tivo pracipitur, vel vitii; ex cujus motivo pro-

m P()[]HW

yjinm

hibetur.

Ut autem hoc eveniat ,. requiritur 1.

ut legislator exprimat, vel aliunde claré colliga-

a diverQn

tur, ex motivo ilo a&um precipi vel pro-

T

hiberi, « 2. Ut fimiliter confter , quód legisla-

T

tor ex hoc motivo velit obligare fubditos ; &

fic a&tum vel objectum conftituere in hac fpe-

jj i

cie virtutis vel vitii. 3. Ut, quod (üb motivo

fandin*

virtutis extrinfeco pracipitur, aliquo modo

D

lus

velex naturà, vel ex circum(tanriis fit cum ea

d 9?

connexum, ita ut unum habeat fe adinftar me-

re i ;

um

dii, aliud inftar finis; alioquin hoc referretur

dv

unicà ad obediéntiam , nifi habeat motivum

j

U.

u

etiam imrinf&cum virtutis alterius.

hat

jl

D 4

40o. Di-

iU

*

56

Dia PE.c.c;A'rks..*

40.. Dico.. Specifica peccatorum diftin&io

wj

ultimató & formaliter defumitur à difformitate

w f

cum legibus formalirer diverfis: feu regula uni-

i, qu

verfilis & adeequara affirmandi di(tinétionem

t ii

fpecificam intrinfecam peccatorum fünt leges

lhomine,

formaliter diverfe. Prob. Malitia peccati 'ge-

tibirum,

neratim. eft. difformitas cum lege: feu univer-

41

faliter & adequate dignofcitur ex oppofitione

berpt

ad legem; üt conftat ex dictisin pr.cap. & Tr.

Áimitrd

de act, hum. . Ergo etiam malitia fpecialis five

i lod

in fpecig determinata eft difformiras cum lege

tetals:

Ípeciali five obligante füb diveríis rationibus

dexiinc

formalibus: íeu univerfüliter & adeequaté co-

Ui o

gnofcitur ex oppofitione ad lepem fpecialem feu

f;)ecian p

formaliter diverfam. Sicut enim, quia animal

Tnere

üt fic cognofcitur ex ordine ad fenfationes;

T m

etiam animal in fpecie determinata rugibilis,

Quj m

hinnibilis &c. cognofcitur ex ordinead rugitio-

nes &c; fic etiam idem à pari dicendum eít de

ïö[qagls f

D

peccato. , Cozf. Peccata fpecie divería vel fünt

mala, quia prohibita fünt per lepem pofitivam,

Id of

Q etam

vel prohibira fünt per legem naturalem, quia

U5 Virtu

malaíunt. Peccata rmi generis juxta omnes;

tj de

ficut habent rnalitiam fim

pliciter à legibus pofi-

Wtton

üivis, fic etiam habent malitiam diveríam à legi-

Yi

bus formaliter diverfis.

Ergo , cum peccata

für d

2di generis non fortiantur malitiam completam

lier f

& formalem , ni(i quatenus funt contra legem

prohib

li

?eternam

; ea neceffarió prohibentem, etiam non

h

abent malitiam diveríam

Verfimo

; hifi quatenus oppo-

EU xpfo l

nuntur lepi get

ernge virtualiter multiplici , diver-

fütm

nti,

fiquä obliga

Dixi: Leges formalitev di-

mküu;n

Ut

m

E DE PsccaATi$.

37

t ftnf

verfz ; quia leges materialirer tantüm diverfae

tflormits

non fpecificant peccatum , üt patet in homici-

Tegului.

dio, quod unicum duntaxat eít fpecie pecca-

(nduona

tum , licet lege naturali & pofitiva, à Deo &

t ünr ls

homine, in Veteriac Novo Teftame

hibitum.

x

:

nto fit pro-

p

[et onie-

41. Objc. 1. Diverfitas fpecifica peccatorum

oppoliot

bene petitur ab objectis modísque tendendi in-

a. & T

- figniter diverfis in genere morum ; ergo non

-&legibus. JProb..4m. Omnis actus vitalis eft

[xcds n

us ml

effentialis tendentiain objectum: & modus ten-

j mons

dendi in objectum eft actui effentialis; ergo fic-

daquo

utaétus cum objecto & modo tendendi variat

Ípeciem phyficam , fic etiam variabit fpeciem

fpecmkmfw

"

- qui i

jt

in genere moris. Corf. /. Natura rationalis eft

| enfions

regula morum propior nobis & notior ; ergo

u npià

quantó magis min'isve eam dedecet a&tus , tan-

nead i?

tó mapis minüsve erit inhoneftus.

