jecti habentunibilitatem, fübordinationem & ha-

bitudinem tum ad fe tum ad formam unamin-

[iatinduo

tenfiorem faciendam : malitiae autem ille füp-

g v

ponuntur & funt difparate, & fine ullà ad f& in-

ter ditnd

vicem unirate ac connexione. 747 Conf. /7. D, M.

dein st

Concretum accidentale non multiplicatur ; nifi

gT.

in phyficis-multiplicetur fübje&um phyfic?, in

Ti orex

moralibus moraliter C. utrobique phyfice N,

f« qorg

T noya

Satis enim eft in denominatione morali fübje-

&um phyficum hujüs denominationis morali-

tediiol

rer multiplicari ; ür hie fit, ubi virtualiter eft

eforis

multiplex;& a&tus sequivalens pluribus diftin&tis,

i, t

ib

Ceceterüm an plura peccata, an tantüm plures ma-

litie , aut etiam una malitia pluribus zequiva-

tra ii

lens in noft

á

Uplete

mine,

ro cafu dici debeant? lis eft de no-

Qdj

GE pon t

y5- Juff. ]1, A&us oppofitus tribus legibus

numero diftinctis, ícilicet naturali, divinze &

inmedns

humane non habet tres numero malitias;. erpo

T peoogr

nec a&us ledens jura trium hominum. Cozf. 1.

fümidsm

Qui violat praceprum patris & matris, com-

X i

mittit tantüm unum peccatum inobedientie;

Ortgi

n

ergo & qui maledicet his, committet tantüm

aff

ET

unam injuríam vel irreverentiam.

Conf. II

Cür i

tf ho

Actus, quo quis tribus dat eleemofynam, non

habet tres bonitates ; erpo etiam.

Corf. III.

Di . tàm

A&us voluntatis , quo quis vellet infi

nitos hà-

u 'mter (

d

Es

»

:

TM

cc i?efe' » Ron habe; malitias infinitas;

Tl

ergo

at

Dz.Przcciris.

73

as pl

ergþ nec habet tres malitias, quo quis vult Ues

Ooeccidere. -

"

Yero difire

yne f r

R« C. /4. N. Conf. Leges ille non fünt nifi

nanonemd

materialiter diftiné&tze ; cum legislatores iis no-

Prnàm unigs

lint inducere novam & diftinctam obligationem:

iutem ilels

jura veró diverforum hominum fünt formali-

euliqlhi

ter diftin&ia, quia & ex f& fünt totalia & aliun-

"d

at 11

de in jus unum totale non coalefcunr.

ipleinr , d

Coaf. J.T. .4. ob di&ta n..49. IN. conf.. Suppo-

w phyfc

nitur praeceptum patris & matris effe unum fal-

tem moraliter, cum neuter intendat oblipatio-

i p

e mori i

nem,novam ; ergo cum ratio proxima & im-

vtionis myt

mediata obediend: fit preeceptum, non autem fü-

perioritas parentum , quz materialiter quafi f&

j virmditt

ybus i

habet, ratio formalis erit unica , & hinc actus

inobedientize oppofitus moraliter unicus. Econ-

nmphrss

lorbis aj

tra dignitas & jus perfonee in patre & matre eft

2l t

duplex, ergo cum injuria aut contemptus, fi fit

formalis , uti in maledictione contingit ,. refpi-

ciat non tantüm interpretative,' fed directé &

ii

rii, d

immediaté perfonas ipfas, etiam duplex nume-

ro .peccatum erit. 444 Corf. I7. IN. d. Cum

) ais i

ninm u

enim idem aéctus poffit habere plures bonitates

fpecie diverfas, eriam plures numero diftinctas

v nurs, O

fortiri poterit. Certé f S.Nicolaus uno actu fe-

indedi

ciffet, quod fecit tribus, non apparet ratio;

yoittet tï!

cur in uno actu nequear dici equivalenter ha-

m)

buifle. bonitatem triuma , dotando tres puellas.

nofrmtt

yn,

Di[p. tamen etiam inter bonitatem ac malitiam

fl 6011

ea intercedit ; quóàd in a&tu bono honefltas po-

pf

jos

fitiv&.debeat intendi, & haec videatur fzepe una

es

n

refpiciens plura objecta: mahna uT

cat

—€—

'DE Prccaris.

76

K0

beat intendi pofitivé , fed aliunde etiam ab ob-

jectis fcilicet, effectibus &c. defumatur. Quam-

T oen

Ti COR

vis veró & hec, cum aliquo modo cognofci de-

beat, voluntaria fit & interpretativé intendi di-

Qdares p

erticulis

catur, & fic ob unitatem fpeciei & cognitionis

tna d

forté intentionaliter una dici queat, tamen mo-

"Ad

letrtdi

raliter multiplex eft & manere poreft.

Ye: dial

Conf. LT. . 1. Idem folvendum etiam eft ad-

verfariis.

fenfreide t

Refpondeant enim r. utrüm, .quia

furtum 10. fl. eft gravius furto unius floreni,

h, &kum

tem form

actus fit malitiae infinities gravioris , quo quis

vellet auferre infinitos: florenos ? 2. quid , fi

U.

tss m

quis vellet commitrere infinira peccata fpecie

diveríà ? iy. 2. 7:,4. A&tus enim eo modo in-

üjfor,

fmmam t

finitas malitias habet ,

uo modo malitias co-

gnofcit.

