hn

figna & revelationem, quàm ipfum myflerium:

127

talis enim difpofitio, preeterquam quód fit re-

Ia

pugnans, foret imprudens; ficut ipfe receffus

fids

ab affenfu fipnorum & revelationis, non con-

j

junéctus cum receffü ab affenfü myfterii , im-

prudentiffimé concipitur.

Pofito tamen cafu;

qu

C0

quód revelatio aliunde, quàm ex fignis, fuff.

"T

cienter proponeretur, & figna etiamn cum orn

lii

p

w

$10

Dz Fipr.

til ret

ni fua apparentia viderentur repugnare myfte-

rio, voluntas confequenter ad fidem poflet ac

ttis hoci

teneretur potiüs recedere ab illo afleníü fipno-

um qii

rum: unde conftat ; quód certitudo fidei ad-

quna

miciner,

hafiva fit major comparative ad illum cafum,

feu ad judicium fpeculativum fecundüm fe ac

ynria

feorfim fpectatum.

Atque in hunc fenfüm in-

deanum p

p

telligenda eft probatio noftra ex prop. 19. ab

Innoc. XI. datmnata füperiüs allata :

i enim

ais

4

untaxat

in|ea de certitudine judicii fpeculativi

lilba

liquet tum ex mente Autoris ; Marchantium

lB put

ts h

memorant, qui Antverpiz olimeam pofitionem

difputandam expofuerat; tum ex ipfis verbis,

Bren

qua de pondere rationum ad affenfum impel-

Teute

pausr

lentium loquuntur; qued quidem motivis cre-

dibiliratis & judicio fpeculativo convenit , non

p

lus

autem judiciis vel 11»ó vel2dó reflexis, utpo-

Dropon

te quee per rnodum principii & actüs pruden-

obf

lC

tie in hoc pondere rationum fundati movent.

n ?

268. « /7. Affenfus fidei quoad certitudi-

if

V IU

D

nem adhafivam non excedit affenfüs naturales

r

metaphyficé certos feu evidentes, & à volun-

h

tate independentes; quin exceffus appretiatio-

Iïtugïo Í

ts

nis in fide füpra hos affenfus & impotlibilis eft,

nec ad cérriradinem fidei neceflarius aut utilis.

N

Prob. ym.p., que per reliquas partes abundé

di f

declarata eft. In vero metaphyficé evidenti,

&tem

[L

tanquam in füo centro perfecté poffeffo; im-

11

mobiliter , ac omninó indubitabiliter pondere

qui

naturalis füi appetitüs fiftir & quiefcit intelle-

ï

Bu

us: ergo nequit adharfio firmior in alio quo-

n Q

cunque aétu à voluntate imperari; tuim quia

b

nuHa

—

?

ho

Dz Fipr.

$It

!

F

nulla ratio dicendi eft, quód imperium volun-

h ol

tatis hocin negotio plus poffit, quàm evidentia:

enít n

tum quia intelle&tus magis adharere nequit,

lo f

quàm excludendo titubationem omnem ac for-

um n

midinem, & modo quidem appetitum fuum

diné:

proprié adaequatéque fatiante; id quod perevi-

fexlni

dentiam praeftatur. —.ProP. 2d. p.. Excefus ap-

0p.Jj 1

pretiativus adheefivee certitudinis in fide non eft

poffibilis refpe&tiv& ad & füpra affenfus, v.

gpu

"

-------

g.

Quidlibet e

4

, Vel non eft ; "'otum eft majus

Fchara

fuà parte &c. ; fi credens non poffit effe para-

lia

tus ad hosaffenfüs negandos , quando repu-

[ at

enare viderentur reirevelate: íed credens fic

n inp:

nequit effe paratus ; tum quia non poteft effe

tivisct

paratus negare, quod negare non eít in ejus

nit , i

poteftate: tum quia impoffibile eft; quód res

5; if

proponatur üt Gide credibilis, fi in contrarium

;

!

p

obítet certitudo metaphyfica feu evidentia: er-

SH".

go. JProb. 37. p. Si exceffus appretiationis in

E

fide füpra aflenfüs meraphyficé certos effet ne-

.....

Dj

ceffarius aut utilis , ergo per hoc, quód hác

"o

ratione obtineretur vel intelliperetur ejus cer-

retit

titudo füpra omnia: atqui ad hoc obtinendum

vel intelligendurmn non requiritur aut confert il-

bilisyix

It U

]

le exceffüs; rum quia certitudo debet tantàm

Ü

YU

"fl

effe füpra omnia fibi abfolut oppofita, non

hd*' i

Tl

autem fupra omnia; qua tantüm füb hypo-

j I

thefi impoflibili conditionaté opponuntur ; eo-

y

cle

quód hzc chymerica fibi vix ullus proponat,

Iw

ntejt

nec ullus proponere aut comparare teneatur:

Q

tum quia ad amorem Dei füper omnia haben-

dum non requiritur voluntas, quà dicam v. g.

nW

dio

512

Dsz Fipr.

V Co

Odio profequerer Deum, fi hoc ipfi placeret

&c.: ergo.

