Gf949_qt_17
author: Miller, Johann Peter

-

H

^2

$^.

*

i

D

-

"

*

"

-

$

*

d

.

fa.

*

k

n

-

^

E

— —

Md

EX u

RT

—1

l-

m

C

E

"

TA

.c,

g

d

£

s

"

a

—

o

—

E

*

iW A

m*

N

t

d

o

e &,1&

r

T

s2

ER

L

gíis

RRE

3*

z

O

d

—

L

os

ii

o

CM

EA

UE

As

st

z

H

es

E

Es

$r

AE t cag

-

E.

4

N12«511750

[|

64

l

!

I

I:

]

l

U

UH

UB Tübingen

ï:

—

fayer

t

5

et.

Y2

*

IK

m

N

D IO PETRI MILLERI

*

PROF. THEOL P. Q. IN R

EGIA GEORGIA AVGVSTA

y

'

DE

CHRISTI REGIS PROVIDENTI^

lg

COMMENTATIO

e

——

—

A

r

[

J

CUM

^

9

—

|

H

h d

d

G1

J&?

ES

E

!

«

LIP SIXE

IN

LIBRARIA

WEYGANDIANA

4

1

M DCCLXV

L

^

E

E

pecsge

-

fv

$

L

EE

2

"

pss

k:

m

: ;« xy((

-.I E

4

q2

à - dz x

x

9

P

A

-

Ex

L

u

]

) us

x

29

N

" )

/&x

1.

Nef^!

MVU

w

DA

,

UPs u

L

u2

9A

)ixo »

:

-igni

N

j

N-

z

-

P.

d*

"

27

«

ä,,

$17

N

*

$7

A

RT

(f

í 777,

,

Qi

PA

4

g

N

Qï

55 ui vel feffi de via funt, vel voce aliqua iter fuum alio;

26

ER

EUA

quam quo inftituebant huc usque, dirigere juffi: folent.

"

ciivum aliquem afcendere et in.hoc refidentes paultu-

)

Jv2 lum, cum qua praeteriere, loca et regiones cogitatio-

ne repetere; tum per quas novas pergendum fit, cir-

,cumfpe&are et

de bono inprimis viae duce folliciti effe:

Quae, .quam

beile in me cadat fimilitudo,

a /

novam in provinciam delatum, mihil:

opus eft, ut facile per fe intelle&uris probem. — At fortaffis fuerit,

qui hac fcriptione , quae ex lege et more majorum aufpicii cauffa eft

exaranda, locum aliquem fubtilem tra&tatum a me iri opinetur. Huic

vero facile me excufaturum fpero, quodfi et viatorem me effe, ex iti-

neris domiciliique mutati moleftiis nondum mihi redditum, monuero,

et optimo cuique, id quod fa&u facillimum eft, probavero, oblato

mihi tam gravi munere nihil prius, fan&iusque nihil effe debere

; quam

ut animum omnibus, quibus poffum , praefidiis ad m

ajora erigam,

muniam, confirmem. . AÀd quam rem dubito vero,

an quidquam ma-

joris praefidii aliunde peti poffit,

quam a pia divinae providentiae me-

ditatione, . Et foleo etiam in eo füaviffime haerereet acquiefcere loco

cum alias, tum autem jam maxime, ubi neceffe eft, me fsepius in

eam cogitationem deferri, quam me práeter omnem

fj

pem ac exfpe-

&ationem indulgentiffimus caeleftis Páter, Georgiae A

uguftae, almae

matri, quae juvenem , . parente orbatum ante hos XVI- annos nu

trive«

rit, foverit, auxerit, jam iterum, quafi filium ex itinere longo redü- .

cem , reddiderit;.immo vero eum in modum redditum vin

dicaverit,

nibil ut dubitare debeam, divino hoc fattum effe confilio.

Sed quo-

niam haec et alia, quae et pietatem in fummum Nuümen aler

e;. et ani-

mum variis, quod neceffe eft, curis agitatum erigere ad laetiores fpes

poftunt , fr'uömoiius'mod?&iusque privatim perpenduntur:; Confenta£ .

neum

E

-

IV

neum erat, ut mens m vicinum, qui eft de Riaoi.;x -*crums'rx,no'-

MINI, PROVIDENTIA, lócum fleaeretur. Is enim, quemadmo-.

dum nondum fatis , ,qu'od íciam, tritus eit: ita etiam facit ad fum-

mam SER V AT ORIS 'O. M. fapientiam, bonitatemque, (fine qua

nulla effe intelligique majeftas poteft;) illuftrandam. — Huic vero ita in-

fervire, imo vero fe et fua omnia cum civium ipfius quemque , tum

ut uni illi; his

vero inprimis T'heologos addicere ac confecrare fas elft

maxime faeculi moribus, emancipaffe fefe videantur. Faciendum er-

o etiam mihi putavi, ut libere prae me ferrem, fermone primum id

uidem, chriftianum me toto animo effe, i. e. L. C. ftudiofiffimum;

poftea vero t

ota id, quod nixus divina gratia fpero, vitae muneris-

que a&ione.

