ejusmodi abfolutum flat in privatione C.refpe-

lm

€tivum . vel fubd. flat in privatione radicali

o

& quafi activa , quzfcilicet eft formaliterquid

fitem

pofitivum C. in privetione formali & quafi pa(-

tlonem

fiva, que eft quid meré negativum N. De ma-

W

lo tranfcendentali quidem C A. Sed A. Conf.

i

nam malum morale neceffarió eft voluntarium

fj jec

&liberum: hocautem in peccato Commiffio-

Guf

nis eft quid phyficé pofitivum; ergo malum hoc

lia

morale non poteft effe nifi malum refpectivum.

FP Cqt

Zd4d Conf. H, D, Conf. Malitia (tat in. ejusdem

Dongji

defectu vel pofitivo vel negativo, & in priva-

(071)

de-

Vi

tione vel raäïcali vel formah G femper in

ectu

z

-

D& Precarte.

05

"

Omplicte

fe&lu nepativo , & in privatione formali

N.

ivun d

Conf. £? add. vat. Ex una fiquidem parte ip(a

Ttre i

perfectio rei poteft exigere abíentiam alicujus

»preland

pofitivi:'ex altera veró def.&us poteft effe

klnpliat

etiam contrarius & forma pofitiva, üt vel in

) à 1. di

phyficis conftat,

iil enrtts

. [[. Peccarum eft malum maxi-

it feindi

á4. Infl

mum: It, maxim?é oppofitum bonitati ; fed il-

j oj

lud eft malum abfolutum, hoc autem, quo:

k elqui

opponitur contradictorié; ergo. Cezf. . Deus

phylz

poteft effe caufa mali tantüm refpectivi: non

i5 D

poteft sutem effe caufa peccati; ergo. Cozf.

db

/I, Peccatum non habet caufam efücienrem; üt

sljis

ait S, A

. L. 11. de Civ.. C. 7. Afemo quavat

|gud j

cau[am efhicientem male voluntatis : non enim e,

j

T

efficiens , [ed deficiens , quia nec illa eff effetio ,

d v

Jed defe&io. . Ergo ett malum abfolutum.-

| s

W. D.M, Peccatum eft malum maximum in

[ ia

enere imorali; & in eodem eft maxim? oppo-

ye r

f

tum C, in genere phyfico N. malum autem

maximum in ordine ad mores phyficam enti-

n« n

,ymal'lttïqw

tatem habere poffe; facilé conftat, "Oppofi-

n

tionem porro in moralibus maximam non (em-

j

per effe contradictoriam docuit S,. Hlieron.

gd A 06

dum; pejefl, inquit, odiffe juflitiam ,

quam

non fecifle. d Conf. T. D. M. Deus poteft effe

(

"m

;Commü ,

caufa mali refpectivi, fi hoc fit naturale autar-

0 malumhüu

tificiale duntaxat C. fi fit morale fu/4. poreft

j

effe cau(a illius pur& phyfica, ac permiffiva C.

rerpf(/ü

"

moralis, & intentiva N, plura de hoc inf.

TL

4d Conf. 2,.D, 4, Peccatum non haber caufam

&n pml

lr

ur realiter & fecundüm

mpef

efïicigntcm ; fi fpe&tet

inare-

M

C 5

$8

Dz. PeceaT1s.

mareriale N, fi formaliter & fecundüm for-

^tit

male preecis? fumatur .7*. S.. Aug, enim his

um

verbis.negare duntaxat voluit, peccatum effe

ftit,í

fübflantiam ant entitarem ex fe malam a&ui fu-

p

peradditam , àt ex.d. nr.22. conftat, — Cete-

nitat

tüm dici poteíl, peccatum formaliter fümptum

biel

non habere caufam efficientem quà talem feu

-

frp

h

iysic& producentem, fed tantüm morzlem,

:

&i

H

u phyficam, üt beec moraliter deficit; Pec-

if

cati.enim malitia non procedit à voluntate hu-

t &t

mana,,üt phyfic& efficiente, fed üt moraliter

qui

deficiente, & quarenus contra legem Dei

viti)

áctionem liberà & (cienter

ponente. Sicutau-

piri

tem füb hac formalitate non fpe&tatur volun-

pf

t^s agens, fed modus agendi; fic& (üb eadem

qui

formalitate peccatum non eft quid phyficum

phyfic& producibile , fed velut. formalis effe-

s

Ti

€tus refultans ex hoc modo agendi: quá ratio-

It

ne ipfi-adverfarii de privatione rectitudinis

(f

loqui folent ac debent.

d

DA

25. Ofj, cont. 2

» Si peccati malitia ftareti

ump

pofitivo , peccatum formaliter effet ens; atqui

ftn

nequit dici ens; ergo. Prob. miz. Sequeretur

tte fo

enim 179, quód malitia fit perfe&tio , bonum

l

X

& amabile: /242, quód fit participatio effen-

Ü

ti;e divinae; quia hec omnia enti pofitivo con-

tttm

veniunt, -Cozf. Ex eadem ratione fequeretur

effn

170, quód Deus eminenter in fe contineret

malitiam peccati: 228, quód effer idea & ex-

licer;

quegr

emplar malitie;; quoe omnia abfurdiffima funt,

B. 1. Argumentum patitur ipflantiam in

Tenter

Ontin

ver(arii

aftu intrinfecé mal.q, guem etiam. ad

dicunt

hi,

Va

Ds PrecarIS,

$5

d forl-

^"diéünt radicaliter malum , & habere fundamen-

, ttim li

"tüinacexigenriam peccati formalis, — 1. 2, N.

