1. "ddamum shortalem fa&lum , qui frve peccarets

uf conf

'

ls mf

jfive tton peccaret , futffet snorirurus. 2 Quoniam

peccatum zAdee ipfum [olum hefit , nom genus bu-

t n Pref

Thanutm. -

3. Quoniam infautes , qui ne[cumur ,

NT

12 eo flatu [unt , 2 quo: ,Adam fuit aute pravaris

Biltsqu,

parionem. ^ 4. Quomum meque pev mortem ddee

ong, Qp2

tire (j d

gunie

k

enus bominum morituf , quia ueque pev ve«

Jurretfionem. Chrifli : onitie. gemis. bominum vefur-

Pre;fw l

git.

$. Quoniam infantes , etiamfi mon baptizen-

uf

zuv, babeut vitam cternam.

"Atque de hac una

Á ftgi m

claffe hic & impofterum à nobis agitur.

T

W;th |

163. Dico [[. Ertoris hujus precurfores s

]

mmgï l

m

481

asj

jfri , & patroni fuerunt Theodorus. Mo-

pfueftenus & Rufinus.

Qu lr à

Axioma primum utrique afferic. Marius

Pf

Mercator in Prefatione fübnotationum in fcri-

!^ Btüm

pta Juliani. . Queffio, inquit, coutra Catbolicai

fidem apud momuullos Syrorum $9. pracipué in/ Cis

m&'g:«æ[

'lriau'o

. äia à Zleodore quondam Epiftopo oppidi Mo;;[ïï:;

Ds Pzrccaris.

441

eferoen

ffeni jam. dudum mota , nunc ufque penes paucos eo-

terit, quit

vum admodum occult voditur. : ... Progenitoves

ripinde, d

videlicet. bumani. genevis, A4dam $$ Evam , mor-

ita cori

zales à. Deo cveatos , sec quemquam poffevorum fui

àqubuin

prevaricatione. transgveffü. lefiffe , fed. fibi tanrum

nocuifJe.

Hanc ineptam $9 1ou müimüs inimicam

vecle fidei queflionem . .. Rufipus quidam matio-

um dpid

gm omniui

ue Syrus Romam primus iavexit , &9. ut crat av-

. He

gutus , fe quidem ab eyus ánvidia muuiens , 9 per

o Merce

Je proferre on aufus , .Pelagium gente Britanmum

monacbum tunc decepit , eümque ad prediclam pri-

Coaclis C

i. Augufïmo j

mà imbuit atque iuflituit impiam vanitatem.

Ex quo alrerum etiam Rufino in Pelagium

, af

rgl[c? jam

debuiffe conftat : de Celeftii autem profectu füb

hujus magiftri difciplina non tantüm Hieron.

EU

L k

tum in Praf. L. 3. in Jerem. tum in Pref. Dial.

cont. Pelag. ed ipfe etiam Celeftius teflis eft co-

y d

piofus; qui, referente S. Auguftino L. de pec.

T du

orig. cap. 3., juffus in Carthaginenfi Concilio

TP

p

edere (ui dogmatis auctores, dixit : San&us

Presbyter. Rufinus Rome qui manfit. cum [antlo

a

pidpit

Gaminachio. . Fgo audivi eum dicentem; quia tra-

dux peccati uon fit.

, delicini

gni

Denique goffremum titulum fibi meritus eft

"Theodorus, ubi contra S. Hieronymum à Pe-

p

s !

lagianis in fübfidium vocatus, volumen in quin-

que libros dige(tum, füb hac infcriptione: con-

d

a

?ra a[feventes. peccave bomines. natuvá , non. volut-

ftte

$fafe , procudit.

4

I

f

164. Dico lIl E

s (j

IrOris ejusdcmi Aucto-

KeS & Seclatores non nihil variárunt.

ub ii

!

Variatio 154 evenit inter ipíos auctores,

pH

es

$45

Dsg PzeccarT!s.

d

Celeftium nempe & Pelagium, de qua audi-

endus S. Aug. l.c. c. 12.. Quid iuter iflum $9

harad hoc,

Celeftium in bac queflioue diflabit , mifi quàd ille

h bærtgïf

apertior , ifle occultior fuit

; ille pertinacior ; ifle

n pect

snendacior ; vel cevtà. ille liberior , bie aflutior?

hst rf

fexfo admin

Jlle enim mec i Ecclfía Cavtbaginenfi damnare

voluit, quod im Romana poftea [e t

enere coufepus

t g

mitonr : í

efl, &9' corrigi pavatum [ effe pv

ofeffus gt f &

zanquam bomini evror obvepfevit.

Áfle autem &9

xud dp

allud dogma (in Synodo Diofpolitana feu Pala-

ht S hg

Ítina) damnavit tanquam coutrarium veritati ,ne

| .106 p

apfe à Catbolicis judicibus dampavetur ; &5 id fihi

| N B

! Qs f

defeudeudum pofíea vefervavit , aut meudaciter da«

ennaus , aut callidà intevpvetans.

(in enores

2da Fuit in defenfione dogmatis. Nam

edentam

t. Pelagius «qué ac Celeftus fatagebant

j inds, &

quecftionem hanc inter illas referre; quee pree-

g «cin

ter fidei periculum in utramque partem difce-

puibus;

ptari poffint, üt S. Aug. l. c. c. 23. annotavit.