Sed confülendum erat praeterea hac difputatione quali-

dam follicitudini.et metui, qui, quum licentius et pe-

cumque quorum

tulantius viderent v

arii generis ordinisque homines in San&iffimi Ser-

vatoris difciplinam, de humano genere merita, omnemmque adeo

ipfius dignitatem jam per infi

dias, jam aperto Marte, impetum face-

ne futurum opinione citius fit, ut pau-

re: veriti funt atque verentur,

&i audeant alicujus no

minis ac dignitatis viri difcipulatum ipfius atque

obfequium

profiteri.

Quibus quidem bonis mentibus, quodfi libello

hoc ad me

lius fperandum quafi quoddam fignum erexero, pr

ofe&o

non poenituerit,

tempori me magis atque fratrum necefïicatix, quam

vanae eruditionis gloriolae confukum iviffe.

.

ucundbm , delati ora-

Ne. vero liberius vagetur, in locum tam j

tio: circumfcribendam illam paragraphorum , ut vocant , quafi li"miti-

bus, puto.

luftraturus autem ac vindicaturus Jefu Chrifti in regunda

&L Il

tuendaque S. civitate fua providentiam,

nolo multus effe in iis, quae

intelliguntur, et in omnibus

et per fe ab uno

quoque minime tardo ,

|

'Fheologorum libris obvia funt.

Quod enim

Philofophorum atque

ad ipfam providentiae vo

cem ac vim attinet, dubito, an ulius locus a

OXNE, Stoicorum copiofiffimo

praeftantiffimis ingeniis inde. a. CICER

interprete; usque ad SHER LOKIVM;

divinius philofophantem , ftu-

Quamquam is ipfe hifto-

diofius fit tra&atus aut copiofius exornatus.

riae omnis luminibus ita adhuc illuftrari et poffit et debeat,

ut plus lu-

. Et providentiam quidem

qïj;

cis affundi adhuc illi potuiffe exiftimetur.

aeci appellant, certum eft, non alia

m effe

ipfam, quam zeovoiv Gr

|

vim aut actionem naturae

intelligentis, quam quae in privata et parva

appelietur.

Utriusque autem omnis laus in

re fapientia aut prudentia

€o, nifi egregie fallor;

fita eft, ut in re non modo bonus,; fed nimi-

rum

-

ER

2

——7/' j DENE 'A | : J'. Y

YV

E

|

rum optimus i'copus quafi praeägamr; cum hoc vero älif fines utilit

*

tesque ita fapienter conne&tantur, ut neutra ofliciat alteri, fed quae-

D

que potius proximam commoditatem ita promoveat, ut per omnem

hunc finium decurfum quafi per quosdam gradus, ad fummum tandem

principemque omnium re&o itinere perveniatur.

In quo confilio

confe&ando fübfidiorum (media vulgo

vocant) ea ratio habenda eft,

ut breviffima tutiffima et efficaciffima qu

aevis jure fuo ceteris fint ante-

ferenda.

ï

Quoniam vero temporum, locorum et reliquorum momen-

torum feéu zegisaceev magna in utramque partem vis eft: prudentia,

I

neceffe eft, fe illi, cujus munus mox defcripfimus, Jüpientiae , tam-

quam confultricem quamdam atque adjutricem adjungat; vifura,

quan-

tum ab his rebus vel commoditatis, vel etiam:

viciffim impedimenti.

fines confe&aturo fuos immineat.

His enim omnibus non modo jam

praefentibus, verum multo ma

gis futuris, ita fünt attemperanda (in-

gula confilia, ut, fi quid aut te

mere geftum fit, aut fecu

E

$, quam fpe-

rabamus, acciderit,

numquam illud. Caffianum , fapiente et

gravi vi-

ro indignum, NON PY TABAM, audiatur.

Haec ipfa vero mentis

$

quafi praefenfio aut verius fagacitas, experi

entia et cogitatione ca-

fuum humanorum augenda et acuenda,

dicitur providentia.

Et ea

quidem non aliter in homines cadere po

ffe intelligitur, quam fimulto

rerum ufü et exercitatione figna quaed

am futurorum ex praeteritis

eventibus fibi collegerint ,

ex quibus &vxAcyes quid jam eventurum

credibile fit , conje&ura

, jam magis, jam minus felici ,

quantum quis-

que ingenio valeat, augurentur.

Sic medicos, fcimus, morbos in-

gravefcentes ratione

providere,

infidias imperatores,' tempeftates

1

I;

claffium gubernatores : fed tamen i

n nullo genere hominum providen-

tiae vis et fumma utilitas magis ex

fplendefcit, quam in R

egibus et in

eminenti faftigio pofitis hominibus.

Ut enim horum eft, confulere

faluti feliciátique multitudinis hominu

m €t eam inter tot interna ex-

ternaque pericula fartam te&amque co

nfervare; ita nemo non intelli-

ä

git, fexcenta his fingulis fere diebus c

ircumfpe&anda et vere profpi-

cienda effe, a quibus opinione citius

z

magnum ac late. patens pericu-

lum univerfae reip. immineat

$.II. Proximum vero huic

eft,-ut, quo major rerum illa fit uni-

verfitas, cui tamq

uam cuftodes falutis

que publicae procuratores, Re-

ges illorumque adminiftri praefunt,

€o plures quoque res eas effe, ad

|

quas profpiciendas, praefentia aute

in cum

futuris animo quafi & prae-

vifione conne&enda, totam mentis -aciem

converqþre €os oporteat.