um d

m lt

min.ad pyob, D. ym. feq. Sequeretur , quód fit

"perfe&tio metaphyfica vel phyfica, bonum bo-

«t n

'mirate metaphyfica vel etiam phyfica , ama-

r m

bile five prudenter five imprudenter C. quód

! tdem f

| morden

fit perfectio moralis, bonum bonitate morali,

& hinc amabile prudenter N. peccatum com-

dit; Dee

miffionis aétus bonus & malus eft; fed bonita-

Jontatet

te & malitià diverfi generis. D étiam 24. fe4.

j motyie

quód malitia, quatenus ens phyficum, actus

loen D

vitalis & libera volüntatis tendentia eít, fit

A

participario effentiee divine C. quatenus im-

qtür Yolu

perfectio & defectus moralis eft. N. Peccatum

L(üh exem

quoad priora predicata effe participationem

i n

Dei; nihil aliud eft;, quàm quód D«o aliquo

ymjis d*

modo affimiletur, quia ens pofitiviim eft acex-

; qitti

iftit; düod verum nec abfurdum eft, — Zd

redüudiot

Corf. D 11h. feg. quód Deus eminenter conti-

neat malitiam formaliter fümpram N, realiter

Jtia r

fumptam fu. quoad predicata vitalitatis, exi-

«t ; d

flentise, & fimilia C. quoad praedicatum mali-

t

tiee formaliter fumptum N. Effe vel continere

Jjo, u

aliquid eminenter eft habere bonitatem illius

jpioo &t

omnem, demptis imperfe&tionibus; unde pa-

ofitivon

tet maliriam fümptam, ür tantüm imperfectio

Ju

eft, in Déo contineri eminenter non poffe,

fequc

: coni

licerid de peccato füb dara diftin&tione dici

du 4

queat. Si autem, ut quidam intelligunt, emi-

lfmng i

nenter continere adverfariis idem fonet, ac

s

continere aliquid in eodem genere vel fpecie

5dV€f[l 1

omning falfa eft fequela;' com blas-

ia

4

phemum

Ds Precaris,

phemumfitdicere,Deum majorem habere malie

! tapri

tiam, quàm ipfum peccatum.

2d, feg, N.quia

que

eff: ideam & exemplarrei cujusdam eft habere

Tuntti

aliquid infe formaliter ; cui deindealizres :ffi-

ner

milantur ; quod de Deo .in ordine ad.malitiam

Tont

: dici nequit. .ALi etiam diftinguunt hanc, üt

s

priorem fequelam.

ter

T0

26. In[i. Peccati tnalitia

'juxta nos eftens

morale, ergo etiam debet effe bonum mora-

MT

Mi QU

le, Prob. Cenf. 1m. Ex S.'Th. 1. 2.q.:8.2. 1.

in & omnpis atlio, in. quautum. babet. aliquid de

t m

.efje, im tantum babet. de bonitate.

Ergo. 24,

pyi

Omne ens morale eítintegrum integritate mo-

ficar

rali ; fed in hác integritate morali confiftit boni-

pri

tas moralis ; ergo. 3t,omne ensmorzle eft. bo-

p

num. Sednon efl bonumbonitate phyficá;turn

o

tüli

quia hec bonitas eft proprietas entis phyfici;

tum quia hecnoninvenitur in omiffione libera

den

& umorili pura; ergo eft bonum bonitate morali.

£

4!.Omne ensphyficum eft bonumbonitate phy-

fica; ergo & omne ens morale eft bonum bo-

2

nitate morali,

4

p

- k Praernifsà retorfione, ad fuperius arg

u-

gf

mentum indicatà; V, Conf. ad prob. i. Expl,

proi]

Omnis actio, in quautum haber. de effe, in

cepu

tantum haber de bonitate morali N. de boni-

Y g,

tate phbyfica C. de hac loqui. S. Doctorem pa-

£0f

tet ex eo, quia loquirur de ente phyfico ;; fci-

pea

licer actione ; nam aliquando dicuntur etiam

p

à quibusdam ea effe entia moralia , quc phy-

Thun

icé non exiftunt fed tantüm moralirer,

4d

T

2d. D.M. Omne ens morale eít integrum in-

Q

tegrie

i

Dz Prccaris.

41

«etenj

tegritate morali;hoc fenfu, quód habeat omnia,

«j, Nqi

uz ad conftituendam ejus effenriam requi-

teft hi

ruptur C. hocíenfu, quod labear, quae ad ho-

liere f

neftarem & Conformiratem cum lege requi-

admulitn

runtur N, poftremam abtem integritate, quae

Dt ha, d

peccato deeft, intelligimus, dum ens morili.

ter bonum dicimus, 444 32; D.M. Omne ens

ns efu

morale eft bonum, fi fimul fit cns phyficum

um more

C. fi non fit N. M. & D. m lmiliter,

Doni-

tas autem phyfica ef

t proprietas entis. rmoralis:

x 4b

d

.

