dem mutatio prudenter fieret circa affenfüm fi-

Val

t

dei verétalem; unde & diftinctionis priusmem-

1

brum transmifimus.

&5 lm

Nam üt Suarez hic difp.

4. docet , prudentia per (e exigit ; ut rem fe-

Qu

Ts n

mel pro articulo fidei habitam non facilé defe-

ramus, fed veritatem priüs debità ratione in-

| noürispm

dagemus.

Hoc veró &, quod in fe eft, fa-

| Fffpe&iw

cienti Deus non deerit, fed illuftratione fuà aut

| rf

medio alio juvabit, ut affenfüm fidei füperna-

* lls

A

turalem femel elicirum poffit prudenter retine-

re. d Couf. 1. Difp. et; quia EcclefiaexSpi-

l.

ET.

ritüs fanci affiftentia habet infallibile donum;

tinn

difcernendi revelationem veram à falfa, quod

! lüfütun

donum cuilibet fideli minimà datum eft.

l

pttre

ü:lïlli[,'

233. IVec. dicas 1. Certitudo refpectiva eft

folüm negativa , ftans in eo, quód rudis non

l

niUC (

|

t

habeat prudentem rationem dubitandi: fed hec

inprimis non füfficit ad eliciendum actum fidei,

|

ET

| hü&ï

ficut non füfficit ad hoc , ut credat quis fe effe

n

Dz Fipr.

417

m

in flatu gratie : deinde non impedit, quomi-

hi p

nüs poflir rudis non credere; cüm nepando af-

m

fenfüm non negarer, qus Deus dixit, fed tan-

pr

tüm id efle à Deo revelatum, quod inftru&tor

100 i

proponit ; atque hinc non faceret mendacem

exno

Deum, fed inflrructorem , nec contra fidem,

prelt

]

fed contra pietatem peccaret: erpo. JVec Copf.

Thiftelea

4. Rudis fub certitudine refpectiva credens ita

hdert

credit; ut, fi contrarium ipfi proponeretur ab

eodem velmajore infiructore, crederet contra-

io r

rium: fed fic credens non habet fidei firmita-

lants t

tem , quam requirit Apoftolus ad Gialat. C. r.

nos [

ila g

Ícribens : Zjcét sos aut 4ngelus de celo evangeli-

zet volis, praterquam quód evangelizavimus volis,

fenfim

uSmeft

auatbema fit: evgo. . IVec Couf. 11. Multi infide-

les habent certirudinem refpectivam füorum

hij

y fs

dogmatum ; quia hec illis per fuos inftructo-

res eodem modo proponuntur ; quo rudibus

d

ationeb

noftris proponuntur veritates Catholice: ergo;

fi refpectiva certitudo füfficit, etiam infideles

(Celli; r

v f

tenentur firmiffimé credere fua dogmata: ergo

(upeïn:-

& illacredunt füperná Spiritüs fanéti motione.

E. /V. M. Sed et

ofitiva, licét non abfo-

u

!

fiä CXS,N'

luta; quia rudis pofitivé fcir Parochum ad do-

&trinam corleftem docendum effe publicé con-

: um

flitutum , idem credere alios Chriftianos, &

li, qHW

parentes, quos ipía natura ipfi Magiflros con-

d

5eævae9(

ftituit; adeóque pofitivum fundamentum, &

hinc certitudinem pofitivam, licét refpectivam

d v

[

duntaxat habet. — 724 fprob. xm. sniu. &e. Difp. eft;

quia ad fidem de vera poenitentia aut ftatu gra-

j fidvl)

ti& hominis particularis habendam non danture

32 eüf

f

h]

D

pofif

p

us

Dr Fipr.

418

pofitiva figna credibilitatis, nec preeceptumdi-

frimpof

vinum, hoc credendi , adeóque fides firmiffi-

Qmni;

ma prudenter elici nequit ;; qua ramen pro no-

[ nntim,

firo caíü interveniunt. 7 2d. prob. N. 4f Ad

v p

rationem JV. fég. ficut regi eft injurius, quile-

gidar

em fibi füfficienter propofiram negat effe pro-

qum d

mulpatam, & quàávistransgreffione culpamad-

Gr TA

mittit, etiamfi Regis autoritatem ad leges con-

(iif Te

dendas non neget; ita cum incredulis condem-

dri, q

nahitur, qui negat revelationem , in noftro ca-

titüra

fu rudibus fufficienter propofitam , etfi veraci-

lh ered

tatem divinam non inficietur.

"d Conf. 1. .

que t

]

D. M. Rudis ita credit, hoceft, credit cum

quít;

tali animo , ut, Ííi contrarium proponeretur;

üeom

]

illud crederet, N. ita credit, ut fundet in no-

N

t

bis hocjudicium, quód, fi contrarium propo-

neretur, illud crederét, C. Rudis ex notitia

intnisi

refpectivé certa de revelationis exiftentia non

tios, j

eogitat de illo cafü, quo alius cum eequali ap-

fridy

parentia inftrueret illum de oppofito, nec ex-

| 'inponi

pedit, ut de illo cogitet: quin exercité füppo-

i

nit, talem cafüm effe impoffibilem. Nos tamen

It me

nihilominüs prudenter judicamus, ab eo tunc

| f dum

«redendum effe falfüm: ficut aliquando pru-

I q

denter judicamus, poenitentem efle rité difpo-

fütiy

fitum, « is etiam firmiffimum habet propoti-

CiUm ]

tum non peccandi; quamvis nihilominüs etiam

& tm

prudenter judicemus;

eundem fuperveniente

i&

gravi rentatione iterum peccaturum. .Ad illud

i

Apofloli & effe hyperbolen , & fupplendum

j V

per conditionem hanc: fi id fieri poffet.. Qua-

| I'ele)&

re non intendit immobilitatem fidei pro illo ca-

m) W

Dz Fipr.

