um decreviíTe ;ut mala ex bonis orirentur; aut

yonum ; (

ut angeli & homines priàs neceffarió pecca-

rent; & propter peccata punirentur, ür patet.

yc N quie

t POW

Dum veró Calvinus & Beza addunt preefcien-

tiam à propofito Dei per S. Auguítinum nun-

4 4

fim n

quam fejunei, falfum dicunt , cum L. de prae-

defl. SS. c. ro, fcribat : Pradeflinatio ffne pra-

aidun d

lo p

feientia ejfe 102 poteft : poteff autem effe feze pra-

mulfuf-

"]

deflinatiome. pre[cientia, — Prade[linatione quippe

Deus prefcivit, que fueva? ipfe fa&urus : pra-

C mala

w]m

jím De:

ftive. auzem poteff. etiam ea; que dpfe mon facit ;

Jffcut quecunque peccata, — d. 2d. text.. D. Tra

u pret

ut eligere ad effundendum fanguinem füum

iW

idem fit ac decernere uti malà voluntate Judze;

ye DA

dun

quam fe permitrenre füuturam in eo praenove-

j

rat; ad redemptionem peragendam C. ita ut

idem fit ac decernere ipfam malam voluntatem

d t

i

N. Huic expofirioni locum faciunt. verba

d Q

l

pauló póft fequentia : aP ijJo quippe ele&us eff ,

1l

!l

opus

Jl ngï

qui no?i; bene uti eiifzm Talis , ut pev ejus.

i

-

ii

1

b

T

Dz PrccaTIS.

damnalile, illud , pvoptev quod. ipfe venevat , opus

dleris

veneralile complevetur,

dercque

IH. Deus juxta S.

Aug. hominem . indli-

fením,

nat ad malum ; fic enim L. de grat. & lib. arb.

pettit

c. 21. Operatur , inquit ; Deus z cordibus bo-

jmtee

minun ad inclinazdas eovum voluntates , quocun-

Tum m

que voluerit , ffve ad bona pro fua mi[ericovdia,

T0 ec0r

dere df

ffve ad mnala pro mevitis fuis, — &. D. Inclinat

proprie N. improprie & tropicé, uno fcilicet

lx ipo

ex illis num. priore $. IV. expofitis modo C.

Wdi dlf !

D d

fub hac autem inclinatione jam adeífe in ho-

mine propriam malitiam , patet ex verbis eod.

Dani

lib. c. 20. premilffis : voluntatem proprio vitio

tithoc D)

malam i boc peccatum judicio fuo ju[To &9 occulto

&

lit me

iunclinavit.

z (übr

IV. S. Aug. verba fcripture explicans;

Ti pett

qus diceunt Deum homines tradere in repro-

quis in Q

bum fenfum , negat id fieri deferendo & per

fed de(er

patienriam feu permiífionem. — Sic enim 1. 5.

fentar, ]

cont, Julian. c. 3. fcribit : Sequitur: propter boc

jungir: [/

tvadidit ilos Deus i pajfioues ignominis. — u-

ii j pwþ

dis propter boc ; &g quavis inamiter , quomodo

RA Dunigt

intelligeudus [ét ivadere Deus , multum laborans,

UT

ut oflendas eum . tvadeve. de[evendo.

Item ibid.

LU TP

'

Quid efl autem quod. dicis : cum defideviis Juis

^ m

zraditi dicuutur , velicli per Divinam patieutiam

tex

Y

À

iutelligendi [unt, mom pev potentiam m peccata

lnt

compulfe, Quafe nom fimul po[uevit bec duo idem

lolet de

"dpoflolus €g' patientiam &$ potentiam,

B. D.

i quæf'

Negat fieri , in fenfu Juliani C. in fenfu-fuo

Ütfit p

& noflro N. Exiftimavit Julianus nec con-

lm quöu

supifcentiam nee ullum peccatum effe peenam

üempe Tl

— alte»

Ds Precarís.

114

Md

alteriüs peccati; & hinc dicebat Deum non tra-

dere quemquam defideriis füis aut in reprobum

yminem ii

fen(üm, quafi peccatum prius puniat: íed quia

. bb d

permittit ; ut quis im defideriis malis , quibus

im du

jam tenebatur, hareat ; unde Deus juxta Julia-

1 y Wr

num mere nepativé fe habebat.

$. Augufti-

a m

nus econtra non negavit fimpliciter Deum tra-

dere deferendo; cum preter dicta n. pr. $. V.

, u f

hoc ipío in loco dicat : cum evgo dicitur. bomo

vütis at

zvadi defidevüs fuis ,. inde fit veus , quia defevtus À

TT

Deo cedit eis atque| confentit.

Negavit veró

rv

Deum id fimpliciter permittere, cum permit-

tat hoc Deus; ut puniat: negavit etiam Deum

v pj

) ju/üb [

hic fe mer& permiffivé habere , cum DJeus de-

ferat fübtrahendo fuas gratias in poenàm prio-

us p

ris peccati , & fic non tantüm permittat, ut

quis in defideriis ; in quibus jam eft , heereat ;

r 01

rb

fed deferendo finat; ut quis defideriis maliscon-

fentiat, Prius oftendir , dum primo textui füb-

Sic «t -';,,

j

jungit : /ed quomodolibet 2radat ; propter boc tva-

didit , propter boe deforuit, fcilicet ut priora pec-

jymimi. ?

atl ; Wï

cata puniat, . Pofterius, dum ibid. addir: alud

efl babere snala. defidevia cordis , aliud tradi eis,

mim

7 j ?

utique u£ confentiendo eis poffideatur. ab eis , quo

fits cum judicio. divino. traditur. eis.

