ftici, à quiete ac indifferentia animee dicti Que»

Trica

tifle, qui certum perfeCtionis & amoris ftatum

m qqiaä

confinxére, ubi fpes locum habere nec poffit

qom i

necdebeat. Autor hujus doctrine , fpurciffi-

[ref

mis erroribus ampliüs depravatze, fuit Michael

la

Qv

de Molinos, Presbyter Hifpanus, in pago Ma-

j

niozzo Diccefis Ceefarauguftane in Aragonia

(equimïï*;

An. 1640. natus, & Romam an. 1665. profe-

p

&us; ubi fermone, litteris & libro, Dux fpi-

us

[

ritualis , infcripto perniciofa myfticee fuee fcho-

(tmodum non in reli-

f

Ae dogmata fparfit, po

Tcd & in Hifpaniam &

f]

quam duntaxat Italiam ,

Gallias

"

J

"

Mi

680

1

. bDrs SPE.P

diam eiot

Gallias perlata. Eorum quafi principium erat;

internam viam íeu vitam ípirirualem flare in — ii

annihilatione potentiarum anima , qu& in nul- «ànl

qiüs doà

lo fe debeat activé gerere; in perfecta cum

Deo unione, quam anima illà annihilatione ad

pFäXI Tenoi

principium füucn &originem redeundo confe-

Tts (etg

quatür; in totali fui derelictione & wraditione, — ii

quà Deum folum omnia agere finat, & qu&e- nj

cunque circa fe fieri non curer.. Inde per mo- -

[ipdonu

dum corollariorum inferebatur 1750 , ftuden- .

TARO (&00)

dum unicé orationi quietis tanquam perfe&tiffi- |

OU

f2 , in qua per fixum fidei inruitum, qui fitco-.— lob

gnitioà Deo folocreatura tradita; habeaturcone — &

lf

xemplatio Dei füb conceptu univer(àaliffimo; & :

Ü

1.de ;

"

excludatur rum omnis reflexio, difcurfus & ope-

lr j

;

iO

D

fario mentis, tum voluntatis etiam quicunque

ftttt, (

affectus pius; abitque rum memoria attributo- —

t caren

rum Dei, Trinitatis & humaniiatis Chrifti , tum |

mnarus

phautafia imaginum, fipurarum & (pecierum

fentie !

2dà , nihil à

quarumcunque etiam fanctarum.

ff

Deo petendum, & hinc etiam pro nullo gratias

Vener

apendas; nullam ullius rei eriam virtutis, per-

Qum (oy.

fectionis , fan£tiratis & falutis propriae curam

Mi

habendam, & hinc ab actibus virtutum &ope-

D

ribus bonis ex propria ele£one & activitate — qed,

factis abftinendum; non reflectendum ad du- — fojy

bia; qua de overe occurrunt, aut ad proprios

Lï Iibus Or

etiam defectus, & hinc confeffionem ac pae-

(s Qp

nitentiam omittendam.

31i0, In tentatiopibus

d n

tam folarum cogitationum quàm operationumy

Düferi

five demonis inftin&tu à proprio corpore, five

Qlb nf

follicitatione alienà fattarum;, nec extern? nec

etiam

t

Dr SPE.

681

Cipune,

n

etiam eliciendo a&us virtutum oppofirarum in-

'Ism l

Wt

terné refiftendum pofitivé, fed tantüm negan-

que i

vé & in íua annihilatione permanendo.

Ne

RTG Q

citiüs doctringe hujus perverfiras , & ex.ejus

WhmHUW

praxi renoyata antiquorum Ginofticorum impu-

xundo

ritas detegeretur ; fecit tum amblguus Mapiftri

Y d

n

»

in docendo fenfus; & hypocritis in agendo fa-

1at, &

Jj

mam pietatis & authox-ra em adepta, tüm di-

nae

fcipulorum nequiffima arcani obfervatio. De-

m l

mum tamen indiciis captis, An. 1685. Molinos

p

cum. duobus fratribus geamams cognmmnc

l

Leonibus Romz inopinaté derentus, ejus do-

1; quui

bï*(Uh 7

&rina 68. propofirionibus comprehenfa anao

Timo;

1687. die 28. Augufii, Bullà , que incipit: Ce-

xrfus&»

lefis Paffor, tanquam haretica, fuüfpeéta, er-

l qUI»J"

i

ronea, fcandalofa, bafphema &

ipfe verà

ria tUP

ad carceres perpetuos 3. Sepr. ab Innoc, XI.

^

J

1111, Ü

damnarus fuit; ubi editis pæmtennæ àc refipi-

pe»]lh

fcentie fipnis, cüm jap anté errores füos ab-

juráffet . tandem 1695. obiit.

Venenum Molinofifmi quoad. partem ali-

Itl

hr

quam füxerat in Gallia nobilis quaedam Domi-

nade Guyon nuncupara, corruptámque de vita

rg o

l]

um d

fpirituali ideam variis manufcriptis prodiderat;

i MW j

qu& cüm ad manus Benieni du Boffüet, Epi-

U

fÍcopi Meldentis perveniffent, is edito de Sra-

lun ^

um

p

tibus Orationis libro illufionum hujusmodi fal-

]

L&'

lacias aperire; & mala inde oritura prevertere

m a

j

eít conatus.-

At ex adverío, five in preefatae

nhm*"

,ara[,CHW

mulieris defenfionem, five in doctrine , quam

nullo infe&tam veneno exiftimabat ; ampliorem

o

apologiam, Archiepifcopus Cameracenüs elu-

t

"UMU s

cubra-

g

DE Srr.

