paucis firmandam füfcipimus; ubi, cum ex di-

T

&is etiam pateat, philofophicam füpernaturali-

W

ratem fundari in Theologica, advertendum eft,

Dd

fenfum hujus queftionis quoque fecundüm Au-

(

tores nobis contrarios effe: num pollibilis fit

2

ereatura rationalie, cui gratia fàn&tificans, lumen

hyi

glorie ;* vifio intuitiva effentise divinee aliáque

yei

hujusmodi dona , qua gratiam fanctificantem

r

connaturaliter preefüpponunt & confequuntur,

d

fint connaturaliter feu ex ipfis naturze principiis

]i

debira, ficut igni v.g. debetur calor ; & homi-

il

ni vifüs, alieque potentie & proprietates; fine

l

quibus non homo, fed monftrum homiuis, fo»

qwd

ret? Negativam tenent Antiquiores pariter àc

W

Recentiores eontra Molinam, Valentian &

Ti

ia

paucos alios, quos refert ac ('cï.quimr Ripalda.

9. B

at

18

Dz VigTUTIBUS

p

^79. . Repugnat fübftantia intrinfecé füper-

naturalis ,. feu creatura rationalis, cui ex intrin-

gemi

mil

fecis naturee principiis connaturaliter debita fit

ratia fanctificans, lumen olorig & vifio beatificà.

Cv

Prob. Ex authoritare PP., qui tanta univería-

Wi

litate de füperioritate pratie refpectu creaturee

[

rationalis loquuntur, ut omnes prorfus creatu-

quo

ras fationales etiam abfoluté poflibiles complecti

uni

fün

vid&antur; &, cum non adíit ulla ratio efficax

aliter eos interpretandi ; €o feníü accipiendi

iet

.

,

fünt, quem verba prefeferunt. Juvat aliquo-

d

rum duntaxat teftimonia' referre , & inde ar-

uere.

f

S. Cyrillus Alex. in C. 13. Joannis fic loqui-

o

tur : A jcendamus igitur ad fupernatuvalem digni-

uj

zatem pev Chvifflum: non ut proprió, ficut ille; fed

(

ut fimilitudine ipfius per gratuam filu. Dei fmmus.

fbl

Cenfet itaque , nullam creaturam puram eífe

nf

poffe Dei filiam, nifi per gratiam. — Sed creatu-

div

ra, cui gratia fanctificans foret connaturalis;

qui

non effer filia Dei per gratiam, fed connaturali-

bra

ter.

Addit ibidem : Zerus ezzm ille filius Dei

Patvis eff: zos vevó amevicordid ejus adoptati pev

quu

gratiam audivimus : Ego dixi, Du eftis. . Atqui

k l

fubftantia, cui connaruraliter debita effet ad-

s

oprio, non poffet dici miíericordià Dei adopra-

i

tá per gratiam , fed per naturam.

Denique

qu

concludit: Creatuva ezim eum ferva fit , mutu [o-

HGIT;

lüm &9 voluntate Patvis ad fuperuaturalia vocatur.

UJL

Atqui de creatura quacunque pollibili verum

n

manet , quód fit ferva Dei; ergo nutu folüm

atur :

ex[t(

özxvolxu.ntate Patris ad fupernaturalia voc

Min

ergo

'Turorocicis.

19

tlptt

ergo non ex ipfius naturze conditione atque exi

Y It

gentia illi debira habet füpernaturalitatem. — Si-

lebi t

Dearl

mile argumentum formatur ex S. Aug. L. 12. de

Civ. C. 1. fcribente : Quarmvis zon omris beatá

yiveri

TOREUEE

pofft e[fe creatuvas . . « . ea tamen , que potefl

t01 ex fe ipfo porefl , quia ex aübilo ceata eft. Nam

WL — quacunque etiam creatura rationalis poffibilis

hd

ex nihilo creari debet; ergo ex fe, hoc eít, ex

o

fua natura vel connaturali exigentia nequit effe

beata.

cipiad

t aiqu

S. Dionyfius feu Autor L. de ccelefti Hie«

Inde t

rarch. C. 11. hec enuntiat: $j egim divinus bie

flatus divina uativitas. efl . tunquaim ille. aliquid

hi

operabitur ; qui bunc divinum [latum. con[ecutus

n p

502 [i. Ex quo conftat, dona füpernaturalia

rl

dici oportere ordinis divini. Sed fuppofità pof-

l

2

fibilitate creaturee intrinfecé füpernaturalis, do-

m &

f!fï.

na fupernaturalia non recté dici queunt ordinis

La

divini; quia hujus ordinis participatio illis ne-

stitis

quit congruere, nifi cofiteptus hujus ordinis ,

ii

fpecificà , individualiter & ultimó conveniens

ju D

Deo; ipfi foli conveniat connatutaliter. Nam

T

nequeunt dici ordinis divini ex eo, quód habe«

Aiqi

re propottionem ad fruendum Deo, effe filiutià

TU

Dei, videre Deum, fint preedicata foli creatus

p*

T& convenientid, üt per fe patet: neque eX eoy

Jetiqi

quód hec conveniant creaturee fimul & Deo?

