
artifex ille per vocem hanc fignificaret falfum,

lls e

-

& virtualiter faltem loqueretur: unde nemo

bl u

hanc vocem falfam fienificantem audet Deotri-

di,q

buere, fed quiliber fciens hanc ab homine non

ul

dinem

ortam adícribit diabolo decipere volenti. Pre-

terea cüm Deus errorem infündens non folüm

a

producat ens alteri malum, üt facit morbum

ünf

aut cruciatum infligens, fed per fead cogni-

LU

tionem ei oppofitam moveat, quam ipfe habet

Qs

de objecto; etiam virtualiter contra mentem

Vr

loqui intellieitur. Hinc ficut; dum in Scriptu-

fotm

radicitur Deus exceecare hominem , Patres con-

Iloye

flanter exponunt de permiflione divina, & di-

Tüm

rectam aut per fe factam excecationem Deo

Volümi

minimé convenire poffe ftatuunt; fic idem di-

Ü 01(;

cendum eft de erroris productione, cüminter

Wmnd

hanc & exceecationem plan& nullum difcrimen

Ádi

Um

reperiatur.. Cuilongiüs per hanc de mera pof-

W

üt

fibi-

,

Dr Fipr

473

n

fibilitate quaeftionem vagari placet, ad autores

N.4a

nuper laudatos accedat.

Idem dictum velim

od

de queftione, an Deus. vel per fe vel per ali-

]

Mil

um poffit falfüm confirmare vero miraculo; de

fcein

qua tamen fcitu neceffaria alibi exponentur.

rem, d

251. Oljic. IT. cont. 2d. A&us formalisvir-

i

taten

turum moralium poteft verfari circa falfam exi-

ientem

flimationem ; . üt patet in larpitione eleemo-

m

fyng. pauperi duntaxat putatitio factee, aut in

n

jejunio Pafchali , quod falfo quis imperatum

| m

exiftimat: ergo etiam actus fidei poteft verfari

circa teftimonium falsó exiftimatum.

;nificar;:

Conf. [.

àratd

Poffibilis eft opinio füpernaturalis; maximé cüm

o Laf

-admittatur idem a&tus fidei & opinionis poffi-

c &f

bilis: ergo etiam actus fidei fupernaturalis falli-

bilis aut falfus.

yde d

Conf. 11. exiftimans revelatum

at

effe, quód bearitudo confiftat in vifione Dei o-

mmite M

culis corporeis perficienda, circa hanc beatitu-

y; !

dinem poteft elicere fpem theologicam & fu-

) &)füm

pernaturalem : ergo etiam fidem ejusmodi ;

mubut

cüm fpes theologica fidem divinam füpponat.

R. 4. Formalisactusvirtutum moralium

) Cügïi'

yehit

poteft veríari circa falfam exiftimationem ; que

tamen relinquat (üfficienrem motivi & objecti

mettá

u

formalis proprii rationem & applicationem ad

f

:

movendam potentiam, C. quee eam tollat N. Pri-

arrfng*

; i

mum quandoque contingir in a&tibus viztutis ad

efl er

voluntatem fpectantis, adum veróinfide; unde

& Difp.eft. Namquamvis judicium fpeculati-

j o^

ym

f

it

vum de vera paupertate aut jejunii praecepto füt

falfam, tamen judicium practicum prudentiee

(

g

verum eft, quod dicithoneftum effe, dare elee-

ino-

ln

Gg $

*s

474

Dz Fipr.

as füpa

mofynam homini, qui probabiliter videtur pau-

per ; aut fervare jejunium, quod hic & nunc in-

u fb j

j (

vincibiliter exiftimatur effe preceptum: . cüm

itaque actus mifericordie & obedientie tan-

|creimns:

quam actus practici & virtutis moralis nec veri-

j liedoie

tatem füam defümant à conformirate füi cum

Miverer

14

ipía re, fed cum recta ratione, nec pro obje-

penam

€to formali ac motivo habeant ;paupertatis vel

| tf

| un.

precepti exiftlentiam, fed honeftatem il'am ex-

L

krexi

pofiram ; etiam fuppofito judicio fpeculativo

&t f

falfo, adeft füfficiens motivi vis & applicatio ad

movendam potentiam. Fides econtra eft actus

! üm oj

fpeculativus & intelle£tualis , adeóque verita-

| dee: u

| r

tem füamab objecto verificationis, feu confor-

mitate cum ipfa re defümit , & pro objecto for-

[

| ii

1nali habet veritatem primam revelantem ; que

fi re ipsá non adfit fed exiftimetur duntaxat;

dnfüg i

forer f

falfa exiftimatio hoc ipfo tollit motivi vim &

applicationem ad potentiam movendam. Re-

proced

Z

cole hic etiam, qua' num. 78. diximus.

"um j

Conf. 1. & IN. Con[. Dif». eft; quia in Antece-

( upel

dente füpponitur, opinio effe actus verus, qui

kÀ

infenfu reali & comparatus ad objectum ma-

Wt

teriale vel ex fe neceffarium vel revelatum eft

Wäm 1

infallibilis, quamvis in fen(u formali ac praci-

fte

fivo & comparatus precis& ad motivum for-

em, !

male fir fallibilis; fi enim aliud quid füppona-

Tifura

tur, opinionem füpernaturalem negamus pof-

ütm

fibilem: cüm itaque contrarium in confequen-

tf

&e non fupponatur tantüm , fed & aperté de-

tf

claretur; hoc ex priori nullarenus inferri po-

if

K

fcft, dd anf- 11 &. IN. A. quia fpes theA()l'ogcie-l

Dz Fipr.

