Patrum fenfüi opponitür, aut fine füffcienti

fundamento fimili Do&torum confeníüi repu-

:.at

PIOA

2

gnat in materia theolooica íeu in rebus, quae

e &illatione ex prin«

;,oprcr

aþ humana ratiocination

«

O05

cipiis

$86

'Dz Spz:

(em, Ài

cipiis naturalibus & fidei factadependenr. Hane

stits a

pofitiv? temerariam dicunt, cüm alia privativé

dve mal

temeraria dicatur, que» quidem Patribus aut

Doctoribus, eó quód hi rem nec in communi

p mb

dTI4

nec in particulari tractárint; non contradicit ;

tilre

temeré tamen ac imprudenter fententiam pro-

MY

nuntiat: fed poftremam plerique confundunt

cum improbabili, quaetamen nota, nifialiquid

&dqu

ms, üc-

ex aliis füprà enarratis participer, inter cenfü-

Bdem.

ras theologicas non refertur.

Quse de habitu fidei addenda in procemio

qim :

| i, O

dixeramus , Difputationi rmae infpería funt ;

|

ubi de Virtutibus Theologicis preecipuas qua-

!

ddn

ftiones refolvimus.

lutn

DISPUTATIO IV. :

y. N

De Spe.

o

W!'!! (t

CAPUT L

?WFJQ&I l

falogi

De Natua d* Objetío Spei.

Nsin

Um ad alteram Virtutum Theologicarutm,

NI

le]iaï

C

Spem nempe, explicandam tranfimus;

ex ipfa materize pertractandee propofitio-

qum;:

ne elucet; nobis nec de Spe latiffimà fumpta;

ig&o l

nec de ea metaphorice accepta fermonem efle.

TV pto

Hinc quadruplicem Spei ufürpationem in pro-

Qd r

fanis aut fàcris Scriptoribus occurrentem hic

Qd jj

wrerimus, quarum prima pro exfpectatione,

Nj

3

pu

tu:mh

e. firma apprehenfione boni acquirendi a

CIH.

"

u

Dr Srr.

ler. H

$87

Clem. Alex. L. 2. ftrom., altera

pro affectu ap-

à priye

petitüs circa id , quod exfpectatu

r, five bonum

rb 4

eid.

COmmttut

five malum apud Virp. L. 4. ZEn

; tertia pro

ipíà re bona ac futura fperanda ad

Rom. 8. &

Yi

ad Tit, 3., poftrema

pro causa efficiente fpei

fim p

noftre five principali,

five inftrumenrali Pf 6o.

Of

& Jerem. 17. refertur. — Ut enim agentes de fi-

ii

de, ad ejus actum duntaxar & habitum attendi-

f canfe

mus, fic & hic Spem tantàm actualem & ha.

bitualem examinabimus.

In quam rem primó

proffmio

quidem ejus naturam datà

definitione expone-

a li

mus, poítea veró ad pleniorem cognitionern

us Q

objectum rum materiale tum formale afferemus,

ARTICUTUSI

- Quenam fft natura £5

302.

notio Spei Theologicee ?

Ora, Spes

| r

oprie talis fed in genere

juxta D.

i

h

omam r, 2. q. 40. a. 2.

in Corp. defícribitur e

ffe mozus appetitive vir-

Tutis , cor,

/fe

polffdilis a.

4

uens apprebenfionem boni futuri , avdui

ipifete

Ex hoc Philofophi jam &

Theologi plerique

pronatura fpei. cognofcenda

varias in obje&toc

litates exigunt.

onditiones , & in actu forma-

(utufi

Conditienes quidem fünt, ut

Yi

obje&tum r. fit 4

onum aliquod ; quia fpes tan-

yítt

quam actus profe

cutivus nonni

:

fi bonumpro ob-

m

jecto habere poreft

; cüm malum fugee, non ve-

pde

tÓ profecutionis o

bje&um fit: a. abfems, íeu

quod necdum habetur; cüm f

ult& fperetur

jl

o

quod jam poffidetur, nifi forte ejus praefentia

Lu'one»

poffidentem lateat per errorem: 3. arduum feu

p

cum aliqua difficultate in obtinendo conjunctumg

J

Áüicut

Dzr Srr.

$88

hr Trde

ficut enim non timetur malum , quod nullo ne-

otio declinare vel depellere licet; ita nec fpe-

mare

rare quis dicitur res minimas, aut facillimas;

tione ho

quas obtinere ftatim, üt voluerit, in poteftate

Cop r

habet: 4. po[fibile obtentu , & probabiliter obti-

r qi

nendum: quia quod quis cognofcit, à

,vel

s onam

dubl

nullatenus obtineri pofle; vel certó non obten-

tufn iri, id quidem defperare poteft, fperare

um

autem nifi imprudenter nequit; cüm a&tusfpel

wünrt

i füpa

prudenter conceptus non poffit ferri in impof-

fibile, vel in aliquidj quod certó cognofcitur

! t

non effe obrinendum: Poffibile autem , üt inquit

|ten &t

l

D. 'Th. 2.2. q. 17. a. 1.; eff ttobis aliquid duplici-

Ua

I

j RU Ol

zev : uno modo per uosmet ip[os , alio modo pev alios.

His veró obje&ti conditionibus quadruplex etiam

l Pmdeme'

Et qui-

G

formsliras in actu fpei correfpondet.

dem ratione rmi aror feu complacentia in bo-

| p

| firea

no fperato requiritur; quia, üt S. Th. 2. 2. q.

