Gf951-2

r

—

:

J

FE

L

e-ypmm.

L:!

g

M

Y7w";

R d

—— :

ceBESUE SÓUC NUligap n

——

|

:

N12«5118662530 021

|

DEUTUE TEU EL

UB Tübingen

ï

La

X L LLÁL

L]

M

1

€

£ c7

—

—

PT

ï'ï

u

- INSITTUTIONES -

THEOLOGICZE

IN QUIBUS.

PRfETER FIDEI DOGMATA

PROPUGNANTUR

U/ESTIONES

SCHOLASTICZE

'UZE AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM,

"TRADITIONUM, CONCILIORUM, .

& H/ERESUM CONFUTATION EM

CONDUCUNT.

Ap UsuMx

THEOLOGI]E CANDIDATORUM

ACCOMMODATJE

OPERA AC STUDIO

P.HENRICIKILBER S.].

Ss. Theol. Do&oris , ejusdémque

in Univerfitate Wirceburgenfi Profefloris

Publici & Ordinarii.

TRACGCTATUS

VIRTUTIBUS THEOLOGICIS

Cum Permzjþt $ uperzarum

Wxxcnsuxci,

Impenfi: LOCHNERI & MAYERI, Bibliopol. Norimh

"Typis Jo. Jac. Cln iftoph. Kleyer, Univ. T yp. 1751;

M

— ——

um

—

- zi

-

[ d

—— C

«

l—

—

w — —

—

—

—— MÓ

É

E

D

6

H

E.

d-

P2

)

INDEX TRACTATUS

VIRTUTIBUS THEOLOGICIS

DISPUTATIO 1.

De Virttibur "Theologicir in geuere, Pag. 3

CAPUT I

De Eute , Actu &* Habitu fupernaturali. — $

Anr. I. Qyzd Jit Ens füpernatuvale ?

Quzn.:

zuvalis ?

An polfitilis - f julg/ïanm fuperza-

1

Axr. IL 725€9 unde aBus falutaves fint entita-

2I

zivà fupernatuvales ?

UER. : 747 a&dus etiam umiver[aliter €9 nece[-

favió defumamt [uam [upernaturalitatem ab

oljetfo ?

2

Anr. III. Qyzd &* gotuplex f z babitus [uper-

natuvalts ?

40

UJER, $

n facilitas , feu babitus dans facile

polfe , velius pof frequentatos a&tus fuper-

natuvales virtutum /hþernatumlmm, ff -

Juperuaturalis , vel mztumlzf

48

CAPUT II

De Virtutibur fupematumlzäm Ibeologi-

£icis,.

49

Anr. I. Quid fit Firtus zbeologica ?

59

U.eR.: n de vatione F'irtutis tbeolopice fi f ?

Deo adberere fuper omnia ?

ARr. II. Quetg quot fint virtutes tl)eologzcæ ? 63

Quan.: Qæ fit fide? proprià buc. pevtinentis

notío 2

79

X2

ART.

g^

r

^ Anr. IlI. Z äen?ur Dd exijia)zt Firtutes tbeo-

Q

. logice ?

74

lUJER. F.

n I/'z'vtu(z:es theologice infundautur

? fimul in quflificatione ?

87

2. dn €9. pev quid augeautur. Firtutes

&beologice ?

92

3. In quibustam [ubje&is nom maneant

Firtutes tbeologice *

96

. DISPUTATIO Il.

Fidei.

IOI

De Oäjeä'fa

OMGAPUT T

li

De objetto materiali fidei in. genere.

IOI

hi

Anr. l Quodaam in geueve fit obye&um mate-

viale fidei 2

IÓE

Q

II 727 veritas formaliter implicità veve-

II

!

Jata fit obje&um materiale fidei ?

Ill. 74z veritas virtualitev folinn $7 me-

q

díatà vevelata [it obje&um matevialefidei ? 139

1

CAPUT IL.

De objecto materiali fidei in [pecie.

157

ART. I. 722 objefum materiale fidei convenien-

l

zev tradatur i5 fymbolis fidei ?

158

Quaz. 1. 727 /Apofloli condideviut Symbolum,

quod dicitur /Apoftolicum ?

I6X

q

:a. "n $. ZHtbanafíus "Autov. fit [ymboli

« quod incipit:Quicunque vult falvus effe ? 177

Anr. lL 22 ovticuli fider Catbolice fint evi-

: denter ciedibiles ?

196

Qun. 71n. avticuli fidei Catbolice fimt. etiam

l

evidenter veri 2

-

125

Anr. IlI. 22 vtieuli

deuter credendi ?

fidei Catlyolz'aï fat evi

AIK

QuzR.

Ed

(luzs.a. "u avticuli fidei fucceffu temporis cve--

veriut

225

Anr. IV. Qgi/zam articuli fiut. meceffavió Erg'-

"

V

dendi uece[fitate 1nedii ?

;

2

)uzR. 1. 740 etiam avticuli de Chriffo Q9 SS

..

92

TYinitate uece[[avio uec

plicità credendi ?

eyz'tqte»mea'z'i þ'ïzt ex-

2

96

e

|—. 2. Quenam nec

offavió credenda fgt. f*äx'

ceffitate pvacepti ?.

273

01

CAPUT Ill.

De objecto formali fidei.