JV. Conf. Aliter fe habet actus practi-

pexmm

tripliie

cé & ex parte voluntatis efficacirer tendens in

plura objecta, aliter veró inefficacirer & velut

ia u

f d

ípeculativé in pluratendens. Poftremus enim

to(om,

interdum eft ficut fimplex delectatio abftrahens

Tum fj

à numero & fpecie ; ubi proin una eft malitia:

UOctm t

interdum eft defiderium quidem, fed pluralita-

tem confusé. & indeterminaté reprafentans;

Dtin i

N

ubificut non cognofcuntur fpecies vel numerus

t

objectorum , fic actus nec fpecificam nec nu-

Jeine

petfooy

mericam multiplicem. malitiam , fed quafi ge-

nericam contrahit ;; unde quamvis in objectum

q in Q

&t

infinitum tendat; tamen quià non tendit in infi-

nitum quà fed quod infinitum , non tam attendi-

ET

Tadtion

tur pravitas objecti, quàm voluntatis, eáque fini-

ta'eft; aut falrem in confideratione morali talis

t n

m

untaxat ,. qualis in ipfaintentione aut defiderio

explicito intelligitur.

56-0",

at

r

P

Dz PzccarTis.

77

etum d

$6. Olferva I. Plures quidem nobiscum in

Atur. Quam,

regula generatim affignata concordant , non ta-

men conveniunt femper ; ubi ea ad cafüs parti-

) m à

ive mntendit

culares applicatur.

Nam 1. fi quis tribus fidei

articulis unico ac&tu diffentiat ; aliqui dicunt;

& eonitit

1t; tmn)

tria infidelitatis peccata committi; quia actusil-

le tria objecta habet totalia inter fe non conne-

padi 4

eam d

xa: alii afferunt, effe peccatum unum; quia dif-

fenfüs ille tendit contra unum objectum forma-

, urim,

wnüs fores

le, & unum preceptum propter eandem ratio-

nem formalem motivam prohibens formaliter

J5 qé

unicum.

2. Si quis unico actu calumnietur in

24 quii

tribus materiis diverfis, v. g. Cajum dicendo

pean i

? 0 od

injuftum, bibulum , libidinofum, aliqui dicunt

famam tantüm ledi magis, & fic efle unicum.

ip multist

peccatum magis intenfüm : alii ajunt. peccari

w Vs p

tripliciter , eo quod diftinéta & moraliter tota-

jrr

lia jura Caji ad famam ledantur; cum, quód

axier 8

Íciatur effe fur , non fequatur eum efle libidi-

vfiremistt

nofüm.

3. Si quis integrae duodecim perfona-

qio apfrit

rum familie parat infamiam , aliqui fentiunt

w dl

unicum tanrüm effe peccatum, curm inregra fa-

y Rn

milia in jure habeatur pro una períona : alii id

. yettit

negant; quiain fingulis eft totale & diftinctum

st

jus fame , & familia rantüm fictione juris fit

diam !

períona una , ubi totale jus agendi per fe refi-

det in communitate, üt communiras eft. Sed

j 0"

heec traCtare & in materiis particiülaribus difcer-

fe p

nere, num objecta fint inter fe diftinéta, an ze-

o n

Ítimatione morali per modum quanrirativi co-

quäüm

alefcant in unum

at5 d

f fl

j

d p

[

]u

ralcn»x,

i OE

j dl

W

Q

Dz Prccaftis

vletres:

57. Olferva I/. Sequitur ex. diCti$ probabi-

liüs etiam effe. obligationem exponendi multi-

vud od

fitorcint

plicitatem hanc cquivalentem .peccatorum in

confetfione.

Cum enim Conc. Trid. f c. exi-

utfil, Q

piema;

gat manifeftari zumerum peccatorum , fané non

it hormic

intelligendum eft de numero actuum phyfice

Quo d

fumptorum, fed moraliter numeratorum; in ca-

fibus autem thefeos noftre haberur zequivalen-

opus cat

quí m

ter & moraliter multiplex peccatum.' ' Accedit,

quód adverfarii faltem concedant, cxplicandam

torpleme

f hon

effe confusé pluralitatem obje&torum, üt nora-

tum eftn. 1. dicendo v.g. femel detraxi aliqui-

jtepatuio

ocatng

bus vel pluribus; quod neceffarium non foret;

fed fufficeret dicere: femel detraxi, fi juxta eo-

trátfo,

Ontidtos

um fententiam fas effer confequenter loqui.

Quia tàmen in quibusdam mareriis ob au&ori-

$& 1

Cpimui

tatem adverfariorum & difficultatem dignofcen-

QuOfies n

di contraria opinio probabilitatem habet , anxiis

tum confitentibus rum confeffariis ad id ferviet,

etedi a

ne & in confeflione & interrogatione nuimerus

lii pa

l. £, h

peccarorum difcin&us rigidiüs exipatur.

*

ib wj

$. II.

