anatbema fit..— Porró fpeciatàn Pvob.

"od

De malis ia anima. "Tum ex Trid. jam reci-

m ia

tato , tum ex Pí33. v. 17. Pultus Domii fupev

n

facieutes smala , ut perdat. de terva memoriam eo-

Qu m

vum. — Sap. 14. v. 9. Similiter odio [unt Deo im-

i,

pius $9 impietas ejus.

Ad Rom. 1. v. 18. Apo-

Ítolus fcribit , Aevelari irem Dei de celo

hum

ts

Fgmm ya

omuem unpietatem £ inju]iitiam.q

De malis ia anima potentás teftatur frequen-

mor

tiffimé fcriptura, dum Gen.8. dicit : Sezfus co'

e[intentt*

cogitationes bumani cordis in malum prona effe ab

m fl

adolefceutia fua : P(. 48. Hominem comparatum

b

effe qumeutis iufibientibus & fimilem fa&lum illisz

:CQMFS ;

3.

$1

m

Ecclee 7. Eundem fe iufinitis mifcuiffe queflionibus,

Unde axiomatis locum obrinet illud. Gloffz;

2

UA

?,

que Venerabili Bedee tribuitur: Z/omo fpoliatus

eft gvatuitis , g vulueratus im naturalibus , juxta

lng[e läba"

x

arabolam , in qua Chriftus Luc. 10. exhibet

j

ominem, qui ex Jerufalem in Jericho defcen-

j

,U

! U

déns incidit in latrones, à quibus fpoliatus, &

! dgm.

plagis impofitis femivivus relictus eft, S. Aug.

QUs

e€3

Qu

406

Dr Prcearrs.

autem L. de nat. & gr. C.19.. Fidete quafo , in-

finditi

quit; quozdo mitatur. ezevtere medicinalium elo-

qui d s

quiovun voces Jaluberrimas. .. Ego dixi ,. Domine

Cn

IT7)

mufevere 1061 , fana animam qmeam ,. quia peccavi

Yib — Quid [anatuv , f mibil efl vulneratum , nibil

Tuladdux

n

Jfauciatum * uibil debilitatum, atque vitiatum? Et

L.22. de Civ. C. 22. Omnium mortalium proge-

fibditbolo

yiem fiiffzdamnatam ,. bdc ipfa vita, fi vita di-

at $ Der

cenda ejt , .tot eg tantis malis plena teflatur.. Quid

& frar

enim idicat. bovrenda quedam . profunditas iguo-

tprio !

Tanikg, ex qua ommuis errov exiflit ?. Quid amor

E litnino

ipfe iot verum vcanarum atque moxiavum , $9 ex

Irilbd $g

boc mordaces cuve, perturbationes , mevorts? ...

Animicmtm,

Quid ef? , quod cum labore meminimus , [rue labore

pE

ebiolfcimur ? cum labore difcimus , - faze. labove

II

ve[cimus :-cum labore flvemui , fize labore inevtes

ün f])

Jiemus. — INonme binc apparet , i. quid velut poude-

pipa. P

ve fuo proclwvis 9 prona fit eitiofa gatura , Q9

t g

quantá opes wt binc liberetur , indigeat ?

Quorum 7;

-« De malis in covpore. Preter alia jam (epiüs

tüitrim .

per decurfüm hujus materie produéta manife-

tem

flé enuntiat Salomon Eccli C. 4o. v. t. Jugum

nf

grave faper filios Adam d die exitüs de venive ma-

Ti5 nony

£ri$ eorum . usque in dicin. fepulture. — Et Sap. 2.

Q iligg

V. 24.. Deus cveavit. bominem inextevminalilem,

£ ad imaginem fimilitudinis [ue fecit illum : invi-

ii g

bus) deü

diá autem diaboli mors intravit in ovbem tervarum.

Deta o

Quare S.Au

g. L. 4. cont. Jul. C. ult. recté (cripfit:

lt mra

Quid igitur veflat, mifi uf caufa iflorum malorum

priorsg

fit auz. iniguitas , vel impotentia Dei , 'aut pena

It füit«

primi veterísque bominis : fód quia nec injuftus nec

Ya f

emporens eft Deus, veflat , quód mon vis, [td coge-

Vi d

E

—

Ds PsecATIS

467

Hb

Vs conrfiteri, quódgvave jugum fuper filios AMdames'.

Cinium of

uon fuiffet , vifi deli

15 Duine

x

i origina(is me:fiturfz precd-

yujet. -

(ti p

De malis ext

ernis, Hoc idem teftimonium

77

Eccli.adducitur, atque huc etiam pertinet, quae

i? f

de ira Dei füpra retulimus.

Captivitas veró

fub diabolo ex notatione S. Auguftini in ep. 28.

777 nf

; t

ad r. S. Petri C. 2. /4 quo quis [upevatus eft , bu-

hwr. Qul

jus €2 ferou

5efh, haberur. Reliqua oftendit in-

ii g

terrogatio

S. Jacobi in fua ep. C. 4 Unde Pella

eg litesin volis ?. nómme ex concupi[centüs veftris ?

