0mnim

Jed venovamini in wovitate mentis vefIre : illud per-

Wer (e.

zinet ad won concupifcere , boc ad diligeves illud ad

Cemls te

contigentiam, boc ad juflitiam; illud ad declinan-

"titr

dum à talo, boc ad faciendum bonum, adus au-

R'0my

tem in verbis immediaré preemiffis : Dominus ;

i

qui verbum con[umans &9. bveviaus feeit: [uper ter-

YATÀS

F

-

Dr CHARITATE.

733

"ii

vamy in duobus preceptis dixit legem prophetás-

o i

que pendeves. ut intelligeremus , quidquid aliud di-

.

T

vinitus preceptum efl , in bis duobus babere fuieim,

hurtit

&2 ad bec duo e[Je veferendum :. Diliges Dominum

ytit

Deum tuum ex toto corde tuo &c. £ diliges proxi-

d

mum tuum tauquain te ipfum. -

u

( f

idquid evgo Dei

h

lege probibemur , eg

&

uidquid jubemur faceve, ad

E

u

( ov

boc probibemur eg' jubemur , ut duo ifla complea-

:epwrurc;

7u5$.

"d 2d. D.. Charitas ad actus totius vitze

Ormdt

humaneg extenditfe permodum imperii habitua-

rió

lis , C. per modum imperii aétualis , fu/4. ex

v

neceffitate finis proprii, & quando apit. ipfa

j of

charitas, C. ex neceflitate finis alieni, & quan-

s

do agunt virtutes alie , N. — Patet folutio ex

d

univerfali principio & exemplo , quod D. 'T'ho-

"A

mas ibidem fue fententice ita preeftruit: j Di-

uftt

cendum, quod virtus vel ars, ad quam perti-

don

net finis ultimus ; imperar virtutibus vel arti-

ef; ;'ui:;

bus, ad quas pertinent alii fines fecundarii ; fic-

is Ut

ut militaris imperat equeftri ; üt 1. Eth, dici--

u

tur: & ideo , quia charitas habet pro objecto

nj

ultimum finem humane vite , fc. beatitudinem

jn d

&ternam, ideo exrendit fe ad actus totius vitee

ulit f

humang &c., 744 5:. D. Preceptum chari-

hii

tatis continet preceptum referendi f(emper &

"T d

omni momento actiones omnes ad Deur pro-

] le

/

prer fe dilectum ; N. referendi aliquando &

T.

certis remporibus, quando fcilicet preeceprum

1

charitatis affirmativum urget amorem Dei fü-

Qdusiu-

per omnia elicere, C.

DWM!I

A4d Conf. I.&. IN. Conf. Hancenim non evin-

Á

W Ll

cit imprirnis textus prior; tum quia in eodexp

L

bba

le

Dzr CHAnRITATE.

456

additur : & izvoca illum in [alute tua ; quin ta-

m a

ficitisd

men ex hoc monito erui poffit , nihil agendum

nifi orandum, & omnem actionem preeter ora-

j neli

quDr

tionem eífe peccatum: tum quia hic amot Dei

& invocatio prefcribuntur tanquam media

coligta

um á

contra folicitationem à Principibus factam; quae

t

ficut non femper & quemliber infeftat, fic nec

jf

medium illi oppofitum femper in ufu effe ne-

ceffe eft. Deinde nec textus pofterior ; rum

nfen

uia fenfuseft: Non in contentione, non cum

Ünie$,

Dutir

ambitione & fchifmare , quod aliàs Apoftolus

j

in eadem ep. monuerat, fed cum charitate Chri-

ftiana. vel manfüetudine facite : tum quia , fi

la f

L :m;quay

charitas etiam proprié accipiatur, monet in

t.2]

charitate habituali feu ftatu gratiee effe facien-

g

dum, cüm fimiliter habitum virtutis intellexe-

tD

rit, ubi veríü preecedenti dixerat: ffafe 29 fidu:

Ttori

tum quia , fi de charitate actuali etiam accipia-

tur , confilium hoc monito continetur; non

D] ifg

Mpoftum

autem preceptum. Denique nec teítimonium

UA

Auguflini; quia ,. cüm hoc agat de fruitione

creaturae, prohiber duntaxat finem ultimum in

Ümnis f

creaturis ponendum, non autem earum ufüm;

lr v

de quo vide dicta num. 377.

mgmms

:

A

Ad Couf. L. Y« IN. Con[.. Quamvis enim in

utroque textu admittatur praceptum fecundüm

Ws

FUi

teftimonia D. Bernardi & Thomee; illud tamen

l

intelligi non debet de relatione operum

&

Deum ex amore benevolentie, nec de relatio-

ne actuali aut virtuali ex parte operantis. Con-

fllhffe[ l

LE

ftat id ex fenfü utriusque textüs duplici; nega-

tivo nempe & affirmativo. iNegativus quidem

imi

Dzr CnanrrATE.

757

1tpk fenfüs hic eft: Cavete omnino , ne quid

;qi

(

faciatis divine plorie' adverfüm, aut fcandalum

s

comeftione -idolorhytorum vel alia re detis;

al

quo Deus vituperetur; qui fenfüs ex contextut

g

colligitur, cüm Paulus v. 28. praemittat: $72uis

auiem dixevit : boc immmolatum efl idols : molite

um

t i

manducave pvoptev illum, qui indicavit , &9 pvo-

pier con[cientiam ; & v.32. (übjungat : Szge of-

ude

jor t

fenfione eflote Sfudeis e? Gentibuses Ecclefie Det.

