tebit. — Hinc ad prob. uzr. D. . Fides roboratur

ex-

p

d

Dz FIDE.

491

een

extrinfecé per fcientiam, quatenus per hanc pe-

2

netrantur myfleria, & eft infra ícientiam feu

Is i

minüs cerra quoad nos & noftram innote(cen-

tiam, C. roboratur intrinfecó , &quoad fe mi-

Jettem

püs certa eft aut infra fcientiam N.' Diftinctio-

of

nem hanc iníinuat S. '"homas l. c. , comparans

atu

fidei certitudinem cum memoratis virtutibus

fin

intelle£tualibus , ac ita differens : , Certitudo

eï

dupliciter confiderari poreft. Uno modo ex

dl

!

)

caufa certitudinis: & fic certius dicitur illud,

um

quod habet certiorem ceufam.

Hoc modo fi-

Qua

des eft certior ribus pradictis; quia fides inni-

ttur veritati divine: tria autem pr,ædi&a ni-

» du

j üi

tuntur rationi humanae.

Alio modo poteft

pecaden

'

confiderari certitudo ex parte fübje&ti: & fic

eEIaT f

certius dicirur , quod pleniüs confequitur in-

Mict

telle&us hominis. * Et per hunc modum, quia

(s ]

ea, que (unt fidei, (unt fupra intellectum ho-

nja d

minis, non autem ea, qu« fübfunt tribus prae-

T

dictis: ideo ex hac parte fides eft minüs cerra.

[

abet

j

Sed quia unumquodqve judicarur fimpliciter

ziit

quidem fecundüm cauíam fuüam; fecundüm au-

j

tem difpofitionem , quz ex parte fübjecti eft,

emute

fecundüm quid : inde eft, quód fides eft fim-

i

pliciter certior , fed alia fünt certiora fecun-

düm quid.;, Huicexpo(tioni, quae forfanad

unam certitudinem infalibilitatis detorqueri

1 PfOXi-

per

poffet, adde proximé füb;icienda. — 224 Cozf. £.

V. C.4. V. Conj. Equidem actus primus fcien-

ïs 'äVG'

jd

ti& , qui confiftit in premiflis evidentibus vel

fpeciebus aut apprehenfionibus fimilibus, ex-

UA

cludit omnem formidinem ; & propter füam

od

etiam

o

Dz Fibtr.

49?

pito f

etiam evidentiam non permittit inpreffum for-

ürar d

midinis fübfequentis; cüm tamen actus primus

üict )

fidei; ftans in actibus praviis evidentiam veri-

tatis non adferentibus, fecum formidinem im-

Qu

jlia

prudentem compatiatur, & pofira etiam fides,

utpote à voluntate imperata, fimülque obícu-

q.]

ra, abfoluré non prohibeat fücceffionem for-

midinis.

Verüm hoc unicé evincit, quód af-

( 1

fin Orfme

i

fenfus fcientiee fit neceffarius , & quód ram in

. a£tu primo excludat formidinem, quàm poft

patsi

Dv

TW

A0

. actum2dum; fides autem fit libera , ac formidi-

'nem tantüm removeat, dum exiftit & in actu

Thuno Vi

fsiner

fecundo, üt num.pr.dictum: minimé verófe-

.. quitur adhafivam certitudinem fidei effe mino-

T

r

m

' remacícientie. Naminprimisquód actus 1nus

'

D

excludat vel permittat formidandi potentiam, ab

quq

actibus praviis potiüs quàm ab ipfà (cientiaaut fi-

d.möq

adm

dehabetur; cüm tamenhic non apamusde certi-

tudine actuum precedentium fed de ipíius fidei

fs phy

acfícientie certitudine: deinde autem certitudi-

um

nem adhefivam. penfandam non effe ab eo ;

ln

N ün

quod poteft accidere poft affenfüm, patet in

amore Dei füper omnia, qui quantumvis fitad-

ls di

hefionis fümmee, relinqui poftmodüm ab ho-

ü&ïum;

mine, tanquam actusliber, poteft, licét non.

| Q

Ti

ita facilé à complacentia fimplici, utpotenecef-

fària, recedatur.

"d Conf. IH. w. C. Ant. N.

itep,

- Conf. Rationem habes ex dictis immediaté pre-

CQncur

cedentibus. Quoad odam tamen partem Ant.

Bw

obfervandum, quód quamvis objectum fidei;

Tioar

fi eft contingens, abíoluté & per fe loquendo

tefïug F

potlit fe aliter habere; tamen id nequeat ex füp-

o

pofito

Dz Fipr.

493

Wim& . pofito factee revelationis divine ; in quo fun-

lspring

datur actus fidei, ac confequenter exerciré ju-

Qtm v

dicat objectum jam aliter f& habere non poffe.

Idinemit

Quznrs L Z quouam [let exceffus. certitudinis

zil

fidei quoad infallibilitatem füpra alias cognitio-

quedia

,

qnes natuvales cevtas ?