15

ol

An.I/Z7/ides divina babeat objetlum formale? 277

0T

Quun. 72n fides

pev fe debeat fundari in' Ta?zjo-

ne bumana 9

290

Anr. 1L 77 £2 qualis "Zutovitas

f& abjethum

M

fovmale fidei

..299

Quis. 1. Per quenam predicata fovinaliter

?

coulituatur autovitas Dei in lequendo? 314

2. n JAutovitas Dei in. Sapientia t

Fevacitate confiflens [ufficiat pro quacunque

!

Ij

locutione divina £9' fide tbeologica ?

326

Aaxr. IL 722 £2 qualis Lecutio pretev 2uto-

1)8

vitatem Dei [it objeum formale fidc-? — 340

ib

UXR. 74 revelatio privata pertiueat ad ob-

je&um formale fidei ?

360

Anr. IV. 745 &s' quomodo "dutovitas &g Eo-

TT

cutio attingatur ab attu. fidei ?

37*

Quun. 74 , dutovitas €$ locutio divina etiam

f

credatur in aGlu fidei de myflevio vevelato ? 38X

)

Axr. V. Za quid ultimó vefolvatur a&us fidei ? 391

VR. Quidgam Ecclefie autovitati in ve[olu-

..992

j

ff'one Jï.afei [it concedeuduim ?

f

Dlsg-

m

sE

DISPUTATIO III,

Dv du Pda;

406

CAPUT L

be actibus fidem precedemibus.

400

Anr. L Que £? quales coguitioues pravià ad

É

, fidei a&lum vequirantur :

401

Quan.: Oualis debeat e[fe cevtitudo 3udiciorum

a&wumn fidei antecedeutium 2

409

Anr. IL 742 previ? ad a&um fidei vequiratur

affe£tio ?

426

AA pa

UJER.

"n a&us fidem precedentes fint. enti-

436

zative fupernatuvales

CAPUT II

4

De Natura attür fidei.

446

Anr. I. 74n aus fide

t verus ?

;'[upem(ztumlis nece[favió

8

lL. 742 a&5 fidei [upevnatuvalis fit cevtus? 480

Quan. 1. p quopam flet exce[fus cevtitudiuis

-« fídei quoad infallibilitatem [upra. alias co-

: guiti

ones naturales certas ?

493

: Iu quonatn [fet exceffas cevtitudinis

l

fidei quoad indubitabilitatem [upva. alias co-

l

d«

nitiones gatuvales cevtas ?

$04

Anr. III. 7427 62 quotodo a&tus fidei fuperna-

zuvalis fjt ob[cuvus ?

518

Quun. 1740 ebfcuvitas a

&ás fidei compatik-

zuy. evidentiam pevfe&am in atteflante? 528

l

2. /dn obícuvitas atlus fidei compatia-

i

|otuy evideatiam vei atteflata ?

$43

CA-

n

'»CAPUT THI.

De quibusdam Affettiouibus actír fidei, $49 —

)

Anr. L. Qualis fides neceffavia

ff neceffrate

. medi ad juflificationem e3 falutem? ——

54

I1. Qyomodo

ju

7772 20

þpgonatur fides fn]ïdelfn

6

Quzn.:

"

Vuln «

?Qyi: Jenfus [it Cenfm-grum tbeologica-

582

3

DISPUTATIO IV.

o

De .Sþe.

596

)f

CAPUT'I;

De Naiura cé Objecfo Spei.

586

Anr. L. Qu

enam ( n;z;um & notio fpei tbeo-

(

ogicce ?

$87

IL. Quodzam

fit obje&tum materiale [pei

nj

£heologice ?

:

90

m

Ill Quodgam fit objeum form

al. fpgz's

£beologicee ?

94

9

CAPUT II.

À

De Proprietatibus & Affctionibur Spei. 620 |

9

Anr. L 7u e&us [pei tbeologice [fit. fJummà .

certus ?

621

1

Qui. 74 [pes leatitudinis po[fet componi cum

2

certitudine future damnationis ?

"

Anr. lL. 227 acus fpei tbeologicee fit boneftus

€2 licitus?

-

647

Quan. 745 ftimor

[ervilis fi&. boneffus " li

p

eir ?

650

DIS-

Al

3

Anr. V.. 42 detur in. Dac vita pevfetdionis

(

flatus, m quo a&us [pei tbeolopicee non [it

678

siece[Javius ,. auz locum 7207? babeat -

DISPUTATIO V.

/

De Chavitate.

691

DAPIHCGES

De Natura e Oljecto Charitatir. -

691

Anr. L Quemam fit motio €9 zatuva cbari-

tatis tbeologice :

692

L. Quodgam fit obje&hum materiale 'Cba-

v

699

J

vitatis tbeologice :

IIL. Quodgam fit obye&um formale Coa-

j

"

vitatis thealzogiug.

704

CAPUT IL.

De Neceffitate. Charitatis.

716

Anr.l. Z omnis a&hus busnamus , te pecca-

um fit , debeat e[fé ex chavitate elicitus * 716

:

IL 24n omnis a£tus bumanus , ne fit ma-

lus , debeat [altem eff à 1cba,ïz'tate àmpera-

j

u

$us ?

736

lii

H .2 a&us bumauus, ut fit merito-

vius, debeat. effe vel elicitus vel, imperatus

Va

à Glaritate?. —

72!

