bet effe proportio ; hec non habetur fi peena

gendim ;

nedane g

fit eeterna, cum culpa fit momenranea ; ergo.

Corf.. L. In. tribunali humano quevis crimina

um w

J

füfficienter & eequaliter puniuntur poená finiti

temporis ; ergo & in tribunali

Divino ; ne

m n i

Conf.

i fübind d&

Deus fit minüs lenis, quàm homines.

Jj. Peccatüm mortale elt aliquid fimpliciter fi-

qui nj»

ionem t

nirum in omni ratione ; ergo & pcena in nul-

à

i

la ratione debet effe infinita.

A

J [IW«'[?

Wa

&. D. M. Debet effe proportio quoad en

yinp i

titatem vel durationem 'N. quoàd meritum vel

j

um p

! d

eaufam & füpplicium vel effe&qm C. Innu

[

[« Wf;

:

N

222

Dz Prccaris.

lo judicio requiritur inter culpam & poeenam

proportio à duratione, üt D. Th. 1. 2. q. 87.

-

a. 3.ad 1. ait , citans S. Aug. l. 21. deCiv. c. 11,

ura s

ANon enim , quia. adulterium vel. bomicidium. in

al [outiontt

snomento committitur , propter boc momentantá

fong fs

ris zl

paná punitur: [ed quandoque quidem pevpetuo car-

cere. vel exilio, quandoque etiam morte. 5 in. que

u j

son confidevatur eccifionis mora , fed potius , quüd

tf p

in pevpetuum . aufevatur d. focietate viventium : $3

puutur, qu

fic veprefeztat [uo inodo eternitatem peue inflitie

& inpofioi

t À

divinitüs. . 4d Couf. 1. W. 1. V. d. 'Tum quia

ex mododiétis poenam homines etiam inflipunt,

en; epo.

| temáe cruc

que íuo modo reprafíentat eternitatem poe-

nae: tum quia,; quód homines poenas tempo-

| lum relim

fr

U

rales flagitis enormibus reddant, non ideo fit,

quód peenze illee fint. fufficientes & eequales. 5

t i

2. Difp. Homines nec poffunr exacté punire

|

en ereit,

peccata, nec punire debent, niíi fecundüm exi-

u l

gentiam boni communis, quod fipe non per-

fipat nur

mittit adaequatam poena rationem ad meritum

pitendom

culpe. Deus veró poteft & deber exaéte pu-

ftem deyer

nire, ur ficut fua eft virtuti merces, fic vitio

IT

etiam fit paena. . Hinc veró non fequitur De-

i,

um minüs lenem fore: fed optimé novifTe me-

n 4j

rita peccatorum ; & fine periculo injurie aut

Vl

exceíSüs decernere pofíe füpplicia. 444 Cozf./7.

Dutare

AV. A. Eft. enim mortale peccatum refpeétive

lum i

perfeété infinitum , üt d. n. 64. eft etiam morali-

lm j

ter infiniturn quoad durationem, üt d. n. 141.

jofü d

& innüitur Marc. 3. v. 29. Qui autem blafpbe-

If

snaverit in Spiritum San&hum, non babelit venuf-

n

o u

fienem in eternum , féd evit veus eterai deliii.

l

lle.u[

148.

u

-

Dz PrccarIS.

223

m & p

- ^y48. Infl. JJ. Examfi pura creatura non

Th Laj

poffit fatisfacere pro peccato imortali; poteft

L

tamen farispati ; quia ad fatispaffionem, ficut

lly.üll

] leniddin:

ad folutionem , non requiritur condignitas per-

lo mimys

fonw fatispatientis.

Ergo fundamenta fupe-

m j

riüs allata nihil conficiunt. . Cozf. 7. Licet quis

r s à

c fatisfaciat ; quando fa-

puniatur juflé, d

i p

tisfacere poteft &

n vult : jufié tamen non

t th:m:;

punitur , quando

fatisfacere non poreít ; quia

p

ad impoffibilia, ex: communi axiomate, nemo

tenetur.

N. A. Tuc

Arqui damnati non poffunt (atisfa-

s etan il

cere; ergo. . Cof. II lndignum eft, aliquem

tamdiu cruciare, dum mutilatum alteri merm-

Fa

& a rcmpg

brum reftituat ; cum id in ejus poteftate non

hr o

fit.

Ergo etiam iniquum eft .. eccatorem

; &æq&l&kil

tamdiu in inferno torquere, dum & ftatu pec-

n ais p

cati exeat, cum nec id penes eum fit.

i u

m. IV. "4. Homo pro mortali peccato fa-

ag

tispati. nunquam poteft ita; ut nihil amplius

patiendum refter ; tum quia ad. poenze eerernee

2em à fraut

finem deveniri nunquam poteft : tum quia re-

jejet :xac't'c';'»

atus culpze ex parte hominis infert debitum fà-

ercaj, 1 P

o fequitt

tisfaciendi, nunquam à damnato: extinguen-

dum. .4d Cosf. . D. 2.p. A. Jufté non puni-

jme nl

tur, fi fatisfacere non poteft, nifi in ftatum im-

h i

potenrie fe ipfum liberé conjecit T. fi in hunc

j AUf

ftatum liberé fe conjecit IN.. In humanis et-

n *

j us

iam juíté ple&titur is; qui liberé contraxit ma-

jora debita ; .quàm ut iis fatisfacere queat. "d

;

)

iiod

!

