cupifcentía peccatum dicatur , exponit L. r. de

L

nuptiis C. 23. Jpfa quidem concupi[centia jam om

nj

,waf l

eft peccatum d. vegeuevatis ,. quaudo illi ad allicita

j ;

i

4

9pe-

p

4

$206

,Dr PEc&A-Tïsq

i

opera mom confemtitur , atque ut ea perpetrent, à

Qu Qanta:

Orias ,

vegina mente Ttembrva non dautur: ut; fi uon fit,

quod Jeriptmm eff : mom concupifces ,. fiat faltem,

lueam e

hpiimm

quod alibi legitur : poff. concupi[centias tuas mon

€as. . Sed modo quodaim loquendi peccatum vocatur,

| lia

fT

quid & peccato fa&lum efl , &9 peccatum , fi vices

vib, facit. , Reatus ejus valet i geuerato : quem

Ti ag

QOf

veaturm Chrifli gratia pev vemiffrouem omuium pec-

eatorum invegenevato ; fi ad znala opeva ei quodam«

mutorem hl

10do Jubenii mon olediat , valere smon fiuit. .. Sie

m reum

auiem vocatur peccatum , quia peccato fa&la eff,

15 ])

cum jam in vegenevatis. non fit ip[a peccatums ficut

quiem, n

vocatur Imgua locutio , quam facit lingua , €$ ma-

UM lp

wus vecatur [criptura, quam faeit anamus. — Itém-

M f

que fic vocatur peccatum quia peccatum, ft vigeit ,

M contma

Qyïcmüan

actt ficut vocatur frigus pigrum, uton quàd à pigris

Jfíat , fed quüd pigvos faciat.

1 itqu

191. ZJico 1J. Concupiftentia non eft ma-

Ti i

teriale orioinalis peccati in fenfu Janfenii. Pro£.

(2 d) ri

Quód concupi&entia ita fit materiale peccati,

QO vero j

ut proprié fit peceatum & per fe habeat ratio-

ET

nem peccati proprié dicti , aut conftituat ho-

AT fen

Tninem reum ac à D'eo avertat ; nec eft fenten-

IU d

tia S. Auguftini , nec cum Catholica fide con-

i Q&')

ciliari peteft.

Pars yma patet , tum ex locig

ET

hactenus laudatis , quibus $. Doctor concupi-

E

fÍcentiam negat effe peccatum proprié dictum,

| QUens p

docétque fic tantüm vocari metorrymiceé: tum

| tcupi;

€x L: de Continentia C. 7. L. de vera Religione

E

C. 14. L. 14. de Trin. C. 17. L. 1. Retract. C. 15.

191

ubi rurfüs negat ; ipfam concupifcentiam effe

| Wüupife

reatum & per.fe facere hominam reum , vült

MY

que

—

—

DE,PEcöArIs.

297

jeperer;

que duntaxat effs poenam & effectum peccati

Pars 2da con-

u fmij,

originalis , & caufam actualis.

» j f

flatetiam ex "Trid. recitato ; quod definit per

WY t t

baptifimum deleri , auferri & vermitti peccata, ni-

igfum ov

hílque vemazuere , quod vevam 9. propriam pec-

a, f

cati vatiozem gerat, Cum hac veró doctrina mi-

nimé congruit, poft baptifmum etiam vigere

igrdo : ii

T

concupiftentiam , quae per fe peccati veram

rationem habeat, atque ex fefe conftituat ho-

df

s fu.

minem reum.

as j j

192. Dico IIl Concupifcentia 7Peologicà

at f

quidem, non autem P/ilofopbicé poteft in fen-

tlingwh L

fu S. Auguílini vocari materiale peccati origi-

1 2

nalis.

&atio 1mi eít ; quia nec contra fidem

at [

nec contra fana "Theologice principia eft, con-

Cupifcentiam dici aliquid fpecialiter adjunctum

asll

ili, in quo tota ratio formalis peccati origina-

rii confiftit: aut effe paffionem principaliorem,

i de

; jnii

qua ab originali reatu oritur & feparabilis eft;

non veró ipfa hunc reatum fundat;, aut enaíci

aenas f

f ii

facit; aut infeparabiliter inducit.

Atqui hoc

'duntaxat fenfü à S. Auguftino concupifcentia

conftrut i

dicitur materiale peccati originalis; ergo. A«-

lt

;io 2di eft; quia ex communi Philofophize placi-

TU

to effe&us rei non habet fe üt materia ejus-

T

demrei, nec rei effentia per aliquid ad illam con-

of o

ífequens per modum partis conftituitur: Sed

o n

a

jf

concupiícentia eft effectus, & quid confequens

ld

ad peccatum originale; ergo.

T

*

ht

iU

193. Objic. cont. r". In Saera Scriptura

concupifcentia vocatur fepe peccatum,

Sic

Il

[

(

4

yi

JVon vognet. peccatum n ve-

Te

ni

Ü

ad HRom.» 6. V, 12

j

ass ^

Dz P-Ecc'nr's.v

^

l

298

ffro mortali corpore, C, 7, v. 7.. Petcatum mon

|| df

coginovi , riifi per legem. — (Nam concupifcentiam ne-

| i lst

Jeiebain y tufi lex. dicevet . om concupilces.. Ex ibid,

| eadisef

V. 34. $6105 quia lex fpivitualis efl , ego autem car-

| tm perttd

valis um venundatus fub peccato. — Sed peccatum

| toptionem

hic inielligitur proprium ; cüm in his capitibus

| dicincoma

loquatur Paulus de illo; pro quo Chriftus mor-

| pun i, j

tuus eft, &cui nos in Baptismo morimur : foret

tdm r

aurem (ermonis vitium, fi aliter peccatum ex-

l ia

plicaretur de concupifcentia. . Ergo

r volygte

W. I. AV.smüs. Peccatum in fcripturis di-

prlibus, p

verfimodé accipi conftat ex num, 1, ^ Adeà

Ályim, $

autem hoc non eít fermonis vitium , ut. vel or-

: «5 P

namentum vel neczffarium medium fit ad ve.

hrit; hi

rum íenfum earundem vocum ad eundem pro-

It fermgi

pe verfum pertinentium habendum.

