reíolvi in illam bonitatem, adeóque rationem

formalem, faltem adaquatam non effe. Nec

cerediona

feliciüs affignant Alii mifericordiam & omnipo-

OYapís

tentiam divinam pfo fimili objecto: cüm enim

Ya r

fpes üt a&tus voluntatis profecutivus non fera-.

Taor nf

tur in obje&tum, nifi füb ratione boni; objes

ROT COR

d

"

la

h[

étum autem ürpoffibile, füb quaratione fpera-

ta res omnipotentiam connorat, voluntatem

p T

non alliciat, fed àt bonum; confequens eft,

omnipotentiam ac mifericordiam motivum fàl-

tem totale fpei prebere haud poffe. Cürn ita-

ue ex fimplicibus illis obje&tis, quee affignari

;Zea/ogiazf

íolent , nullum fàtisfacere pateat, ac preeterea

ii

a&us fpei , utpore velformaliter vel equivalen-

us M

ter triplex, poflit ac debear habere diverfàs ra-

W»w

tiones formales; cum communieri jàm Theo-

yi n

logorum fententia pro fingulis fpei formalita-

jv

tibus num. 302. adnotaris fingula objecta for-

j d

malia defignatum imus.

"o mo

:315. Aora JL. Juxta :Philofophos bonitas

ii

abfoluta eft idemac perfectio naturee aut effen-

(p f*

tiz , feu transcendenralis proprietas entis, quae

od

undat negationem ormnis defectüs in ratione

T

effendi feu effentize: refpectiva autem eft entis

,

s

erfectivitas, feu porentia & aptitudo aliud à

wea

n

fe diftinétum perficiendi, vel in ordine ad effe-

;f

&tum explicando eft intrinfeca rei amabilitas;

a

If

(eu aptitudo ingenerandi in aliis amorem fui.

i

ofüïvid

Secundüm 'Theologos autem , cüm ab iis non

) aifequl,'

attendatur ad proprierates entis transcendenta-

) u rgïïl

lis, abfoluta & refpe&tiva boniras defumitur à

diver-

a

606

Dz Srr.

diverfa confideratione perfectionis inordine ad

jmom, (

aov d

fübjecta, unde etiam diverfüs amor nafciturj

dn a.

atque hinc abfoluta dicitur, quà aliquod en$

tr d

in fe bonum eft & in ordine ad fe fpectaturj

i fen

ex quo amor aílimationis, benevolenti& aé

10 r

amicitiee profluit: refpectiva veró vocatur; quà

p p

ens alteribonum eft; & in ordinead aliosfpecta-

tur;ex quo oritur amor concupifcentiz ; profe-

N

qiet d

cutionis acdefiderii. Quia veró res alteri fecufie

düm diverfà poteft effe bona, atque hinc appé-

« dy

ts p

tibilis, inbonitate Deirefpe£tiva diverfz relatio-

&n d

nes attendidebent, inrerquas pro ratione obje&i

ln

liim

pei primarii etiam primaria eft, que in ordi-

"]i

ne ad vifionem &amorem beatificürri habetütj

unde & nomine hujus boniratis Dei refpectivae

W,PIC

IN e&

etiam venit ejus poffeffio eu Deus poffidendus

inconcreto: ubi tamen poffeffio eu vifio ac ámor

d g

faltrim

fruitivus, non fpe&tatur preeciss üt aliquod bo-

numcreatum, fed üt donum Dei; proutnos uni-

4 Gu vo

»m,&w

ens cum Dco; adeóque ütaliquid moraliter divi-

num. Similirer virtus Dei auxiliatrix non dicit

tdine

tantüm omnipotentiam Dei & mifericordiari;

iT

i

&f

fed & auxilia ac media à Deo profecta & neceffa-

(Kettoy

ria five utilia ad confecutionem boni fperati.

DEU

316. Dico I. Obje&tum formale fpei theolo-

lt qia

fic&, prout hgc dicit formalitatem defiderii ;

QRripos

f

ld 0

eftbonitas Dei refpe&tiva. Proj. Prout fpes di-

cit formalitatem defiderii; non tantüm eft actus

UT

W en

virtutis theologicee ad voluntatem fpe&tantis;

ed & amor cóncupifcentig, Arqui dum üt vir-

IURT

q

tus voluntatis pro objecto habet bonitatem, üt

ii

DT

theologica bonitateni divinam feu Deüm quà

Mosw

bo-

"i

Dz S»r.

607

nortr]

bonum, debet üt amor concupifcentie pro

motivo refpicere bonitatem Dei reípe&tivam;

Ot nf

tiquis

cüm amor concupifcentie per hoc diftingua-

tür ab amore zílimationis, benevolentie ac

: m

Vk d

amicitie feu à charitate, quód illeferaturinbo-

ocn d

num, prourt amanri bonum eít, non autem

prout pracisé bonum eft in fe & abfoluté: er-

dispe

tta

0. Conf. Idem eft obje&um formale gaudii,

quod eít defiderii: fed obje&tum formale gau-

J

lixgg

dii eft divina bonitas refpectiva five Deus üt

rfert

nobis per fui poffeffionem bonus: ergo idem

etiam efít ob

n

Jh

d

J

jectum fpei; prout formalitatem

zi

defiderii importat.

| hbe

317. Dico II. Objeétum formale fpeitheo-

«[pecti

logice , prout hec dicit formalitatem erectionis

animi, eft virtus Dei auxiliatrix.