*

t dinii

üt fimul phyficum e

& quia omiffio pura

phyficum ens non eft, nec moralem nec phy-

Bo d

eriate

ficam bonitatem habet, 442 4t. Difp. Bonitas

a(f o

phyfica eft preedicatum tranícencentale - entis

d d

phyfici, ejüsque proprietas me:aphylica; un-

deomni enti convenit, Econtra bonitas mo-

hr

nE piys

ralis eft diflerentia fpecifica entis moralis ; un-

de non omni enti convenire poteft.

ffone li

t t

Quares : n peccati om [[rouis zia

lis etiam [let i pofttvvo ?

litia fo(;.'md-

vtl

bonum

23. Nofa, Peccatum. omiffionis differt à

peccato commiffionis, quod hoc fitlibera trans-

eris 40

greffio praecepti negativi, íeu pofirio atüs

prohibiri: illud veró libera transgreffio pr&-

Iþ i. Eïþ-

d Cüe)m

epti affirmativi, fcu omiffio a&tüs precepti,

v. g. omiífio fidei aliarümve virtutum, pro

d lo

floren *

eo tempore, pro quo horum exercitium im-

peratur. Dividi foler peccatum omiffionis in

lyflco " *

x

pecoaum omiífionis pure & non pura.

,

imum dicitur, fi omittirur a&cus preceprus

g

1

fine ullo a&tu. voluntatis phyfico previo vel

4litf

j

'

concomitante incompoffibili; adum eft;fi quis

j

abet

ucgf"t

"

?

-- 4

As

).42,

Ds' PrccarIs,

i

habet volitionem pofitivam, quá velit omittere,

vel nolitionem, quà velit rem preceptam fa-

fii

pre m

cere, quod dupliciter fieri poteít; vel Zire£f2,

üt fi quis dicat: volo omittere, nolo elicere

D.

lier [

acum fidei: vel zzdivétià, üt fi ponat caufam,

ex qua omiífionem fecuturam cognofcit, vel

Tepttv

Depato

actum incompoffibilem cum re precepta, v.g.

fénnini

fi liberé fe determinet ad fominum.

An divifto

hicfitrealis & in membra faltem realiter poffi-

b

eti- fom

.bilia, difputatur in Ethica, & à quibusdam

etiam in 'Tr. de A&, hum, — Videtur id affe-

qudia

Nolontas

rere D. Th. qui omiffionem puram peccami-

nofam poffibilem indicst, dum 1.2. q. 71. &.

acídit o

7.ait: ^ Perius dici

dum;d

b

pote[! , quod aliquid peccatum

P'O 7 eje a

f

;l

ue omti aclu, & ib. ad 2d. meritum

tettà r

12032 potefl

[j

j

ffte omui a&tu

lo

; fed peccatum. poteft

tis &i

"effa fsne a&u.

Hinc faltem (üpponi poteft. Eo

autem fuppofiro, quaritur , in quonam ftet for-

quái,.

malis malitia peccati omiffionis utriusque?

*(alcnrcr

Sunt; qui; quamvis nobiscum in thefi priori

ertati

confentiant, tamen dicant, peccatum omiffio-

hi K

nis peccaminofze

urse ftare in mera privatio-

Qu qu

ne: non puree

i

4

re in privativo, quarenus

g

peccatum hoc repugnát precepto imperanti

Ql r

aclienem; & fimul in

ofitivo , quarenus id

uTT

quoad actum füum pofitivum voluntatis vel

Nünuy

alium incompoffibilem eidem repugnat pra-

[/177

cepto, quod indirecté prohibet , ne ponatur ali-

Déccat

quod impedimentum actioni przceptz, Alii,

f [n

licet rnaliriam

pura omiffionis concedant p5y-

G&Us p]

ff

£é effe quid negativum, eam tamen formali-

Que(to

Qu fri

?tr ftatuunt in quafi pofitivo, feu meraliter &

inter-

t

"u ?

Dr- Prccaris

45

Titomiti

interpretatio? dicunteffe quid pofitivum;ex quo

Ecepun t

fequitur malitiam omiffionis pofitivee feu non

veldng)

pure multó magis ftare in pofitivo. Cum his

tlo elce

: 28. . Malitia peccati omiffionis pure for-

Onat n

maliter ftat in. quafi pofitivo, & non in mero

nofct

nepativo. |Pro/, Sola omiffio actüs quin & ipfa

EC Vi

nepatio tendentize in obje&tum imperatumeft

tantüm peccatum: materialiter tale, (eu mareria-

An d

r

le & fübjectum, quod ad rationem mali & pec-

cati formalirer talis determinatur per hoc,

| qibosin

s i h

quód illa omiffio & carentia tendentiee fit, dum

voluntas actum poffet poncre, & —advertit

m pette

ZX

acícit obligpationem hanc ex lege ad ponen-

dum actum; quia fine hac potentia & adver-

Ql p

od immt

rentia non haberetur peccatum formaliter,

Ergo in hocmodo ftat formale peccati omiffio-

«tconm p

nis & malitia formaliter. Atqui hic modus eft

j poti.

quafi, feu moraliter, interpretativé. & equi-

yum fert

Mrrosqy

valenter pofitivus; tum quia hoc exercitium

libertatis pur& omittentis actum | eequivalet

d yt

acui pofitivo, omiffionem decernenti; tum

qum oni

quia qui f-it obligationem actualem, & pro in-

yrs [riat

ftanti, quo fcit, deberac poteft, & nullum eli-

i, at

cit actum voluntatis , non minüs culpabilis

p int

eft ex omiílione fua, quàm qui actum pofiti-

Qu

vum nolitionis elicir; cum fciemi borutn &5 non

jplontas*

facientà. peccatum | fét . illli.

