connexio cum objecto revelato non eft evidens,

| mäw

adeft aliqua obícuritas & intelle&tus manet liber

filàà

ad affenfum:. tum quia de facto, quantumvis

|t d

nobis etiam evidens fit aut effe poffit, dari vera-

) Iirig'el-

citatem ac fapientiam Dei fümmam, eámque

80 p

neceffarió connexam 'cum veritate myfterii re-

lil d

velati, tamen ob inevidenriam revelationis, feu

ln

quód Deus ver? locutus fit & objectum refta-

W qt

fide-

tus;, fidei a&us liber & obícurus etiam in

libus

Püï.ïu 4

Dz Fipr.

$29

t oj

libus nunc admittitur. — Priorem evidentiam,

praterintuitivam.in Beatis, etiam abftra&ivam

:'com;[zf.izï

duplicis ordinis, füpernaturalem fcilicet ac na-

h

turalem dari communis affertio 'Th

eft contra Bannez :

eoloporum

in a

quia nec repugnat infundi

à Deo cognitionem

xillatis

vel fpecies füpernaturales,

per quas in intelletu formetur verbum vel

ff h

cognitio de eo, quód talis res à Deo dicta fit,

»je&umïz:»

ac etiam addi lumen füpernaturale, quo prior

It

J

il

107

cognitio evidenter in fe cognofcatur, qualis fit

& cujus naturée; | nec implicat etiam ralia Gieri

(ti t/

figna à Deo; que evidenter nos convincant de

quoii

locuiione divina: ubi utrinque füppofità vel fi-

J5 (

Jtat

mul datà evidentià de autoritate divina & con-

o ff

nexione curm verirate revelata in cafu quidem

t

"7

primo immediara infufa, & füpernaturalis, in

«

2do mediara , acquifira & naturalis evidentia

:

jj

[2

l]

eáque perfecta preftó eft.

Queritur itaque

tanrüm, an actus fidei compo

ni poffit cum evi-

h

j

!

dentia perfecta in etreftante ?

Cüm veró hec

n

Q

ipfà evidentia poffit fe ad actum fidei habere

"u

formaliter & adeequat? , fi nempe actus ifte mo-

(e[illi'gl

tivo füo evidenti unicé innititur; veletiam mae

:Vid;ü

terialiter tantüm & concomitanter, fimotivum

nl

fidei duplici cognitione, alterà fcilicer eviden-

p

te; alterà obfcurà proponatur, & a&tus fidei

j (ti

diriper

etur à fola cognitione obfcura, & mo«

p

tivo per eam propofito inniteretur :: fermo'hie

ii f

nobis duntaxat eft de priori acceptione & ufü

nl

j

evidenti& , non autem de pofleriore ; .quia

ï [e!if&-

ec queflio pertinet ad illam : an idem aétus

i

f

"

f

j

poflit effe fidei & fcientie , feu habere moti-

l

um

du '

: Dre Fipt.

$30

-

N

vum evidens & obícurum ; de qua inferiüs

Tünant

aucis refpondebitur.

&üs fidei. non compa-

nits dj

276. &. Obfícuritas a

titur 'evidentiam perfe&am in atteftante ; feu

fionis a

tions D

a&us fidei theologice füpernaturalis ex natura

fua fic eft obícurus, ut nequeat effe ex eviden-

us iqu

mpta

tia objecti (üi formalis ,. vel niti revelatione &

autoritate divinà, . & utriufque connexionecum

v ddin

yn t

veritate obje&i evidenter cognitis. . Pro/. Af-

fenfus fidei infufie , fecundüm dicta prec. art.;

Teveati

Qcuri

dicit aliquam obfcuritatem ita, ut in credendo

nequeat effe evidens : -fed affenfüs ex eviden-

fante

tia objecti formalis, nimirum divinze aütorita-

:' Qimn j

tis:ac revelationis, unicà profluens', feu illi

J

m g

innixus foli,

non eft obícurus , féd. evidens:

ffis

LX

ergo.

"Minor prob. Veritas innixa prami

evidentibus ac bonitati illat

ionis evidenu non

m&s !

"

obfcura eft, fed evidens; quia préter imme-

| Kitts

diatam evidentiam obje&ti in fe ipfo, ab omni-

L

bus admittitur mediata; per quam intellectus

t

vidét obje&tum in praemiffis , & in iftaram

tat

connexione cum objecto. . Sed veritas, cui aí-

(entitnur .ex. evidentia autoritatis & revelatio-

nj

nisdivinz, eft veritas innixa preemiffis eviden-

tibus & bonitati illationis pariter evidenti; quia

AR

lib

nititur his praemiflis:: Quidquid Deus revelat;

verum eft ; fed Deus hoc revelat; qu&e prae-

&

CO

miffae fünt: evidentes, üt füpponitur, earüm-

que connexio cum veritate eft pariter. evidens

ln

femel penetratis terminis ; :adeóque veritas, que

eft conclüfio objectiva ,. innititur preemifíts &

Ó

r

bonitati illationis evidentibus.

Ergo non.e

ul

Obícura, fed evidens.

277.

D Fipr.

