jusgit, 69 eos, qui venturum effé, ey cos qui eum

m n

veniffe credideruut.

mus, D

129. Nec dicas 1. Deus Exod. 6. ait Moyfi:

mj

Ego Dominus, qui apparui 44br,

Jfaac , eg.

:'f)

m

S'acob in Deo Ommipotente , e9. o

eum ddo-

tiai uoti indicavi ei$ David Pf.1 1 . dici

uper fenes

( n

intelexi. 9.S.Paulus ad Eph.3. v.

uod alüs,

]stf

inquit, gezerationibus uon efl agnitum (Myfterium

of

Chrifti) f/üs bomimn, ficut puuc. vevelatum. efd

Sanctis /dpoffolis eyus $. Propbetis in [pivitu. — Et

tolo,

fj

v. 9. JMluminave omnes ; que [it difpen[atio Sacva-

menti al[conditi d feecuiis in Deo. 3. Preterquam

( n

Y u

quód nihil de Trinitatis Myfterio in V. T. aper-

té contineatur, Greg. M. hom. r. in Ezech. no-

;ge f

n

tat per Teítamentum novum in corde fidelis

Turds

populi fidem Trinitatis creviffe. Ergo fimpli-

citer crevifle dicenda eft fides in Deum , Incar-

tporu

nationem & Trinitatem.

Vi

d n

& Univevfin IN. Corf. Ex his enim dunta-

xat probatur, minüs claram horum articulo-

ag

0ré

rum olim notitiam fuiffe; quàm poft exortam

fritr

Evengelii lucem, neque ita ad omnem etiam

L

populum & quoscunque pervulgatam , üt po-

il

!

/

Ítea factum eft, dum Apoftoli mittebantur ad

docendas omnes gentes & prædica'ncfum omni

ii

] JOEH.

creature. Speciazim ad vm. . Seníum textüs

Imieíle: Epo Deus Patribus cognitus fui & vo-

"

catus, ;Zdonai , Elobim, El, Saddai, quee no-

Ti

mina certam aliquam pgrfectionem inftar quali-

d

tatis in Deo,fignificant, nempe Dorini guber-

P

nató-

g

l

228

Dz FipkE.

natoris ; fortis,vliberalis, omnipotentis: tibi verà

! fis, üt

& pol

nomen meum effentiale (ponitur enim, non Ado-

nai, fed tetraprammaton) revelo,quod ipfam fub-

viod

ftantiam meam in fe & effentiae meez fignificat;

duj t

iir; Qd

unde liquet; clariorem dunraxat Divinitatis co-

nnd

gnitionem Moyfi pre Abrahamo ; Ifaaco & Ja-

cobo data

uemadmodum cum Gre-

]M.

e€5

gor. M.

. 16. in Ezech. aliísque PPus In-

Mi

onunt.

lia

terpretes

Seníus 24j litteralis eft,

Davidem adhuc juvenem fapientiorem fuiffe

$h

Vi fe

multis fenibus ob ftudium íuum affiduum in

diq

meditanda lege Domini. . Quodfi veró pracel-

lentiorem Deicognitionem fibi ante Patriarchas

fm:

la:

antiquos his verbis tribueret David , nihil dice-

ret nobis contrarium.

"d ad. &. Contextum

dtti

oftendere , quód Paulus non tam de myfterio

!

Chrifti; fed de myfterio vocationis Gentium

1

COft0]

ad fidem & gratiam Chriftiloquatur. Utrum-

Ti

que veró non aliter dicitur incognitum à fiecu-

lis, quàm quód tanrá claritare itáque expreffum

[j

& circumflantiis veftirum non innotuerit Patri-

TW

archis & Prophetis antiquis, atque experimen-

a

t

to cognirum fuir ab Apoftolis novíque Tefta-

menti Prophetis; eóquód.lfaias aliíque jam an-

Wt

Tür

té propheraverint de vocatione gentium ad Chri-

fti idem, & Patriarche olim ac Prophete no-

Tits

tiiam de Ghrifti incarnatione habuerint, üt

qui

den

Chriftus teftatus eftde Abrahamo Joan. 8. v. 56.

"Abrabam Pater veflev exultavit , ut videret diem

Ws

QU

i

n

meum: vidit &g gavifus efl. — 4d 3. Y. "Tam in

libris Moyfis, quàm in. Pfalmis & Propheris,

i

non obfcuré revelatum füit Myfterium SS. Tri-

li

nita-

IDE Fipr.

229

fbv

tis, üt videre eft in Sacra Scriptura dogmatice

n AO.

& polemicé explicata; apertiüs tamen in Evan-

&m(i

gelio eftannuntiatum, ut adeó meritó & ratione

la

hujus tempus N. L. potuerit ab Apoftolo dici

f05 0*

Íux , que noctem V. L. fubíecuta fir: atque hoc,

0

non alio fenfü inrelligendus eft S. Gregorius.

n G.

130. R. /. Articuli minüs principales ab

Dis [

Adamo usque ad Chriftum & Apoftolos inclu-

qis di

fivé creverunt fimpliciter.

vob. Quia, üt ex

n fl

Ss.Literis manifeítum eft, Deus multa füucceffi-

um i

v& revelavit Adamo, Abraha , Moyfi ; David ,

[40v

n

!

aliisque Prophetis; & vel maximé in novo Te-

pr

TOR

ftamento per Chriftam & Apoftolos: fed inter

jl dic

hec non pauce fünt veritates, quas füprà fidei

QU

articulos minüs principales diximus : ergo.

yleo

131. /Vec dicas. Conclufio S. Thome 2. 2.

