od

ciali (üà tendentià ; adeóque non tantüm falíà

J

fud

erit; fed non theologica. P«ars 37/a prob. Sicut

MA

/

[

»

repugnat actus füpernaturalis peccaminofus,

[

fic etiam füpernaturalis falfus implicat ; quia

):

ii Tru)

non minüs in ordine divino per participatio-

[

1] li

nem,; ad quem actus entitativé füpernaturalis

j

ab omnibus refertur , quàm in eodem ordine

ii

per eflentiam imperfectio & intelle&tualis &

"1]

moralis habere locum nequit: ergo actus fidei

K

bt3

fuper-

*

s.

454

Ds Fipz.

(üpernaturalis revelatione pur& éxiftimatá niti

tis; de

non poreft, cüm in caíü 1mo nurm. 245. pofito

( prinz

ratione utriufque objecti, in 2do autem faltem

lacrg

ratione objecti formalis actus falfüs evaderet.

i

fenfigon

Conf. 1. Conc. Trid. Seff. 6. C. 9. loquens de

actu fidei circa ftatum gratie inquit: Cüm mul-

fifür egil

51

lus fcire valeat cevtitudine fidei, cui zom potefl [ub-

n

)

effe falfum, fe gratiam Dei effé con[ecutum : quie

as d

Y (l

bus verbis fi non decernit, faltem fupponit,

EZC»h. I

nec ex parre objecti, nec ex parte motivi falfi-

firi

U

tarem in actu fidei theologice locum habere:

tthiln

ergo cüm falfus effet actus fidei faltem ex par-

qos Dr

te morivi, qui hiteretur revelationi mere exi-

Aug. li

ftimatz ; verus fidei actus revelationem divi-

2:]u

nam actu exiftentem exigit. Cozf.//. Vel pof-

t D

Y

fibilis eft habitus fidei fupernaturalis, ex füua

L: ]i

natura determinatus ad non influendum , nifi

(

inaffenfum fidei ex omni párte verum , vel non

Jic v

eft poffibilis? 2dum fundamenro caret , cüm

(emjta

repugnantia oftendi nequeat: fi enim poflibilis

I)

eft habitus fcientiee naturalis,. vel etíam füper-

&ltm,

naturalis ex fua natura determitratus ad non in-

[isn

fluendum; nifi in actum fcientie verum accer-

UT

tuij cur non erit poflibilis ejusmodi habitus

Jer

fidei? Si 1mum admittatur ; meritó talis effe

tlamm !

dicendus eft habitus fidei theologicae per fe in-

Gendl

fufüs: cüm enim habitus hic fpecialiter perfi-

Dtomj

ciat füam potentiam füpra naturam; quod re-

ii P

vera per actum erroneum aut falfüm nequidem

f.?ild;l]m

j

fimpliciter fieret; ac preeterea fit fingulare in-

lm

il

firumentum Spiritüs fancti movents intelle-

Tum

&um ad aflentiendum teítimonio primee veri-

DN

af

"

tatis;

Drz Fipr.

455

D

Imii t

l

Y tatis; debet ad veritatem effe determinat

um,

4j p

ac primee veritati proportionatum: ergo ficut

em lg

*hec nequit teffari falíum , ita nec ille debet

ul

]

poffe influere in affenfüm falfüm; qualis eft a-

yptsi

.

fenfus omnis teftimonio datus , quod falsó pu-

(nn)

. tatur exiftere.

piil

248. Objic. I. cont. ym. "Teftante Scripturä

n q

Deus decipit Pfeudo- Prophetas, üt patet ex

figps

Ezech. 14.: Propbeta cimn erraverit , €g locutus

od

. fuerit/ verbum , ego. Dominus | decepi Propbe-

1 hk

zam illum: Utitur fpiritibus malis ad decipien-

] p

dos homines in peccati poenam , üt docet S.

Tele d

Aug. L. 83. QQ. q. 53., & liquet ex L. 3. Reg.

em d

22.: Dedit Dominus [piritum menudaci in ove om-

V p

niumn Propbetarum tuorum; & 2. ad 'Theffal. C.

,

2.: ldeo mittet illis Deus operationem evvoris , uz

, d

credant mendacio : Fefellit , licét bis confultus,

L

Judic. 2o. Ifraélitas, eósque in errorem & cla-

«; f

dem iteratam, à Benjamitis acceptam , induxit.

fi

Erpo Deus videtur mentitus effe, aut reveláffe

falfum.

y p*

Corff. 1. Deus vel períe, velperPro-

j t

phetas multa predixit;. promifit aut commina-

msCCff-

tus eft, qua caruerunt effectu. - Exempla hu-

bt

jus afferti habentur L. 4. Reg. 20., ubi denun-

!

j d

tiatum eít Ezechiee : Aovzérzs 2u, Q9 non vives.

ab

Genef. 4., ubi Caino timenti , ne occideretur,

d d

promifit Deus: Aequaquain ita fiet. — Jonae. 3.;

]od fe

ubi Prophera nomine Dei minatus eft: . dbuc

Juidem

quadvaginta dies , €g Ninive fubvertetur. Conf. A.

g

Angeli, Prophetee, & Viri fancti mentiti funt.

ii

1mum accidir in Raphaéle ,. qui 'Tobice comi-

tem fe offerens, dixit fe nomine Azariam ma-

? VäQ'

tit

PPfA

gui

ia

Val

Dz Fipr.

