
quód amor Dei in Chrifto üt confequens vifio-

u

nem beatificam fuerit neceffarius ; &ütíequens

nj

cienriam abftraGtivam audierit liber. Preeterea

jiet f

veró obfcuritas fidei non eft nepativa, feu ex-

n

cludens omnimodé claritatemtam ex parte intel-

z

f

lectüs quàm ex parte a&tüs, íed pofitiva, &

excludens tantüm claritatem à

motivo fuo pro-

ia

prio: Item a&tus ille fim

liciter liber dici po-

J

teft; quia licét in concurfü

utriusque motiviin-

fnià

telle&tus debeat affentiri aliquo actu fcientifico ,

I

ad quem determinatur à fcientiee evidentia; po-

8

Mm a

teít

p

PzFips.

$48

teft tamen fimpliciter non affentiri tali actu, qui

fides fimul fit & fcientia.. A4£um denique falfum

eft; quia ficut non eft oppofitio motivorum

)u

hujusmodi in ordine ad eundem actum, . nec

Nf

etiam iftorum actuum ad eundem intelle£tum ac

t

obje&tum, üt hactenus declaratum eft; fic nec

sf

eft oppofitio habituum. — Fruftrà veró quidam,

g

dum dant habitus fcientiee & fidei fupernatura-

f f

lis fimul in eundem actum influere poffe, ne-

i

ht e

gant id fieri poffe, fi habitus fcientize fit. natu-

ts

xalis, quia habitus fidei infufze non habeat con-

naturalem vim elevandi nifi id, quod pertinet

ad objectum fuum proprium & in ordine adil-

(

If

i

lud operatur: nam elevari habitum fcientiee na-

turalem per habitum fidei füpernaturalem, nie

hil aliud eft, quàm utrumque habitum confti-

4j

tuereunum complexum, quod poflit producere

h

actum fidei fimul ac. fcientiee füpernaturalem;

flprä,

unde ficut, quód potentia & facilitas acquifita

]n

d

cum habituinfufo conftiruit adeequatam caufam

Wt

a&tüs vitalis, facilis ac füpernaturalis, porentia

Wüm

& facilitas dicuntur elevariab habitu infufo ; fic;

Ts

quia aliunde nihil obftat, quominüs idem actus

u F

producatur à fcientige & fidei habitibus, pri-

$w

mus habitus naturalis debet dici elevatus ab al-

eim,

tero fupernaturali. Roboratur hoc ex paritate

qui]

peccatoris, qui ex habitu naturali obedientiee

Wa

vel mifericordiee & fimul ex habitu fpei füper-

| Qu

naturali poft amiffos charitatis & virtutum mo-

| n

ralium infufos habitus elicit actum füpérnatura-

| Qij;

lem. . Sed hec, nelimites à nobis üxos transe

päicaq

eamus ,. fatis funto.

Q

C. Á-

| Dz FipE!

549

r

quefln

CAPUT III.

rv

lmy g

De quiburdam affectiouibus actár fidai.

J

Nter fidei affe&tiones referimus illius neceffia

b ia

. tatem ac oppofitionem, . quas hic examinans

)quia

das fufcipimus , ne lumen deeffe patiamur

i

dis; que in hanc rem hinc inde füperioribus in-

[ n

Ípería fuerunt.

Brevioribus tamen nobis effe

a

licet , eóquód im '"lheologia morali hec ipíà

Dd

uberiüs jam ad praxin propofita habeantur.

| per:ä;:s

ARTICULUS I.

nea

n

. Qualis fides uece[favia fit ueceffitate medüi ad

"n !'

Quffificationem g [alutem 2

conte

283.NTO?s. .Fidem adultis effe necevfïari'an(x

a

neceffitate medii, demonftratum fuit

j

füprà, ubi num. 135. & feqq. declaravimus ob-

quli

jedtà & articulos, quos credere neceffarió o-

a

porteat, ^ Hoc veró etiam (füppofito, contro-

Qul

verfiam rtihilominüs aliquam relinquit tum fidei

6 j' UC,

ipfius tum actüs fidei varia acceptio & diverfi-

m&gb'

tas. Fides enim juxta Ripaldam poteft intelli-

P

r

gi velftri&e vellaié: ftridi? fümptam ait effe

i

€am,; que nititur revelationi divinse formali ;

g

t

quà Deus liber* loquitur & teftatur- aliquid. ad

extra: lat fümptam dicit poffe vocari quam-

p

cunque illuftrationem füpernaturalem, aut af-

fufa

fenfum, qui nititur revelationi divinze foltim vir-

DIf

tuali;. atque hanc virtualem revelationem ex-

us

plicat per id; quód Deus quafi virtualiter lo-

quatur per creaturas quascunque , quatenus has

j

Mie

T1m.3

um

-

qgo

Dz FipE.

dB

indicant divinas perfectiones juxta illud Pf. 18.

Cali enavrant. gloriam Dei, €9 opera manum ejus

Deo, t

dmm)

annuntidt firmamentum.

Practerea fides fpecta-

ri poreft. prout formaliter & in actu aliquo re

It

ipsà explicité habetur,. vel proür rantüm vir-

dis 9

i

tualiter ac in voro eft, uti duplicem hunc mo-

la

dum ufürpant Theologi, loquentes de Baptif-

f(

mo & aliis.