17. à. 7. notat, fpes & omnis appetitüs motus

Qdem

examore derivatur: ratione 2di defiderzzm ; tum

Wi d

quia ad eandem virtutem aut facultatem perti-

tj

net amare bonum, & amatum defiderare: tum

* It

quia fpes ex communiflima acceptione morum

X i

voluntatis tendentis ad boni abfentis confecu-

d

tionem fonat: ratione 3tii ere&o animi feu effi-

PU

€acia volitionis & conatüs voluntatis, non ob-

Batüm,

ftante difficultate profequendi bonum & media

(Onojn

ad illud confequendum adhibendi; cüm enim

Qüpr

fpes nec-objecti arduitatem, urpore quee ratio-

Y

nem boni non habet, appetat, neceam etiam fu-

li

T

jat; aüt ejuscauía ab objecti profecutione defi-

Qs

"-

D fn

ltat;deber contra iflamappetirum exigerejüt ver

a

Ds S»z.

$85

dub

ba Tridentini Seff. 6. C. 6. innuunt, & confir-

du

mare , ut ilam contemnat ac füperet: atque ra-

feclins

rione hujus fpes; üt S. T 1.2.9.25. 2 D.

n pocde

Corp. ratiocinatur, quatenus füpra defiderium

lt d

addir quendam conatum. & animi elevationem

ib

ad bonum arduum confequendum, in appetitu

Buf

1

iraícibili refidet ; quiaanimus difficultatibus quo-

l, p

dammodo irritatus , quibus quafi feprum pro-

duf

ponitur bonum, ftimulatur & accenditur adil-

las fuperandas: ratione 4ti //ucia feu alacritas

j inïmpof-

pondt

animi conjuncta cum certitudine aut quiete fal-

D

"

tem & exclufione timoris inordinati, ne diffi-

'/ld(lllhh

culrates reipsà non fuperentur, & bonum defide-

/ fü [

ratum obtineatur; quia absque. fiducia eàque

plexetig

prudenrer concepta fpes in temeritatem velau-

k

T

daciam degeneraret, vel certé languida foret;

i?

ac prorfus excideret, x his porro tres pofte-

^

(

l

TP

riores actui Ipei effentialesfünt, amor autem &

j n5

quidem concupifeentie, feu quo amatur ali-

n

quid üt nobis bonum , vel preefüpponitur vel

empt

includitur in defiderio ranquam genus in fpecie.

je; tU

Preterea veró quoad rem ipfam perinde fe ha-

emot

ber, an illae norae characterifticee fpei dicantur

confc:ï'

f

effe folüm formalitates unius realiter actüs, an

attustres realiter diftincti pem tanquam agore-

T.

o

gatum conítituentes; quarmvis pro definitioné

k medii

concinnanda prior loquendí & cogitandi modus

"T

aptior omnino facilé ex dicendis colligatur.

303. Dico l. A&us Spei Theologice eft de-

g I!

quno

fiderium efficax & fiduciale boni ardui üt à Deo

obrinendi. Pvrob. Quiaper hanc five definitio«

gt*

,e)ü[vcf'

nem five defcriptionem fpei natura & effentia-

es

|

$99

Dz S»r.

| itose

les notze fàtis exponuntur; actus fpei diftinpui"

tur ab omni alio ; ratio theolopica füfficienter in-

| 0rum.

qua

dicatur, àt ex fingularum vocum confideratione

liquet.

Nam z. Defiderium obtiuet hic locum

n

fttpts

generis proximi, quod cüm dicat motum ap-

petitüs rationalis, fpem à paffione neceffaria ae

Torum C

p

fenfitiva diftinguit; cüm dicat actum profecu-

tivum, diftinguit à timore; cüm dicat extenfio-

Qd

LL

nem appetitüs ad objeétum, üt S. Th. loco pri-

iüm num. pr. laudato loquitur, & à fimplici

n

2. Effcas

üvirt

complacentia & à gaudio diftinguit.

botji avdui praedicatum proprium & differentia-

iri, )

T &po

le prius continet; tum quia per hec vocabula

indicatur animierectio: tum quia per ea fpesdi-

(o;

ol

J

Q

)

ftinguitur partim à defiderio inefficaci, partimà

defiderio fimplici feu profecutione boni abfoluté

Ünia

Onrrs E

futuri, aut futuri fineomni difficultate ad libitrum

defiderantis.

3. Fiducial exprimit alterum

Iheologi(

"

predicatum proprium ac differentiale; quia &

QFUC WTO

er hoc poftrema formalitas diferté exprimitur;

im f

lm

& fpes À defperatione non minüs, quàm à te-

ineritáte ; audacia & praefümptione diftinguitur.

As |

s d

4. Dicitur: Zoni àt 4 Dco obtinendi, per quox

ratio actüs theologici defignatur juxta fentene

Wo

ts

tiam D. Th. hic q. 17. a. 1. in Corp. dicentis:

J quantum evgo [peramus aliquid àt poffilile üobis

ln c

per divium auxilium , [pes moftva attigit ad ipfum

Q0n u

JDeum, cujus auxilio inuituv.

Sed de hoé

15 fenr

Iw

plura, ubi obje&tum formale fpei declarabitur.