Prob. illud

Yidend

fio ii

eft obje&tum formale fpei fecundüm hanc for-

malitatem , quod eft ratio formalis & immedia-

diquddby

Qs

tà, cur voluntas audeat contra difficultates co-

nari; & earum fibi victoriam promittere; quia

df

o d

erectio ejusmodi eft conatus quidam volunta-

tis ad füperandas difficultates cum exclufione

Cordi

kntCC"

defperationis, ne ille faperentur; fed hecra-

tio eft Deusauxilians , feu virtus Dei auxiliatrix;

fperäfh

tum quia virtus Dei auxiliatrix preeftat ratione

4 Ihwb'

omniporentiz ,. ut victoria difficultatum fit ab-

ii

foluté poffibilis, ratione mifericordiz autern;

J

ut illa etiam fit nobis proxime poffibilis: tum

z

quia interrogatus: cur quis fperer bearirudinem

f g&mUFi

obtentu quantumvis difficilem, feu contra dif-

gt

ficultates animum erigat , refponder, quia Deus

:mfem)m

rs vult

jn g

po:yens valet auxilium ferre, & miferico

)

ferreæ

Dzs S»&.

608

ferre, feu paratus eít ad ferendüt auxilium;

frram: €

m

ficut eeger ad queftionemi; cur fanitatem vehe-

menter afllictam reparandam nihilominis fpe-

IRàr.E v

|

|

ret,reponit: quiaprafto eft Medicus peritus &

dentinom

ad medicinam falubrem dandam paratus: Ergo;

Difmf

Couf. Scriptura feepe proponit jam virtutem

f&moyum

n pro

Dei auxiliatricem ; jàm fingulas liujus virtutis

partes, mifericordiam nempe & omnipoten-

E

tiam rum ad conteftaudam tum ad excitandam

xàtinab

la Ti

Ípei ere£tionem ; üt patet ex Pf 17. v. 3. Deuis

]

zneus adjutor 1neus , 9 [pevabo in eum. Genet t5;

um

j5 (

v. I. JVoli timeve? Ego. ProteGor tuus , 9 mercei

zua magna ninis. P(. 12. v. 6. Ego autem in thife-

p

vicordia 1ua [peravi ; Qu& verba-Bavid Pf 5t:

Iinmc

v. IO. repetit; 1(à 26: v. 4.. Speráffis in Doiti-

lia

70 Deo forti. 3. R

e

i. ]

g. 2'27.4'v'; 3: Deus fortis meus;

fperabo i& eumi &€;

r anqua

318.. Dico .1f.

öbje'&um fofäi,aiö ; Spei

ger?

theologics&, prout ha dicit fiduciatri; eftfidelitas

jisn quer

Deiinpromiffis, velütaliiloquuntur; omnipo-

Ym:

tentiaac mifericordiaDei per promiffionem obli-

Ápdg|

gáta. Prob;Motivum fpei fecundüni lanc formá-

litatem eft illud, quod datur pro ratione fortrià-

t l

li& inimiediata, eur confidarius boria fperatà

lrasy

nos effe obtenturos: fed hec ratio eft Dei pro-

Dite n

mittentis fideliras; quia füppofito; quód Deus

0 oden

t trifl

beatitudinem & miedia ad illam nobis prorhifé-

rit, sítque omnipotens ; & promiffa fervare vá-

T mgle a

leat; ex eo precisé ac formaliter habetur fidü-

"T

cia beatitudinis conífequerida ; quód Deus pro-

T üten

miffa fua preeftare velit; nec voluntatem mutet;

"Detem

quia e hoc capite certó inferimus objectum

Winen

(s

—

Dz Srr.

609

1 i

futurum: ergo.

Conf. /Spes ratione fiduciee

Kitemds

dicit firmitatem & certitudinem, indéque ad

Oninisl

Hebr. 6. vocatur aucbora tuta. $? firina; Tri-

dentinum veró docet, Omes debeve im auxilio

tspertsd

i b

Dei [pem firmiffamam pouere: Sed hujus firmita-

m vitdd

tis motivum 1n Scriptura affienatur fidclitas di-

tj t

vina in promiffis; cüm Apoftolus ibid. ro. v.

Qp

23. enuntiat: Zemeamus Spei uofire confeffionem

leicnin

iudeclinabilem y— fidelis enim eft ,. qui vepromifit.

. V.

Et ad Tit. Zz fpem vitee eterna ,

quam promifir ,

. Gadi

qui uonm mertitur, Deus. . Ergo.

