vi faciebat , illam Scholis effe reliquendam , non opus eHe

Catui

ta , ut de predeftinatione, nue

tienf

tam fübtiliter inquirere in mul

díni)

mero & ordine decretorum , op

eratione Dei morali & phyfica,

de habitibus infu(is &c. Popularem valde commendabat , &

Catfis

ad fimplicitatem dirigenda

m effeTheologiam noftram aflerebat

MIX

burienfis DAVENANTIUS, quiin

Chrif

*** AccedarEpifcopusSaris

Epiftola ad Johannem DURAZEUM c

onfenfum fundamenta-

lem

qeT

[

"TU

* Vid. Joh. DURAEI Prodr. Tra&. iren. p. 262. feq. 296 feq.

i

** conf. TURRETINI Nubem Teft. p. 12 1.

ha ln

*** verba funt JZ£GERI Cancellarii nsper Tubingenfis Do&iff. in Hift.

k

«l

Eccl. Decenn, 1I. L. IX. cap. VI.

LUR

u

-H3à [5] 8&E

atj

dum

lem * prorfus eximie docuit , & quod Saxones quoque pro-

a«

fratribus agnofcant Angli. Proferamus etiam ex Hybernia Epif-

pum

copum Kilmorzum GUILIELMUM, cujus confilium concot-

jute

diz interEvangelicos quxrendz in refponfione ad caíus confcien-

Df

tiz a DURAZEO problematice propofitosfapientiffimum eft & fo-

005

lidiffimum. **Erecentioribusalium excitamus Epi(copumSarise

POH-

M.hi'

burienfem GILBERTUM BURNETUM , virum fapientiffi-

mum & doctiffimum , qui non tantum in Expofitione XVIIti

2

Articulorum Ecclefiz Aunglicanz *** Tolerantiam Ecclefiafti-

Dl

cam fuafit , fed etiam in litteris ad Joh. Rudolph. ZUINGE-

COl

RUM f(criptis & ob pictatem & fapientiam , qua in iis elucet ;

(ud

Eadem

àTURRETINO editis , **** cam eravif(ume urfit.

1Dem

ratione Thomas MORTONUS Dodiffimus ille Epifeopus

Tano,

Dunelmenfis fententiam fuam de pacc. Ecclefiaftica folidií-

AUM

me expofüit & fpem jufti tractatus de hac materia fecit, quem

a,

quidemnon fumus confecuti.Habemus etiam Thomx HAYNE

$ 0f«

tractatum de Pace Ecclefiaftica Londini MDCX XXIX. editum.

at

Habemus Herb. THORNDIKE integrumV olumen de ratione &

Jure finiendi controverfias Ecclefiz Londini MDCLXX. publi-

" par-

catum. Habemus Edwardi STILLINGFLEEDI Epifcopi Vigor-

y d

e, D

nienfis Irenicum a W'eapen falve for the Churches Wounds Lon-

[icty

dini MDCLXII. Habemus Abrahami. GULICHII érolai, de

þy

&

caufis & remediis

diffidiorum . Chriftiani

orbis Oxoniz

)

MDCLXIV.editum. Necnon Andrex SALL Votum pro Pace

i'crcbac

Chriftiana MDCCXXIX, . Londinicufum.Subnectamus deni-

)quiin

nent

que Theologos Anglosadhucalios , Samuelis W AR DIDo&oris

j

A 3

Canta-

od

* TURRETTINUS l. c. p. 117. feq.

** [n Prodr. DURAEI p. 5 5. feq.

*** In the expofition of che XXXIX. articles of the church of. England à

il

celeberr. D. JABLONSKI Latine edita.

*"** Vid. Rel. Innoc. MDCCXVIL. p. 741. feq.

** ] c p I51.

-

-Mj [6] fb-

;

i D

Cantabrigfcnäs eruditiffimi Dcrcrminationcm' Theologicam

i

jit

XXII. quod Ecclefiz Reforma:z, (itcllexit autem Britannicam

( P

Germanicam, Gallicam,Danicam, Rhaticam, Helveticam &c.)

If

non diffentiant in fundamento fidei , in operibus fuis, qux Lon-

W

nl

dini MDCLVIII. prodierunt. 'Thomz PIERCE Pacificatorium

orthodoxz Theologiz Corpufculum * & D. Thomxz SMITH

tl

u

Henoticum novum , quod collectaneis de Cyrillo Lucari eft

adfperfum atque MDCCVII. prodiit , à CALIXTO juniore

Eu

in Via ad Pacem quoque MDCC. datum..

andit

lr

Haudabsre erit quasdam litera]JOHANNIS DU-

f p

RAEI nondum editas ad Wirtembergicos ante hos centum

Futn

fere annos fcriptas, his adjupgere.

f

Gratiam €9 Pacem.

digui

Es facra ad. Ecclefarum Coucordiam atque ugionem fpectan-

q0 ii

zes Clariffimi atque Excellentiffimi Viri fymmyfla in Chriffo

n hi |

R

Domino Diletfi atque Reverendi tratfare caperunt. plures

þ.'li I

Ecclefiarum p[urimamm Antillites in canfpeö?u Dei conjunido

firin

comatm. Neque aliter [ane comvenit in Luce Evangelià hac ambu-

Prapedi

lae , quam apegte C? per communionem unctorum y quos enim

w ft

Evangelium Paém Qb gratie im unum Corpus Myflicum & unum

1

fu.

