quam norz includit; quatenuseft.contra rectam

| ]oqüenüi

ul

rationem ; nam illud. rmó dicit generalem in-

Obedientiam. & virtualem -Dei- contemprumz

jhp dth

2dó prefert Deo creaturam. : Sed horum neu-:

D u

crum inrellisitur. in peccato , üt recte rationi:

i u

oppofito; ergo. Cerf.. Poteft, fecundüm pro-

if

babilem ; füpponi re&tam rationem effe .pri-:

u-

mam regulam morum. . ;1c.- Di(fonantia.actio-

j

;

ul

ï(ï

juti

nis cum natura rationali-poteft (alrem per intel-:

&&ternas

lc&um pr.,,æfcigdi à diflonaatia cüm lege;

e

Ergo

| PWPäoü'

Dr Precar:is.

o poteft aliquid cognofci regule morurm

cini

:

;

orme; quin-advertatur ad legem Dei : &

tuii

voluntas poteft ferri in peccatüm üt contrariun

Áiete

naturee rationali

ed legem.

; præfcindendo ab oppofitione

!

189

';.,' ! 1&-' D-

M. Peccätum üt offenfa Dei involvit

brse

maliiam , quam, üt eft contra rectam ratio-

Q

nem ; non includit explicit& C. quam non in-

f hn

cludit implicité /V. 44. €$ D. m. fimiliter. Quan-

adver

do peccatum cognofcitur üt naturee rationali

ürde

di(conveniens & illicitum , implicité etiam co-

&n

gnofcitur üt à Deo prohibitum ; confequenter

ttn

imbibit rationem generalis inobedientiee & vir«

n

& m

tualis contemptüs atque implicité etiam ac vir-

juit.

tüaliter prafert crearuram Deo , exercire fcili-

quii

cet amando id., quod Deus prohibet; & con-

vid

tetmnendo legem aeternam aclegislatorem. 42

Cosf. D. 4ut. Poteft füpponi fecundüm pro-

-

babilem; & per intelle&tum prafcindi &c. fpe-

pndi

culative T. Practicé N. Qui pro regula morum

defiprant naturam rationalem., " quamvis con-

lt pe

Quem.

cedant omnia rectee rationi contraria etiam pro-

hin f

hiberi à lege eeterna, volunt tamen illam prio-

fnfi

ritate rationis ante hanc intelligi , atque fic na-

"Ut

turam à lege fpeculativé praefcindi poffe.

Ve-

üin

xüm cum intelligi non poffit regula actualis, &

[

maxime actualiter in praxi dirigens, nifi üt ob-

Cl

ligans, quod fine cognitione voluntatis füpe-

Drec

rioris non percipitur; inde fit; ut, quando at-

Qtat

tingitur aliquid difconveniens nature rarionali;

t

etiam attingarur contrarium legi & füperiori;

H

tit ]j

afque »üc

opinio de regula morum

& pre-

-

eifie

Vr i

Dr Pzccatis.

, 19

: hORU

cifio intelle&üs ne fpeculative quidem procedir,

1] d

multó minüs fi re

Ontrarni

ULIEM IRn -

fideretur.-

ppoli

35: Obj. II Omitii eetate extiterunt Athei.

& i

2. Securidüm probabilem poteff in homine ad

breve tempus dari ipnorantia Dei. $. Status

dam r

1 Don

contróverfize praefentis ponitur cum hypothefi:

fi homió actionem recte rationi diflonantem

« Qui

advertetis apit , & invincibilirer ignorat Deutny

? Ritond

etm ov

&ut-de eo non copifat: - Arqui horüm omnium

actiones , cognitee tanquam contrarie naturze

equentt

rationali, o

n

l

n

offünt dici peccata T'heolo

& formales o

B

nfe Dei; cum , qui& ad

g

oc

fan «t

juxta fanam Philofophiam & 'T'heolooiam re«

erai i

quiritur advertentia ad lecem D

2

ei ; ge,l,abüc

at &fl)f'f

velabeffe füpponatür. Ergo:

t 4

Y ad 11y0m D. Ornni etate extiterunt Arhei

ydüm J*

praéticé tales C. fpeculativé tales N. — /4;beu$

ldi&(« (þi*

jradlicé talis eft, qui Deum exteriüs negat; &

u ron

ita perdité vivit; ac fi Deus non exifleret,

a

quémque vellet non effe; quia eum juftum füo-

m

rum ícelerum vindicem inrimo confícientiae füae

ii p

fenfuü formidat.

Speculativeà tali$ dicitur , qui

i

J I fl

Deum mente etiam & ex animo nepat. "'alem.

n'e va

dári negamus: aut contra lumen rationis apen-

ii

tem fibi ipfi exercit& contradicere afferimus;

n

cum; quem Deum füb primo ac pracipuo ejüus

gt J

pradicato inficiatur, füb alio; legislatoris fcili-

T 04

cet aut lepis fapremze, implicité agnofcat. 4

? gt J

2dum D. Poteft ad breve tempus dari ignoran-

fupel'lon!

tia Dei in homine, qui & quándo moraliter

1nO^

&

rali-

di

;ü?nfagir, nec formalicer äeccat'C.*quanda

E -

aó

,Dr Prccamis.