Exem-

Qs mf

plum vel ipfum cap. 7. ad Rom. offert. ubi v.7.

fim,

dicitur : Quid ergo dicemus , lex peccatum efd ?

1. ]

abfit. [ed peccatum iom cognovi , if per legem. Et

dam WQH

V. 8. Peccatum per mandatum opevatum eft in me

15 fam

emaeim concupi[centiam, Hàc enim peccatum 1mo

& ;

locoaccipitur pro caufa peccati: 2do pro peccato

im:bvtq

proprié dicto : 5tio pro facultate concupifcen-

N

LT

di;à qua actus concupifcentize oriuntur. Por-

2 il

ro ficut concupifcentia alia eft habicualis, alia

i

actualis indeliberata, alia (pontanea & libera; fic

EE

etiam aliter &aliter peccarum appellatur , fcilicet

Q ]s

vel proprié; vel im

í

feceto

materialiter.

Hinc

proprié, vel fomgïäter vel

UO

B. 2.-0d fex?. vg.. Verba 1mó pofï'unt in-

L]

Mu

tellivi de peccato proprié dicto , quod fit,fi ho-

LITA

mo obediat concupiícentiis, & quod regnare

: dlCl—

—

d

Dz Pzcearis.

?99

D y

dicitur,fi peccans fubjicirur peccato. |2dó Su-

Atfum

mi poffunt pro concupiícentia, que peccati

ipio, Er

originalis effectus eft, & nos in actuale pecca-

Iu

tum pertrahir; íed tune non nifi impropriam

A o

acceptionem elífe pater; praefertim quia dicicur

i ls ag

efíe in corpore peccatum, quod tamen, fi pro-

hr

prium fit, in una mente locum habet.

Ad

Vorimar : f

2dum apgitur hic quidem de peceato proprié ta-

um a

li, féd & deconcupifcentize actibus , qui ex me-

ra voluntate proficifcuntur , cum ad eos lex

u)

1 r d

prohibens, preffiüs loquendo ; unicé pertineat.

m d

4d 3tium, Sermo eft de concupifcentise moti-

ium, d vt

bus, quos Paulus fentiebat , quin tamen con-

diom dv

fentiret ; hinc peccatum hic in fenfü materiali

d emam

non formali ufürpatur, cum venditio & fervi-

m u

tus tantüm fit ad fenfüm , non veró ad confen--

um

ofir i

TT

L.'I9-4. Jofl. L. Plura fünt;que concupifcen- *

jj r i

tiam in fenfuü proprio peccatum dictam pro-

p d

ent; nam 1. vocatur non bonum & malum.

Ad Rom. 7. v. 18. $cio enim, quia mon babitat

pj n

;dGPïon

in me , boc efl im cavne mea, bonum. — -Éx v. 21.

Quouiam ibi malum adjacet. .2 Repugnat le-

d

yimur. ^

gi. lbid. v. 23. 7'ideo aliam legem in membris

hi hu&hg Ü

aneis , vepugnantem legi meutis mee. — Ex ad Rom.

l

!]

$. v. 7. Sapientia cavsis inimica efÜ Deo : legi

vj n

n t

enim Dei uon eft fubjetta.

3. Subjicit hominem

peceato & miferum facit. Ibid. cap. 7. V. 23*

f

Captivantem me in lege peccati , que eft in mem-

bris mneis. — N. 24 Jifélix: ego bomo , quis me libe-

"u

pol

j

lh

(

vabit. de corpore movtigbujus, — Exgo

quOC

La

ER NQ

quod l

ggnäü

ADI'

2 U

(

$00

Dz PzccaTtis.

p M

x. IN. A. Hec enim omnia convenire pof-

funt concupifcentiee ;; quatenus eft corruprio

t icie:

quzedam naturee incitans ad malum, quin tamen

prjä peccaü

(mptis c.

propriam peccati rationem inde confequatur;

&hoc feníu iz 1mo vocatur concupifcentia non

| npícs, d

| fs s 200

bonum ac malum. /z 2do. Et ad modum re-

pugnandi & ad id, quod repugnat legi, atten-

mscongpit

Ácih rl

dendum. |Quod enim repugnat legi àt a&tio

contraria ; Veram peccati notionem duntaxat

| fus & df

lm L de$

habet; fübje&um autem , caufà , effe&tus aut re-

( :5 dlibi

gula meram denominationem ab actu pecca-

minofo participant: quare cum concupiícen-

'tsy ton po

füs Concup?!

tia non üt aétio quedam moralis, fed àr lex

membrorum ac regula peccati, v. 23. dicatur

, tulit d m

opponi legi mentis & regule bone actionis,

tbenr i

apparet peccatum proprié di&ctum hic non re-

p fe ii

periri. Sapzentia veró carnis repugnat quidem

x N.