Jenm

q. 1.a. 7. heceft: 7rticuli fidei temporum fuc-

Uttur

ce[fioue creverunt , non quidem quantum ad fabftan-

zam , [ed quantum ad. explicationem &9 expre[Jam

i

ydiin

profeffionem: nam quee explicité €g fub majori uu-

]u

mero à po[fleris credita. [unt, eadem ommia à füpe-

ind

vioribus Patribus implicità e9 [ub minori mumevo

Tdl

eredita fuerunt , nempe in binis illis zrticulis ge-

m 4

neralibus. g. S. Thomam fübftantiam articulo-

|Onr

rum fümere valde generatim & confus? , quate-

nus nempe omnes articuli reduci poffunt ali-

]1

h ]i

quà ratione vel ad Deum , vel ad Dei provi-

v 56,

dentiam ; non veró proprie & fpeciatim, quate-

nus omnes articuli fecundüm fe veritatem füam

| /z'elm

m

fingularem & fpecificam formaliter etiam tan-

tüm implicité continerentur in illis binis articu-

yelb

Tt

lisrevelatis.. Neque is etiam loquitur de mera

*

P 3

1i

L]

——

230

Dr Fipr.

& fimplici explicatione , quce fit declaratio ; cer-

sidiqi

tificatio aur applicatio veritatis cujusdam jam

i lr

antea revelatae ; fed de explicatione; que fit no-

if C

va propofitio & revelatio diftin&ta ab omni alia

Afl

priore reveiatione; üt patet in articulis praefer-

tradie

tim objecta contingentia habentibus , eóquód,

Fs

cüm v.

haec vel illa, feprem vel tria Sacra-

| Al

Tnenta

X

ri non mapis pertineat ad veritatem

mila: 1

revelate propofitionis de divina providentia,

GN

feptem pracisé & heec dari Sacramenta nec üt

E

de&nitio in definito nec üt pars in toto, nec üt

| d CH

particularis veritas in univerfàli fuerit contenta

ayi f

& confequenter implicité revelata. Quare nec

17

implicité credi poterant, nifi valde improprio

lhl

& hoc duntaxat fenfü, quód fideles antiqui pa-

Áitta

rati effent credere omnia objecta, qua fübftare

EU

poflent divinze autoritati revelanti.

Von

t

132. R. /]]. Articuli fidei à tempore Chri-

Xlg

fti & Apoftolorum non creverunt fimpliciter,

prai

fed tantüm fecundüm quid.

Pueb. xm. pars.

fj

Quia Apoftolis communicata fuit omnium ve-

t

ritatum fidei perfe&ta notitia; üt pater r. ex

NUA

Scriptura, ubi Chriftus Joan. 15.v. 15.. Qmzia,

quacunque. audivi à Patre meo , nota feci, volis.

maq'v

Py

Et Joan. 16. v. 13. Clim venevit. Spititus verita-

W

H$, docebit vos omnem vevitatem.

2. Ex PP.&

[

CC. Ex quibus füfficiat Epiph. haer. 66. ícri-

[

[ji]

bens, Apoftolos accepiffe donum, quo Spiri-

)

l

tus Sanctus omnia ipfis clar& expofüerit: &

| ür

Trid. Seff. 4. in decreto de Canonicis Scriptu-

V

ris Evangelium Chrifti proponit tanquam foz-

ld

geu ouis [alutavis veritatis Ef morum difc

z'.plz'nzg..;

ï

W

t

a

It-

,

——

Drz F.IDE..

2531

4 .

;dditque bauc ve

vitatem €$. difciplinam. continert

m a

in lbvis fcviptis. &g fine [cvipto traditionibus, que

lt

ipfius Cbrifla ove ab "poftolis acceptee, aut ab ipfis

Omn d

^

"Apoftolis Spiritu Santlo diclante , quafi per mtzus

j praie

zraditee ad nos usque perveuerunt. 5. Ex eo , quód

eiqui

Fides Catholica fit fimul Apoftolica, atqu :

"N

tl

Apoftolis hereditarià fücceffione ad nos tranf-

miífa: item quàd fit fuperedificata , üt ad Ephef.

(idnt

t neci

C.2. v. 20. dicitur, "Super fundamentum Zpoflo-

lorum g. Propbetatum , ipfo [ummo angulavi. lapi-

i

arti---

COQIa

de CHrifl 7 Efu: quse non haberentur, fi

Conf.

culi fidei quidam fuiffenr illis incogniti.

