Íerenda olim dubitatum fuerit, tamen Theolo-

j arà

gorum invenitur nemo, qui eas adultis nega-

verpite

verit; imó cüm contrà fentienrium rariones ad

1uemibus

parvulos dunraxat fpe&taverint, & Innocen-

tius ac Clemens quaftionem ad eos folos re-

flrinxerint, hoc ipfo colligpere datur, nullam

inter 'Theologos di(crepantiam fuiffe de extan-

tia virtutum in adultis..

Nec refert, Magi-

jj

firum fententiarum fuiffe ópinatum, charita-

y Vi

tem non fuiffe virtutem infufam fed Spiritum

| Vif[U[Cs

Sancum. Inprimis enim is fidei ac fpei habi-

ptiro:

tus concefífit effe infufos, ideóque minüs co-

m

herenter de charitate eft locutus: deinde ve-

10 conílat hanc fuifíe folius Magiftri opinio-

apliülï?

nem

n

—

76

Dz ViRTUTIBUS

nem, quam reliqui omnes minimüm üt impro-

flebqu

gd n

babilem & abfürdam impugnabant; preter-

quam quód , üt ex adagio hirundo una ver non

vittüte

facit, fic unius Do&toris authoritas contra alio-

queai

ne f

rum torrentem non reddat opinionem proba-

dntri

bilem.

dj

nfe

M

It

46. Dico, Dari Virtutes 'T'heologicas cer-

tius eít, quàm ut fine remeritate nepari poflit.

teTril

(nite

Prob. L. ex Striptura, quee univertim de virtu-

i

tibus infufis fic loquitur 2. Pet. r. v. 3. & 4.

fetoris

Dorüm

Quomodo omnia tobis divine virtutis [ue , que

ad vitam $ pietatem. donata funt , . . . . per

Quid

quem naxima e9 pvetio[a mobis prornifJa donavit,

puiic

Mi

ut per becefficiamini divine coufortes nature; fpe-

ciatim veró de theologicis r. ad Cor. 13. v. 13.

iotelc

I

Nunc autem imanent fides, [pes, Cbavitas, tvia bac.

Et fingulariter de Charitate ad Rom. 5. v. $. Cha-

f

d

vitas Dei diffufa eft n covdibus moffris per Spiritum

Sen&um. Haec enim licét non incongrue expli-

&dix

cari poffint de actibus, negari ramen nequit;

ton]

ea :que, imó principaliüs effe intelligenda de

(s

virtutibus.

Nam r. propriiffimeé ilis conve-

ha

nit, quàd fint participatio divine virtutis ad

iü

vitam & pietatem donata; cüm fint principia

üm,

intrinfeca & permanentia eorum actuum , qui-

li

bus chriftiané vivitur & pietas maximé exer-

Tnor

cetur.

2. Convenit , quód fint promiffa feu

]

dona maxima & pretiofa, per quze divinee ef-

Dofi

ficimur coníortes naturz.

Licét enim gratia

üiäcaæ

fanctificans, quam T'ridentinum unicam noftrae

fedlf[

juftificationis caufam formalem appellat, fit

l,

hujus divini confortii forma quafi effenrialis;

difpo(

ideo«

NG

'Tuxorocicis.

77

vüt i

ideóque velut natura in ordine füpernaturali;

I prat

ad idem ramen confortium pertinent quoque

1ng WE Jf

virtutes, tanquam partes illam inteprantes , at-

cont d

que ad hoc ordinate, ut qui per gratiam divi-

m p

na factüs eft confors nature;, fiat per virtutes

intrinfecà potens ad operationes divinas con-

os a

ftanter eliciendas; quod ipfumn videtur indica-

re Trid. inf. recitandum,, dum juflificationem

m vl

m devi

definit effe fanctificationem & renovationem in-

l

[

LE

tetioris hominis per füfceptionem gratiae & do-

f

£

l

norum, hoc efl, virtutum; ütinfra oftendetur. 3.

6T

Quód fint dona ftabilia & permanentia , qualia fi-

ift d

gnificare videtur Apoftolus, dumait: zuzc autem

TE (p

manent. Quidenimobftat, quominus «ó manere

intelligatur proprié de manfione phyfica, quà res

'. 13! "v"i;

m

femel exiftens fecundüm füuam entitatem per-

J f Ül

Ífeverat longo tempore, aut petit, quantum

" Spmi'

eft de (e, perfeverare; id quod habitibus, non

actibus convenit.

4. Cüm he virtutes caufam

;gnfe CXP-'

n 6U

non habeant, nifi folum Deum ; üt ex hactenus

dictis colligitrur & fupponitur: magis virtuti-

eliigenda i

j u*

bus convenit illud de charitate pronuntiatum:

diffufa eft im covdibus mofiris per Spiritum . San-

virtits

princi

^

&um , quàm actibus; hi enim non fiunt in no-

um &

bis à folo Deo , fed fimulà nobis phyficé &

m d

inoraliter efficiuntur..

