aut alteri cuidam afferti ; fic nec obftare debet

&

fententie , qua fymbolum poítremum S. Atha-

lr ]

nafio vendicat.

B

Porro quidam volunt S. hunc

Dewdi

prafu

id confcripfiffe in puteo Trevirenfi,

Ti

1

ubi di

f

ruerit ad Arianorum infidias declinan-

presr

das: fed conveniunt plerique falfum hoe effe;

fis n

& natum ex hiftoria Rufini, qui L. 1. C. r8. (cri-

bit

bit Athanafium per fexennium in cifterna ficca;

hir,

in E

ypto tamen non veró Treviris , latuiffe.

UI

Vero

j

imilius alii dicunt ,

Arhanafium id fcrip-

UA

fifle, quando Rome apud Julium Papam an. 339.

[

ab Eufebiana factione petebatur calumniis , ac

Q

Rtan

ih;

preter fas damnatus fuerat in Synodo Tyria;

finem autem habuiffe hunc , utexpofità uberiüs

hp

fuà profeffione & declararet fidem, & calumnias

AhX |

retunderet , & injuftitiam Conciliabuli oftende-

d

ret; üt innuunt Manuel Calecas L. 2. cont. Gra-

Ta

cos & Baron. ad an.340.

h&

100. &. Omnino probabiliter teneri poteft,

IUN

fymbolum memoratum à S. Athanafio fuiffe

pl

COIl«

Dz Fipr.

17I

sdmü

conditum.

Ratio eft; quia preter autorita-

Osquel

tem Ecclefie Romang,

uce illud fymbolum

(f oti

in officiis divinis recitandum proponens adhuc

ifo

in(cribit S. Athanafio, preter confenfuüm Ecclefie

Yiv

Conflantinopolitanze, Servianze, Bulgaricee, Ruf-

füent

ficee ac Mofcoviticee , que tefte Joanne Sarma-

r dtd

ta in ep. 1. ad Calvin. idem tenent tanquam ge-

Á

x fal

p

nuinum & Anaftefianum; prater fenfum etiam

gv

communem Autorum poít fzeculum duodeci-

nihi dd

mum feré innumerorum cum S.'T'homa in hoc

Viin; t

confpirantium, ftant pro Authore fymboli S.

Athanafio teftes licét non antiquiffimi, tamen

n Vi

n

& ab antiquitate & ab authoritate venerandi.

$.

Inter hos , quos plures recenfent Monachi S.

x $u

Benedicti $ Cong. S. Mauri in Diatribe ad hoc

Troia

Íymbolum Tom. II. oper. S. Athan. inferta,

]

)

w

dxi

li

preecipui funt 1720 Patres Conc. Auguftodunen-

fis anno 663. vcl 670. (üb S. Leodepario Ep. ha-

d

C

biti; qui hunc Canonem ediderunt: Szquis Pres-

m

byter , Diacouus , Sabdiaconus vel. Clericus [ymbo-

, lrb

lum , quod infpivante . Spiritu. "d pofloli tradide-

ito

Tunt, €g Fidem S. Atbanafíüi Prefuls irrepreben-

314j

Jebiliter uon vecenfuevit, ab Epifcopo coudemnetur.

qyis,

Quibus eatenus jam preeluxerunt PP. Conc. T'o-

letani IV.; quód C. 1. queedam ex hoc fymbo-

pI

j

lo protulerint.

2d) Idem preceptum dedére

um

Ahytho Bafileenfis Epifcopus fieculi noni initio,

li

& füb ejus finem Hinemarus Archiep. Rhe-

menf. ; "T'heodulphus veró Aurelian. Ep. fiecu-

y. G

li vo, & Ratramnus Corbejenf. Monachus &

hocfymbolum Athanafio tribuunt , & ex eodem

ipt

Athanafii

p fb

plura defümunt.

3:i0. Eodem füb

a

nomiune

Dz Fipzr.

172

futerion

nomine ufi fünt Apocrifiarii, quos Greg. IX.

d&et

Conftantinopolim an. 1233. ad Greecos Latinis

conciliandos miferat.

u

Denique Eugen. IV. in

Currant

decreto de unione Armenorum an. 1439. com-

ldut,.

memorat compendio[am illam fidei vegulam per

Beatiffimum | Atbanafium . editam.

Corf. Quia

u

preterquam quód argumenta oppofita plera-

dm

fimix

que fint negativa, ac fimili fer? modo contra

Íymbolum Apoftolorum intorqueri poffint,

r

patiantürque inftantiam in aliis fententiis Auto-

p

rum, (uti Clar. Sandini contra Nar. Alexan-

p

drum in edita de fymbolo hoc differtatione

Dis g

oftendit) ea non fünt ejusmodi, qua proba-

Fal

Preay

bili refponfione nequeant diffolvi ; quemadmo-

dum ex dicendis liquebir.

f Q

1

1o1. JVec dicas J.. Stylus fermonísque con-

textus oftendit fymbolum effe hominis Latini;

p

non aurem Greci, qualis fuit S. Athanafius.

| us

2. Deeft in hoc fymbolo vox coz[ubflantialis ;

| QWl

qua ramen teflera erat Catholice fidei, cujüs-

| Qu

que profeffio urgebatur conftanter à Catholi-

| etnr

fs

cis. 3. Ipfe Atbanafius in ep. ad Antiochenf.

teftatur, procul fe abeffe à nova fidei formula

ts

condenda, & laudat Sardicenfes Patres, quód

t

fanciverint , nullam fidei profeffionem novam

M 1

&n

edendam; eoquód Symbolum Nicenum fuffi-

ceret, hoftésque fidei inde occafionem ;capta-

fial [

rent criminandi, quafi Niceena fides foret im-

n

perfe&a. 4. Harefes poft Athanafium ortee,

n

Nleftoriana ícilicet & Eutychiana difert& adeó

teN

& exprefsé refutantur in hoc fymbolo , utejus

fis,

&utor non potuerit non intendere illarum re-

lj

futa-

Dr Fips.