419

fu impoffibili, fed firmitatem de preefenti (üper

bis

omnia, ac precipué füper autoritatem judai-

p

Zantium , feu qui Judaifmum pradicabant: hec

UF E

[)

J

veró apud Galatas infüfficiens erat ad extin-

lu5

L

guendam certitudinem — etiam refpe&tivam,

u m

quam habebant ex pradicatione Apoftoli. Ad

cupar

Conf. 17. . C. /4. de infidelibus idiotis D. xz.,

lls

Corf. 'enetur firmiflime credere fide füperna-

f cunder

turali,. que fcilicet effentialiter eft vera, IN. fide

p pl

naturali ac humanà; C. Hinc etiam D. 24. Coz[-

alv

Illa credunt füpernà Spiritüs fancti motione,

[/7d0

qus fit ad conatum & imperium voluntatis, . 'T.

"

Telit (

que fit ad actum credendi, proponendo illius

ponere?;

objectum üt verum, N. . Concedimus itaque

det ii

cum S, Aug.

communiore fententia , dari

um

interdum ipnorantiam invincibilem noftree re-

s r

ligionis in pueris & idiotis educatis inter Haere-

iüendavffi

ticos; iísque poffe fuam fe&tam proponi ab In-

n

Ítru&toribus üàt moraliter refpectivé certam:

1[0,'« M

füpponimustamen, quód facientibus,; quod eft

r t

iníe, Deus non deneget gratiam ad credenda

Nis

faltem neceffaria neceífitate medii.

Ineo etiam

q)49

cafa damus, quód infidelis ejusmodi debeat co-

yatidi

FF'

nari credere fuam fectam üt revelatam à Deo,

1i dF

ficut invincibiliter judicans teneri fe ad menda-

cium pro vita proximi tuenda tenetur mentiri;

x

nf[)h

ii

fed tunc nec fides fübfequens erit, nifi natura-

lis & humana, nec hic intervenit illuftratio di-

"d

N

vina, proponens obje&tum üt revelatum. An

g

veró judicium illud credibilitatis fit füpernatu-

a v

rale; & hinc illuftratio divina ad illud concur-

ràt, proximé examinabitur.

Proüoï

Dd 2

234-

m

,

20

Drz F;IDE.

í

!

Al

Is

t inc

2234 &. 1. Ut certitudo refpe&tiva in ru-

1

n

)

]I errol

dibus füfficiat; nom requiritur difcerniculum

experimentale. — Prob. 7. univev[in. Difcernicu-

m pofïf

jrum;

lum hujusmodi gratis omninó flatuitur; tum

li Darur

quia experientia illud non teftatur , cüm ru-

fs «

dium nullus id fe expertum effe unquam affe-

f

rere eftaufüs; & quam certitudinem rudes fi-

verionem

deles appellarent , ad eandem etiam provoca-

lüpttt,

rent rudes fectarii: tum quia illud ratio nulla

& dfeet

folida perfüadet; partim quód ad firmitatem ac

(etetmir

certitudinem fidei habendam ex d. pr. art. füffi-

ciat certitudo , excludens omnem formidinem

fequen

cidl orz

prudentem à judiciis fidei a&tum pracedenti-

!blmhg

bus, que ex füprà notatis per xefpectivam cer-

lttm: :

titudinem praftatur ; partim

ód firmitas fi-

N od

dei, utpote meritoria, non debeat provenire

ex notitia experimenrali revelationis divinze, fed

EU W

m

tllnfum

otiüs ex libero imperio voluntatis captivantis

intelle&um in obfequium autoritatis divinze ob-

d

k (

ícuré propofite. Cozf. Quia, hocdifcernicu-

d

lo admiffo, fequeretur 1., nec rudibus opuseffe

externà fidei regulà; cüm per illum inftincdtum

10 t

T

difcernere poffenr verum Scriptura fenfüm à

falfo , ficut Parochi propofitionem difcernunt:

.m mj'ü

Dioun

nec aliis etiam neceffarium effe controverfiarum

Judicem, cüm ex unius pueri aut fimplicis ru-

&tre[

i

üte

flici refponfo res omnis decidi poffet : 2. illite-

E

ratos feliciores effe ''heologis fcientitfimis , in-

W.

ter fe non raró diffidentibus circa propofitio-

m

;

r v

nem, an illa de fide fit, nec ne: 3. nullum ru-

dem poffe in herefin mer? materialem defle-

| liey

&EïS.I [

élere; cüm; flante hocdifcerniculo, errornon

eret

h"

Drg FIDE.uii

42r

v

foret inculpabilis: 4. Inftructorem ex inculpa-

(cernitua

bili errore falfum dogma proponentem conti-

Difents

nuó poffe erroris àrudi coargui &c. — ProP. /7.

