honeftas & moralis perfectio./42

alügnat

Conf. I. . N. 4. Qualiscunque demum aut inno-

Ij:

minatus affenfüs ejusmodi fit; certé non eft affen-

ton (j

fus fidei ; quia hic eft a&us effentialiter refpiciens

prour

teftimonium à dignitate & perfectione loquentis

ffnämum

informatum. d Prolb.Y«. lis etiam transmiffis

tisd

non probatur A[Jumptum;

quia quamvisetiam ve«

lm

ritas locutionisimmediaté conneéteretur c

um fa-

p

pientia;

& fic ex ea innotefceret, quod tamen in

Tém o

fenfü formali, de quo hicunicéagitur ;

falfüm eft;

CODC]Pw

3

tamen non quzlibet connexio cum veritate locu-

Wldma

tionis, aut fundamentum quodlibet in cognitio-

k UC) p]

nem hujus veriratis inducens, conftituit autorita-

Dity

QU

:

]s

tem inloquendo; féd folüm id, quod fic conneétit

P'Mxk*:l

& facit innotefcere, ut fimul fit perfe&tio & digni-

UY flts

zas loquentis, ratione fui preecisé reddens fide

vi

dignum, & determinans ipfius teftimonium ad

0]3

ïï

i

veritatem: quod nonnifi complexo ex fapientia

L

j

& veracitate convenit, 744 Conf. I/. & D. M.

l

Aquas

Implicat Dei judicium effe verum de Incarnatio-

DSU:

ne, quin ejus teftimonium de illa fit verum ex

A fe (

fuppofito, quód conformetur teftimonium cum

cise ;

I dy

judicio illo interiori C. ex fuppofito pre

&I(r

B

uód

Dz Fipz

UR

323

quód teflimonium illud exifta

UE Id

tN. Qüamy

i

enim füpponatur exiftere teít

imonium , tamen

am(ibr

illi formaliter accidentale eft

di; 00

; effe conforme 4u.

dicio & fic effe verum, vel n

al

onconforme; quód

autem fit conforme,

formaliter praffatur 3 ve.

fipit

jonerm

racirate, nón item à fàpientia.

d. Prob, N.

Affumpr. Cu

i

ia affenfüs affigato

motivo prae-

p

?

ftitus quantumvis dicatur affen(u

AUA

S alterius fpe-

Ciei, nequit tamen dici

zrfe&'lïouaj

fides ob rationes nuper

T at

affipnatas.

182. JVec dita$ I7. Veracit

neli

asDeum determinaf

m

non folüm ad loquendum

; üt judicat, fed etiam

refpi

proutres fünt: ergofola

pqui

füfficit ad affenfüm cer-

tiffimum habendum. P

[4/]

L. ZInt. 'Tum quia ve-

ransm

racitas divina eft perfe&ti

[lima, adeóque duplici

setiut

illo modo determinart :

;[uriimlä

tum quia alioqui non

poffer affignari, inquo i

nfinité füperet veracita-

g unai

tem creatam: rum quia nihil obflar,

filtime

quomintus

concipi poffir in divina voluntate

; prefcindendo

j

etiamà fàpientia, determinatio a

dloquendum de

j cogdïïï

Yi

[

:

rebus, prout fünt infe ;

hec autem determinatio

[rau

pertinerer ad veracirate

[

m. JVec Corrf. //Si perim-

potlibile Deus falleretu

r in co

08

gnoícendo; pre.

cisé attentá ejus veracitate,

tamen non poffet lo-

ddes!

qui falfüm aut id, circa

quod falleretu: erpo

u

Íolà veracitate eft di

gnus affenfu fidei infallibili.

( (JPI

u

IVec. Conf.. II

Plures fünt veritates revelabiles ,

.«N'

ad quas crede

hdas füfficit -fola Verácitas: nam I.

i

jj

fi Deus revel

dicat f& e(Te v

at fe fcire diem judicii , aut fi ,

;erumï

eracem, vel 3. fi enuntiet fe habe-

te aliquam cognition

f

em; foóla veraciras conne-

it revelationem cu

m objecto revelato; feu lo-

p

4

£

L

Cutig«

Dr Fip»r.

324

cütionem. cum judicio interiori & cognirione;

&ttoretr

atque utriusque eft verificativum: ergo & po-

fequett

"

f al

teft in his faltem ac fimilibus cafibus effe forma-

liter adeequata

ratio autoritatis. Ergo.

m j

üm

qutemt

EK. AN. 44.

Quia de ratione veracitatis fol

*

eítloqui, prout in mente proponuntur: quo

moie d

fim di

veró res proponantur, prout funt, non periü-

net ad veracitatem , fed fapientiam dirigentem.

i i

(fts et

Ad Prob. 1. D. Eft perfe&tiffima intra füam pre-

ciss lineam C. inalia N. — Linea propria vera-

fs f

Datione

citatis eft conformatio locutionis cum mente;

od

aliena eft conformario ejusdem cum obje&to;

unde veracitas primum pra'ítans perfe&tiffima

Veum

eftinfuo ordine , quamvis non preeftans alterum

fíni r

in alio ordine perfe&tiffima non fit. — 2d Pro? a.

