num, f«

venturá cui reliquis dicit, ilam ne . quidem

m

denominativé effe peccarum actuale , fed me-

Onrep

um peccati effectum. . Cum his

Daje d

91. JVota /1. Si phyficé rem

fpectemus &

ift; fig

€um vulgo loquamur, externum complemen-

ts a ib

£um omne illud vocatur, quod ad caufam libe-

*é pofitam aut animi intentionem confequitur,

vtilln q

tdvolum

Aliter fe res habet; fi rem fecundüm accuratam

lerer fcd

prudentum aílimationem confideremus, &

R groced

"Theologicé ac in ordine ad confeffionem loqui

tioe fs

oporteat; tum enim inter complementurm exter-

imum Dici-

t per

zum & inter effe&um diftinguitur.

&t feng

tur actio externa immediate dependens ab actu

CODt n

interno actualiter exiftente; cujus eft velutexe-

Q LN

€utio ; ideóque denominat hominem externé

eü Hber & l

a&u peccantem. Ejusmodi complemenra fünt

Qu eí

porrectio veneni , applicatio ignis , potatio;

tüm dsd

comparatio ad fomnum, refpectu voluntatis oc-

Itj

cidendi, comburendi , inebriandi ac omittendi.

D ii

2dum Dicitur, quod pracise ac neceffarió fequitur

Alt Wh

ad pofiram cauíam etiam externam, quin ampliüs

L n

voluntati fit liberum illud impedire, à qua íci-

TOU r

licer actu jam non dependet ; qualia funt mors,

VO ts

combuflio, privatio rarionis, omiffio; adilles

WO. a

&ctus priores tum in- tur externos fecuta.

Tf jnr

; 9;2; D i'l'

! Q t

ag

J

»

Dz PsccATI1S.

131

detate r (

92. Dico. Quando commitfio vel omiffio

ve ctifi

caufam liber$ pofitam fubíequens fit eo tem-

qubsax

pore ;. quo non habetur ejus libertas ; v.g. in

m oor.- t

Íomno , ebrietate &c., non poteft dici a&tuale

g edaqu

peccatum aut complementum peccati exter-

cafe: S

num; fed tantüm peccatum improprié, tropi-

la i Q

cé & metonymice ; feu effectus peccati. Pro,

ag'tuale j t

Omrie peccatum actuale: debet faltem denomi-

fis

nativé actu effe voluntarium & liberum; . quan«

r [prder

do fit ; fiquidem fundamentum omnis morali-

num conpi

tatis in liberrate conquiefcit.

Sed:com - vel

od ad as

omiílio ejusmodi nequidem denominativé eft

yem Conitgt

actu voluntaria & libera, quando fir; quia de-

andim x

beret fic denominari ab actu interno ; qui libe-

onliderei,

ré procedit à principio intrinfeco cum cogni-

MAU

tione finis : ejusmodi autem actus nec formali-

cmplememwn

ter & perceptibili modo, nec virtualiter ; hoc

g, m

eít, tenuiter faltem ac remifsé , licét non per-

n

ceptibili modo , exiftere füpponitur.

Ergo.

as eld

Corf. 7. Nullus actus feu internus- feu externus

vominem d*

eft liber & capax denominationis moralis, nifi

quamdiu eft füb poteftate voluntatis; ob hujus

ag

) 100'5; PM

enim defectum nec conceprio & partus ex illi-

cito concubitu, necnutritio ex comeflione car- .

-

e&ï W/

nrg[lSi

Sed in

PU.

"A

c of

nis prohibita dicuntur moraliter mala.

[

Caí(u noftro nec com- nec omiffio eft füb volun-

ao

jj ,qumam

tatis poteflate; erpo. — 7Zccedit, quàd actusin-

ternus primarió denominetur liber , externus

)edllea ip

sali i

veró tantüm 2darió , dependenter ab actu in-

Üj

terno, adeó, ut tora libertas actüs externi à li-

oriilo;!

bertate interni petatur.. Ergo cum actus inter-

m g

non exiftens ; ipfe li-

nus €0 tempore, fcilicet

y

z

ber-

-

à32

Dz Pzccári$.

bertatetn non fortiatur, actui externo etiam li-

d

bertatis denominationem tribuere nequaquam

fomno, €

poteft. Conf. /J. Si eventus, neceffarió aut fi-

niscrif

ne prefenti voluntatis actu contingens; ex eo

thic po

adhuc veram moralitatis denominationem füfci-

Q5

pit; quód ejus caufa anré fuerit liber& data ; er-

vetbis: (

o 1710 baptifius ab ebrio aut dormiente col-

p

f

atus poffer effe validus: 240 poffet quis jam

futt ii

fnortuus ver? adhuc peccare: 3//o teneretur,

apliat d

jam antea confeffus internum extern&mque pec-

TM

catum com- vel omiffionis in caufà liberé pofita

wWd; qu

perpetratum, rurfüs & toties fe accnufare de ipía

C

com- vel omiffione , quoties ea; ipfo etiam tum

p p

invito, fequeretur; quiarerractatio fübfequens

foi aj

nonimpedit, quo minüs cauía nuper libere da-

TT

tafuerit: unde fecundüm adveríariorum fen-

ais

tentiam ex hoc capite fieret peccatum, ficut ex

4 o

eodem adhuc incurruntur cenfüra homicidio

dem (en

impofite.

