hareíin an. 404. Vel 405. exortam intra noven-

u

P rto:

[ Häimh' mm

ecim annos, nemipe aþ anno circiter 412:

qu

Dg PsccaTIS.

259

tilt

que ád an. 431. celebrata füerunt. . Ex his au-

tj t d

tem preíertim notandum 1150 eft Conc. Carz

h fute f

thag. an..412., à quo Celeftii errores detecti

[

TPH

M

& reprobati füerunt: 242 Conc. Diofpoli in

r

d

" Ti

Paleftina an. 415. habitum, ubi Pelagius füos

d emoria

errores fimulat? rejecit. . :3720. Hierofolymita-

; ktwa

num an.416., cujus meminit Marius Merca-

t u

tor in commonitorio cap. 3.;ubi fraude derectà

j; pfara

Pelagius- civitate fancta ejectus eft. 470. Conc.

ititie dj

Africanum Narionale , feu Carthaginenfe à 214.

um vl

Epifcopis an. 418. celebratum,; ubi, quod tan-

as

quam Canon 2dus Concilii Milevitani olimr

referebatur, & in. codice Canonum Ecclefiae

yadü

p m d

Africanee capitulo 110. legitur; fic eft conftitu-

i t

tum : Plaeuit , ut quicunque pavvulos veceutey ab

PT

uteris matvum baptizandos negat j aut dicit, im

"ml

vemiffionem quidem peccatorum eos baptizari fed.

D )

mibil ex " ddam trabere oviginalis peccati , quod ve-

i pl

genevatiouis lavacro expietur z uude fit. coufequeus;

faichgt

ut in eis forma baptifinatis , im. vemiffonem pecca--

niur r

torum , non ver? fed falf? iutellgatur 3- anatbema

jm j

fft- $t9. Generale. Ephefinum, in quo Gelefti-.

«motis 0l

anorum, quo nomine veniebant Pelagiani ; do-:

o

gmata univerfim damnata fünt. , His accedunt

r 'ad NW'

alia poftmodum in Italia, Hifpania, Gallia..&.

n

Germania celebrara ; ex:quibus mémorandum

precipué eft Arauficanum L. an. 529.. colle-

L LP )

&um , utpote cujus decreta: Can. ». & 4.à Con-:

cilio "Tridentino Seff. 5. de . peccaro: originali.

j (

renovara fuerunt.

o

Item Florentinum ;.quod:

in Decreto unionis .docet . i/orum animus , qui

m

ü-

deces

d 4[ ^

V*uel folé eviginali

qW

i yaflzmlz' 120Yt li. peccato.;

2

Tutit

;

860

Dz PrzccaTis

dunt, mox im infevuum delcendeve ; pemis: tam

iymn

difpavibus puniendos. .

a, r

173. Obji. Plures Patres ante & poft Pe-

enm Adani

lagii tempora peccatum originale negárunt. .

AV..A4f[ Cujus falütas ex libris S. Auguftini

um qqaw

Qu capite

€ontra Julianüm patet , ubi Pelagianis authorita-

h ex ontex

tem Patrum eripit; horümque fcripta ab illo-

n d

rum erroré vindicat.

Addiderunt. quidem

edin

Zwinglius , Servetus alitque Recentiores heere-

p n

tici nonnulla aliorum teftimonia , fed quee fo-

ANfitt p

luta etiam .Bellarminus , Naralis Alexander;

UT TR

alitque Theologi dederunt. Pracipua ex utrif-

Uits lil

que. dabimus abíque ampliore tamen rextutüm

[iu ff :

recitatione , quos apud laudatos auétores ali-

tyr Cl

bíque. reperire eft. Secundüm íolutionis di-

Q myt

!

verfitatem autem, quam . patiuntur ; triplicerm

L a, qi

€laffem . conftituunt,

i

m f

ig4. [ ima. S. Juftinus q

: 88 dicit illud:

lobi; semo iundus.à forde : non pertinere ad

]

".

3nfantes.

S. Ambro(. in Comment. ad cap. 5.

Nrtre opje

epift: ad Rom. negat, nos peccato j4dami pati

d

qnortetü [ecundam , quee àn gebeuua. dicitur. Opta-

VMAT Df

ï'amülha[

tus Milevitan. cont. Partenian. l. 7. dicit, 707

:.T

þem'mi

7

if

a

A

jje ad Setb. filium. peccarum Adf& Patris

à h

1

admiffum. —

pecr. Manifeítum eft

lib. QQ non effe

Worteh d

Juftini, cüm q. x15. cirentur Origenes & Ire-

fümiy, Y

* Qub |

neeus, nterque Juftino pofterior : Bellarminus

Ambrofium hujus commentarii auétorem ne-

KOnt, C

d

gat: Naralis Alexander oftendit librum 7mum

cont, Parmen. effe dubium Optati Milev. fce-

|

A As

l

O0min,

lum.« Be 2. Auctor xx?us per fordem int

gt

m"'f'm G

s

Dr Prctaris.