551

a i

i

277. iVec dicas [.. Obfcuritas fidei, quam

infinuant Scriptura & Patres, eft folüm obícu-

0T COU

ritas objecti materialis, & quidem exclufiva vi-

hm j

fionis ocularis, aut intuitivae beatificae, vel m

$ dU

tionis humane, üt ex teftimoniis n. 272. reci-

exeil

tatis liquet: ergo.

AVec Couf. L. Perfe&tior vel

elatitsl

imperfectior propofitio motivi non impedit

xionat

vel defítruit rationem actüs virtutis, cui moti-

il

vum tale eft proprium ; . üt patet. in fide nixa

J

[ p[ïüäf[

revelatione privatà vel publicá : ergo defectus

ao

obícuritatis non facit, ne actus habens eviden-

x eni

tem reyelationem fit fides; prefertim cüm di-

at

ci non poffit, ad quam fpeciem ejufinodi actus

, fii

pertineret.

INec Cotf. 1. Prafente etiam evi-

eyidat

dentià motivi in fide adeft comparatio animi

-s , vi cujus credens velit praeillo motivo

præmüfi

at

omnes rationes in oppofitum occurrentes re-

erim

'

jicere; item talis, quà vellet affentiri objecto

ont

etiam propter motivum cum fola certitudine

vt

morali propofirum ,. & licét abeffer evidentia

n

in atteflante : fed per hujufinodi comparatio-

T

nem fàlvatur propria ratio fidei inobfequio vo-

eveläW

luntatis intelle&tum captivante conítituta : er.

ejid

o.. AVec Corrf, I]J. Fadem fpecies poteft pro-

d

u

i r

j

cere cognitionem claram & obícuram, idem

g

habitus charitatis a&us efficaces & inefficaces,

eadem. prudentia infuíà a&tus evidentes & ob-

) pfæ'

u

Ícuros: erpo idem pariter concedendum eft

habitui fidei.

jl

gg)qüz?

3e AV. utr. p. "duf Obfcuritas, quam exi-

MIS&

gunt Scriptura & Patres, explicité quidem fie-

yn 4

p$ afficit res creditas, implicité tamen ad mo-

Ll2

'tivum

352

?

Dz Fipr.

dicüba

tivum 'etiam pertinet ; hoc ipfo enim, quàd

i priv

veliat obje&tum materíale obícurum ; . poftu-

TQtta C

lant etiam aflenfüm procedere ex obfcura co-

ericant

pnitione motivi; cüm evidentia objecti forma-

^

lis fit mediata evidentia objecti materialis, üt

fin, t

pryrat

proximé demonflratum eft.

Quod alteram

partem attinet ; fides quidem juxta phrafin

fetine

tnisi

recam argumentum non viforum appellatur;

É

e

d ficut vifionis notio etiam evidenti inrelle-

ti,isf

i q

étüs copgnitioni; & non experimentali tantüm

fenfationi tribuitur , fic nec fola ocularis perce-

feidür

(s d

prio excluditur. Praterea fidem non dici ob-

Ícuram comparateé duntaxat ad vifionem beati-

15 d

ficam , num. 277. jam dictum eft.

Denique

Wi

excludi rationem humanam à motivo fidei con-

pitum

a

ftiruendo , affertum etiam fuprà fuit à nobis;

inde ramen inferri nequit; hanc unam excludi,

tl

multó minüs motivum fidei evidenter poffe

preir

WWn Q

proponi. 4d Conf. ]. &. D. Non impedit ra-

tionem actüs virtutis perfectior vel imperfe-

| tl

E

&lior motivi proprii propofitio , quz relin-

quit eundem tendendi modum , aliásque actüs

DN

| Vg

l

roprierates, C. qu& illa tollir aut prohibet,

N

. Lux proponit oculis objectum, & nihilo-

| tl

Ciptà

minüs, finimiafir, eosdem perftringit; in-

eptósque ad videndum reddit: motivum fidei

feqUe

"

per opinionem propofitum manet eadem au-

toritas divina revelans; quin tamen affenfus

lg

lt

propter eandem formidolofus dici queat fides

theologica infufà: cognitio proponit objectum

| ii

) Cl'emer

:

ei ac defiderii; poteít tamen effe tam perfe-

4

8

lis

Wi

» qualis eft vilio beatifica, qua: locum il

e*

Dz Finr,

$533

Qim, qi

affe&tibus relinquar nullum. ' Hinc patet D/fj.

) x

de privata vel publica revelatione , quarum

Obftuqo

neutra officit proprietatibus fidei ; cüm tamen.

j

evidentia motivi necliberum , nec obfequio-

eri, 1

fum, nec meritorium actum relinquat , quas

X dur

proprietates fides noftra ex obfcuritatis imper-

fe&tione fortitur.

t j

Porró an ejufmodi actus di-

cendus fit fides alterius ordinis, an veró fcien-

appelïaqr;

n f

tia; lis forían videtur effe de nomine, de qua

d at

tamen pauló póft aliqua addentur.. [dem di-

ar t

cendum de eo actu ,. quo quis alterius hominis

dictis affenfüm preberet ex evidentia locutio-

1 di o'q-

em

nis, autoritatis, & utriufque connexionis cum

Dj

veritate ; nifi quis potiüs negare voluerit füp-

fidut

i

pofitum ,. quód tam completa evidentia in-

4 nox

1

.....

