C

Y

* graviter pe

Y

ltim ].

cat. Ergo.

i & lz

E. D.

Corf. Ergo mendacium gr

aviter no-

d p m

xium proximo ; vel conjun&tum cui

m

ju-

$ & f

rio eft contra praceptum .graviter obligans

Al .

C. mendacium ex genere füo ; aut jocofum

precis$ N. . Primi generis circumftantiam ex-

Is um

i ndis!

plicat ipfe fcripture contextus : Cuffodize ergo

voj d murmuratione , que sibil prodefl , eg à de-

«s N r

L&dm d

zratlione pavcite lingue , quoniam [evmo. ob[cuvus.

n dl

àn vacuum uon ibit : Os autem, quod mentitur , oc-

xolibens m

cidit animam. — Alterius generis circumítantiam

A m

addit S. Auguftinus , qui hoc teftimonium Ser-

gN a

mon. 28. de verbis Apoftoli C. 7. in hunc fen-

füm ufürpat.: Jecedit amima , cum corpus percu-

em U:

, qui j

titur gladio : &2 putas , quia mon vecedit Deus;

cum ipja anima feritur pevjurio ?. vis videre , quia

vinfa 1

mortuus efl, de quo. loqueris * Lege fevipturam:

Qs, quod memtitur , occidit amimam.

Ad Conf.

0;-, qW n

venide p

IN. M. Sic enim S. Th. r. 2. q. 88. a. 1. ad 3.

loquitur : JDicendum , quàd ille , qui peccat venia-

mexdond

ogn u*

litev , inbeevet: bono temporali nom t frueus , quia

mom conflüuit im eo fimem , [ed üt utens vefevens

feeri

s d

in. Deum uon a&u , fed babitu... Hinc Prob. 1m.

JD. peccans venialiter non refert bonum crea-

j urinn!

y n P

tum ad Deum actu C. habituN. Habitu autem

earenus obje&ctum creatum ad Deum refert;

"I

charitatem ha-

r

quarenus vi preefentis actionis

bitualem non tollit, nec' relation

em obje&i ad

PL

t, nec referebilitarem

9140

Deum pofitivé. excludi

,

:

fcu ordinationem ejufi

dem ad finem ulterio-

jgi ;

xem

]i

-—

ld

204.

3 DE Psbcxns.

m

rem &ultimum aufert, üt approbantibus Sua-

rez & Vaíquez Angelicum Cajetanus interpre-

(un hs fea

tatur. Proh. 2dam |V. Juxta D. 'Th. in a. Dift.

tf

u6 h

42. a. 2.q. 1. inter ufüm, fruitionem intercedit

abufus ; fimili ratione loquitur S. Aug. L. 1. de

fs Dei,

Doétr. Chrift. c. 4.. Fruz eff amore alicui vei in-

fexfam prv

bxerere proptev [e ipam : uti autem ; quod ip uf[um

vcio dipla

ejunod d

venerit , ad id , quod amas , obtinendum vefevre, fi

zamen amandum efl..— Nam ufus illicitus abu[us

j

per poltemy

poriüs vel abufio nominandus efl. — Ex quo alius

Augultini locus fine libro indicatus explican-

fmis À

vend, Na

düs eft.

ontzte D

" pecca(z;m veniale fit offen-

G

QuæREs. É

Ja Da ?

Dod, qua

155. JVota. Qui veniale negant proprié

jl g

efle contra lepem Dei ; confequenter etiam

preeq,

afferunt; illud non effe propri& ac fimpliciter,

B

fed analogic& tantüm & fecundüm quid offen-

Daribus i

fam Dei. Alii tametfi veniale tranfpreffionem

&t hoc pr

Divine legis fateantur, propriam tamen Dei

f e

offenfam negant, eo quàd veniale non tribuat

0 2 f

Deo jus auferendi ab homine aut minuendi

j W

t D

gratiam habitualem, aut diffolvendi amicitiam

j

YR

vel conjunctionem cum Deo, in quo unicé

B

proprietatem offeníz fimpliciter talis conftitu-

| COntram

^

unt.

Reliqui econtra cum Vafquez diftingu-

|

E

i

unt inter offenfam

ravem & levem. lllam

* flibdiroru

dicunt a&ionem , qua& fit averfio à Deo & tol-

f&ptorj d

lat amicitiam : hanc veró, que quocunque

ütinent

modo fit.contra voluntatem Dei, eíque difpli-

O&m[ä n

€cat. Utramque porro vocant etiam perfona-

T. 3

lem

d

Dz Prcearis.

20$

Eobandbus j

lem Dei offenfam, füppofità jam lege Diviná.

ts 'mterpr;

Cum his fecundüm fyftema doctrinae hactenus

Th in;]

traditee.

Onem inre

136. R. Peccatum veniale e

ft pfopriä of-

h.L

fenía Dei , fed levis.

Prob. 1ma Pars. Ad of-

ort ao ff

fenfam propriam requiritur & fufficit, ut 1mó

m; quini

actio difpliceat illi , qui eà offenditur: 2dó, ut

ndm rjm.

ejufmodi actio fic fit contra illum ; ut is de ea

us ii d

jufté conqueri poffit aut eegr& eam ferre ; quia

Equi

per poftremum proprié offenfa redditur per-

lts enis

fonalis.

