áta ut y quemadmodum munc $2 ipfis videumi avbo-

U Qd

vibus , fü quid inde in oleaim grazia divita comvertit,

EE fE V n

ibi vitium primie nativitatus , quod evat origimale

T m (

peccatuim 5 de«carnali coucupifcentia tradu&hun &9

Al d

4tïra&um:"»-remitttaturA, Zevafuv , 9Uon z'mþutftur:

1 COf

zude tamen oleaflev mafcatur , mifitg ipfe in olam

Hum Qu fä ül

eádem

atid vena[catur.

Similia habet L. 2. de

T Oripig

nupt. C. 34 L. 13. de Civ. C. 3. & 15; L. 14-

i

d

Aüguft

: (

hr ]

ibid. C.20, & L 2. Op. imperf.-

»

|

!

j

R in

ia

*

Dr Przccáiris

i

"irelingi

'*ïïg I. S:?»ä*uguüinum-hic nonloqui de libi-

Toomnt

ine parentum in generando ; fed de coneupi-

df Qu qu

fcentia habituali hominibus infira, & per fe pa-

m quidas

tet, & à Janfenio tacité conceditur, dum pri-

IS'W' Ti a

mam & remotam quafi radicem peccati origi-

ia qe

nalis defignat. 3* 2. Senfus Auouftini hicalius

t redo rl

non eft, quàm quód peccarum illud. Adae to-

nolicorumis

tam naruram in deterius fecundiun corpus X

portà dict

animam muraverit , & corpus quidem concus

vum, fnox fü

piícentie vitio infecerit, animam autem reatu

. Cs t

ejusdem peccati : causámque , cur utrumque

L

4

njumg

vitium traducatur ad pofteros ; effe naturalem

generationem, Atque in his Catholicorum ne-

wuüi*mo refragatur S. Auguftino. Quamvis enim

perc lr

generatio naturalis proprià cauíà peccati dicine-

n

DT

u

L.

jentid

queat, cum per fe tendat in productionem ho-

n C nl

minis fecundüm naturam & effe phyficum, non,

u indr tb

aurem producat moralia; tamen quia refpectu

"TU

animee habet fe üt conditio quedam ad infe-

&ionem, nomen caufz latiüs dictz illi permit-

a ia

fnt ii

rere non abhorremus. Noflra veró cum Jan-

j 0

f

fenio diffenfio- verritur in.his: ancorruptio na-

ture quoad corpus, feu concupifcentia babitua-

od

n

lis ex fe ac natura rei habeat , quód faciat ani-

mam ream , & paritas oleaftri aliorümque à S.

j

j d

jl m(f'l Jj

Auguflino data ad. omnia omnino pertineat?

M

i

gt

j

an concupifcentia actualis feu libido . generan-

7

l,

tium cauíà fit unica per fe & neceffaria trans-

!

þ-' /

I

ia hiX

fufie originalis labis? Utrumque verum eHe acr

à $. Auguftino doceri negarmus. ^

,U /

Oppon. I1. S. Aug. àd caufülitatem concu-

pifcentiee in ordine ad. peccatum transfunden-

W

um

Dz PzccaATIS.

gia

gur p

dum oftendendam , aliquando utitur caufándi

arriculis, wude, inde, per, ex, pvopter, quia,

uD

CA0S DeCc

üt patet ex L. r. de nupt. C.23. L. 2. cont. Jul.

C. 6. & L. 5. C. 16. L. 2. op. imperf. fol. 250.

ls maenid.

252. 454. &c. : aliquando difertiffimis verbis vi-

nicid peos

tium ex vitio ficut naturam ex natura propaga-

'-amnpninre

hnne gl

MU Vi

xiafferir, àt patet ex L. de pec. orig. C. 37.L. z.

f 6&

Ui

Í

conr. Jul. C. 8. L. 2. C. 8. L. 4. C. 8. L. 2. op. im-

pert. fol. 267

Dipit

Ts GC

E. Quod S. Aug. tam fepe repetat , non

generationem, fed concupifcentiam ac libidinem

lerter in f

eífle, qua' peceatum traducit , ratio r eít,

* Benerario

nonquia voluit fignificare ipfam libidinem actua-

t &o

lem effe cau(am originalis peccati , quod tan-

s Qotienra

quam abfuürdum füprà rejecimus : fed quia in-

b L prm

dicare voluit caufam originalis peccati non effe

Turam, oj

generationem fimpliciter ; cum hzc etiam in

AUs r |

paradifo furura fuiffer, quin ramen peccatum

. D

foret: fed generationem ex natura corrupta,

Angp, pto

cujus argumentum certiffimum eft ardor libi-

Atin

AJ

À

b viti

dinis, fine quo ne fanctiffimi quidem conjuges

"axpi(cnr:

generare folent. 24a eft, Quia hec traductio

-

ïwl, 'gfüfï d

peccati per concupiícentiam non poteft tantüm

li

i

W 'ä Q

intellipi fieri in fenfa concomitante ex neceffa-

MM

ria quadam connexione libidinis cum genera-

WgN

tione, que reipía in hoc ftatu natura lapfze ha-

Vi o

betur, àüt proximé dictum : fed etiam in feníü

Iüïfxgi hbidm

caufali , fed morali & congruo ; quia videlicet

T d

conveniens eft; ut qui generatur ex natura per

Titm fenlbm

peccatum corrupta & concupifcentie obnoxia;

lüng,

Pill, Í

patiatur eandem corruptionem ; quo pacto

" D

u fomin

Adam

L 3 delib. arb. C. 20. dixit: «£ meliores

d d;z ddm

gigu-

Dz PzccaTIS.