Unde S. Chryf. hom. 2. in 1. ad Cor. 10. ait : U?

muà

Apolku

Deus per omnia glovificetur ,. fine offenfione eflote

Sludetis g. Gemtibuss boc efl , uon detis alicui an-

a(

qui;

fam: frater enim offeuditur , eg Grecus (amilitev

m

7e tauquam belluonem ivridelit &gc., S. Auguft.

1([: [

enarr. 2.in Pfal. 34. inquit: Zo£4 die Deum lau-

indle

dave quis durat ?. [uggevo vemedium , unide totá die

laudes Deum, fivis . .. Difcedis, ut veficiavis ?. tt0l£

"T

ii

inebviari 9 laudafli Deum : difcedis, ut dormias?

t0li fuvgere ad male faciendum , & laudaflà Deum:

n d

W

negotium agis ?. noli fraudem facere , &2 laudafts

!

Deum.

Affirmativus autem fenfüs eft ifle:

fnii

timir

Omnia fiant ordinaté & fint talia , unde Deus

laudari valeat & ejus gloria promoveri; quem

ynu

infinuat S. Aug. in enarr. Pfal. 146. ita fcribens:

Cümmanducaseg bibisyp[alleyson intermi[cendo [ono-

T

vum [uavitates ad aures aptas, fed modeffé g frugali-

(gcuuczï

f

[

tereg tempevanter manducando acbilendos quia boc

j

dicit AApoflolus : frve manducatis five bibitisezc. Uni-

Jeruw?

j

e S.'Thomas, cüm priora Auguftini verbare-

tuliffet Lect. 7. in . ad Cor. ro. , fibi objicit:

j; U

Contra: evgo nullus a&us of indiffevens.. Re[pon-

ntelli-

w; Illfg'

dto , inquit ; Relatio bec in gloriam Dei $

Bbb s

gitur"

zsqu'ï

Dr CuaniTATE.

|

758

itur vel ia a&u vel in aptitudiue vefevendi s ,que

|dm ]

z0n [olàm efl in bonis , fed etiam in indiffeventilus.

Deun;

Simili modo fen(íus textüs 2di negativus eft:

!

j

INon propter Simonem , non propter Moyfen,

Áitae r

non propter Angelos Novantium , de quibus

foliop

ibid. C. 2. locutus erat Apoftolus, fed propter

Titem

Chriftum ejusque ploriam facite , üt "T'heod.

uj

& 'Theophy!. apud Corn. à Lapide exponunt.

Aicipn

Hinc S. 'Thom. Le&. 5. in hunc locum ait: Di-

Ániti

cendum e[t, quüd non efl nece[Javium; quod ommiavefe-

tut

vautur i2 Deum a&u, fed babitu. — Qui enim fa-

zdöneg

cit coutra gloriam Dei ?. pracepta ejus , facit con-

dis i

zYa boc preceptum: venialiter autem peccans ton

ij

Jjacit coutva. boc preceptum . fimpliciter. .. Ytem af-

fitm

firmativus fenfus eft : omnia veftra opera ralia

Puidos

fint , que cedere poffint in gloriam Chrifti;

Cf

Chriftüsque fit vite veftre & actionum finis

T n

ultimus, licet is fingulisactionibus non attinga-

DI

tur, üt D. Francifc. Salefius allatam nuper D.

Jl p

Thomee fententiam exponens L. 12. de Amore

üntia

Dei C. 8. oftendit hàc declaratione. ZZec verba

1«?(' Tto

"dpofloli, ut dicit Do&or "4ngelicus ea explicaus,

hr D

funt. in [ufficienti ufu &$ praxi , quando nos po[fi-

LE

demus. babitum [an&iffüne chbavitatis ; per quem

QUj

licet non babeamus expve[Jam $9. a&ivam intentio-

&lcd

zem faciendi , quidquid facimus , propter Deum;

fidi,

babemus tamen implicitó couteutam m umione 9.

lr

Communione , quam cum Deo babemus , per quam

Qj Q

onmne botum, quod facere po[fumus, unà nobiscum

dedicatum efl diviti bonitati, (eterum a&tua-

em vel virtualem relationem fuaderi hic dun-

ufy

"Ut

taXat, patet luculentius ex textu pofteriori,

cum

m

E

Dz CHaARITATE.

759

'endi:,jrz

cum juxta omnes füfficiat, opera referri ad

j

j

.....

]

Deum, fine refpectu ad Chriftum.

us d

.383. Jufl. Ss. Patres efficaciter pro. necef-

t Mors

fitate relationis rejectee pugnant.

Nam 1imó

dl

folis operibus ex charitate factis concedunt bo-

"

d

!

' niratem ; fic Aug. enarr. a.in Pf 77.ait: Ea

Q T

quippe fola opeva boua dicenda [unt , que fiuut pev

expocu:'

diletionem Dei ; & Bern. ferm. 1. inOétav. Paích.

i

"Ambitionem vanitatis virtus chavitatis excludet ,

011172'1&!:'.:"

que [ola caffificat ammum, [ola puvgat antentionem.

T

2dó negantbonitatem operibus íine charitate fa-

q.