E

2. Ita damnabant publicé füos errores; ut ta-

D

1inen apud diftipulos fenfüm & explicationem

uT 3h»

hareticam retinerent. lllud enim, quod di-

IY

xerant, non tantüm primo homini fed etiam

m ii

humano generi peccatum primum obfuiffe, in-

| mms Cïïhüï

l

| U

telligebant fa&tum exemplo , tron propagine : qua-

tenus nempe Adamum peccantem omnes imi-

E

tati fint.

Alrerum , quo farebantur infantes

| Ontm d :

non effe in eodem ftatu, in quo Adam ante

Em, i; Dion

prevaricationem fuerat ; interpretabantur hoc

tidm ]

íenfu duntaxat dictum , quód infantes frece-

, Votigi

grumn capere tondum. po[fint , "ddam autem — po-

mnmel

£uergt.

Denique ubi Baptismum neceffarium

par-

Vr iü (uo C1

E d

Ds Pzccaris.

248

Quai — parvulis afferuerant, neceffiatem earn expone-

i

rf t

bant ad hoc, ut zzfauzes Jantlificarentur. in. Chri-

faii

flo, &2 beredes vegui. ceeleflis fieveut , non autem ;

iacr, j

ut peccara illis remitterentur. Quin & parvu-

ic afv

los i vemi[fionem peccatorum Laptizavi , fed hoc

Yf dms

feníü admittebant, quód eodem baptismo ini-

a aj

tiarentur ; quo iis, qui lapfi fünt; peccata re«

"TAT

mittuntur : five qui ex fe & natura füa ido-

o

neus eft ad peccata delenda ; üt iterum con-

a( Puh

flat ex S. Aup. l. c. c. 4. & 15. & aliis in libris

Voritan t

ac ep. 106. paffim. 3. Conabantur imponere

ngil

Romanis Pontificibus Innocentio & Zofimo

T

oblatis fidei profeffionibus fraudulentis ; par-

tim errores fuos fübdolé tegenribus , partim

'mm, M

obedientiam definitioniPontificiee fimulató fpon-

5 h[*,güäü[

dentibus , atque hàc ratione veniam íüo do-

o ET*

gmati ac indulgentiam fibi à damnatione aucu-

il j

pantibus ; üt ex iisdem fontibus habetur.

3/ia. Accidit in ipfa doctrina.

1. Aliqui

H m

TOr$, U

enim Pelagiani, üt refert S. Aug. l. 1..de pec,

merit. c. 35., propria quzedam peccata in par-

ylicnmi

, Q9

vulis recéns natis effe dicebant, quee per. ba-

j d n

ptismum illis remitterentur. 2. Plures argu-

Qbfuifre) m'

mentis Catholicorum , üt apparet ; convicti do-

um Q

cere ceperunt Adamur poft peccatum mor-

talera effe fa£tum, atque ex eo per generati-

3 omqes n

m[ul' lnfäü

onem ab ejus filiis mortem quidem corporis

trahi, non tamen anime , hoc eft ; peccarums

T

p

u

üt idem Doéctor l. 4. cont. 2. ep. Pelag. c. 2. &

4. notavit,; Cum his füb prima füi erroris ini-

$sst

T

tia (enfiffs Tulianum, auctor eft Marius Merca-

; quamvis poftea om-

íi

xär m fue Commonitorio

2

fienm

Paï

244

i)E PrccATIS.

Füberis L

nem Pelagii herefin contra S. Auguftinum de-

[14

fendendam füfceperit. Dimidiatum hunc de

(oepm Vi

originali Pelagianifimum renovárunt etiam po-

(

us eri

firemis feculis Zwinglius, Jacobus Faber; &

tsorins X

Erafmnus.

3. Reliqui omnes, quos n. 162. no-

tavimus, errores retinuerunt, novófque diu

phls [UD)lClmw

óft Sectatores acceperunt in Anabaptiftis &

E

ocinianis. . Contra hos omnes tametfi in prae-

(drm

fenti capite pugnemus, alteram tamen de mor-

hi t

talitate Adami & pofterorum partem infra plu-

166. 4

tibus examinabimus.

l aiem u

ARTICULUS II

fo o Inte

LT

"n exiflat peccatum oviginale ? -

V, Secun

Ico. Exiftentia peccati originalis eft

loc;xim l

ISS.D

Dogma fidei. Ita Trid. Seff. 5. fta-

Q

tuit, fatetur & declarat: Scriptura Sacra de-

&UCR um

inonfílrat: 'Traditio Ecclefiae evincit: & con-

Qu joqu

gruee rationes perfuadent.

Argumenta haec

QCeprone

validiffima jam olim in Pelagianos ftrinxerunt

Qtribos pj

SS. Patres, qui controverfiam hanc datà ope-

lr

4

ts

1rà difputárunt.

Inter eos primus ac preci-

fedp

i

puus eft S. Auguftinus ; qui hanc materiam co-

rl

piofiffim? pertractavit libro uno de peccaro ori-

hqw a

0me, v

ginali : duobus de nuptiis & concupifcentia:

tribus de peccatorum meritis & remiffione:

Us.t/l:hy w]ï

quatuor contra duas epiftolas Pelagianorum:

fex adverfus Julianum ; denique in aliis fuis li-

Poft hunc

U qui

bris & epiftolis frequentiffime.

Bol

idem argumentum ftudio fingulari versàrunt

|

)l g

S. Profper ad Capitula Genuenfiuim refp. 3.; S-

im,

ul-

Dz Prccartis.

245

fti, Hugo de S.

n d

Fulgentius L. de Gratia Chri

m hunc à

Victore L. 1. de Sacramentis;

Anfelmus L. de

Dt etam p

Conceptu Virginali & peccato originali &c.