, Dronizem

üt actio legi divinz;, quia curam & folicitudi-

nem, qua carni commoda funt, procurandi ni-

* nvolontr

miam fignificat ; hoc ipfo autem aliam effe,

100 enjg p

j

quàm de qua difputamus, concupifcentiam li-

lt* non eí

|

quet. 47 57;o illud caprivantem in lege pecca-

m ]

ti S. Aug. L. r. de Nupt. & Concup. c. 30. re-

Qot. Vn

&& exponit de concupifcentia vel captivare co-

ngt fOHfitþïj( |

d t

nante , vel caprivante fecundàm carnem non

Ü

fecundüm mentem. . Infelicitas autem & mife-

F g,

l? r

ria in fcripturis üt plurimüm poenee potiüs tri-

buitur quàm culpe , üt patet ex Prov. 14. V.

um)&l

34. PC 11. v.6. &c. unde concupifcentiam pec-

cati originalis

| Wt mj

poenam , minime veró culpam :ef-

1e, colligitur.

| Wi

195

[]

X'zii

N

d

Dr chcn*xä.

201

-195. Jufl. 11. Concupifcentia eft prmhib'i;

7oqvenire y

ei Qormup

ta hàc lege : non concupifces ; ergo eft pro-

Prob. 4. 1. Juxta S. Aug. L.

T quntue

prié peccatum.,

Qnfequit

de nuptiis c. 23. cit. num. 190. lex: nom con-

Vpicenirte

cupifces ; diftinguitur à lege: poft concupifcen-

d motuns

tias tuas non eas ; ergo ficut hec prohibet mo-

ut hoj

tus concupifcentige deliberatos, feu confenfum;

fic illa prohiber concupifcentiam ipfam & mo-

dept d

vem dunti

tus ejus etiam indeliberatos , feu fenfüm. — 2.

Idem L. de Spir. & litera C. ult, & L. de nupt.

elns

C. 29. alibique docet, legem : non concupi-

b v us

? pl

Íces, non poffe fervariin hac vita propter mo-

tus concupifcentie ; ergo. 3. Id quod per fe

zis, ld r*

,v r

trahit ad malum , prohibetur eàdem lege, quà

prohibetur ipfum malum ; fed concupifcent

boz d

?a

m hicrte

per fe trahit ad malum ; ergo.

P

E. iN. 4. Sive concupifcenti

3 bicciftdicet

um

)

y

pronitatem innatam ad malum, five ejus actus

ma (

epris materia effe nequit;

) mcm]ä j

involuntarios ; hujus li

non enim prohibetur id ; quod in noftra pote-

j

em d h

Ad

ia*

ftate non eít;. nec à nobis vitari poteft.

Prob. 1m. N. corf. Re&& enim S. Aug. L. 5.

in g p

contr. Julian. c. 3. 24Hoquim fruflra. di&lum efh;

qp.c j*

ue jam veus.

poft concupifcentias tuag mon eas ,fi quis

|oporut?

eft , quód 1umultuanteség ad mala tva

]

ere nitentes

j caetm Eæ

Jentit eas. . Utraque ergo lex prohibet coníen-

gen

füum motibus concupifcenri:e inordinatis dan-

g p

dum, & quodliber liberum defiderium malum.

x o

Diítinguuntur quidem inter fe, quód 12 pro-

st

ponat media & finern, nempe pugnam contra

U al

concupifcentias ; & extirpationem concupifcen-

ti&; 2da autem tantün media edicat ; quia

jj

tamen

isaos"

202

Dzs PEccarTi1&.

l

ï

i

tamen obligatio precepti propri$ ad. medía

/--1

ediunm

pertinet, finis autem imperari nec íolet nec

i

L

L

If

i. h

poreft; hinc finem illum lex prior manifeftat

duntaxat, ut intellipamus , quó nobis Deo ad-

w rzdioat

|

juvaute fit tendendum,; non autem, ut rei fimus,

!

l t.Das )

fiid non praftemus , quod penes nos non flat,

[ ]

pd 1. !

& ad felicitatem futura vitee ; non ad

reefene-

|um

tis oblipationem fpe&tat. . Hinc ,22 Pro

j

. 2d. D.

i fcnt

tm d 0s

Lex hec íervari nequit perfect?, quantüm ad

media & finem , quantüm ad obligationem &

Videsta,

intentionem. C. non poteft fervari fimpliciter,

,lm'frmn hu

fecundüm media, feu illa, quee nobis pro hac

1RCCRCUI

vita precipiuntur NN. . Hoc ipíum dicit S.

fents $,

Aug. L. de Sp. & Lit. ac fimiliter loquitur de

, que j

precepto diligendi Deum ; L. de nupt. autem

Vs & i

ira explicat: Afulium Loni facit ,. qui facit , quod

lit, t Qore

lls vt

Jeviprum eft « pof?. concupi[centias tuas uon eas : fid

non pevficit, quia mom implet, quod [criptum efl,

o

zoi coucupifces. — 4d boc evgo dixit lex , nou con-

Ittioner p

eupifces , ut uos du boc morbo jacere intelligentes ;

t hus i

sedicitum gratie queveremus , €9.3n eo. pracepto

u pOHi[ í

Jeivemus , && quà ia bac mortalitate debeamus coma«.

Kutübar

vi, €9 quó poffit à uolis illd beatiffrmá. immortali-

ttin, f c

zate perveumi.