'yare jj

uia, fi creviffent poft Apoftolos articuli, per -

prapi

Ecclefize definitiones creviffent: Atqui he non

iij

funt novae revelationes ,. fed. duntaxat explica-

fablu

tiones fecundüm unum ex tribus f. c. modis; -

üt interim füpponimus , & ex ipía Ecclefize pra-

i r

xi liquet in definitionibus faciendis juxta S. Cy-

qplid!er,

priani datum ep. 74. monitum: $7 in aliquo nu-

[

zaverit veritas , ad oviginem Evangelii eg TYaditio-

Ym v

nem Apoflolorumvevertitur. Quodipfüm ex Adtis

[1,d

Conciliorum omnium cognofci poteft, ac de fe

(

manifefté declaravit Trid., cüm Seff. 6. in fine

T

Proemii aggrediens definire controverfias circa

u

juftificationem exortas, affirmat fe non aliud 7-

u

zendere , quàm exponere omnibus. Chrifli fidelibus

f r

veram [andmque do&rimam ipfius quflificationis

| Splf i'

quam Sol Suflitie CHriftlus HE[us fide noftvas "4u-

j:6

&or && Confumatov. docuit, J4poftoli tvadiderunt ,

"

$? Ecclfia Catbolica, Spiritu Saucto faggevente ;

njt

pevpetuo vetimuit :

In quem fenfüm etiam loqui-

tur Seff. 15. in initio

decreti de Sanctiffimo Eu-

jin

€na-

jl

232

Dr FIDE.

chariftige Sacramento. — Pars 22. prob. Quia ex-

C«non

creden

perientià & repetito fepiüs ufü conítat, quàd

ex tempore Apoftolorum, occafione haerefüm

tiavelt

vel'alterius neceffitatis, Ecclefia per varias defini-

Ecde.fi

ti

nes multos fidei articulos & traditiones cla-

I

ri

e

explicavit, aut quaedam certó revelara effe

"

mort

pronuntiavit;. aut revelationes ad objecta par-

ticularia tanquam implicité revelata extendit,

verddi

fotta

affiftente femper Spiritu Sancto; üt alibi often-

detur, ne in ejusmodi decifionibus erraret.

p

Ergo.

DO

133.

IVec dicks contra Ym. pavt. I..APORO-

jmi

li non habuerunt perfectam & plenam articulo-

Qrant

& [fà

rum fidei potitiam; tum quia hac illis neceffa-

ria non füerat: tum quia multa credere non

d

here

potuerant, utpote quorum obje&ta tempore

eorum necdum extiterant; qualia fünt Conci-

ft,

d

lium Tridentinum effe legitimum ; hunc nume-

ro homidüem effe Chrifti Vicarium, aut veré

fün&um: tum quia dici nequit, an Apoftoli

Prop

m

eam notitiam acceperint ftatim in die Penteco-

ftes, an fucceffu temporis.

IVec. 2. Poft Apo-

BN

[

ftolorum tempora inprimis multa fünt priva-

tim revelata; deinde etiam public& vel miracu-

IT

f

lis vel vocibus de coelo lapfis prodita & confir-

tj

mata; denique qua antea impuné negari pote-

rant, à Conciliis & Pontificibus definita; quod

| (

h

fieri non potuiffet ,. nifi novee eorum revelatio-

]

nes accetfiffent.

Nec 3. Debent de facto fieri

n

iV

novae revelationes; tum quia Spiritus Sanctus

seque nunc affiftir Ecclelia loquenti ac definien.

eïa;

ti; ac olim afliftebat Propheris & Scriptoribus

fi]

Cano-

.

Dr Fipr.

233

Quia.

anonicis: tum quia quze Ecclefía definit , eequ&

b qi

credenda fünt, ac illa, quse illi olim pronun-

N

nereltn

tiaverant; adeó, ur qui negaret veritatem ab

as d

Ecclefia definitam , foret haereticus. Ergo. ,

J d

s. ad vm. D. Af Non habebant perfectam

ehtidi

& plenam fidei articulorum per fe fingularium

d pe

noritiam IN. articulorum particularium in uni-

xtend

verf(àli revelata contentarum /u/4. non habebant

bfer

notitiam generalem & ex parte conditionati IN.

&t

particularem & ex parte conditionis C. Pro-

pofitiones fingulares de myfteriis fidei noftrze

Mp

jam à temporibus Apoftolorum notee & crediree

t

erant fidelibus, üt patet tum ex fcriptura tum

necale

ex traditione, qua fontes funt, ex quibus Ec-

fe f0

clefia füas definitiones haber; poftea veró vel

:mpore

heereticorum improbitas vel fidelium ofcitantia

fecit , ut per Concilia & Pontifices rurfus de-

Co

: DT ;

claranda & explicatiüs etiam proponenda fo-

rent, qua à majoribus fimpliciter credebantur.

"Ed

äpoüü'i |

Propofitiones autem particulares deiis, quo-

rum obje&tum tempore Apoftolorum necdum

if

LApe

extiterat, non poterant credi diftinété &in par-

ticulari ;; eóquód nulle fpecies individuce de il-

priva- |

j

lis aderant, neque conftabar , an purificata ef-

fet in fübjecto particulari conditio , füb qua

;

univerfalis propofitio praedicatum enuntiabat.

p

Credebantur tamen ab Apoftolis propofitiones

quüd

dit-

univerfiles , particularibus etiam fübjectis ap-

) Hïä

plicandz , fi conditio pürificaretur ; quod a

)u

fidem Apoftolicam & iis fuperedificatam fatis

ex data modóà

Qiot

erat. Unde ad prob. 1. N. Af.

)

ratione de fide Apoftolica.

Ad þïob. 2.. D.