Ergo.

Conf. In

puoni [f

peccato commiffionis malitia non ftat formali-

: pontr

ter in pofitivo ideo; quia ejus materiale eft

t

a&tus phyficus & pofitivus , aliàs nulla inhac

yedit P

quaftione controverfia foret; fed quia modus;

" fmwh-

quo fit ille a£tus &-ad peccati rationem deter-

r

mina-

i

t

o

44

Dzs PzaccamI$,

minatur, nihil dicir & connorat, nifi'pofiti.

qiid

figtulo i

vum; nempe ex parte potentiee cognitionem

unifioni

& exercitium libertatis, ex parte termini le-

v efe

gem & ortam inde obligationem. Ergo, curn

modus; quo fitomi(fio & dererminatio peccati ,

ub

eadem omnino dicat, & preeterea exercitium li-

poltiva

mordem

bertatis pur& omittentis equivaleat atui pofiti-

vo ;ürproximédictumeft; modus hic faltem in-

quin ju

terpretativé pofitivus diciformaliter deber, nec

in, j

reiltins

o»eft, quod ejus materiale fit quid negativum.

29. Nec dicas 1, Peccarum omiffionis con-

bilibus.d

füituitur per negarionem actüs ; cum inhac ftet

qui d

violatio precepti affirmativi: Item per folam

phyi

actüs neo»tionem diftinguitur à peccato com-

Qui

miffionis.

tits, üt

Ergo. & D.Z.Peccatum omiffionis

conftituitur & diftinguitur materisliter per ne-

Ten al

gationem a£tüs C, formaliter N, Etiam ipfi ad-

que d

veríarii nobiscum fateri debent, omiffionem

Xenrf

puram actüs debiti; qua non fit libera, non

terife;

effe peccatum, nifi materialiter ; üt conftat ex

vl ]ly

& d

Tr. de Act. hum. & plurimisfententiisS. Aug,

quarum una nobis hic ex L, de vera rel, C,

Ia

34. fufficiat: wsqueadeo peccatum voluntarium e[!

malum; ut sullo modo f peccatum j f£non jfr

(

voluntavium, — Et boc ita manifeflum eff, ut nulla

binc dotorum paucitas, uulla indo&torum turba dif-

SO-N

Jfentiat. . Ergo fola libertas eftconftirutivum &

ämlmp!

diftin&tivum formale peccati;üt peccatum eft,

fentign

INec dicas 2.. Ex eo, quód in peccaroomif-

QT

fionis fübje&um & materiale peccati- fit nega-

r u

rivum . fequitür ejus formale non «ffe quid po-

Dum «

ne-

Ut

?givum-; tum. quia. fubje£tum negativum

quit

|

Dr PrccaATIs

45

nif

quit habere formam pofitivam: tum quia quod

negativo identificatur (uti malitia identificatur

nl

tetmiti b

omiffioni , utpote de qua affirmatur) negati«

vum effe deber. — . . [eq. ad vatiozem 1m. D.

Eoar

o s

Subjectum negativum nequit habere formam

Yercitim)

pofitivam phyficam & phyficé inherentem C.

moralem & moraliter meré denominantem N.

du d

uc faemà

quin juxta aliquos ipfa cognitio phyfica &

stdebet at

activa, juxta alios cognitio paffiva &adillam

refultans, dat negationibus &rebus impoffi-

Lt

Ad »d. D.

ftonis r

bilibus denominationem cogniti.

m nb

quod identificatur negativo eít negativum

emperlis

phyficé & realiter C. moraliter & formaliter

eccato a

N. Quanquam nec inter negationes daturiden-

titas, üt tamen adverfarii in fua fententia debe-

ym omji

rent admittere; nec denominationes pofirivae,

qier pet

qua dicunrur identificeri negationibus , illis

Em ii

identificantur , nifi fecundum fübjectum ma-

, omiliod

teriale; quatenus hoc habet denotninationem

li, i

i contat d

vel phyficam vel moralem ex aliquo capite.

Sed de his, utpote meré fpeculativis nec ad pra-

entiso. A

xin aut dogma utilibus íatis,

vt U

ARTICULUS IV.

20 d

Quenam fft natura 9. oppofrtio P'itii.

g, m

WJIJWM

30. Oia. . Ex variis de vitio queftionibus,

X . binas has duntaxat breviter folvendas

gt

fliroivun

affümpfimüs, quc ad cognofcendam ejus ef-

fentiam faciunt , & à materiis aut. inutilibus

eccatune

yeceion

aut huc non fpectantibus abílinent. Loqui-

mur autem de vitio, prout ad humanum ani-

i

mnum ac mores refertur; Vitium enim, quod

feit

scon-

n

;arivum

ip genere dicitur habitus fuo fübjeé&to di

veni«

qi

/

46

Dz Pzecarmis.

veniens ;- illádque imperfectum cdn&ituens,

lat

& inclinans ad a&tus eidem disconvenientes,

puím

etiam rebus naturalibus ac artificialibus tribui

tom ad

dirmat

fole. Similiter nec de emni , que vitium in-

ret ac virtutem oppofitio intercedit; loquimur,

23

Hinc oppofitione tendentiarum aut termino-

ponunt

"

tium 4

rum preetermifsá, unam , que ex párte obje-

H formalis petitur, attendimus; fecündüm

Qu

quam virtus moralis honeftatem; vitiüm inho-

tere b

neftatem , vel potiüs aliquam delectabilitatem;

m

(tim e

inqua inhoneffas relucet, fpe&at.