Ti

fci

k

:

ll

TRA-

Ti

p

WE

i

21

i

j uv

X

i

m

j

J

X,,I (

i

E

NI

z

at

(d

ss

")

)j

$

z

)

r

,,,

N

S

»KX

:

N

|

j

:

:ä."

m

)

i

y

L

u

—2

E x

N L

A

VA

»

ü

M

7)

—

|

(

J NN

N

19I

//

V

K

CJ .l

j

2 NT

m

'i

2/ D M

t

u

k*ä J

VA AMP

QU

j

ïögz

CTRACTATUS

»

THEOLOGICO-DOGMATICUS

.7 9j

VIR TUTIBUS

THEOLOGICIS

116

?

1.16

'On pauca de Virtutibus D. "'homas

N

jam differuerat füb medium 1mz

2dz; ubi cum de AGtibus humanis

ac Paffionibus tratá(Tet , do&rinam de ha-

ni

bitibus virtutibüsque fubjunxit, Quoniam

veró veri nominis virtütes & gratiam divi-

nam comitantur, & cum ea radicem con-

7

ficiunt, unde merita praftantitfima & fü-

pernaturale przmium inferentia propullus

aüt; vix Angelicus Do&or 1mam illam

2dz partem poftremà de gratie dono ac

À

merito pertractatione abfolverat,mox adam

A

adae

2

4

Dr VinTUTI5US

2dz unicé & ampliffimé in commentatio-

Y

nem do&rinz de virtutibus intendit , in-

t

ter quas ''heologicis, üt ez dignitate pre-

cellunt , fic primum etiam locum tribuit.

Eandem rationem fequimur , & veftigia

remimus eadem , dum poít 'T'ra&atum

de Gratia & Merito materiam de Virtuti-

ää

bus 'Theologicis more recepto commenta-

riisilluftrandam fufcipimus. In hacautem

commentatione ut quzdam inter partes

proportio locum habeat , neque diícendi

facilitas à diverfitate materiarum nimiüm

ditra&a impediatur, confultum exiftima-

vimus , ea, quz ad internam quafi Fidei

li

ceconomiam pertinent , fecernere ab illis;

quz exteriüis illam vel diri

unt vel firmant,

vel quàcunque utilitate afüciunt.

Quare

Inftitutiones noftrz "heologicz de hocar-

|

LE

gumento "T'ra&tatus duos comple&tentur;

l

quorum prior de Virtutibus T'heologicis in

hr

genere ac fpecie Scholafticas cum Dogma-

EU

ticis quzftiones celebriores proponet: po-

]u

fterior autem Regulas Fidei ac "T'heologiz

TU

Principia tradet firmabítque.

Primi porro T'ra&tatüs, quem hic aggre-

1710

dimur, divifio paucis abfolvitur.

quidem przmirtentur nonnulla , ex qui-

bus Virtutum "T'heologicarum natura uni-

VeCT-

T usotocicis,

4

i«

verfim cognofcatur: 249 de obje&to Fidei

E

p

tum materiali tum formali agetur: 3770 de

ib

ipfo Fidei a&u & habitu trattabitur: 470

de Spe differetur ita, ut etiam de'T'imore

fipi

aturm

quzdam addere liceat: 510 denique de

t

(

Charitate magis neceffaria & proficua ex-

plicabuntur.

o

juterm

DISPUTATIO -I.'

at

cendi

De Virtutibus Theologicis

miuft

in genere.

t

Fide

CANPUT L

M

l

De Eute , Actu, e» Habitu fupernaturali.

C

l

Uamvis, que in Tractatu de Gratia hinc

Qu

Q

inde hac de materia fparfimus, fufficere

hoct*

forían pluribus poterant; tamen &ufur-

entlfy

pata aliis con'uerudo & neceffitas videntur po-

jcs

ftulare , ut pauca quzdam de Ente, Actu &

Habitu füpernauali per diftin&tas quaeftiones

n

anté proferamus, quàm de virtutibus 'Theolo-

pO

Jog?

gicis , hoc eft, nobilitfimis habiruum fuüperna-

turalium fpeciebus pronuntiemus.

g

ARTICULUS I

m

Quid f ens [upermatuvale ?

QU

O1a I, Supernaturale vi nominis excellen-

y Ufli

tiam füpra naturam denorat: Natura

v

I.N

W 2

autem

4

Dr VinTUTIBUS

autem hic neque rem quamcunque etiam crea-

tioi

?h

tam , fed fübftantiam omnem limitatam , crea-

tam nempe & creabilem fignificat. "Tripliciter

d

D

à nonnullis füpernaturale dividitur ; 17:»0in (ü-

pernarurale fimpliciter tale; quod non unam

ln

ul

I

aut alteram fed univerfam naturam naruratam;

feu fübítantias limitatas omnes excedit: & in

D

füpernaturale fecundüm quid, quod unam dun-

J

IK

taxat velalteram naturam füpergreditur; &hinc

nomen fupernaturalitatis propri& non meretur.

WK

l

Q

2dó fuüpernaturale fimpliciter tale dividitur in

abfoluté ac effentialiter fupernaturale ; quod

tit

hi

convenit foli Deo, cujus excellentia & dignitas

omnem naturam excedens illi effentialis «f* ac

Ddf

imparticipató convenit; unde Autor L. de div.

füft

nom. C. 1. &». alibíque fzepiüs Deum ac Deita-

(

tem füperfübftantialem appellat: & in fuperna-

e

Ti

turale participató atque hinc accidentaliter tale;

cujus excellentia fupra naturam creaturz con-

Vi

ruit.