Quod in

7] M]zïm 4

gun p

textu 2do dicitur: g peccazo compulfi ; verba

funt Juliani, quze diffimulavit Aug. tum, quód

n nf

nollet de traditionis modo hic difputare ,. fed

j u

uni queftioni infiftere ; an peccatum fir paena

TT

alterius peccati? üt patet ex verbis mox relatis:

nm(en

(

tum quód alibi fàtis clar& contrarium doceret

fs c

dei pét»

n

T C[R

ii

nempe Tract. 5 3.Ain ]oan. Fécerust. 7u

eatim »

114

Dzr Prccaris.

eatum , quod eos mon compulit faceve ; cui peeta-

f m

fÍnem;q

zum son placez..—. Et L. 13. de Trin. C. 12. Me-

dus, quo traditus efl. bomo in diaboli poteffatem;

crcumft

zoit ita debet iutelligi , tauquam boc Deus fecerit,

de quay

aut fievi quffevit , fe

uod tantüm permifevit. ——

efiám n

78. Objc. IlI.

ui eft cauía caufze eftcaufa

Gis, n«

caufati , ex pofita caufà fecuti & in ea previfi;

aütem t

atqui Deus eft caufà multiplicis caufze ; ex qua

bitum r

pofita fequitur peccatum, & in qua illud etiam

nii: d

ab eo previdetur. Ergo eft caufa peccati. Mir.

al r

tonflat, quia Deus eft cauía 1. voluntatis huma-

& pror

na& proclivis ad peccatum : 2. motuum concü-

Coritis

pifcentie: 3. cognitionum allicienriug ad pes

dndfere

catum.

Vnt retta

- E& D. M.

'Caufa caufze eft caufa ph/ ficacati

Vd tenri

fati C. caufà moralis & intentionalis fu/d. fi cau-

V pf

fà immediata effectüs fit caufa per fe efficax; aut

&ütem el

habeat unum tantüm effectum, aut fi quidem

etim j

habeat plures effeé£tus ; caufa ramen caufie ex

QT

intentione vel complacentia feratur in hos plu-

P*f quag

res effectus C. fecus N.

In omnibus autem

Piyücam,

affignatis aliquid ex his requifitis deficit. 1. Vo-

Cognitione

luntas enim humana indifferens eft tam ad bo-

ttm ijeü

num quàm ad malum , nec tam proclivis e

Wotidene

ad malum , quàm debilis ad borrum, quatenus

£ d

à rebus inferioribus facilé impellitur ad pecca-

Teinoi

tum. Miféria autem hujus flatüs provenit par-

Quanrim

tim à privatione doni , quo allicientia ad pec-

etrahite

carum impediuntur; in quo non eft caufa per

'erüm jn

& peccati: partim à caufis extrinfecis vel intrin-

imlade[)

íecis, quee tamen caufz efficaces peccati non

X

Cttüm &

fünt.

a. Concupif;gntiæ motus non fünt €

e

m

Dr PrccarT:s.

1$

, u

inC nj

fe mali, fed naturales & inclinantes ad proprium

finem , qui de fe eft licitus, quamvis is in certis

al uf

circumftantiis, & ejus abufüs fit illicitus.

Un-

lo Dj

de quantüm ad conditionem hominis fpe&tant,

pemiji

etiam non fünt caufà efficax unius tantum effe-

j a die

€tüs, nec perfe & efficax cauía peccari.

Quód

&in ag

autem tales motus non poflint ab homine ad li-

eufe , d

bitum rationis freenari , oritur à peccato origi-

^

nali :

interdum

a

qu dhie

vitio progenitorum , aut à

p !

culpà perfonali hominis, qui intemperantià füà

volunarsd

eos promovit , aut confüetudinem induxir. 3.

motum db

Coenitio, cujus caufa Deus dici poteft, vel eft

dentiumdg

indifferens & compofita ex duabus, quarum

una retrahit'à malo , altera inclinat ad malum,

laol

vel tantüm proponit objecti dele&tabilitatem ,

ondis t

& preícindit, num fit contra legem : neutra

TEU

autem eftcaufa per fe multó minüs efficax ; cura

etiam poftrema cognitio fit talis fcientia, quam

[] autüqh'jï

timen &

angelus & homo primus acceperunt à Deo, &

per quam intelle£tus cognofcit bonitatem rei

viirin

omnDiP

phyficam. Quin, licet etiam Deus proponeret

cognitionem, qua bonitatem tantüm apparen-

rsdei 1'

TL

tern objecti formaliter legi divinze repugnantis

reprefentaret, hec non effet pofitio caufze per

g; j

um 0

fe efficacis peccati; quia propofitio ejusmodi

relinquit adhuc indifferentem voluntatem ; &

W ädw

fitüt

quantüm moOver ad peccátum , tantüm ab eo

i

c prOWUH

Jicienté

retrahit ob cognitionem lepis adjunctam. — Cee-

terüim in his omnibus peccatam , quo

Jeus

of Cfm :

diffaadet, prohibet &

(

ia

punit, ab eo non intendi

j

qertum eft

qe

(u 09

j

Ha

/ 79. /fi.