N

OR i

219. Nota. Duplex communiter certitudini

; qiié

quoad infallibilitatem exceffusadmittitur ; 17245

Joduna

eftformalis &intenfivus feu quantitativus quoad

yoim pf

pradus intenfionis; & confiftitin hoc, quód con-

chn

nexioactüs cum objecto fic fe habente magis vel

&ini

minüs violari,aut à pluribus vel paucioribus cau-

e verüh

fisinterrumpi poffit vel non poffit. Hujus exem-

(fe mit

plum habetur in certitudine metaphyfica;phyfica

lus 1

& morali: metaphyfica enim maxima dicitur,

quia ejus connexio cum objecti veritate nequi-

ntium?

Ortdyrt

demde potentia Deiabfoluta eft violabilis; phyfi-

ca eft minor, quia eft rantüm inviolabilis à cau-

d

(us t

fis phyficis, non autem etiam à Deo; moralis

wl

i

qtt

minima eít,. quia licét ejus violatio difficillim&

(

"

TU

& tantüm rariffimà aut feré nunquam contin-

gat, fimplicirer tamen etiam naturgliter poffi-

xfet

bilis eft.

"

2du$ eft radicalis feu qualitativus;

defümptus à perfectione intrinfeca & dignitate

T

actüs infallibilis, aut extenfivus quoad nume-

o

rum & nobilitatem principiorum, confiftítque

t

Ayf, I!

in eo, quód plures tituli aut nobiliores caufae

concurrant ad unum pre altero, qua faciant ;

g

ne connexio actüs cum objecto fic fe . habente

m

j fidïä:

]

violari poffit.

Quaeftio jam eft, quinam ex-

ceffus conveniat actui fidei fupernaturalis prae

gt

af

cognitionibus naturalibus nontantümmoraliter

aut

poüw

um

Séssp

494

Drz Fipr.

aut phyfice, fedl etiam meraphyficé certis; cir-

men fore

slibies

ca quam ultimam partem pracipua eft difficul-

ras, aliis affirmantibus , infallibilitatem meta-

cognitäom

phyficam (üfcipere magis & minüs, aliis veró

m-veldf.;cx

id negantibus.

Texcell

1

260. &. 7 Exceffus certitudinis quoad in-

fallibilitatemactüs fidei füpernaturalis füpráco-

DRrnc. f

pnitiones naturales moraliter v«l phyficé certás

f vde

eft formalis, & ftat in eo, quód actus fidei fit

pj

metaphyfice infallibilis.

frob. Infallibilitas me-

; vd

i effe

taphyficà quantirativé excedir irfallibilirarerà

moralem & phyficam , üt e& num. pr. liquet:

fv

fed metaphyfica infallibiliras converiit actui fi-

| füti tim

dei füpernaturalis ür conftarex Articulo & Ca:

! ndfef

pite priore: erpo eXceffus infillibilitatis fidei

& vendi

fupra ipfallibilitatem aétuum moraliter aut phy*

Taprin

ficé certorum eft formalis & quantitativus, ftat-

bv

que in metaphyfica à vero indefe&ibilirate.

|Tdpicer

261. E. /7. Exceffus certitüdinis quoad

T0n agf

infallibiliratem fidei füpernaturalis füpra cogni-

ide v

li dunt

tiones metaphyficé cerras non eft quidem forz

malis, fed tentüm radicalis, ftans in eo; quàd

Mirin

actus fidéi ex füa intrinfeca pérfe&tione & ex

ttoyfl

pluribus principiis fit infallibilis — Prob. 1m. p:

| n mï'xï

Infallibilitas metaphyfica vel ftát in exclufione

| Vetiee

omnis defe&tibilitatis à vero ; five cujuscunqué

Tünden

contingentiz falfiratis; velin eo, quód repu-

Wtef u

gnantia ad falfiratem à nülla omnino cauíà ne2

| mj

quidem ab omnipotentia divina vinci poffit j

fij M

adeóque fit omuino irvincibilis: fed liec preee

tlj

dicata non admittunt incrementum aut decres

n

mentum abfoluté ac fimpliciter tale; quale ra:

Md

men

a

"

Dsz Fipr.

495

Certs; (

ien foreüt ihtenfivum ac formale: ergo in-

d df

fallibilitas fidei metaphyfica prze alia quácunque

CO r

cognitione metaphyfice infallibili non admittit

| dis

in- vel decrementumintenfivum; acconfequen-

terexceffusnon eftformalis. Corf. Ille exceffüs

qui s

infallibiliatis in a£tu fidei quantitativus praco-

s üpri

gnitione naturali metaphyficé evidenti habe-

vlict at

retur vel ex eo; quód plura vel nobiliora fint

hs ii

principia; à quibus fides fuam infallibilitatem for-

titur; vel ex eo, quód magis repugnet actum

!Jh

fidei effefallibilem ; quia fi perimpoffibileactus

naturalis metaphyficé certus poffet falli; actus

pr. ige

Tb

fidei tamen & ejus principia adhuc exigerent

do&O

non effe fal(à. — Atqui ex neutro capite actui fi-

utis f

dei vendicari poteít formaliter & quantitative

[ I'AUI

:ajor infallibilitàs: nam inprimis plura & nobi-

N

liora principia faciunt quidem infallibilitatem

refpicere plures titulos aut effe altioris ordinis,

ll

non autem formaliter ac intrinfec& majorem:

pr( ql

VEU

deinde veró ex füppofito illo impoffibili erui-

(' li

tur duntaxat materialiter non autem formaliter

:0]

Qu

major infallibilitas; ficut ex eo, quàd; fi per

impoflibile poffet deveniri ad ultimum homis

g n

MU

J

num infinittorum , magis ramen repugnaret de-

ydi

(

venire ad ultimum capillorum infinirorum eo-

Jchfmu

rundem infinitorum hominum , non infetri

(0 4

E

lg

poteft unum infinitum altero infinito effe majus

j

formalirer, íed matetrialiter duntaxat.

