lilie

difcurfiva.

M

Conf. Voluntas poteft velle pra-

ftare obfequium Deo tum per affenfüm ad exi-

-

p

ftentiam revelationis , tum per affenfüm ad my-

T

fterium; quin hic poftremus affen(us videtur à

lo

fide preprimis exigi; tum quia obfequium fidei

Qj

humanz precipué confiftit in affenfu obje&i

DP

materialis : tum quia hereticus contemnit au-

tn]

toritarem divinam , non tantüm diffentiendo

p

exiftrentie revelationis , fed etiam diffentiendo

Es

myfterio , licét revelationis exiftentiam agno-

Y

:

fceret.

Sed hoc falfum foret in noftra fenten-

n

tia; quia preeftito affenfü exiflentize revelatio-

fak

nis, quem requirimus , nulla eft difficulras in

Qur

«

affenfu myfteriis preeftando: ergo.

R. 7. /4. ob dicta num. pr. ex S. Thoma.

Ty

AN. Conf. In illa fententia confideratur conclufio

t

tanquam cognitio clara objecti , ad quam pro-

V

Q

El

greditur intellectus ab alia coonitione objedli

minüs

o

Dz Fiprx.

379

dia

I

minüs clara precedente; unde fit quidem pri-

0r d

mó, quód prior cognitio debeat effe judicium,

VOU

deinde veró pofterior non poffit efle eadem

uat»in».fen-

cum priore neque ejus objectum intrinfecé üt

M (l

quod attingere : econtra fides, etiamfi fit vir-

Tiat

]

tualiter difcurfiva , talem progreffionem non

Va

iMl

ls

facit; fed formaliter eft unicus actus objectum

tam materiale quàm formale affirmans ; quod

df

quidem ex alio etiam capite ; nempe quia eft

Ti

actus virtutis theologice, fieri oportet.

A4d

'

T

Conf. w. D. vm. p. M. Poteft velle preeftare ob-

infe

fequium fidei theologice divifim & feparabili-

3re(pe£:.

terin utroque affenfü N. indivifim & infepara-

irtodi

biliter in utroque vel potiüs in utriusque affenfü

J p

C. M.&9 IN.m. Obfequium fidei theologicee pro-

nai

rié ac formáliter talis, de quo loquimur; con-

malt

fiftit formaliter in. hujusmodi affenfü: credo

Vi

hoc, quia Deus dixit ;

uod eftaffenfus utrius-

f

1

obje&ti, adeó ut fi realiter vel formaliter unum

; 0j

ab alio preefcindas ; aut realiter aut formaliter

( di

non fit obfequium fidei. Hinc in mz. falsó füp-

ponitur , affenfum objecti formalis precedere

bnied

j

Roridi

affenfum objecti materialis; quamvis veró &

hunc aflenfum vel per judicium credibilitatis;

nf

nf

vel per diftin&tum etiam fidei actum de autori-

tate revelante nonnunquam pracedere conce-

w

at

/

damus , obfequium tamen fidei de myfíterio

confiftit in affenfü fequenti revelationis fimul &

Th

J

myfterii.

Hinc etiam A. 2d. . M. Poftremus

d

aflenfüs de myfterio feorfim ab affenfu revela-

of

Jl

tionis videtur à fide exigi N. conjunctim cum

T pre

p

affenfu revelationis C. . Hujusmodi enim ob-

fe-

g

Qp

380

- d FIDE;

fequium fidei exigi à fcriptura & PP., quos

(vgt

a

Ripalda fruftra congerir, fatis manifeftant iidem,

dum fidem explicant per hoc, quód fit crede-

re Deo, habere in fe teftimonium Dei, & fimi-

Atj

ia

lia; cüm per hac ipfà fignificetur infeparabili-

vipe:

tas utriusque affansüs: neque deeft nova diffi-

v

culras in affenfa myfteriis preftando , partim

"

i

ob novam firmitatem & immobilitatis conftan-

D

[

5

Hndl

tiam, pertim ob myfteriorum obfcuritatem &

f

cum ratione humana repugnantiam fubinde ad-

junctam. — 722 prob. 1. $. 1. IN.72[[:. Quia de ra-

fipet

Tisten

tione fidei etiam humanze eft affentiri rei pro-

um

pter alterius teftimonium; hzc autem caufális,

ThOrYI

üt ex D. 'Fh. di&tum, importat indivifibilem

affenfüm obje&i materialis & formalis feu tefti-

nempe |

monii.

Yentite

2. T. A[J. Difp. eft ; '"Tum quia claré

f fe

& evidenter cognofcimus loqui hominem , cui

Tüttur

fidem preebemus, adeóque obfequium non con-

fiftir in affenfu de exiftentia illius teftimonii :

tem Q

tey:

tum quia nomine fidei humanz venit quicun-

que aífenfus in gratiam autoritatis hominis lo-

fienti

LT

quentis; & talis etiam eft , qui folüm extrinfe-

ce & mediaté movetur ex humano teftimonio.

f

T

Verüm affenfus fidei in ordinead exiftentiam re-

velationis eft obfcurus: praeterea autem non ef

! fu.

obíequium quodcunque fed fümmum & theo-

n

logicum in linea intelle&tuali , adeóque imme-

pl

| Qd

diaré ac intrinfecé niri debet autoritati revelanti.