j?iritum þer fpem voecationis eandem -vaca'uz't,quibw unum Dominum

hi h

eandemque in 8. Scripturis fdem revelavit : quibus idem Bapti[ma

lr i/!ä.*

in Ecclefía conce[fit & qubins eundem Deum é Patrem omnium ,

htc Go

qui eff fuper vmnes é per omnes & in omnibus. zobis veconcilia-

Pifar

zum per Chriflum fibi commanffravit : illos babere inter fefe [piri-

ttudle aliquod commercium in. Ecclefta Chrifliana confentaneum ef,

dieryj

Jutiy

aon vationi folum , fed divino pracepto , quo jubemur alii Alio-

yum onera portare , mon moffra [alum , [ed etiam , que aliorum

f?ï Ml t

fitna

fut curare atque illa e&dari,que [petiant ad mutuam adificationem.

ltaque non verecundati fnnt in. Ecclefiis Magne Britanuia Pienti[-

dim c

fimi

&iii» D

LT

: de A&. Erud.LiPGen;. SlIPP.IL T. p. 348.

"$ [7] 0b-

Càm

m

fimi Doct iffimique Theologi con[cio Magiffratu [uo, DEO pracipienti

obedientiam praflare & jubenti Apoflola , mos bartari atque provo-

&c)

care 905 invicem i mugeturpiy dydmrüs 49) xaAvioyar, Heb. 0. obfe-

LOD-

quentes [e prabere s. éd alacri animo hoc fanttum Chriffiana cha-

tlum

ITH

ritatiá offcium omnibus ex equo injuntium pro fua parte fufceperunt

atque jnflrumento. Chiragraphés f[uis frgnato mibique conceffo , à

ieft

zeflatum e[fe "valuerunt , quo ip[orum nomine alios ad [anitam in

tiote

Evangelio communtouem invitare po[Jem , atque omnibus E'uangelii

cordatis. Profefforibus uotum facere , febi cordi effe , atque in pae

flerum fore , fludia Evangelica concordia mutua, adifrcationis con-

J

fflia pro virili pracurare . ut quicumque nan aliegum putabunt ab

Evangelii fincera profe(froue tale fludium publico & communi con-

fenfu ef conatu fecum fufcipere , d id [efe etiam obligare non de-

dignentur , fed ehrifliana fponfone mutuaque compromiffroue , que

j

aon tam bumauo quam divina uexu con[tientias obffringat ,. fnam

rifh

lures

in boc genere promptitudinem patefaciant. — Hae a plerisque omm-

bus tam intra quam extra Germauiam Ecclefiarum Ti healogz'& €? Pa-

T

floribus jam fattum eff caufcio ipforum Magiffratu atque a r:fliq'uü

n

eiit

propediem futurum efl..— Id ego evidentibus litterarum bunc in ff-

nem fcriptarum ef publico nomine conce[Jarum documentis teffars

t

po[fum. — Ergo quia res omnes tangit Eecleffas, reliquos quibus ad-

171

buc boc inflitutum non ita inmotuit , praterire non volui atque in-

tifm

zer illos Vos ,. Ecclefre Evangelice atque Inclyte ( qua im fuperiari

Til

bac Germania eximta efl inter. alias omnues) Academia T! ubingenfis

Vil

Paffores Doctores f Prafe[fores Theologicos falutare , confultum ju-

[j

dicavis utmom [alum vabis innote[ceret, hunc optimis diver[arum

[j €p)

Nationum Theologis ffudiorum facrorum Scopum e[fe propofitum ,

al

fé4 ut occaffanem uma cum aliis baberetis im ve tam [antfa ,. Eccle-

TT

fíis neceffaria , Evangelio ntili, e& DEO ipff gloriofa veffrum [Ha-

ontn.

dium & Pietatem ftnceram teffandi j vem ipfam Precibus, Suffra-

jati

giis, Prudentia , Authoritate $: docfrina, quibus pre aliiseminetis,

fuo tempare i. loco promovendi , quod fieri per DEI gratiam po-

(fïm'

ferit ,

»

st

- $] fM 00

ferit , communicato vobiscum inve poflbac procuranda confilio , f

N

id non refpuitis , &* fi tam Chrifliane provacationi multorum no-

Tl

snine volis propoftte pro infigni. Pietate f erga afflizas Ecclefías

charitate ve[lra non gravate conceditis , quod fatfuros vos in facie

'

t (

Jef« Chrifli , quo teffe frdeli hec peraguntur , ad liberandas coram

pcllan

ipfo (ffcut. munc. facimus fime re[pectu perfonarum ) con[cientias ve-

dilS; f(

büs

vas confído. ' Ita DEUS laboribus in Evangelio veffris ex alta be-

uedicat. — Valete..— Dabam Francofurtà ad Manum tempore Comi-

paratï

tiorum d. 27. Aug. 4, 1623.

Antil

ai fum.

tur(ü

Reverendar. Dignic. Veftrarum Stu-

eisac

diofiffimus in Chrifto JESU JO-

DL

d

HANNES DURZEUS , Eccle-

matit

fiaftes Britannus.

nehci

;

Dolon

Enixe rogo Rev. bign. veftrasut hancin Chrifto ami-

ia Gt

cam ad tentandas ceconciliationis vias invitationein

in optimam partem accipiatiss atque illam ex fcopi

Cat

hic adjundi natura metiri velitis.

fm |

Cui fi refpon-

fum concedere non dedignabimini, quo appareat ,

cività

quid de hoc inftituto fentiatis: erit, quod Ecclefiis

dente

DEI gratulemur.

