fectum ad peccatum mortale, füfficit & necef-

farius e(t ad (alutem.. 2245, cüm Deus propter

Bof

fe diligitur fuper omnia, non folüm eravi-

Diteride

rer fed & leviter difplicentia, ita ut homo

wünrs

paratus fit potiüs carere quolibet bono, vel

od

páti quodlibet malum, quàm Deum vellevi-

Qu volun

ter offendere: hicgradus, quamvis neceffa-

qii f

rius fit ad. perfectionem chriítianam, neceffa-

N

rius tamen non eftad falutem; cüm non cadat

dnas x e

füb preceptum füb mortali nos obligans fuo

w d.

tempore, & venialia peccata etiam vitare pof-

& loc

fimus: ex motivo aliarum virturum.

31iuf ,

ttyled

cüm Deus propter fe diligitur (üper omnia,;

kv n

non (olüm illi vel graviter vel leviter difplicen-

reterh

tia, fed etiam Deo minüs grata & accepta; ita

Qtm

ut homo fic Deum diligens femper eligat id;

36i,

quod judicat effe gratius & acceptius Deo:

lo

hic charitatis pradus eft etiam gradus perfectio-

Drtmarj

nis fümmus; non tamen cadit fub precepium,

l. (|

fed duritaxat fub confilium.

Primum etiam &

li

infimum charitatis appretiativé perfecte habere

55 [ lu

aliquos intenfionis gradus, plerisque perfua-

fmm'

um

(

EE

Dr CHARITATE.

699

qum t

fümeft , cüm is finealiquo volunratis conatu fibi

J nofba]ue

proportionato effe non poffe meritó videatur.

Ts

.ARTICULUS II

Duio

- Quoduam fit O

b

j

n^, Q

je&um snateriale Clmrifqti:

: pra

theologice ?

n il

360.

Qta. JoxtaS.Th. hicq. 25. a. 2. inCorp.

Lal d

* Per amicitiam aliquid amatur dupli-

bt v

citer; uno modo ficur ipfe amicus, ad quem

Orma

amicitiam habemus , & cui bona volumus: alio

T

modo ficut bonum , quod amico volumus;;.

Is prot

Ex hoc fequitur , dupiex etiam ftatui objectum

m m

materiale charitatis; 1mum eft id, cni bonum

u ho

volumus; quod etiam vocatur dire&um: quia

0no, ;

fecundüm fe diligirur: 2dum e(t id, quod ali-

y vll

cui volumus; quod etiam vocatur-iudiredum ,

is n

quia fecundum effe relativum, quod ad aliud

habet, diligitur,

Prius continet duntaxat per-

y d

y d

fonas & entia inrelle&tu feu ratione predira, ut-

pore ad qua íola poteft rerminari amicitia; &

jps h

ii

de hoc unicé in praíens agimus: pofterius

E

complectitur res quascunque five füpernatura-

[ 0il

les five naturales, excepto folo peccato; quia

prater hoc reliqua omnia poffunt pertinere ad

dii

c.

"ll

1

bonum amici, & in gloriam divimam referri,

du

W

361:. Dico l. Objeétum materiale charitatis

j

l

theologicee eft Deus & proximus: ille quidem

"l

primarium ; ifte veró fecundarium. — Pro£, 17n.

pars.. Chriftus Matth. 22. v. 37. & feqq. ait:

fggp[llmu

u

Diliges Dominum Deum tuum ex toto. corde tuo,

Ü

€9 in fota anjma tua s &g. in tota mente tua : boc

Ü

cundum

fF

efl. maximum &9 prz'mum mandatum : — fe

li

aguren

Drz CnaniTATE.

700

autem fimile eft buics: diliges proximum tumm fic-

Irisgr

ut reipjum: ergo üterque non tantüm eft obje-

lw ia

$

étum materiale, fed & ille primarium, ifte fe-

t m n

cundarium..Copf. Obje&tum materiale chari.

dbl

f Daus,

taiis theologicee eft id, quod diligi poteft acde-

"

bet amore amicitie; quia ex dictis actus chari-

pm pr

tatis primarius eft amor amicitie: fed Deus &

kondait

proximus inprimis poteft diligiamore amicitia ;

p d

üt de primo ex num. 35 ;., de fecundo per fe

lily in

pàátet: deinde etiam debef diligi, üt liquet tum

k: puni

Vetudn

ex memorato pracepto Chrifti, tum ex aliis

in Scriptura fzepius promulgatis: ergo. — Prol.

d quin

2d. p. Charitas theolopica in Scriptura fimpli-

v pee

citer dicitur charitas Dei, ütliquet ex ep. ad

pit pari

Rom. 5. v; 5.: Chavitas Dei diffufa efl in covdi-

ltinn

bus noffris pev Spiritum San&lum , qui datus efl uo-

& Dom

Lis; (ed talis dicitur non tam à Deo velut prin-

fl

cipio, quàm ab eo üt obje&to charitatis, juxta

Bltromm

illud Aug. L. de fp. & li. C. 32.: Charitas Dei

G qu

dicla eft diffundi. in cordibus noffris; nou quá mos

U (ee

ipfe, diligit , ed quá nos facit dileGloves [ios: ergo.

lVf ad |

Corf. Ut quis fimpliciter diligatur ex charitate

inyjc

theologica tanquam amicus, neceffe eft, ur in

V wrime

€o reluceat divina bonitas, utpote obje&tum

DN

charitatis formale, & ut fit capax beatitudinis,

DuNTE

in cujus fcilicet communicatione precipué fün-

ll fri

darur amor charitatis; adeóque objectum ma-

Deter (

teriale principalius eft, in quo pracflantiore

dngg]

modo divina bonitas elucet & habetur beatitu-

36 qu

dinis participatio; fed utrumque preftantiffi-

Qs p

mo modo convenit Deo, qui per effentiam eft

Wenp

L]

þon

L

:

ifas divina, & per fe beatiffimus :

crgo-

NT

- Prob.

