
siillis penis 20rquebuntur. Greg.

Nyflen. Or..de

m fegit

dis, qui praemarure abripiuntur;

füb finem bec

rettus et

um..neque

noens u

verba -habet : Jmmatura - emovs , igfanti

án. doloribus-àc maffitia e[fe, eumn, qui . fic, viveve

Ti

neque d

defit , inte

lligendwum: effé nobis | Juggeri?. :

imod ^

^

- 8 veddem - conditione . ac. [orte..

n

D

evjavi

« d

pori pf

vita put-

cum 1i$ . qui

Jev. omnem virtutn in bac

rinend t

- Aüg&tor antiquus Comment

ariorum

pftbs

gati funt.

1n:epiftol

as Paüli, qui aliàs.S. Ambrofio tribu-

gt

buebantur , in cap.-5. ep..ad Rom. inquit : £?

D«*

v, r gebenna ,

£X alia-smors, qu& fecunda dicitu

ais v

quam tion- peccato /4dge patimur ,

"

€

de

jus -eccafía-

( ju

pïx

- Similia .habet

n prop

viis-peccatis. acquiritut, -

p

p hn *

Euthymius ex $. Chry.

foftomo i

n Panoplia L.

p

AH

n

Innocent

ius IIL. C. 4dajo-

2.c.22. 'Conf. ll

1 Oï 'W

huc. fic ait;. P'ena ovr

j p

L

4

: "

noanoco BH

hn

a. de ï?gptismoþsw. fcd ad

E

424

Dz PrccaTi&

ginalis : petcati - eff caventia vifionis: Dei : aualit

p fensi

veró peceati pana .eft gebeume pevpetue cruciatus.

ic'veró membrum primum: debere intellipi

f & p

exclufive, ita; ut fenfus fit; peccatum originale

n videtur:

sereri folüm illam carentiam : actuale autem

o adrep

gacreri ulteriüs cruciatum gehennz,- patet tum

i gever

ex oppofitione inter utrumque à Pontifice fa-

j

i vol

€ta , tum ex ratione, quam ibidem urget. Lo-

| n m

quitur enim hic de eo, qui fimul peccato ori-

veríonem

ginali & mortali actuali. habitualiter manente

puvrae (f

infectus eft, in eóque negat poffe remitti prius,

filit ordi

imanente: pofleriori.

Ex eo autem; quód re-

g'ma]evpocc

miífio fecundüm legem ordinariam fiat per in-

Bo

fufionem gratie juftificantis dantísque jus hie-

B. n

reditarium vitae eeterne ; infert; quód, fi cui

peoatis de

ectuale mortale habenti remitteretur originale;

yreltu

haberet jus ad vifioriemDei ob remiffüm per gra-

püttes

tiarn originale, & fimul debitum eà carendi, eter-

ïiSfa&ionu

nümque gehenna cruciatum patiendi propter

|

Qitd ; ex

&Ctuale reftans; quee duo fibi adverfàri dicit verbis

tqum pj

1nox fübjectis : Unde fe dimittevetur alicui primum;

t lib

altero u0n: daniffo ,* talis mon. caveret; vifioue Dei

Ti d

proprer 'origiuale dimiffum, €$' cruciavetur in ge-

b

enna bevpetuó pvoprev wearum . cvimimis aCtualis,

Ac

QU Vr

Sed. bac tanguam i

»

acompatililia fe aninime a

o nf

N

" dmó fibi mutuó adver[antur.

i

J te

s

b

P

Yob. /]. Deus neminem punit pcená po-

I6j ngnj

fitiva fensüs, nifi propter culpam perfonalem

& proprià voluntáte: commiffam ; tum'quia

RU

ntüm ]

ponna pliyfice propria, qualis eft fensüs, vide-

tcupif

tur tahtüm coupruere culpae perfonali, feu phy-

3b

ficé proprià voluntáte: commiffze, ut fervetur

1 jici

inter culpam & pasnam proportio : tum quia

|

ad Roml

poena

—

Dz PzccaATIS.

/ 425

k: af

poena fensüs eft quadam exprobratió realis &

It Gd

perfonalis ,.qua fimiliter culpee. duntaxat per-

ere telloi

Íonali & proprie voluntatis perverfirati debe-

Tt Qrptde

i

ri videtur: tum quia poena fensüs infligitur d

Tuile ater

Deo ad reparandum ordinemi naturalem à cul-

s Ditt um

a perverfum : fola autem perfonalis culpa.

Pontie f

h

unc violat; quia licet. etiam originale pecca-

urne,

tum füpernaturalem ordinem; hoc eft , con-

Yeceato 0f

verfionem ad Deum per donum gratice füper-

&t fraents

naturale füftulerit , in homine tamen: non dif-

vrüii n

folvit ordinem naturalem. — Patet autem ori-

n quirr

ginale peccatum . nec perfonalem.nec phyfic&

t

proprià volunrate commiffam eulpam effe ; er«

qpepi

go..

