ta T. ubi infinita fu/4. defümi poteft arithme-

(ers ii

ticé, ita ut crefcat ad eequalitatem gradüs N.

: W c

geometrice, ut creícat pre&cisé ratione ordinis C.

B

d infinin

Poteít etiam ma

jor effe offenfa regia, fi quis

Q m

deliberat , nullà affe&tus injurià aut aliunde

lm (

animo non perturbatus poftponat regem no-

Ti

bili; quàm fi minüs deliberaté, affe&us injurià,

10 nl

aut fubità

ntüm

patlione impulfus plebejo pofthabear.

«4d Conf. [I. D. 4. Ideo, quia fatisfactio pro-

Déccato (

lii

rum

prié talis, quee fundatur in zequalitate perfona-

[

:

; requirebat perfonam ejusdem ordinis fci-

d 4j

licet

divinam C. alio ex capite N. cum autem

'ütüm fo

digna;

numm;m

perfoqa Chrifli fatisfaciens effet infinité

etiam

m

Dz Pzccaris.

93

t d

etiam fatisfactio fuit füperabundans , üt ad Rom.

s anmden

$. V. 15. dicitur, & eXxceílit peccati debitum ;

xus « ]«

ex quo fequitur offenfam infiniram non effe,

g pv

Ceterüm adverte, plurima argumenta inftan-

od

tiam pati in peccato veniali, quod ipfüm fal-

Venfty t

tem eít offenfiuncula Dei : Itern. in vifione &

amore Dei beatifico &c.

isamt d

(fim in e

69. Olj. Zl. Malum; excedens omne ma-

n commift

lum finitum, eft infinitum ; ejusmodi malum

fs il

eft peccatum mortale; ergo. Cozf. . Malum

maximum in aliquo genere, & quo non eft

yim ; h

aliud majus excogitabile, eft infinitum ; fed

il

mortale eft tale ; erpo.

Conf. IJ. Numerus,

yem du

a nl t

qui effet maximus & füb fe numeros plures &

: minis d

plures in infinitum contineret; foret infinitus,

ergo, cum idem conveniat peccato refpectu

ioriys d

mali, infinitum malum eft. :

qm C

. D. M. Malum, excedens omne malum

f

- ireritt

tam intra quàm extra füum ordinem C. exce-

dens quidem omne malum ; quod eft extra;

gel i

fed nor quod eft intra füuum ordinem , fu/4.

rem Qub

eft infinirum fimpliciter & in fe N. fecundüm

ov

quid & ratione ordinis C. . /4d Conf. /. D. M.

fa regiä, lï

Si etiam fimul formaliter vel eminenter conti-

yj g uU

neat , quidquid eft poffibile intra fuum genus €.

gt Ro

fin minüs N. aliàs enim füperioritatem ordinis

tantüm facit.

Hanc veró ficut concedimus

fs i"l'i"

'0 10 y

eccato omni, fic negamus fingulis füprermum

fs

malitie gradum & intenfionem poflibilem in-

xj p

effe. 44 Couf. L. Difp. Ejusiodi numerusnon

|

dem Jl

[is]

tantüm füb, fed etiam in (e contineret omnem

a

m non

ün

numerum poffibilem : peccatum aute

habet

i

m

94

Dz PrzccaTIs.

habet in fe rnala alia; fed tantüm füb (6 ; unde

c&äuäl

$, 0

eque parum infinirum eft, ac Angelus dici po:

tet, qui infra fe sninores fp

ii p

fibiles tenet.

ecies infinitas pof-

pifer,

70o. [ufi. I. Malitia peccati eft major & pre-

titatem (

ponderat omnibus bonis operibus etiam in in-

li , at

finitum multiplicatis; ergo eft infinita. Cozf. /.

faifetm

Peccatum non eft prudenter eligibile pree aliis

"Ti

etam infinitis malis ;; ergo infinit& malum,

fecam äfh

Conf. 1. Bonum nullo ca(u prudenter odibile

fea f

eftinfinitum : ergo & malum nullo cafü pru-

( bonit

denter eligibile , quale eft peccatum , eft in-

T Oib

finitum.

Til aer

&. His ipfis argumentis probatur etiam ma-

tUt qua]

fertür i

litia peccati venialis effe infinira; quo ficut juxta

adverfarios nimium ita nihil probatur. — Hinc

Qs at

habendo

NN. Conf. quia tantüm fequitur peccatum effe

ordinis füperioris & perfecté infiniti, ad.quem

Ai u

non perringunt ulla creaturae obfequia, utpote

proefi

finira: unde-eriam plus eft , contemni Deum

nonaa;g) |

i inigr

ab una creatura, quàm à creaturis omnibus ho-

norari 244 Conf.[. D..4. Non eft eligibile ob

Ti hOC q

malitiee infinitudinem IN. ob füi cum voluntate

5 Qunn

divina oppofitionem , quze eft regula electionis

Ws

omnisC. 744 Conf. 11. N..4. Aliàs virtus etiam

l i

& gratia eflet bonum infinitum. | Sed illud eft,

damnum,

quod in f& bonitarem omnem complectitur.

100 qu

71. Jufl. .. Malum infinitum eft , quod à

æï fnim

Deo aufert bonum infinitum ; hoc facit mor-

ectum m-

rale; quia aufert rationem finis ultimi ; ergo.

5 110g

Conf. /. Mortaliter peccans fiepe vellet non eífe

W meri

Deum : affectus autem reputatur crebró pro

[f

7 d

-

Dzs Pzcearis.