,31. Dico [. Vitium morale eft habitus

ts vl

pravus inclinans ad a&us moraliter malos,

d ;

Explicando Piebatur.

Dicitur 1mó: 2aitus

Mi

pravus, non quidem malitià morali fàlrem for-

fs ord

maliter; cum ficut nullus habitus eft. formali-

li, q

ter liber , fic nec formaliter malus; fed in fen-

porenr

fu-generico füprà allato; quia omme vitium,

iles:

ttim j

inguit S. Aug. L.3. de lib, árb. C. 14. eo ipfo,

quod vitium efl , contra. naturam efl. Si. exim

i patet

natuva zon socet, nec vitiun efl./ odo : indli-

TUttritio

nans ad a&as moraliter inalos ;! per quod diftin-

Qttr

guitur à narurali & artificiali. vitio,

Inrelli-

htis

gunturaurem ram actus intrinfecé: & per fe,

t

quàm extrinfec & per accidens,: fcilicet ob

E

finem extrinfscum & circumflantias alias, mali.

Vitiuy

Nam licet , ut actus poftremi non fint màli,

fiatür l

fufficiat, ut muratis his cirenmftanttis nonfor-

&tm l

tiantur: deformitatem ab objecto; tamen.non

d

LT

fufficit id, àr; habitus ejusmodi non fitvitium;

tum quia hic.per fe femper inclinat ad. actus

Mi vj

IEM

c:'ævrïrizäæf'ec,& imalos; fi ex iis eftortus: tümqu

L

4

üt

d

Dz Pzccaáris.

4?

àt eit Suarez.hic, propria vitii defotrnitas

confis

nvenms

potiffimum:oritur ex eo, quód inclinat poten-

libos hi

tiam ad sppetendurm aliquid ; licét bonum, ita

ee vitium

effrenat&, urnon atteridat regulas rarionis.

; oqint

33. Dico [I.. Vitium & virtus acquifitaop-

tUt felmyn

ponuntur contrarié phyficé : :non equé vi-

Ratio- 1mi:

pirte d

tium 4X virtus. füpernaturalis,

uia funt ejusdem ordinis & fub eodem ge-

; fecidi

vitüim inh

nere habitüs, maximé ab invicem diftant, (é-

que muruó ab eodem fübjecto pellunt; cum

rbl

énim ex effenria fua tendant ad. producendos

| dt hn

aétus phyfic? oppofitos, unde generantur, ab

lisdem neceffarió . participant contrarieratem,

siter mit

100/77]

Ratio 3di. " Quia virtus fupernaturalis eft alte-

ji remfar

rius ordiais: poriüs párticipat denatura poten-

; i formi

tix, quàm habitüs; cum compleat & elevet.

s; elinh

potentiam ad a&tus, ab ea fola non produci-

*

biles: in füa genefi non pender abfactibus:

n i

ET

etiam in gradu. intenfo ftat 'fimul cum virio;

üt parer in. juftificato . per a&um.heroicum

J 5 a

qb: ití

contritionis aut poenitent:ze Sacramentum pec-

catore, qui etiam póft difficultatem experitur

T

J

J

invitiis coércendis , qua per confuüetudinem

ii !

7[?:.;:'

ii

contraxerat. .Dixi: woz 444ó; negando fcili-.

cet :equalitatem, noa. fimilitudinem omnem.

gt

Vitium ehim non tantüm demceritorié contra-

ii

riatur.virtuti füpernsturali, (ed heec illi aliquà

n i d

eiiam ratione phyficé ; ür colligitur ex D. Th.

s*

q. 1. devirt..a 10. ad 16.ubi ait:- qui. babuit. ba-

y i?

bitum intempevantia ; cum contevituy , non vema-

00 hi

1

j d

nd in virtutetemperantia infu[e. babitus inten-

int ?

iptios

pffaþtid iu valione babitás , fed m via corvu

r

Ji$ ,

s fümqüä*

Err

Dr Prccari:s.

48

sij. Sicut enim, recedente animá, cadit eor-

P

pus continu:eque corruptioni fübjacet , donec

tüenda

in pulverem refolvatur: fic habitus vitiofus,

Lsl

cum per contritionem definit effe voluntarius,

fl i

lethale vulrus accipit,; ut loquitur San&tus

Heref

Docor; quia voluntate jam conrra ipfüm re-:

p

nicente fenfim diminuitur ,donec

finat.

pror(us dc-

la. 3;.?.

CuPHTOH r

prum

W irü]

De Affetlionibus. Peccati,

It.7,

Miffo etiam vitio , reftant adhuc gemia,,æf,

p

confiderariones , füb quibus de peccati:

O

quuie

affectionibus agamus. Harum autem

fit fr

nomine, dum actum ipfum malum fpecta-

t li

mus, intelligimus inzequalitatem & diftinQtio-;

Gühy

nis precipuam radicem : dum malitiam atten-.

