.ter peréeverare in aliquo effectu ; is autem non

et m

-eft alius, quàm habitus aut maeula phyfica ; er-

fhorz]rs

0. Conf. l. 'Transacto peccato homo manet

0Omin

:«habitualiter averfüs à Deo & converfus ad crea-

frünicai

turam ;. hec converfio non habetur nifi per ha-

n [anq(

bitum vitiofüm;. prafertim cum habitus is poí-

tl

fit dici;moraliter malus. . Ergo.. Cozf. /£.. Pec-

atum habituale fimpliciter dicitur macula ; hac

tb

s.

autem dicit aliquam qualitatem phyficam detur-

prürs,

pativam, ficut pratia fanétificans

&

ficam exornativam ; er9o.. .

qüalitatemPhy-

k

| Brion;

& at

R. ..M. Debet perfeverare

in ahquo ef-

fectu phyficé producto aut phyficà inheerente

pl

IN. formaliter produ&to ac moraliter inharente

102,

Yes/

C. Hic autem eft reatus culpe, qui poteft dict

f ii

effe&tus

ERZS

]

A

Ds PreeATI& .

149

r'hahimale n

i&'e&us formalis peccati; '& moraliter inherere^

ritum m

lhuc lr

peccatori;'donec definar jus Dei.. Unde etiam

firpliciter negari migor poteft.. 444 Cosf. L.

formiitt r

D. M. Manet habitualiter phyficé averfüs &

hoc,.qui

converíüs N; moraliter C. Averfio & conver-

g,l p

fio: moralis.& peccaminofa habetur per ipfam

dium, if

[ foerit v

inaliriam a&tüs peccaminofi inoraliter perfeve-

rfantem in debito ad' odium vel difplicentiam

uer u

Dei: phyfica autern haberi poteft in habitu vi-

quia d d

tiofo; fed de hac non agitur: quia aliud eft ha-

tiore i

bere peccatum habituale, aliud eft effe habi-

tualiter vel hábitu peccatorem. 44 additamen-

endo d r

o(aur c:

ium D. Habitüseft moraliter rnalus malitià for-

. Cf

maliter tali &:moráli IN.folürn caufali & difpofi-

y Iu

tivà C. Sed hecrialitia poteft etiam effe in homi-

[

ne juftificato: " 44 Corf. IJ. D. M. Eft macula

um d i

phyfica N.'moralis C.' Denominatio peccatoris

du part

eít moralis, ad quam füfficir moralis forma vel

acula Ph "

j

inoráliter inhéerens , àt patet ini aliis ejüsmodi

o ho 9

denominationibus illegitimi ;' infamis, éxcom-

onyents &

Tunicati &c. : Difp. De

:

vati eft, quód pro

j

P

benr nf

hac tanquam qualitate p

yfica' füpernatürali

yn hii

quà homo formaliter jüftificatur; & haber prin-

g, Üf

cipium permanens ad cliciendos actus fuperna-

r d

77

turales, habeatur fundamentum folidum in Scri-

l

pruris , Conciliis & communi fenfü Do&oruin

phyllcm

ts

"priora ficinterpretantium ; üt oftendetur in Tr.

de pratia: nibil ejusmodi extat'pro macula

v

P

TT.

uP

exi

phyfica.& phyfieé inheerente.

p

102. Objc. IL. Cum Tbhomifts tv Muauvo.

hii

j

juxta S. Th. 1. 2. q. 86. a. r. ad 3. Macula von

ii l

"t

nec figtificat priva-

,qmpo

eft alquid pofitiot in anima :

:

fioneim

CML

3

m

»

359.

Dx Pzccaris.

[4]

tionem folam , fid figpificat privationem quandtm

qui

!t

nütoris anime n ovdue ad fuem cau[

ms que efl

l5

Pe 6' C (lf [/174 P

Ergo peccatum habitu

ale eít priva-

d pri(

tio vel oratie vel boniratis debit

g,

Cozf. 1.

&0nvet

Habituale mortale dicitur mors anim

&; fed

Inors anime confiftit in

Gj r

go.

Corf. ,. Averi

privatione Bratig j er-

qedi

o habitualis à Deo eft

v pez

formaliter privatio c

onverfionis. ad Deum:

trif v

atqui. converfio h

abitualis ad Deum eft gratia,

conver

feu in ea confiftir

3 ergo averfio habitualis for-

hi

maliter eft privati

O pratiee.

fdturg Q

E

. Quamvis hic textus, maximé ücompm

j emidi

patur

.cum Qre articuli prafentis & fequentis;

nun f

aveat fententie Mauri, rem tamen univeríam

bis die

non definit. Nam r. ibid. aperré diflinguit pec-

catum à macula privativa, quam vocat illius ef«

itet qu

ectum , quod

& m

pariformiter de peccato actuali ac

ficetam

actual

em. macul

am & de peccato habituali ad

ide a

macul

am. habitualem intelligi poteft. . 2. Idem

! frni D.

q-89-a.1.in Q.ait: propri? loguendo peccatum-venials

l.

qon caujat maculem im anima. 3. Privationem

gratie diferté alibi vocat paenam peccati . non

& &

[

iplum peccatum. .. Er quidem r.2. q.85.a. . in

Hyw

Q. ait ; Subtratlio oviginalis juffitie. babet vatio-

jtu,

duem peua, [icut etiam privatio gvatiz, . Similite

m'z- .A

d

Yie uon.