"

ter homines detur; aut pro difparirate affer-

! exc

;

re locutiones Scripturae & Patrum , .quibus

prafertim circa habitus infufos ,. nobis aliunde

p

non cognitos, ftandum eft.

/Ad Conf. IT s

npeäi((ä

inpe

quoad ym.pt. D. M. Adeft libera animi compa-

ratio talis , vi cujus &c. IN. neceffaria compae

? rekf«

"T

ratio, T. Quia, ubi neceffiratur. intelle&tus,

roli

voluntatis actio ac imperium nón intercedit ;

gmhtþ

adeóque non poteft effe obfequiofa intellectüs

captivatio per voluntatem , neque etiam con-

Jl j

"d

j

fequens libera volitio rejiciendi omnes rationes

mi

oppofitas pre illo motivo.

Quoad 2d. p. IN.

[«

4M. £. 1mum quidem, quia affenfus ex evi-

dentia neceffarius nihil praeparationis dicit aut

d

(un

infert ad affenfüum liberum & motivum inevi-

F

g

denter prepofitum : 2dum autem, quia ejus-

f 1s

modi comparatio animi non eft ipfe fidei affen-

Lrs

fus,

ääl

p

4

Dz Fipr.

tifüS

füs , fed affe&us duntaxat ad fidem ; adeóque

meritum fàltem ipfius fidei non habet ; cüm

fundat

Ehdlï j|

aliàs & Beati in ceelo fidem , que tamen ibi-

dem excidit; haberent; & Chriftus veram de

dfve

k if

peccatis propriis contritionem ejüsque pr&-

mium hàbuiffet. 722 Corf. 7I7. *« 7: quoad vm.

d

r

ut. umverfim IN. Couf... Difp. ftat in ipfa natu-

v as

ra habitüs fidei, qua, quatenus ex Scriptura

d

& Patribus nobis innotefcit, hoc diftin&tum ab

aliis & fingulare habet. Quantumvis autem id

jf :

qLilt

[

imperfectionis aliquid praefeferat, hec tamen

per alia praedicata abundé compenfatur.

tntir

Tif nf

278. Nec dicas I]. Evidentia obje&ti forma-

d d

lis non facit evidens obje&um materiale fidei;

WV. i

tum quia evidentia obje&i nequit haberi per

Ámiri

medium extrinfecum ; tum quia evidentia ha-

bita per difcurfüm eft demonftratio vel à prio-

Tum;

affnfa

ri, velà pofteriori; quarum tamen neutra hic

locum habet, cüm revelatio & autoritas neque

i fsl

E

.

fit caufá, neque effectus veritatis creditee. Ergo.

IVec Couf. .. Cum evidentia de revelatione &

m

[

autoritate poteft ftare inevidentia objecti, ac

con(equenter actüs fidei ; üt inprimis patet ex

fs.

doctrina S.'Thome, qui hic q. 5. a.2. in Corp:

E

Si aliquis, inquit, Propbeta preemuntiaret. in fer-

l u)

hic|

mone Domini aliquid futurum ,. &9 adbiberet. fi-

ïi

gnum ; mortuum [ufgttando: ex boc figmo conmvin-

k

imm/e«

ceretur intelle&us videutis, ut cognojteret manife-

Jià boc dici à Deoy qui non mentitur : licit. illud

CUm,

fl d

futurum , quod predicitur, in [e evidens uon effet;

unde per boc vatio fidei zn tolleretur.

Deinde

j HC.lEnþ

etiam ex paritate: Nam licét Mathematicus im-

f )

peti-

Dz Fipr.

335

E

peritus morali evidentià in teftimonio ornnium

&

fundatà fciat aliquam .propofitionem efle Eu-

m d

clidis, & unà omnem Fuclidis propofitionem

VefatiG

effe veram ; non propterea habet evidentiam

qu m

de ipfis propofitionibus ; earámque- veritate

obje&tiva, quia'illas nee intelligit, nec demon-

quit

iplt

ftrare poteft: 'ergo fimiliter qui evidenter no-

vit Deum loqui myfterium Trinitatis, & nihil

b

Tdm?

loqui poffe ; nifi verum;: non ideo myfterium

sanni

ipfum evidenter cognofcit.

IVec Conf. 1. Ex

& UR

vi illius difcursüs, quem pofità evidente co-

gnitione.diving revelationis & autoritatis for-

]r,

qi fort

inat intelle£tus ; ífolàm infertur conclufio evi-

dens de-modo ;; nempe verum efle, quód de-

ale f

peri d

tur v. g. myfterium 'Trinitatis ;; non etiam in-

fertur conclufio de dicto, feu Deum effe tri-

li

num : ergo qui preefente illà evidentià haberet

yip

affenfüm immediaté de dicto , haberet actum

m

d

fidei obícurum. JVec Conf. /17. Myfterium cum

evidentia in atteftante. neceffitat tantüm ad af-

du

UR

fenfüm fidei ; cujus firmitas non excedat certi-

tudinem fcientificam : fed affenfus fidei certi-

!

tudine excedit firmitatem fcientiee , & ad hunc

paretf!

exceffum non neceffitat evidentia in atteftante:

ii

ergo voluntas; ftante etiam illà evidentià, ad-

d7

l

huc libera eft ad imperandum hunc exceffüm.

y. AV. 7d. ad prob. ym. D. Evidentia objecti

u

f

mij?

f,

J

immediata nequit haberi per medium extrinfe-

j

l

i

il

cum, C. mediata N. Res manifefta eft inom-

jl

]

9j

1

j

!

ni demonftratione à priori ; feu per caufam ef-

ficientem , & in demonflratione à pofletiori

p

g

feu per effectum; ubi utrinque medium eft de-

L1 4

mon-

pfïl-

Dzr Fipt.