N

475

idetry,

ca & füpernaturalis non f& extendit , nifi ad ea»

&i

que fub ipfius objectum formale cadunt ; haec

üm: Q

aurem ea una fünt, qu: verà fide theologicà

lentiz tà

credimus à Deo effe promiffa : unde ficut fide

]s ROW

theologicà ac füpernaturali credi non poffünt,

fe füict

nift veré revelata; ita nec fpe theologicà & fu-

pro i

pernaturali

poffunt exfpe&ari ; nifi yerä pro-

ettat

miffa.

n une

252. Jifl. J. In cafu, quo quis invincibili-

Tpecuiarm

ter exiftimat, Deum reveláffealiquid ; quod in

fe eft falfüm, fimülque judicat, fe ad id creden-

»plicatäozd

aelud

dum obligari , fimplex ejusmodi tenetur cre-

Je Vett

dere: erpo poteft; quiaad impoffibile'nemo

"

tenetur.

] Cont:

Conf. l. Voluntascredendiin hocca-

fü eft füpernaturalis, in eámque influit habitus.

pdo ft

MA

piseaffectionis ad fidem infufam: ergo etiamaf-

duntat,

fenfus intelle&ualis, qui per illum imperatur;

v

foret füpernaturalis , & ab habitu fidei infufo

g M

procederet.

Conf. Í. Rudis hic eliciendo a-

&um fidei haberet meritum

"T.

; ergo & a&ug*nü—

p A

dei fupernaturalem.

eris t

t &. Admiffo caf(ü D. Simplex ejusmodi te-

lum ?

netur credere eo modo, quo poteft C. aliter;

atmé

quàm re ipsà poffir IN. — Quamvis itaque putet

C pFZCJ'

Íe teneri ad actum fidei verum & füpernatura-

^

lem, tamen re ipsà non tenetur nifi ad actum

j M

naturalem & falfum , quem etiam elicere poteft.

g

Talem autem ad falfum etiam obligationem in-

j p

jau

dire&tam & per accidens duntaxat invectam da-

ri poffe, conftat ex'Tr. de aCt, hum. — 444 Conf.

J d

ii

[

£. Wdent aliqui N. A. quia & negant, Deum in

hoc cafu ad credendi voluntatem concurrere ,

«

,.

aut

ü

*

476

Dz Fipr. |

aut habitum pie affectionis infufüm hoc per-

p affnf

pernanra

mittere, utpore cujus natura fit, effe inítru-

mentum Spiritüs Sancti moventis volun-

denomina

tatem ad veros, minimé aurem falfos, fi-

piipre

^

2j

j

dei a&tus imperandos ;

unde juxra eosdem

| ventum.

homo

illà. ienorantià vel errore laborans

mj

tenebitur credendi voluntatem elicere, qualem

re ipsà poteft, nimirüm naruralem licét imagi-

fichenm

Commu-

M. QT

narié ac putatitrié füpernaturalem.

qorsds.

niüs tamen 7: J4. N. Corf. Difp. eadem eft;

que num. pr. de actibus virtutum moralium da-

popt

| m

ta eft, ad quod genus etiam affectio pertinet.

Quare, cüm illa credendi voluntas immediaté

i mi&í

EOY

non reguletur per exi(timationem revelationis

five veram five falfam, fed per judicium pru-

hdet at

lw

dentiee infufze de eequitate & oblipatione cre-

dendi, quod in praefenti cafü practicé applica-

(uden

( n

tum, tamerfi fpeculativum judicium falfum füp-

fs

ponat, verum eít; nullum inconveniens ori-

tur, fi voluntas credendi tum füpernaturalis ef-

fl

(ríhs

fe , tum ab infufo piz affectionis habitu proce-

dere dicatur; cüm tamen e contrario, preeter

iif

àlla in probationibus allata, fequeretur, actum

ün i

falfum effe à Deo üt autore & caufà per fe;

OM

nósque nunquam certosin fide noftra fieri poffe,

T

firevelatio puré exiftimara ad fidem fuperna-

Datürd

turalem füfficiat.

d Conf. Il w. D. d. Ha-

d

füden

bet meritum ex ipfo actu credendi N. meritum

ex imperio voluntatis orrum, feu quatenus li-

Tehr

"

li i

beré vult captivare intelle£&tum in obfequium

divinae autoritatis, quam quidem falsó judicat

[ ]

effe locutam C. 77. & V. Corf. quia ex dictis

k,

ipfe

*

ais

VDE Fipr.

477

hw

ipfe affenfus intellectualis non effet entitativé fü-

4[e idiy

pernaturalis , fed ad fümmum denominative;

i wb

denominatione extrinfecá aliquo modo defüm-

filts, i

tà à preedicta pia affectione.

t st

253. Jufl. 1£. Poterant Judei ante. Chrifü

: fnrg

adventum credere fide infusà, Chriftum effe ven-

* qui

turum;& ille a&tus poterat perfeverare poftChri-

fliadventum. Sedpoft Chriftiadventum fuiffet

orimr

Chmmy

falíus: ergo actus falfus poteft effe fidei fuper-

naturalis.

