&um feu initialem. — Timor fervilis eft, quo

: chati

quis timet malum poene five remporale five ae-

ternum à Deo inferendum , aut. peccatum rani-

yuclis

quam cauí(am hujus pene ; quam appellatio-

ab

nem habet ex eo , quód fervi ob timorem pae«

[

na obtemperare (oleant : Serviliter fevvilis e(t,

barit

quo quis malum poenze magis timer quàm ma-

nf

lum culpe ; íeu quo tímetur peccatum pra-

imori !

pter penam , cum virtuali faltem propofito

jl n

peccandi, fiabeffet paena : Szmpliciter. [evvilis

odl

eft, quo quis precisé timet malum poena ; feu

g t

quo timetur peccatum propter peenam, & nulla

&um nt

voluntas peccandi includitur, fi poeta abefiet.

j &

T'imor /7lialis feu caflus eft,. quo quis timet ma-

lum culpa feu peccatum , ur Dei malum eft,

Tl

jmminü

quatenus fcilicet eft Dei offenfa , contemptus,

injuria; cujus nominis ratio eft,quia filiorum, &

ii

poníe eft timere ; ne offendant parentes t

Íponfum : /mpevfe&lus feu initialis et, quo quis

Od IBW

T p

timer malum pone firiul & malum culpa, üt

j

Wt

ec

[

*

662

Dr Srr.

hec eft Dei offenfä & malum; ita dictus, quód

ym t

ift bontst

incipienrium mos fit ita timere peccatum quate-

nus malum Dei, ut etiam timeant quatenus cau-

Jomifioni

à Novit

fam poene fecuture : perfzZur eít, quo quis

timer malum culpa üt offenfàm Dei fine adjuro-

«qiilnl

rio timoris fervilis.

- nb t

d

345. JVota ]]. Ut ne iis hic detineamur;

.

que vel áperta funt & ab omnibus concedun-

tequel

gaisid

tur, vel alibi ex profeffo probantur , füppo-

nimus 1770, timorem compafative mundanum

fm , u

& lendib

effe inordinatum & noxium ; quia contra Dei

& rationis ordinem humana divinis, tempora-

f eords

lia eternis praefert , & ad.peecandum inducit:

qnnfgpe

TITO p

fimpliciter mundanum autem de fe quidem effe

indifferentem, atque fi re&a cum ratione habea-

&5 p

Ti n

tur , etiam fieri honeftum , qualis eft ille; quo

quis fzecularern poteflatem timet,quatenusáDeo

trber

lider.

eít conflituta vindex in iram ei, qui malum

d

apit, üt ad Rom, 13. v. 4.. Apoftolus (cribit,

! Boritur

240, ferviliter fervilem effe perverfum' & ma-

m, [

Wt &

lum; quia & hic re&um ordinem pervertit ;

ac preterea affectum peccandi & voluntatem

inq

1nalam includit,

| his«

340 , Timorem Dei filialem

tam perfectum quàm imperfectum effe hone-

| ty

fidie

ftum ac licitum ; quia prior ex charitate, pofte-

rior cum charitate elicitur. Heffat itaque dubi-

tl

um de folo timore divino fimpliciter fervili; in

lm ,

quo aliqui duas diftingnunt queftiones , qua-

W

rum 1mafit:an timor fimpliciter fervilis v.g. ge-

| rf

lr

henna generatim ac fecandüm fe confideratus

fit bonus ac licitus ? 2da, an idem timor hic &

lhl

De-

x;mnc , ubi ex charitate non fit,aut ab ea ad

b

um

Dsg Srpr.

663

ts

um tanquam finemi- nltimum non . refertur ;

fit bonus & licitus ; aC non fit faltem peccatum

UR Qu

Jotentso

omiffionis ? pretereà vero addunt , priorem

à Novatoribus afleri, prafertim à Janfenio,

i qg

ifnedige-

qui illam L. $. degr. chr. C. 21. fibi propofitam

E]

E

,

ajendo reíolvit

poíteriorem veró negari.

deünum

Quamvis veró concedam, difcindi in has par-

ns u

tes quaftionem noftram poffe; nego tamen in-

primis id in Novatorum principiis effe neceffa-

ur, r

od

rium , utpoté qui inter vitiofam cupiditatem

; conta)

& laudabilem charitatem per fpiritum (anétum

»; [f

in corde diffafám nullum amorem medium , ac

i

lom init

confequenter nec alium voluntatis affectum ex

neuiro profluentem admittunr: deinde etiam

quidum:

johe hii

nego , priorem quaftionem à Novatoribus fe-

rió ac fincere affirmari ; aut , fiquidem hoc illis

dl

rened)

k

tribui exigant, illosfibi non contradicere. INam

Luther. in Art. 4to ait : « Imperfe&ta charitas

um

j.':

(s

di

morituri fecum fert neceffarió magnum timo-

m &t

rem , qui fe folo fatis eft facere paenam purga-

2

t

torii; & impedit introitum regni

.

» quod in

!]

yo

affert. confirmat.

anfenius veró ibid. C. 27.

fcribit : * Impoffibile eft , ut ille; qui in pec-

Jel

Cfff i

candi propofito conftitutuseft, (olà poenae for-

L

midine ita muter voluntatem peccatümque de-

((al

j FUI

u U

teftetur , ut non peccet : ; praterea proban-

dum füfcipit in eod. Lib. C. 25. & 26. timorem

[:

"l

li

1

hunc, etiam füppofità fide, non effe ex gratia

nns 1 lm'

lsv

n

Chrifti , fed naturze viribus ; C. 28. non ex-

cludere animum peccandi ; C.29. effe invitum

nf

Uür J

& violentum ; C. 31. nafci ex amore fui ipfiusy

quod tanquam eertum s cog[picuum etiam C. 24.