]

h

E

"

Rationemn..D.. INemo tenetur ad impoflibile, ita

7

g

i

tamen, utloco impoffibilis teneatur ad poffi-

5,1 M

j

N.

a-

7

Mä

büe C ut neque ad poffibile aliud renearur

,;48»

Ds PE CCATIS.

224

Damnatus , cum nequeat folvere debitum con-

: TT

dim aribira

tractum , debet quafi penfionem peenarum per-

petuam prefítare. 244 Couf. I].*. 7..4. ob

(l $. Pen

1n00dÓ-

fl ptee

a. JV. C. Si peena. perpetui carceris,

exilii ,

rvitutis &c. legibus ftatuta foret, non

vjl

a ve,

effet indignum, ea tranfprefforem continenter

es fundue,

mulétare , non quidem ideo, quód membrum

non reftituat, fed quód femper maneat reatus

jl

mentia, T

poene, quo ipfe totà füà vità fe nequit exi-

mere : quodfi in mutilatores temporalis tan-

Méctiorem :

um, N

tüm pana legibus fuiffec fancita , transgreflor

utique indigné poená perpetuá afficeretur ; fi-

num difqu

uidem exhauflà poená ille legibus nihil ultra

t dog

d

Geber, nec judex acerbiüs pleétere poteft, quàm

&XITS af

imum etiam accidit in damna-

leges finant.

li tepur

tis, qui non ideo puniuntur à Deo in ceter-

iit, qu

MC

num, quód non preítent impoflibilia , fed

| mulim jn

quàd reatus culpe & poenee iis jugiter inha-

reat, eófque odio & füppliciis dignos reddat:

| m pro]

in 2do contrarium habetur ; Deus enim üt

Vi fnds

—fümmus & juftiffimus legislator fanxit, ut qui

Witor(

Tib bidin

ipfum graviter offenderit & decefferit inexpi-

atus

,f

P.

& Iu

.reatum poenee eeterne incurrat & fuþeati;

vt df

unde nihil iniquitatis apparet.

E

&

Nrtipen

QuREs. Quid féntiendum de liberatione |

Ti

Kiwgam'

Tiüny

dupevatoris à gebeuna precibus $. Gre-

gom t fg&

gorà Magui $.

:g

Päulus

149. JVotz. In vita Gregorii M.

ht dio i

Diaconus c. 27. & Joannes Diaconus 1. 2. c. 44-

fhdirori,

narrant hunc Pontificem , cum per forum Tra-

QCM

jani tranfiens recordatus effet manfuetudinis

Ra

L

& ju-

Va

Dz Psces T1si

23$

tj & juflitie ab. eo imperatore olim vidue cuis.

nþænamg

dam exhibire, hàc virtate commotum in Ba-

lg T.4i

filica S. Petri tamdxu pro Trajano fleviffe &

Ro as

fudiffe preces, dum fequenti noéte refponfum,

accepiflet, fe pro Trajano fuiffe auditum : mo«

ide

um for,

TC CODMIE:

nitum veró ,. ne pro ullo. ultenus Pagano pre-

qu m

€es fundcret.

E TT(

150. R. À. Repcænda eft tanquam com«

tà fe ais

mentitia. . Ira. poft. Barenium.4. Bellarminum ;

Melchiorem Canum; Dorninic. Soto, Po!fey&-—

s t

wra, ag

num; Natalem. Alexandrum;. Card. Lamberti-

i a

num aliófque plerique. :

Ratío eft 1. Quia; re»

lob nl t

pugnat dogmati fidei ,. poenas. damnatormn

erew

eternas ftatuentis , & nullum excipientis. ,. 2.,

accit i t

Quia repugnat ipfi-fidei; quam. S. Giregorius

habuit , qui L. 7. Epift. 7. L. 4. Dial. & 44. &

r iboum

polübm

L. 34. c. 16. docet peenas inferhi effe: æzerpasä

nullam in: inferno- redempuonem : nec orans

s p

is d

dum pro:.hominibus impiis & fine. baptlfmq

Dcus a

vità functis, qualis erat Princeps ille Erbnicus,

períecutor: Chriftianorum. atromfï" imus, & om-

of fänXlt;W*

nibus. libidinibus . dedltus.

hceferit ii

3. Quia repugnat,

fidei humanse, ob Au&orum xmhac hittoria re^

uml

ferenda .diffenfionem ;..ob: -nuügas; . quibus;. 1llg

parrationein. hanc aflomant

,& ob vezerum

40 n

fcriprorum tutn. virae Trajam qüm, viree.Gre»

jeti l]

gom de facti óccafi

one. & ipfo. £

hlenuum,

L'llm j. (

Nec.olflat..x., Quàd, han&-hxftqrnan; cdlde-

i

xint.duo illi Sonptoresxi, quia nec cozvi nec

i

y

fynchroni erant; fed trecentis.£c ex:mä anms PQ«

fleriores ; bzec;non. ex. probaris actis, fed 'ob«

3Y

n

eronm

fcuns & dubiis. monumegqg eqaz;rames .Jm

r d

n

D'*

"

i

b d

á^6

Dg P£ccATIS

em natratio habeatur in S. Joan,

D] JWM; ,

&. Quàd ead

Damaíceni or

atione de i, qui im fide dormie-

.

m

vunt ; tum qui

a hec oratio eft füppofititia , üt

us u

oftendit Bellar.

