citie : tum quia non videtur neceffaria cogni-

tio füpernaturalitatis, utpote cujus concepius

tum

etiam doctis dubius & obfícurus eft.

"

B. IV ajf. ad pvob. IN. M. Rat. ym. D. Per ta-

ipm

lem fidem cognofcitur Deus üt remunerator

P:jl

benevolus & amicabilis N. üàt remunerator fim-

[tatg

pliciter C.— Ad remunerationem amicabilem,

fitr

(erns

quaque. fundet amorem amicitie perfectum;

requiritur, ut alter alteri velit communicare fuam

TNSCHATIMINI IGORSIDUS

Tiqi

prafentiam, vifionem intuitivam & amorem

E

fruitivum; unde licet amor autoris nature pof-

il

jam

f

fit effe fupernaturalis , non tamen foret amor

ti54

amicitiae perfectus, neque etiam poffet effefir-

tüum

mnus & perfectus , cüm Deus fe diligentes non

m

Tien

foleat femper remunerari per bona vitee pre-

fentis. 244 Conf. L. &. IN. 4f 'Tum quia talis

Titt

fides effet falà adeóque folàm naturalis: tum

hn

quia amicitiaex eaortanon poffet effe perpetua,

i

n

qualis tamen requiritur ; ut fit perfecta appre-

-

Mu

tiérque amicum amore fuper omnia firmo. ;4d

—

wf

prob. 9. D. Potfet amare amore amicitice imper-

Q

fecto C. perfecto & juflificativo IN. Ex eo au-

tem quod error fit inculpabilis, impeditur qui-

demrn , ne fides'aut amor ejusmodi fit vitiofus ;

non autem praflatur , ut juíliriee fortiatur ef-

fe&um ,. quemadmodum in aliis.etíiam necef-

Q

]

farió ad aliquid efficiendum reipíà requifitis pa-

ls

tet.

"d Couf. H. w. IN. AHf ad prob. p. ym. D.

W

ult. féq. Poffec fundare amorem amicitiee füper-

N

natu«-

Dz Fivr.

247

vl f

j

"

naturalem perfe&£tum N. imperfe&um C. Cum

perun

enim fides praícinderet à fupernaturalitate ac

em .

duratione zterna, hoc ipfo non proponeret

ia

Deum tanquam .amicum perfectum ac perpe-

Oi

tuum ; adeóque non poffet fundare amorem

amicitie juftificativum ex duplici defe&tu , üt

) Dert

in prioribus refponfionibus oftenfum eft. 44

Qneratt

. 24. D. Non requiritur cognitio füpernatura-

aorlit.

litatis quoad azef? N. quoad quid ef C. .. Requi-

(ible

ritur enim & füufficir, ut fidelis credat vitam se-

rfedun,

f

ternam , quam viribus

prgpriis & naturalibus

nitdl

M

l

nequeat confequi.

amond

141. Olferva. Cüm fide$ de remuneratore

I p

fupernaturali dari nequeat fine fide immortali-

«t at

tatis animze , ac neceflitate pratie ; communior

llf

etiam affertio 'heologorum eft, de his fidem

t d

neceffariam effe neceílitate medii.

Quia ta-

iz p

men qui credit & fperat remuneratorem füper-

qu yl

naturalem ,. fatis hoc ipfo etiam credit animee

js:

perpetuitatem & neceffitatem auxilii melioris ad

)erpell&

falutem, fides horum explicita & per diftinétos

ag

conceptus non femper in re & actualiter ne-

A A;

ceffaria exiftimatur.

i

Qu xnzs L. n etiam rticuli de Chriflo &j Sy.

yah

Tyinitate nece[[avià neceffrtate medii [it ex-

Itf EHH'

plicità credendi ?

E

j

142. lVora J. Conjungimus utrumque arti-

g[u[ C;:

| nECEf'

culum, eóquód unus fine altero re& inrelligi

nequeat , üt confideranti facilé perfpicuum erit :

jis

1i.^

illum autem de Chrifto alteri de Trinitate pre-

[ipf

ponimus, propterea quod qui primi neceffira-

n

4

tem

-

Dr Fipr.

248

dt,fr

tem afferunt, inde pofïerioris neceffitatem de.

ducant , üt videre eft in S.'Thom. hic q.2. a. 9.

*fe W

Quseítio porro eft 3mó de neceffitate refpecti-

tem

vé ad omnes; fcilicer Gentiles , Judzeos & Chri-

| n

ftianos, in antiquo T'eftamento feu ante Chri-

| pore

fli adventum squé ac in novo & poft adven-

lenti

fufe

tum Chrrifli; 2dó de fide explicira, non autem

de implicita tantüm; quà nempe fidelis quilibet

(f

credit vera effe omnia , quze divinitus fünt re-

(üti;

velata; inter quae etiam eft Incarnatio Verbi &

TOi

Myflerium "Trinitatis: 3tió de certo gradu fi-

figy

dei.explicite ; habet enim ifta plures gradus

|. cela

fecundüm rationem magis expliciti , üt paffim

qui

obíervant Doctores in füis ad quaeftionem pro-

| dm

pofitam refponfionibus.