319. . Objic. cout. ym. Nullus actus refolvi

dn

jeat

poteft in bonitatem rei fperate tanquam iu

sd B

motivum; cui innitatur: Ergo bonitas Dei re-

T

fpectiva nequit effe obje&tum formale fpei theo-

r

logice. — Prob. 4ut. vimà. . Licet interroganti :

cur aliquam rem amem vel defiderem vel de

yit

ealeter ? recté refpondeam , quia bona eft ; ta-

m,dmdcüfä

men querenti, cur fperem? ita reponere non

polium: qui enim poftremum qusrit, fcifci-

J; umnipq

fiore

tatur, quà re motus aut fretus in illius rei af-

fanctt*

fequenda fpem veniam? Sicut qui querit , cur

onefot

credam? inrerrogat: quà re motus aut frerus

prebeam affenfüm ? 245. Licét bonitas rei

ya t

d

Íperate non fit indifferens, ut quis eam amet

us

aut oderit, defideret aut fugiat, de illa gaudeat

j

n »

aut triffetur; atque hinc poffit effe objectum

formale amoris, defiderii & gaudii; tamen bo-

2 WVB

labcnlïEl ;

nitas rei fperatee fecundüm íe eít indifferens;

five ut eam fperemus, five ut de ea obtinenda

ij

j

f

deíperemus, ür experientia circa eandem bea-

tirudinem refpe&u diverforum hominum pro-

D

bat:

[

q

igeect

610

D'E- SrPE.

bat: ergo actus fperandi in bonitatem tanquam

5 od

motivum refolvi nequit. 37/0. Motivum defpe-

dm; t

rationis non eft bonitas, velmalitiarei, de qua

dentem nl

£

defperatur, fed vel infirmitas virium vel defectus

ts

tine diet

alieniauxilii: ergo à contrario bonitas rei fperatee

non eft motivum formale fpei, fed vel propria

luoot pd

fperantis induflria vel alienze poreftatis auxi-

tb

lium.

Conf. J. &mor concupiícentiee non per-

ho te

tiner ad conftitutiva fpei, fed ad eam preefüp-

p r

ponitur; ficut ad timorem pre'füpponitur amor

t t

Yei, quam quis amittere timet: ergo bonitas

triverfm |

refpectiva nullo modo poteft effe objectum

mb

ULL

n

formale fpei.

Conf. Ii.. Si bonitas reípectiva

hic o

effet motivum actus fpei, & hic eflet fimul

t

actus concupiícentie; ergo fpes non amittere-

Bs i

tur folo peccato defperationis, ficut fides folo

t

infideliratis peccato juxta 'Trid. Seff. 6. C. 15.

d

deperditur; fed etiam quccunque alio peccato

droim i

mortali commiffo cum advertentia, quód illud

didk? |

bono noftro füpernaturali adverfetur; cujus-

M fda

modi tamen fünt omnia fer& peccata mortalia

t hg

Chriftianorum, quibus peccantibus id notiffi-

r

mum eftacferé femper occurrit memorize : hoc

m «s

enim peccatum directé opponituramori & defi-

eü fummm

derio boni fupernaturalis non minüs ac charitati

od

&amicitiz erga Deum. Sequela eft falfa: Ergo.

tUdoci

E. JV..4. vel D. Nullus actus fperandi

lu

fümptus feoundüm formalitatem defiderii re-

Md

folvi poteft in bonitatem &c. /V. Sumptus fe-

cundüm formalitarem erectionis animi aut fi-

A;TTOIS. !

Vr

ducie 7. Quamvis enim fi formalitatem pree-

L

cis& attendamus; nihil videamur eonfiderare;

A m

nifi

".

N

Dz S»r.

61X

tm ttgr

ivam

nifi modum illum; quo a&us rendit in obje-

&tum; tamen fi actum ipfüm hoc modo ren-

TC

dentem nominamus, concretum quafi intelligi-

ais

1nus, in qua acceptione falfiras afferti ex pro-

arelfet

ximé dicendis emicabit. — 42 pvob. 1:.. D. .Af

p

il

lta non. poffam reponere querenti, cur fpe-

dub a

rem; fi acturn fperandi contidero, prout pro-

Xie Q

fecutivé tendit 1n obje&um JV. ^ Si eundem

um

j

j

precisé fumo,; prouttalimodo C. Etfi enim

DWELI

etiam fermo fit de Spe proprié ac ftricté rali,

Ip0 Wi

univerfim patet, quód queflio illa, cur fpe-

e oDj

rem , habeat duplicem fenfüm: 1mum quidem

; reftl

hunc: cur velir affequi tale bonum? — cui re-

: ditit

Ífpondetur per fpecialem rationem motivam;

on amitg(i

füb qua illad vulr; nempe bonitatera ; aodum

i f

I

n

J

&utem iftum: cur tali modo tendar in obje-

[4 G

&urn, id eft; curerigatur animo concipiátque

dio

fiduciam illud affequendi, quamvis arduum ac

I

difficile? huic refponderur per motiva erectio-

r df

ni & fiducie propria; Arque hoc fpeciatim

TT

etiam loquendo elucet in Spe theolopica; nam

j /d H(Jfüa)s

fi queratur, cur tendamus ad DEI vifionem,

yorie d

eandem appetendo ? apt? refpondetur: quia

eft (ammum bonum noftrum: Si veró cür tali

r &ä

« ch&'*h

modotendamus, per erectionem nempeanimi

if

& fiduciam illius affequendz? ratio re&t da-

, o

tür, quia Deusparatusomnino eft auxilium no-.

bis dare ; quantum füfficit, ut eam affequamur.

