fitem !

caufa non quidem phyfica fed moraliter meri-

toria ram infufionis quàm intenfionis & gratiee

r on

& virtutum haberur ex Tridenuno in actibus

tendir

Íalutaribus; üt mox dicetur.

V

:55. & II. Virtutes theologicee augentur illis

at

virts

actibus, quibus augetur gratía (anétificans. ProP.

Ex Tridenr. C. 1o. num. pr. recitato patet;

r

idem effe incrementum virtutum theologica-

ts h

rum, quod eft incrementum juftitie: ergo &

hibit

utrumque per eosdem actus fieri fequitur.

rtyr

Corf. 4. Quando infunditur gratia fanctificans;

4

etiam infunduntur virtutes; üt conftat ex arti-

hlits

(ltä, fe

culo pracedente: ergo pariter quando illa au-

getur, hz etiam intenduntur; quia ficut gratia

tinl

v. g. intenfà üt 2. exigit virtutes üt 2. Sic &

&l

gratia üt 4. exigit virtutes üt 4. ; quibus inte-

Vity

gretur; quandoquidem quó perfectior eft na-

ln

turà, eó perfectiores etiam fint proprietates;

V, d

quz illam confequuntur.

Conf. I7. ExS. 'Tho-

TA

ma, qui eandem rationem infinuat p. 3. q. 89.

d

a. 2. in Corp. ; ubi cüm preemififfer, pratiam

r

lethali peccato amiffam interdum fecundüm

Q

1no-

2

Turorocicis.

95

ts if

motutn liberiarbitrii in peenitentia intenfiorem

partipa

vel remiffiorem recuperari in magna , interdum

& Qu

in minore intenfione ; fübjungit : E* eadem i

um d

vatio de virtutibus, que ex gvatia confequuntuv.

tinen p

56. INec dicas 1. Per actus fidei in peccatore

tegit: p

P ROTt

augetur habitus fidei; quin augeatur gratia fàn-

&ificans.

ANec 2. Per actum meritorium

at

v. g. religionis majus augmentum fit virtutis

'potecuim

religionis, quàm aliarum.

ANec 3ti0. Homo

Eu

juítus non redditur per quemlibet actum falu-

nliez t

tarem mapts fidelis.

Erpo nec per folos nec

js d

per omnes actus, quibus pratia augetur, in-

) jn i

tenduntur virtutes per fe infufae. Nam x a r.

AN. 4fJ. A&tus enim fupernaturales:etiam fidei

pentri

ficut in peccatore non praftant, ut infundatur

at P

virtus fupernaturalis fidei, fic neque ejusdem

quro pf

prebent incrementum: facilitas ex frequenta-

dl

tis hujusmodi actibus in peccatore nata nec ab

p

habitu füpernaturali intenío, nec à recénsinfufo

"d », N.

T

oritur, ütr num. 27. dictum eft.

jl

74 Quia virtutum actus non augent proprios

furer t

habitus caufàlitate efficienti aut difpofitione phy-

T jhd

ficà, fed morali ac meritorià, quà augent gra-

fci f

tiam fanclificantem: poftrema autem caufalitas

DEU

equalem habet proportionem cum omnibus

jbus if*

virtutibus; quia hanc habent cum virtutibus me-

jord

diante gratià fan&tificante, quam a&tus mere-

0

j

yretit

tur ; & illeneceffitate eequalifequuntur. — 243.

E. AN. vel D. , Nonredditur magis fidelis ha-

3 T

,*

'

fj

bitualiter IN. actualiter C. . Sicut homo per ba-

al

püfmum poteft conflitui fimpliciter fidelis,

,Df

n

quamvis fidei actus non precefferit: fic & po-

n

te

96

Dr ViRTUTIBUS

Ts am

teft fieri magis fidelis, quin actualem

-fidem eli-

rteil

clat.

dum ]j

Quanzs IIl z. quibuspam.|fubje£is son. ma-

ii

ueant Furtutes. Theologicee $

prm

(1UAL t

s7. Note. Virtutes theologicae dupliciter

t I

poffunt definere etiam in fübjeétis, quibus an-

tea inerant: 17mà ex oppofitione peccati, deftru-

im V

&ionem virtutis vel expulfionem exigentis: 240

quix

&f

ex ceffatione objecti materialis aut' forrnalis;

vel alterius cujuscunque conditionis requifitee

dig

Cinm

defectu. Ratione rmi modi queri ulteriüsfo-

let: quomodo virtures theolegice fint oppofi-

$u

ftifin

ta vitio vel actui peccaminofo; fed quia deop-

pofitione vitii cum virtute fuüpernarurali dictum

[77] /

baber, [

jam eft in Tr. de Peccatis n. 31. , & omnes ex

dicendis fateri debeant faltem moraliter deme-

jmn

u

ritoriam oppofitionem dari inrer virtütes &

actus malos, facilé permittere aliis, quibus va-

I k

W Q

cat, poflümus, ut etiam oppofitionem phyfi-

cam evincant.

DUENIT

Q x

5$8. &. Z. Charitas amittitur per quodvis

peccatum mortale: fides veró & fpes non per

Qu

mqu

defm

quodcunque, fed per mortale directé contra-

rium.

Prob. m. pars. 'Tridentinum Seff. 6.