Ergo.

a

lj

Prob. 2d.p.Certitudo a&tus naturalis metaphyficé

j

infallibilis provenit duntaxat ab eo, quód ob-

wæc

Pffï

T d

je&um hijus actüs f& aliter habere non poffit:

;ua!e f

ecertitudo autem aétüs fidei inde profluit ;

qu

quód

ass

Drz Fipr.

496

quód ipfe effentialiter exigat obje&tum ita fe

It Ug

nido efiar

habere üt enuntiat,

quantumvis ex fe con-

tingens fit ;

tum quia pro objecto forma-

fedtio a

fs partc

li? habet autoritatem Dei revelantis,

que

meraphyficé connexa eft cum veritate ob-

Chra

sj

]

jecti: tum quia eft actus habitüs fidei effentia-

liter determinati ad aétus veros: tum quia ex

Tota

T0nunt

participatione füperna luminis actualis eft in-

trinfecé fuüpernaturalis, cui repugnat falfitas,

uf

df

Sed hac'infallibilitas eft radicaliter major , ftát-

que in eo , quód actus fidei ex intrinfeca per-

Jetph,

feetritun

fe&tione fit infallibilis: ergo. Cozf. 'Tenet heec

argumentatio: Affeníus fidei divine fic enun-

mj

tiat: ergo res ita fe habet ; non autern tenet

fimilis areumentatio in actibus naturalibus me-

tl

isfecte

taphyficé evidentibus: fi enim per impoffibile

eorum objectum non eflet neceffarium , fed

qiàn hi

Bo

contingens , & aliter fe habere poffet, ac na-

turalis a&tus metaphyficé infallibilis enuntiat,

n ]

hic non foret metaphyficé infallibilis: unde ex

megq's «

hoc pracis?, quód hic actus ita enuntier, nul-

ämr.ls, (

là habità ratione ad objecti neceffitatem, non

Wäm q

infertur formaliter , quód obje&tum fic fe ha-

Cüm, ü(

beat. Ergo cüm hujufinodi actus aliunde fint

li

lo

metaphyficé infallibiles ! neque in hoc predi-

cato füfcipiatur majus aut minus , füperantur

l

l

ab actu fidei in illa intrinfeca perfectione.

262. ANec dicas , Non repugnat unum

d

actum metaphyfic? infallibilem effe infallibilio-

Ál

rem altero. Proj. 1. Quia certitudo & infal-

Ü

^ Qf

libilitas eft exigentia veritatis, vel repugnantia

a

cum falfirate; poreft autem dari una exigenti

aut

Uïm

d

—

Dr le«:,þ

497

( &i

aut repupnantia major quàm altera.

2. Certi-

& f

tudo etiam mera

phyficze infallibilitatis eft per-

(o fom.

fectio a£tüs, fed perfectio poreft mapis vel mi-

, g

nüs participari: ergo. .3. Oppofitio contradi-

Petitt d

&oria füfcipit magis & minüs, üt patetin te-

qei d

nebris jam majoribus jam minoribus : ergocüm

tum qit

infallibilitas meraphyfica dicar contradiétoriam

us d

repugnantiam ad falüiratem, rmajor etiam vel

D &if

minor effe potefl. — /Vec Cozf. Z Una falfitas

nj l

]

poteft effe major alià, juxta Philofophum L. 4.

"ID

Metaph. tex. 18. ubi docer, non eodem modo

Tentis

mentitum effe, qui dixit duo effe quinque, ac

[ic t

ille, quidixit duo effe mille: fimiliter unumim-

ferm (&

poffibile poteft effe majus altero; fic magis eft

libus r

impoflibile Deum non exiflere, quàm nonex-

nl

iflerecreaturam 5 aut hominem cervum dari ,

Jum, &

quàm hirco-cervum. — Erpo pariter unus actus

poteft metaphyfice infallibilior effe altero. . Vec

f &t

; t

Cosf. If. Vifio beatifica & fcientia divina funt

/

j

j

,:1

j

magis certee certitudine meraphyficae infallibi-

UUCI "

liatis, quàm fides: ergo etiam fides imapis

quàm

«m, N

quicunque actus naturalis; prefertim

"T

cüm,

ficut vifio illa & fcientia mapis participat

l

nl

üe

hab

de divina veritate quàm fides, -fic etiam fides id

.

y pr?

ili.

cat pra actu naturali metaphyficé änfalli—

?

sl

ff

& N. 4. Loquendo de infallibilitate fimpli-

j u

citer, hoc eít, formaliter & intenfivé. rali,

"4d prob. ym. D. Certitudo generic fümpta eft

jl

du

exigentia veriratis & repugnantia cum falfitate

C. certitudo metaphyfica, fuj4. eít exigentia

uanäüïff

IN.

yl

fu*la & repugnantia, (;" qualiscunque

Ut«

Drz Fiptr.