1 nl

p

u

"d prob. 2d. IN. conf.. Sequitur enim duntaxat ;

voluntatem poffe diverfimodé habere circá

j

prä

idem objectum formale diverfimod? apprehen-

f

um: nempe circa illud audendo & animum

(

[

eris

D

Qq2

aemm

612

Dr Srr.

erigendo, atque profecutivé tendendo , fi appre-

weritit

hendatur üt potlibile ac probaliter futurum; vel

n dietam

econtrario abjiciendo animum ac diffidendo &

w

tendendo averfativé, fiapprehendatur üt impof-

f4: D

fibile aut nimisdifficile. 7Zdprob. 3. D.74. Moti--

T0 o

vum defperationis, h. e. abjectionis animi ac diffi-

iid m

dentiz noneft bonitas vel malitia objeéti, fed &c.

ho morta

C. motivum defperationis, h. e. averfionis aut

conf:mptur

omiffze tendentiee in objectum, non eft bonitas

Vi

Subd. Secundàm fe fümpra C. apprehenfa ut im-

ts d

poffibilis aut nonobrinendaJV. 744 Conf. /.&. D.

tl p

44. Amor concupifcentie fümprus pro fimplici

irrimre

complacentia aut affeétu amoris cujuscunque vel

p

defiderii inefficacis non pertiner ad conftitutiva

tlf

Spei, quod ipfüm füp. notavimus C. amor con-

htudnis

cupifcentiz profecutivus boni ardui acfuturi &

IN

defiderio efficaci expreffus /V. Amor primo

tim disi

modo acceprus timorem equé acSpem pra-

ütliomd

cedere debet aut poteft; íecundüm alteram

V,

veró accept

ionem ad Spei effentiam ex S. D.

locqm

pertinet.

Ad Conf. 1. Y«. IN. g. quoad ad.

f rur

partem. — Quamvis enim juxta plures probabi-

Pt n

:

liàs dicatur Spem amitti non tantüm per pec-

Ia

catum defperationis nuper explicatum, fed etiam

Curins

per quodcunque aliud. peccatum mortale affe-

W& m

étibus virtutis Spei incompatibiliter repugnans,

itütllsa

illósque proríüs excludens à fübjecto; cujus-

& ratio

1nodi flatuitur voluntas deliberata nunquam

R alic

Íperandi , contemptus aut negleétus abío utus

flüüfa f&

proprii boni füpernaturalis ;

& peccatum

i

mortale admiffum cum advertentiá , quod rali

hs

!

"It

bono graviter adveríetur; aut nos illo privet;

pree-

Dr S»pr.

613

bl

Iüram;

prafertim irrevocabiliter: fal(üm tamen inpri-

mis efteríam in plerisque Chriftianis peccanti-

ifhdenil

bus vigere iliam notitiam & adeffe adverten-

ürütny

tiam : Deinde veró di(crimen oppofitionis in

DA

nimicd

peccato mortali cum charitate ac Spe; ex alibi

didis eft manifeftum ;; quandoquidem pecca-

& dl

vtion

tum mortale eft formalis offenfa Dei ejüsque

contemptum formaliter includit , qui fané cum

d ont

Dei amicitia ftare nequit; càm 6 contrario,

denf

quamvis caufaliter inducat privationem boni

n 1]

noftri füpernaturalis, tamen hecà peccantibus

ol

fiepe ignoretur, aur (altem non attingatur.

Suqi

320. Oljic.contr.2d. Virtus Dei auxiliatrix per-

coditum

m ol

tinerad cauíam efficientem objecti fperati, h.e,

beatitudinis ;imó actüs Spei (üpernaturalis: ergo

acfünii

noneftmotivum feucaufa obje&tiva; prafertim,

m ?

cüm aliàs daretur mutua naturee prioritas, quia

pop

auxilium divinum, quod fperatur, cau(aturà Spe;

n d

&tamen, fiillud motivumSpei foret, Spesabeo

a

auxilio caufaretur. Copf.7. Eadem virtus, quá-

quis

cunque ratione fpe&tetur, nequit effs motivum

;] pfobäï'

Spei, etiam fecundüm formalitatem ere&tionis:

Ti

Sienim fpe&tetur ürbona abfoluté, eft objectum

vt

charitatis: fi àt bona refpectivó, eft objectum

xued

Ípei fümptae fecundüm rationem defiderii: fi

repp

üt utilis ad obtinendam bearirudinem , non ha-

y df

bet rationem objecti formalis, fed medii pro-

pup

pter aliud amati: ergo.

Corf. II.. Si affertio

,diout

noftra teneret, fequeretur & contrario, timo-

l

«

rem gehenns debere pro motivo füo habere

TUl

l

Deum comminantem , adeóque etiam effe vir-

p

V 3

[i* ]

j

;

m

| Dz Spr.

614

turem theologicam : Sicut enim interropanti:

J d

cur fperas, refpondemus:. quia Deus paratus

il &

eft, per füa auxilia fubvenire ; Sic etiam fci-

lgt

fcitanti : cur times gehennam? refpondendum

mimor O

foret : quia Deus illam comminatur; atque hinc

df m

Deus comminans non minüs effet obje&tum

àris; p

formale timoris, ac Deus auxilians objectum

:

wri r

Spei dicitur.

dv

. A. Corf. Patet enim contrarium in me-

pofin

dico, qui motivum fperande fanitatis unáque

m erx

caufà eam efficiens fzepius babetur.

Ad id;

W. hn

quod additur m JV. /4f. : Ad rationem D.

(QUDIDS

Idem numero, quod fperatur, caufatur à Spe,

Winirso

1

AN. aliud numero C.