Porró actus fidei dividitur in in-

d

«6

ternum & externum, in naturalem & füperna-

qirt.

turalem &c. Quaeritur itaque 1mó, an fides,;

quam alibi jam eftendimus effe medium necef-

f

farium ad falutem, fit ftricté aut laté fümenda?

lr dj

2dó, an fides ipía formalis & in actu requira-

oþmff

D

tur, velfufficiat ejus votum feuinelio. Exfüp-

pofito autem, quód formalis requiratur fides;

tini(

tf

queri ulteriüs poffet, an de actu id interno ac

fupernaturali fit intellipendum, vel non? Hoc

tl

eaf

tamen quafitum examinare hic omittimus, cüm

aliunde pateat , tum de actu interno precipué

yom

Ym

affertiones effe intelligendas, quia a&tus exter-

hu

nus fine interno nihil valeataut profir; tum fü-

p

pernaturalem fidem hic requiri

»)

utpote, dif-

(

pofitionem ad falutem, & quidem talem, quam

qu

gratia preeveniat , üt plurima Concilia declarant;

T

tl

& oftenfum eft in Tr. de gratia contra Pelagia-

nos.

Itaque

Is

284. Dico J. Fides «ad fülutem neceffaria

t

|

debet flricté fümi , nec füfficit fides lat? acce-

l

Wt

pta.

t

Patet ex prop. ordine 25. ab Innocentio

XI. damnata: Fides lató di&la, ex teffimorio crea-

l)

fà

zuravum [imilíve imotivo, ad uflificationem fufscit.

Praterea Prob. [ Fides , fine qua Apoftolus

,

a

Dz Fipr.

551

AT

ad Hebreos rr. dicit impoffibile effe placere

Vr

Deo, ab eodem antecedenrer definitur fperaz-

asf

darum fabflautia verum , 69 argumentum non ap-

dqo t

paventium , ac poftea afferitur fuiffe in Patriar-

inm vi

chis; operatámque effe juftitiee opera & prezemia.

Inc t

Sed hec de fola fide ftricté fumpta intelligi po-

3

funt, & ibidem etiam additis revelationibus

Wt

declarata funt: ergo.:. Cozf. Tridentinum feff.

Ápm.

6. C. 6. pro difpofitione ad juítificationem re-

quirit fidem, quà credantur ea; que divinitüs

q fs

d

vevelata €g. promiffa funt ; fimülque addit: De

met!

bac difpofitione [cviptum éfl , accedeutem ad Deum

r

oportet cvedere, quia efh, €g quàód iuquiventibus fe

hf

vemutevator fit. Ergo patet tum ab Apoftolo,

[ Hdö)

tum à Concilio fidem ftricté fümptam medium

neceffarium haberi. Prob.7/. Aflenfus exiften-

amo&

) m

tize Dei preftitus ob teftimonium creaturarum,

j d

eft affenfus fcientie , non veró fidei ; tum quia

pro motivo habet folam connexionem creatu-

zi

.

.

u

rarum cum Deo

tum quia producto etiam

w

hoc univerfío, ex quo relucent divinz perfe-

7

(9 ä*f

&iones ,

potuit per illud fuam autoritatem,

quam in loquendo habet, interponere vel non

u

du

interponere ; cüm etiam virtualiter loqui ipfi

fit liberum; quód autem eam interpofüerit, ex

d

creaturis intellioi nequit: tum quia hec ipfalo-

cutio virtualis per creaturas eft (olüm metapho-

effäriä

q«e

rica, & improprié fümpta, & nequidem ejus-

modi, qualis fit per miracula in confirmatio-

stl

Tiig

nem veri edita; cüm creaturee non producan-

tur à Deo tanquam fignum precedentis loque-

jf

folt

le, íed folüm üt manifefatio materialis fuce

Mm 4

omni-

1

$52

Dz FiprE

omnipotentice. Ergo non eft fides ad falutem nez

qii à

ceffaria, . Corf. Dum IT ridentinum, feff. 6.. C. g.

quim

Concilia.&PP. fecutum, fidem vocat initium (a-

Verboi

lutis, fundamentum

.radicem omnis juftifi-

Dus j

cationis . illam non ftatuir tanquam difpofitio-

præw'o-,A

nem mere paílivam, & previé requifitam, fed

pra

tanquam meritum de congruo ; ür

tet tutn

fpeur

ex timore, fpe, amore , aliísque diípofitioni-

i

bus ibidem C. 6. fidei adjunctis, quibus omnes

fité n

rationem meriti tribuunt; tum quia aliàs auxi-

fs

lium füpernaturale previum ad fidem potiüs

d n

dicendum erat initium ,. radix & fundamen-

T di

tum: tum quia nec commendanda à Concilio

apit;

fidei libertas fuerat ,. àt tamen C. 5. & 6. fa£tum.

T

Sed (ola fides ftrict dicta, utpote obícura, po-

diri:

tefít effe libera, & habere rationem meriti de

lm

con

ruo; non veró fides lata, qusecüm fit

l,

evidens, nee libera, nec meritoria effe poteft:

j

qe f

eroo.

tf

285. JDico ]. Eadet fides debet efTe for-

K

malis. & actus re ipsà elicitus, ita ut non füffi-

&l (

ciat ejufmodi actus folàm in. voto.

