tur ab Alexandro,; juxta hanc fenrenriam cole-

Ti as

re B. Virginem: Cautum demum ab eodem

Tf uj

fuit füb propofitis poenis ac cenfüris , ne hec

f?. Y 1 |

fententia quovis excogirabili modo.&

fuüb quo-

cunque pratextu impugnaretur.

*

x

j

19 us

5

[j

b

Af Y

234. Dico. Beetiífima Virgo Maria no

Centraxit peccatum originale ; fed in primo

7775

aVj

ereationis & infufionis apimae füoein corp

us ip-

*2

ftanti

i

DE Pzccaris.

. 369

Ls li t

cata

" U

ftanti. fuir per gratiam juftificantem fan&tifi

& à peccato originali praefervara.

Ita preter

| mytils i

paucos reliqui Doctores & Fideles commu:-

| o Dxiiat

niffim?é omnes. Argumentorum pro hoc privile-

Vüpinem l

naredtmy

gio cum pleni fint & Theologorum &. Con-

cionatorum & Afcerarum libri, pauca dunraxat

1 CO m

hic delibabimus.

nana Deck

. Prób. ex Scriptuva £. INegativà.. Quia fcri-

em mu:

du ss

ptura B. Virgini hoc privilegium non negat in

r p

particulari: neque etiam negat locutionibus ge-

neralibus; ficurenim füb ejusmodi locutionibus

Y dcïgnta:'

Iü; KU5

de peccato a&tuali ; . 2. Paral. 6. v. 36. Eccl. 40.

V. 1. Jac. 3. v. 2, &c. non comprehenditur, fic.

! qüxn U

p

Bu

nec in jisdem de peccato originali continetur ,

üt ex Conciliis, Patribus & Pontificum decre-

hi G

l

tis conítat.

Dp. m

IL. Pofziv). Quia tum Ecclefia

tum Patres de B. Virgine exponunt fcripturas;

|

i

TT

qua immunitarem ab omni pror(us labe indigi-

as eoni

tant. "Talia funt Genef. 3. v. 15. Jgimicitias pouam

fdrai

jntev te €9 amulierem . . . . ipfa contevet caput zuum.

( u m

Job. 3. v. 9. Expetlet lucem , Q9 mon videat , nJeque

7 fenti

u

ortum [urgentis auvore.

Pf. 45. v. 5. Santifica-

nibus Y

(

vi tabernaculum [uum Altiffa

n d

imus. . PC85. v. 37.

Jbronus eyis. [icut fol. Cantic.2.v.2. Sicut liium

n

intev. [pinas: fic aumca mea inter filias; | C. 4. v.7.

TE

Tota pulchra es amica mea , $9 macula son efi in

lfolS ,r J

2e. V. 12. Fortus conclufus ,

n

Jfons fronatus. . C. 6.

ol

L/W

v.9- Que eff ifla , que progreditur quafi auvora coz-

Jurgeus , pulchra àz-luna. $gc. Prov. 9. v. 2a.

, J "

Domipus po[edit me ab imitio viarum . fuarum.

Bay?

uamvis enim ex feníu fpirituali non' habea-

!

2nd

men

|

tar argumentum plené efïicax » füppofito t

eníü

4

l — 2

370

Ds P'Eccnxs.

fenfu & explicatione Ecclefiee multum probat;

: auiConc

quod hie fuüfficit; ubi non agitur de dogmate

tíicüns nur

fidei aut veritate definità. Accedit, quod B.

frmaum f

Virgo dicatur gratáé plena : benedi&la inter mu-

fre decteri

lieres : & de fe pronuntiet : Feciz mibi magua,

Dl le

qui porens efl;; quibus verbis cum juxtafidelium

furun com

omnium & D. 'l'homz etiam expofitionem con-

T2

tineantur aut nitantur privilegia omnia & dona

gum Mi

atiae, quxe fecundüm reéctam rationem decent

0777

M

atrem Dei : immunitas autemà labe oripinaria

I feus

eam vel maxime decuerit; fequitu

*

r& h'o,ïc pri-

i, Q

vilegium inde confirmari.

um , hag

-"Probatur ex Ecclefue /dutbovitate. Y. Ex Con-

Coci l

eilis. Bafileenfe fic Seff. 36. ftatuit:: Do&rinam ;l-

l4 w]

lam affeveuiem gloviofemm F'irginem Dei geuitvicem

Omigma]|

Mariam pveveniente €?- operante. Diviin INum-

qutorom (

ais gvatió fimgulari, munquam a&ualiter fübjacuiffe

Ti litcor

erigimali peccato ,. [zd. immunem . [emper fuiffe ab

V d infl

opmni ovigimali eg. achulali Cülpa , fauchinque 63 im«

Dini

mmaculatam j tauquani piam 9. confonam cultui Ec-

Finfru d

clefiaflico . fidei Catbolice , ve&e vatiori €9 [aevee

Nrefenen

Jferipture ab ommibus. Catbolicis approbandam, te-

Sorem

uendam ,^ €g amplexaumdam defininus g. declava-

T& t ügdes

snus , mullique de cetero. licitum e[fe ia contravium

7 ]n

predicare &?. docere.. Quamvis veró hec defi-

T d

nitio non habeat auctoritatem Concilii Oecume-

Vi

nici, ür ex hiftoria conftat: maximi tamen eft

E

ponderis; tum quia hoc decretum confecerunt

Tdfe Qie

viri plures do&trinà confpicui: tum quia illud

thfam Ro

Academia Parifienfis füis Alumnis folemni ju-

"Wf f

ramento impofterum perpetuó confirmandum

&ri-

*pwopofujt: :u)max qqia ilud 9'40??? ipfam d?

naum

W j

—

Dz PECCATiS.