Illud autem non gravate mit-

tere poteritis ad Guilielmum Fitrerum Anglum Bib-

(f

Qüont

liopolam Francofurtenfem , per quem curabitur , ut

tomm

mihi reddatur.

1!

Clarz]ïmis; Dotfi[fimis , Viris Reverenz

Vete |

dis in Chriffa fratribus e& [ynylis

quoqu

in Ecclefía atque, Academia Tubin-

lt

geuft Evangelii Profe[foribus , Paffo-

pad.

vibus atque Dodforibus eximiis , DEI

Vetear

ipptg

ervis &* Dominis fuis omni bonore

colendilfimis.

Tubingam,

——

Eitenicorum

E

]

"$d9 [9] 9t

h

UTR

Eirenicorum fcopus.

N Pacis Ecclefiaftice ne

L

gotio promovendo pacificorum

Theologorum hoc confi

fiti

lium hic fcopus eft , ut fcil. omnes

Ut

pie do&i in Ecclefiis Evangelicis omnibus provocentur & im-

j ut.

pellantur ad privatas fuper hoc ftudio cogitationcs fuícipien.

71

das, fovendas & inter feíe familiariter communicandas: utre-

aj*

bus omnibus ad Ecclefiarum unionem fp

ectantibus rite pra-

paratis, falubti confilio digeítis & ad matutitatem commuai

Antiftitum confenfu perductis, media aliquando talia offeran.

t«

tur fupremo Ma

giftratui , quibus ejus authoritate atque aufp

0.

ciis accedentibus & opus diri

gentibus ad effe&um optatum de-

duci & publice ftabiliri

ccle.

poffit Ecclefiarum unio atque Schif-

matis abolitio. Hoc quia in Polonia jam fa&um eft DEI be-

neficio , inreliquis Ecclefiis ut idem fiat, non folum Theologi

Poloni, Boruffici & Anglici (aam operam offerunt, fed etiam

in Germania plurimi praíertim Saxonici, Brande

nburgici ,

f

Caffellani , Palatini , Bipontini , Herbornen(

€s & vicina-

rum in W'etteravia Ecclefiarum atque aliarum partium .&

civitarum quarundam Imperialium Theologi Supetinten-

dentes & Paftores id expetunt , atque ceo fiae confiliorum ag

fuffragiorum communisationem , piorum ftudiorum conjun-

Qionem ac pacificarum meditationum atque deliberationum

commercium inter fe & cum aliis inire ; conflituere atque fo-

vere parati erunt : modo id ficut in Anglia jam fad&um , ita

Ts

quoque hic & alibi a pio Magiftratu permittatur & ulterius,

jl!

ficut res poftulat ,« commendetur viris do&rina &

l

1j«

pietate

przclaris. Atque ut hooc fiat ,

primo Deum D. M. devote re-

if

vereamur , deinde etiam Honorandi Magiftratus confenfum ,

DE

t

approbation

em, authoritatem ac pietatem fubmiffe imploramus.

Quod teftor multorum nomine Johannes Durzus

?

Ecclefiaftes Britannus.

gm,

B

Quando

(

-H$ [10] ge-

um

qut

aando Dominum ncftrum Jefum Chriftum , Illuftriffime

tU

Princeps, Pacis Principem nominat SpiritusSanctus, quia non

tatt

folum Pacem Ecclefiz fux erga Deum procutavit , fed. & E-

vangclium Pacis annunciari voluit omnibus hominibus, uteri-

qUO

eret in hoc Mundo inter nos Dei Regnum , quod eft juftitia

T

& Pax ; videtur eo ipfo titulo omnes Principes , quos Chrifti

dur

in terris vicarios effe fcimus , & qui Characterem expreffum

"

pncc&atäs Chriftt in officio füo obtinent, invitaread illiusimi-

gxü

tationem in. hoc ipfo, ut ei in quzrenda tam fpirituali quam

«l

temporalitranquillitate & pacePopuliDei quam fimiles cvadant,

li

(an

Atque hzc ipfa cogitatio fola, D'omini infuper exprefío man-

dato, quo jubemur pacem quzrere & fedari cum omnibus

u

hominibus, quantum in nobis eft , innixa, mihi audaciam prz-

ful

fat

buit offcrendi przfentes hafce Cel(itudini T uz ficut & aliis Prin»

(ic

cipibus hoe in loco congregatis : nam mihi perfuafiffimum ha-

beo non ingratum forelllaftriffimz Celfitudini Tuz intelligere

DI

in negotio Ecclefiaftice Concordiz rem eo perducdtam effe,

C

ut omnes Ecclefiz Reformatz harum atque aliarum in Ger-

i

mania partium non folum propcnfioncm füam ín hoc ftudio

id

declaraverint, fed pratterea folemni promiffione , qux fignata

f

eft manu przcipuorum Paftorum permittente idipfis Magiftratu

a

fuo fefe obftrinxerint ad hujus caufz conftantem profecutio-

nem in prameditandis , przparandis atque ufurpandis mediis

omnibus huic operi tam fan&o & laudabili neceffariisatque uti«

libus, ita ut jam nihil reftare videatur in hoc ftudio rebus,que

praparationi ferviunt, aptandis dicato , quam ut fimili aliqua

ratione corda atque affedtus illorum , qui dignitate Doctorali

n

&: Paftorali eminent in Ecclefüs Lutheranis difponantur, prz-

lz

entur atque obligentur ad viam Pacis Evaugelicz fternen-

(

qua (uo tempore ad fraternam aliquam conjunctionem

PN

D

Dcei gratiam & immediantibus Ecclefiis exteris utrique pro-

Ícffi

oni incere faventibus, firmandam , infervire poflit. Hoe

k

u

autem

d.

