x. Duplex eft redemptio, veparativa nempe

fgf Alïim tty,

& prefervativa,

1ma datur, quando quis libe-

Lb

ratur à peccato jam contracto:

hzc ftrictior &

Ui vjj

rigorofior eft; quà nos à Chrifto redempti fu-

Wed A

mus., poftquam peccati oripinalis maculam &

D

Inpi

captiviratem fub. deemonis poreftare jam incur-

COUCEP[a (

reramus. 24 datur, quando quis priüs juva-

355. ]

tur , & eatenus liberatur à peccato ; ut illud nun-

&QW bày

quamincurrat: hec nobilior & excellentior eft;

R üten

W i

quà B. V. fuit redempta, cum ob pretium

gue

Dr PrccarIS.

$87

1 C

uinis Chrifti previfum Deus illam à contra-

;

endà culpà oripinali prefervavit. Pofterioris

dicreden.

liberationis & redemptionis meminit. David,

d r s

dum canit Pf. 85. v. 13. Eruifli animam meam ex

140 T

dnferno inferiori.

Et Pf. 143. v. 10. Aederifli

ilr, v

David fervum tuum de gladio malizzo. . Memine-

runt etiam Patres: Author (cilicet libri de Di-

ts Vg

fino,

vinis Nominibus C. 8. Jdeirco eam vedemptionem

um eypi

etiam T beologi appellaut ex eo , quàd uon finit ea

prunon f

qua vera Jjuit , ad id cadeve, ut mon fizt. S. Aug,

o

L.de Nat. & gr. C. 67. Duobus modis etiam n

du

corpore cavetur qnovbi malum; &5 u£ von acciptat ,

f

n vendtosd

Á

^

€2., f acciderit , ut citó fagetuv. . L. 2. Confeff.

eu. (

;lf

C.7. Oumnia mibi dimiffa effe fateor , €? que med

Quniqs )

[ponte feci mala, €7' que te duce non feci. Es in

a d i

Pf 85. declarans verfum 15. idem apertiüs per

nj r

exempla eproti & debitoris proponit dicens: ve-

bs.

& dicis medico, libevaflime ab agritudine,non in qua

ld 4

3.

gam evas fedit qua futuras evas.. . fade (À carcere,

yi, !

!

i

fuípendio) e re£f2 dicunt liberavi, quà per libevatoves

uf ID

Jutos aon [uut. pevinifft perduci.. S. Bern. erm. 22.in

ant. Qui erexzt bominem lapfum, dedit $. Augelo,

d

& laberetuv , fic illum de captzvitate evuens, fic bune

yd quis i

à captivitate defeudens ; 9. bíc vatione fuit equà

urvigue vedemptor ,. folvens illum 97

e

vYvaHs dflum.

"t aTl&iOTF'

giar

Unde ad Zrg. t? Cozf. D. Non

:

it redempta

redemptione reparativà, fi non fuit in peccato

; mmhm Ó

if J

ii

concepta C. redemptione prsefervativà N.

D

239. lufl juxta communem B. Virgo fu.

j

j fuv&-

r

,

(nüfe

fcepit bapti(mum Chrifti ; ergo habuit pecca-

tum falrem originale ; quia ad id delendum ba-

Ecguemïoï* !

Corpus

: Pfenumm;;

ptïfinus' inflitutus eft exäd. f. Couf. -

. B. Vi£-

L)

E d

388

Dz PrccaT1s.

B. Virginis fuit obnoxium fami , fiti , aliísque

parümquisi

vite mortalis incommodis , & ipíi morti. Hec

qujam

autem fünt poeng peccati ; ergo.

Qo:f. IL. S.

p ia

Aug. in Conc. 2. Pf 34. ad verf:. Ego autem ;

f f p

cum mibi noleffz effent , dicit , Maria ex :4dam

f n i

smovtua propter peccatum , 4ddam mortuus propter

X dfidof

peccatum, cavo Domim ex. Maria suovtua eff pro-

p leti

gyer delenda peccata. Ytern L. 4. cont. 2. ep. Pelag.

ts C.

C. 4. De uno folo, inquit; mediatore Dei €9. Lo-

mas hde

qninum Cbriflo ^Tefu fides catbolica novit, quàd pre

(rm d

ziobis mortem , boc efl , peccati penam , [ine peccato

r m

fubire. dignatus. eff.

rgo morsin B. Virgine

W. E

fuit poena peccati contracti.

n gui

EK. JV. Conf. Rationem

D. Baptiíinus tantüm

C ver)i

eít inftirutus ad peccatum delendum N. non

& mortem

rantüm fu. ita, ut nifi a&tu deleat peccatum,

ftindj, f

non fit baptifimus N. ita;. ut nifi per fe haberet

i, (

vim delendi peccata, baprtifinus non effet C.

fl wdi

Baptifinus ex Chrifti inftitutione rmà per fe

QOrporisy

confert gratiam primam : per accidens tamen

CO Cdfüer

nonnunquam de facto non confert nifi gratiam

Nn) foyy

fecundam, quando fcilicer adultus perfecté con-

tritus ante baptifmnum hoc Sacramentum füfci-

1 m

n Vi

it: 2dó tribuit characterem fervorum Chrifti

titmm

& fidelium Ecclefie , confértque capacitetem

Qu f g

ad reliqua N. L. Sacramenra.