Nar. Alexander & Michagl le

n die à

Quien :

'tum quia in Dial. cont. Manicheeos $.

andim qui

65. &l

.. de fide Orthod. c. 4. propofitionem

þmplirit:r '

univerfàl

em huic fingulari narrationi contra-

p u

dicdoriam S. Do&or hic defendit.

INec. 3.

awww:m

Quàd Euchologium Grecorum eam biftori-

d u f

4

am in oratione-quadam pro defünétis habeat;

(atmato 46

quia hac fabula' ex Pfeudo - Joanne Damafce-

TT

&o in Euchologium facil? irrepere poterat;

oj L

habenda non eft, prefertim ;

ii u) Á

éui proin fides

cüm Ecclefia Gr

eca , ex quo in fchifma lapfa

g.

e& in

raviores etiam errores impegerit. JVec

u

ód im libris Revelationum SS. Brigittat

l

& Mechtildis idem contineatur ; quia revela-

diptig

tiónés hi fidem non faciunt; partim quia ab

Ecclefia non fuerunt approbatee , partim quia

inter

(e circa haric rnateriam contrarige funt.

(hi

151. & ZI. Verit

ate hujus hiftorie gra-

u N

)U

teft D. Thomas in fup-

Bo n

üis fuppofità audiri po

iÉ

lem. q. 71. & 5. 8

ità fcribens: JDicendum;

UC et dii

uüd de fatlo ^Tvaja

vii boc imodo poteft probabiliter

Vg À

ä

[

ibus B. Gregorii ad vitam fue-

n n

ofmari , quà

d prec.

Yit vevocatus »

€P ibigratiam confecutus fit , per

Wiettits

quam vemiffionem

peccatoum babuit , €9 per cou-

Fö Cumh

em d pena : f

qeut etiam appavet

|p

féquens omnmitat

3

à morz

m ompübus illis ,'

uj füerunt miraculos?

Titer] pe

^ij füeiors 4

tüoytüt phrie

s conflat idololatvas e9'

g C()nm

innatos fuiffe. " ID ormni.

b

us zalibus enim fmmili-

N

mmhv

ür d'f d ;f?æ*fef ; quod o irfmt- án iuferno. finalt-

m

Dz PzccaTIS

225

ia p

zev deputati , féd fecundim pvefentem. propriorum

it fib m

anevitorum 3ufHtiam. — Secuudim autem faperioves

füppolti

j

caujas, quibus previdebantur. ad vitam vevocandi,

r & Med

evat. aliter de ii$ difponendum. — Fel dicendum fc-

t Mancits

cuüdiun. quo]dam , quód. apima. TYajani-ton. fuit

. proplus

ünpliciter d reatu penee etevue abfolutas féd ejus

TTatQ! (

ena fuit. fufpenfa ad zempus , [cilicet ufque ad di-

endi, .

em judicii : uec tamen oportet , quód boc fíat com-

um em i

nmuuiev pev

f

agia ; quia alia futt , que lege

defundis t

communi acci

v

t5 89 alia, que fingulaviter ex

Joate Db

privilagio aliquibus conceduntuy : ficut. alii fuut bu-

m pts

manarum lanites verum , alia divinavum figna vir-

Zutumn

e ,præerm

|

1, t 4ug. dicz't in. L. de cura pro thovtuis

Ts

ageuda..

simpest

ARTICULUS IV.

yn 5 B(,"ï

u que

d péccatum veniale im damnato per accideus

T

miatur pená eterná ?

fit-

J

tz, p

[

,P

vontrani J

Ota L. Certum | eft. inter Theolc;gos

l hiorz í

lsz.N

15, peccatum veniale per fe. & ex

natura fua non mereri peenam. . Sequitut enim

Thonts

.j" !u

Rs

d

hoc ex differentia inter peccatum mortale ac

Ó

veniale Articulo prirno probata, & ex 'fundas-

p

j

atf

"

mentis n. 141. adductis , ob qua peenarum

g

eeternitas mortali à Patribus tribuitur.

Ea ve-

ró cum in veniali locum non habeant , nec

T

W

[

i

]u

perpetuitatem poenarum fundant, 240,Perfe

mereri peenam temporalem , five in hac vitas

"

ii

quz coníiftit partim in privatione donorum fu-

pernaturaliurn , auxiliorum nempe gratiee effi-

ii tf

€acis ; fervoris charitatis; & familiaritatis cum

2

Je9,

J

h

:

258

Dte PéccaTIS.

L

Deo, partim in illatione peenarum naturalium;

D

du di

puta, doloris ; morbi , egéftatis ; belli, famis aut

.

um

ett

am mortis ; üt ex fcriprura & Patribus no-

vt rermidiü

. L

vimus : five poft hanc vitam feu in pürpato-

rio, quee ftat tum in privatione aut poriüs di-

tumperac

latione vifionis beatificae, & in triftitia animee.

