tem infigniter fa

ffimis gentibus praefereb

ant atque adeo gloriam Ser-

evangglii remoti

tum erat, Romanum orbem fpargebant,

fed

vatoris per

omnem, qui

dibilis animi magnitudo. atque co

nftantia . fpeGatores

-^ C L Ro $ - 9 9 X Rab

Martyrum incre

t

in admirationem

'tantae rei raptos, avidos reddebant cognofcendae in-

fapientiae , quae effe&u fuo omnia Stoa

e prodigia

[

terpae indolis illius

aut antiquiffimoru

m her

oum füorum conftantiam fuperaret. Virtutem

ue

Chriftianorum. quam eximie exercuerit, confirma-

vero pietatemq

emo

:

verit, au.x,.elfitï,hi

fta totk(malqrum vel tqlerantia, ,v;l ipfa .jmg.«goj,, n

non

|XXVIH

5

Fuit ad-

AH,

: ïhon ipfo füo in adverfi fortuna fenfu, expertus intelligit.

verfa ex parte,' cur Ferdinandos, Philippos, atque receatiffima me-

Of«

lt

moria Ludovicos injuriarum a fe óptimo civium füorum geneti il'ata-

rum crudelitatisque adeo füae poeniteret. Experti enim omnes ma-

rl

ITl

ximo fuo damno funt, quam noxium atque adeo ftolidum fit zIQee B-

TgaAcwriCes et adverfus Chriftum, numquam non fuperiorem et

J

*triumphatorem fui exercitus ducem, bella aeque infaufta atque impia

-gerere. — Denique vero quodnam illuftrius divinae majettatis argumen-

tum effe aut cogitari poteft, quam hoc ipfum, quod attulimus? Ut

adeo egregie in hanc rem cransferri'poffi

nt Nepotis illa in Actico füo:

agi,

0U*

:quod/i gubernator.

praecipua. Ioude fertur., qui navem ex /z'iem'e marique

YO

Jéopulofà fervat z

U

"eur non fingularis ejur exiflimetur prudentia , qui e tot

"tamque gravibur procellir civilibus ad. incolumitatem pervenit: civitatem-

im

-que faam non faivam modo fartamque,

fed au&am etiam et'amplifica-

]

tam, ad fummum in orbe decus evexit.

Quem enim hoc non füpra

0s

quam dici poteft, oble&averit cogitante

m, Europam, maxime qua

lig,

:evangelica eft

» principatum inter omnes reliquos terrarüm orbis po-

[[]*

"pulos tenere , et ingenio non minus

quam opibus etiam valere? 'Tan-

À

.to autem feliciorem et Regem &

9-

rþgno pietatis ch;iftianæ cultus.

popqlqm eH'g, quanto majo; in e?

ld*

A

| ;(S.AXXIX. Qui vero noftra aetate verentur, ne levis illi arma-

ie

-turae milites, voL TAEk:Vs v. c. aliquis; »R ADEvs aut inful(iffi-

15,

mus,'.quisquis puerilis libelli:: Cazechirme d' un-homet -lom

t , faber

l0*

fuerit, extremam verae civitati Chrifti perniciem fint allatur

.

t hos re-

"i

'recordari velim , quibus artibus etmachipationibus illi olim d

e Platoni-

il

ca palaeftra milites adverfus. divinam Chri

fti fipientiam non ingenio

LIS

modo , fed ipfo potentiffimorum hominum

; €CIVLIANI maxime, pa-

m

trocinio muniti-abufi perperam vaniffimo

que conatu fuerint. --Et op-

ni

;itabilius:. quidem effet, ut libera:

praeftaretur ab his infidiis ecclefía,

2

Neque enim eft infitiandum

; imperitos multos , qui tamen libellorumm

r-

horum venenatorum avidiffi

?

d

'z2s alios multos mifere

mieffe femper confueverunt, item aSnpms

perverfiffimis his glaucomatis agitari, nec-du-

es

bito, optimum quemq

ue:mecum

juvenibus noftris et item mulferca-

j.

:lis.unice . francogallica le&ione,

ut moribus, ita etiam libellis rni-

ifere captis veheme

i

lo minime careat:

nter mietnere: verum ut ut res finpulorum pericü-

tamem non'debemus ipfi verorum Chrifti cultorüm

wa.

univerfitati ,immo

nec ipfi vifibili- ecclefiae , füpta modüm 1netuere.