Quamvis itaque

baptifmus Bme Virgini non fuerit neceffarius

m a

&üfem prc

ad effectum rimum , fuit tamen ad effectum

2dum: quin etiam ratione 1mi duntaxar utilis

Mhlfäfis,' |

SDetren

Alli fuerat ficut adulto eft in cafa dato. Cete-

rüm ex baptifimo Chriíti füfcepto tam parüm

"let aj

, quàm

Ditt, cn

probaþur maculata B Virginis conceptio

parum

WMrtg

Dr PrccATIS.

389

i, diiqe

parüm quis deducere poreft, Chriftum habuitfe

Tort. Ht

(j 11

quidpiam poenitentià eluendum , eoquód füfce-

perit baptifmum Joannis.

"Ad Conf. L. D. m.

Ip t

"T

Hec (unt per f& paene peccati, ita ut non £o-

rent nifi in corpore humano peccatis fübjecto

Tl p;*opm

N. de fa&o fünt peenz in corpore peccatis fub-

imud n

jecto; licet in alio non infe&to poffint effe con-

2

Digh

naturales C. . Inter Bajanas propolitiones da-

mnatas habetur etiam hec 73. JVemo preter

i, quiJn

Hinc B.

Chriflum efl absque peccato. oviginali.

N]

Firgo mortuaefí propter peccatum ex 44damo con-

D Vg

wa&wun. Et 78. Jmmortalitas primi bominis von

:

erat gvatie Leneficium , fod matuvalis condirio.

:

fimsttt

Cum veró ex his conflet , paffibilitatem eequ&

dum N n

iw

ac mortem corporis homini, non rantüm eX

jt DeCcaum,

fpirituali, fed & ex fübftantia corporea compo-

7130

fito, in ftatu purze naturee fuiffe connaturalem,

g d

facilé intellipitur, quà rarione B. Virgo zerumnis

m r*

corporis & morti fübjacere potuerit;etiamfi pec-

cidens t

cato caruerit oripinali. 724 Corf. /1. N.conf. Sicut

TU

ex o £extu conftat, aliter Adamum, aliter Chri-

yriedede

Ílum mortuum eífe propter peccatum ; fic

--

n

etiam B. Virgo aliter, ac reliqui pofteri, potuit

effe mortua propter peccatum.

Nempe reli-

qui fünt mortui propter peccarum Adami tan-

u g

quam caufam ftri&& di&tam mortis: B. Virgo

x

autem propter illud tanquam occafionem mot-

.

i

talitatis; quia peccatum Adami fuit occafio ,

J

dependenter à qua illa fuit decreta mortalis:

p

fcilicer quiz , àt ibid. S. Aug. de Chrifto pre-

W

j

xïu

mittit , cavzem affumpfit de ma[Ja , que mortem

emeruerat ex peccato. — Caufa vero , cur Deus no-

g ïfm

ue-

Bþz

sss

Dz Peccaris.

$90

luerit B. Virginem exemptam-à morte, quam

u a;quïrt

tamen àlege fomitis, dolore partüs;. corruptio-

1 m

necorporis, aliísque eerumnis excepit, variaà

| gpoortr

"Theologis affigaatur; inter que 1ma eft, quia

- e deeri

mors prze illis ei conducebat magis ad patien-

.| r

tiam & meritum: 2da, quia (ic Chrifto pro

3 inpiripr

nobis mortuo evafit fimilior: 3tia; ut con(ta-

Gof t

Yet, eam ejusdem nobiscum eíle nature , &

od

y

non Deam, üt íomniabant Collyridiani, aut

&tn, qui

Angelüm, üt putabanr Manicheeorum quidam.

peerima

Vis 2di fextós in eo ftat , quàód Chriftus mor-

p propr

tuus fit fine peccato pro: nobis,

& quód hoc

lt eiam p

fide catholicà credendum fir.

Nemo autem

ddittnon

noítrüm afferit, B. Virginem pro nobis effe

Ti reiemg

,

mortuam; neque tanquain fidei dogma vendi-

G

tamus, B. Virginem mortuam effe (ine pec-

iK u1

cato.

thüter

T prelr

QytERh;s : n B. F'irgo babuerit debitum con-

tüinr db

zrabendi peccatuin originale ?.

| m mynj

249. JVota J. Debitum hoc communiter à

t ij

H

"Theologis dividitur in proximum & remotum.

V f r

Proximum dicitur ; quod oritur ex inclufione

hf

in pactum cum Adarno initum; ex eo enim fe-

quitur proxim$, quód, pofità pravaricatione

TeQuey

; 8 q

Adami; inclufus ejusmodi debeat tum ob pacti

ipíius conditionem, rum ob peccati actualis non

. Pä&()'? Q

Dytls é

rcmiífi. naturam in primo conceptioais inítanti

contrahere peccatum originale , inquinari ma-

UET

"$ Ver

culà, & debitum ad fuftinendam Dei inimicitiam

fübire, nifi hoc ipfo inftanti ex mifericodia be-

6 vel j

acguri'

nevolentiffimaDeus remitrgt peccatum;ced

'3qu

E

M

Dz Prcearis.

