eo, quód Deo & in eum credenti omnia poffi-

m

bilia fint; quam Chriftus antecedenter ab illo

mioe f

hibetr

poftulabat: incredulitas autem adjuvanda ver-

fabatur in eo, quod cüm Apoftolos invocato

penz

dum

nomine JEíü nihil profecifle advertiffer, de

ipfius etiam poteftate ac divinirate dubitaret;

tumfo

atque hinc ejus fides non quoad objectum for-

atl

male & firmitudinem, fed quoad obje&tum ma-

teriale deficeret, atque hinc etiam requifità a

ent

tniraculum confidentià careret.

In hunc fen-

MT

fum exponenda eft fides, quee à S. Chryf. vo-

puur

catur iztrodutcloria, cui fcilicet opponitur fer-

f

J5 Q

feBla tam fecundàm obje&tum formale ac ma-

k

teriale, quàm feeundürm effectum fiduciee & vo-

t

N

lüntatis affectionem efficacem. 24 Cozf. 7. &

ol

D..4. Amor füpernaturalis Dei füper omnia

eid

non excludit à füo actu amorem delectabilis

I

Deo leviter oppofiti, & in eodem a&tu poteft

l q

are peccatum veniale N. non excludit à fub-

T.

100

jecto amorem delectabilis, & fic peccatum ve-

niale fimul in eodem fübjecto ftare poteít C.

D

Si actus amoris effet fimul actus leviter pecca-

lg

minofus non poffet effe fupernaturalis, utpote

f

quem

Dz Fipr.

133

us Fori

quem honeftum ex omni parte oportet effa:

1 f j

quamvis veró ex dict. n. 37. peccatum veniale

n av

dul

non impediat, ne poffit elici amor Dei füper

omnia; tamen id de fide füpernaturali non te-

feris f

net: utpore qua habet modum tendendi in

m at: À

utrumque füum objectum firmiffimum , quita-

UM

lis effe nequiret, ftante de revelationis exiftentià

T

per alium etiam actum formidine. 744 Conf. II

x boul

E. IN. Cauf. Maj. Ideo enimà priori non eft füper-

omniu p

naturalis, quia non provenit ab habitu vel lu-

entr d)

mine fidei füpernaturali, & confequenter non

juvanda?i

habet modum tendendi proprium actui fidei fu-

los n

pernaturalis.' Hoc veró non tantüm contingit

vertift

dum actus re ipsá eft falfüs , fed & etiam dum

« dübit

cum formidine elicitur , aut in certitudine de re-

velationis exiftentia non fündatur.

yerhumi

hs

78. Jufl. .. Ad hoc ut voluntas poffit. pru-

y gl

dentér imperare a&tus aliarum virtutum , füffi-

Idne

cit, quód' probabiliter detur earum objectum:

hnj

0 etiam ad hoc, ut prudenter eliciatur actus

ynítut f

fid

€

i füpernaturalis, fufficit probabiliter dari

ejus objectüm.

nieict

Conf. ]. Quamvis habeatur

hi 01

tantàm probabilitas de exiftentia revelationis,

voluntas tamen przeftare poteft, ut intellectus

[/72]

?

et on

eliciat actum firmiifimum; 'nam damunata eft ab

Innoc. XI. prop. 19. Joluntas non potef?. efficeve,

(

m

aäu POW

ut afenfus fidei im fe ipfo fit magis firmus, quàm

meveatur pondus vationum ad affen[umimpellentium.

yiiP

«

y

Ergo. Corf. II. Si credi nequit, de quo rantüm

: pote

probabiliter conftat effe revelatum ; ergo infide-

j p*

lis cui myfteria fidei noftree pree füis erroribus

tantüm probabiliüs videntur revelata, non tene-

j U

tur

queü

E

134.

Dz Fi»pr.

,tuif credere: Sed ab eodem Pontifice damnata

propofm'«

eft hec prop. 4. 745 ifidelitate excu[abitur iufi-

ti$ 000 |

delis uom. cvedeng, du&us opinione minüs probabili.

füsfide

Ergo.

fde h.

B. IV. Couf. Difp. A&tus aliarum virtutum

majra

fünt pis affeétiones voluntatis, ad quas quam-

fis, lr

vis requiratur, ut judicium proximum, quo

tür f

judicamus aliquid in his, vel illis circumftantiis

& Ed

f dnet

efíe honeftumaut licirum, (emper debear effe cer-

tum ,. tamen judicium fpeculativum , quo res

hm r

aliqua judicatur in fe honefta aut ita.effe , quó-

non df

que remoré dirigitur voluntas & operatio, po-

Tid.:

teft effe probabile tantüm; tum quia fzepius a

um

certitudinem fpeculativam pertingere non pot-

perün

fuümus , & fi ad operationem virturis neceffa-

türdi

riaíemper foret, multi actus virtutum debe--

m

renr omitti v, g. eleemofyna pauperibus prz-

&N

benda; honor Parentibus pendendus; adora-

tevdo

tio hoftiae praeftanda &c.: tumn. quia voluntatis

CT

operatio recta, bona, &honeíta eft, quatenus

Cenas

eft conformis dictamini recte rationis, quod

i

in judicio practico & proximo certo refidet;

hl

quódque hàc ratione poteft facere; ut fit hone-

i

ftum & licitum, quod re ipsà non eít... Econ-

"diïigr]

tra actus fidei eít actus intelle&tüs,. cujus obje-

&i

&tum eft verum, & firmiffimus: jam veró ju-

ped

dicium probabile de. revelationis exiftentia ne-

teyc

quit facere, ut aliquid non revelatum re ipsà fit

ftrinj

revelatum , ac confequenter credibile; neque

m

etiam prudenter imperare intelle&tui, ut firmif-

l i

fimé affentiatur dari objectum fidei ac revelatio-

nem.