:falite:rä agig.ä;; peccat N. Tunc enim fe omném-

«l

que creaturam rationalem obligari ; sícque fu-

Y r

premum legislatorem feu Deum agnofcit. .. 44

37. D. Status controverfiee ponitur cum hypo-

fgnntun

&Q0m

thefi: fi homo invincibiliter Deum. ignoret

D

omnimodeé & fimpliciter IN. fecundüm quid,

fe ii

nempe quoad aliqua pradicara aliàs prima. C.

Danti

QOmnimoda ignorantia füpponi non deber ; quia.

füidi

hac hypothefis in prafenti queeftione deftrue--

2

DC

:

i

ftat.

et fe iP(äm , üt ait Gormaz , & ex ditie con-

mmedi

*

(

14. Jijfl. I Reperire eft homines in Indiis, aut

Eu

fic t

alibi enutritos in fylvis, qui legem naturz penitus

i

prohi

norant. 2. Dantur rudes, quinon agnofcunt

fi

f

i aliquid prohibitum ,. nifi ab hominibus.. 3.

Tib

Gentiles olim, preter Jovem aliósve.falíos

qux

Deos, verum Numen non cognoverunt. At-

Jos

qui horum peccata faltem non poflüunt dici for-

haj

males offenfe Dei ; cum .certum fit per igno-

prsmy

rantiam invincibilem legis naturg /operantem

o

ex ea excufari à peccato formali; ergo

Joreco

00 f

&. ad 1mum D. Reperire eft homines ratio-

nis minüs compotes tum ob nullam morum

Qs

culturam , tum ob ingenii mentísque hebetu-

gear )

dinem, & organorum.ad animee funcliones in-

Dione m

W.

eptitudinem, qui &c. C. homines rationis com-

potes fu/d. qui ignorent legem nature quoad

Qürty

Vértens

aliqua, & conclufiones particulares ac fecunda-

zias C. qui invincibiliter ignorent legem naturae

Tane

ls ab

quoad omnia, & prima ac univeríalia princi-

iaN. Si primi generis homines huc proferas;

1poft

t Qu

Allos potiüs ad infantes ; vel perpetuó amentes;

.

v

W

2t

O. .

DrPreeaTig —

kqe t

vel demum ad ipía brura pertinere ä:cimus : f

K 4j

veró rationis compotes ftatuas, concedes etiam;

ml

fügnatum effe faper illos Tumez vulrür Divim, &

eorum cordibus iuforiptam legem ab Authore "

| m

nature; cum ratio hurianà & léx Dei inter .

&

i qi

fe inviolabili nexu colligentur. 244 adum D.

2

prim C

Dantur rudes , qui non ag

no(cunt immediat& "

Det;qui

: deltut.

fibi effe prohibitum quidpiam , nifiab homini--

bus C: mediaté N. ficüt is , qui aliquid committit

]6 QU

immediate à lege Ecclefiaftica prohibitum; '

Tréis at

agnofcit idem falrem , mediaré prohiberi à Deo:

fic etiam rudis apnofcens rem it immediaté -

wæpenims

prohibitàm ab hornine nullatenus éffe licitam; *

agnoüuuz

facilé & fatis agnofcir eàndem, üt mediaré pro-

jnibis j

hibitam ab altiori lege.

ZAd 3tium . Ex eo,-

se Al

quód Gentiles malut putabant, fi quid voluntati -

m J

Jovis alreriüsve fictitii Numinis contrarium age-

1 daft

bant; agnofcebant profé&tó agere f& contra fü-

p igno-

premum lepislatorem, licet hunc erronee cum -

)peranlem

Joveéconfunderent. Idém dicendum eft in cafu, .

0

quo rüdis ponitur éxiftimare ;

uód hominis '

änes i

cujüsdám legem nulld ómnino ratione'violare

3 mond

liceat; q

t hebefu'

uiatunc horriinem hunc 1pf"umfua opi-.

nione impliciré Deum facit.

dion Y

15. [ufi. I1. Ad offenfam formalem Dei re- à

onis u

quiritur vel actualis vel virtualis ac remilfa ad*

r Q

vertentia ad Deum.' Sed dantur actiones hu-

máane etiami delibetatze contra dictamen ratio- -

Id

nis absque ulla ejusmodi advertentia; ür ex fa--

l pfincl-

€ta poftmodum reflexione conftat; ergo. Conf.

yofen

Ut quis behe agat, nori eft opus, ut ad pradi-

at

rtibile difcurrendo per-

]

c'atqn,j cum Deo conve

$

tingat;

22.

Dz Pä-C&A?IS- :

tingat; fed füfficir

d* l4

] quo.d(c.egitct eequum v. g.

Fs

efie, ut al

te

w

ri preeflet, quod fibi fieri vult, Er-

go dul

£o.& ad peccandum non opus eft illo di(curfu,

Gnoí

quo quis cogiter, hoc effe illicitum & nullate-

fütam

nus perpetrandum , confequenter prohibitum

A

(s

& voluntate füperiore,.

- Atqui fic nec implicita

efe fer

erit advertentia ad Deu

"

le: ]i

rD; erpo.

R. D. M.. Requiritur actualis vel virtualis,

Ui fir

eáque expreffa & fub conceptu primario aut

01

ormali ad. Deum advertentia N. ac&tualis vel

Qm,

virtualis, fed confufa dunraxat, implicita ac fub

i Inc

conceptu convertibili C. 44. fed /V. m. Poftre-

faftca

mam enim notitiam à peccante abeffe non pof-

.M

fe; jam dictum eft fiepius: eandem vero fuffi-

didy

cere, patet ex paritate Sacerdotis peccantis con-

CR

1ra caftitatem, cujus peccatum eft facrile

gium;.

