fet inductivus peccati priüs jam in Adamo com-

rimoti 1j

miífi. C. de novo committendi N. Ufüs matri-

Ü

éiist

monii eft folüm conditio; quà pofità, & füp-

erpo, w*

"

pofito priüs peceato in Ada commiffo ; illud^

:æ?ider ii

contrahitur ad füppofitum

roprium prolis'

m

generatee : voluntas autem Adami türr niemine'

at ul

proprio tum pofterorüm nomine peccántis e

n5 «

caufa phyfica peccati originalis ; & volüntates

ydis m

pofterorum, àt moraliter in voluntateti Ada-

rhi transfüfte , funt illius peccati caufà rnoralis.

a

1

a

"d Conf. L-.D. M. Peccat, i prohibita fit actio,

jíil

ne fequátür alterius malum, aut fi quis non ha-

P LL

beat jus ad illam actionem, vel fi habito etiam

"T g

jure intendar mialum per accidens connexum

g

C.fi hac non adünt N. | Nuptias non effe

853

Pra-e

Rij

$78

Dz Precaris.

prohibitas, oftendit illa Dei benedi&tio: Crefci-

Dun Wj

ze £? multiplicamini ; & Chrifti declaratio con-

t qui

M

Ui

dl

i obl

firmatoria : quod ergo Deus conjutxit , bormo mon

itimorum d

&

feperet. .. Jus ad ufüm conjugii & prolis gene-

rationem legitimis conjugibus afferit Pauli mo-

u /nt. Qui

nitum: Uvori vir debitum veddat.. x : molite frau-

ol omn di

dare iuvicem , nifi fortà ex confenfu ad tempus , ut

agiui, í l

vacetis ovationi : €y sevum vevertimini in idipfuny,

j t pa

we fentet vog [atanas pvopter incomiinentiam ve-

| r m d

| i con

tram. . Hoc. autem. dico. fecundüm indulgentiam ,

fon [ecundàin impevium.

Intentio porró pra-

tun d orgpi

fitum per

poftera non vitio nuptiarum fed ;conjugum, fi

quze adfit , adícribenda eft... Hác autem abíen-

Ql oDl

te, & illis praefüppofitis , homo utens conju-

mis; fiq

ii & d

io equé parum. peccat, ac Deus flatuens le-

ges,fuperior fübdito mandatum ferens ,ac cre-

t s

erdndbis,

ditor exigens debitum ; licer ille leges violan-

das, iíte fubditi contumaciam , hic debitoris in-

(s

B

diguationem prevideat. — 44d Cozf. IT. T. A. N.

1 tj

Corf. Cujus falfitas patet ex allatis modóà ex-

:

emplis.

'Preterea communis eft 'Theologo-

rum, hominem ex charitate non teneri ad ab-

1. d

flinendum ab actione utili aut. neceffaria, ad

Ts p

quam jus habet, lieet per accidens & indire-

iotis a

&e fequatur damnum aliquod proximi. Cüm

IU emy

lt

igitur ufüs matrimonii neceffarius fit ad gene-

PTQP

i

ris humáni propagetionem, & ad illum eriam

iA

toris

conjuges jus manifeftum habeant , illum exer-

!

tüm dimy

U

cendo contra charitatem prolis non peccant. Ex

7! epifol

quo liquet.difparitas inter matrimonii ufüm &

!

ln

Tttos d

l

illud; de.quo loquitur Apoftolus: Si efca [canda-

Qs

set fratrem : meum, uou wanducabo caruem. in

ü

[

&ftr«

'

N

Dz PrccaTISs.

275

eetevium , ue featven meum [candalizem. | Proe-

Qio: uj

Cintto .

terquam quód hoc Apoftoli propofitum uni-

TMUE

verfaliter obligatorium non fit, & ad fcandalum

rois g

infirmorum duntaxat pertineat. Dixi: 7ZYans-

ent Pa

eat Ant. Quia licer fecundüm quid fit melius

2 :tit fs

proli non exiflere, quàm exiftere in peccato

i tnptsi

originali, fi heec exiílentia praecisé fecundüm

concretum peccati fpe&tetur ; melius tramen eft

ii ij

TTTE

roli etiam fic exiflere; quàm non exiflere

plane, fi confideretur, quód infans per baptis-

addari,

w

mum ab originali facilé liberari & ad.seternam

feliciratem pervenire. poffit.

Unde difparem

lag

a die

etiam rationem inter hoc & Jude. peccatum

) us d

notabis ; fj quidem , cüm iítud impeenitentiam

finalem & damnationem connotaverit ; non

s f

feren t

erat ampliüs ad Dei ami

ordinabile,

g.ifiam & beatitudinem

h

T

jc db

Quamis.

Qu

Quid de Z&Jþ'ngi;Poäti)ï

is eeconommia .

"

1] m

z'a cauja

.P&lagiidsj*, Cgfr;/üi þ,t pnggen.