Conf. Vel illa animi preparatio,

pots fi

in qua adverfarii exceffüum appretiationis fla-

f credia

tu&nt, eft ad negandam potiüs hanc eviden-

tele .

cenden

tiam: quodlibet eft, vel non eft; pro hac hy-

pothefi, fi eadem evidentia proponeretur re-

diets a

M f

pugnare articulo credendo; velproiíta, fievi-

dentia per propofitionem revelationis obícura-

hetender

ta articulo repugnaret. Sed praeterquam quód

fepeccit

cafus uterque fit chymaricus ; adeóque animi

tf

preeparatio ad utrumque nec neceífaria, nec

in:pre

utilis ad ftabiliendam fidei adhzefionem: inpri-

(entuso

mo caíü praparatio illa eft imprudens; rum

ityrolg

uia cohibere illum affenfüm evidentem non

tün g

eflet liberum, fed impoffibile: tum quia in illa

Qeendend

hypothefi articulus ille non poffet eífe revela-

10 qu

tus, nec fidei objectum aut credi, cüm falfum

ttm fuP1

fit, cuievidentia &certitudo metaphyfica con-

&

trariatur : in ado aurem cafü evidenria illa ob-

li niti

Ícurata jam non ampliüs foret fcientia, neque

tthyl

affen(üs illi praftitus effet à voluntate indepen-

[

PT

dens; adeóque nihil probaretur contra conclu-

in;

fionem, neque fides praferretur fcientize.

Ttinís

269. Nec dicas J. Aétus fidei habet exerci-

h&l Q:X Q

té hanctendenriam: potiüs neparem, quode

dl

metaphyficé evidens, quàm veritatem revela-

CR

tam, fiillud huic opponeretur. Proj.tumex

Rüngnc

Apoftolo ad Galatas fcribente : Zicét Zngelus

&t p

de calo evangelizet vobis , preterquam quod evan-

| Ia

gelizavimus volis, anatbema fi. EtexS.Augu-

L

ino num. 256. conteflanre, minüs fe dubita-

Wi

vita.

V n

re de veritage revelatg, quàm de propria

Ne

Dz Fipr.

$15

ii

Nec. Curf. .. Credens. eft paratus ad mo.

rten

L rapa

potiüs fübeundam, quàm ad negandam rem à

trations l

fe crediram ; nemo tamen, nifi flultus, etiam

u en

tefte S. Bonaventurà, pro veritate meraphyfi-

prohay

cé evidente fe moriturum offerret: ergo fidei

ODCIeQU

affenfüs adhaefiv& certior eft affen(i evidente,

oj i

ÀNec. Conf. ]. A&us contritionis affert fecum

nis o

las tendentias conditionales: fi pofíem facere,

iquinqi

ne peccatum exifteret, id praeflarem ; . i effet

&i

neceffarium aut peccare, aut gehennam fübire,

-

Y

[ari, i

hoc prze illo eligerem : ergo fides pariter ten

em: b

dentias conditionales impoffibiles, quas nuper

eng;

improbavimus, includere poterit; prafertim

ffem 3

cüm ejusmodi conteftandi formule valerent ad

quia n

oftendendum voluntatis affectum & zeftimatio-

nem, quà credens fertur in Dei authoritatemy

Jfe d

UT i

etiam fupra metaphyficas (cientias.

]

R. À. ^f Md prob. ym. &. 1. Ab Apoftolo

!

tl U

hic minimé comparari fidem cum evidentia me-

jj, T

(

taphyfica, fed predicarionem fidei à f& fadtam

If

MM

dunti

cum alia quacunque vel àfe, vel ab alio facien-

[ OHHU'

dam ; ídque unice intendi, quód fidei doctrina

[ig.

tot tantísque morivis fit facta credibilis, ut ni-

tej (

g

il ei contrarium fieri credibile poffit ac debeat;

que

unde hàc phrafi generalem quafi canonem hunc

fe

m

ftatuir: fi novum alicübi dogima oriatür ; exa«

T

Ol

minandum eft, an concordet cum fide praedi-

(

cata per antiquam Ecclefiam ; habendümque

j

Ti il

pro Heretico, . fi ab illa diffentiat.

Bs 2. Vel

s A

hic feníus verborum eft hyperbolicus, üt fü.

du

ll

prà jam notatum, & more humano plüs dicit;

Jit [

m minus, & quod juftum eít, intelligatut ;

"

que

lssb

"Dz Fip£.

$14

Al Coj.

qua loquendi formula frequenter in facris lit-

teris ufürpatur: vel eft proprius; fed tunc in-

tendenti

telligi debet de Angelo apparenter de celo;

fint p

quali diceretur: Si vobis videatur &ngelus con-

Pümbljcc j

trarium evangelizare, illum tanquam quid ima-

firem p

inarium contemnite,

"d

ob. 2d. . Com-

qolem

parationem à S. Auguftino hic non inftitui cum

pibie,

vita, que meraphyfice innotefcit, íed cujus

T.

notitia per fenfus duntaxat corporeos ae phy-

p

ficb cómparatur: atque hinc certitudinem vite

vitodem

etiam deprimit infra certitudinem fcientiee po-

w q

tiüs, quàm fidei, üt verba ipfa, quorum ali-

obþgare:

uem fenfüm duntaxat num. cit, dedimus , ma-

prim

nifeftant. .Ez clomáfli de longinquo: m veró ego

lm «

fum, qui fum ; &g audivi, ficut. auditur m covde,

ttition

€9 non evat provfus , unde dubitarem. | Faciliüsque

dulitavem vivere me , quàm uon . e[fé veritatem,

O0 pl

fitionen

que per eay que fa&la funt , imtelle&ia con[picitur.