Sed major

egd[lm al j

minórve dedecentia actüs commodiffimé peti-

eveli

tur ab objecto & modo in illud tendendi; er-

m poltiv

go etiam fpecies peccatorum. — Cogf. J Spe-

gedem; qüiä

cies virtutum paffim ex objectis & modo ten-

|

x t

dendi defümitur; ergo ex eodem poterit peti

Y

peccatorum diverfitas.

m

qminig

. 1. TY. /4nt. N. Couf. Si diverfitas fuma-

tur ab obje&tis, non quidem nudé & materia-

; eor

liter; fed formaliter fümptis , nempe quatenus

prohibitis diversà lege ; & hinc moraliter di-

um ?

t

g

veríimod? malis , àt explicant ipfi adverfarii;

m—1

*

eo ipfo leges conftituuntur fpecificativa pecca-

arens 0

"

torum, üt ex hac explicatione & num. 38. 1na-

g, d

nifeftum eft." B. 2. D. 42* Petitur ab obje&is

/'gmhliimi fï*

Dy

tan-

D

—

Dz PrccarmISs,

38

tanquam formaliter, ultimató & ratione fui fpe-

o h

cificativis IN. tanquam à fpecificativis merà ter-

f

minativé, & proximé quidem, non tamen ra-

&dedive

tione fui talibus C. — Sicut malitia tam in ipío

, m

aétu quàm in objecto formaliter habetur ab op-

Dj. Q

pofitione ad legem, fic & diver(a malitia ex op-

poprio;

ofitione ad legem diverfam oritur ; unde ma-

Ronadten

itia diverfa objecti nec ultimató nec ratione fui

propr,

fed tantüm ratione oppofitionis ad legem diver-

fitc ff

fam fpecificare actum malum porteft, ^ /44 pro£.

£. hi

N. Consf. £. pavit.. Species phyfica a&tüs fi ab

t qa.

extrinfeco petatur, aliunde quàm ab objectore-

t

peti non poteft, cum aliud quid prater hoc

fim jret

non habeatur.

Econtra, vel ipfis adverfariis

dfaguu

fatentibus, non unum objectum, fed & leges

vititum.

aétum extrinfece fpecificare poffunt; ergo cum

Concufn

leges pre objecto id formaliter, per fe; & ul-

mndümq

timató preeítent ; ab his potiüs, üt fpecies mora-

do, f

lis, fic etiam variatio fpeciei hujus re&té fumi-

tur.

hij

"d Conf. 1. D..4.. Natura rationalis eft

Tigie .

regula morum propior nobis ac;/notior , fecun-

ftt frgy

daria tamen & vi legis eeterne , quam proponit,

Md i

obligans C. primaria & vi fuà proprià obligans

ttg fpfi'if

N. Inde autem fequitur dedecentiam ruríüs

'(iOïiLm [

& inhoneflatem poriüs effe defumendam à lege;

tup

]iitt

atque hinc ad qmn. fub|umpram. Yedit eadem . di-

J

k

flinélio proximé data.

"d Conf. I1.. W. x. fimi-

dm]f ['105]

liter D. 4. Species virtutum paffim petitur ab

objectis formaliter IN. terminative- fu/d. ita ta-

W f g

men ut intellirantur objecta non fpecificare per

il

115 j

€ & ratione fui , fed per refpectum ad legem &

Wa

TW s

bonitas

ratione leg,?s C. fecus N. ficut malitiaita &

actuum

Dzr Przccarmis

;5

nefi .

a&uum humanorum habetur à regula tnorum

RR t

Ms

feu lege ceterna , üt conftat ex Cap. pr. Unde

& de diverfitate virtutum eo, quo de vitiis di«

unii

verfis , modo loquendum. E 2. 7T. /4. V. C.

d

Difp. Quevis virtus agit ex motivo , eóque

T.

proprio; unde aliud fpecificativum formale

; Qd

non attenditur.

Vitia veró. non ex motivo fibi

tationeli

proprio, fed ex beneplacito voluntatis agunt ;

gem d-

hinc fpecificativum aliud inquirendum,

,.U Adpvoþ

42. Jnfl. D. 'Thomas aperté eft contrarius;

adis (id

nam q. 2. de malo a. 6.de peccatis ait: nec eff di-

T

cendum, |quàd diffevant. [pecie fecundàm. diffeven-

yater lt

ziam preceptorum , [ed wmagis à convev[o precepta

s d

diffizguuniur. fécundium. diffeventiam. virtutum &g

d gt

vitiorum. . Item 1. 2. q. 72. 8. 1« ponitur haec

; at

conclufio: quoniam a&us bumani voluntarii , fe-

, d

cuuditm quos attenditur. [pecifica peccatorum diftin-

pecies mité

&io, [pecie per obje&a diffinguuntur . etiam pecca-

mll

2a [pecie per obje&la diflingui nece[Javium eff.... De-

ajb

nique ib. in Q. ait: ugun

1gquodque confequitur fpe-

4

ior;

ciem fecundum illud , quo

efl pev fe. mon autem

facundimn id , quod eff per accidens... €g' ideo pec-

npye

n p

cata [pecie diffinguuntur ex parte a&tuum volunta-

x n

viorum magis , quàm ex parte iuovdinatiouis in

st

peccato exifientis.

W. N. Affevt.

Ex iisdem enim locis düedi

j ul

ditur nobis favere, aut ejüs fententia coincide-

i

re cum noftra. Nam rmo textui ftatim fübjun-

n entiré

nþf', i['ä lj

it : f ergo aliqua effeut peccata , folum quia pro-

.

7

U

litain bis rationabile effet, t fecundàm diffeven-

,ecifjcarepff

peccata differvent. . Subf.

Ti

ziam praceptorum , [pecie

Sed in noflris principiis;

etiam in S. Thoma fun-

i gtl

datis 3

Pal

[^

Dz Preccaris.

datis, üt fup. oftenfüm eft, omnia peccata uni-

Ia

Tsf

verfaliter funt propri& & formaliter talia , quia

funt prohibira; ergo omnia peccata univerfàli

inpunat

p i

ter differunt fpecie fecundüm differentiam pre-

d rauo

ceptorum, fcilicet formalem, nonmaterialem.

