'fïrmitatem-ä motivo, cui innititur: fed a&ctus

(

Ípei theologie, fecundüm pr. art. habet tale

vt d

inotivum formale: ergo. 7444e hic partis 1mae

TT

confirmationem & paritatem cum fide, de qua

IT E

audiri méretur S. T'homas hic q. 17. a. 6. ita

LT.

diflerens: Spes autem e9 fides faciunt. bominem

CL

ánbeveve Deos ficut cuidam principio , ex quo ali-

u

qua nobis proveniunt.

De Deo autem nobis pro-

dm p ca

vetit $9 coguitio veritatis ? adeptio pevfetlae boni-

tnidino

tatis.

Fides evgo facit. bominem Deo adbeveve ;

li, o

iuquantum. efl mobis principium cogno[cendi verita-

ETOYVY,

fem: credimus enim ea veva effe, que nobis à Deo

ts

dicuptuy. — Spes autem facit Deo adbeveve, pvout

[ib dj

eft d uobis priucipium pevfetee bonitatis, in quau-

tUtofibe

zum [cilicet. per [pem divitio auxilio inuitimur ad

"

beatitudinem obtineudam.

ipt: h

326. Dico 1. A&usfpeitheologice, quan-

od

tum ad nosfeu ex parte noftrà, & prout invol-

* IUDDOt

vit abfolutam exfpectationem beatitudinis, fe-

feflrion

clusá fpeciali revelatione divinà, nec eft füumm&

Wf

certus vel participarivé infruftrabilis, nec fum-

Ms f

me firmus vel excludens timorem. Pro/. 1.p.

:

At

Eccle 9. v. 1. docemur: — JVefcit bomo, utrim

Tititre

amove an odio diggus fit : féd omnia àp futurum

Qüt m

Paulus veró 1. ad Cor. 10.

Jfevvantur. incevta.

dei üe'

v. I2. monet: Qui fe exiflimat flave , videat , ue

DOtditi

cadat.

Ergo càm abfolutus noftre falutis e-

WE [pen

ventus dependeat ex fidei & gratiae perfeveran-

Af p

tia, aliísque noftris meritis per modum condi-

il g

tionis ad coronam plorie requifitis ; ficut de

t li

his certi & infallibiles non füumus ,. fic nec fpes

tvelr

noftra eft infruftrabilis..

Unde Trid. Sefl. 6.

Wüalura

112*

Dz S»rz.

625

t d

t hi

C. 12. Nermo, inquit, quamdiu ip bae stevtalitatg

vivitur, de arcato divine predeflinarionis mnyfles

C patiu

vio ufgue adeó prefumere. delet, ur. cevto flatuat ,

f g

f omniuo

Jl

effe 2n mumero predeflinatorum . . . .

AVam, nifi ex [peciali vevelatione

» fciri uon potefd,

TU

quos Deus fibi elegevit.

Et Can. 16. fic ftatuit:

» al

ZT

I

j

JJ

Siquis magnum illud ufque àn finem per[evevantiee

donuim [e cevtà babiturum , abfolutá & infallibili

pouie

/

o idt

cevtitudite dixevit, vifi boc ex [beciali vevelatione

didicerit , anatbema fit. — Copf. Promiffio divina

i

nhiril

de danda nobis bearitudine , feclusá fpeciali re-

velatione; eft folüm conditionara, & quidem

u p

füb conditione fallibili; quia facta duntaxat eft

1149

a Deo füb conditione preefertim per(everantiae

j :

finalis, üt. ex innumeris Scripturee teftimoniis

liquet: hec autem non eft certó, fed folüm

)gkæ, qta*"

[

probabiliter fütura; üt iterum patet, & aliun-

roum&'gï'

e füpponitur: ergo fpes, prout includit ex-

ij ^

fpectationem beatitudinis abfoluté futurz, ne-

T

quit effe fümmé certa & infruftrabilis ; tum

, K fi

uiafpes feeundüm preefens obje&tum diripirur

Prohar)

r

untaxat per judicium probabile de abíolura fa-

1 g

turitione beatitudinis, à quo denominari ne-

T.

Quit certa : tum quia, licét praefüpponatur actus

at

fidei de futuritione conditionara beatitudinis ,

T

conditio tamen eft incerta & fruftrabilis; adeo-

uint

Á

que fpem de abfoluté futura beatitudine fr-

d

4l

!u

ftrari poffe, ac effe fallibilem fequitur. Prof.

dum « l

àd. p. Spes theolopica obrinendas beatitudinis

, fore

)

non folüm poreft, fed & debet , (eclusá fpecia-

[

,

li revelatione, fitnul componi cum timore fü«

pernaturali de ea non obrinenda.

Sie enim

j

f

(

K

Oftáe

626

Dz Srz.

hortatur Paulus ad Philip. 2. v. 12.: Curm muetu lm

*es fremore veffjvam falutem. operamini; & ad um

Rom. 11. v. 20.: Zu autem fide flas:. moli altum (s

* fapere, fed time.. Ytem 1. ad Cor. 4. v. 4. de fe

fprineun

ait: JVibil mibi con[cius fum ; fed nen im boc juffi-

qu; r

t TI

ficatus: [um: qui autem judicat me , Dominus «ff.