Collectas ex

illis probationes & vindicias majo-

ts Ferjd

n 1030

ris ordinis & claritatis ergo diftin&tis paragra-.

Y

ovofqe à

phis fübjicimus.

vbsptils d

$r

Tetdin p

nen de m

Quilus avgumentis ex Scriptura probet

ug,ö;vint'lii-

cetur exiffentia peccati originalis *

sm ii pl

166. Jrgumentum ]. Sumirur ex V. T.

Et quidem 17 ex Jobi c. 14. v.

4.) quem ver-

ll

fio 70. Interpret. fie recitat : JVemo

mundus à

Jorde uec infans , cujus eff unius diei vita [uper ter-

yam.

Secun

a

dàm vulgatam autem fic Deum al-

orgad d

loquitur.: Qu

is poreft. faceve mundum de imimun-

sL ol

do conceptuim femine * nome tu,

qui folus es ? Sie

[

autem argumentor: Sordes & immunditia, de

$

i &

qua loquitur Job , homini ineft ab ipía ejus

vüment d

conceptione , üt patet ex verbis ,. atque hinc

omnibus inhzeret & in omnes propagatur. Sed

s flrinret

hec fordes & immunditia non eft corporea;

x d

p« p

fed fpiritualis , feu peccatum ; tum quia per

m d

immumnditiam

.

fiepius intelligitur peccatum ; üt

peccio (j*

liquet ex Ià. 64. v. 6. Faf fumus àt immun 2

omnes, 69 tanquam. pannus menfiruatee omnes ju-

p

y

ffitie uoffra : um .quia hanc immunditiam De-

gt

us folus tollere poteft, üt afferit noftra vulgata:

u

il

tum quia in cap. fequente v.

I4. ex oppolito

immaculatus & juítus idem fonant :

Quid df

W;unl

omo , ut immaculatus fity e$. ut juftus appaveat

f

qatus de muliere ?. Exgo. — Ex quo

etiam occlu-

p*

p

ditur

j

26*.

DsPrccatis.

qumietoo t

ditur effügiim Socino, qui hic fermonem ef-

fe vult de immunditiá comparative ad Deum,

-

qn etit o

r Dav

in cujus corfpetiu etiatn cel; ibid. e. x$. v. 15.

»ton funt mundi.

Hac enim immunditia pro

(inue eooj

zmpevfetlione fümpta à Deo etiam tolli nequit;

ii & hon

uedtam ia

nec proinde fundat comparationem ad snup-.

dum & s mnundandum , quam, tamen infinuat vul-

ao d

ata: nec maculam à

aír, ld

g

*

Jordibus ex

primit ; quam

"0. Interpret. verfio fapponit.

tl mia

2d5. -Ex Pfàl. 0. v. 7. Ecce enim in iniqui-

ige dj

falibus conceptus. [um : g dn peccatis. concepit me

preum a

vnatey mca, .Hic quamvis de peccatis in plu-

T feci

w & libe

xali vulgata & 7o. Interp. enuntiet, tamen pec-

catum originale intelligi poteft ; tum quia.jux-

ürüm caom

0o, D

ta S. Aug. in Enchir. cap. 44. & 45.; in facris

'

:

sequé ac profanis fcriptionibus ufitata 'eft figu-

s

j

xa intelle&tionis , quà numerus pluralis pro fin-

Gim (ore

gulari ; & viciffim ; ufürpatur : tum quia Ada-:

Cptum

1ni peccatum , quod à pofleris contrahitur, plu-

ID0XIOS |

res iniquitates ; fuperbiam: (cilicer; infidelita-

Anil,

rem inobedientiam complectitur ; quibus ac-

1

r

D

cedit, quàd''S.' Hieronymus aliíque-fer& om-

A

nes, vim.vocis Hebraice fecuti , reddant illum:

Injimy Í

veríum cum fingulari , 75 imiquitate , iv peccatoi

| Ts

Unde (ic: Iniquitas & peccatum, in quo con-

Wt

ceptum fe David profitetur, erat verum & pro-

115 p

rió dictum peccatum 5 cüm & ipfa vox he-

fU l

j

ral

a2

ca & eadem adulterio .Davidis in hoc Píàl-

& eQm|

yho attributa id fignificet. . Atqui illud non.

A Jntr

potuit alind effe quàm peccatum originale;

IlïSp

Xon énim erat peccaturn perfonale Davidis;

Watum

te-

gujui vel cänquammin.fanþs&rati()ne carens in u

ro

W ng

-

Dz Pzcearis

247

monem d.

ro materno erat incapax, velin quo certe ipfs

d Dn,

non füerat conceptus : nec erat peccatum Pa-

t 15 V. lj

rentum Davidis ; fiquidem is ex legitimo fan-

tidia m

&óque conjugio natus

fuit : gignendi aurem

eft, atque ad fidelium

toli u

actio & honefta & jufta

em d mp.

arentum laudem ípe&tat: ac David preterea

infinmat v

in hoc loco non füfcepit aliorum malitiam in-

cüfare, fed proponere Deo íua

m miferiam

fiit, qui

Confequens

ejá(que mifericordiam

allicere.

vnit d-

itaque eít, ut peccatu

m hoc vitio primorum

:

& Deus, qui hominem

1 COR 1

parentum adícribatur ;

s n p

re&um fecit, & conjugii à Deo in

ftituti offici-

Manichze-

t t p

um, & liberorum procreatio extra

orum calumnias collocentur, .H

Oc autem evi-

ungip

fed omni-

TU

&o , David non uni fibi proprium;

bus hominibus commune,; peccatum expre

ffit;

f $

uiffet fe in peccato efle con-

Juris m

cüm fcire non pot

ceptum nifi omnes

Ade pofteros nafci peccato

mb

Vide de his Bellarm. L. 4-

p

obnoxios noviffet.

de Amiff. grat. c. 4.

ii ] jmïd&'

II Sumitur ex N. T.