$.

In reliquis textibus, ubi diverfitatem ab objectis

fit m

[

.ïf:

baberi afferit , fan& non materialia, fed formalia

crta d

-obje&ta intelligit, adeóque diverfis verbis in

fntform

eundem nobifcum fenfüm confpirat , üt nota-

lh (j

tum füp. Iraque a2 122 Expl. Vult tantüm,

tiver(fc

quód radicalis & fundamentalis differentia in

his, que prohibira funt, quia mala, non de-

j ox

fumatur à preecepro, fed illa praefüpponatur

tm; &

C. vult; quód univerfàliter in malis omnibus

fiam pe

Gf [

differentia etiam formalis non defümatur à pre-

cepto N. /4d 2dum. Expl. Et hicS.'Th. confide-

Nsten

.

rat fpeciem fundamenralem,

BC

ompletam acin

yerfæ?

ratione actüs praecisé C. formálem, completam

[]

& in ratione actüs maliN. Idem Aefp.ad 32ium;

at Qj

Ubi quod additur de zzordizarione D. magis fpe-

l Quj

W

cie diftinguuntur ex parte actuum voluntario-

rum; quàm ex parre inordinationis pofitivee

Iqider

Ione o

feu. oppofitionis ad legem IN. quàm ex parte

[

inordinationis privativee , quae confequitur ad

li

DA

actum & oppofitionem cum lege C. hinc etiam

ib. ad 2dum ait: Dicendum, quód peccatum mon

15: Whie

10

ef? pura privatio , fod efh aGus. debito ovdine pri-

vütus. ' Ceeterüm fi etiam textus intelligatur de

fpecifrs

(um h

ipfa oppofitione ad legem , dici poteft, quód

5. Thomas dixerit peccata mapis fpecificari ab

Rgulam

TU

if

objectis; tum quia lex ipfa plerumque per ob-

ratio

&i

jä&um formale fpeciem accipit: tum quia

lc-gis

Dz Pzccaris.

61

legis plerumque eft generica ; licet quandoque

Detedttr.

tilà; qi

manente etiam eodem objecto formali actüs lex

1 Univart

imponat obligationem fpecialem. . Unde inferri

wniam j

poteít, inordinationem fecundüm íe fümptam

dfenn

effe rationem peccati tantüm genericam.

43. Oljic. [4. Ex regula à nobis allata non

n oj

fit manifeítum , an hec vel illa dererminara pec-

fed formà

fs verbis

cata ditferant fpecie; quia non patet ; an Leges

fint formaliter diverfe; ergo non eftregula bo-

t u not

Va um

na. Conf.[. In determinandis rationibus leges

diverfificantibus fzepe à nobis recurritur ad ob-

diferenti t

je&ta notabiliter divería; aut judicia pruden-

di, m

vlippntt

tum; ergo hoc ipfo deducimus rationem fpeci-

ficam peccatorum ex fententiis antea rejectis.

alis omnls

Conf. [1.. Viderur à nobis committi circulus..

mauripte

Quzrenti enim ,. cur leges fint formaliter.di-

Th n 1

verfe? refpondetur , quia ver(antur circa ob-

ynpleumt

jectà formaliter divería : & vicillim querenti

y C

cur objecta fint formaliter divería ? refponde-.

lfgf ul JW

tur, quia fünt contra leges formaliter diverías.

.mgsto

y volua

x. 7: 4. IV. Conf. Patet ex num. 37. nos non.

loqui de regula difcernendi abíoluté & finecon-

ors p

ditione omnem differentiam fpecificam in par-

dm er tf

ticulari, fed . de regula affirmandi diverfitatem

fpecificam , hàc fcilicet ratione, ut dicere pof-

C hia

fis: ubicunque hec regula tenet, ibi eft diftin-

lat

€io [ípecifica peccatorum : & ubicunque eft

j odl

.

Ípecifica peccatorum diflin&tio, ibi regula hec

(

locum habet.

yreligi

Y

Inde autem conítat z. hanc

Oïdb qw

regulam potiffimüm ad. explicationem

j d,iy?ï?f.

anm

(c"ialla

fiatis fpecificee dandam pertinere : 2

yque perü

t1ae

n

€ci.

J qum

eonditionaté. rantüm cognitionem .di,&"erg

Mj

s.

62

Ds PECCATls.

fpecificee enuntiare. . Quare ficut ex definitio-

ul

nibus non ftatim manifeíta fit, quz fit natura

ÁMmie

cujuslibet in particulari ; fed tamen; fi depre-

m

hendatur alicui convenire aliqua definitio, ejus

diformt

natura manifeffatur ; fic etiam accidit in noftro

fropert

éa(ü. Ut veró peccati cujuslibet fpecies cogno-

[ Qbig

tde&ve

fcatur, debet ulteriüs applicari heec regula &

fecundüm hanc inquiri in rationes formales le-

prolien

1. Odim

gum vel obje&torum. . 4d Cozf. £. D. 4. Se-

pe recurritur ad obje&ta tanquam ad funda-

Tib moi

menta, & ad judicium prudentum tanquam

1.5«

ad figna , in quibus nititur aut ex quibus colli-

i f

ficum d

gitur diverfitas formalis legum, & confequen-

ter etiam peccatorum C. tanquam ad ipfam ra-

tivo rel

tionem diverfitatis peccatorum propriam, pri-

iter fefg

mai & formalem N.

