dignitate, quà preciseé intelle&tà movetur au-

id &115

diens ad credendum loquenti & exiftimandum

d d

effe verura, quod dicitur; & quà praecisé non

[

j

l

D

1

j

intelle£tà fic non moverur audiens; quantum-

j

vis ali& perfectiones in loquente refideant: fed

precisé intelleétà Dei autoritate inloquendo fic

vitetll

movetur audiens, üt ex terminis patet & iafrà

qqi

per explicationem conftitutivorum autoritatis

um

in loquendo, qua fünt fapientia & veracitas;

l

VOT

oftendetur; pracisé autem intel ectà Dei auto-

d o

rirate in effendo feu Deitate audiens fic non mo-

'MO [

vetür: ergo. JMim.prob. 1. Licét Deus nonha-

beret autoritatem in effendo aut non effer Deus;

íjei

[

H

(id

fed folam haberet autoriratem in loquendo; aut

u[]&llm

effet duntaxat infallibilis in cognofcendo & di-

cendo, dignus tamen effet afienfü firmiffirgo :

d

1t PIU

ergo. 2, VelDeitas metaphyficeé accepta con&ïf

tuitur in ente à fe; vel in omni perfe&tione: fi

'0'

mmum;

Ds Fipxs.

304

ipiti

'xmum; per Deitatem non intelligitur talisper-

EY

fectio, quae moveat audientem ad affen(um, eo-

fomanr.

quód hzc perfectio dunraxat dicat Deum fibi

fufficientem ad exiftendum, per quod formali-

f po

yot d

ter non intelligitur, verum effe id, quod à tali

ente prónuntatur: fi 2dum; habetur quidem

Q putt

Yeina

in Deitate illa etiam perfectio, qua movet àu-

dientem ad affenfüum, Deitas tamen üt tale to-

Qu

t

rum metaphyficurn feu omniperfectum nequit

dici ratio moriva.

Narn fola infallibilitas in co-

m

&i |

nofcendo & dicendo non eft Deitas: fed fola

illa infallibiliras eft perfe&tio ; quà preecise intel-

u fl

le&tà movetur audiens ad affenfum: ergo per-

quic

fectio, quà preecisé movetur audiens, non eft

praos

Deitas.

enm

171. Objic. cost. vm. . Autotitas Divina eft

eoc

tantüm in actu primo infallibilitas in loquendo;

| preidi

ipfaà autem locutio eft infallibilitas in a£tu fecun-

l em)l

do: fed infallibiliras in actu fecundo non autem

| RC Q

infallibilitas in actu primo eft illa perfectio , que

| Omnnun.

movet ad fidem: ergo. Cozf. . Communismo:

! rf

dus credendi inter fideles praefertim rudes e

tmi:

credere, nihil cogitando de autoritate divina:

Qq

ergo vel ifti non credunt; quod dicere durum

Qu

eft, vel hoc non requiritur. Corf. /7. '"T'empo-

Tim,

re Chrifti & Apoftolorum multi credebant pro-

Vinie

"1pro-

pter miracula, juxta illud Joan. 14. 72/0qui

It

4

opr

pier opera ipfa credite. . Ergo motivum credens

di non erat divina autoritas.

llisi

x« 1. V. m. Infallibilitas in credendo fpecta-

r

tur in actu primo, fi fümatur pro conftituen-

lls

tibus eam preedicatis quafi habirualibus, fcilicet

'&H m

apieri-

DE. Fipr.

30$

t

fapientia & veracitate feu veritate in copnofcen-

ia

do ac dicendo: in actu fecundo fpe&tatur , fi

um d

Tumatur pro iisdem predicatis quafi actualibus,

fomi

Íeu pro cognitione reprafentante objectum

yodiul

prout eft in fe, & volirione hic & nuncloquen-

: quia

di juxta mentem. Jam veró quamvis infallibi-

Oveti

litas in actf(ecundo fic fpectata füfficiat ad fidem

tle t

quamcunque, tarnen non fàtis eft ad fidem divi-

1 Iegi

nam & üt omnino infallibilem ; tum quia non cre-

i5 ind

dimus Deo üt dicenti verum folüm in hac parti-

E

culari locutione , fed etiam üt non potenti falli

ïiSä JIRL

aut fallere in alia aliqua locutione: tum quia

m

quód quis defacto loquatur verum , per hoc

Don à

precisé non eft fide dignus; aliàs & diabolus

verum aliquando dicens fide dignus foret ; fed

H

per hoc, quód fit fapiens & verax adeóque ap-

yuen

pretiabili$& dignus, qui, fi loquatur, recipiat fi-

d

dem, tanquam cultum füee dignirati debitum:

on at

hec autem fides refpe&u Dei eft infallibilis

d

omnino , quia &ejus fapientia & veracitas fem-

)unism*ij

per ac fümma eft, « g. 2. Sumendo infállibilira-

us

tem in a&u fecundo refpectivé ad locutionem ;

divit

qua quafi purificatio eft conditionis, fub qua di-

: Quj

citur Deus efíe determinatus ad loquendum ve-

rum , filoquatur,

D. 1m. p. M. Autoritas di-

Turr

i

vinaeftin a&u primo infallibilitas, & fimul con-

flitutivum infallibilitatis in actu fecundo C. non

gfü))["'

eft conflitutivum N.