:

&if a

93. Objic. J. 'Tuncfolüm fimpliciter fit pec-

tionem no

€atum com- vel omiífionis, quando reipsáà pre-

.2

ceptum negativum vel affrmativum violatur;

thfoni,

atqui hoc reipsà violatur , quando actu exiflit

O5 violim

com- vel omiffio, üt patet ; ergo.

Couf. . Ex

V

eb i

noftra fenrentis fequeretur 1220, nunquam dari

NUN

verum & confümmatum peccatum omif(lionis;

Rtts

neque enim admitteretur eo tempore, quo

Tüorz]s

omiíIio reipsà accidit: neque tunc , cum omif-

g

fionis caufa datur; quia ipfüm decretum omit-

nf

tendi aut electio cauíz eft tantüm omiffio fecun-

m cou

um quid, & affectiv? vel caufàliter talis.«240;

amunp

Polle dari peccatum omiffionis completum,; etfi

Præe.

w&llh

Dr Prceatis..

135

Vterto t

precepto fatisfiar reipsà, t accideret, fi quis &

TE DeQuiua

Íomno, cui fe man?à cum pravifione omiffio-

neceflnb r

nis facri futurae dederat, expergefactus facrum

Dgets x

adhuc poftremum audiat. .Cozf. Z/. S. Thiosd.

ninationent

q. 73.2. 3. ad 3. manifefté nobis cohtrariatur his

tlberé d

verbis: Cum aZquis de fevo fe inebriavit &9' mon

dormen:

poteft furgere ad matutinas , iit dicum quidam, quàd

pofia quiz

guuc icepit peccatum omiffionis , quaudo aliquis fe

: fio x

applicat: ad. a&um illicitum &2 incompo[fibilem cum

yrermnqit

illo a&u , ad quem tenetur. — Sed. boc mon videtuy

ulb

verum; quia dato, quàd excitavettr pev violegtiam

at

£5 iret ad matutinas , iton omittevet. — Uud.

e patety

/.

s ipfo etunz

quàd precedens inebriatio sou fuit omifffo , [éd omif-

ffonis caufa.

Unde dicendum eft , quód omiffro in-

àro li

| p lbt

cipit ei imputari ad. culpam ,. quaudo fuit tempus

verürnn:

operandi , tamen pvopter cau[am peacedentem , ex

xcanum, X

qua omif[ro [equens vedditur voluntaria. — Ad eun-

nforg n

dem fenfüm loquitur de malo q. 3. a. 7. ad 12.

&q.16. a, $, ad . 11. & p. 3. q.80. a. 7. ubi pollu-

implcietit

tionem nocturnam vocat peccatum. .

&. D. M. 'Tunc fit peccatum com - vel

niorejs

um d

omiffionis, quando pracise materialiter & phy-

fic& violatur praeceptum N. quando. moraliter

ao 4

g. Üf^

&liber? violatur C. . Similiter D. £2 JV. Couf-

quando actus ponitur aut omittitur extra ftatum

j n*

libertatis ; com- vel omiffio non eft libera nec

m mll

moralis ; ergo nec poteft effe violatio legis li-

[ngOIC j 0

bera , que formale peceatum facit :. fed hoc

C

ao

)

ionn

conflituitur per confenfüm voluntatis liberum,

dum cauíà ponitur, —,44 Conf. £. N- feq. xmam.

lmomilflü 9

jj

iNam imprimis

eccatum omifTionis tam tnora-

o, quàm phyfice &

in

compkmmïzg

liter & in fenfü heologïc

"

snfü

3

,

134

Dr PrccaTis.

fenfü vulgari confummatum habetur , 11 omiffió

tiiw/f ] $

fiat eotempore, quo eft in hominis poteftate, in

viliia

reefens omittere vel non omittere. Deinde in

omifio fa

j

[:

níu quidem vulei .confümmatur peccatum

iputafu

omiífionis; durn omiffio etiam non libera reapfe

dens omi

exiftir : "Theologic? veró confürmmara malitia

impedm:

omiífionis contrahirur,.quando cauía efficax

cliring

omiffionisponitur ;unde Nego in fenfü T heolo-

tit, dqe

gico effe tantüm peccatum omitfionis fecundüm

tofef, E

quid tale.. /2d2dzim fe3. s. fimiliter D. Poffet dari

qit, qi/

peccatum ornitfionis in fenfu Theologico com-

i, j

pletum , erfi &c. C. in fenfü. vulgari comple-

ii «t

tum N.- -Pretereà ficut in caíü allato etiam

Qu [

juxta sdverfürios, fi expergefa&tus facri audi-

frnt!

tionem ornittit; corimitrerer duplex peccatum

t a.

in confeffione diftin&t& exponendum propter

t q

diftinctos numero libertatis ftatus; fic econtra-

fitim fq

rió recté áfferimus, non'effe peccatum omifio-

nem extra flátum libertatisevenientem , &con-

fqrma!im

1(19.&4

fequenter poffe dári peccatum omitlioriis Theo-

WW [

logic? completuim . licet omiffio ipfa peftmo-

leNvM

duni non eccidat.

d Conf. Il. . S. Docto-

LIT) Ma

rem in tmotextu fimilitertantümintelligendum

q

!

l

& h

effe de omiffione in fenfü vulgi: in fequentibus

d

de peccato^rión proprié fümpto , fed impro-

lo Wi

psie àccepto pro effe&tu & figno peccati for-

Tonicis

malis preeteriti.