Atqui utrumque convenit peccato

veniali Nam rmó omne veniale, utpote cum . -

bonitate Dei aliquo'tnodo pugnans; illi difpli-

ub

cet

2dà Eft etiam actio contra Deum ejus«

modi, quam ipfe egré ferre debet; & de qua

juflé conqueri poteít ; eum fit transpreílio

megat o

fequatt &

precepti, quam füb fua difplicentia ; culpa

item & paena prohibuit. Ergo. . Cozf. Ex SS.

p ais

Patribus apud Vegam in Tridentinum ; qui

dim qid d

ex hoc prefertim capite quodcunque veniale

(ranügrelüonæ

peccatum. exapgerant.

Er quamvis illud Ja-

am m s

ge non t

cobi 2. /g muitis offendimus omnes, potfit ex

voce. maximeé greca eo fenfíu intelligi , quo

Da

x u

homo dicitur offendere ad lapidem & cadere;

favere tamen. noftrae refponfioni Suarez , licet

. p an u

contrarius, fatetur.

2da Pars coníftat ex art. L.

T

137. Vec dicas,1. Quamvis regi errata.

fübditorum , & negligentia difcipulorum pree-

len Ht

ceptori difpliceant, ramen hec & fimilia non

il [

continent injuriam perfons illaram, nec füunt

i (

a

ilp:

offenfa proprié talis ; ergo à pari peccata ve-

T

x. AV. Gonf. Priora nihil funt nifi acti-

n

Íonh

nialig.

ones

k

206

Dxz PzrccaT!s.

evenict t

ones precis* difplicentes , prout- fupponitur:

poíteriora funt actiones períonale jus leden-

n em p

At die

tes; quia prohibite fupponuntur füb difpli-

centise interminatione, ita ut etiam ex hoc uni-

j iqui l

100 terncn

'co capite difplicentiam moverent , & peenam

provocarent, etfi ex fe illa non mererentur.

yri of

yoidun i

. 4Nec dicas 2. Peccatum veniale folüm eft

] erimert

prohibitum füb pena temporali , privatione

| m vend

uberiorum auxiliorum , imminutione fervoris,

charitatis & aliarum . virtutum : & fic refpicit

ayedtm, e

tütem form;

vel bonum ipfius hominis , quod lex intendit,

vel bonum aliud Deo extrinfecum. Frgo fi-

G]

verlaur for

cut furtum , quo quis regi occultà aufert pe-

cunias vel alia fortung bona, non eft injuria

t ls i

lonorem

perfonalis & offenfa repia, fed rantüm realis

offenía , fic etiam fe habet veniale. g. r. A.

Wrrionem,

àun d a

74. Quia etiam eft prohibitum füb inrerinina-

tione difplicentie . Divinze.

E. 2. IN. Cosf.

] CFEC. l

fendere N

uamvis enim amiciria cum Deo confiflat in

gratia fanctificante, & fic in aliquo extrinfeco,

CUf enim

Tdtam f

tamen peccatum illam diffolvens recté dicitur

offenfa Dei perfonalis ; quia per hoc Deus

[ enfam 0

ftitls tfer

accipit jus odio habendi hominem füb cujus

interminatione peccatum prohibuit.

Itaque

T K

um

& veniale poteft dici perfonalis offenfa , quia

ak» W

per illud Deus jus acquirit difplicentiam füam

di,

r

&ritr, [

erga- hominem ofltendendi , füb cujus intermi-

natione etiam veniale prohibuit. Ad Paria-

; Quamyg ;

uin ficut fur-

OnOrem

zem refponfum jam eft füprà.

rum , fi preefente & füb difplicentia vel indigna-

Wij no

tione regia illud prohibente Repe fieret , offen-

haec

à regia & perfonalis evaderet : fic cum

eve-

Df«: PzccaT1$.

207

t füpwi

eveniant in veniali , illud meritó offenfa diviz

na etiam períonalis nuncuparur, .

1

i s b

B

Y fbe

ANec dicas 3. Exfi d

icatur peccatum venia-

le aliquid leve continere contra perfonam Dei,

m er hx

et; &

non tamen proinde dicendum eít; eum pro-

-

Bisisisti

prié offendere ; tum quia quis non offenditur

enjale (ti

per actum indeliberatum ; qualis eft in venia-

T

l; p

li ex imperfectio

actüs: tum quia; fi pecca-

Yurione f

tum veniale no

etur circa Deum tanquam

1 lr

objectum , eft tantüm offenía materialis, non

autem formalis Dei : tum quia, fi etiam dire-

d lr

em. Dn

& attingat Deum, tamen quia circa illum non

veríatur formaliter, üàt ultimus finis eft; adeo

cule u

m

eít levis malitia , ut nihil feré cenfeatur ad Dei

honorem pertinere fecundüm moralem zfíti-

d um

m du

mationem.

&. D. Non tamen proin dicen-

dum eft, eum proprie,hoc eft , graviter offen-

n i j

dere C. proprié , hoc eft, veré licet leviter of-

PX

fendere N. ad rationem 1725 R. fimiliter. Si-

]eo i

cut enim actus indeliberatus continet adhuc

(qu0 &

inalitiam faltem levem, fic etiam dare levem

; rede

offenfam poteít. Idem E. 4 2dam. Nam ma-

e hoc

m [ 8

terialis offenfa hic debet rantüm fumi pro vir-

tuali & interpretativa ; qualis etiam peccatum

hïüülü. 1

iortale, quod directé contra Deurn non ten-

js d

dit, dicitur.

Si alio fenfu fümatur, falfüm af-

i?

feritur.

gt

De quo vide num. j.