Item Z.2.5. M. Infalli-

bilitas in actu fecundo eft ipíà locutio unà cum

| fþe&

autoritate C. fe folà N, Similiter D. »;. . infal-

libilitas in actu fecundo , non veró infallibilitas in

(liud

, (ai

actu primo fola eft; quce movet ad affenfüm C.

non

fj

E

L

396

Dz Fip£

non veró infallibilitas in actu primó conjuticta

fun qu

& fimul cum locutione JV. z. £? fupp. quód

veritate

nempe infallibilitas in a&tu fecundo fecundüm

d habet

refentem confiderationem fit aliquid diftin-

que con

étum ab infallibilitate in actu primo & locutio-

(lo:tum

ne, feu à complexo utriusque.

d. Corf. T. B.

yevent

IN. A. Licét enim füb his terminis non cogitent

àd m

neque cognofcant divinam autoritatem ; com-

t niioi

muniter tamen & vel ex ipfo nomine Chriftia-

Precge

nz doctrinze intelligunt eas veritates fibi tradi

du p

üt doctrinam Dei certam & infalliblem ; cu-

&m])

jus fignum eft , quód diverfo modo & animo

iió;|

tum audiant tum teneant; quae in Catechefi; ac

quendo

qua alio in colloquio vel inítructione perci-

leca

iunt : hoc autem eft, rudi faltem ac vulgari

t d

minervá concipere divinam autoritatem & pro-

1. S

pter illam credere, prafertim adjuvamte gratià,

| fisfy

qua multum in pueris ac rudibus füppler. d

&4.üc

Corf. 1I. &. Si miracula concipiantur ür locutio

«bwyr

Dei informara ejus autoritate , qualia effe defen-

T a

dit Card. de Lugo , credere propter miracula

Iu

hoc modo accepra , jam eft credere propter au-

&]

toritatem Dei in loquendo ; unde V. Cozf. Si

| of

veró non fünt Dei locutio, & confequenter nec

| t

informantur Dei autoritate in loquendo ; üt

| Vera

communiter alii tenent; D.7. Credebant pro-

ftem

pter miracula r propter appellante rationem

Íum

formalem credendi N. rationem manifeftan-

Dtre

di divinam revelationem & mortivum credibili-

N

N

tatis C.

ïïïünïn

172. Iuft. Sola divina locutio eft de fe fuf-

müfïcz

ficiens motivum actus fidei: ergo. — ProP. 4nt.

uim

ü exp

*

Dz Fipk.

307

tonjedi

'Tum quia de f& eít infallibiliter connexà cum

DN

fectntig

veritate objecti : tum quia formaliter ratione

fui habetomnem perfectionem füze linez, adeó-

id d

lo

que conformis eft cum judicio interno & obje-

&o: tum quiaratione fui eftinftrumentum divi-

j

ha veritatis, quod formaliter & per fe ordinatur

fous

ad finem agenris , cujus eft inftrumentum. Un-

2, d

de ratio motiva fidei formaliter ineft. . Cozf. 4.

It

Pracisé adveniente revelatione myfterium red..

ii

ditur proxime & formaliter credibile : ergo lo-

hm d

€utio Dei feu revelatio fola eft objectum formale

j at

fidei ; ficut juxta nos fola autoriras Dei in lo-

d

quendo & non Deitas eft motivum , quamvi$

[ p::cij

hec autoritas Deitarem prefüpponat ; üt locu-

c v

tio preefuppofitivé connotar autoritarem. Cozf.

n &pr

1I. Solum auxilium divinuim eft objectum for-

i qu

iale fpei, üt patet ex D. Thoma, q.un.defpe

p /

à.4. dicente: «Spei autem, fecundüm quod eft

i ca

virtus theolopica, obje&um formale eft divi-

71

num auxilium, cui inheeret;, : ergo & folum te-

mirad

ftimonium divinum eft obje&tum formale fidei.

p

E. IN. . 09 prob. 125. Locutió enim five ex-

i

terna five interna, five formalisex utraque prio-

At f

re conflata, de fe & prefcindendo à fàpientia ac

10;"

veracitate Dei eft aliquid ad veritatem vel falfi-

x

tatem indifferens; unde illi accidentaleac extrin-

g

fecum eft, quód fit actu connexà cum re ac

gf

mente loquentis. Prob. 24. D. Locutio divina

zi

ratone füi & formaliter habet omnem perfe-

€tionem füce lineze intrinfecam C. füee lineze ex-

l

trinfecam N. Effe fignuin fenfibile, & aptum

"

ad exprimendum fenfüm internum ; ac proferri

Ti

U:

eum

-

508

Dr Fipr.

für de d

cum intentione aliquid fignificandi

funt perfe«

quatents

&iones locutioni intrinfece ac per fe convenien-

tes: effe verà fignum objecto ac menti confor-

omnipo

dudente

me eft locutioni de fe accidentaliter. & ab extrin-

íeco accedens.

