
lantis hominem & fundamentum: ergo. Corf. £.

n t

Quando revelatur proprietas autactio unius , vi

Ypentst

hujus revelationis poteft etiam credi illius effen-

n

d qi

l

1

tia & exiftentia: ergo à contrario dum revelatur

ne üng]

effentia, credi poteft proprietas. Cozf. /7. Ad

mdentbg

fidem fufficit revelatio mediata ex parte fübjecti

1

Item connexio revelationis cum objecto reve-

dpigid

quipi

lato: ergo etiam mediata ex parte objecti; item

edlist

connexio proprietatis cum effentia üt revelata,

hi

X. D. M. Sufficit, ut illi poffim affentiri

propter teftimonium Dei üt illud dicentis C. üt

vibus?

, cua

dicentis aliud , cui illud eft identificatum aut

Jf

connexum NN. Sicenim non creditur propter

j qur

p

teftimonium, fed affentimur illi propter iden-

u

tificationem vel connexionem ; unde quidem

d p

Ícientia theologica; feu a&tus ad habitum Theolo-

er It

gicee pertinens, non autem actus fidei theologicee

g pilt

fequitur. 724 Cozf. I. IN. Conf. Di]p. et; Quia ve-

F

gulariter loquendo fi ex parte preedicati revela-

J re

tur proprietas vel actio, fimul ex parte fübjecti

ylevd

revelatur ejus effentía & exiftentia; cüm hee fint

t at

quafi predicata fuperiora, quee in inferioribus

tht

formaliter continentur: econtra revelatà effen-

15 pfæ-

tià proprietas nec ex parte preedicati nec füb-

n

je&ti revelatur ; quia heec in effentia zequ& pa-

rum, ac inferiora in füperiori ; formaliter con-

l fih

tinerur. 44 Conf. II p. xm. Difp.eft; quia re-

fe ra-

f

" velatio ex parte fübje&ti mediata extendit

tione

D)

Dz Fipr.

152

i

(s

tione fui & fortmaliter ad objectum : quese au-

tem fe tenet ex parte objecti, non ratione fui

tificoam

objectum mediatum afficir, íed folüm ratione

| t

identitatis realis aut naturalis connexionis con-

& D0n

—

notat. 274d 24. Difp. eft; Quia prior connexio

D ö&vþ

eft ipía revelatio divina infallibilis adeóque fidei

&

TUrid

objectum formale: pofterior eít vel identitas

vel neceffaria connexio ; quae. obje&tum for-

ff

ii

male fcientiae, non item fidei efTe poffunt.

87. Jufl. L. Ad habitum charitatis non fo-

Cuntat

lüm pertinet , amare Deum propter fe ipfüm,

hr

Íed etiam proximum propter Deum: ergo &

Tànon

ad habitum fidei, non folàm credere eflentiam

Nl

propter revelationem divinam, fed proprieta-

TO.

tem quoque propter effentiam revelatam. Corf. Z.

14

€X)uamvis creature contineantur in Deo folüm

hr

virtualiter, tamen earum cognitio in beatis perti-

N.or

bers

netad lumen gloriee: ergo & quamvis proprietas

virtualiter dunraxat in effentia contineatur,tamen

f

Teqi

affen(us de proprietate poteft factà effentiz re-

Vi

velatione fpectare ad habirum fidei. |Cozf. II.

prare

Extfi actus reflexus non attingat immediaté mo-

Yyq

tivum actüs directi, ramen pertinet ad eandem

Ti

virtutem; fic actus quo quis quafi reflexé timet

DOP(

amitfionem beatirudinis priüs fperatae;: pertinet

t

ad virtutem fpei: ergo & actus, quo quis quafi

d

reflexé crederet proprietatem , pertineret ad fi-

&

dem. Corf. //J. A&us , quo deteftor pecca-

I

tum propter malitiam ejus àt offenfze Dei , eít

Q

actus theologieus pertinens ad charitatis habi-

[cïï[[

tum ,. licét eo immediaté non attingam Dei bo-

Í

M

UR

gitatemeanquam objectum formale quod: ergo:

Á

€

Dz Fipr.

153

quu.

&a&us, quo credo rifibilitatem üt realiter iden-

t l

tificatam effentiw revelates eft actus propri&'

m t

theologicus & pertinens ad habitum fidei, licet

1onis Q

eam non credam immediaté propter revelatio-

Vn]

nem divinam.

t f

R. JV. Conf. Difp.eft; Quia ficut proximusà

d identt

bonitate divina effenrialiter pendet & ad eum re-

m f

fertur, fic etiam füpponitur amari propter illam ;

fin,

unde in amore proximi eft motivum formale

k mb

charitatis, ob quod amor ille meritó refertur ad

fepin

charitatis habitum : à contrario revelario divi-

: i

na non connectitur cum proprietate, à qua di-

eflenta

cens effentiam prafcindit; adeóque nequit effe

motivum ad eam credendam.

