Gf909_qt
author: Klemm, Johann Christian

|

Ó

W

$

M t t

—

—

——

Wä —— —

————————————————————

t ——

—— À

N12«509546403 021

WUELALNTHUNAEALHAT

UB TÜübingen

EE

à

|

ää

3

a

i

E

:

lei

;y"

)

?

I»

Pl

X

z H

(ico.0

WT

teo

fentie

fitet

tüt

t q

ontri

at

ith

Cbl

D (

D

fitt

dnt.

- hon

6

CO M «

zP

C /(r/l /f'f

c c*,;»&:? zr/!fä Wï)

/,

g ( )

y£

5

-N

5

wmSSSDUS

-

gä O

As

-

"sece

v

A d

M

N

RA

P

s

FD E O E A

o cfote d

orede

"ob o

rE

CR

M

Prafatio Editovis.

3.

-

H

d

E-

"

W

L

ï€

&oi

N

AA

j

ET

M

,

æl

(timus hic Tibi,Benevole

v

Y

s

Ahï

diasmata quedamlrenica Dn, JOHANNIS CHRI-

7

*

U

Ü

N

j

TIANI KLEMMII , Profefforis Tubingenfis, (xpe.

l

o

J

N

)

ATT

d

LEN

z

numcro ex quo priora , diftracta funt Exemplaria ,

I

7

J

21

expetita a'que defiderata.

Etfi vero Apologia ge-

neralis Principiorum Irénicorum & refponfio ad ea,

qua tanto cmu!o, tanta accrbitate & contentione inftituto Heno-

tico obje&a fuerunt, avide etiam hucufque fuerit przftolata: plus

tamen confequi non licuit, quam breves quasdam obfervationes,

tefponfiones& acceffiones, quibus fufficienter fatisfa&tum effe di(-

fentientibus, fal.im judicio Pradentum, Dn. Autor confidit,

Et

tamet(i Apologia quxedam contra primum, quod Dn. Autori inno-

tuit , fcriptum Anti- Irenicum in lucem quoque ab eo fuerit emiffa,

ex qua abünde conftat, quod facillimum fuiffet , fi libuiffet, & fine

omni periculo licuiffet, ad reliqua etiam eadem gravitate & foli-

dirate refpondere : áttamen ne hoc quidem potuimus obrinere,

ut hec etiam Apologia cum vindiciis, que ad eam fünt datz, huie

Colle&ioni infercretur, nón quod exiftimet D. Autor, eam à verita-

te deviare , vel principia Itenica deftruda effe , que adcó folida &

oómaium coní(cientiis evidentia effe arbitratur, dt de corum veri.

fate; qui tantum notunt, quid fit verus Chriftianifmus, non pof-

fint ambigere,fed ex rationibus longe aliis, nimirum partim,;quod

nonnullis acerbior, quam genius patiatur Irenicus; fuerit vifa , par-

tim quod Do&iffimus Antagoniíta, quocum ipfi res fuit, ci faerit

$

igno-

LE 3.

D

g

OmutaeiplaR o

ignotus, alias civilius procul dubio habend

us ( nam qu

dlïïïüm |

od Dh,

D. CYPRIANUM, ut opinatur;

pro Autote i(tius fcripti unquam

fcienub

habuerit , falfüm effe, omncs no

rünt, quotquot Dn. Autorem rio-

mental

runt , qní hac de re unquam cu

mi

pío funt collocuti, quique con-

muer

trarium eam femper defendiffe , ufq

ue teftabüntur, licet id ex ipsá

& fraer

etriam A pologià fatis pateat

P.43 ) partím, quod ignem gladio fo-

&tonfo

dete, litibus non necefürii

s implicari ; & vulnera Ecclefiz , fatis

vetont

ante füneíta, adaugere mi

nime cupiat

»cum prafertim. ne ipfi

niai Tl

quidem Domini: Wittcbergenfes potue

rint diffiteri, quod . non

Nquet

omnis fpes tolerabilis al

icujus conteflerationis fit przcifa ;

quod-

W05 pof

quc fi exoptati unionis frudus effent fperandi ,

quo,de przter

tion fit

ipfos nemo dubitat , res exauditi mereatur.

Quo ipfo 'fapienti-

hd i

bus fàt di&um eft,

uare ex certà. novimus fcientià,

quod

igun,

Dn, Autor firmiter ftet ea fententia,

f4

quam communis. quoque

in(ültgs

Prudentum confenfus adprobat, cum

nullo ulterius cffe przlian-

tilimug

dum, fcd oggannientibus, (i qui porro futuri. fiat

, rclinquendam

effe, quantum per Magiítratum lice

[2

t

Ytfo qu

» facultatem , folis garriendi,

3piti

quidquid voluerint , fore enim, üt,

quod aniculis contingit, tan-

dem uliró conticeícant,

Denta |

Ex-quo enim Edido Illuftr:

ffimi Corpo-

ris Evangelicorum principia Irenica fün

f jd

t probata atque adeó publi-

cam nadaa autoritatem, abfürdum effet

p

,€à ulteriori exponere con-

tentioni, tantumque o

pus eft , ut in poffeffione obtentá permaneant

Mn Q

Irenici, neque fe ex ea technis diffentientium dim

lts

Overi patiantur.