".

a16

Dz Peccaris.

79. Inf. 1. Deus concurrit unà actione ín-

fit formi

trorditer

caufa.

divifibili cum creatura ad peccatum; ergo eft

Conf. ]. Creatura ex füo concurtü dici-

us d

tur caufa peccati; ergo & Deus. . Cozf. /7. Qui

t2 df

eít caufa albedinis, eft etiam caufà fimilitudinis;

$o. ]

ergo etiam qui eft cauíà entitatis peccati , üt

iiiferen

Deus, eít etiam caufa malitice.

rüm; ey

E. D. ,4. Concurrit Deus concurfü ex fe

quens p

indifferente ; nec imrnediat? libero fed logicé

eflcaahg

determinato à creatura C. concuríü immediaté

Deus dee

libero; & electivé ab ipfo Deo determinato N.

q.

Concurfus Dei ex fe indifferens eft ; quia omni-

ii

potentia Dei parata eft concurrere cum homine

pit; a

tam ad bonum quàm ad malum : nonj eft im-

0 propte

mediaté liber; quia Deus non ipfe a&tionem eli-

TtVit: qre

git aut determinat , fed homini electionem &

o

didnur,

determinationem relinquit: logicà determina-

tur ab homine; quia Deus concurrit , quia crea-

ordine

tura eligit & agit ; non veró' creatura eligit &

prttbe

"

agit, quia Deus concurrit.

Ad Conf. 1. Dif.

us indf

Creatura ex propria inclinatione , intentione;

G

Áf

electione ac determinatione concurrir vel agit

tll

id , quod omittere obligatur; ergo ex omni ca-

C Rs

pite eft caufà peccati. Concurfus Dei eft omni-

Vitntri

no diverfus, ür modó dictum: ac preterea

pem'x M)E

tànquam cauía univeríalis Deus eum preebere

lnBigï-, t

debet ad porentiam agendi in creaturis com-

rübü' a&i(

plendam , & in liberis poteftatem ad utrum-

CQüente

que fartam tuendam. — d Corf. ILI. Difp. Simi-

Qnd

üm

litudo refültat pofità actione extrinfecà dealba-

4 (;

tionis: malitia peccati non refültat ex fola pofi-

iv

in

Iridg

tione entitatis actüs , cum hac poffit effe; qu

I üni

ls

Ds Pïnr,ccuxs.

119

DEU

fit formale peccatum.

Requiri( ergo cau

fam

AUum; m

moraliter influentem , feu liberé

endentetm

Q conrd

contra legem ; qualis Deus ex

odó dictis

non eit.

S. Qni]LA

f üminia

8o. Jufl. I1. Licet Deusprebeat concurfum

indifferentem , tamen eft auctor bonorum ope-

its p

rum ; ergo à pari.

Couf. J. Peccatum fübfe-

s COncurtut

quens feepe eft poena peccati prioris; fed Deus

ibero fly

eft caufa hujus peenae; er

o & peccati. Corf. /7.

g um

Deus determinat ad in

d

ividuum actüs mali;

o determin

ergo.

selt;que

E.

Difp. Deus intendit bonä opera & pre-

rere qum as

cipit: ad ea nos hortatur propofitis praemiis;

m: u

& propter hec confequenda libertate nos do-

navit: atque ad hec preeter concurfumindiffe-

feadion

nini d

rentem gratias confert; ergo recté author boni

dicitur.

Nihil autem ejusmodi Deus facit in

o ( du

,

naui; qu

ordine ad opus malum , qui illud averfatur,

prohibet, & füpplicia minatur, fi concurfum

)

Al ag

ejus indifferentem ad illud. determinaverimus.

or;

"d Conf. 1. D. M. Peccatum fubfíequens ratio-

ne fui eft poena prioris N. rationeadjunctorum

a

C. Ratione fui. peccatum fübfequens eft actus

epod

voluntarius, ergo pana effe nequit , quce pa-

ldäs ]u aol

j &p

tienti debet effe involuntaria & à puniente veré

infligi: ratione adjunctorum antecedenter dicit

:us ellm Pm j

crearns

fübtractionem gratize & permiffionem Dei; con-

'T

"

fequenter terrores conícientie & fupplicia, fe-

aterm d

D

j

/

»

É

cundüm qua peccatum Deo convenire po

ad

i

J

]

ZAd Conf. II. D. ,4. Deus determinat potiti

e

m

individuum N. negative C. quatenus D

eus im-

Ed

)

pedit unius fpeciei individua omnia preter

:ngl'ff C)q

L

1

unum;

sxmm

——

118

Pr.PrccaTis. -

unum;, quod tantüm permittit & ad quod of-

enytantü

fert füum concurfüm , dicitur negative derer-

Dannon

minare, hoc eft, unum individuum non impedi-

indhocesl

re; non exigit tamen, eligit aut vult hoc indi-

t epe

viduum.unius fpeciei , quia etiam ad indivi-

AR O0

duum alterius fpeciei füum concurfüm paratum

contra l

prebet. .. De quo V. Phyfic. aut Tr. de Deo. -

ceps ac d

81. Zzf7. L41. Omnipotentia Dei eque eft

Tigue, Qu

fancta ac Voluntas; ergo vel omnipotentia Dei

&L , Don

non poteft producere actum peccaminofüm,

qiDenm

ficut voluntas non poteft velle; vel poteft Deus

pite; d

velle; ficut producere peccatum. — Cozf. 7 Vel

Vi

concurrere ad peccatum eft bonum vel malum?

f0f

fi imum ;. ergo Deus poteft id pofitivé velle:

fatüm ne

fi 2dum; nullo modo concurrere poteft. Conf. J.