TR

nam vivere cognofcere & amare Deum aliáque

T

hujusmodi etiam conveniunt ütrique , quin ta«

yerum

inen ea quis inde dixerit ordinis divini: neque

foiom

ex eo , quód hec foli Deo conveniant ; cutrü

r

Deus

a

enim Angeli videant Del;m » fieuti eft; &

f)rïliæ

20

Dz VinTUTIRUS

hominibus dederit poteftatem , filios Dei fieri;

Ti

falfum id effe liquet.

Supereft ergo , ut ideo

fitulo

folüm dicantur ordinis divini ; quia fecundüm

Tiatur:

illos conceptus abftractos foli Deo connaturali-

fqp (

ter debentur, non autem creaturee ulli potfibili.

dïceml

Corf. Ex variis abfürdis , que ex oppofita

Wi

fententia fequerentur. Sequitur enim r. Poffi-

lum

bilem etiam fóre creaturam , cui connaturaliter

füsen

debita fit unio hypoftatica cum divina períona:

RUN

'2. Poffibilem effe creaturam ex natura füa im-

a

peccabilem: 3. Poffibilem effe creaturam naturá

&

feu naturaliter filiam Dei adoptivam &c.; qua-

K

rum fequelarum abfurditatem ex aliis 'Traétati-

C

bus interim hic füpponimus, ubi uberiüs pre-

j

fenti immorari non libet.

ro. JVec dicas 1. Standum eft pro divina

dipr

e

la

omnipotentia , quamdiu non oftenditur claré &

ls

pofitivé contradictio; qualis hic oftendi nequit.

fifin

2. Complexum ex inrelle&u creato & lumine

loriee non eft tantae perfectionis , ut nequeat

d

dari creatura aqué perfecta vel etiam perfe-

t

&ior.. 3. Dantur accidentia füpernaturalia; ergo

& poffibilis eft fübftantia fupernaturalis.

E. ad 1. V. INon intercedere contradictio-

II.'

nem, que ex ipía effentia fübftantie creatae;

t

ratione füpernaturalitatis, & abfurdis fatis often-

CQ

fà fuit.

"d 2. W. Si creatura equé perfecta

&i

aur perfectior eo precisé titulo. inrelligatur,

fii

quód habeat perfectius lumen gloriz , concedi-

]y

tur ejus poffibilitas ; quia certum efít , fecun-

fitm

düm menfüram luminis glorie bearum unum

&

perfectiorem effe altero ; & vifionem Dei effe

N

i.

21

'THEOLOGICIS.

Jafrd

üt il

ineequalem : Si autem intelligatur perfectior eo

titulo, quàd illi poteftas videndi Deum fit con-

cundin

natorj

naturalis, negatur à nobis ejus potfibilitas ex

fup. dictis.

Preeterea , quamvis in genere ju-

poffi

dicemus aliquid poffibile ex illo generali princi-

opydit

pio, quód Deus potfit quid facere ultrà , quàm

1,Doff.

Yurditer

homo cogitando aícendere queat; tamen nul-

!

lius entis füpernaturalis poffibiliratem in parti-

QU

a.

culari certó cognofcere aliter poffumus , quàm

ex fide aut ejus principiis; que ficut ftant pro

mnitr

complexo ex intellectu creato & lumine glorize,

o que

fic pro alio perfectiore fecundüm oppofitum

Trada

certe fenfüm non habentur.

Idem £. a 3. À

ls

pofteriori enim conftar poffibilitas accidentium

divim

füpernaturalium , quia eorum exiftentia habe-

tur ex revelatione divina. Subítantie poffibi-

du à

litas fiec à pofteriori poteft oftendi , nec à priori

i

fuftineri ob rationes datas.

lo

ARTICULUS IL

vgued

perfe-

falutaves fint. entitativà fuper

: Anx €9 unde atfus

natuvales 2

:

d

XI.

Ota. Habitus infüfos tum preefentis vice

ii

tum patrise, actus item vifionis ac frui-

eaty

tionis beatificae, fupernaturales effe in fübftantia,

ofter

communis eft fenrentia.

Controverfia eft de

q&&

a&tibus falutaribus , qui habentur in via, fidei

ymp

fcilicet, fpei, charitatis, poenitentize, & fimili-

d

bus factis, prout oportet ; ad falutem vel gra-

CUl

tiam juflificationis confequendam ; Scotiftis

mufmt

nempe & quibusdam aliis eos tantüm füperna-

erentibus, 'Thomiftis

i effe

t?FaleS quoad modum aff:

veró

In

3

——

22

Dr VinTUTIB5US

pdi

veró & plerisque aliis füpernaturalitatem quo-

ed fübítantiam illis vindicantibus.

Pars altera

f

quaftionis graviori adhuc difputationi fubeft,

&i

e

fi queratur: an ab objecto habeatur füpernatu-

ralitas? fed hanc pauló póft ingrediemur, nunc

n

f

faus habituri, fi, in quo Authores confpirent,

f

attulerimus.

I2. Dico ]. A&us falutares fuünt entitativé

Ti

W

l

& quoad fübftantiam füpernaturales.

