vt db

hoc jüs :

fed eft peccatum habituale ; unde pa-

.Q-

donargr

tet pró priori ad caufam confervativam haberi

diquom

perfeverantiam moralem, eámque aliunde nem-

Tantiavel

pé à negatione illa duplici effe petendam,

185 Dir

1v

CAPUT IL'

fino tar

tàe nomir

inidir,

i De Peccato Mortali Q Veuiali.

r

lu ]

'ïIrqg'pcccatx mortalis & venialis difcrimen

f

, Y

;non levis eft controverfia, partim cum

. Haereticis, qui illud a

ut penitus aut quo-

Cl

m

adi

pfam naturam certeé tollere-

conantur: par-

Taen ne

tim cum Catholicis, qui in affignanda ejus ra-

d

Cllnquc

tione. difcrepant.

Geminee huic controverfiae.

uccedunr qua'ftiones de utriusque peccati poe-

Ielgmm !

nà;quarum altera ad fidem, altera ad fcholas per-

", E

J d

Iiag,tf,. & hic peruactanda venir.

";

UE

;

PAR'/QI:"I-

Dz Prcearis |

167

um QUatenu

ARTICULUSIE

tl pf

"Aninter movtalegg veniale peccatum fit difevimen *

fre Qd

C. Diini

Qta. J. Ex effectu , t num. 3. nota-

113. N

tum; traxit nomen utrumque peseca«s

m qe;

mots z

tum. JMortale dicitur ; quod mortem anime;

gratiá eam fen vità fapernaturali privando ; af-

n et quic

fponfo d

fert, & peccantem jufto Dei odio peenàque a

M

terná per fe dignum facit, — eriale , quod fa-

cil veniam meretur ex eo, quód non afferat

quandi:

mortem.animze , nec poenà eeternà fit dignurm. -

- Cum d

Propriam hanc ac realem venialis ufürpationem

vnegpe i

iab

effe Carholici- jam univerfi fentiunt . vocántque :

hoc veniale ex. natura [ua , ad. diftinguendum à

u o

veniali ab eveutu , quod dicitur illud , quod con- -

mies ungkr

donatur.: & .à veniali ex caufa , feu illo quod

evitvam

aliquo modo veniá dignum eít , quia ex igno« :

n dindtt

rantia vel paffione commiffum ; üt nonnunquam.

PchH

à SS. Patribus prefertim S.Ambroefio & Augu-.

ftino ufürpatum eft ; qui poftremus etiam mor-

tale nomine criminis ; 'veniale nomine: peccati.

*

[*

in Enchir. C. 6.5. expretfit.

114. JVota []. Alia.c

irca hanc. doctrinam

jj d

fuit; mens Hareticorum & quorundam olim:

fä; amm [

Catholicorum ,. unde varii exriterunt. errores.

U iU[qL":x

Nam 19 Jovinianus & Pelagius omne difcri-

poitt: DP

men negabant ;

le quidem dicebat quecun-

TM

cunque peccara poenà eeternà puniri, àt n. 33«

« o

relatum : hic veró quolibet peccato juftitiam

j p

"d

amitti. Hinc cum negare non poffer plures efie

d

ospe

juftos, homines fine omni prorfus peccato in

h

ivere poffe contendir, üàt $. Hier. in .

lac yita vi

L4

)

T

—

h

168

Dz PzrceaTi&.

Dial.cont.Pelag. & S.Aug. L. de heeref. C.88. te-

fifionem d

ferunt.. 240 Similiter docebant quidem Wiclef-

plics huyo

fus, Lutherus & Calvinus, peccataomnia ex na- -

dcrmen

turarei effe mortalia & poenam mereri eeternam: :

eicefcet.

de faéto tamen & in actu fecundo penes quos-

u1

dam; ob conditionem extrinfecam peccantis aut

rb vend

Et- Wideffus -

Dei imputantis,' effe venialia.

Ef

quidem , tefte Waldenfi "T'om. 2; de Sacram.-

pett g

C..54. , peccara reproborum omnia mottalia, '

n0n defnan

eleétorum non nifi venialia dixit.' Lutherus vo- -

mePro

luit pegcata infidelium 'effe mortalia ; & imputari -

nfint. ]

à Deo ad peenam eternam, fidelium autemn ve- -

fent, quf

nialia;& non imputari fed condonari ; preter -

v4. od

incredulitatem feu peccatum infidelitatis ; üt ex

Wf

affertion.'omnium Artic. & L. de Captiv. Babyl. . |

fitls o

ac alibi collipirur.

'Calvinus partim convenit -

À

cum Luthero , dum L. ^. Inft. C.

I

po

j

8».—-9;*'5,-': &' K

Li3.C.4. $.

28. fcribit peccara fidelium effe ve--

nionmr :

nialia-ex . Dei mifericordia , & non imputari: -

pler que

artim cum Wicleffo & Joviniano ; dum L. 3.-

(io t [j

nft. C. 2. $, rf. cum poftremo docert fidem effe -

lm que

donum electorum non aimiffibile , & inde cum

Qum [omy

la.

priore deducit; : peccata. electorum effe venia-

fU fur

3130." Hispropé accefferunt Catholici olim

D q

nonnulli; nempe Gerfon, .Almayn. & Joannes

t

Ep. Roffenfis ; qui affirmai

eccara ominia

fiisg

de f& , fi difiri&tó judicemus

e mortalia &

frahdg

mnereri' peenam: &rernam

)

.