Biali p

propter eam, tum in paena fensüs; hoc eft; do-.

| p nl

| m r

joribus ac moleftiis ab igne purgatorio natis;

üt illud Apoc. 2r. /Voz zutrabit in eam aliquid

E

| azie f

coinquinatum ; & 1. ad Cor. 3. Si cujus opus ar-

fevit , derrimenzum patietur ,

ipfe autem falvus erity

| &l inenfior

guur, &i

fic tamen. quafi per ignem s ac Matth. $. /4men

dico tibi ; ton exies iude , donec veddas movif[inum

Id

CUT

quadrantem , Concilia & Patres de peenis pur-

gatorii ; peccato venial? poft hanc vitam debitis,

ht debiun

exponunt.

i w

H

153. JVota 1I. 'Tres in quafti

one proþo—

I

fita auctorum funt fententige.

z Eft com-

I i,

munior Thomiftarum , Suarezii item. & alio-

U icis

rum, qui docent; omine peccatum veniale, tam

fmm pf]' L

remiffüm , quàm non remiffum in hac vita quo-

Va D

ad eulpam; puniti per'accidens in inferno poe-

Is p

tà eternà, fi reftar aliquis reatus poeng 5 quo

PSCMT

etiam de mortali quoad . eulpam remiffo do-

li, N

cent, übi poena temporalis illi debira füperat.

j Vs

ada Videtur D. Thoms tum in LL. de malo,

Ij

libris Sententiarum & Summa , & multorum ;

| D

qui volunt peccatum veniale non r

emiffüm

ET

o puni«

quoad culpam , per accidens in damnat

cul«

DO ex

ri poená zternà: remiífüm autem quoad

Bul Qu

pam veniale, imó & mortale, non item. — 3//a

Wüpettr

EftScoti & communior jam Recentioru

m , qui

Vnere

P

aD1Q-

V d

m

Dzr PrccaTis.

239

tututiun,

abf'ollut& dicunt , veniale nullum in inferno

li fs at

ad culpam in hac

puniri pcenà sterná , five quo

Parrbus t

vita remiffum fit, five non. Cum his

n parpas

154. Dico. Nullum veniale in. damnato

ht s d

etiam per accidens punitur poená eeternà. Pro£.

r um

Exhauftà péenà per leges fancità , reus eam

hod

paífus nihil ampliüs debet, nec judex poe-

nam ulteriorem ab eo juílé exigit ; üt patet

gatorio Q

n um d

in poenis humanis , imó etiam infernalibus;

quz licet fint infra condignum , tamen quo-

r t

i u

ad intenfionem maximam à Deo non exi-

Ergo cum

hr .

guntur, & à damnatis expiantur.

T

rtemporalis, veniali per leges divinas decreta,

exhauriri poffit, eà perfolutà nec damnatus ha-

jppenb p

; vim dtlüuh

bet debitum füftinendi, nec Deus jus infligen-

di poemnam ulteriorem , qualis eterna foret;

glion f*

Ergo cum Deus etiam per accidens puniendo

non agat , nifi fecundüm debitum rei & jus fu-

n Dae

j d2

um judiciale, peccatum :nullum veniale punit

etiam per accidens poenà eternà. — Coyf. /. De-

j thiak)mm

T

us ex Patrum & 'Theologorum confenfü da-

mnatos non punit ultra condignum : id verà

vitemo p

ænæiq

u

faceret, fi veniale per accidens plecteret eeter-

b

nüm. Nam poena v. g. unius anni intenfa üt

Ti

g J

j

decem , quz interim tanquam per fe & ex con-

digno debita jocofo mendacio füpponitur, per

TU

gt

poenam inferni intenfam tantüm üt unum po

decem annos squaretur: poft alios decem in

gt

u

duplo excederetur: sícque. decennia in in ni-

M

tum numerando crefícente femper proportio-

;

Cujf. IH.

Licet veniale

jit

3!!1

me füperaretur. Ergo.

in damnato ob conjunctione

m .cum mortali &

2

o

n

ortum inde ftatum i

nimicitie fiat per accidens

MIC.

N

d

836

Dz Prccartis.

"-

irremiffibilé ; tamen imprimis manet culpa le-

n -

vis, quia ille circumftantiee non mutanrt effen-

| (pmammo

tiam venialis : deinde debitum poene per ejus

-

| rdir: puia

paffionem maner extinguibile , quia ad fatis-

negaüone, l

paffionem & poenze folutionem non requiritur

E

Ítatus pratizee vel favor Dei extrinfecus, üt eum

sss del

1efom pon

faisfactio & remiffio culpe exipgi. Ergo &

YODetatem

poena correfpondens levi culpze manebit levis

i P

ac temporanea

L

.

(s CICRLUT

eáque non evadet per acci-

dens' infolubilis.

ppnes l

15$5. Objic. Quamdiu manet caufà necef-

Q6 clpz p

a, f e

faria , manet ejus effe&tus & proprieras ; fed

reatus culpae in peccato eft caufà reatüs poenss,

| ineat, c

um düoru

tanquam effectüs & proprietatis; ergo. Conf.