"Unde Tridentinum Seff. 6. Cap. 9. inquit: Sicur

f msc pf

memo pius de Dei mi[evicordia , de. Chrifli merito,

kelt: t

vmne f

déque Sacramentorum virtute €g. efficacia dubitare

- debet: . f

,

ác quilibet , dum [eip[um propriámque in-

t quid

EAC

, fürmitatem 9 indifpofitionem ve[picit , de fua gra-

" dia formidare&g timeve potef]. Cap.13. autem pro-

übuent,

ferens teftimonia nuper laudata fic profequi-

&t d

-tur: Zormidare enim debent , [cientes , quàd i

nnítad

- Jpeimn glovie , £. nondum in ploriam venati funt de

Mp

pugna , qua [uperefà] cum cavue , cum mundo,

d

eum diabolo. 'Tandem Cap. 16. füb finem hec

d ag

addit: Quia in mulüis offendimus ommes; unut-

QVets no

quisque [icut mt[ericordiam 5 bouitatem, ita fe-

j n Tr,

Ttrg ]

veritatem €9 judicium. ante oculos babere debet ,

neque [eipfum aliquis , etiamfi nibil fibi con[ciusfue-

m or

vity judicare, quoniam ommis hominum . vita uon

Go

bumano. judicio examinanda &9 judicauda eft , [ed

,mt O

Dei &c. Ergo hoc ipfo fpes ifta; quantum

Mp

e&d nos & ex parte noílrri, & prourt involvit

t D

" exfpectationem abfolutam beatitudinis, nequit

m r

L

efTe fümmé firma, fpeciali revelatione abfente.

Wg.

— Conf. Obje&tum formale fecundarium feu ne-

ls d

ceffaria conditio fpei, quatenus nos refpicit &

Pïffü'er;

" beatitudinem abfoluté fpe&ctar, fünt propría

l ttlire

auxiliis divinis cooperatio , & pleraque illa

Eïgo (

:

,omnia, qua num. 321.in tefp. ad arg. ad. prob.

d

recen-

Drz SP:—:. :

» 627

: Cmg

recenfüimus : fed fpes his motivis innixa non

Imiy; LU

excludit timorem; tum quia haec media noti

1* tdR

inferunr infallibilirer falutem, propterea quód

Y

perfeverantie donum , licét impetrari orando

n

queat, juxta D. Th. 1. 2. q. 114.a. 9. & corn-

Dj

munem Theologorum confenfum, füb meri-

inqut

tum nec proprium & condignum nec infallibi-

Infi m

le cadat: tum quia viator adultus, feclusà re-

t d

velatione fpeciali, nequit efTe infallibiliter cer^

apria'mguei

tus, quód aut hzc media, cum effectu graríee

T

fanctificantis in praefenti & glorie in futuro,

At

adhibuerit, aut ob potentiam refiftendi pratiis

c p

divinis & voluntatis defectibilitatem impofte-

u, m

rum fit adhibiturus: ergo. — ccedit, quód , f

77 'nl:

fpes ex parte nof(tri foret abíoluté certa, poffet

1 W

8c proin reneretur quilibet certó credere, f&

finen?

efle ex predeftinatorum numero: fed confe.

m i

quens non eft duntaxat contra dicta num 64.

jl il

& in Tr. tum de Deo tum de Jufti£, fed.&

" /'»'"

contra ipfa Novatorum placita, quibus per-

fuafüm omnino eft; nec omnes etiam ex i

uf

pfis

j a?

effe electos: ergo.

TM

327. Oljic. coyt. 11n. J. Spes, quantum etiam

quiiá

refpicit Deum, pro motivo formali debet ha-

y n

bere Deum auxiliatorem in ordine ad beatitu-

13 HCqW

dinem reipfa obtinendam:. fed fpes nixa tali

j

g

mortivo nequit effe (ümmé certa & infruftrabi-

futi

lis; càm certum non fit, an Deus fit daturus

[ K

perfeverantíe donum, & hinc nos adjuturus

in ordine ad beatitudinem reipía obtinendam s

duUA

raque ul

ergo.

Corf. Qui fperat bearnrudinem,

ebet

habere fiduciam de ipía beatitudine, abfolutà

at p

-

r

Rr 2

Dbti-'

bE Sper.

|

l

$28

obtinenda: fed qui fpe fuà refpicit Deum, fpe-

dein]

«üm no

rat beatitudinem; nec tamen poteft habere fi-

duciam illam cum fümma certitudine: ergo

(inemre

f

I

11. Ad hoc, ut fpes fit fümmé firma affective,

debet excludere omnem timorem deliberatum

E

de oppofito , feu de non obtinenda beatitudine;

ïæur.iump

quia in tantum datur firmitas affectiva volun-

niltrm.

tatis, in quantum excluditur formnido deoppo-

je1t fü

fito; oppofitum aurem fpei eft non coníecutio

axnfor

m (

beatitudinis : fed fpes hunc timorem non ex-

cludit, üt patet ex conclufione 2da: ergo.