Er

tum probt

nam à Conciliis fübfequentibus ac Sumtnis Pon-

d m

d qudl

tificibus nunquam reprobatum ; fed potiits con-

firmatum fuit.

Conc. Tridentinum feff. s. ia

ln i

? mlingy

fine decreri de peccato originali hacc adjicitz

Declavat. bac ipfa. Saucta Syuodus mou. effe fue inw

jv

Yiionemotr

Teutioris comprebendere i boc. decreto, ubi de p

n d d

cato originali agituv, beatam $9. anmaculatam: F'ir-

giuem. Mariam. Dej genitvicem $. fed obervandag

jonem (s

]

2

qbe orpi

ejje Couftitutiones felicis vecordatiouis Sixti Papee

IF. fub penis in eis Conflirurionibus contentis, quas

i &

inuovat.

Circa quod duo obfíervanda (ünt,

1mum , hancadditionem eífe genuinam ipfius

, I,NEr (a.*-

ït

D

Concilii;. licet ea in mulris editionibus ante an,

1564. non legatur : 2dum, Commune fertnà

'De,

o

omnium ad hanc quzftionem examinandam de-

]i j

l

]

putatorum füffraeium fuiffe pro definienda im-

jr]ii)

1

maculata conceptione ; abílinuiffe tamen pro hae

nj j "

vice ad inftantiffimas preces paucorum Epifco-

li d

porum & Doc&orum Dominicanorum, 1l Ex

j v

Pontificum decvetis. Omnia'enim num. pr. relata

gint

favere fenrentize pige & ipfa verba docent , & in

vt

ejus favorem edita Alex. VII. declarat.

Praete«

"TE

rea in iisdem decretis, irem in Bullis Sixti IV;

g ouititil

an. 1476. Innoc. XIL. an.1693. & Clem.XI. an.

:e]'b hæC o

1708. ad feftum Immaculate Conceptionig

vl Osum:

( quod.tefte Suarefio Ecclefia Graeca: jam arnite

um*

annos mille, Latina ante quingentos elea

" confä(iïlm'

brare ctepit) folemni ritu per Univerfam Eo«

Jrm QW "

clefiam Romanam celebrandam Poritifices hori

Ij

fs j

tantur fideles ; indulgenriis conceffis invitant 4

u

& füb mortali obli

5

p

ant; unde fic arpuirüri Ee-

ipia

p

elefja nen poreft

[

multó

g

uadere , approbare ;

ÁAàaa

;pinuö ,

972

DE PzeccaATIS.

minüis precipere cultum füperftitiofum , feu

| as m

talem, qui habeat objectum falfüm ; quia juxta

gani dei

$. Aug. L. de mend. c. 20. omnis falfitas in ma-

P. &

teria religionis eft perniciofa, & juxta Lactant.

quur ia

L. 4. Inft. C. 29. füperítitio eít cultus falfi; ficut

li ;

xelioio eft cultus veri.

Sed Ecclefia approbat,;

:

fxumm d

fuadet & pracipit cültum Immaculatee Concep-

quu. $

-tionis; ergo hic cultus non poreft effe falfi, &

Crliücin

dhac fala. . Cogf. Ex S.'Th. p. 3. q. 27., uübi a. 1.

mi nj f

*fic pro fanctificatione B.Vireinisin utero marter-

gnmï'mq:æ [

no argumentatür: Eeclefia celebrat Nativitatem

UET

B. Virginis:: NNon autem celebratur feflum in

ni J

Ecclefia; mifi pro aliquo fancto. -Ergo Beara

tius de N.

-Virgo in ipfa füa nativitate fuit fancta

Fuirer-

lb de m

go in utero fanclificata.

Simili autem modo

W gratia r

argumentari licet pro fanétificatione Beatiflime

àn inftanri infufionis animee in corpus, feu ani-

f ia g

trjárit,

iationis ; de qua celebratur feftum ex d. n.232.

ts

IIl Ex favore Ecclefie &5 fenfu Fidelium; quo-

ün2c»,

gum prior conftattumex hactenus dictis, tum ex

inflituta Religione in honorem ejusdem imma-

9 a

g,

culatae Coneeptionis, in cujus Regula C. 3. di-

Ti r

citur, eninam. F'irginis d primo inflanti cveatio-

Ti Der

vis fuiffe [antlain ,. quámque regulam & inftitu-

Qd

tum probàrunt Julius H. Leo X. & Alex. VI. Po-

V Vitrig

flerior autem negari à nüllo poreft ; tum quia

T

O.pia fententia., pauciffimis exceptis , ftant

n a

b

Aleni

:

o&tores.& Academis? omnes; Item Ordines

Relipiofi;: fi forté unum excipias, cujus tamen

2'/; BMIW);

Büfo naf

nec omnes alumni contrariantur; tum quia d

üis pro

Itüfer d

ducentis faltem anms fidcles gtriu;äue fex

tj cyl

r

LE .ca.;

LA

^

PL

Dz PrccarmIS.

.

iim, f

$73

es, tanquam proaris &focis, certant & feftu

; qi j

3

!n/;i

iitis n m

maximá devotione peragunt. -

Prob. ex $s. Patvibus,. E

orum teüimonia;

a Libn,

x fl i

quatuor in ordines Suarez Tom. 2. in 3. p-

Difp. 3. Sect. 5. difpefcit. I. Continet ea, quae

ii pprà

iginali lo-

Ípeciatim de Virgine & peccato or

ite o

quuntur.