ürro:

C. 15. 7Affevendum , inquit , eff , 202 mod? imfide-

a

litate, per quam 9 ipfa fides amittituv; fed etiam

[tu

quocumnque alio snortal peccatoy quamuis tion amit-

Katiof

zatur fides, acceptam ju[lificatients grutiam. amitti.

[p;

Sed five charitras cum multis dicatur effe eadem

mmäd«

cum pratia fanctificante, five dicatur juxta plu-

| ïpm,

&es ab ea effe diftincta, juxta omnes tamen cha-

ij

:

ritas

'Turorociceis,

9?

mfden:

ritas amifSà grarià dmitritur; ficut heec finpula.

riter à Tridentino dicitur infundi cum gratia

dum ibid. Cap. 7. ait: 74 taren in bac i

!

d t

fHificatione fit, dum . San&liffime . Paffonis merito

T

per Spiritum. Sau&um charitas Dei aiffunditur in

z d

cordibus eorum , qui juftficantur , atque ipfis inbe-

, qibst

vé. Ergo. Prob.od.t9 3tia pavs de Pide ex eo-

cer d

dem Cap. 15. recitato ; ex quo.clarum eft ali-

quod peccatum dari ,. quo non amittatur fides;

ïigean's: :

j fort

& fidem infidelitate amitti. .. Accedit pro parte

2da ejusdem. Concilii eàdem feffione fancitus

is r

i ulterit

Canon 28. hujus tenoris: $; quis dixerit, amifid

pev peccatum . gratid fimul eg. fidem [émpev amitti ,

fint of

qui $t

aut fidem , que vemanet-uon e[f£ veram fidem , li-

càt mon [it vivas aut eum, qui fidem fiue charitate

ol d

x omre

babet , uon effe Chriflianums anatbema /fit. Quod

Spem attinet, idem ftatuunt communiter Aüto-

r

- vt

res ex paritate rationis; qui confenfüs hic, ubi

res potiffimüm decidenda eft ex autoritate,

| qulbüyï

1em pi

per quam nobis innotefcir voluntas Dei , opti-

mi argumenti [ocó füfficere poteft, quód ípes

etiam non deftruatur, nifi vel deftructà fide,

i qUUhv'

2j []OHF

cui tanquam fundamento innititur , vel admifsà

t o

"n

defperatione, quz fpei immediaté eft contraria,

"

m SC

Porro ratio congruentie pro 2da parte eft;. quia

If

fides ac fpes fünt initium & radix converfionis,

7

y?/

)

per quas nempe fit motus preparationis ad jufti-

ficationem, de qua preeparatione Trid. ibid. C. 6.

d

j n

agit: pro 3tia autem parte eft fpecialis oppofi-

tio infidelitatis & defperationis contra fidem ac

fe al

pem, qua proinde etiam hominem reddit illis

jv

habitibus füpernaturalibus fpecialiter indignum.

m

ï:

n

*

$9.«

d

98

Dz VigTUTIPUS

$9. Re. Z7. In beatis remanet eharitas ; ceffat au-

if ec

temfides,ac fpes. Prvob. rm. pars. Quia in codlo

&5 QO

sequé ac multó magis charitas poteft elicere fuos

Crii

aétus, & r.ad Cor. r3. v. 8. dicitur : Charitas

(iti f |

gunguam excidit ; in quem locum S. Hier. ait:

qu

* ád ejt , ipfa [ola perinanet in futuro; . S. Chryfoft.

r

autem hom. 34.in C.cit. docet, Apoftolum ex-

Tij

tollere chariratem fupra fidem ,. eó quód ipfa

d dhi

femper duret ; imó poft mortem in füturo cre-

hii

fcat: in quo confonantes habet S. Aug. Anfel. &

Vr

-alios; quamvis fint AA. , qui volunt charitatem

b

in callo.effe habirum fpecie diftin&tum à chari-

b

tate in via: de qua tamen opinione hic certé non

f vj

vacat difputare. Prob. 24d.pars. Quia ibid. v.$.

at

dicitur : Ex parze egim cognuo[cimus & ex parte

li

propbetamus : cum autem venerit , quod perfectum

Thrad

efl ; evacualitur j quod ex parté ef? , h. e. cum ve-

(

nerit vifio intuitiva diving effentiee in patria;

'quoqm

ceflabit cognitio imperfe&ta fidei ; üt explicant

tetrin

PP. & Inrerpretes.

Cui accedit v. 12., ubi di-

citur: JVunc coguofco ex pavté , tunc autem cogno-

[/] p»;

lr |

fcom ficut 89 cognitus f ; ubi claram cognitio-

um

nem obícure, & fic lumen

2

olorice habitui fidei

ts

fucceffüram effe , indieatur.

Ratio ulterior eft;

fusu 3

quia obfcuritas fidei non ftat eura intuitiva evi-

If

dentia tumm objecti marerialis tum formalis; un-

Vi X

de & 3. Pet. 1. v. 19: dictum eft de fide: ZLucerna

&mm

Tucens i cáligimo[o loco; doriéc dies eluce[cat,cs Luci-

faj

j

fe oriatuv.

Prob. 3t/pars. Quia dum S. Pau-

lusl c. v. 12. addit : JVuge aufem mangent. fides

b

C

T

— pes €9' charvitas , per particulàm auzem videtur

i

nent

jnnuere diverfitatein ftatüs viee, in qua ma

trià

Es

99

vedite

tria hæc, :ä';&a*tu; patriae; in

ua manet fola cliari-

Oi

tas juxta preecedentem ver

elcereli

. octavum. UndeS.