Puob. Si

Dd

formalis actus fidei ftricté fümpte non foret

EY

neceffarius ad falutem ,. ergo fides laté talis

Qgiet

1i;

poffet illi sequivalere , ac illus defectum füp-

plere:. fed. fides latà dicta. talis naturee & effica-

16

cie non eft: erpo.

Maj. patet à paritate de

[777

Baptiímo &Sacramento Penitentize , quz ideo

Bim

dicuntur invoto. duntaxat neceffaria, quia illis

D

sequivalent quoad efficaciam, & eorum defectum

magïs

füpplere poflünt amor & contritio perfecta z

Dl

affipaamus. autem. hic fidem lat dictam ; tum

t

quia

Dz Fipg

«5'5'3»

d

quia de hac movetur controverfia: tum quia

D

lequimur de przefenti providentia , que nobis ex

inifünj.

Verbo divino innotefcit : in alia enim (cüm

nis u

Deus poflet tribuere falutem fine omni actu

dipol

previo, aut poffet füfficere alius eeque noþil.iä

ftam l

vel praeftantior actus,. nempe evidens copnitio

p

fupernaturalis vel revelationis divinze vel im-

poliz

mediata ipfarum rerum revelatarum) fides ab-

us m

folut& neceffaria neutiquam foret.

Min.

vof.

TM

b

Si fides lat? diéta poffet fupplere defectum fi-

m piüs

dei firicté talis, illud haberet vel ex ordinatio-

i

ne divina, velex ipía fui natura: fedexneutro

Condi

capite illi heec vis convenit: non enim ex pri-

o

10; quia nullibi Scriptura hane illi efficaciam

J

afferit: neque ex fecundo ;. quia omnis etiam

d

fupernaturalis cognitio ex creaturis hauíla, de

an i

Deo, íolüm eft de eo ür Autorenaturz ; adeó-

: porcf(:

que fundare nequitamorem amicitize perfectum

& juftificativum, üt conftat ex dictis num. 136.

fe ht

& feqq.

Corf. . Apoftolusl.c. fidei, quam

n Mä

antea dixerat ad fàlutem neceffariam , exempla

tij.

proferens non alia recitat, quàm qua. fuerunt

y fort

actus re ipsà cliciti fidei ftricts fümptae; adcó-

"]

que claré innuit, eos effe ad falutem neceffa-

1

rios: ltem Chriftus, poftquem Marc. 16. v.

fuu,Z'

16. dixiffet: Qui crediderit, tg baptizatus fuerit,

"T

Jalvus evit ; mox fübjuppit, nihil jam. de Ba-

U

ptifíno commemorans : qui verà zom evedide-

] lii

Yi, condemnalitur ; wnde colligitur , fidem

foml

magis ad fülutem neceffariam eífe, quàm Da-

^

ptiänum: er

o lict hic fufficiat in voto, fides

ii

tamen in voto non füfficier. — Cozf. //. Si fides

[-4

!d

þvï m

À

in

$54

Drs Finr.

in voto füfficeret , fequeretur , fidem om-

dnter

nium articalorum effe sequaliter neceffa-

aiftent

riam; fides:enim in voto virtualiter & impli-

qus &

cit& extendere fe debet ad omnes omnino arti-

tde r

culos: íed fides de omnibus articulis non eft

gis!arore

,

i

equaliter neceffaria ; quia fecundüm füperiüs

Ti

dicta pauca fünt neceffaria neceffitate medii;

pah

T 100

alia veró primarió; alia fecundarió praecepta:

erpo.

ftd&ää

286. Objic. cont. vin.. Jaxta Apoftolum ad

X

Rom. :o; v. 17. fides vera eft, qua habetur ex

(rm

auditu : íed ex eodem ad fidem ex auditu ha-

dlumi

bendam füfficit teftimonium virtvale per crea-

Tredi

turas; quia, quee David Pf. 18. de ceelis & fir-

iif

;

mamento v.5. dixerat, eadem hic affumit Pau-

TYamt

lus-v. 18. dicens : /Vuzquid mon. audierunt * 'Et

n

]

um

W

quidem im omuem tevvam exivit fomus eor

zn fines: ovbis tevre vevba eorum.. Exgo.

Conf. L.

| b

Idem Apoftolus A&t. 14. v. 16.: Voz füne tefhi-

Mi

morío , inquit de Deo ,. veliquit fe ipfum, Lene-

| lanr

Bul

faciens de celo, dans pluviam $$ tempora fru&ife-

va, impleus cibo ey letiti corda moffra: ergo

al

opera Dei ür Autoris nature fünt füfficiens ad

C

fidem teftimonium; tum quia Chryfoftomusin

t

illum textum fàcrum fcribens , — Deo fiquidems

[ce

ait, tam loquenti , quàm miraliliter operanti equé

tum

eredere &7. obedire oportet : tum quia fecundum

| d.

probabilem T'heologorum fententiam miracula,

| QUi

etfi tantüm fint virtuale teftimonium Dei ; ad

Bur

a&um fidei movendum füfficere poffunt. Conf.

fhor

14 Hocipfo, quód quis ex creaturis copnofcat

*

f! pru-

l)e; exitentiam & perfectiones ; pote

L

denter

Tij P

/

Dz Fipr.

