0 demum eadem affirmativa in Conc.

Tridentino an 1563. finitoabfoluté afferta fuit ,

r, fit

!

üt in probatione thefeos oftendetur.

E con-

,que

trario Theologorum unanimis fuit femper fen-

[(üïïlmumi

tentia dari virtutes theologicas ; nam quamvis

dimi d

de infufione virtutum in Baptifmo parvulisaf-

gt

