cit in obliquo , nempe fecundüm internam lo-

dud

cutionem non audiatur , eam tamen à fe, quee

] lehf

in recto fümpta auditur , non excludit.

Ad

i d

prob. p. 3. 3. IN. xm. Conf. Preecontinentia enira

nN. Uüi

J

illa intentionalis , quae flat in virtute objectivé

:

D

d

motiva & connexione , partialiter etiam cone

& :

venire pote(t rei de fe minüs perfectee, cum to-

j od

tum complexum ex autoritate & locutione

s

omnes perfeCiones fidei intentionaliter prae-

J

contineat: quin fimilem pracontinentiam phy-

ï

j

ficam füfficere conftat ex actibus fupernaturali-

ï

um

|

[

iati

:

bus, quorum partiale principium eft naturalis

T

etiam porentia.

ad. Conf. D. Locutio diverfa

j

diftingueret fidem fpecie phyficà duntaxat &

ut ad

T2

materiali C. theologicà & formali N. - Sic

[

dem

Z;4

i

560

Dz Fips.

| um Eo

fidem humanam materialiter tantüm fe habet;

quód teftis loquatur linguá gracá , latinà, vel

defie

nutibus; fic & diverfitas illa fignorum fe habet.

| queli

"d Conf. £. 3. D. i. Objectum formale vir-

tim

turis theologicaee adeequatum debet effe preedi-

Kcrpto

catum divinum NN. faltem inadesquatum C. vid.

ane d

(ibior

num.30. 22d Couf. 11. w. IN. Con[. Difp. eft 1.

quia praemifía probabilis per conjunctionem

Árionis

cum altera fcientifica non redditur fcientifica:

A.

revelatio autem conjuncta diving autoritati &

Qunty

ab hac informata fecundüm omnes fit infállibilis,

tim d

2. Quia in conclufione talis eft connexio extre-

b

morum inter fe, qualis fuit eorundem cum ter-

thed

mino medio; cüm autem hec non fit nifi pro-

Qu

babilis, nec illa potefteffe fcientifica: econtra in-

Apolo;

fallibilitas fidei haberur ab autoritate abfoluté &

&t QO

determinaté condexa cum veritate objecti üt

c'xïi) 1

dicta; cum veró hec debeat haberi per locutio-

Q

J

nem creatam , quantumvis ifta de fe fit fallibilis,

füm

ad illam abfoluram & determinatam connexio-

Dren

nem cum veritate dicta pertinere poteft, & fic

C5

anfallibilitatem fidei communicare.

(

T

QuzmEs: ; du Aevelatio privata pertimat ad

obje&um forimale fidei tbeologicee ?

dem

di

197. JVota. Revelatio privata feu fingularis

eftilla; qua fit à Deo perfona private de re-

p

t

bus five ad fe five ad alios pertinentibus, quin

tamen ab Ecclefia proponatur credenda : Publi-

| lMe

ca feu univeríalis ac Catholica communiter di-

f&

citur, que ab Ecclefia proponitur üt credenda;

]b

d to-

Ti

vel àt aliqui explican; ; qu& fit in ordine a

tam

p

Dz Fipsz.

461

fe hi

!

tam Ecclefiam , feu cum intentione, ut toti Ec-

iL

Y

clefie credenda proponatur.

Hoc fuüppofito

nfe hd

quaítio mota przcipue verfàtur circa fufficien-

tmde i

tiam revelationis private , fed ramen fufficien-

f p

ter propofitae; quamcunque enim revelationem

mv

antecedenter ad fidem debere cerró faltem cre-

ip. dl

dibilem proponi, inf. dicetur: ex cujus propo-

ROt

fitionis defectu plures revelationes etiam publi-

Cs

c&, ac expofite in Sacra Scriptura, non cre-

YOf

duntur pofitiveé ac explicité fide divinà prafer-

nf

tim ab indoctis. "Thomiftee communiter, qui-

xio at

bus accedit Valentia, eam füfficere ad fidem

cumt

theologicam negant: alii communiüs affirmant,

quam Ííententiam , üt teflatur Catharinus in

nifi p

Ontta P

Apolog. contra Sotum C.ult., P. Laynez acri-

Yolut

ter cotra Sotum, in Tridentino communi Con-

jgd d

cilii approbatione roboravit. Sed alia ex parte

r x

oritur hic etiam controverfia cum Heereticis

i

tum AA, tum RR. apud Hofium L. z. cont.

Qnneyte

Brentium , & apud Bellarm. L. 3. de Verb. Dei

&l

C. 3. qui negabant füfficere pro omnibus ad fi-

dem revelationem publicam, fed exigunt eam

fieri unicuiqug immediate à Deo.

rwwü

198. &. . Ad affenfum fidei , qui fit ejus-

dem fpeciei & habitüs cum aliis fidei divinee

ïggufaä

actibus , fufficit revelatio privata , füfficienter

$ äeh

propofita, de quacunque materia; confequen-

;

|

ter revelatio ejusmodi pertinet ad obje&tum for-

;

I

male fidei theologicse.

Prob. Aflenfüs fidei

j

theologicee ex füo conceptu effentiali folüm exi-

at

git; ut fit affenfus fapernaturalis, liber & obfcu-

C'rld f

1us propter Dei loquentis autoritatem : fed to-

u

)

tum

Dz Fipr.