4 il

affe-

y

H

t4

P

"

Dz Srr.

afferuerat. Item Janfenianorum erat propofitio

p

'

illa 14ta ab Alex. VIII. damnata : Zimor geben-

——

ii , M

n& non eft fupernaturalis.

Quesuelli denique

|

n il

propofitio prater feptem alias de timore pre-

h:

cedenres 67ma à Clem. XI. damnata fic hábet:

——

1

/

/r, lt

Timor fervilis non [ibi veprafentat Deumn ,. mfi i

LL

Dominum . durum , impeviofum ,. injuflum & in-

(l Ap

zraclalilem.. Unde vel omifsàillà diftinctione du-

Mitompo,

biiin duas quaf(tiones

/ àd

u

.

, vel Npo[ïremä ad difp.

fequentem remifsà

qua

fimen, i

/

u

-.346. Re[pondeo. "limor (impliciter fervilis

eft honeftus & licitus. Prob. . Scriptura 1mo

Ti d

[

f'ïtï.-( ,

kx l

Malach. 1. v. 6. ait : S? ego Pater , ubi eff bonor

sneus : €g fi Domiuus ego fum , ubi eff timor meus,

[ & r

dicit Dominus exercituum /. Lucee 13.v.5. Offen-

Gatur.

dam autein vobis , quem timeatis : timete eum, qui

tiür & co

pofiquam occiderit , babet poteflatem mittere in ge-

ls a

bennam : ita dico volis , bunc timete ;; Apocal,

Puj,

I4. V. 7. dimete Dominum, 9 date ei bonovem,

i, didm

quia veiit bora 3udicii ejus? 2dó "TridentinumSeff.

ittmrj]

Can. 8. fic definit: S;quis dixerit , gebenna me-

juid;

zum , per quem ad müericordiam Dei de peccatis

TW f

dolendo confugimus , vel à peccando abflinemus,

lt X»m 1

peccatum effe ,. aut peceatoves pejow: fncere , a.

LT

zbema [i. 3t0 Auguflin. Serm. 13. de verb.

quemly

Apoft. ait : Zimor fervus efh , cbaritas libeva eff;

üm ell

£2 ut ic dicam , timor efl fervus. charitatis... Ne

" f I

polfideat diabolus cor tuum , pracedat fevvus incor-

ioris:

de tuo , 2 [ervet domime venture locum : fac vel

Vnite

zünove pene » fi nondum pores amore . juflitie. Et

: Ul[, E

in Pfàl. 127. ad illud : « Beati omnes, qui ti-

IT

[ d

ment Deum ;, fic (cribit : Il'le fimor suondumn

rf

3

|

*

as

L

Diz Spz.

665

t proy

flus pre[entiam Domini '€$ pamas. timet , tümrþ

Ti ib

)

facit , quidquid boni facit , om timove amittendi

eli d

Es

"

"

n

l

A

L

|

|:

L

bomum — illud, [ed timore patiendi ilud ma-

tinrem

| um : mon timet , ue perdat amplexus pulcbervimi

t f hs&f:jg

- [ponfi , fed timet , -ue nittatur im gebennam: bo-

vun, ij

nus eff o ifle timor , utilis efl. Rarsus Serm. 18.

1

um [ 9

de verb. Apoft. C. g. Modà cim dicis mibi, geben-

tindmmed

naimn timeo , avdere timeo, inctermum puuimi timeo:

emi dii

:

quid di&lurus fum ?. malà times £. vanà times ? non

audeo : quandoquidem ipfe Dominus dixit : fed eum

diter ld-

timete , qui babet. pote[latem Q7c. .. . planà tàme ,

rpturat

uibil weliug times ;; mibil efl,quód magis timeve de-

DT

beas. Ex his arguitur: Actus qui à Deo exigi-

Hjtor n

tur & precipitur, à Concilio expers peccati

vj 0i

declaratur , à S. Auguítino velüt bonus admit-

nejc at

tirür & commendatur ; eft honeítus ac licitus:

iil

fed talis eft timor fimpliciter fervilis: ergo.

Prob. H. In Scriptura rurfus Exod, 20. v.

it; Mp

T d

ào. dicitur : Ut probavet vos , .veuit Dominus, 62

ut tevvov illius effet ia vobis : P(al. 118. v. 120. pe-

entitui

um

tit David : Confíge zimore 1uo carues 1eas y à judi-

£s enim tuis timui; & ad Rom.g8. v. 15. Paulus

T.

"

afum

ait : JVomaccepiftis [pivitum fevvitutis Gterum in ti-

T

qore , fed accepifüis [Divitum adoptionis flliorum; in

quemlocum D. Thomas inquit : ** Confideran-

) d

y ln

durm eft ? quód fpiritus fan&tus duos effectus

l

!

facit in nobis ; Unum quidem timoris ; alium

(—j

nimzi-:; ï

L

E:

amoris: timor autemfacit fervos, non amor . ..

l

:

u

INon iterum in nova lege, ficut in veteri lege

fuit , accepiftis fpiritum fervitutis in timore,

j

!