Itl 33. q. 2. a 1. ad 2. dicit:. privario gra-

;

gb

& hij

abet ationem eulpee , f

d pene.. . Unds.

QR p

cum du

bia faltem mens D. Thomee fit , fine ir-

Teverentia /V. Gonf.....4d Conf.

Z &..D. M. Di-

Qd

€itur- animae mors; demeritori? & caufaliter C.

pf

9208

"

ormaliter & in fe N. - Privationem autem pra-

? df

tuali

S

&. effe efk&umf ggccati mortalis. habi

d

q W

quo

E IIH

Dz PrsccaTIS.

YjY

m fs

quod ifi re&o eft a&uale preeteritüm , nón ne-

Gnjam, qui

amus. 74d Conf. 1. D. M. Averfio eft forma-

tuit d

4

ter privatio converfionis ad Deum alicujus C.-

g, (y.

converfionis omnis N.' Similiter D. m. ey JV.

s dtme; !

Cor. Preter actualem converíionem ad Deum ;

X r

ydis à De:

que eft vel.a&tus hominis jufti, v.g. amor Dei,

vel peccatoris peccatum retractantis ;' v. g. at-

üdis d D

tritio vel €ontritio ; duplex datur habitualis

Jem d'rt

converfio; - 1ma confiftit pracise in immunita-

p habingak

teà peccato ; & per haric eriam homo in ftatu

nature diceretur converíüs.ad Deum: 2da ftat

ixim

in ainicitia' & adoptioné ad fifium Dei per do-

ts t

num füpernaturale iüfufüm. His converfioni-

ymeg Ut

bus diverfis correfpondent diverfi averfionesz

üfinus

inter quas averfio peccaminofà ficut formaliter

n

& immediaté negat immunitatem à peccato ;

at

ficetiam formaliter opponitur converfioni 1ma;

n hd

ide veró:non nifi med

MÉ

iate & quidem pro pra-

P [:

fenti providentia, " -

Y

^

d

103. /nfi. Per i

Ilüd bomo conftituitur pec-

.

jà

n

D

Pfjvmä

cator & habitualiter i

uftus, per cujus.pro-

.

mpec'üüji'

priui oppofirum cori

di

tuitur fan&tus & juftus;

"

PUL

íed per gratiam homo formaliter .conftituitur

j Vi

juftus; üt patet ex Trid. feff. 6. C. 7. ubi gratia

jj $9

dicitür-unica caufa formalis juffificatiomy uoftra :

& hujus proprium oppofitum eft privatio gra-

[ /WW

(æUH

tis. "Ergo. Cowf. I. Peccatum habituale eft id,

ye l; hii

quod per juftificationem impii formaliter prim

"

& per f& excluditur; fed per hanc formaliter

gratig.

-

&aui

primó & per fe excluditur privatio

em i

go. aj. Patet ex Trid. . c. & D

o.ThO *In. 2b ;

jj

dicitur -

j; n

Q 1. a. r à quibus juftificatio impii

qw

;tiam

Ds Prec A"'rls.k

i52

etia

M

iam effe remiffio. peccatorum. - M7.: Conffat

C.prt

fi

inyoliit

imiliter ; quia fecundüm Theológosinfufio gra-

tic eft zermigus ad quem juftificationis; per hanc

d

autem excluditur ejus privatio.. .. Cosf. /7. Pec-

fitoodti

catum non poteft remitti ine pratiae infufione;

fipra

uia Deus non poteft remittere (ine effedtu pro-

Ti d

:

lu ong

u&to, quo homo muratur realiter.. UndeS. Th.

Q. cit. a. 2; ad. 1. dicit.: Jice? bomo

*

3 ntequam pec-

f rai

£et ,. poruerit effe frme-gvatia &^ fs

u- culpa y dame

áni

faio.

ïfäþecceiu

babeat.

7 40 2017

rgo.

4

H

V d fncbesnqo

re; dc

B D..M. Per

illud homo conftiruitur pec-

pidfo

cator & injuftus negativà vel

pofitivé.C. per il-

p

lud conftituitur injuftus pofit

ive , fubd. per cu-

fama,

jus oppofirum contradi&toriu

m conftituitur, ju-

9A

jtus N. per cujus oppofitum contrarium C. In-

ft

juftus n

lv& accipitur preecise pro non jufto

! cepi/fl:;nri

feu non

D

a

i

»' —(

ente

gratiam fanctificantem , qualis

etiam fuiffet

in ftatu

| GQpfy

p

peccáffer: pofirive i

purae naturee is , qui nom

ít

nju

fümirur pro pecca-

tore vel actuali vel h

abit

*

».cujus denomina-,

|'iid

tjo

haberur à.

'eccato ; el phyfic? praefente, vel.

| Bs

Yboraliter per

€

verante. Cum veró pofterior hec.

[ äqua;

acceptio bieJo:

»

j propria fir, fequirur denomina-,

Ít

T

tiones juRi x

r

i.

1, Sancti& peccatoris-equà;

N

effs. contrarias

». Ron auteim contradiétorie op-;

&

inj

peofitas ;.

À

æ;.»..-»?-

d

JS

nomina

O

nes albi & nigris.

Citer ]

calidi &

À

di.

Hs Rgoram..

nu

À

nem fo

i

SH

lum per privatio-.

peat

dd.

oppofitae

012

"

1

Íet

per pofitivum confti-.

uf ]

tüirur. .