ücäpræde

Licet eriam Deus vellet peccatum , -tamen vel

dlàs

non effet cauía peccati ; cum hze fit tantüm

&L ady

deficiens ; quod pro«dicatum Deo convenire

l perfe

nequit: vel non peccaret ; quia non ageret con-

Jus pofr

tra legem , utpote quae refpectu ejus non da-

QUatengs 1

tur.

Nireffe

E. . Conf. Dif. Verfari ümplicit&r circa

T nom

peccatum non eft malum ; cum intelle&tus etiam

i phyf

. Divinus poffit fine aliqua culpa verfri cogni-

Qt ul

tione circa illud: firiliter etiam fimpliciter phy-

ceretw

ficé producere peccatum , malum non eft. Sed

tttmi

ficut verfàri circa peccatum- cognofcendo cum

ic diesr

aliqua complacentia eft malum , fic etiam pro-

Sque f

ücere

lum;

peccatum illud liber& eligendo eft ma-

Uam ve

quod poftremum loneiffime à Deo abeft,

Vr fs

d

Co

uf. L. .V. 2. pavt. Non enim omnis a&tus

malus

UE

fed

Q"Wm»

denominat caq'fzsfþ omnem malam ,

eam

Dz PreccaTIS.

119

t quii

eamtantüm , quae per fe ac liberé intluit, qualis:

pv

Deus non eft. 724 Conf-17. N. utr. pavt. Deus enim

Immoninp

in hoc caíü r. deficeret à di&tamine füz fàpien-

*

vült hocii

tie , lege eterna & ultimo fine: 2.

licet non

am ad ii

ageret contra legem füperiorem, ageret tamen

ürum patz

contra legem quafi fibi neceffariam, nihil inde-

Tr a

cens ac fummee (ànctitati repugnans agendi. De-

DT

nique , qui hacc objiciunt, nomen quidem pec-

ipo )

cati , non turpitudinem amoliuntur ; faciünt-

enid

que Deum contra fuam voluntatem agere & non

vepds

apere; cujus chyrmeree fequ

A

elas examingre nec

n Gul

vacat nec juvat.

*

umvel n

82. Ol/ferva. Etiam

plures Thomiftee äpuä An-

natum negant, Deumad materiale peccati phy-

olv

u O

ficé preedererminare, & quidem re£t?: quia Deus

U umv

aliàs peccati auctor evaderet.

Nam fi homo

eft auctor malitize formalis ex eo, quód fit cau-

d t

Deo av

fà per fe ac inrentiva a&tionis phyficee, ex cu-

n ii

jus pofitione novit orituram malitiam moralem,

quatenus tendit in bonum vel objectum ; quod

lz n*

novit effe prohibitum ; licet ipfam malitiam di-

imolciet &

re&e non velit aut amet: Deusad materiale pec-

wreledust

cati phyficé predererminans multó magis au-

&or malitiee dicendus foret ; cum Deus id fa-

TOb

ceret primó & plan? libere;

homo autem pra-

fgpictt

"

determinatüs nec primó nec libere.

Neque

hic dicere juvat, Deum effe indefe&tibilem , ha-

t

r

beréque fibi finem optimum propofitum: crea-

J r

:

turam veró defe&ibilem , atque ex fine malo ac

n

i

lgf

m

contra füam obligationem agere, unde malitiam

[[]

a'f

non Deo, fed creaturee adfcribendam fequatur.

j o

r

orata

K

Qzamumvis enim & heec fibi cérta ac fexpl

f mälämi

ü

pro-

N

1206

Dz PeccaTI1s.

proteftetur Calvinus , ab Ecclefia tamen , tan-

put dio

quam blasphemie in Deum reus, eítconde-

diplaz dl

mnatus. Sed de hoc vide alibi, ubi Predeter-

divinocol

mingtio. phyfica examinatur.

E ftdtit

tüm ad Í

ARTICULUS II .

difpicen

du

n Reatus culpetg Reatus peue dl]fifgumur?'

vindidun

FP

Ota.. Effe&tus peccati, prout in ordine

83. N

ad Deum & peccatorem fpectantur

ülz, N

fenim fo

duplicem claffem conflant. — zmi generis eft jus

duplex , quod ex peccato pofito in Deo. naíci-

comparzi

tur: alrerum eít jus ad inimicitiam & odium

vero iden

contra peccarorem zequé ac peccarum, fi fit

« integro

mortale, aut faltem ad difplicentiam , (i fit ve-

[ reqts

niale: alterum eft jus ad infligendam peccatori

füpeell

ponam, ac vindictam de eo (ümendam.

