net concupiícentia & fimul reatus culpee origi«

gt

"

nalis per originis vitium indu&tus.

a

W

WOEM

gua d

U ;

Qu«

ia

a«* ]i

314

Dz PrzccaT!s.

qudec d

;

Quanzs: Quid Reatás nomine intelligat S. As

velinonidm

L

guffinus, cim originale peccatum alferit vea-

tum concupi[centia ?

n j

]

200. K. Intelligit ipfüm peccatum.'habirua-

le, quo homo maculatus manet, & reus non tan-

Qmaia zn

tüm pone fed peccati eft: five non intellipit

OMJ

folum reatum paenz feu obligationem ad poe-

nam fübeundam, fed reatum culpee feu obliga-

u N

i

1 fmdom

tionem ad odium Dei fuftinendum. . Conftat x.

€x L. t. de nupt. & Conc. C.26. ubi cum rema-

nedert.-.

nentis concupifcentie: reatum ablatum effe di-

Witini

xiffet, adjicit: /Joc eff egim mon. babere peccatum,

trogrelo,

ag $ P

veum uog effe peccati. . Quod confirmatur ex eo;

quo ibidem pergeus utitur, exemplo, utpro-

fiimt

bet concupifcentize reatum auferri: /Vam , in-

ii fnit

quit ; /£ quispiam verbi gratiá. fecevit adulterium ,

Tüy

eriamfi nuuquam deinceps faciat , veus eft adulteviis

fentie j

donec veatus ipftus indulgentia vemittatur. — .Habs

litpi, u

ergo peccatum ,. quamvis illud , quod amifit , am

Qüjsmodi «

ston fit , quia cum tempove , quo fattum efl , pra-

m (

verüt. Flic non de reatu paenz , fed culpe fer-

um

inonem efle, ipía verba luculent? clamant. 2.

Rn

Ex L. r. Retraét. C. 15.- Quaff verà peccatum,

OHginale d

quod eos ex Adam dicimus eviginaliter trabeve , id

"IUOS N

€fh , veatu ejus. implicatos , €8 ob boc peme obuo-

fs

5cáos detinera, usquam effe potuevit ,. mf in voluz-

UT M

Y4fe: quá volugtate commiffum ef , quando divini

Ui [j

precepti fa&la of tvansgreffo. . His verbis reatus

t x

culpae à reatu paenze evidentiffimée diftinguitnr,

WO

ita ut prior pofterioris radix dicatur.

Reatu

11 Qw

geccari implicatos, e$ ob Loc pene obioxios. Quod

u

€on-

Ds Pzccarmis.

3

contra hoc aflertum difficultatem facere poffer ;

il $ A

uni vo-

teftimonium S. Aug. L.6. contr. Julian. C

. 19-7:

relatum jam & explicatum eft num. 104.

t

ARTICULUS III.

o

Tets nontu

Quomodo in Adamo peccaverint ejus pofleri ?

non intdy

9nem al

Ota 1. Conftat Adami peccatum fuif-

2;;. N

fe in eo, quód is contra legem Divi-

ye fendi

nam fructum ex arbore fcientie boni & 1mali

3. Conizt

Ybi com r

comederit. Nec minüs etiam liquer, Adami

um d

pofteros in ipfo, hanc legem per comeftionem

ab t

transpreffo, veré ac proprié peccáífle. Docet

iE r

enim id S. Paulus ad Rom. cap. 5. fcribens : 7:

mplo; r«

quo omáes peccaverunt ; fi quidem fcripturee ver-

ba in fenfu proprio ac obvio accipienda funt;

r al

nifi ratio gravis aut alia fcriptura clarior aliter

T

fentire jubeat. Hoc autem hic adeo non con-

tingit, u potiüs ex aliis textibus confirmetur;

n D

" d

cujusmodi eft ille ad Rom, cap. 3. Omnmes pec-

caverunt , 65 egent gloviá Dei ; ubi cum infan-

fl PW'

d alpe

tibus etiam neceffarius Redemptor afferitur ob

TL

peccatum ipforum, illud & proprié dictum &

Ori

inale effe confequitur. Coníonant, preeter

lau

1

I

latos priore capite, S. Bafilius Orat. de Laud.

je

J

junii :. Quia mon jejunavimus, nempe in Ada-

m

gíin

mo, ideo exulamus e pavadifo. S. Ambr. in c. 15.

Luc;-Lapfus fum in. /Adam , ejeus de paradifo ia

Adam &c.

Et . S. Bern. Serm. 1

e Dom. r.

vdint

1

"d

poft O&av. Epiph. 24lieza culpa eft quia in

dl

dam omues me[cientes peccavitmus : moftra , quia

jl

RW

2

z

"

l

etfi i alio, uos tamen pec;mvz'mus,,? uobis yzg

*

—

h—

Dzs PreccaTIS.