« Qni

Chryf. füp. laudatus:: Zides

B

&? [per, inquit, vve-

ditis [peratíque vebus adveri

entibus ceffant. — At-

s Hier.d

que hoc quidem communiüs quoad' a&tüm fpei

rj

primarium conceditür à plerisque juxia illud ad

yfiome

R

Rom. g. V. 24. Quod vider guis , quid [perat ? Quo-

) qiii

ad a&tus

V

veró fecundarios ac ipfüm preecipu&

füyod

habitum fpci difcrepaüt interfe "'heolopi, adeà

]

p A

ut affertio d

:

chant

Jeat.

lus nontifi t probibts iéigi d-

um à Ü

.. 60. &. III In animabus- pnrgantlbusma-

jc crt

nent virtutes' theolopicie omries : in darinatie

ja i

autem nulla.

,Una pars Quoad cbavitatem non

fuj

habet adver

i

:

arium : .quo0d fidem habet unum

! þüf?ä

Hurtadum dubirantem ; fed quià anime r ür-

g um

gantes riecdum plené fünt in termino, ad cas

4

m

quoque pettinet illud 2. ad Rom. 5. v;7. de p

[3

;O

j eïpïlC;

regrinantibus dictum: Per fidem ambulamus , 2

.2', ü l('.

2107 per JDeciemn : ac preeterea cüm nondum ha-

pum at

beant vifionem beatificam, heque eriám de

l cogmüü

omnibus objectis , nequidem evidentiam in.at-

dimidt

J

teftante , neque eorum ftatüs , utpote ;peeno-

Jteriors

fus, excludar obfcuritatem ; nihil prorfus ööüap?

g d

ne retineant fidei habirum füpernaturalem , in

uoad

myls;

via acceptum.

Jpeni fimiliter Confentit

« [f

1 &

er-

«ommunis cum S. Thoma ; & ipía fatio p

j

fuadet; cüm poffinrt Deum, quem , necc

üni

j5

poflident; fperare poffidendum. — In eo autem

n f

a&u, quamvis adjurigatur certitudo , niliil de-

jj Vi d

am; cuir arduitas fpei

fi eygt?r ad fpem perfect

2

non

T

pi

-

w $60

Dz VinrurIBUS Turorocieis.

non ftet in incertitudine, fed in eo, quód res vi-

zibus noftris folis obtineri nequeat, u alibi dice-

ra quzítionem,

tur. oda pars de cbaritate eft ext

& fequitur exnum, 58. — De fide prob.. Quia da-

donum hoc fü-

mrati inprimis indigni funt, ut

is im

ernaturale retineant: deinde quia in €

:

pof-

1

h

bilis eft actus fidei fupernaturalis; tum quia

perpetuó priva

ntur auxilio fupematumli ex

(

, quo ad fidem excitentur:

8

parte intellectüs

]

tum quia carent pià

affectione ex parte volun-

(

tatis ad actum fidei requifità.

Unde Aur. L.de

für

divin. nomin. C. 4. /7 quo , inquit , onalos fiei

hUI

demones dicimus , "üifi in vacatione , h. e. evacua-

quea

tione feu priv

atione , divinorum bouorutm, babitás

tii

EtS. Aug. L. 9. de Civ. C. 2 1. fcri-

*

fionem

£7 operationis.

bit, deemones non cognoviffe Deum per lumen,

W ]

quod ill

uminat fideles , fed per alia divinee vir-

g

tutis effe

&a & figna &c. . Idem conftat de Jpe

tefon

quià damnari nec fidem nec ullam illuftratio-

fenf

nem füperpaturalem ex dictis obtinent, ac pre-

tereà certi funt , fe in erernum nihil operatu-

ros boni, nec Deo fruituros: unde ficut deípe-

.

P

x

atio fequitur fic certó atnittitur habitus

fpei.

^ 'Solét hic à multis fubnecti tractatio de vir-

61.*N

tutibus moralibus; fed cum de earum füperna-

ruralium exiflentia, augmento aut jactura con-

eim ;

veniens,pracedentibus noftris refponfionibus

fuum

aífertio ex iisdem fündamentis etiam dari con-

Quida

&f

füeverit; praeterea veró nec locus nec neceffi-

tas uberiorem explicationem patiatur vel ex

o

A

igag :

[l D

quic;at hic jeciffe fundamenta.

l

Qs

DI$-

es

Dr Fibr.

103

yd s

DISPUTATIO Il

x db s

yualiona

De Obje&o Fidei.

J. Quad

nm hocQ

CAPUT I

inesim.

; umng

De Objetto Maieriali Fidei im genere.

nitu d

Idei naturam declaraturi ordimur ab obje-

exttlt

&o , quod duplex eft, aliud mareriale , feu

urte

circa quod verfatur fides ; aliud formale ;

e Au

feu propter quod illud attingit, Quamvis ve-

, li

ró poftremum fidem fpecificet , tamen quia;

E

quz communiora fünt , ordine doctrine fpe-

yu d

at

cialia preecedunt , e aliorum quoque uíu cogni-

tionem objecti materialis praemittimus ; atque

t lu

ut faciliori etiam methodo omnia percipiantur;

T

generatiin duntaxat in preefenti capite hanc mae

a n

teriam perfequemur , ad fingularia deinde de-

» il

Ícenfüri,

) kj

jl op

ARTICULUS I.

ficate

Quodiam in genere. fit objetlum materiale fidei ?