304. Dico [7. Habitus Spei Theologicee eft

Vind

virtus per fe infufà difponens & elevans poter-

Wt

Biam ad actus fpei füpernaturales proxime de-

g

Ícriptos

Dzs S»r.

591

el diüfngwj'

criptos eliciendos.

Prob. explicatiome terri-

fiietter

morum. Spes enim habitualis c;r.

eft; rum

ndenn

quia facit bonum habentem fe, ju

:

| illud Pf

t lichs

33. V. 9. Beatus vir, qui [perat ia eo: tum quia

mnotn o

facit opus bonum , utpote honeftum, & repulae

vecdini

morum conforme, üt infrà oftenderur. Eft

m ls

per fe iufufa, àt prater dicta num. 39. liquetex

t

ep. ad Rom. 15. v.13. Deus a

Spei vepleat

hg

vo$ onmi gaudio e? pace n crede

ut abunderis

lm

z [pe eg virtute Spivitüs Sauti.

Orro ejustno-

D

di virtutem djfpoyere ac elevave ad a&us fuperua-

]if

Zirales, patet ex natura habirüs & virtutisDifp,

Cvocdd

1m. expofita, ubi & alibi etiam ex 'Trid. Seff. 6,

fs

Can.5.oftendimus füpernaturalitatetn a&tüsSpei.

305. Offrva. Fidem effe virtutem à Spe

; pitt

jb

diftin£tam, faris oftenfum eft num. 44. & 64.

Yl

contra Hieterodoxos, priorem illam virtutém

jr dl

theologicam in fiducia fpeciali reponentes. Ab

hoc errore quantümvis alieni Catholici quidam

s qui

gprimimïi

fpem faciünt effe vel actum folius intelle&tüs,

unit

vel falrem potentie hujus non minüs, quàm vo-

untatis, fed perperam.

Nam licét & hi ftu-

iil

«

deant diftinguere actum hunc intellectüs à fide,

& nos concedatnus pramitti judicia de mero-

du

Qd

ratis nuper objecti condirionibus; ex nullo ta-

WP

/

l

ien capite fpes actus. intellectüs dici poteft:

/

L

( h

md,þ?lm

non quidem ratione defiderii, utpotecujusmo-

i

dus tendendi fcilicet profecutivus, & objectum

Warabi!llf-

formale nempe bonitas, plan& difcrepat àmodo

tendendi expreffivo & motivo intellectionisfeu

gicæ (

Veritate: nec ratione erectionis animi; uütpote

od

m

quie actus eft apperitüs irafcibilis generose af-

für-

fron

d

$95

Dz S»z.

fürgentis contra arduitatemboni, & oppofitus

quidio

tam timori quàm defperationi; qui aétus duo

ld qu

oflremi

m , omnibus fatentibus, ad volunta-

b aven

tem pertineant, fpem quoque illuc referri ne-

fts r

ceíse eft; quandoquidem fecundàm Philofo-

u

Wridof

phum in Categ. contraria fpectent ad idem fubs

je&um: nec dcenique rationé fiduciz aut firrmni-

vit n

tatis; tum guia prior fpei formaliras non eft

à

s frmid

intellectual

ve vivax tantüm perfuafio aut

Hümer

» fides de bo

ffibili , fed affectiva, & alacris

F

lr

volitio boni illam intellectualem praefüpponens:

Dx ob

- zum quia firmitas fpei ac certitudo non eftfor-

hE

fnalis, feu affirmandi aut negandi, fed illativa,

Ti i

aut ür S. Th. hic q. 18. a. 4. inquit, participa-

ra & competens voluntatis actibus , quatenus

ïnnlh.iqterc

fs

his & ad bonum imtmobiliter ferimur & contra

rü, WW

difficultates in eo confequendee erigimur,

NI5 Q

w]j

" ARTICULUS if.

&om

Quodnáth fit materiale objehum fpei tbeolopice?

0ve

Orá. Objectum fpei maretiale princie

W «

30'6—., N

pale effe Deum feu beatitudinern ob-

enegq

je&tivam commuünis omnium ac certa eft fen-

Y

tentia, quam Scriptura manifefte declatat, Gee

m

nef. 15. dicente Deo: £Ego meyces fua magna gi-

bt

mii; & Matth. 6. adhortante Chrifto: Queriré

Dexum

þïii?lït'n'z Aegrit

M.

m Deéi; atque ad Tit. 2. fcribente

lr D

X

Apoftolo: E

-Jpe&antes beatam Jpem ? advéntumi

"m

glorie magni Dei. . Eadem (ne quidde teftimo-

m

nio Patrum à Suarez hie laudatorum dicam) con*

ftat ex multiplici ratione; ex qua haec una fuf«

[Pff&mm

ficiat: Obje&um fpei noftre primarium eft;

ïg() w

quó

Dz S»r.

$93

Ls

Ls

quod eft preecipuum bonum nobís promiiffam,

VOlt

& ad quod opera noftra omnia ordinantür: ra-

le autem fine omni controverfia eft Deus & no:

'arawe

m

]

fira beatitudo: erpo.