TUém i

än,a'e cogttofci pe[frt

aj athus peceaminoft pb

yfvä

À fr/ï (

o

jllures— Jfnt vel uo

n [int mumevo moraliter

unus$

Dln dj

cefräfi[) hi

| 58: Nam l - Preeter a&us internos & ex-

téConmr

ternos , fimiles & diffimiles, quorum explicatio

um m

aliunde nota eft; dividuntur actus 1. in confüm-

"ID lren

matos feu abfolutos , & non confummatos feu

ldl [io

: fïþoxfdinatos. Confummati dicuntur, qui ad alios

ET

Fme !

uite«

a

Dzr PrecarIs.

79

ls d

ulteriores actus vel de fe; vel ex communi ope-

onendi tj

randi modo , vel communi prudentum judicio

Deceatorn

non ordinantur, five fint interni, àt invidia, five

Trd (ea

externi, qui vel confümmantur verbis, üt blaf-

rum, f

phemia, vel confummantur exteriore opere,

üt homicidium. — /Voz copfummati fünt ,. qui ali-

um j

Patorum, n

quo ex ngminatis modo ad alium actum vel

opus cotmmplendum folent fervire & ordinantur

Qu uv

um A

quafi media ,. vel difpofitiones, vel partes vel

complementa aut appendices ordinarie; utire-

b epkana

Yüt], t Qd

fpe&tu homicidii funt odium , intentio cadis,

d

preparatio armorum , inveftipatio inimici,

r fon dtrt

Occafionis captatio ; confli&tus ; vulneratio ,

xi, f a

transfixio, gaudium inde refültans &c. . 2.. In

continuos & interrüptos.

quettt ln

$9. Nota IJ. A&us voluntatis toties non.

i obidr

continuati fed moraliter Zuferrupti cenfentur ,

ais

m hat

quoties nec formaliter infe nec virtualiter in-fuo

effectu aut implicita intentione eos conti-

TT

tiore nutá

nuandi perfeverant. Hocautem tribus modis

fit 1. Contrarid voluntate , feu pofitivé retra--

yipit

étando volitionem priüs'habitam ,. & poftea fi-

milem priori circa idem objectum afliümendo.

2. Liberá ceffationes feu definendo ex taedio vel.

af

laffitudine v.g.à priori conatu, & ad aliud opus

vt at

plané difparatum abeundo. .. Ubi tamen baec

ceílatio non debet effe conjuncta cum volunta-

te contraria feu retractatione; quia aliàs ad pri-

gt

rnum modurmi pertineret::nec cum propofito

m

p

j

dein ulteriüis. pergendi ; quia. aliàs actus prior

gr i

«

vi talis propofiti cenferetur fiepe moraliter:per-

"

m[ummäm

j

(evgxare.

3. Jndeliberatá ce[fatione , fcilicet ra-

[Uqumad

&

Y,

tione

W

$

$o

Dz PrccaTISs.

l

|

tione diftraftionis , ebrietatis , fomni ; vel al-

Juin.

terius fimilis caufze ; quee mentem aut volun-

qtqusan

tatem fopit vel avertit.

Poftremus hic modus

la deld

auterm non fpectat ad actus externos; qui pri-

fiopda.

1nó poft aliquod tempus compleri poffunt; in

eonftr

his enim per fomnum non interrümpitur prae-

uelipun

cederis voluntas ; facta preefertim cum propo-

qui hac

fito opus poít aliquot dies explendi. 1mo di-

ünum f

firactio etiam naturalis nec actus internos inter-

tiem aj

rumpit moraliter ; nifi illa refpectu actuum fit

m hr

notabilis, quia aliàs non cenfetur effe moralis.

Ontinpar

60. JDico .. A&tus peccaniinofi phyficé plu-

us ver

res funt moraliter numero unus , fi fint actus:

vishi

non confümmati nec interrupti, & hinc 1. vel

BOR

ab operante ad eundem finem ordinantur, vel 2.-

Utits tot

uno quafi impetu & tractu fiunt ,. vel 3. ex na-

lr

turafua tanquam preeambula & exordiaad unum:

intender

opus confümmatum -referuntur.:

Rartio elt;

Cifionee

quia fic omnes ifti a&tus in fenfü morali nomi-:

CX infenn

ne unius actionis veniunt ; üt ait S.'Thom. in 2.

du prj

dift.42.q. r.a. r. in 3.

Contingit. effó a&tus pu--

Tordirer

ve$ , fecundàm quod ad gemut mature veferuntur :

B p

boc eft plyficà , qui tamen Jumt unum ,. fecundim

Qüde(onr

quod in geneve snovis confiderantuv , dt patet in. e05.

x

N'ie

j fuvatur ; quia omues a&us ejus, qui-ad fiuem

A ts

fs

viz ovditantuv , peccatum [unt , cüm mnalá in-

Ximid q

zentioue fiaut : qui po[funt valde multi effe , & ta-

Tile RT

cen ommnes eompiutamtur üz umum peccatums . quia.

TO foti

aon babent vationem peccati , wift fecundüm quod

f of

gev. unam volugi.

iqus: P

apem in um perveWgz finem or-

di"?'ffffï'

Nne (

s

Hlïu, d

: ipl-,

R

Dr PrccaArt:s.