$, "

fcilicer poenarum , quem fpiritus fanctus facie-

bat ; fed accepifti$ fpiritum charitatis, qui eft

E

qGdo-

Tt s

666

DESpE'

adoptionis filiorum &c . ;, Quae expofitio hau- |Triderio

|

fta videtur ex S. Aug. Serm. 13. deverb. Apoft, : fsl

'Tridentinum etiam

1 df

& q. 55 füper Exodum.

Seff. 14. Cap.4. fic loquirur : Z/jem verà con-

ln & eti

tritionem inpevíe&om que attvitio dicitur , quo-

1N 4

niam vel ex turpituduus peccata confidevatione , vel

ujji, t

ex geheume &g. penarum ietu comauniter co icipi-

Atf 001 f

i. A

zur , fi voluntatem peccaudi excludat , cum [pe vé-

nie; declwart nou [olinm nonfacere bominem bypo-

fsinjió

evitam €g anagis peccatovem , vevimr etiam . donam

tet quit

Dei effe $. Spiritus. San&i impulfum ;; Unde &

Unis d

Alex. VIIL in damnatione' prop. z4te num. pr.

paetum .

relata & fequentis 15r& tam timorem inferni

fmrait,

quàm attritionem ex eo concepram & à chari-

DT

tate Dei benevola fejunctam , decernit. effe /o-

Tr

[

N

gum morum ac fupernaturalem.. Simlicer Aug.L.

Mi

de gr. &lib. arb. C. 18. air: Cavere debemus , ne

tj

105 avbitvemuy non accepi[fe [pivitum 19morts Dei,

NRMT

quod füie dubio magium eff donum. Dei . . . Hllüis

Wf g

timoris [piritum accepimus ,. de quo dicit ipfe Do-

ï]'i*&i'i/va; ,

minus Chriflus : Eum tümnete , qui. babet. potefla-

EXUET)

fem, animam Q9 coípus perdeve im gebhesmam.

li

)

ä" D

f

Ex quibus ita arguere licer: 'Timor, qui fecua-

D

4

dum f&ripturam , Concilia & Patres eft opus;

o

n *rïleï

effe&tus & donum Dei, impulfus Spiritüs San-

VU B j

li, & actus füpernaturalis ; eft honeftus & lici-

Ti

tus : ejusmodi autem eft timor fimpliciter fetï-

(g ]

vilis : erpo.

g,

Prob. IHI. 'Timor Servilis ymó. efficaciter

Üitem d

óppofitus eft peccato; ür patectum ex Prov. g.

&i

V. 13.

Tünor Domiui odit mmalum ;. Eccli y. v.

t ï'fhüjo

m ex

27. ldimor Domigi expellit jaecmfum :odu

W öäz.

Tii-

Dz;: "SPg.

| '657

Ypofti

Tridentino, quod dum loco nuper laudato di-

verb.And

cit : Si voluutatem . peecandi excludat ; fignificat:

Ytinum

hunc effectum timori non rantüm efle poffibi-

m odj

lem fed eiiam frequentem : tum ex Aug. in

Píal.127.. dlius timet , unde tevruiteg Dominus:

D

audiflis ,. cim 'Ewngelz'um legevetuv , ubi vermis

eovum uon morituv , €9 ignis eovum mon extingue-

sur.-— 2dudiunt bec bomines , $7 quiaver? futura

funt impis , timent &$ continent [e d peccato : ti-

ment quidem , fed nondum amant 3uflitiam. — 2dà.

) L'ïiuïw

Utilis eft ad varias virtutes acquirendas ; üt

j noni

patet tum. ex Prov. 14.v. 27. — Timor Domini

Ym init

fons vitae , ut declinet d vuina mortis ; & Eccli 1.

j& d

v. 16. initium [apientie timor Domimi : tum.ex

rit d j

Trid. Seff. 6. Cap. 6. 4 divine yuflitio timore, 9

lier u

quo utilitev concutiuntur , ad confiderandam .Dei

N

T.

smifevicordiam (& comvertendo , in [pem,eriguntur, .

d

f

& Seff. 14. Cap. 4 Hoc enim timove utiliter con-

]i

cuffr INinivite , ad, Jone pradicationan plenam

WUP

tervovibus , peuitemtuam egerust : um ex Aug. i

Serm. 214. de temp. . Gim zimetur pena, quam

Deus minatuy , difcitur amari. pramin ,. quod

] gr/ lu

u

pollicetur : ac fic pev timovem*pene bona vita vett«

$ l

t0

detur : per bonam vitam eon[cientia. compavatuv ,

)

ut pev bonam con[cientiam mulla pena timeatur.