Ad Conf. L. W. T: ,4.. Quia, quamvis affenfus

u

veritati evidenti praeftitus non eequé fit obliga-

ho peg

torius, ac fidei actus, cüm negaro articulo fi-

Rtur

dei committatur infideliratis peccatum; tamen

ht

fi etiam negarem veritatem evidentem , mern-

ES

; lhie f

N

M

dacium profectó dicerem , quod nec ad vitam

L

falvandam licet. .. Cosf. Affenfüs eft adhe-

EU

fivé certior appretiatione intelle&tuali , & in

filinà

ratione veri, N. appretiatione meré affectivà

5 d

in ratione utilis & neceffarii ad falutem, C. Si-

d n

militer enim Medicus v. g. magis appretiat me-

Wp(]fp

dicinam, quàm demonftrationes mathematicas:

i

T

nonquidem intelle&tualiter, & in ratione veri;fe

N

Vi

profecutivé , & in ratione utilis ad fuos fines.

r

TU

Dz Fipr.

$15

Ms

(ed turi

4d Conf. IJ. * D. .4.. Contritio affert fecum

tendentias conditionales ,

que & in quantum

t d

funt poffibiles,

C. qua & in quantum fünt im-

Modar

potlibiles, N

1ma tendentia, quae deteffa-

mquis

tionem peccati exprimit , reducitur ad hoc:

d.

nollem peccáffe ; cujus objectum non eft im-

nfütiar

poffibile, cüm antecedenter

peccarum potue-

, la

rit omitti.2da declarat deteftationem peccati

r

Qinen

füpra gehennam, quae fàtis explicatur perhanc

virtualem tendentiam: magis deteflor pecca-

n

tum, quàm gehennam ; vel fic: fi Deus me

Jorum ?

obligaret, ut acceptarem gehennam propter

imis,t

primum peccatum, alioqui peccaturus,

potiüs

juni

illam acceprarem ;

vel denique fub alia fimili

1

conditione abfolut& poffibili ,

de quo vid.Suar,

fuclitt

Difp. 3. de Poenit.

Allata autem in argumen-

gt

n

to explicatio deflruit obje&um poenitentize, feu

li

j

!

rationem offenfz, fiquidem illa neceffitas folüm

y tU

i

fingi poteft per hoc, quód Deus fic flatuat: fi

ll Ub[

if

non pecces, mittam te in gehennam; quo cafü

ria)

peccatum defineret effe peccatum. — Sicut verà

j um

contritio, ut fit fincera & perfe&ta, non indi-

, Df

get his figmentis, fic nec fides rendentias con-

æd HW

ditionales impoffibiles includit.

"d vatiozem

(s

adjunctam &. Equidem non negari,

quódetiam

,

ndi formu-

i

fübinde fidéles ejusmodi contefta

j

las & tendentias formales per

fimplicem

-

[

V

& conditionatam , füb impoffibili

hypothefi

i

propofitionem ufürpent ad explicandam vehe-

o

mentiam affectüs in amore, odio, fide &c. Id

i

[2U

veró inficiamut, quód hec& fimilia etiam vir-

j

tualiter tantüm & exercité praftanda neceffa-

l,

Kk a2

T

$16

Dz Fipr.

rib requirantur vel ad perfectionem illarum

qui; f

virtutum ; quin & affectus ejusmodi, fi ad ri-

j diis v

gorem theologicum examinantur , fübinde pe-

tife, QU

nitus rejiciendi funt, aut certé deteguntur effe

&eipr

imprudentes; nifi hypothefis importet liberta-

e d

tem ad illum praeftandum, & eatenüs relinquat

(s m

objectum formale.

parq

270. ANec dicas IJ. Fides eft appretiatio di-

&esden

vinc autoritatis füper omnia: ergo dictam ani-

(etem t

INec

mi preeparationem neceffarió includit.

3 lttivos

Cof. 1. Objectum formale fidei ex £. d. eft fal-

Quf

bodt j

tem qualitative infallibilius prae motivo fcien-

tie: ergo & illud etiam fides poteft magis ap-

tiqum

mtyoí

pretiare, eíque appretiativé adhaerere ; imó

debet , cüm intelle&us prudenter agens obje-

R&

&o formali propofito fecundüm meritum ejus

t

intrinfecum adhareat.

INec Couf. 11. . Poteft

C

quis adherere certiüs, ubi plura habet princi-

IT

pia, formidinem depellentia: fed plura funt in

Mu

actu fidei ejusmodi principia, obje&tum nem-

u

1

pe motivum, habitus ad verum determipatus,

t

& füpernaturale principium: ergo. ZVec Conf.

Ciüäit, |

111. Principium meraphyficé evidens eft : Quee

qi

fünt eadem uni tertio, fünt eademinteríe. Sed

p

major eft adhaefio a&tüs fidei ad füuum objectum;

C

quàm ad illud principium ; . quia'aliàs admit-

p

tenda duntaxat .effer una in Deo perfona:

| Q

erpo.

im,

E. D. d. Fides eft appretiatio divinze au-

p

toritatis füper omnia illi oppofira ,. & credenti

d lm

poffibilia, C. füperomnia fimpliciter, N. Quód

t &

76 oruja fine debita reílrictione. hic fumi ne-

p |

queat;

Ds Fipr.