J. Quamdiu manet culpa peccati, peccatum

Q,0q

1Tnanet poenà dignum ,'& hinc juft& puniri po-

| ,. Aii

a,

!

teít ; fed culpa in veniali manet eternüm; er-

O

Corf. [I. Deus poteft quid juftà punire,

Til

quàm diu id ipfi difplicet. — Sed veniale non re-

hdN ]

miffum quoad culpam, illi eternüm difplicet;

-

b & fax

cl' 0.

| p lfiülgn

&. D. M. Manet ejus effe&tus & proprie-

EUY

tas in phyficis C. in moralibus fu/d. fi effectus

| Mþüfïu,;

&

& proprietas fit abfoluta & infeparabilis C. fi

|

fit conditionata & feparabilis N. Proprietas

|

ER

phyfica producitur per influxum phyficum ;

i Áitim

lum

unde confervatà caus neceffarià , utpore influ-

Xum illum phyficum femper preftante ; etiam

qud i

naturaliter perfeverat, üt patet in calore, pro-

p

prietate inis.' In confervatione autem ac per-

| V Rm

feverantia proprietatum toralium alirer f& res

Quv N

habet; hiec'enirn conditionara tantüm effe &

p

d

iunc céffare þoce'?&,' c?ndi»rionc' porà , üt

tet

m

h;

Dz Prcearis.

231

M eupt

tet in obligatione reddendi debitum.ex contra-

n af

&to matrimonio ortà, quee altero adulterante

ceffat : poteft etiam perfeverantia dependere à

Mu d

qua d f

negati

one, uti de peccato habituali n. 108. &

feqq. o

ftenfum eft, quà füblatà períeverare mo-

0n ttuint

ralitas definit.

cts, t m

Quamvis itaque permitratur

reatum poene eíle reatüs culpe effe&tum &

i. Em

cum tamen uterque reatus re-

manebt Hj

proprierarem ;

étiüs dicatur e

ffe&tus peceati a&tualis ; tamen

t o

proprietas eft tanrüm moralis, que ficut rea-

et ais

tus culpa perire peteft reatu poenae perma-

nente , fic etiam tolli poteft reatu culpae per-

YODrit, d

jrefts p

feverante, cum hic reatus ad morem debito-

rum aliorum deftruatur per folutionem poena-

j em Ü

er, peatur

rum , ob cujus negationem. perfeverare dici-

citur. 4d Corf. J. Quamdiu manet culpa. pec-

if p ?

dignum dignitate

temint

cati, peccatum manet poenà

radicali & quafi conditionatà

C. actuali & abío-

j p

lurà N. Dignitas radicalis ad peenam eft ra-

venide

tio & fundamentum, cur poffit aut potuerit

m d

pon

a infligi : hec dicitur conditionata , quia

non facit, ut .de facto & adhuc infligi poe-

&w&pfüpdc'

na poffit , nifi

füpponatur, peenam necdum

jj [ dl

effe folutam.

Aéctualis eft debitum precfens

nl V

adhuc fuftinendi poenam. — Vide, qu& n. 107-

; Dropti

in fimilem fenfüm de condignitate ad odium

J

j n

diximus.

d Copf.

Il. D. M. Deus poteli

wl

difphi-

zi

quid juft& punire, quamdiu id ipfi juíté

. $i il-

n

cet , fi illud necdum adczquaté punivit

; ii

]i

lud jam fec

undüm reatum poenz adaequ:

ar

r

er confiftit in ad-

£T

punivit N. Juftitia formalit

f] 1]*[61'

eequatione juris & debiti ; cu

m itaque damna-

atti

ne

4

1ug

0

"A

SES

Dz Prcecars.

E

tus pro debito pcenze temporális adeequatà füe- — & lix

rit farispaffüs , sícque illud adaquando extin- u*

xerit;, Deus reman

"

d

entem reatum culpe ju&?:

frpifinnem

punire nequit.

| pentam [

156. /ifil. J. Poteft probabiliter dici, quód

| lum mreretü

Deus veniale prohibuerit conditionaté füb peena

| fipt penum

zererne ; fcilicer, ut qui voluntarié fubit poenam

vribi p

ropter veniale; patiatur temporalem: qui veró

f0n atcepttte

involuntarie , ür fir in inferno, patiatur poenam

|

puientà, qu

*eternam ;j praefertim cum poena impatienter

Vri; rpote

in hàc vita tolerata non extinguat debitum.

|Wi 4j

Conf. L. Reus juft$ à Deo poteft puniri , quam-

| tummicentia

diu habet complacentiam in'peccato ; hànc

f* p

habet damnatus in veniali quoad culpam non

tm necdfa

remiffo , uri hoc tacité n. 141. fatemur de

mát N h

mortali ; ergo. : Conf. IJ. Sicut poena reatus

l, m

primó exiftens correfpondet peccato actuali;

It wens

fic idem perfeverans correfpondet peccato ha-

Absl

bituali; ergo ficut peccatum veniale habituale

qod deji

emper manet in dàm

Ka

"

natis, fie ctiam manebit

&t rf

reatus paenee femper.

i

IN Unde ;

& OV. Af 'Tum quia hujufinodi condio-

t pl

mate- prohibirionis nullum habetur veftigium

ngæ] &i

in ftriptura aut traditione : tum quia veniale

Vi

per fe & ex natura fua mereretur poenam eeter-

nam , licér Deus eam non inferret, 'nifi condi-

ü Qümï(

9.j

tione pofità. - 224 adZitamentum w. Sicat Deus

f plll

non femper immittit hominibus in hac vira

:

lr )11

l

lüc p

afflictienes tanquam peenas, €um aliàs jufti non

ïll.m, u

afflicerenrur ; íic ordinari& falrem adultis vità

0 fitimy

ufü rationis eaudentibus non infligit nifi poe-

B

fatis-

Ra$ medicinalés, qq'ibug emendentur . &

litj;

faci-

233

*

Ds Prceari1s.

a f

f

aciant: hinc qui eas impatienter fert, nec fa-

tanio exin

tisfacit active, tir patet : nec paffive, quia Deus

le pil

fatifpaffionem non intendit ; imó propter im-

j3atientiam de novo peccat ; sícque novam pae-

Econtrario Deus damnatis in-

tet d qil

pam meretur.

at fübpt

fligit poenam pure vindicativam, feu ad hoc,

bt otun

ut fibi patiendo farisfiat ; ergo eam non poteft

em:qimi

non acceptare : neque huic obftat damnati im-

iaf p

patientia, quae illis nec libera eft, nec demeri-

MM

n

* ii

toria, ütpote in termino & extra meriti ftatum

uamdiu habet

at od

pofita.