€tis; ür Aug. L.de gr. & lib arb. C. 18. QuiZ-

UF

quid fe putavevit bomo faceve beue , [i fiat fine cha-

[tnt

vitate, nullo qmodo fit leue; &L.degr.Chr.C. 26.

1

0

Quidautem bori faceremus, nifi diligeremus ? Item

)(

l

Chryf. hom. 19.in ep.ad Hebr. Charztatem opti-.

num ?

emum amovis gemus intev mos [anciamus , quando

n d

uibil eft boni £. bonefli , quin ovtum ex ea ducat.

D*

5tió preeceptum de relatione operum ad Deum

duin

jnf

enuntiant; ita Aug. L. r. de doct. Chr. C. 22.

D

"

j

LHec vegula dile&lioms divinitus conflituta efl : .Di-

| !Ilm

^M

liges Deum ex toto cordeggc., ut ommnes cogitatzo-

T

ne$ tuas C9" omuem vitam ac intelledum 12 illum

p

L

coyferas , à quo babes ea ipfa , que confevs; &

JJ

n

Caleftin. in ep. ad Gall. Epifcop. C. 8. Ornnia

u

Jludia , omnia opera ac merita [antlorum ad Det

1

gloriam vefevenda funt. at opera relatione hujus-

modi carentia declarant virtutes falfas & pecca-

v

jl er P

ta; fic enim Aug.L. 5. deCiv. C. 12.. /Veque ve-

n

j

va efl virtus , vift que ad eum finem teudit , uli eft

l

i

bouum bominis , quo melius non efl ; & L. 4. cont.

Jul.C. 3. füp.cit. Qui

d

quid Loni fit ab bomitie. 9

$2012

Bbb 4

ii

760

j

Dzr CnhanitfATE.

aon propter boc fit , propter quod fievi delere vera

pi

fapientia precipit , etfi officio videatur effe bonum,

p!a' qui

ipfo non ve&fo fine peccatum efl ; hunc autem fi-

"m

qutta

nem effe Zozum ctermun , creatorem vel gloriam

Dei tum ibidem tum alibi exponitur.

Conf. L.

f vit)

S. Thomas tum num. 378. & 382. laudatustum

phrin,

aliis in locis apert& docer dari preceprum re-

-

R;

ferendi omnia opera ad Deum ex motivo vel

RC C

imperio charitatis: fed hoc malé exponitur five

k

de relatione habituali, five de praccepto affir-

tperio

mativo fpeciali & à charitatis obligatione indi-

excelan

fliacto: rmum quidem ; quia D. Thom. q.1.

Ve nztr

de charit. a. 1 1. ad 2. ait: Omzia a&hu. veferre in

c ff

Deumnon eft po[fibilein bac vita ; fed quüdomuia vir-

prend

zute Yefevantur in Deum, boc pertinet ad pevfetlionem

t

ebavitatis , ad quam ommues tenentur ; &ibid. ad 3.

hm g

refpondet: Unde bebitualitev veferte. in Deun

fihm»y

uon cadit [ub precepto, [ed vivtualitey vefevre ommnia

etplix

3n Deum cadit fub precepto ehavitatis; cum boe

ld

zibil aliud fi , quàm babere Deum ultimum fiuemn :

um oj

2dum veró; tum quia S. Do&or loquitur de

tifi: (

precepto charitatis & precepto referendi

wl

omnia ad Deum tanquam de preeceptis duobus:

T

tum quia licet preecepta cbaritatis & relationis

Bl

dicantur ab eodem affirmativa, pofterius ta-

Ri

men obuniverf(aliratemactionum eequivalet ne-

! QHUm

gativo & fic pro femper obligat : tum quia;

C

cüm 1. 2.9. 100. a. 0. in Corp. dixiffet: 7s boc

m D

fracepto; bonora patvem , uou includitur , quó

| t

bonovetur patev ex charitate ; fübjangit: Qui bo-

Ti

worat patvem , licet son babeat cbavitates, non ef-

u

L

"

Jicitug tvansgve[for- äujus precepti , etfi fit t

gït -

Dr CnuaniTATE.

761

lh

preffor pracepti, quod efl de a&iu. chavitatis ; pro-

d

|

|

pter quam transgveffionem mevetur peuam, . Evgo.

at

|

Conf. 1. Homini nunquam licet in bono ali-

du

^

j [

quo creato conftituere finem ultimum: fed ni-

(

íi virtualiter faltem referat actionem ad Dei

nj

gloriam, in bono creato conftituit finem ulti-

-I

i

Aünt

mum: cüm juxta Aug.L. 4. cont. Jul. C. 3. fize

Xv

amove creatovis nullus bene utatur cveaturis : ergo.