Hsec enim explicatio fecun-

Tüicids n

düm fanaé Fie?meneutices le

es admittenda eft;

ne contradifctoria ranto Do

á

aturam;

ori impingantur.

Ton incy

Is'enim. q. 16. de malo a. j. ad 1. ait : Ebrius

Wüincey

Yenezuv 205 Deccave ,

50n confiderato quidem pra-

utavii

d'tors,

ltritg

feuti lu ; fid con[g(g*atä ebrictatis volu

caufay

Dr Prccaris.

335 -

etur, (lond

emisà, SEcuupuM QuaAM zmputatur ei ali-

nis ol

uid ad culpam. Exgo fi ex mente S. Doctoris

tee, Dents

n ebrio fequitur, folüm illi

omiffio facri, que 1

r ia

impuratur z caw/z, quatenus nimirum previ-

nonler t

dens omiffionem liber& pofüit per ebrietatem

fammat n

impedimentum, quod cum auditione facri con-

]o caif &

ciliari non poreft ; ifta iz fe imputari non pote-

infenfu Ts

rit, atque hinc nec in fe formaliter peccami-

(fionis w

nofaeft.. Et 2. 2. q. 150.a. r. in . Zicen t in«

j D. D

quit, quàd ebrietas dupliciter poteft a

ccipis umo

[heohriot

anodo , prout [ignificat ipfum defectum bo

"umis, qui

ut 1107 fit

vülnn u

accidit ex maülto viue potato; ex quo fit ;

efa du

capax vationis ;

es fecundüm boc ebrietas non 10-

[//

equentem

as f

minat culpam [ed defe&tum penalem c

d

É

1

p s

ex culpa. ^ Ergo ebrietas (idem eft

.

e quavis5

acione

alià aüt omiffione ad caufam liberé po-

nendum pf

s; fcdr

fitam fequente)'que ex nimio potu fequitur ,

formalirer ife non eft peccatum.' Itém in 4.

yecatum of

aqve in

njente i*

Dift. 9.2.4.q:3.ait: Von perof aliquis pecc

jonmo necmereri ; fed tamen i fomuo potef acc

ideve

omilfons i?

fo ifb

SicNuM Pzccari vel merüi, imn quantum

fomaia babeant caufas i

E

maginavias vigilantium.

.

[ y 548

4. Homici

dium in ratione hofnici-

mrclllgf!ldf

94. duft.

dii eft peceatum ; fe

d mors fequens ad caufam

j: 1 fquti

liber pofitam eft tantüm

homicidium in effe

k

*

m non eft ho-

P(O )

omicidii ; quia vulnerans tantu

h

micida; neque incurrit irregularitatem

hotnicidis

ef Jicato

ex delicto

i

flarutàm; ergo. Cojf. J. Irre

pularitas

Ti

non incurritur nifi propter p

eccatum: fed heec

yi il

rtem fecutam ; er-

J

nonincurritur nifi propter mo

|rr. d

o mors fecuta eft peccatum

Conf. II. Efe&tus

f

((l

h

enditur à Sanctis Pa-

WMM*

in ebrietate fecutus Tepre

tribus;

"U

W

4

146

Dz Pzeccaris.

tribus, & punitur à Legibus.

Nam S. Aug,

auetm a

L. 2. cont. Fauft. C. 44. reprehendir inceftum

um pat

a

Loti in ebrietate cominiffum , & S. Ambr.

L.

& n0n

de Elia & Jejun. C. . eundem vocat ebriet

ate

f quan

dt ennd.

Geteriorem. Ariftoteles autem L. 3. Ethic. C. 3.

ait duplicem poenam fuiffs olim ebriis impofi-

duntaxat

tam: alteram ratione ebrietatis , alteram ratione

&iv&, chl

peccati fübfequentis.

Denique Ecclefia C. /i

porii

qUis 15. q. 1. infanientem , qui alium occidit,

für, fati

puni. Ergo effectus

x ebrietz

ejusmodi formalit;r pec-

catum elt. .

blice ld

. D. M. Homicidium fecundüm. omniä,

mm p

us tam ex parteagentis, quàm patientis inclu-

&l antda

d

it , eft peccatum N. (ecundüm ea, qua ex

9d

parte agentis dicir C. . Ex parteagentis (unt in-

tre um

tentio vel falrem przvifio mortis, & actio ex-

tum, f

tübles:

terna libera. de fe apra ad mortem inferendam,

& heec rationem moralitatis & peccati füfcipiunt.

prinend

FHinc qui ea pofuir, "T'heologic? homicida dici-

lia

tur,quamvis phyficé nonita nuncuperur ;utpote

fers Jcirà

ad quam denominationem requiruntur etiam eà,

&U

qu& cx parte patientis funt, a&tualis nempeoc-

fl ]

cifio feu mors ipà. . 442 Conf. , D. M. Irre-

Ul le

gularitas non incurritur nifi proprer peccatum,

W o

quod fit formalirer praefens, dum ipfo factoin-

p

curritur N. quod faltem fuerit antecedenter &

inputg

prefüpponatur ad i

píam mortem /u/d. ita ut

Chüfe j

mors ipfa habear í&

tanquam conditio, cui an-

QUe aut

nexa fit irreg

ularitas C. ut ipfà in fe fit merito-

xi^ poenze IN.