AAd Prob. 3. w. D. M. Si id ,

V1 J

quod ad malum trahit ; fit in noftra poteftate ;

t d

fic , ut pro arbitrio noftro poífimus eo uti vel

IOT

carere C.

Si non fit, uti accidit in conicupi-

t royr

Ícentia, cujus morus etiam inviti experimur

m

N. Inde autem non peccari fiepiüs jam di-

[Hentigeor

&um eft, àr S. Aug. docer L. de 2. animabus c.

|Refe i.

12. Peccati veum fenere queuquam , qui tion fecit,

| ïe&üzmü[ p

4ue

Em

h,

T

D Prcciris.

303

rb n

od facere tton potuit ,Jumme iniquitatis eft 69 in7

t&C fl

p^

21e.

tior ml

196. /nfl. II1. Concupifcentie conveni-

s Dd

unt preedicara peccati propri? dicti jergo. Pro£.

T r Ü

A. 1. Deus non fecit-concupifcentiam, quae, üt

&5 0s nl

ait. Joan. 1. Ep. 2. v. 16.. /Von eff ex. Patre , fed

n d p

uindo efl 5 cum tamen omnia preeter pecca-

4 rj 1]

tum fecerit.

2. Deus odio habet concupifcen-

h quatimi

tiam, & nos odiffe debemus, juxta monitum

ütonett

S, Judg v. 23.. Odieutes eam , quee cavnalis efl , ma-

culatain. tunicam ; & tamen Deus nihil odit ni-

v mpicr

z ts i

fi peccatum, . Diligis, verba funt Deum allo-

x ipin dii

quentis Sap. 1., Omubia que funt, «s sibil odifl

üe lu

eorums que fecifli.

3. Chriítus affimilatus eft.

, apat

nobis & per omnia teutari voluit , fed abfque pec-

); ,ajm,W

€áto ; üt docet Ep. ad Hebr. c. 4.5& hinc com-

munes vitze miferias omnes aflumpfit : fed

TL LU

concupifcentiam non affümpfit , nec carnis ten-

ii

d

tationem pati voluit ; ergo. :4. Nulla eft poe-

j ii

na hujus vite , quee ob finem bonum expeti

non poffit ; (ed concupifcentia ob nullum fi-

gj p

um

nem rect? cxpeti poteft ; ergo non eft poena

ff

tantüm ; fed culpa.

j

)u i

r $i

&. D. .4. Concupifcentie fecundàüm en-

titatem fpe&tatee conveniunt &c. N. fecundüm

gj p

s af

deformitatem fümpre /fu/d. conveniunt predi-

cata propria peccati proprié dicti IN. praedicata:

jdcin a

communia C. concupifcentia; item motus concu-

yii

pifcentizecarnis involuntarius fecundürn fe fum-

(æplü qu i

]

n

ptus, five dicatur effe in folo apperitu fenfirivo, fi-

í

j

itüs

ïlh

414in

veeriam fit prima animgze ;potiepr;a ab appet

nfi-

f

W

r d

$04

Dr /Pz-:fcci*ns.

fenfitivi motu , pur& tendit in obje&tum fenfi

r

bile àt bonum & in fuo genere homini conve-

| tun it f

niens ; hinc fpectatà praciseé entitate tantüm re-

l

sls O

mnoté & per accidens maalüs dicitur: ubi veró

| $ dup. pon

porentia inclinat & actus fertur in objectum

tim; & noc

fenübile intra talem fpeciem & circumftant

ias.

ít Tettis 1

hie

in quibus eft prohibitum ; illa caufaliter; hi

| eopier

objectivé malus dicitur, & fic fecundüm defor-

DI

miratem fípe&tatur : neutri tamen convenit de-

tj m p

nominatio formaliter mali , quia eju:modi actie

iib

non e(t ex electione libera, fed indeliberata &

limis D.

cum paffione. 244 Prob. vm. D. Deus non fe-

ts

cit concupifcentiam quoad. entiratem IN. quo-

Miliem C

ad deformitatem /uld. pofitive , hoc fenfu, quod

Qs nofiros

non fuerit auétor peccati , cujus concupifcentia

Stt nec m

'

eft effe&tus C. negative , hoc fen(ü, quód ho-,

Bnoretam

minem proprer peccatum non fpoliaverit ju.

pit;it d

íirià originali ; quà rebellio concupi(centiee

Mib

fraenabatur & caro fpiritui perfecte fübjicieba-

| nj I)

Tgnt

tur N. audiatur S. Aug. L. $. cont. Julian. c; 7

Tin 1j deji

À

Quia dixi inobedientiam cavuis diabolico vulnere

Lor

£0nf.

7

if , &9 vuvfus banc legem peccati vepugnan-

Cl n

iem

j

$

i mentis à Deo effe illatam propter ultionem;

l teoro

€7 ideo penam e[fe peccati: bec imtev [e affeveras

Rn r

effe. comtvavia. — Quafi fieri uon po[fit , ut idem

"t qui

malum $$ Diaboli imquitate $?. Dei equitate pece

me Q

caitibus ingeratuy.

"Ad Prob. ad. N. 2dam part.

Utj Itig

Deus odio habet non tantüm peccatum;

6d

j &tonm

etiam peccatorem , üt conftat ex Sap. 14.; &

ug. in Pfàl. 35.

| HEIIJF d Q0n

concupifcentiam , üt afferit S.A

[eüdag ) r&d (

verba illa : znalitiam» autem 5om o

divit ; fed di:

| , CO[]f

versà ratione : peccatum enim odit propter ie

| Wy g

p

pe

Dr chchrs;

30f

Dydun i

peccatorem - propter pecearum , coneupi

Ícen-

lionini o

Iite totm r

tiam üt effe£tum peccati originalis & caufam

actualis. . Odium tamen concupifcentice , quod

Jirs b d

S. Àug. ponit in Deo, non redundat in perfo-

I in o

nam; & hoc fenfü "Trid. Seff. s. dixit; Deum

Crrcondlns

in renatis nihil. odiffe.

