dens. Nam . per fe quidem videtur urgere r.

pl'Op

cüm fides Catholica fuüfficienter propofita eítin-

ld

ld

fidelibus , heereticis, & iis, qui in infantia ba-

| fn Wü

ptizati rationis ufüm attingunt: 2. cüm gravis

Dnpr

contra fidem pulíat tentatio: 3. cüm quis in

Qs

herefin vel dubitarionem voluntariam circa fi-

W

e€

Dr FIDE.J:

$62

firimé

dei myfteria lapfus eft: 4. cüm adeft probabile

Im r

mortis periculum. |Per accidens autem, ubi

Ls $

fine actu fidei precepta.Dei vel Ecclefiee, üt

Dann

par eít, impleri, aut peccata vitari non poffünt;

nit,

fic feclusà fide magis aut minüs explicità, nec

ndebl

digné quis Deum orare, nec peccatorum in Sa-

od

fic

cramento remiílionem confequi poteft :

tiil

etiam aliquando tam praves carnis contra fpiri-

NT

tum infürgunt motus; ut certó fuccumbat, qui

T ]

non à fideroburquafiverit, repreefentando fibi

j

Deum Judicem, qui corpus & animam gehen-

m ii

1,

ne addicat.

Verüm de hoc uti & de actu fidei

externo feu fidei

um

profeílione plura vide in Th.

(l

Morali.

þä

m v

[

i

lr

ARTICULUS il.

(üs

[

Quorodo opponatur fides ifidelitati ?

f

empäw

feri

zþ*: i

Ota 1. lnter fidem & infidelitatem op-

s

J

pofitionem intercedere, velipía ety»

j q

]i

mologia oftendit. . Eft autem fecundàm com-

A

munem acceptionem triplex infidelitas: 1./Ve-

"

gativa eft ignorantia inculpabilis rerum fidei ; &

lj

"L

eft in eo, cui fides vel fimpliciter vel füfficien-

veti

(

ter non eft fic annuntiata ;' ut credere poffit &

n

debeat. Hac quidem peccati poena eft , non

AL

autem peccatum , üt ex damnatione DBajans

h

propofitionis patet , qua ordine 68. fic dicit :

din

Jufidelitas puràuegativa inbis , quibus Chriftlus non

a

eff praedicatus , peccatum eft.

o. Privativa €

gt

ignorantia culpabilis , habetürque in eo ; qui ;

j5

quos potuit; difcere articulos fidei negligit ;

ü

vel cui fides fufficienter eft annuntiata ; ut cre-

d

Nn4

ere

ss

;DE Fipr.

568

qm ea

dere debeat , omittit tamen credere , quin fi-

mul pofitivé diffentiat , vel ullum errorem fi*

dicarc

dei conrrarium admittat. .Fiec peccatum eft

« pat

quidem contra fidei praceprum , fidei tamen

( velc

objecto formali directé non opponitur. 3. Po-

vled

"THva Áive coutraria antonomaftice quafi defini-

pdd

tur deliberatum ac pertinax judicium contra ali-

i

Vr

quem fidei articulum ; magis autem generic? à

Card. de Lueo defcribitur effe peccatum, quod

qurm

ex objecto fuo ita opponitur fidei aQuali , ut;

Qumv)

1

quamdiu non retractatur , non poífit homo

tionem

habere voluntatem credendi vero & proprio

fiqe,

aétu fidei divinz : atque hoc contingir, quan-

f m

do quis vel diffentitur obje&to fidei füfficienter

Ti iní

propofito , vel affentitur objecto , quod fidei

] etsis t

repugnare ceognofcit, vel de rebus fidei fatis

L

propofiris volunrarié dubitat , vel deliberaté fta-

piouni

tuit aut omnia aut aliqua fidei objecta non cre-

fetto

dere. Inde autem collipirur infidelitarem pro-

D ng

prietalem nec haberi inerrore inculpabili; cüm

20

hic peccatum non fit :: nec. in errore culpabili

hin

ad culpabilem ignorantiam fequente ; cüm in

fetr

hujus confortio ftare poffit tum voluntas tum

at

actus credendi articulos füfficienter propofitos,

T

& quorum ignorantia non adeft: nec in nega-

t

tione fidei externa aut perverfione aliorum ad

Íiim

falfam feCtam ,. i nepatio interna aut diffenfüs

Pmnw

conrra fidem-abfit; càm haec omnia, licét fint

Bd

gravia contra fidem peccata, actui tamen fidei

Q

interno non opponantür.ex parte obje&ti: nec

ïqgicas

in voluntate. peccaminofa, quà quis univerfim

1

mlkia audire dafïlrinam. aut fidem Chriftianamy;

.

Q

eum

PC

us

Dz Fipr.

$69

h quií

cüm ea etiam ftante dari fimul queat voluntas

NTEORDI

cend

efficax credendi illam doctrinam , quantam eft

ex parte objecti; quia fi in hoc ca(ü vel fortui-

Vdei t

tó vel coacté hauriret fidei notitiam , poffet

r 3]

J

velle & etiam credere.. Porró infidelitas pro-

nf d

priédictanonnunquam cum heerefi confanditur;

Sonttid

communiter tamen univerfalis fümpta fübdi-

generic&j

viditur in Paganifmum , Sfudaifinum & Havefin ,

um, ii

quorum explicationem num. 103. dedimus ;

"d j

quamvis aliqui ea praecisó in ordine ad revela-

fit hn

tionem explicantes nonnihil diffentiant.