4 di,

N. A[J. Superat in eo, quód divina veracitas fit

lil qi

N

j

fümma & metaphyfica determinatio ad loquen-

dum de rebus jüxta mentem pro omni cafü locu-

T j

(Onnel

tionis, cuíque effentialiter repugnet mendacium.

ZAd Prob. 3. Tranf. Maj. IN. min. Determinatio

"m o

IU

enim illa effet natura

lis& fympathetica, non verà

rationalis; veracitas autem non eft determina-

Tum

tio ad loquendu

.

m more pfittacorum fed modo

QHFW

licat, Deum determinari na-

m

rationali: quin imnp

turali tantüm modo a

d ea, quae rationali modo

Das]

dus, ubi eft poffi-

Verex

haberi poffünt; cüm ille mo

bilis , p

erfectior fit ifto , atque hinc

Deotribuen-

Tedn

se

.

Qum.

dus.

Ad Conf. L. 3&. D. A. Attentà praci

à

veracitate non poffet loqui falfum impotentr

Wetgr

formali & proximà N. impotentià remotà

IN W

l

iil

radicali T. — Sapientià in Deo eft formaliter im-

potentia loquendi falfum , cüm heec exclucat

LU

erro-

Dz Fiprx

325

Yitit

errorem ac falfitatem à judicio interno & con-

o 8j

fequenter à locutione; que non eft vera vel fal-

Afe fom

fa, nifi ab extrinfeco per veritatem vel falfita-

0.

tem judicii interni, eui conformatur: veracitas

autem eft impotentia loquendi falfüm folüm re-

Lt fo'ltg

fur: g

moté & radicaliter, in quantum exigit fapien-

p

tiam dirigentem.

Dixi. ZYanfezt; quia in cafu

ürpstt

illo impoffibili , ubi fapientia effet fublara, vera-

T

citas etiam ad eam non diceret refpe&tum, fed

ropm )

fola füa intrinfeca conftitutiva, nempe determi-

Wil

1rm 0

.....

nationem ad conformandam cum judicio inter-

no locutionem;quod cüm falfüra effet, nec etiam

) ii

xedis

verum foretteftimonium, atquehinc fidem cer-

iL

]ra Ü

"

tam praftare non poffet.

/Ad Conf. II w. N.

Aihi

d. d Prob., ubi non eft fpecialis difficultas,

rerti

nifi quàd obje&tum hic fit intentionale & actus

lu

intellectüs , cum inaliis revelationibus fit resex-

nicii

tra intelle&um Dei pofita, & D. Sola veracitas

connectit revelationem cum obje&to directo N.

n

r

cum objecto reflexo C.

In aífignatis cafibus

d

duplex confiderari poteft objectum; rmum di-

determ?

rectum, nempe Deum fcire diem judicii, Deum

1 (ed mO

effe veracem, Deum habere cognitionem: 2dum

m

reflexum nempe cognitio vel judicium, quod

yiid

Deus habet de hoc, quód fciat judicii diem, fit

Verax aut cogitet.

]am quidem veracitas con-

jdil

r

nectitur cum obje&o reflexo; quia huic tan-

quam cognitioni ac judicio interno ratione ve-

][ä P[æclf«

qe

racitatis debet conformarilocutio externa, atque

jm

]

i

rem()[a

hinc veracitas me facit certum, quód Deus ha-

beat illud judicium feu cognitionem, quá inte-

malimifv

riüs dicit, fe fcire diem judicii, fe effe veracem,

n

X 3

€

p w

326

Drz FïlDE. ;

íc habere cognitionem: non veró connetlitur

Ders f

diffenri

cum óbjecto directo; quia, vi ac ratione vera-

eitatis non habetur, quód illa cognitio feu ju-

treme 0

TC

dicium interius conformetur cum exiftentia

i

fcientiee de die judicii, divinz veracitatis aut co-

unong

gnitionis, fed vi fapientiee id preeftatur; unde

if

fapientia, non veró veracitas, facit me certum,

quód illa cognitio & judicium de illis objectis

d

mter

fit infallibiliter verum, que certirudo ad affen-

fuüm fidei firmiffimum effentialiter requiritur.

Ctatet

nant h

Q snzsll. 42 Zutovitas Dei,in fapientia £j ve-

tione]

vacitate confifleus , [ufficiat pro quacunque. locutio-

Tà prt

ne divina &9 fide tbeologica ?

Id

183. ANota. Equidem locutio divina que-

t

f

€unque eít aflertoria , quia obje&tum fuum enun-

tiat ; folet tamen tum ob accuratiorem ejus co-

fl

fndi

gnitionem, tum ob exortam fententiarum diver-

tem, «

fitatem, dividi in puré affertoriam & decreto-

riam, Pure affertoria eft, quà Deus revelat ali-

] p

quam veritatem five neceffariam five contingen-

vulïfeF

tem diftin&tam à füo decreto; v. g: Deum effe

tütem.

lOg Q

Trinum, Adamum peccáffe &c.. Decretoria di-

citur, quà enuntiat aliquod animi füi decretum

]rom

Cmm

feu aliquid à fe preeftandum, vel promittendo,

Qnfi

vel comminando , vel fimpliciter manifeflando.