Sunt equidem, qui fimulant, nondum conftare

nobis (

»quid fibi principia

s

Itenica velint, nec palàm Irenicos

»quz intendant, ;eloqui audere,

Mcinr

Mirum veró eft poft (ententiam la

(nd à

ram & in tantá luce poffe quen.

quam cacutire & aliena fingere,

iB pof

cum prafertim (i quid fupereffet

tenebratum id diffentientibus dc

beretur,

Qüdem

qui impediverunt, quo

minus Irenici facent his rebus prafe

rre potuerint dilucidius! — Cla.

üäCa*h«

nihil aliu

gviff

riffime refpondit Dn, Autor, quod

d intendatur, quam

quod Theologi Rcformati centies per düo Sec

pl

ula expctiverunt, ni-

mmis ü

miraüm ut qu.cmadmpdum noftras Ecclefias,

non obítante quodam

diffen-

d

um

1 Dy,

Qum

diffenfa , habeant pro Chriftianis veris,

in fundamentalibus non de-

1 r

ficienribus: . ita corum quoque Ecclefi

as non pro Fiareticis , funda-

" Con

mentaliter errantibus & à Corpore

Chrifti myftico ab(cindendis

i

reputemus, diflenfüm

p

que rcfiduum in ipfis ceu fratribus chriftiané

l0 fp

& fraterné toleremus,

& tonforibus notum eft

In hoc quzftionis conftitiffe flatum lippis

] mi!

3

atque hunc affirmarunt Irenici, & praba-

verunt Status Evangelici,

t pf

fique ab eo ulterius non diffentient Do-

.non

mini Theologi ,' cateto

Neque eft, quod dicatu

quin omnia in ftaru quo permancbunt.

JUod

r ftante confenfü fündamentali progredi

nos poffe longius s

EE

id. enim fuperftite , qui nunc eft, diffen(u, ntut

lenti.

non fundamentali, e

x regulis

e

prudentiz Ecclefiafticz fieri non poffe,

quod

haud inviti largiuntut Irenici

Ergo , inquis, tnagno conatu nihil

agunt. Immo nihil periculofi

1oqit

; Dihil quod tot centradidtiones. &

1lan-

in(ultus mereatur,

fed id agunt ,

quod Chriftianum

2

tiflimum, quod &

» quod fünda-

ndam

Ecclefiz & Reipubl

ice falubertimum eft, At

Vero queruntut alii,eodem padto conci

jttdi

liationem inftitui poffe cum

Papatu, prefertim accedente duro nece

] filie

flitatis telo, némpe fi funda-

o

Inenta fidei adeó arctis circumfcribunt

ur limitibus.

O'! veró uti-

nam idem dc Ecclefiáà Romanà

ubl

; quad de Ecclefiá R eformará, &eri

poffet judicium. Enimvero di

(par,immo oppofita plane c(t ratio;

00

iNam. quemadmodum Eccle(ia

at

Keformata Con(cientias noftras pul-

latenus aggravat , fed.confenía

ILUT,

in neceffàriis contenta, pleniffimamn.

nobis conícientiz libertatem

Yi

hac in re peccatum nos folici

relinquit, atque ne ad unum quidem.

|dett,

tat : ita econitrario Papatus, quz cre-

denda & agenda non (ünt,

j

. nec fiue lefione Con(cientiz credi &

agi poflunt ,

ceu neceffario «redenda &

agenda obtrudeus, non.

refet

quidem culpà tot

praftantiffimorum & religiofiffimorum in Eccle-

,quo

fià Catho

Ch.

licà hominum, fedPapa & fequacium; confcientiis noftris

graviffim

e dominari, & libertatem àChr

ifto- nobis partam adimere.

m

pr&fümit, non fundamenta fidei ar&tand

O; (neque enim Irenici ea.

[ i

nimis eoar&aut , (ed cum. Theologis fe

ntiunt

danmi

orthodoxis) fed ita.

dilatando , ut novos fidci articulos , qui

nulli funt , condiderit , &

(íen.

X 3

IXT

-?m(niuæ,

gt*

I 2

fui

AURU

emnium confcientiis obtrudere nitatur, ut adeó & quoad fidei

)

00

rofeffionem, & quoad cultus imitationem , & quoad regiminis

tici p

Monarchici Con(cientiis infefti agnitionem mille peccatis contra

ao

Confcientiam fe reddere deberet obnoxium ; qui fciens & pru-

lf

dens huic jugo collum fübdere ,

repugnante & rationc &

pids

Ex quo ad oculum

Chriftianitmo & Confcientia , non renueret.

(iunt,

;

patet, comparationem hic inftitui poffe nullam, cum prafertim Pa-

ag

atus non coalitionem confervativam, quà de hic fermo eft, fed

« EEE ECC E

contel

meram fübje&ionem & abolitionem anhelet, atque adeo noftra

tiüs er

ili ni

quaítio de Papatu , ne quidem poffit inftitui. — Queruntur alii, tot

efle diffidia in Ecclefià Reformatà, ut adeo non liqueat; ad quos

Pratet

Mirum áutem eft, hoc adferri

principia Irenica fint applicanda,

dipia]

t, in noftrá etiam Ecclefià d:ffidia

fonta

argamentum , cüm negari nequea

fervere non minora, quz cüm non füfflaminent communionem

fifum

Ecclefiafticam, &quum non eft, ut illa hic objiciantur, cum prz-

fertim omnes Ecclefias Reformatas, fecundum Symbola fua fpedta-

t c(

À

tas , ferri poffe , oftenderint Irenici. Sed.enim veró, inquis; hoc

Dhiof

eftio enim deciía,

fuppofitum adhuc eft in quaftione. — Falleris,qu

d

& quod fuppofitum vocas, ab [renicis & Dn. Autore ex propriis

Dem (

Theologorum aliàs diffentientium principiis ita denionflratum eft,

DnoAl

ur.fi omnes diffentientes coadunatis viribus ad veritatem hanc fub-

hünc a

rüendam concurrerent, eam tamen ecvertere non poffent. "Veritas

t

enim eft inexpugnabilis, nec vel centena timet oppugnantium millia,

(irem;