Ftn

dimus , ejus infinitudinem examinamus.

velm

ARTICULUS I.

locej

Z4n omnuia peccata ffut equalia,

*

[iiiy

23. Qra.

Stoicorum paradoxum; qui

te-

m dy

íte Tullio in Or. pro Murzn. &Pa-

fl t

rad, 3. inaequalitatem peccatorum füftulerant;:

Mi

adoptavit praíertim Jovinianus, contra quem

p

L. 2. S. Hieron. agens inquit : De eo. autem;

MLUN

quod giteris, approbave, convitium €9 bomici-

fl IM

dium , vaca $9 adulterium , otiofum fevmonem &9:

De

npietatem umo fupplicio vepen[avi, jam fuprà

Drobi

£ibi ve[pon[um efl.. Quamvis veró , ficut hae-

llf )

reticus ille beatitudinis s&equaliratem affirma-

Wtl

bat; ita etiam hic de afferta dunraxat füppli-

Wm; l

cii aqualitate intelligendus., atque '^hinc:

L

D Pscearis.

49

edites

ad quaftionem de peccato mortali infrà infti-

t , d

tuendam rejiciendus videatur; premittendutn

Ts Vil

tamen hic examen de ipforum peccatorum na-

voluntriy

üur d

tiva ingqualitate judicamus , cum S. Aug. L. de

Heret. C. 82. de Joviniano dicat : Zc omuia

riint

qeccota paria diceba? , fieut Sroici Philofopbi.-

prot à

34. Dico. Non omnia peccata funt sequa-

lia.. Eft de fide. Prob. Joan. 19:fit mentio ma-

jorum minorümque peccatorum. V.rr. Ouwi

me tradidit tibi ; majus pececatum balet. — Et Je-

Mfl

rem.7.v.26. dieitur : Pejus opevatà fugt , quám

lx enit

þzztres* eovunt.

1. Joan. 5. fit mentio peccati,

y d p

quod eft & non eft ad mortem.

V.16. Qui

arm at

feit. fratvem. fuum 07 peccare ad. smortem , petar ,

gun [j

€j dabirur ei vita peccanmtitton ad mortent. Eff pec-

A df

catum ad mortem: 05 pro illo dico, ut voget quis.

nlaïxfmm rl

Fit mentio peccati, " quod meretur majorem

Tnrmus

vel minorem poenam, quod remittitur, vel non,

hoc eft, difficillim& remirtitur; Matth. $. v.22.

ii

Qui ivafciturv fratvi füo , veus efl judicio : qui au-

xum QU

tem dixerit fratrà fuo , vaca , veus evit. concilio:

Moren ;

qui autem dixerit , fatue , veus eviz gelenne. E

m

f

ib. C. 12.v. 32.. Quicunque dixerit verbum coutra

«

Jilium bominis , vemittetur ei :- qui autem dixevit

contra Spivitum Santhum , nom veinittetur eà neque

mf)b

g

8 boc [ceculoyueque in futüro. : Couf.'Tum quia ex

[

peccatis alia mortalia fünt' alia venialia, üt inf.

j g

y

probabitur : tum quia lumini rationis contra-

r il

,

icit , ejusdem effe criminis nec plus mereri

r

f

poenaehomicidium , quàm colaphum autconvi-

"m i

üu 3

m[axü [üp

tium ; tum quia quedum milipiici honeft

t

a

/

$9

DE PEccaris.

»

üàr adulterium , aut nobiliori honeftati ac virtue

"

J

ti; üt odium Dei, opponuntur.

fli, f

35. Oljic. Fundamentum Stoicorum eft, quód

quatt

recta ratio fit inftar lineze ; quam eque tranfi-

amia

liunt, quicunque peccando illam tranfiliunt.

& H

Corf.. Peccatum eft privatio ; fed privatio una

ilo o

non eít major alterà, v.g. míors morte , ergo.

Chri

Fund. Sloviriami.eft , quód in Scriptura tantüm

bonorg.*

p

duo ordines hominum conftituantur , bonorum

M

dl

fcilicer & malorum , Matth. 22. v. 33. ffatuet oves

m

d dextiis , bedos à fisifivis.. Couf. S. Bafil. in reg.

dim )

brev. refp. ad inter. 239. dicit, difereutia m

d0-

/

£5

Ui (

vuim g 1minorum peccatovum uusquam in t0vo

dÀ

Jlameuto invenivi,

fonin

ante

g. /dd Fumd. Stoic. D. 'Yà equé appell

Qntr

peccantes C. appellante modum N. omnes qui-

Quiteg

dem & fineuli, quitransgrediuntur; lineam hanc

fà non

tranfeunt, fed non omnes & finguli equaliter;

tflere

aliis longiüs aliis propiüs abeuntibus ;. in quo

fl

ficut à centro mapgis aberrari; fic in moralibus

à ratione difcedi & peccari poteft. — 4d Conf.

üfparcr

s.