261

jens tj

it peccatum períonale : 2dus per mortem fe-

«undam, poeenam íensüsin inferno : 3tius pec-

T1007

catum Adami , quatenus illi perfonale erat;non

Tepiru.

autem :quatenus fuit nature in Adamo tan-

S um

ol AQthort

quam capite corrupta qüemadmodum üngu—

la ex contextu liquent. '

p

ünt. qut

175. Ju ada, Origeres l.5. comment. in

ep. ad Rom. r. per mundum , in quem intravit

tiores hz

peccatum, intellipit boruznes zerrenos €9* cavnales

( queh

2. mortein per Adamum ingreffam explicat de

.

s Mevander

movte apime , a&uale | peccatus. infequente

P

ÉD

o x uti

Unius deli&to zultos , & zon omnzes, vult con-

if rextd

flirutos effe peccatores : 4. Denique plures

; as d

ait per Chriftum vedemptos , quàm per Ada-

fottons d

mum moriuoj. Arnobius autem in Píal. $0.

Yrts U*LPF.CCIB

ait eum, qui nafcitur , fontemtiam quidem 224e,

goz autem fuum peccatum babere.

. n

E. I; Pro neutrius auctoritate multün; la-

s

borare opus eft. Prater dicta enim num. x62.

a d

j Aim

audiendus hic eft S, Hieron. , qui Pelagianis ad

Origenem provocantibus in calce Dialogorum

Áciur. *

L* dit, i

ira infultat : ZYamfite ad J4mafium ( Origenem )

veffrum ,

ui pverevita im celis 9 amtiqua deli-

, J hn

&a folui

4

[

itin baptismo ; ut cujus in cetevis au-

zbovitate ducimini , etiam in bac pavte evrovem fe-

f0 äï'

quamimi. 'Unde nec homilias in Leviticum;

at

de quibus l. c.; nec hom. 5. in Cantic. nec L.

Be]läfm-nu

4. cont. Celfum pro veritate noftra referre ne-

uäoffm f

ceffe duximüs. — Arnobium autem , utpote ali-

ho

7mum

ft

um ab Arnobio Lactantii Magiftro , & Pelapia-

"

num hominem , quem etiam juxta Naralera

j

mus.

?

,vcenkfüra Gelafii tetigit mukö minüs cura

j

3

ly- 2.

"AE

262

Dzr Prccaris.

$« 2. Quui. explicare tamen voluerit auctores il-

pij at

ai!

os, ex Huetii fententia . dicet , Origenem z

x;0 pro more fuo locutum allegoricé ; nom

38

(rhodoya

dogmatice : i 2do precifiv5, non exclufive:

7 5tjo peccatoris nomine ab eo intelligi, qui

i, p

qun, qu

voluntate peoprià peccavit : 77 4£0 eatenus plu-

res à Chrifto redemptos , quatenus ipfe euam

mom Á

Adam & Eva revocati funt ad vitam. — Arno-

ii mf

bii porro di&um in hunc quoque catholicum

at r

Yenfüm interpretari poterit: qui nafcitur; fu-

pvl

um,-hoc eft ; proprium :peccatum non habet:

Rrm, qui eür

i.

habet tamen fententiam Ade, cu

jus Peccato

conftrictus eft.

Ts QOntrà

QO crea

176. ]u 3ria. Opponituf I. Tertullianus ,

qui L. de Baptifmo c. 18. probat differendum

pf con

l; wn l

effe baptisma parvulerum, eà inter alias ratio-

ne, quód zzzocens etas vemif[one peccatorum toa

Crinem «

egcat...Y.. V ocat innocentem aetatem , quia per-

n q

íonale peccatum non habet: exiftimat baptis-

]

i [f ) ü! plim

mum eorum ad ufüm rationis differendum ,

| Bttung,

ut fimul actualem fidem fufcipiant : ibidem ta-

Q bac

men, & locis nr. 170. indicatis originale pec-

| ia

catum agnofcit. . Ejus porro de differendo

| ttrüm

EY

parvulorum . baptismo opinionem Ecclefia A-

fricana an. 253. in Concilio , cui preeerat

n merh

lm Ton

prianus, improbavir. v. n. 170.

JI. S. Clemens Alexandrinus

L. 3. Stro-

Tiem efe

atum 1.textus Jobi & Píalmi , quos pro no-

UT

ftra fententia artulimus , in alium fenfum de-

RD epe

torquet: 2. Negat Davidem in peccatis con-

*

e

" prümom

ceptum , & peccarum effe

3. Quarit; ubi-

EE

l

l

J

|

&Qam fornicatus fit infans, vel quomodo Jnä?iï

|

T h

Ed

.D;Ej PrccaT1S$.

364

tendore ]

nihil operatus eft , füb Ada execrationem ce-

Qrgenen i

ciderit ?

&. r. Pro Clementis in hac quaftione

BOrcd , ny

on exci

Orthodoxia facit tum ipfius eloquium Lib. 1.

Pa:dag. cap. 6., ubi dicir Baptismum effe lava-

intelip, i

1

éitems t

crum, quo péccata ab(terguntur : tum tefti-

monium Atbanafii Serm. in illa verba : Oruia

ls pf t

um Am

zradita. mibi. [unt. à. Patre . qui- traditionem de

: catholict

Peccato originali in Ecclefia Alexandrina fem-

esir, l

per viguiffe afferi : tum filentium Pelagiano-

m w hd

rum,qui eum nufpiam in füum patrocinium

cps peta

appelárunt. * 2. Pugnabat hic loci S. Cle-

mens contra Bafilidianos ; qui tum animas ante

corpus creatas fuiffe , & in anteriore illa vita

[ Tetudns,

at drendin

peccáffe contendebant, üt ex L. 4. Strom. con-

flat : tum liberorum. procreationem efle exe-

yer d

atatnm

crationem. effutiebant, ür ex ipfo loci objedti

contextu apparet, cui fübjicitur : Aeffa? ergo

gem, u

vilimi

eis, ür videtur , cou[equenter , ut dicant malam «JJe

difercit

genérationem. | Ex his autem patet; cur S. Do-

étor. hec fcripferit.