Lt

Quapropter di[cat simeve , qui uon vult. timeve :

difeaz ad tempus e[fé follicitus, qui femper vult effe

*U'MW N

ecuru$. 310 Deducitjad charitatem, juftifica-

xeg

qu

tionem & gratiam fan&ificantem ; àt patet tum

Deid -

ex Eccli 1. v. 17. & 18.. Timor Domini ,. [cien-

1a

f X

tie veligiofitas : Religiofitas cuftodiet 9 jufHficabit

ava-

h

j

€ 5 &2. v.20, Qui timent Dominum , pvæjz

utz

f

P

668

DE'SPE;

nes

bunt corda fua , 9 in con[pe&tu illius [antlificabunt

animas [uas ;

um ex Tridentino quod

sr chrit

Qn: d |

feff. 6. Cap. 6. timorem numerat inter actus

'

qu

w e

i V

11 J

difpofitiozis & prapavationis ad iplam juffitiam;,

& Seff. 14. Cap. 4.. Loquensde timore Ninivita-

u

rum proximé relatis fübjungit : 67 mifevicordi-

q

am à Domino impetrarunt ; ac tandem ibid. Can,

kimr (

$. definit : i quis dixerit, eam contritionem,

( df

at ; t

que paratur per di[cuffonem ,. colle&ionem &g. de-

zeflationem peccatorum ,. quá quis vecogitat aniuos

w priim

dis, m

fuos. im amavitudine anime [ug , pondevando .. .

amiffonem eterue beatitudimig €9 cterue. damna-

. Hg.zidx

, lr

:

:ion incuv[um ,. w0n. effe vevum 9^ utilem . dolo-

J

vem , nec preparare ad gvatiam. . . anatbema fit:

W

;

ä

diQu

titn t

6 tum ex Aug. , qui L. de catech. Rud. C. 5. ait:

tT

Jp[a etiam [everitate , quá covda movtalium [sluber-

vuno tevrove Qquatiuntur ,. chavitas edificanda efls

fneat , (

m

all;

& Tr. g. in ep. Joan. inquit: . Zzmor quafi pre-

wlgun]

pavat locum. chavitati ; comgaratque ibidem £i-

Qs ha

H' (æ äfh

snovem medicamento vulgevanti Q$. putvedinem tol-

leuti , quam fequatur charitas tanquam fauitat ,

tis lr

& timorem fete , que ficut. introducit. linum,

& of

quando aliquid fuitiv , ita timor zgtrat , ut jitvo-

Ntent

ducat chavitatem &c. Subf. Sed actus efficaciter

RE

m

oppofitus peccato ; utilis ad varias virtutes ac-

uirendas , ac perducens ad charitatem, jufti-

lt Domm

d

c

-

ationem & gratiam fanctificantem , efthone-

i admj

ftus ac licitus : ergo.

Qriofi

347. Nec dicas J.. Pfal. 18. v. 1o. dicitur :

[Uh'f. l ]

Timor Domini [anfus. pevmanens im feculum

^i Qj

Jeculi ; h. e.in patria: fed.timor fervilis non

Mie |

permanet in patria : ergo non eft fanctus, íeu

Titum

D

honé-

i Dl—: Spr.

669

Ámüikin

honeftus & licitus. Vec Corf, Z Quod oppo-

n g

nitur charitati ; hequit effe honeftum ac lici-

f

t i

:

tum : fed timor fervilis opponirur charitati;

m wj

quia ex 1. Joan. 4. v. 18. . Zimor mon eff ij cba-

AU

vitate , [ed pevfe&la cbaritas fovas smittit tinorem :

1h

j i

ergo. Aec Coif. I]. Juxta. S. Aug. L. cont.

st

bl

Adimanr. C. 17. ait : Z4ec efl breviffmma&s aper-

h

(

ziffana differentia duorum teflamentorum , zimor

lj

l:

£? amor ; illud ad vetevem, boc ad novum bomi-

! (Jg.','»li "k

tem pertinet : ergo nunc faltem timor eft inu-

i.

tilis ; fi non illicitus.

viie du

ye. /4d Avg. IN. Con[. Quia proceditur à non

ditributo ad diftributum; nec fequitur ex eo;

um

tütl

quód aliquis timor fan&tus'permanear in patriay

161

alium timorem non effe fanctum , quia in pa-

Il

tria non manet. — Qualis veró timor in patria

h14

maneat, differunt inter fe autores : — alii enim

j

intelligunt filialzm feclufis. imperfectionibus;

r

a]*"

quas habet in via , & quatenus hic fuga eft of-

j

V

fenfz divinze , non quidem fecundüm beariru-

dinis ftatum, fed fecundüm fe & naturam crea-

narm J«ï«]xï.ii

at i

tam poflibilis: alii improprium timorem feu

reverentialem aílignant, quatenus Beati ex con-

TL

efiad

fideratione diving excellentie profunditfimé

demittunt fe in Dei preefentia, & quendam ve-

(mute!

tem, J

j

lut horrorem de illo concipiunt; vel quatenus

ex admiratione de divina excellentia refugiunt

, CM(!U?A

curiofiüs invefligare opera & confilia Dei. 742

0U

i

I

(

Conf. L. &. IN. m. ad prob. D. Charitas perfecta

j

foras mittit timorem ferviliter fervilem, C. fim-

/

; m

rj I

pliciter fervilem , fubd. ilum tanquam con-

im-

X !

trarium expellendo ; . N. illgm tanquam

ho

)

per-

P

E*

w*f

D'.u SPE.

670

uV

perfectum vel excludendo vel ab imperf&&iode

anxietaris liberando , C. Timorem fimpliciter

wuds &

fervilem.abfoluté àcharitate excludi eatenus ad-

w dltp

mitti poteft; quatenus , qui charitatem perfe-

fjnis fin

€tam habet ; non operatur ampliüs ex timore

vxpolor

fervili , aut certé non ex eo ranquam motivo

hi m

precipuo, ür aliàs folebat ; quod timorem effe

ipan

quid imperfectius charitate oftendit, non au-

dorordi:

»

tem malum & inutilem ; ficut nec ex eo, quód

1.

i

vifio beatifica excludat fidem, hac mala & inu-

Wm h

tilis dici poteft. — Ne8 minüs admitti. poteft;

Tbus cony

manente timoris fervilis fübítantià, quoe in fu-

qua ortun

ga inferni vel privationis beatitudinis confiftit

timrpeo

anxietatem & folicitudinem à timore fervili pro-

S. À.

fectam fenfim minui crefcente charirate ; quia

Quripqt

creícente charitate crefcit ípes & fiducia in De-

[

.

um : his autem cre(centibusanxietatem decref-

gt

cere & pacem confcientize generari neceffe eft.