De-

(pny

nique /Zpof/afia univerfim fümpta eft defe&io à

Pf ) qw

fide priüs füícepta , atque ad unamn ex memo-

ficiet

ratis infidelitatem, .pro ratione fcilicet tum re-

od f

cefsüs tum fidei, reducitur:. in fpecie autem

(l 1

& per antonomafiam eft tranfitus Chriftiani ad

al

paganifmum vel judaifmum ; in quo fenfü de-

nyde

fectio à fide Catholica ad harefin Calvini pro-

timpto

prié non dicitur Apoftafia.

j, i

292. iVota [[. Infidelitas pofitiva , E]u'ani

pl

unicé hic confideramus , conferri poteft .cum

dni

fide tum habituali tum actuali.

Comparatio-

n r

nem rmam hic non minüs , ac num. 57. fece-

of

ramus, omittimus; quód (üfficiat.nobis admit-

T

tiabomnibusoppofitionem demeritoriam; phy-

füm

ficam autem eriam addi vel negari hic nobis

jes

perinde fit : 2dam veró breviter faltem attin«

vl

gendam duximus ; : eóquód hec controverfia

i Hdä

communis fit circa alias etiam virtutes 'Theo-

t

fY

n

lqgicas ; 8c praeterea ad. varias virtualitates ali-

ls'ï!ïiff!

i occurentes. explicandas pertinere potfit.

T

Queritur autem , an infidelitas pofitiva circa

q

Nn ;j

unum

Dz FipE.

370

du

unum articulum poffit componi cum fide : na-

turali vel fupernaturali eirca articulum alium ;

iitis

v. g. utrum Lutheranus negans arbitrii liberta-

21

tem poffit fide divinà , in fenfü corapofito hu-

fdeat

fte di

jus erroris , credere Incarnationem Verbi ;

quam veram & revelatam profitetur? Commu-

Tisd

nis fententia ne

pat, univerfim enuntians, non

g

poífe amorem e

flicacem aut affenfüm abfolutum

MR

unius objecti propter motivum aliis commune

pam

componi cum odio aut diffenfü alterius, quod

t

füb eodem motivo continetur. Altera ex prin-

nl

tuts l

cipiocontrario, &factà interactus virtutis per-

fectos & imperfectos diítinctione, cum Ripal-

grfo

da , Lug. Viva , Ulloa &c. tenet , culpabiliter

d r

in aliquo difcredentem , h.eft infidelitate po-

hntte

fitiva circa unàm articulum laborantem , poffe

Ls

fimul credere alium fide divinà imperfectà ,

;

l000

etiam fupernaturali.

Ubi tamen Ripalda Di

131.advertit;/bifariam hereticum diffentire po

j

t

articulo fidei ; rmó admittendo revelationem

Qünpy

Dei, & negando illam efle infallibilem ; quo

tricil

modo difcredens articulum unum juxta omnes

DA

nequit alium articulum credere: 2dóadmitten-

do omnem Dei revelationem effe infallibilem,

ii

fed negando exiftentiam revelationis aliàs füffi-

f

cienter propofita.Praererea autem obíervandum

i

eft aflen(üm imperfe&tum & minus firmum non

QUs

elle fidem fimpliciter ralem , quee füfficiat ad ju-

tüti

ftificationem hominémque denominet fidelem;

erga

cüm hujus nomine intelligamus ex füpra dictis

V

ff

affenfüm appretiativum füper omnia ; qualis non

€

Eu

z

Dz Fipr.

571

n fien

elt actus imperfectus , qui

potilis dicitur fides

um dim,

initialis vel fidei inchoatio.

Ti lbt

293. Diro . Difcredens culpabiliter unur;x

polmo

fidei articulum non poteft fimul credere alium,

m Va

fide divinà perfe&tà & fimpliciter rali. ^ Pro,

C

Fides divina perfe&ta & fimpliciter talis debet

jan5, t

":

appretiativé ferri füper; omnia divinz autorie

abfübr

-

tati ac revelationi graviter oppofita: ergo ram

CO(U[HUD?

parum poteft componi cum diffenfü culpabili

1 qi

divinze revelationis füfficienter propofitee dealio

Ts

myfterio , quàm parum a£tus perfectee chari-

Ti

ratis ftare poteft cum culpabili & pravi trans-

n

greffione alicujus precepti. Cozf. Affenfus fi-

ii

dei perfectee ac fimpliciter talis prerequirit vo-

fife p*

luntatem efficacem fübjiciendi & captivandi in-

h PbE

telle&tum in omnibus divinz autorirati loquen-

yeid

ti; tum quia hoc requiritur ad credendum ex

u

toto corde; tum quia hocexigit propria & ad-

jep

eequata intellectüs captivatio: fed hecvoluntas

a ondt

componi nequit cum nolitione credendialiquem

i qUO

arriculum füfficienter propofitum ,

üt per fe

manifeftum eft: eroo.