Prvob,

NNon tantüm finis , ad quem hi actus üt media

K

(

ordinantur , fed etiam principia, quibus ad illos

efficiendos potentes reddimur, füntquoad füb-

j

ftantiam.fuüpernaruralia. Ergo etiam ipfi actus

N

fj

funt rales. — /Znrecedens quoad finem eft certum;

ordinantur enim proxime ad gratiam juftifican-

hj

tem , quà divinz efficimur confortes nature:

m

remoté ad :ternam beatitudinem vifione fhtui-

tivà confequendam; quem utrumque finem en-

[

titativé. fupernaturalem effe nec ab Autoribus

hic oppofitis negatur, nec dubitari poteft ex

E

dictis alibi contra Bajum. Quoad principia au-

n

tem conftat ex eo ; quia ad'actus falutares effi-

u

eiendos dantur habitus virtutum perfei

fi;

y

effe-

t

& in eorum defectu aliud auxilium grati

&ivum: habitus autem infufos entitativé fuper-

ü

naturales effe fupponitur , & gratiam fimiliter

I

füpernaruralem effe, probatum eft in Tr. degr.

Ergo. Con[guentialiquet ex eo , quód media

[

ervent proportionem cum fine , ad quem üt

tnedia ordinantur ; ficut principia cum effecti-

f

bus; propter quos dantur.

Couf. Concilia &

1

1

ontra

Eatrcs ; Ut videre eft iq Tr. de.grat , c

£ €id«

'ITHroroGicIs.

23

g.

Pelagiumr conftanter docent, gratiam divinam

ts4fttà

requiri, non folüm ut faciliüs, fed ut fimpliciter

fibdl,

& abfoluté poffimus actus (alutares efficere, Vel

CT

erpocenfent gratiam neceffariam ad efficiendam

^j RI

ipíam actüs fubftantiam , velnon? fi 1imum ;

Dire

fequitur manifeft? noflra conclufio ; cum ideo

requiratur gratie virtus, quia per folas naturae

Yiv

vires actus fieri nequit: & confequenter non eft

hi,

naturalis quoad fübítantiam: Si 2dum; eviden-

j me

ter nimium tribuirur nature contra doctrinam

:ad s

CC. & PP., que commodam interpretationem

d-

agre füftiner. Quà enirn fpecie ranra habituum.

fi d

& donorum neceffitas explicari poterit de mo-

certun

do duntaxat füpernaturalitatis ? cum nec modi

difcit-

hujus quidditas, urilitas ac necefliras bene ex-

at

poni queat.

- fnru

19. Do Il A

&us falutares füpernaturali-

patem füam participant à principio e

ffectivo fü-

gue

yordt

pernaturali. Pro/. Quecunque pradicata actus.

rl d

falutaris habet, participat à fua caufa completé

atis V. -

pia 4l

fümpta; ergo ficut praedicatum viralit

;

participat à principio elicitiv

o vitali , fic & à

: d.

vo fortitur pree-

principio füpernaturali effeéti

ilg'

dicatum füpernaturaliraris;

Corf. Quia non

aliam ob eaufám afferitur füpernaruralitas enti-

fipt

miilt

rativa principii, ejásque abfolura neceffitas; ni-

fi ob entiratem effe&tüs eámque fupernaturali-

[

d

tatem.

of it

14. Objic. cont. ym.

CC, & PP. aliter lo-

vifione fcilicet& frui-

f

quuntur de actibus patrize,

j &

rione Dei, quàm de actibus vie, fide nimirum,

enim abíoluté cnuntiagr;

ontii

gþaritateï-&e. ; de 1mis

Pc!a«

4

quo

ii

dl

d

24

Dze VinTUTI2Us

quód creature rationales non poffint videre

&f

[teit

Deum, aut eo frui fine lumine glorie : de adis

eautem id dicunt cum limiratione ; ficenim Arau-

$n

f

il

fican. Can, 7. dicir, quàd fine gratia non poffi-

1nus cogitare, Zzexpedit: & Can.6. loquens de

Ofü

credentibus, volentibus, defiderantibus &c. ad-

(A

yn

jungir hacc à nobis fieri non poffe, /icut oportez,

n

nifi per infufionem Sp. Sanéti: Tridenr. etiam,

Ra

ubi Can. 3. negat fine gratia qucmquam crede-

bt

f

Ye, fperare, diligere ac poenitere pofle, addit: /zz-

Qu opovtet

» ut ei quffificationis gratia coufevatur.

W

Ergo a&

us 1mi fünt füpernaturales quoad füb-

u

ftantiam , 2di autem rantüm quoad modum.

A

Conf. 7 Licet entitas actüs falutaris dicatur na-

turalis , tamen poreft exigere principium effe-

lia

€tivum fupernaturale ratione modi producendi,

ü

fecundüm quem excedit naturze vires ; uti re-

Bl

j

quiritur aliquid füpernarurale in fanatione in-

W

ftantanea.

Conf II. Modus ille poteft expli-

i

cari vel per hoc , quód actus ille quidem poffit

Á

f

haberi vizibus nature, fed valde difficulter; vel

(ful

per hoc, quàd a&us ille accipiat rationem difpo-

fitionis aut meriti: vel , quód nancifcatur omni-

hn

modam firmiratem &infallibilitatem: vel deni-

-

que per hoc, quód a&tus in particulari v. g. fi-

NI

dei fit obícurus; cum inrellectus creatus natura-

Ü

lirer non habeat affenfüm firmum & infallibilem,

lr

nifi motivis evidenter propofitis;

unde gratiá

ln

indiget, ut fimil

em affenfum etiam habeat in

obícuris.