Judicium prudentum

Y

Vum fo

in obícurioribus tanquam fignum adhibetur

ex quo colligatur diverfitas, quam minus docti

fübltsn

ver(

metiri ac dicernere nequeunt. Atquead hocnor

inhàc tantüm materiafed &in reliquis omnibus-

( oj

folent recurrere , dum AA. quod à S. 'Thoma

T .

alíisque perpetuó obíervatur ; ad auétoriraterm

f übjq

tüm Philofophorum tum Patrum confugiunt;

quoqd

quin ramen in ea rationem formalem rerum

ho r

QR r

conftituant. 744 Conf. I IV. A. aut faltem.

circulum effe vizzofim.

'Tum quia dé correla-

lu

micitr

tivis hic aeitur ,. à quorum uno ad alterum &

viciffim absque vitio proceditur : tuim quia

Urfumv

diversà ratione res geritur; ab obje&tis enim.

intrinfec? malis fundamentaliter tantüm habe-.

0b boni

tur diverfitas leeum , fed à le

e

oibus formaliter

hs

M

bäþ&þl;lr' diverfitas malitiee in objectis.

44. Jnfi.

Ds Prccaris.

63

ex deriii

44. lif. l. Sepe propter idem motivum

hie (

formale prohibentur peccata fpecificé diverfa;

en; lr

ergo peccatorum differentia non defümitur à

lt q

difformitate ad leges formaliter diverfas ,. feu

aditii a

propter motivum formale diverfüm diverfimo-

[pects ag

dé obligantes. — Pro/. 74zr. 1. Peccatum mor-

hgc ruil

tale& veniale; v. g. furrum parvum & magnum

sformast

prohibentur ex eadem ratione formali juftitias.

14

2. Odium Dei & odium proximi prohibentur

m « d

füb morivo eodem bonitatis & charitatis divi-

yum n

n&: 5. comedere carnes in quadragefima & in-

T II

ebriari fub motivo temperantiz: 4. non audire

&il

facrum die fefto & omittere breviarium füb moz

T

tivo religionis: &c.

Atqui hec fün

4

t pe;ca.ra

voprit, J*

inter fe ípecie divería; ergo.

g u

W. D. J4. Sepe propter ide

Bo

um dX

vum formale in gerere tu dHOad. fpeciem

; minst

fübalternam prohibentur peccara fpecificé di-

( adhoot

verfà C. propter idem motivum formale in fpe-

i uis ommï

cie morali feu quoad fpeciem infimam & ato-

üsTie

mam JV. . €9' prob. M. Utpote in quibus habe-

tur ubique motivum formale in fpecie morali

jado

& quoad fpeciem infimam diverfüm. Nam in

m a

7p preceptum prohibens furtum füb mortali

min i

g "d

habet pro motivo proximo graviratem furti

tanquam avertentem à Deo , deftruentem ejus

gi m

P gt

amicitiam, & creaturam Deo interpretative fàl.

jj

tem preferéntem, quaenon eft ratio prohibendi

furtum veniale. In 240 odium Dei prohibetur

o

[

(j

ob bonitatem Dei, àr amabilem in fe, odium

tapri l

proximi ob bonitatem Dei, üt amabilem inalio, &

uf

rmäh[ff

ob natura cequalitatem. . In 37jo comeftio carnis

15

!

M

j

)»

1

64

DE Pzeccamis.

viutr

in quadrapefima habet aliam inbóneftatem temie

d Th

perantic oppofitam, propter quam prohiberur;

ac ebrietas. || Ac preeterea hic fufficit. divería

arim p

denm,

obligationem imponendi voluntas, uti patet in

comeítione carnis & lacticiniorum , ubi ea pro-

gun à

)

hibentur , que in facramentali confe(fione di-

]ungunïuï

fincl? exponenda fünt. — In 470 motivunrpra-

fu.

Tantie, t

cipiendi auditionem fàcri non eft precisé mos

tivum religionis in genere , fed etiam ratio fa«

lion, t

crificii & memoriá noftre redemptionis : mo-

qum intr

tivum autem precipiendi recitationem breviarii

Ym he

eft motivum reli

& obipet

calem exercendae.

i

gionis , üt per oratignemy

.

nüs d

-

45- Juft. 11 Saepe leges habent motiva for:

dixte

Al S

-

malia diverfà , & tamen peccata illis oppofita

funt ejusdem fpeciei; ergo..Prob. /47. 1. Juxta

X t

peleute

S-Th. 1. 2.q952:a. 7. in Q peccata cordis, oris &9

operis, 101 ficut im diverfas jhecies, [éd fecundim

cum D)

efibs

gradus ejusdem peccati fecuudüin Jpeciem dividuntuyy

& tamen prohibentur ex motivis diverfis. |2.

fitir

Wüfcs,

Jejunium quadragelimale precipitur ex.moti-

vo abítinentie & religionis, & tamen violans

r ]

Venà Tor

illad non committit peccatum duplex. 3.Simili-

ter non peccat malitià duplici , qui fefto die in

gj

Dominicum incidente non audit facrum , licet

At

l

n

YX

auditio facri die dominico precepta fit ex mo-

li

tivo latrie, die feílo ex motivo duliz.