$56

dttig

monftrato extrinfecum. | d proJ. 2d. & 1. .N.

um. *. /4jt. Quia omnis cognitio rei in medio

ii di

evidente, & evidenter cum ipíà connexo eft

quödjua

evidens ejus cognitio mediata & abftractiva,

( fat

fuüb illa ratione, fub qua medium cum ipfa ap-

Ij), Q

paret evidenter connexum, etiamfi meré con-

d r

comitanter fe habeat, dummodo evidenter co-

TT T.

nofcatur üt neceffarió connexum cum hac vel

inum

ila talis rei ratione; üt patet in cognitione in-

&

fufà de aliqua re.

EK. 2. D. 2d. p. 4nt. Reve-

qm,

latio non eft effectus veritatis creditz in ftricto

prüp

fenfu, C. in fenfülatiori, N. Ut illa divifio

dere

evidentie mediata fit adaequata, ex proximé

Gbiit

dictis ratio caufie & effe&tüs non deber ftri&?

eniden

& proprié, fed laté ac reductivé fümi: fic

qui,

autem veritas revelata eft caufa objectivà mo-

&i |

tiva divinz ícientie , àqua dirigitur revelatio;

lii

& hoc feníu illa veritatis creditze demonfítratio

Qul

ex divina revclatione dici poteft à pofteriori.

(s

4dd Conf. L. . D. ,4. Cum evidentia de reve-

lidii

latione & autoritate poreft flare inevidentia ob-

k N

je&i fecundüm id , fecundüm quod non (ub-

D)

Ítat evidentie , C. fecundüm quod eidem füb-

fitgy

ftat, N. Evidentia motivi poteft effe tantüm

q w

quoad exiflentiam , . non autem eflentiam. vel

D)

proprietates objecti ; item poteft tantüm con-

;

comitanter fe habere, adeóque relinquere ob-

Que

fcuram effentiam . objecti

)

vel actum ex alio.

tf

motivo liberum. |,Z4 prob. 1m. & Cüm ibi-

r

dem S. Doctor hec pramitrat : Quód autem vo-

At

luutas :moveat. iutelletum. ad affentiendum ,. potef

miu

vouringere duobus uiodis: uno nodo , ex ordine vo-

| W

lun-

Dz Fipr.

$37

l]

lutátis ad bouun; &2 fic evedeve efl atlus laudali-

in mi

lis: alio modo , quia intelle&us comvincitur ad boc,

n d

quàd 3udicet effe credendum bis , que dicuntur , li-

ftdi

€& gon comvincatur. per evidentiam vei , fequitur

nig

Imó, quód, dum poftea in verbis obje&tis di-

Dert g

cit: Ex boc figmo comvincevetur mtelle&us viden-

entt

zis , ut cognofceret manifeflé boc dici à Deo; quód;

nl

inquam , non loquatur de evidentia veriratis,

] b

fed.credibilitatis feu credentitatis ; prafertim

"

cüm , üt alibi diétum ab illo & à nobis fuit;

il

per figna ejufmodi intelle&tus non convincatur

f

l d

de revelationis exiftentia, fed de ejusdem cre-

prot

dibilitate: 2dó; etiamfi intelligendus effet de

t (h".

evidentia fevelationis fecundüm íe & dire&ta,

J d

quód , cüm fübjungit, non tolli rationem fi-

j m

r

dei, per hanc non intelligat fidem divinam

ol

laudabilem, & à voluntatis imperio profectam,

vt

qualis in nobis eft ; .fed fidem latiàs fümpram

fenit

& coactam, qualem ibidem ex verbis S. jaco-

er

bi dicit poffe effe in dzemonibus. . 4d prob. 24.

j

P. Mathematicum illum habere evidentiam

j l

moralem circa veritatem propofitionum füb illa

"

ratione ; füb qua eam evidenter inferre poteft

anru'tg

ex autoritate in preemiffis contenta: poteft au-

m

rem illam evidenter inferre quoad quaeftionem

ml

48 ; Íeu quód detur veritas; non. veró quoad

T

quazftionem quomodo , feu per qua mediafcien-

T

tificé demonflretur. Unde pariras pro nobis

1 ]

pupgnat; fiquidem evidenter cognofcens reve-

lationem myfterii, illiüsque connexionem cum

nb !

|

yl

1

/

l

|

hujus exiftentia, habet evidentiam quoad an fit

n

vel exiftat myfterium ;; non autem quoad que-

li

DIs

ftiones

l

l

Dz FipE.

538

ftiones alias, quibus examinarur ratio intrinfe-

noü&;

ca, & cur aut quomodo detur tale myfterium.

Webre

Ad Conf. 1. &« IN. 4. Heec enim duo: verum

fide r

eft, Deum effe Trinum; &, Deus eft'Trinus;

d.

re ipsà idem fignificant; adeóque implicat: vi

i

revelationis unum fieri evidens, & non alte-

tognofc-

rum.

