butis

*

X

XV

butis divinis derivari , aut alia probabili confentaneaque ceteris do&ri-

nis, ratione ad augendam gloriam Dei, pietatem vero noftram erga

eum nutriendam difputari poffunt. Ex hoc autem genere ea funt,

quibus moleftae piis mentibus.de divina bonitate dubitationes exi-

muntur. Sed utcumque de hoc quis ftatuat, eruditis viris me haec,

non item vulgo, excutiendacommendaviffe, humaniter meminerit.

$. XV. Sed cayebo in pofterum , ne in alia diverticula oratio de-

fle&at. - Videamus ergo de Providentia Chrifti Regiripfa. Hujus vero

primum munus eft, curare, ut quam plurimis bene fiat.

Quare, quum

cirvis Chrifli is fit habendus,

qui feab optimo Servatore in aeterna con»

fe&tanda falute fua et juvari cupiat et etiam fponte füa patiatur: confe-

quitur, ut princepr haec Domini noftri cura effe debeat, non modo colligerg

numerum civium, fed eum etiam omni, quaidfieri poteft, ratione aucfiorem

in dies reddere. Res cum ipfa clara fit,

dicemus tantum aliquid de modo.

Quae una quaefltio ita gravis eft,

ut copiofiffime de illa difputari

poffet. Sed tamen paucis hic explanari poteft. — "T'eftatur nimirum

univerfa S. S., Chrifti merita et beneficia non. aliis prodeffe, quam

vera animi fiducia illa ample&entibus atque adeo im id omne,

quod Chriftus noftri loco praeftiterit: placabili Patri ,

confentientibus

ita, ut Ipfiur fatia pro füir. habeant.

Quae una ratio ita accommo-

data eft liberae humani animi indoli, ut praeter hanc nulía alia,

Et,

quodfi commentarios de rebus a Iefu

geftis confignatos evolvamus:

intelligimus, h

anc folam viam ipfum fuiffe ingreffum,

ut, quo fuorum

beneficiorum avidi redderentur homines,

procuranda iliorum ipfis

cognitione indulgentiffime praeftaret,

propterea, quod ignoti nulla

cupido effe poffit

Sed fünt, qui in alia omnia abeu

nt et fi tam grave

negotium ipforum ex confilio füfceptum fuiffet aut

hodie gereretur,

compendiaria magis via plus profe&um iri pollicentu

Ü

Iam, ut pau-

cis hanc fapientiam explicem , miraculis au

t prodigiis; i haec vero

quotidiana oculorum cornfuetudine vilefceren

t, vi et armis tancam rem

agerent.

Pofterius quidem Muharn

medes fe non indignum judicavit,

àd utrumque Romana fu

perftitio er impotens dominandi libido faepe

et lapfa eft, et ubi adhuc

poteft, prolabitur. - Neutrum vero clemen-

tiffimo et fapientiffimo

Regi noftro placuit.

Non prius. quia neceffe

effet ad vincendam hominum QTE IC T IG

miracula miraculis confirmare,

atque adeo ob cujusque fere vel gentis ,

vel hominis libidinem naturae

adeo conftantem et vere divinum ordine

m idemtidem turbare.

Quo,

quum rege ac praepoterte naturae univerfae-re&ore nihil indignius

Cogitariqueat, in promtu e(t ratio, quare edere tam venerabilia fpe-

Gacu-

XVI

"990 ÉL ia

i

erodis, qui turgens faftu, ea

&acula Judaeorum oculis ; ipfiusque H

in aulae oble&ationem. vanam imperar

e Domino non erubefcebat,

rit IESUS, CHRISTUS.

conftanter non magis quam elate negave

ue edidit naturae viribus majora facino

ra, ea adunum

Quare quaecunq

omnia benefica

erant et ad hoc comparata, ut fimul fpiritualium bene-

tL.

m con

fequendorum ,. quafi quaedam imagines ef-

ficiorum , fide in eu

fent," Metu vero et arm

orum vi neminem fibi fübjecit; regnum fuum

irituale et libero veritatis cognitae

ftudio ac obfequio confli-

totum fp

tuendum con

ftanter affirmans, cum ipfa regni caelorum appellatione,

Igitur, quum praepóftero plebis ftu-

tüm clarius adhuc lo. 18.36. 37«

diorum ardore in regale

folium rapien

dus effet, in deférta loca aufu-

giffe legitu

r lo. Vl 15.