498

uhylia

ífürnma autem ac omnimoda certitudo nequit

füfcipere majus aut minus.

"Ad prob. 2d. D.

1 ag

Certitudo metaphyficee infallibiliratis eft perfe-

aphylio;

&tio actüsintra fuam linearn fümma &omnimo-

tm pan

frmits d

da, adeóque in- vel decrementi incapax C. eft

qi. A

P

erfectio actüs fimpliciter tantüm ac pofitive

t

alis & oradus admittens N. — 24

rob. 31. D.

tie m

f aorant

A. Oppofitio perfe&é contradictoria ac dicens

privationem omnimodam cujuscunque forme

i C 1

ütoN

oppofitee füfcipit magls & minüs N. oppofitio

tantüm imperfecté contradictoria, & privatio-

i quita

fiveN

nem qualemcunque dicens, qualis in vulgari

fenfü tribuitur tenebris C. . Unde patet, totum

tertdente

argumentutm probare quidem dari intenfionem

UER 0

intra lineam certitudinis,. quod füprà jam de-

JH

dimus; non autem evincere, quód metaphy-

|ten e

dnten

fica ceftitudo intenfionis fit capax. . "42 Conf. 4

&. D. vm.p. 4ut.. Falfitas. formalis poteft effe

finm

major alià T. falfitas radicalis fu74. poteftinten-

um

Uoror

fivà ac fimpliciter effe major N. exrenfivà T.

Falüras formalis eft difformitas propofitionis

Wemt

cum objecto, quie tanquam ineequalitas & di-

Quäm .mv

"

ftantia ab obje&to extenfivé & materialiter ma-

ityic

jor earenüs dici poteft, quatenüs objectum u-

Vonte

niusactüs non ita diftatab objecto verificarionis,

p

Uþïï'e;ï

le

ür aliud diftat, in quo feníü loquitur Philofophus;

quamvis falfitas, quatenüs effentia ejus coniti-

Y

ler

tuiturin non repraefentatione objecti ficuti eft;

Qntor

| $m

d

à Logicis communiüs negetur graduum effe ca-

pax. Falfiratis radicalis nomine intelligimus ei-

l

fentialem & metaphyficam determinationema

Q-

lg

falum. Hacautem, quia fupponitur e

a

t M

ao

h d

Dr Fipr.

499

rb n

n-

taphyfica & infüperabilis à quacunque pote

nd.i)

tia; eequ& intenfionem refpuit ac certitudo me-

s dipe

tzphyíica; & quia omnimoda eft difformitas,

&omim

tam parüm quàm veritas, quae adaequata con-

apabd

formitas cum objecto eft, magis aur minüs füf-

D puliu'»;ä

i. . d 2d. p. D. Poteft unum impoffibile

el

e€

pj

majus altero, fi inftituatur coiparatio in-

riuc n

ter moraliter, phyficé & metaphyficé impof-

lgt r

fibile, C. fi inter metaphyficé impoffibilia fiat

p

collatio IN, vel /u27. unum magis eft impoflibi-

&pna

le qualitativé &extenfivé C. quantitativé & in-

sinng

tenfiveN. Deum quidem non exiftere eft an-

jatet, U.

tecedenter & neceffarió im

Pofïïöile , Creaturam

qeiot

autem non exiftere eft rantüm impoffibile con-

r iäm*

fequenter & ex hypothefi, quód exiftat: ficut

| m

tamen etiam juxta adveríarios actus fidei non

Al

eft intenfive infallibilior, quo credo Deum effe

Trinum, pre illo, quo credo Verbum effe in-

st

quditt

carnatum; fic nec impoffibilitas intenfivé major

in priori cafü habetur.

Similiter ex pluribus

st

fgpüü[iü?—'

quidem titulis repugnat hominem fieri cervum,

quàm implicet effe hirco-cervum ; inde ramen

dinslb.

Viet

íimpliciter major impoffibilitas non infertur,

)j&&ümï*

urpote quze dicir meraphyficam & omninó in-

o

fuperabilem repugnantiam ad exiftendum; fed

j

j

o

extenfivé duntaxat major. 447 Conf. IJ. W. Si-

milirer ; quia & vifio beatifica & (cientia divina di-

J 69"15'

j

jonel

cuntur qualitativé perfectiores, cüm certae fint

mmemL

ex majori perfectione, quàm fides, etiam ex-

Jj

tenfive faltem ex parte objecti, eóquódad plu-

j

ra objecta extendantur: intenfivó tamen & íim-

T

pliciter mag

f

is certe? non füntnec participantde

4ir a

Verie

r

$00

Dz Fipr.

| *:mibiler

veritate divina in ordine ad incrementum inten-

tonvenit

fivuni ac fimpliciter tale certitudinis; quia hec

radicata: metaphyficé infallibile; omnimo-

penphy

da & infüperabilis repugnantia ad . falfiratem;

j par

Witer &

ejusmodi augmentum non admittunt.