34j0 Poftremum hoc aliud eft füperna-

Que

turale quoad fübflantiam, cujus enritas feu ef-

ü,

fentia excedit naruram ; uri funt gratia fanctifi-

Qu

cans , lumen glorie ; uni

9]

poftatica: aliud

ftr

r&lä]

füpernaturale quoad modur

» cujus entitas na-

Tüm

turam non füperat; transgreditur tamen mo-

h

dus, quo ralis entitas producitur vel acquiri-

lie

zur; qualia fünt reftitutio visüs aut recuperatio

t

fanitatis inftanranea &c.

Nos tamen hic non-

"

nifi de fupernaturalitare fimpliciter tali & quoad

logl

fubftanriam agemus

M

2. iNota 1J.. Qui diverfas Autorum de fü-

V

pernaturalitate Entis opiniones aliquà falrem ra-

tione

'Tuzorocicris.

d

tione conciliare contendunt, eandem dupliciter,

(

Philofophicé ícilicet & "Pheologicé, fpectan-

It

dam proponunt, aliis ad excellentiam , aliis ad

If

fi

naturam attendentibus. — Quatenus enim excel-

10arm

lentia comparatur ad naturam ; & ens füpra

[affl,

naturam excellir , dicirur füpernaturale Philo-

&n

fophicé; cum hic conceptus fit fecundarius &

qdun.

Philophis duntaxat cognitus: quatenus veró ex-

x

celientia illa abfoluté fpe&tatur , & ens in ordi-

(

ne quodam füpremo divinzeque naturz propio-

üt

li

ri conftituitur , dicitur '"T'heologicé füpernatu-

qui

rale; quiahic conceptus primarius eft & à Theo-

OILAS

n

logis obfervatus.

Si veró füpernaturalitas ex

a«

nature tantüm confideratione deducatur , na-

W.

: df

turam oportet diftinguere.

Alia enim confi-

J

deratur , prout pracisó complectitur omnes

m

cauías creatas, juxta & per generalem ac ordina-

G]

rium Dei üt autoris nature concuríum operati-

TU

vas ad felicitatem praecis& naturalem hominis ;

n

quem ficut Philofophia naturalis tractat in Ethi-

xue-

ca, fic ens Philofophicé füpernaturale dicitur;

ifr-

quod naturz fic defcriptee virestranfcendit: ali-

jl

ter natura concipitur pro aggregato fübftantie-

sfit-

rum creatarum & creabilium , quarum entitas

mo-

non eft per fe connexa cum Deo üt autore pra-

4um

tie ac glorie ; quidquid ergo per fe & ab in-

TatiO.

trinfeco ad autorem glorie pertinet , extra ac

10

füpraillam naturam eft, ac füupernaturale Theo-

d

logicé tale vocatur, eó quód T'heolopi preecipu&

fpectent Deum ür pratize glorieque autorem ;

fü-

& quidquid ad Dei vifionem intuitivam con-

o

us

ÁA3

one

6

Dr VinruTIsUS

ducit.

Utriusque confiderationis rationem;

quantum utile erit; habebimus.

fi

3. Dico J. Ens (ü

pernaturale Philofophic&

CQf

Ípectatum eft, quod excedit omnes vires füb-

tio

antie limiratee cujuscunque , atque hinc fim-

Tij

pliciter indebitum eft nature, — Explicatur. Vi-

I

res fubflantiarum vel (unt active vel cognofci-

tive vel exigitive ; de receptivis feu paffivis

p

ehim hic non loquimur , cum ex Philofophia

li

K

füpponamus dari non poffe porentiam obedien-

T

tialem paflivam.

Has omnes excedere debet

E

ens, quod füpernaturale dicitur; rmó quidem

üy

&itvd$ , quatenus nulla fübftantia limitata viri-

(]Mx

us propriis & cum folo concur(íü Dei generali

&l

poteft producere ens füpernaturale: 2dó Cogno-

fhn

Jcitivas , quatenus inptelle&tus limitatus viribus

pui

propriis ens füpernaturale non poteft quiddira-

P

tivé, certó & infallibiliter cognofcere ; quando-

(

quidem cognofcibilitas rei quiddirativa eft pro-

portionara illius entitati , atque hinc ficut enti-

tit

tas fic etiam cognofcibilitas naturam füperar.

qi

3tió Exjgitivastum phyficé tum moraliter ; qua-

W

tenus nulla fübflantia limirara poreft exigere

b

quid füpernaturale tanquam effentiale vel pro-

Tif

prium aut perfectivum naturale fibi debirum:

hs

neque ullum naturale meritum aut difpofitio

k

proporüonem aut exigentiam habet ad pra-

L/

mium fupernaturale.

Inde veró conftat, ens,

quod eft füpernatura'e, natnre nec deberi üt

à

eifcctum,

nec üt objectum cognofcibile , nec

üt parrem

Q

eflentialem accidentalem , nec üt con-

i

Ti

texum quid aut praemium.

i

Prok.

od

'TuEOoroGicis.