*f*!ää [11] f&j

[ime

hon

autem ut in effcd'um alz:quando deducatur optatum , quo-

KE

yundam ex primariis Lutheranorum Antiftitum animos perten-

tare Volui : illos huic ftudio impenfe addictos inveni.

Sed

tetl

liti

uoniam non decuit aliquid ulterius conari in hoc genere,

il

^ meque illos ad obligationem firmiorem aut promiffum przftan-

dum , quo obítingerentur commercio cum noftratibus fuper

It

Wt«

hac re fovendo follicitare fine approbatione & confeníau Ma-

giftratus fupremi , quo ille fcopum pro legitimo hunc agnof-

Junt

Qdl

ceret & a me id , quod propono, fieri permitteret ; requifiviab

jf

Tidfle

llluftriffipo Domino Evangelici feederis Dire&ore , utaffen-

fum huic rei füum tribueret ac mihi teftimonium aliquod daret,

Albüs

quod pofletillos, quibus cum ego tra&tationem inftituere con-

PIZ

fultum judicarem , certiores reddere , me non profequi hanc

Jrfs

tanti rnomenti rem , ni&i confcio atque approbante ipfius ju-

o

dicio graviffimo atque excellentiffimo.

Exem plar petitionis

gt

non ita pridem Francofurti oblatz, hic adjun&tum eft, ex quo

effe,

Celfitudo Veftra perfpiciet plenius defiderium meum.

Cujus

Get.

ut hic effe&um obtinere poflem, huc me contuli ; fieri autem

üd

0

id poterit magna cum facilitate & forma ampliori,fi veftra: Cel-

;nata

fitudini pro prudentia fua religiofa & pio quo fcrtur in Eccle-

iratü

fiam ftudio, cam promovere placuerit &c.

utiQ«

tdii

II.

^ lt

inclyta Angliz infula cransfretemus ad regnum Boruf- p»ra

qUZ

fiz & terras Brandenburgicas, favonium Pacis non mi. &B:

iqua

AB

nusin his, imo magis in his, quam in aliisfpirantem ex- bur

orali

erturi.Nemo eft, qui nefciat, quanto ftudio Potentiffimus Boruf-

fiz Rex FRIDERICUS GUILIELMUS , quem Pacis Ducem,

PI'Z'

net

à qua & nomen habet , DEUS vita longzva & omnigena

nem

profperitate Regía cumulatiffime beet, pro Concordia Évan-

0.

gelicorum laboret , quamque eam provehat, in fundamen-

Hot

talibus agnofcat , & adveríus fycophantas defendac atque tuea-

&

tute

o

-Mé [:1:] &&f

-

tur, Indicant id litterz ad Hamburgenfes fcriptz f , in quibus

autof

movt

non tantum hftium hujus concordiz male fani conatus gra»

viter reprehenduntur , fed etiam hzc ipfa Unio & concordia

tatitl

nv

(ummopere commendatur. — Argumento etiarm funt litterz ad

Helvetios tf exaratz , in quibus hujus quoque negotii mentio

Anto

dim

inijcitur facis emphatica fatisque luculenta.

Et quid ambagi-

bus opus cít, cum fciamus, hunc potifümum Regem incom-

Dxce

dem

arabilem , ut fupra jam innuimus , Ratisboneníis Conclufi

Henotiei Áuctorem , promotorem & tutorem efle, qui illud

PO[CI

Quid

in omnibus fuis rcgienibus ftri&e obfetvandum, publico Edido

propofuit, inculcavit.

Et fane hunc fanguinem Irenicum una

hus

cum Corona à gloriofiffimz memorix Patre FRIDERICO affa-

irtitz

t t

tim accepit,quem per omnem fere vitam fuam & imperium,qua

erat pietate & in rcligionem Evangelicam propenfione pacis

m t

[(itd

confilia (erio agitaffe, invulgus notum eft, Isenim fub initium

hujusfeculi MDCCIIL.CollegiumT heologorum,;qui Pacem pro-

lyor

cutarent , Berolini inftituit , atque omniStudio & fervore Chri-

fempm

fliano Rege digno hoc negotium urfit , uti ex ejus Refcripto

detati

ad Epifcopum füum Primum Reverendiffimum . Dominum

tum [

Accedat Ávus

BINJAMIN URSINUM * fatis apparct.