tufun (

[peciatn ; & quidem contra Perez, 1. Hretici

n

tam parum fÍzpe dubitant de füis dogmatibus

quad

falfis, ac Catholici de veris, illisque fe adhe-

m nii

fiffe appretiativé füper omnia etiam poft con-

u pl'OS'E'CP

verfionem ferió teftantur: 2. Vel illa experien-

Lquio

tia patet, ac eft difcernibilis , vel ambioua eft,

rmiætegaz:

acdifcerninequit? 2dum dicinequit; aliàs non

d

determinaret ad judicium evidens credibilitatis:

m

neque rmum; quiafidelium nemo, feclufo fpe-

ciali pratiee privilegio, in fe experitur miracu-

d

iyamd

lofam hanc dubitandi aut formidandi impoflibi-.

yitus:

litatem: 5. Nemo experiri poteft, an poffit vel

non poffit dubitare ,. nifi in ipío affenfu fidei

n

iint

aut eo pofito; cüm ergo judicium credibilitatis

affenfum fidei praecedar;. illa indubitabilitas per

u

j

difcerniculum nequit afficere judicium credibi-

litatis; ^ Contra Pallavicimum 1. Ejus difcerni-

jerit

culum re ipsà eft revelatio privata; & quidem

:opüäfïï

findr

non tantüm myfterü , fíed & miraculi, alio-

felit!

rümque fignorum ; ab Inftructore narratorum

Unde

[

in myfterii propofiti confirmationem.

proximé falrem accedit ad fpiritum privatum

jf

u

Hareticorum: 2. Si non eft revelatio, ergo

?

r

debet effe vel illuftratio fübjectivé tantüm mo-

:,]

[

vens, ac non difcernibilis ;

adeóque nihil à

'mg]ïür

communi fententia eximium aut fingulare dici-

) ol*

tur: vel objectivé movet ac difcernitur; atque

j

j dffk'

hinc argumentis, ad univerfim probandum al-

latis, opinio ha jam devicta eft: 3. Velrudes

n

te-

(

Dd 3

i

ï)n Fipg

422

tenentur intelle&um , hoc inftin&u illumina-

to, n

tum, fübmittere Ecclefie , vel non? fi 2dum;

evelantis

pro rudibus inutilis eft Ecclefiz infallibilitas: fi

moli p

1mum; ergo üt credant, ícire debent, quód

v pet

N N

Ecclefia idem fentiat; adeóque ille inftin&us üt

abítrahens à definitionibus Ecclefize, non fuffi-

o

cit rudi ad judicandum, articulum à Parocho

T.

1 8600

propofitum füper omnia effe credendum, Con-

tra Efparzam 1. Incredibile eft; rudem hàcvià

«00 n0n

l:

dexfum,

poffe infallibiliter difcernere füpernaturalem af-

fenfum fidei in inftructore, quem hic ipfe non

iotdls

ter inno

nifi arguitiv? dicere poteft, utrüm füpernatu-

ralisfit: 2. Rudis fide divinà credere non pof-

o l

fi inftructor

fet articulum etiam revelatum ,

Do m

eum proponens tum temporis conceptum fü-

lm ver

pernaturalem non haberet, aut Hereticus fo-

qui u

tiine

ret occultus , quantumvis do&trinam Catholi-

cam profiteretur: $. Quicunque rudis, Scri-

um

pturam facram legens, certus fieret per fimi-

nemrd

lem inftin&tum de vero ejus fenfu; cüm ver-

fiet ve

bum ftriptum non minüs conceptui fübftitua-

tdoc,

tur, ac voce prolatum.

Gttbyd

235. iNec dicas 1. I

lluftratio f'upernäturalis

al

habet rationem teftimonii & veree locutionis di-

LT

vine interne; hiac enim pfal. 84. David dicit:

gl (

&

Zdudiam ,. quid loquatur in ine. Dominus;: & $.

tefim

Aug. 'Tr. 3. in i. Ep. Joan.: Sezus verborum tio-

$uj

firorum , inquit, eures percutiz ; Magifler intus

Gl

ef..... fi non fit intüs, qui deceat, inais fit five-

t'l'V'l aC

pitus nofler

n

quos Spivitus $. intüs mou docets

LU

m

andotli vedeunt.

Ergo eft lumen fuafivum üt

[

Mi

quod. 'Cojf. Objeétum fidei proponitur à Pa-

Pudïq

rocho;

-

Dz Fipt

423

i lne

rocho, non nomine proprio, fed nomine Dei

? f

revelantis: eroo illuftratio divina, vel ad ejus-

Dbl

modi propofiionem , vel ad ejus perceptio-

xtt, (

nem pertinens, funpitur officio revelationis.