Jills

quia confusé faltem &

1

exercité cognofcit ,: fe

RUT

eífe voto obíirictum. . /Vec dicas, Id quidem te-

ltht

nere in.eo , qui Deum Deíque legem antea co-

Tate Q0y

gnoverat ; non autem , ubi

í

u

uis horum igno-

omne p

rans fuerit, m Paritas allata

ndatur in impli-

ie]

€ita & exercita advertentia, quam peccanti ad-

iaf

effe, in affertione Theíeos probatum fuit, . /4

d l:

Coif. IN. A. Ut quis moraliter bene agat, non

r

fufficit quaecunque cognitio & libertas, fed re-

i

quiritur advertentia ad regulam morum. . Heec

ij

verà eft lexeeterna Dei; üt aliunde fupponitut;

quai

crgo ut cognofcatur aliquid'zequum eífe , a

T

técede

af 1

5

t.

&dicatum cum Deo convertibile pertingi de-

16. Lof. JH Ut Rex dicatur formaliter

UE

litm

nofci üt

Qd

offendi à fübdito, *rcquirimr illum;cog

regem ,

£

Dz PrccatIS

mv

i. Br.

tegem, alioqui non diceretur offenía re, ia:er-

oo & ut Deus dicatur offendi formaliter, debet

lcorf

cognofci üt Deus ; quod non fit ab advertente

ls.

Jubitm

tantüm , fe agere contra rectam rationems .

Conf. I.. Qui occidit hominem, quem putabat

impica

efle feram ,. non committit homicidium formae

le: Item non perpetrat facrilegium formale,

Atl

ui furatur rem , quam neícivit effe facram,

n0 dut

Ergo à pari.

Corf. [I.. Qui exercet actionem

4

Trc E

udis d

inalam, nefciens illi connexam cenfuram, hanc

)

nec incurrit,

, Bul

.nec formaliter violat legcm)EC.cle-

fiafticam ; ergo fimiliter.

Qp

E. D. 74 UtRexdirect

& perfonaliter &in in-

r

dividuo dicatur formaliter offendi;requiritur &c,

TU

C. ut Rex fimpliciter dicatur offendi formaliter

rieeilts

Jubd. requiritur, illum direct? , immediaté &in fe

i,

cognofíci ür regem; feuquod hic numero homo

nidmt

fit Rex N. faltem mediaté , indire&té &in digni-

antd o

tate convertibili cum Rege C.. Efto, quodnon

omne peccatum dicat formalem offenfam Dei di-

w g

ninp*

rectam , feu contra Deum direct$, perfonaliter

catt d

& in fe cognitum commiffam ; femper tamen

eft (altem indirecta, & cognofcitur contra fu-

fii. À

ggg[, non

premum caput & legislatorem totius reipubli-

cee rationalis committi, quo nomine & Deus &

3.2

n, Ht

Dei offenfà fatis intelligitur, 444 Conf. 1. &. Si;

D

quod fieri omnino poteft , in utroque cafü an-

m

;

tecedentis: füupponatur hominem aut rem fà-

Cffcg 1

rj

cram nullo prorfus modo cognofci , verum qui-

dem eft antecedens , fed nulla paritas; füppo-

fitum enim confequentis falfum eft, nempe

brmalim

gnofciflf

quod neimplicité quidem cognofcatur Deus. 44

[772 E5

[egtm!

&i

DE Piecaris

Dion

Corf. IT . 1. Probas nimiür. / Sequeretur

eiíir?, quàd nefcieris actioni à lepe Divina pro-

p

p ]

hibitze annéxum effe reatum Culpie & poene;

eris

iunc non incurreret ; cu

in támen uteique per

fe fedtiarar 'peccáruii ,

& velit'etiatm effe&tum

feffori

is

d

i caufatri per (e fciéns' prüdénsque ponit,

fs p

N- Cozf. Peccatutn ex fe & natüra füa non

qun.

«onneéctitur cum ce

Qu

ordigar:

nflira, que'eft parna exttie

jà; fed'ex libera duntaxat voluntate

quif

is Ecclefisftict; qui praeteréa folum con-

D

n (

rtümacém ; & fic directé fcienrern «c adverrenz

tem, ligare intendit. Dispar vatio. eftin noftro

du d

cáfi ; "übr ratio

1na

er|i

nis di£tamen af&tiffim ne&titur

*

fltione

cum Iege Div

i, adeóque actio réCte rationi

fim o

contfárià à violatione hu

1

jus legls & ïlägisigwriä

offenfà (éparari

nequit.

£t

C Quaves:: Quidgam circa Peccatum

Vg

lofophicum fit couflitutum ?.

pur Pl

li d

/17. JVofa. Alexander VIII. PP; An. 1690;

Qimin;

24t3 Aügufti damnavit hanc inter binas propo-

&C D)

fitiones' fecundarn ;.' Peccazim | Phil

ofophicum s

o

Jeu sitovale eff. aus bumanus. difcomve

Hiens natu-

t l

v& Yationali

»

4 p

gov?alé-

69 veBIze vationi: Theologicum verà t9

vanseviffio libera Divime legis. — Phi-

qui

fonbieim

quagturmvir grave im ilo., qui Deum

RR

vel iphorat, velde Deo atlu uon cogitat, eft gr. qe

qui

peecóum , [e4 noh'eft offenfa Dei, meque peccarum

Toort4

moriale diffolvens atmicitiam Dei , ueque pená a-

"Occafionem huic damnationi

TU'aÀ diymim.