Non equidem negandum eft, in hunc maxime lapidem offendere,

Ner

quotquot hic hallucinantur. Et miramur oppido, effe inter eos

fià Er

etiam, qui principiis melioribus addi&ti effe & poterant & debebant,

Qm t

qui cum pauló ante ftudium Irenicum Chriftianum, Dco gratum &

Ecclefiz falutare effe, afferuerint , mox mutatà (cenà illud & contra

QUi v

Yi Vi

veritatem & contra Confcientiam effe fcribere non vereantur , qui

tlitm (

tamen probationem aggredientes, nihil minus praftiterunt , quàm

Profe&ó facile effet Dn. Autori, celebrem

QUcrels

quod promiferant.

quendam Philofophum imitari, atque huie infultui codem modo

UET

fatis-

LUE DEÀ

——

dei

fatisfacere, nifi Famz Viri Theologi confuleret , nihilque huic caufz

ab eo timendum effe noxaz, confideret

Nam, quod principia Ire-

Ilg

Qf

nica propterea fint contra Confcientiam, quód exigant, ut omnes

jn.

acceptent, quod tamen plerique pro erroneo habeant , id, ut mol-

e&

liffime loquamur, falfum fupponit , neque vel fyllabá poterit exIre.

l

nicis oftendi.

Non funt adeó in dodtrinà Morali hofpites, ut ne-

ij

fciant, quod nec contra nec fecundum Conícientiam erroneam fit

fd

agendum,

Nemo eft, qui pro libertate Confcientiarum magis

ol

contendat , quàm Irenici,

Fruantur Viri DoGiffimi fuis Confcien-

tiis erroneis, fi quidem veré fint erronez, qua ante erant rediz,

. fot

illis nihil intercedentibus.

Tolerent alios; prout ipfi tolerantur,

quos

lferr

Prater enim tolerantiam nihil defiderant Irenici, Quod vero prin.

cipia Irenica fint contra veritatem , quia fecundum ea,quz funda-

(ídi

m

mentalià funt, pro non fundamentalibus debeant haberi , zque

|pre

falfum & ab ]renícorum mente alienum, immó mera principii pe-

titio eft

ii

jX

Neque probatur miferà illà & populari, Theologo zque ac

Jeift

Philofopho indignà, confequentià , non agnitá, à Patribus rejedtà

per fc non fluente, quód Decreta abfolnta NDB, feré ad defperatio-

Opris

nem & fecuritatem adducantr ; ad quod & fufficienter refpondit

mel,

Dn, Autor,

Et miraremur omnino, Conífcientias pofterorum efle

K Áib

nunc anguftiores; quàm fuerunt Pairum; ni(i res humanas pratex-

[crits

miilia

tibus, & prafertim à Con&ientid atque Religione defumtis, agi,

fciremus, .

.;Quz quafo hac elt, ex, gr. erga Potentiffimum Boruffiz

ndetty

Regem mgramudo, eum in gratiam. quorandam homínum cunx

et 05

fuà Ecclefià declarare pro fundamentaliter errante five Haretico;.

btl

«uüm tamen de eo aliter convi&ta fit Confcientia,

Czterum, fi,

um &

qui vel in minimis à doGrina Eccle(iz recedunt , excoecati funr,

cond

Ve ! Viris celebribus

Plura non addimus

Denique funt

qui

J qm

etiam (fuper modo, im negotio Itemico obíervato & intentionibus

; quam

querelas fuderunt.

Scd, praterquàm , quód modus non variet

Jcbrert

1em, atque ncgo:ium in fe poffit effe bonum, etiamfi minus proba

mo

fit

fat

w

mïz(äe)ää

N

i)

fit intentio; commune hominum eft vitium,-utw,aliols ex fuo me-

tientes ingenio, cum rem ipíam culpare jüfté nequeant, intenrio-

&

nem & refpe&tus, quos fingunt, reprehendant, quod vel in ipfa B.

/ —

LUTHERI causá contigiffe, notum eft. Equidem cüm privato-

i

rum non fit , de actionibus Statuum judicare , etiam nobis vel

verbum hic interponere, religio cft.

Quz veró Dn, Autori objiciuntut, quód ex refpedribus poli-

W

ticis hanc fcenam fit ingreffus, quód motus Palatini eum excita-

vetint, quód in gratiam Reformatorum fcripferit, ea falía effe; no-

u

vimus, — Quos enim refpe&us carnis ,qux commoda hzc caula fe-

cum ferat, omnibusliquet : nimirum mundi odium, infeQatio-

nem ,furorem ,ac;rbiiïima di&eria , calurmnias ; &c.