Inter hos de Chrifto

Cunts

g

imuseít, fi Deus creditur üàt juftificator & fal-

vator generis humani per media ab eo ordina-

i

lom

voT

ta; ignorando tamen media in particulari, quo-

rum unum eft Incarnatio ; atque hic gradus

f ne

told

idem eft cum fide de Dei providentia, feu Deo

remuneratore,

2dus$ , Si creditur aliquis re-

VOa

demptor, & mediator inter Deum & homines;

t

ad hos falvandos, ignorando adhuc modum

—

àu

redemptionis, & an redemptor fit homo Deus.

Wj

3!uf , Si creditur divinitas redemptoris, fed

T

ignoratur etiamnum modus redemptionis, per

N

paífionem fcilicet, mortem & refürre&tionem re-

t

demptoris Divini. 47u5, Si explicité etiam creditur

Heu

humanitas & divinitas Chrifti & modus proxi-

pl

mé memoratus, quo redemptio completa fuit.

i

145. JVota IJ. Circaquaeftionem fic expofi-

Tis

tam AA, abeunt in diverfas fententias

IUmua

Ü

e€

)

E

3

Dz FipF.

249

itém a

eft; fidem penitus expliciram in Chriftum fuif.

TT

íe ad falutem neceffariam pro omni omninó

K

i

f[;

tempore; ita quidam apud Dannez.

2da; Ya-

&ür.

lem fidem non quidem fuiffe neceffariam tem-

t r

pore V. T., effe ramen nunc in N. T. ; ita Va-

L alis

lentia, Lorca cum pluribus Thomiftis.

37id,

n at

fuiffe femper neceffariam fidem alicujus media-

quir

toris fecundüm gradum 2dum íuprà expofi-

i

tum; ita Alex. Albert. Bonav. Scor. Becan. Si-

Venid

monet; qui iidem ftatuunt poft adventure Chri-

gradu Í

fti ejus fidem in gradu 4to explicitam effe ne-

ceflariam. 472, Fidem omnino explicitam nunc

; i

[ paxäm

quidem efle neceffariam ad fàlutem confequen-

11 pI

dam, non autem ad ipfam juftificationem ; ita

Chrh

Canus, Ledeíma, Caftro, Bannez & nonnulli,

TU

5:4. Abfoluté docet, fidem explicitam de Chri-

) gt

fto mediatore ac redemprore nequidem in INo-

lïi, quo'

vo Teftamento & ad falutem confequendám ef-

fe neceffariam neceflitate medii ; ita Suar. Hau-

p !)

f

nold. & prater alios Lugo , qui eam inter RR.

vocat communem , & Layman , qui hanc fal-

us ?

Sratuitur veró

ynin

tem equé probabilem cenfet.

nodmï

ab univerfis fidem expliciram in INovo T'efta-

0 DEUS»

mento ntriusque articuli fidem effe neceffariam

neceffitate praecepti etiam primarii; unde &

"

]iE J Pïr

Suarez eam faàltem in voto neceffariam dicit ne-

ceífitate medii , quà ratione baptifmus in voto

g

[ediw'ï

neceffarius enuntiatur ; eóquód fides hec ex-

plieita eft à Deo inftituta tanquam medium

u

; ii

ad falutem obtinendam , ficut baptifmus flumi-

yp

nis ; üt ex fcripture textibus infrà objiciendis

j

elucefcit,

144.

d

Q 5

af

250

Dz Fipr.

[2408

144. . À Videtur certum , fidem epriQ

citam Chrifti quoad divinitatem, humanitatem

Corpa

fentt

& modum redemptionis non fuiffe mediüm

neceífarium in Veteri Teftamento. Prob. Prz-

I

ter rationes univerfa es infrà referendas, fpecia-

ferbi

tim.

Medium ad falutem abfolutà neceffariam

d

debet publicé ita effe promulgatum aut notum;

Dit

fi f

ut non à quibusdam duntaxat fanctioribus &

doclioribus fed à multitudine & omnibus co-

fl'hïml

gnofcatur; alioqui Deus füfficienter non pro-

(aitn

vvideret faluti omnium ; neque voluntati feriee

omnes faivandi fatisfaceret : fed in V. T. Fides

li

explicita Chrifti quoad divinitatem , humanita-

C

tem & modum redemptioris fic nec promul-

p

gata nec nota erat omnibus ; üt patet 1mó ex

DU (

ipfa S. Seriptura, qua Chrifti fidem valde ob-

p

11]

Ícuram fignificat in ep. ad Gal. 3. v. 23.' Prius

Tl

autem» quam venivet. fides , fub. lege cuflodiebamur

PT

couclufi 1 eam fidem, que vevelanda evar. x. adCor.

?ti'[' i

Tiuti

lO. V. 4. Bibebant autem de [piritali confequente

eos petva:. Petva autem evat Chriffus. 2.ad Cor. 3.

la

—

V.14. Usque im bodiernum diem id ipfum velamen

t

4

in ele&ione 'etevis Tiflamenti manet nonvevelatum,

n

(quomiam i Chriflo evacuatim) fed usque in bodier-

hi

suen diem , cum legitur Moyfes , velamen pofitum

hu

eft [uper cov eorum.

2dó ex Trid. , quod cum

feff. 6. C.2. dicat , Chriflum &9 ante legemm &7 l-

tti

gis zempove multis fan&is Patribus declavatum ac

giam

promif[im , claré innuit non omnibus fuiffe re-

Eïpe

velatum. 3tió.ex ipíà notitia, cujus apud Genti-

T0

Y

les vix ullum veftigium deprehendi poteft: apud

L

"

lh

Judeeos autem ita depravatum erat , ut vulgaris

W

error

m

Dz Fipr.