891

; qum

jam acquirendo, & gratià fanctificante impediar

Q(lep[io.

aculam, Zemorum dicitur communiter, quod

J wid

non oritur ex inclufiorie in pactum fed rantürn

T qii

ex deícenfu ab Adamo pér viam generarionis

d pitet

ordinariam; quia homo raliter genitus etíi ex

Arío p !

füerit inclufüs paéto,

fingulari privilegio non

nift

üt cont

debuiffet tamen de via ordinaria includi;

i, d

Deus fpeciali favore curn ipfo difpensaffet. Sed

duni, at

enim , quia hoc debirum remorum ufurpatur

2 quàm

prefertim ad exponendum; quà ratione B. Vir-

Tits mo-

go proprie dici polfit effe redempta redemptio-

.quii l

ne etiam praefervativà , aliis nonnullis defcriptio

mo dul

allata non füfficit. Nam, ut quis proprie dica-

Tl2

tur redemprus, oportet, ut faltetn fuerit peri-

nt d-

culüm imminens inicurrendi fervitutem ; & pro-

: [nt p

inde quis reipsà vel certó vel faltém valde pro-

babiliter incurreret ferviturem, nifià redempto-

a

Ye prafervaretür.

m veró fi B. Virgo fla-

MTTA

tuatur abíoluté exclufaà pa&to , fimile pericu-

i

)

lum minimé intelligitur. ^ Ilud enim rion ha-

n

/betur inde, quód nafcatut ex Adam ; quia fic-

Teronn

ut fola generatio fine inclufione in. paéto non

füfficit ad hoe , ut contrahatur

eccatum , fic

lt

non habetur

ep um

neque ponit pericu

lum.

Dein

!

s

nata €

varatit

ex co; quód

:x Adamo debuiffet includi

.

aond *

Í

pa&o; quia neque i

n genere humano neque in

d debitum ad tzle pactum;

dj o

fingulis érat aliquo

J W[](ma

aur ad inclufionem antecedenter ad pactum:

g

Deus veró absque interveniente debito potuit

bos vel illos includere pacto.

Denique non

j

rai

habetur exinde, quód Deus legem generalem

legem hanc ftatuit cum excep-

n;ædg[jüfi

ftatuit; quia Deus

tione ,

W

. Bb4

F.

392

Dz Pzccaris.

ut m a

tione ,. & lex ceteroquin generalis exceprio-

nem abefle non exigit, . Quare, cum videatur

tionem db

in hac hypothefi vel non effe periculum , vel

fiz inftan

ife finci

valde remorum & exipuum , ad proprietatem

redemptionis praefervativas afferendam, debi.

argumenri

tum remorum in eo ftatuunt, quód B. Virgo

dum poti

inclufa: fuerit pacto quoad partem favorabilem

du d

abfoluré, quoad partem autem odiofam condi-

pibiue

tionate ; fcilicet fub bac conditione: nifi à Chri-

lii pe

fto eligatur mater, & proptera ab eo eximatur:

fponim

vel niii C/hriftus vi meritorum fuorum eam ex-

fri Paror

cepram voluerit; quae conditio cum queifcun-

Vis opini

pue fyftematibus de motivo Incarnationis facilé

toum 4

conciliari poterit.

| tunvs p

241. |Vota IL. Authores non pauci fünt ,

| ET

qui cum "Thyrío Gonzalez fele&t. Difputatio-

ftam, 4

nur tom. 5. Difp. 4. negant hec duo concilia-

hEE

ri inter fe poffe: quód B. Virgo peccaverit in

Qüam pat

Adamo; feu habuerit debitum proximum, &

|

llte er

tamen originalem labem non contraxerit ; tum

j

1

Ings D

quia pactum illud , cui abfoluté hic dicitur in-

j U eont

clufs B. Virgo, eft efficax decretum divinum

hjl

denudandi cos originali juftitià , qui inclufi funt

le) ptel

pacto, pofità praevaricatione Adami: tum quia,

:|

|

X'ugo W

fi B. Virgo in Adamo: peccavit, & Adami in-

Übm

ä

Obedientia fuit moraliter B. Virpginis ; hec ab

i5 pro

illa debuit in aliquo faltem inftanti abíoluté de-

QU

nominari moraliter intrinfec* peccans. Cum

Süire; |

iraque Virgo non potuerir denominari abfolu-

TIOtUS

té peccans moraliter , hoc eft digna terminare

aQ

6dium divinum , antequam exiftat ; quia o-

liam

fic-

dium divinum requi:jt fübje&tum exiítens ;

uv.

Wi

Dz PzccaTis.

595

j eIteptt

ut amor amicitie : íequitur hanc denomina-

I Videgn

tionem ab ea füícepram in primo coneeptionis

adlin, vj

fue inftanti, ac proinde in eodem non potu-

'Optiettem

iffe fanctificari. — Omittimus tamen hic hujus

àm, dj

argumenti vim examinare aut fequi, ne no-

M Vi

dum potiüs ícindere, quàm folvere velle vi-

favotdi

deamur; aique hinc,juxra fuperiüs jam dicta

fats co.

poffibilitatem debiti proximi unáque immuni-

mf;acm.ï

tatem à peccato originali aut concedimus aut

yeximatüh

Illud tamen viciffim ab hujus af-

fupponimus.

üm em d

ferti Patronis poftulamus , ut à cenfüranda pra-

viüs opinione ea, quae debirum duntaxar re-

m qieln

aLons d

motum admittit , abítineant.

Quare, quan-

tumvis poílremam fenrentiam Cajetanus vo-

puts t

cárir fidei Catholicee contrariam, Corduba ha-

reticam , /Egid. Lufitanus parüm, & Dellarmi-

Ditoe

00 corci

nus non admodum tutam, ac Suarez eriam in

vt d

3tiam partem fÍcribens afferuerit , oppofitam

yinum, d

illi ine errore negari non pofle; Eximii tamen

hujus Doctoris judicium ultimum , quod de

nurent;

Ti

ac controverfia pauló ante mortem confültus

in epiítola, difp. 9. de peccatis fe&t. 4. , edita de-

m du

| ïncluäfuglt

dit, praferendum eft, quod fic habet: * B.