2

Ti (enre

generis varii aflignantur , nempe averfio &7 oj-

Nolunt r

liquitas voluntatis remanens per modum habi-

Tediter,

tüs poft actualem averfionem & deordinatio-

perennte

nem: acula , qua communiter fümitur pro

T

peccato habituali, à quibusdam autem per pri-

t f ren

vationem nitoris, quo anima anteà dicebatur

v (

immaculara, explicatur : privatio gratie [au ju-

j or;

fUtie infufe , &i pracetfit peccatum mortale ab

LIT

homine in ftatu elevationis perpetratum : difpo-

lis«

Jftio vel balitus à peccato commitlionis reliétus:

m d

orrupiio gafure , qua ex peccato perfonali or-

Utpore

tà potiffimüm fita eft in co , quód per fübtra-

Deccato;

ionem auxilii & protectionis divinze ac habi-

Rütiur

tus vitiofos inclinatio ad bonum minuatur , ad

quis,

malum augeatur. His veró omiílis, de quibus

Vg el

plu-

ETK

i

Dz PreccaArTi1S.

121

m t

plura dicendi alibi for(àn locus erit , füpereít

E

duplex obligatio five debitum, juri illi duplici

, i Dres

divino correfpondens, ex peccato natum , nem-

pe veatus culpe , quae eft condignitas ac meri-

tum ad fültinendam inimicitiam ac odium vel

Hl

diíplicentiam :

H

eatus peume , que eít con-

dignitas ac meri

tum ad füitinendam poenam feu:

df

vindictam & fupplicium. De utroque hoc rea-

prou i t

tu autem controverfia eft inter Theologbs. Sco-

« [pe&anr:

tifte , Nominales & alii nonnulli eum volunt

tantüm formaliter effeinter fe diftinétum & per

li t d

01 Dat

comparationem ad diverfos terminos , realiter

jim à

veró identificatum, adeóque aboleri fecundum

ycatüm, 1

ex integro, fi primus penirus extinguatur : aut

miam,üüü*

fi reatus aliquis peene adhuc remaneat , etiam

a o

füpereffe adhuc reatumaliquem culpe. Contra-

(umendn. ?

xia fententia eftcommunior Theologorum , qui

p n

volunt reatum culpae & reatum paenae diftingui

« ln s

realiter, adeó, ut feparari à fe invicem queant,

ereunte uno, altero manente.

& d

vr fümint

84. Dico. Reatus poenze & Reatus culpae in-

ter íe realiter diftinguuntur Pro/.. Juxta Trid.

yarn p

Sef. 5. Can. . per Laptifinum vemittitur veatus

a n

j p

peccatà oviginalis , &^ tollutur zotum . id , quod ve-

vam $9 propriam peccati vationem babet. Evgo

g at

tollitur totus reatus culpe ; cum hic includat

gritin: 4

etiam actum

eccati moraliter períeverántis ;

ifrs 6*

utpote qui zque eít objectum odii diviniaciple

p p

peccaror. Atqui tamen per baptifnum nonze-

ag

mittitur omnis reatus poenae

; quia mors cor-

dut"

poris, rebellio concupifcentie &c. ; . quibus

!

ia d

;

j

tu-

:

homo etiam baptizatus fubjacet, ex $s. Scrip

ro

ii

j

)

125

Dx PrccarIS.

re & PP. do&rina fünt

ficst t

peena peccati origina-

lis. Ergo. /tem lbid. feff. 6. C. 14. & Can. 3o.

tofüm rca

dicit , per Juffificationis gratiam vemitti culpam e$

pseff

Veatum eternae pænæ, YEnanmneve 13ampjgn veatum. Pæ—

füf] cont;

12 teimporalis ex[olvendee in bocfeculo. — Exgo di-

formie,

fionem t

ftinguit realiter inter reatum ütrumque. — Dezi-

que feff. 14. C. g. & Can. :2. falfum omzuino effe

det pem

t? à Ferbo Dei alienum declarat ; culbam à Do-

juv: g

TRU ununquam veiitti , quin unverja etiam pena

rj a

condonetur : & damnat eos, qui dixerint, zozam

T

peuam fimul cum culpa vemitti [emper à Deo.. Fr-

ni du

£o reatus cul

p& feparari poteff à reatu poenze.

tmafoa

€onf. Jus ad odium oritur ex jure perfonali of-

h fent

fenfi , & odium per f& fümitur ex difplicentia

TOl etian

perfona : jus veró ad.poenam oritur ex pote-

DeoviC

ftate judiciali & vindicativa , & poena fümirur

mmvdf

ex amore juftitize,

cautelae & exempli aliis dan-

u cupe

di. Item unum jus poteft rantüm effe in uno

cum t

fübje&to fine altero , üuti patet inter homines;

hpfo aj

ubi offenfus fzepe non habet jus ad infligendam

poteft d)

punam : &licet hanc petere à judice poffit,

DO orin

Princeps tamen ex füprema poteftate eam po-

t at

teft remittere.

Ergo quamvis heec jura ambo

Ui fcudg

in Deo fint, fünt tamen diftincta, & Deus, «-

MUg

qué ac homo utraque poffidens, poteft cedere.

h'm W

unum, altero manente. . Ergo etiam debita his

, Ptl

juribus correfpondentia , reatus ftilicet culpae

Commur

X reatus poenae

(üm o

lies.

funt realiter diftincti & fepara-

LT

85. Olji. Conc. Tridentinum explicari po-

Tliom

te

1700 ; fi

x

$

?

dicatur non remitti ubique totam

Y add(

ftat,

eulpam ; ubi aliqua eäthC ponna folvenda re

jcet

Sm n

E

Dz PEccATIS.