Conf. [. Ecclefia in imponenda poena

quöd, Í a |

peccatis. debira imitatur ordiheni & modum

Qrorgts

prefcriptum. à : Juftiria. Divina n delictorumi

jumpepr

punitione; fed nullam poenam pofitivam aut fa-

tisfactionem poenalem imponit pro peccato oris

rend, at

yi p

ginali ;; ergo...Cogf. 7f Respublica. non folet

idicnddi

aliquem plecteré poenà pofitivà & fenfibili pro«

j r

pter. habitualem . carentiam | virtutum ac: pro«

n

nitatem ad vitia;..quámvis eos tanquam indi«

g d

£no$ rejiciat ab aliqua- dignirate: adipifcenda;

yui i

|

qui virtütibus carent;;& ad mala'inclinant. Er-

j m*

go infantes fine .baprismo:dec&dentes fimiliter

jufté repelluntur-ab adeunda cocle(li :beatitudi-

ne; non ita autem fenfibili peená:affici poffe vi-

It

d

dentur:; quia propter: originalem -labem ferà

tantüm - habitualiter.funt- averfi à;Deo, & ad

füfi qüia

0

W

concupifcentiarmr:.contra rationem: proni.

258. Objic. L-Etiam parvuli comparebunt

Àil

Ut

[o

(

in judicio extremo ; üàt patet .Matt. 25. v. 32«

ad Rom. 14. v. 10. 2. ad Cor. 5. v. 10. Apoc

; LUf qi

D' 54

. Y»

"

ER

|

l

426

Dz PrcéáTt$.

1. v. 7.:fed in hoc judicio futuri fünt im fini:

! anivelles

ftra; & judicabuntur. Ergo. Cosf. £. e

x

.

*

Omis-

a.

prirbts a

vabolis Matth. 3. v. 10. dicitur

;

OCf mon

que non facit frucum. bonum. excidetur t9. in

lm f

ignem. mittetur..— Et v. 12.. Cujus ventilabrum in

du m

suaim fua., 9g permundabit aream fuam , €g cougres

t Dn:t

m mrm

übit tviticum fuum in borveum ; paleas autem com-

uret igni wextinguibili. Matth. 13. parabola de

J i

fagena mifTa in mare; & bonos ac malos pifces

2

(f fl

congregante fic concluditur v.49. Sic evit in con-

etum et,

Jimmatione. fgculi : exibunt: angeli. 69 fepavabunt

fntefore:

snalos de inedío quffovumy 9 anittent: eos im- cami-

füros enim

num ignis.

Couf. II ex fententüs. Matth. 25. v.

m

21. legitur :. Zuac idiees 9 bis, qui à finiffvis

Nuliís,.

evunt : difcedite à ime maledi&li n iguem eteruum.

Ll g.

In Apoc. 20: v. 15.. Qui uon eff inventus in libro

d Inj

vita Jeviptuss amniffus efd im flagmum- ignis. . Ex in

i hd

fymbolo; quod S. Athanafio adícribitur, habe-

Tprery x

tur; Omnues bomines vefuvgere babent cum. corpo-

fum Chrf

ïlþu.[ /ill; 29; vedditurvi /ixtnt de fa&zj P'TQPW?I':VQ-

Ml m

fiogem : Q9 qui bene egevunt , dbunt in vitam ctev-

Vndy k

gams qui veró malà, in ignem etevnum. 0500

*

uod

pro tbf

" s; Necmajor nec minor de fide viderur.Qu

Ti

enim. 1720 parvuli non fint; comparituri, tenent

Crdermme

Durandus & Albertus M. à Dionyfio Carthus.

relatus, & Cornelius à Lapide licét nobis con-

$ plorg

trarius ; probabile habet.; Nec huic opinioni

düdendus

Obftanr textus citati ; tum . quia vox omris in

nc]fi

fcriptura ufurpatur fzpe.pro.parte long? ma-

D T q

jori, qualis eft multitudo :adultorum refpectu

A ()

infantium.:-rum -quia:lhi texrus intelligi pof-

ln

ones

um

funt de adqiti;", ad quos etiam propofiti

€

Ubofrr &

uni-

N

'DE'PECCANTIS.Z

"m

fis i

univeríies reftri&tas ipíe contextus in tribüs

Wj lr

prioribus oftendir.

De primo enim patet ex

)ni ,

commemoratione operum mifericordie ibi-

n d

dem fa&a: de altero ex verbis fubjunctis:

n

Jtaque unusquisque. uoffrüm pro [e vationem ved-

n t

det' Deo : de tertio ex ipfo intepré récitatoz

WA

Omnues mos manifeflavi opovtet aute tribunal Cbri-

paboit

ff ut vefevat. umusquisque

vopria corporis , prout

nios pít

,

&tf , five bonum five ma

wn. WNeque 240 fide

jcnt u d

certum eft, comparituros etiam in judicio in-'

du

fantes fore de numero judicandorum. ^ Adfu-

Pa

furos enim duntaxat, ut videant judicis glo-

Math.aj

riam & judicium de aliis ferendum , cenfent

yi p

Abulenfis,;; Dion. Carthufianus, S. 'Thomas in

p m

A. difl. 47. q. 1. à. 3. ad 3. & Suarez probabile

ii

dicit. limó nec omnes adultos comparituros

. t

üt judicandos, fed aliquos ranquam judices &

biur, o

fupremi judicis affeffores " manifeftat. promif-

g a. d

fum Chrifti Matth. z9. Apoftolis datuni. 3170.

n

Multó minus de fide: eft parvulos in. finiftra

j o d

locandos & cum hzdis ; cijusmodi adulti re:

1

probi ob fpurcitiam ; perulantiam & feetorem

xdemfwd

malorum:operum vocantur, eddem fententià

uamvis enim e& fide no-

fitif d

condemnandos.

p (

verimus regeneratos infántes participes ceele-

i

B

Ítis glori& ; hon regeneratos autem ab ea ex-

cludendos fore ;: nor fatis'tatnen ex' (criptura,

n

"

Conciliis ac Patribus conflat; eos fututos id fi-

]1

T

niftra, aut 2dà fententize-

pi

rteafficienidos. |'''

» nf

J

jarabolas

m N[?

