zon mendaciter. nec inasiter. dium efl, quód. ii

p ,qua

Jum €9. decinatus .effl. . Unde fic arguere licet:

tcontezmo d

Eo modo in Adam fuerunt eis potteri & pec-

tine lm

càrunt, quo Levi

L£

toa

fuerunt in Abraham & de-

d ive mor.

€imati fünc, dum is Melchifedecho decimas de-

fmfofife 4

dit, üt dicitur ad Hebr. 7. v. 5.; atqui non ra-

hi, wde q

tione padti alicujus fed ratione folius feminis,

Pahs woba

& hinc ex natura rei , Levitee in Abrahamo fue-

Mi

runt, & propter hoc decimati dicuntur : ergo

fonm :

à pari. Cozf. Non requiritur major libertas

& u fg

ad decimandum, quàm ad peccandum ; fed ad

ft'dior He

liber&/decimandum fíufficiebat feminalis con-

Min, fe d

tinentia Levi in lumbis Abrahe, qui perfona-

CO L

|

liter decimas dedit ; ergo &c.

dENSS

&. D. M. Eo modo, quantüm ad aliquid,

l9t lts

fuerunt in Adam pofteri ejus, quo in lumbis

CO

Abrahe füerunt Levitze C. quantàm ad omnia

C Lav

uflini. hic. fuit oflendere;

WN. Scopus $. A

Tdtemm d

quomodo pofteri

ü

erint in Adamo, & ad hoc

& Augufhn

afferr exemplum de continentia feminali Le-

l

i, Jj

vitarum in Abrahamo.

An veró ex ipíà rei

t

v

: 49. di

natura, vel ex eo pracisó, quód quis ab alte-

:th') quh

EX*

* i

T

Dz PrccaTiSs

. 833

SCUTM

$O participet naturam , quis peccet qut pecca-

verint pofteri in Adam, an veró id moraliter,

Tij

contingat ; fappofità nempe illa feminali con-

T ITMM

ünentià, addendo adhuc pa&tum , nequidem

bf

rangit hic S. Do&tor, nec, quia argumentum

uliani hoc nondum urgebat, tangere necefle

i a

r, m

habuit. ' 744 Cozf. JV. M. Difparitas inter de-

hi : mv

cimationis & peccati impurationem eft, quàd-

i tur d

decimari fit denominatio queedam extrinfeca

tinom o

adinftar dignitatis vel infamie à parentibus

T

rofe&tz , quae ab hominum opifione pendet:

( at

é contrario denorninatio

*

eccati eft ab raterno.

H

É

s polan d

animze ftaru , & voluntari

"rationem five phyfi-

cam five moralem exigit. Nihil à dictis diver-

Avb d?

o n

fum fenfffe Augufílinum patet ex loco Apo-

ftoli , unde expofitionem fumpfit ; hic enim

gt

(s (

Paulus probandum fümpferat Sacerdotiunr

At

Melchifedechi preftare Sacerdotio Aaronis &

du ?

Succefforum : precellentíam. veró oftendit ex'

Ó

i

eo, quàd ficut Tribus Levi dig

k

nior coc

[e)

T

T7)

"":ï

pdm; &i

tur reliquis Hebraorum tribubus ob decimarüm'

(eminzlis d

pehfüm, fic dignior fir Melchifedech, cüi pa-

, g

teripfe Levirarum Abrahamus decimas obtu-

li Ad hanc itaqde denominationem inferio-

n ii

risin pofteros refuündendam re&t& ufürpatur

continentia feminalis, & quantum ad hoc de-

"PT

cimati Levitee dicuntur ; quanturn veró ad li«

m i

f

"

bertatem decimationis pertinet, nec Apoftolus

Ti

T

hu

nec

[2

Auguftinus hic quidpiam edifferit.

1 M

l

212. Jufl. II. Juxta S. 'Aug. in Enchir. c.

j I

'

26. & 48. aliísque in locis ideo peccavimus ori-

51

s

ginaliter ; quia fuimus in illo uno ; quando om-

g

nes

:

334

Dz PzccaTI$;

nes ille unus. corrupit ; fed in tantutn. fuimus.

eurioo mant

tj i t

in ilo uno; in quantum in eo erat natu-

ra íeminalis , ex qua propagaremur; ergo

m duntaxa

g r& N

in tantum peccavimus, in quantum fuimus fe-

minaliter in lumbis Ade. — Cozf. Z S. Th. 1.

VU anm

2. q. 81. a. 1. docet, quód eo modo nobis im- *

iaf n

purerur peccatum Ada , quo modo manui ho-

poin pf

micidium à voluntete capitis commiffum &im-

prrigam d

peratum 5 fed homicidium non imputatur ma-

p éin

nui ratione alicujus pacti aut unionis moralis,

&Aümilm|

fed quia eft membrum . naturaliter unituin ca-

Funqum p

piti; ergo.

Conf. IJ. Adamus üt caput naru-

ts taturdle Q

rale peccans non fibi tantüm fed & pofteris

i enim E

nocuit; quia dum perdidit juítitiam origina-

i pen: du

lem, pro nobis etiam illam perdidir, qui na-

Wtmm, ax

turam ejus originali juflitià fpoliaram eramus

(.1, Siqu;

accepturi. Sed peccáffe in Adamo aliud nihil

me u

dicir, quàm peccarum illius nocuiffe pofteris;

Mtrtem j

ergo.