Prob. Il.. Ex . Concilio Jrideutizo , quod;

li

d

poftquam feff. 6. C. 6. dixiffer, adultos ad ju-

ftificationis gratiam in Baptifmo recipiendam

]]m g[a[l&

gl

fc difponere per actus fidei , fpei , dilectionis &

gir;!

alios, mox in Capitis 2. initio declarat; hanc

difpofitionem confequi jaffificationem; quee

ff

nor

n

"

78

Dg ViRTUTIBUS

non fit fola peccatorum remiffio , fed & fan-

nn fi

effentt

&ficatio & renovatio interioris hominis per

ad d

voluntariam füfceptionem gratiee & donorum.

dimus

Hujus porro caufas finalem, efficientem, me-

ritoriam &inftrumentalem ubi explicáffet, pro

feqütz

wndd

formali ftatuit donum creatum, quo per Spi-

df

ritumSanéctum in cordibus diffufo, in nobis re-

g,l

cepto, & nobis inharente jufti fiamus , renó-

vemur Ípiritu mentis noftre, & non modó

O

du

repuremur ; fed vere jufti nominemur & fimus;

fecundüm menfüram, quam Spiritus S. parti-

Qr d)

tur fingulis; prout vult, & (ecundàüm propriam

,

pron

cujuscunque difpofitionem & cooperationem.

bate(

Tum ita fübjungit: Umde im ipfa jufitficatione

Qj

cum vemiffione peccatorum bec omnpia. fnmul infufa

qui d

accijit bomo per 9 Efum Chrifflum, cui inferitur;

tl

fidemn , [pem , €9 cbavitatemn.. Ex his patet 1 fi-

dem,Íípem, & Charitatem, quas afferit Con-

Mxx W

tütbu

cilium in juftificatione infundi, non effe actus;

fed dona ab actibus diftin&ta; quia de actibus

quay

tionem

dixerat eos effe difpofitionem ad juftificationem

& donorum füfceptionem; actus autem nec

Wt no

iT

fuünr difpofitio ad fe ipfos, uti per fe claret;

nec ad alios fimiles aétus ab adultis inipfa jufti-

lUngo

Kb

ficatione elieiendos; quia nullos a&tus interve-

nire neceffarió Concilium exigit prater eos;

Rn

RU

qui juftificationem pracceduntüt difpofitio. Pa«

tet 2dó, eosdem non effe dona tranfeuntia fed

]u q

Tj

iXe

ermanentia aut permanenter inharentia ; tum

quia Can. 28. dicitur: $2 quis dixevit , amifiá

Wl

Ts

per peccatum. gatiá, fimul eg. fidem amitti . aut

mh ii

fidem; que vemanet , uow. e[fé veram fidem; licit

100

'Turorocicis.

79

3

gon fit viva 5 . . . anatbema fit:- tüm quia, fi

effent tranfeuntia, forent vel actus, velauxilià

Oi x

donori

ad actus: rmum dici non poffe , modó often-

dimus: nec 2dum locum habere ex hoc ipfo

cifetum

fequitur; cüm auxilia tranfeuntia requirantur

o $

unicé ad actus, &quidem tunc duntaxat, quan-

in nj

do illi funt exercendi, foleant infundi. Partet

Ti r

3tió , illas proinde effe virtutes feu habitus ope-

non mi

rativos actuum füpernaturalium fidei, fpei, &

ar m

charitatis; fiquidem aliàs dari ratio non poffer,

s $.E

cur dona vel permanentia vel neceffaria fint.

nprpz

Conf. ]. Ex autbovitate Patrum , ad quam

eratut

provocavit Clemens V. f. c., dum fàcro appro-

us

bante Concilio duxit fententiam, tanquam di-

&is Sauorum magis confonzm, effe eligendam,

fimi i

gt

qua& dicit tam parvulis, quàm adultis conferri

in baptifmo informantem gratiam & virtutes.

et m

(iri u

Alii porro eornm, quamvis generaliter de vir-

tutibus infufis aur fpecialiter de moralibus lo-

efesd

d i

quantur, quin difertam Theologicarum men-

tionem faciant ; cenfendi fané non fünt, has ut-

Rcatio

moterm d

pote nobiliffimas vel ignoráffe vel nepáffe 7 alii

apertäTheologicarum meminerunt; é quorum

f dit

nurhero unus hic füfficiat S. Gree. hom. $. fü-

per Ezech. cujus verba C. 11. Dift. 2. de Poenit,

g f

gu d

recitantur: «In fanétorum cordibus juxta quas-

DHUQ- Pg'

dam virtutes Spiritus San&lus femper permanet :

juxta quasdam veró receffürus venit, & ventu-

GUf

yi

rusrecedit, In fide enim, fpe atque charitate;

& in bonis aliis , fine quibus ad celeftem pa-

j, I

jii; !

triam non poteít veniri .. . perfectorum corda

non deferit. In prophetie veró virtute, do-

jm, V

Curinse

[7]

as

Dz VinruTI2US

$o

&rine facubidia, miraculorum exhibitione , ele«

debert

&is fuis aliquando adeft ; aliquando fe fübtrahit,;

quis

Conf. 1J.. Ex autbovitate Theologorum , quorum

tia d

unanimis in materia dogmatica confenfus; qua-

chantg

lem adeffe proximé notavimus, vim habet ar-

fpecut

pumenti moraliter certi; üt hic ex Tr. de actib.

demm.

hum. & de Principiis Theolopie fupponitur.