Yi

ANVec 2. Nifi lumen fidei & illuftratio haberet fe

, Inni

obje&tivé, & reprefentaret novam rationem ac

ibnà

motivum üt quod, relinqueret objectum om-

um (

nino meutrum, & nullum ei adderet vigorem:

Mer

lr

d

ergo non poffet aliquid conferre ad firmiorem

od

affenfüm. —Conf. /. Qualibet illuftratio füper-

icipes

naturális eft cognitio vitalis, & experimenrali-

fipenz

ter innotefcitanimse, quam vitaliter afficit: er-

? non

go falrem reflex? poterit cognoíci ranquam à

infira

Deo.immiffa , & coníequenter eft difcernicu-

lum vere fidei reflexum. — Cozf. ]. Hoc ipfo,

pum/

us

quóàd illuftratio dicatur aliquid conferre ad cer-

"62

titudinem, illa partialiter faltem facit judicium

certum; adeóque rudis, fupra hanc certitudi-

ydi

t p

nemrefle&tens, poteft habere difcerniculum are

an

ticuli veri à falfo per illuftrationem. Ergo quo-

üble

modocunque fe habeat illuftratio , fi quid ad

certitudinem conferat, experimentale difcerni-

em

culum falrem àt quo dici debet.

R. ad 1m. D. /4.. Mluftratio prophetica aut

M

j

Ü

alia extraordinaria habet rationem locutionis ac

L

"L

"n

teftimonii divini, C. ordinaria & qualifcunque,

Subd. habet rationern locutionis proprià & ftri-

J

jl

] ; fl

& talis, queeque obje&tivé, & per modum mo-

tivi ac rationis formalis movear, IN. habet ra-

J

T

P.

j

tionem locutionis minüs proprié talis, queeque

!

fjrur ^

fübjectivà duntaxat & per modum comprinci-

pii agat, C.De illuftratione primí generi

sloquitur

m !

l(]bncl

d 4

DaVld;

Ed

Dzr Fipx.

424

nilats,

David, eámquenon Prophetis duntaxat & Apo-

ftolis, fed &Sanélis aliis, ac preefertim Marty-

tidinem 1

4Nn

ribus, etiam rudibus ac puerulis, in fide ejás-

que profeffione conftantibus, non nego datam

lat

faepe fuifíe , juxraillud Chrifti promiffum Matth.

quointi

ibort

1o. Y. 19. JVolite cogitare quomodo aut quid lo-

quamimi; dabitur euin vobis in illa bora, quid lo-

&b ER

quamini.

Quin & hujufmodi illuftrationem lo-

fioe mui

cum habere in perpetuó fürdis ac mutis, aut

diem,

aliunde non habentibus fufficientem certitudi-

pinit

nem credibilitatis refpectivam (inrer quos et-

kt N.

iam Gentiles facientes, quod in f& eft, fedho-

titne p

mine inftruCctore carentes numerari poflunt)

Tum qy

maxime ad actum fidei circa neceffaria necelfi-

Tafion])o

tate medii eliciendum non abnuo: fed hzc ex-

tim cert

traordinaria & rariora füunt, imó in ordine ad

inen ]

judicia fidei praevia accidere non debent aut pof-

Diis n

funt; cüm ea aliàs ftatui deberent actus fidei

dinise

formaliter tales. De generis alterius illuftratio-

dm Q

nibus fermo eft apud Auguftinum, qui recte

TO tam

illuftrationem non foris duntaxat fonantem, fed

Xfafe r

intüsloquentem, precter externas dunraxat grati-

ünids

asà Pelagianis priüsadmiffas, exigit. In his veró

1 i

aflerendis minimé S. Doctor laboravit, ut iis

Qu

pr&dicatum nove revelationis aut difcerniculi,

It u

aut motivi objecti tribueret; fed poriüs vires

j

P

]

illis ex parté fübjecti vindicatum ibat, cüm has

ttisa

illuftrationes non ad faciliàs, fed ad fimpliciter,

1 mo

modo falutari fcilicet ac füpernaturali, intelli-

Á u

gendum neceffarias efle contenderet.

Unde

11 IHB V

quamvis füperna illuminatio etiam üt quo obje-

j

Q ;

€tivé fe habeat ; ficut tamen füb hac ratione

atu-

ld

non tribuit cogqitionibus rationem füpern

Es

rvalxi—

p

,

ll DEVVFIDE.

415

ul

ralitatis, fic neque judicio fidem pïaävio certi-

im Mm*-

tudinem neceffarió praeftar,

"d Couf. s. 1..IV.

Ls

/4. Non enim requiritur, ut Parochus ftricte

t i

loquatur nomine Dei, ficut Prophetee olim lo-

m d

quebantur; fed füfficitquód proponat doctrinam

u ib

à Deo revelatam, confirmatam per miracula,

& ab Ecclefia Catholica creditam: hácenirh ra-

1y i

,

Q0emi

tione rudis habere poteft certitudinem refpe-

nuis, d

&ivam, quód Parochus veram doctrinam pro-

) Cett

ponat. E.2. 7:.4. N. Conf. exf. d. d 2dum

[ qued

R. 1. JV. fup. 4ut. quod obje&um ab illuftra-

L h

tione propofitum fit neutrum, cüm fit myfte-

| pl

rium autoritate Parochi aliisque ad movendum

j n

rationibus munitum.