Controvertitür nihilo-

minüs ( quamvis forfan lis. fit de nomine ) an

( Xmup

£ dl

beatitüdo formalis fit obje&um primarium, ü£

vult Durandus; an objeétiva connotans dunta-

xat formalem, üt dicunt Thomifte ; an comz

KT

lexum ex utroque, quatnvis objectiva priücipa-

j

;

;

üs refpiciatur, àtSuarez explicar cum pluribus?

p

l01

De objecto autem fecundario queritur: quaz

nam adillud bona pertineant? circa quam quá-

d

ftionem inter Catholicos quidem controverfià

pnf K

inulla intercedit; quamvis nonnullaiisdem cum

qui

fanaticis illis, quos Quieriftas vocant; effe pofz

y n

Yf

fit; utpote qui nequidem beatitudinem-& virz

tutes , quibus ea acquiritur; imó nihil derértí-

nati à Deo defiderandum aur

g

fed omnia voluntati divinz fi

C

'etendum docént;

l

pérmittenda ; ut

Mil

borno velut paffivé fe habeat;

hoc eft; paratus

110

fi deneper.

fit vel accipere;

fi Deus concedat; vel privari;

iM

(

307. IDico £. Ob]e&um inateriale primá-

4f2

rium üt quod f

ei rheologice eft non tántüm

j Id

beatitudo objectiva; fed & formalis; fcü com-

hum

plexum ex utraque.

PProb, Per fpem attiripi-

tur Deus; non folàm

Àit potens rios beare;, fed

etiam üt in actu fécun

do nos beans; quia idertà

j

^

obje&tuni materiale ar

tingimus per actum; rjuo

JVCZm/Cff

Íperamuis; Deum nos

beatutum , ac per a£tuír;

( gt

j

)d

quo creditius Deurn de facto beare, Santtos:

j

r

ergo per fpem non falàri attingitur Deus; fed

qua

P

etiàm

Dr S»s.

$94

etiam id, per quod conílituitur nos beans,

fendo bo

uz eft bearitudo formalis.

Cozf. A&us fpei

janmdoag

uia

eft procurativus & caufarivus fui objecti; q

D sj

finem femper fa&tibilem Philofophi dicunt; &

tur; n

hinc cujus gratia nominant ; quód ejus causá

ETUd

rj

omnia fiant, ficut & ipfe fit; fed non eft cau-

Vnent

fativus Dei fecundüm fe , fed folüm Dei ür pof-

f ail

fidendi: ergo:

b

508. D:co

I]. Obje&um materialefpei theo-

rituten

logicze fecundarium fünt bona füpernaturalia

&m for

omnia beatitudini fübordinata; imó & bonana-

sDeteh

turalia ac temporalia, quantum heec ad confe-

Eoy/

uendamn beatitudinem conducunt.

Prob. Ad

sE

eandem virtutem fpe&tat velle finem & media,

rLOan'JS ]

primarió quidem finem;

media autem fecun-

s ]

darió:,ergo cüm fpes verfetur circa beatitudi-

li um

nem tanquam finem, & hinc illa fit objectum

etiam verfabitut circa bona füper-

'fzifm

primarium;

vlj*fby fit

naturalia , prefertim gratiam divinam &

remif-

fionem peccarorum , quae funt media neceffa-

ria; & circa bona naturalia, fi& quantum hec

Wf

-

fünt media conducentia ad beatitudinem ; adeó-

A]W

Q

que hec.omnia fünt obje&tum fecundarium,

UET

Q

Corrf. Spes theologica attingir Deum üt obje-

:

r

A

&um formale ac materiale: fed quando fpera-

n

tur bonum üt conducens ad beatirudinem ; at-

Jiir

tingitur Deus àt obje&tum formale & materiale;

quando autem fub hoc refpectu non fperatur

Rf

lepfg ür

bonum, neque Deus eriam fic attingitur; quia

li

quando amarur.bontim üàr medium ad beatitue

n

du

dinem, hocipío etiam amarur beatirudo, qu&

ntrario

?Emnem

importat Deum Bt nob;s þonu.m j &eco

Vr

quan.«

Dz S»rz.

$95

0s bur,

Ms i

Quando bonum fic non amatür, neque etia

beatitudo aut Deusillo a&u amatur : ergo. Di

xi:

K

d.

du

Bona waturalia, quatemus ad beatitudizem £0f

ju od

tunt; tum quià naturalià bona fecundim fe fpe«

xdiab

&ata equé. poffunt effe impedimenta falutis aé

Jjitpt

adjumenta; nec illus confequendas evadunt

tnedia; nifi ad eam fuerint à Deo ordinata;

tum quia non poffunt effe obje&tum pertinens

fpidis

eridt

ad virtutem fpei, nifiilli conveniat etiam ob-

X botte

je&tum formale, quod partiale falter eft bonis

tas Dei refpectiva feu Deus t potlidendus.

d)

Pl

309. Dico 1. Utrumque obje&um etiani

X mel

determinaté fperandum eft, — Patet ex propó-

fitionibus Michaelis de Molinos ab Ianoc. Xf

m fect

t

damnatis, inter quas haee ordine 1. fic haber:

d

Qui Juum liberum avbitrium Deo donavit , de vulla

vt debet curam balere , uec de infevzo , uet de Pà-

xonaä!pff'

t

Yadífo, mec debet babev defidevium proprie povfa-

T

Jonis , tnéc irtütumy, nee proprie [autiratis, noe

propria [alutis, cupus [pem expurgare debez. Yeemhiee

m

ordine 1'4.