P

Prob. Quia dari debet conceptus conve-

niens omni & foli fupernaturali ad naturam

hi

[üb.

comparato; non autem reperitur convenien-

tior, & convenit tamen relata defcriptio inpri-

fim.

mis omni; üt ex enumerarione entium füper-

Vi

naturalium colligere datur: demum etiam foli ,

o[ci-

cum animz rationali & Angelo , qui preecipu&

I

opponipoffent, non congruat. Anima enim

hia

rationalis productio dependet à corpore orga-

d-

nizato , tanquam à difpofitione pofitiva & com-

det

parte per fe naturaliter difpofita & requifita ad

idem

Operationes animze naturales: Angeli verà pro-

vifi

du&io quamvis forté nec ab alio ente naturali

Yal

aut aggregato entium , nec ab ipfà angeli füb-

m

ftantia exigatur: confervatio tamen ab Angelo

1008

primüm exiftente jure quodam exigitur ; at

que

(itte

adeó intra exigentiam natur& continetur. .Ac-

Qi«

cedit, quód Ángelus fit fübftantia: feu natura

j

& hinc partim ex ipfo conceptu füpernaturali-

ell-

tatis excluditur ab ente fupernaturali: partim

erat.

uia fübftantia füpernaturalis limitara implicat ;

àt inf. dicetur. Cozf. Ex Scriptura, Conciliis &

qua-

gBFC

Patribus; quorum authoritate ficut potiffimàüm

niti debemus , ubi fermo eft de fupernaturali-

Jro-

jm*

bus; fic cum illi loquuntur de donis, que fü-

firio

abfoluté enuntiant, ea

pernaturalia effe liquet ;

pfæ'

viribus naturee effe indebita,

V.'Tr. de Gratia.

icé fpe-

[lfy

4. JDico II. Supernaturale 'Theolo

j t

&atum eft ens. nature fimpliciter indebitum,

t

quod ex intrinfeca füa perfectione pertinet ad

x.

ofl

unionem cum Deo quidditativé fümpto.

e€us ac-

plicatur Deus quidditative fumptus elt D

i.

4

ceptus

8

Dzr VJRTUT!BUS

ceptus prout in fe eft, adeóque üàt autor natu-

4 &

ve & glorie : unio cum illo poffibilis vel eft

tl

phyfica ac fübftantialis & dicitur unio hypofta-

tica; vel inrentionalis & accidentaria & vocatur

1

d

beatitudo feu vira eterna per vifionem (cilicet

intuitivam , amorem & gaudium beatificum.

0j

h

Poteft autem aliquid ad hane unionem pertine-

ve vel formaliter ac identicé, uti fünt ip(à unio

p

u

hypoftatica & fruitio beatifica: vel tanquam

principium immediatum, uti eft lumen plorice:

vel tanquam principia mediata, uti fünt Sacra-

menta, habitus infufi, gratia, actus falutares:

veltanquam effectus, uti (ünt dotes gloriofae &c.

[

Cum ergo Deus naturam omnem limitatam ex-

D

cedat, & üt auror glorize & üt in fe fpectatus ;

confequens etiam eít, ut, quod ex perfectione

;,

fua intrinfeca ad eum pertinet ac refertur , fü-

j

peret n^turam, ex ejus ftatu fit-elevatum, at-

que divine nature propius fiat ; feu üt Auto-

]

res facri loquuntur, communicet.

l

Prob. "Theologice füpernaturalia fünt, quee

ü

in facris Litteris per antonomafiam dicuntur

i

dona Dei ad Rom. . v. 15. aut. PromifJa maxima

1

€9 pretiofa donata , ut per bec. efficiamur divine

conjovtes uature 2. Pet. 1. v.4. Item quae in Con-

ciliis ftatuunrur talia , /fze guibus Domum aliquid ,

quod ad falutem pertinet vitee eterue, cogizavi t ex-

pedit , aut eligi nequit , àt loquitur Can. 7. Conc.

El

Arauficanum ; vel fzze.quibus uemo vitam eter-

qam proimnereri. potef? ,. nec quis credere , fpera-

v£, diligere aut pauiteve potef ,. fcut opovtet , ut &

Trid,

jzgäzfcazz'ozaix gkfzfz'a cozzfem;ur ; üt definit

Setl.

'Turorocicis.

9

Ut

Seff. 6. Can. 2. & 3. Atqui hzec omnia conve-

ld

oft

niant tantümillis, quze, preeterquam quod ex-

cedant nature vires & nature (int fimpliciter

at

Ut

indebita, ex perfeCtione intrinfeca referuntur

l

It

ad unionem cum Deo quidditarive fümpto. Er-

CUT

il

go. Conf. Damnate fünt à pluribus Pontifici-

bus propofitiones Baji, inter quas fuerunt ha

1

Nl

2r. Humane nature [ublimatio $$ exaltatio in

confovtium. divine nature , debita fuit dutepvitatà

Of

prime conditionis , €9 proinde natuvalis dicenda e,

«Tt

€9 nton fup

erpaturalis. Et 23.. 4bfuvda eff corum

Is

Jententia . qui dieunt bominem ab initio dono quo-

(

daimn fupernaturali eg grazuo [upra conditionem

p

patura fuifjé exaltatum , ut fide , [pe , Chavitate

l ;

Deum füpermatuvaliter colevet. — Ac 24.. 4 vaniis

["

&f otiofis bominibus [ecundüm infipientiam Philofo-

fi-

phorum excogitata ejt [etentia , bominem ab initio

d

Ej

fic conflitutum ,. ut per doua mature fuperaddita

-

fuerit. largitate conditovis fablimatus e$ in Dei ft-

j adoptatus.