173

ag L

futationem, atque hinc seate poflerior eífe

s Laj

debeat.

«l

B. ad 151 Preeterquam quód in-fymbolo OC-

j

currant idiotifmi greci, quales fünt refürpere

m

babeut, pro debent; per omnia eft veneranda,

". (

pro omnino; confiteamur, 4uia Deus £ homo

p

; pro Deum & hominem effe; certé fi etiam

p com

Ífymbolum dicatur latin? fcriptum, eóquód ex-

| pf

emplaria latina concordent, cüm ex adverío

ts Aut

greca varient; nihilominus ab Athanafio condi

. Al

potuit, urpote qui latini aequé ac graci fermo-

[erui

nis peritus fuit, üt conflat ex Marcellino &

Fauftino fzeculi 4ti Scriptoribus, qui in Libello

g p

madn

Precum affirmant , ab Athanafio Libros Luci-

feri Calaritani in oreecum translatos fuiffe. ,4d

sqeo

2d. &. D. Vox illa deeft quoad fonum & ex-

s

prefsé C. quoad fenfüm & zquivalenter N.

qundo

Profe&ó pluribus fententiis dogma illud expli-

cavit, dum dixit trium Perfonarum Divinarum

J

m

equalitarem , & unam ac eandem Deitatem,

eflentiam , poteflatem &c.

Cüm autem hoc

(athi

joden

Íymbolum reliquos omnes articulos copiofiüs

declaratos dederit, idem etiam de confubítan-

fl

50

tialitate obíervatum : fuit..

Id 3t. i. D. Ab-

i

ju

fuit à condenda, & laudat preceptum de non

al

fi

edenda fidei formula nova aut Nicene contra-

1

rp[au

ria, aut ob illius imperfe&tionem adjicienda C.

(

lu

à formula nova Nicenz omnino confona, ac

y orti

eam duntaxat explicante ac apertiüis proponen-

( li

du

te N, Priori fenfü lonoiifimó aberat Athana-

a

fius , & prohibuerant Sardicenfes fscere aut fie-

yi aliam fidei formulam preeter INiceenam : fic-

TUft r

ut

fit:

174

Dz Fipr

ut autem Athanafius etiam Criticorum hic ad-

d55

verfantium calculo fcripfir opufculum, quoex-

i$Cy

pofuit fidem Catholicam, quod incipit: Credi-

d

mus ia unum JDeum; fic fcribere quoque potuit

iab

expofitionem fymboli , feu fymbolum cum maj-

[ am;

ore credendorum explicatione.

ZAd 4t. w. D.

innis p

PU

Ejus Autor non potuit non intendere refuratio-

nem ilarum herefüm quoad, perfonas N.

fiemm

uoad errores T. Inprimis fatentur Adverfa-

lm«

rii fymboli dioctrinam in Operibus Athanafii re-

pun;

periri ; quin tameninde fimilis objectio contra

profer

ea opera formari queat: deinde Neftoriani ac

opií

Eutychiani erroris femina olim jam; tefte Eu-

lii

thym. parte 2. Panoplie, à quibusdam jacta

lic w

fuerant; unde eadem jam proflipari poterant:

Tüm gt

DeniqueSpiritui San&to ufitatum eft; Ecclefiam

n

füam imunire adversüs futuras herefes, atque

(

has etiam hodie natas Ecclefia defümptis ab an-

| cuon

tiquitate ac traditione armis confodere folet;

| Qu

nemo tamen audebir hinc Patribus füa negare

| tüm,

opera, ex quibus illa tela capiuntur.

dinna

102. J/Vec dica$ 1. Hoc fymbolum defide-

umj

ratur inter opera Athanafii in Antiquiflimis &

i

probatiffimis Codicibus manufcriptis. 2, Ne-

dim

que Athanafius neque ulli Autores cocvi aut

Ti

qui ante fzeculum fepr. fcripsére; hujus fymbo-

D

li meminerunt: nec Patres Grxeci ufi fuerunt

titj

hoc fymbolo in CC. Ephefino ac Chalcedo-

f,ffmt

nenfi contra Neftorium & Eutychetem, quam-

L

vis Athanafii autoritas tum maximeé valuiffet:

fifty]

nec Latini hoc telo pugnàárunt contra Gracos

(f

j

orto fchifiate Photiano de proceffione Spiri-

tu

Ielligi |

Dz Fipnr.