! Q] am

m 6u

Et illud Sap. 8. 7Zvimabit creaturam ad. ultionern

inimicovum. s.

netti!.

lfs

1

248. Olferva. Se&tarii n

oftri temporis-äPdd

j

l

I

lagianorum quidem hic reje&to errore rece-

dunt, fed longé adeó, ut & ipfi in errores im-

7!

pingant. Prater memoratos enim effectus pec-

rH: )

?,' /?JMG

W

cati originalis , alios etiam adhucdum addunt;

il

quorum 12715 eft, per parentis primi peccatum,

; jäm fs

arbitrium liberum in homine penitus amiffum

t i

effe & exrinctum: 24uf, natura corruptionem

tanram eífe exortam , ut homo etiam juftifica-

L jf

m

tus non poffit non femper peccare: 37/u5, Pec-

cati illius frué&tum effe odium divinum , fugam

frp:

divini judicii , dubium de divinis promi(fioni-

gmidi

m de eterna falute , aliáque

T

'bus, defperatione

eccata actualia.

In eorum tamen refutatione

m

i

ic morari confültum non duximus; tum quia

d

men

prioris falfitas jam in Tr. de A&. hum. propo-

r

fira fuit: tum quia alterius examen in Tr. de

j n

)

Gratia füícipietu

r: tum quia fi poftremus ar-

n i

!]

diato effectu intelliga-

ji; )

ticulus de remoto ac me

tut

;

"- .

7

DE PeccArTIS.

403

lm, itt

tur, di&tis füperioribus non repugnat: Si ve-

ró de immediato ac neceffario fructu intelli

gen-

fion:dmi:

dus fit, facilé ex Tr. de Act. hum. falfüs eífe

en

cognofcitur ; -nequid dicam ,. ejusmodi peceata

feto a

non haberi in.hominibus omnibus, & reperiri

exdefent

fros Dea

etiam in deemonibus, peccato tamen originalica-

rentibus. Porro an illa, quz memoravimus na-

verrpiradi

rure human:e vulnera, pofitivi quidpiam aut

Gr;naÁ

negarivi duntaxat dicant, aptiüs in Tr. de Grat.

Ti Sont

exponetür.

tirdidem ]

Irum eren

ARTICULUS IL.

Ios, qum

Jfie baptifino dezedentes pumiantur pri-

num ii ge:

| P parvuli

vatione beatituduus $——

povis f

Celorumdi

,,549. Ota. Paenam alterius vitze fubdividi in

lQu erut

: poenam damni & fensüs, dictum eft

nu

VL

m. 89. An prior ftatuta fit peccato originali?

prz;?na hi

queritur in prafenti articulo.

Propofuimus

(üit t

autem eam quaflionem verbis illis, in titulo no-

liry injgle

tatis ; quia inrer beatitudinem füpernaturalem

dis ngn

feu Dei vifionem , & inter beatitudinem natu-

T

ralem íeu ftatum quendam felicem , expertem

Tünssà ?

doloris & affluentem bonis naturalibus , qua-

jo.]

lem naturaliter habere poffumus , diftingui-

Vs D

tur, arque ex hac diftinétione queedam fenten-

Til

tiarum diverfitas eft orta.

Nam Vincentius

004 .

quidam apud S. Aug. L. . de orig. anime C. 9.

&iritu ng

& L. 3. C. 13. parvulis eriam non baptizatis re-

&mer i

gnum celorum , hoc eft ; béatitudinem füper-

CO

naturalem promittebat. : Eandem fententiam

V tj f

infide.

tenet Zwingliug, üt pgobabilcm de f£iliis

Jium $?

Dz Prccaris.

. 409

t ov

lium , üt'certam de fidelium prolibuä: quod

j imelligen.

fecuncum ampleétuntur etiam . Calvinus ; Bu-

. lls f

cerus &c. Ali quamvis parvulos ejusmodi à

d p

regno celorum & vita beata Sanctis promiffa

A

excluderent, docebant tamen eos poft judicium

onpndo.

futuros beatitudiae naturali beatos & in quodam

EUA

veluti paradifo terreftri perpetuó feüicitérque vi-

lidpiava

&uros;ita Ambr. Catharinus, Albert, Pighius &

[r.de G

Hier. Savonaiola. Ad quamnam «x his fenten-

tiis claffem Pelagianorum error de vita parvu-

lorum arerna pertineat; dubium eft inter 1 heo-

logos, cum non ita facilé definiri poffit; quid-

nam illi per viram eeternam intellexerint, quam

m

parvulis fine baptifmo decedentibus à regno

colorum diftinctam pollicebantur. .. Certé am-

fiiydin

bipgua erant ea de re ipía Pelagii verba, quae

; üdun d

S. /ug.L. de pec. orig. C. 21. refert z. fige ba-

piifmo pavouli uovieitess quó nom eant , [c0: quà

qo orpini

Dropti

eaut , ne[cio.. Argumenia, cur ab aliis exiftime-

tur, intelle&tam bearitudinem füpernaturalem,

jintinit

vetnatuürt

ab aliis natüralem, vide in Anti- Janfenio Difp.

$. fe&. $. & 6. edito füb Schemate Antonini Mo-

dinem Ddf

i

ly experlw

raines à P. Joanne Martinon S. J.

250. Dico J.. Pavvuli fine bapt

ismo dcce;

TU qu

, d-

dentes puniuntur privatione beatitudinis füper-

naturalis. . Eít de fide. Prob. Ex verbis Chrifti

dum r

Viodt

Joan. 3. v. v.. IVifi. quis. venatus fuevit ex aqua. 9

Spivitu Santlo , 1102 potefl introire in vegnum. Dei.

um

uT

Item ex Apocalypfi conftat , zor zztvoire aliquod

coinquinatum in regaum. coelorum ; nec alios ,

li

(

Parvuli

T

nifi qui fcvipti funt 12 libvo vitee agni.

autem íüne baptifino decedentes manent coin-

fjj

quis

m

e $

".

o l

410

Dz PrccarTIS.

d Confa

quinati peccato oripinali, nec nomina eofum

inícripta funtlibro vire; ergo. Corf. Ex Con-

v Belun

deot bes«

ciliis. Paleeftinum ; tefle S. Aug. in ep. 106. ad

ssqie d

Paulin. , comipu'it Pelagium anathematizare; in-

fantes non baptizatos habere

vitam «eternam:

fnm (

ln n

JHéc autem , inquit Aug. . 7eg.

atd quid uifi movs

ererua vemancbir ? Carthaginenfe in ep. Aug.