Quim Qu

EK. D. A. Leges fipe habent motiva for-

Tüm (eng

d

melia intrinfeca

li

vería, & tamen &c. N. ex-

XImC' d]&,

trinfeca fajd, & propter. que eriam legislator

f& (

cognofcitur imponere voluiffe obligationem.di-

lm fs

^4. Non di-

.vfrfäm N fecusC, — d d prob. 1. D.

& g

,vi-

"

s

bE PzccATIS.

65

eiremen

viduntur in diverfas fpecies completa$ , 'àt ad-

dit D. Thomas, fi fimul conjungantnr C. fi fe--

n probben,

iftot d

oríim ponantur IN. En verba ibid. ad 3tium:

» u p

dicendum , quàd peccatum cordis e9 oris uon diftin-

, ag

guuntur à peccato operis , quaud.

b fanul'cum eo con-

:

nf

junuguutur : ed prouz quodlibet. borum per f inve-

notivuqo

mitur. . 74d 2.D. Precipitur ex motivotempe-.

precis n

ranti, tanquam intrinfeco ; & ex:motivo re-

pam nf

ligionis; tanquam extrinfeco C, ex utroque tan-

1pnonis: I

quam intrinfeco IN. ubi autem utrumque moti-

yem bret

vum habetur, prafümitur, quód lex lata fit

ytionem

& obliget ex morivo intrinfeco; quia-hoc natu-

-

ralis & frequentiüs accidit ; nifi contrarium.

u m

aliunde 'conftet , quod hic non eft. :- d 4. D.

Auditio Sacri die fefto precepta eft ex morivo

TT

)br Ard' l WL

dulize, tanquam aliquo mediaté & indirecté im-

pellente C. tanquam aliquo novam in concurfü

ia tdtt

cum Die dominico obligationem inferente N.

77 /äd,f!tuw

Verius videtur, quód ex virtute latrige praeci-

gmdoit

s dverie

piatur auditio miflze tam in feftis, quàm in Do-

minicis, quia non Sanctis, fed Deo fàcrificium

r m

offertur. Licet veró concedatur, Ecclefiam mo-

um v*

veri à motivo dulie ad id praecipiendum , ta-

d

yl

men nec id ad obligationem novam faciendam .

i

fio d

fufficit, üt d. nr.40. necmens Ecclefize de hac

du d

obligatione'conftat ; fed eontrarium potiüs, tan-

p f x

quam. ex pofleriori, à communiori Theologo- ;

ii

Ie.

rum fententiadefümitur , imó ob:

-

ximé dictam preefümitur.

:afignenl Erg-

-R

U

.

"

gj

46. Objic. III. Vidéntur etiam

p.eæata '-cïi—

/nart If

ftingui fpecie ex diverfitate folüm:inateriali. le- .

jj

Ü

& hu-

j

gum; ergo. roj. A(zt. 1. Lex divina

inana

iv

N

um

"

66

Dz Psccarmis

mana etiam circa idem objectum funt fpecie di-

eniapt

verfze , quia Divina dicit effentialem ordinem

pn p

ad Deum , humana ad hominem , qui legisla-

[tuton

tores fpecie differunt; ergo. Cozf. Inobedien-

protibe

tia erga Deum & inobedientia erga hominem

( onive

Ípecie etiam "T'heologicà differunt ; ergo. 2.

tüs, T

Leges tantüm materialiter diveríe prohibent

tum hon

v. g. homicidium ex diverfis finibus; naturalis

intendir

nempe ex fine felicitatis naturalis, divina & Ec-

Qu dipi

clefiaftica ex fine felicitatis fupernaturalis. Ergo.

fiem il

3. Peccata contra jus nature differunt paffim

üm; d

& peccatis contra jus pofitivum; ergo. — Comf.

& sf

Inceftus inprimo

tàdu prohibitus jure naturze

i

&

Ípecie diverfus e

ab inceftu in aliis gradibus

formgls

prohibito à jure pofitivo; ergo.

g. JV. d. ad prob. 1. D. A.

Sunt f;pecie di-

Dtotimi:

üm; l ï'ï

veríe in ratione phyfica C. in ratione morali

ferentu

Uübd. fi obligant ex diverfo motivo C. fecus N.

D.4 ]

Idem efp. ad vatiosem additam , . praefertim

.

jue hu)

cum ormnis etiam lex humana obl

et vi leeis

divinee reflexee , juxta illud Eccle

j

a

flici : per

Ívet m

sT pate

ene veges vegnaut. g legum cotiditoves jufla decer-

Dtem r

nuunt;:acilud Apoftoli: zez ef? poteflas mifi d

Deo &c.

Unde ob levislatorum diverfitatem ;

MIIIE fäng

trbá

moralis legüm diverfitas non oritur. d Conf.

R« Antecedens, quod inrelligendum eft de in-

lt d.

Qul l |

obedientia fpeciali, videtur D.'Fh. 2. 2. q. 104.

a. 2.ad 4. ex ea ratione negare, quód obedien-

tia tantüm refpiciat rationem prccepti & füpe-

rioritatis in communi. Eo tamen concefio rà-

li d

fþ?ecialis'

'tio eft, quia ejgs:rlxodi'irllabediemia

; cons.