Xropri

"A Conf. 1.3.

ml

D. /4. Cognitio creaturarum in quocunque

o fnit

inedio à beatis habita pertinet ad lumen glorie

at

NN. formaliter in verbo feu in divina effentia à

proytiew

beatishabita C. — Quia veró ad hanc habendam

aj

requiritur, ut a&us, quo cognofcitur effentia di-

feng t

vina, idem fit, quo cognofcuntur creature , &

preeterea Dei effentia fit ratio formalis ac mori-

(

J m

V, cur creatura cogno'cantur; patet hanc for-

|eaid

malem in verbo cognitionem creaturarum omni-

exouiti

no pertinere ad lumen glorize : cüm ex oppo-

| perrineg

fita ratione affenfüs proprietati praftitus ad fi-

dem pertinere nequeat. — 24 Corf. //. &. IN..4.

st

orer d

ex d. num. 32. /4d prob. C. .4. Nam talis timor

"

j p

immediat? attingit motivum fpei, licet alio mo-

)ei , Eü

do, quàm aéctus fpei; quia timor refpicit bohi;-

jg hi

tatem Dei üt amiffibilem , fpes veró üt acqui-

i

fibilem : unde non habent diverfum object

j.ep

formale ür quod ; fed folüm diverfam rationem

5

Qr-

154

Dr Fripr.

formalem füb qua.

Ex hoc autem Difparitas

m i

jam fiepius data hic rurfüs locum habet. 22

b h

Conf. II &. Seeundüm data ha&tenus princi-

lincte

pia ejusmodi a&tum deteftationis (fi fuppona-

veitit

tur tam obje&tum materiale fcilicet peccatum;

p

quàm forrnale fcilicet malitiam averfari, neque

tinenty

1

habere pro objecto formali üt quod faltem par-

dali bonitatem divinam, quam profequatur)

(déit

| tunrm

non effe theologicum neque pertinere ad habi-

um charitatis, utpote cujus objectum formale,

| Bd

fint

à quo tamen tam actus averfativus quàm profe-

cutivus virtutis fpecificari debet, üt quod non

|u C

attingit. Siveróejusmodi deteflatio fit quidem

pon

averfativus objecti materialis, fed tamen vel par-

10 v

tialiter vel totaliter profecutivus ratione objecti

ilqu

formalis, (quod fieri poffe hic füppono vel ex

o

Wt

ipfis queeítionibus alibi agitari folitis : an nempe

detur actus aut virtus puree fugee, ac talis virtus

am,

tür,.

fit peenitentia: aut an contritio perfecta firt amor

Dei formalis vel tantüm virtualis ?) erit quidem

inQ

du

theologicus & fpectans ad charitatem; fed quia

hinc etiam proprium motivum charitatis habet,

h?b&ï«

aperté difcrimen inter Ant. & Conf. elucefcit.

j

8$8. Zufi. IJ. Multa fünt de fide qua virtua-

Vïngl

liter tantàm fünt revelata; üt proj. Quse Eccle-

&

fia definit, funtde fide: fed Ecclefia multa de-

fin

finivit, qua tantüm fünt virtualiter revelata :

Iu

v. g. Chriftum habere duas voluntates , quod

Cæn

tantüm virtualiter revelatum erat in revelatione

t

d

licis in Chrifto nature: Ergo. Cozf. Ne-

guïar

gans Chriftum effe rifibilem cenferetur hareti-

,

€us;, quia revelatum eft Chriftum effe homi-

b

nem;

]i

Dr Fipr.

155

Difyra

nem; imó effet formaliter hzereticus , quia qui

du J

negat proprietatem, negat eriam effentiam, &

Vs p

hinc negatà rifibilirate neparet humanitatern re-

! füppu

velatam : ergo aliquz veritates fünt de fide ex

JeCCaRUn

vi revelationis, in qua virtualiter

'tantüm con-

ri, n

tinentur.

m pe

R. N. AT. 4d Prob..D. M. Que Ecclefia

fequit)

definit üt credenda, fünt de fide C. que definit

e xb

tantüm üt theologice certa N. Similiter D. .

m

Ecclefia multa definit àt credenda, quae tantüm

n p

funt virtualiter revelata N. üt theologicé cer-

qudt

ta C. De fide credendum nihil Eeclefia pro-

frqis

ponit, nifi quod implicité faltem eft revelatum

2

in verbo Dei fcripto vel tradito: poteft tamen

us

id quod virtualiter in revelato continetur, pro-

od

ponere tanquam theologicé certum , ita ut op-

n netr

pofitum illi fentire fit temerarium & fchifimati-

vlv

cum, non veró hereticum; de quo alibi dice-

Viframt

tur. d Exemplum allatum V. /Z/; Duas enim

in Chrifto effe voluntates revelatum eft imme-

j

f

diaté in Scriptura. Ex hac enim conftat Deum

ts ha

habere propriam voluntatem, & Chriftum effe

hf

Deum, ac confequenter habere voluntatem di-

vinam: preter hanc autem alteram adhuc fuif-

"r VW'

g

fe in Chrifto voluntatem nempe humanam,

fimiliter habetur in Sacris Litteris, ubi Chriftus

yiude

qrelti:

Luc. 22. dixit: /Von mea volumtas, fed tua fiat.

; (

Caterüm hic non fufcepimus definire in par-

vt

ticulari, sítne de fide hzec vel illa veriras fin-

)

N

gularis; ficut. ampliffima & difficiis provin-

|

/

hæreria

cia, in qua prime notee Doctores defüdant ,

.Jon*

nobis imponenda non eft... Quare fi ad cafüm

n

par-

E

156

Dz Fip£.

parücularem deveniatur dicendo contra.no-

mptel

j priette

itram conclufionem v. g. B.eftde fide ex vi reve-

cudm

lationis A. ; fed non continetur forrnaliter in hoc:

«mq

ergo; fic D. M. Si contineatur formaliter in

hoc vel tecundüm fe vel fimul cum circumftan-

dem po

tiis confideratum C. aliter IN. & D. s. Si non eft

d p

de fide ex vi illius revelationis C. fi eft N. 744

delare

$s.

