Gf951-1

m

1

có

79

4;

i

j

E

i

N12«5118659356 021

ï

LEU Ii" DEU

UB Tübingen

|

E

*

*

Dem

?.

n

T

M

2[.

|

SC

TM

&

Tur

4

81

TR[

Ti

—

INSTITUTIONE !

THE

IN QUIBUS

OLOGICAE

t

PR/ETER FIDEI DOGMATA

PROPUGNANTUR

QUZ/ESTIONES

SCHOLASTICJA,

QUJE AD NOTITIAM

SACRARUM SCRIPTURARUM,

TRADITIONUM, CONCILIORUM,

& HJERESUM CONFUTATIONEM

CONDUCUNT,

AD UsuM

l

THEOLOGI

AÁccoMoDATA,

EK CANDIDATORUM

OPERA AC STUDIO

P. HENRICI KILBER.

Soc.

ESU;

Ss. 'T'heol. in Univerfitate Wirceburgenfi

Profefloris Publici & Ordinarii.

TRACTATUS pzr PECCAT'IS,

Cum Permiffa Superiorum

WIRCEBURGI,

"Typis Jo. Jac. Chiiftoph. Kleyer , Univ. Typogr. 1750.

" m

"

|

$7

d

IA

THi

Dj

C

Árti

3f

"V,

^T

*

j

m —2 — M ert

us

ii

C

R

Aitic,

i d

t

Sd

ii

D

;

5

34

t 0 u

JisPTIQST

w« o

o2

*äg)***

o*

X *

*

4 x*

"

*

**

:

o

«C»o0

'-;ï

9«

O « 0 w2 0 u»oun»

*ï

ää "N ä'ä

:

4255

. INDEX TRACTATUQ

THEOLOGICO - DOGMATICI

^ DE

PE

CCATIS.

DispvT.l. D& peccatis in

genere, pag. 3.

Caput L. De zatura péccati.

Articul. L. Quid £? quotuplex fit peccatum *

E]

- - lL Z4/momme peccatum fit formalis offenja

Dea?

uer. Quidmam civca peccatum pur? philofo-

plicum fit conflitutum *

24

- - TIL /ezquo fiet formalis malitia peccati? 27

Quer. 7

peccati. omiffi

jouis malitia. fovmalf':

eziam [lez. in pofitiva? ..

s

-. - IV. Quenam fit naturats opp

efiio ag n 45

Caput lL. De affectiouibus peccati.

48

-

Arüc. l /4n ommia peccata fint eequalia ?

48

- Il. Uzde d

forum?

efumatuv dzflz'n&z'a [pecifica þecca;

j

- - IIl Uade de,

catovuim g

fumatur diffiutlio numþerim pgc-

$.T.

$. L. dee& cogito[ci pc/)ft » & athus peccaminofus

Jlyficà unicus , fit. moraliter quoad mumerum

malitie multiplex ?

$. IL« Unde cognofci poffit , an athis

þec*camz'rfoj?i

Qä

é

m

"

»

y/icà

-

pluves

fist. vel Hf fitt sumero mora-

(

- itev unus 2

- -IV. Az

7

-

Q

fum 2

peccatum in zfliqua vatione fit irfr

$4

Dim

Capüt IIl De caäjif e efïeïfiäuf peþmti.

99

C

Arüc. T. 7u Deus fit caufa & au&ór peccati ?

99

Attic.

- - ]L 7 reatus culgæ €9 reatus pene diflin-

uantuy ?

I20

í

Queer. Quid &? quotuplex fit paua ?

127

TU

Disevr. II De peccato perfonali.

I2

[

(

Caput. l. De peccato. attuali c*. babituali.

12

Arric.ïl.' Quarndo quhhij&'o;zi aut omif/foni tv.

[

Iua-

tv denominatio peccati ?

129

Mä

-c- M. Zn. quenam . confiflat vatio. peccati bali-

Qu

tualis?

142

Quser. Quodnam

eYan-

. tie moralis ?

fit fundamentum perfev

160.

Cip

Caput II. De peccato mortali & "veniali. 66

Ártic

Artic. L. 25 inter mortale &9' veniale peccatum fit

l

difcvimen ?

167

« - IL-Per que predicata. intvinfeca. differant

intev [e peccatum snovtale 9. veniale ?

192

uer. 747 peccatum veniale fit offenfa Dei ? 204

- -.IlL.. 74 peccato. mortali (latuta 9. debita fit

pena eterna ?

208

l

Quar.

thfit

Quer. Quid fentiendum de libevatione Trajani

erun

69

Maoni ?

Impevatoris à. gebenma. precibus $. Gregovii

224.

]i

- - IV. 7n peccatum veniale in damnato per ac-

TWot-

cidens puniatur pená eterná ?

227

n

uar.

uoimodo vemittatur veatus culpe dece-

if

dentibus cum [olo peccato veniali ?

236

W

Dispvr. III. De peccato originali.

238

2!/]

-

i!g

Caputl. De exiflentia peccati originalis. 238

difit

Artic. L. Quinam circa oviginalis peccati exiflen-

120

tiam fuevint evvoves ?

239

i

- - ll 22 exiflat peccatum orzgz'nalä z

244

$. L. Quibus argumentis ex Scviptura probetur £9

n

vitidicetur exiftentia peccati originalis? | 245

ul

$. IL. Quibus argumentis proletur ex . Traditione

Y

£ vidicetur exiffentia peccati oviginalis? 256

IU

$. HL. Quibus avgumentis probetur ex vatione , s

vindicetur exiflentia peccati oviginalis * 268

277

. Quer.

uid de Zofimi Pontificis econotiia ia

caufa Pelagii ey. Celeffii fit fentiendum? 279

W

fori

f

»

Caput II. De effentia peccati originalis. 288

Artic. L. Quenam fuevint aut. [int precipue . de

ji. 1fb

peccati oviginalis effentia fententiee ?