353

itur uf

äigneïet, quám

ipfe effat , on evat

cquitatis.. 3tía

o u

€it, quia S. Doéctor concu

piícentiam; qus eft

lao

effectus peccati originalis

.

; habuit pro parte il-

npet f

lius material

[imis veri

i, unde dixit peccatum originale

traducià pe

ccato, ficut naturam à

narura; quod

iturt p

tamen nonintelligi deber deconcu

pifcentia, qua-

r Cl

tenus eft effectus vel materiale

peccati originalis:

J

fcd quaténus eft aliquis natu

iv ftatus, àquo ex-

einprionem ipfe generans da

r

enon poteft, neque

eriam Deus dediflet in ftaru n.

gt

aturg purz. Unde

.xamacïüuidiu;n

breviter in forma JD. 12nam

pavt./ Ad. caufalita-

, fro 1mud

rtem generationis fecundà

m fe fümptee exclu-

lib

dendam, & cau(àlitare

in moralem duntaxat ; vel

a, quit

conccriitantiam libidini

softendendam, aliquan-

do utirur particulis

ys: ldu

caufàndi C. ad caufálitarem

peccutiund

ropriam , phyficam & ex natura rei talem li-

hat tini

idinis, utitur hís particulis IN.. Etiam D. 2dam

a*t. Dicit vitium ex vitio

m p

€

P

; utrumque proprià

vrara (O08

Íumendo, propag

ari ficut naturam ex natura N.

fumendo vitium

; di a

co

improprie pro:effectu , fcilicet

gdenong

pifce:

itià fubd. dicit propagari hoc fenfu,

q

;

.

Ts

upïc .gene

rans ex fe non potuerit dare exem-

puüonem à concupifcentia C

pl

. quód ex ipfà rei

n n

natura & neceffarió fequatur

i

n pofteris concu-

pifcentia N. . Praeterea adver

js (uu gfüfï?'

te per corruptio-

TU d u

nem & concupifcentiam à S.

Auguftino raró in-

'

ii

teliiei libidinem actualem P

roximorum. paren-

« qu n

tum, fed concu

pifcentiam & pecca

tum Adami;

quem fenfum S. Au

p&f

]

£. €p. 89. claré exprimit:

gt

Proinde ifli ,. ff quem

Jortà invenevint infantem mon

t

ex i

j 97

jl

Jiug bomigis concupsfcentia procv

eatuim., ipfum

? obuoxiun.

g W/IM Adäm

dicaut il]à dammationi wenef '

gþ;!.'i'

Üppon.

CHRIGUN.

854

D PrxeccarTIS.

; ;

g

Oppon.

lII S. Aug. caufam , cur Chriftus

noluerit naturali vià generari;

affert hanc: ne

quiofattin

(v de Pal

per co

ncupifcentiam genitus etiam concupi-

iginale ex Ada-

air; n |

fcentie virium feu peccatum or

ptionts n

mo traheret , üt patet ex L. 1. de nupt. C. 12.

L.2. C: 15. L. 5. conr. Jul. C. r5. aliísque locis,

dziudig

yr anapik

Adhec Pelagiani non aliter intellexerunt fen-

.

eccatum

tlvl

tentiam Aupuflini de concupifcentia

l

l

nus ab-

Wrz v m

oripinale propagante: neque

*

Augu

nuit;

u

yt videre eft L. 2. conr. Jul. C. 1. L. 2. op.

efeonant p

imperf £.

2539 L. a. de nupt. C-10. L. 1. ad Bonif.

0 m pof

ts probayer

715 X6

Denique vana fuiffet ejus difputa-

Tnrfcias (

tió conirà Pel

aääüOSg cumin his omnibus con-

1

tniebunr,

tra illos feiiptis id'unum probandum Augufti-

ftinus füfceperit, concupifcenriam non etie à

Va D

V8 p gure

Deo, fed ex Adami peccato, pérque eam origi-

nale peccatum traduci.

H

o r

af

E. S. Aug. i

n locis primó defignatis tantüm

docet , Chriftu

m concipi noluifle ex nuptiali

tfäümlm f

.

concubitu; qui

naturaliter fieri nequit in carne

ts füi

fcentiee ; quia no-

8

.

corrupta fine motu concupi

fed in fimilitudine

luit venire in carne peccati ,

.

TM

: [e)

N x

. Tametfi autem verum fit, quód,

Mu

CAU

carnis peccati

lice: €hriftus a

liunde foret capax peccati origi-

rl h

nalis , illud tamen non contraxiffet, quia noa

conmg,g3 qu

fuir propapatus per nat

uralem viam generatio-

MOUTE

bfürdum ramen eft exi-

ïimmam to

nis & concupifcentize:

cca-

íftimare Chriftum fuiffe contratcturum pe

.

LE

o fui

ffet

Mi ipl"a t

tum originale;

fi ex nuptiali commerc!

conceptus; qua

fi veró, hypoftatica unio noa

j

r

vel exnuptia-

excluderér quodcunque

eccatutn:

.f**da Quj

&t Chrittus concipi abs

T

[ [Qm

li cozxcjubitu non potüi ,-

qu

.

N

br 'ï;'zc'cuï-s.,

-

j at Chr

-que phdenda concupifcentia, eo nempe modo,

df hunc v

quoin ftatuinnocentiz fuiffent omnes concepti.