175

m hical

; Qu

tüs S. : quod tamen certó faciendum praefertim

S. Cyrillo Alexandrino videtur.

i Q

B. ad i:. Nec affertum verum eít; cüm

Jie p

in cit. Diatribe PP. Benedictinornm numeren-

Cummm;

tur amplius duodecim Athanafii nomen jam ab

Fa

annis plus mille infcriptum ferentes, & alios

refut

addiderit Michael Lequienin diff. Damafc.; nec

(onas )

Ms

fi verum foret, quid evincerer, cüm fymbo-

lum à eogvis vel füpparibus fcriprum, üt alia

ndi

10 COR

plura, poffit effe deperditum , vel adhucdum

|

proferri in lucem, ür plura alia S. Atbanafii

lorit

opufcula anecdota à P. Bern. Montfaucon pu-

tle D

blici jurisfacta fünt. 22 2d. &. Argumenrum

hm j

hoc utpote meré nepativum, ex Adverfario-

pO[C*I"ïST

rum etiam receptà alibi opinione, probare pa-

iccleid

rüm. Adde, quód nec Scriptores Ecclefiafti-

$ 8f

ci meminerint femper editorum omnium opuf-

(s abïz:v

culorum, nec fícripta etiam omnia füperfint,

er f

Preeterea funt

que opuícula hec recenfent.

n g

etiam , qui probabiliter defendant , S. Greg. INa-

zianzenum hujus fvmboli jam meminifle.

Is

d

enim in Or. de laudibus S. Arhanafii hec habet:

'.4(

ili

imid

Primus ille ( Athanafius) cg folus , aut cum admo-

^

VN

dum paucis , veritatem palàm apertísque vevbispvo-

ye !

mulgare non dubitavit , unam trium pev[onarum di-

i*

!

vinitatem g. effentimn [cvipto eenfelfus: &9 quod

g

multis ilis Patvibus circa. Filium pris. conccfJum

hadeU'

Juevat, idem ipfe poffea im affevenda Spiritüs S..

divinitate fuperno afflatu coufecutus: atque. Fmpe-

) V

A

vatori ( Joviano) dogum ver? vegium £9 magmft-

Hsc . veró verba contendunt in-

n

cum offert.

hje

e SPäf

ao

telligi non pofle de fiymbOlO Niceno, f&«

476

Dz Fipt.

fom f

alio expreffiüs damnante heerefim, poftea Ma-

donztun

cedonianam dictam, & apertiüs conteftanre Spi-

ritüs S. divinitatem : neque etiam intellipi pof-

fe de epiftola, cui fides INicaena fuerir inferta;

tum quia Nazianzenus non loquirur de epifto-

Ài

la fed Confeffione: tum quia epiftola illa brevis

& inclufi fymboli Niceni bajula fortà. dicenda

non videtur dozum veré Vegiutm €g. imagnificum.

j

N(

Quanquam veró "T'heodoretus & Nicephorus

teftentur Joviano transmiffam fuiffe ab Athana-

i g

TU v

fio Fidem Nicenam, ejus tamen nomine veni-

re poteft Athanafianum Symbolum , utpoté

quæ li

dendm

Fides Nicená duntaxat ampliüs declarata, &

]

quidem id exigente Imperaroris voluntare ob

QQ, F(

n

M

exorientem tum Macedonii harefim.

43 U

Ad 3.*

yi

ltsid

&. Nec hoc argumentum ex filentio defum-

ptum validé quidpiam probare; quia aliàs nec

DN

vel qu

epiftola ad Epichtetum Corinth. Ep., ad Jovia-

num ab Athanafio fcripta, nec alia ejus opera

-

-

ltraqu

effent genuina, ex quibus, licét ille herefes im-

Quegm

i

isll

V

pugnari poterant, tamen à Patribus illis non fue-

runtimpugnata. Ratio itaque filentii apud Grz-

cos effe poterat, quód fymbolum hoc illis adhuc

E

incognitum vel faltem füb Athanafii nomine nec-

Qu

dum cognitum effet; id quod de fcripto privato

mirum videri non debet, cüm $, Auop. ep. 110.

qll

ar

ipfe de f& fateatur, Canonem, quo PP. Niceni

mp[(

prohibuerant , ne Predeceffore vivenre alius

j

jam Epifcopus Succeffor initiaretur, palàm &

CU

&i

in Oecumenico Concilio latum ignoráffe. Li-

cét veró id ferfan tempore Phoriani fchifinatis

j mïütuf

non ampliüs tenuerit; Athanafii tamen fymbo-

]ïlheï.(

lum

kDE Fipr.

177 |

ggüea

lüm necdum uüniveríali autoritate ab Ecclefia

VU

äï'ä

donatum fuerat , cujus facti epocha , ütüt in-

lpu

certa, rardior tamen ftatuenda videtur.

ARTICULUS. II

j

, bl

M

du Articuli fidei Catbolice fint. evideuter. cve-

dcef

dililes ?

13

T

j

Ora 1. Credibilitas eft dignitas aut me-

103.1

ho

ritum extrinfecum, ut aliquid firmis-

b at

fimé eredatur tanquam à Deo revelatum: con-

L d

Tine t

fiftit vel fundatur in argumentis feu motivis,

-

qua& imarió & immediaté tendant ad períua-

, ipi

-

liritii

dendam exiftentiam revelationis divinz de ali-

üntarei

quo, edarió autem & mediaté ad perfuaden-

Ali

durm , illud effe verum : fpe&tari autem credibi-

(

9

litas ifta poreft vel abfoluté ac fine comparatio-

ne, an fir major vel minor refpectu oppofiti;

vel comparativé ac refpeétiv? ad aliud ; quee

utraque confideratio hie à nobis adhibetur.