Sedulius L. 2. Pafchalis

Á

e: mirac.

effe fl

nis

Chrifti fic in principio canit: Ef velut: in

J

7.,übia

1nollis vofa. fuvgit acutis , til, quod ledat , ba.

j

€12$ $

Qer0 mTatct

Natvtater

matvémque . ob[cuvat. bouore: Sic Eve de flirpe

Jacrá veniente Mariá , Figinis antique facimus

nic felumi

uova Firgo piaret. . Joan. Damafcen. in oratio-

Imbn

nibus de Nativ. & Affümptione Virginis multa.

Q fue

habet de immaculata ejus Conceptione.. Exem-

qorem nol

pli gratia unum füfficiat Or. 1,de Nativ. Nazu-

xeBcatï'l*ïmg

va gratiam antevertere au[a non e[fd , fed 1antifper

ys, fent

ex[peGavit , dum gvatia fru&um fuum produxiffet.

jex nj

Laur. Juftinian. L. de cafto: connubio Verbi &

Mm; *

anime c.7. Quotaquot, ait; ex ipfa mati fumt propa-

diis um

giue, exceptis duntaxat mediatore Chviflo. SHefu es"-

sdem m

ejus Matre, fub bac. peccatà lege funt conditi. .. Si-

P

milia habet in Fafciculo amoris c. 7. & L.. de

ii at

gradib. Perfe&t. C. i. Eandem veritatem aperté

g ial

tractat & definit Jdiota in L. de contemplatio-

i I

ne Virginisc. 2. & 6, Chlycthoveusautera L. 6.

:

]

" tüfi qUIl

in [oan. c.r5., qui aliàs tribuebatur Cyrillo

:

g, I

Alexandrino, fic enuntiat: .Excepto [olo Chriffo;

€ Beariffimá ejus Matve, etiam exceptá , omues ia

cujlls (Hm

peccato na[cimur. . 1. Ea complectirur, qucege-

jr i

neraliter & abíoluté enuntiant B. Virginem ab

»

"d

omni culpa immunem. . Huc pertinet S. Cy-

f

prian, L. de Cardin.. Chrifti Op. C. de. Nariv.

Chri-

Aa $

s.

u m

Ds PsccáAv:S.

$74

;

fettm 1

Chrifti, ubi de B.V.ait:. IVor [uffinebat juflitia,

u illud vas eledlionis communibus laffevetur ejuviss

!anmj

quouiam plurimüm à cateris differeus , uatura com-

lm fra

purnicabat , uon eulpa. . S. Nmbr. fer. 22. in Pf

mj g

318. ad illa verba: Quere feroum tuum Domine,

| m jra

!

m

fic inquit: Sufcipe me; zon ex Eva, fed ex Maria,

[

j

j

Q3 d

Bm, ü

ut incorrupta fit F'irgo : fed Firgo per gratiam, ab

emui iutegva labe beccati, — S. Hiev. in C. 10. Ec-

er d at

Bite, (

cla dicic B. Virginem fuiffe liberam omni pecca-

£0 &9 omii covitce peccati. . Omitto alia , ut lo-

ugaberi

tt varis 1

cum habeat luculentiffimum 5. Auguftini tefti-

monium, qui L. de nat. &

9r. C. 36. ita fcribit:

alrtm dig;z

Exceptá. fantid F irgiue. Marid , d qua pvoptev

- i Cnr j

bororem Domini nullam provfus , cum de peccatit

[ lfm'rm: Gn

agitur, babeve volo queflionem. | Fade enim fcimus

j,

UET

quàd plus gvatie ei colatum fuevit ad vincendum

i Conc. fs

o ex payte peccatum , que concipere ac. pavere

i, um

ueruit eum , quem . conflat asullum babuiffe pecca-

I

$um Hoc autem teftimonium pertinere etiam

fl s

ad.peccatum originale & non tantüm actuale,

D V. &

"iquet 1. ex fcopo.totius libri, quo de peccato

TowsHi

eneratim tra£tat , ut netninem, nec infantes,

TigelV. o

ine peccato efle concludat: 2. ex natura ex-

Q d

ceptionis ; quia non unam Virginem, fed in-

) Gtm.

fantes etíam excipere oportuiffet , fi de a&tuali

untaxat

Vemor

peceato enuntiaffet : 3. Ex ipfis ver-

m t

bis &

X rationibus excipiendi fïgillatim pondera-

tis: 4. Ex connexione do&trinz,

Docuerat

um p

| Ulirez

enim Aug: impoffibilirarem-moralem abftinen-

Iuj

di ab omnibus. & 'fingulis. venialibus:profluere

üic

€X peccato originali ; ergo cum concedat immu-

Wi (B.

nitatem à.veniali a&uali füpponit ei non fuiffe

V

anQa

*

M

Dzr Precarts.

37

hf

negatam immunitatem ab oripinali.

Sic enim

hr

1

.;Vl

!

h,

L. 5. conr. Julian. C. 9. ait: Propzerea zullus eff

TOR -

bominum preter ip[um. Chriftum, qui peccatum

t 22 lf

gon fecerit grandiovis etatis acceffu ; quia mullus eft

tun Dons,

bonimum prater ipfum , qui peccata zon babuerit

] Mri

aufautilis etatis exortu. — Sed in priori excipitur

'oriim,d

B. Virgo , üt aliter fentientes etiam concedunt

n C

ex l. de nat. & gr. ; ergo & in pofteriori. HI.

nj o

Habet ea, quibus fpiritualis puriras per varia

dia, uclo.

elogia Beatitfimee tribuitur. Sic Origeneshom. 1.

ex varis illam vocat Zmmaculatam $9 dignam

piri

f. ia rb

matvem digni 69 immaculatifilii : "Vheodor. L. $.

t qu p

in Cant. purztate Cherubim &$. Serapbim antecel-

m jti

leutem : Greg. INeoccfar. in expofit. falut. Ang.