.456

P

tiutid,

gni Ananiee filium, unum effe ex filiisIfraél, &

quidem ex tribu Nephtali. 2dum in Michea,

Ex0,2.À

qui L. 3. Reg. 22. Regem Ifraél allocutus: 7adé

D

Z)mä)ävä, inquit, €2 zrader eam, urbem Galaad,

| tie reäeq

k dl

in manus Regis. ltem in Elifeo , qui L, 4. Reg.

$. promifit fanitarem Benadad ; quamvis even-

4 ao

3uum

w C

tus utriufque dicti falfiratem probárit.

in Abrahamo & Jacobo, quorum ille Genef.

eyi

14., cüm iret ad montem, filium immolaturus,

ln

& hinc rediturus folus, tamen famulis dixit:

Db r

Revertemur ad vos: hic veró pluribus menda-

ld RD

ciis induxit Ifaacum, ut fibi benedictionem da-

t p

ret. Sed hec mendacia ipfi Deo videntur ad-

] usr

fÍcribenda, cüm ea prolata fuerint ab illis inftin-

Teparda

€tu Spiritüs (ancti: ergo.

Conf. III. Chriftus

frem d.

ipfe & Scriptura facra videntur mulra falía di-

db

xiffe, & fibi faepiüs contradixiffe. Exemplum

Ís my

de Chrifto fit dictum ejus Joan. 7. : /Voz afcen-

] permi

do ad diem feflum iflum ;; quamvis poftea afcen-

Qu

diffelegatur: DeScripturaillud Eccli.49.: Pre-

ibidem [

£er David $9 Exechiem $g^ SJofiam omues pecca-

Wa

zum comiiferuzt; cüm tamen & horum pecca-

Iuj

à

ta quaedam alibi prodantur: De antilogia dicto-

p

rum Chrifti illa Joan. 5.: 57 ego teffimomium per-

fnurá

bibeo de me ipfo, teffixmonium meum non eff verum,

L

& loan. $

M

B

Etfi- ego. teflimonium perbibeo de me

il

ipfo, vevum efd zeflzinonium meum : De antilogia

ld

Scripturz illa Jerem. 22. de Jechonia: Sere

|

(f

virum iffum flerilem..... nec enim evit de femiue

.

Mnl ) 5]

ejus vir,

ui fedeat fupev [olium David, €7 pote-

k ]

flatem a

Á

eat ultva in S]uda; cüm tamen L. r.

Dd

Paral. 3. dicatüur : P Sechbouie fuevunt. Afrr,

Yi

l-

"Ra

DE FiprE

67

d t

Salatbiel, Melchivam ,| Pbadaia Qc ; ab n

à Md

E«sd. 2. Aggeei & Matth. 1. Zorobabel filius Sa-

x

tus: J

latl iel legatur fuiffe Dux Ifraélitarum & captivi-

mGial

tate redeuntium. Erpo.

m

W. ad Zvg. D. vm. p. Int.

Deus decipit

Is

píeudo- prophetas negativé ac permiffivé dun-

o

taxat, C. pofitivé & activé, precipiendo fcili-

le Gd

cet; infundendo aut intendendo mendacium vel

Volatut )

deceptionem N. Sicut in Tr. de pecc. ex infal-

iis d

libili fcriprurarum fide, & naturz divinze (àncti-

y m

rate negavimus, Deum effe caufam propriam

onan

ac perfe autorémque peecati ; fic ex iisdem fcri-

entiri:

pturis ac fapientia veracitatéque Deo effentiali

s inl

negandum, Deum efle caufam propriam & au-

Chril

torem deceptionis vel mendacii, Porró exdi-

n

&is ibid. & maximé num. 76. intelligitur diver-

venpil

fus modus , quo Deusfe in rebus ejusmodi

VT

permittendis habere poffit./24.p. D. (imiliter.

T

Quod S. Auguftinum attinet, is füum dictum

ibidem aperté pluribus pro noftra fententia ex-

p

y j

plicat ; ex his pauca ifta fufficiant: /Vog itaque

JDeus deceptor efd, quod credeve mefavium ac im-

t

d

pium effe,

wuis non zutelligat ?. [ednevitovum juflf-

fimus diftr.

j

mj

ibutov s faciens quedam per [e ipfum, quee

!tl

allo [olo digna fumt , eique foli comveniunt , ficuti «

Lj

jn

L

illuminave amimas €g' f zpfum . eis ad perfruendum

nipa

prebendo beatas prajflaves : alia per fervientem fibi

m

eveaturam , integervimis legibus pro mevitis ovdina-

j fsmi,i;a

zam , quedam eorum julens , quedam permittens.

:/; iä/;"

&c. Eademeft 9/jo ad 3. pt., que etiamfim-

am

pliciter negari poteft.

Cüm enim neutra ex

; /JJ),

binis Ifraélitarum quaeftionibus, quibus Deum

j*

f5

con-

n

458

Dz FIDE.!

confül

kicond

uerant, veraretur de eventu przelii, di-

des iterató accepta divinae deceptioni minimé

peícdior

(s

adícribi poteft.