251

"

ney

error effet , folum exfpe&ari Redemptorem

anit

corporum non erat animarum. ' Ergo. Con-

medin

fentitcommuniffima jam Scholafticorum opinio.

j D

145. ANec dicas 1. S. Aug. L. 18. de Civ. C. 47.

o

fcribit:: Quód nemini conceffum fuiffe , credendum

efluin

efl , mifi cui divinitus vevelatus eff unus. mediator

: DOUR

Dei &g. bominum boio Chriflus Sefus , qui veutu-

r

vus in cavue fic autiquis [an&is preenuntiabatur ,

ibis d

queimadmodum uobis veniffe muntiatus efl , ut uma

10 p

eadémque fides. per ipfim omnes i Dei civitatem,

u ln

in domum Dei, Dei im templum predeftina-

T. s

105 perducat ad. Deum.

L..de nat. & grat.

uman'n;-

C. 44. autem ait : Ea quippe fides juflos [anavit

TOR

antiquos , que [amat €9 mos , id efó , mediatovis

1 d

Dei 69 bominum . bominis. Sjefu Chvifli , fides fan-

jied

guinis ejus, fides cvucis ejus , fides qmovtis €9' ve[ur-

y h

veGliomis eyus. — Similia habet L. de pec. orig. C.

24. & alibi.. /Vec 2. S. 'Thom.2. 2.9. 2 a.7. Pof?

us

p.at t

peccatum , inquit, fuit explicità credztum myfle-

szz

vium Incavatiomis Cbrifli ; mou [olm quautum ad

ii

Jncarnationem, [éd etiam quautum ad paffonem &s'

T

vefuvvetlionem , quibus bumanum

e

genus à peccato

€9 morte libevatur.

"Aliter enim uon pvefiguráf-

ii

nl*

fent. Chrifli paffionem. quibusdam facrificiis g. aute

i

Tegem 9 [ub lege.

;

d

E. ad ym. . S

. Auguftinum ex omnibus Pa-

tribus maxime inclinare in contrariam fenten-

T

tiam , ad quam deligendam fort? concitatus fuit

jf d

jf

à perpetua.cum Pelagianis pro afferenda pecca-

ti originalis exiftentia concertatione, quamvis

(oi

i

illud in Scriptura Veteri nonnifi implicité mul-

titudini certé traditum efle conftet.

Ne ta-

VulgW

Tnen

g

!

Dz Fipr.

252

Wt

!d

men ob ejus autoritatem divinam mifericor-

l

diam ac in falvandis hominibus liberalitatem re-

[

ki

j

ftringamus, benigné explicandus eft dicendo

I.f

nempe, affertam ab eo fidem explicitam Chri-

Is

"

AA

fti àt Redemptoris ac etiam modi Redemptlo-

(ma

t ]

nis, pro fanctioribus & doctioribus duntaxat;

pro multitudine autem fidem implicitam tantüm

teradi

Chrifti füb folo generico conceptu Salvatoris,

TepR

non autem conceptu fpecifico Mediatoris; &

Ímn

1

fidem implieitam Sanguinis, crucis, mortis, &

fs

refürrectionis füb generico conceptu medii aut

Setti

modi Deo Salvatori convenientis ac liberi, non

tünt

M

autem füb clara idea & modi determinati ac Re-

fa

temptori convenientis. Fundamentum aliquod

fimp

huic,explicationi preeter thefeos rationes pre-

ha

bet tum ipfe ftatus ac imperfectio Ecclefiz an-

lia

tiqua&e ; tum ipfe S. Aug. qui L. 19. cont. Fau-

p5

ftum C. 14. comparationem inter Legis Mofai-

&p

ca& & Gratie fideles inftituens, illorum fidem

«

occultam ; horum revelatam vocat ; tumexS. Th.

demp

f. c. ad 3. ubi fic loquitur : $4ui zamen [alvati

(

IY

AU

fuerugt , quibus vevelatio on fuit fa&a, non fue-

F-H

vunt falvati absque fide »nediatovis: quia etfi mon

u

babuerunt fidem explicitam, babuerunt tamen fidem

n

implicitam in divina providentia , credentes Deum

j

-effe liberatorem bominum [écundim modos fibi pla-

(j

cifot. Eklinc ad 2d. & fimiliter; prefertim quia

S. Do&or poft verba objeécta*continuó fübjun-.

fit

git: Quorum quidem Sacrificiorum frguificatum ex-

| D

pliciré majoves coguofcebant : minoves autem fub ve-

EU

lamire illorum Sacrificiorum s evedentes. ea diviui-

| Wt

£us

|

-—

Dz Fipr.

73

Vefr

zus e[fe difpofita de Chriffo venturo, quodammodo

AC

babebant velatam eognitionem.

j

Qiceni

146. . //. Probabilius videtur, in V. T.

mOr

nequidem neceffariam fuiffe neceffitate medii fi-

ml

i

dem explicitam in Chriftum àt Mediatoremin-

TCR

ter Deum & homines.