'Quod de Pelagianorum & Auguftini fententia

ntm ao

Vonde a k

additur ; jam patet ejus folurio ex dictis ad op-

pofitiones$ priores, ubi explicatum , quo fenfü

de n C

dul

debeat inrelligi; curn S. Do&or dicit, originale

'eJexerun i

per concupiicenriam propagari.:

Diíputatio

:

nt pecat

tandem & victeria Augufti

Pelagianis re-

i

:

ulnis à

porisia vel maxime verfabarur in eo , quód

AMC

exiftentiam peccati originalis, ejüsque traductie

LZG*

)Li dl

onem in pofteros apertis Scriprure reflimo-

nis probaverit Certé error Pelagianorum à

gt ep

150

H

UUR

Pontificibus & Conciliis damnatus hoc uno

definiebatür , quód riegarent peccatüm orioi-

amdum h;f

Ya n

nale, h. e. peccatum Adee tranfmitti ad pofte-

ros: non autem, quód hoc aut illo modo, per

g t

concupiftentiam fcilicet ; aut per aliud quid

tranfmittarur , de quo ab Ecclefia nihil clar&

pnts tanz;g

yife er !

T

n'

j

definitum fuit ante "Tridentinum

1

favere, füprà notatum eft.

; quod nqbie

j ncqufi |

T

!

*

225. Objic. corit. ad. 9

3tzum. Aï;e'rtä 30—

ab

jj f

l

i

*et S. Áug. peccarum otiginale transmitri ad

pofteros, üt podagram , malas valetudiges , alidgue

ql]æ

worbide fobolis vitia naruralia quodam opérante

i peccaq' (

i

l

1P

contagio, quse verba funt lib. 2. op. imperf. lib.

M

qü

jr

gt

de nüpt. c. 34. & lib. ;; cont. Jul. e. 18.. Itern

[

animam peccato originali infici, üt flos 2 vafé

n

gt

m

pfifä*

viriaro corrumpitur. " Ergo peccatum origina-

f

j

(s

le ex ipfa rei natura propapari fenfir. Cozf. L.

jl

i

a

i Xm

j t

Adam non eft cauíà moralis, (ed phy(ica noftiá

Md y

peecati; quod generatiorie traducitur ) quia ju-

«

?[lä

]i

X $; Thom; in 2. Qï&-,

.30: q.'&. art: 4. ad 3.

g o

u

2

- aétio

m

W

Dz PzceariS.

356

a&lio Ade non eft fupra naturam àd demerene

! ii opi

dum, ficut actio Chrifti ad merendum. — Corf.

! tunim ora

4I.. Admitti non debet opinio, quà pofità pec-

dim ensfan

catum non nifi moralirer transfunditur ; talis

dim mordit

eít noftra ; ergo.

« d perc

Ek. D. 4. Docet

haec faciendo compara-

gexam nd

tionem adequatam, & que tum quoad rem

tlerm vero.

tum quoad modum mutuó correfpondeat N.

m onle

faciendo fimilirudinem duntaxat quoad aliqua

Mi tobis

C. Pofteros omnes ex Adamo defeendentes

fmpolto na

centrahere peccarum originale, eóque animam,

m propan

t primum conjungitur corpori , infici, dogma

fidei eft, quod defendit Aug. ad id explican-

ho inqu

üimm p

dum ufus his fimilitudinibus : quomodo con-

zrahatur hoc peccatum & anima eo inficiatur ,

nec definitum erat, nec certum habuit Augu-

ca

A

ftinus, cum ad mortem ufque flu&uarer cir

veram animee oripinem ; unde he fimilitudi-

ET2 WU

nes ab illo allate modum transfufionis cer-

e

tum , multó minus phyficum, flabilire non pot

fum orions

(unt. .44d Conf. J. D. Adam non eft cauía mo-

QUs volant

ralis, fed phyfica peccati ori

ginalis formalite£

p : )

fümpri N. materialiter fümpti

fubd. non eft cau-

; Vil d

fa moralis fed phyfica, hoc fenfu, quód ex i

pfà

R, (

pyei onatura trans

fundar peccatum mareriali-

ttder

ter tale, ac fepofito paéto divino N. hoc fen-

l rf

fu, quod füpp

ofiro pa&to per generationem»

AL Qui

ficé , illud transmittat

& fic quodammodo phy

Worimm

C. Plus non videtur inten

dere S. Thomas;

uit tanquam materiale

qufrahi[, |

qui cencupifcentiam ftat

Tut gra

peccati origi

nalis, üt ex

ipfa ratione adjunéta

, M. INon eít ad-

Q foiiüc

mif-

Poml pecc

colligitur. ^ edd Conf 4. D

Dz PrccarIS.

Vl demen,

nüm (

mittenda opinio , ubi peccatum transfunditue

tantüm moraliter quoad rem transfu(am &mo-

quiditi

foxiir; t

dum transfundendi C. ubi rantüm quoad mo-

dum moralirer transfunditur N. Primum ex

Ào conmr

eo effet periculofum, quia videretur infinuart

n qui

peccatum nobis intrinfecé non communicari:

alterum veróà hoc minimé dicit; licer hoc pec-

refpondscl

catum cuilibet intrinfecum ftatuat eatenus mo-

: quoad ii

b

r;afw

efcendens

raliter nobis communicari, quatenus dicimus

)

g

fuppofito naturali defcenfü ex Adamo, ab eo-

dem propagari in nos peccatum ex eo, quód

j ii i

in illo tanquam in capite morali

juxta pa&umþ

a e*mï

divinum peccaverimus.

qUOUlO'O

a

i 601

ARTICULUS II.