Auxilium divinum con-

t yredi

currens ad productionem actüs Spei eft diítin-

hrts D

C&um ab auxilio altero, quod in premium

BU

Spei conceditur: , atque hoc licét poflit effe

It v

cauía finalis Spei eliciendae; tamen quia caufa

od n

finalis, nec üt exiftens, nec üàt futura caufat,

R

phyficé profe&tó & in eodem ordine prior non

T terr

eft füo effectu. — 44 Couf. L. & IN.Conf. Virtus

l"üï».'fogaïm

auxiliatrix, prout eft objectum Spei, fpecta-

ffmiO Teddf

tur pracisé fub ratione efficacie fibi proprie,

üm&m am

quà rem fperaram reddit potfibilem & non ob-

u

ftante quàcunque ejus arduitate probabiliter fu-

lm f

turam, eó quód füb hac ratione voluntatem

mj

erigat, firmétque in boni profecutione. Cum

3.

hac refponfione conpruit aliorum enuntiatio ;

L

qui volunt fpem verfari circa virtutem Dei

"n (if

auxiliatricem üt dignam, cui confidatur ; ficut

Q hOC) Y

fides veríatur circa veritatem primam, üt di-

Wi

1

gnam, cui credatur; 'charitas circa boni

tatem

M

Dei

Dr S»r.

615

interrogac«i:

Dei àt dignam, qua ametur propterfe. 44

ts p

Cosf. 1. . Quamvis timor Dei üt vindicis

Yc ettn i

poffit pertinere ad virtutem theologicam fpei;

Dordeds

ficut timor offenfze Dei ex motivo Dei füumm&

; a

dile&ti conceptus habetur pro actu fecundario

t d

charitatis; propterea quàód eadem virtus pri-

ts o

marió profequitur proprium bonum, & fecun-

tlomms

darió averfatur ac fugir malum füo bono dire-

& oppofitum : nihilominüs fpectando pre-

titis i

!

fentem argumenti propofitionem, . V. feg. &5

lii

ij

prob. Inprimis enim falfüm eft, quód Deus

ationen.

comminans neceflarió flatuendus fit pro moti-

fiturt

vo timoris gehenne: deinde difparitatem pro-

rinm r

dunt pradicata divina; cüm omnipotentia &

T

bonitas Dei fit per fe & ante noftra merita ad

. prema

auxilia & vitam eeternam dandam difpofita, ju-

i QOKH :(u

ftitia veró vindicativa & comminatoria non (it

qad

prona ad infligendam poeenam ante demerita ;

fj

pretereáque hanc non intendat , uti bonitas

enmür

vitam gternam: Inde autem fequitur, quód

interrogatus de Spe, debeat pro motivo pri-

)j Vi[g

d

fnario reddere virtutem divinam auxiliatricem ;

DA

timens autem pro eodem affignare malum poe-

& n

ng probabiliter imminens, & pro motivo fo-

xbl

litm fécundario ac ex fü

*

ppofitione confequente

qoluta

comminationem divinam.

s 0n

321. Objic. contr. 31.. Ad fecureé defideran-

ao

dum feu fperandum cum fiducia aliquod obje-

gt !^

&um füfficit, illud effe futurum prafcindendo

j :

ab hoc, velillo medio , quo eft active futu-

( ! j

rum; üt patet in eo, quicüm vel mediis deter-

hu

H

minat? non cogniris, vel etiam illis perfpe&tis ,

q4

pru-

u

616

Dz Srr.

od

prudenter judicat vel fcit fe dignitatem obten-

turum, fecur? defiderare dignitatem poteít,

deerendet

quin moveatur à mediis etiam fibi cognitis:

watapm

prefertim cum aliàs etiam merira noftra forent

totborat

ünenont

motivum Spei theologice , fi;, quod ad rem

&&tivé futuram per modum caufze vel conditio-

Sitrg,

nis ípe&at,

neceffarió tanquam obje&um

j picfreg

formale conítiruendum effer.

Sed beatitudo

B

e[t formaliter futura per feipfam ac prafcin.

71 pumpr

dendo à fidelitate Dei in promiffis vel omnipo-

! ag

tentia Dei per promiffionem obligata: Ergo.

( Ail

Conf. L. Seclusà omni promitfione füfficiens

^trni

morivum fiducia habetur per ipfam potentiamy

Qun f

mifericordiam, liberaliratem, juftitiam remu-

- Miütce

neratoriam aliásque ejusmodi perfectiones di-

. juninh

vinas; prout hoc ipfüm etiam paret à paritate

tütrin

in humanis: ergo.

Conf. 1l Plura, nempe

t&emofr

auxilium efficax, finalem gratiam &c., & peti-

: fpïrer; q

mus & fperamus à Deo, que tamen non funt

gim: t

promi(fa ab eodem, atque hinc pro motivo fi-

UTl2 i

deliratem divinam connotare nequeunt: ergo.

EK. D. À. Ad fecuré defiderandum a&u

L l Ri

| Qs d

Spei quocunque aliquod obje&tum füfficit &c.