Deus enim propter

; catllie, ]

concupifcentiam, quae in renatis etiam relin-

cundüm t

quitur, non vult renatos damnare, fed potiüg

en convenrt

ejus vim paulatim minuere ac totam denique

i ejmodd

tollere in iis , quos affumet ad vitam zternam.

d inddibetd

d prob. 3. D. M. Chriftus affimilatus eft nobis

D. Dasió

& tentatus , quatenus affüumpfit veram carnem &&

n g

f

paífibilem C. quatenus affumpfit omnes defe-

h g

ctus noítros ; qui etiam non fünt peccata N.

gl

Sicut nec morbos nec defe&tus fimiles, fic nee

1

f, gt

'

ignorantiam etiam aut concupifcentiam affum-

pfit;üt docet S. A

" igdim'efm ?

/

L. 2. de pecc. mer. C. 39.

jo co00

& L. 5. conr. Jul.

lä.

9.; tum quia hzc poftre-

xfede

ma repugnabant plenitudini gratiarum & dono-

rum illi debitorum: tum quia ad redemptionem

oo. J

j]

Á /llþ 0//[

noftram nihil proderant , fed potiüis per fe ob-

" W'lg*

ele porerant. — 24 prob. 4.: &.JV. M. Ignoran-

raptor U

tia & tentationes Satanee pcena peccati fünt, nec

tamen nifi imprudenter & malé expeti poffunt.

m W

j

Poteít quidem poenas omnes , & concupiícen-

li

IO

!

!

tiam quoque Deus ordinare ad finem bonum;

jn

7H

u -relinquendo homini |hanc paílionem

ad agonem & virtutis exercitium in prafenti

p !

u

[

nature conditione fecit ; .nullas tamen expe-

"C

A

ghi

tendas ; fed duntaxat rolerandas docetS..Auguft,

L. 10. Conf. C«28.. Porro coucupifcentia: eddem

j u

lV )

! P[OP[H

fs f

FCW

g',atiwe expera uon debet.s ?azg «quàd peceatuim

ei notà

o6

Dz PzecaTt:

ei non. confentiatur , [ed quàd ad peccandum. indus

quir pet

xdt, ey quód molefla fit &9 gravis , $ ideo u0n

pien dicit.

amanda , fed toleranda fit , fi debellavi uequeat.

p x

197. Objic. coutr. 2.. S. Auguftinus pluribus

yi fede

ín locis.concupifcentiee tribuit per fe veram ra-

r t N d

tionem peccati. Narm 1. vocat ita malam , ut

Aipeonm.

maturalis homini effe non poífit , nec à Deo in-

qirdutiqu

feri; ütconftat ex L. 4. contr. Julian. C. 14.L. 5.

| Lyeibarbi

C.7. & ult. L.6. C. 15. L. 1. ad Bonif. C. 16. &

hml

17. Gc.

2. Docet concupifcentiam non tan»

p ml

züm effe poenam & caufam peccati , fed etiam

ts

peccatum , quia, ür air L. 1. cont. 2. ep. Pel.

t polen

£C. 13. Peccaudi dele&latione movetur ; & üt L. 5.

l

f often

«onr. Jul. C. 3. dicit ; iueff i/li inobedientia conrra

jl ifantibo

domiuatum mentis.

( verg r

B. V. ]. ad xmum. 9. Cum S. Aug. non

r p

omne malum effe peccatum ,. cum etiam de-

hOC d Qu

anones , homines nefarii , habitus vitiofi fint

Lt nj

mali, nec tamen peccatum, üt ait L. 6. cont. Jul.

C. 16. Omuni peccato baptizati caveut , fed mon

WCJH&US'

LUI

emni mal. — Ytaque diftinguendum eft inter ma-

| W&i:&g&m

lum etiam morale; aliud enim eft fovmelrer

r d

smoral , nempe actio libera moralis difformis

; qüii m[gm "

legi: aliud dezominativ? morale, five fit princi-

Q lg

pium vel effectus peccati, üt eft porentia con-

PFWG fm

cupifcendi, five fit actio difformis legi; fed non.

libera, uti funt motus concupifcentiee involun-

üinty r 1

o

farii Malum morale odi generis tantüm intel-

r [

ligi à S. Doctore patet ex ipfis locis citatis; nam

in prioribus quidem duobus concupifcentiam

mnf&xw j

L

Wla ]m"

malam probat unicé ex hoc, quód pugnet ad-

tàd ptt

VWerfüs continentiam : im poflerioribus eX €0 ;

qu

'l fmvk

Dz PzccaTI&.

5oy

Aptctmäum u

v u

quàd ad peecatum impellar, & pudorem natu-

ralem eliciat.

"d adum 9. D. Docet concu

vlariega.

pifeentiam non tantüm effe peenam & caufam

ouftiu g

peccati , fed etiam peccatum proprie & forma-

per ov

liter tale N. largo modo & materialiter rale C

t ia n

Ad peecatum propri& & formaliter di&um re-

t, necàba:

quirebatubique;preefertim L. de vera relig.C. r 4.

hilian Cl

L.3. de lib.arb. C. t5. aliquoties jam laudatis, vo-

| Bonié. C

luntarium &libertatem ; unde cum L.