Ad.3tiam Y.

) aj

quamvis nihil fer? cenfeatur pertinere ad Dei

j Al

honorem fíecundüm aítimationem moralem,

ii

tamen ficut reipfa ver? ac fmmpliciter non poteft

r

YT

eenferi nullum effe malum aut peccatum ne-

efeit

o

qui

am

j

), HC

208

| DE PgccaTis.

:

|

quidem leve , fic cenferi etiam nequit, nequi-

«feri mete

dem levem offenfam non effe.

!

us s ac

j

! mint, n

" ARTICULU S III.

ls negevt

d petcato mortali flatuta €9 debita fit pa-

| mmm p

na eterua ?

r eude

O:a ]. Communi

certa eft Theo-

Mivbl M

l

10 t Pa

158 N

logorum fenten

quz flatuit cui- -

1; an

libet peccato mortali correfpondere duplicem , |

pl Alennd

penam, damni fcilicet & fensüs , uti ex variis

Hituymus

arabolis-Matth. c. 3. & ex judiciali fententia

T Conclitm

hrifti in cap. 25. Matthzi, alüíque ex locis ,

ATE

ubi mentio fit exclufionis à regno Dei & ignis

gtt; nurra

inferni, manifeflé colligitur. Rationem affert

D. Thomas, quia peccato bina infunt: conver-

Tet T

X D&r

fio ad commutabile bonum , & averfio à Dco.

Averfioni autem refpondet poena damni, ut, -

m aQt ce

qui voluntate Deum dereliquit, ejus amicitià

gmentis li

& confpectu involuntari*

rivetur

conver-

TU5 erroree

fioni re

IU5 fem

ondet poena fensüs , ut, quantum gle-

vificavit

j

€ im deltüs; tautum detur ei tormento-

Tiats jf

CUT a

vum. Deutraque poena; qua, ficut peccatum

reipfa unum quid in genere moris conftimit ;

Ws D

Ífic una intepra totalis paena — eft, duplex hic

*

& [XQ w

queflio movetur

*

altera facti : an. peccato

& Pj

qulmï;fem

inortali vel reprobis ftatuta fit poena seterna;

1

hoc eft, nunquam finienda ? altera juris: an

L

I n

morrale poenam aternam fnereatur ex natura

fua, feu, unde fümenda fit ratio hujus per-

m g,

PT.

petuiratis ?

139. JVora I1. Platonicorum fabulis; quläf

tirty,

alier

Ml æ[ulä

——

.Drs Pmcniä.

i

l&qu ty

affertà metempfychofi , animas plerafque pec-

catis fuis ac inde etiam pcenis liberandas affir-

mabant , nimiüm addictus Origenes pluriBus in

u

locis negavit, daemonum ac reproborum ho-

hia f

minum poenas fore eternas. Equidem pur-

are eundem conati fünt preeter alios Picus

Mirandul. Merlinus & Genebrardus,, fed irri-

ceto d Te

to, üt Petav. l. 3. de Angelis c. 6. oftendit, co-

que ts

ndere ia

matu; cum & propria ejus fcripta, & 'Theo-

v*)rü'

'phil. Alexandrinus , Athanafius ; Epiphanius;

i, Ud

u

if

d

am

Hieronymus ac Auguflinus, maximóà ve-

yudcal Í

^

l

ró Concilium. Gen. V. id teftentur,à quo Col-

d

Q s

lar. 9. Can. 11. unà cum fcriptis error ille Ori-

m Da &'g

D

5

genis ; narrante Nicephoro l. 17 damnatus fuit.

N

Qonem à

W

b

e

. Preter hunc plures alios S. Auguftinus l.21. de

Civit. Dei recenfet & refutat, qui homines fal-

kaeo 1

tem aut. certas homninum claffes variis ex fun-

( d,ïm'

damentis liberandas aliquando ab inferni pce-

, u

'.T

nis erroneé fenferunt.

Similem errorem po-

yetu ; 0

?

j

Trat

flremis temporibus amplexi fünt Sociniani,

1,/

"

S.

/

negantes juftum fore Dei judicium, fi unicum

hr d

li

fbï*

peccatum aeterng poeng exciperent.

j ferp W

140. Dico ]. Peena inferni reproborum;

qui :gnium:;

& fic peccati mortalis, erit zeterna. Eft de fi-

d

de.. Prob. Scriptura, ubi de pcenis inferni lo-

j:sp

quitur ,femper eas fore eeternas enuntiat. Sic Ifa.

ult, & Marc. 9. dieitur : Permis eovum mon mori-

j ?

4ur , &5 ignis uon extinguitur.. Tudith 16. Dalis

r d7

ignem inm cavues eovum , ut wvantuv in fmpiter-

" a

Aum. 2.2d Theff. 1. Qui penas dabunt in iuteri-

,

tu eteruas. Apoe. 14. Pumus tormeutorum a[cen-

j

l

n

T

'*25!

Ü

h

l

a

,'i", 42 [cecula fceculorum. — Praecerea . Matth.

pe

210

Ds Pzccaris.

u D

poft recitatam Judicis Divini ferendam in re-

probos fententiam fübditur : Jbumt biin fuppli-

turt fs t

Y peccao m

cium eltermum , 3uflà autem in vitam'^ etermam,

iconfurex

In que verba S. Áug. lib. de Fide & Operib.

cap. 13. commentatur : /Veque illud dici potefe;

igsanr,

dgnem ctevuum. diclum , uon . ipfam combuffionem

pv nit

eernam .. . cum. $9 boc previdens IDomints

pointaund

fententiam fuam conclufit ita diceus : fic ibunt ili

torem n

4m combufhonem ceternam , jufli autem in vitam

ndpmum g

Qwe tanquar

eteruam. — Evit evgo eterua combufho, ficut ignis.