Conf. I. Si quis ex falía revelationis

m d

ralimd

propofitione crederet, Filium & Spiritum San-

étum effe incarnatum , haberet actum falfum fi-

) penï;-;i

mmei

mul & füpernaturalem ; ficut fi quis ex morivo

autoritatis & evidentiee affentitur eidem objecto,

velttio

habet actum fidei & ícientiee: erpo. . Conf. /I.

ium prt

Ex una preemiífa falfa, quee vera exiftimatur ,

one (

& altera füupernaturali fequitur conclufio falfa,

t i

lml

& nihilominüs füpernaturalis; v. g. ex his prze-

miífis: omnis homo eft peccabilis; fed Chri-

fj 0

gt

ftus eft homo; fequitur hec conclufio: ergo

Chriftus eft peccabilis; qua inprimis falfa eft;

u

io) P[äïöf

üt per f& patet: deinde eriam eft (üpernaturalis;

*

tum quia quales fünt praemiffze, talis etiam eft

l W

conclufio: tum quia conclufio caufatur ab u-

T

traque praeemifía, adeóque à principio füper-

g

f

naturali: tum quia falrem conclufio, üt hic fit;

effentialiter ab una pramiffa füpernaturali de-

j

pendens eft füpernaturalis.

Ergo fimiliter ex

r

revelatione falsó exiftimata, conjunctà cum trio-

ii

tivo divinse autoritatis, fequi poreft affenfus fi-

(cquib*m

dei falfüs fimul & fupernaturalis.

p

fpeg(iïïet

f d[tïls

B 4V. 1. Nam aétus ille fempgr re

idenm

p

h—

l

478

VDE, Fipr.

st (ciet

idem tempus, in quo fuit primó elicirus, &

comparativé ad hoc tempus Chriftum futurum

[—J

|

RUS QITUE

&i, hi

affirmavit; quse quidem ratio, propter quam

plures in Logica negant propofitionem de vera

tubxt t

fcei, E

poffe tranfire in falfam, tametfi univerfàlis non

foret pro omni enuntiatione; pro fide ramen,

[lsefe eg

fntideii

attentà perfectione ipfius propriá, efficaciüs pu-

gnat. Quoniam veró hic parum refert, que-

tl

iU iV

h h

n

nam philofophica fententia eligatur , nepari

ce

etiam nofltrà pace poreft majoris pars altera de

Q u

perfeverantia fidei infufe poft Chrifti adven-

k a. :

|pemifre

tum. Hinc addere juvatargumenti folutionem

PA

ex S. Thoma, qui hic q. 1.a. 3. ait:. , Dicen-

äduüo, i

dum , quód hoc ad fidem credentis pertinebat

Qu inre

poft Chrifti nativitatem ; quód crederet eum

in m

E

quandoque naíci: fed illa determinatio tempo-

ris, in qua decipiebatur, non eratex fide, fed

n d

ex conjectura humana: poffibile eft enim ex

imq

conje&tura humana, hominem fidelem falfüm

Yemifs

aliquid eeftimare: fed quód ex fide falfum efti-

gN.a/ D)

met, ihoc eft impoflibile, ;;

4fd Conf. T. .

tilinm

Si ejusmodi credens haber duos aétus diftin-

MC

'

étos de memoratis objectis, alter eft verus & fü-

Nyitu

pernaturalis, alter falfus & naturalis: f1i autem

fs

unico duntaxat actu indivifibili copulativà ob-

|tüm hy

jectum urrumque affirmat, is fimpliciter fal-

Tif

]

fus eft, ideóque ex di&tis minimà fupernatura-

tpoteft

li. Ad Rationem Antecedentis 2/fj. eft; quia

Betdens

ratio fcientie & opinionis defümirur à diverfis

i

motivis formalibus, veritasautem & falfitas hic

Vi

faltem ab objecto formali: cüm igitur adfint

nj

propzia fcienti ac opinionis motiva, actus etiam

j i li

redé

Dz Fipr.

479

lcins |

recté fcientia & opinio fimuldicitur; quia veró

n fütr

Deus utrumque objectum mareriale non reve-

ptet qe

lavit , hinc etiam actus illud enuntians non

em d

haber objectunt formale, ac coníequenter fal-

tlsmy

fus eft. Ex eodem autem capite füpernatura-

detim,

lis effe nequit; quia licet fcientia & opinio pof-

C

fintidentificari, eó quód non habeant pradica-

fer

ta fibi repugnantia, id tamen de falfitate & fü-

'y i

pernaturalitate praefertim in actu fidei dici ne-

-

dlest

quit, üt num 247. dictum eft.

