mediatam, quà loquitur per Anpelos aut alios

quinme.

miniftros: Immediata fubdividitur in intelle-

lts

Ctualem , imaginariam & fenfitivam ; quarum

1ma eft , quà Deus loquitur per figna fpiritua-

lia folo intelleétu perceptibilia; 2da, quà loqui-

tur per figna materialia phantafize propria ; 3tiay

um J

]

i

quà loquitur per figna materialia propria fen-

fuum externorum.

À quibusdam tamen prae-

mittitur alia locutionis divifio in activam feuin-

:

Dntst

ternam , in paffivam feu externam, & in com-

Verad

pleram feu ex utraque hac complexam ; fecun-

xmdel

düm hanc activa confiílit in actione Dei immia-

nente , h.e. in volitio

n

nobis manifeftandi ia

d

du

tempore divinum conc

:

ptum perfignum crea-

um

tum ad audientes directum; patfiva ftat in hoc

Tentumt

figno creato; completa autem quze etiam ratio-

"

nalis ac propria locutio eft; habetur per fignum

3315

ejusmodi externum volitione faltem virtuali ad

yoriti

aliquid mapifeftendum directum.

Licet veró

m Tij

primum hujus divifionis membrum commu-

Ts

fi

niüs rejiciatur; tum quia volufitas manifeftandi

m ay

rem zque parum proprie dici'poilït locutio, ac

lm

voluntas comedendi vocatur comeflio, aut vo-

) me

luntas divina nos fan&ificandi noftra fanctifica-

i

tio; tum quia Deus aliàs ab eterno proprié jam

(Iq

xim L

omnia locutus effet: eam tamen premifimus

T

ad fententiarum hic diftrepantium notitiam pe-

T

nitiüs capiendam. — Scotiftz enirmm communitet

g

&c fine refpe&tu ad. hanc divifionem locutioni

il

Ul

Y 3

Y

urns

pf

p w

L.

342

Dr FmE.

duntaxat tribuunt rationem cohditionis fine

dixercn

qua non : alii veró qui eandem tanquam obje-

tum hi

étum formale partiale admittunt, di(fentiunr in

gt in

defignanda locutionis fpecie : Cajetanus enim,

Matth.

Gonet aliíque'T'homiftee folüm locutionem a&i-

jiut;.

vam internam volunt pertinere ad motivum fi-

phtim

dei; Hurtad. & Marin cum quibusdam affignant

jnie

folam locutionem paffivam : reliqui commu-

It

niüs locutionem formalem ac rationalem feu ex

activa &

f q

paffiva conflatam intelligunt. . Cum

fütm |

his.

rhe

191. JDico i Locutio feu revelatio divina

V0 |

conftitutivé pertinet ad motivum fidei, & eft

ejusdem objectum formale partiale. — Prob. /4u-

:

govitate.

Scriptura imó revocat fidem no-

flram non minüs ad t

jill

E&imonium feu locutio-

fm

nem Dei, ac ad autoritatem ; fic 1. Joan. 5.v. 6.

nf

dicitur : Spiritus eff , qui teflificatur ,. quoniam

Cedit

Chriftus of veritas; & 1. ad Theff, 2.. Cim acct-

&Tr

pil[etis vevbum auditás fidei, accepiflis ilud gon dt

ib

[

verbum bominum, fed üt vevé eff verbum. Dei.

Piw

Huc pertinent etiam formule illee , quibus Chri-

Tiver

ftus & Prophetz exigebant fidem : Sicur dixit

r

mibi Pater ,. fic loquor.

Ferbum Domini , quod

Tj

fathum eff &c. — Hec dicit Dominus &c.. 2dó ex-

fcs

tollit ipfum teftimonium Dei füpra teftimonium

ful

hominum, üt videre eft Joan. . c. v. 9. $ roffimo-

fc

gium bomimum accipimus , teffimonium Dei majus

Ttpoy

€ : nempe in movendo ad credendum , ita ut

qiee

fides ipfi teftimonio innitatur ; unde additur:

Yl

Qui credit in filium Dei , babet. eflimonium Dei in

VR

fé Idem explicàrunt Samaritani , qui mulieri

Ixe-

li

Dz Fipr.

345

ïitionis Lng

dixerunt Joan. 4. v. 42. — Quia jam mon propter

qum d

zuam loquelam credimus : ipfi emim. audivimus &c.

Vlenti:

3tió inculcat ipfius firmitatem , üt liquet ex

tinsen

Matth. 24. & Luc. 21. Zerba autem mea nou tvon-

od

fibuut ; & 2.Pet. 1. v. 19. Habemus fivmiorem pro-

Yotian

pheticum [ermonem ,. cui. bene facitis attendentes.

n ff

Jam veró fi teftimonium ac locutio Dei foret

]. comt

mera applicatio autoritatis divine feu conditio,

dem t

fine qua non mover autoritas ; fides haberet

u (

füam firmitatem unicé ab autoritate; & moves

ret hec fola, dummodo reipíà extaret revela-

htio d

tio.