5

. Mul-

Aff

234

Ds Fipr.

|

Multa credi non poterant. explicité & in parti-

L TU

eiri

queda

culari C. implicité & in univerfali N. . 74d prob.

3. &. Probabilius videri , quód Apoftoli die

g p

revelt

Pentecoftes fuerint quidem inftru&ti fidei my-

fteriis , quae tunc nóffe oportebat ad docendos

fedu

| quiei

judaos; quibus primó predicandum erat Evan-

gelicum: fücceffu veró temporis pleniüs edo-

de u

l

u

étos effe alias veritates, prout neceífitas poftu-

labat.

Hujus ratio eft; tum quia Joannes in

| ff

B

Apocalypfi multa myfteria de novo revelata ac-

cepit: tum quia Petrus Act. 10. per vifionem

| Condi

j er Q

didicit; gentiles eequé ac Judecos pertinere jam

ad fidem Chrifti: tum quia A&. rg. Apoítoli

| ]va

dubitabant de obíervanda à Gentilibus conver-

(üng

fis circumcifione & legalibus in Concilio Hie-

Atf

rofolimitano , in quo Spiritus Sanctus non tan-

! of

tüm eo modo , üt poftea in aliis Ecclefie Con-

| Qj

ciliis, fed per novam revelationem videtur afti-

, QUi

tiffe; eóquód pro nova Ecclefia nova etiam

dere

revelationes defiderari videantur , quae Eccle-

E

fie? aliquando plené conftitute neceffariee non

Spii

fünt, cum facte Apoftolis ac fidei Patriarchis

l ïidem

E

füfficere queant; & ob unitatem debeant. 74

2d. i. INos non loqui de revelatione privata;

| t

M

neque etiam de publica qualicunque; fed de ea;

qua pertinet ad fidem Catholicam , feu totam

tl

Dari enim

Tn

Ecclefiam ad credendum obligat.

revelationes ad peculiarem quorundam dire-

(dH

E

€&tionem pertinentes, facilé concedimus cum

S. Hier. füper illud Matth. 11. Omnzes Propbe-

&tim

T

109 Lex usq.

ue ad Sfoanmem , &S. Augq&. L.5.

de Civ. C. 26. &c.

Denique exiftentia novee

r

reve-

.

Dz Fipr.

255

du r

revelationis probari nequit ex eo ; quód nunc

Ail

quaedam credenda fint ; qua antea impuné ne-

lol &

gari poterant; hoc enim licebat non ex defectu

f

revelationis de iis reipía exiftentis , fed ex de-

loconds

fectu fufficientis applicationis ; atque hinc illa

al

quidem etiam olim reipíà ac materialiter de fi-

1iüs e

de erant, non autem de fide obligante. 44 37.

Ye. 1. A. d prob. 1. N. parit. vel D. /Equé af-

i ol

n

fiftir, ut novas & olim necdum revelatas veri-

t

tates definiat, & fic fimpliciter novos articulos

Vif

condat NN. ut revelatas olim veritates infallibili-

ter cognoícat ; explicet & ad particularia in il-

n t

Apoüuä

lis veré contenta applicet , atque fic articulos

coni

duntaxat fecundüm quid novos proponat C.

lio H

Aíliftentia Spiritüs S. refpe&tu Prophetarum

coníiftebat in revelatione feu locutione Deigsyi

non t

i v

cujus illi agebantur potiüs quàm agebant; eó-

"T

quód cognitio prophetica, licét vitaliter proce-

n i

deret ab intellectu, tamen indeliberaté fiebat , &

gt

ad loquendum impellebat: Affiftentia autem

rig n

Spiritüs S. Ecclefiee conceffa ftat in fpeciali pro-

Türdi

videntia Dei , quáà dirigatur mens Proelatorum

y, J

Ecclefiae ad inquirendam per apta media veri-

prirti

tatem, removeantur impedimenta aífecutionem

T

veritatis impedire potentia, & illuminetur in-

o

telleus.ad verum à falfo infallibiliter difcer-

nendum.

"d prob. 2. D. /Eque& fünt creden-

j

; dit

da formaliter & dire&& N. indirectà & per

quandam quafi confequentiam C. ^ Autoritas

j a

h

enim Ecclefi& aut ejus definitio non eft ratio

feu objectum formale fidei, fed motivum dun-

LL

den-

taxat & fundamengum obligationis ad cre

um

g

256

Drz Fipr.

dum : unde etiam qui negat veritatem ab Ec-

|ilen ne

clefia definitam , eft heereticus ; non quia. ne-

explio

fez

gat Ecclefiee fa&tas revelationes aut poreftatem

condendi articulos; íed quia negat Ecclefiam

finet, (

effe infallibilem in pro

qei cir

divinis revelationibus.

ponendi? aut explicandis

| um v)

134. JVec. dicas comt. 2d. p. 1. Probationes

fcrip:g :

pro rma parte allatee evincunt nihil latuiffe Apo-

Eu

ítolos; ergo nequidem fecundüm quid creve-

| tsdfo)

runt articuli.

2. S.'Th. 2. 2. q. 1.a. 10. ad 1. ait,

fi p

uod in dottrina Cbrifli $ "Apoflolorum veritas fi-

leror

dei eft fufficientev explicata. — Et a. 7. ad. 1. docet,

; &pro

eos perfectiüs cognoviffe, qui fuerunt vicinio-

res adventui Chriíti, ficut magis illuminantur,

qui fünt propinquiores foli.