Ec quid multa? quos, amabo te, elegerat

Servatot ,

ad novum füum in mentes imperiu

m, amplificandum per

orbem? Homines d

e infimo ordine, ab omnibus humanis, ipfiusque

udos, non aliunde, quam.a fimplici veritatis

eloquentiae

praefidiis n

Et cantum abeft, ut CONSTA NT 1-

(tadio commendatos.

piécatisque

das per

fidendasque ufus fuerit, ut po-

o aliquo à

d tantas res molien

la in nafcentem civitatem fuam faeviri

tius crude

liffime per tria faecu

.

bus,

cum a Judaeorum proceri

tum a Romanis Impergtoribus ac Prae-

rit.

fidibus paffus fue

, quoniam Chrifto re-

.XVI T

eneamus igitur id ante omnia

ft, (S.11.) cu

i tamquam procurator aeternae felicitatis

num fingulare €

ffe illius cives eos omnes, qui univerfali

divino confilio praefit: non €

um

Patre et Spiritu S. in omnem rerum uni-

ipfius imperio ,

quo unà €

fu

verfitatem utitur . 10);

bfunt; fed effe hanc civitatem Chrifti pro-

um

hominum , qui perfuaderi id [ibi pa[fz certiffimis

priam, Jocietatem. €or

uendae vatio-

on aliam e[fe atternae felicitatir confeq

argumentis fuerint , n

in eum fde et omnium praeceptorum

ipfius. de fan-

nem, quam quae vera

Quam vere

Hitate. eb.| Virtute s conftan

ti obfervatione obtineatur.

dedicatarum

Deo inentium, eique per omne ge-

autem huic civitati.

nus humanum pertinenti,

et invifibilitas ac fan&titas , et unitas tribuan-

tur, in loco

de ecclefia doceri folet

$ XVIL I

nquirendum vero a no

bis primo jam loco eft, quem,;

onis divinae cura et fun&tus

admodum J. C.

hac proferendae cogniti

diem- fungatur.

Quod ut paucis a nobis di-

fuerit et ad hunc usque

Chriftum, ut regem fpiritualem, ea

fputari queat;

recordabimur,

"

tione regnum colligere, quae!

n loco de ofjicio ejns pro-

tantummodo rà

»hetico declaretut.

Bina enim haec officia ut conjungantur, commo-

accidit

&e dpcendum. -Quod. fifit, aptiffima nobis

äifümum eft ad re

"Fheo-

XVII

"Theologorum gemina illa divifio, qua vocationém in diretlam ac indi-

retiam dividunt, et munere do&oris Chriftum cum immediate , tam ame-

diate et olim fün&um eífe et adhuc fungi, ajunt.

Et quamquam quis

forte dicat, male me vocationem huc trahere

; quippe quae termina-

tive Spiritui S. tribueretur: tamen

propterea hoc re&e fa&um eft,

quoniam illa in divinis libris Chrifto

quoque vindicatur Rom.1,6. Luc,

XV, 4. 2Cor. V,20.

S

piritus' vero S. miffio ejusque. donorum in

Apottolos effüfio uni ipfi

us merito debentur.

Ex hoc enim illud eft,

ut ipfi antiqui vates Chrifti

Spiritu a&i dicantur r Pe. r. 11. immo ipfe

Noachus interpres ipfius,

19. 20.

-(Iï reGe Graeca capio) dicatur : Pe. 1HJ.

$. XVIIL. Omnino enim duplici modo hominibus rerum divi-

narum fcientia impertitur, naturali uno , fupernaturali altero, | Uter-

que iterum varius eft. Nam ad nariralem & re&um rationis in inda-

gando perfpiciendoque vero ufüm et traditionem referr

e debemus;

praeternaturalir autem cum orali , tum fcripturaria revelati

one abfolvi-

tur. Jam nemo dubitare debet, Deum omner hominer Jérvatos velle et

ad veritatir cognitionem venire v Tim. Il

» 4« et Chrifto etiam id ferio pro-

pofitum effe,

quippe qui fe ipfum tradiderit àyriiargor vizreg zrav ov V. 6,

Ex hoc eni

m et aliis argumentis univerfalitatem vocationis inferunt

Theologi. At quaefiti de argumentis hiftoricis , quibus non fingulae

modo gentes, verum etiam finguli homines rerum: divinarum co

gni-

tione illuftrati fuerint, varie. refpondent.

In.qua quaeftione implica-

tiffima profe&o non eft irafcendum illis ,. q

ui vatrie fe

expediunt, quo

bonitati divinae erga humantm genus fuum decus

'conftet et non eft

acerbius eorum candor reprehendendus,

qui ingenue profitentur,

.

nondum fatis liquere ex hiftoricis monument

Is €t ante et poft. Chrifti

adventum dire&te invitatos populos omnes

effe ad veram do&rinam

ampledendam. . De indire&ta vocatione plerique confentiunt . cum

"Theologis, eam fingulis hominibus, quotquot eorum uti ea volue-

rint, contigiffe. .. Meminerimus igitur, Servatori, qua tali; tribui in

S. litteris imperium naturae, quatenus naturae viribus et commodis ex--

ternis utatur ad falatem procurandam redemtorum a

fe hominum ($.10)

E: de naturalis religionis propagatione , 'quae ope /i

terarum humana-

rum fa&ta eft, non eft opus dicere, cum hoc quotidi

anum fit.