"dd Conf. 1. N. 44, ad Prob. .. Senfüm

füy,

t

propo-

DE' FripF.

135

tice d

propofitionis damnatee effe hunc;. quód volun-

tafatiri

tas non poflit efficere vi füi imperii, ut affen-

hn d

fus fidei füpernaturalis nixus motivo intrinfeco

fidei, h. e. divinà authoritate revelante, habeat

um vt

majorem firmitatem intellectualem & adheefio-

dquii

nis ; feu majorem certitüdinem , quam merean-

ximm, j

tur rationes extrinfecae, feu figna credibilitatis

cirault

& Ecclefize authoritas , quze tantüm pariunt cer-

lebezlet

titudinem cum falfitate abfoluté adhuc poffibi-

um, qit

lem: unde fieret ; affenfüm fidei fapernaturalem

ia dl

non effe infallibiliter verum; contrà ae Conc.

pera !

"Frid. Seff. 6. C. 9. enuntiat.

Ex quo liquet;

yia s

damnationem minimé ad noftram queftionem

perent

pertinere. — 744 Conf. H.9. D. .. Non excufa-

TUIS (55

tur ab infidelitate per hoc, quód non ftatim &

um d

cum probabili tantüm 'notitia revelationis cre-

XribU j

dat N. quód alia non faciat; ad: quee ex notitia

(is; d

revelationis accepta tenetur C. Infidelis in thoc

n vl

eafü nec tenetur ; nec poteft credere, üt ex ha-

[ quii

étenus di&tis & prop. alia. ejusdem Innocentii

jon; (

n.72.producta claret; quia tamen homini ejus-

rto Tl

modilux aliqua affulget de verafide, quee eft me-

at

dium omnino neceffarium ad falutem , tenetur

d. 1

diligenter inquirere & media adeam obtinendam

ajsdl

adhibere, quibus adhibitis Deus illi non deerit;

p vj

perducétque ad notitiam fufficienter certam de

jlleni?

revelatione. Quare hec omittens peccat in ma-

ytiil

teria fidei, non quia non credit, fed quia veri-

214

tatem non inquirit, üt deberet; cüm in mate-

gl

ria virtutis non:folüm committatur peccatum

r

tunc, quando quis füufficiente habità proecepti

, u

notitià illud violat: fed & dum vincibiliter feu

4

culpa«

p

$s

156

Dz Fipr.

culpabiliter id ignorat: & econtra qui hanc di-

1i, debe

yduma

ligentiam preeftat , excufatur ab infidelitate , eo-

quod. impleat preeceptum fidei jubentis, eo in

3

p o

cafu meliüs inquiri veritatem; non autem quia

fequirur opinionem minüs probabilem, quam

confeat

hoftani

habet de fua fe&ta, quod unum in hac propo-

fiione damnatum füit: eoquod nunquam li-

Tüme )

ilcom

ceat fequi opinionem minüs probabilem, ubi

daturlex , confüetudo , vel conventio de fequen-

&i, tin

da probabiliori, aut ubi periculum gravis dam-

hm

ni imminet , quod evitare non pendet ab opi-

fnet

nicnis probabilitate; de quibus vide Ir. de

m e

AG. hum.

:

ebfolr

79. lufl. 1. Poteft credi Chrifti praefentia

Vettd

in hac numero hoítia; tum quia fcandalofum

Qtptum

effet dicere, non effe de fide in hac numero

lial

hoftia populi adorationi expofita non effe Chri-

RC

ftum : tum quia ex Cerimoniali Romano aliís-

a hg

Ái (

que Dicecefànis Sacerdos viaticum adminiftrans

dicere jubetur : Credis frater hoc effe Corpus

iqui

Domini N. J. C., & infirmus refpondere: Cre-

LOT

do. Ergo, cüm probabiliter tantüm conftet;

It (

rl

hanc hoftiam rité confecratam effe , füfficit pro-

babilis notitia de formali continentia particularis

fom]

m

in univerfali revelata, Corf. Hoftia; quee ita pro-

babiliter eft confecrata, ut non detur motivum

Dd

el «t

pofitivum prudens de oppofito, eft abíoluté

adoranda: ergo etiam abfoluté credi poteft

t

li

Chrifti ibidem prefentia; tum quia adoratio

zeque exhibeturin obfequium divinum , ac actus

nl

dei: tum quia ut hoftia poffit abfoluté adora-

cio.hl

Il5

Bv

7 h

Dz Fipgz.

137

qui hixt

ri; debet priüs abfoluté credi, füb illa dari ob-

Ql

jectum adoratione dignum.