T

167, "drgumentum

Et quidem 150 ex Epift. ad Rom. c. 5. V. 12.

pe f at

n

u

Propierea ficut. per unum. bomineimn peccatum

9

bunc mundum intvavit , &g. per peccatum anov$

;g)iu PCWG!'

ita in omnes bomines movs perivanf[üt , m quo.om-

ag

ues peccárunt $g c.. E.

t v. 19. Per inobedientiam

v p

unius bominis peccatores co

nlituti [unt multi. Ya-

T

:

de enim fic arguo :

Peccatum , quod in mun-

dum intravit per unu

m hominem,in quo om-

QU j

lum

nes peccárunt, eft

verum & proprié dié

L

fcri-

]

l iif

peccarum.. Qua

InVvt

s enim peccatum in

[i

j D

pruris nonnunqua

m fumatur imetonymicé pro

-

4

peeca-

"Jf li WZ

"

ia

248

Dz Prccaris.

peccati poena, in iis tamen peccave nufpiam ac-

g,

ceprum legimus pro puziri ; in uno autem ho-

js, id cert

mine ommes peccaviffé dicuntur : preterea füb

tUt omi

peccati nomine hic nequit inrellioi rmors tan-

Deique f

quam poena ; quia aliàs fenfüs foret: mors in

m ,

hunc modum intravit, & per mortem mors:

gt

nec poteft intelligi effectus alius , proniras (cili-

&mode

cet ad peccandum ; eoquód non huic, íed pec-

w perdier

c€ato proprié di&to decreta fit mors, juxta il-

f p

lud Ezech. 18. J4nima; que peccaverit , ipfa 10-

lts ccn

vietur : &ad Rom. 6. Stipendium peccati moys.

t pecrm

Atqui peccarum hoe eft ipfum originale pec-

quim r

catum. Nam r. non eft peccatum actuale A-

T VüeinB

dami, quatenus tántüm in ipfo & períonale

tum Greoo

erat ; tum quia non intravit five peccatum five

d.

znors in mundum ratione folius Adami, fed

u

per Adamum intravit peccarum in omnes ho-

Oi m

mines , quia in Adamo omnes peccárünt, & itá

trzur

etiam per eum in omnes mors pertranfiit : tum.

I f

quia per unum hominem intelligenda effet po-

FE nl

tiüs Eva quàm Adamus; nec inter hunc & Chri-

t [ 4

um toto hoc capite comparatio inftitui potu-

fin

i Df

iffet; G textus recitatus nihil ediceret, nifi ceepiffe

T. m

peccatum effe in mundo, dum Adam peccavit.

RUPT

2. Non eft a&uale peccatum, quod ad exem-

z

T

lum Adami fuerit commiffüm ab omnibus, &

C imitatione , non autem propagatione in

MU

rnundum introiverit.

Imprimis enim id anti-

(Onoyi ]i

thefis inter Adamum & Chriftum hic inftituta

170 ojy

non patitur: Deinde quod hominum plurimi

Cünfeqw

non cognoverunt, üt infideles , aut cognofcere

d

" broj

m co-

mon potuerunt, üt ivxïfarïtes ; &ut fi quide

uD Vox !

gno-

PA

"LARED

Dz Prccaris.

245

mfptm .

gnoverunt, tamen damnárunt , üt multi fide-

0 atem ho

les, id certé imitari fuiffe dici nequeunt ; hec

Yeferea (l

autem omnia refpectu peccari Ade cerra funt:

D moyr t

Denique fi exemplo introiviffet peccatum in

: moyd

mundum , & imitatione homines duntaxat

Em muts

peccáffent, mortui effent omnes ob íuum

ronytar f

1.[

& non alterius deli&tum, nec in alio peccáffent,

i, fedpe

nec per alterius inobedientiam effent conftitu-

$, juxt i

ti peccatores : Preterea Apoftolus de imita-

i ifrm.

tionis peccaro locuturus debuerat potiüs affer-

h t m

re peccatum Diaboli aut Evee, per quos priüs,

Qngiide p

quàm per Adamum , peccatum intraverat. Plu-

m dub

ra vide in Bellarm. cap. 3. l. c., ubi & vulgatze

cum Greeco concordiam con

) d perind

j

tra Ei*afmultn'vin-)

pectnine

dicat.

x Adri, H

2d0 Ex ».ad Corinth. s. v. 14. Si unus pro

i oms r

omnibus mortuss eff , ergo omnes mortui funt : et pre,

x f

omuibus mortuus eff Chriftlus : ut €9 qui vivuut ;

ermunir

gam 10 fibi vivant , fed, ei, qui pro . :ipfis mortuus

eft &5 vefurrexit ; quod ratiocinium , üt often-

)

d d

;

huncá r

dit Aug. l. 6. cont. Julian. c. 4. legitimum non

foret, fi non homines univerfi, ac ipfi etiam

infliuipe

Item

« nf

infantes, mortui forent morte, peccati.

ex Epift. ad Ephefios 2. v. 3. Evamus naturá fi-

m o

"D

li ire, ficut €9 ceteri.— Cujus fenfüs eft : à pri-

mo nature noftre exordio, feu ex nativitate,

) omnibüi:&

& fic non con(üetudine aur imitatione ; eramus-

p

agaign: 1

obnoxii ire ac vindictz divine ; huic autem

einis

t hjc ,ulfwm

nemo obnoxius eft, nifi ob peccatum : unde

confequitur nafei omnes cum peccato. Nem-

jf

plurïml

m

pe id probant verba & ordo texrüs graeci ; in

quo vox s&xra; non tam filium quàm gartum &

í quägm (

ttaft-

p

5

us

Dr PrccaATI1Ss.