&Ratio eadem eft pre-

ntitin

ter alias infrà referendas, quee fuit pro aflertio-

UT

ne priore; quam qui admittit; eàádem refpon-

r d

fione poterit diflólvere textus & rationes objici

jts,

Íolitas, quà priorem thefin vindicavit; prz-

Vi

sertim quia peneralia S. Scripture de Meflia pro-

ri, f

nuntiata nihil edicunt de munere Redemptoris

j ade

feu. Mediatoris inter Deum & hominem, fed

diqui

fimpliciter Salutare Dei aut Salvatorem propo-

s D

nunt, qualia habentur Genef. 49. v. 10. Ha-

[ie i

bac. 2. v. 3. Aggee. 2.'v. 8. &c.; alia veró ma-

L n

gis determinata non mediatorem duntaxat , fed

Not

& preedicata illius fingularia, divinitatem fcili-

nf

cet & humanitatem fimul, modámque Re-

U

demptionis declarant vel innuunt.

Conf. ex S.

jb

Chryf. , qui hom. 37. in Matth. Qui azte Chri-

ii

ffum , inquit , obierunz , atque ideo. ipfum mom cog-

j n

zoverunt, [j ab idolerum cultu wecefferumt, ac

2

Deum folum adovárunt , fi preterea bouc[ffó vitam

u

pevegerunt , eterua. boua $9. beatitudinem adipif-

centuv.

lp

147. Nec. dicas 1. S. Auguftinum 1l. f. cc.

n

jj*

faltem intelligi debere de fide in Chriftum üt

Mediatorem neceffaria; eoquod. in hoc pun-

qa

"T

€to habeat etiam alios Patres (ui fequaces; in-

u

ter quos Greg. Nazianz. Or. 20. de Macha-

jl

bais generatim fic pronuntiat: Quir eziam my-

[

fica

254

LDE FipE.

ilits €

ica quedam &$ ecculta vatio milbi quidem. atque

omnibus Dei amatoribus valde probabilis of , ue-

N D

ormte

minem eovum , qui ante Chrifli adventum martyrio

cenfunmati funt, id [me fide in Chriflum coufequi

fvat

demf

poruiff. * [Nec 2. Effe de fide; etiam docente

Suarefio, quód femper, & fic in omni lege, fue-

G

Tore

rit neceffaria neceffitate medii fides aliqua Chri-

fti ad juftificationem & falutem adultorum :

anc

ii

hoc veró dici probabiliter nequit de fide im-

l n

plicita, üt pluribus hic contendit Simonet: er-

eipl

9o de explicira id afferendum eft. /Vec 3. Magis

dim

neceffaria eft fides de Chrifto, utpote de fun-

damento noftre falutis, & in quo oportet nos

T

Qui j

falvos fieri; quàm eft neceffaria fides de im-

mortalitate animze & grarie neceffitate; con-

m

fl

trarium enim dicere effer injuriofum Chrifto:

z

*

ergoo.

o

f

Ti

. ad vm. IN. Aff Quia vel cedendum eft

autoritati S. Auguftini etiam quoad illa, que

E

fignantibus verbis de fide in divinitatem &mo-

demf:

dum Redemptionis Chrifli docet; vel fi ejus

d

verba explicare benigniüs quoad illa datur;

i

que

f

idem concedendum quoad fidem in Chriftum.

"d Rat. &. Preter dicta fuperiüs duplicem ge-

Ton

cy

neratim ad textus SS. Patrum refpondendi viam

efle : 1ma pertinet ad eos textus, quibus di-

Ti

citur fine fide Chrifti neminem fuiffe juftifica-

fq.

Ti

tum aut juftificari poffe , nempe: fine fide Chri-

fti tanquam caufa morali juftificationis ; hoc eft,

p

r

fine meritis Chrifti C. finefide Chriftitanquam

obje&to N. vel/ui4. fine fide implicita & füb

ng

D

conceptu generico Dei Salvatoris C. fine fide

illius

Drz F»IDE.

: 725 5

j W

illias explicira & füb conceptu Dei Mediatoris

du

N.

2da ad textus alios fpectat, qui afferunt,

IH.U'?,!,Z

omnes per eandem fidem fuiffe juflificatos &

J

]

falvatos; refpondetur enim, id faétum per ean-

dee

dem fidem entitativé, ícilicet füpernaturaliter &

ex meritis Chrifli collatam C. per eandem fidem

en f

mvaChr.x

reprefentative [ubd. quoad objectum' generi-

Xoron

n

cumC. quoad objectum particulare N. . 72424.

f

R. 1. Concedototum: Nego autem aliquid con-

It u

tra nos inde probari, qui fidem Chritti etiam

j 1

Mi

f

explicitam, fed quoad primum duntaxat gra-

qe n

dum, feu füb concepiu Salvatoris, omnino

J

Y

neceffariam effe art. pr. oftendimus.

Verüm

deit

quia fides explicira Chrifti quoad unicum pra-

dum primum nomine fidei implicite intelligi

&

E. 2. /V.m. Fides enim Chrifti talis fuf-

Cb

folet ;

ficit; qualis abfoluté loquendo neceffaria requi-

yn ?

ritur contra errores duos, Judeorum alterum;

qui exiftimabant Chriftum effe duntaxat Re-

"T

j m

demptorem corporum , alterum Pelagii, qui

nepabat pratize à peccato liberantis neceffitatem,

íei

du

atque hinc Chriftum etiam Juftis V. T. profuif-

fe inficiabatur ; cüm ejus exempla & doctrinam

vt

m

non haherent. ^ Uterque autem error convin-

citur etiam per hoc, quód Deus fit Salvator

jj

hu t

neceflarió credendus, non corporum tantüm

fed animarum , non naturalis duntaxat & per

i'u/?iff?