T

Dzg CuaniTATE

701

m i

Prob, 51. p, Juxra 1. Joan. 4. v. 12.: $i diliga-

neii

"us invicein, Deus in uobis snanet , Q9 cbarita$

m, ib

ejus im. uobis perfcla ef j adeóque & proximus

tide d

eft obje&tum materiale chariratis theologicze:

otel d

fed Deus, non veró proximus ex dictis e(t ob-

s du

jectum primarium: ergo proximus erit falrem

ed D

fecundarium obje&um charitatis.

Copf. Ob-

Featita

je&tum charitatis fecundarium partim dicitur

nj

L]

ilud, in quo tantüm minüs principaliter &

lu

er participationem divina bonitas relucet, &

im u

b

eatitudinis ratio habétur; partim illud , quod

J k

eít quid pertinens ad illum, quocum primarió

]

1

yn g

& per fe amicitia contrabitur: fed proximus

i

per participationem eít coníors boniratis ac

TT

beatitudinis diving, & fpectat multiplici titulo

m

P

ad Deum: ergo.

ieutp

362. Dico 17.

Nomine proximi hic inreili—;

pitür omnis creatura rationalis re aut fpe beara.

i,

jarit

. e. qua sternam beatitudinem vel actu eft

confecuta, vel falrem confequi poreft, ac eft

] 1]153*?;

i^ d)

in via ad ipfam. — Pro£. 7. univevfin. Quia hu-

chanti

jusmodi creatura rationalis pertinet ad Deum;

EH) u

qui primarió diligitur üt amicus; & in come

oj

municatione beatitudinis precipué fundatur

amicitia Deum inter & hominem intercedens.

yini

cirl]'ä.']iï'

d. fpeciatiim. Quia inrer proximos diligendos

preter Chriftum àt hominem connumerantua

(unf*

j

1.Angeli boni, qui juxtaS. Aug.L, r. dedoét.Chz.

p

C. 30. quia nobis mulra & magnabeneficia prae-

ftant) proximi noflri, fecundàm Chrifti expofi-

du

n

tionem Luc. 10. datam, habendifont. 2. Animae

'

a

beatorum in ccelo: 3. Animae defunctorum in

[

[

lu

pure

i d

702

DE CHARITATE.

imor die

purgatorio detente: 4. quilibet homo viator;

etiam peccator & reprobus; econtra Veró exclu-

tnicite

f& il

duntur angeli mali & homines damnati ; utpote

quorum priores vel reipfa beatitudinem obti-

( e

dl

nent, quam illis favere, &(ecundüm externam

gloriam etiam augere po(Tümus ; vel fpem bea-

fibniman

tirudinis certam habent, aut eam necdum om-

t qeí

nem amiferunt ; aut faltem abfoluté capaces

& pr

1

dirat,

Íunt: cüm econtra pofteriores prorfus incapa-

ces fint beatitudinis, & quorumvis bonorum

* (

m conf

fupernaturalium

:353. Dico 1II. Homo quilibet etiam relatà

lm « A

Ym ejh

ad feipfum pertiaet ad objectum fecundarium

charitatis. — Pro/. Verbis Chri(ti füperiüs rela-

l: ]b

tis: Diliges proximum | ficut. zeipfum , jubemut

IT

nosmetipíos propter Deum amare, üt Aug.

tl

L. 1. de do&t. Chr. C. 26. ait: Cim di&um efl,

lm

diliges proximum ?uum tanquam teipfum, fumnul

üt mpla

£? zul d te diletlio non pvetermi[Ja efl:. & men-

UT

füra amandi proximum flatuitur charitas fui

hn ij

ipfius: ergo quilibet relaté etiam ad feipfum

m j

eft obje&tum materiale charitatis ; non prima-

T

rium: ergo fecundarium; unde $. Aug. L. 5.

6 Qub

de doct, Chri(t. C. 10. ait: Charitatem voco

Ts TQWQ

anini motum ad fruendum. Deo propter. ipfum,

Ws ln u

1

& [e atque proximo propter Deum. | Ydem cum

" d

S. Thoma q. 25. a. 4. Theologi omnes docent.

MeDU

Coyf. Etiam in nobis relucet bonitas divina; &

Aptent

bearitudinisdivinae capaces fümus: preterea qui-

U i

libet fibi ipfi proximus dici poteft, juxta illud:

Wül[lplex (

Proximus egomet mihi: denique quamvis cha-

ii

titas non fit amor amicitie , nifi quando eít

amor

m

AR

Dg CuaRniTATE..

