tiad ipfam revelationem negandam,

afferitur, non poffe prudenrer negari obinho-

l ïn reh

Ts

neítatem nepandi, N. fimiliter D.m. (ed etiam

non

dererminat ad judicium, quo afleritur ;

polie

—

t

Drs FI/DEk..

435

te d

poffe omitti affenfüm ob inhoneflatem omit-

ans d

tendi C. ob fundamentum evidens & rapiens

Qbedtm

ad affenfüm V. m. &g Cozf. . Cüàm judicium

atl

credibilitatis nonafferat veriratis evidentiam,non

iiqa 9-

excludit fundamentum omitrendi; & licét affe-

ideneit

n

rat affenfüm non poffe prodenter omirti, hoc

i appllï!-

ipfüm tamen propterinhoneftatem afferit, cum

ntatst

quo componi poteft omiffio imprudens; ütac-

huci

cidit; quandocunque voluntas 'peccat omitren--

i d

do actum przceprum, 744 Cosf. 1. s. IV. Conf-

üx ü

Quamvis enim nolitio diffensüs quà falfi potfit

qn j

dici volitio affensüs quà veri, cüm falfitas dif-

addit

fensüs fit veriasaffensüs: quia ramen diffen-

E dete

füs rejici etiam poteft propter obícuritatem ac

n !

inevidentiam, aliásque ob caufas; fequitur im

p

hoc cafü, qui in materia preefenteobtinet, noli-

j

tionem diflensüs non effe volitionem affensüss

eóquód obfcuritas diffensüs non fit claritas &e-

x u

; feni

videntia affensüs.

Unde permiffis etiam pro-

ud d

bationibus nihil obtinetur, niíi forté, quód in-

ciib

tellectus non indigeat imperio pofitivo & directo

J

us

v

:

ad quemcunque veritatisaffenfüm; cüm tamen

tm d

nos de fidei affenfü loquamur, cujus proprie-

j

tares piam affectionem exigunt, ürex proba-

"

"

onpall

?

tionibus allatis elucefcit. / 27 Cozf. ZI. . D..4.

"

Ad credendum fide humaná non requiritur pi&

Qüiä

i l

affectio feu volunratis imperium in rebus quo-

me

ad fe facilé percepribilibus & fa&tibilibus, nul.

(

limque in credendo difficultatem afferentibus

T. in rebus arduis, extraordiriariis , aliisque »

j

05

quibus praefertim vel rationes vel animi affeétus

u

repugnant . N.

]

Hujusmodi autem pleraque

62

fidel

pf

436

Dz FäDE.

tnrvenit

fidei myfteria effe conftat. — Proeterea Dip. eft;

! if Temo

quia obje&um fidei humane non raró eft evi-

denter verum; ipfe affenfus non adheret. ob-

diqué

|proea

ie&to firmiffimé; animus etiam credendi nec

univerfalis eft, nec paffim in reverentiee aut ob-

| i, vd)

|requim

fequii reftimonium preftatur: Objectum au-

EU

tem fidei diving fàltem formale manet femper

ln d

obícurum; ipfe affenfus firmiffimus & excedens

firmitate meritum rationum ad fidem impellen-

(Ittà p

quiem

tium ; animi preeparatio generalis ad creden-

da firmiffime etiam creditu difficillima; prote-

|edut :

quavys.

ftatio denique reverentie & intellectüs capti-

vatio in obfequium fidei femper adeft ad meri-

demird

| edrne

tum obtinendum.

uzRES: ^dna&us, fidempvecedentes , [imt «

|

&i ia

fien ve

entitativà. fuperuatuvales *

240. INota, Queeftio

ad omnes actus, quos

pitis

Volonpr

num. 223. enarravimus , porrigi

poteft. Et

i&

quidem primam myfterii ; revelationis ac mo-

tivorum propofitionem fupernaturalem effe,

pradr

videtur communis acceptio probare, quà heec

p

nomine illuftrationis füuperne ufürpatur: pro

RUT

examine autem loquitur illud Act. 16. v. 14. de

NT

Lydia muliere fcript

umteftimonium: Cujus Do-

tüin.

deve bis, que dicebautur

At

muigus aperuit cov; inten

à Paul. . Denique pro utroque judicio fpecu-

Qü oji

laivo, altero quidem affirmante revelationis

|Weurà

exiftentiam, altero affirmante myfterii credibi-

| . A.

| Ut

litatem , — ftat utriufque neceffitas vel ad fidei

actum ipfum, velad piam affectionem requifi-

L3

| Rn

ta; adde num. 223. fünt tamen ex adverfo, qui

memoratisactibus füpernaturalitatem necelfarió

ia

€ons

Dz Fipr.

437

|

]

convenire nepent; tum quód illa pleraque non

« Dd

a elar

nifi remoré ad fidem pertineant, pofsíntque fa-

]hert d

cilé quoad hanc certé rationem füppleri perap-

edend n

prehenfionem fupernaturalem, veljudicio pra-

ntizatd-

ético, velactui fidei previam: tum quód prio-

j a

res quidem actus düo rationem occafionis dun-

taxat ad fidem habeant; adeóque per accidens

net t

&excedes

tantüm ad eam fpectent, uti afpectus Crucifixi,

imde

externa propofitio doctrine , aut materialis

lat

ejusdem auditio; qua omnia naturam non ex-

cedunt

.