Neque adeó

rerum erant ignari Irepici , ut hanc fortem manere filios Pacis, qui

commoda magis publica Ecclefiz, quàm privatorum refpiciunt,

U

ignoraverint,immo fi ignoraffent, fatis id eos docuiffent alii, qui

)

:

monueruiit , femper fauciis capitibus palzítrá egreffos effe Irenicos,

Prafertim illud de motibus Palatinis falfüm cft, cüm primum Dn.

Autoris fcriptum biennio prius fuerit exaratum, quàm de iftis mo-

7

A

tibus quidquam innotuit. Deniquein gratiam Ecclefix Evangelice

If2

& rioftrx potiffimum partis fcripfit ; ^ ctim nemo poffit ambigere;

ZA

quód, qua ex coníociatione mutuà redundant utilitates, in no-

ü

fram maxime faciant falutem.

Sed obfignanda hec (ünt querelà

ftity

Chrifti Salvatoris

Ori &j £yMOG Ka CU Xdi 6 &v Tz "jASQe TOV

A

TAU T& wposüpuyyy coU* yoy àc engu(än a oQaA-

Tháni

ov g.

1

t

Diofi |

A

i

eexoxom —

Qul

ï !

iil

hiin

ttar

*

T

—N

"i

X 88

B.

l0 m.

tCnrio.

',-/

,

IN

&N

S

7

Q

4

^

7,

j

SSS

SS

N

V

n

N

Q/

ipf g,

gl

W

Z

SS

Y

)

j

f

V

Z

?

fiyato-

A

.

j

*

A

V

A

C ,

E

S

—

ls vel

,

W

3

m

&

Z

z

7 ——

&X

.

——

E

m

ämumu

MNN

E mari

,

N

Mu

i

—

,/

)

j a

SS

U

5 poli

7

2

e

ATR

S Ww

A

N

L

D

» : /

ngv

"

Bo (() ——

ï/

X,*-ï

NSSIN

[^, 00*

tl fe.

Chtio.

Le&ori Benevolo Salutem.

T

15 qui

£2

IClunt,

D

EAC

5

o ie .:?

-zlä

ZA

i

j, qui

JV

2574

z

2

N

K A

c

iC0S,

—

«

anta contentione hiísce ncflris

diebu&

2

(s

22

2

S

d

m Dn,

I r d

92

)2

ePaccEcclefisfticalitigatum fit;jquam-

*;;':

O

3

que cciampum plurimorum calami in

[5 0

Á

22]

222

[

d.

D

2

z

hanc pugnaam pruriant , ignotum po-

gdict

teft efle nemini, quirebus in Ecclefia

s

A

Z

a,

geftis vel leviflime attendit. Etenim qui

ifl 00

-

277

o

77

z Pacis confilia adamant , nihiliis exi-

ftim

nt efft

,c

Chr

,ï

ftia

lucreli

nius, nihilfanctius, nihil falutarius , nihil

eu

ad confervationem Ecclefiz neceífarium magis , contra vero

manifeftiffimum effe atbitrantur4 conatus hoftium Concordiz

non tantum in ipía prima Chriftiani(mi principia offendere,

incrementis Ecclefiz internecinos effe, & per duo fecula inde

à reformatione tot Eccleiz damna, toc clades intuliffe , quot

nullís lachrymis elui,, nullisconfiliis reftitui queant, fed etiam

ipíi honeftati naturali dire&e & evidenteradver(ari, ipía com-

munia juris naturz principia evertere , indoli hominum con-

trariari, atque adeo ad Ecclefiz & Societatis perpiciem inte-

titumque tenderce.

Nam cum u

S

nicum Concordix Ecclcfiaïisqæ

in

X a

-6 XoX Bbb

---

lat eride

in Ecclefiis Proteftantium impedimentum confiftat in contro-

tgnprobt

verfiis quibusdam Scholafticis (aper myfteriis rationi imperviis,

ex mala it

circa quorum tamen fübftantiam plenus fit confenfus & in aa-

cefforiis tantum atque modorum determinationibus diffenfus,

tl Pnu

vte, qu

ita tamen, ut fcitu eas ad falutem non effe neceffarias , fit in

Crimiti eX

confcffo , imo non poffit nonconcedi , cum plurimi Chriftia-

norum difcrimina harum controverfiarum vel plane ignorent,

ticatibus .

rum hum

velfaltem re&e non teneant , imo per incapacitatem natura-

fere, À

lem non poflint tenere , facile apparere , nihil effe à vero

Chriftiani(mo alienius , quam ob res non neceíffarias , imo i-

nunt , Y

dimicand

noratas Ecclefiam dilacerare , & in extremum difcrimen ad-

ducete.

Exadverfum vero nihil effe fan&ius, nihil falutarius,

ttoverlian

que i o

quam confenfüm in neceflariis colere , ad eumque vitz redti-

tudinem componete , diffenfum vero in non neceflariis Deo

teliquis p

Non fatis attendere ad

te5 afe da

& cujusque confcientiz relinquete.

conditionem hominum , regenitorum licet , in Ecclefia hae mi-

imo etíam

litante ipfisvidentur, qui ultra fobrietatem fapiunt , quive in

pitant , (

rebus ctiam difficillimis atque abftrufiffimis fe folos nunquam

Cum in pu

aberrare , aliosque, qui in iis errare illis videntur, tolerandos

Offendunt

prorfus non effe, fibi perfuadent, & magna contentione affc-

Ga reddin

verant; cum tamen nulli infallibilitatis privilegio fit cautum ,

tr, Quo.

finatdis F

quicquid etiam , qui Papam aftuto gerunt fub pe&ore, atten-

tent, fed in multis labamur omnes. — Et ferriquidem pofle hoc

ptatispe

orthodoxiz nimiz przjudicium erederent , nifi Ecclefiz adeo

timum f

pernieiofüm , nifiipfi eciam focietati humanz adeo incommo-

ht bile,

dum, adeo periculofum effet.