Quod

vero ad traditionem pertinet,

nemo fanus dubitare. poteft, Adamum

ceterosque antediluvianos pàátres fuos quemque de . iis quae DEUS

pro humano genere geffiffet, quaeque fibi in iftis ezipaverué revelaf-

d

-[d:,ï in texf.l-—n"longo aetatïs fuae curfu v?re et ümplicitfef enarraffe. Quo

ut

XVII

f

ut probabiliffimum , ita d.

e Noacho certiffimum eft. aequales fan&um

&o. Dei cultu et de fugienda impietate feve-

hunc hominem fuos de re

f

rius monui

ffe 2Pe.] 5. Quicur

n ab cluyione illatoti humano generi

dixeuocvins «neu£ fuerit; con-

exitiali terc

entum adhuc annos fuperftes

1

Grina certa & vera de creatione. de redemtore pro-

fequens eft ut do

Quod vero illud lumen

sniffo fundi ab eo per nov

um orbem potuerit.

t

z

tam fuübito iterum exitintt

um fuit et humanum genus cito ad puden-

jitiones ac ne

fandam impietatem prolapfum, id

dos errores, fuperft

llam in hoc Dei culpam effe dixerit. Abraha-

iniquiffimus fit ,. qui u

mum deinceps ex Chal

daea in Cananaeum agrum divinitus evocatum,s

lfum in Aegyptum, ipfamque Re-

mox vero annonae caritate compu

a

is aulam delatum , deinde autem

lias in provincias, ipfamque Sodo-

bit, lucis inftar, cum voce, tum

morum, profe&um; quis dubita

, pietatis radios fparfiffe

?

Iiluftre profe&o nomen ipfius fuerit

"exemplo

xteri fc

riptores meminerint (v. BVDDEI biff.

neceffe eft, cujus etiam e

eccl. F. T. Part L. p.354.

f.) Maaco ac lac

obo praeterea gloriae Dei

defuiffe, in tantum verifimile eft, in quan-

amplificandae ft

udium non

tum id de iis exi

ftimari poteft, quib

us nihil magis cordi fuerit, quam

DEO ftudium fuum ac pietatem

ei, a quo tot beneficii

S ornarentur,

Quid? quod;

fi veriffime illi przecipiunt, qui

'omni modo teftificari.

adverfüus s? ENCERVM

divinam circumcifionis originem afferuerunt :

et Aegypti nominatim, il-

confeque

tur, ut reliquae vicinae gentes

p

.

lam Abra

hami exemplo adíciverint , et

fi hoc evinci poterit, veri ni-

fius fapientiam fuam

facere illas potuiffe,

hil funilius, quam omnem ip

Walhift H.$ 316 not.

R ) "Et quid dicam de fabulis poe-

(v. allgem.

híftouiae biblicae fcintillas et femi-

tarum, quar

um antiquiffimas verae

na continere, po

ftalios do&iffime 5.

AN

iE R IVS (in mytbologie expli-

m.]l.. p.256) declarare. ftuduit.

quét par [ hifi

oire tom. I. p 278. et to

traditionis

via non tam plebem , q

uàám porius principes

Fateoór, hac

illius deferri in cogniti

onis divinae adyta proxime potuilfe. Neque

de arcana veterum philofophia inter Chal-

dubito, fi vera funt, quae

maxime, antiftitum . fapientia

- daeos, Perfas, Arabes et

Aegyptios

multa a

d hos de hebraeis fontibus flu-

memoriae prodita accepimus ,

xiffe.

Quod vero fac

erdotes et

Magi callide haec tenebris obtexerint,

d fola hominum culpa accidit.

id iterum nulla Dei. fe

.

fen-

2

$ XIX Ja

m tota j

udaicae genti

s hiftoria tot tantisque prae

ut neceffe fuerit, inde

" tiffimi Numinis fp

eciminibus exfplendefcebat ,

Cananaeorum internecione nullam gen-

a profe&ione aegyptiaca atque

bili fcenae, adeo terdam et tantorum

tem, vicinam maxime tam mira

rumo-

-

XIX

e

rümorum incuriam fuiffe, quin excitata de fopore fpe&atrïä atque. in-

n

dagatrix interioris rationis judaici cultus ,

tot ftupendis rebus ftabiliti,

li

reddità fit ^ Da mihi modo hoc, editam inter lfraelitas hominum in-

(*

credibilem ftragem, fama, qua velocius nihil, ad. proximas terras

9H

amplificatam , ipfam vero afllictam

gentem profeffam effe, ob idolo-

latriam tantam peftem fibi immitti: annon fi fapuiffent paullulum ,. in-

d

tellexiffent vicini, fuam rem agi, proximus cum paries arderet? Sed

"

aequor hoc rerum judaicarum vix ingreffus, video, nifi longiffime ex-

n

currere velim, vela difputationis jam effe iterum contrahenda.

Bre-

viffime igitur cetera attingàm et di

gito tantum indice demonftrabo.

je

Quae enim de legibus inftitutis

que inter fulgura caelique fragores gen.-

ti latis; quae de ritu & cultu fa

cro prorfus fingulari et ad informandam

It

confervandamque antiquiffimam de D E O uno et liberatore humáni

generis do&rinam toto accommodato ;

quae de jure peregrinorum in-

?

ter Tudaeos,

quorum florente fuüb Salomone re

P. centum quinquagin-

ta tria millia fexcenti inveniebantur 2 Par. II -7

. et de rebus füb Jofua,

judicibusque mirifice geftis dicenda effent,

probabili forent argumento,

non adeo obfcuro fuiffe Judaeorum aut

fata, aut facra, quin ceteris

l

gentibus innotuerint.