2 divitie voluntáti yé,

^

; i

j

De

/ïgfidiuf dÀ nog

yarim

Cohoemit, uf

0 Vér aliguadm pe

Z

a petere

t imperfetio ,.

cim fi a&us proprie

voluutan t

i o

ele&ionis, eg

df

pit

e[t velley quod drvinia volugtas

mj

lncm ] ä[

conformetur , €9 non quódu

offra divine &c. Pyob,

3us [ünt petenda & ro.

g

anda à Deo; hac iti-

gidi

dem fperaridà fünt;

f

Til

turn quia fpet eft orare; üt

€x ipfà oratioriis nat

ura &S. Aup. Erchir. C. 7,

Ify qum

conftat: tüm quia jüxta eundem C. 134. Qquae

NIINE

bt

in Oratio

de Dórninica continéntur, ad

f

P

err

o qüæ

perinent. Sed urrumque obje&tum à De

Ó pé-

m

tendum & rogandurm eft; nam ex unáq

uüidém

qum-

Pa

par-

Dz Sr£.

96

digum

arte Chriftus precandi formulam feptem pe-

jentions

titionibus diftin&tam dedir & precepit. illis

Uomon

Matth. 6. verbis: Sic vos orabitis: Pater noffer,

itigt,

qui e.

rincmlis &c. Unde S. Cyprian. Serm. de

dinm x

Or. Dom. ea

m ita neceffariam dicit, m alzer

vixuor

orare, quà

m docuit , non igno

vantia folimn fit , [ed

vdoyrta

£7 culpa ;

& Aug. ep. 9$. fcribit:

Qmibus te-

Vas)en

ce[faria eft O

vatio Domini

Ü

^.

a5 quam et.

iam ipfís arit«

frsulim

id eft, "4poffolis fuis , Dominus dedit:

o (ine

yibus gregis ;

terá vero

*

ex

parte conftar, tam primarium

m fy

quàm fecunda

rium fpei objectum quoad bona

f

dem

gaturalia non minüs, quàám

füpernaturaliadiftin-

( x

&t* ac determinat? po

ftulariin divina illa precan-

find

di formula.Ergo. Cozf.

Nullum eft fpeiobjectum

ttdofon

éctum,;

de quo non habeantur

particulare & diftin

tum V. tum N. T'eftamenti,

&A

exempla fanétorum

Ey]

ui illud àDeo vel poftula

verint, vel poftulare

fradi

f

nt juffi aut mo

niti: Item

Ecclefia in precibus

lt g

fuis publ

icis obje

&a fpei tam univerfim quàm

determinaré petit & orat: ergo.

d iamö;

fingillatim ac

10. Ob

ic. comtra 1m. Vel fola beatitudo

qllü.[üh |

&um primarium &im-

n

formalis debet dici obje

í

Fa

mediatum fpei, vel fimp

liciter non poteft dici

f di

objectum üt quod: ergo.

Prob. ym. p. Ut

aliquid fir obje&tum fpel,

debet effe futurum

kity

f

&c arduurn ; ut firimme

diat

um, nihil inrer illud

& actum fpei mediare

debet: fed ligec foli bea-

titdp|

quia obje&tiva ft-

timen]

£itudini formali conveniunt ;

fttm

ve Deus non habet rationem fururi, inter eam

&utem & actum fpei debet mediare formalis;

Wtl

)

Asr

cüm hác medianre fpes refpiciar objectiv

am tari-

j

quam terminum &ultimum finem; ergo

Qüsü;v

&

Dr $»&.

397

Objeétum gaudii immediatum in patria & de-

f

fperationis in via eft fola vifio; timoris obje-

t

&um nen eftipfe Deus, fed malum, quod Deus

(1 1

ei imme-

n 5mt

infligit ,

ergo etiam objectum

d

t, tj

diatum non eft Deus, (ed ejus po

ffio; quia

D

velactuumfibi füccedenrium idein eft o

b

ectum,

lnl

vel contrariorum eacern ratio.

P

;

.

2da p.

J

Solus Deus fecundüm fe eft fümmum bonum &

amjg

m d

finis ultimus; vifjio autem Dei eft rantàm con-

ditio fine quanon: ergo folus Deus eft obje-

pmsrium

&um fpei adeequatum, & beatirudo formalis

uorc t

d

faltem non poteít eífe objectum fpei àt quod.

Ja pri

Conf. Coprütio rei amatee non eft partiale ob«

jectum actüramoris; ergo nec poffeílio feu bea-

iojs

titudo formalis eft objectum refpectu actüs fpei.

hibeit

R. N. A. ad Prob. vm. p. D. M. Debet effe

dhnt

loyfi

futurum &ardudim fecundum fe & entitatem N

fecundüm fui affecutionem & poffeffionem C.

Ó ptäibü

Licét aurum non fit de novo producendum;

íngi

fed jam exiftat , ramen fperatur üt obtinendum,

p

a

quin;fola ejus poffeflio in abftra&to fit objectum,

um

fed aurum poffidendum in concreto. —Zfem ut

Objectum fit immediarum , inter illud & actum

ydti

Ípei, nihik debet mediare üt quod C. àt quo N.

xm. Pl l

Ktiam oculus immediaté dicirur videre album;

f

uamvis veró bea-

m

licét vifio mediet àt quo.

titudo fic mediet refpectivé ad poffetfionem, nora

T

tamen habitáratione actüs fpei; adeóque retine-

eavtae

re etiam. poteft praedicatum . objecti

ür quod ;

d

nf.quoad

fjb

quemadmodum mox exponetur./24 C^

r

audii e

]

iores partes & /V./7. Namobjectum

Vamm

eus ür pofíeffus,quia ficutnonfola po!

effio, fed

gO

(

:

*

P 3

etiam

h

spn

Dz Srr.

etiam Deus eft bonum, fic nec fola illa deleCtat;

i, nig

fimiliter etiam defperatio verfatur circa Deum

dhm od

poffidendum, quia eft nolitio formalis vel vir-

tualis: Dei poffidendi, quatenus boni ardui &

rb n

m

ampoffibilis.