D l ipd

$0. Quicungue oity zegat parvulos à perdytione lt-

MAl 1

bevari per baptifinum Chrifli , & [alutemm peveipere

Is et

T m qq

eternam , anatbema fit.. Milevitanum vel Car-

thaginenfe potiüs apud' eundem ep. 92. fimilia

lod vl

qonditionib

repetit : ueros parvulos , fü wullhs imuoventur

Chrifliaue gratie Secramentis ,. babituros vitam

ve, (

etergamy nequam prefumptione comtendumt.. Flo-

ii g

rentinum fefT. ultimà ait,. Zorum animas, quiin

d nfant

a&uali imovtali peccato , vel [olo originali decedunt,

dmey n

temum d

1300x in infermum de[cenderey peris tamen dispavibus

puuiendas. — "Yridentinum feff. . & 6. can. 3. &

fudnem &

wlnte lo

4.» übi totam de prefenti materia doctrinamin

S. Litteris, Patribus & Conciliis di

s

.*&ï al Mï

fpetfäm ,

colligit & proponit.

Tttone

251. Jico /J. Parvuli iidem etiam puniun-

3.

tur privatione beatitudinis naturalis.

Sequitur

TT

hec thefis ex priori , tum quia nullum funda-

YT

inentum habetur diftinguendi in parvulis re-

TWl quje

gnum colorum à vita eterna; tum quia cum

LU

darinatióne & carentia falutis eeternz conciliari

M .

nequit beatitudo: quaecunque.

Prob. Parvuli

d:ïl Í2777

- *fine baptifimo decedentes in. perpetuum erunt

f g

inimici Dei & filii irze divinee : erunt captivi &

Dunorg

füb poteftare daemonis: iriclufi heerebunt infer-

Titi. $

,,nïo ,k

ali.

-s-);;u

-ergü non fruentur beatitudine natur

Mf

hif.

T. m

Dzr Prccaris.

411

tttt ettmt

VIni. Conftatex Scriptura, Conciliis & Patribus

Yj x C

apud Bellarm. L. 6. de Amiff. gr. C. 2. , quae

1

docent has effe paenas etiíam peccati oricinalis,

matira

neque abfolvi ab iis quenquam nifi per bapti-

TO etemOu

fmum.

Couf. Satis certó infertur ; tum quia

beatitudo naturalis homini fine meritis natura-

quzi tif u

: ine d

libus eft indebita ; parvuli autem eam mereri

perdin

nequeunt, nec Deus etiam iis, tanquam füis

fon ferg

inimicis, eandem liberaliter conceffurus vide-

un d C

tur: tum quia beatitudo naturalis faltem acci«

29 (ini

dentalis plan& repugnantia ftatui parvulorum &

]i t

conditionibus commemoratis dicit, effentialis

uf n

veró , feu cognitio Dei abflra&iva perfecta

gndit. D

amórque amicitiae diving naturalirer beatificus

unde infantibus illis adveniat , doceri cum fün-

ao t

qul

damento nequit.

Corf.]. Poft judicium ex-

tremum & in eternitate inter caeleflem beati-

n li

k agl

tudinem & damnationem non erit medium;

a dodmdt

teítante Ecclo C. 11. uficunque cecidevit ligpum,

[ dlfpf*ïm)

five. ad auftrum five. ad aquilonem , ibi erit.

Et

fuffragante S. Auguftino, qui L. 1.de pecc. mer.

C.28. Nec eff, inquit j ullus ul snedius locus , u£

sum p

js 5

pojft effe mifi cum diabolo , qui 101 efl cum Chriflo.

Hinc &2 ipfe Dominus volens auferve. de covdibus

nolu fm]æ!

] mhg f

malà credentium iffam , nefcio quam , medietatem ,

y at

quam conantur quidam parvulis uon baptizatis tvi-

Jl

m

buere . .. . defmitivam protulit ad bec oraobfiruen-

ri

da [ententiam , ubi ait :

ul non eft mecum , con-

i. !

RP

y

fjf

zva me efl. Conf. 1. Ex teftimomis Patrum, Pe-

lagianorum dogma explicanium & damnan-

f

väümh

tium. 'S. Aug. L. 1. de Orig. anim& C. 9. IVos

g

j

"atio-.

(j ?