andm

tmirie |

Corf. Licét timor fervilis & füpernaturalis ad-

hareat Deo, & fit appretiativé füper omnia

Tdoder

firmus, fecundüm illud Matth. 10: Z7mefe eutm,

türr tin

qui petefl & animam &9 corpus perdere in geben-

Ed

sam; non tamen debet effe affectivé fuper om-

1 n

niafirmus:ergoà pari idem dicendum eft de fpe.

tüly

&. ad 1mum D. :m. Spes talis nequit effe

jj CMf |

fümmeé certa, quantum reípicit Deum abfolute

1 limor

daturum auxilia füfficientia ; & etiam beatitudi-

A r

nem ex hypothefi pofitarum per hominem con-

n

ditionum, N. quantum refpicit nos & no(tram

u D

cum auxiliis cooperationem , aut abfolutam

*Hendm«

beatitudinis collationem, C. 744 Cosf. . D. M.

lsany

U3I

Qui abfoluté atque fine omni conditione fperat

lm

beatitudinem , debet habere fiduciam &c.; C.

ä

V agl

25

qui conditionaté tantüm ac füb hyporhefi fuee

j*

b

fimul cooperationis facte vel faciendee fperat

NI D

beatitudinem , N. vel f4/d. , debet habere fidu-

IN

Vper

ciam ex omni parte fummé certam , N. fecun-

M

'

tlims:

düm quid, nempe prirnarium füumn motivurn,

Umma

tceram , C. Similiter exponenda eft affumptio;

(s

d

qu

: Dr S»r.

629

m qui enim Deum fpe füá refpicit, conditionaté

Ll tantüm non autem abíofut& obtinendam beati-

l: «j tudinem refpicir: & fiduciam habet probabilem

dH duntaxat fecundüm motivum fecundarium,

Wi quod eft propria cooperatio ; certam tamen

«s fecundum primarium , feu Dei auxilium & pro-

inm miffionem. 42 2dum &. D. M. Ad hoc, ut

i& fpes fir fammé firma fimpliciter & fecundàüm

que omnem formalitatem , debet excludere omnem

)5 timorem deliberatum de oppofito, C. ut fit

d $ fecundüm quid & formalitatem folüm fiduciae

i& primarie ad Dei auxilium terminatae, debet

em excludere &c., N. Spes nempe Theologica

ii* excludit timorem , fecundüm quam partem eft

jj fummé firma, habérque fibi przlucentem fi-

w dem; non veró fecundüm quam nec firma eft,

iij nec nili probabile judicium pravium agnofcit.

g & 44d Conf. w. IV. Conf. Difp.eft; quia voluntas

5il per timorem fervilem fugiendo eternam pc-

fon nam, per illam praecisé ac proprié loquendo

n

eo non adheret affectivé, fed tantüm effecti-

wb V& , quatenus per timorem à peccatis com-

sfoit fnittendis retrahitur, & ad peenitentiam de com-

^

m

[J miffis agendam impellitur; adeóque nec affe-

rl

; &ivà fümmus eft: econtr:

a fpes proprié & affe-

t

( &ivé ad heeret Deo,

J t

328. Obyic. cont. 2d. l. A&us fpei, prout

jj [ dicit expe&tarionem beatitudinis, fundatur in

ii fide füpernaturali de Deo Remuneratore: ergo

i ficut fides hec eft infallibilis , fic etiam fpes illa

jj €ft fümmé certa; cüm ob fimilem fidei condi-

'

tionem de Deo Auxiliatore fpes; üt dicit fidu-

jig

:

J

;

r3

dgm

630

Dz S»r.

Wdinuto e

ciam in auxili» divina, fit ífummé certa.

Conf.

v & fü

Jn homine pradeftinato non folàm actus fidei

itfeco,

remoteé precedens, fed etiam judicium de fua

bentrine

cooperatione & futuritione falutis eft certum

m C

& infruítrabile: ergo & fpes in iis fundata 7/.

r t

Fides Theologica füpernaturalis eft fimpliciter

tised i

fümmeé firma, licét folüm fit moraliter certum;

W 4

revelationem -divinam exiftere: ergo & ípes

theologica poteft effe fimpliciter firma , etfi

ttn um

Af i

quis tantüm moralem aliquam certitadinem

de füa cooperatione ac falutis füturitione ha-

ET

d ung

beat. Cozf. Etiam fide certum eft, quód Deus

omnibus adultis det auxilia fufficientia ad finali-

d

*tt ob

ter perfeverandum aut poenitendüm, perfeve-

rantibus autem aut peenitenribus fit collaturus

Ms m

vitam eternam: ergo in hac fide fundari poteít

à [elüm:

firmitudo fpei de beatitudine.

&. ad ymum D. .4.. A&us fpei, prout dicit

3D rj

1 eXerci

expectationem beatitudinis, fandarur proxime

& immediaté in fide de Deo Remuneratore; N.

*Nanrie:

EM

remoté folüm & mediat?, C. — Quia promiffio

beatitudinis divina eft (olüm conditionata, ipfa-

Umfccum e

* lterh

que beatitudo üt corona exigit merirorum per-

feverantiam , fpes beatitudinis abfoluté confe-

RUsl

Yebre

quende immediaté ac proximé dirigi debet à ju-

dicio de futuritione cooperationis & perfeve-

A Certüm

RUT

rantie finalis; quod cüm absque fpeciali re-

velatione divina fit folàm probabile, probabi-

&N eí

T

* hi

lem duntaxat fpem etiam infert. Unde & dt-

fcrimen inrer fiduciam expectationis beatitudi-

35 (]

nis & expeétationis auxiliorum füfficientium de-

&

fümitur. .4d Conf. &. D. -4. In homine pr&-

defti-

u

t

DE S»ps.