Conf. Ex Ss. PP., inter quos Athanaf. Or.

i, &

Quód unus fit Chriftus , Fideles ; inquit , zos

í

Pl.à

babent bumilem quandam vatiouem ,. ut cvedart ,

m !

féd [ublimem, fcilicet atzeflationem Dei. S. Ambr.

u ls

ferm. 2 1. de Epiph. fcribit; Patrem in voce de-

ou.ji

Ícendiffe in Filium, quià fides audità Patris voce

' W

credit.

Similia haber S. Aup. 'Tr.22. in Joan.

(inz

& Tr.23. ad illa verba: * l'eftimonium perhi-

du

hibet de me, qui mifit me Pater;;.

as )

Prob. Ratione. De xatione fidei conftitutiva

univerfim eft , quód fit affenfus propter auto-

uibusC;*."

fiai d

ritatem dicentis, ita ut và quia dicit , fit retio

J// ;

motiva & non tantüm conditio; tum quia ficut

)

01

fcieatiam demonftratio, ita fidem teftimonium

d

feu locutio diftinguit ab aliis actibus: tum quia

j

j

It

fpeciale praedicatum effentiale derivat in fidem;

IT

utpote qua non eft affenfus quiscunque ; ne-

n n

que etiam affenfus cnicunque veraci ac fapienti

gv

praftitus; fed talis, qui alteri non tantum üt

"

veraci ac fapienti , fed ür loquenti fcu teftanti

adhibetur. Ergo & de rarione fidei divinze

(

Y 4

CO[jl-

at

344

Dr Firx».

conílitutiva eft locutio feu revelatio divina.

Ma,tt

Cozf. 1. Ad effentialem tendentiam fidei perti-

moveta

net affentiri objecto, quia fumma Dei autoritas

eflenfom

illud dicit ac teftatur : ergo locutio & teftimo-

n d e

nium conftituit cum autoritate objectum forma-

n

etm 1

le motivum divine fidei: 7zt. patet ; quia nulla

alia tendentia aflignári poteft , que tamen fit

fl

propria & fpecifica actüs fidei, Nam affentiri

inper

Objecto precisé; vel quia Deus illud fcit ; vel

qu b

quia Deus id vult dicere; velquia, fi illud re-

qua)

velaret , verum diceret , vel quia eft füummee

Rn p

f

autoritatis; non eft affenfüs fidei. Corf. Etiam

m

liquer; tum quia, quod attingitur per effentia-

fenfis

lem tendentiam actüs fidei, non eft mera con-

t

ditio ad ipfam; cüm mersz conditiones nec fo-

clira

leant nec debeant per actum attingi: tum quia;

I'mgeat

quod ira per effentialem tendentiam attingitur,

v

ut attinparur ab ipfo actu & àt ratio, cur aliud

QUi

attingatur, non eft mera conditio; fed in imo

liber

cafü objectum materiale vel formale, in 2do au-

füit$)

tem formale objectum.

Corf. 1. Motivum

lii

adequatum affentiendi rei revelatae debet effe

L

metaphyfice abfoluté connexum cum re revela-

|

t

tà; & quidem connexione, que fe tenet ex par-

QOl

te dicentis üt talis ; fed autoritas divina de fe

]

non eft fic connexa , neque etiam fumptra cum

Its

volitione revelandi dicit connexionem fe tenen-

yedi

tem ex parte dicentis üt talis : ergo nec autori-

Ls

tas divina folitarié, nec conjuncta cum volitio-

mahS !

ne revelandi poteft effe motivum adaequatum

NU

affentiendi rei revelate : ergo revelatio ipfà re-

Yi

quati.

f

quiritur üt conftitutivum morivi fideiadee

Maj.

/

Dz 'EID r.

34!

1 d

Maj. quoad 11. part. eít certa; quia intellectus

fs

movetur à veritate; adeóque nequit moveri ad

ET

aflenfum meraphyfic? certum & firmiffimum,

&tln.

nifi ab eo, in quo videt infallibilem veritatem

üm r

per metaphyficam connexionem : quo224. part.

quii

etiam liquet ; quia omnis connexio , que non

ml

Íe habet ex parte dicentis üt talis ; eft ad fidem

m at

impertinens; fi quidem ex hac ratione affenfüs,

yift; v

quo Beati firmiffimé judicant hoc effe verum;

f du

quia Deus ita cognofcit, aut quo affero Deum

[E f

non pofle infundere habitum. vitiofüm , quia

a. z

fanctiffimus eft, & alii hujusmodi non fünt af-

r eft:

fenfüs fidei. AMinor fimiliter quoad 1. part. pa-

i

tet ; quia autoritas divina eft perfectio Dei ne-

Cl

ceflaria , multee autem veritates fidei fünt con-

tum d

]

tingentes ; unde illa cum his nequit effe meta-

w

phyficé connexa: quoad od. part. prob. "Tum

)

a

quia connexio v. g. cum Incarnatione ; quam

ii

b

j

habet divina volitio illam revelandi in tempore;

jl

fuit ab eerno ; adeóque non fe tenet ex parte

Dei üt dicentis , cüàm Deus ab a&terno non fit

Mu

qne

locutus : tum quia in hac acceptione connexio

fet*

fe tenet ex parte Dei üt tantàm volentis dicere,

edf

confequenter non üt dicentis.

m &

192. Jico 1. Locutio conftitutivé perti-

nens ad obje&tum formale Divinz fidei com-

i Ü

12

1

,!M.