T

H

[t Thent

183. JVora.. Cüm audivi

ff

t dÀ

Tet þelaïgitulsifquöd

Innocentius P.P. ex Africanarum Synodorum

tl

relationibus ac epiftolà duos palmares Pelagia-

k L

t

norum errores, de gratia & baptifio infantium

roxirmi

propter originale peccatum, unà cum eorum

j gudgene

lm d

(j

Auétoribus & Seclatoribus füb Anni 417. ini-

ii

tium damnáffet ; fcripfit ad eundem Pontifi-

5

i

J

cem epiftolam , quà Erotem & Lazarum, fuee

p

hzrefeos delatores, calumnise , Africanas Sy-

u um

nodos precipitis judicii accufabat : addidi

t h-

IIl

fpjo

j

dei fqæ libellum ; quem fymbolum infcrip

fit,

j; (

4

cut

"

—

ELI

Dr Prceadis. —

cui preter fübdolas fuüi fensüs explicationes ad

; fimimaio

fucum faciendum hec inferuit: 7 qua, fidei

| aL d

profeffione , f smiüs pevité c?. parüm cautà ali-

! nigetf. L.

quid fortà poitum efl, emendari cupimus à te ,

qui

Tiap

Petri eg. füdem ey. [edem tenes.

Heec antequam

fm i

cum Praylii- Hierofol.- Antiftitis litteris com-

Qiermvert,

Thendatitiis Romami perferrentur; Innocentius

res-exilimgnt

€ vivis déceffir, nactassfüccefforem Zofimum;

| s Onmu

Ád hunc Celeftius Cpoli^eje&us feftinavir, &

| at vt

fimilia de-Erote ac Lavaro & Africanis Epiíco-

| t reri

pis conqueftus, obtulit idei libellum ; in quo

Áv m

quidem originale pecéatum tiegabar, (ed ad hae-

picode?

vefeos invidiani declinandam profitebatur fe pa-

ftmo a des

ratum, ad errorem;fi quis effer, emendandum,

W 2 4

$i forte, inquiebat; dx bórzizibus quispiam igmoran-

! M vl

2ie ervovobrep[erir j veftrd fententid corrigatur : in«-

^ f d

terrogatus preeterea conteftabatur , fe-Innocen-

U

tii decretis adheerere, His ? Celeftio intelle-

li li

&is'& poftmodum etiam Pelagii fcripris acce-

ptis, Zofimus (fufpicàrus, vera narrari & fin-

[:

Ts qui

ceré agi, dedit binas'diftin&tis vicibus litteras

1184 kj

duriores ad' Africátios;'quibus Pélapii & Ce-

TU'$ ronqu

leftii fidem commendabat: hos tamen nec ab

herefeos nota abíolvit;-nec commiunioni refti-

RTT

ii D

tuit; judicium differens, dum plen? de totius

Qu terg

caufie flatu ab Africanis certior fieret; Ab iis-

] lm Seüs

dem ex peftis Donciliorum , litteris prolixis, &

Bol

Marcellini fübdiaconi transmifTi rarratione ple-

iPinonqm

niffimé edoctus Pontifex Celeftium-ad judici-

É

!t ]i

urn: vocat. : Sed. cüm ille fügeret & fe examini

neg

T tl

áret, à Zofimo dámnatus eft ipf& & Pela-

I g

ore im

m

gws Conflant. heec ex Mario Mercat

Com-

Dzr PrecimIS.

Xiiónen

"Ceommonitorio, S.Auguftino L. 2. ad Bonifa-

it qur f

cium & L. de Pecc. o

&

riginali , ac F. agundo Her-

TU C

mianenfi. L. 7.

int ii g

'Tria porro capita

! fünt, in quz circa hoc

r, An Zofimus errore fa-

lt utiqua

fa&um inquiritur.

) fiters o

&i erraverit , Pelagium & Celeftium innocen-

y [nnoceny

tes-exiftimando ?' Ad quam quzftionem una-

m Zolimm

nimis. omnium refponfio eft affirmativa 5 quee-

fetinarit d

ficut veritati hiftorie eft conformis; fic nulli

vanis o

etiam reprehenfioni eft obnoxia; cüm nemo*

ln n q

flatuat , Romantim Pontificem aut Concilium in

hi dul

judicio de Perfonis rantüm & fenfü eorum in--

frebnr n

" ternó dut de queftionibus meri fa&ti decipi non:

emerdindn.

pofle.- a. An Zofimus hsrefin Pelagii & Ce-

p

leftii approbaverit-? ^4. An idem faltem ni--

Qp t

mià indulgentià , poft damnationem Innocen-

tii Celeftio audientiam indulgendo & Pelagii:

ryfeltnots

ddio d

litteras-füfcipiendo ; erraverit ? Ad has po--

4

ftrema

ii

s quæïtionesv à quibusdam mglä:affef—

at

tas

dcibus lt

184. & £. Zofimus Pelagii & Celeftii erro--

Prob. Ex ipfis:

Bhri gü

rores nunquam approbavit.

g n

actis;" que teftantur Zefimum exiftimáffe Ca- ^

tholicam Pelagio & Celeftio efle mentem ; eo-:

sininie

|

gb d tf

|

p

quod ürerque in libello fuc fidei fuam fenten--

D

tiam Sedis Apoftolies? judieio fübjécerit, &

&[e[ zb

nj rl

poftréemus etiam decretis Innocentii errorest e-

i

lagianorum damnantibus fe affentiri profeffus:

ii

j

fit: Item eundem non dedifIa communionetr

m p

nec relaxationem à damnatione : deniqüe ite-:

ràffe damnationem eorum , ubi de Pelapii. &:

a

n-

at !

Celeftii mente apertiüs conftitit. Ergo nec i

[:

j

us

Dz Prccaris.