Ad prob. 31. D. 2d. memb. In-

fi od

dens dj

firumentum formaliter ac ratione fü? ad finem

agentis, cujus eft inftrumentum, ordinatur or-

tuitu;pa

fut d

dinatione aptitudinis C. ordinatiore infallibilis

)

connexionis N. Sicut ordinatio , quam cala-

[

Iil 1

mus de f& habet ad bonos chara&teres, confiftit

I

in fola aptitudine ad ferviendum formationi cha-

tontas.

ra&terum bonorum , que formaliter provenit

poban

"

/2

à peritia fcribentis; fic & habet fe ordinatio lo-

CUf

fi

cutionis , quae form

aliter connexa eft cum mente

& objecto per autoritatem loquentis. 724 Co

nf.

butorur

dts:

£. &. D..4. Precisé adveniente revelatione ; &

ss

jam prefüppofità autoritate üt objecto formali

tlii (

vel adeequato vel inadzequato, myfterium red-

credibile C. non

M

ditur proxim? & formaliter

precfuüppofità autoritare IN.

Ad prob. Difp.eft;

| ien n

qum

Quia autoritas formaliter tribuir infallibiliratem

divinz locutioni, adeóque non habet fe üt me-

dl"e Oh'(

i

rum aliquod przerequifirum aut füundamentum ;

íed tanquam ratio formalis & motivum ad t

| (M!gaq

dem: econtra Deitas non conflituit formaliter

ltit

autoritatem , fed eft quafi radix, cur fit in Deo,

qu fj

QUi e

adeóque nec ad fidem pertiner üt ratio motiva

& formalis. /2d Corf. 11. .. V. /4/T um quiaauxi-

Qtoni

lium eft quid creatum: rum quia non poffumus

Y

fperare nobis adfuturum auxilium , nifi ex mo-

Qim

IN

tivo omnipotentie, fideliratis, vel fimilis pr&e-

dicati divini. Porro Angelicus]. c. non loqui-

Q

tu£r

|

—

Dz Fipr.

05

u

tur de auxilio nudé ac fecundüm fe fumpto; fed

OR

quatenus informato & autoritatem adepto ab

nti o

omnipotentia vel fidelitate divina, adeóque in-

Labam

cludente predicatum divinum ; in qua ratione

noy d

fi (fümatur etiam divinum teftimonium üt inclu«

j d

dens divinam autoritatem , recté quidem infti-

Tnaturte

tuitur paritas, quam ipfe S. Doctor ib. a. 1. po-

il

fuit dicens: ficu£ obje&fum formale fidei efl vevitas

pam »

prima, ita obje&lum fovmale fpei efd auxilium divi-

; Qu

7 poteflatis ; fed tunc non excluditur divina au-

ao

toritas à ratione motivi, nihílque contra nos

probatur.

t p

dinatbl

173.. Objc. cout. 2d. Scriptura & PP. revo-

m

cant fidem in Deum nullà factà mentione attri-

Al

butorum, üt patet ex probationibus num. 169.

tiones.

allatis: ergo Deitas füfficit ad fidem.

Conf. f.

io forE

Fides nofira dicitur divina à Deitate ; quia fi

m

aliud fübje&um à Deo diftin&tum eflet etiam

li

i

(

[!

füummé fapiens & verax , affenfus illi preeftitus

!

J

tamen non diceretur fides divina: ergo Deitas

[ii

tanquam ratio diftinctiva fidei divine, debet

n

n

i

effe obje&tum formale.

Conf. ]. Ex eo pre-

Afl [W

g

cis&, quód intellipatur Deus aliquid dixiffe, jam

vond

obligamur ad fidem habendam ; tum quia ob

fort

Deitatem obligamurad honorem illi habendum,

qui fi loquenti preeflatur , debet effe fides: ctum

jrin

Jl

f

quia excellentia Deitatis autoritatem tribuit lo-

T ml

cutioni divinz , ficut repia digniras locutioni

ofuri

regi&, cui qui non credit, oraviüs delinquit,

quàm qui non credit verbis fübditi: tum quia

[«f

qui4

Deus per fe

m eftdignior fide, quàm beati,

Jl

m

1 1'.,(

À

nt determinati ad non mentien-

n

li

quamvis &

(

um

Us

um

Dzr Fipbx.

31Io

dum. Ergo Deitas debet effe ratio motiva fi-

g0n dt

dei.

Corf. 1II. Idem eft obje&tum formale vi-

enpere

fionis in patria & fidei in via: fed obje&tum vi-

tils zf

fionis beatifice. in patria eft Deus fub ratione

fipieta

Deitatis: erpo.

E

E. D. /4. Scriptura & PP. loquentes in fen-

quzli

fü reali & objectivo revocant fidem in Deum C.

Atf ;Ml

C

loquentes in fenfü formali & precifivo, de quo

in explicatione autoritatis divinse proximé affe-

todi:

rentur teftimonia, N. Scriptura & PP. nen tam

Til

revocant fidemin Deirazem, quàm in Deum ; cui

türfi

hoctribuunt ficut creare , mifereri &c. , quinta-

puita

men ex hoc inferant adverfarii, Deitatem pre-

lm

cifam ab attributis, aut omniperfectionem for-

Toe

maliter vel adaquaté effe potentiam creandi,

dn]

miferendi &c.