Couf. 3e. D. vm. p. /4ut.. Cenferetur heereticus;

quia prefümeretur negare bumanitatem expli-

ho

fide d

cité revelatam C. quia & fi precisà negaret aut

connexionem inter humanitatem & rifibilitatem

clium

a

aut revelationem rifibilitatis N. Circa huncfyl-

logifmum: Omnis homo eft rifibilis, Chriftus

G

tsf

eft homo, ereo Chriftuseft rifibilis; triplex ca-

fus eft poflibiliss rmó ut quis non penetret

g

U

connexionem effentiee ac proprietatis: quo ca-

fu ille negaret majorem, nec dici poffet here-

fütit

ticus, ür per feliquet: 2dó ut quis penetratà

try

connexione illà & premiffis conceffis neget con-

dis; ]

fequentiam; quo cafu quia praefümitur negae

Prel

re conclufionem non ex eo, quód neget evi-

Ts T

dentem illationem , neque etiam praemiffam na-

m

Qon

ruraliter evidentem; fed quód neget premiíTam

revelatam, qua efít obícura, etiam preefümitur

Ts

& arguitur effe haereticus; quamvis fi re ipsà

n

non negaretrevelatam praemiffam , revera non

foret hareticus: 3tió ut quis penetrer illam

connexionem & concedat etiam totum, fedne-

get confequens efle de fide; & fic non foret

nec praefumi poflet hereticus, fed refponderet

N«

fecundüm noftre fententige principia. 744 2d.

p V. A f-ad Prob. D. Qui negat proprieratem,

IN

negat

Dz Fipr.

15?

negat etiam effentiam üt emanantem talem pro-

SOHUB'HE*

UO

prietatem C. nepat eam abíoluté fümptam, fe-

Jterinhe

cundüm í&, & prout eít revelata N.

Poteft

roxlier t

enim quis ex proxime dictis negare connexio-

r

nem proprietatis cum effentia, adeóque negan-

Sed

. Siné

do proprietatem non negare eífentiam.

dN 4

de harefi ac errore theologico alibi plura.

laretaa

89. Ob[erva. Ex priore prefentíque articu-

TR

lo coroilarii more inferri decidíque folet; num

u

fide divinà credi poffit, quód hoc numero Con-

ilibliu

cilium reprafentet Chrifti Ecclefiam: praefens

alux

Romanus Pontifex fit verus Papa & Chrifti Vi-

$, Chrit

carius: hic San&tus folenniter à Papa canoni-

zatus fruatur eeternà beatitudine.

rta

Sed quia fin-

gulares fünt cum Hereticis eequ& ac Catholicis

] pCI]QTiS

: que

controverfie de Majore revelata & qminore na-

turaliter certa , que ranquam preemiffee afferun-

fex hat

que

tur pro illis veritatibus in conclufione affirman-

dis; hinc ubi illas controverfias in altera parte

d

Praleciomum noftrarum difcufferimus, ple-

jtu g

niüs refpondere licebit.

Nunc veró ficut fuü-

wgc[ q

prà monuimus ad hos etiam particulares cafus

ilfam t*

[æmimfi

deícendere, extra locum ac ordinem exiftima-

1us; ac proinde re

alinit

fpondendum erit modo ibi-

if

dem indicato.

ye i

OAPT IL

"

De Objetto materiali Fidei in fpecie.

f

n fot

Omine obje&i materialis fidei in fpecie

defignamus hic articulos fidei Catholieze;

df

N

;

Al

qui id ultra obje&um fidei materiale ad-

e ejus-

gt

dun; » quàd fint fidei propofitiones de r

modi

ncgäï

m

158

Dz FIDE.,

ichogt

modi, quz per fe ad fidem fpectet, & fpecia-

lem credendi difficultatem contineat. In hujus

füt; ii

d Árh

autem aroumenti pertractatione primó quidem

ia f

de Symbolis; utpote articulos fidei noftre con-

tinentibus, tum de articulis ipfis , demum de

( '.fiiï

|

yl

quibusdam eorum affectionibus differerur.

tuzs t

n

m

ARTICULUS I.

Mi

[fstl

fmido

"n Obje&um materiale fidei comvenienter tradatur

1

i2 Symbolis fidei ?

qien

Ota. Symbolum vi nominis collationem

ts

9o. N

fignificat, ex ufü fümitur pro indicio

fs C

qiorur

ac teffera; prout fidei applicatum ex ferm. 115.

de tempore S. Auguítini vel alterius Autoris

od

Ctndà

perantiqui dicitur fümma vel comprehen-

ífio fidei feu credendorum fimplex ,' brevis

s.

(s Con

& plena; ut nempe fimplicitas ruditati, brevi-

tas memoriz, plenitudo confülat doctrinz. Fi-

b

fidein

nis fymboli bujuscemodi conficiendi generatim

fuit triplex: 1. ut docentes haberent unamean-

Tum;

al

démque fidei regulam, quam omnibus propo-

nerent; 2. ut difcenres tenerent fidei formu-

m r

ho

lam, quam memorie facilé mandarent & fre-

quenter profiterentur; 3. ut fideles fecum invi-

hü !

js

cem confentirent, ab infidelibus fe difcernerent,

N

l

à falfis Do&oribus tuerentur.