It

$ poculis inebriantur,: profe&to numquanr iftud fibi

Nam qui Circeis ifti

n

vene-

[

B

Mv*ä*c&?*

Es

XXVIII . :

fidf

venenum prdpiiiari paffi fuiffent, nifi dulce virus hoc dudümk amavif-

fent.

Ut adeo alienum in Chriftum animum non tam reddat, quam

fate

adi

verius prodat aviditas ifta peffimorum librorum — Deinde vero male

elt,

rebus fuis confulunt quanti cumque fint vel ingenio, vel dignitate ifti

Luciani ^Nam dici non poteít, quantum a cAR or.11]. usque aetate

fupt

[2

univerfae 'Theologiae ornamenti & roboris ex omni eruditionis arma-

rio accefferit, ex quo: Hobbefiorum technis fui officii in defendendo

fiio!

€o, quod merito homini , füi amanti ; cariffimum fan&iffimumque effe

gil

m quorumdam de ad-

tàte

debet, moniti, immo vero ipforum excellentiu

bis

verfariis, anglicanis praefertim, ingeniorum ex

emplo ad omne ora-

ipa

tionis decus et eruditionis copiam confe&anda, excitati fuerint. Et

adi

quid multa?:fi verum eft; civitatem eam optime valere ; quae exerci-

his,

tato et labore probe fuba&o: milite abundet: congratulabimur noftrae

inprimis ecclefiae, quze ipfa ob do&iffimos fuos promachos, quafí Sci-

din

7

dof

piones, homunculis illis ,. ligneis gladiis fh'epentib(us—,. metuatur,

int

fl

$ XXX Ciaudant ägmen hi, quos aniiquo vocabulo /zaeretitfo:;

vocant De quibus non unum ferri debet judicium: quale vero; non

füs

lóx

ex Patribus, feu antiquis ecclefiae do&toribus$, aut ex AR NOLDO;

fed ex Ven, wALcHrO noftro difcendum eft.. De hoc autem homi-

en

num genere, quoniam accurate hic praecipere nec poffum, nec debeo;

€0!

onis propioris tradita

—

ab

ita fentio: qui clare vel rationis luce vel revelati

capira impugnaverint, erroresque fuos meliora e

do&i, .mordicus. de-

pli

fia

fenderint, peffime civitatem Chriíti perturbaffe, verum, quod mox

"

docebo, non ita eam afflixiffe, ut non providente ita Chrifto; rei

tt?

ut

chriftianae ipfi profuiffe effent cenfendi.' Reliquorum vero leviorem

diffenfum, quodfi impediendus fuiffec, non impediri alià ratione po-

üt

tuiffe, quam eonftringenda quafi vinculis quibusdam humanae- mentis

pa

libertàte. Nam ut corporum-et fortunae externzeque conditionis fin-

€x

gulis in hominibus fümma: eft' et

mira diffimilitudo: ita non minór ea

pl

di

animadvertitur in fenfu ftudioque humano. .. Ut quisque enim. ingenio

a natura magis vel minus valet; hoc illove litte

rarum genere aut tin-

pi

&us eft aut a prima aetate magis quam aliis dele&atus ; ut his praeterea

da

vel illisvel praeceptoribus ,. vel libris ufuüs; hoc vel alio munere fun-

Tà|

-Qus:'ita in'omni litterarum genere, quidni igitur in Theologia etiar?

j

rerum notiones et iudicia: menti: informaffe putandus eft. Quodfi

*

lü

his addas vim, et maximam fane illam, praej

udicatarum opinionum,

d

affe&ionum, profe&o nihil

impetum cupiditatum et variarum animi

q

s, bu-

L M t a Eu UR2 RR r Ri ag i s -

Qj

mirgbere, tantam in fi.nitis; cir(ufnf;riptisque tam ar&is limitibu

manis

Ü

XXIX

iif-

manis mentibus cognitionis atque fententiarum difcrepantiam. ^ Quae,

Nl

fateor , nulla eft,: externa faltim, ubi feveris legibus et poenis, quem-

Dale

ifti

admodum in Romana ecclefia , omnis diffenfio tollitur et piaculi inftar

eft, in rebus ipfis fuo judicio uti, generofoque veri videndi ftudio

tte

(r]à

fuper ceteras, ad terrena abje&as mentes cum infigni animi altitudine

eminere; fed ubi tot hominum fenfa uniur decretis, turpiffima ani-

ido

effe

morum fervitute - fubjiciuntur.