682

iUreftl

cubravit opus , cuiritulus: Explication des Ma-

miói

ximes des Saints für la vie interieure.

Autor

D Pont

erat plietate non minüs quàm doétrinà celeber-

rimus Franci(cus dela Motte - Fenelon ex nobi-

[

pirt, bt

liffima Feneloniorum ftirpe in Galliis an, 165 r.

qu lr

ortus, poft fufceptum Sacerdotium ad Huge-

Áncerm (

m

[

nottos convertendos primüm , tum ad conver-

Àp

Ws d

fos regendos adhibitus, Praceptor poftea Du-

ci Burgundie datus, ac tandem ad Archiepifco-

mata edi

findus,

patum Cameracenfem evectus: doéctrina veró

jam damnatis in Michaele de Molinos errori-

bt

Írendm

bus admodum affinis; cüm admiffus ibidem

H

ftatus quidam habitualis divini amoris & cha-

Citum d

ritatis pure excludat omnem actum & morti-

lo

vum proprii intereffe feu commodi etiam fu-

Y fonr

pernaturalis; exigat ftatam (ancte indifferen-

ia ctg

$

DN

ti&, in quo etiam partem inferiorem anime

percellere poffit defperatio j| regnante apud (ü-

( [nm

periorem charitate; faeiárque animam in vir-

m d

tutum exercitatione non minüs ac contempla-

du

tione feré paffivam. Quare & prarfatus liber

iriciom

1

damnatus, . & 23. propofitiones inde excerpte

*

An. 1659. die r2. Martii ab Innoc. XII. Bullà,

fiit. Sin

Qs v

qua iacipit: C ad "4poflolatüs INoffri notitiam,

edità fuerunt profcripta tanquam temerariz,

QU

Ícandalofae, malé fonantes, piarum aurium of-

D7 i

t df

fenfivae , in praxi perniciofz;, ac refpectivé er-

1.

ronez. Hoc Ecclefie judicium quemadmo-

* pirta

dum humanz fragilitatis in fümmo Viro do-

UT

cumentum exhibuit, fic & protulit pulcherri-

fl

mum debite erga Ecclefiam humilitatis & obe-

1 f

dientig exemplum. — Adeó enim Illuftriffimus

L

a

re-

üa Srr.

685

itiond

Preful damnationem füam fincera cum poeni-

J

lte,

4

!

n

rentia & fübmillione fufcipere non erubuit, ut

lrind o

d

)

t

1

ipfe Pontificium Diploma fuo Gregi promul-

vlon ent

!

)

pàárit, & edicto edito fuerit obteftatus, nequis-

Miisan

!

quam librum ínum legeret aut fervaret, fed -

um 41

finceram obedientiam & intimam docilitatem

f ane

fecum Apoftolice Sedi-exhiberer. Cujus etiam

"

jr il

t

1

virtutis deinceps dum viveret, plura docu-

menta edidit , tandem an. 1715. pientiffimeé de-

Ardigla

lodriiie

functus.. Feminam veró memoratam, vanis

M

"n

linos

decepram illufionibus, vel ad radicem mali de-

ilfus i

ftruendam, vel ad occafionem eripiendam ju-

Voris d

dicatum eft recludere. .

m &t

Porro propofitiones huc fpectantes praci-

di etiam:

pué funt, Molinofi quidem 7ma: JVon delet

» df

amina cogitave aut pramium , aut penam , aut pa-

vadifum , aut iuferuum , aut etevuttatem ; & 132ma::

m

Qui fuum. liberum. avbitrium. Deo. donavit, de

TU

uulla ve. debet cuvam babeve , mec de iuferno, uec

g n

Q

de pavadifos mec defidevium debet. babeve pvoprie

al

(j

J

perfe&liouis , nec. viviutis , uec proprie fandlitatis ,

fe eyc

".

nec proprie [alutis , d. cujus etiam [pe purgare fe

x

delet. Similes fer& füunt 13. & 14ta.

Camera-

i i

cenfis veró funt, 1ma: JDatur babitualis flatus

amoris Dei , qui efl cbaritas puva fine ulla admix-

tl

tione proprii itere[[e : meque timov penavum , ut-

amgt

D

(

que defiderium wvemunevationum. baleuz. amplias i2

o pavtem: son amarur ampliàs Deus propter ime-

s

"d

vitum , ueque propter perfe&lionem , ueque proptev

felicitatemm in/ eo/ emando. inveniendam; & 2da:

"

n flatu vite contemplative [eu unitive amittituy

ia

emue hotiowm iuteve[fatum timovis &g [pei;

rufï[ifiiïlfï

qui-

I

Dzs Srr.

6844

quibus correfpondent 4ta & octo contintá (e-

h: A

rie fubjunctes.

?

UT

352. Dico, Non datur perfectionis fta

iug,

um n

L mmiada

in quo sé&tus fpei theologicee locum non habeat,

aut non fit neceffarius.

Prob. rm. p. Scriptu-

f gur

Jf

"

[

if

i.

fr n

ra deícribens perfe&tionis ftatum, & requifita

ad hominem perfectum proponens, defiderium

T UI U

ac fpem falutis huic defcriptioni ac requifitis in-

Ilf

—

1

i

I

1 000 (

ferit, üt patet ex ep. ad Rom. r2. v. 9. &íeqq.