793

r

amor alterius; tamen nec homini deeft amor

tVl

amicitie quidam erga fe, quantum ad bomi-

Y

nem interiorem üt S. Th. 2. 2. q. 25. a. 5. in

Vinen d

Corp. explicat: nec ftricta ejus fignificatio de-

n exitg

eft ex defectu, fed ex exceffu; cüm loco unio-

d xn

?

nisanimarum ad amicitiam requifiti fit ip(a uni-

nectumte

tas, que ficut in numeris ita in amore eft ra-

lo p

dix & principium, üt ibid. a. 4. Angelicus

declarat..

rÁ n

[s Dottt

364. Obferva. Ordinem

Vin charitate fervan-

/

dum conflat tum. ex premiffis affertionibus,

m H

tum ex Auguftino,. qui & eundem nobis.uni-

veríim exhibens L. 1. de Chrift. doét. C. 27.

ecundit

1periüs [

fcribit: Jlle juff? e9^ fantle vivit ,. qui verum inte-

, p

ger eflimatov eff ; ipfe efl autem ,. qui ordinatam

j i

dile&ionem babet ; me aut diligat , quod uon eft di-

T

ligendum: aut ton diligat , quod eff diligendum :

| Wl; ;'/W

aut amplihs diligat, quod minüs efl. diligendum :

aut equé diligat , quod vel mimis vel ampliàs dili-

j

curio:

geudum efl: aut minis vel ampliüs , quod equé di-

Itgendum &fl.. Porró duplex confiderandus eft

uB

j prim

charitatis ordo ; alter fübjectivus refpiciens per-

fonas, quibus bonum volumus:. alter objecti-

Àv

T

4l

vus refpiciens bona, que perfonis illis volu-

fl

mus: ln priore ordine primum locum obtinet

j J

Jind

Deus, . alterum ceteris paribus nos ipfi, po-

flremum proximus: in pofteriore bona fpiritua-

y i

T

j

lia preeponenda fünt corporalibus. Quoniam

veró & inter proximos & inter utraque bona

LAl

d qm

l

"

mulriplex darur varietas, & non una compara-

n

tio inftitui poteft, rmultiplicari etiam ordines

4

. neceffe

P

y

704

'DE ChRARITATE.

ip i

neceffe eft; quos tamen defig

nare non tam ad.- |

noftrum, quàm ad Moraliftarum inftitutum

tttm po :

yiconl

pertinet.

fs d

ARTICULUS III.

Dopetie

bjeium formale. Claritatis

"TE

, ngdnme [f 0

t&fe non

zbeologice :

96 D

Ota. Sicut bonitas eft, quá quid 'red;

rfïfoäegicæ

äsþq

ditur amabile, fic & eadem eft moti-

mm&W

vum amoris: bonitatis veró nomine intelligie

Oistom

tur perfectio; quia quo res eft perfecta, eo.

f d

etiam eft bona, & quo eft perfectior aut per»

tl

fe&iffima, eo etiam melior & optima eft

t ompia:

Porró bonitas maximeé Dei, confiderari poteft

It pro

dupliciter. rmó quidem abfoluté & refpective; -

tl

abfoluté fpectata feu abíoluta dicitur , quatenus

i qu,

confideratur perficere ipfüm fübje&tum illam.

1l theol

poffidens, v. g. Deum: refpe&tivé fpe&tata feu

refpectiva vocatur ; quatenus confideratur pof-

Wem; (

fe perficere alium, v. g. hominem amantemj

hr ümr

2dà colle&im & fingillaiim; collectim fümpta

[ [ümm& :

dicirur bonitas divina, quando accipirur pro

i

colle&tione vel cumulo omnium perfectionum

ts

divinarum, qua quia diftin&tione rationis rae

Vürtatem

tiocinara diftinpuuntur, in colle&ctionem accipi

fecam,ü;&

poffünt: fingillaim fumpra dicitur, quando

itps; 8

finguláris perfectio divina, v. p. mifericordia;

juftitia &c. eriam feorfim per rationem ab alii$

d tita

accipitur,

Addunt alii alias acceptiones, cofi

Wir '

fiderando fcilicet bonitatem tanquam fümmart

i

'ibu-

perfectionem in operando; fchuæ fit attr

tunt

*

"A

Dr VACHARITATE.

70$

: nomte)

tum à reliquis diftin£tum; vel fümendo boni-

n il

tatem pro amabilitate nature divine ; etiam à

perfectionibus reliquis ac divinis attributis di-

ftin&tz: fed quoniam earum examen ad Tr. de

l

Deo pertinet, praterea veró hujusmodi acce-

(nidi

ptio ad alterutram ex pofterioribus refertur,

neceffe non eft, plura de iis adjicere.