Quód veró fpem eorum er-

roneé conceptam permiferit Deus; nec ejus ve-

ao N

racitati nec fapientie repugnat; quin illius per-

D

mifílionis juftiflima ratio füuerat; ut nempepec-

gu:m gt

cata idololatriee ab Ifraélitis priüs commiffa,. &

| mifa d

| ls. aoy

eorum prafidentia culpabilis, quam cap. cit.

veríus 22. aperté docet, poeniscommeritis ple-

; ron

&erentur.

| hn t

ld Conf. L. 3. D. A. Deus re ipsà & abfo-

hod

lut? predixit, promifir, aut comminatus eft,

tutetg

qua caruerunt effectuN. vel re ipsánon pre-

| Nunibns

dixit, vel conditionaté duntaxat C.

Exem-

kalg

plum 2dum pertinet ad illa, que Deus mini-

QOnfmi

mé pradixit; Caino enim non promiferat fim-

trdten

'

pliciter libertatem à morte violenta, fed folüm,

W e

quód à quolibet primüm obvio & impuné non

t der

effet occidendus; f(ic enim textus habet, . &

Ál

quidem timori Caini refpondens: JVequaquam

od p

31a fiet; fed ommis ,. qui occidevit. Caim, feptuplum

a df

pumerur.

1mum « 3tium fünt exempla pre-

Patrimh

dictionum conditionatarum ; fcilicet morien-

g

dum Ezechie & Ninivitis effe pereundum, ni-

Kiqe

fi illius precatio humilis & horum feria poeni-

u

tentiainterceffurafit. "lacitam autem conditio-

(

l

fhi

nem hujusmodi tum promiflionibus tum minis

lr

divinis fuiffe fiepiüs adjunctam, probar & ipía

m

conditionis expreffa mentio in aliis Dei praedi-

l

i

Ti

&ionibus, & eventus rerum praedictioni fpe-

prrha

cietenüs contrarius, ex quo velut à pofteriori

*HF diq

innotuit, pradictionem. non fuiffe abfolutam

Ti

&à

"—

g

Dz Fipr.

459

T

w ^ && conditione precif(am; cüm ex Scriptura

ni mng

perfectionibüsque divinis ejus infallibilitas ac fi-

&0rum o

delitas manifefte conítet; de quo vid. num. pr.

Vctjo

loeum Numer. & 2. ad Tim. 2. v. 13. /ll

Re-

m

ilispe

delis pevimanet, . [e ipfum megave mom potefl. -

gula porró univerfàlis dignofcendi, num pro-

enpg

mil,t

miffa aut minz divinz fint abfolutee ac univerfa-

les, an conditione tacità affectee vel cum quadam

p

xritsio

exceptione intelligendee (fzepiufcule enim occur-

l

- runtin Scriptura propofitionesnon nifiinfenfu

i

cz—

L

moraliuniver(ales ; ubi, quód parum pro nihilo

natuss

x

-

1

£s

"

feputetur, voXx omz$ pro plerisque aut feré

non p

omnibus ufürpatur) dari non poteft; fed difci

Exe

ac colligi debent vel ex ipfis promiffionis aut

s mj

comminationis verbis ac circumítantis , vel

rl

. €x alterius Scripturae comparatione, velexgra-

W

in

-viac evidenti rarione, vel etiam ex traditione

*

p

aut declaratione Ecclefiz.

b

j

d *

"Ad Conf. 1 1. &. .IN. M. quoad partes priores;

1 WI "i

quoad poftremam JV. ;;; quia non omnia di-

n

u

&t vel facta quorumlibet etiam San&torum &

Patriarcharum, qua in Ícripturis narrantur , à

pi

mota

mendacio vel peccato faltem materiali excufari,

!

(

- Deóque proin infpiranti adícribi poffunt. Sed

i

hoc interim diffimulato, ad exemplum Ym. .

"

HO'

)

iUl

Raphaél vero fenfü dicere poterat fe effe A-

jl mlm

Zariam, h. e. auxilium Dei; filium Ananiz, h.

t 1pxd

e. obuubilati íeu latentis Dei; unum ex filiis

-Iífraél, h. e. videztis Deum ; ex tribu autem

i? l

n f

Nepthali & captivitate Ninive Tobiam féque

effe dicebat Angelus, intelligens.locum & ter-

en[]u

QIUW

minum, à quo ambo veniffent, conformando

nempe

M

460

Dz Fipr.

em Rapeue-

- Anbid, &

nempe refponfüm ad interrogation

lis: : Unde eflis ? 'Tob. 7. v. 3.

A

lii addunt:

qpit eu

"'Tobiam juniorem re ipsà ex hac tribu defcen-

fonlicare

valicor

diffe, angelum autem fe ex eadem dixiffe, non

quód re ipsá effet, fed Azariam repraefentaret,

eudim ;

inde oriundum. |. 74 24. &. Michaeam hac di-

b ff

xiffe per ironiam, quz ex proferendi modo

Oa

alísque circumftantiis etiam audienti innotuit:

mün;

|rgrelen

undc Scriptura profequitur: JDzxz aufem Rex

! inonem

adeum: iterum atque iterum adjuvo te, ut uon lo-

| rento,

quaris mibi, mf quod vevum eff , im momine Do-

sniti.

Eliffeus autem recté dixit; morbum

Qidhone

Benadadi non effe lerhalem ; adjunxit ramen

Grede

eum obirurum , nempe ex Hazaélis fcelere ;

Dropré

r

unde fic refpondit :

Fade, dic ei, [anaberis.

Porvó. offendit mibi Dominus , quia morte moriz-

Ái(

Zur.