L

X prore-

tum quód actus duo pofteriores,

As Gj

quamvis per fe neceffarii fint , tamen üt ad fi-

Lad n

dem & affe&ctionem concurrunt, fecundüm fua

objecta vel in judicio practico, vel inipíoactu

i,f

fidei iterato & alio modo proponuntur. His

tamen vel omiffis , vel probabilitate utriufque

hs ; qL»'GS

partis permifsà, apimus hic duntaxat de pia

voluntatis affectione & judicio credibilitatis pra-

poteft |

n m

€lico feu proximé dirigente voluntatem ad im-

perandum fidei affenfum füpernaturalem, quod

J a

j (mhæc

aliàs judicium credenditatisappellatur. Hisenim

entitativa füpernaturalitas à plerifque Autori-

"d

bus contra Scotiftas, modum füpernaturalem

tantüm concedentes, afferitur, eáque pluribus

(j

diæþd/n"lw

argumentis defendi poteft, qualis-demum-cun-

que opinio de prioribus actibus eligatur.

Ita-

30f

afb

que ur à notiore initium ducatur,

241. E. Z. Pja affectio feu voluntas creden-

j fl

di eft entitativé. & quoad fübftantiam füperna-

turalis. Ita communis T'heologorum. Pro£. ar-

T

gumentis iifdem , quibus num. 257. neceffira-

er(o) qul

mus.

m

tem piee affectionis ab autoritate ftabilivi

His

q

Ee:5

438

le Fipr.

-T.

ü, 1

His preeter alia in 'Tr. de Gr. num. 18;. allata

d ii

accedit teftimonium $. Auguftini L. de Sp. &

fim d

lit. C. 34. fcribentis : . Fzfromum fuafiombus agit

vl

.Deus, ut velimus $9. credamus.:.

His evgo 1mo-

tdlinpan

dis, quando Deus agit. cum anima vationali, ut ei

evedat (ueque emim cvedeve potefl quodlibet. libero

J & d

VoUtdt

avbitrio, ft uulla [it fuafio vel vocatio, cui credat)

)

!

profeä*ö €9 apfum velle credere Deus opevatur in bo-

qmine, 9. im omnibus mifericovdia eyus preevenit os

Ó

J

j

é&c.

Corf. 'Yum quia voluntatis imperium per

um Yi

fe difponit, & immediaté ac neceffarió inducit

H

h

ad actum fidei füpernaturalem , adeóque juxta

communiffimam in T'r. de Gr. doctrinam debet

fupu

BIÉ

&ipfum effe enritativé füpernaturale: tum quia

Qonmen

ficut actus fidei excedit vires nature, fic & vo-

luntas efficax illum actum ample&endi eafdem

Ti

fiü q

vires füperat: rum quia hec affe&tio & de fe

T K

meritoria eft, & rationem meriti tribuit affen-

fui fidei.

itpest

trbuent

.242. INec dicas 1. Fides à Scriptura & Pa-

'hft n

tribus dicitur inirium meriti & falutis: ergoaf-

fectio pia eandem pracedens nequit ftatui me-

Päagio e

I ]

ritoria, ideóque füpernaturalis. /Vec 2. Ad ju-

[

dicium credenditatns fupernaturale non prere-

E

Ti

quiritur voluntas füpernaturalisimperans; quia

TO

aliás admittendus foret proceffus in infinitum;

cür ad imperium ejufiodi prelucere deberet

n

f

lI

"ll

Ilj

/l

judicium fiäpernaturale practicum , huic veró

ruríüs preire imperium: ergo nec ante actum

Bain

fidei füpernaturalem requiritur. — Vec 3. Poteft

xnte

quis convertt ad veram fidem propter regnum,

:

i

L

] üm

en-

l

Md

divitias , at»m alia commoda naturalia acquir

da,

—

1

i

DE FIDLE.

439

:l

da, vel mala vitanda , üt experientia docet:

. d

!äïe

fed ralis intentio feu voluntasamplectendi fidem

faltem non eft füpernaturalis: ergo. Cogf. Ipfa

[0f1

hr i

!

l

voluntas, etiam füpernaturalis , credendi po-

teft imperari à voluntate venialiter mala: er-

0fí

rl

1j

ij

go & actus fidei poterit immediat? imperari à

voluntate venialiter mala; ac confequenter na-

^E CH

1

turali — JVec 4. Si admittatur pia affectio füper-

H

Iu

TR

naturalis, debet etiam ftatui fupernaturalis illius

habitus: fed dici nequit; qualis ille fit; & ad

erimx

i i

quam virtutem pertineat: ergo.