) Nog

MRES

Dz P*Ecre*äwlrsl.'

67

nt d

m Ordnen

eonjunpitur cum irreverentia erga perfonam

ipfam precipientis , qu& hic utique morali e-

qi lr

flimatione etiam diverfiffima eft. ^ 2475.

e

;

. Id

vt honine

prohibent ex diverfis finibus remotis; rriediatis

& univeríalibus C. ex diverfis finibus proxi-

TTE

mis, immediatis & fpecificis N. . "T'uni Deus

ie ib

Q5 Dd

tum homo ex jure fuo & ad finem proprium

divn od

intendir recté ordinare mores fubditorum, ideó-

que difpicit rationes formales obje&torurn ad fi-

xurdis E

nem illum conducentium aut ab eoó dimoven-

früt paf!ï;

ii

tium ; atque ab his ficut proxime, immediat&

.

& fpecificé movetur ad ponendam legem ; fié

s pte t

etiam lex fpecificatur. Jam'veró eadem rarió

dis g

formalis homicidii eft utrobique nempé kefio

proximi j ergo.

"d 3. D. ,4. Differünt paí*

u d

?j

fim, fi lex pofitiva fit circa obje&ta ex fe indif-

ritine nv

ferentia C. ex fe & intrinfece mala N. 774 Cogf,

&'0 CI (efw.*l

D..4. Différt precise ex eo ; quàd- divétío

jure prohibearur N. quód fimül prohibearüréx

lipet

diverio motivo formali T: Reverentia fanpdinis

Mdf :

erga-parentes aut parentum 'erga proles áliàm

qu Ml

Ípeciem rnotalem infimam dicit, quàm reve-

p j

fentia fanguiris erga alios confanguineos ; un-

; du

de probabilius leges hae formaliter diverfze fünt,

g. AU

licet ab 'aliis'non imptobabiliter id

i

ànd

er d-

POR

n

2

u

ä g

"ARTICULUS II

k

"

p

"g

Usde dfnitit diinifo aunóson jesccund

Á

)t

Ora. " Ciüeeflio praefeis ion eft. d& di-

ccátorursindividuali; feu

'?,7'.*7

N

; Riä&ienb pe

*

E 2

nuinees

68

Dz Pzccarmis.

numericain fenfu phyfico; cüm certum fit tot ef-

qiusdi

íe phy(icé numero peccata, quot funt a&tus pec-

Tuna CO

caminofi inter fe realiter diftincti : fed de numero

dorehe

morali, quem füprà etiam ex Trident. in con-

lm univ.

feflione explicandum diximus. . Convenir au-

£, üt:

£em inter omnes ,. fzepe eundem phyficé actum

circunf

continere plura moraliter peccata, quorum

ti jrda

quodlibet in fe eft completum, & füfficit ad con-

füá m

ftituendam materiam fufficientem ad peccatum

chollic

mortale: econtrario autem plures etiam dari

actus phyficé diftin&tos, qui in sftimatione

fum copiz

piragraph

morali unum numero peccatum complent: ficut

Tum rore

veró prioris generis peccata neceffarió expri-

df ve

menda fünt in confeffione, ita peccatum pofte-

rioris generis unum füfficienter expofüiffe fa-

ibis gu

tis eft.

. 48. Dice ]. Numerica peccatorum diftin-

Gio defümitur ab oppofitione cum legibus nu-

Unde.cog;

mero formaliter diftinctis. . Azie cf?; ficut pec-

V,

catum ,. quod conflituitur per ordinem ad le-

em, eft fpecie diverfum , filex fit formaliter

j

foÀ

ecie divería: ficetiatn eft numero diftinctum;

d totii

1lex, cui o

diftincta.

pp?pitur ; lit formaliter numero

l Veley.

Rnr, B

49. Dico. I7..Hac regula, quantumvis fpe-

Crrnento

€ulativé vera, parum confert ad praxin. 770

Tütar

€f; quia ejus applicatio nimis eff obícura , nifi

ienta ,

forté in eo cafu, quo duo füperiores prafer-

T a

tim fücceffivé ex fimili motivo circa idem ob-

je

hsdem j

m edunt preceptum , fimiul declarantes

[ hümau

novam diftinctámque obligationem à fe impo-

Ut me

s,ex

Ql

nf-' Itaquealias regulas proferendas cenfemu

qui-

as

Dzr PrzccaTiS -

69

tutm (s

quibus diftin&io numerica aut unitas präcöpto-

n

x denme

rum ac coníequenter etiam peccatorum faciliüe

deprehendi poffit. Premonemus tamen regu-

n inqu

Converi

lam univerfalem in hac materia dari vix poffe;

fed, üt norat Haunoldus , fpectatis marteriisy

hyio d

circumftantiísque particularibus rité examina-

, u

tis, judicio viri probi; communi fidelium fen-"

afficit d

fui & timoratorum plus tribuendum eft, quànt

d a

Scholafticorüm fpeculátioni. Ne veró regula-

rs ean

n al

rum copia confufionem pariat, juvat diftinctis'

paragraphis de pluralitate malitiae vel peccato--

omplentzüü

rum morali in actu phyficé uno , & de unitate

vlari

malitiee vel peccati morali ina

cum p

&ibus phy(i;ä plu-

ribus agere.-

aol

«

I

qonm d

Unde cognofci po[fit , an aö.?us peccaminofus

byficà

um legiblli j

?

unicus , fit movaliter quead numerum ma.

f i

multtplex ?