107 ajopi 5 |

x. D. M. Ideo peccavimus, quia in illo.

jr t h;

'uno fuimus precise naturaliter íeu ex rei

) a, i

natura N. moraliter & in ordine ad obferva-

Abl o

Qj

]

n

tionem praecepti vel violationem C. . Naturalis

lx

illa continentia fola non füíficiebat ad peccatum

M)lhta d

nobis imputandum , cum aliàs ex eodem ca-

fnmu: ö& w

pite alia etiam peccata commififlemus; & in A-

r

damo egi(Iemus poenitentiam ; erat itaque dun-

QU i i

taxat praefüppofitum, cui infiftit unio moralis

n q

& translatio voluntatum in ordine ad hoc pec-

"lic

0.

eatum. — .4d Corf. 1. D. M. Ita ut comparatio

u

pracisé inflituarur in unione unius cum altero

I

[e

3

! b

^. at ponatur etiam in modq unionis ; ità mcä

s

p

pee

Dz PzccaTI1$.

$35

vt frmy

ut urio manüs cum capite eft phyfica & na-

t ent n

turalis, fic etiam unio pofterorum cum Ada-

IM

mo fit dunraxat. naturalis, & habearur unicé ex

tum füm

natura rei IN..— 44 Conf. £. 9. 1. Similiter D.

LTb

4M. Ut ad argumentum refponíum eft. — Certà

xdo nobisi

ficut ex ipfa rei natura non accepiflemus ori-

odo mani

ginalem juftitiam, .fi haec tanquam perfonale

oilm 3

privilegium dara fuiffet Adamo ; fic non ex

Impütatur

ipíà narura eà nunc privarnur , eó quód preci-

nonis motg

sé Adam illam perdiderit ; cum Deus eam no-

T

bis ranquam privilegium períonale aut pofte-

p

ris naturale concedere potuiffet. -B« 9. /V. .

( & pl

Si enim per nocumentum intelligatur, àt fo-

"

lum ag

let, peena duntaxat peccati , non veró ipfunm

eidt; Q

peccatum, aperté contradicit Conc. Arauf. II.

xj i

Can.2. $i quis foli /4dee prevavicationem [uam,

o d

zon 9 ejus pvopagimi, affevit mocuiffé, aut cevià

acuf p

suovtem tantüm covporis, que pena peccati e[fh,

3-5 autem Q9 peecatum , quàd movs eff amime,

ys, qii

per umum bominem in. omge gemus bumnanum tvan-

" fnd Y

filfe zeflatur , injuflitiam Deo. dabit , coutvadicens

u

je ad o

"A pofiolo.

icenti: per umum bomiuem &gc. Se-

"

cundüm hanc definitionem & .principia füpe-

riüs ftabilita dicendi fünt D. Thomas & S. An-

x il peccam

B.

T

felmus de peccato originali non fecundüm id;

l

quod importat in recto; fed fecundim illud,

famus, !

Ti

quod in obliquo, & quidem inregraliter dun-

taxat, non autem forrmaliter, effe locuti; cum

ToLA

j d

J

ille hic q. 87. a. 3. dixit : Prvario jufitie ovi-

L

Vil 1

ginalis , per. quam voluztas. fubdebatur. Deo , efl

u d

gius

j

g

ormale i peccato ovigiuali : & dum hic L. de

; Hoe peccatum ,

:

moms,müï

Concept. Virg. c. 26. fcripfit

D

u

836

Drz PreccaATIS.

quod originale dico , aliud imelligeve tequeo in ipf

m pot

zufamibus , vifi per. ipfam inobedientiam Ada-qu-

Mime. (

d o

n nzæditatew , per quam omues fii fuut ires

Mnde dl

D

nis in ordipe

ARTICULUSIV.

hat i

!4«9u0n01n fot

maliter. confjftat. peccatum

otis fen ii

eriginale *

Bo pl

tbus nb

Qta. Peccatum originale paüïrh à'Theo-

zxg.N

logis dividitur in oripginale originans,

Wetra adve

& originale originatum.

Originale orzginans

i, qu

nihil aliud. eft, quàm actio fingularis ab Ada-

(s diquis

mo contra legem divinam non folüm nomine

Ti enim dind

proprio; fed nomine etiam pofterorum füorum

b ugindi

pofira ; originale orgiarum eít hujus pecca-

Cs ii pot

ti quidam ettectus , in quo illud moraliter per-

li (t g

feverat, & à fingulis pofteris ita contrahitur ad

Dordttr eft:

proprium fuppofitum ; ut omnibus infit , uni-

100 dl

cuique proprium, quetnadmodum . declarat

peccifenr.

Con. 'Trid. Seff. $. num. 5.