Quamvis veró hac ran-

]hace

tam certitudinem forfíàn non afferant fe folis,

n

tamen addens! aliquid certitudinis illuftratio] in-

il

]

primis non debet fe tenere ex parte objecti :

s

deinde eríi fe etiam duntaxat àt quo & per mo-

iHu(?mn'g

dum applicationis ex hacparte fe habeat; hoc

ipío tamenintelligitur,, quód non debeat repre-

g

g A

fentare novam rationem aut morivum üt quod;

a

cüm idem motivum pro diverfitate applicatio-

nis firmioris nempe & clarioris poffit movere ;

I b

!

quod anteà non moverat, üt experientia turn

Cet»

in caufis intentionalibus tum phyficis docet,

V

m

i

E. 2. J/V. Conf. Quia ex dictis vis collativa firmi-

(

ls

tatis ab illuftratione proveniens non eft objectiva

j h»lm'

& motiva üt quód , fed fübje&tiva & ürquo.

j

J,

4d Conf. I. & D. Conf. — Poterit fic cognofci,

Ür

fi illa animge experimentaliter innotefceret füb

10 o

omni predicato etiam füpernaturalitatis C. fi

sl

& cüm innotefcat folüm füb-aliquibus praedica-

Yi

tis genericis N. Exempla fimilia paffim haben-

tur

ji

Dd ;

PL

Gs

Dz Flba

426

lutur $

tur tum in füpernaturalibus tum in phyficis.

"d Conf. 1. .. .N. ad. p. /4nt.. Quamvis enim

ms j

shus, n

rudis füpra certitudinem de rebus ab Inftructo-

re do&tring cceleftis reflectens poffit habere dif-

hiin: 1

cerniculum füe adhafionis ad hanc veritatem

Mp

potiüs, quàm ad aliam profanam, aut ab alio

fexire e

propofitam ; ídque tam ex illo evidenti princi-

inpent;

io, num. 228. allato , quàm ex illuftratione

2"

titrs

fuperna adjuvante: quia tamen neutrum pra-

flat talém certitudinem, que nequeat adequari

vohntat

( dired

abadhafione adarticulum fidei falfüm, üt num.

]

:

229. notavimus ; hinc per reflexionem etiam

Wif j

faétam articulus verus à falfo difcerni nequit.

iint, d

p

ARTICULUS,. Il

feting

n previo ad a&um fidei. vequivatur. pia. affe&lio?

! hmhs

Ota. Pize affe&tionis nomine commu-

L

256. N

aUtemc

niter quidem intelligitur divina in-

fpiratio voluntatem afficiens ad aliquem actum

| übi n

plcar $

falutarem; in preefenti autem & refpective ad

fidem ufürpata fümitur.pro voluntate credendi

Inps

ttolun

feu pro imperio, quo voluntas intelle£tum de-

terminat ad affenfüm fidei. Circa hujus affectio-

g

Qu (

nis neceflitatem varieeerant fententiee, fedquee

jam communiüsrejiciuntur. 172 docebatactum

EY

àmpn

fidei non dependere à voluntate, niíi üt appli-

cante intelle&tum ad confideranda motiva cre-

hn ,

dibilitatis; adeóque non indigere imperio im-

$68

mediato: hecfuit Kolcothi & Francifcide Mar-

|

Af

chia.

2da Conceffit dependentiam actüs fidei

| iil r

negativam à voluntate, h. e, non quidem im-

DN

tri-

M

perante, fed pe?mittente feu non refiftente:

bui-

. Dzg FIDE.

427

| i

Dvis ey

buitur Scoto; jure an injurià, non examina-

mus. 3772 Requirit imperium ad primos fidei

nf

actus, non veró ad alios & prefente jam fidei

habard

habitu: ita Bannez, Maftrius aliíque. 47a Eft

Vertuia

Ripalda docentis, intelle&um impotentem dif-

r i

fentire ex defectu fundamenti, non indigere

Yi prt

imperio; fecus, fi potfit diffentire.

yfratie

237. Dico. Ad omnem a&tum fidei füper-

um a

naturalis & infufe requiritur pia affe&tio íeu

d

voluntatis imperium immediatum, pofitivum

& directum.

i

Ira cum Suar. Lug. alii commu-

emea

niter. Prob. J. Autoritatc, & quidem r. Scrip-

I

zure, dum ad Rom. r. v 5. dicitur: /ecepimus

gratiam ad obediendum fidei :« Obedientia autem

pertinet ad fidem; unde D. Thomas in hune

ii

locum le&t. 2. citans Auguftinum probat, quód

ennt

bis, que funt fideiyvoluntateconfemtiamus. Ad Rom.

jrin

autem c. 10. v. 10. Corde creditur ad. juflitiam:

fl H&UPJ

ubi nomine cordis fignificatur voluntas, üt ex-

plicat S. 'Th. Lect. 1. unde A&. 8. v. 37. Pbhi-

x

cet

lippus dixit: $2 credis ex toto corde , h. e. exto-

lm

ta voluntate, ficut de amore Dei ex toto corde

fb

precepro intellipitur.

Quae quamvis detor-

queri foleant in alium fenfum & explicentur

fl

t

aut de voluntate permittente, autde mediata;

tamen interpretatio hujusmodi, quse nimis vio-

p

y d

lenra per fe intelligitur; apert? à S. Th. hicq. 2.

8. 9. ad 2. rejicirur.

2. Conciliorum, ex quibus

rj f

d )hff

Arauf. IL. C. 5. definit, igiium fidei effé cveduli-

MSHRV

tatis affehum , eímque ineffe. mobis pev. in[pivatio-

C

m

uem Spiritós Santli; corvigemtem voluntatem 1o-

Jiram ab infidelitate ad fidem.