Corf. 1. Ex Conc.Gen. V. fupra cit.: ex Gene-

Tieohgs d

rali V.. A&tione 11. ; ubi recitata fuit epiítola

Gs M I

Sophronii hoc Origenis dogma referens & da-

f.42q

mnans : ex Later. lV. cap. Firmiter. de SS. Tri-

fpore conza

ia f

nit., ubi dicitur ; quod reprobi cum. Diabolo

habituri fint peenam perpezuam : ex Trid. (eff.

um o

6. c. 14. & 15. & feff. 14. c. 18.; ubi definitur

X It q

in juftificatione impii «eerzam peram remitti:

i()nisJ It

-& ex eodem Seff. 6. Can. 25 ac SefT. 14. Can.

Qjb

,5. , ubi füpponitur peza «rerza peccato morta-

Q (emper

T

li effe ftatuta.. II.

Ex coníenfü Patrum, quos

üde,.

recitat Petavius ibid. cap. 8. & fenfü univerfali

t X

Fidelium , de quo S. Aug. l. de heeref. ad Quod-

lus

vultdeum cap. 43. ita fcribir : Quis enim. Catbo-

;&xaxx—a:em

licus. Chriflianus vel doGtus: vel indotlus mou vebe-

m a e'üm N

menter exborveat , eo$, qui banc vitam in flagitus

Ti (

fiierunt , ipfum etiam diabolum atque angelos . ejus;

dl

H

wamvis pofl longiffüma tempova purgatos atque

nde Ful-

p in l4

,

beratos vegno. Det. lucíque voftitui ?

Tione of

gentius L. de Fide cap. 43. Firmiffm , inquit;

Ql[lam Qum

Y

zene: eg mullatenus dubstes ,. à

lï') 890

ïfguo; ,[c'nfpev arfu-

TO5 Cum diabolo.

Ri

I41.

Dz PzccaTIS.

21E

m t

141. Dico [I. Peccatum mortale ex na-

n hn hu

turaíüa meretur poenam «erernam. Proj. De-

um t

us peccato mortali decrevit poenam zerernam ;

il & Ops

üt conftat ex num. priore: Efl autem prudens

il dc p

legislator, & juftus vindex, irnó de facto ma-

m uj

gis vult mifereri; quàm juflitiam exercere ; er-

vides D

go in taxanda hac poena credendus eft propor-

J : frii

uonem ferváffe ad peccati meritum ; nec ultrà

: qua d

condignum punire.

Corf. Ex. fundamentis,

qua tanquam) rationes perpetuitatis poenze à

ij g

ya du u

'l'heologis afferri folent. Earum 1ma eft ex

ia t g

Greg. M. lib. 4. Dial. c. 44. & D.;Th. z.

o ii

w n d

87.3. 3. ; quia homo mortaliter peccand

w ET

fponte contraxit reatum culpee & poene , féque

Yi an Db

in eum ftatum conjecit, in quo fatisfaciendo im

zternum non poteft íe. eximere ab utroque

n QXTT'MX&

m

b )

Wa

:

-';

hoc reatu, cum extinxerit principium fatisfa-

étionis, nempe gratiam & charitatem : quoc

yjon t

k Sdud

quia ipfe reparare non poteft, & reatus uter«

' peccatt f

que femper manet, iemper pcena debetur.

; Parmye

2da eít ex S. Aug. ep. 49. q. 4.; quia, qui mor-

ff n

taliter peccat, conremnit finem ulümum & eter-

nitatem bearam : totufn veró füuum amorem ae

pat

£a

j an

feliciratem. perpetuam in creatura , quantum

in(e eít, reponit ; ergo & zrernitatem roife-

i

ij)"

riarum feu poenarum damni & fensüs meretur.

nlim [] )

7

3iia cít ex S. Chryfoft. hom. 25.in ep. àd Rom.

"D

m

j n

& 9. in 1. ad Corinth.; quia mortaliter peccang

ratione offenfze fuge gravis fpont? diffolvit ami-

"I

de lü

j

ciam cum Deo, & ejus initnicum fe profire-

i

i

n

tur ; ergo & fe expofuit odio Dei, & ut tan-

m "

quam inimicus ab eo babeatur; dum aur Deus

2

offen-

l

ia

Dz Pscearis

815

offenfim condonet aut homo fatisfaciat, quod

pdeo N.

i eo elu

poftremum impofibile eft damnatis.

142. Ob,. 1. /Eternitas in fcriptura inter-

hmaum f&

d eden

dum fümitur pro longiffima, non tamen per-

etua , duratione ; ergo ex ea non oftenditur

bis purat f

Conf. I. Scriptura mul-

liE s.

perpetuiras peenarurm.

d.

tis in locis extollit mifericordiam Dei füpra ju-

ftitiam. Item Pf. roa. ait : ZVog z2 perpetuum

ftemo o (

jdcmud

dra[cetuy , meque in etermum comminabitur. & f

s6. Nunquid oblivifeetur mi[ererà Deus , aut con-

peies lt

t ol

ginelit in ira [ua mifericovdias [uas ? Ergo. Conf.