)imsfpel.u

61.NTO:a. Qui in obje&um fidei principale

310

atque attributionis etiam hic pro more

n

olim recepto indagant , inter fübjectum diftin-

u d

guunt & objectum materiale; ac fübje&um

,onüonibw

quidem vocant rem quamlibet five in fe fimpli-

ia

gt

cem five complexam, de quatanquam fubjecto

«

propofitionis aliquid creditur :

objectum au-

fam five

tem materiale dicunt propo

fitionem ip

objectivam five formalem , cui a

fTenfus aut fi-

esS

3

pi

tos

Dg FipE:

des proebetur. Nobis , cüm non vacet difpu-

$

*

bis, d

tare, an G füb q

ua rati

one Deus fit principale

m

fübje&tum fidei ,. hec.faltem advertifle füfficiat.

ormoca

Similiter nec placet tricari , an queecunque ve-

toritde

ritas necdum revelata, íed revelabilis tamen,;

m

debear dici obje&tum ad habitum fidei jam per-

D«

vertte

tinens & proximum; cum ea lis, qu& videtur

de nomine, forfan terminari queat, dicendo il-

lorsa

lud effe quidem obje&um proximum conditio-

m ]

naté, fi nempe actu reveletur, necdum autem

]sf

abfoluté. Queflio itaque principalis hic agita-

Tequit

tur cum HH., qui triplicem fidem diftinguunt,

fde d

[d:

hiftoricam nempe , miraculorum , & promif-

fionum, & poftremam fübdividunt in genera-

e u

lem & fpecialem; quarum priores duas nec uti-

f

les nec ad falutem & juftificationem neceffarias

jius

:(3

afferunt.

Porro //dei biflorice pro objecto tri-

Qu

buunt tum res omnes olim geftas ; tum com-

f

minationes divinas, tum peenas peccantibus in-

m

flictas , qua in Scriptura perhibentur: //dei tmi-

T

vaculorum omnipotentiam Divinam , quee omnia

ilo

poffit etiam naturam omnem creatam exceden-

t (

tia: Jide pvomiffoumum — geueralis promiffam

p

omnibus in Chriítum credentibus falutem: /je-

Áyi

cialis mifericordiam Dei, feu remiffionem pecca-

&l

torum & juftificationem, quam quilibet in indi-

d

viduo fibi per juftitiam Chrifti imputatam con-

n

fidat, fóque juftum &.pradeftinatum pro cer-

rj

tiflimo. habeat.

Ita Calv. L. 3. Inft. C.2.

A.

62.. Dico J. Obje&tum materiale fidei theo-

fs

logicee eft omnis ac fola veritas à Deo revelata;

J

ioni-

five ea fit divina feu de Deo , ejus perfect

On;

bus;

Dz Finn.

105

het d

bus , aut decretis liberis , five creata.

Prob.

L pri

ille r

1m. p. Objectum materiale fidei theologicee eft

omne ac folüm id, quod propter folius Dei au-

X

toritatem creditur ; cüm hanc folam ex diétis

bili t

num..44. fidem theologicam vocemus ; qua

d gmy

Deo dicenti exhibetur; fed omnem & folam

qeriit

veritatem à Deo revelatam propter ipfius reve-

[

lantisautoritatem credimus;üt ex terminisliquetz

m od

erpo. Dixi: veriza$ ; tum quia, üt infrà dicetur

xdum s

Deus falíüm aut mendacium dicere ac revelare

s D

nequit: tum quia mendacium quidem fubjectum

difingt

fidei effe poreft, minimé vero propofitio falía

&prow

aut mendax ür ralis credi fide divinà, Pavs 2da

d p

ex jam dicendis clariüs patebir,

p5 nct

63, Dico 1J. Objectum materiale fidei ad

od

juftificationem & fàlutem requifite eft quod-

cunque à Deo revelatum etiam ad fidem hifto-

[

,nm d

ricam & miraculorum pertinens, —Prob. 1m. p.

n

Omne id eft objectum fidei requifitee , quod

r fit

nepari falvà fide non poteft ; fed quodcunque

J orti

à Deo revelatum eft falvà fide negari non po-

T

teft: ergo. Conf. Marc. 16. v. 16. fine exce-

romii

prione dicitur: Qui cvediderit, falvus evit; &

Juen: j

Apoftolus nihil inter fidemac fidem diftinguens

p

ad Hebr. C. 11.v. 6. Sie fide, inquit, 2mpoffiile

xtinit

eft placeve Deos ac ad Ephef. 4. v. s. Uzus Deus,

una fides , umun baptifma ; quam unam fidem

um d

Cyrill. Catech. 5. & 9. Chryf. hom. 29. in z. ad

4

Cor. 12. ob univerfalitatem ad omnia revelata

fe porrigentem vocant Cazbolicam. . Ergo ob-

1

i' te

g

je&tum materiale fidei ad falutem requifitae fünt

omnia à Deo revelata. Prob. 2d.p. Ad fidem

od

lit9e

Jj

G 4

$64

Dr Fipr.