816

«t femi

Dei judicio imputabetur.. His. fappofitis oritur

:

i.

inter ''heologos difficultas, quomodo in Ada-

) M

mo pofteri peccáffe dicendi fint ? feu, cum

g pium

omne peccatum proprie diétum ex Ecclefiae &

f in N

Aupuftini fententia vol

untarium neceffarió vfi't,

f de volünti

quá tandem ratione Ade

IS

fuerit voluntarium ?

pcccaggm- po

futgem prot

t & Adumt

.2302. INota I]. 'Triplex: eirca

| hanc. qu:»-

flionem fénrentia habetür. - 154 Eft eorum,

i& um

t depud

qui in pofteris Adami admittunt volüntatem

interpretativam , vi cujus hi cenfentur vel cen-

áqein eps

(à DO ,

feri pofíunt caufam fuam five ad bonum

wok. I

five' ad malum agendam Adamo: commi-

e(t ordinat

fifle , fic, ut fi tunc extitiffenr, omnes in

cuit, ut Ád

Adamum fuiffent compromiffuri; aut, üt Ada-

v vlione

mus , legem divinam transgrefluri. /2da Eft

f tum

communior- Recenriorum , qui volunt poftero-

vum voluntates moraliter fuiffe translatas in

Wi n

| ktttt eia

voluntatem Adami per pactum initum; quate-

| tplpan Wl r

xus Deus Adamum caput pofterorum morale

inítituit, ita; ur velüt omnium nomine pra-

il potro (

ceptum Dei vel (ervaret vel pro libitu violaret,

wf

f1) zngp[re

& eo quidem in juflitia & obedientia perfiften-

Ra ij

te, ejus pofleri pratiam & juftitiam origina-

Qd

lem obtinerent ; eo autem peccante, pofteri

peccato inficerentur, fierénrque inimici ac in-

Lt n

Rf n dj

viti .Deo. 377 Eft Janfenit L. r. de ftatu nat.

Cap.6. & 21r. aliorümque, qui negant quod-

MCüeit,

cunque pactum., quo Adamus tanquam caput

dcum

morale.pofterorum fit conftitutus, volántque

üorerr:

at R

Poíteros in Adamo precis$ tanquam capite

nmipe hi

R x

€orum naturgli Feccäiïe, in quantum ne

omnes

D/E Pgcca T1S.

313

nufrs orir

vmnes femipaliter; üt ajunt , contenti fant ia

Adamo.

x

n Ad.

V, am

203. iVota JII. Patroni 2dze fententiee in-

ter paétum fotmale & virtuale. diftinguunt.

x Edf

Formale in hoc cafü dicitur conventio expref-

tecefari

fa de volüntate & fortuna pofterorum in vo-

um poü(gy?s

luntatem proto-parentis transferenda Deurm in-

ter & Adamum ex libero utriufque confenfü

L hac qu

Ef eorun,

inita. — Quamvis veró im fcripturis fepe men-

tio fiat de pactis à Deo cum hormine initis; nul-

t voünaem

i v o

láque in ejusmodi pacto formali inconvenien-

iia reluceat , facilé ramen concedunt füffeciffe

* d b

virtuale. .

Dicitur autem. hic paétum virzuale

dmo oom

effe ordinatio Divina, quà Deus efficaciter de-

f, oms d

crevit, ut Adamus in ordine ad obíervationera

! iüf, ü&r Adä-

vel violationem mandati de non comedendo

E u

fru&u tanquam capur morale repraefentareg

du

pofteros,eà ratione,ut quod ipfe faeeret ; cen-

P gususi

Íerentur etiam moraliter & imputabiliter ad

iiyn d

culpam vel meritum fecifle pofteri.

: DC [297.]

TOrm 8*

dem porro obfervant, non quidem. abfolutà

momin v*

fuiffe neceffarium , ut heec Dei conftitutio Ada.

i i

mo innorefceret ; cum Adamus potuerit cífs

ia p

perfona :publica & omnium voluntates in íe

fum 0"'9?2

quodammodo collatas tenere; licet ipfe id ne-

íciverit, ficut Respublica poteft jus füuum con-

dimi 4

ferre in aliquem. & velle ratum efle; quod is

qedn:

ftatuerit, & bini exercitus. duorum armis à f&

genut

delectorum de fumma rei decernere; quamvis

T

ehiignorent fe hàc conditione decertare, & illa

1(/1

Umque

neíciat Reipublicee compromiffum: e ipfà ta-

otuiffe

1 qü ", &apllc

€

um g

*?en hoc virtuale pactum 'Adamo. inn

ag

m

EM

l

318

Dz PegccaTt$.

|

| i per!

exiftitnant ; tum quia füavi Dei 'pmvideritiæ

& benignirati id. videtur magis confentaneum,

| ag Atl

| quge rami

ut fcilicer Adamus in re tam gravi de fuo &

totius pofteritatis ftatu con(ülriüs decerneret,

tr, emqut

qs pl

& à peccando magis averteretur : tum quia

,re&us regiminis ordo poftulat, ut in negotiis

iit

TP

graviffim: momenti officium füum ac debitum

intelligant; qui omnium períonam ac fortem

A.

erunt.

i

204. Díco 1. Pofteri non peccárunt in Á-

Mni t

damo per hoc, quód habuerint confenfüm in-

^m lbertte

terprerativum. . Prob. Gratis omnino confin-

tomim pe

fe pronents

j

.-

tur hec interpretativa voluntas ; rum quia;

cet Deus fiverit, quid omnes Ade pofteri

emneum ef

effent facturi aut volituri , tamen non conftat,

m d

nec probabile eft, quód viderit omnes appro-

étxrendom

baturos factum Adami, aut liberà etiam con-

t aieren

fenfuros in pactum cum illo initum; prafertim

ümpel,

cum in prefens non defint, qui contrarium

lst ít

iallent : tum quia hzc eft differentia inter bo-

ET.