Ratione r ho-

lat r d

mines etiam necdum exiftentes poffunt dici

Trititato di

peccáffe ; quia pet hoc nihil intelligitur ; nifi

?. D

aétionem Adami füiffe-moraliter actionem po-

Á n

fterorum ; ipfosque habuiffe debitum proxi-

Mltnein ile

inum macule contrahende: ratione 24j Di-

I* rv

cuntür peccatum originale contraxiffe , feu per

Wt i

ilud eíle maculati, ad quod requiritur exiften-

átt, ptiore.

tia deícendentis ex Adamo, feu infufio animae

Wa 8* pw

in corpus ordinarià generationis vià ab Ada-

IDponir T

zno fümptum; quia effe maculatum, dignum

MUne, lt (ap

odio divino, privatum gratià & fübjectum poe-

. Porro

| AK ] C

ais | exigit aliquod phyficé exiftens.

utrumm-

W: niä (

Dz PrzccaTIS.

sär"

i

utrumque poteft confiderari üt actuale & üt

babituale.

l rf;.læ j

Originans actuale eft ilia actio A-

j jut n

dami peccaminoía phyficé in paradifo pofita:

habituale eft eadem.actio moraliter perfeve-

|V.

rans in ordine ad reatum culpae. Originatum

! jatttm

actuale eft illud peccatum in inftanti concepri-

onis feu infufionis animse actualiter contra-

€um à pofteris : habituale eft idem in fequen-

um2 TIs

Ubi

tibus inflaniibus perfeverans moraliter.

ie oripuin

preterea advertendum , non obftare noftrz

oïig;wï'

Q.Trää

'ntentiee , quód 'peccatum oripinarum dicatur

T

effectus aliquis peccati perfonalis Adami ; quam-

j folüm nomi

vis enim iliud àr moraliter noftrum includatur

H

SrOTOrt Jf

ab originali originato ; tamen hoc illius effe-

"

x

i

E

]

(;g.

&tus dici poteft ex eo, quód actio perfonalis

ä

Adami fit ratio & caufà actionis male , quae

wznn*amrmejf

moraliter eft pofterorum ; quatenus, fi Adam

jbus ii

non peccáflet ; neque pofteri eodem peccato

lm d

peccáffent.

Cüm de peccato originali origi-

xine m

nanre fatis dictum fit articulo prieri, nunc de

5 polfum l

originato dicendum reftar.

214. Dico. Peccatum oripinale eft ipfum

sgn i

- qdionem p*

Ade peccatum phyficé preeteritum , prout à

pofteris in illo moraliter comrniffum, & mora-

yinm od

u 2

liter perfeverans in reatu (eu debito füftinendi

ll B

odium inimicitie Divinge. Pars ima proþ. ex

Art. priore.

Coyf. Peecatum originale habet

uriur

i

j

veram & propyiam vatiouem peccati, üt exprefse

Af:'lvj

fupponit Trid. Sef. s. num. 5., & eft ira com-

TL

W[Ufüwd

j

mune, ut tamen fit ugicuique proprium., àt idem.

j

'9(2

Conc. l.c. num. 3. aflerit : (ed neutrum dic

fibf

i

f

poteft, nifi originale dicatur peccatum Adee

m

4

phy-

Dz PsccaTIS.

228

ffiiopec

phyfics preeteritum, prout à pofterisinillomo-

fareoralia

raliter commiffum ;ergo. Pars 2da prob. Ex di-

sui intrin

&tis n.100. de peccato habituali mortali , cujus

fpecies aliqua eft originale, . Cozf. In illo mora-

fe & entita

l inpu

liter perfeverat peccatum originale; quod per

Chrifti gratiam in baptismo collatam remitti-

DRRT tran

x Ad

tur.

Sed hoc eft reatus, & quidem culpe,

feu debirum fuftinendi odium , üt patet ex 'Tri-

d od

dent. l. c. num. $. $i quis pev 9. C. D. N. gra-

h;nv 0 ilis

?i que in baptismo confevtur , veatum ovigias

n poler

lis peccati vemitti negat 5 aut etiam . ajférit mon tol-

"T

li fotum id, quàüd veram 9 propriam vationem

fhvic: pre

jeccatà babet .. . anatbema fit.

Mil

»

InC nfb

'a15. Objic. Peccarum originale non eft

iera imputatio extrinfeca inobedientize Adami,

fsmm ne

^

t

Rriev

üt d; num. 187. ; fed in noftra fententia pecca-

tum originale nihil aliud foret,:cum effet tan-

Ad (/Jïl l

.

m

in sceftima-

lE Tetmit

tüm moraliter commiffum ,

tione Dei extrinfeca & hominum confifleret

fll)nak, Dor

ergo. Copf. J. A&us peccaminofüs ab Adamo

gma/'e p

elicitus eft ejus pofteris extrinfecus : peccatum

if 1,7,

originale eft pofteris intrinfecu

m ,quia ex Trid.

w*' l h h

udicuique proprium ; ergo.

Corf. II Pecca-

lgnum TEP(

tüm Adami eft quid preteritum: originale eft

It n ii

aliquid pofleris natis praefens

; ergo originale

rämï ä ïlmx

nequit effe peccatum. Ada.

Conf.. III.. Pec-

Md

catum füit Ade remiffum ; neque moraliter

IUH! Q

amplius perfeverat; ergo.

nlt : eto

. IV. 9. Ratienis 24. part. D. c

onfifit in ex-

QUi o

|

trinfeca Dei & hominum eeftimatione fubjedtiv

| Ut p

fübje&iv&

| üog : ]

N. terminative. folüm vgl obje&iv&)C.

z

€on«

*

Ds PieceaTI&

^

349

Wbm —fifit in peccato moraliter proprio & condi

gnie

i p r

tate moraliad fuftinendum odiurm, pofteris mo-

tortl; i

ralier intrinfeca. — 244 Conf. 7 D. M. Eft phy«

Inilom

ficà -& entitative extrihíecus pofteris Cimoras

ile, quil t

liter & impuraüve aut ifiterprerative IN;.. Cum

Jatim reny.