Virgo non peccavit in Adam , vel, non habuit

j.tmqui

Aimi ifï'

debitum peccati originalis nec in fe nec in alio;

has propofitiones non puto dignas cenfürà ali-

g, hd

TM

quà. ; Prefertüim cuim ab anno 1616., quo

Suarez fuam epiftolam fcripferat, & magni

4 01

motus circa hanc controverfiam excitati fue-

rant, Cenfura füpremi Confilii S. Inquifitio-

nis eam fententiam ab omni füfpicione libera-

ju

verit, et, üt Salazar inquit, multorum docti(-

(s l

,lmo.-

j

5

gt

us

Dr Prcc.rts.

394.

fimorum hominum plaufü celebrari cosperir,

Lf fen

0777

Ad hujus veritatem luculentiüs proferendam

242. . J. Non eft pofitive improbabile,

D

f p

din nl

B. Virginem caruiffe debito proximo. ' ProP.

Pofirivé improbabile eft, quod contra fe habet

brum fabe

motivum certum & iníolubile : fenrentia ne-

hi & omi

gans debitum proximum , feu Deiparam pec-

vl Cor.

titr, d

cáffe in Adamo; non habet contra fe ejusmo-

di motivum ; erpo. 74/z. Oftenditur foluti-

Iuf

Aam mor

one fundamen

^

P

torum ; debitum illud affgren-,

tium.

M od

Fundai

Tib m

n. L Eft -Qeneralis propofitio Pau-

li; quà ad Rom. 5: dicuntur omzes im 4denmo

j uj

ttem df

peccffe::

&. D. Eft peneralis propofitio, fed

qua póteft inrellipi in fenfu accomodo C. que

ts 0f d

fl

déber intelligi in fenfu abfoluto IN. vid. d. n.

235.; übi eadem refpontio adhibetur ab aucto-

&

C

pl faïd

ribus hic nobis conrrariis. . Quin hoc in tefti-

d

monio fermonem fieri de ipfo peccato oripi-

fione;

nali, apertum fit ex Trid. Sefl. $. can. 2. , ut-

üntend,

pote in'quo anathema infertur illi, qui dixerit

p |

d

pofteros Adami non-concipi in peccato origi-

lnt, dehqx

nali; ratióque fübjicirur his verbis : Cum coz-

Olfendere

tradicat ! Apoftolo. dicesi : Per um bominem

QO

peccatum . igfravit iu immdum , &2 per. peccatum

umf

Üüt* qun

snov$ 5 €9 ita in ommes? bomines mors. pertvanfüt ,

32 quo ommes peccaverumt. — Ergo fi nullam li-

1165 mor

Go fj

fnitationem ferret generalis propofitio, pro-

baret, Virginem fuiffe

und(' fc 1

ceptam.

etiam in pgc;:'gtf) con-

üntrexid

Fundam. 1. Eft ratio proponendi dþgmg

Ut iden

iNam

de Pïccato originali à S. Paulo ufürpata.

b t

l. a-

Drz PECCAT!S».;"

393

i r

1. facit fenfüm copulativum , dum ad Rom. 3.

Oferendm

dicit: Qmes peccaverunt, eg egent ploria Dei , ju-

QDrobd

fiificati pev gratiam ipfius pev vedemptionem; qu

. u

eft in Chriflo ?Efu. Ergo fi poftremum mem-

m fl

brum habet fenfüm abfolutum , eundem habe-

enta n

bir & prius. 2. Facit comparationem , dum

DAf D

1.ad Cor. 15 fcribit : Sicut i "4 dam omnes 1o-

viuntur, ita €$ im Chriflo omnes vivificabuntur.

fe eim.

r foly

Ergo, ut teneat paritas, etiam B. Virginem in

x afferen

Adam mortuam effe oportet.

3. Argumen-

tatur 2. ad Cor. s. his verbis : $2 umus pro om-

xito hz

nibus mortuus eff ; ergo omnes mortui funt: e9

n

Mi

m

JJ

jro ommibus mortuus eff Chriflus.

Invalidum

of

autem effet ratiocinium, aut Chriftus mortu-

us non effet pro Virgine, fi heec mortua non

o 6a |

iffet.

"

[vl

^&., Vel ipfe Vafquez nobis contrarius in-

r a .

e

j tefþ

nu& fatetur hoc argumento non evinci quae-

]

ionem ; tum quia in priori Apoftolus non

&t d

contendit, fingulos homines , nullo excepto ;

,ai

peccáffe, fed omnes, five Judei five Gentiles

qiis

xamim-

fint, deliquiffe , & gratià Dei indiguiffe, ut ita

oftenderet, Judeos ab hac lege non fuiffe ex-

T (

einptos, quód haberent legem fcriptam & cir-

y hn

cumcifionem, in qua ipfi pre aliis gloriaban-

gt

tur: tum quia in pofterioribus dicuntur om-

T d

nes mortui; effe autem aliquem mortuum pec-

ígin^

p

cato , fignificat illum in fe habere peccatum;

xl

!

rginem originale etiam

unde fequeretur B. Vi

" ite

contraxiffe.

uare ad 1m. g. IV. Conf. Quia

j

ficut identitas vocis glori« non facit; ut eàdern

g öggma

nec fi-

gratià rcparativä omnes indigeant ; fic

IFPW x:.afa-

gnum

m

396 .