'Tridentinum ve-

f

» f

ró-

hii

"-

428

Dz Fipr.

(e enim

ró Seff. 6. C. 6. dit:. Fidem ex auditu concipientes

liberà. moveutuv) in. Deum credentes : . ubi libera

quisd

voluntatis motio ponitur poft concepram ex

Titori 0

auditu fidem, h. e. poft judicium credibilitatis.

eQum af

3. Patrum, ex quorum numero apud Lugo

( qum

fumm

relato audiendus unus Aug., qui Tr. 26. in

Joan. Multa, inquit, poref? facere bomo tziom. vo-

d.

EtL.

leus; evedere autem 10 pote[L, wifi volens.

prpiri

de Preed, Ss. C. 5.. /Von quia cvedere vel non cre-

Kürom y

dere mon efl in avbitrio voluntatis bumane; — [ed

morem.

quia im ele&is preparatur voluutas à Dominmo.

preri

Prob. H. Ratione.

I. Ad affenfüm determina-

i, n

tum & pofitivum intelle£tüs requiritur caufa

jj

pofitiva determinans: fed fides efttalis'affenfus,

fiuog

neque illius determinans caufà pofitiva affignari

| r o

poteft absque imperio voluntatis directo ; pofiti-

| linraor

vo &immediato;non enim eftinprimis ipfe intel-

& Al

lectus,qui quantumvis fit neceffaria potentia in e-

L:

videntibus, in obfcuris tamen, adquorum fpe-

| mj (

etcitum

ciem actüs fidei pertinet , ab alio determinari de-

bet: deinde non eft motivum ; quia ex hocinevi-

freolt

dens eft, non obflantibus previis cognitioni-

Dotnr,

busürf,.d.e.; unde nec illud neceflarió mo-

ts

vere acdeterminare intelle&um poteft: deni-

M «

que nec eft obje&tum materiale, utpote quod,

Qd

etíi etiam ipfum fepe obícurum nonforet, actum

Itin

fideinon facit aut infert: ergo. 2. Affenfus fi-

| &ump

dei debet effe liber & meritorius faltem morali-

' ï Dæmm

ter & denominativé, üt dictum eft & fupponi-

| nte

tur: fed nifi ad illum voluntas determinaret in-

|. Untrer

telle&tum per liberum imperium, ne denomi-

n

nativé quidem liber foret ac meritorius; aliun-

e

N

l

Dz Fipr.

429

Quj (

de enim a&us potentie formaliter neceffariz,

übi la

qualis eft fides, denominationcm liberi ac me-

pun d

ritorii non accipit: ergo.

3. Quantamcunque

iU

etiam evidentiam habeant cognitiones przviee ,

put lm

& quantumvis voluntas non refiftat , illee ad

[r.áiü

fümmum determinant intelle&um ad affenfüm

10 f 9

innixum illi evidentia ; & quoad firmitatem

m

proportionatum ; miniméaurem ad affenfüm ob-

um

fcurum innixum foli revelationi divinz & fir-

unt, b

miorem, quàm mereantur illa moriva: ergo

"

prater illas cognitiones etiamnum aliud requi-

lterti

ritur, imperium nempe voluntatis.

tür d

238. Objc. £. Intelle&ns movetur à vero ,

veffenis

ficut ocalus à colorato: fed hic unicé move-

| aiïlgng

tur à colorato: ergo & illé unic&à vero, &

99

hinc non à voluntatis imperio ; preefertim cüm

;ipfeinre!-

ex Ariftotele L. a. de Anim. C. ult. opzzari ;

entan

confequenter & credere , zoz poffmnus, ciim volu-

!

Qram

j

7HU$.

Corf. J. Voluntas neceffiratur quoad 'ex-

ercitium ad amorem objecti, quod àt bonum

gt

hi

fine ulla ratione mali quamvis inevidenter pro-

gnio?

ponitur, üt in motibus primó primis liquet :

ergó etiam intelle&tus quoad exercitium necef-

j r

fitatur ad affenfüm objecti, quod finé adverten-

tia ad aliquam falfi fpeciem proponiturüt verum

ye g

«

licét inevidenter.

Atqui fic proponitur obje-

jais

&tum pro priori ad actumfidei: ergo. Conf. /f.

Demones non habent piam affectionem, &ta-

nm()!a?'

fuppOü['

men tefte S. Jacobi ep. c.2. v. 19. credunt &

contremiícunt: ergo fides abfolut& haberi po-

v'narelf*ï.'

Jnit

teft fine voluntatis imperio; quod de repetitis

fidei a&ibus probatur à paritate conclufion

1S,

j g

a

ad

w

430

V: FrüE.

ad cujus affenfüum primó ponendum quamvis

denfom

neceffarize fint praemiffze , tamen ad eum repe-

impeüeng

tendura minime requiruntur.

ritrpro

tiuricf

-* D. M. Iatelle&tüs movetur à vero evi-

denti, ficut oculus à colorato, C. à vero ob-

f ficen

Ícuro , aut folüm probabili N. ficut intelle&tus

QIEFFäTC;U

non habet ad rationem oculi unicum tendendi

ksnin

modum, fed multiplicem prafertim in obfcu-

ftt, (

ipnon

ris & probabilibus , circa quae non tantüm affir-

mando vel neeando fed etiam fluctuando verfa-

neled

tdum

tüur; fic nec determinativum pro more oculi

tantüm ex parte obje&ti habet, fedin his, ubi

fsf

l, 8

dve

il

evidentia veritatis abeft, fübje&tivà determina-

"

tur à voluntate, perfüum imperium quodam-

DéCCL

modo füpplente defe&tum & infufficientiam fpe-

L

ciei & apprehenfionis inevidentis: quod qui-

| lm

|

dem fi fieri non poffet ; locum haberet propo-

fcetun

fitio 19. ab Innoc. XI. damnara.