3 0m

jnite

294- DDico IJ. Difcredensculpabiliter unum

| 1j2

fidei articulum poteft fimulcredere alium affene

i

fü fidei obje&ive divinee impefecto, probabili-

m:fum

ter etiam fupernaturali,

Prob. 15.p. Poteft

Tif

quis profequi aliquod obje&um materiale vir-

il

tutis ex motivo univerfali ira , ut non afficiatur

du

erga motivum univerfàle in tota füua latitudine,

d

velítque ex eo rem aliquam materiz ac difficul-

tatis minoris, quam accedente majore diflicultate

j

l]

aut materià non preftaret ; v. g. culpabiliter

nQ«

572

Dr Fipr£.

nolens reftituerecenrum, poteft fimul velle re:

nípon

pGHüïül

flituere decem; ex motivo juftitie: poteftami-

cus eà dilectione diligi, qua « quidem non pa-

l; di

tiatur nepari illi pecunias , quamvis non para-

R* /

ta fit pro eo fübire famee & vite periculum : po-

quatu

nidd

teít cum violatione praecepti difficilioris ftare

0

Dei amor remiffus & imperfectus , vi cujus

voluntas maneat determinata ad obfervanda fa-

T.

gindit

ciliora precepta. Ergo pariter voluntas poteft

iga affici erpa divinam autoritatem loquentem ;

u

T

ut ei prebeat affenfum folüm in iis ,. que per-

fe&ctionem practicam relipionis ac fidei facilem

drdn

reddunt, non veró iniis, que reddunt diffici-

t

ln

lem ; aut circa ea , que fibi proponuntur his

vcl illis argumentis credibilia, non autem quo-

fitis

pw

ad illa; que minoribus argumentis perfuaden-

|

tur. . Conf. /4ut. & declaratur: Potefteffe tanta

p

D

claritas vifionis materialis intuitivee, ut exiften-

tia objecti vifi fit motivum formale , diftinguen-

diciu

di illud ab omni alio , excludens omnem om-

Mi

fittm

nino errorem , quo objectum vifum confun-

dam cum alio; fed & poteft effe tam exiguacla-

tmü

ritas ; ut compatiatur errorem , quo rem non

fit

non difcernam ab omni elia , fed vel cum pau-

'mgv

lat

€ioribus vel cum pluribus confundam : fimili

ratione loqui licet in materia theolopica de na-

die.

tura divina ; qua eft objectum formale conti-

lls

nens & repreefentans Bearo has & non illas cre-

0

aturas; quorum ratio eft , .quód illa vifio utra-

al

Ut

que non. fir adeequata motivo : ergo etiam ef-

ficzcia voluntatis circa aliquod motivum poteft

ergq

ipfi morivo effe adeequaté vel inadeequaté. cor-

E

fe-

Dz Fipre'

$73

lvl

refpondens, ita, ut componatur vel non com-

pl

ponatur.cum nolitione alterius objecti materia-

lis ; cui illud motivum commune eft.. ProP. 24.

d

Donpa

. 'S. Aug. L. de Patientia cüm queefiviffet ,

lom:

quantumSchifmatici patientia pro Chriftoac ves

[orisin

ro fidei articulo valeret; & an donum Dei effet;

vt

cap. 27. fic refpondet:' /Veque emim bocnon efl Lo-

tv

muimn , ut eredat bomo . etermo [upplicio [e elfe pu-

nspot

uieudum ; 'fi uegavevit Chriflum , &9 pvo ifla. fide

qualecunque fuppliciumperfevat , €g' contemaat bu-

Querm,

quye

manmum. . Proinde ficut negandum mon eft , boc etiam

1 f

effe domun Dei, ita iutelligendum efl , alia effe do-

nt dl

na Dei filiorum illius S'erufalem ,. que fuvjum &-

ntur

beva eff mater moftra... Ergo fides hujusmdi ho-

amqu

minis alium articulum negantis, . patientiáque

pro veritate illius eft actus fupernaturalis; quia

vt

sf

phrafi Auguftinianà actum aliquem effe donum

ratftt

Dei idem eft ac effe cumauxilio pratize füpernae

elicitum , üt toto hoc libro aliíísque inlocis ma-

lt

nifefté docet.

m t

Huic adde fententiam S. Chry-

uf

foftomi de fide introductoria num. 77. recita-

qiguedï

tam & expofitam ; item Auguftini L. r. adSim-

am If

plic. q. 2. fidem inchoatam & imperfectam di-

ny

ftinguentisà perfe£ta & aucta, quam utramque

i

tamen L. de Pradeft. Sanét. C. 2. donum Dei

T. a

effe contendit. . Copf.. Deus hareticis ac infide-

COO

libus confert auxilia füpernaturaliaad falutariter

a

operandum ; üt d. in tr. de gratia: ergo etiam

ad fidem tum articuli; quem pofitive. difcre-

u

um

dunt , tum articuli, quem verum exiftimant :

ergocüm aliunde inter fidem iftius imperfectam

jl

?

& alterius. diflenfüm non detur repugnantia

D.

phy-

[

U

Dz Fipr.