Wt

N

R. I. [V.24. CC. & PP. etiam loqüuhtur ab-

[

yi

folute deactibus vie;üt patet ex Conc.k Carthag.

'T'Hurorocicis.

25

vilre

|c d

& Csdlefüino, qui fine limitatione adjecta enun-

uiant, quód ipfüm /cirets diligere fint donum Dei.

At

Similiter Arauf. Can. 7. relatis moxfübjungit ab-

|pof

foluté dicens ,. non poffe nos (ine gratia elizere

ln d

N dd

opus bomum, aut. confentire pradicationi Evasgeli-

c2 &c. Nec minüs Can. 25. nullà limitationis

UPOW!)

mentione faétà ait : Prorfus donum Dei efi diligere.

&

E. 2. [V. Conf. Licet enim hi actus aliis modis

(

multum differant, non difcrepanr tamen in ra-

"

tione füupernaturaliatis. Ratio autem, cur his,

fitir,

non illis fzepe adjecta fit limitatio, atque hinc

a

difparitas eft; quia non datur alia beatitudo,

odur,

nifi fapernaturalis, quam Ífperamus: neque po-

Ur D

teft efle alia vifio intuitiva. .E contrario preter

n d

dem divinam & dilectionem falutarem poreft

cendiy

efle, & defacto cít fides vel credulitas & dilectio

j

Dei naturalis; undeappofita à Conciliis limitatio

x n

non indicat modum eliciendi , fed defignat fpe-

epl-

ciem actüs; quam fatis manifeftat ipía vox vi-

ol

:

fienis & beatitudinis pro prafenti providentia,

j

d Couf. 1. N. Aff. & fubp. prob. Nam inpri-

i[po

mis fi ratione modi tantàm exigeretur princi-

Jftiti

pium füpernaturale , füfficeret otiam illud effe

(eni

fupernaturale quoad modum ; cum tamen Ad-

;f

veríarii id fateantur & requirant eff» quoad en-

türe

tirarem füpernaturale. Deinde falfüm eft, (à-

Jv

nationem in(tantaneam effe proprié, autTheo-

TAtil

logic& füpernaturalem ; unde vel paritas-nihil

rit

evincit , vel probat actus fülutares nihil etiam

pertinere ad unionem cum Deo quidditativ&

T

accepro. — 74 Corff. H. N. 4/J. Cum nullus ex-

plicandi modus fatisfaciat.

u

iNon 1rmus; utpore

B5

qui

ss

26

Dz ViRTUTIBUS

qui eft Pelagianus, & à Conciliis Patribüsque fze-

q

pe damnatus.: Non 2du5; quia hic cum Adverfa-

q

riorum principiis conciliari nequit ; quandoqui-

dem proportio ex ratione difpofitionis vel me-

riti profecta debeat effe actui intrinfeca, & fic

;

Á

ad entitatem aétüs pertinere ; cum fola condi-

n

itas adveniat à dignitate aut ftatu operantis.

l

N

on 3f/iu$; quia iffa firmiras & infallibilitas

a&tui eft intrinfeca aut confequens ad intriníe-

n

cam ejus perfectionem, vel non? Si prius; er-

go entitas actüs non poreft poni fine gratia; &

:

hinc füpernaturale quoad fübftantiam habemus:

fi pofterius ; ergo in actu non erit nifi refpe-

&tus ad habitum per fe infufüm , five denomi-

|

natio, quód producatur ab habitu, qui non

j

poteft producere affenfum falfüm. — Verüm ita

habitus infufüs vel gratia erunt fuperflua ; aut

b

faltem abfoluté non neceffaria; quia & fine illis

[j

velex motivisevidenter propofitis, vel alio mo-

L:

do; poteft haberi actus firmus & infallibilis,

l

iNon 4/u$ ; quia actus intrinfecé attin

[9)

it moti-

Ü

e debet.

vum, & intrinfecé certus aut firmus e

fl

J

Si ergo intelle&us fine gratia motivum ob(tu-

j

rum artingere nequit, actus quoad fübftantiam

Y

debet effe füpernaruralis ; cum ipfa entitas ne-

«ueat fine gratia haberi: Si autem certitudo

actui non fit intrinfeca ,. neque effe certum fit

|

quid aliud , quàm actum efle nece(farió verum

sb extrinfeco ; nequit inprimis dici , quid ifta

ä

denominatio conferat ad hoc; ut habeatur pro-

deinde

portio ad finem füpernaturalem: neque

;

ï;

cxgl.i-.-

'Turorocicis.

27

(

explicatur adhuc modus fpecialis productionis,

dver

quem habet actus voluntatis fupernaturalis.

(gi-

15. Objic. cont. 2dum. Prius eft a&tum effe fu.

i&l .

pernaturalem , quàm produci à principio fuper-

I

naturali; ergo à principio füpernaturali nequit

cond.

accipere fuam füpernaturalitatem.