&. ad vm. D..4. Fides fümpta in abftracto,

que j

feu prout precise eft actus intellectüs, dicitur

m db

meriti & falutis inirium, IN. fides fuümpta in

tum qi

concreto , feu prout fidei nomine inrelligitur

fc&w

unum concretum morale, liberum ac merito-

jl ea[d:;

rium, conftans fcilicet ex actibus fidei preeviis,

)&'d*.*iï

& intellectüs

maximé voluntatis imperante ;

i d

imperato, T. Patres initium meriti ac falutis

tribuentes fidei non locutos unicé fuiffe de af-

nih

"

: o

fenfü intelle&tuali ,' vel una controverfia cum

;Pelagio ejásque reliquiis agitata abundé demon-

f

u

ílrat. Dixi: Zran[zut; partim quia nec fidem

fic acceptam effe primam gratiam ac initium

J pfäï

l

,

merendi , patet ex propofitionibus Quefnelli

115j quï

damnatis, ordine26.: /Vulle dantur gratüce, tf

nf

per fidem. . Etoz.: Fides eft prima gratia eg fous

gt

ompium aliarum : partim quia & ante fidem di-

j

fpenfantur infidelibus tempore opportuno

T

urpente preecepto fuffieientes gratiee, uti often-

! fod

dit damnatio ab Alex. VIII. huic propofitioni

tggüüm!

inflta: Pagami , Judei, LHevetici, aliíque

ifu-

gt

.Ee4

jus

(

440

Di: Fiptr.

mm er.

us genevis mullum ommino accipiunt. à 9I C. infla-

xum: adeóque binc vetlà infeves , in illis effe volun-

pv

datem mudam 49 igevmem fie ommi gratia [uffi-

Ti o

ciente. Sed de his v. Tr. de Gr.

"d ad. y. N.

du

Conf. Difp. eft; quia judicium credentitatis, ut-

murif

pote actus plerumque evidens, non eft obfe-

lrl

quium intellectuale liberum refpectu Dei; qua-

p

le tamen actus fidei tum à Scriptura, tum à

ff

Patribus ftatuitur; adeóque illud, ad imitatio-

( R

l;

nem hujus, nec requirit , nec praefüpponit

1

, 1

volüntatis imperium. | Preeterea dictamen illud

M f

fpectat ad id genusactuum, quos in nobis Deus

ttim d)

fine nobis liberé cooperantibus operatur:

(f

:

econtràfides, utpote meritoria, non nifi libe-

li

J

D

h

. 16 nobis cooperantibus ponitur ; cüm veroó li-

fan;

bertatem hanc nec in fe ipíà formaliter habeat;

VUTT

necab intellectu obtinere queat, voluntatisim-

DEU

perium praire neceffe eft, à quo & liberi &

t

meritorii denominationem participet. 74 57.

Tis jl

&. D. M. Propter illa naturalia vel acquirenda

& Ql

vel vitanda poteft quis mediaté & remoré con-

r

verti; C. immediaté & proximé, fujZ. poteft

QR no

. quis converti ad fidei confetfionem externam,

[

vel ad fidem meré humanam & naturalem, C.

T.

ad fidem internam, eámque theologicam &íu-

Dittiy

pernaturalem, N. Poffunt quidem jlla motiva

rb

naturalia impellere hominem , ut indaget veri-

Qd

tatem, & ex motivis credibilitaris ad judicia fi-

tb f

dei pravia pertingat, quae tandem pia affectio

Tibrio

& fides fübfequatur; ad ipfàm veró fidem mo-

r

tivum feu objectum formale effe nequeunt, üt

Q

per fe patet; neque etiam motivum impulfi-

Ut

vum

Dz Fipr.

441

LC

vum 'ex fe füfficiens dici poffünt.

Cüàm enim

qrol

captivatio intelle&tüs & affeníus firmiffimus ve-

jmïl'/! f'f,f

ritati obfcuree preeftitus meritó inter opera ar-

2]À.

dua & libertati equé ac nativee volubilitati repu-

tf d-

gnantia feré precipuum locum obtineant; mora-

etaf.

liter loquendo impoffibile videtur, utquis pro-

) qE

pter motiva ejufmodi fola fidem internam ac ve-

; tum|

ramfüfcipia. HincS. Aug. L. de Catechiz. Rud.

jmiat

C. 5. Raviffan? accidit, inquit , imó veró mum-

dippai

quam;, ut quifquam veriat; volens fieri Chriflia-

mait

us , quimom r aliquo timore Dei pevculfus. — Si

yoisbs

enim aliquod commodum [pe&lando ab bominibus,

)peratur:

quibus [e alitev placituvum mon putat , aut aliquod ab

nifi 1b

bominibus incommodum devitando , vult feri Chri-

vt

flianus ; uon fievi vult poti , quàm Jingere : fides

ha

enim non efPves [alvandz (alii legunt faluzantis, h.

at

e. affenfum geítu fignificantis) covporis, [ed

]i

credeutis aimi. . Ex eo autem capite multó mi-

,

?

nüs illa motiva füfficiunt ad fidem füpernatura-

IUrer

lem; cüm hecnon fit finegratia, gratia autem

j con

ordinarié donetur tempore opportuno, quod

t

(

certé non haberur per illas intentiones prorfüs

V

erm

terrenas , aut etiam peccaminofas.

d Conf.

j ^

n

&. 7. .4. De cujus poffibilitate in utramque

m

partem difputari folet in Tr. de A&t. hum. Pro-

m

prié tamen loquendo actio fupernaturalis non

q g

poteft fieri ex fine malo , fed duntaxat cum

j

j

malo fine aur affectu. — |V. Conf. Difp. eft; quia

f

in priori cafu voluntas credendi honefta füppo-

n

nitur habere propriam libertatem & motivum

jr; ^

honeftum ; adeóque de fe, intrinfec& & for-

npüf[l |

maliter ficut honeíta eft, fic etiam fupernatu-

v

Ee 5

ralis

"

—

Dz FEipr.