Qd r

ederunt; ütreferr Dominic. Viva in Trutina

p

TT eO]'Ogjca ; quad

N

am "T hefes publicé propofi-

m p

ZæAn, 1686.

etatis

g

ä*q»ædam Profeffore Soci

iviQe

Dz Pzccaris.

25

Ntety

Divione in Gallia ; in quibus licer heec thefis,

Viti r

prout jacet, non reperiatur, nihilominus pau-

Y p

cis per invidiam mutatis in hanc pofitionem una

ex iis concinnata fuir; cum re ipfà mens Pro-

eiqne t

n

fefforis in manufcriptis expreffa & verba 'The-

feos propofitae fenfüm lonp? alium haberent,

que p

rf

quàm quem profcriptee propofitionis verba fa-

EDd CX

ciuht.

Cenfura autem relatee pofitionis fuit,

volntas

uód fit fcandalofa, rémeraria, piarum aurium

jumcn.

offenfiva & erronea. ' 'Quia tamen tres partes;

avert.

unà filicer de Peccaro Theologico & mortali,.

Y nofb

duse de peccato Philofopico in expofita propo-

y n

fitione continentur, exponendum reftat, quam-

i

o nit

iiam cenfüra recitata afficia. lraque.

.18. À. rm). Pars üna de peccato Theolo-

Iegislam

ico & mortali, quód nempe hoc fit J/era Di-.

vine lei wansgreffo, non fübjacet cenfürz;

) l]

nec digna eft cenfürà, nifi forté philofophica

À 1690

diminutionis & infüfficientiee. — Qa7/o 1:/; quia

bhec notio revera convenit peceato "Theolopi-

i5 p

hf

€o & mortali, ut' ex hücusque dictis conftat

& ex ipfapropofitionis damnatione manifefturn:

2

"0',

el. ao 2d/; Quia juxta communiorem,

WV

quód peccatum fit libera legis divine transgref-

j Pbl'

I[i Dium

fio ,. non habet pracis&, quód mortale, fed

quàd 'Theolopicüm fit, etiam prafcindendo à

; '/W

mortali & veniali.

" Sed de hoe infra pluribus.'

p um

p t

&. 2d6. Pars rma de peccato Philofophico ;

quód nempe hoc fit a&us bumanus difconveniens

g

; Troit

zatur vationali e ve&e vatiomi, fciicet foli,

etiam non fübjacet cenfüre, quatenus nomen-,

p

cretuti

claturam illigs pecéati explicar. Arfo eft; quia

à

accep-

u

o

96

Dz PzccarI1S.

acceptionem vocis & confiderationem re&t ex-

timip

Ponríer

lato,

ponit , & indicatur à D. Thoma, num.

3. IC-'-b

Q dmn:

R. 3/). Pars ada de peccato Philofophico,

p

polit

i

qu:e in poftremo commate habetur , üt jacet;

prem

cenfüram füftinet & meretur.

Jtati0 €f/; quia,

d'lu 1 &

ürait La Croix L. s. num. 58. fic non facit di.

102

ftin&tionem interignorantiam & inadvertentiam

w

ad Dcum vincibilem & invincibilem , & de utra-

Quj

que eequaliter intelligi poteft : multó minüs in-

tib; Qu

dicat aut füpponit impotfibilem .effe ignoran-

fit, qu

tiam Dei vincibilem ; íed potiüs videtur an-

metphy

fam dare judicandi , eam effe vincibilem, quà

für, niy

pofità non eff excufátio ab offenfa Dei & reatu

T0 i

pona eterne. |Preeterea , üt addit Mayr hic

« e!

num. 21. ab(trahit à fenfü conditionato & abío.

N

luto,à poffibilitare & exiftentia peecati Philoío.

phici , adeóque legenti ingerere poteft opinio-

nem, talia peccata frequenter dari poffe.. Hinc

veró reété deducit Viva juflitiam condemnatio-

nis quoad cenfuras fingulas , & 'Thefis noftra

prioris articuli validiffimé roboratur,

j

3. 40.. Si pars poftrema fic limitetur ad fen-

lrl

fü

m meré conditiongtum: Peccatum Philofophi.

4

Ris

ui Deum vel

cum quanrumvis grave in illo ,

f

ignorat zzvincibiliter, vel de eo z

"

/

[]

modo , uec

lnb

quidem implicià , inculpabiliter cogitat , non eft

V cor

formalis offenfa Dei , &c.; propofitio fic limi-

TWfer,

tata illà damnatione non comprehenditur. Aa-

fideten

7/oc/!; tum quia certum eft ex propofitione in-

LEU

ter 31. ab Alex. VIII. damnatas 2da, invinci-

Ptæcep[

jilem juris naturg ; adeóque & Dei ignoran-

:

tiam

Dz Pzcecaris.