63.t

qy (j Geftinato etiam judicium de cooperatione pro-

idgi pria & fururitione falutis eft infruftrabile ab

uml

intrinfeco , feu fpectata fuà entitate, N. folüm

y d em

ab extrinfeco, íeu ratione praedeftinationis di-

d

vine, C. Licet igitur fpes etiam hujusmodi

. poffit extrinfecé certa dici, non tamen infalli-

[Limpie

Jiercatt

bilis eft intrinfec& aut ratione judicii à quo di-

RI

rigitur. 244 odum w. 1. NV. fupp. Conf. Vel

m &

j

f

enim folum probabiliter futura eft cooperatio

propria ac perfeverantia finalis,' vel'fi qualis-

certitu

aritiora

cunque etiam admittatur circa illam certirudo,

l

/

talis tamen non eft, qualem figna credibilitatis

quài

VEU

de fidei noftree myfteriis generant, qua pru-

dens dubium de oppofito excludunt. 5.2./V.

m; r

(igendut

Conf. Difp. eft; quia figna credibilitatis de re-

velationis exiftentia ex dictis fünt motivum fi-

n p

dei folàm mediatum & extrinfecum , & fides

"

DL

fuam certirudinem trahit ab ipía infallibilitate

Dei exercité fuam authoritatem & loquelam

iur p

nf

revelantis: cooperatio autem . & perfeverantia

finalis füàt motivum tum proximum tum in-

i

r

trinfecum exfpeétationis abfolutee beatitudinis;

[(Ij d er

o licet hec moraliter utcunque certa foret,

joruf

A tl

du

tamen fümmam cértitudinem fpei non poffent

preftare. — 74d Conf. y. D .4. Et fimul etiam

J'tdfbfïälE

D&f

n

;

e(t certum, adultos bené ufüros gratiis fufficien-

tibus , ac illis collatum iri donum perfeveran-

L

"

1

ti$, N. eft hoc omnino incertum, C. Vide

7 prob& j

plura de his in Trra&tatibus num. 326. laudatis.

j*

j

;

]

329. Olferva. Quamvis ex dictis fpes re-

i

j

Ípe&u noftri fümmé certa dici nequear, eam

:ien'nllm

, tamen fimpliciter &abfolut? certam effe dicen-

"

)

]

r4

am,

ypi ;

1

"

s

632 .

Dz Srr.

dam, conítat tum ex authoritate D. Thome

n C

lic q. 18. a. 4. ad 2. & 3.; tum quia res que-

hi de l

libet eftimari & denominari debet ex iis, quae

ture pl

funt ei propria, non veró ex his; que ipfi per

cre Lit

accidens adveniunt: certam autem eífe fpem

[

ex iis, que ipfi propria fünt, oftendit affertio

tdiri,

prior, quà fpem in ordine ad füum motivum

| pitrn

formale, & fic fecundüm fuam fübftantiam con

|Dprit:

fideravimus; cui pofterior afTertio minimé re-

fiem f

pugnat; cim timor, incertitudo ac flu&uatio,

fttm nor

diionqa

ug noftram fpem comitatur, non ex ipfà fpe;

r

e

d ex pravitate cordis & defectu liberi arbitrii

hum

humani, vel ex anxietate naícatur fimili illi;

Wi fl

quam aut artifex mareriam pretiofam tractans;

LT.

aut vir prudens de re magni momenti conful-

if inl

zus fentire folet, quantumvis urerque certas

Q «di

füee diíciplinee regulas teneat. Quin timor ifte

NU

adeà non remittit fpem nofltram, quafi fit in-

& pol

certa, ut illam potiüs acuat ; & ad Deum con-

- tüquem

fugere impellat; quia dum timemus, ne is nos

Woen,

deferat, aut propter peccata à fe rejiciat, pro-

| tüede

mum eíl recurrere ad eundem, cujus natura

]ril) IQH.

eft bonitas omnipotens , & opus mifericordia;

It ha'

ment Dominum,

juxta illud P 115. v 11.: Qui

tin di

Áberaverust in Domino: A4dj

ut

:

v eorum $7 Pro-

UNIR;

ze&lor eorum eft.

o

a,

] ts

Quanss: 24n fpes beatitudinis po[ft componi

TT

eum certitudige futurg damnatiouis ?

1 Pler reVl

330. JVota. Coincidit quaftio propofita

n

cum illa fátis vulgata: utrüm quis beatitudinem

| Ui

Iperare queat ; cui revelata eft fua damnatio fu-

E

tura?

Dz Srr.