Non enim profedto verbis ex-

itftefe

primi poteft, quam rebus Evangelicis nocuerit , quam pro-

TDatitorim

reffus reformationis impediverit , quam horrendam anar-

Biele i

chiam in Ecclefias Proteftantium invexerit , quam przfentem

"CI'C, OCC

perriciem pluribus Ecclefiis intulerit , & quam totalem interi-

Ino i

tum Ecclefiis Proteftantibus , nifi Deus extraordinaria pror-

t ipf

quid

vero

Tis Th

,,.(us gratia, quod confidimus, ii$ adfit, minetur. Licet

hze

eolog

—N

-H YXoX hf

COntto,

hzo evidentiffima fint atquc ab omni hiftoria & experientia

Dpetviis,

&inas

comprobentur : funt tamen haud pauci zelo forte non femper

ex mala intentionc proficifcente , fed inconfulto, perniciofo

ilfenfus,

atque 3 xaz izyreny perciti ; qui ccclum terramque commo-»

5, fitin

vere , quadrata rotundis permifcere & Ecclefiam extremo dif-

Chtiftia

crimini exponere malunt , quam quicquam in aliis abs fediffen-

Porent,

tientibus , nifi protinus idem fecum fentiant , quod , qua re-

1 Datura«

rum humanarum eft conditio , prorfus eft £ 12v adurdlay , per*

[c à vero

ferre..— Atque hi concordiz Ecclefiafticz hoftes perpetuo occi-

, Imoi

nunt, veritatis caufam agi, eam in difcrimen adduci , pro ea:

Imen d-

dimicandum decertandumque effe. Quare momentum con-

latatius,

troverfiarum extollunt , confequentias confequentiarum eas-

tz tedi«

que in oculis fuis periculofiffimas ne&unt & pofthabitis (epius

vis Deo

rcliquis pietatis , honeftatis atque zquitatis legibus diffentien-

dere ad

tes aíe damnant, ex Ecclefía, quantum eftin ipfis, excludunt,

1 hao mi-

imo etiam przfertim filios Pacis omnibus modis vexant , exa-

itant , clam & palam calumniantur, períequuntur. Hxg

quivc n

lunquam

cum in publico orbis theatro peragantur , Ecclefia gemit , pii

lerandos

offenduntur, infirmis fcandala ponuntur, impiis religio füfpe-

ione dlit-

&a redditur, & deridenda propinatur , meliores metu detirren-

cautum ,

tur, quo minus animi fui fenfa candide exponant, plurimi de

', AtEeT-

fanandis Ecclefix vulneribus prorfus defperant. Rebusita de:

yoflt hoc

ploratis perquam difficile & arduum eft, ad has vel illas partes

jg adeo

animum füum adjungere. At dicendum tamen, quod rcs eft, fed

(comtmo»

fine bile, fedin folius DEIgloriam & Ecclefiz edificationem.

Hoc fine fententiam noftrram de Unione Proteftantium,quz tan-

etbis Y«

to animorum motu laudatur ab his, eulpatur ab illis, candide &

um pro

f] ahát-

modefte prius exponam, quam de inftituto prafenti pauca edif-

ferere, occipiam.

ld vero ita me fa&urum effe confido, ut

xfcnwm

nemo pius in mea fententia quicquam jure poffit defiderare &

minttti

yria p

ne ipfi quidem Domini TheologiSaxones, qui alias prz eztc-

ris Theologiz Irenicz minus videntur favere , fint caufam

,'lcc[ verü

hat

*5

habi-

- XeX WeR-

p

P

d

dinieaan lnl la

:

ti0tà

habituri, eam zgre ferendi. Exponam enim mentem mearm

r

ad normam Colloquii.illius celebris inter Dn. Theologos Saxo-

rl

nes, Brandenburgicos & Haffiacos Lipfie MDCXXXL. habi-

quam

ti, quod urraque Pars aguofícat, fuam do&ctrinam in hoe Col-

duse

loquio re&eexpofitam atque ad liquidum deductam effe, quod-

lucta

que nuper demum llluftre Confiftorium Drefdenfe ad hoc

fente

Colloquium provocaverir , tanquam in negotio henotico fun-

.