286

m [

Al j

- - lL 742 concupifcentia conflituat peccatum ori-

nf

ginale ?

292

j al

Quser. Quid veatüs ztomine intelligat S. Augu-

) 192

JHimus , cum oviginale peccatum a[fevit Yeatum

)l

jl

concupi[centie ?

314.

j

- - II Quomodo in zddamo peccaverint. ejus po-

100

flevi ?

315

--IVc

Quæf /

- - IV. Jn quonam formaliter cotfjflat. peceatum

originale ?

336

Caput 1II. De propagatioue þecmti origi-

ualis.

Artie. L. Quomodo fraducatur peccatum origz'nale

ad /Adee po[levos ?

43

W

- - II n peccatum ovig,

j

bomines 2

inale» propagetur ad omnues

357

- - IIL.. 722 Beatif/ina. F'irgo contraxevit pecca-

zum oviginale ?

66

Quer. 74u Beatiffima. F'irgo babuevit debitum

399

TR

contrabendi peccatum originale ?

Caput V.. De pezir peccati origitalir. 402

Artic. L. 72z &5 quenam. füst pane peccati. origi-

nalis in bac vita?

402

- - ll Z parvuli [ine baptifino. decedentes pu-

niautur pvivatione beatitudinis ?

408

- - lil 742 parouli fize baptifino decedeutes pu-

1

Tons

miattur pená [ensís €g 3omis infevualis. 417

Quer.. 742 parvuli fie bapti[ino decedentes pa-

Tn

dantur intevuum anüunài dolorem ob privatio-

fün r

neu beatitudiniis.

i

436

dC

dc'Pec

ab QR h

&

X 3

Ti

U0 j

E T.

fütet,

&oni

TRA-

QQofn

t&üqu;

n

60

"

W

RLT

TA

À

——

AW

»

MXK J/f VNWW"//'

E

A

(

7

Md

A

W

Y

7

Z

-

—

NI

EU

tiig-

^

27

N'É

x

353y/7]

777 RA

7)

»

N

N

Y

7

/-

7/

e

(

7

.

um

)

/|

firini]e

?

SS

NNS

.

/

2

z

77

N

N

NSZ

A

-

((

U

L

,

2

(/

,

»

z

74

LE

AN

z

J

2

7

jdomt

E*

z

Z

Q*

7

37

t pem:-

y6

TRACTATUS ^

ddhtun

»

THEOLOGICO POGMATICUS

, t

T

PECCATIS.

g

"TT in tradendis difciplinis àgeneread

a p

] pecies, à toto ad partes defcenda-

n

U

tur, fang ac naturalis Methodi ca-

!t fl

i 477

nones imperant.... Hos fequimur ,. dum

"I'ra&atibus de AGibus Humanis atque eo-

if t«

Yif

rum regulis interniszqué ac externis, hoc

n

eft, Confcientià &.Legibus; difputationes

de Peccato & Merito fübjungimus. . Cum.

enim a&tionum humánarum bonz aliz, aliae:

malz fint adeó , ut. nullas certé,in indivi-.

duo invenire liceatindifferentes; facilé ap-

paret ; peccatum & meritum, quod bonae

a&ionis genus unicéaut przcipue à-1 heo-

logo fpettatur , ficefle comparata ; utin ea

M.

t

^

ssattusliu

manus

tanquam infpecies &c par

velug

Dr A(Psc CATiS.

L

velut genus& totumdittinguatur, Quo-

niam veró Divinam Gratiam meriti princi-

pium Catholici omnes agnofcimus ; oportet

anté agere de illa, quàm de hoc difleratur.

Hinc eft, cur annua no

ftra commentatio in

o fit verfatura ; ubi rur-

tripartito argument

fus Do&oris Angeli

ci veftigiis inheremus;

ui & ipfe in 1mna 2

dz-à Quaftione 71. ad

:

n

emhuj

us partis usque;

prater infertas de

Legibus q

uiftiones, materiam univerfam

fundug

D

de Peccatis,

Gratia & Merito eft complexus.

ihs,

Exordium porro à

"l'raétotu de Peceatis

i hdy

fümimus; five quia in

Chriftianz Juftitiz

»

E

imu

tranin

officiis pr.

i eft declinare à malo , nempe

va

peccato: five quia

exlegum notitia peccati

tioni

teftante id. Apoftolo ad

cognitio Oritur s

Rom. 3. v. 20. Per leg

emenim cogntio peccatis

Inhacautem materia

pertra&tanda brevio-

res erimus, Dogmatum curam preprimis

D

habituri;

ne vel repeti

tione minüs

gratà af-

l

alis"T'heologia jam exa-

NQue|

feramus, quz Mor

minavit: vel parüm fo

brié fcholafticas fübe

&m ;

tilitates perfequi dic

amur.

Partitionis de-

T

GE

mum ratio plana erit

& hujusmodi , ut Dif-

P

put

atione 774, qug peccato un

iverfim fum«

77

feré funt communia , 274 , quz peccato

pto

R

Per

fonali conveniunt, s/id, quz peccato

if

7.&.1—

Originsli propria funt, per(tringantur.