4

tw

C

j.

"

D.

T

4.

-;

Péccarum habitualeeft.

homp,a

idjquod formal

iter primQ & per [e excluditur per

Wtte «

ccati

)ufbfï

Ca';iïo',zïä;i; iü,*'Broi-iltf

hæc eft remlüïoge

] |

pro-

Dzr PsccámIS;

153

Min;Cyt

C..prout::bæc-.,eü infufio ogratiee N. «'Utrur!iääüe

gsuiis

involvir juílifcatio ,. ür "Trid. l. c. afferit : JVoz

l0nis; r

eft. fola peccatovum vemiffro : fed e$ [an&ificatio es

-

1 i

d

Gu L

venovatio iuteviovis bomimis pev voluntariam fü

Tutta nf

fieptiouem grvatie 69 donorum.:. Conjun&tio ta-

ne hr

men utriusque non ita eft effentialis , t abfo-

er, Uniy]

lut& unum fine altero haberi nequeat. — " Cetté ,

m

fi remiffio peccati in ftatu. naturze purde conce-

ditur ,. fine pratize infufione fieri debet : & in-

1 ii

fulio gratiz fine remiffione peccati evenire po-

W?W*'*

teít; fic enim S. 'Th. l. c. ait: fuffitia n bomine

confürait

poteft fievi duplicitev.- . Uuo quidem modo per - mo-

gt C

zum fauplicis geuevatiomis , qui eft ex privatione ad

Jovinam, . Et boc inodo poteft ujWificatio competere

"äx.MW 1

s eooftutur

etiatn ei.,. qui zon effet in peccato , dum bujusimod?

n

guflitiam & Deo acciperet ,. ficut. -ddam dicitur ac-

cepifJe ovginalem. ufltiam. —— 24lio.modo poreff fieri

jsepmnonþl?

fantsty qlfa

gufttia im bomine [ecundüm vationem motüs , qui eft

m 5, 92

de coutvario 4n coutravium: . eg. focundim boc juff-

n o

ficatio impovtat transmutationem quandam de [latu.

p d

anjuflitie ad flatum juffitie .. .. . quia morur deuo-

ainatur mnagis à termino ad quem , quàm à tevimi-

j part"

5o à quo; ideo, bujusimodi transmutatio y quá talis

pnr du

zyansmutatur. d flatü inyuflitie per venziffonem pec-

eati, [ovtitur iomen d termino ad quem, &9^ voca-

mecat r

at

zur juflificatio impii.... Unde .ab aliquibus fimpli-

citer JV. M., & intelligitur, cur etiam t

emiítio:

d

ccati. dicatur;fieri' per. juftificationem.

"d

par p i

fityumde

[^

uf. L. V. d. 89 prob. Sufücit enim ; quód:

bomo inuretur.moraliter ;..ficut & homo poteft

m

amare alterum aut.ei offénfam remittere. fine

&

du

efisttu produtto aut dono*

phyficé collätmaHïïïG

mdäo «

Eu

&*

j

LJ

L

(m

154

Der Prsccamris.

S. Th. q. 28. de Verit. a. 1. /4liam mutationem,

E

inquit /rguificat Juflficatio , [cilicet

]

T

0

:

generationem

c

guftitie: g aliam peccatorum vemiff

,ji'ikfet Cor-

picenra

vuprionem culpe ; fic autem juflificatio 9 veniffto

f cos

peccatorum . non. erunt idem ; uifi per concomitan-

lurepo

?iam; quae (cilicet eft in praefenti previdentiai

ga[; &t

e qua'etiam eft intelligendus textus poftremus,

tinQud

u

bi fimul de remiífione perfe&la , hoc eft, cum

VO 200

reflitutione in ftatum amicitize

lm

& adoptionis fi-

liorum Dei con

junéta loquitur, quam fpecialem

& pant

benevolentiam.

vocat.

yg

Gedat co

Ym

104. Objic. IIf cum. Stot.

i'/lz's. .Tranäeunt&;

peccato a&tuali nihil remanet in homine prater

«t me

deputationem ád peenam;: ficenim S. Aug. L. 6,

t mj

(b 4

contr. Julian. C. 19. probat reatum non effe in

corpore, necin anim

«

o, utfübjungat: u

e

pne r

enanet i

um f

fuut quo

dammodo in z

1 in occuliis legibus Dei , que confc

ï

uentibus angelorum , ut nulla.

Qu

fft imiquitas i

mpuiita ,. "ifi

Ui

quam fauguis media-

lic d

fori$ expiaverit ?

^ Conf. .. Peccator transacto.

l

peccato ita fe habet

to.

» ficut juftus peraéto meri-

t

Sed , fi Deusa

d'actus meritorios non au-

Itidj,

geret habitus infüfos

fing.

nifi deputatio Divina

; Dihil maneret in jufto,

i

ad majus praemium ; er-

- . Conf. IJ. Poft actum offenfie nihil eft in

j

lio

mine ; regem offendente ,

Ws

ni(ïx reatus pqe

n&; ergo & poft peccatum. -

Ye. S1 Zfntecedens fecu

ndàm verba fümatur,.

10

offendit in damnatione

m propofitionis num. 97,

dlturm

relatae:. fi fenfüm habe

im

peccati habitualis rati

at; primariam & unicam

onem effe reatum pone;

; um 'ex d. num.