"d Couf. 1. Y« D. 4. Dicitur

lbabeam

]

divina à Deitate tanquam à ratione fpecificante

T m

fubjectum, in quo eft autoritas C. tanquam à ra-

lm

tione ipfa moriva fidei N. Fides in genere fpe-

lm

:

cificatur formaliter ac motivé ab autoritate lo-

tiim,

quentis , materialiter autern tantüm ab autori-

r

tate loquentis Dei vel hominis.

"Ad prob. D.

l (

Aflenfüs ejusrffodi non diceretur fides divina

at

ex defectu fübjecti pro autoritate , quae eft ra-

p

dete

tio motiva in fide divina C. ex defectu ipfius ra-

tionis motivz ad fidem divinam N. . 4d Conf.

I

L. . N. .4.. Si fümatur hic Deitas pro autori-

Waf

tate in eflendo pracisé & üt precifa ab attribu-

$0

T1S

"Ad prob. 1. IN.miz. Honor enim ille pre-

&

i:u

er

cisé flaret in reverentia, non autem in affenfu;

&

ficut enim fi perimpoffibile Deusnon foret fum-

m

iné fapiens & verax, non effer irreverentia Deo

1 W

non

Dz Fipnxg,

g

W& on credere affenfü certiflimo , quem nempe

Ormderi

exigere non poffet , quia deeffer fundamentum

.

talis affenfüs; fic quia, fi omnino prefcindatur.

(b t

fapientia & veracitas, non fpectatur fundamen--

tum ad aflenfüm fidei , honor & reverentia ,

tesih

quze hic concipitur, non ftare debet in affenfu.

v Detri

"d prob, 2d. N. [upp. par. Quod autem mapis

0 &t

cenfeatur delinquere , qui non credit regi , ra-.

ximbé

tio eft; quia prafumitur ejus eminentiam co-

) n

mitari fapientia & veraciras, cui fi non adhibea-

Dunt

tur fides, illata per hoc injuria & offenfà ex di-

c,qitt

gnitate perfonze crefcere poteft.. 44 pro/. 3. V.

irem p

Id provenire formaliter ex Deitate ; fed quia

yem i

Deus ex natura íüa eft fammé fapiens & verax:

| n

cüm DBeati fapientiam & veracitarem duntaxat

a

habeant ab. extrinfeco , illisque non infir fcien-

[peciE&ä?

tia omnium falrem in particulari juxta probabi-

liorem alibi fententiam, — 27 Conf. /I7. . IN.M.

qun :

gt

Idem quidem eft obje&tum materiale prima-

yrit i

rium, non autem formale ; cüm vifio. beatifica.

j at

proprié obje&tum formale non habeat, eóquód.

fit clara & immediata Dei intuitio , feratürque

Alpt

jj

u

in eum nullo alio.mediante per modum obje&ti

quæ f

precogniri , & füb hac ratione ad Dei vifionem

u

determinantis,

174. J;fl. Omnis veritas eít pradicatum

il

"

natum ad movendum & fe tenens.in linea veri:.

jatt

ergo cum Deitas fit prima, veritas in effendo;

T2

debet effe apra ad movendum intra lineam veris

li

ac confequenter non eft excludenda à ratione,

il

at

moriva fidei. Cozf. A Deus. quà prima veritas

Á

&

d

dicendo eft obje&tum. for-

2l

jl

in coonofcendo

male

MU

Dz FibE

male fidei: fed Deus quà Deüs eff prima vería — iàtt

tas in cognofcendo & dicendo , feu fummafa- u

ientia & veracitas: erpo quà Deus eft obje-

perfe&ï»

étum formale fidei.

Cozf.1l[. Deitas quà talis — | quià

removet à Deo omnem imperfectionem, con-

exdd

maltd

fequenter & falfitatem , adeóque eum reddit

falfitatis incapacem : ergo reddit teftimonium

Qu

CC T

ejus infallibile, atque hinc facit fide divinà cre-

dibile.

Couf. 1/7. Ultima fidei refolutio fit in

fe(lor

Deitatem ; quia fi quzras ex fideli : cur credis

pm

Verbum efle incarnàtum ?. dicit: quia Deus

impe

Tibur

fümmé fapiens & verax hoc revelavit; fi infles:

cur Deus eft fummé fapiens & verax? refpon-

tenta

t ef

det : quia eft Deus & infinité perfe&tus. . Ergo.

Deitas eft objectum formale fidei.

hus

. &. D. 2. Omnis veritas , quc eft preedica-,

fioy

tum formaliter excludens mendacium & erro-

pl

rem, eft praedicatum &c. C. que eft attributum

faltt

entis, ratione cujus precisé ens repugnat chi-

mme

ia

mare fubd. eft natum ad movendum ad affen-

qum

fum fidei N. ad aliam cognitionem vel affenfum

detem

quemcunque C. Per primam autem veritatem

|

Ttedi

in €(fendo nihil aliud inrellipitur nifi artributum,

|

d

Dei tranfcendentale, quatenus eft verum ens ac

OW

verus Deus. 744 Corf. £. . IV. m.vel Conf. Quia

Tiüs

Tutatur acceptio ac proinde fiunt quatuor ter-

itte

mini; cum mó quà in Maj. denotet rationem

Dote

formalem, füb qua eft motivum affensüs fidei, in

d

Min. autem denotet duntaxat caufam virtualem

41

llxtp

& radicem motivi feu veritatis in cognofcendo

t

ac dicendo.' 74d Cozf. I7. &. D.4. Deitas quà

Wi

M

"

talis realiter accepta removet oimnem imper-

ftïe[

fectio-

p

Dz Fipr.