Quid vero de aede a Salomone

magnifice ex-

ftru&a, quid de ejus cum exteris regibus foedere, de

Inercatura cum

remotiffimis gentibus, de itinere reginae arabicae ,

bus Judaeorum fatis dicam

ceterisque illuftri-

» quae fane omnia ad gentis tota indole fua

fingularis nomen quam la

tiffime provehendum pertinebant.

Quod

autem, quotiescumque magnis fefe et inexpiabili

bus fceleribus obftrin-

xiffent Judaei ,

exterorum regum armis caítigati fünt, id terribile ve-

rendumque Jehovae nomen tyrannis ultoribus reddidiffe

; certum eft

er L.7. Malach.I:4. Et poffem haec percenfeudis iis ,

quae ad .ex-

filium eorum Babylonicum pertinent,

quaeque de eximia pratia, quam

fibi & genti fuze cum Daniel apud Cy

rum, aequiffimum ac potentiffi-

mum regem, Efthera apud Ahasver

um, tum Nehemias

apud Arta-

xerxen, conciliaverant, legimus, ita illuftrare,

-ut facile ex his omni-

bus colle&u effec, non defuiffe gentibus ,

cognofcendi occafionem.,

a Deo alienis, hujus melius

Sed reliqua Judaeoru

m fata et commemo-

rabilés, per omnem terrarum orbem, difper

fiones in tanta temporis

anguftia filens praetereo.

Satis enim,

nifi egregie fallor, eft a me

Oltenfum, potuiffe ceterarum gentium ph

ilofo

fimae religionis prima faltim capita repetere.

phos ex Judaeis anciqqif-

.XX. Fateor vero in

genue, non eam hanc viam fuiffe, quae

re&a ad veri Dei cultum gentes profan

de-

i

2

3

as ct pravis fupgrüitionibus

igas

XX

:

E.

at, fi, quod neceffe eft, addas, no

n aded intet

rii

ditas perducéret:

omnes populos rationi

$ lumen.omne exftin&um fuiffe; ut omnino illis

tls

de DEO cognitionem fatis do&tam et ma-

defuerint, qui naturalem

il

gnificam haberent;

philofop

hos: fateri profe&o debes, gxc,itari faltim

Qu

ves quaeftiones, ut

südaicarum rerum

fama ingenia debuiffe ad tam gra

Q

Ófunt de re divina omnes, ftudiofi

us exquirendas. jam vero et gen-

TK

verum artes omnes excoluiffe, cer-

tes prifcas

non mércatüram modo,

qu

tum eft, et

Philofophos earum de Deo,

2

.

:de providentia et de ipftus

li

e praecepi

ffe, fingulatim omnis philo-

€afto cultu multa vere et egreg!

g

- Et quis dubitaret, qui

n antiquiffimis tempo-

fophica hiftoria docet.

uiseDECIiautrionifimiles, qui puros fe-

[:

ribus plures fuerint

MELC

ü

m errorum ac vitiorum labe fervaviffent? INe-

fe integrosque a vulgariu

ue vehementer laborand

um mihi effet, quod(i haerere mihi in tam

t

ut evincerem non

folis Athenis füum fuiffe so-

illuftri loco liceret,

&

CRATEM.

Quodfi vero ad

extremum me quis premat acrius atque

ut hiftorica fide evincam,

viguiffe inter gentes

)

conftantius inftando ,

k

naturalem Dei cognitionem, nolim

pugnare.

Neque vero id a me

fuerit propofitum, docere, non

fieri opus eft .

cuiid nimirum unum

adeo fuiffe DEO et

Chrifto reliquarum gentium curam nullam; ut

Zgä

le&endam aperiiffzt.

Quare,

non aditus ipfisad v

eram religionem amp

dem Miftici de Acyo €

t XoQua aetérna praedi-

quamquam ea, quae qui

3

P

.cant, prob

ari a nobis-no

n poffint: viciffüm tamen certifimum eft,

Chriftum arcano eodemque propiori mo

do zreudocyeymos fin-

Servatorem

Si vero fa-

gulerum animo

rum emendationem ac

falutem procuraffe. :

certus fum, . plura effe

ta fingula fingu

lorum populorum noflemus,

Qui

d

ae puriori difcipli

nae atque religioni infervirent

:quae renovan

ternae tantami. femger- egerit.

li

enim corporu

m curam et fortunae €x

Matth. 6:, 25. ff A& 4,17.

;47, 26. nonne mu

lto magis animorum

fpe&um voluiffe credendus eft?

- emendationi atqu

e adeo felicitsti pro

fim:fenfimque (ut.nihil fit in rerum natura per

quamquam ea lux fen

faltum fed per gradur

altius- ad perfe&ionis culmen affurgunt omnia,)

tenebris emerferit. . Quae vero magna ve-

-iluftrius ex tantis errorum

ri fpecie adverfus meam fe

ntentiam proferri poffent, adeo non fum

f

aufim, ut ipf

e potius ad illa Jusegra referam,

puguax ut propellere

de quibus $. 5 dictum eft.