42

:

alis effe poteft ; : quamvis extrinfecé. ac deno-

ïC'ipï T G*

minativé etiam mala ab aéctu precedenti dici

hm d

queat: cüm veró exadverío actus fidei de fe

L.

ac intrinfece liber non fit, ac proin nec forma-

fi

liter honeftus ac meritorius; nifi voluntatis im-

perium honeftum ; ac moraliter bonum pre-

s

cedat, nec fundamentum quidem adeft pro

[

a&üs fidei füpernaturalitate.

"d at. Y«. IN. m.

Sicut enim num.215.infinuarumeft, fpecialem

|

m

effe honeftatem propofitam pieaffectioni, quae

gicur

fcilicet relucet in fübjectione intellectüs ad au-

[2

toritarem loquentis & affenfu revelationi pre-

t etor

ftando ; fic etiam dicendum eft, fpecialem dari

tits p

virtutem moralem per fe infufam, diftinctam

!

inprimis à reliquis virtutibus moralibus ob for-

"

d qC

E

male obje&um diverfum; deinde etiam diver-

f Cl

fam ab habitu fidei, qui ad inrellectum perti-

j

net, cüm illa fit propria voluntatis , quamvis

mutuó conjungántur, nec unus fine altero ha-

UE

iil

bitu infundatur aut maneat ; denique aliam om-

l

nino à charitate, utpote ab hac feparabilem , &

|

[

5

)rz

i

ob defe&tum motivi divini non theologicam.

[

243. R. /I. judicium credibilitatis practi-

fl

cum, feu dictamen credenditatis eft quoad füb-

«)

ftantiarn fuüpernaturale. Proj. Juxta Apofto-

(lb

lum 2. ad Cor. 3. v. s. /Vazz. fumus! [ufjicientes

li

ütl Al

aliquid cogitare ex mobis quafi ex zobiss [ed fujz-

A

cientia noffra ex Deo ef : quem textum CC.

tMi

l

PP. communiüs interpretantur de cogitatione

[

per íe ad juftificationem & falutem pertinente

f&tin

ac difponente; qualis prze aliis omnibus dicen-

(

da eft judicium pra&icum.

Hinc Arauf. II.

Wn

qp

M

le FIDE.w

443

d

denti dj

Cap: 7. fïc*l.oquitur: Sz quis pev matuve w'gorem

Porum aliquid , quod ad [alutem pevtinet vita eter-

f

sne, cogitave, dr expedi, aur elhigere, five falu-

fa.

|ntds

zui, id efó, Evangelice predicatiomi con[entire

polfé coufirmat ab[que illuminatione €9 in[piratione

um pre«

Spivitüs fan&i, beretico fallitur [piritu, mon intel-

d

ligeus illud /dpofloli : INom quód idonei fumus , co-

PEU

gitave aliquid ex sobis €jc..— Similiter S. Auguft,

fpelcialam

eundem textum ufürpans L. de Przd. Ss. C. 2.

1oni, Q

4

n

judicium credibiliratis efle füpernaturale con-

ts d

tendit, üt d. nüm. 226.; quin ex eodem evin-

oni p

cit etiam àlias cogitationes, affectionem volun-

lm n

iftincia

tatis preecedentes, àDei dono proficifci; dum

L. 2. ad Bonif. C.8. fic fcribit: Cogitare, ait,

; ob o

aliquid , utique bonum ; mimus eft autem cogitave,

n &vep

quam cupere.

Cogitamus quippe omne, quod cu-

m p

pumnus , nec tamen cupimus omne , quod cogitamus.

quamv'.z'

jraro d

Cim igitur minus [i ,. cogitave, quàm cupere, po-

Tef? eumum bomo coxitave bonum, quod nondum cu-

jan 0f

pit ; €9 proficiendo poffea cupere , quod antea non

bilfäm)&

cupiendo cogitavit : quoinodo ad id, quod minus eft,

Mm'

id efl, ad cogitandum . aliquid boni nom [umus ido-

B pfä»

nei tauquam ex mobifietipfis , fed fufficientia moftra

100

ex Deo efh; €$ ad id, quod efl amplius , id efl ,. ad

APOLU

n

7

j

cupiesdum aliquid boni fine divitio adjutorio idonei

f

fümus ex. libero avbitrio. ?

Conf. J. Sicut juxta

l]H

Can. 4. Concilii Carthaginenfis , quod nomi-

(s

ne Milevitani II. aliàs laudatur, dozum Dei eff,

(mmott

Jtive,. quid faceve deleamus; fic idem' etiam. di-

r[mCU[C

cendum eft de judicio praético credibilitatis,

d

quo fcimus, 'quid credere debeamus; cüm gra-

TL

tiam non minus ad initium fidei, quàmad ope-

(p

ris

d

444

Drz FIDE;

ris exordium neceffariam effe, conftet ex do-

aflels,

tiendust

mate Ecclefie contra Semipelagianos: ergo

judicium illud füpernaturale effe conficitur.

vidim

Conf. IJ. Inter omnes cogitationes preeambulas

UE

^

nulla eft, qua magis difponat per fe, ac pofi-

ii

T

tivé inducat ad füpernaturalem piam affectio-

nem,; quàm judicium practicum credibilitatis:

| Ímmi

fed nihil meré naturale per fe ac pofitivé difpo-

'.,z:friaäi,

nere ac inducere poteít ad fupernaturale, ütli-

AXREORR

quet ex num. 174. T'r. de Gr.; ergo.