517

m hn

queat, tutm dictum fuit num. 56.; tum patet

N

l, [di

in aliis virtatibus theologicis, prefertim chari-

n

tate, que folüm fibi graviter oppofita refpicit,

o

& eft praeparatio animi ad fervanda omniapre-

t lb

cepta fibi poffibilia. Jam veró ex hactenus di-

5 r

€tis etiam liquet, veritatem evidentem ne fim-

pliciter quidem opponi pofle veritati revelatee,

wgetiamu

& credenti impoflibileeffe, ut veritatem evi-

n

dentem neget. . 744 Cosf. 7. . 7:77. Cüm qua-

d ]

n

litativus infallibilitatis exceffus non motivo; fed

[d

u

l

actui fidei, fuprà fuerit datus.

D. vm. p. Conf.

do i

Poreft illud magis appretiare, h. e., zítimare

I]0

tanquam nobilius, C. h. e., amplecti hoc pre

(

g

motivo fcientiz , /V. Conf. &j fapp., quód nem-

«s ob

pe ex voluntatis imperio intellectus eligere pot-

dumd

fit in actu fidei motivum divinum pre motivo

] hr

& a&u fcientize tanquam oppofito; cüm intel-

& pl

? prie

leétus rapiatur neceffarió ad fcientice affenfum,

ni

nec ejus objectum opponi poffit veritati reve-

if

lae. ;4d Cosf. I . D. M. Poteft quis ad-

ynii

herere certiüs inactu, qui non omnimodé ex-

ln

(

cludit, neque formidinem quamcurtque negat;

d

C. qui hanc fic excludir & negat, fu/4. . Si

-

principia illa non cognofcantur omnia ; atque

)eöüu

hinc nec moveant, urt in actu fidei fit circa fü-

i

pernaturalitatem actüs & habitüs, N. fiea prin-

d WA

f

cipia cognoftantur & moveant, T. Exceífus

enim, qui repetitur ex pluribus titulis , non

nzd

perficit femper adheefionem, nec in ea ratione

ri

eít fimpliciter & abfoluté talis; cüm v.g. ame«

(

tur fanitas ; opinioni prebeatur affenfüs pro-

a

pter plura motiva , 1

Deus autem ametur uniceé

d

pro-

(l l

Kk 3

Eu

518

DEL Fipbtr.

!

propter fuam bonitatem , evidentiee confentía-

qidem|

tur propter unam evidentiam ; quin tamen

Titati pf

hunc exceffum quis dixerit effe adheefionis ab-

*| ne abíc

-- | fententà

folut& ac fimpliciter talem.

Ad Conf. 1IL. .

D. M. Illud principium, prout in fcholis limi-

Qentiores

tatur beneficio diftinctionis virtualis aut forma-

tyela

lis vel ex natura rei , - vel alterius cujufcunque

vt

(imm

eft meraphyficé evidens, C. illud principium

univerfiliter & (ine limitatione fumptum , V.

dpae

M. €g etiammin., i de prima acceptione enun-

tis hum

tiet. Unde patet difcrimen inter hoc & alia

an B

prima principia. .Nec obftat nobis, quód di-

tioribus

catur hac limitatio effe modó inventa. poft re-

foriaé

velationem de Trinitate; atque dependenter à

t p

fide, ex cujus appretiatione factum eft, u illi

li

limites huic principio figerentur; nam inde

( )

duntaxat fequitur, per fidem tanquam à pofte-

Mi QQ

riori cognitum fuifle , : quód illud principium

d

abfolut& ac univer(aliter fümptum re ipsá non

tplyf

fuerit metaphyficé evidens ; adeóque inde ni-

fteid

hil contra affertum noftrum inferri poffe, càr

lm

folüm negemus, certitudinem fidei non exce-

efint

dere adhefione affenfüm principio metaphyfi-

IK

€é ac veré evidenti datum.

; yil

ARTICULUS IIL

| tendi

| lii

dlcit

- n 9 quomodo atus fidei fupernatuvalis fit

ob[curus ?

&X

lib

Ora. Fx iis ; qua num. Io5. & rI2.

271. N

de evidentia pro varia ejus acceptio-

Qj

ne declaravimus , facil? intelligi poffünt, que

Q n

quando-

UE

aliàs de obfcuritflte prenotanda forent ;

quidem

Dz Fipr.

$19

ee ts

quidem hsc idem fonet ac inevidentia, & cla-

Quin t

ritati opponatur. Jam veró fidem aliquá ratio-

lo

ne obfícuram effe, unanimis fert Catholicorum

a.

fententia contra HH. tumantiquiores, tum re-

hais

centiores, quos num. 163. & feqq. rejecimus;

ls um

atque hec quidem obfcuritas vocatur precifi-

cuyfug

va feu permiffiva, quatenus nullum fidei prae-

| putgg

dicatum ex natura fua evidentiam aliquam aut

p i

ex parte objecti materialis, aut ex parte ratio-

Ti

nis humane exigit.