gn'sm d

Couf. HIf. Ex vatione , que licet variis mediis

üna

proponi foleat, ejus tamen vis hue redit, pare

J

tim quàd homo gratia fan&tificante inftructus

ftiope

fit, in ordine gratiae & ad Deumtanquam finem

inteüig

füum ultimum füpernaturalem fecundüm natü-

teurf

ram perfectus & difpofitus ; quia per eandem

ff

prátiam factus eft natura divinae confors, filiu$

diff

Dei adoptivus & zternee glorie hares : partirm

fem

quód, donec adhuc eft in ftatu viaee; per actus

u

fidei, fpei & charitatis fupernaturales ad eune

ls tnt

dem finem tendere debeat: hinc veró maximé

fv g

credibile fit , homini ejusmodi dari principi

t jn

horum actuum non extrinfeca duntaxat & rmeré

fumm,

transeuntia, fed etiam intrinfeca & permanerie

tikan

tià.

Sicut enim homini corinaturaliter debetie

Qu f

tur talia principia füuarum operationum , quibus

dï(þnüt

tendit in finem fuum naturalem; fic etiam , cum

]

lQ

oratia fanctificans in ordine fupernatürali hae

piliy

beat íe per modum narure ; ratione illius ho«

tim,

mini connaturaliter debentur eadem : principiá

p

operationum , queis ad finem fuum fuüpernatue

E

ralem feratur. His veró conceífis , patet r. eX

C&US i

füprà dictis, quód ejusmodi priricipia neque irt-

übiüm

fint homini à natura, neque ab eo naturalitet

&cquiri poffint ; unde confequirur, ea infundi

E

: debes

Av

Turorocicis.

8t

bittone

debere 3 Deo: pater 2. fimiliter ex alibi di&tis;

- (obrra

quód ea faltem omnia non fint realiter cum gra-

11; Qu

tia fanctificante identificata.

Licet enim hoc de

fenfis q

charitate probabiliter dicatur; de fide tamen &

m hd

Tr.de d

fpe contrarium ex füperioribus conftar.. Unde

demum fequitur virtutes 'T'heologicas tres, etíi

[ippo

etiam charitas eadem diceretur effe cum graria;

Varis (

dari ac exiftere,

C edis

47. Oljic. Virtus definiri confüevit. difpo-

te ii

A.'

ff

VA

fitio perfecti ad optimum; ia ut per «ó opzimum

quam

intellieatur finis virtutis: per «o perfe&z deno-

ndum ii

terur fübje&tum, quod fecundüm naturam di-

er eui

fpotitum eft ad virturis finem. — Sed non datur

xifors i

difpofitio perfe&ti fic expofiti ad oprtimum feu

Te5: P

finem virtutis "Theolopice & füpernaturalis;

h pel' u

ergo. Conf /. Virtutes Theolopice in parvu-

dedd

lis funt otiofae ; in adultis veró nec neceffariae

vt

fünt ad actus Theologicos; cüm Deus naturali-

ter innotefcat hominibus üt finis ultimus- ac

j r

yadt

fuüummum bonum , adeóque affirmari, de(iderae

X pe(mW.

ri & amari poflit: nec ad actus fupernaturales ;

quia hi à peccatore habiribus carente tanquam

g

num;qw

difpofitiones ad juflificationem connaturaliter

eliciuntur.

Conf. II. .Ad hoc, ut aqua in ba-

eim

yirotd d

ptifmo etiam phyficeé, juxta probabilern fenten-

jé 1"!115 V

tiam, producat gratiam , non indiget princi-

m Yi

j

pio permanente intrinfeco ; fed füfficit eam per

j (upe[näü

auxilium extrinfecum elevari: ergo nec intel-

g

le&us nec voluntas indigebunt etiam principio

ld Ueque ,

habituali ad actus füpernaturales eliciendos.:

&. D. M. lta ut per «à perfe£/i intelligatar

gt

m

iubje&tum, quod fecundüm naturam vel effen-

du

tiali-

Dzr ViRnTUTIEUS

$82

ardiae f

tialiter vel-mer& participative acceptam eft dif-

ofitum ad finem virtutis C. ut intelligatur füb-

petnaïurz

Connatur

J

e&um , quod fecundüm naturam effenrialiter

fumptam eft difpo

fitum N. S. Th. 1.2. q. 62.

t petz

a. 1. ad 1. fic ait : Dicendum quód aliqua natura

eft t

fun ss

poreft attvibui. alicui

vei dupliciter.

Uizo 1nodo e[-

homo ex fuis intrinfecis eft

M

entialiter, u v. g.

Ts lu

animal rationale ;

e9 fic bujusimodi vàtutes tbeo-

inature

logice excedunt uaturam, — 4lio modo participati-

lieucpt

và: [icut ligmum ignitum pavticipat naturam igtiif,

TU

€7 fic quadammodo fit homo pavticeps nature divi-

quem f

se: 9 fieifke virtutes comveniunt bomini fecutt-

diun uaturam . participatam.

Itaque homo e

l, r

y. N

ad finem virtutum th

eologicarum difpofitus fee

cundàm naturam participatam; quia fupponi-

M ts

L.I

tur habere gratiam fanctificantem ; cui tanquam

naturz in fuo ordine tum finis füpernaturalis;

qui C.