Id Conf. T. g. HaS]

vel'ipfa pa-

yabolarum ratio, vel S. Aupuftini étiam nobis

mIClh PO

g

.a

yl

opquiti explicatio oftendit^ non pertinere

1ne

428

. Dz PeccaTI$

|

(hunvs v

infantes.. t2 Enim de adultis loquitur, qui |

fructum facere cum poffent, minitnt fecerunt.

frmg dev

o tamen

NNam arbores etiam ante unam vel alteram diem

y

m Ial

plantate in ignem non mittuntur , etiamfi

fru-

I«

wiipfver

€tum non ferant. — 2da & 374 Juxta $.. Aug.

k x

cont. Donarift. poft collationem C, 4. &,10. no-

ranitiror

[

mine arez & fagenze intelligit Ecclefiam, «atguex

hinc in illa pofitos & in hac inclufos ranrüm

ju: g

proponit.fideles & baptizatos ; unde ad infan-

Judi hn

li, f

tes minimé fpe&tar, qui fine baptifmo. mortut

in Ecclefize area aut fagena. nunquam fuerunr.

Bu d

E ndcatm

"d. Couf... 1. s. fiiliter.. Quamvis. enim

judicium üniverfale . futurum , ..& . adfuturos

Ubine per

etiam parvulos cum:; adultis, fideles cum infi-

fies, fci

delibus , juffos .cum . peccatoribus teneamus;

IT

non tamen. probatur,, aut eandem in omnibus

Werets z

formam judicii aut fentenriam: in omnes ean-

fii, d

dem ferendam vel ferváadam effe. .Jam. veró

10 Quznqm

Q fentent

in 1170 deícribitur forma judicii circa adultos &

quidem fideles fervandi ,. üt ex ipfis Evangelii

T0 tf nec

d folr fid

verbis liquet ;; tum quia multitudo judicando-

rum comparatur gregi ovium & hadorum füb

r v a

uno paftore; conítat autem Ecclefiam , in qua

3 N

boni & mali fünt, (imilem effe gregi ejusdem

LOT

paftoris: tum quia mali vocantur hedi, quod

M Qu

de fidelibus intelligendum ; cum infideles in

m d

fcriptura dicantur lupi potiüs aur canes: tum

1 anány,

quia ratio damnatienis non affertur defe&tus fi-

dei, fed omiffio bonoru

n

1

:

m operum , qui vivae

255 ]

fidei fru&us efíe debent.: . Atque fic etiam in-

I5 ob R

tellexit Aug. L. c. conr. Donatiít. C. 4. L. de fi-

COndemnm

Dd

uain-

OrT N

ls & op- & a. & in. QQ. ad Dulcit

|

E

b

Dr Picc*u:s.

419

qir, qi

Quamvis veró idem S. Do&or hunc locum

I ecerur,

ferm.4. de verb. Ap. retulerit etiam ad parvulos,

iterim dien

hec tamen extentio non collipitur ex textu fà-

[

cro. In 2d»t7 3110 fermonem de adultis effe,

3 Al

vel ipfa verba manifeftant; in Apocalypfi enim

TE

premitürur: Ez vjdimorzuos wnagnos & pu-

m gt

fillos flantes im con[peZu fbvoni; 9 libvi apevti

ios t

jfumt : eg alius liber apertus eft , qui efd vite : e9

Yle ad ii

judicati [ant movtuiex bis, que fcvipra erant in

dimo morr;

libris , focundüm opera ipforum .... Et mors €g

m foerüt

anfevuus dedevunz movtuos fuos , qui n ipfis erant:

um enf

£9 Judicatum ejd de fingulis [ecundum opera ipforum,

& af

Ubi ne per gu///os quis putet intelligendos in-

d m

fantes, facit tum illud quod fequitur, jüdica-

Qs El

tos effe fecundümm opeva ipfovum: tum quia juxta

ninqni

interpretes recté hic indicantur ; non aetate aut

j

omns d

ftaturà, fed dignitate & gradu inferiores. Por-

M

ro quznam forma judicii fervanda fit & feren-

da fententia in parvulos, aut Erhnicos, vel

a di

isbur

non erat neceffe promulgari in Evangelio, quod

ad íolos fideles pertinet , & ab his unis credi-

o d

dorm »

tur: vel faris in genere declaratum eft, Joan.

3. v. s. JVifi quis venatus fuevit ex aqua &3 Spivitu

N

Ü

Et

;

QU

Santlo , son potef? intvome in vegmum Dei.

i

v.36. Qui incvedulus ef filio , mom videlit vitam,

il

g |

T

Item ad Rom. 5. v. 16.. Judicium quidem ex une

in condemnationem. Et v.18. Per uuius deli£fum

T n

in omues bomines i condemnationem.

T j

259. Jufl. L. Ex modó diétis liquet, infan«

: yie

f

tes ob peccatum originale effe condeummandos ;

( n

j

j

condemnatio autem dicit peenas fensüs ; ergo.

Corf. J. Apoc. 20. v. 6. dicitur: Beafus, qui ba-

foii. t^

(14

le

sss

D

430

Dz Prccaris.

l

bet. partem in. vefurre£ione prima , in bis fecunda

1 hus

enovs zon babet poteflatem.