damenti loco penendum. — Cum igitur duoin ifthoc Colloquie

Cadat

fuerint acta , ad qua etiam duo capita tota res redit , primo

uidem ut dodtrina ipía quoad fingulos articulos Auguítanze

extta

eonía

Confeffionis ab utraque patte fuerit propofita & , quod fuper-

fliani

e(t difcrimen,, indicatum , non opus elle arbitror ulteriore li-

Vncan

quidatione , fed cum notorium fit , quod utraque pars ifti

alia ve

fuz do&rinz in hunc diem ufque inhareat , vel faltem in pe-

& eyr

jus eam non mutaverit, illam Theologorum Saxonum doatri-

Ecce

nam etiam meam effe profiteor, uti Theologos Brandenburgi-

l,

eos & Haffiacos fuam expofuifle dodrinam profitetur Kcclefia

Eeformata. Alterum, quod in Colloquio Lipfieni fuit pro-

adhan

Tetüm

pofitum, pertinet ad modum reconciliationis, ubi via toleran-

Qd

tiz fuit inira , quod failicet füperftes differentia chriftiane &

fraterne fit roleranda, quem modum Theologi Reformati &

dum,

propofuerunt & probarunt , Theologi vero Saxones non im-

fpedier

fare ,

probarunt, fed de eo in timore Domini difpiciendum efle , ju-

dicarent. Atque ís ipfe eft modus , quem Theologi Refor-

ln B.

mati hodieque probant, & lrenici fuum faciunt. — Inter quos,

Qutoen

cum & nos in przfenti Hiftoria nomen noftcum fimus profeffi,

ff oj

hanc Tolerantix Ecelefiaftioz. viam Pace díffentientium nobis

UW s.

robari, non diffitemur. . Judicet vero Ecclefia & quibuscun.

qui aj

que aliquid cft xquitatis , an modus Pacis Ecclefiafticz , tan-

efntibi

topere ex omnium confeffione neceffarixz , ab ipfis Beatis Ma-

Qu d

joribus Saxonicis non reje&us, fed pro tali habitus , qui in ti-

um ta

more Domini fit eonfiderandus , pro malo religionis reputari,

T

AU*

£ait4

";

M

- XX StR-

t

1 meam

tanta acerbitate impugnari tantaque contentioneremoveri me*

3 Saxo.

]. habi.

reatur ? Optandum quidem effet, uctomnesEcclefiz particulas

X Col.

res in omüibus dogmatibus vel faltem iis , que cum fide ali

quam habent connexionem , convenitent , neque improban»

i qlwd-

Al hoc

dus eft in fe zelus Academicus , qui laudabili intentione ad.

ico fün-

lucrandos forte diffentientes incommoda , abfurda & pericula

fententiz alicujus erronex audacius & moro£us.exponere tene

oüoqum

tat.. Sed vero ,. cum confummata iuloe in hanc vitam non

, pimo

cadat , cum in Ecclefia imperfeda ,. rilitante degamus., 'cuar

pulng

extra erroris periculum: nemo fit conftitutus , eum alioruny

dfüper-

eonfcientiis, erroneis licet , dominari no& liceat , cum chri-

tiore [«

us illi

ftiani fit officii.& charitatis infirmos in ide , fi quidem ejus

teneant eflentialia , rolerare , alia. quidem Academie licent;

) in pe-

alia vero-Ecclefix expediunt. Etíane, cumfuneftum Schifma

dodti«

& ejus effe&us, immania illa damna, qua omnibus fatentibus

nburgi-

Ecclefix intulic , atque in: dies magis minatur, majus fint ma-

(cclefa

lum ,. quam.errores quidam theoretici hominibus Scholafticis:

lt pro»

adhzrentes ,. quos- plene exterminare non-finit humanarum

olerane

rerum imperfectio;. ipfaadhuc humana docet ratio, inter duo:

tiane &

mala, quorum utrumque eft inevitabile, minus cffs toleran-

'mati &

dum.. Neque hzc fententia quicquam haberet dubii;, etfi in.

yon if«

fpeciem. tot.contra eam rationes prztexentur , nifi-lioc ei obs

SHC »ju'

ftaret ,, quod-inter noftros non fit communis.

Cum enitn- o-

Refor-

lim B. Theologi femper adhuc fperaffent , fe diffencientes ar-

quOS,

gumentis füis convicturos ,. aliam viam ingredinoluerunt. Sed;.

rolelli,

cum omnes hodie (ciant , qui rebus humanis paululum atten-

nobis

dunt ,. fpem hano decollare ,. mirum equidem: non eft, quod-

Qgcun

qui alíam viam ineunt , difficilem. inveniant aditam , cum.

; a

emhibus conftet , quam , qui à fententiis communibus- vel:

j Ma-

quafi deledunt , acerbe ut plurimum vapulent , re&a tamen.

j int

cum ratione & in utilitatem Ecclefiz cos agere , intelligenti-

;Puzari.

bus & à przjudiciis liberatis apparet; — Accedit, quod licet.

taià

fententia.

-Hü XoX B-

fententia de diffenfu fandamentali quoad "Theologos noftros

five recentiores five antiquiores communior videri queat : do-

|

cebit tameti, quam hic exhibemus Hiftoria Concordiz funda-

mentális, quod hzc potius fententia de confenfu fundamentali

A ww X

fit publica , atque , fi univeríam fpectemus Ecclefiam Evan-

gelicam , etiam communior, potior & vetior.