Ad Corf. I1.

f s

R. JV. 2d. p. /dut.. d prob. vim. D. Quales fünt

Juriowa

premiffze ambe feu fimul fumptee , talis eft con-

, D

clufio, & quidem quoad ea pradicata tantüm

ortina

quz à praemiflis dependent C. quales fünt feor-

ret eut

fim fümprtee aut una tantüm, talis eft conclu-

tenr

fio, fuld. ita ut hec fequatur partem premiffa-

flde j H

rum debiliorem C. ut fequatur nobiliorem, &

enm d

quidem quoad pradicatum non dependens ex

mf

praemiffis, quale eft conclufionis fupernaturalitas

i eli

N. ad 2d. D. Conclufio caufatur phyficé àceffe-

,)Hf*

fy']

tivé à preemiffis N. intentionaliter folüm ac di-

int,

!

redivé C. — Quia veró fupernaturalitas fidei eft

15

phyfica & fpecialis, hec veró fecundüm dicta

1 gitt

uüperiüs à principio phyfico univerfim tan-

iT

tüm haberiqueat; multóadhuc minüis ab unius

i

i

premiffze füpernaturalirate non foecundá repe-

141

J

ti poteft. 72 3. D. Conclufio effentialiter de-

;

quü

pendens à praemiffa füpernaturali üt tali eft fü-

pernaturalis T. ob proximé dicta: conclufio

ifh

NT

jl

effentialiter dependens à praemiffa non üt fuper-

[

naturali, íed üt vera aut afferta; quemadmo-

lii

[

?ll

dum hicaccidit; NN. — Preterquam quód con-

[

€ «uiiQ

"übapi

80

DD FipE.

^

'clufio in difcurfu formali, licét. adfit preemiffa

amoje

de fide, fepe non inniratur revelationi divi-

nce, nec à pia affectione imperetur, adeóque

vüpttum

d vd n

etiam deficiente principii fuperngturalis influxu

Certitdo.

folüm Íit mer& naturalis notitia veritatis vel re-

que erci

velatae vel etiam duntaxat ex revelato deducte;

m |

minimé autem aéctus fidei fupernaturalis ; id

cnrin

etiam accedit, quód, üt proxime dictum eft;

wainis;

conclufio non dependeat à preemiffa, üt. fuper-

naturalis eft, fed füpernaturalitas praemiflze fe

tlv

tejtpers

habeat per accidens & materialiter ad conclufio-

h« in

nem; cüm veritate minoris per fidem huma-

t

p d

nam vel affenfüm mereé opinativum, adeóque

|

|

fmdia

naturalem habità, & fuppofità erroneà perfua-

| ts

fione circa majoris veritatem, eadem conclufio

| Rontnt

deduceretur. Quid? quód conclufio hec ne

| It f

quidem minorem refpiciat eflenualiter üt ve-

| m

ram: nam .íicut fi locó pradicte minoris pone-

l* Cj

retur hec alia: Spirirus San&us. eft homo, vi

formz legitimé fequererur Spiritum Sanétum

| s n

"i

|

:-L

AKW en

effe peccabilem; ita licéc Chriftus re ipsihomo

non foret, vi forma& adhuc fequeretur eum ei-

| Wal

! i

íe peccabilem, & fuppofito erroneo pramiffa-

rum affenfu intelle£tus neceffitarerur , quoad

| ldb

| olg

fpeciem faleem ; ad erroneum affenfum con-

clufionis.

indubhg

lh

ARTICULUS Il.

oj

"An atfus fidei Jupermaturalis [it cevtus *

Iuter

j tà

Ora. Quód veritas diftinguatur à cer-

254. N

titudine, füprà jam infinuatum fuit:

d PORN

veritas enim defumitur à conformitate actüs

t

curm

IN

E

X

j

Ds Fipz

48t

t presi

D

itoni d

cum obje&o materiali; juxtaillud ab Ariftotele

(

vulgatum & commune axioma: Ex eo, quód res

T

FallSImill

eft, vel noneft, propofitio vera vel falía eft:

[afs h l

certitudo autem ab infallibilirate proficifcitur ;

0 d

quz excludendo formidinem reddir inrelle&tum

urals; 1

cerrum: Undelicet veriras juxta Philofophos

fidund

confiftatin indivifibili; & non füfcipiar mapis

vel minüs; bene tamen certitudo, eáque me-

; f

»ræmilïzvä

taphyfica vel phyfica vel moralis, inter quas prio-

] condi

res fuperant illas, quz pofteriores fünt, Por-

m

m D

M

ró ad intelligendam prefentem queftionem

triplex diftingui foler cerritudo.

L Quidem

T

Jorinahis eft ineluctabilis & neceffaria conformi-

ei p

| CORICH

tas actüis cum objecto, vel infallibilitas & re-

j hia

pugnantia actüs ad falfüam , quà impoflibile

WT U!

fit dari actum, quin etiam re ipsá detur ob-

|Qof

jectum per illum reprafentatum; unde eriam

110

certirudo inheefiva feu inhefionis, & infallibili-

tatis feu indefectibilitatis à vero dicitur,

2..Si

s

jelliva eft imperturbabilis & immobilis allipatio:

WHOU

veladhzefiointellectüs ad obje&tum, feu firmitas,

Ui

quàintelleé£tus objecto adharet,excludendo orn-

) i

ne dubium ac formidinem; unde etiamcertitu-

r

do adhefiva feu adhafionis, firmitaris item ac

of

indubitabilitatis vocatur. 3. Objefivaeft infal-

libilis fic f& habentia objecti, flàns in eo, vel

uód obje&tum antecedenter& in fe ipfo non pof-

í

LM

taliter fe habere, vel quód ratio objectiva affen-

tiendi talis fit, nt ei non poffit fübeffe falfum,

De poftrema tamen hác certitudine modó non

gum

quaritur; tum quia pofterior fenfüs ad. infalli-

J ^

g

ilem veritatetm actüs fidei pertiner, dequanu-

. Hh

pet

h

*

482

Dz Fipr.

