tum:minuit charitatem ; & confequenter ami-

r

citiam Dei; quia hec confift in charitate;

E

ergo.:s o

"

It r

inpeuD. 24. Omneþeccatum eft transpref-

l00 my

fio legis Divinae graviter vel leviter obligantis

€0 poti

- femper graviter obligantis.N. ltem eft gra-

Of IT .

vis'vel levis.offenfa perfons infinitee T. fem-

N-a&uæ*g

per:gravis IN. vide inf. dicenda.

-v d Conf. 1.

"Ms p

ten-

À« N vel 2. 44, Amiat creaturam plüs in

fiv

d

Dz Pncck"rlls.'

185

tnt in C

fiv& C. appretiative IN. .Qui venialitér peccar,

Intur n

eft actualiter vel habitualiter. paratus bonum.

fenfüs v

illud, quod in peccando haber , conremnere ; fi

y quoi i

id precepto graviter obligante Deus prohi-

li, & pe

beat ; ergo amat Deum fimpliciter: & appre-

efcetuns

tiarivé plüs , quàm creaturam , nec hanc illi

tis.. Al

prafert: afficitur tamen: hic & nunc magis à

? Fa

creatura,quàm à Deo, ab eàque movetur ad

torum d

aliquid Deo difplicens faciendum ; unde, quia

ROT d

Deum non omni modo & perfecté appretiat;

tT

venialiter peccat. ;4dde, quód non requira-

O anteadda.

tur, ut quis pofitvé fit ita habitualiter paratus;

[ede

quarenus ejufinodi actum antea habuerit nec

1 dos od

reiraécfaverit ; quia etiam peccatores feu; qui

uinr, g

non funt in ílatu gratie , venialiter; peccare

p

offünt : fed ad hoc, ne quis dicatur per ve-

niale creaturam praferre Deo; fatis eft, quód.

nm d

fit ita habitualiter paratus quafi zegatvé ; nem-

pe hoc feníü, quód. peccatum veniale vel ele-

rrz i

ye 0f

€&Ho boni temporalis confiftar cum : voluntate

contemnendi illud ,. fi. effer graviter prohibi-

Jügamat t

refert; t

tum; & hanc volupratem non excludat: Ireme

quód eligens objectum leviter probibirum per.

we p

quenet £

hoc:/non elipat pravirer prohibitum, & bhinc

p df

non eligat averfionem à Deo , üt facit morta-

liter peccans ; non enim vult, & confequenter

[ mnïgf?(

non mavult per füum aéctum.feperarionem à

Deo potiti$. quàm: ab illo a&u sbftinere.. /4d

o

Conuf. LI. D. . 4. Minuit charitatem. habitualem

u d*

i

N. actualem C.'Amicitia Dei ftat in gratia, quae

jz T.

1728

Deo nos gratos & dileétos facit : & in charita-

lirer faper orhnia diligi-

pfüs j

[CQ

t£;: c?uä Deum habitua

Inus ;

"

M ;

M

186

Dr PrccarI1s.

|

mus,üt d.n. rrg. Veniale non aufert hujus

eonveti, .

T tenatar

rati & habitualis chariratis gradum ullum,

|

|

1

e

5

d folüm minuit, vel potiàs impedit fervo-

ij hom

| p fequ

rem charitatis actualis , quatenus qui peecat,

hoc actu non fe vult omnimodé conformare

| àm dl j

4

beneplaeito Divino.

| qim mora

125. Znfl. 1. Ex gravitate poenze , quà. de-

| pudid

| Dunz jüd

li&um punitur, colligirur hujus gravitas. Sed

poena, quà veniale peccatum punitur eft gra-

t imtra

viffima, & major quàm omnes hujus vite pos-

Tsf x

nz, ergo.

Corf. 1. Peccatum veniale mere-

Quitdem,

T aem v

tur poenam eeternam ; nam 1770 eft majus ma-

lum , quàm eterna pena, cum hanc potiüs,

ET

B

quàm illud eligere oporteat ; ergo & hanc per

Íe meretur.

2d) Deus illud poffet nunquam

Álln) m

remittere ; quia remiffio peccati eft gratuita:

| Teiteigibi

ergo poffet. & illud in eternum punire. — 3770

Ttttià Vïfl()]

Peccatum veniale in. damnatis juxta probabi-

telüge p'm

lem in eeternum punietur ; ergó: meretur pos-

mium jn

k

Tfur

nam eternam. Corf. ][..Homo propriis vi-

ribus & fine pratia Dei non pote(t refürpere à

& tnrüm

veniali: & juxta probabilem non poteft con-

8 Qu i

digné fatisfacere pro veniali; ergo veniale ex

Te ml

mmm [

fe manet eternum, & puniri in aeternum jufte

poteft.

Ti

Ts

W

W. D. min. Eft poena graviffima refpe&ti-

mnlum )u

ve ad culpas civiles & poenas in hác vita C. re-

RU

RTETDQ e

Ípe&tivé ad culpas morales & mortales ac poe-

nas alterius vitae IN. ^ Culpa mortalis enim in-

MUSTE

lii

ducit odium ac inimicitiam Dei , meretur

l

Est

peoenas zternas cum defperatione & extrema

Qty

k

x(nwi* er;a 'conjunctas quorum neutrum veniali

Wütee

€One

AE a

Dzs Prcca TIS.