His prá&füppofitis fententia inter Theologos ple-

qui.

j

rosque commmunis eft, füfficere fapientiam ac

.

veracitátem pro conftituenda autoritate divina

fäpn

lii

in quacunque locutione , & hinc fidem theologi-

cam elici poffe circa quamcunque veriratem à

Cunqw

Deo revelatam ex hoc prexisé motivo; quia

&

eus

Dz Fipz.

$27

T

Deus fummé fapiens ac verax dixit. Paucorum

Of vt

diffentientium claffis duplex eft. 174 eft ex-

tremé oppofita, atqne prater fapientiam ac ve-

ofar

exltet

racitatem dicit neceffariam efle aliam adhuc

t]s ii

perfectionem Dei pro omnibus omnino Dei lo-

TE

cutionibus; in qua tamen defignanda nec ipfi

& IUO

diffidentes conveniunt, cüm alii affignent veri-

s lt

dicitatem, quam dicunt efle perfectionem for-

TUS

maliter adaquaté diftinétam à fapientia & vera-

citate tum feoríim tum fimul fümptis: alii po-

quii.

nant hanc tertiam perfectionem in determina-

fj

tione Dei ad non loquendum, nifi per talia fip-

i hi

na proponatur locutio, ut prudenter dubitari

nequeat, Deum effe, qui loquitur, & hinc in»

ducatur obligatio credendi ; ac rurfüs ad non

d QE

qumeit

permittendum , ut per eadem figna propona-

tur locutio; que Dei non fit. Alii recurrant ad

ngst

um

fanctitatem divinam vel aliam huic equivalen-

tem. 2da iüter utramque, media eft , & quidem

d

reväl'.ä Ü

pro puré affertoriis Dei locutionibus fufficere

Qnti

vult fapientiam & veracitatem, pro decretoriis

autem exigit alias perfectiones adjunpi. Juxta

Jeurt Ü

vt

hanc opinionem Ripalda exigit in locutionibus

promifforiis adeffe fideliratem & potentiam, in

dl

mire

comminatoriis conftantiam cum potentia ; cui

confentit Viva, eum hoc tamen difcrimine,

fl

quód pro neutris requirat potentiam.

p*

.184. E. J. Autoritas Dei in loquendo; per

T121) L

fapientiam & veracitatem conftituta, univerfim

( dWIUa

j

füfficiens eft motivum fidei theologice cujus-

cunque. Proj. Ad objectum formale fidei üf-

CUM

cit, duas habere conditiones; rmam, quáà fundet

0 g

X4

Sne

)

"

al

Drs Fipz.

4^€

Mesia

affenfüm veriffimum per conformitatem actüs

judicii cum re judicata ; sdam , quà fundet af-

f pie

fen(fum certiffimum per exclufionem omnis du-

dim p

biiac formidinis de errore vel deceptione. Sed

firaend

in aflignata autoritate divina utraqüe conditio

iliendi

reperitur, üt patet ex Quaeft. pr.: ex eo enim,

Qquendi

fitmic

quód Deus fit fümmé fapiens & verax, fequi-

tur eum loqui non poffe, nifi verum ; & pro-

Tüfe: 6f

inde fundare affenfum veriffimum ; cum affen-

fendan

fus confermis locutioni veriffimae neceffarió fit

Qppot

veriflimus : cum veró evidens fit , Deum effe

locutio

fümmé fapientem & veracem , ruríus fequitur,

ponf

4i aliunde conftet Deum effe locutum, dubitari

tis Q

fo.e

non pofle aut formidari , quin res ita (e habeat,

prout Deus loquitur ; adeóque fundari affen-

tl r

füm certiffimum.

Ts

185. JVec dicas . Motivum fidei tum de-

D

bet effe unum , tum formaliter immediata de-

vitof

terminatio ad loquendum de rebus , àt funt:

il2

i

fed nec utraque perfectio fapientiie & veracita-

tis funt quid formaliter unum, üt per fe patet;

m

nec utraque illa perfectio eft formaliter imme-

Tía0ni

diata determinatio ad loquendum de rebus ; üt

Rnür

fünt: nam hac determinatio concipitur rantüm

Yif

in ordine ad conformitatem locutionis cum ob-

eiam

jecto & ad exclufionem unius difformiratis op-

(item

ofitee ; utraque autem illa perfectio concipi-

tur in ordine ad conformitatem tam Cognirionis

d ü

cum objecto quàm locutionis cum cognitione;

ft n

& ad extlufionem duplicis difformitatis oppofi-

um

ic : ereoo.

ANec 2. Infidelis non credens ne-

i

an. 3.

m

gat autolritatem Dei , juxta illud ex r. Jo

Men-

A

-Dz Fipr.

329

fem v

"

Mendacem facit Deun: fed non negat Deum ef-

fU

fe fapientem aut veracem : ergo aliam quan-

omni ä.'f

dam perfe&tionem negat, qua pertinet ad con-

1one X

ftiruendam Dei autoritatem.

Sed nulla alia eft

j conit

aífignabilis, quàm illa determinario Deiad non lo-

( £0 (

quendum, niíi per figna credibilitatis proponat

, KU

Íuamlocutionem ; & hanc videtur infidelis igno--

T5

rare: ergo.