Dz Prccaris.

s Ài

num copulativum facit, üt vox onis eundem

j

iU

n T.l

níum in primo, üt in fecundo, teneat. 44

2dum iterum V. Copf. Paritas tenet , licet in A-

Tiempto

m Ade:

damo Éva non peccaverit; ergo & ftare poreft,

Relempta

quamvis Deipara non peccaveritin Adam. Vi-

panilion

de praerea expofitionem hujus textüs num.

T000 e0C

168. füb fin.. /4d 31:um etiam JV. Cozf.. Vadem

w C

hujus refpontionis habemüsS. Anfelm. in com-

f pred

ment.ad bunc locum fcribentem: AMazifeffé an-

du aido

nuntiat , omnes bomzaes onovtui funt in peccatis. ue-

qdm và

mine prov[us exceptoy, demptá Matre Dei. . Quin

ipfos hic nobis adverfarios vades appellamus,

Qjcanq,

fuere tic

Si enim valet argumentum Apoftoli, quamvis

B. Virgo non fuerit mortua proprié ,quia mors

qeineant

DC

animv non ipfüm peccarum formaliter , fed

ejus effe£tum nempe privationem pratiee fàn-

b Deu

tl d

Ctiücantis dicit ; fed tantüm habuit debitum

t pr

proximum, h, e. debitum fubeundi a&u pri-

1tn (éni

vationem gratide & mortem anime : ílare et-

Lt G

iam ejus vis poteft, quia B. Virgo habuit debi-

Feum

tum remotum moriendi , cujus effectum ne

tin quaj

incurreret, pravfervata eft per inortem Chrifti.

In utraque enim refponfione à proprietate ver-

Bu m

lfs t

borum receditur cum aliquo fundamento,

Pundam. III. Eft redemptio falrem prz-

Tüninni

Confomn

ervativa ; per hanc enim debuiffet B. Vir;

exci

pi etiam ex meriris Chrifti ür Redempro-

tiopur

f& confo

ris: hoc veró repugnat ; quia Chriftus non

fuit predefinitus üt Redemptor ante pecca-

mo, ;

tum Ade abíoluté praevifüm. | Unde fequitur

im Drg

. Virg

V Rede

inem ante illum ex ejus üt RcdemAPïo'

Qsn f

ris meritis excipi non poruiffe.

. Ar-

Pirocu

Ds Psccarts.

897

Y eudm

&. Argümentum hoc penitus enervari, fi

m 4

in Tr. de Incarnatione dicatur, vel Chriftum üt

jlerin

Redemptorem fuiffe predefinitum ante pecca-

tum Adeabíoluté previfum: vel Chriftum üt

lr r

Adim. V.

Redemptorem, paétum cum Adamo; peccati

eyts n

permiflionem & immuniratem Virginis fimul

in uno eodémque figno fuiffe definitum. : Qui

jj Veln

m,1n o

veró Chriftum etiam poft Ade " peccatum ab-

[ T

folut& predefinitum ibidem admittunt, defen-

dunt nihilominus pradiétam immunitatem , fe-

pecmtis [

cundüm varium tamen decrerorum ordinem,

i. Qu

cujuscunque fyftemati proprium. , Eadera di-

apdum

Ícütere hic non vacat, cum ad alium Tractatum

yi, qua

pertineant ; unde nonnullorum refponfiones

& qiams

dunraxat referre coníliruimus. — Itaque 1. &d/e£

viir, &l

Lugo, Deum in pacto Adami conditionaté ex-

: ia

cepiffe illam Virginem ; quae poft peccatum

yr dnt

abfolut praevifum & Chriftum üt Redempto-

i i p

rem definitum, eligenda effet in Matrem Dei.

ts üäf* i

2. Xdet Gormaz , Ante Adee peccatum abíoluté

; b

pravifüm Chriflum fuiffe predefinirum tan-

efeflun t

tüm quoad fübftantiam & cum meritis ab ipfa

m O

affione independenribus ; füb hac tamen con-

Y v

ditione, ut fi Adam peccaret ; merita illa , quo-

vianento.

rum intuitu exempta eft B. Virgo, per pafhonem

T

confümmarentur ; ideóque, cum fuerit condi-

f f

tio purificata, Deiparam ex meritis Chrifti mor-

te confummatis fuiffe immunem à debito pro-

y N

Ql

ximo. 3. Edet 7hbyr. Gomzalez, Chriftum et-

,

r af

!

iam predefinitum fuiffe in carne paffibili ; fed

Unde

)!