Quamvis enim necdum conftitutum habeamus

o —— A — — — »

)l

plené difputare pro illa verirate, quod una Ca-

h

*

tholica fides ac religio & vera fit & falvifica prae

j^

lil

aliis fe&tis omnibus, tamen cum credibilitas Ar-

ticulorum fidei , quam hlc methodus inftituta

IIl

p

I'])

exponi requirit , fine ea commod? traétari ne-

queat; tangenda faltem queedam illi argumen-

"

N

N

to propria funt, uberiüs in Parte 2da declaran-

da. Porro fecte Religioni Catholicee oppofitee

nte avll'üï

j o

reducuntur ad tres claffes : 1. Eft Paganifinus;

Fä

& eft illorum qui nec Vetus nec Novum T'efta-

f

;

r

menturm admittunt ; cujusmodi funt Athei,Po-

hilra

fjm

ythei; Mahometani : 2. Judai(inus , & eft eo-

ll

M

rum

J

Dz Fripr.

178

rum,qui V.Lege admifsà refpuunt novam, auf

fatent

Meffiam adhuc exfpectant: 3. Harefis, & eft

yli

ilorum, qui utrumque Teítamentum quidem

,

credunt, fed non eo modo, quo Ecclefia vera;

—

f vii

qua eít executrix Teftamenti ac fidei regula.

af

104. JVota /J. Motiva credibilitatis pro Ec-

R

clefia & fide Catholica ad tria capita referri pof-

j

funt.

um eít triplex do&rine , quam Eccle-

TR n

fia profitetur conditio, veritas nempe , fanétitas

hu

&efficacia. Veritas quidem in plurimis rationi

(

1naxime confentaneis elucet per fefe ; in füper-

tele

naturalibus autem tum ex convenientia ad Deum

Tranter

& ejus excellentiam ; tum ex teftibus aliisque

dos

modis probantibus affenfüm etiam praeftandum

m

iis, qua captum excedunt : Sanétitas perfpici-

d

tur tum ex ipfis legibus & praeceptis religionis,

tii Q

tum ex hominibus ejusdem cultoribus accuratis:

Titin

Efficacia denique intelligitur ex admirando mo-

d

do, quo primüm introducta , dein per totum

Tom;

mundum propagata ; ac tandem inter tot diffi-

Qu :

cultates femper fervata fuit. 24um eft teftium

diidi

autoritas, confenfüs ac multitudo ; preeter Chri-

m

ftum enim fidei Autorem teftimonium ferunt

àni

Patriarchee & Prophete ; quorum fipure ac

nf

prediétiones in Chrifto atque ejus Ecclefia ex-

Yil

plete funt , Apoftoli; Doctores, Martyres ac

fenti

Confeffores omnes ; qui tum pradicarione &

TK

fcriptis tum opere ac perpeflionibus veritatem

W

01

fidei confirmàrunt.

3tium fünt miracula fere

W.

innumera , que in fidei confirmationem fzeculis

Ó

omnibus patrata funt: quó etiam pertinet po-

düdï

teflas à Chrifto Ecclefioe tradita in daemones;

faten-

,

—

Dz Fipk.

179

Ovam, ?

fatentibus ipfis fe vel invitos à corporibus ex-

$; Q

m qii

j

pelli.

rog. JVota I]J. Evidentia eft quafi videntia

V

11 Wt

;

j

feu vifio objecti, quod intelle&tui proponitur,

gU

ac fi illud pre oculis haberet : unde ultra certi-

ts pf

tudinem importat fpecialem claritatem , ex cu-

r

jus defe&tu actus fidei licét. meraphyficé certus

un E

tamen non eft evidens. Communiter dividitur

y ts

in objectivam feu fundamenralem & formalem.

Is t

Objeciva eft apparentia objecti ram clara, ut in-

: indpt

telle&um attendentem -& 'propofita fibi pene-

adm

trantem convineat feu neceflitet ad affenfüm in«

ys diit

dependenter ab imperio voluntatis ; eaque vel

ræüani«;.;

eft immediata , quando clara apparentia ipfius

j peti

objecti in fe habetur, vel mediata, quando cít

relinios

talis apparentia in alio; quo fenfü argumenta &

CL

rationes, ex quibus aliqua res clar& deducitur ,

ando ?

dicuntur evidenria fundamenralis & objectiva.

K ta(mj?