(

media nature debita, fed fupernaturaiis & per

gratiam proprié dictam; quase omnia per fidem

hgc eüx

Chriíli rmo modo explicitam creduntur. Plus

J ul

&p

requiri faltem pro multitudine & neceflitate

Tedii non evincit Simonet ; aut contra prio-

rem

Jl

m

Dz FiptE

256

fietato

rem- füam affertionem teftimoniis ex Scriptura

allatis probat etiam fidéi quoad alia Chriíti pre--

disp

dicata explicitze neceffiratem. — 724 37. & JV. effe

&t pf

hoc Chriíto injuriofüm; cüm enim absque in-

Temur

nondt

juria dici poffit , expliciram fidem de [Deo tan-

edver

quam primaria & uniea caufa efficiente falutis

Tl

noftre fequiri, implicitam veró füfficere de

fie )

Chrifto tanquam caufa duntaxat morali; etiam

citra injuriam dici poreft magis neceffariam effe

d

bus

fidemimplicitam deanimee immorralitate X gra-

tie necellitate, cüm illa explicita de Deo fides

foren

türgl

haberi nequear fine fide implicita de his. Quod

raüonem ex Scriptura adjectam attiuet ; mox

Ànr

edore

ad eam aliásque plures refpondebitur.

b

149. R. ///. /Equé probabile falrem eft ;

tl

li

hn

nec in N. T. fidem explicitam de Chriíto effe

medium neceffarium ad juftificationem aut con-

.

cella

fecutionem falutis.

Prob. xm. pars.. Deus ni-

hil exipit tanquam medium neceffarium in ad-

8 n

tll j

ultis ad juftificationem , nifi quod ex natura rei

morali eft neceffarium neceffitate medii ad illam

tuy

de congruo merendam; tum quia in hoc con-

b

ceptu ftatuenda eít neceffitas medii prout diftin-

t d

&taà neceffitate preecepri: tum quia Deus , quan-

de t

tum eft de fe, vult omnes homines falvos fieri;

Titi

atque hinc, dummodo illi ponant, quantum ex

El' On

natura rei neceffarium eft ad promerendam ju-

fien

ftificationem, ipfos juftificat. Sed fides in Chri-

b

u

ftum explicira non eft ex natura rei morali ne-

ceffaria neceffitate medii, ad juftificationem ; tum

Íty

ari ne-

i

quia hec neceífitas ex rei natura declar

Remu-

li

quit: tum quia Qne illa ex fola fide Dei

nera-

Dsg Fipz

257

t

WHeratoris poteft eliei actus amici

tide füpernatu-

ll

li

&XCH

ralis perfectus & juftificativus,

üt patet tum ex

ar. pr.; tum quia poteft flare fides fola Dei üt

Nqen

[xous

remuneratoris ; ac confequenter e

tiamamor Dei,

nondum habitá fide Chrifti:

nam quód diecant

'e

Cere 6

adverfarii , vel negare Deum

füum concurfüum

in hac providentia ad ámorem Dei eliciendum

r-

fine prefüppofità fide explicita. in Chriftum ,

fiamd

eft petitio principii; vel Deum homini, inter

[e&'gya-

barbaros educato & illuftrrato fide in remunera-

ko ii

torem füpernaturalem ac bene juxta legem na-

| QUJ

turalem viventi, miffurum hominem vel etiam

1,

i

Angelum, qui eum de Incarnarionis myfterio

edoceat, hoc, inquam, eít divinare, cüm

m di

nullibi promiffa fittam extraordinaria & miracu-

fo di

lofà inftructio,

ac rurfus eft Betere principium,

u n

Ergo. Cozf. /. Ut aliquid dicatur medium ne-

yust

ceífarium ad juflificationem, fi etiam id ex ipfa

p

rei natura cogno(ci.nequeat, debet faltem üt

T

tale ira claré à Deo efle propofitum ac pro-

;d il[an

mulgatum omnibus omnino hominibus , ut id

x n

nullius notitiam effugiat, ac de eo nullus pruden-

[dlüln

ter dubitare queat; qnod patet tum ex paritate

j quan-

de primariis preeceptis naturalibus, tum ex pa-

y i

ritate precepti pofitivi, quod fub dubia tantüm

d

promulgatione feu exiftentia non obligat. Sed

fidem explicitam in Chriftum effa medium ne-

"l

] Ch[l*

ceffarium ad juftificationem, ita clarà non eft à

Deo propofitum & revelatum. — Nam 1. clarif-

j

l tUl

fimus locus Scripture , in quo ex profeffo, üt

T

ajunt , apitur de natura & abíoluta neceffitate

Rn

?i eiam inN. T. , eft ille S. Pauliad Hebr. 1 1.

1 Cs

n

Qu

DE FipE.

258

f. c., ubi tamen fides in Chriftum non requiri-

pl

tur , fed fola in Deum üt exiftentem & remu.

tum d

neratorem.