]

hiftoricam pertinent tum myfteria quafi fpecu-

i r eot

t uben

lativa, quale eft de Deo exiftente & remunera-

tore, tum practica feu actu implera , uti Incar-

Tr. &t

natio , paflio Chrifti & fimilia; fed horum fi-

IT

m o

des etiam neceffaria eft ad falutem , üàt patebit

lao

ex dicendis feq. Cap. Ergo

Prob. 37. p. llla

fides eít utilis ad falutem ab Adulto obtinen-

W i

dam , de qua Marc. l.c. dicitur : Qti credide-

ib db

vit falous evit: qui wom credidevit: condemna-

s.

bitur : fed hec ipfa eft ea fides, de qua Domi-

e & d

nus continuó fübdit: /igga eutem eos, qui cve-

limfid

didevint bec fequentur &c., & quam HH. vo-

furt Q

ibu:

cant fidem miraculorum : ergo.

Couf. Fides

theologica & ad falutem requifita ex ep.ad Hebr.

«00 n

C. 11. v. 1. eft fperandavum [ubflantia verum : er-

Tk f

£0 eadem fides, quee debet omnibus effe com-

n q

Das:

munis, etiam fe extendit ad omnipotentiam Di-

vinam mirabilia operaturam, fi expedit; unde

hd

ibidem fübjungit Apoftolus: San& per fidem vi-

veh

L2 71772

na, extinxerumt impetum ignis €9c.

Tà q

64

b

ico /1J. Objectum materiale fidei theo-

hii

logicee, ad falutem requifitae, non eft fpecialis

g t

erga particularem hominem mifericordia divi-

N

na, condomnans illi peccata.

Prob. Nemo in

r

ii

individuo poteft certitudine fidei theolopicce

credere fe effe juftum & falvandum, nifi in in-

Veli

dividuo habcat revelationem divinam, fibi in

Íqu

individuo & abfolut? applicari & convenirere-

qii.

ditionatis factam.

velationem de promiffionibus generalibus con-

tf

Sed fidelium etiam nemo

t

habet ejusmodi. revelationem abfolutam ac in

din

ile-

*

individuo, fgltem ordiyxal'i& & fingulari priv

gia

E

Dz Fipr.

10$

qui f

pio excepto; quod HH. probare non poffunt ;

x femna

ür uberiüs oftenditur tum de juftificatione, iu

Bll

Tr. de Gr. tum de fpiritu privato hic: ergofi-

q horuni

des illa fpecialis nequidem eft theologica: ergo

j i p

nec objectum materiale fidei theologicee ad fa-

dl

lutem neceffariz poteft effe illa mifericordia di-

]to obine

vina.

Sed de hoc objectionibüsque contra

idem uberiüs v. l. c.

(

: m

65. Oljic. contra 1m. 1. Poteft Deus habe-

re & alicui revelare hoc deeretum : nolo ad ul-

us

&j f05

lum fidei aétum cum quacunque rationali crea-

tura concurrere. Sed hoc caíü daretur aliquid

m Ht

(gi f

à Deo revelatum, & ramen non effet credibile:

p i

ergo non omne revelatum eft objectum mate-

p mmt

riale fidei: 2. Solus Deus eft fübjectum fidei,

y efeat

tum quia in omni a&u fidei divine creditur

reniam ]

Deus: tum quia non poteít aliquid credi, nifi

habeat ordinem ad Deum.

3. Non omniare-

yiit, U

ipri

velata fünt eequé vera; quia divina fünt verio-

rà creatis: ergo mec omnia fünt eequé credi-

T 8)[,

jf

bilia; ac proinde faltem non omnia fpectant

ad objectum directum fidei, nec fünt imme-

digsi

corda d

diaté credenda,

ld ym. 9. 1. Datá poffibilitate hujus decreti,

. Nenti

odl

illud vel abfoluté revelari non poreft, vel, fi re-

velari poterit ; non poteft ab aliquo credi con-

)

nf

If

lii

fequenter, & hác factà hypothefi: Aario eft;

quia Deus fic decernens vel negat füum . con-

r

dibos

curfümad quafcunque veritates revelatas ab illo

decreto diflinétas, vel rantàm negat ad creden-

j 0

u £?

dam hujus decreti exiftentiam ? fi rmum; &

Deus illud xevelare & homo credere poterit;

f PFIVLIS

P

quia

)

106

Dzr FipE

quia cum tali decreto poteft ftare voluntas Dei

fint at

concurrendi ad actum fidei de illo, licét ex ad-

credibi

verfo capite alia credi nequeant : fi 2dum ; idem

moniy

m Í

quidem decretum credi non poteft ex negato

concuríü ad. ejusdem fidem; fed nec Deus id

ennm

nond

revelare. poteft in ordine ad affenfum fidei,

Titi o

quamvis poflit revelare in ordine ad fimplicem

apprehentionem vel aliam notitjam; qua reve-

Q] t

latio an fit propri$ vel improprié tantürm talis

dine:

dicenda, quaftio videtur de nomine.

E. 2

Tetm

Gone

Avanfm. cafu ?. [ubf. D. Conf. Ergo fa&tà fup-

pofitione ejusmodi aut alià exoticà non omne

10 Ui

o

revelatum eft obje&tum C. eà omifsà & fecun-

düm ordinariam prafentémque providentiam

Bs

i

N. d 2d. N. Aff. ,Ad prob. 1. D. In. omni

actu creditur Deus üt objectum formale C. üt

f

h

objectum materiale diftin&dtum à formali N.