A

cettam od

1. oper.im-

perf. diftinxiflet inter peccatum tantüm & pce-

yci; ld

namtantüm,& quod eft peccatum fimul & paena;

l onta. Q

/

eujus poftremi exemplum ponit in peccaro ori-

i, &

eginali , oftendit, quomodo & hoc aliená volun-

aoholmticn

tate infantibus etiam fir voluntarium. ' Ad pec-

catum veró materialiter tale exipebat aCtionem

Cun 14 t

ex fe repugnantem legi ; & ne fit pasna tantüm,

m

hoc eft, quod quis nullo tnodo apit fed dun-

hi 44

taxat patitur; hinc juxta eundem L, z. Retract.

TT

C. 15. actusignorantis adhuc vocatur peccatur

: um

/j

H

"

ubi non eft voluztas peccati, fed tamen voluntas

dun l?

fa8i: & a&tus ebrii malus etiam peccatum (cili-

um e

( fmpl

cet materiale dicitur, ubi neceft voluntas facti;

g U

quia faltem reipíà ponitur ab homine peccati

j, l

jut

capace , & quoad oppofitionem cum lege eft

ao

peccato formali fimilis. Atque hác ratione con-

dp

j

yn: d

ciliantur hi textus cum àliis füprà relatis, qui-

bus concupifcentianegatur effe peccatum. Con-

j

w

firmatür autem ex ipfo locorum obje&orum

contextu; in rmo enim fic ait: E? Z/ko concu-

posP

anfUWm

pifcentia jam ton fit peccatum ,

féd fi vicetur , fi-

Pü

a ]

ve quid peccato fü&la fit ,. five

quàüd peccaudi dele-

qu'oö

Dj

d

Élatioue ioveatür. — Übi- & negat concupifeen-

2

tiam

i

5e8

J

Dz P"EccA'rw.: ,.

xiam effe peccatum ,. & feníum exponiit , qu&

vtrut

poffit pecearum intelligi , f vocetur aliquàá ra-

at

tione peccatum. . In 2do autem dum ira loqui-

nf

zur: Concupi[centia caviis & peccatum ef? , quia

x lm

dnefl. inobedientia coutra. deminatum meutis j ex

f o freg

-hac ipfà ratione data oftendit non eff? peccarum

cecte &

proprium;. quia hujus caro capax non eft, fed

certae od

snens, quee donec refiftit, per carnis inobedi-

cueitdbai

entiam peccare dici nequit.. Porro cur.S. Aug.

t amd

£oncupi(centiam etiarn vocaverir hic peccatum,

li d p

yatio erat ; ut illam oftenderer non eíl& pocnam

fpieenta 1

rantüm; quia Julianus ex ejus libris de nuptiis

é: r

& concupifcentia ; ubi concupicentiam dixerat

netpe volu

eíle bonam ,. malé contra S. Doétorem intulit

t , f

effe bonam & laudabilem & experendam, quod

ts d

Auguílinus tum de facultare concupifcendi

Q

tum de actu ex dictis negat.

H

T Qd

198. Znfl. 1. S. Aug. pluri

bus in locis.com-

pf

parat coneupifcentiam -cum cecitare cordis;

pent peto

..quam dicit-effe peccarum; .quo in Deum non

W fv ln

creditur , & fimul poenam ac caufam peccati.

V& egem

2. Idem dicit, concupifcentiam in non regene-

eccatum ; fic enim L. r. de

FV t Qu

xatis imputari in

( qud

nupt. & concup. C. 32. ait : /ec z/af

ue vemiffio

4l

fic ii &

peccatorum , quamdiu non. fit i. pvole

m ig '

Jex iffa peccati

ut etiam in. peccatum dimpuretuv .

.

E

id efl , ut etiam veatus €j

us cum illo fit , qui eum

,.3. Idem ait in

Md

zeneat. eetermi fupplicii debitovem.

Ffüïin N

iisdem concupifcentiam habere reatum , . quo

homo reus fiat; üt verba ejus L. 6. cont. Julian.

POR n

Victpi n

C. 17. oftendunt : /Vos eam , concupifcentiam,

zam P

t ocen

att

| "R H

mala.m dicimuj , 67 mqizæ damen du bapii

m

.

Dz PiüceaTtt, :

309

ttpotit, q

tür diguin

quamvis veatus ejus , mom quo ipfa vod evat, (ueque

enim aliqua pevfona eft ) ed quo veum bominem ori«

dnia li

fuerit vemiffas atque vacuatus. —

ii d qi

ginaliter faciebat ,

w. ad ymum.