27

t

tíam à peccato formali excufare: tumyquia idem

um fs

Pontifex propotitionem de peccato Philofophi-.

co damnat tanquam de zovo £5 ex arco emevjam;

lofophico,

pr

opofitio autem his limitibus circumfcripta

4

TT

ridem ant& à multis viris graviffimis fuit tra-

; qu

dita; & ipfe S.'Thomas eam docuiífe videtur

n d

2.2. q. 20. &. 3. in. (9. ubi ait: .2 poffer e[f£ con-

retfenri

verfio ad bonum commutabile fiue avevfione à Deo ,

&deut.

quamvis e[fet. inovdinata , aon effet peccatum mor-

».minüs l

£ale; tum quia ex hypothefi hac mer& fpecula-

ul

tiva, qua revera non tantüm moraliter fed &

VORQUL

smetaphyfic? impoffibilis à communiori afferi-

hiem, Qd

tur, nihil eorum fequitur, propter quae damna-

J t

tio inflicta fuit. Atque in hoc fenfu cum aliis

M

etiam & Societate noftra locutus eft ille Profef-

T

i& d.

i hi

Íor, üt Vivg lic o&;ndit.

p opn

-ARTICULUS III.

of H

Ju quo flet formalis malitia Peccati ?

Vlemm

v df

Ota I. Quzflionem generaliter propo-

19. N

fitam ad unum commiffionis peccatum

anda

hic reftringimus, ut magis ex. ordine cogno-

Ícamus diverías de hac controverfia Auctorum

nitip

fententias. . Convenit quidem inter illos; 118

i Deum v

modo L

in peccato ,. àt advertit D. 'Th. hic q. 71. a. 6.

in corpore, fpe&ari & inveniri duo;. alterum

RUL

i fl

materiale, feuid, quodad rationem peecati qua-

fi determinatur, & hoc in. commiffionis pecca-

j o

Miione

to efe phyficam entiratem, actüs mali, ,qui à

precepto negativo prohibetur; alterum .for-

; jnylid

nat ad

ale ; feu id ; quod— 3&!1113 quafi determi

£atio-

pe

um

d

28

D& PéccaTIS.

raionem peccati, & hoc effe óppofitionem

qunim

Tectu

cum regula morum. 240 oppofitionem hanc

lmlb

pofie ignificare aliquid per modum po/izivi &

idum.n

contrarieratis, ür calor naturae'aquee eft oppo-

fitus; aut aliquid per modum privarivi vel pri-

puitun

d

vationis, ür mors nature viventis opponitur.

3:jó in peccato reperiri multiplicern privatio-

vd tj

benzem

nem, ícilicet gratie - converftonis a Deum,

conformitatis cum lege, a&tüs boni oppofiti &c.

frdlo,

t ind

Di(crepant veró inter fe; dum; in quo formale

peccati feu malitia formalirer' confiffat, expli-

quà lic

cant. : Alii enim non' tantüm confecutive & à

m

pofteriori ; fed ctiam formaliter & à priori con-'

EY

( legel

fütuunt' adequaré eatri in privatione; alii ad-

a. ]

squaté in pofitivo

*

.

& partim in pofitivo. .^

; ali pa'rtim in

i

r R

trilior

20. lVota /T. Patroni prime feuteutie nec ipfi

in prïs

inter fe conípirant. ' "Narn alii( üit/omittam an-

poet.

Q m

tiquatas. & exoticas fententias) ponunt commu-

CIE ul

niter malitiam in privatione rectitudinis puráà,

*

&

t form

feu .confórmitatis cum lege

3

quorfü

in gtiäf?t'

reduci poteft opinio Efparzee,' qui eám quidem

p

P

m &

in pofitivo ftatuir, fed quatenus eft exclufivum;

:

Ütngs

& fic privatio bonitatis: alii in privatione recti-

Vl

Q]

tüdinis debitee ipfi a&ui , üt vult Scor. Hurtad.

cum mültis ''homiftis: vel debitzipfi fübje&to

lm

bern

feu voluntati, àt vult Gabriel, Suar? Mol. &c.

Patroni fecunde fntertig etiam non fünt concor-

fernus

&rüm

des. "Tannerus enim malitiam- formalem ex-

plicat' per esititatem moralem füperaddiram &

yütat

Ridef

reíültantem in entitate phyfica aétüs peccami-

| &

Roli:' &lii communiüs per ipfam pofitivam libe-

l

ram

Das

^Dsg PrzeceéaTIS.

29

"

..«.

Vfitiones

ram tendentiam aétüs in objectum prohibitu

Hec tamen conciliari forté poterunt; fi dicatur,

nem hx

illam liberam tendentiam zz.cozcreto. effe iptum

L pf

actum malum contra legeir fcienter ac liber&

ELODO-

iiv

pofitum: z abffraclo efie.imodum , quo actus

élicitur, failicet fcienter & liberé contra legem:

Qppoutr

il

Tiv

vel refpe&tum, quem actus:dicit partim ad li-

bertatem & advertentiam ad.legem; cum qua

« Dam,

i

ppditi

fir actio, partim ad legem prohibentem & or-

tam inde obligationem ; .cui. adverfatur . actio;

o fomi

Iht; ent

quia hic modus & refpectus tanquam forma

metaphyfica poffunt concipi in aétu refültare

AONDTA

€o ipío, quód fcienter

& libere pongtur con-

5

ipriori Qu

tra legem.

T

21. Jico

I. Formalis. malitia peccijti com-

Priyatienc,

miífionis nec adzquaté nec inadeequate confiftit

nfiew

in privatione.