b & x

$um & malum, quód quiliber: quidem jure

prefümatur confenfürus in id, quod fibi bo-

lfione

tium eft; in malum autem non ita...Cosf. Deus

t t

ton imputat ad culpam vel peenam id, quod

T p

aliquis tantüm vellet, fed reipfà non vult; un-

Ql futri

de à S. Aug. ep. 105. & L. de pradeft. SS. c.

n d

12. erroris damnantur, qui afferebant parvu-

rlemum Qor

los rapi ante baptistnum , quia, fi viverent,

T minim&

erant peccaturi." Ergo nec ideo peccáffe in A-

t ilis; g

damo dicendi fuünt pofteri, quàd; fi tunc ex--

Wt : dc

gitiffent, in vel cum eo peccáffent. .

t dfpae

320$. Dio 41 Pofteri non . peccárunt in

Vif

Ada-

Drz Pzccaris.

919

orovdena

Adamo: per hoc pracisé, quod is erat eorum

unnem,

capur naturale.

Prob. Quamvis pater cujus-

cunque. familie fir caput naturale fuc pofteri-

t od

is Qtmer,

tatis, eámque contineat in lumbis füis, tamen:

I : n qi

ejus poíteris non tribuitur peccatam parentis ,

j ütn Deni

U pater ex Ezech. 18., & ex S. Aug. Enchir.

m 4c d&

c. 46. Ergo idem à par

a

i dicendum de pecca;q

am 4c (ortà

Adami.

wdet x.. S'anfenius , di(paritatem e

ffe '7 qx.aöd

xenntin 4

Adami peccatum fuerit commiflum ex fum-

eudestm

ma libertate & mera malitia, reliqua veró

)mrin uf

hominum peccata commnittantur ex neceflita-

te prementis concupifcentia.

Sed imprimis

t5; i Q

s A la

erroneum eíffe hoc dogma conftat ex 'f'r. de

A&. hum., ubi Catholica fententia definita eft,

en ( n

n .

ed merendum & demerendum requiri liberta-

tem indifferentiz : deinde per hoc ratio red-

r i o

fua

tum; i

di non

poteft; cur peccatum illud ex natura

habeat

t fit pofterorum etiam peccatum, &

qi conm

rent r

non aliud, quod etiam nunc à multis fümmá

libertate & ex mera malitia, h. e. fine ignoran-

j UMCHJ jüle

tia & paffione peccantibus committitur. — sdeu£

"T

2. alii, difcrimen haberi, quód peccatum Adae

"a

um d g

fuerit patratum à parente totius generis huma-

ni, & fuerit omnium primum. Sed illud dat

a t

rationem dunraxat, cur peccatum aliorum pa-

prædtü M

rentum non fit peccatum totius humani gene-

relut pf*

ris, minimé veró probat, quód non impute-

) f

tur illis, qui ab his familie capitibus defcen-

P

"

dunt : hoc autem non nifi rationem materia-

g

"m

liter difparem reddit ; cum Deus abfoluté fa-

T.

cere poruiffet; ut non concxahercmus.pri'mu?,l

F

t ?

-

[

326

Dz P-ECCA'TIS*.

fed fecundum A daini peccarum, ficut rion eonz

r gitam

traximus peccatum EÉvae, qua prior & ante

privaz'oncm [

150; Gertum

Adamum peccavit. dezz 3. 4uidam differen-

tiam ftare in eo, quód peccatum Ade fuerit

pitis dirio

naturale, reliquorum hominum peccatum fit

t pectum

tantüm perfonale.

Peccatum autem natura

w élkq

nicetmple ia

vocant id, quod per leges non folàm perío-

nw íed etiam poíteris imputatur , üt crucifi-

L

xio Chrifti judaeis juxta,illud : /z

71

uis eyus fu-

ha pl

per uos e2 filios nofivos : & crimen

1

( maje-

Í qte comii

ftatis, ex quo non folüm infamia in ledente,

Vib wctime

fed etiam in ejus poíteris oritur.

Sed inpri-

ttejsiem «

mis hec refponíio eft petitio principii ; :quia

Q preferta

quaritur, quare peccatum Adami impuretur

D) D

pofteris & fit naturale, non veró alioruin pa-

TT

rentum ? Deinde fi peccatum nature illud di-

t poriy

citur; quod per leses imputatur pofteris ; er-

Ia um

$o peceatum Adami non imputatur ex ipía

Qift t

patura peccati , fed ex vi pacti virtualis feu or-

t n pofj

dinationis divine ,. & quidem talis, quze con-

Vr

flitueret Adamum capur morale, in quo non

üfer t

tantüm poenam peccati acceperint, fed etiam

Ti reci q

ipfi peccaverint pofteri, üt $. Paulus ad Rom.

NCO ts

5. & Araufic. Conc. II. ftatuunt. Unde etiam

Wg.

allata ad explicandam. definitionem exempla

non tenent.

Primum enim de crucifixoribus

l

Wï& 1WI

Chrifti etiam contra adver(arios probat, ad-

fuiffe pactum Deum inter & Adamum , ficut

CR i.

QQOd ipfe n

judei hic liberé & formaliter conventionem

m m

quafi (anxerunt. clamando : /agguis ejus fupee

.CW; C

wos €7 fflios nofivos.