J]am, cum nos -qpidem homunciones, in i

3

nferiori,"'rggione collocati,

mi-

-

s

VI

ideamus, futüra | veto

M

minimam praäfehtis - conditionis ;pvartem*[ pefv

praevideamus: perfpicuum eft, unde illud fit, ut perz

prorfus non

verfe plerumque de opt

imis regum confiliis judicemus et illi ipfi, qui

rivatis in rebus vere l

yncei funt, jin publicis caecutire prorfus

animadvertantur.

$ liL 1d, quod

mü!tp magis judicaturis temere de confiliis di-

litatem una. comple&itur, provi-

vinae, quae cunGam rerum uhiver

dentiae, accidat, neceffe eft.. Nam;

ut hoc unüm moneam, Dei

quidem gubernatio

aeque ac imperium, nullis neque locorum, neque

eft circumfctipta , fed, ut per omnem rerum crea-

temporum limitibus

tarum cun&arum orbem, i e.

latiffime patet: ita etiam aeternum eft

ut univerfitatis parens ac dominus

duraturum.

Quare neceffe eft,

e

[21

uni provinciae aut hominum generi, ne-

DEVS, confilia fua neq

£:

i

31 ita potius fapientiffime atque optime fa-

que.uni aevo attemperet ,

ut confidendum fit nobis, fore, ut

luti civitatis fpi

rituum accommodet,

profpe&um ab ipfo univerfo animo-

revoluto orbe infiniti temporis ,

rum immortalium concilio quam optime

fuiffe a.nobis aliquando ple-

abfoluta:de de-

nius intelligatur.

. Quae cum cogitaret ? AVLLVS,

fputatione graviflima, non magnificentius quam ve-

cretis divinis di

yvecsws Qes*

rius pronunciabat:

& [hx9es, ewrs woq eoQuus w

-weup ivl roi a odes ura. — Tus

u cyeLegeU

yará TO WQuaoTOs DLUTE ,

v youy . K

vegs 5 vis cvu[DeAos ciuTS €*ye

vero; Rom. XI, 33. 34.

yae &y

1

ralius de. provi-

. IV.- Adju

4

ngamus vero mox iis, quae gene

nt, ea adhuc, fine quibus neceffitas, neque vera

dentia praecepta fu

Chrifti plane ac certo intelligi queant. Quemad-

ratio providentiae

cunt cum Philofophi, tum 'fheologi, qui, ut

modum re&iffime f.

a

&is providere probent, ita ratiocinantur, ut di-

DEVM rebus cun

m univerfitatem, non aliud magis

cant, cum conderet hanc reru

mentium omnium; unam quafi civi-

fpe&affe ,.

quam ut promovenda

ntium, veram ac aeternam felicita-

catetm ejus fu

b imperio conftitue

fuam in dies i

llutrius. magnitudinem et gloriam

tem promovendo ,

que principis finis ea. ratio eft, ut

güanifeftaret.

Cujus vero utrius

.

nifi et uni

verfitas haec, quanta quanta eft,

obtineri omnino non queat,

coufervetut ;

et ad majorem adhuc perfe&ionem ipfa

farta te&aque

aetatum progt

effione fenfim fenfimque eveheretur. De qua re, ut

ffipo de Providentia curatius agi folet: ita fortaffis

in loco iliutiri

4 vero non aberravero ,

quodfi dicam, iftam majorem univerfitatis

É

?

z

evolutione fucceffiva virium

rerum .perf

c

Qionem et . conítantia et

tum multo magis fpirituum abfolvi. " De quo

'cum corporum ,

Oftendendum paucis eft,.

ius dicere non. vacat,

hic quidem plen

quo

[

Vi

!

(;uö ';nödo ea, qua

e Chrifto propfia eft, providentia cum illaDet uni-

verfali connexa fir. Ponamus ergo id, quod clare docet S. codex,

triftiffima: vero cujusque experientia confirmat, ea labe infe&um effe

totum humanum genus, ut impar fit in tanta et tam communi noftrum

omnium depravatione et animi noftri malignitate religio naturalis

n

ocurandae verae noftrae felicitati cultuique divino plene ftabiliendo.

Ó

ua rerum illacrimabili coriverfione fa&ia, novo DEI auxilio, nova,

ut ita loquar, providentia opur erat , a qua. fübfidia illa Jalutir nofiraeque

cum fupremo conditorir nofiri numine communionir, affetae conditioni no-

Jirae ut fapientiffime , ita etiam indulgentiffime accommodarcntur

Et

hanc providentiam Servatori humari generis propriam excufluri cu-

ratius, non male faceremus, quodíi et in confervatione vivae cognitio-

nis DEI inter homines, et in concurfu ad iplorum fpirituales a&tiones,

et in gu/ernatione cum fingulorum fidelium, tum univerfitatis ipforum,

poneremus, atque de his fingulis plenius exponeremus. —Sed quo-

niam video, latiorem, . quam ut decurri jam a nobis queat , hac divi-

fione campum aperiri, alio tem

pore-de h(is difputabimus. Iam fumma

capita defcripfiffe fatis fuerit.