282

Jedfet

t& nec póft approbavit, aut approbáffe intellii

poteft illorum errorem. Corf, Ex judicio coz-

fg., ib

vorum de hoc facto.-

S. Aug. L.2. ad Bonif.

f in eo

C. 3. ita ajt:: Quanam tandem . epiflola veuevandee

n ongide

5

memorie Pape Zofini , qua iutevlocutio veperitum,

gllE," Ceie.üii:

ubi praceperit. cvedi oporteve , fiue ullo vitio pec-

um t r

cati ortginalis. bominem mafai ? .

Afim B

LT

quidquid. intevea. leniàs aChum efl cum . Celeflio , fer-

vatá duntaxat antiquiffune 9 vobufliffne . fidei

! li Caoin

irmitate ,. covvetlionis. fuit . clementiffma. fuafto ,

rios fym

zon appvobatio. exitiofiffima. pravitatis.

Marius

(f progg

mercator in Commonit. de Celeftio fic narrat:

st Ciolic

uibz ais iutervogatus, cum àb állo. cognitore-aligua-

domam )

zenus zevvetuy , cvebris ve[ponfiomibus [uis €9 profa-

qumpre f

illa

cutionibus [pem pre[aninavit , cendemnare

rindia

capitula , de quibus fuevat apud. Cavtbaginem ac-

t mod.

cufatus , promittens. Id euim et inflantits qubebatuv,

N ani

atque ob boc ipfum nonuullá. ilus Santit Saceudo-

füe, d

zi5 Zofimi, bumenitate-dignus eft babitus ,. &2 fic

f qdie

epiflolam bumamnitatis plenam ad Zdfricanos Epifco-

finctonis v

po merud.

Ergo cum Zoíimus jufferit Cele-

ftium condemnare füos errores, & leniüs ideo

tj l,

;

o

tantüm eum habuerit , quia promittebat erro-

as

rum füorum damnationem 5 cert? nullatenus

LUTm

ipfe errores comprobavit. . Accedit Facundus

lfs plm'm

Hermian. L. 7. C. 3. Neque; inquiens, PalafH-

ff

zos Epifcepes, meque Ziofunum: beveticos ab Ec-

H'uj('w(

clefia credi, quia. de beveticis bene fenferunt ; fed

il

LE

goriüs pvo snevito fuce fidei. Catbolicos gudicavi &5

LL

onorari , quoniam son debet crimiui veputari [an-

W gt demn

gplicium nou autelle&a verfutia malig:zorum.

00 err

ec

*

Dz PrccATIS.

585

vl inelj

Nee obflat 1.

uód Zofimus , üt l. c. fcri-

jl cu

bit Aug. , libellum Celettii dixerit Cozbolicum

DEU

licet in eo exprimeretur error negans pecca-

( vt

tum originale. —/Vec 2. Quód ffídem ipfius Pela-

üt ait Facundus l. c. ; zazquam

ii tj

g eo Celeflii ,

t oti p

veram Q9 . Catbolicam. laudaverit ,

t5 culpaverit

.. iif

"Africamos Epiftopos , quàd ab illis bevetict crede-

[

ventur. . w ad 1. D. Zofimus dicit libellum Ce-

jifme f

leftii Catholicum quoad maximam fui partem;

ifma [ufi,

articulos fymboli continentem C. fecundàüm

i. Mant

omnes propofitiones in eo contentas , fii/4. di-

lo f um

xit Catholicum habità precisé ratione ipforum

odj

dogmatum N. habitá ratione mentis & affectüs,

tf -

quem pr«e fe ferebar Celeftius C. ad addizum. D.

imnm f

Exprimebatur in eo error de peccato originali

n

per modum doctring, cui adherreret Celeftius

N. per modum dubii, de quo Pontificem con-

T WW)

uf u

fuleret, afferens fe velle inftrui & emendari;

Mjiu; U'

íéque adherere decretis Innocentii C..— Di-

Ri D

ftinctionis veritas patet ex laudato füprà S. Au-

j (

uftini loco , ubi inquit : Cüm boc Celeffius i

j

ue libello pofuiffe

t intev illa duntaxat , de quihus fe

t ln

o m

adhuc dulitave. 9. inftrui velle confeffus efl ; in bo-

g n

qnine acevvimi ingenü , qui pvofeclà, fi corvigere-

Jj n

zuy , plurimis profuiffet. , volumtas emendatiouis ,

20 falfitas dogmatis approbata efl, — Et proptevea

jet5 h ä

libellus ejus Catbolicus diclus efl; quia e$ boc Ca-

rl

!

p

quam

LW;'/?/

zbolicie mentis eft 5 fiqua. fovtó alitev [apit

d de-

k

p

veritas exigit , "0n ea certiffanà

definive , fe

; il

ze8a ac demonfhrata ve[pueve. . ad a. D. fimiliter,

j

& in eo errorem facti, non autem juris; facilé

" !