Formalis e(t ipí& a&tus intelle&üs , quo iíte ita

tb

claré apparens obje&tum percipit. Utraqne füb-

JHl

dividitur in metaphyficam, phyficam & mora-

g

lem. 1n harum explicatione variant Autores;

m

dum alii communiüs illas explicant per impo-

fipo ^

tentiam metaphyficam , phyficam & moralem,

xdfit

ne illi apparentia fübüir falíam ; ali per impo-

s*

rentiam diffentiendi meraphyficam , phyficam

a

& moralem; alii tandem eas diftinguunt ex mo-

yetd

tivo metraphyficé, phy(icé vel moraliter con-

nexo cum veritate.

gui

jl

Porro de evidentia morali majus etíam eft

i p

diffidium. — Aliqui enim illam adhuc fimplicirer

& proprié talem confundunt cum morali certi-

M 2

tudine;

f

180

Drz Fipg.

n5

tudine, eámque precisé conftituunt per exclu-

fionem prudentis formidinis, quamvis ad evi-

eyidenr

iler

dentiam moralem fummam poftulent etiam ex-

clufionem formidinis indeliberatee & impruden-

i,

tis: alii tantüm addunt illi rales vires, qu ita

Ti

rapiant intelle&tum , ut faciant diffenfüm faltem

t

moraliter impoffibilem, h.e. valde difficilem:

fä.;l'.'rl'.ï

€ó quód in Logica controvertitur, utrüm evi-

ff

dentia neceffiret quoad exercitium , an folüm

foiem

quoad fpeciem ad affenfüm rei evidentis. Com-

uf

inunior tamen fÍententia videtur füpponere,

(il

V. ]

quod de ratione evidentiee propriee generatim

fit, intelle&um ita convincere, ut ratione cla-

fl

ritatis excludat omnem formidinem etiam im-

(ti] D

prudentem de oppofito , dummodo expendan-

füer Q

tur & penetrentur termini vel motiva. Atque

Des,

hoc videtur defiderare ipfius vocis etymon ;

fütita

unde ficut pofità applicatione oculi non poffum

r Í

fufpendere vifionem obje&ti vifibilis, fic pofità

4

applicarione intelle&tüs ad objectum evidenter

t

apparens; non poffum füfpendere affenfüm, &

lm

f

confequenter nec formidare. Accedit preter

alias rationes etiam differentia, qua eft inter

ts

probabilitarem ; certitudinem & evidentiam;

tam j

cüm enim folà probabilitate pofità poffim pru-

(

denter formidare de oppofito, & hinc requi-

Iny

ratur imperium voluntatis, ut inclinetur intel-

dj

lectus potiüs ad hoc, quàm illud: pofità autem

nïflg:a

folà certitudine, intelle&us adhuc poflit formi-

3yl.a

D

dare imprudenter : fequitur & hanc formidi-

u

dinem excludi debere ab evidentia, utpete cui

t

j

aliquid ultra certitudigem tribuendum eft.

106.

Dz Fipr.

1 81*

perends

ro6. Dico J Articuli fidei Catholice fünt

( dj

evidenter credibiles affenfu firmitfimo tanquam

o

à Deo revelati, evidentià proprià & fimpliciter

ml

tali; feu excludente omnem formidinem etiam

quei

imprudenrem.

Prob. £. ex auctoritàate,

Nam

m fia

1. Ícriptura 'Pf. 92. v. 5. dicit :

Toflimonia tua

(iftclen

credibilia fa&a funt mimis, PC 97. v.2. & 3. INo-

ynim ej

zum fecit Dominus [alutave fuum. .. Fiderunt om-

u fin

nes tevmimi tevre [alutave Dei. Sap.6.v.17. Cla-

r Q

va e[) [apieutia, €g que muniquam marcejcit , ac fa-

hppom»

cilà videtur ab bis, qui quevunt eam.. 1. Joan. 1.

generm

v.2. Fita manifeflata efl , €9. vidimus , &5 1efla-

itionet

uv , e9 ammntiamus volis vitam eterman, que

tiam f

erat apud Patrem $9. appavuit zobis. . 2. Patres,

:xpenc'zc:

inter quos S. Chryfoft. orat. Quod Chriftus fit

N

Deus, de fienis credibilitatis inquit : /VuZlus bis

; (f

contradixerit , nifi qui valde infauus €9. totus flupi-

agl

dus fit. S. Aug. de iisdem L. 12. cont. Fauft.

! k poh*;i

C.43. Quid ad bec , ait , ve[ponderis in[aui ? nem-

eiiiat

pe ifla mamifefla funt : mempe omnes , non dico ca-

nfum;i

dumnias contradiclionis , fed etiam uebulas dubita-

j t

tionis expellunt. Idem veró ceteríque feré om-

eli i

nes dicunt Ecclefiam Martth. 5. fuiffe fipnifica-

dentiüt

tam per czozatem fupra montem pofitam, que ne-

quit ab[cendi.

3. D. 'Thomas hic q. 1. a. 4.ad 2.

fmpr

j quUl'

inquit: /Vog emim credevet , mifi videvet ea effe cve-

denda vel propter evidentiam. figovum , vel propter

1 fH[f.'

u

aliquid bujusmodi, — Et q. $. a. 2. dicit, quàd in-

zellelus. comvincatur , ut judicet e[fé credendum,,

j m

us

quamuis 107 convincatur per evidentiam vei ,id eff

veritatis credende. — Jam veró hec ipfa vel ex-

poreall

"

m proprie talem; v;l

Í

prefsä: enuntiant evidentia

3

atis

Dz Fipr.