Tioft |

rzíentis Borufforum Monarchz cogaominis FRIDERIC us

tes,í

GUILIELMUS Eled&or, ut adeo tres hic habeamus FRIDERI-

Ditrám

COS , qui exaffe & nomen & omenhabent. — Hic enim potiffi-

tiores

mus Autor & íuafor Colloquii illius charitativi Lipfiz: habiti,

tis (x!

de quo infra dicemus, fuit

De eo memorabilia admodum

lt ]

funt verba celeberr. STRIMESII : ** Gloriofisfimus , inquit,

TIN

Marchicorum Achilles incredibili Pacis Evangelicz (íc fuafore

autore«

ita cg[

uruame

o

iil

* quem ob plane ingenitam animi moderationem & confenfum Eccle-

fiafticum unice adamatum conífiliisque omnibus enixis(ime quafitum ad-

d

modum evexit$TR IMESIUS in Dedicatione Confen(us Sendomirienfis,

—

** [ngen, in Contr. Evangel. Inquifit p. 94« 93.

*

l;

-H$ [15] 8&&-

ibus

autorc;,quc Lipfix olim quafitz) in dies magis magisque pro-

g

rdi

movendz zelo accenfus (eft), quem vel lacrymis nobis differ-

tal

tatiunculam noftram de Pace Ecclefiaftica ( fpeciali ejus juffu

Itig

in vernaculam paulo poft transferendam , Sereniffimzque ejus,

aagi.

tanto Heroe dignisüimz Conjugi DOROTHEAZE infcriben-

:Om-

dam) humillime offerentibus, teftatus eft , varia etiam de hac

du

Pace meditata füatum temporis , uti alias pluries , aperturus

illid

clementiffime , pacisque ftudium perpetuum nobis , quanta

poterat vi virtuteque , qua pollebat maxima , inculcaturus.

dido

| Uf

Quid de Chriftiano Principe dici poteft dignius , quid augu-

fbus , quid fan&tius ? Hz profedo lacrymz non poterunt cffe

af

irritz ; fed effe&um aliquaudo confequendz erant , imo forti-

yquà

tz nunc funt , gratia DEO , longefaluberrimum. — Tantisau-

ggcis

tem ramque Pacificis Principibus cum gaudeat Boruffia atque

IU

p

terrz Brandenburgicz , quid mirum eft , corum quoque Theo-

logos effe Irenicos ? imo cum hx regiones foverint totidem

hti«

femper Theologos praftantisfimos , fapientisfimos atque mo-

:ipto

num

detatisfimos , nil mirum eft, tam bene etiam animatos effe co-

rum Principes. Quantum enim referat , Theologos habere

Àvus

AUS

non morofos, fed zquos, íed eruditos & rerum intelligen-

tes , facile capiunt , quotquot rem zqua lance ponderant.. Ve-

:

N

neramur fane Theologos Berolinenfes & autiquiores & recen-

tif

tiores longe dodiisfimos eosque Irenicos , quod publicis Ícrip-

bitiy

tis fxpisime dederunt declaratum.

Quis fine approbatione

]um

legat HUNDIORUM Patris & Filii JCOHANNIS & MAR-

TINI confilia Irenica DURJZEO* data , ubi ftatim ab initio

[ott

ita cgregie proteftantur : non eft, cur ftudium bonorum in

ot&

procuranda pace religionis multis commendemus , curn res

ipfa loquatur abunde ; & nemo non , nifi qui plane expers

cde

cít Chriftianifmi, de disfidiis Chriftianorum conqueratur ; ne-

T

Ino

:n[is.

AGLUM

F

B5

* Vid. Joh. DURAEI Iren. Tract, Pgod;. P. 201. feqq.

"H3 [14] 8kf-

-

atf

mo non remedium optet, cique aurem, animum & 0s accomo-

qUO(

Hxc enim fumma Chriftiana religio-

g

det & merito quidem,

lung

nis Regula, hic certisfimus cerminus, hoc (upremum cacumen ,

und

ut mutua dilectione unum fimus in Chrifto corpus, quortquot

eum recepimus & infilios Dei recepti fumus.Secuti funt Viros op-

at

li

timos e noftris quoque Fridericus GESENIUS , qui non tan-

mu:

tum Berolini de Uniene Ecclefiaftica MDCLXXVIIL. fcripfic,

fed cujus etiam lIrenzus Philaletes five diíquifitio fuper coma

0r

)d

i

muniori argumento unionis Ecclefiafticz Scendelix wpcrxxix.

tl

& Lapis LydiusCol. wpcrxvr. prodierunt. Matthzus BU.G ZEUS

emifit Explicationem fuper unione Religionis : Explication

0j

w'egen des Rcligions-Vetglichs zwifchen den Rcformirten

pnn

&t

und Lutheranern ejusque Apologias Mpcxxvr. & Lxvar. Johan-

nes BoTTICHERUS Confilium dedit de fuübícriptione Edi-

do

(

&torum Electoralium ad Miniftros Stendalenfes MDCLXVI.

Kut

li

s

eamque probavit & cum crabrones excitaffet, fe fuaque de-

fendit.

Et Philippus Jacobus SPENERUS Przpofitus Bero-

eti

linenfis longe celcberrimus , «quem, fi quis Irenicumfuiffe, in

(5

dubium vellet vocate , is oftenderet , quod fcripta Viri non

Int

lo

legerit, * nec confiliorum ejus fit gnarus, cum rultoties men-

tem hic fuam expofüuerit & ob hanc quoque cauíam ab adver-

Tlos

fariis fuis vapulet. Adjungamus fummo huic Viro duumviros

G]

adhuc alios Berolinenfes in hunc ufque diem viventes floren-

li

tesque , quos DEUS diu diuque falvos & incolumes in falu-

u)

tem Ecclefiz velit confervare.