€on-

284

Dz Przce&viS,

ep ag pot

concedo ,. quemadmodurn ex hactenus diclis &

Iffif

n

.....

s Pelapt

;

ipfius IMarit £ c. verbis manifeftum eft.-

ï

|

|

du

mitat

185. & 7I Zoíimus nimià indulgentià non

| siz00 C

peccavit. — Prob. Imprimis non peccavit contra

| at bebe

juftiiz aut prudentie leges; rum quía Inno-

qiu i

centius ita fententiam fuam temperavit , ut ju-

beret Pelapio & Celeftio; /i ungquaim fani ( verba

| qiamnCo

dandpuloli

fünr Innocenrii in Refcripto ad Silvanum & cee-

| cudn f n

teros Milevitanz Synodi Patres ) dep

ofito pravi

| g jux

dogmatis evvove vefipuiffout , eis medicina folita , id

eff, vecepraculum fuum ab Ecclefia mon tiegaretur:

fReempam x

qiiem n

tum quia Heseretici illi errorem f& depofuiffe di-

z & D

cebant , Innocentii litréris affenfürd' exteriüs

rebebant, & Praylii teftimonio commenda-

füt, üt enpn

antur. " Deinde non peccavit contrà Canones,

dlia, q

quibus retra&tatio caufze fidel in Synodo judica-

te prohibetur ; tum quia Canones illi loquantur

non déSynodo Provinciali vel Narionali , fed

D.

de Oecumenica, qüualis in caufà Pelagianorum

ante Zofitmum nulla eft-Habita: rum quia Zofi-

Uefio

1

rnus nonretractavir cáufam fidei & quaeftionem

Conjli

ipfam Jaris, que Innocentii Tudicio finita erat;

É oy

üt ait Aug. L. ^. ad Bonif. C. 3. Lizeris beatee

AO. m |

memorie Pape Tuuocentii de bac ve tota dubitatio

&t B

Jublata of Et Serm. 2. de verbis Apoft. C.10.

fitoali]

gumn de bac caufa duo Concilia aniffa funt ad Sedern

If!ïigenäum (

"poftolicam $ dude etiam vefevipta venerumt.. Cau-

HU Viem

J& finita efh: evror utimam aliquando fimiatur.

ticorum &

Queflionem itaque facti duntaxat expendere

diligentiüs füfceperat, an fcilicer Pelagius &

Mtn

D

.Celeftius here(cos rei effent : cujus rei & fa-

I

cultàs & caufà erat ür ex dictis hactenus & ex

T

]

eo

m

Drz PEc;eAr-ls.

:2385

s dl

eo colligi poteft, quód Eros & Lazarus, accu-

1l

fatores Pelagii, ille Arelatenfium, hic Aquen-

JDe-

lper

fium criminationes gravitfimas fübiiffezt.

t CU

sique non peccavit contra judiciiformam, quie

1 qua [

non.finit habere rationem appcellationis, quam

quis non eft períecutus : üt Celeftius fecerar,

t Ug

f (v

qui cum in Concilio primo Cartrhapinenfi ad Se-

vanum &

dem Apoftolicam appelláffet; per plures annos

Jz;ofïo j

caufam füam neglexit;tum quia Zofimus ,. tan-

quam judex füpremus, appellaionem etiam

bmi fl d

w Wg:mf L

peremptam potuit in integrum reftituere: tum

uia eriam fine refpectu ad illam appellarionem

ii

r(ori st

Celeítii & Pelagii fidem ruríüs expendere po-

o crmente

tuir, ut eognoícerer, num communione Ec-

r Cotts

clefiaftica : quam flagitabant, digui forent.

voototi

CAPUT..H,

vl hi

ao

De. Effentia peccati Originalir.

Bigta

Uzflionis, quz circa peccati Originalis

ingul

quetüna

Q

conftitutiva verfatur, folutionetm fibi ef-

fe oppidó difficilem, faffus eft ingenue

jofijta tl

Ti bat

S. Aug. tum L. 3. de pecc. merit. c. 4.,tum L.

de mor. Ecclef. c. 22., ubi ait : /7Joc peccato an-

d

u

2iquo mibil eft ad predicandum uotius , zibil ad in-

T

$

zelligendum fecvetius. . Ex. eadem difficultate. fa-

,'vþmt/t/l

étum videtur, quód de eo varit equé Here-

n 9

ticorum errores ac opiniones Catholicorum di-

L'Nljü ]*WI

verfe emerferint.

Utrisque partim delibatis

; g

)

partim accuraté examdinatis, quid cum com-

(

j

h

muniore probabilius nobis videatur; fubjiþie-

Tnus,

ARTI.

zc?enus&zä

-

286

Dz PeccaTI15

ddpani t

ARTICULUS f

p p« imit

Quenam fuerizt a

ut fint precipue de peccati orí-

ol

ginalis effentia fententie ?

i

fodi fada

186. JDico J. Exrores circa peccati origi-

Mert a.5

nalis conftitutiva jam olim ab Ecclefia & nunc

lndon, Ke

f ofarar

comimnuni prope confenfu tejecti fünt

1"us Flaccilllyrici, proprio nomine Mat-

j Mi

t vodar d

thie Francowitz , Centuriatoris Magdeburgen-

|

fis. Is, teíte Bellarm. L. $. de amiff. grat. c. r.

| (ptinem &

docuit peccatum originale effe quandam (ub-

pito hbt

ftantiam malam à diabolo productam ; quá ho-

cutoícere ]i

mo mutetur fübftantialiter,; quatenus in vicem

d quan

fubflanrialis imaginis Dei fübílantialis imago

prtont ho

diaboli evadat, non quidem vià creationis aut

t du a

generationis , fed purà transformatione, uti vi-

A Pt

num optimum in aceturm rransformatur. — Ab-

iett v

furda hec non minüs quàm falía herefis revo-

ij tl

cat Manichaorum errorem de pfincipio malo:

D7

manifefté repugnat S. Litteris ; quae omnia per

Á f

Deum & nihil fine ipfo factum effe preedicant:

1657 u

confoffa jam dudum eft à SS. Patribus pecca-

r D

ti fübftantiam malam oppugnantibus, à Bellar-

zl Dä "t

min. l. c. Cap. 2. laudatis: effectum Baptismo

guN

concedit riullum, utpote per quem fübftantia-

i, s

lis forma non aufertur ; unde pluribus ab ea

Cl d

detineri non videtur neceffe,

adus Eít diverforum Haereticorum , fla-

T itteris

tuentium peccatum originale efle peceatum

il tf

actuale ipfius parvuli ,aut certé inter utrumque

Vrna (j

peccarum non diftinguentium.