562

Aütett a

tum hoc haberi poteft, ubi revelatio duntaxat

privata intercedit; cum hec nulli ex memora-

| dicit:/

| frmdn

tis praedicato repugnet: ergo.

Cozf. 1. Conc.

| dilria

"Trid. feff. 6. C. 12. declarat , neminem poffe

busin |

certó fcire, nifi per fpecialem revelationem;

i rer

quinam fint à Deo electi ; & Can. 16. definit;

pnpi

neminem certum efle poffe certitudine abfolutà

DIui

& infallibili de füa oratia & perfeverantia , nifi

j

la b

id ex fpeciali revelatione didicerit: ergo füp-

] lia

ponit privatam revelationem poffe conferre

apdu

certitudinem fidei, háncque ex illa effe poffibi-

d

lem; cüm aliàs inepta evadit exceptio Concilii;

de quo contrarium teftatur Catharinus l. f c.

[17777

| f ]

Conf. 11. Scriptura preefertim ad Hebr. C. 11.

recenfet plurimas revelationes factas Patribus

| IL.pro

V.'T., & alibi fimiles profert Bm Virgini; S

GRtir.

Jofepho , Zacharie &c. indicatas ; quas nemo

:

Iny,

| Qu

dubitat ad fidem eorum "Theologicam füffeciffe:

Hiftoria Ecclefiaflica addit non pauciora exem-

CdtUr

| m

pla de ejusmodi revelationibus privatis, circa

j

preedeftinationem , & obitum Sanctorum aliás-

| i

|

AT,

]

que res plurimas; quibus fidem abnegare teme-

j

rarium ac imprudens foret.

[

fty

4

B

199. JVec dicas J. Fides theologica non po-

teft habere aliud fundamentum , quam Apofto-

ï Q

Vice Y

lorum & Prophetarum, juxtaillud ad Ephef. 2.

Superedificati [upra fundamentum /Apofloloruim €$

mraqL

ls

Propbetavum ipfo [ummo augulari lapide. Chriflo

Jefu.

Sed hoc fundamentum eft fola revelatio

g

publica & toti Ecclefiee facta: ergo.. Hinc etiam

ln D*

S.Th. p. r. q. 1.a. 8. ad 2. docet, fidem noftram

) MH

Toty

h

i

innitiArevelationi ; Apoftolis ac Prophetis; non

qu-

"s.

^

Drz .FIDE.

363

) Qontez

autem aliis DoCtoribus fa£tee ; & 2.2. q. 5.a. 3.

Qs

dicit : Formale obje&um fide ef vevitas prima ,

LOm

Jecundim quod mazifeflatur im Sacris Scripturis t2

do&rina. Ecclefic.

m pl

AVec Conf. 1. S. Aug. pluri-

latiotn

bus in locis cenfüit non poffe fidem adhiberi

. Qf

nifi revelationibus publicis , feu per Ecclefiam

e qbfoy

propofitis ; hine L, cont. epift. Fundam. C. 5.

nf d

Evangelio, inquit, zon credevem , uifi me Catbo-.

«f

lice Ecclefie commoveret autovitas.

Etin ep. 19.

confet

ad Hier. Solis fevipturarum libris , qui. Camouici

du

appellantur ,

didici bunc bouorem (nempe fidei)

deferve.

Con

Item in Enchir. C. 9. afferit, /f/Ze ea

us 1

pautinn credi, que ad veligionem communem

perü-

. C j

uent. INec Conf. IJ. Concilium Lateran. V. Can.

Pal

II.prohibet ; ne revelationes privatze preedi-

Xïgïm: i

centur, nifi ab Ecclefia fuerint approbate; Et

yas n

Innoc. III. C. Cum ex imunt&o. de Hereticis.

if

Statuit ; ut revelationi fpeciali fides non adhi-

beatur , nifi miraculo confirmetur.

Ergo ju-

n ent

j d

dicàrunt revelationes ejusmodi non füfficere ad

fidem.

ii 'aliaS-

fe

. D. M. Fidestheolopica, üt fimul eft po-

fitivé Catholica , nequit habere aliud fundamen-

nf

tum C. prazcisé ür theologica eft N. — Omnis

quidem fides Catholica eft theologica, fed non

ApOF

vice versá.

Dd

Conveniunt enim in eo , quód

utraque nitatur divino teftimonio; atque hoc

Inti

Cb lJ](

fidei effentiale ac neceffarium eft: differunt ve-

5

ró, quód fides theolopica preefcindar à teftimo-

N elan

at

nio Dei publico vel privato; Catholica autem

üt talis nitatur teftimonio publico , h. e. vel ad

xf

totam Ecclefiam dire&to vel Ecclefià mediante

$j n

pro-

»

Dz FipE.