187

Wert hs

convernit, Vec obfía? , quód quis füb morta-

li teneatur etiam virare. culpam civilem levem ;

m ul

npedit .

cui ab hominibus conftituta eft. peena mortis;

QU p

unde fequatur füb eadem obligatione viran-

: Conformy

dum efle peccatum. veniale; cui major peena;

quàm mortis à Deo fit décreta. — Difp. eft; quia

M

l

]

pena illa ab hominibus ftatuta eft maxima in

ne,qió

humano judicio & irreparabilis , ac Deus pra-

pvis &

minr d.

terea imperar füb obligatione gravi, leges hu-

manas füb peena mortis latas obfervare propter

ij vt

venide m

charitatem ; quam quilibet fibi ipfe debet. Pae-

naautem venialis peccati nec maxima nec ir-

eimyss

duc p

reparabilis eft, nec ejus culpa prohibita eft à

Deo fub obligatione gravi. 44 Cozf. 7. IN.4.

v &hocy

"d Prob. vmam D. ,4. Eft majus malum ratio-

fit o

ne ineligibiliratis C. ratione pravitatis N. €a-

j dl g

rentia vifionis boni infiniti & poena fensüs (in-

ypuis j*

j p

tellige pracifàm à blafphemiis & odio Dei) eft

malum .in genere phyfico ; proinde fecundüm

m

fe. & naruram füam non.e

fimpliciter mala ,

) prog

fed. tantüm íecundüm quid &. refpectivé ad

( reinei

eum , qui illam patitur.

Peccatum veró eft in

; pordt d

genere mali moralis; confequenter in fe quid

y v t

ilicitum ac-nunquam eligendum , atque hinc

m j

Tpinüs elipibile , quàm peena seterna aut ullum.

malum phyficum. — Sicut tamen veniale in füo:

jmt refP*&'

'enere non eft culpa maxima , poena autem

jc i

etrerna eft maxima in genere poenae & mali

rubst ]

phyfici; fic peccato veniali non debetur poe-

j n

na eterna, quia culpze levi poena maxima non

j f

conveni. 774 2dam D. ,4. Poflet nunquam

a

EM

yum «b

rémittere homini injuíto C. jufto fubz. fi a

ret

U

E

188

"Drs PrccarTIS.

ret üt abfolutus dominus C. Si àt juftus ju-

Gs dert

nudlcete.

dex , & fimul pater & amicus cum filio adopti-

vo & amico N. Juítus ratione gratiee fanctifi-

n fped

&ttnam.- f

cantis, vi cujus filius eft & amicus Dei, habet

jus ad vifionem Dei ; ad hanc autem cum per-

| prmmí

fois a p

venire nequeat , quamdiu veniali maculatus eft,

Deus hoc illi quocunque demum modo remit-

tur; ego

tere tenetur.

er as at

Promiffionem hujus habemus

Matth.:6. $z enim vemifevitis. bominibus peccata

i recepi

Tler ob

eorum , dimittet €g' volis Pater vefler caleflis deli-

&a vefira.. Unde S. Aug. L. de cor. & grat. C.

lii

13. ait; in judicio mifericordiam bonis meritis

Epo qui

.

uftorum effe reddendam. — Mereztur enim, qui

eorda D

)

l 14

ene opevantur , ut. Deus wnifevicorditer indulgeat ,

fi. quid manente.: chavitate deliquevint. D. etiam

| U maer

$ dj

Corf. Exgo poffer Deus illum in eeternum pu-

nire fpectando abfolatum Dei dominium, fe-

po&per :

N (unti

cundüm quod etiam innocentem punire eter-

nüm potefít C. fpectando rationem culpe; cui

Dutmr effe

Deus ceu. juftiffimus judex poenam propor-

| rpuimm &

tionatam ftatuit N.. 724 3ziam D. ,4. Punie-

| m; qu

Y

tur per fe & ratione culpee in eeternum . per

g

Küfüg It

accidens ratione fübjecti nolentis redire cum

futt o

Deo in amicitiam, vi cujus acquireret jus ali-

|

|

"

mm?ha';ia(

uod ad gratiam culpe remiffivam T.

A

Conf. 1l .D. Conf. Si homini aliunde non de-

Id

N

beatur aut obveniat aliquid, vi cujus refurge-

re poffit, aut quocunque modo emundari à íuo

« ]

lia

peccato T. |Si debeatur aut obveniat, üt modà

| Dcatum

dictum N.:

&

pender,

!

" 126. Jwfl ][ Peccatum veniale fepe pa-

".t':H&US (

! " gay

rum diftat à mortali, v. g. in imateria furti mo-

ica

Dz Pxcearis.

! d 89'

i jf

dica differentia unius. v. g. folidi poteft ex ve-

! lo «doyi

niali facere mortale , & viciffim. . Ergo tale pec-

ritie (nd

catum fpecie erit idem cum mortali, & paenam

s Djei, hi

eeternam- merebitur.

Corf. J. Quód. unum

tem um pe

peccatum fit mortale, aliud veniale habetur ex

maclyd

folis Dei praceptis diverfis, quibus opponun-,

modo r

rur ; ergo faltem ex fola voluntate Dei & non

ex fua natura differunt.