Verfatus eft nuper celeb. TOELL'NERVS

O ;

et quamquam ipfius fententiam meam non

in difficili hoc argument

H

facio eruditione tamen i

llam et ingeni

o ita ornayit , ut digna fit, quae

* e;;pendacu—r adhuc curatius.

2f XXI.

XXI

H

ls

:XXI. Séd referam me jam ad ea certiora ac cläriora providen-

;ïfüxna

eIESU CHRISTI, in provehenda per totum orbem faluta-

d«

tis cognitionis, curae indicia. . Ante omnia hic notandum eft ipfum

illud, propagandi religionem Znflituenda. ecclefia . confilium.

Nam

t

quaniquam publica facra inter gentes eflent.. et Philofophorum pleri-

que fuos difcipulos de re divina utcunque erudiret; non tamenad pu-

riorem notitiam .cultumque Dei amplificandum Socrates aut Plato ali-

quis de condenda una focietate cogitaffe fertur.

Dei contra ipfius filium

hoc graviffimo fine de caelo in terras. veniffe, ut nniverfum humanum

genus:vere divinam. fapientiam edoceretur, teftatiffimum eft. Ut

S

enim vatum oracula. de ftabilienda una per omngs terras fan&iffima op-

timaque -religione- Chrifti -praeteream lef.1L.3.40. XLIX.6. LX.2.

LXl.ifq. LXV 1.25. novimus fane, abrogatam effe Judaeorum ri-

tuum facrorum difciplinam, eamque in illius locum fuffe&am, quae

et pura effet a caerimoniis , et ipfa fua fimpilcitate, cum naturae DEI

ipfius et religionis chriftianae,.tum gentium omnium moribus atque

legibus accommodatiffima Eph.IL 13feq. Io. 1V.24. . Ipfam vero fan-

&iflimae difciplinae per orbem terrarum propagationem duobus modis

ä

fa&am effe novimus; /érmonibur ; videlicet Apoüolorum ac fcriptie

:

eorum.

-

$.XXII. Ec primum quidem, quid mägis regiut erat, quam

ablegari dele&os homines cum méndatis non. modo ad omnes gentes,

fed.et ad ipfos.reges, qui Dei verbis eos fevere exhortarentur , ut

miffis fi&orum numinum cultibus Chrifto, Regi fefe fuo fübjicerent ei-

que di&to audientes effent , additis graviffimis et promiffionibus et mi-

nis.Luc. X XIV. 47: 49. . Ut vero - hac follemni legatione Jefüs. Chri-

ftus fummum in omne genus hominum, fibi iterum vindicatum, im-

perium teftabaeur: ita nullum majus dari potuit praepotentis fuae au-

&oritatis indicium, quam quod Legatos füos vi naturae viribus majo-

ra efficiendi inftruxerit Marc. XVl.:5-18. A&.Ls. 1L4. IIL 16.fa-

ppientiae veró erat; illud tempus eligere ad rem tantam perficiendam,

quo et Judaei per omnes gentes difperfi, vNivs DEI cultum vindica-

viffent, Graecorum autem et Romanorum litterae ac leges aptas quafi

gentes reddidiffent ad caeleftis veritatis femina recipienda. Nec caruit

facra haec expeditio fucceffu

Nulla. enim fere orbis Romani alicujus

nominis proviticia fuit, quin gloria rerum a Chrifto pro falute generis

humani geftarum fama ac gloria illuftrata fuerit, propterea;

quod nun-

tii tantorum facinorum , Apoftoli eorumque difcipuli iis in urbibus ma-

?cime Chrifti Eripientiamx explicare

nt, ad quas mercatus cauffa undi-

3

cum-

XXH. |

(

cümque incredibilis hominum multitudo conflueret. Col.I 6.33:. Sed

d

eít de celeri et ampliffima evangelii propagatione L. A. r A B& 111 li-

K

ber flnguiaris , nihil ut opus fit, hanc a me argumentis hiftoricis con-

firmari

Apoftolis vero ex his terris ad Dominum gloriofe fubiatis,

non defi

derabatur chriftianorum do&orum in amplificanda quam latiffi-

me Chrifti do&rina, quod fingulis, de fatis ecciefiae chriftianae pro-

ïgr

fp'e f

is, capitibus a MOSHEMIO €t reliquis: hift. eccl. fcriptoribus ett

expofitum. .D

efiderant modo pii omnes in' his fequentiumque aeta-

?

humanitatem , fapientiam , verbo, exemplum Chrifti

tum pietatem,

et apoftolorum? Luc. IX. 54. Quis enim laudaret, eam, quae una

V

rationibus menti perfuaderi queat, Chrifti venerationem vi. et armis

f

gentibus extortam f

uiffe

:

2 Quemadmodum igitur* nemo. laudaverit,

qu

od v.C. CONSTAN

vixvs M. optimo fortaffis Confilio ,' fana Vene-

f

ris, Aefcu

lapii, illud in Phocnicia, hoc in Cilicià dirui jufferit: ita

f

multo minus quisquam no

flrum. eam rátionem, qua funt Saxones,

Franci, Britanni, ceterique popu

li non Chrifto verius, quam Ponti-

ficis R. ditioni fubjeài excu

faverit. Sed quemadmodum hoc homi-

bus ad perverfiffima atque- perniciofiffima abutii;

num eft, optimis re

*

Ir];

ita'ex hoc ómnium clari

ffime atque iagnificentiffime divinae provi-

dentiae confilii magnitudo elucet, quod plerumque peífima quaeque

cum- adfui gloriam ,

tum ad generis humani falutem benigniffime ver-

tat.