Ad Ariftote-

cftr

lis proloquium z. illud effe intelligendum hoc

Tilati

fenfü, quód voluntas nequeat intelle&tum mo-

pativa

vere adaffenfüm , ubi nullum plané motivum ad-

tdedi

eft, qualicunque ratione veritatem in objecto

ünq

oftendens eoquód illum aliàs extraheret extra

Álan

fphaeram füam & naturalem agendi modum.

Dd

&U?l*&:

"dd Conf. [.3.1. D. ym. Corf. neceflitatur adaffen-

fum illius objecti prout antecedenter propofiti

qut

T. aliter N. & omiffo fubfümpto fimiliter D.

Velta

2d. Con[. neceffitatur ad a(fenfum innixum &

| tD

refpondentem fienis crediblitatis T. ad affenfum

E

fidei, feu inpixum foli revelationi divina fir-

At

miorémque, quàm mereantur credibilitatis mo-

| Ü

tiva N. Datà itaque neceflitare intellectüs ad

Ü

affen-

Dz Fipr.

43 ï

n quri

affenfüm judicii credibilitatis innixi rationibus

| &i

impellentibus, voluntatis imperium adhuc requi--

ritur pro ipfo fidei affenfu;qui motivo proprio ni-

[ ven

titur ac firmior eft fuprà; quàmrationes impellen-

à vend

tes facerequeant. — & ad 2. C.74. N. Conff. Difp. :

'intees

preterquam quod ex communi fententiafola

1 feniz

evidentia neceflirare quoad exercitium füppo-

|in ol

natur, & experientia pro utroque diverfa fit:

nim &

à priori eft; quia obícuritas ac inevidentia, quà

andonte

intelle£tui veritas proponitur , eft quoddam

malum intelle&tüs & quadam fpecies negativa

more GL

n bis i

falfi; adeóque füffüiciens eft, ne rapiarur in-

telle&tus ad affenfum: nam ficut volunrasfolüm

leten

neceffiratur quoad exercitium ad amorem ob-

quoia

yam t

jedi, fi proponitur üt bonum finé adverten-

tia ad rationem mali feu pofitivi feu negativi ;

uv d

«t prr?

fic etiam intelle£tus tantüm in ratione veri ne-

ceffiratur.

Obfcuritas autem & inevidentia bo-

ddde

502 X

nitatis non eft malum voluntatis ne quidem ne-

p

gativum, fàltem ita proprium ac eft malumin-

telle&tüs; adeóque non füfficit ad füfpenden-

oj

h

If 0

n

dum exercitium amoris.

"d Couf. If. w. D.

"

d. Deemones credunt actu fidei füpernaturali N.

et d

» mOQUþ

naturali $u/4. qui fit liberum obfequiumintelle-

4

&uale ac przeisé refpectu autoritaris divinge IN.

MLA

!

qui talis non fit C. Daemonura affenfüsad res re-

pr( J

velatasnecliber omnino efljnecunic? in autorita-

J ^

te Dei revelantis nititur, càm ex naturali intelle-

iil

t

€tüs fui excellentia moralem faltem de fidei my-

fteriis aut de revelationisexiftenria habeant evi-

Y o

dentiam: inde veró is etiam affenfüs in dzemo-

ratisf

nibus non eft appretiativé fummus fed propor-

ii

tig-

ü(ï j

Dsz Fipr.

432

gt n

. tionatus duntaxat motivis cz'edibilitatïs; adeó-

que ad illum non requiritur imperium volun-

erponet

quc imp:

tatis, quz poriüs in illis veritati reluctatur. Ad

pavitatem adjunctam & in utroque cafü haberi

Tioeur

conclufionem & fidem non formaliter fed ma-

qia de:

terialiter duntaxat talem. — Preetereà veróDifp.

10 pot

minz 4

effe poteft; quod poft primum affenfum con-

clufionis maneat fpecies ejusdem veritatis jam

p pr

À ubitio

explorate.; unde producuntur ruríüs ejusdem

veritatiscognitiones, quibusintellectus füfficien-

lm ,

a aftenl

terinflruituradaffenfüm: expia autem affectio-

nenihil remanere füpponitur, quód illius de-

| quoenr

fectum füpplear.

| dener j

239. Objic. 17. Obje&tum formale fidei pro

pium;

tdedne:

priori füfficienter applicatur inrelletui, tum

mediaté per fipna credibilitatis, tum immedia-

Qu omy

t& per illuftrationem fupernam; ergo füper-

Ütt, w

fluum eft voluntatis imperium.