,

364.

fiber

propofito; privata etiam üt talis teftimonio ni-

tatur privato, h. e. immediaté à Deo vel medi-

amN

n

Tif

ante fuübftantià rationali privatà ad unum dunta-

xat vel alterum directo; ex quo capite particu-

(imedi

laris dicitur, non autem Catholica nifi negativé

m

vel in fenfü latiore, quatenus fcilicer fidei Ca-

pura(

Cüm veró hac dif-

dimp:

tholice non eft oppofita.

ferentia fe habeat duntaxat vel ex parte fübjecti

güpe

2

fidei, vel.ex parte modi aut medii recipiendi

WE

revelationem à Deo, eadémque maneat ratione

lincab

vum

divinc autoritatisloquentis ; manifefté fequitur;

fidem manere fubfílantialiter unam & unitate

tum n

habitüs ac obje&ti formalis; folámque differen-

ispr

tiam effeaccidentalem. ' INeque his adverfantur

ldbuí

verba Apoftoli in prob. Maj. allata; loquitur

Wüipo

enim non de veritate quacunque fingulari, quam

Tum, |

Deus uni revelare poteft ; quin noram velit ef-

a

qedon

Íe omnibus, fed de doctrina, quam oportet

Totem

effe publicam in Ecclefia & omnibus ejus mem-

pory

verbur

bris communem; unde nec ejus fundamentum

poteft aliud effe, quàm revelatio publica; h. e.;

bE lp[a«

n

primüm per Prophetas & Apoftolos, deinde

per alios Ecclefiee miniftros propofita. NNeque

tyli :

C

contrarius eft S. 'T'homas, qui fimiliter hic lo-

quitur de fide üt Catholica, quod abunde de-

ii

ff

El

fignat tum loco 1mo, ubi ait: //4es zoflfra, nem-

pe communis & omnium fidelium; fupponít-

ltion

que aliis etiam revelationem fieri poffe, atque

yed

fidem privatam effe poffibilem; tum oeliis locis

Wt

n. 193. laudatis, ubi propofitionis per Apofto-

gt

los aut Prophetas faétee non meminit.

P

Ti

ffe ad-

Co?f 4. & fimiliter D. Cenfuit non po

mQ;

hibe-

»

Dz Fipr.

865

TO

hiberi fidem Catholicam C. pracis? theologi-

idmg.

cam N. Ceterüm in 127 textu S. Auguft. fo-

m don

lüm oftendit Ecclefiam efIe regulam infallibilem,

: p

& medium ordinarium à Deo deftinatum ad co-

l

D

gnofcendum, quid fit pro Evangelio & Scri-

fids (

ptura Canonica recipiendum , Deümque fecun-

ha

düm ordinariam providentiam de veritare Evan-

efilgd

gelii per Ecclefiam ejüsque autoritatem, non

:ecipi;ndi

veró per privatas revelationes inftrauere, atque

f TAf

hinc ab illa preefcindendo non dari facilé moti-

friti

vum füufficiens credibilitatis.

Hoc autem affer-

( Untis

tum non prohibet, quominus, fi S. Augufti-

dilite

nus privatam de Evangelii veritate revelationem

erfantt

habuiffet , eàdem ad credendum Evangelio mo-

oquit

veri potuiffet, perinde ac plures Sancti, quos

num. pr. retulimus, fimili revelatione ad alia

g

| 3'3;/[ [

credenda moti fuerunt. ln 24o jure negat ho-

norem fidei theologicee exhibendum aliis fcri-

| OPW

m

ptorum quorumcunque autoribus, cüm & fi

verbum Dei non loquantur. Ín 37/o autem ver-

menti

3b

i

ba ipfà declarant , fermonem effe de fide Catho-

ii

lica. 44 Cozf. II &. D. Conf. Indicárunt ejus-

M

(

modi revelationes non fíüfficere ad fidem eli-

ciendam ab eo, cui à Deo immediaté facte &

hi

I

füfficienter propofite füntN. ad fidem elicien-

dam ab aliis C. — Aliud eftadhibere fidem reve-

, I

j J

lationi fibi faétze & faris propofite , aliud eandem

X

praedicare publicé, ac credendam aliis propo-

nere. iimum nec prohiberur à Concilio, nec

APOR

prohiberi potuit , üt füprà eft oflenfüm: 2dum

merito prohibirum eft propter impios & fana-

H

fibi factam

"

ticos ; qui revelationem privatam

lik

men-

366

Dz Fipz.

mentientes, commenta füa & errores cum pree-

(e dii

&t

fenti feductionis alienze periculo vendirare fo-

lent: atque huic Ecclefiee preecepto, quod au-

D

fos ii

dire à Deo ipfo jubemur omnes, eft obedien-

(ei; tà

dum, neque revelationes private etiam indubi-

tató factee à Deo predicande fünt, niíi priüs

ditione

wpot

fuerint ab ea examinatee & probata. Simili ra-

tione intellige Innocentium.

d p

frun

200. JVec dicas ]. Ex thefi afferta fequun-

tur pluraabfürda; fequeretur enim r. Aflenfüm

il gof

b

revelationi private praeftitum pertinere ad do-

num prophetize.