182

fine t

fatis indicant claritatem talem , que excludat

omnem formidinem etiam imprudentem ; eo.

formi

Carhol

quód zimia credibilitas dicat aliquid plus, quàm

certitudinem moralem requifitam ad actum fi-

feipo,

dei, & verba videri , sniotum aut manifeflum effe ,

epilo]]

appavere , liüt ea ipfà , quibus fcriptura exprirmit

I/*

evidentiam exiftentiee Dei, que fané eít pro-

GOrnpat

pria ac fimpliciter talis. — His pofitis fic argui-

N

EC

tur : vel illa evidens credibilitas à Scriptura &

Patribus afferta pertinet ad omnes & fingulos

gl

fidei Catholicee articulos , vel immediaté tan-

dbl

tüm afficir do&trinam , quam Ecclefia Catho-

eviden

lica proponir credendam : fi 1mum ; explicité

lr

dicuntur & fünt articuli fidei Catholicee eviden-

finte

ter credibiles : fi 2dum; implicité faltem dicun-

en'dev

tur & funt tales; quia doctrina Ecclefiee Catho-

i

licze formaliter includit illos articulos. ProZ. 77.

D

Prudens credibilitas articulorum fidei affenfu

Nïþ*t

firmiffimo propter divinam revelationem dedu-

feth

mj

citur ex praemiffis evidentibus proprià eviden-

tià talibus: ergo eádem evidentià eft credibilis..

ff

fs

. "dnt. prob. in hoc fyllogifmo : Quoties eft mo-

raliter' certum , Deum aliquid revelàáffe, pru-

v

denter id credibile eft affenfü firmiffimo tan-

fs

quam à Deo revelatum : fed ex fignis credibili-

fe

N

tatis eft moraliter certum, Deum revelàáffe arti-

culos fidei Catholicae: ergo hi fünt prudenter

fcn";

credibiles affenfü firmi(fimo , tanquam à Deo

ln

revelati.

Maj. elt evidens ex terminis : A.

ln

etiam eft evidens ; quia evidens eft, praedicta

lhl)c

figna habere fínmmam vim ad movendum

N

quemlibet cordatum ac fapientem ; adeó ; ut

Jts

ine

j Dz Fipr.

X'I83

! exdiir

fine nota levitatis & imprudentie non pollit

Im;d

formidare de veritate Religionis & dogmatis

i5; qia

Catholici , quam virh quiliber poteft experiri in

adum i

fe ipfo, & fe expertum fatetur S. Au

g. contra

ifunij

epiftol. Fundamenti C. 4.

eXprim

IO7. Dicoll Articuli fidei Catholice etiam

eip

comparativé ad alias fectas confiderati fünt fi-

mili ratione evidenter credibiles.

Pvob. Nulla

f a

riptrnd

Íe&ta Catholicee Religioni comparata remanet

Ra cre-

ii

prudenter credibilis, nec tanta habet fi

edure a

dibilitatis, quanta habet Religio Catholica ; üt

j

[a t

"

evidenter conftat: ergo Articuli Catholicae Re-

; epr» j

ligionis non tantüm abfoluté fed comparativé

z li

funt evidenter credibiles. — Pars'17. prob. Quia

m dit

evidens eft , nullam fe&am effe, quae non neget

e Citt

aliquid Deo debitum , aut. non affirmet quid

Dl

Deo indignum, aut non admittat quidpiam vel

T

turpe vel rationi fansee repugnans ; üt fingulas

enáté

fectas percurrenti conítat : contrarium autem

j i

omnino in fide Catholica effe, non minüs mani-

vediis

feftum eft. Erpgo. — Pars 24. prob. Evidens eft,

feCtas alias vel nulla habere credibilitatis figna;

m

mu

vel fi que afferantur effe pauciffima, dubia ac fu-

fpecta; cüm econtra pro Catholica Religione fint

jmo t

credfql ,

feré innumera & ita certa ac conteftata, ut hinc

Richard. Victorinus L. r. de Trin. C. 2. recté

if

rudemiï

fcripferit: Domine , ff errov eft ,à te decepti fumus.

JVaim ifla (fidei nempe noftre dogmata) z zo-

,

2

bis tantis fignis 69 prodigiis confirmata fuut 9. 1a-

fædith

libus, que ton sift per. te fievi poruerunt.... Unde

andun

. Àug. L. cont. ep. fund. 1.c. inquit : AMulta

fuzt , que. i ejus (Ecelefiae Catholicae) gremio me

$;

4

jguflis-

lr

K

DE FEipE,

184

densatt

juffiffime tenent : tenet con[eufio populorum t2 gen-

dium , teuet autoritas smiraculis incboata ; [be au&la,

f um

fie d

cbavitate firmata , €$ vetuflate mutvita ; tenet ab

nj

ipfa [ede Petri "Apoftoli , cut pa[cendas oves fis Do-

Q

ij

A

qminus smandavit , usque ad prefeutem Epi[copatum

fucceffto facevdotumg tenet demique ipfum Catbolice

Aa[ &

&

zt0:men , quàd mon . fine cau[a. inter tam. multas ba-

"

vefes fic ifla Ecclefta obtinuit fola &c. — Conf. Mo-

l

MQ

jl

tiva credibilitatis pro fide Catholica ex dictis

fuünt fimpliciter evidentia: ergo evidenter re-

Y

ITf

pugn

iquamcunque religionem aliam contra-

xiame

fle zequ& vel magis credibilem ; quia aliàs

dj

nüe J

vel utrique fimul affentiri poffemus, quod im-

plicat, cüm-éibi contradicant ; vel contrariam

0n t

i

pra noftra amplécti, quod veritati Anteceden-

Gd

tis priàs demonílrate non minüs aperté re-

m

tj

pugnat.

hi pr'

108. Objic. cort. vm. Si articuli fidei effent

tiüent

evidenter credibiles , etiam forent evidenter

(untu

poffibiles; ficut fi effent evidenter impoflibiles,

t

forerit evidenter incredibiles: unde prior pro-

l

w f

pofitio concedi debet , cüm ex dialectica bona

Qd

M bl

fit illatio à contradictorio confequentis ad con-

I

tradictorium antecedentis. Sed primarii faltem

þw

articuli non fünt evidenter poflibiles, àt liquet

tm

qe

in myfteriis "Trinitatis , Incarnationis: crgo.