Comparatio concupifcentize à

fh ; q

S. Aug. frequentiüis inftituitur cum voluntaris

Lefepeata

cxcitate feu. effoffione óculorum , quàim curmm

x 0n:, f

cacitate cordis.Quoad primum aurem ficut cae-

arnis ib

citas in illo cafü per fe& ratione ii non eft pecca-

o du

tum, cum effe cecurm precise non fit imputa-

hjc peccam

bile ad vituperium vel peenam, fic etiam con-

y d pot

cupi(centia per fe & ratione füi peccatum noti

bris de i

eít: (icut tamen illà ceccitas ratione' alterius,

;ecam d

nempe voluntáric cffoffioris oculorum , pecca-

o m

tum eft, fic etiam cónéüpifcentia ratione rea-

a

A

end g

tüs adjun&i peccarum

LA

S; Do&oreé dicitugä

Ms

Quoad'adum idem omnino tenet ; ac pretre-

xéa nótandum eft, propofitum S. Auguftini eà

ys t æF'

pertinuiffe , ut oftenderet; 'poffe id ; quod eft

a i

pena peccati ; etiatn 'effe peccatum five pro-

o a m

prie five largo modo acceptum ; quam iu rem

lm p

varia exempla profert , 'non admodur labo-

jonrget

rans; ati congruant in omnibus , modó fimilia

eimbi4

fint quoad id, de quo agebatur.

j

. -Docet concupifcen-

ii 1

d adum $g 3tium

"L

D

tiam imputari in peccatüm & habere reatum

um nf

ratione füi pracise & per f& N. ratione alterius

hf

"

fibiadjun&iC. Nempe concupifcentia imputa-

ii

tur in pecearum ratione reatüs , qui in non re-

]

rf

(

generatis necdum remiffus, íed adhuc cum

fi

yjitt

concupifcentia conjunétus eft , ür ipfà verba re-

&gwmm)

citara docent: ideff, wf ehiam veatus ejus cum il-

J

T

lo fit: klabet autem fibi-adjunétum reatu

m ra-

3

tione

j

m

E

]

gro

Dz PzccaTIS.

|

tione przvaricationisAdami cuilibet homini mo-

agpgdl, QU

raliter proprie, per quam homines non rantümt

miir um

ortiti funt concupifcentiam ranquam poenam ;

1apíenti, d

!

fpient, t

fed reatum etiam ac debitum fuíceperunt ad

odium divinum (üftinendum , donec hoc pec-

j

|

plim hàet;

catum & rearus baptifimo delearur. | Porro rea-

g n

tus concupiícentie triplici modo intelligi poteft.

[v rone

Imus éit, quo reatus fümitur tanquam caufa

Mp fern

concupifcentie , & eft is , quo ipía facta eft,

s. ld.l

non quam ipfà fecit; quomodo fi quis fibi eruit

m p

oculos, dicitur effe reus effoffionis oculorurma ;

a. & Cont

nón quód habere erutos oculos fit peccatum

u f furm

ve! reum faciar, fed quód eruere fibi oculos

[

at u

peccatum fit & reatum faciat.

. Atque hàc ra-

, nf dil

tione à S. Aup. L. 2. cont. Jul.

C. 9. explicatur :

f i a

Juamvis jam s0m eo modo

titm formil

appelletur peccatum ,

quo facit veum ; [zd

uód fit veatu. primi bominis

pusttetm

facum, $? quód vele

q"do zos tvabere mititur ad

Ti: feu al

vVeatum. 2dus eft, quo reatus fümitur tanquam

i arijjja

eff-&us concupifcentig , feu is, quem ipía fa-

tetus adt]f

€it ; fi ad coníenfüm pertrahat, ita ut homo

| ftm homipe

non fit

roprié zeus , quia concupifcentiam ha-

ber, fe

Crtpiceng

quia coneupifcentiee cedit.

Huc per-

b

tinet, quod.

ibid. C. 5. S. Aug. dicit : 747 zog-

Wt n

dum fateberis

» quàód veatus eorum perievit , iufir-

L

?nIÍAS ThaTi

jJevits meuveatus , quo ipfa vea fuerant,

Jéd quo uo

$ v£oy

.

LY

)

Jecevaut d malis operibus , quà nos

Tlo0 m

Praxevant ?. klis enim verbis oftendir, vitia,

Mit la

eum quibus naícimur, remitti in baptifino,

Wt .? Eï

quia rearus malorum oOperum, quae eoncupi-

ij s

i

'centiee affentiendo fecimus, remittitur. licet

m"ïf?' mf

Rhrmitas, hoc eft, concupifcentia. remaneat.

5tius

| lj quipf

ia

Dr PrccATIS.

L 15 1

xomirint

atius eft

, quo ipíe concupifcentiee reatus forz

^5 n tenrid

mliter famitur, feu is, qui idem fit cum con-

Qum yenm,

cupifcentia, aut faltem ab ipfa oriatur & in ipía

Repetün d

fundetur, ita, ut reus fit ipfam habens, quia

Dnec hp

ipfam habet ;

ficut reus furti dicirur is, quo -

r, Domm

proprié reü$ dicirur, qui furtum fecit. Hàe

ieligipod

veró ratione eoncupifcentiee reatum dari aut 4

$.

A

tunqoum cti

Y

hug. afferi negamus.

ipl &d d

199. luft.1j. Docet S. Aug.

concupif'cen-q

fic enim L. 1. dé

1is n

tiam remitti per baptifmum;

oris Clorun

nupt. & Conc. C. 23. ait : /Zec concu,

ifcentias

expia.

b

^

ï, Pra-

y lt p

que folo faeramento vegenevarienis

Ya

jere li od

edlo peccati vinculum geuevatione 1

icit dn pofte-

ipfí vegenevatione [olvantur. Ex-

/J

Atl

vos , vifi ab illo eg

n

o ipfa concupi

Ícentia. debet effe peccarum

etiam formale.

Conf. L. 1d. ibid. C. 26. com-

igyr j

m reatu adulte-

y prni

parat reatum coneupiftentiee cu

"TT

rii: þcut:radulteriüma&u zanfit , vemanet veatu s.

yminr t

ára coucupifcentia tvaufit veatu , vemanet a&ly.. Sed

reatus adulterii eft reatus, quo ipfüm adulte-

H

, quaii^

, la

rium hominem facit reum ; ergo. — Cof. Jf

iceman

Concupifcentia hoc ipfo , quód homini ineft,

|

d.