Nam. vzum fecit, non

y : ii

ad negandum peccatum originale, fed ad de-

originak n

clinandam vim adveríariorum , qui his texti-

jy df

s Ea !

bus ad fuos errores ftabiliendos abutebantur;

quam methodum fübinde à SS. Patribus adhi-

j at l

In 2do negat Da-

bitam Tournely obfervat.

videm effe conceptum in peceato , quod effet

il W

yi

ipía generatio & peccatum matris : non au-

. quii

d

tem negat conceptum

in originali peccato ,

foin

feu primorum.parentum ;

quia addit : Qwande

i5

g U*

ixit.: im peccatis conceptus fum Qgc. dicib pvo-

pheicà matvem. Evam. — d. 3tium patet ex et-

(

L]

p

l

4

x

254

Dr Prccarrs

4 T

&is; queeftionem 'ejus fuiffe de peccato actus-

fon d N

i, commiffo in vita anteriore ; & fic contro-

veri

P

E

arm de originali peccato nequidem 'hic at-

&ep, ) ü

ticiffe.

fs origimdt

. MF S. Chryfoftomus multis in locis nobis

[m $Df

um p i

contradicit; Nam 1. in hom. ro. in epift. ad

Rom. negat homines per Ade peccatum con-

w p

ftitui peccatorer , nifi quatenus mmortales effetti

mibunges r

W/. 2. Hom,.r7. in 1. ad Cor. dicit homines

t & ag

p

perire non propter /4damum, fed peccatum pro»

prium. 3. Hom. $9. in eand. ep. áit non om-

dets n

nes in Adam effe zuovzuos tmorte. peccati , ficut

& omn

non omnes in Chrifto vivificantur , cum mul-

li hptato

ti damnentur. 4. Hom, s4. in ep, ad Ephef,

uyiginale p

diftinguir intér peccatum primi hominis, & id,

lib

quod perpetramus , dicendo : illud /ol corpe-

fium y Bs

*, hoc amisme mortem afferre.. $. Hom. ad

tcnium

Teophytos zzfantes afferit , quamvis. peccato in-

Quid ao

quigari von fit , baptizavi, ut eis

fuitirar , jufti-

Q rf

$ia $$^ adoptia addatur.

Rtquam J

CO.X 1. S, Aug. Lib. r, cont, Julian. cap. 6.

ining

Chryfoftomum vindicaturus fic [ulianum allo-

quitur : Jráme efd ? vevba S. Shoannis Epifcopi

iim,

eudes tauquam, ? contvavio tot taliümque fenten-

Ms

Ts opponere 9. . . abfit , ut. Cplitanus Sfoannes de

D r

Laptisinate pavoulorum , eovimque à pateruo Chi-

Vr

"

| Dd y

Ubi ]

vopiapbo libevatioue pev Cbriftum tot tantísque Co-

Vpifcupis fuis, maximà Romano Ingecemtio, Car-

TU yde

"bocinenfi Qypriaue , Cappadoci Bafilio, Nazian-

A ver

Xeo QGregorio , Galla Hileie , Mediolaneufi

t d

*ohyat o dmbvofio .

$ VT YAP

peccati Ori-

fib; f

t €g

malis dognia) "—cref*zlidï; » Dec didicit , boc docui.

E

ag

DE PrccaTIS.

265

tetito st

anuet.- 'Tum ex liom. 1o. in epift. ad Rom.

Y cconm

hom. ad Neophytos, hom. de Lazaro refü(cit.

iden l

& ep. 3. ad Olymp. adfert ejusdem verba, qui-

bus originale peccatum extare afürmat, — Be 2.

i ls d

Idem $. Do&or obje&ts refutat; eum quo 42

mum , inhaeipía homilia à S. Chryfoftomo

o ii

fccatum a

robari peccatum originale, quo negat confti-

iib j

tui homines peccatores perfonaliter & actuali-

diat homm

ter, fed originaliter & habitualiter ; quod expli-

patatum p

cat pet obnoxios fupplicio €9 veoy morti, quia evi-

dentius erat, mortis debitum ex Adami pec-

J

.cato ab omnibus contrahi. ,22 2dum . Cum

( gai

, ao

hic baptizatos alloquatur ; recté dixit eos per

eriginale peccatum non perire fi pereant; quia

[rp.

m jam erat condonatum. 74

hommih&h

illud per baptismu

ii j

3rium . Exempla

hic allata & ipfüm ejus ra-

tiocinium probant ;

.S. Do&toris fenfüm efle ,

E

du

quód non omnes mortui fint in Adamo cà pec-

Cati morte, in qua perperuó manfüri, & à qua

Mtä:?*'

nunquam liberandi effent. 444 4fum &. An-

tithefin in-eo effe pofitam, quód mors corpo-

Vian ta?-fï

um

'yis ex primo peccato ortum habeat, erfi per

baptifinim remiffum fit : mors aurem anime

T

in reganeratis, de quibus hic loquitur, jam ex

Jntit Wr

"l Mifn/(

illo prirno peccato non oriatur , fed ex iis quee

proprià voluntate & a&ione committimus.

! pamnod'

Ubi nihil contra fidem oripginalis habetur. 744

TU d

" (

stum xdet S. Aug.