95

t üb; ul

effe&u à Deo ; ergo peccatum infinitee maliriee

npdsdy

eft. ,. Cozf. 14. Crucifixores Chrifti damnum

&tf

infiniti pretii intulerunr.

Item fi quis eorum

putáffet , quod occidendo Chriftum ejus Divi-

imirám

nitatem deftrueret, actio ejus fuiffet tantze ma-

lii , ac fi Divinitatem deftruxiffet.

JUS etm ii

Ergo

nfnita (

fuifTet malitize infinitze.

E. JV. smin. vat. D. Aufert rationem intrin-

ipbie pei

pünte md

fecam finis ultimi IN. extrinfecam C. — Intrin-

feca finis ultimi ratio eft infinita Dei excellentia

vienter od

& bonitas Deo intrinfeca, qua de fe eft digna,

DT

caun, d

ut omnibus creatis anteponatur : hanc Deo ni-

hil auferre poreft. — Extrinfeca eft honor;amor

fanaretam a

aut quaeliber actio , quà Deus actualiter pre-

fertur aliis omnibus: hanc licet hómo Deo ne-

;qu g

roun. D

gative auferat, eum fcilicer bonis creatis poft-

habendo, tamen infinitum bonum nemo dicit.

r p« j

h

nfnt, &

(

[mL

yut

"Ad Couf. 1. D. adam partem. Affe&tus reputatur

pro effectu , fi,effectus fit poffibilis & propor-

)bfequiä; m

tionatus, nequeà modo cognofcendi aut aliun-

onremmi J

de limitatio fiar C. fi oppolitum firIN. — Axio-

r omaiis^

ma hoc qualecunque fpectat ad res poffibiles ;

d ii

&; quantum ex parte agentis fuir, efücaciter

T

intentas , fed póít tantüm per accidens impe-

gt

ditas — ./4d Conf. 4L. IN. utrumque. y1ynum ; quia

j ts

damnum, nempe diífolurio animae à corpore;

; d L

non autem unionis hypoftatice, fuit fimplici-

ompk&lwf

i

ter finitum.

2dum, ob dicta de affectu ad ef-

jf Cür qüUG

fectum impoffibilem & improportionatum. Ad

X fw[ n

j

hec non ideo reipíà peccatum eft irremiffibile

ls yiin;*

nec merita Chrifti excedens; licet quis.ira exi-

X

Veüel IXOUC

[ü! CNbW

pN

üälmet l]

Ü

s

96

Dzr PzccaTIS.

ftimet; ergo & illa opinio non attuliffet infini-

pit.

tam malitiam.

hum ef

72. dnfi. 177. Peccatum tantum eft malufn,

fineper

quantum eft bonum , quo hominem privat;

Imtam

t0n eft

fed bonum, fcilicet Deus, quo privat, eft in-

finitum: ergo.

Conf. J. Peccatum privat ho-

fionepr

mi

minem unione hypoftaticà ; quà humanitas red-

ditur infinité fancta; ergo infinito bono privat.

4l i,

Conf. []. Peccatum demeretur gratiam & glo-

pf

riam finitam in infinitum: Item privaret homi-

aun&

nem prarià fimpliciter infinità, fi quis eam ha-

Q5 o

beret; ergo de fe eft privativum boni fimplici-

ter infiniti.

Gof iq

E

R. D. M. Quantum eít bonum immediaré

dütrnm

llflæ mfu

& formaliter fpeétatum , quo privat C. quan-

tum eft bonum mediaté & objectivé fümptum

Qls: r

N. privat nempe hominem vilione & fruitione

tà limy)

Dei, immediaté & formaliter beatum faciente,

tom í

feu Deo , üàt finité tantüm nobis communica-

Gier inf

bili, fic etiam finité rantüm poffidendo. 44

exenfrà

Couf. J. Y. 1. IN. 4. Mortale quidem, ficut &

r

veniale , indignum facit hominem unione hy-

VOV

poftaticà, non tamen privat; quia nec debira

ld

nec homini neceffaria eft, neque ejus carentia

W df

peecati poena recté dicirur, quae non tam ex

Ti

prafítantia boni abfentis quam ex indigenrtia

lts W

ilius. ad felicitatem obtinendam defümitur.

lfj

E. 2. D. Conf. Privat bono infinito, fed indebi-

Quo

d]x

to neque neceflario ad felicitatem illius, qui eo

k

caret C. debito & neceflario bono N. majus ma-

f )

um homini eft carere in s:eternum vifione bea-

ls

Frte

tificà; quàm unione hypoftatica ,-üt ex modo d.

m

patet.

a

Dz PrzccamIs

9?

tolfer

patet.

Ad Confirm. II IN. conf^. Ratio quoad

rmum eft ; lieét ceecitas defe privet oculum vi-

um d mdr

fione perfe&tiore & perfectiore ininfinitum , ma-

Tinen Wi

lum tamen infinitum non dicitur; quia ceecitas

prvin; d

non eft malum oculi ; quia infinité perfectá vi-

tum pnvei

fione privat ; fed quia privat vifione proportio-

hmntàté

natà & debirà, quee finita eft. [ta à pari. Quo-

to bono p

ad 2dum; privatio illa oriretur non ex infinitate

gniam d

peccati fed ex oppofitione neceffaria inter pec-

: privare[ho;

catum & gratiam intercedente; cum etiam uni-

J qusami

cus gratie fanctificantis gradus deleret in pec-

m boni m

catore infinira peccata mortalia, fi illi ineffent,

- 73. dnfi. I. Peccatum meretur. poenam

nim j

zternam, & fic infinitam: ergo etiam eft ma-

ia C u

litige infnite; tum quia pena " correfpondet

culpa: tum quia , licét peena zeterna non fit to-

ïe&wä (umyþl

j m

ta fimul, tamen illam incurrendi debitum eft

besrum d

totum fimul ; unde culpam & debitum fitnpli-

bis commd:

citer infinitum effe fequitur.