Prater hanc Granadus

la

cum Elizalde, Merin & aliis quibusdam recen-

; qiii

tioribus non aliam videntur admittere fidei ob-

ts ol

fcuritatem, quàm refpe&tivam ;; eóquód fides

endentt

ex parte motivi füi proprii per fe requirat aut

e u

habeat evidentiam, adeóque abfoluté fimplici-

um

ter ac pofitiveé clara fit , & nequeat dici obícura;

m

nifi comparativé & refpectivé, quatenus non

eft tam clara, quàm evidentia phyfica aut me-

p

T

taphyfica. Alii tramen communiter affenfüm

pit

fidei diving ex natura füa & pofitivé obícurum

jf d

ftatuunt, volántque eum per fe effe actum in-

a

evidentem , qui exigat habere defe&tum feu

aply

negationem evidentie, five ratione motivi pro-

prii &objecti formalis, five ratione objecti ma-

terialis.. Loquuntur autem omnces de fide theo-

logicé fümpta, qualis à nobishabetur invia, &

"7)

elicitur ab habitu fupernaturali proprio, dequo

ex Scripturis, Conciliis & Patribus notitiam

habemus; quid enim de fidelatiüs fumpta, pro

&

p

cognitione ícilicet rei per motivum quodcune

que rei extrinfecum , aut etiam de generica;

n qlff

pro affenfu precis propter autoritatem lo-

;um

k 4

quen-

qui(km

Dr Fipr.

$20

L

dventa

quentis accepta, dici. poffit; hic non invefti-

gainns; -

nj

232.

Dico. Affenfüs fidei divinee füperna-

pfb a

turalis ex natura füa & pofitivé eft obícurus,

fium d

Prob. £. Quód fides ex natura füa dicataliquam

pinja

obícuritatem ita, ut nequeat effe evidens , adeó-

a

iT

que exigat eam, aperté faris videtur declarari

à Scriptura & Patribus, Nam Apoftolus ad .

d Und

Hebr.r 1.v.1. Ef autem, inquit, fides fperandarum

tomi

[ubflantia. verum, argumentum mon . appaventium. -

dmpr

doon:

In quem locum S. Chryf. fic commentatur: 5z

Jides. efl avgumentum uon appaventium, quid efh,

f t

quód ea vultis videre, ut à fide excidatis . Greg.

denery

M. autem hom. 26. in Evang.. Profe&à liquet

Qonfrm

quàd fides illarum verum avgumentum eff , que ap-

d

poveve 2on polfant : que enim appaveut ; jam*non

ln sd

baleut fidem, fed agnitionem.

Idem Apoftolus

fIrtor

1. ad Cor. 13. v. 12.. Fidemus , cit, vuanc per [pe-

af

culum: in enigmates tunc autem facie ad faciem.

i, dt

ts IK

Ubi videmus , idem eft ac coguofcimus , prout S.

"Thomas ad hunc locum norat:. adeóque fides

tsf

eenigmatica tantüm , h. e, obícura cognitio effe

ET

]

convincitur.

Denique 2. Pet. z. v. 19. fides

F t

Á

My

appellatur Zacerga lucens iu caliginofo loco , douec

dies elucefcat &2c.5. quod Auctor L. de Myftica:

t

"Theol. C. 1. fic explicat: JVongift per facre cali-

der

ginis tenebras bumaue mentes nec po[[Junt atec deleut

fetit

n

divina coutemplavi uvyflevia.... Accedunt tum illud

m

Chri(ti di&tum:. Beati, qui mon vidermnt , €8. cve-

lg

dideruut ; tum illud S.'Thome Apoftoli factum,

A f

quo alJ//ud vidit , aliud credidit; tum plura tefti-

YT

monia Patrum: quale illud S. Athanafii Tr. de

gt

a

-

Dz Fi»pr.

j21

Yvl

adventu Chrifti: /Von emim fides de ve evidenti

concepta fides dici poterit ; [ed fides efl , que in im-

: fip:

poffilili (apparenter nempe aut negative ) poffibi-

o

litatem credit, — Ex illa S; Aupuflini quaftio Tr.

xdqus

40.in Joan.:. Quid eff fides , uift cvedeve , quod ton

,

vides? Nee minüs aflertio Ejusdem Serm. r.

* d

de Trin.: Fidelis fa&us fum , cvedo, quod ne[cio.

ol d

&c. Unde S /Fhomas q. r4. de Verir. a. 3. ad 6.

277

refpondet, veritatem primam non effe obje-

hm

&um proprium fidei, nifi füb hac ratione, prout

T j

)

eftnon apparens. Proj, . Quamvis obje&tum

(]"1 ]

!

fidei fit evidenter credibile, ramen non eft evi-

? G

denter verum, üt d. e. num.II4., & num 225.

/

/lx]]ni

T.

confirmatum : ergo & actus ipíe fidei nequit

qu

e(Te evidens.

Conf. T. .Fides noftrra ex Praefa-

m

tione ad Caput prefens eftlibera, honefta ac

r l

h

meritoria; ex iisdem veró preedicatis &aliunde

ff!f/þf

conítat , ad eandem requiri imperium volunta-

l

A

tis, ür num. 237. fuit oftenfum: fed fi fidei

JU)UM

J

actus ne abfoluté ac fimpliciter quidem obfícu-

d

1.

rus foret, heec illi non competerent ; nam jux-

110

Ü

ta S. Aug. T'r. 49. in Joan.: ZZec eff laus fidei ,

[j

fs quod. creditur , uon videtur; . & juxta S. Greg.