2. Alii textus pro fide explicita in

Chriftum afferri foliti probabiliter explicari pof-

| quit

fs

funt aliter; quàm de neceffitate medii , vel ipfis

fct d

adverfaris fatentibus, qui noflre fententie

tion:

probabilitatem aperté concedunt. 3. De hac

ff f

neceífirate non dubitant ranrüm , fed eam ne-

fipe

gant, quotquor fünt Patroni noftrae affertionis;

&t

Kque multi doctrinà & pietate commendati.

tis d

Nequid dicam de eo ,. quód fides illa nulli nota

?

fiat, nifi folerter inftituatur , heec autem infti-

tkcP

tutio ad plurimas gentes non pertingat.. Ergo.

Ifmex

Conf. 1. tum à paritate.. Quia fides.omnino ex-

&ink

plicita in Chriftum juxta communiffimam,; &

fami

hinc explicita quoad mediatorem in V. T. juxta

Dri

probabiliorem, non fuit neceffarium medium ad

fetie

juftificationem : ergo nec fides omnimodeé ex-

telí

plicita poteft probabiliàs dici neceffarium me-

,

| fht

ITl

dium in N. T. ; tum quia juftificatio non debet

m

dici facta effe difficilior, & bonitas divina ac fal-

| ktns

vandi volunras ad pauciores reflricta poft ad-

ventum Chrifti: tum quia juftificatio jam inter

flqg

p

gentiles à commercio Chriftianorum abfciffos

non debuit tribui miraculo ; 'qua antea fine eo-

1011

Tum à

lx

dem & communiüs haberi porterat.

Oi

difficultate Myfleriorum Incarnationis ac Trinita-

Qu

tis, qua vero aliquo conceptu pracfertim muti

u

& furdi à nativitare vix apprehendere poffünt ;

ac reveraobfcuritate excedunr apprehenfionem

li

Tum à

remuneratoris etiam ür füpernaturalis.

Eu

) g

fwzdamküto neceffitatis. INam fides in Chriftum

expli-

Dz Fibs.

259

Lf

V t

explicita nec eft formaliter juftificariva,, üt c

er-

tum eít contra hereticos; nec ex natura rei re-

lat

quifirà; àt oftenfüm eft; fed folüm ideo necef:-

Ia

faria; quia omnino decet

Vi

; ut juftificatus aeno.

fnteuz

Ícat autorem & cauíam

moralem füee juftifica-

Delk

tionis: atqui haec decentia non arguit necefira«

&m f

tem imedii fed folàm precepti ; cüm füfficientee

[rtons

füppleti abfoluré queat per fidem remuneratoris

ei; qui prima &

principalis caufà juftificatio-

m

nis eft.

Eroeo.

ul od

P'avs 2d. prob. lisdem arpumentis; tum quia

eit-

Lim

hec Patres nec Scholaftici antiqui diftinouunt in-

ter necelfitatem ad falurem ultimam feu gloriam

m

&inte

j i

:t Deceffitatem ad falutem primat feu gra-

tiam &

juftificationem : tum quia eratia dat jus ad

T

ediunti

gloriam , nec aliud eft neceffarium ; quàm uf illa

fervetür, quod juxta T'rid. feff. 6.

n

C. 1 i. fieri po-

du m

teft faltem tempore breviffimo,

fi nempe jüftus

flatim amentià perperuá vel mo

"[

rte corripiatur £.

tum quia ; quarvis ad confecutionem vitas ze-

T

ternae dicatur neceffaria hec fides ; tamen nori

xl

majot evincitur neceffitas hujus fidei quàm ba-

u

prifmi, fine quo reipsá fufcepro

pl

tamen falus in

aliquo cafü obtineri valet : tum

quia Scripturae

(rtc*

textus qui pro adveríà parte a

fiti

fleruntür ; ma-

gnam partem fpectanr ad juftificationem ,. de

Trri

qua ferrno eft AL 10. 11 15.26.ad Galat. 2.ad

g

Eroo.

Rom. 3.

gf

Ex his /»fero ,

iiec fidem explicitam Ss.

fire

Ttinitatis effe in

N.'T. medium receffariumi

fini

ad juftificationem

& falutem ; eóquód alla.

riut

t€ rátiones idem ornnino evincant; & multó

od

Ra

inings«

2

—

Dz Fipx.

260

minora fint fundamenta Adverfariorum pro

t

hac parte , quam tanquam corollarium potiffi-

vihi

müm deducunt ex affertione de Chrifto , ut-

k

lï

pote cujus explicita fides quoad divinitatem ne-

ncV

fne f

quit haberi fine cognitione hujus myfterii.

149. JVec dicas I. Sacra Scriptura pluribus

Crí

textibus inculcat neceílitatem fidei, quorum

pl

triplex claffis ftatui poteft.. Ad 1mam pertinent

qei

ftxat

1. illud Joan. 11.v. 25. Ego fum vefurrectio &j vi-

fite

7a, qui credit in me etiam[i movtuus fuerit , viod.

2. ad Rom. 3. v.22. S'uflitia autem Dei per fidem

dai

Sfu Chrifla àn omnes €9' Jüper omues , quà credunt

pot

zneum.

3. A&t. 26.v. 28. Iunc ego mitto 18...,

fufe

0 d

ut (gentes) accipiant vemiffionem peccatorum &

fovtem intev Sanéios per fidem, que eft in me. Ad

üm

2dam fpectant 1. illud Joan. 3. v. 14. Scuz Moy-

l

fés exaltavit Jerpentem in deferto , ita exaltariopor-

p

Titor

zet filium bominis , ut omnis qui credit in ipfum; noin

Yeat.