"d prob.2. & Id re&té dici; quia malum eft ex

Ilj

! dlgnul

quocunque defectu: non poffe autem fieri ar-

gumentum ad fidem; quia dicitur bonum dun-

| r

taxat eX integra caufa.

Alías obje&tiones huc

facientes vid.n. 5 1. & feqq. It. n. 87.

Qu

Drs Fiprz.

381

).,q

W

N

Qu znES: //n Zlutoritas €9 Locutio divina etiam

nt ts

eredatur. du athu fidei de qmyflevio vevelato?

d

208. JVota. Cüm omne , quod affirmatur

/

,din

I

in judicio, cognofcatur vel per fe acimmediaté

p

vel per aliud ac mediaté ; Autores etiam in pre-

od

£

cedenti articulo confentientes in duas precipueé

p

confi

partes dividuntur. Alii enim cum Lug. Hurtad.

Haunoldo &c. ftatuunt motivum fidei theolo-

It

nb

gicae ac preefertim autoritatem divinam cogno-

Íci perfe ac immediate, atque hinc tanquam ve-

j et

rittem lumine naturge notam affirmari : alii

rap

autem cum Suarez & pluribus contendunt illud

cautis

ibl

motivum cognoíci per aliud & fic mediaté,

nempe per revelationem ; atque hinc tanquam

u tl

veritatem etiam revelatam affirmari per actum

n d

fidei feu credi.

Mfl; j

Ad quod intelligendum pree-

mittunt dupliciter poffe revelari tam autorita-

yn d

tem quàm locutionem divinam ; 12ó quidem

j

'

reflexé ac explicité ; fic revelata eft Dei omni-

Jcu

fcientia ad Hebr. 4. v. 13. Omnia uuda €9 aperta

jnislo

fut oculis eyus ; & veracitas ad Rom.3. v.4. Ef

R[mf'

autem Deus verax , $9 ompis bomo mendax ; ac

o

revelatio facta Matth. 2. v.15.. Ut adimpleatum ,

p

quod di&um efl à Domiro . per Prophbetan: . Ex

a

2dÓ exercité ac

"E ypto vocavi filium wmeum.

tU

implicité, quando nempe Deus revelans ali-

fme

quod myfterium & proponens üt credendum ,

IQW

hoc ipfo etiam implicité dicit fe loqui & fide

d

dignum effe, atque hinc füam locutionem &

p

1

autoritatem implicité & cxercit& revelat.

De

Tid

imo

s

382

Dz Fipr.

1mo modo controverfia nulla eft; fed tantüri

gnitior

de zdo.

&ibl

209. &. £. In actu fidei de myfterio revel

"

p

to non affirmatur autoritas & locutio diviria üt

bilite

lumine naturali nota ; nec fufficit eam fic affir-

| t

T 0

mari.

Prob. yim. p. Quia partim multi fideles

«

[

rudiores non habentevidentem cognitionem de

autoritate Dei & falli & fallere nefcia; cüm etiam

!

f

doctiores quidam exiftimaverint; id non effé

Áipi

fatis clarum: partim quia locutio divina eviden-

i

tinit

ter non proponitur, neque exipío lumine na-

Qqum

turali innotefcit.

Prob. 2d.

. Affenfus fidei

N

theologice eft fupernaturalis & altioris ordinis:

dimy

j/

ergo fundari nequit in notitia ordinis naturalis:

[77]

j

L.

eft etiam ratione füi motivi certior quocunqué

alio affenfu naturali; ergo fimiliter in minüs

L

Vo.h

certo niti minime poteft.

210. IVec dicas 1. Deum effe veracem & fa-

Tig o

pientem eft principium lumine nature notum;

TU

tum quia quivis facilé intellipgit ; veram effe hanc

funpo

propofitionem faltem in feníu indefinito: Deus

Qu

li

eft fümmé fapiens & verax: tum quia hac con-

r

ditioralis faltem eft immediaté nota: fi Deus

W

Qs

loquitur, verum loquitur. Ergo.

IVec 2. Af-

n

a

fenfus fidei üt füpernaturalis non debert inniti

motivo per affenfüm fupernaturalem affertoj

tum quia füpernaturalitas actüs non defümitur

Ven

[*l

à notivo: tum quia non omnia ad fidei actum

N

concurrentia debent effe fupernaturalia ; üt pa-

hnql

tet in porentia naturali ad actus füpernaturales

dkm

eliciendos concurrente. Ergo. /Vec 3. Quam-

Y

b

vis autoritas & locutio divina cognofcatur co«

W

L]

pnitio«

^

Dz Fipr.

385

] t

i

pnitione naturali, tamen per fe ipfam habet in-

fallibiliratem obje&tivam ; neque' cognitio fu-

G

pernaturalis aut fidei tribuit illi majorem infalli-

dinte

bilitatem: ergo fruftra requiritur affenfus fidei

[cif

autoritati & locutioni praeftandus ad certitudi-

t Ra

nem obtinendam.