366. Dico ]. Obje&tum formale charitatis

iin

"

theologice efl bonitas Dei abfoluta, quà fcili-

em &t

cet in fe ipfo ac fibi bonus & perfectus. ProP,

ne i

Objectum formale charitatis. theologicee qua-

lt

tuor conditiones prafertim exigit; quarum

EU

1ma efít , ut (it ratio formalis amandi Deum fü-

oin i

per omnia: 2da, ut etiam fit ratio formalis

jentint

amandi proximum ficut nosipífos: 3tia, ut

repe

conítituat charitatem in fpecie virtutis theolo-

t qui

Bice: 4ta, ut diftinguat charitatem ab alia vir-

tute theologica.

at

Jam veró conditiones hae

fpdit j

omnes. qgt,veniunt

bonitati Dei abíolutae ; 1722

Qenmt !

quidem; quia cüm Deus per eam fit fümmeé&

T»

uper omnia bonus, propter eandem quoque

tim t

eft (üummé & füper omnia amabilis: etiam 2235

;jpimr?i

tum quia, licét bonitas Dei abfoluta fit nobis &

r

proximo extrinfeca, tamen ficut credimus ob au-

gt

toritatem Deiloquentis objecto materiali extrin-

Dnem ï(ïäl

fecam;fic&ob extrinfecam bonitatem amare pof-

fumus; & ficut ob excellentiam archetypi co-

y,

s

untur imagines illud referentes, ira proximus

ob bonitatem Dei, quam in fe relucentem portat;

jl

Q

« (

M)

j

amatur: tum quia dum in civilibus ob patrem-

familias propter preeclaras fias dotes dilectum

j ['Umïfïf:

A;

uüicé amamus ejus liberos & domefticos, ratio

mm

l

forma-

us

L d

H

*

706 |

Drs CHARI';.'ATE.

ipfeDat:

formalis hujus amoris eft praftantia patrisfami-

lias; ita fimileevenit in amore, quo proximum

ti, qUe!

yefedin d

üt filium, amicum; domefticum Dei, aut ran-

yinita nj

quam aliquid ad illum pertinens diligimus ob

fomditer

Deum propter füam bonitatem dile&um: tan-

Dus i

dem 37425 quiafi bonitas abfoluta aliunde fufficit

f ams

ad motivum amoris erga Deum , nos & proxi-

tienegrs

mum, uti proxime often(um eft, etiam confti-

flamor «

tuit amorem in ratione virtutis theologice,

0s m

cüm fit aliquid intrinfecé divinum ac ipfe Deus:

]s amz

denique 474;

partim quia boniras fpecificat

hinc emorem à fide

Q6 p

actum voluntatis, atque

tim pone

wutpote a&u intellectüs diftinguit:' partim quia.

dad

bonitas abfoluta generat amorem benevolentie

cüm bonitas refpeétiva terminet amorem con-

t (

SQJifoq. L

cupifcentie , qui fpei e

ft proprius.

367. Dico 1. Etiam

bonitas abfoluta fingil-

ii tuny

ijo divina

laim fümpra, feu quelibet perf

14 in(

feorfim accepta eft füffi

ciens obje

m formale

üinamj

charitatis theologicee.

Prob. Qualibet perfe-

9 dr

'&tio divina, quantum

libet feorfim ab aliis acce-

livam

ditiones ad ob-

lt [j

ta; habet memoratas nuper con

*

t de tribus pofte-

Á d

Jectum formale requifitas;

rioribus facilé conceditur:

e omnium priore

Wib

autem oftenditur. Nam perfectio divina; pro-

&

prer quam Deus eft a

mabilis & propter 1e

unicuixu

fünt Deus, eft ratiofor-

Onitas |

fuper omnia, quz non

snalis amandi Deum füper omnia: fed propter

ton pof

Wt pro

quamlibet perfe&ionem divinam etiam feorfim

ífumptam Deus inprimis éft amabilis propter

ftibus

W q

íe; quia quzlibet perfectio ejusmodi füppo-

nitur Deo intrinfeca & realiter identificata; aC

[]

iple

; Ds CnuaniTATE.

707

i pti

m

Afl

ápfe Deus: deinde etiam eft amabilis füper om-

0 prarnt

nia, que non fünt Deüs; quia, cüm quelibeg

)u ttt

perfectio divina rurfus fupponatur effentialiter

dipins:

infinita in füuo genere; & Deum fümmé bonum

;J:l

M

m

formaliter conítituens,. etiam proprer eandem

liavl

Deus eft infinité & füper omniaamabilis, Conf.

Poteft amari homo jam quà fapiens, jam quà

sl

"

etiu

li

mifericors, jam quà virtute alià infignis; &

& amor ad hujusmodi motivum terminatus eft

dieli?

icipi

. verus amor benevolentice & amicitiee: ergo &

J

Deus amari poteft propter quaslibet perfectio-

orem £

nes, prafertim cüm tanquam infinitee majorem

paru'mg

vim movendi habeant; & amor e

jusmodi erit

yeevolt

" "perfecta charitas theologica.

T

358. Objc. cont, 1sm. Juxta

S. Aug.'L. Is

!

Soliloq. C. 6.: JVos per chavitatem defideramus

;(oiu:z.g

Dii confpetlum; & juxta. D. 'Thom. 2.2. q. 23.

a. 4. in Corp. * Charitas verfatur circa bonum

(

divinum,in quantum eft beatitudinis obje&£tum :

ergo charitas pro motivo habet bonitatem re-

gb

i

j ab EJV*D

——

"

M

l

Ípectivam.

Couf. l.. Amor charitatis contine-

A

1

u

!

li

tur füb genere amoris üt fic latiffimé acceptis

t

TÍUDS

]

fed de ratione amoris üt fic eft, ferri in pro-

/

i

prium bonum amanris ; quia juxta Ariftotelem

qiom

—

diviti

L. 9. Ethic. C. ?à. bonum amabile eft bonum

' unicuique proprium: ergo.