Xentiy d

&. NV. d. vel D. Poteft cre

di.adurdas im-

1 t

plicité conditionato , fi nempe hoftia ver? fit

bilm, g

confecrata C. actu fidei abfoluto /u/4. relaté ad

n hican

hoftiam üt fic veré confecratam C. relaté ad hane

unqu

numero hofítiam N. 44 prob. 1. wv. Quamvis

abl t

id coram imperito vulgo occafio poffet effe fcan-

iodelte

dali, tamen reipfa & coram Theologis fcando-

fU ü

lofüm non eft ; cüm hec propofitio nihil aliud

b

Íonet , ac non effe revelatum à Deo, hanc ho-

:qdet

ftiam effe veré confecratam.

Unde nec effet

vide T

abfoluté martyr, qui pro hujus propofitionis

veritate moreretur.

[i prei

"d prob. 2.X. Et pre-

od

ceptum illud & actum fidei effe abfolutum re-

laté ad exiftentiam Chrifti füb hoftia veré con-

u nur

fecrata ; implicit& conditionatum autem relaté

ndi Cfah

pmud

ad hanc nurhero hoftiam , üt nuper diximus.

admiflifï!ï

"dd Conf.w. C. .4. Quamvis enim adoratio heec

à quibusdam dicatur prefüppofitivé conditio-

ee Qr

vere; U

nata, quatenus nempe preefüpponit cognitio-

nem, quà prudenter judicat effe hoftiam veré

m conii

fícti

confecratam & adeffe Chriftum; non eft tamen

formaliter aut terminativé conditionata , quafi

yric

ueiti PW

diceret : adoro te Chrifte , fi forté es füb his

Ípeciebus.

AN. Conf. Di[p. eft; Quia adoratio

: moi

T

elt actüs virtutis moralis atque ad voluntatem

pertinens, ac confequenter remoté fundari po-

i p

Y

teft in judicio folüm probabili , üt proximé di-

&um fuit; de quo tamen ulterius adverte, judi-

j

u

cio huic in prafenti cafü nec pofitivum nec ne-

j]

quia nec rationes in

gativum dubium adjungils

con-

j

I38

D Fipr.

contrarium zequales illis , quee adfünt pro verá

confecratione , nec etiam nullas rationes pro

A o

utraque parte habemus; poteft nihilominuslevis

quaedam formido ex'eo oriri , quód poflibile

|

fir, hoftiam non effe ver& confecratam vel ex

defectu legitime ordinationis vel inrentionis in

$. ]x

1

|

Sacerdote ; qu& tamen fi prudenter itmpedire

t d

offent-adorationem , omnes hoftize eà cárerent.

tim: (ia

W0 teyc

His adde , quód füppofito etiam defectu con-

fs Y

fecrationis reipfa faétae non committatur idolo-

latria faltem formalis ; quia non adoramus hic

ts

teto i

objectum , quodcunque ibi fuerit , fed ea re-

fündt

fertur in Chriftum: undelicet intellectus invin-

j

cibiliter errer judicando ibidem exiftentiam

Chrifli, non errat tamen voluntas , quz in fo-

Itf

ti (j

]

lum Chriftüm tendit, quem, quia jüdicatur ibi

contineri, honeftum decernit adorari.

Ad

Aürq

Ve m

prob. 1. &. D. /Eque , h. e. uterque actus exhi-

betur in obfequium diviriüm C. h.e. eodem mo-

meda

do N. Diverfiffimum autem modum tendendi

Áilog.

in a&tu: fidei: füpernaturalis hactenus fàtis indi-

Vg

E

cavimus, eumdem uberiüs inf. declaraturi. 442

vob. 2. IN. af* Nequidem enim certum judi-

Ycly

Y

cium fpeculativum in hoc & aliis virrutum mo-

ralium actibus r

tl t

"

equiri , fimiliter di&tum eft

€0nn

füprà.

Que contra aliam partem de füfficientia cer-

u

hoj

titudinis: prudentem formidinem - excludentis

opponi poffünt ; commodiüs infra de judicio

nge

credibilitatis ad actum fidei

tientur.

prærequiüto difcu-

efïeä;

t

ARTI.

Drs Fipr.

"35

ünt p

SBOTICULUS n

fütonsz

lominiss

"n veritas virtualiter. folüm ac mediatà. vevelat

"

fit objeffuim mateviale fidei, -

i w

Tatam Vi

$0. O:a [. Pro ratione continentice uniüs

ntenti

preedieati vel propofitionis in alio di-

citur aliquid formaliter vel virrualiter revela-

ter i

; eontt

tum:- fi aliquid fit formaliter idem cum altero,

deh a

uno revelato etiam aliud formaliter revelari,

ia i

f. d. e. Virtualiter veró dicitur revelari aliquid

idorimyi

in alio . fiquid tantüm realiter idem eft cum al-

tero formaliter revelato , formaliter autem di-

j fed[*&

ü

]lecusi

ftinctione rationis ratiocinatee eft diftin&tum, cu-

exiltt

jusmodi funr proprietates etiam rnetaphyficee

reífpe&u effentize.