$74

ffom ;

phyfica, poffunt concipere ex auxilio füperna«

turali fidem unius articuli imperfectam & alte«

t em

"

rius diflenfüm ; prafertim cum gratis ac fine

fundamento afferatur lex Dei , negans füper-

tat& nf

Tachara

naturalem concurfum ad credendum unum ;

ubi aliud culpabiliter non creditur. Dixi: Pro-

Q pro]

babilitev fupevgaturali; quia ad preefentem qua-

fl p

ftionem pro nobis decidendam etiam fufhcit

f(

inodó detur affenfus naturalis propter revelatio-

fdy: |

nem divinam, fiquidem & hec vera fides ob-

1

wie

je&tivé divina dici poteft, àt ex difp. rmaliquet.

:

b

295. Ob coutra yii.. A&us perfe&tus v. g.

Q8g

temperantia inunamateria componi poteft cum

Mu

actu intemperantig in alia materia ; actus per-

Ti

fe&us fidei humanee , aut fcientiee ftare poreft

piacoi

cum pofitivo diffenfü in alia propofitione ; &

M x

fic de aliis: ergo idem pariter contingere poteft

fez f

circa fidem divinam. Cozf. J. Affeníüs intelle-

MC

&tualis fidei ex fe non eft acceptatio nequidem

lt

virtualis omnium revelationum , quz füfficien-

eipe

ter proponuntur: ergo neque pia affectio eft

m

ejusmodi acceptatio ; preefertim cüm obfequi-

üp, .

um & cultus fidei erga divinam autoritatem fit

Oi

intelle£tualis ; adeóque , quod ad intellectum

itim

non fpe&at, nec ad obíequium & cultum fidei

torts

erga divinam autoritatem pertinere cenfeatur.

impo;

Conf. .11.

Quamvis hereticus faceret contra

itel

cultam divini teftimonii, fi illud admitrens ne-

t

garet veritatem revelatam, tamen contra hunc

hüü [i;

cultum non peccat fi neget exiftere teftimo-

Vtten

nium divinum ; ficut homini loquenti irreve-

Qdj

£ens non eft, qui duntaxat negat eum fuiffe lo-

UT

cutum

ä

m

ADXE FIIDE.

$75

LO'(UPQ('!«

cutum : ergo negatio hujusmodi componi pe.

m d

teft cum affenfu fidei perfecto alterius mytterii.

ii5 l

Conf.. 117. Si a&us fidei perfectus cum infideli-

hts i

tate non foret compoffibilis , fequeretur , quód

I Q

Zacharias difcredens aut faltem haefitans de fn-

J D

tura prole, fibi ab Angelo prenuntiata, ami-

(

fiffet perfectam fidem circa alia myfleria, ad

d

fidem Catholicam & univerfalem pertinentia :

"t

fed hoc minime videtur dicendum: . ergo.

s

R. V. Conf. Preterquam quód dentur di-

malgi

veríe fpecie remperantie , autoritas hümana

us

non equaliter fit vel perfpicax vel verax circa

yellat

rem quamcunque, pro diverfis conclufionibus

du

requirantur divería demonítrationis media ac

t pit

principia ; cüm tamen autoritas divina fit om-

(one d

nino eadem , & revelatio fupponatur zquali-

ii

rE

M

j

ter fatis propofita : Univerfim JD/[p. eft ; quia

p ii

nec temperantia ; nec fides humana, nec alia

p

hujusmodi exigunt!aut connotant. voluntatetrt

fufteh

efficacem univerfalem, amplectendi omnia ob-

& d

je&ta materialia fimilia, qua fübfunt eidem mo-

tivo, cüm appretiationem füi motivi fuper

ia

iten

omnia non dicant : at veró actus fidei perfectee

leit

ac fimpliciter talis eft appretiativus divinae au-

um

toritatis füper omnia , atque hinc voluntatem

Y

importat efficacem ac üniverfalem fübmittendi

Dd

intelle&tum divinz autoritati, quotiescunque

12

Dei teftimonium fufficienter proponitur ; quia

du

hoc fic propofitum contemnere gravis eft irre-

ii

verentia , quae cum illius fümma appretiatione

conciliari nequir. . 44 Corf. £. .N. Conf. Quam-

t

j

vis affenfus fidei intelle&tualis implicit& ac vir-

tua-

citif

ss

l

|

Dz .FIDE..

$76

h.

rualiter faltem affirmet; verum effe, quidquid

Deus revelavit, quatenus datur propter in&ni-

|tim Qy

tam autoritatem , üt in omnibus infallibilem ;

| d np

non tamen affentitur eriam virtualiter rantüm

ponin a

Yerent t

exiftentiee cujuscunque revelationis füfficienter

L:

propofitee ; tum quia interdum aliàs continge-

ret hunc affenfüm implicitum effe falfum, ficut

3

accidit fübinde proponi fufficienter üt revela*

pinpr

tum ; quod reipsà revelatum non eft: tum

p

ts

quia ejusmodi virtualitares in eo fundantur

quod motivum hujus actüs commune fit acti«

dl li

bus vel objectis aliis : jam veró cum motivum

fisine

intrinfecum affentiendi divinzee revelationi ex

fit,&e

dictis difp. pr. firexercita revelatio divina heec

Wt

reipsà exiftens; hec veró non adfit cuicunque

& Go

revelationi füfficienter propofitee ; patet moti-

poyrai

d

vum affentiendi huic revelationi per actum fi-

tielpe

dei non effe commune revelationi cuicunque

ltaran

füfficienter propofite. taque oppofitio a&tüs

& tj

ubUS Q'gd

fidei perfecti cum infidelitate formaliter confi-

ftit in pia affe£tione & voluntatis imperio uni-

m

verfali , efficaci & appretiativo divinge autori-

E

tatis füper omnia; atque hinc illud faitem vir-

ftrgn!