"Ad Prob. d. D. Nifi habeat ordinem intrinfe-

Qs

cum & antecedenter actualem ad Deum N. ex-

füm

trinfecum & aptitudinalem T. De facto qui-

Tij

frii

l

dem plurima revelata per fe ordinantur ad fi-

nem füpernaturalem; aut illis proximé fübor-

Tater

ii

dinantur ad finem füpernaturalem, vel faltem

à Deo ordinari poffunt ad faciliorem Dei cog-

Ti

nitionem : nihil tamen impedit ex parte actüs

Q

fidei, cur etiam non ordinabile, fi à Deo reve-

di

latum (it, actu theolo

ico credatur.

Praterea

u

in his Deus tantàüm e

i

objectum mareriale in-

Que

dire&tum, remetum, & refpeclivé ad fidei

:

actum fe impertinenter habens. 44 3. D. A.

h

Non funt aqué vera in fe feu neceffaria in ef-

T

endo, aur prout per principia intrinfeca pof-

f

K

unt

Dz Fipz.

107

olunts]

fünt attingi C. non fünt &qué vera in ratio

ne

licteri

credibiliratis, & prout cognofcuntur per tefti-

dum; i

monium divinum N. . Ad hec objectum dire-

Lernr

€&tum fidei dicitur,. quód à revelante directé

yec Dasi

enuntiatur, & à credente per f& creditur: cui

nfüm f

non obftat, quod à loquente vel credente cog-

] m

nitio objecti ad aliud ordinetur. |Porro ficut

; qu W

omne revelatum immediaté fübílat autorirati

tantim

divine; ita & immediaré creditur: ordo enim

uns. d

rerum inter fe non variatordinem feu conjun-

o f

&ionem immediatam revelationis cum revela-

| non

to: unde & revelatum creditur prafícindendo

i &

ab ordine rerum, & ab ignorante hunc ordi-

'ovidat

nem.

) hu

66. Objic.'comt. 2d. Virma fiducia aliquid

mie G.

füpra vires obtinendi eft fides miraculorum:

od

fed hec fiducia non oritur ab eo habitu, à quo

ym nrtü

procedit fides dogmatica, feu fides theologica

m

tum myfteriorum, tum. promiffionum, tum

minarum, tum geftorum: ergo nec fides mi-

fb d

mrür &i

raculorum eft idem aut haber idem objectum

materiale... Cozf. . Fides theologica eft com-

i d

ii

munis & requiritur in omnibus: fed fides mi-

raculorum nec eft. communis nec requititur in

; i

xre

Oomnibus : ergo.

Conf. IJ. Fides theologica

debet effe in no(tra poteftate, & incredulitas ei

Dort

pretos

oppofira facit hominem infidelem , habitüm-

que fidei expellit: neutrum autem convenit fi-

g

ä ad Hdel

dei miraculorum; tum quia patrare miracula

non eft in cujuslibet poteftate: tum quia fiquis

ISL D,/i'

non crederet in his velillis cireumftantiis non

fäm ifl Ckr'

fore patrandum miraculum, non peccaret con-

f p

tra

f

Dr Fiptr.

108

tra fidem; cüm nemo dixerit, Petrum: ubi

f &Í

fidei )

füper aquas ambulans timuit mergi ; commif-

fifle infidelitatem: ergo.

n d

id obtinendi

n a

&. D. M. Firma fiducia aliqu

naturze vires eít fides miraculorum in fen-

Al Pr

füpra

myrst

fu trop

ico, fumendo effe&um pro cauífa C. in

fenfu proprio & formali

N. Fides quatenus eft

nx d

dnil

affenfüs intelle&ualis ob autoritatem Dei pro-

miffa fua revelantis, dicitur fides miraculorum;

t m

quiu

quia prerequiritur ad perendum cum fiducia

miraculum , habérque pro objecto materiali

D)

ilis à

omnipotentiam & fidelitatem Dei in promiffis,

um

ro formali revelationem divinam, quà Deus

iered

dixit fe fa&urum, quidquid in Chriíli nomi-

ne petierimus, ficut petere oportet. — Ad hunc

füiats

ipis

fidei a&tum fequitur fiducia obtinendi miracu-

D

lum, que in homine jufto immediaté oritur ex

j

lns,

habitu fpei theologice, pro obje&to materiali

lo d

habens miraculum impetrandum, pro formali

fidelitatem Dei in explendis fuis illis promiffis,

hnj

(

fi hic & nunc ita fit conveniens, & alie etiam

conditiones ex parte noftra fuerint impleta

dini

d Corf. 1. D. m.. Fides miraculorum quoad

COFQP

fubftantiam & füum effe&tum primarium non

f

eft-communis, nec requiritur in omnibus N.

p

quoad accidentalia & effe&tum fecundarium C.

Ài

Fiducia in praefentibus circumftantiis ad peten-

aj

dum & impetrandum miraculum applicata; tt-

L

dem generalem accidentaliter ratione firmitatis

f fpx

majorem ac intenfam confequitur, ex fpeciali

EXfpe(

inftin&u Dei vel' circumftantiarum prudenti

hl

eonfideratione concitatur ; quae cüm abelfe pol-

ln

s

n

Dz Fipr.