Odientes snalum , adbeventes bono:. chavitate fva-

itq &

ternitatis invicem diligentes: . bonove invicem pre-

MU

(amorei

venientes : follicitudime non pigri , [piritu fevventes:

[

Domino [Aoientes: [pe gaudentes &c.. 1. ad Cor.

!

pii

hmog

T Tln

12. V. I3.: JVunc autem tmanet. fides, fpes eg cha-

vitas , tria bac; ad Philip. 3. v. 14. & (eq.: 44d

110 f

deffinatum pev[equor , ad braviwm fupevne vocatio-

lt avjiat

25 in Chriflo À Efu./ Quicunque ergo perfe&i [u-

Myís,

n

mus , boc fentiamus; ad. Coloff. 1. v, 22.: IVunc

frtmuroy

autem veconctliavit in corpove carnis ejus per mor-

V.H

Yem, exbibere vos fantios €g immaculatos & ivve-

Bftati

)

prebenfibiles coram. ipfo: fi tamem pevmanuetis iu

; [n

fide fuudati, &2 [labiles eg immobiles d [pe Evange-

Vafibi

li; 1.ad Thelff. 5. v. 8.: JVos autem, qui dié

&i uj

fumus, fobrü fimus , induti loricam fidei $g. chari-

m;:;: DT

fatis, C? galeam [pem [alutis 5 ad "Fit. 2. v. 1.

- nf

& leqq.: "Zpparuit grazia Dei Salcatovis atoffri,

j

Inqui

evudiens 1os, ut abnegantes fceculavia defideria , [o-

f0

)C

lm ]i

bri? 3 ju[]à 9. pià vivamus im boc fieculo, ex[pe-

&antes beatam [pem &c.; ad Hebr. 3. v. 6. Chri-

Wjr: lt

füus fidelis evat- tanquam filius im. domo fua: qua

Iep. 3' Y

domus [umus 105 , & fiduciam €9 . gloviam [pei u[que

'É'imdg

in fisem firmam vetineamus : & ibid. 1o. v. 22.

LT

xfeqq.

—

»

DE SPE-

685

) t

"n

LT

feqq: "docedamus. cum-vero- corde in phnitudine

?

fidei, afpevfi covda d. con[cieutia mala, ?. abluti

!

i

fhtns

L

W

corpus aquá inuudá ,. teueamus [pei no[tve qpnfe/)

m

fionem indeclinabileim. ( fidelis emumn efl , qui promt-

f(t) €9 confidevemus invicem in provocationem cha-

, Ug

vitatis g lonorum operum , non defeventes collcéio-

nein noffram , [ed coufolantes g tautó snagis , quan-

CT

70 videritis appropiuquantem diem. . Exgo in hac

vita non datur chiiftiange perfectionis ftatus;

(

in quo a&us fpei theologicee locum non ha-

bear.

2

Conf. L. Viri in Scriptura à perfectione

Til

& amore in Deum celebratiffimi foverunt actus

ju

m

fpei theologice proprié talis, quales fuerunt in

t

Vet. Teftam. Abrabam, de quo ad Hebr. r1.

!

v. IO. fcribitur: Ex/pe&alat fundamenta baben-

! & &q',:.

zem civitatem, cujus avtifex 9^ couditor Deuss

Moyfes, de quo ibid. v. 26. legitur: /4fpiciebat

$

;

in vemunevatiogem; Vavid, qui de fe ipío Pfal.

j"

118. v. 112.2it; Zzclinavi cor meum ad faciendas

guflificationes tuas in eetevuum propter vetvibutio-

zen; In Nov. Teftam. Petrus, qui 1. ep. r.

[H//W//L')ï

l

V. 3. (cribit: Zeredi&us Deuseg Patev D. N. 3. C.,

ui fecundüm snifericordiam [uam magnam vegene-

vavit nos in peu vivam , per ve[urveGionem 5 Efu

Chrifiiex mortuis; Paulus, qui ad Rom. 8. v.

Lt

25. inquit: . Sed e9' mos ipfi primitias [pivitás ba-

[

entes, €g ipfi intra . uos gemimus , adoptionam fi-

liorum Dei ex[pe&lantes, vedemptiogem corporis

L

uoflvi: fpe enim [alvi fatli [umus; joannes, qui

UW

!

1. ep. 3. v. 2. & 3. dicit: Augc filii Dei fumnus;

€7 nondum appavuit, quid evimus:. [cimus , quo-

4l l

n

tiiam cim apparuerit , Jüuiles. ei evimus ,. quoiaz'am

fo. V

:;(

M

L

686

Dr Ser.

r f

t? videbimus. eum, ficuti. efl.. Et omnis qui la-

Y

bet banc [bem in eo, fantlificat [e , ficut eg ille fau-

p jfa;

x did

&us efl. Ergo ratio ftatüs perfecti non impe-

TT

dit actum fpei theologicae : nec datur perfectio-

D R;

nis ftatus in hac vita , ubi fpes theologica lo-

cum non habeat

atl

Conf. 11. Siquis perfe&tionis

ftatus foret, qui fpei non permitteret locum,

mpfms

ttn Scr

ergo id oriretur vel ex fpei imperfectione, vel

ex charitatis puritate, vel ex indifferentiz circa

f& & cun

tj f

propriam falutem neceffitate: fed nihil ex his

Ts qu

affignatis diei poteft: non 1rmum; quia licet

actus fpei theologice fit minüs perfectus a&tu

1ut, i

£ Drücpi

,charitatis ; eft tamen honeftus , fupernatu-

ralis & veré theologicus; üt ex füprà dictis li-

üm ringuïal

tdidm

quet; non 2Zum; tum quia a&us fpei cum

actu charitatis poteft ineodem fübje&to conjun-

tbl

gi, & homo, cui tanquam fübjeéto beatitudo

tiotfog

"um Chri

defideratur, feipfüm poteft referre ad Deum

tanquam finem (üum ultinum: tum quia, tam-

^&racenfi

2 7'0/). ;