Türey c

tfür u

Imó irregularitas etiam infligi-

taro

bi nulla eft culpa, ür patet ex can.in Conf.

I:ci

Tl In (

t Unde etiam ad Cogf. 11. N. Conf.

Quod

vüö) q1

autem

as

Dz Pzccart1s.

137

) Nat

autet auctorirates attinet; &. S. Aug. l. c. Lo-

hendt nl

tum potiüs excufat, quàm accuíat, aítque

. &S Anlr;

eum non efle culpandum, quantum inceftus ;

! voct o

fed quantum ebrietas merebatur. $. Amb. dum

L Bix(

ait eundem inceftum fuiffe deteriorem , vult

duntaxat deteriorem fuifIe materialiter & obje-

m eris iy

y altetumti:

&ivé, licet formaliter deterior non fuerit. Ut

je Ea

porró leges ab Ariftotele laudatee juftee dican-

a alom d

tur; füfficit, quód effectus ejusmodi externi

l formdicy

ex ebrietate profecdti, per quos bonum Reipu-

Pofítre-

blicze leeditur , in caufa liberi fuerint.

cumdn t

müm paena infanienti non tam ad culpam, quàm

*

n puretit

ad cautelam imponitur.

iüm & quæ:

95. Jufi. 11. Si com- ve

l omiHïko fecuta ex-

tra ftatum libertatis non effet formaliter pecca-

teupentisit:

yis, us

tum, fequeretur 15à, quód non effent impu-

tabiles: 240, quód non effet neceffitas, eas ex-

tem i

wl

primendi in Confeffione: 37 quód eas quis

licité poffet optare; aut de iis gaudere, utadul-

o hn

nopeurid

ttera licité optat partum, & gaudet de filio nato.

Re. V. 1:mam [eq. . Effe&tus malus vel ex cau-

jrontur i*

fà illicita profluens eft f0 modo zeque imputa-

à

uj

bilis, five fequatur poft , five ante retractatio-

[ D5

n

pcccal»

nem voluntaris , etiam quando non amplius im-

f

ad

pediri poreft.

Nam effe&tum poffe cuipiam

n ipo

imputari, nihil eft, nifi poffe alicui tanquam

aprocedtt

caufz liberae tribui id , quod fequitur ; utrim-

m j

que autem verum eft, quóàd effectus ille fequa-

ondmo; g

Perre-

tur ex caufa, que poni non debuerat.

pl l üf n

tractarionem quidem fit, ne effe&us volunta-

j d

- euant

rius fit quoad tempus preefens & futurum, non

veró, quod voluntarius non fuerit quoad rem-

h

/-

(u

P

pus

Dz PzccaTiIs.

1 3/8

pus preteritum. — Hinc effe&us ille imputatur

u l

culpz preterirze hoc fenfuü, quód ranquam ef-

paml*adt'

fectus referri debeat in culpam preeteritam tan-

teri0, m

quam caufam: non autem eo fenfü

, quafi nunc

djv

fit aut dici queat culpa.

E.

dmpot

fcindatu

"d adam fiq. &.

. Sequeretur ,'qui;dgomt

vel omiffio praefente libertate eveniens non fit

ex n

n A

exprimenda in confeffione N. abfente libertate

eveniens fu. quód per fe loquendo non fit ex-

[4/

denomin,

primenda C. per accidens N.' Per accidens ex-

ponendus eft fepe etiam meruseffe&tus ex caufa

fs. li

voltum

fecutus ; tüm quia alioquin non intelligeretur

fmpe peccatum ipfüm , aüt ejus malitia - aüt

Dem pra

actüs efficacia; tum quia ratione effe&üs poteft

n (

effe contra&ta cenfüra vel irregularitas, quam

tcfimu

fcire oportet confeffarium ; aut orta in pecca-

Titit,.

catore obligatio reftituendi vel alia; quam mo-

C ]

neri deber peenitens. — Quamvis veró expediat

eit phyli

etiam effe&tus peccati confiteri , per fe tarmen

| Dinzri]i]

ad hoc obligatio non datur ; fed füfficir expli-

LT

care in confeffione pofitionem liberam cauf&,

| N

ex qua, dum jam penes hominem non erat

| Mb (ten

' eam removere aut impedire ; neceffarió proflu-

VL m

Xit eventus, ür cum communiore dicunt Vafq.

E

Curiel. Bonacin. La

ym. Hurt. Lugo, Ovie-

vo!umm

do &c.

]

wiads

"d 3tiam N. feq. Quia commiffiones hacte-

d

nus allatze licet non fint formaliter peccata; ha-

QU ner

bent tamen malitiam objectivam, cum fint op-

E

pofite preecepto negativo naturali vel pofitivo;

Rm [

Xdeóque illicirum eft , in illam malitiam vel per

W g

olun-

:deüderMm vel þer- complacentiam ferri v

U.

tarié

j

I

Dz Prcearrs.