propter transfufionem . moraleni voluntatum

peccatum Adami fuerit etiam à pofteris mora-

yidem al

Lpterer T

liter commiffum , & per reatum culpee contra-

hatur ab ilis ad proprium füppofitum , re&té

CDm

rulu r

etiam pofteris moraliter intrinfecum dicitur,

TL i

Zdd Couf. li. D. M. Peccatum Ade eft qui

phyfice prereritum .C. moraliter preteritum

yna gtl

Jubd. refpe&tuipfius Adami , cui fcilieec eft remifz

füm C. refpeétu pofterorum quibus fi per ba»

'ginele g d

dienriz n

püsmui necdum remiffüm eft, adhuc morae

ententi

liter perfeverat. IN. Ex quo patet refponfio

m ditt

"d Conf. [i[.. Quià Adamo. per poenitentiami

fuit remiffum peccatum ; quarenus fait illi per-

&i d

ym n

fonale, non autem quarenus fuir peccaturd oris

ginale per ipfum à poíteris commiffum;

s 4

216. Jufl. £. Mlnd folüm habet juxtà Ária

: p

Ítot. l. ; Ech; c. . tationem culpae; quod eft

s quaim

tsj J

lk

dignum reprehenfione; fed fi peccatum origi-

nale ia re£to eft ipfe actus Adami , prout mo-

m: 0 ni^

í

raliter à pof

teris commiffus ;; commiferatione;

o Og

non reprehenfione dignum eft ; quia poftero-

r

JH

rum neimo 'in peccatum Adee preeteritum cons

f2nfit: ereo.

Conf. L. Ad reatum pornz re-

nt(

quiritur culpa abfoluta; & non tantüm condi-

) o

4

tionat? previfa; ür certum eft contre Semipe-

*

H

tiot

wg Wä

lggianea,

M

Ergo eriam ad reatum cu!

h

LA

og' requi«

i

(

j

gl

Titur coníenius abfojutus.

Atqui. pofter) in

2

peg-

$40

Dz PrsccaTIS:

fo-

mxcs X im

eccatum Ádami nunquam confenferunt ab

luté ; ergo.

Conf. 14 Nihil eft culpa propria;

"T

nifi quod eft voluntarium voluntate propriá;

ws n Adar

li dfoore n

atqui nec pactum cum Adamo, nec peccatum

Adami fuit pofteris volunrarium voluntate pro-

ferorom, non

rgo.

M Nl

prá;e

D. M. Illud (olüm habet rationem cul-

C et a

E.

pe perfonslis, quod eít dignum reprehenfio-

ft vimtariun

ne C. rationem culpa originalis /V. M. & tranf-

Tomptfe fnor

inifsà minore, füb eadem diftin&ione JV. conf.

qer hat

Omne quidem vitium & hinc etiam originale

us. lj

modier n

viruperio dignum ff , non tamen feprehenfi-

one, nifi refpecta ejus,à quo liberé fit aut par-

tenta nobis.

ticipatur; cum itaque folus Adam illud libere

ts pecortur

commiferit, pofteri autem liberé non partici-

re-

t üppler

pàrint, refpeé&tu quidem illius , non autem

Keen bene

ífpe&u horum reprehenfione dignum eft;

nifi

& ons W

ina-

qüis etiam inrelligat reprehenfionem ori

Ádg, Com

lem, feu cuidam, üàt in capité contento;'

:

ebi-

&mm: &l

fam. Propter peccatum enim quilibet eo mo-

Berirum il

'do eft- dignus reprehenfione, quo illud com-

ütrium Q

mifit; cum ergo pofteri non commiferint pec-

VA

catum originale perfonaliter ac in proprio fup-

Tl difgf

pofito , fed originaliter dunta

xat & in füo capi-

t diere

te morali, etiam folüm ori

inaliter & in capi-

D a

n

j

lone ; unde minor

te füo digni fünt reprehe

Ws edem

omiffa fuit. .« 2 Conf. 1.

L

D. min. [ubf.. Pofteri

Ut Md

nunquam in peccatum .A

da abíoluté confen-

nCmpe fno

C. con-

ferunt confenfü phyfico & immediaro

Ad cul-

Weris fome

fenfuü morali & mediato capiris N.

W ompjy

pam perfonalem requiritur quidem confenfüs

autem

V 1 C fat

| Qb od

*gbyücus & períonalis, ad originalem -

InQra-

-Drx PrEccnxs.

34*

eemnt 4f

mioralis & imputativus fufficit ; hic veró fuit

cüpupropn

in pofferis abíolutus, quia pofterorum volun-

Ti popri

tates in Adamum abfoluté translatee funt, &

QR phtim

hic abfoluté non füo tautüm; fed füorum po-

Nolünden

fterorum, nomine confenfit. ,44 Conf. II D.

M. Nibil eft calpa propria perfonalis, nifi &c.

t rationem d

C. nihil eft culpa propria originalis fu4. . nifi

fir voluntarium voluntate phyficé proprià N.

n repreter

KM &

voluntate moraliter proprià C.

gene A n

quet ex hactenus dictis.

äefponflo li-

eum oüg".mï:

21y. [nfl. II. Meritum Adami non fuiffet

moraliter nobis proprium ,ficut nec ejus poeni-

na fenid

pee f at

tentia nobis fuit moraliter propria ; ergo nec

ejus peccarum eft nobis proprium. Cozf.Z.Chri-

dim ii lä'ce:?