;hujus homilize interpretem

fuini

locum verfione fuà interpolà

ffe, càm auctor

j

L

non dixerit, infantes non effe inquinatos pec-

yitt

hi

a u

«ato, fed peccariy, nempe perfonalibus üt éx

Praterea, cum per

j

" græcx textüs. fide probat.

j

a-

ugnd

26

Dz PzccarTis.

B

tifimum dicat infantibus addi fan&itatetn,

difiem q

:

H

u donl

ju

tiam & adoptionem, agnofcit eos ante ba-

prifmum his carere, ac proinde effe in ftatu

L. herfb

dinnoram i

p

eccati & damnationis, cüm inter utrumque

Ítatum non detur medius.

órinam o

IV. Greg. Nyffenus in Orat. de infantibus

füttes hzgtz':

'prematurà morte abreptis, dicit eos owzz ta-

meidpe

"

-Iitue expertes , 69 famitate , que per purgationem

hcd jen

-Coningit , mon indigentes.. "heodoretus autem

tum r

at ts conl

x:in LL. hereric. fabularum ormittit eam , quee

peccatum originale nepat....2. "Textus fcriptu-

tpinorem

'x& ex Pf. 5o. & ep.ad Rom. explicat more Pe-

ii ]

lagianorum , agnofcendo in homines transfü-

peten hu

fam effe mortem, non peccatum. 3. L. s. hzer.

diàmy,

fab. C. 18. querit: Quo

Y

As lt

-qui peccatum noudum guflvunt :

vfaun infantes b'ap(izamw ,

Ó

r fnín.

&..1.. S. Gregorium Nyff.

&Thedderet-um

peowm

Catholicum dogma de originali peccato tenuif-

peocemis,

fe patet ex eorum fcriptis; quorum primus in

Á m

Píalmos C. 16. fic commentatur : . Sordes Domi-

qeouta d

zi peecatum efd ,. quod unà cum bumana ovditur

aoj

natuYa , quonmiam im peccatis concepit me natev

Ktmton

THé8. Alter autem in C. 5. ep. ad Rom. heec ha-

ha

bet:. Dixit itaque Apoflolus , quód cum /4dam

W q

geccaviffet ,. &g mortalis. propter. peccatum fa&us

fien ry

ejz , uirumque ad genus pervemt.

"d omnes

Yn d

enim soov$ peroafit , quatemus omues peccavevuut.

VC

Hinc quamvis mox fubjiciat: /Voz euim propzer

V.Ohmmæ

jpimi paventis. peccatum fed proptev faum unus-

At düm

quisque ortis. decretum [ufcipit ; ex praemiflis ta-

Qig qu [

men patet; non eum hic loqui de peccato actuali

pofterorum , fed de peccato . Adami per tra-

du&iar

Dr PrccarIs.

267

fs

ductionem quibusliber proprio facto , nec ex-

Qs ante b

trinfec& dunraxat imputato ; prafertim cum

efe n (in

L.5. her.fab., qui etiam Epitome Decretorum

E WUs

divinorum infcribitur, C. r 1. pluries fidei do-

&rinam confirmet. . &.2. Greg. recte dixit in-

de infinda

fantes Japtizatos effe malitie omnis expertes,

205 ORU

neque indigere fanitate, quee per purgationem,

rpugatina

hoc eft , peuitentiam , contingit ; cüm pecca-

XTUS dUlet

rum actuale non commiferinr. De 'heodoreto

ex di&tis conftat a 1::0, ob contrariam fidei

It qu

ents (

opinionem non omififle errorem illum : forte

ia od

fatis habuit Pelagianam herefin retuliffe , cujus

mines t

partem hunc de originali errorem effe liquebat.

"d adum Y«. Contrarium patere partimex pro-

1 4l

a igfams

ximé laudatis; partim ex ipfo in P. 5o. verbo-

rum fenífü; qui is duntaxat eft, naturam ad

Tieodntn

7

peccarum non impelli, adeó, ut neceffitate

eccato t

eccemus ,. nec à peccato abítinere poífimus.

"um prioi

Ad atium .. Agit hic contra Meffalianos, qui

: dirirlte

peccata a&tualia duntaxat per baptifimum quafi

a at

per novaculam radi , originale autem quafi ra-

dicem non per illum, fed per orationem, evelli

i m ml

Tan Jl

fabulabantur. ^ Ad eos itaque refellendos op-

portuné quarit Theodoretus , cur infantibus

yjan d

v j

tamen baptifmus conferatur ? Juxta illos enim

n

non dabatur bapti(ma ad. delendum originale:

nec infantes etiam habent actuale, feu proprià

, p

voluntate & actione commiffum: quod intelle-

m dl

, gt

xit; dum dicerer zzfantes peccatum o gufiáffe ;

quia qui gufjat, propriam actionem exerit.

2

-

ao d

$.IIL.

doi p*

la

ij

A

268

Dz Prccarmis,

/

II

genmgnum

a r

Quilzulv avgumen,

7is pvobetur ex . Ratione, 9 viudi-

ïflzf

1 10

cetur exiffentia peccati originalis ?