Corf. ]. Objefctum denominatur credibile ab

tl

actu fidei, ficut intellipibile ab intelle&tione: fed

M

objeétum ab a&tu fidei, utpore obfcuro, nequit

j

MI

denominari evidenter credibile:ergo. Cozf. Z7.

N

iNihil eft evidenter credibile, nifi evidens fit;

d'x

evi-

ipfum prudenter e?edi poffe ; fed non eft

"

dens

'Dz Fipr.

185

1

" [/!

UM

dens articulos fidei noftre prudenter credi pof-

V)/

J I»H;:In

íe ; tum quia non eft evidens eos credi poffe

d d

fide divina infallibili & infufa; cüm aliàs evi-

t ji]

dens effet poflibiliras fidei füpernaturalis : tum

jifaqus

quia non eft evidens credi poffe fide fallibili &

hC

naturali; cüm in terminis implicer fide fallibili

muju

& naturali aliquid credi, quod eft credibile af-

nf

fenfü infallibili & firmiffimo , qualis debet effe

e d

fides divina. Erpo.

d

far fa.

M W

R. 1. IN. fej. M. Quia poffibilitas haberurab

IT CO

intrinfeca non repugnantia pradicatoruin , cre-

quadi

dibiliras veró à fignis credibiliratis extrinfecis:

quit

unde licet credibilitas füpponat potlibilitatem ;

Onttit

Atl

"W

non tamen debet füpponere evidentiam ejus,

nrecsd

cüm diver(a moriva fint pro hac & illa.

2. AV.

parit, Cum impoflibilitas proveniat ab intrin-

patté t

feca repugnantia predicatorum; hoc ipío, fi ea

da d

n

evidenter innotefcat, non poteft fieri credibilis;

ei

p

quantumcunque multi teftes contrarii accedant;

] (ijis

atque hinc impoffibilitas evidens excludit pofi-

yiür p

tive fui credibilitatem : econtra cum evidens

credibilitas adveniat tantüm ab extrinfeco , etiam

w but

Ti

res de fe. impoffibilis füb motivis extrinfecis

riiit

proponi poteft àt credibilis ; atque hinc licet

üt

gt

aliquid non fit evidenter poffibile, non excludit

gt

credibilitatem, praefertim cum ipía poflibilitas

dii

1

ä

|

rci fiepe ex motivis extrinfecis collipatur. 3.JV.

[

fipp. Quód axioma diale&ticum hic locum ha-

[

beat; nam allatee propofitiones utpote modales

j

"

[0// ]

]

non fünt contradictorige , cum non negetur mo-

dus; fed fünt contrariee duntaxat ; quee licet non

ICHD 1[7

Cü a

potlint effe fimul verze , falfae tamen effe queunt.

[

M 5

Porro

186

Dz Fipr.

yrio pro

Porro ut legitim? concluderent fic erant po-

nendae: fi articuli fidei effent evidenter impof--

dtinad

fibiles, non forent evidenter credibiles : ergo

fim dir

fi evidenter credibiles, non forent evidenter

& par

| (ranstmit

impoflibiles ; qua tamen argumenratio nihil no-

ftre fententie officit, cum articulos fidei nec

Qm;q

at d

dicamus evidenter poffibiles ,nec evidenter im-

poflibiles permittamus.

"d Couf. I. D. M.De-

lum ao

ithecf

nominatur credibile ab actu fidei tantüm NN. à

motivis etiam praviis ad actum fidei; & poten-

NT

mordi

tiam prudenter credendi conflituentibus C. 4.:

£2 m.ac D. Corf. Non eftevidenter credibile vi

ft f

actüás fidei C. vi motivorumcredibilitatis & actüs

Wnom

prudentiz ad fidem preambuli N. Evidentia

Que d

credibilitatis poteft afficere ipfum actum fidei;

F

quod aliqui dicunt credibile evidenter; fed hec

l

à nobis non ftatuitur , cum actus fidei debeat

Qu d

effe obícurus: poteft autem etiam appellare

ticdls

[

potentiam credendi, feu quod evidens fit , obje-

V H

étum prudenter credi poffe actu fidei obícuro;

fnot

& hoc communiter dicirur evidenter credibile;

lm in

atque à nobis tantüm afferitur. 744 Cozf. 1L.

u

IN. min. Ad prob. Con. p. ym. D. 2d. p.. Implicat

p

credi fide fallibili, quod eft credibile aíTenfu in-

requ

fallibili & firmiffimo ,tam ex parte potentice ad-

diein

herentis veritati , quàm ex parte ipfius inde-

Q

fectibilitatis veritatis C. affenfü tantüm firmif-

f

fimo & infallibili ex parte potentiee firmiffimé

Co:gf

Ícilicet adhaerentis veritati IN. Fides tum obje-

ïll'æg

&ivé féu motivé, quàm principiativé divina &

Ày

fic füpernaturalis requirit utramque firmitatem

d

adhecfionis fcilicet ex conatu & voluntatis im-

perio

J

Dz Fipr.