263. JNec dicas 14. 'Tum Scriptura tum Pa-

mf pr

t o

tres infinuant fidem effe fimpliciter infallibilio-

rem, quàm fint affenfüs quicunque naturales;

UT

qtilere

aut etiam alii füpernaturales: ergo.

"ut. pa-

tet 1. ex illo Petri dicto:

Habemus firiniovem

pb

ümadm

gropbeticum [ermonem. Yrem ex illo Pauli ;d Hebr.

6. "bundantiis volens. Deus offendere pollicitatio-

d 'mtep

&)

mis bevedibus immmobilitatem confilii fut,. imtevpo-

IT

fuit usjurandum , ut pev duas ves immobiles , qui-

bus inpo[fibile eff mentiri. Deum, fovtiffrmum [ola-

imiphl

tiimec|

zium baleamus ; unde colligituraffenfüm in pro-

miffione & juramento fündarum efíe infallibi-

jl

fonem

liorem eo, qui in una Dei promiflione nititur.

2. lllud Baülii: Zz4es perfuadet &9 pre omnibus

Wnpe

|

; 0

vationabilibus metbodis. Item illud HugonisàS.

Qdum.

ï Wpofin

1

Vi&k. Quotquot veraciter fideles fumt ,. sibil certius

tenemus , quàm quod fide credimus. Exgo. — .Nec

| mf

ln

Couf. 1. Hoc ipfo, quód fides fir infallibilior

radicaliter, etiam forraliter infallibilior dicen-

| Rn

lonem

da eft; rum quia, quories una entitas eft. per-

fectior alterà, pradicata omnia illi identificata

| UeU j

etiam perfe&iora & majora fünt: tum quia

tbf

predicarum fpirituale feu incorporeum, quan-

| Ddl

tumvis perfectio fit excludens omnem marteriam;

Knno

in Deo intenfivé etiam majus eft ac formaliter

«

perfectius quàm in creaturis, animabus fcilicet

; "ümino

Effe

humanis & angelis. Ergo. — /Vec Conf, 17.

| "Wi

infal-

i

1

.Ds Fipz.

jor

Dtom n

infallibilem ex intrinfecadignitate &perfectione,

$; Qu

convenir etiam aétibus naturalibus quibusdam

, Onmy)

metaphyfice evidentibus, v. g. T'otum eft majus

| filrus

fuà parte; tum quia lumen naturale eft effen-

hi,

ualiter & ex füis intrinfecisinfallibile, circa pri-

Qrt t

ma fuüa principia: tum quia fimiles affenfüs in-

i

trinfecé connectuntur cum fuo objecto, prout

E Dutt

enuntiarur per actum.

Ergo in hoc nequit

At

l

j

confiftere excefsus fidei quoad infallibilitatem

if

pre actibus metaphyficé certis; confequenter,

ij d

cüm admittatur nihilominüs

effe intenfivus.

I

exceffus, is debgt

d

R. /V. /4. Sifermo fit, prout debet effe, de

j, fii

lib i

exceffu intenfivo, etiam füpra naturales actus

f

metaphyfice infallibiles; quia de his nec Scrip-

mity!

tura nec Patres apunt.

Hincad 1:2. g. Textum

fe ii

Petri, ütfupra jam infinuavimus , compara-

j m'np;

tionem duntaxat inflituere cum phyficé certis,

nempe auditu & vifione perceptis , quemad-

n QWW

)

[url().'llïif

[

modum ipíà verborum feries edocet, adeóque

propofitum nonevincere; ex alteroautem Pau-

jl »:1!

li textu falfüm collioi ; càm & ipfi Adverfarii

niiw

;

li

flatuant, autoritatem divinam equé interponi

per fimplicem promiflionem ac per promif-

of d*Cf

Ti

ífionem illius juratam.

Ratio autem ,

cur

| n!ifffäü

Deus in Scripturis aliquoties inducatur jureju-

u U

rando firmans íuüas promiífiones, varia afferri

! qlm

poreít; nempe vel ut intellipatur, promitfio-

nem non effe implicité conditionatam, fed ab-

"

folutam :

O[IHEU

W

vel ut Deus fe accommodet mori

jt

huümano ad metum majorem incutiendum per

j

hr

comminationem, velad majorem fiduciam cre-

an-

li 3

'mä i j

n

Dz Fipr.

$02

andam per protmnilfiones : velut indulgest com-

|uít

pendent

muniac imperfecte: hominuml exiftimationi »

veroDa

qui locutionem divinam ad nortmam humang.

iil

1

mylindi

ezítimando, quandoque majorem firmitatem

Tatrdit

locutionis ex adjecto juramento conjiciunt. 742

f x

2d. quoad verba Pafilii x iis tribui fidei precel-

pitsy

lentiam non quidem fecundüm facilitatem

infallibilitatem, fed fecundüm nobilitatém prin-

p

at

cipiorum & intelle£tüs adhzfionem ad objecta

ts met

etiam obícura atque ex fe contíngentia, quibus

atf

aliàs nequidem affenfüs forfan tribueretur. Hu-

Tf

gonis fenfüs verus eft, fimodó affenfuseviden-

fü. ,

ti rei praeftitus non füperet certitudine fidem:

effetid

preterea autem non mifi infallibilitatem aliquà

fordi

ratione, nempe radicaliter, majorem exigit.

potent

"d Couf. E. g. N. A[f. Prob. vma. univerfaliter

ifyn]

fallit; càm vis potentiarum fenfitivarum in

* ]

pluribus animalibus fir major ac precellen-

fim d

tior, quàm in homine, quantumvis hujus en-

lit;

titas prae animantibus brutisfit long? perfedtior.

m

Deinde intelligenda dunraxat eft de praedicatis

T

intenfionis capacibus, non veró eandem velob

gl

exigentiam omnimodam vel ob fümmam re-

2da velfalfum fup-

'mW

pugnantiam excludentibus.