Sicut veró formalis revela-

T

j

tio folet dici immediata ; fic etiam virtualis di-

Vi

citur mediata; qua quidem duplex eft, fcilicet

p as

vel mediata ex parte fubje&ti , ubi Deus non im-

mediaté per feipfum fed per Prophetas & Apo-

- ennt

m d

ftolos aliquid revelavit; quam ramen hie non

y lii

ufürpamus : vel mediata ex parte objecti , ubi

aliquid nec in f& ipfo formaliter eft revelatum ,

lgt

gtim f

nec formaliter etiam contingtur in alio explicité

revelato; fed tantüm cont

inetur virtualiter in

;

1007

qidun

alio tanquam in caufà & radice, aut cum eo fic

connectitur ; ut per legitimam confequentiam

ex eo neceffarió deducatur.

Atque de hujus-

"d

modi revelato

excjudenm

7

j

qua'ftio eft; pro quà pleniüs in-

j

telligenda

&j

fio d

81. JVota 1. Licet cognitio divina non poffit

effe preecifiva, adeóque Deus cognofcendo alicu-

illius

jus rgi effentiam etiam debeat cognofcere

pro-

u

*

nE

Dz Fipb£.

140

Chfire

proprietates; revelatio tamen divina faltem ex-

terna poteft efíe precifiva , adeóque Deus ad

re hat

bilem, q

extra poteft revelare effentiam, quin revelet ejus

proprietatem metaphyficam aut phyficam. Ra-

pas a

tio utriusque eft; quia Deus in cognofcendo

r

eít neceffarius; unde quidquid eft cognofcibile

terie f

C C

xatione fuze omniícientize cognoü:ere deber: in

revelando autem eft liber., atque ad revelatio-

xelehr

fan tals

nem utitur fignis creatis aut vocibus fecundüm

liberam inítitutionem manifeftativis ; qua cüm

Tophic

exprimant unam formalitatem, quin aliam etiam

ff w

realiter identificatam manifeftent , etiam Deus

imq

Praterea

Dun:

poteft unam fine altera revelare.

etiam, cüm revelatio non fit manifeftatio que-

diorea

eunque , fed talis, quae interpofitá loquentis

nf

autoritate tendir ad notitiam alicujus rei dandam

qumí

audienti; fequitur voces & figna ex fe poffeau-

Tent

f

dientem deducere in cognitionem cujusdam ob-

je&i, quin tamen illud proprié ac teftando à

temin

, ]

loquente revelatum fit, ac confequenter credi-

bile. His preefüppofitis

yudte

82. Dico. Veritas virtualiter duntaxat & me-

pot a

diaté in altero explicité revelato contenta non

Quef

STUnL

eft objectum matetiale fidei. Prof. Quod non

creditur aut credi poteft trantüm vi loquentis

fite

Thii

Dei ac revelationis non eft objectum materiale

fidei; quia formalis tendentia actüs fidei eft heec:

at I

credo hoc , quia Deus dixit feu revelavit : fe

iur

veritas virtualiter duntaxat & mediaté in altero

Q

explicité revelato contenta fic non creditur nec

Ti

credi poteft ; nam actus fidei, quo crederem

QUttin

v. g. rifibilitatem Chriíti, eoquod humanitas

dükhag

Chri-

Dz Fipr.

B

na fitnt

Chrifti revelata fuit , zzprimis non poteft habe-

que D

re hanc tendentiam: Ctedo Chriftum effe rifi-

nredts

bilem, quia Deus dixit eum effe hominem ; üt

hylan ]

patet ex ipfis terminis , eó quód fic non im-

o

portetur motivum fidei afficiens objectum ma-

m

teriale feu rifibiliatem : Deizde neque iftam:

eredat

Credo Chriftum effe rifibilem , quia Deus di-

al

xit effe hominem , & omnis homo eft rifibilis;

us r

nam talis actus parrialiter nititur illi rationi phi-

lofophice, quód omnis homo fit rifibilis: De-

s; qui

indmt

"ique nec hanc : Credo Chriftum effe rifibi-

etim )

lem; quia Deus hoc dixir; nam füpponitur

Dut

Deum tantüm dixiffe, Chriftum effe hominem:

lod

dicere autem, Chriftum effe hominem , fecun-

tà lo

düm fe non importar intentionem ingerendi ali-

t dat

quem formalem concepturn de riübili, neque

13^

J

hr

intentionem manifeftandi formalem conceprum

j

feu mentem de rifibili, quae tamen intentio fàl-

g

tem implicita requiritur ad propriam locutio-

a d

nem. Ergo.

Corf. L. Revelatio Dei ad extrá

poteft efle praecifiva, & etiam defa&to eft ; quia

n

prout ad nos pertingit , eít fignum vel vox;

ntenta 7

quz formaliter & immediaté tantüm nobis in-

uod []

ferunt conceptum effentialem rei per ea figni-

ficate : ergo ex hoc , quód Deus revelet for-

i g

y m

maliter eflentiam , revelationi divinse non füb-

flant proprietates & alia preedicata , formaliter

st

dl

& ratione ratiocinatà diftincta.