M

plectitur tam activam quam paffivam locutio-

nemr Prob. Locutio conftitutiva objecti for-

j VOhflC

malis eft locutio verificans hanc propofitionem:

zi

Deus id loquitur ac teftatur; fi quidem ex pro-

20

xime dictis effentialis tendentia & ratio formalis

T

cutio

dæ li

(]Uä.

fidþif hanc propofitionem

in;ludit. Sed lo

veri-

Jl

$

esis

346

DrFipbr.

verificans hanc propofitionem debet comple&i

fipnf

S Dos

utramque locutionem; nam fcire tantüm figna

apta ad rem figaificandam, eaque velle ponere,

p

eft quidem fcire modum loquendi ac velleloqui;

100 p

non autem eft loqui, utpote quod ipfàm pofitio-

t a

ib

nem fignorum & ad alios tranfeuntemincludit,

per qua audiens ducatur in rei fignificate noti-

ipicy

Lopun

tiam ; ponere autem figna externa fine directio-

ne cognitionis ac determinatione volunratis illa

ii

ordinantis ad audientem , non eft proprié forma-

Wi

e m

liter ac rationabiliter loqui, fed improprie dunta-

d

xat, materialiter & more pfittacorum. Ergo lo-

fàton

cutio conítitutiva objecti formalis utramque

complecti debet. Cozf. Locutio conflitutivé per-

QiOnem

fs

tinensad fidei obje&tum illa eft, quae nobis à fcrip-

tura proponitur üt fundamentum noftre fidei,

&if

ls cs

& de qua ad Hebr. r. v. z. legitur: zzultifaviam

suuliísque imodis olim Deus loquens Patvibus in Pro-

187

tirjd

betis , noviffimà diebus iflis locutus efl nolis infi-

lio: fed heec locutio complectitur tum internam,

ilid,.

quia non erat materialis duntaxat ac fine cogni-

tione & volitione fignificandi ; tum externam;

Narïlä

Ws t

quia z. Proplberis ac filio, & üàt ZachariasLuc. 1.

V. 7. üit ; per os [antlorum eft locutus: ergo.

Y

193. Oljic. cout. in. A&tus fidei non babet

tdid

effentialiter hanc tendentiam: Credo hoc, quia

(i0 t

Deus dixit; & quamvis hanc haberet, inde ra-

Qaiti

men non probaretur, locutionem effe motivum:

Q

ergo. Prob. rm. p. 1. Deus revelabat Prophe-

v

g

tis, & ipfi credebant Deo , per judicium infu-

fum de veritate objecti: fed hoc judicium non

W |

&tabat

Qsl

habgbat illam tendentjam ; quia non refle

füpra

*

Dr Fipr.

347

um

fupra fe ipfüm üt formale motivum: erpo. 2.

iL

lil

ii

Si Deus revelat aliquid füb conditione , illud

elenye

poteft abfoluté credi conditione purificatà : fed

Vi

lv

NI

non poteft abfoluté credi , eóquód Deus dixe-

fim

rit; cüm Deus non dixerit abfoluté: ergo.

munad

Prob. 2d. p. In his & fimilibus propofitionibus:

d

ignis comburit, quia eft approximatus; volun-

:

a (l

|

M LW

[

tas amat bonum, quia illud coenofcit ; «ó 4uia

dlnpasi

non fignificat morivum ; fed puram conditio-

)przäfgx;

nem pr&requifitam : ergo à pari. — Cozf. 7. Li-

cet interroganti , cur credam Incarnationem,

r

? El

re&é refpondeam : quia Deus illam revelavit ;

tamen ulterius interroganti, cur Deo Incarna-

trant

tutive]

tionem revelanti firmiífim? credam, folüm re-

bisifo

fpondere pofíum : quia Deus , qui revelavit,

eft infinit? verax & fapiens : erpo ratio forma-

.oür.æ;:ïf

TE

ilp

lis cedendi ultima & fola eftautoritas Dei. Cozf.

JI. S. Th. 2. 2. q. r.a. r. in Corp. de fide ait:

!

[/)

eonf[ideremus vationem formalem obje&i ,. mibil eft

]i

aliud, quàm veritas prima. — Exgo.

n

iA

qu

W. AV. utr. p. ^dut. dd ym. prob. p. x. N. M.

a

Nam pofito etiam, quód Deus Prophetis locu-

ITIiSU^

tus fit per judicium infufüm, quod fcilicer ob-

je&um formaliter, mentem autem divinam de

em

f07

tali objecto inftrumentaliter repravfentat; audi-

tio ramen hujus locutionis confiftebat in alia co-

)

1

[ n'(,fu't

gnitione reflexa , quà perceperunt illud judi-

cium infufüm & mentem divinam de objecto

n

jf

Dj

)

perid manifeftatam ; ac proinde multó mapis

fides & affenfus ifti locutioni fpirituali praeíti-

jm f

/-lum I)

i

tus : unde falíum eít eos per judicium infufum

credidiffe Deo. — 4d 2d, prob. [N. m.. Sicut cit-

h

i

curnm-

Áf

-

—

948

Drz Fmþzv.'