Tüqy

ponit, vel paritatem non facit; rmum eft; li

li

per rationem fpiritüs & incorporei excludatur

Iet;

duntaxat compofitio ex materia & forma phy-

x"grirz

fica; quia tunc falfüm eft,. quód fpiritualitas

Md

fitperfectio excludens omnem materiam, quam-

il

b

vis verum fit, nec animam nec angelum com-

poni ex materia & forma phyfica, ficut nec|

2dum autem . accidir, fi.

Deus inde conflacþur :

qui

4

Dz Fipgr.

$03

ntlter

quafi peneric? per fpiritualitatern excludatur de-

exffmmm

pendentia à materia, & compofitio; tunc enim

Thim J

Veró Deus maxime fpiritualis dici poteft, cum

nullàratione dependeat à materia, üt tamen

m m

Onj

naturaliter animze in fuis operationibus conve-

:

nire conceditur: nec etiam accidentaliter com-

i

pofitus vocari queat, üt iterum animae & an-

il

ff

gelis etiam tanquam fübjectis füorum actuum

accidentalium tribuitur: fed hoc cafü fpiritua-

m 40

liras nec fümgur univocé nec pro fümmarepu-

enti

antia aut omnimoda exclufione; uti ramen

yerety.

enfiseit

infallibilitatem à nobis fümi fcepiüs jam dictum

fuit.

"d Conf. 1I. Ye. IN. ,4. ad prob. yim. D. Eft

dige i

effentialiter infallibile, infallibilitate primarió &

Qs

titerm v

formaliter derivata ab obje&ti neceífitate; im-

potentis fe aliter habere, C. derivata à luminis

[

f

m

naturalis perfe&tione üt enuntiantis N. — Pro/.

v?

2d. D. fimiliter; quia, -àt num. 26r. often-

; [f*

T

füm eft, non valet hzec illatio: actus fic enun-

$ j

tiat; ergo objectum fic fe habet: adeóque actus,

J5

üt enuntiativus eft, & per propriam perfectio-

Pgædia

nem infallibiliratem non haber, fed duntaxatab

demY

objecto fic fe neceffarió habente.

Hinc fi per

ii

äfumh

impoffibile finperemus , obje&um noneffe ve-

ritatem neceffariam, íed contingentem , actus

lum u

illud enuntians metaphyficé infallibilis non fo-

aj

ret: econtrà veró hocipfo, quód objectum fit

m

veritas in fe neceffaria, etiam actus opinativus,

m

illud probabiliter enuntians, habet eandem in-

ff

J

i

fallibilitatem.

jf«

|

[

mCld J

Qv

(

li 4

$04

Dr Fipr.

E

UERES II Zz quonam [let excelfus certitudinis

ivolunta

fidei quoad indubitabilitaterm fupva alias co-

itdo d

guitiones uatuvales. cevtas?.

fem; fri

264. INota. .. Certitudo indubitabilitatis feu

tudo p

adhafiva univer(im dividitur in fpeculativam &

qo p

affectivam. Speculativa, qua etiam intelle&tua-

gt ad

lis dicitur, eft allipatio intellectüs ad obje&um

] warp

independens ab imperio voluntatis, àt evenit

, qu

circa objecta evidentia : 24//e&va eít fimilis al-

dgo er

ligatio ; .fed à voluntatis imperio dependens.

abf

Utraque tum fimul, tum feorfim fübdividi po-

piito.

teft: fimul quidem fübdividitur in zzzezfivam

16j

(inema

& eppretiativam , ^ prout nempe confideratur

vel accidentaliter penes intenfionem, vel fub-

detten]

ftantialiter penes appretiationem ; . loquimur

t d

enim.refpectivé ad virtutes theolopicas, qui-

füxdius

bus intenfio accidentalis, appretiatio autemfü-

o

per omnia effentialis ac fübftantialis ex com-

titliq

muni fententia dicitur.

Seoríim veró fpecula-

(l

tiva adhaefionis certitudo dividitur in puré in-

Qpret

zelle&ualein , qua& sempe à voluntatis imperio

eenrl

ita libera eft, ut nec per illam imperetur aut

Ug

determinetur, neque etiam impediri poffit; &

tl

hujufinodi adhzfio habetur ad objeéta meta-

Ti

phyficé evideatia, v. g., inilloaffenfu: totum

j Dte

' eft majus füà parte :: & in zon purà iutelletua-

] qisi

jem, quea (cilicet à voluntate non imperatur

of

aut determinatur ,

impediri ramen ab eadem

Xrel

poteft ; cujufinodi habetur circa objecta mora-

j

liter tantüm aut phyficà evidentia, v.g., in

(iri

illo affenfu: ubi füntaccidentia pauis, ibi etiam

n

panis füb(lantia preeftó eft, qui impediri potett

qu

à vo-

D | E I—D,E.