2. AG.4.v. 12. JVon eft in alio aliquo

pral

il

Jalus; mec enim aliud nomen ef Jub calo datum bo-

sninibus , àn quo oporteat mos falvos fieri. 3. Joan.

f

17. V. 3. Hec eff vita eterna , ut cogno[cant te

teiv;

Jolum Deum , €9 quem mifjfla Sefum. Chviflum.

T

il

Ad 3ziam referuntur. 1. illud Joan. 3. v. 18. Qu

cvedit in eum (filium hominis) zor judicatur ; qui

T

fi

qutem son cvedit, jam judicatus eft, quia mou credit

in INomine Uuigeniti Fili. 2. V erba Chrifü Joan. 8.

T

Wt

v.24. Si non credideritis, quia Ego [um , in peccato

veftro moriemini. 3. Ad Gal.2.v.1

6. Scientes, quà

d I

non juftificatur bomo ex: opevibus legis , tfi pev f-

adj

l

dem 3 Efu C!gfi/li , €9 uo$ i Chriflo 2 Efu cv:';f

i

li

——

Dz Fipx.

261

m ]

l

mus, ut qufzificemur ex fide Chrifli , €$ uon ex ope-

Lt

vibuslegis. Ergo.

[b t

EK. V. /22t. Quod nimium probat , nempe

Afeft

nec Veteris T'eftamenti homines fülvari potuiífe

erl

fine fide divinitatis & aliorum praedicatorum

pluriä*s

Chri(ti; nec poffe falvari de facto ullum nifi

quora

poft expliciram nominis Jefu confeffionem. Ita-

d

que uzzverfim loquendo 1ma claffis probat dun-

bt »

taxat fidei in Chriftum efficaciam , 2da necef-

V

m

»

n

fitetem meritorum Chrifli , 3tia neceffitatem fi-

n

dei in Chriftum tantüm de precepto, & ex füp-

TRU

pofito preedicationis de Chrifto , quam qui non

ifollo

füíteperint, vel ob ignorantiam vincibilem vel

arm ;

ob defectum fidei imperate peccant ac jure

j

damnantur.

Speciatim veró

i

&. ad Cla[- vmam , & quidem ad 1. Hic fi-

f

[/]

[

gnificari , quid & Chriítus ranquam cauía me-

j

ritoria, efficiens , exemplaris, & finalis homini

praeftet, quídque fides viva ac formata charitate

jl Aïfï(f!"

jj*

in homine praeftare valeat, quin tamen indice-

tur, quid in defectu hujus fidei vel ex natura

Je

afrat

rei vel exlibera Dei ordinatione per praeceptum

manifeftata mali aut poenze fequatur.

Similiter

df

i

in 2. efficacia duntaxat fidei in Chriftum decla-

ratur, non autem abfoluta ejus neceffitas, nifi per

n

Jl [

fidem Chrifliintelligatur fides ex meritis & doctri-

na Chrifti; (ed hecetiam eftfides de Deo Remu-

ij

j

l

neratore, que fimpliciter neceffaria eft. Eadem

j ;m*af

eft xio 2d3. , ubi fides in Chriftum non tantüm

il

:

ad divinitatem, mortem & refürrectionem Chri-

jf

j

in

f,'.

fti reftricta intellicitur , quod Adverfarii con-

n

d alia fidei objecta & fin-

xendgm; fed etiam a

R3

, gua-

262

Dz Fipr.

tetm d

culares revelationes, cüm immediaté hec pre-

müttantur. 724 Loc epim appavui tibi , ut confüi-

j (

zuam te miüniflvum $9. teflem eorum, que vidifli,

p

€2 eorum quibus apparebo tibi , evipieus te de po-

pdite

fione

ulo €g gentibus, im quas muuc ego mitto te &c.

tioner

"d Cla[f. 2damw. quoad 1. Primó hic expo-

nitur neceílitas mortis Chriíli ad falutem ho-

Á

für d

minum comparandam; fecundó autem mortis

hujus & fidei in Chriftum efficacia afferitur: ex

a la

(s

hac tamen malé arpgumentaris: ficut olim à fer-

pentibus admorfus non fanabatur, nifi diftincté

onif

afpexerit ferpentem eneum ; ita nifi quis di-

qu

ftinélé crediderit Chriftum crucifixum , non

ym

falvatur. Nam hoc argumento fit progreffus

KC

u

lf

ultra litteram & fenfum textüs , cum nequidem

fit omnimoda pariras hic inftituta ; alioquin &

ts

Chriftum corporaliter afpicere oporteret. Quo-

8

àd 2. &. Predicari hic à S. Petro Chriftum no-

he

ftrum redemptorem , ejüsque meritorum ne-

dod

ceffiratem ad falutem univerfi mundi , non au-

quaí

tem necef(litatem fidei in ipfum, nifi ex preecepto

ii

& pro iis, qui, ficut judai tum temporis; ha-

li,

berent occafionem difcendi myfíteria Chrifti.

Qp

Quoad 3.X. Cüm S. T'homasp. 1. q. 12.a. 4. & 6.

qui

item 1. 2.q.5. a. 4. & L. 3. cont. gent. C. 61. ac

I

alibi verba hec accipiat in fen(ü formali , ideó

WT

ci

cum illo maulti probabiliüs ftatuunt , textum

hunc non intellioi de fide, fed de vifione beati-

&

fica Dei & Chritti.