Preterea licer utrümque

ris

h

lr

8&cndat peccata quorundam imputari pofte

hs

i

al

& Pi&écATIS.

32$

t fonty.

ad qualémcunque effe&tum ; infamiam fcilicer,

por & as

ia r

privationem donorum , vel forté etiam poe-

nam; certum tamen eít, quód nihil malitize

m Ade feri

pofteris affricent peccara majorum.

Quare,

| peccanm

€um peccatum Adami non quoad poenam dun-

UCC CU

taxat , fed & quoad ipfàm malitiam fit noftrum,

folim nj

nec exempla illa, nec peccati data notio füfficiunt.

, ütcn

Couf. L. Etiam in lumbis Adarmi contine-

[

4 o

bantur pofteri ; quando alía peccata commifit ,

)

af mie

fi que commifit : imó ; quando poenitentiam

a n ledentt,

egit; nectamen propterea aut alia illius peccatay

, W

aüt ejusdem etiam pcenitenria nobis imputaba-

yririi; Q

tur; prefertim cum perfona & natura macula-

hm at

ta uno peccato, pofílit adhuc mapis maculari

ao dirm p

alio:. neque ex ipía natura habeatur, quód pec-

w d-

carum potiüs imputetur pofteris, quàm poeni-

r ltss t

tentia ejusdem peccati.

Conf. 17. Licet Adam

u i

fuerit caput naturale ad transfundendam natu-

d

ram in pofleros , ramen absque pacto virtuali

ts q

& ordinatione Divina juftiriam originalem nom

potuiffet transfundere; Érgo nec potuir Ada-

m f ein

mus precise quà caput naturale absque virtuali

hst

pacto transfundere injuftitiam originariam in

, Unletun

pofteros.

gett qu

206. Dico IJ]. Pofteri peccáruntin Adamo

n

perhoc , quód is per paétum virtuale à Deo

T d

erat inftirutus caput morale eorum ad hoc; ut

kdamum, .W[

quod ipfe in ordine ad obfervationem vel vio-

COHVC'WM

lationem mandati de non comedendo fructu

r uij 1/3' JW*

faceret , cenferentur pofteri etiam moraliter &

f

r

imputabiliter facere. — Aatio eft , Quia quamvis

dum

u

7 epricatio non omnem difficultatis no

reíe-

525

Ds PrccamI&

X

feíecet, tamen 1. meliüs declarat peccetutm

r buszominu

omnium noftrüm in Adamo: 2. Nihil impof-

! mnaortles;

fibileaut inconveniens continet : 3. InScriptura

üjiiro ag

& Patribus fundamentum habet.

ein De o

Prob. xma pavs. '"Tum ex oppofitione ad

wàd. L

fententiam proximé rejectam , à qua ratio vo-

findexio )

luntarii in peccaro originali nullatenus explica-

qpudis; 60

b

tur: tum ex oppofitione adillam, quae quidem

ordinationem Dei interveniffe concedit , nepat

f forum :

iamen vi hujus factam effe moralem volunra-

Ws cbrem

tum translationem. In hac enim fententia ea-

a etum

1bs av p

tenus explicatur peccatum pofterorum , quate-

nus Adam ranquam caput naturale transoref-

hr denegafi

füs eft praeceprum comeftionem prohibens (üb

beopfüriat

poena amittende pro fe & (uis pofteris juflitiae

Trd.grü

originalis; haec autem ratio nec oftendit, quo-

! Daris o

modo volunrarium fuerit hoc peccatum pofte-

pb d

ris, nec quomodo transéreffio preecepti potue-

Dropni d

rit jufté imputari pofleris, tanquam ab ipfis fa-

Untario: vl

€la ; cum fine.facta voluntatum translatione

f padn, Y

morali, nec moraliteretiam pofleri à przcepto

S.Aug, L If

obligari poruerint. Ergo.

m,ï?honem f

Prob. ada pars. Sicut Respu

blica püpillorunj

P at i

voluntates in ordine ad aliquos effectus morales

h jeg.

in voluntate Futorum poteft includere: fic Deus

Vg ju& )

potuit potterorum voluntates voluntati Adami

poi lg,

alligare relativé ad obfervationem vel transgref-

Wt D

fionemn precepri, unde penderet vel amiffio, vel

L

confervatio juftitiee oripinalis; quae enim in hoc

NUPT

implicantia major prae illo? Prererea cum ma-

L

f

Wlæ legf

giftratus civilis non habeat majorem poreftatem

friny,

in civiles fübditorum actiones ; quàm Deus ran-

! Putnfg

quam

E

l

Dz PrsccAris.

323

Pt ts

4;i'quami Dominus abfolutiffimus in actiones homi-

Nüi imyl

num morales; profectó , fiilla circa pupillum

3 hp

difpofiio equitari nullatenus repugnat, hee

etiam Dei ordinartio tanquam eequiffima cefti-

ppoltor 4

manda eft. Denique conítirutio eadem, prae-

àquiim

fcindendo ab eventu , erat mobis plurimüm

htemts nl

optabilis ; eo quód probabiliffima fpes affülge-

h quéquis

bat, Adamum tot gratiisinftructum , Dei etiam,

fui ac fuorum amantiffimum in re tantilla Deo

oncedr, t

xtalen volite

periüs obremperarurum : in hypothefi autem

jm n

peccati etiam przvifi multüm nihilominus Deus

r qu

nobis favit, preeparando Redemptorem, querm

fort? denegaíTet Adami pofteris, qui in accepta

yrde nugr

» protbs

&b eo juftitia originali non perfeveraffent.