T

prorfus smpollutam corpore g [piriru : Sophron.

du

in Conc. fexto. A. 11. ab omni contagione cor-

m u

poris, anime & mentis libevatam : Patres Conc.

hij

fept. A& 3. zmmaculatam €g omui feufihili 69 in-

rtinere d

zelleGuali naturá. purioremm : S. Ephrem in. Ot.

*[üm 3&»3]

ad B. V. & PP. Conc. Francof. in ep. ad Epi-

)depea

fcopos Hifp. ámmaculatam prov[isque puram. De-

nique IV. comprehendit ea, quibus vel omnem

du

d

gratiam aliis collaram, Virgini perfeétiori mo-

do datam , vel per ipfam originale peccatum

yn, ?

[ dul

& daemonis imperium deítru&um fignificatur.

Horum teíles IÁrenzum , Cyrillum , Auguíti-

N ipüï [

d

num, Epiphanium aliósq

Suarez.

uä/laudatos vide apud

?

])aiuifät

, At

j

Prob. ex: Ratione. Argumentum Scoti in 5.

]

f M&

ia

dift. 3. q. 7. fuithoc: Deus potuit facere; quód

ipfa ( B. V.) nunquam fuüiffet in peccato origi-

Q 2! lmml

ffe, ut tantüm in uno in-

d

;zali : potuit etiam feci

f

Aa4

anti

a76

Dz PrecaIs

ftanti effet in peccato: potuit etiam facere, uf

| m Ch

per tempus aliquod effer in peccato, & in ulri-

$n 1. d

mo inftanti illius temporis purgaretur. Quod

ia

sutem horum trium poflibilium factum fit,

] d ptttt

Deus novit. — Si authoritati Ecclefize vel Scrip-

! nrild C

tur& non repugnet, viderur probabile, quod

| mdini

excellentius eft tribuere Marice, fcilicer üt nun-

-Tondiiter

uam fuerit in peccato originali, quod exeellen-

meni in

tius eft.. Arpumentum alterum . fundatür in

1b n

axiomate S, Anfelmi L. de Concep. Virg. c. 1g.

i, Mm;

dicentis: Zecuit Firginem ed puritate tiitere , quá

Iroto r

eojor fub Deo nequit intelligi. — Inde enim ett il-

qunaet ,

lud : Potuit Deus Bmam. Virginem à peccato

.

*

trpus fux

originali fervare

erpo & Deus fervavit.

Hec tamen à perfe&iore excellentia vel à rei

Eaem qrip

jj Ü

decentia defümpra argumenra videnrur pluri-

d ml u

bus probare nimium , neceffiratem nempe ab-

ina, B.

foluram immaculsté Conceptionis ; nec omni-

t indn

no convenire cum iis, quee in Tra&t. de Incarn.

ani paa

de neceffitate Incarnationis dici confueverunt.

mrum; [

Hinc aliis probatur ratiocinium ex S.

D Chrfo

Thom. part. 3. queeít. 2. art. r. & 4. fecun-

Ambï. L :

düm quem rationabiliter creditur , quód Bea-

NT

tiffima Virgo ex eo, quia Mater Dei fuit; pre

m us

omnibus aliis majora Privilegia accepit, nec

| G perft

ullum peccatum actuale feu mortale feu veniale

| &0 D )

commifit , cüm , fi peccaffet aliquando , non fuif-

fer Mater. Dei idonea; r.quia honor, & ex

j Go

j ]

oppofito ignominia, parentum redundat in pro-

Lad(or

lemex cap. 17.Prov. 2. Quia fingülarem affini-

Wttes j

tatem habuit ad Chriftum , cujus juxta 2.Cor. 6.

(anl[m, (

nulla eft conventio ad Belial. 3. Quia fingulari

Ra

fnodo

mE—D

577

Dz Pzcca i&

feere

modo Chriftus in ea habitavit, cüm tamen

j in u

Sap. 1. dicatur in malevolam animam non

A

introire Sapientiam nec habitare in corpore fub-

adun

dito peccatis. 4. Quia aliàs in eà non implere-

v $np.|

tur illud Cant. 4. 'Tora pulchra es; & macula

iil QUi

non eíft in te.

Nam & ob easdem rationes ra-

ICet üE n |

tionabiliter creditur B. Virginem in primo ani-

XLexeda.

mationis inftanti fuife fanétificatam ; cüm Joan-

tundatürl

nes & Jeremias fanctificati fint in utero; & An-

U n

geli, Adam item & Eva in primo creationis mo-

TM

mento preediti gratià? preeterea veró magis in-

:enim ell

quinaret ; conjungeret cum Belial , animam &

0 Deoto

?^

corpus fübderet peccato , ac deformaret B. Vir-

U RTa

inem originalis labes pree leviffima veniali.

n vl r

235. O. L. Eccl. 7. v. 29. dicitur :. Z'?rum

de mille um veperi , mulierem ex. omnibus non

UM pïuri-

m a

imvemi. Kacautem verba intelle&a de pecca-

MU omni-

tis indicant;. unum Chriftum inter viros ab

& o

omni peccato effe liberam ; nullam autem mu-

oni'uevemag.

lierum ; ergo nec Beatiffimam Mariam, Corf. Z.

n & Y

De Chrifto dicirur : 745 /olus [a2us; unde S.