Jl. Marc. 12. de Scribis dicitur : J£ accipiem?

4

ps ncagd

dicium.

Ti cOncade

Meh . E

r

z)roli;:fu ä

. A. Sumitur pro duratione non per-

etua, fi fermo eft de rebus vitee & feculi prae-

dmeanvi.

f

e

ntis, T. fi fermo fit de rebus vitze & ficuli

tir g v

fuüturi, ubi fcilicet non eft mutatio nec finis.

(ttn mj

N. Dixi : Zrazfeat ; quia promiffiones in eeter-

t tl g

num aliáque, que figuree munus obeunt, fepe

la ntjq

fecundüm figuram quidem prateriére , fecun-

Q ex eor

Ti infr

düm fipuratum autem eterna fünt. — Porro fa-

ls (to

€it pro noftra veritate; quód Chriftus, ubi ju-

dicialem fententiam pronuntiat, utique pro-

qin i

prio verborum feníü ufüs, poenas dicat eter-

l.A

pas: accedit, üt obfervat S. Auguft. lib. 2r. de

| (

E

Civit. C. 25. , quód in eodem veríu de vita

zeterna eeque ac füpplicio eeterno mentio fiat;

1 tem) Iion.

ergo cum adverfàrii veram vitee eeternitarem

14,

fareantur, quid perpetuitarem füpplicii in du-

Wottom

bium vocant? 744 Conf. L. &. D. /4. Scriptu-

Watur.

Xa extollir & fic loquitur de effe&tibus miferi-

i C

cordise in hac vita & feculo C. in vita & fzecu-

—

218

Dzr PrceaTIS.

io altero N.. Nempe maxima Dei mifericors

Ii?fädat; qUOd

iIS,

dia ex eo elucet , quód non damnaverit genus

(rru t

humanum fecundüm rigorem juftitiz . fed de-

n timbn p

derit- Redemptorem, & nunc etiam peccanti-

non üfteig

bus parcat propter Chriftum, détque locum

Seimm

cenitentiee ; quod unum texrus laudati. pro»

um

ant. Unde ex annoratione S. Auguftini po-

fon i prta

ftremo loco ítatim fübditur : Dixi: munc c2-

mindir. d

i: bec mutatio dextevee excelfi &gc. .. Vita iraque

n Dur,tty

refens eft tempus miferendi, ubi homo cor-

i Em

rigi poteft & mereri. Poft hanc veró erit tem-

ar: pan

pus judicandi, preevalebit juftitia , nec locus ve-

nige eoncedetur, üt Chriftus aperté monet

Matth. 5...Effo. confentiens: advevjario: tuo. citós

rie t

la

dum es in-via cum eo s. me fortà te tradat advevfa-

vius judici, g judex tradat te miniftro , €$ in car-

prie t

cevem amittavis.

"men. dico tibi , 110m exies s do-

muao od

vlfiongit t

nec veddas uoviffimun. quadrantem. .. Ex Joan. 9.

T d

Feuit mox , quando uemo poteft opevari... - Addes

erite,

quód ex communi Theologorum damnati pu-

]

niantur infra condignum; hoc feníu , quia De-

J

Bort

minores ,

hr ü

M

us fingulis peccatis decrevit paenas

.quàm in toto rigore mererentur.

P

onf.

[ q*le

o p

"r

K r

ÀI. w D. Accipient. judicium prolixius in a-

j

r

cerbitate C. in duratione IN. ineequalia quidem

]aun ]

eett &t

-damnatorum füpplicia erunt.-quoad acerbita-

tem, non quoad durationem. :

10 m

licet m

j a

143. Jifl. [. Satem non omnes;

u

peccato mortali fuerint mortui, in eerernum pu-

a

ph" Y

nmientur. Ejufmodi autem fünt 1., qui baptis-

yn

mum Chrifti & Euchariftiam acceperunt ; qui&

u

J "

[ quis amatiducavevit ex. boc pauey viuet

in &ttY-

j ii

ht

3

??ng

p

514

Dzr Psecaris.

ol dipere

yum. 5., Qui manent in fide Chrifti ; quia

.

fundamentum habent Chriftum

.

unde licet

ais Docto

Opera maála huic fuperedificata fuerint, hac

kraprm

gur baduts

quidem tanquam fcenum & ftipulee exurenda

funt; ipfe nihilominus, àt ait Apoft. r. Cor. 3.

fb qu d

gonít

Balous erit ; fic tamen; quafi per ignem. — . Qui

érítantes 1n fide Chrifli & unirate Ecclefize,

TE

faciunt opera mifíericordise , licet varia fimul

fai ln

jiziai

peccata committant ; quia Jeazi müforicordes ,

i rl

vuoniam ipfi mifericerdiam . confequentur. ejc.