&&v

| (iximus

244. ÀNVec dicas 1. Judicium illud non exi-

git concurfüm pratiee ratione objecti; quia ob-

Vr

l

ligatio credendi naturaliter cognofcibilis acevi-

tine

dens eft: nec ratione potentie; utpote qua ex

4

quenat

fe vires füfficientes habet ad ejufinodi objectum

W. N ,

cognofcendum : nec ratione piz affectionis;

00 t

tum quia füfficere poteft naturalis cognitio, vo-

üumqu

luntatem fuüpernaturalem preecedens: tum quia

Teqüni

füpernaturalitas pize affe&tionis non defümitur

Ti l

à cognitione dirigente , fed à principio fuper-

itql o

naturali influente.

ANVec 2. 'Sive dicatur pia af-

m or

fectio fequi neceffarió ad judicium practicum,

; lb Qu

five non, poteft colligi, judicium hoc non effe

de:1 fj

fupernaturale: nam in primo cafü, quia nec

Vi

pia affectio, nec fides effent libere ac merito-

Driti

rie, confequenter nec fupernaturales, fruflra

Ya

omninàó requireretur füpernaturalias judicii

4[ f

previi: in 2do autem fequeretur, voluntatem

[ pig

poffe negligere fuafionem judicii preelucentis;

Tento

unde & ex füppofira judicii füpernaturalitate

Nl

proflueret hoc abíürdum , quód homo fimul

iip:

haberet actum füpernaturalem, & fimul effet

us

infi-

"

s

Dz Fipr.

445

lterd

infidelis. . JVec 3. Rurfüs pro hoc judicio fta-

0$: q

tuendus effet habitus f'iipernatüralis; qui tamen

Sonfc

vel affignari non poteft; vel pro libitu affigna-

m

tus auget numerum (üpernaturalium fine necef-

; pl

fitate.

af

E. ad 1m. . Sicut fupernaturaïitatem' univer-

libilt

fim non defuümpfimus ab objecto formali aut

vedip

materiali; fic nec pro ratione affertee judicio

je ii

fupernaturalitatis argumentum ab objecto aut

defectu virium intelle&£tüs in ordine ad objectum

no d-

duximus, Hinc etiam permifsà 127 6j 2d.parte

quiao»ï»

NV. Conf.; quia defideratur auxilium gratiee ra-

|s 4ceie

tione ipfius cogitationis fz]uzavis & à£ expedir,

quet

quemadmodum Arauficanum loquitur.

7dd3.

yedun

part. IN.A[. . Quoad 1m. prob.. rurfus IN. Af

H

ob rationem in Conf. 2da datam ; cui accedit,

AIXIIIO, Vq'

tum quód ficut ad aétum voluntatis fpiritualem

tormqi

requiritur cognitio fpiritualis, ad actum mate-

elumitt

rialem potentiz appetitivee cognitio materialis;

ita ad volitionem fupernaturalem cognitio ejus-

j

li päaaf-

dem ordinis premitti debeat: tum quia aliàs

x

ratio congruentie non adeffet pro neceffitate

gona

fidei füpernaturalis ad placendum Deo contra

j m

Scripturam & Concilia; cüm etiam hic per co-

n

gnitionem aut fidem naturalem poffet quis mo-

fajli

veri ad amandum Deum.

Quoad 24. pro£, C.

judicï

A[[. fed IN. Supp. , quód inde fupernaturalita-

quet

tem piz affectionis deducamus , aut hoc argu-

O-

cats

mento utamur. JNon enim arguimus fic:

gnitio preevia eft füpernaturalis; ergo & piaaf-

p

]

Jimi

fectio: fed à converío: Pia affectio eft fuper-

quam

Ir

d

i

naturalis; ergo & c?gni,tio practica; tan

p

446

Dr Fipx.

previa difpofitio ultima proportionata. 244 a2d.

|nuerid

&. |V. 4[.. Perini(sà utràque probatione /Vego,

|&mobo

in 2do cafu evenire majusabfurdum , quàm ex

! ter oj

TOD00:0

eo, quód quis illuftrationem 'ac motionem fü-

ernam, quam habet, non fequatur, aut in-

g.

telligens oblipationem fervandi pr&cepta , ea

E

nihilominüs violet. 244 37.5. C. $eg. Ad utrum-

| patna

que incommocdum adjectum x affienari inpri-

Vdero

mis à nobis pro habitu fpecialem prudentiam

| gam

infufam , diétantem debitum & obligationem

| imom

credendi: hanc veró ab habitu prudentig pe-

j um |

neralis infufo diftinguimus ; tum quia hic eft

| at

directivus virtutum moralium, fidem fequen-

f

tium , ila aütem per fe faltem fidei habitum

^ |enn

precedit: tum quia prudentia generalis fuper-

& ts

f:ïtaf: i

na amittitur pereunte charitate, ad cujuscomi-

tatum aqué ac virtutes morales , pertinet;

tomm

fpecialis autem non nifi cum fidei habitu defi-

b fs

nere videtur ex data proximé ratione. Deinde

. Queque

veró non multiplicari habitus fine neceflitate,

It

probat diverfitás objecti formalis & modi ten-

t qui

dendi, que non finit hoc judicium practicum

8 (

reducere ad habitum fidei, üt Thomifte con-

lt vart

tendunt.

i

(APUT:IL

Yolts

iij &1

De Natura Aür Fide.

df G['. 1'

9 nen

Ature nomine folet in difciplinis tum ipfà

Tunfof

N

rei effentia, tum proprietas intelligi. Fi-

hUHEHO

dei naturam primo fenfu acceptam expofüerunt

X:Eï.l()nm

difputationes priores , in quibus de objecto

Inate-

Wt

Drz FIDE.