"u

ftus fupplevitid , quod

reeftitiffet Adam , f11ocó

peccari bene egiflet ;

i

ed meritum Chrifti non

DI

ümn d

eft nobis proprium ; ergo nec fuiffet meritum

Adae. Conf. II Si meritum Ade. fuiffet no-

jorem t

conn d

íftrum , & meritum Chrifti non fit noftrum,

meritum illius fuiffet majoris efficacie, quàm

qm]ib'emü*

1 ii

meritum Chrifti ; fed hoc dici nequit ; ergo.

B« JV. d. eg paritatem. Ratio. habetur ex

wnerit P

m ?sopriufijf

libera difpofitione Dei, pactum de primo; nen

autem alrero facientis; que? nobis ex Scriptu-

i n

jnr t

ra & Patribus conftat. d. Corf. /. D. M. Chri-

: u !if-'ïrv

ftus eodem modo füpplevit id , quod prafti-

.')

üler Adam &c. N. diverfo modo C. — Alio

i i

p

nempe modo Chriftus fuir caput morale ge-

ibW "

f

neris humani, quàm Adamus. Licet enim is

"T

pro omnibus nobis fatisfactionem preeftite-

rit, hec tamen fatisfactio non eft in actu fe-

(

g

g

obis

cundo nofítra moraliter, nifi applicetur n

WJ ym

3

per

m*

m

542

Drs Precaris.

per voluntatiam regenerationem in baptismo;

D

| quisfit

aut Sacramenta alia. vel aétus ; unde conftat ;

voluntates noftras non fuiffe moraliter trans-

afarum qy

n regbo

fufas in voluntatem Chrifti, üàt in voluntatem

Adarmi.

ujus autem ratio fuit tum quianon

derit r

fei penerm

decebat , volüntates noftras jam infe&tas pec-

cato moraliter uniri cum. fanctiffima Chrifti

muo prohi

voluntate

»

*

m r

tum quia conveniebat, hotnines

adultos participes fieri meritorum & fatisfadti-

lj petam (

1 n

onum Chrifti per liberam & propria«m coope-

Qertats t

rationem.' 4d Conf. 1. N. g. M. Non enim

Qu nobi

fequitur fnturum fuiffe meritum Adami majo-

ris efficaciee de:fe & in a&tu primo, fed rantüm

tperuerimt

fore, ut pertinuiffet a£tu ad plures, quàm nunc

ipfo fa&to profit meritum Chrifti, non quidem

(nmà

ex defe&u ipfius trieriti, utpote infiniri & (ü-

perabundantis , fed ex defe&u crea

türarum, fif-

bi illud applicare neglipentium.

Reliqua, quse contra adam Parteni objici

!IS.N(Z

D

ffent'; nihil fingulare ab illis difficultatibus

t ofipin

fs

bent, que fententiz noftra de peccati habi-

t d

tualis effentia o

fitt vt

;

pponuntur, Unde vid. num,

m

Wt em

Y00. & feqq —

f x lg

" CAPUT III,

Ti i

H

3utit d

De propagatioue. Peceati- ov igitialis.

Tum ff ag

Uo.hic exponenda fuftipimus , modum

( .770(;;'1

D

ftilicet, quo peccatum originale tradu-

LT

catur ; & fübjectüm, im quod-propage-

IW) Wlä f

tur.: Primium adeó difücile/vifam eft S. Au-

MT

gufïino »ut L, s. ass Jalian. - G. 4. fcriberet:

&

LT

——

Drz PxecaTIÉ

$845

t hp

Eic libentius difto , quàm. dico ; mec doteré audeo,

ünde conl

quod nefcio ; Alterum Gregorio XV. P. M. adeà

Ordier t

obícurum apparuir, ut Philippo IH. Hifpania-

in volutm

rum regi Ecclefie definitionem urgenti refpon-

derit; eernam Sapientiam nondum tanti my-

Lfüm quit

! ifelhs

fterii penetralia patefeciffe. . Cum ramen neu-

trum prohibuerit, quominus $. Doétor de

tfims Chr

t, honis

modo traduétionis refponderet, & Eoccléfia fa-

n fl

tis apertam de immaculata Beatiffime Virgi-

-mis conceptione fententiam .ediceret; nec te-

ora u

i

ameriratis etiam notam incurrere timemus ; f

M. Notes

que nobis eft opinio com

n Admi n

4u'niox:i cgrxfüþ;a(nea,

mo, feura

aperuerimus.

5

5; qunit

ARTICU

L

,US L

l, n gitt

u

catuv : peccatum o'rzginzziä ad f»

nf t

ngmodo tradi

m

"de pofleros ?

Ora 1. S. Aug. l.c. duos

: moäos ex-

,

:18.

plicandi cortuptionem anime ex pec-

y n

cato originali, & iftius peccati propagationemmb

j dinïcuhatää;;æ

expohit. Uf ergo, inquit, €7 4mima £? caro pa-

fepeccti l

vitev utvinique. puiiatur , vifi quod najcitur y ve-

g tl m

muafcendo emendetur 3 profe&là aut -utruinque vitia-

dum ex bemine trabifuv : a altevuim 22 altevo,

zanguam i vafe vitiato , corrimpitur ; übi occultü

Quid autem bo-

juflitid. divine legis inchditur.

vum fit verum, libentius difco ; quàm dieo , ve aut-

yigt

l

dedm. docere , quod ne[cio. ^ Hoc tamen [cio id bo-

i, "

vum eff verum , quód fides vera , antiqua , Catbo-

r

f

lica, qud. eveditur &5 ajfevitur originale peccatums

qii

?WJ

e M

2101 eJfe comvicerit falfum. ..Jfla fides non megetuv;