!

li

tFAUUC-

1

n peccatum oviginale propageruy ad emnes

hd

omiues ?

3

226. NTO:a 1. Conftat ex hactenus dictis, aliud

dl i

effe, peccáffe in Adam , aliud. pecca-

hbl t

tum originale contrahere. Peccavit in Adam,

g d i

cujus voluntas fuit inclufa paéto,quando Adam

xis frmd

peccavit : peccatum originale contrahit, qui

od

&cudlter deícendens ex ífemine Adami gene-

[ i W

ratur, íine gratia remiffiva ; quia peccatum

n n

contrahere requirit flatum perfonze & caren-

x N. hcé

tiam remiífionis , füppofiro, quód peccaverit.

Unde qui peccavit in Adam habet debitum

Imi gt

proximum contrahendi originale , non tamen

9L

contrahit; fi anima in inítanti productionis ac-

qru

g

cipiat gratiam fanctificantem. Atque hoc; li-

Qu

g

j

cet faciliüs intelligatur in ea fententia , qua

| N

gra-

ponit peccatum omgina;e in privatione

H s

P s

/

D; P;ECCA'TIS-

858

tie , non minüs tamen re&é dicitur in noflra

D

| ( Qu p

de peccato habituali fententia ; quia ficut po-

! m qui

teft condonari jus primum Dei ad odio haben-

lt i

dum, ut non perfeveret in 2do inftanti, & ira

altenta bor

tantüm habeatur peccatum actuale & non ha-

Divina, o

biruale : quin ficut juxta valdé probabilem po-

teít Deus remittere peccatum in eo inftanti,

gmerarionsm

tien j f

quo fit, ita, ut habeatur jus & debitum radi-

cale, non autem actuale, & fic Deus manente

yont A

znéo

fundamento cedat jus füuum proximum ag:qui-

rendum ; fic & inultó mapis Deus poterit re-

titmint ep

s? Vid.i

fnittere peccatum originale in 1mo inftanti ,

quo homo exiítit: & ita rantüm ratióne prius

i. M

hm Domin

erit; quod peccaverit in Adam, ratione pofte-

foge virin

rius, quod remittatur peccarum ; que remiffio

L

mufe p

fuüpponit fübje&um aptum peccati & debirum

faltem radicale odii divini.

Unde pater , quo-

Ts pium

t lm q

fnodo contrahi peceatum originale dicatur de

hn díendis

peccato habituali. — Porro an; qui peccavit in

D

l riilegi

Adam, peccárit tunc, quando peccavit Adam;

an veró peccárit nunc , quando ipfe homo pri-

t i Ada

l n e

müm exiítit, hoc eft, an denominatio peccan-

tis verificerur tantüm de prafenti, an verà

*j ( diqu

IQym tant

punc de preterito ? controveríia eft de modo

1 À Criy

loquendi. In ea veró tanquam certum tenen-

Gs B

dum, quód homo -nunc primó exiflens non

peccet nunc in Adamo, fed peccaverit; quia

qu» f e

d Cäfhohc

peccatum, quod moraliter fecit, factum eft tunc

in Adamo, & ipfe homo fecit in Adamo, ac

ET.

tsl de

preterea ex parte actüs feu praedicati habetur

atus pro tunc.

Parum &utem intereft, an

TU etim

A ii

dicatur verificari denominatio nunc primüm;

tum

p

LNMge

Dz PE-CGIATI'S.',

$79

fum quía requirirur flarus fubje&ti denomina-

hr nl

m f .

ti, quando predicatuin eft de tertio adjacen-

te : tum quia ad hoc, ut dicatur homo morali-

L dio hb

thor, &

ter peccáffe in Adamo, preíüpponi videtur

exiftentia hominis nunc , & non fola fcientia

le & o

Divina , cujus obje&um eft exiftentia nunc per

obdiem

generationem ex Adamo? vel an dicatur ver

1 0 tar

ebitum 9)

rificara. jam. fuiffe denominatio tunc, quando

peccavit Adam ; quia jam tunc inclufus fuit

Jets matett

t,&nunc

in pacto, & etiam in femine Adami fui

ximum ag

ex femine ej

us fecundüm fe extiturus

Qs porett t

: fuit pre-

vifus ? Vid. num. 213.

qmo if

227. IVota 1I. Con

ftat praeterea 'x,mö'C:hri-.v

m ratine

[

n

n

"

ftum Dominum , qui Spiritüs S. virtute fine

!

i p

ero conceptus fuit;

femine viri in B. Virginis ut

; qe m

caruiffe peccato oripinali — 240. Non habitu.

en d t

ros peccatum originale , qui, aut. potiüs; fi qui

niepit t

ex Adamo minimé per generationem carna-

nie d

lem defcenderent.

:i). Deum.potuiffe fpe-

giprit

ciali privilegio aliquem à communi lege pec-

caiit

candi in Adam , aut contrahendi peccatums

p mf

fi peccavit, excipere.

4fà. Temerarium ef-

jnto

fe , de aliquo afferere , quàd de facto Deus

jui, 0*

sliquem tanro privilegio donaverit, nifi fave«

jdem

at vel fcriptura , vel tradirio & Eccleíi;m au-

m t

étorias. Hinc circa prefentem quzeftionem,

1]ma

Tb

quz fati eft, duplex oritur. difficultas.

a

eít. Catholicorum cum Calvino , L. 4. Inft. C.