*ex benignitate ta-

Pnj

men Dei faétum, quód quadam peccata cen-

lt loqui

fcaurur.venialià , neque expellant grariam aut

T tgfjos

poená eerernà puníantur.

Michaélis Baji, : pec-

flütit d)

catum venialéex natura füa negantis;

propo-

fl p

fitio-

—

Dt PzccaTIS.

169

ERE

fitionem datmnatarn infrà recitabimus. ^ Ex tri-

tüdem Wil

plicis hujus erroris refutatione verum & reale

t ORna er

Yerer ao

difcrimen inter peccatum mortale & veniale

:

elucefcet.

do peesq

115. Dico J. Dantur

quaedam peccata þro.'

m peimic

prie venialia ; nec omnia peccata funt mortalia.

J Wi

Eft de fide. Prob; ex Stviptura V. Quia dantur

YT

peccata, quae juftis ita inherent, ut propterea

Jmis mxrmi

non definanteffe jufti. "Talia (unt, de quibus fer-

. Düden

1 eft. Prov.24. v.16. Septies in die cadetuflus, e?

1, &i

vefivget, " "ecle 17. v.21.Non eff bomo qufhus in

dlim ayfeur

terva, qui faciat bonum , €9 ou peccet.. x. Joan. 1.

dongti; p

v.8. Si dixerimus , quia peccatum nom baberus ,

finus

fieiurs; t

ipft wos feduc.

Wnus. ^ Jac. 3. v.2. Ia multis - eoffeudi-

kOgis

$u$ omnes. -

us cert dé omnibus & de fe ipfis

:

' d

ab Apoftolis diéta referri ad mertalia nequeunt.

II

1.

lia' peccara queedam fünt , quae non pu-

fdedn i

niuntür eterná poenà. . Ejusmodi fünt ; pro-

t non n*

pter que quis Matth. 5. v. 22. dicitür reus judr-

cio aut Coucilio, cum alter dicatur veus gebenze.

;; dl

lcer f

Item queze 1.ad Cor.3: v. 12. fuperedificat: tan-

& tamen dici-

. &intd

quam /gnum fenum 9 flipulam ,

un d

tur falous fore, fed quafi per zanem. . ML — Quia

peccata quaedam comparantur rebus leviffimis ;

.Cabdid

yi n

feflucis Luc. 6. v.

41. culicibus. Matth. 23. v. 24-

4

þzjmlzs €7 fieno

Cor., cum alia ibider

u

P

conferantur

P m

j

tralibus , eameli

F

Prob. ex Zj(ä

onc. Milevit. C'fm. 7

hao

; I C

fic loquitur

em placuit , ut quicimque dixevi?

in ovatio.

jinica ideo. diceve San&los

Dinite

nïpm?ïïg

nobis debita uoffva ; ut mon pro. f ipfis boc dicant ;

2 Bäjï) d

quia non efh in eis ueceffaria iftla petirio, fed pro ls;

[

jl Pyï;

Í

j

iyo

Dz PeccaT1s.

qu. funt:in fuo. populo peccatores , g ideo ts dicere

son furt 4v

unuiuquemque fanctovuimn , dunitte mibi debita mea,

curiti;

fed s. dimitte mobis debita uo[ffra , ut boc pro alus

v diexdi

porius , quàm pro fe, peteve intelligatur , "Anatbe-

ofenfe leve

7 [it. .. Similia extant. Can. 6. & 8. Concordat

ib hoc m

Conc. "Trid. seff. 6. C. 1 1. Licet i bac mortali

amicos Vi

vita quantumvis Santlà 9- 3uflà. in levia [altem €g

non drma

quotidiana , que etiam vemulia dicuntur , peccata

nesesmod

quaudoque cadant . tton propterea defimunt ejJe juflt.

fOinis evit

ANain juflorum illa vox- efd bumilis g verax : Di-

Qfenfe con

mite uolis debita uofiva. AT. Eadem in haec ver-

fim &pris

ba.: dumtte uobis debita uo[lra ,, commentantur.

fum qua r

S. Aug. cont. 3. epift. Pelag. S. Hieron. in Dial.

7

I5 mneff

2do cont. Pelag. ubi etiam utitur fententià Pf. 3 1.

fenftmcar

Pro bac ovabit ad te omnis, San&ius itt tempore op-

| u VE ]

portuuo ,. & dlud ad Hebr. $. de Sacerdote; qui

2

D fipitn

offerre.primüm deber pro peccatis fuis; zam /f

Viter d)

jufius , inquit ; z effet . tton juberetur offerres

! fatüm d.

neque etiam pro [ , fi omtmi peccato caveret. .. Alio-

! &nicum

rum Patrum teflimonia plurima vide apud Sua-

| Ms C

rez hic & Bellar. de Amiff. Gratig L. 1. C. 5.

h

&i qu

& feqq.

j Rümiey

Prob. ex. Ratione 1. Mortale tollit vitam ani-

| W. qui

ma per hoc; quod quis malit offendere Deum;

L

quàm carere bono concupifcentiee füee ;.ficut

as

vita anime intelligitur in hq

d quis malit

| E

l

carere omni bono creato ;

eum offen-

Qul (

m eft , quia eft

dere: .Er poná aternà dig

N

, Qu

averfio à Deo. Atqui multa fünt peccata; v.g.