Corf. Non füfficiunt ad confíti-

Jm à

al

tuendam autoritarem perfectiones ille, quibus

N

MV

li

A

oppofitee imperfectiones conneéctunt equaliter

Deun d

locutionem cum objecto : fed imperfectiones

s f

oppofite, pura fümma ignorantia.& mendaci-

, dii

tas, connectunt eequaliter locutionem cum obje-

f ha

&o: ergo ille perfectiones non füfficiunt, fed

r df

alia preeter has requiritur.

ANec 3. Divina ve-

racitas non excludit neceffarió & effentialiter

Y tU

mendacium ; tum quia inrer virtutem & actum

s

]

vitiofum non datur contrarietas, üt ait S. 'T'h.

m

in 1. 2. q. 21. a. 4.; tum quia fumma inclinatio

il

T

in Deo ad miferendum non excludit formaliter

non mifereri, quamvis mifereri & non mifere-

r p

j

ri non minüs fibi opponantur , ac mentiri & non

r

mentiri: ergo preter veracitatem requiritur di-

u u

vina fan&titas, excludens omne peccatum & hinc

a?

etiam mendacium, ad conftituendam autori-

tatem,

;

niust

j 00

&. ad 1. D.

Uun.p. M. Motivum Hdei debet

Qn

effe unum unitare fimplicitatis N. unum unita-

jl

pnti*

te compofitionis velfübordinationis C. Poftre-

j

mum autem habetur, dum fàpientia & veraci-

jeni

tas in ordine ad movendum non manent plura

gnà

üt talia, fed coalefcunt in unam autoritatem lo-

J

-quentis

Xs

P iadd

999

Dr Fripr.

quentis. Quoad 24. p. C. M. fed N. min. 69 — if

ro]. Cüm enim fermo hic fit de determinatio-

ma&te

ne propria agentis rationalis ad loquendum ra-

perfeäa

tionali modo , non poteft concipi üt determi-

auem Q

natio ad loquendum derebus , prout fünt ; quin

Qs

concipiatur in ordine ad conformitatem locu-

dtur o

QOT

tionis cum cognitione ; qua corformis eft ipfi

obje&o ; quod idem formaliffim& eft ac ordi-

Til

nem dicere ad conformitatem locutionis cum

fren a

cognitione & cognitionis cum objecto. — 4d

(deme

2d. . D. M. Negat autoritatem , & facit Deum

miere

mendacem , virtualiter ac interpretativé C. ne-

ddem

gat formaliter N. — Cüm infideli per figna cre-

ponun

dibiliratis revelationis exiftentia proponatur üt

a

evidenter prudenter credibilis, is tunc credere

fbl

nolens ita fe gerit, ut fpectatà praecisé ejus no-

pants;

litione cenferi poffit , ipfum non tam negare

ii

exiftentiam revelationis, quàm veracitatem aut

Donu

fapientiam divinam. Precterea illa determinatio

dmá

ad non loquendum nifi per (igna credibilitatis

füïi&' p

non conftituit autoritatem in loquendo , nec eft

: U

motivum fidei; fed eft principium, à quo pro-

veninnt motiva credibilitatis , & hinc ad judi-

j n

n

cium fidei previum pertinet. 72d Cozf. &. D. M.

w

Tllee perfeétiones pracise üt connectentes locu-

Qt t

tionem cum objecto non conftituunt aurorita-

vehri

tem C. üàr conneétentes locutionem cum obje-

|

&o & fimul loquentem perficientes ac eeftima-

ï)ïäs

(

bilem reddentes N. — Oppofitae imperfectiones

E

non connectunt locutionem cum objecto red-

aheruf

dendo fimul loquentem perfectum & dignum,

Bu

ut in ejus culum & obfequium pracftetur aí-

Ump

€n»

p

a

Dz Fipr.

33I

UL

fenfuüs. 4d 3. $. IN. .4.. . 4d prob. 1. & Axio-

etmrinto

ma & textum intellipendum efle de virtute im-

endumy

t t

perfecta & limitata, qualis eft creata, non

autem de fümmé perfecta ; qualis eft veracitas

f

divina; cüm & ipfis hic adverfariis fatentibus;

tem i.

detur contrarietas inter fapientiam divinam &

s lt

errorem actualem. /4d proP. 1. . Si paritas rit&

acdi

inftituatur, pugnat pro nobis; nam ficut quia mi-

(

fereri & non mifereri pofitivé fümendo, feu cru-

. À

b

delem effe, fibiopponuntur, inclinatio in Deo ad

t

u

miferendum excludit illud non mifereri feu cru-

dveC

delem effe; ita quia mentiri & non mentiri fibi op-

E

fguo

ponuntur, inclinatio in Deo ad non mentien-

(onatu t

dum excludit mentiri : fi autem non mifereri

c creit

füb hac ratione non fümatur, manifefta eft dif-

u

paritas; quia mifereri & non mifereri negativé

m

fibi quidem opponuntur logicé contradiétorie^

itaend

nonautem moraliter & quoad honeftatem; fi qui-

p

dem & Deusex perfectione Dominii vel fuee ju-

il

ftitiz poffit negativénon mifereri: econtra men-

,

tiri & non mentiri tum logicé tum moraliter fibi

opponuntur ita, utDeus nunquam mentiri queat.

que?