Symbolorum

m

communiüs referuntur.

O

precipuorum tria

1"um dicitur Apoftolicum, habétque pro au-

fa.

toribus Apoftolos, ac incipit: Credo z Deum

p

Patrem omnipotentem.

2dum dicitur à S. Tho-

b

ma Patrum , ab aliis Niceeno- Conflantinopoli-

W

tanum, quia à Patribus in Concilio INiceno L.

| J

in»

A:

Dz F;DE:

159

&

inchoatum, in Conftantinopolitano I. auctum

lii

fuit; incipit: Credo iz uzum Deum.

3zium di-

) quie

citur Athanafianum, atque tribuitur S, Athana-

pfreor

fio Epifcopo Alexandrino, & inci

pit: Qyz'qm.

m o

que vult [alvus effe.

TeCUE

91. Dico. Objectum tnaterizle fidei in me-

moratis tribus fymbolis convenienter traditur.

Convenienria hec patet 150 ex argumento

mivdi

fymbolorum; tum quia in iis continetur, quid-

quid explicité credi debet: tumn quia in iis poni-

at

tur, quod per fe pertinet ad Dei beatitudinis no-

to ii

ftrze, Chrifti vize falutis noftree; aliorümque me-

diorum cognitionem, propter perfectionem &

ferm

y Autoi

obedientiam intellectüs , fpem firmandam & ex-

citandam charitatem: tum quia alii magis parti-

ymprehen-

, r

culares fidei articuli in his generalibus virtuali-

ter continentur.

2dó ex particularibus Sym-

j, r

a, p

bolorum finibus, qui in 1mo erat inftructio

fidelium, in 2do refutatio herefum tunc nata-

generzäia

]namt

rum: in 3tio major declaratio & myfteriorum

] prap»"

explicatio.

3470 ex autoritate fymbolorum,

fotmi

quam non Autores eorum duntaxat; de quibus

TU

mox dicetur, fed & Eeclefize propofitio conci-

liavit; cüm illa fecerit hec fymbola fua; & Apo-

üm

Yl

ftolicum omnibus fecerit commune , illud Pa-

trum fingulis dominicis & feftis folennioribus

bolnya

erUnu

Sacerdotibus in Miffze Sacrificio, miniftris au-

tem Athanafianum in officio divino recitandum

j t

j Dun

preeceperit.

92. Olfzrvz. Equidem fidei articuli omnes

Ti

non in his fymbolis, fed in Profeffione Fidei

nopoh

juxta preceptum Conciliü Tridentini aperté

i

con-

fU

160

. Dzs Firxz.

continentur; verüm nec illud fymboli ratio per-

Esl

mittebat aut exigebar, nec neceffitas errorum op-

i, ol

pofitorum urgebat, nec ratio difciplinae patieba-

Qnqua

tur. Hinc quamvis articulus de Euchariftia anto-

fionem J

nomafticé vocetur myfterium fideijtamen in nul-

fünim: d

lo fymbolorum vel deillo vel dealio Sacramen-

QH

1

to preter Baptifmum fit mentio; quia Apofto-

. D

li & Patres voluerunt duntaxat tradere compen-

V ULL

yrnnr T.

[

1

dium doctrinz fidei de iis, quae fpectant ad fi-

t lat

dem ípeculativam, & qua indifcriminatim ab

qiaviü

omnibus adultis credi debent ante baptifinum;

cQent

reliqua enim explicabantur tunc, quando per

n

Baprifmum erant facti aliorum Sacramentorum

i

Parricipes ; &eorumurgebat praeceprum; quod

ipfüm de Euchariftia teftatur S. Aug. Tr. r1. in

(:UA

Josnnem. Quod diffonantiam lectionum pre-

N

[v

fertim circa $ymbolum Apoftolicum attinet;

At

aut ad particulas quasdam & verba ab hoc fym-

fübfay

bolo omiffa ,' ab alio afferta fpe&ctat; negandum

non eft, occafione pofteriorum hare(uüm non-

lx iW

QTem

nulla doé&trine fuübítantiam nihil immutantía

-

fuifle adje&ta, vel, quia rudibus jam abunde no-

ta neque tum controverfà , fübinde effe omiffa.

De quibus vide vel qui de fymbolis agunt; vel

^

ubi fingularia myfteria difcutiuntur.

þmfä |

De Chriíti veró ad inferos defcenfu, quem

N

David Pfalm. 15. v. 10. Petrus A. rr1. v. 22.

Qten

predicavit, norandum venit, ipfüm dogmaab

('.ïïum [

antiquiffima Patrum traditione confirmari , cüàm

E

de eo teftentur Iren. L. 5. adv. Har. C. 26.

üty

"'Tertull. de Anima,C. 32. Athan. deSal. advent.

| Dii

Chritti , Hilar. Pictav. in Pf 53. & 134.. Aug.in

a

.3'

- Dz Fipx.

161

ff

Pf S'g.&L. 20.

orumop-

de Civ. C. 15.. Hier. in C, 2.]o-

n& , S.Leo M. in ferm. g. de Paf£. Dom. &c.

t at

itant

Quanquam veró Symbola Patrum de eo men-

tionem non, faciant, id tamen articuli veritati

neninoj.