555

fdem us

denter fupponere, quód Deus revelaverit fuam

t ned

exiftentiam & perfeétiones; ficut ex eo, quàd

r

quis agnofcat dictamen íue confcientie feu

Dcno af

recte rationis ; & fciat id nobis à Deo üt Le-

ls n d

gislatore inditum ,. pote(t certó fcire, Deum

n fipri

re ipsà aliquid pracepiffe aut prohibuiffe: er-

le n

go & hoc ipfo poteft quis vi acceptee à crearu-

pracot

ris notitie , quafi reflexé etiam credere fide

*

ftricté dictà.

tom d

. IN m. AHd prob. D. Quee David de ceelis

abetrt

& firmamento litteraliter dixit, eadem Paulus

udin

affumit allegoricé. de Apoftolis & Evangelii

per qu

Pradicatoribus, C. ufürpat litteraliter de cce-

ls t

lis ac firmamento, N. Ufürpationem allego-

i

ricam cum S. Aueuftino aliísque Patribus com-

uit i

muniüs afferunt [nterpretes , & argumentum

QUl g

etiam ipfum hujus capitis exigit; cüm Paulus

,

ibidem loquatur de fide in Chriftum & Evan-

4

peli ; que certé ex teftimonio creaturarum

hii

Il !

hauriri nequit.

Ad Crif. L. 3. IN. Conf. Quia

rlf!ügïf)

ij

Paulus hic non loquitur de teftimonio füfficien-

1:

te ad fidem ftricté talem , ejüsque objectum

fadia

creditu neceffarium per modum medii, fed de

torti

(U] ii

teftimonio duntaxat füfficiente ad notitiam vel

f

1

fcientiam de Deo üt Autore nature exiftente ;

gi(

tum quia operailla, quze teftimonium Dei com-

;undtm

pellat, prorfus naturalia (ünt , neque aliter,

j

quàm effectus füam caufam, h. e. , naturaliter

N) E*,

fienificant & manifefflant: tum quia de tefti-

. (

monio loquitur , quod infideles etiam habent;

ynol

cüm ibidem dicat de Deo hac operante: Qui

J prü-

in'pratevitis geuevationibus dimifit omnes. gentes

dta

iugredi

556

Dr Fipr:

tf

augvedi vias fuas ; quibus certé infidelitas pofitis

(e xl

va univerfaliter dari nequit , aut negativa in

peccatum fufcipi poffet cum Dajo ,. cujus ta-

Autoris

t d

men propofitio 68. hoc de Chrifti fide enun-

tians damnata eft. — 74 prob. 1m. &. D. Deo

(m, n

isdie:

tamloquenti, quàm mirabiliter operanti eequé

credere & obedire oportet, fi mirabilia opera-

f

tur in confirmationem pravie revelationis;

$,

|

atque hinc exintentione fidei eliciende, .C. fi

Q

fic non operetur, IN. ..Deo credere non pof-

[

fumus,. nifi ipfe liberé interponat fuam autori-

tomol

tatem, quam in loquendo habet ; cüm igitur

Ql

per hoc precise, quód aliquid producat, hanc

Qqum

autoritatem non interponat, propter efle&tus

Dic n

denta.

precis? à Deo productos eidem credere. non

ml

poffumus. |./Z4 prob. 2d. .. Qui miraculis tri-

buunt vim intrinfecó & per modum objedii

lste

3

formalis partialis movendiad fidem, fimulfüp-

ponunt preceífiffe revelationem divinam, in

| lm

«ujus confirmarionem ea eduntur; confequen-

| d

1ier quatenus confirmatoria revelationis mora-

(s

liter dici poffunt locutio divina iterata, & te-

Itm

ftimonium Dei virtuale non fimpliciter tantüm,

v'.nag (

fed in ordine ad credendam rem à Deo reve-

Qim

latam: fimile quid, ex defectu illius fugpoüri,

exig'x

minime convenit cuicunque productioni crea-

| Q

turarum à Deo ad manifeftandam . materialiter

Qfnn

gloriam füam fa&ta. . 4d Copf. IJ. &. IN..4. Vel

UI

enim revelatio ejufmodi precis& ex fola crea-

|

üone prudenter füpponi nequit ; cürm revela-

.

tio Dei forma

l

i

is fit nova actio Deo libera, qua-

tyl

Qs

que ex.noyo fine poni poteft: vel exinde non

. potef&

Dz Fipg.

557

i

f

oteft füpponi, nifi probabiliter , & quidem

epati d

f;

g

e exiftentia & perfeétionibus Dei dunraxat üt

CUjUS l

Autoris nature : verüm nec probabilem noti«

|dc a.

tiam de revelationis exiflentia (ufficere ad fi-

797

dem , nec fidem de Deo üt naturz Autore (à-

Intisqi

tis effe ad juftificationem, alibi jam oftenfüm

fuit.

T

"d prob. "Vransmiffo paritatis antece-

'eïatiouï

dente, quod de Deo tantüm üt Legislatore na-

turalia

e 1

preecipiente vel prohibenre intelligi po-

m

teft; x. JV. Conf. Difp. eft ; quia non poteft

Q dtor-

cognoíci diétamen confcientie oblieantis fine

T t

cognitione alicujus Superioris ac Lepislatoris,

2071

qui mandatum dederit, üàt di&tum cft in'Tr.de

eftdts

pecc. num. 7.5 poteft tamen cognofci Dei exi-

[e. 0i

Ítentia & perfectio quecunque naturaliter co-

il t

n

b

ofcibilis ex effe&u creato ; quin intelligatur

d

ei revelatio circa ejufimodi praedicata.