2. lllum, cui revelatio facta

Á

& füfficienter propofita eft, teneri credere. 3.

| läïllOHil

|

iNon credentem ejusmodi revelationi amittere

| endam

habitum fidei, imó effe haereticum. — 4. Infide-

| Ti

lem, habitu fidei deftitutum & reliquis articulis

| i |

non credentem, poffe credere fide theologicà;

| i,

fi Deus privatim ipfi aliquid revelet.

| trdis

& /V., /AfJ. , Ícilicet heec fequi , vel effe abíür-

QUnt

da. Etquidem 22 1m. . Se4. univerfaliter füm-

! odf

ptam; nam prophetia inprimis latiffim? füm-

| Wt

pta, feu inftin&tus propheticus, qui à Deo qui-

; üinil

dem immiffus verfatur maximé circa occulta &

| Al

praefertim fütura contingentia, non tamen ag-

BuX

nofcitur effe à Deo, aut unde proveniat, aut

j Titen

quis ejus verus fenfus fit, faris per heec mani-

tts (i

feflé difcrepat à fide: nec minüs aperta pro-

& im

phetia laté fümpta, quee eft manifeftatio rei per

; M]g

-actionem quamcunque etiam àlocutione Dei di-

B

verfam , nempe per fcientiam füpernaturalem;

B

autlumen etiam naturale,Angelum vel hominem

1b

proprià autoritate Joquentem data , differt à fi-

k Roj

Dz Fipr.

s

367

Qu p

dedivina. Quamvis veró prophetia ftrictà di-

Vr )

€ta fit manifeftatio rei per locutionem divinam

Deíque autoritatem interpofitam , & hinc affen-

quia

Lbl

fus illi à Propheta praftitus poffit effe actus fi-

dei; tamen nec omnis actus fidei etiam in reve-

m incïc:ïir

Dil s

latione privara fundate eft cognitio propherica,

Sini t

utpote qua tanquam pratia pratis data imme-

diaté pertinet ad utilitarem aliorum; nec etiam

a iqu

omnis cognitio prophetica eft actus fidei, cum

Af

illa poffit effe evidens ac frequenter etiam ha-

l

]

beat evidentiam in atteftante.

Ted

duio t

"dd.2.*. Illum teneri non difcredere reve-

edete

lationi fufficienter propofitee, non tamen teneri

amittt

eandem affeníü pofitivo ac eliciro ftatim crede-

, Info

re, nifi interveniretfpeciale Dei preceptum cre-

s i

dendi ftatim , vel aliquid ex illa exequendi.

xolrà

Hinc, fi Sara & Zacharias reprehenfi fünt ob

tarditatem in credendo revelationi privatae, id

fedit

contipit velex dicto capite ; vel quia aliquo mo-

do difcrediderunt; vel quia per fe loquendo eft

jerlut

m f*

pofitiva imperfectio & veniale peccatum, revela-

tioni hàc ratione propofite non ftatim credere.

]o Q"*

al

"d 31. Y. C. 1. $eg. Habitus enim fidei, ütex

Trid. Seff. 6. C. 15. liquet , amitritur per infide-

nid 9

litatem pofitivam : eft autem pofiriva infideli-

tas diffentire revelationi fufficienter propofitae

71

r

ex impia voluntate non fübjiciendi intelleétum

in Dei obfequium, ad quam nihil refert, an re-

m

aDelür

velatio publica fuerit, an privata. ltaque ne-

hralenh

gatur, hanc fequelam effe abfurdam. —Quoad

2d. Se4. Sanch. Vaíq. & Layman negant ejus-

ynid

4

modi infidelem dicendum hereticum, cüm ta-

i

"

l$

a

&

Dr Firt.

368

lis ftri&t& loquendo fit tantüm is; qui pertiracie

st c0n!

vere f

ter negat; qu: proponit Ecclefia; Alii cum Sua-

rez concedunt illum fer& hareticum quoad

E qi

Ti5 noi

culpam & in foro Dei, non autem quoad po-

nas & in foro externo Ecclefi;e: rmum qui-

ds Pat

dem; quia ille diffenfus contrarié opponitur £i-

, :

dei & quidem cum pertinacia, refiftendo reve-

Ym

*

lationi füfficienter propofite: 2dum; quia Ec-

ticl

(s q

clefia non punit nifi Apoftatas à fua, h. e. ca-

dunmax

tholica fide.

Quodfi diffenfüs ille contineret

n r

huncalium: prima veritas non eft infallibilis;

[

vel continet folüm interné, & fic poenis Eccle-

Gend

fice non fübjicitur: vel etiam externé, proden-

do fcilicet. fe non credere revelationi divin&;

! [f /ü]j/f

]

& fic erratur etiam in doctrina catholica.

"Ad

"]

l

4/. &. D. Infidelis ejusmodi poffet credere fide

feind

fu.

habituali N. fide actuali, ex füppofito preefen-

tis auxilii neceffarii tranfeuntis 'T. quod N. effe

Duy;

Qu

abfürdum, ficut abfurdum non eft peccatorem

habitu charitatis carentem fed auxilio tranfeun-

| Yeo f

NT

re adjutum elicere actum charitatis, Dixi ta-

men, ZYan[eat;quia communis fententia tenet

lyil

[

infidelitatem pofitivam ita opponi affen(ui fidei ,

ut diffentiens uni objecto fufficienter propofità

Ti

revelatione non pollit affentiri alteri, in fenfü

| ln

compofito prioris diffensüs ; eóquóddivina fi-

B

Tif

des importet voluntatem credendi Deo füper

omnia & ür fümmee autoritati in quacunque

m

materia.