Conf. [I. Ydeo

formaliter revelatà praecisé effentià , etiam pro-

: f du

vt

prietates effent de fide, quee in illa virtualiter

continentur; quia Deus illam explicité revelan-

at

humüüï

do has etiam implicité revelare intenderet: fe

!

f

oc

Ü

142

Dg Fipt.

produ&ä

hoc nec conflat ex fe & vi ipfius revelationis

necteve

probatur , üt ha&tenus eft dictum : nec ex fa-

vundoop

€to ;. cum potiüs inde fciamus; Deum proprie-

fiveitpd

tetes etiam explicité revelàffe, quales fünt paf*

rv

fibilitas & mortalitas refpectu Chrifti, dum eas

J

credi voluit: nec ex fine; cüm Deus fpecialem

deufor

habere poffit & habeat fzep& finem ad revelan-

dis redit

dam eflentiam , v. g. humaniratem Chrifti, quàm

Venicatu

ad revelandam proprietatem , v. g. paffibilita-

Gft eta

rtem vel rifibilitatem ejusdem. — Ergo.

fürgls o

83. Obji. L. Revelato aliquo predicato;

Tediter |

revelantur omnia cum ipfo realiter identificata;

Teyelno

quia quidquid verificatur de uno , verificatur

pl .

etiam de aliis realiter cum illo identificatis: ergo.

bur, d

Conf. I. Deusrevelando aliquam rem, eam reve-

&t iimt

lat juxta fuam naturam, quam reipsà habet ; tum

K dma

quiarevelatio Dei eft manifeftatio fcientize; quam

Tlsry

habet Deusde illa re: tum quia Deus revelando

v.g. Chriftum effe hominem, non voluit dicere;

effentiä,

Upcrio

eum effe hominem metaphyficum feu meta-

vt

phyficé fine proprietatibus fümprum: tum quia

S&

revelat juxta communem & humanum modum

hu

loquendi, fecundim quem quando dicitur v. g.

relpm!

homo, non folüm dicitur ejus effentia, fed

quoq

etiam ipfius connaturalis ftatus , üt moles cor-

poris cum füa extenfione , quantitate & orga-

Que h

Velro

nizationibus: tum quia revelato de Chrifto effe

hominem, eít de fide, Chriftum habuiffe omnia

utt; f

C

ad ftatum connaturalem pertinentia, nifi fpe-

Wl Q

cialis ratio vel fides ipíà nos cogat aliquid exci-

pere. Ergo.

Conf. 11. Deus agendo ad extra

Picy

gequit produsere effentiam metaphyficam ; non

pro-

Vg

t

Dz Fipz.

143

tevehnr

produ&à ejus proprietate metaph

yficà: ergo

B

nec revelare;

prefertim quia ficut ad extra ope-

m prox

rando operatur fecundüm rerum exigentiam, ni-

fi velir patrare miraculum , fic etiam debear di-

les ln g

(li, dune

ci revelare,

s s

R. IV. . ad prob. D. Quidquid verificatur

Ts

u

!

de uno formaliter accepto, verificatur etiam de

chriti

alis realirer cum illo identificatis N. quidquid

verificatur de uno realiter accepto fu/4. verifi-

70,

catur etiam quomodocunque, nempe vel vi na-

turalis connexionis vel vi revelationis , de aliis

: þrædi:z:

jdentii

realiter identificatis C. verificatur precisé vi

revelationis N. — Minim? autem ex his inferri

veriit

pofíe contradictionem

; Vel ipfi adverfarii pro-

jcatis:

bant)

eitmrf

dum fatentur effentiam revelari formali-

ter & immediate , proprietates autem virtuali-

Kent

.haþeï:f

ter duntaxat & mediat. — Quod porro nec for-

maliter reveletur proprie

um

tas revelatà formaliter

effentià, & revelatio effe

ntiz fit precifiva, ex

olurdet

fuperioribus fatis liquer.

y fen m

d Coif. L w. D. A.

Revelat fecundüm naturam

; quam reipsà ha-

Bu

bet ,

m mOdll'

& in quantum eam revelatio externa ex-

primit C. fimpliciter fecundüm naturam , quam

1iciu3r W

reipsà haber N, Equidem nihil revelar de ali-

fenti

quo, quod reipsà non habeat ; non tamen omnia,

od

quz habet, revelat. 444 prvob. 1m. &. D. Re-

u

nhrr (2

j

velatio eft manifeffatio vel adzequara vel inadae-

u

quata ícientiz , quam Deus de aliqua re habet

jf

C. femper adequata N. 44 24. &. D. Non

n

voluit dicere Chriftum effe hominem meta-

vqül

hyficum &c. h. e. noluit dicere Chriftum ha-

d df

à

ere tantüm eflentiam meraphbyficam hominis;.

m

non

PW

144

Drz FiptE.

atl ve

non autem proprietates C. h. e. nolait vi hujus

revelationis folüm manifeftare ac credendam

creamit

hebüife

roponere effentiam;hominis metaphyficam de

omnibus

Chrifto N. 742 3:. D. Secundüm communem

loquendi modum , dum dicirur homo ; pef fe

tüm pgg

Go m

loquendo dicitur etiam ejus ftatus connatura-

lis &c. IN. per accidens & fi ex circumftantiis

ter&i

füinitora

loquentis intentio colligitur ; dicitur etiam fta-

tus connaturalis &c. C. Hoc poftremo modo

ld oy

ii

v.g. fi interroganti , an Sacrificium miffze fit

cultus Deo gratus , quis refponderet ; ipfe Chri-

dui r

qua i

ftus id inftituit; per hoc implicité omnino dice-

ret, id Deo placere, quamvis haec complacen-

10n ver

m )

tia folüm fit terminus, quocum conne&itur

Chrifti inftitutio: hinc Paulus 1.ad Cor. C. t5.