Probatum L. univevfim. — INihil

poteft effe formaliter per fe & ratione fui in li-

omttam t

nea morali; hoc eft; primó.ac formaliter .ha-

m comm

bere aut dare denominationem boni vel mali;

(ins Wä!

nii formaliter per fe & ratione füi fit volunta-

eum d

rium & liberum.

Sed privatio. quaecunque

ün ia

aífignata non eft formaliter per f& & ratione fui

du

voluntaria.aclibera; ergo.. Àaj. patet; tum

i

quia libertas eft proximum requifitum & fubje-

N

étum moralitatis; undé quod eft formaliter li-

y g

berum etiam eft formalitermorale, üractus in-

jf MO[ i

ternus; quod autem eít tantüm denominativà

u t

liberum, eft etiam tantüm denominativé mora-

wrmlkm v

le, üt actus externus: tum quia in tantum ali-

ïfüddm &

quid eft bonum aut malum morale; in quantum

j p

eít liberum & voluntarium ; unde inter alias

j

aji

m

89

Dz Psceárts.

d

Baji propofitiones damnata etiam eft haec 46tat

p

ad vatiouem Q9 — defimitionem. peccati mon perti

d

net voluntavium &c.

Min. etiatn conftat; quia

voluntarium & liberum eft ipfum exercitium

(im ho

fus: fi

voluntatis: privatio autem ejusmodi per fe &

ratione füi non eft tale exercitium, íed quid

Qitudin

neceflarió confequens ad illud. | Cozfirm. quia

t ejs.

quin, aut pro priori, quàm concipiatur priva-

Ti p«

tio , poteft haberitotus conceptus formalis pec-

linem

cati commiífionis; fi enim concipiatur actus

EOR

tdmd

pr&cisé üt liber& & cum advertentia ad lepem

prohibentem pofitus, actus jam intelligitur ma-

poed

tuq

lus, peenà dignus, & confequenter peccatum ;

fic autem malitia habetur preefcindendoà priva-

Qun

V0T

tione, imó etiam pro priori ad privationem,

utpote quze fundatur in pofitiva tendentiaactüs

bo n

fbj

liberé & fcienter eliciti contra legem circa ob-

jectum prohibitum. ^ Pro£. 77. fpeciatim

füdini

potei

Conva communem aliorum eg fingulavem Efpar-

z. ACtus, quifiuntfineadvertentia & libertate,

pito d

m pr

carent conformirate cum lege ; ac bonitatem ex-

cludunt; & tamen non fünt peccata; ergo. Item

i£m

n'onara; :

Tendentia pofitiva in obje&tum legi contraria

formaliter opponitur legi negativee feu prohi-

Tit nog

benti ; & heec caufàlis eft à priori: ideoactus caret

B oni

rectitudine, & eam excludit, quia rendit in ob-

je&tumlege prohibitum; ergo privatio, aut po-

terea, (

fitivum quà exclufivum reétitudinis, non eft pri-

46 Vi

mus & formalis conceptus malitiee.

VäU'One

Contra fententiam Scoti $9c.. Peccatis commif-

ifläS dl(

fionis intrinfecé malis nec deberur rectitudo fe-

'

ecun-

23, [

cqndüm pr&dicatum fpecificum ; cum £

Vr

düm

D PrccaTi1S.

31

( hre

dàm hoc blafphemia v. g. fit fimpliciter inca-

pax rectitudinis; quia effentialitér mala: necíe-

L

of i

cundüm pradicatum genericum; quia fecun-

| x

dàüm lioc confideratur' preciss ür aétus huma-

x pl

nus:; fic autem concipitur üt indifferens ad re-

&itudinem, unde hzc illi non' poteft deberi;

m g

Af

ex ejus privatione autem tam-parum conftitui-

tür peccatum, quàm parum corpus per priva-

d

tormdispe

tionem perfectionis angelice. Preterea ex Pree-

€epto nepativo non oritur oblipatio adferendi

Tphtüt Ü

tf d ipt

rectitudinem a&tui prohibito, fed tantüm non

ponendi illum actum; ergo per hoc non pecca-

velitum

tur, quód actui non tribuatur reétitudo.

er Dectit

-Contra [ententiam Gabrielisegc. Forma & pri-

jendodri

vatio refpicit idem fubjeétum immediatum ; er-

riva

st

50 cum rectitudo tanquam forma habeat pro

fubjecto immediato actum, malé privatio recti-

vt qu

tudinis tribuitur voluntati. . Ad hecblafphernia

2771

poteft fieri eo tempore, quo non datur obli-

imd)

i Gbert

gatio abfoluta eliciendi ullum actum virtutis;

cum precepta virtutis pofitiva non obligent

bonitaete

profemper: & quo non datur oblipatio condi-

u

tionata; quia homoin noftro cafü folüm obliga-

g at

tur non blafphemare, quod etiam fieri poffet

"T

er omiffionem puram velactum indifferentem;

hod

unde rectitudo operanti non eft debita. Pre-

4 rendt

terea, cüm blafphernia evitari poffit per diver-

o df

fas virtutes, fi malitia confifteret in earum pri-

d

vatione; illa multi

litias diceret.

plices &, div.eþrfäs fpecie ma-

commf;'

cc;!dS

"

22. Dico If. Formalis malitia

eccati corhï

zi

et

( ]

1

(.

milïaiiolnisadæquatä confiftit in. politivo; fcilie

;CU

(

Q^

Dz PrccaTI&

82

liberà tendentià actüs in objectum prohibitumm;

quz fecundüm omnia, ex quibus habetur, nem-

pe actu, libertate, advertentia; lege , obligatio-

f fl

ne; objecto ac. modo five refpectu, nihil nifi

uj

pofitivum dicit.. Sequitur quidem hac Thefis

k

ex priori , fedulterius ProZ. 'l'alis tendentia po-

pylc

fitiva formaliter conftituit a£tum in genere mo-

qua

ris, quia in actu phyfico fine libertate aut ad-

Tunt;

Í

vertentia elicito ea tendentia unicé deeft, &

MC no;

facit, quó minus dicatur actus moralis;

||erg 0

i lil

conílituit actum vel in genere boni vel mali.