139

s eimptt

tarii. .Ex hoc ipío autem elucet difparizas de

d tnqum

partu adultere ; Hic enim, fuppofito jam adul-

) pratertm v

terio, nulli precepto opponitur, nec malitiam

enfayquiis

obje&ctivam habet , unde adultera optare eun-

dem poteft, modó quoad complacentiam prz-

etur, um

fcindatur à modo, quo illum concepit.' ^ Aliàs

eveniers tl

ex rationis paritate locum habet damnatio In-

abfene l

noc. XI. in propofitiones 13. & 15. lata.

terdo ao fit

96. Objic. 14.. Ad aliquid actualiter :

liberuxh

Peraccident

denominandum füfficit , quód precefferit liber-

sls a

tas, licet actu non ampliüs exiftat; nam actu

yn iteluet

volitum poteft aliquid denominari per volitio-

us ml t

nem preteritam: ergo & voluntarium & libe-

rum. QCopf. J AGu quis deneminatur fenex

s d

ac famulus, licét anni & condu&tio actu prate-

regxdaritas; u

rierint; dummodo precefferint.

Ergo à pari.

a o p

| diu, quind

Corf. 11.. Cau(à moralis poteft a&tu. caufare, li-

cét phyficé non exiftat ; ergo & aliquid deno-

vis v d

j, Def f v

minari liberumab actu,

qui quidem phy?icä non

eft, fed fuit.

d füfict

[iberm C5

B« JV.. affertum , quod accedit vel viam pro-

ximé fternit ad propofitionem 1mam ab Alex.

qinm u*

VIII. damnatam: 72 flatu natuve lapfe ad pecca-

sealini n

zum 1ortale $ demevitum fufficit illa libevtas , quà

voluntarium ac liberum fuit in cau[a fua , peccato

; Iugo :

eriginali g voluntate "4dami peccantis. — quan-

do tamen dicitur liberum, fic vocatur o/je&ve,

nmifïïonöh*?f

quia nempe fuit obje&tum & eft effectus caufze

iterp

«t

liberé pofitee, quz eft locutio impropria: non

qum

ld

autem liberum formaliter vel proprió denouina-

Ia

j«

f

ziv 4d prob. Difp. Efle atu volitum eft pree-

ul

dicatum commune tempori preefenti & preete-

g i

)

rito;

[

140

Dz Prccaris.

rito; nam quod a&tu volo , & aliquando actu

qiiá

volui, pro ifto tempore dicitur aétu volitum:

formai

econtra actu voluntarium eft praedicatum tan-

j

tüm de prafenti, &

abolvi-

quidem phyfico ; quod

nos habetur, nifi à forma

phyfíicé exiftente.

mttyri

"d Conf..I. Difp. EfTe actu fe

nem aut famulum,

r ol

dicit hominem actu exiftere & praeteriiffe an-

nii. ()

nos aut conductionem antecetliffe , quemad-

libertsz

modum in expofitione barum propofitionum

Gtind

fecundüm fuam fignifcandi vim facta paret;

limt, q

ubi cx dialectica conftar copulam fepe matare

& viide

flatum , & ampliari vel alienati. .Effe autem

tinddrz

actu voluntarium & liberum dicit aliquid a&u

gas Thort

dependere à volitone vel libertatis exercitio, à

lbet p

qua fic denominetur. Hoc autem non habetur,

k

ubi volitio vel libertas actu non extat. 44 Cosf.

Il Caufa moralis, v. g. meritoria , cauíàt per

quig

intentionalem füi exiftentiam movendo; ergo

pereo

caufare poreft , licet phyficé a&u non exiflar,

diftindi

modó cogno(catur , ür abíoluté pofita vel po-

Qm d

Sicut autem hic cau-

nenda certo tempore.

4 nf

fandi modus non tenetin libertate;quee quafiin-

M i

formando potentiam & determinando ad in-

M

fluendum, ut fit effectus , caufat, atque hinc nec

Tut, lg

cognitio volitionem nec actüs imperans impe-

&t

ratum moraliter caufare poteft , nifi actu exi-

Cündim

in a

flant; fic etiam non poteft a&tu denominari ef-

fectus à libertate, niíi actu exiftente. Praeterea

It tm

m q

ficur fe habet peccatum timpliciter. ad liberum

fimpliciter ; fic fé habet peccatum actu & for-

Bittey

atum

maliter; unde, ut actu &'formgliter pecc

W; [

quid

UE

Dz Prccaris.

14i

diquado

quid dicatur, neceffarium eft ,. etiam a&tu &

du voliy

formaliter effe liberum.

B

rexditm

97. Jufi. . Poteft quis accipere gra

tiam &

phylo;

abíolvi propter actum antea elicitum , imó &

martyrium obire in fomno ; ergo etiam deme-

u erde

m aut i

reri poft & propter aéctum, qui fit caufademe-

riti. Cogf. Satis eft ad actuale peccatum, quód

prazeri:

ie; qui

libertas adhuc exiftat moraliter in virtute, fcili-

propolitionä

cetin aliqua caufa vel effectu; ür patet ininten-

m f p

tione, que fi in aliquo perfeveret moraliter,

ad valide confecrandum vel alia facramenta ad-

m fape o

j du

miniftranda füffici.. Atqui in noflro cafü liber-

|cit ii

tas moraliter adhuc exiítit; quia caufa peccati

r eyerct

liberé pofita etiamnum durat; ergo.

m non h

EK. D..4. Ita ut hoc eveniat ex opere ope-

rato , quod eft in facramentis , aut ex opere

"T

oria cud

quafi operato , üt in martyrio contingit C. ex

opere operantis N. Quoad poftremum autem

morend; d

A m

diftin&ionis membrum eft tantum comparatio

cum demerito.