Confir. 1.

ts

Ipfüm principium, àquo füpernaturalitas trans-

Jbl

funditur in actum;, habet füpernaturalitatem:

T

non poteft autem dici unde ? Cozf. //. Quam-

TUS; t

vis anima rationalis & Angelus exigant produci

j

à folo Deo, tamen non dicuntur füpernatura-

fenis

les; ergo nec actus dici debent füpernaturales

s

à principio füpernaturali vel Deo, quod vel

m

quem exigunt ad füi productionem.

1 f0f

E. 1. Retorqueo argumentum in paritate

m ità

vitalitatis ; quia etiam logicé vel ratione prius

j &L

eíta&tum effe vitalem , quàm exigere immanen-

ne ii

ter produci, quin tamen ideo negari poffit,

j

eam actui tribui à principio vitali. 5.2. D. 74.

li

Prius eftactum effe fupernaturalem formaliter &

mot

abfoluté fpectando C. refpe&tivé & caufaliter feu

dedt

paflivé accipiendo IN. Supernaturaliras actüs*

jl

formaliter & abfoluté fpectati tat in perfectione

n

intrinfecaordinis füperioris & effentialis ordina-

d

tionisad unionem eum Deo: refpectivé autem &

tinoo

caufaliter fpectati ftat in exigentia, quà requirit

7

ad (üi produ&tionem principium füpernaturale ;

&tum

quamvis veró illa fupernaturalitas formalis prae-

]il

cedat figno rationis conceptum caufalem, ficut

10

poflibilitas intrinfeca extrinfecam preecedit jux-

gmdc

ta probabilem in Philifophia; tamen quoniam.

yl.

conceptus prior fundat pofteriorem, nihil ob-

at

28

Dz VinTUTISUS

[

ftat dici, füupernatu

raliratem extrinfecé ac caufa-

effedtivo. Unde &con-

«

liter haberi à princip

*

801

feq. fimpliciter negari poterat.

"Ad Conf. 1. &.

qu

AN. ^dam part. INam formaliter habet per fe

ipfum & propriam perfectionem: effectivà &

p

It

caufaliter habet irerum à füo principio. . Prin-

Tmn

"

cipium autem primum füpernaturalitatis eft om-

r

nipotentia Dei volentis manifeftare fuam glo-

riam & communicare fe ipfüm, ficuti eft at-

qu

p

que hinc ordinatam ad hzec creaturam & vires

T

pature tranícendentem producentis.

d

Qu

Conf. If. w.. IN. Conf. INon omne id, quod ne-

v

quit produci nifi à Deo, eft füpernaturale, üt

n

ex dictis pater; íed ut füpernaturalitas a&uura

petatur à Deo tanquam caufa, debet is fumi üt

d

Tj

determinans omhnipotentiam ad füpplendum

influxum alicujus habitüs vel qualitatis füperna-

T

turalis: pro füpernaturalitate habituum autem

jtn

debet fumi üt determinans omnipotentiam ad

vit

Y g,

producendam perfectionem operativam ordi-

nis füperioris ac divini, feu ad producendum

qi

f

"principium intrinfecé ordinatum ad unionem

cum Deo quidditativé fümpto.

Ti

Ti

UXRES: g atlus etiam univev[aliter €g. mece[-

A

fü

| Javió defumant fua

n Jupernaturalitatem ab ob- ——

je&lo ?

D

Tif

16. JVota. Senfus hujus quaeftionis refolvitur

ab aliisetiamin hunc modum: an actus füperna-

lx

turalis habeat neceffarió objectum aliud & fpecie

diftin&tum, quàm habet actus naturalis; adeó-

Yi

m ex-

l

que actus füpernaturalis ob illud objectu

trin«

'Türorociceis.

29

Ctt

trïnfäc&, & ob tendentiam in hoc obje&ctum f&

u

X 001

exigentiam hujus obje&ti intrinfece diftinguatur

(']&

ab actu naturali? Ad hanc difficultatem, circa

quam maximé AA. variant, enodandam füp-

er fe

vé&

ponimus ex Philofophia notionem objecti ma-

terialis & formalis'pro aliqua potentia; repe-

Prin-

Lom-

timus tamen objectum formale ftatui duplex:

|glo.

1mum eft objectum forimale quod feu. propter

ha

quod, & eft illa ratio objectivé motiva, pro-

: Vires

pter quam porentia intentionalis objectivé de-

7

terminatur & moverur, ut rendat in obje-

d ne-

€tum materiale vel affirmmandum aut negandum;

vel profequendum aut averfandum: 2duim eft

e, üt

27

Jormale [ub. quo, feu id, quo füppofito feu me-

nitt

diante potentia determinatur ab objecto for-

dum

mali quod, ut feratur in materiale. Porro hoc

predicatum feu medium eft vel objecto zzzriz-

TTd-

WW

Jécum , uà v. g. eft cogno(cibilitas , &imabilitas,,

vifibilitas &c. vel eft obje&o exrrázfecum, uti

m

ord-

v. g. refpectu objecti voluntatis eft coenitio;

quà mediante reprefentatur & proponitur ob-

dum

ncm

je&um üt amabile; queque fe inftar applica-

tionis habet ; & iterum ex Philofophia füppo-

nitur tantüm effe conditio, non autem , nequi-

em partialiter; objeétum motivum ratione

7

].