Ad Conf. I. D. M.

u

complacentiam liberam , & que fit novum for-

x ;

snale peccatum C. quamdiu habet complacen-

d al i

tiam neceffariam ; & qus peccatum formale

non fit N. Argumenturn, fi valet, nimiüm pro-

i. r [

y p

bat, nempe peccata in damnatis & confequen-

PTO

ter poenas fine fine augeri. — 244 Corf. 27 & T.

j peanie

A. D. Conf. Si habituale veniale femper maneret

quoad debirum pone, & hujus rearus non eft

sl

r murat

er farifpafionem extinctus C. cum neutrum

[

r N. Unde inverto argumentum : ficut reatus

d n

poene poteft permanere , quin exiftat reatus

€ulpe, & fic peccatum habituale ; fic poteft

r ia

y aj i

manere peccatum habituale non remiffum quo-

ad culpam, quin reftet ampliüs reatus poenz.

mnam u

r n

u

1

157. Jufl. 1]. ideo peecatum mortale per

fe punitur peenà sternà, quia damnatus per

, o

p ho

hoc peccatum fponte fe conjecit in talem fta-

zif

tum , ubi principium vitee ipfi deeft , fatisfa-

Jl

g

&io fit impoffibilis, & culpa irreparabilis : er-

)1

j A[mf

M

go veniale.faltem per accidens punietur pae-

fi

b

nà eeterná ; quia per accidens; fcilicet per mot-

T

taie

o

—

2534.

Dzr PreccaTIS. -

tale conjunctum, conftitutum eft in flatu omni-

, fonm dquis

50 fimili, Corf. /. Pcena correfpondet culps

|ega t p

& malitice üt duranti ; fed culpa venialis fem-

| w qod

per hic durat ; ergo.

Couf. 1. Quamdiu actus

| ii fj de

moraliter bonus in ftatu gratize factus in obfe-

| morditer n

unde vinitas

quium Dei non mortificatur per peccatum füb-

fequens; tamdiu retinet condignitatem ad pra-

Breere

mium ; imó accidentalis gloria in coelo durat

rhusrs d

in zternum : ergo etiam quamdiu peccatum

hn :

per poenitentiam non eít deletum , tamdiu re-

condignimte a

tinet condignitarem ad paenam : item poena

ts m m

etiam accidentalis in inferno aeternüm durat.

dndancid

| . D. .4. Ideo precisé aut tantüm puni-

lms vd im

tur per íe culpà eternà mortale IN. tum pro-

Virytionem

pter hoc, tum propter alias rationes à priori

p uf

aqué ac maxime à pofíteriori C.

Inter alias

W.

xationes etiam attulimus illam ex D. 'Thomà;

1. Mingi

quantumvis hic nobis contrario ; tum ut ex no-

f (l

ftris non folüm, fed & ex alienis principiis ve-

Ym n

ritatem Thefeos confirmatam oftenderemus:

410 [orum

tum quia declarandum ibi erat, quid peccatum

stfere «

mortale per fe efficeret ac induceret , quando-

u

At pengm

idem de ipío peccati merito fermo fuerat.

a induïgu

€

um autem 1n przefenti non fit queftio de na-

XN

tura & merito ipfo venialig, fed de accidentali

h äï&n& d

tantüm ftatu, fequelas à D.'Thoma ex illo prin-

Dont

cipio deductas admitrendi nulla neceffitas ur-

plisqui

get; prafertim cum aliis principiis communi-

Q füeri (

bus ille repugnare videantur, 244 Copf./. D.

*0 fj

4M. Pena refpondet culpee & malitiee üt. du-

620]

ranti in reatu ad füftinendam poenam C. üt du-

K ürsf

if

xanti in reatu ad fuítinendam difplicentiam

yubd. fi liber& duret ; aut poena non fit per paf-

W

fionem

—

Dr PEcclArls;

233

n fatuon

fionem equata C. fi aut non liberé duret, aut

poniet ol

equata fit peena IN.— 74d Consf. 1. w. Probas

venidis n

veniali quoad culpam non remiífo per fe & ex

Juamdn d

natura fua deberi poenam eeternam, ficut. actui

dus in o

moraliter bono in gratia propter Deum elicito;

penià

unde vanitas argumenti & difparitas liquet.

um

Preterea actualis condignitas praemii pro ope-

in eq at

ribus bonis à peccato fejunétis promiffa legirur

o p

in fcriptura : Nulla revelatio extat de actuali

im, tndi?

condignitete ad poenam sternam peccati ve-

] : jen

niais cum mortali conjuncti.