Confirm. J. Poena

extenfivé infinita cequivalet intenfivé infinitze;

xl /

luidem; i

:l:ï

ficut poena bihoraria inteníà ür unum moraliter

/

equivalet horariee intenfze ütduo; ergo. Cozf.

rem s

i

:

Ya m

M

4I. Si darentur infinita venialia fimpliciter infi-

nita, de fe mererentur poenam fimpliciter infi-

l:

ellj a

u non (

nitam; ergo ; cum mortale fit gravius etiam in-

finiis venialibus, meretur peenam (fimpliciter

Jde

enm?

infinitam & eft fimpliciter infinitum.

Adde,

"

quód Deus puniat femnper infra condignum. -

Jt0 : fed ,

. D./4. Meretur fic peenam intenfivé in-

offl IHIUS; qw

finitam /V. /2. & Supp. quód hec fir producibi-

N

1 JUJM

lis. Extenfivé infinitam"C. Sed bh«c, üt di-

1U

g uf

Q

um eft, habet partes füze durationis femper

a

Pä

"

fini«

E

-

DE PzccarTi1S.

98

*

í

k

finitas, & fücceffivé tantüm finité extiturms;

fc

u

lámque negatterminum ultiraum fücceffion

finitarum.

Ad rationes additas JV. feg. uzr. Li-

Di

cet etiam actus charitatis in homine jufto me-

Àif

xeatur preemium eeternum , & exigentia ceter-

WV n

nüm durandi in angelo fit tota fimul ; in ne-

fem r

utro tamen fimpliciter infinitum afferitur. So-

tàa (cijo

la ipitur ex his fequitur & ad hec in peccato

a,

fi

cit infinitudo ordinis , cum aliis adjunctis

inferiüs examinandis, 44 Conf. 7. N. A. Pa-

fütm p

d d

na intenfivé infinita implicat; unde peena ex-

tenfivé infinita , tanquam peccato veré debita,

Teenfen

initum «

poenee chymericee zequivalere malé dicitur. In-

de etiam habetur D//p. de peena horaria & bi-

Thinzmiy

Cili exte

horaria, quarum utraque dari poteft, & datur

tota, & hinc juxta aliquos zquivalere poteft;

T (

intenfivé autem infinira dari nunquam poteft,

extenfivé infinita nec'unquam tota , nec nifi

finita aCtualiter datur.

Ad Conf. II. D. M. me-

4

rerentur poenam fimpliciter infinitam propter

L

intrinfecam füc malitias demeritorie dignita-

l

tem IN. poenas in fe finitas & folo numero ii

l phs Q

finitas propter colle£tionem venialium nume-

DRog,

ricé infinitam C. binc.quia mortale habet ora-

u

viratem non multiplicaram, & fimpliciter fini-

iï?ïïmuue

tam, nec ei alia peena quàm proportionata de-

betur : nec aliam quàm finiram, licet veniali-

lm d

um peenis acerbiorem & diuturniorem, mere-

lt Q

tur. /2d additamentum D, Devs punir infra con-

'ettIone

'dignum fecundiun iaccgüg;;em G duxa:iggem

ltton M

V

CA-

dj

)

hu

DE'PECCATISH.'"

39

etuts s

füccefiont

CAPUT Ill

V.j

De Caufis » Efettibur Peccaii.

ite vl n

Xtta t

Aufz. peccati efficientes à S, "'homa: re2

fimd ; 0

cenfentur plures , qua: ad. duplicem clafz

alfentur Y

fem referuntur. Alie íunt internz , ignoran-

yec n peat

tia fcilicet , paffio & voluntatis tmalitia ; alias;

externg , diabolus nimirum, homo & pecca-

-dis il

INb

tum pracedens.

Aílignatur etiam ab eo-

dern duplex effectuum peccati genus infrà

yde p t

ro wre d

recenfendum. Propcfiti noftri füb "Tractatüs

initium expofii memores duo duntaxar exa-

g dc. l

honri o

minamus ; i7um, Num Deus ad caufas pee-

cati externas pertineat ? 24unm, Num intez

i, k

reatum culpe ac poenae diítinctio intercedat..

iviee p

n p

ARTICULUS L

p tot2, f

n Deus fst caufa es au&tor peccati ?

25

im prt

74-NTO/«. Hac duo , tametfi apud mulros

r df

idem fignificenr ; diverfa ramen fünt,

(oo gumerci'

& plus dicit, effe auctorem , quàm caufam

peccati,

enidium 8

Caufa enim etiam. per fe fipnificat

d

duntaxat principium . influens in effz&um ex

t

intentione : au&or autem includit eriam prin-

figpici

porroti

cipium intelle&tuale, determinans contingen-

Iïcel W]i

tiam effe&

b

Ós ad unam partem,vel ponens me-

j!

mh

dia, ex

q

uib

'ioreth

libus determinatio fequitur cum in-

i i ,

tentione. — Deum peccati caufám ftarüerunt

pu

iC

g

Simon Magus , Cerdon , Marcion , Manes ,

alíque po

3

illos, qui bina omnium principia,

Ü

m', pofücre, Flori-

gliud* bonum aliud "m'fïlu

nus

z

gl

10O

Dz PxccAT1s.

nus quidam Seculo II. Deum peccati aucto-

LT

rem aperté blafphemavit, plu(quam hereticus

guim.

inde à S. Irenzeo dictus.