$t

mni; vdi

| ant vol

JDeclavatur indu&lione quoad ymum.. Sic, ]i-

cet quis ante fornicationem , quam intendit, ha-

; hic mü

beat-defideriaturpia ; tactus & ofcula , ramen

(; QUj

fi copula fequatur , omnia illa unum peccatum

i polur;i

confüruunt , & juxta communem füfficienter

ümpitr g

intelliguntur, fi is f& accufet.de habita copula ;

L um p

quia

&c tanquam difpofitiones & media ad

d m

unum finem intentione referuntur, & uni-

aermosit

tatem accipiunt.

Quoad 24um.

ui eun-

h d

:

dem pluribus verberibus continuató e

r

it, aut

[ mordi

continuatis acceptionibus plures pecunias rapit;

liph&üwü

unius verberationis & furti reus eft; quia quam-

, Limat

vis hi a&tus confummati poffint dici, tamen ob

& hixui

continuationem reputantur tanquam partes

finannr, f

unius totius.

Quoad 3£ium.. Si quis ab initio

, 105

abftraxerit à copula, hoc eft, eam nec pofitivé

xora t

intenderit nec excluferit ,. poftea autem ex oc-

' [fm j

cafione eam admiferit, ramen tactus preevii, qui

| modat

ex intentione copule non habebantur, feeun-

5 Thon

dum probabilem dicuntur coalefcere in unum

u d)

moraliter peccatum; quia ficur ejusmodi actus

gv

poft copulam exerciti tanquam complementa

coalefcunt in unum cum copula, licet non fiant

, 1

,il ptï(ii f ïl

ex copule intentione , fic etiam hoc fit in illis

actibus ranquam preambulis & occafione pro-

j n5

[ü/]l n !

xima ad copulam ; cum ad totum aliquod mo-

rale conftituendum non requiratur, ur inten-

"T

v

tio totius compofiti partes omnes przecedat;

fed fufficiat partibus jam pofitis conjungere re-

177

liquas: ac praterea in voluntate occafionis pro-

wfmff*"" !

ximze faltem indirecta voluntas habeatur operis

ulümi; ad quod ca occafio deducit.

GI..Di-

l

Dz PsccaT1&

$5

:

€1. Dico 1. A&us. peccaminofi phyficà

frnrme

plures etiam moraliter fünt plures ; fi. 1. fint

fyent :

actus perfecté confummati: aut 2. ex diverfo

timon fe

fine intendantur: aut 3. voluntate contrarià

dante

interrumpantur. — 2770 ef? ; quia hi actus phyfi-

dbis,

ce fünt plures, nec adeft ulla ratio , cur coale-

Fj

fcant in unum moraliter totum; ergo & mora-

T.

f ]

liter fünt plures.

Declaratur indutlione quoad mum. . Sic plu-

ltmpe

res cedes, copule, pollutiones&c., etíi etiam

besami

ex errore aut malitia ad unum finem ab ope-

tlter pi

rante deflinentur , plura numero peccera funt;

fapils n

quia ex natura fua completa funt, & in aefti-

lm

matione communi hominum veniunt nomine

Thorgl n

Quoad 2dum.

plurium. moraliter. actionum.

Dl

Sic plures actus interni, qui non habent pro

Til q

obje&o actum externum , fed tamen finem ex-

mortgis

trinfecum diftinétum moraliter:- item actus ex-

Omina

terni, queis quis voluit rantüm vulnerare alium,

fut noy

poftea autem ex ira vel malitia occidir, plura

Tepratt

peccata funt ; quia ficut finis idem actus non

Cdüm: &

confümmatos poreft unire , fic diftin&tus mo-

d

raliter eriam diftinguere poteft. — Quoad 3£/um.

m

Sic qui morofam delectationem admifit, poftea

tf

ponitentià ductus flatuit omnes ejusmodi ex-

lmiug Q

cutere, pauló tamen póft iterum delectatur;

pitte o

pluries peccat ; quia cum actus phyficé plures

pltibg.

fint, nec per retractationem in ratione morali-

DEU

ter unius conjungantur, fed potiüs disjungan-

men[Um (

tur, moraliter plures evadunt.

Idem ordina-

Rs i

rié faltem etiam locum habet in actibus exter-

murogm i

i

D

'

nis, quamvis fübinde quibusdam videat

- trà-

'

l

z

m

Dzs Pgccarts;

33

ol vl

$, 11f

trarium effe dicendum ; üt , fi quis die jejunii

flatuerit nihil carnis ampliüs comedere , novo

; er dv

tamen ferculo illato; rurfüs comedat; quia non

ite um

obftante fimili propofito de comedendis aliis

u

cibis , ejusmodi non diceretur violare legem

) a

jejunii; unicam tantüm refectionem permitten-

o m

tis.