447

(d. AU:',

materiali zequé ac formali , proprióque tenden-

lone lg

di modo uberrimé actum fuit; unde füfficien-

; qunt -

ter nobis explicata videtur fidei effentia, cujus

tOnem

notionem num. 44. premifimus, ubi fidem re-

,

quifitam ad juftificationem & falutem defini-

vimus affenfum intellectualem veritati revelatee

fept,

|d at

preftitum propter autoritatem Dei revelantis.

ari i

Si altero modo natura ufürpetur; nonnulla;

"udenta

quantumvis prioribus hinc inde adípería, et-

It

iamnum accuratiüs exponenda reftant.

Solent

lentie?

autem proprietatis vocabulo plura pradicata

ia hicd

fidei recenferi; qua ad duplicem claffem re-

feqie

ferri poffunt. Ad rmam quidem fpeéctant ea,

habitut

quae minüs controvería funt, aut aliunde etiam

s füpe

jam fàtis explorata. Ejufmodi inprimis eft 7-

lertas: Aétum enim fidei quoad fpeciem ac exe

ys con

pemn:g;

ercitium effe liberum, preter experientiam pro-

bin d

bat pie affe&tionis neceffitas nuper afferta,

3 Dcmf?

queque füperiüs ad exceprionem primam num.

j

[

f

114. repofuimus.

Deinde veró eít Ponuefías;

i

qua quidem objectivé ralis: convenit. fidei actui

raditu

ex eo, quód recta ratio dictet maximé decere,

Á (

ut veritati primae etiam obfcuré loquenti cre-

datur; foctnalis autem 'advenit à libero imperio

voluntatis pi& affe&te. — Denique fuperzaturali-

as ac meritum; de quorum primo tum in T.

de Gr. à num. 185. & in praefenti num. 14. ma-

gis neceffaria propofita fuerunt: alterum autem

n

manifefta ratio füadet ; cüm fidei actui libero,

ïgil

honefto ac füpernaturali conditio nulla defit ad

?uerunf

rationem meriri requifita; unde fides ejufimodi

mpu-

oj

ton tantüm ad Jaudem & beatitudinem i

gv

tatur

*sb

448

Dz Fipr.

tatur in Scriptura, fed & à Conciliis ac Patri-

d

^

[

[üm

bus fundamentum totius meriti ac. radix vite

tf ven

eterne nuncupatur; de quo tamen elogio in-

nihdomn

frà forté aliquid addetur. Ad 2dam claffem per-

cur, L

P

tinent illa, que difficultatis plus ac controver-

| ID pIOD

fie prebent, atque hic precipué examinari | ,(j

'

confueverunt, veritas nempe; cerzitudo & ob-

UT

Jeuritas. fidei.

Itaque de fingulis explicatiüs

Wt a

Rl agendum.

iil

Ti d

ARTICULUS I

faterdi

n .d&us Fidei fupermatuvalis ueceffovià

pioos g

fft verus ?

| lts

Ora. Val(itas fidei haberi poteft vel ex

33-; np*ï

-N

obje&to materiali non ita fe habente,

f efen

1

üt creditur ; vel ex objecto formali non exi-

Unde hic du-

L

flente , propter quod creditur.

Iony

plex quaílio proponitur: 1ma, an res à Deo

|

F.

revelata, etíi per fe fit contingens, fit infalli-

ln

biliter vera, abfolutà infallibilitate ex hypothefi

ETA

divine revelationis ? 2da, an ad actum fidei

Duj;

fupernaturalis fufficiat revelatio apparens tan-

tüm & exiftimata? Prior porró dependetàge-

W d

:

mino hoc quafito: An'Deus non tantüm nun-

T

il

quam falfüm revelaverit, aut mentitus fit , fed

D à k 1

& falfum revelare aut mentiri de potentia; üt

FUS n

vocant , abfoluta nequeat; pofteriorautemcir-

Woq hy

€a duos cafus verfatur, quibus revelatio re ipsà

Chm 1 qe

non facta, exiftimari tamen ac apparere pote

' g mfi

tanquam facta: alter nempeeft, fi obje&tum in

(lx gm«ne

fe falfum vel impoffibile; v.

[« )

[o/

. quód tota Tri-

"m

nitas fit incarnata, per errorem putatur effere-

D m&m

vela-

p

t g

Ds Fiprx.