2j0o

nativitatem fignificat: & fecundàm conftru&ti-

i, ufpo

onem //li naturá ire legitur ; quafi filios natura-

i d impa

les, & quod naturam fpectat; ire diceret, ut

pj pecatur

pors (ed eti

hos opponeret filiis adoptione: probat etiam

Ícopus & finis Apoftoli; qui ut Judaeorum ja-

i a d

morterm fanf

&antiam gentilibus fe praeferentium retunde-

ret ; illos &equ& ac hos ex nativitatis origine

m v 14./

aliquando ire divine obnoxios fuiffe declarat,

Mojn, m

& hinc radicem & caufam mali, de quo anté

| il n

dixerat, Ícilicet depravate vitze aperit. Unde

rgnde g

quamvis vox greca ambigua fit, & Julianus

pranm, d

hunc locum fic reddiderit: Eramus prorfus füiii

M um o

ire, háncque interpretationem $. Hieron. non

16; t v.1

rejiciat ; tamen S. Auo. 1. 6. cont. Julian. c. 10.

fs m

Wntim:

rec$ vulgatam , quam Hieronymus etiam fíe-

cutus eít, preehabendam cenfíüit ; preefertim

METI

t

Vs

ido

:

quód eam fummus Latinorum omnium Co-

dicum confenfüs firmaret.

2

5

D

t Dd

168. Objic. . Unicus locus, unde :

P

; e&cati

Broxim oj

originalis exiftentiaafferitur ; eft Cap. 5.ad Ro-

futsper,

manos; fed hocde peccarto originali non loqui-

V8 Qu

tur ; ergo.

Prob. min. 1. Peccatum originale

Crii: d :

eft , quod habetur per generationem ; fed de

L

hoc non loquitur hic Apoftolus; quia genera-

Y n

tio fitjper duos, dicitur autem v. 12. Peccatum

mm) umU

per um bomizem. intvavit in mundum; Ergo.

E

Prob. 2. Peccatum , de quo fermo eft v. 22.;

Il

debet effe idem, de quo dicitur v. 13. wsque ad

Wts, G

legem peccatum evaz in muudo: peccatum autem non

ttionem

imputabatur, cura lex ton effét.. Atquihoc poftre-

'

1 decrer

mum eft peccatum actuale; quia hocantelegem

m ori-

Wncili?

nglïs ngcdum impurabatur : non aute

gina-

Dz Pzsccaris.

251

t contnt

ls n

pinale ,

.utpote quod ante & poft legem juxta

nos eft imputatum. .

Ergo. Prob. 3. Origi-

t t

nale peccatum eft id ,^ per quod non tantüm

ptohu. eun

mors fed etiam peccatum homines inficit ; fed

ludæorumþ

tale non eft peccatum. Adami ,. cum ex Ada

AUf fetUr(s

mortem tantüm & non peccatum trahamus,

(s oro

juxta v. 14. Reguavit imors. ab /4dam usque a

qule ddas

AMoyfen , eriam in eos , qui uon peccavevumt in fi-.

, de quii

militudinem pravaricationis 44de. Ergo. Prob. 4.

iprt. [

Originale juxta nos debet afficere omnes ; fed

n & n

peccatunmi , de quo Apoftolus loquirur ; perti--

i d

net tantüm ad multos & refpectivé ad paucio-

S Heron n

res; nam v.19.ait: ficut per 2mobedientiam unius.

t [nen

pececatoves confütuti fuut: multi ,. ita $9 pev. unius

m eium .

obedientiam 4ufli: conflituuntur. multi. — Ex v. 15.

t, p

Sed son ficut. delidum ,. ita &g domun : $i emim

oanuum (

unius-deli&o multà mortui:funt , multó. magis gva-

tia Dei in pluves abundavit.

Ergo. Coof. Ex

; l

i

proximé cit; verfibus conftat faltem , quód non

(

p

plures per Ade peccatum conftituti fint pecca-

'I

d

[/

;

tores , quàm juflificati fint per obedientiam

:

m argi

Chrifti: fed per hanc non funt juftificati oranes;

gin; d

ergO.'

x gt

5

Pre&&iþuuni hunc locum . effe concedi«

p. u

mus, unicum effe negamus, üt ex PP.teftimo-

aim; U

nio, & ratiociniis fuprà allatis patet. Sed 7: M.

qodit

A. m., Quamvis enim Pelagius; Julianus ; Eraí-

!

il

mus, Grotius & Joan. Clericus inde demon-

14

n

ftrationem peti pofle ne

árint; hoc tamen ve-

lut decretorio inviclé u

i fünt Patres Africani

ü

I po ]v

?

lgunte

d

in Concil)i:oiN 3

lem

l

Fional?, þ??xïdffices ?flnocentius

j v

(

h d

$$2

Dz Pzccaris.