Ambr. L. 2. in Luc. C. de circumcifione aitz

qud

qii P

Solus per omuia ex . natis de feinina Santtus Domi-

pei f

us Sefus; fimilia habent Aug. L. 2. cont. Jul. L.

de perfe&t. juftitiz. L. 1. de pecc. mer. C. 29. &c.

gept; F |

f

Leo Papa Serm. 1. de Nat. Cyr. L. 16. in Levit.

Greg. M. L. 11. mor. Fulgent. L. de fide C. 2.

ndO»non wï"

|

Item

yur, 14

Conf. !I Job. 14. v. 4. ad Rom. 5. v. 12.

1. ad Cor. 15. V. 22. & 2. ib. 5. v. 14. dicuntur

gt

j

tiitle

omnes peccáffe & mortui effe originaliter. Idem

confirm. Conc. Carthag. an. 418. Arauf. II. Flo-

MM

^

)

w

rentin. cum plurimis Patribus, Ergo & B. Virg.

Y j

a5

Be T.

I

378

Ds Prccaris.

E. r.Textüm Ecclee. litteral

em huc fion per-

vt pt

ric i pn

tinere , fed ad Sapientiam , manifeftum e(t. Qui

veró eum ad peccatum trahunt , exceptionem

fqppo[irione

etiam addunt. Sic certé in editione Pariíina

fntre Ec

an. I1529.'& Veneta 1555. feciffe lepitur ipfe

moi fdel

etiam S. "'homas in C. 3. ad Galat. Lect. 6. fcri-

etpioni p

beus: um de wmülle umum veperi , fcilicet Chri-

a r d

fium , gui, fgue omm peccato : mulierein autem ex

C 1511

ommibus wüdim &om ioemi , qu& d peccato imnut-

lat

55 elfet, ad minis originali g venial. Excipi-

fiem eader

tur puviffma €s oumi laude. diguiffüna F'wgo Ma-

fs & dQ

Via. - X 2. D. m. Indicant folum Chriftum per

&ym, n

fe, ex ratione füz conceptionis & connatura-

Qd 0b dio

raliter effe immunem ab omni peccato , & er-

ppear

iam debito tum proximo tum remoro C. fo-

mndi formyl

lum iraeffe immunem, ut per donum gratiee füee

[U NI

non prefervárir Matrem füatm, ne incurreret

penfn

originale, cui per debitum five proximum fi-

A foryir

ve reniotum eráat obnoxia N. — 774 Cosf. D.

:)6- ]m

Similiter.

Chriítus enim folus dieitur Sanctus

tt B Vi

eo modo, quo fcriprüra de Deo dicit : Solus

ib m

babet immovtalitatein : €?. Nemo bonus. nifí folus

hm

Deus , fcilicet 3, ex & de fe.

Illis fiquidem lo-

COR me

quendi formulis non excluditur omnis acciden-

Pu)üh ü

talis patticipatio, feu communicatio per pra-

jj v

tiam, Simili ratione accipiendee fünt Patrum

Wi inSen

locutiones , vel maximé, quia non ad originale

( p

duntaxat, fed & ad actuale peccatum porrigun-

Rütem ff

rtur.

"d Cosuf. 11. D. ,4. Dicuntur omnes in

: ]

Adam peccàffe & mortui fuiffe, (ümendo

"O

omnes in f'ppofitione accommoda C. in fup-

PX

pofitione abfoluta N. . Locutiones husjusmodi

Lt p;

gene-

n

Dz Peccar1s.

$5

hd d

genetales pati exceptionem, dictum eft num.

inel. Qu

priore in prob. ex fcriptura. In quanam veró

Xcentmem

fuppofitione fümantur, couftare debet ex au-

ne Purln

thoritate Ecclefize , traditione Patrum & com-

lerturie

muni fidelium aut Doctorum fenfu ; quáe cum

1

f

1

exceptioni pro B. Virgine faveant , huc appli-

frle Q

cari poteft illud Affueri ad Estherem dictum

[

1 d d

"

C. 15. v. 14. - IVon enim.

vo te; féd pro omnibus

(rado 1002

leec lex: conflituta eft..— A

4

Conciliorum autlio-

j. Euj

ritatem eadem valet Refponfio ; ficut. eadem

""

p.

)

fides & doctrina eft fcripturarum eequé ac con-

ii

ny

ciliorum , nec ab uno comprehendi poteft,

Ddtte

"

quod ab alio excipitur, Cum igitur Triden-

f

J

À

D

tinum apertis verbis nolit , generalibus ejus-

moo CA*

modi formulis de peccato originali includi B.

n prati t

Virginem , fignificat nec ab aliis fuiffe com-

v inoyrmt

prehenfam ; prefertim cum & illa de ipía et-

iam nativitate nonnunquam loquantur.

ia

]

4

(f

236. Iuf.1. Plures Patres apert& fuübjici-

A

unt B. Virginem peccato originali. Nam 1. S.

ojtür p

[

)

Ambr. Serm. 6. in P. 118. dicit , Carzem Chri-

J

li im matve füiffe obuoxiam peccato. S. Aug. L. 2.

n

)

Mi

|

r

m

e pecc. merit. cap. 24 de Chrifto, JVon fum-

,im».