287. Jufl [. Stante folà fide lat? tali vel

i

il t

homo poteft Deum fuper omnia amare amore

perfe&to amicitie , vel amor amicitize flrict&

u

u

di&us non requiritur ad juflificationem; po-

&t

Ílremum enim nec exigitur ex ordinatione di-

Ti

vina; càm haec ad. juftificationem nihil exigat,

f

quàm quod ex natura rei requiritur: nec etiam

LPOM

exigitur ex natura rei; cüm vi hujus füfficiar

h

amor Dei füpernaturalis & appretiativus füper

Jiat

omnia, utpote per quem modo füpernaturali

V

eus preponitur omni creature , ficut per

(

peccatum mortale fuit poftpofitus; talem au-

ia

tem amorem poffe provenire ex fide lat? tali,

colligitur ex S. Auguftino , L. 10. Con£- C. 6.

p

nt

dicente : Celum €' fevra Q9 omuia ; quie in eis

!

H

2j

À

n

um

n

J

558

Dz FivE

Teritort

unt, ecce undique imibi dicust, ut te amemy, uec

Amoretr

ce[fJaut dicere omnibus , ut. [int iuexcu[abiles. Exgo.

Corf. l. Ante actum fidei ítricté talis poteft

i bene

&mmor d

elici pia affe&tio credendi fuper omnia firrniter,

quz divinitüs revelantur: Item ex fola fide laté

TU5 0T

tali poteft quis elicere actum attritionis, & cum

lia

ea füfcipere Sacramentum Bapti(mi, sícque ju-

lt

l

füificari fine omni actu fidei flri&té accepre:

ag

ergo & amor perfectus poreft elici ante fidem

i ben

rigoroseé dictam, & fine ea obtineri juflificatio.

Cozf. 1]. Licét charitas à Ss. Patribus dicatur

ylitc

| TRU

neceffaria ad meritoria opera viteezeternse, hoc

| ia

tamen non intelligi debet de charitate proprié

| ofenfa

ufürpata habente pro motivo bonitatem divi-

3 n

nam, fed de latiüs accepta, & que pro rnoti-

vo habet quamcunque honeftatem virtutis mo-

,| p

quát

ralis ad Deum relatam: ergo fimiliter, licàt ad

falutem dicatur neceffaria fides, hec de ftricté

aocc

p

accepta intelligi neceffarió non debet; fed po-

Drt

teft accipi vel laté ,. vel pro fide praecindente

tilic

ab utraque ratione.

R. IN.utr. p. 4f Cüm enim ex dictisnum;

Qs

bug

139. & 140.liqueat , amorem amicitiee perfe-

um erga Deum haberi non pofle , nifi ex

dnd

li

fide de Deo üàr Remuneratore füpernaturali,

fides autem laté dicta de eo effe nequear; fe-

4li

quitur ftante folà fide latiüs acceptà , homini

trjr

hunc amorem non competere. Amorem veró

Ti

amicitiee ad juflificationem extra Sacramentum

ll

requiri dicimus inprimis ex ordinatione divina;

Bff; |

quia ex hac fecundàüm Apoftolum ad Hebr.

fOFm;

N

impoffibile eft placere Deo fine fide Dei remu-

nera-

m

Dz Fiprz.

459

11 t

neratoris; adeóque cüm illa fides ordinetur ad

/z'ie.-'.Erga

amorem Dei, ficut neceffaria eft fides de Deo,

dis d

üt benevolo Remuneratore & Amico, ficetiam

à i

amor amicitie exipitur: Deinde etiam afferi-

h f

mus ex natura rei neceffiratem talis amoris ad

5 dur

juftificationem: cüm enim ifta formaliter con-

iQqu .

fiftat in jure filiationis Dei adoptivae & amici-

«

tie, hac autem in poffeffione Dei amicabili ;

Dre Á

confequens eft, amorem ferri debere in Deum

u

M

1

üt benevolum tali benevolentià amicabili , uc

y Q

juftificationem de congruo amor ille per f« me-

reatur.

g,

Hinc od vim. prob. IN. 4ff.. & ex. ra-

tione adjecta potiüis infertur contrarium, üt jam

p

m (

oftenfum eft.

"d 2d. prob. fimiliter IV. ff

m

Rationem D. Ex natura rei füfficit amor Dei

Tij

fupernaturalis & appretiativus füper omnia ,

qui fit amicitiee , C. qui fit concupifcentiae dun-

i -

eni

taxat aut fimplicis benevolentie N. Quod de

üp

peccato additur, pugnat pro nobis; ficut enim

mdett

mortale eft per fe violatio amicitiz divine, fic

ad illud abolendum per fe requiritur amor ami-

Ij Tif

Citize. Porró S. Auguftinumloqui dunraxat vel de

| perf::

amore Dei naturali, . vel de füpernaturali qui-

nilid

dem fed imperfectó concupifcentize aut benevo-

J

lentiz;colligere licet ex verbisl.c.mox füb junétis:

lts autem tu mifeveleris

, Cl mz'kwus eris, &9

p

ominl í

v

mifericordiam praflabis ,. cui mifericovs fuevris: a-

qu0

lioquin celum €9 terra [urdis loquuntur laudestuas,

Qcofm

"Ad Conf. [. Y. quoad m. p. C.,A4. IN, Conf. Difp.

eft; quia pia affe&tio credendi pro füo motivo.