B

201. R. /7. Ad

credendum fide theologica

|

dj

|

non requiritur revelatio privata feu fingulis ho-

Vi

minibus immediat? à Deo facta, — Pro/, ex pra-

Wt

R

.Dz Fipx.

969

t

xi continua, quam in tradenda & propaganda

La

verz fidei dodirina Deus . conftanter fervavit.

um qui

Et quidem in;V. T. manifeftum eft revelatio-

u g

nes non omnipus promifcu? fidelibus , fed pau-

Inun g*

cis Patriarchis & Prophetis immediaté fuiffe fa-

Dotir

Qas, ab his veró communicatas deinde aliis:

idem patetin preceptis, queis Deus fideles An-

:ndobrevg:-

;u

d Uf

tique Legis voluit fpecialiter fibi teneri obftri-

, h

€tos, qua non omnibus ac fingulis, fed certis

contit

duntaxat perfonis à Deo immediat& propofitze

T

fünt, per easdem aliis deinceps promulgande

Hinc

:l

sl

A

ac tradendee.

elus de. Abrahamo

; prodr»

Genef. 18. v. 19. inquit: Sc/o, quód precepturus

1i d

f filiüs fuis , €y domui juee poft [e , us cuflodiant viam

ia /

Domirni , eg faciant judicium & juflitiam ; nempe

dere!

fecundüm ea, que Deus illi immediaté prece-

perat.

Ext Exod. 14. v. 31. dicitur: Crediderunt

) Pï'rfþ,'

u Né

Domino g. Moyfi Servo. ejus; Deo nempe tan-

at

quam loquenti immediaté ad Moyfen, Moyfi

frin

veró tanquam proponenti, qua à Deo accepe-

s d

rat. Similiter in N. T. miffüs e(t primó Joannes

yia

Baptifta, uz zeffimomium perbiberet de Lumine,h.e.

:B[Uï ü*"

de Chrifto : poftea Deusipfcin fumpta Carne im-

mediaté docyuit eos, ad quos pervenerat ; adalios

p

, nb

autem mifit, Apoftolos juxta illud Mar. 28. v. 19.

d*

Euntes evgo docete omnes gentes &gc. Ex AGt, 1. v. g.

j

d

Eritis smbiteffes in Sevu[alem &$ in ommi udzatg

J

Samaria , 9 usque ad ultàmumterre. . Conf. Si im-

1nediata ex parte Dei revelatio foret fingulis cre-

"

dentibus neceffaria, illa etiam fola fufficerer ; cüm

vO

& debitam rationem objecti formalis habeat ; &

xl

cerürudinem etiam nancifci fupponatur: fed ex

rj

a

Qe

p

. Dr FiprE

370

'

hoc varia abfurda atque cum modernaDei provi-

Qum

dentiain Scripturis revelata pugnantia fequeren-

Chri

u

tur; nempe fruftra effe verbum Dei fcriptum

& traditum , fuperfluas inftruétiones per Eccle-

uf

fize miniftros, vivam & animatam fidei regulam

OWW ,

nullam neceffariam , aliáque plura , quibus fubla-

dinit

tis fidei unitas & erga legitimos Paftores obedien-

óntih

tia ac fübjectio tolleretur; herefes & contrario

du

ac divifiones innumere nafcerentur.

ff

202. INec olflat 1. quód Jerem. 1. v. 33. di-

li,

catur: Dalo legem 1meam in vi[ceribus eorum ; €9

Tere f

àn covde eorum [cvibany eam ; ac v. 34. IVon doce-

bu,(

bit ultra. vir proximum [uum &2 frater fratvem

| Undi

füum dicens: : Cognofce Dominums omnes énim co-

|

ii

|

gnofcent ine. Nam Legis Evangelicae, de qua hic

f f

fermo eft, promulganda: quidem fit promiffio;

r

quin tamen dicatur fingulis immediaté per Deum

| pl

vel Chriftum eam effe revelandam; fed aliquibus

| Wieg

imrediaté , aliis mediaté per Apoftolos & eorum

du

Succeffores , quibus proinde mandatum illud

|

fs

Matth. 28. impofitum fuir. Porro lex hac di-

| imd

citur fcribenda in cordibus fidelium, non per

|

revelationes immediatas finpulis faciendas; fed

* hn l

per interna grarie auxilia, quae exrernam pro-

pofitionem & auditum fupponunt, tantóque co-

l ái

piofiüs danda fünt, quantó Lex Chriítiana pre

Lege Mofaicaeft perfe&ior. Similiter per ver-

203 :

fum alium inftructio externa & myfteriorum per

Apoftolos & Ecclefie miniftros propofitio non

imm

excluditur; fed fignificatur duntaxat, in do-

f

€trina Legis Nova tum diícenda tum opere

Qb]a

complenda precipuas fore partes divinee gratiee

| i

quam

DE'FID?.

ET

ii

quam abundantiffimam | Supremus Magifter

f

Chriftus fuà nobis rmorte promeruit , juxtaillud

p

1.ad Cor.4. Nequé qui plamtat , eff aliguid , neque

pb

qui vigat; [ed , qui incrementum dat , Deus.