1ME'S

d Conf. L. . IN. Conf. Ex antecedente enim

qo&i

cuntaxat fequitur , in veteri lege timorem , in

Qu d

novaamorem prevalere; non veró timorem

Mqum |

jam penitus excludi , ficut nec achior antea ex-

frtrio

clufüs erat.: Atque hoc ipfürn teftatur S. Do-

Tem l

€tor L. de mor. Eccles., ubiC. 28. ait :

Haec

DN

difciplina, que animi medicina efl, in duo diffribui-

Ils

tur , Coevcitionem g in[ivu&lionem. | Coevcitio titmo-

qimy

ve , dnffivuclio amore pevficitur ejus ,. cui per difci-

d(lner

plinam fuboenitur. — [ bis duobus Deus ipfe, cujus

lm, q

bonizafe atque clementiá fit omniuo , ut. aliquid fi-

&A

—À

wiu$ , duobus teflaumentis veterets novo nobis di[ci-

—

)

d

iE

TE

As t

pline vegulam dedit, Quanquam enim utrumque in

h

utvoque fit , prevalet taimen in

Em

&läüld

45 20v0,

vetere zinmnor, amor

348.

ul

DE-Sff.

671

m

f

a^

Wi

"

E

»M:

348. Nec dicas 14.. "Timor fervilis eft pur&

i

m fimy

MM

naturalis & íolis naturae viribus partus: ergo

]i at

non eft fupernaturalis, donum Dei & impulfus

Trem p

fpiritüs fan&ti ; adeóque probatio altera thet-

Qs eY ts

eos pro honeftate timoris nihil evincit. — ProZ,

qum m

"Aut. 1. "Timor naícitur ex amore . creatu-

timoré

rz fe ipfam diligentis :- fed hic amor omnino

]t, od

eít naturalis , atque hinc & timor inde ortus:

er i

erpo.

2d0, juxia Aug. L. de gr. Chr. C. 15.

:mah ia

Suuflitia legis dicitur juflatia ttofira & naturee vi-

Titi gt

ribus comparata ,. non autem ZJei €g ex Deos

quia ortum habet ex formidine peue: ergo G

| queià

j conlit

timor peenz eft ex nobis & non ex Deo. . 3770

rvil p

S. Aug. negat dari gratiam ijs, qui ex timore

dute; d

operantur , üt patet ex L. de fp. & lit. C. g.

lia

Quicumque faciebaut , quod lex jubebat , non ad-

quvaute [pivitu gratie , [ed timore peree faciebant s

jem d

i at

& C. 29. Zimentibus penam ab[conditur gratia:

db ol

ergo & ipfe timor non eft gratia.. Vec. Corf. 7.

imoran; !

Qui culpam fugit propter poenam ,. refpicit fe.

1) o

tanquam finem ultimum 5 cum unicé confulat

proprio commodo : fed fe refpicere tanquam

p d

finem ultimum eft inordinatum & malum: er-

hr L

go. Aec Conf. 1], Ut timor fit honeftus & or-

al :

dinatus ; neceffe eft, ut culpa timeatur magis

j dif?ri

quàm pana: fed qui ex folo paenarum metu

(l //]

jf

abítinet à peccaro, ? contrario plus timer pcee-

ful "EU

!u/

&

Jf

I'

[l

nam , quam culpam: ergo.

É

R. ") Ad Avg. IN. 74. Falfüm enim e

H' 1mó;

",

))WU""

fi fpe&terur quoad fe; quia timor fervilis eft

]

T

fpecies timoris divini, refpicítque paenas à Deo

n

ü-

ul

4ti

1

inHig;ndas per fidem propofitas : adeóque p

re

672

. Drs S»z.

ré naturalis k'nc;m eft & folis naturee viribus par- »nft

tus ; cüm copuitio proponens obje&tum fir fa. ; m //

w Dore

pernaturalis : 2dó etiam falfüm eít, íi fpeQta-

turquoad mentem objicientium ; quia licét con-

ertimrt í

cedamus dari poffetimorem fervilem.naruralem,

Nor dri

ficut id oftendimus num. 19. dealiisactibus rum

um lt

intelle£tüs tum voluntatis; non tamen eo fenfü

mgri d

Áipilno;

eft naturalis, quafinon poffet aut foleret etiam

infpirari à Deo & ex gratize principio elici , eó

hiO q

lt

quód vitiofus fir aut nature duntaxat debitus;

prout adver(arii intendunt. 724 prob. vm. D.