4

4:

Mudbd

DzPzcceamig..

Quo:

rid-

DISPUTATIO L.

*

Vrtet

De Peccatis in. Genere,

TAU

atoit

UAFUTL

J rü«

De Narura Peccati.

;

"

^

effl5s

Ó

3

à

| j*

9

"t.ad

T Ris fünt, quee, àt ait D. Thomashic 617

I

E

:

art. r. virtuti opponi inveniuntur ; pe

Cs

t5 de

catum fcilicer, malitia & vitiam. Con-

em

funduntur hec equidem à nonnullis , re tamen

Jms,

ipsà inter fe diftinguuntur ; Peccatum enim üt

hccits

actus , malitia üt formale confequens, vitium

ultti

üt habitus virtutis a&ui , bonitati ac babitui con-

trariantur. ltaque ut accurat? loquamur , ju-

n

vat in przfenti c

j

T

ipecc-an

tioni infiftere,-

apite triplici huic conüdcxigf

E

iil

ARTICULUSI

ye -

Quid ?. Quotuplex fit Peccatum?

gprimis

3. N

Ora. Varia eft Peccati , etiam "Theologi-

,matäa-

cé fpectati , acceptio in fàcris litteris,

m

eáque fzepius tropiea & impropria. — Accipitur

enim rmó pro. pega peccati ; íic Lev. 20. V. 20.

M fu

onis u

dicitur: povtabume ambo peccatum. fuum , fine li

Peris morientur.. Et 2. Mách. 12. v. 46. Sontla ev-

ul*

go €9' [alubris eff cogitatio, pro defunclis ovave , ut

Á

10

4 peccatis folvantur. 2dà pro effetiu peccati prae-

j

teriti, & caufa novi; fic indeliberati motus con-

«

cupifcentiae à Paulo dicuntur peccatum ad Rom.

I

WLSPU'

g.v . jem son ego operor ill:;af, Jid quod babitas

m

*

[]

Dr Pscearis.

/

inmes

eccatum; de quo Trident, feff. s. in dec

uT,

creto

D

orig. ait: banc concupifcentiam ,

Md

quam aliquando JApo[tolus peccatum appellat, S. Sy-

lij D

sodus declavat - Ecclefiam Catbolicam munquam in-

fnorur

zellexiffé peccatum appellavi , quod ver? 9 propri

hr

dn venatis peccatum [it ; [ed quia ex peccato eft , &9*

Ihi;

ad peccatum inclinat. * 4tió Pro maferia, in qua

Tranoj

"Vel circa quam peccatur; fic vitulus aureus ,

Convel

"

iquem Judai conflatum adorárunt, peccatum à

CUT

Moyfe dicitur Deut. 9. v. 21. Peccatum autem

b qu

vefrum , quod feceratis , arvipieus :gme combuffi.

pur,

4tó Pro Poffia & facvificio pro peccatis oblato;

funys

fic Of&ce 4. v. 8. dicirur: Peccata populi comedeut

aüpr

Sacerdotes.

Et 2. ad Cor. $. v. 21. de Chrifto:

fünda

Ewum qui on noverat peccatum ,. pro mobis fecit

ferent

eccatum , ut mos efficeemur. juflitia Dei in ip[o.

Phioj

$tó et proprié pro defe&u merali , feu. inovdima-

fe&

7102e voluutatis, quae homini fit impedimento

dine;

quominus ad finem ultimum feu beatitudinem

t

pervenire poffit. De peccato poftremüm no-

fitrj

minato hic unicé acturi , afferemus definitionem

touh

omhnium principiis congruentem : divifionem

tüorun

autem ad ea duntaxat membra , aut potiüs va-

XHG),!

rios ejusdem rei fe habendi modos reftrictam;

lumgn

qui in fequentibus examinabuntur.

3

.2. JDico . Peccatum eft actus moralis re-

LENS

gule morum difformis. .. Dicirur 1. 4£us ; quo

fatig. i

nomine non tantüm. venit actus phyficus, fed

imum

etiam interpretativé talis , qualis dicitur omif-

liberm

fio ab Auctoribus, qui eam puram peccamino-

Ationy

fam admittunt poffibilem ; quia, üàr ait D. Th.

Qd a

bicq. 71. a. 6. adrg. affivmatio $g jegatio ; icä. ef:s,

W

ag

Dz PzccaTIs.

$

nis

agcus & omiífio , reducuntur ad idem genmis. — a.

Vidt)y

AMoralis; per quod intelliguntur omnia requiti-

!)Sn Sy'

V if

ta; videlicet libertas & advertentia ad regulam

morum , actüs humani.

3. Difformis vegule

viri

uhg

7orum; hoc eft, repugnans menfüre ac.nor-

1ne, ex qua rectitudo & bonitas actuum hu-

inqa

manorum habetur. Proj. Quia hec definitio

aurgus,

convenit omni & foli peccato; üt fingula per-

um

currenti apertum fiet: tum quia fatis clara efty

Wonisg

fi; quid & quenam regula morum fir , intelli-

nbf

gatur, quod ex Tr. de A&. Hum. hic füppo-

DO

]

ninus: denique quia ex ea facilé reliqua pec-

cati predicata deducuntur , quae contra quo-

C

rundam opinamenta in fequentibus peccato af-

iif

ferentur.