Ergo cum ab iisdem Ponrifi-

ye

cibus contradictoriz propofitiones abfolutee fing

j

definitze ; unà definitum aut falrem ranquam ve-

[

rum füppofitum fuit, fupernaturale fcilicet

J

"Theologicé acceprum effe ens naturze fimplici-

Qn.

ter indebitum , & füper ftarum naruree eleva-

il

tum, quod, quia exaltat in confortium naturae

g

divinee & in filium Dei adoptat, ex perfectione

M

fua refertur ad unionem cum Deo quid

!

l

l.

accepto.

"

di;ativä

J

$- Objic. cont. vmum. . Si füpernaturale con-

u

ftituatur in.eo, : quod: eft naturee indebirum,

j

plura paturalia debenr admitti tanquam füper-

[

natu-

À5

lo

Df VIRTUTIBUS

i

naturalia; nam r. Odium Dei non eft debitum

nature : neque 2. bona indoles, acutum inge-

g

K

nium , divitiee &c. debentur alicui fübftantiee

creatz : imó 3. nihil eft inhoc univerfo , quod

üt

V

fit nature debirum ; càm omnia fint dona Dei

d

&liberaliter acgratioséà Deo produ&a. Cof. 7.

d

Deus üàt autor nature poteft homini conferre

&|

auxilia per fe naturalia ; fed pratuitó, & quin

b

(ünt nature debita. Item auxilia gratiee quoad

EU

modum füpernaturalia , quae juxta probabilem

&

dantur ad gravem rentationem füperandam vel

Tüf

opus heroicum exercendum, fünt entitativé na-

turalia & nature tamen indebita ; ergo.

Conf.

?Uf

T

1. Habitus aut fpecies rememorativee ex acti-

bus füpernaturalibus relictee fecundüm commu-

i

o

niorem fünt naturales ; & tamen tum exigunt

pradiétos füpernaturales actus ; quia omnissf-

t

M

fectus fuam cauíam exigit: tum non exiguntur

ab ulla fübfítantia creata. Ergo nec füpernatu-

d

li

rale eft , quod excedit exigentiam nature : nec

naturale ex oppofito eft, quod exigitur à natu-

Ü

Qu

ra. Conf. IlI. Omne accidens dicit ordinem

naturalem ad aliquod fubjectum ; ergo fi fuü-

(

ernaturale excedit omnes etiam vires exigiti-

vas fübftantiee creabilis : non dabitur accidens

fimplicirer füpernaturale.

p

EK. D. feq. Si füpernaturale ftatuatur in eo;

k

Ye

quod eft nature indebitum propter exceffüm

füpra vires nature, plura &c. N.

Si in inde-

&

bito alio quocunque ftatuatur C.. unde defcen-

i

dendo ad finpulas fequelas, 22 1.$. D. Odium

bt

i C.

Dei non eft debitum natura debito moral

W

-

ebi-

T usorocicis.

IIL

N]

debito phyfico fu/d. debito neceffarize exigen-

a

tie C.. pofitivee capacitatis & preecontinentiee N.

liita

nempe odium Dei non fuperat vires activas na-

d

turg&. 4d2.59. D Bonaindoles &c. nuili in

individuo & determinaté debentur C. nulli in-

a

ij

determinaté ac velut vage N.

Quilibet de f&

i

eft membrum ordinabile ad rempub. humanam,

ac proin à Deo naturea autore ejüsque provi-

quim

EM

dentia exigit magiflratus inftructos ejusmodi

jlem

dotibus ad vitam civilem dirigendam. —Preeter-

d

ea cuivis determinaté debetur exiftentia caufa-

fl

rum caleftium & füblunarium cum diverfis ea-

nf

rum motibus, ex quibus neceffarió emergunt

D

inzquales corporum difpofitiones in aliis & aliis

j

individuis , acconfequenter diverfe indoles,

ingenia, vires &c.; quare fiea homini obveni-

"ii

B

:

ant przeciseé ex fic conflitura à Deo ferie & con-

curíu caufarum naturalium, non eft beneficium

Qu

Iu

diftiné&tum à beneficio creationis & conferva-

tionis.

Jee

"d 3. & D. Nihil eft in univerío,

iU.

quod fit natutze debitum fine facta füppofitione

(sl

exiftentize hujus univerfi C. datà hác hypothefi

|ft-

N. Nam que in hoc cafü debentur fübftantiis

creatis ; naturalia fünt.

Jl«

&

"4d Conf. . &. D. . Poteft Deus ea conferre

gratuitó, & quin fint naturetam exiftenti quàm

poflibili debita N. quin fint debitaquidem huic

[

fur

vel illi exiftenti, debita tamen effe potfint alteri

exiftenti aut poffibili C. Nifi enim auxilium fit

t

od

füpernaturale quead fübftantiam , femper ha-

betur de facto aut faltem- poffibilis e

crea-

jrn

Cu

tura tam imperfecta vel perfecta, cui illud con-

natu-

li«

-U m

D VI.RTUTIBUS'

naturaliter debeatur.

Eadem Refponfio eftde

q

auxilio quoad modum füpernaturali, quod li.

&

fi

cet fecundüm modum feu gradum intenfiouis

nullicreature debeatur, exiftenti tamen alteri

ii

l

aut poflibili deberi poteft quoad perfectionem

l

eflentialem & entitativam ,

fecundüm quam

p!

anénon excedit virescoenofcitivas natura. /247

[o]

Corf. 1. W« ad ximum memb. N. prob. D. Om-

nis effectus exipit füam caufam exigentià nega-

LU

tivà feu non repuenantie C. pofitiva feu necef-

farie connexionis fujd. fieffe&tus eft in eodem

EU

ordine cum caufa C. fi eft ordinis inferioris N.