De corolla martyrii adverte ;

? polia ?

aytem A4

illam annecti morti ipfi tanquam conditioni ;

eámque infantibus ab Ecclefia afferi.

"d Couf.

jeque

UL

UE

D. M. Satis eft, quód exiftat moraliter in vir-

(iU

tute, hoc eít; in cauía;vel effectu à libertate

" a[quehigcti

etiamnum dependente C.independente.N. Se-

imperus E

cundàüm communiorem virtualis intentio; quae

NT

in actione externa perfeverare dicirur , inclu-

depomz"

dit femper actualem volitionem , licet remif-

"T

íam, tenuem ac in fe imperceptibilem , — üt

1l 5d

d

patet ex eo ; quód fi mens penitus alió abflra-

i

Similiter ut

um * :

j

hatur ,. actio interna ftatim ceffer.

Jisr p

liberras virtualiter. durare dicatur , aétus ejus

ali-

d

142

Dzs PzccaTIS.

n

aliquis requiritur; quód cum in cafu noftro non

fit; e*qué parüm actio aliqua tempore ebrieta-

peit

unümr

tis aur fomni eveniens dicetur peccatum , quàm

parüm illa ipfis adverfariis probatur tanquam

&Gre

TO

valida facramenti adminiftratio.

Unde mimmf

tutit t

fallitas apparet.

ag

ARTILCULUS II

plures;

Gm 1

D!/l/fw.

Jn quonam coufiflat vatio peccati babituelis ?

iem df

Ota 1. 'Tria hic tanquam certa füppo-

97- N

nuntur. 1770 Actu malo phyficé jam

a

jrvae

preterito , remanere adhuc in eo ; qui peccas

vit, peccarum & maculam, bominémque effe ac

eplar

Witone

enominari peccatorem & maculatum. Ubi enim

fl

INathan Davidi 2. Reg. 12. v. 13. dixit: Dominus

abüerg

quoque trau[iulit peccatum tuum; San& fuppofüit

peccatum usque ad illud rerapus in Davide per-

pofito :

P

feveráffe : quod fimiliter dicendum eft de mu-

titem

liere, que tefte S. Lucà 7. v.37. evat in civitate

lruent

peccatrix. — Apertiüis Scriptura de macula loqui-

tur; nam Jof 22. v. 17. dicitur : Peccáffis in

Ug

m

Beelpbegor , &$ . .. macula bujus fcelevis ii volis

permanet: Et Jer. 2.v.22. Si laveris te vitro, ....

W m

maculata es n imiquitate tua coram me , dicit Do-

Afmm

10

TEZULS.

2d0 Peccatum ejusmodi ac maculam

permanenrem fignificare plus aliquid, quàm

tirum

Fat0 Qr

actum malum efíe commiffum , feu peccatum

extitiffe.

Cum enim per juftificationem pec-

fulli

catum rollatur: factum veró infectum fieri ne-

impta

queat, fempérque verum fit dicere : fuit ali-

Qtm

4 u

jam hác

qugndo peccatum ; fequitur aliud quidp

nomen-

Dr Pzrccarts.

145

cafanoftor

nomenclaturà indicari.

31i0. Id , quod poft

peccatum actu perpetratum reftat, non effe

mpore dre

ecamm z

unumreatum poenz. Damnataenim eftà Pio V.

& Grep. XIIL haec inter propofitiones Bajanas

Joafur tuqe

Vnde g

"54?"1 [n peccato duo Jut . a&us & veatus: 1vaus-

eunte autem. a&tu. mibil vemanet uifi veatus , frve

obligatio ad peuam; conftat enim ex dictisn.83.

j

plures peccari actualis effectus effe ac relinqui.

)

D

Denique confentiunt fere'Theologi omnes, pec-

yi hat

catum illud permanens & maculam relictam

idem effe inter fe , ac peccatum habituale vo-

m ctul

cari. Licet enim fint , qui maculam hanc per

nb plb

privationem nitoris, qui animse antea inerat;

|Q; qup&ü

ag

explicare ament ; ii tamen ipfi vel in hac pri-

vatione peccatum habituale conftiruunt: vel

j U

maculam fingunt ejusmodi, que juftificationis vi

ss D

abftergi nequeat, prout fimile quidpiam infup-

T

»

d

ofito 2do attigimus.

g D

98. JVota /I. Circa peccati habitualis enti-

x d

tatem Auctores , univerfim & pro omni ftatu

^ m

loquentes, in binas partes abeunt, — Uza eft eo-

denal

rum, qui habituale peccatum volunt effe enti-

ar: P

tatem à peccaro actuali diftin&tam; quorum di-

af

verfe ruríus claffes recenfenrur.

iza Cum

s.

Ariminenfi affignat habitum vitiofüm à pecca-

T d L

to a&tuali reliétum: 277 Cum Magiftro fenten-

yi a n

"

tiarum qualitatem quandam morbidam & pec-

di Uld7 p

cato ortam: 3772 cum Esparza & pluribus 1 ho-

fapat

miftis privationem gratie fànctificantis , five

"

frcaton

fümptam fimpliciter , five üt connotantem pec-

Ie

m fjl

catum actuale tanquam caufam demeritoriam:

jl

de-

j

4ia Cum Mauro privationem culpabilem

ltge

jgii

&

m

144

Dz PzccariIs.