Eum Sec, XVI.

íecuti funt Libertini ; quorum duces praci-

(rit in

i

fU (v

ui Coppinus & Quintinus, Surores Flandri,

hi [un,

N

-

egabant hi quidem, peccata quidpiam pre-

AA

ter inanem ac falfam opinionem effe ; affir-

li,

tfmabant tamen ; quae ab hominibus peccara di-

[/187;

cuntur, à Deo, í(olo omnia in omnibus ope-

r

gante, fieri.

Hos duobus libris oppugnavit

fim d |

Calvinus, ipfe tamen equalis blafphemie reus;

hajorm

peccata enim hominum Deo volezte , defipien--

Scripun

$e, imperaute & impellente fieri plurimis in

locis fuarum Inftitutionum , Libri de zeterna

prüme

lud,t

preedeftinatione, aliorüámque operum fcripfit.

44 Cin

Unde Bellarm. l. 2. de Amiff. Grat. cap. 4. &

für

feqq. demonftrat, à Calvino etiam fatendum ,

nüllo m

vel quód Deus veré peccet, peccatíque auctor

fit; vel quód peccatum preeter inanem falfám-

Il ,

que opinionem habeat. nihil.

Idem docuit

olim Lutherus, üt patet ex affert. ar, 36. &

UI ]

Melanchton in Comment. ad ca

f Do

P. 8. er' ad

Wt ])

Rom.

j. Dico, Deus' non eft caufa vel au&or

LU 7

mal"m m

nllius peccati, Eft de fide. Pro/. ex Scripiu-

anatbmu

va , quz diff:rtis verbis negat. Deum /facere,

(iit d

velle , impevave peccata, aut ad ea zmcmare, 1.

LUET.

Sap. 11. v. 25. de Deo. dicitur : Idl odifli

AUty) )

eórum , que fecifli, Sap. 14. v. 9. autem : Simi-

liter odio funt Deo impius &? impietas ejus.. Ex-

b

£0 Deus non facit impium & ;mpierarem. Il.

LUE

LT

Pf. 5, v. $, ANon Deus volens imquitatem tn 65

»

Og &

DE.þäCCATIäJ

YOX

Jcoti u

Pf 44. v. &. Dilexifli jullitiam , ? odiffi iti-

am heret

m Sec Ti

quitatem, VML Eccl. 15. v. 2:.. Negini mau-

davit impi? ageve. — Jerem. 19. v. 5.. /Edificave-

Qs i

vunt excela Baalim , que mon pracepi , uec locu-

Qtores F

zus fum , mee afceuderunt in cor meum. 1V. Eccl.

yidpamm

15. v.11.. Non dicas ; per Deum abeft : que enim

n di;á

Aon dicas , ille me implana-

odit , ne fecevis.

YUs pecatt!

vit: nom emim mece[Javii fumt ei bomines impii.

oj o*

Jac. 1. v. 13. Nemo, cum tentatur , dicat , quo-

s 0ppugni

Deus enim intentatov

giam à Deo tentatuv,

xfohemig t

malorum efl.. fpfe autem. neminem tentat." Conf.

timy dj

pro-

Scriptura docet , peccatum foli creaturee

j plinins i

rium effe ; Ofew 13. v. 9. Perditio tua ex

jb de at

Isvael , tantummodo in me. auxilium Joan. 8.

.perum &Ilpt*

44. Cum loquitur mendacium , ex propriis loqui-

G d

fur.

uia wendax eff , $9 patev ejus,. Exgo

jam fetiz

nullo modo in Deum referri. poteft,

L Conc.

Araufïc'.

caigeti

Prob, ex "Traditione.

inanem j

II. Can. 23. h&c habet :

Suam voluutatem

]dem i

|

bomiues faciumt , wou Dei, quando id agunt;

f d J

(

quod Deo difplicet. Et Can. 2$. 4liguos ad

malum Diviná poteflate prede[Hinatos o folum

5sog credümus , [ed' etiam, ff [umt , qui 1antum

ul r u

analum cvedere velint , illis cum omui deteftatione

anatbema dicimus. "Frident. Seff. 6. Can. 6. :

MP

j

P

. Jan^

Jj

quis dixevit , mon e[fe im poteflate bo

münis vias$

"

eva ii

t bona

a ii

wa$ malas faceve , fed mala op

;.IM

i

Deum opevavi ; uom permif[ro?

olim , [ed etiam

proprià $5$ per fe , adeóq

ue ut

Jfít proprium ejus

n

j

epus mom mümüs proditio

-

Sgude , quàm wocatio

uml

at

Pauli , anatbema fit.

Il Patrum teftimoniz

fü quadam elterertur.

;;Mdf

p M

(::bviax funt; & in decur

ntex

h

3

162

Dz Pzg cgn'rs.

Ínter eos S. lreneus integrum opus contra

hp

harefin hanc , tette Eufebio 1. 5. Hifl. c, 19,

155

edidir : 5. Bafilius homiliam , quam infcripfit:

h heo !