Alter eft Erneftus Daniel JA-

ttür

BLONSKI, Vir celeberrimus atque Dodtisfimus , Potentisfi-

lan

£o Regi a Concionibus & confiliis facris , de re Itenica pra-

:

Qu

clariffime immortaliterque meritus: Isnon tantum Colloquiiil-

lius Charitativi MDCCIII. habiti, de quo fupra , przcipuum

quoddam

hn

j

* Conf. ejus Confilia Germanica & Latina paffim & loca ex iis citata in

ü

ä.ched. Iren. de Conf. Fund. Ecclef. Proxeft. (ub finem,

-HS [:5] f

NU

pio-

quoddam fuit membrum , fed etiam animum füum lrenicum

egregiis fcriptis expromfit , uti in tractatu Germanico Abhand-

,

lung etlicher Fragen von der Mógligkeit , Nothwendigkeit

yt

und dem Nutzen der Vereinigung. — Et in prafatione Latina

POPI

tan-

ad tradtatum BURNETI de przdeftinatione ,. ut de aliis Viri

pi,

laboribus, quibas negotium hoc promotum ivit, nihil dica-

mus. Alter eft D. Joh. Arn. NOLTENIUS pariter Conci-

Oflls

XIX,

onator Regis Aulicus admodum illuftris atque inclytus;, qui

nupetrime breviter, fed fapientiffime de confenfu fundamen-

2

tioR

tali & tolerantia perquam neceflaría. fententiam fux Ecclefiz

expofuit,

Prezvium habuerunt Jeremiam STERKIUM

(io

primarium Paftorem zdis Reformatorum parochialis Berolini

ldl*

& Profeflorem in Academia Viadriana honorarium , Virum a

Fdi

doctrina & moderatione celeberrímum, quiion folum in dem:

I

kurtzen Entwurff Brevi delineatione doctrinx de divinisdecree

de-

tiscirca falutem hominum Francofurti ad Viadrum.MDCCXIV.

QO«

€dita , fed etiam in pluribus aliis nondum impreffis viam Pa-

T

cis iniit , nomenque inter Irenicos eft confecutus.

Imo vero

Doü

integra Veneranda Facultas Theologica Francofurtana indc a

n

longo tempore pacificis confiliisinclaruit. . Quis ignorat mag-

litte

nos BERGIOS eorumque ftudia. Irenica * Johannem BER-

Qitof

GIUM- Theologum Francofurtanum & Concionatorem Au-

[eI

licum , qui & Colloquio Lipfientt MDCXXXI. & T horunien-

filue

ii MDCXLV. ipterfuit atque ad egregiam moderationem u«

)

trumque direxit.

Uti etiam fere omnia hujus viri fcripta ad

jsli«

hanc metam collineant. — Ejus enim generisfunr,, tradtatus de

ptæ-

quaflione:: an Evangelicz per Germaniam Ec.clcüæ.diffäniat;t

ji l-

1n

uurm

ÀÓ

dam

* [n przfatiene ad libtum Germanicum Eihl;*itung zu des H. R.R. Kitchen-

Sraat ejusque kurrzen Abriís. des Evangelifch - Reformisten Glaubens ,

cujus Autor Irenicus plurima adfert huc pertinentia;, & in Córolotiis

1 j

Difp, de Miraculis A. MDCCXIX. Francofurti ad Vjadrum habiiz,

D ds

eMe [:5] $et-

ïi

fatt

n fandamento fidei ? tradatus de conciliatione Religionum

tum

von Vergleichung der Religionen Germanice MDCXLI. Bre-

mz editus, Analyfis Controveríiz de períona Chrifti, Regula

|

1pfo

G

Apoftolica de formandis in religione judiciis , difcrimen &

(

Comparatio Evangel(corum in dodttina & carimoniis.

Libec

nila

de Voluntate DEI omnes homines falvandi , dafs die Worte

Chrifti noch feft ftehen ,

uod verba Chrifti adhuc ftent

TI

firma Vefalie MDCXLVI. Concordia fraterna f. III. concio-

ftt

tüfi

nes ex P. GXX XHI. habitz in conventu Lipfienfi, Francofurti

::1

Dilà

MDCXXXV. editz. Fratri fuccesfit Szin officio & in principiis

Irenicis Conradus BERGIUS Theologus itidemFrancofurtanus

Qt

& Bremenfis clariff, Ab eo habemus Fundamentum & fummam

Col

[

veti Chriftianifmi expofitam II. concionibus in Ecclef. XII. rr.

dX

14. 1. Tim. 1. 5. 7. Francofurti ad Viadrum MDCXXX. Epi-

ftolam de concordia & difcordia Proteftantium Bremz

(0!

MDCXXXV. cui adjungitur I. Collatio Marpurgenfis A. 1529.

5

CUL

£j

2. Lipfienfis À. 1631. 3. Teftimonium Jo. Sleidani ex cjus libro

VI. de Evangelicorum Concordia.

4. Teftimonium Petri

$ub

Suavis de Proteftantium difcordia & concordia.

Nec reticen-

fs

dus eft Georgius Conradus BERGIUS , Johannis Filius itidem

M

"'Theologus Francofurtanus & Concionator Aulicus Berolinen-

tl

fis atque Gonfiftorialis , qui ab egregiis Patris principiis Ire-

fur

nicis ne hilum receffit, fed ea beatiffimz memoriz Regi FRI-

*

ln

DERICO I. quem fupra celebravimus , largiter inftillavit.