-

x dinem 4

.f f

5o. Nota I. Objecta alia dicuntur parfialia,"

2U] ölülnlm

alia totalia. — Partialia fünt, que vel ex natura

fua velex hominum ufu ad eundem finet ordi-

yiltet 10

nantur, & hinc ab invicem augmentum vel de-

gn[um*v"ïsïpö'

H

crementum capiunt, vel etiam inter fe com-

ii 9

mutari & compenfari poffünt; qualia fünt fru-

Bob H

menta, panni, efculenta &c; utpote qua refe-

runtur ad candem neceíliratem vitze ; augent

us P

j t

ejusdem hominis divitias, füntque in commer-

j dedmnw

cio humano permutabilia & compenfàbilia, ac

(

unam rmenfüram , nempe pecuniam ; habent ;

1emä

ejus-

j cw[&müä

]

ï

guä-«ifta omnia acquiri p?ffunt.v Objecta

3

mnge

«

789

Dä PzccarTIS.

xhddi, fi.ad eundem hominem pertineant » pof-

extí

fnt uniri in ratione unius objecti, & ranquarà

$00

partes ejusdem rationis conftituere unum ob-

uverí

je&um totale, féd majus; undeactüs, quoauf-

«; q

icruntg: »

malitiam numericam tantüm augere

Confitend

dicuntur.

Zotalia fünt , quee nullam habent in-

vantes; d

ter fe unitatem, connexionem aut fübordinatio-

fe m

nem.ejusmodi; fed fingula per fe fuas rationes

utonen,

completas & diftinctas ira habent; ut unum non

Tito r

augeatur additione ; nec minuatur fübtractione

« numa

alterius ; qualia fünt vitze aur famee trium ho-

qe

minum. . Objecta hujusmodi non poffünt uni-

]

riin ratione unius obje&ti , fed manent etiam

prog;b

l

moriliter plura ; quamvis terminenr eundem

;

actum.

füurüm,

endm

51. JVora 1. Plerique confentiunt , actum

Sict d

in plura obje&a partialia & in ratione unius ob-

für d

jecti totalis unita. tendentem non effe nifi mo-

Quenter

xaliter unicum numero peccatum , atque hinc

füfficere, fi dicatur in confeffione : materiam

efim d)

lt (nt o

ravem-furto abítuli , fi pecuniam ,' pannum

(intip f

& frumentüm eidem Domino unicá actione füb-

traxi ::peccati mortalis reus conféecravi, licet

um j

iminofrs

plures;hoftias etiam in pluribus ciboriis confe-

rárim, &c. Econtrario autem communior etiam

Qu f»

lf

h&ologorum eft ,. aut., üt adverfarii volunt,

Tordte

faltem fuit ante Card. de Lugo fententia, quàd

D ty

us.

tendens in plura objecta totalia fit eequi-

valentemmultiplex moraliter peccatum ; vel ha-

ln

*tplofi

beat. rüultiplicem numero diítin&tam malitiam ,

At Datr

atque hinc n : confeflione -oporteat - explicare

Qui

| ts

?ni:t?-tem actüs & -numerflm objectorum.

€on-

&a)ï

x

Dzr Prccaris.

7t

Itl

contfarii fünt, conveniuht quidem in eo ; quód

At

ab obje&tis etiam totalibus actus non accipiat

: m d

univer(alirer multiplicem malitiam ; difcrepant

05 qui

veró, quatenus, qui admittunt obligationem

Ym ape

m hn

confitendi circumftantias etiam tantüm aggra-

vantes , dicunt in confeffione exprimendum ef-

ibordd

fnas rti

fs numerum objectorum : qui veró hanc obli-

ationem negant, füfficere ajunt, fi objectanu-

VE CUT

fa.

mero plurali exponantur,; licet non exprimen-

do numerum determinatum.

Contra utros-

ge n

que

^

ipofü

52. Dico. AGus peccaminofüs phyfice unus

Tárnent

probabiliüs multiplicatur moraliter quoad nu-

nen a

merum, fi tendat in objecta plura totalia intra

eandem fpeciem morálem prohibitam. — ProP.

limr, d

Sicut ab objectis moraliter fpecifice diverfis ori-

Qneuns?

tur diverfitas fpecifica praeceprorum & confe-

efe nl

quenter etiam a&tuum ilis oppofirorum ,. fic

; ag

etiam objectis moraliter numero diflinctis, qua-

«: f

lia fant objecta totalia , habetur moraliter di-

if y Pmn

ftin&tio formalis numerica praeceptorum & hinc

3 ao

a&tuum illis oppofitorum; ergo ficut actus pec-

pf !

caminofüs phyficé unus multiplicatur moraliter

d

quoad fpeciem , fi tendat in objecta plura mo-

raliter fpecifice diverfa , fic eriam multiplicatue

[mug;or Eu

'f[;ïm Y (

moraliter quoad numerum , fi tendat in objecta

« i^

*plura totalia ,

hoc eft , moraliter numero di-

j

Co

72

ul

f

ftincta.