633

D. T

tura? Circa hanc fupponendum eft 1:5:2, ha-

j n

beri de facto revelationem conditionatam fu-

eisg

ture plurimorum damnationis; cüm ficut Sa«

qe j

cre Littere plenge íünt promitfionibus vite

ndefa

eterne pro juítis, fi in amicitia cum Deo de-

vt d

cefferint, fic etiam abundant comminationibus

[ ol

fempiterni interitüs pro peccatoribus, nifi re-

luntamah

fipuerint: 242, in moderna providentia revela-

Trd

tionem futurae damnationis fimpliciter propo-

cfiturt

fitam non effe habendam pro abfoluta fed con-

ditionata duntaxat denuntiatione , qualis illa fuit

ex ii

beri i

Jons revelatio ; /4dbuc quadraginta dies , €? INin-

dimiii

uive fubvertetur ; quia, àt cum S, Th, q. 23. de

n tradt

verit. a. 8. ad 2, confentiunt communiüs Theo.

at n

logi, in hac providentia datur preceptum fpei,

qu «

quo adulti omnes ratione utentes tenentur füam

; tv

beatitudinern noa rantüm non defperare; fed

qui [

& pofitivé fperare , neque ab hoc precepto

Deun t

aliquem de facto effe exemptum conttat ; quod

)slnefflü

tamen , pofitá revelatione damnationis abífolutà,

((cat; f

concedendum foret, üt in feqq. oftendetur:

ujus [

3:30, long? probabilius effe; quód homini ad-

jerictd

huc in hac mortali vita degenti poffit fieri reve-

[win

latio abfoluta füe damnationis poft mortem

ni!

future; tum quia id rurfüs D. Thomas l. c.

docet, atque prater paucos habet plerosque

omnes "Theologos füffragatores ; tum quia nul-

j n

la in eo eft repugnantia, quód Deus homini

Ti

per revelationem commmunicet, quod ipíe cer-

: ;gpoün

tiffimé novit, in quorum numero reponenda

omnino eft futura hominis damnatio; preefer-

ais

tim cüm Deus damnationem non decernat nifi

p

U

Rr 5

pre-

634

Ds Srsr.

prefüppofità hominis culpà; cujus poena ali-

teficins

qua potelt effe rriftitia ex illa revelatione oritu-

. 302

ra; adeóque hujusmodi revelatio ,non rnagis

d af

repugnet bonirati ac mi(ericordiee divinz , quàm

d Qu

ipíà damnarionispeena: 47ó, certum effe , quód

emfiftc

cum revelarione futurz damnarionis folàm con-

fioe, f

ditionata poffit flare non rantàm proxima fpe-

l

j

N

115,4

randi potentia, fed etiam aétualis fpes beatitu-

«f

!

pet

dinis confequende ; tum quia ficut ad fpem

sétloto:

theologicam non requiritur abfoluta futuritio

qurum.

beatitudinis, fic nec requiritur certitudo abío-

ttodinis

luta, cui falfüm fübefle nequedt, fed fuffcit

ipdri

certitudo condi:ionara & polfibilitas abfoluta;

fdtnea

üt ex num. 302. accedente omnium coníen-

toe? d

fu liquet ; nec ifta autem conditionata certitudo

füre dur

nec abíoluta poffibilitas, nec aliud fpei praere-

fitei

quifitum exclud:tur à revelatione folüm condi-

Qini (

tionara damnationis: tum quia de facto nullus

Tendam

eft adultus ratione utens, qui füam bearitudi-

; prtine

nem Íperare non poffit ac teneatur ; etiamfi

| li

illam plures confecuturi non fint, atque dehoc

lt

habeatur revelatio conditionata: 570, praíen-

B.

tem controverfiam etiam non effe derevelatio-

m

ne abíoluta quomodocunque facta; fed de ea,

Vil

quae vel a&tu fidei certa creditur; vel tanquam

tem )

evidenter credibilis proponitur: neque effe de

firium

homine pro eo inflanti, quo revelationis an-

m

tea fibi factee memoria non occurrit; fed quo

X pro

is vel actu eam credit, vel ad credendum ha-

5

, bet fibi füfficienter applicatam: neque effe de

, Ddj

" quolibet

fpei a&u, qui qualicunque modo ad

habitum

f

f

ei reduci poteít; uti eít defiderium

Dun

inef-

Dx S»r.

.635 -

penu

inefficax ; fed de a&tu fpei proprio & fpecifico

Jr o

num. 303. expofito... Unde feníus quaftionis

O0 p

eft: an fieri poffit , ut homo in eodem inftanti

Ti QUi

reali; quo ipfi füa damnario abfoluté revelatur

f ii

cum füfficiente ad certum fidei affenfüm propo-

Qlümqe

fitione, fimul habeat fpem actualem (ua beati-

yim f

tudinis , aut faltem antecedentem & proximam

3 bet

ejus fperande' potentiam? Erotemaris hujus

dpen

refolutio ab aliis duabus quaeftionibus dependet,

fto

quarum altera eft: an ad habendam fpermn bea-

ydo die

titudinis neceffarium fit pro eodem inítanti rea-

d füfi

li judicium probabile de illius futuritione, vel

iblolnt

faltem carentia certitudinis de ejus non futuri-

conie.

tione? eltera: an cum revelatione abfoluta fu-

ettitüd

tura damnationis

Tit in codem inftanti reali

ile de futuritione beatitu-

|prare

ftare judicium pro

a

dinis? que quidem quaeftiones càm ad expo-

lo tl

nendam apertiüs omtfem ípei oceconomiam

*mrimdi:

pertineant , abunde docent , cur principalem

T

quaftionem, quantumvis circa meram polfi-

s dl

biliratem verfari videatur, breviter faltem attin-

yrat

gendam putaverimus. Qui enim partem affir-

ojtlite

mantem tenent, vel negant prius quafirutn,

ide [

vel etiam affirmant pofterius: qui veró negan-

enqülm

4

tem partem tuentur, ficut primum effe necef-

dl

[2

farium, fic fecundum impoffibile effe conten-

yj 4

of

dunt , quorum fententia üt eft communior , fic

f

I!