5'!57 df!

cumftantiee extrinfecce vocibus fepe tribuunt fi-

gnificationem, quam ex fe non habent; fic etiam

Dio t

conflituunt & dererminant fzpe figna & lo-

| nofpra,i

ad

cutionem in effe ralis ve! locutionis fimpüiciter ;

1

du

prafertim fi accedat intentio loquentis : atque

li rt la

hinc purificatio conditionis in hoc caíü poteft

fraizi

revelationem conftituere. abfolutam, & à Deo

unur

I0

affumi pro figno locutorio ac complemento re-

mmve

velationis abfolute.

-Ad prob. ad. p. IN. Conf.

lx

Difp. eft ; quia neque approximatio eft virtus

Conng)

combuftiva, neque cognitio efít bonitas; unde

1

i

[nta

f

G

]

!

]

nec illa poteft eífe combuftionis, nec ifta moti-

vum amoris, fed utraque duntaxat eft conditio

qpird

f

& applicatio: econtra locatio eft fültem inada-

quata ratio motivaex d. num. 191.in Probatione

dqtoe

i

per rationem ; unde licet dici queat applicatio

comparative ad autoritatem ac myfterium, talis

VN

Q

tamen non eft refpectu ipfius affensüs (idei. 42

Cozf. I. &. C. .4. fed N. fupp. Quód poftrema

fitm

UT

quaeítio pertineat ad affsnfum & motivum fidel,

ficut non pertineret, fi quererem: cur Deum

Vif

Vr

judicet effe verac

em ac fapientem ; de quo vi&

num. 174. füb finem.

E. 2. D. Ad 2dam qu£-

Rlttn

fwam :

ftionem refpondere foliim poffüm: quia Deus;

qui revelavit, eft infinité verax & fapiens.; ita

fs

fneq

tamen , ut , fi fit refponfio ad quaftionem de

motivo actüs fidei , «à qu revelavit habeat ie

bs ]

if

per modum mortivi inadzequati C. ut f& habeat

er modum meri prarequifiti aut conditionis

j Ri

. "d Couf. L. w. D. A. Nihil eft aliud ,. quàm

tio I

'

m

veritas prima nud& fümpta IN. üt revelans C.

Hine ibid. continuó fübjungitur : /Voz enim /fi-

Ergg f

$

Dz 'FI-DE.

3 349

T

des, de qua loquimur , affimtit alicui , nift quia efl à

i icea

Deo revelatum. Porró Angelicum ftare pro parte

!10

18

nofira, liquetex pluribus ; nam q. 14. de verir. a.

xlh)

"

1mp

8. ad 6. Zpfum tefiimonium , inquit, prime verita-

154

Yi5 fe babet in fide , i principium im [Gientüs demon-

cafa p

Jférativis. . Exp. 1. q. 1.2. 8.ad 2. Zzgitur enüm fides

) &M

aoftra vevelatiomi "4poflolis ?. Propbetis fatle.

kmentit

194. /nfl. I. Revelatio eft indifferens ad ve-

X

rum vel fal(üm; aut fàltem toram infallibilitatem

10 elr v

I

haberà divina autoritate: ergo vel nullam habet

(

J

t

connexionem cum vero; aut Fides divina fuam

Dit

vv

a^

infallibilitatem ac connexionem cum veritate ac-

2

cipit abuna autoritare. Cozf. A. Ut connexio ef-

tem n

fentialis conditionata caufie vel quafi caufze cum

Drob

aliquo effectu veltermino traníeat in abfolutam;

appii

non eft neceffe, ut illi caufe fuperaddatur no-

TOrm

va virtus caufandi; fed fàtis eft poni conditio-

Ui

Qu

nem, (ine qua non poteft & qvà pofità poteft

/ jm

Íuam virturem exercere: fed in autorirate divi-

d)

f

(v '3

na datur connexio effentialis conditionata cum

veritate cujuslibet revelabilis àDeo, fi ab eo re-

a

le qu "

veletur: ergo ut hec connexio tranfeat in ab-

folutam, neceffe non eft novam virtutern mo-

T

tivam ad affenfüm fidei autoritati füperaddi , fed

m pá

piens,ï d

fatis eft Deum actu revelare, que eft conditio,

fine qua complexum illud in actu fecundo à no-

4*

ht

bis Deus non poftulat, & qvá pofità poftulat

affenfum firmiífimum hujus vel alterius deter-

£t

gnd;;l*i(]m

minati objecti.

Conf. 11.à paritate. 1. Propofi-

tio revelationis facta per Ecclefiam non eft mo-

ld) (

u

(

tivum fidei noflrz , fed mera applicatio motivi:

ve!aqä

T

1

]

T

1J

ergo & revelatio eft riera applicatio motivi,

L

]

i

j

:

i

i C.illf

g

'DE Fipr.

350

Ícilicet autoritatis divinz.

2. Promuleatio eft

gt

,

mera conditio; & tota vis ad obligandum ftat

Fida u

rationem

inlege; aut faltem promulgatio non eft moti-

vum obedientie: ergo etiam revelatio eft me-

cim la

toritaten

ra conditio, & tota vis movendi ad affenfüm

fidei habetur in autoritate.

3. Queeítor re-

hOLVR

gius folvit pecuniam, oftenfis fibi litteris regiis,

x li

Yi

!