Zofimus, Celeftinus, Leo & Gelafius, Patres

du d

item Arauficani ac demum PP. Conc. Trid.

gb u

"d prob. 1. ,im. Scriptura non diffimula-

lii

vit hominem alterum, nempe Evam; ex cujus

ia

cumAdamo conjunctione peccatum generatione

m n

propagetur, ubi Eccli. 25.v.33. 44 mmuliere; in-

as Aie, hx

quit, zzitium fa&hwm eff peccati, €9 pev illam

poeropr

omnes qvorumuv.

Verüm, üt S. Aug. L. 2. oper.

d Ada

imperf notat, Apoftolus & reclé dixit , per

t N- Q

unum hominem intráffe peccatumin mundum;

hm

quia vir &mulier matrimonio juncti Matth. 19.

- legcrr

v. 6. 01 funt. duo , fed una caro:. & recté unum

j !

Adamum indicavit, tum quia hujus ; tanquam

If bt

viri, actio generationis initium eft : tum quia

fit ajsin

ejus utpote capitis, & non Eva, peccatum in

i, qui d

pofteros traducitur.

Qrüretunt,

"d prob. 2. . cum

S. Aug. L. 6. cont. Jul.

Ál j

Herminpr

C.4. N.ni. Non folüm actuale fed & originale

ente legem Moyfi non imputabatur , hoc eft;

. cont ]

sb hominibus vix ac ne vix quidem zeftimaba-

Vr fay

tur, quia non cognocebatuv ,. cum per legem orta

lm

fit coguitio peccati , originalis eequ& ac actualis.

h

mj

A Deo tamen imputarum fuiffe peccatum patet

Ung,

l

ex poena, quae erat mors toti humano generi

W,(

communis refpe&u originalis, & refpectu

CW u ["

actualis peccati aliae vindiétee, quas Deus etiam

qu v

ante Moyfen jam à peccatoribus fumebar. Alii

Titi

refpondent intelligi quidem hic peccatum actua-

TU x

le, quin tamen fimilis fignificatio fit in verfü

Vr

priore; quia Apoftolus originale peccatum, in

II jf

verfü 12. affertum, deinceps probare affumpfit

atum

l U anr

per duos effectus, quorum 1mus e& pecc

&

Mi

Dz Pzcearis.

253

s, um

&uale, de quo verfüs 13., adus mors ; de

« Trid

qua verfüs 14.

n difmyh.

"d prob. 3. .

V. mm. €9. vationem. -Textum

D tt a

explicant S; Chryf: Aug. & T'heodoret. D4o. qui

generatt

non peccaverunt in fimilitudinem preevaricario-

muli, t

nis Adze , hoc eft, non peccato perfonali; nec

? p n

phyfic? proprià voluntate C. nequidem volun-

a

rate alienà Adami , & fic fimpliciter non peccá-

dixit

runt N. Cüm per peccatum intraverit mors

ondur,

in mundum, & mors regnaverit etiam in infan-

i atj

tes ante legem fcriptam ; hujus tanquam juftae

r n

ceng peccatum tanquam caufa meritoria illis

Qs t

ineffe debuit ; non autem actuale & perfonale

[r: m qui

fuit, cujus infantes incapaces fünt: ergo origi-

, pwwmin

nale, quod ab Adamo in füi conceptione con-

/

j

traxerunt.

d prob. 4. IN. m. Eadem hic fignificatio

i an ]

" &mgm!e

eít terminorum :multi & ommues , üt ait S. Aug.

y[ur,haffl

L. é. cont. Jul. C. 24. Cum diclum eff per unun

ev unius

n al

in omnes tranfiffé peccatum ; g poffea ;

"

inobedientiam. peccatoves. conflituros 2nultos ,. ipfi

Á

Jfünt multi , qui g omues;. & hoc quidem, üt re-

T.

&& notat, juxta morem alibi etiam in fcripturis

ufürpatum, cum etiam Genef. 22. Abrabee di-

um endi

& P

catur: ig femine tuo benedicemtur omues geutes5

J5

Dgusemm

cui C. 17. dictum erat : patrem multarum gen-

ziam conflitui te.. Nec plus quidpiam ex altero

[

"T

xcatu

i

textu exfculpitur , nam và z plures greec? legi-

idi

tur 27 multos: vox autem multó imagis non ad ex-

"Tl

ceffum juftorum ultra peccatores , fed ad fu-

V

"

d

m?flt

perabundantiam donorum pre malis peccato

p

illaiis fignificandam fpectat; cum per Chrifti

dl

o

u

. gra-

hr

254.

Dr PrccArTISs.

gratiam non originaletantüm fed' & a&uiália

IDW /Wl DWI

peccata expientur, ütex v. 16. confítat : judi-

jnaa f

im, Va

cium quidem ex uno in coudemnationem : gratia

autem. ex multis deli&is im. ju[lficationem.

Ad

g. Pt

$ais p

Couf. & IN. M. Hunc enim fenfum non habent

verfüs proximé laudati ; nec ille t.ad Cor. 15.

at C

fiy nfum d

v. 22; ficut in "d dam ommes ammoviumtur, 21a in Chri-

ffo omaues vivificabuntur ; fed iftum: ficut 'quot-

fnima Ai

Mingrumm

quor ex Adamo generantur , ii reatum peccati

& mortis contrahunt ; ita quotquot in Chrifto

Iuïh','mmc m

t ia (

regenerantur ; ii juftitiam & vitam fupernatura-

lem füfcipiunt : & & converfo, ficut qui ex Ada-

LT

mo vià ordinarià non nafcirur , ür. Chriftus;

Raj d

in Adamo non moritur ; ita qui in Chrifto non

Ka kremie

Rtrare fod

renaícitur;, fpiritualiter non vivificabitur.