Conf. Peccatum za?uve preeunte

j ii

Philofopho 2. Phyf. Cap. g. re&é definitur de-

guidi

fectus fubftantize createe à communi nature or-

jimett

dine ac veluti lege: fimiliter peccatutmn av7if di-

iinem

citur defectus à regulis artis; ergo & peccatum

3 -

woris velamorale xeété definitur defectus liber à

n

regulamorum, hoc eft, actus moralis regulas

vifonem

morum difformis; prefertim cüm D. Th. l. c.

yyüs

in . peccatum nihil aliud effe , quàm actum

icat.

ss

(

humanum malum ;

3. DDico ]. Peceatum füb. diverfo refpect

i t*

varis dividitur; & quidem L. ratione fuz enti-

j; U

tatis in peccatum commuüffomi & omiffomis.

jct / ]

imum habetur, fi fiat pofitivé , quod pro-

lr of

bibetur: 2dum, fi non fiat; quod jubetur. II.

Ratione ftatüs in e&uale & babttuale.

Illud eft,

J

quod actu exercetur: hoc eft, quod, licet actu

;

d

Íeverat

;.

üon cxcxceatu;' Ícd prætegi;um íit; per

u

tamen

,

u-

6

Dz Prccatie,

Xamen moraliter feu in ceftimatione prudenti ,

i

(

quamdiu non remittitur. T. Ratione fübje&ti

üm:

22 perfomale €$ originale. Prius eft , quod pro-

T

prià cujusque voluntate contrahitur: pofterius,

ii

quod ab ortu nobis congenitum in voluntate

Adami contractum eft. . IV. Ratione effe&tüs &

ii

1

poene in zorzale & veniales quorum illud mor-

tem anime íeu damnationem zeternam affertz

p

(hrit

non item fecundum, cujus venia facilior eft. V.

Vocin

Fatione regule morum, aut confiderationis ad

eandemin PPilofopbicum & Theologicum. 74 Tbeo-

$r

Jogis enim , ait D.'Th.hic a. 6. ad tum , confide-

petcan

varur peccatum preecipue. fecundum quod eft offenfa

lfin

La

cortva Deum: à Pbilofopbo auteim morali , fecun-

dium quod coutvaviatur vationi. . Unde peccatum

p

pure philofophicum dicitur actus humanus dif-

u

hica

conveniens íoli naturee rationali & rectz ratio-

ni: Theologicum eft transpreffio libera legis

f

Divine, hoceft, eternz. Reliquae peccati di»

'

hss

vifiones habentür in 'Theol. Mor.

ipoy

4. OPf. Quantumvis in Tr. de AG. Hum.

fidic

controvertatur , utrüm regula morum prima

t g

& remota fir natura rationalis & recta ratio;

(itp

enlex Deizeterna? convenit tamen inter T heo-

logos rz0, omne peccatum difconvenire na-

rfurz rationali Indigitat hoc Scriptura , cumy

Pl. 48. v. 13. jumentis. infipieutibus , 2. Pet. 2.

v. 22. fcediffimis pecoribus peccatores fieri fi-

s-z

miles dicit; unde S. Aug. L. x. ad Simplic. q. 2.

peccatum vocat zature deordimotiogem ac per-

Vr

ver/tatcin ; & L.3. de Lib. Arb. C. r4. coztra

m

2. fge-

waruram eife enuntiar ; quem D. Th.hic a.

quis

Dr

ecáTi&

?

cntï )

uitur. Accedirg:;;,afi'o; cum enim reécta ratio

d

dictet honeftum amandum, inhoneftum fugien-

dum effe; fequitur, peccatum naturze rationalé

m

rave (de veniali

tll

repugnare.

2d0, Peccatum

WA

infrà loquemur) effe transpretfionem feu viola-

tionem Legis eterng. Hoc iterum colligituE

ts

]mot-

ex auctoritate ;; nam r. [oan. 3. v. 4. alibique

ifert:

peccatum dicitur iniquitas, greecé évouio, feu

deviatio à lege ; & Pfal. 118. v. 119: peccatores

d V.

yisad

vocantur prav

avicantes, Quod clariüs explicant

1To-

S. Ambrof. L.

de Parad. Cap. 8. dicens: quid efl

peccatum , smift prev

aricatio Legis Divine €9 c&-

d

f

leflium ánobedientia

vacoptorum ?. & S. Auguft.

L. 22. contra Fau

Á

um Cap. 27. fic defcribens

f

peccatum: di&fum, fa

&um , vel concupitum aliqui

C

"

coutva eternam legem ;

quam definitionem S.'Th.

hn

hic a. 6. probat , & ratio

confirmat.

Nullum

fiquidem eft malum , quo

d non prohibeatur à

! leg!'s

*

am nulla violatur ; quin hoc

catide

lege eterna: lex eti

ip(o violetur lex eeterna,; üt argumentum Apo-

ftoli convincir , dum füb initium ad Rom. 13.

. hn

; r

ait: zom ef? po

teflas , nifi à Deo.. .. Itaque quii t«

)

Dei ordimatiori w:/i]"iz't.,

; nj

þjh': porefiati ,

:IThCO-

ARTICULUS II

jire n

j 0

n ompe peccatum fiz formalis offenfa Dà?