Conf. I[. Si fola

n

. bonitas Dei abfoluta foret obje&tum formale;

d

:

non poffemus charitate theolopicà Deum dili-

fi

gere propter beneficia nobis collata, & fe dili«

efialï»w

gentibus promiffa: fed confequens viderur fal-

fum; cüm Deus ipíe nos ad charitatem per

"T

)ene-

*

GEX 2

gminïf';'

qenEm

208

Dsg CHARBITATRE.

*

T uj

beneficia fiepius exciter; & nos eorum memq.

rià moveamur: ergo.

dem 4net)

w. ad Jvg. IN. Couf. S. Auguftinus enim

4l

chariratem ibi vel latiüs fümnit pro quoliber amo-

Ts fheol

re theologico five benevolentie five concupi-

frày m

ícentie; vel fi charitatem ftricte ac propri? ac-

Vatfen

cipiat, folüm vult per charitatem defiderari à no-

?ïï]ïff æ(

bis Dei confpectum , tanquam medium ad

( moti

ardorem & conftantiam in amore Dei propter

W e

fe dile&ti, praefertim quia ibidem virturem in

sverb ]

conftantia íeu permanentia fidei; fpei & chari-

n& um

tatis collocat. D. "Thomas autem per illud i2

às indog

quantum , non intendit fignificare rationem for-

inja

tnalem amandi , fed conditionem ; fine qua Deus

idm

non poffet amari amore aricitig ; & fic amore

i drin

iyinitur

perfecte charitatis. Ceeterüm alibi jam dictum

fuit, beatitudinem etiam noftram amari poíle

s. ]

Tutimur

üt aliquid Deo bonum & redundans in gloriam

Dei, ad quam tanquam

ad finem cui ultimum

dens .

nos ipfos referimus.

Ad Conf. l. &. D. 1.

Lilipn

De ratione amoris üt fic eft ferri in bonum

Xiplos

amantis proprium proprietate quàdam domi-

ttlhsolo

nii, feu ira; ut ipfüm amantem faciat formali-

Spris

ter bonum, N. proprietate quàdam propor-

dl h

tionis & habitudinis, feuita; ut amans ipfum

?3'58&0 f

honeft? amare & velle poffit vel fibi vel alteri, C.

SENEN

Atque in huncfenfüm accipiendum eft Philofo-

ii

phi axioma; nam fi bonum apprehendatur üt

W&l

commodum vel perfectivum perfonz propriee;

fs

habet proportionem, ut illud fibi quis amet

hm

amore concupifcentiae: fi autem apprehendatue

r

üt perfectivum perfonee alienee nobis aliquá ra-

Rüptr

tione

m

E

Dzr CuaniraTR.

709

UT )

tione conjuncte, haber proportionem, ut ei-

dem ametur amore benevolentiz vel amicitize,

tllinsaz

"4d Conf. 1T. Y« D. feg. M. Non poffümus cha-

uolbea

ritate theologicà Deum diligere propter bene-

Ive d

ficia, tanquam propter motivum immediatum

:tp'w

& intrinfecum charitatis quà ralis, C. ranquam

J

j

i

proprer motivum mediatum & extrinfecum, N.

f f

Sicur motiva credibilitatis funt tantüm ratio re-

Degmt

mota & extrinfeca actüs fidei divine, autori-

virtiso!

tas veró Dei revelantis eft ratio motiva proxi-

x

ma & intrinfeca; fic & berieficia divina, qui-'

pt [

bus inducimur ad bonitátem Dei cognofcen-

j0nen a

dam & amandam, fünt remota & extrinfeca -

« qui)

duntaxat motiva ratio actüs charitatis , qui pro-

vic um

ximé & intrinfecé ad bonitatem Dei abfolutam.

terminatur,

jam d

m

369. I[nfl. Bonitas Dei non facit nos aut

sintd

proximum bonum; ergo non poteft effe ratio

i r

füfficiens nos aut proximum amandi; cüm ni-

"

hil diligatur nifi bonum.

Conf. . Yn tantum

j t

nos ipfos & proximum directé amamus chari-

Am d

tate theologicà, in quantum divinz beatitudi-

l fotr*

nis participes fumus vel capaces; quia ex defe-

Q p

&u talis habitudinis fup. rejecimus quaedam ab

"

/)

a

r

objecto materiali charitatis: ergo ratio forma-

at

lis amandi nos & proximum charitate theolo-

p

gicà non eft boniras Dei increata, fed creatum

"

quid & beatitudinis divinz: participatio vel ca-

pacitas..

Couf. Il, Amor rei pertinentis ad

n

T m

amatum & amor perfona tanquam amici inhoc :

differunt, quód in priori res folüm ametur

d

propter bonitatem rei extrinfecam & amato in-

f

Yy 3

trin-

l

|

910

Dzr CuHARITATE.

dri t

trinfecam, in pofteriori autem perfona & ami-

d a

cus ametur proprer feipfüm & fuam boniratem:

IU

ergo licét boniras Dei poffit effe motivum aman-

m 4

di proximum üt rem ad Deum pertinenrem,

um &t

nequit tamen effe morivum amandi proximum

i f

üt períonam & amicum, (üb qua tamen ratio-

ippolt

ne proximus etiam afferitur obje&tum materia-

le charitatis theologica.