UL

quin ha fint motivum fed applicatio duntaxat

motivi , voluntatis fcilicet regiee : ergo fimiliter

" !

Íe habet fidelis refpectu revelationis.

fprà

E. ad 112.p. D..4.. Revelatio materialiter aut

hod

tiditerf

precise fecundüm f& fümpta eft indifferens C.

formaliter pro verbis Dei autoritatem fümmam

Wt

habentis, vel complexivé cum divina autoritate

Átred

Qürias o

accepta IN. 22. 8 19.p. Corf. — Connexio debet

confiftere in objecto formali adzequato , illique

] n &i

non obeft, quód refultetex extremis fecundüm

p

fe indifferentibns, üt paret in objecto formali

i oyi

conclufionis, quod eft complexum ex utraque

&Ife .

fingu.

premiffa, quarum queclibet feorfim ab alia po-

teft effe indifferens ad illam conclufionem. Illa

WVtf e

Qf

itaque figna materialiter fümpra funtindifferen-

tia v. g. ad exiftentiam [ncarnationis; quin etiam

d üqu

divina autoritas, quze communiter in preedica-

G

to Dei neceffario (latuitur, eft ex fe indifferens

Conte

ad quamcunque veritatem contingentem: at V&«

tbl

Ktex

ró fiena heec prout funr verba informata ab

autoritate divina non fünt indifferentia, fed me-

fhefl qu

!

taphyfice infallibilia, & fic etiam funt motivum

Ti Dr

fidei..| 724 24. p. 4ni. D. Revclatio ab autorita-

&te lp

te habet totam fuam infallibiliratem preecisé con-

Qfe

M

formkitatjis cum obje&to T. conformitatis cura

oD«

Ds Fipk.

551

briod

objecto àt & quia revelato N. /. & 2d. p. Conf

m

Fidei infallibilitas & certitudo non habet füam

n dj

rationem preecisé à conformitate cum objecto,

itio die

cüm affenfus Beatorum intuitivé videntium au-

41 lia

toritatem vel fapientiam divinam propter hoc

veltrt

mortivum alicui objecto preeftitus nec fides fir,

(ero t

nec habeat fidei infallibilitatem: íed debet effe

jo dunit

infallibilitas conformitatis cum objectoüt & quia

volnis

revelato; cüm hac fiteffentialis rendentia fidei,

üt fuprà dictum efl. Jam veró heec infallibilitas

grialiïen&

non defümitur à fola autoritate divina, fed par-

df

tialiter formaliter provenit à divina revelatione,

p n

utpore à qua formaliter orirur, quàd objectum

altort

fir revelatum. Dixi: ZYarféat; quia fidivina au-

eyo dgï

toritas confiftat in predicato Dei neceflario,

actus fidei fuam infallibiliratem conformitatis

; U

v

precise cum objecto defümit ab autoritate divina

üt applicara objecto , ficque revelationem inclu-

lo ftt

terut

dente, /4d Corf. .Y« D. M. Ut connexio condi-

od

tionata caufze adaequata & per fe folam conti-

u

nentis effectum tranfeat in abfolutam, non eft

1[23'11"&;5

necefIe addi novam caufandi virtutem , fed fatis

eft aliqua conditio C. ut connexio conditionata

g

iny

caufze inadzequatze tantüm & que in f& fola non

continet omnia praedicata effe&tüs, tranfeat in

i

i

abífolutam &c. N. . Res haec in thefi declaratur

f*

per exempla plura aliarum caufarum , in hypo-

thefi autem conftat ex dictis fuprà, ubi oftendi-

,'if: [;d p

j*

raus pradicata queedam fidei propría correfpon-

dere locutioni divinze tanquam caufze vel quafi

j g

g i

cau(ze, /4d Corf. [7. Permitfis antecedentibusubi-

que V.Cojjf. quaod 1. Difp. cft ; quia ex commu-

t 00?

ni

252

Dz Fipr.

ni TT. fententia Ecclefiae locutio, licét à Spiri-

U

tuS. directa non eft verbum Dei , nec motivum

affenfast

fidei intrinfecum , fed extrnifecum duntaxat fpe-

fu) etim

dungcont

€tans ad actum judicii praeambulum, & appli-

catio verbi divini fe habens (cum infallibilitate

COnEiQen

nem tafi

tamen) ad morem Bibliothecarii, qui ignoran-

ti dicit heec vel illa fcripta effe hujus vel illius

Moarur

homod

autoris: cüm veró fidesfit affenfüs propter tefti-

monium Dei, quz eftrevelatio feu locutio, hec

Donsel

ROW

non applicatio duntaxat autoritatis divinze, fed

ipfà etiamintrinfecum fidei motivumeft.. Quoad

Tminem:

2dum. Re&e diftinguitur inter obligandum &

(s Gd

obediendum; cüm alia fit ratio obligandi, quae

ts hd

eft ipfa lex promulgara, alia ratio obediendi feu

hls

tinly

motivum &objectum formale obedientiee , que

eft honeftas relucens in conformitate operiscum

du f

lm e

lege; unde Zifp. 1m. eft; quia juxta probabi-

lem vis obligandi precisé à Legislatoris autori-

&ulere

&um ayi

tate & volunrate, ac confequenter à fola lege

formaliter habetur: econtra vis movendi ad af-

prüs

ibnorm

fenfinn fidei ac veritatis üt dictee deber flare in

autoritate & revelatione feu diétione: D/fp. ada

n (

Domen

eft; quia ad honeftatem conformitatis operis

cum lege promulgata, lex & ejus promulgatio

Ailfis

Dd

habent fe tantüm preefüppofitive, neque attin-

guntur ab actu obedientice intrinfece &ür quod,

Teui.

cüm forían etiam obedienti difpliceant ; econ-

l

tra per actum fidei attinguntur intrinfecé tum

lt af

autoritas tum revelatio, neque poftrema habet

E(fe,xel

fe duntaxet preefüppofitivà , ür ex fiepe dictis

Q

NI

liquet. — Quoad. 3zium. Alterutra ex modó datis

Difparitas renet.

[R (u

] T

N

195

Dz Fipn&E

853

ii

t95. Znfl. L. Sola autoritas fuüfficit pro hoc

ecmümg

affen(u: quidquid Deus revelat, verum eft: er-

ln

go etiam füfficit pro affenfü cujusliber particu-

n &

infiliie

laris contentiin illo univerfali; dummodo ipfius

continentia certó nobis conílet per revelatio-

quim

nem tanquam veram conditionem. — Cozf. prob.

s vt

Motivum füfficiens ad hunc affenfüm: omnis

YODRC

homo eft redemptus, füfficit eiam pro hoc alio:

locut

Petrus eft redemptus ; dummodo per modum

diraj

conditionis certó cognofcatur , Petrum effe ho-

nel. f

minem: ergo à pari.

Conf. Plares fünt affen-

r

fus fidei, qui nequeuut proformali motivo par-.

tiali habere revelationem. Ejusmodi fünt r. af*

pund g

vdieti

fenfüs, quo credo Deum effe veracem ; quiaftul-

entaj

rum eft; credere aliquem effe veracem, quia ipfe

operisc

dixit f& effe veracem: 2. Affenfüs, quo credo

du

Deum exiftere; tum quia fic crederetur Deus

tons d

exiftere, quia exiftit, cüm Deum loqui involvat

il ff?

eum exiftere; atque ficidem peridem, autidem

priüs & pofleriüs coonofcerem: tum quia ma-

yeit

lr

gis noturm fic cognofcere vellem per minüsno-

tum , quod ineprum eít eequé ac fi in lucidiffi-

: ij

15 0

mo meridie rem quaererem accensá lucernà: 3.

romge

Affenfus de ipfa revelationis exiflentia , quam

per actum fidei affirmo vel füppono; quia ipía

(l

nequit effe motivum judicande fuze exiftentice,

- Be T. Aetorqueo, Sola Sapientia fufficir pro

z v

yiim

hoe affenfü: quidquid Deus cognofcit verum

effe, verumeít; & fola omniporentia fufficit pro

g

M

hocalio: quidquid Deus poteft, eft poffibile: er-

r

W(

gol

)d

i

i

R. 2. D. /4. 69 Conf; Sufficit pro hoc af-

ues

ii

Íenfu, quid fit fidei IN. pro affenfu qualicunq

eu

J

|

i

.

ag

L

Dz Fipr.

354

dlinnde 1

fcuqui non fit fidei T. — Fides, àt fzepe jam di-

&um, non eft quicunque affenfus certus funda-

fatis

lemden

tus in preedicato quodam divino, fed debet in-

niti divinze autoritati revelanti: Dixi, ZYanfeat;

muli cot

poteft enim ille affenfus univerfalis fumi condi-

propori

tionate , ita ut fic fonet: fi Deus aliquid revelet,

pitntem

verum eft; & fimiliter particularis fic:- fi Deus

aylci?

revelat Incarnationem , vera eft, &c. Poteftau-

( attor

tem etiam fümi abfoluté & cum revelatione jam

inny

exiftente, ira ut particulares etiam propofitio-

Irgend

tüm de

nes fint abfolutz, v. g. Incarnatio, quam Deus

revejavit, eft vera. Jam veró autoritas quidem

falicet

fufficere poteft pro affenfü in prima acceptione,

quoi

minime veró in fecunda & pro affenfü abfolu-

10f |

to. Aurio eft; quia divina autoritas connectitur

fete d

cum quacunque veritate conditionat? , fi nempe

&alftere

veritas reveletur: juxta communem autemién-

fced

tentiam, quae divinam autoritatem in preedica-

lr

to Dei neceffario conflituit, heec autoritas nec

Dot.

cum veritate contingente nec cum revelatione

lige,

conneétitur abfoluté,

Unde patet etiam Xeio

Q i

ad prob. ; affenfüs enim ille poftremus univer-

i fs

falis eft abfolutus , immediatéque continet 1u

fitim

fe particularem, ac niti poreft divinze autoritati

Q

revelanti ; ideóque idem motivum füfficit a

Y

utrumque;, & quilibet poteft effe affenfus fidei;

Cmp

üt d. e. num. 71. 75. & feq. ; haec veró ex pro-

dj T

ximé diéctis non eveniunt in priore cafü.