39

extextüu

| Wi

E

i

Y

?

3

á

: ;nec probatur

$. Aug.

Dzr PzccarIs.

155

:

ns

m st

S. Aug. allato.

Agit enim hic S, Do&or co

lctt peemis

tra Julianum dando difparitatem inter concu-.

pifcenriam à peccato relictam & reatum pecca«

vifios bt

frati t vj

ti cujuscunque commiffi. Illam in qualitate ma-

m ne«

f ts

la reponit ; hunc fübftantiam & qualitate

gat, atque hinc nec in corpore nec in animo

nti prert:

xtus polre

tanquam aliquid phyficum effe contendit. Inde

i hocdo a

veró non excludit permanentiam.peccati mora-

lem.in homine neque reatum per ordinationem

&cdoptos

y um

ad poenam ita explicat, ut objeclivé;non prae-

cedat condignitas peccati ad odium. 744 Corf. £.

A. i. Ut enim paritas fir, fapponi debet ami-

f Ts

; honie pe

citia merito effe promiffa ; tum veró jus etiam:

E

m

;

1ajorem amicitiam cum Deo maneret in juz

vin s u

fto. : 24d Conf. I1. IN. A: Er hic preeter reatum:

a n &t

bjnat: M

poene manet moraliter reatus culpee feu debi-.

-',

Y

tum füftinendi regis inimicitiam. - :

A^

1

)0; qW MW

uce.ex identitate. reatüs cu.

!

P

ae

& por

lWïW

hic aíiás offerri folent, vide explicata num. 849

nf

& feq. Unde nec obítat S. Th. L.3. cont. Gent«

cator (s

C. 157. (cribens : . .Dicitur , quód Deus peccato-

ij Pcm&ü n

lt eos privave ultimo finey.

vé$ odit , n quantum vu

ritori ot

quem iis ,. quos diligit , - preparat ,. tüm quia bie

s n p

de effe&tu duntaxat odiiloquitur; tum quia; dum

j

gemum

jz a d!

Deus pecctores odit , peccatores, hoc eft; in-

zl

imicos füos & odio di

gnos praefüpponit ; quoäï

g t

uniat.

J

105. Objic.

$ Qontva 2dum, Peccatum divi-

vbl

diturin actuale & habituale, ergo non poffunt effe

ïrliom's f

5

idem. : Corf./Z. Peccatum

.

habituale. poteft. de4

ff

"

ftrui ;. fed actuale preteri

tum deftrui nequit a

Os

ream ^

eum in preteritum non detur &dio; erg

e

'MW j

Mj

Dzs Pzccaris.

äonf IH

Péccatum habituale eft effe&us peccati

Pecca:m

elimti

actualis; véfa enim eft heec caufalis : quia ho-

Bqie

mo peccavit;' ideo manet peccator habítualiter ;

fur hon

atqui effe&tus diftinguirur à caufa; erpo. Comf.

&upe

4If. :A'peccato , quod praterit; homo non

10f

poteft intrinfec& denominari

peccator & macu-

vert j

latus ; quod tamen r

us

Scripture facree cit.

equiri Xidetur e'ï*f??*fi.b

7

»y

fnen i

&

E. D. /4. Peccatum div

iditir in"a&ïlälä; &

& en

habituale divifione peneris

r

membra ftricte ac

:

in-fpecies, & per

OR

fio

phyficé dividentia N. divi-

i r

ne fübje&ti.in füa accidentia, & per diver(os

malter ]

tantüm Statüs C.. Vid.-n.1:&3: Actuale'& ha-

bituale fecunidüm ft

atum'duntaxat differunr &

&pil ;

fe

cundàm obliquum , mirtimé (ecundüm rectum.

p

& entitatem. « 244 Conf. 1. D. M. Poteft deftrui

T

phyficé & per influxum phyficum N. mordli-

!

nj

ter; & quoad fuos effectus ac tollendo- jüs'au

Cék

libl

debitum:C;'füb hac autem confideratione darur-

of ro

etiam actio in prceteritum; 444 Cozf. /7. D. M.

k

Peccatum habituale cfteffe&tus phyficusaut phy-

fict produétusà peccatoa&uali N. moralis & for-

Uttur

maliter productus fu. (ecunidümid ,;quod dicit

hn

in recto N. quod dicirin obliquo C. Peccatumha-

Y

t

bituale in/recto feu pro-materiali dicit peccatum

Ts

phyficépreteritum, &ficnoncaufaturab actuali

V tato

lehn&

peccato: in obliquo feu pro formali fignificato di-

li5 dc

cit moralem perfeverantiam; & ficaliquó modo

NVOCQI

cau(àtur ab a£tuali, quatenuisnempe hóc prasfüp-

frà

pon

itur pro'priori ad habitudle. Sed de hoc in-

ere

LA2 Conf. LIT. D

. 2. INen poteft inttinfe--

Ro

$ inh&rendo denominari

| hgm):

pecca-

|

"UL

D E.PrEcéATI$,

peccator & maculatus:C. moraliter, in prudenti

R

fiis: qui

seftimatione , & in ordine ad varios effectus. IN.