Pl

o

"

du

16. $. 24. & 25. &c. Zwinglio, L. de Bapr. &

nl

Z

in declar. de pec. orig. ; aliísque horum fectato-

dlC'» r

ribus eriam modernis, qui contendunt

pecca-

h.

ii

j

ii

fal-

em JiM

tum originale vel non communicari , vel

tem

nux p

p

l

Z4

o

sss

"unasst

$60

Ds Pzeearis.

tem non imputari filüg Fidelium; fed hos

a, u

etiam ante Daptifmum fan&os effe & membra

(b depec

Ecclefie : 24a eít Catholicorum cum Catho-

gt fmt a

licis, quorum aliqui contra reliquos B. Virpi-

UA L

nem labe originali infectam fuifle fentiunt. Ar-

tim die f

ticulus preefens primz quaftionis folutionem,

Apugi I

fecunda fequentes dabunr.

LI

Qu

228. JDico. Etiam filii Fidelium contrahunt

T On.a d

'eccatum oripinale , quod ipfis ficut & ceteris

(s quom

i

imputatur, nifi ab eo per baprismum munden-

(rcqiner

tur. Eft de fide, àr conítat ex Trid. Seff. 5.

lii

Can. 4. $ quis parvulos. vecentes ab. utevis ma-

fsmo 'qun

grum baptizandos uegat , etiomfi fuevint. à bapri-

4

V E ia

zatis evti ; aut dicit in vemi

j*

onem quiden

7 peccato-

Wüone, (n

yuimn eos baptizari , fed nilil ex /Adam trabere ori-

;!'

2

od a

gimalis peccati , quod vegeuevationis lavacro uecefje

| Wtrüntin

dt expiavi ad vitam eternam confequendam .. . .

Alqul 0tn

nnatbema fit.

ll petty

Prob. [.ex Scriptura. Cyaia David de fe; &

p

Paulus tum de fe tum de aliis, etíi uterque na-

ütur ;

tus eflet ex parentibus fidelibus , fatebantur

C t

peccati originalis labem, Pf $0. .Ecce iz iniqui-

fm [

gatibus conceptus fum &e. ad Ephef. a. Eramut

H TY

natuvá filià r2 , ficut Q9 cetevi.

Quibus adde

& M

Pauli reftimoninm univeríale ad Roim. 5.

J/A

D qd ]

Ex Traditioe apud Patres, ex quibus à Bel-

t hg

larm. lib. 4. de amiff. gr. cap. r4. pluribus lau-

Ompss f

daris vel unus audiatur Auguftinus, qui lib. 2.

YÀ p

de pec. merit. cap. a5.. Expliceut , inquit, eziam

inls Ál

quomodo 3uftum (it, ut. fantli ex- füdelibus &?. im-

RRU

snundi ex infidelbus nati , paviter tameny fi bapti-

ap' 8- äll

Rali uon fuevint , veguuim. DDei. uom pevmittantur

iniVa-

mm) t

s

3

Dzrs PreeaiTie

a6t

t f

intvave, — Quid evgo iliis iffa (an&litas prodef? ? Ee

& & meris

lib. 2. de pec. orig. cap. 4o. Sic zgifur fuve veus

1 cum C

aufidelis five abfolutus fidelis ztom. genevat. abfoluzos

w D.

erevque , fed vcos : quomodo uon. felinn oleafivi , [od

2

fentiun, i.

etiam olee femina gon oleas genevant , [zd oleaffvos.

s foluiow

Apud Pontifices & Concilia, inter quos Siri-

cius in ep. 1. ad Himer. cap. 2.& Conc. Arauf.

m connd

1I. Can. 2. clara teftimonia ferunt: apud Fi-

üt & cem

deles, quorum fen(üs & ufus Ecclefizs rum ex

QO CTAK

i

]

folicitudine procurandi prolibus periclitantibus

TU

baptifimum, tum ex ceremoniis in horum ba-

TL

üsmo 'conftanter adhibitis manifefté . elucet.

hr 1

T. Ex Ratioge. Quia, feclusà fpeciali praefer-

quinia

vatione, omnes illi contrahunt peccatrum ori-

lm hin

pinale & naícuntur cum reatu peccati , qui pec-

y lum

caverunt in Adamo , üt hactenus oftenfüm eft,

j

t

"

Áfl] v

Atqui omnes , tefle Apoftolo, etiam fidelium

fiii peccaverunt in Adamo ; ergo.

Ddbl

229. Oljic. Genef. 17. Deus ;

Abrahee üc

vl gt

loquitur : Statuam pa&um meum intev me &5 te;

j, fb

£ intey femen. tuum . pofl te im genevationibus [uis

DT d

jfadere. fempiteruo , ut. füm..Deus tuus &g. feminis

yLi n

£ui pofl te. Ex quo fic arguirur : Per hoc' pa-

ib d

7

étum Abraham omnésque ejus pofteri perti-

L

J

!

o f

nent ad Deum, ejásque amici conftituuntur;

übus 1*

etqui hoc pactum per Chriftum pertinet a

!

ll

omnes fideles, eor&mque filiós: ergo per illud

vel.à peccato oripinali mundi funt, vel illud

1 Qw'*'j' j

j

con-

A j,

ipfis faliem non imputatur, quia amici

T

füituuntur atque ad Deum pertinent. |Cozf.