[

^C€J

177. frgumenta ex.Ratioze hiec non dici-

deho; tüm

mus rationes naturales ; utpote cujus generis

iyetsc t

hic nullze effe poffunt , fed fümptasex aliis prin-

cipiis fidei,

Pracipua autem, qusz Ss. Patres

Mi ao

n

preferrim $. Aug. adferunt, defümuntur

Ll Ex generali vedeniptione. €hrifli. . Chriftus

1t, gtl

11 0pt.

mortuus eft etiam pro infantibus; ergo & infa-

triveria emr

ntes peccaverunt. Atqui non peccaverunt pec-

gn, u

cato perfonali & a&tuali ; erpo originali. Ezt/y-

mema patet exc. 3. ad Rom. Oumer peccaverunt t

dl nt; u

f &uff

4gent- glori Dei : ex 2, ad Cor. $. 5j umus pvo

um (j de

oimnibus movtuus. efl : ergo omnes mortui faut.. Et

üpramin

pro omuibus mortuus efi Chriflus. . 'Totus difcur-

Vg

fs habetur in Aug. L. r. de pec. mor. & remiff.

l

od

C. 23. Quis audeat dicere , non effe Chriftum infan-

zium Salvatovem uec redemptovem ? unde autem

g, w

Vi lag

Jalvos facit , fi mulla in eis eft originalis cegvituda

Jeccati ? unde vedimit , fi mon funut

ptpls deb

?

per origiem przïf

Mricelorm

?i bomtis venundati [ub peccato

I Ex neceffitate Baptifini. Baptifinus omni-

Ms j

t d a

bus etiam parvulis eft neceffarius, üt & ip(i Pe-

lagiani admiferunt, & perpetuus fenfüs ac ufüs

t uv

Arfi g

Ecdeíie probat, que femper fümmi folicitu-

dine parvulis de vira periclitantibus baptifimum

ictut: f)

procuravit.

Eft autem neceffarius, vel ut in-

Qd

fantes mundentur; quia hic effectus primarius,

UI T

1

1 d Q

juxta formam hujus Sacramenti: ego e baptizo

&c. & juxta illud ad Ephef. $. Afuzdans lavacro

5 Dear

Wn; (

aque 73 verbo vite: vel ut infantes poflint intra-

re in

Dz PsccaT1&

269

re in regnur Dei, juxta illud Joan. 3. ff quis

venatus fuevit. ex aqua eg. Spivitu Sanélo, mon po-

, u)

uir?

tefl introive d2 veguim Dez. — Atqui ex utriusque

hie non d

effeétüs neceffitate conftat infantes efle peccato

1us p

infef£tos.;;. tum quia hec mundatio eft tantiim

à peccatis : tum quia fola peccara ab ingreffu

secdlisp

Conf. Ex Cere-

g 5s D

regni calorum areent; ergo.

moniisbaptifmi , exorcifmo fcilicet & fufflatio-

untür

i. Chrh

ne, quas tefte S. Aug. L. 6. conr. Julian. C. 5. &

L.2. oper. imperf. cont. eundem , in Ecclefia

«s i

univería femper , & quidem ad damonem abi-

Getunt p

gendum , ufürpatas nec ipfi Pelagiani nepare

g D

aufi funt; unde fequitur perpetuum . Ecclefiae

] Fltfu!ï?fü!llf

feníam fuiffe , quód etiam infantes ante bapti-

ydmn

fimum füb d&monis poteftate , & hinc. peccato

w j D

i

aliquo inquinati fuerint.

Ts

Nec ob[lat. bic effagium Pelagianorum alibi

m d

examinandum, cüm dicerent , Parvulos non

(irins?

baptizari, ut deleatur eorum peccatum, neque

H ab i

ut fint beati , aut viram &ternam habeant, ut-

ij r

pote ipfis debitam ; fed tanrüm ut fiant heredes

ag p

regni codlorum.. Nam r. Baptifmum non dari

parvulis in remiffionem peccatorum pugnat

xffsant

contra illud ad Ephef. f. cit. & C. 3. ad Titum.

od

2. Parvulos poffe efíe beatos fine baptifino &

fnfis icUd

Chrifti Sanguine repugnat ep. 1. Joan. C. 3. ubi

mpi i

diciur: Quis efh, qui vincit anundum , mifi qui

bt

credit, quoniam Sjefus eft Dei Filius ? Bic eft qui

w

venit per aquam &2 fauguinem. &c. Yt: x. ad Cor.

n

hs]

15. Ja. Chriflo omnes vivificabuntur. - ^ Exrores

ea!eþl

tptm

alios ; beatitudinem: nempe effe extra reguuim

"

celerum : & fine ullo peccato parvulos exclu

*

i

polänl 'r"e'f:n

Y

276

Dz PEcéaATIS.

li, de

di ab hoc regno ; refutar S. Aug. L. 1. de pee;

mer. C. 28. L. 3. cont. Julian. C. 1. alibique; &

fs ctve

j Cum f

nos infrà forté attinpemus

IIl Ex varüs bumaue nuativitatis: adjun&lis.

40

Eorum imum eít juxta S. Auguftinum L. 4.

m )

cont. Jul. C. ult. , quód tam multze ac tantae

Ayithr; p

vddaxim.

fint miferi& tum animee tum corporis, quas

quilibet à nativitate experitur , ut non videan-

p aine

tur connaturales naturee humanz ,. fecundàüm

hranm pet

fc & firie culpa fpectata. « odum juxta S. Greg.

grginäe hi.

in, & que

L. 4. mor.C. 5., quód jufti in facris litteris ma-

ledixerint conceptioni füz & diei natali ; id

wlb g

tordier tant

quod non ratione nature , íed culpae feciffe,

cenfendi fünt.