I87

r

perio profectee , & indefetibilitatis à väro,quæ

tr i

eft in actu füpernaturali ; objectivé autem tan-

l: ex

tüm divina poftremà infallibilitate carere poteft

evide

& priorem habere. Unde utraque pars etiam

9 nibi

transmitti poteft , quin tamen probetur inten-

fideior

tum ; quia datur adhuc medium, nempe quód

Jenterit

articuli fint evidenrer credibiles eà fide , quam

D.

homo conari & adhibere poteft. Qualis autem

ym Yi

fit hec fides, an infufa & füpernaturalis, an ac-

j & u

quifira & naturalis, non eft evidens, fed folüm

dU (l

moraliter certum & evidenter credibile, quód

vedi

fit füpernaturalis ; quatenus -nempe hoc eft

iil

unum ex articulis feu myfteriis fidei noftra,

Bl

"

"

qua dicimus moraliter eife certa ac evidenter

lum i

credibilia.

iiedibile ;

r fediz

109. Jpfi. J. Non eft evidenter

li deit

cui obítant argumenta magni ponderis, fed ar-

p

ticulis fidei noítre obftant talia ; quia myfterio

lia

v. g. "Trinitatis repugnat illud principium per

i 0

fe notum: que fünt eadem uni tertio, fünt ea-

credià

dem inter fe; & Euchariftie illud principium

vcwz/f lh

phyficum: fübftantia panis eft , ubicunque fünt

Inpli

panis accidentia: ergo.

Conf. J. Argumenta

l(ïenfu IU

repugnantia evidenter debent folvi , ut articuli

dicantur evidenter credibiles: fed haec ab indoz

ettitf

fusite

étis nequidem probabiliter , à viris doctis au-

tem fíàltem evidenter non folvuntur: ergo.

i

anil

Conf. 1. Ubi oceurrunt due evidentiee oppo-

fita& alera phyfica, altera moralis, evidentia

m

divimd

Phyfgca, utpote major elidit moralem: fed evi-

anititd

dentiam phyficam habent principia illa articu-

1$

n

Perm

Dzr FiprE

188

loter f

lis memoratis oppofira : ergo elidunt eviden-

tiam credibilitatis duntaxat moralem.

fà rede

&. D. M. Non eft evidenter credibile, cui

evidente

veré ac reipsà obílant argumenta magni pon-

evident

tll n

deris C. cui obftant tantüm apparenter /u/d. fi

tam abfoluté ac fecundüm fe , quàm comparati-

fünt ej

Tynrd d

vé ad intelle&tum penetrantem figna credibilita-

tis appareant obítare C. fi tantüm fecundüm fe

Imnàp

TE

& abíoluté confiderata obftent, aut comparati-

vé ad intelle&tum non penetrantem appareant

Cbl

N.

am veró principia illa allata & alia fimilia

peny

fecundüm fe & abfoluté confiderata apud intel-

lpitio

r f

lectum figna credibilitatis non attendentem;aut

affequentem multum apparentie habent contra

eyidnt

illos articulos : fi veró cum fignis credibiliratis

Dni

conferantur, ac etiam perpendatur Deum effe

Qqud,

infinitum ac incomprehenfibilem , argumenta

Oppol

Quam

hec exigui fünt ponderis nec movere poffunt

&d formidinem vel imprudentem de prudenti

füq

Cient

credibilitate. . Caeterüm quód rei veritatem at-

tinet, primum principium ex d. in Tr. de Deo

Mlm

Wün

intelligendum eít, de identificatis cum tertio

fine diftin&tione virtuali vel alia eequivalente;

ö"löer;

eori

& hoc modo explicatum eft quidem per fe no-

tum, fed non repugnat Trinirati : alterum non

E

fei

eft evidens, quando adíünt fundamenta, qu&

probant effe per miraculum victam connexio-

| f

Q

nem phyficam fübftantie cum accidentibus, üt

oftendunt de Euchariftia fipna credibilitatis.

Q

"d Conf. L. & D. M. Argumenta debent folvi

Qüig

evidenter evidentià directà , feu quee faciat my-

&

lls

fteria ipíà evidenter effe vera & oppofita evi-

M

en-

«

Dz Fipbr

. 189

1t v

denter falfa IN. debent folvi evidenter eviden-

tià reflexà , feu quae faciat credibiliratem effe

dbl a

evidentem , & folutionem oppofitorum effe

evidenter credibilem C.

ii

imum fieri nec po-

vet il

teft nec debet; quia ficut myfteria fidei non

COU

funt evidenter vera ex dicendis , fic nec argu-

rb

menta contraria fünt evidenter falía: 2dum au-

cindim:

tem & poteít & debet fieri ob evidentiam cre-

dibilitatis ; fic etiam in alia mareria evidenter

CO'.UP'HFEG

pycid

credibile eft, v. g. hunc effe legitimum princi-

h tïmä:

[