&. Hos aliófque errores recitat &expugnat

titem enuma

ml

S. Aug. nuper laudatus, ex quo JV. /Z/f. Coutra

mum eít, quód non omnis , qui fémel credi-

L aim

derit & baptizatus füerit , fed qui perfeverave-

p diman

*it ufque in finem, hic falvus erit : nec juvat,

Grcg. N

quód. quis Euchariftiam accipiat ; fi enim di-

Trint Dlroi

peetinre

gnus illam (umit , habet quidem panem opera-

tionum vitee eeternge ; quam obtinebit, fi perfe-

m

'veret : fi veró indignus, judicium fibi mandu-

DL

peurm :

€at. . Coutva 2dum eft'; quód Chriftus pronun-

tiet damnationis fententiam in eos , qui opera

hii

mifericordie non prafliterunt : Apoftolus au-

Ti d

Xem dicat, apentes opera carnis non poffeffu-

AUL um

ros regnum Dei : Ad Corinthios veró loqua-

lia

'tur de igne purgatorio ; non eterno, ad quem

ts i

Tün

damnati diftedent. / Cogzra 3íum 'eft , quód va-

leant mifericordie opera tum ad impetrandum

dellns

à Deo gratise auxiliumn &ad peenitentiam agen-

didj

am, tum ad peccata delenda fecundüm rea-

j ]

tum poenz reítantem ; fi fiant. propter Chri-

311l

omo

ftum : Nlhll verö. valent ad vitam ,fih

k (

nolit

ü o

Dz Pzececarvis.

re Chriftum aut ab eo juftificari , üt

r i

nolit dilige

E

ait S. Docto:

r ex Apoftolo : ff diffribuero im ci-

|füerir, n

bos paupevum

omnes facultates , cbavitatem. autem

zon babuero;

nibil mibi predefl. . Unde liquet;

Due enre]

poli t C

füb qua conditione beatitudo mifericordibus

m j

promiffa fit.

'

[//

mitge

1

H

ü

144. Ài

jf. 1. Prioribus faltem fieculis non

jcet vt

fuit conft

ans de hac re fententia. . Nam. 1. S.

uftin. in Dial. cum Tryphone & S. Iren. lib. 2«

"ii ml

at d

adv. haref. c. 64. videntur nepare immortali-

r

tatem animz, & confequenter eternitatem poe-

me. /2. S. Greg. Nyff. in Orat. catechetica &

oA Af ln

qifind at

L. de anima & refur. ait; Diabolum & homines

oft diuturnam purgati

onem liberandos.

3.

qi n

& 40. ltem in Car-

:

Greg. NNaz. oratione 39.

dubius faltem eft de

RL

mine Heroico de íua vita

perpetuit

ate poenarum. .4. S. Ambrolius Ser-

m p

inon. 20.

in Pf 118. dubié & obfcuré,in com-

pindi i?

m (b

ment. in ep. ad Eph

ef; autem fatis clar& negat

genarum «eeternitatem.

s. S. Hieron. variis

drilos p

W:qUiofä

infcriptis fuis prafertim in comment. ep. a

Ephef. affert fententias Origenis abíque cen-

' APQ&OW

fura.earüm aut reprobatione ; quin e

undenm

ig of w& !

Pelag.

jos a 4*

fübinde laudat : in Dial. 1. autem cont.

textus fcripruree , queis fupplicium damnato-

emo d

alium fenfum vel de infi-

j d qi

rum exprimitur, in

delibus duntaxat explicat ;

.& preeter alia dicit:

i impmïü'm

aliudeft gleriam perdere vefu

vgeudi , aliud pevire per-

gieniod*

fanin *

petuo. . ltem : Qlriflianos , fi in peccato preeventt

fuerint , falvandos e[fe poft peuas.

pro?

j

E.

uód Patres nonnulli

fpeciem qüan-

(if

j

uis fcriptis afperfe-

j

dam dogmatis Origeniani

xint;

4

aof

216

Dz Pzccaris.

rint, ortüti, fi Peravio credimus , fuit ex eo;

.wmemnon

quód illi Origenem magni fecerint; & in fcri-

m & de

pturis interpretandis feré ducem adhibere con-

Ál 4

fueverint.

uamvis veró illis ex eo capite fa-

[

ewom f

ciliüs indulgendum foret, quód necdum decla-

d& lgla Va

ratàà tum temporis per Concilii definitiones

qijuge

mente Ecclefie finiftram interpretationem fe-

n

"

querentur; & eorum etiam fingularis opinio

jb p

dogmati noftro nihil.officiar , cum non nifi

r d

frentétorn

unanimis:Patrum confen(us fit infallibilis ; eft

tamen, quod ad fin

ulos reponamus. .. Unde

füt Àmbro

"d yinum ye. ]u

1

inus in Apologia utraque

ferianis, i

agnofcit. penarum perpetuitatem tum à De-

Gingie po

mone tum à reprobis anpelis & hominibus ef-

d g

fe (übeundam. Hujus fententiam laudat Ire-

demate h

naus , eíque fübícribit lib. 4. cap. 47. ; unde

manielt

quod obícuriüs .de: immortalitate animarum

V. cw,

locis füp. cit. dixerant; hic clariüs reddiderunt.

| Mate

4d adum Y« Gregorium Nyffenum .jam

I & 2

olim defendit Germanus Patr. Cpolitanus apud

NT

Photium 'afferens , 'ejus libros ab heereticis

|

ln in

Origenis. fautoribus effe corruptos.

Contra

| f dimy

quod licet quidam ob . ftili fimilitudinem , di-

| ln

cendi characterem .&. orationem confequen-

Sun,.

tem excipiant ; tamen improbabile non reddi-

lo&opïm

tur, tum quia hoc imitationis & folertiee pe-

Ti d

nus ab hereticorum ingenio non abhorret:

in&i

tum quia Nyflenus in Or. de his , qui laptisma

ilt.qu

differuut ; propiüs ad veritatem accedit.