Cozf. 1. Quód De-

us has

ninihe w

us pr&cepit vel prohibuit fuüb veniali, hoc po-

tuiffet fub morrali prohibere aut precipere.

d ial

r gl

Atqui hoc cafü omnia peccata forent mortalia.

n Donis met

Ergo quód jam fint venialia eftà fola miferi-

um

cordia Dei.

E. D.4. Venia

le fzepe paru.m'diüat àmor-

d ii

n ) t

tali materialiter fumpto & per refpectum pre-

cis& ad objectum C. à mortali formaliter füm-

n arrunp

doninu "

pto & per refpectum ad legem prohibentem

iN.. Quantitas 15. folidorum, que interim füp-

m m]jfe W:

w a d

ponitur effe gravis materia furti, non differt

multüm & fpecie phyficà à quantitate 14. foli-

n n*

"v

dorum ; quia tamen folidus unus aliis 14. foli-

dis additus complet materiar , cujus ablatio eft

um N

graviter prohibira , hinc quantitas 15. folido-

, n

rum ab alia differt morali fpecie , & per refpe-

m t

)

&tum ad legem.

"d Conf. 1. 1. A. D. Conf.

Ergo differunt ex fola Dei voluntate , quatenus

"T

ex ea dependet, quód actus cum adverrentia

'

j

as

ad obligationem .inde refülranem elicitus fit

A

peccatum vel leve vel grave IN. quatenus ex

g

ea pendet, quod detur obligatio talis, qua po-

fità, actus.cum advertentia ei contrariusfit pec-

) m

ia

catum grave velleve C, — Quaeftio autem. non

zi n

"

€

'

190

D& PiécATiS. -

eft de volüntate Dei antecedente actutm & or-

if 0

vjj i veniad

dinante ; fed de confequente actum ac difpo-

nente de eo , jam in ratione füse moraliratis

| fiim ild

| purs qua

conftiruto. "Nam & Deus antecedenter facere

| eonfenfüs Y

poteft ; ut immolatio filii fit opus bonum; &

| vende, ing

comeftio pomi fit mala; fi illam precipiat, hanc

ï

prohibeat ; ubi tamen Abraham immolare fili-

que bic e

|

er ais

um jam voluit , & Adam pomum comedit, hoc

bonum illud malum facere non potuit. Dixi:

hs; tr8

G. Ma

Tvanf. /4nt. quia licet preeceptum graviter ob-

liget; fi tamen in homine fit imperfecta delibe-

b

um eiümeæ

ratio; erit peccatum veniale. 744 Corf. 77. 9. 1.

D. .4. Potuiffet füb mortali pracipere aut

b

| flüm mortae

prohibere in cafü particulari; & quando adeft

finis extrinfecus füfficiens, ad levern materiam

a, vd exi

Ione qui

graviter prohibendam C. wniverfaliter, aut et-

jam quando non adeft ejufmodi finis N. Quam-

| Cürmati,

| Vitr m

vis enim hoc precis? ratione Dominii Divini

poffibile fit; quia tamen homo neceffitatem

| (ro(imyrj

fétila t

moralenr habet in aliqua faltem peccata venia-

lia indeterminata aut minüs deliberata labendi,

! rv acleg

Wt dyj,

minüs confentaneum foret Legislatoris Divi-

ni fapientize , bonirati & füavi providentiee, fi

b

ET

omnia füb mortali probiberet. . 2. D. Conf.

Erco quód ex genere fuo leviter culpabilia jam

It t

Ti dl

fint venialia, hoc eft, non prohibita füb mor-

tali, eft ex fola Dei mifericordia, de quo tamen

| Rn w

R

D

non quaritur C. quód jam facta contra legem

h

leviter obliantem fint venialia ; hoc eft, non

5; Qu

deputentur ad peenam zternam , eft ex folà

rifi

mifericordia N. De hoc autem controverfia

T unri

Y

agicur.

| A Venf

127. QF-

DE PreccATIS.

191

m k v

t2v. Obferva. Pro difcernendo peccato mor-

hum ic d

tali à veniali univerfim hac repula dari folet:

Ue moxir

folum illud eft mortale, in quo eft materia

denter f

gravis , quantitas notabilis, plena advertentia &

confenfus voluntatis plenus; illud autem eft

Dus bonun

precpin r

veniale, in quo unum ex preedictis deficit. Ar-

que hinc etiam tertia claffis venialium, fcilicet

) immoias $

n conedir

ex natura fua talium,

de quibus hactenus dice-

bamus , tres veniali

m fpecies füb fe comple-

i ponu lu

&itur. Alia enim funt vezialia ex fwo geneve,

um gmvite:rï-

peric Ü

& objecto proprio, qus nimirum circa obje-

&um ejufmodi veríantur; ut, quantumcunque

H fülif 111!

hoc creícat , illa tamen non evadant ad mali-

præcipere

tiam mortalem ; fed fieri tantüm mortalia que-

& quit [

lm matti

ant, vel ex confcientia erronea, vel ex difpo-

fitione quadam animi mortali , vel alia ex cir-

erüter,

cumftantia, per quam ad fpeciem alienam gra-

; fs

viter malam transferantur.