Yi

&.ad /4rg. IN. Aff. Ad prob. 1mari D. Solis

operibus ex charitate factis tribuunt bonitatem

epzoai:»

o t

excellentem & fümmata, C. qualemcunque fi-

ve naturalem five fupernaturalem, N. — Ratio

"

cur fancti Patres fola charitatis opera appellent

hi

per excellentiam bona , petitur ex Apoftolo 1.

i

ad Cor. 15. v. 3. dicente: $; charizatem uon ba-

i

buero, vibil mibi prodefl . fcilicet quautum ad me-

n

ritum vite eterue, üt in hunclocumS. Thom.

ml

nl

explicat ; & v. 13. addente: Major autem borum

um

&ft cbavitas. Hunc veró fenfüm effe teftimonio-

rum allatorum , oftendunt de 1mo verba prie-

L

miffa: Credenti i2 eum ; q

ui juflificat impium , de-

'äü»l

putatur fides ad juflitiam , ut deiude fides pey dile-

h

s di

&ionem incipiat operavi: ea quippe [ola opera bo-

D

MM

14 &c. ; de 2do autem ratio, cüm caítificari vel

['

j

lct

purgari non modo dicatur, quod ex malo fit

j

bonum; fed etiam, quod ex bono melius effi-

o

citur. . ,4d adam D. Operibus fine charirate

"u

tam proprié quàm improprié accepta factis né-

gant &c., C. operibus fine charitate proprià

, V

j

tantüm accepta factis, fubd. negant bonitatera

j

j

perfe&lam, fecundüm quam athus efl mevitorius, tD

J

j

Th. ina. Di&. 4t q.

1. 2.2. ad 2, ait, T. fimpli-

j: [

Bbb 5

od

"

762

Dr CHARITATE.

ter omnem, N. Priorem fenfüm convenire

fim r

Quemy

textui 1o Augutftini fatis declarant verba ibid,

C. 17. premiffa: ;44 Covimtbios autem dicit:

umen.

(i: d&

emtia ve[tra cum chavitate fraut ; [atis offendit etiam

ipfas covveptiones , quas a[pevas €g amavas [entiunt

eti,

Qiong

qui covvipiuntur, cum cbavitate e[[e faciendas: po-

fteriorem autem 2do textui prodit fübjecta fen-

imoreí

tentia: FErfi enim Dei mandatum videtur. aliquan-

figue n

do 11on à diligentibus [ed à timentibus fievi ; tamen

lpl

ubi uon eft dile&io, nullum opus bouun imputatur.

Optim

It i

Utrumque fenfum applicari poffe verbis Chry-

foflomi tum ratio tum alia ejusteftimonia hom.,

tilm,.

4famy,

67. ad pop. Antioch. & ferm. in illud ad Phil. 5.

JNon babens meam juflitiamm probant. — Preeterea

Cirenna

Ts

illud //ze cbavitate à Patribus non nunquam ufur-

patur contrarió, aut emphaticé , quo etiam

Gd

modo Greg. hom. 15. in Evang. dixit : /Vec

Mllq

opus bonum eff aliquod fine caflitate , aut alii de

:heologi

tàm fe|

humilitate locuti funt. /24 372a:] D. Enuntiant

bona omnia opera effe referenda ad Deum, h.e.

-Quat

lm «c

Deo tanquam autori tribuenda & ad(cribenda ;

C. h. e. ad Deum tanquam finem dirigenda;

mn&io

tadr

Jfitd. formaliter vel virtualiter ex parte operan-

tis & quideém ex charitatis motivo, IN. habitua-

Ri

liter vel virtualiter ex parte operis, C. Priori

Qu

fenfu accipienda Cele(tini verba docent tum

Ávf

qua ftatim fübjiciuntur : quia memo ci aliund

Vs

placet , nifi ex eo, quod ipfe donaverit ; tum ufür-

d p

patib aliorum etiam Patrum, qualis eft illa;

Qüds

l

Profperi in Refp. ad Capit. Gall. ad obj. 15tam:

lt inf

Lona ad largitorem cooperatorémque bonorum, ma-

DA

la autem ad voluntaviam vationalis creature uequi-

W &

dium

Dr CuaniraTE.

763

COv

tiom vefevenda funt. — Pofteriori autem fenfu

verbai

quamvis Auguftinum accipiendum dicamus,

,

ramen inprimis nihil decernit de modo referen-

UBUII

ldïf,

ii tà

di: deinde nec motivum chariratis proprium

Jl

M

exigit ; cüm toto illo cap. commendans dile-

!l

lj

h

&tionem loquatur de dilectione concupifcentiae,

e

i

amore fpei & eo, quo frui Deo, cupimus: de-

b

ii

nique nec illam praícribit vegulam , quà homo

i, i

j

fiumpliciter bonus aut non malus fjat, ífed quà

optimus; undeait: Zunc quippe efl optumus bo-

inuti

dist

so, cum totá [uá vitd pergit i incommutalilem

vitam , €7 toto affetu inbevet ill. — Poftremó ad

TA

alb

4tamy1.D.Opera relarione hujusmodi contrarié

carentia declarat peccata & virtutes falfas,C.ope-

Dretet

ra relatione hujusmodi meré nepative« carentia

)uamufc»

J eii

declarat peccata , NN. declarat falías virtutes,

fu£d. quaténus non funt verez virtutes in fenfü

yi: A

quit

theologico & more Chriftiano nec utiles ad v&-

ram felicitatem confequendam feu meritorie,

F

T. quatenus nequidem intra latírudinem virtu-

)ul bj:

tum acquifirarum fünt virtutes vere ; N. Di-

f

ftinctio prior infinuatur à D. 'Thoma 2.2.q.23.

üngo

d d

a. 7.ad 1. dicente: ** ACtus alicujus charitate ca-

rentis , cüm facir aliquid in ordineadid ; per

abmä

7

ï.h

Pr*

quod charitate caret, femper eft malus , ficut

Auguftinus dicit in 4to contra Julianum , quód

g

actus infidelis, in quantum eft infidelis femper

j n

eft peccatum; etiamfi nudum operiat vel quid-

gnP

quid aliud hujusmodi faciat, ordinans ad finem

; di

fus infidelitatis.,, Oftenditur veró etiam ex

u

ipfo Auguftino ; tum quia ibid. fübjungit: * Bo-

m

num eít , ut fübveniatur homini periclitanti;

pra-

)

Ed

Dx—: CHARI TATE.