109

etrutr: t

fint & fiepe foleant , patet nec fiduciam illam

N

fidei fübftantie effe debitam , nec ejusdem effe-

&um effe primarium, nec omnibus neceífa-

d obti

rium aut convenientem. | 7Zd Cozf. HJ. IN. min.

yum in

"d Prob, 1m. .. Aliud eft fides, aliud donum

u C

miraeulorum.

1ma eft in noflra poteflate ex

quieas

nuper dictis. 2dum eft fingularis gratia gratis

dara à Deo uni vel alteri; cum potentia proxi-

m D g

Ya

ia impetrandi ipfüm effectum miraculofum;

cun t

quod utique in noftra poteftate non eft.

"d

lo ntt

Prob. 2d. . D. Siquis non crederet, in his vel

n prom:

ilis circumftantiis patrandum non fore mira-

y ii

€ulum, ille non peccaret contra fidem, fi illa

rl 6

incredulitas preecisé fit defectus fiducice, aut fir-

mitatis accidenraliter intenfze C, fi fit defectus

', Adhb

yli miri

ipfius fidei quoad fübftantiam vel proprium ob-

i t

jectum N. Tum Petrus füper aquam ambu-

o miti

lans, tum Apoftoli in navicula jactati, & à Chri-

qo At

fto ob modicam fidem reprehenfi retinuerant

ipfàm fidei fübftantiam de potentia ac fidelitate

jg p

Chrifti, ob levem folüm firmitatis ac fiducice

yie d

j m

diminutionem, tefte S. Hier in C. 17. Matth. &

n

correpti funt.

,r;ïrillmv"*1

67. Objic. cont. 51. Fides ex Apoftolo n. 44.

mnibi:

produ&o eft hypoftafis fperantium , üt legit S.

ydar

Auguftinus ; fed & hypoftafis per fe fignificat

exípectationem , quemadmodum ex Pf. 38. v.

'ls ad pe!&ü»

/

faty

8. & ex ep. ad Hebr. 3. v. 14. apparet: & per

)

j

J

(i.

qà Íperantium dererminatur ad fignificationem

«t

ale

exfpectationis ; erpo fides eft exípectatio ac

d

proin fiducia: ergo & ejus objectum materiale

Üngularis illa Dei mifericordia.

Corf. 1. Ad fi-

lbcfïeläï

dem

lIO

D Fipr.

|

dem fpectat credere Deo, credere Deuin, cte-

|

cïtur: f

dere in Deum: fed credere in Deum dicit actum

t f

fiit b

voluntatis; neque aliüm quàm fiduciam: ergo.

Corf. II. : Juftificatio in adultis non poreft obti-

fccad

145j

neri fine actu voluntatis ; ergo fides juftificans

preter affenfüm revelatis datumi conflituitur

temfr

per actus voluntatis, quales à Calvini fectatori-

hyoff

Girxos

bus enumerantur 1. affenfus fiducialis & practi-

cus, quo homo Evangelium non tantüm ju-

ETE

dicat verum , fed & bonum amore dignum: 2.

fte i

lntim

actus refupii in voluntate ad propofitam per

Evangelium precipué hominis miferiam Deí-

ivl

que pratiam ortus, quo homo miíeram füam

conditionem agnofcens refugit ad Chriftum: 3.

rzoþr:ïr,

actus receptionis , quo homo gratiám Chrifti

vetos

tf

apprehendir , Chrifto adharer, eíque fe unit.

vis x

Super hos demum actus ubi homo fe refledit;

agnofcit fe babere fidem juftificantem efféque

lh :

-

5..

i

juftificatum ; unde randem confolatio & confi

*

dentia, tanquam effectus fidei profluit.

RY

3

cüpz f

R. 1. [V. m. NI

am cu

m inprimis ibi

del um

Qiel

N

datur: ergumeéntum uom appavenium, ex hujus

n

ificatione etiam hypoftafis ad fignificandam

R

fb

ftantiam determinatur, ütliquet ex n. cit, De-

h

NT

inde P£.58. v.8. fic habet: Ez fubflantía ( hypofta-

fis)mea apud te efl ; ubilicét vox hebreea dicatur fi-

fitfa

nificare exfpectationem velfpem, 7o.Interp. re-

tf

a

t

& reddiderunt fenfümn ; cum ibidem noni figrii-

lr D

ficetur actus fpei, fed res fperata , nempe Deus;

/Z .

quíque hoc fenfü potuit appellari fübítantia no-

b

ftra; quam ufürpationem & rationem nemo fi-

g

dei ribuerit. Porro dum ad Hebr. 3. v. 14. di-

k

;

j

citur:

&

Dz Fipk.

TII

Deum,e

cirur: Si zamen. igitiumn fulflantie (hypoftafis )

dict t

ejus usque ad finem teueamus; inde tamen hypo-

d d

Ü

i

ftafin hic pro fpe ufürpatam non evincent HH.,

poret d

licét addant in eod. Cap. preemiffa fuiffe heec in

s uf

V. 3. Si fiduciam &5 gloriam [pei ejus usque ad fí-

confütit

7"em firmam vetineamus.

uz enim fienificatio

ini t

hypoftafis fit fidei applicara, docuit nos inter

Greecos eloquentiffimus S. Chryf. qui hom. r2.

d

0j

in ep. ad Hebr. Quia ea, inquit; qua/fuzz in 977

$ve [ubflantia effe putautur , fides eis tribuis fub-

dipun.