Deus n eft Jdutbor peccati x S. Aug. libros de

Ym fer

libero arbitrio ex eadem potiffimüm caufà et-

jam ícripfit,

1

ham z

I

Prob, ex Ratiose. Deus caufa & author

üt m

peccati dicitur; vel quia ad id hominem mora-

ff d

liter movet: vel quia phyfic& neceffirat: vel

jm, K

quia concurrit, cum poffet non .concurrere:

fhe g

vel quia illud permittir, cum poffit impedire.

qurun

Sed. 1suum eft fal'am , cum Deus peccarum

& inill

prohibear, ab eóque poenis propofitis deter-

luns

Xeat ; aut fi verum forer , nec fan&tus effet,

ln [

mec juftus fcelerum ultor, Falfüm etiam eft

decterit

2dum, cum homo liberà peccet ; fin minus,

& f

|0mo non peccaret,

3tium non facit Deum

]tio no

peéccati auctorem ; tum

quia ejus concurfus

lüt &

«reatiuris eft debitus

*

*

tum quia ex fe eft in-

y.20 ;

differens : tum. quia ab actione creata logicé

tte g

'detefminatur, & contra intentionem datur.

tbgg

INeque 47um id evincit ; quia Deus peccatum

15 Len

impedire non renetur ,. & jure non impedit;

U n

tum ut debitum caufe univerfalis impleat:

n eff

!

tum ut; quod Aug. Enchir, c, 2. & 1 . ait:

eiigm. de malo benefaciat,

fnid

4

(

Wt

v6. Objic. I. , Sacra Scriptura pluribus mo-

is.Deum declarat au&orem peccati, I. Tri-

. if

"

!j

buit.Deo univerfim omnia mala. Sic Amos 3.

IIj

i fuevit malum in civitate , quod non fecevit Do-

'€€l in &«

eninus, 1. 4g. Ego Dominus. facieus pacem 5

glC PI'OV.

nia ma-

'creffm malum, -« D. tribuit Deo om

t D

la pe-

Dr Prcearrs.

103

0pUS ctty

fa poenze C. mala culpee N. de 1mo textu au-

5 Hl c u

rem S. Aug. cont, Adiment. c, 26. ait : malum

àm ir

Boc loco sen peccatum , fed peua intilligenda eft.

ite. Dünst

Idem feníüs eft textüs 2di; üt—S. Hier. in hunc

m at

locum apert

& dicit.

Ii, Signi

ficat Deum velle: & decreviffe ,

uf & udt

ut mala fiant, Sic Genef, 45. Non veflro Con-

yminem nit

félio , sit Jofeph, fed Dei voluntate buc miljus

neceftt v

wm, A&or.2. Hunc Chriftum , defimito con-

t COT

magus ini-

frlio €$ pve[cientid Dei traditum pev

vt inpdi

juorum. affügentes interemiflis, & N. In his

Jeus p

& fimilibus duo fpectanda fünt : 1»m , vo-

opoíirs i

luntas & actio mala frarrum & judeorum;

(adtus

hanc Deus praícivit, non tamen voluit aut

Yor etn:

decrevit : 2Zwn; perpeffio hujus mali bona,

s; n n2

& fecutura inde exultatio Jofephi ac redem-

o &i e

ptio noftra; hec ex previfo malo bona vo-

luit & decrevit Deus elicere. Hinc Gen. $0.

ejs nE

"Tib

v. 20. Jofeph ad fratres : vos cogita[!;s, ait; de

e crtti

me malum , fe

d Deus vertit illud i2 bomum , u£

gonem G

exaltavet me;

eg falvos faceret multos populos.

Dens p2

Et S. Leo Serm, 16. de paff. Dom. — Divevfum

id, quod in maligmitate Juda-

r noni

£ contravium . eff

4ii; in

orum ef] pracoguirum , &9

quod 2m 'Cbrifli paJ-

Jjfone eff difpofitum. -

MNon inde proce[ft voluntas

C,Z.&"'ï

uec de uno extitit

duterficiendi, unde moviendi :

Spiritu. atrocitas fceleris g tolevantia Redempto-

] PIUFW j

T/$.

eccatli h

III. Docet Deum ereare impios , ut p«

jcAnt

)

ftea in eorum poenis man

ifeftet fuam juftitiam,

,f

j

J

Sic Prov. 16, Omnuia operatus efi

proptev. femet.

jin P^

d ditin malum.

Jj

ibfum Domitnus , ünpium quoque à

)u 0f

2XQQ.

mj

RT

104.

Dz Prccaris.

Exod. 9. Icirco. autem pofui te , Phataonem,

fitnem r

ut oflendam im te fovtitudinem «neam. — Ubi ad

De (dva

Rom. g. dicitur: excizavi £e, Et ibid. 4 gom

jitam .

balet poteflatem fazulus facere aliud vas. im-bo-

10j ad$

vz0rem , aliud in contumeliam. 2

E. D. Docet

prátin

Deum crea:e iimpios formaliter tales, hoc eft;

fentim )

quos ipíe impios faciar /V, materialiter tales,

4f tf j

|oc efl, quos videt ex propria ele&tione im-

7778

pios futuros , fu)2. ita ut decretum , ad jufti-

mj« d

tiam in impiorum füppliciis demonftrandam,

Mp d

pracefierit culpe pravifionem AV. ita ut pra-

i ontum

vifio culpa: anteceflerit decrerum C. — Itaque

jroa r

Deus etiam impium, qui füá fponte ad diem

vt f

malum iturus erat, creavit ad gloriam füam.