ANec 4. Divina autoritas &

revelatio per actum fidei afferuntur in ordine

one.j.:'e

(f

ad myfteria per modum füppofiti, feu exercità

d

fupponendo illas aliunde exiftere; tum quia

eiids

multa iü affenfibus tantüm füpponuntur tan-

TU D

quam aliunde nota, àt per fe patet, & S.

üs t

Auguft. Lib. g. de Trinit. Cap. $. docet: Cre-

ordin

dimus Domimun Slefum. Chriflum natum de Fiv-

turzl

gine , que Maria vocabatur :

quid fit vivgo , quid

ququ

Jit ma[ci , ey quid fit ziomen proprium non credi-

] mij

imu$, fed províus govimus : tum quia a&tus fidei

V.g. hic: Credo Trinitatem , quia Deus fum-

m

fhe autoritatis revelavit, fic exponitur: certi(-

T0t

fimum mihi eft Deum effe Trinum , quia , üt

Ts

fuppono, Deus fümmxe autoriratis revelavit;

): DQUS

quod ex eo patet , quia proferenti hane propo-

zc l

fitionem fiquis negare vellet exiflentiam revela-

j Dà

tionis vel auroritatis , deberer negare füppofi-

)l

tum, udinaliis etiam propofitionibus caufali-

bus fieri confüevir.

T

jf

V. ad vm.- Diffimulatà etíam Confequentize

jpi

veritate aut falfitate V. /477. quia Deum effe ve-

AU

racem ac fapientem , non eft immediaté norum

[

u

tanquam veritas idem de eodem füb clarioribus

duntaxat terminis enuntians , aur ranquam ve-

[U['Qifs

J

Jntt*

ritas diverfum predicatum fübje&to tribuens;

quorum alterutrum in principis, axiomatis aut

ür a*

;mu'o-'

| poítu-

Dz Fipr.

1

,894

ii

poftulatis evenit.

d prob. ym. N. Aff 'Tum

|

(

quia nec rudis aut quilibet hoc etiam de Deo in

i

0mpe;

fenfü indefinito facilé & evidenrer intelligit: tum

!]

quia non quilibet de Deo cogitans, eum fibi

hm o

proponit füb conceptu omniperfecti entis, fed

!

pireat

fub idea poriüs caufze primee aut fuperioris, ex

| um

fi

ien-

qua non ita collieuntur perfectiones illae fà

B

tide ac veracitatis.

Simili ex cauía ad pro

)

, 2d.

i dum

N. /A4[[.; cüm heec conditionalis ideam ejusmo-

| I t

| fl&itrm

di de Deo fupponat , que faltem omnibus im-

mediaté & per fe nota effe non conceditur ab

füper o

il

omnibus 'Theologis, üt ex Tr. de Deo liquet.

Ad 2d. & IN. .4. Cüàm enim affenfüs motivo

j Qmm

raeftitus fit ratio formaliter determinans ad af-

Moim

fenfum fidei ac huic etiam conferens firmitatem

qurta)

ac infallibiliratemn , prior naturalis effe nequit,

j proums

pofteriore admiffo ranquam füpernaturali ; tum

qeyd

quia ex vulgato axiomate, propter quod unum-

Qu

mümd

quodque rale, & illud magis tale eft: tum quia

naturale ad fupernaturale proportionem non

h A

habet: turn quia effe&tus fuam caufam excellere

Rüntan

nequit in formalitate per eam fibi communicata.

qui&

Ad prob. vin. .. Ubi motivum actüs fuperna-

&FXW

turalis negavimus effe neceflarió füpernaturale;

mxïixm

ibidem tamen afferuimus proponi debere à co-

lr

gnitione füpernaturali ; quia ad omnem füper-

prera

naturalem actum gratia preveniens, illuftratio

- "ipor

|

nempe intelle&tás & obje&ti propofitio füperna-

Titpr;

turalis ex communi certàque fententia exigitur.

Quia

|

Unde 2..4. füpernaturalitas actüs non defümi-

| Qun;

tur à motivo nec etiam exigit illud affirmari af-

| W fi

.

fenfu fupematurali., ficut exigit illud fup

erna—.

l ïlem)(

türá

Dz Fipx.

385

AT

turali illuftratione proponi N. utrumque tamen

k Dan

exigit C.— /42. prob. 2d. Difp. eft ; Quia non

Ipt: t

omne , quod concurrit ad actum füpernatura-

eum f

lem poteft effe füpernaturale, neque etiam fü-

n6 f

pernaturalitatis rationem tribuit: econtra moti-

10r t

vum faltem üt propolitum &affertum debereffe

lp

fupernaturale, quia eft cogitatio (an&ta & obje-

ia

€tiva motio ad a&tum füpernaturalem; prete-

4jismo-

rea etiam eft illud principium, quod in actum

jbns -

fidei transfundere debet formalitatem firmitaris

sinrà

fuper omnia. 742 37. & D. vm. part. /4nt. Habet

o gt

infallibilitatem objectivam quoad fe C.quoad'mo-

mnot

dum movendi ad affenfüm fidei firmiffimum N.