iginur, a

tmoremfi

4M. "Timor nafcitur ex amorecreaturz fe ipfam

LO

diligentis , h. e. bonum aliquod füpernaturale

d p

fibi appetentis, vel malum aliquod füpernatu-

Ficpoo

tl t

rali felicitati oppofitum fugientis ; C. h. e, bo-

num aliquod meré naturale appetentis & aliud

Inyicier:

excludentis, vel malum huic felicitati duntaxat

AOT« QU

oppofitum fugientis , N. fimiliter . z amor

limm,

ï

prior eft omnino naturalis, IN. amor pofterior;

dm non

lt abf

C. m. fed. IN. [uppofl, "Valem neceffarió effe ra-

dicem timoris fervilis. 774 24. D. Juftitia legis

11 tanrii

dicitur noftra & naturee viribuscomparata, non

ts

autem Deí & ex Deo, quia oritur ex formidine

M

pene ferviliter fervili, C. fimpliciter fervili, N.

jM- N.l

Sieut S. Doctor contra Pelagianos per juftitiam

legis intelligit opus juflitize ex fola externa le-

u fuge

V none

gis propofitione, adeóque à cogitatione & af-

fectione interna mere natürali profe&tum ; ac

m (

preterea fepius accipit juftitiam folüm exter-

m CU]p;

nam cum affectu interno peccandi feclusà poená

:düm] ll

conjunctam : fic & timorem ferviliter fervilem

"p

natu-

Vr

inrelligcredebuir? quem non tantüm mere

ralem

L

Drz S/P E

673

P virby

ralem fed & inhoneftum 'ac perverfum füp

po«

um

füimus. 744 5*. D. iNegat dari pratiam iis;

qui

MIn

ex timore fervilirer fervili operantur, C, qui

yu lr

ex timore fimpliciter fervili operanmr, füád.

UT

Negar dari gratiam propriam Evanpelio, C.

IsamDbtr

gratiam Legi propriam, licét veré divinam &

m a

proprié theclogicam, N. Audivimus füprà ex

folee

Auguítino, prevalere amorem in novo Tefta-

pio dijt

mento,- quod ideo lex amoris & fimpliciter

at O

Lex Gratie appellatur: ex quo tamen ficut non

fequitur , aur à S. Do&toreafferium fuit, nullum

pmb. n

wefeit

amorem fuifle in Teftan ento veteri, fic nec de-

duci poteít, timorem omnern fervilem carere

)pernis

| (üpert

principio gratie.. 722 Coz . . . IV M. Neque

enim ejusmodi homo refpicit fe tanquam finem

Che

qis d

fimpliciter talem, fed tantüm tanquam fubje-

twi du

&um, cui bonum vult:. neque ranquam finem

n

uliiimum, quia ipfum bonum & commodum

gr d

füum non eít finis pofirfé ultimus, à quo fci-

licet abftrahit, fed ad (ammum finis proximus;

ia

udta

non tantüm ulteriüs referibilis, fed & virtuali-

m

ter relatus, fi ex amore concupifcentiae ac fpe

Kfotai

beatitudinis eterne oriatur. 244 Conf. J W«

r(eni

T. M. N. m. ymum quidem, quia Suarez cum

aliis docet, neminem teneri femper & in omni

yr j

y ejtor

ftatu fugere colpam magls quàm paenam, mo«

dó non excludat ré&tum ordinem ad finem ulti-

ia

mum feu Deum, nec fuga penee impediat fu-

r

yini

gam culpe fimpliciter & propter alias rationes:

2dum, tum quia non eft neceífarió inftirnenda

cis

" (

comparatio peenz cum celpa: tum quia ad hoc,

fatis

g

ub timor fugiat culpam propter poenam ,.

u

"

| eít,

674

Dzs Srpz.

eít, (i naturà prius & independenter à fuga cul-

1toque t

p fugiatur poena, & non viciffim: tum deni-

intati d

que quia ficut fervus, dum diligit dominum

k quU

propter cibum, non diligit cibum magis quàm

m cope

dominum ; & ficut fidelis, qui diligit Deum

t Comm:

propter retributionem, non diligit retributio-

frigm

nem mapis quàm Deum: fic nec qui fugit aut

Y 0. i

deteftatur culpam propter poenam , magis dete-

frt, u

flatur aut fugit paenam quàm culpam; cüm in-

ii o

tentio finis proximi & utilitatis non excludat

V d.

finem ultimum & excellentiz.

fento p

349. IVec dicas I11. 'Timor, qui non exclu-

ipetton

dit voluntatem peecandi, fed eam potiüs fup-

(f mdon

ponit, bonus non eft, nec honeítus: íed timor

Wi e

[

pone eft ralis, üt conftat plurimis Auguftini

tqulic

textibus, quos Janf. L. $. de gr. Chr. C. 27.

Vüdere

& duobus fequentibus congerit: ergo.

ANec

àt t

Conf. 1. Voluntas peccandi , quà quis derinetur,

tquit: f

deponi nequit, niíi e$ contrariá voluntate be-

Waf

nefaciendi, üt docet Aug. L. 2. cont. adverfa.

tïugere [

"

^

Leg. & Proph. C. 7.: Defiderium peccandi non

l

w

uj

extinguitur , sifi contravio defiderio v2 faciendis

Rittir:e

ubi fides per dile&ionem opevatur : (ed valis volun-

tn fs

tas nullo pacto haberi poteít ex timore poene;

RD

fed tantüm habetur ex dile&tione juftitiee ; .üt

m eü7

ruríüs docet Aug. ep. 144. ad Anaftaf. fcribens.