Si veró verba etiam fu-

Iu

mantur cau(liter, necdum oftenditur hic ad-

T

ftrui eequalitatem neceffitatis inter fidem utrius-

l

que objecti, rum propter manifeftam difparita-

N

tem

Dz Fips.

263

D

tem de neceffitate ex natüra rei intercedentem

H (

!

^

inter duplicem hanc fidem, tum propter pro-

p

portionem fidei ad vifionem beatificam , quae

d

d

poftrema quoad effentiam haberi poreft fine vi-

t

fione Chrifti, üàt patet in Angelis ante Incarna-

q

tionem bearis,

l

"d ClafJ. 3tiamy. 'T'extus 1:. apertà loqui-

mort

tur de non credente culpabiliter in Chriftum,

:

cui füfficienter propofita eft doctrina ejus & fi-

i.

des.

Ut enim nihil dicam ; quód opera aut

if

omiífiones folüm culpabiles ad judicium , de

st

quo hic fermo eft, pertineant, verba fübjuncta

,n

id manifeftant: Zoceff judicium : quia lux , nem-

pe Chriftus teftificans de fe ipío & predicans,

ordi

fuidem

venit in mundum: e9 dilexerumt bomines , ícilicet

judai héc videntes ac audientes , zezebras ma-

gun d

T

1; quàm lucem ;

erant enim eorum opera mala,

um

j

. €. avertebantur à Chrifti agnitione , quia ejus

üm

doctrina adverfabatur eorum vitiis, quibus

ont

quafi tenebris magis delectabantur.

Idem de

zapi

2do dicendum conftat ex contextu.

3:i Sen-

WiS) h*'

fus, üt ex toto capite patet, duntaxat loquitur,

o

opera Judaice legis ad falutem nihil prodeffe,

T

quantumvis id Petrus judaizans füo exemplo

perfuadere videbatur , fed ábsque his folam fi-

D

dem Chrifti uüilem effe,

[l

Porro quamvis ne-

j

ceffitatem fidei hic füpponar , eam tamen non

u

] bfä:['

extendit nifi ad eos , quibus Apoftoli praedicá-

runt Evangelium , atque hinc ignorantia nullo

n fü

W

modo patrocinari poterat,

Hoc idem applica

n*

textibus fimilibus, inter quos refertur ille ad

'Parim-

Rom. 10.v.8. /oc eff verbum f&

predi-

i

4

(?ei , quod

camus,

s

DrFrivr.

264

oamus , quia fi coufitearis in ove tuo Dominum Sfe-

tittortt

wim g i covde cvedidevis ,, quia. Dominus illum

citum

C. Rl'ïf

fucitavit à movtuis , falvus evis. - Item Marc. 16.

v.15. & 16. Euntes in mundum univerfum predi-

qife

cate Évaugelium ommni creature.

rl

Qui crediderit

€2 laprizatus fuevit, falvus evit ,. qui verà mon cre-

m

diderit ,. condemnabitur. &c.. Hi enim omnes lo-

ADUL

quuntur duntaxat ex fü

ppofita pradicatione &

f&

auditu.

Ginon

150. /Vec dicas le. Pro neceffitate abfoluta

Cl

im.

fideiin Chriftum explicite ftant Patres, Conci-

lia & definitiones Pontificum: ergo. Pvob. vm.

u

p. d. S. Athanafius poftauam in Symbolo exp-

ftinai

licaverat articulos de Ss. Trinitare & Myfteriis

Chrifti, fic concludit: Zec eff fides Catbolica,

hn

quam mfi quisque fidelitev firmitérque rediderit ,

(

lt

falvus e[fé n poterit.

S. Aug. L. de nat. & gr.

dicit : .SZ gon gratls mortuus ef? Chriffus , evgo

ln

omnis bumana natuva juflificart. eg vedimi ab vta

D7

Dei nullo snodo potefl , ufi per fidem e9 Sacramen-

F(E(C

j

tum: Sauguimis Chrifii.

L. de predeft. Ss. C. 7.

H

J

ait: 52 po[Jet ( Cornelius) /se fide Chrifli effe [al-

D

llll

vus, uon ad euin edificandum mittevetur Avchite-

Ti

Gus 74p. Petrus.. L. de Cor. & gr. C. 7. IVemo,

X

inquit, Z/eratur à dammnatioue , que fa&da eff

j

l

Ti

per 4ddam , tifi per fidem Slefu. Chrifli ; & tamen

ab bac dammatione , onm fe libevabunt , qui pote-

il

s

tl

vunt dicere, won fe audivilfe Evangelium. S.'Tho-

mas autem in 3. dift. 25. q. 2. a. 2. qculà 2. ait:

QQ

M

N

pof? adventuim ChrifH vedemptiouis wmyflerium omues

denentur explicità cvederes. & q. 14. de verit.a. 11.

q

fimiliter dicit, fempore gratie tum majores tum

)

m:'m-f

*

BK

Dz Fipr.

265

m

minoves teneri ad Ti Vintatis 69 Chrifli fidem expli-

10 ia

citain babendam.

Prob. 2d. p. In Conc. Later.

Marcil

C. Fmrmiter. de Sum. Trin. definitar,| Unam

impi

Vil

i

/

j

effe fidelium ugivevfalem Ecclefiam ,. extra quam

gullas emaino [alvatur.

Sed qui non credit in

0 00