C. 21. autem v. $.

. quide

legitur : Pars illorum erit in flaguo, avdenti igne $9

cucandos

fulpbure:: quod eff

(HL

22

vedi, ü

ors fecunda. . Aft parvulinon

bhabent partem in refurrectione prima: ergo in

& propter

eis poteflatem habebit mors íecunda , per

qu; i di

quam , ex dictis intelligitur poena fensüs. Cozf.

] Dur

JL. Conc. Florenr. in litteris unionis ftatuit,

puiiont i

sllovum anümas , quiin a&uali peccato mortali vel

puan $.

&omoium f

folo ovicinali decedunt , mox in ufermum de[cende-

ve, pous tamen difpavibus puniendas. . Sed infer-

N quye

nus notat locum tormentorum fenfibilium ,. &

pox: omt

poenarum difparitas innuit duntaxat inaquali-

&l noln

tatern intenfivam poenarum. — Ergo.

f t im

R. D. :1. Condemnatio correfpondens pec-

Nonine er

catis actualibus , & communiter fumpta dicit

lum ,

peenas fcnsüs C. correfpondens tantüm origi-

ttnfom

nalibus, & proprié quidem non communiter

Aptlior

fumpta, quia rarior de ea in facris litteris fit

if (

mentio N. Infantes non regenerati veré di-

fili d

cuntur damnari , quia privantur omni beatitu-

fj ]u

dine.

"d Conf. L. & Secundüm füperiüs

p ;

dica, íermonem ibi effe de adultis; Efto

Quiem nj

autem , hunc locum ac fimiles intellipi pot-

Qittdos:

ífe de infantibus, utpote qui dici poffunt ju-

AT pcc

dicandi fecundüm opera ipforum ,. non pro-

lur penà

prià quidem voluntate , fed per Adamum fa-

( ngds

€ta, acillos proin mittendos etiam in ftagnum

lindti

ignis; inde ramen eos poenà fenfibili afficien-

In fecie

4

dos, necdum evincitur.

Vel enim explicari

Vitüree di

poteft , eos effe mittendos in locum, ubi eft

*6o,

ignis , quin tamen ab eo inflammentur; quia

lr (

: pars

—

—DE P icg ATIS.

49X

A i f

pars hujus loci ab igne fejunéta eft: . vel ab

. um v

igne quidem eos effe detinendos ; non tamen

ag

cruciandos ; quia ignis infernalis non habet vim

lt um

urendi, nifi üt inffrumentum divinz juftitia ;

tim: Du

& propterea ficut alios magis, alios minüs tor-

& x

quet, ita aliquos nihil leedere poterit. 724 Conf.

Meosis, (

II & Duriufculum eft exiftimare, hàc pro-

nions a,

pofitione à Coneilio damnatam efle fententiam

gt ao

plurium Ss. Patrum , Scholarum principum,

Ym d

&omnium fermé illius temporis Theologorum.

hs. Se nf

Nec grave minüs eft afferere , Scholafticos

fenfbium, d

prop* omnes Concilii hujus definitionem ab

yoy ag

€a ad noftram usque etatem aut non perfpexif-

m.

fe, aut irrevetenter neglexiffe.

Unde JV. .

Nomine enim zzferzi exprimitur zeque limbus

o

er f diqi

infantium , ac Petrum ante Chrifti paffionem

;tntim u-

defunctorum.

Atque hoc feníu in fymbolo

9 um

Apoftolorum dicirur Chriftlus defeudifé 44

duferos : Gen. 37. V. 35. Jacob mortem Jo-

fcrs lr

merii w3*

fephi deplorans ajebat: .Defreudam ad filium

Per poenarum dif-

r omoi t

eum lugeizy in iufevium.

dim f

paritarem autem non indicatur hic parvulos

ais

quidem mitiüs, alios autem graviüs igne tor-

s incig f

quendos; cum & hacinter eos reperiatur , qui

ii t

a&tu peccaverunt : fed quód illi folàm punian-

tur poenà damni, alii verà poenà damni fimul

yn, pr'

; Jinn ?

& fensüs; fiquidem vox Zifpar non dicitur fo-

làm de inzqualibusin gradu, fed & de diverfis

'i?m f üag!Wm

ii

in fp

ecie ; üt cum homiqes & angeli difparis

:

natura dicunrur.

o exgïïcaï*

Iocuf p

260. Jufl. ]j. Plures Ss. Patres num. 255.

laudati fant contrarij, & S. Fulgentius etiam

reia-

a ;;

432

JDg PrccaTis.

f vet

relatus in Can. Zirmiffum. de Confec. Dift. 4.

eit: Firmiffen? cvede , 9 mullatenus dubites, n

m idres

f«tfio fie

foliim bomines varione utentes , verüm etiam par-

vulos , fi fime Sacramento baptifini boc de feculo

tt. Ó

eran[eunt, qgris etevmi [upplicio effe puuieudos.. Ex-

300 baptiz

go ab illis non videtur effe diffentiendum

d. Se

decretumd,

&. 1. Plures cum S. Thoma & Bonaven-

tura negant, hos Ss. Patres nobis reipsà effe con-

Des exind

trarios, intelligendósque volunt, dum de igne

quanitini

loquuntur, de poena damni; tum quiaS. Augu-

(u.] Bec

ftinus, quem alii Patres hac in materia ducem

Qrigodi,p

fecuti fünt ; ipfe q. 9. in Jofue dicit; quamlibet

Qipinde;

cnam fipnificari pofle nomine ienis juxta

npina

Scripture phrafin: tum quia allata ab illis ar-

Viis quim

gumenta plus non probant.. Unde etiam Glof-

G IL (

fa in Can. /Vulla de Confecr. Dift. 4. non aliam

topem

cnam parvulis non regeneratis affignans ;

fenuor

quàm tenebras, h. e. privationem vifionis Dei;