Sap. 8. ait de fe Salomon: Sorzitus fum animam.

f

)j

l

j

j

"d

boyam , €9 veni ad corpus incoinquinatum. S;.ï

Miti

us

d

362

Dz PzrzccATIS.

ubi anima & nativitate bona eft, & corpus 1

"T

€oinquinatum , nullum eft peccatum

kïriginalc;

Fisunum.

ergo.

x

2

a

i

"

a

fleri ex

& JD. M. Pertinent omnes ejus

givoltbup

hoc precise , quód nati fuerint fecundüm car-

t adültam

nem ex Abraham N. ex eo; quód ipfi fervarint

ia mife

leges hujus pacti, aut hee in illis fuerint fervatee

"WUR

C. Mafculus , cujus preputii caro non circum-

fndfgi q

cidebatur, ad pactum illud non pertinebat, üt.

QUE f

ibid. Dominus dicit. « Quod autem pro He-

ts i«

breis etat circameifio , hoc pro Chriftianis eft

fitfimonyn

baptifmus ; unde fidelium filii non hoc i

ettmümin

quód fint fidelium filii fecundüm carnem, p

t'ïemconver

tinent ad pa&tum & populum Dei, fed per ba-

ti confecre

ptifmum modo incipiunt deputari in femnen, ac

mf

an fcedere contineri, àt Aug. L. r. de pec: nlgr..it.

hOC *;Q, ä de

C. 27. difertis verbis inquit: Quoniam de 0

m rfnt

Gbrifli effe uon incipiuut parvou

J , uift per bapti-

B um

fiuum 3. profe&à fi. boc. ton. accipiunt , — peribunt.

Is Ef

v4d Couf. 3. Senfüm Salomonis effe , nactum

laris dotibus inftructam;

At t fecu

fe fuiffe animam praec

eümque, éim magis bonus effer , üt addit ,

"

ftgi d bip

Atf n

crefcente eetateconfecutum fuiffe corporis mun-

ftts f

ditiem ; quà inrerpretatione à plurimis allarà

&

si

dni

VV

flante , nihil adjumenti Calviniílis contra nos

Teteng,

accedir.

Á

*

"

j

Dpono p

230. Jifr.

.;'

- Apofto

us 1.ad Cor. 7. fcribii:

UC

ISanclificatus

vir. ifidelis pev amulievem jidelem ,

L. eyi

£ fan&ificata eff anulier infidelis pev virum fide-

Anticormm

lem: alioquin filii veflvà immuzdi ejfeut : uunc au-

m adhi

zem fantli [unt. .. Ergo fidelium filii peccato ori-

T deflin

39.

pinali carent, .. Conf. "ertul. L. de anima C.

ait

|

| R Ayof

!

Dx Preears.

463

t i

ait:: adeà. mtulla fevime nativitas mmda eft , utique

IO hoj

Etbnicorum... Dein fübjungit, ex Chriflianis najci

quuidos.

His adde ejus dicta L. de baptifmo;

is þ(')&eri u

ubi vult baptifmum differendum usque ad ara-

(

'e;up

tem adultam, dicens: quid fefliuat um

. 36725 G-

li

li 1

(l

z5 ad vemiffiouem peccatorum 2

yerin a

do dicihtur filii

&. AV. Corf. Eo enim mo

n0n C

fan&ificati, quomodo vir aut mulier-infidelis;

erinebat; d

quos ramen nemo dixerit per conjuges fieri im-

o H

munes à peccato. Ira veró vocantuz, rum quia

Chrikans gfi

matrimonium inter ejusmodi conjuges adhuc eft

n h:

itimüm in Ecclefia Chrifti; & propter unius

Trusma

í

:

e€

m converfi dionitatem morali quadam (ancti-

!

M M

g, f

pEï !]

tate confecratur: tum quia conjux infidelis per

o

fidelem eft fanctificatus in fpe aut deftinatione;

Lt

hoc eft, à fideli deftinatus & adducendus ad fi-

ng

J

dem & fànctitatem. — Ob easdem rationesetiam

j W [

filii (àn&i (ünt , nempe quía legitimi fünt juxta

u , p

I

leges Ecclefiz, cum filii infidelium tales dunta-

; e,

xat fint fecundüm leges civiles:; item quia de-

T m!?flläam'

ftinati ad baprifinum & fànctiratem veram; quae

ü ais

deftinatio non-eft tantüm actualis in mente pa-

Til

corprs

rentis fidelis , fed quafi habitualis , & annexa

Iu

ur

(5

[

ipfi ftatui parentis Chriftiani, qui filios non

jig eonm t

generat, nifi confecrandos Chrifto. 4 Cosf.

Oppono primum textum $. Aug. num. priore

; [ri

cni

laudatum. Deinde addo Tertullianum fe ipfüm

ii

j hl!þm)

JJ

ibid. explicantem.

.Immundos enim vocat

[

J

um

Ethnicorum filios, quia illis eriam ante nativi-

j tb

tatern adhibentur ritus füperttitiofi ; & proles

/]änt li

ori

natz deftinantur diabolo.

Pemfo

'Tum exponens lo-

cum Apoftoli cit. dicit : Qua/f defignatos fantz-

jeinmu j

dun,

LDE Prccarmis.