ng a

Modum movendi autoritas & locutio divina ac-

mitateft

quirit ab illo actu; per quemintellectui credentis

nequify

proximé applicatur & judicatur exiítere : nifi ita»

ji; um

que judicetut exiftere actu firmiífimo fidei , ne-

j onrt

quit movere intelle&tum adaffenfüm fidei firmif-

um g

mum de objecto fidei materiali. Hinc etiam 2.24.

ym n

part. 4nt. Cognitio fupernaturalis non tribuitau-

at

toritati & locutioni majorem infaliibilitatem üt

yunia

quod & ex parte ipfius obje&ti precise C , r quo

jpettt

&ex parte modi movendi adaffenfüm fidei fir-

qura

miffimum N. 72241. &. IV 4/. Namqueafferun-

gt

tur , exercite faltem debent vel propter fe vel pro-

14

pter aliud afferi ; unde exercité faltem non ranrüm

d

üpponi,fed intrinfecé & ür quod attinpi deber vel

pdte

propria evidentia, vel alind motivum, propter

spty

quod afferuntur. Praterea veró fi praecisé tan-

deülm'(

quam aliunde riotum füpponeretur motivum,

non füpponeretur potiüs üt notum per eviden-

J

"uPem

üam, quàm per motivum aliud quodcunque ;

(U*

]

&deo-

Mp

386 |

155 FIbE.

A

adeóque üt fümme certum & infallibile fuppo--

toti

ni multó minüs poffet, quod tamen ad actum

fidei requireretur.' /4d prob. 1. D. Multa in

qet.

ferum

affenfibus füpponuntur tanqu:m aliunde nora,

affenfus non afferuntur C. que

&lou

us per illos

afferuntur IN.

Recté hinc quidem $. Aug. di-

lemyl

qu U:

xit, quód, dum credimus Chriftrum : natum de

fs ol

Virgine Maria, non per hoc credamus , quid

flb

fir Virgo , quid fit nafci; quid fit nomen pro-

prium: quia nempe Deus primum revelando;

Qtione

non etiam locurive teftatus eft, quid fit nafci,

ttponi

o D

, Virginem ac nomen proprium effe ; unde etiam

Credén

ficut à nobis hec non creduntur; fic etiam non

]

aiferuntur: fedquia & motivum fidei, autoritas

TIOCI

fcilicet. & locutio, per a&um fidei à nobis affe-

Iem T?X

Q (

Á

i

runtur, & quia Deus revelans aliquód myfte-

rium autoritatem fuam & locutionem fimul ex-

It q

| lls e

excité revelat ;

hzc non (üpponi duntaxat, fed

afferi & credi poffunt ac debent. 744 pro/.

2d.

| d

Sum-

IN. A[f. Continet enim peregrinam atqueà

| rj

| mj

muliftarum regulis alienam expofitionem ; jux-

ta quas ex communi confenfü propofitio illaad

| d

normam aliarum omnium caufalium fic expo-

lg

nimur: Certum mihi eft, Deum effe Trinum:

EW

N

f

certum mihi eft Deum fümmxe autoritatis id re-

velàffe: & ideo illud mihi certum eft, quia hoc

l5 In

mihi certum eftt.

d vationem &. D. Sic face-

d IK

]i

M

TR

re quis deberet , & hoc fieri confüevit , quia ex-

lt

plicité folüm in propofitionibus caufalibus affe-

rirur connexio caufe cum effectu C. quia ne-

&

quidem implicité formaliter afferitur ipía caufà,

W

fed duntaxat füpponitur N. — Contrarium fané

Q

manifeftat expofitio. proxime allata.

21I.

Dz Fipr

$82

f

à

211. &.77. Inactufidei de myflerio reve

lato

iE

M

Q

Mul

autoritas & locutio divinaexercità credi poteft &

l

debet. Proj. 1m. p. Deus revelans aliquod my-

d

P if

fterium , exercité fimulrevelat fuam auroritatem

N

& locutionem: erpo credi poteft in a&tu fidei

Al]g. Ü

A

de myfterio revelato. .4mr. prob. Quandocun-

que Deus revelat aliquod myfterium, intendit

$ qii

nos obligare & obliear etiam re ipsà ad illud in-

a

fallibiliter eredendum propter autoritatem & lo«

vt

cutionem füam ; adeóque per modum morivi in-

j n

terponit autoriratem &locutionem: fed quan-

Jeeti

do Deus fic nos obligare intendit & obligat ad

m not

credendum propter autoritatem füam & locu-

Xoritas

tionem interpofiram, exercité ac implicité fal-

i d

tem revelat fuam aüutoriratem & locutionemz

mx&f

quia fic exercité revelat fe hoc loqui; & fcire

mit

rem ; quam loquitur; & veracem fe in hac locu-

x

tioneeffe: ergo quandocunque revelat Deus ali-

n

quod myflerium,; exercité fimul revelat füam

!

d

Spm-

autoritatem & locutionem.

Conf.. Objectam

ftj ïUK

formale, quod determinat ad

cognoícenda vel

Jj

li

amanda alia objecta; non indiger novo forma-

,

li obje&to diftin&o, ut ipfüm cognofcatur vel

li

TU

ametur; fed eft formalis ratio

attingendi fimul

$ j

fe & alia propter fe ;

fecus enim daretur procef.

fus in infinitum: ergo & obje&um formale fi-

T

dei nempe autoritas & locutio divina, qua de-

g

terminat ad aliud obje&tum credendum ; non in-

g

diget novo obje&to formali diftin&o, ut ipfum

j

feu autoritas & locutio divina credatür: fed po-

t

teft effe ratio formalis attingendi fimul fe & alia

n fanä

propterfe. Prob.ad. p. Ob

jeétum formalenon

Jl

Bb23

p

i.