SCLD

minim? officit ; rum quia extat in (ymboloapud

iA

Cyrill. Hier. Catech. 4. & apud Epiphan.L. 2.

adv. heeref. in compendio fidei, qui ambo flo-

TO

at d

ruerunt fzeculo quarto: tumquiafi omiffum eft,

teftante Rufino in expofit. Symbol., id evenit,

Ym j

quia videtur hic articulus intellioi in verbis prae-

prinur

cedentibus: mortuus & fepultus cfít: tum fi re-

lao t

D'enoris

cens adjectum fuit, id fa&tum eft ob majorem

Apolliniffarum & Lucianiftarum Arianorum,

Imm; Qd

animam Chrifli negantium , confutationem;

Tr.id

quin tamen hunc articulum referre deberent

um pre

Patres Niceni , qui dum adverfus univerfam

| attini

Arianorum féC&tam & cum Patre Chrifti con.

hoche

Tubftantialitatem & paffionem profiterentur,

w

hoc ipfo & Apolliniftarum & Acacianorum er-

um x

rorem confodiebant.

frutini

d m

Quanzs L n poffoli condidevint fymbolumy

ol

quod dicitur "A4poffolicum ?

;'UHI; n

93. JVota I. "Triplici modo fymbolum dici

CQ

poteít Apoftolicum : 1mó , quatenu

3a2

riptu-

, qd

ris & Apoftolice do&rine non re

pugnat ; 2dà

152

quatenus ab Apoftolorum temporibus jarm tra-

igni

ditumn ac pervuleatum fuit: 2rió quatenus ira

!l'ia an

eftab Apoftolis traditum, ur abiis quoque con-

P5 Ó

ditum fit atque digeflum.

Quoad duplicem

qduet.

priorem ufurpationem confentiunt plerique

hyg!

omnes , fymbolüm re&e dici— A poftoli

cum;

pn

unde

162

Dz Fipx.

unde & Calv. L.2. Inft. C. 16. JVeque enim du-

putat n

bium eff , inquit ; quig à prima [flatim Ecclefie ovi-

1. mant

abira

gime, adeóque ab ipfo Jpoflolovum [ceculo inflav

fhortem

publice €g. ommium calculis vecepte confeffionis ob-

frmb. &

zinuerit. Veritas autem ipfà patet ex teftimoniis

Antiquiffimorum Patrum , que recitat Nat.

níedu

Alexander Differt. 12. Seec. L. ex qua füfficiat

t pa

laudáffe Ireneum, Tertullianum & Hierony-

ARA

mum , quorum primus L. 1. adv. heref. C. 2.

de fymbolo, cujus partem repetierat, ait, Ec-

T

[

'

.

clefiam per omnem zerrarum ovbem. difpevjam ab

"Apoftolis eor&mque difcipulis illud accepi . alter

ep «

fin

rï

:

(S

adv. Praxeam de eodem fcribit, Zagc vegulam

ab initio Evangelii decurviffé 5 poftremus ep. 38.

df

[

Tnn

ad Pammach. afferit , Symbolum fidei €$ [pei uo-

fire ab ;Apoflolis zraditum.

Quoad poftremam

ar

10

veró acceptionem Apoftolicum neganr contra

unanimem feré Catholicorum fententiam alii

EBM

$j

non pauci , inter quos poft Calvinum & Eraf-

Q

mum pracipui funt Gerard. Voffius diff. 1. de

n

1j

S. Symbolis, Dupin in Nov. Biblioth. T'om. r.

li

Autor Anglus in Hift. fymb. Apoft.

n

94. ANota II. A quaftione hac controverfa

Ti

i

dy

diftinguende íünt alie due , quee verfantur

circa tempus & modum , quo fymbolum ab

Csl

ts(

Apoftolis conditum fuit ; quamvis enim tem-

poris, finis ac modi cognitio admodum explo-

Of

Yocan

rata non habeatur, id tamen ipfam rerum nar-

ratarum fubftantiam minimé elevar; fi quidem

f

nf

heec non repugnat & validis teftimoniis firma-

Al

M

tur. Detempore quidem fententize preecipue

Qu

fünt, i. quorundam, qui editum fymbolum

fcd N

putant

uD

!

Dz Fipz

165

t d.

putant in eo cotu 120. virorum ,.de.quo Act,

hfa.

1. mentio habetur. 2. Baronii ad an, 44. , qui

tl ij

arbitratur conditum anno 2do Claudii

pauló poft

if

mortem Jacobi Majoris.

3. Rufini in expofit.

ellimy

]

fymb. & Ifidori Hifpal., qui ftaruunr illud effe

dut M

:

confectum flatim poft adventum Spiritüs S.,

a füffit

ubi Apoftoli ab invicem difceffüri nor

inam pree-

Hierony

dicationis ,

baprizandorum Carechefin, & Ec-

clefiarum inftirutionem in unam formulam con-

ætef: Wi

; l

ferendam exiftimárunt. . De modo autem rma

fenteatia eft autoris ferm. 115. f:c. Leon. M. in

W l

(f

;

ep. 13. ad Pulcheriam , aliorámque, qui volunt

n gl

fingulos articulos fymboli à fingulis Apoftolis

59j

efIe ftatutos: 2da eft Rarberti Paíchafii & com-

"d

h

,1 [

Ü

4

[

T

munior Recentiorum, qui putant Apoftoloscon-

ofirat

didiffs hoc fymbolum in commune confülentes

nt Con:

€à ratione ; quà eduntur Canones in Synodis

noam d

Epifcoporum.