Durus igitur

fuerit cA & oL vs M. in Saxonibus emendandis;

H

cállidus et commodi fui avi

diffimus $ oNrFACIYVS: profuit tamen

aliquam illis lucem af-

omni hórum populorum ferocium polteritati ,

d clariorem dux effet futura.". Sed praeter haec

fulfiffe, quae poftea a

Jefus Chriltus . non m

undani, fed fpiritua!is imperii Rex fatis, ut opi-

rat, quam abhorreret in provehendis fuae

nor, ipfo eventu declarave

ditionis finibus omnes illas ar

tes; quibus terrarum domini abuti folent.

Quid enim fatis cru;iataruæ i

llarum expedit.z"anum in omni hiüorja mi-

ferabilius.

,

ef'zanfvïivini vatum et Apoftolorum /ibri , quibus-,dici

$ XXIIL R

fice ac celeriter vera Dei cognitio caftaque pie-

non poteft, quam miri

tas populis ad hunc usque

diem fint perfüd(ae; cumre. contrario difer-

tiffimis Platonum ac Ciceronum di

fputationibus ne ulla quidem gens a

:Qua quidem

fuperftitione ad caftum

Numinis cultum fuerit perdu&ta.

mihi effe licerec, fed eft videlicet attingenda

de re vellem, copiofo

Dpaucis S. Codicis cum :

llufiracio, tum eciam mira inprimis tot inter

$

Ad illam pertinet hoc inprimis, quod magno

pericula confervatio.

nim erat inventum typographiae

ltqdio nec minori fumtu, (nondum e

com-

-

-

XXII

compendium) exempia

defcripta, publice privatimque in coetibus

legi

l-

chriftianisle&ta, et in omnes fere linguas mature translata funt.. Cui

Of

rei et divites quidam homines fumtus impendebant, eruditi vero ho-

;is,

mines ingenium et operam dicabant, nec ulla aetas laudes A M BR.os Hh.

nobilis et confpicua. et dignitate et pietate hominis , aut PIERII, HE-

r0-

svcurr, inprimis.vero on iGENrs filebit, eorumque merita conti-

elt

cefcet, qui funt in enarrandis illuftrandisque divinis libris verfati, ut

(d«

Hieronymus, Hilarius, Athanafius, Rufinus, E

Il

phrem Syrus , Chry-

foftomus, Didymus, lfidorus Cordub. 'Theodoretus, "Theodorus

li

Morsveft. et alii multi. Horum omnium laboribusiet ad piures per-

i

venit divinorum librorum copia ac notitia, et illud inprimis cautum

t

fuit, ne aut liber.unus de pulcherrimo corpore perderetur, aut le&io -

,

vera corrumperetur. .. Quod ut illuftre eft providentiae ]. C. argumen-

(

tum: ita hoc non inferius, nihil adverfus divina haec oracula, arcem

$

fcilicet religionis chriftianae, valuiffe vel Haereticorum infidias, vel

t

DIOCLETIANItOrmenta, quibus hic quidem multos, at minime ple-

u

rosque aut omnes ad tradenda igni S. $. exempla potuit compellere. .

rf':

Et quamquam a Monachis quaedam S. codicis loca ad confirmandam fci-

J

licec Romanam: fuperftitionem , depravata funt,

Ut ER ASMVS (0pp.

Id

T. F- L. H p. 801.ed. Bafi.) conqueritur,. et

vitiata fuerunt diéta

[*

A&. XIIl. 2. 1 Cor. HI. 15. 1 Tim.IV. 1. ec fortaffis alia quaedam in

$,

pontificiam fententiam; tamen numquam defuit g 1c a. aliquis s1 w o-

i

NiV$, qui tam facrilegam fraudem ingenue detexerit.

Hac vero tam

fv

mirabili et conítanti librorum divinitus di&tatorum confervatione. hoc

inprimis effe&um eft, uc nulla aetas barbara R. Pontificum dominatione

l

adeo oppreffa fuerit, quin exftiterint idemtidem heroe; ( tefles veritatis .

[4

vocamus) quin muniti ex his libris, et Chrifto gloriam fuam , et Chri-

"

ftianis libertatem afferuerint, jacentem vero caeleftem veritatem ca-

l

ftamque pietatem incredibili ac vere divina fortitudine erexerint.

S.XXIV. Quaeutomnia poffent a me,

fi id opus effet, argu-

i

mentis hiftoricis. confirmari: ita nemo, ut o

pinor fuerit, qui haec

s

omnia providentiffimo Chrifti Numini religiofe tribuenda effe

negave-

rit; quandoquidem et philofophia docet et multo magis S

S., nihil

rerum humanarum ,. multo minus hominibus cunélis faiutari

um, eve-

nire citra fapientiffimam Dei dire&ionem.