125.

Cett ont

licet ubi tota culpa remittirur ; etiam extingul:

n ;

totum reatum poene concedatur. — Cozf. S.'Th.

Vi m

p. 3. q. 86. a. 4. poftquam in Q). dixiffet pecca-

N UA PZ-

tum continere in fe duo, averíionem tanquam

j ii

formale, cui refpondet poena «terna: conver-

mqu. J

fionem tanquam materiale peccati, cui refpon-

m mj

det paena temporalis ; in refp. ad. rmum füb-

um 1

jungit: &5 ideo ex. boc ipfo. dicirur. culpa movtalis

"jr n

vemitti, quàd pev. gratiamn tollitur averfio mentis

dixerim ia

Deo fimul cum veatu pene eterme.

BRemanet ta-

ib

men illud, quod eff mateviale, Glicet inordimata

irempe

converfio ad bonum creatum: pro qua. debetur vea-

« perfotdt

zus peme tempovalis. . Vel 2d5, fi dicatur ; re-

er üflos

miífo etiam reatu culpee & poenee imponi pofle

xinrdr p

Deo vel Confeffario obligationem ad (atisfactio-

m f

nem vel.fatispaffionem, quia juítitia Dei exigit;

lu

em

Tiog

ut culpa reordinetur per poenam , & peccator

m d

cum tali onere recipiatur ad gratiam ; ut à re-

)uo cafíu hec obligatio ;

r ht

lapfü abfterreatur. -

poteft adhuc dici reatus peenze ; quarenus re-

g infigeis

1ote oritur e culpa.

Conf. S.'Th. 1. 2. q. 87-.

jii n

a.6. ad r. dicit:: Ceffante maculd non vemanet vea-

$

efite & Q

tus fecundüm eandem vationem.

hec p

as*

R. IV. utr. pavt. Cum 1ma explicatione conci-

2

liari non poteft praecipus primus Trid. loc

us ,

)

qd

db

^

poteftas clavium in fàcramento Penitentize , &

iri

communis perfuafio fidelium : nec fundamen-

(ilcet a

tum prave háberur. ejusmodi interpretationis.

x

"d Conf. v. "Farn hic, quàm alio in loco cit. à

S.'Thoma diftingui inter reatum culpse. ac poe-

ner liCäTin'

nz, adduéto exemplo Davidis , cui poft figni-

| ubique Ka

m eft,

"s

j

'c:[f

ficataxn rem;monem-peccafi, denuntiatu

-

mori-,

|

124

Dz Peccaris.

moriturum in pcenam peccati filium ; & utro-

i

bique hinc concludi: puzizur ergo aliquis à Deo,

attem hi

eriam. poflquam ei peccatam dimiztitur : &9 fic vea-

que dta

Vel: Evgove-

Zus þællæ Vemanet PBCC(IIO T€110£0.

vecci

13i[5d culbá , vemanet veatus alicujus pene. . Hinc

t fs

texrum explicare licebit D. remanert illa conver-

Lj

fio formaliter in fe aut in ratione culpae N. e£-

volunta

fectivé feu quoad aliquem effe&um , fcilicet

nus ])

reatum poenee , quarenus reftat adhuc quidpiam

ia

pro ea folvendum C.. Nec cum oda explicatiorte

odium &

conciliatur 5tius 'Trid. locus, qui fatis claré vi-

alpe&

detur dicere, totum pracedens debitum ad

du n

culpam non femiper remittí, quod ramen hic

um )

volunt Scotifte, Preterea vel peccatum mere-

air, Mln

tur paenam aeternam & temporalem fimul, aut

quomdo

hanc faltem conditionaté, finempe poena eter-

terimu

na remittatur: vel non? Siaffirmas ; queecun-

ul

que à Deo vel Confeffario imponatur poena,

[

ea jam ant& erat debita, atque hinc antiquum

01712

debitum ac reatus precedens non remittitur

W ]

totus. Sinepas; nulla hujus vitee afflictio pae-

Vny oj

na peccati originalis aut perfonalis dici ampliüs

&A

poteft: poenitentia queelibet erit fpontanea dun-

Qnter g

taxat humiliatio ergaoffenfüm Numen: nec ad

Ttm

eam fubeundam poenitens forté tenebitur; de

mpm

quibus fequelis confülendus 'Tract. de Poeniten-

r

tia.

"d Couf. D. Ceffante maculà non rema-

m

net reatus fecundüm eandem rationem, quate-

Cnt]

nus non jam eft poena fimpliciter fed fàtisfacto-

tümen j

ria C. quatenus nequidem fàtisfa

&oria peena efl.

tir: n

N. Verba S. Thomee ibid. ad 3. hec fünt: i«

IN Ea' )

iplici-

) Del

cetduin , quid virtuofo trou debetur peua. fün

fe :

- Ds Prccaris.