Ü

£4 boc quod de atiima latet y aut ex otio difciuv:

04

r

4

Atf s

Hx

844

'Ds Prccaris.

aut y ficut. alia amulta , m bac vita fne szlutz'f la-

ee t prov

uimC 6

be nefcitur &c.. Primus itaque modus expli-

candi erat fecundüm eorum opinionem , qui

éael C2

ya anpim 1

voiebaní animas effe ex traduce feu ex propaga-

tione , iià, ut ficut caro naícentium ex carne

cxdendes co

paurum, íic animg ex animabus procreentur;

qb, um q

& incorporeum animz femen füà quàdam &

ninmins de

invifibili vià feortim ex patre currat in ma-

vti f ol

ul um

trem, cum iu feemina fit conceprus, üt S. Aug.

ep. 157.& 5. Eucher. in c. 3. Genef. loquun-

ln C

tur. Alter erat ad eorum (ententiam nunc ubi-

s expion

que prevalentem , qui dicunt animas quoridie

ib ind

à Deo creari, & in corpora, cum fátis forma-

Ontei, peoa

ta fünt, infundi, .Sicut enim fi flos feetido lo-

( emnaem

co iníeratur, quantumvis naturà fuà pulcher

ts ttmen fj

& elegans, vitium quoddam inde labémque tra-

« qm qyr

hit, & (icur fi anima corpori vulnerato con-

DA ernat

jungeretur, mox doleret: ita cum anima in-

t40 vl o

funditur. corpori, in quo germen quoddam eft

pi&a

peccati, quia ab Adamo fuit propapatum, &

Yi non fj

fit pars hominis ex Adamo progeniti, in quo,

Cfmüimrione

Xt in capite continebamur , peccato inficitur.

Y od o

219. |Vcta. /I. Dubium u(que ad mortem

ejus p

füuam fuiffe S. Auguftinum de origine anima-

to, N

rum, liquet ex L. 16. de Genef. c. 2 1. L. 3. de lib.

Trotm n

&rt. C. 21, libris quatuor de anima & ejus ori-

*

| filtem

ne, pluribüsque ad Hieron. & Optatum epi-

| lC

j

[0)

lis, L. item r. Retract. C. 1. & L. 2. C..56,

PH&O » ü

üt videre eft in pra-f. ad epift. 2dam S. Augu-

port g

ftini ad Optatum , editam ab Erudidiff. Abbate

93 bin; d

Gottwicenfi A.1732. Eundem magis propen-

Wt t

ifle in eam opinionem, qua animas ex tradu-

V ilinde

ce

Dz PrccarI!s.

345

3771

«e fentit provenire , fátis colligitur ex L. r. de

Ti e,

anima C. 6. & L. 3. C. 7. Item ep. 166. ac L. 10.

o qi

de Genef. C. 27.

Atque hec fentiendi ratio

25 po:

non tantüm rempore S. Auguílini fuit intet

tim qx

occidentales communis , fed & faeeulo 6to, 7mo,

S procce,

9no, 12mo, quin & pofterioribus habuit ma-

0i Quim |

gni nominis fectatores: oppofira tamen fen-

ürrat d

tentia ficut. olim inter orientales perpetuó vi-

ts t $A

guir, fic jam pen& ubique à quinque fzeculis in

MUU

Ecclefia Catholica eft recepta ; unde nec pri-

Yam u uj

mus explicandi modus hic afferri poteft, nec

ais u

deber. n altero modo, quamvis conveniunt

m fs m

omnes, peccatum originale per generationem

fios fb «

& feminalem propagationem traduci , difficul-

TT

tas tamen füpereft, num fcilicer anima ob fu-

lbémgte

am cum corpore corrupto unionem corrumt-

mulnerdto d

patur ex natura rei, quemadmodum liquor vi-

um at

tiato vafi commiflus ,, eo corrumpitur quali

b

*

an veroó hee corru-

a qudnd

per fe & ex natura rei

ptio non fit ex natura rei , fcd dependenter à

rOpags

yain, g

conftitutione Dei , qui Adamum ita conftirue-

rit morale omnium caput , ut eo peccante fi-

vato if

w a t

lii ejus peccato infecti naícituri fint ?

220. IVota 11I. Janfenius, quem nobis eon-

argie d

nE

trarium jam füprà produximus, hic primam.

fationem init, & eam in rem L. 1. de ftatu nat.

uiqeu

lapfie C. 6. & multis fequentibus reje&to omni

(putind*

kl (f

pacto , tanquam commentitio & ante tem-

m

pora Scholaflicorum omni antiquitati incogni-

to, bina docer: rmum;, peccatum originale ex

ylit

u

o

natura rei propagari in pofteros ; non fecüs,

À

ac fübinde cæci;asi ?

dagra ; aliáque id genus

määmï

5

Parem

E

:

545

Drs Peecarts.

parentum vitia tum affectnum tum corporum

f enfre f

transfunduntur inliberos : 2dum , Caufam hu-

vet fritud

Tib o

jus transfufionis unicam; eámque phyficam &

neceffariam ; effe libidinem parentum feu con-

dis m ei

fido efer c

cupifcentiam in ufü conjugii ; atque id Augu-

flnum docuiffe tanquam doctrinam Catholi- — gt

cam, qu& fi vera non fir, vanam , falfam &

OUpHet?