etfi actus charitatis rendat in Deum propter bo-

nitatem ejus abfolutam ; non veró refpectivam

x

Mari

& noítri perfectivam; tamen neque in ítatu

t receni

perfectionis omnis voluntatis actus deber effe

"t

ex charitate elicitus: neque pravfentis vitee fta-

Ws ()lg'm

&U5 m

tus, in quo amor concupifcentiz licitus par-

tem nullam habear, S. Bernardo viderur poffi-

f 1

bilis; qui L. de dilig. Deo C. 15. fic fcribit:

-Dim) jü

ANefcio, fi d qu/quam boimine quartus gradus. in

L

bac vita pevfe&là appvebenditur , ut. [ [eilicet bomo

Weetei

diligat tantüm propter Deum, Afferant boc, fiqui

15 Dto.

expevti funt : mibi, fateov , impoffilile videtar.

l; Àl

Erit autem procul dubio, cim. intvodutius. fuerit

LR

Jer-

'ä&:((

Dz Srr.

687

fervus. fidelis in gaudium Domini. fui : däniqu

e

Wi ul

(TT I

non 3/24Ó; rum quia hujusmodi indifferentia

nec eft ad perfectionem neceffaria; cüm nul-

D

ürperi

lum de ea preceptum aut naturale aut pofiti-

eopi)

vum extet, & farente Cameracenfi in propof.

22da nihil de ea 2 Pafforibus autiquis fit propoft-

perkeln

teret z

tum paffrm multitudini fidelium ; àmó haec doétri-

tedim

"n

na tum Scripture trum T'raditioni, preceprum

R

rettz d

Ípei & curam falutis omnibus univerfim incul-

canti, fit contraria: tum quia eft perniciofa;

nihl «

utpote quz omne laboris falutaris ftudium ex-

; qui

felts t

üinguit, inertiam fovet, & ad prefümptionem

&c precipitium ducit: tum quia eft fanatica;

fipat

yi did

cüm fingularis deceptio fit, animam puro amo-

re affeCtam etiam defperando ac fe reprobatam

s fpd

invincibili perfuafione credendo , fuperiori par-

(loc

o bt

te fponfo adherere , inferiore autem exfpirare

cum Chrifto; üt prop. 9. & romà exponit Cá-

« ad i

meracenfis.

iqii

Prob. 2dap. Ex di&is num. 350. fpes eft

E

r

j

^

(f

neceflaria tum neceffitate medii, tum neceffita-

r

'

te precepti tam naturalis quàm divini, quod

U 1

n

üt affirmativum aliquando. & per fe & per ac-

,dCb.et d

Is Vi

lz

cidens obligar: ergo nequit dari perfectionis

ftztus, ubi fpes fimplicirer neceffaria non fit.

fict

wJ Fd

lenr

Corf. 1. Jubentur omnes ad bearitudinem afz

pirare , juxta illud Matth. 6. v. 9.: Sic ergo vos

fici

j

(l

j

orabitis.. . . ;A4doeniat vegnum 1uutm; eandem

1

[

querere, ibid.v.33.: Qwerizeergo primim vegnuim

11 »

Dei; pro eadem operari ; juxta illud 2. Petr. r.

l

lf

,

J

1j

V. Io.: JMagii fatagite, ut per bona opera certam

fed

j

fïld"

velram vocatio?enz €9^ elecfionem faciatis :

a«c

m

688

Ds SFE.V

hec fine fpe ac defiderio non fiunt: erpo.

Anfhyr

Conf. I]. Mandatum «haritaris divine precipir,

ts m

ut quisque diligat proximum ficut feipíum; de

fu.

quo Avoguftinus ferm. 43. de verb. dom. C. 5.

kada

ait;' Prüts vide, fi jam nofli diligere teipfum; eg

(ttn Qu

committo tibi proximum , quem diligas ficus teipfumz

geri, f

Jf autem mondum nofhi. diligeve te , 2imeo, ne deci-

lt p

pias proximum ficut te:-. ergo ficut ex mandaro

Qnetgr;

charitatis nobis preceptum eft defiderare filu.

tqe d

tem proximi , pro eodem orare ac laborare; fic

At

& idem preceptum eft refpeétu noftri, no-

Ttt datur

ftráàmque nobis falurtem defiderare & curare

ttdes.

debemus: ergo fpei theologice actus nobis ne-

Wriatend

/ceffarius eft. 'Unde Aug. in P(al. 122. (üb ini-

Bf

rium fcribir: ZVog prarer. [pem effé debemus; &

Ms N,

ferm. 16. de verb. Apoft. C. g. Zpfa fpes. pere-

&i m Q

grinatióni neceffavia eff ,. . Et fp

es que bic e/l ,

fs ve.

ad juffitiam pevtiuet peregvinationis noftva.

n gj

353. Objic. Juxta Apoft. 1. ad Cor. 13. v. 5.:

Fflle,&(

Chbavitas nou quevit ; que [ua funt : fed & quere-

- Woofiti

ret proprium intereffe, quarerer quae foa fünt:

-ltt am

ergo,

Corf. I. S. Bern. loc. nup. cit. ait, pec-

UT

catorem, cujus voluntatem gratia preevenit,

FW Wm

à timore incipere, tum in fpem erigi; ac tan-

2 ldem d ü

dem fübdit: Zzde trazfit ad tevtium gradum , ut

Ms

diligat Deum, non jam propter. [é , fed propter

MLTT

apfum: [an? i boc gradu diu flatur : ergo datur

n d

in hac vira ffatus habitualis amoris puri.. Cozf.-

*flas füon

II. Moyfes Exod. 52. v. 31. precatur: Olfécro,

ET

aut dimitte eig bauc moxam , aut fi non facis , dele

A. M

eme de libro tuo, quem (cripfifli. . Paulus veró ad

Rom. 9. v. 3. ait: Optabam ego ipfe anatbema ejje

"n i

a Qhri-

f

As

Drz SPE;

689 .

: "

Ye Drey

d Cbriffo pro fratvibus wueis : erpo perfe&a chari-

tas etiam

:

propriam reprobationem amori poft-

fj

Donit. -

.dpm(;

^

il

R. ad avg.

D. M. Chariras modo inordina-

fufi

to non quzrit , quz füa fünt, C.. nullo tnodo

/'L"

J

quzrit, fubd. Charitas ip(à, feu qui ex cha-

ritate agit, folo Dei intuitu in hoc fuo actu

a manc";

dl

movetur, C. Qui habet chariratem, quando-

eunque & quodcunque agit, ex hoc motivo

L0

t

J

1

nofl.r

j

A

ïM,

operatur, N. — 744 Corf. 1. Y. D. Conf. In hae

vita datur ftatus habitualis amoris puri, h. e,

& an

excludens ab amore Dei aliquo motivum pro--

s nabisj,a

prii intereffe, C. excludens ab ipfo amante &

2 :

i

ab actibus ejus omnibus motivum proprie uti«

litatis IN..— 110um . non folàm cum Bernardo,

7 ;

fed cum omnibus Catholicis afferimus: pofte-

ue l

rius veró cum eodem Doctore fententiam pr.

TA

num. recitatam verbis obje&tis flarim fübjun-

rP

gente, & cum Carholica Ecclefia damnationem

i fore

propofitionum Molinofi & Cameracenfis reves

g [piit

renter amplexa reprobamus. 744 Cojf. I]. W.

'.3/[; Pä;

IV. Corf.. Ex neutro- enim textu Quieriftarum

d

error patrocinium capit.

Nam fenfüus 1mi vel

;i', st

vodum!

idem eft cüm altera Moyfis locutione Num. 11

V. 15.: Sin alitev tibi videtur , obfecvo , ut ántevfi-

um

€ias me y «ie tantis afficiar malis; & hinc Moyfes

r

folàm deleri f& ex libro viventium in prerfenti

)u[,i. [*1/

vita, mortéque immaturá abftrahicupir; quem

fenfum ufürpant Hier, in ep.ad Algaf., S. Greg.

hij

. 10. Mor, C. s. & alii: vel, fi cum quibus-

j L'Cfö-:j»

|

dam intelligatur liber vite eterna , de quo lo«

zt/zszzfuj

rit fuam reprobatio-

[

l

|

quatur Moyfes; & poüu!ä

X

mem;

690

Dr Spsr.

nem ; aut hoc votum prolatum fuit ex paffionis : ipria

impetu, non veró ex deliberatione rationis; üt i&iz

cen(íet Hugo Viéctorinus: aut erat hyperholica

UT

quadam maximi affectüs expreffio ei fimilis,

qeil m

quà marer ad placandum maritum filio iratum

lts

diceret : occide me; fi huic proli ignofcere no-

lt d di

lis, quamvis certa fit, (e non occidendam ; quem

t partin

fen(um Aug. L. 7. QQ. q. 147. füpra Exod. vi-

Ttoogt

derur adoptáffe, dum ait: Securus boc dixit; ut

von[equentibus vatiocinatio coucludatur : id efl , ut

J

quia Deus Moyfen non delevet de libvo [uo , pecca-

zum: ilud p

opulo vemitteret. Utraque refpontio

aptari pore

j

verbis Pauli; juxta Origenem qui-

dem ac Hieronymum l. c. vulz "4poflolus perire

zn cavne , ut alià falventur in [piritu ; fuum faugui-

b 1

*em fundeve, ut multorum anime con[erventur :

juxta S. Chryfoftomum autem . & alios Patres

H

tum Interpretes voturm iftud refpicit feparatio-

p

nem, non quidem à charitate Chrifti, fed ab

j

ejus fruitione & gloria eterna; iidem tamen ob-

d

Üipe n

fervant, ingraco nón exrare opzabam, fed optá-

vim vel optarem , uoxóuxv, nec votum iatelligi

L. N«

poffe abfoluté, fed hypotheticé, fi nempe fieri

Aonem v

poffet & liceret; unde fenfüs eft: optarem pro

"t

Chrifti gloria ab eo feparari, fiquidem id per

tictdg.

egem Dei & juftitiam liceret: quibus in verbis

d f

non invenitur defiderium reprobationis aut

Tf

actualis acceptatio ejusdem, fed amanrium dun-

?