'Talia funt verbum

( DO[PIM ln

otiofum , rifus nimius&alia ejufinodi. Alia fünt

no noditt

veitialia ex pavvitate materie , qug fcilicer in re

» pecciti t

parva ac levi committuntur ; quale eft furtum

ferta li

unius oboli ,. utpote quod neque proximum

ts

g'xsïato

notabiliter ledit , neque eft ejufmodi, quod

provi

d

apud equos homines arnicitiam tollere queat.

pl

Dantur tamen peccata, in quibus nulla mate-

M

ria eft levis; fed omnis füffieiens ad peccatum

iib

mortale, uti funt odium Dei; blafphemia, hee-

) de qUO p

refis, perjurium , defperatio &c, utpore in qui-

; 07 g

bus, quàcunque demum in mareria deliberaté

ho

s

[j

commiffis, intepra ratio malitiee & rota deformi-

a

"

tatis quantitas invenitur. Huc etiam fpectat de-

;

1

lectatio venerea, in qua. parvitas materie non

datur;

127.0*'

P

192

Ds PECC'A"I'IS.

daturj.cum non poffit effe efficaciter volita;

v foits to

quin ipíà. pollutio implicie & virtualiter vel

tde i g

placeat, vel intendatur, vel grave ejus pericu-

cum [jeo €

lum incurratur. Quin ab Alex. VII. damnata

(tid mor

eft hac inter alias propofitiones ordine 4o. Eff

k auem r

probalilis opimio, que dicit effe tautimn. veniale ,

fIefedr p

ofculum babitum ob dele&atiouem cavualem $g fen-

termpordem

fililem , que ex ofculo orituv , [eclufo periculo con-

prater n

Jéusás. ulteriovis &2 pollutionis. — Alia funt venia-

enímder

lia ex. imperfettione aclüs , quae nempe ob füb-

Tilier non f

reptionem, vel defectum five cognitionis five

tde efe av

deliberationis five libertatis five confensüs, per-

1. Q voh

fe&$ voluntaria non fünt, & hinc rarionem

tm um

mortialis culpe non participant ; quales íunt

At venide

fübiti motus cupidiratis, ire, invidentie & alii

Ontemptom

fimiles , qui priüs animufn . occupant, quàm

f d

ratio deliberare potuerit , an admittendi effent,

B-

aut femifopiris obveniunt , aut minüs adverten-

| Vitudemn

tes infeftant.

l

| a difor

| Detcatum

ARTICULUS II.

Tttünr : p

W COnïcumm

Per que predicata intvinfeca diffeant iuter fe

| m

t

peccatum 1novtale 69 veniale *

Ota I. Difcriminis inter utrumque

"g

Bs W

128. N

netas hactenus. quasdam ex a

djiun-«

!.

At

ld

V

!

étis & effectibus attulimus ; quia veró rei effen-

l6 n "

tiam proprié diftam per extriníeca

eiufimodi

i

lv um QDQI

explicare non convenit, praedicata e entialia

| mm7 C(m/*,

& intrinfecam difcriminis rationem hic inve-

|

ftigamus. Porró ex hoc ipfo inftiruto noftro

! W Drimp

affer-

fcquitur, plures differentias à quibufdam

r Q-

pl

Dz PEccamIS.

193

Kicter wl

ri folitas non fatisfacere. Nam 1. quàd mor-

viradite v

tale tollat pratiam fancificantem & amicitiam

Vt eju5 n

cum Deo diffolvat, non item veniale :* 2.

x IT d

Quód mortale fit peccanti irreparabile, venia-

Tosry

dautin v

le autem reparari poffit : 3. Quód mortale

mereatur poenam seternam, veniale duntaxat

unda;

temporalem ; ad effe&us peccati pertinet, ac

dufopradt

preterea neceffitatem inquirendi imponit ; cur

Alia lts

ejufmodi ex uno & non altero fequantur. Si-

p d

militer non fatisfaciunt , 1. Qui dicunt mor-

cognitir i

tale effe averfionem à Deo, veriiale non item:

e ass

2. Qui volunt mortale ponere interpretativà

; li

finem ultimum in ereatura, cum hoc non fa-

ll

ciat veniale

.

.

quis !

;

3. Qui ftatuunt. mortale. effe

Vs

contemptum Dei fàltem virtualem, veniale au-

gapun;

tem ab hoc excipiunt. jNam ut omittam , aver-

n é

fionem à Deo & contemptum ejufdem etiam

min d

virtualem non confiderari ab iis, qui peccatum

in difformitate à recta ratione pracis$ ponunt ,

& peccatum pure philofophicum poflibile ad-

j

mittunt : preterea veró averfionem cequé ac

conremptum Dei abíoluté intellei poffe íine

d il

comparatione cum bono creato aut converfi-

ni!

one ad creatum bonum* præfärtim cum fü-

[(9

f ao

giens opus preceptum puré proprer ejus ar-

dam

De

duitatem & defperans de obtinenda beatitudi-

ne non agat propter bonum quoddam pofi-

| Wm ov

nf

a

j

J

tivum tanquam finem ultimum direct? inten-

[

Hl

f

ii

tum; conílabit ex dicendis, affignara heec ome-

jcitt

Y

nia fluere ex radice una priori & alio praedi-

jien th

eato primo peccati , atque fic ad effentiale di-

ii

"Q n()l

fcrimen conftituendum minüs recte afferri.