49

TOE

tidi v

velatum à Deo: alter ,

fi obje&tum quidem in

fe fit verum,

non tamen à Deo revelatum, &

h0i

nihilominüs per errorem revelat

um effe judi-

dhenpe

cetur. ltaque ad affirmandam t

CORIV-

hefin füb ini-

exiin

tium propofiram

246. Dico /. Deus falfüm nunquam revela

T

Vit, nec de porentia etiam abíoluta revelare

exphcanä

poteft: adeóque ficut obje&tum à Deo revela-

tum infallibiliter verum eft ,. fic eriam fidei di-

vinz actus neceffarió eft verus ex

parte objecti

materialis. Ira Theologi fere o

tnnes. conttra

uf

paucos antiquiores , preefertim contra Prifeil-

lianiftas, tefte S. Aug. L. cont. mendacium C.

efl vt

2.5 blafphemantes,

habent

Chriftum etiam re ipsà fze-

piüs efle mentirum;

item contra Robert. Hol-

qoe

coth; quiin 3.q. 3. a.

. hechaber: ,, Nullietiam

delid

dubium ,

-quin Deus poffet afferere falfümm

gl

Ícienter ,

& cum.intentione fallendi creatu-

f

ram ;

& credo , quód damones meruerinr

ly thefï

ecipi ita jufté à

Deo. ,,

&um fidel

Prob. vm.p. Quamvis r

efpectu creaturarum

qres t

div

erfà & feparabilia fint ,

dicere phyfic& fal-

gt

füm , dicere moraliter falfi

üu

m; ac formaliter

mentiri; hac tamen in

]

Deo fünt realiter idem,

3

1

nec à fe invicem fepara

ntür;

quia 110 quidem

Deus neceffirió & infallibil

[en!iä: vllf

iter fcit effe falfüm,

gend

quod phyfice falfm eft;

. adeóque illud dicens

eriam ícienter falfüum dic

er

JJ ]PS&

et: 2dóantem, quia

J

Deus infallibiliter fcir obl

ipationem ortam ex

um

dictamine füe fapientic,

quód nempe fibi lo-

o

quendum non fit contra

'Veracitatem ac men-

tem füuam; ne reddar fe

| eHeR'

jüde indignum; adeó-

«

I

que

450

Drz Fipk.

J

que dicens phy(ïcär ac fcienter falfüm mentire-

gitef

nl

rür formaliter. Atqui Deum nunquam effe

mentitum, Scriptura ab Adverfariis hujus the-

euxim |

feos admiffa teftatur , dum Num. 23. v. 19.

finqu.

Non eft Deus , inquit, quafi bomo , ut mentiatur,

Lyuc

| tchl,

ueque üt Filius bominis , ut mutetur. — Dixit evgoy

c? non faciet ?. Locutus efl , €g uon implebit ?. Ad

nbo df

Tit. 1. v.2. Spes

vit clevme, quam promifit,

qin n

qui non mentitur , Deus. — Ad Rom. 3. v. 4- Eft

tidi i

autem Deus verax :: omnis autem. bomo meudax,

hm ]

ficuz feviptumefl : Ut quf&if

(

eris in feruonibus tuis

1. d

€9 vinca$, cüm judicaris.

Denique idem Apo-

quod Ox;j,:

ftolus revelationem Dei promifforiam oftenfü-

lm g

rus veracem ac infallibilem fic ad Hebr. 6. v.

| ïerenn'qui

17. & 18. loquitur : 47 quo abundantiüs volens

L D) Deï

Deus offendere pollicitatioris bevedibus immolilita-

| fs

zem. confilii [ui, imtevpofuit. jusjurandum ; ut. per

|Unripq

duas ves iminobiles , quibus impo[fuile eft mentivi

Ia g

Deum, fortiffünum [olatium babeamus &c. Ergo.

QuE vj

Corf. Deus nunquam aliquid egit, quod repu-

l

j Wa f

gnaret alicui perfectioni divinz ; ^quia judice

Ri u

S. Ambrofio in annotatione ad locum Numer.

| lts

eft impo[faile

Deo, quodna-

23. füprà laudatum,

Zuva

e

J

1u$ contvaviüu

mef. Sed fi

Deus aliquod

Qu N

falfum reveláffet ,. & ad illud credendum pro-

dl ïlS Dn

pter auctoritatem füam nos obítrinxiffer , üt

Ti fde

fieri implicité in omnibus à Deo revelatis num.

ï»fm]mn-

211. & alibi oftenfum eft, epiffet contra vera-

l

[

citatem & fapientiam füam , ejüsque dictamen

t

ac obligationem , de qua proximé diximus:

N Í

m

erpo. Prob. 2d. p. Deus neceffarió ac effentia-

rtum

Ullr Vr

Y

liþer eft infinité fapiens , verax & bonus;

&

quia

-

m

Dz Fipk,

? foent

451

quia h: (ünt perfectiones fimplicirer fimplices,

qun &

neceffarib convenientes Deo, ranquam enti fe-

hgt

cundüm omnem rationem infinité perfecto:

2 V1

rum quia alioqui non foret Deus, feu ens, quo

Ts

excopirari non poffer melius; cüm ens, quod

Diimm

nec falli, nec fallere poffer, Deo his perfectio-

lii

nibus deflitnto preeftaret : ergo nec abfolur&

] pvom,ä

quidem revelare falfüm poteft. Inde enim il-

AL

lud eft di&tum Apoftoli ad Hebr. proxim? re-

10 1

latem: Zupoffibile eft mentiri Deum; : & Aug. L.