Quoad ultimam T* 2. N. Conf.

B hr

Dijp. eft; ; quia Deus in fe malus non eft , ad-

iniin

eóque objectum timoris aut triflitiee effs nequit,

nidrin

üt tamen Deus, utpore bonum , fpei objectum

K quea

eít: poteft.tamen Deus üt puniens apparere

]a, w

malus, licét re ipsà malus non fit, atque hinc

r

«tiam effeobje&tum timoris & triftitiee ; ob quam

cauíam .4zr. transmittitur. — 44 prob. 24. p. W.

ii

D. xm. p. 4nt. Solus Deus fecundüm fe eft

,f

m

Summum Bonum abfolurum &füum C. refpe-

j

j

!j

)

X

&ivum & noftrum, & fittale fine vifione feu

fitumq

:

beatitudine formali N: 444 2d. prob. N. 4ff. Vifio

enim; quam hic praetermifsà Philofophorum aut

lmp&mk 1

Theologorum controverfià beatitudinem for-

b:eümdipe

i

4

malem vocamus, eft ipía finis poffeffio, feu finis,

2 [

ultimus üt quo; adeóque per modum conditionis,

n

tantüm. minime fe haber in ordine ad beatirudi-

nem adzquatam feu in complexo fumpram. 742

Wamind

Conf.. & D. Cognitio. non eftobje&tum partiale

U

dT

amoris;in quod amor tendit C. fiipfa cognitio &

ER

obje&tum per aliam cognitionem proponarur ür

t

;onum cognitum amabileN. Simili plané ratione.

qil

beatitudo formalislicét refpectu beatitudinisob-

li diy

jectivae habeat fe üt quo;tamen refpe&tu fpei,quae

tburjo

eft actus quafi reflexus, íe habet àt quod.

DT

W

ia

311. Objic. cont. 2d. Nel nulla bonà tempo-

Mxæ lmm

ralia, vel omnia fünt obje&tum fpei, ergo.

Prob. yi. p, Nihileft obje&um fpeiexd

ictis in

Dlrp e&

t,hcüg

N Vi

:

Dr Srr.

$99

h d

|

thefi, nifi quod vel eft beatitudo noflra' velad

tD

us

illam conducit; fed bona temporalia nec fünt

DI atl

dit

bearitudo noftra, nec ad eam etiam conducuntz

ergo,

"Conf. Spes, utpore virtus theologica;

À NG

debet habere pro objecto materiali immediato

nd,d

lo

aliquid divinum feu Deum: ergo bona tempo-

ralia objectum effe nequeunt.

vob. 2d. p.. Ob-

L Objf.'&liül

jeda quecunque, licér non conducentria ad

um

E UR

Deum, poffunt effe mareria fidei : ergo &

quacunque bona temporalia objectum mareria-

lefpei. Cozf. A&us, quo quis v. g. fperat fa-

T

1

nitatem, fecundüm f& fumpram & à Deo con-

IT

C

ferendam ad interceffionem alicujus Sancti , eft

lione à

fpes theologica; quia pro objecto habet omni-

potentiam divinam auxiliatricem : ergo bonum

4Ni

temporale quodcunque feu non conducens ad

jorumi

joen

beatitudinern poteft effe fpei objectum.

R. JV. d. /4d pvob. ym. p. 9. D. 2d. p. m

iaf

Bona temporalia non conducunt directé , pee

voittà

fe qut per modum meriti ad beatitudinem C. ne-

fa.

Ym A

quidem indirecté , per accidens , aut per modum

occafionis, vel materiz etiam, in qua exercea-

MIVC

tur virtus aut meritum N. 724 Cozf. w. IV. .

)gnitio?

Ex eo enim, quód fpes fit theologica, fequitur

ntyri

!

fb

duntaxat, ejus obje&tum formale debere effe

quid divinum, materialé autem principale GC

Yi

attributionis effe Deum, quia aliàs objectum

f

a

formale requifitum nequit adeffe; non ver

T

quód nihil creatum pofhit obtinere locum ma-

j p

terie immediate. 444 Prob. 24. p.g. IN. Conf.

; u

Di[p. eft; quia quodcunque creditur propter

d

U^

rcvelgtionem divinam, creditur propter moti-

vum

p4

606

l?; É S g*EJ*.

vum fidei proprium; adeóque eft matetia fidels

Apofto

uando autern aliquid fperatur fine relatione il-

if

[

€

us ad bonitatem Dei refpe&tivam feu Deum

at p

offidendum,, non ampliüs adeft motivum

p pif

ib

ecificativum fpei theologice ; cüm hoc ex

od

proxitué dicendis partialiter fitum fir. in boni-

Wi tny

tate Dei refpectiva. Arque hinc etiam colligi po-

m g

teft ,cgr non omnes fidei.objectum primarium &

[5

fecunc;rium, ficut pro, fpe, flatuant, quamvis

us

€oncedant reliqua omnia ad unum Deum referri,

tlino,

etiam in mareria fidei poffe. 442 Goyf. . N. d.