Jam huic unius libri inter

tot infidias confervationi et; hoc debemus, quod ipfa externa ecclefia -

[

füperítes femper tot duris cafibus fuerit, et etiam hoc, quod latius in

dies illa quidem per omnem terrarum orbem diffundatur.

Quam qui-

unam et mer-

Z

dem laetam et optabilem ecclefiae generisgue humani fort

cgtu-

i.

1

XXIV

3690 æ* od

.

ntibus; et litterarum in Europa flos; au&us -

catura cum remotiffimis ge

er

in dies, ita adjuverunt, -u

t maximas debeamus agere - benigniffimo

*

Numini gratias,

quod pro

infinita fua fapientia variis hominum ftudiis

H

ita clementer ad univ

erfarum gentium aeternam felicitatem magis in

Ü

dies promovendam u

ratür. Jucundum vero praeterea effet, allatis

"

ex ecclefiaftica hiftoria e

xemplis docere, quam leviffimis faepe rebus

fí

hominumque privatorum €

afibus effe&um fit, ut via caelefti veritati in

oppreffam denüfümisv errorum

tenebris regionem aliquam pande-

t

;etu r.

.XXV. Sed,addendüm e& illud . quod. maxime Numinis. vim

N

declarat, primum ; pauciffi

mos'fortaiïïswhis omnibus fübfidiis ad. con-

du&um iri, nifi praefens

cipiendum f.

anétiffimae religionis amorem per

i

adeffet diret

C

trix humanorum cafümm providentid;- fecundam adver-

fl

famque mortalium fortu

nam ita temperans , ut hinc beneficiorum , il-

t

fu ad Chriftum- comple&endum impelleren-

linc malorum fuorum fen

[v

tur. Cujus zwidayeyi

«s in ev

angelicis commentariis plura memoriae

rodita funt documen

ta v. c. Matth, XV.2t. XX.3o/ Luc. XVII. 2.

t

Quae deinde de inrerior

i gratiae concurfü ac virtute inprimis verbi di-

vini et facramentorum

füpernaturali ii "Theologia prdecipiuntur, ea

tamen quoniam hüjus miffionem: et

[:

quamquam propria funt Sp. S.,

referenda etiam ad hanc difputatio-

auxilia Chrifti meritis debemus :

b

nem effent, nifi fatis nota effe deberent omnibus.

*

é

üs üos ád alterum commentatio-

2XXVI. Qua propter accingam

t

dmodum Rex animorum gloriofiffi-

f

nis hujus caput , óffenfuri

"

H

mus cólle&am a fe civitcate

m'S. ($.XVIL) in ipfo hoc, infeftotot tem-

rvet.

Neque enim minor vit-

peftatibus aequore tueatur atque, confe

In hac vero tra&atione ad duo

tus eft, bere parta conítanter tueri.

l

omnino momenta eft attendendum. . Nam primumn . doceri debet,

quemadmodum

ecclefiam uriverfam a' periculis defendat Chriftus: de-

i

inde monítrari,

quà ratione fingulorunr 'fidelium neceffitatibus, ratio-

mibus, occultisque pericul

1

À

& ita medicinami, eamdemque et cfficaciffi-

f

hibeat füorum civium amantiffimus Serva-

grnam et praefendiffimam , 'ad

i

tor,

ut nullum eorum -patiatur

fuis ex manibus eripi Io. x. 28. fed

uüoniam facile p

raevideo, copia dicendórum.oppreílum me iri: da-

t

é5, ut alterüm hoc cum-.priori moméento conjun-

bunt véniam le&or

z

i

caim.

SanGe ver

o in fe recepit Rex' máximus cum colle&urum fe,

onio et opera, civitatem Deo de omni gente fa-

Apottolorum praec

cram magnifice affir

maret, provifum a fe irij ut omnis orci vis eam

ü

numquam fit oppre

flura.aut faperatura Matth. XVI. 18.'adfüturum

enim

Tt

OXXV

l0s

T0

enim effe illi praefenti fuo Numine usque ad fïnäm faeculi c. XXVIII.

Jis

20. . Quod cum repius vates divino afflatu a&us diu ante cerner

et;

n

non eft mirandum,

tam elate illum de vi&oria Regis animorum, DEO

(18

dedicatorum , fuü

per infenfis imperio fuo regibus reportanda, ceciniffe

Ju$

PÉIL&C

firmare,

X. NoPcfrum vero eff, uno alfercque exemplo id con-

-

.

le

$. XXVII. Qubtquot autem rerum in vifibili ecclefía geftafum

li

tion omnino expertes funt, ad unum omnes norunt, non uni

us gene-

n

ris hoftes et pericula ipfius fuiffe, fed externos alios, intern

Os alteros

ans

extitiffe.

Iam ipfi illi exzerzi hoftes

» (ut ab his ordiamur,) partim pu-

&«

blici, partim privati erant

Et publici quidem Reges, Principes om-

il

nesque illi,

qui publica au&oritate muniti bella rei chriftianae et ex-

2

ternam faepe perniciem inferebant. Malaipfa, quibus mifere Chrifti

Civitatem, vix natam affligebant,

Iae

perfequutiones vulgo appellantur,

d.

quae et crebrae et acres interdum,

raro tamen late patentes aut diu-

turnae fuerunt,

De quarum cauffi

di

s non effet fupervacaneum quaerere,

&

nifi hiftoria ecclefiaftica id fibi vind

icaret.