"d 3t. & Abrahamum non effe contra

N

mentem locutum, duplex explicatio probat;

f ttn

vel enim de íe duntaxat verba faciens more

Tpiby

Hebreorum, & nunc etiam Principum, plu-

nna

rali ufüs eft locó fingularis: vel fide cognovit

Tefan

aut certé fperavit, líaacum brevi poít immo-

ia

lationem fufcitarum iri, ut promiffiones de

TT

Ü

ilo facte implerentur.

Jacobum re ipsà

adeóque non ex infpirationedivina fed permif-

d

iiddy

fione tantüm, mentitum effe , imultorum Pa-

pr Opm

trum opinio eft: à mendacio illum excuíat S.

A ab

Aug, L. cont. mend. C. ro., eóquód ipfe typus

u ,

Aus

Iu!

& figura Chrifti fuerit, atque hinc omnia ip-

fius fa&ta & verba in illa hiftoria figuratam ac

üqu

u

myflicam fignificationem gerant Chrifti & Ec-

& n

clefie : S.'Thomasautemin fcripto 2doad Han-

W

Q

$

nibald

j

Dzr Fipr.

461

m Nay

t)

nibald. & in 3. dift. 2&. q. un. a 3. ad r. ex eo

li d

l

!

capite eundem à mendacio. vindicat , quia id

bu dfe

"

i

Jl

fignificare intenderit, ad quodSpirirus Sanétus

lfb n

M

verba ordinabat.

Jam veró, cüm facobus fe-

tf

eundüm revelationem divinam Genef. 25. Re-

m hz

becce faéctam: rmajor ferviet münori, nóffet fe

ndi d

ordinatum ad benedictionem primogeniti refe-

1 n

rendam; dicere poterat, fe efle primogenitum

m Rgr

repraefentative , feu (ecundüm jus & Dei difpen-

T5

fationem ; fecifIe quod fibi, üt hàc ratione primo-

77725

genito, líaac préceperat ad obtinendam bene-

motut

dictionem: potuit etiam adhortari patrem ad

YIE [f

comedendum de venatione füa, füb hac im-

" fcelet

proprié fümpta intelligendo carnem hadinam

Wfrmd&er;

ad ferinz imitationem paratam.

rie m

"d Conf. 111.w. IN. ,4. Quantümad exem-

fe u

pla; & quidem ad rz. x. Chriftus unic? dixit,

fe non aícenfürum eo modo, quo afcendere

" probelï

us *

rogabatur, fcilicet in comiratu fratrum füorum

fe rogantium, ac publicé ad gloriam füam ma-

um p*

cog[]üïlï

nifeftandam ; hinc eod. cap. mox fübjicitur:

d um

Ez ipfe a[ceadit ad diem feflum uon manifeflà , fcd

o G

quafi im occulto.

"d 2d. y. Hocelogio non

r n

omne, fed idololatriee duntaxat peccatum ex-

lper :

cludebatur, quod, quia Gentis Hebraeze quafi

proprium & reliquis Regibus commune fuerat,

rüff PJ'

V ?

hic ab Ecclefiaftico per antonomafiam intelligi-

tur. .44d 3. &. "l'extüs 1mi fenfus hic eft: fi

É [yplls

j

m

folus ego de me teftimonium perhiberem, ve-

firo quidem judicio (loquebatur enim Chriftus

atal [1

i

ad fententiam & confeífionem Judeorum )

d

non foret verum; h. e. fide dignum ; Alterius

gl

QUtCU

!

462

Drz Fipr

autem fenfüs eft, re ipsà teftimonium Chrifti

vbl

en ilt,

effe verum; tum quia ex (üa natura falfüm di-

cere non poterat, füámque ob autoritatem me-

Pudi

qeiri

rebatur omnem fidem: tum quia non ipfe fo-

lus, fed Pater cum & de ipfo reftabatur.

Ad

idicaas

£. . Pofteriora textüs membra docent, nul-

RRU

am hic fübeffe antilogiam; càm Deus non fue-

d.

d

rit Jechoniee comminatus fterilitatem abfolutam

& corporis, quà negarentur proles qualescun-

m qua.

jb dbl

que, fed refpectivam & nominis, quà nepa-

bantur proles & heredes poteftatis repiae aut

I

Id veró ex com-

ld

füpremi magiftratüs in. Juda.

muni fententia contigit, eóquód 77 Ziebus Je-

IfrDeatH

indm

chonic de femine ejus non fuit vir, h. e. /Z/us,

qui federit (üper folium David, & poteftatem

d

habuerit in Juda , Salathiéle fcilicet absque di-

tiüdls

gnitate ac in captivitate mortuo; quamvis Zo-

t q

robabel ejus nepos prerogativam Ducis in Ju-

Firtm,

daam reverforum fit nactus.

Alii cum P. Ber-

EU

ruyer planiüs rem componunt ,

qui ori-

ts di

inem Salathielis & Zorobabelis, quoruminter

1 r

1

uces & propenitores Chrifti Agoseus & Mat-

É fon

theus meminerunt, deducuntex Johanan , feu

Xl &

Jechonia, primogenito Jofize filio; non autem

Vi

ttüm s

ex Jechonia Joackimi fiho & Tofiee rantüm ne-

pote, quem mine divinae apud Jeremiam ferie-

Denyi

bant.

Preterquam enim , quód Deus nonvi-

I5 Inny

deatur preferváffe finpularem illam nafcituri

&]

Ti

olim Dei avorum preerogativam toties maledi-

m

ti

dictee illi generationi , quam nece minimà qui-

Tl e

dem dignitate impofterum eximiam voluit; &-

l

Tüpr

gr* profectó Genealogia à S. Marthaco pertex-

ml[el' Pl

tà

: Dz Fripxz.