315

/

i

fe&tionem à Deo C. formaliter accepta fu/4. re-

ATT

"

inovet per fe ipfam & formaliter omnem im-

! Cü Ob

;

"

perfectionem N. radicaliter & per perfectiones,

[l

*

i qu

quas exiit fibi realiter effe identificaras C. Deus

m d

excludit formaliter imperfectiones , quibus for-

m n

maliter opponitur; unde fi formaliter conftitui

QO

concipiatur in ente à (& , formaliter folüm ex-

M d

n

cludit non ens & effe ab alio, alias veró imper-

ho

fe&tiones tantüm excludit radicaliter.

Hec

r a

porro exclufio poteft effe immediata, fi nempe

ua j

imperfe&tiones immediaté repugnent perfectio-

[l

nibus in Deitate radicatis ; quales fünt impo-

! ret

tentia, mutabilitas, peccabilitas &c.; vel po-

: E[g'.

teft effe mediata, fi imperfectiones mediaté re-

pugnent divinis perfectionibus, quales füatfor-

pïædïü-

mido , dubiratio, falfiras & alia ejusmodi, que

( d

oppofitionem actüs habent ad potentiam; nam

t

falfitas v. g. formalis locutionis non opponitur

i d

immediaté veracitati , fed formali veritati ; ad

adde

quam veracitas per modum habitüs & principii

determinat; atque hinc fapientia formaliter im-

1&0615

entutl

mediaté exclufiva eft ignorantie & veracitas

mendacitatis. — Quia tamen fàpientiee & veraci-

Tib

m

tati non folüm potentia fed actus etiam contra-

rius opponitur formaliter ; non poteft ex illo

)n( Qmi'

ror t

intermedio fümi argumentum pro Deitate; ut-

pote quee radicaliter tantüm hujusmodi imper-

g

;fl(]KW

fe&ionibus opponitur. 44 Cozf. II &. IN. 4.

m

d prob. N. Jupp. Quecftionem ultimam & re-

ponfionem pertinere ad affenfum & motivum

fcan 9

r (

fidei, cüm fpe&dter ad affenfüm & motivum

fcientice vel opinienis: quando enim qusritur,

jmpef-

j

cur

f

D

gt

Dr Fipz.

914

cur Deus fit fummé fapiens ac verax, non jam

gtir

quaeritur de ratione formali , cur fidelis credat

T

verbum incarnatum , .fed cur judicet Deum e(-

*

p

fe ita infallibilem; ficut dum quaritur, cur quis

fenti

&

fit füperior; non quzritur.de ratione formali,

eur fuperiorifit obediendum. —Preterea mani-

n

D

À

féfta inftantia habetur in actibus fpei & charita-

LT

tis, de quibuseadem refolutio fieri.poteft; quin,

pa

tamen adverfarii concedant barum virtutum ob-«

fits Q

jectum formale ftare in. Deitate.

fipim

p

Quzzzs I. Per queuam

"

vdicata. formalitev,

n l'm:

cop[ltuatur "duiovitas

ei in loquendo ?

m

175. [Vota. Utautoritas Dei in.loquendo di-

pro

catur dignitas & excellentia, per quam Deus

lm

formaliter meretur, ut ipfi loquenti füper om-

M

nia firmiffime affentiamur, tria communiter re-

quy

quiruntur;. 15:0, ut fit perfectio aliqua. tenens

Veta

Íe ex parte loquentis ipsíque intrinfeca, perti-

r

nens ad. loquentem. üt rationalis eft, ejusdem

inq

determinativa ad loquendum de. rebus , prout

[

Qu

reipfà funt: 240ut fit perfetio non per modum

actüs;. fed per modum permanentis inclinatio-

I

nis & habitüs: 37/0 ut fit. perfe&tio. ratione füi

t

& formaliter induéctiva veriratis in loquentis te-

]u

ftimonium, &ab illo exclufiva falüitatis.

Per-

dem

fectionem his conditionibus inftructam Deo,

| fim

lter

ejüsque entitati realiter & objectivà fpeétatee

convenire, nemo eft qui dubitet: fed queritur

AT

hic de fenfü formali, per quodnam pradicatum

fj

perfectio hujusmodi feu autoritas in loquendo

li

ifl

ntelli-

!

fecundüm no.ü;?um concipiendi modum i

gatur

e

m

Dz Fipr.

315

; N

gatur & conftituatur. In hac porro queftio-

elis

ne, fi à particularibus quibusdam locutionibus

Detnd

prefcindatur, communior 'Theologorum fen.

lo

tentia tripartita eft: Aliqui enim cum Valentia

V o

& Gafp. Hurtado hanc autoritatem conftituunt

TE2 Id

in fapientia Dei connotante duntaxat veracita-

ceharie

tem; plures Tbomiftee cum Gonet in veracita-

x qui

te prefüpponente fapientiam; reliqui commu-

um

niüs cum Suarez in utraque fimul.