. $. V. Quin vero falutaris rerum divinarum cognitio hac, quam

defcripfimus, providentia egeat, nemo.fapiens dubitaverie, qui hoc

fibi a Philofophis perfuaderi paffus fuerit, ne materialem quidem

mundum fuis illis viribus mechanicis motusque legibus inter continuas

iftas viciffitudines tantum

*

que nifuum confli&tum perennaturem fuiffe.

Hoc vero multo . ma

gis in mentium f. fpirituum civitate contingat,

neceffe eft, propterea,

quod /i/erir horum ftudiis cantum tribuere

DEVM oportuit

, quantum hujus libertatis ad id maxime requireba-

tur, ut et ipfi fuarum aGionum auctores eífe conftituique poffent, et

omnis , quanta maxima cogitari poffit,

virtutis varietas ex omni quafi

1

humani generis parte quafi

exfplendefceret.

Y

9. VI. Omnis haec efficacis co

gnitionis divinae éonfervatio ei,

qui fslutis noftrae inftauratae au&o

r fponte voluit effe pro fua »e-

evorqmi xoq- QuAevSewzrie , worr oiovouioy. divinitus fit tributa

, profe&to

confentaneum erat. Et quemadmodum Chriftus ea,

jam caelo ite-

rum et majeftati fuae aeternae redditus, fungatur ,

tota vita, cum in-

ter mortales verfaretur, declarabat.

Nam r)et füuum in mundum

phyficum imperium ad hunc finem atte

mperare, et 2)in mentibus

i

do&rina fua emendandis dies no&esque elabor

are, et tam 3) in fin-

gulis hominibus beandis ftudiofus effe, quam

4) facrae civitati col-

ligendae operam omnem dare folebat,

fi quis

| Ad quae fingula,

animum

-

VIIE -

animum advertat, fummam eorum fere tenet, - quge latius a hobis

difputabuntur.

$. VIL

Iam, quod qui univerfitatis hominum curam agat, idem

etiam fingulos curet, facile docetur. Aeque autem facile intelligitur,

fi miraculorum multitudini parcendum fit, cognitionem rerum divina-

rum haud meliuüs propagari, quam jungendis multorum hominum in

-l*

id ftudiis, i.e excitanda, provehenda confervandaque ea focietate,

quae in hoc confentiat, ut D E V.M quam poffint, optime cogno-

fcant, cognitum vero ex lege ipfius fancte colant. Sequitur ergo,

ut Chriflus inde a primis generis. humani initür ac. incrementir. de. co-

)

enda augendaque ecclefia pro famma fua fapientia follicitus quafi fueri£.

E

ed haec ipfa, in qua tutanda ipfius providentia maxime verfatur,

zccLEsIA qualis fit habenda, de hoc vero non una omnium eft fen-

tentia. Satis vero fit, duas adduxiffe, quarum quaeque nimis aréte cir-

cumfcribit illum quafi ambitum providentiae Servatoris O. M. - Nam

Anabaptiftas, conftat, non aliam vocare ecclefiam, quam quae piis

verisque 1. C. cultoribus conftet, i. e.iis, quorum multitudine noftri

do&ores invifibilem ecclefiam abfolvi dicunt. Quorum utitiam in de-

finiendo lapfus omnino non taxari deberet! . In diverfa omnia abeunt

ii, quibus Romani praefulis impotenti dominatione et magnitudine

nihil fancius eft, Ut huic enim confulatur, pEL ra&MiNo (L. Ill

de Eccl c.2.) ecclefia eft coetur. homimun ita vifibilir et. palpabilis. ut

efl cottus populi Romani, vél regnum Galliae, aut. resp. F'enetorum.

Scilicet, itane turpiter promachus Romanae fuperftitionis dgnorare

potuit triftiffima illa cum ante, tum poft eluvionem tempora, in qui-

bus difficile fuerit, vel unum, fi a Noachi fan&a familia difcefferis,

reperire, qui pure et cafte uuum DEVM coluerit? Si vero paullo

propius ab inquinatiffima hac aetate abeas, evocandum, intelliges, divi-

nitus, Abrahamum fuiffe, in peregrina gente re&i de DEO rebus-

que divinis fenfüs quafi quemdam cuftodem et: propagatorem futurum.