^ ptal

Tüntüm quisque peccatum odit', quantian juffitiam

m d

diligit ; quod non poterit lege tevrente per littevamy

EU

- Jed fpivitu fanante pev gratiam: ergo. — :Nec Conf.

nj

I1. Qus aguntur puré ex metu, fecundüm fe

ts (

fpectata fünt involuntaria, prout veró hic &

Qm) t

nunc aguntur; funt voluntaria, atque adeó ex

Q bgm

utroque

"r r

. Drs Sex.

675

t .

i mnïcf:,»:

utroque mixta: ergo agens puré ex metu

vOs

j

1 dni

luntatis actum conjunétum & praíentem ha-

bet, quo nollet facere, nifi impendentis mali

Qp

metu cogeretur. Utrumque oftenditur exAug.

lipt U

in Comment. ad epiftolam ad Galet: Qui per

t rerdu

chavitatem [evvit , libevà fervit obtemperans Domi-

qu p

no cum amore facieudo , quod docetur ,. on cum

st

tümore, quod co

m; oni

imiplere copebantur.

gifuv; & (üpe?iüs: Zinove, ifla

on a

W. ad 4rg. 1mó IV. M.5 quia fimili argu-

nond

mento probaretur , actum fidei informem, feu

à peccatore adhuc charitate deftituto elicirum ,

potis [

effe malum; quia nec is ex fefe voluntatem

: fed li

peccandi excludit: 2dó V. miz.; quia timor,

A

de quo hic loquimur, id omne poteft ac debeg

r r

excludere, (irre quo ad finem, quem inten-

efgo. .'h

dit, nempe fugam atrerne poenz, pervenire

st

nequit: fed fi actualem peccandi voluntatem

T

velaffectum non excludat , paenam quam timet,

y. d

effugere nequit; quia maxime actualis interior

vt t

peccandi voluntas vel affectus zterno füpplicio

: W

punitur:ergo. Ad autoritatem Auguftini, ne

Jis ol

eum fibi ipfi in textibus füprà laudatis timorem

[e Pæ['?)

commendanri contradicere afferamus, dicen-

yiz;

dum eft, illum loqui de timore ferviliter fervi-

( (

li; prefertim quia in locis à Janfenio allatis ex-

] j'!jgmæ!'

prefSé defignatur voluntas mala & effe&tus pec-

! jj

li

i Cg],h

candi, üt Ripal. Tom. 3. L, 2. Difp. 22. Sect. g.

li

oftendit. 722 Covf. L. &. 1. IN. M.; quia vo-

gt

)!

luntas poteft immediat? excitari ad odium pec-

2

cati; nullo precedente amore abfoluto & effi-

od

"

eaci boni oppofiti ; cüm fola peccati malitia im-

p

mediaté

yuz

eem

Dz Srr.

676

mediat& motiva fit odii, actüsque: odii in fe

BH

jimmediate liber adeó, ut à voluntare fieri &

- Miranm.

uun & d

cohiberi poffit feorfim ab alio actu voluntatis

libero pracedenre.

"Ad textum Auguflini .

m C

Í

AC

tofn

in í

Expl. Defiderium peccandi non extinguitur

contrari&, nifi contrario defiderio recte facien-

gfä

IUd)

n

qu

di , ubi fides per dile£tionem operatur, T. non

mN $

rf

extinguitur contradictori& aut fimpliciter; N.

Praterea S. Doctoris fcopus, quem hic per to-

ljmum

tum Cap. fpectabat ; fuit duntaxat. oftendere;

f tang.

Legem veterem, quamvis bona & íancta fue-

t Ij

rit, quia tamen ex fe gratiam adjuvantem non

n j

habebat, fed duntaxat mandatum &legem pro-

impuj

libentem, non fuiffe medium fufficiens ad im-

puríene a

1

t q

pediendum peccatum, fed potiüs occafionem

;peccandi; contrarium autem ob rationem op-

lm a

pofitam effe in Lege nova: unde mox fubjun-

. Mhe t

it: Zoc autem mon preflat litteva. 3ubens, [e

dihme

Jpivitus adjuvaus; non lex evgo [ed gvatia ; nom ve-

UL

zus Teflamentum. in. fevvitutem genevaus , quod eft

NU

[

gav, fed movum; in quo mon funt ancille filit;

&U Imne

U

l

'y

fed. libere ,. qud libertate Chriftlus mos liberavit.

LU

Quibus verbis ficut non excluditur univerfim

!tf

omnis pratia & amor falutaris à veteri Lege;

T

ficnec per verbaobjecta excludituralius modus

DAR hr

extinguendi defiderium peccati,

EK. 2. . m.5

Qünjund

quia timor non minüs ad juftitie amorem quàm

& QUi n

ad injuftitie feu peccati deteftationem inducit.

Tiferiin

Cüm enim timore gehenna intentatze percul-

4 4

fus videat, non poffe poenam illam evitare ; nift

amorem injuflitie exuat, & induat amorem.

Qp d

juftitie; proxime & efficaciter movetur ad de-

teftan-

i Wi

Dzr S»r.

À

677

t od

teftandam injuflitiam & juftitiem amandam.

yntate b

"d txtum Jdug. Expl. Non poterit odiffe pec- .

eatum & dilipere juftitiam ex timore ferviliter -

Á

d voïgcm

[*

fervili; C. ex timore fimpliciter fervili, fu4d.

u

fi tantüm fit à lege terrente, T. fi fimul fit à

J

gratià, qua ipía etiam fiepius ad tímorem da-

stur, T.

tur,N. Sermonem hic fieri de timore fervili-

ml

ter fervili, conftat ex premiffis, ubi dicitur:

m D

Erfi uon impletur. foris uegotium male cupiditatis ,

x

t ol

ipja tamen mala cupiditas intus el! boflis. .Et po-

t antut

Ítea: /n ipfa voluntate veus eft , qui vult faceve ,

Vantendt

quod mon licet fieri, fed ideo mton facit , quia impat-

ldegent

7 101 potef fievi &c.