125

um; um

?ey : potefl tamen deberi pema àt [atisfalovia. Ydem

dpiil

aurem hic in (Q). poenam fimpliciter vocat eam ;

i B n

quae alteri tanquam inimico infligitur ex odio;

Ve: i

velacceptatur ab invito; quorum neutrum pce-

j

nz fatisfactorize congruit.

ner]la u

fi:hac vindicta feu

86. Jufl. Odium idem e

: alpeNa

voluntas inflipendi poenam. . Item homo eate-

um (

nus à Deo habetur odio, quatenus illi ab ifto

Eroo debitum fuüftinendi

ühucqiü

infliguntur mala.

odium & debitum luendi peenam; ideít reatus

adupiz

p as du

culpze & ponz, füntetiam idem. Conf. S. Aug.

y debun

alium in peccatonon agnofcit, quàm paenge rea-

u um

tum, — . Nam L. r. de Nupr. & Concup. C.26.

eccarum n

ait, Manent ergo peccata , vif vemittamuv : ed

fí pretevita fant ? if quia pra-

m ii

quomodo matnetit ,

d

zevievunt a£lu , vemanent veatu.

Ert L. 6. cont.

Julian. C. 16. de baptizato, ori peccato, inquit,

m i

nponat p

cavet, nom ommi malo; quod plamius ita dicitur

ommni veatu. omnium malorum cavet , : 3:on omuibus

hinc at

pon reni

analis. — INunquid enim caret. corruptione corporis

n 1on e[f snalum, quod aggravat animam..

g d

jis d um

R« A. utr. pavt. Quamvis odium & ira fre-

quenter ufürpentur pro eodem , judice ramen

: (pontid Ü

D. Thoma 1. 2. q. 46..6. reipía inter fe multum

Nunet: &

difcrepant. . 1mó enim odium preccise averfio-

? peneitr'

nem aut difplicentiam indipitar: ira aut vindicta

VL o

affectum inferendi malum.

2dó fi etiam difpli-

J o 9

centi gaudeat vel velit ineffe malum ; abftrahit

rionet

,

g

tamen, unde illud adveniat, & num jufi? infe-

d fi

h

cfacb

ratur: ira vult caufare malum, & appetit poenam,

hoc eft, malum jure debitum.

reterea cone

*a&omä*ï

(tat, Deus fuos etiam amicos ; ad probandam

€orum

;&W"Fï

136

Ds PrccarTis.

eorum fidelitatem , malis affligere : tinde con-

fequitur, afflidionem omnem odii effedum

Qr

$s

malé exiflimari. . 44 Cozf. . Equidem . reatus

antonomaftic? debirum pcenze fignificat, & qua-

tern Dd

tenus quid penitus diftin&um à culpa fonat , illi

pim ll

"uniconveni. Adeo tamen id S. Aug. hic non

946

afferuit , ut

potiüs contrarium infinuet ; unde

fu.

AV. /Aff. 9 prob.. Haec fiquidem L. z. de Nupt.

li

il

]

C. eod. pramiferat : 5j gaispiam v. g. fecevit adul.

ht

Terium; etiamfi munquam . deinceps faciat , veus efl

pittur,

adulterü , donec veatus ipfius indulgentid. vemitta-

füm,

fur. , Patet autem adulterii reatum effe reatum

Cte,

culpe.

Similiter loco cont. Julian. cit. dicit

Cunque

baptizaturm carere veatu ommiur malorum ne-

mii, d

gat carere ommibus qalis nempe ex culpa origi-

abation

naria debitis , & fic reatu poene ; ergo & hic

qui,

pro more fuocontra Pelagianos frequenter ufür-

Citrm

pato reatüs nomine culpam , & nomine mali

luntojs

poenam intelli

git & utrumque reatum realiger

t nitg

dividir.

&

Quam g,

87. Olfova. Dicta maximà reatum pjæhvæ

indron

temporalis afficiunt.

De reatu poenae zetertiae

Qnfüm

inter Theologos convenit, eum in prafenti

Iv

providentia remitti femper , ubià Deo culpie

Ti

reatus tollitur. ..Deus enim culpam non dimit-

u lïgmr

tit ; nifi per juftificantem gratiam conftituat ho-

Qu

minem fibi amicum eíque jus ad beatitudinem

Wesdy

tribuat, cum quo repugnat culpae serernee rea-

hn

tus. Difputatur veró , num remifsà homini à

pro

Deo culpà poena eeterna inflipi de abfoluta , üt

D infe

ajunt, porentia queat ? à qua difputatione ta-

0.

men hic abftinere.juvat.

li d

Qua-

n

127

Ds PEc'eATj's.'

ete: Qd w

i dl

: QU ERES: "sz*dffæ[ziotuplex f pæmk:'??

Equdan n

$8. E. L. Peena eft malum voluntati vel fal-

ii b

tem natur& contrarium ; ad puniendam cul-

àciprout

pam illarum.... Depromitur ex D. Thomee 1. 2.

1. usl

q. 46. a. 6. refponfione ad 2dum : .Ef? autem de

infinie; t

vatioue pene , quàd fit comvatia voluntati , 9

L

[

àd afflifliva , €? quàd pro aliqua. culpa infevatur.

b

icitur r. malum , nempe refpectu ejus ; qui

g funi

r fcit, v

patitur, cum refpeétu ejus ; qui punit; fit bo-

E

num, puniente actum juftitize vindicativee exer-

ii v

um efet

cente.

Mali autem nomine venit hic quod-

cunque incommodum , five per inflictionem

join. qi

I TTM

mali, üt cruciatus , ignominia &c. ; five per

ablationem boni alicujus ftatui convenientis ac-

x at

cidat, üt fpoliatio honoris ; opum; &c.

2.