(xitm

4g E. N. .4. Cum enim Apoftolis füfficerent

veritates , pro flatu rerum fui temporis necef-

fariee , & generales pro futuris temporibus, ad

Ecclefiam conftituendam & in futurum etiam

ISS-]

Apoftolicam dicendam ; fruftra quis & pratis

Isdi

probationes allatas extenderet ad cognitionem

Cä[i(u[

veritatum particularium, & non neceffariam, &

pitti

propheticam. |/4d 2. &. S. Thomam per 1m.

| r

nihil velle, nifi veritatem fidei fuiffe olim fuffi-

| 11.Y,

cienter explicatam pro tempore Chrifti & Apo-

(

ftolorum ; minimé veró , quód fuccefTu tempo-

| fübr

risnon fuerit necefle, queedam magis explicare,

Wt F€1

ad fidei controverfias decidendas ac vitandos er-

) It

rores: continuó fiquidem ita pergit: «íed quia

iTA

perverfi homines Apoftolicam doctrinam & ce-

ür

teras doctrinas & feripturas pervertunt ad fui

Y

ipforum perditionem, ficut dicitur 2. Pet. ulr.;

Iie

ideo

Dz Fipt.

237

ml

ideo neceffaria fuit temporibus procedentibus

quii.

explicatio fidei contrainfurpentes errores.;, Al-

oreltta

ter textus ad preefentem quaftionem non per-

iccla

tiner, cum loquatur de notitia articulorum fi-

pl

dei clariore apud eos; qui circa Chrifti adven-

tum vixerant pre illis, qui in Lege nature &

Ybatios

Ícripra antea pofiti minüs claré myfterium In-

ifcdp

carnationis nofcere poterant.

Caterüm pari-

d aevt

tas à fole defümpta adaequata minimé eft, cüm

d

Íol agens fit neceffarium ; Chriftus veró agens

T

liberum , illuminétque homines & prout vult;

. d

& prout temporum ratio defiderar.

*

t i

üanti

ARTICULU S. IV.

Quinam Articuli fint mece[Jario credendi neceffitate

f

nedii «

od

ribo

TOm. Quaeítio hec non alios articulos

ym etit

135.

attingit, quàm quos füprà principa-

$um

les diximus. Ex iis, qui generales ibidem vo-

cati fünt ; controverfize minus patiuntur quàm

ïifioncg".

Um&

particulares , unde & de illis hic duntaxat age-

WHM

tur. Proponuntur autem ab Apoftolo ad Hebr.

nl

II. V. 6. Credeve oportet accedentem ad. Deumn ,

d

quia eff , &$ inquiveutibus [e vemunevazor fit; ubi

fub ratione Dei exiftentis intelligitur faltem ens

qeme

pam

perfectiffimum & principium rerum omnium;

füb ratione remuneratoris autem Dei providen-

us

de

"

tia & jufliria , qui cuique progmeriro füo re

e

dat mercedem, bonis nempe pramia , malis

MW

panas. Cüm veró providentie media alia pof-

'et,l

u

lint effe naturalia alia fapernaturalia, poenee etiam

ac

f

|

258

Dr Fipr.

engnitu

ac premia & hujus & alterius vitee ; nonnulla

"

; funica

inter Autores difcrepantia eft , quibusdam ne-

t0risdn

gantibus articulum de remuneratore füperna-

pb

turali effe per modum medii neceffarium, aliis

E

tamen communiter id.affirmantibus.

| d d

136. Dico L. Articulos de Deo üt exiftente

Termu

& üt remuneratore explicité credere, neceífa-

|

|

ledx

rium eít necetffitate medii.

Prob. Ex fententia

Pauli proximé cit., qua fic in&ipit : Sige fide

| hibns

Eu

impo[fibile eft placere Deo.

Credeve. enim oportet

Tam

accedentem &c.

Sermonem hic autem effe de

7777

fide explicita , inde patet , quia fides implicita

füllr

Dei exiftentis dari nequit, cüm primum omnium

&tàg

fit credere Deum ; f autem fides explicita re-

Qü; e

quirirur Dei exiftentis , eadem quoque de Deo

b

remuneratore ex copulatione afferi debet : se-

lm

ceffitatemm medii fatis declarat membrum pri-

fattü

ii

mum de impotfibilirate, cui alterum per parti-

fdre

culam ez;m adjunctum explicat duplex necet-

Xime.

farize fidei obje&um. — Hinc damnata eft ab In-

ipro

noc, XI. heec numero 22. popofitio: /Vorgi/ f?-

Q

des unius Dei ueceffaria videtur zeceffttate medii ,

Ms

zon autem explicita vemunevatoris.

Couf. Quia

d

füblatà fide remuneratoris tollirur omnis fpes

T

47

premiorum & timor poenarum , üt S. 'Thom.

þzzfz,

Le&t. 2. ad text. Pauli inquit : /Voz folim eff ue-

lore

cefJarium credere , quód Deus fit , fed quod|babeat

Vg

providentiam de vebus ;. aliter uullus ivet ad ipfum ,

)

Qp

fí. mon. [peravet alquam vemunuerationem ab ipfo:

Y

item tolleretur amor amicitig perfecte erga

DT

Deum; hic enim tefte Philofopho L. 8. Eth. eít

d

amor mutuus & amicis patens, feu illis non in-

cogni-

TA

Dr Fimx—:.