Conf. prob. 1.

fofo &

um

Potentia non libera neceffarió operatur ;

Titor v

ürehm

non efít impedita & haber objectum fufficien-

ter applicatum: fed intellectus eft potentia non

tthum

m r

libera & non eftimpeditus, dummodo volun-

d

tas pofitivé non refiftat:. ergo fi pro prioriob-

if

I

d

jectum füfficienter applicatur, nec voluntas ob-

fiflat; neceffarió operatur.

2. Imperium vo-

M

7)

luntatis non requiritur, ut intelle&tus plus cre-

dat, quàm poteft ex vi objecti formalis ante-

Qsf

lt a

cedenter applicati ; cüm hoc fit impoffibile :

neque ut credat, quantum poreft; quia ad hoc

Ál

10

Mu

WV

füfficienter determinatur ab objecto formali:

ergo imperium voluntaris füperfluit.

Corf. £.

Wt

Evidentia credibilitatis; quav à nobis non ne-

NLbr

gatür,

Dz Fipr.

433

lii di

gatur, non relinquit locum pofitivo diffenfüi:

um w

ergo nec permittit omiflionem confensüs; adeó-

u&namr.vi

|

que imperium voluntatis redundat. — Cozf. prob.

Cd

0

Ideo enim non relinquit locum pofitivo diffenfui,

Id

quia determinat ad hoc judicium : Revelatio

L V

i

non poteít prudenter negari: ífed etíam deter-

ILUFTI

minat ad hoc: affenfus circa revelationem non

Ly

grit

poteft prudenter omitti

.

€rgo.

Conf.. HI.

agis

À noliione, quà voluntas nolir diffenfüm quà

l!

falfüm , intelle&tus füfficienter - determinatur

emaud

ad affenfum ; tum quiarejecto diffenfü üt falfo,

] ilist

quoenuntiatur objectum non effojintellectus evi-

denter infert objectum effe, juxta illud princi-

fiderg

pium: . quidlibet eft vel non eft: tum quia in-

U U

telle&tus non poreft nifi affentiri vel diffentire;

m

quia omiífio utriusque ad intelle&um non per-

,;.

tinet; utpore cujus obje&tum eft veritas in af-

10 l

iL

i ]

fenfü & falfitas in diffenfu.

Ergo non requi-

l[üï': u

ritur voluntatis imperium fàltem pofitivum &

Ti

MW

(

directum.

Corf. II. Ad credendum aliquid

]mm N

fide humaná non requiritur pia affectio ; dum

enim viri plures iíque praves rem aliquam fa-

dosti

L

prior'

éamaffirmant, intelle&tus fine voluntatisimpe-

rio ad confenfüm inclinatur: erpo nec ad cre-

lontist

m

dendam fidem divinam illa affe£&tio requiritur.

R. D. /4.. Sufficienter applicarur, ut intelle-

p

f

€tus affentiatur ex determinatione voluntatis;

C. ut affentiatur ex determinatione objecti N.

7

j

TE

T

dd prob. ym. D. M. Dum non eft impeditanec

pofitivé nec negativé , C. dur pofitivé tantüm

forr

0i

non eft impedita, N. Quoad aliud membrum

redit prior diftinétio; quia aliud eft fufficienter

gt

:

Sp-

Drz FiptE.

434

icari ad affenfüm ex determinatione objedti,

pufe om

app

tl C

aliu

d applicari ad affenfum ex voluntatis deter-

a denf

minatione. , Ad prius requiritur, ut objectum

credibilt

applicetur feu proponatur evidenter: ad pofte-

axidit f

rius füfficit, quód proponatur cum aliqua ap-

t afeol

parentia veritatis, aut €erto, licétinevidenter;in

negotio fidei divine: preefente autem applica-

ilümun

Qnmny

qu

wm?

tione obfcurà intelle&us imperio voluntatis in-

diget, imó in cafü etiam evidentiee adhuc indi-

:iji!;, qu

ibtum

geret ex d. f.;

quare fi tale imperium abfit, ex

llectus negativé feu per ca-

Qu-amvis

hujus defectu inte

(ic: volit

rentiam requifiti eft impeditus.

"d prob. ad.

dam , ejásque rationem additam;

fasis f

E. C. T. p. V. À

fisz

quia vis ob

je&ti formalis o

bfcuri non eft deter-

íed duntaxat objectiyé moriva, ita

terent

minativa,

tamen, ut hanc vim exercere nequeat nifi me-

licoft,

torem d

diante voluntatis imperio & dererminatione ;

uri patet in motivo mere probabili, ex quo re-

&i

ones fieri fa-

Videntia:

torlio ad argumentum & probati

.4. Quia ex-

njb

cilé poteft, 44 Conf. 1. &. 1. N.

perientià in temerario j

^

udicio aliís

que cafibus

R;U'e&US f

d imprudenter quis veti-

Á qemy

manifeftum eft, quó

tüm apat ;

aut preceptum omittat etiam In

Mdf

Em

fenfü compo

fito judicii evidentis, quo judica-

tur aliquid pru

denter fieri aut omitti non poffe.

lil

æ Nl u

R. 2. 7. d. N.-

Conf. .4d prob. D. M. Quiade-

terminat ad hoc judicium, quo afferitur ; non

| Gd

poffe pruden

ter nepari ob defe&um fuündamen-

*,' gdrefäCi

C. quo

L