ZEqué enim per habituale peccatum: conftitui-

or ha

tur homo odibilis Deo

à; m (

d

, reus Pæg? Quc., -a 5

i, homy

actu peccaret:

ccator a

106. Objc. 1. .

Peccatm habimä; -perfä.

verat in ratione voluntarii & liberi ; quia per-

tür exltexim

fcverat in ratione peccati :^ atqui . voluntarium

r nl

& liberum perfeverat;per-hoc , quod mon fit

retractatum; ergo. . Cogf. /. Quamdiu legisla-

fpcis, t

ia d

tor non revocat legem ;- tamdiu lex perrmanet

in ratione lepis.

; Ítem intentio habitualis for-

p

maliter habetur per hoc ; 'quód antea extiterit;

Ab

& póft non fuerit retractata.-

Er .o;ideni de

var df

idümtr

peccato habituali dicendum. .. Cozf. //.. Absque

retractatione . nunquam remittitur . peccatum

[ Bu

nec juftitia confertur ; üt conítat ex "Trid. feff. 6.

gm N

C.6. & 7. fef. 14. C. 1. &c.. ^ Ergo peccatum

tolesi j

habituale manet retractatio

(derstion

"

nelnvon pofitä j eäqug

j

pofità tollitur.

ia LL2

E. D. M.

Peccatlimfl(ïa;bituale fi

e&ificativ?:

y

(cust*

"

fümptum , feu quatenus precis& eft actus vo-

J.m

rj

luntatis liber& agentis perfeverat in voluntario

jl

[

& libero C. reduplicativé fumptum, fcu quate-

C as

mus eft reatus culpee fu£d. períeverat moraliter

j p

in ratione voluntarii & liberi C. habitualiter IN.

]

fbb

Diítinétio faciliüis intelligi poteft ex paritate vo-

ügnïacarodft

ti; hoc quatenus actus voluntarius eft, poteft

;;i

jcaiquoP

'revocati per retractationem ,.& fic habitualiter

ho

definere; vel non revocari , & fic habitualiter

períeverare: quatenus autem 'eft vinculum ob-

yi

rl

et ; nifi

ligans, five revoceturaüyq-non-, perman

irrita-

p

158

Dz PzcécArT:s.

àrritatione , difpenfatione: aut aliá ratione folva.

linc m

dquid

tur;:& fic moraliter dicitur perfeverare: five-

TO cuiquam absque revocátione prioris volun-

hipe

&J.

*tatis fiat;difpeníatio:aut irritatio voti, vorum

manet quidem in ratione voluntarii; .definit au-

primat

fecandi

tem in ratione vinculi-obligantis. : 44 Cozf, .

Difp.quoad xmum. Supponitur, quód perfeve-

Vaio g

xantia legis, quatenus obligantis ;. dependeat à

füs ij

qux

fola voluntate. legislatoris: peccatum habituale

li

autem à fola voluntate peccatoris non depen-

|:

?

Is D

TARÀT

det, nifi fort&, quatenus preftare condien

fatisfa&tionem poteft, de quo inf. . Quoad odum.

titüm r

( fston

Supponitur etiam, quód habitualis intentio nul-

d odiy

lum inducat debitum, in quo perfeveret: pecca-

rum illud inducit, ac permanet in eo ad mo-

« i

Q w

xem voti, matrimonii ; aliorámque . contra-

&uum. .. 24 Conf. II D. 44.. Absque retracta-

titem «

ztdici

tione nunquam remittitur peccatum abfoluté &

de potentia Dei abfoluta loquendo N. in flatu

Tnentum

praíenti ac divine providentie ordine /u/d,

Hfe pen

ita tamen ut retractatio habeat fe ad remiíffionem

Gtm (

tanquam caufà moralis vel conditio C, ita ut ha-

C'bimm P

beat fe inftar caufze formalis & effentialiter N.

Dondons

n

107. Objc. /II. Reatus culpi non minüsef

proprieras peccati quàm reatus poenae aut pri-

li w

vatio grati ; ergo fi in hisnon ftet permanen-

fo «t

lid g.

tia peccati, necin illo erit.

Conf. 1. Debitum

ad odium divinum eft condignitas ad illud: fed

tolj po

lm

Deus hanc tollere nequit , cum 'ea-condignitas

effentialiter fequatur a&tum ; ergo. . Cozf. If

Meper

| li

icer Deus remittat jus ad odium , manet ta-

i

men adhuc verum quód homo peccaverit ;

-

&

Lr

hinc

!

Dz Pscc:.n.ls.'

159

l meronefit

hinc manet macula ;. ficut in eo, qui carnificem

víeverire: (

aliquando egit, aut infamià notatus fuit; macu-

f Drirs niz

afemper perfeverat. . Ergo.

,

tio v0t, v

& D. A. Reatus culpeeft propr

ietas p&ccaii

"

Yani; deltt

L

primaria & prima, ex quafluunt relique 7Yapf.

tis, : A r.

fecundaria & pofterior, üt reatus culpz & pri-

; qui s

vatio gratiae IN. dixi:. ZYanfeaz; quia licét rea-

:

tus cüu

& poffir dici proprietas peccati actualis,

rs, du

quod

s

eatum D3xi

cundüm effentiam definitur-transereffio

tors 100

legis; ramen effentialis peccati habitualis diciru

eltre at

re&e à Theologis, cum fit reliquarum proprie-

tarum radix , üt Philofophi ex eadem. ratione

de rationali loquuntur. . 42 Corf. Z. Debitum

mudlisirertot

vtv p

ad odium Divinum efít radicalis condignitas

ad illud N. eft a&tualis condignitas C. 4M: D.