388

Dz Fip£

poteft movere ad affenfüm , nifi üt cognitum:

noptt

Qumrel

ergo nec poteft movere ad affenfüm certum;

nili üt certó cognitum: ergo nec ad certum fuü-

od

per omnia, nifi ütcognitum certó fuüper omnia.

&hmfo

Corf.Conclufio nequit effe certior praemiffis,quia

be d

illaab hiscertirudinem habet : ergo &actus fidei

d mi

tanquam virtualiter difcurfivus nequit effe cer-

(&, qu

i

tior fuo motivo. Sed fi autoritas & locutio di-.

tmfo

vina non crederetur, fed quocunque naturali

r

affenfu affirmaretur, hoc ipfo a&tus fidei certior

[

effet, quàm motivum ; quia fidei certitudo ex-

lts figy

cedit omnem certitudinem aliam ex inf. dicen-

w form

dis: ergo.

füm m

212. INec dicas 1. Deus aliquid revelans ma-

Teltion

nifeftat füam autoritatem & locutionem folüm

dhroror

materialiter, non autem formaliter & locutivé;

tüditer

tum quia etiam Deus revelans intendit noftram

&

inftructionem aliáque plura, quin tamen hac

! pnof

locutio manifeftet: tum quia non omne lo-

| Ti

qui dicit fe loqui , cüm aliàs procederetur in in-

| li gl

finitum.

Nec 2. Per actum fidei afferitur auto-

| amümj

ritas & locutio folüm in ordine ad myfterium,

a

A

& in tantum actus fidei illas enuntiat, in quan-

AW

tum credit myfterium propter illas: ergo non

N

habet actus fidei aliam certitudinem ex motivo;

Is

quàm in ordine ad myflerium; confíequenter

Tinil

non certificatur à motivo in ordine ad íe füm-

&d

&

to: ergo nec affenfus ipfius motivi debet effe

Om

certiffimus. /Vec3. Affenfus fidei eft mediatus:

RU

Íed affenfüs motivi propter fe non eft mediatus:

j W

ergo non eft affenfüs fidei. — /Vec Cozf. . My-

r ]

fterium quia eft obícurum,; non poteft credi

ij

pro-

"a

Ds Fipx.

399

m

propter fe, fed deber credi propter aliud::

ergo

r

qumfo

cüm revelatio &autoritas fit eequé obfcura, non

poreff propter fe credi.

Nec Conf. 1. Obje-

T (rna

&um formale fidei fi affirmatur propter fe, de-

(lsqui

-usti

bet effe notum per fe; vel faltem notius obje-

e[fe

é&to materiali: fed utrumque repugnat actui fi-

Ut d-

dei, qui effentialiter eft obícurus: ergo obje-

&um formale fidei nom

Ti

affirmari.

poteft per actum Hdei

O0

& ad 1m. N. 4f Quamvis enimnon omni-

(000 d-

Edot

bus fignis externis & vocibus etiam conveniat,

ut formaliter &locutivé fe manifeftent , fed tan-

TA

tüm materialiter; tamen hoc dici nequit de re-

velatione tali, cui quis vult credi propter fuam

folüm

uv

locutionem & autoritatem; quia hoc ipfo vir-

tualiter reflex& proponit & affirmat fe loqui

nofim

& fide dignum effe, ficut vult & facit, ut co-

d

gnofcarus illum loqui & ob autoritatem mere-

me b

rifidem. 44 prob. 1m. Difp. eft; quia inftru-

p

&io aliáque ejusmodi ficut fünt finis extrinfecus

u

tantüm, fic etiam extrinfecé f& habent tum ad

(l

Deum loquentem tum ad actum fidei: autori-

7)

nü

tas veró &locutio pertinent intrinfecé ad actum

(go N

fidei, & intrinfeca rendentia revelarionis etiam

mo

eft ad obligandum ad fidern; unde & utriusque

j

d

ac debet.

manifeftatio locutiva faltem exercità fieri poteft

d prob. 2d. D. Non omne loqui

que

quomodocunque dicit fe loqui C. non omne

d

loqui cum voluntate obligandi ad fibi creden-

diaïUSï

dum dicit fe loqui N. Proceffus in infinitum

Mi

ficut non admittitur in forma quacunque , fic

a

nec debet uzgeri in objecto formali; cüm in eo

"

Bb3

' ViI»

90

Dz Fipr.