&tm ap

-dd gtium w. INazian.in Orat. r5. luculenter

ürim.

fusáque difputat, peenas damnatorum nullo fi-

Atj

O 19.

ne terminandas , *&Ain Carmine Jambic

&

VOT-

Dz Prccaris

217

*s füit r

vermetn non effs moriturum. Unde alibi dicta

dm) &iír

molliüs.& de purgatorii poena exponi debent.

Adibon g.

-.Ad atum. . 152um Ambrofiii locum

100 cpit

obfícurum fatemur : clarus autem fenfus eft L.

Decdum d

de lapfu Virginis C. 8. ubi ait : Ego tamem,

ii defmir

qui fcio graviora facimorofis feroari 2ormenta , 65

Jretiona i

n fine umpias animas evuciatus ananeve , qon Tem-

es utique ,

féd «ternos. &gc.... Eadem loqui-

gulrs q

orah

um i

tur ad c. 14. Luce , & L. 2. de fide c.4. Com-

Afl d

mentariorum veró in ep. ad Ephef. auctor non

um (2

fuit Ambrofius, fed Hilarius Diaconus Luci-

ferianus, üt Bellarminus putat;. vel alius quif-

potgi ung

m um i ]

cunque potiüs, üt hic Petavius' annotat.

& n

Ad sgtum. 3« S. Hieron. Catholicam de

tüm ia h

dogmate hoc fenrentiam fuam multis in locis

manifefte declaravit, nempe in Comment. ad

at

]tste du

l. c. 14; V. 20. & c. 27. ad Daniel. cap. 3. ad

Tis r

Matth. c. 25. v. 46. maxime veró in. Apologia

N

ima & 2da contra Ruffinum, qui eum fàlutis

diabolieze füfpe&tum reddere conabatur ; ubi

polrustt

T

declarat in locis quibusdam objectis non fuam

fed alienam. fententiam à fe propofitam, ne-

us (

j

que laudatam Origenis perfonam fed viri in-

enium , nec eum üt Theologum fed üàt Phi-

m ag

j

bj 00

lofophum commendatum; neque ejus opinio-

nes fidei repugnantes effe adoptatas ; quas de-

&

k fore?

renuc

g d

in & füfpicionem à fe ft

* propulfavm Ad

jlla, quae'ex dialogo allata fünt , obfer

vandum 1I..

j, W þ,'wmm |

gai

eum agere hic contra Pelagianos, qui negabant

difcrimen inter mortale & veniale intercedere ;

d

& remitti peccátum ant&, quàm homo ita corti-

j

gat mores , ut immunis fit ab omni peccato :

g ]gmbico ,I

5

2. 0-

[

s.

$18

Drz Prccaris.

2. Nomine peccatoris aut iniqui ab eo non

tsb , f

intelligi femper eum; qui mortalis peccati re-

Ergo guemi

y 4

us eft, íed etiam illum, qui veniale tantüm

commifit. Inde autem 1mó reclé dicit, loca

m ofico d

fcripturee füpplicium eeternum teftantia non ef-

d lm

fe intelligenda generaliter de peccatoribus om-

Vedde fn

nibus, & cujufcunque peccati reis: 2dó Do-

10, etroral

cet reos venialis peccati perdere eximiam glo-

d u as

riam innocentibus aut eximi? íanctis deftina-

T animém f

tam , reos autem mortalis perire perpetuó ; un-

t6c fimat

de inter perdere gloriam & perire perpetuà

v fidefo

bené diftinxit.

3tió Chriftianos afferit (alvan-

f d

dos pofít peenas , fi in peccato veniali praéven-

Eskla &

ti fuerint; & reprehendit Pelagium, quód fi-

As 1

deles cum infidelibus confundar ; cüm tamen

o oficio

ili f&epe cum veniali. duntaxat decedant , &

05 N acd

hinc peenis eeternis non mulétentur : infideles

! silio

autem moriantur in mortali , & hinc perpetuo

j

;

m i

füpplicio fübdantur.

|

bor

145. Jnfl. ZiI. Ecclefia videtur - credere;

ET

redemptionem aut refrigerium convenire pof-

ET

íe damnatis ; fic enim orat in Miffa pro de-

r

fun&is : Libera Domine animas omuium fidelium

| Wb

defuntlorum: de peuis inferm Q9 de profundo lacu

Md

libera eas. de ore leomis, me abfovbeat eag tartavus

GW m

&c. Conf. z. lfa. c. 24. dicitur : Congregabun-

IN

Zur in lacum;» 9. claudeutur:ibi im. cavceve , &9^ pof

Opers Q

smulzos dies vifitabuntur. — Conf. II Prudentius;

if gt

Auguftinus & Chryfoft. apud Petaviur c. 8. l.

Chryf

c. innuunt , damnatis fübinde refpirationis quid-

Qd co

O? a-

l5 dur

piamroþvkenixfe ? eorjmgue poenas fidelium

tiQ

,O d&ml

Dr Prccaris.

219

EEIT

fionibus ; fi non folvantur, faltem fublevarixt

il pec n

Ergo «terna peena dici nequit.

Vetidle t

s. N. 4. Ecclefia contrarium afferit, dum

« ia

in officio defun&orum dicit : zz isfevmo nulla

teflnra m

eft vedemptio.