& probabilior videtur. Unde

m

331. &. . Ad fpém actualem eternze beati-

d

tudinis in quovisinftanti eliciendam effentialiter

wodO ?d

requiritur pro eodem inftanri vel formale vel

-

erun

tione.

virtuale judicium Probabile de éjus futuri

Dici-

la

p

636

DEWSPE.

Dicitur autem hic fovmale judieium probalile

qunir;

actüs intelle&üs, quo homo ex fignis quibus-

dein,

| widide

dam aur conjecturis, abíoluré quidem fallibili-

ter; fed tamen prudenter judicat, fe beatitu-

bdivel

oD

dinem obtenturum; five hoc judicium fit fu.

pernaturale quoad (übftantiam, five quoad mo-

Qu n

dum tantüm , quod probabiliüs füfficit: virzua-

t

I

le judicium probabile vocatur apprehenfio beati-

tudinis üt futurx , conjuncta cum carentiacer-

t füru

ttetne

titudinis de eo, quód non fit futura beatitudo,

& cum apparentia aliqua prudentis probabili-

Yermerar

tatis de ejus futuritione. His pofitis Pro/. Vo-

Wil e

litio efficax agendi & patiendi quevis ardua,

pit: e

ut bonum amatum obtineatur, meritó cenfa-

bl

A

rur imprudens & temer

a

P

nifi illius boni

frtiie

confecutio refpectu volen

isp

robabiliter futura

jictr

sppareat; tum quia ficut amor rendit in obje-

$b

étum üt bonum, ita volftio efficax bonum ama-

Qin;

tum obtinendi tendit in ipfum üt füturum;

Utimis

qua prudens effe nequit, nifi boni confecutio

qmä fpe;

appareat probabilirer futura, ficut amor pru-

Ti

dens effe non poteft, nifi objectum appareat

i.

certó aur probabiliter. bonum: tum quianemo

r

fapiens opus aliquod arduum , multísque peri-

&i

culis ac difficultatibus expofitum aggreditur;

3

nifi priüs exploraturn habeat, non tantüm me-

Tnaj

dia fibi (üppetere , quibus abfoluté perfici opus

fempg

queat, fed & nihil certó obftare, quominus

ton f

reipía perficiatur. . Sed inprimis fpes actualis

Qs p

obtinenda beatitudinis, de qua loquimur, eft

li Ts

volitio efficax agendi & patiendi ardua, ut eam

"mFili

tanquam bonum fummé amatum reipíaà confe-

Bs

qua-

DT

Dr S»z.

l

63?

! pridi

quamur; üt ex füppofito 4to pr. nurm. liquet:

5 quiy.

deinde, fi in eo inítanri; quo actus fpei elicitur

p

vel eliciendus eft, non datur illud judicium pro-

o Duiit

babile vel formaliter vel virtualiter ,' illius boni

m tl

$ confecutio non apparet probabiliter futura;

yogd

quia nonnifi per tale judicium probabiliter fu-

7)

tura apparere poreft : ergo nifi adfit velforma-

Yio o

le vel virtuale judicium probabile de beatitudi-

'eDfach

nis futuritione feu confecutione, fpes a&tualis

eatitid

eeternee beatitudinis cenfenda eft imprudens &

Y bt

temeraria.

Subf. Sed fpes vera & theologica

nj. Vi

nequit effe imprudens & temeraria, üt per fe

B at

patet: ergo ad hoc, ut fpes aéctualis eternae

Q a

beatitudinis fit vera & theologica;, ad eam ef-

ius i

fentialiter requiritur vel formale vel virtuale

r fütut

judicium probabile de ejus futuritione.

Conf.

ia

Spes beatitudinis ex effentia füa eft illius exfpe-

um

€tatio; rum quia id fignificatur per particulas

t

ultimas definitionis fpei num. 303. allatas: tum

yectà

quia fpes hoc nomine in ep.ad Rom. 8. v. 23. &

jor pre

ad T'it. 2. v. 13. exprimitur: fed nemo pru-

denter exfpectat, quod non formaliter aut vir-

ppareat

anetmo

tualiter judicat faltem probabiliter futurum , üt

ex obviis exernplis patet: erpo.

É peri-

rediti

332. l. 1/. Cum abíoluta reve

latione da-

um

mnationis fature non poteft in eodem inftanri

AT

temporis reali ftare judicium probabile de illius

t

tion futuritione, aut de futuritione beatitudi-

il

nis. Prob. Cum notitia certa futuree damnatio-

nis nequit flare judicium probabile de ejus noa

n*

y d

futuritione; tumquia certitudo de verirate uniug

«

partis excludit prudenrem formidine

m de ejus

Ü

a!li-.