62. Dico H A&us quidam confummati ,

. Sicph

Item per ceffationem five liberam five indeli-

c, efittü

beratam interrupti aliquando cenfendi fünt mo-

ym b 9

raliter plures, aliquando unus. Aa/o ef?; Quia

gcota

fiepiis non ex ipíà nátura rei, fed prudenrum

NY

.

eftimatione ac arbitrio , quod fübinde variat,

miunt 10

J

moralis numerus defümitur.

d

Declaratur indutlione quoad zgmum. Sic com-

p st u

munis contra paucos tenet Sacerdotem peccati

füen Bo

mortalis reum tot committere mortalia, quot

jen t

homines abfolvit; quia fingule abfolutiones

ynerare u

Íunt nova novi facramenti confectio, neque in-

xcdl p

tegrant unam totalem abfolutionem aut judi-

cium: econtra Sacerdos idem multis commu-

m adu !

diiods?

nionem diftribuens probabiliàs non committit

ug':]J;/Z[f

nifi unum mortale; quia ex parte communi-

cantium rora heec diftributio habet fe per modum

ii P^

T i

unius eonvivii, ipfa autem adminiítratio ex

d

i

parte Sacerdotis velut unum minifterium, ex

n

hvf

pluribus quafi a&tibus partialibus compofirum;

üt ipfz hoftie antea unum Euchariftiee facra-

anone IF"'

jus (

d

mentum conflabant. Quoad 24um. Sic qui fin-

"

gulis diebus aut ante fomnum delectationem

j

g

morofim admittit, & man? vigilans eandem

[ ,

sefümit: Item qui inter laborandum duntaxat ;

a

$4

.Dz Preccaris.

fed quotidie , blasphemat, ex omnium feníü

t Y

peccata plura committit. Econtra qui per me-

roxi-

Quefio

diam horam turpi delectationi aut odio

fimpto:

mi inheret, licet aliquoties liberé aut in

4

elibe-

tionts :

xaté diftrahatur breviter ad alia, unum pecca-

finitudo

tum moraliter committit; quia & in aliis, me-

atd d

diratione v.g. colloquio, prandio &c. ejusmo-

qiiij

di brevis interruptio moraliter numerum actio-

qui d

num non multiplicat , &alioquin moraliter im-

277

poffibile foret numerum peccatorum interno-

d pm

tum confiteri. Simile etiam evenit in peccatis

cum d

externis fermonis impuri, comeftionis car-

TRUE

nium, exportationis furtivee &c.

db if

ARTICULUS IV. |

4

mf

tintml

Qusqr

n peccatum in aliqua vatioue fit iufrmitum $

àque

Ota I. Peccatum mortale, de quo uno

bet i

N

hic fermo eft, poteft fpectari vel phy-

Cditr

ficé, feu (ecundüm füam entitatem, principia &

qui eí

affeCtiones phyficas , vel moraliter feu quoad

p fevi

denominatlones morales; quod tripliciter fit:

feidore

11nó dum fumitur fecundüm malitiam , feu qua-

blb

tenus fpectatur intuitu regule morum feu le-

&l

5: 2dó fecundüm offenfam , feu quatenus fpe-

Gl

:

atur refpectu dipnitatis perfonee contemptee

quide

ac offeníz : 3tió fecundüm vim demerendi;

offenf

Íeu quatenus fpectatur in ordine ad peenam;

d'ue f

qua* peccato debetur.

Flie veró dubitat ne-

&T* i

T0; peccatum phyficé fümptum effe finitum;

Teicier

quia preeter Deum nulla entitas infinita datur ;

lm : f

& peccaturn etiam contra infiniti naturam liber-

l m

tate »

Dr Prccaris.

85

nrim (

tate , voluntatis conatu ac duratione a'ugät'ur?.

quperme

Quaeftio itaque folüm eft de peccato moraliter

L od r

fümpto; ratione cujus , ficut in omni perfe-

at dl

&ionis aut imperfe&tionis infinito ; duplex in-

Wnm p

finitudo diftingui foler.

Infinitum enim 1móà

LIn dis, T

aliud eft fimpliciter 1ale, quod in f& & per ali-

&c um

quid ipfi rei vel actui intrinfecum eft infinitum;

merüm d

morgiferit

quale eft merirum Chrifti: aliüd eft vofpetzv?

feu Jecundum quid tale; quodin aeftimatione qui-

Ym iterm

dem prudentum eft quodamodo infinitum, fed

f p

cum addito extrinfecé, fcilicet obje&tivé aut ter-

meltns :

minativé, quod etiam dicitur infinitum ordinis.

2dà infinitum fecundüm quid feu ordinis aliud

eít perfe&?? tale , quod fcilicet in füo genere non

I

tantüm habet füb fe fpecies potlibiles in infinitum,

quas excedit, fed etiam non habet füpra fe aliud,

dj

àquo excedatur : imperfet? tale, quod quidem ha-

bet füb fe fpecies infinitas, quasexcedat, (ed ex-

«f vl

]

ceditur tatrien aut excédi poreft ab alio füprafe;

quale eft vifio beatifica ; utpote quaé habet fu-

y p

er f g

"n

pra fe vifionem aliquam altioris ordinis: hem-

violicit

pe increatam, quà Deus ipfe fe videt; licet fuüb

íe habeat infinitas alias feu finitas in infinitum.

iiam, At

64. IVota II. Communior confentit, quód pec-

y quiet d

catum quoad offenfam fit refpe&tive & fecundüm

quid etiam perfe&? infinitum ; quia peccatum üt

z t

j demefffï'

offen(à refpicit dignitatem Dei , quee eft infinita ;

ul

atque fic eft extrinfece infinitum: eft etiam per-

D

n

fe&& infinitum; quia non datur ordo offenfze

p d

refpicientis altiorem dignitatem ; quàm Divi-

, d

i

1

nam: riec offeníà altioris ordinis, quàm crea-

jnfnit

j

t ; cum hec deberet.