: äd *;Eäl-

186.n;. //. Autoritas divina, per fapientiam

i

& veracitarem conftituta, fpeciatim etiam füffi-

gl

€it tanquam morivum fidei theologicze circa re-

J

velationes decretorias.

Prob. Vi revelationis

Ü j

m

v. g. promifforiz hujus: Cras dabo tibi gloriam;

a

Deus duo enuntiat; alrerum de praefenti, nem-

05

pe voluntatem abíolutam dandi mihi gloriam ;

1&0[ ,

alterum de futuro , craftinam ícilicet collaionem

lorie: fed utrumque fide divinà credere pot-

j

«t

j

u

m propter folam Dei loquentis fapientiam &

Vera.

f

332

Dr Eipr.

fio enur

veracitatem ; nam füfficienter mihi propofità

hàác promiffione üt factà à Deo poflum hunc

üiqui

actum elicere : Firmiffimé judico O Deus! te

etam tf

fnie &

habere voluntatem abíolutam dandi mihi olo-

riam, eámque cras abíoluté mihi dandam; at-

« mütd

que hoc ideo folüm firmiffim? judico; quia Tu

peafu

id dixifti, qui cüm fis infinit& fapiens, ignorare

I

uitim

non potes, utrüm illa duoitafe habeant, nec ne;

& cüm fis infinité verax, non diceres. illa fic fe

modb «

habere, nifiilla fic f& habere certiffime fcires,

f od

Porro evidens eft 1ó, hunc actum fundariin

(f

J

fola Dei loquentis (àpientía & veracitate, tan-

a t

)

vy

quam motivo credendi adaquato:. evidens eft

qunj

2dó; per eundem actum credi omne ac totum;

p t,?

quod vi illius revelationis promifforie Deus lo-

pj

quitur; evidens eft 3tió, eum ab omni falfita-

quiT

tis ac deceptionis periculo effe remotiffimum:

Tüuntr

| m

ergo evidenter fequitur , ex autoritate, quamin

una fapientia & veracitate reponimus, haberi fi-

| Vi

dem divinam revelationis promifforie. —Corf.

Obfige:,

Juxta auctores hic nobis contrarios in locutio-

T v

bus pur? affertoriis fides nec habet nec habere

proni

poteft aliud motivum , quàm autoritatem Dei

p

ex unis fapientia & veracitate compofitam : er-

l

| Qp

fátei

go nec fides in locutionibus decretoriis ; tum

quia locutio Dei promifforia non eft nifi locutio

1à, «

affertoria duplicis objecti , nimirum unius de

IiO, 4

pracfenti , quod eft voluntas in Deo faciendi ali-

fdcli

quam gratiam creature , & alterius de futuro;

À

quod eít rei promiffze executio in tempore fa-

lts

cienda; adeóque tantüm ratione objecti mate-

Qd

.

W

rialis differt à puré affertoria , quatenus haec

non

Dz FipE

.333

n

non enuntíat decretum Dei: tum quia quod in

aliquo actu fidei eft fufficiens motivum , debet

flom

)l

li

etiam fufficere in alio fidei actu ; cum ficut ef-

| ff

,

fentize rerum ejusdem fpeciei non fünt diverfze

d

Idl Q

ac mutabiles, fic nec potentiarum & actuum ob-

aIH

$

), Qd

jecta formalia, à quibus fpecificantur.

; Imut

187. INec dicas J. Scriptura & PP. fidem

n It

"

noftram de divinis promitlionibus revocant

U

modoó ad fidelitatem , modó ad potentiam Dei ;

fs

fic ad Hebr. 10. dicitur : Zezeamus [pei moflree

du

confe[fonem indeclinabilem , h. e. fidem certiffi-

Y

mam eorum , qux fperamus ; /idelis efd emim ;

videt :

qui vepromifit. . &t ad Rom. 4. A4brabam confor-

& [0r8

zatus ef füde , plemifrmé [cieus , quia quecumque

[

promifit Deus, potens efl facere. — Item alibi fzepe

am l

apud Ripald. Ergo ha perfectiones vel requi-

lt

runtur vel füfficiunt pro fide locutionibus pro-

)u

mifforiis preeftanda. . /Vec Cozf. . Promiflio di-

lii

vina prater affertionem objectorum dicit etiam

g u

obligationem, quà vel ipí? Deus maner obliga-

; at

tus, vel faltem ipfà res promiffa obligatur Deo

mh&be;

promittenti; fed hzec obligatio preecisé habetur

à fidelitate Dei: ergo. 4Vec Cogf. /J. ''um exe

a

um: *

cutio ; quz revelatur , eft connexa cum fid

tàte & porentia: tum retio , quare res fit futtre

j5

(f

ra, eft in ipfa fidelirate ac potentia: ergo & fa-

us

tio, quare credatur futura executio ac res ; in

fidelitate & porentia poni debet aut poreft.

ii

sf

E. D. 4. Revocant noftram fidem ad fide-

litatem & potentiam tanquam ad rationem for-

] OI'E*f3

j m

malem motivam proximam intelle&tüs ad affen-

tiendum revelationibus 1N. tanquam ad rem,

n

p

que

334

Dz Fipr.