"TTE

prümqe w

etiam z7. Deus non poreft tollere condigni-

tatem actualem N. radicalem C. — Condignitas

, At

radicalis ad odium nihil aliud eft, quàm funda-

carm dl

mentum aut cauífa, cuür Deus odio poffit ha-

mb Val

bere peccatorem, &confiflirin eo; quód pec-

g od

catum fit commiffum. .. A&tualis condignitas eft

falretit

debitum actuale ad füftinendum odium, corre-

«diio C t

Ípondens juri divino ad odio habendum pecca-

d

torem actualiter exorto & penes Deurn exiften-

ag non m

j

ne t

ti.. rma tolli nequit; quia in peccato commif-

fo eft fündamentum juris & radix debiti: il.

" rmqm

lud autem faétum. nequit fieri infectum.

2dà

od

jl

l

j

tolli poteft ; quia peccator fatisfactione actuale

"r

debitum extinguere ,. & Deus actuale jus remit-

] 4 CUnd

i

tere per condonationem valer, üt patet in de-

bito & jure ex furtiva acceptione rei alienee ex-

jpm;

na

m pec«

orto. «dd Cerf. 11 . N./ d. Macul:fï eni

Pccmem

iij

: c:atiLaï

"

"s

160

Dz Prccaris.

& nf

cati, üt f.d.; non confiftit in privatione nito-

ris, aut in hoc , quód quis peccaverit; fed in

l: fe

TOKIme

PeCC

ato preeterito perfeverante moraliter in rea-

tu

*

]pe ; hoc porró fublato maculam etiam

wre m

obferva,

abfferpi neceffe eft. — 4d parir. . Ffas maculas

effe improprie tales.

Eerum prima enim ha-

findipr

betur ex fola hominum eeítimatione; quà vilis

vel indignus quis exiftimatur ad honore$ vel

ga;gägan

officia alia reipublicee ; unde potiüs eft quaedam

p

ineptitudo aut inconvenientià fecundümi rei-

1

10j |

publicie ordinem, ut talis admoveatur ad digni-

tates. 2da qüidem non pendet ab éeftimatio-

bitudiser

paionem

ne hominum, fedà poteftatelepis aut principis

deli&um punientis; proprié tamen macula hon

Dererum

DOn temi

eft, nec moralis Theologica; fed politíca, & pef

Titeró

äncäpacitatemf quandam etiam explicari poteft. "

peri

odnam,

ff fwz'a"ainentuin:?flfpe&w'-;

mifioni

NQim"REs.l Qu

vantie 1oralis 2

Dener p

. 168. Neta. Inquiritur hie in ration&m,

| Qpnam f

" patel

propter quam dicatur peccatum perfeverare

moraáliter , feu in terminum ; in quo perfeve-

Qttur mo

rantia moralis , ad modum alterius denomina-

MT

tionis vel formse relativae , fundetur , ac reful-

I r

tet. Omiffis aliis terminis, quos à conftitutivo

W d

peccati habitualis preecedente articulo rejecimus;

Ro

alfienantur duo, alter pofitivus, alter negativüs.

(raäum)

Pofitivus ex parte Dei eft jüs averfandi, ex pat-

Ril q

te hominis obligatio fatisfaciendi : negativus ex-

j Wünd;

parte Dei eft negatio condonationis ; eX parte

hominis negatio fatisfactionis.

Queritur jüm; — W

quinam ex

h

is fit terminus proximus formalif

Dz Pzceamis.

161

Oriviftne t

& dire&tus, ex quo refültet permanentia mora-

coivint; j

lis: five per quodnam, praedicatum. explicetur

mordlterir

proximé & formaliter, quód peccatum perfe-

macun &

veret moraliter. Pro quo meliüs inrelligendo -

A o

obíerva, quód peccatum actuale caufer jus aver-

prim ein:

fandi primum & obligationem farisfaciendi pri-

atione, qit

mam : peccatum autem -perfeverans,caufat. jus

ad ho

& obligationem perfeverantem ; (ed fimul füp-

oiàs df qut

ponit jus & obligat

ionem primiam non effe, re-

à fecidin:

miflam.

?

109.

st

.L Perfeverantia moralis peccarihaa

Pt ab alito

bitualis explicatur proxime & formaliter per ne-

gationem fatisfactionis vel condonationis. Prof. -

igs at r

tnten t*

Peccatum habituale perfeverans eft peccatum

non remiffum. Sed peccatum non remiffum for-

k t

maliter & proximé explicatur partim per actum,

E

1 expmn PUF

peccati preeterit

] *

E

m, partim per negationem re-

at ]

miffionis, qüze

t vel per gratuitam condonatio-

j

nem ex parte Dei, vel per fatisfattionemfive con-

t

dienam fivecongruam preftitam & acceptatam

pj n ?

n p

jnt

ex parte hominis. Ergo. Corf. Offenfa Principis

dicitur moraliter perfeverare ex eo , qüód o£- ^

iqop

HIUS denoa'ä

fenfà phyficé preeterierit ,. & vel ab offendente

non fuerit expunéta per compenfationem debi-

mdemï ) g

q52007

tam ; vel à Principe non condonara : Similiter

debitum manet ideó , quia. aliquando fuit con-

alb

« ülfer

ega[]h

tractum , & interea nec folutione congruá nec

liberali creditoris remiflione extinétum : Iter

Verrändl; d

votum durat & obligat ex hoc capire, quódan-

dl negam "

té fir nu

$

ncüpatum , poltea. veró non abolitum

yrionss *

vel ex

letione vel irzitatione vel commutatione

Qu

o

j

aut di peagxzignc.-- Ergo à pari.