& D.

drenm.

fübdit: E bec caventia eff pega aguis , de qua. in-

zelligendus efd. Canon Firmiffime - qui dejumptus

Dentti

:am

E. 2. Alii permifsà Patrum

Solim

eft ex. Fulzeutio.

contrarictate volunt , quze altera etiam eft Do-

fY |

Goris Angelici & Seraphici refponfio, plus,

dj&g BN

quàm vellent intelligi, à Patribus dictum, eüm-

lm«

'que loquendi modum ufurpatum , ut detefta-

i, &

bilem redderent ac extirparent Pelagianorum

Rn were

errorem , qui in parvulis nullum effe pecca-

Ratidi

tum, nce aliquam eis poenam debere affere-

Quàm jn

bant.

Praterea haec Patrum fententia lirnites

P I)

opinionis non exceffit, &; ür Eftius notat, ab

tudine (

ipfis füis authoribus, excepto Fulgentio, nec

rpingle

tanquam fide.tenenda afferebatur, nec oppo-

Düniur

ia

—

433

Dz I?Eccuxs.'-—

Yíec DiM

fira velut heretica damnabatur. |Quare fine

L 37

omni irreverentie nota ab his ad alios Patres

im ejarj.

feceffio fieri poteft, & negari confequentia. *

h à d

. 261t. Objic. 1. Parvuli ficut nafcuntur , fic

u b

non baptizati in seternum manebunr filii irge

tieum

diving. Sed ira divina nihil aliud eft,. quàm

& Bo

decretum damnationis ad paenam aternam; cum

sst

Deus exinde zeternüm ejusmodi parvulos.tan-

du deig

quam inimicos füos odio habear & tractet; ergo.

queS du

Couf. l. Peccatum veniale actuale , licàt levius

nier Qu

originali, punitur tamen poenà fensüs; ergo &

ct qunir

originale; prafertim eum aliàs decedens cum

ne irs j

originali & perfonali mortali non puniretur gra-

lntit

viüs, quàm decedens cum folo perfonali morrali.

veeim t

Conf. [I. Chriftus pro peccato oripinis expian-

EU

do pcenam fensüs gravitlimam fübiit ; ergo heec

i

(s du

peena orieinali eft debita.

m vifuns J

&. D. m. Ira divina nihil aliud eft ,. quàm

rm.h J! EW )

decretum darmnationis ad poenam zeternam vel

negativam damni, vel pofitivam fensüs T. vel

Ti as

r Prn

C. Solüm, aut neceffarió ad poenam pofitivam

fensüs N. Ira divina, ut hic prefcindamus à

aum d

; OnüO] P:m

dictis num. 86., refpectu peccatorum períona-

| qidun t

lium eft decretum divinum privans eos beatitu-

u a

dine, & addicens poene fensüs: refpe&tu reo-

papinuri

rum peccatitantüm oripinalis eft folüm privans

p

beatitudine. 74 rationem D. Dens parvulos tan-

quam inimicos odio habet & traétat illis infli-

d d

'

j lnie

gendo poenam íensüs IN. eos

privando beati-

WMCHU

f*

tudine C. 744 Copf. L. X IN.. Conf. Quamvis

v

originale non puniatur pcená fensüs ex d. in thefi,

ii

PF.

punitur tamen privatione confpectüs. divini,

l W OP

Ó

e

qua

i

434

Dz Prccaris.

quze de fe major eft omni alià poená peccati ve-

p (m

nialis, qua per fe juxta Carholicos omnes ab

|

l

i fensis

Ü

]

sterna beatitudine non excludit. 744 probario-

| a

Ó

j

qatibu

nn. Y D. Non puniretur graviüs quoad pae-

I

]

|M

nf

ngis pie

nam fensüs, fi nempe baptifmum non contem-

. AC

pfiffer, auc culpabiliter neglexiffet C.. quoad

t fnr Te

poenam damni 5u/4. Non graviüs intenfivé N.

ttrpen efUnr

extenfivé C. Poena damni moraliter intendi-

paüenmr; l

tur, quando, üt hic fieret, ex multiplici titulo

J elftido f

debetur; ficut excommunicatus propter plura

| ninisscipni

i

peccata, quorum fingulis ftaruta eft hzec cenfura,

|

Tire utna

intenfivé magls excommnnicatus à S. TTh. in4.

)!

xrvulorum

dift. 18. q. 2. a. 3. dicitur.

"4d Conf. 1. Y. IN.

Dorosnin

Conf.. Chriftus non pro originali duntaxat; fed

gmier

& pro actualibus culpis paffus eft, quibus pa-

Tis conceda

nam fensüs deberi certum eft. — Ceererüm non

tiliter conf

paffus eft poenam, peccatis directe debitam ;

ft, i à

cum nec peenam damni nec gehennee füftinuerit:

t hag

fed aliam fübiit, quz, quia ob dignitarem per-

provenins

fonze patientis infiniti meriti füerar , pleniffimam

lii in um

& füperabundantem fàtisfactionem preeftabat.