Gn

Eodem fuit animo Thcologus Francofurtanus Elias GREBE-

d

NITZ , qui profeffa etiam opera de confeníu fundamenrali

DI

Proteftantium fcripfit , & Irenonaum Francofurti MDCLXI.

—

Ti

ad promovendam coneordiam Ecclcüa&icam edidit, Acc

edat

r

Bar-

hr

E

* Neque ab his difceffit Georgius FRANCUS Theologus Viadrinus in

uo de gradibus neceffitatis dogmatum Chriftianorum tra&atu ibidem

MDCXXVHI. edito,

*

-M$ [027 B&f«

CUBSENUA

]

—

Bartholomzus HOLZFUSIUS , qui eximium fuu'm' Tra&a-

t

tum de przdeftinauone , electione & reprobatione vel hoc

ul

ipfo titulo ad promovendam concordiam Ecclefisfticam publi-

Det

ci juris fecit , & poftea*monito MDCCXIY. auctius edito de-

fendit.

ua in te non tantum confentientem , fed & majori

tte

nifü contendentem babuit collegam celeberr.

Samuelem

&rt

!u

STRIMESIUM , quem hujus negotii Ergodiocten fuiffe per-

Jl

ftrenuum , nemo nefcit.

Ipfemet hiftoriam conatuum fíüo-

rum lIrenicorum alicubirecenfet , quorum nos tantum teftimo-

plls

nia publica fcripta cedro digna recenfebimus. Primo ediditTra-

i

&atulum de Pace Ecclefiaftica MDCLXXXVIII. Thematibus

Afl

II

Conradi BERGII Antecefloris fui przfaminis loco przfixum ,

mox vero in vernaculam transfufüum , & cum przloquio Viri

p

do&ctiffimi in Batavia recufum. Perrexit deinceps in Critica con-

la

cienatoria cüm appendice de gratia Dei univerfali & parti-

i

Ju)

culari, fub ipfum feculi hujus initium edita, qux & Epiftolam

*

ejus ad Daniclem Severinum SCULTETUM pepcerit.

tf

lLA Ug

Subíecuta eft MDCCIII. (quo anno conventus ille Berolinen-

fis fupra laudatus fuit habitus, cujus Affeffor cum JABLONS-

dn

g

KIO STRIMELIUS quoque à Rege eft conftitutus) delinea-

tio confeníus inter Evangelicos Lutheranos & Reformatos in

It

fundamento fidei, Germanice fcripta: Kurtzer Entwurff der

J!

Einigkeit der Evangelifch- Lutheríchen und Reformirten im

Grund des Glaubens aus hertzlicher Begierde zu beyder Kir-

chen Chriftlichen Vereinigung abgefaflet.

Atque ut hujus

ili

confenfus extaret exemplum eodem anno Confenfum Sendo-

ü

mirienfem Latine & Germanice recudi curavit,

Paulo poft

ht

brevem Delineationem ipfius unionis inter Lutheranos & Re-

?

formatos dedititidem Germanice: Kurtzer Entwürff der ve«

gen Einigkeit im Grund des Glaubens einzugchenden Chrift.

3

C

lichen

em

u

1

, La-tinc: MDCCI. editam.

-Mé D5] fM-

[ d

lichen Vereinigung der Evangcli(ch:HLuthcr(chcn und Refor-

giofi

mirten das iftvon diefer Vereinigung eigentlicherNatur und Be-

üc

fchaffenheit. MDCCV. — Acceffit A. MDCCVIIIL. folidiffima

diej

d

& do&iflima vereque di&a ingenua in Controverfias Evange-

licorum i. e.Lutheranorum &Reformatorum Inquifitio,cujus pars

rerui

rior diffenfum minusfundamentalem exponit,Pofterior confen-

nati

(um eorundem fundamentalem afferit & vindicat. Denique e-

imp

fiitm

gregi

o & victuro opereCharitologiz S. five Syftematis gratia di-

yvinz,

quod Francofurti ad Viadrum MDCCXII. prodiit, labo-

Dar

ribus (uis Irenicis Coronam impofuit. Docere in hoc libro aggref-

fenf

M

fus eft conciliationem gratiz univerfalis & particularis, fed ut-

rinqueid operam dedit, utextrema & przoipitia, in qua facilis

pan(

hic eft prolapfus, evitatet tectaque viaincederct. INecfaneun-

at

quam benedi&tione caritura funt profundi hujus Do&oris Cona-

qu

mina Pacifica.. Non etiam filentio prztereundinobisfunt Regio-

fünd

montani, qui haud ra

ro moderationis fuz egregia dederunt fpe-

tur ]

cimina.

Nominaffe enim licebit Chriftianaum DREIERUM

atil

Profefforem Theologixz & Do&orem primarium , Conciona-

bt

torem Aulicum & Confiftorii Sambienfis Affefforem Virum

Cus.

faecundi ingenii nec minus judicii accurati & preprimis pacis

Con

concordizque Ecclefiafticx ftudioffimum , qui Judicium de.

tàm

Colloquio Caffellano caéjuoer fcripfit , quanquam id typis.

ptof

dare non fuerit aufüs , fuam tamen mentem in oratione de

It (

fynctetifmo fatis pandens. — Confentientem habuit CoHegam.

Ecd

M«lchiorem ZEIDLERUM Virum itidem do&iffimum &

G

5

concordiz Écclefiafticz amantiffimum, . Jutgamus his Profef-

lplra

forem Regiomonranum recentiorem * Johannem BFREN-

Wt

TIUM , cujus Regius Evangelicorum Philadelphianifinus Re-

r

giomentt MDCCXL. prodiir.