;s

95. & Ipfi Apoftoli (ymbolum. Apoftoli-

28l

df 14

cum condiderunt. Prob. Ex PPum teftimoniis

. Toml

num. 93. laudatis, quibus accedunt S. Ambrof,

L. 1. ep. 7. ad Siric. & fermone ultimo de jeju-

ymié

nio Eltee, . Celeftinus L. in ep. ad Neftorium.

Rufinus & Leo M. 1.c. Caffian, L. 6. de Incatn.

vt

yhon ?

C. 3. & 4. S. Maxim. hom. de tradir. fymb. Pa-

tres Conc. Ephefini in Relatione ad Imp. de Ne-

par

ftorii depofitione alique , qui illud fymbolum

Tü Til

vocant zZpo[lolorum, vel dicunt 4 poftolovum figna-

j u

pumn. fenteutis, vel per Apoflolos traditum aut ab

j

"dpojtolis traditum acceptámve pronuntiant ; at-

g

que hac quidem non ex proprio quafi invento

fed ex traditione predecefforum proferunt.

mbO]Um

Unde

Pu[iüi

.L 2

164

Dz Fipx.

Unde Rufinus de fymbolo pra-fationem his ver-

w

bis orditur: Zradunst Majoves nofiri ; Hierony-

qunm 1

mus veró, Auguftinus aliique fymboli inter-

m p

pretes illud tanquam vetuftiffimum & à primis

phredn

Chriítianis acceptum laudant.

Couf. juxta S.

bus E

nl

Aug. regulam L. 4. de Baptifmo cont. Donati-

Ore

lw

!A!ag

ftas C. 24. datam, Quod univer[a teuet Ecclefia nec

0i

lontil

Mdl y

Concilüs iuflitutum , [ed [emper vetentum efl , moa-

U

nifi autoritate ,Apoflolicá , h. e. ab ipfis Apoftolis

&X

Sed Ec-

autoribus, zradzum ve&iffanà creditur.

TO

clefia univerfa inprimis tenet hoc fymbolum,;

fil, t

ipfis adverfariis fatentibus: idem dein femper

Ti

feu à primis jam fzculis retentum fuit , cum Pa-

lt n

trum productorum quidam fzculo 2do & 3tio

Til

floruerint, & alii teftentur de antiquitate fym-

[

AU

'

boli: ex quo denique liquet ; idem non fuiffe

It tj

editum in Concilio Oecumenico , quorurn pri-

[

mum fzeculo 4to habitum fuit.

Praterea au-

titerg

tem , cum particulare Concilium nullum affig-

Auguf

nari poífir, cui fymbolum fuam nativitatem

Qusd

debeat; neque etiam ofteridi;, quomodo à par-

übis

ticulari editum fluxerit ad Univeríam Eccle-

DX

fiam; neque fingularis aliquis autor unquam

&

fuerit proditus aut cum fundarnento atque au-

Quom

toritate ad univerfalem adeó receptienem ne-

pun

ceffaria proferri queat; fequitur , fymboli ori-

C

ginem nonnifi ab Apoftolis repeti poffe.

Á

96. IVec dicas 1. Si fymbolum effet ab Apo-

pre

ftolis compofitum; Lucas hoc retuliffet in ACtis

Df

Apoftolorum, vel Apoftolus alius fuis inferuif-

| tigs

l

fet epiftolis: 2. Deberet efle pars Scripturz ac

| &Y

Canonicum ; curm licet ab aliis fcriptum fuerit;

At

tamen

Dz Fipr.

'16g

ts

tamen id effe poffer , uti fünt Epiftolee Pauli,

Hiero.

quarum illa ad Ephefios per Tychicum, ad Ro-

ho i

manos per Phoben , ad Philippenfes per Epa-

J i r

phroditum fcriptaeft. 5. Idem fuiffer in omni-

; us

Y Dong

bus Ecclefiis; cum tamen diveríà int , quae

Orientales habent, ab ufürpatis in Ecclefia Oc-

m

cidentali , & in hac etiam Romanum ab Aqui-

nj t

leeníi & Ravennatenfi,

st

. Wib

W. AV. feq. "4 ym. s. S. Lucas , üt notat Hie.

ronymus , ulta pretzermifit. bifforiogvapbi licen-

'ymbo'um»

7id, nec omnia ab Apoftolis dicta aut facta per-

in f

Ícripfir.

Ratio veró, cur ipfe & alii in epifto-

t anà

lis Canonicis pretermittere fymbolum pote-

d& d

rant, erat tum ejusdem divulpatio jam facta &

[cue ht

non fi

ad omnes fideles perlata notitia, tum quód.eo

fine editum fuit, «wz zoz atramento aut chavtá

omm p

Jeriberetur ,. fed in tabulis cordis, ac memorià re-

g d

tineretur, uüt affirmant Hier. ad Pammach. &

]lm d

vtytaet

Auguft. ferm. 75. de diverfis, Ad 24. JV. faq.

quoad partem fcripture ex modo dictis; ex

xoipé

quibus uti & ex Rufino l. c. & Chryfologo ferm.