EA ,

MOA

ii

62

D Prccaris.

donando,

1t0. Nec dicas 1. Sic peccatuäfi'iäbitdäe

ecadi, f

:effetpurum nihil. Trem. Negationes iftee, qua

llad infa

'non fünr male, complerent peccatuim habitua-

jre fio;

"fe, quod eft malum. s 44 1. D. Fffet nihil

tanm i

"phyficum C. morale N. habet enim eundem ef-

tien of

"fectum , ^ac fi phyficé adhuc peccatum exifte-

üidur a

*ret. /4d odum D. Complerent peccatum fe-

tem ia

"eundüm rationem malitiee N. fecundüm ratió-

Ti lssl

"nem perfeverantie C. Quin & bonüm poreft

promerend

conferre ad denominationem mali, ür patet in

domo voli

ccati.

4

;

"lege refpe&tu pe

fi-

f dic db

Nec dicas a. Fruftra requiritur negatio

f qui

tisfactionis; cum hom

o non poffit pra'ftare pro

ftifci,

peccato condignam. E. /V. [ Nam impti-

peccttum

mis abftrahimus à fatisfa&tione propria vel alie-

dCf

na, condipna aut congrua eX rneritis Chrifti.

d n Obht

Deinde fi peccator ponerer condignarn fatisfa-

it ol

&ionem, reverà tolleret peccarum habituale;

Qu non ;

undeillius negatio memoranda venir. Prate-

t moriy;

Tea

robabile eft, hoiinem poffe fatisfacere

con

$

o

cné pro veniali , unde rurfus negatio fa-

A oc

Y rsdi

tisfactionis füb disjunctione addenda fuit ad fun-

um (

damenturm adeequatum peccati habitualis in ge-

Tenty hd

nere fümpti explicandum.

Qu uj

Nec dicas 3. Sequerentür mula abfü

É

rda, f

condónationis fundaret perfeverantiam

Ihds -

negatio

.

|/

d

peccati: nempe 1

. quód Deus effet caufà pec-

ä

ati habitualis. 2.

Quód Deusodio habeat ftiam

Andong

&LTem

negationem condonationis; cum averfetur

j Wl Decc

etiam peccatu

m babiruale, ür perfeverans. 3.

Quód condonario peccati

haberer fe ipfam pro

meimm

on corir-

LT

pbje&o. R. AN. féq. adf. & N.-Deus n

donan-

]

Dz Pzccarrs.

, 163

eatum hd

donando; .non intendit.directe perfeverantiam

ts if

peccati, nec proprié confervat , nec pofitivé in

eccutum hz

l

.illud influit; unde poffet dici caufà : fed utirur

1.D. tfet

jure füo ; quo cedere non tenetur , adeóque

enim eut

:

s

tantüm indirecté vult perfeverantiam ; unde ta-

m a

men caufà ejus dici nequit: ficut nec fpoliatus

ent PCCC&IHU]

,dicirur caufa furti permanentis ,. eó quód furi

fecundünt

rem ablatam non donet; prefcrrim cum Deus

& bonim]

non neget condonationem abfolute, fed ad eam

:»promerendam disponat & excitet ï'uä'grþtiä,. uá

ii p

.homo voluntarié non utitur. . Homo veró cau-

ul

fà dici debet, tum quia pofuit a&tuale peccatum :

;

Qintar 1

tum quia contra debitum & obligationem non

rein

l

gf

fatisfecit.

"d o. IN. feq. Prob. D. .. Averfatür

ApNam

peccatum etiam ür períeverans fecundüm re-

x p

€tum C. fecundüm obliquum, feu id, quod di-

queu s

cit in obliquo N. vel fu/d.ita ut id , quod dicit

g

"

r

[

in obliquo, vel períeverantia fit conditio , fine

"

qua non amplius odiffet peccatum C. ut fit ra-

]dg Wm[. !

i

tio motiva & provocans indignationem Dei IN,

n 0([6 *ï*?;

Atque hoc etiam intelligendum eft de. negatio-

s

ne fatisfactionis, fi non urgeat tempus & pra-

dden

6afmm

ceptum fatisfactionis ; quia difplicentia Dei de

"i bgb][ül/ü j

peccato habituali non eft nova & diftincta ab ea;

quam. habet de actuali peccato; fed eadem ha-

ain

d

j

bitualis & permanens, quà ipfi hodie peccatum

( pen jie

perinde difplicet, ac fi hodie exifteret./24 3. V. feq.

Condonatio alia eft formalis, alia caufalis. Forma-

"Ti

h

qdiod

lis eít remifio juris, quod Deus habet ad averífan-

[j (

dum peccatorem;& hujus condonationis negatio

r(evmn

proximum fundamentum eft peccati habitualis;

"d p

Gaufalis cft voluntas remittendi hoc jus, — Forz

D z

jusg-

'rfjes?