Itj

[

formali habet folam honeftatefn , qui in elicien-

.emg.

do actu fidei propter revelationern divinam elu-

"

cet

ia

]

Dr Fipr.

|

$6o

| niere

cet: unde haec füfficienter dirigitur per motivá

credibilitatis, & judicium prudenric füperna-

t

turalis: amor amicitiee divinae perfe&tus autem

wíarpz

pro motivo formali habet Deum üt benevolum

Türgrun

& amicabilem remuneratorem; cüm veró Deus

propriax

üt talis nequeat cognofci ex creaturarum tefti-

Á

monio, fed ex revelatione divina, fidem ftri-

] ls

:

€&te ralem ex ipfà rei natura requiri ad ejusmodi

t

amorem fponte fuà confequitur. Quoad 245

fi-'.»:ïüäb'i

IN. A4ut. & ejus Supp., quód hic cafüs fit poffi-

li .|

bilis ; tum quia homo ejusmodi non potefteli-

(wf. ]

cere attritionem pro juítificatione etiam cum Sa-

diils

cramento requifitam; eóquódattritio juxta Tri-

&

dent. Seff. , 14. C. 4. debet effe conjüncta cum

Qu (

e venie, hec fpes autem regulari à fide flri-

fine n

4

& dicta, quà Deus copgnofcatur certó effe pla-

! lsl

cabilis: tum quia nequit habere füfficientem in-

Ws )

tentionem füfcipiendi baptifmum, ni(i prits fal-

Que

tem implicité crederet hunc. effe remedium fà-

p

lutis, ac confequenter ex fide ftricté rali notitia

|üm;

Dei üàt füpernaturalis Autoris & Salvatoris ha-

UY

bearur. Sunt tamen qui dicant, adultum ejus-

htty

modi folo originali peccato infectum forfan ju-

tün d

ftificari & fàlutem nancifci, fed praecise üt hee-

fs

reditatem ad modum parvulorum ;quod fi etiam

Qu

Cl

ànobis permittatur, nihil conclufioni füprà factze

Obeft. 44 Conf. 1. . Difp. eft ; quiatumipfa Pa-

Jtout

trum verba & ufürpatio charitatis manifefte o-

Ur

[

ftendit aliam quàm flricti fensüs; acceptionem

D

tum ipíà rei veritas ac natura probat rationem

| d

meriri non charirati duntaxat fed &homiais jufti

| el'gg

operibus fupernaturalibus aliis convenire, Ut

dise

vide-

Dr Fipz

56t

r

videre licet in Tr. de Merito: econtra àScrip-

tlipm

tura & Patribus preeter fidem flricté dictam non

lus ane

ufürpatur fides alia ex teftimoniis duntaxat crea-

enevs

iurarum, acexiisdem oftenfüm etiam eft, fidem

vero]s

propriam ex ipfà rei narura requiri.

m t

288. 4nfl. I1. Cornelius centurio, . de quo

den

A&us Ap. c. ro. memnorant, ante fidem erat

us

veligiofus ac timens Deum , - ejiisque - orationes. eg

d )

eleeiofyme afcenderunt àn. memoriam i2 con[peGtu

t

Dei. . Ergo: etiam ante fidem fuir juflificatus.

pott

Copf. I. Pluresgentiles habuerunt. folam fidem

nam

latiüs dictam , quia üt ex ep. ad Rom. z. v. 19.

tTt

& feqq. conftat, cognoverunt Deum ex crea-

Xb an

turis; &tamen quieorum Deum pro illa cogni-

ll

tione nonglorificaverunt, traditi funtin poenam

fuis defideriis, ac inexcufabiles ibid. C.. 2. dicun-

efepi

ysm i

tur: qui veró huic cognitioni funt obfecuti, ea,

priü;.»ä!-

quz legis fünt, fecerunt: ergo ex fola fide lata

d

rum porerant bene & falutariter operari, tum

jngtt

etiam merirori& operati fünt, üt ibid. innuitur

sl

V. Io. & 1 1. .G'loria autemn e9. bonor Q Pax-omni

mj

operanti bouum , . Sfudeo primim, $ Gaco: uom

rnj

enim efl acceptio. per[onavum . apud Deunn: . ergo

u

fides flri&i? di&ta non eft (impliciter , fed íe-

fietin

cundüm quid rantüm:neceffaria, nempe àt fa-

Jide

ciliàs aut perfectiüs obtineatur juftiriee apex ,

pfaPa-

prout infinuari videtur ab Apoftolo ad.Rom. z.