otiofum . verbum , animi inter ora

| diltra-

| Wpejer

lus

|

| U&

€lio , ira, aut damnificatio proximi leviffima,

Aoter &

tiam

l

B

CU? quitg'usïqon] eít is animus ; & qua.e

€

non

n

»-

Dr PrzccaTiSs -

171

Zj

non fünt averio à Deo, cum non repugnent

mj i,

charitati; üt D.'Th. t.2.q.87. a. $. & p. 3. q. 86-

mme

a.4. oftendit. Ergo.1I. Dantur inter-homines-

guur, du

offenfie leves, qua« amicitiam non diffolvunt ;

. Cond

imó hoc amicitiee ratio exigit, ut leves ac inter

t in lr

amicos vix evitabiles offenfiuncule amicitiam

1 a J

nón dirimant. Ergo & inter Deum ac homi-

umy, j

nes ejusmodi admitti sequum videtur; tum quia

d

minüs evitari forfan poffe videntur ab homine

if omts

offenfe contra Deum omnes ; fiquidem & ju--

jem n ac

ítum fepties in die cadere Scriptura tefletur:

COR

tum quia amicitia Dei eft moraliter confervabi-

Hlieron n

lis; non effet autem , fi per quamcunque of-

fenfiunculam etiam femi - voluntariam. folvere-

faigid

n

tur. lII Alienum omnino videtur ab infinita

Gacerdot; d

Dei fapientia sequé ac mi(ericordia, Deum gra-

ab us Mf

viter adeó per verbum otiofüm, rifüm immode-

alnr j

ratum &c. offendi, ut hominem , licer juftum

um P

& amicum, sterno mox odio ac poená dignum

yide pl

judicet. Certe juftitia humana morti eum non

atl 1v

addicit, qui per levem v. g. negligentiam do-

mum incendit, licet illud (uppliciumin eum de-

li n £

cernat, qui ex indu(tria id fecerit; cum tamen

fecandüm adverfàrios utrobique commiffum fit

fai

j le; 7

eccatum mortale & idem damnum illatum.

ccur ergo ju

Divina, que humane re-

( g*

eum 05

gula eft, reum

L

s judicare cenfenda fit tam

lï

eum,; qui

T

m

joe'osä menritus fuerit ; quäm eum;

[

qui pejeravit ?

PCCCEH

(it

116. Jico /[.

Pe'ccäta venialia non fünt talia

aut

eccantis

jl

CV[Mma)

ropter extrinfecam conditionem

Eft deFide.

& qu qun

?miqis, aut Dei nen imputantis.

Prob.

D)

al

5e

Dz. PrccarTis.

eonfun

Prob. Yana pays. J. cout. WAcleffum &$ Caloimum.

deltinat

Pradeítinati- poffünt. peccare mortaliter ; &

p &

probi venialiter. Nam Adam; David & Petrus.

m t

Ap. fuerünt

redeftinati ; fed. hi peccarunt

ts

mortaliter.

e Adamo quidem teítatur Ge-

nef2. v.37..— 42 quocuuque die comederis ex eoy,

Q 4

ILün

movte morievis.

Ad Rom. 5. v. 12. Per usgum

Ààm.

boiminem. peccatum n bunc anundum intravit , 69

paus

per peccatum qmors.

De Davide Pfalmus 50. ubi

inter caetera dicit Prophera : 727; foli peccavi &^. .

kl g

quírye

ynalum coram £ feci. Ea: Cor amundum crea in me

Deus , €?. Spivitum ve&uin zmova in vi[ceridus me-

$. &tot

p

i5. hem : Jeedde mibi letitiam falutavizs tuz. Nec

obítat ; quod addat: .Ez Spiritum San&um tu-

| Qoffe

| ndem

um nog.anflevas à me.

Id enim non indicat

Spiritum,grarige (anéctificantis manfiffe in. Da-

Es

B

vide peccatore; fed fignificat, quód gratize Spi-

| mioda

ritus denuo caperit eífe in poenitente, cum ei

| t &D;

peenitentiam inípiraverit.

De quo vid. S. Am-

| ptna

brof. in Lib. de Apologia David. S. Aug. in Pf.

| ml

50. &c. De Petro teftantur lacrymae Matth.

finos

26. & S. Aug. Tr. 66. in Joan. ac ipfum etiam

factum, nempe negatio Chrifti, quam nemo pru-

Dtpter

w& ïlx f

dens à mortali culpa excufàre poteít.. E. con-

trario poteft reprobus jocos& mentiri, aur otio-

&dn

Is

fa proferre verba ; qua mortalia peccata dice-

re, nulla ratio aut fundamentum adeft. — Cof.

& n

li )

Sententia. haec erronea fupponit errorem ali-

um , fcilicet reprobis nullum peccatum veré re-

", a

| tj

&

"

mitti; contra veritatem & neceffitatem Sacram.

*

Baptifmi ac.Pcenitentiae

P

facit ; ne cognofci

m

þ

Rj

pollit ; quodnam fit peccatum mortale; cum

l

cone

d

Dzg Pzccarmis.

n e Cl

eonftare:nequeat, quinam reprobus aut Iprae-

orter d

deftinatus.fit : dat licenriam prade(tinatis im-

David s

pun& adulterandi, fornicandi, pejerándi &c;

] hi pecat

cum tamen Apofl. 1.ad Cor. 6. dicat.: zo//te

ervave., ueque fornicavii , nieque idolis fervientes ,

m telunr(

od n

ueque. adulteri &c..—. Regnum. Dei. poffidebunt.

Jl Cout. Lutb. $ Calv. iisdem arguments. Nam

BRT

Adam & David etiam.fuit fidelis, & Petrus

um at

Dflmispo:

preterea renatus : Error hic fupponit alios,

fcilicet peccatum . mortale poffe effe in jufto,

ii i u

d t

confervatà ejus juftitià , contra Paulum ad Rom.