tualiter dicit: volo fübmittere intelle£tum cui-

(tn,

libet revelationi füfficienter propofite ; licét

| ?Mïïfï'a |

actus fidei nequidem equivalenter dicat : am-

Y

plector üt ver? exiftentes omnes revelationes

f

fatis propofitas.

-4d Prob. * Obfequium

Vüre

nihilominüs dici poffe intelle&tuale, licàt inipfo

| tsf

affenfü formaliter non confiftat ; . quia faltem

AUU *

D

circaaffenfum tanquám materiam ipfiusobfequii

|

D

P

f N

& cultüs Veþf:zftlr. «dd Conf. 1. s. ad.

Hf.

Dz Fipbz.

$77

"d. £2 prob. Ad fümmam enim erga teftimo-

Jpteri

nium divinum reverentiam intelle£tualem fpe-

Valb

&ar recipere illud übicunque füfficienter pro-

er t

ponitur credibile: ficut enim non absque irre-

[uf

fent

verentía refpueretur teftimonium Repis, ubiil

ico

lud prudenter & rationabiliter proponeretur efz

fum, x

fe regis; fic idem in noftro cafü locum habet

!ni

JN

It

potiorijure, cüm Deus fidem exigat, quoties-

[i

cunque faüs credibile eft. ejus teftimonium ;

füvtatt

undediflenfum femper pofitivamirreverentiam

] üt'z:ä»

eífe colligitur. — 224 Cozf. 171. 3. IN.M. Zacha-

rot

m

.....

riasin ea héefitatione, quz minüs deliberata

dotigni d

fuit, & ex inconfiderantia proficifcebatur, non

livina

peccavit graviter, üt Corn. à Lap. in C. r. Lu-

tU

c& exponit; adeóque illa non fuit pofitiva &

t m

propria infdelitas, cui duntaxar fides appretia-

«duri

tive füper omnía praviter oppofita tendens con-

trariarur. . Idem refponderi poreft de Sara Ge-

d

i aäïï»'

nef r8., que dubitáffe etiam, fed fine mino-

zibus credibilitatis rmotivis,

ia

de revelatione per

aro Ut

angelum facta videtur,

? auto?

296. Objic. cont. 2d. Apoftolus . ad "Tim. v.

m

jacturam fidei com

parat cum naufragio, dicens:

tum d

Quidam vepellentes bonam confcieutism civca fidera

[2 Jk'äf

vafragaverunty &C.6.deerrantibusinuno ar-

qiu

ticulo ait: Si quis alitev dicit ,

fuperbus &ft 62 mi--

dil f CLens.

ii

No

mine naufrapii autem & illà ne-

J

gatione nihil fcientis videtur fienificari amiffio

zil

PU

omnis fidei & auxiliiad credendum. | Accedunt

" ia

li

$. Aug. L. t. cont. epift. Parmen, C. 7.; affes

o

fens hzrericos non re ipsà; fed folo nomine ef-

M

i

fs Chriftianos; &S. Thorn

.$.in

Q

jl

2

ïls hic q: $. à

€Orpi

N

Dr Fipr.

57*

Unde manifeftum eft;

tordiur

€orp.fic concludens: ;

uód tal

ishzereticus circa unum articulumfidem

portum

gnon habet de aliis articulis, fed opinionem quan-

tholcis

Herenc

dam fecundüm propriam voluntatem.;, Conf.

À. Non poteft intelle&us affirmare, quàd Pe-

T f

hii f

trus fit rifibilis, quia eft rationalis, & cogno-

fcendo fimul Paulum effe rationalem, negare;

Vrf

uód hic fit rifibilis: ergo neque poteft intel-

w

le&tusaffentiri v. g. Incarnationi, quia hec pro-

TIeTCAnt

r füfficienter üt revelata, & diffentiri fi-

ponitu

s

mul E

uchariftie, quam cognofcit fufficienter

Cl

üt revelatam effe propofitam; adeóque ne im-

d m

perfe

&us quidem fidei a&tus cum infdelitate

Ti

ftare poteft.

Couf. 1. Qui deteftatur unum

dfefo0

mortale ex motivo univerfali, ac omnibus com-

Ym

n

muni, implicité ac virtualiter deteflarur omnia

hi

^

v

mortalia, atque hiric nequit fimul habere com-

fi

placentiam in aliquo tnorrali: cujus ratio eft,

tl

quia libertas voluntatis nequit feparare virtua-

j [anqu

lem inclufionem unius in altero; üt patet in ef-

m

ficaci amore finis, circaquem licét libera fit vo-

u h

luntas ad arnandum & non atnandutn, non ta-

&f

men poteft effi

caciter amare finem, & fimul

k

nolle ponere me

dia Ergo pariter id obtinet in

qu L

fide.