ür Redemptorem duntaxat in a&u primo ; quia

J

V

u N

tamen fic praevifus fe obtulir ad mortem fub-

eun-

T

"-

us

398

Ds Pzccarts.

enmde

eundam , fi quo cafü eà opus foret, ex hac

oblaone tanquam meritoria exceptam fuiífe

quqe ref

. B. Virginem. . 4. &det Murieffa , Deiparam ob-

pl ent

tinuiffe immunitatem ex meritis Redemptoris

Ts p

Fidelum ei

non quidem impetrativis, fed compenfativis,

du C

quorum abfoluta previíio non requiritur ante

peccatum abíoluté preevifum.

tisDdoni

dlb pcout

243. R. /7. Pofitivé probabile eft, B. Virgi-

nem caruiffe debito proximo, h. e. peccaro ori-

aof

piopof

ginali in Adam commiffo. De probabilirate ex-

trinfzca liquet ;; quia heec affertio eft (altem -

tiis uica

laoram te

qué communis, ac contraria: Communiorem

etiam vocant Recentiores paífith, & meà qui-

Qu sfe

Mitizum

dem opinione, veré ac recté, fi huic (ententiee

fingulari adverfantes fejungantur ab illis, qui

n D. Y

V

N u$

forté privatum adhue fen(um priori erticulo

oppofitum gerunt. Pro zzrrigfecá ex motivis

Ó inmo

&risem e

plurimis , aliàs afferri folitis ; haec pauca annotaffe

füfficiat.

ttidito p

Mortivum 1. Eftparitas & vis rationum, que&

Iu in À

pro priori articulo allatze fuerunt. Nam 1. Scrip-

in: tf

ture textus, qui ab Ecclefia ad B. Virginem

Wfer &

' transferuntur, equé videntur excludere ab illa

in: t d

Ü

eccatum in Adamo commiffum, & quafi actua-

I (te OY

f

e

originale; ac peccatum contractum, & quafi

ts d

orivinale habituale. 2. "'ridentinum , quamvis

Mm t(ïev

ütum a

Seff. s. bis mentionem in fio de peccato oripi-

nali decreto fecerit illius effati Paulini: 4z que

qui phyi

omnes peccávutit ; univerfalem tamen exceptio-

l ls ignob

nem de Virgine in claufüla fübjunpir. 3. Ss. Pa-

Ticem deb

tres , vel puritatem & fanctiratem proríus fingu-

|"itradni

larem Deipara commendantes, vel omne pec-

L

Catu

—

us

Dx Prccáris.

599

t er l

cattïm-ab eaquaftionémve deillius peccato quo-

cunque removentes , fan& probabiliter intelligi

um füf

tïpamm Q

poflunt enuntiáffe de debiro proximo, quod

re ipsà peccarum eft, aut illud falrem füpponit. 4.

edempturà

Dpentr,

Fidelium etiam fenfüs omnino communior vi-

detur, ütex concepta eorum eeftimatione de Ma-

hirtmr a

tris Dei dipnitate; & exhorroreà macula etiam ab

alieno peccaro profe&tà apparet. s. Authoritas

!N

JeCCaT0 0f«

Ecclefize pofitiva quamvis non adfit; ejus tamen

ablitáte u

permiffio poft contradi&torium in fenatu Inquifi-

d m z

tionis judicium probabilitarem nonlevem addit,

ymmürt

i

& notam temeriratis aur imprudentie,; quam

quidam afpergere conantur diluit.

n

tas & vis. Privilegio-

mic i?

: Motivum £I. Eft pari

rum, B. Virgini communiter concefforum.

! 'db ü!z'fy qm

'

;

^

|

1 d

icuïp

Nam 1. Si propter dignitatem Marris ftatuitur

effe immunis à peccato oripinali contracto;

d e m

g

ex lisdem etiam rationibus oportet eam exime-

re à debito proximo; quia heecignominia etiam

matris in Adamo peccantis aliàs redundaret in

stonm

filium: effet aliqua conventio Chriftiad Belial:

Nani

introiffet Sapientia incarnata in malevolam ani-

X

mam: nec Ámica Sponfi tota pulchra foret ;

jylee i

Incaffum veró affert

nec fine omni macula.

&olid

Suarezius differentiam dicendo, culpam origi-

dr; : qw

nalem effe veré peccatum & defe&tum moralem;

Uffi, quamVE

debitum autem proximum folüm effe defectum

[

[/

CCCQW

Ji

,

]

quafi phyficum,

cujusmodi eft naíci ex: paren-

ul

l

erduellibus; fi-

tibus ignobilibus aut aliquando p

g at

quidem debitum hoc eft peccatum z&tuale mo-

lu

t5

pu

raliter admiffüm à parvulis: propterea enim ha-

o

bent debitum nafcendi in peccato originali ; quia

l omüg ?ï&

pec-

1

jl

p as

Dz Preccsr1s.

400

peccaveruntin Adam. Unde debirum illud com-

froo imm

paraturad privationem gratiee; in qua Suarez ma-

fihem fine

culam originalem conílituit, ficut. peccarum

jn $.

actuale perfonale comparatur ad privationem

& purtt

gratiz , in qua juxte eundem ftar macula habi-

! pofír imel

tualis : atque hinc etiam debitum illud eft veré

v V

defettus moralis & peecarum: imó ipfüm pec-

tl m

catum originale in re&o nihil aliud eft ex di&tis,

[ripacuo

quàm peccatum Adami à pofteris moraliter

my

commiffüm ; ex quo habere debirum ejusmodi

Trenemhd

aliud omnino effe liquet, quàm nafci duntaxat

Qf

ex parentibus perduellibus. Et fàn& hoc ipfüm,

d

nN

quod ett commiffiffe moraliter peccatum in À da-

l

i

mo, eft preccipaum caput malitiee in peccato ori-

ginali, majorémque indecentiam involvit, quàm

10 Q

privari gratià & glorià ob illud peccatum: imó

'

dU

hocpoftremum etiam , & terminum effe odii di-

ä

:]

;

Cefx

4

vini, non dicit aliam indecentiam , quàm eam,

Euehum de

que refultat ex primo; quia, àt Au&or L. de Div.