W Àt

taxat emphafis atque hyperbolica affectüs ex-

JWIM fl

preffio , adeóque Quietiftis minimé prodeft , qui

Mi

votum ejusmodi abíolutum ad probandam amo-

Dd

0

[

ri$

Mty r

—

aEg

Dz CHARITAT!.-

691

expái

ris puritatem , & habituale ad flatum perfectio-

Tatio

nis & vi& internz exigunt.

iypetà

Que de fübjecto & effe&tibus fpei, vitita.

) &i [ti

que illi five perexceffum five per defe&tum op-

flio z

pofitis & variis contra eadem remediis hie fo«

ss

lent ab aliis addità commentatione tractari; ea

(; qu

niiy

nos partim in füperioribus attipimus, partirn

"Theologi& M orali perfequenda relinquimus.

hd

" ibl

DISPUTATIO V.

fs *

: fe[i

De Charitate.

'eteio

fohr t

CAPUT.L

un f

- De Natua Qv Oljetto. Charitatir.

t

ais t

Haritatis nomen vari& ufürpari, & tam

| /epäfäUD

pro amantis five perfona five dono,;

C

N

/ quàm pro amantis affe&tu accipi, in'Tr,

u

de Gratia obíervavimus: ubi de diftin-

&ione pratige fanCtificantis à charitate a&hdm

d

i

uit... Neque ipfam chariratis pro amore acce-

ptionem magis propriam ita effe finpularem ac

mpC Ef*

yen

determinatam , ut variam fignificandi virtutem

i

excludat, conftat rurfüs ex multiplici ejusdemm

jj

apud facros etiam Scriptores ufu.

Sumitur

jni d

enim 1. pro qualicunque amore etiam illiciro

apud Aug. ferm. 52. de temp. C. 1.:. Licita eff

jyn P

d

bumana charitas , quá uxor diligitur ; ilicita , qud

d

mevetvix vel uxor aliena: 2. pro amore naturali &

m

meré politico, üt Prov. rs. v. 17.: Melris eft

n

vocari ad olera cumn cbavitate, quàm ad virulum

Xxa

fagi-

o

Drz CnHaARITATZE.

*

692

nor at

Jaginatum cum odio: 3. pro amore boni ac vir

tutis; üt Aug. L. g. de Trin. C. 40. explicat:

i d p

Quid eff autem dile&io vel chavitas , quatn tauto-

mj«

nift

pere Seriptura. divina laudat. & predicat

L3tont.

amcr bori? — 4. pro amore illo Dei preeftantiffi-

(À

t defrni

[177)

mo , de quo [oan. r. ep. 2. v. 5. ait: Qui autem

fervat vevbum ejus, verà in boc chavitas Dei per-

d apla

-fella of ; & Paul. r. ad Cor. 13. v. 13.. ANunc

itrfa p

autem manent fides , [pes &9. cbavitas, tria bect

tnís,

54 murüs

shajor autem borum eff cbavitas, Atque dehujus

poftremi amoris tum actu tum habitu unicà no-

"tmunio

bis propofitum eft agere. Quoniam veró deillius

i

à fide ac fpe diflin&ta entitate in fuperioribus

Mpho t

Difputationibus, de divería etiam à gratia ha-

PUETES

bituali ejusdem effentia in Tr. de Grar. fàtis eft

T mj

di&um: hic tantüm refidua de ejus natura

"

derils

obje&to breviter enarrabimus.

gnam', n

Ws d

"

ARTICULUS L

ttta def

1 dimin

Quaenam f iotio 6f natura. Chavitatis

tbeologice £

ftlimiy

Wt Y

2

Óta L. Amor; nifi pro mera compla-

fe ts

centia fümatur, eít affectus , quó

"At d

quis alicui ben& feu bonum vult.

Juxta S.

11 tde

"Th: 2.2. q. 23. a. r. in Corp., communémque

etiam Philofophorum divilionem rriplex eft;

t i

D

amor fcilicet concupifcentize , benevolentiee &

351

l

amicitie; Amor conzcupifcentie eít, quo quis

)

m int

alicui bene vult füi gratià , feu in gratiam aman-

tis: amor Zegevoleztie eft, quo quis alicui be-

i

mati $

ne 'vult ipfius gratià; | feu in gratiam a

armor

Miuþ

Dzs CnuantiTATE,

693

With amor amicitie eft idem cum amore benevolen-

0. &t

tie , fed preterea reípicit etiam amicum feu

quniy.

amati erga(e benevolentiam. Amicitia àS. Aug.

Vi

L. 3. cont. Acad. C. 6. & in ep. 155. ad Mar-

"d

cian. definitur, rerum bumanarum €9 divinavum

at

eum benevolentia eg cbavitate con[enfio ; juxta alios

n D

vel explicatur hec definitio , vel defcribitur

.Aj A

amicitia per conditiones ab Ariftotele L. 9. Eth.

; n

requifiras. Earum rma eft mutua benevolentia;

gt

2da mutue hujus benevolentie notitia; 3tia

tU u

communio feu mutua bonorum communicatio.

ero d

Requiruntur quidem preterea [ab eodem Phi«

Jperiowïzä

lofopho tum familiaritas & confüetudo, tum

fingularitas & plurium exclufio, tum equalitas

r

v l

& fimilitudo; fed prior videtur tantüm exigi

TU

ad certiüs habendam benevolentie mutue no-

tiiam; unde illà non impedità etiam inter ab-

fentes & diffitos à fe invicem amicitia coliturz

altera defideratur ob bonorum communionem

"l

non diminuendam; ideóque fübje&tum utrin-

a

Ll

que limitatum füpponit, 'nec univerfalis eft:

poftrema vel tantàm poftulatur ad amicitiam ;