463

n d

ta&ab Aggeoduntaxat indicataconciliari poteft

filfim t

cum illa, qu& de junioris Jechoniz pofterisin

tuem m

Paralip. l. c. refertur,

Sed pluribus hec aliá-

n pf

que feré innumera, que fecundüm claífes hic

nr, 4

indicatas objici poffentj períequi noftri non

ént, Y

eftinftituti; quare vid. Interpretes, autScriptu-

5 noniy

ram dogmaticé ac polemicé explicatam.-

abfolts

249. Jifl. /. Dolüs non eft intrinfecé malus;

us

rum quia datur dolus pius: tum quia à S. Pau-

lo eft adhibitus dicente 2. ad Corinth. 12. v. 16.

quisp

regiæ i

C e[ém affutus ,^ dolo vos cepi.

Erpo nec

Oeyan

mendacium intrinfecà malum eft: confequen-

Á )

ter Deo eft poffibile.

Corf. ]. Mendacium tan-

1377

tàm eft malum, quia eft prohibitum: ergo fe-

xellatet

clusà prohibitione non erit malum.

Se

Deo

qt [

nihil eft prohibitum; cüm füperiorem non ha-

ia

beat: ergo mentiri Deo non eftmalum. Cozf. 77.

x

Furtum, homicidium & fornicatio non minüs

pb

eft malum, quàm mendacium; & tamen Deus

j d

in his difpenfàvir Ifraélitis /Egyptios fpolianti.

um

bus, Samíoni & Razice fe ipíos perimentibus;

Ofee fornicanti, feu mulierem fornicariam ha-

| &Nïg;'

if

benti: ergo & hominibus difpen(are poterit,

n aud

ur mentiantur; quin de facto Jacobo, ex Pa-

trum fententia füperiàs laudata mentito, dif-

u

t

penfavir, àt Innoc. lII C. gaudeamus de diver-

fis innuit: ergo à fortiori poterit ipíe mentiri.

9non

nafCi[UFi

W. IV. 4d.. ad prob. 1. D. Datur dolus im-

proprié talis, qui dicitur bonus propter finem

n

if

bonum eo intentum C. — Darur dolus pius, qui

fit propria deceptio N. Neque hic etiam mo-

j*

m £nis-

ralitexf pius feu bonusdici poteft; cü

peï!cä

quan-

N

464

Dz Fipr.

tntret

quantumlibet bonus non excufet medium ma-

!

lum. 74d24. N. /4[J; Hecenim ab Apoftolo non

maneret !

dici afferendo, manifeftum facit ipfe contextus.

titsi; j

"d Conf. I. *« D. 4. Mendacium eft malum

TODUDTaT

lm w

in creatura, quia eft prohibirum lege fcilicet ram

naturali quàm pofitivà C. eft malum in Deo N.

Val

?n

Equildem ubi non eftlex, ibi nec eft prevari-

w

catio; adeóque cüm refpectu Dei lex proprie

talis.locum non habeat, nec in eo proprié pec-

T

(

m el

catum datur: quia tamen voluntas nec men-

tiendi nec fallendi neceffaria, ex Dei effentia &

lrot,

perfectionibus promanans, eum à mendacio non

wde d

minüs impedit, aclex aliqua, fidarerur, ab-

m

ftinere poffet; inde eft, cur Deus non tantüm

Tn dite

nequeat mentiri, íed & mendacium neceffarió

QUs

prohibeat, à qua ratione mendacium formalirer

asv ]

malum effe in 'T'r. de act. hum. oftenditur.

d

[

"f Á

Conf. 11. T. 4.'Tum quód eequalitas afferatur, &

Ti

difpenfatio factadicatur; tum quódpoftrema ex-

Qu ho

emplaab omni dubio necdum fintexpeditra. — V.

4 Rüefur n

Conf. Difp.cf1; quia in prioribus cafibus Deus

i Ü

h

ex Dominio füo füpremo, quod habet inbona;

ij WOF& :

vitam &corpus omnium, /Egyptios jure ad bo-

Ti

na privavit;, Samíonem & Raziam mortis fibi

lisem.

definitee executores conflituir, Ofeze jus incor-

terrog»m

jus meretricis ad generandas ex ea proles tri-

Ht jj«

uit; unde mutato jam objecto & materiá Ifraé-

L

lirae non rapiebant rem alienam, Samfon & Ra-

Wl q

zias (in& autoritate vitam non eripiebant , Ofeas

i da

nec illegitimé necad non fuam accedebat ; adeó-

m

que nec furti nec homicidii nec fornicationis

as

effentia aut malitia manebat.

Econtra fi Deus

inen-

Nj

—

Dz Fipt.