Tetett

i

Atqui non conflituit in genere. boni, ergo in

malra

genere mali; praefertim cum praeceptum nega-

ld

tivum ejusmodi rendentiam directé & formali-

tl

ter probibeart.

Coufir. Aéctus fit moraliter bo-

Wal

nus, feclufo etiam re vel ratione quocunque

Tnt

alio; per hoc, quód fiat fcienter & liberé à vo-

defi

luntate juxta legem operante; ergo fimiliter

pcpe

actus fit formaliter malus hoc ipfo, quod fiat à

hi

voluntate liberé & fcienter contra legem ope-

h1

rante.

d

ticlao

4

22.. Obj. contra m.. SS. Patres, quos fus

bre-

Ant.

fert Vafquez, flatuunt formale peccati in pri-

Uqus|

vativo. Nam 1. negant peccatum fimpliciter

L1

exiflere, efle rem vel fübftantiam.

2. Aperté

C QEQ

explicant per defe&tum privationem, & caren-

u u

tiam.. 3. Dicunt plané nihil effe, ut poffent di-

de

cere,. peccatrum..à Deo non produci.

Ergo

(ppof

Coufirm. S.'Th. 1.2.0.18. a. 1. ait : Dicendum,

quód omuis a&us in

uantum . babet aliquid de effe;

lr pot

M

1u iantum. babet: de.

omitote; im quantum verà i

.

deletut,

*

llz-'guid deficit. ,a'g pleuitudine. efféudi, qua .

actjoni

'Jï:qm

Dzr PzccarTISs.

53

sliin.

á&ioni bumane , deficit d bonitate, t9. fic. dicitur

ts

wmala Et q.71.a. 6. Habet autem atchus buma-

D

nus, quàd fit malus ex eo, quód cavet debitá com-.

hec Ti

eneu[uvatione.

& I. 7:.4. N. Conf. Queftio hec meta-

d

hyfica nec ex Scriptüra nec ex SS. Patribus;

pendem

qui ad. fübtilitates has fcholafticas non attende-

"at

runt; fed ex una ratione definienda eft.. Unde

: deell, d

nec nos in probationibus eos laudavimus, licet

us &

1

id licuiffet. S. Hieron. enim in cap. 2. Mich.

xi vl nà

refert & improbat (ententiam quorundam , qui

yi, entt

malitiam peccati nihil effe volebant. S. Aug.

um

L. de 2. animabus C. 11. definit peccatum efle

m

voluttatem vetiuendi vel confe

uendi, qued juflitia

aoraitc v

eetat, €g. unde liberum efl a

!

flineve.

Vide alte-

u

ram ejus definiionem n. 4. S. Damafc. L. 4.

i

de fid.C. 21. /'itium, quo nomineapud PP. fie-

pe peccatum venit, zez fubflaptia aliqua, neque

; (00 u

J

ul

flautiee proprietas, fed. accidens eft.

ln (p

- Be 2. A. 24.. ad 1. D. negant id in fenfü Ma-

fichzorum, contraquos multi Patres hoc fcri-

s i

bebant C. inalio fenfuN. — Manichzi volebant

x ij

V?),

aliquas fübítantias ex natura fua effe malas: ne-

m m

bant id Patres, & hinc etiam negabant pec-

W prä

cata effe fübfítantias, aut rem feu ens fübftan-

2 at

tiale, aut fimpliciter, hoc eft , fubftantialiterexi-

i

li pOHeüf

ftere; non veró inficiabantur peccata effe actus ,

ïUC'l. Bag

oppofitum nihilo, aut accidentia, quae dicun-

. ]i

tur potiüs ineffe, quàm exiflere. Patet hocex

d],'i]gWE !

j

S. Aug. L. de perfe&t. juftitize contra Coeleftium

C. 2. Ratiocin. 4. ubi ait: Zterum quevendum

n

nde-

i

W

r

0.?;: 7uid eff. peccatumy a&us, au res:j ve(po.

hus

gt

Dz Pzccaris;

34

mus peccátum quidem a&um dici & effe , tton venns.

hu

id &

f

non naturam [ubfeflentem , id efl , fubflan--

T

tiam contra MManicbeos, 44d 2 D.explicant per

mdum

;

defectum vel pofitivum, vel privativum C. (em-

&ITÉ

;per per privativum fuj4, & fic explicant pecca-

«t ten

tum forrnaliter ac in fe ipfo . confecutivé &in

a

effe£tu vel quaíi effe&u; fcilicer in'confe-.

D

quente peceatum privatione C, refponfio pa-:

D7 Duf

tet ex eo, quód SS, PP. hic fxpius intelligant:

tutiohe

privationem gratiee ;. ac defectionem. à Deo,

7771

ld 3..D. dicuntpeccarum effe nihil (übflantia-:

hr

le C. nihil accidenrale fu£2, moraliter.C, phy-:

Matr

fice N.