4 Cofi

qua fit inter omnino pares, velexipit eequa-

dus;

[]

litatem duntaxat imperfectam & proportiona-

in

lem; unde & ipfe Ariftoteles diftinguit amici-

h

mutd

tiam duplicem, alteram fcilicet eequaliratis , al-

a

p'cï ,

teram excellentie feu proportionis,

li

ij Ifn læ

.355. IVota II Dari amicitiam proportionis

Deum inter & hominem juftum, facilé often-

d

ditur tum ex Sap. 7. v. 14., ubi de fàpientia

ii

dicitur: Zrfmitus emm . thefauvus. eff bmiribus y,

!

j i

es faéti funt amicz'tz;æ Dii; '

j

quo z(ui ufi fuut , pavticip

X 3

tum

ümm

694

Dz CnuaniTATE.

anm

tum ex iis areumentis, quibus in Tr. de Grat,

probatur , effectum formalem gratiz habitualis

g N

effe, ur homni»em fàciat amicum & gratum

i, dl

Deo.

Praterea dari amorem amicitiae in Deo

dnptepon

adhominem juítum, & hominis jufti ad Deum,

g d

conítat etiam ex conditionibus ad amicitiam re-.. iT 6

ttfido

quifitis.

Nam 1720 Deus quidem vult homini

juíto bonum non propter fuam, fed propier

Vte Q2

(rltvs di

ilius bonitatem; quia, rametfi hoc bonum &

ipfum etiam hominem effentialiter ad fe ipfüm

lyi a,

"

tanquam ad finem rerum omnium ulümum,

l tunja

feu ad gloriam fuam extrinfecam referat, ta-

QO

men bonum, quod homini vult , ad hanc glo-

Dus at

hd. |

riam referendo non agit ex affectu proprii com-

modi, aut utilitatem propriam non intendit j

Ti

cüm talis affectus locum non habeat in Deo;

. tpremi

utpote cui proprié loquendo utilis non eft, nec

ID n«

PFOCO, f

quem beatiorem facit illa gloria extrinfeca; fe

folam utilitatem hominis intendere dicenduseft:

Totos ef

?-rum &m

juftus veró, quiex charitate Deum diligit , vult

onum Dei, quia ejus bonum eft, absque ullo — i,

reípe&u ad propriam utilitatem. 240, Hec

W.

mnutua benevolentia Deo quidem conftat certó

V m

& infallibiliter; homini veró benevolentia Dei

dlïigymus.

erga fe reciproca conf(tat rantüm probabiliter;

nf [

^

quod fufficit ; gratuira autem etiam certó &in-

r p jm

fallibiliter. 370 Deus homini communicatbo-

Wliïlïüïtl m

nà tum naturalia tum füpernaturalia: juftus ve-

n (li

ró tum refundir. in Deum omnia , que ab illo

1 ip(um ^

acceperat, juxta illud 1. Paral. 29. v. 14.:. Zua

M

funt omhia , 9 que de manu tua accepimus , dedi-

NY 2

fus tibi; tum pro bonis illis reddit Deo gra«

L tün

tiarum

AEZS

Dtr CHARITA&:. :

6;

t d

tiarum actionem, laudem, honorem & obfe-

? hij

l

quia, Neque, fiquis caeteras conditiones exi-

[

gat, deeft huic amicitie equalitas geometrica

ii n

feu proportionis; cüm juftus fit filius Dei ad-

li«

optivus & naturee divine particeps, ex dictis

Tictm

in Tr. de Grar. habituali; neque familiaritas &

vült han

con(üetudo; cüm juftorum ex ep. ad Philip. 3.

k g

v. 20» corver[atio fit ia celis, & Joan. 14. v.23.

- bowm.

Chriftus dixerit: S? quis diligit me, Pater meus

ad (3 Iügw

diliget eum, €9 ad eum veniemuüs , Q9 manfionem

? ülit

apud eum faciemus : neque amicitia Dei pluribus

rfera

'communicara aliquid fingularitati derrahit; cüm

] haoj

Deus ficut mare , dum tribuit, non deficit, fed

oprict

abundat.

Porró charitatem hominis necdum

yinte

juftificati effe poffe amorem amicitiz ad Deum;

ii

l

ex premiffis inferre licer; quia licét ejusmodi

amans necdum redametur à Deo amore reci-

ondt

r

proco, nec jam fit Dei amicus, tamen pre-

jv

ventus eít amore Dei gratuito, & per bunc

ipfurn amorem meretur gratiam fanctificantem

ij

j

quà formaliter conftituitur amicus Dei.

356. Dico ]. Charitas actualis eft amor;

Zülä) j

t ef

quo Deum propter fe & cetera propter Deum:

diligimus, Dicitur 1. emor , quo diligimus; quia

Jenti

obabl'ff[ä

charitas íecundum D. Thom. hic q. 27. a. 2. in

Corp. ** importat unionem affectüs, in quanrum

«ll

punid

fcilicet amans zeftimatamatum quodammodo üt

unum fibi vel ad fe pertinens, & fic movetur

j

pH

j

inipfum,,. 2. Deumts cetera; quia Deus eft

[Uæ

objectum mareriale charitatis primarium , &

!

77 ]

fümmo amore dipgnum: prater illum tamen

n

D6

fünt etiam alia, que diligere poffumus & de-

t

*4

bemus;

* Mf-*ï:

L

696

Dr CHAR!TATE.