4m E»de

62. conftat, fymbolum vivà folüm voce, non

r at

autem fcripto , fuiffe ab Apoftolis conditum ;

]ub

g

quomodo autem quod traditum eft.& non fcri-

g

ptum, Scripturz pars dici poteft? Ad vocem

Canonicutm D. deberet effe Canonicum hoc fen-

ydio

f

fu, quo aliquid tale dicitur , quod eít in fcri-

j*

pture canone N. quo dicitur tale, quod eft ca-

[m AHS

nonfive regula fidei, quà ratione etiam Tradi-

[

i

tiones non fcriptee canonicee dicuntur C.. Quae

n

de Scriptoribus Paulianarum epiftolarum ad-

! fue[llv

duntur, lapfus fünt Basnagii & divinationes ;

t

3

«um

166

Dg Fipbr.

in f

cum memorati tranftuliffe quidem illas epifto-

|

las, non autem fcripfiffe legantur. | 274 37. JV.

n Eegeï

1l

""

hunc

f&4. Diverfitas autem fymbolorum, quie ad vo-

ces duntaxat aut quzedam addiramenta ex dictis

duraun

g.

pertinet, mira videri non debet, cum fymbo-

lum unà duntaxat linpuà , Hebraicá fcilicet aut

V G

Syriacà, compofitum & folà traditione erat

b

diu fervatum , in diverfarum linguarum trans-

Cahgl

d

latione facilé aliquam mutationem tulerit. Ce-

terüm in Romana Ecclefia eàdem formà ordine

dum d

ac fententià Apoftolicum fymbolum fuiffe reci-

iu;ü

tatum, quibus fuit conditum , teftantur Rufi-

nienum;

nus, & Ambrof. ad Siric. Recole dicta n. 92

i

97. INec dicas IJ. Symboli nec erat neceffi-

pun:

tas; quia hzc oritur ab harefibus, quarum ta-

Qm p

men nullae Apoftolorum tempore natejfuerant :

Ts

nec ufüs; quia Patres primorum fa&culorum

p

epil

Autoritate hujus fymboli nunquam conati funt

doctrinam Catholicam contra hareticos ftabili-

ff

a

re; unde videtur illis aut ignoratum ; aut per-

fuafüm fuiffe,, illud non fuiffe editum ab Apo-

h

&

ftolis: neque eeftimatio; cum in Miffa non ca-

natur Symbolum Apoftolicum fed Conftanti-

T

ler

nopolitanum, 2. T'rtullianus in relatione fym-

boli non refert articulos de Chrifti de(cenfü ad

p

inferos , de Spiritu San&to , de Ecclefia & fe-

fim

quentibus : Hieronymus veró & Rufinus no-

&

rant Symbolum Apoftolicum concludi articulo

tio

Refürrectionis, & fic poftremum de vira eter-

hi

2

na abefle: unde nec Romanum dici poteft Apo-

Yà

ftolicum, nec illi poffunt intelligi de Apoftoli-

Ti

co jam vuloato.

3. Vox Catholica Écclefiee

i

in

—

-

Dz Fipr.

167

"n

in fymbolo addita neque in Aquileenfi habetur,

i

j

l

nec legebatur à Rufino & S. Auguftino; cum

j

"

al

ille hanc vocem non expofuerit, ifte autem de-

ul

clarationis tantüm causà in L. de f(ymb. ad Ca-

1f

techum. addiderit : quin nec verofimile eft hanc

t at

vocem ab Apoftolis effe appofitam ; tum quia

Ore &

modó poft tempora Apoftolorum Ecclefia fuit

YO (f

Catholica, h. e. univerfalis & per totüum orbem

j

diffufa: tum quia eo tempore Chriftiani nec-

Y o

dum dicebantur Catholici, nec Ecclefia Catho-

mfïe Lid-

lica ; üt fcribit S. Pacian. epiít. 1. ad Sympro-

u N

nianum.

n

R. [V. 3pl. partem. d ym. Y Falfüm eft in-

Q

primis tum temporis non fuiffe natas herefes,

n

cum graffarentur Simoniani, Cerinthiani &

Ebionite , & fidelibus obreperent píeudopro-

At

um

phetee ac falfi fratres ; üt notat S. Paulus in fuis

epiftolis: Deinde poterant & volebant Apo-

i

qui

ftoli fidei & Ecclefice confülere in futurum.

"d

2. & Similiter falfum effe , quod Patres Sym-

4

h Ape

bolo non fuerint ufi ad refellendos hzreticos,

mne

cum contrarium manifeftum fit ex S. Irenzeo &

onüaüï-

Tertulliano. Praterea cum Patres impugnarent

yeli*

hereticos ex fcriptura, quam feré unam ifíti ad

ial

probationem admittebant , queque articulos

T

fymboli claré continet, opus non erat confutare

j *

herefes ex fymbolo. 2443.&. Cum Conftan-

,a

tinopolitanum non fit diverfum ab Apoftolico,

fed hujus tantüm major explicatio contra no-

j a

T

vas herefes, recitatione illius in Miffa & hoc

fatis commendatur; quanquam Romana Eccle-

)0&035'

a

fia etiam Apvoftolicum te

r faltem quotidie inDi-

j/

4

vinis

H

168

Dz Fiprz.

vinis officiis, & in privatis precibus frequentif-

la on

fimé recitet.