Eft autem

fapientia divina füb ea ratione, quà formaliter

pertinet ad autoritatem in loquendo, perfectio

fimit

in linea intelle&tiva , ratione cujus Deus eft füm-

n

mé determinatus ad judicandum de objectis;

Qrendo

prout funt in fe ipfis ; econtra veracitas (üb (imi-

am D«

li ratione fpectata eft perfectio in linea volitiva,

per quam Deus fümmé determinatus eft ad lo-

üperot

yuniet

quendum de objectis juxta füam mentem: unde

veracitas hic explicata praefcindir à formaliter &

n [EUEQ

EW;F*

Ht

firi&e rali, que refpicit promotivo honeftatem

in conformitate locutionis cum mente relucen-

p

p

It

tem, &à materialiter vellaté rali, quae ex alio

y

quocunque motivo honefto provenire poteft.

at

ii

176. E. 7. Sapientia formaliter conftituit au-

toritatem Dei in loquendo.

Prob. Chriftus

n

Toan. 3. v. 18. ad excitandam in Nicodemo fi-

[uemi'fïf'

dem ficloquitur: 24men,amen dico tibi, quia quod

d

j

Jeimus, loguimur, 9 quod viditmus, teflamur. Sym-

liter Paulus, ubi dixiffet fidem noftram non fun-

f

ll

dari in perfüafibilibus human«e fapientise verbis ;

fübjungit 1. ad Cor. C. 2. v. 6. & z.. Sapieutiam

|

jianim

uenlïü

autem loquimur ámtev pevfe&ios: apientiam veró

) in[eHi-

mon bujus [aculi, ueque primcipum hzgus fec

e us

gaülï

P m

16

Dz Fipr.

deftruuttu : fed loguimur. Dei [apientiam in myfe-

quan

710; Quibus verbis non tantüm Dei confilium

fum £

A.

fed & ícientia Dei infallibilis commendatur.

Corf. Sicut fides divinarequirit affenfüm firmif-

vrum

modo

fimum, fic & autoritatem fümmam pro obje-

Cadi

€to formali exigit: fed hec formaliter non eft

fümtna, fi non formaliter conftikuatur in infalli-

gpofd;

lq

bilitate cognofcendi verirarem, feu fümma fà-

pientia; cüm aliàs formaliter non impediret for-

dR

iq

midinem, ne loquens fallatur: ergo.

177. IVec dicas 1. Perfectio conftituens au-

Ál5

fipp

toritatem in loquendo debet effe in ordine ad

alios: fed fapientia non eft in ordine ad aliosüt

ts C

fids)

veracitas , fed in ordine ad fe & fübjectum: er-

0. 2. Credens alteri non credit ipfi; quia ve-

formi

xili

rum cognofcit, fed quia dicit; ergo autoritas

Dei àt movet ad credendum, son confiftit in

lot

fapientia.

3. Sapientia tantüm preefüpponitur

U[TEC

&t caufà virtualis: ergo non conftituit autorita-

titur.

l

tem in loquendo.

v. D. M. Debet effe ad alios vel primarió

nj

Is

vel fecundarió C. neceffarió primarió N. — Sa-

pientia autem quamvis primario fit in ordine ad

Ym

füum fübjectum & reddat Deum formaliter

hij

fcientem ; nihilominus fecundarió ac certà ratio-

fua

ne fe habet ad alios; tum quia facitut Deus fciat,

gl!ld

quid loquatur, fi loqui velit: tum quia reddit

l

Deumaptum loqui ad alios, utpote qui aliter lo-

dy

qui nequit de rebus; quàm üt fünt, adeóque ex

A

dire&ione judicii infallibilis. Porro quia; ut quis

N

loquenti certiffimé credat, requiritur, ut lo-

Ín

in lo-

l

quens ipfe non fallatu?; fapientia etiam

quen-

a

DE FIDE'.'

3

m

Qquente ad alios ordinem habet, quia eum dig-

confin

il

4

num facit, ut ab aliis ipfi credatur.. 7222. . D.

Qd

"A. Alteri credens non credit ipfi precis?; quia

m r

verum cognofcit, fed etiam quia dicitC.. nullo

prody

modo ipli credit, quia verum cognofcit IN.

T Dona

Credit nempe loquenti, tam quia verum co-

j

pnofcit, quàm quia verum dicir; cüm credere

m f

illi; quia rarionali & non cceco modo verum di-

der o

cit, formaliter idem eft ac credere ipfi; quia fcit

id, quodloquitur , &quia loquiturid, quod fcit.

DUCIS äU:

"Ad 31. W. V. vel D. ,4. Sapientia tantüm pra-

d

füpponitur àt caufa virtualis refpectu veracita-

] alios

tis C. refpe&tuauroritaris feu motivi & affensüs

üm; &

fidei N. ZEqué enim non creditur illi; de quo

yua v

formido eft, an veram dere cognitionem habeat;

ac illi; de quo dubiratur, an conformem menti

yutor

nfitra

locutionem profe

; unde, ut credatur , aequ&

[

pportt

utraque perfectio fápientiee & veracitatis requi-

al

xitur.