fui & per fe, ac propter quod potentia ob-

. je&tivé determinatur , ut tendar.in objectum

materiale.

ftt

17. &. Z Objectum mareriale poreft effe

f-

idem refpectu a&tüs tam füpernaturalis quàm

de

naturalis; ideóque per illud non diflinguitur

(o-

illeab hoc, necab objecto materiali actus de-

X

fumit

jf

m

Dz VinTUTIsUS

59

Affertio eft com-

fumit füpernaturalitatem.

dün

munis omnium; quia certum eft, quód per

Ut

actum íupernaturalem fidei credamus Deum

Ut

exiftere efséque fümmé íapientem hujus uni-

(*t

at f

verfi Conditorem; & (imul idem actu naturali

n

ex creaturis cognofcamus: Item quód eundem

[

ü

amare poffimus amore tum naturali tüm füper-

maturali.

( d

Wi

18. & 77. Objectum formale füb quo extrin-

fecum, feu cognitio proponens objectum tum

e

fün

materiale tum formale quod, aliud eft refpe-

&u actüs fupermaturalis , quàm refpectu natu-

tion

a

ralis.

Et hec aflertio communis eft cum iis,

qui nobis in fequenti refpoufione adverfantur:

Ton

Communior quoque eft inter Autores alios:

quia ad omnem actum falutarem requiritur gra-

k

|

tia preeveniens füpernaturalis: ac confequenter

Xa

illuftratio intelletüs, & obje&ti propofitio fu-

fügrt

pernaturalis ; uti probavimus in 'Tr. de Gr.

Qu

dl

num. 185. & 186.; ex quibus & feqq. etiam

folvendafünt ; fi quz thefi preenti opponan-

&U

tur.

Tif

il

19. &. 7/7. Idem poteft effe objectum for-

Mi

male quod actüs füpernaturalis & naturalis;

hi

N

adeóque non diftinguitur actus füpernaturalis

W

qu

à naturali per refpectum ad objectum formale

quod: nec actus defümit univerfaliter & ne-

[

i

ceflarió füam füpernaturalitarem — ab objecto

y

formali quod.

Ita poft Scot. Gabr. ZEgid.

Yer

h

Granadus, Lugo, Ovied. Ripald. Viva & plu-

i

reg contra alios multos.

of

Prob.

57

. T usorocicis.

31

L

: Prob. quoad actusintelle&tüs. Heretici cre-

d t

dunt plura objecta fidei proprer idem obje&tum

: Dem

formale,nempe authoritatem & revelationem di-

J u

vinam, propter quod credunt Catholici ; üt pa-

narurd

tet tum ex firmitate judicii & adhafionis ad eas

ündem

veritates tanta, quanta eft in Catholicis, qua-

Vüper-

que (icut in his, fic nec in aliis poteft referri

ad aliud motivum: tum ex animi comparatio-

Jexnte

ne in Heereticis; qui ad folum verbum Dei re-

ürm tUf

currere folent, & motiva Ecclefiee excludere:

Hepe

tum, quia quamvis ex privagifpiritüs explica-

1 nitüe

tione, revelatio poffit apud'illos effe rantàüm

üm i5

exiftimata, eamen ad hoc, ut revelatio fe ha-

(üntut:

beat üt motivum íeu objectum formale quod,

- dlios:

non requiritur vera & realis ejus exiftentia,

fed füfficit illam intentionaliter & repreefentati-

Qrorte

vé exiftere.

lUCH[CI'

Sed fides Hareticorum eíft actus

meré naturalis; quia judicium credibilitatis, à

tio (t«

de Gr.

quo eorum voluntas movetur & dirigitur, non

eít, üt oportet, prudens, ac coníéquenter

, &Lf

Deus non prebet concurfum ad actum füper-

POBän-

naturalem: Catholicorum autem eít actus (u-

m fot.

pernaturalis; üt fupponitur. Erpo.

Coujfiv. £.

rutils;

Rudis inter Catholicos à Parocho inftructuspo-

aturts

teft prudenter judicare, aliquid effe revelatum,

(ormut

quod re ipsà revelatum non eft ;.ac proin pru-

r

denter judicare, idfibi effe credendum ex mo-

g

tivo Dei revelantis, quo credit alias veritates

l

vere revelatas.

In hoc cafü rudis ille poneret

&p

actum fidei, fed folüm naturalem; quia füper-

naturalis fides exigit veritatem objecti marerialis

for-

öj( formalis, ür inf. dicetur. Ergo pbjg&um

tnale

Pro.