itl

L

dem a

ï

22. de Civ. C.25.: Sivoluzt, inquit, Z7venire,

quod Onmpiporens mom potefl, babent prorfus ; ego

] oítt

dicam: mentiri iom potefl. . idem veró, aut al-

ebr. &

ter antiquiffimus Autor, L. z. de fymbolo fcri-

jir nl

miii

bit: ;; Deus omniporens eft, mori non poteft,

mentirinonpoteft.;, Erpaulóo póft: , Noneffet

n: !

omniporens , fi mentiri, fi fallere, fi falli, fi

d at

iniqua agere poffet.,, Plura ex Ambrofio aliís-

àc I

que vid. apud Lugo. Cozf. Si Deus poffet re-

pl

velare fallüm , non eflet fümmà fide dignus,

j p

neque nos teneremur illi firmiffim? credere;

'n NI

confequenter corrnerent omnia fidei noftra

La

fundamenra, fides noftra foret inanis, fpes in-

; diqi

Certà; & fecuritas nuila.

Sed ex nuperrim&

hm

dictis Deus ob fuas perfeti

ones fimplices füm-

jfu *

má fide digniffimus eft

; atque hinc meretur

jj 0T.

firmiffimam à nobis cred

n

ulitatem: ergo.

u

AVec fatisfit vn0 ,. i dicatur ad fidei no

ftrae :

ü

u

certirudinem füfficere , quàd Deus decreverit,

Ü

n

verum femperloqui; tum quia, ubi Deus di-

effEDF )

Citur verax, & omnis homo mendax, oppoe

Ws

: (uf

fmio veracitatis divinz & mendacitatis humanze

i

;

Ff2

non

m

$2

Dzs Fi»&.

non habet fe unicé ratione actüs fecundi, quan-

pendur

(ivimam

doquidem & plures homines mentiti non fue-

Doo: &

rint; fed ratione potentize & actüs primi: tum

pricol

quia admifsà in Deo poffibilitate revelandi fal-

ts T

íum, certus omnino effe nequeo, an Deus hoc

AMaoren

1

uüum decrerum revelando verum dixerit, nec

Ij

ne? JVecadà, fi forté addatur; Deum non tan-

tüm dixifle, fe habere illud decretum, fed et-

theopc

iam gravi pracepto nos obligare, ut fibi hoc

ml

V, at

loquenti credamus; tum quia, fi Deus falfum

loqui poteft, vel negatá, vel non impediente

t t

dmonf

perfectione divinà, eadem aut fimilis non ob-

ftabit, quominüs ad illud credendum nos et-

Trtng

ficut Deus in

ni

T

d 1N

jam oblipgare poffit: tum quia;

oppofita fententia dicere poteft, fe habere de-

Winpn:

äzm t

crerum, quod reipsà non habet ; fic poffet

etiam dicere, fe voluntatem nos obligandi ha-

lts

as

bere, que tamen re ipsàilli non adeffet: adeó-

que homo cerrus minimé redderetur ; urrüm

piric

ftferl

fi&t& ac fimulaté, an veré ac ferió Deus preci-

iat. Qu ratiocinatio congruit cum illa S.

Ttum 4

T

Auguftini, quà L. de mendacio C. 8. probat,

omnem naturz ac doctrine inftitutionem de-

m

n

d t

ílrui, fi dicatur, mendacium aliquando effe li-

citum : QQuomodo, inquit, credendum eft ei, qui

eti h

gutat aliquando effé mentiendum, ne fovtà 9 zuut

*

*

Tfpljgn

qnentiaiuv , CL

un pvecipit, uf credamus. — Uude

AC etia

enim [civi potefl , urriun 9 tunc babeat aliquam

1 mi

caufam , ficut ipfe putat ,

mendacii.... Quo genere

RUT

admi[[o atque probato, ommis ommino

fidei difcipli-

Q m

aa fabvertitur.

R i

247. LDico

4l Actus Fidei theologicee fu-

H:'Jïaïis

per-

DE FipzE.

453

Iv g

"

pernaturalis neceffarió requirit revelationem

ti nonft

divinam actu exiftentem , & revera factam à

Yicr); t

Deo: adeóque eft neceffarió verus etiam ex

'ehndi d

parte objecti formalis. Ita communiffima fen-

asb

tentia T heolo

gorum contra paucos, preefertim

yeri, t

Majorem.

T loO

Prob. Nec fides proprié talis, — nec fides

m

theologica, nec füpernaturalis denique haberi

y fb

poteft, ubi Deus re ipsà objeétum non revela-

ers r

vit, aut non eftlocutus. Pars 175. patct ex na-

tura & motivo fidei; ficut enim vera fcientia

p

; nond

demonftrationem , ita fides locutionem requi-

m n*

tit tanquam fPecificativum fuum effentiale: er-

[ets:

go illa re ipsà deficiente fides proprié talis ha-

pere d

beri non poteft, íed credulitas duntaxat que-

üc pl

dam & conatus vel affectus credendi. Pars2de

igandih&

liquet etiam ex füprà diétis ; quia fides theo-

"T

logica ; quee hoc preedicatum faltem à motivo

y Um

participare debet, nonaflirmat unum objectum

materiale, fed & ipfam revelationem etiam di-

is p

Jii u j

vinam afferit ac credit : ergo fuppofità revela-

j

( prob

tionis abíentià, & deftituitur preedicato ratio-

nam

nem actüs theolopici conferente, & caret fpe-