N Bu

tum media ad eundem finem connaturaliter de-

Go

bentur: non autem fecundum naturam effen-

difpofitio

fipe

tialem pracis, quia in hac nonnifi

mere nepativa ,

íeu capacitas quaedam

patfiva

Cit po

ut illi gratia

&ib

& pura non repugnanria habetur ;

conferatur, & hàc mediante infundantur vir-

W w

Mi

tutes ; per quod differt homo à creaturis non

rationalibus. 44 Cogf. L &. quoad 1m. D. In

T

ofe per fe & ex natura virtu-

QUi d

parvulis fünt oti

*

tum N. per acci

dens & ex defe&tu conditionis

& |

Sicut plures alie facultates

TT

parvulorum, C.

At

etiam à natura parvulis infünt ,

quamvis illis

per accidens in ea atate uti nequeant: fic etiam

EOE

ubi parvulis gratia fanctificans neceffaria ad fa-

g

am ip

n

lutem jnfun iturj; tunc tanquam natur

Ordi-

—

'T itorocicis,

85

ptem d

ordine füpernaturali confequuntur virtutes fü-

Alignrü

pernaturales ür proprietates aut. perfectiones

v effenniz

connaturales ; quód veró his habitibus parvuli

"X

uti per etatem nequeant, per accidens fimiliter

ii i

eít fpectatà naturà virtutum. 27 od. D. Non

Uto m

funt neceffarie ad actus theologicos naturales

ntrinfei

C. füpernaturales & antonomaílicé tales N.

vintutuià

Deus lutnine narure nobis duntaxat innotefcit

j þ[ff!i[i?ä

üt naturze autor ; per fidem autem üt autor gra-

TT v?

tie acgloriz, fimiliter homo ex natura füa prae-

p

cisé ordinatur ad Deum üt finem naturalem ; ut

ln

autem feratur in Deum üt finem füpernatura-

lem, requiruntur virtutes füpernaturales. 742

n hii

dj[pgümsf:

3. Non funt neceffarize fimpliciter & abfolutà

j Áippt

ad actus füpernaturales C. connaturaliter N.

gj tX

vel /ubd. connaturaliter imperfecté & fecundüm

yermatid

quid C. perfecté & omnpimodé connaturaliter

psitet

IN. Poteft quidem peccator habitibus carens di-

ci connaturaliter operari pracisé fpe&ctando actus

m &

jj

füpernaturales, quarenus ad illos habendos fuf-

ficir porentiam . effe elevatam per principium

du

u

actibus proportionatum : omnimodé tamen

aut perfecté connaturaliter non agit fpe-

dantut'

anis

€tando fimul ipfum fübje&tum. — Ad hoc enim

requiritur inprimis, ut fübjeéto infit forma,

qnol

cui velut nature in füo ordine debeantur tam

m i

actus ipfi quàm proxima horum principia: dein-

qiii

de ut ea principia fint talia, qualia connaturalis

, ia

formae hujus exigentia poftulat. Cum ergo pec-

m ,

cator ante juftificationem hàc formà , nempe

I

gratia fan&tificante careat;: eadem veró in juíto

j i

exiftens connaturaliter perat principia intrinfeca

2

Jaülïaïg

84

Ds ViRTUTIPUS

fentat

& permanentia füpernaruralium a&uum , üt

andem

num. pr. in confirmatione ex ratione dictum

eft; fequitur à peccatore non poffe connatu-

wfürpa

bebar

raliter proprie elici actum füpernaturalem ; imó

ftentz

ne à jufto quidem connaturaliter elici, nifi in

vt

quantum operatur dependenter ab habitu infu-

Ío. .44d Conf. II. &. Difp. Nihil habet aqua in

ttprta

m i

fe aut effentialis aur participati , vi cujus exigat

connaturaliter producere gratiam baptifmalem:

hi

Biio

homo veró juftus & vità vivens füpernaturali

habet in f& gratiam fanctificantem, ratione cu-

dren

ff v

jus exigit connaruraliter producere actus fü-

ernaturales ; quee productio connaturalis fine

ante (

virti

principiis intrinfecis & permanentibus fieri ne-

uit.

fürdi

Ed

48. Ijft, Pelagiani gratice habitualis & fuper-

naturalium habituum neceffitatem negárunt, üt

Quedi

tetmn

probabiliter affertum eft in Tr. de Gr. num. 56.,

& videtur maximé coherere cum eorum prin-

tinm

vuls.

cipiis erroneis de viribus liberi arbitrii; nec un-

quam tamen eam ob rem leguntur reprehenfi à

Tdm

Concilis vel Patribus: ergo fignum eft, ne-

ftt (

que agnitam ab his fuiffe eorum exiftentiam.

n gl

Conf. 1. 'Trid. abftinuit in doctrina füa num.46.

Ten

recitata à vocibus virtutum , habituum aut per-

m

manentie: ergo nec ex eo certi aliquid erui-

füni

tur.

Couf. 14 Si valerent argumenta à nobis

Vgl

allata ,. probarent fententiam noftram de vir-

um

tutum infufione in juílificatione effe de fide:

'«ïüuer;

confequens videtur à nobis non admitti ; ergo.