4

eff

ffe divina j -queï:--ga

mep—

1

[

"l

F3

P

E

86

Dzr PrccArIS

implicat. Idem dicendum eft de malitia, quae re-

peccata Y

fpicitlegem eternam & eft formalis offenfa Dei.

omnape

€ peccato quoad vim demerendi omittimus

(icenda

hic querere, partim quia, quod infra probabi-

ape p

tur, certum eft peccatum mereri panam eter-

augmem

nam.;.partim quia.hac tamen poena zterna

exendit

emper finita quoad re&tum erit, & duntaxat fe-

tiam tU

cundüm obliquum infinita, quod merum eft infi-

miti à

nitum fyncategorematicum ; ac preterea , infini-

&mlh

tum categorematicum creatum implicare, aliun-

nf om

de füpponitur. Unde quaítio rantüm füpereft,

fium pj

n peccatum five quoad malitiam, five quoad of-

d e

fenfam fir fimpliciter infinitum , ubi non tan-

66.0)

tüm de intrinfeca infiniti forma,

fed etiam gra-

ofofe;

du füpremo intra eundem ordin

em inquiritur.

Offeder

65-. Dico. Peccatum nec quoad malitiam

tordt

nec quoad offenía

m eft fimpliciter infinitum.

Atqi

Prob. Ubi forma,

conílituens rem in effe talis,

mf

non eft fimpliciter i

nfinita , ibi nec ipfà res feu

Thesna

concretum. eft; íed forma.conftituens pecca-

0perum

tum in ratione malitie vel offen(ze non eft infi-

nita;

Crili:

eec enim eft modus

; quo actus fcienter

infnimm

& liberé fit cont

ra legem Del, in quo omnia

d ümim

finita fünt: ergo.

Corf. .. Quamvis obje&tum

um

r infinitum,

peccatum tamen inde infinitum.

tà ]

fimpliciter dici

nequit; tum quia objectum non

r

menfurat actu

m fecundüm füum effe reale, fed

e

Jdin

fecundüm eff

intentionale feu fecundüm mo-

tür od

um copenitionis

j que etiam in peccato femper

nita.e

fefim|

; majorque vel minor habetur , unde

Muitor.

* Ppeccarum au

geri vel.minui contingit: tum.

NI j

quïa g?iä's virtute

8 T heologice, vifio beatifica &:

fb g

pecca-

Dzr Precaris. ;

$7

li quen

peccata venialia fim

pliciter infinita forent: imà

s ofenti D

& Joviniano

omnia peccata equalia cum Stoicis

di omitüm

dicenda effent. Cozf. /7. In quo

enere aliquid

nf r

, in eo non eft in

&

n

irum ; cum

augeri poteft

paames

augmentu

m füpponat finem ;

ultra quem aliud

a at

extenditur. Atqu

i peccatum tum quoad mali-

4

tdunturi

tiam tum quoad offenfam augeri poteft, quia

erumelut

malitia & offenfa una poteft effe major alterà:

Peret; if

& nulla determinata peccati malitia vel offenfa

jire; d

in fé omnem malitiam & offen(am intra genus

tim p

fuum poffibilem formaliter vel eminenter coni

iveqndé

tineat; ergo.

ub m

66.0bjic.I.

Deusoffenfuseft fque&um morale

kdetamp

offenfe; tum qu

ia offendi eft pati offenfam, ficut

m ingin

offendereeft apere offenfam : tum quia ficut ho-

noxd ml

noreftin honorante, fic & offenfa eft in offenfo.

ger ininim

Atqui fübjé&um in moralibus habet f per mo-

min d

dum form:e intrinfecee , üt pater in compofito

'Theandrico, ubi verbum tanquam fübjectum

ciph r

operume

ft formaintrinfecà dignificans aétiones

iters p

Chrifti :

& Deus offenfus eft quid fimpliciter

n st

infinitum ; ergo. — Conf. .. Quantitas offen(ae

dns t

defümitur à quantitate

dignitatis offenfi, üt ex

g quo anti

D. Th. p. 3. q. t. a.2 ad 2. conftat ;

atqui digni-

mkobjt&üfi

tas Dei offenfi eft fimpliciter infinita ;- ergo.

je inhnit

Corf. II. Ex dignitate Dei offenfi, tanquamob-

fj

je&ti in ordine

fuperiore , peccatum conftitui-

(fe rl ?

etiam ex dignita-

tur ordinis füperioris ; ergo

d

te fimpliciter infinita Dei offen

fi peccaturn con-

ao

ftituitur infinitum

npliciter.

Coxf. 1. Satis-

jpett ; v

fa&tio perfonz infinitz eft infinita; ergo &1e-

yugi:

pita; ^

fiofeu offenfa perfonee infinita: eft infi

D

9

) ls j

4

a.

"

m

^

$8

Dz P.EccAi'l--s.