658

Der Srx.

( g fequi

falfitate; & hinc à fortiori probabile de illa ju-

dicium: tum quia aliàs in eodem intellectu &

gefotore

fiom

inftanti ftarent fimul judicia conrradictoria de

eodem omnino objecto, quod eft impoffibile:

z d

Tire fe

fed revelatio abfolura future damnationis affert,

certam de illius futuritione notitiam; quia ex

r b

&) COR

fupp. 4to num. 330. loquimur de revelatione

damnartionis facta cum fufficienre ad credendum

fnrz d

m 1

applicatione: tali autem. revelatione füppofità;

vel homo fide divinà credit fe effe damnandum,

poum,

x D

vel fidei affenfüm (üfpendit? fi 1:1num; habet

ofitivam de füa damnatione certitudinem, üt

n

ex dictis de fideconftat: f1 2dum ; habet faltem

d

evidentem füze damnationis credibilitatem , ob

dtepri

quam non potefít prudenter dubirare, quin füa

m

damnatio fibi fit à Deo abíoluté revelata, &

ts

confequenter certó futura; ideóque licét in

Qodm

hac hypothefi non habeat certitudinem pofiti-

T hon

vam fidei, habet tamen certitudinem quandam

dqueh

negativam, cum qua ftare quidem poreft judi-

t eg

cium aliquod de non futuritione damna'tionis ,

3

fed imprudens folüm ac temerarium: unde fi

Áipter

quis hoc judicio dirigente füam beatitudinem

füfäciun

fperare conetur, ípes rurfüs im

prudens ac-—te-

R hr

meraria evadet: erpo.

&f

fidtm

333. B. /77. Cumrevelatione abíoluta &cer-

titudine futurze damnationis nequit in eodem

Vitte

inflanti reali ftare feu componi five fpesactua-

füfffcie

lis beatitudinis eeternze, five proxima bearitudi-

9d

Pyob.. Ad

nem szternam fperandi potentia.

"i

fpem actualem beatitudinis eeternae , imó & ad

Atj;

proximam illius fperandz porentiam effenriali-

' mf P[q

te

Dz Srs.

639

cdelhs

ter requiritur judicium probabile de beatitudi-

ntelid

ne futura; üt oftenfum eft in refponfione 1ma:

d

fed cum revelatione abíoluta & certitudine fu-

ture damnationis nequit in eodem inftanti rea-

impoli

kionsds

li ftare feu componi judicium probabile de fu-

tura beatitudine; üt liquet ex re(ponfione 2da

m; qu

Tevelt

ergo cum revelatione abfoluta & certirudine

eredtnd

future damnationis nequit componi & ftare in

elipplà

eodem inítanti reali fpes actualis aut potentia

TT

proxima fperandibeatitudinem eerernam.. Corf.

um; t

Juxta D. 'Th. hic q. 18. a. 3. in Corp. nec in

Jinem ?

damnaris nec in beátis poteit effe (pes be&tiru-

abet lz

dinis, quia beatitudinem nequeünt apprehen-

j t

dere priores üt bonum poflibile, pofteriores üt

bonum futurum,;cüm illi de perpetuitate damna-

Z QW

velatà

tionis, hi de poffetfione pra-fenti fint cerri: er-

go cüm füppofità future damnationis revelatio-

; lictt

p p

ne homo etiam certus fit de non futuritione;

atque binc impoffibilitate refpectiva beatitudinis,

T d

od g

in eoetiam fpes beatitudinis locum non obtinet.

334- IVec dicas cont. ym.. Ad (pem actualem

muyiti

5; uit

& porentiam proximam fperandi beatirudinem

fufficiunt hec & fimilia judicia in revelatione

gt

jeng 4*

Dei fundata: Salvabor, quantum eff ex parte

Dei fua dona promittentis; habebo auxilia fuf-

u

l

ficientia obtinendz falutis; poffüm Deo adju-

A

Tra

vante falvari &c. ; quia aliàs fides non foret

u)

füfficiens fundamentum fpei theologice contra

fp

1

3

ep. ad Hebr. 11. v. 1.: Eff autem fides fperauda-

vum [ubflantia verum , avgumentum mon appaven-

h)

m

tium: ergo ad fpem beatitudinis non requiri-

i

Jj

uS,

d

tuþ probabile judicium de fururitione illi

[i4

640

Dr Srr.