. per difpuravimus: tum quia priori fenfü accepta

tm eete

certitudo neque neceffaria neque füfficiens eft ad

&

D

y fide

. hoc,utaétus ipfe fit certus: non neceffaria qui-

A S.te

tüceret:

dem ; quiade obje&is contingentibus poreft

haberi cognitio certiffima, ütliquet in divina

& t0TO C0

prafcientia futurorum contingentium: nonfuf-

Tdineir

ficiensautem; quia de objecto in fe neceffario ha-

&

a

hi

I

beri poteft a&tusopinativus & incertus. ltaque

i

de certitudine formali & fubjectiva actüs fidei ,

ttto. Cu

h. e. de infallibilitate & indubitabilitate, eáque

ib

tam abíolutà & 'pofitivà quàm refpectivà &

Wifé, at

compararivà nobis duntaxat fermo eft.

Qs (

lt

255.Dico . A&tusfidei füpernaturalis eft certus

*

00 f

Ui

eertitudine infallibilitatis acindubitabilitatis.Pro/;

ii b

172.p. Quia Conc. Trid. feff. 6. tum C. 9. tum

ütte

Can. 16. fupponit infallibilem & abfolutam cer-

D

n

n (

titudinem haberi per fidem, ubi dicit nullum

? Gd

Ícire poffe certritudine fidei, cui nequear fübeffe

^

falfüm, fe gratiam Dei confecutum; &damnat

Vav

:

dicentem fe certó; abfolutà &infallibili certitu-

L

4lf//

L

dine; habiturum donum . perfeverantie, nifi

ex fpeciali refolurione id uterque didicerit.

| MU

It

Conf. Actus intrinfecó connexus metaphyficé

?iïai;m

&

cum objeécto ita fe habente, ütipfeenuntiat, eft

àctus formaliter certus certitudine metaphyficee

j t

| Hmd() ['l

infallibilitatis: fed a&tus fidei fupernaturalis in-

, 28

trinfecé ita eft connexus ; tum propter tenden-

Q0 ve

tiam fuami in objectum formale, quod utpote

thitio

autoritas & revelatio divina nec de potentia ab-

lod e

foluta ad falfuüm credendum moverenos poteít;

Vrv

tum propter füpernaturale lümen fidei. tam a-

LT

&uale quàm habituale, quod fimiliter ad verita-

D At

tem

"ts

Dz Finpzr.

485

Mfoate

"

J

tem determinatum eft : ergo. Prob. »d.5. 'T'aliseft

ml

l|

&

actus fidei füpernaturalisex fua natura; qualem

cefhnig

ibis

AGt. g. requifiverat ab Eunucho Philippus, cüm

diceret: 57 evédis ex foto covdes licet.

Sed fides

t indn

ex toro corde diciràctum formaliter certum cer-

7: n

titudine indubirabilitatis; unde & Bafil. deCon-

al

feff. fid. inquit: fodes eff affenfus non leefttans de

1s, l

li, que audita fumt. certitudiue [uimnme veritatis:

adisi

m

ergo. Corf. AGüsfidei füpernaturalis concipi-

d

uïu

tur fub judicio evidenti-de prudenti credibili-

fl

tate, atque hinc de eo, quód imprudens fit

j

eftatt

omnis dubitatio vel formido in oppofitum: er«

go ira concipitur, ut fit adhacfivé certus, atque

dl

sJ

fuà firmirate &adhafione excludat tanquam im-

MU

LA

prudentem omnem dubirationem ac formidi-

n

"

nem. Conf. utv. p. ex Scripturis. NNam Tob,

t QU

li

n

3. dicitur: Pro certo babéat ommis, qui credit i

yaliid

?. 2.ad Tim. r.autem Apoftolus inquir: $o

du

vui credidi, 9 cevtus fu.

Et Act.2.. Cerziffune

jl

Jciat. domus ffvael; quiaeg Domimun eum&g Chri-

H(/o".') D

Jfum fecit Deus bunc Slefuim. Que omnia, cüm

Qidicet

certitudinem propriam fipnificent , & infallibi«

phy

liratern & indubirabiliratem demonftranr , qui-

n d

bus tanquam cardinibus aut

HM

partibus vera cer.

aphx M

titudó nititur & confltat.

i

256. Dico [I. A&us fidei fupernaturalis a«

, fgnden

liquo vero fenfu eft utràque certitudine certiory

W

"

€ognitionibus naturàlibus cerris.

Prob. À

] uf

enliid

j

Quoad exceffum infallibiliratis ex Scriptur. Lus

Í

pOIC

€& 21. V. 33. Chriftus ait: Celunt zerra tvanfs

| d

ibunt, vevba autem qmnea gion tranfiburt ; que juxs

|yett

V

ta Interpretes non fant dicta dunraxat ad maa

[

pife«

Hh 3

—

Dz Fipr.

;

484

nifeftandam verborum Dei indefectibilitatem à

wütudine

mubuse

vero, fed &adexceffümin hoc genere fupra cer-

tirudinem aliam omnem.