"d 2dum 9. INon 'Tertullianus

pOruerän

Yolàm, fed & lIreneus aliique ; totum fymbo-

um f

[

lum, üt ab Apoftolis traditum , non exfcri-

?,lüïfï

bunt, íed pracipua aut plurima tantüm capita;

Chrif

Al

]^ 1

prout videbantur contra hereticos neceffaria ,

9

reddunt; atque hinc etiam iidem variis in locis

T0 J

verba varia ufürpant.

Caterum Tertullianum

ex induflria etiam omiffiffe memorata, proba-

(

nl i

bile fit ex ejus cum Montaniftis commercio ;

D

qui peccata graviora irremiffibilia contende-

bant, & Ecclefiam Catholicam , quam velin

nüisd

Catho

)

tribus laicis confervari poffe dicebant, injurio-

fo Pfychiorum nomine infamabant.

Vitam g-

T

terpam , quam non addunt Hier. & Rufinus;

a

lecerunt Ambrof. vel quicunque alius Autor

m

"T ractatüs de fymb. & Chryfol. cum aliis. Pre-

Ti

Qtte

terea, üt notat S.'Th. 2. 2. q. 1. a. 8., vita scter-

na pars eft glorie fpectans ad animam, quam

od

profitemur per carnis refürrectionem de cor-

iW

pore; quin & ipfe Rufinus fic priorem de re-

Qun

1

furrectione articulum expofüit, ut in eo illum

Center

de vita &eterna intelligi doceret. 24 3zium .

&n.

Concedunt aliqui «6 Catholicam non fuiffe ad-

ünd

Ti

ditam Symbolo Apoftolico , cum hec non fit

nota naícentis & quafi infantis Ecclefie. — Alii

fyal

communiüs id negant , cum & Cyr. Hier. in

Tunt

Catech. 18g. & Chryf. & Autor Tr. de Symb.

Wi

hanc vocem legerint.

Poterant veró . eam

ij

ufürpare Apoftoli; tum quod Catholicum non

ls

reítringatur ad unam locorum univerfálitatem:

piu

tun quod Apoftoli praícii futurae dilatationis

Afr

:

Per

É

Ds Fipr.

169

!

per orbem univerfüm hanc notatn fine falfitate

dTj

poruerint Ecclefie tribuere.

Quanrumvis au-

|frmis

rem fàlva maneat S. Paciani autoritas, liquet

Ti

tamen ex Eufebio L. $. Hift, Eccl. C 1$. & 16.

r

Chriftianorum Ecclefiam & à Smyrnenfibus in

li

epiítola encyclica & ab Apollinari Hieropolita-

n

no jam anté nominatam fuiffe Catholicam.

llinm

Quzanzs Il. 722 $. ZHthanafius autor fit fymboli,

p

nme:cïp,

quod iucipit: Quicunque vultfalvus effe &c. ?

ORE

98. Nora 1. Queftio hsec meri facti perfo-

m v

nalis eft ac nullatenus, prout inter Criticos etiam

, Injr

Catholicos agitatur , cum fidei dopmate con-

Vitini

nexa. Quienim ex illis negant fymboli hujus

Rufns

autoretm efle S. Athanafium, contendunt nihil-

ominus id effe certiffimam fidei reculam , ab

s Antt

; Dui

Eccefia & approbatam & fidelibus "'emnibus

qa at

credendam propofitam ; ac preterea fymboli

ejus do&trinam omnem quoad fenfüm contineri

N

Ts

in S. Athanafii operibus: quà ratione fe diftin-

n de Id

guunt à Grecis fchifmaticis, qui olim impu-

coillt

denter dixerant ; fymbolum hoc ab Athanafio

ebrio atque aliorum Patrum ormnium fentens-

yium

üfei

tiam deferente fuiffe confcriprum; item à Soci-

um

nianis alitsque Romanae Ecclefiee hoftibus, qui id

æ AH

fymbolum Saranafii facrileoà ignominià dixe-

at h

runt. Porro Critici negantes de alio autore nec

ipfi inter fe conveniunt ; aliis nempe Anaftafium

m

U

a

Sinaitam ex vocabulorum vicinitate divinanti-

bus, aliisEufebiumVercellenfem fupponentibus,

m n

li

gt

pluribus laudantibus Vigilium Tapfenfem in

nti

(j

4riotb

Africa Epifcopum; qui circa finem fieculi qui

J

»

O-

Päx

P

170

Dzr Fipr

florens cum fateatur in preefatione cujusdam dia-

vondir

logi (e Dialogum adversüs Arianos aliósque he-

"m Id

reticos füb nomine Athana(ii fcripfiffe ; occa-

fionem füfpicandi dedit, fymbolum à fe con-

iM

fe&tum nomine etiam Athanafii infigniviffe;

(b

quamvis de hoc nihil firaile profeffus fuerit.

f

(CROM

? n

99. JVota IJ. Nec hic difceptatür , aut ar-

hli

füDum

gumentum quoddam deduci poreft ex tempore

& modo feu fine , quo editum fuit hoc fymbo-

CO

lum. Sicut enim ifta controverfia nihil obeft

m

veritati de fymbolo ab Apoftolis condito ; ne-

contoi

Athay

que etiam antiquirati fymboli Quicuzgue Vigilio