[

V. 17. fcribente: 5'uflitia Dei n eo (Evangelio)

o

vevelatuv ex. fide àp fidem. Conf. . H. Si fidesftri-

n

&6 talis.eft abfoluté neceffariaad juftificationem,

ergo nullee dantur gratiz nifi per fidem,; ac fi-

1isj11(h

( y

'dþs þü prima gratia; & fon

$ omnium aliarum ;

st

*

n

fed

2

862

Dr FipE.

fed hée funt propofitiones ordine 26. & 27.

d ht

natz in Bulla Uigemitus: ergo.

fatoim

Quefnelli damn

vf

E. D. 4. €

ornelius ante fidem in Chriitum

eámque explicitam erat religiofus ac tirnens

lus o

fxcil

Deum C. Ante fidem proprié di£tamin Deum

exiftentem & remuneratorem N. v. f. d. & T

du

f

de Gr. 44 Couf. I .. Quamvis multi negent

ante fidem propriam haberi poffe opera füper-

(romn

paturalia, nifi quae velex fe ipfis vel ab ope-

q; f

zantibus referuntur ad obtinendam fidem, cüm

legcm :

IDeus det gratias a&tuales ex inrentione obtinen-

fimca

lomin

de juftific

ationis adeóque in ordine ad fidem :

«uia tamen

dogma Catholicum eít, gratias fal-

| [ieg

füfficientes. dari etiam infidelibus;

tem remoré

4* [e; At

lie autemgratie probabiliàs conftiruuntur in il-

| tb

Mi

luftratione &affectione füpernaturali, quà adfer-

vandam legem naturalem infideles excitantur &

Gd

im. Cosf. — Exfola fide

Wt

adjuvantur: hinc 2.

lata poterant falutariter ac meritorié operári;

t du

naturalia mediatéac re-

üii

Operati fünt opera füper

C. im-

morté difponentia ad juftificationem ,

huT

mediaté ac p

roxime ad juftificationem difpo-

Ti

In

de veró 24. Conf. falfam effe con-

lm

nentia N.

flat; qua etiam ni

hil juvatur per textum Pauli,

Is

ftiti

a Dei per Evangelium re-

fltq

qui loquens de ju

velata, hoc ipfo per fidem,

ex qua in fidem

&

revelatur, non p

otuit intelligere cognitionem

p

(fed fidem V. T'eftamenti

ex creaturis hauftam,

ty

in ordine ad fidem Novi , vel incipientem &im-

i

perfectam refpe&tivé ad fidem proficientem ;

I

perfe

&arn & charitate formatam ; de quo v.

Hhelhg

0Q

Corn. à Lapide.

Caterüm ordo juftificationis

8

Dz —FmE.

$63

Y d

: w

& falutisà fidelata ceepree à quibusdam hic

apté

ftatuirur: r. ubi gentilis ex pulcherr

ima uni-

VOb

verfi ferie naturaliter co

& t

gnofcit dari aliquem il-

lius porentiffimum & fa

pientiffimum autorem,

ninDi

Deus illum fü

ernaturaliter illuftrat: de oblioa-

d

tione & honeítate indagandi exiftentiam. & ef-

iif

fentiam hujus autoris.. 2.: Si. homo huic illu-

m p

ftrarioni cooperatur, pro illa no

titia capienda

d o

orat, facítque quantum in fe eft

; obfervando

dep, t

legem naturalem nec peccando; vel Deus cur-

egyat

füm caufarum fecundarum ita difponit , ut ab alio

ii

homine faltem polfit inftrui in neceffariis necefz

;rariasiä'

f

firate medii, vel minifterio angelorum media-

t$, aut immediate privatà ac interná revelatio-

r

ne; in iisdem inftruit.

pofità Deus homini dat

3. Háàcinftructione füp-

i«l

gratiam actualem ad eli-

n

ciendum a&um fidei cir

ca Dei amicabilis remu-

1 [

neratoris exiflentiam; & fübinde ad a&tus fpei

at

ac charitatis feu amicitize.

4. Pofito amoris

J

amicitize perfecto a&tu, hom

o juftificatur, & à

C', [

peccato oripinali emundatur per baptifinum fla-

j dïf?o

mipis, in taliamore virtualiter inclufum. Hunc

4fei

itatum reliquaconfequuntur, quz aliis etiamin

m h

hominibus ad

períéverantiam & falutem requi-

d

fita continge

re folent aut debent,

d Conf. II

jj

E. D. feg. M. Erg

O fides inchoata, initialis &

TU

imperfecta effet

prima gratia & fons omnium

aliarum ,

Wnn

tie C.

ac nifi per hanc nullee darentur gra-

u

Fides completa, perfe&ta & explici«

at

ta eriam in Chriftum N. . Prioris fidei nomine

q

iitelligimus quamlibet Dei cognitionem, fi mo-

j

9 coelitüs immilfa fir, & rum gratias tum actio-

ii

Nna

nes

Dzr F:p£

564

nes falütates ad fidem five proximé fivé remo-

rf d

f& difponentes; conformiter ad dicta S.Augufti-

D

&A

ni, qui hec& fimiliaL. r. ad Simpl. q. 2- appellat

juchoatioues quasdam fidei , conceptioribus [ini-

qum g

fs t

les: . De pofteriore autem fidei acceptione in-

ld

telligenda eft damnatio propofitionum allata-

xum

uod enim- Janfenifte docuerant in

li, qu

t

prop. 5. ab Alex. VIII. damnata; nempein Pa-

i

(teogus

ganis, Judeis ac Haereticis voluntatem nudam

efle ac inermem fine gratia füfficiente; quód-

drper

prei

que Quefnellus in prop. 29. afferuerat, extrà

Écclefiam gratiam concedi nullam; hoc ipfum

W r

idem &inflauravit & repetiit in illis propofi-

G]

iionibus allatis, quibus negavit ante fidem in

p

Chriftum, . vel etiam in Deum remuneratorem;

bf

&

dari gratice auxil

ia praevenientia & quodcunque

opus falutare:

de:quo vid. Fonraine in Bulla

qum.