Eft autem hie tradatus, au-

fpiciis & juffu Auguftiffimi Borufforum Regis primi fcriptus.

Sym

ineundum rceli-

ld

regiisque i'mpenfis editus , amica invitatio ad

giofr;

[

'N

& DREIERI, ZEIDLERI & Bermhardi a SANDEN, difcipulum

P

lot.

*j&ü*i*[ 155]. feje-

ET

f

giofz pacis & concordia Evangelicorum fcedus &:A confc;lucn-'

da communia mutuüz . dilectionis fraternz. & ar&tioris concor-

ii

1ge

diz jura & emolumenta.

In dedicatione idem argumentum

Ja$.

traQtat , concordiam aut faltem Tolerantiam commendans ,

n

rerum facrarum curam Principibus afferens , Regem a loco

t

nativitatis Regiomonto atque a fludio concordix laudans,

di

impollibilitatemque pie concordiz negans pernegansque. *Mi-

bo.

nime vere tacendus bic nobis eft Excellentiffimus Samuel Lib.

t

Barode PUFENDORE , cujus Jus Feciale divinum five de con-

fenfu & diflenfu Proteftantium differtatio pofthuma , Lubecx

Ulv

ilis

MDCXCY. primum edita & fpe recufa , viam Pacis egregie

n

pandit, & inter przcipua fc

ripta Irenica merito eft referen-

dum.

d

lQ

Nec denique filere poflumus Arcanum Regium , quod

quidem plurimorum motuum fuit occafio.

Nam cum in eo

Eio-

fundamentum unionis & concordiz Ecclefiafticz conftituerc-

pt

M

tur Pictas & Principum Jus Epifcopale, neutrum quibusdam

Id

arrifit , in alia omnia abeuntibus.

uare admodum vapula-

bat Jo. Jofeph VINCKLERUS Diaconus tum Magdeburgi-

Wm

Q

cus, nunc vero Paftor ibidem Primarius Superintendens &

de

Confiliarius Confiftorialis, qui ejus autor efle credebatur, quod

tamen is negebat , nomen fuum nihilomínus inter Irenicos

Ypis

t

tofeffus: in der aufrichtigen Entdeckung, Ingenuarevelatio»

ne cordis fü1 erga omnes fideles Chriftianos & inprimis crga

Qu

Ecclefiam zdis cathedralis Magdeburgenfis poft exortas ex Ar-

cano Regio magnas tutbas Wemigerode MDCCiV. Con-

fef

Íípirantem habet Balthafarum VINKLERUM Cantorem Can-

N

nerenfem , qui primam partem Harmoniz Proteftantium dic

M

Harmonie der Proteftanten A. MDCCVIII. & MDCCIX.

Al

Symphoniam die Symphonie zum eríten Stuck, MDCCX.

uf

Echo, das Echozum erften Stuck, MDCCXVII, alteram pat-

cii

C'r

teum

olt

* Receníente Jo. Fabr. in Bibl, P. V. p. 141.

-H3 [:0] 688-

N

tem Harmoniz Proteftaptium das II. Stack der Harmonie der

]

Proteftanten edidit , aliisque fcriptis ha&denus caufam hanc

l

romovit Denique his fubae&amus Samuelem DIESTIUM

u

Profefforem Theologiz Duisburgenfem , qui Differtationem

lt

r

het

fatis luculentam delite & pace religiofa Evangelicorum edi-

tuetd

dit, & obfervarionibus fuis Irenico-Hiftoricis five dillertatione

Hiftorico-lrenica de Evangelicorum litis Sacramentalis origine

«

& progreffu deque diflentientium Reconciliatione & Mediis

in

eam promovendi & ineundi MDCLXIL editis bonam cau-

a

t

ll

fam juvit , atque confilia fua ad concordiam facientia fuppe-

ditavit,ut de fcriptisnuperisperquam egregiisASMAN NLNER-

fj

RETERI aliorumque Anonymorum taceamus. Atque cx his

l

nunc publicam Ecclefiarum Brandenburgicarum & qua Boruffi-

[

co Monarchz fubfünt , de confenfu fuadamentali fententiam

Ti

fatis conftare arbitramur.

tidi

u

l

e

SRieberich 28ilbelm 2Gor .Dtte8 Onaben Sionig

(

i 9Dreuffert ; SRargaraff su Sranbenburg / be$

U

) JOetl. 9tórr. 9teicb8 rg- Gámmerer unb. ( Dur:

Suts

fürft 2c, Mnferr Guf sucor!

u

«eb.orfame / 2eife unb Tiebe 2Sefonbere.

9Bir Dabetn

t

oN

ex g nicbt entbrecben Éónmen/eud) Lnfere aufferfte 25e:

ff

ftir$

uig unb aroffeó SWtifoeranigen su oerfteben $u geber/

li

fo 1oir emp

funben / al8 1u8 $u SDbren gefommen/ baf e8

Qu

íitt eurer. C tabt folebe unvubige Coangelifd) - £utberifcbe

if

Soriefter gàbe / tvelcbe fid) baran nicbt beanügen laffet /

T

baf fie oon ibren (CangeIn bie G'oriftlicbe Jieformirte 2te-

li

n

lígtor terunglimpffeten / fonberi auc) folbe gebrudte

füt

!