2. Petr. 1. v. 1g. À-

oydore

nutione n

poftolus prophetiam fidémque illi innixam;

comparans cum certitudine ex phyfica fcientia

?

tl effo

frmus.

haufta, Habemus , inquit; fzrmiorem propbeticum

15*5

Jermonem , cuá beuefacitis attendeutes. — 1. Joan-s.

.:

adfaftn

D sst

v. 9. fcribitur: $2 zeffimonium bominum accipitis

zeflmonium Dei majus ef]; nempe fidem magis

[ p

ob füi certirudinem meretur.

Prob. 1. Quo-

w

ad exceffum indubitabilitatis ex iisdem teftimo-

251

Inter hos autem Chry(.

ts r

niis, & Ss. Patribus.

hom. 2r. commentans in C. 1r.ad Hebr. fic

Yneyf

tltio

loquitur: /Veque vursüs, fideiis, que won cadunt

fub a[pehum, non apevtiis fuevit quijpiam pevfuafus,

.

x p

dentuv, potefle[Je fides. Aug.

quàm de üs, que vi

m

autem L. ». Conf. C. 10. Zaciliis, ait; dubita-

ERN

quam audivi

Ti: Ttn

vem vivere me, quàm e[[e veritatem ,

imcordeimeo. Bafil.in Pf 115. hec notat: F

Qd

va vationales metbodos animam ad. affzénum

trin f

des [up

N

W

zrabens; &

de Confeff. fidei; ides efhaffenfus

ld

amon befitaus de bis,. que audita [unt certitudine

r

fumimne veritatis; Item ep. 43.

Potior efd verum

Mif

comprebenfioue ipfa fides. — Couf. utr. p. 4.. Affen-

wf

füs fidei füpernaturalis eft a&us virtutis theolo-

B

pice, cujus effentia eft ferriin motivum fuum

| LFides

fuper omniafibi oppofita; ergoinprimis eít ad-

Qpia (

hefivé certior, quia veritatem primam debet

NttS; f

appretiare füper omnia, curn quibus compa-

N*erum,

rari poteft: deinde etiam eft inhaefivé certior;

lan[üm n

quia cüm adhefio illa non fit imprudens; 1e

nere

ï&üä t

Mitri

vera äetiam» ac prudentiffima; debet füppo

CEI-

Dz Fipr.

485

bitn

certitudinem infallibiliratis majorem pree illis

tefipe

omnibus certis, pre quibus veritati primze &

LV0

obje&to revelato adherer.

Corf. []. Ex dam-

[[. nj

natione Innocentii in prop. 19. lata, voluntas

pf t

poteft efficere, ut affeníüus fidei in fe ipfo fitma-

j ]

gis firmus, quàm mereatur pondus rationum

1]011]w

ad affenfum impellentium : íed pondus ratio-

um a2

num rmeretur affenfum utráque certitudine cer-

yden od

tum: ergo affenfus fidei poteft maois effe utrá-

)l

que certitudine certus, five certior.

emté

257. Objic. cont. 115. A&us fidei admittit

tem (

as reflexiones : forté fallor; forté revelatio

] Hebrlïïw

non exiftit : ergo faltem non eft fimpliciter &

n 0

abfoluté certus adhafivé.

Prob. /4ut. Admittit

]

hec judicia: tota apparentia credibilitatis, füb

'H'fl T

qua mihi proponitur hoc myfterium , metaphy-

äiz! l

" du.fff

fic& non connectitur cum exiftentia revelario-

10 d

nis: Item, non eft metaphyficé impoffibile ,

q 1

quód hoc obje&tum aliter f2 habeat: denique ,

d

forfan hic aétus non eft fidei fupernaturalis.

d

lii

j pl

]

Sed admitfis his a&tibus, locum etiam inveniunt

(

reflexiones ille memorate: ergo.

- Conf. £.

/W j

[

Affenfus fidei ne quidem exercité affirmat effe

| &

impoffibile, quód objectum aliter fe habeat:

d

h

ii

erpo necfimpliciter eft certus adhefivé. ProP. .

jüff n

1. Fidesaffentitur tantàm myfterio affenfü füper

jl

omnia certo füb conditione, quód Deus fit lo-

cutus; ficut etiam haretici omne credunt effe

verum, fi Deus illud dixit.

s

f

2. Si probabilis

ece ll

Ti

tantüm notitia revelationis pracederet, intel-

s;

le&us non poffet prudenter affirmare effe mo-

ectum aliter fe ba-

p

q

raliter impoffibile, quód oþj

3

beat:

v

DE FIDE.,

486

beat: ergo pariter præcedeme rantüm notitià mo-

aicom

raliter certà , prudenter nequit affirmareeffe me-

vffeacd

taphvíicé impotfibile ; quod obyedum fe aliter.

ieulata

habeat.

Conf I]. Affenfus fidei (olüm extrin-

0nes C

fec& & ratione imperii voluntatis excludit for«

Tiro, d

midinem de oppofito : ergo dici nequit fimpli-

ivf

citer adhewfivé certus.

Arzt patet ;

tum quia

la m

Íolüm opponitur cum formidine deliberara ;

Qu us

ial

quod fignum eít ,

hanc oppofitionem prove-

nue à voluntatis 1mger10

tum quia hoc indi-

K Ud

care videtur D. 'Th. q. 14. de ver.a. 1. ubi in-

lr ol

telle&tum per fidem captivatum dicit teneri ter-

tit lo

minis alienis, non propriis.