C'ontot

quee fit ratio motiva vel refpectu intelle&üs ad

vd tnteg

judicium de evidente credibilitate myfterii fe-

s hanct

rendum , vel refpectu voluntatis ad piam affe-

fitranon

&ionem feu volendum credere C. — Cognitio

axus

vel fides etiam de fidelitate & potentia Dei pre-

fi o

füpponi poteft aut etiam debet ad fidem reve-

lationibus promifforiis praeftandam ; quia fi quis

Ts finr

Ordre a

non certó cognofceret Deum effe porenrem;

Aficity

forté putaret objectum promiffuüm non effe pof-

fttura

fibile; & fi non agnofcerer Deum effe fidelem;

TE

forté putaret Deum promiffà non impleturum;

tam

atque hinc non futurum objectum : itaque ha-

if

rum perfectionum cognitio aut fides removet

impedimenta actüs fidei, & poffunt efle moti-

Spicta

lfs

va ad judicium credibilitaris vel piam affectio-

nem; ipíius tamen fidei affensüs obje&tum for-

üütérur

bl

male ac immediatum non fünt. Praterea eriam

beit

in ipfà locutione promifforia fübinde proponi-

tur fidelitas, non quidem üt morivum , fed ut

Tinqua

| Donam,

objectum materiale credendum ; cujus exem-

plum habetur in textu 2do de Abrahamo & in

TOlenter

| mj

alio de Sara ex ep. ad Hebr. 11. defümpto, ubi

dicitur: Zzde Qg ipfa Sara fferilis virtutem in con-

| UC od

f.

NY

ceptione [ominis accepit .... quomiam fidelem credi-

ä f&

dit e[fé eum , qui vepromifevat. — Ad^Couf. L. 9.

D. m. Heec oblieatio in effe & quoad fe habe-

Qare j

Qude

tur precisé à fidelitate C. in revelari & quoad

nos N. . Nobis enim modo ad fidem congruo

Tüten

non aliter apparet quàm per revelationem di-

! lts

vinam fapientiee & veracitati fummee innixam.

ml

"d Conf. If. 3. . Conf.. Ratio quoad xmum eft;

i

iU

quia non omnia; que requiruntur vel conne-

&i«

Dz Fipr.

335

unt

tl

&untur cum promiffione divina , conftitu

vel integrant motivum formale fidei ; aliàs etiam

mytst

|pand

ad hanc rationem pertinerer, quód Deus vivat,

fit.rarionalis natura , eeternus fit neque annihil-

Cnit

a Dom

andus&c., que predicata promiffario nececef-

farió conveniunt.

dem m

Quoad 2d. Difp. .eft ; Quia

res futura fecundüm fe fpectata confideratur in

qui l

pl)if:?(fü

ordine ad executionem ejüsque modum ; quae

à fidelitate ac potentia defümuntur : res autem

p

3lk Hd»] ]

futura üt revelata & credenda fpectatur in ordi-

i

T

ne ad autoritatem loquentis , quze per fapien-

npl

J

..u'»-*'l

tiam & veracitatem conflituitur.

itiqe

188. lVecdicas /]. Sciens Deum effe fümmé

5 Telnot

elle ni

fapientem ac veracem, nifi fimul concipiateum

y died

üt fidelem dubitare poteft, an non fir mentem

mutaturus , ficut hoc accidit in promiffionibus

eQun jj

ter d

ab homine factis: fed hoc ipfo non poteft ha-

beri fides divina fine refpe&tu ad fidelitatem Dei

102

tanquam motivum : erpo.

AVec Couf. 1. Sup-

n gt

TU du

ponamus hominem ex una parte infidelem ac

nolentem ítare fuis promiífis , ex altera parte

mo 0

autem infalibiliter fapientem ac veracem. ln

i?

hoc eafu fi is diceret: obligo me ad dandum

n

hh t

cras donum, induceret audientem ad affen(üm

fidei humane certum , quód veré fe velit obli-

j

!

gare ; fed non induceret ad affenfüm certum,

quód cras revera daturus fit donum , ad quem

l&qw

ä

tamen induceret , fi fimul in illo füpponeretue

m

fidelitas: ergo hoc ideo eft, quia ad certam fi-

dem locutionis promifforie movere non poteft

p

ANec Conf.

fapientia & veracitas fine fidelitate.

g

4l. Locutio Dei puré affertoria connectitur cum

] a?

re

d

Dz Fip£&

336

miffo c

re aíferta mediante judicio intelle&üs , quod

per externam locutionem fignificatur: atque

dit eiq

ts

hec eft ratio ; cur ad fidem locutionis puré af-

fertorie moveamur à veracitate & fíapientia;

vent «

& t

cum illa conformet locutionem externam judi-

'

cio feu menti divinz , fiec veró judicium ob-

tysmo

f hd

jecto feu rei revelatee: econtra locutio promif-

T0n d

foria connectitur cum re promiffa mediante af-

fe&tu voluntatis: atque hinc eft ratio , cur a

&t

fidem locutioni promifforise praeftandam debea-

Qromin

1nus moveri à fidelitate & porentia ; cum illa

j

,

:

conformet promiffionem cum affectu volunta-

p

tis, hec veró affectum cum rei executione

Tamen

;

"

conformet.