* u

C. ad fecuré deliderandum a&u fpei theologi-

RI

N

ce N. Ut Spes etiam fecundüm rationem fi-

Clfen

l,

ducie habeat veram notionemi virtutis tleolo-

Onts d

gice, non füfficit habere pro motivo futuritio-

'ita i

nem formalem beatitudinis przfertim formalis,

4

fed requirirur futuritio cau(ülis, qua quoad

ln 10

poffibile ab omnipotentia, quoad certitudinem

üfmh)

à fidelitate Dei in promiífis haberur. Hinc a

Fgri

1. prob, Maj. patet difparitas, ad 24. prob. ve-

ró

Drz Srr.

619

item ojs

ró conceffo sfferto nepamus abfürdum, quod ta-

lem pti

cité exeo deduci videtur. Communior enim fen-

bi u

tentia pro formali fiduciee motivo fecundario fta-

Vfl ts

tuit omnia illa media,quaz ad obtinendam beatitu-

d a

dinem fünt.ordinata; qualia fünt merita Chrifti

Velconi

Salvatoris, accurata obíervantia mandatorum,

n d

d besit

pius ac frequens ufüs Sacramentorum, exerci-

tium virtutum, mutue juftorum in terris de-

i pl

gentium preces, interceífio Sanctorum in coe-

velonp

lis, pro quibus tam autoritras quàm ratio pu-

: p

nat. /2d Conf. I. . D. M. Seclusà promiffione

ve füfr

diviná fufficiens motivum fiduciee adeó firmz,

| oteta

quam fpes theolopica importat, baberi poteft,

fim t

N. fiduciee qualiscunque C. — Experientia, ad

dlionst

].

[

|

quam in humanis provocatur, poriüs oftendit

ti pur

contrarium , cüm mendicus long? confidentiüs

"f

, odf

j

eleemofynam fibi promiffam à divite ac liberali

; Wüä

Íperet, quàm ab altero equali, qui nihil pro-

0 non t

mifit: atque hinc etiam, quia ille perfectiones

o u

divinge dicunt in Deo inclinationem ad conce-

tn d

denda fperata, non veró neceffitatem , quá

ndum u

omne defiderasum debeat dare ac obligetur,

Gf «

Spes, que in Deo habira non confundit, fi-

theni

delitati etiam inniti debet; id, quod ulteriüs

qtiontd

declarant tot in Scripturis confignatee promif-

yi n

fiones diving, que íané forent fuperflue, fi

) Á

tanta fine illis fiducia elici poffet. — 24 Corf. J7.

&. D..4. Plura petimus & fperamus, que à

u qW

Deo non fünt promiffa promifífione faltem ge-

ii

nerali, quà ille recepit adeffe in nomine Chriíti

fic/

petentibus, rogantibus, & pul(antibus & in-

j o*

Qq $

YO»

*'an*

618 |

Dz Srr.

wlion t

vocantibus fe N. Promiffione femper parti-

culari; fpecialiter ad tale obje&tum rerminatà C.

i i

Inde veró actum Spei unum prze altero & con-

dhcnt gt

.

fidentiorem & contra difficultates audentiorem

f

facilé concedimus.

:

n

Ul

i

32:. Ob[erva J. Ex di&tis patet, quodnam

i qu

1

fit objectum adequatumr fpei formale- confti-

Wt, m

tuendum, Deus nempe üt remunerator feu

t x

nobis bonus, üt auxiliator; & üt promiffor

m (

fidelis: ficut enim pro fidei motivo autoritatem

hoj

Dei & revelationem fimul ftatuimus ,. fic pre-

hdens d

fettes qn

ter fidelitatem etiam promiflionem divinam hie

in complementum motivi fiducize adjungendam

üinin þm

ceníemus.

NNec refragatur nobis D. 'homae

ii v

autoritas.

uamvis enim hic q. 17. a. 4. dicat:

lr oj

Spes duo vefpicit , [cilicet bonum , quod obtinere in-

EUEeY

zendit, €9 auxilhum; perv quod illud bonum obti-

i t

setur ; bonumtamen , quod quis [pevat po[fedendum,

ï'((l'f.'r: N

babet vationem caufe frnalis , auxilium autem , per

&t mf

quod aliquis (pevat ilud bouum obtineve, babet va-

m du

tionem catfce efficientis: tamen hic quaftionem

is f

noftram & füb his terminis non traétat, unicé-

Tiioda

que probat, quód bonum fperatum habeat ra-

$

tionem caufe finalis refpectu virtutis fpei üt

Ut

profequentis & enitentis illud affequi , auxilium

Tüm 2o

veró divinum rationem caufe efficientis refpe-

(fPäT 651'.41'&

€&u affecutionis ejusdem boni; quin neget au-

B

xilium effé id, ex cujus confideratione affurgat

* qri

voluntas in fpem , & fiduciam habeat: Tn Quae-

t fs

flionibus enim difputatis q. un. de fpe. a. r.

d

aperté pro nobis definit fcribens: Sieut objetum.

lPï&'lvam

Jonmale fidei efl veritas prima ,. pev quam ficut per

Wi hie

quod.

.Dr S'PE.,

619

per n

quoddam tiedimn. affentit. (intelle&tus) Bir , Vq*uæq

termiu

dicuntur 5 ita objefhum fovmale [pei efft auxilium

lero us

divine pietatis &2 poteflatis, proptev quod tendit

Audentt

morus [pei ia bona [perata, . que funt obje&um ma-

teviale [pez. — Arque his fimilia ibid. ad 4. & a. 4.

h quita

repetit: quid? quódloco (üprà objecto a, x. fta-

mie- cyl

tuit, Ípem noftram attingere ad ipfüm Deum

JDC4U0E ]

enjus auxilio, nempe üt. objecto formali, in-

t prond

nititur.