505

T05

à voluntate Catholica. — Affe&tiva denique cer-

alita.

üitudo dividitur in prudentem & impruden-

)

tem; frudens dicitur etiam conftantia feu certi--

Sbilitazisl':;

tudo prudentie, & habetur, fi imperium, à

hao

quo dependet, fit prudens: zmprudens vix me-

nl

rerur adhafive certitudinis nomen, fed potiüs

ddji

vocatur pervicacia & obílinatio ; exiftitque

y lLt

tunc; quando v. g. intelle&tus tenaciter eft in

[Linisd

aliquo errore vel etiam opinione, excludens

i

:r;a",t

Miv

ex levi fundamento formidinem omnem de op-

b

pofito.

ántuja

265. Nora II Fidei fapernaturali certitu-

nlident

dinem adhafivam affectivam & liberam, pru-

ve

dentem item, & füo nomine dignam conveni-

pquir

re; atque quoad hzc praedicata affenfibus na- .

5

turalibus fpeculativé aut imprudenter certis fü-

du

periorem effe , tum ex nuper, tum ex alibidi-

a

&tis liquet: quzritur veró de ipfo certitudinis

ifb

adhefivee exceffa, non quidem intenfivo, fed.

appretiativo ; tum quia intenfio adhaerfionis ac-

) [

j

cidentalis duntaxat eft ,

neque in exclufione

m d

omnis plané formidinis quoad hanc faltem par-

ylit !

tem locum habet * tum quia appretiatio füb-

n

u

ftantialis eft neceffaria ad fidem divinam , &

H

P Y

preterea fermo eft de tali certitudine, vi cujus.

J

quis paratus eft potiüs nepare afTenfus aliosop-

J

pofitos , quàm ab objeto, cui per fidem ad-

d

s

heret, difcedere feu diffentire, quod per ap-

fjf

pretiationem preeftratur: ficut enim appretiatio

gl

divinee bonitatis ,- contenta in amore Dei füper

j elif

omnia, ejüsque exceffus explicatur per hoc,

100'6*

quód amans ita adhereat Deo ,. ut exercità vel

Virr

ib

li 5

P

$o6

DE Fipr.

|

virtualiter difpofitus fit, preeferre divinam bo-

crtis

nitatem cuilibet rei oppofitee, adeó ut , fi opus

E

(

quzm

foret, contemnerer bonum quodlibet pro non

ii

offendenda. graviter bonitate divina; ira pari-

fs i

ter appretiauo intelle&ualis divinze autoritatis;

quorarm

que in fide habetur, ejüsque exceffus ftat in

'af

n

m

co, quód credens fimiliter fit difpofitus pre-

TO TUf

ferre divinamautoritatem aliis veritatibus, adeó

rl

ut ; Íi neceffe foret ,

negaret aliis affenfüm,

ruen

caíu quo viderentur opponi rei revelate. Por-

naturd

ró affenfus, cum quibus fidei actus comparari

fdif

poteft, univerfim ad duas claffes, nempe ali-

df

quà ratione à voluntate dependentium ,. aut

Ys uT

omnino independentium ; reduci poffunt. De

tffnfo

1ma, ad quam etiam ex d. num. pr. affenfüs

qim:

H

moraliter aut phyficé etiam evidentes reduci-

(ens

mus, minor eft controverfia; majorautem de

feni

2da, per quam affenfüs metaphyficé eviden-

r

tes , Ííeu puré intelle&ualiter certos intelligi-

mus.

p

p

266. 3. 4 Alffenfüs fidei quoad certitudi-

li j

nem adheefivam excedit. exceffü appretiationis

j 3;3

intelle&tualis omnes affenfüs naturales,' depen-

R

dentes à voluntate, fi non fint nequidem pura-

ex

titié affenfus fidei divinae. — Proj. 1:.p. Affen-

n

fus naturales à voluntate dependentes vel fünt

actus opinativi, vel affenfüs moraliter autetiam

liy:

hyfic& certi: fed hos omnes excedit certitu-

Adfr

dine adhaefivà affenfüs fidei; üt patet tum ex

df

dictis num. 256. ad partem 2dam : tum quia

Q

actus opinativi formidinem prudentem non ex-

cludunt ;

ayfics

tum quia in a&ibu? etiam pl

Certis

:

-

Dz Frpr.

507

lvt

certis poteft adeífe ratio formidandi nonnun-

i, lg

quam de fenfüum illufione , vel de eo, quód

t p

,

miraculum intervenerit: ergo.