169. Objic. IJ. Ezech. 18. habetur: 24nmoes

R d Nam

R, lum

que peccaverit ipfa morietur : fllius t20m portabit

,

auiquitatem patvis. — Contrarium fieret in hypo-

T Juxto gf

n fiiosj

thefi peccati oripginalis. : 240 Paulus ad Rom. 4.

fcribit : Ui mon efh lex , nec pravaricatio ; íed

E

infantibus non ponitur aut data fuit lex; ergo.

d rj

5ti0. Scriptura paffim dicit , quód Deus reddat

aC :

unicuique fecundüm opera ejus: & 2. ad Cor. 5.

Ui

habetur: Ommes zos nauifeflavi oportet ante tri-

FU i

bunal Chrifli, ut vefevat uuusquisque propria cor-

Va i

poris fui prout geffet, five bonum, five smalum. Pat-

Tl f

'

vuli autem nihil operis mali , nec in corpore

DN

l

Eu l:

fuo gefferunt; ergo.

: D)

&.ad 1. D. Filius non. portabit iniquitarem

"

g,

hr

U

tris; fi iniquitatis non fit particeps C. fi fit N.

i

lii paternze iniquitatis participes efle poflunt ;

4

:

3.

vel imitatione;. ad quos pertiner illud Exod. 20.

QU te

Q

Dz PrccarIs.

255

| & sf

Ego fum Dominus : Zelotes , vifitans itiquitatem

lat i

patrum im filios dm tertiam 89* quartam genervatio-

I : graü

5em5 velnativitate, de quibus Apoftolus loqui-

m 4

tur. Porro quà ratione nos omnes participes

n non ld

fimus peccati Adami , explicat S. Aug. L. 3. de

L Cot. 1j

pec. mer. C. 7.. AVec fic decuntur ifla aliena pecca-

1a, tanquam omtino ad parvulos som pevziueant :

ficor qu

Jiquidem in 7ddam ommes tuue petcaverunt , quan-

m pe

do in eyus nazuva illá infitá và, quá eos gigneve po-

cin Chrit

terat ; adbuc omnues ille unus fuevunt.

Et L. 6.

üpemann

cont. Juhan. C. 9. 74liena fuur propvietate atlionis;

g ia lb

€9 no[ira funt contagione pvopagims. — Ubi praete-

rea C. 25. advertit , citata Ezechielis verba &

, ü C

inChro n

dicta Jeremiee C. 31. effe prophetica ; ac pree-

jain

nuntiare fedws gmovum , in quo regenerati, &

us A

qui ad Adamum novum; Chriftum , pertine-

rent, fuam duntaxat iniquitatem erant portatu-

j t FW J

fencind

ri: juxta pa&um vetus autem , cum Adamo ini-

tum; filios iniquitatem patris primi portaturos.

jos ao

| ]

euiutth!

"d 2. D. m. Infantibus non ponitur, nec

data eft lex in conceptione eorum, nativitate

il ?

jDas

& infantia C. in primo eorum parente; in quo

continebantur , /a/d4. non dara illis eft lex ;

&t

gt 4l Il

quam voluntate phyficé proprià violarent C.

t

quam voluntate phyficà primi parentis, & mo-

M W

Sicut omnes

'w mJljum'

!

raliter fuà proprià violarent N.

in Adamo peccarunt , fic in eodem pofira erat

g ia

illa lex : Dé lgue fcientie boni €g mali ne comedas :

32 quocun

p

qum

f

]

mieris.

que enim die comederis ex 16 fhorte ts

al

u

ld 3. . Cum S. Aug. L.6.conr. Jul.

GC. 'm.

d

Scripturee rextus ejusmodi pertinere ad adul-:

jl

t0s;

m

h—

$56

Dz Psccáris.

L

tos; ideo enim profria coipm's fi dixit ,. quod

t

ad unum quemquein fe ip[o am viventem pertineat.

m A.

ujimodu

Quod ipfüm ex verbis Apoítoli praccedenti-

bus liquet ; ubi ait : 2deo cozteudimus frve abfen-

FWT ifd fl&t '

Jes five prefentes. placeve illi.

Omnes enim nos

w . ja

eportet manifeflavi. &c. — Si veró etiam de infan-

we p

tibus verba accipiantur, ea non funt exclufiva,

dng I'."ä 1

cum non dicatur ; ut referat unusquisque £a-

; MAWW

züm propria corporis ; ficut igitur ad parvulos

DI

pertinet Chrifti meritum, & ob id confequun-

w Aoet

tur regnum caeleíte ex fententia Apoftoli in ob-

Lt fn,

je&ione laudata: fic ad eos etiam peccatum

f (utri m

V* tht

Ade pertinet , ac propter illud à regno Dei

excluduntur.

( tjalitn

Ti najtojg

$. II.

&ncüio(Cathag

Wi t

Quilus AJVgumenti: proletur ex Traditione , 69 vin-

dicetur exiflentia peccati originalis ?

n ij

17

.170. Avguhzentum Z fümitur ex Ss. Patri-

etilan.

bus, qui ante Pelagium fcripferunt; Ejusdem

rl c

enim tempore aut poft illum unanimis & aper-

QUE

ta fuit Doctorum fententia pro peccati origina-

y fä"mïhï

lis extantia.