TW

&. JV. Conf. Pelapiani , üt num. cit. often-

tui

fum eft, adeó gratice habitualis & virtutum exi-

Dj

en-

'T uzorocicis.

o£$

dmm, i

flentiam aperté non impugnárunt , ut tnaximé

ne ditm

eandem cum Catholicis loquendi formulam hic

o

ufürpaverint: Patres veró & Concilia non ha-

riem t

bebant, cur ad illam virtutum exiftentiam pro-

ic al

fitendam illos urgerent.

Cum enim contro-

bitin

verfia inter ipfos verfàretur folüm de neceffita-

be qui

te gratize ad opera falutisin communi tum ante

Vjgsengt

tum poft juftificationem ; atque hinc etiam ad

aptiïmaiem:

initium fidei primámque ad fidem converfionem;

Jpemamrä

Patribus necoccafio nec neceffitas fuit expreffiüs

ratone d

afferendiaut urgendi gratice fanctificantis cum in-

0

I

fufis virtutibus extantiam: fiquidem hzc pratia

aturdds

ante converfionem ad fidem non datur, neque

us fant

virtutes etiam fine illa & ante juftificationem in-

funduntur, üt proximé dicetur. 7d Conf. .*

s (Uy»

Ex dictis eod. num. claré patet rem & íenfüm

quaítionis noftre fatis fuiffe à Tridentino de-

erintil

u)

terminatum; cuiaccedit, quód, cüm Triden-

tinum indefinité ac fine diftin&ione inter par-

eomm pïh

rj

vulos & adultos declarat , unicam caufam for-

malem noftre juflificationis , quam anteceden-

eprehmä»'

l; !

ter dixerat effe fanctificationem per füfceptio-

nem gratie & donorum , effe juftitiam inhee-

dftenti

; num

rentem & in hofnine receptam , indéque infert

n af

fidem, fpem & charitatem in juftificatione in-

quid

fundi, quód, inquam, idem argumentum tra-

&averit ; quod Conc. Vienneníe , fa&tà etiam

g i 09

1 de t

virtutum mentione propofüerat. Cur veró ab-

ftinuerit ab his vocibus , rationem forfan dare

11

poterat verbale potiüs quàm reale

iffidium

ii a

"I'Torum circa nonnullas habituum & virtutum

r

proprie talium conditiones, quibus aflertis vel

n &*

nega-

U

à

—

$5

Drs ViRTUTIBUS

ER

negatis cónfequenter afferendum vel negandum

erat fidem, fpem &c. eíle virtures aut. habitus

roprié diétos ; tametfi certum foret , eas effe

D

parvuhs

dona infufa ab actibus diftinéta & permanenter

tuts;

jnbeerentia.

]taque cum prior illa quaftio

r

omnino metaphyfica fit & ad Philofophos fpe-

DT

€&let ; non erat, cur Concil.um eam determi-

pnandam fümeret.

fientin

"d Couf. IT. &. '"Transmifsa

fs u

AMajore à nobis diffimulari migorem.

Com-

fcntg

munior inter 'Theolopgos fententia eft; ante Tri-

dnr,

dentinum non fuiff? communiter receptum in

hibin

Ecclefia üt certum fidei dogma , quód tres ille

Ste

virtures in juílificatione infundantur ; eó quóàd

Qrit

necScriprure nec Patrum authoritas adeó clara

li

fit, ut fine alia Ecclefia declaratione vel defini-

&t T

tione ad certam fidem faciendam per fe (üfficiat:

G

poít Tridentinum veró neque inter T'heologos

T

convenit, effe dogma à Concilio hoc definitum,

i

negantibus id fcilicet Soto; Cano; Medina, Ba-

obice

mez, Vaíquez &c., affirmantibus veró Suarez,

Valentia , Ripalda & Recenrioribus communi-

Qd

(

ter.

Hanc litem üt minüs neceffariam aliis

'

litty

dirimendam relinquere, & certitudinis gradui à

Jj

nobis afferto acquiefcere poffümus : preefertim

pud

lt

cum ea ad praxin parum referat; fiquidem

Q

utrinque oriatur fer? moraliter eadem obligatio

Tnfüy

non contradicendi , adeó , ut qui rem ipfam

fOrur

pertinaciter negaret, vel notam vel füfpicionem

La

faltem non effuügere cenferetur erroris.

dlfpo[i

EU

Quz-

W (

'T nEorocicis.

87

fepttig

QuznEsL,Zz Firtutes Tbeologice iufuudantur

"

T

z

1

fimul ia juflificatione *

aüt hà)

t d

49. NNora. Ex Articulo proximo certum eft,

parvulis infundi in juítificatione omnes tres vir-

IN

li qui

tutes; quod idem etiam conceditur ab omnibus

refpectu juftificationis adultorum, fi quamcun-

fs f

fi

m Oert

que ob caufam habitus fidei vel fpei antea non

fuerit infufus. Quseritur autem, an ficut cha-

Trasi

n

ritas nunquam infunditur nifi in juítificatione ,

fic neque fideiaut fpei habitus extra illaminfun-

tepidi

recout

datur, licet quis per a&us fidei & fpei ad illos

habitus f& di(pofuerit.

In hac quaítione 172

d tl

n dg

Sententia flatuit habitus illos fzepe infundi fine

gratia fanctificante & charitate, nempe ante ju-

$ adeöcïïz'

vel dé

Ítificationem & ftatim poft elicitos actus: ita

Suar. Vaíq. Valent. & alii.