3tium juxta Aug. L. de

pecc.

i p

Orig. C. 33. & Greg. L. 17. Mor. C. 16., quód

tumona

fcriptura doceat effe quorundam fingulare pri-

t at

vilegium, .quo ante nativitatem fnétificati fue-

Qu pyin

rint; ex quo fignum habetur , alios fine gratia

1y f m

nafci: cum veró in homine ad finem füperna-

Qmmes o

turalem creato inter gratiam & peccátum me-

i& vel obf

dius ftatus non relinquatur, fequitur, fingulari

tb fná

hoc privilegio non donatos concipi & naíci in

p

:peccato.

ilb

178. Oljic. Z. Cum Juliano. — Nom peccat

^ Til

ifte , qui nafcitur : non ille qui genuit : non

Atünitm

Deus, qui condidit ; per 4uar igirur rzmas tot

RWXI W

inter praefidia peccarum ingreditur ? Cozf. 4

Que li q

Peccatum eft actio vel omiffio libera contra le-

DI Ver

gem Dei; ejusmodi non eft originale: quia in-

Nie ) quem;

fantes nec cognitionem legis nec ufum libertatis

Títm fubfi

On-

"6 ore(.

habent; ergo. Conf.(l. Peccatum; dum c

tra-

Dz PzccATiS.

^

a7I

L!.dcpec

trahitur ;. debet poffe caveri; oripi

pgle 'gb in-

4

Allique,|

fantibus caveri nequit; ergo. :

'&c

. &. Cum.S. Aug. L. 2. de nupt.

oncup.

uj du

. 28. Quid queris latentem vimam cum . babeas

ilinim L.

apertiffnam Samuam ? per unumn: bomiuem ,. ai$

V ac t

"Apoflolus; ger unius. deli&tum ait. "4poflolus ; per

rpOr , i

iuobedientiam unius bominis. &c.. Quid queris am-

t D0n Y

ZAd Conf. 1.D. M.

phus; quid quevis apertius ?. &c.

h, fecnnd

Peccatum períonale & a&tuale eft a&ctio &c. C.

g $ G]

originale fujd. eft a&tio. vel omiflio phyficé li-

A.

H

1-

.

«t um

bera, & que fit voluntate proprià IN. mora

d dl

terlibera, que phyficé voluntate alienà., &

moraliter tantüm propriàfit C. :

Infantes ta-

| ajpe f

p L g

metíi phyfic? & in fefeu fécundüm fuam enti-

titatem non extiterint, moraliter ramen &relaté

TO

imiing:

ad praeceptum divinum erant in Adamo tan-

fuiotie

quam phyfico non folüm capite generis huma-

djsire g

ni, fed maximé tanquam in eapite morali &

omnes pofteros repraefentante quoad violatio-

fen lia

metritil N?:

nem vel obfervationem precepti de non co-

medendo fructu; üt infra explicabitur.

Ineo

Jitüf; llfl?ïlhn

ergo ficut peccárunt;. fic etiam cognitionem le-

pl &t

gis & libertatis ufum habuerunt.

7dd Conf. II.

Norpes

D. Similiter de peccato perfonali & originali.

Norandum preterea originale peccatum . effe

o o

refpe&u. parvulorum peccatum habituale ; at-

,iïur u

que hinc quidem dicit reatum actu contrahi

*

"U

actum veró peccati tantüm moraliter períeve-

VT d

rare, quemadmodum quis diu poft datum ve-

; quliiq-

MW

"

]

nenum fubfequegte homicidio imcurtere cen-

n

1

md

m qu

faras poteft. ..

T

795

us

272

Dz PsccATIS:

. 179. Jifl. 1. Omne peccatum ,. etiama ófi«

vetratumt

ginale, eft in anima; atqui anima prolis nec ab

qrS A

Adamo nec.à parentibus trahitur ,. fed à Deo

fém d pa

creatür; erpo. Cosf. 1. Peccatum Adami; in

| us Í

quo peccavimus ,. fuit ei condonatum , ante

'ündk &

'quam gigneret filios ; ergo in pofteros trans-

fcum negit

fundi nequit. . Corf. //. Accidens. quod eft in

taeT.an

fubje&o , fine hoc effe ,. aut ab.hoc ad aliud

Qoae N.

tranfire nequit ; atqui originale peccarum eft ac-

|Lcendi f

cidens in: Adamo tanquam fübjecto, ergo.

ii e

Conf H][. Naturalia per accidens converti non

fs um

poffunt: hoc eft, quod in parente eft accidens

at pr

voluntatis vinum, non poteft filio fieri naturá«

d Fur

le; fed peccatum Adz fuit ejus ex accidenté

( icident

vitium; ergo,

E. D. i. N

Mctetit

ec etiam animoe cotnpars ; quæ

1io. bf

cum illa conftituit hominem, trahitur ab Adamo

Ti fery

. trahitur tamen corpus tanquamanimze cotri«

d didboli

parsC. . Ad peccatum illud in anima contra-

Wi volon

hendum füfficit . quód homo , cujus pars eft

C s.

anima , oriatur ab Adamo ; quia Deus voluit;

Bjurig

ut voluntates omnium hominum, vià generatio-

nis ex Adamo defcendentium, includerentur in

CQl

J5

eo tanquam capite morali. 724 Cosf. £. D. 4.

Peccatum. Adamo fuit-condonatum; quatenus

Ut

ER

erar peccarum ipfius C. quarenus erat peccatum

ofterorumN. Adamus peccavit & àt perfona

ll

pitstio,

[

ngularis, & fic commifit peccatum perfonale

phyfice unicum , quod ipfi remiffum eft: & üt ca«

N

Dofllp ?

put morale, & fie commifit peccatum originale;

moraliter multiplex & totuplex ; quot erunt ho-

|

ïidm Dfü

smines ab eo naturaliter defcendentes ; hoc ipfi

dit:q

VN

cor-

Dez Psccarts.