239

ol

cognitus ; infértque mutuam bonorum com-

municationem : unde fine fide Dei remunera-

sdm

toris amor quidem benevolentiz fimplicis , non

Áiperi

1m, di

autem aror amicitize perfectus haberi poffer.

:137. Dico II Articulus neceffarió creden-

exiles

dus de Deo üt remuneratore , intelligitur de

neod

remuneratore füpernaturali. Pro/. Apoftolus

fenten

l. c. docens fidem Dei remuneratoris effe abío-

Ó f

lut& neceffariam, exprefs? agit de remunerato-

re per bona füpernaturalia & vitam &ternam ;!

m

ndet

nam tf. vox greca, ,us3a"odórwe fignificat

vedditorem mercedis : fed jufti in hac vita faepe

imi

ortit

nullam füz pietatis ac virtutis mercedem ferunt,

& ? contrario perpetuis afflictionibus exercitan-

J

tur: ergo Apoftolus vult credi retributorem

delt

bonorum füpernaturalium ac vitze zeterna. — a.

j

Ibdem v. 1. vocaverat fidem fperandarum fub-

w f

flantiam verum & avgumentum non appaventium :

u

fed res fperandee inprimis procul dubio vel ma-

eY f

ximé fünt bona fupernaruralia nobis propofita

eH 2HF

& promiffa : unde & ibid. de Patribus V. T.,

tj

li

quorum fidem magnificé laudaverat , addit:

T

V.35- Hi autem diffenti funt , mon fufCipientes ve-

4

demptionem , u meliorem. imvenivent. vefuvretlio-

ys l

nen. Etv.

39. Et bi omnes teffimomio fidei pvo-

T

ba

fl 100 accepevunt repromifLonem. Deinde ve-

"T

ró res non apparentes dicuntur non folüm illze ;

"d

qua oculis non ufürpantur, fed & quae naturali

J

ii

i

ratione inveftigari nequeunt , juxta 1. ad Cor.

"D

V. 9. Quod oculus non vidit , uec auvis audivit , nec

T

25 cor bominmis a[cendit , que prepavavit Deus bis,

4

qui diliguut illum : uolis auteæ vevelavit D.

eus per

n

: Jpiri-

cogüi'

r

ss

Nüscs

Drz Fipr.

240

fpivitum fuum. — Ergo Apoftolus requirit fidem

, pihoct

| quam r

rerum fupernaturalium ac vite eeternae , atque

remuneratoris füpernaturalis.

Conf. la fides

*j piedoo

Remuneratoris eft neceffaria neceflitate medii ,

edftten

of

quae ex nàtura rei requiritur ad amorem amici-

»

) fie

tevelts

tie perfeéctum , confequendam juítitiam & fa-

lutem: fed ad hac requiritur fides remunerato-

olterdt

ris fupernaturalis ; quia amor amicitize perfe-

n

Mtüret

&us cum Deo fuüpponit cognitionem mercedis

aut donorum à Deo promiílorum , & fides ad

t idea

juftitiam ac falutem, tanquam fupernaturalia de

h, qi

facto nobis propofita, perducens includit cogni-

ftinguaï

tionem ipfius juftitiae & falutis: ergo.

| quadu

t

138. Oljic. J. S. Paulus l.c. intendit dunta-

l; mx

xat fidem eífe neceffariamad juftificationem per

| tnt, vl

| firintde

bona opera; non veró fidem de omnibus iis

rebus, quz ibidem referuntur; cum certum

dbis d

fir Saram poruiffe falvari, etfi nihil audiviffet de

Rtt diq

pr

omiflione filii ; fimiliter Noe & alios fine alio-

; Düün,

rum ibi relatorum cognitione.

- Corf, 1. Rudes

"0. d

interdum errant circa aliquod attributum divi-

Amtri

num: ergo non habent conceptum veri Dei :

ïït, g

ergo vel non habent fidem/neceffariam , vel fi-

| D]

des Dei non eft neceffaria. . Copf. /7. Juxra D.

tdni

'Th. q. 14. de ver. Dicendum eft; quàd de Deo

tütdite

non eft fides, quantum ad id, quod naturaliter

& pe

de Deo eftcognitum, fed quantum ad id, qüo:

iVingg

naturalem cognitionem excedit : fed nec exi-

fj D

ftentia Dei nec ejus remunerario excedit cogni-

l

159

tionem naturalem : ergo.

E

Ms

z. D. Paulus non intendit , fidem effe ne-

l':g1

ceflariam de omnibus , que quomodocunque

utg

l

Dz Fipr.

24I

1 f

ibi hoc capite referuntur C. qua referuntur tan-

N

quam credenda N. Tria precipué in hoc ca-

[ fs

pite docer Paulus , 1mó fidei effentiam & ne-

du

ceflitatem : 2dó obje&tum fidei neceffarium s

m ao

3tib fidei utilitatem ex objectis quibuscunque

máe

imum & adum

revelatis ac ejus operibus.