C m «

Sic enim Aug. epift. 1c6, ad Paulin. Quamvis

peccata. nou

101 fath

fecevit ,. maturas zamen ip[as, qua

N,

pev fe ipfas fene. dubio bone [unt , quibus tamen

incitre

ex avbitrio voluntatis futuva e[fent vitia peccato-

gtlos m

vum , €9. in multis talia, quibus etevna e[fet pe-

jragi,

na veddeuda, quis niff Deus cveavit ? Pharao-

AL Chy

nem , cujus liberam pervicaciam preeviderat,

li, t

po(uit ac confervavit iz végno, üt interpreta-

Des fj

tur Ruperius Tuitient, in hunc locum, ad

Dünm 4

exercitium patientice Ifraclitarum , & potentiae

^ f

fuz manifeílationem. /Vovz? ergo Deus , inquit

Ws

Aug. q. 32. in Exod. z , w malis, iz. quilui

Voltts

famen bumanam natuvam uom ad malitiam evt-

DItum

at fed eos pevfert

patientev , quousque fcit opor-

U im

Feve; z0n inanitev .. [ed wteudo eis ad admoniti-

pic C,

onem vel exeveitatiouem . bonovum, — Denique

QUS jr

fenfus allegoriz .de vafis figuli eft , homines,

ali damna-

nj Q,

.?ui peccato origiqali vel eiam a.

n

tig«

. Dg VPECCATIS.

-Yo$

» Phititne

tionem meruerant, alios per mifericordiam

wumn. Ui

Dei falvari, alios pro meriris fuis per füam

Lbid, m

juftitiam peená affici. Ita explicat S. Aug. ep.

lul u iti

105. ad Sixt.

u

amvis Deus faciat vafa a in

D.v

pevditionem , ut o

D

endat ivam €$ demonflret po-

t til, ii

zentiam fuam , quá bene etiam utitur malis, 49

erilier

ut tofas faciat. divitias

lorie fue im va[a mi[z-

3 eldioxt

vicovdie , que fecit in

,

onovem, non dammabili

etum , ad i

ma[[e debitum , fed fue gratie lavgitate donatum;

emonfruds

tamen eisdem ive vafis , propter mevitum ma[Je

j i

in contumeliam . debitam fatfis , id efl , bominibus

um C lig

propter natuva. bonitatem: cveatis , fed propter

fponte D]

vitia fupplicio deflinatis , iniquitatem , quam ve-

ghrim f

&iffima veritas àmprobat , damnare novit ipfe;

li. (ur

mon facere.

mn jj

IV. Dicir Deum homines ad peccandum

incitare & impellere , jam per fe jam per an-

y, gv

"T

gelos malos. Siclib. 2. Reg. c. 16. Dominus

m

pracepit , Semel , ut maledicevet David. Ybid: c.

yi] Hn

24. Commovit Domini furor. David , dicentem:

m praytd

vade , uumeva. lfrael &$ Sfuda.

kt 1.24 9 25.

, ür i*

Deus fpiritüi malo, qui promiferat fe dece-

Qunc Joctm, |

pturum Achab, ait : decipies ; $9 pravalebis, Pa-

de, €9 fac ita, &. D. Dicir Deum incitare &

1 PWG

m Duh n

impellere proprié, hoc eft, phyficé movendo

voluntatem, vel moraliter per verum & pro-

),'I/I/!ï j r W

j nijin

prium mandatum , fuafionem aut alium mo-

I

n

J

dum impellendo N. improprié tantüm & tro-

ouiqV

m ad [ ,WW

picé C. Dicitur autem per tropum tripliciter

1

q ]

Deus imperare malum vel ad illud incitare,

1 ]

17j Quatenus permittit, diabolum vel homi-

d

jj

nem malé agere; ficut qui frana equo gene-

[

5

IO?

—

2

roS

DE PrccaArTIS.

fofo laxat aut cani venatico funetn folvit , in-

pugin

citare ad carfüm aut ad predam immitrere dí-

fims ver

-citur.

Hunc modum truüm alibi tum L. de

Coreriit

Grat. & lib. arb. c. :3. S. Aug. ufürpat ,. cm

ticont D)

auditis, dicens , ego Dominus [eduxi Propbetam

gyouos,

ilum,ig9..quem vult, obduvat 5 im eo, quem

Tayoris

Jfeduci permittit vel obdurari , mala ejüs merita

ex horur

cvedite.

2do.

uatenus non tantüm permit

- 3

P d

pmnia d

tit malos mal*? agere, fed deferir etiam eos

)

in2d 8

Suun fecf

contra quos mal agunt. Kujus modi indi-

cium prebet Aug. epift. 89. q. 2. dum expo-

ütem im

nens illud : £? ze mos trfevas in teutatiouem , ait:

gnitceni

autelligitur , ve mos iufevri defevendo. pevmittas.

& in !