(iun

129.

1N

o

194

Dz PzccaTis.

129. IVota. II. Reftant iraque tres de ipfa

fs db

effentiali differentia opiniones.

1724. eft Scoti,

ve dcatur

quee dicir mortale; quod eft contra legem, ve-

vi ob il

niale, quod eft contra confilium ; ubi nomine

ndom v

confilii viderur -omnia comprehendere , quee

onem bzy

ad (alutem non funt fimpliciter neceffaria. 242

diigdt t

eft S.'Thome 1. 2. q. 88. a. 1. ad 1. quee mor-

d d

tale dicit efle contra legem, veniale autem ran-

miur: fem

tüm 'preter legem ; ubi legem non fumit pro

moift, (

ordinatione De obligantis quacunque; fed pro

lege directé intendente conjunctionem cum

It m

frivaaytem

Deo feu dile&tionem , qua etiam dicitur finis

ls ft, t

legis : vel cujus obfervatio eft neceffaria ad fa-

fedndr g

lutem. . 37/a eft Durandi , Vegee, Adriani; mul-

ütt d e

torümque RR. que dicit mortale peccatum ef-

im iins

fe tranfpreflionem legis graviter obligantis;

r ,

veniale tranforeffionem legis leviter obligan-

Df te

tis.

13.

Lex autem gmvz'tef obligave in hac fenten-

tia dicitur, cujus obfervatio pracipitur aut vio-

AUE OE

hOC; QUö(

-

QOntrg cor

latio prohiberur füb interminatione divini odii

& inimicitie : Jevizer, cujus adimpletio urge-

À veri

mim T.

!

tur aur tranfpreífio vetatur tantüm füb ratio-

l

ne aut debito incutrendze difplicentiee divinee,

e&.

Ttütyd

i

muïä

non autem füb interminatione illa priore. Si-

Ht

gna porro legis graviter obligantis univerfim

Cnm u

habentur ex Scripture effatis, Conciliorum &

Pontificum definitionibus , Ecclefia ac Patrum

L

Donel f

fententiis , communi Doéctorum aut aliorum

BESHRUBo TRUE VERIEGUERUNU ET ONUNIES

i

l ütg

etiam prudenrum & timoratorum fenfu, con-

M gj

fuetudine ac ufü.

Speciatim veró, fi lex con-

Y

Tber

tinetur in facris litteris, & actio prohibira no-

inine-

W'A

Ds Prccatis.

: de

mid j

minetur abominatio , nefas, deteftandum &c,

vel dicatur morte aut exclufioneà ccelo diena,

ra ln v

s bt

vel ob illàm Deus minetur per verbum ce

malum erave, aut queifcunque verbis privati-

kdete, qz

necefrni

onem beatitudinis vel peenas inferni , praviter

obligare cenfetur, Si lex humana fit ; atren-

duqen

iale atemt:

dendum eft ad verba , quibus obligatio expri-

mitur: Item ad finem legis, qui fi moment

not iniy

magnifit, & fine obligatione gravi non obti-

unque, d

neretur, graviter obligare cenfetur. Silex po-

néhonem a

fitiva autem non extet, fed ea potiàis natura-

m d

lis fit, tunc naturali etiam ratione üitendum,

vcefna d

fpe&tanda matericz pravitas vel in fe, vel in or-

, Adrin m

dine ad Deum, charitatem proximi, & fui et-

] peanum

W

"

j

iam ipfius. Preterea veró in his omnibus ad

t oDig?

1]

j

fipna illa, univerfim legu

m obligationem fpe-

lr

€tantia , recurrendum eft.

^

130. Dico J. Peccata no

n differunt per

« nices

hoc, quód mortale fit contra lepem, veniale

ii

Prob.

contra confilium , vel prater legerm.

(ne d

Ediam veniale peccatum eft contra legem Di-

implerio Y

vinam ; ergo venialis differentia à mortali non

d ) f

eft ftatuenda in eo, quàd veniale fit contra con-

H

aia d

filium, vel prater legem. /4gz. Pro?. 1100. Ve-

j pit "

niale peccatum , utpote moraliter malum, eft

jtis u*

contra regulam morum ; fed regula morum

"g^

2d0. Ubi

eft lex Divina feu eeterna ; ergo.

d

m

non eft lex , ibi non eít preevaricatio nec ma-

/uf 13[0[11

litia, üt num. 7. eft probatum. — Sed in veniali

] 160(01 .

eft malitia ; ergo.

3ti. Aliqua lex Divina

f

prohibet mendacium; nam Levit. 19. v. 1.

am

por

j

dig:it'ur : AVog menti

emini & Eccli. 7. v. 14. AVoli

g

N2

Vel-

m

as

N

156

Dzr Prccaris.

velle metitiri. . Ytem prohibet goz jurare emtrigos

| ex die n

3

nempe fine neceffitate.