virtualiter ad fe reflexo fifti juxta omnes opor-

qe li

teat. 724 2d. &. D. A. Per actum fidei motivum

|

ion n

folüm explicité & fignaté afferitur in ordinead

| ID5

mytterium C. nequidem exercit & implicite in

| Te(0rI

ftácre

ordine ad feafferitur N, — Conftat ex dictis au-

tem motivum non poóffle afferi fide divinà in or-

foecid

laM

dine ad myfterium;nifi afferatur etiam ipfum actu

d

Mi

]

fidei: quód autem dicatur fidei motivum, u

nl

omnia objecta formalia, afferi propter materia-

low

le, non prohibet, quominüs etiam dicatur affe-

pUope

ri propter fe; quia eó proprer fe excludit dun-

qum (

"

taxat aliud motivum diítin&tum , nonaurem ob-

frén

je&um mareriale, quod una cum formali vel affir-

eem

matur rantüm vel creditur. 727 37.&. D.AM. Aflen-

jnord

fus fidei eft mediatus refpectu objecti materia-

qino

lis C. refpe&tu objecti formalis N. — Sicut enim

ked

actus fidei refpectu obje&ti materialis, quod ex-

| dN

prefsé revelatur , habet motivum à fe diftin&tum,

C

& hinc mediarus affeníüs eft; fic ref(pectu ob-

yerna

E

jecti formalis , utpote quod exercité ranrüm re-

il

velatur, habet motivum indiftin&tum , & hinc

| TT

mediatus effe nequit. — 424 Cozf. £. 9. 1. N. Supp.

üe

Corf. Sicut enim moriva credibilitatis immedia-

d«

té afficiunt revelationem, hàc autem mediante

tantüm revelatum, & hine non equé afficiunt

10f

utrumque; .fic nec utrumque aqué obícurum

dibi

eft; fed extrin'ecé faltem notior revelatio pre

ht

xevelato. g. 2. Dif?. eft; quia myfterium, quod

f

fe ipfum nonrevelat, non habet motivum in fe

credendi , adeóque propter fe credi nequit : cüm

veró autoritras & locutio exercité reveletur , ra-

"

» at-

'tionem— credendi à fe indiftin&ctam continet

que

o

Dz Fipr.

391

K Q

que hinc credi propterfe poteft: ab hoc autem

WR

non impedit obfcuritas etiam motivo conve-

Ordine

niens, eoquód ad affenfum fidei non determi-

lat

'b

netur intellectus ab evidentia objecti ,fed (uppo- .

54l

;j*.

firà credibilitatis notitià à voluntate, quam per.

Bu

fpeciale Dei auxilium preefertim. adjutam ;

in-

Ad :

lamál

telle&us in obícuris fzpillimé fequitur.

un, t

Conf. L. Ye. D. ym. p. Debet effe notum per fe;

Tatdfe

h. e, evidens ex terminis N. h. e. immediaté

j d

propter fe & non propter aliud formale moti- -

J du

vum debet efle atta&tum, feu interim evidens

jreny.

fit feu obícurum C. — 24. p. D. faniliter: Debet

veli

effe magis notum objecto materiali, h. e. priüs

" Affe

innotefcere debet & magis immediaté ac per fe,

Yteti

quàm obje&tum mareriale C. debet effe. clarius

t t

acevidentius N. In cognitionibus naturalibus

intelle£tus ad periculum errandi vitandum pro-

t

ün&üff:

cedere folet à notioribus ad minüs nota; in fu-

du

ernaturalibus autem, ubi falfitatis periculum

füi

abeft , & in fidei actibus, ubi obfcuritas necefla-

& hi

rió manet, hzc via procedendi non renet; ad-

V

eóque objectum formale clariàs cognofci non

i

deber, fed ratione tantüm prius & immediatiüs:

vlitt

atque hoc folüm fenfü objectum formale fidei

notius dicitur materiali, & quarenus figna cre-

T

dibilitatis immediariüs illud afficiunt; eoquód

»g'&wum

Jj

p

hic per fe primó tendant ad perfüadendam au-

,qu

toritatis revelantis exiftentiam.

ARTICULUS V.

m

n

JIn. quid ultimó vefolvatur a&us fidei

H

ne refolutio

"m I

218

1O!a. Analy(íis greece; lati

j

in preefenti eft reductio fidei ad füas

4

. cau-

r

$92

Dr Fipx.

fas, vel'regreffus mentalis, .quo fidei caufz fin-

-|quintt

| 1008

illatim explicantur. Licét porro totidem mo-

dis refolutio fidei poffit fier!, quot fünt caufa-

mon

]

re; |

rum genera, & quibus in füo effe dependet; hic

tamen apitur folüm de ejus refolutione in ratio-

cuníeq

nem vel motivum objeétivum, in quo credens

fime

ultimató conquiefcat, & ex quo fciens ac pru-

propr

dens valeat reddere rationem de (üa fide, juxta

ercpi

[tio

ilud r. Pet. 3. Paraz femper. ad Jatisfaciendum

ommi po[centi vos vatiouem de ea, quee i volis eff,

a*&u; f

&dlfp

[pe : alias enim caufàs affipnare minüs operofum

eft, cüm inter plerosque conveniar , caufam ef-

j

ficientem effe intelle&um creatum habitu füper-

ts

naturali fidei; vel alio principio ejus defectum

l,

füpplente elevatum; caufam finalem effe com-

NI5 pt

munem cum reliquis humanis & füpernaturali-

ftin:

busactibus, videlicer Det eloriam & falutem no-

N

firam ; caufüm materialem & formalem, fi pro

alum

materia & forma phyfica fümatur, nullam in

pm,

actu fidei ranquam fpiriruali ac indivifibili qua-

ferio

'

lirate reperiri; caufam materialem autem ; füum-

Vsqe

piram pro tendentia in objectum formale feu mo-

tim

tivum, effe tendentiam per modum affenfüs ve-

Qdl

ritati üt dictae. "T'ota igitur difficultas in eo fi-

^

E

ta eft, ut fidei noftre rationem pofcenti, quare

fri

credamus, refpondeatur fine petitione principii

Ying

& circulo vitiofo fic, ut nifi imprudenter dubi-

Vl

tari non poflit; quin actus credendi fit non tan-

! hi

tüm prudentiffimus, fed & certiffimus. Quia ve-

ts

róin fidei negotio;üt inf. pluribus explicabitur;

| guod

plures aétus interveniunt; dum nempe propo-

At

fitis & ponderatis motivis perfüadentibus ali-

Tij

quam

um

Drz Fipr!

393

f

quam doéctrinam tradi vel traditam effe à Deo,

D fIf

1mó elicitur judicium ; quod dictat propter illa

t af

motiva prudenter & honefté credi poffe ac de-

Q de

bere, illam doctrinam effe;.Dei; ad quod 2dó

innt-

confequitur actus voluntatis , qui imperat affen-

credis

füm erga doctrinam revelatam ex motivo pro-

icpn

D

prio praeftandüm ; quod imperium denique 5tió

excipit ipfe affenfus fidei propter autoritatem &

s

ii

locutionem divinam: hinc etiam fecundàm hos

UT

actus fides vel pote(t fümi directivé , inductivé,

enn

& difpofitivé , quarenus fcilicer refertur ad illud

m |

judicium; vel affectivé,. quatenus illam volun-

l

tatis affectionem attingit; vel proprie & üt vo-

Á

|

edun

cant , creditivé , quarenus intralineam & termi-

li

TO

nos propriosfidei confiftit. Quare illa interro-

aU.

gatio: cur credis hoc myfterium? eft eequivo-

a

ca,; & fpectari poteft vel fecundàm hunc vel

Áf

.|

r

alium aétum aut fidem hoc vel illo modo fum-

lim |

pram, ita ut fenfüs fit: quare affentiris huic my-

fterio & illud certum effe affirmas; vel quare

T

ylit

vis credere , aut curimperas huncaflenfüm cer-

m

tiffimum; vel quare judicas hoc myfterium effe

fs

credibile vel credendum üàt à Deo revelatum ?

ol

214. Dico J. Fides creditrivé feu intra pro-

prios terminos fumpta ultimó refolvitur in di-

qusre

1

D

i

vinam autoritatem & locutionem , exercité re-

(b

velatam & per ipfum fidei aétum creditam. .Pro/.

il

In illud & illo etiam modo refolvitur ultimó

actus fidei fiftendo intraterminos fidei proprios;

U

jj

quod & quo modo eft tota & adaeequata ratio

u

formalis feu intrinfeca affentiendi per fidem ve-

;d

ritatibus à Deo revelatis.

Sed hec eft autori-

tas

u

Bb ;5

d

3

j

5394

|Drs FIVDE.W

tas & locutio divina, üt liquet ex articulo 2. &

*| Fides

Qucen

3. precedente , & quidem intrinfecé üt quod

non tantüm affirmata, fed etiam credita ; üt

v

etiam patet ex articulo & quaítione proximé

FeTTog

propelitis: ergo. . 7Major eft evidens: que ve-

füem.

fuin

ró contra Aigorem fingulariter ac precipué mo-

veri poffent, foluta funt in prioribus.

M

l

i

1

a

K

[

215. Dico /7. Fides affe&tivé fumpta ultimó

refolvitur in illam honeftatem obje&tivam , pro-

Theol

pter quam voluntas imperat affenfum fidei.

dlin

Prob. Fides affectivé fümpta refolvitur in illud

qtedi

motivum, propter quod credens vult credere:

TT

fed hoc motivum eít honeftas objectiva, pro-

pl

pter quam voluntas imperat affenfüm : ergo.

dloxi

Major patet ex terminis; quia refolutivum fidei

; ram|

affectivé fümptee eft. refolutivum affectüs vel

trin

volitionis credendi: AMizor eít certa; nam talis

fium

affectus & volitio formaliter eft virtus volunta-

bt

(ten

tis, cujus motivum femper eft aliqua honeftas

objectiva.

Hec porro honeftas eft illa, que

Quf

relucet in ipfo actu volendi affentiri divine re-

gt

velationi füfficienter propofite ; quia hec efi

It

RIX

objectum formale proprium fpecialis virtutis;

quam piam affectionem credendi vocamus.

p

&

Quanquam cüm actus fidei imperari poffit ab

aliis virtutibus, v. g. obedientia, charitate &c.;

v

üt communis contra Lugo tenet; poterit qui-

bns

dem etiam refolvi in aliarum virtutum honefta-

| m

vem ; fed hanc refolutionem minüs propriam

N

efIe proximé obfervabimus.

Con

216. Dico ]. Fides difpofitivé fampta ul-

Ntn

timó refolvitu£ in figna credibilitatis.