J/* , ait, carmem peccati, licót de matevaa cavne

ii

d

st m

"D

|

jeccati. 2. Greg. Naz. or. 38. & 42. S. Maxi-

J P

mus in Serm. de Affümp. Beda in cap. 1. Luc.

lqu (;l

a

dicunt B. Virginem effe mundatam ; mundatio

T d

autem füpponit maculam «ontractam , €

rgo.

lu V

m n

N

Al

I

4. Eufeb. Emiffenus Serm. 2. de Nativ. 4b

J[ [ Ffï

[geo "

oviginali wexu iummumis ueque ip[a Dei geuitrix

fuit. 4. Anfelm. Lib. a. cur Deus homo cap.

AC

nl

" ovi-

i

16. ait : 'irgo in iniquitatibus concepta 9 i

fjj

gz'mh,

gcr.e

m

Dz Prccarie,

380

n pttitpe

gunali peecato at efl, quia g ipfa in Adam pe-

fhvrindipé

cavit. $. Dernard. ep. 174. Canonicos Lugdu-

Dicnr tame

nenfes graviter reprehendit, quód fe(tum im-

maculatz, Conceptionis B. Virginis in fua Ec-

us pex

is;que an

clefia inftituerint: ipfamque conceptionem im-

maculatam pluribus impugnar.

6. Rupertus

taqum p

Athn

L. r. in Cantica. Bernardin. Senen. Serm. 51.

Vincentius Ferrar. Serm. 1. de Nativ. aliíque

iib m

quaat t

aliás Benze multüm devoti hoc tamen privile-

gium negant.

qz precef

taptm,

&. Ad

Patrum a'utïïoritatem univerfim

fpe&at illud 5. Ludovici Bertrandi dictum,

ff C (

&tr; tefim

quod refert Gormaz de Íncarn. num. 85 1. Om-

1es antiqui Patres , [] modo viverent , dicevent [cri-

i& prafa

tt myftero

beréntque. id , quod mos fentimus de immaculata

[

Firgimis Couceptione. ^ Caeterüm non defunt,

Al g

quae ferme ad fingulos reponamus. Unde

B Enifen.

"d vm. &. Explico S. Ambr. Caro Chri-

mhl:fed EUC

fli fuit in matre peccato obnoxia, quatenus

ts p

d

p

0 enim (

mater erat peccato infecta N. quatenus mater

habebat debitum peccatum contrahendi C. fimi-

m Vü'gir,

Vaque

liter S. Aug. Caro B. Virg. fuit caro peccati per

infectionem peccati N. per debitum peceati C.

I)Wmä'

db dle

Caro Virginis vocatur caro peccati , non quia

aliquando polluta fuit peccati maculà , fed

AUE immi

Al

tum quia cum parentum libidine concepra &

ex Adamo defcendens , feclufo eratig praefer-

ml; fed B()

1 Qd

vantis beneficio, originalem labem contraxif-

fet : tum quia generatione naturali accepit car-

ofione du

nem à parentibus, qui aliquando contaminati

! In gr

,

fuerant peccato originali.

Neutrum eft re-

- Dor

ectu carnis Chrifti ; unde, & quia ob füb-

UHI, Vlrgm

&

ntialem íanctitatem Chriftus nec contrahe-

N-

4

re

581

Ds Prccrarrs.

re pótuit peccatum, neque proinde praeferva-

|Almy.

tione'indipgebar , non habuit carnem peccati.

k Lupi

- fem in.

Dicirur tamen caro ejus fuiffe in fimilirtudinem

n fa.

carüis peccati, ob affümptas ultró peenalira-

püonem i.

tes, quze carnem humanam peccato mgculatam

tanquam poenee comirantur.

. Npm

7, . j

-Ad »dum * Dicunt effe mundatam, in-

«'

itiv, dl

telligendó tmundationem , que pro iermino à

quo dicat negationem fanctitatis vel culpam ;

mea priv

que preceffit N. que pro termino à quo di-

cat culpam, quee futura fuerat, nifi gratia pree-

n uert

dl du

ceffiffet C. Cajetanus ipfe, heec objiciens ; fa-

tetur; reftimonia illa optimé & proprié intel-

8)[ fr.

n

ligi de prafervatione : & NNazianzenus non fi-

/]

TY

ne myfterio vocat B. V. prapuvzatam.

2

"d gtium 3. Hec verba nec funt

Eufe-:

non dlity

s Unt

bii Emiffeni , utpote cujus fcripra intercide-

runt, fed Eucherii Lugdunenfis vel Faufti Rhe-

. o O

gienfis' Epifcopi ; nec fideliter. reféruntur.

ya, quito

Non.enim dicitur. abfoluté, neminem, neque

sfenls u

4

etiam Virginem , caruiffe o

ripinali peccato;

tendi Cl

Ü

fed : neque per fe immunis e

ipfa genitrix

) peccaïï y

Dei ; quod veriífimut effe num. pr. dictum

"

m ect o

e(t, & oftendit fimul,

j

per Chriftum Virginem

s

in'il HQU QE

fuifle immtiner.

m ^

i

"d atum Xx.. Perio

dus ifta non eft P;nf'el-

conct

mi, fed Bofii, qui ad Anfelmum velut quidpi-

ag

am objectans loquitur: cámque non de con-

m o

7

ceptione duntaxat; fed de Nativirate etiam dif-

jpi-

ferat; in omnium fententia expofitionem exi-

y ul

eit.