46$

eduma.

inentiretur ; aut mendacium imperaret, cüm

Qtoont

maneret femper locutio contra mentem fallendi

COR

causá, ejuslquoque malitia maneret; quiaütanté

ef min

repugnaret divinis perfectionibus ac effentiee

[clisttn

illam voluntatem neceffariam | exigentibus,

in o

Quoad alteram part.. Conf. ».. Innocenrium ci-

: prez-

tato Cap. non dicere, difpenfatum fuiffe cum

X pni

Jacobo; utmentiretur, fed ipfüm excufaripof-

Oprig

íe à mendacio; quia divinà revelatione illi con-

D& m

ceffüum erat, utejus verba verüm fenfum ha-

effeni i

berent, ideóque fine mendacio ita loqueretur:

dacint

unde idem Pontifex videtur füpponere fenten«

etür, 2

tiam Ss. Auguftini & 'Fhomse tanquam veram;

? Lantit

non autem in aliorum Patrum íenfu effe lo-

ecellar

cutus,

odl

250. Jufl. [1. Deus poteft mendacium pre-

mr. l

Cipere, üt patet in eo, qui invincibiliter putat

femund

mendacium ad falvandam fuam vitam licitum

[v

quia hic lege naturali , ac coníequenter divinà

j

tenetur mentiri: erpo etiam ipfe mentiri pote-

jus us

rit Conf. 4 Deus poteft in loquendo uti re-

ftrictione mentali; imó eàdem uíus eft in com-

[ mbülüä

r

minatione per Jonam Ninivitis facta: nec mi-

rtit

nüs eam adhibuit Chriftus, dum Marc. 13. in-

terrogatus de die judicii refpondit: 2e Ze a«

y i

at*

zem illo vel bora memo Jeit ,' ueque Zdugehi n «elos

3(13 lrl'lö

geque- Filius , nifi Pater.. Exgo & mentiri po-

j

terit; quia per mentalem reftrictionem aüdiens

(fet

&qué decipitur, & loquens decipere intendit;

)

j BdeCl-

acper mendacium. —Cozf. /7. Licét equivoca-

TU

tio & amphibologia in loquendo repugnet fin-

; us

ceritati; & illà admifsà non ftaret firmitas fidei

noftros

d

Gg

Eb o

466

Dr Fipr.

u

noflra,, cüm femper formidare poffemus, an

p

Deus zquivocatione non fuerit ufüs, aliüdque

tarzindi

revelare intenderit; eà tamen Deus juxta com-

(rinis

muniífimam omnium uti poteft: ergo non ob-

E

ftantibus rationibus feré fimilibus, Deus etiam

t fidoi

tehndlor

mentiri porerit. — Cozf. /77. Deus poteft homi-

ni infundere, aut in eo per fe caufare errorem

fttd |

f

faltem fpeculativum : ergo & poreft hominem

verbis decipere ac mentiri.

| li prol

5 IV. ZA[J.. 4d prob. D. '"T'enetur lege natu-

; nim f

rali ac confequenter divinà per accidens men-

| fu.

tiri , & quidem prout mendacium in effe

intentionali per judicium erroneum apparet

verum, 1

bonum & licitum, C. per fetenerur, & prout

W ]

re ipsà mendacium eft moraliter malum ; N.

RT

Deus in tali cafü non precipit per fe & directé

Qf

mendacium , fed per accidens folüm & indi-

o

re&é, quatenus przcipit homini fequi dicta-

ïoquenze

1ihen rationis, quod hic mendacium, licét in-

X Düne

vincibiliter errone?, judicateffe honeftum, at-

ülm.

que fic quoad ejus affectum & intentionalem

Ex hoc autem

n v

ftatum exuit ab omni malitia.

ïmïïlägmd

nullatenus fequitur, quód Deus ipfe , qui

in

K,

judicando errare nequit , mentiri poffit : fi-

hd

mili ratione, quamvis homo ob fammam ne-

ceffitatem aliquando mentiri poffer, Deo ta-

n

men tanquam potenti non minüs , quàm fàá-

'00 oj

pienti rnendacium nunquam liceret, Unde me-

üüie, Q

ritó Job C. 13. v. 7. amicis objicit : INunquid

j ff

Deus . indiget voffro mendacio? & Plaro L. 2. de

U s

Republ. ftatuit ; Deo femper indignum fore

X'ï; Wn j

mendacium, etiamfi bomini interdum urile effe

u

poffit;

Dr Fipx.

457

m

pollit; quod teftimonium etiam Fthnicis à na-

; üii

1

u

tura indirum laudat L. 6. Strom. Clem. Alexan-

us

- drinus.

0 m

"44 Conf. 1.

Jaseta

LB:. D..2. Deus poteft uti, &

de facto ufüs eft reftri&tione puré mentali, N.

tell hus

refiridtione non purà mentali, C. — Reftrictio

e quit

Tmentalis generatim defcribi poteft unius alte-

houn

Yiüsve vocis reticentia, quà fit, ut verba exte-

riüs prolata, fi per fe precis? confiderentur,

lgette

fenfüm falfam, aut faltem fenfüi loquentis con-

dongt

trarium contineant ; quamvis eadem cum ver-

] n

bis, que mente reticentur, conjunéta fenfum

| appr

verum, vel menti loquentis conformem expri-

áps

mant. Reflrictio pur& mentalis eft, quando

üm «

h

enfus, qui mente loquentis retinetur, ab au-

t r

diente, quantumvis attento &intelligente, per-

cipi nullo modo poteft ; eoquód nec verbis à

) Ui d.WJ-

-loquente exprimatur, nec à circumftantiis hie

! fdtt

& nunc occurrentibus fignificetur ; cujus ex-

4n,

emplum eít, fi quis roparus, an Petrüm à fe

a

vifum viderit, refpondeat;*fe non vidiffe, füb-

yca

E-3

intelljgpendo non nudum, íed veftitum, non

, qi

j

edibus, fed oculis vidiffe. Non puré menta-

ff ?