Dus

fl*

$. NTO!a I. Ad rationem offente bina requi«

runtur: rzum, ut actio , quae offeníá

1

Vocatur, quáque alter offenditur, illidifpliceat;

j M

, quoc

L

nemo enim proprie offenditur per !

fibi placet; vel certé non difplicet ,

aut quod

02' f:e-

4

g

*

non curat. .2dum, ut actio ejusthodi aliquo

p

etiam modo fit contra alterum, fic, ut is jufté

ijer

de ea conqueri, aut aegré eam ferre poffit; hinc

Ia

licet fürtum v.g. Titii € rebusSempronii factum

u

1nihi difpliceat ; eo tamen. propri& offendi noa

OfRtm

dicor, fi nullà id ratione mihi damnofüm acci-

puon

-"

dat Offenfa autem alia dicitur zarerialis , alia

L

/

vt

Jformalis. Materialis eft, fi quis a£tione fuà pra-

beat alteri caufam difplicentiee rationabilis, quin

ful.

tamen Íciverit aut.copitaverit fore , -ut illi id

Qotttt

difpliceat. — Formalis, prout oppofita materiali,

nie

€ít, f quis id agat Íciens ac prudens, aut ad-

Nmn.

vertens ad jus , quod alter habet ,. ne quid fiat

titi,

vel omittatur. — Dixi: formalis, pvour oppofza

T

gateriali ; nam de offenfa Dei formali , üt op-

$p

pofità virtuali, implicitee ac interprerativae, non

lgt

agitur in prefenti materia. Hoc feníu enim

At

accepta tantüm tribuitur peccato, quod direct&

p

&x immediaté

form;

infidelitas &c.

Deum refpicit, üt blafphemia;

lsofi

'6. Nota IJ. Omhi adn malo in re gravi

r

i

]

Deum offendi materialiter , ex numeris proxi-

i

l

m füperioribus manifeftum eft. . Ex eo enim,

ttriqg

quód peccatum fit Lepis Divinge violatio , fe-

n Q

quitur, juftam de eo oriri difplicentiam in Deo

n

tanquam auctore Legum. — An veró peccatum

ii

etiam grave fir formalis quoque offenfa Dei,

àdy

hibi

ifputatur przfertim ab iis, quipro regulamo-

rum affignant naturam rationalem , .& permit-

tl

*

funt ad breve fàltem tempus ienorantiam Dei

fgndil

inculpabilem. — His enim füppotitis dicunt dari

n

p

peccätum mere philofophicum ; feu folüm re-

E'

pugnans

Dez Prsccar:s.

$

4iqu

qpuenans rectee rationi; ac Deum duntaxat mate-

pl

rialter non autem formaliter offendens ; fi

I; hiüc

nempe quis invincibilirer Deum ignorans , aut

m

inculpabiliter ad leges aeternam non advertens

n

'committat actionem reétzx rationi gràviter re-

m

pugnantem. .Contra hos-

ilit, dà

7. Dico. Omnepeccatum reCte rationi

'ra-

viter difforme eít etiam formalis offenía

b

ei.

füpe

lls qut

Prob. 1. lta eft de effentia peccati gravis , effe

ucdid

contra legem , ut malitia peccati non habeatur

frate

nifi ex oppofitione ad legem; fic enim Paul. ad

u d-

Rom.4. v. 15. ait: ubl zon eft lex , mec provari-

ii

catio. Et Àug. Conc. 25. in Píal. 118. IVullum ff

utique fine prevaricatioue peccatum : uulla autem

j oypqila

o

ef? pravaricatio [ine lege ; mullum eft. igituv mifi in

fv t

lege peccatum. Quibus fimilia babet L. 1. de Lib.

nf n

Arb. Cap. 3. & L. de pecc.merit. Ergo & omne

addrel

peccatum grave effentialiter eft faltem implicité

xfphemiä)

formalis contemptus , & confequenter forma-

lis offenfa Legislatoris; juxta illud: qui offendit

ET

£m

offendit Regein.. Atqui ex una parte Deus

f

j

Legislator, qui vel ipfe tulit1

egem , velal.

r5 p

H

qualiy

teri cuicunque legi vim obligandi dedit : ex al-

hto,

tera parte füpponitur peccanti per dictamen ra-

p W

tionis effe intimatum , quóàd actio fit lege pro-

iübita, quia agnofcitur peccatum ; ergo qui

xoa

of Jb

advertens, actionem effe peccaminofam & pro-

hibitam, operatur, hoc ipfo formaliter agit con-

n

vt

tra D'eum tauquam Legislatorem, eümque of-

m Dd

fendit. Prob.I4. Eo ipfo, quód peccatum at-

(if

r at

tingatur explicité àt difconveniens naturee ratio-

lm r*

nali & contrarium recte rationi ; attingitur im-

plie-

uonafls

$

IÓ

Dz PE&:AT!*&'.

plicité àt illicitum , atque adeo üt prohibituns

eimib

& nullatenus committendum ; ergo attingitur

nhina

implicité üt oppofitum Divinze volunrati illud

prohibenti , & üt contemptivum Divinz pro-

T

g p

hibitionis ac offenfa Dei.. ProZ. confeg. Quoties

pos

peccatum apparet üt prohibitum ita, ut nulla-

tenus liceat ; apparet üt prohibitum ab ea vo-

agemtu

tionedf

luntate , que illud unicé fic prohibere poteft,

petartur

ut nullatenus liceat , creaturis queiscunque aliüd.

lk D r

füadentibus vel pracipientibus. Ergo quories-

fiiam v. |

&unque peccatum apparet üt omnino prohbibi-

tum, etiam apparet oppofitum voluntati Divi-

TU p

d

n&; que una illud hàc ratione prohibere po-

Tizum,

tuit: ergo apparet üt contemptus Divinze lcgis

«f md

& offenía Dei.

Confiri. Peccatum & prohibi-

lm q

tum füb culpa vel eft actus internus yel com-

fl .]uü

plexum ex a&u interno & externo.