H

bapfzzati: pavoulis uemo promittat iutev dam

i

[/[47/ 73

414

Dz PAE.CCATI-S.'

sem vegaimque celorum quicii

s vel felicitatis cujut-

ftfn æreyna

dpun; €

lilet atque ubilibet quafü wedium locum ; bocenun eis

bevefis Pelagiano promifit. IYdemib. L.2. C.12. /Vo-

1

ptum 0

ttam comp.

vellos beevetacos Pelagianos jufl if Couciliorum Ca-

1bolicorumtg Sedis "d4poflolice damnavit auctoritas;

puinr pat

V.

eà quàd aufi fuevint uon baptizatis parvulis dave

uetis g. Salutis locum, etiam prater Tégnum cg«

p d p

í

[/

Rn

rum. Etep. 106. ad Paulin. /Vempe aliquan-

do fatebuutur , parvulos 1102 baptizatos vitam ba-

qeN k:

i, f

bere. non poffe ,. ac per boc quamlibet tolevalilius

omuibus , qui etiam propvia dqeccata. commüttunt ,

g, qi

tamen etevia qmovte anul&davi.

dpenam(

Siricius ep. 1. ad

udta

Himer. C. 2. docet, infantes in periculo vitee

ib

conflitutos continuó baptizari debere, cujus

rationém reddens, JVe reggum , eit, pevdant

lirequi

t f

$ vitam. . S. Profper. L. 2. de vocat. genr. C. g.

fiíiugir

Quid efL, inquit , quàd aliezatur à falute perpe-

Ude d

£ua tanta infautium multitudo , tótque in bis eta-

tibus bominum millia extva vitam velinquumur &-

dnjir la

Zevyam. |Ven. Bedain Com. C. 14. Joan. Ae-

Qd nemp

j

Jpuendi funt d corde Chrifliauo ,. qui putant ideo

M. E

di&umy, anultas effe inanfoncs, quia extva vegnum

lh.

Tif x

eelorum erit aliquid , ubz beatà maneant iunoceutes

teram ;T

qui [ine baptifino ex bac vita migráruut : quia fi-

TOne tv

z/e illo in veauun , celorum iugvedi nom potuerut.

252. Objic. cont. xamum. S. Aug. in Enchir,

Qs p

DAL g

C. 93. docet parvulos puniri poenà guriffiná ;

fed ex S. Chryfoíl. poena damni , feu privatio

n Iitone.

vifionis Dei, efít paena. maxima & acerbior,

d Poüen

quàm poena infernalis & fensüs; ergo. Conf. 7.

ts C |

m $.

Ex S.'Thoma r. 2. q. 87.8. $. ad 2. peccatum ori-

p

05 m

ginglc ratione grgvitatis füue non meretur

nam

um

Dr PrcceraiTs.

419

nam eternam. Sed Deusnon punit ultra con-.

(

y; hum

dignum j ergo. Comf. Jf. Secundüm eundem

an M.

peccatum oricinsle eft minimum peccatorum,

tdierm

etiam compáratur cum venia

li; ted Vc:nialg non

u d

punitur poenà «rernà; ergo.

^

E. 1..D. M. Puniuntur peená

mitiffimà, com-

jeir n

Y regnum t

paratà ad poenas adultorum, & qui perfonali-

ter peccráunt C. comperata ad poenas quafcun-

at ia

gf um

que N. E. 2.D.:. Peena damni eft poena ma-

ha od

xima, fi fumatur fecundüm fe & ad bonum

1 Commit

-

precis? , quo privat C. fi fümatur comparaté

ad paenam damni & fensüs fimul, &üt afflicti-

dusep d

p [

va eft ac pena N.. .74d Corf. J. i S.'Fhomam

hic debitunm feu reatum poenee aeternee non tri-

ehee, at

buere quidem gravitati peccati originalis ; fed

T

conditioni. fubyetit , [cilicet bominis , qui fie gva-

(tt gtm. 1l

zia invenitur , per quam jolam fit vemifto pene;

i n

unde fecundüm fententiam fibi propriam addit:

"TLT

Similiter diceudum efl ad tertium de peccato veniali,

7 quit

quod nempe per accidens poenà eeternà puniri

14. Jon 2

fentit.

Ex refponfione tamen ejüs ad 1mum

T

colligitur, concedendum , quód originale i

partatipl

ratione converfíionis non mereatur poenam ae-

n n

ternam , necandum autem, fi fümatur in ra-

ánit: W l

tione averfionis; cui ex alibi dictis hujus S. Do-

7H

d

&oris poena damnicorrefpondet. — 242 Cozf. 17.

p.in 2

hlP

JD. M. Eft-minimum fecundüm quid ,. fcilicec

zi i

in ratione voluntarii, & quidem tantim refpe-

n

&u pofterorum Adami , non autem primi pa-

i«l

rentis C. fimpliciter N. — Hanc ipfam effe do-

gt

&trinam S.'Thome probctejus expofitio; quam

ecati l

jun-

q. 5. de malo a. 1. ad 9. argm. his verbis fub

| mmmI pæ

git:

a,

414

DE PEGCATIS4:

fditis, :

it: Dicendum , quàd þ.ecczztum veniale , oviginala

10

compavatum , quodammiodo efl majus., & quodam-

.modo minus. Peccatum emim veniale conparatum

n ert

droetur t

buic per[one vel illi, magis babet de vatione pecca-

fio ad v

i, qudm peccatum oviginale: quia peccatm veniale

D

eff peccatum voluntavium voluntate buyus perfone

]u & $u

qgon autem peccatum ovginale.

5Sed oviginale pec-

MTRO

catum compavatum ad gatuvam efl gravius ; quia

privat naturam majori bono, qudm peccatum ve-

&we, 1

Et

fümdo )

miale privet. per[onam , [cilicet bono. gratia.

vopter boc debetur ei carentia vifionis drome: quia

Aioloma

ad viftonem divinam nom pervenitur , mifi per gva-

T

tim, quam veuiale peccarum uon excludit.

Yab db

253. Objic. coutr. 2dum. Jjuxta Apoftolum

imum,

dicitur :. Per umius juflitiom in omnues: bomines in

155; Quaru

guftificationem.