Tl

D

Cfttem

)

E. V. M. Suppofità fcilicet locutione Dei

promifforià. Ratio eft; quia quod Deus vere

p

judicat non effe futurum, & fimul veraciter di-

d

cit non eíle futurum, hoc fide certiffimà crede-

DI

re pofíüm ; ac debeo non effe fururum: fed

Qietle

quando Deus promifforié loquitur dicendo v. g.

ii

fe gloriam. daturum, ex vi fue fapientiee vere

Ti gl

K mg

cognofcit ac judicat, fe mentem non mutaturum;

fimülque exivi füg varacitatis idem veraciter

dj

l

dicit; quia fi muraret rhentem, gloriam non

h

daret, quam tamen fe daturum (ícit & dicit, ac

lr

confequenter implicité faltem dicit fe menrem

Rnf

non efle mutaturum: ergo.

Hinc veró etiam

Qj

ad prob. patet Difp. ; eóquód judicium internum;

Itv

cul homo ratione veracitatis conformat pmmif-

n

fionem, non habeat connexionem cum futu-

Tif

ritione rei promiffe per fapientiam, üt Deus;

D

f

fed per fidelitatem duntaxat.. 224 Couf. J. .. Ad-

mn [

Y

miíto

Dz Fipr.

537

ls qi

miffo cafu C. 22/J. IN. Conf; Non enim illa, fed

V: g

alia eáque veriffima ratio eft hzec ; quia veraci-

nis r

tas & fapientia loquentis audientem folüm mio-

L fipii

vent ad credendum , quod loquens dicit, non

m

autem ad id, quod non dicit: jam veró homo

dicium)

ejusmodi dicit quidem per verba de precfenti

ij pn':;ï

íe habere voluntatem dandi vel fe oblipandi,

edirt

non autem per verba de füturo etiam dicit , fe

rio, ari

daturum id , ad quod fe obligat; ür tamen Deus

n

promittendo facit: ergo. 74 Cosf. L. s. IN.

M

2d.p. 4J. Quamvis enim locütioni promifforize

lu vid

pofht id concedi in ordine ad rem promiffam ;

tamen in ordine ad actum fidei ea locutio con-

eau

nectitur füfficientiffim? per fapientiam & vera-

yione !

citatem, quarum illa Deum determinat ad co-

Das i

gnofcendum rem promiffam effe poffibilem &c

raité

re ipsà futuram , hec ad non promittendum

exteriüs, nifi quod dare interiüis decrevit; id.

fiité

nrup.:

que ulterius conítat ex eo; quód locutio promif-

jendov

foria in ordine ad actum fidei ex d. nihil diffe-

ag v

rat ab alia puré affertoria, nifi ratione folius ob-

je&i materialis; ex quo minimé variatur ratio

m

j Va

objecti formalis motivi.

fiam "

189. JVec dicas IIJ. Per locutiongm promif-

y did/

foriam etiam fapienter & veraciter factam non

manifeflatur nobis decrerum executivum rei

d

vl

J

promiffe; quia hoc fzepe concipitur à Deo ex

l m

d

morivo fidelitatis promiffionem jam factam füp-

ponentis, adeóque nequit jam antecedenter per

yt Pï(lmll

num ^

promiflionem manifeílari: ergo vi locutionis

Ut v

promifforie non poffumus actu fidei affentiri

llE

futvriioni rei promiffe. — Vec Corf: 4. Priüs

pl

:

CCulna

Dz FIDE.'

538

!

fitem (

fecundàm rationem Deus decernit rem, quàm

abfolur füturam cognoftat, adeóque prius eft

judis:

remeffe futuram per divinam porentiom , quàm

forim,

etitm r

efie cogniram àt futuram: ergo faltem pro illo

Vum.

prio

ri; quo Deus cognofcitur decernens & po-

Te fuu

iens

aliquid dare, poteft illud cognofci üt dan-

dum: ergo circa illud üt dandum poreft elici

tendt

actus fidei theclogice: fed hic a&ug pro mo-

LE

tivo haberet folam potentiam , non fàpientiam

prir,

[enst

aut veracitatem divinam: ergo.

INec Conf. If

t0CY

Sola fidelitas & potentia etiam üt preecifa à fa-

píentia & veracita

te, efít motivum fufficiensfir-

Vi di

miífimà fperandi

fuiuram gloriam , füppofirà

[ «00

romiffione: ergc etiam eft motivum fufficiens

r il

Viare

iudicandi glcriam effe futuram. Sed actus, quo

id firmiffimé judicatur, eft a&tus fidei: ergo.

fu, g

& D. A. Non manifeftratur decretum exe-

ind

cutivum determinaté füumptum C. indetermina-

flïppw

t& vel disjunctivé fumptum N.