Dzr VignTUTISUS

32

j inte

male fidei poteft attingi actu mer? naturali. &c.

vt

Cof. [f. Qui poft frequentatos actus füperna-

tnon

turales fidei v. g. circa myíterium Incarnationis

Titif

acquifivit habiram naturalem ad (imiles actus

taltd

eliciendos, poítea veró ob negatum alium fidei

articulum ad heerefin deficit amittítque habitum

dinis

f

fidei infufum, à remanente etiamnum habitu

[ d

w

illo acquifito naturali fentiret fe multüm fcilita-

ri ad credendum idem myfterium propter au-

pirs

Conid

thoritatem Dei revelantis; nec tamen elicere

:

f

nifi actus naturales: ergo.

fy

Prob. quoad actus voluntatis. Ex eodem

iray

motivo bonitatis divinae poteft dilipgi Deus tam

lolim

amore naturali quàm füpernaturali ; quia fi cog-

t a

nofcatur üt author five nature five gloriee cog-

d

nitione naturali, amor , qui hanc naturalem cog-

ov

nitionem fequitur, erit naturalis: fi veró cog-

Tüm

nofcatur üt talis per cognitionem füpernatura-

It

lem, amor exinde coníequens erit fupernatu-

ns

ralis ; gratià fcilicer voluntatis illuftrationem fàn-

Qdo,

&am comitante; & Deo auxilium adjuvans

Conf. I.

&UO

offerente , ür alibi dictum. Ergo.

lt

Nihil impedit;: quominüs actus füpernaturalis

W

Te

potlit verfari circa objectum formale naturale;

tum quia porentia füperioris ordinis poteft at-

D

f

tingere objeéta inferioris ordinis: tum quia per

actum fcientiee infufze poteft cogno(ci aliqua ve-

lsj

hol

ritas mediata per principia naturalia.

Neque

etiam repugnat, ut objectum füpernaturale at-

T

li

tingatur ab actu naturali; üt patet rum ex di-

ifq

AQQt

&is deactu intellectüs: rum quialicét objectum

fupernaturale excedat vires intentionales natu-

IO Ptl

rae

THEOLOGICIS.

33

tss

yee intellectualis, tamen füppofità femel illius

re-

p

velatione , nihil intercedir, quominus illud nar-

TDatitns

raione expofirum quis poffit naturaliter audire,

es adt

naturaliter faltem abítractivé cognolcere , natu-

raliter amare.

m fids

Conf. li. Deus zqué amore

habitum

dignus eft ür autor naturalium , quàm üt autor

n hi

fuperbaruralium; ergo füb urroque refpe&u

debet poffe amari amore füpernaturali.

x

Jrem

plures Sanéti excitabantur ad amorem Dei ex

r

| od

confideratione creaturarum, inde ejus bonira-

tem abíolutam inférentes; gratis veró dicitur

r enien

femper adjunctam fuiffe con(iderationem Dei

üt auroris glorie : & incredibile eft; eos tunc

Jets tf

Deni-

TT

Íolàm elicuiffe actus amoris naturales.

que experimur quidem , quód copitando de

f 00f

bonirate füpernaturali excitemur ex hoc.ipío

map-

morivo ad Deum üt bonum füpernaturale fum-

)

mum amandum: nec tamen finere: elatione fci-

rtdire

re poffüumus , quód Deum füpernaturaliter ame-

pemaw-

mus; cüm Juxta Eccla. 9. nefciat homo, utrürm

em a

odio, an amore dienus fit: quod ipfum tamen

]vits

certó & practicé, quia experimenraliter , fcire

. !

aturd

poffemus , fi (apernaturalitas actüs defümere-

tur ex objecto formali fupernaturali.

ruraléj

20. JVec dicas /.. A&tus fpecificantur ab ob-

elt t

je&o: ergo ubi (ünt diveríi fpecie actus, qua-

d

les fünt naturalis & füpernaturalis; funt diver-

qu

ía objecta , nempe formalia.

ANec Conf. 1. S.

M

Th. 1.2. q. 63. à.4. diftinguit virtutes infüfas ab

nj

acquifitis ex eo , quód ille refpiciant objectum

e (

prout conforme regulz fupernaturali ; hz ve-

elm

ró prout €onforme r

egula narurali feu dicta-

matt-

C

m

n—iihii

E

Dr VigTUTIBUS

34

mini re&te rationis. — JVec Corf. 1J. A&us vir-

du d

Tem n

tutis T'heoloicee fünt perfectioresaliis virtutum

1noralium , quia habent perfe&ius obje&tum:

d

ia

ergo

quia actus füpernaturales perfectiores fünt

Tuatura

libus, id habent à perfectiore objecto.

(ire

f a

g&. D. 4. Specificantur ab obje&to tantüm

&univerfaliter N. ab objecto vel à principio ex-

vai

ünq

trinfece, & ab intrinfeca perfectione autà mo-

do tendendi intrinfecé C.. Axioma tenet, qua-

lat

Al

tenus ex diverfis fpecie obje&tis arguimus di-

verías fpecies actuum ;.non veró vicifIim , quafi

t

|

ubi eft idem fpecie objectum , fimiliter forent

&to

;

J

f

actus ejusdem fpeciei. Nam fimplex compla-

o

H

centia, defiderium & amor efficax circa ean-

detn bonitatem differunt fpecie ex folo modo

fdtir]

'tendendi:; Cognitio Angelica & bumana; item

fitüre

vifio fpiritualis & materialis ejusdem objecti di£-

Tudi:

ferunt ex parte folius principii. 727 Corf. /. &« 1.