2da 'Tenet eos, li-

(e af

cét non infundantur fine charitate extra facra-

Their

mentum , infundi tamen in baptifmo füfcepto

k (f

cum fide quidem & ípe actuali , fed fimul cum

Uïdim !

4

j

obice ad gratiam; ita Sotus , Arrapgon. & pau-

x Sut

cialii. 324 Negat, unquam infundi habitus fi-

um

dei & fpei, fine pratia fanctificante & charitate:

[iin d

ita communiüs AA., cum quibus

ls gfleï

5o. R. Fides ac fpes nunquam infunduntur

r öfï

extra juftificationem & feorfim à gratia fanctifi-

fiqi

cante & charitate: adeóque virtutes theologicae

n o

infunduntur fimul in. prima juftificatione adul-

m

torum zequéacparvulorum. —Prob. . ex autbo-

vitate. 'Tridentinum, üt f. d. , poft enumeratas

"

ïglfffüneï

difpofitiones, quze ad juftificationem preeparant,

atque inter illas etiam actus fidei & fpei recita-

l

tos, Cap.z7. fübdit: * Hanc Hdifpofnion

em feu

(V

4

præ—.

——

EE

Dz VignTUTIBUS

88

preparationem juftificatio ipfa confequitur;

ptiwis

que non eft fola peccatorum remiílio , fed &

T adi

ct;

fanctificatio & renovatio interioris hominis per

voluntariam fufceptionem gvatie eg domorum: y,

ftenó

per hac autem dona ibidem intelligi habitum

DI l

fidei, fpe1 & charitatis , oftenfüfh.eft. Ergo

dini (

infu(io habirüs fidei v. . non fit ex fola di(pofi-

st

tione fidei actualis; (ex ex eadem difpofitione ;

fs«

D

t

quà fir juítificatio. /demibid. fübjungit: * Hanc

fidem ante baptifmi Sacramentum ex Apoftolo-

fetye

rum traditione Catrechumeni ab Ecclefia petunt,

fntn.

dum petunt fidem, vitam eternam praeftantem:;

temi

Sed Carechumeni non petunt ab Ecclefia fidem

Qià

actualem , quam jam habent: ergo dum petunt

füid

baprifinum perunt fidem habitualem: erpo hec

Wi

noninfunditur, priusquam juftificentur. Conf. I.

j

Ex Conc. Viennenfi, quod füpponens infündi

f

adultis in baprifno gratiam & virtutes, idem

oj

etiam probabiliüs dicit evenire in parvulis. Il.

(j [p

Ex D.'Thoma, qui t. 2.q. 62. a. 4. docet , quód;

!

ha

licet inter actus fidei, fpei & charitatis detur or-

Imí

do prioris & pofterioris ; id tamen non fit in-

iqus

ter habitus ; zam balbitus , inquit ,. zil infun-

,

duatur.

Prob, If. ex vatioue. Bapti(mus habet

uj

per fe virtutem & efficaciam infundendi adultis

n

habitum fidei: fed hanc virtutem non haberet

[ j

per fe , fi fides actualis effet fufficiens difpofi-

tj

Nj

tio ad infufionem habitüs fidei: ergo. 4 e

certaex di&i;, prefertim cum Viennenfe lauda-

i

tum hanc rationem praemirtat: « INos attenden-

W

tes ceneralem efficaciam mortis Chrifti, quie

6t

per baptifinum applicatur pariter omnibus ba-

uj

pti-

'Turorocicis.

89

Yeqiiz

ptizatis,, &c. i. prob.Baptifinus per fe exigit

fo, il

in adulto , ut priüs credat , quàm ad illum ac-

n

cedat; ideóque baptizandus jubetur priüs pro-

d

fiteri fidem juxta preceptum Domini : Docete

ti hd

omnes gentes, baptizantes eos &c..— Item Qui cre-

d. Dy

diderit . baptizatus fuerit ; ubi priüs actualis fi-

(oh p

des exigitur , quàm homo baptizetur : ergo fi

ifpnitos,

fides actualis fufficeret tanquam difpofitio or-

pi; fs

dinaria ad infufionem habitüs; per feloquendo

xAplti

femper infundererur habitus aduitis ante bapti-

lefa t

fmum, & baptifmus per fe non haberet virtu-

veltntt,

tem infundendi adultis habitum fidei.

Conf.

clea z

Quia pro contrario afferendo nullum habetur

folidum fundamentum , quod tamen exigere

n t

: ergohæ:

videtur quaftio quafi a& decidenda.