Caterüm in utraque re«

dens d

fponíione aliquid transmifimus; quia alibi exa-

occlt

minatur, an peccatum vitari poffit fine gratia

anontat

divina aut charitate ?

"d Conf. IT. w. D. .4.

morióg

Que fiunt ex metu, fünt involuntaría quoad

J,

affectum efficacem, N. . quoad affe&um ineffi-

il w"

cacem, /uld. fi effe&tus etiam tantüm inefficax

*

obílar fini per a&tionem vel omiflionem. ex

[//)

metu imperatam obtinendo, N. finon obftet; C.

Porró patet ex dictis ad arg., affe&tum pecca-

y li

ii

ti inefficacem etiam obflare fini intento à me-

jeri lt

tuente gehennam.

Textus Auguítini agit de

Jinsimt

fpecie trmoris cum voluntate peccandi interna

conjun&ti, licét exteriüs à peccato abftinentis;

"

Md

oremi

de qua nobis fermo non eft; neque ad noftram

Id

materiam efttransferendus, cüm Trid.Seff. 14.

m p

il r

u

Cap. 4. contra Novatores fimili argumento

utens dixerit: Zal:ó doceut, contvitionem , quae

viti"

TM

attritio dicitur, & ex gehenna ac poenarum me-

Af ii

tu concipitur, effe extortam &$ coa&dam , 10 li-

€Yan

[l

Uu 3

l

g,

ag

678

[]

Dr Sprz.

beram &2 voluntariam ;; & Can. $. definierit:

d

[5

Siquis dixevit . . . illaim, nempe artritionem ex

U

&

mnetu peenarum concepram, effe dolorem coattum

ns: Jl

€92 non liberum ac voluntavium, anatbema fit.. Plu-

|

pu

Ti

ravide in Tr. de Ponir. Difp. 6. C. 3. Art, 2

f

ä(t*þlürll/

t

i Qu

ARTICULUS IIL

dmuyit

n detur i bac vita perfe&lionis flatus , da quo

2

du p

actus [pei tbeologicie smon fit. nece[farius ;

gubp

eim doc

aut locum non babeat 2

mienae

Ota I. Supponere hic nobis licet täd—

o mory

DN

quam certa, qua Theologia Mora-

pit, n

GH

lis uberiüs explanat, & pluribus confirmat.

Y

M

Ts

uorum i/um eít, fpem effe neceffariam ne-

(

]J

i

ii

ceffitate medii; tum quia hoc fequirur ex ne-

qea d

ceílitate fidei , utpore qua foret inanis fine fpe;

T

unde ad Hebr, r :. definitur in ordine ad fpem,

dcas,

& frequenrer in Scriptura cum fpe conjungitur:

| y.

tum quia partim adultus peccator fine fpe jufti-

|Unteyo

ficationem obtinere nequit; cüm illa inter. ne-

d iq

ceffarias ad hanc difpofitiones à Tridentino

i q

Self. 6. Cap. 6. fuerit numerata: partim quia ja-

Qfv

ftus feclusà (pe gratias ad perfeverandum inbo-

ld

no neceffarias nec poftulare, üt par eft ; nec pro-

Qu erm

inde affsqui valet,

2dum , Eandem efle necet-

dE MO]]

fariam neceflirate precepti tam naturalis quàm

divini.

titzzo

Precepttm naturale enim fequitur ex

hn if

1mo füppofito; cüm lex natura praecipiat, ut

media ad falutem ac finem ultimum neceflaria

LT

adhibeamus: divinum aurem demonfítrant tum

Ts

t d()gr,

expreffa in Scripturis mandata, quae Pfàl. 61.

V. 943

Rn

m

DE SPE.

679

N

ia

y. 9., Eccli 2. v. 26., Ofe. 12. v. 6., 1. Petr. r.

v. 13. & alibi referuntur: tuim propofitio fe-

r d

uens: ZJomo uullo unquam vite [ue tempore te-

mi f

setur eliceve. a&uim fidei, fpei eg cbavitatis , ex vi

« Mi

1

T

-

preceptorum. divinovum ad eas virtutes pevtinen-

?ium ; quam inter alias ordine 115nam Alex. VII.

[

damnavit. 37/um , Spei preceptum negativum

I

obligare pro femper, affirmativum autem ali-

LT

quando per fe, aliquando per accidens. Prius

'enim docet ipía negativi praecepti conditio ; &

materia etíam praecepti exigit ; quae eft defpera-

ys lt j

tio motivo fpei oppofita & temeraria praefüme

( ]i

Confit

ptio, nunquam licita ; tanquam intrinfecé mala:z

pofterius declarat tum fpeciale praeceptum fpei

(arimt

obligationem eliciendi hujus actüs per fe, tum

i d

ejus ad alia virtutum neceffariarum exercitia ne»

nis ltl -

ce(fitas obligationem illam per accidens ine

T

ducens.

g

,

351. /Vota 1]. Neceflitatem ejusmodi nega-

nl

runt exorti proxime füperiore fzeculo novi My-

l