9. & totam Canonicam imam.Joannis : Item

T

peccato nullo, niíi infidelirare juftitiam amitti,

aganr u X

contra fententiam ;Matth. 25. judicis eos etiam

T N

condemnantis , qui opera mi(ericordize non fe-

sim n i

cerint , & Paulum inter opera carnis à regno

euiile 1 4

Dei exclu(ura etiam luxuriam , ebrietatem , ho-

qui gt j

micidia &c..l. c. numerantem. . Cozf.. Scriptu-

vtj

ra & Patres diftingunt peccara inrer fe non ex

quovos

perfonarum conditionibus , fed velut ex ipfa-

j $ Agil

rum actionum merito : Praeterea peccata Chri-

r M

flianorum , ceteris paribus, ceníent graviora

«iin

propier majorem ícientiam & beneficia acce-

|

gam n

pta, utex c. 6. & 10. ad Hebr. claré ciolligitug

EL

)

& afferitur à Sanctis.

PUL

Prob. 2da pavs, Quam Conc. Trid. Seff.

"

" PCCLJ[

6. Can. 25. his Verbis definit:. 52 quis i quo-

Ti

libet bono opere quftlum faltem venializev peccave di-

[ c[fOfcm H

xerit , aut , quod antolevabilius efd , inovtaliter ,. at-

caturfi

m

«tl

que ideo penas etermas mevevi ; tantímmque ob ia

m Y

nog damnari, quia Deus ea opera noi imputet ad

j

C-

n

fl

nomfe;

damugtionemn , "Anatbema fit... Quia dicere, P:

a-

es

174

Ds Pzccaris.

'ca'tumjVeüialew effe tale, quia Deus non impu-

a !

tat , licet in fe morrale fit, eft imprimis contra

vd p

juftitiam Dei & ea fcripturee loca ;

qua .

ínt; Q

'eantibus dignas minantur -poenas :

Deinde eft

4 t

contra bonitatem Dei , & fcripture textus,

(s I

quibus dicitur Deus odiffe impium & impieta-

fünt vel

em ejus : Demum eft contra juftorum inno-

Ta, at

centiam , quam fcriptura feepius preedicat. .Corf.

vera ob

'Si ex imputatione Dei aliquid eft: peccatum;

12, qua

'ergo ideo Deus offenditur , quia ipíe imputat

il fe

peccatum & offenfam, & confequenter ; quia

mut. r

Svult offendi ; ab altero autem non offendere-

ex n

tur, quia non vellet ab eo offendi; fi illi non

hD

imputaret. Atqui hoc non videtur in Deum

Tet] Cl

cadere poffe; ergo. — Accedit; quód Deus pru-

| iune für

'denter & jufl& non aliter imputare poflit pec-

1 ls j

catum, quàm reipíà imputabile eft. Ex num.

homine

pr. autem conftat reipía efle venialia peccata

Nme

plura.

iif

i17. Dico JI[. Peccata venialia funt talia

| lt ft [

ex natura fua. Sequitur ex pracedentibus; &

t D

eft contradictoria propofitioni inter damnatas

lt ln

à Pio V. & Greg. XIIl. Bajanas 2omae : Iu

j m

lum eff peccatum ex. uatura. fua. veniale, fed omne

&n ?Qü

eccatum ameretur penam eteviam.. Conf. 1. Jax-

Yeids,

ta Conc. Trid. Seff. 14. c. 5. & fenfüm univer-

Venid

fie Ecclefia? peccata quedam, nempe mortalia;

| thidm

neceffarió fünt exponenda in confeffione: que-

dam veró, fcilicer venialia ; utiliter quidem fed

| l QU Y

lg

non neceffarió aperiuntur. Atqui fi omnia ex

t pic

natura fua effent peccata morralia, queedam

k digm

&utem ex benignirate tantüm. venialia; vei

d

omnia

n

3bypasdax il

175

U ermnia forent neceffária confeffionis materiá:

npins

vel peenitentes nefCirenr, quaenam reticeri pof-

a5: Denb

"W! fenrt; quod utrumque eft abfurdum & menti

'ac fini Concilii ac Eeclefiee repugnat.

Erpo.

Optüre tb

Couf. Il. Qd peccara, quae 'ex narura non

ium & impm

'fünt venialia, cenfeantur ex benignitate Dei ta-

fl

ia, poteft dupliciter intelligi ;; mó ; quia re-

pradiaz

'vera habenr turpitüdinem' morralibus propri-

t o

:am, quam Deus tamen inillis diffimulat; &

va pl am

n hoc fenfü coincidit cum fententia heretica

D

.

Yequént d

num. pr. rejecta

2dó, quód hac peccata

non of

x fe fint apra ad talem turpirudinem ; quia pof-

adi, d

fer Deus; fi veller , obligare hominem , ut füb

Qetur in

reatu culpge mortalis vitaret ea peecata, quee

Q as

nunc funt venialia: illam tamen turpitudinem

g lt

jn his jam non inveniri, quia Deus noluit ia

e eü, EX' li

hominem obligare. Sed hic fen(us falfus eft.

! Veniihi Fü

"Nam.ex natura rei pracepta Dei non magis

minüfve obligant, quàm ipfis rebus & actioni-

j li

bus fit confentaneum ; cum hoc tribuendum

odenbo

fir Divinee (apientize , fanétirati & juftitiee. Pre-

terea non ideo negandum eflet, pecceta qua-

d

j u

dam ex natura (üa eífe venialia.