]

bemus; üàt infrà dicetur. 3. propzer fe, propter — iil

ipfum, h. e. propter bonitatem Dei abfolutam,

uj t

nullà proríüs habirá ratione proprii noftri com-

drumpr

modi; quia per hoc tum attingit immediat& — ii5

Deum tanquam objectum formale quod , &ac-

^ tf

quirit rationem actüs theologici; tum difcer.

Dicir 1.

nit fs ab amore fpei, que à bonitete Dei re-

1 chari

fpectiva movetur, & rationem proprii .com-

dliper

modi haber , de quibus rur(us infrà.

dprie

357. Dico l. Charitas actualis perfe&ta non

1 pt

eft amor. fimplicis benevolentie, íed amicitise,

himiri

Ita D. Thom. q. 23. cit. a. 1. in Corp. « Unde

iT

snanifeftum e(t, quàd charitas amicitia quaeedam

ffimonir

eft ad Deum,;,. Prob. Non eft perfectior vi-

Mifatia

tz hujus charitas , quàm quà jufti diligunt Deum:

f if

fed charitas juftorum eít amor amicitie, üt

tüinn

conítat ex num. 355.: ergo.

Conf. Charitas

Wtbidp

perfecta eft, que nititur fide ad filutem necef-

fint. D

farià, & eít ju(tificativa: fed hujusmodi chari-

Qatits

tas eítamoramicitie, àt ex dictis num. 139. &

x

tndim

feq. ac num. 287. conflat: ergo.

ürigr,

)

358. Dico /II. Charitas habitualis eft virtus

& vol

per fe infu(à, difponens & elevans voluntatem

ilifi d

ad actus charitatis proxim? defcriptos eliciene

N

dos. Prob. expofitione terminorum. Dicitur 1.

filamy

virtut; tum quia non eft ipfe Spiritus San&us,

j ice Q

qui fuit error Magi(tri fententiarum, fed do-

ldem Pn

num aliquod creatum; üt oftenfüm eft in Tr.

Tt fe,

e Grat.: ture quia habentem f& facit fimplici-

1fy.

ter bonum, cüm alie virtutes faciant bonum

f& vin

duntaxat ex parte juxta illud Auguflini Tr. 7.

Ty

in . Joan.: JJabere gomen Chrifti , &j malus effe

&31

pordi:

—

g

DE»CHARITATE;

697

hm

otef?: babeve autem chavitatein. g malus effe uon

il

potefl : tum quia charitas eft virtutum theologi-

toltriqs

carum praftantiffima , fecundüm illud 1. ad Cor,

ii

13. V. 13.: AVunc autein snanent fides , [pes 62 cba-

jl

vitas , tvia bec: 1major autem borum efl. Charitat.

um dl

Dicitur 2. per fe injufa ; tum quia ex diétis Difp.

qelen

ima charitas eft virtus theologica;. theolopica

Opridt

eft füpernaturalis; fupernaturalis autem virtus

eft per fe infufa: tum quia Paulus ad Rom. 5.

;rfe&azm

v. $. aperté ait:. Charitas Dei difjufa e[l in covdi-

d an

bus uoffvis pev Spivitum [auttum , qui datus ef? no-

P' ( th

bis; & Trid. Seff. 6, Cap. 7. cüm Apoftoli te-

aqui

ftimonium recitáffer, fübjungit: Uvoe im ipfa

edliori

guflificatione cum vemiffrone peccatorum bec omnia

n D

(mul iefu[a accipit bomo pev SEfum Chriflum,

(xc'uiæxj

cui itfevitur , fidem, fpem g cbavitatem: quibus

- u

verba Apoftoli 1. ad Cor. 15. laudata addi pof-

n

fünt.. Dicitur 3. elevans voluntatem; quia , cüm

yidr

charitas nos maximé conjungat cum Deo fe-

ul

cundüm illud r. Joan. 4. v. 16.: Qui manuet in

chbaritate , ia Deo imaauet , €? Deus in eo, pér ean-

dtutt

dem voluntas elevatur.- Dicitur 4. difponens

Juntdt

ad a&lus chavitatis eliciendos; tum quiaex r. Joan.

y did

$. V. 3.:. Heec efl chavitas , ut mandata. ejus. cu-

flodiamus ; tum quia (icut relique virrutes theo-

Dictti

j Sä[]i?äl

logica di(ponunt.ad actus fuos,. fic & charitas

,

!

idem praítat refpectu amoris, quo Deum pro-

f

|.

jil

I

—

prer fe; & cetera propter ipfüm diligimus.

|

359. Olferva, Cüm num. 37. ad perfectio-

| ümphf]'

|

|

nem virtutis theologicee univer(im poftulave-

rim

u

ut quzlibet fit appretiative perfecta,

iil

J/

j

j

reat Deo füper omnia; multoó id

mapis

&ad

hs

Xx $

inrel-

MJ

p

u

. D& CnuaRITATE.

89:'8

intellilgendum eft de charitate ranquam inter

äünnefi,c

reliquas pra'ftantiffima, & que nos no(tráque

gopar

omnuia ad Deum refert.

Eft autem triplex in

hac perfectione gradus. . 175 , cüm Deus pro-

[whu

prer fe diligitar füper omnia alia bona, que

obüneri aut retineri nequeunt fine pravi Dei

offen(à; ita ut homo diligens Deum malit bo-

nis illis carere, quàm contra voluntatem aut

h N(

Qdtt; n

legem, Dei graviter obligantem obtinere vel

retinere: hic gradus, cüm excludat omnemaf-

tmictian

modo f