..Be IV. M. vel D. Eft fübjectum morale re-

m sber

ci

piens offenfàm N. fübje&tum morale duntaxat

quniis

logicum feu tantüm denominarum C. hoc au-

AL

tem

b

per modum formz intrinfecz fe non. ha-

miür gt

et; que ali

üit ex allato

quid a&tivum aut principium fonat,

dqu f

exemplo patet. 724 prob. 1. V. A.

tuns of

Offendere ,

amare, &c. ad actionis quidem

pradicamenr

proport

um juxta omnes pertinet : offendi

quir i

autem vel

amari à nul

fionis refertur.

lo in predicamentum paf-

fitpae p

lraque quod offenditur , eft

Sictn

duntaxat objectu

m offenfe & offendentis, aut

fttem off

fübje&tum rantü

m denominationis.

"d prob,

türerüm.

2. /V. par.

Quam aliqui falsó dicunt ab Arifto-

$. Thom

teleL. r. Et

h.C. 5. affertam, cum ibidem folüm

Dunan

flatuat, h

onoretm non effe

in eo, qui honora-

fittt d

tur.

Unde

loco S.'Th. c

potiüs noftram fententiam ex hoc

ins.. 4

olligit ,

dum 2. 2. q. 99. a. 1. ad 3.

eit: Szcur aute

«óque

" bonor e[l in Lomoraute ,. mon au-

prfonam

Tem ineo, qui bomor.

GÍUY , E dicitur in x. Etbico-

itüt offa

VU ita etam irveveven,

7ja ef ím eo, qui ivveve-

oïenfam (

venter f babet,. quamzis

ettam mibil noceat ei , cui

qYeveventiam exbibet.

NNam ficut honor eft bo-

Dä[a) dd)e

fm Q

na exiftimatio de altero , & honoratio cft tefli-

Pf r

ficatio bonz. hujus

opinionis ; quae ambo fünt

Ts d

in folo. honorante :

.ita & contemptus alterius

Dugs

ac externum ejus fignum in folo contemnente

es Ql

eft. Siquae ta

men. paritas in eo afferto, quod

Drenj;

quidam

axiomatis more proferunt, ftatuatur;

hec hab

r m

etur ex eo,

quod.ficut honor magis

C qur

eft in poteflate honor

antis; . quàm honorati, ita

nj

€tiam effeníàfit magi

s in poteflate offenfi, quàm

d o

o endenus quoad h

*

0c5 quód offen(üs potlit fe

non

W N

Dz Pzccaris.

89

1 od n

non habere pro offenfo, non triffaride offenía;

ordedny

uamvis offendens id vellet ac intenderet;

mC ls

Ad Conf. I. D. M. Quantitas offente defu-

cetan h

mitur geometricà ; hoc eft, cum proportione

p (

aliqua fed long? minore à quantitate digni-

jl.i ld

tatis offenfi C, arithmeticé , hoc eft, cum

1onis quis

proportione cquali fz/4. fi dignitas offenfi z-

titet: of

quatur à coguitione offendentis, üt fit aut con-

Amenunpi

tingere poteft in mutuis hominum offenfis C.

Yendtur, 6

Si cognitio offendentis non poffit eequare digni-

fndauis, d

tatem offenfi; üt fierinon poteft in offenfis crea-

s A

turarum contra Deum N. Idem indicare voluit

n &b Ari

S. Thomas, dum l c. dixit: peccazum comra

ibiden

Deum commiffum quandam infinitatem babet ex iu-

finitate divine majeflatis, nempe infinitatem or-

ii

n dt d

dinis. . 244 Conf. 1I. Difp. Ut offenfà fit divina,

adeóque fuperioris ordinis ; fatis eft cognofci

TU m

yuit, W

perfonam, que offenditur, effe divinam ; fic-

i

ut ut offenfa fit regia, fatis eft cognofci perfonam

il; fll/ m

offen(àm effe regem : ut autem offenfa fir infi-

TT

nita ; debet coenofci Dignitas Dei offenfi, quan-

thorord

tüm cognofcibilis eft. Preeterea certum eft non

ortio &L

pofle dari offenfam majorem ,. quàm Dei ; aut

g

magis divinam; cum nec ens Deo füperius aut

Deus major fit poffibilis: ergo ex hoc pre-

emm Qlïedif

cisé offenfà Dei eft ordinis divini, infiniti & fu-

p t

premi: econtra etiam certum eft , quód poffit

o 9

[ WU*?

darimajor vel minor offenfa Dei , ficut regiss

hac autem major vel minor offenfa non poteft

hont f

; hod

defümi ab obje&o, quod ubique eft idem Deus,

fed defümitur à copnitione vel voluntatis actu;

2 offeüxquwm

pliciter infinitay debet

[21

«nís ";

fxfgo ut offenía Deifit fim

P)

96

Dz Prccearis.

effe cognitio infinita, & cognofci Deus; quan-

jy df

tüm cognofcibilis eft ;'ac contemni ; quantüm

triécum (

poteft contemni ; quorum neutrum in peccato

ff

determinato haberi poteft. — 42 Cozf. //I. Difp.

tiam at

Perfona infinita in fatisfa&tione influit in eam

vl mino;

períe, immediaté, & ut principium quod in-

dem df

trinfecum ,' cum actiones fint (üppofitorum:

tem Ver)

períona autem laía infinita in offenfa influit in

sde0gue n

eam tantüm mediante cognitione ; eàque finità,

Tiorm,

& üt obje&um extrinfecum.

fenfi,

67. Jifl. . Ex objecto refultat queedam in-

$1

dignitas in actu, quee actui eft intrinfeca; ergo

C i

ex objecto dieniore indignitas major ; & ex in-

fotmainr

finito infinita.