178. . 7I Idem etiam praeftat veracitas.

nj

Prob. Scriptura fiepe revocat fidem noftram ad

pïim

N 3

Dei veracitatem, üt patet tum ex diétis füb fi-

nem num. 159. tum ex Joan. 8. v. 26.. Qui me

rdint

d

Amifit , verax eft: 69 ego» que audivi ab eo , b«c lo-

dnt?

quar in mundo. . Ex ad Rom. 3. v. 3. & 4.. IVu-

quid incredulitas dllorum fidern Dei evacuabit ? ab-

oU faih

1 ffdd)ï

ft. Eflautem Deus vevax : ommis autein bomomen-

dax. Ergo. Cozf. Quia iterum auroritas Dei

j

fs

in loquendo formaliter non eft fümma, ac con-

fequenter affenfus fideinon eft formaliter firmi-

j

üt ].

fimus; nifi illa formaliter impediat formidi-

| jl 10'

nem; ne loquens fallat aur falfum dicat.

179.

qu?ü-

A1$

Ds Fib&.

tis Vet

179. iVec dicas: S. 'Th. p. 1 q. 16.a.5. ii

&disd

Corp. fcribit ** Veritas invenitur in intelle&u;

tj

fecundàm quod apprehendit rem üt eft, & in

301

re, fecundüm quod habet effe conformábile in-

.

TL

n

tellectui. Hoc autem maximé invenitur in Deo. ;

Ergo autoritas divina, cui fides innititur , nori

mj

dad

efl veracitas, utpote qua neé in intellectu nec

in re, fed in voluntate tantüm habetur.

2.

tàm; |

D

Idern 2. a. q. 1. a. 3. in Corp. inquit «Dictumi

"n (

eft autem, quod ratio formalis objecti fidei eft

du

veritas prima : -unde nihil poteft cadere füb fi-

de, nifi in quantum ftat füb veritate prima, füb

qu,

Sed veritas;

hg

qua nullum falfüm flare poteft. ;;

mf

fub qua falfum ftare nequit, formaliter eft fa-

1tifs

pientia & non veracitas. Erpo.

virf

"d 1. g. N. Corf. quam aliquis Recentio£

plané inconcinn? ex hoc láto exfculpit, ubi S.

In.

puon

Do&tor duntaxat oftendendum affumpfir, quód

.

inDeo non folüm fit veritas;fed etiam ipfe fit füum-

Tttior

Dus

ma & prima veritas, cüm fit fuum effe ac intellige-

re ac rnenfüra ornnis effe & intellectüs ; nihil au-

L.

Til

tem penitus de autoritate divina inloquendo aut

Veracitate difputat. 7242. & D. M. Nifi in quan-

Qinj

ïmme

tüm adaquare ac folüim flat füb rali veritate N:

nifi in quanturh. inadequaté àc primó ftat (üb

"R

mj

illaC. Sapientia eft praecipaum fidei rnotivum;

quia immediate habet connexionern cum objes

pien

1

éti revelati exiftentia reali; cürn veracitas fo-

làm itnmediaté connectatur cum objecti exiften-

Qd

8

tia intentionalifeu in mente, & rediate, fapien-

tià fcilicer mediante, cum exiftentia à parte reii

Q

N

Ad affenfumn tamen fidei & autoritatém loqueti-

us

——

T.

Dz Fipk.

319

CXTN.

tis Veracitaterm etiam conflitutivé 'pertinere ex

dictis eft apertum.

nrelei

db

180. &. //J. Nec fola fapientia nec veraci-

i

tas fola füfficit; fed utraque requiritut ad auto-

riDa,

ritatem Dei in loquendo conftituendani. ProP,

17n. p. Sapientiae formaliter ralis munus unicum

Ti n

]

eft excludere ab intelle£tu errorem ae ignoran-

eu.

tiam; & veracitatis fimiliter fumptee officium

Cf

unicum eft excludere mendaciüm feu locutio-

t fdd d

nem contra mentern: ergo neutra fe folà füffi-

re fié

«it ad conftituendam autoritatem in loquendo,

que,; ut fibi fidem & aflenfüm conciliet, binà

rimi

] vérits

loquenti tribueredeber: alterum, quódioquens

t eti

non fallatur , fed judicer de rebus, prout reve-

ra ipfis convenit; alterum , quód loquens non

velit fallere, fed loquatur, prout animo fentit.

Reces;bf

fars 2da íequitur ex 1ma & Refponfionibus

jj .

f qüöä

prioribus. Quia perfeétio illa in linea loquentis

retionalis, à qua formalirer ac pracis? ür rali

felir

d

Deus habet; quód non poffit falli in fuis judi-

ciis, nec loquendo alios fallere, forrmáliter &

-l

endod

ratione noflra eft auroriras!divina in loquendo ;

cüm ab ejusmodi perfe&tione meritó tnoveamur

ianäU;

immediaté ae per fe ad infallibilem & firmiffi-

jus

*xnum fideiaffenfüm: fed ad perfectionem hujus-

) üat lfw

modi formaliter habendam utraque fimul, fà-

i

pientia fcilicet & veracitas requiritur: ergo.

n

181. /Vecdicas 1. Etiam fola fapientia divinà

cius I

excludit à Dei teftimonio mendacium ; tum quia

il

excludit ignorantiam, fine qua non poreft dari

ii

mendacii peccatum; cüm omnis peccans fit ig-

yert

l*

nOrans: tum quia à mente Dei removet huüc

g

errQoes

[

320

Dz Fipr.