Ubi ne quis exiftimet

qui ( t

datum eífe duntaxat confilium, Chriftus addit

nide difen

Matth. $. v. 37.. Siz autem [ermo veffer , eft , effz

] gter, b

2071 1022 : quod. auteun bis abundantius eff , A M&«

* | immdi

LO EST. Átqui mendacium ex genere fuo &ju-

ra déer

ramentum fine neceffitate precisé non eft mor-

siem dfera

fr af

tale,fed veniale ; ergo. — Cozf. 7. Si confilium

fumatur proprié, quod contra illud eft, ne-

qux (t i

quit dici peccatum ; üt patet in operibus con-.

fil cOngrus

tra Evangelica confilia pofitis : Si (ümatur la-

& ficinfr

té pro iis, qua ad falutem fimpliciter neceffa-

hbw, j

ria non fünt, ufürpatio vocis eft impropria &

que din

à ícripturis aliena ; cam confilium folam dire-

DIrt, vnan,

étionem fignificet ad ea , quze meliora funt eli-

£ üpien

enda

üt ex 1. ad Corinth. 7. patet. — Conf.

fione o

1f. Sicut in Republica juxta communem fen-

Ordinarion

füm poteft ferri & datur lex proprié dicta;

| Qu

que aliquid tanquam utile ad bonum Reipu-

eltraelia

blice leviter precipit; cum neceflaria pravi-

mitimam

ter imperat ; fic & leges proprié dictee leviter

frmittem

obligantes in Ecclefia habentur, & in jure natu-

Preeterea

Wrnti, ]

rali equé ac Divino inveniuntur.

ts dns

a&us indifferens, fi datur, eft preter legem,

b o d

nec tamen veniale peceatum : fürtum autem

hmam

leviffimum revera praecepto non furandi re-

|

l

DRctt n

pugnat.

F p Ohib'lïa :

131.

Dico II Propria & effentialis diffe-

rentia peccatorum efít in eo, quód mortale fit

libera transgreflio legis vel precepti graviter

er, COny

obligantis ; veniale fit libera tranfpreffio pre-

Ptpr |

cepti leviter tantüm obligantis. — Pro/. Sicut

ex

, Nu

us

Dz PreeamIs.

197

MLA

ex di&is num. 7. & 130. peccata conveniunt,

Ts exllin:

quód fint transgreffio legis; fic mortale & ve-

tl d

niale differunt, quóàd illud fit transgreflio legis

.

wb d

graviter , hoc leviter obligantis

P

Ergo ficut

h du

1mum eft genus proprium, fic 2dum eft pro-

lod

pria di&ferentia. Coyf. Ad propriam & effenti-

: nondint

alem differentiam rsquiritur praedicatum, quód

. Sieonir

fit conftitutivum rei , & fic omni conveniat:

il d

quod fir diftin&ivum ab omni alio , & fic rei

optrbi d

foli congruat : quod fit primum ac primarium,

& a

& fic inftar radicis aliorum praedicatorum fe

Jiier n

habeat.

Atqui ejufiodi praedicata funt illa,

Limprpni

que allignavimus , ergo.

'"Min. Prob. quoa

Part. ymam. Videtur alienum ab &quitate Dei ;

m (olm dir;-

sion faté

ejus fàpientia füavíque providentia, füb obliga-

, i Cujþ

tione gravi prohibere ea ; quae ex fe levem de-

ymmyten z

ordinationem à recta ratione & oppofitionem

rori d

duntaxar contra liberaliratem , magnificentiam,

bonun Mf

eutrapeeliam aut veracitatem dicunt: aut quae

minimam: materie quantitatem, ubi hec de-

eelara p

Sdide t

formitatem minuit, habent: aut quee fine ad-

cinjure P

vertentia , libertate vel confenfü, ad morales

, p

alias actiones requifito , committuntur; nifi De-

yaet ïegeäx

us finem alium extrinfecum obligationis gravis

habeat, e&mque manifeftet. Ergo,

cum ea tamen

hum i*

"

"d

peccata fint , füb obligatione levi debent effe

.

pärohibita

.

Ergo omni peccato veniali , fcili-

.ffenfläfb

nc

cet quod vel ex genere füo, vel ex parvitate

j!

materie , vel ex actüs imperfectione tale dici-

x m

o

jt

tur, convenit effe tranfpref

lionem lepis vel

precepti leviter obligantis.

Prob. quoad Part.

qurelïw P

pro

hibetur tantürm füb

lat

Jn

2dam. Nullum fnortale

3

9

198

Dzs

CCATIS.

obligatione levi : 'nütr'flerus veró,, periculum,

Md g.

contemptus &c, propter quae dicuntur pecca-

poteft il

ta venialia tranfire in mortale

, füb obligatione

vtns x

gravi prohibentur

,üt lingula percurrenti ma-

;

iferat qi

nifeftum eít ;

Ergo transgreílio legis leviter

irmod

oblizantis foli v

eniali convenit.

Prob. quoad

mf

Part. 3tiam..

Effe tranfgreffionem legis gravi-

fos t 1

ter velleviter obligantis prius eft, quàm effe

mu jrat

averfionem à Deo vel ejus contemprum , aut

[»'äm'!aa'o lg

non eíIe hanc averfionem & conremptum ;quia

cus Deom

peccatum morrale eít exercita averíio à Deo

4 Qii ]

« ejus virtual

is contemptus ex eo , quàd fit

[romnit,

libera tranípre

flio legis graviter, hoc eft , füb-

M g,

interminatione odii & inimicitiae divinae obli-

Qniom r

gantis : & ideo veniale non eft averfio ejus-

lt d

modi.aut contem

ptus,.quia non eft tranferef-

fio le

Va qu

is füb hác ratione oblipantis.. Similiter

prou

€o ipfo; quód mortale fit contra legem praviter

Unde li

obligantem, per illud amittitur amicitia & gra-

für ia

tia Dei, fit irreparabile , & incurritur reatus pee-

ne aterne: & ob contrariam rationem id non

tririüm $

Á n

fit in & ex veniali.