264

bnpono

tait, dc per boceriam faluri, intelligi'voiemj'ide'-»

T05 0000

lium filios; alioquin meminerat Domimce defimitiouis:

findiefy Qec

sifi quis venatus faerit €9c. — Cap.40. autem haec

Átsnec nom

habet: [j ompis amima eoutque i A4dam cenfetur,

n ais di

donec in Chriflo vecen[fcatur : tamdiu immunda,

fiem v0102

quamdiu vecenfeatur ; peccatrix. autem, quia im-

qobs lf

mu'ida. -Ad ea, quee adduntur ex L. de baptifmo,

j TNTO, op

reíponfionem vide n. 176.

231. Jufl. 17. Peccatum originale non tan-

K

rm

tüm üt perfonale Adami, fed etiam àt morali-

vd od

ter noftrum , jam eft remiffum à Deo , ex eo;

frà condino

quod Chriftus nos redemerit, àt Paulus indicat

Chrifus ded

ad Coloff. c.2. v. 14. Delens , quod. advevsis uos

pe lod dd

erat, chivograpbum decveti , quod evat coutvarium

bitores fümp

nobis, &5 ipfum tulit de medio, affgens illud cruci.

tipete r

E£rgo, quamvis illud ad omnes non pertineat ;

Tngham t

fpectabit fàltem ad fideles & fidelium filios.

h

ittiqpe x

Conf. INemo poteft transmittere id, quod non

habet, Parentes baptizati non habent ampliüs

f ause

iserbere|

peccatum; ergo.

i* Uif

P. r. D. J4. Remiffum eft in actu primo

proxito C. in actu fecundo IN. . Deus habuit

M. rf

ttx, i

velut remotam voluntatem remittendi pecca-

tum, quando dedit Redemprorem; voluit enim

ftri&io fap'w

remittere, fi Chriftus fatisfaceret : pofità pre-

nf p

fcientià de fatisfactione Chrifti futura eft in Deo

) Qmm. 4

voluntas velut proxima remittendi, quee ta-

Tittre pe

men non eft voluntas actu remittens , fed fpe-

: B m

Wi f

at ad actum rmum ; eftenim permiffio remit-

tendi, quando & quomodo Chriftus voluerit;

MUpe tu

& (imul eft conceffio , quà Deus Chrifto dedit

i'ï hæC haþg

& D

poteftatem actu remittendi. Nam Chriftus qui-

em

Ds Pzcearis.

s6$

dem pro nobis fatisfecir, & farisfaftionem pro

1213

nobisobrulir; haec tamen non eft noftra nec per-

tlftitu;

fonalirer, nec phyficé , nec moraliter : cum Chri-

) t ht

flus nec nomine rioftro, nec in perfona noftra,

m ij

nec cum alligatione volunratum noftrarum ad

It mj

füam voluntatem, fed nomine füo proprio pro

2

n (uri

nobis fàrisfecerir.

Quia ergo fatisfac

tio non

debipin

eft nóftra, per eam peccatum noftrum non tol-

litur formaliter : fed Chriftus accepit potefta-

.

je non ti

-

Ü

E

18

c

i mord.

tem ormnibus à fe redemp

peccatum xemit-

tendi aCtualiter, & remittit etiam cuivis, po-

Do, «t

fità conditione baprifini vel peenirentise.. Itaque

Pal

Chriftus delevit chirographum , quatenus, qui

i adbrit

per illud debitores eramus abfoluié , nunc de-

mb n

birores fümus fic, ut per Chriftum poiïimus

'g:m!ïxi,rrwl

accipere gratiam : non tamen abolitum,eft chi-

n p

"

rographum toraliter ,. fed Chriftus illud tulit,

m

afhxíitque cruci , & factus Dominus chirogra-

il quii

phi; fa&tus eft Dominus debiti ; qui poteft à no-

berr r

bis exigere & remittere debirum : illud ramen

ideo tulit, quia vult nobis debicum remittere,

T a

&. 2. IN. Con[. Qua fi tenet, extendenda eft ad

Dus hii

omnes, .& fic nimium probat ; facta enim re-

x a

(

ftrictio fàpit Calvini & Janfenii heerefin de mor-

Juteol

te Chrifti pro falute duntaxat fidelium aut cle-

« polii [

&orum. |4d Corf. D. M. Nemo poteít trans-

g du

mittere per modum caufz id, quod non habet

Qdl y

qdæf'

'T. per modum conditionis, quà pofità vel non

hM.

« L

pofità fit vel non fit transmiffio N. generatio

li

jll

nempe naturalis conditio eft ejusmodi, ür d. f. ,

j t

& hac habetur tum in baptizatis tum in infide-

g

gu&ini

libus. Dixi Zianfest ;; quia hegc fünt.Au

verba

| Chïiüusää

Ü

566

Dz Psccarts.

gt

verbi L, s de pec.mer. C. . *Potuerut p

renres transmitrere , quod ipfi minime habue-

s o

ferr nf

rupr, non folüm ficut frumenta paleam , &

Dlv

(Arlï((':[i

1dUioUA

reputium circumcifus, fed etiam, quod &

vos dicitis, fideles infideliratem in po(teros tra-

Mixitatem ,

jiciunt. 5

pimcm. (

^

ln creanon

ARTICULUS H

n

[

7! F'irgo contvaxevit peccabum

"

y:o:wfüm

g] 3aneatzz72n

eriginale £

Iv

leu[uïj:;

f

ls

(

232.