Sed: quum fan&iffimus Servator lon-

giffime ab hoc imperio, a natüra civitatis fuae, una libera civium pie-

d.

tate conftitutae , abhorrente abeffet: proximum eft, ut vel hinis ver-

fds

bis quàm fapienter id faciat, oftendamus. Et primum quidem nemo

k

ignorat, quam pronus fuerit facer ordo inde a coNsr AwTINO.M,

TC

ad eavitia, quae cum funt in omnibus turpia, tum vero maxime in

Ie

his;: qui exemplo ceteris effe debent, et inprimis ad dominandi libi-

Sd-

dinem; Huic vero malo non aptior erat medicina parata, quam a

doGrina.publice recepta, diffenfio. . Nam quoniam reprimendi erant

inteftini iili civium quorumdam motus, non licebat antiftitibus otio dif-

itof

fluere, fed arma litterarüm erant'arripienda et acies inftruenda adver-

on

fus hoftem haud raro'optime armatum ;'deinde etiam cavendum;, ne

T

locus'in vita pateret;..in quem adverfarii impetum facere poffent. Non

]ul

enim fperaudüm erat ,. parfuros effe in. animorum offenfione , haereti-

£0j

cos famae ethonori eorum, quos a libidinibus vinci, fe vero viciffim

jid

ab his opprimi ; viderent. .. Plena eft omnis hiftoria ecclefiaftica exem-

dt-

plis hujus rei;' ex quibus hoc colligas , falis fuiffe inftar iftum in eccle-

l0X

fia diffenfum, ne; qui otio in tanta dignitate et rerum omnium affluen-

rel

tia diffluebant, prorfus putrefcerent, 'utiliffime impedientis. . Zlterum

ul

utilitatis genus tale.éft, ut parum abfit, quin decernam, tanti fuiffe,

M

ut publicae illae diffenfiones. idemtidem orirentur.

Qui enim in ea

itls

parte Hiftoriae S: quae eft fere princeps; quaeque de dottrina publica:

fi

exponit, non omnino hofpites funt, norunt, prima aetate tam (im-

a

pliciter et nude illam effe traditam; 'ut nulla fere gravior quaeftio de re

i

divina accurate explicaretur aut definiretur. .. Et quamquam hoc.ad

Jfl*

pietatem populi chriftiani alendam aptiffimum: videri poteft: tamen

f0

dabunt hoc quoque nobis aequi rerum arbitri, parum diftincte, accu-

jn

rate, plene aut imnagnifice , multa e contrario temere,

nonnulla quo-

que platonice, et ad imitationem judaicae allegoriae a fcriptoribus pri-

di

ii et fecundi faeculi tradita fuiffe. : Pofteaquam vero inde a Saec. IV.

(f

de graviffimis do&rinae chriftianae

capitibus 'difputari coepit, utrim-

jil

que litterarum S. ftudia exardefceb

ant maximaque cura difputatores

Jl«

omnes ingenii Iitt&rgrumque opes i

n unam Theologiam Orhandam .ro-

3

M

bor;m-

*

XXX

Gl

Bbrandamque conferebant , nifi quod Gfaecuïi jejuäe-mbi'b' fuo philo-

fidi

fophantes ubique diftin&iunculas confe&arentur. Hoc vero ipfoeffe-

fin

&um eft , ut Theologia fenfim juftam. eruditáe difciplinae formam .in:

op!

duerit, in qua munienda omnium litterarum praefidiis, fuüuumorum i1;

..