Ratio ulterior eft; quia evidenter co-

| m5

gnofcens, Deum effe, qui dicit fe trinum effe

| d

in Perfonis, & non poffe dicere falfüm; : po-

hn hs

teft aequé immediaré ac facilé inferre conclu-

D

fionem abfolutam, quàm modalem , ita nem-

qim.

R

pe difcurrendo: Deus eft talis, qualem effe fe

dicit: fed dicit fe effe trinum in perfonis: er-

It j

goin perfonis efttrinus,. 244 Conf. 27 W. 1. N.

lia

44. Quia firmitas fidei non commen(uratur

frin:

certitudini propofitionis feu judiciorum pre-

viorum; fed motivo fuo formali; quare fi evi-

babäï

dentia füpponatur neceffitare ad fidem motivo

qued

proprio innixam , ad firmitatem etiam fidei

t

convenientem neceffirat. ^ E. 2. /V. m. quoa

uf

utramque partem; rmam quidem ex dictis de

(tn

fidei certitudine; 2dam ex refponfione priore.

p

279. INec dicas II].. Plures de facto habue-

n

runt fidem ex evidentia objecti formalis: ergo.

h

Pvob. /4ut. 1. In angelis viatoribus, tefte S.

| d

"Thoma hic q. 5. a. 1., erat fides: fed in iis ac

| fil

prafertim in angelo füpremo erat evidentia at-

| d

teftantis; quia hic evidenter cognofcebat ,. fe

| Ó l

non illuminari ab alia creatura, fed à Deo: er-

fubie.

9o.

2. Lumen propheticum juxta S. Th. eft

iij

evidens, ideóque Prophete dicebantur viden-

li

tes: & tamen eorum fides inde orta fimilis erat

w |

no-

Dr Fipr.

539

0i

noftre; tum quia laudata precipué C. r1. ad

D

Hebreos: tum quia illis non videtur meritum

0i W

fidei nepandum, qu

d aliis datur.

B

5. B. Vir-

sü?nnug

go & Apoftoli habe

b

a

nt fidem; &tamen ex

Dj

node

miracülis, que in ipfis & per ipfos fiebant ,

cognofcebant evidenter, illas veritates effe di-

D d

vinas; üt iterüm S. Th. pluribus in locis affir-

nuné

Tmat

4. S. Paulus poft raprum ad tertium coe-

n p

lum habuit probabilitfimé fidem eorum, que

&t

vidit& audivit; hanc autem aliunde non habuit,

r

quàm ex evidentia in atteftanre; quia eviden-

ndé

ter recordabatur eorum, quee viderat & audie-

n t

rat: ergo. - 5. D. Thomas Ap. vifo Chrifto, &

72

hincex evidentia, credidit, dicente ipfo Do-

Yorat

mino: Quia vidifli me Tboma, credidifis.

fn p

B. IV. A. 74d prob. ym. &. 1. N. M. Pro-

[

babile enim eft, ür Durand. Alenf. Bonav. alií-

mmott

que docent; angelos non habuiffe fidem obfcu-

» f

ram & liberam, fed cognitionem fide altiorem,

quazd

vel, fiitàloqui libet, fidem neceffariam &evi-

(5d

dentem; quorum aliqui idem docentde primo

priore.

parente, neceffitatem fidei reducentes ad fta-

n

rumnature lapfe. Sub hac veró ratione intel-

u

ligi poteft-Do&tor Angelicus, & ftareetiam po-

Jeà

teft libertas merendi per a&tum [ab ejusmodi

p

D

fide regulatum; propterea quód coenitio evi-

[

dens prefüppofira ad omnem a&tum volunta-

n

tis non ideó voluntatem necetlitet, quia ipfa eft

,Cf

fubje&tivé neceffaria; fed quia objective non eft

l

indifferens; h. e. obje&tum non reprefentat in-

ii

differenter, fed ub pura ratione boni amabilis,

u

Re 2. V. r. Cüm enim an-

vel mali odibilis.

n

gelus

$40

Dg Fipr.

elus fupremus fit talis duntaxat inter angelos

g'mis qu

bis: D

actu exiftentes, non autem pofífibiles , porerat

.

idem, faltem imprudenter, füfpicari à Deofibi

g, d

ob altiffimos fines occultari aliam .creaturam

pO[CF [l

fe füperiorem; adeóque non habebat eviden-

( neo

tiam illuminationis vel revelationis à Deo fibi

imt

immediaté factae.

"d 2d. &. D. 1. p. Lumen

CU

| m

propheticum eft evidens quantum ad manife-

Ítationem fignorum, qua videntur & audiun-

n $

tur C. quantum ad manifeftationem tum locu-

mlon

tionis divinge tum fensüs prophetie N. Evi-

j poen

dentiam de ipíà exiftentia locutionis divinz non

| qun n

fuifTe neceffariam Prophetis, fed (atis fuiffe evi-

olend

dentiam credibilitatis , conficitur tum ex fide no-

Cf

ftra; tum ex obligationead fidem illis habendam ,

tq5o9

qu& evidentercredibiliafunt: nonenim tam ex

| Ht |

evidentia veritatis, quàm ex cognitione occulto-

| d

rumacfuturorum Prophetz dicebantur videntes

| pümi

juxtaillud Chrifti de..A brahamo Joan. 8: Exulza-

Alg

vityut videvet diem meum; vidit & gavifus eff. Pra-

Ws*

terea veró Prophetas non cognoviffe femper ;

qev

qusa prophetárunt, docer S. Th. hic q. 173.

d.