Ad primam

l Ver

clafiem fpectant Origenes, de quo n. 16

24)&

O0

P Clïg

p

ii

D's PEccaTIS.

287

Pelagiani tum plerique , qui originale pecca-

|

tum per imitationem peccati Ade explicabant,

dpteti

tum fingulares nonnulli; de quibus n. 164. men-

T

tio eft facta.

Ad alreram pertinent Luther. in

pecati u

Affert. ar. 3. & Comment. ad c. 2. Genef. Me-

xdeha & t

lanchton; Kemnitius &c. quorum errorem re-

fünt

fert & refutat Bellar. c. 4. l. c.

nomine M

3tius Michaélis DBaji; qui peccatum origi-

Áigdourge

nale volebat effe peccatum à parvulo poft con-

til g.

ceptionem & animationer in proprio fuo fup-

entn Q

pofito habitualiter commiffüm. Falfitatem ejus

a

cognofcere licet ex propofitionibus Dajanis da-

atemus I d

mnatis, quarum 47. fic loquitur : Peccatum ori-

Junris d

ginis verà babet vationem peccati fine ulla velatione

3 at d

eut refpe&iu ad voluntatem , à qua origimem babet.

CUR

48. Peccatum ovigiris efl babituali parvuli volun-

írma. )

zate volumtavium , e$ babitualiter domiuatur par-

fi hat

vulo , eoquod non gerit contvarium voluatatis arbi-

pf

tvium. 49. Et ex balituali volustate dominante

ug t

fit , ut pavvulus difcedens [ine vegeuerationis Sacra-

sfe preió

nento , quaudo ufum vationis con[ecutus erit , a&u-

aliter Deum odio babeat , Deum blasphemet , e2

uribus pe

h, U

Legi Dei vepugnet.

- 45 Nonnullrum eít, à Magiftro fen-

yn Dipif

ym f

tent, & Hug. Victorino notatus, qui peccatum

originale dicebant effe denominationem meré

quis ji

externam, aut folam obnoxeitatem poeng ; 11-

b

ne interiori mentis macula.

imum enim fun-

renaan

ditüs tollit rationem peccati originalis ; ficut

d. r

ii

externa folüm juítirie denominatio rarionem

u

juflitice verze evertit.

2dum non relinquit di-

Ar

i

f

finctionem inter caufam poena & ipíam poe-

j

h

mam

v

a?

288

Dz Pszccaris.

titddecn

nam peccati originalis, aperté tamen à S. Pau-

lo affertam, fecundüm quem peccatum intravit

Qu peccta

ia homin

i muudums 9 per peccatum wiovrs..— Utrumque

repugnat Conc. Arauf. II. Can. 2. & 'Trid. feff.

LT

s. Can. 5.,in quibus füpponitur peccatuin ori-

n

ginale effe veri nominis peccatum.

tUt r

197. Dico l. Sententiz. de peccati origi-

d ycanr

nalis effentia jam antiquatee funt.

lirdiiom

t fd ve

ima Magiftri fententiarum & aliorum

quorundam , qui peccatum orieinale reponunt

tüi fs p

1. Dia

in morbida qualitate duplici, alterà carnis

alterà anima ; quarum prior eft caufà pofte-

R Opin

rioris , quatenus caro per. peccatum vitia-

QU Herei

ta coinquinat animam fÍibi unitam : poflerior

|L ii

autem rationem peccati originalis habet,. Sed

T Chf

communiter jam difplicet ; tum quia qualitas

| It concupií

n Huc

morbida phyfica & nature füperaddita fine

fündamento ftatuitur preefertim in anima: nec

Vs a ]

Gatores f

facilé ejus cauía affignari poteft : tum quia

heec morbida qualitas, quae nihil aliud eft quàm

Uoitde fon

AA tele]ion

grandis ad peccatum proclivitas, etiam in re-

natis perfeverat,cüm tamen ex Tridentino cer-

| Vilginie

turn fit, in baptismo tolli omne id, quod pec-

æfenlcm T

cati veram rationem haber ; ne quid dicam de

äatïonem &

A ts

eo ; quód malé ipía peccati effentia cum ejus

effectu confundatur.

Vlire t

2da Eft Alb. Pighii & Amb. Catharini;

; It qui

quibus peccatum originale nihil erat , nifi ipfum

BüCenti l

Adz peccatum, nobis extrinfecé duntaxat ime

Rnm i

putatum , fi quidem juxta illos peccatumin uno

Rcatumi ,

Adam fuit, nonin nobis, & hinc proprium

&

iuse;

i

peccatum nullum reperitur in parvulis, . Ve-

ruin

. Des Prccatis

289

naàS D

rüm & hec rejicitur à Catholicis omnibus:

tumm

Ca80m jf

Qquia peccatum, quod juxra Apoftolum. per

. Vtng

unum hominem tranfiit in mundum , ex Trid.