Certum vero eft, alias Iu-

daeis; (hac enim gente fratribus noftris nih

&

il infenfius; alias Regibus et

l0

eorum in provinciis praefidibus; alias deni

que facerdotibus ac levi ple-

beculae; commune yero his omnibüs avit

ae religionis ftudium fuiffe,

l0

quod tamen, credibile eft, fae

pius infatiabili auri-cu

piditati aliisque

turpiffimis libidinibus , quibus bellum fcilicet minabatur

fan&a 1. C. di.

f

Tf

fciplina, pr&etenfum fuiffe. « Sed quales quales fuerint

tantorum in fa-

cram Chrifti gentem furorum .cauflae, five fuspicio

nes, five calu-

?ir-

1lO

mniae, five nefandi animorum- morbi diraque human

i fanguinis fitis :

hoc fane conftat, Iefum Chriftum dum conditurus e

ffet civitatem in

t

orbe adeo vitiis infe&o facram

(t«

» mala haec omnia praevidiffe; atque

fuis etiam familiaribus faepius p

raenuntiaffe ingenue ac candide Matth.

j0

X 16. feq. Io. XV.

f

17feq. Et tamen adeo non dubitabat confilium

fuum exfequi ,

ut ne quidem de externis praefidiis

Ya

iftas facile depulfuürus fuiffet, co

» quibus injurias

&d

gitaret, fed potius legatos tuos inermes

nullisque aliispraefidiis,

quam invincibili animi conftanti

-

a armatos ad gen-

Jf

tes, tamquam agnos in luporum fauces, mitteret,

Quod profe&o

illuftriffimo certiffimoque argumento nobis effe debe

f

t, Deum fuiff,

qui fuae potentiae adeo fecurus fideret aut. fapientiae.

Et quamquam illa

[j«

quidem ad obtundendos vel potentiffimorum hoftiu

m

m impetus uti po-

tuiffet, tamen non eft ufüs; indicans hoc ipfo, e

t longe aliam effe

m

na vi-

lii

regni fui naturam , quam ceterorum, et Vtantum in

'zþjäj/ita do&ri

rium

-

XXVI

T

ut fan&iffimae quaeque mentes 'ne*que mmxs,

rium & praefidii ineffe ,

v

neque promifficnibus ab

illius ftudio ac veneratione abítrahi poffent;:

s provifum, ut nihil ipfis metuere opor-

et ita denique a fe effe rebus fui

T

teat.

Quae quidem tutelae fu

ae fecuritas, in neminem reliquorum

Xl

s, fátis evidenter divinam Regis.

regum civi

tatumque re&orum caden

U

noftri maje

ftatem comprobat et eo magis comprobat, quod nihil tàm

t

de eminentiffima hac fecuritate c

magni aut elati

i

ogilcare quegrPus , Cui

g

non feliciffimus eventus refpondverit.

Ó

à

ändimus, ; ä&ünämus irhirari,:

$. XXVIIIL. nge, f a'niim,o- perp

ut aeternus Pater, uevos óv.

quare caeli terrarumque dominus,.qui;

yasuc .0 [2aeieus TW [BamiNsuovTOV won Mwugics T& XUQIEUOYT OY

jure fuo.

appellatur, praepotenti

fua vi miraculofeque infanos iftos conatus aut

tius non omnino impediverit? Sed nimirum

minus obtuderit, aut. po

altiora fentit et remota ab humano fe

nfu divina fapientia! Permifit igi-

bus, tum. inter ceteros populos

tur Chriftus cum Judaeorum. principi

Neronibus,, ut in füos faevirent: at procel

las viciffim ita temperavit;-

ii fui provincias pertineret, nec ni-

ut rabies illa nec ad.omnes imper

mis diu Chriftianam rem atterer

et.

Quod, fi vacaret, exemplo rv L14*

briftianae nihil peftilentius accidere po-

m- R. EM GAEM u G DA^ BR EE i

-NI, cujus doli

sacinfidiis rei c

tuiffec; declararem.

Edidit támen in everte

tenda Judaeorum rep. illu-

facile delere omnem iüimicam fibi vim humanam

ftre fpecimen, quam

funditus poffet:

.hau

d fecus atque in medio exinanitionis fuae

majeftatem fuau , cenebris,

ftatu ex illis, qui

bus quafi tegebat divinam

demtidem emicabant. .. Et demonftravit id quo-

hujus quidem radii i

que faepius, cum int

ragicis, ut cum antiquo fcriptore loquar, pet-

tum in aliorum imperiorum , et Romani

fecutorum fuorum mortibus ,

inprimis , exitiali fato Ro

m. I.18 feq

Ipfius vero facrae fuae civitatis

ngularem .hos.inter tumultus agebat, ut,

curam adeo providam ac fi

minitarentur , ho

ftiles motus, ad. fummam ipfius falu-

L

qui ruinam ipfi

cerent.

Non eni

m modo fugientes Chriftiani facem