3. 4., & expertus eft Dan. 12. v. 8. & 9. Pro-

WT

pheta,. qui dixit: Er ego audrvi, €9 gon intellexi ;

NN

ac ad quafítionem. füam refponfüm. accepit:

T

F'ade Daniel,: quia claufi funt

/i

natíque [ermomnes

| Wt

j

fim

ufque ad pyafimitum tempus. — 4l

2. P. We. V. fupp.

quód eorum fides orta fit ex evidentia locutio-

Cj

j

fis divinze ac veritatis revelataee; quiaaliàsüt ne-

ff

L

L d

ceffaria laudari non potuiffet, necfimilisnoftra

tj

foret. . /4d 31. W. C. 1. p. /V. 2.. Ratio eft 1mó;

dvf

quia càm laudetur duntaxat actusliber, B. Vir-

D

gims

Ds FipE.

$41

? u

pinis autem & Petri fides commendetur his ver-

» Bo

bis: Beata, que cvedid/flài: Beatus es Simon Bar-

il

jona, quia cavo €9 [anguis mon vevelavit &c , non

KTGRUIUO

poterat illa fides ex evidentia profluere, adeó-

t edo

que neceffaria effe, quae tantà laude non foret

D«l

digna? " 2dó, quia miracula etiam viíà non fa-

, lm

ciunt evidentiam veritatis, in cujus confirma-

| mos

tionem fiunt, üt d. e. num. 116.

Porró quo-

um

modo & B. Virgo & ipfi etiam patratores mi-

tm x

raculorum Apoftoli dubitare prudenter (altem

V. Ti

potuerint, explicat hic Difp. 2. Card. deLugo:

At

quin nec fidem neceffarió inde ortam fuiffe

aifes

oftendit Tude proditoris fa&tum , qui fidem de

dideto

Chrifti divinitate fceleftiffime abjecit, licét in

endun,

ejus confirmationem ipfe miracula fit operatus.

tm d

Hinc D. Thome affertiones intelligi poffunt

xl

vel de evidentia credibilitatis, vel de alia qua-

Vi

piam minüs propri? ac ftricté fümpta . veritatis,

m

"d 4 &.. T. M.; quia füppofità veritate mi-

)

noris vel concedenda tantüm eft (Ícientia eorum;

104

quee viderat, vel alia propofitio obícura adjun-

|T

",

"

i

C

enda, unde fides de eodem objecto etiam per

)

ientiarri cognito haberetur.

AN. mig. Funda-

27

mentum, negandi ortam ex evidentiamemoriam

ei

rerum vifarum &auditarum & affenfüm, przebet

m

ipfe Apoftolus, dum de alio adjuncto ineviden-

j

tiam fatetur, 2. ad Cor. 12. v. 2, Scio bominemin

üt»

Chriflo aute anmos quatuordecim , five incovpovete-

tf«

fcioyfive extra covpus nefcio, Deus [cit ; vaptum bujut-

j

1nodi ad tevtium celum ; & fimul etiam addit, f& au-

fify

diviffe arcana verba: . ex quibus plures ftatuunr,

Vr

A poftolo necolim accidiffe viionem intuitivam,

ed

giiiii

$42

Dzs Fipt£.

.

firmus ]

fed abftra&ivam & eenigmaticam. — J2 $f. m.

Preterquam quód tefte S. Greg. M. 'Thomas

mi fur

dici poflit aliud. vidiffe, aliud credidiffe, aut

Tisten,

yro fidei objecto formali vel totali vel parriali

frápom

defideráffe vifionem, ex quo plus etiam, quàm

ymád

adverfarii oprant, fequitur; íàtis manifeftum

lumv

eft, hic non interceffiffe evidentiam metaphy-

| al

ficam in atteftante, íed l

n

1

ocum fuiffe formida-

fs

tioni. :

figeh

: QyæREs' II 725 obfcuvitas ais fidei c-om-

tss

, patiatur evidentiam vei atteflate ?

hn

280. IVota. Queeftio heec eadem omninoeft

i

cum illa, quee plerumque tractari folet in Logi-

gt

hs

ca: An.fides & (cientia polfint circa idem ob-

jectum materiale ftare fimul tum in eodem in-

It

telle&tu tum etiam in eodem actu ? Cüm ita-

quidem

que nec mens nec otium nobis fit controver-

&undAn

aj

fias alibi, ac prefertim in Philofophia , jam

exagitatas huc revocare aut renovare ,. ab ulte-

&mya

bl

riore utriusque queftionis examine. hic abfti-

nemus. Netamen, que Theologize propria fünt,

ij

N

eüdem preteritione omittamus, . paucis gemi-

nam illam queeftionem refolvemus; quantüm

fds

| t

ad habitum fidei füpernaturalem fpectat; cone

formiter nempe ad affirmativam fententiam;

E

lu

qua contra Thomiítas communior eft reliquo-

rum. Preeterilla igitur, quz in ordinead pof-

| Mu

h.

l

fibilitatem duplicis a&tüs fimul exiftentis in in-

telle&u,. aut-ejusdem actüs à duplici motivo

dem Y

lgl

dependentis circa idem obje&tum materiale vel

M

füpponuntur vel evincuntur; hic etiam füppo-

þ

"

nimus

Dz Fipr.