Prcb. 31ia pars. Fundamentum ex Scriptura

poftes ul

oftexdi g

& Patribus oftendunt omnes illi textus ; . qui

probant peccáffe poíteros Adae; cum veré &

ecatuo p

r p

proprié dicturn peccatum efle nequeat fine vo-

luntario: voluntarium autem explicari nequeat

um pb

um mFLJäüöHï

fine pacto. Vid. num. 201. Specialiter tamen .

S. Aug. L. 16. de Civ. Dei C. 27. apertam pacti

hr i pres

mentionem facit, dum in illud Genef. 17. De-

debitur auima illa de populo fito , quia pattum meum

dicapupïlla»'ïü

of t

arritum fecit , ita fcribit: Parvuli, nog fecundimm

vite fue proprietatem ,. [ed. [ecundüm communem

hzi 1

al 88

geuevis bumami oviginem , omtes i illo uno tefla-

m't

mentum Dei diffpavevunt 4 im quo omnes peccave-

d ts

vYugnt.

vel um

Multa quippe appellantur teflamenta Dei ,

I j

exceptis ilis duobus magnis veteve &5 uovo , quod

ne

licet cuique legendo cognofcere.

Toflamentum au-

u

vt

zem primum , quod fatium efl ad bominem pri-

r

novte

purte

7H0Yi£—

güum , pvofetio illud c;/i Q:ä die edevitis ;

qu

M

E——

854

Dz PrecamI&.

gnovieihini. Ejusdem meminit S. Hieron.

inC. Gï

f eri

moda Cb

Ofece circa illa verba :

ficuz " ddam tvanse

grefff [unt patlum meum ,

i

prevavicati funt ia

um Ls

?H8.

nyrine clro:

Sic enim Deum loquenrem inducit para-

hrafticé : Zp/fi autem imitati fugt "Adam , uts

Áilm dlendit

dtit, aeque

j

wuod illeim pavadifo. fecerat pa&hum smeum legém-

que pyeteviens , iffi in terva facevent. — Et ibi, boc

& Dar vet

dtcos m

; in paradifo ommes prevavicati [unt in me, in

22

"

militudinem pvevaricationis

Aduam.

ANon enim

[ícitais, d

auiruti, fi quod in parente preceffit, etiam in filüs

gt cafa

Condetnüetim,.

Quibus verbis non affirmat fo-

a. 0b

lüm Adz polteros irnirári parentem , üt Pela-

M

-giani volebanr: fed in ipfo etiam Adamo , &

f empo

fimilirer, hoc eft, pariter cum ipfo in paradifo

k rno D

füiffe preevaricatos, moraliter (cilicet faciendo,

Tqürkque q

qued íllé omnium perfonam füftinens faciebatz

hp

atque ideo propter illud peccatum meritó con-

muncgum

demnari. Simili ratione S. Chryfoft. verba ep.

lintas pl

ad Coloff. c. 2. v.14:. Deleus; quod adverfus uos

premi Domi

at cbirograpbum decreti homil. 6. in eand. ep.

i domini

commentatür: Quedgau chirogvapbur auttor in-.

Yoyte non e

zelligit? quod ad. Moyfen dixevaut: quecuuque di-.

Titte(üpron

xcit Deus y faciemus ; aut id, quod fecevat ad Z4damy

QUi nie

dicens: quácumque die comedevis ex boc liguo ,mor-

Pdbiet,

7e inovieris, . Similia dicunt, & eodem fenfu lo-

i Vontor

cüm illum , tefte Martinon , interpretantur de-

li tradfifig

pacto curn Adamo inirtb Ambrof. & 'T'heophyl.

Ia Volunt

in ep. ad Coloff. Rupertus L. 5. in Genef. c. 33.

QU5 as

& alii, Praeterea S. Aug. illud pa&um infinuat in

Tunsfofini

libris contra Pelag.üt dum L.2.de nup.& concup.

X f vj

C. 11. meiinit violati reftamenti : dum L. t.

V tl

conr. Julian. C; 6, peccatum originale vo

cat de-

bitum

VU trars

z

[

Dz PsccaTIS.

EL

T in(

ï)itum paterni chirographi, &ex S. Chryfofto-

! Altm ia

mo dicit Chriftum inveniffe chirographum pa-

ritd t

ternum.

Idem repetit L. 6. C. 8. alibique, ubi

li us

nomine chirographi paétum indicat.

U ,

&.1 '5.

? Ali, d

falfum oftenditur, quod Janfen.1. c. C. $.

1 hat !zgm

dixit, neque Auguítinum neque ullum alium

) bhk

Ss. PP. aut veterum Scriptorum ante Doé&tores

fut n m

Scholafticos mentionem feciffe pacti, five con-

; Mom

flizutionis, ad quam recurrunt Theologi, cum

, n df

slfig

nant caufam transfufionis peccati originalis.

d

207.

Qb;c. I. Deus ex S. Aug. L. 5. de Trin.

i, u

C. 16. & D:Th. p. 1. q. 13. a. 7. nonab eterno ,

m Aloo; !

fed in tempore dicirur Dominus creaturarum y

fb i d

& relatio Domini in Deo eft folàüm rationis

r

s actu exiftentes. Hoc po-

Yicet t

requiritque creatura

Ípes

fito fic.arguitur.