V.

Qu d

ex refürrectione Chrifti àz caufee exemplaris &

meritorie probat effe de fide noftram omnium

Qd

Ü

refürrectionem ; üt ibid. explicat le&t. 2.S. Tho-

inas.

ZAd qr. D

. Ex vi illius revelationis fe-

Ó

hOlI]Oe

cundüm fe fpe&taree de fide eft C

hriftum habuiffe

omnia &c. N. fimul cum aliis circumftantiis

18: f

fümpe , aut vi aliarum revelationum , ubi Chri-

üyí

ftus ad Hebr. 4. dicirur homo robis per omriia fi-

milis absque peccato C. Nempe quamvis ad pro-

qui

Gj |

priam locutionem de aliqua veritate requiratur,

1mó fignum externum aptum ad illam forma-

rpu

Trd

liter manifeftandam feu ingenerandam forma-

lem ejus notitiam faltem impliciram, & 2dó lo-

lelmp

h

C

quentis inrentio hoc faciendi ; tamen cüm utrum-

que locutioni poffit convenire non tantüm per

Cehü

elt i

íe loquendo , íed etiam per accidens ratione

circumftantiarum extrinfecüs occurrentium, tb

Cj

ut

*s

Dzs Pips.

14$

Jaitviln

üt illa verba: Chriftus eft homo ; üt affecta à

liis

: Qd

cireumftantiis ac contextu, fignificenr Chriftum

sphyli

] COR

habüiffe corpus organicum perfe&tum cum

omnibus , qu& ad connaturalem hominis fta-

omo, p

tum pertinent.

"d Co

"f. 1. 3« Difp. Produ-

)s o

étio rerminatur ad. rem

; prout hec eft à par-

circumur

te rei & in effe phyfico : revelatio autem ter-

i eim:

minatur ad rem prout fübftar intentioni loquen-

firemo t

tis ad cognitionem audientis directze atque hinc

m i

in effe intentionali ;

duei rem fine al

unde quidem implicat pro-

et pb

rera fibi realiter. identificata,

omnim:

quia idem aliis effer & non effet produ&tum:

c comp?

non veró repugnat unam formalitarem diítin-

connet

&tam ab altera fine hac revelari. "d Rationem

jCor.

N. fupp. Conf. Quia nec revelatio

, Utpote quae

emp

potett efTe preciíiva,

necproprietas, tanquam

formaliter diftincta,

n (*

exigunte ut revelatà effen-

k

tià reveletur proprie

tas.

lp AA Ra ativerhli ie: somnis

eyehtts

fhumib

homo eft mortalis , credi poteft hec particula--

uml

ris: hic ftudiofus eft mortalis , licer non inclu-

, lU ,f

datur formaliter in illa; cum hujus fübjectum

non includatur foraliter in f

P TL

ubjecto illius, eó-

quó

homo formaliter non fit ftudiofus.

misdf

Cosf. I. Ex eo

: reqüifäü

; quód revelatum fit ;; Chrifti

C

orpus effe in Euchariflia ,

iif

"Trid.

de fide eft juxta

du hn

; etiam ibi adeffe fanpuinem , animam &

j

1

divinitatem vi naturalis connexionis & conco-

j &Zd

mitantig : erpo etiam ex eo, quod Chriítum

d a

g

effe hominem fit revelatum, de fide erit. eum

efle rifibilem,

Conf. l. In hac propofitione:

gps I

Ghri-

f-u*iþ(ïusv eft homo , neceffarió revelatur;

':ntium)i

ftum

|

146

Dz FipE

j

ftum effe rifibilem,

üt patet in hoc fy

llogifmo:

! vetborum

&um revelatum ;

hoc rifibile

Hichomo eft obje

jv Tr

eft hic homo; ergo

hoc rifibile eft objectum re-

puis & t

l& X.

velatum.

rgo.

x. D. Particularis

credi poteft quoad pr&-

poltiox:

Teitim

dicatum C. credi pote

ft quoad fübje&tum N.