Ti

Habitus naturales acquifiti per fe folüm exigunt

qi

actus naturales pro fua caufa, licét peraccidens

y

poflint etiam produci per actus entitativé füper-

l:

naturales ; ubi preterea obfervandum eft de-

/4'2

l)

pendentiam effeétüs à cauía quà talem effe de-

pendentiam pure indigentie , adeóque non

f&

exigere, ut effe&tus cum füa caufà fit ejusdem

li

ti)

ordinis in perfectione, 42d 2dum memb. . IV.

Ex füppofito enim , quod homo elicuerit illos

l

hi

actus, debetur ipfi nature humanze jus & facultas

reminifcendi eorum; unde fpecies rememorati-

Q

va , inquibus probabiliter habitus acquifiti con-

li

* fiftunt, exiguntur à fübftantia actus füpernatura-

p

les eliciente. — 744 Conf. I47. 9. IN. conf.. Probas

enim , quod omne accidens exipat inharere

f

alicui fübftantiee tranquam fübjecto capaci: non

T

autem, de quo tamen queritur, quód nullum fit

q

accidens, quod nonexigatur à fübftantia limitara;

u

quia fupernaturale eft, quod eft fapra fübftantiae

li

emnis ; non autem accidentis , exigentiam. - Ita-

que

'Tuzorocicis,

,13

d

que potiüis adverte, quód quia omne accidens

"

ex natura fua ordinatur ad perfectionem aliquam

fious

fübítantize tanquam fübjecto capaci tribuendam,

aer

illud fit connaturale ;! quod eft natum tribuere

onam

perfectionem ,. quz debita eft (übítantize & ab

qum

hac exigitur : füpernaturale autem fit, quatri-

; Ál

buit perfectionem , quze fübftantiee non debe-

0

tüur ; nec ab ea exigitur aut exigi poteft.

T

6. Objic. cont. 2dum, Poflunt dari entiaquo-

ul

ad fübftantiam naturalia , quze tamen pertineant

adem

ad Deum quidditativé acceptum : & à contra-

[N.

rio dari entia quoad fübflantiam füpernaturalia,

iput

qua& non pertineant ad Deum quidditativé füm-

008

ptum. Ergo defcriprio entis Theologicé fü-

D

pernaturalis non eft legitima.

Prob. m. pavs

|e

nt.

1. 5i videns Deum ex parte voluntatis

T

non haberetcomprincipium füpernaturale , póf-

non

fet haberi amor Dei quidditarivé accepti, qui

yim

tamen intrinfecé & quoad fübftantiam foret na-

turalis.

7)

2. Habitus exactibus füpernaturalibus

l0s

reliéti permitcuntur naturales, & tamen active

ylti

habilitanr. potentiam ad a&tus füperpaturales ;

Yi«

atque hinc per modum principii mediati perti-

qon.

nent ad Deum quidditativéacceptum. ProJ. 24.

(ilkd

pars. 1. Accidentia fine (übje&oexiftentia, frigus

0i

à calore produétum , reíufcitatio mortuorum

n

fünt, aut , fi fierent, forent accidentia füper-

nn

natulia ; quin tamen pertineant aut pertinere

] ft

ex narura fua debeant ad Deum. . 2. Poreft De.

us efficere accidentia fupernaturalia quoad füb.-

jitl

j

flantiam, quae effent tantüm deftinata creaturze

Jirra-

f

qe

as

14

Dz VigTUTIBUS

li

irrationali, uti fuit virtus preefervativa àmorte;

&«

in arbore vite refidens.

*

!t

Y IV.utramque part. /A4nt. ad yrn. prob. 1. . Vel

ille amor non eít naturalis; quia in tali cafu vo-

p!

fi

luntas per lumen plorize & vifionem intuitivam

efTet indire&té aut identicé elevata, adeó ut cum

j

——

[

his, defe&um principii proprii (üpplentibus, vo-

luntas produceret amorem füpernaturalem quo-

ad fubftantiam: vel hoc transmiffo D. poffet

haberi amor cum Deo quidditarivé fümpto per

accidens & ratione fupernaturalis cognitionis

tantüm connexus C. per íe & ratione füze per-

fb Ó p gt ES-

fectionis aut voluntatis nudé fümptae connexus

N. d. 9&. D. Habitus illi naturales abfo-

lui& ac per fe habilitant potentiam ad actus fa-

FS^pe &e

pernaturales N. ex fuppofito elevationis indi-

J

recte , ab actibus infufis aut gr:tia actuali pro-

d

venientis , & fic per accidens C. — Habitus au-

W

tem naturalis pote(t obedientialiter concurrere

&

cum auxilio fupernaturali ad actus fupernatura-

les a&qué ac ipía potentia vitalis : & gratia vel

Vi

Eu

habitus füpernaturalis utrumque complere po-

teft ac elevare ; quin unum prze altero dicatur

l

principium mediatum per fe pertinens ad Deum

quidditativé acceptum.