764

prefertím innocenti; fed ille; qui hoc facit, fi

Ái

& Thot

amando gloriam hominum meois quàm Dei

facit; non bene bonum facit, quia non bonus

propri

facir, quod non bona voluntate facit: abfit enim,

Qui

ut fit vel dicatur voluntas bona, qua in aliis

& in

vel[in feipfa, non in Domino gloriatur. ;;Pofte-

þjflhllä'ü

rior rurfus infinuatur à D. Th. 1.2. q.65. a.2.

pl

ubi diftinguir inter virtutes morales acquifitas

qeíüb

& infüfas, & has vocat perfetlas €g fimpliciter

s

& ve

dicendas , quia bene ordinant bominem ad finem ul-

dm j

zimum fanpliciter; las veró fecundum quid vir-

preter

zutes, mon autetn fimplicitev , cinn ordinemt. bomi-

T0

dii, n

gem bene ve[pettu finis ultimi in aliquo geneve; um

autem ve[pettu frns ultimi fimpliciter , h. e. ütibi-

E

tüdem

dem explicat, i2 ordine ad fiuem [upernaturalem.

ÍItem declaratur à $. Auguftino L. 4. cont. Ju-

hia

n. C. 3., ubi dicit: i ad confequendam veram

3-

bj

j

(

titudimem , quam nobis fides per Chriftum pro-

«unl

snittit , mibil pvofunt. bomini vavtutes 5 mon. [unt

MT

vere virtutes; qui poftea referensex Ciceronis

&) (ui

L. 2». de Invent. definitionem virtutis, virzus

&Chrit

efl babitus natuve , snodo £ vatioui con[entaneus ,

&t pr

fübjungit: fed quid fir con[emtameum liberande ac

VA f

beatificande natuve movtalium, ne[cierunt.. Cee-

m n

terüm obje&tio heec minüs opportuna videtur

p

ad noftram affertionem oppugnandam ; qu

i Qp

praecipu? negamus peccatum effe actionem vir-

Vftre

tutis infufze five moralis five theologicee à cha-

trtrim

ritate non imperatám ; tum quia Aupuftinus

lo

loquitur de ac&tionibus infidelium naturalitet

ttrei

tantüm honeftis: tum quia mentionem non fa-

Qànq

eit charitatis in fenfü proprie acceptse.

F'lm'&: n

4dà

Dg CuaRITATE.

765

i

(l

7dd Corf. 1. . IN. qm. A d prob. ymep. 9. 1. D.

m

]i

3

(

n

S. Thormasl,c. rejicit relationem habitualem im-

proprié acceptam, C. acceptam proprie, iN.

itern

Quid hic loci per habitualem relationem S. Do-

u

&tor intelligat, exponit ibid. his verbis: /7a-

Ti

litualiter enim vefert n Deum , $9 qui mibil , uec

of

aliquid a&ualiter intendit, àz dormiens; quze uti-

[

U

i

que füb pracepto non cadir, fed impropria eft

nyit

j

ac divería ab ea, quam num. 378. deícripfimus,

n

cüm iíla, quatenus relationem formalem

Jj

W

preteritam connotat, afficiatur precepto affir-

t

u

mativo, quatenus períeverantiam nepativam

n

dicit, negativo charitatis precepto fuübjacere

hod

poffi. . & 2. D. Idem exigit relationem vir-

!

n

tualem pro femper eamque fübjicit precepto

[

charitatis negativo, . exigit aliquando, &

hn at

fubjicit precepto chariratis affirmativo ; C

dj

Quandoquidem D. Thomas in Refp. ad 3tium

)j

D

dicit, referre virtualiter omuia in Deumn nibil aliud

C

effe , quam babere Deum ultimum finern, alibi fatis

J

yS, ln

declarat preceptum hujus relarionis non obli-

Á

1j

gare pro femper, cüm in 2. dift, 41. q. 1.a.2.

ntii

ad 4. fcribat: ** Non oportet , ur actus infide-

It

lium, quiin finem illum non eft ordinatus, (em-

per fit peccatum; fed folüm pro tempore illo,

if

in quo tenentur actum fuum in finem-ultimum

at

referre.;, 74d 2de p. prob. vm. N. 4fJ. Con-

q Ü

trarium D. Th. in ». Dift. 40. a 5. ad 6.apertà

docet: * Siqueratur, quando oporteat actum

yi

T

referre in finem ultimum, hoc nihil aliud eft;

quàm quzrere, quando oporteat habitum cha-

a

e ha-

ritatis exire in actum; quia quaadocunqu

")

bitug

E

ii

766'

Dg CnaniTATE

dm j

bitus cháritatis in actum exit, fit ordinatio to-

tius hominis in finem ultimum,; & per confe-

p

quens omnium eorum, que in ipfum ordinan-

porus

turüt bona fibi., Unde fimiliterad 247 V. 4/ ;

diqisi

quia cüm ex proximée dictis fit idem chariratis

fenun,

preceptum, quo Deum tenemur diligere (ü

Onflor

Ál

per omnia, & quo tenemur omnia in ipfüm

tanquam in ultimum finem referre; ficut pra-

Mdstin

cepturm chariratis obligat rantüm certis tempo-

ftop

ilimir

ribus & non femper ad diligendum füper om-

nia Deum, fic & cerris duntaxat temporibus

pri t

lm

nec femper ad referendum omniain Deum ob-

ligat.