Sed in. parvulis peccato ori-

$ Angufn

Rs noru

ginali infectis non erit juítificatio vitee fuperna-

turalis; ergo naturalis, qua infert beatitudinem

ehdbors d

pivis nj

naturalem. — Cozf. Z. Poft extremum. judicium

mors inimica deftruetur; fed fi parvulinon gau-

; 5

deanr maturali beatitudine , id falfüm erit; er-

L QI,MWI

go.

Corf. 1. Eodem tempore diabolus ejicie-

9 (f

tur foras; fed fi in ejus poteftare remanfuri fint

P lm

parvuli, nec hoc verificatur; ergo.

LUE

&. Argumenrum hoc cum con

firmaticn.i;,

0U )

bus probat etiam ,. adultis faltem tribuendam

LUTUT (

Tüter.

effe naturalem beatitudinem, quod, cum contra

fidem fit ac nimium., nec nos u

ere poteft,

QUentur vj

j

Itaque D. M. Per unius, fcilicet

hrifti ,. ju-

itnitici

ftitiam tranfiit in omnes juftificatio vite quoad

fifem ;

fuflicientiam C. quoad efficaciam N. Hincetiam

WO Vide

er,

ab aliis explicatur non de omnibus fimplicit

e

ls

:

ia

—

z

Dr P£ccar!s.

415

fed de.iis , qui ex Chrifto renafcuntur.

ZAd

NT

Conf. L. D..M. Deflruetur mors inimica corpo-

) us

1 tj

ri; & fic erit refürre&io ad judicium vel vitam C.

deflrruetur mors inimica anima,. « ezit refür-

tüfit pu

at n

re&ctio ad veram vitam /u/Z. in omnibus eriam

infidelibus & parvulis non baptizatis N. in fide-

rf

lum

libus & Sanctis C. . His enim duntaxat ex

S. Aug. ep. 146. ad Cofent, convenit. re(ürre-

grucus: t

] pemz!mn []

€tio vite, illis autem ex eodem ep. 28. ad Hier.

4

H

refürrectio judicii,

"d Conf. L. IN. m.. Jaxta

J.gmriæ.

ilone: d

u

!

Apoftolum ad Coloff. 1. /Vos per Chrif]um eripi-

n p

ti

"

mur depoteflate teuebvarum. Flancautem ereprio-

"

,J,l,

MR

!

neim' & diaboli expulfionem in parvulis fieri per

u

baptifium, docent tum exorcifmi & exfüfflatio-

nes, quarum in Ecclefia femper fuit ufüs, tum

n li

jg p

S. Auguftinus, Zofimus & Cocleftinus. Ponti-

fices pluribus in locis apud Bellarm.1,€. Unde

0 Vi p

r beniit

eje&tionis diaboli fruétus füb finem mundi ad

parvulos nihil pertinere poreft.

mutm ]U')CUJ

u

254. Jifl. S.Th.ina. dift. 33.q

, 2. . 2. ad 5'

ait: Quamvis pueri non baptizati fint. [opavati 4

lum ett; *

Deo , quautüm ad illam coujunélionem ,. que efd

ii

ger gloviam , non tamen. ab eo penitus fumt. [epa-

gremamïlmfï

vati . imnà ipfi conjunguutur per. pavticipationem

f00,

bouovum , 9 ita de ipfo gaudeve potevunt maturali

ïongfmarioni:

cognitione &5 deleGatioue. .. Exgo. beati erunr na-

» i

-turaliter.

Corf.I. Hujusmodi parvuli coníe-

10(111 qn V

quentur

lura dona gratuita, ftaturee fcilicet

Ut ;'ü(f/«

magnitu

di

nem , immortalitarem & impaffbili-

Mi

tatem ; ergo & beatitudinera naturalem. Corf. 77.

g

:

1 Md

'

ii

Non videtur ordini diving juftitie congruum ,

mif,

:

;

Wï J

ut/infantgs propter peccatum in.alio.com

umn

fi

gt

DMH

.Dz PsccATIS.

"

i

hidofc

fum priventur beatitudine rarurali; zvtjfui'n "qbia

hec eft perfectio homini debita : tum quia na-

ii dei

e

] Netur:

turalia juxta communem fenc

"

&

;ntiami etiam poft

peccaturms menent integra.

t prno

dinem eniin natura-

& V. Conf.. Ad. beatitu

quim, fe

lem non füfüicit quecunque cognitio & nata-

u dub

ranem &

ralis etiam amor Dei; fed debet cognofci Deus

üt amicus, ut inde orierur amor amicábilis,

quétore.

qui amicitiam mutuam füpponir. Cum igitur

p n

Deus non fit amicus parvulorum culpà originali

:

infectorum, illis fimileim cognitionem , utpote

falfam, non conceder.

"d Conf. I. IN. conf.

Quod enim S. Aug. L. r. de pecc. mer. C. 23.

Án parsi

inquit: AVulla falus eterma promittatur infanti-

w non promittit. [cviptura divina bumanis

1

bus y

oimni

^

uy ingemis prafevenda

; idem hic de donis

naruralibus cenfendum. — Quare cüm duo pri-

ü

K m. Drur

tna dona faris fundentur in Scripturis Sacris &

FUSTODY

Patrum elogiis, beatirudo autem natural:s mi-

Atf

nime, difcrimen oppidó menifeftum eft. Quid

mCm à

deimpeccabilitate, incorruptibilirate & impaffi-

&i

d Par

bilitate infantium fit dicendum? p'rim ex fe-

gt i

quenribus flarnetur, partim alio pertinet.. 72

tl

Couf. 1. .N. aff. Contra quod pugnant ratienes in

9. M0r. c.

"'Thefi allatze ; & argumentum à majori ad ininus.