*

d "

364

Dts Prccaris.

lii qi

malis itaque habetur in hoc decreto Divino: re.

mitto meum jus , quod habeo ad averfandum

offunt €

sl

peccatorem ; ubi patet ejus obje&um non effe

condonationem, fed jusaverfandi. Caufalis ha-

fererans.

betur in hoc : volo condonare peccatum habi-

1.

me tolinur

quale, vel remittere meum jus ; ubi condona-

tio formalis eft quidem objectum ; non tamen

eonfütut

inde aliquod inconveniens confequitur.,

jueddi

- E11. E II Perfeverantia moralis peccati habi-

lf ii

(.fmpiii

tualis proxime & formalirer non explicatur per

obligationem farisfactionis & jus averfandi. Zroj.

Degom :

thii, Q

Obligatio hac & jus illud perfeverans preefup-

onunt tanquam titulum peccatum habituale;

hs

& funt ejus effe&us: ficut eadem obligatio

&

- AMitd

jus primum

preefüpponunt peccatum aétuale, &

Drafippo

funt ejusdem effectus.

Ergo nori poffunt fun-

pote qu

habituale feu ejus perfe-

dare ipfüm peccatum

N

verantiam. Obligatio verà & jus primum non

lunt prig

fundant peccatum habituale nifi quatenus non

Or-

tür ex p

funt extinéta aut remiffa; ergo proximé &

Tide anren

per

maliter peccatum habituale non. explicatur

fed

Xprorim.

Obligationem fatisfaciendi & jusaverfandi,

i non om

cationem fàtisfactioriis vel condonationis.

NEC dm

per ne

o

a&uali ?

Corf. Obligatio illa & jus ram funt cum

^

Yi

uam cum

habituali peccaro ; ergo dum fünt

fültnes

r

tum habituali, debent dicere quid plus, quàm

ubi funt cum a&tuali. " Atqui illud plus eft ne-

tQtil

&ionis vel condonationis; ergo hec

gatio fatisfa

D

*

tever

proxime

&

formaliter fundat habituale & per-

F* tanqu

everantiam. " //em ]us illud tam convenir exi-

Q0ne comn

ftentiee primee peccati ; quàm fecundae: negatio

9 7

sondonationis tantüm convenit fecundce & re-

iquis;

"i m

Dz PrecaTIS. -

x

165

reto Divinris

liquis; quia inchoatio juris & con

donetio.non .

d averintr

poífunt effe in eodem inítanti; ergo negat

jdum d

potiüs eft apta ad afficiendum peccatum ürper-

ii Cau&i'näa

Íeverans.

*

e petcitun l

112. ANec dicas 1. Sublato

jure & obligatio- ^

s5 Ub cudt

ne tollitur habituale pecca

tum; erpo « in eo

pm, mut

conítituitur vel fündatur.

J &. D. A. Sublato :

Nequity,

jure & obligatione quatenus negantibus precet-.

yrdlis peccariiul*-»

fiffe farisfaétionem vel condonationem tollitur

g erpiam

C. fimpliciter & fine hac negatione fumptis IN

Peccatum

'enim habituale aliàs non differrer ab .

usaverfandiwr*;n

l

reverans p

actuali, quod. etiam aufertur fublatis preecisé -

carum hat

hoc jure & obligatione.

k

.

gem ol

- ANec dica$ 2 Obligati

o & jus (ünt priora;.

;

& 3

ue.

od

pracfüpponuntur ad negationem utram

x

j o p

pote qua debet fundari in aliquo pofit

-

ivo. Er-

MO

go. E. D..4. Obligatio prima & jus

rlur

íunt priora C. Perfeverantia , feu qu

t

i

La

T

tione

NU

jj g

tur ex peccato habituali ; & ex negá

p prorim

Inde autem patet eff? terminos tantüm remotos,

yt CXPIICZMF

& proximé ab iis denomi

i

qationem pcrfïyeran-

NY

i aïffan]

tie non oriri.-

INec dicas 3. Peccat

um habituale explicatur.

EX Ond [

Qf

g m

primarió per debitum permanens in ordine'ad .

füftinendum odium: hoc debitum autem fun-*

eno 1

É

datur in jure odio profequendi peccatorem,

u]d pAUS

Atqui lioc jusdicitur primà & formaliter potiüs

l

ud PJUS d'

perfeverare in voluntate Dei confervandi hec

JoS; *2

jus ranquam causá confervativà, quàm in nega-

habiti 2

tione condonationis ranquam defítruétivà ; er-

i CO"VCDL[ e

go. R. D. 2. part. Maj.

Hoc debitum fimpli-

d

r

i

a

r in jure odio profe-

citer fqmptum fundatu

3

que&e

llqb«»

166 ^

, DÉ Prccáris.

quen i peccatorem C. hoc debitum quatenus

permanens fujd. fundatur in jure üt perfeve-

um m

rante-N. in jure primüm exiftente & negatio-

nem. condonationis connotante C. Diftin&tio

w

conftat ex ha&tenus diétis, fecundüm quee jus

m eft rirulus & terminus remotus peccati

t Mi

ab

rimu

]

guai m

i

jitualis ; jus autem perfeverans eft ejusdem

effectus. — Ünde etiam patet refponfio ad miz.

lt pee

o per í

Julfumpiam. Voluntas enim Dei' confervantis

C venism

füum jus debet habere titulum , qui non eft pec-.

eatum precise femel pofitum ; cum aliàs non

faottetm ar

Prooran

minüs ac illud effer immutabilis: neque eft pec-

catum actuale ; quia hoc praftat ; ut habeat

elfeCabal

MT

Deus

ls ad odium , non autem ut confervet