IVee

g

obflat 2. ilud 1. Joan. 5. IVoz. meceffé baletis , ut

busil

aliquis doceat vos : fed ficut untlio ejus. docet vos de

:0be

omhibus , 62 verum e[! eg' gon efl mendacium. Nam

Contt;

di&um hoc effe propter Pfeudo-prophetas, fip-

nificat iple veríu precedente: /4ec Jcripfti vobis

UT

de bis , qui Jeducunt vos; quo monentur fideles cá-

u

vere fibi à doctoribus falfà dogmata fpargenti-

Nonite

bus; &adherere doctrinze ab Apoftolis traditee.

r f

Unctionis aütem nomine hic non venit imme-

T2

diatà revelatio vel rerüm credendarum propo-

: quil

fitio, fed interna illuftratio & infpiratio, quá

iomil

ominéS excitantüur ad eà credenda, qua per

xl

Apoftolos & Ecélefiam credenda proponuntur:

lgl

unde etiam praemiferat Apoftolus: 7/os quod ar-

vtetr

diflis ab initio , in vobis permaneat. Reliquae di£-

"

ficultates hic moveri folitee pertinent ad mate-

ul

riam de Ecclefia aut fpiritu privato; quam vide

noty

loco proprio.

ïdüs j j

um p

ARTICULUS IV.

n t9 Quomodo /Jutovitas g Locutió Diviná

oq

u

attingatur ab a&u fidei ?

.Pef [d

205. NTOta. Omne jüdicium , nifi verfetur cir-

n

ca veritatem ex rerminis notai aut

j

immediatam , affirmat vel negat objecum

n*

fuüum materiale propter aliquod tüotivura feu

objectum formale; adeóque intellectüs ii ejus-

attingit, Potelt autern illud

modi actu morivum

Aa 3

attins

quam

ii

372

Dz Fipr.

attingere vel ex?riz[ec? vel intrinfecó: 1mum fit;

vt t

mordi

fi quidem motivum moveat inrellectumjad judi-

cium , fed ab actu previo proponatur , non au-

eic

tem à judicio ipfo cognofcarur; uti fit in moti-

mord

vis duntaxat impellentibus & actus imperantes

Ts

fp

ecificantibus: 2dum accidit, fi motivum non

fs

tantüm moveat inte

llelle&um ad judicium; fed

Rur-

biby

ab ipfo etiam judicii a&u cognofcatur.

ts

füs quod intrinfecé atüingitur, poteft attin-

df

gi vel àt quo vel üt quod: autvinecé it quo axtin-

durin

gitur, fi à judicio quidem cognoícatur moti«-

mng

vum, non veró affirmetur ; zzzrinfece.àt quod at-

f

ringirur, fi per judicium illud fimul affirmetur.

Qtm

Qlamvis veró poftrema conveniant cum illis,

není

qua num. 29. diximus, atque hinc etiam alii

hrsr

quaftionem proponunt hác formulà: utrüm

t

autoritas & locutio divina fint objectum forma-

form

le quo aut quod actüsfidei? altiüs tamen aícen-

Bs

dendum & prioribus verbis utendum duximus;

&il

tum quia nonnulli negant. neceffarium effe; ut

f

fides divina morivum fuum attinpat intrinfece :

lt

tum quia non omnes in explicatione memora-

medis

ta objecti formalis convenire videntur.

W |

204. Dico /. Aétus fidei theolopicee intrin-

&

fecé debet attingere autoritatem & locutionem

dl

divinam. Pro/. Quilibet a&us virtutis intrin-

cel

feceattingere deber objectum formale propritim

Tiün

virtutis, ad quam pertinet; tum quia objectivé

Qu

fpecificatur ab illo objecto formali; fpecificari

Qu

aut

nequit ab eo, à quo ex modo fuo tenden-

— —

t

di prafcindit: tum quia alioquin difcrimen non

t

habetur inter actus virtutum proprié & re

glu-

ivé

p

DE- Fipr.

373

1

&Hvà tantüm tales; aut omnes actus virtutum

nl

moralium imperati à charitate proprié forent

T

aétus charitans, vel econtra in cafü , quo virtus

i inno

moralis imperaret aétum charitatis , hic effet mo-

m

ralis dicendus. Sed objectum formale proprium

iyunt

fidei theologicee eft divina autoritas & revelatio;

dums

LA

üt ex prioribus articulis patet: ergo. Cozf. Ut

actus fidei dicatur theologicus , debet ab aliquo

vl at

fpecificari in ratione theologici: fed nifi attingat

[ T

intrinfecé autoritatem & locutionem divinam;

fur 1

non poteft aífienari, unde in ratione theologici

j qutïï.-

Ípecificetur: nam 1. illud nequit dici effe obje-

f

étum materiale; partim quia hoc nullibi ratio-

um ii

nem fpecificam tribuit, partim quia objectum

xtam 1

materiale fidei frequenter creatum aliquid eft

; u

atque à Deo diftin&tum: 2. Non eft objectunt

m*

formale; quia preter autoritatem & locutio-

men

nem nullum aliud predicarum divinum ex f. d.