D. num

Si enim de fide efl, privationem beatitudinis fü-

lïg Q

pernaturalis effe poenam juflam peccati origina-

lis, cert? contra aequitatis divine lepes nonerit

II tnent

naturalis beati'udinis privatio.

"d vatiouem

WC m

imam D. Bearitudo naruralis eft perfe&tio ho-

VU

gnint debita in actu primo, hoceft, homo na-

Ti (criy

ia

Q p

Yuraliter debet pofle cfmï .gdipifci C. eft deb

i

a

Dz PzeccariS.

m

ij tm qi

in a&u fecundo, hoc eít, débet eam omnino

m qua 9.

actu & de fa&o poffidere N. — 4d Raz. 2dam

2 emid

JD. Naturalia, quee debentur ex intrinfecis na-

enim niny

ture principiis, manent intepra C. naturalia

quidem, fed quz non nifi per gratiam indebi-

ito & ntà

tam actu haberi & poffideri poffünt;N. . Ta-

ol D

lis autem effet beatitudo naturalis.in prefenti

y amgbl

Ar

quaftione.

8

Cum gt

'umenta alia Caf;haripi vidg

tpiorgi

apud Be;larm. Le

ARTICULUS III.

ym, u

AR

x m Cs

n pavouli fine B

[^/

j at

peuá [eusás €g agnis dufernalis 9.

piismo. decedentes *þunianlu?,

jrin ln

25$5.

Qra À. Affirmativam . fententiam , Pää

; li dets

tres Latini poft exortam Pelapii hae-

dm d

refin magno confenfu tenuiffe videntur. De

s ngnsöj

S. Hieronymo quidem Dial. 3. cont. Pelag. ; de

Tv

Auctore Hypognoftici, de S. Avito Viennenfi

ind (

in Carm. ad Fufcinam, de S. Fulgentio lib. de

yeinp

fide ad Petrum c. 27., de quindecim Africanis

ine*

Epiícopis in Sardinia exulibus ex eod. Fulgent.

ynum. ^

lib. de incarn. & gr. c. 30., de Gregorio M. L.

pondt

9. Mor. c. 12, de Ifidoro Hifpalen. L. . Differ.

yunr n

H jüfi Qd mmw'

Spir. num. 26. , de S. Anfelme L. de Concep.

gt

Virg. cap. 22. aliísque aut dubium non eft aut

u

non movetur: ambigitur autem de S. Augu-

j t

n

ftini mente ; tum quia Enchir. c. 93. lib. z. de

Ál

[

JJjd

Jl

pec. mer. c. 16. & lib. s. cont. Jul. e. z. mmi-

ziffamam ac leviffimam poenam parvulorum futu-

an&m v

8&1 ;

d

ram ícripfit : tum quia lib. conr. Julian. cit. de

ICCR

u

pomna parvulorum air* Qätæ, qualii ; &9' W"Zm

»

41

Dr Prccaris.

»

érit :j

wawrvis defirrive mon

offum , wom temen

m ip

'audeo

4

iceve , quód eis , ut mu.

71

? e[feut , quàm u ii

jrictia.a

qui t

ent , potius expediret : tum quia in epift. 28. ad

Ó

jmm d

THier. fignificavit, fe coar&avi anguffiis , uec , quid

Simiis, &

vefpondeat , invenires cum. ad. penas parvulorum

entum efl : tum quia lib. 3. de lib. arb. c. 25.

Qp. inpet

dub fu

'ad obje&tionem Manichecorum de parvulis re-

/fpondens viderur medium quendam ftarum

f ! 4

n f

concedere parvulis inter damnatos & bearos;

ficut ibidem admittit quedam media inter ved

& quim

timum q

fattum atque pecc

atum , 69 mediam judicis fenten-

diam intev premium g fupplicium.

Atque hinc

Ti d

t pfo

D. Thomas cum S. Bonaventura

& poít hos

Scholaftici multi eum in contrariam etiam par-

l, hs

pea qi

fem trahere , aut falrem benigniüs interpretari

conantur. -

queit, o

Alis tamen e

*

qua hx

contrario, & partem etiam

megativam tuentibus qui

busdam , de fan&i hu-

lub (

[

jus Do&oris mente ni

bil ambigendum vide-

tur.

In hanc rem pr

[o)

ferunt prolixam ejus

0 $ [

fententiam ex Sermon.

14. de Verb. Apoftoli ,

154 p

-übi fic ait : De vzvists morr

uis judicabitur. Al

Wt

evumt ad. dextram , alii ad [

üffram. — INon novi

Qmndy

-aliud. . 'Et pauló poft : 57 erg

o dextra erit €9 fi-

Teriat

elio u0-

Urüm in

niftva , g mullum medium locum in Evat,

"eimus : ecce i dextva. veg

vum calorum e[t : Pev-

Wm j du

Qui ili mon efl , in fini-

lr a

cipite , iuquit , vegnum.

ftva of Quid erit in fmiftra

? dre dn iguem ater-

Quompj,

"pum. . .. Ecce expoJuit tibi ,

quid fi vegnum

Dj g

-quid ignis etermus , ut quando. coufiteris pavou um

V eins

-mon futurum iu vegno , fatearis futurum in ignem

fu. p

igi Cru-

Wt fer]

feriutu, Per igngm AE hic intell

ciatum

M

Dz PsccArIs.