273

i &t (

*eondonatum non fuit. Z4d Corf. 7Z ? TIT. y. 1.

L prols necd

cum S. Aug.L. 5. Cont. Jul. C. 14. &.L.6.C. 6.

t Nl

Fidem de peccato originali non ex Ariftotelis

n lini;i

categoriis , fed ex Apoítoli epiftolis ; difcen-

Onitur, ut

yxlleros t

dam effe. | & 2. D. utrinque M. Accidens phy«

ficum nequir tranfire, aut alteri non poteft fieri

5, quotdit

naturale T. accidens morale ; quale eft peccatum

yhoc ad d

ceanrm elti

originale N. Dixi: Zranfer ; quia S. Do&tor

l. c. erudité oftendit, tranfire fepius accidentia

yedo, em

s tonvett

non quidem emigrando fed afficiendo , & íic ia

filiis naturalia &eri; probátque id tum exemplo

x la

&thiopum proles nipras gignentium , tum in-

200 fefi t

ductione Fundani Carthaginenfis Rhetoris, qui

i5 «t

cum accidenti vitio lufcus effet, lufcum filium

procreavit.

orti; t

18o. Jufi

. I]. Eizec forma etiam in 'hoäxine

dinrb nl

tnalo obfervaridebuit ; qua fervatur in diabolo:

mmn'lmwm

fed diabolus non damnatur ; nifi ex vitiis pro-

j anipu at

prie voluntatis; ergo nec homo. — Corf. 7. Li-

ajs p*

€et Eccli. 25. dicatur : 4 muliere initium fathum

4 [Jas 03

€ft peccatz:&9 per illam omues morimur ; tamen ab

l, m enerem;'

eà non trahitur peccatum; ergo nec ex Adamo,

vatudenttr

Conf. 1. Juftitia non prodeft, nifi credentibus:

ul o h

ergo nec peccatum Ade nocet, nifi confentiene

fiify qua(cnlö

tibus aut peccatum imitantibus; cum . Rom. 5.

ao

inflituatur inter Chriffum & Adamum come-

-

i

r

paratio.

j

n

4

m ;

E.

. M. Quoad jus aut debitum x cum

ïum waü[m

Apoftolo ad Rom. 9. O bomo; u quis es qui ve«

u

9

tj

ondeas Deo ?. tiunquid -dicit figmentum &i , qui

q[Q

o

ff;

Jünxit : quid ane fecifli fic ?. Ad ipfam factum

pite 5

mgs hOC lpn

u D;äo NNon ex uno Angelici generis .a

quo

274

Ds Prccaris.

u Ob

quod peccaverit, nati funt angeli ; fed fingulià

Deo creati fünt boni & cum amore cafto , quo

! i condoct

illi adhaererent ; unde alieno peccato infedi

| Dem milut

non fünt editi. . Sed Deus, üt dicitur Act. 17.;

Lir: Qudg

fecit ex um omiue genus bominum , qui Dei decre-

! foc tibultur

to caput humani generis conftitutus ; omnium

venret pel

noftrüm voluntates füe inclufàs accepit.

Ad

SiDens crear

m & n

Cosf. L. Difp. ef] ; Quia folus Adam conftitu-

tus eft caput, & repreefentavit genus humanum

fipeat a

ninem d prim

in ordine ad preceptum de fructu non come-

dendo , quod jam ante formationem Eve à

[rdi, eit s

Deo impofitum erat ; unde vel folo Adamo

Arimi pri

fhtdem cu

peccante aut non peccante , füiffet aut non fu-

iffet peccatum originale. Dicitur tamen Eva ef-

00905

U rever

fe illa;à qua initium peccati fadtum; & perquam

moriuntur omnes ; tum quia fuit caufa impul-

Qoim gt

mi n

fiva peccati Adami, in quo omnes peccavimus:

tum quia ex generatione Adami per Evam na-

2

fcuntur pofteri omnes, üt d. nr. 168. 742 Conf.

Quidquïd p

JI. D.4.Non prodeft, nifi vel proprià vel alie-

f'sy btj

nà voluntate credentibus C. plan& nemini pro-

| IY

deft, nifi qui proprià voluntate credit. N. Au-

Püdini (

dire hic juvat S. Auguftinum, ad idem argu-

Vi refy

menrum L. 3. de pecc. merit. C. 2. refponden-

R o

tem : Sicur ergo eorum ; per quos vena[cuntur , ju-

Q o "

flitiee [pivitus vefponfione fud. trajicit in eos fidem ,

Tl i

d

quam voluntate proprid wondum babere potuevuntz

Brimm Vnt

m U&G) u

fic eovum, per quos nafcuntur , cavo peccati traji-

cit in eos tioxam , quam nondum vitá propriá con-

mo Tityr]

sroxevunt.

Porro, in quonam comparatio

TU condie

Chriftum intez & Adamum fter, dictum eít

L]

d

k

fum. 165.

[

N

€

i181.

m

Dz PsceaTis.

275

d f

181. Objc. 1. Dogma de peccato origi-

realto, g

nali conducit ad Manicheismum ; quia facit

&cato infe

Deum malum & auétorem peccati, üt-proda-

d Ad v

zur : Quidquid convenit rei ab ipfa:-origine;

qu Dei n

hoc tribuitur producenti ; atqui animacon-

JEUS OC

veniret peccatum ab Origine ; ergo; .. Conf. F.