& Tr. de Gr.

tionem

Unig. theologicé propugnata,

289. Objic. cont. 2d. Fidelis cu

m Ííola fide

ttar

t

virtuali poteft elicere actum amoris juftificati-

vüm; quia non femper

requiritur ad actus me-

ld

ritorios eliciendos imme

diaté praevia fides for-

It

malis. ergo & id porerit infiaelis; confequen-

K l

n

ter fides ftricte fumpra re ipsà & actu non re-

quiritür.

Conf. 1. Licét baptifinus & peeniten-

C

tia formalis ac con

feflio dicantur neceffaria ne-

z.

Wece

c necellitas

ceílirate medii , intelligi tamen hee

firda

elinrevelin voto: ergo idem

ii

poteft de iis v

dicendum eft

de neceffitate fidei flricié talis.

Ti

Co;f. IJ. Juxta nos nomine fid

ei in Chriftum,

l'ö Q

vató-

m) [

poteft 'intelliqgi fides implicita, - five in Sal

rem:

m

i

Dr Fipz.

565

QVe t

rem: erpo etiam idem dici poterit de fide in

S A

Deum üt amicabilem remuneratorem.

n

À. IN, Conf. Difp. eft; quia fides virtualis,

nho f

quam apud fidelem füfficere dicimus, non eft

pümeie

fides tantüm in voto fed re ipst* exiftens & in

m d

actu licét duntaxat tenui ac ferm? impercepti-

gerat t

bili; quae eatenus dicitur virtualis, quatenus

mgeiuä

prafupponit formalem expreffam & reflexam;

d

ex cujus virtute procedit atque in aliquo effe-

; qi

&u perfeverat: talem autem apud infidelem re-

tit, d

perire non eft, utpote qui fide ftricté rali fem-

ia

per caruiffe füpponitur.

d Conf. 1. 9. IN.

p

Conf. Difh. efl.*Fidem in voto füfficere, nuf-

hii 1

piam Scriptura docet, üt tamen fignificat de

Tator

baptifino & confeffione; ubi actibus charita-

du

tis & contritionis vim juftificandi tribuit ;

; m BW

quam neque propter Sacramentorum inftitu-

[:05

tionem- & oblieationem inde ortam illis fuiffe

(is

ablatam ullibi declarat.

Preetereaetiam affigna-

flcte

ri non poreft actus alius intellectüs, qui fidei

1&05 T

ftricté (ümptee eequivaleat, aut vim ejus prze-

st

ftet; ür hactenus probatum eft. — 22 Corf. 77.

]ib

N. Conf. Difp.eft; cüm fides in mediárorem

fon $?

hominem Deum cum reliquis proprietatibus ac

)æni!ä?«

circumftantiis redemptoris nec ex natura rei

j

nec ex ordinatione divina oftendatur neceffaria,

"

fundamentum eft fidem in Chriftum explican-

Ü idem

di de fide implicita ac in Salvatorem , ubi illius

T

mentio occurrif & neceffitas afferitur: quiave-

rl

ró contrarium probavimus de fide ftrict? fum-

du

pta, afferra fidei neceffitas mal& refere

i

tur ac?

r

fidem latam,

290.

Nn5

$66

DE Fipg.

290. Olferva. Fidemetiam neceffariam effe

gimy.

morts

ex precepto, manifefté docemur tum ex ejus

neceífitate hactenus afferta, tum ex aliis Scri-

ine d

parel

pture textibus, Eccli. 2.. Qui zimetis Deum;cre-

f d

dite illi. 1. Joau. 3. ZJoc eff maudatum ejuf, ut

evedamus. m uomie filii ejus &c.

Unde ab In-

uT

n

noc. XI. eft profcripta hec propofitio 16. Fi-

des 1102 cen[etur cadere [ub preeceprum [peciale £ [z-

& di

tf

euudim fe. Itemab Alex. VIIE. hzc ordine rma:

Homo nullo uuquam tempove zeuetuv. elicere a&tum

mf

fidei, [peitg charitatis ex vi preceptorum divinorum,

jm|

adeas virtutes pertinentium.

Porró cüm illud

f d

&emO

preceptum fit duplex, aliud fci]icet negativum

íeu prohibens, ne quis fidei myfteriis diffen-

Mani

tiat, aut de iis dubitet; aliud affirmativum feu

pr&cipiens, ut iisdem veritatibus affenfüs actu

detur;.certum eft 1:mum obli

are pro femper;

quia nullum eff tempus, quo

;

dei myfteria fuf-

8

2dum

ficienter propofita repudiari poffint :

etiam aliquando quidem obligare , liquet ex

fl

proximé dictis. — Àd tempus veró precisé de-

Tinen

terminandum facit tum cenfüra ab Innoc. XI.

u

[f

&

infli&ta huic ord. r7. propofitioni : Saris ef? a-

lii

&um fidei . fómel in vita elicere, tum univerfalis

WW

dthe

omnium fententia ftatuens, hoc preceptum fze-

piüs urpere in vita & ratione fui, & per acci-

EU