»; emo

Contvarium voluntati, hoc eft , inclinationi vo-

ywfrequttt

luntatis elicitae ; vel naturali, unde additum eft:

; n

ye restum t

vel uature. — Hinc poena etiam dicitur afflictio ,

quam quis ad fatisfaciendum acceptat ; quia in-

y um p

clinationi naturali repugnat: ltem peccarum

quantumvis homini voluntarium , quod Deus

n p d

in vindictam preecedentis permittit; quia vitiat

an p

naturam : Denique amiífio gratie , licet eam

yiilod

"o

ex ignorantia vel malitia. peccator non curet;

j

quia peccatorem reddit infelicem. 2. 744 fu-

n

i

mieudam culpam illatum 5 ficut enim culpa infert

"i beaürudlff-'

& meretur poenam , fic pera fupponit culpam,

ilpæ quit

& propter hanc feu in vindictam pro aliqua cul-

m

pa infertur.

db

; if

89. E.

IT. Pænä 1750 alia eft fimplicit

er pce-

[ difpumiionö j

Pena

naj, alià fatisfa£toria , alia medicinalis.

(

fimphi-

128

Dz Pzccatts.

fiapliciter dicitur , quze modó allatas conditio-

nes omnes habet , & praeterea eft effectus cul-

peineo; qui hunc patitur, ac intelligirur in-

ferri ab extrinfeco per modum fententise vindi-

De

cativae. . Hinc dolor animi de culpa commiffa:

merus cruciatus aut peenalitas , qualis eft fectio

D

eepri fa&taà medico: tormenta à Chriílo pro

-

nobis tolerata poena fimpliciter non funt: ne-

(

que homo etiam hanc fibi infert, nifi quantüm

eft fpontaneus executor vindicis jubentis. —Sa-

)Pb

n

zgisfacloria , que voluntarié füfcipitur & fufci-

pi etiar? poteft ab eo , qui culpam , ob quam

100 rf

pexri d

poena debetur, non commifit. Exemplum ex«

tat in Chrifto , & etiam juftis, qui pro aliis fa-

ii pl

B f

tisfacere poffünt.

AMedicinalis , quse non tan-

tüm ad vindicandam culpam , fed ad aliud etiam

bonum patienti vel aliis procurandum ordina-

tur.

Quin fine culpa etiam infligi eam poffe

T

probare videtur teftimonium Chriíti de ceecita-

tis poena Joan. 9.

2dà Alia eft

k)ztif , cujus varietatem

vite pr«,

trifti experientià quotidie difcimus : - alia fuzurd

Mongif

vi? qua in purgatorio vel inferno luitur. Po-

R0 t

ftrema (übdividitur in peenam damni ac fensüs,

Qmrifio.

Pena damni eft privatio vifionis Dei beatifiee:

Qu g

Pana [entás vocantur cruciatus ignis & tormen-

Tülnis d

torum five corpus five animam aflligentium,

Ontroy

denominatione à potiori defümptà; quia qua

Qara a

hominem cruciant ;

potiffimüm I&nübuts pclcx-

Rfe po

piuntnr.

»

Uiner

NU RIEI

DISPU-

Dz Prccamis.

29

;llatas od

et ts

ODISPUTATIO L. -

c idligtr:

feotente

;)e Peccato.PchOnäIL

cup u

CAPUT L

quisdi

; à Cs

t non füt:i

- De Peccato Aäuqli (j*.Hfzþ,'m alz .

. Cruale peccatum genericze peccati rationi,

; tl qui

A

preter tempus & exiftentiam, addit nihil;

3s ubet

unde de ejus narura aliud querendum

ipinr;

jpun; t

non reftat, ac quando exiflere , aut actualem

peccati denominationem tribuere dicatur. Quae-

. Exenpir

ftionis plus de peccati habitualis nstura multi-

, qupm di

plex fententiarum circa eam diverfitas reliquit.

i, Qu n

(l nl

ARTICULUSJI

grodun t

Quando Commiffioni aut. Omiffroni tvibuatur deno-

if n

Chiiti s

minatio peccatà ?.

Ota I. Convenit inter omnes 172, quód,

ajs

$N

quando fcienter & liberé ponitur cau-

fà commiffionis aut omiffionis ; habeatur pec-

m: d

cemo ln *

catum utriusque caufiliter.

24) Quod com-

TL ^

&omiflio dieatur peccatum formaliter, fiutra-

m

que ponatur eo tempore, quo in poreftate ho-

T j

rninis eft, utramque ponere vel non ponere.

Controvertitur autem, an etiam poffint dici pec-

n ii

xmpiäiv

gl '*

eata actualia feu formalia , fi quidem ex caufis

d

liberé pofitis accidant, fed tum, quando penes

"

hominem non ampliüs eft , impedire easdem

aut ponere; v.g. cura quisin ebrietate blasphe-

dor-

mat , ant ürgente pracepto audirionis facri

1nit P

i

130

DE PzccaT1is

;

mit; qui anté preeviderat ex e

brietate aut fomrio

DT

liber& ponendis blasphemiam vel orniffionem

um 1

facri fecuturam.

"Thomifte , quibus accedunt

pre, qu

alü, communiter volunt, talem com- vel omif-

(mno. (

fionem: unum forrmale peccatum adaquatum

conflare cum libera pofitione caufz : S. Bona-