"d 3t. Y "Texrum laudatum nobis mi-

hf

Üptt r

nimeé repugnare; tum quia particula e//7non fit

affirmantis, eum, qui patrem honorat, femper,

D Dar

& in omni cafü, dum id fine relatione in Deum

rma;ion

facir, effe tranfgrefforem pracepti de actu cha-

BU

ritatis; fed folüm eft concedentis, eum aliquan-

l"El' pei

do hujus preecepti effe transpgreffiorem, fi nem-

ftio «

i

te (

petempore eodem obligat praeceprum de aman-

do Deo, quo obligat aliud de honorando paren-

Ui«

4

te: tum quiaS. Thomas feipfum diferre explicat,

Ui

dum ibid.ad »dum fic reípondet: , Dicendum;

5rgl'uionis

quód íüb precepto charitatis conrinetur, ut

n u

diligatur Deus ex roto corde , ad quod per-

Gteins

tinet, ut omnia referantur in Deum;: & ideo

D

praceptum charitatis im plere homo noa poteft;

ferg,

nifi etiam omnia referantur in Deum.

Sic er-

tine

20, qui honórat parentes, renetur ex charitate

tdüm

onorare, non ex vi hujus pracepti, quod eft

ER

m f

bonora pavenutes ; fed ex vi hujus pracepti dil-

ges Dominum Deum tuuimn ex £oto corde zu0:

DT

cum

*

Dz CaHaniTATE.

767;

lii

cüm iffa (int duo pracepta affirmativa no

n Ob-,-

t t

ligantia ad femper, poffunt pro diver(is tem-

ortis

l

poribus obligare ; & ita poteft continpere, quód

d.l

M

Ü

| hr

aliquis inplens preceptum de honoratione pa-

rentum, non tunc transgreditur praceptum

omilTione modi char:tatis. ,

iliger:*v;ï

n

"d Conf. II g. N. m. Hujus falfiras 1móà

N

fcira

patet in actibus füpernaturalibus fpei & amo-

ts

ris propriee falutis, qui Deum tanquam finem

fipr

ultimum attingunt, quamvis ex charitate pro-

3mpcf;:'

ri talinon imperentur; àt num. 342. eft oiten-

[autt

um: 2dó in aétibus etiam moraliter tantüm

nobit

honeftis, utpote qui virtualiter faltem ex parte

zrþm:i

operis referuntur ad Deum; quod expofitio-

t

nes Patrum & Angelici num. priori ad con-

i Dd

firmationis poftreme refpon(ionem allatze fatis

i

convincunt: quin 3tió vel inipfisactibus venia-

n

liter peccaminofis pater, urpote qui nequidem

m

fruitio creaturae aut creaturam pro fine ultimo

habere dicendi fünt.

d

Sic enim S. Bonavent. in

2. Dift. 42. a. 2. q. 1. loquitur: « Adillud, quod

"] d

objicitur; quód amor venialis peccati eft amoc

fruitionis, Jicendum.quód falfüm eft, fecun-

j

g

düm quod frui accipitur proprié, videlicet quie(-

n:(

cere in aliquo tanquam in fine ultirho. ;, S. T h.

yi

TO

autem, ubi in 4. Dift. 3 r. q. 2. a. 3. ad 3. affe-

ruerat, quód utens matrimonio propter dele-

g

|»

&ationem peccet venialiter, fübjungit:,, Di-.

"]

cendum, quod quamvis delectationem non re-

Qd

ferat actu in Deum, tamen non ponit in eaul-

qu

timum finem: & ideo non oportet, quàd crea-

ü

L

turà fruatur; fed utitur creaturà propter fe, fe

1

an.

Ü

768

Ds CnaniTATE.

autem habitualiter propter Deum. ;, Unde pa-

A

tet, utrumque cónvenire in eo , quód negent

ne n

peccatum veniale effe fruitionem creaturae aut

optris.

ejus pro fine ultimo ufurpationem; quamvis

demqi

differant in hoc, quód prior peccatum iítud

dub

nolit dici fruitionem nec ufum, fed abufíum;

ris: f

pofterior autem ufüm dici poffe tum loco nu-

Cinist

per citato rum q. 7. de malo a. 10. ad 4. con-

tiiqu

rendat. - 74d prob. y. S. Auguítinum, üt pauló

Oti

fuprà oftendimus, loqui hic. de bonitate me-

finihih

ritoria & urili ad falutem; unde continuo fub-

IT

jungit: Zoc ergo amove opus ef , ut. bomum beati-

bii,

ficum fit; & pauló anté pramiferat: Qoniam

prá

[altem concedis opera iufidelium, que tibi eorum

li, q

videntur effe boua, non 1amen eos ad. [aluteim [empi-

tfeln

zernam regnumque perducere:: [citonos illud bomum

lts

ominum dicere, illam. bonam. voluntatem , illud

Teleram

opus bogum , fie Dei gratia, que datur per unum

&tripfe

enediatorem. Dei &$. bominum . uemini po[f con-

Datiter

fervri, per quod [olum bomo potefl ad eteruum Dei

tD

E

douum vegnumque perduci,

Am r

384. Olforva. Exceptiones pracipuae, qua

contra aíIertionem 2dam fieri ab adverfariisfo-

W gk

pf

lent, refutatze jam (unt in ipía thefeos proba-

qum j

tione, quam in diffolvendis eorum difcrimini-

liS. 1

büs pofüimus. Cüm tamen illorum nonnulli

Ti*5 Q

maxime difcrimini primo inhereant,& hinc con-

tra probationem poftremam ex parirate actüs in

il

finemturpem,v.p.eleemofynze ad vanamgloriam

Dung

relatae cum eodemactu ad Deum non relatee de-

fità s

fumpram varias difparitates & rationes profe-

ramus.