X

conftituit illum reum ; üt patet ex S. Aug. L. 6.

cont. Julian. C. 15.. Zale porró ac tam magmum

LA

T

snalum ( concupifcentise ) zagtim quia imeft , quo-

snodo mom temeret im morte 9 pertvabevet in ulti-

p

j

u

h

y, p

gnam 2nortem ; tifi €2 ejus vinculum in illa, que

jfít ia baptifmo , vemiffrone peccatovu

nmommnim for-

)[tendi[ ; Wa

9. Obeffet ifia

j ii

veretuy ?. Et L. de pecc. orig. C. 3

carpalis concupifcentia ,. etiam t.

antu

mumodo . quà

|

u W

fic prodeffet . . . :

emtit

j

$neffet, mifi peccatorum vemiffro

j

AMauct quippe in prole , ita ut vea

jum faciat ovigi-

g

qaie

n

"*

n

Dz Pzccamis;

nale vitium. . Ergo concupi(centia per f& & ras

i, fic

tione fui eft peccatum formale.

w o

& D. 4. Docet per baptifmum remitticon-

u à faont

cu

ipía fa

y

iam per condonationem zreatüs , quo-

d ii

eit & fine quo effe poteft C. condo-

at & h

nationem reatüs , qui fit ipfa c

oncupifcentia ,

od

&ut qui cx ipfa oriatur , velini

fa.

indetur N.

epomed

Juxta $. Au

g. concupifcentia & pecZatumA.d?æ

1240

incral

"

iter noftrum faciunt unum quoddam

i qilln

tum, quo h

L/ei ac

omo maculatur, & vituperio , odio.

m

eternà dignus redditur. In eo ma-

q«i um S

feriale eft

Dcupifcentia, q

er fe & ratione

íui eft dun

file mfcgr& 4

raxat malum y

languor , infirmiras,

de lic conq

impulfio ad peccatum : f

[

rmale autem eft rea-

&r, dam.

tus , non tantüm poenze , fed culpa, üt mo;

Wt malg

icemus , & fic peccatum Ada: moraliter no-

( d iter:

Ítrum moralirer perfeverans. 'Potum hoc di-

Cftiam

citur manere, & hinc concüpifcentia vocatur

patibus

]

peccatum , quamdiu non remittit

r

x

r peccatum

Dttam in l

Ade moraliter noftrum

5

quia hàc culpà rema-

(

1

uidcm 1

nente concupi(centia imputatur à Deo ad vitu-

t qppe

perium, odium & poenam , cum per illam mo-

vïlg t inr

raliter conftituatur. in-effe .peccari, - Culpà au-

Vb

rem íeu peccato Ada moraliter noft

ro per ba-

ptifreum remiffo,

Ü

concupifcentia jam folam ra-

SUEN

tionem mali, langu

oris & infirmitatis habet, non

M

autem peccati

fi

x

; quia per factem culpe remif-

na(c:mgr;

onem füblata eft imp

utabilitas ad viruperium ,

odium &panam, 444

Coyf.I.D.M. Comparat re-

T Q

Wi B« or

'"tum coneupifcentize cum reatu adulterii quoad

omnia N. quoad'aliqua.C. In eo aurem ftat

?aritas, quód ficut feparatur reatus adulte

rii ab

adul-

Dz PrccaAT!s.

313

Dd

a&ulterie, fic à concupifcentia ejus reatus fepa-

retur.

Sicut autem diftinguit rationem adul-

DLethitienn

t£erii à ratione concupifcenrie ; dum 1. c. C. 7.

] rearüs, qu

& 8. concupifcentiam dicit efTe fimilem manenti

sl C.coi

qualitati- & habitui ; diffimilem veró adulterio,

p

facrilegio & actui : fic etíam reatum utrumque

iondenry

ex proximé dictis multüri difcernit. 244 Cozf.

kctum At

4I. D. .4.. Concupifcentia: nudé fümpta hoc

quxdam t

ipfo, quód homini ineft; conftituit íllum reum

uerio, d

NN. fumpta cum reatu culpe , feu totum illud;.

nx. Dheome

quod juxta S. Aug. conftituit peccatum origi-

etfe t

nale integré & adzequaté fümptum C. - Atque

1., nftmis,

de hac concupifcentia inrelligendus eft. S. Do-

aue d

&or, dum concupifcenriam vocar 7aJe ac tam

pe; t

magnum aalum. / Senfüus autem pofterioris tex-

Thorau x

"

ts eft, üt ex integri locilectione elucefcit; con-

'otum I

cupifcentiam eo ipfo, quód ineft; obfuturam

Cent vott

& parentibus & infantibus, nifi renafcantur per

tiir p

praiam in bapti(mo acceptam.

Parentibus

icappo

quidem . quia, quamvíis per baptifinum non

od

definat eoncupifcentia, nec nifi; quando. haec

w lum

vita cum immortalitate commutabitur , defitu-

, Qp

rà fittamen per baptifinum obtinentur auxilia

ili ann

exa

"

EM

nomg»:rbz:

; quibus refiftere valemus concupi-

Ícentic motibus ad peccandum follicitantibus:

ram 007

ht

Infantibus veró , etiamíi ex parentibus renatis

nafcantur; quia hoc non obflante in prole ma-

ao

| ii