Conf. l. Cognitio eft tantüm

a&

requifitum & conditio ad peccatum ; fed ma-

Inttinfece

jor vel minor perfectio conditionis non facit

fimpam

majorem vel minorem perfectionem effentie;

f ad D

ergo. Conf.1L A&tiones Chrifti fünt valoris

Cf ].

infiniti ; licét in fua entitate fint finite : ergo

&quligr

etiàm peccatum poteft effe infinirum in ratione

Wíte &

offenfze, licet

quoad fs & ratione co'än*itignjs

4

7)

d Offegü

finite fit finitum.

qinqi

x. D. 4. Ex objecto üt

cognito & f'eZuh-e

ducur

dàüm modum cognitionis refültat &c. C. ex ob-

Wt

jecto, üt eft in fej & fecundüm fe fümpto fine

D M

ordine ad cognitionem N. * Sicut fi objectum

RUT

nullo modo cognofcitur ; nullo modo fàlrem

TOUltite

formaliter peccatur aut perfona offenditur ; fic

&ntis.

etiam quantó clarius vel imperfectiüs objectum

L

€ognofcitur, tantó magis vel minüs, ceteris

f"Pemam

paribus, offenditur. 224 Cozf. £. D.tm. Major

Wt

ff'ej minor perfeétio conditionis non facir &c.

u le

il

^

Ds Prccaris.

Des n

in abfolutis T. in refpectivis & objectum ex-

It quur

trinfecum connotantibus , uti hic eft. IN. Dixi:

umin r

Zvan[oat; quia major vel minor approximatio

nE

etiam facit, ut calor in aliud. fübjectum major

dothit i

vel minor inducatur. ;4d Cosf. 44 Difp. ea-

pium quis

dem eft, que ad 37;am pr. num. preeterea au-

ppolie

tem Verbum non dignificar merita üt cognitum;

nl infrt

adeoque non eft, à quo limitetur infinitas me-

, eue f

ritorum. . Contrarium autem

jux. d. eft in off

fenfà.

Jiue f bBantiliteim

t lum

68. Znfl. I.. Sanctitas

Vrinc; d

Chrifto five accidentalis in. homine jufto: ef

yjor; at

forma intririnfece dignificans actus meritorios;

tio ef t

ergo & vilitas perfonae offendentis eft forma

un; &t

intrinfecé indignam reddens offenfam a&tivé

Qris v &

füumptam. .. Atqui vilitas. perfonse offendentis ;

jnem ditr

fi ad Deum. comparetur , cft infinita ;; ergo.

i f vt

Conf. 1. Quantitas offenfée de(ümi poteft ab 1n-

y f

zequalitate; quae eft inter excellentiam rei poft-

um n

pofite & vilitatem rei antepofite; unde major

fje cognidcü

eft offenfa regis, qui poftponitur plebejo;

quàm qui Duci. Atqui inzequalitas inter Deum

njo n

& creaturam eft infinita ; ergo... Copf. //. Pro

EC

peccato non poterat dari fatisfactio adaequata;

nifi à períona infinité digna ; ergo peccetum

r f u

y m

fupponitur effe infinita offenfa vel ex infinita

i

]

dignitate offen( vel ex infinita vilitate offen-

| modO [

JJ

dentis. .

ditr;

fen

R. 44d. par. Meritum, tanquam obf&quiüm*

as d

m

füpernaturale non provenit nifi à principio fü-

niri d

pernaturali, quod. cüm infit Chrifto fübítan-

[] WUT

iusque

i.

T.

tiaütg?* , jufto accidentaliter, dignitas utr

forma

ssts

92

Dr PEccaris.

forma moralis merito intrinfeca reclé dicitur.

eno ts

Demeritum autem tanquam opus naturale mo-

g.

rale; quod ratione füz oppofitionis ad Deum

uqo f

Coterüm

& legem eft Deo odibile, precisé provenit à

principiis effectivis & directivis moralitatis , in-

fim pit

ter qua vilitas perfons non recenfetur, nifi

tem elt

amore]

quantüm cognitionem obligationis auget; alio-

quin peccatum ab angelo commiffüm in eadem

60l

lum frit

Ípecie minüs grave.forer; quàm commi(fum

ab homine. 744 mim.fulf. . Vel furhis vilitatem

dpic

fhaxmun

moralem: vel phyficam? Si suoralem - haec fü-

mitur ab ipfa peccati gravitate : ifta à cognitio:

ditd m

Thortde

ne & tendentia libera: utraque autem eft intrin-

fecé finita. Si fümis p/y/iram; aut nihil ad rem

quiefer

prefentem fpectans aHers, aut minüs dicere

p in

debes peccare illum , qui majoribus nature

&0, q

aliisque donis abutitur ad offenfam Creatoris.

mll in

Ad Conf. L. D. M.

uantitas offenfa defümi

V]

t inte

poteft ab inzequalirate; ubi hec intercedit fini-