M

i

M.hom. 49.inEvang.: Pidesmom balet mevitum,

[vitid

y&h

cui bumana vatio prebet experimentum; & ex ra-

t

n

tione liquet, nec libertatem , nec voluntatisim-

1

ll

perium locum habere, ubi.evidentia obtinet

J

l

ac neceffitatem affen(ui imponit: ergo. — Cosf.

(

1I. Siactui üdei poffetconvenire evidentia , nul-

AU

la foret ratio, cur*habitus fidei infufte non re-

K

tll

maneret in Beatis; nam & in Beatis fünt judicia

Nfd

intuitiva autoritatis divinae & revelationum circa

Ü

Kk 5

ob.-

Dr FipE.

522

objecta, qu& nos credimus; & olinj ipfi credi-

frfupe

derunt, donec erant in via; per qua judicia

a

imier d

ex natura rei nequeunt non affentiri objectis re-

velatis propter illud motivum: íed in commu-

|ubirmy

niffima omnium fententia habitus fidei infufze

|tdipeai

non remanet in Beatis; üt num. 59. oftendimus,

alitifi

ergo.

ingtn

273. Oljic. Obfeuritas fidei eft folüm re-

La

fpeétiva, ea fcilicet, qua comparatur divito lu-

v il

mini , tenebva efl , àt S. 'Th. hic q. 5. a. 1. ad. 2.

| Qutor:

1

docet, & ipfi textus Scriprurae enuntiant. Nam

j um

um

1. quód ad Hebr. £ey»oc feu argumentumrerum

non apparentium fignificet demonftratio-

fatd

nem & convictionem, adeóque evidentiam,

; j

füprà à nobis dictum fuit. 2. Vifio per fpecu-

atls,

lum defignat vifionem claram , cüm fpeculum

qun

non rei imaginem. üt vulgus putat, fed rem

ET

(icine

ipfam oculis exhibeat.

3. Lucerna ex eo, quó

in caliginofo loco luceat; non poteft dici pofi-

| d ü

tivé obícura, cüm Chriftus, qui Joan. r. dici-

; Ugf

tur Lux, que in tenebris lucet, à S. Hilario

Wïifrm

L.2. de 'Trin. , nihilominüs vocetur lux fplendi-

þ[lt, |

diffima, quam multe tenebra non poflint vin-

| lts

cere.

Conf. l. Fides in Scriptura appellatur

Vi

fcientia, & claritas: rmum patet tum ex verbis

]

Samaritanorum: Sam zon propter tuam loguelam

f

cvedimus; ipfi enim audivimus $9 [cimus, quía bic

! p

eft Salvator. Et ex x. Joan. 1.affeveratione: Quo

ife

audivimus , quod vidimus oculis uoffris, €$ manus

j ciale !

vo[tve contretlaverunt de vevbé*vite... 9 vidimus,

f

£2 teflamiur , $g annuntiamus volis vitam etevnamz

(

tum ex epift. ad Ephef. 5., ubi dicuntur fideles

lia

fcive

Ds Fipr.

523

pf

fcire fupeveminentem charitatem Chriff ; &iterum

t j

ex r. Joan. 3. ,. frzve,- quoniam cum apparuerit,

od

' fimiles ei erimus. — 2dum liquet ex 2. ad Cor:35

n omm

ubi tranfitum à fide ad vifionem beatificam in-

Qd ia

teligens Apoftolus, zos veró ommes, inquit, ve--

[l

velatá facie gloriam Domini [peculautes in eandem

amaginem transformamur d clavitate im clavitatem.

folim i

d.

E. c. 4. loquens de fide Chrifti, quam v. 4. di-

xerat Juminationem Evangelü, v. 6. fic profe.

114

uitur: Quogiam Deus , quidixit de tenebvis

a M

lucem [plendejceve, ipfe illuxit in cordibus noftvis ad

7A

ülluminationem [cientie clavitatis Dei. . Ergo ob-

yrt

fcura dici nequit. — Cozf. /7. A&us, cujus ob-

(entit

jectum eft tale, ut dicatur demonftratüm, ut

rfpeo

nullus, nifi infanus, nepare poflit, ut de eo

þeculun

aliquantulum dubitare fit pracipitis arrogan-

( i

tiz aut fümmze dementie ; pofitivé obícurus

agl

dici nequit, fed clarus. Sed obje&tum fidei tale

ii

eft, ür fecundüm priores conditiones afferir S.

1 die

Chryfoftomus in orat. contra Gent., quam -

Hno

]

anon[hatiouem , quód. Chriflus fit Deus,. infcri-

l

ii

pfit ;; quoad poftremam autem docet S. Augu-

atl

ftinus L. de uril. cred. C. 12. , & Richard, à S.

I

xl

m

Vi&tore L. 1. de Trin. C. 22. Ergo.

x IN. A4ff. Hanc fane obfcuritatis acceptio-

XWW

n

nem nec Scripture , nec Patrum praffertim

"r

Jl

phrafis negativa, & nonnunquam de poflibili-

"i

tate enuntians innuere videtur, cüm aliàs fpe-

qui

ciale quid & ignotum nos minimé doceret, &

j

cientiam etiam naturalem obícuram faceret.