Atqui

infed

non poteft quis intelligere a&um inrernum

Dusg

aut complexum exiin- & externo fibi effe prohi-

Ts

bitum füb culpa , nifi intelligatur Deus vel im-

Q6 T0f

mediaté vel mediat$ prohibens; quia vel nemo

T quin

alius poteft a&tum internum przcipere aut pro-

hibere: velcerté nullus id poteft, qui non in-

Dutm,

Irits;

tellipatur habere hanc poteftarem à Deo. — Er-

h&Evm

o nemo poteft inteliigere aliquam actionem

Ih

ltei

ibi effe fub culpa prohibitam (eu peccatum;

z

abeit

quin fimul intelligatur Deusillam actionem pro-

k

ibens; confequenterquin formaliter offendatur.

fitCce

eritas rationis additae zzor; patet ex diclis in

W m

Ir.de A&. Hum. Quia natura rationalis, pre-

ter Deum, füb quocunque refpectu confidera-

ire

Anen

, fed

D

£a non folüm ob defeitum auctoritatis

4

etiam

n

D PiceaTIS.

15

hibitom

etiam ob fcientie & efficacis poteftatis defe&ium

üngitur

nihil in actum internum flatuere poteft.

t d

18 DIQ«

-.8. Oljic. I. Peccatum non eft ideo peccatüm;

quia puenat contralepem eternam, fümptam

Quores

pro actu, quo Deus judicat & precipit aliqui

Q ls

beye

agendum vel omittendum.

Ergo ex oppofi-

tione effentiali peccati ad legem malé deducitur

pote

peccatum effe offenfam Dei. — Proj. /42. A&us

t ld

ille Dei non eft liber; alioqui potuiffet blafphe-

quoti-

miam v. g. nec judicare illiciram nec prohibere :

prdii-

at Dvi-

neque poteít dici neceffarius; quia peccatum

aliàs jam antecedenter ad legern effet intrinfece

x p

malum. Quod enim Deus neceffarió judicat

ne r

effe malum, & üt tale prohiber, non eft ma-

prohi

lum, quia judicatur & prohibetur üt malum;

d of«

fed judicatur & prohibetur àt malum , quia tale

Ài

in fe & intrinfece eft.

Confirm. J.. Antequam

mrermum

Deus ab zterno fpectatur judicare, actum cha-

j proli

ritaris effe moraliter bonum, hic jam intelligi-

d I

effe moraliter bonus; erpo à contrario in prio-

n

ri; quàm Deus judicer aétum blafphemise effé

yp

malum, ille jamn eft in fe malus. — Cozfirm. I

imor if

Bonitas moralis, quee virginitati aliisque confi-

9 H«

liis Evangelicis ineft, habetur, quin ulla de iig

Codt

lex exiftat; erpo & malitia peccati poteftfaltens

ccatilf

haberi fine formali oppofitione ad legem.

emr*

X«. IN. /4. ad prób. JV. 2. parz. Rationem D.

endfih

Antecedenter ad legem peccatum eflet intrin«

ii

fecé malum fundamentaliter C. formaliter IN

Peccatum formaliter tale eft contra legem ; fun«

p

damentaliter tale eft contra fundamentum aut

Füdcra-

)

Sicut autern non habetur lex»

zationem legis,

ceg

«

"Bs

12

Ds Pzcearis.

licer intellipatur ratio legis, utpote quia vis ob-

TT

at 1

igandi non ílat in lepis ratione, fed in füpe-

( 6

rioris voluntate; itaneceft malum vel peccatum

In &

formaliter, quod non eft contra formalem le-

gem obliganrem. . Jam veró fivefündamentum,

gnp

dipey

quod exigat intrinfecé malum prohiberi à Deo,

Til

ftatuatur in oppofitione cum effentia vel perfe-

impo

€&ione quadam divina, fivein oppofitione cum

divinis ideis; in neutro vis obligandi formaliter

Qs Q

fbie d

babetur, & in primo ne quidem ratio dirigen-

[

di apparet.

zdd Coufirm. 1. IN. ,4. Vel fimili-

ter D. jam eft formaliter bonus fundamentali-

R, p

lt

ter C. formaliter N. — Licet ad omnem bonita-

tem moralem non requiratur femper lex abío-

MI

fecefar

luté obligans, quia humanee fragilitati intolera-

bile eveniret, oblipari ad bonum quodcunque;

qui

pem

ur tamen ea formaliter habeatur, adeffe opor-

tet vellegem imperantem, vel voluntatem Di-

D777)

vinam (íuadentem, aut alio modo impellenrem,

«toeg

cum hec una fit principium formaliter dire&i-

vis D

U5 ne

vum & univerfális regula.actuum humanorum,

edd Coufirm. 11. D.,4.. Bonitas moralis , quein

timen .

trinfect

confiliis invenitur, habetur, quin exiítat de iis

ulla lex abíoluté obligans C. conditionatà obli-

QUj er

üeri

gansiN. Suadetur quidem virginitas, non prae-

cipitur; non acquiritur tamen major perfectio

r

fialiis

eut proemium propofitum , nifi fufcipiatur hoc

confiliam : qui veró confilium amplectuntur ,

105 rat

Indan

idis certus id exequendi modus fervandus eft ;

ex quo duplici capite in actibus etiam ex con-

TUS

li (

fiio duntaxat bonis elucet obligatio conditio-

pàta; qua voluntatem füpcrioris refpicit.

W fb

L]

3 9' Ihäl

A

Dz Precarts.