L u

mö

(

bitee bomitatis & aptitudinis ad finem ult

E

574 Cum Durando & Scotiftis pluribus r

"

atum

pusq

erpuz

poenes; quem vel per deputationem Dei extrinfe-

fitvs vit

cam vel per condignitarem peccati intrinfecam

ad poenam füftinendam interpretantur. /lrera eft

fs. |

mb e

illorum, qui peccatum habituale dicunt effe ipfum

&ctuale, phyficé quidem preteritum , fed adhuc

peo;

tdescpn

perfeverans. Quia veró actus perfeverare poteft

fial

vel virtualiter vel habitualiter vel moraliter: & fi-

C

quidem moraliter perfeverat , in ordine ad di-

fdamer

verfos terminos comparari poteft; etiam hic

multiplex fententiarum claffis evadit.

Itaque

maito

172 cum Vafquez peccatum habituale ftatüit in

treyns

perfeverantia actualis habituali, quatenus nem-

L: qui

e iftud.non eítrerractatum: 244 cum Bellarm.

t

in perfeverantia morali, quae habetur per or-

gt

Mi

dinem ad privationem gratiee fan&tificantis: ia

cum Scotiftis nonnullis in eadem perfeverantia;

Que co

qualts |

fed qua habetur per ordinem ad reatum peene:

444 cum pluribus fimiliter in perfeverantia mo-

tht ;

rali, qua per ordinem ac reípectum ad reatum

Av tür p

culpe concipitur & explicatur.

r

99. Dico [. Peccatum habituale quoad en-

ls C& |

Qiy t

titatem füam univerfim non eft quid diftintum

à peccato actuali.

Prob. Quodcunque atfigna-

i

Tüttitm

tur, vel rationem peccati non habet , vel pec-

cato veniali eequé ac mortali non convenit, vel

ppor

ad ítatum omnem , nature fcilicer etiam pure

Dis, ;

extendi non poteíl ; erpo peccatum habituale

Ldnft

u

oad entitatem univerfim non eft aliquid di-

dbf

í

"

inctum à peccato actuali.

d. prob. Refatan-

Qitdo |

Qo fententias contrarias.

db

Cortra

Dz Pittámis

"

nem ulimy

Couia; viiam eft 3. Ex. peccato omií

ionis

lrb r

purz, quod polfibile à pluribus conceditür, aut

mbeawri

ex peccato commiffionis unico non oritur ha-

V

bitus vitiofus, & ramiea datür peccatum habi-

anur. Afnt

tuale.

2. Poteft manere hàbirus viriofus , re-

Tcunrefegt

miffo etiàrn per contritjonem vel facramentuim

itom, f

peccato: & poteft habitus ille per a&tus natu-

rales con

5

teveramyt

tüali. ^

trarios tolli; ren;:agente peccato habx—

imorgfiend

.

iordnedi

| Coutra 2d.

[7i

m elt 1/ Ejüsmodi qüaliïrais fine

elt; tini

fundamernito fingitur; ut enim ex eo, quód lu-

evdit. It

men fit'qualitas pofitiva, nori fequitur idem de

tenebris; fic riec, quia gratia fan&tificans pofi-

birale t

Juatents f

tiva qualitas eft, maculam fequitür effe quali-

tatem pofitivam.

Unde S-Th: 1.2. q. 86. a. 1.

du r

hat t

ad 3. ait: dicézidum , quàd miacula mon eft aliquod

pofirivà in anima. — 2. Obftant eedem rationes;

ndtcats

qua contra rmam allare fünt; nec enim hac

m per(eïcraüïf

qualitas prodüci poteft ab omiffione pura: &

draum o

ablatá etiam hàc qualitate ; autà Deo impedirá,

vfeveranti

f dl

daretur peccatum habituale.'

Contra 5tiam eft x. Privatio gratize fan&ifi-

cántis eft effe&tus duntaxat & pcena peccáti &

g n

quidem tantüm mortalis ; erpo non eít, fed

iqilid dfind

j

prefüppornt 'peccatum; ficut gratia propter

nmieritum dara non 'eft meritum, fed illud prae-.

hoet ; Y*

füpponit:univerfim veró & refpectu peccati ve-

; ol

nialis, peccatum habituale dici abfoluté nequit.

K

et at

2. In ftatu pure naturz póffer dari peccatum

crm

!

habituale fiüe privatione eratie :' abfoluté lo-

w Cft ihqm

P

üendo poteft ftare pratia fanctificans cüm pecs

identia falterit!

PW

cato habituali ; *& in altera

þmw

juxta

o

3

146

Ds PsccaTIs

juxta probabilem poteft peccatum pur& extrin«

pu at

Íecé condonari, ürdicirur in Tr. de Poenitent.

. Contra4tam obítanteadem, que contra stiam:

difiice

Pul

uia datur etiam veniale hábituale, ür colligitur

te deto

ex Trid. feff. 14. cap. 5 ; & privatio culpabilis in

sptius (

oreefenti ordine aliud non eft ,. quàm privatio

hábit.

gratiee fanCtificantis. . Preeterea non poffet dici,

juidnam fit naturee illa bonitas & aprtitudo ad

pbyia

inem ultimum.