Preeceptis

'

y

"

a

»W)

i

"

j

enim pofitivis non fiunt ea; qu& mortalia fünt;

n w

|

venialia , fed potiüs econtra; quee ex fe non nifi

venialia fünt, ob leeis obligationem morralia

jam

if v m

l

evadunt ; ficut de fe indifferenria füb morta-

»

j

. i aut veniali peccato prohiberi poffünt.

118. Objic. J. Scriptura de peccar

is inddfïf-

(ii

g

!

gmüiä d

nit& pronuntiat, quód peccantem faciant mor-

]qifl

il

te dignum. Ergo. &. D. pronuntiat hoc de

f

j qufï

m

cun-

?

omnibus mortalibus C. de 'peccatis quibus

yeti 1307

ji

que

1726

Dx.Pzccar1s.

que- & generatim N. . Diftinctio clarior fiet ex

A:

celebrioribus teftibus , qui maximé afferuntur.

lheurr

)

d

euter. 27. dicitur: AMaledi£lus , qui uou

m fa.

pormau[erit. in oumnibus , qu

ee feripta [uut um libro

Jiameda

Legis bujus. &.. Agitur hic de eo, qui non ob-

*

w macla

fervat preecepta, quorum eodem cap. mentio

r legilf. l

eft fa&ta. Prohibentur autem ibi idololatria,

petcisgn

homicidia & fimilia, quae ex natura fua fünt

miitfad

mortalia; & maledictionem utique inducunt.

devenalbu

Eadem refponfio repetitur ad Y'. 10. cap. 3.ep,

w if

ad Galat. qui eandem fententiam repetit..

! ütenim e

I[. Ezech. 18. v.4. dicitur : Zuia , que

| rf

peccaverit , ipía iorietur. x Et hic fermo eft

qufni

de mortalibus, ibidem enumeratis.

Preterea

pa; üin

refellit Propheta hàc enuntiatione querelas Ju-

J at

deorum , qui fe puniri dicebant ob peccata;

imulr; j

non íua, fed parentum. — Unde verba illa hunc

IUSJ ttdih

fenfum habent: quifque ob proprium füum;

| lu fenfum

non alienum, delictum, pcenas ferer ; ideóque

Ánt de n

v. 20. fic lepitur : J4uima; que peccaverat , ipa

üsác u

smovietur : Pilius on portabit iniquitatem Patris

ts vide

€9 Parer mon portabit iniquitatem filiz. 6gc.

189 Cehr

Ill Ad Rom. 6. v. 23. dicitur : Srpendi-

| o

um peccati wuevs. .X« Manifeftum eft, heec re-

at o

ferri ad v. 19. übi de peccaris ex genere fuo

| t

mortalibus fermo fuit : f/cu£ exbibuiflis, mem-

j Rütay

bva veffra. fervoire. immunditie $. amquitati &gc.

pretye.

"Adde toto hoc cap. agi de peccatis , quee pu-

V n0n d

gnant cum eratia; tanquam anim:e vità, adeó-

Wilds épr:

que mortalibus ; cum per venialia, ipfis Lu-

thero & Ca]

'üendo,

"90 ]IZA

J

j ',datur;.w

vino teftibus , vita animg: non eXe

-

]

(a

? Wl

F.

-

TR

Dz Pzccaris.

177

anor u«

ÀF. Jacob.a. v. ro. dicitur: Quicunque zotam

STUDLU

Iegem fervavevit , offeudat autem àt uno , Ja&tus eff

Ír, m

omnium.veus. &. Sequitur v. 1. Qu euimndixit:

at h

AVon mecbaberis , dixit $9 ,. INou occides. . Quodft

quand

nou mecbabevis, occides autem , fa&lus es transge[-

| G. Ij

for legis. . Ex quo conítat Aþo&olum,logui de

d

peecat

1S

ravibus.

Ubi veró C. 3. v.2.ait : 77

pura f f

multis offendimus. omues ; fatis declarat fe agere

i

Qu n

de venialibus, cum mox fübjungat :. $z quz$ 77

1088

verlo mon offendit : bic pevfe&us efd vir. .. Often-

V fejt

dit enim fe verba facere de ea offenfione, ,quae

: ii

parfe&lioni opponitur: non autem qu& caritati,

li f

qua finis legis eft, hujüsque integritati repu-

.

. Dretet

gnat; ütin primo dicitur.

F. Matth. j. v. 19. dicitur:

Qui jölväv'it um

: quis

p p

de mandatis iflis minimis ; minimus , hoc eft ; nul-

vetai

lus, vocabitur in veguo Celorum. . &.. Contextus

gorim

hunc fenfum reddit: qui folverit mandata, quae

funt de internis odiiss , concupifcentis moti-

ert; W;

ii

bus&c., quee randara videri poffenr, & Pha-

rifeis videbantur minima , ille nullus erit iu

um Ea

i. Ut ,

regno Cxlorum ; eoquód & haec mandata fer-

vare oporteat , contrà ac Pharifzei hactenus fe-

quip j

/

1

TM

cerant & docuerant. Alii, cum addantur priori

commati heec verba: €4' docuerit fic bomines , in-

a

terprerantur in hunc fenfüm : qui pravá inter-

dul *

retatione corruperit verbum Dei, & docuerit,

d

s^

ibi non effe peccatum ; 'ubi tamen fübeft ; ille

i 9

nullus érit in regno Czlorum, quia fcilicet, id 9*

? WVU; La

í

nü) »

faciendo, mortaliter peccar.

jt;

1

119. Zif]. 7.. Cum dile&tione

Dei ex tofo Cor-

i a

omne

de, qua Matth. 22. pracipitur ; pugnat .