$ eft, quando fenfüs mente loquentis reten-

mni

tus ab auditore attento ac perito filtem ex cit-

p

l

cumftantiis colligi poteft; licét humanis verbis

Til

—

'

non proferatur; exemplum hujus eft in Sacer-

[

dote, qui rogatus de peccato in confeffione au-

]uj

dito refpondet, fe non audiviffe, fübintelligene

] [

do, fe nonaudiviffe üt hominem, fed üt Deum,

f

j

r

j

vel non ita; ut alteri revelare poffit: Nam li«

j

cit hunc fenfüm verba per fe non fignificent,

polüfi

Gg 2

ipfa

—

"u

EE

.Dz Fipk&

|

468

fippai

ipfa tamen Confeffarii & confeffionis circnm-

ftantia eft ejusmodi, ut prudens quilibet ac pe-

dentdi

ritus auditor hunc fenfum cognofcere queat.

1 quile

jJam veró reftrictio pur& mentalis à mendacio

tó, quà

non differt, üt declaravit Inrioc. XI. damnans

[2

propofitionem ordine 26. : Si quis vel folus vel

[3

coram alüs, fiveimtervogatus , fiveproprid [ponte,

quia

l

Ü

IDafa

(eir

"

füiue vecveationis causá, [rve quocunque alio fine qu-

vet , [e uon feciffe aliquid,. quod vevera fecit, tu-

Qube mor

d R

delligendo intva [e aliquid aliud , quod uon fecit , ve

aliam viam ab ea, in qua fecit vel quodvis aliud

tats, t

additum verum , vevera nou eutitur , uec perju-

jucm

"

vusefl. Nam in ejusmodi locutione verba de

jrm

fe , fpeétatis omnibus circumftantiis , fenfum

f

i

falfüm, aut menti loquentis oppofitum habere;

I Q

per fe liquet : eadem veró verba üt conjunca

fit x

m

cum eo , quod loquens occulté fubintelligit,

necalium fenfüm faciunt; etenim quee occulte

lii: &

omnino fübinrelliguntur, ficut audienti pet ni-

tf

hil innotefcunt ,. ita pariter nihil fignificant;

m o

adeóque mutare vel modificare nequeunt fen-

Iim;

füm locutionisexterng, ac coníequenter utens

f

At v

tali locutione nequit prudenter intendere, nifi

& N

ut audiens habeat judicium falfum, idémque

Biling

judicet effe in menre loquenris, quod ipfe vi

ii

,

"verborum intelligit. Unde iisdem argumentis

LT

Á

!

evincitur,; Deum non poffeuti reftrictione pu-

f

h

l

J

DL

PA

ï

ï.

ré menrali; quibus fuprà oftenfüm eít, men-

UT

tiri non poffe: ob contrariam tamen rationem

st r

',

ilii permiffus eft ufus reftri&tionis non puré

Ál

mentalis; ideóque is in omnibus Dei locutio-

bus,

ïïO f

gibus, reüþi&ionem mentalem connotanti

"

m

Dr F!bï.

469

Qis ib

fupponi poteft ac debet, praefertim cim aliun-

ls p

de intellipamus, circumftantias plerumque ali-

t q

quas Dei ac Prophetarum verba effe comita-

od

tas, quee auditores facilé in notitiam qualem-

[ di

fn48

cunque fensüs in menteretenti ducerent. Sicin

J Ln.

J

objectis exemplis , Ninivitis non defuiffe ali-

r

"

l

quid circumftantiarum ; ex quo prudenter col-

il

10

ligerent , decretum divinum de fubvertenda

1l

jj

urbe non effe abfolutum , fatis liquet tum ex

n ii

edicto Regis Ninivitarum peenitentiam impe-

odur al

rantis, tum ex illa ejusdem claufüla : Quis [ci,

p

fíi convevtatur €g' iguo[cat Deus , €$' vevertatur. à

venut

fuvove ire fue , €9 non pevibimus ?. Similiter Di-

, fenlt

Ícipuli poterant ex circumftantiis prudenter col-

j habet

ligere; quód Chriftus folüm loquatur de fcien-

njor

tia extremi judicii ex ordinatione Patris com-

p

municabili, non autem de fcienria fimpliciter

ue

tali: ex una enim parte fciverant; Chriftum

7l pn

il

rv

etiam fecundüm hurmanitatem habere fcientiam

fl

u

rerum omnium ad ejus dignitatem pertinen-

[

tium ; ex altera autem à Chriíto audiverant;

u :

T

a

Deum velle occultum habere, & Apoftolisnoa

eft, "^

effe conveniens fcire judicii diem. Hinc S. Au-

jd

Imq

guftinus L. 83. QQ.q. 60. fcribit: /deo beue ac-

d 1Pf€ D

eipitur id, quod ditium efl , [olum [cire Patvem,

gut

fic di&um e[fe , - quia facit. Filium [cive: $9 quod

ij

p

efh, nefcire Filiumn, fic di&um effe , quia faeit ne-

"m

Jeire. bomines ,'id efd , uom prodit eis , quod inuti-

n

litev fcient.

Jl püf»

Ad Cosf. I. . 1. C. didum A4ut. ex fuppo-

*

Joci

J

fito nempe, quàd non intendarur, & fic per

ranf!buf)

fc (equatur deceptio ,. fed permirratur ea tan-

i

83

tum

"n

d

Dz Fipr.