V GpUS ]

262. Iuf Parvulipoft judicii diem non ha-

s Dj |

bebunt corpora gloriofa, fed paffibilia; ergo ali-

Aotamq

quid patientur , tum à muratione rerum natu-

N obl

ralium, tum ab igne, à quo faltem detinebun-

Tün: liv

tur; in qua alligatione juxta probabilem Theo-

fitum a

orum fententiam pcena ignis infernalis con-

VerO moj

[

1

t. Conf. I. Parvuli baptizati non folüm vi-

quäm rew

debunt Deum , fed etiam fruentur bonis cor-

Wm eftg

poris, qua Beatorum dotes appellantur. Ergo

à contrario non baprizati preerer privationem

miieno;

A P

vifionis divinseafficientur poenis fenfibilibus cor-

t N

poris

/

Ds PeccarTts.

455

p

Conf. 1I. lidem in hac vita puniuntur

05 0nneyd

poris.

cná fensüs;

cum fint obnoxii infinitis prope .

Al pha

calamitatibus : ergo etiam in altera vita poenam

5 quiyt

fensüs patientur.

T0 COCIT

Licet corpora parvulorum fu-

E. IN. Conf.

C u

tura fint remore & in actu. 1mo paffibilia, non

intente

tamen erunt proxime , feu actu ipfo quidpiam

fiter I

patientur; tum quia

poft judicium ceffabit vi-

ciffitudo rerum natura

lium: tum quia ha non

jrplci o

mper pl

minüsac ignis agent ür inftrumenta duntaxat di-

YVheccnlü

*

vinz juftitiee

3

quae cum non exigat punitionem

is Ts

parvulorum, nec horum corpora inde l

gdentur.

l

Porro an in limbo, an in ipfo igne faturi fint

donavt,!

parvuli, ex f: d. definiri nequit. Ad heec, quam-

, quuy

vis concedatur detentionem damnatorum par-

ogreni

tialiter conftituere poenam fensüs, fi contraria.

Qp ddiu

fit, activa &afflictiva, poenee tamen rationem

lii

non habebit in parvulis

; quia eft meré negativa

atione concursüs divini,

ficut:

um p

proveniens à neg

fuit in Patribus antiquis ante p

affionis domini-

n

, prat

ce tempus in limbo detentis. .

Ad Conf. £. .N.

baptifino

jem m

Conf. Difp. llli, quia per gratiam in

yin; «z)*

acceptram conftituuntur filii Dei & hazredesreg-

ni ccleftis, habent jus etiam ad dores corpo-

n

[

fl deUHC J

rum: hi veró ex hactenus di&tis non incurrunt

l

ablkm &

debitum ad peenas fenfüum fübeundas. | Licét

J

veró major fit liberelitas Dei in. premiando;

r i

quàm feveritas in puniendo , fatis tamen meg-

hons

j

num eft malum, pu

niri peenà damni parvulum

i

Y

jl

ex alieno peccato. 72d Cosf. ]. & x. cum Bellarm.

g

D. A. Puniuntur in hac vita poenà fensüs per

i

jbl

j

qU)

fe N. per accidens C. Mors enim & alii cor-

"n

e2

pora-

436

Dz PsccarIs.

porales defe&us, füppofità amiffione juftitize

a at

oripinalis, (ünt potiüs proprietates connaturales,

qucrum

quàm poenz (tricté dicte. Cüm veróin altera vita

dirmar |

paffibiliras & mortalias ex ordinatione divina fit

feréntie

ceffatura; ibi nequidem per accidens has poenas

qenadm

—

patientur parvuli. &.2. cum S. Bonav.

AIN.. Conf.

Tannerus

Quia ezfi temporaliter. punivi pro peccato oviginali

am quii

Ffit juftum , o tamen fequitur , quàd eetevualiter.

16.y

vutione be

263. Obferva. Sententia hactenus propug-

nata fatis fe difcernit ab errore Pelagianorum,

wl q

vuls (crib

qui tría complectebatur: rz/ , parvulos non

baptizatos carere omni peccato:- 2dum , fineba-

dQ Dor r

ptifmo eosdem decedentes ad nullam damnatio-

L0771177

nem pertinere: 3747 quin vitarm etiam zeter-

fumimo

nam obtinere, quà ad minimum & juxta com-

jfumg

suniorem

intellexére. - beatitudinem .. natura-

f j

lem.

uantum autem à triplici hoc dogmate

dem D

Do&tores Catholici omnes abhorreant, nósque

confortio

receflerimus , ex dictis liquet.

]

Quans. 7p pavvuli fine. baptifio: decedentes

1uo iltim

patiantur. intevnum animi dolorem ob piriva-

dC 3

tionem beatitudinis ?

ä

pavdy

. 264. INota. Quaftio de nomine eft, an in-

|

üuls ]

ternus animi dolor ob privationem beatitudi-

m fen

nis pertineat ad. poenam damni vel peenam fen-

RI d

süs ? In.ea tamen primum videtut probabilius;

m

234

tum quia triftitia poenam damni confequens po-

Brini]

tiüs eít ilius - proprietas connaturalis, quàm

li

r

ponz fensüs: tum-quia triflitia hac per fe

Ui of

1 of

pertinet ad poenam. .damni ; cum privatio

qi

e

sut amiffio boni poena/fit, in quantum fen-

Huu.aqu

non

ïllï) q

titurf & niüfentiarur-,) damnum quidem ;

qu-

Dz Prccartis.