"u

flantiam , aut pottüs ipfa eft effontiaeorum , u£ pu-

ferami

Ta, ve[urreclio tiecdum fatla efl, €g mecdum efl in

f

'v,

b

Jf

feram ia

Pamtia , [ed fides facit eam fübfjflere i2 anima

noftra , id eft , quad. dicit-fübflantia. — Unde etiam

drito:

verfu 4. potuit fionaté poni fpes, verf. r4. au-

m r

v u

tem fides àt fundameritum fpei, aut aliud quod-

(l

vis fpe&tans ad eundem finem. Poftremó nec

em o

illud adjunctum /peragtium determinat vocem

jo d

hypoftafis ad fipnificationem exfpeéctationis ;

7

cüm fenfüs diverfüs hàc le&tione non evadat,

l

i

[

quia fübfiftentia rerum , que fperantur , prae-

m

fupponitur, ut homo fperet: praeterquam quód

,& ly

nf

Novatores communiter fermé nobiscum legant;

hypoftafis rerum fperatarum.

B. 2. JYansm.

! n.Cïf, ]

(

Syllogismo N. ulr. illatio. Nam cum exfpeétatio

fit futurorüm , fiducia autem , quam Novato-

ia

?

"

res fin&ünt, fit de re p

reefenti , qihil concludi-

ttir pro eorüm erróré.

00 f

iU Conp- T. 3. IN. 1m. p

.min. Non ;:nini

1

tU

n

figmficanrur diverfi a&us , fed ejusdem a&tüs

funti

fidei diverfze hàbitudines connotationes aut re-

1 nem05

j

f ar;?nes. :

""Et quidem üt S. Th.2,. 2. q. 2. aà. 2

qu

creé e-f

112

! Dr Fip*.

;! fifcns,

credere Deo, dicitur actus fidei , prout tendit

in Deum üt objectum formale: credere Deum,

| pf

prout affirmat Deum üt obje&um materiale ex-

Tepanis

reffüm: credere in Deum videtur connotare

as f

h

abitudinem ad Deum tanquam ad finem ulti-

$]

mum, ad quem voluntas tendens movet ad

p

actum fidei; quin tamen requiratur actualis mo-

at

tio voluntatis , cum fatis effe poffit habitualis.

hodre|

g

Cum veró S. Epiphan. & Cyrill. Hierof. etiam

As

in Symbolo dicant : Credo z S. Ecclefiam 5 lii

cum Suarez putant afferi poffe , quod credere

Chrihy

in Deum, folàm connotet relationem ad Deum

lic a

timors

ranquam objectum formale. g. 2. ZYagsm. vur.

tt &i

. IN. adam. 'Tum quia ex madó dictis fufficit

actus tendens in Deum üt finem ultimum, quam

l1

expofitionem etiam S. Aug. Tr. 29. in Joan. per-

rf

AE

inittit, ut peccator dicatur credere in Deum

U

vel Chriftum: tum quia actus fiducie non füf-

ficit, fi adoptetur alia-explanatio S. Auguftini

trahet

l. cit. & ferm. 144., juxtaquam credere in Deum

Ti

vel Chriftum eft credendo amare, credendo

Wg.

diligsre, credendo in eum ire; & ejus mem-

Wntur

bris incorporari; quam fententiam dum D. Th.

a U

2. 2. q. 1. & 9. ad 3. f2ctatur, fimul dicit, pec-

(i p

R

catores fymboli initium duntaxat in períoma

Iyj

Ecclefi;ee proferre.

Ad Conf. II 9. IN. Conf.

l

Quia potiüs inferendum erat fimpliciter: ergo

fer j

reter fidem requiruntur.ad juítificationem

u f

actus voluntatis, quod eft veriflimum; Nega-

]i pg

tur etiam Supp. Cozf.; quia dum dicitur à INo-

üing

vatoribus fides juftificans, intelligitur, fidem per

W

fc folam juftüifare, cüm tamen non dicatur ju-

-

Dz P'Frgäö

113

prou

dere Des

ftificans, nifi quatenus eft prima difpofiti

o ad

juftificationem. Quod actus recenfitos artiner

?

Taferit

negamus poftremos haberi poffe aut. voca

ri

I! CODINE

d nemz

actus fidei, fed de ultimo ftatim plura.

68. Izfi.. Ut homo juftificerur ,

debet ap-

I$ mowti

prehendere juftitiam Chrifti : (ed hanc debet

addsr

apprehendere per fidem :

non autem appres

[ hb

hendere poteft per folam fi

dem hiftoricam: er-

Ti e

go per fidem fpecialem ífeu fidueiam. — Cozf.

dl

Actus receptionis eft , quo homo amplectitur

od t

Chriftum & in ejus reritis unicé confidit : fed

m aL

hic actus non eft fpes ; quia heec non excludit

Trama

timorem: ergo debet effe fiducia ,

utpote cer-

dl

ta & infallibilis,

mum; qw

R. 1. JJ.

M. Debet apprehendere juftitiam

njung

h. e. debet f& diíporiere ad juítitiam à

emnbc

Deo accipiendam , eámque imperrare aut mere-