X i.

fell. . can. s. propagatione transfunditur : tum

peccirn t

quia peecatum illud. zvansfufum omnibus inefl umis

m

cuique proprium : cum quia ficut non extriünfecà

pecett

& per imputationem tantüm, fed vere ac forma-

liter juftificamur in Chrifto ; fic nec extrinfecà

tantüm fed veré ac formaliter in Adam confti-

1 & ao

i tepont

tuti fuümus peccatores.

T

188. Dice JI4. Ad triplicem claffem refe.

runtur Opiniones, qua & hàc etiam se&tate ve

eü cit pclþ

um j

apud Haereticos vel apud Catholicos dé pecca«

: pl

ti originalis effentia pervulgate íünt.

st

ma Claffis corruptionem nature ac préefer«

m g ii

tim concupifcentiam pro peccato oripinali ha»

bet. Huc pertinent L. Luth.in affert. ar. 2. Cal

fl t

n ia

vinus L. a. Inft. C. 1. $. 8. aliique utriusque. fe«

étatores paffim omnes , qui docent; peccatum

s : d

Id d

orginale forrnaliter confiftere in concupifeenria

feu rebellione paffionum contra dictamen re-

s, m

"ridentito

& rationis, Hanc autem volunt effe labem in«

&rentem , quam Deus oderir tahnquam incli-

ï Kd) qwdp&

nationem ad malum legi Divinae repugnantem;

: qmü d

& reatus peenge fequatur , ita tamnen ; ut hié

uTl

ceffare poffit; quemadmodum fit in tegenera-

tis; in quibus peccatum originale cutn cóncu-

aj Ü

M

pifcentia quidem maner; non tamen à Deo ad

«

poenam imputatur.

II.-Janfenius ; qui-docet

J dunwl[ ff

peccatum Ofiginale materialirer ,. feü rnateria-

ecca[[m (

le hujus peccati , confiftere in: concüpifcentia j

hi p

n

ftla

Y

forxf;alizer veró , Íeu formale ftare id rea

""

i

tà

- CT.

Dz PrccaTtis.

:

299

dta autem L. r. de flatu. Nat. lap.-C. 6. & 14

wnfemden

|

donserali

explicat fuam fententiam , ut concupifcentiam

l

dicat effe proprié peccatum , aut ejus partem ;

! mnt oonkc

| n monditer

aut habere rationem peccati proprié diéti: ltem

ut l.c. C. 3. dicat concupifcentiam per fe ipfam

| ol

| tevoluntlod

eífe reatum peccati originalis & averfionem, in

qua peccatum formaliter confiftit, 1lL S.Au-

?

|is g

uftinus ;; quem in

terpretatur & fequitur. D.

| p

l

T

homas 1.2. q.82. a. 1. & 3. eidémque adhe-

tsb t

fent quidam Theolopi alii. . Is enim concupi-

ï

fr: i d

|

fcentiam pro materii peccati originalis de-

j tl

fignat, non tamen tanquatn aliquid per fe pra-

rO«

|lic Upot

cisé ad odium & peenam imputabile, aut p

&t atj x

priam rationem peccati continens haber: fed

[ quod j

de

tanquam aliquid quidem fpecialiter adjunctum;

ex íe tamen diftinétum & feparabile à reatu;

[ 09

averfione, privatione gratiae aut juílitiee origi-

l

l

EV

nalis vel alterius cujuscunque ; in quo propria

d ag

& tota ratio formalis peccati originalis confi-

h li

flat; üt in feqq. oftendetur.

.

&2 cómm

2da Claflis pro peccati ori

ginaïis conflituti-

| RL lemn

i

O

vo aífignat privationem juftitiee originalis. In

1. w [

ea autem claffe diverfitatem facit 1mó diverfi-

(

iNenor

d

modé accepta notio juflitiee origimalis ; quam

Wt n

aliquí cum gratia fanctificanre confundunt : alii

TM

tanquam fingulare donum ab ea quidem di(tin-

Disre

uunt; fed tamen cum illa conjungunt : alii

Q fs

j

ub

pratie fanctificantis ratione tanquam debi-

g

2dó Differentiam

16 utadf

tam precisé confiderant.

ACueione

excitat varia confliturivi ratio. —Alii fiquidem

Qh, l'qmami

hanc privationem dicunt effe adaequatum pec-

par-

l Vm p

fati exiginalis coaüimgivum: alii nonnifi

tem

-

*

E:-: PrccaTIS.

291

d C- 60 &A ]4w

tem formalem effe concedunt, (ed in a

;

tpfena

fïïgnäri-.

do materiali iterum in divería abeunt ,

iispro

Ls puten,

máterià concupifcentiam , aliis peccatü

da-

r d n

mi moraliter noftrum afferentibus : Denique

p eria

nonnulli juftitize originalis privationem obtine-

Syertonem

re volunt locum partis aut compartis materia-

; ll 54

lis... Sed quod primam partern attinet; hic non.

x fequit )

propo(uitnus difputare, cum notio juftitize orj-

Ámqie d

inalis alibi tanquam in loco proprio examinan-

tim p

:

afit: ad alteram eriam partem diutiüs adhaez

wixg'nifhs dö

rere neceffe non viderur ;; tum qui

Nrivar

r p

hac utpote effe&tus peccati oripinalis -

malà in-

ibis, p

ter partes peccatum conftituentes numeretur:

"r

tum quód alibi jam privationem gratice aut re-

Jf &djüüm

&itudinis debite ab effentia peccati univerüim

excluerimus.