uare cum

nemo hactenus hanc Hiftoriam tradiderit , & hoe prafertim

tempore non jucunda tantum le&u , fed etiam apprime urilis

effe videatur , operz me pretium fadurum efífe , exiítimavi,

fi primas ejus lineas ducerem,

Non equidem me latet, pra-

termiíIa à me effe fcripta plura , prafertim anonyma & pfeu-

donyma, quorum multa mihi quidem erant nota, íed quod

nec femper conftabat, ad quamnam regionem effent rcferen-

da, nec abíolutam fcriptorum Irenicorum exhibere Hiftoriam

erat animus , fponte abs me fuerunt omifía. Facile autem e-

v

tianiadducor , ut credam , plura eíle fcripta Itenica , mihi

niondum cognita , quz forte his adjunget aliorum in Hifto-

:

ria Literaria magis verfatorum fcrupulofior induftria. Czterum,

ut Benevolus Le&or hacopella optime fruatur, uteximio prz-

clariffimorum Virorum, quem hic fiftimus, choro faveat, ut

Irenicos eum optimis quibusque Virisfentire , atque ex eorum

i

V

elfe numero , qui falute Ecclefiz nihil habent prius , - nihil

Ü

antiquius cogitet, & , quod caput rei eft, ipíe gloriam

Dei & Ecclefix pacem fe&etur , enixiffime

Itst

tj

contndo,

,//

!

A m

bur

M

-^

lt

X

[—23

GL

G!«

p

/

j

LT

Asj

(itn

"

CA

NU

Bd

Concordia

N

r

—

-HyDrI B

hofttos

U

u

DN

a

SXNIDE

U: do.

E—

BÀ

—

—

$.

7

Z

:X

SS

x

SSRNN

[

N

C rier

,

funda.

R

X

À

Y

:

N

1

— -

SSS

/,Qj

"

//, iliï

3

I"

u-

ZA

—

Z N

Dentali

77

, a

N

I N

Evan-

ZNSS

,Wä

—

N

€ Cum

—

(

mix

——

E

—

-11

1.

'/ ,

EXLL-

——

——

a

y

E

)

A

t(ertim

!

þ/!

7

P Z

27

TL t

XW-:

I———A— 77

N SNSSS

7

ZNNNN

£ atili

Limayi,

) pfæ'

Y pfet-

Concordia fidei fundamentalis

| quod

feren-

Ecclefiatum Evangelicarum.

Toriam

I.

Jem 6«

, tihi

,e'/

(

L

»

,,-.

ae

Hifto.

27

6

Onfenfum fidei fundamentalem Ecclefia- Cs

o

s

0//

*

rum Proteftantium

in. am

plilïimis Angl

LLCLUIT,

)

7

"

Angliz & Hyberniz regnis , ut ab his &

jo prz«

exordiamur , inde à facrorum Refor-

ni

eat, üt

L22

3f

d

*

7

matione femper agnitum & in hunc

c eorüm

ï

2

diemufque fervatum fuiffe , eríi dubita-

, tibi

n

m

riam

v

u

m T P.

äæj

74

y

d

tionem habeat nullam , neque à quo-

quamrerum gnaro queat negari, majo-

ristamenevid

CI—ltæ

gratia & in majorem DEI gloriam nonnulla

ejus tum Regia tum Theologica proferemus teftimonia,ex qui-

bus is indubitato poffitconftare. Et moderpum quidem Magnz

Britanniz Regem Potentiffimum & Sapientifüimum GEOR-

GIUM , quem DEUS diutiffime jubeat effe fuperftitem & de

inimicis fuis agere triumphos ,

uemque ex vero vere nunc

dierum PACATOREM ORBIS & HERCULEM PACIFE.

RUM appellat celeberr. TURRETTINUS,concordiam Evan-

gelicorum fovere, promovere & perficere , Womm'a cjus dicta

cord

fcn'pca

E aE

du

Ícripta & fada loquuntur.

Argumento eífe poflunt literae

quali j

nuper & ad Cantones Evangelicos Helvetios * & ad Magiftra-

?mnti[

tum Hamburgenfem fcriptz , in quibus hancfuam voluntatem

qui Flä

& (ententiam publice dedit declaratam.

Ec quis nefcit, huna

Corcia.

päf u

maxime Regem cum Geneto fuo negotium Henoticum Ratis-

bonz nuper pertractatum , urfiffe , approbaffe & dilexifle.

gorum

Qua in re laudatiffimis infiftit veftigiis Majorum fuorum non

diam )

tantum Brunsvicenfium ,

de

uibus rectiffime ait : infigais

licaeo

Philofophus LEIBNITIUS : les couts de BRUNSWIC ont

optri

toujouts été des plus moderees de ce cofte-ci , & auffi leurs

cuma

nicoE

"T heologiens, fedetiam Anglorum ex.gr. in totoorbe celebra-

RUE

tiffimz illius Reginz ELISABETH ZE,qux animum fuum lIreni-

cum non femel & in literisad conventum Francofurtanum & ad

Dabim

Sereniffimum W irtembergizDucem LUDOVICUM f(ignifica-

etipla

vit.

Ut nunc de Litteratiffino Rege JACOBO, cujus mens

nulli d

Irenica ex actis infynodo Dordracena & judicio fuper Decreto

&imh

& cm

Ordinum Hollandix pro pace Ecclefiarum fatis patuit, aliisque

nihil dicamus. Neque mirum eft Regios hos animos ita fem-

Autem |

er fuiffeanimatos , cum communis hzc & perpetua Anglia fit

FABN

& fueritdoctrina , confenfum inter Evangcllcos'eiïc fundamen-

Apolt

talem.

uantum in eo dilatando & promovendo elaboraverit

Briora

hactenus Illuftriffimus atque Reverendiffimus Archiepifcopus

tcmpcr

Cantuarienfis GUILIELMUS , qui ut totius Anglix Primas &

public

Metropolitanus nomine fuorum huc usque agit, ignotum poteft

dulria

effe nemini, nifi quiin rebus Ecclefix hofpes eft, atque elegan-

litione

tillimas & vere Apoftolicas hujus Archiepifcopi in hac cau(a lit-

pims;

terasad Ecclefias extcras,ad Geneveufes & Helvetios ** ad Bran-

ttoverf

denburgicos, ad Palatinos , ad W'irtembergicos &c. ignorat.