Unde oratio illa ex communi

ecentOnist

Ecclefiee fenfü & ufu;in aliis officiis pervulga-

tei: 3l

to, retrotrahitur ad ipfüm agonis momenrum ;

'e exmm

adeó ut Deus futurà oratione tactus rogetur;

- fndisdhs

vt animam morientis liberer à poenis inferni,

nec finat cadere in obfcurum : vel effunditur;

re pentiit

perie od

ut, fi defun&i anima purgatorio igni tradita

o afert t

fit, ab eo liberetur, cum purgatorii locus ab

) vengi p

Ecclefia fiepe inferorum nomine exprimatur.

kgun, a

ZAd Conf. L. 9. D. «à vifitabuntur accipiendo

jt : n t

pro officio confolationis alteriüsve levami-

qt d

nis N. accipiendo - pro exerciiio punitionis -

r : d

aut affli&tionis ,'füb quà ratione frequenter

& hix p2

ufürpatur in fcripruris C. unde hic textus po-

tiüs probar impios in eternum puniendos.

genr t

-vdd Conf. HI. 3. Videtur Poética potiüs fingen-

convenre j

di quidpiam licentia, quàm probabilis fenten-

tia Prudentii effe , dum hymno Sto cecinit dee-

Mif p

vmum d

3nonibus & damnatis pufillum quietis per te-

ftum Pafchale indulgeri. S. Auguftini in Ench.

j ii

jg t

-€.110. non eft abfoluta fed hypothetica tantüm

enuntiario , ubi dixit , (i facrificia & pietatis

:gf

zgzlbw

"!

j d

/

ji

-opera dammatis aliquid profint,

non proae €5

nifi ut aliquid levamenti afferant.

Denique S.

Í r

us ali-

«

Chryf.

indulgentià quàdam oratorià pl

-quid concet

lit immoderaté defunéctos deflenti-

j t

. dixit; Chriftia-

bus, dum hom. 3.in ep. ad Phili

C

T

]

ia

-posf damnatbs per fidelium preces

& Iäcriüc

M

A

226

Dr PrccarTi:s.

Marit

quidem; íed aliquo tamen, folatio juvari.

Quamvis enim hac de re certi nihil ab Eccle-

&umn

T

fia fit decrerum, maximum tamen contra il-

Codleque

lam prajudicium eft, quód nunquam pro da-

firin pett

imnnatis orare Ecclefia coníueverit.

"Accedit ,

pIOQICI ff

quód damnati fint extra communionem San-

5111

étorum, adeóque à noftris

precibus comqui

pieunge :

nihil habere poflint.

E

qulen!

[

146. Ob II..S. Aug. in Pf. 71. v. 14.

Ex

tb m d

sfuvis 69 iniquitate vedimet animas eovum , fic fcri-

pit, n

bit : Que funt ifle ufure , mfi peccata , que etiam

eue (n

debita. niominantur ?. ufurag autem appellatas pu-

li ss

s f d

to, quiae plus 1nali invenitur. i. [upplicis, quàm

commilJum eft im peccatis ; ergo juxta S. Do&to-

pd g

ris mentem mortale ex. natura fua non mere-

Ts gauä

tur eternam peoenam. | Conf. [ Sap. r. Deus

Wi

non dele&atur in perditione hominum ; fed

Qunqu

juxta Philofophum nullus fapiens facir aliquid,

Tnánere

nifi propter íein ipfo delectetur ; ergo Deus

lm pem

son puniet homines morte eterná.

Goif. 11

14

Judex ífàpiens punit ad corrigendum ; funt

| itelenr

enimteftante Philofopho poense medicinze quz-

| lm

dam ; Peena autem eterna poft

| O 1]

]

prodeft ad correctionem ; Ergo.

judicium non

f

ss

E. D..42. Plus mali invenitur

in fuppïi-

ov

ciis; quàm. quod mali phyfici fübinde com-

t f

miffum eft in peccatis C. quàm quod mali mo-

E

ralis .eft commiffum N. Refponfionem probant

Ditüm ]

verba fübíequentia

Aam . . g. cum . bomicida

l tari

corpus 1antium. bominis perimat , amime autem mi-

V

bil wocere poffit ,ipfius 9 amima &5 corpus perditur,

E

dU gebeuua. -- «4d Conf. 4. D. M. Deus non de-

hi

T

€cta-

d

Dz Prccar!s.

22X

fohtio i

le&atur in perditione hominum antecedenter;

. nihil d b

& non füppofità culpà exigente hanc poenam

en Contt

C. confequenter ad culpam /a/d. non delecta-

ünquam xj

tur in perditiore praecis& propter ipfam C.

t A

ropter manifeftationem juftitiee fuee N. — 74

manioen &

Conf. II. D. Judex fapiens ftatnendo poenas agit

ecibus cumi

plerumque ad corrigendum, & paene pro ali-

quo faltem tempore fünt medicinze T. abfolu-

nl

t&, femper ac neceffarió ita, ut pcena effe non

at erom,

poffit , nifi medicina aliis fit. IN. Peenee etiam

At t

gterne fünt de facto medicinae fecundüm il-

lud Pf $9. Dedifli metuentibus te figuificationem,

im at

n f n

ur fugiamt à facie avcás, ut liberentur. dilecii tui ;

o p

poít judicium etiam preeflant , ut boni tantó

1 fn 00

T

Tnagis gaudeant , quód velex juíliige amore

vel ex poenarum illarum timore bene egerint.

p d

honinun 4

Quanquam fatis eft , afflictiones illas eeternas

manere actus juítitiee vindicativee, ac. effentia-

ies f ajiS*Ii

n

lem peenee rationem habere.

-

147. Jfl. . Inter culp

am & þænam de-

emi U