Ut Deus conftitueret Ada-

j mertote

inum caput morale;. transferendo in ipfum vo-

h. vett

lunrates pofterorum , debuit id facere vi fui fu-

"

premi Dominii, Sed Deus non

potuit in para-

d

difo dominium exercere in noftr

as voluntates ;

j

Couf. .. Deus

du at

utpore non exiflentes ; ergo.

ratione fupremi Dominii poteft quide

T

m facere ;

u

m; nequit tamen , itró im-

—

m ld A/Mi

quód ego liberé veli

poffibile eft, quàd ill

ud;quod Deus vulr, mihi

d g

- Sed il-

n i

fit voluntarium absque mea voluntate.

retintro

la transfufio fuiffet fa&a & volita à Deo absque

Couf. II Ut mihi ali-

AT

1nea voluntate; ergo.

quis actus fit voluntarius.

.

& imputobilis ratione

j Geüf[ C/f*

transfufionis voluntatis ;

debet illa transfuiioxä

j f5

me effe volita non quomodocunque ; ie& ut

n

j

cauà talis actüs. Sic veró non eft volira à no-

].

n

i

h

bis illa transfufio; ergo.

u WæF

3

$. Quam-

bit

"

526

DQEVPECCATF&

D

3. Quamvis ipfà actualis denominatio do-

minii fit relatio predicamentalis , & ejus exer-

p in

m infne

citium etiam requirat in plerisque actualem exi-

ftentiam fubjecti vel objecti, in quod domina-

EAU

tus exercetur ; heec tamen non obítant , quo

i, quod

minus ex jure & dominio quafi radicali poffim

ii & e

difponere de rebus actu necdum exiftentibus.

ejlis done(

Obvia fünt hujus rei exempla in artifice operam

per d denom

fkos n t

füam pro mercede addicente & de artefacto

etiam tantüm futuro contractum ineunte: Item

j

in Dormino arboris , fructus ejus necdum exi-

qui pet of

puplisduar

ftentes füb paétum mittente: vel in Infüle pof-

feffore ejusdem acceffionem per alluvium for-

Ti quosd

tuitum obventuram jam vendente.

Non mi-

; pf ende

nor fàné poteftas Deo & difponendi de crea-

| Vtmiiad

turis earümque voluntatibus facultas. conce-

ia C

denda eft, à cujus omnipotentia omnis res

Ws

creata fuum effe accipit, & ab zererno jam futu-

me df vil

ra in tempore decernitur.

Adhzc ariete ifto

&pr m

adverfariorum etiam fyftema convellitur; cura

C

jurisdictio non minüs quàm dominium requi-

t ord

xat fübditos actu exiftentes.

Vel ergo ; quo

* l

tamen ajunt, Adami pofteros, utpote necdum

] Oft tf

prefentes, preceprum Adamo datum obligare

Y asv

non potuit: vel Deus füpremum dominium in

fäæm Dm

moftras voluntates , quantumvis realiter non

lts

exiftentes , etiam exercere potuit. Neque a

CiDfe et

feminalem noflri in Adami lumbis continentiam

Quo ag

recurrere licet, cum eam refpectu mediaté ge-

| Wt lo

nitorum nennifi moralem fuiíle certu

m fit. Un-

Witeromm

de in forma

f IT ]

d

V du

Dr Pnc-&Arls.

$27

Enominaüo /"

' äää/lr un. . IN.m. vel D. Non extiterunt

x d ts

hyfice & in fe ipfis C. non extiterunt morali-

n

ter & in füa caufa ,. Dei fcilicet omnipotentia

u doni

N. .4d Conf. 4. D. M. Impoffibile eít, quàd

t q

illad , quod'Deus vult, mihi fit voluntarium

Til d

hyficé & elicitivé absque mea voluntate fcu

m eyileni

eius actione C. ut mihi voluntarium fit morali-

ter & denominativé N. — Pofterioris voluntarii

ittifice u

k de artef

fpecies non tantàm fünt voluntarium pvafum-

inaure: [re

prum & intevpvetativum , fed etiam imputatzvutm,

psrenm o

quod per ordinationem mapiílrarüs habetur in

nl

pupillis & amentibus, quibus actiones Tutorum

et drm

ita ad quosdari effectus moralesimputantur ; ac

OT

Ad Conf 1. D. M.

fi ipfi easdem pofuiffent.

xnexd d t

Ut mihi actus fit voluntarius phyficé & elicitive,

fs

deber &c. C. ut fit voluntarius moraliter & de-

n n n

nominative, fujd. debet voluntatis transfufio à

mne effe volita , fi fata fit per pactum formale

zim j

klac a

& per muruum Dei & creaturarum confenfum

C. fi facta fit per pactum virtuale & per Dei

pavelir; d

yaiiom x

duntaxat ordinationem IN.. Vide n. 205. & 206.