Porro hic loci datum Aufelmi refpon-

j

grin f'*

IF'

um, Virginem nempe 4 omui labe fuiffe mur-

[j

am

qiu?

j Conm

J

dafam , eandem explicationem patitur, qu

2

j

D: P£ccaTI&

382

um eme

ad 2dum dedimus: quin eriam poftlulare vi«

Baron tra

detur , ut cum iis; quz L. de Concepr. Virg,

His

as

cap. 7. & 18. dixerar, conciliari poffir.

adde celebre illius diétum apud Raynaudum O-

r

U.

ufc. de Pietate Lugdun. /Vog puro amatorem

Fginis , qui vefpuit. celebrave ejus. conceptienem,

3. li

1

(

nfa

& j

Unde Conc. Cantuarienf. an. 1328. teítatur, à

S. Anfclmo cultam immaculatee Conceptionis

"

Uï.ïe,'q

li 1(

primó in Ángliam inductum.

d stumn Y Nec'S. Bernardi reprehen-

f

Wifv

ld

fionem nec argumentum nobis obeffe. Lug-

;;u,':m

r m

dunenfss enim is non reprehendit fimplicirer,

Weür d&

quód inftiraerinr hoc.feftum , fed quód fine

Ecclefie Romane authorirate id fecerint ; in

vobis d

fs

argumeoto autem íuo. nomine. conceptionis

ggzxfxer

ii

?

Ws (

intellipit primam origanizationem corporis,

qua fitinter maritales amplexus & in inílanti;

hat

Hanc autem conce-

f rfta

quo parentes penerant.

puonem materialem. & imperfe&am à nobis

T p

VT t Y

non dici fan&tam , fup. noratum fuit. .. Quàd

veró S. Bernardus, fi nunc in vivis verfaretur,

hu d

nobifeum confenfürus effet ; ipíe (àtis apertà

hii

declarat , dum de hujus fefti inftitutione. ait:

Ia

ASi fic videbatur , confuleuda evat. peiüs "A poffolica.

N

Sedis autboritas, Et dum epiftolee füce fübjicit

10 Dfevii

hanc claufülam : Romane prefertim Ecckfie au-

dHf hn

zhovitati atque examini totum boc , ficut. qg cate-

f trüno

va , que ejusmodi [umt , univerfa vefervo 5 spfius y

ATU p

Ji quid aliter fapio, pavatus judicio- emeudare.

N

A [

dd 6tum, V. INon negari à nobis fan&tog.

q

$ Düm

quosdam atque veros etiam Mariophilos con-

uari& fuiffs opinionis * Eorum verà aurhori«

u)

um

, Vatem

m

Dr Prccarrs.

383

la v

tatem eam effe, quze aliorum pize fententize &

It Vi

Patrum traditione fundaree , & Ecclefi& favore

confirmate , & comirmuni fidelium devorione

Qu B

naxn .

recepta ; preeferri aut &equiparari queat; infipia—

mur.

/0 ao

of

237. Jufl. II Sententia noflra ex autho-

ritate Kcclefie nihil videtur retuliffe pre con-

P. teltn;

traria, quàm teftimonium pietatis.

Conf. [.

Oi

Pius V. fua in. Conftitutione

L ZLibetam cui-

"

7

]

^

d

que facultatesm velmquit. opiriam

däï/

z

us contvozer-

| renf

hh lu

fie quamlibet partem ,. prouz. vel magis pium cel

magr probabile eJf judicavevit. — Ergo conwaria

i npi

videtür declarari magls probabilis : & certé

þuï qui i

probabilis liaberi debet, cum eam cenfurare

fecett; u

graviter fit prohibitum ab eodem & aliis Pon-

o

tificibus,

Corf. II Pàul V. & Greg. XV.

m conity

f in ii

hane elaufülam füis decretis addidére :. Per. Joc

zamen fan&gas fua mom imendit vepvobave. alte-

agterm cono

fnm 13

vam opimionem , mec ei ullum pvov|us prejudicium

iiferve, eam velinquens dn eisdem flatu 69 teviniuis,

f Qu

àp quibus de prejeuti veperitur , preeterquàm quo-

j vt

Corf. Z[]. Pius V. officium

: [ t

ad fupra. difpofita.

de immaculata Conceptione à Sixto IV. appro-

ditunone £

batum , indulgentiis doratum &infertum Roma-

ii A

no Breviario , indignum judicavir, quod in Ec-

vl i

clefia legeretur, utpote ex confictis Patrum

a lofes

auctorümque Ecclefiafticorum teftimoniis con-

i d

flatum, nec Ecclefie menti conveniens; üt ait

ml W'

Naralis Alexander $. 21. Diff. 16. Szc. IT.

T

E. AN. AA|J. Ejus falfitas abunde liquet ex

o

j ii

di&dis num. 233. & 234. Unde fententia pia

g n

Cone«

10phll

eft proxime definibilis ab Eccleüa, €ftque

Yut

gt

elg--

i

&

a.

?

384

Dsz Psccaris.

Y du

clufio deducta ex praemiffis , quarum una cít

de fide, altera certa & evidens. 44 Cowf./.

reingete.

gl prol

AN. Cozf. 'T'um quia hanc nec verba evincunt:

tum quia aliud eft, fententiar alicui videri ma-

pl um o

Aderte t

gis probabilem , aliud effe. Modeftiffima fed

dfeomifían

& gravilïïma eft affertio Suarefii : * Dico fenten-

tiam afferentem ; B. Virginem fuiffe immu-

m pra

p Af

nem ab originali culpa; confentaneam magis ef-

mM la

/fe non folüm rationi, fed ertiam Sanctorum Pa-

trum do&rine & Ecclefige authoritati

.