J

d

d

178

Ds Prccaris.

l

i

e

ccatum;

5

eccans enim diligit aliquid preeter

: um n

b

D

eum, imó oppofitum Deo. Ergo omne pec- | jj

catum eft mortale; quia 1. Joan. 11. v. 14. qui

Al r

zon diligit , mauet in morte.. Cof. 1. Minimum

Ctr: Vi

opus bonum meretur viram eeternam ; üt patet

dt a

ex illo Matth. 10. Quicuzque dedevit uri ex mini-

Ti metg

mnis iflis calicem aque frigide , non perdet smerce-

turim n

dem [umn ; ergo & minima peccata merentur

TO cnceda

ponam eternam, ^ Conf. 1j. Joan. 13. Chriftus

tinite n

Petro ait: 52 zon lavero te , non. babebis partem

f

secuim.S. Aug. autem in hunc locum, &$. Ber-

tts & m

nard. per lotionem pedum intelligunt purgatio-

p m

mem à venialibus, propter verba prefertim fe-

J

quentia : qui lotus eff, 102 indiget , mifi ut. pedes

tD n

lavet. .Ergo etiam venialia à regno Dei exclu-

a

dunt; & fíic mortalia effe cognoícuntur.

Bu d

x. D. 4. Pugnat cum dile&tione actuali C.

tem OPETi

habituali N. — Habitualis dilectio hic intelligi-

Cüm chani

tur, quà quis erga Deum ita animo eft com-

Ál Ür

paratus, ut malit omniaalia; quàm Deum, amit-

tere: actualis fumitur pro actu amoris Dei à pia

j Detp

35, done

voluntate elicito.Precipitur quidem in textu lau-

m

dato amor habitualis , non autem actualis, fal-

D

tem pro omni tempore ; utpore qui in mortali

hac vita impoffibilis eft. ' Cum habituali autem

N

amore ftare poffe peccatum leve fatis manifeftt

colligitur ex fcripturis, quee teftantur L. 3. Reg.

QUP tl

AVatene

- 14. Da

videm, & 4. Rep.23. Jofiam rozo corde fe-

cutos elJE

? Deum: Zachariam ]tem & Elifàbeth

üortyr &

Katum

Luc. 1. Zmbuláffé in ommibus mandatis 9 quftifica-

l

tioribus Domitii ; quibus tamen absque dubio

T0 ]/9

|

Ffde Veti

convenit illud Joannis : ..5 dixerimus , quia pec-

eafum

NI n

Dz Pzccaris.

179

Qud w

0 Ommeps

catum von balemus , uos ipos feducimus. :Et,ïi.-

lud Jacobi: Z» mulris offeudimus omues.

1. VA

Zd4d Couf. L. 7: A. N. C.af. Nam 1. nondi-

]. Minm

citur: vitam zternam pollidebir; fed: zowper-

ym; gt

det mevcedem fuamn.. Exgo & malé infertur: ve-

i um

niale meretur pcenam aternam ; fed fequitur

jj

tantüm, non futurum fine poena; quod omni-

Cata D

no concedimus , quin tamen zeternam poenam

J I3Chml

admittere neceffe fit.

2. Dare minimo operi

hd gt

füpernaturali maximum praemium ingens libe-

Cm; &ö'k'

ralitas & mifericordia eft, que Deo convenire

p p

poteft: dare autem peccato minimo maximam

prelérn

poenam injuftitia & crudelitas eft , que» cadere

n

in Deum nequit. 3. Dare calicem aque frigi-

m p

dz ex charitate ob dignitatem gratiae opus ma-

um

gnum eft & meritorium vitz aeterne: huic au-

ioe d

term operi opponi non debet veniale, quod ftat

TT

cum charitate, fed morrale, illi repugnans.

nimo P

d Conf. 1I. w. 1.D.conf. Excluduntà regno

nDeumri?*"[*

Dei perpetuó & ex naturà fua N. folüm ad tem-

vrs D

pus, donec ftilicet fint abfterfa , & quia zibl

m

ceinquinarum infYabit im veguum celovum , üt

y du

Apoc. 21. dicitur , C. & 2. V. Cozf. Si enim

! UJ'J'H mi"

Antecedens fümatur cum S. Bafilio in fenfü lit-

1 '[]Jh a

y

terali de materiali pedum lotione , ita ut nore-

fs o

d

tur inobedientia Petri nolentis permittere, ut

vl

lavarentur fibi pedes; Ííermo eft de peccato

ttl

; L

744

mortali & malé defcenditur in confequente ad

al

d

f

peccatum veniale.

ii 1"H

f

120. Jfl. I1. Chriftus Matth. $. non quuig

dUUwU

r

tur de venialibus, fed de diverfis generibus mor-

ji;

J

pi

m

tglium'; narm yeur judicio & veus concilio ápud Ju-

2

9208

.a8o

Dzr PrccaArI:s.

decos reus. erat criminis capiralis. Cogf. Verba

| indeji

otiofa funt peccata morralia ; quia Matth. 12.

| ld jeci

dicit Chriftus : Omnae verbum otiofum , quod lo-

| denjconf

euzà fuerint bomines , veddent vationem de eo in die

j p verbo

qudicil. . Si autem reddent rationem , etiam o

tem hom

Allud damnari poffunt; nam Chriítus addit: Ex

indamna

werbis ezim tuis qufHficabevis , eg ex verbis tuis con-

Ed

demzaleris.