Similiter illud additum

D. particularis non in-

T uf

cluditur formaliter quoa

d predicatum N. quo-

jloing

ad fübjectum

C. Patetex

di&tis pr. ar. fübje-

hi

d

€&tum propo

fitionis particularis in univerfali

contentae non cre

di fed füpp

oni, quia in uni-

conceptl

bfoluté

& fubje&tum fed

i

veríàli non revelatur a

duntaxat praedica

tum; cum veró hoc, nempe

Ti qu

snortalitas formal

iter fit idem in propofitione

Ti

particulari

& univerfali, füppofito üt certo;

Tnom

ndiofus fit homo , poffum fide cre-

ii

quód hic ft

dere, quód fit mortal

is. "4d Conf. I. D. 4. De

f

fide etiam eft adefle fà

nguinem, animam& i-

Vr

vinitatem preecise ac

vi fo

litaride connexionis &

Ctegod

concomitantiee natura

lis N. vi connexionis ac

Veltio.

concomitantice üt

fübftantis alteri revelationi C

ftla

Chrifti Corpus in Euchari

flia habere fangui-

Yonin

nem & animam

faltem formaliter implicité re-

[/]

)d

n

velatum eft in illo ad Rom. 6. v. 9. Sceues , 4t

MU

77012 THOV EUY 3

Tehin

Chriflus vefuvgens ex mortuis jam

gnovs illi ultrà s0n dominabitur.

Quod habeat

Vafün

divinitatem fimiliter revelatum eft in eo Joan.

vehri

1. v. 14. P'érbum cavo fa&lum eft.. Quee bina cum

firi

illo Matth. 26. v. 26. Hoc eff corpus eneum ; cone

Ql

Ítituunt quafi preemiffas revelatas ; in quibus

U0 t

illa conclufio de preefentia fànpuinis animee a€

T

divinitatis foxmaliter continetur.

Vi autem

"m

vete

Dz Fipg..

142

c filtot

verborum illorum ,. /oc eff corpus sneum , ficue

1; Qd

Lab

juxta Trid. nequidem formaliter ponitur ían-

guis & anima, fic etiam non creditur.

d Conf.

41. &. V. 4,. Ad Syllogifmum JV. A.

In pro-

( qndr

pofitione enim : Chriftus eft homo, o

bjectum

fibgdn

fn autem

O

revelatum eft preedicatum ; predicatu

manet univerfale, dum enuntiatur etiam de füb-

uN

je&to fingulari: ergo objectum revelatum non

pat f

,

eft hic homo, fed homo fecundüm fe;

feu prin-

In

Vi

cipium fentiendi & ratiocinandi , quo

d in füo

, quiii

conceptu proprietates formaliter non includit.

ubjedur

95. /ufl. []. Revelatà re metaphyficà con-

u EF

nexà cum termino aliquo, revelatur etiam ter:

| [OPO j

minus; rum quia füundamentum manifeflat ter-

p i &

minum feu in ejüs cognitionem audientem de-

lum ftdïx

ucit: tum quia ex hoc Genefis r. dito: . 7

124

priucipio creavit. Deus celum $9. terram , uübi re-

apimti

velatur actio, poteft credi exiftentia cceli & terrae

a

creataà Deo,tanquam effectus: tum quia, fi re-

velatio diceret: exiftit A connexu

d

m cum B, pof-

g

fet B. credi.

Sed terminus meraphyficee conne-

l

lU

«f

xionis non;continetur formaliter in re connexaz

erpo credi poteft aliquid etiam formaliter non

ijW j

d

contentum in revelato. Corf. /. Revelato uno cor-

7 momf

relativo etiam revelatur alterum ; quia correlati-

lod

vafuntfimul naturà & co

gnitione: ergo etiam re-

velatà effentià,

m

revelantur proprietates: quia ef-

t

od

fentia radicans & proprietares radicata fünt duo

(

correlativa. Corf. /7: Licét identitas duorumcum

g

jü

jj

uno tertio formaliter diftinpuatur ab identitate

illorum inter fe ; tamen illà revelará revelatur

yin!

L

u

etiam he&c ; üt patetin conclufione dedu&ta ex

y

3

»

dua-

148

Ds FipE.

creumi

duabus présemiffis revelatis: ergo &r

evelatà ef-

ca, licét

em i

fentià revelatur proprietas metaphyfi

hac ab illa formaliter diftinguatur.

Conf. II

d

tür ení

Licét unum membrum contradictionis realiter

diftinguatur ab altero, revelatà tamen propofi-

p

p

tione affirmativà üt verà , contradictoria nega-

al

tiva revelatur üt falfa: ergo multó mágis reve-

diqu

latà effentia, revelatur proprietas metaphyfica.

g. IN. M. Si enim non revelantur realiter

bhg.

qení

identificata, multó minüs termini metaphyfice

connexionis revelantur; quia hoc efficacius per-

PT

Tv

fuadent noftre rationes , quee facilé huc revo-.

do : Revelatà re non ideo

lrl

cari poflunt hoc mo

prets

revelatur ejus metaph

yfica connexio cum alio,

ibus thefeos: ergo multó

B

üàt liquet ex probation

|

l]

minus revelatur terminu

s connexionis feu illud

|

nnectitur.

d

Bocor

eliud, cum quo res revelata co

i

ob., xm. T. Aff N. Conf. Quee i

nde inferri pof-

eft proprié ta-

.| prion

fet; quia heec manifeftatio non

lis, requifita ad fidem; fcilicet q

uze fiat teftando

quia

fed tantüm

Thm

ac autoritate loquentis interpofità

fu -

late talis & ex quocunque alio , que non

E

Syin

cit ad fidem, utpote per fe unice tendentem in

Jocutionem & autoritatem loquentis tanquam

Qui

Ti

motivum. |,4d2d. N. iterum Corf. NNam dice-

re,

Deus creavit ceelum & terram, eft forma-

li

d Deus dederit effe & exiftere

Yl

liter dicere; quó

coclo & rerree , cum propofitio activa & p

affi-

ftria

Revelationes

A

d

va formaliter idem enuntient.

eutem non fünt accipiendee in fenfü gramma-

Ri

fed morali & humano fecundüm inten-

Vil

ticali ,

& aläis

ll

tionem loquentis ; prog: x contextu

CII«

« Dz Fipr.