Qui autem ex hoc fan&o heroe, tamquam ftirpe, nafcebatur popu-

lus, adeo füpina impietate ad fuperftitiofas et foedas plurium numi-

nuni religiones prolabebatur, ut et graviffimis fuppliciis faepea DEO

coercenda fuerit haec lafcivia, et lofua de ftatione decedens, lfraeli-

tas cohortandos feverius putaverit de abjiciendo idololatrico cultu,

Mitto veítigia hvjus impietatis fub^ ludicibus,

1 Sam.lll, 1. et, qui hos exceperunt, Regibus 2 Par. XlII. 8 ff.

1 Reg. Xl 4 ff. c. X11,27.28:. ipfamque illam ezeerwciov non attin-

gam,.quam Achabo imperante, r Reg. XXIl, 5. 6. tantam fuiffe legi-

furore

mgs,'g; inter CCCC Prophetas, mendacii quodam afflatu et

actos,

X

a&os unus flleric Micheas, qug'.defegtae proftrataeque veritatis patro-

cinium in fefe, frementibus reliquis . omrnibus,

fufciperet.

Sed

fi quis vifibilem fuiffe Eliae cempore focietatem, quae publice verum

DEV M venerata fit, contendere audeat; eumfane gnaviter impuden-

tem €ffe oportet, cum ipfum carum hunc DEO virum, tum exfulem,

conquerentem audiat r Reg. XIX. 10..— Eeo me Jovae dDei armipotentie

]

Jludiofum praebui : quoniam lfraelitae omi[fo foedere tuo, aras tuas demoliti

Junz , vaterque tuos. ferro trucidarunt , ane folo velifto , cui tamen animam

eripere couantur.

$. VIH. Iifud vero multo adhuc mirabilius e&, BOSSVETVM,

hominem tam acutum tamque in omni hiftoria -verfatum, BELLAR-

MINI, STAPLETONI, COSTERI etgregarii cujusque de Romano

exercitu militis, armis faepius jam fra&is, iterum ufüm fuiffe, verum

*

edam ipforum opinionem toto fuo opere hiftorico ftabilitum iviffe *).

In hac enim fua hiftoria univerfali id maxime egit, ut planum faceret,

quibus fcilicet poterat, inde a mundo condito unam eamdemque fa-

-

cram do&rinam feu religionem chr:ftianam fuiffe, eamque quafi per

manus facri ordinis traditam integre ct incorrupte, tandem ad Roma-

nam ecclefiam fluxiffe; ab hujus vero Praefüle ita puram effe fervatam,

ut nullo tempore quidquam in ea fuerit immutatum - Quod quidem

fagaciffimi antiftitis confilium quo pertineat,

nemo le&is ejus pro

Rom. ecclefia adverfus haereticos exaratis difputationibus, ignorare

poteft, Sceilicet cum ex ejus et commilitonum ipfius fententia incerta

fint et obfcufa omnia et nati homines ad errores videantur: una au-

tem Romana ecclefia aeternae veritatis cuftos fit: nae eum impium et

üultuæ efi'er oportet, qui miífis examinandi et difputandi molettiis,

noB

*) Miflis locis vpluribug in ejus Difcouvs fuv Phifhive, et maxime Sect.a. de

-

fücceflione religionis ,

occurrentibus, eum excitabo ex ejus libello de

-

Pinfiuclion de Mf2v. le Dauphin au. Pape Inuotent, XI.. p. m. go. $. 12.

quoniam hic mentein fuamn brevitfime explicavit: Dans cez ouovage (v

hift, univ.) oz voiz pavofrre la. Religion toujours ferme et inebvanlable, de.

puis le commencesmenz du enonde.

- - On woit la verité toujours vitia-

vVieufe , les bevefies v

enverféer , P. Eglife fondée fur la Pierre les abattre

par

le feul poids d us AUTORITE 81 BIEN ETABLIE e s ag

[2

mv avec fe tempss peudant qu' om voit au contvaive de

rifans, nou feulement s' affoibliv pav la fu

$ etipires les plus. ffo.

ite des années ; mais

.

entore fe dé-

faive mutuellemenz et tomber les ss fuv les autves, - - Aj

nfi nous tivons

deux fvuits de P. bifloive untvev[elie.

Le prenier , eff de faive voiv toug.

c;gkmble'l) autorité ez la faititeté de

par fa duïäe perpetuelle. etc,

la Religion pav fa prf)]:1'e flabilité e

B

X

non üBi ftatim ad unum hoc 6raculumxconfugïendum effe ftatuat.

At

vero quae ulla umquam affertio confidentius propofita fuit, aut facilius

rerum inter homines geftarum monumentis debilitari frangique potuit,

quam haec ipfa Meldenfis praefulis fententia, exftitiffe femper in orbe

afpe&abilem ejusmodi'focietatem , in qua vera do&rina continuo tra-

dita confervataque illibate et incorrupte fuerit! Vellem, (et quotus-

quisque proborum mecum non vellet!) vellem, deeffent nobis rerum

€ertiffima argumenta, quibus doceri queat, illam ipfam, quam catho-

licam ecclefiam et Graeci et Latini ja&itant, inde a quarto vel quinto

faeculo abje&tis puris do&trinis evangelicis, non modo ad inanes cae-

rimonias, fed proh dolor ad ipfas paganas fuperftitiones, caeco inpri-

mis Platonicae fcholae obfequio , defciviffe ; concilia vero ipfa et per-

verfe faepius de graviffimis capitibus definiviffe et Pontifices Ronianos

cum fecur ipfos in decretis fuis pugnaffe, tum peftilentium denique

errorum au&ores exftitiffe.