419

3787

£iatum ipgnis, ibidem :docer : Exrrema. autem

TT

enteutia .ut. doceret , quid fit veguum, $g. qu

j

d

4

y

i

tepluj

dguis cetevimus , tunc , itmquit , alibum ifli in co:

fisytes

füouem aternam , juflà. autem in vitam etevuam.

.Similis, fed brevior, fententia habetur lib. 3.

s pralra

DCR

op. imperf.

Quid mivavis in igne.ctermo cum

diabolo futurum;. qui im Dei vegnun intrave uon

e pv

dam n

fitur ?. Ad ulteriorem hujus rei confirmatio-

s & bt

nem fundamentis füprà oppofitis refpondent:

la imr r

& quidem ad 1mum, poenam parvulorum mi-

tiffimam dici ac leviffimam, non abfoluté, fed

P

"Ageir

relaté ad damnationem reproborum, qui pec-

cata propria & períonalia commiferunt. Ad

1 & pOMV)

m eun t

2dum , his verbis nihil voluiffe, nifi quód , licet

pene quantitatem & qualitatem . definire ne-

is r

queat, non tamen aufit dicere, quód eis &c;

quia hoc effatum Chriítus non dixit de pecca-

Pa

[: ianääu

toribus quibuscunque , fed de fceleftiffimis

duntaxat, qualis fcilicer erar Judas. Sicut ve-

Uendum )u

]

p

ró S. Do&tor minime dubius erat, an daemo-

j

nes ab igne infernali patiantur aliquid , licet

b A

)

jgin ^

non explicare poffet ; quid; quomodo & quan-

tum ab igne paterentur ; fic etiam ex verbis

y M

n 1]

recitatis concludi nequit , eum fuiffe dubium,

D

g/io ,

utrüm infantes ab igne aliquid

aterentur. Ad

)

h

n

|

'.

gtium , dixiffe tantüm , quód in

ypothefi crea-

/1

tionis animarum fingularum explicare nequear,

ub

T

[

quomodo juílé puniantur parvuli non folüm

WW',S)(

poenà eternà, fed eriam temporali in hàc vità

Mi

N

üt ejus verba continuó fubje&ta docenr. Ad

Y ,

4tum , PermifTo etiam, inquiunt, quód S.Do-

" g

étor fcribens libros de libero arbitrio incertus

: üd)

gl qu

ue-

a

Dda

d

420

DyÁgPziécarIS.

füerit de peenis parvulorum ; ipfe tamen Aup.

d adu

nihil inde probari oftendir L. de dono perfev.

gnotr ol

c. 12. übi : $ quaudo; inquit, libros de lib. avb.

prdtte d

dLaius Rome,cepi,im AAfrica Presbyter explica-

ünr doga

Ti funani

$i5 adbuc de dammatione : infantium. dubitarem ;

memo, à? opinor, eff tam iujuflus atque invidus ,

TY

*

volumae f

qu

j me proficere probiberet, atquein bac dulitatieue

dloc deftin

vernanenduin snibi e[fe judicaret. — Q'aantum veró

qu medi,

[

ftéd ab hac dubiratione abhorruerit, explicat

Y p

E

ï

& Delarmi

d&m pau

Ó póft: /2//7 , ut caujam parvulorum

fic velinquamus , ut effe mobis dicamus incertum,

libis pan

zitrim i Chriflo vegenevati , fü moviantur parvuli,

t ei a

Tranfean in [alutem ; mom , vegenerati autem. tran-

tete deben

fedut im wortem [zcundem ; quomiam . quod fcvi-

Ws defn

g

ptiun .eft :, Pér unum . bominem &9c., aliter veti

Ut n eis

qutelligà zon pott[l : uec à movte pevpetua , qua. ju-

V: DN

m mj

füiffine efh vetributa peccato , libevat. quemquam pu-

fülorum aut snagaovum; mifi ile, qui pvopter ve-

Direspem

dimenda 9 ovigmalia 7 propria peccata. noftra

ftfet qum

3noYtuts eff.

fcilg opi

256. IVota II Poft feculum XII. fenten-

Wlnt t

tiá négans à Magiftro fententiarum, D. Tho-

Jl i

rna , S. Bonaventura, Scoto aliísque fcholarum

D

principibus adoptata fic invaluit,ut eam omnes

[ Cffum

4üt feré omnes Scholaftici fint amplexi ; folis

"um doi

Ripidioribus, àt fe profitentur, Auguftini Di-

ii

Cipulis exceptis ; quibus tamen accenfós no-

bl

lim Calvinum, Janfenium aliósque novos do-

aor n

gmatiftas partem affirmantem fectantes , ütpo-

iy,

te de quibus fufpicionem injicit Martinon 1.

fre

Bap[

cit. Difp. 40. fe&t. 6., id ab iisdem forte fieri

s

is

, quo

& ut minuant liorrorem dogmatis alterius

icunt

Dr PrccxwTI&^

42X

: ttren At

dicunt adultos damnari. ad. ipnem eternum

On0 Derf

propter opera facla fine. u(ü liberi arbitrii &

t d a

poteftate abflinendi, Item . ur acceprabile red-

T

dant dogma aliud , quód Deus ex mafla gene-

m dilim,

ris humani per Adam corrupra pro mera fua

atf ii

voluntate feligar aliquos. ad . vitamn eternam;

hu lii

elios deftinet ad eternam mortem, deftituár-

[uamumwö

que mediis, neceffariis & fufficienrtibus; ut fal«

etit eypit

varíi poffint. , .. Ceterüm, üt Tournely rectà

! parwdom

ex Bellarmino notat, qui fententiam de fenfi-

n o

bilibus. parvulorum .peenis veriorem effe pu-

Vr a

tant, ei abíque ulla excefsüs formidine adhge-

j ag f

rere debenr;quia mifericordia noftra erga par«

m p

vulos defunctos nihil,eis prodeffe . poreft, fi«

( Wz,"

cut nec eis, nocere: pote(E fenrentise noftree fe»