n5 )

igam

&. ad /4rg. N. Conf. Licet enim bonitas Dei

n

TO

1

non faciat proximum formaliter ac intrinfece

Lüt zati

bonum, dicir tamen quandam ad illum habitu-

b qui.

dinem , üt ipíe actu vel potentià confors eft na-

£urze divinae ac bearirudinis; atque fecundüm

m

filim «

fanc habitudinem chariras theologica invenit

ins.

in bonirate Dei rationem füfficientem amandi

QUE d

proximum, quamvis ille nullam in fe bonita-

]Ggicä:

]

tem, fed maximam potiüs malitiam habeat, üt

Trátion

in peccatoribus accidit. 24 Aar. D. Nihil di-

m, nifi bo-

Tiatis (

ligitur üt finis vel medium ad fine

* habe

num, C. 'nihil diligitur àr atnicus; /u/d. fi di-

nitoi

ligitur üt arnicus primarius, C. àt amicus fe-

ltgjs,

cundarius, N. Qui ür amicus primarius dili-

Ál

gitur, uti per charitatem diligitur Deus, non

tticm

poreít propter alienam boniratem diligi; cüm

Thoti)

ficut bonitas propriurm fübjeétum facit prima-

fonæ l

rio bonum, ira & primarió amabile: qui veró

Tüntà

ür amicus fecundarius diligitur, uri per chari-

Qie f

tatem diligitur proximus, non habet neceffe;

ut fit bonus in fe, fed fufficir, quód ita termi-

tl

r

net habitudinem bonitatis alienze, quae propria

aïiqua )

'eft amico primario, ut eam vel atu participeb

vel participare poffir; quia ratio amici fecun-

; !

darii

mX

as

Dr CHARITATE.

L

7-

darii ftlat in eo,. quód ametur àt conjunctus

"TT

boniut.

vel conjungibilis cum amico primario per par-

VUm d

ticipationembonorum primario atnico proprio-

rum.

"d Conf. L. &. Pardücule illees. 2g zan-

vt

zum & in quantum, fi defignant rationem for-

proximr

malem fub qua, feu conditionem effentialiter

qT6n

m

füppofitam ex- parte noftri & proximi, ut fi-

mus obje&um mareriale per charitatem theo--

yb

logicam dire&t? amabile, Conc. 44. IN. Conf.;

bo

CInl

quia ex ratione formali füb qua malé infer-

tur ratio formalis que feu objectum. forma-

lum

Yors

gl

le quod motivum. Si autem ille particulec de-

fignent rationem formalem que , JV. 72. 65 rob.

fecir

Falfum e(ít Antecedens; quia ex num. 366.

(ca n

bonitas Dei abfoluta eft etiam formalis ratio

m d

fs hn

qua amandi nos & proximum charitate theo-

lv u

li

n

iUv

logicà: Probatio eft ineflicax; quia creaturas

irrátionales rejecimus ab objecto mareriali cha-

N

li

"

ritatis theologicae dire&to; non quafi defectus

? 0i

!

fe haberet ex parte obje£ti formalis feu divinze

'uM

1

bonitatis, fed quia fe tenet ex parte objecti ma-

| ,qmitüïr

terialis, üt .num. 360. & 361. declaravimus.

mriusf

"A4d Conf. 1. &. D. .4.. Amor rei pertinentis ad

Jets;

Jl

amicum , quz fe habet.ür medium pracise ad

motivum vel efficaciam amoris, & amor per-

at

fonse tanquam amici primarii in hoc diffe-

: Qi

runt &c., C. amor rei pertinentis ad amicum;

[

pCf

que fe habet üt perfona conjunéta vel conjun-

C[nh

gibilis participatione bonorum cum amico ; &

[l

4

amor períonz üt amici fecundarii; IN. . Res

n

p:UV

aliqua potefttripliciter amari ob boniratem alie-

at

fi

nam; i1mó quatenus eftinductivum illius boni-

]

fatis,

W

Yy 4

712

, Dr CHARI'I—'XATE.

duriats

fatis, propter quam aliquis amatur, uti medi-

cina amatur propter fanitatem ; aut Magifter

iquvs

amatur ab eo; qui amat alterum propter ícien-

tir$, D

£s i

tiam: & hec res pertinet ad amatum, üt me-

dium ad motivum amoris: 2dó quatenus eft

&t p

utile & conveniens perfone propter fe amatae;

4 Borrm

uü divitia , honores, fervusaut canis fidelis &c.

"ii fn

[

amantur amico; &hec res pertinet ad amicum

k d

üt medium ad efficaciam amoris, quam faven-

Af due (

|

do vel oprando illi liec bona teftamur: 3tió

C

'im,

i

quatenus eft particeps vel actu vel potentiàbo-

M

"

^

norum períone proprer íe amatae, uti uxor

:äin

1

t

& proles amici amantur; & hec res pertinet

ii & [

ad amatum ür quid proximé conjunctum vel

Quope

conjungibile cum amico & üt amicus fecunda-

d

di

rius.