.Ergo hoc predicatum eft

radix reliquorum :

ftt daria

primum item eft ac prima-

T

rium , cüm aliud prius affignari nequeat.

132. Objic. Cout. xmum.. Peccatum veniale

ts u

me(ïm.. (

non eft contra legem nifi fécundàm quid; er-

dtm «

go fimpliciter deber dici tantàm effe praeterle-

fecundün

em. -42nt.. Prob,. x. Qui venialiter. peccat;

tanti

impliciter. adhuc dicitur fervare lepem, üt pa-

Venigle e

tet ex Luc. 1. v.6, ubi Zacharias & Hlifabeth -

m pr

quamvis venialiter fübinde lapfi, dicuntur iz-

Q ad f

etdentes i mandatis Domini fise querela, 2. Quia

at-

o

VDE Prcearts.

199

perialu,

Matth. 19. v. 17. is dicitu

r fervare mandata , qui

Untur od

fed etiam venialiter

poteít ad vitam ingredi 5

odl

peccans potéít ingredi ad

vitam ; cum veniale

UITeDR

fimpliciter tamen

differat quidem ingreflum ;

) ls li

à regno coeli non excludat.-

4. Quia legem &

Pri. qel

üt ait Chri-

mandata fervat; qui Deum diligit;

data

1 lr m

ftus Joan. 1

4.V.15. $i dilgitis me , man

l qn

& Apoftolus ad Rom. 15. v. 10.

znea feroate ;

IDpRum; i

plem'

tudo legis eft Diletlio

; venialiter autem pec-

emprum d

cans

Deum adhuc diligit, & habet dilectionem,

yerio i

4. Quia Jac. 2. v. 10. Quicugque fotam legem

& qui t

endat autem 1n uno , fü&tus. ef? omm-

fervaverit , off:

hoc l,

um veus.

Venialiter au

tem. peccans non fit

: diie d

omnium reus, erg

o nec offendit in uno, fci-

1. Conftat ex Matth. 22.

n d

licet rnandato.

Conf.

v. 40. quód ;2 bis duob

u$ , fcilicet dilectione Dei

du

s. Oi

& proximi; univerfa

lx peudet e$ Pvophete.

u gmäm

Unde licet reliqua' pracepta in fe diftinguan-

naidg

tur à charitate, tamen id, quod charitati: con-

.trarium rion eft, -nulli: preecepto cenfetur per-

r b

pnem ii

fe&te contrárium. Sed veniale eft tantàm pree-

siionnd

ter charitatem, hoc eft; fecuridüm quid con-

a

traillam ; ergo. Comf. JJ Lex datur pro ra-

tione utentibus, & tanquam . regula preefcribit

ncqueät. j

Veniale

a v

j

medium, quo perverniatur ad finem.

autem ex imperfectione actüs eft rantü

m áctus

.....

n qiiit

y

[j pret

I^

,

fecundüm: quid rationalis & humanus 5 'érgo

-& tantüm fecundüm quid : tranfpreffio: legis:

jier jb

lo P

veniale ex levitate materiee non eít contra re-

gulam prefcribentem medium , quo perveni-

& Bb

at

atur ad finem ultimum ; ergo eft itaq"tüch

-

tra

m

yit

—

R o

800

Dz Przccarts.

tra legem fecundüm

& D.f

"€iter talem.

.q'uid , non autem fimpli-

yfioleas

-À« D. 74 Non eft contra lepem antono-

is N.1

x mafítice talem, quze fcilicer directé intendit con-

(s oblpan

junctionem cum Deo, habétque pro fine dile-

malirer fl

€tionem , unde & in fcriptura fimpliciter lex

hiear &

: dicitur. C.. non eft contra legem Dei veré ad-

g dl

.huc & proprié talem, de qua num. 131. didium

tem medior

1

JN. Hinc ad prob. xmám *« Elifábeth & Za-

on Df

charias. dicuntur incedentes in omnibus man-

friere me

datis graviter oblipantibus,.non autem levem

ptt; qui

obligationem afferentibus. 44 2dam . Chri-

a lt e

ftus ibid. v.. 18. explicat, quae mandata intel-

bnl; pre

ligat ; nempe Decalopi preecepta. « /4d 3ziam W.

( Tem0

Similiter, fermonem effe de mandatis & le

ge»

mue ejum

qua& antonomafticé

talia fünt , & ea fimpliciter

n

in fcriptura nominantur , üt ex ipfis verbis con-

lee t

dtat... . 77d 4fam s.

ui graviter offendir in

10n frer

-uno, fit omnium reus ;; non quód orinia pec-

puvun,

cata committat, aut-omnium incurrat reatum,

A0 frdfer

-üt HH. ajunt : fed quód avertatur & fepare-

Unde

GT

tur à Deo, & ita finem legis amittar.

gäviter p

«onfequentia de. mandato:

graviter : obligante

r n

explicanda eft. . 24 Cozf. Z Eadem refponfio

&dmm

redit de lege , cujus finis eft conjunctio cum

WUs n

Deo & charitas habitualis, non autem que quà-

D5 p

«unque.ratione ver? aliquid ac proprié imperat

QTO0 d

aut vetat, 724 Conf.. 1. 3. quoad isum. — Si-

Qu5, d

cut defectus. ille.libertatis., deliberationis aut

WVing

confensüs non impedit ,. quominüs a&us ad-

[| go

iuc fimpliciter dicatur malus, fic non impedit,

k ])

Un-

Quominus ümpliciter fit contra legem.