470

tüm & fequatur per accidens. 'Locutio equi-

]

i C

voca vel amphibologica eadicitur, quz verbis

mici 1

conítat plures fenfüs habentibus , ex quibus

acobi:

quandoque contingit, unum effe verum , &à

ilid pl

loquente intentum , alterum falfüm, &ab au-

tit fl

diente acceptum : item unum obvium & fre-

|

|

tiict

quentem, alterum rariüs ufürpatum & infre-

dinf

quentem 5; unde perinde hic nobis eft, an fit

| fprietg

sequivocatio ftri&té di&ta, ubi fcilicet verbum

a m

prolatum ex ipfà hominum inftitutione habeat

Ti

duplicem fignificationem ; an autem fit eequi-

ün g

vocatio minus firicté dicta feu amphibologia,

ambigua

cujus duplex fignificatio ex alio capite, nempe

hn

circumítantia loci , temporis, rei aut perfona

prdnte

accipitur, aut per tropos acfiguras etiam fit.

quiem |

Ex hac ipíà autem defcriptione liquet , locutio-

Is

nem ejusmodi de f& non effe mendacium, at-

fl pr

que hinc ex ifto capite nec hominibus femper

Thonenn

prohibitam, necDeoindecentem. Que porró

m d

conditiones requirantur, ut hominibus licitus

dceden

fit eequivocationis aut amphibologie & reftri-

g D

€tionis etiam non pur? mentalis ufüs , hujus

tttümm

loci non eft. definire vel difputare: nobis hic

f

annotare fufficiat, in Scriptura à Chrifto aliís-

j y

D

que Sanctis ufürpatas, ac per Patres plurimos,

|

b,

maxime $. Auguftinum, ab omni vitio libera-

ïCH Pe;

tas effe locutiones 1. hyperbolicas, juxta illu

ilem;

Genef. 22.: Multiplicabo [emen tuum ficut flellas

|. 4

celi cg arenam , que efd in littore maris; 2. ditfi-

| tim,

mulatorias veritatis, juxta illud Abrahee dicen-

| Rl

tis, Saram [orovem [uam, & Samuelis: 744 im-

dT

»uolandum Domito veii; 3. ambiguas, juxta il-

"t

u

A at

ln d

Da FIbE.

47

Iio a

lud Chrifti : Solvize templum boc &c. | Lazarus

lie v

amicus mofler dormit ; . 4. figuratas, juxta illud

&t qui

acobi: Ego fum Efau &c.; s. myfticas, juxta

, di

illud Raphaélis: Ego fum 4zarias, magni /4ua-

OP

nie filius 6. cum reftrictione non puré men-

m if

tali conjunctas, quales de Chrifto negante, fe

T

ad diem feftlum a[ceudere , ac judicii boram [cire,

JNFTI

füprà explicavimus &c. x 2.. /V. fupp. 7dutec.

Bs

Nam imó quidem, licét finceritas oblipet ad

ne t

mentem claré aperiendam, fi quis hanc alteri

Yr.

claré aperire aliunde teneatur ; tamen locutio

hibol

ambigua finceritati non repugnat, ubi quis

m

mentem claré aperire non tenetur; fed potiüs

perío

prudentem finem habet eam occultandi: qui

iium f

quidem Deo negari nequit ad meritum fidei,

(

|

Ícripturarum ftudium , diverfi fensüs utilita-

eturm d

tem praeftandam ; prafertim cüm hujus rei ad-

y n

moneamur ab ipfà Scriptura. Deinde veró fal-

u

porr

füm eft fidei noftrz ex hoc aliquid firmitatis

J

j

decedere.

Non . enim tenemur credere, nifi

&R

quz Deus claré proponit; neque determinaté

, hij

credimus, nifi conítet, ea determinat? in fen-

yis A

fü revelationis contineri: fi quid veró circa fi-

lo di

dei myfteria dubii fensüs aut obfcuri locutio ha-

lu

beat, tum fen(üs verus, tum certus haberi po-

u

t

teft per Ecclefiam, utpote fidei regulam infalli-

1 IHJ

fl

bilem; unde formido locum habere nequit.

"d Conf. IH w. 1. T. 4. IN. Couf. Supponitur

i

enim, quód Deus non infundat eo modo aut

»dn

producat errorem, ut conftet illum à Deo per

7

íe & üt caufa particulari proficifci ; adeóque

) I]

(

ejusmodi produ&tio nec locutio Dei eft; necejus

li

*g4

vera—

ho

E

QDE"FIDE.

472

fhiltzte

veracitati repupnat: atque ita opinantur Vafq.

Lug. Marin &c.

Nihilominüs £ 2. /V. /Z.cum

super la

Suarez, Tanner, Gormaz, & aliis.

Ratio eft;

iaf

tum quia ficüt repupnar juxta AA. prime veri-

u p

tati. infundere homini mendacium , fic etiam

qqi x

^

J

videtur repugnare, ut infundat errorem; cüm

error non minüs ac mendacium veritarem pri-

IL'*!UIF: [

Timton

mam dedecear: tum quia perfe & fcienter pro-

ducens in alio errorem, - virtualirer mentitur,

fe p

cüm virtualiter loquarur, licàt ab audientenon

| ii

advertatur loqui. Patet hoc ex fimili. Si enim

j euttim:

í

quis formaret voces in aére, quae iïgnificarent

aratd

Petrum currere, dum non currit, licét audiens

Df

nefciret, à quo ifta vox formetur; veré tamen

ag'gninan