Hanc piam mentem (ucecífione perpetua & nunquam interrup-

ta àreliquis Archiepifcopis & Epilcopis fuz Eccletiz hzreditario

quafz

Ama((

"i

T

* Exhibet eas Revcrendiff PFAFFIUS in Append. Form. Conf. p. zz. 45*

** V,d, TURREITINI Nubem Teft. p. i 5 . feqq.

"*yd

wenr r

"K ( 576

Ictz

(lts.

quafi jurcaccepit Vir fümmus.

ienim, utexipforum judiciisfa-

aten

pientiffimis füper laboribusHenoticis JOHANNIS DURZEIt ,

qui piiffimo inftituto ultra triginta annos in concilianda Con-

lhiüq

Matife

cordia, quamquam ob duritiem iftorum temporum non eo, quo

par erat, fuccellu in Germania füdavit, & approbatione Theolo-

xifle

Don

gorum Anglorum conftat ,

io & unanimi confeníu concor-

diam , quantumin fe, ftabiliverunt.

Ápris

Quod ipfum, cum pub-

; Ont

licaeorum dodirina, quam pluribus fcriptis profeffa, quodajunt

opera, tradiderunt Viri dodiffimi, apprimeconvenit. Et(ane

let

cumà MARTINO BUCERO magno illo & judiciofiffimo lre-

ebri«

nico Ecclefias Anglicanas maxime firmataseffe, fciamus , non

Teni-

miramur , cum ladte quafi principia Irenica iis effe inftillata,

X ad

xiüca-

Dabimus nonnullos , qui ad noftram pervenerunt Ícientiam ,

etfi plurescfle , qui Ecclefiz fuz hac in re fententiam enarrarunt,

[TiCDS

CEeto

nulli dubitemus.. Prodeant do&tiffimi FORBESIL, à Johanne

enim habemus lrenicum,* quod ediditábendonz MDCX XIX.

isque

& cum annotationibus Lugd. MDCXXXI. ** à Guilielmo

Lfcm-

autem FORBESIO , Epifcopo Edenburgenfi , qui, fi Johanni

lieft

FABRICIO noftro ejus editori fidem habemus , Vir fuit vere

OC

Apoftolicus , antiquitatis Catholicz callentiflimus , qui. nulli

Vetit

priorum ab zuo Apoftolico do&tina, fanctitate, humilitate ,

(opus

temperantia , modeftia , gravitate , orationis & jejunii tam

n5 &

publici quam privati frequentia, bonorum operum praxi, in-

duftria pauperum cura, clinicorum crebra vifitatione & confo-

potc[t

egit

latione , omnique virtute Chriftiana erat fecundus, *** acce.

Y lit

pimus: Friedfertiges Bedencken, Pacificum Judicium de Con-

Drate

troverfiis S. Coenz , extractum ex ejus confiderationibus Con-

Az.

[FOVC['-—

Hü"

* Amatoribus Veritatis & fuis in Ecclefia (coticana,

jitario

qua

** Edf illad magisad ritusfpe&et , quam ad dogmata conf. AQ. Erud. Lips.

—

MDCCY. p. 229.

n A

*** Vid. Hifl. Biblioth. Fabr, p.IV. p. 448.

-Mà [4] 8&kf-

"-^

M

troverfiaram & fuafu ANTONII ULRICI , cui admodum

fagit

lacuere hz Confiderationes , in germanicum Idioma transla-

COPUU

tum, Jungamus huic JOSEPHUM HALLUM Epifcopum

qdigin

Exonienfem , quem non minore , quam lFORBESIUM jure

tieal

do&trina & à pietate celebratiffimum

Virum Apoftolicum & à

fiifi

appellaveris.

Ejus enim

& Columba Noz olivam adferens

buri

jactatiffimz Chrifti arcze pra(ertim adverfus machi

nationes Pon-

fum

uficiorum , quam Reverendiffimo Domino GEORGIO Archi-

Àttic

epifcopo Cantuarienfi totius Angliz Primati ac Metropolitz, Re-

CaI

verendis Dominis Epifcopis cotique florentisfimoCleroAnglica-

MU

noin fynodo Londinenfi congregato obtulit, & Pax terris con-

iTU

tinens varia ad concordiam inter Chriftíanos hoc tempore fua-

fation

dendam confilia& argumenta * & Epiftolz ex. gr.ad Johannem

Dune

DUR/EUM (uper deredtoOr

dinum in conventuFrancofurtano,

nee

& . in fententia faper Colloquio Lipfiaco, ad LU

DOVICUM

CROCIUM Theologum Bremeníem ** &c. nil nifi pietatem,

quidt

t

charitatem & judicium fapiunt. Tacemusegregiam ejus ora-

rb

tionem habitam in fynedo Dordracena , in qua diftinguebat in-

ter Theologiam Sholafticam & popularem. Sholafticam par-

Jutá