1. Aec dicas 1. Poftquam Trid. l. c. dixit-

yr. O

nj if

fet, virtutes theologicas homini in juftificatione

s U

infundi, haec fubjicit: /Vam fídes , mifi ad eam ac-

gis ]

cedat [pes eg cbavitas , neque uit pevfeclà cum Chri-

ts Qu

05 Teque corporis ejus vivum membrum efficit.

detur o

Ergo füpponit poffe priüseam haberi , quàm re-

10 f

liquas virtntes. /Vec 2. S. Aug. L. 1. ad Simplic.

mil if

Q.2. poft initium: /z quibusdam, inquit , zan-

yus Di*

1a eff gratia fidei , quanta mon fujficit ad obtinen-

d dl

dum vegnum celorum ficut im catechbumenis , [icut

n hi

1n ipfo Cornelio , autequam Sacramentovum parti-

cipatione incorporavetur. Ecclefie : im quibusdam

; dj

n

veró tanta efh , ut jam Corpori Chrifli e Sanclo

ye hu

Dei templo deputentur. .. D.'Thomas autem 2. 2.

yrendt.

q.6. a. 2. ad 3. ait: Dicezdum , quód ille, qui ac-

cipit fidem à Deo absque chavitate , uon mpliciter

f qUJ";

jbis *

Janatur ab infidelitate &c.

Ergo uterqu

e füp-

5

ponit

pll'

Dzr VinTUTIBUS

90

ponit fidem accipi poffe fine gratia fanctificante

t

& charitate.

ÀVec 3. Habitus fidei confervatur

gim

fine charitate: ergo etiam fic poteft infundi;

ho m

prefertim cum hereticus converfus ad fidem,

hm

licét necdum juftificatus, jam dicatur & fit fim-

[

pliciter fidelis.

n

E. àd 1. [V. Conf. Concilium agit hác fententià

JM [

duntaxat contra Hareticos, qui volebant folam

5

fidem fufficere ad juflificationem ; cüm tamen,;

ts

üt ibidem fübjungitur , /7des /rge operibus mortua

ami

€9 ohijofa fit. Ad hec per 0 accedit non figni-

n

ficari fücceffionem temporis, patet ex pr&ce-

Qu

dentibus, ubi dicitur,. ZAec ommia fimul iufuja

qui

accipit bomo; fidem, [pem &9. chavitatem. . Si quis

hyi

tamen ordo aflerendus ex hoc loco fit , eft fo-

lus ordo nature: ficut enim intellectus prima

p

li Qu

potentia eft, cui accedit voluntas ; aut doctri-

al

na magiflri prima eft, cui adjungitur difcipuli

fid,

attentio, & non econtra: fic fides in ordine fu-

pernaturali eft primum, cui fpes & charitas ac-

Go

hdj

cedunt. |72d 2. D. Corf.. Uterque füpponit fi-

nf

dem actualem accipi poffe fine charitate C. fi-

fril

dem habitualem IN. S. Aug. per graziam fidei

non intellipit fidem ipfám , multó minüs fidem

ity

T

habitualem, feéd auxilium gratize, quod per fi-

T.

dem eámque actualem datur, àt ex praceden-

I

tibus patet : Zzcipit auzem bomo perciperegvatiam,

ex quo iucipit Deo cvedere , vel intevuád vel extevná

Quà

fis]

admoritioue smotus ad fidem. — Sed imterefd , quibus

avticulis temporum vel celebratione Sacramentorum

t

gvatia pleuior €9. evidertior infundatur.. INou enim

Ting

u$ 1012

Y

Catecbumeni uou creduut , aur verà Corzeli:

crede-

E

THEOLocxcrs.

91

nf

credebat Deo , ciin. eleemosynis 9 ovationibus di-

Onfenim

[ infüni

gnum [e prebevet , cui "Augelus smttevetur : fed uul-

Ío iodo ifla operavetur , nmifi antà credidiffets uul-

«f

réftin

lo modo autem credidiffet , vifi vel fecvetis per vifa

mentis aut [pivitüs , vel manifefliovibus pev. feufus

acfenten:

corporis adinonitiomibus vocaretur. — Sed 12 quibus-

dam tanta eft gratia fidei €gc. — Similiter D. Tho-

ebunt l

m t

mas , üt num. pr. oftenfum eít, aperté ftat pro

nobis: nequein obje&to loco contrarium docet;

j r

cüm ibi folàm de fide actuali loquatur, ür ma-

! o

nifeftant hec,verba: Per bunpc moduim datur ali-

ex pree

quando bomimi à Deo, quàd credat; credere fi-

f

quidem actum, non habitum fonat: preterea

n 38

loquitur de fide, per quam homo ceflat à cul-

lit; di

pa actuali infidelitatis, non habituali; nam ver-

dus p*

bis oppofitis hec fubdit: 4qwza noz vemovetur

aut dO&'f

culpa precedentis infidelitatis , fed fanatur [ecundium

y üfr

quidj ut fcilicer cefet à tali peccato. — 4d 3. 3«. IN.

s o

Coz[. Minus enim requiritur ad confervationem

durt

habitüs, quàm ad ejus introductionem. Sic ad

g

confervationem habirüs fidei füfficit carentiain-

( a

l

fidelitatis culpabilis, quae non faus eft ad illius

at

introductionem: fimiliterintenfio habitüs fidei,

jnis

meritorié per charitatis habitualis aétus compa-

20d]

rata, perfeverat etiam retraétatà per peccatum

d

lethale charitate. Ratio horum à priori eft;

quód habitus fidei refpectu gratiz fanctifican-

gt

tis habear fe adinftar proprietatis refpectu na-

j, m

ture: accidit autem frequenter, ut proprietas

d

nunquam primó exiflat fine natura, cujus e

J ul

'proprietas; confervetur tamen etiam abeunte

yuiin

naturd. 424 prol. . Denominationem fidelis

g

prove-

[

—

92

Dzs VinTUTIBUS

eutitt

provenire poffe tum ab a&u tum ab habitu fi-

dei; atque hinc ille diceretur actualiter ; non

frlu(

habitualiter fidelis.