Corf. Atlen-

T

- QO

il

:u

fus ille eft altero adhzefivé appretiative certior,

f

....

quorum alteruter &i relinquendus foret, hic re-

fs

A I

tineretur, alrero negato & reliéto, üt declara-

vt

AE

tum num. pr. fuit. — Sed fi vel affenfus fidei vel

naturalis alius à voluntate dependens foret re-

is f

eltz n

linquendus , recedendum eflet ab affeníü tali

naturali, non veró ab affeníü fidei; üt jam à

C

fideli fit in a&u fidei de praefentia Chrifti in Eu-

Denpi

chariftia, & fieri debet ;; ne committatur gra-

um

vis irreverentia in autoritatem divinam: ergo

(lunt. )

affenfus fidei eft adheefivé appretiativé certior,

- alfer

quàm affenfüs alius naturalis à voluntate depen-

5 rl

dens. Prob.2d.p. Ex num. 234. non datur di-

Fautné

fcernicalum ullum in fideli articulum verum

cäres'i:'s:

credente; & voluntas «qué indubitabiliter im-

uj

perat actum fidei exiftimatum ac verum, üt

patet tum experienrià in Faereticorum materia-

eriti

liter talium adhefione , tum ratione ejusdem

st

objecti formalis faltem invincibiliter exiftimati:

dpe

ergo certitudo adhefiva fidei verz non füperat

p

certirudinem adhasfivam affensüs fidei divinee

. Mf

li

tantüm putatitiee.

VE u

267. Nec dicas 1. Fi

des certitudine adhæ-

a

"

fivà non excedit affenfum, quo Hereticus et-

W

at

iam formaliter talis adhieret fuo errori: fed hic

"

"

affenfüs eft naruralis ac dependens à voluntate:

Jf **

I

ergo. lVec . Fides exceffu appretiativo non

n

excedit actus fidei previos ; quia credens ne-

þmh

os actus

quit habere animi prerparationemn ad ill

[

il

| potiüs

DE FipE.

$c8

potiüs rejiciendos, quàm fidem ; cüm aliàs vi

voluntat

actüs fidei everteretur ipfafides, illosactus prae-

fippona

fupponens: fed ifti aétus dependent à volun-

lantate;

tate: ergo.

quám

. ad rm. C. premiffas IN Conf.. In thefi

utecede

enim à nobis pofita comparatio duntaxat fit ad

« em,

alios affenfüs ejusdem hominis fidelis, & qui-

yeis j

demn ipsà fide durante; ídque conformiter ad

qin d

h

afleitionem fimilem apud omnes communem

pranos

de exceffu appretiationis alios voluntatis affe-

tipen

€tus in amore divino fuperantis. Sicut enim

duic o

per charitatem dicimus, Deum füper omniaap-

dücm

tm &

pretiativeé diligi: quia volunras ita afficitur er-

gaDeum, ut charirate durante fit difpofita pra-

V od

ferre Deum omnibus bonis graviter oppofitis;

ts a

quamvis peccator dilipat creaturam, quantüm

i

juttus Deum diligit , & quamvis juftus ipfe re-

i

cedens ab illo amoris actu diligat creaturam;

n tj

quantüm priüs Deum dilexerat: fic etiam dum

lh

fidem dicimus effe certiorem exceffü. appreria-

t pr

tionis intelle£tualis prz affenfibus naruralibus à

Iteri

voluntate dependentibus , loquimur tantüm

N

comparativé ad affenfus ipfius fidelis, & donec

Áiri

1

A:

fidelis eft..— 2424 && 1. fimiliter C. Prem. NV.

vvl

Conf. Quia propter rationem Majori adjectam

ftm

ici poteft; quaftionem folàüm moveri de illis

tdls

actibus, qui ad fidem non concurrunt aut prg&-

pupn;

upponuntur,.

Nihilominüs g. 2. D. M. Fides

oaf

non excedit actus preevios, fi qui à voluntate

od

non dependent, C. qui à voluntate depen-

| Düide

dent, fujd. Si ràm antecedenter, quàm con-

qid

fequenter ad fidem füpponantur dependere à

us

volun-

E

Dz Fips.

$09.

üm dl

voluntate, N. fi rantüm .antecedenter ad fidem

Dun

füpponantur, & re ipsà dependentes finr àvo-

E

luntate; C. Etiam D. . AGus previi ; &

quidem omnes, dependent à voluntate tantüm

h

antecedenter ad fidem, C. etiam confequenter

t

ad fidem, V. z. & Corf. Ex actibus ad fidem

5, g

previis judicium practicum .tam credentitatis;

i d

quàm credibiliratis jJuxta plerofque afferitur,

)mmungm

juxta nos etiam permittitur, effe evidens atque

Ytat i

independens à voluntaté; adeóque hi aéctus ad

(cüt ii

hanc conclufionem noftram non pertinent: ju-

J

dicium autem fpeculativum de exiftentia (igno-

ciur &

rum & revelationis, quia eft duntaxat morali-

fita p

ter certum ac inevidens, depender à volunta-

ppoüfk'

te; adeóque hic in controverfiam adducitur.

quanm:

Dicimus autem ,. hoc judicium confequenter

st

ad fidem, íeu poftquam actus fidei elicitus eft,

ATU

non ultrà dependere à voluntate; quia intel-

umdin

le&us in fenfü compofito fidei ex vi illius ju-

appreria:

dicii previi conceptee, non ampliüs poteft ex

nlb

imperio voluntatis diffentire exiftentiee figno-

fanti

rum & revelationis, nequede ea imprudenter

(dont

formidare; adeóque fidelis nequit exerciré aut

4lll. 1'

virtualiter effe fic difpofitus, ut potiüs negaret