1ni

Quare cüm S. Thom. ibid. q. r. a. 4. & 5. cla-

jdols

nis

1V'iHimör negat fidei claritatem. demonftratio

&

/n're

$24

Dz Fipr.

fntit.

& fcientie , illius obícuritatem tantüm refpe-

€tivam ad divinum lumen hic non afferit; fed

gfcora

drers vel

oftendere intendit, illam obícuritatem non effe

peccati poenam ,. eó quód ratione limitationis

m Q

creatz heec ipfa etiam ante peccatum fuerit in

fmifta

homine & Angelo. 724 pro/. 17. ex Scriptura

roviden

n

V. D. Fides üt argumentam rerum non appa-

rentium fignificat demonftrationem & convi-

Iecdile

liv

&ionem, ficonfideretur fecundüm judicia prae-

via & credibiliratem, C. fi fecundüm fe fpe-

| Mt6, 1

tfcum

&tetur & ipfüm affenfüm myfteriis preeftitum,

dcure

Jubd. fignificat demonftrationem & convictio-

nem , attendendo pr&ecis$ effe&tum ,. nempe

quxl

certitudinem infallibilitatis acfirmitatis, C. atten-

E

dendo modum, nempe claritatem ac evidentiam,

n

NN. Sicut, dumibidem fides dicitur vzógacic, feu

defof

fub- &exiftentia, velfundamentum rerum fpe-

(On e

randarum, nonfacitresipías veré ac reipsà exi-

itqr

ftere, fed id tantüm praeftat;ut futura tam certó ac

| hdesfp

tüini

firmiter credamus, ac fi jam fübfiflerent, eáque

coram haberemus ; fic etiam, dum voca-

EU

non facit

Tner

tur (Aeyxoc feu demonftratio ,

ea, que non apparent, evidentia & clara, fed

[

praftat, ut nihilomagis de futuris atqueà fenfü

| lt

remotis myfteriisobfcuriffimis dubitemus,quàm

| ,

| u«

fi oculis confpecta vel ratione à nobis compre-

henfàforent. 4dprob. 2d. x«. D. Vifio perfpe-

fin

N

l

T

culum qualiscunque eft clara T. quia quamvis

Ípeculum rem ipfàm oculis exhibet, id tamen

N

non preftat per radium directum , fed refle-

ptor

Xum, ideóque non proprie, claré, diflinété,

Ri

fed quafi procul; obfcuré & confusé rem repre-

Evïäc

fentat.

—

—

Ds Fipz.

VSZS

m r

fentat. . Vifio per fpeculum in eenipmate , h. e.

feri; i

obícura (quia enigma eft quaftio cum invo-

m n

lucris verborum propofita) eft claraN. E'zoz.

Imitiiür

Tgov, quod Vulgata vertit fPeculum , juxta alios

Vr i

fignificat infpectorium ; íeu medium alicujus

Scym

rei vidende, qualia funt perfpicilia fenum, fpe-

on r

culum oculare feu vitrum viride, quodad ocu-

& a

los debiles in le&ione confortandos adhibetur,,

d

h&c veró quantumvis faciant rem videri & lit-

kb

j2

M

j

teras, nontamen immediaté fed per medium

reltnn

obfcurum, adeóque litteras virides, fübatras &

Yi

obfcuras exhibent.

"d prob. 3:. &. . Ex eo,

fent

quód lux omnis certo fenfü & comparativé ad

W

alia poffit dici clara, non fequitur eam pofitivà

jenriay

obícuram non effe; cüm lux dubia, maligna &

m;,ff!

interfufà tenebris communi ac proprià ufürpa-

wl

tione etiam obícura vocari foleat.

Quamvis.

itaque fecundüm phrafin Hilarii Ch

riftus aut

i

at

fides fplendidiffima lux dicatur, eóquód à te-

', eaqUE

nebris extingui omninó nequeat; tamen tum

V(Jfg'

ex notione lucerne , quse lucem tectam fonat

«

:

tum ex adjuncto loci caliginofi, qui lucisradios

;

tenebris füis intercipit, atque hinc ejus vim de-

]

d

bilitat, fides nec clara nec evidens, fed obícu-

p

ra ac inevidens

proprié ab Apoftolo compella-

mpfä-

tur. d Conf. 13« D. Vides in Scriptura vocatur

"j

fcientia & claritas in fenfu proprio & pofitivo

N. minüs

us

proprio & tantüm comparativo C.

i

Scientiz n

omen à fàcris sequé ae profanis Scri:

u

j

ptoribus non raró ufürpatur pro notitia & co-

7

gnitione rei qualieunque, etiam incerta & in-

r

evidenti: Fides veró nomine fcientiee veftita ia

ff

Scri-

Dz Fipr.

526

sobcu

Scriptura nonnunquam fumitur pro objecto fi-

dei, vel pro notitia ex fide orta, veletiam pro

t eredi

& N

confcientia de fide, üt S. Aug. L. 13. de Trin.

C. r. adnorat. Ad rmam acceptationem perti-

l& C

eidente

nent verba Samaritanorum , ubi fcientia ufur-

patur pro fide, quin tamen inde claritas cogni-

&, din

tionis probetur, ficut dum r. ad Cor. c. 13. v.

preys

a db

8. dicitur: Sive [rientia deffruetur, intellecta per

illam fides , folüm dicitur ?vdcic, id eftcogni-

dam

tio; & quidem tefte Chryf. Theod. 'Theoph.