Ten

geniorum induftria laudaþiiiüïme vgrfata .fuit-.

fs .Q. XXXI. Statuäbam;äüteiïxiþnincipi-o,' .decärptis äþvae'fbmzdiz':bi-

pra

nir commemorabiliffima, omnium:- graviffimaque hifloria , argumentis

las

hanc de providentia Chrifti inftitutam difputationem illuftrare ac cor-

fer

roborare. .Et nemo non perípicit, quam facile ac copiofe id fieri po-

col

tuiffet; ; Sed quoniam haec de. admiranda Dei, in facris repurgatis,

Ine

providentia difpuratio a multis,. (

quos l; A. E& s&1civs in centifolio

Luth.et Vea. lenenfum /Eheologus;

L Gowzxrenuivs Jutrod. in:L.

p

di

L eccl. Luth..Sy

mb. L. 4 c..3. $. 22: p. 246: ff. laudant ;) occupata fü-

it: id unum attigiffe fatis fuerit, nonm alio ill

uftriori lefüum Chriftum

IV

C0

civitatem fibi facram & propriam beneficio obítringere potuiffe, quam

m illamoppreffamque ünius'tyranni dominatu, in priftinang,

Ti

quod fra&a

Tk

a fe nobis p

artam libertatem ita.vindicaverit gloriofiffime , ut jam' no*

ftrum quisque. ex unius - S. S. norma,

libera pietate-colere DEVM

animique aeternam felicitatem procurare'.queat. : Gui-fi hoc:alterum

addas, effe&um effe.hac facrorum emendatione, ut religio Chriftiana

ü

jam reip. fit

in omnem partem utiliffima; cum e'contrario Romano im-

te.dominatu. nihil eieffe queat in

fenfius : et gratiffima mente ve:

0

poten

s

lc

nerari

Chrifti erga nos benignitatem ; et fupplices ipfius mifericordiam

inus, ut pórro dignetur Numine. fuo praefens civi:ati

d

implorare debe

atis noftrae partem

ü

fuae adeffe et reliquos etiam: coetus in-hanc felicit

mortalium genus indulgentia ,. vocare.' Quo magis eorum

It

pro fua, in

fas eft, mirar

i ac deteftari füpinam vel ignorantiam ;; vel impuüdentiam,

ut faeculo. aüt.ftulte petulantibus juvenibus,

dum gravioribus rebus

qui,

non poffint, ;/hocifaltim placeant ;

ex: cathedra füuaj tamquam ex tripoz

de,.ut furore.à

llae olim a&a

;

ie :m'ulif.sres,wj 1n totum ?hoc divinum b—?f

^

neficium üoma,chantur.

. Quoniam

vero fapientia s v A ac 'bevnigläitat:eï-dïgnum gfa.tiofïm-

me exiftimat, in quo omnes no

ftrae..fpes: funt, JE SUS. CH RI-

ä

STUS, in-tebus tantis pro falute hurnani generis gerendis eorüm; qui

vices fuasin his terris agunt;: verosquefefe ecclefiae fuae nutritores ac dé-

fenforesfapientia €

t bonitate fua . praeftant; minifterio uti: fan&um hoc

R-

ï

'«POTENTISSIM'I-REGIS,'.GE*O*

H

optiïn? cuique effe ,de.þet,'

-

—.XXXI

lilo«

GII III. felicitatem et vit'am vere regiam, i:e. orbt ipü»bene

ficam, af-

effé

| d

fiduis commendare precibus;: proximevero MAECENA TTIS, no-

1l

ftrum omnium ftudiofiffimi , vitam ita amare et-quam longiffimam -ex-

optare, ut tanto HEROE falvo ac fofpite falvos nos

, filvam utramque

renip. laeti et agentesnD E O ' gra»tias ; fentiamus,

"

il

Qtlg

Quum vägo non alias ini*cru&ioräs habet, un;ie þvräwl'f—ornamentva*vel/

praefidia falutis incolumitatisque fuae ecclefía petat, officinos quam Scho-

COf

las et Univerfitates litterarum : libens hic jam profiterer, partim qua ob-

po

fervantia PA TKES hujus illuftriffimae eruditionis omnis fedis et dudum

iti$,

coluerim et femper culturus fim, et, ne tám fplendido virorumi opti-

fl

L.

me de omni rep. meritorum. Collegio: indignus habear; provifürus ;

partim etiam quam religiofe. . omnem ieam vitam o

mniaque mea ftu-

Mi

dia.ILLVSTR

ISSIMAE, GENEROSISSIMAE et NOBILISSIMAE

lum

IVVENTVTI, €t illi maxime, quae ecclefiae fefe totam addixit, fim

Jarni

confecraturus: — profiterer inquam, haec ét alia hic publica in tabula;

t

nifi follemni id quafi formula e

&

T0*

ne; a me deberet.

t copiofius etiam, äeri habenda oratio-

/'M

"UI

Nihil igitur praeterea addam

» Quam ita me ftudiis atque com-

ldl

modis honoratiffimorum Commilic

If

cipuis "Theologiae.partibus excol

onum effe inferviturum, ut in prae-

endis mea verfetur induftria; fed

ye

operam me inprimis daturum effe,

ut, ex quo omnis falutaris et theo-

fafll

logica fcientia unice derivari debet

; codicem N. "T. fibi familiarem red-

iiatl

dant.