,

"PT

E. ad arg. IN. Hunc fenfüm erui ex Scriptu-

! ll

ra. Comparatio enim hereticorum cürn nau-

lt

frapantibus non eft adequata, quandoquidem

tf

aliàs illi deftituerentur ornni gratià & illuftratio-

T

ne etiam ad refipifcendum aur ad eliciendum

: T

quodcunque bonum: confiftit itaque hoc nau-

li

erna-

Witu

fragium in ja&qra omnium habituum fup

tura-

|

|

DE FIDEA

f £,

s ,

tlumán

turalium, .ac. difficulrate appellendi ad filutis

portum;

nemqe

tholícis.

quz in haereticis miajor eft ac in Ca.

Idem refpondetur ad alium textum:

1 U

Hsreticus enim dicitur nihil

quih

fciens, tum quia

licét fübinde habeat a&tus, t

amen fpoliatus eft

& am

habitu fidei & fcientice füper

naturalis: tum quia

» DOf

actus fidei & affenfüs in illo

uf n

adeó infirmi & im-

perfecti fünt, ut fcientie appellationem non

firaa

^

inereantur.

jfent

Quod ad autoritatem S. Augufti-

(f

ni fpectat ,

cum illo etiam nos confentimus;

Chriftianus e

nim re ips is duntaxar eft, acdi-

Qje i

nfiddtz

ci meretur, qui nulla in re à profeffione Chri-

fliana deficit.

S. Thomas veró vel loquiturde

ur ün

xeretico , qui negat veritarem , fatendo effere-

busct

velatam , quia non tenet revelationem metas

r r

phyficé cum veritate connexam,

üt exponirRi-

t d

T0

palda, propterea quàd S.

Do&or pro ratione

affipnat, quàd is non adh

ereat

prima verira-

e Vi

ti anquam regule infallibili; ve

] folàm necat

u

fidem perfectam & fimplicite

r talem, ür indi-

m

cat in refponfione ad 1mum

qni

ex f. d. etiam nos fübícribim

us.

: in quo utroque

"d Couf. £.

&i

E. JV. Conf. Dif). eft

; quia dum intelle&tus di-

j

cit: Petrus eft rifi

eft ac fi dicat:

bilis, quiaeft rationalis; idem

omne rationale eft rifibile; cürm

i

in illa caufali i

mplicité affirmetur neceffaria con-

j il

nexio adeóque omnis rationalis cümn rifibili :

o

unde fequitur, intelle&tum affentiri motivo in

pl

tota füa latitudine, atque hinc dicere non pof-

& Paulum

m

quidern effe rationalem, non tamen

j j

rifibilem.

Simili etiam modo , qui dicit v.

ff

Incarnationem effe'veram, quia revelatae

&

"up:u

!

o2

,nequit

Drz Fipt.

480

fefas t

nequit dicete Euchariftiam effe revelatam, non

dfenfis,

veram; dicere nihilominüs poreft, Euchari-

ftiam nec revelatam nec veram effe, quamvis

foret f

hs

aliunde füfficienter ür revelata proponatur. In-

telle£&us enim in fidei affen(u, Incarnationem

Qtolos:

A

gon affirmat, quia eft fads propofita, fignifi-

eante à quia motivum affensüs, fed fignifi-

Quf

( mda

cante puram conditionem & approximationem

motivi, quà po(ità, sequaliter etiam pro Eu-

tins;

fodes ]

chariftia, voluntasliberé adhuc, licét impruden-

k

ter imperare poteft affenfum Incarnationls pro-

d

pter fidei honeftatem , ita ut hanc velit limita-

te, nec in tota fua latitudine, nec prout com-

t

p

munis eft affenfüi Euchariftie. — 247 Corf. L

D. Aut.. Qui deteftatur unum morrale efüicaci-

1f

Ál j

ter efficacid adeequatà & in rota latitudine mo-

(;

üvi &c. C. efficaciá dunraxat inadaequatà & re-

[v

ftri&dà N. — Ad rationem JV. /Z/- univerfaliter

d

fumprum, cujus exemplum tantüm locum ha-

lt

bet in efficaci amorefinis, dicente efficaciam ad-

V A

r

seequatam: contrarium enim lique

t ex aliis eX-

0l

ii

DO

emplis num. 294. allatis ; & ex illo abfürdo,

quód aliàs actus quiliber honeftus, ob confor-

Q W

mitatem cum ratione elicitus, effer retra&tatio

pl

cujuslibet peccati priüis commifli,

nec conjun-

füen

Sed de

QUam

gi poffet cum aétu rationi difformi,

Doinjs

his in feqq. redibit eriamnum fermo.

r

297. Infl. Qui difcredit aliquid cum pravi

irreverentia in divinam autoritatem ; non cre-

DT

dit aliud myfterium ex folo motivo reverendi

Lf

divinam autoritatem, fed ex totivo v. g. ma-

Dtenr

oris faciliatis; commodi &e. Ergo talls ai-

N

-^

-

Dr Fipz

s

um t

fenfus nequit effe fupernaturalis.