Cs

:

Ad fpem theologicam , que effenrialiter eít de-.

bt

fiderium,! & üt defiderium pro motivo bonita-,

dris

tem divinam respectivam habet, actus ille ex.

Jmin

di&tis non pertinet, fed ad dile&tionem, pro-

Wm !

priam, & fiduciam in Deum, quarum prima

LA

fpecificat actum in ratione virturis rnoralis , cui.

lhi: s

seque ac aliis conyenit poffe efficaciter defidera-

Pt n

re & fperare hunc actum & obje&tum: altera.

k ]

autem quarmvis referar actum ad Deum, fpem,

Ws nc

theologicam non conftituit ; cüm. nonnifi inad.-.

I n

sequatum . fpei motivum, & fe folo, ed illam in-

iïmpm

ufficiens importet.

f

312. Objic.cont. 32, Eides tria docet.:. 1rpum,.

N

neminem falvandum, mifj fit. praedeftinatus:

i

n

lm

!

2dum; non omnes effe predeftinatos: stium ,

Ti j

neminem p

:

j

fle . effe

Y

u

certum, de fua predefti- - !

i,

natione fine fpeciali revelatione: ergo.ut in hoc.

L

dubio, voluntas humana fir divines conformis,.

P ls ;

non deber fuam íilurem abfoluté. petere, fe

n

1

conditionaté duntaxat, fi ita Deus decreverit,.

(l

c.a?r—erüm.. paraa illà pivari. — Gof 7. äm l4

p9

601

Dz Spz.

Mi

Apoftolum ed Rom. 9. Quid ovemus , ficut opor-

teltion]

tet , tie[cimus.. Exgo nihil determinaté perendum

T

aut fperandum eft.— Cozf. 7/. 'T'emporalia bona

m

non poffunt effe materia orationis; tum quia

im ia

oratio eft mentis afcenfüs ad Deum , apperitus

rl

veró temporalium eft defcen(us ad inferiora:

DO

tum quia Orarionis Dominice peritio quarta,

Ril

uam nos circa viétum & veflitum verfari exi-

!; Qu

limamus, ad panem fpiritualem reftibus Ter-

U T

tulliano, Cypr. & Aug. fpectat: tum quia, ubi

1

Chriftus Matth. 6. nos juífit querere regnum

jter d

Dei & juftitiam ejus nec folicitos effe de necef-

vo b

fariis ad vitam, juxta $. Aug. L. 2. de Serm.

hi

Dom. in monte., /Voz.ait utique , qugrize primum

1em D

vegnun, Dei 9 deinde ifla quevite; fed bec omuia,

m i

1n4uit, volis apponentur [cilicet etiam nou queveuti-

Qrus,

hus: tum quia determinaté fültem temporalia

;cfdffdm

peti non poffunt, ficut (üpernaturalia. Ergo.

i

z. A. Conf. Incertitudo enim pradeftina-

L

JJf fpäü

j

tio

ni

5

s non debet extinguere aut füfpendere no-

m

ítree falutis defiderium , càm Deus, quantum

jüni

j

eft ex parte (ua , velit ferió. omnium falutem , re-

gnum ceelorum vim patiatur, & violentiillud ra-

t

;

alu

iant ; culpà non praedeftinatorum accidat , quód

pftnti

*

;

tem non coníequantur ; quia nempe nolue-

g

runt illam adipifci, nec pro viribus & fervore

prier

lebito ad illam contenderunt.

Quin excitari

j t

potiüs inde noftrum, defiderium, diíciraus ex

g

2. Pet. 1. Magis [atagite, ut per bona opeva. cer-

j

ja

TAT

am vefjrqu. vocatiogem. €9 ele&lionem, faciatis,

eaeverlb !

& ad Hebr, 12. Coutemplauzes, uequis. defit; gvatia

us,neícimus

$ Jum

JDei. d Conf. 1. D. A4. Quid orem

r d

fer-

»

602

Drz S»r.

Moreia d

femper & quoad omnia N. nefcimus aliquan-

do & quoad fingula C. — Quz enim füperna-

fnt at

Das p

turalia fünt, petere femper poffumus & debe-

fveims:

mus determinat? & abfoluté, temporalia veró

tim of

femper quidem indeterminaté & conditionate,

&

non veró priori modo petenda funt, nifi fpi-

n

ritus in & pro nobis poftulet gemitibus inenar-

LU

rabilibus. 424 Copf. II w. IN. Aff -4d Prob. 1.

x. D. Appetitus remporalium propter vitam

édigà

mior eí

'

eeternam & tanquam mediorum quomodo-

cunque ad illam conducentium eftdefcenfüs ad

ntptry

tirori

inferiora N. temporalium propter feipfà appe-

titorum , ita ut iniilis plan$ fiftaur C. — 44

qum a

Vif

Prob. 2d. . D. Orationis Dominice petitio

Itütsin

quarta; imó & feptima, pertinet ad panem fpi-

hesd

ritualem & bona füperna , cum exclufione no-

ftreeinterpretationisde vi&tu & veftitu, de ma-

m

lorum item temporalium diminutione aut de-

f «;

ff

pulfione N. ' fine tali exclufione C.