Jl W T'['

veriras ; multum veró nobis obeffet ; &i ob. in«

qnium lj

utilem. mifericordiam: contra Scripturam. aut

p

Patres pertinaciter aliquid defenderemus. Prae.

terea quamvis..cavendutm t |Clericis, .ne hàs

p m

fchole. opiniones in Catechelibus proponant;

I f

poffunr tamen datà occafione. prudenter iidem

a, D.

priore opinione uti contra matres , qua ex né«

Ü fchman«

gligentia fcetus in utero fuffocant , aut preemas

ture effundunt: pofteriore autem , ut leniant

g m

17

n?Xl)(O

earum dolorem, quz proles fine Baptismo ex-

u)

tintas acerbiüs lugent; utraque enim veté pro-

p

fs

babilis eft , & neutra certa., Quesnam veró pro-

T

babilior nobis videatur; fi aperiendum fit ,

257. Dico. Probabilius videtur , infantes

anlüïïütp

fine Ba

)

Wmün

à m

ptismo d;cedenteS' non pumm poenà

:m fO

(E:ngüs.

Prol

gb

!

1

i

Dd';.

425

Dt PrccirTIs.

Prob. L. Scriptura, ubicunque mentionem

fre Dptis

facit ignis eeterni feu poenee fensüs , imanifefts

| dgi bep

loqui videtur de tali

g*igemïa ;

poena, quae preefüpponir

siorum CU

peccatum 'actuale.

Ejusmodi fünt omnes illi

textus, qui contra nos afferuntur ab advería-

fjj enuD

imtm 4

xiüs , & fpeciatim fententia 'Chrifti

judicialis ;

quà nititur S: Auguftinus, Matth. 25 7te ma-

tuimpti pe

i, idn

dedicli in'ignem ceterman j qui pavatus eff. diabolo

£ augelis eyus. - Efuvioi emm, $$ mou dedifüis mi-

ROE

Y jumid

hi mauducare

w p

Jitivi , & non. dediflis: mibi bibere

h

&c. -Idem Apoc./18; lepirar :

Quantum fe glo-

1

l

i

ij

T

TT

vificavit €9 in delitüs fuit, tamt

um date illi tor-

qt lapam

snentum €9 lu&um.

Denique Ifà. ult. & Marci

m ca

9. conjungitur verinis cum igne : Zermis eo-

j qd

um on wioYietur , C7- i9mis mom extiuguenuf.

tquis

DEUUE

Omilliones enim culpábiles in rmo ; delecta-

tio autem, qua juxta Philofophum fequitur

E

operationem , irí 2do-^torfüs vermis etiam,

ls quipt

id eft, confcientia mali-operis pungens & affli-

verbo hd

j d

gens in 3tio, fünt a&tualia peccata aut ea füp-

ponunt. Ergo,;cum infantes hujusmodi actu-

lt ii

sliter non peccaverint, poena peccati actualis

pui igfun |

hoc eft, peena fensüs etiam illis tribuenda non

em j

eft. .Conf. 1. Paena fensüs pro infantibus non

F f

eft afferenda fine aperta' authoritate Scripture

Itl

hn

& SS. Patrum communi ; quia de Deo , üt fcri-

ptura ait, eft fentiendum in bonitate. Sed

€ din g

ftit r

nec fcripture authoritas eft aperta , üt proxi-

mé notatum : nec' traditio- eriam Patrum eff

[ þropm

communis : cum alii prioribus num.'255. lau-

Mhymy

atis repugnent. Nam Greg. Naz. Or. 40. in

| 26

a

LOU I

$. Baptisma » diftinguens tria hominum genera

ine

Dz PrecarTIs.

455

foetfonwm

fine Baptismo: decedentium ;

*netpe quorum

nt, alii ex ne-

5, ol

aliqui baptismum .contempferu

prefymi

gligentia propria orniferunt ;

alii. ( infantes)

r omos i

aliorum culpà eo caruerunt, fic de illorum

T

ponis enuntiat : Exiffimo futurum , ut primi qui-

ff

dem tum. aliorum fcelevum , tum. etiam. baptismi

a. hu

contempti penas: Inaat

.

Al autem penas . qui-

dant : üt qui mon tam àti-

ir if n

dein , fed leviores , pen.

df

"mi pmvit

are , quàm ftulritiá ,

à baptismo aberras

verint.

TEUM

Pofemi: demique. nec calefti. glorid. nee

.

hi

|

l

fupplicás à juflo judi

ce-afficiantur ; utpote qui li

l

:

'.'

tj uon fuevint , impvobitate

t

ï

|

!

cit baptismo configna

zamen caveant ; aique

bauc jaGuram pa[fi potius

[

In que verba. IN icetas;

: f

fuerint , quàm fecerint.

Naziauze-

? entr

antiquus commentator ; ita fcribit :

ai verbis manifeftum «fl ; quod. Lu

gusmodi

anfantes

f

à

-

^

N

M