Conf. figmiliter li-

dfipr

quet; quiaà per adhefivam certitudinem fim-

it r

pliciter talem inrelligitur firmitas ipfius actüs &

tv

1ntriafeca.

b

&. V. /4. quiahas reflexiones five per ipfam

&i

fidel naturam five per piam affectionem exclu-

ü fuper

di à fidei affenfü aperté conftat tum ex num. binis.

ofm;

prioribus , tum ex capi:e precedente. d. prob.

&

quoad yin. 3udicium C. M. N. m. Equidem necap-

hn

paremla & certitudo credibilitatis refpectiva; nec

fen a

etiam . quatenus nobis innotefcit , metaphyüce

th a&uc

connectitur cum exiftentia revelationis; licét

g

illa connexio re ipsà concedenda (it credibili-

U T.

tati perfectee & abfolutee, üt alibi dictum: ficut

aäus f

tamen hoc judicium:

tora apparentia credibi-

C€H q;

liratis , füb qua mihi proponitur Ciceronem ex-

ttdté d

üitiffe, non connectitur metaphyficé cum exi-

Üüsdn

ftentia Ciceronis; ficut, inquam, hoc judicium

dQ

non facit locum huic reHemom : forían Cicero

Ms 1

non extitit; fic mul[o minüs id fit in fide; quia

Wntix

]Ul

-

Dr HFIDE..

487

Dotfn.

judicium credibilitatis certó füadet ; prudenter

areefen

pofle ac debere credi myfteria toto corde & fi-

üm d

nhe ulla hafitatione; adeóque ejusmodi reflexi-

üm m

ld i

ones cedere oportet. Quoad 2d. judicium N. M.

Ratio, cur hoc judicium: non eft metaphyfice

.quiF m

impoflibile, quód hoc objectum aliter f& ha-

i

li

ü

beat; non componatur cum fide, hzc eít;

quia actus fidei habet certirudinem metaphyfi-

em p

ce infallibilitatis, adeóque per actum fidei ex-

a hii

ercité judicatur metaphyficé impoffibilis alia ha-

], Ui*

bentia obje&ti. Quoad 37. judicium D. M. Ad-

&

[l

mittit hoc judicium: forté hic actus non eftfi-

jmilit!

dei füpernaturalis, quantüm ad entitatem actüs

nem i

aut principium, à quo elicirur, C. quantum ad

sactti

motivum N. Sen(usdiftin&ionishiceft: Cer-

ti non fumus, quód hic affenfus, quem hic

3peripii

& nunc prebemus myfterio revelato, fit reve«

m d

rà füpernaturalis, adeóque de hoc formidare

nun.

poffumus, ficut de füpernaturalitate aliorum

Y

n

T

áctuum omnium id poflumus; eóquód fuper-

j

i

naturalitas non fübjaceat experimento: ftante

)ac.ul U:

tamen actu fidei non poffumus formidare, an

tif

hicactus, quantum eft ex parte motivi , fit

ll5

actus fidei; quia hoc effet formidarede exiften-

era

tia revelationis, quód fieri non poteft: cüm

um

actus fidei revelationem etiam attinoat intrinfe-

1

]

ce üt quod & firmiffim& credet, adeóque ex-

j]il)

ercité dicat metaphyficé impoflibile effe; quód

1m a

objectum deficiat. ^ d Conf. . V. 4. e? prob.

T

171. ex proxime dictis.

Nec obftat illud dehze-

a

reticis adje£tum; quia ejusmodi actus eft fides

P

qQi

duntaxat de Dei veracitate , vel potiüs animi

de;

ld

pra-

4Hh4

P ii

dieus

488

Dz Fipr.

preeparatio aut propenfio ad fidem eliciendam,

dquefo

tedimus

fi quid à Deo revelatum proponatur. 24 pro/.

2d. Difp. eft; quia prudens formido exercite

|pitim o

vel fignaté importata in notitia probabili, ne-

t U

quidem exercité poteft prudenter rejici; dum-

funtate

modó maneat & appareat prudens: at in ipfa

d;hoc.

notitia moraliter certa jam apparet imprudens

mj pr

formido , adeóque prudenter rejici poreft;&fic

m tet

evidentera

( arc

miffimo.

pparere prudens credibiliras actu fir-

Quare etiam füpponens üt. certam

ii fv

divinam autoritatem revelantem poteft exerci-

frmido

t affirmare, effe omnino impoffibile, v. g.

Bb

Verbum non effe incarnatum; quatenus affen-

frpur.

,

fus fine formidine nitens. divine autoritati eft

d. m

exercita certitudo & infallibilitas tali

J n

s objedi.