DEU

ANec. Conf. I. Judicium conditionatum póteft

regulare fpem beatitudinis , quale eft illud: fl-

frcli n

babliter o

varer vel falvabor, fi vellem gratiis fufficienti-

bus cooperari, vel fi non intervenerit impedi-

MT

mentum faluris; tum quia ad actum voluntatis

tine d

t r f

abfolutum fufficit judicium regulans conditio-

natum, üt in aliis actibus voluntatis patet; tum

Af i

fadenria

quia: voluntas feipíam ad actum fpei determi-

nat, non autem à judicio determinatur: ergo.

prandun

INec Conf. Il. Poteft dari propofitum ferium,

f of

abfolutum & efficax ad poenitentiam requifitum,

J aütem

M u

licét quis prevideat , fe ex fragilitate effe lapfu-

rum: ergo & dari poteft fpes beatitudinis, etfi

liosbni [

quis vi revelationis preefciat ; fe finaliter pecca-

E

turum & damnandum.

i de

&. . 4. Loquimur enim de fpe, que non

liltstm

ttri Ts

folüm involvit fiduciam primariam in auxilio

divino fundatam, & per actum fidei regulatam,

Dofiis

À

fed quz , quia eft ex(pe&tatio beatitudinis abíó-

"reJudio

luta, includit etiam fiduciam fecundariam in coó-

U: er

eratione propria&perfeverantia finali probabi-

T g

j

ter futura fündatam , & ab actu prudentie

M af ]

fpecialis dirigitur. 744 Rar. C.72[. fed N. Supp.

tholutä fn

quia Apoftolus folüm vult , fidem eífe fünda-

N

Tnentum fpei theologicee fecundüm motivum

Qd

l i]ife[ ]

primarium, non autem fecundarium exfpeéta-

tionis; de quibus vide Art. pr. 44 Conf. J

ts f

rurfüs JV. 72. vel D. Si faltem habeatur judi-

Xc d.

ü

cium probabile de purificanda conditione;

T ctm

fic judiciurn virtuale abfolutum, C. fecus; N.

Fitenri

7d4d Rat. ym. refpondeo fuüb fimili diftinctione:

W?.fequm

&c praeterea etiam difcrimen effe poteft, quód

n

Eu

—

Dz Srr.

641

tum p

TEITIA

alii actus voluntatis non fint ex füa effentia &

fpecifica ratione actualis exípectatio boni pro-

nf

babiliter futuri ,. ficut eft actus fpei. 224 24.

wrtimé

lV. Conf. Licét enim voluntas feipfam deter-

D voltii

minet ad actum fpei , nequit tamen id pruden-

s od

ter facere fine probabili judicio futürz falutis.

p

"4d Couf. 11. &.. Difp. eft; quia propofitum e&

yxidttn

fua effentia eft folàm obfirmatio animi ad non

attd

peccandum, qua. poreft dari pro nunc, etíi

um ia

pro poftea pravideatur voluntras defectura :

regults

Ípes autem effentialiter eft ex(pectatio boni fpe-

T

rati, qu& fine probabili judicio de fururitione

dinit

illius boni faltem prudens haberi nequit.

335- ANec dicas cout. 2d. Stante revelatione

jier ia

abíoluta damnationis faturz datur adhuc pofz

, ue?

fibilitas tam a&tiva quàm paffiva falutis, feu po-

y n d

tentia libera confequendi beatitudinem : fed

| regufzräm

l

poffibilitas activa & pafliva falutis poteft fun-

J

dare judicium probabile deabfoluta futuritione

riumitd

falutis: ergo ftante illa revelatione poteft habe-

jj

ri judicium probabile de fururitione falutis.

fdeti

AVec Conf. .. Cum notitia certa non. obtinendi

1.

abfoluté finem poteft adhuc ftare intentio pru-

(fe f

dens & efficax ponendi media ad talem finem

| mOW

conducentia, üt patet in Deo, qui licét infal-

libiliter preefciat,, non omnes homines falvau-

)d

Jnt

dos effe, vult ramen omnes falvos fieri, &

binc dat auxilia ad falutem íüfficientia: ergo

t j

diit

etiam cum notitia certa damnationis poreft fta-

re intentio prudens ponendi media ad falutem

f

ii

confequendam; confequenter etiam debet poff&

)

eomponi judicium probabile de futuritione fa-

u r

L

j

Ss

*

! luus,

642

Dz S»z.

lutis, 4 quo intentio habet, quód fit prudens.

dluts exi

ANec. Couf. 1. Cum certitudine de obtinenda

p

beatitudine poteft ftare judicium probabile de

firagrem

fütura damnatione, quod evenit S. Paulo, qui

du frip

licét certus fuerit de fua falute, üt ex ep. ad

g Wj 6 :

Rom. 8. v. 18. intelligitur, nihilominus juxta

fidhos f

8p. 1. adCor. 9. v. 27. concepit metum repro-

putir,

bationis, utique prudentem: ergo & cum cer-

fs o

titudine de damnatione incurrenda ftare poreft

| 005 &X

probabile judicium de futura beatitudine , iftá-

ttet,

que fperari; quia juxta Philofophum L. 2. Rhet.

Jatcan

C. 5. Zimor mali €g. [pes boui equaliter compa-

imydoir e

Vyasmnuv.

l

diuni

& D. m. Poffibilitas activa & paffiva falutis

5 )

fündare poteft judicium probabile de abfoluta

r

ejus futuritione , nifi adfit certitudo de oppofi-

? Iendere

to, T. fi certitudo de oppofito five pofitiva

lum bt'l

five negariva fidei adfit, àt fieri ex hypothefi

jectp

noftra nuper oftenfüm eft, N. — 42 Conf. ]. &

Ifltze i

JD. .4. Cum notitia certa non obtinendi abío-

| 'ttia ne&

luté aliquem finem poteft ftare intentio prudens

Utnifitn

& efficax ponendi media ad eum finem condu-

[ O,);f

*