Idem dicen-

tRUm du

dum de accidentali glorià & poená; ubi diffimu-

at ib

lamus vel improriam hic plorie accidenralis

"

: N am p

ationem

Y

ufürp

adhiberi, vel paritatem minüis

m

epte inftitui.

C hd

158. Jnfl

. JIJ. Ex noftra thefi ('equeretät

a D. T

1. Relinqui in hoc univerfo aliquid inordina-

);mmllïü(i*

tum , fcilicet culpam fine paena. 2. Dari remi(-

ds

riu

fionem pene fine meritis Chrifti.

3. In in-

0

i

t

nis

ferno locum habere redemptionem, & poenas

vid p

Geérefcere ac mitigari. 4. Pro damnati remif-

el, quande-

fione penarum poffe offerri preces & appli-

cari indulpentias.

(roo fitt

uæ[ho de:.'f

w. N. Hgc vel fequi, vel à fidelium fen-

fu sliena effe. — Ad 1. & D. relinqui culpam fine

T

"35

pona foluta & folvenda N. fine poena non am-

pliüs quidem pendenda, cum jam ex eequo da--

| necciüm r

ta fuerit C.

Imó veró ordinatiffimum eft'à

pis u

ll

Deo nullum peccatum puniri ultra condignum.

A

j o

"d 2.. D. Dari fine meritis Chrifti remiffionem

m

imct

(

'per fatisfactionem , & reparativam offenfe IN.

quntd

remiffionern per fatispaffionem , & prscis?

per

difi

"

p p

'páffivam adaequatam vindicativee jullitige , eám-

for

que

m

256

Dz PrccáíT!Ss

que nullatenus falutarem nec meritoriam folu-

no wæ

vt d

tionem C. Hinc meritis Chrifti nihil dece-

dere conítat, quse ad farisfactionem , reparatio-

quäm pena;d

d al t

nem honoris lefi,ac falutarem fàtispaífionem

ordinata fuerunt.

Zld 3. N. 1m. Part.. Juxta

fs fipplts

(ors aglid

quosdam proprié redimi peenam .eft loco poe-

ng debite offerre pretium aliud equivalens,

wd,ael

ifim eumg.

vi cujus judex ad permurandam vel omitten-

.

dam vindictam movetur

.

improprié redimi

| tminipf

|bhcmaera

eft condonari vel minui paenam ex judicis cle-

mentia.

Neutrum accidit in inferno ; ubi po-

m

(0d ngiit,

na non redimittur, fed expiatur & folvitur,

j Ut

d d

1

edam Part. C. Hoc enim non repugnat per-

fuafioni fidelium, qui fentiunt peccatum qui-

titir cug

dem mortale, non autem veniale poenà ceter-

gmomne

mentorn

nà puniri. Agl 4. N. féq. ex D. n. 145.

fts, qui

Quanss.

wotmodo vemittatur veatus culpe

füm & re

decedeutibus cum folo peccato ve-

tüm ad e

niali 2

Üini, qu

ttt diotyr,

159. N;m. S. 'Thomas in 4. Dift. 21. 8.

$. contra Alenfem aliófque probat fepe con-

V. y,

lii i

tingere, ut venialia peccata non remittantur

ante mortem. . Ex illo autem Apoc. 21. v. 27.

ii

Ti dor

JVon intvabit in eam . aliquod. coimquinatum ftatu-

unt omnes, etiam reatum culpee venialis fübla-

pigaor

, ts qu

tum eífe oportere anté, quàm juítus homo

in gloriam coeleflem ingrediatur.

Praterea

| d

ftatuunr communiter "Theologi culpam ia hac

| um r

providentia nunquam meré condonari.

e-

; Uufope (

nique ratio manifefta probat ; pro reatu culpse

| "l fda

Orlo

| d.

inv hac vita non remiffae animas in purgat

nomn

í

D& PezccATIS.

237

mtorem f

non poffe condignà fatispati ; cum culpa etiam

Yl tl d

venialis fit- malum. morale' & altioris ordinis,

&T t

quàm poena; quae malum rantüm phyficum eft,

& nulla ratione: adequare illum ordinem valet,

iil

m.PDu, h

His fuppofitis ad folvendam quaftionem Au-

&ores duplicem fententiarum claffemafferunt.

n et lg

Id eqiis

umna eft, quze ftatuit culpam remitti à Deo füb

n ve onts

ipfüm animse egreffum : 2da; que vultretnit-

OTOprE r

ti eam in ipfó purgatorio & egreffu ex eodem.

In hac materia, qua ex;certis fundamentis de-

her j

(üfficiet nobis.diverfas exponen-

m

cidi nequit ,

aur & fl

di rationes ab auctoribus inventas attu

liffe.

160. R. 1. Secundüm primam clafferri te-

Y

mittitur culpa in ipío inftanti morris feu in

p q

i p

primo non effe:vitze , vel vi gratie finalis: ve

vi meritorum praecedentium & refültantis inde

.Lj

juris , quod juftus. habet ad introitum in glo-

TT

riam & remotionem ormnium impedimento-

f -

rum ad eam : vel vi actüs-contritionis inten-

fiffimi, quem in egreffu &

'corpore anima eli-

cere dicitur. -

«

, Dv

16I. g. 2. Secu

ndütrll alteram clafïem re-

t fape d

mittitur culpa vi actuum charitatis divin& ; pa-

p remitantt

p 1.2

tientie , ac refignationis in voluntatem divi-

nam aliorümque a&uum füpernaruralium iü

m

3j

enis

fj

purgatorio ab anima elicitorum ; idque vel vià

meriti ; quia purgatorium pertiner quodamtmo-

an

h

p

do adhuc ad viam , nec eft terminus : vel pet

viamn fatisfactionis ; quia purgatorium eX Or«

alu

[ I

dinatione divina eft locus non. modo fatifpati«

(nd

]i

l

endi, fed & pro refiduis culpis venialibus farif-

p

qij

mpe-

u

urgq[()flo

facifndi ;velper viam deprecationis & i

[xatís

i

Vsj

238.