Caterüm ab hujusmodi

hd

denominationibus non poffe defumi efficax ar-

R.

gumentum, fed loquendum efle ex communi

modo rem accipiendi fecundüm materiam füb-

Jig.

flratam, patetinpeccatore, qui per peccatum

atf

injuftitize amittens habitus infuíos temperantiee

t

& caflitatis , nihilominus manens adhuc bene

2.N.

fienm

affectus erga temperantiam & caftitatem, fim-

pliciter etiamnum dicitur caftus & temperans.

TWiorjt

dij:

Quznzs Il. 75 €9 per quid a

ugeantur Firtutes

LUE

T beologice ?

[7] j

$2. ANota, Augmentum virtutum theolo-

mijí

li (

gicarum, prafertim fidei, poteft confiderari

tripliciter: r. circa objectum materiale; & fic

7)

appellari poteft exzezfivum: 2. penes majorem

gna

perfectionem v. g. firmitatem ; & fic poteft di-

&i j

1 d

ci perfeclivum:

3. in ordine ad intenfionem ;

qua juxta communem fententiam fit per addi-

L

tionem gradüs ad gradum; & dicicur zuzezfi-

(

vum. De poftremo precipué queftio eft apud

Vty

Md

Ti

"Theologos: & quidem quoad rmam partem

NUl

conveniunt facilb omnes; non idem quoad

L

2dam , ubi inquiritur: quomodo aut per quos

&t

&&tus intendantur virtutes infuüfe prefertim

de

theologicee ?

Ápm

$3. R. /. Virtutes theolopicas augeri &in-

üef

tendi ; certum eft ex fide.

Probatiout$ locó au-

D

diatur Tridentinum Seff. 6. C. 1o. ita differens :

Sic ergo jufiificarà & amici Dei ac domeflici fa&i ,

g

[4 4

Em

Tutrorocicis.

93

ab

euttes de virtute ip virtutemn venovantur , ? Alpo-

litet, t

flolus ( 2. ad Cor. 4. v. 16. ) izquit , de die in diem ;

hujtayt

boc efh , mortificando smembra cartis fue, &g. (ad

T

Rom. 6. v. 19.) exbibendo ea arma juflitie in

: COT

Jau&ificationem , per. ob[ervationem mandatorum

enam (à

Deit? Ecclefue, n ipfa qu[litia pev Chrifligratiam

t at

accepta, coopevamte fide bomis opevibus cvefcumt ,

:mpmm

atque magis juflificantur , ficut feviptum eff ( Apoc.

d h

22. V. 11.) Qui juflus efh, quflificetur adbuc. . Et

atem 4f

iterum (Kccli 18. v. 22.) JVe verearis usque ad

[empem

mortem jufbficari. Ez vur[us ( Jac. 2. v. 24.) Fi-

eH: quomiam ex operibus juflficatur. bomo , €9

r n

non ex fide tantüm. — Hoc veró juffitie incramen-

zum petit San&la Ecclefia , cum orat : Da nobis Do-

Im rhecïq

mine fidei, [pei, €g cbaritatis augmentum. . ]Ytem

onfidert

ibid. Can. 24. ita definiens: Sz quis dixerit , ju-

a]e; &IL

Jüitiam acceptam mon con[ervavi , neque etiam au-

j magüï Er

geri coram Deo per. bona opera; [ed opeva ipfafvu-

&us. folummodo & figna. e[fe Suflificationis adeptee ;

C potel Ü

giont

zon autem ipfüs augendee cau[ams anatbema frt.

T0

$4- INecdicas 1. Virtutes per fe infufze fünt

g t

potentie; potentie veró non videntur pofíe

intendi: ergo. Vec 2. Virtutes ille. non re-

mittuntur: ergo nec intenduntur. Nam & ad

] Pämq

n qu

1. AÁxioma muroris valere de potentiis phyficis

ac naturalibus, que eommuniüs fünt indiftin-

er u

€te à fübftantiis; non veró obtinere locum in

Pfærä[(im

füpernaturalibus , que ficur &ipfà natura in or-

er Ut

dine füpernarurali , nempe gratia fan&tificans, ad

genus accidentispertinent. Jam veró fi fanctitas

Joco 4

Wens

ufcipiat incrementum, & dari etiam poffit ma-

jor naturee divinz participatio; confequens eft,

iif

[

l

94

Dzr VinTUTIBUS

& gratiam fan&tificantem & virtutes infufas,

morom.

divine participatio

vd rem

quibus fanctiras & naturce

continetur, intendi poffe.

"d 2. À. Quam-

j mix

vütiod

vis remiffio virtutum per fe infufarum abfolu-

t5 loquendo non repugnet; in hac tamen pro-

55, |

videntia ejusdem cauía affignari nequir: per

augemrl

Cians

peccarum mortale enim virtutes illee non remit-

tuntur fed amittuntur; per veniale autem , ficut

o

non remittitur gratia fanétificans, utpote cui non

Téponi

eft oppofitum; fic neque virtutes. . E contrario

j n