H

perlez o

&. "'extum rmum Hier. Chryfoft. Greg. M.

quàs um

apud Suar. hic adhibent ad oftendenda peccata

Dretera nor

venialia; &inde re&té probant; quia Chriftus — iggg

antea dixit: /2ud//lás , quia di£hum efd antiquis , non

fibiumm

occides: qui autem occidit , veus erit judicio; Ego

p dciur:

gutem dico volis &gc. Diftinguir erpo poenam à

LT

ljudicio vel concilio in

*

H

flictam à gehenna; quia

Quidranten

paona licet capiralis in

flida ab ä

jominibus é

, d

temporanea, gehenna zterna. Malé itaque HH.

|

u ]

dicunt, gehennam fuiffe peenam apud Judaos

DAT

|

ufitatam ; quia Chriftus earn aliàs non diftin-

poeríols]

guere potuiffet ab ea; quee à Concilio decerne-

n d

batur, cum hoc judicaret de caufis graviffimis;

at Pfi

neque eo füperius tribunal apud Judaos effet:

Vrf

quare dicendum per gehennam fuiffe fipnifica-

Wt fj l'

tam poenam , cui nulla ab hominibus illata com-

l

| r

parari poteft. — 44 Cozf. s. S. Hier. aliquando

D

quidem doctrinas vanas & contra fidem erro-

|

neas vocat verba otiofa: Chriítus tamen hic

i

QUàm d

juxta communem Interpretum loquitur de ver-

bo puré otiofo & jocofo, & ita leviter malo;

|

ütüm per

quod etiam non impunitum manebit ; nifi pro

| Átg e[l:

€o fit. fatisfactum.

Unde riz) non

eretur

Ulim «d

mortem ex eo , güöd de eo fit reddenda ratio

in

Dzr PrccaTIs.

i9r

Conf. Veh

in die judicii. " INam hac poterit dari , quin il-

ia Mattn

lud peccatum puniatur poft extremum judicii

j qui)

diem,conftientià (cilicer ibidem reftaturà, quód

m d oj

pro verbo etiam otiofo poenam vel fatisfactio-

m, etümi

nem homo fübierit, vel adhuc preeftanda reftet

s;

in damnandis. Nec 240 ex eo, quód Chriftus

-terhi t

addiderir:: Ex verbistuis juftificaberis &c. Nam

per hec non intelliguntur verba otiofa, fed ea,

yolL gl

quibus homo rationem reddet in judicii die.

qdend od

Pratera non dicitur , propter quamvis culpam

hominem efle condemnandum ad mortem , fed

; qu (s

gä Hlïïl.lflliïtf'-ï

fubiturum peenam. Simili ertiam ratione Matth.

j u d

$. dicitur: ZVom exies àmde , donec veddas moviff-

ep p

mum quadrantem ;; Licet enim propter unicum

i d

quadrantem debitor non ftatim mittatur in car-

pominis :

cerem, debet tamen & hunc folvere.

(

l

rar. Jofl. 1II. P 31. v. 2. dicitur - Beatus

«"'ï

vir, cui son imputavit Dominus peccatum. E-

ngu j

jis n

go ex fola Dei imputratione fumitur, quód pecca-

tum inducat vel noninducat mortem. p« /V. Conf.

ycloit

fs ais

Eodem Píàlmo v. 1. David /eatot vocat; quo-

rum remiffe funt iniquitates, & v.6. Deum allo-

ideost

&if

cutus , £u vemififi , inquit, émpieratem peccari

us

1mei. Si veró peccata juftorum non imputaren-

jer

tur , quid remiffione opus forer ? Supponitur

a

r f t

iraque potiüs in peccatis condigniras ; propter

quam alia ad poenam eternam, alia ad tempora-

Is u)

4

ff;;lïd

L()ql]lü ,

lem peenamDeus deputet,quàm ut fequatur;pec-

ff

catum per imputationem fieri mortale.. Quare

jf

p ?

jl

fenfüs eft: Beatus vir, cui peccatum plané re-

If

tniffum eft tum quoad culpam & reatum pocnae

L

jj

a

s&eterng, tum quoad peenam tempora'em

3

122.

Oljic.

eesks-

E

182

Dz.Brccaris.

1122, Oljic. II. Ss.Patres peccata, queenos. - mrae if

ve

nialia dicimus, docent quoad fe & fine re-

nm; nemo

f

pectu ad mifericordiam divinam effe gravia &

ünguam j

excludere à beatitudine.

Sic enim Aug. L. 9.

muningrai

Conf. C. ult.. 77e etiam

/

laudabili vite bominum,

dert?

JLremotá mifevicordid excutias eam.... Et Ep. 29.

n

j

Cum vex juflus. federit m tbrono , quis. gloviabitur

vit, ngi,

caftum fe babere cov 2 aut smuudum [e effe à peccato ?

titur;

Que igitur [pes efl ,

Juper : exaltet. mi]ericordia

[

judicmm Gdb X

peccat. merit. & remiff.

tegtteimj

C. 3. Quis cum aliqua fpe adipifcende alutis euter-

;

J Simii

"26 de bac vita migraret , manente dlla feutentiá,,

& n

T.

quàd quicuuque totam legemm. [ervaverit ,. offeudat

(Lam:

autem in uno., faGus efd omnium veus 5 . üfi poft

paululum fequevetur ...