CH') hi

Si enim, üt communiter fo-

$g

let, dieatur habitus naturalis dile&tionis erga

&t notm.

Deum vel infufüs vel acquifitus ; Peccatum ha-

Dul

bituale fáltem abfoluté componi poteft cum ha-

üfiting

bitu hoc infufo , àt fieri juxta probabilem po«

teft abfoluta conjun&tio peccati cum füpernatu-

Doinm

Omoibts

rali habitu: naturalis veró habitus acquifitusnon

tetudor

illicó deftruitur per á£tum unicum oppofitum. .

[eul

Coztra $fam eft 1. Reatus pcene non eft

tdls, d

quid moraliter tnalum , nec proprié peccatum

aut objectum peenitentie ; cum Sancti non do-

OD0fQ

WDere.

leant de poenis, fed de peccatis. . 2. Reatus di-

ttelo ])

ftinguitur à culpa non tantüm formaliter ,. eo-

quod horno priüs ratione intelligatur peccator,

Ls

Atlipn

quàm obligatus ad peenam: fed etiam realiter;

CEdatrem

quatenus unus ab altero feparari poteít, üt. d.

num.84. Ne dicam ordinationem Dei ejüsque

RU

TUkt

decretum ralé affignari pro fortiali peccati has

bitualis conftitutivo : peccara veró habitualia i

damnatis nova haberi

m

pofíe, quin tamen reatus.

"

li m

novus poerze otiatur.

100. Dico Í/. Peccatum hab

ittele -nihil elk

UOHG, i

aliud, quàm ipfümactuale phyficé prateritumy.

eu.

ffd moraliter pqr(ävgrags in zeatu culpae ;

"

per

Wtaä l

T

Dr PrccaTis.

d47

m pb er

t de Pt

per ord.

inem ad debirum füftinendi odium vel

difplicentiam Divinam.

:

dTR

Prob. 1122 pars. Sicut.a

Mafin diemtul.

dlej ul

te denominatur homo actu peccator ;''fic nihil

t p

, Quin p

aptius & convenientius inveniri poteft, à quo

habitu &reartü dicatur peccator, quàm ab actu

Don pl

ohyficé quidem praeterito fed moraliter ; hoc

s &upia

commnit

eft, habitu & reatu perfeverante. — Cowfi. Ex

*

S. Aug. L. 1. de Nuptiis

Á

6. füp.

qileRtois «

cit, nutn. 86.

:

y; Pt

Prob. 2dapavs. Pecca

ais hibirdalbHOH EÓR-

j potell as

fiftit in perfeverantia virtuali aut liabituali ; er«

|proubiny

go in morali, 2475 quead 1muzn conceditur ab

cum fopti

omnibus: 4u02d 2dutm oftenditur . Poteft quis

nsacqulitd

retractare culpam preeteritam, quiri definat pec-

n lt

catum habituale, üt patet in actu doloris natu-

s penz i

ralis, & attritione finefacramento: quin Theo-

p p

logorum communiof eít, contritionem. non

; $at

habere eam vim ex natura fua fed ex íolo de-

; MU

creto Dei, ut obtirieat imortalis remiffionem.

form&üfff n

Praterea pofità quantumviscontritione necdum

r ]s

intelligitur füblatum effe peccatum 5 donec ac-

jeian r

cedat remitfio & juftificatio; quee pofterior eam

ri pote a,yï*

fupponit tanquam conditionem vel caufam ir-

yn De o

ftrumentalem, qualis etiam eft facramentum re-

m p

fpectu juftificationis ; üt ex Trid Seff. 6. C. 7.

"m

diícimus.

2. Quamvis in prefenti providen-

j umen r

tia remiffio non fiat fine praevia peccati retraétae

tione; 'de porentia tamen Deiabfolutaea eft pof-

fibilis; quis enim Dei mifericordiam alligabit ad.

pirud si ;

flcäpfmï Tu

)

certas homi/nisdiïfpoütio.nes aut coþfïi»fiones?-

Á

i

»

'Kz

Prob.

PCK

E

148

] DE. PrccaTIS.

Prob. 3tia pars. - Peccaturn. habituale juxta | as

part. 1mam eft actuale prateritum: moraliter

peCCH[OI'

períeverans, quo homo veré adhuc dicitur pec-

cator, maculatus &c. . Sed id formaliter, pri-

finpict

]A

marió & pracise habetur per hoc ,. quód pec-

converf

-«catum

erfeverat in reatu culpae; feu per ordi-

fio r

nem a

'

debitum füftinendi -odium ,. fi fuerit

máian

Amortale, aut difplicentiam , - fi fuerit. veniale;

fDf |

tum quia hoc debitum formaliter correfpondet

De:ph

offenfze Dei ejüsque juri: tum quia illud eft ra-

tilo; f

dix aliorum effectuum aut ratione falrem eos

lr p

.antecedit : tum quia praefcindendo à reliquis &

todlier!

.hoc uno. intelleéto fàtis.cognofcitur perfeve-

itin ].

rantia moralis peccati ; Ergo. Cozfr. Ex re-

maliert

fatatione fententiarum num. pr. rejectarüm. .

t $

'.Xor.. Objic. £. eont. xmum Cum drimin. t

Te i

Mag. féit.. Peccatum preteritum debet morali-

phyla