[anqw

inq

"dem 2.2.q.5.a.2. docet deemones credere mytte-

'ria fidei noftrae fecündüm illud Jac. 2. Daernones

A'Ff C

DT

eredunt g contremifcunt ; fides autera eorum certé

"non hititur teftimonio humano,fed divino:nec ta-

hdj

mén, ob defectum pice affectionis liberae & prin-

fö,, q

cipii gratise, eft füpernaturalis. &.2..D. Diftinguit

i

(W"u

illos actus per illa objecta; tanquam formalia que

N.tanquam formalia füb quibus C.Virtutes enim

fi,

infufze,que refpiciunt obje&tum prout conforme

T

tegule füpernaturali, non habent illuftrationem

dlxen'

illam , füb qua innotefcit regula ; táanquam ratio-

ï'þres |

nem motivam ; fed folüm ut conditionem fe te-

m

nentem ex parte potentiz, ut poffit objectum

L

profequi actu füpernarurali. Similiter intelligen-

Vi[lone

*

u

"TuHEOLOCICis.

35

n v

dus eft; dum 1. 2. q. 109. a. 3. diflinpuit amo-

vittum

rem naturalem à füpernaturali , quód hic fera-

bj

tur in Deum üt autorem (füpernaturalium, ille,

jores lu

ür autorem.naturalium. .. Non enim hie affignat

Xjed.

diverfa motiva , fed eminentiam & perfectio-

Q tantin

nem charitatis füpernaturalis, quee; prout con-

opiod

venit ftatui elevationis , fertur in Deum, fecun-

quime

dàm quod eft objectum bearitudinis , & homo

iIl(i', qua'

habet quandam fpiritualem focieratem cum Deo.

tiris (

"d Conf. IT.T 4. IN. Conf. Quia ex diétis pa-

fim, g

tet ; & perfectionem hàáberi poffe à principio ;

retforet

& objectum formale:non effe univeríim ratio-

T

nem diftinctionis ac perfectionis. :

dra a

21. JVec dicas 14. De:ratione objecti füper-

olo nud

naturalis eft; quàd excedat vim cognofcitivam

nj

naturg: er

]

0 non poteft attingi actu. mere na-

)b]f&ldï

turali; preíertim quia aliàs a&tus.naturalis illud

!

7

ranquam fuum objectum exigeret; & hoc pro-

eemy

in ex alio etiam capite fupernaturale non foret.

35

]

IVec Couf. . CC. & PP. exigunt gratiam Dei ad

noroat

l

actus fidei, fpei &c. ..Si autem hi.actus .poffent

Qonet

baberi naturaliter , vel eorum do&trina faifà ef-

zi

fet ; quà dicebant actuum horum fubftantiam

Vi

non pofle haberi-naturae viribus : vel foret ri-

dicula ; utpote quae fecuridüm. nos niihil defini-

Yi

ret ; nifi gratiam effe. néceffariam ad fidei vel

cont

fpei actum cum gratia; — Vec- Conf. If Si.quis

r

dixerit , intelle&tum:creatum per.folas naruree

"À

g

vires pofle. divinam effentiam intuitivé videre

2

eàdem clarirate tum ex - rum inteüfivà quà eam

füb lumine:glorise.nunc vident-beati ; & hanc

Uþjg&llm

exc

lrelligä

vifionem nihilominus négaret'effe bcläari»fica-mï

2

«9

p

$6

Dz ViRTUTIBUS

hm té

eo przcise , quàd per folius nature vires ha-

beatur; is meritó : videretur ab omnibus, tan-

vt o

quam vel ignarus terminorum , vel minüs con-

hp

mexe difcurrens: ergo à pari cum dicamus;, vel

ss r

ex noftris principiis fentire debeamus , pofle

dv

hominem naturaliter elicere aéctum fidei, fpeci-

xj

fic* tam perfectum , quàm eft actus fidei füper-

tetnedi

naturalis; incoherenter negamus eum effe alu-

Q ve

tarem, eó quód per folius naturee vires eliciatur.

Gre f

hs (

R. 1. Árgumentum.nimium probat ; cum

fequeretur nec objectum materiale füpernatu-

, f

toofof

rale attingi poffe per actum naturalem, contra

dicta num. 17. & 19:. & 2. D. .4. De ratione

prindp

objecti fupernaturalis.eft ; quód excedat vim

Qrumen

cognofcitivam naturae quoad cognitionem quid-

qaíiy

ditativam C. quoad cognitionem abftractivam

p

fubd. antecedenter ad revelationem ac quafi cef-

Onm

fs df

fionem incognofcibiliratis C. confequenter ad

eam N. . Similiter & ad proj. Quia & hac exi-

quidem

gentia non eít ; nifi ex facta hypothefi revela-

fdim

üonis : & non eft exigentia objecti ad realiter

Yip af

fed tantüm intentionaliter exiftendum.

"dd

ltead

Conf. 1. D. Exigunt. gratiam ad actus fidei;

Tk

fpei &c. falutares, & üt oportet ad falutem C. ad

Türiis.

eo$ fimpliciter N. CC. & PP., qui nonnunquam

RU

locuti funt fimpliciter , faepe etiam limirationem

'rlCCept(

illam adjecerunt; quod; uti & ejus ratio notata

j D

eft num. 14. . 24 feg. i. Y«. D. Si hi actus fe-

tibm,

:cundüm füam perfectionem intrinfecam , quà

LE