fallacem effe ejus de Pelapianis victoriam. . Ve-

^ r

rüt, àt nuper de concupifcentia vidimus, fic

pdat : f

& hic veriores füce explicationis auctores [an-

Vk pex

fenius habet Lutherum in Pfal. $ 1.-ad illa ver-

a. Di

ba: Ecce.in iniguitatibus conceptus fiin ; &.Cal-

Wanrürs r

vinum L. ». Inft. c. 1. $. 7-

Mu peta

221. Dico . Libido, quácum parentes ge- *

ft a pa

nerant , non eft caufà per fe & neceffaria pec-

prloc pri

cati originalis in parvulis. - Prob. Si libido fo-

Wiüt qyrpor

ret cauía ejusmodi , erpo ubi ea effet ; ibi foret

f df

peccatum originale: ubi veró ea non effet; ibi

f ii

nec peccaturm foret ;

Atqui falfüm eft utrum-

Q peccatur

que confequens,

rmum quidem ; quia, üt

jotur ; flql

ait Trid.- Seff. 6. c. 3. IVift ex femine "tdee pro-

Tdtsifl «

.

.

fe

pagati na[cevemtur , som no[ceventur injufti

( d

licet ex Ade femine non na(cerentur, non ta-

15 i,

rnen nafcerentur fine libidinex& concupifcen-

RE

tiàj utpote quae ex naturali hominis tempe-

TR :

famento exfürpgit, & in ftatu eriam pure rna-

i (íngn

tura fuiffar.

2dum etiam ; quia fi parentes

produci j

quoque carerent libidine in generando ; nati

poit ad h

tamen ex ils contrahetent peccatum originis;

i ij

cum ab Adamo defcenderent , 47 quo omüer pec-

n i en

caverum , nec fingulari privilegio intelligeren-

i h

tur cxempti, — Cogf. 'T'alis hbicxïonon poteft peg

Dz PE&CATIS« :

$47

I Orty

fe canfare efe&um alium nifi materialem , norr

; Gnbm h

veró fpiritualem in anima; aut moralem : Iter

t phyim]

libido illa conjagum de f& non eft mala, quia

otum n o

aliàs tnalee etiamn effenr nuptie. : Denique fi li-

queid A

bido effet caufa peccati oripinalis, plus ille con-:

nam Catoj

traheret peccati , qui majore libidinis ardore-

1; ilini

conciperetur ; cum caufà neceffarió & natura-

loriam,

Jiter agens majorem in apto fübjecto effectum

vidinus, i

producat : falfum autem eft con(equens , quia

wdores f

r dv

originale peccarum eft in omnibus eequale.

222. Dico iL Pecearunt orieinale rion ex

jin; G

ipfà narüra rei propagatur in pofteros. — Pro/.

Neque peecatum originale confiftit aut torali-

npos* * rer aut partialiter in concupifcentia : neque

neliri

per hoc precisé anima inficitur peccato , quiá

| Sibin o

unitur corpori corrdpto ; hoc eft, concupi-

iil

fcentià affe&to ; cum' concupifcentia etiam tna-

3 Don

neat in Daptizato; àt (^d. rium. 199. 191 ; et-

fim ehit

go peccaturi oripginale ex rei natura non pro-

em; qud

pagatur; fiquidem tradu&tionis ex natura rel

i Af

modus iftà explicarione nitirur. €ozf. Eo mo-

T E

* do traduxit Adam eriginale peccatum in polte-

t0S, ^fmó, CQuo traduxit cetera incommo-

vt P

1 cencupuc:c.'

8a v.-g.'tribulos terres; bellustum rebellio-

nem &c: "245,

uo traducturus erar. jufliti-

yiis 19*

um p*

am, fi nón pecciffet: 3455 Quo Clirifti paffià

producit in nobis gratiam 5 /irur , ait enim -

IT

,nel'ilHL]0 ;

poft. ad Rom. $., per unius delithum ?m omnes

boinines i. coudemmationtm , fie qe pev uunus jufti-

I Wm;j PiC'

vem i omhes Lomiws im juffificotionem. vite.

X natura

o 1

j

[

y

Atqui þa;*ciomnia non "phyücö &e

Tel,

0i PQI.QR Pï

m

|

548

Dr PzccArIS.

rei, fed moraliter. & ex Dei ordinatione fue-

;æAdtW

runt aut fuiffent tradu£ta ; ergo.

erad i

223. Dico /7I. Caufa peccati originalis eft — s; ut€

voluntas Adami , & fie hoc peccatum morali-

| p um gf

TiisSundt of

ter transfunditur ; fuppofità generatione ex

Adamo facta per viam generationis ordinariam.

ib ob dv

Prob. Ex verbis Apoítoli faepiüs jam relatis:

hr um

per um . bominem peccatum in bune mundum in-

prn n

Zvavit , €9 per peccatum mors €gc..—. Omnes ho-

D

m.nes nafcuntur cum reatu mortis, quia omnes

adübns nv

naícunrur peccatores : omnes autem nafcuntur

'lipreniba

eccatorces, quia omnes fecundüm moralem ze-

tqpam Ecc

á

,

Kimanionem peccaveruntin Adamo. Ergo mor-

- tboliam t

'tis caufa eít peccatum ori

ginale: originalis pecQ &mq;gifccmi;

cati autem caufà eft Adamus.. Ergo caufà trans-

Qd ; 1

fufionis peccati originalis eft Adami voluntas;

Ürmm (ctnc

cui inclufie fuerunt voluntates omnium , qui ab

ipert j

j

€o per naturalem generationem erant déícen-

!