ET

Conf. Y« IN. A(J. Cum omnibus exemplis. — 4

W fuo

Wi (j

qprob. xmi D. Stultum eft credere aliquem effe

veracem, quia ipfe dicit f* effe veracem , fi ve-

(

oA

Facitas þjus non fupponatur aliunde nota

jun-

| Ui

Dz Fipg.

| 355

fj

aliunde nota füpponatur /u22. fi ex parte volun-

vertus f

tatis datur motivum rationabil

fed t

e imperandi ta-

lem affenfum N, fin minus C.

Quamvis non-

x I

nulli contendant , per idem te

ftimonium poffe

ümior

proponi Deum üt exiftentem

; Veracem & fà-

qui r

pientem, ac fimul loquentem , eóquód faltem

sl ld

ic la

explicité non debeat priüs copnofti exiftentia

& autoriras loquentis ; unde & primum mem-

:ve.'arlonej'a

brum permiflüm eft: cum communiore tamen

Ü PTOKDOi'L

loquendo, affenfus fidei prefüpponit notitiam

,quat

tum de exiftentia tum de autoritate Dei aliunde,

ritis

ícilicet vel per lumen naturale vel per aliud

at

1

quodcunque judicium previum, habitam. Hàc

nf al

notitià füppofità poteft voluntas prudenter im-

oudi

perare aflenfum , quo intelle&tus credat Deum

A

exiflere , effe veracem , habere au

toritatem ;

Ut

ficut etiam in humanis ufüvenit , ubi

fi quis te-

1 'm pfäil."

ftetur f &on aut nunquam mentiri ,

& aliunde

jons

noram habeam ipfius veracitate

d

m ex illius pro-

]

Wv '

bitate ; poffum hoc i

pfüm prudenter credere,

[ a

quia ipfe dicit.

At

que hoc potiori jure tenet

qus u

in fide divina , ubi

ex parte voluntatis dantur

ontitt

p'ura motiva rationabilia ad imperandum etiam

? ;]Ufüf

circa res notiflimas affen(üm fidei ; qualia funt

| füæc

1. ut fübjiciam Deo intelle&tum ; 2.

ut ipfi, fi-

wnl?

dem precipienti , obediam

; 3. ut adipiícar fi-

[

dei meritum

a

!

; 4. ut maximam de re certitudi-

; al

J

nem ac firmitatem acquiram , cüm fides divina

mohï- 'f

!

ex füo motivo pree omni etiam evidentia natu-

J

f

rali certior fit, üt inf. dicetur. — 74 . proP. 2di

p

j

D. Crederetur Deus exiftere fimpliciter, quia

m

y,i

exiftit fimpliciter N. quia exiftit dicens C. — Ita-

$

f2

que

um

356

Dr FipE,

tut cte

que cognofceretur idem per idem fed diverfo

mnodo fümptum, ficut quando cognofcitur Pe-

fdat

difind

trus effe animal , quia eft homo : idem etiam

Juroner

cognofceretur bis, non quidem eodem modo

fogtio

& explicité , fed diverfo modo , femel (cilicet

Tevet

explicité & femel implicité: denique füb diver-

Ina

fo refpedtu idem cognofceretur priüs ac pofte-

f pl

riüs; que omnia nec infolentia nec abfurda

fl ex

funt. . /4d 2. prob. N. id ineptum dici poffe, fi

Quendt

motiva prudentia adfint ; cognitionem quan-

tumvis notiper medium minus notumrepeten-

ils

di, uti in fide divina evenire ex dictis ad prob.

lineer

1mi exempli patet.

Quin ipfà etiam allata pa-

alteri

nj

ritas materiam hujus veritatis fübminiftrat ; cüm

coram Sanctiflimo etiam in lucidiffimo meridie

"

accendantur lucernze in illius venerationem ac

N

obfequium. - 4d prob. 3tii N. afJ.. Cujus falfitas

T

ex ipfa objecti formalis natura detegitur ; utpo-

em.

te quod per fe & ratione füi attingi debet: fed

tteyn

de hoc fermo redibit infrà.

fcdrion

196. Objic. cont.. 2d. Ad obje&um formale

Worum

fidei conftituendum debet admitti vel fola locu-

r

tio activa, vel fola paífiva , vel faltem ex utra-

m[hngx

que componi nequit : ergo.

Pars yma prob.

(j

Locutio pertinens ad fidem eft illa , à qua res

hiys

dicta accipit veritatem, íed res dicta veritatem

ii

accipit à fola locutione inrerna: ergo. Corf.7.

&ifern

Quod determinat Deum ad loquendum verum;

fimi

'

,

idem audientem determinar ad credendum: fed

hi

fola interna locutio determinat Deumad loquen-

T.

dum verum: ergo. Cojf. //. lllud pertinetad

ia

QNO (

l

inoriyum fidei, quo precisé atta?co diftin

gui-

fii

IN

Dr Fipr.

357

d died

tur credens à non credente & fidelisab infideli:

ofciurb.

fed attactà preecisé locutione externáà nonfit hec

dem eia

diftin&tio, cüm tam fidelis quàm infidelis reve-

jem mii

lationem externam attinpat; fit autem attactà

m

locutione internà , cüm hanc fidelis credat effe

ib d

revelationem divinam , infidelis nepet : ergo.

s« p

Pars 2da prob. Locutio proprié talis eft , que

«c df

feipfam & objectum manifeftat : íed ralis eft

T

Íola externa: ergo.