$. IX- Alia igitur via pandenda eft, qua ad-verum, quod quaeri-

mus,: perveníatur, ac quam latius multo pateat, ultra unam vifibilem

Ante vero

ecclefiam, I. C. imperium, probabili ratione aperiatur.

quam id fiat a nobis, paucis tradendum eft, quale fit illud, cui Chri-

lam re-

ftus, Rex fumma au&torítate et fipientia praeeft, imperium

gem illum effe , vix quisquam eorum dubitaverit, cui N. F. tabulae di-

vinitus di&atae habeantur; nec quantum fciam, ipfi Sociniani, cetero-

quin parum ipfius, qui adeo de nobis omnibus meritus fit, honori

majeftatique faventes, in dubium aut volunt, aut fi fibi conftare ve-

Vocatur enim non modo in utroque foedere

lint, vocare poterunt.

faepius Rex, et in novo quidem fexcenties «veios , (quae compellatio

tum Regibus erat propria) fed etiam magnificentius adhuc xvgiee zrav-

v9y, AG. 10, 36 et BaciAeus Bag:)&swv X04 Kveios. xugioy Apoc. 19, 16. im-

mo vero jovos Aeczrorsc lud.4; atque adeo et regii muneris ipfi en-

comia tribuntur, a vatibus ludaeorum maxime, et ipfe fibi IES VS

CHRIS'TVS auguftam hanc dignitatem coram P. Pilato, judice,

graviter non minus, quam conítanter vindicabat: ÉDwe/Aeue &iu 8

yo.

lo. XVIIL 37.

Reftat ergo, ut qualir Rex fit, jam videamus. .Et

conftat quidem, cum DE VS fit fofpicator nofter, ejusdem ab aeterno

.cum Patre, naturae aceminentiffimae dignitatis particeps, lo. XVI. 15,

eadem praepotente vi ac majeftate totum rerum cre:tarum a fe ambi-

tum ita comple&i, regere ac gubernare, ut fines illi fummi ac optimi,

quorum obtinendorum cauffa tota rerum univerfitas condita et exor-

Quod quidem regnum, quem-

nata fuit, fapientia fua gonfequatur.

1

admo-

D

XI

admodum et uniz

n

i

ümevad locum theologicum de providentia refertur.

yfale et ipfi cum Patre commune eft: ita cqfnmödiiï

$. X. Quamquam vero folent plerique, etiam- in catecheticis li-

bellis de hoc nazurae, feu potentiae, ut voc

nt in ratione oppofita ad

i

gratiae iliud, regno coipofe fatis praecipe

e: non videntur tamen

omnes de eo ita curate agere , ut intelligi a nobis queat, quomodo il-

lud de Dei filio, tamquam humani generir Servatore, praedicari debeat.

Ut ergo inter omnes conftare hoc debet, Chriftum etiam rerum cun-

&arum univerfitati prapotenter imperare: tamen addi

fübintelligique

hoc femper debet: re/ate ad falutem a fe partam,

cum mortalium genere

communicandam — Quod quum alibi a me fufius

oftendetur, adhiben-

dis ex hitoria ecclefiaftica rerum clariffimis tefti

moniis, attingam nunc

quidem fümma capita.

Quodfi enim regere eft

, Óa omnia temperare

ac fapientiffime fle&ere, una ut falus publica p

romoveatur: profecto

intelligitur, fapientiffimum ftudiofiffimumque

humanae falutis Chri-

flum, dominum, rerum cunttarum vi

rer , viciffitudiner , euenturque om-

ner ita moderari debere, ut viva Dei c

ognitio, quoad id fàlva hominum

interna libertate fieri queat, et cAr

ifliana maxime religio, non modo

inter tot rerump. converfiones in orbe terrarum confervttur , verum

etiam latius in dies ariplificetur. Quibus modis id fiat ;

jam nomina-

tim tantummodo, alias cüratius, declarabo.

-Ut ergo paucis me ex-

pediam,

animadverti velim, regnum NATZERAE Chrifto zam-

quam Redemtori omnium hominum eatenur propriu

turae aeterno illo ordine remotius utatur

m effe, quatemus na-

pro fua omnipotentia Matth,

28,18. Ebr.2,8. Eph.z,2r.

ad fines redemtionis fu

a€ obtinendos,.

Quae quidem offerendae applicandaeque partae a. fe fa

lutis commodi-

tates naturales varii diverfique generis funt, eaedemq

ue veél ad mun-

dum materialem; vel Nvy;xov , vel deni

que mixtum ex utroque genere,

l e. zorixoy , referendae

Neque enim ignorare debemus , contem-

platione tantae, quae ineft in mundo Quomo ,

pulcritudinis , ad cogni-

tionem Dei naturalem perdu&a effe, Rom, L 20. 21. ingepniorum , .ut

quaeque fuerunt excellentiffima inter Graecos & Romanos: ita

non omnino nihil ad cultum DEI et aliquam probitatem, maxime

Chrifti zetate, contuliffe; civitatum leges, Romanae maxime, reli-

gionis chriftianae curfum infigniter

promoviile; .mercatum vero per

remiotiffimas gentes mirifice adjuvi

ffe Evangelii praecones facris fuis

in expeditionibus; miraculis denique, inprimis hominum ft

uporem ac

^ '

tardicatem in gtcendendo z'xd res caeleftes , vinci ac fuperari

!