f

ad illud conftituendum pertinet: 3. Nec eft re-

14b

Ípe&tus virtualis motivi, nempe autoriratis G

vt

locutionis, qui ftat in eo; quód actus fidei im-

m

mediaté inniratur veritati myfterii, fed neceffa-

i

rió prefüpponat apprehenfionem vel judicium

( infffü'

de morivo illo; tum quia aliàs actus relipionis

od

effentialiter praefüpponens cognitionem de ex-

(sf

cellentia Dei; quam ipfe intrinfecé non attingit;

yi

numerandus effet inter actus theologicos: tum

jem

quia effentialis illa praefüppofitio non tantüm

1CCW

gratis afferitur, fed & rem non expedit; nam

m ia

affenfus intrinfec& attinpens preecise immorta-

t

litatem animee tanquam objectum materiale non

antem

jnd

prefüpponit poriüs autoritatem Dei teft

(in

Aa3

quàm

p ——

Ds Fipr,

374

Quäm motiva alia, quibus rum probabiliter fua«

&tpo

deri tum fcientificé demonftrari poteft. Ergo.

&l

(X

E

?f

205. Dico IJ. A&us fidei theologice etiam

intrinfecé üt quod debet attingere autoritatem

prüs

(j

& locutionem divinam. .Pro/. ''endentia fidei

m

effntialis eft haec: Credo v. g. Trinitatem, quia

TAV

Ls

Deus, qui eft füummse autoritatis revelavit; &

hinc fides dicitur virtualiter difcurfiva: ergo au-

li

w

toritatem Dei reftantem intriníecé üt quod feu

&q

affertivé attinpit, aut affirmat. — 7Zgf. etiam Ad-

d

£190

verfariis eft certum: Cozf. patet ex ipfis termi-

nis, & inde etiam oftenditur ; quód exiftentia

p

motivi folüm apprehenfiva fit neutra ad exiíten-

Tam

dum & non exiftendum, ad inferendum & non

Íim |

inferendum objectum materiale ; unde prove-

hu;uq

nit; quód inrellec&tus nihil potfit inferre ex pre-

f

u

mifífarum obje&to meré apprehenío. Comf. "É

Cuf.

De ratione virtutis theologicae eft conjungere

&ont

immediaté cum Deo potentiam , cujus eft virtus

&il

ex d. num. 30. ex D. Thoma ; intelle&tus autem

It

non conjungitur cum objecto nifi per affenfum.

! Kl

41. Objectum formale fidei mover, ütinquiunt,

d

er convenientiam ad affenfüm objecti materia-

T

]s

j

*

Is; h. e. non aliter mover ad affirmandum ma-

Tüy

teriale, nifi quatenus formale apparet üt verum

[

affirmabile ; ficut divina bonitas movet per con-

!

venientiam ad amandum proximum , quatenus

A

Ni

nempe ipía bonitas apparet üt amabilis: ergo

nequit afhrmari materiale , quin formaleaffirme-

p

tur. ///. Amor efficax objecti proprer aliquam

Tion

bonitatem eít amor efficax ipfiusbonitatis; vo-

l

litio mnedii propter finem eít volitio ipfius finis:

l

er gO

M

Dz Fipr.

375

Yltetls

jj

ergo & affertio myftérii propter autoritatem

i.

U

& locutionem divinam eft afferrio utriusque.

r "

206. Objic. cont. 1:. Motivum eít natura

IOR

prius fuo actu : ergo fi attingeretur per eundem

enu f

actum, actus erit prior fe ipio & pofterior; quia

[em g

motivum üt cognitum movet, ür cognirum au-

hvt d

tem actum dicit.

Cozf. 1 Pro priori ad actum

p

fidei apprehenditur divina auroritas revelans,

qui

ex qua apprehenfíione affulget menti veritas exi-

m A

flentie revelationis & etiam veritas myfterii :

J

l

tlf

ergo in propofitione utriusque veritatis poreft

eXi

M

poftreme affentiri , quin hocaffenfu attingat pri-

|

[!

i:

mam , falrem in caíü , quo Deus negaret concur-

ná m

fum íuum quoad utriusque attingentiam. Sed

e tOR

hujusmodi affenfus effet formalis fides; cüm ob-

T

Ícur& procederet à lumine revelationis: ergo.

- Ugl

Conf. IT. Atlenfüs preftitus myfterio, quia eft

conforme divinz revelationi , eft affenfus fidei :

yjum

el ii

fed hic non attingit intrinfeceé divinam revelatio-

ia

*

nem; üt paret in actu religionis: ergo. Cogf. //I.

fion

Ad conficienda Sacramenra vel celebrandos con-

n

tractus non requiritur intentio actualis , fed vir-

matt

tualis fufficit: ergo & ad actum fidei non requi-

lum f

ritur refpeétus formalis motivi, fed füfficit vir-

Lv

tualis modo fuprà expofito.

eu

E. D. /4. Motivum üt cognitum illo actu ;

T l

TT

ad quem movet, eft prius natura hoc ipfo actu

3 6[00

N. üt cognitum alio a&u preevio praefertim ap-

finm

prehenfivo C. Si motivum prout exercens ra-

j

tionem motivi in a&u judicarivo femper debe-

1qu1!