437

üne iil

autet poena damni dici queat;üt in pupillis liquet,

ODrturis

quorum bona dilapidantur. Unde confequirur

indhezvin

affrmari propofiram quseftionem poffe, quin

ne dinif

fententie priori articulo expofitz contradicatur ;

s hs prs

quemadmodum id Bellarm.

Valentia, Sotus,

ET

"Tannerus aliique multi contra multos fecerunt;

UI

cum quibus

eienaln

265. & Parvuli hujusmoditriftantur de pri-

ts ropt

vatione beatitudinis. Prob.ex auzboritate S. Au-

igünonun,

guftini, qui L. 6. cont. Julian. C. 10. dehis par-

atvuls n

vulis fcribit: $2 Joc (' fepararià regno coelorum )

dm, inch

eis mon evit malum , non evgo amabunt vegmun Dei

m

zot imocentes imagines Dei € fHautem amabunt, quan-

|etün at

duminoceutes amave deþent Vegnum eju$ ,

[

i quo ad

j

,

X Jouti -

apfius vmaginem eveantur , uibílue snali de bac fepava-

[

Kfr. fAnh

zione patieitur ?. L. 5. cont. eund. C. g. ait, fpe-

vc dam

cialem peenam futuram efle parvulis feparari à

at n

confortio fuorum. parentum; majorem igitur

poenam habebunt, ex quo feparati fuerint à fine

p n

fuo ultimo & patria cclefti. Item L. de mor.

Eccl. C. 3. & L. 3. cont. Julian. C. 12. afferit,

ib r

parvulos luctuofo puniendos exilio; fi autem

É Cü; 4 ]lc'

exules lugent, neceffarió triflabuntur. Ejus-

1 beaümäi-

dem fententize e(t Fulgent. Grep. M. & Auétor

p

ferm. de Card. operibus Chriili, quem num.

g

234. inter Patres ex Suarez füb nomine S. Cy-

nl

priani laudavimus, eoquód hic liber Sancti hujus

Martyris operibusinfertus fit. Cozf. Exn. 251.,

yi (2

ubi oftenfüm eft, parvulos nullà felicitate aut

quiete fruituros ; fed fi nullo prorfuüs dolore

g g

nullàque triftitià corporis aut animi tangeren-

tür, certé magná quiete fruerentur.

]ujdtml F::

e d

Prob.

ERN

ii

438

Dz Prccaris.

feitt pa

Pvob. ex vatione. 'Tum quia naturale pror-

vonfidera

fs eft dolere ob privationem boni nobis defti-

togitatio

nati vel debiti, quale pro parvulis eft regnum

tent tril

codlorum : tum quia parvuli coenofcent , ama-

( eviden

bunt & magni facient gloriam ccleftem ; atque

m um

inde ejus privationem, hujüsque caufam non

p liber

poterunt non egre ferre. Cozf.. Quia hactenus

puto Sur

nulla folida ratio afferri potuit ab adverfàriis

fin r

pro füa fententia. Non enim tenet rrm ratio

vuorum 6

Durandi, quód fclicet infantes nunquam habi-

pirim e

turi fint cognitionem damni fuftinendi; nam

UT

in die judicii faltem ftatum fuum cognofcent,

ulum de

& üt probabilius eft, eidem judicio affiftenres

peer

videbunt, alios à peccato oripinali expiatos in

Qicmtor,

colum evehi , fe autem ab illo excludi ob idem

inpedr j

peccatum. — Cognitio autem beatitudinis tam

quamm

parum vel requiritur vel defiderabitur in par-

s

dirine o

vulis ad triftitiam , quàm parum in infidelibus

bie vide

adultis, ob peccata etiam perfonalia damnatis, ne-

fnütificur

ceffaria erit ad triftitiam concipiendam , aut de-

ficiet. Nec 240, quód juxta Eundem parvuli non

H'ga pec

Vr

habuerint facultatem ad gloriam ; remotam enim

illis facultatem in Adamo, & hinc quoddam quafi

LT

| w

jus ad gloriam nemo certé negabit. INec 3770 ra-

:

tio Richardi & D. Thomee, quód parvuli cogni-

1

Drri m

remm

turifint, fe non proprià, fed aliená culpàillo bono

excidifle ; nam experientia docet , homines etiam

Tium Qu

ET

de damnoex alterius culpa dato non minüs, ac

interdum multó magis dolere: aut lenire qui-

Bmqu

Vr tam

dem illud dolorem poteít, triftitiam tamen pe-

nitus non aufert. Nec 470 ratio S. Bonaven-

va-

rure , quód cogitatio damnationis, quam e

,f

Wra

fe-

Dxs Psccaris.

439

ferint parvuli, impediat triftitiam orituram ex

Irde pny.

confideratione amiffae beatitudinis; haec enim

nobisdelt

cogiratio temperare quidem, non impedire po-

du

terit triftitiam in eg ; qui defiderar utrumque,

(cent, t

& evadere malum & adipifci bonum; prefer-

dem; d

abilior fit

um n

tim cum gloria cceleftis multó ceftim

ra liberatione à tormentis inferni.