B2

$ XL

a

be

XII

.XI. Eft veto p'ra'etfer hoc r:egnum .aliquod' particulare, et I*Iä-

SV CHRIST O proprium, quod ut gratiae vulgo , et re&e id qui-

dem vocatur: ita idem cenfendum eft efíe cum imperio regio in eccle-

fiam. Cujus naturam et indolem ut re&e explicemus et id, quam

fieri poteft. breviffime, jam jam elaborabimus. Videlicet quoniam

omnium decretorum operumque divinorum unus idemque optimus fi-

nis is effe debet, ut cum aliae mentes a concretione mortali folutae,

tum homines inprimis ar&iffime cum D EO jungantur: humanum ve-

ro genus et naturae. communis depravatione et fuis cujusque vitiis a

DEO omnis felicitatis fonte.alieniffimum fit: opus erat divino con-

-

ciliatore, qui peccata unius cujusque, atque adeo omnium, fuppliciis

meritis vice noftra fubeundis expiaret. -Praeítitiffe hoc Servatorem

pleniffime, maximo bono noftro, divinitus edo&i novimus. Sed quo-

niam nulli beneficium partum quantumvis ac oblatum prodeft, nifi

confentienti & uti eo volenti: igitur confentaneum erat placati numi-

nis cum fapientiae, tum bonitati, huic ipfi, qui totum humanum ge-

nus tanto merito fibi obftrinxiffec et fuum illud feciffet, falutis huma-

nae omnem procurationem ita etiam in. pofterum tradere, ut omnia

ea fümma cum auGoritate ageret atque efficeret, quae idoncos aptos-

que eos reddere poffent, quo parto ad aeternam felicitatem jure re

ipfa potirentur. -Quare, quum. DEVS non alia, quam digniffima

omnibus fuis virtutibus ratione liberalem et indulgentem f& hominibus

praeftare q

ueat: edocendi erant eam rationem, qua gratiofi fieri DEO

fan&iffimo

beneficiisque ipfius ornari poffent, et defendi praeterea

adverfus omnes cum internas, tum externas infidias debent.

Quae

omnia efficere, id vero regis eft... Quid enim magis regium eft, quam

publicae faluti infinitae multitudinis confülere quam optime? Neque

vero alius hoc przeftare poteft, nifi is unus, qui ipfe ubique locorum

praefens, qui praepotens ,. qui fumma & fapientia et bonirate praedi-

tus fit: nec cuiquam accommodatius eft hoc fummi amoris munus,

quam illi, qui ftudii fui erga genus humanum luculentiffimum fpeci-

men ediderit et eadern praeterea, qua homines omnes, natura indu-

tus. i.e ea, qua ipfe olim mala, quibuscum nobis confli&tandum eft,

fuo fenfu fuerit expertus; non, quod fine hoc cafuum noftrorum pa-

tientia non optimus adjetor fuiffet futurus, fed quod nihil tanto regi

falutisque civium fuorum omnium cuftodi animos magis eorum atque

fiduciam conciliare poffit

*

€

$.XllI. Patet autem Jam

ex his, quid fit, cur cn ATIAT tam

ap-

amabilis vox huic imperio adjungatur. Quamquam vero haec

]

pel-

1

X

'*anüï&*

XIII

x

t

mum humanaä fafutis ftudiuri

pellatio cáuffam impellentem,

feu fum

indicat, quo permotus, tamrbeneficam rationem beandorum. homi-

num inftituit Deus 10h.3,16. Rom.3,24: magis vero adhuc gratia,

ut vocant Theologi, effe&tiva hic intelligenda eft; ut adeo G R 4 T74

fit ambitur eorum confiliorum ac mediorum fupernaturalium omnium , qui-

bur aeterna mortalium felicitas mon . shodo inthoetur , verum etiam augea-

tur. conforvetur atque gradatim a. Chriflo et. Spiritu. ejur. perficiatur.

'Tit/2,1::12:

jam haec media ad unum omnia ad müraculorum. cen-

fum funt referenda, ^ Et exzerna quidem, Scriptura S. et Sacramenta

procul dubio fupernaturalia funt, cum illa- fuerit divinitus hominibus

rudibus infpirata, haec vero cum illa effe&us producant naturae com-

munis viribus fuperiores, |Ad inzerza pertinent omnes operationes

Spiritus S., quibus homines, quantumvis corruptiffimi, illuminantur,

regenerantur et in vera fide ac pietate tot inter infidias et cum intefti-

na, tum externa periculà mirifice confervantur, AG.26, 18. 1Pe. 1,5,

Et quamquam eae in animis falutares mutationes, quae ordinariis iftis

mediis perficiuntur, quoad regnum gratiae, non fünt habendae pro

miraculis: Rom. 1, 16. T'it. 3, 5. 6. tamen etiam fine his quíidam, quos

ad magnas res gerendas deftinaffet, quafi in ïnüanti,('viva cognitione

imbuti Deoque toti conciliati eum in modum funt, prouti »A vLLvs.