543

Aigi

nimus 1722; habitum fidei theologice poffe fi-

L. Ti

mul ftare cum actu fcientize circa eandem ve-

idifr, «

riratem, contra Capreolum, qui docuit Chri-

yvdpri

ftiánum fidelem hoc ipfo, quód demonftratio-

u q

nem acquirat, & affenfüm habeat fcientificum

Danilr

harum v. p. veritatum: .Deus eft, Deus eft u-

n

nus &c., amittere fidem habitualem: 240 poffe

Y

viciffim fimul cum actu fidei ftare habitum ícien-

tie naturalis: 3770 habitum fidei poffe in eodem

fübjecto fimul ftare cum habitu fcientiee. natu-

d.

j

ralis refpectu ejusdem objecti materialis:* in qui-

bus probandis ficut laboris nihil eft, | fic in iis-

mind

dem permittendis nec Adverfarii multüm ter-

tinLp

giverfantur. — Difficultas proinde folüm eft, an

den

habitus fidei füpernaturalis & fcientiee naturalis

(m Y

in eodem intellectu poffint fimul operari, 11nó

m j

quidem in actusdiftin&tos; adóautem inunum

Yi

eundémque influendo ?

j i

281. B.Z.Poffüntin eodemiintelle&tu circa 6an-

jule

dem veritatem v.o. circa unius Dei exiftentiam 6.

j l

mulftareactus fidei füpernaturalis& fcientiee evi-

yii

dentis;five infufce five naturaliter acquifitee, Pro/.

] gï

StatuamusPhilofophum gentilem.qui habens na-

i

turalem Deiunius demonftrationem, velitacce-

;

deread Deum, utjuftificetur. Hicnonobftante

p

Ícientiee naturalishabitu & actu, tenetur eandem

i

Dei unius exiftentiam fide füpernaturali crede-

ij

re: ergo poteft credere, fimülque ftare actus

] j

fupernaturalis fidei cum naturali fcientize de ea-

»*

dém veritate affenfü.

gt

"ut. liquet ex Vulgata

n

illa ad Hebr, t 1. fententia: 7Zccedentem ad Deum

ife-

)

oporzet. cregere ,. quia efl . quibus yerbis man

]Emü'ï

um

—

|

Dz Fipkr.

l

544

ftum eft, proponi verum precceptutn de actuali

| Mt 0p

fide Dei exiftentis: ür collipitur ex Trid. Seff.

lis ao

6. C. 6., quod ex hoc rextu docet fidem de

Ti

exiftentia Dei effe difpofitionem ad juftificatio-

fouíi

nem; itemex Ecclefiain fymbolo omnibus pre-

M

fcribentecommunemillam credendi formulam:

fos

Jen (

Credo in uium Deum; . denique ex damnata ab

Innoc. XI. hac 23. propofitione: Zide: lazé dica

&bo,

[

ex teflimonio cveaturavum fimilfve motivo ad jufli-

ficationem fufficit.

Conf. eft evidens.

Diftraxit

v die

hoe argumentum "Thomiftas in varias refpon-

Àol

fiones; hinc aliqui ydent 1. 6 credere accipi hic

Crdmty

ab Apoftolo pro quocunque affenfü certo: alii

ff

l)

2. ibirequiri fidem de Deo üt authore füper-

| lia

naturali: quidam 3. folüm exigi preeparationem

l& nT

animi ad credendum: alii denique 4. non efle

|Btton

fermonem de habentibus evidentiam, &in fen.

| pl

fu compofito evidentize.

Verüm nihil ex his fa-

tmqi

tisfacir; unde refutando refponfiones finpgulas

A pe

afferrum noftrum Cozf. Nam xfio 17 non te-

tin (n

net; qui: Apoftolus preemiferat : Sigefide im-

lii

fy

polfihile fl placere Deo5 quibus continuó fübjune

git: Credere enim oportet :

certum autem eft

C

fs

in prioribus verbis de fide proprié rali dif-

feri; adeóque & poíteriora verba eandem

Ts

ufürpationem retinere; üt ex damnatione pro-

ll q

pofitionis nuper recitatee manifeftum eft. Pre-

| Gen

äQUm

terea quia Conc. Tridentinum ex iisdem ver-

bis fidem afipnat tanquam difpofitionem ad ju-

Wj (

ftificationem non aliter ac fpem ,' timorem; do-

118

lorem &c.; ficut reliqui difpofitionum actus in

fio,

fenfü fuo proprio fümuntur; fic & fidem acci-

pere

Dz FibE

543

mdedh

pere oportet.

i

2da rejicitur; quia Apofto-

lus duo' requirit, credere nempe,; uj2 2f], eg

t fideni

znquiveutibus fe vemunevator fit : 1mum autem

juftic

fignificat fimpliciter Deum exiflere fecundüm

d

interprerationem Patrum apud Suar. Difp. -

formiz

fe&. 9.5 unde & in Symbolo dicitur: Credo zz

amnat

JDeum Creatovem celi 9 ferve: ergo non folüm

1277

de Deo; üt autore füpernaturali, fed & üt au-

m

tore naturae fides requiritur.