j n

ret prius cognofci, quàm moveret ad actum,

daretur proceffus in infinittum; cüm apprehen-

y I

fio

It

Aa4

m

976

Dr FipE,

fio motivi ex di&is fit neutra ad inferendum veï

wfef

non inferendum , & judicium fit actus cogno-

medi

Tod

Ícitivus. Iraque motivum immediaté determi-

nans intellectum ad affenfum fine alio motivo,

dl

üt priüs incognitum movet intellectum ad pri-

Yi

mum aétum intellectüs, quo cognofcitur; quod

eioy

TT

omninoin porentia cognofcitiva ftatuendum eft,

[ RU

utpote per quam priüs ignotum fit notum per

rimam füi cognitionem ; quaruvis reípectu po-

il

1

fiir,

tentigappetitivae motivum debear per praeviams

non quidem volitionem, fed cognitionem pro-

Il

poni, eoquód hec non feratur in incoenitum.

pR

"d Conf. L. . 1. Tvanf. Entbym. IN.. Sub[: 'Talis

fenmj

eninr affenfus immediaté ac intrinfecé niteretur

dütf

veritate myfterii; unde ratio addira nihil evin-

! la

cit nifi affen(um illum extrinfecé, denominativé

|. fiftn

]

ac reductivé tantüm efTe fidem. — & 2. JV. Conf.

vehti

Enthym. Nam vi illius apprehenfionis myfte-

ünde

düm.

rium non apparet verum in fe ipfo, fed folüm

in autoritate revelante; adeóque nequit ex illa

| 'üro

apprehenfione affentiri myfterio ; fiftendo in

a

ipfius veritate, fed intrinfecé propter divinam

for

autoritatem revelantem ; ficut ex cognitione

Vs

proponente media üt ad finem urilia voluntas

qi

non porteft eligere media, fiftendo' in eorum

la

bonitate fecundum fe, fed duntaxat üt utilia ad

T

finem, & propter hunc intrinfecé atractum; fi-

IY

quidem quandocunque voluntas fiftir in boni-

D

rate mediorum fecundüm fe , non poreft dici for-

Ti

malis neque proprié proprer finem, fed mate-

n

rialis tantüm electio. Atque hanc in rem D. Tho-

Q

Inas ubi 1. 2. q. 12. a. 4. ftatuiffet; voluntatem

ti

polie

)Dz Fipr.

s rpd

fldllm»*l

poffe ferri duplici aétu diítin&to in finem & in

i 00

media , quando appetit finem fecundüm fe; &

d.

media fimilirer ; negáffet autem, poffe ferriactu

mom,

duplici, quando vult media propter finem, di-

ndr

xiísétque tunc voluntatem eodem indivifibili

r

a&u utrumque appetere , fübjungit: E* ef? fimi-

n

le de intelle&hu , qui fi abfolutà principiatg conclufio-

zem confidevet , divev[a efh. confideratio utriu

$4ue s

OR x

pacn D(;

in boc autem quód couclufioni propter principia affen-

jr

fitur , efl unusg a&us iurelle&üs tantum.

"d Conf.

D

Wa

IL.. D. M. Eftaffenfus fidei, fi fit affenfus pro-

ogm:us.

prer conformitatem. fecundüm id, quod dicit

termini ad quem C, fi fit (ecundàm id, quod.

J Ti

iterett

dicit fündamenti N. Fundamentum, quod in

Jl evt

hae conformitate refertur , eft objectum ipfum

muna

ï

fuftinens denominationem conformis cum re-

A

[

velatione ; terminus autem eft ipfa revelatio:

; mH

unde fi affentior propter conformitatem fecun-

r

düm id , quod dicit ex parte fundamenti, affen-

r

* tior objecto propter ipfum objectum, qui non

ab

eftaffenfus fidei; fi antem affentior propter con-

(dind

formitatem fecundum id , quod habetur ex par-

jl

tetermini ; affentior propter revelationem ; eám-

que intrinfece attingo ; & hic eft affenfus fidei.

oliti

aQ

Itaque dum dico hoc judicium: Anima eft im-

Ut

mortalis , eft verum, quia eft conforme divinee

revelationi , habeo actum fidei , fi fenfus fit: Ani-

Jf ,

| 13001

ma eft immortalis, quia ipfam talem effe enun-

li

tiat infallibilis Dei revelatio; fidei veró actum

K

n

non habeo, fi fenfus fit : Anima eft immortalis,

quia ver& in fe ipfa habet preedicatum immor-

wf',O-

utm.

It

('o

talitatis, per divinam revelationem enuntiat

Aa;j

d

p

N

Dz Fipr.

378

"d Conf. IH. ve. T. ,4. IN. Conf. Difp. eft; quód

pinis

Sacramentorum & contractuum valor depen-

m

deini

dear ab Inftitutoris ac Legislatoris voluntate;

qui juxta hanc fententiam non requirunt inten-

&um |

tionem actualem: effentia veró actüs fidei ab

mi

alicujus arbitrio non dependet, fed ex natura füa

TOR

f

intrinfeca ac rendentia refpe&tum actualem ad

revelationem exigit.

fim d

207. Objic.cont. 2d. Cuamvisconclufio for-

qii

malis juxta communiorem debear intriníecé at-

qs

i

J

"

j

tingere obje&um premiffarum ,. tamen juxta

probabiliorem illud non attingit intrinfece üt

feqüi

feir

quod: ergo idem dicendum eft de £ide refpectu

fui motivi ; praefertim cum fides fit virtualiter