15

hvis d.

j?g »; Jufl. 1. Deus: non. neceffarió: prohibet

, Ofmne intrinfecé malum : ficut non neceffarió

in füpe-

amat ormne bonum creatum ;

&catum

erpo ma-

aem l-

lum & peccatum n

on eft neceffarió contra le-

TRU

-gem prohibentem. . Cowfirm. L. Deus poteft

niw

. difpenfare in Praceptis naturalibus fecundce

l pati-

"Tabule ; ergo poteft etiam ea. Pracepta nón

One cum

imponere: ergo nec intrinfecé mala his Prae-

Confirm.. 11 Pof-

jmaiter

ceptis contraria prohibere.

-fibile eft peccatum impunibile ; fed hoc non eft

T

'd ürmi-

contralegem. .Nam fieut quod eft contra le-

hum

gem, poene fübjacet: fic quod non eft puni-

bile, contra legem non eít; « Ergo.

m boniti

df

m& I. D. 1. Part. dut. Deus non pro

hb

neceffarió neceffitate abfolura C. ex hypothefr;

Itf

quód creaturas rationales produxerit /V. 2dam

dounql

partem , & de amore. eeftimarionis: loquatur,

d

titem D

omitto: fi de amore defiderii ífermo [it, cos-

«edo equidem , fed g 2. JV. pavizatem.

Quam-

enny

Í Qd«

vis Deus , ex füppofito exiftentize creaturarum,

eas neceffarió ordinet ad íüam gloriam ; non

tamen ad eum fpectat, ut omne prorfus ex-

g, u

trinfecum bonum íibi procuret , maximé,

jhr di

quód eminenter ac virtualiter bona omnia con-

"

tineat in fua effentia.

Sed cum Deus fit effen-

monQre

erfedt

tialiter fan&tus, & gubernator optimus ; eíffen-

tialiter fpe&tar adipíum, ut prohibeat , & fübdi-

jatur J

tos rationales avertat ab eo; quod intrinfece &

equit;

fundamentaliter malum eft. 242 Couf. . IN. ,4.

uduseüi

Deus proprié difpenfare nequit in Lege Natu-

j &f fs

rali , fed in actionibus circa objecta, fuo Domi-

;gnditio-

nio.fubdiza, addere duntaxat vel demere cir-

d

eum-

T

24

Dr PrccarTIs.

cumiffantiam , ex qua id; quod aliàs tnalum fo-

ia

ret; jam non amplius tale fit ; vid. 'Tr. de LL.

n «

dd Conf. II. Om. Maj.

uam P. Anton.

que h

j,&E

2ni;

Mayr probabilis falfam effe contendit. V.

*

ur prob. D.

Peccatum contra -Le-

piciac

m fa

bjacet peenze, nifi füpponat liberam Dei

tion C

d

eterminationem ad non puniendum C. fi fup-

tOnc9y

ponat, uti foret in h

quod 4

ygothcü à quibusdam hic

'gratis formata JV.

pliitc

10. Zufi. /].

d Rom. 12. v. 2. dicitur: £t«

hyito

eunque. fire lege peccaverunt ,. [ine lege. peribunt.

N VO

Ergo fine:lege peccatum habetur. — Cosf. . S.

u ]

Thom. Lect. 2. in c. 7. ad Rom. ait: Sige lege

tütfiá c

[A

goterat lquidem peccatum

ï

mofci fecundim qued

r7] lzgen

babet vationem iübonefli , i

eff , comra ratiouem

6p

exiflens ; zom autem fecundum. quod dmportat of-

h ln

feufam. Dei. .Ergo. Couf. 14 — Qui agit con-

Crj..

tra conícientiam invincibiliter erroneam , quà

tipit g

putat fe obligari ad mentiendum, peccat: fed-

p

enim non agit contra legem Divinam ; quia

Ts C

Deus per leg

em füam mendacium non preci-

bipf

pit

Erego.

ICII' neg

E. JJ. Conf. Habetur peccatum fine lege

II gt

judeis tradita, de qua hic loquitur Apoftolus

h

[

C. fine omni lege, Naturali vel Divina JV. S.

Vagb]

Paul. Y. 14. fic pergit: Cum enim geutes , que

dm,

legem ttou. babeut , natuvaliter ea , que legis funt ,

p

Jaciunt 3. ejusmodi legem. on babentes ipft fibi lex

l]

Just. Ynde, licet Zex füb finem fümatur ana-

ij,m

logicé pro confcientie dictamine , fequitur ta-

$g

men gentiles non fuiffe fine omni lege , atque

lion cü

hinc ad Rom. 1. éjexeufabiles dicuntur: nec et-

r ]

ia

Dz Pzcc Aï'rlä."*

:j

dum f

dam caruiffe lege eterna ; eoquod per dicta-

t. ll

men conícienties intimabatur illis lex naturalis;

) Ào

jue legem aeternam participat. 224 Cosf. £.

xl X

D. & Expl.S. Th. Docet hic ; quód fine ex-

nm

plicita cognitione legis üt Divinz actionem ra-

x Dd

tioni contrariam non femper cognofcamus füb

D

conceptu explicito offenfae Divine C. docet

Isdam i

quod aéctionem rationi repügnanrem nec im-

plicité cognofcamus fimul effe offenfam Dei ac

3 d

legislatoris cujusdam fummi V.

Alimd cert&

? f

non voluit, fi quidem hic q. 71. a. 2. ad 4. di-

CM] ] S»

xit: Ejusdem vatiouis ef] , quód peccatum füt

I

contra ovdinem vatiouis bumane, &5* quód fi £0j

adim

1ya legemi eetevnam. — Omnitto , quae ibidem art.