Simili modo

Inc ;

D. prob. 6 IV. Conf. Ad locutionem promiffo-

Ál

riam prerequiritur judicium de interiori ani-

Q

mi decreto faciendi rem promiffam ; alioqui lo-

lt

cutio non effet verax: judicium hoc autem tan-

At 1

quam infallibile in Deo effenialiter conneétitur

M&g

inln

cum animi decreto , quod tamen concipitur.pu-

ré intentivum ; eoquód in figno pofteriori a

Cïgo.

famtal

illud & promiffionem concipiatur in Deo liber-

tas ad decretum executivum formandum vel in-

Ym

tuitu promiffionis factee & ex morivo fidelitatis,

Hde' 4

vel ex alio: nequit tamen concipi libertas a

nullum decretum executivum; quia inrentivum

Ms

aliquo

T

decretum metaphyficé connectitur cum

faltem

/ .Dz Fipx.

29

N fäl-tem decreto

executivo indeterminaté ac di(-

É prisd

junctivé fümpto; unde per locutionem promif-

m

Íoriam, quà revelatur decretum inrentivum,

m pgaif'c

etiam manife(tatur disjun&tive aliquod execuri..

Iens i

vum. . Z2d Conf. L. . C. 4. illud intelligendo de

du

re futura objectivé & quoad fe fümprà, nonau-

oteft

tem de re futura üt revelata & quoad nos; (ed

prO Ti

n

AN. Suppo[. Cou[. tm. mimirum , quód pro illo

þfapïnen

[

priori; quo Deus nondum intelli

gitur cogno-

: ür.

Ícens rem futuram,

poffit à nobis judicio cer-

"d

to ac vero cognofci üt decernens rem futuram

d

vel aliquid dandum; nam nonnifi Deo revelan-

lii

te cognofcimus certó, quód Deus hoc decreve-

fafícit

rit: ipfi autem revelariti non credimus, nifi quia

us qf

verax eft, & aliter non loquitur quàm cogno-

:«

Ícat, & quia fapiens eft, nec aliter cognofcit ae

m

in fe eft: ergo credere non poffumus, niíi pree-

fupponatur Deus rem futuram co

(derenm

gnofcere ; &

f]Jl

m

hinc actus fidei

pro illo priori haberi nequit.

W

u Omlnü

Jl Conf. IT. Y. N. Conf. Difp. eft. quia fpestheo-

faf ID

logica glorie promiffze effentialiter prefüppo-

al

10U

nit actum intelle&tüs, quo fperans certus red-

Ti

datur non tantüm de fidelitate & porentia, fed

& de poffibilitate rei promiflze ac voluntate Dei

pf

interna dandi rem exteriüs promiffam; quia

f

ergo ex vi hujus certitudinis füblatum eft omne

falfitatis ac deceptionis periculum, aliud mori-

]»o i

"

vum formale proximum non requirit: affenfus

uv

fidei autem de faturitione gloriz promiffze non

j »ïï:zr».ï

at *

füpponit alium a&tum intelle&tüs, quo credens

yend

àt certus de inrerna Deivoluntategloriam dan-

if

prio

di; déque hnjus pombi?i;ate, fed ex pro

fuo

f

QU

840

Dz Fipbr.

íuo munere hanc cerritudinem adferre debet:

proit d

jter din

ergo requirit obje&tum formale motivum ; vi

cujus certum fiat, Deum habere internam vo-

diatam,

mediata

luntatem dandi gloriam , & hanc effe poffibilem:

hoc autem motivum aliud non effz, quàm com-

miniltt

Quden

plexum ex fapientia & veracitate ; hactenus

oftenfum eft.

m

j

|

!

n

ARTICULUS lll -

üt o

qiilo

.du £? 'gualis locutio prater. autoritatem Dei. fi

füum.

obyettum fommle fidei.

mitri

TTR

P 9'0.

Ora. Liquet ex ha&tenus difputatis au-

' toritatem Dei in fapientia & veracita-

pean

te repofitam effe faltem obje&tum formale in-

dl

adaquatum fidei: conílar preterea ad actum

Wt

fidei requiri effentialiter locutionem , càm nulli

Iempm

füm

credamus nifi loquenti ac teftanti aliauam rem;

2deóque propter autoritarem non affentiamur;

fimo

nifi locutio aut teftimonium intercedat. Reftat

Mil

tamen controveríia: utrüm locutio íe habeat

eiUSmOJ

duntaxat üt pura conditio applicans autoritatem

tiqi]

loquentis tanquam unicam & adaequatam ratio-

p

nem motivam formalem; an veró ipfà etiam fit

m& Y

Ttm:

objectum formale partiale , & fic cum autori-

tate conítituat unam rationem formalem moti-

Voly

vam adequaram ac totalem ? Porró quamvis

'

Ata

revelatio ex D. Hier. in C. 1. ad Gal. fit quafi

W:n

remotio veli, quo res occultabatur, locutio au-

u

tem inítitui etiam queat de rebus aliàs patenti-

i fn

bus, ramen utraque hic confunditur ; & locu-

lii

ne rei;

tio Dei ad exg'g (ümitux' pro manifeftatio

& n

pr out

&

Dz Fipr.

241

tte n

prout eft in mente Divina, ad creaturas fpecia-

iiv Y

liter directa.. Commnuniter dividitur in imme«

vt

diatam, quà Deus per f ipfüum loquitur, &in

poliin