208. Jzjfl. 1. Respublica non pofeít pro li-

d «; qu

uyic d

bitu transferre fübdirorum voluntates ; ergo

nec Deus voluntates hominum. Cosf. Z. De

tao i?

fa&to Deus transferre nequit voluntatem Petri

j um

]

exiftentis in voluntatem Pauli , ita ut Paulo pec-

JJ

Jf

u M

cante etiam Petrus peccet , cum in hoc cafü ,

quo Paulus etiam nomine Petri peccat; Perrus

j con

T J

i

poffet elicere a&tum charitatis ;

ergo nec potuit

Ür

pofterorum voluntates Adami volunt

ati alligare.

ami

Couf. T. 'Yransfufio illa voluntatum facta eft à

utura

Deo dependenter à fcientia media de f

4

tran-

li

WE L f

|

l

$58

Dz PrccaTI&;

transperefione . Adami

; ergo non fuit nobis inofirmfu-

Optabi

i

nec Deo conveniens ;

evafi

utpote quific. (ximd

L caufa peccati.

la dligatot

E.

i dipndo;

D. 44 Refpublica hoc non poteft

quoad aéliones morales, feu impurabiles ad

vidifer Adam

meiitum vel demeritum

C. .quoad - actiones

1 ROX CO (

politicas. ,

Juld. fi translatio . ejusmodi

on

? d m

fit conveniens, nec

y

per fe, & prefcindendo

3 tropbiis v

25 eventu, optabilis C. fecus N.

Praterea

4 n preiande

difpavit

4: eft, quód Deus long? majus domini-

uni ha

Quente (oen

Deat in creaturas, quàm mapiftratus in

ia

üïbdiï

fitp

o5; Magiftratui enim Deus non concef-

- pevidt: di

oteftatem , nifi. neceffariam ad gubernatio-

J gners efer:

nem fübditorum in ipforum bonum : ad hanc

: Qs cedit

autem non requiritnr poteftas transferendi vo-

J ilicay;

lunrares in ordine ad' a&tiones quascunque.

- Jindünnm

Adde : à nobis proprié non inftitui paritatem,

]l Qd

fecté tamen inferri

; quod multó magis Deus

nonin

ex fuü

]

hii

prema poteflate ; quam habet etiam in

&Um primy

homines quoad effe&us propri& morales , pof-

Eclinon t

fit voluntatem unius allipare alrerius voluntati.

K d nra

«dd Conf. L. 3. 1. IV. . "l'um quia Deus poffet

n fs

illud inconveniens in adje&ta ratione impedi-

Q5 ts

re: tum quia , fi translatio ita conveniens ef-

| K, (s

fet pro crearuris jam exiflentibus , àt fuit pro

Adami

| lm d

pofteris necdum exiftentibus, illud pof-

fet,

19 ]r

ficur nunc difponit Respublica de volunta-

Dunt dbf

Áui

te pupillorum , qui etiam dormientes aut aliud

V DOn um

cogirantes civilirer agunt, lucrsntur vel per-

D l

unt ,

*

prout eorum nomine '"lutores apunt.

X 2. Oniffo

öxun ür

in Antecede

dut$ IN. Conf. ; Quia ratio ; quae

l uml €I'

d

nte additur ; nullo modo militat in

T

noftro

W Corp

—

x

Dr PrzecaTIS.

329

Q1 ftit n

uia

noftro cafü. — 4d Conf. IE. . w. 1. N. A.

Wytt qui

fzientia media nec erat neceífaria ad faciendam

hanc alligationem ,. nec etiam diggebat Deum

X 0 pod

n alligando; cum non minüs id feciffet, fi prae-

Impordis

vidiffer Adarmum precepto obtemperaturum;

Ws acnunccum divería previfione preeftitit.

Ee.

usmod u

2. IV. umam Conf. Quamvis-enim , ut res dica-

prafndei

tur optabilis vel non optabilis, debear confide-

C Preen

rari preeí(cindendo ab eventu & eventum confe-

gt domi,

quente fcientià medià; falfüm tamen eft, nihil

murdoats 2

per fe effe optabile; quo nos malé ufüros Deus

s oD O

previdit: aliàs enim nec Redemptio humani

ul gumait

. generis effet univerfüliter optabilis, quia &hec

num dl

multis cedit in majorem perniciem , juxta il-

ansfereii

]ud Luc.2. v. 34. Pofitus eft bic in vuinamtg ia ve-

Deinde etiarn /V. adam

: Qusxm..

Juvre&ionem multorum.

itul priz

Conf. Quia hzec alligatio per fe & determinaté

imgi ls

non intulit peccatum , fed tantüm conflituit

iet eui

ectum primum indifferentem , ficut porrectio

: morg n

gladii non trahit poft f& (üicidium, fed eft indi£-

rrüs volut

ferens ad proflipendum hoftem, vel ad abuten-

j us p

dum eo in feipfüm. Quin intentio Dei volun-

g ia

tates noftras transferentis non erat , ut Adam

BR

amaias

peccaret, fed ut fibi & poft

eris gratigm origi-

nalem obediendo confervaret.