Quód veró non adeó diferté divinam

autond

in promiffis fidelitatem adjunpat, nihil, àüt ex

j ln

haétenus difputatis liquet, " obeft noftre fen-

divinam

tenti;; quia vel de fpe minüs adaequat? nec fe-

j

cundàüm perfectionem certe fiduciee fümpra

D. Tonz

loquitur, vel porentiam Dei auxiliatricem pro-

4401

miffione obligatam intellipit; quo poftremo

at

fenfü etiam accipi debet illud Pf 20.. zx fperat

hod

in Domino $. in mifericordia altiffimi. nom commo-

Wlw

velitur: Spem enim formaliter immobilem non

T

facit mifericordia Dei fecundüm fe & inclina-

2 1

tionem duntaxat ad bona concedendam expri-

mens, fed promiffionis obligatione & fidelitatis

yelint

r u

vinculo:determinata.

323. Olfwva [], Spem effe virtutem à

habett

yis t

Charitate diftin&tam fàtis jam oftenfüm eft

j

num. 39. , ubi duplex diftinétionis fignum,

g

feparabilitatem fcilicer & relationis oppofitio-

nem attulimus.

iji

"D

v a

- Liquet id preeterea ex pree-

g n

j

fenti articulo & obje&to formali ntriusque ,

At

cüm 'f'pgs fecundüm formalitatem amoris ac

fj !

defiderii pro-motivo refpiciat bonitatem Dei re-

Veri-

// u

] M

fpectivam, charitas autem abfolutam.

il

rati huic ab omnibus aliàs receptee duplex ad-

J

IM

J

Vere

f

620

'"Dr.a Srr.

-verfariorum quorundam genus repugnat. Alii

1

enim amorem Dei àt nobis boni, vitii & malé

| du

mutari ordinis infimulant, adeóque vel fpem

virtutem negant, vel cum charitate confun-

Ü

dendam jubent; íed contra hos agetur, ubi

1

iw, d

j

9;

de fpei honeftate difleremus : alii é contrario

Pcíorm:

contendunt, nihil poffe à nobis amari . nifi il-

m i,

lud fit nobis bonum , cüm non fufficiat rem

amandam effe fimpliciter & abfolut& bonam;

m d

ia D

fed requiratur, ut amanti fit bona & conve-

niens; adeóque charitatem à fpe diftinétam effe

igüets,

fictitiam: verüm & hoc, ubi de charitate lo-

(tülir

t j

quemur, facilé diluetur; & objectio allata fo-

tutjg,

hismate laborat: Si enim per voces illas; no-

is bonum & conveniens, intelligatur, quód

P»'iim üf

i

xes amata debeat pollere virtute amantem per-

Ms D

ciendi, aut amans debeat effe ordinatus ad

m & a

remillam, vera omnino eft propofitio: Si au-

tem fenfus fir; rem illam, ut ametur, femper

Wi

h conver

referri oportere ad ipífurn amantem tanquam

ad finem , -propofitionis falfiras tum ex obviis

Qu j

exemplis tum ex infrà dicendis perípicua eft.

lmint

GAPET

hn

Qv

Wmer

De Proprietatibur. ( Affettionibur Jþez

NterSpei proprietates certirudo, inter reli-

lT.

I

quas illius affectiones honeftas & necefliras

€.e[, (

videntur nobis precipué, qua examinari

^l DO

& i

tnereantur. De his itaque fingulis agetur bre-

viter, aliáque nonnulla eó fpectantia annexis

M El

ed quaftiones fübjunctas

refponfionibus expo-

A q

mentur.

X

ER

ARTI-

621

DE SPE.

f

i,

ARTICULUS T.

vin d

- Zdn a&us. Spei tbeologice fit fummà. certus?

e df

te Qu

Qz4. Certitudo ex dictis num. 254. alia

324. N

eft infallibilitatis feu indefectibilitatis

at tj

& comm

à vero, alrera firmitatis feu. indubitabilitatis.

i, t

- Prior formaliter nequit haberi in a&tu Spei &

fuficit t

ratione füi, fed denominativé tantüm & parti-

pre hn

cipativé ab actu intelle&tüs , à quo dirigitur,

u

üt docet D. 'Thomas hic q. 18. a 4. Certzrudo,

idund

inquiens, zmvemitur im aliquo dupliciter , [cilicet

Rarítit

effentialiter €g' participative: effentialiter quidem

io latl

imvenituv im vi cogno[citivas pavticipativé autem.

in omii eo, quod d vi cognofcitiva movetur infaliz-

sls ?