Poftremo modo fi confideratur proxi-

-Ant

ä

mus, efít obje£tum materiale directum charita-

m peï'

tis theologicie: fi 2do modo confideretur , eft

! ME:

objectum duntaxar indire£tum: primo modo

äd

E

&ermi

|

[:

coníiderari proprié non poteft; quia Deus bo-

|

N

D

wdo f

nitatem füam habet ex fe, nec ea aliunde indu-

in«t on

ci potefít: poteít tamen confiderari proximus

ïfü& Que

üt inducens nos ad cognitionem & amorem

]tttn

bonitatis Dei ; atque fic amatus eít quidem ob-

lg

je&um materiale, fed tantüm indirectum ; quia

itis b

üt utilis ad eloriam Dei extrinfecam amatur.

|

diones

E

j

370. Oljic. cont. 2d. Obje&tum formale cha-

Crity

ritatis eft ipfe Deus àcfümmum ac perfe&iffi-

QWid q

mum bonum, & juxta D. l'homam füprà lau-

3

datum üt. objectum vifionis beatificae dicit cu-

Tuigr

mulum omnium perfectionum: ergo.

Corf. T.

l(

Obje&um chariratis debet effe unum, & actus

Q

chari-

Dz CuanrTaTE.

P

hr

charitatis nequeunt inter fe differre fpecie: fed

Mrik

fi quevis perfectio fit objectum formale fuffi-

Jer r

Cien$, neutrum habetur: ergo. Corf. //. Omnis

N

a&us charitatis eft actus perfectiffimus: ergo

yeniy d

H

debet procedere ex motivo perfeétiffimo: íed

feanir

motivum perfectiffimum fünt perfe&iones Dei

frells

|

!

fimul fümpte: ergo.

EU

R. ad Jirg. quoad 1m

. D..M. Objefium

m f

r

1

formale charitatis quoad habitum eft ipfe Deus

ur: X

I

&c., C. obje&tum formale charitatis quoad

tenti

actum , fu)d. eft ipfe Deus àt fummum ac per-

uti Ut

fe&titlimum bonum formaliter in-omni genere

perit

boni & perfectionis, N. faltem formaliter in

um

aliquo.perfectionis & bonitatis genere; C. Ha-

feund

bitus charitatis infüfus habet fe per modum

1 pmu

potentiae, adeóque debet fe extendere ad om-

du

nem perfectionem , propter quam Deus poreít

If M

diligi: actus autem charitatis dependet a libera

9 n

determinatione voluntatis in eligendo ac praefi-

usl

gendo fibi motivo ad amorem Dei propter fe

dl

fuper omnia füfficiente, quod ex dictis poteft

Q

effe qualibet perfe&tio divina formaliter inuno

mod

tantüm genere infinita.

Quosd 2dum D. 4M.

"

Objectum charitatis eft Deus àt obje&tum vi-

Tuh qld

fionis beatificee hoc fenfu, quód omnes perfe-

nit

&iones , quz funt objectum vifionis, per actum

"m

charitatis quemvis attingantur, N. hoc fenfü ,

quód omnis illa perfectio , que videtur, polfit

1

efe obje&um formale, & fingulz füfficienter

movere poffint ad amandum Deum füper om-

iici:cr !

nia, C.

Difparitas inrer vifionem intuitivam

(di

T.

& Qng*i

onem abftra&tivam cbaritati prelu-

centem

d

Yy 5

h——

i

Dr CnAmi'An:.

s

714

"

centem aliun

de nora oftendit fieri non poffe

df p

adaequatam compar

ationem inter utriusque ob-

purs [

diero ex

iectum, 74d Conf. 1. quoad 1. &. D. M. Ob-

iectum charitatis adeequarum vel etiam quoad

g

habitum, C. obje&um inadaequatum vel quo-

riuem la

ad actum, N. vel fubd. Debet effe unum reali-

um de

ter ac identicé, C.. formaliter & explicité , N.

ficlhcun

Qnoad 2dum eti

am D. M. Actus charitatis ne-

lievole

queunt inter fe

differre fpecie in fenfu mora-

ftm ed

Ji, C..,.in fenfu phyfico, N. Quamvis pbyfic

lod

loquendo aétus charitatis, quo . Deus diligi-

fifloneo

tur quà infinite juftus, fitalterius fpeciei, quam

tione 0

actas, quo Deus diligitur quà infinité miferi-

TU fmüt

cors, quantumlibet has perfectiones per folam

W ht

noftram rationem fint diftin&tze; tamen mora.

f

liter loquendo pertinent ad unam fpeciem , quia

lonitat

conveniunt in eo, quód pro objecto formali

i n

habeant-perfe&tionem Deo intrinfecam, & üt

qua;

Deo bonam, quà Deus redditur infinité ac fü-

fit, t

er omnia amabilis; unde & pertiaent ad eun-

Ws

dem habitum, prafertim quia is per fe eft in-

r

fuíus, & habet fe inftar potentie.. 244 Corf.I/.

T amic

&. D. M. Eft a&us perfecliffimus ex fuo gene-

p

re & modo tendendi generico, C. in fuo ge-

ftlie

nere & fua (pecie, N. Quatenus quiliber aétus

&i

charitatis diligit Deum propter fe feu bonitatem

adeöql

abfoluram fine refpe&tu ad propriam atmantis

Qitur,

cupiditatem, & fuper omnia ac referendo ipfum

üVe l

etiam amantem ad Deum, habet genus ac mo-

Temus

dum tendendi perfe&tiffimum: inter actus ta-

n

men fic ex füo genere perfectiffimos

:ur alius

*

alio intenfivé eüperfe&ior y irmebi

.pote

eiie

P

Dr CnuaRITATE.