;

8 m

furi. Hinc Trid.l c. Vif . inquit , ex Jemine

hm mdm ;

vdde propagati nafceventur , uon na[cerentur inja-

J

[H 5 cum ed propagatione PER IrsuM, dum con-

Wfi T7

cipiumtur , propruam iujuflitiam contrabunt.. Conf.

217

Peccatum originale ex dictis nihil aliud eft, quàm

Tfb ts

peccatum . Adami, moraliter noftrum , quod

(Ohperie t

dum primó factum eft, poteft diciactuale, dum

Oponlüt

contrahitur , habituale. Ergo cum una & ea-

df

dern fit caufà peccati habitualis juxta & actualis:

d0nem ;

& voluntas Adami cau(à fit peccati originalis,

Prüntfe,

üt actuale fuit & primó factum eft; etiam caufa

i .41'«

dici debet peccati ori

inalis,üt habituale eft & à

.,,22-3'2[..

nobis contrahitur.

D

IXiT.

J'ubpofitd ge nevatione

" exe

id. cit. nili ex femi-

£x "ddaino fatld; quia ex 'Tr

a,

ne

Dr P£ceamiS. -

348

lrsjone f

ne Adre propagati nafcerentur , non nafceren-

tur injufti.

Dixi 2. per viam genevatiouis ordi-

i rpogds d

uariam; ut excipiatur Chriftus , qui cum non

Citum mord.

per viam generationis naturalis, fed mirabili Spi-

tetition d

eptus eft, noncontraxit;

ritüs Sanéti operà conc

nisordindta

imó ob divinitatem perfonee non potuit contra-

!

Utriusque ratio à

ls m rel

here peccatum originale.

Yc mudmi

priori fundarur in pacto & Dei ordinatione.

- Omnesd

224. Oljic. contr. vmum. S. Auguftinus li-

5, qui um

cer dubius füerit, quomodo peccatum origina-

nrem nofount

le à parentibus baptizatis traducatur ad liberos;

üm moden?

tanquam Ecclefize tamen fententiam certam &

mo E -

Catholicam tenuit femper, illud traduci per

concupifcentiam , & multiplici illud ratione

: g

LO

g Calbt-

ndit; 1mum patet ex L. $. conr. Julian. C. 12.

Utrum (concupifeentia) malum non fit » cui ve-

dumi vt

[/j

ymniüm Q

neuti confertiendum non efl : &g utvum non ex

/

Á

[71

? cum ipfa concupifcentia ma[catur , cuà .

enpt d

quit, 0f

Á

[

m alum ine[fe uegas : &9. utvum ab iugeuevato

suülo poffit bomimum quisquam fime vegemeratione

pfum "

sri, d

libevari , boc imtev 205 difevitur..— In bis queflio-

vibus Catbolicá vevitate aptiquitüs tvadita veftra

grut. Ut

à

ii

impia novitas fuffocatur.

2dun Oftenditur ex

congerie textuum & do&lrina $. Auguít. ; quam

gl g

oppofuit Janfenius. & Dubium $. Auguftini

ial

& difficultatem explicandi ad ipfam etiam tradu-

um u æ

£tionem generaliter fümptam & e

modum

"TO

ertinuifle , liquet ex illius verbis

Es

$. contr,

u o^

T as

j

u

1. C. 4. recitatis num. 218. & L. de mor. Eccl.

lü)

q

3bito

neR&

C. 22.ac L. 3. de pecc. merit. C. 4. laudatisn. 210.

alísque ex ejus ep. 29. aliàs afferri foliis. Un-

" i

de NV. .Aff. ad prob, xmi x. Senfum effe ; quód

con-

MMäæ

L

850

Dz PsecaTIS,

concnpifcentia fumpta pro habituali inclinarias

D

ne & efireni ad bona honefto repugnanria fit

| üneprentut

1nalum quoddam & defe&tus naturz , cum quo

| at habitu

rfcimur omnes ,. & à quo liberamur qucdam-

, &i u

3nodo per'baptifrmum , quarenus vi illius accis

pum & remo

pimus gratiam habitualem & jus ad auxilia, qui-

nis d.

bus refiftamus illius motibus, & re&tze rationi

m , qui

fübjiciamus. Hec veró nulli Catholieoram fens

f400 GPUR 1

tentie repugnant.

Quomodo portó dicatur

ao aov

ex concupifcentia provenirespeccatum , mox füb.

ln vl

"dd prob. 2di IN. affevt. Cujus falfita-

jicierur.

tdem peoo

tem ut aperiamus , audire juvat- Janfenium [

Ttom traduc

onentem.

E.

foeritionem,

". Opponit L. S. Aug. pro prima transfufionis g ia

15

radice affignat magnitudinem peccati

£&e

C

Binetifo maro

concupiícentià totam naturam n

liW

ientis:

ANü

Qu cum

tiantis ; fic enim ait L. r. de nupt. C. 32. Ex

Titisfecund

quo J4dam ex olea 1ali,in. qua uec famen erat bu-

Aiterm prodx

jusmodi , uude amavitudo me[cerezuv. oleaffri ,. n

Wi fper

oleaftrum peccando couver[us efl, quia tam tnagnum

nem, n

peccazum fuit , ubi magna in dezevius fievet muzatio

mature , tofum genus bumax.un fecit oleaftrum $

kinüfinfo.