ünera

oftendit in v. . & 6..3tium in reliquo capitis

? perf;-

argumento. d Conf. L. T. AN. 1m. Conf. Ha-

yercsdt

betur enim conceptus veri Dei ; quando habe-

tur idea entis perfectiffimi aut füpremi, velta-

disi

mudat

lis,

ui foli Deo vero conveniat , eámque di-

li

ftinguat à falfo vel fi&to , licet eidem addantur

quadam pradieata , illi reipsà non congruen-

jt du

tia; Ánodó conceptum priorem non claré ever-

n

tant, vel manifefté illi repugnent in cognofcen-

jbis

tis intelle&u : atque ita fübinde accidit non ru-

| cettum

dibus duntaxat fed & doctis ; qui inculpabili-

t

ter aliquid , Deo revera non conveniens , tri-

fied

buunt. Qui veró quid agnofcit repugnare vero

[ N8

Deo;aut culpabiliter preedicatum repugnans ei-

"r

dem tribuit ; re£tum veri Dei conceptum ever-

(e li

tit; neque verum Deum credit. 44 Cozf. 7.

n)hh

&. D. M. Non eft fides per cognitionem naru-

"

ralem & medium fcientificum de eo, quod na-

[2

turaliter eft de Deo cognitum C. . Non eft fi-

j

unl jj

des per motivum proprium , feu autoritatem

Y

divinam

(

de eo &c. N. fed de hoc v. Difp. de

al

fidei objecto formali & obfcuritare.

cyi

139. Objic. II. Si fides explicita Dei remune-

tatoris effet neceffaria neceífirate medii ; ergo

ideo . quia ex natüra rei eífet neceífaria ad

a

"

amorem Dei juflificativum & perfectum ; ae

[

€on«

Dz Fipr.

242

confequenter ad juftitiam & falutem : atqui ad

' flc-amfx

hunc non eft neceffaria fides Dei remunerato-

tm;

-. Deuni

ris; quia ad hunc füfficit fides de Deo fummé

bono: vel faltem non eft neceffaria fides expli-

neraor

cita; quia eliciens actum charitatis f2epe non co-

| ii

gitat de vitaeterna: ergo. Cozf./J. Amor ten-

prons

dens in Deum üt remüneratorem eft amor con-

1

p

cupifcentie , non amicitiee: fed ad juftificatio-

p

nem non requiritur ex natura rei amor concu-

i q

pifcentie ; tum quia amor amicitie juftificati-

| k1]

yus poteft elici , quin preecefferit amor concu-

| bom

pifcentie feu fpes: tum quia eriam fpes prece-

| tiongg

dens nihil conferre poteft ad eliciendum amorem

] baw

amicitie : ergo ficut non requiritur amor ten-

pror

dens in Deum ut remuneratorem , fic nec fides

| CUQS

neceffaria eft. — Couf. //. Motivum charitatis

] qum

juttificativee eft bonitas Dei effentialis : fed Deum

| weri

ATT

effe remunerarorem non eft bonitas vel praedi-

catum Dei effentiale: ergo.

.

COHgI

.&.. Corcedo M. Cum communi

ofe 'Theolo-

| Rum

gorum; nam quamvis aliqui neceffitatem fun-

dar

denr tantüm in eo , quód Deus decreverit in.

du

hac providentia non concurrere ad actum cha-

BY

ritatis, nifi fimul adfitaut precedat fides remu-

Yi

neratoris ; vel in eo , quód moraliter impoffi-

Áim

bile aut valde difficile fit hominem affurgere &

&i

profilire ad actum charitatis , quin fenfim per

Dto

a&tus alios praecedentes prefertim fpei ad illum-

]

fuerit difpofitus; tamen ex antea dictis fundan-

| ls

His

da videtur illa neceffitas in ipfa natura.

f

adde , quód ficut, dum Apoftolus dicit: fine

|

h

fide impoflibile cft placere Deo, fignificar phy-

icam

| fil

um

*s

Dr Frip&

243

atqis

ficam fidei neceffitatem & in. natura rei funda-

TO

tam ; fic etiam , dum fübjungit: accedentem ad

) fümre

Deum oportet credere quia Deus eft, & remu-

6«

nerator fit; eandem neceffitatem indicat; eó-

Dona-

quód pofterior fententia fit duntaxat explicatio

r t

h

prioris , ubi pér acceffüm ad Deum intelligitur

10 ((

placere.Deo ,. & per credere Deum ac remu-

ia

neratorem declaratur fides vel ejus objectum,

: QR

fine qua impoffibile eft placere Deo. — /4d miz.

Vif

Be. 1. A. 11:. p ejus prob. Quia fides de (üummo

I cond.

bono pracis& poteft quidem fundare eítima-

$ pï'äCC-

tionem , complacentiam & amorem fimplicis

ETH

benevolentie , :non autem amicitiee amorem:

Dor [?J—

prior autern amor ex natura fiia morali juftifi-

ec f

cativus non eft, nec expulfivus peccati morralis ;

naritit

quemadmodum enim peccatum hoc reipfa eft

iDeun

averíio ab ultimo fine & amiciria divina, fic &

p

amor ejus expulfionem in ordine morali de

congruo exigens debet effe converfíio ad ulti-

Ti

mum finem & divinam amicitiam , qualis nec

af äln-

eft amor fimplicis benevolentie ,. nec fine fide

i

Deitanquam amici remuneratoris haberi poteft.