Conf. J. Quoties ad lo-

nem qe

quendum alicui neceflaria funt figna externa, in

mrepere;-

ilis & non in actibus internis confiftit locutio ;

d

hinc enim mea cognitio non eft locutio refpectu

nalitiy

alterius hominis : fed Deo ad loquendum ho-

(iraz;d

minibus figna externa fünt neceffaria: ergo.

p mert

Conf. 11. Scriptura affignat pro motivo locutio-

nem , qua auditur , juxta illud Apoftoli: £-

Romti

Ui

des ex auditu : fed fola locutio externa aüditur:

ergo. JPars3tia prob. Externa locutio ; utpo-

|

n5

T0

te confiftens in vocibus aut aliisfignis, eft per-

feQionis minimse , & fecundüm rationem fig-

nf

norum poteft effe diverfiffima : ergo vel nequit

precontinere perfe&ionem fidei, vel fidem

j (l

a

Jdiftingueret fpecie juxta diverfiratem fignorum.

Conf. Í. Fides divina eft virtus Theologica: fed

qup

*

hujus obje&um formale debet effe praedicatum

d

Ü j

! Veri(äï:*?l

divinum; non autem creatum, qualis eft locutio

O/A/;u'

externa: ergo. Cosf. I. Ex preemiffis, alterá

yf Veïuæ

fcientifica alterà probabili, in fyllogifmo nequit

inferri conclufio fcientifica: ergo etiam ex mo-

ndum: jj

ii

tivis partialibus , altero increato & infallibili ,

altero creato & fallibili nequit haberi affenfüs in-

ertin

fallibilis, atque hinc fides divina.

diffinä

Z3

m* N.A-

Dz Fipr.

$58

- IN. . ld prob. p. x 3« vel IV.imig. Quianec

[oa ett

in- nec externa locutio dat veritatem rei dicte,

redoln

fed eam fupponit ; vel D. 47. à qua veritatem

mun ir

accipit res üt & quia dita C. aliter N. quamvis

mnini

veró etiam locutio interna tribueret veritatem

s &um

hon tamen id praftaret rei üt dicte. — 4d Conf.

vertt

J.D. M. Quod Deum determinat inadequaté

u

tantüm & quafi caufáliter in ratione locutionis

ferné d

NN. quod determinat adeequaté & formaliter C.

tte g

Revelatio interna íeu activa imperat & quafi

modo

caufàt manifeflationem externam ; cum qua fi-

cnit

mul conftituit propriam & formalem locutio-

m

nem, unde Deum tantüm inadzquaté determi-

p a.

nat in ratione locutionis: complexum veró ex

f

utraque revelatione continet adaequatam ratio-

Mi

nem locutionis, & eft forma adequata, per

qu (

quam Deus conftituitur loquens; unde & hoc

fl

complexum, fuppofità aliunde autoritate, Deum

dtini

formaliter & adequaté determinat ad loquen-

QUtion

dum verum. Zd Corf. II. D.od. p. min. Diftin-

tTed

guitur fidelis ab infideli , quód ille attinpat &

credat revelationem internam tantüm N. unà

pj

lhint

cum externa , quam interna complet , & alte-

fv

ro partiali motivo C. . Difcretio tota in.eo habe-

Vetie

tur, quód fidelis credat , infidelis non credat ;

tüm .

undecunque demum, propter illud complexum,

Omnc

in quo confiflit: objectum' formale adequaté

QOnti

fumptum. — ,44fprol. p. 2. . D. M. Locutio pro-

m

prie talis eft, qua» fecundàm id , quod dicit in

recto , feipfam & objectum manifeftat C. que

bUS, Q

]

Q

etiam fecundum id , quod in obliquo dicit , fe

dl

AW

"

& aliud manifeflat N. « Hoc ipfo autem nequit

T

N

[S

t

Íola

Dz Fipr.

359

Qu

fola externa effe locutio formalis , quia haec in

T d

Ventiio

rectofignum exrernum, in obliquo actum inter-

num importat.

d Govf. I. D. M. In illis &

, quuri

non in aétibus internis confiftit locutio materia-

CT

l

AL

A

lis & impropria C. formalis & propria N. Uni-

verfaliter autem. non credimus alteri etiam au-

la

J

toritate prediro ; quia puré materialiter feu ex-

terné dicit, aliàs quoque illi in fomno aut ebrie-

mites C

tate loquenti crederemus ; íed quia rationali

La

mnodo dieit , & dat figna externa ex dire&tione

mqu

cognitionis circa eorum fignificandi aptitudi-

lr

detr

nem & ordinatione voluntatis ad fignificandum

per eadem. |44d Conf. /I. D. M. Scriptura in

| Vetot

fenfu pofitivo atfignat locutionem, que auditur

m nit

C. in fenfu exclufivo affipnat IN. — Locutio, de

w J

qua fcriptura apgit, eftlocutio propria & ratio-

de d

nalis, hec autém licet feceundüm id , quod di-

zb