3100. Quatenus voluntates Jam ex íe malas

Ondetur

ordinat ad unum poriüs malumquàm aliud; vel

t Ab(lo

permzwvä, impediendo fcilicet, ne hoc faciant

Untür,

malum, finendo autem, ut faciant illud : vel

Vll

pofítivà tautüm occaffonaliter , immittendo fci-

homips

licet affectum vel cognitionem bonam, unde

328 4

l

malus fümat occafionem judicandi melius ef-

Q

p

fe facere hoc , quàm illud malum. Hunc mo-

fta qy

dum adhibuit Hugo à S. Victore lib. r. de Sa-

A *

cram. Parte 4. c. 29. De illo autem 1nodo , quo

Q9 t

malas etiam voluntates , .. . ad fuum arbitrium

zempevat 69 inclinat , boc fentieudum , ut creda-

ET

zur Deus 1nalis voluntatibus t2 dare corruptio-

ld (

zem , fed ordinem.,

Et infra : Zoluntati nale

&t t

vitium eff ex ip[a, quo mala eff : ordo autem ex

li, &

4Deo eff , quo pev velle ffve ad . boc ffoe ad illud

Ü

€ff . .. Potefl ergo voluztas mala in fe corrum-

0 Que

pi &5 vefoloi per proprium vitium, quod ei aliun-

l

M Ve]

e u dajur $ fed uon potefl pev. velle extra fe

pre-

: Dz Preccaris.

107

m fv

pyacipiravi, viff quà ei via apevitur. . S. Augu-

rumireni

flinus veró & Theodoretus in illud Píal. 104.

E.

Convertit cor eorum , u odiemt populum ejus ;

o t

dicunt Deum.

feciffse non pervertendo

lr Pj

gyptios, fed benefaciendo Iíraelitis , unde illi

1najoris odii Gccafionem acceperunt.

Atque

; ug

ia tj w

ex horum uno vel pluribus explicari poffunt

inrüm pe

omnia objecta; de quibus preeterea adverte;

scit ea d

in 2do textu Deo permittenti adícribi, quod

Satan feciffe 1. 1. Paralip. c. 2 1. legitur : in 3tio

j m i

. dng

autem imperativum modum adhiberi pro fi-

fetbitionm

gnificando futuro, fecundüm ufürpatam alibi

u p

etiam in Scriptura phrafin. — Simili ratione re-

nerfra

fpondetur ad ea, qua ex lib, 2. Reg. cap. 12.

qin dit

de Abfalonis inceftq &

untur.

j

A.aliung?c de aliis (?bjici-

e hod

m excecare & *xobduurafe

can d

V. Afferit Deu

homines malos ; cecitas autem & durities ju-

immia

y bonam, U

xta S. Aug. l. ;, contra Julian..c. 3. peccatum ,

cquía & poena peccati eft, — Sic Joan. 12. Pvo-

ii d

um. Huüfi?

prevea "on potevaut cvedeve, quia itevum dixit

Jfaias : excecavit oculos. eorum | $9. induvavit

um p

cor eorum. |Et ad Rom. 9. Cujus vult ymi[zve-

fur , £9 quem vult ,induvat.

E. D. Afferit De-

TT

mm ! yn

um excecare & obdurare homines pofitivé,

]

hoc eft , fal(a preejudicia & erroneam confci-

m at

du*

entiam illis immittendo , quee eft cecitas men-

tis , & affectum pravum ac admonitionum

, aïda [

divinarum contemptorem voluntati tribuen-

hf"

do, quz eft duritia cordis, N. negativé dun-

TI,

j um

"r

i

taxat vel permiffiv&, fcilicet czeciratem & du-

",f

titiem non impediendo , hominibus non mi-

T

Crenle

Wi

108

Ds PreccarISs.

Íerendo, eos deferendo , & uberiora ae con-

I

tüm ; nan

grua auXilia, quae dare non tenetur , fübtra-

hendo C, Conftans hec eft interpretatio S. Au-

volubtate

(ine, U

guítini. Sic enim ep. 105. ad Sixtum loqui-

€.100,

tur ; zog obdurat Deus impevtiendo malitiam,

ftd mon impertiendo mifevicordiam. 1J1. ad Sim-

eliam du

10 f m

plic. q. 2. — Obduvatio Dei eff nolle miferevi , ut

pon ab illo evogetuy. aliquid , quo [f bomo dete-

hn a

Vde p

vior ; fed tamtum, quo fet melior , tton evogetur,

Dess vl

Et Tract; 53. in loan. Sie excacat , frc obduvat

Deus de[evendo , non adjuvando , quod occulto ju-

ET

m ; f&

dicio faceve poteff. Pofitiva autem exceecatio

tit jbid, À

& obduratio eft ab ipfo homine ; quod David

fignificavit monendo , dum P(àl. 94. v. g. dixit:

t f )

n syg]

"iolite obduvave corda ve[lra ; Chriftus autem

reprehendendo; dum inquit. Matth. .13. v.

Vüt i

DAm ib

15. ZncvafJaum efl cor populi bujus, €9. auri-

luiat; l

bus gvaviter audievunt y €g. oculos. fuos. claufe-

vuut;nue quaudo videant oculis, $9 auvibus au-

u ftriy

) fllüd 1

diant , €9 corde intelligaut , €9 cogvertantur ,&9

À

fanem . eos.

bC Erg

77. Objie. II. S, Auguftinus etiam pec-

& ( |

& non b

cata dicit fieri Deo volente , decernente , fa-

pha t

ciente & incitante, * Etfi hoc S. Auguftinus

doceret, contra dogma fidei nihil probaret,

Vl N

fed deferendus foret. Damnata enim ab Alex.

Omnipmn

VIIL eft hec propofitio 3o.. U/z quis invene-

QUid fere

vit docvinam in. duguflino clavà fundatam , il-

Wenatiya s

lam abfoluz? tenere. potefh, mom ve]piciendo ad ul-

lam Pontifcis Bulam. Sed quàm falsó hocà

PECCa[um

TVterari

alvino objiciatur, videamus,

I. Deus

R

—

| Dz Pzecarts.