LTA

Nominibus C. 4. inquit; Puziri zon ef snalum;

i

J fievi peuá diguum.

2. Sicut fomes concupi-

btj

Ícentice à peccato eft, & in peccatum inclinar;

mï: Ex [

fic debitum illud proximum à peccato eft , &

d B

in peccatum nempe originale cuique pro-

nequit,ü n

prium inclinat & quodammodo neceffirar,

MC mll

ita quidem , ut nonnifi per ingens mira-

ft: D

culum à culpa oripinali liberetur, qui ejus

AU tamen

debitum haber; ergo fi libera admirratur B.

Qu beDo

Virgo à fomite, liberanda eriam eít à debito.

M5 ]f i

3. Virginitas perpetua & incorruptio corporis

ORU

vindicatur Virgini , quamvis utriusque defe&tus

; Qüm

d

nque s

il

eiI'g potuiffet fine culpa morali quàcu

*

Wfürpz

Ergo

Dz PzceaTis,

401

niludcon.

Eept

) immunitas à debiro illi afferenda, quod -

dXUrez .

faltem fine culpa in alio adrniffa effe nequit. 4.

D'

T picoium

h

:

Joxta S. Anfelmi effatum decuit, ut B. Virgo

D

TIVitiunerg

ul hi

eà puritate niteret, quà füb Deo major non

poflit intelligi." Poffer autem intelligi puriras

lul edhve!

major, fi Virgo peccáffet in Adam; nam puri-

bfmp

tas eà eft major, tefte S. Thoma, quó quis ma-

elLex d

ls à peccato recedit. Ergo.

? morat

244. i. //7. Omnino admitten'dum'e&,*Bï'

Im ejsmá

Virginemhabuiffe debitum remotum. . Rar;oeft;

a d

quia ju

«ta fenfum Patrum & Ecclefiee Chri(tus

d

d

eft Kecdempror omninm horm

1

j

-

^on tantüm

m

in

Es

lïw;ï

r

;

itione, accom

A -;ü*;

aotoMatas &

b

; x

inpeccamozi-

P.

virgo ,etsm ver& & propric ef

L

dempia

nori gt

à Chrifto, omnémque przriamaccepir ex meri-

e t )

ts Chrifti à: Redempioris; Hinc enim Alex.

mf

VH. ia Couftitaione n.'234. cit. ait fen(t'm

, qin

fidelium cfie, Bmam Virginem fuiffe fpeciali Dei

rl

gratid » i7tuitu vaevitorum Cäï*ä/ifl , à Iacuid peccuti

p d

0v1guiis praferoatam ; &in Oratione, fub &uem

(me gn:oxï'-

Officii parvi Immaculatae Con.ertionisappofita

Turm tf

dicitur: Éx morte

fl tud pravifa , eam ob omni

i

cato t

labe praferváfti.

Hioc autem explicari imprimis

« n

nequit , (1 nón admittatur debitum remotüm :

jy nl

Deinde nullà ratione minuir puritatém B. Vir-

»

inis: Denique fi etiam minueret, admitten-

us Ui*

:

um tamen foret

u d

J du

[

; cum nonnifi puritas major,

quz fub Deo eft, & hionori Divino non x

ln

!

ij

epuge

|Ke

lu

j

:

W

à

nat; illí adícribenda à Ss. Pátribus affera

tur.

n CO[?OHS

Textus 'S. Bernardi n. 438. relatus probat

ga»

quidem redémptionem dupl. modo à Patribus

s

Á

| qua

fqi(fe' ufürpatam ; Chriftam ramen nonnifi eii-

wq;lï:'

$

Quo

402

DE., PrzccaTIS-

quö)tadfüm modo vocarian

t (

gelorum redcmp;o?

à

rem; ipfa verba d;ocept.

L.

*

i

[

fnctahu

fij*;»äflh dïn

CAPUT IV

v ts

ficbrenter

De Penir Peccati Originalis.

&

Tre m

Ala; qüæ ex peccato origiriali fluunt ; vel

( yrem

ad hanc velad futuram vitam pertinent,

w D

*

'^Experimur quidem affatim illa , quz

Wa

qevdina

iur'ior

is generis fant, quin tamen omnes eorum

originem perfpicere velint : Pofteriora. quà

i Qrpore:

1

mapisà noftra experientia abfünt, eó plus di-

tminem Í

ha

verfitatis in. opinamentis faciunt. Reflat ira-

que, ut ibi fontem deregamus; hic veró certa

( prate

buir dong

aut magis vera à probabilibus fcjungamus.

W jg

ARTICULUS L

Micenr

f pene peccati origz'mlz': m

lDeriorem

' An £ quenam [it

aüc vtta £ :

Voluygig

öm. De vitze humanee miferiis ciuple,x

Eoniïabaz. |

tünendi od

N

Catholicis eft cum Pelagianis contro-

verfia : altera, an ille , ac prae(ertim concupi-

pm, (Bi[l

lii

Ícentia fit mala? adeo enim hanc non effe malam

contendebant, ut inde eos S. Aug. Libris con.