Qmifsá maj. de qua füp. dictum , . cum S. Th. hic

pit

atf

q.73..2. in (9. D. 1u7. Privatio fimplex & pu-

3;

petatur

x-

ra non eft major vel minor C. privatio non fim-

4

)h

plex nec. pura.N. per 1:0am privationem intel-

iT

l

-

igit S. Doétor illam , cujus oppofitum eft indi-

?il ey

vilibile , aut cert& per privationem ita tollitur,

üm : (

ut nihil ejus remanear ; ralis eft mors refpectu

Qirtify

vitze vel animee: pet 2dam inrelligir, cujus op-

Qul ao

pofitum eft divifibile , aut faltem non toraliter

Tore

rollitur; qualis eft eegritudo refpectu faniratis.

liy t !

Ejusmgdi etiam eít peccaturm ; quia for

ma, quà

D'ng 1

privat,

—

Dzr Päcculs.

81

hii

privat ; nempe honeftas, non ftet in indivi-

fibili; fed eft multiplex tum in qualitate tum in

m lg

quantitate; potéftque jarn uniu$jam plurium ciz-

&qu d

cumftantiarum defe&tu peccari. 44 Fand. 9fov.

m trat

&& Hoc nihil impedire, quorminus füb utroque

] privio

ilo ordine reperiantur varic differentise.

A

forte, eu

Chriftoetiam ftatuantur duo ordines fervorum,

a tunt

bonorum fcilicet & nequam;- & tamenLuc. 12.

n onon

v.47. ait: illefervus , qui cognovit voluntatem Do-

pf

u fui, ey non preparavit , 9 mon fecit fecun-

s D n r

düim voluntatem eps eapulabit anultis: quà autem

fs

nonm cognovit, ey fecit digua plagis, vapulabit pau-

i

cis.. . Ad Conf;: Expl. Dicit hoc monendo , ut

hormines etiam abftineant à peccatis minoribus,

g t

contrà ac fentiebant ; qui cavebant à peccatis

N.omms(?

quidem majoribus, minora veró, quafi pecca-

yyinemit

tà non forent, amplectebantur C. alio fenfü, &

afferendo peccatorum aequalitatem IN. fané aliàs

ais

s; ind

ad filentium N. Teft.

:j morat

provocare non poguifff?fi

üt patet ex n. 34.

j A

36. Ol[erva. S.'Thomas q. f. cit. plura ca-

L.

pita affignar, unde inzequalitas peccatorum re-

ans 4

finpir

petatür.

1. eft Objethum , quod quó nobilius

janonotiD

eit , ii oppugnatur aut ledatur, eó gravius

aj

etiam eft peccatum:

Huc reducitur zocumen-

fium &i

?um ex peccato fequens faltem confusé preevi-

ia u

fum : cmeumflantie morales : ac etiam oppofitio

I d

virtutum , de quibus S. Do&tor in divertis arti-

jt av

culisagit. 2. Conditio «&üs, qui quó liberior,

ïnon [

h't;ï

tmajore cum advertentia ; intenfior aut diutur-

nior eft , eó mapis Deo difplicer. 3. Condirie

h fmim[lï:

,

igi

T

pevfoneg , tum que peccat ,. cum in quam peccatu

A

n

PrIVäh

Dr PszccariS

528

In priori autem attenditur facilitas refiftendi, ín-

tilist

gratitudo, fpecialis repugnantia ftatüs cum pec-

quu

cato , fcandalum.

In pofteriori diftinguitur

l pe

Deus, aut perfona Deo propinquior: peccans

*

(caa'

P

ft:de

fe, aut conjunctus cum peccante ; perföiia

vertn

pgblica &c. de quibus in Th. Mor.

t d

ARTICULUS 1.

i

ie

f il

Unde Jejïlmfztur diflintlio [pecifica peccatorum ?.

p a

Ora £. Queeftio hec non iníflituitur de

)

37- N

fpecie Zogica ,. que eft fecundüm uni-

n

verfalitatem aut praedicabilitatem: nec de moeza-

fx,

plyfica, qua eft fecundüm conceptus abítractos:

dentim

nec de p/y/ica , quee eft fecundüm entitates phy-

hh

ficas: neque etiam de morali quacunque , quae

&il

fecundüm zíltimationem qualemcunque. pru-

Fa

dentum ftatui poffet; fed de Z/cologica, fecun-

IKcta

düm quam attenditur notabilis diverfitas pec-

M

t

cati ad diftinouendos & dirigendos mores, &

(Onfri

potiffimüm in ordine ad confeffionem pecca-

rum. Cum enim ex occafione precepti quo,

Hs

Q

ET

declarante id Conc. T'rid. feff. 14. C. 5. & Can. 7

peenitentes ad peccatorum numerum, fípeciem

i

Oi

& circumflantias fpeciem murantes in confeffio-

Qu«

ne exponendas obligantur , inquifitio hac fiat;

d Q

patet ;. preeter poftremam acceptionem nihil ad

CCl

id priores omnes.afferre. Quia veró in mora-

li y

libus difficillimum eft, intriníeca fpecificee di-

i, i

ftinétionis principia invenire ; hinc ne quidem

Ti

hicin intrinfecum quoddam pradicatum inquiri-

huj p

i Objeä

TQUS , per quod unum pec'catugl ab altero €

H'qn-

tià-

/,uf l

Dzr Prccaris.