Iidem

enim Patres fenfüm utriusque petitionis etiam

Wt

Kntbo

temporalibus tribuunt, & pro füfficientia ad

vitam prefentem liberationéque à poenalitatibus

Nïittt le

hujus vitz orandum ftatuunt.

UCC

"4d Prob. 3. Y

D. S. Auguítinus monet temporalia non effe

M n

qusrenda, excludendo folicitudinem , quá aver-

Tig

tamur à regni divini profecutione, & defide-

RW Y

rium, quo ferimur in bona temporalia unicé

Tf an

Wter

propter fe ac tanquam in finem ultimum C.

(

excludendo omnem temporalium petitionem ;

Uf

'

üt conducentium ad falutem N, Vid.S. Aug.l. c.

at

f

C.16.& 17.. 4d Prob.4. . Difcrimen inter

Tier

?

füper-

ä

E f

utraque b.?na poftulanda patet ex dictis:

natu-

DP

Dzr Srx

604

naturalia enitn abíolut& petimus, quia non ob-

ts

ml

fünt accepta, & preeterea certi fumus, . quód

u .

Deus paratus fit ea dare, cüm toto corde quas-

ordangd

fiverimus: temporalia veró conditionat& tan-

ndiitg

tüm poftulamus, q

t

eüe. -

uia Prodcfï'e poffunt & ob-

m

Bosinenr

313. Olferva. Controverfüm eft inter Au-

Al hi

tores, num & aliena beatitudo formalis poffit

pet r

effe obje&um materiale fpei theologicae ?. Com-

d

munior eft &probabilior videtur nobis fenten-

fcesd

tia negativa, nifialienabeatitudo intendatur üt

i

ad propriam fperantis beatitudinem conducens,

A

C

W-

quam & ample&titur S. 'T'h. p. 3. q. 7.a. 4.ad 2.,

& infinuat S. Auguftinus in Enchir. C. 8. pre-

? pen'cþ

qem

ter alias inter fidem & fpem diftin&tiones, hanc

[lone 1

quoqueafferens: Spes autem momnifi benarum ve-

j d

vum efH, uec uift futuravum , $ ad eum pertinen-

gid

pium» qui eavum [bem geveve perbibetur. Ratio eft,

quia fpes theolopica eíft actus concupifcentice cir-

ï

[j

yis t

cabonitatem divinam refpectivam, üt ipfi concu-

pifcenti bonam: taliautem actu quisnon coneu-

$t d

Ajatiu

pifceret beatirudinem üt fibi, fed üt alteri bo-

nam ; adeóque defiderium ejusmodi ad amorem

4

D

oenevolentice vel amicitize , non autem ad fpem

theologicam pertineret.

Atque hinc quidem

quäaw'

patetinprimis difcrimen, cur eodem habitu cha-

o

ritatis amemus Deum , nos ipíos , & proximum

jj

propter Deum, utpote ubi femper pro obje-

il

o

&o, formali attingirur bonitas divina abfoluta;

quin tamen eodem fpei habitu propriam &alie-

lgl*

u

nam beatitudinem fperare poffimus, ob diver-

fum fcilicet motivum: Deinde veró conftat,

hp

non

ni

jl

604.

Dz Srx.

non nifi improprie defperari de aliena falute;

3

ut: D

quia ejusmodi defperatio potiüs fiducie in

K

j

p ini

Deum, quàm fpei theologice opponitur: De-

freden,

nique fequitur defiderium fàlutis & erectionem

ii

animi ad fundendas preces non ex concupifcen-.

wram d

ticeamore, fedex benevolentia proficifci etiam

in illocafu; quo Deus promitteret viatori fancto,

fs

TU

intuitu ejus precum à fe alreri peccatori conce-

Sed de hoc fi lu-

um aten

dendam veniam & fàlurem.

Kf IT

ber, plura vide apud Vafquez ; Rigalda ; Viva.

tin alict

(mipora

ARTICULUS H

fem tote

Quodnam fit obyc&um formale : Spei Tbeologi-cæ-f

que a n

let, m

Ota 1. Qui fimplex pro fpe objectum

&a fs

314. N

formale ftatuunt, in diveríàs plané

Itl

abeunt fententias. Eorum enim aliqui motivum

tones f

Ípeiin arduitate objecti fperati reponunt; fed nec

conformiter ad alias materias, nec ad veritaterm.

hpram

US ff

iNam arduitas fe habet ad fpem, ficut obfcuri-

Vi dd

tas ad. fidem: üt ergo hecnon eft ratio moti-

M.

va fidei, fed raodus duntaxat objecto illiusin-

Ü

T

heerens ac proprius; fic & arduitas fpei moti-

AT

vum dici nequit ; praefertim cüm ex fuprà dictis

arduitas non fit id ; propter quod.

es ad actum

ii v

z

d

]

reducitur, fed.à contrario potiüs

Alii bonitatem Dei refpectivant

pe retrahat

r

à fperando.

l d

flatuunt. pro. adquato fpei obje&to formali;

n a

fed etiam malé: cüm nemo interrogatus, cur ali-

cujus rei affecutionem. fperet, dicere pollit, id

" upri

fieri, quia fibi bonum. eft rem illam. affequi;

T

ittend:u

quamvis heec bonitas ratio effe poffit, c

ur rem

hil W

cupiat:

Dz Spx.

6o$

li

i

.i

P'.þ

LU

.:

:

)

cupiat: unde pater; fpei actum ultimató non

fidui s

nyr: D