61'rorem: bonum eít mentiri; qui tamen práe

(hiontn

cm Q

requiritur ad mentiendum: ergo fola fufficit ad

autoritatem & motivum fidei conftituendum.

i oprt

ANec Conf. 1. Affenfus , quo affentior Incarnatio-

tem & !

ni precise, quia Deus infinir& fapiens judicat

lec n

dari Incarnationem, eft affenfus fidei; tum quia

Juntata

hoc judicium fapientiee connectitur cum verita-

t

ii

Ya

"

te hujus locutionis: Incarnatio datur: tum quiá

Ápen

& hoc jüdicio &hác locutione propofità inno-

donm

tefcit locutionem hanc effe veram. Sed affenfus

lone

illenititur formaliter unà fapientià tanquam mo-

tor, |

tivo: ergo motivum fidei feu autoriras eft una

tem f

ia

fapientia. —/Vec Cozf. /7. Implicat Dei judicium

de Incarnatione effe verum , quin verüm fit ejus

Itf

fil d

teftimonium de Íncarnatione: fed fola fapien-

tia reddit judicium de Incarnatione verum: er-

Q )

k

2o & fola reddit teftimonium verum ; adeóque

fufficit ad autoritatem. Prafertim quia videtur

Tion

fatis effe; quód veracitas fit motivum fidei me-

tm,

diatum, quatenus pofità revelatione, ex ea &

Qum e

veracitate primó arguitnus in Deo judicium de

COgn fj

Incarnatione fic fe habente, üt revelata eft; de-

an;een

inde autem hoc judicium ratione fapientiee divi-

ii

na infallibiliter connexa: cum veritate Incarna-

ih DQQ

tionis affümimus tanquam motivum immedia--

x l

tum ad aflenfüm.

füenr

E. JV. 4. loquendo de exclufione immedia-

Uüneg

ta, & que fiat formaliter per folam fapientiam.

Wens

"d Prob. 1. D. Excludit ignorantiam fpeculati-

D

vam C. practicam N. — Sapientia ratione füi &

NI

formaliter quidem removet ignorantiam fpecu-

um

affe-

lativam, qua circa ipfam objecti ejüsque

n ]

ctio-

—

Drz Fipbr.

321

fnen f

&ionum veritatem verfatur; non verà practi-

duffy)

ituend

cam confiftenrem in eo, quód quis ira fe gerat

in operando , acfi ignoraret legem Dei prohiben-

Incamy

tem ac efle illuad peccatum, quod committit:

T5 p

hgc enim formaliter excluditur à principiis vo-

fümg

luntatem rectam praftantibus, non autem for-

1 o

tnaliter faltem à (apientia. 747 ProJ. 2. g. 1. D A.

n

Sapientia ratione füi excludit hunc errorem:

Va gt

bonum eft mentiri , quatenus error eít dicens

ydufit

honeítum effe menrtiri C. quatenus non eft er-

D

n

ror, fed cognitio vera dicens aliquam bonira-

j d

tem nempe vel utilitatem vel jucunditatem effe

1 o

in-mendacio JV. aff: €7 fupp. quód requiratur ad

ümítd

mentiendum hac cognitio, quatenus erronea &

J pie

falía eft, cüm defacto in hominibus menda-

emum

cium plerumque praecedat , quatenus vera eft.

;l

d.

.2 AN. Conf. Nam cum fapientia formaliter &

"Ms

ratione füi non excludar nifi errorem & falfita-

Ts

tem , excludir tantüm illam cognitionem: bo-

l

"I

re

num eít mentiri, ex fuppofitione quód hac

xf

cognitio fir falfà & erronea ; non veró facit er-

i

l

M

roneam & falíarn, fiquidem ea refpectu Dei fiat

falía & erronea per impoffibilitatem mentiendi

enmet

? IF

sl

in Deo: jam veró quia illa fola perfectio ratio-

j

ne füi & formaliter excludit à Deo potentiam

mentiendi , que formaliter facit falíam cogni-

i

tionem dicentem, bonum effe mentiri; confe-

angath

quens eft fapientiam formaliter non excludere

1

j

"

i

porentiam mentiendi à Deo , utpore qua non

j

facit fed fupponit dunraxat falfam efle illam co-

of J

*

"o

j

gnirionem.

Preeterea fi valerer hoc argumen-

j

tum , fola fapientia füfficerer ad omnem virtu-

u

tem

b

-

X

m

. 822

Dr Fipr.

tem moralem in Deo formaliter conftituendam:

| quid t

materia

nam etiam ad peccandum in quacunque

enimft

requiritur cognitio proponens peccatum füb ra-

iiform

tione aliqua boni vel utilis, vel jucundi ; &om-

do&

nis tamen cognitio hujusmodi effet erronea &

quemí

neceffarió falía refpe&u Dei: unde fàpientia,

Yicitto,

uz omnem etiam hujusmodi cognitionem ex-

A|n

cludit, fimul eríam excluderet potentiam peccan-

fins q

diin quacunque

materia, & hinc fapientia forma-

Citi, Is

liter effet omnis