D PccarTts.

trationis ;cum ficut animee in purgantibus flam-

Al

mis detentee ; tanquam Deo grate ; poffunt pre-

cari & impetrare quidpiam pro aliis; fic & re-

miífionem culpee pro íe impetrare queunt.

| m tift

|

hl

^ "DISPUTATIO Ill

16:.D

ara

r

MUU

Dc ?Pcccato Originali.

i Getr

mminut, d

silorum.

De Exiffeniia Peccati Originalis.

tntari du

lus exima

j Eccati originalis nomine intellipimus ex an-

-notatisn. 3. illud ; quod à primo homine

n emor,.

Mi m a

in omnes ejus pofteros, naturali generati-

onis vià ab eo defcendentes transfafüm, hos ipfo

Ütten qr

originis momento inquinat , reddit Deo inimi-

Wif r

cos; indignos corlo, & variis vitae calamiratibus

flentsrcdom

ipsique morti obnoxios. Controverfiam de il-

2 B

lo Celeftius , Pelagii focius, aut inter difcipulos

tütrinini

antefignanus ; ad qua'ftiones preter fidem re-

W E

ferre quidem conatus eft; íed S. A

ftinus

m r

tum Epift. 89. ; tum L. de pec. orig.

&

2

4.«&

D denm

L. . cont. Julian. C. 2. oftendit eam a ;pfa fidei

Vs tyelin

fundamenta pertinere , unámque effe ex iis , qui-

i

bus proprié fides Chrifliana coufiflit.

Quare &

. l

ts

nos hanc materiam accuraté tractandam cenfe-

| A] 'gfnfïS./

mus, atque eum in finem & errorum & veri-

tatis demonftrationem;

Ur.

ac vindicias daxfc: apgres

|^ lcigm

Ti s

| nf

E

ARTI.

um

Dz Prccari1s.

239

vb (

Gopiodi Wi od a m OR RD À

spnt p

ais ic u

alis peccati exiflen.

Ie quet.

Quinam lcirca origin

€rroves :

(iam fuerinf

162.

lo L. "Triplex Clïaflïs efï'ebrum, qui

)l

circa peccati oripinalis exiftentiam er-

ràrunt,

*

cini

umna Gentili

u

g, qui þeccätuäl origï5515

ignorárunt, & juxta quosdam Hebreorum

nonnullorum , qui circumcifionem nihil nifi

r

notam characterifticam populi Judaici ab infide-

libus exiftimabant. — Sed ignorantia hec potiüs;

domusert

irmo hi

quàm error; forté dicenda eft ; eoquód origi-

nale malum ex revelatione duntaxat innoteícatz

xtirdi gevmgï

slümasg

illis autem utpote myfteriorum fidei ignaris ea

notitia defuerit, lis veró veritas hec tot argu-

r

i climict

mentis necdum fuerit conteílata.

$03

2da Heretcorum; ex quorum

errone'iä

rornd

ia

aliàs opinionibus peccati originalis exi(tentia de-

ftruitur.

Ejusmodi erant Manichai, aliíque

erar f

bina rerum principia divería, & animam in ho-

tnine, alteram bonam ,alteram malam , fingen-

T

tes, atque hinc, tefte S. Aup.L. 20. cont. Fauft.

us dj

C. 46., baptifmurn tanquamr proríüs inutilem

dearit;l

j

uf

rejicientes ; quorum dogmata ficut fecuti fünt

Albigenfes, íic baptifinum etiam parvulis ad

£andun d*

od *

falutern prodeffe negàrunt. Huc aliquà ratione

reduci etiam poteft Origenes , qui quamvis nul-

TT r

libi peccatum oripinale negaverit; & baptifini

etiam neceffiratem ad parvulorum . peccara de-

(

lendahom. 8 & 12. in Levit.(

j tamen haec corm-

Tnen-

um

Dz PrccaTIS

240

mentaria illum auctorem habeant) afferuerit;

hr d

|

v mdan

tamen cum ánimas anté peccáffe docuerir, quàm

corporibus conjungerentur , non originale; (ed

E

|dbi Dna

habituale peccatum ; in füperiori vita commif-

fum , in baptifio tolli autumáffe, à quibusdam

poun

ceníetur.

-

w

-

3tia eft Pelagianorum , quorum caápitale

LT T?

dogma & veluti ceterorum errorum omnium

vjv m

Hoc au-

baíis erat negatio peccati originalis.

prr, P aud

tem fequentibus articulis, üt ex Mario Merca-

Arjm m

muzthon fs

tore cogevo in Commonitorio , Conciliis Car-

thaginenfi & Diofpolitano ; & S. Auguflino in

TT

h)

L. de pec. Orig. aliíísque difeimus ; conftabat,