NNec j10

g hifens

adrerina

ratio Suarez , Vaíquez & aliorum, quód par-

tim ex prudentia & rectitudine voluntatis par-

t n rato

vulorum fe. voluntati divinze conformantium ;

qum hi

partim ex providentia Dei füum concuríüm

p nin

negantis accidat, ne illi. triftitiam fentiant aut

cognofcen!,

ullum de amiífa beatitudine dolorem; etenim

jo dilats

preeterquam quod hacc gratis & fine fundamento

|euma

dicuntur, rmum. triftitiam fimilem nequidem

ui m

impedir in animabus à purgatorio detentis ;

d t

r n

quantumlibet ille videntur long? perfectiüs fe

divinz ordinationi fübjicere: 2dum vix credi-

; nf

bile videtur; eoquód nihil fir, quod Deum

m

munificum adeà ac liberalem fore perfüadeat

üfH) u

erga peccarores fibi invifos , irz filios; & prop-

paydit

ter labem originalem damnatos.

notam d

IVec dicas: Parum nos conftanter agere; qui

wddamqw"

x

hicauthoritatemS. Auguftiniappellemus, quem

Ncpit

m

.

priori articulo neglexiraus: quin turpe effe; re-

j

cedere nunc à S. Greg. Nyffeno, cujus teftimo-

yillut

I

nium num. 257. laudatum in confirmationem

mmcj [

noftre fententie. nuper adduximus.

E. Mä—

T

gnam quidem S. Auguftini authoritarem effe;

: at

non tamen irrefragabilem: Item SS. Patrum

um

teftimonia nonnifi unanimia locum "Theologi-

, a

cum preeítare , alibi oftendemus ; unde ; fi iidem

inter

1

gt*

f

L2

Des P—ECCAATIS.

440

inter f& divi(i fint, partem unam fine alterius

vilipenfione fe&tari licet , quae gravioribus fun-

damentis mititur. Cujus rei ipfe nobis S. Auo.

doéumenrum preebuit, dum ep. 19. ad Hier. ita

UNAESIERUNSANSDET s SCTENBIULUSN

Ícripfit: Ego emim fateor Chavitati tue, Jolis. eis

Scvipturarum libris , qui am canonici appellantur ,

didici bunc timorem bouorémque defevre , ut nullum

eorum. auGorem [cviblendo aliquid erráffe fivmiffan?

credam .

« edlios autem ita lego , ut. quantáli-

bet [an&litate. doGhvináque pepolleant , mom ideo ve-

!

vum putem, quia ipfi ita fenserunt , fed quia mibi

vel per illos autores Canonicos vel probalili vatio-

26 quód à vero 1om abborreat ; peifuadere potu-

erunt.. Atque hoc ipfümin poflremis queítio-

ï

nibus circa S. Aug.obíervavimus. . Porro vim

verbis Nyffeni non facimus, fidicamus eum de

moeítitia loqui, que non ex pcena damni,

ä

- fed.ex peena fensüs coníequitur.

ERRATA NOTABILIORA.

Pag, 11.lin, 19. intelligi - intellieitur. p. 12.1. 12. for-

maliterbenus - moraliter bonus. p. 14. l. 10. ad Rom. 12.

ä

v.2.- ad Rom. a:v. 12. ib. 1. 31. Rom.1.- Rom. 2. V. t.

p.! 6.1, 21. contra contra- contra naturam.

p.52. 1. 18.

peecarum -; peecatoruim.

p: 136.1. 2. L. 2. contra Fauft.-

L. 22. cont. Fauft.

ib. l.9. fíqwis 15.- fiquit. Cauf: 15.

p.176.1, 2. teftibus- textibus. p. 205.1.21. Jacobia.- Ja-

€obi 3. v. 2. p.208. l. 10. Math. 3.- Matth. 13.. p.219.

l. 22. hymno Sto - hymno $to. p,225. 1. 16. epift. 7.-

epift. 15. ib. 1. 17. L. 34. C.16.- L.34. Mor. C.16, p.227.

l. 20. mereri peenam adde: xternam. — p. 241. 1. 22. Gam-

machio- Pammachio. p.274. l.ult. num. 165.- n. 168.

p-311.1 5.reus- reatus. p.376. l. 14. fervare: adde : Decuit

eamab originali peccato fervari immunem: p.385.1.5. Alex.

ym.. Alex. VIL p. 387.1. 12. tren accipiat- noa accidat.

1 t d

Dobis$ ln

CR

du lg

!

it as

CT E

nij if :

y U gt

t turidnn

^ J.C-'l quia nj

ii

fu.

r quti

s Punonm |

joms m

ymi n

I

igutu.

LIOM.

r n 1414f

D A

j« Ron i

am p

21

j

i cwïm?eq&-

ii Gub j

e

42l

M

!

at

ib

a C

V[N

1100

a

9

A.

p

TE

—

——

——

— IÓ«

d

zw

(

—

—

*

EX

R—

Asb u C

HERPR r

ts ag

iralin atlb RE du eee E

—

c———

—— Á

F

m

[J

A

il

"

il

Z

Y

X

W

-

o

INSTITUTIONES

r

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

H

THEOLOGIC/AE

g

e

IN QUIBUS

PRETER FIDEI DOGMATA

ä

E

PROPUGNANTUR

E

QU/ES'TIONES

SCHOLASTICJE

QU/E AD NOTITIAM

es

SACRARUM SCRIPTURARUM,

TRADITIONUM, CONCILIORUM,

z

& HJERESUM CONF FUTATIONEM

-

CONDUCUNT

ADp UsuM

ThHEOLOGIE CANDIDATORUM