J d

V 2, AN. etiam 2d. p. Prob. D. Sepe non cogitat

ul

virtualiter de vita eeterna IN. formaliter fi/Z.

In

p

fignaté & reflexé C. exercité ac dire&té N.

actu charitatis virtualiter falrem adeft fides: de

rgereä

fi pff

Deo ut. remuneratore , quee formaliter antea

filom

precefferat; aut plerumque adeít formaliter

Jndan-

fides de Deo tanquam autore füpernaturalium ,

n

füb quo conceptu virtualiter continetur ratio

: t

temuneratoris; aut denique exercité ac directé

1

fides alterutranon deeft, eó

Quöd, qui fzpe fidei

j

2

t

Dr FID!E.

244

rm.att

& charitatis a&tum exercet, formaliter attinpat

dbíolut

motivum , licet illud ftudiosé ac cum reflexio-

bern

ne non confideret : id quod ad evitandos fcru-

*

ulos de contritione ad obtinendam fàalutem in

Titit;

Ad

( o

raxi obfervandum plerique monent.

ina

Conf. 1. D. M. Amor tendens in Deum üt re-

fà

MM

[

Qsa

inuneratorem precisé propter remuneratio-

nem paffivam, tanquam motivum fuum forma-

dentin

Qu t

le, eft amor concupifcentiae C. propter remune-

rationem activam, íeu benevolentiam Dei ami-

quh

hr

cabilem — /V. M.&7 ZYaus. miu. Conf. "Vransmi-

fimus veró Minorem; tum quia quamvis abío-

tivifo

luté elici queat amiciti&e amor fine praevio amo-

prm

d

re concupifcentiz , moraliter tamen loquendo

Gtmpx

id vix contingit ; eóquód voluntas connatura-

imo

liter inclinet in bonum proprium, adeóque ad

u

amicitie amorem per concupifcentie motum

temft

praeambulum afcendat: tum quia fpes omnino

difponit ad amorem , üt à Tridentino feff. 6.

bom

E

C.6. docemur, preftátque ut firmiter & effica-

citer Deum diligamus : unde utramque pr

oba-

DU q

"Ad

W

tionem nihil evincere , manifeftum eft.

Couf. II D. M. Eftbonitas Dei effentialis ita,

w

E

ut fümatur cutn exclufione omnis voluntatis Dei

liberze N. eft bonitas effentialis, per quam non

rj

tore

intelligatur voluntas Dei libera exclufa C.. Ra-

tio finis ultimi & amicabilis boni omnino eft eí-

&ter|

Yue

fentialis Deo , nec illi advenit ab extrinfeco:

Deus tamen liberé voluit effe defacto finis no-

&

fter ultimus füpernaturalis & amicabilis com-

(uf

municator fuorum bonorum.

Liquet autem

m

amo-

&

ex Qi&is , eharitatem juftificativam effe

ren

[L]

t

Dr Fipr.

245

[us

rem amicitize .atque hinc bonitatem effentialem

rl

abfolutam pro motivo non habere; fed de hoc

ls n

uberius diíquirendi locus eft in Difp. de Cha-

ritate; ubi & oftendi foler , quod amor amici-

!lutemä;

L À

tie non tantüm fit perfectior quoad effectum

miri.

ícilicer juftificationem , fed etiam eequé perfe-

r

&us ac amor fimplicis benevolentize quoad ten-

t

dentiam ac puritatem; fiquidem amor amicitiae

iil

quà talis commodum proprium folàm in obli-

[' d

quo habet pro objecto materiali non autem for-

u

mali, adeóque aequé depuratus eft ex parte mo-

visdi-

tivi formalis : quin fi etiam commodum pro-

10 4f«

prium refpiceret unà cum bonitate divina pro

objecto formali , adhuc eequé perfectus foret;

qucndo

at r

dummodó hac bonitas foret motivum in actu

1mo adequatum.

uN

o

-u

140. Objic. III.

d ju[fi&icationcm & falu-

tem fufficit credere Deum remuneratorem per

o

T

bona naturalia.

Prob. 'Talis fides fufficit ad

tdte

eliciendum amorem amicitie füpernaturalem;

(

tum quia per talem fidem cognofcitur üt remu-

! pï

j

nerator; tum quia Deus etiam üt autor natura

poteít amore füpernaturali diligi: fed amor

l

hS l,

yis D

amicitiee fupernaturalis eft juftificativus : ergo.

Conf. 1. Sufficit credere Deum effe remunera-

qm n

"

torem per bona quidem füpernaturalia fed non

seterna. — Prob. Quia ftante tali fide, cum er-

j d :

"

Q

rore Origenis inculpabili, homo cognofceret

& poffet amare Deum amore amicitie. Ergo.

j

Corf. II. Sufficiet faltem fides , quà quis credit

j (

Deum effe remuneratorem per bonaalterius vi-

qiet

atu-

tz , licet prafcindat à duratione & füpern

m

E

rali-

r

246

Dz Fipr.

ralitate bonorum.

Prob. 'Tüm quia talis fides

nawrd

non foret falía; atque hinc poffet efle fupernatu-

enm j

ralis, fundaräqge füpernaturalem amorem ami-

dürai

Dan