*

qii d o

quo-

circa jam hoc tempore exiftimo fententiam

t Jueree)

sfidum,

hanc tam effle probabilem, quàm intra latitu-

Wt, fed qu

dinem opinionis effe poteft. , Quod de cen-

fuüris additur ; pertinet duntaxat ad id, ne con-

um reyc

Wm m à

traria dicatur heeretica aut peccato mortali ob-

noxia aut impia ; non prohibetur tamen dici

? (nteri

Vr e

rinüs pia, minüis communis, communiífimo

fidelium fenfüi contraria, propeníiffimo fum.

T f

Pontiicum favori repugnans &c.

Quin ;

E

Yilo füp

quamvis à nobis non dicatur falía aut impro-

.babilis, eam tamen pofitivé probabilem dice-

ix: Dr

.fe non audermus. -

uf

"d Conf. 11. &. Ecclefia

inftituendo feftum immaculare Conceptionis ,

m

& Alexander ViL declarando ac definiendo

"irnisc

per hoc feftum coli. B. Virginem in puncto

Qtm, fs

creationis animee & conjunétionis cum corpo-

pmnoü'ætm

re fuiffe fan&tificatam & praefervatam à pecca-

mäï&meï

to originali, non potuit non inferre grave pra-

Ol recy

At

judicium opinioni contrarige.

Quare claufulà

T&Cton

ilà nihil aliud fignificárunt Ponrifices ; quàra

D (]UI Q

quód nolint illi fententie presjudicare per

Dl"RIPIC]

pro-

prgþibicionï:m, ne public$ aut privatim

pona-

Dz PrzccariSs.

385

w t d

ponatur aut defendatür * fed quód velinr illi

Al Quj

relinquere eam probabilitatem, quam, preeci-

4 eYixm

sà hàc prohibitione, fenrentia oppofira habere

i vl

poteft in concuríu inftituti ab Ecclefia. feíti,

Adverte tamen hanc claufülam ab Alex. V ÍíII,

hm &

Dico n

effe omiffam , & ejus declaratione proxim& me-

tifre impi

moratà precipuum adverfaris effugium ere-

m mjst

ptum. 244 Conf. I11. À. &n veram caufàm refe-

orum

rat INat. Alexander , diíCernere nunc.quidem,

n : que

quód illud officium ad manus non fit non li-

cet; Suarez tamen aliíque cenfent, id non fuif-

) f

y i lr

fe factum , quia aliquid falfüm in eo contineba-

tur, fed quia Pontifex omnia ad morem anti-

od

d d

quum revocare intendit.

Iilud certum , mul-

tum etiam à Pio V. favoris impenfüm effe no-

) mordid-

r umati

ftre fententie , quàd feftum Conceptionis &

ymunifti

Nativiratis eodem officio celebrari flatuerit,

fflim l

utriusque folemnitatis proprià ratione retentà:

cerrum etiam, à Narali Alex. non fuiffe deterfam

& Qu

Scholio fuo 1II. ad difl. cit. Romanam cenfüram

"m

hanc: De Conceprioue B. Firginis loquitur coutva

blem

n Ecc.»;ü

Ponrificum decveta; fi quidem poft Alex.VII. Con-

frirutionemilli fcribere nonlicuir, Conceptionem

;oncepü()ü'i:

B. Virginis celebrari non propter propriam fàn-

, ii

&itatem , fed propter fan&titatem & dignitatem

g i p

períone conceptee, quae preedeftinata & concep.

T

tafuit, ut effet Dei Mater; Indulgentiarum porro

atim à

pï[x

officii recitatoribus conceffarum qualemcunque

re ora e ll

I

Í

fübtractionem liberaliter com

penfavir Gregor.

u

XV.

:» qui centum annorum indulgentiam con-

jf u

quens:

du

x

IN

f?mt ,Bief' *prpnuntigntibus elOgigm fe

»

Beue-

pmmm

j l

ais

L

AE

DE»PECCATIS.

386

Benedita [it puviffima. &g. immaculata. Conceptio

;

ais Chr

B. F. Marie,

j

ii culp

Tntiorus

238. Objic.II. B

j Virgo debuit dici redem-

ta per Chriftum ; quia juxta 2. ad Cor. c. 5.

ii P

Chriflus pro omuibus movtuus ef! ; juxta 1.ad 'Tim,

if m

€..4. Chriftus eff- ompium bominum [alvator , ma-

D ftrom

J

wem]

acime fidelium : juxta Canticum ipíius Virginis:

Exultavit [piritus meus in-Deo [alutari weo , h. e,

Ws Nomin,

falvatorg;. Wt textus grecus & omnium expofi-

[ Nïtïübg,

tio habet;'' Sed fiin peccato concepta non fuit,

&ést j

L Na.

non fuit redempta ; quia ex ipíà fignificatione

vocis redemptio dicit emptionem & reflitutio-

trprt cayt

nem libertatis illi fa£tam ; qui jam venditus &

$; f and

füb alrerius poreftate conftitutus erat.

Conf.

-J. Ünnia

"Zofimus P. M. in ep. inter Auguftinianas 157.

Dbf

^

AVullusy inquit , sifr qui peccatà fervus. efh , liber

85 d

efficitur 5 uec vedemptus dici potef] , rifi qui verà

ex:mpla ü

per peccatum. fuerit. ante: captious.

ErS. Aug.

& n

Conc. . in Pf. 60. Jpfa vedemptio clamat. captivi-

Jmag bj

zatem soffvaim ; unde eunim . vedempti , mifi . aute

ifrdi)

capivi ? Exgo B. V. debuit reipfa fuiffe füb ca-

MBrtog r

ptivirate peccati.

CT