f Qui diftin&& previdens unà

aturm; "

id

explofione occidit homin

es tres, uno actu male-

detrahit tribus, aut eidem

m 2

"dicit patri & matri;

j

"apud tres homines,

kedit duo, aut tria juradi-

r d

ntur intentionaliter in

Aori

uno

q

iüi-n&a ; qu&' licet unia

d/*

"

v2

Dz Pzrccaris.

uno &ctu, trioraliter tamen funt multiplicia, neque

qu.'w fib

invicem fubordinata aut ullo modo inter fe con-

GOmmun

nexa;. ergo füfficiunt ad equivalenter multipli-

tttit; p

candum numero peccarum vel malitiam ,. fic-

ipfm t

ut fejunctos. actus multiplicarent formaliter in

fetim d

i

ratione peccati vel malitige.

quqe

53. Oljic. Ubieft una fola diffo

rmitas ejus-

adverr

fürari t

dem indivifibilis a£tüs. cum eadem unica lege;

ibi eft rantüm una malitia; fed in cafü, quo quis

p N

occidit tres homines, eftuna fola difformitascum

Iempeu

eadem unica lege ; ergo.

Corf. I. Si objecta

& n.jo.

numero diftinéta multiplicarent legem & actum,

fons

ergo, cum quelibet.lex refpiciar objecta fyn-

hilenim

caregorematice infinita , etiarn effetinfinité mul-

Gionm

tiplex: Item actus, quo quis vellet furari cen-

Wt

tum,eflet; centuplex ; quod falfum eft.. . Cozf. Z£.

&tl

NNemo dixerit , quod fi quis mentiatur , mille

homines. effe occifos , mille mendaciorum ma-

objeäi

liiam contrahat , vel mille legibus veracitatis

Vn (anf

contrarietur ; ergo.

i

dine ng

E. D. M. Ubi eft una fola di

H;o*miitas actüs

fcitmrfo

moraliter & formaliter ejusdem indivifibilis cum

m ply

lege.moraliter & formaliter unica, ibi eft rantüm

d

una malitia C. ubi eft difformitas actüs rantüm

f f

materialiter & phyfice ejusdem indivifibiliscum

VÀ ndy

lege rantüm materialiter & phyficé una N. Simi-

Cl'g()

litaz.D. m. e? JV. Cogf-' " dd. Conf. 1. IN. 1. feq.

&]

Quamvis quzclibet.lex ob allatam rationem s&-

Ton d

quivaleat fyncategorematicé infinitis praceptis;

Tüycy

f1 fübje&ta & objecta legis confiderentur fecun-

Y d

düm diffinéta moraliter numero jura & perfo-

Ij

dici;

gas, tamen plures numero leges-..nqn folet.

A

91113

.

Drz Pä CCATÍS.

-

753

picae

quia fübje&a omnia attingit per modum unius

Vintereen.

communitatis & objecta per modum unius ma-

yer mj

terie , prout legis ratio & natura docet ; quod

iltam, i

ipfüm tamen nobis hic non obftat, qui jurà pree-

formaiteri

fertim diftin&ta attendimus. & minüs propriam

quoque legis ufürpationem adhibemus cum ipfis

rmite

adverfariis.. 2. feg. D. A&tus , quo quis vellet

» unic lg

furari centum ad unum fpectantia ; effet centu-

3lhyqog

plex IN. fpe&tantia ad centum ,. quo fingulis

formiascy

nempe unum furari vellet C. . Difparitas patet

L $dj

ex n.50.cum in 1mo cafu effent objecta partia-

Tia, in 2do toralia. 724 Conf. I7. C..4. IN. C. Ni-

gem&m:-

t ol

hilenim in cafu allato mendacii eft , quod diftin-

tinfnie n

&tionem numericam fundet, cum homines non

t fonn t

urinter fe diftincti; fsd prout enuntiantur aliter,

acreipía eft; fe habere, mendacii obje&tum fiant.

d. r

entattr, D

54. Jufi. L. Unius actüs non daturnifi unum

ictmnt

obje&tum adeequatum ; ergo femper unius actüs

bus Vert

una tantüm erit malitia.

Conf. [. Plures albe-

dines numero diftin&e ia uno fübjecto unam

As

faciunt formamn ; ergo & plures malitize in eo-

Jb

dem phyficé actu.

Conf. IT. Concretum acci-

dentale non multiplicatur.nifi multiplicaro fub-

i du

15 MüS tinfi

jecto feu recto; atqui rectus , quem peccatum

jjilit

vel malitia hic dicit , eft tantüm a&us' unicqs H

;unal V

M

ergo.

Tx.

D. A. Unias aélüs phyfic? confiderat

11AIH

y n

non datur nifi unum..objectum - adeequatum

;phyficum C. unius actüs. moraliter confiderati

jis p

[2

non datur nifi unum .objectum . adequatum

lerentt

morale , N.

Juxta omnes unum. objectum

iif

p

" [

adzquatum phyficum poteft conftituere

plure;

pl

5

fnaii«

qlld

t

74

Ds Peccaris,

malitias adeequatas fpecificé diverías: poteft ita-

epmcl

qalere.

que etiam conftituere plures numero diftin&tas,

"d Conf. 1. Plures albedines ratione füi & füb-

& C

faterilite