Si Deus crearet angelum in primo inítanti pec-

&cpi. 4

dam conti

cantem, feu infe&tum peccato actuali, effet cau-

xus humana

ía peccati actualis ; ergo. etiam cüm creat. ho-

hn non cort

minem in primo inftanti infectum peccato ori«

qonem Drei

ginali, erit cauía peecati oripinalis, — Cosf. /f.

] o Aíz

Anima in priori figno natüre ad unionem füb-

ftantialem cum corpore humano vel creatur à

ff apt o

rtinen Dd

Deo nocens, vel innocens ? Si primum ; erpo

m, du

Deus revera cauíat peccatum : Si 2dum ; er«

jt ao

go anima in eodem inftanti reali erit nocen

;

i

s Wa

ul & innocens.

A

B. I. Aff t$

vationem. 4d prob. D. M.

i r bt

if Al

Quidquid phyficum convenit tei ab ipfa ori«

gine; tribuitur producenti C. quidquid morale,

g l

g g ?

Jubd. fi hoc morale ipfi conveniat praecisó vi

produétionis C. fi non vi hujus, fed ratione al-

st

terius prefuppofiti. N. Originale eft. qui

um

puré morale : non inficit ànimam , quia erea«

n

tur & Corpori infunditur ; alioquin etiam ani-

mj

ra Chrifti fuiffer ei obnoxia : fed quia & quams

"TTR

primum unitur corpori generationé .natura

dm r

produé&to, cum quo conítituit hominem ex A

n

T w'æ![.

damo naturaliter defcendentem j ubi tàmen và

71 a

quia conditionem , non caufam , denotat | 4

Conf. 1. IN. 4. Quia peccatum in: hoe cafü exi

h ) dl&um Ctx

determinationé voluntatis Angelicee & per &c-

Gi^

lmv

P

ET

276

Dz Pxccaris.

cidens, non veró ex determinatione Dei & na-

| il C0

iurà creationis fequeretur ; de quo vide 'Tr. de

| icians

-Angelis. ;4d Cozf. I[. *. in ilio figno priori

y Obe

.anima nec eft pofitivé nocens, nec innocens,

| ánbs r

fed precifive fe habet. Non pofitivé nocens;

[

Aquia.in illo figno necdum concipitur unira cum

e ia

-corpore & conftituens hominem ex Adamo

| d

£generatum : non pofitivé innocens ; quia de

| i pdemi

átatu innocentiz non tranfit ad ftatum peccati,

te f Ahnt

üt fimili errore quodam fabulabatur Origenes:

LT

fed pracifivé fe habet ; quia in hoc figno fo.

tmo diqui

lüm entitas animze concipi debet. INon veró

f foffr

implicat, animam in reali inftanti effe folüm in-

[ truem

mocentem precifivé , feu fecundüm noftram

vt Q

confiderationem, & nocentem realiter.

man'momi' :

p

182. Jufl. Ex eodem dogmate fequitur ,

T

nuptias & matrimonii ufüm effe illicitum, qui

d od

fuit error Marcionitarum , Encratitarum & Ma-

ktindodtis

nicheorum. Prob. Quia matrimonii ufüs ef-

tf C de

fet inductivus peccati originalis ; fed a&us in-

t ef fj

ductivus peccati eft illicitus ; ergo. — Cosf. 1.

?ib n

Qui ponit actionem, ex qua pravidet alterius

mmhltm' 1

grave malum etiam per aecidens efle fecutu-

Pitte o

rum , peccat. Sed parentes praevident ex ufü

Modtm

conjugi, quamvis eriam per accidens, fecu-

if

turum efífe originale, grande prolis malum;

ergo. Corf. I/. Melius eft proli non exiftere,

Bol

TRU transfot

quàm exiftere & concipi in peccaro originali ;

hinc enim in fimili Chriftus Matth. 26. de Ju-

G ]

EU.

da peccati proditionis reo dicir: Pogura erat ei ;

matri:

t fusad

inony

J

tni

Fi natus mon fuz,'æt bomo ile ; ergo ufus

'hæCI

2

Dr Pnc-c'"urä. j

277

ao

oyde Tr.à

monii eft contra charitatem -'Er.oli 'dcbitam " &

fic illicitus.

) lpno p

D&c innoas

$. Objectionem hanc refutavit: S. Aug.

duobus libris, quos inferipfir de Nuptiis &

Yiv ntos;

iür ünitaca

Concupifcentia, aliísque in operibus fuispaffim;

ex quibus hec breviter habe : Ufüm conjugii

m er At

éffe caufam generanda prolis, non autem pec-

tn5; quii

cati prolem inficientis ; quia in ftatu innocen-

itm peci

tie, fi Adara non. peccáffet, futurae erant nu-

r Onpanes

ptiz , & ufus conjugii, & generatio prolis, quin:

Wl

tamen aliquid eorum caufa peccati in prole ge-

t N wi

nita fuiffer. Unde (ólam preevaricationem A-

refeoim

de tanq

uam caufam. corruptionis propapgatae

ydin od

accufüt ^Qaare JV. 4f ad prob. D. M. Utus

edit.

matrimonii effet per fe & per modum caufae

at t

indu&ctivus peccati N. per accidens & per mo-

je ia a

düm conditioriis tancàm fine qua nori ; fu/4. ef-

dul