maölk i ICZW)

Id

3tia Clatfis þeegatïl originale fecundàm idy

agopt

i (

quod importat in recto, ftatuit effe ipfum pec-

g

catum Ade phyficé preteritum & à pofteris in

Adamo comrniffum ; prour moraliter perteve-

03/15 COML

d

M

rans. Difcrimen, quod hujus clatfis Auétores

original

dividit, eft obliquus feu terminus & ratio, in

qua five in ordine ad quam peccarum hoc per-

'n [mö UïVcrli*

uU

leveret ; ficut enim , ubi de peccato habituali

pfaniot v

Jj

loquebamur; diximus; ab aliis reatum culpee,

lqlüdfm d"

ab aliis reatum poenze ,. ab aliis privationem ora-

nj

T

tiee recenferi, fic idem hic accidit.

Reftat ita-

d

que, ut ad folvendam de peccati originalis effen-

u

J m

tiaqueeftionem, quod de concupifcentia dictum

eft rejiciamus, & noflram dein: fecundüm

"n

riora principia adornaram explicationem fla»

Bilamus.

d

Jj

i

T2

ARTI-

—

E

J Ds PsccaATIS

292

ARTICULUS 1.

enigi d

RE

du cgnbz;j»ifcen;ia conffituat peccatum original ?

| nrrat ori

189.

Qta. Concupifcentie nomen vcl pro

mpiomtt a

concupifcendi potentia vel pro actu

| rre irdi

five indeliberato ufür-

|frie mtenal

ejusmodi (ive deliberato

atur. Acceptionis huj

us ür nunc in omnium

(ettio

" fie.de

1. Dia

fcripris exem

pla paffim obvia proftant;

t1ra etiam ap

ud S. Auguftinum L. 4. cont. Ja-

filtr p

e 2da L.6. cont. Eund. C. 8. ali-

nl ex Tr

Yian. C 14.& d

bíqueinveniuntur.

Utraque porro quadruplici-

J gtim

Latiffim? pro facultate vel

ter aceipi folet. — r.

finmidis

actu appetendi quodcunque

bonum , fenfibile

j

fni m tl

ile vel honeftum.

aut infenfibile, jucundum, ut

Mitem gt

2. Lató pro potentia vel a&

*

&

u appetitivo boni

n ünpr

fenfibilis, & tractui maximé ve

i

] guítui arriden-

C

imis hr

£is.

3. Stridé pro in

clinatione five habituali

fua yad

five actuali ad malum ;

feu. quilibet inordina-

ttmidoí

tione virium animsee contra reétam rationem.

À

L2

nb pro inordinatione

membr

orum

L

4 Smidiffi

H

corpor

IS VC

lipfius animee , quà vitiose inclina-

à Á

rj

Tur ve

1actu ferimur ad voluptatescarnis, qua

Itf

ex ta£tu percipiuntur.

Jam veró neutram in

U tll

fenfu 1mo aut 2de acceptam per

tinere ad pec-

P

catum originale tanquam partem conflituentem;

.

TU tl

um

,ex i

pfaearum natura, tumex S. Aug.

be, D

pátet t

2 q.s& 8.3.

Conc.

$. in P. 118. & D. Thoma r.

fïgg dämw;

ad 1.; ubi has concupifcent

jas no

n naturales

fed & fübinde bo-

I ff

duntaxat homini effe dicunt ,

Wt ey

nas ftatuunt.

Neque de actua

li concupifcen-

| üergri

"hic fermo mi-

tia, quocunque fümptà modo;

| l'ttmen

Ícetur, cum liqueat; eam fic tanqua

im effectum

CoIn

K,

p

Dzr Prccaris.

293

l

eonfequi ad originis labem , abeffe ab infanti- -

d

bus, in adultis veró, quantumlibet baptizaris ,

non raró oriri.

Quare de una habituali con-

Vomen vdit

cupifcentia ad 3tium vel 4tum fenfum perti-

i v p

nente intelligendi fünt ; qui eà five formaliter

jelberao

five ma

n

terialiter peccatum originale ggnfütui

c in onuis

fentiuüt.

coftnt, fb

190. Dico 1. Concupifcentia non eft for-

L4cnt)

fnaliter peccatum oripinale.

Eft de fide, üàt

M

conftat ex "Trid. feff. $. Can. s. Siquis per 9. C.

ï

?

o u

D.

D

AN. gratiam , que im baptifmate confertur , vea-

p Eacukag j

zum ovjginalis peccatà vemmti negat. , aut etiam af-

xomm ; ii

Jevit mou tolli totum id , quod vevam €? propriam

gesclond

vationem peccatà babet ,. fed ilud dicit tamtim vadi

j o

aur on imputari; anatbema fit .. .. Maneve au-

d

zem in baptizatis concupicentum vel fomitem , bee

ol hg

Jan&la Synodus fatetuveg Jeutit 5 que cum ad ago-

Uähbeï Ia

gein velidta fit , noceve non confentientibus . fed uti-

um fïm'æ;*

liter pev Chrifl fefü gratiam vepuguantibus , nom

valet .

. Hanc ceucupifcentiam , . quam aliquan-

ye n

T

do /dlpoflolus peccatum appellat , S. Synodus decla-

g d

va? Ecclefiam Catholicam nunquam intellexiffe pec-

v m

cazum appellari, quod verà & proprie in venatis fst,

£ quia ex: peccato eft & ad. peccatum inclinat. .z

x d

fl

j

9t

uis autem contvavium fenferit , anatbema fit.