37ia videtur ze-

B

qué aliena à mente Pauli & "Tridentini nam

jistéo

Apoftolusait: Credere oportet, & Concilium:

a

Credentes vera effé &c.: credere autem affenfüm

cetto: i

fignificat , non veró folam animi prepara-

re fü

tionem ad credendum; ficuti fperare, diligere

aratiot

&c. in Tridentinonequeunt de fola ani

mi prae-

d

paratione .ad

fperandum & diligendum 'ex-

1

"

plicari.

4/2 denique multó minüs fübfiftit ;

j

tum quia dicinequit, quàód preceptum Apo-

yinpt

toli pertineat rantüm ad idiotas & indoctos ;

t

cüm fine omni difcrimine inter doctos & in-

[

doctos à Scriptura proponantur credendae per-

plb

u

fectiones divinae plures naturaliter demonftra-

ü

Utefl

biles, & ex pracepto profeffio fidei omnibus

uj

facien

",

tineat

da fit juxta Symbolum: tum. quia fi per-

at

preceptum credendi ad omnes, etiam

u

illi,

qui evidentiam de

Deo exiftente hàbent

b

debent poffe credere,

adeóque conjungere

n

j

a&um fidei füpernatur

alis-cum fcientia na-'

T

turali de codem objecto; aut fi id non pof

am) p

?nt, & imprudenter obliparentur illo pree-'

ii

cepto; & fidei profeffionem edentes vel rten-

ng

AVL ID

' tir.cn-. :

Päfi

E

6

Dz Fipr.

tirentur vel falfüm dicerent, & pre indo&tis

l prop

forent conditionis . deterioris ;

careréntque

nm qii

rimá ad juftificationem ac fummé neceffarià

pefad

difpofitione. 1Nec juvat dicere, doctos debe-

viemy

re mentem avocare à tali evidentia; tum quia

mOV

hoc gratis ac fine fundamento petitur, tum

frreca

quia hoc aliquando non eft liberum.

fitrilfe

282. & L. Etiam idem realiter actus poteft effe

t wt

fides theolopica füpernaturalis&fcientia

evidens,

n nor

Prob. In

five infufa five naturaliter acquifita.

WMrqm

cafü jam pofito poffunt intelle&tui fimul obver-

iitpro

fari ambo motiva, nempe fidei motivum ;

dm (j

quod eft auctoritas divina revelans, & medium

fiüim

demonftrationis : ergo poffunt utraque fimu

t 3

operari, feu potiüs intelle&us elicere affenfum

fin,

de exiftentia Dei ex utroque motivo, tanquam

poden:

- Zdut. vel ipsà expe-

in actu primo adaequato.-

lbt q

rientià certum videtur. Corf. prob. Nam fi id

| Iiæ, i

repugnat, hoc provenit ex eo ,. quód vel 1.

Ym

unus idémque actus nequeat fpecificari à duobus

Ms

motivis: vel 2. quód motivum unum deftruat

tf

mosivum alterum:. vel 3. quód idem actus ex

bícu-

g

duplici motivo pendens foret clarus & o

Itl

rus, neceffarius & liber, quod fieri implicat:

&mim

vel 4. quód habitus fcientiee conpaturaliter ne-

Veyd

queat influere i eundem actum, in quem ha-

E

bitus fidei füpernaturalis influit. Sed heecom-

| lil

nia, quae fünt pracipua Adverfariorum funda-

. | eïdüd(

menta non officiunt.

Nam imum, decujus

Wi

poffibilitate in utramque partem in Philofophia

ffn; l

difputatur, hicfüpponitur; cüm aliis frufirà

Ieïïï&u

no-

& à Philofophis & à TTheologis queítio à

bis

id qUe

Dr Fip&.

* nl

547

bis propofita moveretur.

t

?

"

- 2adum falfum eft ;

"

tum quia inter motiva fidei

& fcientiee utpote

: d

perfuadentia eundem veritari

odord

s aflenfum &íein-

vicem juvantia non datur oppofitio :

tum quia

g

]u t

motivum ícientie nec facir, ut eade

m veritas

fit revel

àta; cüm certum fit, plures veritates

'

naturaliter fcibiles à Deo fuifle affertas 3. nec

spid

-

p

;

acit, ut teftimonium Dei non fit obfcurum;

Plr;v IE

cüm non mutet ejus proponendi modum &

naturam iotivi extrinfeci

mj -

; nec facit ut actus

ifte prout dependens à m

OtlV

;

o fidei fit clarus,

TOf

cüm füb tali refpe&tu nihil p

ml

articipet, nifiquod

fidei motivum obfcurum ha

bet ac tribuere po-

V Áii

te

3!ium quidem verum eft (üb diverfo re-

dfenlt

fpectu

; fcilicet; quatenus a&tus'ejusmodi de-

tinquat

pendet à motivo fidei

lib

; poteft dici obfcurus &

p

er; quatenus autem refpicit motivum- fcien-

uml

;öd ï'Cj !

tie&, evidens ac üeceffarius; in quo tamen ze-

qué implicantia non eft, ac quód a£tus füper-

ii

Tl

naturalis üt refpiciens potentiam dicatur vitalis,

x

Ut refpiciens habitum infufüm non vitalis; vel

Ti