[

4 ade prob. 1. &. D. Hac affignata effent

füpernaturalia quoad modum , feu preterna-

;

turalia, contranaturalia, aut miraculofa, prout

expofitum in l'r. de Grat. num. 1. C. effent

f

proprié & quoad fübftantiam fupernaturalia ,

feu quorum entitas excedat omnes vires natu-

ü

re N. Derefuíciratioue vid. etiam ibid. n. 28.

refp.

r

'T HEorocicis,

mot,

r&f'p. ad 5tiam prob.

"d ». M. af-. Nam

eo ipfo, quód hujusmodi accidentia foli natu-

PA

r& irrationali forent propria, nullóque modo

perrinerent ad unionem cum Deo, amitterent

av

Utvam

fundamentum füpernaturalitatis etiam philofo-

JUE CUR

phicé acceptee quoad fubftantiam. Ex eo enim,

quód ens dicat per fe relationem adDeum quid-

)US, VO'

nqo-

dirativé acceptum , intelligirur habere partici-

pationem aliquam nature diving , & efle in or-

i

dine füperiore , elevato atque tranícendente

Ka

naturam ; inde veró confequens eft ; ut & na-

ntons

tura vires excedat, & illi fitindebitum. Sicut

u

nnexts

enim radix metaphyfica & ratio primaria, cur

creature rationali non fit debita unio cum Deo,

; if

tsf

affignatur ifta: quia creatura ab intrinfeco eft

ferva Dei ; ita radicalis & primaria ratio ; cur

g

v. g. dona gratize fint indebita. creaturee intelle-

|pro-

€üve , bene affignatur hec : quia per fe & ex

us -

r

intrinfeca perfectione funt connexa cum unione

ad Deum, (cilicerquidditativé acceptum. Quod

Afüra"

virtutem prafíervativam à morte in ligno vite

ivl

* po-

attiner, eam füpernaturalem quoad fübftantiam

fuiffe negamus ex dictis ; aut referimus ad ra-

(

)u

tionem fupernaturalitatis eo modo ; quo dona

glorioía illuc referenda diximus.

7. Ànf.. Quseiber fübftantia intelle&tualis

efett

creata connectitur cum graria fanctificante ; quia

at

eftfübje&tum gratie. Hinc etiam S. Aug. L.

rout

fent

de preedeft. Ss. C. 5. loquens de gratia & actu

fideiait: Poffé babere fidem , naturee bomimuan

1j

Jatt

efl : balere illam , gratia. Dei. eff.

Quis veró

dicet omnem fubftantiam rationalem effe füper-

p

natu-

rl

16

Dr VinrvTiBUS

naturalem ?

ffint

Couf. Sacramenta quoad entita-

tem íünt actiones & verba naturalia : Chara-

N

€ter autem Sacramenralis nihil pertinet ad unio-

od

|

Tand

nem cum Deo : & tamen utrumque habetur

füpernaturale. Érgo.

W

E. IV. /2/]. Ratio adjecta probat quidem gra-

Gu

tiam habere connexionem cum creatura ratio-

-]

iM

l

nali tanquam accidens cum fübjecto, & Ange-

fill

EO

lum vel hominem effe capacem gratice accipien-

d& ; non autem probat creaturam effe conne-

tür(

xam cum gratia, autillam habere exigentiam

qui

five. phyficam in propria natura fundatam;

five moralem ex merito aliquo naturali ortam.

!

Jam veró capacitas illa prior dicit folam poten-

tiam patlivam, ab extrinfeco receptivam alicujus

j

)

perfectionis etiam indebitz ; quod omninó con-

w

cedimus, & S. Aug. etiam primo commate fipni-

pac;

ficatum voluit : exigentia autem pofterior de-

Ü m

notat aliquod jus aétivum in exigente talem per-

ltem

fectionem tanquam fibi debitam ; & hoc nega-

fofü

mus, negavítque S. Doctor contra Pelapgianos

i

in commare fequente. 744 Coaf. quoad vm. . D.

Sacramentum quoad füum materiale ac phyfi-

i

cum eft quid füpernaturaleN. quoad füum effe

hi

us

formale morale C. . Si fpecterur materialiter &

r

phyíice, nihil haber nifiactiones naturales & ver-

l

borum formulam fecundüm infliturionem hu-

dCUl(

ianam: fi veró fpecterur moraliter & fecun-

V

Til

düm formam quam baber ex inftirutione Chri-

i

04

füi, fignum & cau(à eft pratie , ac proin quid

) !

proprié ac "Theologicé füpernaturale. |Quoad

Rüep,

24. Y IV. afj-. Quamvis enim Charaéter Sacra-

ln

mentae«

/

. Tuämäcms.

12

enti

rnentalis non fit medium ad falutem obrinendam

Jit

per fe conducens ,. nec conftituat hominem in

Uny.

m

ordine füpernaturali aut ad füpernaturaliter ope-

b

lUt

randum juvet; pertinet tamen ad unionem cum

Deo, eóquód fitvelut proprietas & effectus fe-

1 OT0

cundarius proprius trium Sacramentorum, cum

Tüto

quorum uno connectitur tanquam cum füa cau-

Mnye

fa illum abfolut& exigente & per fe ad falutem

L

jsn

conducente , fi ex parte füfcipientis non pOtia-

onne

tur obex: unde eundem effe füpernaturalem li-

n

quet.

ht

t

Qu enzS: 7p poffihilis fit fubftantia fuperna-

t

tuvalis ?

KC

j

8. JVota. Refolutionem negativam hujus

) COf

quaílionis, quam füp. quafi (appofuimus, hic

hn