Prob.

t

Fides

-

4

Dzs Fipz.

395

otl

Fides fic fampta eft judicium credibiliratis in-

Ut qui

ducens ad actum fidei: fed hoc judicium ultimó

edit

refolvirur in figna credibilitatis; quia fiquis in-

pni

n

terrogetur ; cur judicet myfteria fidei effe per

que

fidem credibilia, ita refpondebir, ut ultimó fi-

i

pi

ftat in hac ratione objectiva per illud judicium

attacta, nempe, quia dantur tot figna fuaden-.

& WU

tia,; Deum illa revelàffe * inde etiam eft, cur

m) Plo

Theologicum Haereticis & Paganis confligentes

m ij

Mi

ad figna credibilitatis, per quee noftrae Ecclefiee

nl

credibilitas prae feéctis oppofitis demonftratur ;

i

creli

recurrant, Ergo.

à, p

217. Obferva . Ultima refolutio alicujus

m

affensüs mediati, per (é & manendo intra pro-

mfde

priam lineam, non poteft fieri in motivum ex-

xs Y

trinfecum & alienum ; fed in proprium intrin-

w

Íecum ac fpecificativum talis affensüs fieri de-

vt

bet; quia habitus aut actus alicujus virtutis non

Q

ld

extendit fe ad motivum alienum , fed ultimó

m

quiefcit in motivo proprio & fpecificativo , uti

patet in actibus contritionis aut charitatis ex

"fi['yæ lia

lg.

motivo quodam extrinfeco imperatis: & juxta

r

hanc regulam fidei füb diverío refpectu füm-

j

pt& refolutivum ultimum affignavimus.

Per

yia

accidens tamen & traníeundo ad aliam lineam

. vel feriem a&uum ultima refolutio alicujus af-

4 &ct)

j qw.-

fensüs etiam fieri poteft in motivum extrinfe-

yd

cum; & hinc fides etiam proprie dicta, fi

,priam

tranfearur ad actum voluntatis feu piam affe-

&ionem credendi , aut ad a&tum judicii pree-

"

vium credenditatis & credibiliratis, poteft re-

folvi in affignata motiva utrique actui fingula-

j ]W.

ria

ii

396

Dz Fipr.

ria & propria.

Quamvis veró hec non nifi

Quga

certa aut tantüm naturaliter evidentia fint , ni-

hil tamen id obeft certitudini ac firmitati maxi-

15

mx«e affensüs fidei ; cum ea tantüm inrelligantur

rl

effe motiva impellentia , de quibus ex damnara

d

ab Innoc. XI. propofitione 19na conítat, quod

pra eorum certitudine poflit ipfe fidei actus ha-

iij

5

t

bere majorem firmitatem.

euftm:

218. Olferva 1J. Licéteommunior jam con-

tra Scoti, Gabrielis & Occami fententiam te-

p

Civina

neat, fidem ultimató ac proprié non refolvi in

fcund

autoritatem Ecclefie , miracula, aliáque figna

credibilitatis; Lugo tamen , Ripalda alitque non-

tio ho

nulli fidem propri& refolvi volunt in comple-

Tàt] F

xum morale ex autoritate Dei revelante

pirini

od

& fignis credibilitatis ; adeóque partialiter

in fipna credibilitatis ,

vel

in autoritatem

t (

D WT

Dei revelantem üt per illa figna confirmaram,

Verüm nec figna hec fünt motivum intrinfe-

Qena

cum fidei üt fides eft, cüm eam (ecundüm nul-

Qüdem

lum pradicatum effentiale fpecificent aut inten-

Elïoqui

tionaliter conftituant ; nec fünt motivum fidei

qe d

üt certiffima ac firmiffima eft, cüm ab illis (üm..

N

zna fidei certitudo ac firmitas non habeatur;

u

nec fünt motivum füb alia proprietate confide-

p

rata , üt ex ejus omifsà ab Autoribus his men-

nyd

, Vb

tione liquet : ergo nec in illa fides vel partiali-

ter etiam refolvi proprià ac intrinfec? poteft;

| þïi(] e

cüm refolutio propria in motivum intrinfecum

) Cipuä

ex dictis fieri debeat.

nj

pr

À

Qv k—

Wa

l

Dz Fipk.

Ed

t0n i

Quanzs: Quidzam Eccl

e

Á

i, s

we aufovitati in w]bf

lutione fidei fit concedendum ?

At u-

li

219. JVota. Cum fideles inrerrogati ,. cur

dinna

credant, reclé refpondere foleant : quia id do-

cet vel credendum proponit Ecclefia Catholica;

t qui

hs

in hujus autoritatem fidei refolutionem fieri ul-

timam, Durandus , Medina, aliíque nonnulli

exiftimárunt.

4f Q

Spectatur autem à "Theologis

pam t

duplex Ecclefiee autoritas , humana nempe &

i

divina. Zfumana dicitur , quam haber Ecclefia

fecundüm fe confiderata, íeu àt eft congrega-

u

tio hominum unam rerum divinarum doctri-

o note

nam perperuà traditione profitentium , in qua

mple

vehaot:

plurimi fuerunt viri fanctitate, fàpientià & mi-