145

veltid

circumftantiis colligi poteft; àt d.n.83. Si au«

fs i

tem ita attendatur illud teftimonium fcriprure,

Cj

absque dubio formaliter hic revelata fignifica-

Yns fedit

tur exiftentia coeli & terre à Deo creara.

Ea-

pl

dem &i efl ad 37.5 Nam illa propofitio ex fup-

dyr n

pofito fic exponitur: exiflit A. , exiftit B. , & A.

Ygns r

ac B. funt connexa, Unde aliter diícurrendum

hia

eft, quando formaliter dicitur res üt connexa

j rl

fub his terminis, ac quando dicitur tantüm,

yeipyra

qua in fe & realiter eft connexa. ^ 24d. Conf. 7.

df

R. ex modoó dictis D. /4. «g Corf. Revelato cor-

hicite

relativo quà tali & effentià quà radicante reve-

renmnia

latur faltem implicité aliud correlativum & pro-

T.

prietas radicata C. revelato illo , quod eft cor-

relativum aut eflentia radicans IN. — 44 Cosf.

m m

if

4.&. Difp. Quamvis inter identitatem extre-

morum «um uno tertio & identitatem eorum

i. 4

p p

inter íe fit aliqua . formalis diftinctio, tamen

priore revelata revelatur implicité pofterior;

po

priälä

at

(uni

quia conclufionis hujus, Mattheeus accepit Spi-

ritum Sanctum, pradicatum revelatur in hac

ád

qn (*

majore: omnis, qui ef& Apoftolus, accepit

denrem!

Spiritum Sanéctum ; fübje&um veró ; nempe

: tanqió

quod Mattheeus fit Apoftolus, revelatum eft in

n ?

minore: Mattheus eft Apoftolus. Simile non

du

babetur de revelatione proprietatis ex & in re-

Á eyi u

velatione effentig, üt ex Syllopgifino in hac ma-

teria formato patet. . /4d Conf. 1/1I. D. 4. Con-

, Apr

vel

tradictoria nepativa per fe revelatur üt falfa N.

r

per accidens /a/. revelatur füb terminis eequi-

valentibus C. virtualiter rantüm ac mediaté N.

m

j5

Quia aliud eft objectum propofitionis affirma-

tiva

l]

$

156 -

Dz Fipr.

n D

tivee quàm negativee, hinc nequidem intelle&us

1mam affirmans 2dam etiam negat, cum aliàs

um ril

fündme

femper deberet habere duplicem actum ; imó

deberet etiam negare qüodcunque metaphyfi-

bt

lus

c&e connexionis erpó oppofitum cum veritate

propofitionis affirmata, — Inferri tamen negati-

Qu

hypsre

va falfitas poteft , & fi finis etiam loquentis ac

circumfítantie fpectentur , deprelendi , quód

f&

intentionem habeat affertà affirmatione fimul

| df

etiam nepantem inficiari , illádque audientibus

fieni

lm d

manifeftare; à quibus hoc facilé percipi poteft

propterea, quód duplex negatio zequipolleat

hto:e

affirmationi & viciffim.

Ceterüm de aliis op-

Conna

pofitis regula generalis communiter ftatuitur

)

hzc: Revelatio füb terminis eequivalentibus di-

p

cit effe falfüm id, quo precis? pofito , cateris

Qs

per poffibile aut impoffibile prz - vel abfenti-

RU

bus, aliàs foret falíà.

Cujus ratio eft; quia re-

tem

velatio eatenus oppofitum dicit effe falfum,

tiücan

quatenus aliquid dicit effe verum : fed preecisé

fgienri

&liquid dicere effe verum , zequivalenter folüm

fe

D

eft dicere, falfum effe id, quo precisé pofito

E

TU

lN

aliàs illud verum foret falífum: ergo. Exhoc

f

ipfo autem oftenditur revelatà effentià non re-

turp'

velari proprietatem ; nam fi perimpoffibile v. g.

TW

rifibilitas in homine deficeret , maneret autem

quí

animal rationale; ficut tunc perfeveraret homo,

fom

fic etiam perftaret eadem intentio & mens prz-

üp

cise manifeftandi hominem arque eadem infal-

p

libilis revelatio.

m

86. Objc. I7. Ad hoc ut aliquid fit de fide,

[

ftimo-

fufficit; ut illi poffim affentiri propter te

u

nium

D'E FipE

Yi

Inteled

nium Dei : fed fi conftet de identitate hotninis

cum d

cum rifibili; aut de metaphyfica connexione

um; ij

fundamenti cum termino , poffum affentiri rifi-

netply

bili & termino propter teftimonium Dei reve-

n vert