2377

6. de peccati definitione; & q. 91. art. 2. in

mpm?aluj-

de legis eeternce participatione ftaruit. — 744

i ag'xt q

Conf. II.. IN.min. ad prob. D. .. Deus non pre-

em, t

cipit mendacium directé & per fe C. indire&té

x

& per accidens JV. Precipit Deus, ne aga-

Am ; qüia

mus contra id, ad quod nos exiftimamus effe

ab ipfo obligatos ; quia ita agere eílet virtuali-

n pïæfl'

ter neglipere & poftponere voluntatem Dei.

m Íie kge

Hinc ad Rom. 14.v. 23. omze, quod von eff ex ft-

de, peccatum efl. — Ubi ergo per errorem in-

| APOMUS

jvnt

vincibilem quis purat íe oblipari ad mentien-

dum, Deus indirecté & p

er accidcns» praci-

vt

j

pere mendacium dici poteft. .

11. Ob 1]. — Bonum $9 malum dicitur. per

jf

compavatiogem ad vationem , inquit S. 'Th. 1. 2.

muuyr t

n

q. 18. art. $.

Ergo effentialis ratio. peccati

17 um

non eft oppofitio contra legem , fed rationem.

Ü

]

T

Conf. 1. ]/ïfium;:fnim, ait $, Aug. lib. 3. de I;ib..

u

16

DzP xc&.&*i*i g.

Axb. c. 4. tion aliunde maluim eft , wift quia matu-

t

cladio

ve advev[atur ipfis vei, cujus vitium eft. Er-

go.

Conf. J. A&us bonus haberi poteft à

tumne

Apertus

íola conformitate cum natura rationali , üt' fe-

quitür ex propofitione inter damnatas ab A-

feni(tis

principi

lex. VIII. nona: Aevera peccat, qui odio babet pec-

liberatar

catum suev? ob eyus tuvpitudinem eg^ discomvenien-

tim cum gatura vationali

[ize ullo ad Deum of-

caminof

tibus Por

feufum . vefpettu.

difformitate.

Ergo & aétus m

?gu$ à fola

7

lathero

E. D. 74ut. Bonum & malum

tur per

hi.Q

comparationem ad rationem fecundüm fe füra-:

priacipi

tl adu

pram 4V. fumptam cum lege Dei, & prout

hanc^applicat C . Quód. Aneelicus formalem:

Qn- v

Deinde y

peccati rationem. ab. oppofitione legis ducat.j

conflar ex haétenus diétis': quód diclamem | 54j

autem rationis munus regule morum non ob-

Mrg r

&LL Ho

tineat, nifi fecundarize duntaxat & "primariam

applicaptis, dictum eft in "Ir. de A& Fium.

u d

b

r

d Conf. L. D.e? Expl. lta ut fenfüs fit: omne

vitium «o ipfo, quodvitium fit, contra contva e[fo, üt

n.]

l0 Conre

eod. l.c. 3. loquitur C. alio fenfü, & lepem

&ternam excludente JV. fan& eadem loquendi

Qim nor

formula in nofltram fententiam habetur L. 1. de

Hüonem :

Lib. Arb. c. 3. : Aibil malum , zift quia lege etev-

| Oil

ná probibirum. .Et L. 3. cap.15. 4 Deo. babent

* w

m s

omges uature , quod "ature funt,q9 in zamtum

"mt vitiofe , im quantum ab ejus , quà fatke funt ,

Qppoíi

ilem

ayte difeduut. 1n quem locum S. 'T'hom. hic

a. 6. ad 4, ait .. Lex autem ererna comparatur ad

m l

T m

ordinem vationis bumatte , ficut. avs-ad avtificia-

pUH. — ed4d Conf. LL V. /dui, Damnata. propofi-

Iw (ers

lfi m »

m

D PrccaTi&

12

( f

tio, àt. ait. Dominic; ^ Viva'pi'utroque. pade

; ej? Ht

claudicat ; tum | in:eo ;; quodzesplicisé- affepit,

tum in. eo;. qnod. viderur' implicire fapponefe

i lii

duf

Apertus fenfüs propofitiouis à'Bajanis: &:Jan2

u

feniftis quibusdam afferte innuit -tànquamr

]1

principium6! omnem::aétionem' hurhatàm- de-

OM

liberatam; qua: dile&ib;Dei non fit, .effe. pec-

Dan d.

camino(àm 5 quó8 non tanrüm in. Dajo: à: plu-

ius i

ribus Pontificibus;fed jám 'ante :in. Calvino:&

Lathero à Drident; Seff: 141:054. reprobatunr

ä*ätur x

fuit.... Quomodo autem . ex: darariarione: hujus;

mf ln

principii & deduc&tz ex eo fequele inferri po-:

*

teft.actum. bonum vel malum haberi unicaà

H

T$

fomi

con.- .vel. difformitate- cum . natura: rationali ?

Deinde videtur implicité fapponere; quód'pof-

J (

-dfhmt

fit objectum aliquod.attingi üt. difconveniens.

f o

náturz rationali ,. absque : uilo ad Deum refpe-

&u.. Hoc füppofitum ex füprà di&is falüffi-

prinicat

i Eon.

mum eít, nec à damnario

bilitur.

&

ne propoürionisx&;;»

gl a

at cUe] il

0124 ]7?/2. Pe

ccatum,, ü; eft offenfa Dei , m

fuo conceptu formali involvit ralem malitiam,

& legem