ümym.

imperfecta, obícura & senigmatica: ad 2dam

k

ectat locus Joannis, de humanitate Chrifti à

diium

[

fenfibus externis percepta loquentis, qu&

bitum,

fidei annuntiatee objectum erat: ad 3tiam deni-

tl

que reducuntur reliqui textus, utpote de noti-

t

Tün «t

tia ex fidei principiis haufta intelligendi, que

fcientia ob certitudinem quidem, non autem

l m

bim

ob evidentiam, appellatur ad morem omnis

conclufionis theologica.

Similiter claritas ;

Id

prio

quam . quidam. Interpretes ll. cc. de fide expo-

24

nunt, pofitiva & propria non eft, fed imper-

|

&lheg

e

Id

fecta & impropria, accomparativa duntaxat vel

'1 ü

Iu

ad legem veterem, ubi plurima fidei myfteria

m

füb tyrabolorum ac figurarum velamine propo-

d

nebantur involuta, cüm nobis ea explicité ac

I m

diftinété fint expofita, & plurimis fignis eviden-

EY

ter credibilia facta; vei ad tenebras ignorantiee

fecal

& erroris, quibus collata copnitio omnis, pra-

Itttd

fertim vera ac certa, lumen ac illuminatio voca-

ltl

]

tur: atque gemina huic expofitioni geminus

Tus,

textus allatus & diametro correfpondet.

d

A0f

Nj

Cozf. Il w. D. M. A&us ille nequit dici pofx;ig

VVDE Fipr.

327

oDf

véobícurus, cujusobje&tum, quatenüs pruden-

letim l]

ter credibile eft tale, ut dicatur demonftratum

j dT

&c. N. cujusobjeétum, quateniis verurm eft ta.

femps

le &c. C.

Jam veró myfteria fidei non effe

t uf

evidenter vera, fed evidenter duntaxat credibi-

il qe

lia, dictum fuit difputatione prioreà num. 112

LC

perpluresfeqq. Precterea rursüs hic notandum,

elle

nullum ab Adverfariis fieri diferimen inter evi-

ls

dentiam & certitudinem, quod tamen facien-

g

dum, nu. 105. docuimus. Deniquequamvis con-

gl

(

j

fequenter ad affenfüm fidei firmiffimum liberà

Chii

elicitum debeat effe certum omnimode ac indu-

E

bitatum, &revelationem exiftere & myfterium

m d

itaíe habere, üt actus enuntiat; antecedenter

de noi

tamen ad fidei affenfum & ex vi praecisé fipno-

rum ac motivorutn de exiftentia revelationista-

hu

Yi du

lis certitudo füumma non habetur, nec ni(i du-

m a

bium & formido prudens excluditur, àt hoc

dittiy

& priore capite fzepiüs notatum fuit.

ige

274. Olferva. Ex di&tis collipitur, actui fi-

(*

dei theologicee effentialem vel, ür alii volunt,

connaturalem effe modum tendendiin

"

objectum

my!ï:fli

obícurum. Obfcuritas tamen objectiva in or-

! pröþ?

dine ad eam fidem non habet fe üt ratio forma-

j

lis motiva ; cüm ea , ficut incertitudo aut

jj

fallibilitas in motivo probabili, nec perfüadeat ,

n

nec alliciat aut moveat ad affenfum, fed potiüs

p

retardet: adeóque eft conditio duntaxat necef-

«

farió requifita, ut fidei a£tus liber fit ac merito-

rius.

m

uamvis itaque dari poffit, quod evi-

D

dentia o5jectiva veritatis fit objectum formale

yl

partiale fcientiee, eóquód illa inadzquata fir

[j

cauía

usse

Dr F'IDE.

cauía & ratio affensüs, id tamen ex oppofita

ibos nf

præmim

ratione negatur de obfcuritate.

dapitsd

vRES L. ZIpolfcuritas a&ís fidei conq)atiaiuv

um d

evidentiam pevfetlam in atteflante ?

d

275. lVota. Evidentia myfterii in atteftan-

iboay

te eft clara & evidens cognitio de exiftentiare-

w

velationis circa myfterium à Deo facte, feu

wid

quód Deus fümmee auctoritatis objectum ali-

i :

quod revelet; ex qua, üt d.e.num. 112. etiam

| ümitio

o

ipfüm myfterium pro ratione revelationis divi-

ne evidenter cognofcitur quoad 4uid ef?, feu

E

fecundüm füam effentiam, vel faltem. quoad az

| IXttnt

efl, feu fecundüm exiftentiam.

Perfe&a dici-

| ld

tur, fi habeatur evidentia tum de veracitate &

dedone

fapientia Dei fümma ac infallibili, tum de ipfa

Drmoig

e

revelationis divina exiftentia, tum etiam

zdo m

connexione meraphyfica autoritatis divinas re-

Q

velantis cum veritate rei revelate: Jmpevfe&a;

trin,

quando ex his unius evidentia deficit. — Pofte-

lt

riorem dari & cum a&tu fidei componi poffe;

UT

facilé conceditur ab omnibus; tum quia ubi ve

fimd

veritas prima vel révelatio vel faltem alterutrius

fitln