T

Gefpg

de

5

Dr Pzccar:s.

201

ttem fj

de D. Conf. eft rantüm fecundàm quid trans-

greffio legis graviter obligantis C. leviter obli-

nE

gantis IN. Ipíà actüs imperfectio facit, ut mo-

: Intendit o

dus obligandi in lege alius fir, atque hinc vir-

pto fne d

tualiter faltrem 'alia lex;leviter nempe obligans,

implte k

habeatur ac violetur. Quoad 2duim. . Legem

DTST|

graviter obligantem effe regulam preefcriben-

"MORU

tem medium neceffarium ad obtinéndum fi-

Jfibet

nem ultimum , leviter oblipantem autem pre-

onnniys ne

fcribere medium ad hunc finem utile.

Unde

1 Antem hn

patet, quomodo veniale adhuc fimplicirer di-

m x s

ci poflit repugnare repule medium prefcri-

mandaa i

benti; prefertim cum, quia difponit ad mor-

tale, remoté.faltem & mediaté adverfetur re-

, Al

nors &

gule etiam medium neceffarium ordinanti.

133. Objic. Cont. adum. Furtum grave &

Ya gt

pl vels

leve eft contra idem preceptum, ergo ab hoc

non Ípecificatur ; prasfertim cum magnum &

mter n t

pl i pe

parvum , perfectum & imperfectum circa ean-

dem materíam non mutent fpeciem. — Cozf. 7.

um v

r gt

Obje&ta quedam de fe fünt pravia, & exipunt

graviter prohiberi :: quaedam fünt levia ; ergo

m r

i Md

differentia malitiae mortalis & venialis petenda

eftà materia gravi vel levi.

Conf. If. Peccatum

qdem rep

yjndo of

mortale committi poteft fine transgreffione le-

gis graviter oblipantis , ütfi quis , ex conícientia

m que t

erronea mendacium jocofüm efífe mortale ra-

qpi p

tus , deliberat& mentiatur ; quia noón datur lex

j t *

divina graviter prohibens mendacium jocofüm.

ergo.

j d5

Rz.

D. .4. Eft contra idem preceptum ge-

1l imPCQ"'

nericé fpectatum C. fpecifics

fumptum /u/4. fi

pre-

k dc.

P

od

*

202

Dz PzccarTis.

fie qbon

præcisäïfpe&etur fübftantia legis & materage C.

fi fpe&tetur quantitas materie & modus obli-

vl (

u Eno.

gandi in lege IN. Ad ratiogem additam D. non

mutant fpeciem in genere phyfico, & fi efli-

& .

Ym pronr

mentur tantüm ex objectis C. in genere mora-

rio elt con

li; & fi eftimentur ex lepgibus & fecundüm

modum in illas tendendi N.. 44 Conf. £. D.

C mendica

Conf. Differentia malitize formalis & completae

p N

petenda e(ít à rmateria IN. malitize radicalis &

plaz if (a

04 TY

inchoatz fi£d. differentia univerfalis N. parti-

cularis C. vid. de hoc num.

38. & feqq.. . 4d

| if at

Corf. 1. IN. .4. vatiouem D. non datür lex Di-

ETU

vina directa & per fe graviter prohibens men-

(idt m

dacium jocofum C. lex reflexa & mendacium

&A d

per accidens graviter prohibens N.

In cir-

, n 9. de

cumfílantiis enim conícientie errones. Deus

fim s

graviter obligat non agere illud, quod judica-

fihtt gliln

tur mortale

E

de A&. hum.

; üt dictum de cogü:ientia in Tr

Wrhy d

25

134. Jufl Sap. z. v. rx.

0: , quod men-

^yfid m

Hfur , occidit. amimam.

Ergo veniale pecca-

ll (1[ Sic

tum , cujus exemplum füprà in mendacio da-

lpquimr: i

tum fuit, etiam e

contra préceptum gravi-

L

ter obligans, & hinc affignata differentia fallir.

ET

Conf. Peccans venialiter bono creato delecta-

LT

bili fruitur ; non enim eo tantüm utitur Vl

| ^^ n

quidem illud ad Deum tanquam finem ulti-

tüm q])

mum non refert : inter ufüm autem & fruiti-

&fenus

onem medium non datur, cum tefte Augufti-

Qleng

no, omnis; qui aliquid amat, amet aut utens

Adem |

aut fruens. Atqui tefte Angelico r. 2. q. 1 1.

f- 3- fruitio.non debet effe nifi ultimi finis ; &

À ordi

1nec

x

DE PsccaTis.

203

Monteigl

hinc qui bono crearo fruitur , illud finem füuum

L modis dj

ultimum ftatuit, ac coníequente