Et quidem Szc. I. S. Ignatius in

A. Bol

ep. ad Trallianos fcribit : 7s ergo zmitatoves

IT

eflote dile&iomis Chrifli , quá dilexit nos , dans fe-

i M"MS] $

eetipfum pro nobis , ut nos [anguine

fuo snundavet

Atb

ab antiqua impietate.

Seec. II. S. Tuftin. in Dial.

Jttpis

cum Tryphone hac habet : 44d ampgem veuiffe

moni& afïem

Chriflum pro comperto babemus . .. humani | ge-

, Ut 4

pevis cau[à , quod per "Adam in mortem &9 frau-

"n dodr;

w & fedutiionem [erpentis. oonciderat , ut i

Hf- e-

Vg oj

Ti

—

Ds JP-ECCA q1&

559

M)Mä

vin propriam pro [e maligut ageutis cujusque cul.

m pertin

bam taceam. . S. lren. l, 3. cont. Hiseref. c. 20.

Draceden.

Quemadinodum . peY itiobedientiam umius

qiinis

if dj

pactatoves fa&hi [unt uilii & amiforunt vitam ; ita

Tos m d)

oportuit 9- per obedieutium unins jüffificari inul-

im de i.

105 7 percipére Jalutem. .. Et L. $. 6« 17.. Delevit

yt excln,

chivegrapbum. , debita, woftra , afjia

eus allud evucis

Qisque t

ut s quemadmodum per. lignum fadi

2 fumus, debito-

h

il as

ves Déo , per ligmum accipiamus. debiti, vemiffto»

confequun

&en.. Alia ex eodetmn etiamn affert S. Aug. L.

vltiin o

1, cont. Julian. cap. 3. Sec. II S. Cyprian. ep,

$9. Quantó inagis probibevà uon debet. infous , qui

m n

i k

vecing tatus vilil peecavit , uift quód fecundum d-

dam cavualiter. natus contagiuim . mortis antique

primá nativitate cemtvaxit « . .. Ideircó bac fuit in

Concilio ( Cathagienti HI. fub Cypriano a. 253.)

soflia fententia :

baptifmo: meminem .per. uo$

dul

debeve probiberi ; qued inagis. civca dnfautes apfos

"

&5 vecins natos olfervandum putamus, . kduic ad-

de Tertullian. L. de teftim, Animig c. . de cat-

r d

y; D

ne Chrifti c.. 16. & :7.. de refurrect. carnis. €;

jns &

33. & 34. & $. cont. Marcion. c. 17. -Né quid

de Origene laudari folito, hic addarn. Ex Seec,

vt ag

Y

IV. proferuntur à S. Auguttino L. 1. cont. Ju«

a m

lian.c. 6. & l. 4. ad Bonif. c, 11.. S. Hilarius;

ff y n

S. Bafilius, S. Greg. INaz. , S. Chryfoftomus;

S. Ambrofits; S. Hieronymus , iter Reticitis;

IIW

ii

Olympius; Hilarius Sardus &c. quorum tefti-

iil

monia afferte ; nimis longum forét. .. -

t P

171. Zirgumentum 11 Sumitur.ex. Pontis

ficum doctrina ac decretis. Hos: inrer primus

" g m

refertur. Siricius in ep. 1. ad: Hüimer. c. 2; ícri»

bens 2

«

Dg P'ECCATI—S'.'

258

bens : Jofantibus, qui secdum loqui valemt peg

g 44311

etatem , omni volumus . celevitate: [Juceurvi, ue ad

t at

no/lmm perniciem auimarum , f megato foute falu-

lig t.41

£ari unusquisque exieus de [zeculo, &9 vegnum per-

( ordi

dat $9 vifam. Innocentius T. in reícriptis ad

t

Mielima an.

Synodi Patres de Pelagii & Celeftii errore ita

emres fm)

A

fcribit * /ljud veró , quod eos vefla Fraternitas

qn 2416

evit predicare , parvulos. eetevie vitee premiis

fürin aammor

ï

/

fque baptismatis gvatia po[[é

donavi; pevfatuum

|guséct

Qui banc in eis fine vegenevatione. defen-

Mrenmm Na

dunt , videztur. mibi ipfum. baptismum velle caf-

licops n

Gre &c. Zofimus in. füa contra-Pelagianos epi-

qum Cnon

ftola fcribens, fic à S. Aug. ep. 157. ad Opta-

wfeteur,

tum refertür : /p/i5, Chrifti, morze ; mortis ab

Airicine cup

vAdam omnibus nobis introdu&e atque trausmif[e

T0: Phogy

univerfe amume , ilud propagatione contvavium

f um

chivograpbum vumpitur , ia quo mullus. omiimo na«

mifinm 4

(

timum liberetur j : zon

£orum ,. antequam per.- L

filj * A

zetietur: obuoxius. ^ Coele

à

inus L inter capitulà

p

epiftolze pritiee ad Gallos fübjuncta fic loquitur

377

cap.4. 42 prevaricatione /ddee ommes bomines s

LP

maturalem po[fibilitatem g inuocentiom perdidiffe.

: fÀ Qtne

€ap. 12. ex baptismo ejüíque ceremoniis ori-

W. Quo

inalem labem etiam infantibus adhzrere often-

Pt tf

dit. Eadem decernunt Leo I. ep. 86. ad Nice-

l Vlnoiy

tam Aquilejenf. , Gelafius L. ep. 7. ad Epifco-

T

os per Picenum, Gregorius M. 1. 7. ep. 53-

Dd

ad Secund.

(Umïu :

173 Argumentum III. Samitur. à Conci-

o Trd

liis; quorum viginti quatuor contra Pelagianam

Niovqty f