109

Y «

- L Deus juxta $ Auguftinum vult pecca-

L y fllbf'r

tüm ; nam I. peccara non fiunt preter Dei

voluhtatem $ nec eo invito. , aut otiosé fpe-

ytto$ l

&ante, aut imprudenre, üt conftat ex Enchir.

Simn hg

m mdli

c. 160. . /Von f preter volugtatem Dei , quod

etiam contva ejus voluntatem fit ; quia uon fie-

nl as

vet , f non feueret : neque utique nolens feuit , fed

j mifmg

volems ; ergo à Deo volente fit peccatum . 2.

I3.7

, r g

Velle permittere ; includit velle fieri ; atqui

Deus vult permitrere peccatum ; üt patet ex

«it, t

[

textu. jam citato ; ergo. 3. Deus vult bo-

num ; fed peccata fieri eft quid bonum , üt

Ut eidd

ait ibid, Aug. c. 96, — Quamvis , que mala funt,

e;qui

207 ffut bona ; tamen uz mon [olum bona , fed

VO

etiam mala fent , bonum e[L.

4. Etiam Deus

Chrfhs t

vult peccatum ipfum, licét bonà voluntate ;

; Mu t

nam ibid. c. 101. dicitur : 4/liquando louá vo-

L

!

J

'WJW

luntate bomo vult , quod Deus non vult ; €9 vur-

) i

Jus ffevi poteft , ut boc veliz bomo voluntate ma-

1 g um

g. IN. l]. ad 1m.

lá, quod Deus vult. boná.

at

D. C. Ergo Deo volente permittere fit pec-

catum C. Deo volente fieri /V. Deus erga pec-

ms du

cata non habet pofitivé velle ; quia bonus &

d

juftus eft: talis autem non effet , fi peccata

xl :

vellet. INec etiam haber pofitivé nolle ; quia

dii p

omnipotens eft : talis autem non foret, fi ali-

1 cnimüïæ

1]

quid fieret ipfo abfolut& nolente. Habet tamen

jj g d

negativé nolle feu condirionaté non velle;qua-

*****

tenus péccatum prohibendo, vult aut non fieri

j umllilnlmlf

"J

r

ï

peccatum , aur puniri eum , qui peccar. Ex hac

fjb

jraqueratione, & quia Deus vult permittere, ut fi-

um

[?eo.

x

ant peecafa »apparet, quód peccata non fiant

&

M

d

1IO

Dz PzccaTiISs.

imprudente , aut fimpliciter invito , aut. preeter

sár hm

ejus voluntatem,

Ad 24. N. vel D. M. Velle

ada .

permittere ; includit velle fieri ex parte per-

tijris 0

mittentis N. ex parte facientis C, velle per-

m, ddr

mitrere mala eft velle non impedire,; ne fiant

Mitiaque

mala ; quod poteft eff: bonz: voluntatis, prse-

fiott ?

fertim in Deo , ad quem fpeéctst non impe-

didþulllf (

od

dire cur(um rerum : velle fieri mala autem

eft male voluntatis, quz vel malo deleétatur,

1717

vel eo uti vult ad bonum contra illam repu-

m [n

lam : zon funt facienda qmala , ut eveniant bona,

1Ios, )

d 31. D. inin, Peccata fieri activé eft bonum

m decre

N. fieri permiffivé fubd. eft bonum , quate-

Ut anpdj

nus przcise peccata funt & fiunt IN. quatenus

Ttt, p

à Deo ad finem bonum ordinantur, poftquam

m ven

permitrente Deo exiflunt. C. — 42 47. D. vult

lm i W

ipfum peccatum , hoc eft, ipfam malitiam a-

qum f

étüs vel objecti N. hoc eft; objectum, quod

defi $4

volendo homo peccar C. Diftin&tio pater ex

7

exemplo ; quod ibidem fübjungitur. Malus

fitaroy,

filius fi vulr mori patrem, hoc malà volunta-

?ms Pf

Y um

te vult & peccat : fi veró etiam Deus hoc

velit, vulr id bonà voluntate, quia preter do-

IT

rinium in vitam habet finem femper bonum

Hinc au-

LT

in decernenda hominum morte.

Y

rem conftat non effz hic intelligendum obje-

étum . intrinfecé malum.

II. Deus juxta S. Àug. ordinat & decer-

l m fi( &

nit mala; fic enim S. Aug. L. de Corrept, &

N

ff

rat. cap. ro. — Cozfeemur Deum , qui mala ex

j

i

poí

5

i

ouis oritura pra[civit, eg fcivit magis ad. [uam

fs ]

emipotentiffauam . logitatem pertipere , etium de

188H5

Ds Psccaris.

P5

^ t0t ptitt

snalis benefaceve , quàm mala e[fe non ffnere , ffc

D. Wi

ordinéffe Zzingelorum $9. bominum vitam , ut in

& poey

ea pvius. offeudevet , quid po[fet liberum avbitvi-

C wl

um deinde quid. po[Jet gvatie [ue Deueficium,

edire, ne

Juflitieque udicium..| Et ib. c. 7. Curz audimusz

ES

olontis p

vzonne ego vos duodecim elegi, e9 umus ex vobis

ht n

diabolus efh ? illos debemus imtelltgeve elettos pev

1 mdidt

mijevicordiam ,. illum pev. judicium : ilos elegit

milo deblir

ad obtinendum vegnum [uun $ illum ad effandea-

dum [auguimem fuum, W. N. 4[f, Quod textus

a lum g

5771

imus , plané non probat , cum non dicat De-

iiv dlut