Quamvis peccarum aliquid acciden-.

lm f

tale phyficum fit, tamen moraliter nihil:dici«

ttit dj

tur, vel quatenus eft nullius pretii aut .mo«:

T

menti ; juxta illud Pfal, 14.v.4. ad mibiliande-:

opod

du&us eff ia con[pe&u ejus smalignus: vel quatenus.:

d

Ral

non eílid, quod ere

itur effc, quo fenfuz; ad:

Cor. 8. V. 4. diciturzzibil. eff- idolum n mundo.

acinrq

4

Ratio addita. non tenet;:quia.hàc rátione PP.

Vtfne

difficultatem: .non |.folviffent, ^cum homines,

tj d

gqué ac Deus,non potuiffent effe auctores pec-

DT Er

cari, fi illud nihileffer; & non pofíer produci,:

fttüs,

Quamvis aurem admitrerént peccatüm effe ali-

W(e

quid pofirivi ; curri-tamen illud: dicerent effe

lgt

defectum moralem;' in.ea ratione : à Deo pro-

mhfl: |

venire non poffe manifeft

"

um erat,; & .diiiicul-

irtic

tas folvebstur.

;

S Thomæ re&ö dxcx-

mülum

z4d Conf. w. Mens

"Line

tür à Vafq. & Granado dubia & ambigua;cum

Mi

videatur nobis non minus favere, quàm adver-

MT

xim&

iäfiis. Nam m QQ de.malo, ubi ma

hane

T

—

Dz PzccarIS.

3j

:

NT

hanc controver(iam tractat, fic q. r. &. r, ad

» [l

Ia-

4- ait: Z&us volustatis, in. quantum ferturi

J

malum , vecipit vationem €9. n0men inahi, ibiq. 2.

um C

8. IT. ad 13. peccatum mon eft. privatio pura ff-

,

n

cut tencbre , fed eflialiquid pofttivà. & 1. 2;

g.

:cqtivä&'m

in conh

72.. 9. ad z. peccatum mon fovtitur Jpeciem ex

parte privationis vel averfromis , fed ex comverfto-

ponío r

ne ad obj:£un. — Quod autem ibi loqdatur. de

inreligat

ratione fpecifica formali, declarst ib. a. 6, Di-

m 4 Ut

cendum , inquiens, quàd im peccatis invenitur

ifoblan

duplex differentia , una materialis , aliaformalis,

v C p

Materialis quidem . attenditur fecundüm matura-

d a

lem [peciem. à&uum . peccati; formalis. autem fe-

TU

cundim ordinen ud uzum finem- pvoprium , quod

n 4jt f

eft objetum proprium: — Unde,qui volet, textus

jalblum

oppofitós diflinguendo intelliere poterit de

vdqutti

malitia quidem fimpliciter tali,fed confequente

p hn

ac integrali, non autem de primaria & formali. "

23. luff, J Malum in genere confift

irin pri-

gtiore D

vatione; Sic enim ait D; Th hic 3 Mi

n hm

mibil eff aliud malum, quàm privatio alicujus bo-

xdorept

9i: Ergo cum malum morale peruneatad lioc

n Pm AK

genus, confiftet in privotione. — Conf. 7. Reli*

tund

L

Uuone,

que fpecies omnes mali habentür in priva-

dic

-D

Nam malum tranfcendentale et plàd&

d

D

nihil: phyficum eft privátio forme natüralis:

& d

artificiale pfoporrionis in opere.

"Ejgo &

malum morele, | Cozf. 7. Boniras cujüsquerei

gt

H

fiat in ejus perfe&tióne & integritate ; ergo

ygllä:wm

malitia in ejusmodi defe&u íeu privatione;

"ml

cüm defectus quà talis form

li male

aliter kdi-catï p'riæ-(ka-

.tionem forme debite.

hu

2

B DA'

Dz Pitccuxs-.

$6

: .'ïa,. D. 44 Malum abfolutum. & fimpliciter

tale confiftit in privetione C. refpectivum &

r

fecundàm quid tale N, malum in genere gene-

Til

raliffimo & analogic? tali füraptum preefcindit

puit

ab utroque. | Malum abíolutum &fimpliciter

etem

tale ex mente D. Th. q. 1. de malo a. r. ad r,

pyi

illudeft , quod ita eft malum, u nihil entitatis

i

& bonitatis, nequidem phyfice, in fe inclu-

Tnüm

dat; & de hoc intellige; fi vis, verba obje&ta,

hi d

Refpe&tivum & fecundüm quid tale eft, quod

0pon

aliquid entitatis & bonitatis falrem phyficein-

cludit. "Tale eftpeccatum, üt exeod. S. Do&t,

pf

L. 3. Cont. Gent, C, 19, conílat ; ubi ait: sa-

pudd

Il B.

lum 1noyale non importat aliquid , quod fft fecun-

i $,

düm ejJentiam eg. pbyfícà malum, [ed quod fecun-

ttifum

düm je &$ phyfícó eff bonum ; malum . autem bo-

tfitin

mun,in quantun ilum privat ovdime vatiouts,

[

qui efl. bomum bominis. MdjConf. 1. N. A. velde

naturali & artificiali malo fimiliter D. malum

TR