"d Conf. I. . 1. IN. ,4.. Firmitas

enim fidei

firmidi

partim eft extrinfeca, partim intrinfeca feu fi-

D

n

dei ex fe ipfà etiam, & non tantüm à volunta-

fedmp

tis imperio conveniens, ütex prop. rg. dam-

I5 Ver

natione num. pr. dataliquet. — Ratio eít; tum

|

Tefin

v

quia ficut adhafio affectiva actibus voluntatis ef-

i

Tl)

ficacibus, & evidentia actui evidentiintelle&tüs

ütm,

eft intrinfeca; fic etiam judicio certo, quale eft

Itnj

tf

fides, adhafio intentionalis ad füum objectum

TW

W

debet effe intrinfeca ,. itaut ex (üo modo ten-

T«

dendi phyficé repugnet cum omni formidine

Tepu

ii

etiam imprudente ac indeliberara circa articu-

& aCC

lum, quem credit: tum quia fides eft intelle-

li

€tualis appretiatio füper omnia , ficut actus cha-

t

ritatis eft affectiva appretiatio ejusmodi ; atque

i,

àiinc non minüs quàm ifta per fe ac ratione ful,

D

adeóque intrinfscé etiam firmitatem dicit, exclu-

n í

ditque

m

Dz Fipr.

489

dl

dítque formidinem. ;4dproP. rm. IV. fK Con-

L. Al

cedimus equidem firmitatem fidei etiam effe

do erg

Jdbi, x

partim extrinfecam atque à voluntate proficií-

ci; eóquód intellectus determinari debeat à vo-

;jcy d

luntate ad actum fidei, àt num. 237. oftenfüm

: ia

1

eft; hoc tamen non impedir, quominüs, üt

impnis

modó probatum eít, ipíe actus fidei ex fuo

odl

modo tendendi componi nequeat cum formi-

tisadut-

dine circa fuum objectum five deliberata & pru-

Tf

denti five indeliberata & imprudenri.

Hinc

"efl ün.

formido indeliberara apud pios & deliberata a-

le, V

pud improbos , aliique motus de contrario in-

U

i

"

l,

furgunt duntaxat in credente, quando actus fi-

xitat d

dei , morá licét imperceptibili, preteriit, aut

dj

necdum eft: fitamen aliquando coexiftat, vel

nim j

formidinis actus non eft judicativus fed puré

b

apprehenfivus, vel poriüs non eft in intellectu

ivoltte

fedin phanthafia. 744 pro£. 24. &.. S.'Fhomam

n u

his verbis indicare voluiffe, firmam intellectüs

d; n

adhafionem , quanta in fide eft, haberi medio

pnse

imperio voluntatis ; quod ultró damus: non

autem, formaliter adeequaté. coníiftere in. vo-

d

Qd

luntatis imperio; quod merità ex nuper dictis

nepgamus,

)bjeäum

R. 2. 7. 44. IN. Conf. In conclufio-

odo t

ne enim loquimur de adhafione prudenti feu

grm/(fjüf

regulata à dictamine prudentize, quod dicit pof-

Ti

fe ac debere affirmariactu firmiffimo; adeóque

dul

fi probatio allata tenet, hoc ipfo voluntas im-

s d*

perat actum etiam intrinfecé certum. Preeterea

;

veró, nifi TÓ fimpliciter fumarur pro omni-

(ne M)

modeé ac ex omni parte, falfum eft, certirudi-

j eXC;TU'

nem fimpliciter adhesfivam includere utram-

ij

Hh 5

que

i

Dzr Pipr.

490

etrinfec

que ; cüm five intrinfeca five extrinfeca certi-

tudo fit, recté dicatur certitudo adhzfiva, fim-

petrantu

qpinis C

(

pliciter tal

is, üt patet ex ejus fpeciebus infrà

referendis.

üm, C

pis certi

'258. Olic. cont. 2d. Certitudo fcientize ma-

s hn

jor eft, quàm fit certitudo fidei: ergo fides ne-

sl

quit dici certior pra cognitionibus naruralibus.

f.ci; j

[

dnt. prob. 1. ex S. Aug. L. 15. de Trin., ubi

air: Per feientiam vobovatuv fides.

2. ex D. Th.

dplcite

H

( C

hic q. 4. a.8., ubi dicit, virtutes intellectuales,

fapientiam, nempe fcientiam & intelle&tum effe

quoi h

(s dl

j

certiores ex parte fübjecti pra fide.

uin Hu-

D

Wür v

go àS.Vi&tore: Zides, inquit abfoluté , eff cer-

titudo fupra opitionem , 9 aufva [Cientiam. | Conf.

| tunr ]

OniiQer

J. A&us fcientiz excludit potentiam anteceden-

tem formidandi ; & confequentem eriam re-

| i

| tl

ceffum à fe impedir: neutrum autem facit fi-

des: ergo ícientia certior eft fide.

Conf.. If.

] ea) qu

Certitudo fcientige eft certitudo evidentiee, quee

Thinig,

intelle£tum neceffirat ad affenfüm , & quia eft

(idis

Gd

de objecto neceffario, mutari non poteft: cer-

W qu

Q

m

tirudo fidei autem voluntaria eft ; quce intelle-

€tum pon neceffitat; atque praeterea, quia eft

t dj

fcpiüs de objecto contingente, abíoluté muta-

W

| phx.lï?.

ripotefl. Ergo major eft certitudo . fcientias;

quàm fidei.

um

B. /V. /4.. Quamvis enim fecundüm proxi-

n

mé dicenda certitudo fidei adhafiva non exce-

pl

dat fimilem certitudinem actüs naturalis à vo-

KC

luntate independentis, nequit tamen dici abío-

& (

luté ac fimpliciter minor certitudo , üt mox pa-

?

N

d