$, i fit pfO

j lp*

209. Jnfl I]. In hac fenrentia varia emer-

jadv

gunt abfurda. Nam r. confunditur preeceptum.

de non comedendo fru&u cum paécto , cüm ta-

g ib

u 6

men hec quoad naturam & connotata differant,

"

2. Sequitur, animas contracturas originale pec-

o d

"T A

catum , etiamíi poft fuam creationem non uni-

n

Apo-

gdo a j

rentur corpori 3. Non explicatur illud

' 1toi

i

»

—

,,,,,

330

Dz PrEccaTI1S.

ftoli: zatu? filii ire; quia deberet dici: !pa&a

qo 0l

filii ire , fi non ideo peccaverimus in Adam,

f&f

quia natura noftra fuit contenta in ejus lumbis.

| p r

&. IV. 4 ff. Et quidem ad 1mum Diftin&tio

! m pro neg

fe fatis oftendit inter preeceprum & pactum;

fiqum moo

nam alligatio noítrarum voluntatum ad volun-

w d

tarem Adami fuit decretum Dei conftituentis

p $ Aog.

trixéjonem

Adamum caput morale pofterorum ,. ira, ut

quod ipíe faceret , cenferentur etiam pofteri

fin ia

moraliter & 1mpurtabiliter feciffe , & fuit etiam

t N.

virtuale pa£tum cum Adamo de transfundenda

n ln

juftitia vel injuftitia originali in pofteros; pre-

bv, $. A

ceptum veró fuit illa lex , quam Deus Adamo

135 f diffo

tum íuo tum pofterorum nomine fervandam po-

hx eyplca

fuit. /4d 2dun N. feq. Quamvis enim natura-

1 db omn

lis deícenfüs ex Adamo, vel feminalis noftrüm

p faf

continentia in ejus lumbis non conftituar juxta

10 m

nos originale peccatum ,. tamen & ad illud &

[ mor, Be

ad alligationem volunratum noftrarum praefüp-

f fim m

ponitur.

Propter hunc enim defcenfüm alli-

MMin

gati funt pofteri voluntati Adami, & ut actua-

imd, bt

liter contractum dicatur hoc peccarum, vel ani-

Iffl!mj 1[&;&,'

ma per illud maculara , requiritur etiam exiften-

W thereg

tia defcendentis ab Adamo. — Ubi tamen omni-

Tif

n0o concedimus , fi quorundam , qui non de-

LY

fcenfüri erant ex Adamo , voluntas illi alligata

Csm ei

fuiffet , hi nihilominus in Adamo fuiffent pec-

CL Dlüm, x

caturi.

"d 3tium N. Sumus enim naturá filii

Oc, u

ira&, quia naícimur odibiles Deo, & ex Adamo

NU &j

defcendimus naturaliter , in cujus peccatricem

translatee.

| 'it fenin

vo—luntatem voluntates noftree fuerant

Wüm N

210. Oh.

i

Dzr Perccarts.

931

t v

'o10. Objic. /I. Certum eít in controver-

s it Ád

fia S. Auguftini cum Pelagianis circa exiftentiam

1 ehs lm

peccati oricinalis potiffimum horum argumen-

us Ditods

ruüm pro neganda exiftentia fuiffe, quód nos,

m & pr

tanquam necdum exiftentes ; non poruerimus

tüm qd vil

N

re; ad hoc tamen argumenrum folven-

[ conftima

n

S. Aug. nunquam recurrit ad pactum &

tüm ,. i,

translationem voluntatum, íed ad continen-

eiam pl

tiam feminalem ; ergo nec nos debemus.

s & füie

& 1. /V. Corf. Potuit enim l. 4. op. imp.

: transíondo]

'cont. Julian., ubi hoc argumentum propone-

poleos;

batur, S. Aug. non meminiffe pacti, ne .no-

nDes Ain

vis fe difficaltatibus innecteret ; cum , licet.

ferandity

hanc explicationem cenfeamus veram , eam ta-

$ enim al

men ab omni difficultate non effe immunem ;

sls a

ipfi jam fafli fimus.

Unde S. Doctor. Julia-

confümt J

no importuniüs inherenti recté repofuit L.

n &il

de mor. Ecclef. c. 22. Quid à 1e queris, quo

( fa&lum modo , cum fa&um conflet aliquo modo ,

parum p

deenin

Ji "Apoftolo cvedis ullo modo, qui meutiri potuit mul-

Tib

lo modo. Et L. 3. de pecc. mer. & rem. cap. 4.

xum, Y

ln

Etiamfi vefelleve avgumenta uon valeatn , video ta-

TOU

men inbevendum e[fe üs , que im [eviprura funt

um o

apertiffima.

i

m

r

/&e. 2. IN. m. quoad xim. part.. Meminit enim

ejusdem etiam contra Pelagianos, üt monitum

ys d du

jo fl

eít num. 206, Idem infinuavit omnibus illis in

locis, ubi peccatum originale voluntarium af-

n

feruit.

adam Part. D. Recurrit ad continen-

)

&vä' Jöamü

auim

tiam feminalem , excludendo per illam omne

|

fl

ï; usit

pactum N. conftituendo illam tanquam funda-

inene

40 9)

n

r

Dz PECCA'I"IS;

33*

fipsitt

mentum, quod etiam in noftra fenrentia tenet,

ür nuper. dictum C.

v poler

áir. Jafi. 1. S.

Aug. ]. c. fic refpondet Jü-

um , 1

liano : Secuudiim originem omnes in illo uuo evatt,

u'mdaa &CGE

mj i $1

€5 hi onues umus ille evant y qui in fe ipfis uulli ad-

Bbuc- evant.

Secundium. bane ovtginem femialem

fieiic no

Wa AdU

etiam ILevi tune. decimatus: offenditur , zom dm. fe-

dpfo , fed m ilo, cujus iufutt. lumbás z ec. voluis

insn i p

& ft d

gec uolut decumari , quoniam mulla. ejus volumtas

evrat .. . £9 Lamen fecundüm . vationem [eminis ,

diftr- Go