t i

rant ; reftat ut iis;demjbrevirer adhucoccur.

ii

Dicunt

/

Dr CHARITATE.

263

U

n']x

E

Dicunt ifaque imó,

relationem eleemofy-

o

nze in gloriam Dei, no

n

E URTI

| efTe preeceptum ipfius

operis , fed tantüm operantis ; relarionem ejus-

; Qu

m i

dem autem in gloriam vanam, effe finem. pro-

hibitum non folius operantis, fed ipfius ope-

] d

n

ris: fed contra eft; quód eleemofyna per fe

du

minüs tendit in vanam, quàm divinam ploriam;

adeóque vana gloria mulió minüs eft &inis hujus

u

Qiti

operis ex fe boni, quàm fit gloria Dei: ergo

fi nihilominus in uno cafü non folüm operans

(inyo d

uml

fed & opus vitiatur per exceffum finis prohi-

biti; etiam in altero cafü ipfumopus vitiabitur

d

per defectum finis precepti, 245, Eleemofy-

)

L

diant

nam , quando refertur in finem honeflum, ha-

m p

Lere totum id, quod requiritur ad actum in-

1

trinfecà moraliter bonum, licàt ulteriüs non

TO

referatur in gloriam Dei, quze rantüm eft finis

n

extrinfecus eleemofyng: fed contra eft; quód

!T

pariter eleemofyna ad finem honeftum relata

Ifil/!

i

n

habeat omne, quod ad attum intrinfec? hone-

ftum requiritur , licét fimul referatur ad finem

a

u

vane glorim , qui finis magis extrinfecus eft

«tl

eleemofynze, quàm ploria divina, utpote ad

0s o

quam illa ex intrinfeca füa honeftate eft referi-

d

bilis...3/30, quód vana ploria-fit caufa eleemofy-

; 00f

ng; omiílfio autem relationis in Deum non fit

;xhlüc'

ilius caufa: fed contraeft; quàd juxta Adver-

jo

ld

farios relatio in Deum fub obligatione peccati

n

venialis debeat effe caufa eleemo(yne, ficur

"

vana gloria füb obligatione peccati. debet non

ii

effe illius cah(a; cur ergo vitiatur eleemofyna

gt

«X fine prolibito, in quem refertur per ex-

[

Cecc

cglï'umi

778 .

DBVV CHARiTArz.

:

ceffum, & non vitietu

r ex privatione finispra-

cir;um

mi, d

cepti, in quem per defe&um non refertur?

fi fort& dicas, non effe eleemofynze . prece-

ptum, ut feipfam referat in Deum, fed ope-

ranti: Edeo, neque eleemofynz effe prohibi-

i

tum , ut feipíam referat ad finem vanz glorig,

D

fed tantüm operanti, utpote qui folus fubje-

étum legis effe poteft; ac proinde maner pari-

tas. Preterea cüm juxta Adverfarios non re«

2g,,h

ferens actionem ad Deum fiftat in creatura tan-

- ! p

quam fine proximo, amor creaturee erit etiam

ff

caufa corrumpens ip(am actionem , ficut amor

n

Dei eft cauía dignificans actionem ad Deum

* hr

relatam. 470 fiquod mancipium pingat imagi-

rtterc

nem elegantem ; eámque domino infcio & in-

"T

vito vendat , peccat quidem: fed pictura ipfa

lj

non vitiatur: ergo fimiliter fiquis eleemofynam

näbus $

$

faciat, eámque non referat in Deum, eleemo-

107 (oy

fyna in fe manebit bona, quamvis homo illam

do ita

in Deum non referendo peccet, fed contraeft;

ühum,

quia fi mancipio pracipiatur füb peccato, ut

w COnE

a&um pingendi in utilitatem domini referat;

OSque

a&tus pingendi eft peccaminofüs, non per fe

ip(üm , fed quatenus non refertur in finem füb.

hac Wt

peccato preceprum: fi veró id mancipio non

Pottda

pracipiatur , exemplum ad rem non fpeciat;

Wrtm,

cüm mancipium etíam tunc non peccet pingen-

e

E

do aut pi£juram vendendo infcio domino.

QUi r

porro allatà paritas vim probandi habeat ; facit

apertum difcrimen, quod inter bonitarem pi*

d

éture & actionis honeftatem int&rcedit; qua-

m

rum llaab arte naturam imirante;hac ab objecto»

Qüim 1

circutm-

w

L

Dz CnARiTATE.