Quo ipfo teftatam faciebat Jefus Chriftus regiam fuam majeftatem, qua

ipfarum legum regni gratiae dominus fit. . Üt vero haec per omnem

"Theologiae tra&tationem fufa , latius hic a nobis difputari non debent,

praefertim cum agatur de illis in loco de officio Chrifti prophetico et

item illis, quae exponunt de mediis gratiae et hujus applicatione$

ita etiam rogandi funt le&ores, revocent fibi ea in mentem, quae de

concurfu gratiofo, de confervatione fidelium, deque gubernatione

eorum fpecialiffima eaque cum externa, Rom, 8,98. tum interna 2 Cor.

6, 15. curatius in "T'heologia traduntur.

"$. XHI.. Quemadmodum vero in nullam aliam naturam univerfi-

tatis hominum procuratio cadere 'poteft, nifi in eam, quae fit nullis

humanae fapientiae , bonitatis atque potentiae limitibus circumfcripta:

itaex ipfa viciffim regia IESU CHRISTI dignitate palam eft, eum

et Verum Deum . effe et communica

-

ri cum hümana ipüus.natqra attri-

buta divina debuiffe.

9. XIV. Qood de divinis attributis Regis Chrifti dixi, in hoc

vero maximum ineft ad totum hunc locum dignius, quam vulgo fieri

folet, intelligendum.

Nam quod independenr eft, non eft metuen-

dum ,. ut tam falutare imperium umquam ab eminentiore

vi opprima-

B 3

tür,

XIV

æg- n 1ääää : k:ïk Jge

d t:ur/, aut tam exoptata human

o generi procuratio. Match 16, 18.

1o.:0,28. Pf.2, 1 . 24,8. . Quod flbi ipfe /uffcientiffimur, bene

confidere rebus nos noftris jubet, quoniam non elt verendum, ne fui

ipfiusmet cura aliquando a noftra abftrahatur: quod /apientiffanur, fecu-

ros nos reddere debet, optime ac utiliffime res noftras curari; prae-

terea vero, fi quae praeter humanam aut opinionem aut exfpe&Gatio-

nem eveniant vel nobis, vel toti facrae civitati, (prouti in fequenti-

bus quaedam attingemus,) de his aut prorfus nos judicare non de-

bere, àut ea folum reverentia, qua pie fententiam noftram a myfte-

riis univerfalis providentiae quafi arcemus ($. 3.) Quoniam praeterea

immütalilir eft Yefus Chriftus, omnisque viciffitudinis expers, quo-

tumquemque hoc non moneat, eum fibi femper fuisque fan&tiffimis

decretis conftiturum , neque, umquam accidere poffe, ut vel a fua fa-

ienria, vel.a fuo in genus humanum amore, aut a promiffionum

P

con

flantia ac. fide recedat? Adderem unum, nifi hoc ut infolens ac

inauditum, invidiofius a quibusdam accipi poffet.

Sed addam tamen,

nixus le&orum aequitate , et ea modeftia proferam , ut cordati omnes

fentiant , me tamquam piae aliorum meditationi materiam, hoc zeo-

fàAaux propofuiffe.

Sciunt omnes, quam vexatus fit ille in Tàeo-

logia de univer

falitate vocationis dire&ae locus, neque ego quidem

tantum mihi fumo, ut, quum ad eum infra delatus fu

ero; multum me

lucis affufurum illi fperem. . .Et tamen nihil certius eft, nullius a tàm

ndulgente Rege fülutem negligi poffe. Quid igitur? in

x

benigno ac.i

quamnam 'The

ologiae vel naturalis, vel revelatae partem ille pecca-

qui ita fecum rationes fübduceret: .qui aeternum regna-

verit gravius ,

turus, atque adeo ut decet optimum regem,

faluti fingulorum , .me-

ritofibi tam carorum hominurn (fanguine enim fufo fuos fecit) pro-

fp

e&urus eft: an fortaffis et horum in commodum mifericordem eam

lia in oeconomia continuabit, quibus, ne miracula in hac prae-

curam a

fenti nimium multiplicentur , per alias providentiae univerfalis arcanas

rationes et reru

m .praefentem nexum Evangelii lux propius afferri

Incidi fane in has, cogitationes , fed ita , ut nihil de-

non potuerit?

finiam, olim;

cum ea perpenderem, quae ütramque in partem in

Syftemate dogmatico de graviffima hac

QVENSTEDT/ANO egregio.

quaeftione difputantur

Quodfi erro, in hoc erro,-quod dudum ita

(istuerim, ut, quemadmodum re&e ea à noftris pro veris dogmatis

theologicis haberi

debeant, quae ex veritatibus xerc vo enrov revela-

.

a fluunt: ita alia adhuc veriffime in "'heologiam

tis jufta

.confequenti

o d

attri-

referri po

ffe, quae Prono alveo ex re&te pleniugque explicatis