.

Su

hm peecam

perexaku autem mife-

3

Q Tevera

vicordia judicium. | Exgo.

Apotolum

Bo INL d. Md textum vmumy. Signi

7

ficag hic,

25 HieL

omines etiam fanctos non carere peccatis ve-

!i

nialibus , ob qua ,. nifi mifericorditer condo-

'llwzz*r z'n: |

liwg

nentur ,. graviffimas in purgatorio poenas folu-

4777

turifin, Hanc enim, per verba recitata, ra-

tionem reddit , cur oraturus fit pro matre füa,

j df

Q diyy

quam ibidem multàm laudat. 244 24um w. fi-

| Wüttien

militer... Loquitur enim hic de judicio fingulari

LT

dicítque neminem effe purum à veniali macula,

L m

& fine Dei mifericordia fpem. non. effe - beati-

li g

tudinis ftatim ab obitu obtinendes. - 22 342um

Kmgn

& Seníüs eft, neminem cum fpe adipifcendae

Klant t

beatitudinis mori poffe, nifi Deum fciret mife-

d e

ricordem, & veniam ab eo. fperare poffet; tum

T onder

quia venialia, in quibus offendimus omnes;

nicum

Wari qm

difponunt ;—ad«mprtale ? tum quia vel u

Inor-

| "hdi

]

Dz Preccáris.

i, QUet

& A l n

mortale füfficit ad perditionem hominis eter

nam; nemo autem certó novit ; nutn nullum-

d al

unquam 1nortale commiferit ; :aut fi admifit ;.

m Aug n

numin gratiam Dei per veram poenitentiam re-

n hg,

dierit ?

;

- Bl

123. Jufl. Idem Tr. 1. in E

p. Joan. Ijia äe-

r ln

vie, inquit , que diximus 5 ol contemnere ;. [

1 eJe ! þfmiü."

contemis : quatido appendis , expave[ce . quando

hd mj

uuimerag,. Levia multa faciumt umum gvanae. :

u—

ynt. &t

z guttee implent flumen: multa grana facium ma[-

ie fug

Qm. Similiain ep. 29. & 108. T

r. I2. in Joan.

T

2. S. Bafil. in

& Con. 3. ad Pf. 118. leguntur.

a d

QQ. compendio explicaris q. 4. fcribit nul-

LT

lum peccatum effe contemnendum üt parvumy

ja n

cum revera nullum parvum fit , & fecundüm

Apoftolum peecatum omne fit ffimulus anovíáf.

lod

3.S. Hier. L. 2. Dial adv. Pelag.ait : $; ira 62 fers

e Pemus [j

moris ityuria: atque interdufu ocus j

udicio ;; coni-

vorditer

"

lióque &9 gebenme ignibus delegat.

urs quid merebiz

jo pasit

zur tuvpium: appetitio $gc: * 4. S. Chry( hom.

b rect,

x2. ad Pop. docet non efle peccatum levius ac-

o m

cipere duos obolos ; .

am. .:pe,cuniæa

quàm magn

SOMVOTS

n

quantitatem.

gjaogun

&--üd' I- j

S.Th. 1.2.9.88.à: 3. d

Ocet; men-

rem S. Auguftin. eam fuiffe, quód multà venia-

;'eniali madl'ä

T22

lia, fi negligantur , paulatim difponant homi-

p P

nem ad mortále ; non veró ;; quód forrialiter

faciant mortale.

: adipmfffdæ

imum enim fentum fcriprura

Ecdli 19. etiam indicat: alterum rationes aper-

d

te& condemnant,

A*d(Z. &-

ec auctoritas lo-

p

j n

jgs (f

quentis urger ; quia non confta

t certó, num:

hii Se-

? r

gt

ez quaftiones fint Bafilii M. , an Euftat

bafte-

j

4

R

d

i 84-

D£ PrcciTis.

baíteni, eujus errores damnati fünt.in Conc.

f Cappr

Giangrenfi; certé poftremo tribuuntur à Sozo-

ef od

meno & Nicephoro : nec urget fenfüs verbo-

i u

rum; qui eft,. nullum peccatum , . quod fper-

jl precept

nitur, efle parvum ratione periculi, & peccati

let; 00

ortalis ;ad quod difponit : atque fic etiam ve-

ticme DL5

niale.peccatum effe ftimulum mortis. :: 774 3. .

pea: d

S. Hieronymum hic non habuiffe rationem or-

reltri qu

dinis in enurneratione illa peceatorum & pee-

digid Deo

Deom o«

narum correfpondentium , fed numerum tan-

tümattendiffe ; cum Domini fenrentize repugna-

ventlter p

re non voluerit,. quam ipíe pauló anté adduxe-

| r t qiis

Yat. ,4d 4. . Sermonem hic effe de eo, qui

| quems g

plus accipere voluit, fed nonnifi duos obolos

Vegdaren

auferre potuit; unde tantüm fequitur, quód

| Non-fnt

defectus externi actüs voluntatem malam non

| l: í

excufet'à peccato.

4

ET

124. Objic. /1. Omne peccatum eft trans-

| fit itihabi

greffio legis divine: eft offenfa Perfonce infini-

B lx fe

t2e ; ergo omne peccatum eft prave.

Conf. 1.

o Doni

Quiliberetiam venialiter peccans plüsamat crea-

ntempenr

turam ; quàm Deum, & huic illam prafert ; er-

Ium,& hüt

£o graviter peccat.

Conf. 1|. Veniale pecca-

qii d