Oa 1. In hominis generationeduo di«

[

ntirem Ce

V

vt Aler,

LN flinguuntur. 1544 e(t conceptio fe-

minis ac prima inchoatio feetüs poftea organi-

, M

zandi, dum fit idoneus animee, vocatürque con-

irob I

ceptio materialis & imperfetta: 24um foetüs hu-

Rn mumi

mani animatio, quee fit eo inftanti , quo animá

t ederun

rationalis à Deo creatur, creando infunditur

J Q

& unitur corpufculo infantis, vocatürque con-

fpt: Gv

ceptio formalis & perfecta.

De prima con-

Qt: rf

ceptione hic non acitur ; tum qtia per illam

ld.'git: ji7,

nondum exiftit filius Adam, qui contrahere

l

dicatur péccatum: tum quia in illa necdumad-

j ]Ufïl, W.

eft anima, cujus voluntas eft (übje£tum, cui ori-

1116f d

pinale eequ? ac alia peccata inbeerent : unde an

Aeandi N

iila cum Ss. Patribus quibusdam dicenda fit im-

MTOA

munda & fübdita peccato ob generantium con-

AL

cupifentiam aliásque imperfc&iones, an non?

L£

hie non difpuratur.

De altera itáqüe; for:

W. Ab b

mali & perfecta , fermo eft, dum queritur aü

ts pj

B.Virgo contraxerit peccatum originale velnon?

Tntic in

feui

rfe»u( an immaculare velíscüs fuerit concepta?

hg Qpi

&n

Ds PrccarIS.

367

W. — n '*ikn,'ccüccptione füa füerir fan&tificata vel nori?

Ym hd.

ubi ficur non queritur,an anima Bmee Virginis

i pem, |

fuerit fanctificata ; antequam uniretür corpor!:

im, qui

ficnec fatisfit dicendo, earn effe fanétificttamante

ol

nativiratem , ícd tamen aliquando poft conce-

3

üonem. Conrroverfia enim eft'de primo in-

1

anti creationis & infüfionis anime in corpus,

Il

an fcilicec rinc ex fpeciali Dei gratia intuitu me-

ritorurn Chrifti à macula peccati originalis fue-

T

rit preefervata, an veró contamindri ? Atque

hoc fenfu Ecclefia Carholica colit & celebrat fe-

(f

ii

flivitatem Conceptionis Bmee Virginis üt de-

i (

Á

claravit Alex. VII. in Decreto An. 1662.

.

DOId

233. iVota 1]. De hac controverfia, j

amà

ICaf

fteculo XHI. in fcholas indu&ta, pofterjoribus

hm fs

aütem tmapná partiumutrinque contentione agi-

, quo 48

tata , ediderunt plures Pontifices decreta & con-

do wfandt

flitutiones; & quidem Sixtus IV.an. 1485.quae

xarürgie

incipit: Grave uimis. Pius V. an.1570. qus in-

)eprim at

cipit: Super fpeculam. Paulus V. an. 1616. qua

incipir: Jegis Pacifici. Greg

orius XV. an.1622.

ia pf in

l commh:gä

die 24. Maji, que inci

pit : San&iffimur. Et die

s netn

28. Julii, que incipit: Eximi. Alexander VII.

dop, df

an. 1662. edidit decrerum, eui citutulus : S. D. N.

Alexandri VII. Juzovatio Couffitutionum &$9 de-

ent? n (

t ld

eretorum in favovem [ententie a[Jeventis, animam

m d*

B. M. Figinis ip fui creatione 6y in corpus infu-

fíoue à peccato oviginali prafervatam fuilfe , edito-

15

y '"'.W'

jige

vum. Àb.his prim? univerfim füb poenis & cen-

ganribus tum affir-

) !'ü*&ï:m[ Ü

füris prohibitum eft tum ne

imantibus immaculatam Bmz

V. conceptionerr ;

j

lerat

:yonffPW

)l

ne quis opinionem contrariam tenentes afi

l!

lize-

$68

Dz Pzccearis.

hereticos ;.aut peccare mortaliter ; ubi tamer

fini at pc

obfervare juvat motiva prohibitionis.

Veta-

&iprcm

tur fiquidem herefeos aut. peccati mortalis da-

uj rtiQ

mnare negantes , quia nondum ab Ecclefia &

nifme omne

íede Romana decifum eft, B. Virginem (ine

j am ple

labe concepram effe: veratur damnareaffirman-

aonam (

tes, quia feftum de immaculata conceptione

l dbdm

ordinarum eft & celebratur à Romana Eccleíia;

I 3

quorum imum nihil, 2dum autem mnultum

probabilitatis addit fententiae.

Deinde à Sixto

pl Vg

Wticaan; m

i

quidem &'Pio permiffüm erat utrique parti

dibus;

privatm & publicé proponere & defendere

k pem

fuam fententiam: prohibitum veró, ne id fiat

V fs.

publicé parti neganti à Paulo: quin altum

t n üsde

tandem filenriüm omnibus conceprioni imma-

trer Conc]

culatee adverfantibus impofirum fuit à Grego-

i& conft

rio & Alexandro, exceptis tamen PP. Dorninica-

ii d

nis, quibus Pontifex prior in 2da füa conftiru-

Q

tione adhuc conceffit ; ut in privatis eorum col-

u Tf

loquiis feu conferentiüs , fed inrer fe duntaxat

rf g

& non inter alios aut cum aliis, de hac materia

differere & rractare poffenr. — Denigue fententia

N

Wa AHIT m

affirmantium à Pontificibus omnibus vocatur

pia; pium etiam laudabile & devorum declarz-

Fïf I;ZI*H"MW

LT o