771

g

H

9

circumftantiis ac fine

1f

u

" regulis'morum confgr-

[l

It

mi , defümenda exft.

hA

ARTICULUS II

)

jc

ng n

n alus Dumanus, ur. fit mevitorius, debeat e[fé

vel elicitus vel amperatus à chavitateg: -

(l

u

u r

385-

Ors. Ex haétenus diíputatis liquet,

j t

non folam charitatem efle meriti ca-

(

pacem ex eo capite, quód relique actiones hu-

; Cfi[ V

tnane fineprincipio vel imperio charitatis fatae

(ctti

fint vitiofie ; nullique dentur actus (üpernatura-

T

les virtutum (ive moralium five theologicarum,

'ngäï :C

pr&ter charitatem ; ficut enim ifta principia fal-

iciid

ía & rejecta oftendimus, ífic & corollarium

iun!

hajusmodi damnatum novimus in propofitio-

m

nibus 55.& 56ra Quefnelli enuntiantis, Deum

m

907 covomave gec vemuneravà mifi chavitatem. lu

hot?

alio itaquefenfu accipimus quaflionem propo-

j cii

fitam, quee etiamnum inter Catholicos (àlvà fi-

pe&Cm

de controvertitur. Convenit enim inter ple-

Til

rosque eorum 1mÓ,' quóàd actus etiam infide-

non p

lium maruraliter. tantüm -honefli fxpius im

nf

hac vita obtineant à Deo retributionem teme-

!

Jl

Yif

poralem: 2dó, quód actus quicun

que pecca-

g

torum füpernaturales etiam ante juftificationem

£t

plf

eliciti de congruo mereantur pratiam : 3tió,

d j

p

quód actus juftorum ex virtutibus five infufis,

d

five acquifitis, & gratize auxilio profecti, licàt

nl

À chàritate nec eliciti nec imperati, de condi-

gt

£no mereantur gloriam faltem accidentalem ac

)

euam ;lxur;olwas,

i

Diffentiunt veró precipuà

J

(Ccc 2

I;circn

CH

272

Dg CHARITATE.

fiidm

circa meritum condigaum glorie effentialis ac

r

raemii fübftantialis; quia alii hoc tribuunt aut

folís actibus à charitate elicitis, aut actibus qui-

jrtufi

dem aliarum virtutum , fed faltem à charitate

fitrp

tieint

imperatis: alii veró ad ejusmodi merirum nec

tlb

phyficum chariraris influxum nec imperium

Inpm

aut motivum exigunt , fed illas conditiones

unas füfficere contendunt, quas in Tr. de Me-

N d

rito num. 375. & feq. expofuimus.

if f

lis homi-

.586. Dico 4. Ut a&us fupernatura

1eguum

ttc

nis jufti fir condigné merirorius praemii fub-

ftantialis & effentialis gloriee, non requiritur;

[ p

ut fit à charitate elicitus.

d

Prob. L ex Scriptura. In. hac non folàm

f

.a&tibus à charitate elicitis fed aliarum virturum

E

a&tibus proponitur, promittitur & defignatur

p

pramium, quo fübftantia & effentia glorice intel-

IïvMi

ligitur. Nam

1mó ad Hebr. 15. v. 16. dicitur:

Af $,

Beneficentie 69 commurionis tolite oblivifci;

talibus

;

M

ho ]

emim boflüs promeretur. Deus.. 2dó Matth. 25.

v.34. &feqq.: Zeuite beneditli Patvis mei , po[f-

ndjs:

Intigf

dete pavatum vobis vegnum d conflitutioue mundi:

Efuvivi euim , $9. dediflis mibi manducave: fitivi

Y

NT

€7 dediflis imibi biberez. bo[pes eram , g collegiflis

7 &c.

3tió Matth. 19. v. 16. interroganti:

fientr

l5 cor

uid boui faciam , ut babeam vitam etermam*

Chriftus v. 17: refpondet: Si vis ad vitam iti-

n

gredi , ferva mandata; & mox fubjungendo

im. 6.

lp]

enumerat mandata moralia. 4tà r.ad

0 d

v. 17 & feqq. Paulus ait:. Diviribus bujus faculi

Titil

vecipe . .. bene ageve: divites füevi in bonis operi:

mütum

QO

£ui , facile tribuere, corumunicare , tbe[aurizare Jb

utidde

an CuamiTATE.

75

n

fundamentum bonum in futuvum , ut apprebeudaut

m

veram vitam. Sed hic referuntur actus 9liar'um

Gs

8irtutum ; &defignatur, proponiturac promit«

i du

tirur premium, quo fübftantia & effentia glo-

r t

rie intellipitur; üt patet ex fimilibus Scriptu-

(One

re locis: de 1mo Genef. r;. ubi v. 1. dicit Deus:

Vr

Ego protetor tuus um €9 mevces tua magna mi-

rl

mi; de a2do Joan. 3. v. 3. ubi Chriftus ait:

JVifi quis veuatus fuevit demuo . non poteft videve

vegnum Dei; & v. s.: IVifi quis venatus fuevit ex

aj

i?

aqua €9 Spiritu Sautlo, t101 potefl imome in ve-

gnum Dei; de 3tio & 4to autem ex innumeris

u

Ver. & Novi Teftam

ti textibus vel vzm

go

fimpliciter vel cum addito ezergam pro gloria

MU

effentiali ufurpantibus. — Cozf. Deus pluries in

ddif

Scriptura, nempe Pf 61. v. 13., Eccli 16. v.

13., Matth. 16. v. 27.; ad Rom. 2. v. 6., 1. ad

lorz?

!

60

[