Q

uem igitur ita enarrandi animus eft, ut triu

tio eum totum abfolvamus.

Id vero

m femeftrium fpa-

m

D

quo compendio fieri poffe fpe-

[iiil

rem ,- credo faeile me omnibus probat

urum. Scilicet non unum Evan-

m

geliftarum poft alterum , fed omnes una oper

a.fic explicabo, ut ordi-

Dus

nis temporum ratione habita, eum fe

quar praecipue, qui pleniffime

por

eamdem rem geftam,

quam reliqui tres, exponat,.-

Hac vero harmo-

he

nia adjutus, non eft metuendum.

; D€ particula-aliqua vitae et fermo-

num J. C. a nobis omittatur.

Reliquos vero libros eo modo ena

rrabo,

ut, quae per fe clara fint ; omittam, ceteris ver

o omnibus, quantum

ffi-

potero maximo meo ftudio praeftare, luci

Jam quidem labores academicos a tradenda

$ ex philologia affundam,

J

Th

tolooia cum dogmatica,

tum ezhica auxilio divino, quodardentiffimis pr

qui

aufpicabor, et illam

ecibus eflagito, nixus,

dé

quidem, fi plerisque pla

cuerit, latine enarratu-

rus.

Addam diebus Merc. et Sat.

i

eam tra&iationem cum de religione

-

generatim, tum de cérifiana,

ejusque tam veritate ac divina origine,

Il

quam

quam þr,äe&läntïäiiæft fümma, ut etiam aliis , praeter "Theclogiae Culto- ,

res, falutare id ftudium fit fütürum, ex meo faltim confilio ac voto.-

Otio asutem meo librisque rédditus, non deero in aliis ''heologiae CA )

pitibus operam meam defideraturis. Neque enim umquam commit- -

tam, uti eorum ftudiis, quibus me totum emancipare debeo, videar

minus, quam par eft, confultum iviffe. Quae omnia ita in me reci-

pio;

ut fentiam, me nihil omnino citra DEI auxilium profuturum.

Hoc itaque ut me oportet

fupplicem Deum rogare: ita bene ominor,

cariffimos auditores in hoc pietatis principe. officio maximo fuo

commodo id experturos, quo nihil dici potuit aut verius,-aut ma-

jus: &morem

Domini effé . initium — fapientiae! Dab. — in

eEoRGIA AuGuUsTA a. d. VIIL. O

j

&oþ.

cIolIs» CCLXVI.

q

x

E

"z

239

GE 0f

Z2

(V*

/]

(

o

QUP E

—

k

AN

E

:

E

E

5

g-

SS"

)

)

4

N u

A

—

MO

p

ii

GE

)

^ d.

UER TRU 1

U. A

-:...(f?

"

s

7

"

e ii

s

Culig.

Voto,

& l-

mmit«

Aidear

Ted-

IrUm.

jinof,

) füo

: Ts

——

E

z«

—

*

-

x

-

3

—

—

—

——

":

PUR

-

PA

d

E

;

M.æ

M

]

.Mw.

..

Y

"

T.

il

P

s

p

T

—

-—

—— —

-

AE

—

——

—

-

-

s

—

x

Mi

p

À

.

m

*

x

:

"

AT

—

——

—— ——

——

-

z

u

:

-—

H

"«

—

-

;

/3

IO PETRI MILLERI

)L P. Q I'*ï REGIA GEORGIA AVGVSTA

E2

DE

E

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

E

g

E

REGIS PROVIDENTI ^

L

ä

COMMENTATIO

o

2

s:,

S

Z

N

..

ETA

110

ö'ä'

-

w

Ó

——

e

319

—

,

EAC

&5

ä

C

ä

--

LIJSTAE

LIBRARIA

WEYGANDIANA

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

M DCCLXV

L4

À