53

fidendi i

tialiter differat, fed in extrinfecam quameun-

k ampe

que notam , unde arguere valeamus , heec vel

dllingum

illa peccata continere 'Theologicé diverfa pree-

: «

dicata? Statusitaque queftionis eft, queenam

fir adaequata & univerfàlis regula affirmandi di-

tte T

veríam peecatorum fpeciem 'Theolopicam, ita

ut dicere poffis: ubicunque hec regula tenet;

ibi eft diflin&tio fpecifica peccatorum; & vicif-

fim, ubicunque eft diftinctio fpecifi;a , ibi re-

Wt

ula hec locum babet.

yüündrd

38. Nota II. Diverfie in hac re fünt Aucto-

cudim u

rum fententiae.

nec dei

r5 dicit, ea peccata differre

fpecie, que differunt notabiliter judicio pru-

vsabfrd

dentum. Sed o/flat . Quia ipfi prudentes de-

ts

bent habere fündamentum judicandi, quód hoc

um Q

& illud fpecie differant; quodnmam illud ? 2.

yxoanqie i*

Furtum ro. fl. & 10oo. differunt. norabiliter;

jgius E

nec tamen fpecie.

2da dicit differentiam defu-

jrettis Pä(

mendam effe ex fpecifica differentia di£ctaminum

y mote

con(cientice.

Sed obflat ; quia dictamen folüm

pnem ?

intimat, & proin prefüpponit malitiam obje-

recyt;

&ivam & ejus diverfitatem; unde & actus non

éít malus, quia opponitur dictamini: fed quia

uj f

«

iu

opponitur legi reflexee ; preecipienti agere id

&i

1 con

quod confcientia dictat à leoe preeceptum. 3//2

frio haX

inde defümit , fi peccata opponantur diverfis

onem ^

fpecie virtutibus. '"Sedo/f/at ; quiaeidem virtu-

e n

ti v. g. caftitati opponuntur fpecie diverfa pec-

u

1 fpälfi

cata, fornicatio fcilicer & mollities: libera-

MU

j

litati prodigalitas & avaritia &c.

A4ta derivat

- Sed

gimmi

ab objecto, in quod actus malus tendit.

TOU

oclflat 1. Quia non poteít intelligi objectum

3

114-

$4

DE PrEccATIS.

materiales um fartum auri & furtum argenti, | vluti

fine alia diverfitare morali , non differanr fpe-

fonem.

cie : furtum veró Scyphi argentei & templo;

tiliter

& fimile & loco profano fpecie differant.

2.

Tilbus

Quia non poreft intelligi obje&tum formale. Si

nm di

enim hoc fümatur pro /ze extrin[eco , ex eodem

vdaic

fine poffunt haberi diveríà peccata; üt fi quis

fismi

ex fine eodem furetur rem facram & profanam:

mod:

& ex diverío fine ejusdem fpeciei peccata ; üt

tles itc

fi quis furetur ex fine lusüs per fe honefti , al-

um lo

ter ut commodeé vivat. Si autem fümatur pro

jem d

vatione formali obje&tum. malum conftituente ;

&qua

hoc ipfo coincidet fententia haec cum illa; quae

pltr v

deducit diverfitatem ab oppofitione peccatorum

T

ad leges diverfas, cum malitia formalis flet in

diq

difformitate actüs cum lege: vel in objectis de

epsat

íe malis attinget tantàm malitiam fundamenta.

Ditur

lem , in objectis autem per legem pofitivam

tivo pl

malis attinget. nullamr; fi precisé objectiva ma-

hibety

litia intellipatur.

5£a determinat ex diverfita-

D eglsl

telegum vel praeceptorum, quibus peccata op-

W. 8

ponuntur.

Pro quo

lüen

39. JVota III. Leges vel funt materialiter.

( ex ]

vel formaliter diverf. . AMarevialiter. diver(ae

ET

unt, quee tantüm diftinguuntur fecundiim en-.

Cv

titates fuas phyficas, quatenus vel una eft natu-

Virtui

ralis alia pofitiva, eut una à Deo altera ab ho-

Vl ex,

mine, aut heec ifto illa alio tempore lata, — For-

COnney

maliter diver(e funt ,. quee habent diveríàm vim

j » ali

oblieandi, & hinc obligationem diverfam etiam

UHiC& &

inducunt. Vis hzc obligandi, quee quafi for-

mà ac anima legum eft, formaliter habetur à

ivolun-

Dr »chdAræä.-

55

»:mü voluntatelepislatoris volentis diverfam obliga-

Ra fj

tionem ponere ; que colligitur vel ex ipfis no-

t t

tabiliter in fenfü morali diveríis objectis mate-

Rn )

rialibus, aut notabiliter diversà horum objecto-

fomd

rum difficultate, aur alià circumftantià notabili:

RC

velcircaeandem quidem materiam fed ex diver-

fis motivis; velex inrentionelegislatoris diverfi-

; u

kprofania

modé obligare volentis ; per verba legum aut

alias circumítantias manife(tatà.-

Porro morti-

pecati; i

lonli , ?

vum legis vel eft in- vel extrinfecum. — ztriz-

f p

fecum . ett honeftas virtutis. aut inhoneftas vitii

contünyat

ad quam virtutem vel vitium id , quod praci-

omili; g

pitur vel prohibetur, aut per fe & ex natura

e peccator

füa aut ex circumflantiis fpectat. — Exrrinfecum

ml d

efít, quod intenditur vel advenit à voluntate

legislatoris ; per quam a&tus vel objectum po-

p dts!

fondimt

nitur etiam in fpecie illius virrutis,ex cujusmo-