Conf. 1. Si

, bun

affenfüs, quo hareticus credit incarnationem ,

foret füpernaturalis, in eo non deftrueretur ha-

; Qu

onanr.

bitus fidei infuüfüs; cüm in hoc caíü non effet

TP

otiofus: Sed hoc falfum effe con(tat ex 'Trid.

Seff. 6. C. 15. Ergo. Cozf. Z7. Non dantur a-

d ii

&tus fidei füpernaturales , qui fint formidoloft

QDADOTR

& fündari tantàm in notitía probabili revela-

npo D

tionis: ergo nec dantur fidei affenfus fü

perm

z

turales imperfecti & rninüs efficaces.

impnldenv

tion

E. /V. 72. Facilitasilla velcommodum non

Jit li

eft ratio motiva affensüs , fed duntaxat remo-

Ut 0

tio impedimenti, quód aliàs vim motivam ims

pediret; & limitatio etiam affensüs ex remiffio-

li

c efitt

ne efficaciee in piaaffe&tione provenit, ficut dif-

dinem ,

fufio ejusdem fecundüm omnem morivi latitu-

at

dinem ab adequara affe&tüs & voluntatis effi-

cacia ortum habet: ex quo non minüs quàm

vtl

x*

ex allatis füprà exemplis falfitas afferti detepi-

qunt

tur. 74d Conf. . IN. M. Habitus fidei deperdi-

D

tur ab Haretico demeritorié, & ob fpecialem

Bard

indigniratem ; undeadjunéta ratio hic nihil evin-

cit, prefertim quód id etiam oftendant exem-

n

pla aliarum virtutum infufarum: habitus enima

ml

fupernaturalis temperantie, mifericordie &c.

a

[

quamvis in peccatore otiofi non forent, nihilo-

minüs à nullo reflare dicuntur. ^ Ubi veró im

T2

abfentia habituum eliciuntur a&tus fidei, tem-

perantie &c., horum füpernaturalitas habetur

at

vel à gratiee auxilio tranfeunte, vel ab omni-

,f

potentia Dei fpecialiter applicata, prout in Tr.

11

de Gr. explicatum fuit.

Ad Qonf. H. v N.

Qos3

Gonf.

382

Dr Fipx.

enforae

Corf. Difp. eft 5 quia formido vel eft culpabilis

vel inculpabilis: fi ymum; eft pofitiva infideli-

m

tas, quia fecum importat judicium erroneum

ais Wi

de incertitudine motivi; implicat autem actum

articos]

fidei füpernaturalem coexiftere infidelitati pofi-

witionr

eutibrs|

tiv& circa idem myflerium: Si 2dum; adhuc

nequit ftare cum fide füpernaturali circa idem

n

myíterium; quia affenfus formidolofüs eft im-

tn df

perfectio effentialis & intrinfeca ipfius affensüs,

mspmo]

nec captivatio intellectüs circa idem myfterium,

Tiemm.

cui aflentitur ; adeóque nec füpernaturalitas

vebluf

fimpliciter nec fidei füpernaturalitas convenit e-

fpimt

jusmodi affenfüi. Similia non fünt inactu fidei

n n

accidentaliter imperfe&o, de quo nobis fermo

W i

eft; ac preterea patet, poffibilem effe affe&tum

in, d

füpernaturalem in aliqua materia, qui compo-

f fnf

natur cum amore prohibito circa aliam mate-

todim

riam, licét nequeat conjungi cum amore pro«

24is]

hibito circa materiam eandem,

0 |

gm,

Quzmzs. Quis feufus fi Ceufuvarum Theo-

fj

OgtCavum s

298. Nota, Cenfurahic fumitur pro nota

f,fälihfe xel

T q

$nal& doctring, feu pronuntiatione malze qua-

ä?. h

litatis aliquam do&trinam vel propofitionem af-

f& o

ficientis: "Theologica dicitur, cüm mala ejus-

p

modi qualitas eft nociva fidei; quia üt 'Theolo-

Quj

U

gie munus eft tueri fidem, fic etiam ad illam

i Q

Ípectat doctrinas fidem leedentes notare: exof-

il

ficio inuritur à Summo Pontifice,

Epifcopis &

Quaefitoribus fidei.

Md

Pro diverfitate graduum,

n

quibus propofiio fidei opponitur, diverfa etiam

Cen«

ML*) 1

Dr Fipr.

535

Lalpdg

Va ii

eenfura eft, cujus varice fpecies & exempla ex^

tant in Conc. Conflantien. Seff. 9. & r5. arti-

SETOnR

tem dm

culos Wicleffi profcribente, in Bulla Leonis X.

articulos Lutheri abolente, in damnatione pro-

Mp

pofitionum Bajanarum, ac in quibusdam De-

fm; d

cretalibus Pontificum.

r

Atque fecundüm hanc

ipfam graduum diverfitatem . triplicem cenfüra-

fos d.

rum claffem ítatuimus; ubi ad rmam reduci-

Id

mus propofitionem hareticam , erroneam, blaf-

nyltam

Tafitz

phemam, impiam & fchifmaticam; ad 2dam

veró fufpectam & proximam herefi aut errori,

OW

apientem harefin; ad 3tiam denique fcandalo-

adtà

fam, maléfonantem, piarum aurium offenfi-

Jisfm

vam, fimplicium mentium feductivam, fedi-

a

tiofam, & temerariam. In harum explicatione

r

non fenfüm qualemcunque íed fidei duntaxat

m m»

oppofitum attendimus, &unum ab altero, qui

yure f

ab aliis fübinde confunditur, fecernimus, fpe-

ando ubique obje&um magis, quàm füb-

jectum.