Pm: [ T

D

tra Julianum pa?ronos , defenfores , fautoves g. lau-

dl

datoves libidinis impudenti/fimos paflim voc..repo-

It ii

tuerit: altera , an, qua vitae hujus etiam fates

V* Quoa

-bantur incommoda , ortum habeant ex peccato:

Illras, HV

H&c enim unà & mortem, cum peccatum ori-

V r

ginale inficiarentur ; peenas

etiam peccati: ne-

m ho

gabant: quin ; zeferente S, Aug. L. de dono

ET

per-

p

-—

o

Dz PEchATrs.-

Ó

telempt.

erfever. C. 11.. Jgnovautiam Q9* difficultatem,

(ne quibus uullus bomo. ma[citur ,. primordia, nom

Jupplicia dicebant effe nature. . De ima contro-

verfia fatis di&tum Cap. pr. Articulo L.:: de 2da

ii

hic breviter agemus ,. ubi miferiarum vitee hu-

manee compendium ex, Bellarm. L. 6. de Amitf.

.

;,

i fut, v

Grat. preemi(erimus.

8

mperia

246. Dico ]. Mala, hominem poft erigi-

g

nale peccatum infeftantia, alia fünt interna, eá-

TU5 COrUL

que velin anima ; velin potentiis animz , vel

lm qU

in corpore: alia externa,. que fcilicer vel extra

, 006

hominem íünt , vel.ab extraneo adveniunt.

Mi

du anima. faünt 1. amiffio juítitiee originalis;

jc vt eni

qua prater gratiam fanctificantem complecte-

n

batur donum integritatis, . quod ex congerie

virtutum infufarum intellettum & voluntátem

I' *

perficientium ,. obedientià partis inferiorisad

fuperiorem & membrorum corporis ad nutum

mgiimüi j

voluntatis ,. divinàque protectione extrinfecá

conftabat. 2. Reatus culpee , feu debirum fü-

yfris n

ftinendi odium inimicitize Divinge.

;. 3.', Reatus

zi CO

pone, (àltem damni.

j

n a

atuor vul

-u poteutüs amimae numerantur qu

nera, ignorantia nempe in intellectu ,. malitia

; Liria

in voluntate , concupifcentia in appetitu;dele-

at

étabili, infirmiras in appetitu irafcibili, -Rario-

w

ne ig/orantie Éepe plurima ignoramus apenda,

as

Js

five.quoad nos & vitam noftram ac rerum na«

j p

turas ; five quoad a&iones politicas ; five de-

mum etiam |quoad morales: praeteread multi

etiam homines fant hebetis valde.ingenii, fatui

n

!

j

item & amentes &c.

Ratione malizie voluntas

r

b E

pro-

0

4

Dz Prccarts.

P

"

endet ad bona inferiora & praefentia , ne-

deigie!

4

ls eeternis

gle

: ad commoda propria & cor-

qxdem

poris, infuüper habitis anirnee bonis & hone-

u

flis: ad préfentia etiam diei velanni, non con-

&penz

fideratis incornmodis futuris &c. — Retione coz-

ia

cupifcintue fertur appetitus ad bona fenfibilia, &

kLs n

rebellis pugnat contra fpiritum , unde inrefti-

D7

num il!ud belium ad mortem usque durarurum

jj

pafcirur.

Retione zfiruitatis homo torpet ad

fiau atj

difficulrates füperandi vitia & virtutes colendi;

dumpr

efferveícit faci& ; & conrra rationem irà infür-

tiru

git propter fenfibilia , & propria commoda in-

u

feriora.

Porro hec duo poftrema , concupi-

T?

W0 t

fcentia: & infirmiras, cbnubilant eciam inielle-

&um; & rationem à re&ta confiderarione ac

feia

electione preepediunt : ormnia veró vulnera in-

tül, Sap

ducunt alia quoque mala per curiofitetem , le-

g i

vitatem, przecipitantiam & inconftantiam, quae

Ol (

tum ad defectus varios tum ad peccara viam

;

6171 t

fternunt.

D7

/n corpore accidunt 1. dolores & morbi, quo-

r

rum nec numerum nec nomina vel integer li-

(

Wt

"

ber comple&teretur:: 2. Curationum difficultas,

fi

:

À

[

;

fenfu

& labor:àd tolerandam vitam neceffarius: 3.

J n

vite brevitas & 'continuus fnortis immiggntis

i.

thetus: 4. Mors ipía.

*

Ui

nent I. Ira &Ainkdhignïa-

"d exiterna mala perti

que Ve

tio divina: 2.'Caprivitas füb poreffate diaboli,

Oqglmm'

íéu permifífio nobis hic etiam nocendi, nos

Wabl

tentandi , &inaltera vita'cruciandi: 3. Crude-

E

Qminer

mnia

litas honxiqum,' rebellio beftiarum ?..61;;9

enis

l

enS. i[:]c

W

um

Dr F"E.ccAris'.

405

i, Y

x & Q

denique mala, qua à celo,; terra; mari, aliís-

que elementis patimur.

s one.

247. Dico IJ. Mala ejusmodi fünt effectus

] n t

& penz peccai originalis. Eft de fide. Prov.

Vtiore t

uuverfim ex Conc. Arauf. 17, Can. 2. & "[rid.

Entbiit d

fe(T. $. num. 1. $i quis «ou comfiterur , peimum

nde il

bominem dddam , cum suudatum Dei in paradifo

durstuvt

fuiffet trazsgrejus ,. fitum Janthitatemes yufpiriauus

jorpet d

zn qua-conflitutus juerat , amuUfijo .. . . totíu

naog

*s coend

F.

"Adam per illam pravevicationis ojjeu|am fetunc-un

bennd

corpus €9' aminam m deteviug covumutatum fu.

i5

vnmod