tr, qi

biliter ad finem fuum : Atque heec Spei certitu-

do participata vocari etiam poteft infruftrabi-

intem p

n

litas. Pofterior, quantum pracisé dicit firmi-

tatem & adhaefionem actüs ad faum objectum;

j $t

non actibus duntaxar intellectüs fed & volunta-

lts fait

tis convenit, cum hoc uno diícrimine, quàód

7 [jb

p ob

firmitas intellectüs excludat dubium & fluctua-

tionemintelle£tüs, voluntatis firmitas timorem

j v

ac voluntatis flu&tuationem excludat.. Przeterea,

cüm ex recens di&lis appareat, fpei certitudi-

nem ex actu intelle&üs previo dependere, ad

juoi

hujus actüás qualitatem ftatuendam animadverti

"T

debet, circa obje&um materiale fpei duplicema

r

m

Dei promiffionem haberi, alteram abíolutam

de auxiliis füpernaturalibus faltem fufficienti-

p W

bus, alteram conditionatam de beatitudine

"TU

adultis conferenda, fi nempe hi ferió & effica-

s

citer auxiliis ejusmodi cooperentur; atque hinc

illam

MT

6223

Dz Srr.

f d

illam promiffionem effentialiter effe infruftra-

bilem, hanc veró fepiüs fruftrari, non qui-

yrput

dem ex defectu infallibilitatis & virtutis divinze,

ts dl de

fed. ex hominis defectu nec pofiteeab eo con-

m qi

ditionis.

Porró fecundüm hec Catholici om«

anoicini

nes diftinguunt tum inter objectum fpei rum

if t

inter ejus certirudinem, quantum refpicit vel

frins,.

Deum vel nos ; cüm econtra Novatores, qui

(s (l

-]n dbf

exiftimant fidem effe certam animi fiduciam;

quà unusquisque indubitanter fibi applicat pro-

üfiwm j f

imiffiones furürg beatitudinis penerarim factas

qia s

ftatuant unicuique firmiter effe fperandum,

d d

feu in erronea eorum phrafi, credendum, fe

ul

ia w

effe ex numero predeftinatorum ac certó fal-

vandurm.

Contra quos

"du

325. Dico T. A&us fpei theolopgice , quan-

tl ve

tum ex parte Dei, fen Deum refpicit, eftfüm-

f vd

mé certus feu infruftrabilis, & fummó firmus feü

fülfioni:

excludens omnem timorem.

Prob. 11m. p.

i,

juxta Apoftolum ad Rom. 5. v. $. Spes von con-

ttinjf

fundi; juxta Pfülmiftam pf. 24. v. 3. Qui fa-

fin ln

Jliuent te, mom confundeutur; & Eccli 2. v. 11.

ia [

docet fapiens : Swzore, quia mullus [peravit in

- Miünya

Domino , €? confufus efl ; . Paulus denique de fe

Eu

teflatur 2. ad "Tim. z. v. 12.. Stio, cui credidi

TW g

? certus fum , quia potens efl depofitum meum

U

fivvave.

Unde fic arguerelicet: Si fpes ex

tlf

parte Dei non foret fümmé certa, füo quan-

, ]

doque fruflraretur effe&tu, aut fruftrari certé

,J..æm U.m

poffet, quiaaut fi Deus creaturis fuis deeffet;

adeóque fpes confunderet, confunderentur ii;

D'ïmla üm

rtus

n

qui fperant in quino ; nec Apoftolus ce

eue

Dz S»er.

623

[e wrin

effe potuiffet: fed enim hoc repupnat citatis

m

Scriptara textibus: ergo. Cozf. A&tusvolun-

rrüisdi

tatis eft denominativé ac participativé certiffi-

$40

mus, qui dirigitur ab actu intellectüs fummà

Jutolito

certo ac infallibili, üt ex num. pr. conftat: fed

m f

actus fpei theologicee ; in ordine ad Deum

m

A

oj

fpe&Ctatus, diripgitur ab ejusmodi actu inrelle-

Yaf

ctüs, fcilicet à fide divina, quà fperans credit,

ni f

Deum abfoluté quidem collaturum auxilia füf-

pl

ficientia, & conditionaté beatirudinem; . tum

)

i

)

"at

quia fpes füpernaturalis ab eadem fide conna-

turaliter depender, fecundüm illud Apoftoli

(perandv::

Jendun)

ad Hebr. 11. v. 1. Eff autem fides [pevandavum

j o

Julflantia. verum :

tum quia; hoc ipfo, quód

Deus aliquid promifit, poteft homo ac tenetur

credere rem promiffam effe futuram, vel ab-

;icæ J qtl'

i, dl

folut& vel conditionaté prout fenfus eít pro-

lum

miflhonis: ergo. Prob. 24. p. 'l'efte Apottolo

P ii

ad Hebr. 6. v. 18.. Per duas ves immobiles , qui-

um

bus impoffibile ef mentivi Deum , fortiffimum [ola-

4b

zium babemug , qui confugimus ad tenendam pro-

"

pofitam [pem , quam ficut ancboram babemus aui-

1moe turam ac firmam.

Cui precinuit Pfalmifta

r

qque^

pf 124. V. 1. Qui coufidumt ia Domino, ficut

7non$ Sion:

7,02 commovelitur in ctermum . &c,

quiaP

In divino

Ji [

Unde "Trid. Seff. 6. C. 13. inquit :

auxilio fjrmiffimam [pemeollocare £g veponeve omnes

Sifpï q

!

jb

debeut, Firmitas autem ejusmodi deliberatum

^

faltem timorem non compatirur, ergo.

Couf.

Í

i

jj i

lle actus eft affe&tivé/ & appretiarivà. fuper

ommnia firmus , qui habet motivum formale

srentit

j at

füper omnia i nfallibile &firmum; defumir enim

i

tni-

—

624

Dr Srz.