7Ó$

[ W

effe perfe&tior intenfivé, quatenus fcilicet ad

Tisqu

)N

plures vel pauciores

perfe&iopes Dei unuspra

altero extenditur.

um qui

371. Obfivva. Quamvis ad perfectam cha-

nwg

ritatem füprà requifiverimus amorem amicitig,

Jnum K

TR

tamen de objecto formali charitatis non aliter

2

hic locuti fümus, ac de objecto formali amoris

benevolentiee.

Id veró ex duplici capite fa-

nf m

&um eít; 1mó quidem , quia amor benevolen-

j p*.';ifü

ti& & amicitia non differunt à fe invicem in

As ?

ratione objecti formalis quod , fed tantüm in ra-.

"lCi; U'h

tione objeéti formalis fub quo; cüm amico-

j m

rum muruus amor fit amor benevolentie, qui

pit [

pro motivo non habeat notitiam de mutuo af-

Ilþü ]u

fe&u & participatione bonorum, fed amantis

CIelts

ii

bonitatem abfolutam,, quamvis illam notitiam

o l0

iU

üt neceffariam conditionem exigat: 2dó quia,

1m, d

P

quamvis etiam bonitas Dei amicabilis ita requi-

(v

ratur, ut amicabilitas & voluntas Dei homines

i

ul

juítos amandi & communicandi per bona vitee

"

a

eeternze fcipfum dicatur partiale motivum amo-

[

ris amiciti2 ; tamen illa non reduplicativé fum-

(10

pra fecundüm rationem ad, & àt nobis bona,

f

M n

fed fpecificativé (ümpta fecundüm rationem in,

T

1

& üt Deo bona poteít dici motivum charitatis ;

lprti

adeóque füb bonitate Dei abfoluta comprehen-

j amïïï

ditur.

Ceterüm cur hanc five conditionem

)f

five rationem formalem ad charitatem defide-

J

Bo

ff

remus, dictum eít num. 357 & aliis numeris

1 äuw'

N]

ü

(

ibidem af'flgnatis?

CAPUT

hr

Ü

: Dzs CnantiTATE.

?iä

d fj

CAPUT M.

N

nb d

:

preti h

De Neceffüate. Charitatis.

)

SItatü

Nam bic charitatis neceffitatem in examen

yitoin

) lll

U

vocamus, propterea quód de efficacia

hujus virtutis in T'r. de Peenitentia , .de

vtf

reliquis-veró ejusdem affectionibus in "Theolo-

lgir

d doti

gia Morali agi con(üeverit. Poteft autem cha-

titas ad duplicem finem afferi neceffaría, ni-

iui D

[ Grlc

mirum vel ut evitetur peccatum, vel ut obti-

Tmeatur meritum. Prexerea utraque neceflitas

w pring

m v

vel oritur ex ipfa rei natura, vel ex precepto.

Graves circa geminam acceptionem orta funt

i, d

five in Ecclefia (ive in fchola controverfi,

tuef

nga

quibus egOda/tis prafentem Tra&. abfolvemus.

v queti

.

ARTICULUS L

lit 4

n

1

1

;,l]

utayt

du omiis a&us bumamus, we peccatum frt ,

!

m con

deleat elfe ex chbavitate elicitus ?

TE

$72.

| Ota. I. Affirmant hanc propofitionem

Qug [

*Dmd

omnes, qui inter charitatem & vi-.

tiofam cupiditatem medium non admittunt,

Á t

US) cu.

adeóque actum à charitrate non elicitum oriri

ftatuunt ex prava cupiditate. Prater Calvinum

L

num. 338. citatum, & Lutherum, qui preter

Wf dip

ea ibidem recitata addit: /Vemo zegabit, contri-

UT

tionem quantumlibet magnam , vifi fíat «move jufti-

hr Deh

W m

ftie,t9, ür ipfimet dicunt, in chavitate Dei, nou

eft vera, fed fimulata: omnia enim, que extra

A

-

ln

tbaritatfmjunt, tibil , vana €9 falfa fuut ; &P:

a

1

'ïDE CHARITATE.

712

flea fübjungit: Quod/i dixevimt fe loqui de con-

tritione tncbaritatefatla , jam articulus uibil ad me;

if

preter hos, inquam , affertionem illam aper-

tiüs flatuuüt inprimis Bajus, cujus hec eft pro-

inttre

pofitio inter iilas à Pio V. , Greg. XIII. & Urba-

de d

no VIII. damnatas 38va: Ormuis amor creature

nifeti

vationalis aut vitiofa efl cupiditas, quá mundus di-

n T

ligitur , que d Sloaume pevbibetuv ,. aut. laudabilis

aütendi

illa chavitas, quá per Spivitum Sanclum in. corde

lr

diffusá Deus amatuy ; deinde Janfenius, qui L. .

duti

de Gr. Chr. C. 6., ubi rationem univeríalem

necelt

ex principiis S. Aupuftini reddere conatur, cur

pracol

omnes virtutes quidam fint affectus dilectionis

rf

Dei, ita inquit: /Voz agnofcit. fancliffimus Dc&or

i

án uiverfis operibus fais mifi duos amoves Creato-

folyets

vis €9 creatuve , ex quórum alterutro ueceffe eff,

ut quecurque atlio voluntatis oviatur : ille cbari-