Prob. ex Svriptura J. Ad Rom. . v. 1. IVibil

, nge

4

p

ergo damnationis, h. e. damnatione dignum, «ff

üs, qui[unt in Chrifo Jefu. Ex 1. Jo. 1. v. 7. San-

T

"m

x

5

guis eyus emundat u0$ ab ommi peccato.

Ergo in

"

(

repeneratis non eft peccatum originale. Atqui

in iis tamen eft concupifcentia , üt teftatur ex-

d

perientia, & ipíi adverfarii fatentur ; ergo.

j

j

rori

Nec

2

204

Ds PzccaTi15,

Nec juvat hie excipere; quód concupifcentia

rl

in peccatum non imputetur; fcriptura enim af-

aC

ferit, nihil damnationis effe in renatis , hósque

INTT.:

pj a

emutidatos à peccato.

Praterea Apoftolus ad

Rem.c.

V. 2, & 4. comparat renovationem ho-

iind

qinis

bapti(mum cum refürrectione Chri-

jpam &t

fti: ad Coloff, 3. & Ephef 4. in eadem dicit ex-

NT

poliari & deponi veterem hominem indui au-

fl

tem novum &c. que ad peccata tegenda aut

ridll ,

non impuranda referri nequeunt. L. Jacob,

Ris propo

y. v. 14. Unusquisque zentatur d coucupifceut.

ETE

abftraétus €$ illetius.

Deiude concupifcentia cum

& lm

concepevit , pavit peccatum , peccatum verà. cum

ft: n

con[umimatum faerit , genevat 1nortem, n quem

fb meni

textum S. Aug.L. 6. conr, Julian. C. 5. fic fcribit:

Wi ff

Profeélà i bis verbis pavtus à paviente difceruituv,

Pl a

pariens enim eff concupifcemtia ,. partus peccatunt.

| Piltr o

Sed . comcupifcentia o parit , mift conceperit: t

| enr

H

concipit , nifi illexerit , boc eff , ad malum pevpe«

d,n,lgg,h

£roudum . obtimuerit voluntatis confenfum.

Ergo

| fnd] mpr

concupifcentia per fe & formaliter peccatum

DT

non eft.

| Qd ücir

Prob, ex . Traditione J. Ss. Petrum , quos

Jrms: tum

ipfe Calvinus L. 3. Inft. C. 3. $. 10. fibi contra-

LA

rios fatetur , refert plurimos Bellar. hic C. 8.

Cf

unde nonnifi S. Auguftinum , quem Lutherus

EM

fibi faventetn falsó Jactat, in omnibus fuorum

, ALoret il

operum comis illi obloquentem fiffimus. — Sic

lls orii

autem L. 1. cont. 2. ep. Pelag. C, r3. de concu-

t5 4n

pifeeniia ià baptzatis fcribit: Etgamf; vocatuv

| Uiienro

peccatumynon utique, quia peccatum efl; fd quia pec-

LT

$ Ct-

Matgy

cgþfa&ïge/i,fzq -awrur;u ficut fcritura um

jur

——

Dr Pzrecaris.

29$

p

jusque dicitur , quàd manus. eam fecerit.

LV 6.

u enimd

cont. Jul. C. 16. Zu autem , qui putas, quàd, fi ma-

, ho

hum ejfet. concupifcentia, cavet ed, qui baptizatur,

As i

ultum evvas.

Qmai enim peccato caret , mon

itionen h

omni malo.

Et Serm.6, de verb. Ap. F'eflat er-

Tedon C

o cum cavne confhüus, quia . deleta. efb imiquie

adem d

$a5, fed manet infirmitas.

Plura fi cupis, con-

m iniit

fule Bellar.l. c. H. Huc fpeétat Pii V., Gre-

" zegenäz i

orii XIII. , & Urbani VIIL P. M. damnatio Ba-

m- u- ]Mb'

jJanis propofitionibus infli£&ta, quarum hec e

concupi;ïmuïl

50- Prava defidevia , quibus vatio non confentit y

p

2 que bomo invitus patitur funt probiita pra-

ttah od

cepto: INom concupi[ces. . Et $1. "Coucupifcentia ,

"Wi

ffive lex membrorum, $$ prava ejus defideria , que

H,C.,'.Iïff.;rälï

dnviti fentiunt bomines , [unt vera legis inobedientia,

ria lii

Prob. ex Ratioue, Si concupifcentia effetfor-

maliter peccatum orginale; ergo vel concupi

'ü ;zcäam

jaug s

fcentia actualis vel habitualis. . Non 1mum ; üt

u nia !

d. n. 189. Non 2dum; Potentia enim concupi-

jnin. 3

fcendi imprimis non eft formale peccàtum; turm

gjar p

quia definitionem peccati habere non poteít;

quod dicirur actus moralis regulee morum di£-

a, (

formis: tum quia tanquam facultas congenita

nec baptizatos etiam fanctiffimos deferit. Deinde

TY usl

Bo

p

nec formaliter eft peccatum originale; tum quia

p

eft.effe&us & poena peccati originalis : tum quia;

qücm

fi foret inhomine, qui ex Adamo non eflet na-

Ynli

W fug

» Jl

k

tus, oripinariam labem ei non afpergeret. Conf.

(

ex S. Auguílino; qui rationem, fub qua con-

»

pr

/ n