T

299. & 7. Propofitio Hereticaeft; quce con«

trarié vel contradictorié oppofita aperté eft ve«

yot

ritati, quam certó conftat effe revelatam feu de

at

e. Erronea eft, que opponitur vetitati cer-

fem

t& certitudine theologicà; fic autem certa dici-

m

tur à

plerisque veritas ea, que eft conclufio

[

!

theol

ogica feu evidenter illata ex propofitioni-

"

li

jl

us, quarum altera de fide altera evidens eft :

,ai

2b aliis explicatur effe ea, quse re ipsà de fide

(

non eft definita, communi tamen confenfà fi-

j

delium habetur tanquam contenta in SacrisLit-

jepum

icris, aut Conciliis, aut traditione Apoftolica.

(

Oo 4

Blafphe-

Dr Fipt.

$84

P

quon t

Bla[phema eft ,. quee injuriam & irreverentiam

immediat$ aut mediaté contra Deum vel San-

ia

éios continet; hzc fi cum fidei arriculis fimul

du pr

pugnat, bla(phema heereticalis dicitur.

Impia

CUP

r ert

eft, qua contra verum ac debitum Deo vel

San&is cultum pugnat, illíque detrahit. — .Schif-

yt ]

a2uatica eft, quee nata eft, quamvis fine hereli,

(ictu,

lia

inducere vel promovere Schifma, h. e. fepara-

iionem Ecclefize à füo capite.

fiitpp

findvi

|.300. R. /7. Propofitio fufpe&a à quibusdam

Afümitur quafi genusrefpectu fubfequentium cen-

m p

fürarum hujus claffis, dicitárque ea, que vi-

lp

xletur innuere aliquam herefin vel errorem :

odf

«quod fi proximé fiat, dicatur proxima vel he-

fs

xefi vel errori; firemoté tanrüm, dicatur fa-

ficm

&i f

;piens herefin vel errorem: ab aliis feorfim &

tanquam fingulariscenfuraaccipitur; inter quos

fihilom

xamen aliqui eam extenuant; 'ac infraillam, qua

profem

fapit herefin; diminuunt, volüntque eam di-

r

m

Xi, de qua tantüm fundamentum adeft fufpican-

di herefin vel errorem: aliqui veró, extollunt &

i

proximam poft erroneam ponunt , dicüntque

fi R

eam, que opponitur doctrine facra non cer-

gl

tó quidem & communi confeníü, fed probabi-

filad

liffimé & juxta plerosque in Scriptura aut trae

n

&litione contenta.

Proxima beve[i vel errorz

Üim,

eft, quam quidem non omnes , plures tamen

Ptaly

& graves Doctores cum gravi fundamento di-

td

cunt effe haereticam vel erroneam; quia ipfum

t

proxümiratis vocabulum maximam indicat pro-

fttà

pinquirarem, qusealiter explicari nequit. $2-

fa

opter

ol

p—z'mls'b;erïeþgz vel errorem eft, quee five pr

veroa

Drz Fipr.

;85

SVerentm

verba aut materiam, five propter locum , teme

m vll

pus aut perfonam , five propter circumflantias

culs fry

alias prebet fundamentum probabiliter judi-

r hi

candi,. aliquam hcre(in vel errorem effe in au-

n Dow

tore, ex qua vel quo talis propofitio procedat.

TR

301. R. ///. Propofitio fcezdalofa univerfim

te nj

dicitur, quz affert occafionem ruinze vel faci-

«fpi

litatem cadendi in herefin, errorem, vel alia

fideioppofira: magísque fpecialiter dicitur, quze

um

in individuo & praxi damnat bonos fidelium

YO

mores piásqueé confüetudines à Preelatis Eccle-

jgs

fie permiffas & communi fidei inftructione in-

RTEK

troduétas.

Male fonans eft, quae duos habens

ivl

fenfüsproprios alterum Catholicum;alterum hae-

(atür

rTeticum vel quàcunque cenfürà damnabilem,

rf

fed in fenfu damnabili frequentiüs fümnitur, &

nier s

nihilominüs absque explicatione vel exceptione

"T.

profertur.

Pierum auriumn offenfiva eft, quee

eano

repugnat communi fidelium exiftímationi, in

lii

quam eX pietate do&trinee facree coriformi in-

t

ductifünt. Simpliciuui mentium fedutliva eft, quee

g

füb fpecie & vclo pieratis ac doétrinze fanee fe-

n d

ducit fimplices animos à fidei doctrina. — .Sedi-

o

ziofa eft, que in Ecclefia vel populo Dei viam

a

fternit ad negandam veldiminuendam obedien-

tiam, maxime Ecclefie, Pontifici; Conciliisac

m

f tzmep

Preclatis circa res fidei ab iis propofitas creden-

qo d-

das debitam.

Ztmeraria eft, qua communi

] ipfum

